Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, байланыс және банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 16 қаңтардағы № 259-VIII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (Жалпы бөлім):
1) 3-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банктер мен астық қабылдау кәсіпорындарының құрылуына, қайта ұйымдастырылуына, банкроттығына және таратылуына, банк қызметiн бақылау мен оны аудиторлық тексеруге, астық қабылдау кәсіпорындарының қызметiн бақылауға, банк қызметін лицензиялауға, банктерді реттеуге, банк лицензиясынан айыру салдарының туындауына, астық қабылдау кәсiпорындарының қойма куәлiктерiмен жасалатын операцияларды жүзеге асыруға байланысты қатынастар банк қызметiн және астық қабылдау кәсiпорындарының қызметiн реттейтiн заңнамалық актiлерге қайшы келмейтiн бөлiгiнде осы Кодекспен реттеледi.";
2) 128-1-баптың 1-тармағы:
"туынды қаржы құралдары" деген сөздерден кейін ", цифрлық қаржы активтері" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қаржы құралы "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ережелеріне сәйкес электрондық-цифрлық нысанда шығарылуы мүмкін.";
3) 129-баптың 3-тармағының үшінші бөлігі "(электрондық жазбалар жиынтығы түрiнде)" деген сөздерден кейін ", оның ішінде электрондық-цифрлық нысанда" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (ерекше бөлім):
1) 406-бапта:
2-тармақ "құндылықтарды" деген сөзден кейін "және цифрлық қаржы активтерін" деген сөздермен толықтырылсын;
2-1-тармақтағы "Ислам банкінің банк қызметін жүзеге асыруы" деген сөздер "Исламдық банк операцияларын жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 727-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыру кезінде жасалған банктік қарыз шарты бойынша ақша қарызы мерзімділік және қайтарымдылық шарттарымен және ақшаны пайдаланғаны үшін сыйақы алмай жүзеге асырылады.";
3) 740-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі 10) тармақшасындағы "ақшаға тыйым салуға жол берілмейді." деген сөздер "ақшаға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша есеп айырысулардың аяқталуын қамтамасыз етуге арналған, орталық депозитарийдегі және (немесе) клирингтік ұйымдағы банктердің ақшасына және (немесе) бағалы қағаздарына тыйым салуға жол берілмейді.";

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, связи и банкротства
Закон Республики Казахстан от 16 января 2026 года № 259-VIII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст.2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года:
1) часть первую пункта 3 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"3. Отношения, связанные с созданием, реорганизацией, банкротством и ликвидацией банков и хлебоприемных предприятий, контролем за банковской деятельностью и ее аудиторской проверкой, контролем за деятельностью хлебоприемных предприятий, лицензированием банковской деятельности, урегулированием банков, наступлением последствий лишения банковской лицензии, осуществлением операций со складскими свидетельствами хлебоприемных предприятий, регулируются настоящим Кодексом в части, не противоречащей законодательным актам, регулирующим банковскую деятельность и деятельность хлебоприемных предприятий.";
2) пункт 1 статьи 128-1:
после слов "производные финансовые инструменты" дополнить словами ", цифровые финансовые активы";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Финансовый инструмент может быть выпущен в электронно-цифровой форме в соответствии с положениями Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан".";
3) часть третью пункта 3 статьи 129 дополнить словами ", в том числе в электронно-цифровой форме".
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года:
1) в статье 406:
пункт 2 после слова "ценностей" дополнить словами "и цифровых финансовых активов";
в пункте 2-1 слова "исламским банком при осуществлении им банковской деятельности" заменить словами "при осуществлении исламских банковских операций";
2) пункт 1-1 статьи 727 изложить в следующей редакции:
"1-1. По договору банковского займа, заключенному при осуществлении исламской банковской операции, заем денег осуществляется на условиях срочности и возвратности и без взимания вознаграждения за пользование деньгами.";
3) часть третью пункта 1 статьи 740 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) на деньги и (или) ценные бумаги банков в центральном депозитарии и (или) клиринговой организации, предназначенные для обеспечения завершенности расчетов по межбанковским платежам и (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек.";

4) 741-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5-4) тармақшамен толықтырылсын:
"5-4) Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша есеп айырысулардың аяқталуын қамтамасыз етуге арналған, орталық депозитарийдегі және (немесе) клирингтік ұйымдағы банктердің ақшасына және (немесе) бағалы қағаздарына;";
5) 751-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ағымдағы банктік шотта орналастырылған ақшаны пайдаланғаны үшін сыйақы мөлшері жылдық бір пайыздан аспауға тиіс.";
6) 754-баптың 1-тармағындағы және 755-баптағы "тапсырмасы", "тапсырмасын" деген сөздер тиісінше "нұсқауы", "нұсқауын" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 759-баптың 2-1-тармағындағы "төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызылған банкті реттеу шаралары" деген сөздер "реттеу құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 760-баптың 3-тармағындағы "төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызылған банкті реттеу шаралары" деген сөздер "реттеу құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 765-баптың 7-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру режимі немесе банкті реттеу режимі кезеңінде не банкті лицензиясынан айыру кезінде "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша және тәртіппен тоқтатыла тұруы мүмкін.";
10) 830-баптың 4-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Сақтандыру құпиясы қаржы омбудсманына өзінің қарауындағы жеке және заңды тұлғалардың сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды реттеу жөніндегі жолданымдары бойынша ашылуы мүмкін.";
11) 839-бапта:
7-тармақтағы "келіспеушіліктерді реттеу үшін сақтандыру омбудсманына" деген сөздер "дауларды реттеу үшін қаржы омбудсманына" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтағы "сақтандыру омбудсманы" деген сөздер "қаржы омбудсманы" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 840-баптың 2-тармағы "ережелерді" деген сөзден кейін ", сондай-ақ "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарды" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 842-баптың 2-тармағында:
екінші бөлік "сақтандыру шартынан" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген сақтандыру шартынан" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтанушы-жеке тұлға осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген мерзім шегінде қарыз шартына байланысты сақтандыру шартынан бас тартқан кезде қарыз беруші қарыз шарты бойынша талаптарды осы шарт бойынша сыйақы мөлшерлемесі және (немесе) оған байланысты комиссия бөлігінде қайта қарауға құқылы. Қайта қарау нәтижелері бойынша қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері (комиссия мөлшері) сақтандыру шартын жасасу талабынсыз осындай қарыз шартын жасасқан күні қолданыста болған сыйақы мөлшерлемесінен (комиссиядан) аспауға тиіс.";
үшінші бөлік "(сақтандыру жарналарын)" деген сөздерден кейін "сақтанушы-жеке тұлғадан сақтандыру шартын бұзу туралы өтінішті алған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде" деген сөздермен толықтырылсын.

4) часть вторую статьи 741 дополнить подпунктом 5-4) следующего содержания:
"5-4) на деньги и (или) ценные бумаги банков в центральном депозитарии и (или) клиринговой организации, предназначенные для обеспечения завершенности расчетов по межбанковским платежам и (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек;";
5) часть вторую статьи 751 изложить в следующей редакции:
"Размер вознаграждения за пользование деньгами, размещенными на текущем банковском счете, не может превышать одного процента годовых.";
6) в пункте 1 статьи 754 и статье 755 слова "поручению", "поручение" заменить соответственно словами "указанию", "указание";
7) в пункте 2-1 статьи 759 слова "мер по урегулированию банка, отнесенного к категории неплатежеспособных банков," заменить словами "инструментов урегулирования";
8) в пункте 3 статьи 760 слова "мер по урегулированию банка, отнесенного к категории неплатежеспособных банков," заменить словами "инструментов урегулирования";
9) подпункт 2) пункта 7 статьи 765 изложить в следующей редакции:
"2) предусмотренным Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", на период режима восстановления финансовой устойчивости или режима урегулирования банка либо при лишении банка лицензии.";
10) пункт 4-1 статьи 830 изложить в следующей редакции:
"4-1. Тайна страхования может быть раскрыта финансовому омбудсману по находящимся у него на рассмотрении обращениям физических и юридических лиц по урегулированию споров, возникающих из договоров страхования.";
11) в статье 839:
в пункте 7 слова "страховому омбудсману для урегулирования разногласий" заменить словами "финансовому омбудсману для урегулирования споров";
в пункте 8 слова "страховым омбудсманом" заменить словами "финансовым омбудсманом";
12) пункт 2 статьи 840 дополнить словами ", а также требований, установленных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";
13) в пункте 2 статьи 842:
часть вторую после слов "Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" дополнить словами ", а также договора страхования, указанного в части третьей настоящего пункта,";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При отказе страхователя – физического лица от договора страхования, связанного с договором займа, в пределах срока, предусмотренного частью второй настоящего пункта, займодатель вправе пересмотреть условия по договору займа в части ставки вознаграждения по данному договору и (или) связанной с ним комиссии. Размер ставки вознаграждения (размер комиссии) по договору займа по результатам пересмотра не может превышать ставку вознаграждения (комиссию), действовавшую на дату заключения такого договора займа без условия заключения договора страхования.";
часть третью после слов "страховщик обязан" дополнить словами "в течение пяти рабочих дней с момента получения заявления о расторжении договора страхования от страхователя – физического лица".

3. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
92-баптың 6-тармағының бірінші және үшінші бөліктеріндегі "61-4-бабының 8-тармағында" деген сөздер "132-бабының 2-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 82-баптың 3-тармағы екінші бөлігінің 3) тармақшасы "кіретін тұлғалардың" деген сөздерден кейін ", "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлерін қоспағанда, цифрлық активтер қызметтері провайдерлерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 129-баптың 11-тармағы "қаржы ұйымдарын," деген сөздерден кейін "микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдарды, коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдарды," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 139-бап мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге, төлем жүйелерінің операторлары мен операциялық орталықтарына және Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасы саласында;";
4) 283-1-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) цифрлық қаржы активтерінің айналымына (айналысына) байланысты қызмет.".
5. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне:
1) 27-баптың 1-1-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Мамандандырылған ауданаралық экономикалық соттар дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың берешегін қайта құрылымдау, оларды оңалту және олардың банкроттығы, сондай-ақ оларды банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы істерді де қарайды.";
2) 155-баптың екінші бөлігінің бірінші және екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Реттеу режиміндегі банкке қатысты талап қоюды қамтамасыз ету шараларын қабылдауға жол берілмейді.
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өз құзыреті шегінде қабылдаған, қаржы нарығындағы қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиялардың және (немесе) оларға қосымшалардың қолданысын тоқтата тұру және (немесе) олардан айыру жөніндегі дау айтылып отырған құқықтық актінің, оның жазбаша нұсқамаларының, сондай-ақ қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өз құзыреті шегінде қабылдаған, қадағалап ден қою шараларын (қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шараларынан басқа) қолдану жөніндегі, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына күшейтілген қадағалау, қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимдерін қолдану туралы, банкке реттеу режимін және реттеу құралдарын қолдану туралы дау айтылатын құқықтық актінің қолданысын тоқтата тұруға қатысты талап қоюды қамтамасыз ету шараларын қабылдауға жол берілмейді.";

3. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
в частях первой и третьей пункта 6 статьи 92 слова "пункте 8 статьи 61-4" заменить словами "пункте 2 статьи 132".
4. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) подпункт 3) части второй пункта 3 статьи 82 после слов "банковских конгломератов," дополнить словами "провайдеров услуг цифровых активов, за исключением провайдеров услуг цифровых активов – участников Международного финансового центра "Астана",";
2) пункт 11 статьи 129 после слов "финансовых организаций," дополнить словами "саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности, саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности,";
3) статью 139 дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) за поставщиками платежных услуг, операторами и операционными центрами платежных систем и в области законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах;";
4) пункт 5 статьи 283-1 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) деятельность, связанная с оборотом (обращением) цифровых финансовых активов.".
5. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года:
1) часть 1-1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"1-1. Специализированные межрайонные экономические суды также рассматривают дела о реструктуризации задолженности, реабилитации и банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, а также их ликвидации без возбуждения процедуры банкротства.";
2) абзацы первый и второй части второй статьи 155 изложить в следующей редакции:
"2. Не допускается принятие мер к обеспечению иска в отношении банка, находящегося в режиме урегулирования.
Не допускается принятие мер к обеспечению иска в отношении приостановления действия оспариваемого правового акта, принятого уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или Национальным Банком Республики Казахстан в пределах своей компетенции, по приостановлению действия и (или) лишению лицензий и (или) приложений к ним на осуществление деятельности на финансовом рынке, его письменных предписаний, а также оспариваемого правового акта, принятого уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или Национальным Банком Республики Казахстан в пределах своей компетенции, по применению мер надзорного реагирования (кроме рекомендательных мер надзорного реагирования), о применении к банку, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан режимов усиленного надзора, восстановления финансовой устойчивости, о применении к банку режима урегулирования и инструментов урегулирования в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".";

3) 156-баптың бірінші бөлігінде:
1) тармақшаның екінші абзацы "шоттарындағы ақшаға" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша есеп айырысулардың аяқталуын қамтамасыз етуге арналған, орталық депозитарийдегі және (немесе) клирингтік ұйымдағы банктердің ақшасына және (немесе) бағалы қағаздарына" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттік органның, жергілікті өзін-өзі басқару органының дау айтылып отырған құқықтық актісінің (қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өз құзыреті шегінде қабылдаған, қаржы нарығындағы қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиялардың және (немесе) оларға қосымшалардың қолданысын тоқтата тұру және (немесе) олардан айыру жөніндегі құқықтық актіні, оның жазбаша нұсқамаларын, сондай-ақ қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өз құзыреті шегінде қабылдаған, қадағалап ден қою шараларын (қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шараларынан басқа) қолдану жөніндегі, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына күшейтілген қадағалау, қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимдерін қолдану туралы, банкке реттеу режимін және реттеу құралдарын қолдану туралы құқықтық актіні қоспағанда) қолданысын тоқтата тұру;";
4) 160-баптың үшінші бөлігі алып тасталсын;
5) 240-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
6) 243-баптың 6) тармақшасы алып тасталсын;
7) 302-баптың бірінші бөлігінің 9) тармақшасы алып тасталсын;
8) 41-тарау алып тасталсын.
6. 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне:
1) 69-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацында:
"сондай-ақ" деген сөз алып тасталсын;
"шарттарды есептік тіркеуді жүзеге асыру, шетелдік банктердегі шоттар және осындай шоттарды есептік тіркеу туралы хабардар ету" деген сөздер "шарттарға есептік нөмірлер беру, шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттар бойынша мәліметтерді ұсыну және оларға есептік нөмір беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 96-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тиісті шешім қабылдағанға дейін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өз құзыреті шегінде қабылдаған тиісті тізілімдерден алып тастау және цифрлық активтер саласындағы және қаржы нарығындағы қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиялардың және (немесе) оларға қосымшалардың қолданысын тоқтата тұру және (немесе) олардан айыру жөніндегі әкімшілік актіні, оның жазбаша нұсқамаларын, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өз құзыреті шегінде қабылдаған шектеулі ықпал ету шараларын және қадағалап ден қою (қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шараларынан басқа) шараларын қолдану жөніндегі, банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына күшейтілген қадағалау, қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимдерін қолдану туралы, банкке реттеу режимін және реттеу құралдарын қолдану туралы әкімшілік актіні, сондай-ақ бюджет қаражатын нысаналы және негізді пайдаланбаудың анықталған фактілеріне байланысты мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының әкімшілік актілерін;".

3) в части первой статьи 156:
абзац второй подпункта 1) после слов "Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" дополнить словами ", на деньги и (или) ценные бумаги банков в центральном депозитарии и (или) клиринговой организации, предназначенные для обеспечения завершенности расчетов по межбанковским платежам и (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) приостановление действия оспариваемого правового акта государственного органа, органа местного самоуправления (за исключением правового акта, принятого уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или Национальным Банком Республики Казахстан в пределах своей компетенции, по приостановлению действия и (или) лишению лицензий и (или) приложений к ним на осуществление деятельности на финансовом рынке, его письменных предписаний, а также правового акта, принятого уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или Национальным Банком Республики Казахстан в пределах своей компетенции, по применению мер надзорного реагирования (кроме рекомендательных мер надзорного реагирования), о применении к банку, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан режимов усиленного надзора, восстановления финансовой устойчивости, о применении к банку режима урегулирования и инструментов урегулирования в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан");";
4) часть третью статьи 160 исключить;
5) часть вторую статьи 240 исключить;
6) подпункт 6) статьи 243 исключить;
7) подпункт 9) части первой статьи 302 исключить;
8) главу 41 исключить.
6. В Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 29 июня 2020 года:
1) в абзаце втором части третьей статьи 69:
слова "а также" исключить;
слова "осуществления учетной регистрации валютных договоров, уведомления о счетах в иностранных банках и учетной регистрации таких счетов" заменить словами "присвоения учетных номеров валютным договорам, представления сведений по счетам в иностранных банках, международных финансовых организациях и присвоения им учетных номеров";
2) подпункт 2) статьи 96 изложить в следующей редакции:
"2) административного акта, принятого уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или Национальным Банком Республики Казахстан в пределах своей компетенции, по исключению из соответствующих реестров и приостановлению действия и (или) лишению лицензий и (или) приложений к ним на осуществление деятельности в сфере цифровых активов и на финансовом рынке, его письменных предписаний, административного акта, принятого уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или Национальным Банком Республики Казахстан в пределах своей компетенции, по применению ограниченных мер воздействия и мер надзорного реагирования (кроме рекомендательных мер надзорного реагирования), о применении к банку, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан режимов усиленного надзора, восстановления финансовой устойчивости, о применении к банку режима урегулирования и инструментов урегулирования, а также административных актов органов государственного аудита и финансового контроля, связанных с выявленными фактами нецелевого и необоснованного использования бюджетных средств, до принятия соответствующего решения;".

7. 2023 жылғы 20 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне:
1) 1-баптың 123-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"123-1) мінсіз іскерлік бедел – адамның, оның ішінде:
аталған адамның қаржы ұйымын мәжбүрлеп таратуға алып келген төлем қабілетсіздігіне не банкке реттеу режимін қолдануға алып келген құқыққа қайшы әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасау;
аталған адамның алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы, оның ішінде адамға қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот актісінің болуы;
қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның мәліметтері негізінде әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен қарым-қатынасының (үшінші тұлғалардың бақылауы мен ықпалының) болуы фактілерінің жоқтығымен расталатын кәсіпқойлығы мен адалдығы;";
2) 40-баптың 5-тармағының 2) тармақшасындағы "белгіленген мерзімдерде" деген сөздер "белгіленген мерзімде" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 52-баптың 4-тармағының 10) тармақшасы "алымдарды және" деген сөздерден кейін "баламалы құралдарға инвестициялармен," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 55-баптың 4-тармағының 5) тармақшасындағы "байланысты не оның бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін тексеруді жүзеге асыруына" деген сөздер "байланысты, сондай-ақ қадағалау функцияларын не бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін тексеруді жүзеге асыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 59-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры жұмыскерлерді тәуекел-менеджмент басшысы, ішкі аудит бөлімшесінің басшысы, бас комплаенс-бақылаушы лауазымына тағайындау кезінде олардың осы баптың екінші бөлігінде көрсетілген қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сай келуін өз бетінше тексереді.";
6) 63-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"63-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлері
1. Мыналар:
1) басқару органының басшысы мен мүшелері;
2) атқарушы органның басшысы мен мүшелері;
3) бас бухгалтер және бас бухгалтердің орынбасары;

7. В Социальный кодекс Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года:
1) подпункт 123-1) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"123-1) безупречная деловая репутация – профессионализм и добросовестность лица, подтверждаемые в том числе отсутствием фактов:
совершения указанным лицом противоправных действий (бездействия), которые привели к неплатежеспособности, повлекшей принудительную ликвидацию финансовой организации, либо к применению к банку режима урегулирования;
неснятой или непогашенной судимости указанного лица, в том числе отсутствие вступившего в законную силу судебного акта о применении к лицу уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдингов и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
наличия отношений с третьими лицами (контроля и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, на основании сведений уполномоченного органа по финансовому мониторингу;";
2) в подпункте 2) пункта 5 статьи 40 слова "сроки, установленные" заменить словами "срок, установленный";
3) подпункт 10) пункта 4 статьи 52 после слов "связанных" дополнить словами "с инвестициями в альтернативные инструменты,";
4) в подпункте 5) пункта 4 статьи 55 слова "выплат либо в связи с осуществлением им" заменить словами "выплат, а также в связи с осуществлением надзорных функций либо";
5) статью 59 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд при назначении работников на должность главы риск-менеджмента, руководителя подразделения внутреннего аудита, главного комплаенс-контролера самостоятельно проверяют их на соответствие требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, указанным в части второй настоящей статьи.";
6) статью 63 изложить в следующей редакции:
"Статья 63. Руководящие работники единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда
1. Руководящими работниками единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда признаются:
1) руководитель и члены органа управления;
2) руководитель и члены исполнительного органа;
3) главный бухгалтер и заместитель главного бухгалтера;

4) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының бір немесе бірнеше құрылымдық бөлімшесінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға ұсынылатын құжаттарға қол қою құқығына ие өзге де тұлғалар;
5) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның уәжді пайымдауын пайдалана отырып, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлері деп танылған өзге де тұлғалар бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлері деп танылады.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының оқшауланған бөлімшелерінің бірінші басшылары, бас бухгалтерлері және бас бухгалтерлерінің орынбасарлары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлері болып табылмайды.
2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ оларды келісу тәртібі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленген.";
7) 256-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Әлеуметтік аударымдар, міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек өтелмеген жағдайда пайдасына әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өндіріп алынатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың немесе пайдасына міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек өндіріп алынатын жеке тұлғалардың тізімдерін төлеуші немесе агент өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде хабарламаны жіберген мемлекеттік кіріс органына ұсынады.".
8. 2025 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
1) 4-тарау мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Жүйелік маңызы бар банкті реттеуге мемлекеттік қатысудың ерекшеліктері
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі:

4) иные лица, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью одного или нескольких структурных подразделений единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда и обладающие правом подписи документов, представляемых в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
5) иные лица, признанные руководящими работниками единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Не являются руководящими работниками единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда первые руководители, главные бухгалтеры и заместители главных бухгалтеров обособленных подразделений единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда.
2. Требования к руководящим работникам единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, а также порядок их согласования установлены статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".";
7) пункт 5 статьи 256 изложить в следующей редакции:
"5. В случае непогашения задолженности по социальным отчислениям, обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам списки участников системы обязательного социального страхования, в пользу которых взыскивается задолженность по социальным отчислениям, или физических лиц, в пользу которых взыскивается задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам, представляются в орган государственных доходов, направивший уведомление, плательщиком или агентом в течение пятнадцати рабочих дней со дня вручения ему уведомления.".
8. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 15 марта 2025 года:
1) главу 4 дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Особенности государственного участия в урегулировании системно значимого банка
1. Правительство Республики Казахстан вправе участвовать в урегулировании системно значимых банков в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан путем:

1) реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің акцияларын не реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алу арқылы жүйелік маңызы бар банктерді реттеуге бағытталған мемлекеттік инвестициялық жобаларды (бұдан әрі – жүйелік маңызы бар банкті реттеуге бағытталған мемлекеттік инвестициялық жоба) іске асыру;
2) жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің соңғы сатыдағы қарыз бойынша міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде жүйелік маңызы бар банкті реттеу үшін Қазақстан Республикасының қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдігін беру арқылы Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес жүйелік маңызы бар банктерді реттеуге қатысуға құқылы.
2. Жүйелік маңызы бар банкті реттеуге бағытталған мемлекеттік инвестициялық жоба Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе ұлттық басқарушы холдингтің реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің акцияларын не реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алуы туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген жағдайларда іске асырылады.
Жүйелік маңызы бар банкті реттеуге бағытталған мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру кезінде мынадай талаптардың сақталуы қамтамасыз етіледі:
1) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім қабылданғанға дейін өзі қабылдаған шаралар туралы толық ақпарат береді;
2) жүйелік маңызы бар банктің не реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын республикалық бюджет қаражаты және (немесе) өзге де мемлекеттік қаражат есебінен Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг сатып алады;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі, ұлттық басқарушы холдинг жүйелік маңызы бар банктің акцияларын не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілген тұрақтандыру банкінің акцияларын иеліктен шығарған кезде алынған қаражат республикалық бюджетке аударылуға жатады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің, ұлттық басқарушы холдингтің жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілген тұрақтандыру банкінің акцияларын, мұндай акцияларды иеліктен шығару нәтижесінде туындаған залал "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 100-бабында белгіленген тәртіппен өтелуге тиіс жағдайларды қоспағанда, көрсетілген акциялар иеліктен шығарылған жылдың алдындағы кезең үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген инфляция бойынша нысаналы бағдарлар ескеріле отырып, оларды сатып алу құнынан төмен құны бойынша иеліктен шығаруына жол берілмейді.
Жүйелік маңызы бар банкті реттеуге бағытталған мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру тәртібін, сондай-ақ мұндай мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылу мониторингін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органмен, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп айқындайды.

1) реализации государственных инвестиционных проектов, направленных на урегулирование системно значимых банков путем приобретения акций системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, либо акций стабилизационного банка, которому передаются активы и обязательства системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования (далее – государственный инвестиционный проект, направленный на урегулирование системно значимого банка);
2) предоставления государственной гарантии Республики Казахстан по займам для урегулирования системно значимого банка в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу последней инстанции системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка.
2. Государственный инвестиционный проект, направленный на урегулирование системно значимого банка, реализуется на основании решения Правительства Республики Казахстан о приобретении Правительством Республики Казахстан или национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, либо акций стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, в случаях, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан.
При реализации государственного инвестиционного проекта, направленного на урегулирование системно значимого банка, обеспечивается соблюдение следующих требований:
1) предоставление полной информации уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о мерах, предпринятых им до принятия решения о применении к системно значимому банку режима урегулирования;
2) акции системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, приобретаются Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом за счет средств республиканского бюджета и (или) иных государственных средств;
3) при отчуждении Правительством Республики Казахстан, национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка либо акций стабилизационного банка, которому были переданы активы и обязательства системно значимого банка, полученные средства подлежат перечислению в республиканский бюджет.
Не допускается отчуждение Правительством Республики Казахстан, национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому были переданы активы и обязательства системно значимого банка, по стоимости ниже их приобретения с учетом целевых ориентиров по инфляции, установленных Национальным Банком Республики Казахстан за период, предшествующий году отчуждения указанных акций, за исключением случаев, когда убыток, возникший в результате отчуждения таких акций, подлежит возмещению в порядке, установленном статьей 100 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
Порядок реализации государственных инвестиционных проектов, направленных на урегулирование системно значимого банка, а также мониторинг реализации таких государственных инвестиционных проектов определяются уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций совместно с Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике, центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алдындағы жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің соңғы сатыдағы қарыз бойынша берешекті толық өтеу міндеттемесі жүйелік маңызы бар банкті реттеу үшін қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдік болып табылады.
Жүйелік маңызы бар банкті реттеу үшін қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдік беруді Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы негізінде бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
4. Осы Кодекстің 28-тарауының ережелері мен талаптары жүйелік маңызы бар банкті реттеуге мемлекеттік кепілдік алуға үміткер реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банкке және реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкіне қолданылмайды.
Осы Кодекстің 29-тарауының ережелері мен талаптары реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің акцияларын және реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алуға бағытталған мемлекеттік инвестициялық жобаларға қолданылмайды.";
2) 71-баптың 6 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Кодекстің 17-1-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету көлемі осы Кодекстің 28-тарауына сәйкес болжанады және бюджет жобасына енгізіледі.
7. Осы Кодекстің 17-1-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік инвестициялық жобалар осы Кодекстің 29-тарауына сәйкес жоспарланады және бюджет жобасына енгізіледі.";
3) 86-баптың 4-тармағының он бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Кодекстің 17-1-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктерін беру лимиті;".
9. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-3) тармақшамен толықтырылсын:
"3-3) цифрлық теңгенің жалғыз эмитенті болып табылады;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) шетел валютасындағы, бағалы металдардағы активтер мен цифрлық активтерді басқаруды қамтамасыз етеді;";
20) тармақша үшінші абзацындағы "арналған лицензияны береді (беруден бас тартады), қайта ресімдейді, тоқтата тұрады, одан айырады;" деген сөздер "арналған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"цифрлық активтер нарығындағы дилерлік қызметке – қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларын жүзеге асыру қызметінің айрықша түрі болып табылатын қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларына қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау, сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларға арналған лицензияны береді (беруден бас тартады), қайта ресімдейді, тоқтата тұрады, одан айырады;";
24-2) тармақшадағы "және төлем ұйымдарының" деген сөздер ", "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары – цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлерін қоспағанда, цифрлық активтер қызметтері провайдерлерінің, "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің, сондай-ақ цифрлық активтер саласындағы қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режиміне қатысушылардың, төлем ұйымдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;

3. Государственной гарантией по займам для урегулирования системно значимого банка является обязательство Правительства Республики Казахстан перед Национальным Банком Республики Казахстан полностью погасить задолженность по займу последней инстанции системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка.
Предоставление государственной гарантии по займам для урегулирования системно значимого банка осуществляется на основании постановления Правительства Республики Казахстан центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
4. Положения и требования главы 28 настоящего Кодекса не распространяются на системно значимый банк, находящийся в режиме урегулирования, и стабилизационный банк, которому передаются активы и обязательства системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, претендующие на получение государственной гарантии на урегулирование системно значимого банка.
Положения и требования главы 29 настоящего Кодекса не распространяются на государственные инвестиционные проекты, направленные на приобретение акций системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, и акций стабилизационного банка, которому передаются активы и обязательства системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования.";
2) пункты 6 и 7 статьи 71 изложить в следующей редакции:
"6. Объемы погашения и обслуживания займов прогнозируются и включаются в проект бюджета в соответствии с главой 28 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных статьей 17-1 настоящего Кодекса.
7. Государственные инвестиционные проекты планируются и включаются в проект бюджета в соответствии с главой 29 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных статьей 17-1 настоящего Кодекса.";
3) абзац одиннадцатый пункта 4 статьи 86 изложить в следующей редакции:
"лимит предоставления государственных гарантий Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных статьей 17-1 настоящего Кодекса;".
9. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан":
1) в статье 8:
дополнить подпунктом 3-3) следующего содержания:
"3-3) является единственным эмитентом цифрового тенге;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) обеспечивает управление активами в иностранной валюте, драгоценных металлах и цифровыми активами;";
подпункт 20) дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"на дилерскую деятельность на рынке цифровых активов – операции по обмену, покупке и (или) продаже необеспеченных цифровых активов операторам обмена необеспеченных цифровых активов, исключительным видом деятельности которых является осуществление обменных операций с необеспеченными цифровыми активами;";
в подпункте 24-2) слова "валютой, и" заменить словами "валютой, провайдерами услуг цифровых активов, за исключением провайдеров услуг цифровых активов – участников Международного финансового центра "Астана", эмитентами цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан", а также участниками особого режима регулирования Национального Банка Казахстана, осуществляющими деятельность в сфере цифровых активов,";

мынадай мазмұндағы 24-4) тармақшамен толықтырылсын:
"24-4) "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлерін қоспағанда, цифрлық активтер қызметтері провайдерлерінің қызметін бақылау және қадағалау шеңберінде тәуекелге бағдарланған тәсілді қолданады;";
38-4) тармақшадағы "әзірлейді және" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 38-5), 38-6), 38-7) және 38-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"38-5) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының, цифрлық қаржы активтерінің платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың қызметін мемлекеттік реттеуді, бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;
38-6) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының, цифрлық қаржы активтерінің платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың және "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің орындауы міндетті нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;
38-7) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алу, сату және (немесе) айырбастау бойынша операцияларды жүргізу тәртібін айқындайды;
38-8) цифрлық қаржы активтері платформасының операторларын, цифрлық активтердің сауда платформасының операторларын, төлем ұйымдарын есептік тіркеуді жүзеге асырады;";
2) 15-баптың 2-тармағында:
9) және 17) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9) шетел валютасындағы, бағалы металдардағы активтерді және цифрлық активтердегі басқару, сондай-ақ оларды сыртқы басқаруға беру;";
"17) өз қызметін тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін лицензиялау, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінде төлем ұйымдарын, цифрлық қаржы активтері платформасының операторларын және цифрлық активтер сауда платформасының операторларын есептік тіркеу;";
23) тармақшада:
"жүзеге асыру," деген сөздерден кейін "сондай-ақ" деген сөзбен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін сыртқы" деген сөздер "Қазақстан Ұлттық Банкінің басқаруына берілген баламалы құралдар портфелінің активтерін басқаруды жүзеге асыратын Қазақстан Ұлттық Банкінің еншілес ұйымын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін сыртқы" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить подпунктом 24-4) следующего содержания:
"24-4) применяет риск-ориентированный подход в рамках контроля и надзора за деятельностью провайдеров услуг цифровых активов, за исключением провайдеров услуг цифровых активов – участников Международного финансового центра "Астана";";
в подпункте 38-4) слова "разрабатывает и" исключить;
дополнить подпунктами 38-5), 38-6), 38-7) и 38-8) следующего содержания:
"38-5) осуществляет государственное регулирование, контроль и надзор за деятельностью операторов обмена необеспеченных цифровых активов, операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов, организаций по хранению базового актива цифрового финансового актива;
38-6) утверждает нормативные правовые акты, обязательные для исполнения операторами обмена необеспеченных цифровых активов, операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов, организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива и эмитентами цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан";
38-7) определяет порядок проведения операций по покупке, продаже и (или) обмену необеспеченных цифровых активов оператором обмена необеспеченных цифровых активов;
38-8) осуществляет учетную регистрацию операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов, платежных организаций;";
2) в пункте 2 статьи 15:
подпункты 9) и 17) изложить в следующей редакции:
"9) управления активами в иностранной валюте, драгоценных металлах и цифровыми активами, а также по их передаче во внешнее управление;";
"17) лицензирования деятельности юридических лиц, осуществляющих свою деятельность исключительно через обменные пункты, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, операторов обмена необеспеченных цифровых активов, а также учетной регистрации платежных организаций, операторов платформы цифровых финансовых активов и операторов торговой платформы цифровых активов в Национальном Банке Казахстана;";
в подпункте 23):
слово "выбора" заменить словами "а также выбора";
дополнить словами ", за исключением дочерней организации Национального Банка Казахстана, которая осуществляет управление активами портфелей альтернативных инструментов, переданными ей в управление Национальным Банком Казахстана";

мынадай мазмұндағы 27-1), 27-2), 27-3) және 27-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"27-1) "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтеріне қатысты цифрлық қаржы активтерінің платформасы операторларының, цифрлық активтер сауда платформасы операторларының, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың және цифрлық қаржы активі эмитенттерінің қызметін жүзеге асыруы және олардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
27-2) "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару, орналастыру, айналымға (айналысқа) жіберу және өтеу, пайдалану және олармен жасалатын мәмілелер бойынша есеп айырысулар жүргізу;
27-3) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін жүзеге асыруы;
27-4) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының есептілікті ұсынуы;";
3) 32-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бап. Резервтік талаптар
Қазақстан Ұлттық Банкi ақша-кредит саясатын жүзеге асыру мақсатында ең төмен резервтік талаптардың нормативтерiн белгілейді, олар:
банктерге;
Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына;
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын, депозиттер қабылдауды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларға банк шоттарын ашуды және оларды жүргізуді жүзеге асыру құқығы бар және Қазақстан Ұлттық Банкінің операцияларына қолжетімділігі бар ұйымдарға;
Ұлттық пошта операторына қолданылады.
Қазақстан Ұлттық Банкі ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекітеді, онда:
ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелердің құрылымы;
ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптарды орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі;
Ұлттық пошта операторына қолданылатын ең төмен резервтік талаптар нормативтерінің ерекшеліктері айқындалады. Мұндай ерекшеліктер Ұлттық пошта операторының акциялар пакетінің жүз пайызы мемлекетке тікелей немесе жанама тиесілі болған жағдайда қолданылады.
Ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін өзгерту осындай шешім қабылданған күннен бастап кемінде бір айдан кейін қолданысқа енгізіледі.
Ең төмен резервтік талаптар бұзылған кезде осы баптың бірінші бөлігінде аталған тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
Тарату комиссиясының төрағасы тағайындалған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Ұлттық Банкi осы баптың бірінші бөлігінде аталған тұлғаның тарату комиссиясына өзiнде резервтелген қаражатты қайтарады.";

дополнить подпунктами 27-1), 27-2), 27-3) и 27-4) следующего содержания:
"27-1) осуществления деятельности операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов, организаций по хранению базового актива цифрового финансового актива и эмитентов цифрового финансового актива в отношении цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан", и порядка их взаимодействия;
27-2) выпуска, размещения, оборота (обращения) и погашения цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан", их использования и проведения расчетов по сделкам с ними;
27-3) осуществления деятельности операторов обмена необеспеченных цифровых активов;
27-4) представления отчетности операторами обмена необеспеченных цифровых активов;";
3) статью 32 изложить в следующей редакции:
"Статья 32. Резервные требования
В целях осуществления денежно-кредитной политики Национальный Банк Казахстана устанавливает нормативы минимальных резервных требований, применяемых к:
банкам;
филиалам банков – нерезидентов Республики Казахстан;
организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, имеющим право осуществлять прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических и (или) юридических лиц и имеющим доступ к операциям Национального Банка Казахстана;
Национальному оператору почты.
Национальный Банк Казахстана утверждает правила о минимальных резервных требованиях, которыми определяются:
структура обязательств, принимаемых для расчета минимальных резервных требований;
порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением минимальных резервных требований;
особенности нормативов минимальных резервных требований, применяемых к Национальному оператору почты. Такие особенности применяются при условии, если сто процентов пакета акций Национального оператора почты прямо или косвенно принадлежат государству.
Изменение нормативов минимальных резервных требований вводится в действие не раньше чем через месяц со дня принятия такого решения.
При нарушении минимальных резервных требований лица, указанные в части первой настоящей статьи, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
В течение десяти календарных дней со дня назначения председателя ликвидационной комиссии Национальный Банк Казахстана возвращает ликвидационной комиссии лица, указанного в части первой настоящей статьи, зарезервированные у него средства.";

4) 7-тарау мынадай мазмұндағы 47-2-баппен толықтырылсын:
"47-2-бап. Цифрлық теңге
Цифрлық теңге Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының цифрлық нысаны және заңды төлем құралы болып табылады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің цифрлық теңгелері Қазақстан Ұлттық Банкінің сөзсіз міндеттемелері болып табылады және оның барлық активімен қамтамасыз етіледі.
Цифрлық теңгелерді шығаруды, оларды Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жіберуді ұйымдастыруды және өтеуді тек қана Қазақстан Ұлттық Банкі жүзеге асырады.
Цифрлық теңгелерді айналысқа жіберу және оларды пайдалану тәртібін Қазақстан Ұлттық Банкі айқындайды.";
5) 51-1-баптың төртінші бөлігінде:
төртінші абзацтағы "төлемге қабілетсіз банкті реттеу шаралары" деген сөздер "реттеу құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзац алып тасталсын;
6) 51-3-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде:
бірінші абзац және 1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкі соңғы сатыдағы қарызды мынадай шарттарда ғана беруге құқылы:
1) осы баптың 5-тармағын қоспағанда, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган соңғы сатыдағы қарызды алуға банк өтініш берген кезде белгілеген, меншікті капиталының жеткiлiктiлiк коэффиценттерінің және оның мөлшерінің ең төмен мәндеріне қойылатын талаптарды орындайтын және банктің қызмет қабілетін бағалау қорытындысы бойынша қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган төлемге қабілетсіз немесе ықтимал төлемге қабілетсіз деп танымаған Қазақстан Республикасының резидент банкі қарыз алушы болып табылады;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның ақпараты негізінде, соңғы сатыдағы қарызды алуға өтініш берген банктің "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабын бұза отырып, банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға, оның ішінде жеңілдік шарттарында қарыз беру фактілері жоқ;";
мынадай мазмұндағы 1-1 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Банк соңғы сатыдағы қарыз бойынша міндеттемелерді өзі орындағанға дейін:
1) инвестицияларды жүзеге асыруға, банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға қарыздар беруге;
2) банк акционерлеріне дивидендтерді есепке жазуға және төлеуге;
3) банктің басшы қызметкерлеріне сыйақылар мен бонустарды есепке жазуға құқылы емес.";
"5. Қазақстан Ұлттық Банкі соңғы сатыдағы қарызды реттеу режимі қолданылған жүйелік маңызы бар банкке не "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес реттеу режимі қолданылған жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкіне мынадай:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің не ұлттық басқарушы холдингтің жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алу туралы шешім қабылдау;
міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде жүйелік маңызы бар банкті реттеу үшін соңғы сатыдағы қарыз сомасына толық көлемде Қазақстан Республикасының қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдігін беру шарттары сақталған кезде тек қана қысқа мерзімді өтімділік тапшылығын жабу үшін беруге құқылы.";

4) главу 7 дополнить статьей 47-2 следующего содержания:
"Статья 47-2. Цифровой тенге
Цифровой тенге является цифровой формой национальной валюты Республики Казахстан и законным платежным средством.
Цифровые тенге Национального Банка Казахстана являются безусловными обязательствами Национального Банка Казахстана и обеспечиваются всеми его активами.
Выпуск, организация обращения и погашение цифровых тенге на территории Республики Казахстан осуществляются исключительно Национальным Банком Казахстана.
Порядок обращения цифровых тенге и их использования определяется Национальным Банком Казахстана.";
5) в части четвертой статьи 51-1:
в абзаце четвертом слова "мерам урегулирования неплатежеспособного банка" заменить словами "инструментам урегулирования";
абзац пятый исключить;
6) в статье 51-3:
в части второй пункта 1:
абзац первый и подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"Национальный Банк Казахстана вправе предоставить заем последней инстанции только на следующих условиях:
1) заемщиком является банк – резидент Республики Казахстан, выполняющий требования к минимальным значениям коэффициентов достаточности собственного капитала и его размера, установленные уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на момент обращения банка за получением займа последней инстанции, и не признанный уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций по итогам оценки жизнеспособности банка неплатежеспособным или потенциально неплатежеспособным, за исключением пункта 5 настоящей статьи;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) банк, обратившийся за получением займа последней инстанции, на основании информации уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций не имеет фактов выдачи займов лицам, связанным с банком особыми отношениями, в том числе на льготных условиях, в нарушение статьи 50 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";";
дополнить пунктами 1-1 и 5 следующего содержания:
"1-1. До исполнения банком обязательств по займу последней инстанции банк не вправе:
1) осуществлять инвестиции, выдавать займы лицам, связанным с банком особыми отношениями;
2) начислять и выплачивать дивиденды акционерам банка;
3) начислять вознаграждения и бонусы руководящим работникам банка.";
"5. Национальный Банк Казахстана вправе предоставить заем последней инстанции системно значимому банку, к которому применен режим урегулирования, либо стабилизационному банку, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка, к которому применен режим урегулирования в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", исключительно для покрытия краткосрочного дефицита ликвидности при соблюдении следующих условий:
принятия Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом решения о приобретении акций системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка;
предоставления государственной гарантии Республики Казахстан по займам для урегулирования системно значимого банка в качестве обеспечения исполнения обязательств на сумму займа последней инстанции в полном объеме.";

7) 54-бапта:
бірінші бөліктің төртінші абзацындағы "қамтамасыз етілмеген" деген сөздер "Қазақстан Ұлттық Банкі операторы Қазақстан Ұлттық Банкі не оның еншілес ұйымы болып табылатын төлем жүйелеріндегі төлемдер мен ақша аударымдары бойынша есеп айырысулардың аяқталуын қамтамасыз ету үшін ақшаны пайдаланған жағдайларды қоспағанда, қамтамасыз етілмеген" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
8) 56-баптың бірінші бөлігінде:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттарға есептік нөмірлер беру, жүргізілген валюталық операциялар және Қазақстан Республикасы резиденттерінің шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттары туралы мәліметтерді ұсыну және валюталық операцияларды мониторингтеу мақсаттары үшін ақпарат беру тәртібін қоса алғанда, валюталық операцияларды мониторингтеу және валюталық операциялар мен Қазақстан Республикасы резиденттерінің шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттары бойынша ақпарат беру тәртібін айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында уәкілетті банктердің валюталық операцияларды ішкі бақылауды іске асыруы туралы мәліметтерді, құжаттарды және (немесе) ақпаратты сұратады.".
10. "Жылжымайтын мүлiк ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-2-бапта:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) факторингтік операцияларды: төлем жасамау тәуекелін қабылдай отырып немесе қабылдамай, ақшалай талапты басқаға беріп қаржыландыруды;";
4) тармақшадағы "қызметін жүзеге асыруға құқылы." деген сөздер "қызметін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген шектеулерді ескере отырып, цифрлық қаржы активтерін меншікке сатып алуды жүзеге асыруға құқылы.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген шектеулерді ескере отырып, цифрлық қаржы активтерін шығаруды;";
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 45-бабының 1-тармағында айқындалған адамдар ипотекалық ұйымның басшы қызметкерлері болып табылады.";

7) в статье 54:
абзац четвертый части первой дополнить словами ", за исключением случаев использования Национальным Банком Казахстана денег для обеспечения завершенности расчетов по платежам и переводам денег в платежных системах, оператором которых выступает Национальный Банк Казахстана либо его дочерняя организация";
часть вторую исключить;
8) в части первой статьи 56:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) определяет порядок мониторинга валютных операций и предоставления информации по валютным операциям и счетам резидентов Республики Казахстан в иностранных банках, международных финансовых организациях, включая порядок присвоения учетных номеров валютным договорам по движению капитала, представления сведений о проведенных валютных операциях и счетах резидентов Республики Казахстан в иностранных банках, международных финансовых организациях и предоставления информации для целей мониторинга валютных операций;";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) запрашивает сведения, документы и (или) информацию о реализации уполномоченными банками внутреннего контроля валютных операций в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.".
10. В Закон Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества":
1) в статье 5-2:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) факторинговые операции: финансирование под уступку денежного требования с принятием или непринятием риска неплатежа;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) приобретение в собственность цифровых финансовых активов с учетом ограничений, установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
пункт 4 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) выпуск цифровых финансовых активов с учетом ограничений, установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Руководящими работниками ипотечной организации являются лица, определенные пунктом 1 статьи 45 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".";

2) 5-3-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
3) 5-4-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-4-бап. Қадағалап ден қою шаралары мен өзге де шаралар";
"Республикасының Заңында көзделген қадағалап ден қою шараларын және санкцияларды" деген сөздер "Республикасы Заңының 83-бабында көзделген қадағалап ден қою шаралары мен өзге де шараларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 9-1-бапта:
бірінші бөліктегі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасында, 34-бабы 3-2-тармағының бірінші бөлігінде, 61-4-бабының 3 және 10-тармақтарында, 61-11-бабы 5-тармағының 2) тармақшасында, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағы 11-2) тармақшасының бірінші бөлігінде" деген сөздер "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 59-бабының 2-тармағында, 97-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында, 132-бабы 1-тармағының 11) тармақшасында, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-3-бабының 2-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "34-бабы 3-тармағы екінші бөлігінің алтыншы абзацында" деген сөздер "57-бабы 6-тармағы екінші бөлігінің 5) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 24-баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) тұрғынжай және (немесе) тұрғынжай орналасқан жер учаскесі ипотеканың нысанасы болып табылған жағдайларда жол берілмейді.".
11. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
101-5-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасы "етуге болмайтын" деген сөздерден кейін "тұрғын үй құрылысы жинақ банктеріндегі" деген сөздермен толықтырылсын.
12. "Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы" 1998 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
16-баптың екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 3-2-тармағының бірінші бөлігінде, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағы 11-2) тармақшасының бірінші бөлігінде" деген сөздер "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 59-бабының 2-тармағында, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-3-бабының 2-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Қаржы лизингі туралы" 2000 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "ислам банктері", "лицензиясы" деген сөздер тиісінше "ислам банк операцияларын жүзеге асыратын банктер", "тиісті банк лицензиясы" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) пункт 2 статьи 5-3 исключить;
3) заголовок статьи 5-4 изложить в следующей редакции:
"Статья 5-4. Меры надзорного реагирования и иные меры";
слова "меры надзорного реагирования и санкции, предусмотренные Законом" заменить словами "меры надзорного реагирования и иные меры, предусмотренные статьей 83 Закона";
4) в статье 9-1:
в части первой слова "подпункте 11) пункта 2 статьи 5-1, части первой пункта 3-2 статьи 34, пунктах 3 и 10 статьи 61-4, подпункте 2) пункта 5 статьи 61-11 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", части первой подпункта 11-2) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" заменить словами "пункте 2 статьи 59, подпункте 2) пункта 3 статьи 97, подпункте 11) пункта 1 статьи 132 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пункте 2 статьи 3-3 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности";
в части второй слова "абзацем шестым части второй пункта 3 статьи 34" заменить словами "подпунктом 5) части второй пункта 6 статьи 57";
5) подпункт 5) части первой пункта 3 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"5) предметом ипотеки являются жилище и (или) земельный участок с расположенным на нем жилищем.".
11. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях":
подпункт 2) части первой пункта 1 статьи 101-5 после слов "строительных сбережений" дополнить словами "в жилищных строительных сберегательных банках".
12. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 1998 года "О регистрации залога движимого имущества":
в части второй статьи 16 слова "частью первой пункта 3-2 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", частью первой подпункта 11-2) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" заменить словами "пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 3-3 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
13. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О финансовом лизинге":
1) в подпункте 5) пункта 2 статьи 3 слова "исламскими банками на основании лицензии" заменить словами "банками, осуществляющими исламские банковские операции на основании соответствующей банковской лицензии";

2) 15-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Лизинг беруші базалық активі лизинг шарты бойынша құқықтар (талаптар) болып табылатын цифрлық қаржы активтерін шығару арқылы қаржыландыруды тартуға құқылы.".
14. "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" 2000 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңның мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес алынған банк лицензиясы негізінде осы Заңның 5-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген қызметті жүзеге асыратын, тұрғын үй құрылысы жинақ банкі мәртебесіне ие емес екінші деңгейдегі банктер де тұрғын үй құрылысы жинақ банктері деп түсініледі.";
2) 5-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
2) тармақшадағы "тапсырмаларын" деген сөз "нұсқауларын" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақша алып тасталсын;
5) тармақшадағы "қоса алғанда клиенттердің" деген сөздер "қоса алғанда, клиенттердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "шетел" деген сөз "қолма-қол ақшасыз шетел" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 10-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес алынған банк лицензиясы негізінде осы Заңның 5-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген қызметті жүзеге асыратын тұрғын үй құрылысы жинақ банкі мәртебесіне ие емес екінші деңгейдегі банктерге қолданылмайды.".
15. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-баптың 4-тармағында:
бірінші бөліктегі "26-1," деген цифрлар алып тасталсын;
екінші бөліктегі "31-1," деген цифрлар алып тасталсын;
2) 3-бапта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бақылау – мынадай шарттардың бірі:
бір тұлға дауыс беретін акциялардың, қатысу үлестерінің, пайлардың не заңды тұлғаға немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымға үлестік қатысудың басқа да нысандарының елу пайыздан астамын тікелей және (немесе) жанама иеленген және (немесе) пайдаланған және (немесе) оларға билік еткен;
бір тұлғаның заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның басқару органы немесе атқарушы органы құрамының кемінде жартысын тікелей немесе жанама сайлау мүмкіндігі болған;
Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнаулы қаржы компаниясының немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның қаржылық есептілігін қоспағанда, заңды тұлғаның қаржылық есептілігін аудиторлық есепке сәйкес басқа заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның қаржылық есептілігіне қосқан;
шартқа (растайтын құжаттарға) орай немесе уәкілетті орган белгілеген жағдайларда өзгеше түрде заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның шешімдерін бір тұлғаның өз бетінше не бір немесе бірнеше тұлға бірлесіп айқындау мүмкіндігі болған кезде туындайтын, заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның шешімдерін айқындау мүмкіндігі;

2) статью 15 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Лизингодатель вправе привлекать финансирование через выпуск цифровых финансовых активов, базовым активом которых являются права (требования) по договору лизинга.".
14. В Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан":
1) пункт 1 статьи 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Для целей настоящего Закона под жилищными строительными сберегательными банками понимаются также банки второго уровня, не обладающие статусом жилищного строительного сберегательного банка, осуществляющие деятельность, указанную в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 5 настоящего Закона, на основании банковской лицензии, полученной в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.";
2) в части первой пункта 2 статьи 5:
в подпункте 2) слово "поручений" заменить словом "указаний";
подпункт 4) исключить;
в подпункте 5) слово "сдачу" заменить словом "предоставление";
в подпункте 6) слова "операции с" заменить словами "операции с безналичной";
3) пункт 6 статьи 10 дополнить частью второй следующего содержания:
"Положения настоящей статьи не распространяются на банки второго уровня, не обладающие статусом жилищного строительного сберегательного банка, осуществляющие деятельность, указанную в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 5 настоящего Закона, на основании банковской лицензии, полученной в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.".
15. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности":
1) в пункте 4 статьи 2:
в части первой цифры "26-1," исключить;
в части второй цифры "31-1," исключить;
2) в статье 3:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) контроль – возможность определять решения юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, возникающая при наличии одного из следующих условий:
прямое и (или) косвенное владение и (или) пользование, и (или) распоряжение одним лицом более пятьюдесятью процентами голосующих акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в юридическом лице или организации, не являющейся юридическим лицом;
наличие возможности у одного лица прямо или косвенно избирать не менее половины состава органа управления или исполнительного органа юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом;
включение финансовой отчетности юридического лица, за исключением финансовой отчетности специальной финансовой компании, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации, или организации, не являющейся юридическим лицом, в финансовую отчетность другого юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, в соответствии с аудиторским отчетом;
наличие возможности у одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом в случаях, установленных уполномоченным органом;

4) бас ұйым – басқа заңды тұлғаға немесе заңды тұлға болып табылмайтын басқа ұйымға бақылауды жүзеге асыратын заңды тұлға (заңды тұлға болып табылмайтын ұйым);";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) деректер витринасы – уәкілетті органның талаптарына сәйкес ұйымдастырылған және жаңартылатын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін қадағалау және (немесе) есептілікті ұсыну жөніндегі талаптарды орындау мақсатында сақтауға және уәкілетті органға белгіленген форматта беруге арналған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының құрылымдалған деректер жинағы;";
5), 6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) еншілес ұйым – өзіне қатысты басқа заңды тұлға немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйым бақылауды жүзеге асыратын заңды тұлға (заңды тұлға болып табылмайтын ұйым);
6) жанама иелену – заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның, заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның ірі қатысушысының және (немесе) заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның бірлесіп ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалардың шешіміне дауыс беретін акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не заңды тұлғаға немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымға үлестік қатысудың басқа да нысандарын иелену арқылы ықпал ету мүмкіндігі;
7) заңды тұлға болып табылмайтын ұйым – шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған (тіркелген), олардың шет мемлекетте заңды тұлға мәртебесіне ие болуына не болмауына қарамастан, дербес ұйымдық-құқықтық нысандар ретінде қаралатын қор, серіктестік, траст, компания, әріптестік, ұйым немесе басқа да корпоративтік құрылым;";
мынадай мазмұндағы 7-2) тармақшамен толықтырылсын:
"7-2) капиталға жанама қатысу – заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның, заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның ірі қатысушысының және (немесе) заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның бірлесіп ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалардың шешімдерін дауыс беретін акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не басқа заңды тұлғаға немесе заңды тұлға болып табылмайтын басқа ұйымға үлестік қатысудың басқа да нысандарын иелену және (немесе) пайдалану және (немесе) оларға билік ету арқылы айқындау мүмкіндігі;";
8) тармақша алып тасталсын;

