О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2026 года № 615
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июля 2026 года № 615
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 5 марта 1996 года № 281 "Об утверждении Правил присвоения наименования аэропортам, портам, железнодорожным вокзалам, железнодорожным станциям, станциям метрополитена, автовокзалам, автостанциям, физико-географическим и другим объектам государственной собственности на территории Республики Казахстан, а также переименования, уточнения и изменения транскрипции их наименований и присвоения собственных имен лиц государственным юридическим лицам, юридическим лицам с участием государства":
в Правилах присвоения наименования аэропортам, портам, железнодорожным вокзалам, железнодорожным станциям, станциям метрополитена, автовокзалам, автостанциям, физико-географическим и другим объектам государственной собственности на территории Республики Казахстан, а также переименования, уточнения и изменения транскрипции их наименований и присвоения собственных имен лиц государственным юридическим лицам, юридическим лицам с участием государства, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) присвоение собственных имен выдающихся государственных и общественных деятелей, деятелей науки, культуры и других лиц, имеющих заслуги перед Республикой Казахстан и мировым сообществом, не ранее пяти лет со дня их смерти, за исключением случаев присвоения имен личностей, проявивших героизм и отвагу, внесших особо значимый вклад в укрепление Независимости государства;";
подпункты 1) и 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) ходатайство центральных государственных органов, местных исполнительных органов столицы, областей и городов республиканского значения;

Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің кейбір өкімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 14 шілдедегі № 615 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің кейбір өкімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 14 шілдедегі
№ 615 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің кейбір өкімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Қазақстан Республикасының аумағындағы әуежайларға, порттарға, теміржол вокзалдарына, теміржол стансаларына, метрополитен стансаларына, автовокзалдарға, автостансаларға, физикалық-географиялық және мемлекет меншігіндегі басқа да объектілерге атау беру, сондай-ақ оларды қайта атау, олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту және мемлекеттік заңды тұлғаларға, мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға жеке адамдардың есімін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 5 наурыздағы № 281 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағындағы әуежайларға, порттарға, теміржол вокзалдарына, теміржол стансаларына, метрополитен стансаларына, автовокзалдарға, автостансаларға, физикалық-географиялық және мемлекет меншігіндегі басқа да объектілерге атау беру, сондай-ақ оларды қайта атау, олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту және мемлекеттік заңды тұлғаларға, мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға жеке адамдардың есімін беру қағидаларында:
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қаһармандық пен ерлік танытқан, мемлекет Тәуелсіздігін нығайтуға ерен үлес қосқан тұлғалардың есімдерін беру жағдайларын қоспағанда, аса көрнекті мемлекет және қоғам қайраткерлерінің, ғылым, мәдениет қайраткерлерінің және Қазақстан Республикасы мен әлемдік қоғамдастық алдында еңбек сіңірген басқа да жеке адамдардың есімдерін қайтыс болған күнінен бастап кемінде бес жыл өткен соң беру;";
3-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) орталық мемлекеттік органдардың, астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының өтінішхаты:

2) совместное решение местных представительных и исполнительных органов столицы, областей и городов республиканского значения о присвоении наименовании и переименовании объекта, а также об уточнении и изменении транскрипции их наименований и присвоении собственных имен лиц государственным юридическим лицам, юридическим лицам с участием государства, за исключением объектов, юридических лиц, находящихся в ведении центральных государственных органов;";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней направляет заключения Комиссии в центральные государственные органы, местные исполнительные органы столицы, областей и городов республиканского значения.
7. В случае получения положительного заключения Комиссии центральные государственные органы, местные исполнительные органы столицы, областей и городов республиканского значения вносят в Правительство Республики Казахстан проект постановления по присвоению наименования объектам с приложением заключения Комиссии.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В случае получения положительного заключения Комиссии центральные государственные органы, местные исполнительные органы столицы, областей и городов республиканского значения в пределах своих полномочий принимают решение о присвоении наименований, переименовании, уточнении и изменении транскрипции их наименований и присвоении собственных имен лиц государственным юридическим лицам, юридическим лицам с участием государства на основании заключения Комиссии.".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247 "Об утверждении Правил образования, деятельности и упразднения консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан":
в Правилах образования, деятельности и упразднения консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) Закон Республики Казахстан;".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2001 года № 743 "Об утверждении Правил передачи сведений, составляющих государственные секреты, в связи с выполнением совместных секретных работ":
в Правилах передачи сведений, составляющих государственные секреты, в связи с выполнением совместных секретных работ, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) полное наименование, бизнес-идентификационный номер, юридический адрес исполнителя с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) его руководителя либо фамилия, имя, отчество (при его наличии) гражданина Республики Казахстан с указанием индивидуального идентификационного номера, места работы (учебы), занимаемой должности и места проживания, а также органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность;";

2) орталық мемлекеттік органдардың қарамағындағы объектілерді қоспағанда, объектілерге атау беру және олардың атауын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту және мемлекеттік заңды тұлғаларға, мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға жеке адамдардың есімдерін беру туралы астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді және атқарушы органдарының бірлескен шешімі;";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде Комиссия қорытындыларын орталық мемлекеттік органдарға, астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына жібереді.
7. Комиссияның оң қорытындысын алған жағдайда орталық мемлекеттік органдар, астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасының Үкіметіне объектілерге атау беру жөніндегі қаулы жобасын Комиссия қорытындысымен қоса енгізеді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Комиссияның оң қорытындысын алған жағдайда орталық мемлекеттік органдар, астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары өз өкілеттіктері шегінде Комиссия қорытындысының негізінде мемлекеттік заңды тұлғаларға, мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға атау беру, олардың атауын өзгерту, атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту және оларға адамдардың есімдерін беру туралы шешім қабылдайды.".
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың құрылуы, қызметі және таратылуы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың құрылуы, қызметі және таратылуы қағидаларында:
6-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Заңы;".
3. "Бірлескен құпия жұмыстарды орындауға байланысты мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 31 мамырдағы № 743 қағидаларында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бірлескен құпия жұмыстарды орындауға байланысты мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді беру қағидаларында:
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіліп, орындаушының толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, заңды мекенжайы не жеке сәйкестендіру нөмірі, жұмыс (оқу) орны, атқаратын лауазымы мен тұрғылықты жері, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжатты берген орган көрсетіліп, Қазақстан Республикасы азаматының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);";

подпункт 3) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"3) субъектов квазигосударственного сектора в отношении юридических (физических) лиц, аффилированных с ними в соответствии с законами Республики Казахстан;".
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2002 года № 222 "Об утверждении Правил допуска иностранцев и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил допуска иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила допуска иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан.";
Правила допуска иностранцев к государственным секретам Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящим изменениям и дополнениям.
5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года № 833 "Некоторые вопросы учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям":
в Правилах учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям, утвержденных указанным постановлением:
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Должностные лица уполномоченного органа и местных исполнительных органов за нарушение положений настоящих Правил несут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящим изменениям и дополнениям.
6. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118 "Вопросы Министерства иностранных дел Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Если Министерству законами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";
подпункт 5) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"5) обеспечение дипломатическими средствами и методами защиты Суверенитета, безопасности, территориальной целостности и нерушимости границ Республики Казахстан, ее политических, торгово-экономических и иных интересов во взаимоотношениях с другими государствами и на международной арене;";

8-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес олармен үлестес заңды (жеке) тұлғаларға қатысты квазимемлекеттік сектор субъектілерінің;".
4. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 15 ақпандағы № 222 қаулысында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматы мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беру қағидалары осы өзгерістер мен толықтыруларға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алудың, сақтаудың, бағалаудың және одан әрi пайдаланудың кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 шілдедегі № 833 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрi пайдалану қағидаларында:
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органдардың лауазымды тұлғаларына осы Қағидалардың ережелерін бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген жауапкершілік жүктеледі.";
көрсетілген қағидаларға 1 және 2-қосымшаларда орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
6. "Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі туралы ережеде:
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Министрлікке заңдармен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.";
13-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының Егемендiгiн, қауiпсiздiгiн, аумақтық тұтастығын және шекараларының мызғымастығын, оның басқа мемлекеттермен өзара қарым-қатынастарындағы және халықаралық аренадағы саяси, сауда-экономикалық және өзге де мүдделерiн дипломатиялық құралдармен және әдiстермен қорғауды қамтамасыз ету;";

абзац третий подпункта 1) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"запрашивать и получать от государственных органов, должностных лиц иных организаций и физических лиц информацию, необходимую для осуществления функций, возложенных на Министерство, с соблюдением установленных законами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;";
в пункте 15:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) представление в установленном порядке Президенту, Курултаю и Правительству Республики Казахстан предложений и рекомендаций по вопросам отношений Республики Казахстан с иностранными государствами и международными организациями;";
подпункт 59) изложить в следующей редакции:
"59) представление вступивших в силу международных договоров Республики Казахстан, ратифицированных Курултаем Республики Казахстан, для опубликования в официальных изданиях Курултая Республики Казахстан;";
подпункт 167) изложить в следующей редакции:
"167) разработка и утверждение правил сбора и обработки дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранных граждан и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан;".
7. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2005 года № 787 "Об утверждении Правил учета и списания военного имущества":
в Правилах учета и списания военного имущества, утвержденных указанным постановлением:
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящим изменениям и дополнениям.
8. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2007 года № 336 "Об утверждении Правил выплаты единовременной компенсации при получении увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального заболевания) или гибели (смерти) судьи в связи с исполнением служебных обязанностей":
в Правилах выплаты единовременной компенсации при получении увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального заболевания) или гибели (смерти) судьи в связи с исполнением служебных обязанностей, утвержденных указанным постановлением:
абзац первый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. С момента принятия комиссией по расследованию несчастного случая заключения, подтверждающего получение увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального заболевания) или факт гибели (смерти) судьи в связи с исполнением служебных обязанностей, кадровая служба уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования или его территориального подразделения в столице, областях и городах республиканского значения (далее – кадровая служба) в течение 7 календарных дней письменно извещает лиц, имеющих право на получение единовременной компенсации, о необходимости подачи заявления на выплату единовременной компенсации (далее – заявление) согласно приложению 1 к настоящим Правилам с представлением следующих документов:";
абзац третий пункта 6 изложить в следующей редакции:
"соответствующему руководителю территориального подразделения уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования в столице, областях и городах республиканского значения при получении увечья или гибели (смерти) судьи местного суда для принятия решения о выплате единовременной компенсации, с указанием даты ее назначения.".

14-тармақтың 1) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге құпия мәліметтерді жария етуге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген талаптарды сақтай отырып, мемлекеттік органдардан, өзге ұйымдардың лауазымды тұлғалары мен жеке тұлғалардан Министрлікке жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін қажет ақпаратты сұрату және алу;";
15-тармақта:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен қатынастары мәселелері бойынша белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Президентіне, Құрылтайына және Үкіметіне ұсыныстар мен ұсынымдар беру;";
59) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"59) Қазақстан Республикасының Құрылтайы ратификациялаған, күшiне енген Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын Қазақстан Республикасы Құрылтайының ресми басылымдарында жариялау үшін ұсыну;";
167) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"167) шетелде Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға үміткер Қазақстан Республикасының азаматтарынан, Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардан дактилоскопиялық ақпарат жинау және өңдеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;".
7. "Әскери мүлiктi есепке алу және есептен шығару ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 28 шілдедегі № 787 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Әскери мүлiктi есепке алу және есептен шығару ережесінде:
3-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
8. "Судьяға қызметтік міндеттерін орындауына байланысты мертіккен (жарақаттанған, жараланған, контузия алған, кәсіптік ауруға шалдыққан) немесе қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда біржолғы өтемақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 27 сәуірдегі № 336 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Судьяға қызметтік міндеттерін орындауына байланысты мертіккен (жарақаттанған, жараланған, контузия алған, кәсіптік ауруға шалдыққан) немесе қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда біржолғы өтемақы төлеу қағидаларында:
4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссия судьяның қызметтік міндеттерін орындауына байланысты мертіккенін (жарақаттанғанын, жараланғанын, контузия алғанын, кәсіптік ауруға шалдыққанын) немесе қаза табу (қайтыс болу) фактісін растайтын қорытынды қабылдаған сәттен бастап сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның немесе оның астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшесінің кадр қызметі (бұдан әрі – кадр қызметі) күнтізбелік 7 күн ішінде біржолғы өтемақы алуға құқығы бар тұлғаларды осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес біржолғы өтемақы төлеуге өтініш (бұдан әрі – өтініш) беріп, мынадай құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы жазбаша хабардар етеді:";
6-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жергілікті соттың судьясы мертіккен немесе қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшесінің тиісті басшысына ұсынады.".

9. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2007 года № 873 "Об утверждении Правил использования (установления, размещения) Государственного Флага, Государственного Герба Республики Казахстан и их изображений, а также текста Государственного Гимна Республики Казахстан":
в заголовок изменение вносится в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 изменение вносится в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах использования (установления, размещения) Государственного Флага, Государственного Герба Республики Казахстан и их изображений, а также текста Государственного Гимна Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в заголовок изменение вносится в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 изменение вносится в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункте 2:
подпункты 1), 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"1) на зданиях Резиденции Президента Республики Казахстан, Курултая, Правительства, Қазақстан Халық Кеңесі, министерств и государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, их ведомств и территориальных подразделений, Конституционного Суда Республики Казахстан, Верховного Суда, местных и других судов Республики Казахстан, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления, государственных организаций, а также на зданиях посольств, постоянных представительств при международных организациях, торговых представительств, других официальных загранучреждений, резиденциях глав загранучреждений Республики Казахстан и на их транспортных средствах в соответствии с протокольной практикой государств пребывания – постоянно;
2) в кабинетах Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, председателя Курултая Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Председателя Қазақстан Халық Кеңесі, Председателя Конституционного Суда, Председателя Верховного Суда и председателей местных и других судов Республики Казахстан, Председателя Центральной избирательной комиссии, Уполномоченного по правам человека Республики Казахстан, руководителей министерств и государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, их ведомств и территориальных подразделений, руководителей местных представительных и исполнительных органов, руководителей загранучреждений Республики Казахстан – постоянно;
3) в залах, где проводятся заседания Курултая Республики Казахстан, заседания координационных и рабочих органов Курултая Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Қазақстан Халық Кеңесі, залах заседаний Конституционного Суда Республики Казахстан, залах судебных заседаний Верховного Суда, местных и других судов Республики Казахстан, залах заседаний коллегий центральных, местных представительных и исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, залах вручения государственных и правительственных наград Республики Казахстан, залах приемов загранучреждений Республики Казахстан, а также в помещениях регистрации рождений и браков – постоянно;";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:

9. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын, Мемлекеттік Елтаңбасын және олардың бейнелерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Гимнінің мәтінін пайдалану (орнату, орналастыру) қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 2 қазандағы № 873 қаулысында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын, Мемлекеттік Елтаңбасын және олардың бейнелерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Әнұранының мәтінін пайдалану (орнату, орналастыру) қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын, Мемлекеттік Елтаңбасын және олардың бейнелерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Әнұранының мәтінін пайдалану (орнату, орналастыру) қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын, Мемлекеттік Елтаңбасын және олардың бейнелерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Гимнінің мәтінін пайдалану (орнату, орналастыру) қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын, Мемлекеттік Елтаңбасын және олардың бейнелерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Әнұранының мәтінін пайдалану (орнату, орналастыру) қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын, Мемлекеттік Елтаңбасын және олардың бейнелерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Әнұранының мәтінін пайдалану (орнату, орналастыру) қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі – Конституциялық заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын, Мемлекеттік Елтаңбасын және олардың бейнелерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранының мәтінін пайдалану (орнату, орналастыру) тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
1), 2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Президентi Резиденциясының, Құрылтайдың, Үкiметтiң, Қазақстан Халық Кеңесінің, министрлiктер мен Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдардың, олардың ведомстволары мен аумақтық бөлiмшелерiнiң, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты мен жергілікті және басқа да соттарының, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының, мемлекеттiк ұйымдардың ғимараттарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы елшiлiктерiнiң, халықаралық ұйымдардағы тұрақты өкiлдiктерiнiң, сауда өкiлдiктерiнiң, шетелдегi басқа да ресми мекемелерiнiң, шетелдегi мекемелерiнiң басшылары резиденцияларының ғимараттарында және болатын мемлекеттiң протоколдық практикасына сәйкес көлiк құралдарында – ұдайы;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасының Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы Төрағасының, Премьер-Министрінiң, Қазақстан Халық Кеңесі Төрағасының, Конституциялық Сот Төрағасының, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты Төрағасының және жергілікті және басқа да соттарының төрағаларының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының, Адам құқықтары жөнiндегi уәкiлiнiң, министрлiктер мен Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдардың, олардың ведомстволары мен аумақтық бөлiмшелері басшыларының, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар басшыларының, Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерi басшыларының кабинеттерiнде – ұдайы;
3) Қазақстан Республикасы Құрылтайының отырысы, Қазақстан Республикасы Құрылтайының, Үкіметтің, Қазақстан Халық Кеңесінің үйлестіру және жұмыс органдарының отырыстары өтетін залдарда, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының отырыс залдарында, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттарының сот отырысы залдарында, орталық, жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың алқа отырысы залдарында, Қазақстан Республикасының мемлекеттік және үкіметтік наградалары тапсырылатын залдарда, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің қабылдау залдарында, сондай-ақ бала тууды және некені тіркейтін үй-жайларда – ұдайы;";
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"5) на зданиях или в помещениях, где проходят международные форумы с участием Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Председателя Курултая Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан и их полномочных представителей, если это предусмотрено нормами международного права и международными договорами Республики Казахстан;
6) на морских судах, судах внутреннего плавания и других средствах передвижения, на которых в качестве официальных лиц находятся Президент Республики Казахстан, Вице-Президент Республики Казахстан, Председатель Курултая Республики Казахстан, Премьер-Министр Республики Казахстан;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. На средствах передвижения, где в качестве официальных лиц находятся Президент Республики Казахстан, Вице-Президент Республики Казахстан, председатель Курултая Республики Казахстан, Премьер-Министр Республики Казахстан, указанные в подпункте 6) пункта 2 настоящих Правил, Государственный Флаг Республики Казахстан поднимается на флагштоке (мачте).";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
15. Государственный Герб Республики Казахстан в обязательном порядке размещается:
1) на зданиях Резиденции Президента Республики Казахстан, Курултая, Правительства, Қазақстан Халық Кеңесі, министерств и государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, их ведомств и территориальных подразделений, Конституционного Суда Республики Казахстан, Верховного Суда, местных и других судов Республики Казахстан, соединений, воинских частей, подразделений и учреждений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, местных представительных и исполнительных органов, а также на зданиях посольств, постоянных представительств при международных организациях, торговых представительств, других официальных загранучреждений, резиденций глав загранучреждений Республики Казахстан – постоянно;
2) в кабинетах Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Председателя Курултая Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Председателя Қазақстан Халық Кеңесі, Председателя Конституционного Суда, Председателя Верховного Суда и председателей, местных и других судов Республики Казахстан, Председателя Центральной избирательной комиссии, Уполномоченного по правам человека Республики Казахстан, руководителей министерств и государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, их ведомств и территориальных подразделений, руководителей местных представительных и исполнительных органов, руководителей загранучреждений Республики Казахстан – постоянно;

"5) егер халықаралық құқық нормалары мен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген болса, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы Төрағасының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің және олардың өкілетті өкілдерінің қатысуымен халықаралық форумдар өтетін ғимараттарда немесе үй-жайларда;
6) ресми тұлғалар ретінде Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Вице-Президенті, Қазақстан Республикасы Құрылтайының Төрағасы, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі мінген теңіз кемелерінде, ішкі жүзу кемелерінде және басқа да қозғалыс құралдарында;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Осы Қағидалардың 2-тармағы 6) тармақшасында көрсетілген ресми тұлғалар ретінде Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Вице-Президенті, Қазақстан Республикасы Құрылтайының Төрағасы, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі мінген қозғалыс құралдарында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы тутұғырдан (мачтада) көтеріледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы міндетті түрде:
1) Қазақстан Республикасының Президентi Резиденциясының, Құрылтайдың, Үкiметтiң, Қазақстан Халық Кеңесінің, министрлiктер мен Қазақстан Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдардың, олардың ведомстволары мен аумақтық бөлiмшелерiнiң, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты мен жергілікті және басқа да соттарының, Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар құрамаларының әскери бөлiмдерiнiң, бөлiмшелерi мен мекемелерiнiң, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың ғимараттарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы елшiлiктерiнiң, халықаралық ұйымдардағы тұрақты өкiлдiктерiнiң, сауда өкiлдiктерiнiң, шетелдегi басқа да ресми мекемелерiнiң, шетелдегi мекемелерiнiң басшылары резиденцияларының ғимараттарында – ұдайы;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасының Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы Төрағасының, Премьер-Министрдiң, Қазақстан Халық Кеңесі Төрағасының, Конституциялық Сот Төрағасының, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты Төрағасының және жергілікті және басқа да соттар төрағаларының, Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының, Қазақстан Республикасының Адам құқықтары жөнiндегi уәкiлiнiң, министрлiктер мен Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдардың, олардың ведомстволары мен аумақтық бөлiмшелерi басшыларының, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар басшыларының, Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерi басшыларының кабинеттерiнде – ұдайы;

3) в залах, где проводятся заседания Курултая Республики Казахстан, заседания координационных и рабочих органов Курултая Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Қазақстан Халық Кеңесі, залах заседаний Конституционного Суда Республики Казахстан, залах судебных заседаний Верховного Суда, местных и других судов Республики Казахстан, залах заседаний коллегий центральных, местных представительных и исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, залах вручения государственных и правительственных наград Республики Казахстан, залах приемов загранучреждений Республики Казахстан, а также в помещениях регистрации рождений и браков – постоянно;
4) в помещениях (части помещений), отведенных для экспозиции, посвященной государственной символике, государственных юридических лиц, национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, а также иных акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, в отношении которых Республика Казахстан выступает единственным акционером (участником).
Помещения (части помещений), отведенные для экспозиции, посвященной государственной символике Республики Казахстан, где размещается Государственный Герб Республики Казахстан, должны быть эстетично оформлены и размещены вдали от хозяйственно-бытовых комнат, прохода и гардероба.";
в заголовок главы 4 изменение вносится в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Изображение Государственного Флага Республики Казахстан в обязательном порядке размещается:
1) на веб-сайтах Президента Республики Казахстан, Курултая, Правительства, Қазақстан Халық Кеңесі, министерств и государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, их ведомств и территориальных подразделений, Конституционного Суда Республики Казахстан, Верховного Суда, местных и других судов Республики Казахстан, местных представительных и исполнительных органов, а также загранучреждений Республики Казахстан;
2) на воздушных судах, а также на космических аппаратах Республики Казахстан.";
в пункте 26:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) на печатях и бланках документов Президента Республики Казахстан и его Администрации, Курултая Республики Казахстан и его аппарата, Бюро Курултая Республики Казахстан, Правительства и Аппарата Правительства, Қазақстан Халық Кеңесі, министерств и государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, их ведомств и территориальных подразделений, Конституционного Суда Республики Казахстан, Верховного Суда, местных и других судов Республики Казахстан, соединений, воинских частей, подразделений и учреждений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, местных представительных, исполнительных органов и иных государственных организаций;

3) Қазақстан Республикасы Құрылтайының отырысы, Қазақстан Республикасы Құрылтайының, Үкіметтің, Қазақстан Халық Кеңесінің үйлестіру және жұмыс органдарының отырыстары өтетін залдарда, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының отырыс залдарында, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттарының сот отырысы залдарында, орталық, жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың алқа отырыстары залдарында, Қазақстан Республикасының мемлекеттік және үкіметтік наградалары тапсырылатын залдарда, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің қабылдау залдарында, сондай-ақ бала тууды және некені тіркейтін үй-жайларда – ұдайы;
4) мемлекеттік заңды тұлғалардың, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасы оларға қатысты жалғыз акционер (қатысушы) болып табылатын өзге де акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің мемлекеттік нышандарға арналған экспозиция үшін бөлінген үй-жайларында (үй-жайларының бір бөлігінде) тұрады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік нышандарына арналған экспозиция үшін бөлінген, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы орналастырылатын үй-жайлар (үй-жайлардың бөлігі) әсем безендірілуге және шаруашылық-тұрмыстық бөлмелерден, кіре берістен және киім ілетін бөлмелерден алыс орналасуға тиіс.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Туының, Мемлекеттік Елтаңбасының бейнелерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Әнұранының мәтінін пайдалану (орнату, орналастыру) тәртібі";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туының бейнесі:
1) Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Құрылтайдың, Үкiметтiң, Қазақстан Халық Кеңесінің, министрлiктер мен Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдардың, олардың ведомстволары мен аумақтық бөлiмшелерiнiң, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттарының, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерiнiң веб-сайттарында;
2) Қазақстан Республикасының әуе кемелерінде, сондай-ақ ғарыш аппараттарында міндетті түрде орналастырылады.";
26-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Президентi мен оның Әкiмшiлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Құрылтайының, оның аппаратының, Қазақстан Республикасының Құрылтайы бюросының, Үкiметтiң және Үкімет Аппаратының, Қазақстан Халық Кеңесінің, министрлiктер мен Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдардың, олардың ведомстволары мен аумақтық бөлiмшелерiнiң, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты, жергiлiктi және басқа да соттарының, Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар құрамаларының, әскери бөлiмдерiнiң, бөлiмшелерi мен мекемелерiнiң, жергiлiктi өкiлдi, атқарушы органдардың және өзге де мемлекеттiк ұйымдардың мөрлерi мен құжаттарының бланкiлерiнде;

2) на официальных изданиях Президента Республики Казахстан, Курултая, Правительства, Конституционного Суда и Верховного Суда Республики Казахстан;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) на веб-сайтах Президента Республики Казахстан, Курултая, Правительства, Қазақстан Халық Кеңесі, министерств и государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, их ведомств и территориальных подразделений, Конституционного Суда Республики Казахстан, Верховного Суда, местных и других судов Республики Казахстан, местных представительных и исполнительных органов, а также загранучреждений Республики Казахстан.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. На банкнотах и монетах Национального Банка Республики Казахстан, государственных ценных бумагах Республики Казахстан, указанных в подпункте 3) пункта 26 настоящих Правил, изображение Государственного Герба Республики Казахстан размещается в порядке, установленном Концепцией дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского теңге, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 12 декабря 2018 года № 804.";
в пункты 34-1 и 34-2 изменения вносятся в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 36 изменение вносится в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
10. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2008 года № 860 "Об утверждении Правил предоставления жилых помещений, возмещения материального ущерба, предоставления необходимой помощи физическим лицам, пострадавшим в результате обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения":
в Правилах предоставления жилых помещений, возмещения материального ущерба, предоставления необходимой помощи физическим лицам, пострадавшим в результате обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящие Правила не распространяются на лиц, принявших участие: в попытке насильственного изменения основ конституционного строя Республики Казахстан; в террористических актах; в действиях, направленных на насильственный захват власти или насильственное удержание власти в нарушение Конституции Республики Казахстан; в провокационных действиях со стороны других государств с целью навязывания вооруженного конфликта; в нарушении территориальной целостности Республики Казахстан; в массовых беспорядках, межэтнических и межконфессиональных конфликтах; в блокадах или захватах отдельных местностей, особо важных объектов с экстремистскими группировками; в подготовке и деятельности незаконных вооруженных формирований.".

2) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Құрылтайының, Үкіметінің, Конституциялық Сотының және Жоғарғы Сотының ресми басылымдарында;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Құрылтайдың, Үкiметтiң, Қазақстан Халық Кеңесінің, министрлiктер мен Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдардың, олардың ведомстволары мен аумақтық бөлiмшелерiнiң, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттарының, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерiнiң веб-сайттарында орналастырылады.";
29-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
34-1 және 34-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34-1. Мемлекеттік заңды тұлғалардың, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасы оларға қатысты жалғыз акционер (қатысушы) болып табылатын өзге де акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің мемлекеттік нышандарға арналған экспозиция үшін бөлінген үй-жайларында (үй-жайларының бөлігінде) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранының мәтіні міндетті түрде орналастырылады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік нышандарына арналған экспозиция үшін бөлінген, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранының мәтіні орналастырылатын үй-жайлар (үй-жайлардың бөлігі) әсем безендірілуге және шаруашылық-тұрмыстық бөлмелерден, кіре берістен және киім ілетін бөлмелерден алыс орналасуға тиіс.
34-2. Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың құрамаларында, әскери бөлімдерінде, бөлімшелерінде, мекемелерінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранын орындау және оның мәтінін пайдалану тәртібі жалпы әскери жарғыларда айқындалады.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туының, Мемлекеттік Елтаңбасының бейнелері мен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранының мәтінін стенділерге (плакаттарға) орналастырған кезде мемлекеттік рәміздердің бейнелері бір деңгейде орналасуға, сондай-ақ олардың орналасу реті сақталуға тиіс: Ту, Елтаңба, Әнұран.".
10. "Төтенше жағдайды енгізуге негіз болған мән-жайлардың салдарынан зардап шеккен жеке тұлғаларға тұрғын үй-жайлар беру, материалдық залалды өтеу, қажетті көмек беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 қыркүйектегі № 860 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төтенше жағдайды енгізуге негіз болған мән-жайлардың салдарынан зардап шеккен жеке тұлғаларға тұрғын үй-жайлар беру, материалдық залалды өтеу, қажетті көмек беру ережесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Ереже Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысының негіздерін күштеп өзгертуге ұмтылыс жасауға; террористік актілерге; билікті күштеп қолына алуға немесе Қазақстан Республикасының Конституциясын бұзып, билікті күштеп ұстауға бағытталған іс-қимылдарға; қарулы қақтығысты күштеп таңу мақсатында басқа мемлекеттер тарапынан болатын арандатушылық іс-қимылдарға; Қазақстан Республикасының аумақтық тұтастығын бұзуға; жаппай тәртіпсіздікке, этносаралық және конфессияаралық қақтығыстарға; жекелеген жерлерді, экстремистік топтармен бірге аса маңызды объектілерді блокадалауға немесе басып алуға; заңсыз қарулы құралымдарды дайындауға және олардың қызметіне қатысқан адамдарға қолданылмайды.".

11. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 156 "Об утверждении Правил выплаты единовременной денежной компенсации для погребения умерших или погибших судей и пенсионеров, вышедших на пенсию с должности судьи":
в Правилах выплаты единовременной денежной компенсации для погребения умерших или погибших судей и пенсионеров, вышедших на пенсию с должности судьи, утвержденных указанным постановлением:
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для получения компенсации лица, имеющие право на ее получение, при гибели (смерти) судьи или пенсионера, вышедшего на пенсию с должности судьи Верховного Суда Республики Казахстан, обращаются в кадровую службу уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования, при гибели (смерти) судьи или пенсионера, вышедшего на пенсию с должности судьи местного или другого суда, в кадровую службу территориальных подразделений уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования в столице, областях и городах республиканского значения (далее – кадровая служба) с заявлением согласно приложению 1 к настоящим Правилам с представлением следующих документов:";
абзац третий пункта 4 изложить в следующей редакции:
"соответствующему руководителю территориального подразделения уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования в столице, областях и городах республиканского значения при гибели (смерти) судьи или пенсионера, вышедшего на пенсию с должности судьи местного или другого суда.".
12. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2010 года № 183 "Об утверждении Правил присвоения, продления, лишения и прекращения статуса беженца":
в Правилах присвоения, продления, лишения и прекращения статуса беженца, утвержденных указанным постановлением:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
беженец – иностранный гражданин, который в силу обоснованных опасений стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям находится вне страны своей гражданской принадлежности и не может пользоваться защитой своей страны или не желает пользоваться такой защитой вследствие таких опасений, или лицо без гражданства, находящееся вне страны своего постоянного места жительства или гражданской принадлежности, которые не могут или не желают вернуться в нее вследствие этих опасений;
удостоверение беженца – документ, удостоверяющий личность и подтверждающий статус беженца;
проездной документ – документ, выдаваемый лицу, которому присвоен статус беженца, для передвижения за пределами территории Республики Казахстан;
лицо, ищущее убежище, – иностранный гражданин или лицо без гражданства, изъявившее желание обратиться за убежищем в Республике Казахстан, до принятия местным исполнительным органом столицы, области и города республиканского значения окончательного решения по их ходатайству о присвоении статуса беженца;
свидетельство лица, ищущего убежище, – документ, выдаваемый местным исполнительным органом столицы, области и города республиканского значения, подтверждающий регистрацию ходатайства о присвоении статуса беженца;
уполномоченный орган – государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство в сфере регулирования отношений по вопросам беженцев.

11. "Қайтыс болған немесе қаза тапқан судьялар мен судья қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерді жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 ақпандағы № 156 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қайтыс болған немесе қаза тапқан судьялар мен судья қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерді жерлеу үшін біржолғы ақшалай өтемақы төлеу қағидаларында:
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өтемақы алуға құқығы бар тұлғалар оны алу үшін Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьясы немесе оның судьясы қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткер қаза тапқанда (қайтыс болғанда) сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның кадр қызметіне, жергілікті немесе басқа соттың судьясы қаза тапқанда (қайтыс болғанда) немесе оның судьясы қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткер қаза тапқанда (қайтыс болғанда) сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелерінің кадр қызметіне (бұдан әрі – кадр қызметі) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінішпен жүгініп, мынадай құжаттарды ұсынады:";
4-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жергілікті немесе басқа соттың судьясы қаза тапқан (қайтыс болған) немесе жергілікті немесе басқа соттың судьясы қызметінен зейнеткерлікке шыққан зейнеткер қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшесінің тиісті басшысына ұсынады.".
12. "Босқын мәртебесін беру, ұзарту, одан айыру және оны тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 9 наурыздағы № 183 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Босқын мәртебесін беру, ұзарту, одан айыру және оны тоқтату қағидаларында:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
босқын – нәсілдік, ұлттық, діни сенімі, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалаудың құрбаны болу қаупінің негізділігіне орай өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүрген және өз елінің қорғауын пайдалана алмайтын немесе осындай қауіп салдарынан мұндай қорғауды пайдаланғысы келмейтін шетел азаматы немесе осындай қауіп салдарынан еліне қайтып орала алмайтын немесе қайтып оралғысы келмейтін, өзі тұрақты тұратын немесе өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүрген азаматтығы жоқ адам;
босқын куәлігі – босқынның жеке басын куәландыратын және мәртебесін растайтын құжат;
жол жүру құжаты – босқын мәртебесі берілген адамға Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде жүріп-тұру үшін берілетін құжат;
пана іздеген адам – босқын мәртебесін беру туралы өтінішхаты бойынша астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы түпкілікті шешім қабылдағанға дейін Қазақстан Республикасында пана сұрауға ниет білдірген шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адам;
пана іздеген адамның куәлігі – босқын мәртебесін беру туралы өтінішхаттың тіркелгенін растайтын, астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы беретін құжат;
уәкілетті орган – босқындар мәселелері бойынша қатынастарды реттеу саласында басқаруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы.

3. Решение о присвоении статуса беженца принимается местным исполнительным органом столицы, областей и городов республиканского значения (далее – местный исполнительный орган) в течение трех месяцев со дня регистрации ходатайства о присвоении статуса беженца при условии прохождения данным лицом дактилоскопической регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случаях, когда для принятия решения требуется дополнительная проверка, вынесение окончательного решения откладывается на срок не более одного года, о чем в течение двух рабочих дней со дня принятия соответствующего решения уведомляется лицо, ищущее убежище.".
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Время пребывания на территории Республики Казахстан лиц, ищущих убежище, и членов их семей, которым отказано в присвоении статуса беженца, а также лиц, утративших статус беженца или лишенных статуса беженца, регулируется законодательством Республики Казахстан, действующим в отношении иностранных граждан и лиц без гражданства.".
13. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2010 года № 538 "О Книге Славы Республики Казахстан":
описание Книги Славы Республики Казахстан, утвержденное указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящим изменениям и дополнениям.
14. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1509 "Об утверждении специального перечня должностных лиц Республики Казахстан, перевозимых на воздушном транспорте, в отношении которых досмотр не производится":
в специальном перечне должностных лиц Республики Казахстан, перевозимых на воздушном транспорте, в отношении которых досмотр не производится, утвержденном указанным постановлением:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Вице-Президент Республики Казахстан";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Председатель Курултая Республики Казахстан";
пункт 4 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Председатель Қазақстан Халық Кеңесі".
15. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1511 "Об утверждении Правил субсидирования авиамаршрутов":
в Правилах субсидирования авиамаршрутов, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Внутренние регулярные перевозки по авиамаршрутам, осуществляемые на основании решений Правительства Республики Казахстан или уполномоченного им государственного органа, а также перевозки, осуществляемые на основании решений местных исполнительных органов столицы, областей и городов республиканского значения, не обеспечивающие уровень дохода, необходимый для эффективного функционирования авиамаршрута, подлежат субсидированию за счет бюджетных средств.";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Отбор авиамаршрутов, предлагаемых к субсидированию из местного бюджета, осуществляется комиссией, создаваемой местными исполнительными органами столицы, областей и города республиканского значения (далее – комиссия местного исполнительного органа).";
часть третью пункта 5 изложить в следующей редакции:
"В перечень авиамаршрутов, предлагаемых к субсидированию из местного бюджета, включаются авиамаршруты, определенные решениями местных исполнительных органов столицы, областей и города республиканского значения, не обеспечивающие уровень дохода и обеспечивающие связь с отдаленными населенными пунктами в пределах одной области.";
приложение к договору бюджетного субсидирования регулярных авиамаршрутов изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящим изменениям и дополнениям;
приложения 2, 3, 4 и 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 7, 8, 9 и 10 к настоящим изменениям и дополнениям.

3. Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) босқын мәртебесін беру туралы шешімді осы адамның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дактилоскопиялық тіркеуден өтуі шартымен босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат тіркелген күннен бастап үш ай ішінде қабылдайды.
Шешім қабылдау үшін қосымша тексеру қажет болған жағдайларда түпкілікті шешім шығару бір жылдан аспайтын мерзімге кейінге қалдырылады, бұл туралы тиісті шешім қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде пана іздеп жүрген адамға хабарланады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Босқын мәртебесін беруден бас тартылған пана іздеген адамдар мен олардың отбасы мүшелерінің, сондай-ақ босқын мәртебесін жоғалтқан немесе босқын мәртебесінен айрылған адамдардың Қазақстан Республикасының аумағында болу уақыты Қазақстан Республикасының шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға қатысты қолданылатын заңнамасымен реттеледі.".
13. "Қазақстан Республикасының Даңқ Кітабы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 8 маусымдағы № 538 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Данқ Кітабының сипаттамасы осы өзгерістер мен толықтыруларға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
14. "Әуе көлігімен тасымалданатын, оларға қатысты қарап тексеру жүргізілмейтін Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарының арнайы тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1509 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген әуе көлігімен тасымалданатын, оларға қатысты қарап тексеру жүргізілмейтін Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарының арнайы тізбесінде:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының Вице-Президенті";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Құрылтайының Төрағасы";
4-тармақ алып тасталсын:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Халық Кеңесінің Төрағасы".
15. "Авиамаршруттарды субсидиялау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1511 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Авиамаршруттарды субсидиялау қағидасында:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Авиамаршруттар бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе ол уәкiлеттiк берген мемлекеттік органның шешiмі негiзiнде жүзеге асырылатын ішкі тұрақты тасымал, сондай-ақ астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдарының шешiмі негiзiнде жүзеге асырылатын, авиамаршруттың тиiмдi жұмыс iстеуi үшін қажетті кiрiс деңгейін қамтамасыз етпейтін тасымал бюджет қаражаты есебінен субсидияланады.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті бюджеттен субсидиялауға ұсынылатын авиамаршруттарды іріктеуді астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары құратын комиссия (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органның комиссиясы) жүзеге асырады.";
5-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті бюджеттен субсидиялауға ұсынылатын авиамаршруттардың тізбесіне астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының шешімдерімен айқындалған, кіріс деңгейін қамтамасыз етпейтін және бір облыс шегінде шалғай елді мекендермен байланысты қамтамасыз ететін авиамаршруттар қосылады.";
тұрақты авиамаршруттарды бюджеттік субсидиялау шартына қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 2, 3, 4 және 5-қосымшаларда орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.

16. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 3 мая 2011 года № 474 "Об утверждении Правил выплаты денежной компенсации и возмещения разницы должностным лицам, направленным на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавшим должности персонала дипломатической службы":
в Правилах выплаты денежной компенсации и возмещения разницы должностным лицам, направленным на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавшим должности персонала дипломатической службы, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 1) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"1) копии страхового полиса и договора страхования (при наличии), в случае отсутствия вышеуказанных документов справка международной организации, содержащая информацию об объеме оказанных медицинских услуг, или иные документы, подтверждающие получение медицинских услуг по перечню гарантированного объема неоплачиваемой медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящим изменениям и дополнениям;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящим изменениям и дополнениям.
17. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 504 "Об утверждении Правил выдачи разрешений на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов":
в Правилах выдачи разрешений на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом столицы, области и города республиканского значения, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;".
18. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2011 года № 571 "Об утверждении Правил осуществления социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства":
в Правилах осуществления социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства, утвержденных указанным постановлением:

16. "Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымында болған лауазымды адамдарға ақшалай өтемақыны төлеу және айырманы өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 3 мамырдағы № 474 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымында болған лауазымды адамдарға ақшалай өтемақыны төлеу және айырманы өтеу қағидаларында:
13-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтандыру полисі мен сақтандыру шартының (бар болса) көшірмелері, жоғарыда көрсетілген құжаттар болмаған жағдайда көрсетілген медициналық қызметтердің көлемі туралы ақпарат қамтылған халықаралық ұйымның анықтамасы немесе медициналық көрсетілетін қызметтердің ақы төленбейтін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесі бойынша және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде алынғанын растайтын өзге де құжаттар;";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы өзгерістер мен толықтыруларға 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы өзгерістер мен толықтыруларға 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
17. "Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсаттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсаттар беру қағидаларында:
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;".
18. "Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 мамырдағы № 571 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті жүзеге асыру қағидаларында:

подпункт 10) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"10) филиалы Государственной корпорации – столицы, областные и городов республиканского значения филиалы Государственной корпорации;".
19. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 3 июня 2011 года № 625 "Об утверждении перечня лиц, обслуживаемых в специально отведенных залах аэропортов Республики Казахстан":
в перечне лиц, обслуживаемых в специально отведенных залах аэропортов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Вице-Президент";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Председатель Курултая";
пункт 4 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Председатель Қазақстан Халық Кеңесі";
пункты 29, 30 и 31 изложить в следующей редакции:
"29. Акимы столицы, областей и городов республиканского значения
30. Председатели комитетов Курултая
31. Депутаты Курултая";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Руководители аппаратов Курултая, Конституционного Суда";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Члены делегаций Республики Казахстан, возглавляемых Президентом, Вице-Президентом, Премьер-Министром, Председателем Курултая, заместителями Премьер-Министра, заместителями Председателя Курултая, Министром иностранных дел и иными членами Правительства Республики Казахстан".
20. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2011 года № 1192 "Некоторые вопросы реализации Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе":
в Правилах прикомандирования сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан к государственным органам Республики Казахстан и международным организациям, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) к Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарату Курултая Республики Казахстан, Аппарату Правительства Республики Казахстан – на основании акта Правительства Республики Казахстан;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Прикомандированным лицам выплачиваются должностные оклады, установленные для соответствующих категорий работников Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Курултая Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан и других государственных органов Республики Казахстан, а также оклады (доплаты) по специальному званию (классному чину), установленные действующим законодательством.
При этом исчисление стажа государственной службы прикомандированным лицам, дающего право на установление должностного оклада, осуществляется на основании справки, предоставляемой кадровой службой соответствующего правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан.
Выплата должностных окладов, пособий на оздоровление и премий прикомандированным лицам производится за счет средств, предусмотренных на содержание Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Курултая Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан и других государственных органов Республики Казахстан.
Премирование прикомандированных лиц осуществляется исходя из должностных окладов в порядке, определенном для работников Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Курултая Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан и других государственных органов Республики Казахстан.";

1-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Мемлекеттік корпорацияның филиалдары – Мемлекеттік корпорацияның астанадағы, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардағы филиалдары;".
19. "Қазақстан Республикасының әуежайларындағы арнайы бөлінген залдарда қызмет көрсетілетін адамдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 3 маусымдағы № 625 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуежайларындағы арнайы бөлінген залдарда қызмет көрсетілетін адамдардың тізбесінде:
мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Вице-Президент";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құрылтай Төрағасы";
4-тармақ алып тасталсын:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Халық Кеңесінің Төрағасы";
29, 30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері
30. Құрылтай комитеттерінің төрағалары
31. Құрылтай депутаттары";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Құрылтай, Конституциялық Сот аппараттарының басшылары";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Қазақстан Республикасының Президенті, Вице-Президенті, Премьер-Министрі, Құрылтай Төрағасы, Премьер-Министрінің орынбасарлары, Құрылтай Төрағасының орынбасарлары, Сыртқы істер министрі және Үкіметінің өзге де мүшелері басшылық ететін Қазақстан Республикасы делегацияларының мүшелері".
20. "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асырудың кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 қазандағы № 1192 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкерлерін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберу қағидаларында:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Құрылтайының Аппаратына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына – Қазақстан Республикасы Үкіметінің актісі негізінде;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Іссапарға жіберілген адамдарға Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Құрылтайының Аппараты, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты және Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдары қызметкерлерінің тиісті санаттары үшін белгіленген лауазымдық айлықақылар, сондай-ақ арнаулы атағы (сыныптық шені) бойынша қолданыстағы заңнамада белгіленген айлықақылар (қосымша ақылар) төленеді.
Бұл ретте іссапарға жіберілген адамдардың лауазымдық айлықақы белгілеуге құқық беретін мемлекеттік қызмет өтілін есептеу Қазақстан Республикасының тиісті құқық қорғау органының, азаматтық қорғау органының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің кадр қызметі ұсынатын анықтама негізінде жүзеге асырылады.
Іссапарға жіберілген адамдарға лауазымдық айлықақы, сауықтыруға жәрдемақы мен сыйлықақы төлеу Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігін, Қазақстан Республикасы Құрылтайының Аппаратын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратын және Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарын ұстауға көзделген қаражат есебінен жүргізіледі.
Іссапарға жіберілген адамдарға сыйлықақы беру Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы Аппаратының, Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратының және Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарының қызметкерлері үшін айқындалған тәртіппен лауазымдық айлықақы негізге алына отырып жүзеге асырылады.";

пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Поощрение и привлечение к дисциплинарной ответственности прикомандированных лиц производятся в порядке, установленном для работников Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Курултая Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан и других государственных органов Республики Казахстан в пределах полномочий данных государственных органов, определенных законодательством Республики Казахстан.
10. Пенсионное обеспечение прикомандированных лиц осуществляется в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан. При этом для прикомандированных лиц к государственным органам в расчет принимаются должностные оклады по занимаемым ими должностям в Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарате Курултая Республики Казахстан, Аппарате Правительства Республики Казахстан и других государственных органах Республики Казахстан, а для прикомандированных лиц к международным организациям – должностные оклады по последней должности, занимаемой до прикомандирования.".
21. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 1296 "Об утверждении Правил по организации поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан":
в Правилах по организации поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 9) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"9) опасные грузы – изделия или вещества, создающие угрозу жизни и здоровью, безопасности и имуществу каждого человека или окружающей среде, указанные в перечне опасных грузов, определяемых техническими инструкциями по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху Международной организации гражданской авиации (ИКАО);";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Местные исполнительные органы столицы, областей и городов республиканского значения, районов, городов областного значения, организации оказывают любую возможную помощь в проведении поиска и спасания ВС и до прибытия поисково-спасательных сил и средств принимают необходимые меры по спасанию людей, предоставлению им медицинской и другой помощи, а также охране ВС и находящихся на его борту документации, оборудования и имущества.";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"85. Местные исполнительные органы столицы, областей и городов республиканского значения, районов, городов областного значения, физические и юридические лица обо всех известных им случаях бедствия ВС немедленно сообщают уполномоченному органу в сфере гражданской защиты или на ближайший аэродром.".

9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Іссапарға жіберілген адамдарды көтермелеу және тәртіптік жауаптылыққа тарту Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы Аппаратының, Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратының және Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарының қызметкерлері үшін белгіленген тәртіппен осы мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған өкілеттіктері шегінде жүргізіледі.
10. Іссапарға жіберілген адамдарды зейнетақымен қамсыздандыру Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Бұл ретте мемлекеттік органдарға іссапарға жіберілген адамдар үшін олардың Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінде, Қазақстан Республикасы Құрылтайының Аппаратында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратында және Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарында атқаратын лауазымдары бойынша лауазымдық айлықақылары, ал халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген адамдар үшін іссапарға жіберілгенге дейін атқарған соңғы лауазымы бойынша лауазымдық айлықақылары есепке алынады.".
21. "Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 4 қарашадағы № 1296 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қағидаларда:
4-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қауіпті жүктер – әрбір адамның өмірі мен денсаулығына, қауіпсіздігіне және мүлігіне немесе қоршаған ортаға қатер төндіретін, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) әуе көлігімен қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдау жөніндегі техникалық нұсқаулықтарында анықталған тізбеде көрсетілген өнімдер немесе заттар;";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, ұйымдар ӘК-ні іздестіру мен құтқаруды жүргізу кезінде қолдан келетін кез келген көмекті көрсетеді және іздестіру-құтқару күштері мен құралдары келгенге дейін адамдарды құтқару, оларға медициналық және басқа да көмек көрсету, сондай-ақ ӘК мен оның бортындағы құжаттаманы, жабдықтар мен мүлікті қорғау бойынша қажетті шаралар қабылдайды.";
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, жеке және заңды тұлғалар ӘК-нің апатқа ұшырауы жөнінде өздеріне белгілі болған барлық жағдайлар туралы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға немесе жақын маңдағы әуеайлаққа дереу хабарлайды.".

22. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2012 года № 620 "Об утверждении Правил организации и проведения призыва граждан Республики Казахстан на воинскую службу":
в Правилах организации и проведения призыва граждан Республики Казахстан на воинскую службу, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) сборный пункт – пункт сбора призывников, создаваемый в пределах административной территории области (столицы или города республиканского значения), предназначенный для проведения контрольного медицинского осмотра, формирования воинских команд и организации их отправки к местам прохождения воинской службы в воинские части (учреждения);";
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. Для организации и проведения призыва граждан на срочную воинскую службу в областях (столице или городах республиканского значения) и районах (городах областного значения) по решению местных исполнительных органов образуются призывные комиссии в составе, определенном статьей 28 Закона. На случаи болезни или отсутствия по другим уважительным причинам кого-либо из назначенных членов призывных комиссий решением соответствующих местных исполнительных органов определяется и утверждается резервный состав призывной комиссии. При обслуживании местными органами военного управления нескольких административных районов призывные комиссии создаются в каждом районе под председательством заместителя акима соответствующего района.
20. Председатель районной (города областного значения) призывной комиссии обеспечивает надлежащую работу комиссии, до начала ее работы определяет обязанности ее членов в соответствии с типовым положением по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, утверждаемым местными исполнительными органами области (столицы или города республиканского значения).";
подпункт 3) пункта 22 изложить в следующей редакции:
"3) решение областной (столицы или города республиканского значения) призывной комиссии;";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Решения районных (городов областного значения) призывных комиссий "Освободить от призыва на воинскую службу" и "Освободить от исполнения воинской обязанности" подлежат проверке на правильность принятых решений областной (столицы или города республиканского значения) призывной комиссией.
Для проведения проверки должностные лица управления (отдела) по делам обороны представляют учетные карты и карты медицинского освидетельствования с приложением результатов медицинских обследований в областную (столицы или города республиканского значения) призывную комиссию.
По результатам проверки документов областная (столицы или города республиканского значения) медицинская комиссия в карте медицинского освидетельствования производит соответствующие отметки о проведенной проверке с выводами о согласии с решением либо направлением на повторное освидетельствование. Результаты проверки медицинской комиссии рассматриваются областной (столицы или города республиканского значения) призывной комиссией.
Результаты проверки правильности решений районной (городов областного значения) призывной комиссии об освобождении от призыва на воинскую службу оформляются в порядке, предусмотренном пунктом 34 настоящих Правил.";

22. "Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 мамырдағы № 620 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларында:
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жиын пункті – облыстың (астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың) әкімшілік аумағы шегінде құрылатын, әскерге шақырылушыларды бақылау мақсатындағы медициналық қарап-тексеру жүргізуге, әскери командалар құруға және оларды әскери бөлімдерге (мекемелерге) әскери қызмет өткеретін жерлеріне жіберуді ұйымдастыруға арналған жиын пункті;";
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу үшін облыстарда (астанада немесе республикалық маңызы бар қалаларда) және аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша Заңның 28-бабында айқындалған құрамда әскерге шақыру комиссиялары құрылады. Әскерге шақыру комиссияларының тағайындалған мүшелерінің бірі сырқаттанып қалған немесе басқа да дәлелді себептермен болмай қалатын жағдайларға тиісті жергілікті атқарушы органдардың шешімімен әскерге шақыру комиссиясының резервтік құрамы айқындалып бекітіледі. Жергілікті әскери басқару органдары бірнеше әкімшілік ауданға қызмет көрсететін болса, әскерге шақыру комиссиялары әрбір ауданда тиісті аудан әкімі орынбасарының төрағалық етуімен құрылады.
20. Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясының төрағасы комиссияның тиісті жұмысын қамтамасыз етеді және оның жұмысы басталғанға дейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстың (астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы бекітетін үлгілік ережеге сәйкес оның мүшелерінің міндеттерін айқындайды.";
22-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) облыстық (астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясының шешімі";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) әскерге шақыру комиссияларының "Әскери қызметке шақырудан босатылсын" және "Әскери міндетті атқарудан босатылсын" деген шешімдерін облыстық (астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы қабылданған шешімдердің дұрыстығы тұрғысынан тексеруге тиіс.
Тексеру үшін қорғаныс істері басқармаларының (бөлімдерінің) лауазымды адамдары облыстық (астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясына медициналық қарап-тексеру нәтижесімен қоса есепке алу картасы мен медициналық куәландыру картасын береді.
Құжаттарды тексеру нәтижесі бойынша облыстық (астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың) медициналық комиссия медициналық куәландыру картасына жүргізілген тексеру туралы тиісті белгі жасап, шешіммен келісу не қайта куәландыруға жіберу туралы тұжырым береді. Медициналық комиссияның тексеру нәтижесін облыстық (астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы қарайды.
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясының әскери қызметке шақырудан босату туралы шешімінің дұрыстығын тексеру нәтижесі осы Қағидалардың 34-тармағында көзделген тәртіппен ресімделеді.";

пункты 33, 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"33. Председатель областной (столицы или города республиканского значения) призывной комиссии:
обеспечивает надлежащую работу комиссии, до начала ее работы определяет обязанности ее членов в соответствии с типовым положением по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, утверждаемым местными исполнительными органами области (столицы или города республиканского значения);
организует осуществление руководства и контроля за деятельностью районных (городов областного значения) призывных комиссий, проверки правильности предоставления гражданам отсрочки и освобождения от воинской службы, рассмотрения жалоб и обращений граждан.
34. Областная (столицы или города республиканского значения) призывная комиссия по результатам контрольного медицинского осмотра принимает одно из следующих решений:
1) "Подлежит призыву на воинскую службу" при определении степени годности "Годен к воинской службе" или "Годен к воинской службе с незначительными ограничениями";
2) "Предоставить отсрочку от призыва на воинскую службу" при определении степени годности "Временно не годен к воинской службе";
3) "Освободить от призыва на воинскую службу" при определении степени годности "Не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время";
4) "Освободить от исполнения воинской обязанности" при определении степени годности "Не годен к воинской службе с исключением с воинского учета".
Областная (столицы или города республиканского значения) призывная комиссия в случаях установления нарушений правильности решений районной (городов областного значения) призывной комиссии об освобождении от призыва на воинскую службу принимает решение об их отмене.
Из решений, принимаемых областной (столицы или города республиканского значения) призывной комиссией по результатам контрольного медицинского осмотра, формируются протоколы заседаний по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, в электронном виде в ИС МО РК. В протокол заседаний вносятся призывники, рассмотренные в течение дня, который заверяется электронными цифровыми подписями председателя, членов и секретаря комиссии.
В случаях отсутствия либо технического сбоя ИС МО РК протоколы заседаний оформляются в книге протоколов областной (столицы или города республиканского значения) призывной комиссии по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
35. Основаниями для пересмотра принятых решений областной (столицы или города республиканского значения) призывной комиссии являются:

33, 34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Облыстық (астана немесе республикалық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының төрағасы:
комиссияның тиісті жұмысын қамтамасыз етеді және оның жұмысы басталғанға дейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстың (астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы бекітетін үлгілік ережеге сәйкес оның мүшелерінің міндеттерін айқындайды;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының ісіне басшылық етеді және оны бақылауды, азаматтарды әскери қызметке шақыруды кейінге қалдырудың және одан босатудың, азаматтардың шағымы мен жолданымын қараудың дұрыстығын тексеруді ұйымдастырады.
34. Облыстық (астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы бақылау мақсатында медициналық қарап-тексеру нәтижесі бойынша:
1) жарамдылық дәрежесін "Әскери қызметке жарамды" немесе "Әскери қызметке елеусіз шектеумен жарамды" деп айқындап, "Әскери қызметке шақыруға жатады";
2) жарамдылық дәрежесін "Әскери қызметке уақытша жарамсыз" деп айқындап, "Әскери қызметке шақыру кейінге қалдырылсын";
3) жарамдылық дәрежесін "Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды" деп айқындап, "Әскери қызметке шақырудан босатылсын";
4) жарамдылық дәрежесін "Әскери есептен шығару, әскери қызметке жарамсыз" деп айқындап, "Әскери міндетті атқарудан босатылсын" деген шешімдердің бірін қабылдайды.
Облыстық (астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының әскери қызметке шақырудан босату туралы шешімінің дұрыс еместігін анықтағанда оның күшін жою туралы шешім қабылдайды.
Облыстық (астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы бақылау мақсатында медициналық қарап-тексеру нәтижесі бойынша қабылдайтын шешімдерден осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отырыс хаттамасы ҚР ҚМ АЖ-да электрондық түрде жасалады. Отырыс хаттамасына бір күн бойы қаралған әскерге шақырылушылар енгізіледі, ол комиссия төрағасының, мүшелерінің және хатшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
ҚР ҚМ АЖ болмағанда не техникалық істен шыққанда отырыс хаттамасы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстық (астана немесе республикалық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының хаттамалары кітабында ресімделеді.
35. Облыстық (астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы қабылдаған шешімді қайта қарау үшін:

1) акт реагирования прокурорского надзора;
2) решение суда;
3) приказ руководителя уполномоченного органа, в структуре которого предусмотрено прохождение воинской службы, принятый в отношении военнослужащего срочной воинской службы, признанного не годным к воинской службе по состоянию здоровья, до принятия им военной присяги;
4) жалоба гражданина о несогласии с принятым решением;
5) жалоба гражданина о несогласии с принятым решением районной (города областного значения) призывной комиссии.
По основаниям, предусмотренным подпунктами 1) – 3) части первой настоящего пункта, областная (столицы или города республиканского значения) призывная комиссия отменяет свое решение и в графу 9 книги протоколов областной (столицы или города республиканского значения) призывной комиссии вносит соответствующую запись, а также выносит решение об отмене районной (города областного значения) призывной комиссии.
Жалобы о несогласии с решениями областной (столицы или города республиканского значения), районной (городов областного значения) призывных комиссий рассматриваются в порядке, предусмотренном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.";
абзац первый пункта 36 изложить в следующей редакции:
"36. При подготовке доставки на сборный пункт граждан, которые в соответствии с решениями районной (города областного значения) призывной комиссии и областной (столицы или города республиканского значения) призывной комиссии признаны подлежащими призыву на срочную воинскую службу, в управлениях (отделах) по делам обороны распечатываются с ИС МО РК их учетные карты и дополняются следующими материалами:";
часть вторую пункта 37 изложить в следующей редакции:
"Первый и второй экземпляры именного списка остаются на сборном пункте областей (столицы и городов республиканского значения), а третий экземпляр возвращается в управление (отдел) по делам обороны с росписью заместителя начальника департамента по делам обороны (ведающего вопросами призывной работы) о приеме команды.";
часть третью примечания пункта 39 изложить в следующей редакции:
"Гражданин с положительным результатом наркологического тестирования решением областной (столицы и городов республиканского значения) призывной комиссии направляется на дополнительное медицинское обследование в наркологический диспансер.";
подпункт 3) пункта 70 изложить в следующей редакции:
"3) в рамках мероприятий по мобилизационной подготовке, подготовке территориальной обороны Республики Казахстан в территориальные органы территориальных войск Вооруженных Сил – на основании постановления акимата столицы, области, города республиканского значения по согласованию с Генеральным штабом Вооруженных Сил Республики Казахстан.";
пункт 78 изложить в следующей редакции:

1) прокурорлық қадағалаудың ден қою актісі;
2) сот шешімі;
3) мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметші әскери ант қабылдағанға дейін денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамсыз деп танылған болса, оның әскери қызмет өткеруі көзделген құрылымның уәкілетті органы басшысының оған қатысты қабылдаған бұйрығы;
4) азаматтың қабылданған шешіммен келіспейтіні туралы шағымы;
5) азаматтың аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы қабылдаған шешіммен келіспейтіні туралы шағымы негіз болып табылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) – 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша облыстық (астананың немесе республикалық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы өз шешімінің күшін жояды және облыстық (астана немесе республикалық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының хаттамалары кітабының 9-бағанына тиісті жазба енгізеді, сондай-ақ аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы шешімінің күшін жою туралы шешім шығарады.
Облыстық (астана немесе республикалық маңызы бар қала), аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының шешімімен келіспеу туралы шағым Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген тәртіппен қаралады.";
36-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының және облыстық (астана немесе республикалық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының шешіміне сәйкес мерзімді әскери қызметке шақыруға жатады деп танылған азаматтарды жиын пунктіне жеткізуге дайындау кезінде қорғаныс істері басқармаларында (бөлімдерінде) ҚР ҚМ АЖ-дан олардың есепке алу картасы басып шығарылады және ол мынадай материалдармен:";
37-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Атаулы тізімнің бірінші және екінші данасы облыстың (астананың және республикалық маңызы бар қаланың) жиын пунктінде қалады, ал үшінші данасына команданы қабылдағаны туралы қорғаныс істері департаменті бастығы орынбасарының (әскерге шақыру жұмысы мәселесіне жетекшілік ететін) қолтаңбасы қойылып, қорғаныс істері басқармасына (бөліміне) қайтарылады.";
39-тармақтың ескертпесінің үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Наркологиялық тестілеуде оң нәтиже болса, азамат облыстық (астана және республикалық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының шешімімен наркологиялық диспансерге қосымша медициналық қарап-тексеруге жіберіледі.";
70-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қарулы Күштер аумақтық әскерінің аумақтық органына жұмылдыру даярлығы, Қазақстан Республикасы аумақтық қорғанысының дайындығы жөніндегі іс-шаралар шеңберінде – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабымен келісу бойынша астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"78. Для организации качественного отбора военнообязанных местные органы военного управления организуют взаимодействие с комплектуемыми воинскими частями (учреждениями):
при проведении воинских сборов на территории области (столицы, города республиканского значения) – управления (отделы) по делам обороны.
при проведении воинских сборов за пределами территории области (столицы, города республиканского значения) – департаменты по делам обороны.";
абзац первый пункта 85 изложить в следующей редакции:
"85. При проведении воинских сборов на области (столицы, города республиканского значения) после завершения формирования воинской команды в отношении военнообязанных, зачисленных в воинскую команду, издается приказ начальника управления (отдела) по делам обороны о призыве на воинские сборы с использованием ИС МО РК.";
часть первую пункта 87 изложить в следующей редакции:
"87. Отправка воинских команд на учебные и специальные сборы за пределы области (столицы, города республиканского значения) производится через сборные пункты.";
абзац первый пункта 89 изложить в следующей редакции:
"89. При проведении воинских сборов за пределами территории области (столицы, города республиканского значения) после завершения формирования воинской команды на сборном пункте в отношении военнообязанных, зачисленных в воинскую команду, издается приказ начальника департамента по делам обороны о призыве на воинские сборы с использованием ИС МО РК.";
пункт 108 изложить в следующей редакции:
"108. Приказы об объявлении общей или частичной мобилизации на территории области (столицы или города республиканского значения), района (города областного значения) издаются начальниками местных органов военного управления во исполнение указа Президента Республики Казахстан об объявлении общей или частичной мобилизации и на основании соответствующего приказа Министра обороны Республики Казахстан.
Приказы об объявлении общей или частичной мобилизации начальников местных органов военного управления доводятся до населения путем использования местных радиовещательных сетей, телевидения и других средств массовой информации.";
в приложении 4 к указанным Правилам:
в Типовом положении призывных комиссий:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Призывная комиссия районов, городов областного значения, столицы, областей, городов республиканского значения (далее – призывная комиссия) – временный коллегиальный орган, создаваемый на период проведения призыва граждан на воинскую службу по решению местных исполнительных органов и образуемый в соответствии с указом Президента и постановлением Правительства в его реализацию.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"78. Әскери міндеттілерді сапалы іріктеуді ұйымдастыру үшін жергілікті әскери басқару органы:
әскери жиын облыс (астана, республикалық маңызы бар қала) аумағында өткізілгенде – қорғаныс істері басқармалары (бөлімдері);
әскери жиынды облыс (астана, республикалық маңызы бар қала) аумағынан тыс жерде өткізілгенде – қорғаныс істері департаменттері жасақталатын әскери бөлімдермен (мекемелермен) өзара іс-қимыл жасауды ұйымдастырады.";
85-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Әскери жиын облыс (астана, республикалық маңызы бар қала) аумағында өткізілгенде әскери команда құру аяқталғаннан кейін әскери командаға қабылданған әскери міндеттілерге қатысты әскери жиынға шақыру туралы қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының бұйрығы ҚР ҚМ АЖ қолданылып шығарылады.";
87-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Әскери командаларды облыс (астана, республикалық маңызы бар қала) шегінен тыс оқу-жаттығу жиынына және арнайы жиынға жіберу жиын пункті арқылы жүргізіледі.";
89-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Әскери жиын облыс (астана, республикалық маңызы бар қала) аумағынан тыс жерде өткізілгенде әскери пунктте әскери команда құру аяқталғаннан кейін әскери командаға қабылданған әскери міндеттілерге қатысты қорғаныс істері департаменті бастығының әскери жиынға шақыру туралы бұйрығы ҚР ҚМ АЖ қолданылып шығарылады.";
108-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"108. Облыс (астана немесе республикалық маңызы бар қала), аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жалпы немесе ішінара жұмылдыру жариялау туралы бұйрықты жергілікті әскери басқару органының бастықтары Қазақстан Республикасы Президентінің жалпы немесе ішінара жұмылдыру жариялау туралы жарлығын орындау үшін және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тиісті бұйрығы негізінде шығарады.
Жергілікті әскери басқару органы бастығының жалпы немесе ішінара жұмылдыру жариялау туралы бұйрығы тұрғындарға хабар тарату желісі, телевизия және басқа да бұқаралық ақпарат құралдары пайдаланылып жеткізіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада:
Әскерге шақыру комиссиясының үлгілік ережесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әскерге шақыру комиссиясы (бұдан әрі – әскерге шақыру комиссиясы) – жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша азаматтарды әскери қызметке шақыру кезеңіне құрылатын және Президент жарлығына және Үкімет қаулысына сәйкес оны іске асыру үшін құрылатын уақытша алқалы орган.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. В состав призывных комиссии входят:
1) председатель комиссии – заместитель руководителя местного исполнительного органа (акима) района, города областного значения, столицы, области, города республиканского значения;
2) члены комиссии:
начальник местного органа военного управления района, города областного значения, столицы, области, города республиканского значения;
представитель соответствующего территориального подразделения органов внутренних дел;
заместитель начальника соответствующего местного органа управления здравоохранением (главного врача) района, города областного значения, области, города республиканского значения, столицы – председатель медицинской комиссии;
секретарь.
В состав призывных комиссий могут также входить и иные представители государственных органов и общественных объединений.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В состав столицы, областной, города республиканского значения призывной комиссии включается заместитель руководителя территориального органа Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.";
абзац четвертый пункта 8 изложить в следующей редакции:
"организует осуществление руководства и контроля за деятельностью районных (городов областного значения) призывных комиссий, проверки правильности предоставления гражданам отсрочки и освобождения от воинской службы, рассмотрения жалоб и обращений граждан (для председателя областной (столицы или города республиканского значения) призывной комиссии);";
приложение 11 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 13 к настоящим изменениям и дополнениям.
23. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 1418 "Об утверждении Устава акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына":
в Уставе акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", утвержденном указанным постановлением:
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Фонд имеет право получать займы и пользоваться кредитами в теңге и иностранной валюте в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
подпункт 2) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"2) приоритетное право на приобретение по решению Правительства Республики Казахстан конкурсной массы при банкротстве организаций, пакеты акций (доли участия) которых отнесены к стратегическим объектам в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или организаций, имеющих важное стратегическое значение для экономики Республики Казахстан;";
пункт 110 изложить в следующей редакции:

"4. Әскерге шақыру комиссиясының құрамына мыналар кіреді:
1) комиссия төрағасы – ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы басшысының (әкімнің) орынбасары;
2) комиссия мүшелері:
ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті әскери басқару органының бастығы;
ішкі істер органының тиісті аумақтық бөлімшесінің өкілі;
ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тиісті жергілікті денсаулық сақтауды басқару органы бастығының (бас дәрігердің) орынбасары – медициналық комиссия төрағасы;
хатшы.
Әскерге шақыру комиссиясының құрамына өзге мемлекеттік органдар мен қоғамдық бірлестіктердің өкілдері кіруі де мүмкін.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Астананың, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың әскерге шақыру комиссиясының құрамына Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті аумақтық органы басшысының орынбасары енгізіледі.";
8-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) әскерге шақыру комиссиясының ісіне басшылық жасауды және оны бақылауды, азаматтарға әскерге шақыруды кейінге қалдырудың және одан босатудың дұрыс берілуін тексеруді, азаматтардың шағымы мен жолданымын қарауды (облыстық (астана немесе республикалық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының төрағасы үшін) жүзеге асыруды ұйымдастырады;";
көрсетілген Қағидаларға 11-қосымша осы өзгерістер мен толықтыруларға 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
23. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 1418 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының жарғысында:
25-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
26-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес акциялар пакеттері (қатысу үлестері) стратегиялық объектілерге жатқызылған ұйымдар немесе Қазақстан Республикасының экономикасы үшін стратегиялық маңызы бар ұйымдар банкрот болған кезде конкурстық массаны Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша сатып алудың басым құқығы;";
110-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"110. Принудительная ликвидация Фонда осуществляется судом в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
Требование о ликвидации Фонда может быть предъявлено в суд заинтересованными лицами, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.".
24. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 21 января 2013 года № 16 "Об утверждении Правил передачи, реализации, утилизации и списания имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) недвижимого имущества специальных государственных органов Республики Казахстан":
в Правилах передачи, реализации, утилизации и списания имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) недвижимого имущества специальных государственных органов Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 5) пункта 62 изложить в следующей редакции:
"5) если сумма ущерба, причиненного утратой имущества, превышает сумму, определенную судебными органами к взысканию с виновного, или превышает сумму, которую по закону возможно наложить на виновного в административном порядке;";
часть вторую пункта 74 изложить в следующей редакции:
"По оборудованию и другим объектам, не относящимся к недвижимому имуществу, указываются:
1) первоначальная стоимость (в теңге);
2) остаточная стоимость (в теңге);
3) начисленный износ (в теңге).";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 14 к настоящим изменениям и дополнениям.
25. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2013 года № 673 "Об утверждении Правил приватизации жилищ из государственного жилищного фонда":
в Правилах приватизации жилищ из государственного жилищного фонда, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 7) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"7) приватизация жилища – приобретение гражданами Республики Казахстан в собственность занимаемых ими жилищ из государственного жилищного фонда, осуществляемое в соответствии с Законом;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Граждане Республики Казахстан вправе приватизировать на территории Республики Казахстан только одно жилище из государственного жилищного фонда, за исключением осуществления приватизации жилища через купонный механизм, который не является основанием для отказа в реализации гражданином Республики Казахстан права на приватизацию жилища.
Наличие пятидесяти или менее пятидесяти процентов доли члена семьи основного нанимателя в приватизированном ранее жилище не препятствует в последующем реализации его права на приватизацию жилища из государственного жилищного фонда.";
части вторую и третью пункта 25 изложить в следующей редакции:
"Жилище с остаточной стоимостью менее 15 (пятнадцать) миллионов теңге выдается в рассрочку со сроком до 10 (десять) лет.
Жилище с остаточной стоимостью более 15 (пятнадцать) миллионов теңге выдается в рассрочку со сроком до 15 (пятнадцать) лет.";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 15 к настоящим изменениям и дополнениям.

"110. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда сот Қорды мәжбүрлі түрде таратуды жүзеге асырады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мүдделі тұлғалар сотқа Қорды тарату туралы талап қоюы мүмкін.".
24. "Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының мүліктерін беру, өткізу, кәдеге жарату және есептен шығару, сондай-ақ жылжымайтын мүлкін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 қаңтардағы № 16 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының мүліктерін беру, өткізу, кәдеге жарату және есептен шығару, сондай-ақ жылжымайтын мүлкін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларында:
62-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) егер мүліктен айырылудан келтірілген зиян сомасы сот органдары кінәлі тұлғадан өндіріп алынады деп айқындаған сомадан немесе заң бойынша кінәлі тұлғаға әкімшілік тәртіппен жүктеуге болатын сомадан асқан;";
74-тармақтың екінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
25. "Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйлерді жекешелендiру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 2 шілдедегі № 673 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйлерді жекешелендіру қағидаларында:
2-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) тұрғынжайды жекешелендіру – Заңға сәйкес жүзеге асырылатын, Қазақстан Республикасы азаматтарының мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген, өздері тұрып жатқан тұрғынжайларды меншігіне сатып алуы;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген бір тұрғынжайды ғана жекешелендіруге құқылы, мұның тұрғынжайды купондық тетік арқылы жекешелендіруге қатысы жоқ, бұл тетік Қазақстан Республикасы азаматының тұрғынжайды жекешелендіру құқығын іске асыруынан бас тарту үшін негіз болмайды.
Негізгі жалдаушының отбасы мүшесінің бұрын жекешелендірілген тұрғынжайда елу пайыз немесе одан аз үлесінің болуы кейіннен оның мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды жекешелендіру құқығын іске асыруына кедергі болмайды.";
25-тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы өзгерістер мен толықтыруларға 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

26. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 683 "Об утверждении Правил прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан":
в Правилах прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 2 к указанным Правилам:
подпункт 3) раздела 2 изложить в следующей редакции:
"3) процедура исследования и содержание вопросов не унижали и не оскорбляли моего человеческого чести и достоинства;".
27. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2014 года № 1218 "Об утверждении Правил выплаты имущественного вреда, причиненного лицу, оправданному по суду, подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, в отношении которых вынесено постановление суда, органа уголовного преследования о прекращении уголовного дела, в результате незаконных действий органа, ведущего уголовный процесс":
в Правилах выплаты имущественного вреда, причиненного лицу, оправданному по суду, подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, в отношении которых вынесено постановление суда, органа уголовного преследования о прекращении уголовного дела, в результате незаконных действий органа, ведущего уголовный процесс, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В случае смерти человека право на возмещение имущественного вреда в установленном порядке переходит к его наследникам, а в части получения пенсий и пособий, выплата которых была приостановлена, – к тем членам семьи, которые относятся к кругу лиц, обеспечиваемых пособием по случаю потери кормильца.".
28. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2014 года № 1291 "Об утверждении Правил изъятия, учета, хранения, передачи и уничтожения вещественных доказательств, изъятых документов, денег в национальной и иностранной валюте, наркотических средств, психотропных веществ по уголовным делам судом, органами прокуратуры, уголовного преследования и судебной экспертизы":
в Правилах изъятия, учета, хранения, передачи и уничтожения вещественных доказательств, изъятых документов, денег в национальной и иностранной валюте, наркотических средств, психотропных веществ по уголовным делам судом, органами прокуратуры, уголовного преследования и судебной экспертизы, утвержденных указанным постановлением:
пункт 7 изложить в следующей редакции:

26. "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 683 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларында:
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
2-бөлімнің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) зерттеу рәсімдері және сұрақтардың мазмұны менің адамгершілік ар-намысыма және қадір-қасиетіме нұқсан келтірген жоқ және қорлаған жоқ;".
27. "Сот бойынша ақталған адамға, қылмыстық істі тоқтату туралы соттың, қылмыстық қудалау органының қаулысы шығарылған күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға қылмыстық процесті жүргізетін органның заңсыз іс-әрекеттерінің нәтижесінде келтірілген мүліктік зиянды төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 21 қарашадағы № 1218 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сот бойынша ақталған адамға, қылмыстық істі тоқтату туралы соттың, қылмыстық қудалау органының қаулысы шығарылған күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға қылмыстық процесті жүргізетін органның заңсыз іс-әрекеттерінің нәтижесінде келтірілген мүліктік зиянды төлеу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Адам қайтыс болған жағдайда мүліктік зиянды өтетіп алу құқығы белгiленген тәртiппен оның мұрагерлерiне, ал төлеу тоқтатып қойылған зейнетақылар мен жәрдемақыларды алуға қатысты отбасының асыраушысынан айрылуына байланысты жәрдемақымен қамтамасыз етiлетiн адамдар тобына жататын мүшелерiне өтеді.".
28. "Соттың, прокуратура, қылмыстық қудалау және сот сараптамасы органдарының қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдемелерді, алып қойылған құжаттарды, ұлттық және шетелдік валютадағы ақшаны, есірткіні, психотроптық заттарды алып қою, есепке алу, сақтау, беру және жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 желтоқсандағы № 1291 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Соттың, прокуратура, қылмыстық қудалау және сот сараптамасы органдарының қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдемелерді, алып қойылған құжаттарды, ұлттық және шетелдік валютадағы ақшаны, есірткіні, психотроптық заттарды алып қою, есепке алу, сақтау, беру және жою қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. В протоколе процессуальных действий либо протоколе, составленном в соответствии с требованиями, предусмотренными статьей 527 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, перечисляются все изымаемые предметы и документы, а равно описываемое имущество. При изъятии большого числа предметов, ценностей и документов в обязательном порядке составляется опись, прилагаемая к протоколу и являющаяся его неотъемлемой частью, где отражаются точное наименование предмета, количество, мера, вес, серия, номер и другие отличительные признаки каждого изымаемого объекта, время и место их обнаружения.
Исходя из обстоятельств дела, орган, ведущий уголовный процесс, изымает часть объекта, на котором находятся следы (микроследы), имеющие отношение к уголовному делу, если нет возможности изъять объект в целом. При этом органом, ведущим уголовный процесс, не допускается порча предметов, принадлежащих потерпевшим и иным лицам, а в случае неизбежной порчи делается об этом отметка в соответствующем протоколе и принимаются меры к возмещению причиненного ущерба.";
часть вторую пункта 18 изложить в следующей редакции:
"Книга ведется в каждом правоохранительном и специальном государственном органе и находится в месте, обеспечивающем круглосуточный доступ к ней ответственных лиц (дежурная часть, канцелярия).";
часть вторую пункта 19 изложить в следующей редакции:
"Журнал ведется в каждом суде, правоохранительном и специальном государственном органе, органе судебной экспертизы и находится у лица, ответственного за хранение вещественных доказательств в камере хранения (далее – лицо, ответственное за хранение).";
часть первую пункта 29 изложить в следующей редакции:
"29. В случае отсутствия лица, ответственного за хранение (или заменяющего работника), доступ в помещение для хранения осуществляется только комиссионно (в составе не менее трех человек) с разрешения и в присутствии начальника органа дознания, следственного подразделения правоохранительного и специального государственного органов, прокурора, председателя суда, судьи, руководителя органа судебной экспертизы, у которых должны храниться дубликаты ключей от данного помещения.";
часть первую пункта 36 изложить в следующей редакции:
"36. Хранение изъятых в ходе досудебного производства и судебного разбирательства взрывных устройств, огнестрельного оружия, вооружения, боеприпасов, взрывчатых веществ производится только в хозяйственных подразделениях правоохранительного и специального государственного органов, специально оборудованных помещениях, складах (хранилищах) войсковых частей или соответствующих предприятий (организаций), определяемых местным исполнительным органом после проведения исследований.";
часть третью пункта 41 изложить в следующей редакции:
"Порядок информирования иностранных банковских учреждений, находящихся за пределами территории Республики Казахстан, об изъятии банковских документов о наличии средств в денежных единицах иностранных государств и международных расчетных единицах, находящихся на их счетах и других кредитно-финансовых учреждений за пределами территории Республики Казахстан, определяется соответствующими международными соглашениями.";
часть третью пункта 51 изложить в следующей редакции:
"При этом сотрудники правоохранительных и специальных государственных органов не допускаются к участию в реализации вещественных доказательств и других изъятых предметов и ценностей, а также их приобретению, если им заведомо известно, что реализуемые товары и продукты изъяты в связи с уголовным делом.";
часть четвертую пункта 61 изложить в следующей редакции:
"Об установленных нарушениях в день поступления вещественных доказательств составляется акт, который подписывается председателем суда (судьей), прокурором, руководителем правоохранительного или специального государственного органа (начальником следственного подразделения этих органов), органа судебной экспертизы, работником канцелярии и лицом, доставившим дело.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:

"7. Процестік әрекеттер хаттамасында не Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 527-бабында көзделген талаптарға сәйкес жасалған хаттамада барлық алынатын нәрселер мен құжаттар, сол сияқты тізімделетін мүлiк көрсетіледі. Нәрселердің, құндылықтар мен құжаттардың ауқымды мөлшерi алынатын болса, мiндеттi түрде тiзiмдеме жасалады, ол хаттамаға қоса берiледі және оның ажырамас бөлiгi болып табылады, онда нәрсенің нақты атауы, әрбiр алынатын объектiнiң саны, өлшемі, салмағы, сериясы, нөмiрi және басқа да айырым белгiлерi, олардың табылған жері мен уақыты көрсетiледi.
Егер объектiнi бүтiндей алу мүмкiндiгi болмаса, қылмыстық процесті жүргізетін орган істiң мән-жайына қарай объектiнiң қылмыстық iске қатысты iздер (микроiздер) бар бөлiгiн алады. Бұл ретте қылмыстық процесті жүргізетін орган жәбiрленушiлер мен өзге адамдарға тиесiлi заттардың бүлiнуiне жол бермейді, ал мәжбүрлі бүлiнген жағдайда бұл туралы тиісті хаттамада белгі жасайды және келтiрiлген зиянды өтеу шараларын қолданады.";
18-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кітап құқық қорғау органы мен арнаулы мемлекеттік органның әрқайсысында жүргізіледі және оған жауапты адамдардың тәулік бойы қол жеткізуін қамтамасыз ететін жерде (кезекші бөлім, кеңсе) болады.";
19-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Журнал соттың, құқық қорғау органы мен арнаулы мемлекеттік органның, сот сараптамасы органының әрқайсысында жүргізіледі және сақтау камерасында заттай дәлелдемелерді сақтау үшін жауапты адамда (бұдан әрі – сақтау үшін жауапты адам) болады.";
29-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Сақтауға жауапты адам (немесе оны алмастыратын қызметкер) болмаған жағдайда сақтауға арналған үй-жайға кiру комиссиялы түрде (кемiнде үш адамнан тұрады) ғана анықтау органы, құқық қорғау органы мен арнаулы мемлекеттік органның тергеу бөлiмшесi бастығының, прокурордың, сот төрағасының, судьяның, сот сараптамасы органы басшысының рұқсатымен және солардың қатысуымен жүзеге асырылады, осы үй-жай кілттерінің телнұсқалары соларда сақталуға тиiс.";
36-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Сотқа дейінгі іс жүргізу және сот талқылауы барысында алынған жаратын құрылғылар, атыс қаруы, қару-жарақ, оқ-дәрі, жарылғыш заттар зерттеулер жүргізілгеннен кейін құқық қорғау органы мен арнаулы мемлекеттік органның шаруашылық бөлімшелерінде ғана әскери бөлімшелердің немесе жергілікті атқарушы органдар белгілейтін тиісті кәсіпорындардың (ұйымдардың) арнайы жабдықталған үй-жайларында, қоймаларында (сақтау қоймаларында) сақталады.";
41-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жердегі шетелдік банк мекемелерін олардың шоттарында шет мемлекеттердің ақша бірліктеріндегі және халықаралық есептік бірліктердегі қаражаттың бар-жоғы туралы банктік құжаттарды алу туралы және Қазақстан Республикасының аумағынан тыс басқа кредиттік-қаржылық мекемелерді хабардар ету тәртібі тиісті халықаралық келісімдерде айқындалады.";
51-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте өткізілетін тауарлар мен азық-түлiк қылмыстық iске байланысты алынғаны құқық қорғау органы мен арнаулы мемлекеттік органның қызметкерлерiне алдын ала белгiлi болса, олардың заттай дәлелдемелердi және басқа алынған заттар мен құндылықтарды өткізуге қатысуына, сондай-ақ сатып алуына жол берілмейді.";
61-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Анықталған кемшiлiктер туралы заттай дәлелдемелер түскен күні акт жасалады, оған сот төрағасы (судья), прокурор, құқық қорғау органының немесе арнаулы мемлекеттік органның басшысы (осы органдардың тергеу бөлiмшелерiнiң бастықтары), сот сараптамасы органының басшысы, кеңсе қызметкерi және iстi жеткiзген адам қол қояды.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"82. Вещественные доказательства, подлежащие по судебному акту передаче в соответствующие правоохранительные и специальные государственные органы, должны направляться туда нарочно или почтовой связью. При перевозке ядовитых, сильнодействующих, взрывчатых веществ, оружия должны соблюдаться правила, установленные для их транспортировки. Копия сопроводительного письма и документ о приеме учреждением вещественных доказательств подшиваются в дело.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. Уничтожение ядовитых веществ и сильнодействующих средств производится с участием представителя органов здравоохранения, обороны и других государственных органов, ответственного лица, на хранении у которого находится вещественное доказательство, работника канцелярии и судебного исполнителя.
Акт об уничтожении составляется в двух экземплярах, один экземпляр акта направляется для приобщения к материалам дела, не позднее трех рабочих дней с момента уничтожения, второй – лицу, ответственному за хранение.";
пункт 94 изложить в следующей редакции:
"94. Если вещественное доказательство, подлежащее уничтожению или выдаче владельцу, находится в правоохранительных и специальных государственных органах, суд направляет в эти органы копию или выписку из приговора. В сопроводительном письме указывается дата вступления его в законную силу. Извещение об уничтожении или возвращении владельцу вещественных доказательств направляется в суд не позднее трех рабочих дней с момента уничтожения или возвращения.".
29. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2015 года № 243 "Об утверждении Программы упрощения формальностей при международных воздушных перевозках, представляющей собой совокупность мер, призванных содействовать установлению процедур в целях упрощения формальностей в гражданской авиации Республики Казахстан":
в Программе упрощения формальностей при международных воздушных перевозках, представляющей собой совокупность мер, призванных содействовать установлению процедур в целях упрощения формальностей в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденной указанным постановлением:
подпункт 43) пункта 2) изложить в следующей редакции:
"43) иностранный гражданин – лицо, не являющееся гражданином Республики Казахстан и имеющее доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства;";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. В случае въезда в Республику Казахстан воздушным транспортом, когда иностранным гражданам требуются въездные визы, уполномоченный орган в сфере иностранных дел Республики Казахстан выдает такие визы в аэропортах в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".

"82. Сот актісі бойынша тиiстi құқық қорғау органына және арнаулы мемлекеттік органға берілетін заттай дәлелдемелер ол жаққа қолмен апарып берілуге немесе пошта байланысымен жiберiлуге тиiс. Улы, қатты әсер ететiн, жарылғыш заттарды, қаруды тасымалдау кезiнде оларды тасымалдау үшін белгiленген қағидалар сақталуға тиiс. Iлеспе хаттың көшiрмесi және мекеменiң заттай дәлелдемелердi қабылдағаны туралы құжат iске тiгiледi.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Улы заттар мен қатты әсер ететін заттарды жою денсаулық сақтау, қорғаныс органдары және басқа мемлекеттік органдар өкілінің, заттай дәлелдеме сақтауында тұрған жауапты адамның, кеңсе қызметкерінің және сот орындаушысының қатысуымен жүргізіледі.
Жою туралы акт екі данада жасалады, жойылған сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей актінің бір данасы іс материалдарына қосу үшін, екіншісі – сақтау үшін жауапты адамға жіберіледі.";
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"94. Егер жойылуға немесе иесiне берілуге тиіс заттай дәлелдеме құқық қорғау органында және арнаулы мемлекеттік органда болса, сот осы органдарға үкiмнiң көшiрмесiн немесе үзiндiсiн жiбередi. Iлеспе хатта оның заңды күшiне енетiн күнi көрсетiледi. Заттай дәледемелердің жойылғаны немесе иесіне қайтарылғаны туралы хабарлама жойылған немесе қайтарылған сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей сотқа жіберіледі.".
29. "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында формальдылықты оңайлату мақсатында рәсімдерді белгілеуге жәрдемдесуге тиісті шаралар жиынтығын білдіретін халықаралық әуе тасымалдары кезіндегі формальдылықты оңайлату бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 20 сәуірдегі № 243 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында формальдылықты оңайлату мақсатында рәсімдерді белгілеуге жәрдемдесуге тиісті шаралар жиынтығын білдіретін халықаралық әуе тасымалдары кезіндегі формальдылықты оңайлату бағдарламасында:
2-тармақтың 43) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"43) шетел азаматтары – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататынының дәлелдемелері бар тұлға;";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Шетел азаматтарына кіру визалары талап етілетін болғанда Қазақстан Республикасына әуе көлігімен кірген жағдайда Қазақстан Республикасының сыртқы істер саласындағы уәкілетті органы мұндай визаларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әуежайларда береді.".

30. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2015 года № 961 "Об утверждении Правил выплаты ежемесячного пожизненного содержания судье, пребывающему в отставке":
в Правилах выплаты ежемесячного пожизненного содержания судье, пребывающему в отставке, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) получатель ежемесячного пожизненного содержания – судья, пребывающий в отставке, в том числе вышедший в отставку до 1 января 2016 года в соответствии с пунктами 1, 1-1 и 2-1 статьи 35 Конституционного закона, достигший пенсионного возраста, установленного законодательством Республики Казахстан о социальной защите, и подавший заявление в уполномоченный государственный орган в сфере судебного администрирования, его территориальные подразделения в столице, областях и городах республиканского значения (далее – уполномоченный орган);";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий организационно-правовое, информационно-аналитическое и материально-техническое обеспечение деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов, с территориальными подразделениями в столице, областях и городах республиканского значения.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. При повышении в установленном законами Республики Казахстан порядке размера оплаты труда судей уполномоченным органом производится перерасчет ежемесячного пожизненного содержания судье, пребывающему в отставке.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. При назначении и изменении размера ежемесячного пожизненного содержания все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного теңге независимо от суммы тиынов.".
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 16 к настоящим изменениям и дополнениям.
31. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1186 "Об утверждении Правил празднования Дня государственных символов Республики Казахстан":
в Правилах празднования Дня государственных символов Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Празднование Дня государственных символов является основным элементом формирования казахстанской гражданской идентичности, патриотизма и общенационального единства. Праздник приурочен ко дню подписания Конституционного закона Республики Казахстан от 4 июня 2007 года "О государственных символах Республики Казахстан".";

30. "Отставкадағы судьяға өмір бойғы ай сайынғы қамтылым төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 961 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Отставкадағы судьяға өмір бойғы ай сайынғы қамтылым төлеу қағидаларында:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ай сайынғы өмір бойғы қамтылымды алушы – отставкадағы, оның ішінде Конституциялық заңның 35-бабының 1, 1-1 және 2-1-тармақтарына сәйкес 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін отставкаға шыққан, Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасында белгіленген зейнеткерлік жасқа жеткен және сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға, оның астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – уәкілетті орган) өтініш берген судья;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа соттардың қызметін ұйымдастырушылық-құқықтық, ақпараттық-талдамалық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын, астанада, облыстарда және республикалық маңызы бар қалаларда аумақтық бөлімшелері бар мемлекеттік орган.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қазақстан Республикасының заңдарда белгіленген тәртіппен судьяларға еңбекақы ақы төлеу мөлшері ұлғайтылғанда уәкілетті орган отставкадағы судьяға төленетін ай сайынғы өмір бойғы қамтылымды қайта есептеуді жүргізеді.";
20-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
31. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері күнін мерекелеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1186 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері күнін мерекелеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік рәміздер күнін мерекелеу қазақстандық азаматтық біртектілікті, патриотизмді және жалпыұлттық бірлікті қалыптастырудың негізгі элементі болып табылады. Мереке "Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері туралы" 2007 жылғы 4 маусымда Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына қол қойылған күнге орайластырылған.";

в пункты 6, 7, 8 и 9 изменения вносятся в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в подпункт 1) части второй пункта 10 изменение вносится в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Местными исполнительными органами разрабатываются и утверждаются планы мероприятий по организации и проведению, а также информационному сопровождению празднования Дня государственных символов в столице, областях, городах республиканского значения, районах (городах областного значения), районах в городе, городах районного значения, поселках, селах, сельских округах.".
32. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1198 "Об утверждении Правил привлечения иностранных работников в государственные органы Республики Казахстан":
в Правилах привлечения иностранных работников в государственные органы Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) иностранный работник государственного органа Республики Казахстан (далее – иностранный работник) – иностранный гражданин, привлеченный в государственный орган Республики Казахстан по трудовому договору.".
33. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 14 января 2016 года № 13 "О некоторых вопросах реализации государственной поддержки инвестиций":
в модельном контракте на реализацию инвестиционного проекта, предусматривающем осуществление инвестиций и предоставление инвестиционных преференций, утвержденном указанным постановлением:
в главе 4 "Инвестиции в фиксированные активы" графу "Сумма без учета налога на добавленную стоимость (тыс. тенге)" изложить в следующей редакции:
"Сумма без учета налога на добавленную стоимость (тыс. теңге)";
подпункт 2) пункта 34 изложить в следующей редакции:
"2) изменения и дополнения, которые вносятся в законы Республики Казахстан в целях обеспечения национальной безопасности, общественного порядка, охраны здоровья и нравственности общества.";
приложение 1 к модельному контракту на реализацию инвестиционного проекта, предусматривающему осуществление инвестиций и предоставление инвестиционных преференций, изложить в новой редакции согласно приложению 17 к настоящим изменениям и дополнениям;
в перечне приоритетных видов деятельности для реализации инвестиционных проектов, утвержденном указанным постановлением:
строку:
"
52
Складское хозяйство и вспомогательная транспортная деятельность
52.1
Складирование и хранение груза
52.10
Складирование и хранение груза
52.21
Услуги в области сухопутного транспорта, за исключением услуг по хранению транспортных средств, принадлежащих гражданам
52.2
Вспомогательные виды деятельности при транспортировке
52.22
Услуги в области водного транспорта
52.23
Услуги в области воздушного транспорта, за исключением регулирования использования воздушного пространства
52.24
Транспортная обработка грузов
52.29
Прочие сопроводительные услуги
"
изложить в следующей редакции:
"
52
Складское хозяйство и вспомогательная транспортная деятельность
52.1
Складирование и хранение груза
52.10
Складирование и хранение груза
52.21
Услуги в области сухопутного транспорта, за исключением услуг по хранению транспортных средств, принадлежащих гражданам Республики Казахстан
52.2
Вспомогательные виды деятельности при транспортировке
52.22
Услуги в области водного транспорта
52.23
Услуги в области воздушного транспорта, за исключением регулирования использования воздушного пространства
52.24
Транспортная обработка грузов
52.29
Прочие сопроводительные услуги
";
в примечании строку восьмую изложить в следующей редакции:
"******** находящихся в сельских населенных пунктах, малых городах, введенных в действие с января 2019 года или относящихся к реализации проектов вне столицы и городов республиканского значения.";
в Правилах привлечения специалистов государственных органов, консультантов и экспертов из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 11 изложить в следующей редакции:

6, 7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік рәміздер күнін мерекелеуге арналған ресми және салтанатты рәсімдер, спорттық іс-шаралар Мемлекеттік Әнұран орындалып тұрғанда Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын көтеруден және тігуден басталады, бұл ретте қатысушылар Мемлекеттік Туға қарап тұрады.
7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұраны орындалғанда қатысушылар оны орнынан тұрып айтады (тыңдайды), бұл ретте Қазақстан Республикасының азаматтары оң қолын жүрек тұсына қояды.
8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранын оркестр, хор, оркестр мен хор орындайды не ол өзге де вокалмен және аспаппен орындалады. Бұл ретте дыбыс жазу құралдарын пайдалануға болады.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранын ықшамдап орындауға жол беріледі.
9. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұраны бекітілген мәтіні мен музыкалық редакциясына дәлме-дәл сәйкестікпен мемлекеттік тілде орындалады.";
10-тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранын бір мезетте орындау жөніндегі іс-шаралар;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Жергілікті атқарушы органдар астанада, облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда), қаладағы аудандарда, аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде Мемлекеттік рәміздер күнін ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ оны ақпараттық сүйемелдеу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлейді және бекітеді.".
32. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына шетелдік жұмыскерлерді тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1198 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына шетелдік жұмыскерлерді тарту қағидаларында:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының шетелдік жұмыскері – (бұдан әрі – шетелдік жұмыскер) – Қазақстан Республикасының мемлекеттік органына еңбек шарты бойынша тартылған шетел азаматы.".
33. "Инвестицияларды мемлекеттік қолдауды іске асырудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 14 қаңтардағы № 13 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген инвестицияларды жүзеге асыруды және инвестициялық преференциялар беруді көздейтін инвестициялық жобаны іске асыруға арналған модельдік келісімшартта:
4-тарауға орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
34-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының заңдарына ұлттық қауiпсiздiктi, қоғамдық тәртіпті, денсаулық пен қоғами адамгершілікті сақтауды қамтамасыз ету мақсатында енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтыруларға қолданылмайды.";
көрсетілген модельдік келісімшартқа 1-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген қаулымен бекітілген инвестициялық жобаларды іске асыруға арналған қызметтің басым түрлерінің тізбесінде:
мына:
"
52
Қойма шаруашылығы және қосалқы көлік қызметі
52.1
Жүктерді қоймаға қою және сақтау
52.10
Жүктерді қоймаға қою және сақтау
52.21
Азаматтардың меншігі болып табылатын көлік құралдарын сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, құрлықтағы жол көлігі саласындағы көрсетілетін қызметтер
52.2
Тасымалдау кезіндегі қызметтің қосалқы түрлері
52.22
Су көлігі саласындағы көрсетілетін қызметтер
52.23
Әуе кеңістігін пайдалануды реттеуді қоспағанда, әуе көлігі саласындағы көрсетілетін қызметтер
52.24
Жүктерді көліктік өңдеу
52.29
Басқа да ілеспе көрсетілетін қызметтер
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
52
Қойма шаруашылығы және қосалқы көлік қызметі
52.1
Жүктерді қоймаға қою және сақтау
52.10
Жүктерді қоймаға қою және сақтау
52.21
Қазақстан Республикасының азаматтарына тиесілі көлік құралдарын сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, құрлықтағы көлік саласындағы көрсетілетін қызметтер
52.2
Тасымалдау кезіндегі қызметтің қосалқы түрлері
52.22
Су көлігі саласындағы көрсетілетін қызметтер
52.23
Әуе кеңістігін пайдалануды реттеуді қоспағанда, әуе көлігі саласындағы көрсетілетін қызметтер
52.24
Жүктерді көліктік өңдеу
52.29
Басқа да ілеспе көрсетілетін қызметтер
";
ескертпеде сегізінші жол мынадай редакцияда жазылсын:
"******** ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда орналасқан, 2019 жылғы қаңтардан бастап қолданысқа енгізілген немесе астана мен республикалық маңызы бар қалалардан тыс жерлердегі жобаларды іске асыруға қатысты.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік органдардың мамандарын, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары арасынан консультанттар мен сарапшыларды тарту қағидаларында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Консультанты и эксперты из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан несут ответственность за результаты проведенной экспертизы в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан и договором, заключенным в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил.".
34. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года № 191 "Об утверждении Правил прохождения полиграфологического исследования кандидатами в судьи":
в Правилах прохождения полиграфологического исследования кандидатами в судьи, утвержденных указанным постановлением:
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 18 к настоящим изменениям и дополнениям.
35. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 762 "Об утверждении Правил проведения конкурса на получение права официального опубликования законодательных актов и итоговых решений Конституционного Суда периодическими печатными изданиями":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения конкурса на получение права официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда периодическими печатными изданиями";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила проведения конкурса на получение права официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда периодическими печатными изданиями.";
в Правилах проведения конкурса на получение права официального опубликования законодательных актов и итоговых решений Конституционного Совета периодическими печатными изданиями, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила проведения конкурса на получение права официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда периодическими печатными изданиями";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения конкурса на получение права официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда периодическими печатными изданиями (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 65 Конституционного закона Республики Казахстан "О Конституционном Суде Республики Казахстан", пунктом 2 статьи 37 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" и определяют порядок проведения конкурса на получение права официального опубликования законодательных актов и итоговых решений Конституционного Суда периодическими печатными изданиями.
2. Настоящие Правила не распространяются на Ведомости Курултая Республики Казахстан, Собрание актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, "Вестник Национального Банка Республики Казахстан", которые являются официальными изданиями.";

"11. Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары қатарынан консультанттар мен сарапшылар жүргiзілген сараптаманың нәтижелері үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес жасалған шартта көзделген жағдайларда жауаптылықта болады.".
34. "Судьялыққа кандидаттардың полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 7 сәуірдегі № 191 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Судьялыққа кандидаттардың полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларында:
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы өзгерістер мен толықтыруларға 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
35. "Мерзімді баспа басылымдарының заңнамалық актiлердi және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алуға конкурс өткiзу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 762 қаулысында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мерзімді баспа басылымдарының заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алуына конкурс өткiзу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мерзімді баспа басылымдарының заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алуына конкурс өткiзу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Мерзімді баспа басылымдарының заңнамалық актiлердi және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алуға конкурс өткiзу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мерзімді баспа басылымдарының заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алуына конкурс өткiзу қағидалары";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мерзімді баспа басылымдарының заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алуына конкурс өткiзу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының 65-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 37-бабының 2-тармағына сәйкес әзiрлендi және мерзімді баспа басылымдарының заңнамалық актiлердi және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алуына конкурс өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар ресми басылым болып табылатын Қазақстан Республикасы Құрылтайының Жаршысына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасының Үкіметі актілерінің жинағына, "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің хабаршысына" қолданылмайды.";

подпункты 1) и 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) закон – закон, вносящий изменения и дополнения в Конституцию Республики Казахстан, конституционный закон, кодекс, консолидированный закон, закон, временное постановление Правительства Республики Казахстан, имеющее силу закона, постановление Курултая Республики Казахстан;
2) конкурс – способ определения периодических печатных изданий с целью предоставления им права официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда;";
в пункте 4:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"4. Конкурс проводится в целях предоставления права на официальное опубликование следующих законодательных актов и итоговых решений Конституционного Суда:";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) постановлений Курултая Республики Казахстан.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения конкурса на получение права официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда периодическими печатными изданиями";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. В целях определения периодических печатных изданий, которым будет предоставлено право официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда на следующий год, организатор конкурса не позднее ноября текущего года опубликовывает объявление о проведении конкурса в средствах массовой информации.
6. Объявление о проведении конкурса на получение права официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда периодическими печатными изданиями (далее – объявление) размещается за тридцать календарных дней до проведения конкурса.
Объявление включает в себя следующие сведения:
наименование и место нахождения организатора конкурса;
время, дату и место проведения конкурса;
сроки и место приема заявок на участие в конкурсе на получение права официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда периодическими печатными изданиями по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявка), выдачи дополнительной информации о конкурсе, а также место, дату и время вскрытия конвертов с заявками;
требования по тиражу и периодичности, предъявляемые к участнику конкурса;
требования к языку составления заявки.";
часть третью пункта 10 изложить в следующей редакции:
"В случае представления неполного пакета документов, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, конкурсная комиссия после вскрытия конвертов с заявками направляет заказным письмом с уведомлением о его вручении или на электронные адреса участников конкурса или их представителей уведомление о необходимости приведения заявки на участие в конкурсе на получение права официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда периодическими печатными изданиями в соответствие в течение 2 (два) рабочих дней.";

3-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) заң – Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізетін заң, конституциялық заң, кодекс, шоғырландырылған заң, заң, Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар уақытша қаулысы, Қазақстан Республикасы Құрылтайының қаулысы;
2) конкурс – заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын беру мақсатында мерзiмдi баспа басылымдарын айқындау тәсiлi;";
4-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Конкурс мынадай заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын беру мақсатында өткізіледі:";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасы Құрылтайының қаулылары;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Мерзімді баспа басылымдарының заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алуына конкурс өткiзу тәртiбi";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығы берілетін мерзімді баспа басылымдарын келесі жылға айқындау мақсатында конкурс ұйымдастырушы ағымдағы жылғы қарашадан кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдарында конкурс өткізу туралы хабарландыру жариялайды.
6. Мерзімді баспа басылымдарының заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алуына конкурс өткiзу туралы хабарландыру (бұдан әрі – хабарландыру) конкурс өткізілгенге дейін күнтізбелік отыз күн бұрын орналастырылады.
Хабарландыруда мынадай мәлiметтер қамтылады:
конкурсты ұйымдастырушының атауы мен орналасқан жерi;
конкурс өткiзілетін уақыт, күн және орын;
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мерзімді баспа басылымдарының заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алуына арналған конкурсқа қатысуға өтінім (бұдан әрі – өтінім) қабылданатын, конкурс туралы қосымша ақпарат берілетін мерзім мен орын, сондай-ақ өтiнiмдерi бар конверттер ашылатын орын, күн және уақыт;
тираж бен мерзімділік бойынша конкурсқа қатысушыға қойылатын талаптар;
өтiнiм жасау тiлiне қойылатын талаптар.";
10-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда конкурстық комиссия өтінімдер салынған конверттерді ашқаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде конкурсқа қатысушыларға немесе олардың өкілдеріне мерзімді баспа басылымдарының заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алуына арналған конкурсқа қатысуға өтінімді сәйкес келтіру қажеттігі туралы хабарламаны оның табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен немесе олардың электрондық мекенжайларына жібереді.";

часть третью пункта 10-1 изложить в следующей редакции:
"Периодические печатные издания с наиболее высшими баллами по результатам оценки заявок членами конкурсной комиссии определяются конкурсной комиссией как периодические печатные издания, получившие право на официальное опубликование законов и итоговых решений Конституционного Суда.";
часть первую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"13. В срок не более 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня вскрытия заявок оформляется протокол итогов конкурса определения периодических печатных изданий, получивших право на официальное опубликование законов и итоговых решений Конституционного Суда.";
подпункт 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"2) определении периодических печатных изданий, получивших право на официальное опубликование законов и итоговых решений Конституционного Суда;";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. На основе протокола итогов конкурса периодическому печатному изданию предоставляется право официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда сроком на один год.
В течение пяти рабочих дней периодическому печатному изданию направляется письмо-уведомление о предоставлении права официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда, указанных в пункте 4 настоящих Правил.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 1 к Правилам проведения конкурса на получение права официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда периодическими печатными изданиями";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Заявка на участие в конкурсе на получение права официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда периодическими печатными изданиями";
в приложении 2 к указанным Правилам:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 2 к Правилам проведения конкурса на получение права официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда периодическими печатными изданиями";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Балльная оценка для определения периодических печатных изданий на получение права официального опубликования законов и итоговых решений Конституционного Суда".
36. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 907 "Об утверждении Правил законотворческой работы Правительства Республики Казахстан":
в Правилах законотворческой работы Правительства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:

10-1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Конкурстық комиссия мүшелерінің өтінімдерді бағалау нәтижелері бойынша ең жоғары балл жинаған мерзімді баспа басылымдарын конкурстық комиссия заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алған мерзімді баспа басылымдары ретінде айқындайды.";
13-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Өтінімдерді ашқан күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алған мерзімді баспа басылымдарын айқындау конкурсы қорытындыларының хаттамасы ресімделеді.";
14-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алған мерзімді баспа басылымдарының айқындалуы;";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Конкурс қорытындыларының хаттамасы негізінде мерзімді баспа басылымына заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығы бір жыл мерзімге беріледі.
Мерзімді баспа басылымына бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын беру туралы хабарлама-хат жіберіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Мерзімді баспа басылымдарының заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алуына конкурс өткiзу қағидаларына 1-қосымша";
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мерзімді баспа басылымдарының заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алуына конкурсқа қатысуға өтінім";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Мерзімді баспа басылымдарының заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алуына конкурс өткiзу қағидаларына 2-қосымша";
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңдарды және Конституциялық Соттың қорытынды шешімдерін ресми жариялау құқығын алуға мерзімді баспа басылымдарын айқындау үшін баллдық бағалау".
36. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 907 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларында:

подпункты 17), 18), 19) и 20) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"17) согласование проекта закона с Администрацией Президента Республики Казахстан (далее – Администрация Президента) в соответствии с Правилами согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством Республики Казахстан в Курултай Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2002 года № 873 (далее – Правила согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов);
18) проведение научной лингвистической экспертизы проекта закона после согласования проекта закона с Администрацией Президента, Аппаратом Правительства до их внесения на рассмотрение Курултая Республики Казахстан;
19) внесение проекта закона в Курултай Республики Казахстан;
20) представление и сопровождение проекта закона при его рассмотрении в Курултае Республики Казахстан;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Требования по разработке консультативного документа, а также программы информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона и по принятому закону не распространяются на проекты законов о республиканском бюджете, гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан, объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами столицы, городов республиканского значения и на проекты законов о внесении в них изменений и дополнений.";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Разработка консультативного документа осуществляется с учетом посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана, положений ежегодного послания Конституционного Суда Республики Казахстан, нормативных постановлений Конституционного Суда Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, документов Системы государственного планирования и планов мероприятий по их реализации, решений Правительства, результатов правового мониторинга нормативных правовых актов, анализа эффективности законодательства, практики применения законодательства Республики Казахстан в соответствующих отраслях и сферах общественной жизни, материалов научно-практических конференций, семинаров, совещаний, проводимых по проблемам действующего законодательства, обращений физических и юридических лиц, материалов, предоставляемых неправительственными организациями, информации, содержащейся в СМИ.
9. Разработка консультативного документа осуществляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и включает в себя:

4-тармақтың 17), 18), 19) және 20) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"17) Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 17 мамырдағы № 873 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Құрылтайына енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу қағидаларына (бұдан әрі – Заң жобаларын Қазақстан Республикасының Президентімен келісу ережелері) сәйкес заң жобасын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен (бұдан әрі – Президент Әкімшілігі) келісуді
18) заң жобасын Президент Әкімшілігімен, Үкімет Аппаратымен келіскеннен кейін олар Қазақстан Республикасының Құрылтайының қарауына енгізілгенге дейін заң жобасына ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізуді;
19) заң жобасын Қазақстан Республикасының Құрылтайына енгізуді;
20) заң жобасы Қазақстан Республикасының Құрылтайында қаралғанда оны таныстыруды және сүйемелдеуді;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Консультативтік құжатты, сондай-ақ заң жобасы бойынша және қабылданған заң бойынша ақпараттық сүйемелдеу мен түсіндіру бағдарламасын әзірлеу жөніндегі талаптар республикалық бюджет, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдендірілген трансферт, республикалық және облыстық бюджеттер, астана, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңдардың жобаларына және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдардың жобаларына қолданылмайды.";
8 және 9-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Консультативтік құжатты әзірлеу Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан Республикасының халқына жолдаулары, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының жыл сайынғы жолдауының ережелері, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулылары, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары және оларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары, Үкімет шешімдері, нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингінің нәтижелері, заңнаманың тиімділігін талдау, Қазақстан Республикасының заңнамасын қоғамдық өмірдің тиісті салалары мен аяларында қолдану практикасы, қолданыстағы заңнаманың проблемалары бойынша өткізілетін ғылыми-практикалық конференциялардың, семинарлардың, кеңестердің материалдары, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері, үкіметтік емес ұйымдар ұсынатын материалдар, БАҚ-та қамтылған ақпарат ескеріле отырып жүзеге асырылады.
9. Консультативтік құжатты әзірлеу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады және мыналарды:

1) проведение анализа действующего законодательства и практики в соответствующей области правового регулирования, определение проблем и причин недостаточной эффективности существующих правовых механизмов (при их наличии), в том числе выявление наличия множественности актов, регулирующих сходные общественные отношения;
2) изучение, обобщение и анализ экономической, социологической, статистической и иной необходимой информации;
3) осуществление исследования и прогноза социальных, финансово-экономических, экологических, правовых и иных последствий принятия предлагаемых решений (положительных/отрицательных), в том числе анализ возможных социальных рисков, а также тенденций и вариантов развития общественных отношений в определенной сфере в связи с такими решениями;
4) изучение международного опыта и проведение сравнительно-правового анализа;
5) определение (целевых) индикаторов, ожидаемых результатов, которые будут достигнуты в регулируемой сфере общественных отношений в связи с принятием проекта закона в течение последующих пяти лет.
Изложение аргументов, свидетельствующих о необходимости принятия закона, должно быть конкретным, обстоятельно устанавливающим связь негативных явлений и процессов с недостаточно эффективным действующим законодательством. В качестве аргументации необходимо приводить примеры из правоприменительной практики с указанием краткой фабулы имевшихся ситуаций, выводы и предложения.
При прогнозировании социальных последствий принятия предлагаемых решений проводится анализ их воздействия как на развитие общества в целом, так и на его отдельные социальные группы, на повышение уровня и качества жизни: влияние на уровень образования и занятости населения, социальную структуру общества, доступность услуг здравоохранения, улучшение жилищных условий, развитие институтов гражданского общества, оцениваются возможные риски социального характера и другие последствия.
При прогнозировании финансово-экономических последствий принятия предлагаемых решений оцениваются связанные с их принятием:
1) прямые и косвенные доходы и расходы республиканского и местного бюджетов, включая привлечение грантового финансирования и займов;
2) доходы и расходы правоприменителей и иных субъектов реализации норм закона;
3) иные расходы и доходы, а также иной экономический эффект (влияние на развитие конкуренции, доступность кредитных ресурсов, создание новых рабочих мест и другие последствия).
При прогнозировании экологических последствий принятия предлагаемых решений оцениваются направление, характер и степень воздействия, которое будет оказываться на окружающую среду в результате принятия закона.
В рамках прогнозирования правовых последствий оцениваются предполагаемое влияние предлагаемых решений на существующий механизм правового регулирования общественных отношений в определенной сфере, в том числе на установление, конкретизацию прав и обязанностей, устранение правовых пробелов, исключение дефектных, неэффективных и декларативных норм.
К консультативному документу должны в обязательном порядке прилагаться соответствующие материалы, показывающие обоснованность и достоверность указанных в нем сведений.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

1) құқықтық реттеудің тиісті саласындағы қолданыстағы заңнамаға және практикаға талдау жүргізуді, қолданыстағы құқықтық тетіктер тиімділігінің жеткіліксіз болуының проблемалары мен себептерін (ондайлар болса) айқындауды, оның ішінде ұқсас қоғамдық қатынастарды реттейтін актілердің көп болуын анықтауды;
2) экономикалық, әлеуметтанушылық, статистикалық және өзге де қажетті ақпаратты зерделеуді, қорытуды және талдауды;
3) ұсынылатын шешімдерді қабылдаудың әлеуметтік, қаржы-экономикалық, экологиялық, құқықтық және өзге де салдарын (оң/теріс) зерттеуді және болжауды жүзеге асыруды, оның ішінде ықтимал әлеуметтік тәуекелдерді, сондай-ақ осындай шешімдерге байланысты белгілі бір саладағы қоғамдық қатынастарды дамыту үрдістері мен нұсқаларын талдауды;
4) халықаралық тәжірибені зерделеуді және салыстырмалы-құқықтық талдау жүргізуді;
5) заң жобасының қабылдануына байланысты қоғамдық қатынастардың реттелетін саласында келесі бес жылда қол жеткізілетін (нысаналы) индикаторларды, күтілетін нәтижелерді айқындауды қамтиды.
Заңды қабылдау қажеттігі туралы куәландыратын дәлелдердің баяндалуы нақты болуға, келеңсіз құбылыстар мен процестердің қолданыстағы заңнама тиімділігінің жеткіліксіз болуымен байланысын тиянақтап белгілеуге тиіс. Құқық қолдану практикасынан дәлел ретінде болған жағдайлардың қысқаша фабуласын, тұжырымдар мен ұсыныстарды көрсетіп, мысалдар келтіру қажет.
Ұсынылатын шешімдерді қабылдаудың әлеуметтік салдарын болжау кезінде олардың жалпы қоғамның дамуына да, оның жекелеген әлеуметтік топтарына да, тұрмыс деңгейі мен сапасын арттыруға ықпалы: халықтың білім деңгейіне және жұмыспен қамтылуына, қоғамның әлеуметтік құрылымына, денсаулық сақтау қызметтерінің қолжетімділігіне, тұрғын үй жағдайларын жақсартуға, азаматтық қоғам институттарын дамытуға әсеріне талдау жүргізіледі, әлеуметтік сипаттағы ықтимал тәуекелдер және басқа да салдары бағаланады.
Ұсынылатын шешімдерді қабылдаудың қаржы-экономикалық салдарын болжау кезінде оның қабылдануына байланысты:
1) гранттық қаржыландыру мен қарыз тартуды қоса алғанда, республикалық және жергілікті бюджеттердің тікелей және жанама кірістері мен шығыстары;
2) құқық қолданушылардың және заң нормаларын іске асырудың өзге субъектілерінің кірістері мен шығыстары;
3) өзге де шығыстар мен кірістер, сондай-ақ өзге экономикалық тиімділік (бәсекелестікті дамытуға ықпалы, кредиттік ресурстардың қолжетімділігі, жаңа жұмыс орындарының құрылуы және басқа да салдар) бағаланады.
Ұсынылатын шешімдерді қабылдаудың экологиялық салдарын болжау кезінде заңның қабылдануы нәтижесінде қоршаған ортаға әсер етудің бағыты, сипаты мен дәрежесі бағаланады.
Құқықтық салдарды болжау шеңберінде ұсынылатын шешімдердің белгілі бір саладағы қоғамдық қатынастарды құқықтық реттеудің қолданыстағы тетігіне, оның ішінде құқықтар мен міндеттердің белгіленуіне, нақтылануына, құқықтық олқылықтарды жоюға, ақаулы, тиімсіз және декларативтік нормаларды алып тастауға болжамды әсері бағаланады.
Консультативтік құжатқа онда көрсетілген мәліметтердің негізділігі мен анықтығын көрсететін тиісті материалдар міндетті түрде қоса берілуге тиіс.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. По итогам публичного обсуждения консультативного документа разработчиком принимается решение о необходимости законодательных изменений или отсутствии таковых.
Изложение аргументов, свидетельствующих о необходимости принятия закона, должно быть конкретным, обстоятельно устанавливающим связь негативных явлений и процессов с недостаточно эффективным действующим законодательством. В качестве аргументации необходимо приводить примеры из правоприменительной практики с указанием краткой фабулы имевшихся ситуаций, выводов и предложений.";
подпункт 3) пункта 32 изложить в следующей редакции:
"3) предмет регулирования которых не соответствует пункту 3 статьи 60 Конституции Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 35 изложить в следующей редакции:
"В проект закона могут вноситься концептуальные изменения и дополнения только по поручению Президента Республики Казахстан в рамках посланий Главы государства народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 38 изложить в следующей редакции:
"Депутаты Курултая вправе на любой стадии принимать участие в работе рабочей группы по подготовке проекта закона.";
часть первую пункта 41 изложить в следующей редакции:
"41. Разработчиком обеспечивается направление проекта закона на проведение научной правовой, экономической, антикоррупционной и других экспертиз по проекту закона, за исключением проекта закона о республиканском бюджете, гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан, объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами столицы, городов республиканского значения, и по проекту закона о внесении в них изменений и дополнений.";
в пункте 51:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) проект постановления Правительства Республики Казахстан о внесении проекта закона в Курултай;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) к проекту закона, предусматривающему внесение изменений и (или) дополнений в действующие законы, прикладывается сравнительная таблица действующей и предлагаемой редакций статей с соответствующим обоснованием вносимых изменений и дополнений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
При этом в обоснованиях обязательно приводится ссылка на конкретный пункт или положение консультативного документа, одобренного на заседании Комиссии;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) перечень законов, подлежащих изменению или признанию утратившими силу в связи с принятием соответствующего закона;";
часть четвертую пункта 52 изложить в следующей редакции:

"24. Консультативтік құжатты жария талқылау қорытындылары бойынша әзірлеуші заңнамалық өзгерістердің қажеттігі немесе қажет еместігі туралы шешім қабылдайды.
Заңды қабылдау қажеттігі туралы куәландыратын дәлелдердің баяндалуы нақты болуға, келеңсіз құбылыстар мен процестердің қолданыстағы заңнама тиімділігінің жеткіліксіз болуымен байланысын тиянақтап белгілеуге тиіс. Құқық қолдану практикасынан дәлел ретінде болған жағдайлардың қысқаша фабуласын, тұжырымдар мен ұсыныстарды көрсетіп, мысалдар келтіру қажет.";
32-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) реттеу нысанасы Қазақстан Республикасы Конституциясының 60-бабының 3-тармағына сәйкес келмейтін консультативтік құжаттарды мақұлдамайды.";
35-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Заң жобасына Мемлекет басшысының елдегі жағдай мен Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Қазақстан Республикасының халқына жолдаулары шеңберінде Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша ғана тұжырымдамалық өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.";
38-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Құрылтай депутаттары заң жобасын дайындау жөніндегі жұмыс тобының жұмысына кез келген сатыда қатысуға құқылы.";
41-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Республикалық бюджет, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдендірілген трансферт, республикалық және облыстық бюджеттер, астана, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заң жобасын және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заң жобасын қоспағанда, әзірлеуші заң жобасын заң жобасы бойынша ғылыми құқықтық, экономикалық, сыбайлас жемқорлыққа қарсы және басқа сараптама жүргізуге жіберуді қамтамасыз етеді.";
51-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) заң жобасын Құрылтайға енгізу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қолданыстағы заңдарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін заң жобасына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тиісті негіздемесімен бірге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баптардың қолданыстағы және ұсынылатын редакцияларының салыстырма кестесі қоса беріледі.
Бұл ретте негіздемелерде Комиссия отырысында мақұлданған консультативтік құжаттың нақты тармағына немесе ережесіне міндетті түрде сілтеме жасалады.";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) тиісті заңның қабылдануына байланысты өзгертілуге немесе күші жойылды деп танылуға тиіс заңдардың тізбесі;";
52-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Проекты законов, за исключением проектов кодексов, согласовываются государственными органами в течение 5 (пять) рабочих дней (Министерством юстиции в течение 7 (семь) рабочих дней).";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. На проекты законов, разрабатываемые в упрощенном порядке, не распространяются требования по разработке консультативного документа.
Упрощенный порядок подготовки проектов законов применяется в отношении норм законов, признанных не соответствующими Конституции Республики Казахстан и (или) соответствующими Конституции Республики Казахстан в истолковании Конституционного Суда Республики Казахстан.";
подпункты 6) и 7) пункта 62 изложить в следующей редакции:
"6) внесение проекта закона в Курултай;
7) представление и сопровождение проектов законов при их рассмотрении в Курултае.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. Проект закона, разрабатываемый в упрощенном порядке в отношении норм законов, признанных не соответствующими Конституции Республики Казахстан и (или) соответствующими Конституции Республики Казахстан в истолковании Конституционного Суда Республики Казахстан, должен содержать только нормы, направленные на реализацию решения Конституционного Суда.";
часть первую пункта 64 изложить в следующей редакции:
"64. Не позднее семи рабочих дней после принятия закона Курултаем органом-разработчиком утверждается программа информационного сопровождения и разъяснения принятого закона, которая в обязательном порядке согласовывается с Министерством юстиции и уполномоченным органом в области СМИ.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Структура и содержание проекта закона (в случае принятия решения о необходимости разработки закона)
(текст)";
в приложении 6 к указанным Правилам:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Сравнительная таблица к проекту Закона о внесении изменений и дополнений в некоторые законы".
37. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан":
в Системе государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. К документам Системы государственного планирования относятся Национальный план развития Республики Казахстан (далее – Национальный план развития), Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Стратегия национальной безопасности) и планы развития государственных органов, планы развития столицы и области, города республиканского значения, района (города областного значения), планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний (далее – национальные компании).";
часть первую пункта 14 изложить в следующей редакции:

"Кодекстердің жобаларын қоспағанда, заңдардың жобаларын мемлекеттік органдар 5 (бес) жұмыс күні ішінде (Әділет министрлігі 7 (жеті) жұмыс күні ішінде) келіседі.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Оңайлатылған тәртіппен әзірленетін заңдардың жобаларына консультативтік құжатты әзірлеу жөніндегі талаптар қолданылмайды.
Заң жобаларын дайындаудың оңайлатылған тәртібі Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келмейді және (немесе) Қазақстан Республикасының Конституциялық соты берген түсіндірмеде Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келеді деп танылған заң нормаларына қатысты қолданылады.";
62-тармақтың 6) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) заң жобасын Құрылтайға енгізуді;
7) заңдардың жобаларын Құрылтайда қарау кезінде оларды ұсынуды және сүйемелдеуді қамтиды.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келмейді және (немесе) Қазақстан Конституциялық соты берген түсіндірмеде Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келеді деп танылған заңдардың нормаларына қатысты оңайлатылған тәртіппен әзірленетін заң жобасы Конституциялық Соттың шешімін іске асыруға бағытталған нормаларды ғана қамтуға тиіс.";
64-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Құрылтай заңды қабылдағаннан кейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей әзірлеуші орган қабылданған заңды ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасын бекітеді, ол Әділет министрлігімен және БАҚ саласындағы уәкілетті органмен міндетті түрде келісіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Заң жобасының құрылымы мен мазмұны (заңды әзірлеу қажеттігі туралы шешім қабылданған жағдайда).
(мәтін)";
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымшада:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Кейбір заңдарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заң жобасына салыстырма кесте".
37. "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспары (бұдан әрі – Ұлттық даму жоспары), Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы (бұдан әрі – Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы) және мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарлары, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтер мен ұлттық компаниялардың (бұдан әрі – ұлттық компаниялар) даму жоспарлары жатады.";
14-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Методология разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, столицы, областей, городов республиканского значения, районов (городов областного значения), включая определение и содержание соответствующей отчетности, сроки представления отчетной информации, утверждается уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с уполномоченным органом по стратегическому планированию.";
часть первую пункта 36 изложить в следующей редакции:
"36. Реализация Национального плана развития обеспечивается посредством реализации планов развития государственных органов, планов развития столицы, областей, городов республиканского значения, планов развития национальных компаний, предусматривающих декомпозированные ключевые национальные индикаторы.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Уполномоченный орган по государственному планированию на основании отчетов о реализации планов развития государственных органов, столицы, областей, городов республиканского значения, национальных компаний формирует проект отчета о реализации Национального плана развития с представлением его в Правительство.";
часть первую пункта 58 изложить в следующей редакции:
"58. Верховный Суд Республики Казахстан, Конституционный Суд Республики Казахстан, Администрация Президента Республики Казахстан, Управление делами Президента Республики Казахстан, Служба государственной охраны Республики Казахстан, Аппарат Правительства Республики Казахстан, Управление материально-технического обеспечения, Национальный центр по правам человека Республики Казахстан, Высшая аудиторская палата Республики Казахстан, Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан, Высший Судебный Совет Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральная прокуратура Республики Казахстан, Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу, Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, ревизионные комиссии столицы, областей, городов республиканского значения, аппараты маслихатов, финансируемые из местного бюджета, планы развития государственных органов не разрабатывают.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. План развития столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения)";

"14. Тиісті есептіліктің анықтамасы мен мазмұнын, есептік ақпаратты беру мерзімдерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, ауданның (облыстық маңызы бар қалалардың) даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу және түзету әдіснамасын стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.";
36-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Ұлттық даму жоспарын іске асыру декомпозицияланған түйінді ұлттық индикаторларды көздейтін мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың даму жоспарларын, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын іске асыру арқылы қамтамасыз етіледі.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік органдардың, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептердің негізінде Ұлттық даму жоспарын іске асыру туралы есептің жобасын қалыптастырып, оны Үкіметке ұсынады.";
58-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты, Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты, Материалдық-техникалық қамтамасыз ету басқармасы, Қазақстан Республикасының Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталығы, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы, Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы, Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігі, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың ревизиялық комиссиялары, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мәслихаттардың аппараттары мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлемейді.";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары";

пункты 66, 67 и 68 изложить в следующей редакции:
"66. План развития столицы, области, города республиканского значения определяет развитие соответствующей территории с учетом ее специфики и потенциала развития региона в соответствии с вышестоящими документами Системы государственного планирования.
67. План развития столицы, области, города республиканского значения разрабатывается местным исполнительным органом столицы, области, города республиканского значения с обязательным применением минимальных стандартов, системы региональных стандартов для населенных пунктов каждые три года на пятилетний период по согласованию с уполномоченным органом по региональной политике, заинтересованными государственными органами и утверждается решением местного представительного органа столицы, области, города республиканского значения.
68. Целевые индикаторы плана развития столицы, области, города республиканского значения обеспечивают достижение декомпозированных ключевых национальных индикаторов и целевых индикаторов вышестоящих документов Системы государственного планирования.";
часть вторую пункта 71 изложить в следующей редакции:
"В случае включения по инициативе местного исполнительного органа в план развития столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) целевых индикаторов, по которым не формируется официальная статистическая информация и (или) отсутствуют утвержденные центральными и отраслевыми государственными органами методики расчетов, местным исполнительным органом разрабатываются и утверждаются методики расчетов по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. К планам развития столицы, областей, городов республиканского значения, районов (городов областного значения) прилагаются инвестиционные планы, разработанные с учетом требований бюджетного законодательства и в соответствии с порядком и по форме, определенной уполномоченным органом по государственному планированию.";
пункты 74, 75, 76, 77 и 78 изложить в следующей редакции:
"74. Реализация плана развития столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) осуществляется посредством исполнения инвестиционного плана.
75. Мониторинг плана развития столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) проводится соответственно местным уполномоченным органом по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) совместно с государственными органами-соисполнителями соответствующей территории путем формирования отчетов о реализации на основе информации о ходе реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, участвующими в плане развития столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения), и с учетом итогов их общественного мониторинга.

66, 67 және 68-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, даму жоспары Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарына сәйкес тиісті аумақтың дамуын оның ерекшелігі мен өңірдің даму әлеуетін ескере отырып айқындайды.
67. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарын астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы ең төменгі стандарттарды, елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін міндетті түрде қолдана отырып, өңірлік саясат жөніндегі уәкілетті органмен, мүдделі мемлекеттік органдармен келісу бойынша әрбір үш жыл сайын бесжылдық кезеңге әзірлейді және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті өкілді органының шешімімен бекітіледі.
68. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарының нысаналы индикаторлары декомпозицияланған түйінді ұлттық индикаторлар мен Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарының индикаторларына қол жеткізуді қамтамасыз етеді.";
71-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарына ресми статистикалық ақпарат қалыптастырылмайтын және (немесе) орталық және салалық мемлекеттік органдар бекіткен есептеу әдістемелері жоқ нысаналы индикаторлар енгізілген жағдайда жергілікті атқарушы орган есептеу әдістемелерін әзірлеп, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органымен келісу бойынша бекітеді.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарларына бюджет заңнамасының талаптары ескеріліп, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіпке және нысанға сәйкес әзірленген инвестициялық жоспарлар қоса беріледі.";
74, 75, 76, 77 және 78-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын іске асыру инвестициялық жоспарды орындау арқылы жүзеге асырылады.
75. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын мониторингілеуді тиісті аумақтың бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарымен бірге тиісінше астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарына қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар ұсынатын іске асырылу барысы туралы ақпараттың негізінде және қоғамдық мониторинг қорытындыларын ескере отырып олардың іске асырылуы туралы есептерді қалыптастыру жолымен жүргізеді.

76. План развития столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) и отчет о его реализации подлежат публикации в установленном законодательством порядке.
77. Ответственность за достоверность и полноту содержания плана развития столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) и отчета о его реализации, размещенного на интернет-ресурсе местного исполнительного органа и уполномоченного органа по государственному планированию, возлагается на местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) – разработчика плана развития столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения).
78. Внесение изменений и дополнений в план развития столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) допускается в случаях:
1) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в законы Республики Казахстан, за исключением законов о республиканском бюджете и внесении в них изменений и дополнений;
2) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в документы Системы государственного планирования;
3) изменения функций, структуры государственного органа или административно-территориального устройства;
4) необходимости реализации поручений Президента и (или) Правительства;
5) наличия положительного решения акима области по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию и отраслевыми государственными органами области в части, касающейся плана развития района (города областного значения).";
пункт 94 изложить в следующей редакции:
"94. Цели и задачи концепции развития сфер/отраслей, национальных проектов и комплексных планов социально-экономического развития регионов, планы по вопросам регионального развития, принятые до введения в действие Системы государственного планирования, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2024 года № 350, подлежат интеграции в планы развития государственных органов, столицы, областей, городов республиканского значения, района (города областного значения).".
38. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства":
в Правилах возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 3:
абзац второй подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"для Вице-Президента Республики Казахстан, руководителей и заместителей руководителей государственных учреждений, руководителей аппаратов центральных государственных органов, судей Конституционного Суда Республики Казахстан, Председателя Қазақстан Халық Кеңесі, помощников Президента Республики Казахстан, Начальника Канцелярии Президента Республики Казахстан, а также депутатов Курултая и судей Верховного Суда Республики Казахстан норма возмещения расходов по найму жилого помещения в сутки не должна превышать десятикратного размера месячного расчетного показателя в городах Астане, Aлматы, Шымкенте, Aтырау, Aктау и Байконыре, семикратного размера месячного расчетного показателя – в областных центрах и городах областного значения и пятикратного размера месячного расчетного показателя – в районных центрах, городах районного значения и поселке Боровое Бурабайского района Aкмолинской области;";
абзац шестой подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"воздушным транспортом по стоимости авиабилета класса "Бизнес" – Вице-Президенту Республики Казахстан, Председателю Курултая Республики Казахстан, заместителям Председателя Курултая Республики Казахстан, Председателю Верховного Суда Республики Казахстан, Первому заместителю Премьер-Министра Республики Казахстан, заместителям Премьер-Министра Республики Казахстан, Председателю Қазақстан Халық Кеңесі, Руководителю Aдминистрации Президента Республики Казахстан, помощникам Президента Республики Казахстан, Секретарю Совета Безопасности Республики Казахстан, Начальнику Канцелярии Президента Республики Казахстан и лицам, приравненным к ним в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
в пункте 7:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:

76. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары мен оның іске асырылуы туралы есеп заңнамада белгіленген тәртіппен жариялануға тиіс.
77. Жергілікті атқарушы органның және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастырылған астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары мазмұнының дұрыстығы мен толықтығы үшін жауапкершілік астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы – астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын әзірлеушіге жүктеледі.
78. Мына:
1) республикалық бюджет және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының жаңа заңдары қабылданған не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жаңа құжаттары қабылданған не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
3) мемлекеттік органның функциялары, құрылымы әкімшілік-аумақтық құрылысы өзгерген;
4) Президенттің және (немесе) Үкіметтің тапсырмаларын іске асыру қажет болған;
5) салалық мемлекеттік органдар мен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның келісуі бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарына қатысты бөлігінде облыс әкімінің оң шешімі болған жағдайда астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.";
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"94. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 сәуірдегі № 350 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік жоспарлау жүйесі қолданысқа енгізілгенге дейін қабылданған өңірлерді әлеуметтік-экономикалық дамытудың кешенді жоспарлары және ұлттық жобалар, салаларды/аяларды дамыту тұжырымдамаларының мақсаттары мен міндеттері астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, ауданның (облыстық маңызы бар қала) даму жоспарларына интеграцияланады.".
38. "Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларында:
3-тармақта:
2) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Вице-Президенті, мемлекеттiк мекемелердiң басшылары мен басшыларының орынбасарлары, орталық мемлекеттік органдардың аппарат басшылары, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьялары, Қазақстан Халық Кеңесінің Төрағасы, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері, Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің Бастығы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары мен Жоғарғы Сотының судьялары үшін тұрғын үй-жайды жалдау жөнiндегi шығыстарды өтеу нормасы Астана, Алматы, Шымкент, Атырау, Ақтау және Байқоңыр қалаларында тәулiгiне айлық есептiк көрсеткiштің он еселенген мөлшерiнен, облыс орталықтары мен облыстық маңызы бар қалаларда айлық есептік көрсеткіштің жеті еселенген мөлшерінен және аудан орталықтары мен аудандық маңызы бар қалаларда және Ақмола облысы Бурабай ауданының Бурабай кентінде айлық есептік көрсеткіштің бес еселенген мөлшерінен аспауға тиiс;";
3) тармақшаның алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Вице-Президентіне, Қазақстан Республикасы Құрылтайының Төрағасына, Қазақстан Республикасы Құрылтайы Төрағасының орынбасарларына, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң бiрiншi орынбасарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасарларына, Қазақстан Халық Кеңесінің Төрағасына, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысына, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілеріне, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысына, Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің Бастығына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларға теңестірілген тұлғаларға әуе көлігімен жол жүрген кезде "Бизнес" класты авиабилет құны бойынша;";
7-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"1) при выезде за границу Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Председателя Курултая Республики Казахстан, Председателя Қазақстан Халық Кеңесі, а также лиц, их сопровождающих (супруги Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Председателя Курултая Республики Казахстан, Председателя Қазақстан Халық Кеңесі, сотрудников Службы государственной охраны Республики Казахстан (при сопровождении охраняемого лица) транспортные расходы в иностранной валюте возмещаются в размере стоимости авиабилета по 1 классу;
2) при выезде за границу по служебным делам Руководителя Aдминистрации Президента Республики Казахстан, Председателя Конституционного Суда Республики Казахстан, Председателя Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Председателя Верховного Суда Республики Казахстан, Председателя Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, заместителей Премьер-Министра Республики Казахстан, заместителя Председателя Конституционного Суда Республики Казахстан, Секретаря Совета Безопасности, начальника Канцелярии Президента Республики Казахстан, чрезвычайных и полномочных послов Республики Казахстан за рубежом, Генерального Прокурора Республики Казахстан, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, заместителей Председателя Курултая Республики Казахстан, Управляющего делами Президента Республики Казахстан, помощников Президента Республики Казахстан, советников Президента Республики Казахстан, заместителя Секретаря Совета Безопасности, руководителей центральных государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, руководителей центральных исполнительных органов, акимов столицы, областей, городов республиканского значения, председателей постоянных комитетов Курултая Республики Казахстан, Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан, Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан, руководителей структурных подразделений Aдминистрации Президента Республики Казахстан, заместителей Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан, заместителей руководителей центральных государственных органов, назначаемых Президентом Республики Казахстан, первых заместителей и заместителей руководителей, руководителей аппаратов центральных государственных органов, Специального представителя Республики Казахстан на переговорах по вступлению Республики Казахстан во Всемирную торговую организацию (ВТО), Специального представителя Республики Казахстан по вопросам сотрудничества с Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), члена Европейской комиссии за демократию через право от Республики Казахстан (Венецианская комиссия Совета Европы), Постоянного представителя Республики Казахстан при международной организации, Полномочного представителя Республики Казахстан при международной организации, членов Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан транспортные расходы в иностранной валюте возмещаются в размере стоимости авиабилета по классу "Бизнес";";
в подпункте 5):
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"для депутатов Курултая Республики Казахстан, судей Конституционного Суда Республики Казахстан, руководителей структурных подразделений Aдминистрации Президента Республики Казахстан, первых заместителей, заместителей руководителей центральных государственных органов Республики Казахстан, руководителей аппаратов центральных государственных органов, заместителей акимов столицы, областей, городов республиканского значения, Специального представителя Республики Казахстан на переговорах по вступлению Республики Казахстан во Всемирную торговую организацию (ВТО), Специального представителя Республики Казахстан по вопросам сотрудничества с Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), члена Европейской комиссии за демократию через право от Республики Казахстан (Венецианская комиссия Совета Европы), членов Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан – по стоимости одноместного гостиничного номера по классификации полулюкс;";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"для лиц, сопровождающих Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Председателя Курултая Республики Казахстан, Председателя Қазақстан Халық Кеңесі, – по фактическим затратам, в том числе расходы по бронированию;";
подпункт 7-1) изложить в следующей редакции:

"1) Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Вице-Президенті, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, Қазақстан Республикасының Құрылтайының Төрағасы, Қазақстан Халық Кеңесінің Төрағасы, сондай-ақ олармен бірге жүретін адамдар (Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасының Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы Төрағасының, Қазақстан Халық Кеңесінің Төрағасының жұбайлары), Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің қызметкерлері (күзетілетін тұлғамен бірге жүргенде) шетелге жол жүрген кезде шетелдік валютадағы көліктік шығыстар 1-класты авиабилет құны мөлшерінде өтеледі;
2) Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Басшысы, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Төрағасы, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің Төрағасы, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының төрағасы, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Төрағасының орынбасары, Қауіпсіздік Кеңесінің хатшысы, Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің Бастығы, Қазақстан Республикасының шетелдегі төтенше және өкілетті елшілері, Қазақстан Республикасының Бас прокуроры, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы, Қазақстан Республикасы Құрылтайы Төрағасының орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқарушысы, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері, Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесшілері, Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының орынбасары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін орталық мемлекеттік органдардың басшылары, орталық атқарушы органдардың басшылары, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері, Қазақстан Республикасы Құрылтайының тұрақты комитеттерінің төрағалары, Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратының Басшысы, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл, Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты Басшысының орынбасарлары, Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын орталық мемлекеттік органдар басшыларының орынбасарлары, орталық мемлекеттік органдар басшыларының бірінші орынбасарлары және орынбасарлары, аппарат басшылары, Қазақстан Республикасының Дүниежүзілік сауда ұйымына (ДСҰ) кіруі жөніндегі келіссөздердегі Қазақстан Республикасының арнайы өкілі, Қазақстан Республикасының Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымымен (ЕҚЫҰ) ынтымақтастық мәселелері жөніндегі арнайы өкілі, Қазақстан Республикасынан Құқық арқылы демократия үшін Еуропалық комиссияның (Еуропа Кеңесінің Венеция комиссиясы) мүшесі, Қазақстан Республикасының Халықаралық ұйымдар жанындағы тұрақты өкілі, Қазақстан Республикасының Халықаралық ұйымдар жанындағы өкілетті өкілі, Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының мүшелері қызмет бабындағы істер бойынша шетелге жол жүрген кезде көліктік шығыстар "Бизнес" класты авиабилет құны мөлшерінде шетелдік валютада өтеледі;";
5) тармақшада:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьялары, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары басшыларының бірінші орынбасарлары, орынбасарлары, орталық мемлекеттік органдардың аппарат басшылары, астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің орынбасарлары, Қазақстан Республикасының Дүниежүзілік сауда ұйымына (ДСҰ) кіруі жөніндегі келіссөздердегі Қазақстан Республикасының арнайы өкілі, Қазақстан Республикасының Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық жөніндегі ұйымымен (ЕҚЫҰ) ынтымақтастық мәселелері жөніндегі арнайы өкілі, Қазақстан Республикасынан Құқық арқылы демократия үшін Еуропалық комиссияның (Еуропа Кеңесінің Венеция комиссиясы) мүшесі, Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының мүшелері үшін жартылай люкс сыныптамасындағы қонақүйдің бір орындық нөмірінің құны бойынша;";
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Мемлекет басшысымен, Қазақстан Республикасының Вице-Президентімен, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрімен, Қазақстан Республикасының Құрылтайының Төрағасымен, Қазақстан Халық Кеңесінің Төрағасымен бірге жүретін адамдар үшін іс жүзіндегі шығындар бойынша, оның ішінде броньдау бойынша шығыстар;";

"7-1) для расчета валюты применяется курс, установленный Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления, в теңге.".
39. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2019 года № 49 "О некоторых вопросах возмещения затрат сотрудников специальных государственных органов Республики Казахстан и членов их семей":
в Правилах возмещения затрат сотрудников специальных государственных органов (кроме курсантов, слушателей) за перевозку собственного имущества при перемещении по службе и увольнении со службы, утвержденных указанным постановлением:
часть третью пункта 6-1 изложить в следующей редакции:
"На полученную сумму применяется арифметический метод округления суммы до одного теңге (до 50 тиынов округляется в меньшую сторону; 50 тиын и выше округляется в большую сторону).".
40. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2019 года № 675 "Об утверждении Правил субсидирования авиационного топлива для приоритетных международных авиамаршрутов":
в Правилах субсидирования авиационного топлива для приоритетных международных авиамаршрутов, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 1 к указанным Правилам:
приложение к договору бюджетного субсидирования авиационного топлива для приоритетных международных авиамаршрутов изложить в новой редакции согласно приложению 19 к настоящим изменениям и дополнениям;
приложения 2, 3 и 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 20, 21 и 22 к настоящим изменениям и дополнениям.
41. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 15 января 2021 года № 9 "Об утверждении Правил установления запретных зон при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и перечня запретных зон при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований":
в Правилах установления запретных зон при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) расчет – алгоритм расчета расстояния по действию ударной волны на человека, здание и сооружение, массы взрывчатого вещества и показателя разлета осколков, утвержденный Министром обороны Республики Казахстан по согласованию с первыми руководителями заинтересованных государственных органов и местными исполнительными органами столицы, областей и городов республиканского значения.";
часть вторую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Министерство обороны Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Служба государственной охраны Республики Казахстан в течение 3 (три) рабочих дней со дня получения плана и схемы направляют их для согласования в местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения.";

7-1) тармақшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
39. "Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелерінің шығындарын өтеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 11 ақпандағы № 49 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қызмет бабымен ауысқан және қызметтен шығарылған кезде арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің (курсанттардан, тыңдаушылардан басқа) жеке мүлкін тасымалдау шығындарын өтеу қағидаларында:
6-1-тармақтың үшінші бөлігіне орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
40. "Басымдығы бар халықаралық авиамаршруттар үшін авиациялық отынды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 675 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Басымдығы бар халықаралық авиамаршруттар үшін авиациялық отынды субсидиялау қағидаларында:
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
Басымдығы бар халықаралық авиамаршруттар үшін авиациялық отынды бюджеттік субсидиялау шартына қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 2, 3, 4-қосымшаларда орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
41. "Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтарды және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандарды белгілеу қағидаларын және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтардың және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 15 қаңтардағы № 9 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтарды және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандарды белгілеу қағидаларында:
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) есеп – соққы толқынының адамға, ғимаратқа және құрылысжайға әсері бойынша арақашықтықты, жарылғыш заттың массасын және жарықшақтардың шашырау көрсеткіштерін есептеу алгоритмі, оны мемлекеттік органдардың бірінші басыларымен және астананың, республикалық маңызы бар қалалардың және облыстардың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекітеді.";
8-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі жоспарды және схеманы алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оларды келісу үшін астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына жолдайды.";

пункты 9, 10 и 10-1 изложить в следующей редакции:
"9. Местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения в течение 10 (десять) рабочих дней с учетом расчетов расстояния по действию ударной волны на человека, здание и сооружение хранимого запаса боеприпасов по взрывчатому веществу на каждое хранилище согласовывают план и схему и выносят постановление об утверждении границ запретной зоны и запретного района.
10. Местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения в течение 15 (пятнадцать) календарных дней с момента согласования границ запретных зон и запретных районов обеспечивает внесение в базу данных автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра сведения о границах запретных зон и запретных районов.
10-1. Местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения в течение 30 (тридцать) календарных дней после внесения в базу данных автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра сведений о границах запретных зон и запретных районов инициирует принудительное отчуждение находящихся в их пределах земельных участков для государственных нужд.".
42. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 2021 года № 219 "Об утверждении Правил вознаграждения лиц, сообщивших о фактах нарушения применения контрольно-кассовой машины и оборудования (устройства), предназначенного для приема платежей с использованием платежных карточек, в случае подтверждения такого факта":
в Правилах вознаграждения лиц, сообщивших о фактах нарушения применения контрольно-кассовой машины и оборудования (устройства), предназначенного для приема платежей с использованием платежных карточек, в случае подтверждения такого факта, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Лицо, сообщившее о фактах нарушения, в случае подтверждения такого факта подлежит вознаграждению в размере 1000 (одна тысяча) теңге.".
43. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений":
в Типовом положении о государственном органе, утвержденном указанным постановлением:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. __________________________________________________________
(краткое наименование государственного органа)
запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями
______________________________________________________________
(краткое наименование государственного органа)
Если ______________________________________________________________
(краткое наименование государственного органа)
законами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";
в Правилах по разработке и утверждению положения о структурном подразделении государственного органа, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 1 к указанным Правилам:
пункт 8 изложить в следующей редакции:

9, 10 және 10-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары 10 (он) жұмыс күні ішінде әрбір сақтау орнына жарылғыш зат бойынша оқ-дәрінің сақталатын қорының соққы толқынының адамға, ғимаратқа және құрылысжайға әсер етуі бойынша арақашықтықтың есебі ескерілген жоспарды және схеманы келіседі және тыйым салынған аймақтың және тыйым салынған ауданның шекарасын бекіту туралы қаулы шығарады.
10. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы тыйым салынған аймақтардың және тыйым салынған аудандардың шекарасы келісілген сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде тыйым салынған аймақтардың және тыйым салынған аудандардың шекарасы туралы мәліметтерді мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорына енгізуді қамтамасыз етеді.
10-1. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы тыйым салынған аймақтардың және тыйым салынған аудандардың шекарасы туралы мәліметтерді мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорына енгізгеннен кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде олардың шегінде орналасқан жер учаскелерін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп иеліктен шығаруға бастама жасайды.".
42. "Бақылау-касса машинасын және төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдерді қабылдауға арналған жабдықты (құрылғыны) қолданудағы бұзушылық фактілері туралы хабарлаған адамдарға осындай факт расталған жағдайда сыйақы беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 8 сәуірдегі № 219 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бақылау-касса машинасын және төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдерді қабылдауға арналған жабдықты (құрылғыны) қолданудағы бұзушылық фактілері туралы хабарлаған адамдарға осындай факт расталған жағдайда сыйақы беру қағидаларында:
3-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
43. "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік орган туралы үлгілік ережеде:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. __________________________________кәсіпкерлік субъектілерімен
(мемлекеттік органның қысқаша атауы) ______________________________
өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді (мемлекеттік органның қысқаша атауы)
орындау тұрғысынан шарттық қарым- қатынасқа түсуіне тыйым салынады.
Егер ____________________________________________ заңдармен кіріс
(мемлекеттік органның қысқаша атауы)
әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі туралы ережені әзірлеу және бекіту қағидаларында:
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункты 2), 3) и 4) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в течение пяти рабочих дней направляет в соответствующий местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения информацию, указанную в подпункте 1) пункта 10 настоящих Правил;
3) местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения в течение пяти рабочих дней рассматривает и направляет в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды письмо о необходимости реализации соответствующего проекта и достижении целевых показателей в сфере обращения с твердыми бытовыми отходами;
4) уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в течение десяти рабочих дней после получения от местного исполнительного органа столицы, области, города республиканского значения информации, предусмотренной подпунктом 3) пункта 10 настоящих Правил, направляет организации письмо, подтверждающее необходимость реализации проекта и его направленность на улучшение состояния окружающей среды и достижение целевых показателей в сфере обращения с твердыми бытовыми отходами, либо предоставляет мотивированный отказ.".
45. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 25 октября 2021 года № 763 "Об утверждении Правил реализации расширенных обязательств производителей (импортеров)":
в Правилах реализации расширенных обязательств производителей (импортеров), утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"25. Первичная (государственная) регистрация автотранспортных средств осуществляется уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения. Первичная регистрация самоходной сельскохозяйственной техники осуществляется местным исполнительным органом столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения).";
пункт 41-2 изложить в следующей редакции:
"41-2. Местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения, района (города областного значения) по запросу оператора в течение 30 календарных дней направляют сведения о самоходной сельскохозяйственной технике, прошедшей первичную государственную регистрацию, в том числе посредством интеграции информационных систем.";
абзац первый пункта 42-2 изложить в следующей редакции:
"42-2. Сведения, направляемые местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения, района (города областного значения) оператору, содержат следующую информацию в разрезе каждой единицы самоходной сельскохозяйственной техники, на которую распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров):".