4) родительская организация – юридическое лицо (организация, не являющаяся юридическим лицом), осуществляющее (осуществляющая) контроль над другим юридическим лицом или другой организацией, не являющейся юридическим лицом;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) витрина данных – структурированный набор данных страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, организованный и обновляемый в соответствии с требованиями уполномоченного органа, предназначенный для хранения и передачи в установленном формате уполномоченному органу в целях надзора за деятельностью страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан и (или) выполнения требований по представлению отчетности;";
подпункты 5), 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"5) дочерняя организация – юридическое лицо (организация, не являющаяся юридическим лицом), по отношению к которому (которой) другое юридическое лицо или организация, не являющаяся юридическим лицом, осуществляет контроль;
6) косвенное владение – возможность оказывать влияние на решение юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, крупного участника юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, и (или) лиц, совместно являющихся крупным участником юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, через владение голосующими акциями, долями участия, паями либо другими формами долевого участия в юридическом лице или организации, не являющейся юридическим лицом;
7) организация, не являющаяся юридическим лицом, – фонд, товарищество, траст, компания, партнерство, организация или другое корпоративное образование, созданные (зарегистрированные) в соответствии с законодательством иностранного государства, рассматривающиеся в качестве самостоятельных организационно-правовых форм независимо от того, обладают ли они статусом юридического лица в иностранном государстве;";
дополнить подпунктом 7-2) следующего содержания:
"7-2) косвенное участие в капитале – возможность определять решения юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, крупного участника юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, и (или) лиц, совместно являющихся крупным участником юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, через владение и (или) пользование, и (или) распоряжение голосующими акциями, долями участия, паями либо другими формами долевого участия в другом юридическом лице или другой организации, не являющейся юридическим лицом;";
подпункт 8) исключить;

мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты – сервистік компания мен "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 63-бабының 1-тармағында аталған тұлға немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 5-тармағының бірінші бөлігінде аталған тұлға немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы арасында жасалған, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты;";
12) және 23-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"12) мінсіз іскерлік бедел – адамның, оның ішінде:
аталған адамның қаржы ұйымын мәжбүрлеп таратуға алып келген төлем қабілетсіздігіне не банкке реттеу режимін қолдануға алып келген құқыққа қайшы әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасау;
аталған адамның алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы, оның ішінде адамға қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот актісінің болуы;
қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның мәліметтері негізінде әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен қарым-қатынасының (үшінші тұлғалардың бақылауы мен ықпалының) болуы фактілерінің жоқтығымен расталатын кәсіпқойлығы мен адалдығы;";
"23-2) сақтандыру тобы – банк конгломераты болып табылмайтын, сақтандыру холдингінен (болған кезде) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан, сондай-ақ сақтандыру холдингінің еншілес ұйымдарынан және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымдарынан және (немесе) сақтандыру холдингі және (немесе) оның еншілес ұйымдары және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы капиталына қомақты қатысатын ұйымдардан тұратын заңды тұлғалар және заңды тұлғалар болып табылмайтын ұйымдар тобы.
Сақтандыру тобының құрамына ұлттық басқарушы холдинг, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру холдингі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру холдингі капиталына қомақты қатысатын, Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын еншілес ұйымдар мен ұйымдар кірмейді;";
25) тармақша алып тасталсын;
26) және 26-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) договор доверительного управления правами (требованиями) – договор доверительного управления правами (требованиями) по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита, заключенный между сервисной компанией и лицом, указанным в пункте 1 статьи 63 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", или лицом, указанным в части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", или страховой (перестраховочной) организацией;";
подпункты 12) и 23-2) изложить в следующей редакции:
"12) безупречная деловая репутация – профессионализм и добросовестность лица, подтверждаемые в том числе отсутствием фактов:
совершения указанным лицом противоправных действий (бездействия), которые привели к неплатежеспособности, повлекшей принудительную ликвидацию финансовой организации, либо к применению к банку режима урегулирования;
неснятой или непогашенной судимости указанного лица, в том числе отсутствие вступившего в законную силу судебного акта о применении к лицу уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
наличия отношений с третьими лицами (контроля и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, на основании сведений уполномоченного органа по финансовому мониторингу;";
"23-2) страховая группа – группа юридических лиц и организаций, не являющихся юридическими лицами, которые не являются банковским конгломератом, состоящая из страхового холдинга (при наличии) и страховой (перестраховочной) организации, а также дочерних организаций страхового холдинга и (или) дочерних организаций страховой (перестраховочной) организации, и (или) организаций, в которых страховой холдинг и (или) его дочерние организации, и (или) страховая (перестраховочная) организация имеют значительное участие в капитале.
В состав страховой группы не входят национальный управляющий холдинг, страховой холдинг – нерезидент Республики Казахстан, а также дочерние организации и организации, в которых страховой холдинг – нерезидент Республики Казахстан имеет значительное участие в капитале, являющиеся нерезидентами Республики Казахстан;";
подпункт 25) исключить;
подпункты 26) и 26-1) изложить в следующей редакции:

"26) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы – уәкілетті органның жазбаша келісіміне сәйкес:
жиынтығында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленуге, пайдалануға және оларға билік етуге;
шартқа (растайтын құжаттарға) орай не уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларда өзгеше түрде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қабылдайтын шешімдерге тікелей және (немесе) жанама ықпал етуге (дауыс беруге) құқылы жеке немесе заңды тұлға.
Мыналар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы деп танылмайды:
Қазақстан Республикасының Үкіметі;
ұлттық басқарушы холдинг;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды зейнетақы активтерінің есебінен иеленетін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлға, сондай-ақ көрсетілген туынды бағалы қағаздардың эмитенті;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қабылдайтын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігінсіз сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары бойынша дивидендтер және (немесе) өзге де кіріс алуға ғана құқығы бар тұлға;
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабының 19-тармағында аталған өзге де тұлғалар;
26-1) сақтандыру холдингі – уәкілетті органның жазбаша келісіміне сәйкес:
жиынтығында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленуге, пайдалануға және оларға билік етуге;
шартқа (растайтын құжаттарға) орай не уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларда өзгеше түрде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызымен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қабылдайтын шешімдерге тікелей және (немесе) жанама ықпал етуге (дауыс беруге) құқылы заңды тұлға.
Мыналар сақтандыру холдингі болып танылмайды:
Қазақстан Республикасының Үкіметі;
ұлттық басқарушы холдинг;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды зейнетақы активтерінің есебінен иеленетін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлға, сондай-ақ көрсетілген туынды бағалы қағаздардың эмитенті;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қабылдайтын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігінсіз сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары бойынша дивидендтер және (немесе) өзге де кіріс алуға ғана құқығы бар тұлға;

"26) крупный участник страховой (перестраховочной) организации – физическое или юридическое лицо, которое в соответствии с письменным согласием уполномоченного органа вправе:
прямо и (или) косвенно владеть, пользоваться и распоряжаться в совокупности десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации;
оказывать прямо и (или) косвенно влияние на принимаемые страховой (перестраховочной) организацией решения (голосовать) десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации в силу договора (подтверждающих документов) либо иным образом в случаях, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Крупным участником страховой (перестраховочной) организации не признаются:
Правительство Республики Казахстан;
национальный управляющий холдинг;
единый накопительный пенсионный фонд, управляющий инвестиционным портфелем, владеющие голосующими акциями страховой (перестраховочной) организации и (или) производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, за счет пенсионных активов;
лицо, осуществляющее функции номинального держателя голосующих акций страховой (перестраховочной) организации и (или) производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, а также эмитент указанных производных ценных бумаг;
лицо, обладающее правом исключительно на получение дивидендов и (или) иного дохода по акциям страховой (перестраховочной) организации без возможности оказывать влияние на решения, принимаемые страховой (перестраховочной) организацией;
иные лица, указанные в пункте 19 статьи 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
26-1) страховой холдинг – юридическое лицо, которое в соответствии с письменным согласием уполномоченного органа вправе:
прямо и (или) косвенно владеть, пользоваться и распоряжаться в совокупности двадцатью пятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации;
оказывать прямо и (или) косвенно влияние на принимаемые страховой (перестраховочной) организацией решения (голосовать) двадцатью пятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации в силу договора (подтверждающих документов) либо иным образом в случаях, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Страховым холдингом не признаются:
Правительство Республики Казахстан;
национальный управляющий холдинг;
единый накопительный пенсионный фонд, управляющий инвестиционным портфелем, владеющие голосующими акциями страховой (перестраховочной) организации и (или) производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, за счет пенсионных активов;
лицо, осуществляющее функции номинального держателя голосующих акций страховой (перестраховочной) организации и (или) производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, а также эмитент указанных производных ценных бумаг;
лицо, обладающее правом исключительно на получение дивидендов и (или) иного дохода по акциям страховой (перестраховочной) организации без возможности оказывать влияние на решения, принимаемые страховой (перестраховочной) организацией;

"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабының 19-тармағында аталған өзге де тұлғалар;";
мынадай мазмұндағы 27-1), 29-2) және 29-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"27-1) сервистік компания – құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша, құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару бойынша, оның ішінде:
банктік қарыз шартының, микрокредит беру туралы шарттың талаптарын өзгертуге;
өзімен құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты жасалған тұлғаның мүдделерін сотта білдіруге;
борышкерден ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті қабылдауға;
Қазақстан Республикасының заңдарында және (немесе) құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шартында көзделген өзге де өкілеттіктерге қатысты өкілеттіктерге ие стрестік активтерді басқару жөніндегі ұйым, коллекторлық агенттік;";
"29-2) ұйымның капиталына қомақты қатысу – шартқа (растайтын құжаттарға) орай немесе уәкілетті орган белгілеген жағдайларда өзгеше түрде дауыс беретін акциялардың, қатысу үлестерінің, пайлардың не заңды тұлғаға немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымға үлестік қатысудың басқа нысандарының жиырма және одан көп пайызын өз бетінше не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп тікелей және (немесе) жанама иелену және (немесе) пайдалану және (немесе) оларға билік ету.
Мыналар ұйымның капиталына қомақты қатысуы бар тұлға болып танылмайды:
Қазақстан Республикасының Үкіметі;
ұлттық басқарушы холдинг;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің еншілес ұйымдары;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды зейнетақы активтерінің есебінен иеленетін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы;
осы Заңда көзделген жағдайларда өзге де тұлғалар;
29-3) ірі қатысушы – дауыс беретін акциялардың, қатысу үлестерінің, пайлардың не заңды тұлғаға немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымға үлестік қатысудың басқа да нысандарының он немесе одан көп пайызын тікелей және (немесе) жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін жеке тұлға, заңды тұлға, заңды тұлға болып табылмайтын ұйым.
Мыналар заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның ірі қатысушысы болып танылмайды:
Қазақстан Республикасының Үкіметі;
ұлттық басқарушы холдинг;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің еншілес ұйымдары;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды зейнетақы активтерінің есебінен иеленетін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы;";

иные лица, указанные в пункте 19 статьи 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций;";
дополнить подпунктами 27-1), 29-2) и 29-3) следующего содержания:
"27-1) сервисная компания – организация по управлению стрессовыми активами, коллекторское агентство, обладающие в рамках договора доверительного управления правами (требованиями), полномочиями по доверительному управлению правами (требованиями) по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита, в том числе в отношении:
изменения условий договора банковского займа, договора о предоставлении микрокредита;
представления в суде интересов лица, с которым заключен договор доверительного управления правами (требованиями);
приема от должника денег и (или) иного имущества;
иных полномочий, предусмотренных законами Республики Казахстан и (или) договором доверительного управления правами (требованиями);";
"29-2) значительное участие в капитале организации – прямое и (или) косвенное владение и (или) пользование, и (или) распоряжение самостоятельно или совместно с одним или несколькими лицами в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом в случаях, установленных уполномоченным органом, двадцатью и более процентами голосующих акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в юридическом лице или организации, не являющейся юридическим лицом.
Лицом, обладающим значительным участием в капитале организации, не признаются:
Правительство Республики Казахстан;
национальный управляющий холдинг;
дочерние организации Национального Банка Республики Казахстан;
единый накопительный пенсионный фонд, управляющий инвестиционным портфелем, владеющие голосующими акциями страховой (перестраховочной) организации и (или) производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, за счет пенсионных активов;
иные лица в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
29-3) крупный участник – физическое лицо, юридическое лицо, организация, не являющаяся юридическим лицом, которые прямо и (или) косвенно владеют и (или) пользуются, и (или) распоряжаются десятью или более процентами голосующих акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в юридическом лице или организации, не являющейся юридическим лицом.
Крупным участником юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, не признаются:
Правительство Республики Казахстан;
национальный управляющий холдинг;
дочерние организации Национального Банка Республики Казахстан;
единый накопительный пенсионный фонд, управляющий инвестиционным портфелем, владеющие голосующими акциями страховой (перестраховочной) организации и (или) производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, за счет пенсионных активов;";

3) 5-1-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы резиденттерінің Қазақстан Республикасының бейрезидент мемлекеттік сақтандыру ұйымдарымен Қазақстан Республикасының резиденттеріне шетелдік ұйымдардың немесе банктердің кредит беруіне байланысты кредиттерді, инвестицияларды, мәмілелерді сақтандыру бөлігінде сақтандыру шарттарын жасасуына (орындауына) жол беріледі.";
4) 10-баптың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) қаржы омбудсманы;";
5) 11-1-бапта:
1-2-тармақ алып тасталсын;
2-тармақтың 7) тармақшасындағы "тәртібі мен мерзімдерін;" деген сөздер "тәртібі мен мерзімдерін айқындауға тиіс." деген сөздермен ауыстырылып, екінші және үшінші бөліктері алып тасталсын;
3-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы сақтандыру қағидаларын өзінің интернет-ресурсында орналастыруға міндетті. Сақтандырушының интернет-ресурсында орналастырылған сақтандыру қағидалары жаңартылған күйде болуға тиіс.";
үшінші бөліктегі "Ерікті сақтандыру" деген сөздер "Сақтандыру" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (ерекше бөлім) 840-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтанушы (сақтандырылушы) банктік қарыз шартынан, микрокредит беру туралы шарттан туындайтын міндеттемелер бойынша қарыз алушының жауапкершілігін сақтандыру нәтижесінде өтелген шығындар үшін жауапты тұлғаға қатысты құқығын (талабын) төленген сома шегінде сервистік компанияның сенімгерлік басқаруына береді.";
6) мынадай мазмұндағы 11-2-баппен толықтырылсын:
"11-2-бап. Өтініш берушілердің жолданымдарын қарау
1. Сақтандыру ұйымы жеке және заңды тұлғалардың сақтандыру қызметін жүзеге асырумен байланысты жолданымдарын уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру қызметін, оның ішінде сақтандыру нарығына қатысушылармен өзара қарым-қатынастарда жүзеге асыруға қойылатын талаптарға сәйкес қарайды.
2. Өтініш берушінің жолданымын қарау мерзімі ол сақтандыру ұйымына келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Жолданымды дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажет болған кезде, жолданымды қарау мерзімі он бес жұмыс күніне ұзартылуы мүмкін, ол туралы өтініш берушіге мерзім ұзартылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарланады.

3) пункт 2 статьи 5-1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Допускается заключение (исполнение) резидентами Республики Казахстан договоров страхования с государственными страховыми организациями – нерезидентами Республики Казахстан в части страхования кредитов, инвестиций, сделок, связанных с кредитованием резидентов Республики Казахстан иностранными организациями или банками.";
4) подпункт 11) статьи 10 изложить в следующей редакции:
"11) финансовый омбудсман;";
5) в статье 11-1:
пункт 1-2 исключить;
части вторую и третью подпункта 7) пункта 2 исключить;
в пункте 3:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Страховая (перестраховочная) организация, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан обязаны разместить правила страхования на своем интернет-ресурсе. Правила страхования, размещенные на интернет-ресурсе страховщика, должны быть в актуальном состоянии.";
в части третьей слово "добровольного" исключить;
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Страховая (перестраховочная) организация в случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 840 Гражданского Кодекса Республики Казахстан (Особенная часть), передает в доверительное управление сервисной компании в пределах уплаченной суммы право (требование), которое страхователь (застрахованный) имеет к лицу, ответственному за убытки, возмещенные в результате страхования ответственности заемщика по обязательствам, возникающим из договора банковского займа, договора о предоставлении микрокредита.";
6) дополнить статьей 11-2 следующего содержания:
"Статья 11-2. Рассмотрение обращений заявителей
1. Страховая организация рассматривает обращения физических и юридических лиц, связанные с осуществлением страховой деятельности, в соответствии с требованиями к осуществлению страховой организацией, филиалом страховой организации – нерезидента Республики Казахстан страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Срок рассмотрения обращения заявителя не должен превышать пятнадцать рабочих дней со дня поступления в страховую организацию.
При необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения обращения, срок рассмотрения обращения может быть продлен на пятнадцать рабочих дней, о чем заявитель извещается в течение трех рабочих дней со дня продления срока.

3. Жолданымды қарау нәтижесі бойынша сақтандыру ұйымы өтініш берушіге оның жолданымының мәні бойынша жауап (шешім) жіберуге міндетті.
4. Өтініш берушінің жолданымы:
1) жолданымда жауап жіберілуге тиіс мекенжай көрсетілмеген;
2) жолданымда өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және оның жеке сәйкестендіру нөмірі немесе толық атауы және оның бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетілмеген;
3) жолданымда былапыт не балағат сөздер, сақтандыру ұйымының мүлкіне қауіп, оның жұмыскерінің, сондай-ақ оның отбасы мүшелерінің өміріне, денсаулығына және мүлкіне қауіп болған;
4) жолданым оқуға келмейтін;
5) жолданымды уәкілетті емес тұлға берген жағдайларда қараусыз қалдыруға жатады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда сақтандыру ұйымы өтініш берушінің жолданымын алған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіге жолданымды қараусыз қалдыру себептерін көрсете отырып жауап жібереді.
5. Сақтанушылар (сақтандырылушылар, пайда алушылар) болатын жеке тұлға және (немесе) шағын кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын өтініш беруші – барлық сақтандыру түрі бойынша және өзге де заңды тұлғалар талаптар сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің он мың еселенген мөлшерінен аспайтын көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру сыныбы (түрі) бойынша ғана дауды сотқа дейінгі реттеу тәртібі шеңберінде мынадай:
сақтандыру ұйымы өтініш берушінің мүліктік талабын қанағаттандырудан бас тартқан немесе өтініш беруші осы баптың 2-тармағында көзделген мерзімде сақтандыру ұйымынан жауап алмаған;
сақтандыру шарттарынан туындайтын сақтанушылар (сақтандырылушылар, пайда алушылар) мен сақтандыру ұйымдары арасындағы, сондай-ақ сақтандыру ұйымдары арасындағы дауларды реттеу кезінде өзара қолайлы шешімге қол жеткізілмеген жағдайларда "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қаржы омбудсманына жүгінуге құқылы.
6. Сақтандыру ұйымы уәкілетті органға жеке және заңды тұлғалардың келіп түскен жолданымдары бойынша есептілікті ұсынады, олардың тізбесі, нысандары, ұсыну мерзімдері мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.
7. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру ұйымының филиалдарына қолданылады.";

3. По результатам рассмотрения обращения страховая организация обязана направить заявителю ответ (решение) по существу его обращения.
4. Обращение заявителя подлежит оставлению без рассмотрения в следующих случаях:
1) в обращении не указан адрес, по которому должен быть направлен ответ;
2) в обращении не указаны фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и его индивидуальный идентификационный номер или полное наименование заявителя и его бизнес-идентификационный номер;
3) в обращении содержатся нецензурные либо оскорбительные выражения, угрозы имуществу страховой организации, угрозы жизни, здоровью и имуществу ее работника, а также членов его семьи;
4) обращение не поддается прочтению;
5) обращение подано неуполномоченным лицом.
В случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4) и 5) части первой настоящего пункта, страховая организация в течение пяти рабочих дней с момента получения обращения заявителя направляет заявителю ответ с указанием причин оставления обращения без рассмотрения.
5. Заявитель, являющийся физическим лицом и (или) субъектом малого предпринимательства, являющиеся страхователями (застрахованными, выгодоприобретателями) по всем видам страхования, и иные юридические лица – только по классу (виду) обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств с суммой требований, не превышающей десятитысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, вправе обратиться к финансовому омбудсману в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" в рамках досудебного порядка урегулирования спора в следующих случаях:
отказа в удовлетворении страховой организацией имущественного требования заявителя или неполучения заявителем ответа от страховой организации в срок, предусмотренный пунктом 2 настоящей статьи;
недостижения взаимоприемлемого решения при урегулировании споров между страхователями (застрахованными, выгодоприобретателями) и страховыми организациями, возникающих из договоров страхования, а также между страховыми организациями.
6. Страховая организация представляет уполномоченному органу отчетность по поступившим обращениям физических и юридических лиц, перечень, формы, сроки и порядок представления которой устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7. Положения настоящей статьи распространяются на филиалы страховой организации – нерезидента Республики Казахстан.";

7) 15-2-бапта:
тақырып "жасасу" деген сөзден кейін ", бұзу және (немесе) мерзімінен бұрын тоқтату" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ "жасасу" деген сөзден кейін ", бұзу және (немесе) мерзімінен бұрын тоқтату" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың 6) тармақшасында:
бірінші бөліктің үшінші және жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"сақтандыру шартын бұзуға және (немесе) мерзімінен бұрын тоқтатуға;";
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, қаржы омбудсманына келіспеушіліктердің болуы туралы ақпарат жіберу үшін сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеуге қажетті ақпаратты (өтінішті, хабарламаны және (немесе) өзге де құжаттарды, мәліметтерді) электрондық нысанда жасау және сақтандыру ұйымына жөнелту мүмкіндігін қамтамасыз етеді.";
екінші бөлік "жасасу" деген сөзден кейін ", бұзу және (немесе) мерзімінен бұрын тоқтату" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 16-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Сақтандыру ұйымына, сақтандыру брокеріне, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға қойылатын сақтанушыларға ақпарат беру жөніндегі талаптар";
1-тармақтағы ", сақтандыру омбудсманының" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақ алып тасталсын;
7-тармақтағы "сақтандыру омбудсманының," деген сөздер алып тасталсын;
9) 16-2-баптың 1-тармағы алып тасталсын;
10) 20-баптың 10-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
11) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы
1. Бірде-бір тұлға уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмай өз бетінше немесе басқа тұлғамен (тұлғалармен) бірлесіп, мыналарға:
жиынтығында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын, оның ішінде базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын, Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленуге және (немесе) пайдалануға және (немесе) оларға билік етуге;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына бақылауды жүзеге асыруға;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қабылдайтын шешімдерге сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен тікелей және (немесе) жанама ықпал етуге (дауыс беруге) құқылы емес.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талап:
Қазақстан Республикасының Үкіметіне;
ұлттық басқарушы холдингке;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды зейнетақы активтерінің есебінен иеленетін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, инвестициялық портфельді басқарушыға;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлғаға, сондай-ақ көрсетілген туынды бағалы қағаздар эмитентіне;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қабылдайтын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігінсіз сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары бойынша дивидендтер және (немесе) өзге де кіріс алуға ғана құқығы бар тұлғаға;

7) в статье 15-2:
заголовок после слов "при заключении" дополнить словами ", расторжении и (или) досрочном прекращении";
в пункте 1 слова "заключение договоров страхования" заменить словами "заключение, расторжение и (или) досрочное прекращение договоров страхования";
в подпункте 6) пункта 4:
абзацы третий и седьмой части первой изложить в следующей редакции:
"расторжения и (или) досрочного прекращения договора страхования;";
"урегулирования споров, возникающих из договора страхования, для направления информации о наличии разногласий финансовому омбудсману с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций.";
часть вторую после слова "заключении" дополнить словами ", расторжении и (или) досрочном прекращении";
8) в статье 16:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Требования, предъявляемые к страховой организации, страховому брокеру, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, организации по формированию и ведению базы данных по информированию страхователей";
в пункте 1 слова ", страховой омбудсман" исключить;
пункт 5 исключить;
в пункте 7 слова "страхового омбудсмана," исключить;
9) пункт 1 статьи 16-2 исключить;
10) часть вторую пункта 10 статьи 20 исключить;
11) статью 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Страховой холдинг, крупный участник страховой (перестраховочной) организации
1. Ни одно лицо самостоятельно или совместно с другим лицом (другими лицами) без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа не вправе:
прямо и (или) косвенно владеть и (или) пользоваться, и (или) распоряжаться в совокупности десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации;
осуществлять контроль над страховой (перестраховочной) организацией;
оказывать прямо и (или) косвенно влияние на принимаемые страховой (перестраховочной) организацией решения (голосовать) десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации.
Требование, установленное частью первой настоящего пункта, не распространяется на:
Правительство Республики Казахстан;
национальный управляющий холдинг;
единый накопительный пенсионный фонд, управляющего инвестиционным портфелем, владеющих голосующими акциями страховой (перестраховочной) организации и (или) производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, за счет пенсионных активов;
лицо, осуществляющее функции номинального держателя голосующих акций страховой (перестраховочной) организации и (или) производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, а также эмитента указанных производных ценных бумаг;
лицо, обладающее правом исключительно на получение дивидендов и (или) иного дохода по акциям страховой (перестраховочной) организации без возможности оказывать влияние на решения, принимаемые страховой (перестраховочной) организацией;

"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабының 19-тармағында аталған өзге де тұлғаларға қолданылмайды.
Жиынтығында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын, оның ішінде базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын, Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына бақылауды жүзеге асыратын немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қабылдайтын шешімдерге сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен тікелей және (немесе) жанама ықпал ететін (дауыс беретін) тұлғаларға қойылатын талаптар, сондай-ақ мұндай тұлғалардың сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу тәртібі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабында белгіленеді.
2. Жиынтығында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын, оның ішінде базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын, Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін тұлғалар мынадай шарттардың кез келгені болған:
1) аталған тұлғалар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шешімдеріне өздерінің арасында жасалған шартқа (растайтын құжаттарға) орай бірлесіп ықпал еткен;
2) аталған тұлғалар жеке алғанда немесе өзара бір-бірінің ірі қатысушылары болған;
3) брокерлік қызметтерді, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметтерді және (немесе) бағалы қағаздарды номиналды ұстау жөніндегі қызметтерді көрсетуге байланысты жағдайларды қоспағанда, аталған тұлғалардың бірі басқа аталған тұлғаға өздерінің арасында жасалған шартқа сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды сатып алуға уәкілеттік берген (міндеттеген);

иных лиц, указанных в пункте 19 статьи 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
Требования к лицам, прямо и (или) косвенно владеющим и (или) пользующимся, и (или) распоряжающимся в совокупности десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, или осуществляющим контроль над страховой (перестраховочной) организацией, или оказывающим прямо и (или) косвенно влияние на принимаемые страховой (перестраховочной) организацией решения (голосующим) десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, а также порядок получения такими лицами согласия на приобретение ими статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга устанавливаются статьей 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
2. Лицами, совместно являющимися крупным участником страховой (перестраховочной) организации, признаются лица, прямо и (или) косвенно владеющие и (или) пользующиеся, и (или) распоряжающиеся в совокупности десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, при наличии любого из следующих условий:
1) указанные лица совместно влияют на решения страховой (перестраховочной) организации в силу заключенного между ними договора (подтверждающих документов);
2) указанные лица являются в отдельности или взаимно крупными участниками друг друга;
3) одно из указанных лиц уполномочило (обязало) другое указанное лицо приобрести голосующие акции страховой (перестраховочной) организации и (или) производные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, в соответствии с заключенным между ними договором, за исключением случаев, связанных с оказанием брокерских услуг, услуг по управлению инвестиционным портфелем и (или) услуг по номинальному держанию ценных бумаг;

4) аталған тұлғалардың бірі басқа аталған тұлғаға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды сатып алу үшін өтеусіз ақша және (немесе) өзге де мүлік берген;
5) аталған тұлғалардың бірі басқа аталған тұлғаның лауазымды тұлғасы болған;
6) өкіл өкілдік берген тұлғаның нұсқауларына қатаң сәйкестікте әрекет ететін және өкілдік берген тұлғаның атынан өз қалауы бойынша әрекеттер жасауға құқылы емес жағдайларды қоспағанда, аталған тұлғалардың бірі басқа аталған тұлғаның өкілі болған;
7) аталған тұлғалардың бірі жақын туысы немесе жұбайы (зайыбы) болған;
8) аталған тұлғалар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген жағдайларда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шешімдеріне өзгеше түрде бірлесіп ықпал еткен кезде бірлесіп сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалар деп танылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасы банк заңнамасының талаптарына сәйкес банк конгломератына кіретін жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес шоғырландырылған қадағалауға жатады.
3. Жиынтығында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын, оның ішінде базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын, Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін тұлғалар мынадай шарттардың кез келгені болған:
1) аталған тұлғалар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шешімдеріне өздерінің арасында жасалған шартқа (растайтын құжаттарға) орай бірлесіп ықпал еткен;
2) аталған тұлғалар жеке алғанда немесе өзара бір-бірінің ірі қатысушылары болған;
3) брокерлік қызметтерді, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметтерді және (немесе) бағалы қағаздарды номиналды ұстау жөніндегі қызметтерді көрсетуге байланысты жағдайларды қоспағанда, аталған тұлғалардың бірі басқа аталған тұлғаға өздерінің арасында жасалған шартқа сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды сатып алуға уәкілеттік берген (міндеттеген);

4) одно из указанных лиц предоставило безвозмездно деньги и (или) иное имущество другому указанному лицу для приобретения голосующих акций страховой (перестраховочной) организации и (или) производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации;
5) одно из указанных лиц является должностным лицом другого указанного лица;
6) одно из указанных лиц является представителем другого указанного лица, за исключением случаев, когда представитель действует в строгом соответствии с указаниями представляемого лица и не вправе совершать действия от имени представляемого лица по своему собственному усмотрению;
7) одно из указанных лиц является близким родственником или супругом (супругой);
8) указанные лица совместно влияют на решения страховой (перестраховочной) организации иным образом в случаях, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
В случае, если страховая (перестраховочная) организация входит в банковский конгломерат в соответствии с требованиями банковского законодательства Республики Казахстан, страховая (перестраховочная) организация подлежит консолидированному надзору в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
3. Лицами, совместно являющимися страховым холдингом, признаются лица, прямо и (или) косвенно владеющие и (или) пользующиеся, и (или) распоряжающиеся в совокупности двадцатью пятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, при наличии любого из следующих условий:
1) указанные лица совместно влияют на решения страховой (перестраховочной) организации в силу заключенного между ними договора (подтверждающих документов);
2) указанные лица являются в отдельности или взаимно крупными участниками друг друга;
3) одно из указанных лиц уполномочило (обязало) другое указанное лицо приобрести голосующие акции страховой (перестраховочной) организации и (или) производные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, в соответствии с заключенным между ними договором, за исключением случаев, связанных с оказанием брокерских услуг, услуг по управлению инвестиционным портфелем и (или) услуг по номинальному держанию ценных бумаг;

4) аталған тұлғалардың бірі басқа аталған тұлғаға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларын, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы сатып алу үшін өтеусіз ақша және (немесе) өзге де мүлік берген;
5) өкіл өкілдік берген тұлғаның нұсқауларына қатаң сәйкестікте әрекет ететін және өкілдік берген тұлғаның атынан өз қалауы бойынша әрекеттер жасауға құқылы емес жағдайларды қоспағанда, аталған тұлғалардың бірі басқа аталған тұлғаның өкілі болған;
6) аталған тұлғалар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген жағдайларда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шешімдеріне өзгеше түрде бірлесіп ықпал еткен кезде бірлесіп сақтандыру холдингі болып табылатын тұлғалар деп танылады.
4. Жиынтығында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын, оның ішінде базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын, Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін, тек қана:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің кезектен тыс жалпы жиналысын шақыру;
2) директорлар кеңесі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысын шақырудан бас тартқан жағдайда, оны шақыру туралы талап қоюмен сотқа жүгіну;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысының күн тәртібіне қосымша мәселелерді енгізу;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесінің отырысын шақыру;
5) аудиторлық ұйымның өз есебінен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына аудит жүргізу мәселелері бойынша бірлескен шешімдер қабылдауын көздейтін өздерінің арасында жасалған шарт негізінде әрекет ететін тұлғалар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі деп танылмайды.
5. Тұлға уәкілетті органның жазбаша келісімінсіз сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысының белгілеріне сай бола бастаған жағдайда, мұндай тұлға "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабына сәйкес уәкілетті органның жазбаша келісімін алғанға дейін өзі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында қабылданатын шешімдерге ықпал етуге бағытталған ешқандай әрекет жасауға және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларымен, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы дауыс беруге құқылы емес.

4) одно из указанных лиц предоставило безвозмездно деньги и (или) иное имущество другому указанному лицу для приобретения голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации;
5) одно из указанных лиц является представителем другого указанного лица, за исключением случаев, когда представитель действует в строгом соответствии с указаниями представляемого лица и не вправе совершать действия от имени представляемого лица по своему собственному усмотрению;
6) указанные лица совместно влияют на решения страховой (перестраховочной) организации иным образом в случаях, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
4. Не признаются крупным участником страховой (перестраховочной) организации, страховым холдингом лица, прямо и (или) косвенно владеющие и (или) пользующиеся, и (или) распоряжающиеся в совокупности десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, действующие на основании заключенного между ними договора, предусматривающего принятие ими совместных решений исключительно по вопросам:
1) созыва внеочередного общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации;
2) обращения в суд с иском о созыве общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации в случае отказа в его созыве советом директоров;
3) включения дополнительных вопросов в повестку дня общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации;
4) созыва заседания совета директоров страховой (перестраховочной) организации;
5) проведения аудиторской организацией аудита страховой (перестраховочной) организации за свой счет.
5. В случае, если лицо стало соответствовать признакам крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга без письменного согласия уполномоченного органа, такое лицо не вправе предпринимать никаких действий, направленных на оказание влияния на решения, принимаемые в страховой (перестраховочной) организации, и (или) голосовать акциями страховой (перестраховочной) организации, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, до тех пор, пока оно не получит письменного согласия уполномоченного органа в соответствии со статьей 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".

Уәкілетті орган алты айдан аспайтын мерзімде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының не сақтандыру холдингінің ірі қатысушысының белгілеріне сай келетін тұлғаға уәкілетті органның жазбаша келісімінсіз осы Заңда көзделген қадағалап ден қою шараларын, осы Заңның 53-4-бабында көзделген мәжбүрлеу шараларын қолдануға, оның ішінде аталған тұлғадан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды өткізуді талап етуге құқылы.
6. Уәкілетті орган тұлғаның уәкілетті органның жазбаша келісімінсіз сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысының белгілеріне сай келетіні туралы мәліметтерді растайтын немесе теріске шығаратын ақпаратты талап етуге құқылы.
Уәкілетті орган көрсетілген ақпаратқа ие кез келген тұлғадан, сондай-ақ осындай тұлғаның бақылауындағы кез келген ұйымнан оны талап ете алады.
7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жиынтығында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы иеленетін тұлғалар құрамының өзгеруі туралы уәкілетті органды осы фактіні өзі анықтаған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде хабардар етуге міндетті.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары болып табылатын резидент жеке тұлғалар, сондай-ақ олардың жұбайы (зайыбы) жыл сайын Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсынуға міндетті.
9. Банктің сақтандыру холдингі, акциялары банк Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен қосылу нысанында қайта ұйымдастыру жүргізген кезде сатып алынған немесе "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 68, 97 және 98-баптарында көзделген операцияны жүзеге асыру кезінде берілген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуіне уәкілетті органның келісімі операция бағалы қағаздарды ұстаушылардың (номиналды ұстау) тізілімдері жүйесінде тіркелгеннен кейін берілген болып есептеледі.";

Уполномоченный орган вправе применить меры надзорного реагирования, предусмотренные настоящим Законом, принудительные меры, предусмотренные статьей 53-4 настоящего Закона, к лицу, соответствующему признакам крупного участника страховой (перестраховочной) организации либо страхового холдинга без письменного согласия уполномоченного органа, в том числе потребовать от указанного лица реализовать голосующие акции страховой (перестраховочной) организации и (или) производные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, в срок не более шести месяцев.
6. Уполномоченный орган вправе истребовать информацию, подтверждающую или опровергающую сведения о том, что лицо соответствует признакам крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга без письменного согласия уполномоченного органа.
Указанная информация может быть истребована уполномоченным органом от любого лица, обладающего ею, а также от любой организации, находящейся под контролем такого лица.
7. Страховая (перестраховочная) организация обязана уведомлять уполномоченный орган об изменении состава лиц, владеющих в совокупности десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, в течение пятнадцати календарных дней со дня установления ею данного факта.
8. Физические лица – резиденты, являющиеся крупными участниками страховой (перестраховочной) организации, а также их супруги обязаны ежегодно представлять декларацию о доходах и имуществе в порядке и сроки, которые установлены налоговым законодательством Республики Казахстан.
9. Согласие уполномоченного органа на приобретение банком статуса страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, акции которой были приобретены при проведении банком реорганизации в форме присоединения в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, или переданы при осуществлении операции, предусмотренной статьями 68, 97 и 98 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", считается выданным после регистрации операции в системе реестров держателей ценных бумаг (номинального держания).";

12) 26-1-бап алып тасталсын;
13) 27-баптың 1-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру үшін пайдаланылатын көздер мен ақша сомасының сипаттамасын қоса алғанда, құрылтайшы жеке тұлғалар (мұндай құрылтайшылар болған кезде) туралы мәліметтер.
Жеке тұлға құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу (жарғылық капиталын төлеу) үшін пайдалануы мүмкін қаражат көздері "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-5-бабының 7-тармағында айқындалған;";
5-1) тармақшадағы "осы Заңның 26 және 32-баптарында" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5 және 9-6-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 28-баптың 1-тармағында:
6) тармақшадағы "осы Заңның 26-1-бабында" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-1) тармақшадағы "осы Заңның 26-бабында" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 31-1-бап алып тасталсын;
16) 32 және 34-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымдары және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдардың капиталдарына қомақты қатысуы
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы Заңның 48-бабында өзіне берілген өкілеттіктерді жүзеге асыру мақсатында уәкілетті органның алдын ала рұқсаты болған кезде ғана еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге құқылы.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымдары еншілес ұйымдарды құруға және (немесе) иеленуге, сондай-ақ ұйымдардың капиталдарына қомақты қатысуға құқылы емес.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы әрбір аяқталған соңғы екі қаржы жылының қорытындылары бойынша шоғырландырылған және шоғырландырылмаған негіздерде шығынсыз қызмет жасау және пруденциялық нормативтерді, оның ішінде уәкілетті органға рұқсат алуға өтініш берген күннің алдындағы соңғы үш ай ішінде шоғырландырылған негізде уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді сақтау шартымен еншілес ұйымды құруға құқылы.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымы, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы капиталына қомақты қатысатын Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымы уәкілетті органға жүктелген шоғырландырылған қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі функциялардың сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету мақсатында тиісті сұрау салу негізінде уәкілетті органға қажетті ақпаратты ашуға міндетті. Бұл ретте алынған мәліметтер жария етуге жатпайды.

12) статью 26-1 исключить;
13) в пункте 1 статьи 27:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) сведения об учредителях – физических лицах (при наличии таких учредителей), включая описание источников и сумм денег, используемых для создания страховой (перестраховочной) организации.
Источники средств, которые могут быть использованы физическим лицом для приобретения акций (оплаты уставного капитала) создаваемой страховой (перестраховочной) организации, определены пунктом 7 статьи 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
в подпункте 5-1) слова "статьями 26 и 32 настоящего Закона" заменить словами "статьями 9-5 и 9-6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
14) в пункте 1 статьи 28:
в подпункте 6) слова "статье 26-1 настоящего Закона" заменить словами "статье 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
в подпункте 6-1) слова "статьей 26 настоящего Закона" заменить словами "статьей 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
15) статью 31-1 исключить;
16) статьи 32 и 34 изложить в следующей редакции:
"Статья 32. Дочерние организации страховой (перестраховочной) организации и значительное участие страховой (перестраховочной) организации в капиталах организаций
1. Страховая (перестраховочная) организация в целях осуществления полномочий, предоставленных ей статьей 48 настоящего Закона, вправе создать или приобрести дочернюю организацию только при наличии предварительного разрешения уполномоченного органа.
2. Дочерние организации страховой (перестраховочной) организации не вправе создавать и (или) иметь дочерние организации, а также иметь значительное участие в капиталах организаций.
3. Страховая (перестраховочная) организация вправе создать дочернюю организацию при условии безубыточной деятельности на консолидированной и неконсолидированной основах по итогам каждого из последних двух завершенных финансовых лет и соблюдения пруденциальных нормативов, в том числе на консолидированной основе, установленных уполномоченным органом, в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления в уполномоченный орган на получение разрешения.
4. Дочерняя организация страховой (перестраховочной) организации, а также организация – нерезидент Республики Казахстан, в которой страховая (перестраховочная) организация имеет значительное участие в капитале, обязаны раскрывать уполномоченному органу на основании соответствующего запроса необходимую информацию в целях обеспечения качественного и своевременного выполнения возложенных на уполномоченный орган функций по осуществлению консолидированного надзора. При этом полученные сведения не подлежат разглашению.

5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына уәкілетті органның алдын ала рұқсаты болған кезде ғана жол беріледі.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органның алдын ала рұқсаты болмаған кезде бақылау не ұйымдардың капиталына қомақты қатысу белгілерін иеленген жағдайда:
1) уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына осы Заңда көзделген қадағалап ден қою шараларын қолдануға құқылы;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бақылау не ұйымның капиталына қомақты қатысу белгілері туындаған кезден бастап алты ай ішінде өзіне тиесілі акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не ұйымның капиталына үлестік қатысудың басқа да нысандарын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес тұлғаға иелігінен шығаруға және көрсетілген иеліктен шығаруды растайтын құжаттарды уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, сондай-ақ ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру тәртібі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-6-бабында және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
"34-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің және сақтандыру брокерінің басшы қызметкерлері
1. Мыналар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлері деп танылады:
1) басқару органының басшысы мен мүшелері;
2) атқарушы органның басшысы, оның орынбасары және атқарушы органның мүшелері;
3) бас бухгалтер және бас бухгалтердің орынбасары;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалдары мен өкілдіктерінің басшыларын және олардың бас бухгалтерлерін қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және сақтандыру қызметін және (немесе) инвестициялық қызметті жүргізуге негіз болатын құжаттарға қол қою құқығы бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзге де басшылары;
5) уәкілетті органның уәжді пайымдауын пайдалана отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлері деп танылған өзге де адамдар.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атқарушы органы мүшелерінің кемінде біреуінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы курстарының кемінде елу пайызын тыңдағаны туралы растайтын құжаттары болуға тиіс.

5. Значительное участие страховой (перестраховочной) организации в капитале организаций допускается только при наличии предварительного разрешения уполномоченного органа.
6. В случае приобретения страховой (перестраховочной) организацией признаков контроля либо значительного участия в капитале организаций при отсутствии предварительного разрешения уполномоченного органа:
1) уполномоченный орган вправе применить к страховой (перестраховочной) организации меры надзорного реагирования, предусмотренные настоящим Законом;
2) страховая (перестраховочная) организация обязана в течение шести месяцев с момента возникновения признаков контроля либо значительного участия в капитале организации произвести отчуждение принадлежащих ей акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в капитале организации лицу, не связанному со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями, и представить в уполномоченный орган документы, подтверждающие указанное отчуждение.
7. Порядок выдачи страховой (перестраховочной) организации разрешения на создание или приобретение дочерней организации, а также на значительное участие в капитале организации устанавливается статьей 9-6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
"Статья 34. Руководящие работники страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга и страхового брокера
1.  Руководящими работниками страховой (перестраховочной) организации признаются:
1) руководитель и члены органа управления;
2) руководитель исполнительного органа, его заместитель и члены исполнительного органа;
3) главный бухгалтер и заместитель главного бухгалтера;
4) иные руководители страховой (перестраховочной) организации, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений страховой (перестраховочной) организации и обладающие правом подписи документов, на основании которых проводится страховая и (или) инвестиционная деятельность, за исключением руководителей филиалов и представительств страховой (перестраховочной) организации и их главных бухгалтеров;
5) иные лица, признанные руководящими работниками страховой (перестраховочной) организации с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа.
По меньшей мере один из членов исполнительного органа страховой (перестраховочной) организации должен иметь подтверждающие документы о прослушивании им не менее пятидесяти процентов курсов минимальной обязательной программы обучения актуариев, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.

2. Басшы және оның орынбасарлары, бас бухгалтер және оның орынбасары сақтандыру брокерінің басшы қызметкерлері деп танылады.
3. Мыналар Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлері деп танылады:
1) филиал басшысы және оның орынбасарлары;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және сақтандыру қызметін жүргізуге негіз болатын құжаттарға қол қою құқығына ие, филиалдың өзге де басшылары;
3) бас бухгалтер және бас бухгалтердің орынбасары;
4) уәкілетті органның уәжді пайымдауын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлері деп танылған өзге де адамдар.
Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының кемінде екі басшы қызметкері Қазақстан Республикасының резиденті болуға тиіс.
Басшы және оның орынбасарлары, бас бухгалтер Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкерлері деп танылады.
4. Мыналар сақтандыру холдингінің басшы қызметкерлері деп танылады:
1) басқару органының басшысы, оның орынбасары және басқару органының мүшелері;
2) атқарушы органның басшысы, оның орынбасары және атқарушы органның мүшелері;
3) бас бухгалтер және бас бухгалтердің орынбасары;
4) еншілес ұйымның (ұйымдардың) және (немесе) сақтандыру холдингі капиталға қомақты қатысатын ұйымның (ұйымдардың) қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын өзге де басшылар;
5) уәкілетті органның уәжді пайымдауын пайдалана отырып, сақтандыру холдингінің басшы қызметкерлері деп танылған өзге де адамдар.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының және Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар және оларды келісу тәртібі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленеді.
6. Уәкілетті органның уәжді пайымдауын пайдалана отырып, адамды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкері деп таныған және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына осы Заңның 53-3-бабы 1-тармағының 11) тармақшасында көзделген қадағалап ден қою шарасын қолданған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басшы қызметкерді тағайындауға (сайлауға) келісім алу үшін уәкілетті органның уәжді пайымдауын пайдалана отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкері деп танылған адамның "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленген талаптарға сай келуін растайтын құжаттарды уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсынуға міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы құжаттар уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсынылмаған кезде уәкілетті органның уәжді пайымдауын пайдалана отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкері деп танылған адаммен еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда осы адамның өкілеттіктерін тоқтату жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.
Осы тармақтың ережелері сақтандыру холдингтеріне және Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына қолданылады.

2. Руководящими работниками страхового брокера признаются руководитель и его заместители, главный бухгалтер и его заместитель.
3. Руководящими работниками филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан признаются:
1) руководитель филиала и его заместители;
2) иные руководители филиала, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан и обладающие правом подписи документов, на основании которых проводится страховая деятельность;
3) главный бухгалтер и заместитель главного бухгалтера;
4) иные лица, признанные руководящими работниками филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа.
Не менее двух руководящих работников филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан должны быть резидентами Республики Казахстан.
Руководящими работниками филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан признаются руководитель и его заместители, главный бухгалтер.
4. Руководящими работниками страхового холдинга признаются:
1) руководитель органа управления, его заместитель и члены органа управления;
2) руководитель исполнительного органа, его заместитель и члены исполнительного органа;
3) главный бухгалтер и заместитель главного бухгалтера;
4) иные руководители, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью дочерней (дочерних) организации (организаций) и (или) организации (организаций), в которой (которых) страховой холдинг имеет значительное участие в капитале;
5) иные лица, признанные руководящими работниками страхового холдинга с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа.
5.  Требования к руководящим работникам страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан и филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан и порядок их согласования устанавливаются статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
6. В случае признания лица руководящим работником страховой (перестраховочной) организации с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа и применения к страховой (перестраховочной) организации меры надзорного реагирования, предусмотренной подпунктом 11) пункта 1 статьи 53-3 настоящего Закона, страховая (перестраховочная) организация обязана представить в срок, установленный уполномоченным органом, документы для получения согласия на назначение (избрание) руководящего работника, подтверждающие соответствие лица, признанного руководящим работником страховой (перестраховочной) организации с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа, требованиям, установленным статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
Страховая (перестраховочная) организация при непредставлении документов в срок, установленный уполномоченным органом, обязана расторгнуть трудовой договор с лицом, признанным руководящим работником страховой (перестраховочной) организации с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа, либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного лица.
Положения настоящего пункта распространяются на страховые холдинги и филиалы страховых (перестраховочных) организаций – нерезидента Республики Казахстан.

7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде Ұлттық Банкке сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің барлық басшы қызметкеріне қаржы жылы ішінде төлеген кірістері туралы мәліметтерді қамтитын есептілікті уәкілетті органмен келісу бойынша Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша ұсынуға міндетті.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, ақшалай сыйақы, сондай-ақ материалдық көтермелеудің басқа да түрлерін есепке жазу бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің ішкі саясатына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
17) 37-баптың 8-тармағының 5) тармақшасындағы "осы Заңның 34-бабының" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 38-баптың 1-тармағының 8) тармақшасындағы "1-1-тармағының бірінші бөлігінде" деген сөздер "3-тармағының екінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 38-1-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру саласы өзгерген кезде осы Заңның 26, 32 және 34-баптарында және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4, 9-5 және 9-6-баптарында көзделген келісімдерді және (немесе) рұқсаттарды алу осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру саласы өзгергенге дейін тиісті келісімдері және (немесе) рұқсаттары бар жеке және (немесе) заңды тұлғалар үшін талап етілмейді.";
20) 43-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымын құруға және ұйымның жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат береді;";
12-1) тармақша алып тасталсын;
44) тармақшадағы "сақтандыру омбудсманының" деген сөздер "қаржы омбудсманының" деген сөздермен ауыстырылсын;
46-2), 46-3) және 46-4) тармақшалар алып тасталсын;
21) 48-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы:
алтыншы абзацындағы "резиденттері емес заңды тұлғаларды" деген сөздер "бейрезидент заңды тұлғаларын құру, сондай-ақ акцияларды немесе жарғылық капиталдарға қатысу үлестерін" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші абзацтармен толықтырылсын:
"медицина ұйымдарын және ассистанс қызметтерін көрсететін заңды тұлғаларды (Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттерін);
жұмыс істейтін немесе өздері құрған халықаралық сақтандыру синдикаттарының құрамында тәуекелдерді сақтандыруды немесе қайта сақтандыруды қамтамасыз ету үшін капитал қалыптастыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғаларын құру, сондай-ақ акцияларды немесе жарғылық капиталдарға қатысу үлестерін сатып алу жағдайларына қолданылмайды.
Халықаралық сақтандыру синдикаты – сақтандыру тәуекелдерін немесе міндеттемелерін қабылдауды және бөлуді қамтамасыз ететін, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды және (немесе) жеке тұлғалардың бірлестігі;
сақтандыру брокерінің қызметтерін көрсететін заңды тұлғаларды (Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттерін);";
4-тармақтың бірінші бөлігінде:
1) тармақшаның екінші абзацы "және цифрлық қаржы активтерін" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшаның екінші абзацы "(акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда)" деген сөздерден кейін "және цифрлық қаржы активтерін" деген сөздермен толықтырылсын;

7. Страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер обязаны в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года представлять в Национальный Банк отчетность, включающую сведения о доходах, выплаченных страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером всем руководящим работникам страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера в течение финансового года, по форме, установленной нормативным правовым актом Национального Банка по согласованию с уполномоченным органом.
8. Требования к внутренней политике страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
17) в подпункте 5) пункта 8 статьи 37 слова "статьи 34 настоящего Закона" заменить словами "статьи 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
18) в подпункте 8) пункта 1 статьи 38 слова "части первой пункта 1-1" заменить словами "части второй пункта 3";
19) пункт 8 статьи 38-1 изложить в следующей редакции:
"8. При изменении отрасли страхования страховой (перестраховочной) организации получение согласий и (или) разрешений, предусмотренных статьями 26, 32 и 34 настоящего Закона и статьями 9-4, 9-5 и 9-6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", не требуется для физических и (или) юридических лиц, имеющих соответствующие согласия и (или) разрешения до изменения отрасли страхования данной страховой (перестраховочной) организации.";
20) в статье 43:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) выдает разрешение на создание дочерней организации страховой (перестраховочной) организации и на значительное участие в уставном капитале организации;";
подпункт 12-1) исключить;
в подпункте 44) слова "страхового омбудсмана" заменить словами "финансового омбудсмана";
подпункты 46-2), 46-3) и 46-4) исключить;
21) в статье 48:
подпункт 1) части первой пункта 3:
дополнить абзацами девятым, десятым, одиннадцатым и двенадцатым следующего содержания:
"медицинских организаций и юридических лиц (резидентов и нерезидентов Республики Казахстан), оказывающих услуги ассистанса;
юридических лиц – нерезидентов Республики Казахстан, формирующих капитал для обеспечения страхования или перестрахования рисков, в составе действующих или созданных ими международных страховых синдикатов.
Международный страховой синдикат – объединение юридических и (или) физических лиц, созданное в соответствии с законодательством иностранного государства, обеспечивающее прием и распределение страховых рисков или обязательств;
юридических лиц (резидентов и нерезидентов Республики Казахстан), оказывающих услуги страхового брокера;";
в части первой пункта 4:
абзац второй подпункта 1) после слов "финансовых организаций" дополнить словами "и цифровых финансовых активов";
абзац второй подпункта 2) после слов "(за исключением акций и долей участия в уставном капитале)" дополнить словами "и цифровых финансовых активов";

22) 52-1-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 5) тармақшасындағы "жүйесін;" деген сөз "жүйесін қалыптастырады." деген сөздермен ауыстырылып, 6) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімшенің басшысы (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында тәуекелдерді басқару функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тәуекел-менеджері), ішкі аудит қызметінің басшысы (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында ішкі аудит функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аудиторы), комплаенс-бақылау жөніндегі бөлімшенің басшысы (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында комплаенс-бақылау функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының комплаенс-бақылаушысы) лауазымына жұмыскерлерді тағайындау кезінде олардың уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сай келуін өз бетінше тексереді.";
23) 52-2-баптың тақырыбы мен 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"52-2-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары тарататын және орналастыратын жарнама
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына:
1) жөнсіз жарнама жасауға;
2) уәкілетті орган белгілеген, қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптарда айқындалған қаржы өніміне тән тәуекелдер туралы ақпаратты қамтымайтын жарнама жасауға тыйым салынады.
Қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптар, іс-қимылды қадағалау субъектісі уәкілетті органды бекіту, өзгерту және ұсынуды тоқтату туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесі (мөлшерлемелері мен тарифтерін көрсете отырып), осындай хабардар ету тәртібі, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.";
24) 53-1-бапта:
2-тармақтың 12) және 13) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"12) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржы омбудсманының қызметіне міндетті жарналарды және (немесе) өзге де төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы немесе тиісінше орындамауы;
13) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржы омбудсманының шешімін осы шешімде белгіленген мерзімде орындамауы;";
6-тармақ алып тасталсын;
25) 53-3-баптың 1-тармағының 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) осы Заңның 34-бабында және (немесе) уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін белгілейтін нормативтік құқықтық актісінде аталған адамдарды, оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері, сақтандыру холдингі, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы Заңның 34-бабында аталған адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан уәкілетті орган осындай қадағалап ден қою шарасын қолданғанға дейін шеттеткен жағдайда, қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету жөніндегі талаптарды қою арқылы қолданады. Басшы қызметкерге осындай қадағалап ден қою шарасы қолданылған кезде уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері, сақтандыру холдингі, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы уәкілетті органның осы Заңның 34-бабында аталған адамдарды шеттету туралы қадағалап ден қою шарасын қолдану жөніндегі жазбаша хабарламасын алған күннен кейінгі күннен бастап алқалы органның шеттетілген тұлғаның қатысуымен болған барлық кейінгі шешімі жарамсыз деп есептеледі;";

22) в статье 52-1:
подпункт 6) части первой пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Страховая (перестраховочная) организация при назначении работников на должность руководителя подразделения по управлению рисками (риск-менеджера страховой (перестраховочной) организации, единолично осуществляющего функции управления рисками в страховой (перестраховочной) организации), руководителя службы внутреннего аудита (аудитора страховой (перестраховочной) организации, единолично осуществляющего функции внутреннего аудита в страховой (перестраховочной) организации), руководителя подразделения по комплаенс-контролю (комплаенс-контролера страховой (перестраховочной) организации, единолично осуществляющего функции комплаенс-контроля в страховой (перестраховочной) организации) самостоятельно проверяет их на соответствие требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа, определяющим порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля.";
23) заголовок и пункт 1 статьи 52-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 52-2. Реклама, распространяемая и размещаемая страховыми (перестраховочными) организациями
1. Страховым (перестраховочным) организациям запрещаются:
1) ненадлежащая реклама;
2) реклама, не содержащая информацию о рисках, присущих финансовому продукту, определенных требованиями к управлению финансовыми продуктами, установленными уполномоченным органом.
Требования к управлению финансовыми продуктами, перечень финансовых продуктов (с указанием ставок и тарифов), об утверждении, изменении и прекращении предоставления которых субъект поведенческого надзора уведомляет уполномоченный орган, порядок такого уведомления, а также перечень документов и сведений, прилагаемых к уведомлению, утверждаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
24) в статье 53-1:
подпункты 12) и 13) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"12) неисполнение или ненадлежащее исполнение страховой (перестраховочной) организацией обязательств по уплате обязательных взносов и (или) иных платежей в службу финансового омбудсмана;
13) неисполнение страховой (перестраховочной) организацией решения финансового омбудсмана в срок, установленный данным решением;";
пункт 6 исключить;
25) подпункт 11) пункта 1 статьи 53-3 изложить в следующей редакции:
"11) отстранению от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в статье 34 настоящего Закона и (или) нормативном правовом акте уполномоченного органа, устанавливающем порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в случае отстранения страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, страховым холдингом, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, страховой (перестраховочной) организацией – нерезидентом Республики Казахстан лиц, указанных в статье 34 настоящего Закона, от выполнения служебных обязанностей до применения уполномоченным органом такой меры надзорного реагирования. При применении к руководящему работнику такой меры надзорного реагирования уполномоченный орган отзывает согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
Со дня, следующего за днем получения страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, страховым холдингом, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан письменного уведомления уполномоченного органа о применении меры надзорного реагирования об отстранении лиц, указанных в статье 34 настоящего Закона, все последующие решения коллегиального органа с участием отстраненного лица считаются недействительными;";

26) 53-4-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның 20-бабының 10-тармағында, 26-бабының 3-тармағында және 46-бабының 4-тармағында көзделген;";
3-тармақ алып тасталсын;
27) 55-2-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уақытша әкімшілікті уәкілетті орган өзінің жұмыскерлері не "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-4-бабының 2-тармағында белгіленген талаптарға сай келетін өзге де адамдар қатарынан тағайындайды.";
28) 74-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы қадағалау, тәуекелдерді ерте анықтау, сондай-ақ қауіпсіз ақпарат алмасу мақсаттарында өзінің ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымында деректер витринасын қалыптастыруды, жүргізуді және жаңартуды, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған жағдайларда, тәртіппен, мерзімдерде және форматтарда уәкілетті органға деректер витринасына қолжетімділік беруді қамтамасыз етеді.
Деректер витринасында сақтандыру (қайта сақтандыру) және өзге де операциялар, оның iшiнде сақтандыру портфелi, сақтандыру (қайта сақтандыру) жөнiндегi iрi мәмiлелер, ортақ сақтандыру (бiрлескен қайта сақтандыру) жөнiндегi қызмет бойынша мәлiметтер және тiзбесi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленетiн басқа да мәлiметтер қамтылуға тиiс.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы айқындайтын ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес келетін ұйымға деректер витринасына қолжетімділік беруге құқылы.
Деректер витринасын қалыптастыру, сақтау және оған қолжетімділік беру кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, деректер витринасына қолжетімділік алған өзге де тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес деректердің қорғалуын және сақтандыру құпиясының сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.";
29) 76-бап алып тасталсын;
30) 80-бапта:
4-тармақтың бірінші бөлігінің 7) тармақшасындағы "сақтандыру" деген сөз "қаржы" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтың бірінші бөлігінің 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) қаржы омбудсманы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен дауды реттеу кезінде дерекқор субъектілері туралы қолжетімділігі шектеулі және стандартты сақтандыру есептерін алуға құқылы;";

26) в статье 53-4:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) предусмотренных пунктом 10 статьи 20, пунктом 3 статьи 26 и пунктом 4 статьи 46 настоящего Закона;";
пункт 3 исключить;
27) пункт 1 статьи 55-2 изложить в следующей редакции:
"1. Временная администрация назначается уполномоченным органом из числа его работников либо иных лиц, соответствующих требованиям, установленным пунктом 2 статьи 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".";
28) статью 74 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В целях надзора, раннего выявления рисков, а также безопасного обмена информацией страховая (перестраховочная) организация, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан обеспечивают формирование, ведение и обновление витрины данных на своей информационно-коммуникационной инфраструктуре, а также предоставление уполномоченному органу доступа к витрине данных в случаях, порядке, сроках и форматах, которые определены нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Витрина данных должна содержать сведения по страховым (перестраховочным) и иным операциям, в том числе по страховому портфелю, крупным сделкам по страхованию (перестрахованию), деятельности по сострахованию (совместному перестрахованию) и прочие сведения, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Страховая (перестраховочная) организация, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан вправе предоставлять доступ к витрине данных организации, соответствующей единым требованиям в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, определяемой страховой (перестраховочной) организацией.
При формировании, хранении и предоставлении доступа к витрине данных страховая (перестраховочная) организация, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, иные лица, получившие доступ к витрине данных, обязаны обеспечивать защиту персональных данных и сохранность тайны страхования в соответствии с законами Республики Казахстан.";
29) статью 76 исключить;
30) в статье 80:
в подпункте 7) части первой пункта 4 слово "страховой" заменить словом "финансовый";
подпункт 10) части первой пункта 5 изложить в следующей редакции:
"10) финансовый омбудсман вправе получать страховые отчеты ограниченного и стандартного доступа о субъектах базы данных при урегулировании спора в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан;";

31) 15-тарау алып тасталсын.
16. "Қазақстанның Даму Банкі туралы" 2001 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Даму Банкін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.";
2) 6-баптың 1-тармағындағы "заңды тұлғалардың" деген сөздер "ұйымдардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 12-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "40-бабында" деген сөздер "50-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын.
17. "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
212-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 61-4-бабында көзделген тәртіппен операция жүзеге асырылған жағдайда, сондай-ақ" деген сөздер алып тасталсын.
18. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 10-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының жекелеген қызмет түрлерінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейтін заңдарында қоғамның жарғылық капиталының ең аз мөлшеріне қойылатын өзге де талаптар белгіленуі мүмкін.";
2) 11-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының жекелеген қызмет түрлерінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейтін заңдарында қоғамның жарғылық капиталын қалыптастырудың өзге де тәртібі белгіленуі мүмкін.";
3) 14-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда, осы баптың 1-тармағының 1), 2) және 11) тармақшаларында көрсетілген құқықтарды қоспағанда, акционерлердің осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген құқықтарын шектеуге жол берілмейді.";
4) 28-баптың 1-1-тармағындағы "Республикасы Заңының 17-2-бабына" деген сөздер "Республикасының Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 30-бапта:
4-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
2-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1) уәкілетті органның банкке "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен реттеу режимін және (немесе) реттеу құралдарын қолдану туралы шешімі;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Бағалы қағаздар және (немесе) өзге де ақшалай міндеттемелер банкке реттеу режимін қолданған кезде немесе қоғамды оңалту процесінде қоғамның акцияларына айырбасталатын жағдайларда, егер қоғамға қатысты оңалту рәсімі қолданылса, банктің (қоғамның) акционерлеріне өздерінің акциялары бағалы қағаздарды және (немесе) қоғамның өзге де ақшалай міндеттемелерін оның акцияларына айырбастау арқылы орналастырылған кезде басымдықпен сатып алу құқығы берілмейді.";

31) главу 15 исключить.
16. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана":
1) пункт 2 статьи 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Реорганизация и ликвидация Банка Развития осуществляются в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан.";
2) в пункте 1 статьи 6 слова "в капитале юридических лиц" заменить словами "в капитале организаций";
3) в части второй пункта 3 статьи 12 слова "статьей 40" заменить словами "статьей 50".
17. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании":
в части второй пункта 1 статьи 212 слова "в случае осуществления операции в порядке, предусмотренном статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", а также" исключить.
18. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах":
1) статью 10 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Законами Республики Казахстан, регулирующими общественные отношения, возникающие в отдельных видах деятельности, могут устанавливаться иные требования к минимальному размеру уставного капитала общества.";
2) пункт 1 статьи 11 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Законами Республики Казахстан, регулирующими общественные отношения, возникающие в отдельных видах деятельности, может устанавливаться иной порядок формирования уставного капитала общества.";
3) часть первую пункта 3 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"3. Не допускаются ограничения прав акционеров, установленных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, за исключением прав, указанных в подпунктах 1), 2) и 11) пункта 1 настоящей статьи, в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".";
4) в пункте 1-1 статьи 28 слова "со статьей 17-2 Закона" заменить словами "с Законом";
5) в статье 30:
в пункте 4:
подпункт 2) исключить;
подпункт 2-1) изложить в следующей редакции:
"2-1) решения уполномоченного органа о применении к банку режима урегулирования и (или) инструментов урегулирования в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В случаях конвертирования ценных бумаг и (или) иных денежных обязательств в акции общества при применении к банку режима урегулирования или в процессе реабилитации общества, если в отношении общества применена реабилитационная процедура, право преимущественной покупки не предоставляется акционерам банка (общества) при размещении их акций посредством конвертирования ценных бумаг и (или) иных денежных обязательств общества в его акции.";

6) 36-баптың 1-тармағы 1-1) тармақшасының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар (Ұлттық әл-ауқат қорын, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі акционері (сенімгерлік басқарушысы) болып табылатын акционерлік қоғамдарды қоспағанда) корпоративтік басқарудың үлгілік кодексіне сәйкес корпоративтік басқару кодекстерін бекітеді;".
19. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1-бап. Қордың басшы қызметкерлері
1. Мыналар Қордың басшы қызметкерлері болып табылады:
1) Қордың басқару органының басшысы мен мүшелері;
2) Қордың атқарушы органының басшысы мен мүшелері;
3) Қордың бас бухгалтері.
Қордың атқарушы органы мүшелерінің кемінде біреуінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы курстарының кемінде елу пайызын тыңдағаны туралы растайтын құжаттары болуға тиіс.
2. Қордың басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар және оларды келісу тәртібі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленеді.";
2) 5-бапта:
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Қор сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын, зиянды өтеу резервінің қаражатын Қордың меншікті активтерінен бөлек бухгалтерлік есепке алуды жүргізеді.
Қордың меншікті активтерін, "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражатын, зиянды өтеу резервінің қаражатын ішкі есепке алуды жүргізу тәртібін Қор уәкілетті органмен келісу бойынша Қордың директорлар кеңесі бекіткен ішкі құжатқа сәйкес белгілейді.";
6-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қордың тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімшесінің басшысы (Қорда тәуекелдерді басқару функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын Қор тәуекел-менеджері), Қордың ішкі аудит қызметінің басшысы (Қорда ішкі аудит функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын Қор аудиторы), Қордың комплаенс-бақылау жөніндегі бөлімшесінің басшысы (Қорда комплаенс-бақылау функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын Қор комплаенс-бақылаушысы) лауазымына жұмыскерлерді тағайындау (сайлау) кезінде Қор олардың уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сай келуін өз бетінше тексереді.".

6) часть вторую подпункта 1-1) пункта 1 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"Контролируемые государством акционерные общества (за исключением Фонда национального благосостояния, акционерных обществ, акционером (доверительным управляющим) которых является Национальный Банк Республики Казахстан) утверждают кодексы корпоративного управления в соответствии с типовым кодексом корпоративного управления;".
19. В Закон Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат":
1) статью 4-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 4-1. Руководящие работники Фонда
1. Руководящими работниками Фонда являются:
1) руководитель и члены органа управления Фонда;
2) руководитель и члены исполнительного органа Фонда;
3) главный бухгалтер Фонда.
По меньшей мере один из членов исполнительного органа Фонда должен иметь подтверждающие документы о прослушивании им не менее пятидесяти процентов курсов минимальной обязательной программы обучения актуариев, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Требования, предъявляемые к руководящим работникам Фонда, и порядок их согласования устанавливаются статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".";
2) в статье 5:
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Фонд ведет раздельный бухгалтерский учет средств резерва гарантирования страховых выплат, средств резерва возмещения вреда от собственных активов Фонда.
Порядок ведения внутреннего учета собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни", средств резерва возмещения вреда устанавливается Фондом в соответствии с внутренним документом, утвержденным советом директоров Фонда по согласованию с уполномоченным органом.";
пункт 6 дополнить частью второй следующего содержания:
"Фонд при назначении (избрании) работников на должность руководителя подразделения по управлению рисками Фонда (риск-менеджера Фонда, единолично осуществляющего функции управления рисками в Фонде), руководителя службы внутреннего аудита Фонда (аудитора Фонда, единолично осуществляющего функции внутреннего аудита в Фонде), руководителя подразделения по комплаенс-контролю Фонда (комплаенс-контролера Фонда, единолично осуществляющего функции комплаенс-контроля в Фонде) самостоятельно проверяет их на соответствие требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа, определяющим порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля.".

20. "Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 11 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) қаржы омбудсманы – "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дауларды, оның ішінде сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы дауларды сотқа дейінгі реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;";
5) тармақша алып тасталсын;
2) 4-2-баптағы "сақтандыру омбудсманына" деген сөздер "қаржы омбудсманына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 13-баптың 1-тармағының 3-1) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін осы Заңның 19-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, сақтандырушыға не қаржы омбудсманына не сотқа жүгінуге;
4) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өтінішті және қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына (тікелей қаржы омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге құқылы.";
4) 14-баптың 2-тармағының 3-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-2) сақтанушыдан (пайда алушыдан) қаржы омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды алынған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде қаржы омбудсманына қайта жіберуге;";
5) 19-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-1-бап. Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Сақтанушылар (пайда алушылар) және сақтандырушы арасында жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауды реттеу "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-5-тарауында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан (пайда алушыдан) өтінішті алған кезде оны қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-2-бабында белгіленген мерзімдерде жазбаша жауапты ұсынады.

20. В Закон Республики Казахстан от 11 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) финансовый омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее досудебное урегулирование споров, в том числе между участниками страхового рынка, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
подпункт 5) исключить;
2) в статье 4-2 слова "страховому омбудсману" заменить словами "финансовому омбудсману";
3) подпункты 3-1) и 4) пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"3-1) обратиться к страховщику либо финансовому омбудсману, либо в суд с учетом особенностей, предусмотренных статьей 19-1 настоящего Закона, для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов;
4) направить заявление и прилагаемые документы финансовому омбудсману (напрямую финансовому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".";
4) подпункт 3-2) пункта 2 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"3-2) при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления, направляемого финансовому омбудсману, перенаправить такое заявление, а также прилагаемые к нему документы финансовому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения;";
5) статью 19-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 19-1. Особенности урегулирования споров по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1. Урегулирование спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов, между страхователями (выгодоприобретателями) и страховщиком осуществляется с учетом особенностей, предусмотренных главой 2-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
2. Страховщик при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления рассматривает и представляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в сроки, установленные статьей 11-2 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".

3. Сақтанушы (пайда алушы) қаржы омбудсманына жүгінген жағдайда сақтандырушы сақтанушының (пайда алушының) және (немесе) қаржы омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.";
6) 21-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтандыру төлемiнен бас тарту үшiн негiздер болған кезде сақтандырушы осы Заңның 19-бабында көзделген құжаттарды алған күннен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде сақтандыру төлемi туралы өтiнiш берген тұлғаға бас тарту себептерінің уәжді негіздемесімен және сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескере отырып, дауды сотқа дейінгі реттеу үшін қаржы омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабарламамен сақтандыру төлемiнен толық немесе iшiнара бас тарту туралы тиiстi шешiмдi жазбаша нысанда жiберуге мiндеттi.".
21. "Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) қаржы омбудсманы – "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дауларды, оның ішінде сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы дауларды сотқа дейінгі реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;";
5) тармақша алып тасталсын;
2) 7-1-баптағы "сақтандыру омбудсманына" деген сөздер "қаржы омбудсманына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 13-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін осы Заңның 19-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, сақтандырушыға не қаржы омбудсманына не сотқа жүгінуге;
4) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өтінішті және қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына (тікелей қаржы омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге құқылы.";
4) 14-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) сақтанушыдан (пайда алушыдан) қаржы омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды алынған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде қаржы омбудсманына қайта жіберуге міндетті.";

3. В случае обращения страхователя (выгодоприобретателя) к финансовому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя (выгодоприобретателя) и (или) финансового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.";
6) пункт 5 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"5. При наличии оснований для отказа в страховой выплате страховщик обязан в течение семи рабочих дней со дня получения документов, предусмотренных статьей 19 настоящего Закона, направить лицу, подавшему заявление о страховой выплате, соответствующее решение о полном или частичном отказе в страховой выплате в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа и уведомлением о праве страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) обратиться к финансовому омбудсману для досудебного урегулирования спора с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан.".
21. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) финансовый омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее досудебное урегулирование споров, в том числе между участниками страхового рынка, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
подпункт 5) исключить;
2) в статье 7-1 слова "страховому омбудсману" заменить словами "финансовому омбудсману";
3) подпункты 3) и 4) части первой пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"3) обратиться к страховщику либо финансовому омбудсману, либо в суд с учетом особенностей, предусмотренных статьей 19-1 настоящего Закона, для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций;
4) направить заявление и прилагаемые документы финансовому омбудсману (напрямую финансовому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".";
4) подпункт 7) части первой пункта 2 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"7) при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления, направляемого финансовому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы финансовому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения.";

5) 19-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-1-бап. Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Сақтанушылар (пайда алушылар) және сақтандырушы арасында аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауды реттеу "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-5-тарауында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан (пайда алушыдан) өтінішті алған кезде оны қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-2-бабында белгіленген мерзімдерде жазбаша жауапты ұсынады.
3. Сақтанушы (пайда алушы) қаржы омбудсманына жүгінген жағдайда сақтандырушы сақтанушының (пайда алушының) және (немесе) қаржы омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.";
6) 21-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандыру төлемiнен бас тарту үшiн негiздер болған кезде сақтандырушы осы Заңның 19-бабында көзделген құжаттарды алған күннен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде сақтандыру төлемi туралы өтiнiш берген тұлғаға бас тарту себептерінің уәжді негіздемесімен және сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескере отырып, дауды сотқа дейінгі реттеу үшін қаржы омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабарламамен сақтандыру төлемiнен толық немесе iшiнара бас тарту туралы тиiстi шешiмдi жазбаша нысанда жiберуге мiндеттi.".
22. "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 9-2) тармақшамен толықтырылсын:
"9-2) қаржы омбудсманы – "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дауларды, оның ішінде сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы дауларды сотқа дейінгі реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;";
11-2) тармақша алып тасталсын;
2) 9-баптың 1 және 2-тармақтарындағы "сақтандыру омбудсманына" деген сөздер "қаржы омбудсманына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 16-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін осы Заңның 29-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, сақтандырушыға не қаржы омбудсманына не сотқа жүгінуге;

5) статью 19-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 19-1. Особенности урегулирования споров по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций
1. Урегулирование спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций, между страхователями (выгодоприобретателями) и страховщиком осуществляется с учетом особенностей, предусмотренных главой 2-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
2. Страховщик при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления рассматривает и представляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в сроки, установленные статьей 11-2 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
3. В случае обращения страхователя (выгодоприобретателя) к финансовому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя (выгодоприобретателя) и (или) финансового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.";
6) пункт 4 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"4. При наличии оснований для отказа в страховой выплате страховщик обязан в течение семи рабочих дней со дня получения документов, предусмотренных статьей 19 настоящего Закона, направить лицу, подавшему заявление о страховой выплате, соответствующее решение о полном или частичном отказе в страховой выплате в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа и уведомлением о праве страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) обратиться к финансовому омбудсману для досудебного урегулирования спора с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан.".
22. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 9-2) следующего содержания:
"9-2) финансовый омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее досудебное урегулирование споров, в том числе между участниками страхового рынка, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
подпункт 11-2) исключить;
2) в пунктах 1 и 2 статьи 9 слова "страховому омбудсману" заменить словами "финансовому омбудсману";
3) подпункты 5) и 6) части первой пункта 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"5) обратиться к страховщику либо финансовому омбудсману, либо в суд с учетом особенностей, предусмотренных статьей 29-1 настоящего Закона, для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;

6) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өтінішті және қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына (тікелей қаржы омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге;";
4) 17-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 7-3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-3) сақтанушыдан (жәбірленушіден, пайда алушыдан) қаржы омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды алынған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде қаржы омбудсманына қайта жіберуге;";
5) 18-баптың 1-тармағының 5-1) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін осы Заңның 29-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, сақтандырушыға не қаржы омбудсманына не сотқа жүгінуге;
6) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өтінішті және қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына (тікелей қаржы омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге;";
6) 29-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан бас тарту үшiн негiздер болған кезде сақтандырушы өтінішті және осы Заңның 25-бабының 2-тармағында көзделген барлық құжаттарды алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде өтініш берушіге бас тарту себептерінің уәжді негіздемесімен және сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескере отырып, дауды сотқа дейінгі реттеу үшін қаржы омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабарламамен сақтандыру төлемiнен толық немесе iшiнара бас тарту туралы тиiстi шешiмдi жазбаша нысанда жiберуге мiндеттi.";
7) 29-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"29-1-бап. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын, жеке тұлғалар, сондай-ақ сақтанушылар (жәбірленушілер, пайда алушылар) болып табылатын, талаптар сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің он мың еселенген мөлшерінен аспайтын заңды тұлғалар мен сақтандырушы арасындағы дауды реттеу "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 2-5-тарауында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.

6) направить заявление и прилагаемые документы финансовому омбудсману (напрямую финансовому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
4) подпункт 7-3) части первой пункта 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"7-3) при получении от страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) заявления, направляемого финансовому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы финансовому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения;";
5) подпункты 5-1) и 6) пункта 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"5-1) обратиться к страховщику либо финансовому омбудсману, либо в суд с учетом особенностей, предусмотренных статьей 29-1 настоящего Закона, для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
6) направить заявление и прилагаемые документы финансовому омбудсману (напрямую финансовому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, его филиал, представительство) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций;";
6) пункт 3 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"3. При наличии оснований для отказа в осуществлении страховой выплаты страховщик обязан в течение семи рабочих дней со дня получения заявления и всех документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 25 настоящего Закона, направить заявителю соответствующее решение о полном или частичном отказе в страховой выплате в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа и уведомлением о праве страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) обратиться к финансовому омбудсману для досудебного урегулирования спора с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан.";
7) статью 29-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 29-1. Особенности урегулирования споров по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств
1. Урегулирование спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, между физическими лицами, а также юридическими лицами с суммой требований, не превышающей десятитысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, являющимися страхователями (потерпевшими, выгодоприобретателями), и страховщиком осуществляется с учетом особенностей, предусмотренных главой 2-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".

2. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушылар (жәбірленушілер, пайда алушылар) болып табылатын, талаптар сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің он мың еселенген мөлшерінен асатын заңды тұлғалар сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) талаптарды көрсете және өздерінің талаптарын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша нысанда өтініш жіберуге не көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауды реттеу үшін сотқа өтініш жіберуге құқылы.
3. Сақтандырушы сақтанушыдан (жәбірленушіден, пайда алушыдан) өтініш алған кезде оны қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-2-бабында белгіленген мерзімдерде жазбаша жауапты ұсынады.
4. Сақтанушы (жәбірленуші, пайда алушы) қаржы омбудсманына жүгінген жағдайда сақтандырушы сақтанушының, жәбірленушінің (пайда алушының) және (немесе) қаржы омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.".
23. "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) қаржы омбудсманы – "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дауларды, оның ішінде сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы дауларды сотқа дейінгі реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;";
6) тармақша алып тасталсын;
2) 9-баптың 2-тармағындағы "сақтандыру омбудсманына" деген сөздер "қаржы омбудсманына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 13-баптың 1-тармағының 5-1) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін осы Заңның 24-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, сақтандырушыға не қаржы омбудсманына не сотқа жүгінуге;
6) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өтінішті және қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына (тікелей қаржы омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге;";

2. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, юридические лица с суммой требований, превышающей десятитысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, являющиеся страхователями (потерпевшими, выгодоприобретателями), вправе в письменной форме направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс страховщика) заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих их требования, либо направить заявление в суд для урегулирования спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств.
3. Страховщик при получении от страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) заявления рассматривает и представляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в сроки, установленные статьей 11-2 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
4. В случае обращения страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) к финансовому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя, потерпевшего (выгодоприобретателя) и (или) финансового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.".
23. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) финансовый омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее досудебное урегулирование споров, в том числе между участниками страхового рынка, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
подпункт 6) исключить;
2) в пункте 2 статьи 9 слова "страховому омбудсману" заменить словами "финансовому омбудсману";
3) подпункты 5-1) и 6) части первой пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"5-1) обратиться к страховщику либо финансовому омбудсману, либо в суд с учетом особенностей, предусмотренных статьей 24-1 настоящего Закона, для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности перевозчика;
6) направить заявление и прилагаемые документы финансовому омбудсману (напрямую финансовому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";

4) 14-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 5-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-2) сақтанушыдан (жәбірленушіден, пайда алушыдан) қаржы омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды алынған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде қаржы омбудсманына қайта жіберуге;";
5) 15-баптың 1-тармағының 5-1) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін осы Заңның 24-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, сақтандырушыға не қаржы омбудсманына не сотқа жүгінуге;
6) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өтінішті және қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына (тікелей қаржы омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге;";
6) 24-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандыру төлемінен бас тарту үшін негіздер болған кезде сақтандырушы өтінішті және барлық құжатты алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде сақтандыру төлемі туралы талапты мәлімдеген тұлғаға бас тарту себептерінің уәжді негіздемесімен және сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескере отырып, дауды сотқа дейінгі реттеу үшін қаржы омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабарламамен сақтандыру төлемiнен толық немесе iшiнара бас тарту туралы тиiстi шешiмдi жазбаша нысанда жіберуге міндетті.";
7) 24-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"24-1-бап. Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Сақтанушылар (жәбірленушілер, пайда алушылар) және сақтандырушы арасында тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауды реттеу "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-5-тарауында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан (жәбірленушіден, пайда алушыдан) өтінішті алған кезде оны қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-2-бабында белгіленген мерзімдерде жазбаша жауап ұсынады.
3. Сақтанушы (жәбірленуші, пайда алушы) қаржы омбудсманына жүгінген жағдайда сақтандырушы сақтанушының (жәбірленушінің, пайда алушының) және (немесе) қаржы омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.".

4) подпункт 5-2) части первой пункта 2 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"5-2) при получении от страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) заявления, направляемого финансовому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы финансовому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения;";
5) подпункты 5-1) и 6) пункта 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"5-1) обратиться к страховщику либо финансовому омбудсману, либо в суд с учетом особенностей, предусмотренных статьей 24-1 настоящего Закона, для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности перевозчика;
6) направить заявление и прилагаемые документы финансовому омбудсману (напрямую финансовому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
6) пункт 4 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"4. При наличии оснований для отказа в страховой выплате страховщик обязан в течение семи рабочих дней со дня получения заявления и всех документов направить лицу, заявившему требование о страховой выплате, соответствующее решение о полном или частичном отказе в страховой выплате в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа и уведомлением о праве страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) обратиться к финансовому омбудсману для досудебного урегулирования спора с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан.";
7) статью 24-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 24-1. Особенности урегулирования споров по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами
1. Урегулирование спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности перевозчика, между страхователями (потерпевшими, выгодоприобретателями) и страховщиком осуществляется с учетом особенностей, предусмотренных главой 2-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
2. Страховщик при получении от страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) заявления рассматривает и представляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в сроки, установленные статьей 11-2 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
3. В случае обращения страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) к финансовому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) и (или) финансового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.".

24. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
3) және 63) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) андеррайтер – брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар және эмитентке эмиссиялық бағалы қағаздарды және (немесе) цифрлық қаржы активтерін шығару мен орналастыру жөнiнде қызметтер көрсететiн бағалы қағаздар нарығына кәсiби қатысушы;";
"63) мінсіз іскерлік бедел – адамның, оның ішінде:
аталған адамның қаржы ұйымын мәжбүрлеп таратуға алып келген төлем қабілетсіздігіне не банкке реттеу режимін қолдануға алып келген құқыққа қайшы әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасау;
аталған адамның алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы, оның ішінде адамға қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот актісінің болуы;
қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның мәліметтері негізінде әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен қарым-қатынасының (үшінші тұлғалардың бақылауы мен ықпалының) болуы фактілерінің жоқтығымен расталатын кәсіпқойлығы мен адалдығы;";
74) тармақшадағы "бағалы қағаздарды" деген сөздер "бағалы қағаздар мен цифрлық қаржы активтерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
92-1) және 92-2) тармақшалар мынадай мазмұнда жазылсын:
"92-1) цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесі – белгілі бір уақыт кезінде цифрлық қаржы активтері бойынша құқық ұстаушыларды сәйкестендіруді, цифрлық қаржы активтерімен жасалатын мәмілелерді тіркеуді қамтамасыз ететін цифрлық қаржы активтерінің эмитенті, цифрлық қаржы активтері және оларды ұстаушылар туралы мәліметтердің жиынтығы;
92-2) цифрлық қаржы активін ұстаушы – цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың тізілімдері жүйесінде тіркелген, цифрлық қаржы активі бойынша құқықтарға ие тұлға;";
мынадай мазмұндағы 92-3) және 92-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"92-3) шетелдік есепке алу ұйымы – орталық депозитарийдің клиенті болып табылатын, шетелдік есепке алу ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасына сәйкес уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған талаптарды ескере отырып, осы Заңның 59-бабының 1-тармағында белгіленген номиналды ұстаушының функцияларына ұқсас функцияларды жүзеге асыратын шетелдік ұйым;

24. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг":
1) в статье 1:
подпункты 3) и 63) изложить в следующей редакции:
"3) андеррайтер – профессиональный участник рынка ценных бумаг, обладающий лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности и оказывающий услуги эмитенту по выпуску и размещению эмиссионных ценных бумаг и (или) цифровых финансовых активов;";
"63) безупречная деловая репутация – профессионализм и добросовестность лица, подтверждаемые в том числе отсутствием фактов:
совершения указанным лицом противоправных действий (бездействия), которые привели к неплатежеспособности, повлекшей принудительную ликвидацию финансовой организации, либо к применению к банку режима урегулирования;
неснятой или непогашенной судимости указанного лица, в том числе отсутствие вступившего в законную силу судебного акта о применении к лицу уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
наличия отношений с третьими лицами (контроля и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, на основании сведений уполномоченного органа по финансовому мониторингу;";
подпункт 74) дополнить словами "и цифровых финансовых активов";
подпункты 92-1) и 92-2) изложить в следующей редакции:
"92-1) система реестров держателей цифровых финансовых активов – совокупность сведений об эмитенте цифровых финансовых активов, цифровых финансовых активах и их держателях, обеспечивающих идентификацию держателей прав по цифровым финансовым активам на определенный момент времени, регистрацию сделок с цифровыми финансовыми активами;
92-2) держатель цифрового финансового актива – лицо, зарегистрированное в системе реестров держателей цифровых финансовых активов, обладающее правами по цифровому финансовому активу;";
дополнить подпунктами 92-3) и 92-4) следующего содержания:
"92-3) иностранная учетная организация – иностранная организация, являющаяся клиентом центрального депозитария, осуществляющая в соответствии с законодательством государства, резидентом которого является иностранная учетная организация, функции, аналогичные функциям номинального держателя, установленным пунктом 1 статьи 59 настоящего Закона, с учетом требований, определенных нормативными правовыми актами уполномоченного органа;

92-4) шетелдік кәсіптік ұйым – уәкілетті орган бекіткен тізбеге кіретін, қаржы нарықтарында бірыңғай қағидаларды және (немесе) стандарттарды белгілейтін, заңды тұлға болып табылмайтын халықаралық ұйым, шетелдік заңды тұлға немесе шетелдік ұйым;";
2) 2-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңның нормалары "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында реттелмеген бөлігіндегі "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару, орналастыру, айналымға (айналысқа) жіберу және өтеу процесінде туындайтын құқықтық қатынастарға қолданылады.";
3) 3-3-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның қаржы омбудсманы қызметіне міндетті жарналарды және (немесе) өзге де төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы немесе тиісінше орындамауы;
13) бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның қаржы омбудсманының шешімін ол белгілеген мерзімде орындамауы.";
6-тармақ алып тасталсын;
4) 3-5-баптың 1-тармағының 10) тармақшасында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"10) осы Заңның 54-бабында және (немесе) уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін белгілейтін нормативтік құқықтық актісінде аталған адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету, оның ішінде бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы осы Заңның 54-бабында аталған адамдарды уәкілетті орган осы қадағалап ден қою шарасын қолданғанға дейін қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткен жағдайда, шеттету жөніндегі талаптарды қою арқылы қолданады. Басшы қызметкерге осы қадағалап ден қою шарасын қолданған кезде уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алады.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілерін иеленуші тұлға уәкілетті органның осы Заңның 54-бабында аталған тұлғаларды шеттету туралы қадағалап ден қою шарасын қолдану жөніндегі жазбаша хабарламасын алған күннен кейінгі күннен бастап алқалы органның шеттетілген тұлғаның қатысуымен болған барлық кейінгі шешімі жарамсыз деп есептеледі;";
5) 5-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

92-4) иностранная профессиональная организация – международная организация, иностранное юридическое лицо или иностранная организация, не являющаяся юридическим лицом, устанавливающая единые правила и (или) стандарты на финансовых рынках, входящая в перечень, утвержденный уполномоченным органом;";
2) пункт 3 статьи 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Нормы настоящего Закона применяются к правоотношениям, возникающим в процессе выпуска, размещения, оборота (обращения) и погашения цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан", в части, не урегулированной Законом Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан".";
3) в статье 3-3:
пункт 2 дополнить подпунктами 12) и 13) следующего содержания:
"12) неисполнение или ненадлежащее исполнение организацией, осуществляющей брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, обязательств по уплате обязательных взносов и (или) иных платежей в службу финансового омбудсмана;
13) неисполнение организацией, осуществляющей брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, решения финансового омбудсмана в установленный им срок.";
пункт 6 исключить;
4) в подпункте 10) пункта 1 статьи 3-5:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"10) отстранению от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в статье 54 настоящего Закона и (или) нормативном правовом акте уполномоченного органа, устанавливающем порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в случае отстранения профессиональным участником рынка ценных бумаг лиц, указанных в статье 54 настоящего Закона, от выполнения служебных обязанностей до применения уполномоченным органом данной меры надзорного реагирования. При применении к руководящему работнику данной меры надзорного реагирования уполномоченный орган отзывает согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Со дня, следующего за днем получения профессиональным участником рынка ценных бумаг, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, лицом, обладающим признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, письменного уведомления уполномоченного органа о применении меры надзорного реагирования об отстранении лиц, указанных в статье 54 настоящего Закона, все последующие решения коллегиального органа с участием отстраненного лица считаются недействительными;";
5) пункт 1 статьи 5-1 изложить в следующей редакции:

"1. Мыналар білікті инвесторлар болып табылады:
1) заңды тұлғалар;
2) осы бапта белгіленген тәртіппен білікті инвесторлар деп танылған жеке тұлғалар.";
6) 9-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың талабы реттеу режиміндегі банкке қолданылмайды.";
7) 12-баптың 1-тармағында:
10) тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"10) эмитенттің (жаңадан құрылған эмитенттерді қоспағанда) аудиторлық есеппен расталған, соңғы қаржы жылы үшін жылдық қаржылық есептілігінің (эмитенттің еншілес ұйымдары болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілігінің) көшірмесін;";
екінші бөлік алып тасталсын;
8) 12-2-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Осы баптың 3 және 5-тармақтарында белгіленген талаптар өтеу мерзімі жоқ мемлекеттік емес облигациялардың эмитенті банк болып табылатын жағдайларға қолданылмайды.";
9) 13-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың күші реттеу режиміндегі банкке қолданылмайды.";
10) 23-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) реттеу режиміндегі банктің облигацияларын төлеген жағдайларды қоспағанда, ақшамен ғана жүзеге асырылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарының талаптары "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қабылданған, банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімде көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, реттеу режиміндегі банкке қолданылады.";
11) 30-1-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі 1) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"реттеу режиміндегі банк эмитент болған кезде мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын жою туралы эмитент органының шешімі болғанда;";
12) 31-1-бап алып тасталсын;
13) 32-5-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның 32-2-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген ислам бағалы қағаздарына қатысты – Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгіленген тәртіппен тағайындалатын, ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын, әмбебап банк лицензиясы бар банктің исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес немесе сатып алу-сату шартының негiзiнде активтердi ислам арнайы қаржы компаниясына беретiн және (немесе) ислам арнайы қаржы компаниясының немесе мемлекеттік ислам арнайы қаржы компаниясының құрылтайшысы болып табылатын мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның құрылтайшылары болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының шешімі бойынша жеке шарттың негізінде тартылған исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес;";

"1. Квалифицированными инвесторами являются:
1) юридические лица;
2) физические лица, признанные квалифицированными инвесторами в порядке, установленном настоящей статьей.";
6) часть вторую пункта 3 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"Требование настоящего пункта не распространяется на банк, находящийся в режиме урегулирования.";
7) в пункте 1 статьи 12:
подпункт 10) части первой изложить в следующей редакции:
"10) копию годовой финансовой отчетности эмитента (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у эмитента дочерних организаций) за последний финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом (за исключением вновь созданных эмитентов);";
часть вторую исключить;
8) статью 12-2 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Требования, установленные пунктами 3 и 5 настоящей статьи, не распространяются на случаи, когда эмитентом негосударственных облигаций без срока погашения является банк.";
9) часть вторую пункта 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"Действие настоящего пункта не распространяется на банк, находящийся в режиме урегулирования.";
10) в статье 23:
подпункт 2) части первой пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) облигаций банка, находящегося в режиме урегулирования.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Требования пунктов 2 и 3 настоящей статьи применяются к банку, находящемуся в режиме урегулирования, с учетом особенностей, предусмотренных решением о применении к банку режима урегулирования, принятым в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан.";
11) абзац пятый подпункта 1) части первой пункта 1 статьи 30-1 изложить в следующей редакции:
"эмитентом является банк, находящийся в режиме урегулирования;";
12) статью 31-1 исключить;
13) подпункт 1) части первой пункта 1 статьи 32-5 изложить в следующей редакции:
"1) в отношении исламских ценных бумаг, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 32-2 настоящего Закона, – советом по принципам исламского финансирования исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, назначаемым в порядке, установленном банковским законодательством Республики Казахстан, или советом по принципам исламского финансирования, привлеченным на основании отдельного договора по решению юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, передающих исламской специальной финансовой компании активы на основании договора купли-продажи и (или) являющихся учредителями исламской специальной финансовой компании или уполномоченного органа по государственному имуществу, являющегося учредителем государственной исламской специальной финансовой компании;";

14) 36-баптың 12-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша құқықтарды тіркеу ерекшеліктері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.";
15) 37-баптың 3-тармағындағы "5-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасында, 61-2, 61-4, 61-11 және 61-12-баптарында" деген сөздер "68, 97, 98-баптарында және 132-бабы 1-тармағының 11) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) мынадай мазмұндағы 7-1-тараумен толықтырылсын:
"7-1-тарау. Цифрлық қаржы активтерінің айналысы
40-1-бап. Цифрлық қаржы активтерін шығару
Цифрлық қаржы активтерін шығаруды оның эмитенті "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен цифрлық қаржы активтерінің платформасы операторының цифрлық платформасында жүзеге асырады.
40-2-бап. Цифрлық қаржы активтерімен жасалатын мәмілелерді тіркеу және олар бойынша құқықтарды растау
1. Цифрлық қаржы активтерімен жасалатын мәмілелер, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің міндеттемелері бойынша құқықтарды (талаптарды) басқаға беру:
цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесінде осындай цифрлық платформада шығарылған цифрлық қаржы активтеріне қатысты тіркелуге;
орталық депозитарийдің бағалы қағаздар мен цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде көрсетілуге тиіс.
2. Цифрлық қаржы активтері бойынша құқықтарды растау цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық активтерді ұстаушыларды есепке алу жүйесінен және (немесе) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінен цифрлық қаржы активін ұстаушыға қатысты мәліметтерді ұсыну арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде қамтылған мәліметтер басым болады.
3. Цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесінде цифрлық қаржы активтерімен жасалатын мәмілелерді тіркеу және осы мәмілелерді орталық депозитарийдің бағалы қағаздар мен цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың тізілімдері жүйесінде көрсету тәртібі, цифрлық қаржы активтері бойынша құқықтарды есепке алу ерекшеліктері, цифрлық қаржы активтері бойынша құқықтарды растау шарттары мен тәртібі, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері бойынша құқықтар кепілін тіркеу тәртібі мен ерекшеліктері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және орталық депозитарий қағидаларының жинағында белгіленеді.";
17) 45-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі "қызмет, бағалы қағаздарды" деген сөздерден кейін "және цифрлық қаржы активтерін" деген сөздермен толықтырылсын;
2-1-тармақта:
бірінші бөлікте:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бағалы қағаздар мен цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесін және олардың тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:

14) пункт 12 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"12. Особенности регистрации прав по государственным эмиссионным ценным бумагам устанавливаются законодательством Республики Казахстан.";
15) в пункте 3 статьи 37 слова "подпунктом 11) пункта 2 статьи 5-1, статьями 61-2, 61-4, 61-11 и 61-12" заменить словами "статьями 68, 97, 98 и подпунктом 11) пункта 1 статьи 132";
16) дополнить главой 7-1 следующего содержания:
"Глава 7-1. Обращение цифровых финансовых активов
Статья 40-1. Выпуск цифровых финансовых активов
Выпуск цифровых финансовых активов осуществляется его эмитентом на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан".
Статья 40-2. Регистрация сделок с цифровыми финансовыми активами и подтверждение прав по ним
1. Сделки с цифровыми финансовыми активами, а также уступка прав (требований) по обязательствам эмитентов цифровых финансовых активов подлежат:
регистрации в системе учета держателей цифровых финансовых активов оператора платформы цифровых финансовых активов в отношении цифровых финансовых активов, выпущенных на такой цифровой платформе;
отражению в системе реестров держателей ценных бумаг и цифровых финансовых активов центрального депозитария.
2. Подтверждение прав по цифровым финансовым активам осуществляется путем представления сведений в отношении держателя цифрового финансового актива из системы учета держателей цифровых активов оператора платформы цифровых финансовых активов и (или) системы учета центрального депозитария. При этом приоритет имеют сведения, содержащиеся в системе учета центрального депозитария.
3. Порядок регистрации сделок с цифровыми финансовыми активами в системе учета держателей цифровых финансовых активов и отражения данных сделок в системе реестров держателей ценных бумаг и цифровых финансовых активов центрального депозитария, особенности учета прав по цифровым финансовым активам, условия и порядок подтверждения прав по цифровым финансовым активам, а также порядок и особенности регистрации залога прав по цифровым финансовым активам устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа и сводом правил центрального депозитария.";
17) в статье 45:
часть первую пункта 2 после слов "держателей ценных бумаг" дополнить словами "и цифровых финансовых активов";
в пункте 2-1:
в части первой:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) деятельность по ведению системы учета и системы реестров держателей ценных бумаг и цифровых финансовых активов;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:

"2-1) цифрлық активтерді, оның ішінде Ұлттық стратегиялық крипторезерв құрамына кіретін цифрлық активтерді есепке алу және сақтау жөніндегі қызметті;";
екінші бөліктегі "ұстаушылардың тізілімдер жүйесін жүргізу" деген сөздер "және цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті, сондай-ақ Ұлттық стратегиялық крипторезерв құрамына кіретін цифрлық активтерді есепке алу және сақтау" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет түрлерін және цифрлық қаржы активтері нарығындағы қызметті қоса атқару шарттары мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтын-валюта активтерін, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаруға берген, сондай-ақ Ұлттық стратегиялық крипторезервті (бұдан әрі осы бапта – активтер) басқаруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің акционерлік қоғамы брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті лицензиясыз жүзеге асырады.";
10-тармақтағы "Ұлттық қоры" деген сөздер "Үкіметі" деген сөзбен ауыстырылсын;
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заңның 54-бабының және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-4-бабының бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыға қатысты талаптары бірыңғай оператордың басшы қызметкерлеріне қолданылады.";
18) 49-1-бапта:
бірінші бөлікте:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар органдарының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы бөлімшелерінің тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі өкілеттіктері мен функционалдық міндеттері, олардың жауапкершілігі;";
5) тармақшадағы "өлшемшарттары;" деген сөз "өлшемшарттары қамтылуға тиіс." деген сөздермен ауыстырылып, 6) тармақша алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы ішкі аудит қызметінің басшысы (ішкі аудит функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын аудитор) лауазымына жұмыскерлерді тағайындау кезінде олардың тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін айқындайтын уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сай келуін өз бетінше тексереді.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";

"2-1) деятельность по учету и хранению цифровых активов, в том числе входящих в состав Национального стратегического крипторезерва;";
часть вторую дополнить словами "и цифровых финансовых активов, а также деятельность по учету и хранению цифровых активов, входящих в состав Национального стратегического крипторезерва";
пункт 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Условия и порядок совмещения видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг и деятельности на рынке цифровых финансовых активов устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Акционерное общество Национального Банка Республики Казахстан, которому Национальным Банком Республики Казахстан переданы в управление золотовалютные активы Национального Банка Республики Казахстан, активы Национального фонда Республики Казахстан, пенсионные активы единого накопительного пенсионного фонда, а также осуществляющее управление Национальным стратегическим крипторезервом (далее в настоящей статье – активы), осуществляет брокерскую и (или) дилерскую деятельность, и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем без лицензии.";
в пункте 10 слова "Национальным фондом" заменить словом "Правительством";
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Требования статьи 54 настоящего Закона и статьи 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", относящиеся к профессиональному участнику рынка ценных бумаг, распространяются на руководящих работников единого оператора.";
18) в статье 49-1:
в части первой:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) полномочия и функциональные обязанности по управлению рисками и внутреннему контролю органов профессиональных участников рынка ценных бумаг, подразделений профессионального участника рынка ценных бумаг, их ответственность;";
подпункт 6) исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Профессиональный участник рынка ценных бумаг при назначении работников на должность руководителя службы внутреннего аудита (аудитора, единолично осуществляющего функции внутреннего аудита) самостоятельно проверяет их на соответствие требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа, определяющим порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

19) 51-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының қызметі процесінде осы Заңның 54-бабының және (немесе) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-4-бабының талаптары сақталмаған;";
20) 53-1-баптың тақырыбы мен 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"53-1-бап. Лицензиат тарататын және орналастыратын жарнама
1. Лицензиатқа:
1) жөнсіз жарнама жасауға;
2) уәкілетті орган белгілеген, қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптарда айқындалған қаржы өніміне тән тәуекелдер туралы ақпаратты қамтымайтын жарнама жасауға тыйым салынады.
Қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптар, іс-қимылды қадағалау субъектісі уәкілетті органды бекіту, өзгерту және ұсынуды тоқтату туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесі (мөлшерлемелері мен тарифтерін көрсете отырып), осындай хабардар ету тәртібі, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.";
21) 54-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"54-бап. Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басшы қызметкерлері
1. Мыналар бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басшы қызметкерлері деп танылады:
1) бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басқару органының басшысы мен мүшелері;
2) бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының атқарушы органының басшысы (жауапкершілігі шектеулі серіктестік нысанында құрылған бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының атқарушы органының функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын адам) және мүшелері;
3) бас бухгалтер, бас бухгалтердің орынбасары (трансфер-агенттің бас бухгалтерін және оның орынбасарын қоспағанда);
4) өзінің оқшауланған бөлімшелерінің басшылары мен бас бухгалтерлерін қоспағанда, бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыратын, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының бір немесе бірнеше құрылымдық бөлімшесінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және клиенттермен жасасылған шарттарда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген түрлі есептілік нысандарын қоса алғанда, клиенттермен жасалатын кез келген шарттарға, клиенттерге және (немесе) уәкілетті органға берілетін ақпаратқа, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының клиенттерінің шоттарындағы активтердің қозғалысы мен қалдығына салыстырып тексеру жүргізілгенін растайтын құжаттарға қол қою құқығы бар өзге де басшылар;

19) подпункт 5) пункта 1 статьи 51 изложить в следующей редакции:
"5) несоблюдения в процессе деятельности профессионального участника рынка ценных бумаг требований статьи 54 настоящего Закона и (или) статьи 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
20) заголовок и пункт 1 статьи 53-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 53-1. Реклама, распространяемая и размещаемая лицензиатом
1. Лицензиату запрещаются:
1) ненадлежащая реклама;
2) реклама, не содержащая информацию о рисках, присущих финансовому продукту, определенных требованиями к управлению финансовыми продуктами, установленными уполномоченным органом.
Требования к управлению финансовыми продуктами, перечень финансовых продуктов (с указанием ставок и тарифов), об утверждении, изменении и прекращении предоставления которых субъект поведенческого надзора уведомляет уполномоченный орган, порядок такого уведомления, а также перечень документов и сведений, прилагаемых к уведомлению, утверждаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
21) статью 54 изложить в следующей редакции:
"Статья 54. Руководящие работники профессионального участника рынка ценных бумаг
1. Руководящими работниками профессионального участника рынка ценных бумаг признаются:
1) руководитель и члены органа управления профессионального участника рынка ценных бумаг;
2) руководитель (лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа профессионального участника рынка ценных бумаг, созданного в форме товарищества с ограниченной ответственностью) и члены исполнительного органа профессионального участника рынка ценных бумаг;
3) главный бухгалтер, заместитель главного бухгалтера (за исключением главного бухгалтера трансфер-агента и его заместителя);
4) иные руководители, за исключением руководителей его обособленных подразделений и их главных бухгалтеров, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью одного или нескольких структурных подразделений профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющих профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг, и обладающие правом подписи любых договоров, заключаемых с клиентами, информации, предоставляемой клиентам и (или) в уполномоченный орган, включая различные формы отчетности, предусмотренные договорами, заключенными с клиентами, и нормативными правовыми актами уполномоченного органа, а также документов, подтверждающих проведение сверки движения и остатка активов, находящихся на счетах клиентов профессионального участника рынка ценных бумаг;

5) уәкілетті органның уәжді пайымдауын пайдалана отырып, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басшы қызметкерлері деп танылған өзге де адамдар.
2. Уәкілетті органның уәжді пайымдауын пайдалана отырып, адамды бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басшы қызметкері деп таныған және бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыға осы Заңның 3-5-бабы 1-тармағының 10) тармақшасында көзделген қадағалап ден қою шарасы қолданылған жағдайда, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы уәкілетті органның уәжді пайымдауын пайдалана отырып, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басшы қызметкері деп танылған адамның "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленген талаптарға сай келуін растайтын, басшы қызметкерді тағайындауға (сайлауға) келісім алу үшін құжаттарды уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсынуға міндетті.
Құжаттар уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсынылмаған жағдайда бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы уәкілетті органның уәжді пайымдауын пайдалана отырып, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басшы қызметкері деп танылған адаммен еңбек шартын бұзуға және (немесе) осы адамның өкілеттіктерін тоқтату жөнінде өзге де шаралар қабылдауға міндетті.
3. Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ оларды келісу тәртібі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленеді.
4. Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басшы қызметкерлеріне басқару органының басшысы мен мүшелері бөлігінде қойылатын талаптар жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокерлердің және (немесе) дилерлердің байқаушы кеңесінің басшысы мен мүшелеріне қолданылады.
5. Лауазымдық міндеттеріне брокерлік, дилерлік және трансфер-агенттік қызметті жүзеге асырумен байланысты мәселелерге жетекшілік ету кіретін Ұлттық пошта операторы атқарушы органының мүшелері Ұлттық пошта операторының басшы қызметкерлері деп танылады.
Осы тармақта аталған адамдар "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленген талаптарға сай келуге тиіс. Көрсетілген талаптарға сай келген жағдайда атқарушы органның мүшелері лауазымдарға уәкілетті органның келісімінсіз тағайындалады (сайланады).
Атқарушы органның мүшесі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленген талаптарға сай келмеген жағдайда Ұлттық пошта операторы оны уәкілетті органның талабы бойынша осындай адаммен еңбек шартын бұзу және (немесе) оның өкілеттіктерін тоқтату бойынша өзге де шаралар қабылдау арқылы шеттетеді.";

5) иные лица, признанные руководящими работниками профессионального участника рынка ценных бумаг с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа.
2. В случае признания лица руководящим работником профессионального участника рынка ценных бумаг с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа и применения к профессиональному участнику рынка ценных бумаг меры надзорного реагирования, предусмотренной подпунктом 10) пункта 1 статьи 3-5 настоящего Закона, профессиональный участник рынка ценных бумаг обязан представить в срок, установленный уполномоченным органом, документы для получения согласия на назначение (избрание) руководящего работника, подтверждающие соответствие лица, признанного руководящим работником профессионального участника рынка ценных бумаг с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа, требованиям, установленным статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
Профессиональный участник рынка ценных бумаг при непредставлении документов в срок, установленный уполномоченным органом, обязан расторгнуть трудовой договор с лицом, признанным руководящим работником профессионального участника рынка ценных бумаг с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа, и (или) принять иные меры по прекращению полномочий данного лица.
3. Требования, предъявляемые к руководящим работникам профессионального участника рынка ценных бумаг, а также порядок их согласования устанавливаются статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
4. Требования, предъявляемые к руководящим работникам профессионального участника рынка ценных бумаг в части руководителя и членов органа управления, распространяются на руководителя и членов наблюдательного совета брокеров и (или) дилеров без права ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, созданных в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью.
5. Руководящими работниками Национального оператора почты признаются члены исполнительного органа Национального оператора почты, в должностные обязанности которых входит курирование вопросов, связанных с осуществлением брокерской, дилерской и трансфер-агентской деятельности.
Лица, указанные в настоящем пункте, должны соответствовать требованиям, установленным статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций". В случае соответствия указанным требованиям члены исполнительного органа назначаются (избираются) на должности без согласия уполномоченного органа.
Национальный оператор почты отстраняет по требованию уполномоченного органа члена исполнительного органа в случае его несоответствия требованиям, установленным статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", путем расторжения трудового договора с таким лицом и (или) принятия иных мер по прекращению его полномочий.";

22) 64-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Андеррайтер (эмиссиялық консорциум) эмиссиялық бағалы қағаздарды, цифрлық қаржы активтерін орналастыруды мынадай тәсiлдермен:
1) андеррайтер (эмиссиялық консорциум) эмитенттен кейіннен басқа инвесторларға сату мақсатында барлық орналастырылатын эмиссиялық бағалы қағаздарды, цифрлық қаржы активтерін сатып алатын "тұрақты мiндеттемелер" тәсiлiмен;
2) андеррайтер (эмиссиялық консорциум) эмиссиялық бағалы қағаздарды, цифрлық қаржы активтерін инвесторларға ұсыну арқылы оларды орналастыру бойынша өзінің барлық ықтимал күш-жiгерiн салуға мiндеттенетiн "ең үздік күш салу" тәсiлiмен;
3) және эмитент пен андеррайтер (эмиссиялық консорциум) арасында жасалған шарт талаптарына сәйкес эмиссиялық бағалы қағаздарды, цифрлық қаржы активтерін орналастырудың өзге де тәсiлдерiмен жүзеге асыруға құқылы.";
23) 11-тарау мынадай мазмұндағы 64-1-баппен толықтырылсын:
"64-1-бап. Өтініш берушілердің жолданымдарын қарау
1. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйым жеке және заңды тұлғалардың бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асырумен байланысты жолданымдарын уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыру тәртібіне сәйкес қарайды.
2. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның жолданымдарды қарау мерзімі олар бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымға келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Жолданымды дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажет болған кезде қарау мерзімі он бес жұмыс күніне ұзартылуы мүмкін, бұл туралы өтініш берушіге мерзімді ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарланады.
3. Жолданымды қарау нәтижелері бойынша бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйым өтініш берушіге оның жолданымының мәні бойынша жауап (шешім) жіберуге міндетті.
4. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйым өтініш берушінің жолданымдарын:
1) жолданымда жауап жіберілуге тиіс мекенжай көрсетілмеген;
2) жолданымда өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және оның жеке сәйкестендіру нөмірі немесе толық атауы және оның бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетілмеген;
3) жолданымда былапыт не балағат сөздер, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның мүлкіне қауіптер, оның жұмыскерінің және (немесе) оның отбасы мүшелерінің өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне қауіптер болған;

22) пункт 6 статьи 64 изложить в следующей редакции:
"6. Андеррайтер (эмиссионный консорциум) вправе осуществлять размещение эмиссионных ценных бумаг, цифровых финансовых активов следующими способами:
1) способом "твердых обязательств", при котором андеррайтер (эмиссионный консорциум) выкупает у эмитента все размещаемые эмиссионные ценные бумаги, цифровые финансовые активы в целях их последующей продажи другим инвесторам;
2) способом "наилучших усилий", при котором андеррайтер (эмиссионный консорциум) обязуется приложить все возможные для него усилия по размещению эмиссионных ценных бумаг, цифровых финансовых активов путем их предложения инвесторам;
3) и иными способами размещения эмиссионных ценных бумаг, цифровых финансовых активов в соответствии с условиями договора, заключенного между эмитентом и андеррайтером (эмиссионным консорциумом).";
23) главу 11 дополнить статьей 64-1 следующего содержания:
"Статья 64-1. Рассмотрение обращений заявителей
1. Организация, осуществляющая брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, рассматривает обращения физических и юридических лиц, связанные с осуществлением деятельности на рынке ценных бумаг в соответствии с порядком осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Срок рассмотрения организацией, осуществляющей брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, обращений не должен превышать пятнадцать рабочих дней со дня их поступления в организацию, осуществляющую брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг.
При необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения обращения, срок рассмотрения может быть продлен на пятнадцать рабочих дней, о чем заявитель извещается в течение трех рабочих дней со дня принятия решения о продлении срока.
3. По результатам рассмотрения обращения организация, осуществляющая брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, обязана направить заявителю ответ (решение) по существу его обращения.
4. Обращения заявителя подлежат оставлению организацией, осуществляющей брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, без рассмотрения в следующих случаях:
1) в обращении не указан адрес, по которому должен быть направлен ответ;
2) в обращении не указаны фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и его индивидуальный идентификационный номер или полное наименование заявителя и его бизнес-идентификационный номер;
3) в обращении содержатся нецензурные либо оскорбительные выражения, угрозы имуществу организации, осуществляющей брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, угрозы жизни, здоровью и (или) имуществу ее работника и (или) членов его семьи;

4) жолданым мәтіні оқуға келмейтін;
5) жолданымды уәкілетті емес тұлға берген жағдайларда қараусыз қалдыруға тиіс.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйым өтініш берушінің жолданымын қараусыз қалдыру себептерін көрсете отырып, жолданым алынған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіге жауап жібереді.
5. Жеке тұлға болып табылатын, оның ішінде дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған және шағын кәсіпкерлік субъектісіне жататын өтініш беруші бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымға жүгінгеннен кейін бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйым өтініш берушінің мүліктік талабын қанағаттандырудан бас тартқан немесе өтініш беруші бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның жауабын осы баптың 2-тармағында көзделген мерзімде алмаған жағдайларда, дауды сотқа дейінгі реттеу тәртібі шеңберінде "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қаржы омбудсманына жүгінуге құқылы.
6. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйым уәкілетті органға тізбесі, нысандары, ұсыну мерзімдері мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін, жеке және заңды тұлғалардың келіп түскен жолданымдары бойынша есептілікті ұсынады.
7. Осы бапта белгіленген талаптар бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның брокерлік қызметтер көрсету туралы шарт жасасуға (брокерлік қызметтер көрсету туралы шарттың талаптарына қосылуға) берілген өтініштерді қарауына қолданылмайды.";
24) 72-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"72-1-бап. Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы
1. Уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмастан, бірде-бір тұлға өз бетінше немесе басқа тұлғамен (басқа тұлғалармен) бірлесіп:
жиынтығында инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленуге және (немесе) пайдалануға және (немесе) оларға билік етуге;
инвестициялық портфельді басқарушыға бақылауды жүзеге асыруға;
инвестициялық портфельді басқарушы қабылдайтын шешімдерге инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен тікелей және (немесе) жанама ықпал етуге (дауыс беруге) құқылы емес.