10-тармақтың 2), 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тиісті жергілікті атқарушы органына осы Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ақпаратты жібереді;
3) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы тиісті жобаны іске асыру қажеттігі және тұрмыстық қатты қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізу туралы хатты бес жұмыс күні ішінде қарайды және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға жібереді;
4) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органынан осы Қағидалардың 10-тармағының 3) тармақшасында көзделген ақпаратты алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде ұйымға жобаны іске асыру қажеттігін және оның қоршаған ортаның жай-күйін жақсартуға және айналыс саласындағы нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталғанын растайтын хат жібереді немесе дәлелді бас тартуды ұсынады.".
45. "Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін іске асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 25 қазандағы № 763 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін іске асыру қағидаларында:
25-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Автокөлік құралдарын бастапқы (мемлекеттік) тіркеуді жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады. Өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын мемлекеттік тіркеуді астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы жүзеге асырады.";
41-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41-2. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары оператордың сұрау салуы бойынша күнтізбелік 30 күн ішінде бастапқы мемлекеттік тіркеуден өткен өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді, оның ішінде ақпараттық жүйелердің интеграциясы арқылы жібереді.";
42-2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"42-2. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары операторға жіберетін мәліметтерде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасының әр бірлігі бөлінісінде мынадай ақпарат қамтылады:".

46. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 966 "Об утверждении Правил и размера осуществления денежной выплаты ветеранам дипломатической службы Республики Казахстан, занимавшим должность Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан, Постоянного (Полномочного) представителя Республики Казахстан при международной организации или имеющим дипломатический ранг Чрезвычайного и Полномочного Посла":
в Правилах и размерах осуществления денежной выплаты ветеранам дипломатической службы Республики Казахстан, занимавшим должность Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан, Постоянного (Полномочного) представителя Республики Казахстан при международной организации или имеющим дипломатический ранг Чрезвычайного и Полномочного Посла, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3) сведения о номере банковского счета в теңге.".
47. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 988 "Об утверждении Правил определения предельных аукционных цен на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов, и индексации аукционных цен":
в Правилах определения предельных аукционных цен на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов, и индексации аукционных цен, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Предельные аукционные цены утверждаются в теңге без учета налога на добавленную стоимость (далее – НДС) с указанием эквивалентов, выраженных в долларах США и евро по курсу Национального Банка Республики Казахстан на день утверждения.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Формула расчета предельной аукционной цены на электрическую энергию, произведенную путем энергетической утилизации отходов, на первый год эксплуатации:
ПАЦ = (ЗПЭ + ФП) / ОЭ, где:
ПАЦ – предельная аукционная цена (теңге);
ЗПЭ – затраты на производство электрической энергии и расходы периода согласно финансовой модели (теңге);
ФП – фиксированная прибыль (теңге);
ОЭ – объем отпуска электроэнергии, финансовой модели (кВт*ч).";
абзацы третий и четвертый пункта 8 изложить в следующей редакции:
"ФП – фиксированная прибыль (теңге);
CAPEX – величина инвестиционных затрат в проект согласно финансовой модели (теңге) без учета НДС;";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Средневзвешенная стоимость капитала (WACC) определяется по формуле расчета средневзвешенной стоимости капитала:
WACC = RE * E/(D+E) + RD * (1 – T) * D/(D+E), где:
WACC – средневзвешенная ставка доходности капитала, %;
RE – стоимость собственного капитала, теңге;
RD – стоимость привлечения заемного капитала, теңге;
E/(D+E) – величина собственного капитала в совокупном вложенном капитале, теңге;
D/(D+E) – величина заемного капитала (долга) в совокупном вложенном капитале, теңге;
T – ставка корпоративного подоходного налога, %.
Стоимость собственного капитала является величиной не менее стоимости привлечения заемного капитала.";
абзац третий пункта 10 изложить в следующей редакции:
"RE – стоимость собственного капитала, теңге;";
абзацы пятый и шестой пункта 28 изложить в следующей редакции:
"USDt+1 – текущий курс теңге к доллару США на 1 ноября года проведения индексации, определяемый по данным Национального Банка Республики Казахстан;
USDt – средний курс теңге к доллару США, рассчитанный за период двенадцати месяцев, предшествующих дате проведения индексации, определяемой по данным Национального Банка Республики Казахстан.".
48. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2022 года № 312 "Об утверждении Правил заключения, внесения изменений, прекращения действия соглашения об инвестиционных обязательствах и типовой формы соглашения об инвестиционных обязательствах":
в Правилах заключения, внесения изменений, прекращения действия соглашения об инвестиционных обязательствах, утвержденных указанным постановлением:
в заявлении на заключение соглашения об инвестиционных обязательствах:
строку:
"
Инвестиционные обязательства, тысяч тенге
";
изложить в следующей редакции:
"
Инвестиционные обязательства, тысяч теңге
";
в типовой форме соглашения об инвестиционных обязательствах, утвержденной указанным постановлением:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Предметом соглашения является осуществление инвестором инвестиционных обязательств в размере __________ теңге в течение восьми лет с учетом положений главы 3 настоящего соглашения.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Инвестор направит на инвестиции _________ теңге.";
приложение 1 к типовой форме соглашения об инвестиционных обязательствах изложить в новой редакции согласно приложению 23 к настоящим изменениям и дополнениям.
49. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429 "Об утверждении Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней":
в Правилах отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней, утвержденных указанным постановлением:
пункт 72 изложить в следующей редакции:

46. "Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті Елшісі, Қазақстан Республикасының халықаралық ұйым жанындағы Тұрақты (Өкілетті) өкілі лауазымын атқарған немесе Төтенше және Өкілетті Елші дипломаттық дәрежесі бар Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет ардагерлеріне ақшалай төлемді жүзеге асыру қағидаларын және мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 966 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті Елшісі, Қазақстан Республикасының халықаралық ұйым жанындағы Тұрақты (Өкілетті) өкілі лауазымын атқарған немесе Төтенше және Өкілетті Елші дипломаттық дәрежесі бар Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет ардагерлеріне ақшалай төлемді жүзеге асыру қағидаларында және мөлшерінде:
3-тармақтың 3) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
47. "Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағаларды айқындау және аукциондық бағаларды индекстеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 988 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату арқылы өндірілген электр энергиясына шекті аукциондық бағаларды айқындау және аукциондық бағаларды индекстеу қағидаларында:
4-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
6-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
8-тармақтың үшінші және төртінші абзацтарында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
9-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
10-тармақтың үшінші абзацында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
28-тармақтың бесінші және алтыншы абзацтарында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
48. "Инвестициялық міндеттемелер туралы келісімді жасасу, оған өзгерістер енгізу, оның қолданысын тоқтату қағидаларын және инвестициялық міндеттемелер туралы келісімнің үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 17 мамырдағы № 312 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық міндеттемелер туралы келісімді жасасу, оған өзгерістер енгізу, оның қолданысын тоқтату қағидаларында:
инвестициялық міндеттемелер туралы келісім жасауға өтініштің орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген қаулымен бекітілген инвестициялық міндеттемелер туралы келісімнің үлгілік нысанында:
2-тармақтың бірінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
4-тармақтың бірінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген инвестициялық міндеттемелер туралы келісімнің үлгілік нысанына 1-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
49. "Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларында:
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"72. Проведение экспертизы ценности документов, в том числе электронных, с пометками "ДСП" и (или) "Конфиденциально", дел с пометкой "ДСП", рассмотрение и утверждение ее результатов производятся в соответствии с законами Республики Казахстан.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
графу 2 строки, порядковый номер 2.5, изложить в следующей редакции:
"
Сводные сведения за Республику Казахстан, область (город республиканского значения), город и район о готовности запасных пунктов управления (городских, загородных)
";
графу 2 строки, порядковый номер 2.27, изложить в следующей редакции:
"
Сводные сведения за Республику Казахстан, область (город республиканского значения), город и район о готовности защитных сооружений и имущества гражданской обороны
";
графу 2 строки, порядковый номер 4.6, изложить в следующей редакции:
"
Отрицательные заключения религиоведческой экспертизы, подрывающие основы конституционного строя, общественную безопасность и порядок. Методы и (или) программа подготовки специалистов в области дерадикализации и реабилитации приверженцев деструктивной и радикальной религиозной идеологии
";
графу 2 строки, порядковый номер 7.10, изложить в следующей редакции:
"
Документы (сведения), содержащиеся в сводах условных наименований, используемых в оперативно-розыскной деятельности, а также при проведении оперативно-розыскных мероприятий органами внутренних дел, не включенные в перечень сведений, подлежащих засекречиванию.
Не входят в категорию ограниченного распространения сведения, содержащиеся в сводах условных наименований, употребляемых в законах
".
50. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № 453 "Об утверждении Правил определения государственного предприятия, акционерного общества, товарищества с ограниченной ответственностью, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, субъектом специального права":
в Правилах определения государственного предприятия, акционерного общества, товарищества с ограниченной ответственностью, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, субъектом специального права, утвержденных указанным постановлением:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Определение субъекта специального права осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан, за исключением случаев, прямо предусмотренных законами Республики Казахстан, когда определение субъекта специального права осуществляется по решению уполномоченного государственного органа.
Проекты правовых актов, предусматривающих определение субъектов специального права, подлежат обязательному согласованию с антимонопольным органом.".

"72. "ҚБП" және (немесе) "Жасырын" белгілері бар, оның ішінде электрондық құжаттардың, "ҚБП" белгісі бар істердің құндылығына сараптама жүргізу, оның нәтижелерін қарау және бекіту Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргізіледі.";
көрсетілген қағидаларға 1-қосымшада:
реттік нөмірі 2.5-жолдың 2-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасы, облыс (республикалық маңызы бар қала), қала және аудан бойынша қосалқы басқару пункттерінің (қалалық, қала сыртындағы) әзірлігі туралы жиынтық мәліметтер
реттік нөмірі 2.27-жолдың 2-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасы, облыс (республикалық маңызы бар қала), қала және аудан бойынша азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысжайлары мен мүлкінің әзірлігі туралы жиынтық мәліметтер
";
реттік нөмірі 4.6-жолдың 2-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"
Дінтану сараптамасының конституциялық құрылыстың негіздері, қоғамдық қауіпсіздік пен тәртіпті бұзатын теріс қорытындылары. Деструктивті және радикалды діни идеологияны ұстанушыларды радикалды көзқарастан арылту және оңалту саласындағы мамандарды даярлау әдістері және (немесе) бағдарламасы
";
реттік нөмірі 7.10-жолдың 2-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"
Жедел-іздестіру қызметінде, сондай-ақ ішкі істер органдары жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу кезінде пайдаланатын шартты атаулар жинақтарында қамтылған құпияландыруға жататын мәліметтер тізбесіне енгізілмеген құжаттар (мәліметтер).
Заңдарда қолданылатын шартты атаулар жинақтарында қамтылған мәліметтер таратылуы шектелген санатқа кірмейді
".
50. "Мемлекеттік кәсіпорынды, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамды, жауапкершілігі шектеулі серіктестікті арнайы құқық субъектісі ретінде айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № 453 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік кәсіпорынды, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамды, жауапкершілігі шектеулі серіктестікті арнайы құқық субъектісі ретінде айқындау қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Арнайы құқық субъектісін айқындау уәкілетті мемлекеттік органның шешімі бойынша жүзеге асырылады деп Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, арнайы құқық субъектісін айқындау Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Арнайы құқық субъектілерін айқындауды көздейтін құқықтық актілердің жобалары монополияға қарсы органмен міндетті түрде келісілуге тиіс.".

51. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2022 года № 1024 "Об утверждении Правил возмещения ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан в связи с исполнением им служебных обязанностей":
в Правилах возмещения ущерба, причиненного здоровью и имуществу сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, а также ущерба, причиненного здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан в связи с исполнением им служебных обязанностей, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"3) сведения о номере банковского счета в теңге;".
52. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года № 1047 "Об утверждении Правил и размера осуществления денежной выплаты сотрудникам правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, курсантам, слушателям, сотрудникам специальных государственных органов, военнослужащим, уволенным по состоянию здоровья в результате увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы)":
в Правилах и размерах осуществления денежной выплаты сотрудникам правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, курсантам, слушателям, сотрудникам специальных государственных органов, военнослужащим, уволенным по состоянию здоровья в результате увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), утвержденных указанным постановлением:
подпункт 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3) сведения о номере банковского счета в теңге;".
53. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года № 1048 "Об утверждении Правил и размера осуществления денежной выплаты членам семьи погибшего (умершего) сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, курсанта, слушателя, сотрудника специального государственного органа, военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту, военнослужащего срочной службы, курсанта, кадета, военнообязанного, призванного на воинские сборы, военнослужащего, проходившего воинскую службу в резерве в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях, в результате увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях":
в Правилах и размерах осуществления денежной выплаты членам семьи погибшего (умершего) сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, курсанта, слушателя, сотрудника специального государственного органа, военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту, военнослужащего срочной службы, курсанта, кадета, военнообязанного, призванного на воинские сборы, военнослужащего, проходившего воинскую службу в резерве в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях, в результате увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях, утвержденных указанным постановлением:

51. "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерiнiң денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген залалды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқаруына байланысты оның отбасы мүшелерi мен жақын туыстарының денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген залалды өтеу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 желтоқсандағы № 1024 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерiнiң денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген залалды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқаруына байланысты оның отбасы мүшелерi мен жақын туыстарының денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген залалды өтеу қағидаларында:
6-тармақтың 3) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
52. "Қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан денсаулық жағдайы бойынша қызметтен шығарылған құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлеріне, арнаулы мемлекеттік органдардың курсанттарына, тыңдаушыларына, қызметкерлеріне, әскери қызметшілерге ақшалай төлемді жүзеге асыру қағидалары мен мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 1047 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан денсаулық жағдайы бойынша қызметтен шығарылған құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлеріне, арнаулы мемлекеттік органдардың курсанттарына, тыңдаушыларына, қызметкерлеріне, әскери қызметшілерге ақшалай төлемді жүзеге асыру қағидалары мен мөлшерінде:
4-тармақтың 3) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
53. "Қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қаза тапқан (қайтыс болған) құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің, арнаулы мемлекеттік орган курсантының, тыңдаушысының, қызметкерінің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің, мерзімді қызмет әскери қызметшісінің, курсанттың, кадеттің, әскери жиынға шақырылған әскери міндеттінің, жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде резервте әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне ақшалай төлемді жүзеге асыру қағидалары мен мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 1048 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қаза тапқан (қайтыс болған) құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің, арнаулы мемлекеттік орган курсантының, тыңдаушысының, қызметкерінің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің, мерзімді қызмет әскери қызметшісінің, курсанттың, кадеттің, әскери жиынға шақырылған әскери міндеттінің, жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде резервте әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне ақшалай төлемді жүзеге асыру қағидалары мен мөлшерінде:

подпункт 6) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"6) сведения о номере банковского счета в теңге;".
54. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 10 "О Регламенте Правительства Республики Казахстан":
в Регламенте Правительства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Представление интересов Правительства в Курултае Республики Казахстан (далее – Курултай) и обеспечение его постоянного взаимодействия с законодательной ветвью власти осуществляет Представитель Правительства в Курултае.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Ежеквартальный перечень вопросов для рассмотрения на заседаниях утверждается Руководителем Аппарата Правительства по согласованию с Премьер-Министром и его заместителями на основе предложений членов Правительства, представляемых в Аппарат Правительства не позднее 20 числа месяца, предшествующего планируемому кварталу.
Утвержденный перечень запланированных вопросов рассылается Аппаратом Правительства членам Правительства, акимам столицы, областей, городов республиканского значения и при необходимости руководителям других государственных органов и организаций.";
часть первую пункта 21 изложить в следующей редакции:
"21. На заседаниях по приглашению Аппарата Правительства могут присутствовать должностные лица, которым такое право предоставлено актами Президента, депутаты Курултая, акимы регионов, руководители других государственных органов и организаций, работники Аппарата Правительства и иные лица.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Разработка проектов постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра (далее – проекты) осуществляется на основании и во исполнение Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и иных нормативных правовых актов.";
подпункт 1) пункта 40 изложить в следующей редакции:
"1) Министерством юстиции, ответственным за проведение юридической экспертизы на предмет соответствия Конституции, законам, актам Президента, Правительства и Премьер-Министра;";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Проекты (кроме постановлений Правительства, предусматривающих внесение проектов законов в Курултай) согласовываются государственными органами в течение 3 (три) рабочих дней, за исключением министерств юстиции, финансов, национальной экономики, искусственного интеллекта и цифрового развития как уполномоченного органа в сфере информатизации и межотраслевой координации цифровой трансформации государственного управления, которые согласовывают проекты в течение 5 (пять) рабочих дней. Проекты по вопросам подписания, утверждения, принятия международного договора и о присоединении к нему согласовываются Министерством иностранных дел в течение 5 (пять) рабочих дней.

4-тармақтың 6) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
54. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламенті туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 10 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң регламентінде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасының Құрылтайында (бұдан әрі – Құрылтай) Үкіметтің мүддесін білдіруді және биліктің заң шығарушы тармағымен оның ұдайы өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етуді Үкіметтің Құрылтайдағы өкілі жүзеге асырады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Отырыстарда қарауға арналған мәселелердің тоқсан сайынғы тізбесін жоспарланатын тоқсанның алдындағы айдың 20-сы күнінен кешіктірмей Үкімет Аппаратына ұсынылатын Үкімет мүшелерінің ұсыныстары негізінде Премьер-Министрмен және оның орынбасарларымен келісу бойынша Үкімет Аппаратының Басшысы бекітеді.
Үкімет Аппараты жоспарланған мәселелердің бекітілген тізбесін Үкімет мүшелеріне, астананың, облыстар мен республикалық маңызы бар қалалардың әкімдеріне және қажет болған кезде басқа да мемлекеттік органдардың және өзге де ұйымдардың басшыларына жібереді.";
21-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Отырыстарға Үкімет Аппаратының шақыртуы бойынша Президент актілерімен осындай құқық берілген лауазымды тұлғалар, Құрылтайдың депутаттары, өңірлердің әкімдері, басқа мемлекеттік органдар мен ұйымдардың басшылары, Үкімет Аппаратының қызметкерлері мен өзге де адамдар қатыса алады.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Үкімет қаулыларының және Премьер-Министр өкімдерінің жобаларын (бұдан әрі – жобалар) әзірлеу Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдардың, Президент актілерінің және өзге де нормативтік құқықтық актілердің негізінде және оларды орындау үшін жүзеге асырылады.";
40-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Конституцияға, заңдарға, Президенттің, Үкіметтің және Премьер-Министрдің актілеріне сәйкестігі тұрғысынан заңдық сараптама жүргізуге жауапты Әділет министрлігімен;";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Жобаларды 5 (бес) жұмыс күні ішінде келісетін Әділет, Қаржы, Ұлттық экономика, ақпараттандыру және мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялауды салааралық үйлестіру саласындағы уәкілетті орган ретінде Жасанды интеллект және цифрлық даму министрліктерін қоспағанда, мемлекеттік органдар жобаларды (Құрылтайға заңдардың жобаларын енгізуді көздейтін Үкімет қаулыларынан басқа) 3 (үш) жұмыс күні ішінде келіседі. Халықаралық шартқа қол қою, оны бекіту, қабылдау мәселелері бойынша және оған қосылу туралы жобаларды Сыртқы істер министрлігі 5 (бес) жұмыс күні ішінде келіседі.

В случае, если проект находится на согласовании в государственном органе более 3 (три) рабочих дней (в министерствах юстиции, финансов, национальной экономики, иностранных дел, искусственного интеллекта и цифрового развития – 5 (пять) рабочих дней) и ответ по нему не представлен, то такой проект считается по умолчанию "согласованным".
Проекты постановлений о внесении на рассмотрение Курултая законопроектов о ратификации и денонсации международных договоров о займах согласовываются государственными органами в течение 3 (три) рабочих дней.
Проекты законов, за исключением проектов кодексов, согласовываются государственными органами в течение 5 (пять) рабочих дней (Министерством юстиции в течение 7 (семь) рабочих дней). Проекты кодексов Республики Казахстан государственными органами согласовываются в течение 7 (семь) рабочих дней (Министерством юстиции в течение 10 (десять) рабочих дней).";
в пункте 52:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) лист согласования в случаях, когда проектом постановления Правительства на рассмотрение Курултая вносятся проекты законов. При этом лист согласования на бумажном носителе визируется первыми руководителями министерств юстиции, финансов и национальной экономики или их заместителями по решению первых руководителей.
Проекты актов Президента согласовываются первым руководителем государственного органа-разработчика в электронном виде, первыми руководителями министерств юстиции, финансов и национальной экономики и других заинтересованных государственных органов – на электронном листе согласования;";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Содержательная часть проектов законов, актов Президента, постановлений Правительства, распоряжений Премьер-Министра формируется только в формате docx, кроме листов согласований, заключений по результатам научных экспертиз, заключений иных государственных органов, поручений, приказов о возложении обязанностей на лиц, исполняющих обязанности первого руководителя государственного органа (о наделении), которые формируются в формате pdf, и должна состоять не более чем из 6 файлов. Использование иных форматов, а также архивирование представляемых электронных вариантов документа не допускаются.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Проекты принимаются Аппаратом Правительства ежедневно в будние дни с 9.00 до 18.00 часов в электронном формате посредством ИССП, проекты, содержащие информацию ограниченного распространения, – посредством СЭД, в бумажном виде только в исключительных случаях при отсутствии возможности передачи в электронном формате через систему электронного документооборота. Проекты, содержащие государственные секреты, принимаются на бумажных носителях с полистным парафированием с листом согласования и на электронном носителе (CD-диск) с 9.00 до 17.00 часов.

Жоба мемлекеттік органда 3 (үш) жұмыс күнінен (Әділет, Қаржы, Ұлттық экономика, Сыртқы істер, Жасанды интеллект және цифрлық даму министрліктерінде 5 (бес) жұмыс күнінен) артық келісуде болған және ол бойынша жауап ұсынылмаған жағдайда мұндай жоба әдепкі қалпы бойынша "келісілді" деп саналады.
Қарыздар туралы халықаралық шарттарды ратификациялау және олардың күшін жою туралы заң жобаларын Құрылтайдың қарауына енгізу туралы қаулылардың жобаларын мемлекеттік органдар 3 (үш) жұмыс күні ішінде келіседі.
Кодекстердің жобаларын қоспағанда, заңдардың жобаларын мемлекеттік органдар 5 (бес) жұмыс күні (Әділет министрлігі 7 (жеті) жұмыс күні) ішінде келіседі. Қазақстан Республикасы кодекстерінің жобаларын мемлекеттік органдар 7 (жеті) жұмыс күні (Әділет министрлігі 10 (он) жұмыс күні) ішінде келіседі.";
52-тармақта:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) заң жобалары Үкімет қаулысының жобасымен Құрылтайдың қарауына енгізілетін жағдайларда келісу парағы. Бұл ретте қағаз жеткізгіштегі келісу парағына Әділет, Қаржы және Ұлттық экономика министрліктерінің бірінші басшылары немесе бірінші басшылардың шешімі бойынша олардың орынбасарлары қолтаңба қояды.
Президент актілерінің жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы қағаз және электронды түрде, Әділет министрлігінің, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның және басқа да мүдделі мемлекеттік органдардың бірінші басшылары электрондық келісу парағында келіседі;";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Рdf форматында қалыптастырылатын келісу парақтарынан, ғылыми сараптамалардың нәтижелері бойынша қорытындылардан, өзге мемлекеттік органдардың қорытындыларынан, тапсырмалардан, мемлекеттік органның бірінші басшысының міндетін атқарушы тұлғаларға міндеттерді жүктеу туралы (беру туралы) бұйрықтардан басқа, заңдар, Президент актілері, Үкімет қаулылары, Премьер-Министр өкімдері жобаларының мазмұндық бөлігі docх форматында ғана қалыптастырылады және 6 файлдан аспауға тиіс. Өзге форматтарды пайдалануға, сондай-ақ құжаттың ұсынылатын электрондық нұсқаларын архивтеуге жол берілмейді.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Үкімет Аппараты жобаларды жұмыс күндері күн сайын сағат 9.00-ден бастап 18.00-ге дейін ЖКАЖ арқылы электрондық форматта, таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын жобаларды ЭҚЖ арқылы, электрондық форматта беру мүмкін болмаған кезде айрықша жағдайларда ғана қағаз түрінде қабылдайды. Мемлекеттік құпияларды қамтитын жобалар әр парағы дәйектеліп, келісу парағымен бірге қағаз жеткізгіштерде және электрондық жеткізгіште (CD-диск) сағат 9.00-ден бастап 17.00-ге дейін қабылданады.

Проекты законов принимаются ежедневно в будние дни в электронном формате по СЭД и на бумажном носителе с 9.00 до 17.00 часов.";
часть первую пункта 64 изложить в следующей редакции:
"64. Голосование членов Правительства проводится по:
1) проектам постановлений Правительства;
2) проектам заключений Правительства к законопроектам, инициированным депутатами Курултая;
3) проектам заключений Правительства на поправки депутатов Курултая к законопроектам, находящимся на рассмотрении Курултая;
4) согласованным позициям государственных органов по поправкам, инициируемым в ходе рассмотрения проектов законов в Курултае.";
пункты 76, 77 и 78 изложить в следующей редакции:
"76. Формирование Плана на предстоящий год осуществляется с учетом Послания Президента, нормативных постановлений и ежегодных посланий Конституционного Суда, документов Системы государственного планирования, утверждаемых Правительством, планов-графиков по реализации решений и (или) поручений Президента, Администрации Президента, Премьер-Министра и Правительства, результатов правового мониторинга законов, нормативных правовых актов, принятие которых предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
В План в обязательном порядке включаются проекты законов, вытекающие из поручений Президента, Администрации Президента и Премьер-Министра, а также инициативные проекты законов.
77. Проект Плана на предстоящий год формируется Министерством юстиции на основании положительного заключения Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности (далее – Межведомственная комиссия) по консультативным документам регуляторной политики (далее – консультативный документ), которые представляются государственными органами в Министерство юстиции ежегодно до 1 августа. При этом консультативные документы должны быть одобрены Межведомственной комиссией ежегодно до 1 сентября.
Требования, указанные в части первой настоящего пункта, не распространяются на консультативные документы, разрабатываемые в целях реализации мероприятий по исполнению Общенационального плана по реализации посланий Президента народу Казахстана, а также итоговых решений Конституционного Суда.
78. Проект Плана должен содержать указание на:
1) наименование проекта закона, разработка которого предполагается в предстоящем году, отражающее его уровень, форму и предмет регулирования;
2) сроки разработки проекта закона (внесения в Министерство юстиции, Правительство и Курултай);
3) органы, организации и должностных лиц не ниже заместителя первого руководителя, которые ответственны за разработку проекта закона.
При этом срок внесения проекта закона в Курултай не должен быть менее двух месяцев от установленного срока внесения его в Правительство, за исключением проектов законов, разрабатываемых в реализацию Бюджетного кодекса Республики Казахстан.";

Заңдардың жобалары жұмыс күндері күн сайын ЭҚЖ бойынша электрондық форматта және қағаз жеткізгіште сағ. 9.00 бастап 17.00 дейін қабылданады.";
64-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Үкімет мүшелерінің дауыс беруі:
1) Үкімет қаулыларының жобалары;
2) Құрылтай депутаттары бастама жасаған заң жобалары бойынша Үкімет қорытындыларының жобалары;
3) Құрылтайдың қарауындағы заң жобалары бойынша Құрылтай депутаттарының түзетулеріне Үкімет қорытындыларының жобалары;
4) заңдардың жобаларын Құрылтайда қарау барысында бастама жасалатын түзетулер бойынша мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымы бойынша жүргізіледі.";
76, 77 және 78-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Алдағы жылға арналған Жоспарды қалыптастыру Президенттің Жолдауы, Конституциялық Соттың нормативтік қаулылары мен жыл сайынғы жолдаулары, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің Үкімет бекітетін құжаттары, Президенттің, Президент Әкімшілігінің, Премьер-Министр мен Үкіметтің шешімдерін және (немесе) тапсырмаларын іске асыру жөніндегі жоспар-графиктер, қабылдануы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген заңдардың, нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингінің нәтижелері ескеріліп жүзеге асырылады.
Президенттің, Президент Әкімшілігі мен Премьер-Министрдің тапсырмаларынан туындайтын заңдардың жобалары, сондай-ақ бастамашылық заңдардың жобалары міндетті түрде Жоспарға қосылады.
77. Aлдағы жылға арналған Жоспардың жобасын жыл сайын 1 тамызға дейін мемлекеттік органдар Әділет министрлігіне ұсынатын реттеушілік саясаттың консультативтік құжаттары (бұдан әрі – консультативтік құжат) бойынша Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – Ведомствоаралық комиссия) оң қорытындысы негізінде Әділет министрлігі қалыптастырады. Бұл ретте консультативтік құжаттарды Ведомствоаралық комиссия жыл сайын 1 қыркүйекке дейін мақұлдауға тиіс.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талаптар Президенттің Қазақстан халқына Жолдауларын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық жоспарды орындау жөніндегі іс-шараларды іске асыру мақсатында әзірленетін консультативтік құжаттарға, сондай-ақ Конституциялық Соттың қорытынды шешімдеріне қолданылмайды.
78. Жоспар жобасында:
1) алдағы жылы әзірлеу болжанатын, оның деңгейін, реттеу нысаны мен нысанасын көрсететін заң жобасының атауы;
2) заң жобасын әзірлеу (Әділет министрлігіне, Үкіметке және Құрылтайға енгізу) мерзімдері;
3) заң жобасын әзірлеуге жауапты органдар, ұйымдар және бірінші басшының орынбасарынан төмен емес лауазымды тұлғалар көрсетілуге тиіс.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін іске асыру үшін әзірленетін заң жобаларын қоспағанда, заң жобасын Құрылтайға енгізу мерзімі оны Үкіметке енгізудің белгіленген мерзімінен екі айдан кем болмауға тиіс.";

пункты 83, 84 и 85 изложить в следующей редакции:
"83. Общий контроль и координацию за выполнением текущего Плана осуществляет Министерство юстиции.
Разработчики проектов законов в срок, не позднее 25 числа каждого месяца, на общедоступном государственном объекте информатизации размещают информацию о ходе выполнения Плана, подготовке приоритетных проектов законов, а также проектов законов, вытекающих из поручений Президента, Администрации Президента и Премьер-Министра, прохождении проектов законов в Правительстве и Курултае по форме согласно приложению 5 к настоящему Регламенту.
Министерство юстиции ежеквартально, не позднее 1 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, обобщает ход законопроектной деятельности Правительства и:
1) размещает на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию о ходе выполнения Плана, подготовке приоритетных проектов законов, а также проектов законов, вытекающих из поручений Президента, Администрации Президента и Премьер-Министра, прохождении проектов законов в Правительстве и Курултае по форме согласно приложению 5 к настоящему Регламенту;
2) вносит в Аппарат Правительства информацию о возможных нарушениях сроков разработки проектов законов и предложения о привлечении к ответственности должностных лиц, виновных в срывах сроков разработки проектов законов.
При нарушении сроков разработки запланированных проектов законов Руководитель Аппарата Правительства с учетом предложений Министерства юстиции вносит Премьер-Министру представления о привлечении к ответственности должностных лиц, виновных в срывах сроков разработки проектов законов.
84. В случае возникновения объективных причин переноса предусмотренных Планом сроков представления проектов законов в Правительство и (или) Курултай разработчик направляет за один месяц до наступления указанного срока:
1) письмо-обоснование на имя Премьер-Министра с изложением причин переноса срока внесения предусмотренных Планом сроков представления проектов законов в Правительство и (или) Курултай;
2) проект постановления Правительства, согласованный в установленном порядке;
3) представление руководителя центрального государственного органа о привлечении к дисциплинарной ответственности политического должностного лица, ответственного за разработку и внесение проекта закона, указанного в Плане.
85. Вопрос согласования переноса сроков внесения проекта закона в Правительство и (или) Курултай с Премьер-Министром обеспечивается его заместителями или Руководителем Аппарата Правительства по предложению государственного органа-разработчика.
При повторном инициировании вопроса о переносе сроков представления проекта закона в Правительство и (или) Курултай, предусмотренных Планом, рассматривается вопрос об ответственности первого руководителя государственного органа-разработчика.";

83, 84 және 85-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"83. Ағымдағы жоспардың орындалуын жалпы бақылауды және үйлестіруді Әділет министрлігі жүзеге асырады.
Заңдардың жобаларын әзірлеушілер әр айдың 25-і күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Жоспардың орындалу барысы, басым заңдардың жобаларын, сондай-ақ Президенттің, Президент Әкімшілігінің және Премьер-Министрдің тапсырмаларынан туындайтын заңдардың жобаларын дайындау, заңдар жобаларының Үкіметте және Құрылтайда өтуі туралы осы Регламентке 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырады.
Әділет министрлігі тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 1-і күнінен кешіктірмей, Үкіметтің заң жобалау қызметінің барысын қорытындылайды және:
1) Жоспардың орындалу барысы, басым заңдардың жобаларын, сондай-ақ Президенттің, Президент Әкімшілігінің және Премьер-Министрдің тапсырмаларынан туындайтын заңдардың жобаларын дайындау туралы, заңдар жобаларының Үкіметте және Құрылтайда өтуі туралы осы Регламентке 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырады;
2) Үкімет Аппаратына заңдардың жобаларын әзірлеу мерзімдерінің ықтимал бұзылуы туралы ақпарат және заңдардың жобаларын әзірлеу мерзімінің бұзылуына кінәлі лауазымды тұлғаларды жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізеді.
Жоспарланған заңдардың жобаларын әзірлеу мерзімдері бұзылған кезде Үкімет Аппаратының Басшысы Әділет министрлігінің ұсыныстарын ескере отырып, Премьер-Министрге заңдардың жобаларын әзірлеу мерзімінің бұзылуына кінәлі лауазымды тұлғаларды жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізеді.
84. Заңдардың жобаларын Үкіметке және (немесе) Құрылтайға ұсынудың Жоспарда көзделген мерзімдерін ауыстырудың объективті себептері туындаған жағдайда әзірлеуші көрсетілген мерзім басталғанға дейін бір ай бұрын:
1) заңдардың жобаларын Үкіметке және (немесе) Құрылтайға ұсынудың Жоспарда көзделген енгізу мерзімдерін ауыстыру себептерін баяндап, Премьер-Министрдің атына негіздеме-хат;
2) белгіленген тәртіппен келісілген Үкімет қаулысының жобасын;
3) Жоспарда көрсетілген заң жобасын әзірлеу және енгізу үшін жауапты саяси лауазымды тұлғаны тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы орталық мемлекеттік орган басшысының ұсынысын жолдайды.
85. Заң жобасын Үкіметке және (немесе) Құрылтайға енгізу мерзімдерін ауыстыруды Премьер-Министрмен келісу мәселесін әзірлеуші мемлекеттік органның ұсынысы бойынша Премьер-Министрдің орынбасарлары немесе Үкімет Аппаратының Басшысы қамтамасыз етеді.
Заң жобасын Үкіметке және (немесе) Құрылтайға ұсынудың Жоспарда көзделген мерзімдерін ауыстыру туралы мәселеге қайтадан бастама жасалған кезде әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысының жауапкершілігі туралы мәселе қаралады.";

подпункт 3) части второй пункта 86-1 изложить в следующей редакции:
"3) внесение законодательных поправок в проект закона, находящийся на рассмотрении Курултая (в случае необходимости незамедлительного внесения законодательных поправок).";
пункты 87 и 88 изложить в следующей редакции:
"87. Порядок подготовки, оформления, согласования, голосования по проектам законов, а также рассмотрения разногласий по ним аналогичен порядку, установленному для внесения проектов постановлений Правительства, с особенностями, предусмотренными Законом Республики Казахстан "О правовых актах", Регламентом Курултая и настоящим Регламентом.
88. Разработка и внесение проектов законов о ратификации и денонсации международных договоров и присоединении к ним осуществляются в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан".
К проектам законов о ратификации международных договоров, вносимым Правительством на рассмотрение Курултая, прилагается экспертное заключение по результатам научной экспертизы международных договоров, проведенной в соответствии с Законом Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан".";
пункты 91 и 92 изложить в следующей редакции:
"91. На основании Плана разработчики не позднее 1 (первое) числа месяца, определенного Планом, вносят проекты законов в Аппарат Правительства совместно с проектами постановлений Правительства о внесении этих проектов законов в Курултай.
92. Порядок внесения проектов законов в Аппарат Правительства аналогичен порядку, установленному для внесения проектов постановлений Правительства, с особенностями, предусмотренными Законом Республики Казахстан "О правовых актах", Регламентом Курултая и настоящим Регламентом.";
в части первой пункта 93:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) проект закона (в том числе на электронных носителях), полистно парафированный заместителем первого руководителя государственного органа-разработчика проекта закона, и проект постановления Правительства о внесении данного проекта закона (проектов законов) в Курултай;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) к проекту закона, предусматривающему внесение изменений и (или) дополнений в действующие законы, сравнительную таблицу действующей и предлагаемой редакций статей с соответствующим обоснованием вносимых изменений и дополнений по форме согласно приложению 2 к настоящему Регламенту;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) перечень законов, подлежащих изменению или признанию утратившими силу в связи с принятием соответствующего закона;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:

86-1-тармақтың екінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Құрылтайдың қарауындағы заң жобасына заңнамалық түзетулер енгізу (заңнамалық түзетулерді дереу енгізу қажет болған жағдайда).";
87 және 88-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Заңдардың жобаларын дайындау, ресімдеу, келісу, олар бойынша дауыс беру, сондай-ақ олар бойынша келіспеушіліктерді қарау тәртібі "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Құрылтайдың регламентінде және осы Регламентте көзделген ерекшеліктермен Үкімет қаулыларының жобаларын енгізу үшін белгіленген тәртіпке ұқсас.
88. Халықаралық шарттарды ратификациялау мен олардың күшін жою және оларға қосылу туралы заңдардың жобаларын әзірлеу және енгізу "Халықаралық шарттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Құрылтайдың қарауына Үкімет енгізетін халықаралық шарттарды ратификациялау туралы заңдардың жобаларына "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізілген халықаралық шарттардың ғылыми сараптамасының нәтижелері бойынша сараптамалық қорытынды қоса беріледі.";
91 және 92-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"91. Жоспар негізінде әзірлеушілер заңдардың жобаларын Жоспарда айқындалған айдың 1-і (бірі) күнінен кешіктірмей осы заңдардың жобаларын Құрылтайға енгізу туралы Үкімет қаулыларының жобаларымен бірге Үкімет Аппаратына енгізеді.
92. Заңдардың жобаларын Үкімет Аппаратына енгізу тәртібі "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Құрылтайдың регламентінде және осы Регламентте көзделген ерекшеліктермен Үкімет қаулыларының жобаларын енгізу үшін белгіленген тәртіпке ұқсас.";
93-тармақтың бірінші бөлігінде:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысының орынбасары әр парағын дәйектеген заң жобасы (оның ішінде электрондық жеткізгіштерде) және осы заң жобасын (заңдардың жобаларын) Құрылтайға енгізу туралы Үкімет қаулысының жобасы;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қолданыстағы заңдарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін заң жобасына осы Регламентке 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тиісті негіздемесімен баптардың қолданыстағы және ұсынылатын редакцияларының салыстырма кестесі;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) тиісті заңның қабылдануына байланысты өзгертілуге немесе күші жойылды деп танылуға жататын заңдардың тізбесі;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"20) перечень персонального состава лиц, ответственных за сопровождение проекта закона в Курултае, по форме согласно приложению 8 к настоящему Регламенту.";
пункт 94 изложить в следующей редакции:
"94. К проекту закона о внесении в Курултай проекта закона о республиканском бюджете помимо документов, перечисленных в пункте 93 настоящего Регламента, дополнительно представляются документы и материалы, предусмотренные статьей 74 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.";
пункт 98 изложить в следующей редакции:
"98. В случаях, предусмотренных частью первой пункта 4 статьи 60 Конституции Республики Казахстан, в целях оперативного реагирования на условия, создающие угрозу жизни и здоровью населения, конституционному строю, охране общественного порядка, экономической безопасности страны, уполномоченный государственный орган вправе инициировать вопрос разработки проекта закона для немедленного рассмотрения Курултаем, а также соответствующего временного постановления Правительства Республики Казахстан, имеющего силу закона.";
пункт 104 изложить в следующей редакции:
"104. Проекты нормативных правовых актов, указанные в пункте 98 настоящего Регламента, после согласования с Администрацией Президента выносятся на заседание Правительства для последующего голосования либо на заочное голосование членов Правительства в сроки, не превышающие 3 (три) календарных дня.
Внесение проекта закона для немедленного рассмотрения Курултаем обеспечивается в сроки, не превышающие 2 (два) календарных дня, а также принятие соответствующего временного постановления Правительства, имеющего силу закона, и утверждение подзаконных нормативных правовых актов, подготовленных в реализацию указанных проектов, осуществляются в сроки, не превышающие 5 (пять) календарных дней со дня проведения заседания либо заочного голосования членов Правительства.";
пункт 106 изложить в следующей редакции:
"106. Презентации подлежат проекты законов, разработанные во исполнение Плана законопроектных работ Правительства Республики Казахстан, Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации посланий Президента народу Казахстана, а также поручений Президента, Премьер-Министра, Администрации Президента и Правительства.";
часть первую пункта 107 изложить в следующей редакции:
"107. Также подлежат обязательной презентации:
1) проекты заключений Правительства по законопроектам, инициированным депутатами Курултая;
2) проекты заключений Правительства по поправкам депутатов Курултая по законопроектам, находящимся на рассмотрении Курултая;

"20) осы Регламентке 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заң жобасын Құрылтайда сүйемелдеуге жауапты тұлғалардың дербес құрамының тізбесі қамтылуға тиіс.";
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"94. Республикалық бюджет туралы заң жобасын Құрылтайға енгізу туралы қаулы жобасына осы Регламенттің 93-тармағында тізбеленген құжаттардан басқа Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 74-бабында көзделген құжаттар мен материалдар қосымша ұсынылады.";
98-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"98. Қазақстан Республикасы Конституциясының 60-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінде көзделген жағдайларда халықтың өмірі мен денсаулығына, елдің конституциялық құрылысына, қоғамдық тәртібін қорғауға, экономикалық қауіпсіздігіне қатер төндіретін жағдайларға жедел ден қою мақсатында уәкілетті мемлекеттік орган Құрылтайдың дереу қарауы үшін заң жобасын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар тиісті уақытша қаулысын әзірлеу мәселесіне бастама жасауға құқылы.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Осы Регламенттің 98-тармағында көрсетілген нормативтік құқықтық актілердің жобалары Президент Әкімшілігімен келісілгеннен кейін күнтізбелік 3 (үш) күннен аспайтын мерзімде кейіннен дауыс беру үшін Үкімет отырысына не Үкімет мүшелерінің сырттай дауыс беруіне шығарылады.
Заң жобасын Құрылтайдың дереу қарауы үшін енгізу күнтізбелік 2 (екі) күннен аспайтын мерзімде қамтамасыз етіледі, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар тиісті уақытша қаулысын қабылдау және көрсетілген жобаларды іске асыру үшін дайындалған заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді бекіту, Үкімет мүшелерінің отырысы не сырттай дауыс беруі өткізілген күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.";
106-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"106. Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалау жұмыстарының жоспарын, Президенттің Қазақстан халқына жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын, сондай-ақ Президенттің, Премьер-Министрдің, Президент Әкімшілігінің және Үкіметтің тапсырмаларын орындау үшін әзірленген заң жобалары таныстырылады.";
107-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"107. Мыналар да міндетті түрде таныстырылады:
1) Құрылтай депутаттары бастама жасаған заң жобалары бойынша Үкімет қорытындыларының жобалары;
2) Құрылтайдың қарауындағы заң жобалары бойынша Құрылтай депутаттарының түзетулеріне Үкімет қорытындыларының жобалары;

3) согласованные позиции государственных органов по поправкам, инициируемым по поручению Президента и Премьер-Министра в ходе рассмотрения законопроекта в Курултае.";
пункт 113 изложить в следующей редакции:
"113. Согласование с Администрацией Президента проектов законов, вносимых Правительством в Курултай, осуществляется в порядке, определяемом Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2002 года № 873 "Об утверждении Правил согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством Республики Казахстан в Курултай Республики Казахстан".
В случае, когда замечания Администрации Президента по согласуемым с ней проектам законов учитываются не полностью, разработчик информирует об этом Аппарат Правительства и Администрацию Президента.";
часть третью пункта 114 изложить в следующей редакции:
"При этом к предложению Правительства должны прилагаться соответствующий проект закона и пояснительная записка, содержащая обоснование необходимости определения рассмотрения Курултаем проекта закона приоритетным и раскрывающая конкретные цели проекта закона и решаемые им задачи.";
заголовок параграфа 7 изложить в следующей редакции:
"Параграф 7. Внесение проектов законов в Курултай";
пункты 115, 116, 117 и 118 изложить в следующей редакции:
"115. Подлинники проектов законов, вносимых на рассмотрение Курултая по инициативе Правительства, в обязательном порядке визируются руководителями государственного органа – разработчика проекта закона, министерств юстиции, национальной экономики и финансов, Руководителем Аппарата Правительства и Премьер-Министром.
Пояснительная записка к проекту закона на бланке Правительства визируется Руководителем Аппарата Правительства и подписывается Премьер-Министром.
Подлинники проектов законов вносятся Аппаратом Правительства в Курултай на бумажном носителе и в формате электронных документов на государственном и русском языках.
Перед внесением проекта закона в Курултай определяется персональный состав лиц, ответственных за сопровождение проекта закона в Курултае, при этом в обязательном порядке в перечень включаются первый руководитель государственного органа-разработчика, его заместитель, ответственный за разработку проекта закона, эксперты, проводившие научную экспертизу проекта закона (по согласованию), и другие заинтересованные лица (по согласованию).
Сопровождение проекта закона осуществляется должностными лицами согласно подпунктам 1), 2), 3) пункта 126 настоящего Регламента.
116. Вместе с проектами законов в Курултай вносятся материалы, указанные в подпунктах 4), 5), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 18) и 19) пункта 93 настоящего Регламента.