4) текст обращения не поддается прочтению;
5) обращение подано неуполномоченным лицом.
В случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4) и 5) части первой настоящего пункта, организация, осуществляющая брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, в течение пяти рабочих дней с момента получения обращения заявителя направляет заявителю ответ с указанием причин оставления обращения без рассмотрения.
5. Заявитель, являющийся физическим лицом, в том числе состоящий на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, и относящийся к субъекту малого предпринимательства, после обращения в организацию, осуществляющую брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, вправе обратиться к финансовому омбудсману в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" в рамках досудебного порядка урегулирования спора в случаях отказа в удовлетворении организацией, осуществляющей брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, имущественного требования заявителя или неполучения заявителем ответа организации, осуществляющей брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, в срок, предусмотренный пунктом 2 настоящей статьи.
6. Организация, осуществляющая брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, представляет уполномоченному органу отчетность по поступившим обращениям физических и юридических лиц, перечень, формы, сроки и порядок представления которой устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7.  Требования, установленные настоящей статьей, не распространяются на рассмотрение организацией, осуществляющей брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, заявлений на заключение договора об оказании брокерских услуг (присоединение к условиям договора об оказании брокерских услуг).";
24) статью 72-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 72-1. Крупный участник управляющего инвестиционным портфелем
1. Ни одно лицо самостоятельно или совместно с другим лицом (другими лицами) без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа не вправе:
прямо и (или) косвенно владеть и (или) пользоваться, и (или) распоряжаться в совокупности десятью или более процентами голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции управляющего инвестиционным портфелем;
осуществлять контроль над управляющим инвестиционным портфелем;
оказывать прямо и (или) косвенно влияние на принимаемые управляющим инвестиционным портфелем решения (голосовать) десятью или более процентами голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем.

2. Жиынтығында инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын, оның ішінде базалық активі инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акциялары болып табылатын, Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін, тек қана:
1) инвестициялық портфельді басқарушы акционерлерінің кезектен тыс жалпы жиналысын шақыру;
2) инвестициялық портфельді басқарушының директорлар кеңесі инвестициялық портфельді басқарушы акционерлерінің жалпы жиналысын шақырудан бас тартқан жағдайда, оны шақыру туралы талап қоюмен сотқа жүгіну;
3) инвестициялық портфельді басқарушының акционерлері жалпы жиналысының күн тәртібіне қосымша мәселелерді енгізу;
4) инвестициялық портфельді басқарушының директорлар кеңесінің отырысын шақыру;
5) аудиторлық ұйымның өз есебінен инвестициялық портфельді басқарушыға аудит жүргізуі мәселелері бойынша бірлескен шешімдер қабылдауын көздейтін өздерінің арасында жасалған шарт негізінде әрекет ететін тұлғалар инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы деп танылмайды.
Жиынтығында инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын, оның ішінде базалық активі инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акциялары болып табылатын, Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей және (немесе) жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін немесе инвестициялық портфельді басқарушыға бақылауды жүзеге асыратын немесе инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен инвестициялық портфельді басқарушы қабылдайтын шешімдерге тікелей және (немесе) жанама ықпал ететін (дауыс беретін) тұлғаларға қойылатын талаптар, сондай-ақ мұндай тұлғалардың инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу тәртібі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабында белгіленеді.
3. Жиынтығында инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздардың он немесе одан көп пайызын тікелей және (немесе) жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін тұлғалар мынадай шарттардың кез келгені болған:

2. Не признаются крупными участниками управляющего инвестиционным портфелем лица, прямо и (или) косвенно владеющие и (или) пользующиеся, и (или) распоряжающиеся в совокупности десятью или более процентами голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции управляющего инвестиционным портфелем, действующие на основании заключенного между ними договора, предусматривающего принятие ими совместных решений исключительно по вопросам:
1) созыва внеочередного общего собрания акционеров управляющего инвестиционным портфелем;
2) обращения в суд с иском о созыве общего собрания акционеров управляющего инвестиционным портфелем в случае отказа в его созыве советом директоров управляющего инвестиционным портфелем;
3) включения дополнительных вопросов в повестку дня общего собрания акционеров управляющего инвестиционным портфелем;
4) созыва заседания совета директоров управляющего инвестиционным портфелем;
5) проведения аудиторской организацией аудита управляющего инвестиционным портфелем за свой счет.
Требования к лицам, прямо и (или) косвенно владеющим и (или) пользующимся, и (или) распоряжающимся в совокупности десятью или более процентами голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции управляющего инвестиционным портфелем, или осуществляющим контроль над управляющим инвестиционным портфелем, или оказывающим прямо и (или) косвенно влияние на принимаемые управляющим инвестиционным портфелем решения (голосующим) десятью или более процентами голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем, а также порядок получения такими лицами согласия на приобретение ими статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем устанавливаются статьей 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Лицами, совместно являющимися крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, признаются лица прямо и (или) косвенно владеющие и (или) пользующиеся, и (или) распоряжающиеся в совокупности десятью или более процентами голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем и (или) производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции управляющего инвестиционным портфелем, при наличии любого из следующих условий:

1) аталған тұлғалар өздерінің арасында жасалған шартқа (растайтын құжаттарға) орай инвестициялық портфельді басқарушының шешімдеріне бірлесіп ықпал еткен;
2) аталған тұлғалар жеке алғанда немесе өзара бір-бірінің ірі қатысушылары болған;
3) брокерлік қызметтерді, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметтерді және (немесе) бағалы қағаздарды номиналды ұстау жөніндегі қызметтерді көрсетуге байланысты жағдайларды қоспағанда, аталған тұлғалардың бірі басқа аталған тұлғаға өздерінің арасында жасалған шартқа сәйкес инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларын, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы сатып алуға уәкілеттік берген (міндеттеген);
4) аталған тұлғалардың бірі басқа аталған тұлғаға инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды сатып алу үшін ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті өтеусіз берген;
5) аталған тұлғалардың бірі басқа аталған тұлғаның лауазымды тұлғасы болған;
6) аталған тұлғалардың бірі, өкіл өкілдік берген тұлғаның нұсқауларына қатаң сәйкестікте әрекет ететін және өкілдік берген тұлғаның атынан өзінің жеке қалауы бойынша әрекет жасауға құқылы емес жағдайларды қоспағанда, басқа аталған тұлғаның өкілі болған;
7) аталған тұлғалар жақын туыстар немесе ерлі-зайыптылар болған;
8) аталған тұлғалар уәкілетті орган белгілеген жағдайларда инвестициялық портфельді басқарушының шешімдеріне өзгеше түрде бірлесіп ықпал еткен кезде инвестициялық портфельді басқарушының бірлескен ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалар деп танылады.
Инвестициялық портфельді басқарушы Қазақстан Республикасының банк заңнамасының талаптарына сәйкес банк конгломератына кірген жағдайда, инвестициялық портфельді басқарушы Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес шоғырландырылған қадағалауға жатады.
4. Акциялары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен банк біріктіру нысанында қайта ұйымдастыруды жүргізген кезде сатып алынған немесе "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 68, 97 және 98-баптарында көзделген операция жүзеге асырылған кезде берілген банктің инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін сатып алуына уәкілетті органның келісімі бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері (номиналды ұстау) жүйесінде операция тіркелгеннен кейін берілді деп саналады.

1) указанные лица совместно влияют на решения управляющего инвестиционным портфелем в силу заключенного между ними договора (подтверждающих документов);
2) указанные лица являются в отдельности или взаимно крупными участниками друг друга;
3) одно из указанных лиц уполномочило (обязало) другое указанное лицо приобрести голосующие акции управляющего инвестиционным портфелем, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции управляющего инвестиционным портфелем, в соответствии с заключенным между ними договором, за исключением случаев, связанных с оказанием брокерских услуг, услуг по управлению инвестиционным портфелем и (или) услуг по номинальному держанию ценных бумаг;
4) одно из указанных лиц предоставило безвозмездно деньги и (или) иное имущество другому указанному лицу для приобретения голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем и (или) производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции управляющего инвестиционным портфелем;
5) одно из указанных лиц является должностным лицом другого указанного лица;
6) одно из указанных лиц является представителем другого указанного лица, за исключением случаев, когда представитель действует в строгом соответствии с указаниями представляемого лица и не вправе совершать действия от имени представляемого лица по своему собственному усмотрению;
7) указанные лица являются близкими родственниками или супругами;
8) указанные лица совместно влияют на решения управляющего инвестиционным портфелем иным образом в случаях, установленных уполномоченным органом.
В случае, если управляющий инвестиционным портфелем входит в банковский конгломерат в соответствии с требованиями банковского законодательства Республики Казахстан, управляющий инвестиционным портфелем подлежит консолидированному надзору в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
4. Согласие уполномоченного органа на приобретение банком статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, акции которого были приобретены при проведении банком реорганизации в форме присоединения в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, или переданы при осуществлении операции, предусмотренной статьями 68, 97 и 98 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", считается выданным после регистрации операции в системе реестров держателей ценных бумаг (номинального держания).

5. Тұлға уәкілетті органның жазбаша келісімінсіз инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілеріне сай болған жағдайда, мұндай тұлға "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабына сәйкес уәкілетті органның жазбаша келісімін алғанға дейін инвестициялық портфельді басқарушы қабылдайтын шешімдерге ықпал етуге бағытталған ешқандай әрекет жасауға және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының акцияларымен, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы дауыс беруге құқылы емес.
Уәкілетті орган инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының белгілеріне уәкілетті органның жазбаша келісімінсіз сай келетін тұлғаға осы Заңда көзделген қадағалап ден қою шараларын қолдануға, оның ішінде аталған тұлғадан инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларын және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды алты айдан аспайтын мерзімде өткізуді талап етуге құқылы.
6. Уәкілетті орган тұлғаның уәкілетті органның жазбаша келісімінсіз инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының белгілеріне сай келетіні туралы мәліметтерді растайтын немесе теріске шығаратын ақпаратты талап етуге құқылы.
Көрсетілген ақпаратты уәкілетті орган оған ие кез келген тұлғадан, сондай-ақ осындай тұлғаның бақылауындағы кез келген ұйымнан талап ете алады.
7. Инвестициялық портфельді басқарушы жиынтығында инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздар арқылы он және одан көп пайызын иеленетін тұлғалар құрамының өзгергені туралы уәкілетті органды осы факт анықталған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде хабардар етуге міндетті.
8. Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары болып табылатын резидент жеке тұлғалар, сондай-ақ олардың жұбайы (зайыбы) жыл сайын Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсынуға міндетті.";

5. В случае, если лицо стало соответствовать признакам крупного участника управляющего инвестиционным портфелем без письменного согласия уполномоченного органа, такое лицо не вправе предпринимать никаких действий, направленных на оказание влияния на решения, принимаемые управляющим инвестиционным портфелем, и (или) голосовать акциями управляющего инвестиционным портфелем, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции управляющего инвестиционным портфелем, до тех пор, пока оно не получит письменного согласия уполномоченного органа в соответствии со статьей 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
Уполномоченный орган вправе применить меры надзорного реагирования, предусмотренные настоящим Законом, к лицу, соответствующему признакам крупного участника управляющего инвестиционным портфелем без письменного согласия уполномоченного органа, в том числе потребовать от указанного лица реализовать голосующие акции управляющего инвестиционным портфелем и (или) производные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции управляющего инвестиционным портфелем, в срок не более шести месяцев.
6. Уполномоченный орган вправе истребовать информацию, подтверждающую или опровергающую сведения о том, что лицо соответствует признакам крупного участника управляющего инвестиционным портфелем без письменного согласия уполномоченного органа.
Указанная информация может быть истребована уполномоченным органом от любого лица, обладающего ею, а также от любой организации, находящейся под контролем такого лица.
7. Управляющий инвестиционным портфелем обязан уведомлять уполномоченный орган об изменении состава лиц, владеющих в совокупности десятью и более процентами голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции управляющего инвестиционным портфелем, в течение пятнадцати календарных дней со дня установления такого факта.
8. Физические лица – резиденты, являющиеся крупными участниками управляющего инвестиционным портфелем, а также их супруги обязаны ежегодно представлять декларацию о доходах и имуществе в порядке и сроки, которые установлены налоговым законодательством Республики Казахстан.";

25) 72-2-бап алып тасталсын;
26) 72-3-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның 49-бабының 5-тармағында, 55-1-бабының 6-тармағында, 72-1-бабының 3-тармағында көзделген;";
27) 78-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Орталық депозитарийдің бағалы қағаздар нарығында және цифрлық активтер нарығында қызметті жүзеге асыру шарттары мен тәртібі осы Заңда, "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде, сондай-ақ орталық депозитарийдің ішкі құжаттарында – қағидалар жинағында белгіленеді.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы 6-2), 6-3) және 6-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-2) цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері;
6-3) цифрлық қаржы активтері платформасының операторлары;
6-4) цифрлық активтер сауда платформасының операторлары;";
28) 79-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Осы Заңның 54-бабының және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-4-бабының бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыға қатысты талаптары орталық депозитарийдің басшы қызметкерлеріне қолданылады.";
29) 80-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Орталық депозитарий бағалы қағаздарды және цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың тiзiлiмдері жүйесiн жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру процесiнде:
1) бағалы қағаздарды және цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың тiзiлiмдері жүйесiн қалыптастыруды, жүргізуді және сақтауды;
2) тіркелген тұлғаға бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмдері жүйесiнде жеке шот ашуды;
3) тіркелген тұлғаның жеке шоты бойынша бағалы қағаздармен жасалатын мәмілелерді тіркеуді;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда цифрлық қаржы активтерімен жасалатын мәмілелерді көрсетуді;
5) тіркелген тұлғаның бағалы қағаздары және цифрлық қаржы активтері бойынша құқықтарды растауды;
6) бағалы қағаздарды және цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың тiзiлiмдері жүйесiн жаңартылған күйде ұстап тұруды;
7) бағалы қағаздардың қайталама нарығында айналыстағы бағалы қағаздар санының уәкілетті орган тіркеген санға сәйкестігін бақылауды;
8) орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған мәселелердің тізбесі бойынша бағалы қағаздарды ұстаушыларға хабарлауды;
9) эмитентке оның сұрау салуы негізінде бағалы қағаздарды және цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың тiзiлiмдері жүйесiн құрайтын ақпаратты беруді;
10) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес бағалы қағаздарды және цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың тiзiлiмдері жүйесiн құрайтын мәліметтерді алу құқығына ие мемлекеттік органдарға осы Заңның 43-бабына сәйкес ақпарат беруді;

25) статью 72-2 исключить;
26) подпункт 1) пункта 1 статьи 72-3 изложить в следующей редакции:
"1) предусмотренных пунктом 5 статьи 49, пунктом 6 статьи 55-1, пунктом 3 статьи 72-1 настоящего Закона;";
27) в статье 78:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Условия и порядок осуществления центральным депозитарием деятельности на рынке ценных бумаг и рынке цифровых активов устанавливаются настоящим Законом, Законом Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан", нормативными правовыми актами уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан, а также внутренними документами – сводом правил центрального депозитария.";
пункт 3 дополнить подпунктами 6-2), 6-3) и 6-4) следующего содержания:
"6-2) эмитенты цифровых финансовых активов;
6-3) операторы платформы цифровых финансовых активов;
6-4) операторы торговой платформы цифровых активов;";
28) пункт 1-1 статьи 79 изложить в следующей редакции:
"1-1. Требования статьи 54 настоящего Закона и статьи 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", относящиеся к профессиональному участнику рынка ценных бумаг, распространяются на руководящих работников центрального депозитария.";
29) в статье 80:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Центральный депозитарий в процессе осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг и цифровых финансовых активов осуществляет:
1) формирование, ведение и хранение системы реестров держателей ценных бумаг и цифровых финансовых активов;
2) открытие лицевого счета в системе реестров держателей ценных бумаг зарегистрированному лицу;
3) регистрацию сделок с ценными бумагами по лицевому счету зарегистрированного лица;
4) отражение сделок с цифровыми финансовыми активами в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;
5) подтверждение прав по ценным бумагам и цифровым финансовым активам зарегистрированного лица;
6) поддержание системы реестров держателей ценных бумаг и цифровых финансовых активов в актуальном состоянии;
7) контроль за соответствием количества ценных бумаг, находящихся в обращении на вторичном рынке ценных бумаг, количеству, зарегистрированному уполномоченным органом;
8) информирование держателей ценных бумаг по перечню вопросов, определенных сводом правил центрального депозитария;
9) предоставление эмитенту информации, составляющей систему реестров держателей ценных бумаг и цифровых финансовых активов, на основании его запроса;
10) предоставление информации государственным органам, обладающим правом в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан на получение сведений, составляющих систему реестров держателей ценных бумаг и цифровых финансовых активов, в соответствии со статьей 43 настоящего Закона;

11) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 4-1, 5-1 және 6-1-тармақтармен толықтырылсын:
"4-1. Орталық депозитарий цифрлық активтерді, оның ішінде Ұлттық стратегиялық крипторезерв құрамына кіретін активтерді есепке алу және сақтау жөніндегі қызметті, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісіне, сондай-ақ орталық депозитарий қағидаларының жиынтығына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.";
"5-1. Цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін қалыптастыру, жүргізу және сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленеді.";
"6-1. Цифрлық қаржы активінің эмитенті, цифрлық қаржы активтері платформасының операторы және цифрлық активтердің сауда платформасының операторы, орталық депозитарий цифрлық қаржы активтері платформасының операторы және (немесе) цифрлық активтер сауда платформасының операторы ретінде әрекет ететін жағдайларды қоспағанда, цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізуге орталық депозитариймен шарт жасасуға міндетті.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Орталық депозитарий уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен және шарттарда инвесторлар үшін эмитент және оның бағалы қағаздары, цифрлық қаржы активтері туралы ақпарат беруді жүзеге асырады.";
30) 81-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы "бағалы қағаздарды" деген сөздерден кейін ", цифрлық қаржы активтерін" деген сөздермен толықтырылсын;
31) 85-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 6-2) тармақшамен толықтырылсын:
"6-2) цифрлық қаржы активтерін қор биржасында айналысқа жіберу шарттары мен талаптарын;";
32) 88-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қор биржасы Қазақстан Республикасының заңнамасына және қор биржасының iшкi құжаттарына сәйкес бағалы қағаздардан өзге қаржы құралдарымен, оның ішінде цифрлық қаржы активтерімен сауда-саттық ұйымдастыруға және өткiзуге құқылы.";
2-тармақта:
2-1) тармақша "бағалы қағаздар" деген сөздерден кейін "және цифрлық қаржы активтері" деген сөздермен толықтырылсын;
12) тармақша "бағалы қағаздармен" деген сөздерден кейін ", цифрлық қаржы активтерімен" деген сөздермен толықтырылсын;
33) 107-баптың бірінші бөлігінде:
"ол" деген сөз "уәкілетті орган, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.

11) иные функции в соответствии с законами Республики Казахстан.";
дополнить пунктами 4-1, 5-1 и 6-1 следующего содержания:
"4-1. Центральный депозитарий осуществляет деятельность по учету и хранению цифровых активов, в том числе входящих в состав Национального стратегического крипторезерва, а также иные функции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" и нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, а также сводом правил центрального депозитария.";
"5-1. Порядок осуществления деятельности по формированию, ведению и хранению системы реестров держателей цифровых финансовых активов устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа и сводом правил центрального депозитария.";
"6-1. Эмитент цифрового финансового актива, оператор платформы цифровых финансовых активов и оператор торговой платформы цифровых активов обязаны заключить договор с центральным депозитарием на ведение системы реестров держателей цифровых финансовых активов, за исключением случаев, когда центральный депозитарий выступает в качестве оператора платформы цифровых финансовых активов и (или) оператора торговой платформы цифровых активов.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Центральный депозитарий осуществляет предоставление информации об эмитенте и его ценных бумагах, цифровых финансовых активах для инвесторов в порядке и на условиях, которые установлены нормативными правовыми актами уполномоченного органа и сводом правил центрального депозитария.";
30) подпункт 2) пункта 2 статьи 81 после слов "держателей ценных бумаг" дополнить словами ", цифровых финансовых активов";
31) пункт 5 статьи 85 дополнить подпунктом 6-2) следующего содержания:
"6-2) условия и требования допуска цифровых финансовых активов к обращению на фондовой бирже;";
32) в статье 88:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Фондовая биржа вправе организовывать и проводить торги с иными, чем ценные бумаги, финансовыми инструментами, в том числе с цифровыми финансовыми активами, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними документами фондовой биржи.";
в пункте 2:
подпункт 2-1) после слов "ценными бумагами" дополнить словами "и цифровыми финансовыми активами";
подпункт 12) после слов "ценными бумагами" дополнить словами ", цифровыми финансовыми активами";
33) в части первой статьи 107:
слова "ситуации он" заменить словами "ситуации уполномоченный орган, а также Национальный Банк Республики Казахстан";
слово "получает" заменить словом "получают".

25. "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1 және 3-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) жосықсыз практикалар – түрлері мен белгілері осы Заңның 15-25-бабының 2-тармағында белгіленген іс-қимылды қадағалау субъектілерінің әрекеттері (әрекетсіздігі);
2) қаржылық көрсетілетін қызметтер – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алынған лицензиялар негізінде жүзеге асырылатын, сақтандыру нарығына кәсіби қатысушылардың (актуарийлерді қоспағанда), бағалы қағаздар нарығына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына кәсіби қатысушылардың қызметі, банк қызметі, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметі, сондай-ақ:
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының;
орталық депозитарийдің;
мемлекетке, тізбесін мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган бекітетін квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиесілі бағалы қағаздарды немесе мемлекеттің, көрсетілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің соларға қатысты мүліктік құқықтары бар бағалы қағаздарды номиналды ұстау функцияларын жүзеге асыру бөлігінде мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператордың;
өзара сақтандыру қоғамдарының;
сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның лицензиялауға жатпайтын қызметі;
3) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы – қаржы ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының көрсетілетін қызметтерін сатып алу ниеті бар немесе көрсетілетін қызметтерін пайдаланатын, сондай-ақ өз қаражатын қаржы құралдарына инвестициялайтын жеке немесе заңды тұлға;
4) қаржы нарығы – қаржылық қызметтерді көрсету мен тұтынуға, сондай-ақ қаржы құралдарын шығарумен және олардың айналысына байланысты қатынастардың жиынтығы;
5) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
6) қаржы нарығындағы жауапты іскерлік практикалар – іс-қимылды қадағалау субъектілерінің қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға адал, ашық және әділ қарым-қатынасын қамтамасыз етуге бағытталған қағидаттар мен әрекеттер жиынтығы;

25. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций":
1) статьи 1 и 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) недобросовестные практики – действия (бездействие) субъектов поведенческого надзора, виды и признаки которых установлены пунктом 2 статьи 15-25 настоящего Закона;
2) финансовые услуги – деятельность профессиональных участников страхового рынка (за исключением актуариев), профессиональных участников рынка ценных бумаг, добровольного накопительного пенсионного фонда, банковская деятельность, деятельность организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, осуществляемые на основании лицензий, полученных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также не подлежащая лицензированию деятельность:
единого накопительного пенсионного фонда;
центрального депозитария;
единого оператора в сфере учета государственного имущества в части осуществления функций номинального держания ценных бумаг, принадлежащих государству, субъектам квазигосударственного сектора, перечень которых утверждается уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, или в отношении которых государство, указанные субъекты квазигосударственного сектора имеют имущественные права;
обществ взаимного страхования;
организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций;
3) потребитель финансовых услуг – физическое или юридическое лицо, намеревающееся приобрести услуги или пользующееся услугами финансовой организации, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, а также инвестирующее свои средства в финансовые инструменты;
4) финансовый рынок – совокупность отношений, связанных с оказанием и потреблением финансовых услуг, а также выпуском и обращением финансовых инструментов;
5) уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
6) ответственные деловые практики на финансовом рынке – совокупность принципов и действий, направленных на обеспечение честного, прозрачного и справедливого отношения субъектов поведенческого надзора к потребителям финансовых услуг;

7) қаржы нарығындағы кәсiби қызмет – қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөнiндегi кәсiпкерлiк қызмет;
8) қаржы өнімі – қаржы ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы қаржы нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыру шеңберінде қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға ұсынатын қызмет;
9) қаржы ұйымы – қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
10) мінсіз іскерлік бедел – адамның, оның ішінде:
аталған адамның қаржы ұйымын мәжбүрлеп таратуға алып келген төлем қабілетсіздігіне не банкке реттеу режимін қолдануға алып келген құқыққа қайшы әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасау;
аталған адамның алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы, оның ішінде адамға қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот актісінің болуы;
қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның мәліметтері негізінде әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен қарым-қатынасының (үшінші тұлғалардың бақылауы мен ықпалының) болуы фактілерінің жоқтығымен расталатын кәсіпқойлығы мен адалдығы;
11) тексеру материалдары – тексеру барысында және нәтижелері бойынша бақылау және қадағалау органы қалыптастыратын материалдар;
12) уәкілетті агент – іс-қимылды қадағалау субъектісінің коммерциялық өкілдігін жүзеге асыратын тұлға, оның ішінде сақтандыру агенті;
13) іс-қимылды қадағалау – уәкілетті органның осы Заңның 2-4-тарауында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген, іс-қимылды қадағалау субъектілерінің және (немесе) олардың уәкілетті агенттерінің әрекеттерімен (әрекетсіздігімен) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзудың алдын алуға, анықтауға және жолын кесуге бағытталған қызметі;
14) іс-қимылды қадағалау субъектісі – банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, микроқаржы ұйымы, жеке тұлғамен жасалған банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтар (талаптар) берілген коллекторлық агенттік, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйым.";

7) профессиональная деятельность на финансовом рынке – предпринимательская деятельность по предоставлению финансовых услуг;
8) финансовый продукт – услуга, предлагаемая финансовой организацией, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан и филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан потребителям финансовых услуг в рамках осуществления профессиональной деятельности на финансовом рынке;
9) финансовая организация – юридическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность по предоставлению финансовых услуг;
10) безупречная деловая репутация – профессионализм и добросовестность лица, подтверждаемые в том числе отсутствием фактов:
совершения указанным лицом противоправных действий (бездействия), которые привели к неплатежеспособности, повлекшей принудительную ликвидацию финансовой организации, либо к применению к банку режима урегулирования;
неснятой или непогашенной судимости указанного лица, в том числе отсутствие вступившего в законную силу судебного акта о применении к лицу уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
наличия отношений с третьими лицами (контроля и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, на основании сведений уполномоченного органа по финансовому мониторингу;
11) материалы проверки – материалы, формируемые органом контроля и надзора в ходе и по результатам проверки;
12) уполномоченный агент – лицо, осуществляющее коммерческое представительство субъекта поведенческого надзора, в том числе страховой агент;
13) поведенческий надзор – деятельность уполномоченного органа, направленная на предупреждение, выявление и пресечение нарушения прав и законных интересов потребителей финансовых услуг действиями (бездействием) субъектов поведенческого надзора и (или) их уполномоченных агентов, предусмотренная главой 2-4 настоящего Закона и иными законами Республики Казахстан;
14) субъект поведенческого надзора – банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, микрофинансовая организация, коллекторское агентство, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита, заключенным с физическим лицом, страховая (перестраховочная) организация, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, а также организация, осуществляющая брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг.";

"3-бап. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеудің, бақылаудың және қадағалаудың негізгі мақсаты, мiндеттерi мен қағидаттары
1. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеудің, бақылаудың және қадағалаудың негізгі мақсаты қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз етуге жәрдемдесу болып табылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген негізгі мақсатты іске асыру үшін уәкілетті органға қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеудің, бақылаудың және қадағалаудың мынадай міндеттері жүктеледі:
1) қаржы ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдары қызметiнiң стандарттарын белгiлеу, қаржы ұйымдарын корпоративтiк басқаруды жақсарту үшiн ынталандыру жағдайларын жасау;
2) қаржы нарығында адал бәсекелестікті қолдауға бағытталған, қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының қызметі үшін тең құқылы жағдайлар жасау;
3) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың мүдделерін қорғаудың тиісті деңгейін, тұтынушылар үшін қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының қызметі және олар көрсететін қаржылық қызметтер туралы ақпараттың толықтығы мен қолжетімділігін, сондай-ақ қаржылық сауаттылықтың және халық үшін қаржылық қолжетімділіктің деңгейін арттыруды қамтамасыз ету;
4) қаржы жүйесінің орнықтылығын сақтау мақсатында қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарын мониторингтеу;
5) қаржылық тұрақтылықты қолдап отыру мақсатында қаржы нарығының тәуекелдерге неғұрлым бейім салаларында қадағалау ресурстарын шоғырландыру;
6) осы баптың 1-тармағында көзделген, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеудің, бақылаудың және қадағалаудың негізгі мақсатына қол жеткізуге бағытталған, осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде көзделген өзге де міндеттер.

"Статья 3. Основные цель, задачи и принципы государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций
1. Основной целью государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций является содействие обеспечению стабильности финансовой системы.
2. Для реализации основной цели, предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи, на уполномоченный орган возлагаются следующие задачи государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций:
1) установление стандартов деятельности финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, создание стимулов для улучшения корпоративного управления финансовых организаций;
2) создание равноправных условий для деятельности финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, направленных на поддержание добросовестной конкуренции на финансовом рынке;
3) обеспечение надлежащего уровня защиты интересов потребителей финансовых услуг, полноты и доступности информации для потребителей о деятельности финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан и оказываемых ими финансовых услугах, а также повышения уровня финансовой грамотности и финансовой доступности для населения;
4) мониторинг финансового рынка и финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан в целях сохранения устойчивости финансовой системы;
5) сосредоточение ресурсов надзора на областях финансового рынка, наиболее подверженных рискам, с целью поддержания финансовой стабильности;
6) иные задачи, предусмотренные настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан, направленные на достижение основной цели государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций, предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи.

3. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау қағидаттары мыналар болып табылады:
1) реттеу ресурстары мен құралдарын тиімді пайдалану;
2) қаржы ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдары қызметінің және қаржылық қадағалаудың ашықтығы;
3) қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының жауапкершілігі.";
2) 6-5-баптың екінші бөлігінде:
4) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 18-3), 18-4) және 18-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"18-3) "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару, орналастыру, айналымға (айналысқа) жіберу және өтеу шарттары мен тәртібін айқындайды;
18-4) "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерінің базалық активі бола алатын мүліктің тізбесін (түрлерін), сондай-ақ осындай цифрлық қаржы активтері бойынша базалық активті есепке алу және сақтау тәртібін бекітеді;
18-5) "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтеріне қатысты цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдар ретінде әрекет етуге құқылы ұйымдарға қойылатын талаптарды бекітеді;";
3) 2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Уәкілетті органның функциялары мен өкілеттіктері";
4) 8-бап алып тасталсын;
5) 9-бапта:
1-тармақта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қаржы ұйымдарына және өзге де тұлғаларға, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шектеулі ықпал ету шараларын, қадағалап ден қою шараларын, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген санкцияларды және өзге де шараларды қолданады, сондай-ақ қадағалап ден қою шараларын қолдану тәртібін айқындайды;";
10) тармақша алып тасталсын;
11) тармақша "брокерлері филиалдарының" деген сөздерден кейін "уақытша әкімшіліктерінің," деген сөздермен толықтырылсын;
13) тармақша "жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздерден кейін ", микроқаржы ұйымдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) екінші деңгейдегі, оның ішінде мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражаты есебінен қаржыландырылатын банктерді сауықтыру жөніндегі шаралар шеңберінде қабылданған міндеттемелерді банктердің орындауына бақылауды жүзеге асырады;";

3. Принципами государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций являются:
1) эффективное использование ресурсов и инструментов регулирования;
2) прозрачность деятельности финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан и финансового надзора;
3) ответственность финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан.";
2) в части второй статьи 6-5:
подпункт 4) исключить;
дополнить подпунктами 18-3), 18-4) и 18-5) следующего содержания:
"18-3) определяет условия и порядок выпуска, размещения, оборота (обращения) и погашения цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан";
18-4) утверждает перечень (виды) имущества, которое может выступать базовым активом цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан", а также порядок учета и хранения базового актива по таким цифровым финансовым активам;
18-5) утверждает требования к организациям, которые вправе выступать в качестве организаций по хранению базового актива цифрового финансового актива в отношении цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан";";
3) заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Функции и полномочия уполномоченного органа";
4) статью 8 исключить;
5) в статье 9:
в пункте 1:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) применяет к финансовым организациям и иным лицам, филиалам банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалам страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалам страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан ограниченные меры воздействия, меры надзорного реагирования, в том числе с использованием мотивированного суждения, санкции и иные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан, по вопросам, входящим в его компетенцию, а также определяет порядок применения мер надзорного реагирования;";
подпункт 10) исключить;
подпункт 11) после слов "деятельностью" дополнить словами "временных администраций,";
подпункт 13) после слов "управлению инвестиционным портфелем," дополнить словами "микрофинансовых организаций,";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) осуществляет контроль за исполнением банками обязательств, принятых в рамках мер по оздоровлению банков второго уровня, в том числе финансируемых за счет средств государственного бюджета, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций;";

мынадай мазмұндағы 19-1) және 20-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"19-1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің соңғы сатыдағы қарыз бойынша кепілге қабылдауы үшін қолайлы, банктердің нарықтық емес активтерін айқындау жөніндегі алдын ала рәсімді (кепіл препозициясы) және кепіл препозициясындағы нарықтық емес активтер мониторингін жүргізеді;";
"20-2) құзыреті шегінде қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының жасанды интеллект жүйелерін пайдалануын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;";
2-1-тармақ "пошта операторының" деген сөздерден кейін ", "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-3-тармақпен толықтырылсын:
"2-3. Уәкілетті орган өз құзыреті шегінде банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген макропруденциялық нормативтер мен лимиттердің мәндерін сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Уәкілетті органның қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалын операциялардың барлық түрін және қызметті жүргізуге арналған лицензиядан айыру, банкке реттеу режимін және реттеу құралдарын қолдану туралы шешімдерінің, сондай-ақ банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігінің банктің активтері мен міндеттемелерін беру, сақтандыру портфелін беру жөніндегі операцияны жүргізу туралы шешімдерінің күшін жою көрсетілген шешімдерді қабылдау нәтижесінде туындаған құқықтық салдардың өзгеруіне немесе тоқтатылуына алып келмейді.";
6) мынадай мазмұндағы 9-4, 9-5, 9-6 және 9-7-баптармен толықтырылсын:
"9-4-бап. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының, банк, сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар

дополнить подпунктами 19-1) и 20-2) следующего содержания:
"19-1) проводит предварительную процедуру по определению нерыночных активов банков, приемлемых для принятия Национальным Банком Республики Казахстан в залог по займу последней инстанции (препозиция залога), и мониторинг нерыночных активов в препозиции залога;";
"20-2) осуществляет в пределах компетенции контроль и надзор за использованием финансовыми организациями, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан систем искусственного интеллекта;";
пункт 2-1 после слов "Национальным оператором почты" дополнить словами ", эмитентами цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан",";
дополнить пунктом 2-3 следующего содержания:
"2-3. Уполномоченный орган осуществляет в пределах своей компетенции контроль и надзор за соблюдением банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан значений макропруденциальных нормативов и лимитов, установленных Национальным Банком Республики Казахстан.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Отмена решений уполномоченного органа о лишении финансовой организации, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан лицензии на проведение всех видов операций и деятельности, о применении к банку режима урегулирования и инструментов урегулирования, а также решений временной администрации банка, страховой (перестраховочной) организации о проведении операции по передаче активов и обязательств банка, передаче страхового портфеля не влечет за собой изменений или прекращений правовых последствий, возникших в результате принятия указанных решений.";
6) дополнить статьями 9-4, 9-5, 9-6 и 9-7 следующего содержания:
"Статья 9-4. Требования, предъявляемые к руководящим работникам банка, страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", профессионального участника рынка ценных бумаг, банковского, страхового холдингов

1. Осы баптың мақсаттары үшін:
1) нарық субъектісі деп банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалы, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры (бұдан әрі – Қор), бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы, банк, сақтандыру холдингтері түсініледі;
2) филиал деп Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалы түсініледі;
3) басшы қызметкер лауазымына кандидат деп нарық субъектісінің басшы қызметкері лауазымын атқаруға ниеті бар жеке тұлға немесе нарық субъектісінің басқару органының мүшесі лауазымына сайланған адам түсініледі;
4) басшы лауазым деп мынадай лауазымдар түсініледі:
қаржы ұйымының, филиалдың басшы қызметкері;
қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды тікелей қаржы ұйымының басқару органы, атқарушы органының басшысы, мүшесі немесе қаржы ұйымының өзге де басшы қызметкері жүзеге асыратын қаржы ұйымының құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды тікелей филиал басшысы, басшының орынбасары, өзге де басшы қызметкері жүзеге асыратын филиалдың құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
қаржылық көрсетілетін қызметтерді реттеу саласындағы және (немесе) қаржы ұйымдарының аудиторлық қызметі саласында мемлекеттік реттеу және бақылау саласындағы мемлекеттік органның бірінші басшысы, оның орынбасары, дербес құрылымдық бөлімшесінің басшысы, басшысының орынбасары;
экономика, қаржы немесе мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыруды қамтамасыз ететін мемлекеттік саяси қызметші;
ұлттық басқарушы холдингтің, Қазақстанның Даму Банкінің, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнаулы қорының, Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігінің басқару органының басшысы, атқарушы органының басшысы, сондай-ақ оның қаржылық мәселелерге және (немесе) еншілес қаржы ұйымдарының қызметіне жетекшілік ететін орынбасары;
мынадай:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарының;
қаржы ұйымдарына, оның ішінде шетелдік ұйымдарда, заңды тұлғаларда аудит жүргізетін ұйымдардың;
қаржы ұйымдарының қызметін автоматтандыру үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтылымды әзірлеу саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың бірінші басшысы, оның орынбасары, дербес құрылымдық бөлімшесінің басшысы, басшысының орынбасары;
қызметі қаржылық қызметтер көрсетумен байланысты бір немесе бірнеше құрылымдық бөлімшеге жетекшілік ететін, қаржы ұйымының, филиалдың өзге де басшысы.

1. Для целей настоящей статьи:
1) под субъектом рынка понимаются банк, страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд, Фонд гарантирования страховых выплат (далее – Фонд), профессиональный участник рынка ценных бумаг, банковский, страховой холдинги;
2) под филиалом понимаются филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан;
3) под кандидатом на должность руководящего работника понимается физическое лицо, имеющее намерение занимать должность руководящего работника субъекта рынка, или лицо, избранное на должность члена органа управления субъекта рынка;
4) под руководящей должностью понимаются следующие должности:
руководящего работника финансовой организации, филиала;
руководителя структурного подразделения финансовой организации, координация и (или) контроль за деятельностью которого осуществляются непосредственно органом управления, руководителем, членом исполнительного органа или иным руководящим работником финансовой организации;
руководителя структурного подразделения филиала, координация и (или) контроль за деятельностью которого осуществляются непосредственно руководителем, заместителем руководителя, иным руководящим работником филиала;
первого руководителя, его заместителя, руководителя, заместителя руководителя самостоятельного структурного подразделения государственного органа в сфере регулирования финансовых услуг и (или) в сфере государственного регулирования и контроля в области аудиторской деятельности финансовых организаций;
политического государственного служащего, обеспечивающего формирование государственной политики в сферах экономики, финансов или государственного аудита и финансового контроля;
руководителя органа управления, руководителя исполнительного органа, а также его заместителя, курирующего финансовые вопросы и (или) деятельность дочерних финансовых организаций, национального управляющего холдинга, Банка Развития Казахстана, специального фонда развития частного предпринимательства, Экспортно-кредитного агентства Казахстана;
первого руководителя, его заместителя, руководителя, заместителя руководителя самостоятельного структурного подразделения:
международных финансовых организаций, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
организаций, проводящих аудит финансовых организаций, в том числе в иностранных организациях, юридических лицах;
организаций, осуществляющих деятельность в сфере разработки программного обеспечения, используемого для автоматизации деятельности финансовых организаций;
иного руководителя финансовой организации, филиала, курирующего одно или несколько структурных подразделений, деятельность которых связана с оказанием финансовых услуг.

2. Нарық субъектісінің басшы қызметкері лауазымына орналасу (лауазымға тағайындау (сайлау) үшін жеке тұлғаның:
1) мінсіз іскерлік беделінің болуы;
2) жоғары білімінің болуы;
3) мынадай еңбек өтілінің болуы қажет:
басқару органының басшысы үшін – кемінде бес жыл;
басқару органының мүшесі үшін – кемінде екі жыл;
бас қаржы ұйымының атқарушы органының мүшесі болып табылатын басқару органының басшысы немесе мүшесі, атқарушы органның (атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның) басшысы, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басшысы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшысы үшін – кемінде бес жыл, оның ішінде басшы лауазымда кемінде үш жыл;
атқарушы орган басшысының орынбасары, мүшелері, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы басшының орынбасары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы басшысының орынбасары, сақтандыру брокерінің басшысы, оның орынбасары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының басшысы, оның орынбасары үшін – кемінде үш жыл, оның ішінде басшы лауазымда кемінде екі жыл;
бас бухгалтер үшін – кемінде үш жыл;
бас бухгалтердің орынбасары үшін – кемінде екі жыл;
өзге де басшы қызметкерлер үшін – кемінде бір жыл.
Мыналар:
қаржы ұйымының, банк, сақтандыру холдингтерінің атқарушы органының тек қана қауіпсіздік мәселелеріне, әкімшілік-шаруашылық мәселелеріне, ақпараттық технологиялар мәселелеріне жетекшілік ететін мүшелері лауазымдарына кандидаттар;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшесі, орналастырылған акцияларының елу пайызынан астамы мемлекетке және (немесе) ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басқару органының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының басшысы лауазымына кандидат болып табылатын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы басшысының орынбасары;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының басқару органының мүшесі лауазымына кандидат болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы органның дербес құрылымдық бөлімшесінің басшысы, басшысының орынбасары;
ұлттық басқарушы холдингтің басқару органының, атқарушы органының басшысы, сондай-ақ орналастырылған акцияларының елу пайызынан астамы ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама тиесілі қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі лауазымына кандидат болып табылатын, қаржы мәселелеріне және (немесе) ұлттық басқарушы холдингтің еншілес қаржы ұйымдарының қызметіне жетекшілік ететін оның орынбасары үшін еңбек өтілінің болуы талап етілмейді;

2. Для занятия должности (назначения (избрания) на должность) руководящего работника субъекта рынка физическому лицу необходимо:
1) наличие безупречной деловой репутации;
2) наличие высшего образования;
3) наличие трудового стажа для:
руководителя органа управления – не менее пяти лет;
члена органа управления – не менее двух лет;
руководителя или члена органа управления, являющегося членом исполнительного органа родительской финансовой организации, руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), руководителя филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан – не менее пяти лет, в том числе не менее трех лет на руководящей должности;
заместителя руководителя, членов исполнительного органа, заместителя руководителя филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, заместителя руководителя филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, руководителя страхового брокера, его заместителя, руководителя филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, его заместителя – не менее трех лет, в том числе не менее двух лет на руководящей должности;
главного бухгалтера – не менее трех лет;
заместителя главного бухгалтера – не менее двух лет;
иных руководящих работников – не менее одного года.
Наличие трудового стажа не требуется для:
кандидатов на должности членов исполнительного органа финансовой организации, банковского, страхового холдингов, курирующих исключительно вопросы безопасности, административно-хозяйственные вопросы, вопросы информационных технологий;
члена Правительства Республики Казахстан, заместителя руководителя центрального исполнительного органа Республики Казахстан, являющегося кандидатом на должность руководителя органа управления страховой (перестраховочной) организации, профессионального участника рынка ценных бумаг, добровольного накопительного пенсионного фонда, более пятидесяти процентов размещенных акций которых прямо или косвенно принадлежат государству и (или) национальному управляющему холдингу, единого накопительного пенсионного фонда;
руководителя, заместителя руководителя самостоятельного структурного подразделения центрального исполнительного органа, осуществляющего руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, являющегося кандидатом на должность члена органа управления единого накопительного пенсионного фонда;
руководителя органа управления, исполнительного органа национального управляющего холдинга, а также его заместителя, курирующего финансовые вопросы и (или) деятельность дочерних финансовых организаций национального управляющего холдинга, являющегося кандидатом на должность руководителя, члена органа управления финансовой организации, более пятидесяти процентов размещенных акций которой прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу;

4) басшы қызметкер лауазымына келісу туралы өтінішхат берілген күннің алдындағы он жыл ішінде адамның:
банкке реттеу режимі қолданылғанға дейін;
қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын, филиалды таратуға және (немесе) олардың қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруын тоқтатуға алып келген, оларды лицензиясынан айырғанға дейін;
қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, оның орынбасары немесе атқарушы органының мүшесі, бас бухгалтері, бас бухгалтерінің орынбасары, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының басшысы, басшысының орынбасары, бас бухгалтері, бас бухгалтерінің орынбасары, ірі қатысушы жеке тұлға, қаржы ұйымына, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының ірі қатысушысы (банк холдингі) заңды тұлғаның басшысы болмағаны туралы мәліметтердің болуы қажет.
Осы тармақшаның талабы Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің не реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алу туралы шешім қабылдағаннан кейін тағайындалған (сайланған) реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің не реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің басшы қызметкерлеріне қолданылмайды;
5) басшы қызметкер лауазымына келісу туралы өтінішхат берілген күннің алдындағы соңғы он екі ай ішінде адамнан басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алу және (немесе) оны қадағалап ден қою шарасын қолдану арқылы осы және (немесе) өзге де нарық субъектісінде қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету жағдайларының болмауы;

4) наличие сведений о том, что в течение десяти лет, предшествовавших дате подачи ходатайства о согласовании на должность руководящего работника, лицо не являлось руководителем, членом органа управления, руководителем исполнительного органа, его заместителем или членом исполнительного органа, главным бухгалтером, заместителем главного бухгалтера финансовой организации, руководителем, заместителем руководителя, главным бухгалтером, заместителем главного бухгалтера филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, крупным участником – физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского холдинга) – юридического лица финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до:
применения к банку режима урегулирования;
лишения лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала, повлекшего их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке;
вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан, законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, порядке;
вступления в законную силу судебного акта о принудительном прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан.
Требование настоящего подпункта не распространяется на руководящих работников системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, либо стабилизационного банка, которому передаются активы и обязательства системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, назначенных (избранных) после принятия Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом решения о приобретении акций системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, либо стабилизационного банка, которому передаются активы и обязательства системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования;
5) отсутствие в течение последних двенадцати месяцев, предшествовавших дате подачи ходатайства о согласовании на должность руководящего работника, случаев отзыва у лица согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника и (или) отстранения его от выполнения служебных обязанностей в данном и (или) ином субъекте рынка посредством применения меры надзорного реагирования;

6) мынадай:
адамға қатысты сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін заңды күшіне енген соттың айыптау үкімінің болмауы;
басшы қызметкер лауазымына келісу туралы өтінішхат берілген күннің алдындағы үш жыл ішінде адамның Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылмағаны, сондай-ақ әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылмағаны туралы мәліметтердің болуы;
7) басшы қызметкер лауазымына келісу туралы өтінішхат берілген күннің алдындағы бес жыл ішінде адамның мынадай мән-жайлардың бірі болған:
шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақыны төлемеу төрт немесе одан көп қатар кезеңге созылған;
дефолтқа жол берілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешек сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан көп мөлшерін құраған;
шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолт мөлшері республикалық бюджет туралы заңда төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құраған кезде шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген эмитент қаржы ұйымының басшы қызметкері, ірі қатысушы (ірі акционер) жеке тұлға, ірі қатысушы (ірі акционер) эмитент заңды тұлғаның басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері (оның орынбасары) болмағаны туралы мәліметтердің болуы қажет.
3. Еңбек өтілін есептеу кезінде:
қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсыну бойынша, оның ішінде шетелдік ұйымдарда, заңды тұлғаларда;
қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау бойынша, оның ішінде шетелдік ұйымдарда;
қаржы ұйымдарына аудит жүргізу, қаржы ұйымдарына аудит жүргізу жөнінде көрсетілетін қызметтерді реттеу бойынша, оның ішінде шетелдік ұйымдарда, заңды тұлғаларда;
экономика, қаржы немесе мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыруды қамтамасыз ететін мемлекеттік саяси қызметшілер лауазымдарындағы;
ұлттық басқарушы холдингте, Қазақстанның Даму Банкінде, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнаулы қорында, Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігінде осы баптың 1-тармағы 4) тармақшасының жетінші абзацында көзделген лауазымдардағы;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарындағы;
қаржы ұйымдарының қызметін автоматтандыру үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтылымды әзірлеу бойынша;
сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий ретіндегі;
"Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында қаржылық қызметтер көрсетуге арналған лицензиясы бар ұйымдардағы жұмыс өтілі есепке алынады.
Еңбек өтілін есептеу кезінде қаржы ұйымындағы, филиалдағы қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, әкімшілік-шаруашылық қызметті жүзеге асыруға, ақпараттық технологияларды дамытуға байланысты (ақпараттық технологияларды дамытуды және (немесе) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшенің басшысын қоспағанда) жұмыс, өзара сақтандыру қоғамындағы жұмыс есепке алынбайды.
Халықаралық сертификаттармен расталған кәсіби біліктілігі бар, басшы қызметкер лауазымына кандидаттар үшін еңбек өтілінің болуы жөніндегі ерекшеліктер және осындай сертификаттардың тізбесі уәкілетті органның тиісті нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарында көзделген жұмыс өтілінің болуы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басшы қызметкері лауазымына кандидат үшін есепке алынбайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігі сегізінші абзацының талабы бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басшы қызметкері лауазымына кандидатқа қолданылмайды.
Осы тармақтың ережелері банк, сақтандыру холдингтерінің басқару органының басшысы немесе мүшесі лауазымына кандидаттарға қолданылмайды.