3) заң жобасын Құрылтайда қарау барысында Президент пен Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша бастама жасалатын түзетулер бойынша мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымдары.";
113-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"113. Президент Әкімшілігімен Үкімет Құрылтайға енгізетін заңдардың жобаларын келісу "Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Құрылтайына енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу қағидаларын бекіту туралы" Президенттің 2002 жылғы 17 мамырдағы № 873 Жарлығымен айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
Президент Әкімшілігімен келісілетін заңдардың жобалары бойынша оның ескертулері толық ескерілмейтін жағдайда әзірлеуші бұл туралы Үкімет Аппаратын және Президент Әкімшілігін хабардар етеді.";
114-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте Үкіметтің ұсынысына тиісті заң жобасы және заң жобасын Құрылтайдың қарауын басым деп айқындау қажеттігінің негіздемесін қамтитын және заң жобасының нақты мақсаттары мен ол шешетін міндеттерді ашатын түсіндірме жазба қоса берілуге тиіс.";
7-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-параграф. Заңдардың жобаларын Құрылтайға енгізу";
115, 116, 117 және 118-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"115. Үкіметтің бастамасы бойынша Құрылтайдың қарауына енгізілетін заңдар жобаларының төлнұсқаларына заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның, Әділет, Ұлттық экономика және Қаржы министрліктерінің басшылары, Үкімет Аппаратының Басшысы және Премьер-Министр міндетті түрде қолбелгі қояды.
Заң жобасына Үкімет бланкісіндегі түсіндірме жазбаға Үкімет Аппаратының Басшысы қолбелгі қояды және Премьер-Министр қол қояды.
Заңдар жобаларының төлнұсқаларын Үкімет Аппараты Құрылтайға қағаз жеткізгіште және электрондық құжаттар форматында мемлекеттік және орыс тілдерінде енгізеді.
Заң жобасын Құрылтайға енгізер алдында Құрылтайда заң жобасын сүйемелдеуге жауапты тұлғалардың дербес құрамы айқындалады, бұл ретте тізбеге әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы, оның заң жобасын әзірлеуге жауапты орынбасары, заң жобасына ғылыми сараптама жүргізген сарапшылар (келісу бойынша) және басқа да мүдделі тұлғалар (келісу бойынша) міндетті түрде қосылады.
Заң жобасын сүйемелдеуді осы Регламенттің 126-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларына сәйкес лауазымды тұлғалар жүзеге асырады.
116. Заңдардың жобаларымен қоса Құрылтайға осы Регламенттің 93-тармағының 4), 5), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 18) және 19) тармақшаларында көрсетілген материалдар енгізіледі.

117. После согласования с Администрацией Президента Правительство вносит проекты законов, которые планируется определить приоритетными, на рассмотрение Курултая в срок не позднее 5 (пять) рабочих дней.
118. В случае возврата без регистрации Аппаратом Курултая в Аппарат Правительства проекта закона, внесенного по инициативе Правительства в Курултай, разработчиком проекта закона в течение 5 (пять) рабочих дней со дня поступления проекта в Аппарат Правительства, если иное не установлено в соответствующем поручении, проводится работа по устранению выявленных недостатков в его оформлении.
За непредставление в полном комплекте материалов к внесенному Правительством в Курултай проекту закона ответственность несут первый руководитель государственного органа-разработчика проекта закона, а также соответствующие структурные подразделения Аппарата Правительства, подготовившие проект закона к внесению в Курултай.
Ответственность за неаутентичность текста проекта закона на государственном и русском языках, внесенного Правительством в Курултай, возлагается на первого руководителя государственного органа-разработчика проекта закона и организацию, осуществлявшую лингвистическую экспертизу.
После завершения работы по устранению выявленных недостатков в оформлении проекта закона разработчик вносит в Аппарат Правительства надлежаще оформленные материалы по данному проекту закона для последующего одновременного направления за подписью Руководителя Аппарата Правительства их подлинников на бумажном и электронном носителях (в формате электронных документов) в Аппарат Курултая.";
заголовок параграфа 8 изложить в следующей редакции:
"Параграф 8. Рассмотрение проектов законов, инициированных депутатами Курултая или Қазақстан Халық Кеңесі";
пункт 119 изложить в следующей редакции:
"119. По поступившим в Правительство проектам законов, инициированным депутатами Курултая или Қазақстан Халық Кеңесі, в том числе предусматривающим сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда, Правительством представляется в Курултай заключение на государственном и русском языках по форме согласно приложению 9 к настоящему Регламенту.";
в пункте 120:
части первую, вторую и третью изложить в следующей редакции:
"120. Поступившие в Правительство проекты законов, инициированные депутатами Курултая или Қазақстан Халық Кеңесі, и проекты заключений Правительства к ним подлежат рассмотрению на заседании Межведомственной комиссии.
Подготовка проекта заключения Правительства к проекту закона, инициированному депутатами Курултая или Қазақстан Халық Кеңесі, обеспечивается государственным органом, определенным в качестве ответственного поручением Руководителя Аппарата Правительства, по форме согласно приложению 9 к настоящему Регламенту.
Государственные органы-соисполнители в течение 5 (пять) рабочих дней со дня поступления поручения, если в поручении не установлен иной, более короткий срок, обязаны представить свою позицию по проекту закона, инициированному депутатами Курултая или Қазақстан Халық Кеңесі, ответственному государственному органу для учета в подготовке проекта заключения Правительства.";
часть восьмую изложить в следующей редакции:
"Проект заключения Правительства включает сведения о нормах, предусматривающих сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов, и (или) Национального фонда, заключение Республиканской бюджетной комиссии по таким нормам, сведения о соответствии предлагаемых проектом закона норм Конституции, действующим законам, целесообразности их принятия, нормах, предусматривающих введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или осуществление ужесточения регулирования в отношении субъектов частного предпринимательства, возможных негативных социально-экономических последствиях, нормах, для реализации которых потребуется принятие подзаконного нормативного правового акта.";
часть тринадцатую изложить в следующей редакции:
"При внесении в Аппарат Правительства проектов заключений Правительства на проекты законов, инициированные депутатами Курултая или Қазақстан Халық Кеңесі, подготовленных в соответствии с настоящим Регламентом, разработчик прилагает к ним в форме электронного документа копию протокольного решения Межведомственной комиссии, копии писем заинтересованных государственных органов, а также министерств юстиции, национальной экономики, финансов за подписью первого руководителя государственного органа либо уполномоченного им должностного лица.";
в пункте 121:
часть первую изложить в следующей редакции:

117. Президент Әкімшілігімен келісілгеннен кейін Үкімет басым деп айқындау жоспарланған заңдардың жобаларын Құрылтайдың қарауына күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде енгізеді.
118. Үкіметтің бастамасы бойынша Құрылтайға енгізілген заң жобасын Құрылтайдың Аппараты тіркемей Үкімет Аппаратына қайтарған жағдайда, егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, жоба Үкімет Аппаратына келіп түскен күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде заң жобасын әзірлеуші оларды ресімдеуде анықталған кемшіліктерді жою жөніндегі жұмыстарды жүргізеді.
Үкімет Құрылтайға енгізген заң жобасына материалдарды толық жиынтықта ұсынбағаны үшін заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы, сондай-ақ Үкімет Аппаратының заң жобасын Құрылтайға енгізуге дайындаған тиісті құрылымдық бөлімшелері жауапты болады.
Құрылтайға Үкімет енгізген заң жобасының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтінінің теңтүпнұсқалы болмағаны үшін жауапкершілік заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысына және лингвистикалық сараптаманы жүзеге асырған ұйымға жүктеледі.
Заң жобасын ресімдеуде анықталған кемшіліктерді жою жөніндегі жұмыс аяқталғаннан кейін әзірлеуші осы заң жобасы бойынша тиісінше ресімделген материалдарды кейін олардың төлнұсқаларын Үкімет Аппараты Басшысының қолын қойғызып қағаз және электрондық жеткізгіштерде (электрондық құжаттар форматында) бір мезгілде Құрылтайдың Аппаратына жіберу үшін Үкімет Аппаратына енгізеді.";
8-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-параграф. Құрылтай депутаттары немесе Қазақстан Халық Кеңесі бастама жасаған заңдардың жобаларын қарау";
119-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"119. Құрылтай депутаттары немесе Қазақстан Халық Кеңесі бастама жасаған, Үкіметке түскен, оның ішінде республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың кірістерінің қысқаруын немесе шығыстарының ұлғаюын көздейтін заңдардың жобалары бойынша Үкімет Құрылтайға осы Регламентке 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде қорытынды ұсынады.";
120-тармақта:
бірінші, екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"120. Құрылтай депутаттары немесе Қазақстан Халық Кеңесі бастама жасаған, Үкіметке түскен заң жобалары және оларға Үкімет қорытындыларының жобалары Ведомствоаралық комиссияның отырысында қаралуға тиіс.
Құрылтай депутаттары немесе Қазақстан Халық Кеңесі бастама жасаған заң жобасына Үкімет қорытындысының жобасын дайындауды Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмасымен жауапты ретінде айқындалған мемлекеттік орган осы Регламентке 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамтамасыз етеді.
Бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар, егер тапсырмада өзге, анағұрлым қысқа мерзім белгіленбесе, тапсырма түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Үкімет қорытындысының жобасын дайындағанда ескеру үшін жауапты мемлекеттік органға Құрылтай депутаттары немесе Қазақстан Халық Кеңесі бастама жасаған заң жобасы бойынша өз ұстанымын ұсынуға міндетті.";
сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Үкімет қорытындысының жобасында республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерінің қысқаруын немесе шығыстарының ұлғаюын көздейтін нормалар туралы мәліметтер, осындай нормалар бойынша Республикалық бюджет комиссиясының қорытындысы, заң жобасында ұсынылатын нормалардың Конституцияға, қолданыстағы заңдарға сәйкестігі, оларды қабылдаудың орындылығы, жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттегіш құралды және онымен байланысты талаптарды енгізуді немесе реттеуді қатаңдатуды жүзеге асыруды көздейтін нормалар, ықтимал теріс әлеуметтік-экономикалық салдар, іске асыру үшін заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт қабылдау талап етілетін нормалар туралы мәліметтер қамтылады.";
он үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Құрылтай депутаттары немесе Қазақстан Халық Кеңесі бастама жасаған заңдардың жобаларына осы Регламентке сәйкес дайындалған Үкімет қорытындыларының жобаларын Үкімет Аппаратына енгізген кезде әзірлеуші оларға Ведомствоаралық комиссияның хаттамалық шешімінің көшірмесін, мүдделі мемлекеттік органдардың, сондай-ақ Әділет, Ұлттық экономика, Қаржы министрліктерінің мемлекеттік органның бірінші басшысы не ол уәкілеттік берген лауазымды тұлға қол қойған хаттарының көшірмелерін электрондық құжат нысанында қоса береді.";
121-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"121. Проект заключения Правительства вносится в Аппарат Правительства на государственном и русском языках в формате электронного документа не позднее 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня регистрации в Аппарате Правительства инициированного депутатами Курултая или Қазақстан Халық Кеңесі проекта закона, если в поручении Руководителя Аппарата Правительства не установлены иные, более короткие сроки.";
часть шестую изложить в следующей редакции:
"В срок не позднее 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня одобрения проекта заключения на заседании Правительства ответственный государственный орган письмом за подписью первого руководителя либо уполномоченного им должностного лица направляет для ознакомления предварительные проекты подзаконных нормативных правовых актов, необходимых для реализации проекта закона, депутатам Курултая или Қазақстан Халық Кеңесі, инициировавшим проект закона, в Аппарат Правительства и Министерство юстиции.";
заголовок параграфа 9 изложить в следующей редакции:
"Параграф 9. Порядок прохождения проектов законов в Курултае";
пункты 122, 123 и 124 изложить в следующей редакции:
"122. Уполномоченным лицам в ходе рассмотрения в Курултае проектов законов запрещается без предварительного согласования с Премьер-Министром вносить в устной или письменной форме предложения или выражать согласие на внесение изменений и дополнений, связанных с консультативным документом проекта закона или изменением его правового содержания, в том числе связанных с введением регуляторного инструмента и связанных с ним требований или осуществлением ужесточения регулирования в отношении субъектов частного предпринимательства (за исключением поправок, касающихся юридической техники), а также предусматривающих сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда.
При этом первые руководители государственных органов, представляющих в Курултае соответствующие проекты законов, обязаны незамедлительно обратиться к Премьер-Министру с предложением о выработке единой позиции Правительства. Резолюцией Премьер-Министра дается поручение государственным органам о выработке единой позиции Правительства.
Выработанная Правительством единая позиция подлежит неукоснительному соблюдению уполномоченными государственными органами, участвующими в ходе рассмотрения Курултаем проектов законов.
Ответственность за согласие на внесение указанных изменений и дополнений без согласования с Премьер-Министром несут первые руководители государственных органов, представляющих в Курултае соответствующие проекты законов, а также заместители первых руководителей, непосредственно ответственные за данный проект закона.
Согласие, выраженное с нарушением указанного порядка, не имеет юридической силы и не может являться позицией Правительства.
В случаях вынесения на голосование депутатами Курултая указанных в части первой настоящего пункта изменений и дополнений, не согласованных с Премьер-Министром, лица, представляющие проекты законов, обязаны требовать фиксации в стенограмме заседания своих возражений и незамедлительно информировать Аппарат Правительства об этих изменениях или дополнениях.
Представитель Правительства в Курултае осуществляет контроль за исполнением требований настоящего пункта Регламента и принимает меры, направленные на недопущение фактов выражения без разрешения Премьер-Министра уполномоченными лицами согласия на внесение вышеназванных поправок в проекты законов.
В случае нарушений требований, установленных настоящим пунктом Регламента, ответственное структурное подразделение Аппарата Правительства информирует об этом Премьер-Министра и Руководителя Аппарата Правительства, а также вносит предложения о наказании соответствующих должностных лиц государственных органов.

"121. Үкімет қорытындысының жобасы Үкімет Аппаратына, егер Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмасында анағұрлым қысқа өзге мерзім белгіленбесе, Құрылтай депутаттары немесе Қазақстан Халық Кеңесі бастама жасаған заң жобасы Үкімет Аппаратында тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күннен кешіктірмей мемлекеттік тілде және орыс тілінде электрондық құжат форматында енгізіледі.";
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Үкімет отырысында қорытынды жобасы мақұлданған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жауапты мемлекеттік орган заң жобасын іске асыру үшін қажетті заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің алдын ала жобаларын бірінші басшының не ол уәкілеттік берген лауазымды тұлғаның қолы қойылған хатпен заң жобасына бастама жасаған Құрылтай депутаттарына немесе Қазақстан Халық Кеңесіне, Үкімет Аппаратына және Әділет министрлігіне танысу үшін жібереді.";
9-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-параграф. Заңдар жобаларының Құрылтайда өту тәртібі";
122, 123 және 124-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"122. Заңдардың жобаларын Құрылтайда қарау барысында уәкілетті тұлғаларға Премьер-Министрмен алдын ала келіспей заң жобасының консультативтік құжатына немесе оның құқықтық мазмұнын өзгертуге байланысты, оның ішінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттегіш құралды және онымен байланысты талаптарды енгізуге немесе реттеуді қатаңдатуды жүзеге асыруға байланысты (заңдық техникаға қатысты түзетулерді қоспағанда), сондай-ақ республикалық және жергілікті бюджеттің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерінің қысқаруын немесе шығыстарының ұлғаюын көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізуге ұсыныстарды ауызша немесе жазбаша нысанда енгізуге немесе келісім білдіруге тыйым салынады.
Бұл ретте Құрылтайда тиісті заңдардың жобаларын ұсынатын мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Үкіметтің бірыңғай ұстанымын тұжырымдау туралы ұсыныспен дереу Премьер-Министрге жүгінуге міндетті. Премьер-Министрдің қарарымен мемлекеттік органдарға Үкіметтің бірыңғай ұстанымын тұжырымдау туралы тапсырма беріледі.
Үкімет тұжырымдаған бірыңғай ұстанымды заңдардың жобаларын Құрылтайдың қарауы барысында қатысатын уәкілетті мемлекеттік органдар мүлтіксіз сақтауға тиіс.
Көрсетілген өзгерістер мен толықтыруларды Премьер-Министрмен келіспей енгізуге келіскені үшін жауапкершілік Құрылтайда тиісті заңдардың жобаларын ұсынатын мемлекеттік органдардың бірінші басшыларына, сондай-ақ бірінші басшылардың осы заң жобасы үшін тікелей жауапты орынбасарларына жүктеледі.
Көрсетілген тәртіпті бұза отырып білдірілген келісімнің заңдық күші жоқ және ол Үкіметтің ұстанымы болып табылмайды.
Құрылтай депутаттары Премьер-Министрмен келісілмеген, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген өзгерістер мен толықтыруларды дауысқа салуға шығарған жағдайда заңдардың жобаларын ұсынатын тұлғалар өздерінің қарсылығын отырыс стенограммасында тіркеуді талап етуге және осы өзгерістер немесе толықтырулар туралы Үкімет Аппаратын дереу хабардар етуге міндетті.
Үкіметтің Құрылтайдағы өкілі Регламенттің осы тармағы талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады және заңдардың жобаларына жоғарыда аталған түзетулерді Премьер-Министрдің рұқсатынсыз енгізуге уәкілетті тұлғалардың келісу фактілеріне жол бермеуге бағытталған шараларды қабылдайды.
Регламенттің осы тармағында белгіленген талаптар бұзылған жағдайда Үкімет Аппаратының жауапты құрылымдық бөлімшесі бұл туралы Премьер-Министрді және Үкімет Аппаратының Басшысын хабардар етеді, сондай-ақ мемлекеттік органдардың тиісті лауазымды тұлғаларын жазалау туралы ұсыныстар енгізеді.

123. Нормы инициированных Правительством проектов законов подлежат строгому соблюдению уполномоченными государственными органами, участвующими при их рассмотрении Курултаем.
Уполномоченным государственным органам в ходе участия на заседаниях в Курултае запрещается вносить на рассмотрение депутатов в письменной или устной форме для последующего инициирования ими в виде поправок (за исключением поправок, касающихся юридической техники) в инициированные Правительством проекты законов предложения:
1) которые ранее рассматривались и не были поддержаны Правительством на стадии разработки проектов;
2) затрагивающие интересы субъектов частного предпринимательства, по которым отсутствует позиция Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и экспертных советов субъектов предпринимательства.
Первым руководителям государственных органов запрещается направлять по своей инициативе письма в адрес руководства Курултая и комитетов Курултая, касающиеся норм и порядка рассмотрения инициированных Правительством проектов законов.
Представитель Правительства в Курултае осуществляет контроль за исполнением требований настоящего пункта Регламента и в случае нарушений установленных требований информирует об этом Премьер-Министра и Руководителя Аппарата Правительства, а также периодически обобщает информацию о таких фактах и вносит предложения о наказании соответствующих должностных лиц государственных органов.
124. Во исполнение поручений Президента и Премьер-Министра, требующих незамедлительного внесения изменений в законы, при наличии согласованного подхода в соответствии с пунктом 86-1 настоящего Регламента или пунктом 23-2 Правил обращения с документами Администрации Президента Республики Казахстан в государственных органах (организациях) Республики Казахстан и направления ими документов в Администрацию Президента Республики Казахстан, утвержденных приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 22-01-38.16, ответственный государственный орган разрабатывает соответствующие поправки в проект закона и направляет их в виде сравнительной таблицы министерствам юстиции, национальной экономики, финансов и другим заинтересованным государственным органам для согласования и выработки согласованной позиции Правительства.
В случае, если для реализации предлагаемых поправок необходимо принятие подзаконных нормативных правовых актов, прилагаются их предварительные проекты.
Согласующие государственные органы, а также Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан и члены экспертных советов субъектов предпринимательства направляют свои предложения или возражения на вносимые в проект закона поправки ответственному государственному органу в течение 7 (семь) календарных дней со дня их поступления.
При необходимости ответственный государственный орган или иной заинтересованный государственный орган самостоятельно направляют соответствующие изменения и дополнения на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии либо консультативно-совещательных органов при Правительстве.
Ответственный государственный орган после согласования поправок с первыми руководителями заинтересованных государственных органов вносит в Аппарат Правительства согласованную позицию по форме согласно приложению 10 к настоящему Регламенту, сравнительную таблицу, проект письма в адрес Курултая, проекты подзаконных нормативных правовых актов (при наличии).
Проект письма в адрес Курултая должен содержать основания разработки поправок с развернутой характеристикой целей, задач и основных положений, а также обоснования причин выбора соответствующего проекта закона, находящегося на рассмотрении Курултая, в который предлагается внести поправки.
Согласованная позиция Правительства с вложением сопутствующих документов письмом за подписью Руководителя Аппарата Правительства направляется на согласование в Администрацию Президента.
После согласования с Администрацией Президента согласованная позиция Правительства выносится на презентацию, а затем на заседание для последующего голосования либо на заочное голосование членов Правительства.
По итогам одобрения согласованной позиции Правительства в адрес Курултая направляется соответствующее письмо за подписью Премьер-Министра с вложением сопутствующих документов.
Запрещается вносить письма в адрес Курултая с предложениями о внесении поправок в проекты законов за подписью первых руководителей государственных органов и иных должностных лиц.
Уполномоченные государственные органы обязаны неукоснительно соблюдать согласованную позицию Правительства в Курултае.
Государственным органам запрещается направлять по своей инициативе письма в адрес руководства Правительства, Администрации Президента с предложениями о внесении поправок в проекты законов, находящиеся на рассмотрении Курултая, в порядке, предусмотренном настоящим пунктом.";
в пункте 125:
части первую и вторую изложить в следующей редакции:

123. Үкімет бастама жасаған заңдар жобаларының нормаларын оларды Құрылтайда қарау кезінде қатысатын уәкілетті мемлекеттік органдар қатаң сақтауға тиіс.
Құрылтай отырыстарына қатысу барысында уәкілетті мемлекеттік органдарға кейіннен депутаттардың Үкімет бастама жасаған заңдардың жобаларына түзетулер түрінде (заңдық техникаға қатысты түзетулерді қоспағанда) бастама жасауы үшін олардың қарауына жазбаша немесе ауызша нысанда:
1) бұрын қаралған және жобаларды әзірлеу сатысында Үкімет қолдамаған;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мен кәсіпкерлік субъектілерінің сараптамалық кеңестерінің ұстанымы жоқ жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүддесін қозғайтын ұсыныстар енгізуге тыйым салынады.
Мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының Үкімет бастама жасаған заңдар жобаларының нормалары мен оларды қарау тәртібіне қатысты Құрылтай мен оның комитеттері басшылығының атына өз бастамасы бойынша хат жіберуіне тыйым салынады.
Үкіметтің Құрылтайдағы өкілі Регламенттің осы тармағы талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады және белгіленген талаптар бұзылған жағдайда бұл туралы Премьер-Министрді және Үкімет Аппаратының Басшысын хабардар етеді, сондай-ақ осындай фактілер туралы ақпаратты ұдайы қорытындылап тұрады және мемлекеттік органдардың тиісті лауазымды тұлғаларын жазалау туралы ұсыныстар енгізеді.
124. Осы Регламенттің 86-1-тармағына немесе Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының 2022 жылғы 1 маусымдағы № 22-01-38.16 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында (ұйымдарында) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің құжаттарымен жұмыс істеу және олардың Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне құжаттар жіберу қағидаларының 23-2-тармағына сәйкес келісілген тәсіл болған кезде Президенттің және Премьер-Министрдің заңдарға дереу өзгерістер енгізуді талап ететін тапсырмаларын орындау үшін жауапты мемлекеттік орган заң жобасына тиісті түзетулерді әзірлейді және оларды Үкіметтің келісілген ұстанымын келісу және тұжырымдау үшін Әділет, Ұлттық экономика, Қаржы министрліктеріне және басқа да мүдделі мемлекеттік органдарға салыстырма кесте түрінде жібереді.
Егер ұсынылып отырған түзетулерді іске асыру үшін заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді қабылдау қажет болса, олардың алдын ала жобалары қоса беріледі.
Келісуші мемлекеттік органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы және кәсіпкерлік субъектілерінің сараптамалық кеңестерінің мүшелері жауапты мемлекеттік органға заң жобасына енгізілетін түзетулерге өз ұсыныстарын немесе қарсылықтарын, егер тапсырмада өзге мерзім көрсетілмесе, олар келіп түскен күнінен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде жібереді.
Қажет болған кезде жауапты мемлекеттік орган немесе өзге мүдделі мемлекеттік орган тиісті өзгерістер мен толықтыруларды Республикалық бюджет комиссиясының не Үкімет жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың қарауына өзі жібереді.
Түзетулер мүдделі мемлекеттік органдардың бірінші басшыларымен келісілгеннен кейін жауапты мемлекеттік орган Үкімет Аппаратына осы Регламентке 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келісілген ұстанымды, салыстырма кестені, Құрылтайдың атына хат жобасын, заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын (бар болса) енгізеді.
Құрылтайға жіберілетін хат жобасында түзетулерді әзірлеудің негіздері, мақсаттары, міндеттері мен негізгі ережелерінің егжей-тегжейлі сипаттамасы, сондай-ақ түзетулер енгізу ұсынылатын Құрылтайдың қарауындағы заңның тиісті жобасын таңдау себептерінің негіздемесі қамтылуға тиіс.
Ілеспе құжаттар салынған Үкіметтің келісілген ұстанымы Үкімет Аппараты Басшысының қолы қойылған хатпен Президент Әкімшілігіне келісуге жіберіледі.
Президент Әкімшілігімен келісілгеннен кейін Үкіметтің келісілген ұстанымы таныстыруға, содан соң одан әрі дауыс беру үшін отырысқа не Үкімет мүшелерінің сырттай дауыс беруіне шығарылады.
Үкіметтің келісілген ұстанымын мақұлдау қорытындылары бойынша Құрылтайға ілеспе құжаттар салынған, Премьер-Министрдің қолы қойылған тиісті хат жіберіледі.
Құрылтайға мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының және өзге лауазымды тұлғаларының қолы қойылған хатпен заң жобаларына түзетулер енгізу туралы ұсыныс енгізуге тыйым салынады.
Уәкілетті мемлекеттік органдар Құрылтайда Үкіметтің келісілген ұстанымын мүлтіксіз сақтауға міндетті.
Мемлекеттік органдарға Құрылтайдың қарауындағы заңдардың жобаларына түзетулер енгізу туралы ұсыныспен Үкімет, Президент Әкімшілігі басшылығының атына осы тармақта көзделген тәртіппен өз бастамасы бойынша хат жіберуге тыйым салынады.";
125-тармақта:
бірінші және екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:

"125. В случае внесения депутатами Курултая поправок в инициированный Правительством проект закона, а также в проект закона, инициированный депутатами Курултая или Қазақстан Халық Кеңесі (в том числе предполагающих сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов, и (или) Национального фонда), проект заключения Правительства по поручению Руководителя Аппарата Правительства разрабатывается разработчиком проекта закона по форме согласно приложению 11 к настоящему Регламенту.
Государственные органы-соисполнители в течение 3 (три) рабочих дней со дня поступления поручения, если в поручении не установлен иной, более короткий срок, обязаны представить свою позицию по поправкам депутатов Курултая разработчику проекта закона для учета в подготовке проекта заключения Правительства.";
часть семнадцатую изложить в следующей редакции:
"В срок не позднее 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня одобрения проекта заключения на заседании Правительства разработчик проекта закона письмом за подписью первого руководителя либо уполномоченного им должностного лица направляет для ознакомления предварительные проекты подзаконных нормативных правовых актов, необходимых для реализации поправок, депутатам Курултая, инициировавшим поправки, в Аппарат Правительства и Министерство юстиции.";
пункты 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133 и 134 изложить в следующей редакции:
"126. Участие должностных лиц центральных государственных органов на заседаниях в Курултае по рассмотрению проектов законов, разработчиками которых они являются, осуществляется в следующем порядке:
1) на рабочих группах – директора департаментов или председатели комитетов;
2) на заседаниях головного комитета – заместители первых руководителей центральных государственных органов;
3) на пленарных заседаниях – первые руководители центральных государственных органов.
Контроль за соблюдением данного порядка вышеуказанными лицами, а также явкой в Курултай уполномоченных Правительством других должностных лиц государственных органов, в том числе для участия в правительственных часах, слушаниях Курултая и других мероприятиях, проводимых в Курултае, осуществляет Представитель Правительства в Курултае. В случаях нарушения данного порядка либо неявки Представитель Правительства в Курултае вносит на рассмотрение Премьер-Министра предложения о наказании виновных должностных лиц.
Участвующие на заседаниях Курултая по рассмотрению проектов законов должностные лица центральных государственных органов обязаны быть профессионально подготовленными по вопросам, рассматриваемым на данных заседаниях, в целях предоставления депутатам исчерпывающих и обоснованных ответов на поставленные ими вопросы.
В случае, если на заседаниях Курултая принимаются поправки, реализация которых предполагается на подзаконном уровне, уполномоченные государственные органы обязаны обеспечивать заблаговременную разработку предварительных проектов подзаконных нормативных правовых актов, которые содержат концептуальное видение реализации законодательных норм.
Ответственность за качество подготовки должностных лиц и их явку на заседания в Курултае возлагается на первых руководителей центральных государственных органов.

"125. Үкімет бастама жасаған заң жобасына, сондай-ақ Құрылтай депутаттары немесе Қазақстан Халық Кеңесі бастама жасаған заң жобасына Құрылтай депутаттары түзетулер (оның ішінде республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін) енгізген жағдайда Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмасы бойынша Үкімет қорытындысының жобасын осы Регламентке 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заң жобасын әзірлеуші әзірлейді.
Бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар, егер тапсырмада өзге, анағұрлым қысқа мерзім белгіленбесе, тапсырма түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Үкімет қорытындысының жобасын дайындағанда ескеру үшін заң жобасын әзірлеушіге Құрылтай депутаттарының түзетулері бойынша өз ұстанымын ұсынуға міндетті.";
он жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қорытынды жобасы Үкімет отырысында мақұлданған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде заң жобасын әзірлеуші түзетулерді іске асыру үшін қажетті заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің алдын ала жобаларын бірінші басшының не ол уәкілеттік берген лауазымды тұлғаның қолы қойылған хатпен түзетулерге бастама жасаған Құрылтай депутаттарына, Үкімет Аппаратына және Әділет министрлігіне танысу үшін жібереді.";
126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133 және 134-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"126. Орталық мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларының Құрылтайдағы өздері әзірлеуші болып табылатын заңдардың жобаларын қарау бойынша отырыстарға қатысуы мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жұмыс топтарына – департаменттердің директорлары немесе комитеттердің төрағалары;
2) бас комитеттердің отырыстарына – орталық мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының орынбасарлары;
3) жалпы отырыстарға – орталық мемлекеттік органдардың бірінші басшылары.
Жоғарыда көрсетілген тұлғалардың осы тәртіпті сақтауын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың Үкімет уәкілеттік берген басқа лауазымды тұлғаларының Құрылтайға келуін, оның ішінде Құрылтайда өткізілетін үкіметтік сағаттарға, Құрылтай тыңдауларына және басқа да іс-шараларға қатысу үшін келуін бақылауды Үкіметтің Құрылтайдағы өкілі жүзеге асырады. Осы тәртіп бұзылған не келмеген жағдайларда Үкіметтің Құрылтайдағы өкілі Премьер-Министрдің қарауына кінәлі лауазымды тұлғаларды жазалау туралы ұсыныстар енгізеді.
Құрылтайдың заңдардың жобаларын қарау бойынша отырыстарына қатысатын орталық мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғалары депутаттар қойған сұрақтарға толық және негізделген жауап беру мақсатында осы отырыстарда қаралатын мәселелер бойынша кәсіпқойлық тұрғысынан әзір болуға міндетті.
Егер Құрылтайдың жұмыс органдарының отырыстарында заңға тәуелді деңгейде іске асыру болжанатын түзетулер қабылданған жағдайда уәкілетті мемлекеттік органдар заңнамалық нормаларды іске асырудың тұжырымдамалық пайымын қамтитын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің алдын ала жобаларын алдын ала әзірлеуді қамтамасыз етуге міндетті.
Лауазымды тұлғалар дайындығының сапасы және олардың Құрылтайдағы отырыстарға келуі үшін жауапкершілік орталық мемлекеттік органдардың бірінші басшыларына жүктеледі.

127. Уполномоченные государственные органы в ходе участия на заседаниях в Курултае обязаны строго соблюдать единую позицию Правительства, выраженную в его заключении по поправкам депутатов в проекты законов, инициированные Правительством и другими субъектами законодательной инициативы.
Представитель Правительства в Курултае осуществляет контроль за исполнением требования настоящего пункта Регламента и в случае его нарушения информирует об этом Премьер-Министра и Руководителя Аппарата Правительства.
128. Замена первого руководителя центрального исполнительного органа, уполномоченного выступить с докладом по проекту закона, инициированному Правительством, на пленарном заседании Курултая может быть произведена по согласованию с Премьер-Министром (лицом, исполняющим его обязанности) только в исключительных случаях неотложности рассмотрения данного проекта закона Курултаем и при наличии объективных оснований.
При необходимости замены уполномоченного лица, представляющего на пленарном заседании Курултая проекты законов, внесенных Правительством (докладчика по проекту закона), в Курултай направляется соответствующее письмо за подписью Премьер-Министра. При этом проекты таких писем готовятся разработчиком проекта закона и вносятся в Аппарат Правительства не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до рассмотрения проекта закона на пленарном заседании Курултая.
129. Контроль за проведением решения Правительства в Курултае осуществляет Представитель Правительства в Курултае.
В целях реализации позиции Правительства при рассмотрении в Курултае проектов законов и других вопросов, касающихся деятельности Правительства, Представитель Правительства в Курултае вправе инициировать проведение консультаций, рабочих совещаний с уполномоченными государственными органами по вопросам законопроектной и иной работы с депутатами Курултая, запрашивать от них при необходимости предоставления в Курултай кандидатур должностных лиц для участия на заседаниях рабочих групп, комитетов, соответствующих документов, а также проводить иную работу в рамках свой компетенции.
130. Отзыв проекта закона Правительством из Курултая осуществляется постановлением Правительства, проект которого вносится разработчиком проекта закона в установленном настоящим Регламентом порядке и подлежит обязательному согласованию с Администрацией Президента.
131. По всем законам, принятым Курултаем и направляемым Премьер-Министру на скрепление подписью, разработчиком проекта закона в срок 3 (три) рабочих дня со дня принятия закона готовится и направляется в Аппарат Правительства заключение по форме согласно приложению 12 к настоящему Регламенту.
Контроль за исполнением процедур, предусмотренных настоящим пунктом, осуществляет Аппарат Правительства.

127. Уәкілетті мемлекеттік органдар Құрылтайдағы отырыстарға қатысу барысында Үкімет және басқа да заңнамалық бастама субъектілері бастама жасаған заңдардың жобаларына депутаттардың түзетулері бойынша Үкімет қорытындысында білдірілген Үкіметтің бірыңғай ұстанымын қатаң сақтауға міндетті.
Үкіметтің Құрылтайдағы өкілі Регламенттің осы тармағы талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады және ол бұзылған жағдайда бұл туралы Премьер-Министрді және Үкімет Аппаратының Басшысын хабардар етеді.
128. Үкімет бастама жасаған заң жобасы бойынша Құрылтайдың жалпы отырысында баяндама жасауға уәкілеттік берілген орталық атқарушы органның бірінші басшысын ауыстыру Құрылтайдың осы заң жобасын қарауын кейінге қалдыруға болмайтын айрықша жағдайларда және объективті негіздер болған кезде ғана Премьер-Министрмен (оның міндетін атқарушы тұлғамен) келісу бойынша жүргізілуі мүмкін.
Үкімет енгізген заңдардың жобаларын Құрылтайдың жалпы отырысында ұсынатын уәкілетті тұлғаны (заң жобасы бойынша баяндамашыны) ауыстыру қажет болған кезде Құрылтайға Премьер-Министр қол қойған тиісті хат жіберіледі. Бұл ретте мұндай хаттардың жобаларын заң жобасын әзірлеуші дайындайды және заң жобасы Құрылтайдың жалпы отырысында қаралғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей Үкімет Аппаратына енгізеді.
129. Үкімет шешімінің Құрылтайда өтуін бақылауды Үкіметтің Құрылтайдағы өкілі жүзеге асырады.
Заңдардың жобалары және Үкіметтің қызметіне қатысты басқа да мәселелер Құрылтайда қаралған кезде Үкімет ұстанымын іске асыру мақсатында Үкіметтің Құрылтайдағы өкілі заң жобалау және Құрылтай депутаттарымен өзге де жұмыс мәселелері бойынша уәкілетті мемлекеттік органдармен консультациялар, жұмыс кеңестерін өткізуге бастама жасауға, қажет болса, олардан Құрылтайдағы жұмыс топтарының, комитеттерінің отырыстарына қатысу үшін лауазымды тұлғалардың кандидатураларын, тиісті құжаттарды ұсынуды сұратуға, сондай-ақ өз құзыреті шегінде өзге де жұмысты жүргізуге құқылы.
130. Үкіметтің Құрылтайдан заң жобасын кері қайтарып алуы Үкімет қаулысымен жүзеге асырылады, оның жобасын осы Регламентте белгіленген тәртіппен заң жобасын әзірлеуші енгізеді және ол Президент Әкімшілігімен міндетті түрде келісілуге тиіс.
131. Құрылтай қабылдаған және Премьер-Министрге қол қойып бекітуге жіберілетін барлық заңдар бойынша заң жобасын әзірлеуші заң қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні мерзімінде осы Регламентке 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды дайындайды және Үкімет Аппаратына жібереді.
Осы тармақта көзделген рәсімдердің орындалуын бақылауды Үкімет Аппараты жүзеге асырады.

132. В целях качественной и своевременной разработки подзаконных актов в течение 10 (десять) календарных дней со дня одобрения проекта закона Курултаем во втором чтении разработчик направляет в заинтересованные государственные органы для рассмотрения проекты соответствующих подзаконных актов.
133. В течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия закона Курултаем разработчик проекта закона направляет в заинтересованные государственные органы на согласование проект распоряжения Премьер-Министра, предусматривающий:
1) перечень правовых актов, принятие которых обусловлено данным законом (далее – перечень), и определение государственного органа (государственных органов) ответственным исполнителем (ответственными исполнителями) по разработке проектов правовых актов, принятие которых обусловлено данным законом;
2) конкретные сроки разработки и внесения проектов правовых актов в Аппарат Правительства и государственной регистрации правовых актов в органах юстиции, которые не должны превышать двух месяцев со дня подписания Президентом закона.
При этом сроком разработки правовых актов государственных органов, не подлежащих государственной регистрации, считается дата их принятия;
3) указание заместителей первых руководителей, руководителей аппарата государственных органов, ответственных за качество, своевременность разработки и внесения правовых актов, курирующих сферу регулирования данных актов;
4) поручение о принятии и (или) приведении в соответствие с принятым законом подзаконных актов.
134. Разработчик проекта в срок не более 5 (пять) рабочих дней со дня принятия закона Курултаем вносит в Аппарат Правительства проект распоряжения Премьер-Министра, согласованный в установленном порядке, либо письмо об отсутствии необходимости разработки проекта распоряжения Премьер-Министра.";
пункты 137 и 138 изложить в следующей редакции:
"137. Министерство юстиции не позднее 5 числа каждого месяца анализирует, обобщает и размещает сводную информацию по каждому принятому закону отдельно на общедоступном государственном объекте информатизации по форме согласно приложению 14 к настоящему Регламенту с соблюдением требований режима секретности и ограниченного распространения.
Контроль за своевременной реализацией законов, в том числе разработкой и принятием подзаконных актов, осуществляется руководителями юридических служб государственных органов и Министерством юстиции, которое вносит в Аппарат Правительства информацию о возможных нарушениях сроков реализации законов и предложения о привлечении к ответственности должностных лиц, виновных в срывах сроков.

132. Заңға тәуелді актілерді сапалы және уақтылы әзірлеу мақсатында Құрылтай заң жобасын екінші оқылымда мақұлдаған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде тиісті заңға тәуелді актілердің жобаларын қарау үшін мүдделі мемлекеттік органдарға жібереді.
133. Құрылтай заңды қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде заң жобасын әзірлеуші мүдделі мемлекеттік органдарға Премьер-Министр өкімінің жобасын келісуге жібереді, онда мыналар көзделеді:
1) қабылдануы осы заңмен негізделген құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) және мемлекеттік органның (мемлекеттік органдардың) қабылдануы осы заңмен негізделген құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу бойынша жауапты орындаушы (жауапты орындаушылар) етіп айқындалуы;
2) құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу мен Үкімет Аппаратына енгізудің және құқықтық актілерді әділет органдарына мемлекеттік тіркеудің Президент заңға қол қойған күннен бастап екі айдан аспауға тиіс нақты мерзімдері.
Бұл ретте мемлекеттік органдардың мемлекеттік тіркеуге жатпайтын құқықтық актілерінің қабылданған күні оларды әзірлеу мерзімі болып саналады;
3) құқықтық актілердің сапасына, уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты, осы актілер реттейтін салаға жетекшілік ететін мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының орынбасарларын, аппарат басшыларын көрсету;
4) заңға тәуелді актілерді қабылдау және (немесе) қабылданған заңға сәйкес келтіру туралы тапсырма.
134. Жобаны әзірлеуші Құрылтай заңды қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Үкімет Аппаратына белгіленген тәртіппен келісілген Премьер-Министр өкімінің жобасын не Премьер-Министр өкімінің жобасын әзірлеудің қажеті жоқ екендігі туралы хат енгізеді.";
137 және 138-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"137. Әділет министрлігі әрбір айдың 5-і күнінен кешіктірмей қабылданған әрбір жеке заң бойынша жиынтық ақпаратты талдайды, қорытындылайды және осы Регламентке 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құпиялылық режимінің және таратуды шектеу талаптарын сақтап, жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырады.
Заңдардың уақтылы іске асырылуын, оның ішінде заңға тәуелді актілердің әзірленуі мен қабылдануын бақылауды мемлекеттік органдардың заң қызметтерінің басшылары және Әділет министрлігі жүзеге асырады, ол заңдарды іске асыру мерзімдерінің ықтимал бұзылуы туралы ақпаратты және мерзімдердің бұзылуына кінәлі лауазымды тұлғаларды жауапқа тарту туралы ұсыныстар енгізеді.

138. Межведомственная координация за своевременной реализацией законов, в том числе разработкой и принятием подзаконных актов, осуществляется Аппаратом Правительства.";
пункт 149 изложить в следующей редакции:
"149. Проекты ответов, вносимые государственными органами только в бумажном виде Президенту, в Администрацию Президента, депутатам Курултая, Генеральную прокуратуру и Высшую аудиторскую палату, парафируются первым руководителем государственного органа, разработавшего данный проект ответа, либо лицом, исполняющим его обязанности.";
пункт 164 изложить в следующей редакции:
"164. Ответственность за своевременное и качественное исполнение контрольных документов, разработку проектов законов и подзаконных правовых актов, представление их на рассмотрение Президенту и Премьер-Министру возлагается на первых руководителей центральных и местных исполнительных органов. При этом руководители указанных органов определяют подразделения и должностных лиц, ответственных за организацию контрольной работы.";
часть первую пункта 165 изложить в следующей редакции:
"165. Аппарат Правительства осуществляет организационную и аналитическую работу по контролю за исполнением актов Президента, Премьер-Министра, Правительства, а также документов с поручениями Президента, Премьер-Министра, его заместителей, поручений Вице-Президента, Руководителя Администрации Президента, Секретаря Совета Безопасности и иного руководства Администрации Президента и Аппарата Правительства в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Регламентом, систематически информирует Премьер-Министра по вопросам исполнительской дисциплины.";
в пункте 165-3:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) принятия законодательных поправок или нового закона посредством запроса в рабочем порядке у ответственных государственных органов информации о ходе реализации законодательных поручений, мониторинга состояния законодательного процесса в Курултае, а также использования информационной системы законотворческого процесса;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) своевременной реализации законов, в том числе разработки и принятия подзаконных актов, посредством анализа информации, размещенной на общедоступном государственном объекте информатизации.";
в пункте 170:
подпункт 7) части первой изложить в следующей редакции:
"7) поручения Премьер-Министра, его заместителей, Вице-Президента, Руководителя Администрации Президента, Секретаря Совета Безопасности, а также иного руководства Администрации Президента в адрес Аппарата Правительства, Руководителя Аппарата Правительства (лица, исполняющего его обязанности), в которых указаны сроки исполнения или имеются указания о взятии на контроль, с пометками: "весьма срочно", "срочно", "ускорить";";
подпункт 9) части первой изложить в следующей редакции:
"9) депутатские запросы, обращения Курултая с просьбой дать заключение Правительства на проекты законов, инициированные депутатами, и поправки на проекты законов, которые находятся у них на рассмотрении;";
подпункт 14) части первой изложить в следующей редакции:
"14) поручения, требующие внесения изменений и дополнений в законы или принятия нового кодекса или закона;";
пункт 174 изложить в следующей редакции:

138. Заңдардың уақтылы іске асырылуын, оның ішінде заңға тәуелді актілердің әзірленуі мен қабылдануын ведомствоаралық үйлестіруді Үкімет Аппараты жүзеге асырады.";
149-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"149. Мемлекеттік органдар Президентке, Президент Әкімшілігіне, Құрылтай депутаттарына, Бас прокуратураға және Жоғары аудиторлық палатаға тек қағаз түрінде енгізетін жауаптардың жобаларын осы жауап жобасын әзірлеген мемлекеттік органның бірінші басшысы не оның міндетін атқарушы тұлға дәйектейді.";
164-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"164. Бақылаудағы тапсырмаларды уақтылы және сапалы орындау, заңдарды және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, оларды Президенттің және Премьер-Министрдің қарауына ұсыну үшін жауапкершілік орталық және жергілікті атқарушы органдардың бірінші басшыларына жүктеледі. Бұл ретте көрсетілген органдардың басшылары бақылау жұмысын ұйымдастыруға жауапты бөлімшелер мен лауазымды адамдарды айқындайды.";
165-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"165. Үкімет Аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Регламентке сәйкес Президент, Премьер-Министр, Үкімет актілерінің, сондай-ақ Президенттің, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Президент Әкімшілігі Басшысының, Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының, Президент Әкімшілігі мен Үкімет Аппаратының өзге де басшылығының тапсырмалары бар құжаттардың орындалуын бақылау жөніндегі ұйымдастырушылық және талдамалық жұмысты жүзеге асырады, атқарушылық тәртіп мәселелері бойынша Премьер-Министрді жүйелі түрде хабардар етіп тұрады.";
165-3-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жауапты мемлекеттік органдардан заңнамалық тапсырмалардың іске асырылу, Құрылтайдағы заңнамалық процестің жай-күйін мониторингтеу, сондай-ақ заң шығару процесінің ақпараттық жүйесін пайдалану барысы туралы ақпаратты жұмыс тәртібінде сұрату арқылы – заңнамалық түзетулерді немесе жаңа заңды қабылдау;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырылған ақпаратты талдау арқылы – заңдарды уақтылы іске асыру, оның ішінде заңға тәуелді актілерді әзірлеу және қабылдау.";
170-тармақтың бірінші бөлігінде:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "өте шұғыл", "шұғыл", "жеделдетілсін" деген белгілері бар, орындау мерзімі көрсетілген немесе бақылауға алу туралы нұсқау бар Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Вице-Президенттің, Президент Әкімшілігі Басшысының, Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының, сондай-ақ Президент Әкімшілігінің өзге де басшылығының Үкімет Аппаратына, Үкімет Аппаратының Басшысына (оның міндетін атқарушы тұлғаға) берген тапсырмалары;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) депутаттық сауалдар, депутаттар бастама жасаған заңдардың жобаларына және өздерінің қарауындағы заңдардың жобаларына түзетулерге Үкімет қорытындысын беруді сұраған Құрылтайдың жолданымдары;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) заңдарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді немесе жаңа кодекс немесе заң қабылдауды талап ететін тапсырмалар;";
174-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"174. Запрещается направлять запросы и поручения в адрес государственных органов и организаций со сроком исполнения менее 2 (два) рабочих дней, за исключением прямых поручений Президента, Премьер-Министра, Вице-Президента, Руководителя Администрации Президента и Секретаря Совета Безопасности.";
часть вторую пункта 181 изложить в следующей редакции:
"В случаях наличия концептуальных замечаний к подготовленному проекту ответа в адрес депутатов Курултая может быть направлен промежуточный ответ за подписью Заместителя Премьер-Министра по курируемому направлению либо Руководителя Аппарата Правительства (не более одного раза).";
часть вторую пункта 183 изложить в следующей редакции:
"Поручения Премьер-Министра или его заместителей либо Руководителя Аппарата Правительства о подготовке ответов на запросы депутатов Курултая и проектов заключений на проекты законов, инициированные депутатами Курултая, исполняются соответственно не позднее 10 (десять) рабочих дней, если в поручениях не установлены иные, более короткие сроки.";
пункт 188 изложить в следующей редакции:
"188. Основанием для продления сроков внесения проекта заключения Правительства на поправки депутатов Курултая является только необходимость их рассмотрения на Республиканской бюджетной комиссии, проведения дополнительной научной экспертизы.";
приложения 5, 6, 7, 8 и 9 к указанному Регламенту изложить в новой редакции согласно приложениям 24, 25, 26, 27 и 28 к настоящим изменениям и дополнениям;
заголовок приложения 10 к указанному Регламенту изложить в следующей редакции:
"Согласованная позиция Правительства по поправкам, инициируемым по поручению Президента и Премьер-Министра в ходе рассмотрения проекта Закона Республики Казахстан "_____________________" в Курултае Республики Казахстан";
приложения 11 и 12 к указанному Регламенту изложить в новой редакции согласно приложениям 29 и 30 к настоящим изменениям и дополнениям;
заголовок приложения 13 к указанному Регламенту изложить в следующей редакции:
"Информация (наименование государственного органа) о реализации принятых законов по состоянию на " " __________ 202_ года";
пункты 1 и 2 приложения 14 к указанному Регламенту изложить в следующей редакции:
"1. Количество законов
2. Количество распоряжений Премьер-Министра, принятых в реализацию законов Республики Казахстан.";
примечания приложения 14-2 к указанному Регламенту изложить в следующей редакции:
"Примечания:
* Мероприятие включается исходя из содержания каждой правовой позиции, вытекающей из нормативного постановления Конституционного Суда.
** Заполняется при направлении информации о ходе реализации:
ответственный исполнитель государственного органа (с указанием Ф.И.О. (при его наличии), должности, наименования структурного подразделения, номера телефона, адреса электронной почты);
дата составления документа: ______ 20__ года.
*** Прилагаются тексты проектов нормативных правовых актов, поправок депутатов Курултая, поправок, подготовленных в соответствии с Регламентом Правительства, заключений Правительства, сравнительных таблиц и иных материалов.
**** Сроки по исполнению мероприятий, отражаемых в алгоритме реализации, должны быть разумными и достаточными для их реализации. В случае необходимости установления более длительных сроков для реализации мероприятия государственный орган в плане указывает соответствующие обоснования по каждому мероприятию.
***** Указывается порядок разработки поправок в законодательство:
разработка проекта Закона (общий либо упрощенный порядок);
инициирование поправок, законопроектов депутатами Курултая;
включение поправок в проекты законов в соответствии с Регламентом Правительства.";

"174. Президенттің, Вице-Президенттің, Премьер-Министрдің, Президент Әкімшілігі Басшысының және Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының тікелей тапсырмаларын қоспағанда, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың атына орындау мерзімі 2 (екі) жұмыс күнінен аз сұрау салу мен тапсырмалар жіберуге тыйым салынады.";
181-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Құрылтай депутаттарының атына дайындалған жауап жобасына тұжырымдамалық ескертулер болған жағдайларда жетекшілік ететін саласы бойынша Премьер-Министрдің орынбасары не Үкімет Аппаратының Басшысы қол қойған аралық жауап жіберілуі мүмкін (бір реттен көп емес).";
183-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының не Үкімет Аппараты Басшысының Құрылтай депутаттарының сауалдарына жауаптар және Құрылтай депутаттары бастама жасаған заңдардың жобаларына қорытындылардың жобаларын дайындау туралы тапсырмалары, егер тапсырмаларда өзге, анағұрлым қысқа мерзім белгіленбесе, тиісінше 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей орындалады.";
188-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"188. Құрылтай депутаттарының түзетулеріне Үкімет қорытындысының жобасын енгізу мерзімдерін ұзартуға оларды Республикалық бюджет комиссиясында қарау, қосымша ғылыми сараптама жүргізу қажеттігі ғана негіз болады.";
көрсетілген Регламентке 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшалар осы өзгерістер мен толықтыруларға 8, 9, 10, 11 және 12-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Регламентке 10-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Құрылтайында "_____________________________"
Қазақстан Республикасы Заңының жобасын қарау барысында Президенттің және Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша бастама жасалатын түзетулер бойынша Үкіметтің келісілген ұстанымы";
көрсетілген Регламентке 11 және 12-қосымшалар осы өзгерістер мен толықтыруларға 13 және 14-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Регламентке 13-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қабылданған заңдардың іске асырылуы туралы 202_ жылғы " " _________ жағдай бойынша (мемлекеттік органның атауы) ақпараты";
көрсетілген Регламентке 14-қосымшаның 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Заңдардың саны_______________________________________.
2. Қазақстан Республикасының заңдарын іске асыру үшін қабылданған Премьер-Министр өкімдерінің саны_______________________________.";
көрсетілген Регламентке 14-2-қосымшаның ескертуі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпелер:
*Іс-шара Конституциялық Соттың нормативтік қаулысынан туындайтын әрбір құқықтық ұстанымның мазмұнына қарай енгізіледі.
** Іске асыру барысы туралы ақпарат жіберілген кезде толтырылады:
мемлекеттік органның жауапты орындаушысы (Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы, құрылымдық бөлімшенің атауы, телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы көрсетілген);
құжаттың жасалған күні: ______ 20__ жыл.
*** Нормативтік құқықтық актілер жобаларының, Құрылтай депутаттары түзетулерінің, Үкімет регламентіне сәйкес дайындалған түзетулердің, Үкімет қорытындыларының, салыстырмалы кестелер мен өзге де материалдардың мәтіндері қоса беріледі.
**** Іске асыру алгоритмінде көрсетілген іс-шараларды орындау мерзімдері ақылға қонымды және оларды іске асыру үшін жеткілікті болуға тиіс. Іс-шараны іске асыру үшін анағұрлым ұзақ мерзім белгілеу қажет болған жағдайда мемлекеттік орган жоспарда әрбір іс-шара бойынша тиісті негіздемелерді көрсетеді.
***** Заңнамаға түзетулерді әзірлеу тәртібі көрсетіледі:
заң жобасын әзірлеу (жалпы немесе жеңілдетілген тәртіп);
Құрылтай депутаттарының түзетулерге, заң жобаларына бастама жасауы;
Үкімет регламентіне сәйкес заң жобаларына түзетулерді енгізу.";

в приложении 14-4 к указанному Регламенту:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Информация о ходе исполнения итоговых решений, принятых мерах с указанием сведений и дат внесения в государственные органы, Министерство юстиции, Аппарат Правительства, Администрацию Президента, Курултай разработанных проектов нормативных правовых актов, депутатских поправок; поправок, подготовленных в соответствии с пунктом 124 Регламента Правительства; согласованной позиции Правительства; заключений Правительства (проектов заключений):
разработанных проектов нормативных правовых актов и (или) поправок, подготовленных в соответствии с Регламентом Правительства (пункт 124);
согласованной позиции Правительства;
направлении проектов заключений Правительства в государственные органы, Министерство юстиции, Аппарат Правительства, Администрацию Президента, Курултай.";
в приложении 14-4 к указанному Регламенту:
пункты 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"7. Сведения о сроке внесения в Курултай законопроекта, указанном Конституционным Судом Республики Казахстан.
8. Дата, номер постановления Правительства Республики Казахстан о внесении законопроекта в Курултай.
9. Сведения о ходе прохождения законопроекта, поправок в Курултае (о количестве заседаний рабочей группы, руководителе рабочей группы, одобрении на пленарном заседании).";
графу "проведено приемов" приложения 18 к указанному Регламенту изложить в следующей редакции:
"
проведено приемов
всего
в том числе
министром/ акимом столицы, области, города республиканского значения
вице-министрами/ заместителями акима столицы, области, города республиканского значения
акимами города/района
заместителями акима города/района
руководителями других уровней
".
55. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 9 января 2023 года № 13 "Об утверждении Правил, условий и сроков применения ставки сбора за первичную регистрацию отдельных категорий транспортных средств, ввезенных на территорию Республики Казахстан до 1 сентября 2022 года, и освобождения физических лиц, осуществивших ввоз таких транспортных средств от расширенных обязательств производителей (импортеров), а также категорий транспортных средств":
в Правилах, условиях и сроках применения ставки сбора за первичную регистрацию отдельных категорий транспортных средств, ввезенных на территорию Республики Казахстан до 1 сентября 2022 года, и освобождения физических лиц, осуществивших ввоз таких транспортных средств от расширенных обязательств производителей (импортеров), а также категориях транспортных средств, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для применения ставки сбора за первичную регистрацию транспортных средств в размере 200000 теңге граждане Республики Казахстан (далее – заявитель) обращаются в уполномоченный орган по обеспечению безопасности дорожного движения (далее – уполномоченный орган) через филиалы некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – государственная корпорация) или портал "электронное правительство" (далее – ПЭП) и иные объекты информатизации, определенные уполномоченным органом.";
абзац первый пункта 11 изложить в следующей редакции:
"11. К транспортным средствам применяется ставка сбора за их первичную государственную регистрацию в размере 200000 теңге, если транспортное средство соответствует следующим требованиям:";

көрсетілген Регламентке 14-4-қосымшада:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қорытынды шешімдердің орындалу барысы туралы қабылданған шаралар туралы, мемлекеттік органдарға, Әділет министрлігіне, Үкімет Аппаратына, Президент Әкімшілігіне, Құрылтайға әзірленген нормативтік құқықтық актілер жобаларын, депутаттық түзетулерді; Үкімет регламентінің 124-тармағына сәйкес дайындалған түзетулерді; Үкіметтің келісілген ұстанымын; Үкімет қорытындыларын (қорытынды жобаларын) енгізу мәліметтері мен күндері көрсетілген:
Үкімет Регламентіне сәйкес әзірленген нормативтік құқықтық актілердің және (немесе) дайындалған түзетулердің жобалары (124-тармақ);
Үкіметтің келісілген ұстанымы;
Үкімет қорытындыларының жобаларын мемлекеттік органдарға, Әділет министрлігіне, Үкімет Аппаратына, Президент Әкімшілігіне, Құрылтайға жіберу туралы ақпарат.";
7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты көрсеткен заң жобасын Құрылтайға енгізу мерзімі туралы мәліметтер.
8. Заң жобасын Құрылтайға енгізу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының күні, нөмірі.
9. Заң жобасының, түзетулердің Құрылтайда өту барысы туралы мәліметтер (жұмыс тобы отырыстарының саны, жұмыс тобының басшысы, жалпы отырыста мақұлдануы туралы).";
көрсетілген Регламентке 18-қосымшада "қабылдау өткізген" деген баған мынадай редакцияда жазылсын:
"
қабылдау өткізген
барлығы
оның ішінде
министр / астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі
вице-министрлер/ астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімінің орынбасарлары
қала/аудан әкімдері
қала/аудан әкімдерінің орынбасарлары
басқа деңгейдегі басшылар
".
55. "Қазақстан Республикасының аумағына 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін әкелінген көлік құралдарының жекелеген санаттарын бастапқы тіркегені үшін алым мөлшерлемесін қолдану және осындай көлік құралдарын әкелуді жүзеге асырған жеке тұлғаларды, сондай-ақ көлік құралдарының санаттарын өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінен босату шарттары мен мерзімдерін, қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 13 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағына 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін әкелінген көлік құралдарының жекелеген санаттарын бастапқы тіркегені үшін алым мөлшерлемесін қолдану және осындай көлік құралдарын әкелуді жүзеге асырған жеке тұлғаларды, сондай-ақ көлік құралдарының санаттарын өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінен босату шарттары мен мерзімдерінде, қағидаларында:
3-тармақтың бірінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
11-тармақтың бірінші абзацында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;

абзац первый пункта 11-1 изложить в следующей редакции:
"11-1. Если прохождение таможенной очистки транспортного средства, ввезенного на территорию государств – членов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), не подтверждается, при этом транспортное средство ранее не состояло на регистрационном учете в компетентном органе государства – члена ЕАЭС, ввезено на территорию Республики Казахстан до 1 сентября 2022 года и не находится в розыске, допускаются применение ставки сбора за первичную регистрацию такого транспортного средства в размере 200000 теңге и его первичная регистрация без возможности отчуждения, а также с правом эксплуатации только на территории Республики Казахстан на основании:";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Прием заявлений для применения ставки сбора за первичную регистрацию транспортных средств в размере 200000 теңге с освобождением физических лиц, осуществивших их ввоз на территорию Республики Казахстан, от расширенных обязательств производителей (импортеров) в соответствии с законами Республики Казахстан осуществляется со дня введения в действие настоящих Правил и до 1 июля 2023 года.
При этом заявления, поданные в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, подлежат рассмотрению в соответствии с настоящими Правилами до 31 декабря 2023 года.".
56. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 9 февраля 2023 года № 104 "Об утверждении Правил выплаты ежемесячного пожизненного содержания судье Конституционного Суда Республики Казахстан":
в Правилах выплаты ежемесячного пожизненного содержания судье Конституционного Суда Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. При назначении и изменении размера ежемесячного пожизненного содержания все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного теңге независимо от суммы тиынов.
17. Выплата ежемесячного пожизненного содержания судье Конституционного Суда приостанавливается в случае занятия им в установленном законодательством Республики Казахстан порядке оплачиваемой из республиканского или местного бюджета либо из средств Национального Банка Республики Казахстан должности, за исключением должности, связанной с занятием преподавательской, научной, творческой деятельности.
В случае прекращения занятия должности, оплачиваемой из республиканского или местного бюджета либо из средств Национального Банка Республики Казахстан, выплата ежемесячного пожизненного содержания судье Конституционного Суда возобновляется.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
абзац третий части второй изложить в следующей редакции:
"Постановления Курултая Республики Казахстан от "__" ___________20__ г. №___;";
абзац четвертый части второй исключить.

11-1-тармақтың бірінші абзацында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Көлік құралдарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді жүзеге асырған жеке тұлғаларды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінен босатып, оларды бастапқы тіркегені үшін 200000 теңге мөлшеріндегі алым мөлшерлемесін қолдану үшін өтініштер қабылдау осы Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап және 2023 жылғы 1 шілдеге дейін жүзеге асырылады.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде берілген өтініштер осы Қағидаларға сәйкес 2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін қаралады.".
56. "Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьясына өмір бойғы ай сайынғы қамтылым төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 9 ақпандағы № 104 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьясына өмір бойғы ай сайынғы қамтылым төлеу қағидаларында:
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Өмір бойғы ай сайынғы қамтылым мөлшері тағайындалған және өзгерген кезде тиынмен есептелген барлық сома тиын сомасына қарамастан бір теңгеге дейін дөңгелектеуге жатады.
17. Конституциялық Сот судьясына өмір бойғы ай сайынғы қамтылымды төлеу оқытушылық, ғылыми, шығармашылық қызметпен айналысуға байланысты лауазымды қоспағанда, ол Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық немесе жергілікті бюджеттен не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаражатынан ақы төленетін лауазымды атқарған жағдайда тоқтатыла тұрады.
Республикалық немесе жергілікті бюджеттен не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаражатынан ақы төленетін лауазымды атқару тоқтатылған жағдайда Конституциялық Сот судьясына өмір бойғы ай сайынғы қамтылымды төлеу қайта басталады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
екінші бөліктің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайының 20_ жылғы "_" ____ № __ қаулысы;";
екінші бөліктің төртінші абзацы алып тасталсын.

57. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2023 года № 431 "Об утверждении Правил изъятия и перечисления в бюджет сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно установленных для судей Конституционного Суда Республики Казахстан, судей, в случае освобождения судьи от должности по отрицательным мотивам":
в Правилах изъятия и перечисления в бюджет сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно установленных для судей Конституционного Суда Республики Казахстан, судей, в случае освобождения судьи от должности по отрицательным мотивам, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При освобождении судьи от должности по отрицательным мотивам уполномоченный государственный орган в сфере судебного администрирования, осуществляющий организационно-правовое, информационно-аналитическое и материально-техническое обеспечение деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов, с территориальными подразделениями в столице, областях и городах республиканского значения (далее – агент) в течение пяти рабочих дней после подписания Указа Президента Республики Казахстан или принятия постановления Курултая Республики Казахстан об освобождении судьи от должности по отрицательным мотивам обращается в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) с заявлением на изъятие сумм обязательных пенсионных взносов, дополнительно перечисленных до 1 января 2016 года от ежемесячного дохода судьи за счет средств республиканского бюджета (далее – заявление), согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
подпункт 2) части второй пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) в отношении председателей, председателей судебных коллегий и судей местных и других судов – руководителями территориальных подразделений в столице, областях и городах республиканского значения, а также главным бухгалтером и заверяется гербовой печатью. Если должность главного бухгалтера не предусмотрена, в заявлении на изъятие делается соответствующая отметка;";
в приложении 1 к указанным Правилам:
строку "Руководитель Аппарата Конституционного Суда/Руководитель Судебной администрации Республики Казахстан/Руководитель территориального подразделения в областях, столице и городах республиканского значения" изложить в следующей редакции:
"Руководитель Аппарата Конституционного Суда/Руководитель Судебной администрации Республики Казахстан/Руководитель территориального подразделения в столице, областях и городах республиканского значения";
в приложении 2 к указанным Правилам:
графу "Основание освобождения от должности (№, дата Указа Президента Республики Казахстан или постановления Сената Парламента Республики Казахстан)" изложить в следующей редакции:
"
Основание освобождения от должности (№, дата Указа Президента Республики Казахстан или постановления Курултая Республики Казахстан)
";
строку "Руководитель Аппарата Конституционного Суда/Руководитель Судебной администрации Республики Казахстан/Руководитель территориального подразделения в областях, столице и городах республиканского значения" изложить в следующей редакции:
"Руководитель Аппарата Конституционного Суда/Руководитель Судебной администрации Республики Казахстан/Руководитель территориального подразделения в столице, областях и городах республиканского значения".

57. "Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған жағдайда Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьялары, судьялар үшін қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қою және бюджетке аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 31 мамырдағы № 431 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған жағдайда Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьялары, судьялар үшін қосымша белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қою және бюджетке аудару қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Судья теріс себептер бойынша лауазымынан босатылған кезде Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттардың астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырушылық-құқықтық, ақпараттық-талдамалық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – агент) судьяны теріс себептер бойынша лауазымынан босату туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығына қол қойылғаннан немесе Қазақстан Республикасының Құрылтайының қаулысы қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін республикалық бюджет қаражаты есебінен судьяның ай сайынғы табысынан қосымша аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын алып қоюға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінішпен (бұдан әрі – өтініш) жүгінеді.";
3-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жергілікті және басқа да соттардың төрағаларына, сот алқаларының төрағаларына және судьяларына қатысты астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелердің басшылары, сондай-ақ бас бухгалтер қол қояды және ол елтаңбалы мөрмен куәландырылады. Егер бас бухгалтердің лауазымы көзделмеген болса, алып қою туралы өтінішке тиісті белгі қойылады;";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
"Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының басшысы/Сот әкімшілігінің басшысы/облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшенің басшысы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының басшысы/Сот әкімшілігінің басшысы/ астанадағы, облыстардағы, және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшенің басшысы
";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
"Лауазымнан босатудың негізі (Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының немесе Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты қаулысының №, күні)" деген баған мынадай редакцияда жазылсын:
"
Лауазымнан босатудың негізі (Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының немесе Қазақстан Республикасының Құрылтайы қаулысының №, күні)
";
"Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының басшысы/Сот әкімшілігінің басшысы/облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшенің басшысы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының басшысы/Сот әкімшілігінің басшысы/ астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшенің басшысы
".

58. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 июня 2023 года № 449 "Об утверждении Правил исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, возврата, приостановления и возобновления ротационных выплат государственным служащим, ротированным в другой населенный пункт":
в Правилах исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, возврата, приостановления и возобновления ротационных выплат государственным служащим, ротированным в другой населенный пункт, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 4 к указанным Правилам:
графу "Стоимость (в тенге) аренды 1 м2 жилища в регионе по данным уполномоченного органа по статистике" изложить в следующей редакции:
"
Стоимость (в теңге) аренды 1 м2 жилища в регионе по данным уполномоченного органа по статистике
";
графу "Сумма ротационной выплаты в месяц (графа 5 умножается на графу 6) (в тенге)" изложить в следующей редакции:
"
Сумма ротационной выплаты в месяц (графа 5 умножается на графу 6) (в теңге)
";
в приложении 5 к указанным Правилам:
пункт 2.1 изложить в следующей редакции:
"2.1. Банк после представления договора, подписанного государственным учреждением и получателем, а также документов, необходимых для открытия текущего счета в соответствии с требованиями, установленными Национальным Банком Республики Казахстан, открывает получателю личный специальный текущий банковский счет в теңге (далее – счет) для получения получателем ротационных выплат с соответствующего счета государственного учреждения, открытого в территориальном подразделении казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.";
подпункт 1) пункта 3.1 изложить в следующей редакции:
"1) зачисляет на счет ротационные выплаты в теңге, поступающие безналичным путем с соответствующего счета государственного учреждения, открытого в территориальном подразделении казначейства Министерства финансов Республики Казахстан;".
59. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2023 года № 472 "Об утверждении Правил возврата 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года, в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года":
в Правилах возврата 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, утвержденных указанным постановлением:
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 31 к настоящим изменениям и дополнениям.
60. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 521 "Об утверждении Правил осуществления пенсионных выплат, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, из единого накопительного пенсионного фонда, возврата их в единый накопительный пенсионный фонд, методики осуществления расчета размера пенсионных выплат, методики определения коэффициента замещения среднемесячного дохода получателя пенсионными выплатами, методики определения порога минимальной достаточности пенсионных накоплений":
в Правилах осуществления пенсионных выплат, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, из единого накопительного пенсионного фонда, возврата их в единый накопительный пенсионный фонд, утвержденных указанным постановлением:
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Иностранные граждане и лица без гражданства, имеющие пенсионные накопления, выехавшие на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, представляют в ЕНПФ при личном обращении:
1) заявление;
2) оригинал заграничного паспорта (для идентификации).
При этом лицо без гражданства в качестве заграничного паспорта предоставляет документ, удостоверяющий личность лица без гражданства, выданный иностранным государством и подтверждающий правовой статус лица без гражданства;
3) сведения о банковском счете иностранного гражданина или лица без гражданства.
При получении вышеуказанных документов ЕНПФ запрашивает сведения из информационных систем государственных органов Республики Казахстан о наличии у обратившегося иностранного гражданина или лица без гражданства документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, либо вида на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан, либо удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан, и его действительности.
В случае получения сведений об отсутствии или недействительности документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, либо вида на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан, либо удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан, в связи с выездом обратившегося иностранного гражданина или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства либо аннулированием иностранному гражданину или лицу без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, либо в связи с утратой гражданства Республики Казахстан, выходом из гражданства Республики Казахстан, ЕНПФ осуществляет пенсионную выплату в сроки, установленные пунктом 26 настоящих Правил.
В случаях получения сведений о наличии и действительности документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, либо вида на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан, либо удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан, ЕНПФ отказывает в приеме либо исполнении заявления в сроки, установленные пунктом 24 настоящих Правил.

58. "Басқа елді мекенге ротацияланған мемлекеттік қызметшілерге берілетін ротациялық төлемдердің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, қайтару, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 маусымдағы № 449 қаулысында:
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
59. "Әскери қызметшiлердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызын қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 15 маусымдағы № 472 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Әскери қызметшілердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызын қайтару қағидаларында:
көрсетілген Қағидаларға қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
60. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған біржолғы зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру, оларды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына қайтару қағидаларын, зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру әдістемесін, алушының орташа айлық кірісін зейнетақы төлемдерімен алмастыру коэффициентін айқындау әдістемесін, зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткілікті шегін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 521 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған біржолғы зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру, оларды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына қайтару қағидаларында:
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, зейнетақы жинақтары бар, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткен шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар БЖЗҚ-ға жеке өтініш жасаған кезде мыналарды ұсынады:
1) өтініш;
2) шетелдік паспорттың түпнұсқасы (сәйкестендіру үшін).
Бұл ретте азаматтығы жоқ адам шетелдік паспорт ретінде азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын, шет мемлекет берген және азаматтығы жоқ адамның құқықтық мәртебесін растайтын құжатты ұсынады;
3) шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның банктік шоты туралы мәліметтер.
Жоғарыда көрсетілген құжаттарды алған кезде БЖЗҚ Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйелерінен өтініш жасаған шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарының не шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатының не Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген азаматтығы жоқ адамның куәлігінің бар-жоғы және оның жарамдылығы туралы мәліметтерді сұратады.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттардың, не шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатының, не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кетуіне не шетел азаматына немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттың күші жойылуына не Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуына, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына байланысты өтініш жасаған шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген азаматтығы жоқ адамның куәлігінің болмауы немесе жарамсыздығы туралы мәліметтер алынған жағдайда БЖЗҚ зейнетақы төлемін осы Қағидалардың 26-тармағында белгіленген мерзімде жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттардың не шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты не Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген азаматтығы жоқ адамның куәлігінің бар-жоғы және жарамдылығы туралы мәлімет алған жағдайларда БЖЗҚ осы Қағидалардың 24-тармағында белгіленген мерзімдерде өтінішті қабылдаудан не орындаудан бас тартады.

14. Пенсионные выплаты иностранным гражданам и лицам без гражданства, выехавшим на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, осуществляются единовременно, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
абзац четвертый пункта 19 изложить в следующей редакции:
"При этом копия документа, удостоверяющего личность заявителя, иностранного гражданина, лица без гражданства, наследника, нотариально свидетельствуется (при условии, что нотариальное свидетельствование производится в государстве проживания);";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. При передаче заявления через средства почтовой связи копия документа, удостоверяющего личность заявителя, иностранного гражданина, лица без гражданства, наследника, указанного в подпункте 2) пункта 7, пунктах 13 и 17 настоящих Правил, а также подпись заявителя, иностранца, лица без гражданства, наследника в заявлении нотариально свидетельствуются (при условии, что нотариальное свидетельствование производится в государстве проживания).";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. В случае представления заявителем, иностранным гражданином, лицом без гражданства, наследником, членом семьи умершего лица, имеющего пенсионные накопления, либо третьим лицом пакета документов, не соответствующих требованиям настоящих Правил или законодательства Республики Казахстан, ЕНПФ отказывает в приеме заявления в день обращения с вручением расписки об отказе в приеме документов по форме, определяемой внутренним документом ЕНПФ, либо в исполнении заявления путем направления уведомления в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения документов, предусмотренных настоящими Правилами, с указанием причины отказа.";
в методике определения коэффициента замещения среднемесячного дохода получателя пенсионными выплатами, утвержденной указанным постановлением:
абзацы третий и четвертый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"СДП – среднемесячный доход получателя на дату назначения пенсии, но не менее размера минимальной заработной платы, установленного на 1 января соответствующего финансового года Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете", и не более среднемесячного дохода по Республике Казахстан;
СМД – среднемесячный доход по Республике Казахстан, принимаемый как средний размер заработной платы за календарный год, предшествующий дате обращения, размещенный на официальном интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (при отсутствии размещенных данных о среднем размере заработной платы за полный календарный год для расчета принимаются последние фактические данные года, предшествующего дате обращения);";
в методике определения порога минимальной достаточности пенсионных накоплений, утвержденной указанным постановлением:
часть третью пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Порог минимальной достаточности пенсионных накоплений, рассчитанный в соответствии с настоящим пунктом, округляется с точностью до десяти тысяч теңге.".

14. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткен шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, зейнетақы төлемдері бір мәрте жүзеге асырылады.";
19-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте өтініш берушінің, шетел азаматтарының, азаматтығы жоқ адамның, мұрагердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін (нотариатта куәландыру тұрғылықты мемлекетте жүргізілетін жағдайда) нотариат куәландырады;";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Өтініш пошта байланысы құралдары арқылы берілген кезде өтініш берушінің, шетел азаматының, азаматтығы жоқ адамның, осы Қағидалардың 7-тармағының 2) тармақшасында, 13 және 17-тармақтарында көрсетілген мұрагердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін, сондай-ақ өтініш берушінің, шетел азаматының, азаматтығы жоқ адамның, мұрагердің өтініштегі қолын нотариат куәландырады (нотариатта куәландыру тұрғылықты мемлекетте жүргізілетін жағдайда).";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Өтініш беруші, шетел азаматы, азаматтығы жоқ адам, мұрагер, зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның отбасы мүшесі не үшінші тұлға осы Қағидалардың немесе Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін құжаттар топтамасын ұсынған жағдайда БЖЗҚ өтініш берілген күні құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат тапсырып, БЖЗҚ-ның ішкі құжатында айқындалатын нысан бойынша өтінішті қабылдаудан не бас тарту себебін көрсете отырып, осы Қағидаларда көзделген құжаттарды алған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде хабарлама жіберу арқылы өтінішті орындаудан бас тартады.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Алушының орташа айлық кірісін зейнетақы төлемдерімен алмастыру коэффициентін айқындау әдістемесінде:
4-тармақтың үшінші және төртінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"АОК – зейнетақы тағайындау күніне алушының айлық орташа кірісі, бірақ "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінен кем емес және Қазақстан Республикасы бойынша орташа айлық кірістен артық емес;
ОАЖ – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми интернет-ресурсында орналастырылған, өтініш берілген күннің алдындағы күнтізбелік жыл үшін орташа жалақының мөлшері ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасы бойынша орташа айлық кіріс (толық күнтізбелік жыл үшін жалақының орташа мөлшері туралы деректер болмаған кезде есептеу үшін өтініш берілген күннің алдындағы жылдың іс жүзіндегі соңғы деректері қабылданады);";
көрсетілген қаулымен бекітілген Зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегін айқындау әдістемесінде:
9-тармақтың үшінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.

61. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 522 "Об утверждении Правил выполнения гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции":
в Правилах выполнения гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) подпункте 3) пункта 1 статьи 220, подпункте 3) пункта 1 статьи 221 Социального кодекса, выехавшим на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан иностранным гражданам и лицам без гражданства, – на дату изъятия пенсионных накоплений из ЕНПФ;";
часть седьмую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"При отсутствии сведений в информационных системах к заявлению прилагается документ, удостоверяющий личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан, удостоверение кандаса до получения гражданства Республики Казахстан).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. К заявлению иностранных граждан и лиц без гражданства, являющихся получателями пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, имеющих право на выплату разницы и выехавших на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, прилагаются:
при личном обращении получателя:
заграничный паспорт, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
сведения о номере банковского счета, открытого в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на территории Республики Казахстан;
при подаче заявления выехавшими иностранными гражданами и лицами без гражданства на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан через поверенное лицо верность копии документов, удостоверяющих личность получателя, нотариально заверяются.
В случае проживания за пределами Республики Казахстан нотариальное свидетельствование копии документов производится в государстве проживания или на территории Республики Казахстан.";

61. "Зейнетақы төлемдерін алушыларға бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы бойынша мемлекет кепілдіктерін инфляцияның деңгейін ескере отырып орындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 522 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Зейнетақы төлемдерін алушыларға бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы бойынша мемлекет кепілдіктерін инфляцияның деңгейін ескере отырып орындау қағидаларында:
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Әлеуметтік кодекстің 220-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында, 221-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген адамдарға – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға – БЖЗҚ-дан зейнетақы жинақтары алынған күнге;";
5-тармақтың жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке жеке басты куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаты, Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейін қандас куәлігі) қоса беріледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Айырма төлемін алуға құқығы бар және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жарналарын алушы болып табылатын шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың өтінішіне:
алушы өзі жүгінген кезде:
Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, шетелдік паспорт;
екінші деңгейдегі банктерде немесе Қазақстан Республикасының аумағында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы мәліметтер;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар сенім білдірген тұлға арқылы өтініш берген кезде алушының жеке басын куәландыратын құжаттарының дұрыстығын нотариат куәландырады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрған жағдайда құжаттардың көшірмесін нотариаттың куәландыруы тұратын мемлекетінде немесе Қазақстан Республикасының аумағында жүргізіледі.";

62. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан":
в Типовых правилах оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. На основании настоящих Типовых правил акимат столицы, города республиканского значения, района (города областного значения) (далее – МИО) разрабатывает правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.";
в пункте 3:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима столицы, города республиканского значения, района (города областного значения), по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) уполномоченный орган по оказанию социальной помощи – местный исполнительный орган столицы, города республиканского значения, района, города областного значения, района в городе, осуществляющий оказание социальной помощи;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утверждаемых областными (столицы, города республиканского значения) МИО.
Типовые положения о специальных и участковых комиссиях утверждаются уполномоченным государственным органом.";
в пункте 22:
часть первую изложить в следующей редакции:
"22. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом столицы, города республиканского значения, района (города областного значения) на текущий финансовый год.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"При исчислении и оказании социальной помощи все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного теңге независимо от суммы тиынов.";
приложение 2 к указанным Типовым правилам изложить в новой редакции согласно приложению 32 к настоящим изменениям и дополнениям;
заголовок приложения 4 к указанным Типовым правилам изложить в следующей редакции:
"Решение об оказании (отказе в оказании) социальной помощи от ______ 20__ года № _________ акимата ____________________________________________ столица, город республиканского значения, район (город областного значения)";
приложение 5 к указанным Типовым правилам изложить в новой редакции согласно приложению 33 к настоящим изменениям и дополнениям.

62. "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Үлгілік қағидалар негізінде астананың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімдігі (бұдан әрі – ЖАО) әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларын әзірлейді.";
3-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) арнайы комиссия – мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша астана, республикалық маңызы бар қала, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган – астананың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың әлеуметтік көмек көрсетуді жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін облыстардың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) ЖАО бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
Арнайы және учаскелік комиссиялар туралы үлгілік ережелерді уәкілетті мемлекеттік орган бекітеді.";
22-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Әлеуметтік көмек көрсетуге жұмсалатын шығыстарды қаржыландыру астананың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетінде ағымдағы қаржы жылына көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.";
төртінші бөлікте орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Үлгілік қағидаларға 2-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Үлгілік қағидаларға 4-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"астана, республикалық маңызы бар қала, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің әлеуметтік көмек көрсету (көрсетуден бас тарту) туралы 20__ жылғы____ № ______ шешімі";
көрсетілген Үлгілік қағидаларға 5-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.

63. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 525 "Об утверждении Правил и сроков исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и взыскания по ним":
в Правилах и сроках исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и взыскания по ним, утвержденных указанным постановлением:
часть шестую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Обязательные пенсионные взносы для граждан Республики Казахстан, указанных в подпунктах 1) и 2) части первой пункта 2 статьи 248 Социального кодекса, подлежат уплате в размере 10 процентов от получаемого дохода, но не выше 10 процентов 50-кратного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, путем взноса наличными деньгами в банки и (или) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, для их последующего перечисления на индивидуальный пенсионный счет в ЕНПФ.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. В случае обнаружения филиалами Государственной корпорации столицы, областей и городов республиканского значения (далее – филиал Государственной корпорации) и Государственной корпорацией ошибок, допущенных при исчислении, удержании и перечислении сумм обязательных пенсионных взносов и (или) пени из ежемесячных социальных выплат на случаи утраты трудоспособности и (или) потери работы, потери дохода в связи с беременностью, родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), а также в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из Государственного фонда социального страхования, филиал Государственной корпорации направляет в Государственную корпорацию заявку в электронном виде на возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени.".
64. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2023 года № 554 "Об утверждении Правил приема и размещения лиц, ищущих убежище, при их массовом притоке в пунктах временного поселения":
в Правилах приема и размещения лиц, ищущих убежище, при их массовом притоке в пунктах временного поселения, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 7) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"7) лицо, ищущее убежище, – иностранный гражданин или лицо без гражданства, изъявившее желание обратиться за убежищем в Республике Казахстан, до принятия местным исполнительным органом столицы, области и города республиканского значения окончательного решения по их ходатайству о присвоении статуса беженца;";
пункт 18 изложить в следующей редакции:

63. "Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есепке жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 525 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есепке жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдерінде:
4-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әлеуметтік кодекстің 248-бабы 2-тармағының бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары үшін міндетті зейнетақы жарналары алынатын кірістің 10 пайызы мөлшерінде, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының 50 еселенген мөлшерінің 10 пайызынан жоғары болмайтын мөлшерде кейіннен БЖЗҚ-дағы жеке зейнетақы шотына аудару үшін қолма-қол ақшамен жарна салу арқылы банктерге және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға төленуге тиіс.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Мемлекеттік корпорацияның астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы филиалдары (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорацияның филиалы) және Мемлекеттік корпорация Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан еңбекке қабілеттіліктен айырылу және (немесе) жұмысынан айырылу, жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайларына берілетін әлеуметтік төлемдерден міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың сомаларын есептеу, ұстап қалу және аудару кезінде жіберілген қателерді анықтаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияға Мемлекеттік корпорацияның филиалы қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлды қайтаруға электрондық түрдегі өтінім жібереді.".
64. "Пана іздеген адамдар жаппай ағылып келген кезде оларды уақытша қоныстандыру пункттерінде қабылдау мен орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 12 шiлдедегi № 554 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Пана іздеген адамдар жаппай ағылып келген кезде оларды уақытша қоныстандыру пункттерінде қабылдау мен орналастыру қағидаларында:
3-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) пана іздеген адам – астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы босқын мәртебесін беру туралы өтінішхаты бойынша түпкілікті шешім қабылдағанға дейін Қазақстан Республикасында пана сұрауға ниет білдірген шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адам;";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"18. После фильтрации лиц, ищущих убежище, в целях обеспечения безопасности, защиты прав и свобод человека, защиты основ конституционного строя Республики Казахстан лица, ищущие убежище, размещаются в пункты временного поселения.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Правовое положение иностранных граждан, не обратившихся с ходатайством о присвоении статуса беженца в МИО, регулируется Законом Республики Казахстан "О правовом положении иностранцев".".
65. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 2 августа 2023 года № 632 "Об утверждении перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, находящихся в доверительном управлении Национального Банка Республики Казахстан":
в перечне финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, находящихся в доверительном управлении Национального Банка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) депозиты (вклады) в теңге, иностранной валюте и золоте;".
66. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 734 "Об утверждении Правил назначения и осуществления пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан":
в Правилах назначения и осуществления пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденных указанным постановлением:
пункт 30 изложить в следующей редакции:

"18. Пана іздеген адамдар сұрыптаудан өткеннен кейін адамның қауіпсіздігін, құқықтары мен бостандықтарын қорғауды, Қазақстан Республикасының конституциялық негіздерінің құрылысын қорғауды қамтамасыз ету мақсатында пана іздеген адамдар уақытша қоныстандыру пункттеріне орналастырылады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. ЖАО-ға босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатпен жүгінбеген шетел азаматтарының құқықтық жағдайы "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледі.".
65. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруындағы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 2 тамыздағы № 632 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруындағы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесінде:
2-тармақтың 5) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
66. "Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік органдардағы және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 734 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік органдардағы және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру қағидаларында:
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

69. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2024 года № 601 "Об утверждении Правил выплаты сумм, причитающихся экспертам, специалистам и переводчикам":
в Правилах выплаты сумм, причитающихся экспертам, специалистам и переводчикам, утвержденных указанным постановлением:
абзац первый части второй пункта 8 изложить в следующей редакции:
"После выполнения своих обязанностей указанные лица обращаются в финансовую службу уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования или территориального подразделения в столице, областях и городах республиканского значения с заявлением об оплате причитающихся сумм, с приложением следующих подтверждающих документов:";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Финансовая служба уполномоченного органа в сфере судебного администрирования или территориального подразделения в столице, областях и городах республиканского значения со дня поступления судебного акта о выплате сумм, причитающихся экспертам, специалистам и переводчикам, осуществляет в течение десяти рабочих дней проверку начисления судом суммы, подлежащей выплате.
11. По результатам проверки суммы, подлежащие оплате, выплачиваются финансовой службой уполномоченного органа в сфере судебного администрирования или территориального подразделения в столице, областях и городах республиканского значения немедленно из средств, специально выделяемых из республиканского бюджета на указанные цели и предусмотренных в соответствующих планах финансирования.".
70. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626 "Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов":
в Правилах, формах поддержки и других условиях, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) бренд-комитет – постоянно действующий коллегиальный консультативно-совещательный орган при палатах предпринимателей столицы, областей и городов республиканского значения, осуществляющий отбор продукции в рамках проекта "Одно село – один продукт";";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) отделение центра обслуживания предпринимателей (далее – отделение ЦОП) – рабочее место для оказания мер государственной поддержки, предоставления государственных услуг предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой, созданное в местах наибольшего скопления предпринимателей в столице, областных центрах и городах республиканского значения;";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) региональная палата предпринимателей (далее – РПП) – региональная палата предпринимателей столицы, областей и городов республиканского значения оператора нефинансовой поддержки, в том числе рабочее место для оказания мер государственной поддержки и предоставления государственных услуг предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой в столице, областных центрах и городах республиканского значения;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

69. "Сарапшыларға, мамандарға және аудармашыларға тиесілі сомаларды төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 шiлдедегi № 601 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сарапшыларға, мамандарға және аудармашыларға тиесілі сомаларды төлеу қағидаларында:
8-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өз міндеттерін орындағаннан кейін аталған тұлғалар сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның немесе астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшенің қаржы қызметіне мынадай растайтын құжаттармен қоса тиесілі сомаларды төлеу туралы өтінішпен жүгінеді:";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті органның немесе астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшенің қаржы қызметі сарапшыларға, мамандарға және аудармашыларға тиесілі сомаларды төлеу туралы сот актісі келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде төленуге тиіс соманы соттың есепке жазуын тексереді.
11. Тексеру нәтижелері бойынша сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті органның немесе астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшенің қаржы қызметі төленуге тиіс сомаларды республикалық бюджеттен көрсетілген мақсаттарға арнайы бөлінетін және тиісті қаржыландыру жоспарларында көзделген қаражаттан дереу төлейді.".
70. "Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібінде, нысандарында және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарда:
2-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) бренд-комитет – астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың кәсіпкерлер палаталары жанында тұрақты жұмыс істейтін, "Бір ауыл – бір өнім" жобасы шеңберінде өнімдерді іріктеуді жүзеге асыратын алқалы консультативтік-кеңесші орган;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының бөлімшесі (бұдан әрі – КҚКО бөлімшесі) – астанада, облыс орталықтарында және республикалық маңызы бар қалаларда кәсіпкерлер көп шоғырланған жерлерде құрылған, кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуге және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған жұмыс орны;";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) өңірлік кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – ӨКП) – қаржылай емес қолдау операторының астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың өңірлік кәсіпкерлер палатасы, оның ішінде астанада, облыс орталықтарында және республикалық маңызы бар қалаларда кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуге және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған жұмыс орны;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Инструмент "Кәсіпке бағыт" оказывается оператором нефинансовой поддержки и РПП в столице, областных центрах и городах республиканского значения, а также с выездом в районные центры на основании выявленных потребностей.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Обучение субъектам МСП и (или) их представителям предоставляется не более одного раза в год по одному отраслевому (профильному) направлению.
Обучение осуществляется по приоритетным отраслям региона (в разрезе столицы, областей и городов республиканского значения, районов (городов областного значения)), утверждаемым местными исполнительными органами по согласованию с РПП и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Инструмент "Кәсіпкер әйел" оказывается гражданам Республики Казахстан женского пола в возрасте от 18 (восемнадцать) лет оператором нефинансовой поддержки и региональными палатами предпринимателей в столице, областных центрах и городах республиканского значения, в том числе из сельского населения, на безвозмездной основе.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. Проект ОСОП оказывается оператором нефинансовой поддержки и (или) РПП в столице, областных центрах и городах республиканского значения, а также с выездом в районные центры.";
пункт 97 изложить в следующей редакции:
"97. Предоставление сервисной поддержки для предпринимателей осуществляется на местах через региональные палаты предпринимателей в столице, областных центрах и городах республиканского значения в соответствии с потребностью, а в онлайн-режиме – через веб-портал оператора нефинансовой поддержки.";
пункт 117 изложить в следующей редакции:
"117. Заявка на получение меры нефинансовой поддержки в рамках инструмента "Деловые связи" представляется через региональные палаты предпринимателей в столице, областных центрах и городах республиканского значения, филиалах РПП.";
в приложении 10 к указанным Правилам:
подпункт 2) части первой изложить в следующей редакции:
"2) в случае пропуска занятий/мероприятий в рамках стажировки информировать Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП РК "Атамекен") (по телефону, посредством электронной почты или иным способом) о причинах отсутствия и (или) непосещения с предоставлением письменного объяснения и документов, подтверждающих наличие уважительных причин для пропуска;";
в приложении 12 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 9, изложить в следующей редакции
"9. Среднегодовой доход за предыдущий год (тысяч теңге):".

"6. "Кәсіпке бағыт" құралын қаржылай емес қолдау операторы және ӨКП астанада, облыс орталықтарында және республикалық маңызы бар қалаларда, сондай-ақ анықталған сұраныс негізінде аудан орталықтарына барып көрсетеді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. ШОК субъектілерін және (немесе) оның өкілдерін бір салалық (бейіндік) бағыт бойынша оқыту жылына бір реттен артық ұсынылмайды.
Оқыту ӨКП-мен және "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасымен келісу бойынша жергілікті атқарушы органдар бекітетін өңірдегі (астана, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісіндегі) басым салалар бойынша жүзеге асырылады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. "Кәсіпкер әйел" құралын қаржылай емес қолдау операторы және өңірлік кәсіпкерлер палаталары Қазақстан Республикасының 18 (он сегіз) жастан асқан әйел азаматтарына астанада, облыс орталықтарында және республикалық маңызы бар қалаларда, оның ішінде ауыл тұрғындарына өтеусіз негізде көрсетеді.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. БАБӨ жобасын қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП астанада, облыс орталықтарында және республикалық маңызы бар қалаларда, сондай-ақ аудан орталықтарына барып көрсетеді.";
97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"97. Кәсіпкерлерді сервистік қолдау жергілікті жерлерде сұранысқа сәйкес астанадағы, облыс орталықтарындағы және республикалық маңызы бар қалалардағы өңірлік кәсіпкерлер палаталары арқылы, ал онлайн режимде қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.";
117-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"117. "Іскерлік байланыстар" құралы шеңберінде қаржылай емес қолдау шараларын алуға өтінім астанадағы, облыс орталықтарындағы және республикалық маңызы бар қалалардағы өңірлік кәсіпкерлер палаталары, ӨКП филиалдары арқылы ұсынылады.";
көрсетілген Қағидаларға 10-қосымшада:
бірінші бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тағылымдама шеңберінде сабақтарды/іс-шараларды өткізіп алған жағдайда болмау және (немесе) келмей қалу себептері туралы жазбаша түсініктемені және келмей қалуға дәлелді себептердің бар-жоғын растайтын құжаттарды ұсына отырып (телефон, электрондық пошта арқылы немесе өзге де тәсілмен), "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасын (бұдан әрі – "Атамекен" ҚР ҰКП) хабардар етуге;";
көрсетілген Қағидаларға 12-қосымшада:
реттік нөмірі 9-жолда орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.

71. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2024 года № 705 "Об утверждении Правил определения размера и осуществления пенсионных выплат за счет обязательных пенсионных взносов работодателя из единого накопительного пенсионного фонда":
в Правилах определения размера и осуществления пенсионных выплат за счет обязательных пенсионных взносов работодателя из единого накопительного пенсионного фонда, утвержденных указанным постановлением:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Пенсионные выплаты назначаются пожизненно, производятся за текущий месяц и осуществляются по месяц смерти или получения из информационных систем государственных органов сведений о недействительности всех документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, либо вида на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан, либо удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан, в связи с выездом на постоянное место жительства либо аннулированием разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, либо в связи с утратой гражданства Республики Казахстан, выходом из гражданства Республики Казахстан ЕНПФ включительно.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Основанием для прекращения пенсионных выплат из ЕНПФ получателю является получение сведений из информационных систем государственных органов и (или) ЕНПФ о его смерти, недействительности всех документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, либо вида на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан, либо удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан, в связи с выездом на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, либо аннулированием разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, либо в связи с утратой гражданства Республики Казахстан, выходом из гражданства Республики Казахстан, либо лишением гражданства Республики Казахстан.".
72. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства":
в Правилах субсидирования, утвержденных указанным постановлением:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Сумма финансового инструмента, подлежащая субсидированию, составляет не более 200 (двести) миллионов теңге для одного предпринимателя с учетом всех действующих финансовых инструментов, по которым осуществляется субсидирование, в том числе по аффилированным с ним лицам/компаниям.
Допускается повторное получение субсидии на новые финансовые инструменты в пределах суммы, установленной настоящими Правилами, при частичном/полном досрочном погашении основного долга.";

71. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен төленетін зейнетақы төлемдерінің мөлшерін айқындау және оны жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 тамыздағы № 705 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен төленетін зейнетақы төлемдерінің мөлшерін айқындау және оны жүзеге асыру қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Зейнетақы төлемдері өмір бойына тағайындалады, ағымдағы айға төленеді және қайтыс болған немесе БЖЗҚ мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын барлық құжаттың, не шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатының, не тұрақты тұрғылықты жерге шығуға не Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат күшінің жойылуына байланысты, не Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуына, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына байланысты Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген азаматтығы жоқ адамның куәлігінің жарамсыздығы туралы мәлімет алған ай кіретін мерзімге дейін жүзеге асырылады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен және (немесе) БЖЗҚ-дан алушының қайтыс болғаны, Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын барлық құжаттардың не шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың, не Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген азаматтығы жоқ адамның куәлігінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кетуіне байланысты, не не Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға берілген рұқсат күшінің жойылуына, не Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуына, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына, не Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуына байланысты жарамсыздығы туралы мәліметтердің алынуы оған БЖЗҚ-дан төленетін зейнетақы төлемдерін тоқтату үшін негіз болып табылады.".
72. "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Субсидиялау қағидаларында:
13-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;

"65. Годовой мониторинг о ходе реализации БИП, осуществляемых за счет средств местного бюджета, подготавливается местным уполномоченным органом по государственному планированию на государственном и русском языках и представляется в акиматы столицы, областей, городов республиканского значения ежегодно не позднее 10 (десять) апреля года, следующего за отчетным.";
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 48 к настоящим изменениям и дополнениям.
73. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 3 октября 2024 года № 815 "Об определении поставщика печатной продукции, требующей специальной степени защиты, а также утверждении перечня такой продукции, приобретаемой у него":
в перечне печатной продукции, требующей специальной степени защиты, приобретаемой у республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан", утвержденном указанным постановлением:
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Бланк вида на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан.".
74. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2024 года № 826 "О создании Высшей научно-технической комиссии при Правительстве Республики Казахстан":
в Положении о Высшей научно-технической комиссии при Правительстве Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Состав ВНТК формируется из числа членов Правительства Республики Казахстан, депутатов Курултая Республики Казахстан, руководителей государственных органов, Национальной академии наук, ведущих ученых, экспертов различных отраслей знаний, представителей национальных управляющих холдингов, национальных институтов развития, национальных холдингов, национальных компаний, субъектов частного предпринимательства и республиканских научных общественных объединений и утверждается постановлением Правительства Республики Казахстан.
Рабочим органом ВНТК является уполномоченный орган в области науки и инновационной деятельности.
4. Правовую основу деятельности ВНТК составляют Конституция Республики Казахстан, Бюджетный кодекс Республики Казахстан, Предпринимательский кодекс Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "О науке и технологической политике", законы и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также настоящее Положение.";
в составе Высшей научно-технической комиссии при Правительстве Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
строку, порядковый номер 27, изложить в следующей редакции:

"65. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын БИЖ іске асырылу барысы туралы жылдық мониторингті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындайды және есепті жылдан кейінгі жылғы 10 (он) сәуірден кешіктірмей астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдіктеріне ұсынады.";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы өзгерістер мен толықтыруларға 16-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
73. "Арнаулы дәрежеде қорғауды талап ететін баспа өнімін берушіні айқындау, сондай-ақ одан сатып алынатын осындай өнімнің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 3 қазандағы № 815 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнынан сатып алынатын, арнаулы дәрежеде қорғауды талап ететін баспа өнімінің тізбесінде:
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттың бланкісі.".
74. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан Жоғары ғылыми-техникалық комиссия құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 7 қазандағы № 826 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссия туралы ережеде:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. ЖҒТК құрамы Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері, Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары, мемлекеттік органдардың, Ұлттық ғылым академиясының басшылары, жетекші ғалымдар, әртүрлі білім салаларының сарапшылары, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық даму институттарының, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің және республикалық ғылыми қоғамдық бірлестіктердің өкілдері қатарынан жасақталады және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітіледі.
Ғылым және инновациялық қызмет саласындағы уәкілетті орган ЖҒТК-ның жұмыс органы болып табылады.
4. ЖҒТК қызметінің құқықтық негізін Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі, Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі, "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, Қазақстан Республикасының заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілері, сондай-ақ осы Ереже құрайды.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссияның құрамында:
реттік нөмірі 27-жол мынадай редакцияда жазылсын:

"27. Депутат Курултая Республики Казахстан (по согласованию).";
строку, порядковый номер 28, исключить.
75. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2024 года № 925 "Об утверждении требований по управлению данными":
в требованиях по управлению данными, утвержденных указанным постановлением:
абзац третий пункта 2 изложить в следующей редакции:
"юридические лица, уполномоченные законами Республики Казахстан (далее – организации).";
абзац пятнадцатый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"баланса между своевременным внедрением цифровых технологий обработки данных и защитой прав на неприкосновенность частной жизни, личной и семейной тайны, персональных данных от их незаконного сбора, обработки, хранения и использования, в том числе с применением цифровых технологий, охраной тайны банковских операций, личных вкладов и сбережений, переписки, телефонных переговоров, почтовых и иных сообщений, передаваемых средствами связи, в том числе с применением цифровых технологий;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Управление данными, отнесенными к государственным секретам, служебной или конфиденциальной информации, осуществляется в соответствии с настоящими требованиями и с учетом особенностей, установленных законами Республики Казахстан.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. Данные, подвергнутые обезличиванию, рассматриваются в качестве информации об идентифицируемом объекте описания и защищаются в соответствии с особенностями, установленными законами Республики Казахстан.
В целях установления объекта описания идентификации учитываются способы (извлечение записей, относящихся к данному объекту описания), технологии, доступные на момент обработки данных, в отношении которых существует вероятность, что они будут использованы третьими лицами в целях прямой или косвенной идентификации объекта описания.".
76. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2024 года № 948 "Об утверждении Правил инициирования экспериментальных режимов для апробирования инновационных проектов":
в Правилах инициирования экспериментальных режимов для апробирования инновационных проектов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Экспериментальный режим не должен превышать 3 (три) лет и вводится в отношении определенного круга лиц, выразивших согласие на участие в экспериментальном режиме, за исключением лиц, недееспособность которых признана судом и несовершеннолетних, не достигших 18 (восемнадцать) лет, в отношении которых согласие выражается их законными представителями.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"27. Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаты (келісу бойынша)";
реттік нөмірі 28-жол алып тасталсын.
75. "Деректерді басқару жөніндегі талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 7 қарашадағы № 925 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Деректерді басқару жөніндегі талаптарда:
2-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарымен уәкілеттік берілген заңды тұлғаларға (бұдан әрі – ұйымдар) қолданылады.";
3-тармақтың он бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"дерек өңдеудің цифрлық технологияларын уақтылы ендіру мен жеке өмірге, жеке және отбасылық құпияға, дербес деректерге қолсұғылмаушылық құқықтарын цифрлық технологияларды қолдануды қоса алғанда, заңсыз жинаудан, өңдеуден, сақтаудан және пайдаланудан қорғау, банк операциялары, жеке салымдар мен жинақтар, хат алмасу, телефон арқылы сөйлесу, пошта хабарламалары және байланыс құралдары, оның ішінде цифрлық технологияларды қолдану арқылы берілетін өзге де хабарлар құпиясын қорғау арасындағы теңгерімді;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік құпияға, қызметтік немесе құпия ақпаратқа жатқызылған деректерді басқару осы талаптарға сәйкес және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Иесіздендірілген деректер сәйкестендірілетін сипаттау объектісі туралы ақпарат ретінде қаралады және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ерекшеліктерге сәйкес қорғалады.
Сәйкестендірілетін сипаттау объектісін белгілеу мақсатында деректерді өңдеген кезде қолжетімді болған тәсілдер, сипаттау объектісін тікелей немесе жанама сәйкестендіру үшін үшінші тұлғалардың пайдалану ықтималдығы бар (осы сипаттау объектісіне қатысты жазбаларды алу) технологиялар ескеріледі.".
76. "Инновациялық жобаларды сынамалауға арналған эксперименттік режимдерге бастама жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 8 қарашадағы № 948 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Инновациялық жобаларды сынамалауға арналған эксперименттік режимдерге бастама жасау қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Эксперименттік режим 3 (үш) жылдан аспауға тиіс және сот әрекетке қабілетсіз деп таныған адамдарды және өздеріне қатысты келісімді заңды өкілдері білдіретін 18 (он сегіз) жасқа толмаған кәмелетке толмағандарды қоспағанда, эксперименттік режимге қатысуға келісім білдірген адамдардың белгілі бір тобына қатысты енгізіледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. При положительном результате анализа уполномоченным органом разрабатывается проект соответствующего закона в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.".
77. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2025 года № 111 "Об утверждении Правил осуществления деятельности административных органов по формированию единообразия административных процедур":
в Правилах осуществления деятельности административных органов по формированию единообразия административных процедур, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления деятельности административных органов по формированию единообразия административных процедур (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 15-1 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК) и определяют порядок формирования единообразия административных процедур, включающих административные акты и административную практику.
В целях настоящих Правил под административными органами понимаются центральные исполнительные органы и их ведомства, а также местные исполнительные органы столицы, областей и городов республиканского значения, районов (городов областного значения).".
78. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 2 мая 2025 года № 303 "Об утверждении Правил проведения экспертизы проектов общестранового значения, предлагаемых к финансированию за счет средств Национального фонда Республики Казахстан путем приобретения долговых ценных бумаг Фонда национального благосостояния и национального управляющего холдинга, созданного в рамках мер по оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развитию национальной экономики, а также рассмотрения наличия альтернативных источников финансирования таких проектов":
в Правилах проведения экспертизы проектов общестранового значения, предлагаемых к финансированию за счет средств Национального фонда Республики Казахстан путем приобретения долговых ценных бумаг Фонда национального благосостояния и национального управляющего холдинга, созданного в рамках мер по оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развитию национальной экономики, а также рассмотрения наличия альтернативных источников финансирования таких проектов, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 2 к указанным Правилам:
пункт 3.7 изложить в следующей редакции:
"3.7 информация по наличию или отсутствию нарушений каких-либо применимых законов, нормативных и других правовых актов, имеющих силу и отношение к проекту;";

"12. Талдау нәтижесі оң болған кезде уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен тиісті заң жобасын әзірлейді.".
77. "Әкімшілік органдардың әкімшілік рәсімдердің біркелкілігін қалыптастыру жөніндегі қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 28 ақпандағы № 111 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Әкімшілік органдардың әкімшілік рәсімдердің біркелкілігін қалыптастыру жөніндегі қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Әкімшілік органдардың әкімшілік рәсімдердің біркелкілігін қалыптастыру жөніндегі қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 15-1-бабына сәйкес әзірленді және әкімшілік актілер мен әкімшілік практиканы қамтитын әкімшілік рәсімдердің біркелкілігін қалыптастыру тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әкімшілік органдар деп орталық атқарушы органдар мен олардың ведомстволары, сондай-ақ астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары түсініледі.".
78. "Ұлттық әл-ауқат қорының және даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі шаралар шеңберінде құрылған ұлттық басқарушы холдингтің борыштық бағалы қағаздарын сатып алу арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға сараптама жүргізу, сондай-ақ осындай жобаларды қаржыландырудың балама көздерінің бар-жоғын қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 2 мамырдағы № 303 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорының және даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі шаралар шеңберінде құрылған ұлттық басқарушы холдингтің борыштық бағалы қағаздарын сатып алу арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға сараптама жүргізу, сондай-ақ осындай жобаларды қаржыландырудың балама көздерінің бар-жоғын қарау қағидаларында:
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
3.7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.7 қолданыстағы және осы жобаға қатысы бар қолданылатын қандай да бір заңның, нормативтік және басқа да құқықтық бұзушылықтардың бар-жоғы туралы ақпарат;";

графу 2 строки, порядковый номер 5, пункта 12.1 изложить в следующей редакции:
"
Проект не нарушает какие-либо законы, нормативные и другие правовые акты, имеющие силу и отношение к данному проекту?
";
подпункт 9) пункта 1 требований к финансовой модели проекта изложить в следующей редакции:
"9) валюта финансовой модели – казахстанский теңге (если иное не запрошено экспертной группой) (денежные потоки должны рассчитываться в тех валютах, в которых они реализуются, после чего конвертироваться в казахстанский теңге (если иное не запрошено экспертной группой);";
в приложении 3 к указанным Правилам:
графу 2 строки, порядковый номер 7, пункта 1 изложить в следующей редакции:
"
Стоимость проекта,
млн теңге / млн долларов США
";
в пункте 3:
графу 3 изложить в следующей редакции:
"
Единица измерения
3
млн теңге
млн теңге
млн теңге
млн теңге
млн теңге
млн теңге
млн теңге
млн теңге
млн теңге
млн теңге
%
%
млн теңге
млн теңге
человек
человек
-
-
млн теңге
млн теңге
%
-
";
абзац девятый расшифровки аббревиатур изложить в следующей редакции:
"млн теңге – миллион теңге;";
в приложении 4 к указанным Правилам:
графу 2 строки, порядковый номер 7, пункта 1 изложить в следующей редакции:
"
Стоимость проекта,
млн теңге или млн долларов США
";
в приложении 5 к указанным Правилам:
графу 2 строки "Правила выбора ответа" подпункта 1) пункта 3.1 изложить в следующей редакции:
"
Если проект соответствует определению проекта общестранового значения, указанному в Бюджетном кодексе Республики Казахстан*, необходимо выбрать ответ "да", если не соответствует – необходимо выбрать ответ "нет".
*К проектам общестранового значения относятся:
1) объекты, обеспечивающие экономическое развитие столицы, не менее двух областей, городов республиканского значения;
2) объекты, направленные на решение в установленные сроки задач путем единовременной реализации в масштабах страны однородных проектов в определенной отрасли.
";
в приложении 9 к указанным Правилам:
графу 2 строки, порядковый номер 7, пункта 1 изложить в следующей редакции:
"
Стоимость проекта,
млн теңге и (или) млн долларов США
";
в приложении 12 к указанным Правилам:
графу 2 строки, порядковый номер 7, пункта 1 изложить в следующей редакции:
"
Стоимость проекта,
млн теңге или млн долларов США
";
строку "№ п/п" подпункта 3) пункта 12.1 изложить в следующей редакции:
"
№ п/п
Наименование статьи расходов
Сумма, млн теңге или млн долл. США
Доля, %
В том числе из НФРК,
".
79. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 385 "Об утверждении перечня целей заимствований местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении перечня целей заимствований местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

12.1-тармақтың реттік нөмірі 5-жолының 2-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"
Жоба қолданыстағы және осы жобаға қатысы бар қандай да бір заңдарды, нормативтік және басқа да құқықтық актілерді бұзбай ма?
";
жобаның қаржылық моделіне қойылатын талаптардың 1-тармағының 9) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
1-тармақтың реттік нөмірі 7-жолының 2-бағанында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-тармақта:
3-бағанда орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
аббревиатуралардың толық жазылуының тоғызыншы абзацында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада:
1-тармақтың реттік нөмірі 7-жолының 2-бағанында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымшада:
3.1-тармақтың 1) тармақшасындағы "Жауапты таңдау қағидалары" деген жолдың 2-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"
Егер жоба Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде* көрсетілген жалпы ел үшін маңызы бар жоба анықтамасына сәйкес келсе, "иә" деген жауапты, егер сәйкес келмесе, "жоқ" деген жауапты таңдау қажет.
* Жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға:
1) астананың, кемінде екі облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, экономикалық дамуын қамтамасыз ететін объектілер;
2) белгілі бір саладағы біртекті жобаларды ел ауқымында бір рет іске асыру арқылы міндеттерді белгіленген мерзімдерде шешуге бағытталған объектілер жатады.
";
көрсетілген Қағидаларға 9-қосымшада:
1-тармақтың реттік нөмірі 7-жолының 2-бағанында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 12-қосымшада:
1-тармақтың реттік нөмірі 7-жолының 2-бағанында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
12.1-тармақтың 3) тармақшасында "Р/с №" деген жолда орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
79. "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алу мақсаттарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 385 қаулысында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алу мақсаттарының тізбесін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемый перечень целей заимствований местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения.";
в перечне целей заимствований местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденном указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Перечень целей заимствований местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Заимствование местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения осуществляется в виде выпуска местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке для финансирования:".
80. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2025 года № 415 "О Республиканской бюджетной комиссии":
в Положении о Республиканской бюджетной комиссии, утвержденном указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Правовую основу деятельности Комиссии составляют Конституция Республики Казахстан, Бюджетный кодекс Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс), законы и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также настоящее Положение и компетенция.";
подпункт 5) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"5) перечня приоритетных республиканских бюджетных инвестиций, включая бюджетные инвестиции в разрезе объектов, а также целевые трансферты на развитие и кредиты в разрезе столицы, областей, городов республиканского значения на плановый период.";
в пункте 8:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) прогнозу социально-экономического развития Республики Казахстан;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) перечню республиканских бюджетных инвестиций, включая бюджетные инвестиции в разрезе объектов, а также целевые трансферты на развитие и бюджетные кредиты в разрезе столицы, областей, городов республиканского значения на плановый период;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) проектам законов, предусматривающим сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов, вносимым в Курултай Республики Казахстан лишь при наличии положительного заключения Правительства Республики Казахстан;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) объемам целевых трансфертов и бюджетных кредитов из республиканского бюджету столицы, областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения;";
подпункт 1) пункта 15 изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған астананың облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алу мақсаттарының тізбесі бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алу мақсаттарының тізбесінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алу мақсаттарының тізбесі";
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алуы:".
80. "Республикалық бюджет комиссиясы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 7 маусымдағы № 415 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Республикалық бюджет комиссиясы туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі (бұдан әрі – Бюджет кодексі), Қазақстан Республикасының заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілері, сондай-ақ осы Ереже және құзырет Комиссия қызметінің құқықтық негізін құрайды.";
7-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) объектілер бөлінісіндегі бюджеттік инвестицияларды, сондай-ақ астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар бөлінісінде жоспарлы кезеңге арналған нысаналы даму трансферттерін және кредиттерді қоса алғанда, басым республикалық бюджеттік инвестициялардың тізбесін айқындау жөніндегі функцияларды жүзеге асырады.";
8-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) объектілер бөлінісіндегі бюджеттік инвестицияларды, сондай-ақ астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар бөлінісінде жоспарлы кезеңге арналған нысаналы даму трансферттерін және бюджеттік кредиттерді қоса алғанда, республикалық бюджеттік инвестициялардың тізбесі;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Қазақстан Республикасы Үкіметінің оң қорытындысы болған кезде ғана Қазақстан Республикасының Құрылтайына енгізілетін, мемлекеттік кірістерді қысқартуды немесе мемлекеттік шығыстарды ұлғайтуды көздейтін заң жобалары;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) республикалық бюджеттен астананың бюджетіне, облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттеріне берілетін нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттердің көлемдері;";
15-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"1) прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан;";
в составе Республиканской бюджетной комиссии, утвержденном указанным постановлением:
строку "председатель Комитета по финансам и бюджету Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" изложить в следующей редакции:
"председатель профильного комитета Курултая Республики Казахстан (по согласованию)";
строку "председатель Комитета по экономической политике, инновационному развитию и предпринимательству Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" изложить в следующей редакции:
"председатель профильного комитета Курултая Республики Казахстан (по согласованию)";
строку "председатель Комитета по финансам и бюджету Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" исключить;
строку "председатель Комитета по экономической реформе и региональному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" исключить.
81. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2025 года № 449 "Об утверждении Правил выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" и заимствования у международных финансовых организаций местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" и заимствования у международных финансовых организаций местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" и заимствования у международных финансовых организаций местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан.";
в Правилах выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" и заимствования у международных финансовых организаций местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" и заимствования у международных финансовых организаций местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1) Қазақстан Республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы;";
көрсетілген қаулымен бекітілген Республикалық бюджет комиссиясының құрамында:
"Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты Қаржы және бюджет комитетінің төрағасы (келісу бойынша)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайының бейіндік комитетінің төрағасы (келісу бойынша)";
"Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты Экономикалық саясат, инновациялық даму және кәсіпкерлік комитетінің төрағасы (келісу бойынша)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайының бейіндік комитетінің төрағасы (келісу бойынша)";
"Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі Қаржы және бюджет комитетінің төрағасы (келісу бойынша)" деген жол алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі Экономикалық реформа және өңірлік даму комитетінің төрағасы (келісу бойынша)" деген жол алып тасталсын.
81. "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз алуы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 17 маусымдағы № 449 қаулысында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз алуы қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз алуы қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз алуы қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз алуы қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" и заимствования у международных финансовых организаций местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 140 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" и заимствования у международных финансовых организаций местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан.";
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) ценные бумаги – государственные эмиссионные ценные бумаги, эмитируемые в соответствии с действующим правом центра для обращения на территории центра местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) эмитент – местный исполнительный орган города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Ценные бумаги являются долговыми эмиссионными ценными бумагами, номинальная стоимость каждой из которых составляет 1000 (одна тысяча) теңге, если иная стоимость не определена условиями выпуска ценных бумаг.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Если иное не предусмотрено условиями выпуска, сумма купона ценных бумаг исчисляется согласно следующей формуле:
S = N*C,
где:
S, теңге – сумма купона ценных бумаг, подлежащая очередной выплате,
N, теңге – сумма номинальной стоимости соответствующего количества ценных бумаг, вознаграждение по которым подлежит очередной выплате,
С, % – ставка купона.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, путем выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана";

"1. Осы "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз алуы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 140-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз алуының тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бағалы қағаздар – Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының орталық аумағында айналысқа жіберу үшін орталықтың қолданыстағы құқығына сәйкес шығарылатын мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) эмитент – Қазақстан Республикасының заңымен айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы.";
14-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
19-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды ұлттық валютада шығару жолымен Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы";

пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, путем выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" осуществляется в целях финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан.
Выпуск государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, осуществляется на основании:
1) положительного решения бюджетной комиссии по каждому проекту, отнесенному к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, предполагаемому к финансированию за счет выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана".
В решении бюджетной комиссии устанавливаются условия, объем и целевое назначение выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан;
2) решения маслихата об условиях, объеме и целевом назначении выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан.
21. Для выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, осуществляются:
1) организация и проведение мероприятий по обновлению кредитного рейтинга местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан;
2) подготовка необходимой документации в соответствии с установленными Международным финансовым центром "Астана" требованиями.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, путем заключения договора займа";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды ұлттық валютада шығару жолымен Қазақстан Республикасының заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру мақсатында жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздар шығаруды мыналардың негізінде жүзеге асырады:
1) "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды ұлттық валютада шығару есебінен қаржыландыру болжанатын Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған әрбір жоба бойынша бюджет комиссиясының оң шешімі.
Бюджет комиссиясының шешімінде Қазақстан Республикасының заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздар шығарудың шарттарын, көлемін және нысаналы мақсатын белгілейді;
2) Қазақстан Республикасының заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздар шығарудың шарттары, көлемі және нысаналы мақсаты туралы мәслихат шешімі.
21. Қазақстан Республикасының заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздар шығару үшін:
1) Қазақстан Республикасының заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кредиттік рейтингін жаңарту жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
2) "Астана" халықаралық қаржы орталығы белгілеген талаптарға сәйкес қажетті құжаттаманы дайындау негізінде жүзеге асырады.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Қарыз шартын жасасу арқылы Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

89. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2025 года № 505 "Об утверждении Правил распределения резерва на инициативы Президента Республики Казахстан":
в Правилах распределения резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Резерв на инициативы Президента Республики Казахстан формируется в составе республиканского бюджета на первый год планового периода в размере не менее полутора и не более трех процентов от планируемого объема доходов республиканского бюджета на очередной финансовый год без учета поступлений трансфертов для финансирования непредвиденных и требующих безотлагательного финансирования в текущем финансовом году затрат, связанных с реализацией посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана и других инициатив Президента Республики Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. На основании поручений Президента Республики Казахстан, в рамках реализации посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана и других инициатив Президента Республики Казахстан, связанных с непредвиденными затратами, требующих безотлагательного финансирования в текущем финансовом году, соответствующий администратор бюджетных программ направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию ходатайство с расчетами и обоснованиями в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.".
90. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2025 года № 506 "Об утверждении Правил регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства":
в Правилах регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, государственных гарантий, государственных гарантий по поддержке экспорта и поручительств государства, утвержденных указанным постановлением:
абзац четвертый пункта 5 изложить в следующей редакции:
"местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения Республики Казахстан (далее – местные исполнительные органы);";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Местные исполнительные органы для регистрации привлеченных ими займов представляют в государственное казначейство документ, указанный в пункте 12 настоящих Правил, в течение пятнадцати рабочих дней после подписания договора займа или размещения местными исполнительными органами столицы и городов республиканского значения государственных эмиссионных ценных бумаг.".

89. "Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 3 шiлдедегi № 505 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті бөлу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауларын және Қазақстан Республикасы Президентінің басқа да бастамаларын іске асыруға байланысты ағымдағы қаржы жылында күтпеген және кейінге қалдырмай қаржыландыруды талап ететін шығындарды қаржыландыруға арналған трансферттер түсімдерін есепке алмағанда, кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет кірістерінің жоспарланатын көлемінің кемінде бір жарым және үш пайызынан аспайтын мөлшерде жоспарлы кезеңнің бірінші жылына арналған республикалық бюджет құрамында қалыптастырылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары негізінде Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауларын және ағымдағы қаржы жылында кейінге қалдырмай қаржыландыруды талап ететін күтпеген шығындармен байланысты Қазақстан Республикасы Президентінің басқа да бастамаларын іске асыру шеңберінде тиісті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға есеп-қисаптары мен негіздемелері бар өтінішхат жібереді.".
90. "Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 3 шiлдедегi № 506 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздарды, мемлекеттік кепілдіктерді, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін тіркеу және есепке алу қағидаларында:
5-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы астанасының, облыстарының, республикалық маңызы бар қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) тартатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік қарыздары (бұдан әрі – мемлекеттік қарыздар);";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Жергілікті атқарушы органдар өздері тартқан қарыздарды тіркеу үшін осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген құжатты қарыз шартына қол қойылғаннан немесе астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастырғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылыққа ұсынады.".

91. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2025 года № 551 "Об утверждении Правил распределения и использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов":
в Правилах распределения и использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 5:
часть первую изложить в следующей редакции:
"5. Выделение бюджетных средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется постановлениями, соответственно, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов (далее – постановление), а также правовыми актами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, которые прекращают свое действие по завершении финансового года.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"сводный расчет утверждается акимом столицы, области, города республиканского значения или лицом, им уполномоченным, и согласовывается заместителем первого руководителя центрального исполнительного органа;";
часть вторую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"В случае выделения средств из чрезвычайных резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов на строительство и (или) приобретение жилища взамен разрушенного вследствие чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера местными исполнительными органами представляется список пострадавших граждан, чье жилище признано аварийным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о гражданской защите, подписанный заместителем акима области (столицы, города республиканского значения), района (города областного значения), курирующим данный вопрос.";
часть первую пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Для выделения бюджетных средств из чрезвычайного резерва в случаях возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера и их последствий, а также проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения местного масштаба территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты представляет на рассмотрение в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство о выделении бюджетных средств из чрезвычайного резерва соответствующего местного исполнительного органа столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) с обоснованиями и расчетами, определяемыми уполномоченным органом в сфере гражданской защиты в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, и проект постановления о выделении бюджетных средств из чрезвычайного резерва.";
часть первую пункта 26 изложить в следующей редакции:

91. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін бөлу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 21 шiлдедегi № 551 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін бөлу және пайдалану қағидаларында:
5-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бюджет қаражатын бөлу тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларымен (бұдан әрі – қаулы), сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның қаржы жылы аяқталғаннан кейін қолданысын тоқтататын құқықтық актілерімен жүзеге асырылады.";
үшінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жиынтық есеп-қисапты астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді және ол орталық атқарушы органның бірінші басшысының орынбасарымен келісіледі;";
13-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың төтенше резервтерінен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай салдарынан қирағанының орнына тұрғынжай салуға және (немесе) сатып алуға қаражат бөлінген жағдайда жергілікті атқарушы органдар тұрғынжайы Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен авариялық деп танылған зардап шеккен азаматтардың облыс (астана, республикалық маңызы бар қала), аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің осы мәселеге жетекшілік ететін орынбасары қол қойған тізімін ұсынады.";
15-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындағанда және олардың салдары болған жағдайларда төтенше резервтен бюджет қаражатын бөлу, сондай-ақ жергілікті ауқымдағы төтенше жағдай құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның қарауына осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын негіздемелермен және есеп-қисаптармен бірге астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті жергілікті атқарушы органының төтенше резервінен бюджет қаражатын бөлу туралы өтінішхат береді және төтенше резервтен бюджет қаражатын бөлу туралы қаулы жобасын ұсынады.";
26-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"26. Для выделения бюджетных средств из резерва для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера акимы столицы, областей, городов республиканского значения представляют в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты ходатайство с соответствующими обосновывающими материалами и сводными расчетами согласно Правилам представления материалов, обосновывающих наличие чрезвычайной ситуации социального, природного и техногенного характера, мероприятий по ее локализации и ликвидации, необходимость проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения, соответствующих обоснований и расчетов материально-технических, финансовых и людских ресурсов, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 ноября 2015 года № 890 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12396).";
часть первую пункта 39 изложить в следующей редакции:
"39. Исполнение обязательств соответствующих местных исполнительных органов по решениям судов обеспечивается из резервов исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения или районов (городов областного значения) на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов при наличии судебных исполнительных документов.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Проект постановления соответствующего местного исполнительного органа о выделении бюджетных средств из резервов местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения или районов (городов областного значения) на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов подготавливается соответствующим исполнительным органом.
При этом к проекту постановления о выделении бюджетных средств из резервов местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения или районов (городов областного значения) на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов прилагаются копии судебных актов и исполнительных документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей.";
заголовок параграфа 1 главы 7 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Предоставление бюджетных кредитов из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения";

"26. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін резервтен бюджет қаражатын бөлу үшін астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 қарашадағы № 890 бұйрығымен бекітілген Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың, оларды оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралардың орын алғанын, төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізу қажеттілігін негіздейтін материалдарды, материалдық-техникалық, қаржылық және адами ресурстардың тиісті негіздемелерін ұсыну қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12396 болып тіркелген) сәйкес азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға тиісті негіздеуші материалдармен және жиынтық есеп-қисаптармен бірге өтінішхат береді.";
39-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Сот атқарушылық құжаттары болса, тиісті жергілікті атқарушы органдардың сот шешімдері бойынша міндеттемелерін орындау астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының сот шешімдері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның міндеттемелерін орындауға арналған резервтерінен қамтамасыз етіледі.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының резервтерінен сот шешімдері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның міндеттемелерін орындауға бюджет қаражатын бөлу туралы тиісті жергілікті атқарушы органның қаулысының жобасын бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган дайындайды.
Бұл ретте астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының резервтерінен сот шешімдері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның міндеттемелерін орындауға бюджет қаражатын бөлу туралы қаулы жобасына Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес сот актілерінің және атқарушылық құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.";
7-тараудың 1-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен астана бюджетінің, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға бюджеттік кредиттер беру";

пункты 42 и 43 изложить в следующей редакции:
"42. Резерв на покрытие дефицита наличности бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения предусматривается в республиканском бюджете в очередном финансовом году для кредитования бюджета столицы, областного бюджета, бюджета города республиканского значения в случае прогноза дефицита наличности их бюджетов.
При выделении бюджетных средств для кредитования из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения в случае его прогноза акимы столицы, областей, городов республиканского значения представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета документы, предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил.
43. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании представленных документов, а также исходя из ранее принятых Правительством Республики Казахстан постановлений по аналогичным вопросам и данных о ранее выданных бюджету столицы, областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения кредитах дает заключение о возможности либо невозможности выделения бюджетных средств из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения в случае его прогноза.
Обязательными условиями при выделении бюджетных средств для кредитования из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения в случае его прогноза являются:
1) наличие сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на текущий финансовый год для кредитования бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения;
2) направление выделяемых бюджетных средств на финансирование расходов бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, утвержденных решениями маслихатов и не обеспеченных текущими поступлениями в бюджет столицы, областной бюджет, бюджеты городов республиканского значения и финансированием дефицита бюджета столицы, областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения за определенный отчетный период;
3) отсутствие задолженности местных исполнительных органов по ранее выданным кредитам из республиканского бюджета;
4) сумма выделяемого кредита не должна приводить к превышению лимита долга местного исполнительного органа, установленного на соответствующий финансовый год центральным уполномоченным органом по бюджетной политике по согласованию с уполномоченным органом по исполнению бюджета.";

42 және 43-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Астана бюджетінің, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған резерв астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала бюджетінің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда олардың бюджеттеріне кредит беру үшін республикалық бюджетте кезекті қаржы жылында көзделеді.
Астана бюджетінің, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда оны жабуға кредит беру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен бюджет қаражатын бөлген кезде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттарды береді.
43. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ұсынылған құжаттардың негізінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі осыған ұқсас мәселелер бойынша бұған дейін қабылдаған қаулыларды және астана бюджетіне, облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттеріне бұған дейін берілген кредиттер туралы деректерге сүйене отырып, астана бюджетінің, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен оны жабуға бюджет қаражатын бөлудің мүмкіндігі не мүмкін еместігі туралы қорытынды береді.
Астана бюджетінің, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда оны жабуға Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен кредит беру үшін бюджет қаражатын бөлген кезде:
1) астана бюджетіне, облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттеріне кредит беру үшін ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген сомалардың болуы;
2) бөлінетін бюджет қаражатының астана бюджетінің, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің мәслихат шешімдерімен бекітілген және астана бюджетіне, облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттеріне ағымдағы түсімдермен және белгілі бір есепті кезеңде астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің тапшылығын қаржыландырумен қамтамасыз етілмеген шығыстарын қаржыландыруға жіберілуі;
3) жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджеттен бұған дейін берілген кредиттер бойынша берешегінің болмауы;
4) бөлінетін кредит сомасының бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісті қаржы жылына белгілеген жергілікті атқарушы орган борышының лимитінен асып кетуіне әкеп соқтырмауы міндетті шарттар болып табылады.";

пункты 45 и 46 изложить в следующей редакции:
"45. При положительном заключении по ходатайству акима столицы, области, города республиканского значения, проект постановления Правительства Республики Казахстан о выделении бюджетных средств из резерва Правительства Республики Казахстан для кредитования на покрытие дефицита наличности бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения вносит на рассмотрение Правительства Республики Казахстан центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
При выделении бюджетных средств из резерва Правительства Республики Казахстан в постановлении Правительства Республики Казахстан указываются конкретный срок кредитования бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения на покрытие дефицита наличности и график погашения кредита.
46. Резерв на покрытие дефицита наличности районных (городских) бюджетов предусматривается в областном (столицы, города республиканского значения) для кредитования районных (городских) бюджетов в случае прогноза дефицита наличности их бюджетов.
При выделении бюджетных средств для кредитования из резерва исполнительных органов областей на покрытие дефицита наличности районных (городов областного значения) бюджетов в случае его прогноза акимы районов (городов областного значения) представляют в областной уполномоченный орган по исполнению бюджета документы, предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил.".
92. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2025 года № 571 "Об утверждении Правил составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета":
в Правилах составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Формирование годового отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год осуществляется по структуре бюджета, определенной Бюджетным кодексом, на кассовой основе, в тысячах теңге.";
абзац первый пункта 14 изложить в следующей редакции:
"14. Соответствующие государственные органы в целях своевременной подготовки проекта годового отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета следующую информацию на казахском и русском языках с указанием значений в тысячах теңге:";
абзац третий пункта 32 изложить в следующей редакции:
"операционную оценку по достижению целей в соответствии с Системой ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения, проводимую Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан, в части оценки эффективности деятельности государственных органов по достижению целей планов развития государственных органов и планов развития столицы, областей, городов республиканского значения и уполномоченным органом по исполнению бюджета в части оценки эффективности деятельности государственных органов по достижению конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ;";

45 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімінің өтінішхаты бойынша оң қорытынды берілген болса, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган астана бюджетінің, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға кредит беру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен бюджет қаражатын бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен бюджет қаражатын бөлгенде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысында астана бюджетіне, облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттеріне қолма-қол ақша тапшылығын жабуға кредит берудің нақты мерзімі мен кредитті өтеу графигі көрсетіледі.
46. Аудандық (қалалық) бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған резерв аудандық (қалалық) бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда олардың бюджеттеріне кредит беру үшін астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бюджетінде көзделеді.
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда облыстардың атқарушы органдарының резервінен оны жабуға кредит беру үшін бюджет қаражатын бөлген кезде аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдері бюджетті атқару жөніндегі облыстық уәкілетті органға осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттарды береді.".
92. "Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 29 шiлдедегi № 571 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну қағидаларында:
4-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
14-тармақтың бірінші абзацында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
32-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізу жөніндегі мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау бөлігінде Қазақстан Республикасының жоғары аудиторлық палатасы жүргізетін астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесіне сәйкес мақсаттарға қол жеткізу жөніндегі операциялық бағалау, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу жөніндегі мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау бөлігінде астананың және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның;";

пункты 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"36. Годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год представляется Правительством Республики Казахстан ежегодно не позднее 20 апреля текущего года в Курултай Республики Казахстан, Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан.
37. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает координацию работы администраторов бюджетных программ при рассмотрении годового отчета об исполнении республиканского бюджета, а также акимов столицы, областей, городов республиканского значения по полученным из республиканского бюджета целевым трансфертам и бюджетным кредитам за отчетный финансовый год в Курултае Республики Казахстан.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
строку "Единица измерения: миллион тенге" изложить в следующей редакции:
"Единица измерения: миллион теңге";
заголовок графы 4 таблицы изложить в следующей редакции:
"
Общая стоимость проекта, миллион теңге
";
заголовок графы 5 таблицы изложить в следующей редакции:
"
Объем привлеченного займа, миллион теңге
";
в приложении 2 к указанным Правилам:
строку "Единица измерения: тысяч тенге" изложить в следующей редакции:
"Единица измерения: тысяч теңге";
в приложении 3 к указанным Правилам:
строку "Единица измерения: тысяч тенге" изложить в следующей редакции:
"Единица измерения: тысяч теңге".
93. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 8 августа 2025 года № 602 "Об утверждении Правил реализации (внедрения) блочного бюджетирования и перечня государственных органов и местных исполнительных органов, участвующих в блочном бюджетировании":
в Правилах реализации (внедрения) блочного бюджетирования, утвержденных указанным постановлением:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Финансирование расходов, связанных с передачей функций или наделением новых функций государственных органов, в связи с принятием законов осуществляется в соответствии с нормами Бюджетного кодекса в рамках уточнения или корректировки бюджета и увеличивает бюджет соответствующего администратора бюджетных программ, участвующего в пилотном проекте.".
94. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 8 августа 2025 года № 603 "Об утверждении Правил размещения временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета":
в Правилах размещения временно свободных бюджетных денег c единого казначейского счета, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) валютой размещения является национальная валюта Республики Казахстан – теңге;";

36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Есепті қаржы жылында республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті Қазақстан Республикасының Үкіметі жыл сайын ағымдағы жылдың 20 сәуірінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Құрылтайына, Қазақстан Республикасының жоғары аудиторлық палатасына ұсынады.
37. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті қарау кезінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Құрылтайында республикалық бюджеттен алынған нысаналы трансферттер және есепті қаржы жылы үшін бюджеттік кредиттер бойынша астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдерінің жұмысын үйлестіруді қамтамасыз етеді.";
көрсетілген Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларда орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
93. "Блоктық бюджеттеуді іске асыру (ендіру) қағидаларын және блоктық бюджеттеуге қатысатын мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 8 тамыздағы № 602 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Блоктық бюджеттеуді іске асыру (ендіру) қағидаларында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Заңдардың қабылдануына байланысты мемлекеттік органдар функцияларының өзгелерге берілуіне немесе оларға жаңа функциялардың жүктелуіне байланысты шығыстарды қаржыландыру бюджетті нақтылау және түзету шеңберінде Бюджет кодексінің нормаларына сәйкес жүзеге асырылады және пилоттық жобаға қатысатын тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджетін ұлғайтады.".
94. "Бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 8 тамыздағы № 603 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру қағидаларында:
4-тармақтың 1) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;

подпункты 2) и 3) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"2) совокупные активы не ниже одного триллиона теңге;
3) собственный капитал не ниже пятисот миллиардов теңге;";
в приложении к указанным Правилам:
заголовок графы 1 изложить в следующей редакции:
"
Сумма (тысяч теңге)
".
95. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 2025 года № 710 "Об утверждении системы региональных стандартов для населенных пунктов":
в системе региональных стандартов для населенных пунктов, утвержденной указанным постановлением:
в приложении 1 к указанной системе:
графу 3 строки, порядковый номер 2.1, изложить в следующей редакции:
"
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях:
врачебная амбулатория, создаваемая в городах в пределах зоны территориального обслуживания с численностью прикрепленного населения от 1500 (одна тысяча пятьсот) до 10000 (десять тысяч) человек;
центр первичной медико-санитарной помощи, создаваемый в городах в пределах зоны территориального обслуживания с численностью прикрепленного населения от 10000 (десять тысяч) до 30000 (тридцать тысяч) человек;
городская поликлиника (далее – ГП), создаваемая в городах в пределах зоны территориального обслуживания с численностью прикрепленного населения более 30000 (тридцать тысяч) человек, но не менее одной ГП;
первичный центр психического здоровья создается как структурное подразделение центра психического здоровья с расположением в ГП с численностью прикрепленного населения от 60000 (шестьдесят тысяч) человек и выше, в том числе для обслуживания населения одной или нескольких близлежащих организаций, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях;
стоматологическая поликлиника, создаваемая в столице и городах республиканского значения;
консультативно-диагностический центр как структурное подразделение многопрофильной больницы или городской поликлиники (одна на 200000 (двести тысяч) населения) в столице и городах республиканского значения;
молодежный центр здоровья;
2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях:
многопрофильная городская больница, создаваемая в столице, городах республиканского значения;
многопрофильная городская детская больница, создаваемая в столице и городах республиканского значения;
центр психического здоровья, создаваемый в столице и городах республиканского значения;
центр фтизиопульмонологии, создаваемый в столице и городах республиканского значения;
кожно-венерологический, травматологический, инсультный, ревматологический, офтальмологический, кардиологический и кардиохирургический центры создаются как структурные подразделения многопрофильных больниц;
онкологический центр, создаваемый в столице и городах республиканского значения, за исключением онкологических центров в составе многопрофильных больниц, в том числе создаваемых в рамках реализации приоритетных проектов государственно-частного партнерства в сфере здравоохранения;
инфекционная больница, создаваемая в городах, и (или) инфекционное отделение, организуемое при многопрофильной городской больнице;
перинатальный центр, родильный дом, создаваемые в городах, и (или) перинатальный центр, родильное отделение, организуемые при многопрофильной городской больнице;

7-тармақтың 2) және 3) тармақшаларында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
95. "Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 2 қыркүйектегі № 710 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесінде:
көрсетілген жүйеге 1-қосымшада:
реттік нөмірі 2.1-жолдың 3-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес:
1) амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері: бекітілген халық саны 1 500 (бір мың бес жүз) адамнан бастап 10 000 (он мың) адамға дейінгі аумақтық қызмет көрсету аймағы шегінде қалаларда құрылатын дәрігерлік амбулатория; бекітілген халық саны 10 000 (он мың) адамнан бастап 30 000 (отыз мың) адамға дейінгі аумақтық қызмет көрсету аймағы шегінде қалаларда құрылатын медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету орталығы; бекітілген халық саны 30 000 (отыз мың) адамнан астам аумақтық қызмет көрсету аймағы шегінде қалаларда құрылатын қалалық емхана (бұдан әрі – ҚЕ), бірақ кемінде бір ҚЕ; алғашқы психикалық денсаулық орталығы психикалық денсаулық орталығының құрылымдық бөлімшесі ретінде, оның ішінде жақын орналасқан, амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін бір немесе бірнеше ұйымның халқына қызмет көрсету үшін құрылады, бекітілген халық саны 60 000 (алпыс мың) адам және одан көп ҚЕ-да орналасады; астанада және республикалық маңызы бар қалаларда құрылатын стоматологиялық емхана; астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы көпбейінді аурухананың немесе қалалық емхананың құрылымдық бөлімшесі ретіндегі консультациялық-диагностикалық орталық (200 000 (екі жүз мың) халыққа шаққанда біреу); жастардың денсаулық орталығы;
2) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
астанада, республикалық маңызы бар қалаларда құрылатын көпбейінді қалалық аурухана;
астанада және республикалық маңызы бар қалаларда құрылатын көпбейінді қалалық балалар ауруханасы;
астанада және республикалық маңызы бар қалаларда құрылатын психикалық денсаулық орталығы;
астанада және республикалық маңызы бар қалаларда құрылатын фтизиопульмонология орталығы;
көпбейінді ауруханалардың құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылатын тері-венерологиялық, травматологиялық, инсульттік, ревматологиялық, офтальмологиялық, кардиологиялық және кардиохирургиялық орталықтар; көпбейінді ауруханалар құрамындағы онкологиялық орталықтарды қоспағанда, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің басым жобаларын іске асыру шеңберінде құрылатын астанада және республикалық маңызы бар қалаларда құрылатын онкологиялық орталық; қалаларда құрылатын инфекциялық аурухана және (немесе) көпбейінді қалалық аурухана жанынан ұйымдастырылатын инфекциялық бөлімше; қалаларда құрылатын перинаталдық орталық, перзентхана және (немесе) көпбейінді қалалық аурухана жанынан ұйымдастырылатын перинаталдық орталық, босандыру бөлімшесі;

3) станция скорой медицинской помощи, создаваемая в столице и городах республиканского значения;
4) организации медицинской реабилитации – санаторно-курортные организации, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр, отделение (койки) реабилитации, организуемые при медицинских организациях;
5) организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход, – хоспис, больница сестринского ухода и (или) отделение, койки, организуемые при организациях здравоохранения;
6) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере службы крови, создаются в столице и городах республиканского значения при отсутствии в них республиканских организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере службы крови;
7) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере патологической анатомии (цитопатологии), создаваемые в столице и городах республиканского значения;
8) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции, создаваемые в столице и городах республиканского значения;
9) организации здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с дефектами психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка, создаваемые в столице и городах республиканского значения;
10) организации технического и профессионального, послесреднего образования в области здравоохранения, создаваемые в городах, в том числе столице и городах республиканского значения;
11) республиканские организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
Национальный центр экспертизы, создаваемый в столице, со структурными подразделениями в городах;
научные организации, создаваемые в городах республиканского значения;
противочумные станции, создаваемые в природных очагах инфекционных заболеваний
";
графу 3 строки, порядковый номер 4.1, изложить в следующей редакции:
"
В соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 121 "Об утверждении минимальных государственных нормативов сети организаций культуры и типовых штатов государственных организаций культуры столицы, областного, города республиканского значения, районного, городов областного значения, сельского уровней" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 30 октября 2015 года за № 12224)
";
в приложении 2 к указанной системе:
графу 3 строки, порядковый номер 4.1, изложить в следующей редакции:
"
В соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 121 "Об утверждении минимальных государственных нормативов сети организаций культуры и типовых штатов государственных организаций культуры столицы, областного, города республиканского значения, районного, городов областного значения, сельского уровней" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 30 октября 2015 года за № 12224)
";
в приложении 3 к указанной системе:
графу 3 строки, порядковый номер 4.1, изложить в следующей редакции:
"
В соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 121 "Об утверждении минимальных государственных нормативов сети организаций культуры и типовых штатов государственных организаций культуры столицы, областного, города республиканского значения, районного, городов областного значения, сельского уровней" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 30 октября 2015 года № 12224).
".