6) наличие сведений о том, что:
в отношении лица отсутствует вступивший в законную силу обвинительный приговор суда за совершение коррупционного преступления;
лицо в течение трех лет, предшествовавших дате подачи ходатайства о согласовании на должность руководящего работника, не освобождалось от уголовной ответственности за совершение коррупционного преступления на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, а также не привлекалось к административной ответственности за совершение административных коррупционных правонарушений;
7) наличие сведений о том, что в течение пяти лет, предшествовавших дате подачи ходатайства о согласовании на должность руководящего работника, лицо не являлось руководящим работником финансовой организации – эмитента, крупным участником (крупным акционером) – физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером (его заместителем) крупного участника (крупного акционера) – юридического лица – эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам при наличии одного из следующих обстоятельств:
невыплата купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам длилась в течение четырех и более последовательных периодов;
сумма задолженности по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляла четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения;
размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составлял сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты.
3. При расчете трудового стажа учитывается стаж работы:
по предоставлению финансовых услуг, в том числе в иностранных организациях, юридических лицах;
по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, в том числе в иностранных организациях;
по проведению аудита финансовых организаций, регулированию услуг по проведению аудита финансовых организаций, в том числе в иностранных организациях, юридических лицах;
на должностях политических государственных служащих, обеспечивающих формирование государственной политики в сферах экономики, финансов или государственного аудита и финансового контроля;
в национальном управляющем холдинге, Банке Развития Казахстана, специальном фонде развития частного предпринимательства, Экспортно-кредитном агентстве Казахстана на должностях, предусмотренных абзацем седьмым подпункта 4) пункта 1 настоящей статьи;
в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
по разработке программного обеспечения, используемого для автоматизации деятельности финансовых организаций;
в качестве актуария, имеющего лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке;
в организациях, имеющих лицензию на предоставление финансовых услуг на территории Международного финансового центра "Астана".
При расчете трудового стажа не учитывается работа в финансовой организации, филиале, связанная с обеспечением безопасности, осуществлением административно-хозяйственной деятельности, развитием информационных технологий (за исключением руководителя структурного подразделения, обеспечивающего развитие информационных технологий и (или) информационную безопасность), работа в обществе взаимного страхования.
Особенности по наличию трудового стажа для кандидатов на должность руководящего работника, обладающих профессиональной квалификацией, подтвержденной международными сертификатами, и перечень таких сертификатов устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Наличие стажа работы, предусмотренного абзацами восьмым, девятым и десятым части первой настоящего пункта, не учитывается для кандидата на должность руководящего работника банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан.
Требование абзаца восьмого части первой настоящего пункта не распространяется на кандидата на должность руководящего работника профессионального участника рынка ценных бумаг.
Положения настоящего пункта не распространяются на кандидатов на должность руководителя или члена органа управления банковского, страхового холдингов.

4. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-бабында белгіленген талаптарға сай келмейтін адам банктің директорлар кеңесінің мүшесі – тәуелсіз директоры бола алмайды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты және (немесе) оны лауазымға келісу туралы өтінішхат берілген күннің алдындағы үш жыл ішінде сондай лауазымда болған адам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесінің мүшесі – тәуелсіз директоры бола алмайды.
Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларды қоспағанда, директорлар кеңесінің мүшесі – тәуелсіз директор аталған лауазымды бір банкте, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорында, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысында, Қорда бірінші тағайындалған күннен бастап қатарынан тоғыз жылдан астам атқаруға құқылы емес.
5. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы осы банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының атқарушы органының басшысы лауазымына сайлана алмайды.
Акционерлік қоғам нысанында құрылған нарық субъектісінің атқарушы органы мүшелерінің саны кемінде үш адамды құрауға тиіс.
6. Мыналарды:
тағайындалған (сайланған) күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен аспайтын басқару органының мүшесін;
уәкілетті органның банк, сақтандыру холдингтері мәртебесін иеленуге келісімі болған кезде тұлға банк, сақтандыру холдингтерінің белгілерін иеленген күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен аспаған банк, сақтандыру холдингтері мәртебесін иеленетін тұлғаның басшы қызметкерлерін қоспағанда, уәкілетті органның тиісті келісімі жоқ адамның нарық субъектісінің басшы қызметкерінің функцияларын орындауына жол берілмейді.
7. Филиалды қоспағанда, нарық субъектісінің басқару органының мүшесі лауазымына адам кемінде күнтізбелік тоқсан күннен кейін, бірақ:
басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беруден уәкілетті органның бас тартуын алғаннан кейін;
уәкілетті органның келісімі берілгенге дейін басқару органы мүшесінің өкілеттіктері тоқтатылғаннан кейін;
осы баптың 6-тармағында көзделген мерзім өткеннен кейін және оны келісу үшін құжаттар ұсынылмағаннан кейін қатарынан он екі ай ішінде екі реттен артық емес қайта тағайындалуы (сайлануы) мүмкін.
Осы тармақта көзделген тыйым салу банк, сақтандыру холдингтеріне қолданылмайды.

4. Членом совета директоров – независимым директором банка не может быть лицо, не соответствующее требованиям, установленным статьей 46 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
Членом совета директоров – независимым директором страховой (перестраховочной) организации не может быть лицо, связанное со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями и (или) являвшееся им в течение трех лет, предшествовавших дате подачи ходатайства о его согласовании на должность.
Член совета директоров – независимый директор не вправе занимать указанную должность в одном банке, страховой (перестраховочной) организации, едином накопительном пенсионном фонде, добровольном накопительном пенсионном фонде, профессиональном участнике рынка ценных бумаг, Фонде более девяти последовательных лет со дня его первого назначения, за исключением случаев, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5. Крупный участник банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем не может быть избран на должность руководителя исполнительного органа данного банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем.
Число членов исполнительного органа субъекта рынка, созданного в форме акционерного общества, должно составлять не менее трех человек.
6. Не допускается исполнение функций руководящего работника субъекта рынка лицом, не имеющим соответствующего согласия уполномоченного органа, за исключением:
члена органа управления, но не более шестидесяти календарных дней со дня его назначения (избрания);
руководящих работников лица, приобретающего статус банковского, страхового холдингов, но не более шестидесяти календарных дней со дня приобретения лицом признаков банковского, страхового холдингов при наличии согласия уполномоченного органа на приобретение статуса банковского, страхового холдингов.
7. Лицо может быть повторно назначено (избрано) на должность члена органа управления субъекта рынка, за исключением филиала, не ранее чем через девяносто календарных дней, но не более двух раз в течение двенадцати последовательных месяцев, после:
получения отказа уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника;
прекращения полномочий члена органа управления до выдачи согласия уполномоченного органа;
истечения срока, предусмотренного пунктом 6 настоящей статьи, и непредставления документов для его согласования.
Запрет, предусмотренный настоящим пунктом, не распространяется на банковский, страховой холдинги.

8. Мыналарды орындау:
атқарушы орган басшысының міндеттері атқарушы органның мүшесін тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісімі бар адамға;
бас бухгалтердің міндеттері бас бухгалтердің орынбасарын тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісімі бар адамға күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімге жүктелген жағдайларды қоспағанда, осы баптың талаптарына сай келмейтін және уәкілетті органмен келісілмеген адамдардың нарық субъектісінің басшы қызметкерінің міндеттерін атқаруына (уақытша болмаған адамды алмастыруға) тыйым салынады.
Уәкілетті органмен келісілген кандидатураның болмауына байланысты осы тармақтың бірінші бөлігінде аталған адамдарға атқарушы орган басшысының не бас бухгалтердің міндеттерін атқаруды (уақытша болмаған адамды алмастыруды) қатарынан он екі ай ішінде жиынтығында күнтізбелік бір жүз сексен күннен артық жүктеуге жол берілмейді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде және осы баптың 6-тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін және құжаттардың толық топтамасы уәкілетті органға келісуге ұсынылмаған не уәкілетті орган келісуден бас тартқан жағдайда басшы қызметкер лауазымына кандидат басшы қызметкердің өкілеттіктерін жүзеге асыруға құқылы емес.
9. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атқарушы органының басшысы, бас бухгалтері басқа, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын банктерде, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарында, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарында атқарушы органның мүшесі (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшысы, басшысының орынбасары), бас бухгалтері лауазымын атқаруға құқылы емес.
Егер:
банктер бір-біріне қатысты бас және еншілес ұйым болса;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары бір-біріне қатысты бас және еншілес ұйым болса көрсетілген шектеу қолданылмайды.
Филиал басшысы, басшысының орынбасары, бас бухгалтері:
қаржы ұйымындағы, басқа филиалдардағы басшы қызметкер;
атқарушы органның басшысы не заңды тұлғаның атқарушы органының функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлға лауазымын атқаруға құқылы емес.
10. Нарық субъектісі басшы қызметкерлерді тағайындау (сайлау) кезінде олардың осы баптың талаптарына сай келуін, оның ішінде уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылатын ақпаратты ескере отырып, өз бетінше тексереді.

8. Запрещается исполнение обязанностей (замещение временно отсутствующего) руководящего работника субъекта рынка лицами, не соответствующими требованиям настоящей статьи и не согласованными с уполномоченным органом, за исключением случаев возложения исполнения на срок не более шестидесяти календарных дней обязанностей:
руководителя исполнительного органа на лицо, имеющее согласие уполномоченного органа на назначение (избрание) членом исполнительного органа;
главного бухгалтера на лицо, имеющее согласие уполномоченного органа на назначение (избрание) заместителем главного бухгалтера.
Не допускается возложение исполнения обязанностей (замещение временно отсутствующего) руководителя исполнительного органа либо главного бухгалтера на лиц, указанных в части первой настоящего пункта, в связи с отсутствием кандидатуры, согласованной с уполномоченным органом, в совокупности более ста восьмидесяти календарных дней в течение двенадцати последовательных месяцев.
По истечении срока, указанного в части первой настоящего пункта и пункта 6 настоящей статьи, и в случае непредставления полного пакета документов на согласование в уполномоченный орган либо отказа уполномоченным органом в согласовании кандидат на должность руководящего работника не вправе осуществлять полномочия руководящего работника.
9. Руководитель исполнительного органа, главный бухгалтер банка, страховой (перестраховочной) организации не вправе занимать должность члена исполнительного органа (руководителя, заместителя руководителя филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан), главного бухгалтера в других банках, страховых (перестраховочных) организациях, в том числе являющихся нерезидентами Республики Казахстан, филиалах банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан.
Указанное ограничение не применяется, если:
банки являются по отношению друг к другу родительской и дочерней организацией;
страховые (перестраховочные) организации являются по отношению друг к другу родительской и дочерней организацией.
Руководитель, заместитель руководителя, главный бухгалтер филиала не вправе занимать должность:
руководящего работника в финансовой организации, других филиалах;
руководителя исполнительного органа либо лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа юридического лица.
10. Субъект рынка при назначении (избрании) руководящих работников самостоятельно проверяет их на соответствие требованиям настоящей статьи, в том числе с учетом информации, размещаемой на интернет-ресурсе уполномоченного органа.

11. Уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беру үшін ұсынылған құжаттарды уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.
Басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісімін беру тәртібі мінсіз іскерлік беделі болмауының өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды, халықаралық сертификаттармен расталған кәсіби біліктілігі бар кандидаттар үшін еңбек өтілінің болуы бойынша ерекшеліктерді және осындай сертификаттардың тізбесін қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымын қоспағанда, басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім берген үшін алым алынады, оның мөлшері мен төлеу тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалады.
Басшы қызметкердің (басшы қызметкер лауазымына кандидаттың) іскерлік беделін бағалауды уәкілетті орган, оның ішінде осы Заңның 13-5-бабына сәйкес уәжді пайымдауды пайдалана отырып жүзеге асырады.
Уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына кандидатқа қатысты уәжді пайымдауды қалыптастыру кезінде осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттарды қарау мерзімін тоқтата тұрады. Көрсетілген мерзім уәжді пайымдаудың жобасы басшы қызметкер лауазымына кандидатты келісу үшін құжаттарды ұсынған тұлғаға жіберілген кезден бастап уәкілетті орган уәжді пайымдауды қабылдаған күнге дейін тоқтатыла тұрады.
Уәжді пайымдауды қалыптастыру және пайдалану кезінде уәкілетті орган нарық субъектісіне тиісті хабарлама жібереді.
12. Басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісімі бар адам көрсетілген келісімді алған кезден бастап он екі ай ішінде келісілген лауазымға тағайындалуы (сайлануы) мүмкін.
Басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісімі бар басшы қызметкер, көрсетілген келісімнің қолданысы тоқтаған жағдайды қоспағанда, уәкілетті органның келісімін қайта алмастан, басшы қызметкердің өкілеттіктері тоқтатылған күннен бастап он екі ай ішінде келісілген лауазымға тағайындалуы мүмкін.

11. Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные для выдачи согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника, в течение тридцати рабочих дней с даты представления полного пакета документов в соответствии с требованиями нормативных правовых актов уполномоченного органа.
Порядок выдачи согласия уполномоченного органа на назначение (избрание) на должность руководящего работника, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия, особенности по наличию трудового стажа для кандидатов, обладающих профессиональной квалификацией, подтвержденной международными сертификатами, и перечень таких сертификатов устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
За выдачу согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника, за исключением должности руководящего работника профессионального участника рынка ценных бумаг, единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, взимается сбор, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.
Оценка деловой репутации руководящего работника (кандидата на должность руководящего работника) осуществляется уполномоченным органом, в том числе с использованием мотивированного суждения, в соответствии со статьей 13-5 настоящего Закона.
Уполномоченный орган приостанавливает срок рассмотрения документов, указанных в части первой настоящего пункта, при формировании им мотивированного суждения в отношении кандидата на должность руководящего работника. Указанный срок приостанавливается с момента направления проекта мотивированного суждения лицу, предоставившему документы для согласования кандидата на должность руководящего работника, до даты принятия уполномоченным органом мотивированного суждения.
При формировании и использовании мотивированного суждения уполномоченный орган направляет субъекту рынка соответствующее уведомление.
12. Лицо, имеющее согласие уполномоченного органа на назначение (избрание) на должность руководящего работника, может быть назначено (избрано) на согласованную должность в течение двенадцати месяцев с момента получения указанного согласия.
Руководящий работник, имеющий согласие уполномоченного органа на назначение (избрание) на должность руководящего работника, может быть назначен на согласованную должность в течение двенадцати месяцев с даты прекращения полномочий руководящего работника без повторного получения согласия уполномоченного органа, за исключением случая, когда указанное согласие прекратило свое действие.

Қаржы ұйымының директорлар кеңесінің мүшесі – тәуелсіз директоры лауазымына уәкілетті органмен келісілген адам өкілеттіктері тоқтатылған күннен бастап он екі ай ішінде осы бапта және "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 20) тармақшасында белгіленген талаптарға сай келген жағдайда уәкілетті органның келісімін алмастан, осы қаржы ұйымында көрсетілген лауазымға қайта сайлануы мүмкін.
13. Басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісімі мынадай:
1) басшы қызметкер лауазымына келісілген кандидат осы баптың 12-тармағында белгіленген мерзімдерде тағайындалмаған (сайланбаған);
2) уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алған жағдайларда өз қолданысын тоқтатады.
14. Уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беруден мынадай негіздер бойынша бас тартады:
1) басшы қызметкер лауазымына кандидаттың осы бапта, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында және "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында белгіленген талаптарға сай келмеуі;
2) тестілеудің теріс нәтижесі.
Мыналар:
басшы қызметкер лауазымына кандидатты тестілеу нәтижесі дұрыс жауаптардың жетпіс пайызынан аз болуы;
басшы қызметкер лауазымына кандидаттың уәкілетті орган айқындаған тестілеу тәртібін бұзуы;
уәкілетті органның басшы қызметкер лауазымына кандидатты келісу мерзімі өткенге дейін белгіленген уақытта тестілеуге келмеуі тестілеудің теріс нәтижелері болып табылады;
3) уәкілетті орган ескертулерінің жойылмауы немесе уәкілетті органның ескертулері ескеріле отырып пысықталған құжаттардың осы баптың 6-тармағында және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мерзім өткеннен кейін ұсынылуы;
4) кандидатты басшы қызметкер лауазымына сайлаудың (тағайындаудың) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртібінің бұзылуы;
5) басшы қызметкер өз лауазымын осы баптың 6-тармағында белгіленген мерзім ішінде уәкілетті органның келісімінсіз атқарып отырған мерзім өткеннен кейін құжаттардың ұсынылуы;
6) басшы қызметкер лауазымына кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтіруге алып келген деп танылған әрекеттер жасағаны туралы ақпараттың уәкілетті органда болуы.
Осы талап санамаланған оқиғалардың бірі неғұрлым ертерек туындаған күннен бастап бір жыл ішінде қолданылады:
уәкілетті органның басшы қызметкер лауазымына кандидаттың әрекеттерін бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тануы;
уәкілетті органның мұндай әрекеттерді жасау салдарынан үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтірілген фактіні растайтын ақпаратты алуы;

Лицо, согласованное с уполномоченным органом на должность члена совета директоров – независимого директора финансовой организации, в течение двенадцати месяцев с даты прекращения полномочий может быть повторно избрано на указанную должность в данной финансовой организации без получения согласия уполномоченного органа при условии его соответствия требованиям, установленным настоящей статьей и подпунктом 20) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах".
13. Согласие уполномоченного органа на назначение (избрание) на должность руководящего работника прекращает свое действие в следующих случаях:
1) неназначения (неизбрания) согласованного кандидата на должность руководящего работника в сроки, установленные пунктом 12 настоящей статьи;
2) отзыва уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
14. Уполномоченный орган отказывает в выдаче согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника по следующим основаниям:
1) несоответствие кандидата на должность руководящего работника требованиям, установленным настоящей статьей, подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и статьей 9 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
2) отрицательный результат тестирования.
Отрицательными результатами тестирования являются:
результат тестирования кандидата на должность руководящего работника составляет менее семидесяти процентов правильных ответов;
нарушение кандидатом на должность руководящего работника порядка тестирования, определенного уполномоченным органом;
неявка на тестирование в назначенное время до истечения срока согласования кандидата на должность руководящего работника уполномоченным органом;
3) неустранение замечаний уполномоченного органа или представление доработанных с учетом замечаний уполномоченного органа документов по истечении срока, установленного пунктом 6 настоящей статьи и нормативным правовым актом уполномоченного органа;
4) нарушение установленного законодательством Республики Казахстан порядка избрания (назначения) кандидата на должность руководящего работника;
5) представление документов по истечении установленного пунктом 6 настоящей статьи срока, в течение которого руководящий работник занимает свою должность без согласования с уполномоченным органом;
6) наличие у уполномоченного органа информации о совершении кандидатом на должность руководящего работника действий, признанных как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг и (или) повлекших причинение ущерба третьему лицу (третьим лицам).
Данное требование применяется в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом действий кандидата на должность руководящего работника как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг;
получения уполномоченным органом информации, подтверждающей факт причинения в результате совершения таких действий ущерба третьему лицу (третьим лицам);

7) басшы қызметкер лауазымына кандидаттың қаржы ұйымына қатысты бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған әрекеттерді жасағаны үшін уәкілетті орган қадағалап ден қою шараларын қолданған және (немесе) оған Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 259-бабы бойынша әкімшілік жаза қолданылған осы қаржы ұйымының басшы қызметкері (оның міндетін атқарушы адам) болғаны туралы ақпараттың уәкілетті органда болуы;
8) басшы қызметкер лауазымына кандидаттың қаржы ұйымының басшы қызметкері (оның міндетін атқарушы адам), әрекеттері мәмілеге қатысатын қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтіруге алып келген қор биржасының трейдері болғаны туралы ақпараттың уәкілетті органда болуы;
9) басшы қызметкер лауазымына кандидаттың осы тармақтың 7) тармақшасында көрсетілген бұзушылықтарға алып келген мәселелер бойынша шешімдер қабылдау құзыретіне кіретін қор биржасының трейдері болғаны туралы ақпараттың уәкілетті органда болуы.
Осы тармақтың 7), 8) және 9) тармақшаларында белгіленген талаптар санамаланған оқиғалардың бірі неғұрлым ертерек туындаған күннен бастап бір жыл ішінде қолданылады:
уәкілетті органның қаржы ұйымының әрекеттерін бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тануы;
басшы қызметкер лауазымына кандидаттың әрекеттері салдарынан қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтірілгенін растайтын ақпаратты уәкілетті органның алуы.
Уәкілетті орган резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан алған ақпарат да осы тармақтың бірінші бөлігінің 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген ақпаратқа жатады.
15. Уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беруден қатарынан екі рет бас тартқан жағдайда:
1) басшы қызметкер лауазымына кандидатты келісу жөніндегі құжаттар уәкілетті орган оны тағайындауға (сайлауға) келісім беруден екінші рет бас тарту туралы шешім қабылдаған күннен бастап қатарынан он екі ай өткен соң уәкілетті органға қайта ұсынылуы мүмкін;
2) қаржы ұйымының басқару органының мүшесі уәкілетті орган оны сайлауға келісім беруден екінші рет бас тарту туралы шешім қабылдаған күннен бастап қатарынан он екі ай өткен соң қаржы ұйымының басшы қызметкері болып сайлануы мүмкін.

7) наличие у уполномоченного органа информации о том, что кандидат на должность руководящего работника являлся руководящим работником (лицом, исполнявшим его обязанности) финансовой организации, в отношении которой за совершение действий, признанных как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, уполномоченным органом были применены меры надзорного реагирования и (или) на которую наложено административное взыскание по статье 259 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
8) наличие у уполномоченного органа информации о том, что кандидат на должность руководящего работника являлся руководящим работником (лицом, исполнявшим его обязанности) финансовой организации, трейдером фондовой биржи, действия которого повлекли причинение ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам), участвующим в сделке;
9) наличие у уполномоченного органа информации о том, что кандидат на должность руководящего работника являлся трейдером фондовой биржи, в компетенцию которого входило принятие решений по вопросам, повлекшим за собой нарушения, указанные в подпункте 7) настоящего пункта.
Требования, установленные подпунктами 7), 8) и 9) настоящего пункта, применяются в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом действий финансовой организации как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг;
получения уполномоченным органом информации, подтверждающей причинение в результате действий кандидата на должность руководящего работника ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам).
К информации, указанной в подпунктах 6), 7), 8) и 9) части первой настоящего пункта, также относится информация, полученная уполномоченным органом от органа финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан.
15. В случае двух последовательных отказов уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника:
1) документы по согласованию кандидата на должность руководящего работника могут быть повторно представлены в уполномоченный орган по истечении двенадцати последовательных месяцев со дня принятия уполномоченным органом решения о втором отказе в выдаче согласия на его назначение (избрание);
2) член органа управления финансовой организации может быть избран руководящим работником финансовой организации по истечении двенадцати последовательных месяцев со дня принятия уполномоченным органом решения о втором отказе в выдаче согласия на его избрание.

16. Уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді мынадай негіздер бойынша кері қайтарып алады:
1) басшы қызметкердің осы бапта, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-2-бабында, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында және 59-бабының 2-тармағында, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында немесе уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сай келмеуі;
2) келісім беруге негіз болған анық емес мәліметтердің анықталуы;
3) уәкілетті органның "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 11) тармақшасында, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 53-3-бабы 1-тармағының 11) тармақшасында, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-5-бабы 1-тармағының 10) тармақшасында және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-1-бабының 2-тармағында көзделген қадағалап ден қою шарасын қолдануы;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының міндетті немесе төтенше жарналарды, сондай-ақ сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға бастапқы біржолғы және қосымша жарналарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді соңғы он екі ай ішінде екі және одан көп рет орындамауы немесе тиісінше орындамауы;
5) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның қаржы омбудсманының қызметіне міндетті жарналарды және (немесе) өзге де төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді соңғы он екі ай ішінде екі және одан көп рет орындамауы немесе тиісінше орындамауы;
6) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның қаржы омбудсманының шешімін осы шешімде белгіленген мерзімде соңғы он екі ай ішінде екі және одан көп рет орындамауы;
7) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорға ақпарат беру жөніндегі талаптарды қатарынан он екі ай ішінде екі және одан көп рет орындамауы немесе тиісінше орындамауы, оның ішінде оны бұрмалауы және (немесе) толық және (немесе) уақтылы бермеуі;

16. Уполномоченный орган отзывает выданное согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника по следующим основаниям:
1) несоответствие руководящего работника требованиям, установленным настоящей статьей, статьей 16-2 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54 и пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", статьей 9 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" или нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) выявление недостоверных сведений, на основании которых было выдано согласие;
3) применение уполномоченным органом меры надзорного реагирования, предусмотренной подпунктом 11) пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 11) пункта 1 статьи 53-3 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", подпунктом 10) пункта 1 статьи 3-5 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и пунктом 2 статьи 3-1 Закона Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат";
4) неисполнение или ненадлежащее исполнение страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан обязательств по уплате обязательных или чрезвычайных взносов, а также первоначальных разовых и дополнительных взносов в организацию, гарантирующую осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, два и более раза в течение последних двенадцати месяцев;
5) неисполнение или ненадлежащее исполнение банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, организацией, осуществляющей брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, обязательств по уплате обязательных взносов и (или) иных платежей в службу финансового омбудсмана два и более раза в течение последних двенадцати месяцев;
6) неисполнение банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, организацией, осуществляющей брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, два и более раза в течение последних двенадцати месяцев решения финансового омбудсмана в срок, установленный им данным решением;
7) неисполнение или ненадлежащее исполнение страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан два и более раза в течение последовательных двенадцати месяцев требований по предоставлению информации в единую базу данных по страхованию, в том числе ее искажение и (или) неполное и (или) несвоевременное предоставление;

8) осы бапта белгіленген талаптардың сақталмауы.
Уәкілетті органның басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алуы нарықтың өзге де субъектілерінде осы басшы қызметкерге бұрын берілген келісімді (келісімдерді) кері қайтарып алу үшін негіз болып табылады.
Уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алған басшы қызметкердің өкілеттіктері мұндай кері қайтарып алуды алған кезден бастап тоқтатылады.
17. Нарық субъектісі мынадай:
1) уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алған;
2) басшы қызметкер лауазымына кандидатты сайлаудың (тағайындаудың) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртібі бұзылған;
3) уәкілетті органның уәжді пайымдауы негізінде басшы қызметкер деп танылған адамды уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына келіспеген жағдайда басшы қызметкермен еңбек шартын бұзуға және (немесе) оның өкілеттіктерін тоқтату жөнінде өзге де шаралар қабылдауға міндетті.
18. Уәкілетті органды нарық субъектісі (банк, сақтандыру холдингтерін қоспағанда) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен басшы қызметкерлерге байланысты барлық өзгеріс туралы, оның ішінде:
басшы қызметкерді тағайындау (сайлау), оны басқа лауазымға ауыстыру;
басшы қызметкермен еңбек шартын бұзу және (немесе) оның өкілеттіктерін тоқтату;
басшы қызметкерді сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық, әкімшілік жауаптылыққа тарту;
басшы қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгергені туралы хабардар етеді.
19. Осы баптың талаптары мынадай шарттардың бірі орындалған:
банк, сақтандыру холдингтерінде тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің "А-" рейтингісінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ банк, сақтандыру холдингтері резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан мұндай холдингтер шоғырландырылған қадағалауға жататыны туралы жазбаша растамасы болған;
уәкілетті орган және резиденті банк, сақтандыру холдингтері болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы арасында ақпарат алмасу туралы келісім болған, сондай-ақ банк, сақтандыру холдингтерінде рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төмен рейтингі болған кезде Қазақстан Республикасының бейрезидент банк холдингтерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлеріне қолданылмайды. Ең төмен рейтинг және рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.

8) несоблюдение требований, установленных настоящей статьей.
Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных субъектах рынка.
Полномочия руководящего работника, у которого уполномоченным органом отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника, прекращаются с момента получения такого отзыва.
17. Субъект рынка обязан расторгнуть трудовой договор с руководящим работником и (или) принять иные меры по прекращению его полномочий в случае:
1) отзыва уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника;
2) нарушения установленного законодательством Республики Казахстан порядка избрания (назначения) кандидата на должность руководящего работника;
3) несогласования уполномоченным органом лица, признанного руководящим работником на основании мотивированного суждения уполномоченного органа, на должность руководящего работника.
18. Субъект рынка (за исключением банковского, страхового холдингов) уведомляет уполномоченный орган в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа, обо всех изменениях, связанных с руководящими работниками, в том числе о (об):
назначении (избрании) руководящего работника, переводе его на другую должность;
расторжении трудового договора и (или) прекращении полномочий руководящего работника;
привлечении руководящего работника к уголовной, административной ответственности за совершение коррупционного правонарушения;
изменении фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководящего работника.
19. Требования настоящей статьи не распространяются на руководящих работников банковских холдингов – нерезидентов Республики Казахстан, страховых холдингов – нерезидентов Республики Казахстан при выполнении одного из следующих условий:
наличие у банковского, страхового холдингов индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга "А-" одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора государства, резидентом которого являются банковский, страховой холдинги, о том, что такие холдинги подлежат консолидированному надзору;
наличие соглашения об обмене информацией между уполномоченным органом и органом финансового надзора государства, резидентом которого являются банковский, страховой холдинги, а также наличие у банковского, страхового холдингов минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств. Минимальный рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

20. Осы баптың 2-тармағының 1), 4), 5) және 7) тармақшаларын қоспағанда, осы баптың талаптары:
банктің акцияларына және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды көрсетілген банктің акцияларына және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі көрсетілген банктің дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарға тікелей иеленетін Қазақстан Республикасының резидент банк холдингінің акцияларын немесе жарғылық капиталына қатысу үлестерін иелену және (немесе) пайдалану және (немесе) оларға билік ету арқылы жанама иеленетін банк холдингіне;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларына және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды көрсетілген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларына және (немесе) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі көрсетілген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарға тікелей иеленетін Қазақстан Республикасының резидент сақтандыру холдингінің акцияларын немесе жарғылық капиталына қатысу үлестерін иелену және (немесе) пайдалану және (немесе) оларға билік ету арқылы жанама иеленетін сақтандыру холдингіне қолданылмайды.
9-5-бап. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беру тәртібі
1. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім алғысы келетін тұлға осы баптың 8, 9, 10, 11, 13 және 14-тармақтарында айқындалған құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша уәкілетті органға банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иелену туралы өтінішті ұсынуға міндетті.
2. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу үшін алым төленеді, оның мөлшері мен төлеу тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалады.

20. Требования настоящей статьи, за исключением подпунктов 1), 4), 5) и 7) пункта 2 настоящей статьи, не распространяются на:
банковский холдинг, косвенно владеющий акциями банка и (или) производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, через владение и (или) пользование, и (или) распоряжение акциями или долями участия в уставном капитале банковского холдинга – резидента Республики Казахстан, прямо владеющего акциями указанного банка и (или) производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции указанного банка;
страховой холдинг, косвенно владеющий акциями страховой (перестраховочной) организации и (или) производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции страховой (перестраховочной) организации, через владение и (или) пользование, и (или) распоряжение акциями или долями участия в уставном капитале страхового холдинга – резидента Республики Казахстан, прямо владеющего акциями указанной страховой (перестраховочной) организации и (или) производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции указанной страховой (перестраховочной) организации.
Статья 9-5. Порядок выдачи согласия на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга
1. Лицо, желающее получить согласие на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, обязано представить в уполномоченный орган заявление о приобретении статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга или страхового холдинга по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, с приложением документов и сведений, определенных пунктами 8, 9, 10, 11, 13 и 14 настоящей статьи.
2. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, банковского холдинга, страхового холдинга оплачивается сбор, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.

3. Банктің ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, оны кері қайтарып алу қағидалары және көрсетілген келісімді алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
4. Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғалары банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісімін оларда не олардың бас ұйымында рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төмен рейтингі болған кезде ала алады. Рейтингтік агенттіктердің ең төмен рейтингі мен тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген рейтингтің болуы банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған, базалық активі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздары арқылы (бұдан әрі осы баптың мақсатында – акциялар) жиынтығында он немесе одан көп пайызын жанама иеленуді, пайдалануды және оларға билік етуді немесе банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушы акцияларының жиынтығында он немесе одан көп пайызын тікелей иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы болып табылатын және талап етілетін ең төмен рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент басқа заңды тұлғасының дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иелену арқылы банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушы қабылдайтын шешімдерге жанама әсер етуді (дауыс беруді) болжайтын Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасы үшін талап етілмейді.
5. Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасы рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төмен рейтингі болған кезде зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын инвестициялық портфельді басқарушының акционері бола алады. Рейтингтік агенттіктердің талап етілетін ең төмен рейтингі мен тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Қазақстан Республикасының бейрезидент жеке тұлғасының зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын иелену үлесі зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының жалпы санының он пайызынан аспауға тиіс.

3. Правила выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем и требования к документам, представляемым для получения указанного согласия, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Юридические лица – нерезиденты Республики Казахстан могут получить согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга при наличии у них либо их родительской организации минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств. Минимальный рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Наличие рейтинга, указанного в части первой настоящего пункта, не требуется для юридического лица – нерезидента Республики Казахстан, предполагающего косвенно владеть, пользоваться и распоряжаться в совокупности десятью или более процентами голосующих акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (далее в целях настоящей статьи – акции), или оказывать косвенно влияние на принимаемые банком, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем решения (голосовать) десятью или более процентами голосующих акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем через владение голосующими акциями (долями участия в уставном капитале) другого юридического лица – нерезидента Республики Казахстан, являющегося крупным участником банка или банковским холдингом, крупным участником страховой (перестраховочной) организации или страховым холдингом, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, прямо владеющего и (или) пользующегося, и (или) распоряжающегося в совокупности десятью или более процентами акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем и имеющего минимальный требуемый рейтинг.
5. Юридическое лицо – нерезидент Республики Казахстан может быть акционером управляющего инвестиционным портфелем, осуществляющего доверительное управление пенсионными активами, при наличии минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств. Минимальный требуемый рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Доля владения физическим лицом – нерезидентом Республики Казахстан акциями управляющего инвестиционным портфелем, осуществляющего доверительное управление пенсионными активами, не может превышать десять процентов от общего количества голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем, осуществляющего доверительное управление пенсионными активами.

6. Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы ғана мынадай шарттар орындалған кезде:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымында өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасы бойынша қаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған қолданыстағы лицензия (рұқсат) болса, мұндай лицензия (рұқсат) осы мемлекеттің заңнамасы бойынша талап етілетін жағдайларда;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген, Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын иеленуге келісім (рұқсат) болса, мұндай келісім (рұқсат) осы мемлекеттің заңнамасы бойынша талап етілетін жағдайларда;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымында немесе оның бас ұйымында тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төмен рейтингі болса;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы өзі резиденті болып табылатын мемлекетте шоғырландырылған қадағалауға жатса, банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын тікелей иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін Қазақстан Республикасының бейрезидент банк холдингі, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру холдингі бола алады.
7. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары – жеке тұлғалар банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын өздеріне меншік құқығында тиесілі мүліктің құнынан аспайтын мөлшерде төлейді. Бұл ретте мүліктің құны (банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының бұрын сатып алған акцияларының құнын шегергенде) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының бұрын сатып алған және сатып алатын акцияларының жиынтық құнынан кем болмауға тиіс.
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көзі өтініш беруші:
1) жеке тұлға үшін:
кәсіпкерлік, еңбек және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе шет мемлекеттің заңнамасында тыйым салынбаған өзге де қызметтен түсетін кірістер ретінде;
банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының сатып алынатын акциялары құнының жиырма бес пайызынан аспайтын мөлшерде – сыйға тарту, мұра, ұтыстар және (немесе) өтеусіз алынған мүлікті, мұра ретінде алынған мүлікті сатудан түсетін кірістер түрінде;

6. Банковским холдингом – нерезидентом Республики Казахстан, страховым холдингом – нерезидентом Республики Казахстан, прямо владеющим и (или) пользующимся, и (или) распоряжающимся двадцатью пятью или более процентами акций банка, страховой (перестраховочной) организации, может являться только финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан при выполнении следующих условий:
1) наличие у финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии (разрешения) на осуществление финансовой деятельности по законодательству государства, резидентом которого она является, в случаях, когда такая лицензия (разрешение) требуется по законодательству такого государства;
2) наличие согласия (разрешения) на владение акциями банка, страховой (перестраховочной) организации, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, выданного органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, в случаях, когда такое согласие (разрешение) требуется по законодательству такого государства;
3) наличие у финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан или ее родительской организации минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа;
4) финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан подлежит консолидированному надзору в государстве, резидентом которого она является.
7. Крупные участники банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем – физические лица оплачивают акции банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего им на праве собственности. При этом стоимость имущества (за вычетом стоимости ранее приобретенных акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем) должна быть не меньше совокупной стоимости ранее приобретенных и приобретаемых акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем.
Источниками средств, используемых для приобретения акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, могут являться деньги, находящиеся на банковском счете заявителя, полученные заявителем:
1) для физического лица:
в качестве доходов от предпринимательской, трудовой и (или) иной не запрещенной законодательством Республики Казахстан или законодательством иностранного государства деятельности;
в виде дарения, наследства, выигрышей и (или) от продажи безвозмездно полученного имущества, имущества, полученного в качестве наследства, – в размере, не превышающем двадцати пяти процентов от стоимости приобретаемых акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем;

2) заңды тұлға үшін:
кәсіпкерлік және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе шет мемлекеттің заңнамасында тыйым салынбаған өзге де қызметтен түсетін кірістер, түсімдер ретінде;
өтініш берушінің жарғылық капиталына салым түрінде алған өтініш берушінің банктік шотындағы ақша болуы мүмкін.
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сатып алу қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенттерін, өтімділік коэффициенттерін немесе өзге де нормативтерді (лимиттерді) қаржы ұйымының бұзуына алып келмеген жағдайда, қаржы ұйымының активтері қаржы ұйымы болып табылатын заңды тұлға үшін банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көзі болуы мүмкін.
8. Жеке тұлға банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін мынадай құжаттар мен мәліметтерді:
1) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сатып алу шарттары мен тәртібін растайтын құжаттардың көшірмелерін;
2) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көзі (пайда болу көзі) туралы мәліметтерді, сондай-ақ осы мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Жеке тұлға банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сыйға тарту, өтеусіз алынған мүлікті сатудан түскен кіріс түрінде алынған қаражат есебінен сатып алған жағдайда, өтініш беруші сыйға тартушы және сыйға тартушыда осы қаражаттың, мүліктің пайда болу көзі туралы мәліметтерді де ұсынады;
3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша өтініш беруші ірі қатысушы болып табылатын заңды тұлғалар жөнінде мәліметтерді ұсынады. Егер өтініш беруші Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасының ірі қатысушысы болып табылса, өтініш берушінің Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасына ірі қатысуын растайтын құжаттардың көшірмелері қосымша ұсынылады;
4) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық жағдайы нашарлауы мүмкін болған жағдайларда, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының қайта капиталдандыру жоспарын;
5) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша өтініш берушінің кірістері мен мүлкі туралы мәліметтерді, барлық міндеттемелер бойынша қолда бар берешегі туралы ақпаратты ұсынады.
Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасы салық органының қабылдағаны туралы белгісі бар, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иелену туралы өтініш уәкілетті органға берілген күннің алдындағы күнтізбелік отыз күннен ерте емес күнге Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен жасалған активтер мен міндеттемелер туралы декларацияның көшірмесін де ұсынады.
Көрсетілген мәліметтерге өтініш берушінің қаржылық жағдайын талдау үшін қажетті құжаттар, сондай-ақ бағалаушы өтініш берілген күннің алдындағы соңғы алты ай ішінде айқындаған мүліктің құнын растайтын құжаттар қоса беріледі;

2) для юридического лица:
в качестве доходов, поступлений от предпринимательской и (или) иной не запрещенной законодательством Республики Казахстан или законодательством иностранного государства деятельности;
в виде вклада в уставный капитал заявителя.
Для юридического лица, являющегося финансовой организацией, источниками средств, используемых для приобретения акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, могут являться активы финансовой организации при условии, что приобретение акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем не приведет к нарушению финансовой организацией коэффициентов достаточности собственного капитала, коэффициентов ликвидности или иных нормативов (лимитов), установленных законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация.
8. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем физическое лицо представляет следующие документы и сведения:
1) копии документов, подтверждающих условия и порядок приобретения акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем;
2) сведения об источниках (о происхождении) средств, используемых для приобретения акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, а также копии документов, подтверждающих данные сведения.
В случае приобретения акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем физическим лицом за счет средств, полученных в виде дарения, дохода от продажи безвозмездно полученного имущества, заявитель также представляет сведения о дарителе и об источниках происхождения данных средств, имущества у дарителя;
3) сведения по юридическим лицам, в которых заявитель является крупным участником, по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа. В случае, если заявитель является крупным участником юридического лица – нерезидента Республики Казахстан, дополнительно представляются копии документов, подтверждающих крупное участие заявителя в юридическом лице – нерезиденте Республики Казахстан;
4) план рекапитализации банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем в случаях возможного ухудшения финансового положения банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем;
5) сведения о доходах и имуществе, информацию об имеющейся задолженности по всем обязательствам заявителя по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Физическое лицо – резидент Республики Казахстан также представляет копию декларации об активах и обязательствах, составленную в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан, на дату не ранее тридцати календарных дней, предшествующих дате подачи в уполномоченный орган заявления о приобретении статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, с отметкой налогового органа о принятии.
К указанным сведениям прилагаются документы, необходимые для анализа финансового положения заявителя, а также документы, подтверждающие стоимость имущества, определенную оценщиком в течение последних шести месяцев, предшествующих дате подачи заявления;

6) еңбек қызметі, мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген нысан бойынша өтініш беруші туралы мәліметтерді ұсынады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент жеке тұлғалары өздерінің мінсіз іскерлік беделін растау үшін өздері азаматы болып табылатын елдің және өздері тұрақты тұратын елдің, ал азаматтығы жоқ адамдар – өздері тұрақты тұратын елдің құзыретті мемлекеттік органы берген, оларда алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының жоқтығын растайтын құжаттарды ұсынады (көрсетілген құжаттардың берілген күні өтініш берген күннің алдындағы алты айдан аспауға тиіс);
7) келісім бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Осы тармақшаның бірінші абзацында көзделген құжат:
"электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасалған;
инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алған жағдайда ұсынылмайды.
9. Егер жеке немесе заңды тұлға сыйға тарту шартының, сенімгерлік басқару шартының негізінде немесе мұраны қабылдау нәтижесінде уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмай, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің белгілеріне сай келген болса, ол тиісті мәртебені иелену туралы өтініш берген кезде:
1) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларына қатысты сыйға тарту, сенімгерлік басқару, мұраға беру шарттары мен тәртібін растайтын құжаттардың көшірмелері;
2) осы баптың 8-тармағының 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген құжаттар;
3) егер өтініш беруші заңды тұлға болса, осы баптың 10-тармағының 7) тармақшасында көзделген құжаттар;
4) егер өтініш беруші Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасы болса, осы баптың 11-тармағының 3) тармақшасында көзделген құжат;
5) растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, сыйға тарту шартының, сенімгерлік басқару шартының, мұраға берудің нысанасы болып табылатын акциялардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалаушы айқындаған құны туралы мәліметтер қосымша ұсынылады.
Сыйға тарту немесе мұраға беру нәтижесінде банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын меншігіне алған өтініш беруші банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу үшін нарықтық құны банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының бұрын алынған (сатып алынған) акцияларының құнын шегергенде банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының қайта капиталдандыру жоспарына сәйкес банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық жағдайын қалпына келтіру үшін өтініш берушіден талап етілуі мүмкін қаржы салымдарының сомасынан кем болмауға тиіс мүліктің меншік иесі болуға тиіс.
Егер тұлға уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмастан банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің белгілеріне сай келген болса, ол банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының басқаруына және (немесе) стратегиясына (саясатына) ықпал етуге бағытталған ешқандай әрекет жасауға және (немесе) осы баптың ережелеріне сәйкес уәкілетті органның жазбаша келісімін алғанға дейін осындай акциялар бойынша дауыс беруге құқылы емес.
Көрсетілген жағдайда банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің белгілеріне сай келетін тұлға банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің белгілеріне сай келетіні белгілі болған кезден бастап күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
Тиісті мәртебені иелену туралы өтініш уәкілетті органға, егер бұл тұлға банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің белгілеріне сай келетіні белгілі болған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде акцияларды иеліктен шығаруды жоспарламаса, көрсетілген мерзімнің ішінде ұсынылады. Акцияларды иеліктен шығару жөнінде шешім қабылдау туралы ақпарат уәкілетті органға осындай шешім қабылданған күннен бастап дереу беріледі.
Уәкілетті орган банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің белгілеріне сай келетін тұлғаға келісім беруден бас тартқан жағдайда, мұндай тұлға жазбаша хабарламаны алған кезден бастап алты ай ішінде банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының өзіне тиесілі акцияларының санын тұлға мұндай белгілерге сай келуін тоқтататын деңгейге дейін азайтуға міндетті.

6) сведения о заявителе по форме, установленной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, включая сведения о трудовой деятельности, безупречной деловой репутации.
Физические лица – нерезиденты Республики Казахстан в подтверждение своей безупречной деловой репутации представляют документы, подтверждающие отсутствие у них неснятой или непогашенной судимости, выданные компетентным государственным органом страны их гражданства и страны их постоянного проживания, а лица без гражданства – страны их постоянного проживания (дата выдачи указанных документов не может быть более шести месяцев, предшествующих дате подачи заявления);
7) копию документа, подтверждающего уплату сбора за выдачу согласия.
Документ, предусмотренный абзацем первым настоящего подпункта, не представляется в случае:
уплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
получения согласия на приобретение статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем.
9. В случае, если физическое или юридическое лицо стало соответствовать признакам крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа на основании договора дарения, договора доверительного управления или в результате принятия наследства, при представлении им заявления о приобретении соответствующего статуса дополнительно представляются:
1) копии документов, подтверждающих условия и порядок дарения, доверительного управления, наследования в отношении акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем;
2) документы, предусмотренные подпунктами 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 8 настоящей статьи;
3) документы, предусмотренные подпунктом 7) пункта 10 настоящей статьи, – в случае, если заявитель является юридическим лицом;
4) документ, предусмотренный подпунктом 3) пункта 11 настоящей статьи, – в случае, если заявитель является юридическим лицом – нерезидентом Республики Казахстан;
5) сведения о стоимости акций, являющихся предметом договора дарения, договора доверительного управления, наследования, определенной оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан, с приложением копий подтверждающих документов.
Заявитель, получивший в собственность акции банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем в результате дарения или наследования, для получения согласия на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга должен являться собственником имущества, рыночная стоимость которого, за вычетом стоимости ранее полученных (приобретенных) акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, должна составлять не менее суммы финансовых вложений, которая может потребоваться от заявителя для восстановления финансового положения банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем в соответствии с планом рекапитализации банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем.
В случае, если лицо стало соответствовать признакам крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа, оно не вправе предпринимать никаких действий, направленных на оказание влияния на управление и (или) стратегию (политику) банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, и (или) голосовать по таким акциям до тех пор, пока оно не получит письменного согласия уполномоченного органа в соответствии с положениями настоящей статьи.
В указанном случае лицо, соответствующее признакам крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, обязано уведомить уполномоченный орган в течение десяти календарных дней с момента, когда ему стало известно, что оно соответствует признакам крупного участника банка страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга.
Заявление о приобретении соответствующего статуса представляется в уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней с момента, когда ему стало известно, что оно соответствует признакам крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, если только это лицо не собирается произвести отчуждение акций в указанный срок. Информация о принятии решения об отчуждении акций предоставляется в уполномоченный орган немедленно с даты принятия такого решения.
В случае отказа в выдаче уполномоченным органом согласия лицу, соответствующему признакам крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, такое лицо обязано в течение шести месяцев с момента получения письменного уведомления уменьшить количество принадлежащих ему акций банка страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем до уровня, при котором лицо перестанет соответствовать таким признакам.

10. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің мәртебесін иеленуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасы мынадай құжаттар мен мәліметтерді:
1) өтініш берушінің тиісті органының банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сатып алу туралы шешімінің көшірмесін (шешім қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында болмаған жағдайда);
2) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген, өтініш беруші акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он немесе одан көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін тұлғалар және өтініш берушіге қатысты бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтерді, сондай-ақ осы мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелерін;
3) өтініш берушінің үлестес тұлғаларының тізімін (тізім қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында болмаған жағдайда);
4) осы баптың 8-тармағының 1), 3), 4) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді;
5) еңбек қызметі, мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген нысан бойынша өтініш берушінің басшы қызметкерлері туралы қысқаша деректерді ұсынады.
Өтініш берушінің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын басшы қызметкерлері бойынша өтініш беруші олардың мінсіз іскерлік беделін растау үшін өздері азаматы болып табылатын елдің және өздері тұрақты тұратын елдің, ал азаматтығы жоқ адамдар бойынша өздері тұрақты тұратын елдің құзыретті мемлекеттік органы берген, оларда алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының жоқтығын растайтын құжаттарды ұсынады (көрсетілген құжаттардың берілген күні өтініш берген күннің алдындағы алты айдан аспауға тиіс);
6) өтініш берер алдында өтініш берушінің аудиторлық есептермен расталған, соңғы екі қаржы жылындағы жылдық қаржылық есептілігінің (өтініш берушінің еншілес ұйымдары болған жағдайда, шоғырландырылған қаржылық есептіліктің) көшірмелерін, сондай-ақ өтініш берушінің соңғы аяқталған тоқсандағы қаржылық есептілігінің көшірмесін ұсынады.
Ағымдағы жылғы 1 қаңтар – 1 маусым аралығындағы кезеңде соңғы аяқталған қаржы жылына қаржылық есептілікті растайтын аудиторлық есеп болмаған жағдайда, өтініш беруші өтініш берер алдында соңғы аяқталған қаржы жылына және соңғы аяқталған тоқсанға қаржылық есептіліктің (өтініш берушінің еншілес ұйымдары болған жағдайда, шоғырландырылған қаржылық есептіліктің) көшірмелерін, сондай-ақ аудиторлық есептермен расталған, соңғы аяқталған қаржы жылының алдындағы екі жылдағы жылдық қаржылық есептіліктің (өтініш берушінің еншілес ұйымдары болған жағдайда, шоғырландырылған қаржылық есептіліктің) көшірмелерін ұсынады.
Осы тармақшада көрсетілген қаржылық есептілік мынадай жағдайда:
осы қаржылық есептілік қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылса;
егер өтініш беруші заңды тұлға ретінде бір жылдан аз уақыт тіркелген болса және өтініш беруші ірі қатысушы мәртебесін иеленуге өтініш берген қаржы ұйымының ірі қатысушысы мәртебесі бар тұлға оның ірі қатысушысы болып табылса, ұсынылмайды;

10. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга юридическое лицо – резидент Республики Казахстан представляет следующие документы и сведения:
1) копию решения соответствующего органа заявителя о приобретении акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (в случае отсутствия решения на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности);
2) сведения о лицах, владеющих прямо или косвенно десятью или более процентами акций (долей участия в уставном капитале) заявителя, и лицах, осуществляющих контроль в отношении заявителя, предусмотренные нормативным правовым актом уполномоченного органа, а также копии документов, подтверждающих данные сведения;
3) список аффилированных лиц заявителя (в случае отсутствия списка на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности);
4) документы и сведения, указанные в подпунктах 1), 3), 4) и 7) пункта 8 настоящей статьи;
5) краткие данные о руководящих работниках заявителя по форме, предусмотренной нормативным правовым актом уполномоченного органа, включая сведения о трудовой деятельности, безупречной деловой репутации.
По руководящим работникам заявителя, являющимся нерезидентами Республики Казахстан, заявитель в подтверждение их безупречной деловой репутации представляет документы, подтверждающие отсутствие у них неснятой или непогашенной судимости, выданные компетентным государственным органом страны их гражданства и страны их постоянного проживания, а по лицам без гражданства – страны их постоянного проживания (дата выдачи указанных документов не может быть более шести месяцев, предшествующих дате подачи заявления);
6) копии годовой финансовой отчетности заявителя (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у заявителя дочерних организаций) за два последних финансовых года, подтвержденной аудиторскими отчетами, а также копию финансовой отчетности заявителя за последний завершенный квартал перед подачей заявления.
В случае отсутствия в период с 1 января по 1 июня текущего года аудиторского отчета, подтверждающего финансовую отчетность за последний завершенный финансовый год, заявитель представляет копии финансовой отчетности (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у заявителя дочерних организаций) за последний завершенный финансовый год и последний завершенный квартал перед подачей заявления, а также копии годовой финансовой отчетности (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у заявителя дочерних организаций), подтвержденной аудиторскими отчетами, за два года, предшествующих последнему завершенному финансовому году.
Финансовая отчетность, указанная в настоящем подпункте, не представляется в случае:
размещения данной финансовой отчетности на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности;
если заявитель зарегистрирован в качестве юридического лица менее одного года и его крупным участником является лицо, имеющее статус крупного участника той финансовой организации, заявление на приобретение статуса крупного участника которой подано заявителем;

7) тұлғаның өтініш беруге өкілеттіктерін растайтын құжаттардың және оған қоса берілетін құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
11. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасы мынадай құжаттар мен мәліметтерді:
1) осы баптың 10-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді;
2) құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін;
3) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын иеленуге өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті мемлекеттік органы (қаржылық қадағалау органы) берген келісімнің (рұқсаттың) көшірмесін не өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті мемлекеттік органынан (қаржылық қадағалау органынан) мұндай келісім (рұқсат) талап етілмейтіні туралы растаудың көшірмесін;
4) егер өтініш беруші Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы болса, өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасы бойынша өтініш берушінің қаржылық қызметті жүзеге асыруына арналған лицензияның (рұқсаттың) көшірмесін не өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы лицензияның (рұқсаттың) талап етілмейтіні туралы берген растаудың көшірмесін ұсынады.
12. Өтініш берушінің Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасына ірі қатысуын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсыну бөлігінде осы баптың 8-тармағы 3) тармақшасының және өтініш беруші акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он немесе одан көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін тұлғалар және өтініш берушіге қатысты бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсыну бөлігінде осы баптың 10-тармағы 2) тармақшасының талаптары Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасы болып табылатын өтініш берушіге мынадай шарттардың бірі орындалған кезде:
1) өтініш берушіде тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін рейтингтік агенттіктердің бірінің "А-"-тен төмен емес кредиттік рейтингі болса;
2) өтініш беруші ірі қатысушы болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғалары туралы, өтініш берушінің ірі қатысушылары туралы, сондай-ақ өтініш берушіге қатысты бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтер өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының интернет-ресурсында болса, қолданылмайды.
Осы баптың 10-тармағы 5) тармақшасының мақсаттары үшін басқару органының басшысы, оның орынбасары және басқару органының мүшелері, атқарушы органның басшысы, оның орынбасары және атқарушы органның мүшелері, бас бухгалтер Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасының (Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының) басшы қызметкерлері деп танылады.
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын, Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы өтініш берушісінің басшы қызметкерлеріне қатысты өтініш беруші осы баптың 10-тармағы 5) тармақшасының мақсаттары үшін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген нысан бойынша олардың мінсіз іскерлік беделін растайтын мәліметтерді ұсынады.

7) копии документов, подтверждающих полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов.
11. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем банковского холдинга, страхового холдинга юридическое лицо – нерезидент Республики Казахстан представляет следующие документы и сведения:
1) документы и сведения, указанные в пункте 10 настоящей статьи;
2) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов;
3) копию согласия (разрешения) на владение акциями банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, осуществляющего свою деятельность на территории Республики Казахстан, выданного компетентным государственным органом (органом финансового надзора) государства, резидентом которого является заявитель, либо копию подтверждения от компетентного государственного органа (органа финансового надзора) государства, резидентом которого является заявитель, о том, что такое согласие (разрешение) не требуется;
4) копию лицензии (разрешения) на осуществление заявителем финансовой деятельности по законодательству государства, резидентом которого является заявитель, либо копию подтверждения, выданного органом финансового надзора государства, резидентом которого является заявитель, о том, что лицензия (разрешение) не требуется, – в случае, если заявитель является финансовой организацией – нерезидентом Республики Казахстан.
12. Требования подпункта 3) пункта 8 настоящей статьи в части представления копий документов, подтверждающих крупное участие заявителя в юридическом лице – нерезиденте Республики Казахстан, и подпункта 2) пункта 10 настоящей статьи в части представления копий документов, подтверждающих сведения о лицах, владеющих прямо или косвенно десятью или более процентами акций (долей участия в уставном капитале) заявителя, и лицах, осуществляющих контроль в отношении заявителя, не распространяются на заявителя, являющегося юридическим лицом – нерезидентом Республики Казахстан, при выполнении одного из следующих условий:
1) наличие у заявителя кредитного рейтинга не ниже "А-" одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) наличие сведений о юридических лицах – нерезидентах Республики Казахстан, в которых заявитель является крупным участником, о крупных участниках заявителя, а также о лицах, осуществляющих контроль в отношении заявителя, на интернет-ресурсе органа финансового надзора государства, резидентом которого является заявитель.
Для целей подпункта 5) пункта 10 настоящей статьи руководящими работниками юридического лица – нерезидента Республики Казахстан (финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан) признаются руководитель органа управления, его заместитель и члены органа управления, руководитель исполнительного органа, его заместитель и члены исполнительного органа, главный бухгалтер.
В отношении руководящих работников заявителя финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, заявитель для целей подпункта 5) пункта 10 настоящей статьи представляет сведения, подтверждающие их безупречную деловую репутацию, по форме, предусмотренной нормативным правовым актом уполномоченного органа.

Өтініш беруші Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы болып табылған және осы қаржылық есептілік қазақ, орыс немесе ағылшын тілінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының немесе шетелдік қор биржасының интернет-ресурсында орналастырылған және қолжетімді болған жағдайларда, осы баптың 10-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген қаржылық есептілік ұсынылмайды.
13. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі банк холдингі мәртебесін, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру ұйымы сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру ұйымында тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін рейтингтік агенттіктердің бірінің "А-"-тен төмен емес кредиттік рейтингі болған кезде өтініш беруші осы баптың 8-тармағының 4) және 7) тармақшаларында, 10-тармағының 1), 2), 6) және 7) тармақшаларында және 11-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді ұсынады.
14. Дауыс беретін акциялардың жиырма бес немесе одан көп пайызын иелену үлесімен акцияларды сатып алу кезінде банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленгісі келетін жеке тұлғалар, сондай-ақ банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленгісі келетін заңды тұлғалар осы бапта көрсетілген құжаттар мен мәліметтерге қосымша таяудағы бес жылға арналған бизнес-жоспарды ұсынады, оған қойылатын талаптарды уәкілетті орган белгілейді.
15. Осы баптың талаптарына сәйкес банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін алу үшін берілген өтініш бойынша шешімді уәкілетті орган өтініш берілгеннен кейін елу жұмыс күні ішінде қабылдауға тиіс.
Уәкілетті орган осы Заңның 13-5-бабына сәйкес өтініш берушіге қатысты уәжді пайымдауды қалыптастырған кезде, уәкілетті орган банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін алу үшін ұсынылған құжаттарды қарау мерзімін тоқтата тұрады. Бұл мерзім уәжді пайымдау жобасы банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін алу үшін құжаттарды ұсынған тұлғаға жіберілген кезден бастап уәкілетті орган уәжді пайымдауды қабылдаған күнге дейін тоқтатыла тұрады.
Банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға рұқсат алу шеңберінде берілген банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иелену туралы өтінішті уәкілетті орган банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға рұқсат беруге арналған өтінішті қарау үшін белгіленген мерзімдерде қарайды.
Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу шеңберінде берілген банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін иелену туралы өтінішті уәкілетті орган микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беруге арналған өтінішті қарау үшін белгіленген мерзімдерде қарайды.
Уәкілетті орган өтініш берушіні өз шешімінің нәтижелері туралы жазбаша хабардар етуге міндетті, бұл ретте тиісті мәртебені иеленуге келісім беруден бас тартылған жағдайда, жазбаша хабарламада бас тартудың негіздері көрсетіледі.
Уәкілетті орган банкке басқа банктің ірі қатысушысы, банк холдингі мәртебесін иеленуге, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушы, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім берген кезде өтініш беруші тиісті рұқсат алған кезде бір мезгілде банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының капиталына қомақты қатысуға не еншілес банкті, еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға (иеленуге) рұқсат береді.

Финансовая отчетность, указанная в подпункте 6) пункта 10 настоящей статьи, не представляется в случаях, когда заявитель является финансовой организацией – нерезидентом Республики Казахстан и данная финансовая отчетность размещена и доступна на казахском, русском или английском языке на интернет-ресурсе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан или иностранной фондовой биржи.
13. Для получения согласия на приобретение статуса банковского холдинга банком – нерезидентом Республики Казахстан, страхового холдинга страховой организацией – нерезидентом Республики Казахстан при наличии у банка – нерезидента Республики Казахстан, страховой организации – нерезидента Республики Казахстан кредитного рейтинга не ниже "А-" одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, заявитель представляет документы и сведения, указанные в подпунктах 4) и 7) пункта 8, подпунктах 1), 2), 6) и 7) пункта 10 и подпунктах 3) и 4) пункта 11 настоящей статьи.
14. Физические лица, желающие приобрести статус крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем при приобретении акций с долей владения двадцать пять или более процентов голосующих акций, а также юридические лица, желающие приобрести статус банковского холдинга, страхового холдинга, в дополнение к документам и сведениям, указанным в настоящей статье, представляют бизнес-план, требования к которому устанавливаются уполномоченным органом, на ближайшие пять лет.
15. Решение по заявлению, поданному для получения статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга в соответствии с требованиями настоящей статьи, должно быть принято уполномоченным органом в течение пятидесяти рабочих дней после подачи заявления.
Уполномоченный орган приостанавливает срок рассмотрения документов, представленных для получения статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, при формировании уполномоченным органом мотивированного суждения в отношении заявителя в соответствии со статьей 13-5 настоящего Закона. Данный срок приостанавливается с момента направления проекта мотивированного суждения лицу, представившему документы для получения статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга до даты принятия уполномоченным органом мотивированного суждения.
Заявление о приобретении статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, банковского холдинга, страхового холдинга, поданное в рамках получения разрешения на открытие банка, страховой (перестраховочной) организации, рассматривается уполномоченным органом в сроки, установленные для рассмотрения заявления на выдачу разрешения на открытие банка, страховой (перестраховочной) организации.
Заявление о приобретении статуса крупного участника банка или банковского холдинга, поданное в рамках получения разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, рассматривается уполномоченным органом в сроки, установленные для рассмотрения заявления на выдачу разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк.
Уполномоченный орган обязан письменно уведомить заявителя о результатах своего решения, при этом в случае отказа в выдаче согласия на приобретение соответствующего статуса в письменном уведомлении указываются основания отказа.
Уполномоченный орган при выдаче согласия банку на приобретение статуса крупного участника, банковского холдинга другого банка, страховой (перестраховочной) организации на приобретение статуса крупного участника, страхового холдинга другой страховой (перестраховочной) организации одновременно выдает разрешение на значительное участие в капитале банка, страховой (перестраховочной) организации либо создание (приобретение) дочернего банка, дочерней страховой (перестраховочной) организации при получении заявителем соответствующего разрешения.

16. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі болғысы келетін тұлғаларға келісім беруден уәкілетті органның бас тартуы мынадай негіздердің кез келгені бойынша:
1) осы Заңның 9-4-бабы 2-тармағының 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында белгіленген талаптар сақталмағанда (жеке тұлғаға немесе өтініш беруші заңды тұлғаның басшы қызметкерлеріне қатысты);
2) өтініш берушінің қаржылық жағдайы орнықсыз болғанда жүргізіледі.
Өтініш берушінің қаржылық жағдайының орнықсыз болуы деп мынадай белгілердің біреуінің болуы түсініледі:
өтініш беруші ірі қатысушы мәртебесін иеленуге өтініш берген қаржы ұйымының ірі қатысушысы мәртебесі бар тұлға өтініш берушінің ірі қатысушысы болатын жағдайларды қоспағанда, өтініш беруші заңды тұлғаның өтініш берілген күнге дейін екі жылдан аз уақыт бұрын құрылуы;
өтініш берушінің міндеттемелері басқа заңды тұлғалардың акциялары мен жарғылық капиталына қатысу үлесіне орналастырылған және банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сатып алу болжанатын активтер сомасын шегергенде оның активтерінен асып түсуі;
аяқталған екі қаржы жылының әрқайсысының нәтижелері бойынша залал шегуі;
өтініш беруші міндеттемелерінің мөлшері банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық жай-күйіне айтарлықтай қауіп төндіруі;
банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының алдында өтініш берушінің мерзімі өткен және (немесе) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының балансына жатқызылған берешегінің болуы;
өтініш берушінің банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуінің қаржылық салдарын талдау өтініш берушінің қаржылық жай-күйінің нашарлайтынын болжауы;
өтініш беруші мүлкінің құны (өтініш берушінің міндеттемелерін шегергенде) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сатып алу үшін жеткіліксіз болуы;
өтініш берушінің қаржылық жағдайының орнықсыздығын және (немесе) банкке және (немесе) оның депозиторларына, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) оның клиенттеріне, инвестициялық портфельді басқарушыға және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының салымшыларына залал келтіруі мүмкін екенін куәландыратын, уәжді пайымдауды пайдалана отырып анықталған өзге де негіздер;

16. Отказ в выдаче уполномоченным органом согласия лицам, желающим стать крупным участником банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковским холдингом, страховым холдингом, производится по любому из следующих оснований:
1) несоблюдение требований, установленных подпунктами 4), 5), 6) и 7) пункта 2 статьи 9-4 настоящего Закона (в отношении физического лица или руководящих работников заявителя – юридического лица);
2) неустойчивое финансовое положение заявителя.
Под неустойчивым финансовым положением заявителя понимается наличие одного из следующих признаков:
заявитель – юридическое лицо создано менее чем за два года до дня подачи заявления, за исключением случаев, когда крупным участником заявителя является лицо, имеющее статус крупного участника той финансовой организации, заявление на приобретение статуса крупного участника которой подано заявителем;
обязательства заявителя превышают его активы за вычетом суммы активов, размещенных в акции и доли участия в уставном капитале других юридических лиц, и предполагаемых к приобретению акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем;
убытки по результатам каждого из двух завершенных финансовых лет;
размер обязательств заявителя представляет значительный риск для финансового состояния банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем;
наличие просроченной и (или) отнесенной за баланс банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем задолженности заявителя перед банком, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем;
анализ финансовых последствий приобретения заявителем статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга предполагает ухудшение финансового состояния заявителя;
стоимость имущества заявителя (за вычетом обязательств заявителя) недостаточна для приобретения акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем;
иные основания, выявленные с использованием мотивированного суждения, свидетельствующие о наличии неустойчивого финансового положения заявителя и (или) возможности нанесения ущерба банку и (или) его депозиторам, страховой (перестраховочной) организации и (или) ее клиентам, управляющему инвестиционным портфелем и (или) вкладчикам добровольного накопительного пенсионного фонда;

3) ұсынылған құжаттар осы баптың талаптарына сәйкес келмегенде немесе ұсынылған құжаттар бойынша уәкілетті органның ескертулері жойылмағанда;
4) өтініш берушінің банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуі нәтижесінде Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының талаптары бұзылғанда;
5) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбесін уәкілетті орган белгілейтін офшор аймақтарда тіркелген заңды тұлға банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленетін тұлға болып табылатын жағдайларда;
6) өтініш беруші "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының үшінші бөлігінде көзделген талаптарды, сондай-ақ банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне, сақтандыру холдингтеріне қойылатын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген өзге де талаптарды сақтамағанда;
7) өтініш берушінің банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуінің қаржылық салдарын талдау тиісінше банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық жай-күйінің нашарлайтынын болжағанда;
8) өтініш беруші – Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымында өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасы бойынша қаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия (рұқсат) осындай мемлекеттің заңнамасы бойынша талап етілетін жағдайларда, мұндай лицензия (рұқсат) болмағанда;
9) өтініш беруші – Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасында не оның бас ұйымында осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбесін уәкілетті орган айқындайтын халықаралық рейтингтік агенттіктердің бірінің ең төмен қажетті рейтингі болмағанда;
10) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық жай-күйінің нашарлауы мүмкін болған жағдайда, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ұсынылған қайта капиталдандыру жоспары тиімсіз болғанда;

3) несоответствие представленных документов требованиям настоящей статьи или неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам;
4) нарушение в результате приобретения заявителем статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга требований законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
5) случаи, когда лицом, приобретающим статус крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, является юридическое лицо, зарегистрированное в офшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
6) несоблюдение заявителем требования, предусмотренного частью третьей пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", а также иных требований, установленных законодательными актами Республики Казахстан, к крупным участникам банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковским холдингам, страховым холдингам;
7) анализ финансовых последствий приобретения заявителем статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга предполагает ухудшение финансового состояния банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем соответственно;
8) отсутствие у заявителя-финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан лицензии (разрешения) на осуществление финансовой деятельности по законодательству государства, резидентом которого он является, в случаях, когда такая лицензия (разрешение) требуется по законодательству такого государства;
9) отсутствие у заявителя – юридического лица – нерезидента Республики Казахстан либо его родительской организации минимально необходимого рейтинга одного из рейтинговых агентств, перечень которых определяется уполномоченным органом, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи;
10) неэффективность представленного плана рекапитализации банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем в случае возможного ухудшения финансового состояния банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем;

11) өтініш беруші – жеке тұлғада, өтініш берушінің басшы қызметкері – заңды тұлғада мінсіз іскерлік беделі болмағанда;
12) уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім, оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін не қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде тұлға бұрын ірі қатысушы жеке тұлға не ірі қатысушының бірінші басшысы заңды тұлға және (немесе) қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының басшы қызметкері болып табылған не болып табылатын жағдайларда жүргізіледі.
Көрсетілген талап уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім, оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағаннан кейін не қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енгеннен кейін он жыл бойы қолданылады.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін қаржы ұйымы деп Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалы түсініледі;
13) банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленгісі келетін Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы осы баптың 6-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмегенде;

11) отсутствие у заявителя – физического лица, руководящего работника заявителя – юридического лица безупречной деловой репутации;
12) случаи, когда лицо ранее являлось либо является крупным участником – физическим лицом либо первым руководителем крупного участника – юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, решения о применении к банку режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, повлекшего их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан.
Указанное требование применяется в течение десяти лет после принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, решения о применении к банку режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан.
Для целей настоящего подпункта под финансовой организацией также понимаются филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан;
13) несоответствие финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, желающей приобрести статус банковского холдинга, страхового холдинга, требованиям, предусмотренным пунктом 6 настоящей статьи;

14) өтініш беруші – Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы өзінің орналасқан елінде шоғырландырылған негізде қадағалауға жатпайтын жағдайларда;
15) Қазақстан Республикасының бейрезидент банк конгломератының қатысушылары орналасқан елдердің заңнамасы олардың және банк конгломератының Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген талаптарды орындауына мүмкіндік бермеуіне байланысты банк конгломератына шоғырландырылған қадағалау жүргізу мүмкін болмағанда;
16) банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға рұқсат беруден бас тарту үшін негіздер болғанда жүргізіледі.
Егер банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы еншілес банкті, еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру, иелену не банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жарғылық капиталына қомақты қатысуды иелену үшін басқа банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленгісі келсе, уәкілетті орган ұсынылған құжаттарды қарау кезінде осы Заңның 9-6-бабының 3-тармағында көзделген бас тарту негіздерін ескереді. Еншілес ұйымды құруға, иеленуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат беруден бас тарту негіздері болған кезде уәкілетті орган банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беруден бас тартады;
17) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған заңды тұлға – өтініш берушінің бенефициарлық меншік иесінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру саласындағы қылмыстары үшін алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы болғанда жүргізіледі.
17. Уәкілетті орган банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісімді мынадай:
1) келісім беруге негіз болған мәліметтердің анық еместігі белгілі болған;
2) өтініш берушінің ірі қатысушы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуі нәтижесінде Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылуы анықталған;

14) случаи, когда заявитель – финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан не подлежит надзору на консолидированной основе в стране своего места нахождения;
15) невозможность проведения консолидированного надзора за банковским конгломератом в связи с тем, что законодательство стран нахождения участников банковского конгломерата – нерезидентов Республики Казахстан делает невозможным выполнение ими и банковским конгломератом предусмотренных законами Республики Казахстан требований;
16) наличие оснований для отказа в выдаче разрешения на открытие банка, страховой (перестраховочной) организации.
В случае, если банк, страховая (перестраховочная) организация желают приобрести статус крупного участника другого банка, страховой (перестраховочной) организации, банковского холдинга, страхового холдинга для создания, приобретения дочернего банка, дочерней страховой (перестраховочной) организации либо приобретения значительного участия в уставном капитале банка, страховой (перестраховочной) организации, уполномоченный орган при рассмотрении представленных документов учитывает основания отказа, предусмотренные пунктом 3 статьи 9-6 настоящего Закона. При наличии оснований отказа в выдаче разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации уполномоченный орган отказывает в выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, банковского холдинга, страхового холдинга;
17) наличие у бенефициарного собственника заявителя – юридического лица, определенного в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", неснятой или непогашенной судимости за преступления в сфере легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения.
17. Уполномоченный орган вправе отозвать согласие на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, на основании которых было выдано согласие;
2) выявления нарушения в результате приобретения заявителем статуса крупного участника, банковского холдинга, страхового холдинга требований законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;

3) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары, банк холдингі, сақтандыру холдингі осы Заңның талаптарын сақтамаған;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент ірі қатысушысында, банкте, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында, инвестициялық портфельді басқарушыда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банк холдингінде, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру холдингінде тізбесін уәкілетті орган айқындайтын рейтингтік агенттіктердің бірінің ең төмен қажетті рейтингі болмаған жағдайларда кері қайтарып алуға құқылы.
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің мәртебесін иеленуге келісімді кері қайтарып алған кезде уәкілетті орган келісімді кері қайтарып алуға негіз болып табылатын факті анықталған күннен бастап екі ай ішінде бұрын берілген келісімнің күшін жою туралы шешім қабылдайды.
Келісімді кері қайтарып алған жағдайда, мұндай шара қолданылатын тұлға осындай келісімді кері қайтарып алған күннен бастап алты ай ішінде банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының өзіне тиесілі акцияларының санын ірі қатысушы мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісімін алуды талап етпейтін деңгейге дейін азайтуға және уәкілетті органға растайтын құжаттарды ұсынуға міндетті.
Осы бапқа сәйкес берілген келісімі кері қайтарып алынған тұлға банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын басқа тұлғаға сенімгерлік басқаруға беруге құқылы емес.
Уәкілетті орган тиісті келісімді кері қайтарып алу туралы шешім қабылдаған тұлғалар осы тармақтың талаптарын орындамаған жағдайда, уәкілетті орган осы тұлғалардың уәкілетті органның талаптарын орындауы үшін сотқа жүгінуге құқылы.
18. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі уәкілетті органды банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының өзіне тиесілі акциялары санының банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының өзі тікелей және (немесе) жанама иеленетін дауыс беретін акцияларының санына пайыздық арақатынасы өзгерген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде, мұндай өзгеріс банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушы немесе банк холдингі, сақтандыру холдингі өз акцияларын өзге акционерлерден сатып алуы салдарынан болған жағдайларды қоспағанда, растайтын құжаттарды ұсына отырып, хабардар етуге міндетті.
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акциялары санының банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының санына ұлғаю жағына өзгерген жағдайда (пайыздық немесе абсолюттік мәнде), банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері (пайда болу көзі) туралы мәліметтерді уәкілетті органға осындай мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып ұсынуға тиіс. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары жеке тұлғалар банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын қосымша сатып алу үшін пайдалануы мүмкін қаражат көздері осы баптың 7-тармағында көрсетілген.
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акциялары санының пайыздық арақатынасы банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының санына банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі он немесе жиырма бес пайыздан кем санға дейін өзгерген жағдайда, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің өтініші бойынша не уәкілетті орган берілген келісімнің күшін жою үшін негіз болып табылатын фактілерді өз бетінше анықтаған жағдайда, уәкілетті органның бұрын берген жазбаша келісімі уәкілетті орган көрсетілген өтінішті алған не уәкілетті орган берілген келісімнің күшін жою үшін негіз болып табылатын фактілерді анықтаған күннен кейінгі күннен бастап күші жойылды деп есептеледі.
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы өзіне тиесілі акциялардың саны банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызына дейін ұлғайған жағдайда, құжаттарға қосымша және осы тармақта көрсетілген мерзімдерде таяудағы бес жылға арналған бизнес-жоспарды ұсынады, оған қойылатын талаптарды уәкілетті орган белгілейді.

3) несоблюдения крупными участниками банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковским холдингом, страховым холдингом требований настоящего Закона;
4) отсутствия у крупного участника – нерезидента Республики Казахстан, банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга – нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга – нерезидента Республики Казахстан минимально необходимого рейтинга одного из рейтинговых агентств, перечень которых определяется уполномоченным органом.
При отзыве согласия на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга уполномоченный орган принимает решение об отмене ранее выданного согласия в течение двух месяцев с даты обнаружения факта, являющегося основанием для отзыва согласия.
В случае отзыва согласия лицо, к которому применяется такая мера, обязано в течение шести месяцев с даты отзыва такого согласия уменьшить количество принадлежащих ему акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем до уровня, не требующего получения согласия уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган.
Лицо, у которого было отозвано согласие, выданное в соответствии с настоящей статьей, не вправе передавать в доверительное управление акции банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем другому лицу.
В случае неисполнения лицами, в отношении которых уполномоченным органом было принято решение об отзыве соответствующего согласия, требований настоящего пункта уполномоченный орган вправе обратиться в суд для исполнения данными лицами требований уполномоченного органа.
18. Крупный участник банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковский холдинг, страховой холдинг обязаны уведомить уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней со дня изменения процентного соотношения количества принадлежащих ему акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем к количеству голосующих акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, которыми он владеет прямо и (или) косвенно, с представлением подтверждающих документов, за исключением случаев, когда такое изменение происходит вследствие выкупа собственных акций банком, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем или банковским холдингом, страховым холдингом у иных акционеров.
В случае изменения количества акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (в процентном или абсолютном значении), принадлежащих крупному участнику банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковскому холдингу, страховому холдингу, к количеству голосующих акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем в сторону увеличения крупный участник банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковский холдинг, страховой холдинг должны представить в уполномоченный орган сведения об источниках (о происхождении) средств, которые были использованы для приобретения акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, с приложением копий документов, подтверждающих данные сведения. Источники средств, которые могут быть использованы крупными участниками банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем – физическими лицами для дополнительного приобретения акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, указаны в пункте 7 настоящей статьи.
В случае изменения процентного соотношения количества акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем до количества менее десяти или двадцати пяти процентов, принадлежащих крупному участнику банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковскому холдингу, страховому холдингу, к количеству голосующих акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем по заявлению крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга либо в случае самостоятельного обнаружения уполномоченным органом фактов, являющихся основанием для отмены выданного согласия, ранее выданное письменное согласие уполномоченного органа считается отмененным со дня, следующего за днем получения уполномоченным органом указанного заявления либо обнаружения уполномоченным органом фактов, являющихся основанием для отмены выданного согласия.
Крупный участник банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся физическим лицом, в случае увеличения количества принадлежащих ему акций до двадцати пяти или более процентов голосующих акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем в дополнение к документам и сроки, указанные в настоящем пункте, представляет бизнес-план, требования к которому устанавливаются уполномоченным органом, на ближайшие пять лет.

19. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін алу жөніндегі талаптар:
Қазақстан Республикасының Үкіметіне;
ұлттық басқарушы холдингке;
зейнетақы активтері есебінен банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларын және (немесе) туынды бағалы қағаздарын иеленетін инвестициялық портфельді басқарушының бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына;
банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларын және (немесе) туынды бағалы қағаздарын номиналды ұстаушы, сондай-ақ көрсетілген туынды бағалы қағаздардың эмитенті функцияларын жүзеге асыратын тұлғаға;
банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы (банк холдингі, сақтандыру холдингі) мәртебесі бар басқа қаржы ұйымының акцияларын иелену (шартқа орай немесе өзгеше түрде дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігінің болуы) арқылы көрсетілген банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын және (немесе) туынды бағалы қағаздарын жанама иеленетін (шартқа орай немесе өзгеше түрде дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігі бар) деп танылатын тұлғаға;
өзі орналасқан елде шоғырландырылған қадағалауға жататын және банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы (банк холдингі, сақтандыру холдингі) мәртебесі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент басқа қаржы ұйымының акцияларын иелену (шартқа орай немесе өзгеше түрде дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігінің болуы) арқылы көрсетілген банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын және (немесе) туынды бағалы қағаздарын жанама иеленетін (шартқа орай немесе өзгеше түрде дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігі бар) Қазақстан Республикасының бейрезидент тұлғасына қолданылмайды.
20. Осы баптың рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төмен рейтингінің болуы жөніндегі талаптары және уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы арасында ақпарат алмасу туралы келісім өтініш беруші – Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы ұлттық басқарушы холдингтен Қазақстан Республикасының резидент банкінің жүз пайыз акцияларын сатып алған жағдайларға қолданылмайды.

19. Требования по получению статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга не распространяются на:
Правительство Республики Казахстан;
национальный управляющий холдинг;
единый накопительный пенсионный фонд, управляющего инвестиционным портфелем, владеющих голосующими акциями и (или) производными ценными бумагами банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, за счет пенсионных активов;
лицо, осуществляющее функции номинального держателя голосующих акций и (или) производных ценных бумаг банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, а также эмитента указанных производных ценных бумаг;
лицо, признаваемое косвенно владеющим (имеющим возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями и (или) производными ценными бумагами банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями другой финансовой организации, имеющей статус крупного участника (банковского холдинга, страхового холдинга) указанного банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем;
лицо – нерезидента Республики Казахстан, косвенно владеющего (имеющего возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями и (или) производными ценными бумагами банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями другой финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, которая подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения и имеет статус крупного участника (банковского холдинга, страхового холдинга) указанного банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем.
20. Требования настоящей статьи по наличию минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств и соглашения об обмене информацией между уполномоченным органом и органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, не распространяются на случаи приобретения заявителем – финансовой организацией – нерезидентом Республики Казахстан ста процентов акций банка – резидента Республики Казахстан у национального управляющего холдинга.

9-6-бап. Банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына еншілес ұйым құруға немесе иеленуге, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымның капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру тәртібі
1. Банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органның алдын ала рұқсаты болған кезде ғана "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 2-тармағында және "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабында белгіленген тізбеге сәйкес еншілес ұйым құруға немесе иеленуге, сондай-ақ ұйымның капиталына қомақты қатысуға құқылы.
Еншілес ұйым құруға, иеленуге және (немесе) ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру үшін алым алынады, оның мөлшері мен төлеу тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалады.
2. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйым құруға, иеленуге рұқсат алуға өтініші уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша, мынадай құжаттар:
1) еншілес ұйым құрған жағдайда – құру туралы шешім не құрылтай шарты немесе жарғы жобасы;
2) еншілес ұйымды иеленген жағдайда – еншілес ұйымды иелену туралы шешім және жарғы;
3) талаптары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалатын еншілес ұйымның бизнес-жоспары;
4) өтініш берер алдында иеленетін еншілес ұйымның соңғы аяқталған қаржы жылына аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілігі, сондай-ақ иеленетін еншілес ұйымның соңғы аяқталған тоқсанға қаржылық есептілігі қоса беріле отырып ұсынылады.
Ағымдағы жылғы 1 қаңтар – 1 маусым аралығындағы кезеңде соңғы аяқталған қаржы жылына қаржылық есептілікті растайтын аудиторлық есеп болмаған жағдайда, өтініш берер алдында соңғы аяқталған қаржы жылына және соңғы аяқталған тоқсанға қаржылық есептіліктің көшірмелері, сондай-ақ соңғы аяқталған қаржы жылының алдындағы жылға аудиторлық есеппен расталған жылдық қаржылық есептілік ұсынылады.
Егер иеленетін еншілес ұйым қызметін бір жылдан аз жүзеге асырған болса, қаржылық есептілік өтініш берер алдында соңғы аяқталған тоқсанға ұсынылады.
5) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, рұқсат беру үшін алымның төленгенін растайтын құжат;

Статья 9-6. Порядок выдачи банку, страховой (перестраховочной) организации разрешения на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие банка, страховой (перестраховочной) организации в капитале организации
1. Банк, страховая (перестраховочная) организация вправе создать или приобрести дочернюю организацию, а также иметь значительное участие в капитале организации в соответствии с перечнем, установленным пунктом 2 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и статьей 48 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", только при наличии предварительного разрешения уполномоченного органа.
За выдачу разрешения на создание, приобретение дочерней организации и (или) на значительное участие в капитале организаций взимается сбор, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. Заявление банка, страховой (перестраховочной) организации на получение разрешения на создание, приобретение дочерней организации подается по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, с приложением следующих документов:
1) решения о создании либо учредительного договора и проекта устава – в случае создания дочерней организации;
2) решения о приобретении дочерней организации и устава – в случае приобретения дочерней организации;
3) бизнес-плана дочерней организации, требования к которому определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа;
4) финансовой отчетности приобретаемой дочерней организации, подтвержденной аудиторским отчетом, за последний завершенный финансовый год, а также финансовой отчетности приобретаемой дочерней организации за последний завершенный квартал перед подачей заявления.
В случае отсутствия в период с 1 января по 1 июня текущего года аудиторского отчета, подтверждающего финансовую отчетность за последний завершенный финансовый год, представляются копии финансовой отчетности за последний завершенный финансовый год и последний завершенный квартал перед подачей заявления, а также годовая финансовая отчетность, подтвержденная аудиторским отчетом, за год, предшествующий последнему завершенному финансовому году.
В случае, если приобретаемая дочерняя организация осуществляет деятельность менее года, финансовая отчетность представляется за последний завершенный квартал перед подачей заявления;
5) документа, подтверждающего оплату сбора за выдачу разрешения, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";

6) тұлғаның өтініш беруге өкілеттігін растайтын құжаттардың және оған қоса берілетін құжаттардың көшірмелері;
7) бақылаудың туындау негізін көрсете отырып, еншілес ұйымды бақылауды иелену көзделетін немесе бақылауды растайтын өзге де құжаттар қоса беріле отырып ұсынылады.
Осы тармақтың 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында болған жағдайда, олар ұсынылмайды.
3. Еншілес ұйым құруға, иеленуге рұқсат беруден бас тарту мынадай негіздердің кез келгені:
1)  уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулері уәкілетті орган белгілеген мерзімде жойылмағанда;
2) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымы болжамды болуы нәтижесінде банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы пруденциялық нормативтерді сақтамағанда;
3) еншілес ұйымның қызметі немесе банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жоспарлаған инвестициялар салдарынан банктің, банк конгломератының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының қаржылық жай-күйінің нашарлауын болжайтын қаржылық салдарды талдау бойынша;
4) иеленетін еншілес ұйым резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында көзделген жағдайларда, уәкілетті органға рұқсат алуға өтініш берген күннің алдындағы соңғы үш ай ішінде және (немесе) өтінішті қарау кезеңінде иеленетін еншілес ұйым белгіленген пруденциялық нормативтер мен лимиттерді сақтамағанда;
5) банкте, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында және (немесе) иелену болжанатын еншілес ұйымда өтініш берілген күнге және (немесе) құжаттарды қарау кезеңіне "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 8) және 13) тармақшаларында, 81-бабында, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 53-3-бабы 1-тармағының 2), 3), 4), 5) және 8) тармақшаларында көзделген қолданыстағы қадағалап ден қою шаралары және (немесе) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 213-бабының алтыншы және сегізінші бөліктерінде, 227, 229, 230-баптарында және 239-бабының төртінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалар болғанда;
6) банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының резиденттері – банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының еншілес ұйымын құрған немесе иеленген жағдайларда, Қазақстан Республикасының резиденттері – банк холдингі, сақтандыру холдингі, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беруге қатысты осы Заңда, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген талаптарды сақтамағанда;

6) копии документов, подтверждающих полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов;
7) иные документы, на основании которых предполагается приобрести контроль или подтверждающие контроль над дочерней организацией с указанием основания возникновения контроля.
Документы, указанные в подпунктах 1), 2) или 4) настоящего пункта, не представляются в случае их наличия на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности.
3. Отказ в выдаче разрешения на создание, приобретение дочерней организации производится по любому из следующих оснований:
1) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный уполномоченным органом срок;
2) несоблюдение пруденциальных нормативов и лимитов банком, страховой (перестраховочной) организацией в результате предполагаемого наличия дочерней организации банка, страховой (перестраховочной) организации;
3) анализ финансовых последствий, предполагающий ухудшение финансового состояния банка, банковского конгломерата, страховой (перестраховочной) организации, страховой группы вследствие деятельности дочерней организации или планируемых банком, страховой (перестраховочной) организацией инвестиций;
4) несоблюдение приобретаемой дочерней организацией установленных пруденциальных нормативов и лимитов в случаях, предусмотренных законодательством государства, резидентом которого является приобретаемая дочерняя организация, в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления в уполномоченный орган на получение разрешения, и (или) в период рассмотрения заявления;
5) наличие у банка, страховой (перестраховочной) организации и (или) предполагаемой к приобретению дочерней организации действующих мер надзорного реагирования, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 5), 8) и 13) пункта 1 статьи 80, статьей 81 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", подпунктами 2), 3), 4), 5) и 8) пункта 1 статьи 53-3 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", и (или) административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные частями шестой и восьмой статьи 213, статьями 227, 229, 230 и частью четвертой статьи 239 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, на дату подачи заявления и (или) в период рассмотрения документов;
6) в случаях создания или приобретения банком, страховой (перестраховочной) организацией дочерней организации – банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем – резидентов Республики Казахстан – несоблюдение требований, предусмотренных настоящим Законом, а также законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг", касательно выдачи согласия на приобретение статуса банковского холдинга, страхового холдинга, крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем – резидентов Республики Казахстан;

7) банктің еншілес ұйымдарын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдарын құруға, банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не ұйымның капиталына үлестік қатысудың басқа да нысандарын иеленуге қатысты "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23 және 50-баптарында, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-1 және 48-баптарында белгіленген талаптарды банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтамағанда жүргізіледі.
4. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат алуға өтініші осы баптың 2-тармағының 2), 3), 4) 5) және 6) тармақшаларында көзделген құжаттар қоса беріле отырып, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша ұсынылады.
Ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат беруден бас тарту осы баптың 3-тармағында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
5. Уәкілетті орган өтініш берілгеннен кейін елу жұмыс күні ішінде рұқсат береді немесе рұқсат беруден бас тартады.
Уәкілетті орган рұқсат беруден бас тартқан жағдайда, өтініш берушіні бас тарту негіздері туралы жазбаша хабардар етуге міндетті.
Банк басқа банк құрған немесе банк басқа банктің капиталына қомақты қатысуды иеленген жағдайда, банк ашуға немесе микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу шеңберінде берілген еншілес ұйым құруға немесе ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат алуға өтінішті уәкілетті орган көрсетілген рұқсаттарды беруге өтініштерді қарау үшін белгіленген мерзімдерде қарайды.
6. Банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына еншілес ұйым құруға немесе иеленуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
Еншілес ұйым құруға, иеленуге, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат беруді кері қайтарып алу және (немесе) оның күшін жою тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
7. Еншілес ұйым құруға, иеленуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуға бұрын берілген рұқсаттың күші мынадай:
1) еншілес ұйым құруға, иеленуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат:
рұқсат беруге негіз болған мәліметтердің анық еместігі белгілі болған;
банктің еншілес ұйымының қызметіне байланысты Қазақстан Республикасы заңнамасының банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициентінің бұзылуына алып келген талаптарын банк сақтамаған;

7) несоблюдение банком, страховой (перестраховочной) организацией требований, установленных статьями 23 и 50 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статьями 15-1 и 48 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", в отношении создания дочерних организаций банка, дочерних организаций страховых (перестраховочных) организаций, приобретения банками, страховой (перестраховочной) организацией акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в капитале организаций.
4. Заявление банка, страховой (перестраховочной) организации на получение разрешения на значительное участие в капитале организаций подается по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, с приложением документов, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 2 настоящей статьи.
Отказ в выдаче разрешения на значительное участие в капитале организаций производится по основаниям, предусмотренным пунктом 3 настоящей статьи.
5. Уполномоченный орган выдает разрешение или отказывает в выдаче разрешения в течение пятидесяти рабочих дней после подачи заявления.
В случае отказа в выдаче разрешения уполномоченный орган обязан письменно уведомить заявителя об основаниях отказа.
В случае создания банком другого банка или приобретения банком значительного участия в капитале другого банка заявление на получение разрешения на создание дочерней организации или значительное участие в капитале организации, поданное в рамках получения разрешений на открытие банка или на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, рассматривается уполномоченным органом в сроки, установленные для рассмотрения заявлений на выдачу указанных разрешений.
6. Выдача разрешения банку, страховой (перестраховочной организации) на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие в капитале организации осуществляется в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Порядок отзыва и (или) отмены разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7. Ранее выданное разрешение на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации отменяется в случаях:
1) отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации при:
выявлении недостоверных сведений, на основании которых было выдано разрешение;
несоблюдении банком требований законодательства Республики Казахстан, связанных с деятельностью дочерней организации банка, которые привели к нарушению коэффициента достаточности собственного капитала банка;

банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымы, сондай-ақ банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы капиталына қомақты қатысатын ұйым қызметінің "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 2-тармағының, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабы 3-тармағының талаптарына сәйкес келмейтіні анықталған кезде кері қайтарып алынған;
2) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымының не банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы капиталына қомақты қатысатын ұйымның қызметі қайта ұйымдастыру (бірігу, қосылу нысанында) немесе тарату арқылы тоқтатылған;
3) банкте, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында еншілес ұйымды бақылау белгілері болмаған;
4) банкте, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында ұйымның капиталына қомақты қатысу белгілері болмаған жағдайларда жойылады.
8. Уәкілетті органның еншілес ұйым құруға, иеленуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуға берілген рұқсаты уәкілетті орган осы баптың 7-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша бұрын берілген рұқсаттың күшін жою туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтінішін алған күннен кейінгі не уәкілетті орган берілген рұқсаттың күшін жою үшін негіз болып табылатын фактілерді анықтаған күннен кейінгі күннен бастап күші жойылды деп есептеледі.
9. Осы баптың 7-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген негіздер бойынша еншілес ұйым құруға, иеленуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсатты кері қайтарып алу кезінде уәкілетті орган рұқсатты кері қайтарып алуға негіз болып табылатын факт анықталған күннен бастап екі ай ішінде шешім қабылдайды.
Еншілес ұйым құруға, иеленуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат кері қайтарып алынған жағдайда, банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мұндай рұқсат кері қайтарып алынған күннен бастап алты ай ішінде осы банкпен, осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастармен байланысты емес тұлғаларға өздеріне тиесілі акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды не көрсетілген ұйымдардың капиталына үлестік қатысудың басқа да нысандарын иеліктен шығаруды жүргізуге және уәкілетті органға растайтын құжаттарды ұсынуға міндетті.
10. Егер банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленгісі келген банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы еншілес банкті, еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құрса немесе иеленсе не банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының капиталына қомақты қатысуды иеленсе, уәкілетті орган еншілес ұйым құруға, иеленуге немесе капиталына қомақты қатысуға рұқсатты еншілес ұйым құруға, иеленуге немесе ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат алуға өтінішті және рұқсат бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжатты қоспағанда, осы бапта көзделген құжаттарды ұсынбай, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісімі бар құжатты бір мезгілде бере отырып, банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына береді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген, рұқсат бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжат осы алым "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайда ұсынылмайды.

выявлении несоответствия деятельности дочерней организации банка, страховой (перестраховочной) организации, а также организации, в которой банк, страховая (перестраховочная) организация имеют значительное участие в капитале, требованиям пункта 2 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республики Казахстан", пункта 3 статьи 48 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности";
2) прекращения деятельности дочерней организации банка, страховой (перестраховочной) организации либо организации, в которой банк, страховая (перестраховочная) организация имеют значительное участие в капитале, путем реорганизации (в форме слияния, присоединения) или ликвидации;
3) отсутствия у банка, страховой (перестраховочной) организации признаков контроля над дочерней организацией;
4) отсутствия у банка, страховой (перестраховочной) организации признаков значительного участия в капитале организации.
8. Выданное разрешение уполномоченного органа на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации считается отмененным со дня, следующего за днем получения уполномоченным органом заявления банка, страховой (перестраховочной) организации с приложением подтверждающих документов об отмене ранее выданного разрешения по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 4) пункта 7 настоящей статьи, либо за днем обнаружения уполномоченным органом фактов, являющихся основанием для отмены выданного разрешения.
9. При отзыве разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации по основаниям, указанным в подпункте 1) пункта 7 настоящей статьи, уполномоченный орган принимает решение в течение двух месяцев с даты обнаружения факта, являющегося основанием для отзыва разрешения.
В случае отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации банк, страховая (перестраховочная) организация обязаны в течение шести месяцев с даты отзыва такого разрешения произвести отчуждение принадлежащих им акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в капитале указанных организаций лицам, не связанным с данным банком, данной страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган.
10. В случае, если банк, страховая (перестраховочная) организация, желающие приобрести статус крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, банковского холдинга, страхового холдинга, создают или приобретают дочерний банк, дочернюю страховую (перестраховочную) организацию либо приобретают значительное участие в капитале банка, страховой (перестраховочной) организации, разрешение на создание, приобретение дочерней организации или значительное участие в капитале выдается уполномоченным органом банку, страховой (перестраховочной) организации одновременно с выдачей документа, содержащего согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, банковского холдинга, страхового холдинга, без представления документов, предусмотренных настоящей статьей, за исключением заявления на получение разрешения на создание, приобретение дочерней организации или значительное участие в капитале организации и документа, подтверждающего уплату сбора за выдачу разрешения.
Документ, подтверждающий уплату сбора за выдачу разрешения, предусмотренный частью первой настоящего пункта, не представляется в случае уплаты данного сбора через платежный шлюз "электронного правительства".

11. Осы баптың талаптары:
1) банктің "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабында көзделген шарттарда еншілес ұйымды құру (иелену) жағдайларына;
2) банктің басқа банктің акцияларын не басқа банкке тиесілі заңды тұлғалардың акциялары мен жарғылық капиталдарына қатысу үлестерін олар Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен қосылу нысанында қайта ұйымдастыруды жүргізген кезде сатып алу жағдайларына қолданылмайды.
9-7-бап. Банк, бейрезидент банк филиалы, банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері, сақтандыру холдингі, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалы қызметінің негізгі көрсеткіштерін жариялау
1. Банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйым (ұйымдар) болмаған жағдайда – шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есептілікті, сондай-ақ аудиторлық есепті аудиторлық ұйым оларда ұсынылған мәліметтердің анықтығын растағаннан кейін және банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жылдық жалпы жиналысы, сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері қатысушыларының жылдық жалпы жиналысы жылдық қаржылық есептілікті бекіткеннен кейін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жариялайды.
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы уәкілетті органның талап етуі бойынша банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының интернет-ресурсында уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тізбеге және мерзімдерге сәйкес өзге де есептілікті орналастырады.
Банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін бухгалтерлік балансты, пайда мен залал туралы есепті аудиторлық растаусыз, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде тоқсан сайын жариялайды.
2. Қазақстан Республикасының резиденттері банк холдингтері, Қазақстан Республикасының резиденттері сақтандыру холдингтері шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйым (ұйымдар) болмаған жағдайда, шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті, сондай-ақ аудиторлық есепті уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жариялайды.

11. Требования настоящей статьи не распространяются на:
1) случаи создания (приобретения) банком дочерней организации на условиях, предусмотренных статьей 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
2) случаи приобретения банком акций другого банка либо акций и долей участия в уставных капиталах юридических лиц, принадлежащих другому банку, при проведении ими реорганизации в форме присоединения в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
Статья 9-7. Публикация основных показателей деятельности банка, филиала банка – нерезидента, банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, страхового холдинга, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан
1. Банк, страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер публикуют годовую консолидированную финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированную годовую финансовую отчетность, а также аудиторский отчет в порядке и сроки, которые установлены нормативным правовым актом уполномоченного органа, после подтверждения аудиторской организацией достоверности представленных в них сведений и утверждения годовой финансовой отчетности годовым общим собранием акционеров банка, страховой (перестраховочной) организации, годовым общим собранием участников страхового брокера, страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан.
Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан по требованию уполномоченного органа размещают на интернет-ресурсе банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан иную отчетность в соответствии с перечнем и сроками, которые установлены нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Банк, страховая (перестраховочная) организация ежеквартально публикуют бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, в порядке и сроки, которые установлены нормативным правовым актом уполномоченного органа, без их аудиторского подтверждения.
2. Банковские холдинги – резиденты Республики Казахстан, страховые холдинги – резиденты Республики Казахстан публикуют годовую консолидированную финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированную финансовую отчетность, а также аудиторский отчет в порядке и сроки, которые установлены нормативным правовым актом уполномоченного органа.

3. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде:
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының бухгалтерлік есепке алу деректері бойынша жылдық есептілікті;
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілігін, ал еншілес ұйым (ұйымдар) болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есептілігін, сондай-ақ аудиторлық есепті аудиторлық ұйым оларда ұсынылған мәліметтердің анықтығын растағаннан кейін және Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері қаржылық есептілікті бекіткеннен кейін жариялайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалы халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін активтер мен міндеттемелер туралы есепті, кірістер мен шығыстар туралы есепті аудиторлық растаусыз, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде тоқсан сайын жариялайды.";
7) 10-баптың 9) және 10) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгiленген жағдайларда банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына күшейтілген қадағалау режимін, қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру режимін, банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім қабылдайды, сондай-ақ банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілікті тағайындайды;";
"10) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жағдайларда Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген операциялардың барлық немесе жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыру туралы шешiм қабылдайды және банктің уақытша әкiмшiлiгін, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату комиссиясын тағайындайды;";

3. Филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан публикуют в порядке и сроки, которые установлены нормативным правовым актом уполномоченного органа:
годовую отчетность по данным бухгалтерского учета филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан;
годовую консолидированную финансовую отчетность банка – нерезидента Республики Казахстан, страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированную годовую финансовую отчетность банка – нерезидента Республики Казахстан, страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера –нерезидента Республики Казахстан, а также аудиторский отчет после подтверждения аудиторской организацией достоверности представленных в них сведений и утверждения финансовой отчетности банком – нерезидентом Республики Казахстан, страховой (перестраховочной) организацией – нерезидентом Республики Казахстан, страховым брокером – нерезидентом Республики Казахстан.
Филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан ежеквартально публикуют отчет об активах и обязательствах, отчет о доходах и расходах, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, в порядке и сроки, которые установлены нормативным правовым актом уполномоченного органа, без их аудиторского подтверждения.";
7) подпункты 9) и 10) статьи 10 изложить в следующей редакции:
"9) принимает в случаях, установленных банковским законодательством Республики Казахстан, решение о применении к банку, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан режима усиленного надзора, режима восстановления финансовой устойчивости, к банку – режима урегулирования, а также назначает временную администрацию по управлению банком;";
"10) принимает в случаях, установленных законами Республики Казахстан, решение о лишении банковской лицензии на осуществление всех или отдельных видов операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан, и назначает временную администрацию банка, ликвидационную комиссию принудительно прекращающего деятельность филиала банка – нерезидента Республики Казахстан;";

8) мынадай мазмұндағы 12-3-баппен толықтырылсын:
"12-3-бап. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қызметін мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау
1. Уәкілетті орган микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қызметін мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру мақсатында:
1) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қағидалары мен стандарттарын келіседі;
2) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімдерін жүргізеді;
3) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін жүзеге асыру тәртібін белгілейді;
4) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде, микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қағидаларында, сондай-ақ стандарттарында белгіленген талаптарды сақтамауы фактілерін анықтау және (немесе) олардың алдын алу мақсатында микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қызметін тексеруді жүргізеді;
5) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдарға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шектеулі ықпал ету шараларын, санкцияларды қолданады;
6) бұқаралық ақпарат құралдарында микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар туралы мәліметтерді (қызметтік, коммерциялық, банктік немесе өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда), оның ішінде оларға қабылданған шаралар туралы ақпаратты жариялайды;
7) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
2. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қызметін бақылау мен қадағалауды уәкілетті орган осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес және өзінің бақылау мен қадағалау функцияларын жүзеге асыру барысында микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың Қазақстан Республикасы заңнамасының, уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын, микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қағидаларын, стандарттарын бұзушылықтарын, сондай-ақ қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылықтарды анықтау мақсатында жүзеге асырады.

8) дополнить статьей 12-3 следующего содержания:
"Статья 12-3. Государственное регулирование, контроль и надзор за деятельностью саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности
1. В целях осуществления государственного регулирования, контроля и надзора за деятельностью саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности уполномоченный орган:
1) согласовывает правила и стандарты саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности;
2) ведет реестры саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности;
3) устанавливает порядок осуществления деятельности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
4) проводит проверки деятельности саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности с целью выявления и (или) предупреждения фактов несоблюдения саморегулируемыми организациями в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемыми организациями в сфере коллекторской деятельности требований, установленных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, нормативными правовыми актами уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан, правилами, а также стандартами саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности;
5) применяет к саморегулируемым организациям в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемым организациям в сфере коллекторской деятельности ограниченные меры воздействия, санкции, предусмотренные законами Республики Казахстан;
6) публикует в средствах массовой информации сведения о саморегулируемых организациях в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемых организациях в сфере коллекторской деятельности (за исключением сведений, составляющих служебную, коммерческую, банковскую или иную охраняемую законом тайну), в том числе информацию о мерах, принятых к ним;
7) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
2. Контроль и надзор за деятельностью саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности осуществляются уполномоченным органом в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан и в целях выявления в ходе осуществления своих контрольных и надзорных функций нарушений саморегулируемыми организациями в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемыми организациями в сфере коллекторской деятельности требований законодательства Республики Казахстан, нормативных правовых актов уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан, правил, стандартов саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности, а также нарушений прав и законных интересов потребителей финансовых услуг.