3) астанада және республикалық маңызы бар қалаларда құрылатын медициналық жедел жәрдем станциясы;
4) медициналық оңалту ұйымдары – санаторийлік-курорттық ұйымдар, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы немесе медициналық ұйымдар жанынан ұйымдастырылатын оңалту бөлімшесі (төсектері);
5) паллиативтік көмек және мейіргер күтімін көрсететін ұйымдар – хоспис, мейіргер күтімі ауруханасы және (немесе) денсаулық сақтау ұйымдарының жанынан ұйымдастырылатын бөлімше, төсектер;
6) қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық денсаулық сақтау ұйымдары болмаса, қан қызметі саласында қызметін жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары астанада және республикалық маңызы бар қалаларда құрылады;
7) астанада және республикалық маңызы бар қалаларда құрылатын, патологиялық анатомия (цитопатология) саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
8) астанада және республикалық маңызы бар қалаларда құрылатын АИТВ инфекциясы профилактикасы саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
9) астанада және республикалық маңызы бар қалаларда құрылатын, туғаннан бастап үш жасқа толмаған жетім балаларға, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан бастап төрт жасқа толмаған психикалық және физикалық дамуында ауытқуы бар балаларға арналған, баладан бас тарту ықтималдығы бар отбасылармен психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
10) астанада және республикалық маңызы бар қалаларда құрылатын денсаулық сақтау саласындағы техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары;
11) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық денсаулық сақтау ұйымдары:
астанада құрылатын, қалаларда құрылымдық бөлімшелері бар Ұлттық сараптама орталығы;
республикалық маңызы бар қалаларда құрылатын ғылыми ұйымдар; инфекциялық аурулардың табиғи ошақтарында құрылатын обаға қарсы станциялар
";
реттік нөмірі 4.1-жолдың 3-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"
"Мәдениет ұйымдары желісінің ең төмен мемлекеттік нормативтерін және астананың, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың, селолық деңгейлердегі мемлекеттік мәдениет ұйымдарының үлгілік штаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 121 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 30 қазанда № 12224 болып тіркелген)
";
көрсетілген жүйеге 2-қосымшада:
реттік нөмірі 4.1-жолдың 3-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"
"Мәдениет ұйымдары желісінің ең төмен мемлекеттік нормативтерін және астананың, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың, селолық деңгейлердегі мемлекеттік мәдениет ұйымдарының үлгілік штаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 121 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 30 қазанда № 12224 болып тіркелген)
";
көрсетілген жүйеге 3-қосымшада:
реттік нөмірі 4.1-жолдың 3-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"
"Мәдениет ұйымдары желісінің ең төмен мемлекеттік нормативтерін және астананың, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың, селолық деңгейлердегі мемлекеттік мәдениет ұйымдарының үлгілік штаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 121 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 30 қазанда № 12224 болып тіркелген)
".

96. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2025 года № 789 "Об утверждении перечня должностей правоохранительных органов и органов гражданской защиты, подпадающих под получение жилищных выплат":
в перечне должностей правоохранительных органов и органов гражданской защиты, подпадающих под получение жилищных выплат, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 17:
абзац первый части шестой изложить в следующей редакции:
"Департаменты полиции столицы, областей и городов республиканского значения, на транспорте Министерства внутренних дел Республики Казахстан:";
абзац первый части семнадцатой изложить в следующей редакции:
"Департаменты уголовно-исполнительной системы столицы, областей и городов республиканского значения:".
97. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2025 года № 818 "Об определении критериев осуществления торгов ценными бумагами на бирже":
в критериях осуществления торгов ценными бумагами на бирже, определенных указанным постановлением:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) объем исполненных сделок с ценными бумагами на биржах, функционирующих на территории Республики Казахстан, составляет не менее 25 (двадцать пять) миллионов теңге в календарный месяц;";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) объем сделок с паями паевых инвестиционных фондов составляет не менее 20 (двадцать) миллионов теңге в календарный месяц;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При осуществлении торгов долговыми ценными бумагами в пределах одного выпуска на биржах, функционирующих на территории Республики Казахстан, для целей применения подпункта 7) статьи 681 Налогового кодекса Республики Казахстан соблюдается критерий по объему размещенных методом открытых торгов и находящихся в обращении долговых ценных бумаг данного выпуска, который составляет не менее 1 (один) миллиарда теңге.".
98. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2025 года № 954 "Об утверждении перечня юридических лиц, основными видами деятельности которых являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования, сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ), правил его формирования и Правил создания провизий (резервов)":
в Правилах создания провизий (резервов), утвержденных указанным постановлением:
абзац седьмой пункта 110 изложить в следующей редакции:
"При этом исчисленная сумма обесценения основного долга подлежит округлению до 1 теңге: сумма в 50 и более тиын принимается за один теңге, сумма меньше 50 тиын не принимается.".

96. "Құқық қорғау органдары мен азаматтық қорғау органдарының тұрғын үй төлемдерін алуға жататын лауазымдар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 24 қыркүйектегі № 789 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген құқық қорғау органдары мен азаматтық қорғау органдарының тұрғын үй төлемдерін алуға жататын лауазымдар тізбесінде:
17-тармақта:
алтыншы бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, көліктегі полиция департаменттері:";
он жетінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың қылмыстық-атқару жүйесі департаменттері:".
97. "Биржада бағалы қағаздардың сауда-саттығын жүзеге асыру өлшемшарттарын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 2 қазандағы № 818 қаулысында:
көрсетілген қаулымен айқындалған Биржада бағалы қағаздардың сауда-саттығын жүзеге асыру өлшемшарттарында:
1-тармақтың 1) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-тармақтың 1) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
98. "Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптар пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизия (резерв) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін, оны қалыптастыру қағидаларын және Провизия (резерв) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 11 қарашадағы № 954 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Провизия (резерв) құру қағидаларында:
110-тармақтың жетінші абзацында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.

подпункт 1) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"1) собственный капитал лизинговой компании не ниже 1 (один) миллиарда теңге по состоянию на дату последнего отчетного периода, подтвержденного финансовой отчетностью;";
подпункт 7) пункта 44 изложить в следующей редакции:
"7) неисполнение показателей эффективности по проектам, направленным на инвестиционные цели: предусматривающие создание новых рабочих мест на каждые 15 (пятнадцать) миллионов теңге выплаченных сумм субсидий, но не менее одного рабочего места по каждому проекту по истечении 2 (два) финансовых лет и обязательное увеличение дохода на основе данных Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан/налоговой декларации и (или) согласно выписке из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, не менее уровня накопленной инфляции по истечении одного финансового года на ежегодной основе до окончания срока субсидирования (при этом отчетной датой при расчете показателей эффективности является начало следующего финансового года вне зависимости от даты начала субсидирования);";
в Правилах предоставления инфраструктурной поддержки субъектам малого предпринимательства, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 31 изложить в следующей редакции:
"31. Годовой мониторинг по предоставленной инфраструктуре подготавливается местным уполномоченным органом по государственному планированию на государственном и русском языках и представляется в акиматы столицы, областей, городов республиканского значения ежегодно не позднее 10 (десять) апреля года, следующего за отчетным.";
пункт 1 приложения к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"1. В области (столице, городе республиканского значения) от ____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя)".
103. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2025 года № 1199 "Об утверждении перечня импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачивается методом зачета, и правил его формирования":
в Правилах формирования перечня импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачивается методом зачета, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) стоимость ввозимого на территорию Республики Казахстан товара, предлагаемого к включению в перечень (в теңге за 1 единицу товара).".
104. В распоряжении Премьер-Министра Республики Казахстан от 19 марта 2021 года № 64-р "О создании Совета по привлечению инвестиций (инвестиционный штаб)":
в Положении о Совете по привлечению инвестиций (инвестиционный штаб), утвержденном указанным распоряжением:
подпункт 2) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"2) разрабатывать временные нормативные правовые акты, имеющие силу закона, принимаемые Правительством Республики Казахстан в соответствии со статьей 60 Конституции Республики Казахстан;".
105. В распоряжении Премьер-Министра Республики Казахстан от 28 апреля 2022 года № 89-р "О Межведомственной комиссии по промышленной политике":
в составе Межведомственной комиссии по промышленной политике, утвержденном указанным распоряжением:
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"депутат Курултая Республики Казахстан, член профильного комитета Курултая (по согласованию)";
строку, порядковый номер 5, исключить.
106. В распоряжении Премьер-Министра Республики Казахстан от 4 сентября 2023 года № 139-р "О создании Национального совета по профессиональным квалификациям":
строку "депутаты Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" приложения к указанному распоряжению изложить в следующей редакции:
"депутаты Курултая Республики Казахстан (по согласованию)".
107. В распоряжении Премьер-Министра Республики Казахстан от 27 сентября 2024 года № 142-р "О создании Совета по развитию ядерной физики (радиохимии)":
строку, порядковый номер 4, приложения к указанному распоряжению изложить в следующей редакции:

18-тармақтың 1) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
44-тармақтың 7) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген қаулымен бекітілген Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне инфрақұрылымдық қолдау көрсету қағидаларында:
31-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Инфрақұрылымның берілуі бойынша жылдық мониторингіні мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындайды және жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылғы 10 (оныншы) сәуірден кешіктірмей астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдіктеріне береді.";
көрсетілген Қағидаларға қосымшаның 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. ______ облысында (астанада, республикалық маңызы бар қалада)
______________________________________________________________.
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)".
103. "Қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісімен төленетін импортталатын тауарлардың тізбесін және оны қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 31 желтоқсандағы № 1199 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісімен төленетін импортталатын тауарлардың тізбесін қалыптастыру қағидаларының 5-тармақтың 3) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
104. "Инвесторлар тарту мәселелері жөнінде кеңес (инвестициялық штаб) құру туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2021 жылғы 19 наурыздағы № 64-ө өкімінде:
көрсетілген өкіммен бекітілген Инвестициялар тарту кеңесі (инвестициялық штаб) туралы ережеде:
8-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Конституциясының 60-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайтын заң күші бар уақытша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;".
105. "Өнеркәсіптік саясат жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 89-ө өкімінде:
көрсетілген өкімімен бекітілген Өнеркәсіптік саясат жөніндегі ведомствоаралық комиссияның құрамында:
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаты, Қазақстан Республикасының Құрылтайы бейіндік комитетінің мүшесі (келісу бойынша)";
реттік нөмірі 5-жол алып тасталсын.
106. "Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық кеңесті құру туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2023 жылғы 4 қыркүйектегі № 139-ө өкімінде:
көрсетілген өкімімен бекітілген Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық кеңестің құрамында:
"Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары (келісу бойынша)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары (келісу бойынша)";
107. "Ядролық физиканы (радиохимияны) дамыту жөніндегі кеңес құру туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2024 жылғы 27 қыркүйектегі № 142-ө өкімінде:
көрсетілген өкімімен бекітілген Ядролық физиканы (радиохимияны) дамыту жөніндегі кеңестің құрамында:
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Депутат Курултая Республики Казахстан.".
_________________________
Приложение 1
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
и распоряжения Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2002 года № 222
Правила допуска иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан
1. Настоящие Правила допуска иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О государственных секретах" и определяют порядок допуска иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан.
2. Иностранные граждане и лица без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан допускаются только в рамках реализации международных договоров Республики Казахстан с соблюдением требований, предусмотренных Правилами передачи государственных секретов и их носителей иностранным государствам и (или) международным организациям, утвержденными Правительством Республики Казахстан.
3. Для допуска иностранных граждан к государственным секретам Республики Казахстан уполномоченный орган иностранного государства, определенный в международном договоре, в установленном законодательством порядке направляет ходатайство руководителю государственного органа, в котором будет произведен допуск иностранных граждан к государственным секретам Республики Казахстан.
К ходатайству прилагается свидетельство, подтверждающее полномочия иностранного гражданина и содержащее данные о том, что он имеет право допуска к секретным сведениям своего государства соответствующего уровня секретности.
Лица без гражданства обращаются для получения допуска к государственным секретам Республики Казахстан в государственный орган, в котором требуется получение допуска к государственным секретам Республики Казахстан.
4. Руководитель государственного органа или организации, где будет осуществлен допуск иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам, согласовывает с органами национальной безопасности Республики Казахстан возможность и целесообразность допуска конкретных иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам. Срок согласования не должен превышать двадцати рабочих дней.
5. В случае отказа в согласовании допуска конкретных иностранных граждан и лиц без гражданства к государственным секретам при отсутствии возможности и целесообразности руководитель государственного органа направляет в установленном законодательством порядке уполномоченному органу иностранного государства уведомление о представлении кандидатур других лиц на допуск к государственным секретам Республики Казахстан или лицу без гражданства уведомление об отказе в допуске к государственным секретам.

"4. Қазақстан Республикасының Құрылтайының депутаты.".
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
және Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің кейбір
өкімдеріне енгізілетін өзгерістер
мен толықтыруларға
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 15 ақпандағы
№ 222 қаулысымен
бекітілген
Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беру қағидалары
1. Осы Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттiк құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 29-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларына рұқсат беру тәртiбiн айқындайды.
2. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларына Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын iске асыру шеңберiнде ғана Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Мемлекеттік құпияларды және олардың көздерін шет мемлекеттерге және (немесе) халықаралық ұйымдарға беру қағидаларында көзделген талаптарды сақтай отырып жiберiледi.
3. Шетел азаматтарына Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларына рұқсат беру үшiн шет мемлекеттiң халықаралық шартта айқындалған уәкiлеттi органы шетел азаматтарына Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларына рұқсат беретiн мемлекеттiк органның басшысына заңнамада белгіленген тәртіппен өтінішхат жiбередi.
Өтiнiшхатқа шетел азаматының тиiстi өкiлеттiктерiн растайтын және онда өз мемлекетiнiң құпиялылық деңгейіндегі құпия мәлiметтерiне қол жеткізу құқығының бар екені туралы деректерді қамтитын куәлiк қоса берiледi.
Азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларына рұқсат алу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат алуды талап етілетін мемлекеттік органға жүгінеді.
4. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға мемлекеттiк құпияларға рұқсат беру жүзеге асырылатын мемлекеттiк органның немесе ұйымның басшысы нақты шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға мемлекеттiк құпияларға рұқсат берудiң мүмкiндiгi мен орындылығын Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiседi. Келiсу мерзiмi жиырма жұмыс күнінен аспауға тиiс.
5. Нақты шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға мемлекеттiк құпияларға рұқсат беру мүмкiн болмаған және ол орынсыз болған кезде келiсуден бас тартылған жағдайда мемлекеттiк органның басшысы заңнамада белгіленген тәртіппен шет мемлекеттiң уәкiлеттi органына Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беруге басқа адамдардың кандидатураларын ұсыну туралы хабарлама немесе азаматтығы жоқ адамға мемлекеттік құпияларға рұқсат беруден бас тарту туралы хабарлама жiбередi.

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника международной организации:
________________________________________________________________
2. Наименование международной организации: _______________________
3. Должность в международной организации: _________________________
4. Отчетный период: с ____________________ по _____________________
5. Наименование валюты (доллар США/евро): ________________________
№ п/п
Наименование выплат
Суммы выплат в международной организации
Примечание
1
2
3
4
1.
Размер заработной платы в международной организации за отчетный период (помесячно) с разбивкой на размеры должностного оклада и установленных выплат
2.
Расходы по перечню гарантированного объема неоплачиваемой медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования
3.
Транспортные расходы, связанные с направлением на работу в международную организацию при назначении на должность, возвращением сотрудника международной организации при окончании срока работы, предоставлением ежегодного оплачиваемого отпуска, со смертью одного из членов семьи
4.
Расходы по обучению детей, в том числе:
расходы по дошкольному воспитанию и обучению
расходы по начальному образованию
расходы по основному среднему образованию
расходы по общему среднему образованию
5.
Ежегодная денежная выплата стоимости представительской экипировки
6.

1. Халықаралық ұйым қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
_________________________________________________________
2. Халықаралық ұйымның атауы: _______________________
3. Халықаралық ұйымдағы лауазымы: _________________________
4. Есепті кезең: ____________________ бастап _____________________
дейін
5. Валюта атауы (АҚШ доллары/еуро): ________________________
Р/с №
Төлемдердің атауы
Халықаралық ұйымдағы төлемдер сомасы
Ескертпе
1
2
3
4
1.
Халықаралық ұйымдағы жалақының лауазымдық айлықақы мен белгіленген төлемдердің мөлшеріне бөлінген есепті кезеңдегі (ай сайынғы) мөлшері
2.
Ақы төленбейтін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесі бойынша шығыстар
3.
Халықаралық ұйымның қызметкері лауазымға тағайындалған кезде халықаралық ұйымға жұмысқа жіберуге, жұмыс мерзімі аяқталғаннан кейін қайтаруға, сондай-ақ жыл сайынғы ақы төленетін демалыс беруге, отбасы мүшелері бірінің қайтыс болуына байланысты көліктік шығыстар
4.
Балаларды оқыту бойынша шығыстар, оның ішінде:
мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша шығыстар
бастауыш білім беру бойынша шығыстар
негізгі орта білім беру бойынша шығыстар
жалпы орта білім беру бойынша шығыстар
5.
Өкілдік керек-жарақ құнының жыл сайынғы ақшалай төлемі
6.

Расходы на оплату аэропортовских, страховых и комиссионных сборов, а также за провоз багажа общим весом не более 80 (восемьдесят) килограммов, не считая веса ручной клади, на сотрудника международной организации и каждого сопровождающего члена семьи, но не более 240 (двести сорок) килограммов на семью, при следовании из Республики Казахстан в страну расположения международной организации и обратно (при завершении работы в международной организации)
Дополнительно при наступлении событий, предусмотренных пунктами 8, 9, 10, 11, 12 и 13 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О дипломатической службе Республики Казахстан"
7.
Всего:
Руководитель финансовой службы международной организации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Место печати
Примечание:
В случае, если средства по какому-либо из перечисленных выше расходов в международной
организации не выплачиваются отдельно и являются частью заработной платы, данная сумма также
отражается в справке отдельно.
Справка выдается не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до обращения сотрудника
международной организации за возмещением разницы в загранучреждение.
_________________________
Приложение 12
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан
и распоряжения Премьер-Министра
Республики Казахстан
Приложение 3
к Правилам выплаты денежной
компенсации и возмещения
разницы должностным лицам,
направленным на работу
в международные организации
от Республики Казахстан,
ранее занимавшим должности
персонала дипломатической
службы
Форма
Наименование загранучреждения Республики Казахстан
Заявка на выплаты

Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйым орналасқан елге және одан кері қарай (халықаралық ұйымдағы жұмысы аяқталған кезде) жол жүру кезінде әуежайлық, сақтандыру және комиссиялық алымдарды төлеуге, сондай-ақ қол жүгінің салмағын есептемегенде халықаралық ұйымның қызметкеріне және отбасының бірге жүретін әрбір мүшесіне жалпы салмағы 80 (сексен) килограмнан аспайтын, бірақ отбасына 240 (екі жүз қырық) килограмнан аспайтын багажды алып өтуге арналған шығыстар
"Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарында көзделген оқиғалар орын алған кезде қосымша
7.
Барлығы:
Халықаралық ұйымның қаржы қызметінің басшысы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Мөр орны
Ескертпе:
Егер халықаралық ұйымда жоғарыда аталған шығыстардың кез келгені бойынша қаражат бөлек төленбесе және жалақының бір бөлігі болып табылса, бұл сома анықтамада да жеке көрсетіледі.
Анықтаманың берілгеніне халықаралық ұйымның қызметкері шет елдегі мекемеге айырманы өтеу үшін жүгінгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен асып кетпеуге тиіс.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің кейбір
өкімдеріне енгізілетін өзгерістер
мен толықтыруларға
4-қосымша
Қазақстан Республикасынан
халықаралық ұйымдарға
жұмысқа жіберілген, бұрын
дипломатиялық қызмет
персоналы лауазымында болған
лауазымды адамдарға ақшалай
өтемақыны төлеу және
айырманы өтеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің атауы
Төлемдерге өтінім

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника международной
организации: _________________________________________________________
2. Наименование международной организации: _______________________
3. Должность в международной организации: _________________________
4. Отчетный период: с _________________ по ________________________
5. Приравненная должность в загранучреждении Республики Казахстан:
____________________________________________________________________

1. Халықаралық ұйым қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
_________________________________________________________
2. Халықаралық ұйымның атауы: _______________________
3. Халықаралық ұйымдағы лауазымы: _________________________
4. Есепті кезең: _________________ бастап ________________________ дейін
5. Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіндегі теңестірілген
лауазым: ___________________________________________________________

Дополнительно при наступлении событий, предусмотренных пунктами 8, 9, 10, 11, 12 и 13 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О дипломатической службе Республики Казахстан"
7.
Всего:
Руководитель загранучреждения Республики Казахстан
____________________________________________________________________
(подпись)
Бухгалтер загранучреждения Республики Казахстан
____________________________________________________________________
(подпись)
________________________
(печать, дата заполнения)
_________________________
Приложение 13
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся
в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
и распоряжения Премьер-Министра
Республики Казахстан
Приложение 11
к Правилам организации
и проведения призыва граждан
Республики Казахстан
на воинскую службу
Форма
Именной список граждан, призванных на срочную воинскую службу приказом
начальника Департамента по делам обороны (города) ____________________ (области)
№____ от "___" ___________ 20____ года и направленных в воинскую часть (учреждение)
_____________________________
№ п/п
ФИО
ИИН
Число, месяц, год рождения
Национальность
Образования
Каким управлением (отделом по делам обороны направлен
Приложение: выписки из карт профилактических прививок формы № 065/у; учетно-послужные карты; медицинские книжки; результаты психологического изучения.
Военные билеты
Выписки из карт профилактических прививок формы № 065/у
Учетно-послужные карты
Медицинские книжки
Результаты психологического изучения
(указывается количество документов)
Передал представителю воинской части
(учреждения)
___________________________________
__________________________________
__________________________________
__________________________________
(воинское звание, фамилия и инициалы) граждан, призванных на срочную воинскую службу в количестве ____ человек, документы к ним (согласно приложению) и индивидуальный рацион питания в полном объеме. Заместитель начальника Департамента по делам обороны (ведающего вопросами призывной работы) – начальник управления
______________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Принял согласно доверенности
№_____ от ______ 20__ г., выданной
_______________________________
_______________________________
______________________________
_______________________________
(должность, наименование воинской части (учреждения), воинское звание, фамилия и инициалы) граждан, призванных на срочную воинскую службу в количестве ___ человек, документы к ним (согласно приложению) и индивидуальный рацион питания в полном объеме, претензий не имею. Представитель войсковой части (учреждения):
______________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Начальник департамента по делам
обороны
__________________________________
(столицы, области, города
республиканского значения)
М.П.
__________________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия и инициалы)
Командир (начальник)
войсковой части (учреждения)
_______________________________
(номер воинской части или
наименование учреждения) М.П.
_______________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия и инициалы)
_________________________
Приложение 14
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан
и распоряжения Премьер-Министра
Республики Казахстан
Приложение 2
к Правилам передачи,
реализации,
утилизации и списания
имущества,
а также предоставления
в имущественный наем (аренду)
недвижимого имущества
специальных государственных органов
Республики Казахстан
Форма
__________________________________
(наименование учреждения)
Инспекторское свидетельство № ___выдано__________________________
____________________________________________________________________
(наименование государственного учреждения, которому выдано свидетельство) согласно
ходатайству __________________________________________________________
(указывается, кем представлялось ходатайство) от "____" ______ 20___года______на
списание следующего имущества:
№ п/п
Наименование имущества
Инвентарный/ номенклатурный номер
Единица измерения
Количество
Балансовая стоимость за единицу
Сумма
Причины утраты
_________________________________________________________ теңге.
(прописью)
Из общей суммы ущерба, нанесенного государству утратой материальных ценностей,
часть ущерба в сумме _________ теңге подлежит возмещению за счет виновных лиц, а
остальную часть в сумме _________теңге разрешается отнести за счет государства.
Приложение: ходатайство о выдаче инспекторского свидетельства и приложение
к нему на ___ листах.
________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица, выдавшего инспекторское свидетельство)
М.П. "____" __________ 20__г. проведено по бухгалтерскому учету:
Дебет
Кредит
Сумма
Главный бухгалтер _______________________________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
"____" ____________ 20___г.
_________________________
Приложение 15
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан
и распоряжения Премьер-Министра
Республики Казахстан
Приложение к Правилам
приватизации жилищ из
государственного жилищного
фонда
Типовой договор о приватизации жилища № __________
"__"________ 20__ год
__________________________________________________________________________
(наименование административно-территориальной единицы и населенного пункта)________
____________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа) в лице
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) именуемого в дальнейшем "Представитель
собственника", и гражданина Республики Казахстан _______________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) именуемого в дальнейшем "Приобретатель",
(именуемые в дальнейшем "Стороны") заключили настоящий договор о нижеследующем:

"Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарында көзделген оқиғалар басталған кезде қосымша
7.
Барлығы:
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің басшысы
_______________________________________________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің бухгалтері
_______________________________________________________________
(қолы)
________________________
(мөр, толтырылған күні)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің кейбір
өкімдеріне енгізілетін өзгерістер
мен толықтыруларға
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтарын әскери қызметке
шақыруды ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
_________________ облысы (қаласы) қорғаныс істері департаменті бастығының 20____жылғы "___" _________ №____ бұйрығымен мерзімді әскери қызметке шақырылған және _________________ әскери бөліміне (мекемесіне) жіберілген азаматтардың атаулы тізімі
Р/с
АӘТ
ЖСН
Туған жылы, күні, айы
Ұлты
Білімі
Қай қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) жіберді
1
2
3
4
5
6
7
Қосымша: № 065/у нысанындағы профилактикалық екпе картасынан үзінді; есепке алу-қызметтік карта; медициналық кітапша; психологиялық зерделеу нәтижесі.
Әскери билет
№ 065/у нысандағы профилактикалық екпе картасынан үзінді
Есепке алу-қызметтік карта
Медициналық кітапша
Психологиялық зерделеу нәтижесі
(құжаттар саны көрсетіледі)
Мерзімді әскери қызметке шақырылған саны _____ адамды, олардың құжаттарын (қосымшаға сәйкес) және жеке тамақтану рационын толық көлемде әскери бөлім (мекеме) өкіліне
_____________________________________
(әскери атағы, инициалы, тегі)
тапсырдым.
Қорғаныс істері департаменті бастығының орынбасары (әскерге шақыру жұмысы мәселелеріне жетекшілік ететін) – басқарма бастығы _____________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
___________________________________
(әскери бөлім (мекеме) атауы, лауазымы, әскери атағы, инициалы, тегі)
берген 20__ ж.___ №______ сенімхатқа сәйкес мерзімді әскери қызметке шақырылған саны _____ адамды, олардың құжаттарын (қосымшаға сәйкес) және жеке тамақтану рационын толық көлемде қабылдадым, шағымым жоқ.
Әскери бөлім (мекеме) өкілі
_____________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
_____________________________________
(астана, облысы, республикалық маңызы бар қала) қорғаныс істері департаментінің бастығы
М.О.
____________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
_____________________________________
(әскери бөлім нөмірі немесе мекеме атауы) әскери бөлімінің (мекемесінің) командирі (бастығы)
М.О.
____________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
_________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің кейбір
өкімдеріне енгізілетін өзгерістер
мен толықтыруларға 6-қосымша
Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан
берілетін тұрғын үйлерді
жекешелендiру қағидаларына
қосымша
Тұрғынжайды жекешелендіру туралы № ____ үлгі шарт
20__ жылғы "___" ____________
___________________________________________________ _________
(әкімшілік-аумақтық бірліктің және елді мекеннің атауы)
________________________________________________________атынан
(жергілікті атқарушы органның атауы) бұдан әрі "Меншік иесінің өкілі" деп аталатын
________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және бұдан әрі "Сатып алушы" деп аталатын
Қазақстан Республикасының азаматы __________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – "Тараптар" аталып) төмендегілер
туралы осы шартты жасасты.

Глава 1. Предмет договора
1.1. (Данный пункт заполняется при возмездном приобретении жилища).
1) Представитель собственника передает право собственности на жилище, а
Приобретатель и постоянно проживающие с ним члены семьи, в том числе временно
отсутствующие______________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов семьи) оплачивают стоимость жилища
до "__" ______________ 20__ года (в случае оплаты стоимости жилища в рассрочку оплата
производится по графику оплаты стоимости жилища согласно приложению к настоящему
договору) и приобретают в общую совместную собственность жилище, находящееся по
адресу:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________;
2) жилище состоит из:
общая площадь _____________ м2, в том числе жилая ___________ м2, нежилая
____________ м2;
3) с приобретением жилища в собственность к Приобретателю переходит доля
в общем имуществе объекта кондоминиума;
4) стоимость жилища установлена в сумме ______________________теңге;
(цифрами и прописью)
5) Приобретатель в течение тридцати календарных дней производит оплату стоимости
жилища в сумме:
__________________________________________________________теңге,
(цифрами и прописью)
что подтверждается документом _____________________________________________
(квитанция, счет-фактура или чек об оплате)
от "__" ______ 20__ года № _____, либо оплачивает стоимость жилища в рассрочку сроком
на ____ лет по графику оплаты стоимости жилища согласно приложению к настоящему
договору;
6) право собственности на жилище возникает с момента его регистрации
в регистрирующем органе.
Основанием для возникновения права собственности на жилище является полная
оплата стоимости жилища, указанной в подпункте 4) настоящего пункта.
1.2. (Данный пункт заполняется при безвозмездной передаче жилища).
1) Представитель собственника передает право собственности на жилище, а
Приобретатель и постоянно проживающие с ним члены семьи, в том числе временно
отсутствующие __________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) членов семьи) приобретают в общую
совместную собственность жилище, находящееся адресу:
_______________________________________________________________;

1-тарау. Шарттың мәні
1.1. (Бұл тармақ тұрғынжайды оның құнын өтеп алған жағдайда толтырылады).
1) мына мекенжай бойынша орналасқан:
______________________________________________________________
____________________________________________________ тұрғынжайға меншік
құқығын Меншік иесінің өкілі береді, ал Сатып алушы және онымен үнемі бiрге
тұратын, оның ішінде уақытша тұрмайтын отбасы мүшелерi
____________________________________________________________
(отбасы мүшелерінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) оның құнын
20__ жылғы "___" _________ дейін төлейді (тұрғынжай құны бөліп төленген
жағдайда төлем осы шартқа қосымшаға сәйкес тұрғынжай құнын төлеу графигі
бойынша жүргізіледі) және оны бірлескен ортақ меншікке алады;
2) тұрғынжай:
жалпы ауданы ___ м2, оның ішінде тұрғын ауданы __ м2, тұрғын емес ауданы _м2;
3) тұрғынжайды меншігіне алған соң кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіндегі
үлес Сатып алушыға өтеді;
4) тұрғынжай құны ________________________ теңге сомасында деп белгіленеді;
(цифрлармен және жазумен)
5) Сатып алушы тұрғынжай құнын _____________________ теңге сомасында
(цифрлармен және жазумен) күнтізбелік отыз күн ішінде төлейді,
бұл 20__ жылғы "__" _____ № ____ ______________________________________
(түбіртек, шот-фактура немесе төлем туралы чек) құжатпен расталады не осы шартқа
қосымшаға сәйкес тұрғынжай құнын төлеу графигі бойынша тұрғынжай құнын
_______ жылға дейінгі мерзіммен бөліп төлейді;
6) тұрғынжайға меншiк құқығы ол тіркеу органында тіркелген күнінен бастап
туындайды.
Осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген тұрғынжай құнының толық төленуі
тұрғынжайға меншiк құқығының туындауы үшін негіз болып табылады.
1.2. (Бұл тармақ тұрғынжай өтеусіз берілген жағдайда толтырылады).
1) мына мекенжай бойынша орналасқан: ______________ тұрғынжайға меншік
құқығын Меншік иесінің өкілі береді, ал Сатып алушы және онымен үнемі бiрге
тұратын, оның ішінде уақытша тұрмайтын отбасы мүшелері
_________________________________________________________________
(отбасы мүшелерінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) ортақ бірлескен жеке
меншікке алады;

2) жилище состоит из:
общая площадь __________________________________ м2, в том числе жилая
_______________ м2, нежилая __________________ м2;
3) с приобретением жилища в собственность к Приобретателю переходит доля
в общем имуществе объекта кондоминиума;
4) стоимость жилища установлена в сумме ______________________теңге;
(цифрами и прописью)
5) право собственности на жилище возникает с момента его регистрации
в регистрирующем органе.
Основанием для возникновения права собственности на жилище является подписание
Сторонами настоящего договора.
Глава 2. Права и обязанности Сторон
2.1. Представитель собственника вправе:
1) расторгнуть настоящий договор в одностороннем порядке в случае неуплаты
Приобретателем стоимости жилища по графику оплаты в течение шести месяцев подряд, за
исключением случаев наступления обстоятельств форс-мажора, то есть обстоятельств
непреодолимой силы (стихийное бедствие или иные обстоятельства, которые невозможно
предусмотреть или предотвратить), а также военных действий;
2) осуществлять контроль за своевременностью и полнотой перечисления платы
по настоящему договору.
2.2. Приобретатель вправе:
1) приватизировать жилище с полной оплатой стоимости жилища либо в рассрочку
сроком до ___________ лет при возмездном приобретении жилища;
(указывается срок рассрочки)
2) досрочно погасить стоимость приватизируемого жилища при возмездном
приобретении жилища в рассрочку;
3) расторгнуть настоящий договор по своей инициативе с возмещением
представителю собственника суммы оплаты за пользование жилищем из государственного
жилищного фонда за время между заключением договора о приватизации жилища и до его
расторжения.
2.3. Представитель собственника обязан:
1) принять оплату стоимости жилища по настоящему договору, в том числе в порядке
рассрочки до ____________ лет;
(указывается срок рассрочки)
2) при расторжении договора о приватизации жилища, предусматривающего оплату
стоимости жилища в рассрочку, возвратить гражданам Республики Казахстан,
приватизирующим жилище, сумму, внесенную для погашения стоимости жилища, за
вычетом суммы оплаты за пользование жилищем из государственного жилищного фонда за
время между заключением договора о приватизации жилища и до его расторжения;
3) передать в собственность Приобретателя занимаемое им жилище из
государственного жилищного фонда при полной оплате стоимости жилища (при возмездном
приобретении жилища);
4) передать в собственность Приобретателя занимаемое им жилище из
государственного жилищного фонда (при безвозмездном приобретении жилища).

2) тұрғынжай: жалпы ауданы _______ м2, оның ішінде тұрғын ауданы _______ м2,
тұрғын емес ауданы _____________ м2;
3) тұрғынжайды меншігіне алған соң кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіндегі үлес
Сатып алушыға өтеді;
4) тұрғынжай құны _____________________ теңге (цифрлармен және жазумен)
сомасында белгіленеді;
5) тұрғынжайға меншiк құқығы ол тіркеу органында тіркелген күнінен бастап пайда
болады. Осы Шартқа Тараптардың қол қоюы тұрғынжайға меншік құқығының пайда
болуына негіз болып табылады.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Меншік иесінің өкілі:
1) форс-мажорлық мән-жайлар туындаған жағдайларды, яғни еңсерілмейтін күш жағдайларын (дүлей апаттар немесе болжап білу немесе алдын алу мүмкін емес өзге жағдайлар), сондай-ақ ұрыс қимылдарын қоспағанда, өтініш беруші тұрғынжайдың құнын төлем графигі бойынша төлемеген жағдайда жергілікті атқарушы орган тұрғынжайды жекешелендіру туралы шартты біржақты тәртіппен бұзады, оны бұзғанға дейін өтініш берушіні кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын хабардар етеді;
2) осы шарт бойынша төлемнің уақтылы және толық аударылуын бақылауды жүзеге асыруға құқылы.
2.2. Сатып алушы:
1) тұрғынжайдың толық құнын төлеп не тұрғынжайды оның құнын өтеп алатын болса, ________________________________________жыл мерзімге дейін бөліп төлеу арқылы жекешелендіруге; (бөліп төлеу мерзімі көрсетіледі)
2) тұрғынжай оның құны бөліп төлеу арқылы өтеліп алынатын болса, жекешелендірілетін тұрғынжай құнын мерзімінен бұрын өтеуге;
3) мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды пайдаланғаны үшін Меншік иесінің өкіліне тұрғынжайды жекешелендіру туралы шарт жасалған және ол бұзылғанға дейінгі уақыт аралығындағы төлем сомасын өтеп, өз бастамасымен осы шартты бұзуға құқылы.
2.3. Меншік иесінің өкілі: 1) осы шарт бойынша, оның ішінде _________________ жылға дейін бөліп (бөліп төлеу мерзімі) төлеу тәртібімен тұрғынжай құнының төлемін қабылдауға;
2) тұрғынжайды жекешелендіру туралы тұрғынжай құнын бөліп төлеу көзделетін шарт бұзылатын болса, тұрғынжайды жекешелендіру туралы шарт жасалған және ол бұзылғанға дейінгі уақыт аралығында мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды пайдаланғаны үшін төленетін соманы шегеріп, тұрғынжай құнын өтеу үшін енгізілген соманы тұрғынжайды жекешелендіретін Қазақстан Республикасының азаматтарына қайтаруға;
3) тұрғынжайдың құны толық төленетін болса, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген, Сатып алушы тұрып жатқан тұрғынжайды оның меншігіне беруге (тұрғынжай оның құны өтеліп Сатып алынатын болса);
4) мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген, Сатып алушы тұрып жатқан тұрғынжайды оның меншігіне беруге (тұрғын үй өтеусіз алынатын болса) міндетті.

Информация о ходе выполнения Плана законопроектных работ Правительства на 202_ год, подготовке приоритетных проектов законов, а также проектов законов, вытекающих из поручений Президента, Администрации Президента и Премьер-Министра, прохождении проектов законов в Правительстве и Курултае по состоянию на ______ 202_ г.
1. Информация об исполнении Плана законопроектных работ Правительства на текущий год включает:
1) наименование проектов законов, предусмотренных в Плане законопроектных работ Правительства (пункт, государственный орган-разработчик, сроки внесения в Министерство юстиции, Правительство и Курултай, ход исполнения);
2) наименование проектов законов, направленных в Курултай (пункт, государственный орган-разработчик, дата, номер постановления Правительства о внесении в Курултай);
3) наименование законов, подписанных Президентом Республики Казахстан (государственный орган-разработчик, дата подписания).
2. Информация по приоритетным проектам законов (представляется с момента определения Главой государства проектов законов приоритетными) включает:
1) поручение Президента Республики Казахстан (форма поручения, дата и номер документа);
2) ход исполнения (наименование проекта закона, пункт, государственный орган-разработчик, срок внесения в Курултай);
3) наименование проектов законов, направленных в Курултай (пункт, государственный орган-разработчик, форма завершения, срок исполнения);
4) наименование законов, подписанных Президентом Республики Казахстан (государственный орган-разработчик, дата подписания).
3. Информация по проектам законов, вытекающим из поручений Президента Республики Казахстан, Администрации Президента и Премьер-Министра, включает:
1) поручения Президента Республики Казахстан, Администрации Президента и Премьер-Министра (форма поручения, дата и номер документа) с указанием количества мероприятий, предусматривающих разработку и (или) принятие проектов законов (поправок), из них:
разработаны (наименование проекта закона, пункт, государственный орган-разработчик, форма завершения, срок исполнения);
на исполнении (наименование проекта закона, пункт, государственный орган-разработчик, форма завершения, срок исполнения);
направлены в Курултай (наименование проекта закона, пункт, государственный орган-разработчик, форма завершения, срок исполнения, ход исполнения в Курултае);
2) наименование законов, подписанных Президентом Республики Казахстан (государственный орган-разработчик, дата подписания).
_________________________
Приложение 25
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
и распоряжения Премьер-Министра
Республики Казахстан
Приложение 6
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Замечания согласующего государственного органа к проекту закона Республики Казахстан
№ структурного элемента проекта закона
Редакция проекта закона
Редакция проекта закона, предлагаемая согласующим государственным органом
Обоснование государственного органа-разработчика
Обоснование согласующего государственного органа
1
2
3
4
5
Подписи первых руководителей государственных органов или уполномоченных ими должностных лиц
_________________________
Приложение 26
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан
и распоряжения Премьер-Министра
Республики Казахстан
Приложение 7
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
СПРАВОЧНЫЙ ЛИСТ
к проекту закона Республики Казахстан
1.
Инициатор проекта закона (полное наименование органа)
2.
Состав рабочей группы по подготовке проекта закона
3.
Головной комитет по проекту закона
4.
Дата регистрации проекта закона в Курултае Республики Казахстан
5.
*Заключения по проекту закона постоянных комитетов Курултая Республики Казахстан
6.
*Научная экспертиза проекта закона
*Принятые и непринятые замечания заключения научной экспертизы
*Обоснования причин непринятия замечаний заключения научной экспертизы
7.
*Экспертные заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, членов экспертных советов
*Принятые и непринятые замечания экспертных заключений Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, членов экспертных советов
*Обоснования причин непринятия замечаний заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, членов экспертных советов
8.
Информация о результатах проведения анализа регуляторного воздействия (при наличии)
9.
*Изменения и дополнения, вносимые в процессе доработки проекта закона
10.
Кому поручено выступить с докладом по проекту закона
11.
Наличие альтернативных проектов
12.
Дата рассмотрения проекта закона Курултаем Республики Казахстан в первом чтении и его результаты
13.
Головной комитет (комиссия), другой орган, которому поручены доработка проекта закона и подготовка его ко второму чтению
14.
Вынесение проекта закона на народное обсуждение и его сроки
15.
Заключение по проекту закона Комитета (перед вторым чтением)
16.
Дата рассмотрения проекта закона Курултаем Республики Казахстан во втором чтении и его результаты
17.
Дата рассмотрения проекта закона Курултаем Республики Казахстан в третьем чтении и его результаты
18.
Время вступления закона в силу
19.
Прочие условия
_________________________
Приложение 27
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан и распоряжения
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Приложение 8
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Персональный состав лиц, ответственных за сопровождение проекта закона в Курултае Республики Казахстан
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии) лица, ответственного за сопровождение проекта закона в Курултае Республики Казахстан
Должность лица, ответственного за сопровождение проекта закона в Курултае Республики Казахстан
Рабочие группы
1.
директор Департамента или председатель Комитета
2.
директор Департамента или председатель Комитета
...
Заседания головного комитета
1.
заместитель первого руководителя
2.
заместитель первого руководителя
...
Пленарные заседания
1.
первый руководитель центрального государственного органа
2.
первый руководитель центрального государственного органа
3.
первый руководитель центрального государственного органа
_________________________
Приложение 28
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан
и распоряжения Премьер-Министра
Республики Казахстан
Приложение 9
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Курултай Республики Казахстан
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Правительства Республики Казахстан по проекту Закона Республики Казахстан
"_____________________________________", инициированному
депутатами Курултая Республики Казахстан/Қазақстан Халық Кеңесі
Правительство Республики Казахстан, рассмотрев проект Закона Республики Казахстан "____________________________", инициированный депутатами Курултая Республики Казахстан/Қазақстан Халық Кеңесі, сообщает следующее.

Үкіметтің 202 жылға арналған заң жобалау жұмыстары жоспарының орындалу барысы, басым заңдардың жобаларын, сондай-ақ Президенттің, Президент Әкімшілігінің және Премьер-Министрдің тапсырмаларынан туындайтын заңдардың жобаларын дайындау, заңдар жобаларының Үкіметте және Құрылтайда өтуі туралы 202_ ж. ______ жағдай бойынша ақпарат
1. Үкіметтің ағымдағы жылға арналған заң жобалау жұмыстары жоспарының орындалуы туралы ақпарат мыналарды қамтиды:
1) Үкіметтің заң жобалау жұмыстарының жоспарында көзделген заң жобаларының атауы (тармақ, әзірлеуші мемлекеттік орган, Әділет министрлігіне, Үкіметке және Құрылтайға енгізу мерзімі, орындалу барысы);
2) Құрылтайға жіберілген заң жобаларының атауы (тармақ, әзірлеуші мемлекеттік орган, Үкіметтің Құрылтайға енгізу туралы қаулысының күні, нөмірі);
3) Қазақстан Республикасының Президенті қол қойған заңдардың атауы (әзірлеуші мемлекеттік орган, қол қойылған күн).
2. Басым заңдардың жобалары бойынша ақпарат (Мемлекет басшысы заңдардың жобаларын басым деп айқындаған кезден бастап ұсынылады) мыналарды қамтиды:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы (тапсырманың нысаны, құжаттың нөмірі мен күні);
2) орындалу барысы (заң жобасының атауы, тармақ, әзірлеуші мемлекеттік орган, Құрылтайға енгізу мерзімі);
3) Құрылтайға жіберілген заң жобаларының атауы (тармақ, әзірлеуші мемлекеттік орган, аяқталу нысаны, орындау мерзімі);
4) Қазақстан Республикасының Президенті қол қойған заңдардың атауы (әзірлеуші мемлекеттік орган, қол қойылған күн).
3. Қазақстан Республикасы Президентінің, Президент Әкімшілігінің және Премьер-Министрдің тапсырмаларынан туындайтын заңдардың жобалары бойынша ақпарат мыналарды қамтиды:
1) заңдардың жобаларын (түзетулерді) әзірлеуді және/немесе қабылдауды көздейтін іс-шаралар саны көрсетілген Қазақстан Республикасы Президентінің, Президент Әкімшілігінің және Премьер-Министрдің тапсырмалары (тапсырманың нысаны, құжаттың күні мен нөмірі), олардың ішінде:
әзірленгені (заң жобасының атауы, тармақ, әзірлеуші мемлекеттік орган, аяқталу нысаны, орындау мерзімі);
орындалуда (заң жобасының атауы, тармақ, әзірлеуші мемлекеттік орган, аяқталу нысаны, орындау мерзімі);
Құрылтайға жіберілгені (заң жобасының атауы, тармақ, әзірлеуші мемлекеттік орган, аяқталу нысаны, орындау мерзімі, Құрылтайда орындалу барысы).
2) Қазақстан Республикасының Президенті қол қойған заңдардың атауы (әзірлеуші мемлекеттік орган, қол қойылған күн).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің кейбір
өкімдеріне енгізілетін өзгерістер
мен толықтыруларға
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
6-қосымша
Келісуші мемлекеттік органның Қазақстан Республикасы заңының жобасына ескертулері
Заң жобасы құрылымдық элементінің №
Заң жобасының редакциясы
Заң жобасын келісуші мемлекеттік орган ұсынатын редакциясы
Әзірлеуші мемлекеттік органның негіздемесі
Келісуші мемлекеттік органның негіздемесі
1
2
3
4
5
Мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының немесе олар уәкілеттік берген лауазымды тұлғалардың қолдары
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
және Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің кейбір
өкімдеріне енгізілетін өзгерістер
мен толықтыруларға
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
7-қосымша
Қазақстан Республикасы Заңының жобасына АНЫҚТАМА ПАРАҚ
1.
Заң жобасының бастамашысы (органның толық атауы)
2.
Заң жобасын дайындау жөніндегі жұмыс тобының құрамы
3.
Заң жобасы бойынша бас комитет
4.
Заң жобасының Қазақстан Республикасының Құрылтайында тіркелген күні
5.
*Қазақстан Республикасы Құрылтайының тұрақты комитеттерінің заң жобасы бойынша қорытындылары
6.
*Заң жобасының ғылыми сараптамасы
*Ғылыми сараптама қорытындысының қабылданған және қабылданбаған ескертулері
*Ғылыми сараптама қорытындысының ескертулерін қабылдамау себептерінің негіздемесі
7.
*Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, сараптамалық кеңестер мүшелерінің сараптамалық қорытындылары
*Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, сараптамалық кеңестер мүшелерінің сараптамалық қорытындыларының қабылданған және қабылданбаған ескертулері
*Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, сараптамалық кеңестер мүшелерінің сараптамалық қорытындысының ескертулерін қабылдамау себептерінің негіздемесі
8.
Реттеушілік әсерге талдау жүргізу нәтижелері туралы ақпарат (бар болса)
9.
*Заң жобасын пысықтау процесінде енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
10.
Заң жобасы бойынша баяндама жасау кімге тапсырылды
11.
Балама жобалардың бар-жоғы
12.
Қазақстан Республикасы Құрылтайының заң жобасын бірінші оқылымда қараған күні және оның нәтижелері
13.
Заң жобасын пысықтау және оны екінші оқылымға дайындау тапсырылған бас комитет (комиссия), басқа орган
14.
Заң жобасын халық талқылауына шығару және оның мерзімдері
15.
Комитеттің заң жобасы бойынша қорытындысы (екінші оқылымның алдында)
16.
Қазақстан Республикасы Құрылтайының заң жобасын екінші оқылымда қараған күні және оның нәтижелері
17.
Заңның күшіне енетін уақыты
18.
Өзге де шарттар
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
және Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің кейбір
өкімдеріне енгізілетін өзгерістер
мен толықтыруларға
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
8-қосымша
Қазақстан Республикасының Құрылтайында заң жобасын сүйемелдеуге жауапты тұлғалардың дербес құрамы
Р\с
Қазақстан Республикасының Құрылтайында заң жобасын сүйемелдеуге жауапты тұлғаның Т.А.Ә. (бар болса)
Қазақстан Республикасының Құрылтайында заң жобасын сүйемелдеуге жауапты тұлғаның лауазымы
Жұмыс топтары
1.
- Департамент директоры немесе Комитет төрағасы
2.
- Департамент директоры немесе Комитет төрағасы
...
Бас комитеттердің отырыстары
1.
- бірінші басшының орынбасары
2.
- бірінші басшының орынбасары
...
Жалпы отырыстар
1.
- орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы
2.
- орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы
3.
- орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің кейбір
өкімдеріне енгізілетін өзгерістер
мен толықтыруларға
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің регламентіне
9-қосымша
Қазақстан Республикасының
Құрылтайы
Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары/Қазақстан Халық Кеңесі бастама жасаған "_____________" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің ҚОРЫТЫНДЫСЫ
Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары/Қазақстан Халық Кеңесі бастама жасаған "______________________________" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын қарап, Қазақстан Республикасының Үкіметі мынаны хабарлайды.