3. Уәкілетті орган микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдарға қатысты:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар ұсынатын ақпаратты және есептілікті талдау;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен қашықтан қадағалау арқылы бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарын жүзеге асырады.";
9) 13-5-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті орган:
1) банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, банк холдингтеріне, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларына, сақтандыру холдингтеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына, сақтандыру топтарына және (немесе) сақтандыру топтарының құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру брокерлеріне, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарийлерге, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыларға (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда), инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларына, микроқаржы ұйымдарына;
2) банктің, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда), бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлеріне, басшы қызметкерлері лауазымына кандидаттарға қатысты уәжді пайымдауды пайдалануға құқылы.
2. Уәкілетті органның алқалы органының негізделген кәсіби пікірі уәжді пайымдау деп түсініледі, ол Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген қадағалап ден қою шараларын қолдану үшін, сондай-ақ осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген өзге де жағдайларда шешімдер қабылдау үшін негіз болып табылады.
Уәкілетті орган уәжді пайымдауды мынадай:
1) банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға рұқсат, банктің ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім, ұйымдардың капиталдарына банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты қатысуына рұқсат, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйым құруына немесе иеленуіне рұқсат, сондай-ақ банк, банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру холдингі, сақтандыру брокері, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда), бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым басшы қызметкерлерді тағайындау (сайлау) туралы хабардар еткен кезде банктің, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда), бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беру (келісім беруден бас тарту), банк лицензияларын, сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға, сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыруға, бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияларды беру кезінде мінсіз іскерлік беделінің болуы не болмауы тұрғысынан іскерлік беделін бағалау, сондай-ақ орнықсыз қаржылық жағдайының болуы не болмауы тұрғысынан қаржылық жағдайын бағалау;

3. Уполномоченный орган осуществляет в отношении саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности иные формы контроля и надзора путем:
1) анализа информации и отчетности, предоставляемых саморегулируемыми организациями в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемыми организациями в сфере коллекторской деятельности в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
2) дистанционного надзора в порядке, установленном законами Республики Казахстан.";
9) пункты 1 и 2 статьи 13-5 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган вправе использовать мотивированное суждение в отношении:
1) банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, банковских холдингов, крупных участников банка, страховых (перестраховочных) организаций, страховых холдингов, крупных участников страховой (перестраховочной) организации, страховых групп и (или) организаций, входящих в состав страховых групп, страховых брокеров, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, актуариев, имеющих лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, профессиональных участников рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность), крупных участников управляющих инвестиционным портфелем, микрофинансовых организаций;
2) руководящих работников, кандидатов на должности руководящих работников банка, банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, страхового брокера, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность), единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда.
2. Под мотивированным суждением понимается обоснованное профессиональное мнение коллегиального органа уполномоченного органа, которое является основанием для применения мер надзорного реагирования, установленных законами Республики Казахстан, а также для принятия решений в иных случаях, предусмотренных настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
Уполномоченный орган вправе использовать мотивированное суждение в случаях:
1) оценки деловой репутации на предмет наличия либо отсутствия безупречной деловой репутации, а также оценки финансового положения на предмет наличия либо отсутствия неустойчивого финансового положения при выдаче (отказе в выдаче) разрешения на открытие банка, страховой (перестраховочной) организации, согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, разрешения на значительное участие банка, страховой (перестраховочной) организации в капиталах организаций, разрешения на создание или приобретение дочерней организации банком, страховой (перестраховочной) организацией, а также согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка, банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, страхового брокера, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность), единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда при уведомлении банком, банковским холдингом, страховой (перестраховочной) организацией, страховым холдингом, страховым брокером, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, профессиональным участником рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность), единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом и организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, о назначении (избрании) руководящих работников, выдаче банковских лицензий, лицензий на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности, осуществление деятельности страхового брокера, осуществление деятельности на рынке ценных бумаг;

2) банктің, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда), бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлерінің өз міндеттерін жүзеге асыруы кезеңінде немесе банктің, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда), бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісімнің қолданылуы кезеңінде мінсіз іскерлік беделінің болуы не болмауы тұрғысынан іскерлік беделін бағалау;
3) қызметкердің банктің, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда), бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлерінің функцияларына тән қызметті жүзеге асыру белгілерінің болуын айқындау;
4) банкпен, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар деп танылатын тұлғаларды айқындау, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өздерімен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға жеңілдікті шарттар беру фактілерін анықтау, сондай-ақ банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жасаған мәмілелерді жеңілдікті шарттары бар мәмілелерге жатқызу;
5) бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында өзара байланысты тұлғалар деп танылатын тұлғаларды айқындау;
6) банктегі және банк конгломератындағы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымындағы және сақтандыру тобындағы, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыдағы (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда), микроқаржы ұйымындағы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің сапасын банктің, банк конгломератының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының, микроқаржы ұйымының қызмет сипатына, ауқымына және күрделілігіне, сондай-ақ олардың көлемдеріне сәйкес келетін тиімді ішкі саясат пен рәсімдердің болуы және іске асырылуы тұрғысынан бағалау;

2) оценки деловой репутации на предмет наличия либо отсутствия безупречной деловой репутации руководящих работников банка, банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, страхового брокера, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность), единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда в период осуществления ими своих обязанностей или в период действия выданного согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка, банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, страхового брокера, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность), единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда;
3) определения наличия признаков осуществления работником деятельности, присущей функциям руководящих работников банка, банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, страхового брокера, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность), единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда;
4) определения лиц, которые признаются лицами, связанными особыми отношениями с банком, страховой (перестраховочной) организацией, установления фактов предоставления банком, страховой (перестраховочной) организацией льготных условий лицам, связанным с ними особыми отношениями, а также отнесения сделок, совершенных банком, страховой (перестраховочной) организацией, к сделкам с льготными условиями;
5) определения лиц, которые признаются лицами, связанными между собой в целях манипулирования на рынке ценных бумаг;
6) оценки качества системы управления рисками и внутреннего контроля в банке и банковском конгломерате, страховой (перестраховочной) организации и страховой группе, профессиональном участнике рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность), микрофинансовой организации на предмет наличия и реализации эффективных внутренних политик и процедур, соответствующих характеру, масштабам и сложности деятельности, а также размерам банка, банковского конгломерата, страховой (перестраховочной) организации, страховой группы, профессионального участника рынка ценных бумаг, микрофинансовой организации;

7) банктің, микроқаржы ұйымының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда) провизияларының (резервтерінің), сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий есептеген сақтандыру резервтерінің барабарлығын, оның ішінде оларды қалыптастыру жөніндегі әдістемелердің банктің, микроқаржы ұйымының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының тәуекелдеріне сәйкестігі, сондай-ақ оларды қалыптастыру үшін пайдаланылатын ақпараттың анықтығы тұрғысынан бағалау;
8) банктің директорлар кеңесі мүшесінің – банктің тәуелсіз директорының тәуелсіздікке қойылатын талаптарға сәйкестігін бағалау;
9) аудиторлық есептерді аудиторлық ұйымның мүдделі болуы аудит жүргізілетін субъектінің қаржылық есептілігінің анықтығы туралы пікірге әсер етуі мүмкін мүдделер қақтығысының бар-жоғы тұрғысынан бағалау;
10) банк жасайтын (жасау болжанатын) мәмілені жоғары тәуекел белгілерінің бар-жоғы тұрғысынан бағалау;
11) қаржы ұйымдарының, уәкілетті агенттердің және қаржы нарығының басқа да қатысушыларының қызметін (операцияларын) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға қаржы өнімдерін ұсыну кезінде жосықсыз практикалардың бар-жоғы тұрғысынан бағалау жағдайларында пайдалануға құқылы.";
10) 14-бапта:
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган өз мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін бақылауды жүзеге асыру мақсатында микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, коллекторлық агенттіктердің қаржылық және өзге де есептілігін микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдарға ұсынады.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті органның, микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметкерлері Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметтік, коммерциялық, банктік немесе өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыруы барысында алынған мәліметтерді жария еткені үшін жауапты болады.";
11) 15-1-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде:
"төлем ұйымдарының," деген сөздерден кейін "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары – цифрлық активтер көрсетілетін қызметтерінің провайдерлерін қоспағанда, цифрлық активтер көрсетілетін қызметтері провайдерлерінің, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың, цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің," деген сөздермен толықтырылсын;
"(бұдан әрі – тексерілетін субъект)" деген сөздердің алдынан ", қаржы омбудсманының" деген сөздермен толықтырылсын;
"жүйелері," деген сөзден кейін "цифрлық активтер," деген сөздермен толықтырылсын;
"іс-қимыл," деген сөздерден кейін "өзін-өзі реттеу, жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "не" деген сөз "және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;

7) оценки адекватности провизий (резервов) банка, микрофинансовой организации, страховой (перестраховочной) организации, профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность), страховых резервов, рассчитанных актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, в том числе на предмет соответствия методик по их формированию рискам банка, микрофинансовой организации, страховой (перестраховочной) организации, профессионального участника рынка ценных бумаг, а также достоверности используемой для их формирования информации;
8) оценки соответствия члена совета директоров – независимого директора банка требованиям к независимости;
9) оценки аудиторских отчетов на предмет наличия конфликта интересов, при котором заинтересованность аудиторской организации может повлиять на мнение о достоверности финансовой отчетности аудируемого субъекта;
10) оценки сделки, совершаемой (предполагаемой к совершению) банком на предмет наличия признаков высокого риска;
11) оценки деятельности (операций) финансовых организаций, уполномоченных агентов и других участников финансового рынка при предоставлении финансовых продуктов потребителям финансовых услуг на предмет наличия недобросовестных практик.";
10) в статье 14:
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Уполномоченный орган представляет финансовую и иную отчетность организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, коллекторских агентств, саморегулируемым организациям в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемым организациям в сфере коллекторской деятельности в целях осуществления контроля за деятельностью своих членов (участников).";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Работники уполномоченного органа, саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими контрольных и надзорных функций, составляющих служебную, коммерческую, банковскую или иную охраняемую законом тайну, в соответствии с законами Республики Казахстан.";
11) в статье 15-1:
в части второй пункта 1:
после слов "платежными организациями," дополнить словами "провайдерами услуг цифровых активов, за исключением провайдеров услуг цифровых активов – участников Международного финансового центра "Астана", организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива, эмитентами цифровых финансовых активов,";
после слов "филиалами страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан" дополнить словами ", финансовым омбудсманом";
после слова "системах," дополнить словами "цифровых активах,";
после слова "уничтожения," дополнить словами "саморегулировании, товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью,";
в части первой пункта 2 слово "либо" заменить словами "и (или)";

12) 15-2-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші, үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Тексерілетін субъектілердің қызметін тексеруді жүргізу кезінде бақылау және қадағалау органы тексерілетін субъектілердің үлестес тұлғаларының қызметін олардың тексерілетін субъектілердің қызметіне әсер ету дәрежесі мен сипатын айқындау мақсатында ғана тексеруге құқылы.
Осы тармақтың талаптары қаржы ұйымының ірі қатысушылары, банк холдингтері, сақтандыру холдингтері, қаржы ұйымының ірі қатысушысының немесе банк холдингінің немесе сақтандыру холдингінің белгілері бар тұлғалар болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне мынадай шарттардың бірі орындалған кезде:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің "А" рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ заңды тұлға – қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі, қаржы ұйымының ірі қатысушысының немесе банк холдингінің немесе сақтандыру холдингінің белгілері бар тұлға резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан Қазақстан Республикасының аталған бейрезидент тұлғалары шоғырландырылған қадағалауға жататыны туралы жазбаша растау болғанда;
уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу туралы келісім, сондай-ақ рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төмен рейтингі болғанда қолданылмайды. Рейтингтік агенттіктердің ең төмен рейтингі мен тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының қызметін тексеруді жүргізген кезде уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері резиденті болып табылатын шет мемлекеттің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу туралы келісім шеңберінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің қызметі туралы ақпарат алуға құқылы.";

12) в статье 15-2:
пункт 1 дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"При проведении проверки деятельности проверяемых субъектов орган контроля и надзора вправе проверять деятельность аффилированных лиц проверяемых субъектов исключительно в целях определения степени и характера их влияния на деятельность проверяемых субъектов.
Требования настоящего пункта не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся крупными участниками финансовой организации, банковскими холдингами, страховыми холдингами, лицами, обладающими признаками крупного участника финансовой организации или банковского холдинга, или страхового холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга "А" одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора государства, резидентом которого являются крупный участник финансовой организации – юридическое лицо, банковский холдинг, страховой холдинг, лицо, обладающее признаками крупного участника финансовой организации или банковского холдинга, или страхового холдинга, о том, что указанные лица – нерезиденты Республики Казахстан подлежат консолидированному надзору;
наличие соглашения об обмене информацией между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства, а также минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств. Минимальный рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
При проведении проверки деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан уполномоченный орган вправе получать информацию о деятельности банка – нерезидента Республики Казахстан, страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан у органа финансового надзора государства, резидентом которого являются банк – нерезидент Республики Казахстан, страховая (перестраховочная) организация – нерезидент Республики Казахстан, страховой брокер – нерезидент Республики Казахстан, в рамках соглашения об обмене информацией между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства, резидентом которого являются банк – нерезидент Республики Казахстан, страховая (перестраховочная) организация – нерезидент Республики Казахстан, страховой брокер – нерезидент Республики Казахстан.";

3-тармақтың бірінші бөлігінің 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) банкке күшейтілген қадағалау режимін, қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін, реттеу режимін қолдану туралы шешім қабылданған жағдайда, сондай-ақ банктік қызмет қабілеттілігіне бағалау жүргізу үшін;
6) Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына күшейтілген қадағалау режимін, қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін қолдану туралы шешім қабылданған жағдайда жүзеге асырады.";
13) 15-3-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тексеруді тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартылған немесе бақылау және қадағалау органының тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамдарының тексеру жүргізу үшін қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірілген жағдайда, тиісті акт жасалады, оған бақылау және қадағалау органының тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамы қол қояды. Тексерілетін субъектінің қызметкері тексеруді тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартқан кезде оған тиісті жазба жасалады. Тексеруді тағайындау туралы актіні алудан бас тарту тексеруді жүргізбеуге негіз болып табылмайды. Тексерілетін субъект тексеруші топтың сұрау салуларында көрсетілген мерзімдерде құжаттарды, ақпаратты беруден бас тартқан, осы баптың шарттарын тексеруді белгіленген мерзімдерде жүргізу мүмкін болмауына алып келген орындамау жағдайларында, сондай-ақ тексерілетін субъектінің тексеру материалдарына қосып тіркеу үшін барлық қажетті мәліметтерді, құжаттар мен ақпаратты, оның ішінде тексерілген құжаттардың көшірмелерін беруден бас тартуына байланысты тексеру материалдарын қалыптастыру мүмкін болмаған жағдайда, тексеруді тағайындау туралы актіні бекітуге уәкілеттік берілген лауазымды адаммен келісу бойынша тексеру басшысының шешімімен тексеру жүргізілмеді деп есептеледі.";
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тексерілетін субъект тексеруші қызметкерлерден сұрау салуды алған күні не сұрау салуда белгіленген мерзімдерде барлық мәліметтерді, ақпарат пен құжаттарды, оның ішінде олардың көшірмелерін тексеру үшін және тексеру материалдарына қосып тіркеу үшін беруге міндетті.";
мынадай мазмұндағы 7-1 және 9-тармақтармен толықтырылсын:
"7-1. Тексеруші қызметкерлердің тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеруді, жоспардан тыс тексеруді жүргізу кезінде:
1) аудио-, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыруға;
2) тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерудің, жоспардан тыс тексерудің нысанасына жататын, техникалық бақылау құралдарының, байқау және тіркеп-белгілеу аспаптарының, фото-, бейнеаппаратураның жазбаларын пайдалануға құқығы бар.";

подпункты 5) и 6) части первой пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) в случае принятия решения о применении к банку режима усиленного надзора, режима восстановления финансовой устойчивости, режима урегулирования, а также для проведения оценки жизнеспособности банка;
6) в случае принятия решения о применении к филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан режима усиленного надзора, режима восстановления финансовой устойчивости.";
13) в статье 15-3:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"В случае отказа в принятии акта о назначении проверки или воспрепятствования доступу должностных лиц органа контроля и надзора, осуществляющих проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, составляется соответствующий акт, который подписывается должностным лицом органа контроля и надзора, осуществляющим проверку. При отказе работника проверяемого субъекта в принятии акта о назначении проверки в нем производится соответствующая запись. Отказ от получения акта о назначении проверки не является основанием для отмены проверки. В случаях отказа проверяемого субъекта в предоставлении документов, информации в сроки, указанные в запросах проверяющей группы, невыполнения условий настоящей статьи, повлекших невозможность проведения проверки в установленные сроки, а также в случае невозможности формирования материалов проверки ввиду отказа проверяемого субъекта в предоставлении всех необходимых сведений, документов и информации, в том числе копии проверенных документов для приобщения к материалам проверки, проверка считается несостоявшейся по решению руководителя проверки по согласованию с должностным лицом, уполномоченным на утверждение акта о назначении проверки.";
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Проверяемый субъект обязан в день получения запроса от проверяющих работников либо в сроки, установленные в запросе, предоставить все сведения, информацию и документы, в том числе их копии, для проверки и приобщения к материалам проверки.";
дополнить пунктами 7-1 и 9 следующего содержания:
"7-1. Проверяющие работники при проведении проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки имеют право:
1) осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку;
2) использовать записи технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры, относящиеся к предмету проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки.";

"9. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тексерулерді жүзеге асыруы кезеңінде уәкілетті ұйымның қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны ерікті түрде қайтару туралы өтініші бойынша осы тексеруді тоқтатуға жол берілмейді.";
14) 15-4-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасы "құжаттардың" деген сөзден кейін "және ақпараттың" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
"құжаттар мен" деген сөздер "құжаттарды, ақпаратты және" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ұсынады" деген сөз "береді" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Құжаттық тексеру жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, уәкілетті лауазымды адамның құжаттық тексеруді жүргізудің мүмкін еместігі туралы шешімге қол қойған күні құжаттық тексеруді тоқтату болып табылады.";
15) 15-5-баптың 11-тармағындағы "бақылау және қадағалау органының нұсқауы бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
16) 15-6-баптың 1-тармағында:
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) күшейтілген қадағалау режимін немесе қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру режимін қолдану туралы шешім қабылданған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық және мүліктік жай-күйін бағалау (талдау), оның ішінде банкке барып және (немесе) көрсетілетін қызметіне банк қаражаты есебінен ақы төленетін (өтелетін) бағалаушыларды, аудиторлық ұйымдарды және (немесе) өзге де мамандандырылған ұйымдарды тарта отырып бағалау (талдау);";
мынадай мазмұндағы 13-1) және 13-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-1) банкке реттеу режимін қолдану немесе банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдау үшін банктің қызмет қабілеттілігін бағалау;
13-2) жүйелік маңызы бар банкті реттеу жоспарын, оның ішінде оны реттеуге мемлекеттік қатысу мәселесін қарау үшін жасау;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) банктің уақытша әкімшілігінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігінің (уақытша әкімшісінің) орындалған жұмыс туралы есебін бекіту;";
17) 15-7-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы "Қазақстанның Даму Банкі," деген сөздерден кейін "өзін-өзі реттеу, коллекторлық қызмет," деген сөздермен толықтырылсын;
18) 15-18-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "қатысушыларға" деген сөз алып тасталсын;
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабының 1-тармағында көрсетілген, банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның, стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымның мүлкіне;

"9. В период осуществления Национальным Банком Республики Казахстан проверок не допускается прекращение данной проверки по заявлению уполномоченной организации о добровольном возврате лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой.";
14) в статье 15-4:
подпункт 3) пункта 2 после слова "документов" дополнить словами "и информации";
в пункте 3:
слово "представляет" заменить словом "предоставляет";
после слова "документы" дополнить словом ", информацию";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае невозможности проведения документальной проверки прекращением документальной проверки является дата подписания уполномоченным должностным лицом решения о невозможности проведения документальной проверки.";
15) в пункте 11 статьи 15-5 слова "по указанию органа контроля и надзора" исключить;
16) в пункте 1 статьи 15-6:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) оценки (анализа) финансового и имущественного состояния банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, в отношении которых принято решение о применении режима усиленного надзора или режима восстановления финансовой устойчивости, в том числе с посещением банка и (или) привлечением оценщиков, аудиторских организаций и (или) иных специализированных организаций, услуги которых оплачиваются (возмещаются) за счет средств банка;";
дополнить подпунктами 13-1) и 13-2) следующего содержания:
"13-1) оценки жизнеспособности банка для принятия решения о применении к банку режима урегулирования или лишении банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций;
13-2) составления плана урегулирования системно значимого банка, в том числе для рассмотрения вопроса государственного участия в его урегулировании;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) утверждения отчета временной администрации банка, временной администрации (временного администратора) страховой (перестраховочной) организации о выполненной работе;";
17) подпункт 1) пункта 2 статьи 15-7 после слов "Банке Развития Казахстана," дополнить словами "саморегулировании, коллекторской деятельности,";
18) в статье 15-18:
в пункте 1:
в абзаце первом слово "участникам" исключить;
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) имущества банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, дочерней организации по управлению стрессовыми активами, указанного в пункте 1 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";

2) "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағы 11-7) тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген микроқаржы ұйымының мүлкіне;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 63-бабында және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабында белгіленген шектеулер ескеріле отырып, банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдар, микроқаржы ұйымдары, сондай-ақ өзге де тұлғалар электрондық сауда алаңында өткізілетін сауда-саттыққа қатысушылар бола алады.";
19) мынадай мазмұндағы 2-4 және 2-5-тараулармен толықтырылсын:
"2-4-тарау. Іс-қимылды қадағалау
15-22-бап. Қаржы нарығындағы жауапты іскерлік практикалар
1. Іс-қимылды қадағалау субъектілері қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен өзара іс-қимыл жасау кезінде қаржы нарығында жауапты іскерлік практикаларды сақтауға міндетті, онда:
1) қаржы өнімдерін басқару;
2) қаржы өнімдері туралы ақпаратты ашып көрсету;
3) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен өзара іс-қимыл жасаудың барлық кезеңінде қаржы нарығында жосықсыз практикаларға жол бермеу;
4) уәкілетті агенттердің қызметі үшін жауапкершілік алу;
5) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдарын қарау;
6) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың қаржылық сауаттылық деңгейін арттыру, оның ішінде тиісті іс-шараларды әзірлеу және іске асыру арқылы арттыру көзделеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында белгіленген талаптар уәкілетті агенттерге қолданылады.
2. Қаржы нарығындағы жауапты іскерлік практикаларға қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
15-23-бап. Қаржы өнімдерін басқару
1. Іс-қимылды қадағалау субъектісі қаржы өнімін әзірлеу, ілгерілету (жарнамалау), ұсыну, мониторингтеу және ұсынуды тоқтату кезеңдерінде қаржы өнімін басқарудың үздіксіз процесін жүзеге асырады.
Іс-қимылды қадағалау субъектісі қаржы өнімін әзірлеу кезінде:
1) қаржы өнімінің сипаттамаларын және оны ұсыну шарттарын айқындайды;
2) мақсаттарына (қажеттіліктеріне) қаржы өнімі сәйкес келетін қаржылық көрсетілетін қызметтерді ықтимал тұтынушылар санатын айқындайды;
3) қаржы өніміне ие болуына (оны алуына) және оны пайдалануына байланысты қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар үшін тәуекелдерді бағалайды;
4) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар үшін қаржы өнімінің тәуекелдерін төмендетуге бағытталған өзге де іс-шараларды жүзеге асырады.

2) имущества микрофинансовой организации, указанного в абзаце первом подпункта 11-7) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности";";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Участниками торгов, проводимых на электронной торговой площадке, могут быть банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, дочерние организации по управлению стрессовыми активами, микрофинансовые организации, а также иные лица с учетом ограничений, установленных статьей 63 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и статьей 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".";
19) дополнить главами 2-4 и 2-5 следующего содержания:
"Глава 2-4. Поведенческий надзор
Статья 15-22. Ответственные деловые практики на финансовом рынке
1. Субъекты поведенческого надзора при взаимодействии с потребителями финансовых услуг обязаны соблюдать ответственные деловые практики на финансовом рынке, предусматривающие:
1) управление финансовыми продуктами;
2) раскрытие информации о финансовых продуктах;
3) недопущение недобросовестных практик на финансовом рынке на всех этапах взаимодействия с потребителями финансовых услуг;
4) принятие ответственности за деятельность уполномоченных агентов;
5) рассмотрение обращений потребителей финансовых услуг;
6) повышение уровня финансовой грамотности потребителей финансовых услуг, в том числе путем разработки и реализации соответствующих мероприятий.
Требования, установленные подпунктами 2) и 3) части первой настоящего пункта, распространяются на уполномоченных агентов.
2. Требования к ответственным деловым практикам на финансовом рынке устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Статья 15-23. Управление финансовыми продуктами
1. Субъект поведенческого надзора осуществляет непрерывный процесс управления финансовым продуктом на этапах разработки, продвижения (рекламы), предоставления, мониторинга и прекращения предоставления финансового продукта.
При разработке финансового продукта субъект поведенческого надзора:
1) определяет характеристики и условия предоставления финансового продукта;
2) определяет категорию потенциальных потребителей финансовых услуг, целям (потребностям) которых будет соответствовать финансовый продукт;
3) оценивает риски для потребителей финансовых услуг, связанные с приобретением (получением) ими финансового продукта и его использованием;
4) осуществляет иные мероприятия, направленные на снижение рисков финансового продукта для потребителей финансовых услуг.

Қаржы өнімін ілгерілету (жарнамалау) кезінде іс-қимылды қадағалау субъектісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 67-бабында, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 52-2-бабында, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 53-1-бабында, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабында көзделген талаптарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасының талаптарын сақтайды.
Қаржы өнімін ұсыну кезінде іс-қимылды қадағалау субъектісі қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыға қаржы өнімінің жарамдылығы өлшемшарттарын негізге ала отырып, қаржы өнімдерін ұсынады.
Қаржы өнімін мониторингтеу кезінде іс-қимылды қадағалау субъектісі қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар үшін қаржы өнімінің тәуекелдерін, оның ішінде қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың қаржы өнімін пайдалануы туралы ақпаратты және қаржы өніміне қатысты қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдарын талдау негізінде анықтауға міндетті.
Іс-қимылды қадағалау субъектісі қаржы өнімін басқару шеңберінде қаржы өнімін ұсынуды тоқтату үшін әлеуетті негіздерді, сондай-ақ қаржы өнімін ұсынуды тоқтатқан кезде қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға хабар беру және қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар алдындағы міндеттемелерді орындау жөніндегі іс-қимылдарды айқындауға тиіс.
Іс-қимылды қадағалау субъектісі уәкілетті органды іс-қимылды қадағалау субъектісі тиісті шешім қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қаржы өнімін бекіту, өзгерту және ұсынуды тоқтату туралы хабардар етеді.
Қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптар, іс-қимылды қадағалау субъектісі уәкілетті органды бекіту, өзгерту және ұсынуды тоқтату туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесі (мөлшерлемелері мен тарифтерін көрсете отырып), осындай хабардар ету тәртібі, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
2. Уәкілетті орган қаржылық көрсетілетін қызметтерін тұтынушылар үшін тәуекелдер туғызатын және (немесе) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптарға сай келмейтін қаржы өнімін анықтаған кезде іс-қимылды қадағалау субъектісінен анықталған тәуекелдер жойылғанға дейін және мұндай қаржы өнімі көрсетілген талаптарға сәйкес келтірілгенге дейін қаржылық көрсетілетін қызметтерін тұтынушыларға оларды ұсынуды тоқтата тұруды талап етеді.

При продвижении (рекламе) финансового продукта субъект поведенческого надзора соблюдает требования, предусмотренные статьей 67 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статьей 52-2 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", статьей 53-1 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", статьей 24 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", а также требования законодательства Республики Казахстан о рекламе.
При предоставлении финансового продукта субъект поведенческого надзора предлагает потребителю финансовых услуг финансовые продукты исходя из критериев пригодности финансового продукта.
При мониторинге финансового продукта субъект поведенческого надзора обязан выявлять риски финансового продукта для потребителей финансовых услуг, в том числе на основании анализа информации об использовании финансового продукта потребителями финансовых услуг и обращений потребителей финансовых услуг в отношении финансового продукта.
Субъект поведенческого надзора в рамках управления финансовым продуктом должен определить потенциальные основания для прекращения предоставления финансового продукта, а также действия по информированию потребителей финансовых услуг и исполнению обязательств перед потребителями финансовых услуг при прекращении предоставления финансового продукта.
Субъект поведенческого надзора уведомляет уполномоченный орган об утверждении, изменении и прекращении предоставления финансового продукта в течение десяти рабочих дней со дня принятия соответствующего решения субъектом поведенческого надзора.
Требования к управлению финансовыми продуктами, перечень финансовых продуктов (с указанием ставок и тарифов), об утверждении, изменении и прекращении предоставления которых субъект поведенческого надзора уведомляет уполномоченный орган, порядок такого уведомления, а также перечень документов и сведений, прилагаемых к уведомлению, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Уполномоченный орган при выявлении финансового продукта, создающего риски для потребителей финансовых услуг и (или) не отвечающего требованиям к управлению финансовыми продуктами, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа, требует от субъекта поведенческого надзора приостановки их предоставления потребителям финансовых услуг до устранения выявленных рисков и приведения такого финансового продукта в соответствие с указанными требованиями.

15-24-бап. Қаржы өнімдері туралы ақпаратты ашып көрсету
Іс-қимылды қадағалау субъектiлерi осы Заңның 15-22-бабының 2-тармағында көрсетiлген уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес қаржы өнiмдерiн ұсыну шарттары туралы қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға хабар беру арқылы өздерiнiң қаржы өнiмдерi туралы толық және анық ақпаратты ашып көрсетуге мiндеттi.
15-25-бап. Қаржы нарығында жосықсыз практикаларға жол бермеу
1. Іс-қимылды қадағалау субъектілері қаржы өнімдерін ұсыну кезінде қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға қатысты жосықсыз практикаларға жол бермеуге міндетті.
2. Жосықсыз практикалардың түрлері мен белгілері, іс-қимылды қадағалау субъектілерінің жосықсыз практикаларды анықтау тәртібі уәкілетті орган бекіткен банк қызметін жүзеге асыруға қойылатын талаптарда, сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру қызметін жүзеге асыруына қойылатын талаптарда, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларында, брокердің және (немесе) дилердің банк операцияларын жүргізу тәртібінде, микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптарда айқындалады.
3. Іс-қимылды қадағалау субъектілері өз қызметкерлеріне қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға қатысты жосықсыз практикаларды болғызбауға бағытталған сыйақы беру саясатын әзірлейді.
15-26-бап. Қаржы өнімдерін ұсыну кезінде уәкілетті агенттердің қызметі үшін іс-қимылды қадағалау субъектілерінің жауапкершілігі
Іс-қимылды қадағалау субъектілері уәкілетті агенттер арқылы қаржы өнімдерін ұсыну кезінде:
1) іс-қимылды қадағалау субъектінің ішкі құжатында белгіленген тәртіппен уәкілетті агенттердің тіркелімін жүргізуге;
2) уәкілетті агенттердің қаржы өнімдерін ұсыну үшін қажетті кәсіби құзыретін қамтамасыз етуге;
3) уәкілетті агенттердің қаржы өнімдерін ұсынуды реттейтін Қазақстан Республикасы заңнамасының және іс-қимылды қадағалау субъектісінің ішкі құжаттарының талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асыруға міндетті.
15-27-бап. Қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының жолданымдарын қарау
Іс-қимылды қадағалау субъектілері қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың қаржы өнімдеріне және (немесе) уәкілетті агенттердің қызметіне байланысты жолданымдарын Қазақстан Республикасының заңнамасында және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған тәртіппен қарауға және олар бойынша шешімдер қабылдауға міндетті.
2-5-тарау. Қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың дауларын сотқа дейін реттеу тәртібі. Қаржы омбудсманы, оның мәртебесі, оны сайлау және өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібі, қаржы омбудсманы қызметі

Статья 15-24. Раскрытие информации о финансовых продуктах
Субъекты поведенческого надзора обязаны раскрывать полную и достоверную информацию о своих финансовых продуктах путем информирования потребителей финансовых услуг об условиях предоставления финансовых продуктов в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа, указанными в пункте 2 статьи 15-22 настоящего Закона.
Статья 15-25. Недопущение недобросовестных практик на финансовом рынке
1. Субъекты поведенческого надзора при предоставлении финансовых продуктов обязаны не допускать недобросовестные практики в отношении потребителей финансовых услуг.
2. Виды и признаки недобросовестных практик, порядок выявления недобросовестных практик субъектами поведенческого надзора определяются требованиями к осуществлению банковской деятельности, требованиями к осуществлению страховой организацией, филиалом страховой организации – нерезидента Республики Казахстан страховой деятельности, правилами осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, порядком проведения брокером и (или) дилером банковских операций, требованиями к осуществлению микрофинансовой деятельности, утвержденными уполномоченным органом.
3. Субъекты поведенческого надзора разрабатывают политику вознаграждения своих работников, направленную на предотвращение недобросовестных практик в отношении потребителей финансовых услуг.
Статья 15-26. Ответственность субъектов поведенческого надзора за деятельность уполномоченных агентов при предоставлении финансовых продуктов
Субъекты поведенческого надзора при предоставлении финансовых продуктов через уполномоченных агентов обязаны:
1) вести реестр уполномоченных агентов в порядке, установленном внутренним документом субъекта поведенческого надзора;
2) обеспечить профессиональную компетенцию уполномоченных агентов, необходимую для предоставления финансовых продуктов;
3) осуществлять контроль за соблюдением уполномоченными агентами требований законодательства Республики Казахстан и внутренних документов субъекта поведенческого надзора, регулирующих предоставление финансовых продуктов.
Статья 15-27. Рассмотрение обращений потребителя финансовых услуг
Субъекты поведенческого надзора обязаны рассматривать и принимать решения по обращениям потребителей финансовых услуг, связанных с их финансовыми продуктами и (или) деятельностью уполномоченных агентов, в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Глава 2-5. Порядок досудебного урегулирования споров потребителей финансовых услуг. Финансовый омбудсман, его статус, порядок избрания и досрочного прекращения его полномочий, служба финансового омбудсмана

15-28-бап. Дауларды сотқа дейін реттеу тәртібі
1. Осы тараудың мақсаттары үшін қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы деп:
1) сақтандыру қызметтері үшін:
сақтандырудың барлық түрі бойынша жеке тұлғалар, шағын кәсіпкерлік субъектілері;
айлық есептік көрсеткіштің он мың еселенген мөлшерінен аспайтын талаптар сомасымен тек көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру сыныбы (түрі) бойынша – заңды тұлғалар;
2) өзге де қаржылық көрсетілетін қызметтер үшін – жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғалар түсініледі.
Осы тараудың қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыға қатысты қолданылатын ережелері сақтандыру ұйымы осы баптың 2-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайда басқа сақтандыру ұйымына талаптар қойған кезде сақтандыру ұйымына қолданылады.
2. Қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы мен іс-қимылды қадағалау субъектісі арасындағы дауды сотқа дейін реттеу тәртібі қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы қаржы омбудсманына жүгінген кезде мынадай жағдайларда:
1) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының іс-қимылды қадағалау субъектісіне қаржы өнімін ұсыну туралы жасалған шарттан туындайтын мүліктік талаптары болған кезде;
2) банк не банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) берілген тұлға банктік қарыз шартының талаптарын өзгертуден бас тартқан немесе "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 61-бабына сәйкес қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы жеке тұлғаның жолданымы (өтініші) бойынша өзара қолайлы шешімге қол жеткізбеген кезде;
3) микроқаржы ұйымы не микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтар (талаптар) берілген тұлға микрокредит беру туралы шарттың талаптарын өзгертуден бас тартқан немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-2-бабына сәйкес қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы жеке тұлғаның жолданымы (өтініші) бойынша өзара қолайлы шешімге қол жеткізбеген кезде;
4) сақтанушылар (сақтандырылушылар, пайда алушылар) мен сақтандыру ұйымдары арасында сақтандыру шарттарынан туындайтын даулар болған кезде;
5) сақтандыру ұйымдары арасында міндетті және ерікті сақтандыру мәселелері бойынша туындайтын даулар болған кезде;
6) сақтандыру ұйымы жеке немесе заңды тұлғаға міндетті сақтандыру шартын жасасудан, ерікті сақтандыру шартының талаптарын өзгертуден бас тартқан кезде (шарттарда сақтанушылардың, сақтандырылушылардың, пайда алушылардың құқықтарын бұзатын талаптар болған жағдайларда) сақталады (қолданылады).

Статья 15-28. Досудебный порядок урегулирования споров
1. Для целей настоящей главы под потребителем финансовых услуг понимаются:
1) для страховых услуг:
физические лица, субъекты малого предпринимательства по всем видам страхования;
юридические лица – только по классу (виду) обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств с суммой требований, не превышающей десятитысячекратного размера месячного расчетного показателя;
2) для иных финансовых услуг – физические лица, в том числе состоящие на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя.
Положения настоящей главы, применяемые по отношению к потребителю финансовых услуг, распространяются на страховую организацию при предъявлении страховой организацией к другой страховой организации требования в случае, предусмотренном частью второй пункта 2 настоящей статьи.
2. Досудебный порядок урегулирования спора между потребителем финансовых услуг и субъектом поведенческого надзора соблюдается (применяется) при обращении потребителя финансовых услуг к финансовому омбудсману в следующих случаях:
1) при наличии имущественных требований потребителя финансовых услуг к субъекту поведенческого надзора, возникающих из заключенного договора о предоставлении финансового продукта;
2) при отказе банком либо лицом, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа, в изменении условий договора банковского займа или недостижении взаимоприемлемого решения по обращению (заявлению) потребителя финансовых услуг – физического лица в соответствии со статьей 61 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
3) при отказе микрофинансовой организацией либо лицом, которому уступлены права (требования) по договору о предоставлении микрокредита, в изменении условий договора о предоставлении микрокредита или недостижении взаимоприемлемого решения по обращению (заявлению) потребителя финансовых услуг – физического лица в соответствии со статьей 9-2 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности";
4) при наличии споров между страхователями (застрахованными, выгодоприобретателями) и страховыми организациями, возникающих из договоров страхования;
5) при наличии споров между страховыми организациями, возникающих по вопросам обязательного и добровольного страхования;
6) при отказе страховой организацией физическому или юридическому лицу в заключении договора обязательного страхования, изменении условий договора добровольного страхования (в случаях содержания в договорах условий, нарушающих права страхователей, застрахованных, выгодоприобретателей).

3. Қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы мен іс-қимылды қадағалау субъектісінің арасындағы дауды сотқа дейін реттеу тәртібі мыналарды:
1) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының қаржы өніміне байланысты дауға немесе өзге жағдайға қатысты іс-қимылды қадағалау субъектісіне жүгінуін;
2) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген жолданымға іс-қимылды қадағалау субъектісінен Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзімдерде жауап алмауына байланысты жағдайларда не іс-қимылды қадағалау субъектісінің мұндай жолданымды толық немесе ішінара қанағаттандырмауына байланысты дауды реттеу үшін қаржы омбудсманына жүгінуін көздейді.
15-29-бап. Қаржы омбудсманы
1. Қаржы омбудсманы – осы Заңның 15-28-бабының 2-тармағында көзделген мәселелер бойынша қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың, сақтандыру ұйымының жолданымдарын қарау арқылы қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы мен іс-қимылды қадағалау субъектісі арасында жасалған қаржы өнімін ұсыну туралы шарттан туындайтын дауларды, сондай-ақ сақтандыру ұйымдары арасындағы сақтандыру шартынан туындайтын дауларды сотқа дейін реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға.
2. Қаржы омбудсманы өз қызметінде мынадай қағидаттарды басшылыққа алады:
1) заңдылық;
2) дауды қарау кезінде тараптардың теңдігі;
3) дауды қарау кезінде қаржы омбудсманының тәуелсіздігі мен бейтараптығы;
4) дауды қарау барысында алынған, қызметтік, коммерциялық, банктік немесе өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жария етпеу;
5) қаралатын дау бойынша тараптардың құқықтары мен заңды мүдделерін сақтау;
6) дауды қарау рәсімінің ашықтығы, сондай-ақ дау бойынша шығарылған шешімнің негізділігі;
7) дауды қарау кезінде Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасын сақтау;
8) осы Заңның 15-33-бабында белгіленген талаптарды ескере отырып, қаралатын дау бойынша тараптар үшін қаржы омбудсманы шешімінің міндеттілігі.
3. Қаржы омбудсмандарының және қаржы омбудсманы қызметінің жұмысын жүзеге асыру, оның ішінде қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың келіп түскен және қаралған жолданымдары туралы ақпаратты уәкілетті органға беру тәртібі осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
4. Мыналар қаржы омбудсманы ретінде әрекет етеді:
1) бас қаржы омбудсманы;
2) қаржылық көрсетілетін қызметтердің тиісті салаларындағы қаржы омбудсмандары.
5. Қаржы омбудсманы болып сайлану үшін және қаржы омбудсманының қызметін жүзеге асыру кезеңінде адам мынадай талаптарға сәйкес келуге:

3. Досудебный порядок урегулирования спора между потребителем финансовых услуг и субъектом поведенческого надзора предусматривает:
1) обращение потребителя финансовых услуг к субъекту поведенческого надзора в отношении спора или иной ситуации, связанных с финансовым продуктом;
2) обращение потребителя финансовых услуг к финансовому омбудсману за урегулированием спора в ситуациях, связанных с неполучением ответа от субъекта поведенческого надзора на обращение, указанное в подпункте 1) настоящего пункта, в установленные законами Республики Казахстан сроки либо в связи с полным или частичным неудовлетворением субъектом поведенческого надзора такого обращения.
Статья 15-29. Финансовый омбудсман
1. Финансовым омбудсманом является независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее досудебное урегулирование споров, возникающих из договора о предоставлении финансового продукта, заключенного между потребителем финансовых услуг и субъектом поведенческого надзора, а также споров между страховыми организациями, возникающих из договора страхования, посредством рассмотрения обращений потребителей финансовых услуг, страховой организации по вопросам, предусмотренным пунктом 2 статьи 15-28 настоящего Закона.
2. Финансовый омбудсман руководствуется в своей деятельности следующими принципами:
1) законности;
2) равноправия сторон при рассмотрении спора;
3) независимости и беспристрастности финансового омбудсмана при рассмотрении спора;
4) неразглашения сведений, полученных в ходе рассмотрения спора, составляющих служебную, коммерческую, банковскую или иную охраняемую законом тайну;
5) соблюдения прав и законных интересов сторон по рассматриваемому спору;
6) прозрачности процедуры рассмотрения спора, а также обоснованности вынесенного решения по спору;
7) соблюдения законодательства Республики Казахстан о языках при рассмотрении спора;
8) обязательности решения финансового омбудсмана для сторон по рассматриваемому спору с учетом требований, установленных статьей 15-33 настоящего Закона.
3. Порядок осуществления деятельности финансовых омбудсманов и службы финансового омбудсмана, в том числе предоставления в уполномоченный орган информации о поступивших и рассмотренных обращениях потребителей финансовых услуг, определяется настоящим Законом и нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. В качестве финансового омбудсмана выступают:
1) главный финансовый омбудсман;
2) финансовые омбудсманы в соответствующих сферах финансовых услуг.
5. Для избрания финансовым омбудсманом и в период осуществления деятельности финансового омбудсмана лицо должно соответствовать следующим требованиям:

1) жоғары экономикалық және (немесе) заң білімі болуға;
2) мінсіз іскерлік беделі болуға;
3) қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсыну және (немесе) реттеу саласында кемінде бес жыл жұмыс өтілі болуға;
4) қаржы омбудсманы лауазымына тұлғаның кандидатурасын ұсынудың алдындағы бес жыл ішінде тұлғаның:
банкке реттеу режимін қолданғанға;
қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруын тоқтатуға алып келген лицензиясынан айырғанға;
қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енгенге;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкері болып табылмағаны туралы мәліметтер болуға;
5) адамға қатысты оны әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің жоқ екендігі туралы мәліметтер болуға;
6) адамның психикалық тұрғыдан саулығын сақтау қызметі ұйымдарында психикалық мінез-құлқының бұзылуын (ауыруын), оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан туындаған бұзылуын (ауыруын) динамикалық байқау үшін есепте тұрмайтыны туралы мәліметтер болуға;
7) мемлекеттік тілді білуге тиіс.
Қаржы омбудсманы іс-қимылды қадағалау субъектілерінде, коллекторлық агенттіктерде, уәкілетті органда, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде, іс-қимылды қадағалау субъектілері және (немесе) коллекторлық агенттіктер мүшелері болып табылатын ұйымдарда (қоғамдық бірлестіктерде, одақтарда, қауымдастықтарда) кез келген лауазымды атқаруға, сондай-ақ іс-қимылды қадағалау субъектісінің және (немесе) коллекторлық агенттіктің үлестес тұлғасы болуға құқылы емес.

1) наличие высшего экономического и (или) юридического образования;
2) наличие безупречной деловой репутации;
3) наличие стажа работы в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг не менее пяти лет;
4) наличие сведений о том, что в течение пяти лет, предшествовавших предложению кандидатуры лица на должность финансового омбдусмана, лицо не являлось руководящим работником финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан в период не более чем за один год до:
применения к банку режима урегулирования;
лишения лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, повлекшего их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке;
вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан;
вступления в законную силу судебного акта о принудительном прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан;
5) наличие сведений о том, что в отношении лица отсутствует вступившее в законную силу решение суда о признании лица недееспособным или ограниченно дееспособным;
6) наличие сведений о том, что лицо не состоит на учете для динамического наблюдения за психическими поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе вызванными употреблением психоактивных веществ, в организациях службы охраны психического здоровья;
7) владение государственным языком.
Финансовый омбудсман не вправе занимать любую из должностей в субъектах поведенческого надзора, коллекторских агентствах, уполномоченном органе, Национальном Банке Республики Казахстан, организациях (общественных объединениях, союзах, ассоциациях), членами которых являются субъекты поведенческого надзора и (или) коллекторские агентства, а также быть аффилированным лицом субъекта поведенческого надзора и (или) коллекторского агентства.

6. Қаржылық көрсетілетін қызметтердің тиісті салаларында бас қаржы омбудсманын және қаржы омбудсмандарын сайлауды қаржы омбудсманы қызметінің кеңесі ұсынатын және осы баптың 5-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан уәкілетті органмен алдын ала келісілген кандидаттар арасынан қаржы омбудсманы қызметінің кеңесі жүзеге асырады.
Қаржы омбудсмандары үш жыл мерзімге сайланады. Бір адам қаржы омбудсманы болып қатарынан екі реттен артық сайлана алмайды.
Қаржы омбудсманын сайлау және оның қызметін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібі осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
7. Бас қаржы омбудсманының айрықша құзыретіне мынадай мәселелер жатады:
1) қаржы омбудсманы қызметі басшысының өкілеттіктерін жүзеге асыру;
2) қаржы омбудсманы қызметі кеңесінің шешімдерін орындауды ұйымдастыру;
3) үшінші тұлғалармен қатынастарда қаржы омбудсманы қызметінің атынан өкілдік ету;
4) үшінші тұлғалармен қатынастарда қаржы омбудсманы қызметінің атынан өкілдік ету құқығына сенімхат беру;
5) қаржы омбудсманы қызметінің қызметкерлерін лауазымға тағайындау, оларды ауыстыру және қызметтен шығару туралы бұйрық шығару;
6) қаржы омбудсманы қызметінің қаржы омбудсмандары болып табылмайтын қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу жүйесін айқындау;
7) қаржы омбудсманы қызметінің бюджетін қаржы омбудсманы қызметі кеңесінің бекітуіне ұсыну;
8) қаржы омбудсманы қызметінің жарғысында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
Бас қаржы омбудсманы қаржылық көрсетілетін қызметтердің тиісті саласында қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдары бойынша шешімдерді қарауды және қабылдауды жүзеге асыруға құқылы.
8. Көрсетілетін сақтандыру қызметтері саласында қаржы омбудсманының құзыретіне мыналар жатады:
1) көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру ерекшеліктерін ескере отырып, көлік құралына келтірілген залалдың мөлшерін бағалаудың пайдаланылатын әдістемесінің жекелеген ережелерін қолдану бойынша шешімдер қабылдау;
2) мүлікке келтірілген залалдың мөлшерін бағалауды жүзеге асыру;
3) көрсетілетін сақтандыру қызметтерін тұтынушылардың құқықтарына нұқсан келтіретін немесе оларды шектейтін сақтандыру шарттарының талаптарын алып тастау (өзгерту) туралы орындалуы міндетті нұсқауларды іс-қимылды қадағалау субъектілеріне жіберу.
9. Қаржы омбудсмандарының өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешімді қаржы омбудсманы қызметінің кеңесі мынадай негіздер:
1) осы баптың 5-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуінің анықталуы;

6. Избрание главного финансового омбудсмана и финансовых омбудсманов в соответствующих сферах финансовых услуг осуществляется советом службы финансового омбудсмана из числа кандидатов, предлагаемых советом службы финансового омбудсмана и предварительно согласованных с уполномоченным органом на соответствие требованиям, установленным пунктом 5 настоящей статьи.
Финансовые омбудсманы избираются сроком на три года. Одно и то же лицо может быть избрано финансовым омбудсманом не более двух раз подряд.
Порядок избрания и досрочного прекращения деятельности финансового омбудсмана определяется настоящим Законом и нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7. К исключительной компетенции главного финансового омбудсмана относятся следующие вопросы:
1) осуществление полномочий руководителя службы финансового омбудсмана;
2) организация выполнения решений совета службы финансового омбудсмана;
3) представление службы финансового омбудсмана в отношениях с третьими лицами;
4) выдача доверенности на право представления службы финансового омбудсмана в отношениях с третьими лицами;
5) издание приказа о назначении работников службы финансового омбудсмана на должность, об их переводе и увольнении;
6) определение системы оплаты труда работников службы финансового омбудсмана, не являющихся финансовыми омбудсманами;
7) представление на утверждение совета службы финансового омбудсмана бюджета службы финансового омбудсмана;
8) осуществление иных полномочий, предусмотренных уставом службы финансового омбудсмана.
Главный финансовый омбудсман вправе осуществлять рассмотрение и принятие решений по обращениям потребителей финансовых услуг в соответствующей сфере финансовых услуг.
8. К компетенции финансового омбудсмана в сфере страховых услуг относятся:
1) принятие решений по применению отдельных положений используемой методики оценки размера ущерба, причиненного транспортному средству, с учетом особенностей обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств;
2) осуществление оценки размера ущерба, причиненного имуществу;
3) направление субъектам поведенческого надзора обязательных к исполнению указаний об исключении (изменении) условий договоров страхования, ущемляющих или ограничивающих права потребителей страховых услуг.
9. Решение о досрочном прекращении полномочий финансовых омбудсманов принимается советом службы финансового омбудсмана по следующим основаниям:
1) выявление несоответствия требованиям, установленным пунктом 5 настоящей статьи;

2) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) бұзуы;
3) денсаулық жағдайы бойынша немесе өзге де себептер бойынша өз міндеттерін ұзақ уақыт бойы (қатарынан кемінде төрт ай) атқара алмауы бойынша қабылдайды.
Қаржы омбудсмандарының өкілеттіктерін өздерінің бастамасы бойынша мерзімінен бұрын тоқтату қаржы омбудсманы қызметінің ішкі қағидаларында айқындалған тәртіппен өкілеттіктері тоқтатылғанға дейін кемінде бір ай бұрын берілген қаржы омбудсманы қызметі кеңесінің жазбаша хабарламасы негізінде жүзеге асырылады.
15-30-бап. Қаржы омбудсманы қызметі
1. Қаржы омбудсманы қызметі – қаржы омбудсмандарының қызметін қамтамасыз ететін, жеке мекеме нысанында құрылған коммерциялық емес ұйым.
Қаржы нарығында қаржы активтерінің кемінде жетпіс пайызын жиынтығында иеленетін, іс-қимылды қадағалау субъектілерін біріктіретін, қауымдастық нысанындағы коммерциялық емес ұйым қаржы омбудсманы қызметінің құрылтайшысы болып табылады.
Қазақстан Республикасының аумағында бір ғана қаржы омбудсманы қызметі құрылуы және жұмыс істеуі мүмкін.
2. Қаржы омбудсманы қызметінің құрылтайшысы қаржы омбудсманы қызметінің жарғысын бекітеді және оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.
3. Қаржы омбудсманы қызметінің міндеттері мыналар:
1) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдарын қабылдау және өңдеу және қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға қаржы омбудсманы олардың жолданымдары бойынша шығарған шешімдерді ұсыну;
2) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың қаржылық сауаттылық деңгейін арттыру, оның ішінде тиісті іс-шаралар әзірлеу және іске асыру арқылы арттыру;
3) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдарын есепке алуды және өңдеуді автоматтандыру бойынша қаржы омбудсманы қызметінде мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды қолдануды, сондай-ақ берешекті ұжымдық реттеу платформасының жұмыс істеуін және оны жетілдіруді қамтамасыз ету;
4) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға консультациялық қызметтер көрсету үшін қаржы омбудсманы қызметіне колл-орталықты не қауырт желіні ендіруді қамтамасыз ету;
5) уәкілетті органды қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдарын қарау кезінде анықталған іс-қимылды қадағалау субъектілерінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзуы туралы анықталған күнінен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар ету;
6) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерін қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша жетілдіру жөнінде уәкілетті органға ұсынымдар беру;

2) неоднократное (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение требований законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию;
3) неспособность по состоянию здоровья или по иным причинам в течение длительного времени (не менее четырех месяцев подряд) исполнять свои обязанности.
Досрочное прекращение полномочий финансовых омбудсманов по их инициативе осуществляется на основании письменного уведомления совета службы финансового омбудсмана, поданного не менее чем за месяц до прекращения полномочий в порядке, определенном внутренними правилами службы финансового омбудсмана.
Статья 15-30. Служба финансового омбудсмана
1. Служба финансового омбудсмана является некоммерческой организацией, созданной в форме частного учреждения, обеспечивающей деятельность финансовых омбудсманов.
Учредителем службы финансового омбудсмана является некоммерческая организация в форме ассоциации, объединяющая субъектов поведенческого надзора, в совокупности владеющих не менее семидесяти процентов финансовых активов на финансовом рынке.
На территории Республики Казахстан может быть учреждена и действовать только одна служба финансового омбудсмана.
2. Учредитель службы финансового омбудсмана утверждает устав службы финансового омбудсмана и вносит в него изменения и (или) дополнения.
3. Задачами службы финансового омбудсмана являются:
1) прием и обработка обращений потребителей финансовых услуг, и предоставление потребителям финансовых услуг решений, вынесенных финансовым омбудсманом по их обращениям;
2) повышение уровня финансовой грамотности потребителей финансовых услуг, в том числе путем разработки и реализации соответствующих мероприятий;
3) обеспечение применения специализированного программного обеспечения в службе финансового омбудсмана по автоматизации учета и обработки обращений потребителей финансовых услуг, а также функционирования платформы коллективного урегулирования задолженности и ее совершенствования;
4) обеспечение внедрения колл-центра либо горячей линии в службе финансового омбудсмана для оказания консультационных услуг потребителям финансовых услуг;
5) уведомление уполномоченного органа о выявленных при рассмотрении обращений потребителей финансовых услуг нарушениях субъектами поведенческого надзора требований законодательства Республики Казахстан не позднее трех рабочих дней после дня выявления;
6) предоставление рекомендаций уполномоченному органу по совершенствованию нормативных правовых актов уполномоченного органа по вопросам защиты прав потребителей финансовых услуг;

7) қаржы омбудсманы қызметін қаржыландыру үшін іс-қимылды қадағалау субъектілерінің міндетті жарналар және (немесе) өзге де төлемдер төлеуін бақылау болып табылады.
4. Қаржы омбудсманы қызметінің интернет-ресурсында мынадай ақпарат орналастырылады:
1) қаржы омбудсманы қызметінің, оның ішінде оның бөлімшелері мен өкілдіктерінің толық атауы, мекенжайы (орналасқан жері), телефон нөмірлері, жұмыс режимі;
2) қаржы омбудсманы қызметінің кеңесі мүшелерінің құрамы;
3) қаржы омбудсманы қарауға тиіс даулар;
4) жолданымдарды қабылдау және қарау тәртібі;
5) қаржы омбудсмандары қызметінің қорытындылары туралы жылдық есеп;
6) қаржы омбудсмандарының және қаржы омбудсманы қызметінің жұмысын жүзеге асыру мәселелері жөніндегі ішкі қағидалар;
7) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде бекітілген, қаржы омбудсмандарының және қаржы омбудсманы қызметінің жұмысын жүзеге асыру тәртібіне сәйкес өзге де ақпарат.
5. Қаржы омбудсманы қызметі мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шарттары және тұтынушылық микрокредит беру туралы шарттар бойынша қарыз алушы жеке тұлғалардың берешегін ұжымдық реттеу платформасының (бұдан әрі – платформа) жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
Платформа мерзімі өткен берешекті реттеу бойынша келісілген шешімдер әзірлеу мақсатында қарыз алушы жеке тұлғалардың, банктердің, микроқаржы ұйымдарының, коллекторлық агенттіктер мен қаржы омбудсманының (бұдан әрі – қатысушылар) өзара іс-қимыл жасауына арналған.
Платформа:
1) берешекті реттеуге жүгінген қарыз алушылар туралы ақпаратты жинауды, өңдеуді және талдауды;
2) берешекті реттеу бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар қалыптастыруды;
3) реттеуге қатысушылар арасында деректер алмасуды автоматтандыруды;
4) уәкілетті органға қарыз алушы жеке тұлғалардың борыштық жүктемесін төмендету жөніндегі шараларды мониторингтеу және олардың тиімділігін бағалау үшін талдамалық деректерге қолжетімділік беруді қамтамасыз етеді.
Платформаның жұмыс істеу тәртібі қатысушыларды қосу талаптарын, қол жеткізу деңгейлерін, дербес деректерді алмасу мен қорғауды қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
15-31-бап. Қаржы омбудсманы қызметінің кеңесі
1. Қаржы омбудсманы қызметінің кеңесі – қаржы омбудсманы қызметінің тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органы.
Қаржы омбудсманы қызметінің кеңесі мынадай мүшелерден:
1) қаржы омбудсманы қызметінің құрылтайшысынан бір өкілден;
2) банктерден, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарынан бір өкілден;

7) контроль за оплатой субъектами поведенческого надзора обязательных взносов и (или) иных платежей для финансирования службы финансового омбудсмана.
4. На интернет-ресурсе службы финансового омбудсмана размещается следующая информация:
1) полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы службы финансового омбудсмана, в том числе ее подразделений и представительств;
2) состав членов совета службы финансового омбудсмана;
3) споры, подлежащие рассмотрению финансовым омбудсманом;
4) порядок приема и рассмотрения обращений;
5) годовой отчет об итогах деятельности финансовых омбудсманов;
6) внутренние правила по вопросам осуществления деятельности финансовых омбудсманов и службы финансового омбудсмана;
7) иная информация в соответствии с порядком осуществления деятельности финансовых омбудсманов и службы финансового омбудсмана, утвержденным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5. Служба финансового омбудсмана обеспечивает функционирование платформы коллективного урегулирования задолженности заемщиков – физических лиц по договорам потребительского банковского займа и договорам о предоставлении потребительского микрокредита, не обеспеченного залогом имущества (далее – платформа).
Платформа предназначена для взаимодействия заемщиков – физических лиц, банков, микрофинансовых организаций, коллекторских агентств и финансового омбудсмана с целью выработки согласованных решений по урегулированию просроченной задолженности (далее – участники).
Платформа обеспечивает:
1) сбор, обработку и анализ информации о заемщиках, обратившихся за урегулированием задолженности;
2) формирование предложений и рекомендаций по урегулированию задолженности;
3) автоматизацию обмена данными между участниками урегулирования;
4) предоставление уполномоченному органу доступа к аналитическим данным для мониторинга и оценки эффективности мер по снижению долговой нагрузки заемщиков – физических лиц.
Порядок функционирования платформы, включая условия подключения участников, уровни доступа, обмен и защиту персональных данных, определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 15-31. Совет службы финансового омбудсмана
1. Совет службы финансового омбудсмана является постоянно действующим коллегиальным органом управления службы финансового омбудсмана.
Совет службы финансового омбудсмана состоит из следующих членов:
1) одного представителя от учредителя службы финансового омбудсмана;
2) одного представителя от банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан;

3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарынан, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарынан бір өкілден;
4) микроқаржы ұйымдарынан бір өкілден;
5) бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардан бір өкілден;
6) банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтары (талаптары) берілген коллекторлық агенттіктерден бір өкілден;
7) уәкілетті органнан бір өкілден тұрады.
Қаржы омбудсманы қызметінің кеңесі мүшелерінің мінсіз іскерлік беделі және жоғары экономикалық және (немесе) заң білімі болуға тиіс.
2. Қаржы омбудсманы қызметі кеңесінің құзыретіне мынадай мәселелер жатады:
1) қаржы омбудсманы қызметі жұмысының оның жарғылық мақсаттарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру;
2) қаржы омбудсманы қызметінің құрылымын, штатын және қаржы омбудсмандарының санын бекіту;
3) бас қаржы омбудсманы мен қаржылық көрсетілетін қызметтердің тиісті салаларындағы қаржы омбудсмандары лауазымдарына сайлау үшін кандидатуралар ұсыну;
4) бас қаржы омбудсманы мен тиісті салалардағы қаржы омбудсманын сайлау және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату;
5) қаржы омбудсмандарының еңбегіне ақы төлеу және оларға сыйлықақы беру жүйесін айқындау;
6) қаржы омбудсманы қызметінің жылдық бюджетін, оны қаржыландыру тәртібі мен мерзімдерін және қаржы омбудсманы қызметі жұмысының қорытындылары туралы жылдық есепті бекіту;
7) қаржы омбудсмандарының және қаржы омбудсманы қызметінің жұмысын жүзеге асыру мәселелері бойынша ішкі қағидаларды бекіту;
8) сақтандыру шарттары бойынша қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыға келтірілген зиянның мөлшерін айқындау әдістемесін бекіту;
9) өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
3. Қаржы омбудсманы қызметі кеңесінің отырысы, егер отырысқа қаржы омбудсманы қызметі кеңесінің кемінде бес мүшесі қатысса, заңды және кворум талаптары сақталды деп танылады. Қаржы омбудсманы қызметінің кеңесі шешімді өкілдерінің жай көпшілік даусымен қабылдайды.
Осы баптың 2-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген мәселелер бойынша шешім уәкілетті органнан қаржы омбудсманы қызметінің кеңесі өкілінің оң шешімі болған кезде ғана қабылданды деп есептеледі.
Бас қаржы омбудсманын сайлау туралы шешім қаржы омбудсманы қызметінің кеңесі мүшелерінің көпшілік даусымен қабылданады.
Бас қаржы омбудсманы қаржы омбудсманы қызметі кеңесінің отырыстарына дауыс беру құқығынсыз қатысады.
4. Қаржы омбудсманы қызметі кеңесінің мүшелері өз функцияларын өтеусіз негізде жүзеге асырады.
Қаржы омбудсманы қызметі кеңесінің мүшелерін сайлау және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібі қаржы омбудсманы қызметінің жарғысында айқындалады.

3) одного представителя от страховых (перестраховочных) организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан;
4) одного представителя от микрофинансовых организаций;
5) одного представителя от организаций, осуществляющих брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг;
6) одного представителя от коллекторских агентств, которым уступлены права (требования) по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита;
7) одного представителя от уполномоченного органа.
Члены совета службы финансового омбудсмана должны иметь безупречную деловую репутацию, высшее экономическое и (или) юридическое образование.
2. К компетенции совета службы финансового омбудсмана относятся следующие вопросы:
1) осуществление контроля за соответствием деятельности службы финансового омбудсмана ее уставным целям;
2) утверждение структуры, штата службы финансового омбудсмана и количества финансовых омбудсманов;
3) предложение кандидатур для избрания на должности главного финансового омбудсмана и финансовых омбудсманов в соответствующих сферах финансовых услуг;
4) избрание и досрочное прекращение полномочий главного финансового омбудсмана и финансового омбудсмана в соответствующих сферах;
5) определение системы оплаты труда и премирования финансовых омбудсманов;
6) утверждение годового бюджета, порядка и сроков финансирования службы финансового омбудсмана и годового отчета об итогах деятельности службы финансового омбудсмана;
7) утверждение внутренних правил по вопросам осуществления деятельности финансовых омбудсманов и службы финансового омбудсмана;
8) утверждение методики определения размеров причиненного вреда потребителю финансовых услуг по договорам страхования;
9) осуществление иных полномочий.
3. Заседание совета службы финансового омбудсмана признается правомочным и условия кворума соблюденными, если на заседании присутствует не менее пяти членов совета службы финансового омбудсмана. Совет службы финансового омбудсмана принимает решения простым большинством голосов представителей.
Решение по вопросам, предусмотренным подпунктами 6) и 7) пункта 2 настоящей статьи, считается принятым только при наличии положительного решения представителя совета службы финансового омбудсмана от уполномоченного органа.
Решение об избрании главного финансового омбудсмана принимается большинством голосов членов совета службы финансового омбудсмана.
Главный финансовый омбудсман участвует в заседаниях совета службы финансового омбудсмана без права голоса.
4. Члены совета службы финансового омбудсмана осуществляют свои функции на безвозмездной основе.
Порядок избрания и досрочного прекращения полномочий членов совета службы финансового омбудсмана определяется уставом службы финансового омбудсмана.

15-32-бап. Қаржы омбудсманы қызметін қаржыландыру
1. Қаржы омбудсманы қызметін қаржыландыру іс-қимылды қадағалау субъектілерінен түсетін міндетті жарналар мен өзге де төлемдер есебінен қаржы омбудсманы қызметі кеңесінің ішкі қағидаларына сәйкес қаржы омбудсманы қызметінің кеңесі айқындаған тәртіппен және мерзімдерде жүзеге асырылады.
2. Операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыруға (жүргізуге) арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру не тоқтату (лицензиядан айыру) іс-қимылды қадағалау субъектісін қаржы омбудсманы қызметін қаржыландыру үшін міндетті жарналар мен өзге де төлемдерді жүзеге асыру міндетінен босатпайды.
Барлық операцияларды жүзеге асыруға (жүргізуге) арналған лицензияның қолданысын тоқтату (лицензиядан айыру) іс-қимылды қадағалау субъектісін қаржы омбудсманы қызметін қаржыландыру үшін міндетті төлемдер мен өзге де төлемдерді жүзеге асыру міндетінен көрсетілген лицензияның қолданысы тоқтатылған (лицензиядан айырған) күннен бастап босатады.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысы тоқтатылған (лицензиядан айырған) жағдайда, микроқаржы ұйымы қаржы омбудсманы қызметін қаржыландыру үшін міндетті төлемдер мен өзге де төлемдерді жүзеге асыру міндетінен микрокредит беру туралы шарттар бойынша жеке тұлғалармен шарттық қатынастар тоқтатылған күннен бастап босатылады.
Коллекторлық агенттіктер тізілімінен коллекторлық агенттік шығарылған кезде коллекторлық агенттік кредиторлар коллекторлық агенттікке құқықтар (талаптар) берген банктік қарыз шарттары мен микрокредит беру туралы шарттар бойынша жеке тұлғалармен шарттық қатынастар тоқтатылған күннен бастап қаржы омбудсманы қызметін қаржыландыру үшін міндетті төлемдер мен өзге де төлемдерді жүзеге асыру міндетінен босатылады.
3. Қаржы омбудсманы қызметі іс-қимылды қадағалау субъектісі қаржы омбудсманы қызметін қаржыландыру үшін міндетті жарналарды және (немесе) өзге де төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді тиісінше орындамаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бұл туралы уәкілетті органға хабар береді.
4. Қаржы омбудсманы қызметін қаржыландыру үшін міндетті жарналарды және (немесе) өзге де төлемдерді төлеу жөніндегі міндетті орындамағаны үшін іс-қимылды қадағалау субъектісі Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.
15-33-бап. Қаржы омбудсманының жолданымдарды қарау тәртібі
1. Қаржы омбудсманының қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының жолданымдарын қарауы ақысыз негізде жүзеге асырылады.
2. Қаржы омбудсманы, қаржы омбудсманы қызметінің қызметкерлері өз функцияларын жүзеге асыру барысында алынған, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметтік, коммерциялық, банктік немесе өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткені үшін жауапты болады.

Статья 15-32. Финансирование службы финансового омбудсмана
1. Финансирование службы финансового омбудсмана осуществляется за счет обязательных взносов и иных платежей, поступающих от субъектов поведенческого надзора в порядке и сроки, определенные советом службы финансового омбудсмана в соответствии с внутренними правилами совета службы финансового омбудсмана.
2. Приостановление либо прекращение действия (лишение) лицензии на осуществление (проведение) отдельных видов операций не освобождает субъект поведенческого надзора от обязанности осуществлять обязательные взносы и иные платежи для финансирования службы финансового омбудсмана.
Прекращение действия (лишение) лицензии на осуществление (проведение) всех операций освобождает субъект поведенческого надзора от обязанности осуществлять обязательные выплаты и иные платежи для финансирования службы финансового омбудсмана с даты прекращения действия (лишения) указанной лицензии.
В случае прекращения действия (лишения) лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности микрофинансовая организация освобождается от обязанности осуществлять обязательные выплаты и иные платежи для финансирования службы финансового омбудсмана с даты прекращения договорных отношений с физическими лицами по договорам о предоставлении микрокредита.
При исключении коллекторского агентства из реестра коллекторских агентств коллекторское агентство освобождается от обязанности осуществлять обязательные выплаты и иные платежи для финансирования службы финансового омбудсмана с даты прекращения договорных отношений с физическими лицами по договорам банковского займа и договорам о предоставлении микрокредита, по которым коллекторскому агентству кредиторами были уступлены права (требования).
3. Служба финансового омбудсмана в течение пяти рабочих дней со дня ненадлежащего исполнения субъектом поведенческого надзора обязательств по уплате обязательных взносов и (или) иных платежей для финансирования службы финансового омбудсмана информирует об этом уполномоченный орган.
4. За неисполнение обязанности по уплате обязательных взносов и (или) иных платежей для финансирования службы финансового омбудсмана субъект поведенческого надзора несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
Статья 15-33. Порядок рассмотрения обращений финансовым омбудсманом
1. Рассмотрение финансовым омбудсманом обращений потребителя финансовых услуг осуществляется на бесплатной основе.
2. Финансовый омбудсман, работники службы финансового омбудсмана несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими своих функций, составляющих служебную, коммерческую, банковскую или иную охраняемую законом тайну, в соответствии с законами Республики Казахстан.

3. Қаржы омбудсманы қызметі қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдарын қаржы омбудсманына, оның ішінде қаржы омбудсманы қызметінің интернет-ресурсында немесе мобильдік қосымшасында үздіксіз жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
4. Қаржы омбудсманы қызметі қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының жолданымын ол қаржы омбудсманына келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тіркеуді қамтамасыз етеді және көрсетілген жолданымның көшірмесін өзіне қатысты жолданым берілген іс-қимылды қадағалау субъектісіне жібереді.
5. Қаржы омбудсманы мынадай:
1) қаржы омбудсманы қарауға тиіс емес;
2) соттың қарауына қабылданған және (немесе) заңды күшіне енген сот актісі немесе атқарушылық жазба бар;
3) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен іс-қимылды қадағалау субъектісіне жүгінгеніне жазбаша дәлелдемелер ұсынбаған;
4) істің жаңа мән-жайлары болмаған кезде қайта жіберілген жолданымдарды қарамайды.
6. Қаржы омбудсманы жолданымдарды қарау процесінде:
1) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыдан және (немесе) іс-қимылды қадағалау субъектісінен жолданым нысанасына қатысы бар құжаттардың түпнұсқаларын немесе тиісті түрде куәландырылған көшірмелерін сұратуға;
2) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыдан және (немесе) іс-қимылды қадағалау субъектісінен жолданым нысанасы бойынша жазбаша және (немесе) ауызша түсініктер (түсіндірмелер) алуға құқылы.
Іс-қимылды қадағалау субъектісі, сұратылған құжаттарды ұсыну мерзімдері Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінде белгіленетін міндетті сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды қоспағанда, сұратылған құжаттардың уәкілетті органның қолтаңбасымен куәландырылған көшірмелері мен түсініктерді, егер қаржы омбудсманының сұрау салуында неғұрлым ұзақ мерзім белгіленбесе, сұрау салуды алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Іс-қимылды қадағалау субъектісі құжаттарды (немесе) түсініктерді белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайда:
қаржы омбудсманы қызметі бұл жөнінде уәкілетті органға хабар береді;
іс-қимылды қадағалау субъектісі Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.
7. Қаржы омбудсманы қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының алынған жолданымы бойынша шешімді жолданым келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Жолданымды дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажет болған кезде өтінішті қарау мерзімін қаржы омбудсманы тағы он бес жұмыс күніне ұзартуы мүмкін, бұл туралы қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыға мерзім ұзартылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарланады.

3. Служба финансового омбудсмана обеспечивает возможность бесперебойного направления обращений потребителей финансовых услуг к финансовому омбудсману, в том числе на интернет-ресурсе или в мобильном приложении службы финансового омбудсмана.
4. Служба финансового омбудсмана обеспечивает регистрацию обращения потребителя финансовых услуг в течение трех рабочих дней со дня его поступления к финансовому омбудсману и направляет копию указанного обращения субъекту поведенческого надзора, в отношении которого подано обращение.
5. Финансовый омбудсман не рассматривает обращения:
1) не подлежащие рассмотрению финансовым омбудсманом;
2) принятые к рассмотрению судом и (или) по которым имеется судебный акт, вступивший в законную силу, или исполнительная надпись;
3) по которым потребитель финансовых услуг не представил письменные доказательства его обращения к субъекту поведенческого надзора в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан;
4) направленные повторно, при отсутствии новых обстоятельств дела.
6. Финансовый омбудсман в процессе рассмотрения обращений вправе:
1) запросить у потребителя финансовых услуг и (или) субъекта поведенческого надзора оригиналы или надлежащим образом засвидетельствованные копии документов, имеющих отношение к предмету обращения;
2) получать письменные и (или) устные пояснения (разъяснения) по предмету обращения от потребителя финансовых услуг и (или) субъекта поведенческого надзора.
Субъект поведенческого надзора представляет копии запрошенных документов, заверенные подписью уполномоченного лица, и пояснения не позднее пяти рабочих дней с даты получения запроса, если более длинный срок не установлен в запросе финансового омбудсмана, за исключением споров, вытекающих из договоров обязательного страхования, по которым сроки представления запрошенных документов устанавливаются отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.
В случае непредставления субъектом поведенческого надзора документов и (или) пояснений в установленный срок:
служба финансового омбудсмана информирует об этом уполномоченный орган;
субъект поведенческого надзора несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
7. Финансовый омбудсман принимает решение по полученному обращению потребителя финансовых услуг в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления обращения.
При необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения обращения, срок рассмотрения обращения может быть продлен финансовым омбудсманом еще на пятнадцать рабочих дней, о чем потребитель финансовых услуг извещается в течение трех рабочих дней со дня продления срока.

8. Қарыз алушы жеке тұлғалардың кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес банктік қарыз шарттары бойынша, микрокредит беру туралы шарттар бойынша міндеттемелерді орындау талаптарын өзгертуге қатысты жолданымдары бойынша қаржы омбудсманы тараптардың өзара қолайлы шешімге қол жеткізуіне және банктік қарыз шарттары, микрокредит беру туралы шарттар бойынша міндеттемелерді орындау талаптарын өзгерту туралы тараптармен келісілген шешім қабылдауға жәрдемдеседі.
Қаржы омбудсманының жолданымды қарауы нәтижелері бойынша хаттама ресімделеді, оған қаржы омбудсманы, банк қарызы шартының, микрокредит беру туралы шарттың тараптары қол қояды және онда банк қарызы шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемені орындау талаптарын өзгерту талаптары туралы мәліметтер қамтылады.
9. Осы баптың 8-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жолданымды қарау нәтижелері бойынша қаржы омбудсманы мынадай:
1) жолданымды толық немесе ішінара қанағаттандыру;
2) жолданымды қанағаттандырудан бас тарту;
3) жолданымды қарауды тоқтату туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Қаржы омбудсманының шешімі негізделген болуға, Қазақстан Республикасы заңдарының, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына және қаржы омбудсманы қызметінің қағидаттарына сәйкес келуге тиіс.
Жолданымды толық немесе ішінара қанағаттандыру туралы шешім қабылданған кезде шешімде іс-қимылды қадағалау субъектісінің мұндай шешімді орындау тәртібі мен мерзімдері көрсетіледі.
10. Қаржы омбудсманының шешімі қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыға, іс-қимылды қадағалау субъектісіне қабылдаған күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Қаржы омбудсманының шешімі:
қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы қаржы омбудсманының шешімімен жазбаша келіскен жағдайда – іс-қимылды қадағалау субъектісі;
міндетті және ерікті сақтандыру мәселелері бойынша сақтандыру ұйымдары арасындағы дауды қарау жағдайларында және оның нәтижелері бойынша сақтандыру ұйымдары үшін міндетті болып табылады.
11. Қаржы омбудсманының шешімін іс-қимылды қадағалау субъектісі белгіленген мерзімде орындамаған жағдайда:
қаржы омбудсманы қызметі мұндай орындамау фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, уәкілетті органға бұл туралы үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабар береді;
іс-қимылды қадағалау субъектісі Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.
Қаржы омбудсманының шешімі міндетті болып табылатын, қаржы омбудсманы қараған даудың (жолданымның) тараптары осы шешіммен келіспеген жағдайда, қаржы омбудсманының шешімін алған күннен кейін бір ай ішінде осы шешімге дау айту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотқа жүгінуге құқылы.
Қаржы омбудсманының шешімдері міндетті болып табылмайтын дау (жолданым) тараптары қаржы омбудсманының шешімімен келіспеген жағдайда, іс-қимылды қадағалау субъектісімен болған дауды шешу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотқа жүгінуге құқылы.
Талап қоюды сотқа беру қаржы омбудсманының шешімін орындауды тоқтата тұрады.

8. По обращениям заемщиков – физических лиц, касающимся изменения условий исполнения обязательств по договорам банковского займа, по договорам о предоставлении микрокредита, не связанным с осуществлением предпринимательской деятельности, финансовый омбудсман содействует в достижении сторонами взаимоприемлемого решения и принятии согласованного сторонами решения об изменении условий исполнения обязательств по договорам банковского займа, договорам о предоставлении микрокредита.
По результатам рассмотрения обращения финансовым омбудсманом оформляется протокол, который подписывается финансовым омбудсманом, сторонами договора банковского займа, договора о предоставлении микрокредита и содержит сведения об условиях изменения условий исполнения обязательства по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита.
9. По результатам рассмотрения обращения, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 8 настоящей статьи, финансовый омбудсман принимает одно из следующих решений о (об):
1) полном или частичном удовлетворении обращения;
2) отказе в удовлетворении обращения;
3) прекращении рассмотрения обращения.
Решение финансового омбудсмана должно быть обоснованным, соответствовать требованиям законов Республики Казахстан, нормативных правовых актов уполномоченного органа и принципам деятельности финансового омбудсмана.
При принятии решения о полном или частичном удовлетворении обращения в решении указываются порядок и сроки исполнения субъектом поведенческого надзора такого решения.
10. Решение финансового омбудсмана направляется потребителю финансовой услуги, субъекту поведенческого надзора в течение двух рабочих дней со дня его принятия.
Решение финансового омбудсмана является обязательным для:
субъекта поведенческого надзора – в случае письменного согласия потребителя финансовых услуг с решением финансового омбудсмана;
страховых организаций – в случаях и по результатам рассмотрения спора между страховыми организациями по вопросам обязательного и добровольного страхования.
11. В случае неисполнения субъектом поведенческого надзора решения финансового омбудсмана в установленный им срок:
служба финансового омбудсмана не позднее трех рабочих дней информирует об этом уполномоченный орган с приложением документов, подтверждающих факт такого неисполнения;
субъект поведенческого надзора несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
Стороны спора (обращения), рассмотренного финансовым омбудсманом, для которых решение финансового омбудсмана является обязательным, в случае несогласия с данным решением вправе обратиться в суд в течение одного месяца после дня получения решения финансового омбудсмана в соответствии с законодательством Республики Казахстан для оспаривания этого решения.
Стороны спора (обращения), для которых решения финансового омбудсмана не являются обязательными, в случае несогласия с решением финансового омбудсмана вправе обратиться в суд для разрешения спора с субъектом поведенческого надзора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Подача иска в суд приостанавливает исполнение решения финансового омбудсмана.

12. Қаржы омбудсманы жолданымды қарауды мынадай жағдайларда:
1) жолданымды қарау процесінде жолданымның қаржы омбудсманының қарауына жатпайтынын көрсететін мән-жайлар анықталса;
2) егер іс-қимылды қадағалау субъектісі қаржы омбудсманы жолданымды қарауды аяқтағанша қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының жолданымын қанағаттандырса;
3) егер қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы және (немесе) оның заңды өкілі қаржы омбудсманы құжаттарды және (немесе) түсініктерді белгілеген мерзімде ұсынбаса;
4) жолданымды қараудың кез келген сатысында тараптар өзара келісімге келу негізінде татуласса;
5) қаржылық көрсетілетін қызметті тұтынушының жолданымын толық немесе ішінара қанағаттандыру не қанағаттандырудан бас тарту туралы шешім қабылдау мүмкін болмайтын, дауды сотқа дейін реттеу тәртібіне жатпайтын болса;
6) іс-қимылды қадағалау субъектісінің әрекеттерінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын және (немесе) шарт талаптарын бұзушылықтар анықталмаса;
7) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы жеке тұлға қайтыс болса немесе ол хабар-ошарсыз кетті деп танылса немесе қайтыс болды деп жарияланса;
8) іс-қимылды қадағалау субъектісі таратылса, тоқтатады.
Жолданымды қарауды тоқтату туралы шешім қаржылық көрсетілетін қызметті тұтынушыға, іс-қимылды қадағалау субъектісіне қабылданған күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген негіз бойынша жолданымды қарау тоқтатылған жағдайда, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы және (немесе) оның заңды өкілі барлық қажетті құжаттарды және (немесе) түсініктерді ұсына отырып, қаржы омбудсманына қайта жүгінуге құқылы.
Осы тармақтың 5) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жолданымды қарау тоқтатылған жағдайларда, қаржы омбудсманы іс-қимылды қадағалау субъектісіне өтініш берушінің жолданымын реттеу туралы ұсыным жіберуге құқылы.
15-34-бап. Міндетті сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды реттеу ерекшеліктері
Міндетті сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды реттеу ерекшеліктері Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінде белгіленеді.".
26. "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
14-баптың тақырыбындағы, бірінші абзацындағы, 1), 2) және 4) тармақшаларындағы "қамтамасыз етілген" деген сөздер алып тасталсын.
27. "Туристі міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) қаржы омбудсманы – "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дауларды, оның ішінде сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы дауларды сотқа дейін реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;";
5) тармақша алып тасталсын;

12. Финансовый омбудсман прекращает рассмотрение обращения в следующих случаях:
1) в процессе рассмотрения обращения выявляются обстоятельства, указывающие на то, что обращение не подлежит рассмотрению финансовым омбудсманом;
2) если субъект поведенческого надзора удовлетворяет обращение потребителя финансовых услуг до окончания рассмотрения обращения финансовым омбудсманом;
3) если потребитель финансовых услуг и (или) его законный представитель не представил документы и (или) пояснения в установленный финансовым омбудсманом срок;
4) примирения сторон на основании взаимных уступок на любой стадии его рассмотрения;
5) не относящихся к досудебному порядку урегулирования спора, когда не может быть принято решение о полном или частичном удовлетворении либо отказе в удовлетворении обращения потребителя финансовых услуг;
6) когда в действиях субъекта поведенческого надзора не установлены нарушения требований законодательства Республики Казахстан и (или) условий договора;
7) смерти потребителя финансовых услуг – физического лица или признания его безвестно отсутствующим, или объявления его умершим;
8) ликвидации субъекта поведенческого надзора.
Решение о прекращении рассмотрения обращения направляется потребителю финансовой услуги, субъекту поведенческого надзора в течение двух рабочих дней со дня его принятия.
В случае прекращения рассмотрения обращения по основанию, предусмотренному подпунктом 3) настоящего пункта, потребитель финансовых услуг и (или) его законный представитель вправе повторно обратиться к финансовому омбудсману с представлением всех необходимых документов и (или) пояснений.
В случаях прекращения рассмотрения обращения по основаниям, предусмотренным подпунктами 5) и 6) настоящего пункта, финансовый омбудсман вправе направить субъекту поведенческого надзора рекомендацию об урегулировании обращения заявителя.
Статья 15-34. Особенности урегулирования споров, вытекающих из договоров обязательного страхования
Особенности урегулирования споров, вытекающих из договоров обязательного страхования, устанавливаются отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.".
26. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе":
в заголовке, абзаце первом, подпунктах 1), 2) и 4) статьи 14 слова "обеспеченных", "обеспеченным" исключить.
27. В Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года "Об обязательном страховании туриста":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) финансовый омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее досудебное урегулирование споров, в том числе между участниками страхового рынка, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
подпункт 5) исключить;

2) 7-2-баптағы "сақтандыру омбудсманына" деген сөздер "қаржы омбудсманына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 12-бапта:
1-тармақтың 3-1) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) туристі міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін осы Заңның 20-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, сақтандырушыға не қаржы омбудсманына не сотқа жүгінуге;
4) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өтінішті және қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына (тікелей қаржы омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге;";
2-1-тармақтың 6) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) туристі міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін осы Заңның 20-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, сақтандырушыға не қаржы омбудсманына не сотқа жүгінуге;
7) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өтінішті және қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына (тікелей қаржы омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге;";
4) 13-баптың 2-тармағының 4-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-2) сақтанушыдан, сақтандырылушыдан (пайда алушыдан) қаржы омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына алынған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде қайта жіберуге;";
5) 20-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандырушы сақтандыру төлемiнен бас тартуға негiздер болған кезде сақтандыру төлемi туралы өтініш берген тұлғаға осы Заңның 18-бабында көзделген құжаттарды алған күнінен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде сақтандыру төлемiнен толық немесе iшiнара бас тарту туралы тиiстi шешiмді бас тарту себептерiн уәждi түрде негіздей отырып және сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескеріп, дауды сотқа дейін реттеу үшін қаржы омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабардар ете отырып, жазбаша нысанда жiберуге мiндеттi.";

2) в статье 7-2 слова "страховому омбудсману" заменить словами "финансовому омбудсману";
3) в статье 12:
подпункты 3-1) и 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3-1) обратиться к страховщику либо финансовому омбудсману, либо в суд с учетом особенностей, предусмотренных статьей 20-1 настоящего Закона, для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования туриста;
4) направить заявление и прилагаемые документы финансовому омбудсману (напрямую финансовому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
подпункты 6) и 7) пункта 2-1 изложить в следующей редакции:
"6) обратиться к страховщику либо финансовому омбудсману, либо в суд с учетом особенностей, предусмотренных статьей 20-1 настоящего Закона, для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования туриста;
7) направить заявление и прилагаемые документы финансовому омбудсману (напрямую финансовому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
4) подпункт 4-2) пункта 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"4-2) при получении от страхователя, застрахованного (выгодоприобретателя) заявления, направляемого финансовому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы финансовому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения;";
5) пункт 4 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"4. При наличии оснований для отказа в страховой выплате страховщик обязан в течение семи рабочих дней со дня получения документов, предусмотренных статьей 18 настоящего Закона, направить лицу, подавшему заявление о страховой выплате, соответствующее решение о полном или частичном отказе в страховой выплате в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа и уведомлением о праве страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) обратиться к финансовому омбудсману для досудебного урегулирования спора с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан.";

6) 20-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-1-бап. Туристі міндетті сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Сақтанушылар, сақтандырылушылар (пайда алушылар) болып табылатын жеке тұлғалар, шағын кәсіпкерлік субъектілері мен сақтандырушы арасындағы туристі міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауды реттеу "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-5-тарауында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан, сақтандырылушыдан (пайда алушыдан) өтінішті алған кезде оны "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-2-бабында белгіленген мерзімдерде қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап береді.
3. Сақтанушы, сақтандырылушы (пайда алушы) қаржы омбудсманына жүгінген жағдайда, сақтандырушы сақтанушының, сақтандырылушының (пайда алушының), қаржы омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.".
28. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
15-4-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтары дерекқорының операторы өзінің дерекқорындағы мәліметтерге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің антифрод-орталығының "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-1-бабында айқындалған функцияларды орындауы үшін қол жеткізуін өтеусіз қамтамасыз етуге міндетті.".
29. "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 5) және 16-2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жазбаша нұсқама – уәкілетті органның кредиттік бюроға, коллекторлық агенттікке қолданатын ықпал ету шарасы;";
"16-2) нақты уақыт режимі – әрекет дереу, бірақ бір сағаттан аспайтын мерзімде жүзеге асырылуға тиіс уақыт кезеңі;";
2) 4-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "банктерге, банктік қарыз операцияларын жүргізуге лицензиясы бар заңды тұлғаларға (бұдан әрі – банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар)" деген сөздер "коллекторлық агенттіктерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 7-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) кредиттік тарих субъектісі жеке тұлғаның осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында аталған екі және одан көп ақпарат берушілерге мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шартын (тұтынушылық микрокредит беру туралы шартты) жасасуға өтініштер бергені туралы осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында аталған ақпарат берушілерді нақты уақыт режимінде хабардар ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер;";

6) статью 20-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 20-1. Особенности урегулирования споров по обязательному страхованию туриста
1. Урегулирование спора, возникающего из договора обязательного страхования туриста, между физическими лицами, субъектами малого предпринимательства, являющимися страхователями, застрахованными (выгодоприобретателями), и страховщиком осуществляется с учетом особенностей, предусмотренных главой 2-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
2. Страховщик при получении от страхователя, застрахованного (выгодоприобретателя) заявления рассматривает и предоставляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в сроки, установленные статьей 11-2 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
3. В случае обращения страхователя, застрахованного (выгодоприобретателя) к финансовому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя, застрахованного (выгодоприобретателя), финансового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.".
28. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи":
статью 15-4 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Оператор базы данных идентификационных кодов абонентских устройств сотовой связи обязан безвозмездно обеспечить доступ к сведениям, содержащимся в его базе данных, антифрод-центру Национального Банка Республики Казахстан для выполнения им функций, определенных статьей 25-1 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".".
29. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан":
1) подпункты 5) и 16-2) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"5) письменное предписание – мера воздействия уполномоченного органа, применяемая к кредитному бюро, коллекторскому агентству;";
"16-2) режим реального времени – период времени, в течение которого действие должно быть осуществлено незамедлительно, но в срок, не превышающий одного часа;";
2) в подпункте 4) пункта 2 статьи 4 слова "банкам, юридическим лицам, имеющим лицензию на проведение банковских заемных операций (далее – организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций)," заменить словами "коллекторским агентствам";
3) пункт 2 статьи 7 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) услуги по уведомлению в режиме реального времени поставщиков информации, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, о подаче субъектом кредитной истории – физическим лицом заявлений на заключение договора потребительского банковского займа (договора о предоставлении потребительского микрокредита), не обеспеченного залогом имущества, двум и более поставщикам информации, указанным в подпункте 1) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона;";

4) 11-бапта:
1-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының кредиттiк бюролар және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы заңнамасы бұзылған жағдайда, уәкiлетті орган кредиттiк бюроға, коллекторлық агенттікке жазбаша нұсқама жiберуге құқылы.
Кредиттік бюроға, коллекторлық агенттікке анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептерді, сондай-ақ жағдайларды белгiленген мерзiмде жоюға бағытталған, орындалуы міндетті түзету шараларын қабылдауға және (немесе) анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептерді, сондай-ақ жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) белгiленген мерзiмде ұсыну қажеттілігіне берілетін нұсқау жазбаша нұсқама болып табылады.";
1-3 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1-3. Кредиттік бюро, коллекторлық агенттік уәкілетті органды жазбаша нұсқамада көрсетілген шаралардың осы жазбаша нұсқамада көзделген мерзімде орындалғаны туралы хабардар етуге міндетті.
Бұзушылықты іс-шаралар жоспарында не жазбаша нұсқамада белгіленген мерзімдерде жою кредиттік бюроға, коллекторлық агенттікке байланысты емес себептер бойынша мүмкін болмаған жағдайда, уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын не жазбаша нұсқаманы орындау мерзімін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен ұзартуы мүмкін.";
"3. Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым Қазақтан Республикасының кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңнамасын бұзған жағдайда, уәкілетті орган "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақтан Республикасының Заңына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қадағалап ден қою шараларын және санкцияларды қолданады.";
5) 17-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) кредиттік тарих субъектісі жеке тұлғаның осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында аталған екі және одан көп ақпарат берушіге мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шартын (тұтынушылық микрокредит беру туралы шартты) жасасуға өтініштерді бір сағат ішінде бергені туралы ақпаратты және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде айқындалған өзге де ақпаратты нақты уақыт режимінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің антифрод-орталығына беруге;";
10-1) тармақшадағы "4-2), 4-4) және 4-5)" деген сөздер "4-2) және 4-4)" деген сөздермен ауыстырылсын;

4) в статье 11:
части первую и вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. В случае нарушения законодательства Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй уполномоченный орган вправе направить кредитному бюро, коллекторскому агентству письменное предписание.
Письменным предписанием является указание кредитному бюро, коллекторскому агентству на принятие обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению, в установленный срок и (или) на необходимость представления в установленный срок плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению (далее – план мероприятий).";
пункты 1-3 и 3 изложить в следующей редакции:
"1-3. Кредитное бюро, коллекторское агентство обязаны уведомить уполномоченный орган об исполнении мер, указанных в письменном предписании, в сроки, предусмотренные данным письменным предписанием.
В случае отсутствия возможности устранения нарушения в сроки, установленные в плане мероприятий либо письменном предписании, по не зависящим от кредитного бюро, коллекторского агентства причинам, срок по исполнению плана мероприятий либо письменного предписания может быть продлен уполномоченным органом в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
"3. В случае нарушения банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, законодательства Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй уполномоченный орган применяет меры надзорного реагирования и санкции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".";
5) в пункте 1 статьи 17:
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) предоставлять в антифрод-центр Национального Банка Республики Казахстан в режиме реального времени информацию о подаче субъектом кредитной истории – физическим лицом в течение одного часа заявлений на заключение договора потребительского банковского займа (договора о предоставлении потребительского микрокредита), не обеспеченного залогом имущества, двум и более поставщикам информации, указанным в подпункте 1) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, и иную информацию, определенную нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан;";
в подпункте 10-1) слова "4-2), 4-4) и 4-5)" заменить словами "4-2) и 4-4)";

6) 18-баптың 1-тармағының 1-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) коллекторлық агенттіктер, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 63-бабының 1-тармағында және (немесе) "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 5-тармағының бірінші бөлігінде аталған тұлғамен немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен жасалған банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компаниялар (бұдан әрі – сервистік компаниялар), "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 63-бабы 1-тармағының 9) тармақшасында және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацында аталған тұлғалар, егер банктік қарыз шарты бойынша және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша алынған құқықтарды (талаптарды) осы тұлғалар сервистік компанияның сенімгерлік басқаруына бермесе, сондай-ақ жеке тұлғалардың банктік қарыз шарттары, қарыз (кредит) шарттары және микрокредит беру туралы шарттары бойынша құқықтар (талаптар) берілген өзге де тұлғалар;";
7) 19-баптың 2-тармағында:
бірінші бөліктің 1) тармақшасындағы "61-2" деген цифрлар "68" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында аталған ақпарат берушілер (кредиттік серіктестіктерді және ломбардтарды қоспағанда) ақпарат беру туралы шартта айқындалған тәртіппен кредиттік бюроға нақты уақыт режимінде мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шарттары (тұтынушылық микрокредит беру туралы шарттар) бойынша кредиттік тарих субъектісі жеке тұлға туралы ақпарат беруге міндетті, онда:
жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі, өтініштің сәйкестендіргіші, банктік қарыздың (микрокредиттің) сомасы көрсетіле отырып, шарт жасасуға өтініш беру күні мен уақыты;
осы бөліктің екінші абзацында көрсетілген өтінішті мақұлдау немесе мақұлдаудан бас тарту күні мен уақыты, осындай өтініштің сәйкестендіргіші, осындай өтініш бойынша мақұлданған банктік қарыздың (микрокредиттің) және ол бойынша мерзімді төлемнің сомасы;
осы бөліктің екінші абзацында көрсетілген өтініш бойынша банктік қарызды (микрокредитті) беру күні мен уақыты, осындай өтініштің сәйкестендіргіші, осындай өтініш бойынша берілген банктік қарыздың (микрокредиттің) және ол бойынша мерзімді төлемнің сомасы қамтылады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген талаптар тауарларды, жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді сатып алу мақсатында жасалған және қарыз сомасын тауарларды, жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді сатушының (өнім берушінің) тікелей банктік шотына аударуды көздейтін тұтынушылық банктік қарыз (микрокредит) беруге арналған өтініштерді қоспағанда, бұрын жасалған, талаптарында өтініш негізінде ақшаны толық көлемде немесе бөліп-бөліп беру көзделген шарт шеңберінде мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз (микрокредит) сомасын ұлғайтуға арналған өтінішке не тұтынушылық банктік қарыз (микрокредит) беруге арналған өтінішке қолданылады.";

6) подпункт 1-1) пункта 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1-1) коллекторские агентства, сервисные компании, осуществляющие доверительное управление правами (требованиями) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита в рамках договора доверительного управления правами (требованиями) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита, заключенного с лицом, указанным в пункте 1 статьи 63 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и (или) части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", или страховой (перестраховочной) организацией (далее – сервисные компании), лица, указанные в подпункте 9) пункта 1 статьи 63 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и абзаце восьмом части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", в случае, если полученные права (требования) по договору банковского займа и (или) по договору о предоставлении микрокредита не переданы данными лицами в доверительное управление сервисной компании, а также иные лица, которым переданы права (требования) по договорам банковского займа, договорам займа (кредита) и договорам о предоставлении микрокредита физических лиц;";
7) в пункте 2 статьи 19:
в подпункте 1) части первой цифры "61-2" заменить цифрами "68";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Поставщики информации, указанные в подпункте 1) (за исключением кредитных товариществ и ломбардов) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, в порядке, определенном договором о предоставлении информации, обязаны предоставлять в кредитное бюро в режиме реального времени информацию о субъекте кредитной истории – физическом лице по договорам потребительского банковского займа (договорам о предоставлении потребительского микрокредита), не обеспеченного залогом имущества, включающую:
дату и время подачи заявления на заключение договора с указанием индивидуального идентификационного номера физического лица, идентификатора заявления, суммы банковского займа (микрокредита);
дату и время одобрения либо отказа в одобрении заявления, указанного в абзаце втором настоящей части, идентификатор такого заявления, суммы одобренного по такому заявлению банковского займа (микрокредита) и периодического платежа по нему;
дату и время выдачи банковского займа (микрокредита) по заявлению, указанному в абзаце втором настоящей части, идентификатор такого заявления, суммы выданного по такому заявлению банковского займа (микрокредита) и периодического платежа по нему.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Требования, предусмотренные частью второй настоящего пункта, распространяются на заявление на увеличение суммы потребительского банковского займа (микрокредита) либо заявление на предоставление потребительского банковского займа (микрокредита), не обеспеченного залогом имущества, в рамках ранее заключенного договора, условиями которого предусмотрена передача денег в полном объеме или частями на основании заявления, за исключением заявлений на предоставление потребительского банковского займа (микрокредита), заключенного в целях приобретения товаров, работ или услуг и предусматривающего перечисление суммы займа непосредственно на банковский счет продавца (поставщика) товаров, работ или услуг.";

8) 20-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
1) және 4-4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, сервистік компаниялар, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 63-бабы 1-тармағының 9) тармақшасында және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацында аталған тұлғалар, егер банктік қарыз шарты бойынша және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша алынған құқықтарды (талаптарды) осы тұлғалар сервистік компанияның сенімгерлік басқаруына бермесе;";
"4-4) қаржы омбудсманы;";
4-5) тармақша алып тасталсын;
2-тармақтағы "4-2), 4-4) және 4-5)" деген сөздер "4-2) және 4-4)" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 21-бапта:
2-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-2. Осы Заңның 20-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 4-4) тармақшасында аталған кредиттік есепті алушылар кредиттік есептерді тегін алады.";
4-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Заңның 20-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 4-4) тармақшасында аталған кредиттік есепті алушылар:";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) кредиттік есепте қамтылған ақпаратты "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-29-бабында көзделген мақсаттар үшін ғана пайдалануға;";
10) 24-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктің 3-3) тармақшасындағы "берешекті" деген сөз "жеке тұлғаның берешегін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында аталған ақпарат берушілер (кредиттік серіктестіктерді және ломбардтарды қоспағанда) осы тармақта көзделген ақпараттан басқа, осы Заңның 19-бабы 2-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген ақпаратты береді.";
1-1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Коллекторлық агенттіктер банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардан ие болған банктік қарыз шарттары, микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) жөнінде және сервистік компаниялар, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 63-бабы 1-тармағының 9) тармақшасында және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацында аталған тұлғалар, егер банктік қарыз шарты бойынша және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша алынған құқықтарды (талаптарды) осы тұлғалар сервистік компанияның сенімгерлік басқаруына бермесе, сондай-ақ жеке тұлғалардың банктік қарыз шарттары, қарыз (кредит) шарттары және микрокредит беру туралы шарттары бойынша құқықтар (талаптар) берілген өзге де тұлғалар кредиттік бюроларға беретін ақпаратта:";

8) в статье 20:
в части первой пункта 1:
подпункты 1) и 4-4) изложить в следующей редакции:
"1) банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, сервисные компании, лица, указанные в подпункте 9) пункта 1 статьи 63 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и абзаце восьмом части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", в случае, если полученные права (требования) по договору банковского займа и (или) по договору о предоставлении микрокредита не переданы данными лицами в доверительное управление сервисной компании;";
"4-4) финансовый омбудсман;";
подпункт 4-5) исключить;
в пункте 2 слова "4-2), 4-4) и 4-5)" заменить словами "4-2) и 4-4)";
9) в статье 21:
пункт 2-2 изложить в следующей редакции:
"2-2. Получатели кредитного отчета, указанные в подпункте 4-4) части первой пункта 1 статьи 20 настоящего Закона, получают кредитные отчеты бесплатно.";
в пункте 4:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"4. Получатели кредитного отчета, указанные в подпункте 4-4) части первой пункта 1 статьи 20 настоящего Закона, обязаны:";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) использовать информацию, содержащуюся в кредитном отчете, только для целей, предусмотренных статьей 15-29 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
10) в статье 24:
в пункте 1:
подпункт 3-3) части первой после слова "задолженности" дополнить словами "физического лица";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Поставщики информации, указанные в подпункте 1) (за исключением кредитных товариществ и ломбардов) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, помимо информации, предусмотренной настоящим пунктом, предоставляют информацию, указанную в части второй пункта 2 статьи 19 настоящего Закона.";
в пункте 1-1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1-1. Информация, предоставляемая в кредитные бюро коллекторскими агентствами по приобретенным у банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, правам (требованиям) по договорам банковского займа, договорам о предоставлении микрокредита и сервисными компаниями, лицами, указанными в подпункте 9) пункта 1 статьи 63 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и абзаце восьмом части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" в случае, если полученные права (требования) по договору банковского займа и (или) по договору о предоставлении микрокредита не переданы данными лицами в доверительное управление сервисной компании, а также иными лицами, которым переданы права (требования) по договорам банковского займа, договорам займа (кредита) и договорам о предоставлении микрокредита физических лиц, должна содержать:";

мынадай мазмұндағы 5-2) тармақшамен толықтырылсын:
"5-2) сақтанушының (сақтандырылушының) банктік қарыз шартынан және (немесе) микрокредит беру туралы шарттан туындайтын міндеттемелер бойынша тұлғаның жауапкершілігін сақтандыру нәтижесінде өтелген шығындар үшін жауапты тұлғаға қатысты құқықтарын (талаптарын) сенімгерлік басқару нәтижесінде берешекті реттеуді жүргізу туралы мәліметтер;";
11) 25-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кредиттік бюролардың осы Заңның 19-бабы 2-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген ақпаратты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің антифрод-орталығына беруіне және осы Заңның 7-бабы 2-тармағының 8-1) тармақшасында көзделген қызметті көрсету кезінде кредиттік тарих субъектісі жеке тұлғаның келісімі талап етілмейді.";
12) 27-баптың 3-тармағының 2) және 9) тармақшаларындағы "4-2), 4-4) және 4-5)" деген сөздер "4-2) және 4-4)" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 28-баптың екінші бөлігінде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заңның 20-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 4-4) тармақшасында аталған тұлғалар кредиттік бюрода тіркелу үшін мынадай құжаттарды:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қаржы омбудсманы қызметі кеңесінің оларды сайлау туралы шешімінен үзінді көшірмені;".
30. "Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
28-баптың 1-2 және 3-2-тармақтарының бірінші абзацындағы "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасында, 61-4-бабында" деген сөздер "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 132-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 11) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын.
31. "Қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) қаржы омбудсманы – "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дауларды, оның ішінде сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы дауларды сотқа дейін реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;";
7-1) тармақша алып тасталсын;
2) 7-1-бапта "сақтандыру омбудсманына" деген сөздер "қаржы омбудсманына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 12-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 5-1) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктом 5-2) следующего содержания:
"5-2) сведения о проведении урегулирования задолженности в результате доверительного управления правами (требованиями), которые страхователь (застрахованный) имеет к лицу, ответственному за убытки, возмещенные в результате страхования ответственности лица по обязательствам, возникающим из договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита;";
11) пункт 4 статьи 25 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Не требуется согласие субъекта кредитной истории – физического лица на предоставление информации, указанной в части второй пункта 2 статьи 19 настоящего Закона, кредитными бюро в антифрод-центр Национального Банка Республики Казахстан и при оказании услуги, предусмотренной подпунктом 8-1) пункта 2 статьи 7 настоящего Закона.";
12) в подпунктах 2) и 9) пункта 3 статьи 27 слова "4-2), 4-4) и 4-5)" заменить словами "4-2) и 4-4)";
13) в части второй статьи 28:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Лица, указанные в подпункте 4-4) части первой пункта 1 статьи 20 настоящего Закона, для регистрации в кредитном бюро представляют следующие документы:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) выписку из решения совета службы финансового омбудсмана об их избрании;".
30. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте":
в абзаце первом пунктов 1-2 и 3-2 статьи 28 слова "подпунктом 11) пункта 2 статьи 5-1, статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" заменить словами "подпунктом 11) части первой пункта 1 статьи 132 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
31. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) финансовый омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее досудебное урегулирование споров, в том числе между участниками страхового рынка, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
подпункт 7-1) исключить;
2) в статье 7-1 слова "страховому омбудсману" заменить словами "финансовому омбудсману";
3) подпункты 5-1) и 6) части первой пункта 1 статьи 12 изложить в следующей редакции:

"5-1) объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін осы Заңның 21-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, сақтандырушыға не қаржы омбудсманына, не сотқа жүгінуге;
6) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өтінішті және қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына (тікелей қаржы омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге;";
4) 13-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 4) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) сақтандыру төлемiн төлеуден бас тарту туралы шешiм қабылданған жағдайда, сақтанушыға (пайда алушыға) бас тарту себептерінің уәжді негіздемесін және сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескере отырып, дауды сотқа дейін реттеу үшін қаржы омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабарламаны жазбаша нысанда жiберуге;";
"7) сақтанушыдан (үшінші тұлғадан, пайда алушыдан) қаржы омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына алынған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде қайта жіберуге міндетті.";
5) 14-баптың 1-тармағының 5-1) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 21-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не қаржы омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;
6) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өтінішті және қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына (тікелей қаржы омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге;";
6) 21-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандырушы күнтізбелік отыз күн iшiнде сақтандыру төлемiнен бас тарту туралы шешiм қабылдайды және сақтанушыға (сақтандырылушыға) және (немесе) пайда алушыға бас тарту себептерін уәжді түрде негіздей отырып және сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескеріп, дауды сотқа дейін реттеу үшін қаржы омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабардар ете отырып, жазбаша нысанда хабарлайды.";

"5-1) обратиться к страховщику либо финансовому омбудсману, либо в суд с учетом особенностей, предусмотренных статьей 21-1 настоящего Закона, для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов;
6) направить заявление и прилагаемые документы финансовому омбудсману (напрямую финансовому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
4) подпункты 4) и 7) части первой пункта 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"4) в случае принятия решения об отказе в страховой выплате направить страхователю (выгодоприобретателю) в письменной форме мотивированное обоснование причин отказа и уведомление о праве страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) обратиться к финансовому омбудсману для досудебного урегулирования спора с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан;";
"7) при получении от страхователя (третьего лица, выгодоприобретателя) заявления, направляемого финансовому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы финансовому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения.";
5) подпункты 5-1) и 6) пункта 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"5-1) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 21-1 настоящего Закона, либо финансовому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов;
6) направить заявление и прилагаемые документы финансовому омбудсману (напрямую финансовому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
6) пункт 4 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"4. Решение об отказе в страховой выплате принимается и сообщается страховщиком в течение тридцати календарных дней страхователю (застрахованному) и (или) выгодоприобретателю в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа и уведомлением о праве страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) обратиться к финансовому омбудсману для досудебного урегулирования спора с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан.";

7) 21-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"21-1-бап. Объектiлер иелерiнiң жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Сақтанушылар (үшінші тұлғалар, пайда алушылар) болып табылатын жеке тұлғалар, шағын кәсіпкерлік субъектілері мен сақтандырушы арасындағы объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауды реттеу "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-5-тарауында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан (үшінші тұлғадан, пайда алушыдан) өтінішті алған кезде оны "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-2-бабында белгіленген мерзімдерде қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап береді.
3. Сақтанушы (үшінші тұлға, пайда алушы) қаржы омбудсманына жүгінген жағдайда, сақтандырушы сақтанушының (үшінші тұлғаның, пайда алушының), қаржы омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.".
32. "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) қаржы омбудсманы – "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дауларды, оның ішінде сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы дауларды сотқа дейін реттеудi жүзеге асыратын, өз қызметiнде тәуелсiз жеке тұлға;";
8-2) тармақша алып тасталсын;
2) 6-2-баптың бірінші бөлігіндегі "сақтандыру омбудсманына" деген сөздер "қаржы омбудсманына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 8-баптың 1-тармағының 5-1) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін осы Заңның 24-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, сақтандырушыға не қаржы омбудсманына, не сотқа жүгінуге;
6) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өтінішті және қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына (тікелей қаржы омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге;";

7) статью 21-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 21-1. Особенности урегулирования споров по обязательному страхованию ответственности владельцев объектов
1. Урегулирование спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, между физическими лицами, субъектами малого предпринимательства, являющимися страхователями (третьими лицами, выгодоприобретателями), и страховщиком осуществляется с учетом особенностей, предусмотренных главой 2-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
2. Страховщик при получении от страхователя (третьего лица, выгодоприобретателя) заявления рассматривает и предоставляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в сроки, установленные статьей 11-2 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
3. В случае обращения страхователя (третьего лица, выгодоприобретателя) к финансовому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя (третьего лица, выгодоприобретателя), финансового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.".
32. В Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) финансовый омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее досудебное урегулирование споров, в том числе между участниками страхового рынка, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
подпункт 8-2) исключить;
2) в части первой статьи 6-2 слова "страховому омбудсману" заменить словами "финансовому омбудсману";
3) подпункты 5-1) и 6) пункта 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"5-1) обратиться к страховщику либо финансовому омбудсману, либо в суд с учетом особенностей, предусмотренных статьей 24-1 настоящего Закона, для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования работника от несчастных случаев;
6) направить заявление и прилагаемые документы финансовому омбудсману (напрямую финансовому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";

4) 9-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 5) және 5-2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сақтандыру төлемiн төлеуден бас тарту туралы шешiм қабылданған жағдайда, өтінішті және осы Заңның 20-бабының 2-тармағында көзделген барлық құжаттарды алған күнінен бастап жеті жұмыс күні ішінде пайда алушыға бас тарту себептерінің уәжді негіздемесін және сақтанушының (пайда алушының) Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескере отырып, дауды сотқа дейін реттеу үшін қаржы омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабарламаны жазбаша нысанда жiберуге;";
"5-2) сақтанушыдан (пайда алушыдан) қаржы омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына алынған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде қайта жіберуге;";
5) 10-баптың 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін осы Заңның 24-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, сақтандырушыға не қаржы омбудсманына, не сотқа, еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне, уәкілетті органға жүгінуге;
8) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өтінішті және қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына (тікелей қаржы омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге;";
6) 24-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"24-1-бап. Қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Сақтанушылар (пайда алушылар) болып табылатын жеке тұлғалар, шағын кәсіпкерлік субъектілері мен сақтандырушы арасындағы қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауды реттеу "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-5-тарауында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан (пайда алушыдан) өтінішті алған кезде оны "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-2-бабында белгіленген мерзімдерде қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап береді.

4) подпункты 5) и 5-2) части первой пункта 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"5) в случае принятия решения об отказе в страховой выплате направить выгодоприобретателю в течение семи рабочих дней со дня получения заявления и всех документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 20 настоящего Закона, в письменной форме мотивированное обоснование причин отказа и уведомление о праве страхователя (выгодоприобретателя) обратиться к финансовому омбудсману для досудебного урегулирования спора с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан;";
"5-2) при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления, направляемого финансовому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы финансовому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения;";
5) подпункты 7) и 8) статьи 10 изложить в следующей редакции:
"7) обратиться к страховщику либо финансовому омбудсману, либо в суд с учетом особенностей, предусмотренных статьей 24-1 настоящего Закона, в территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду, уполномоченный орган для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования работника от несчастных случаев;
8) направить заявление и прилагаемые документы финансовому омбудсману (напрямую финансовому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
6) статью 24-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 24-1. Особенности урегулирования споров по обязательному страхованию работника от несчастных случаев
1. Урегулирование спора, возникающего из договора обязательного страхования работника от несчастных случаев, между физическими лицами, субъектами малого предпринимательства, являющимися страхователями (выгодоприобретателями), и страховщиком осуществляется с учетом особенностей, предусмотренных главой 2-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
2. Страховщик при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления рассматривает и предоставляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в сроки, установленные статьей 11-2 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".

3. Сақтанушы (пайда алушы) қаржы омбудсманына жүгінген жағдайда, сақтандырушы сақтанушының (пайда алушының) және (немесе) қаржы омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.".
33. "Міндетті экологиялық сақтандыру туралы" 2005 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) қаржы омбудсманы – "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дауларды, оның ішінде сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы дауларды сотқа дейін реттеудi жүзеге асыратын, өз қызметiнде тәуелсiз жеке тұлға;";
6-1) тармақша алып тасталсын;
2) 6-1-баптағы "сақтандыру омбудсманына" деген сөздер "қаржы омбудсманына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 11-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 5-1) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) міндетті экологиялық сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін осы Заңның 22-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, сақтандырушыға не қаржы омбудсманына, не сотқа жүгінуге;
6) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өтінішті және қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына (тікелей қаржы омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге;";
4) 12-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 10) және 12) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"10) сақтандыру төлемінен бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, сақтанушыға бас тарту себептерінің жазбаша негіздемесін және сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескере отырып, дауды сотқа дейін реттеу үшін қаржы омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабарламаны жіберуге;";
"12) сақтанушыдан (пайда алушыдан) қаржы омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына алынған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде қайта жіберуге міндетті.";
5) 13-баптың 5-1) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) міндетті экологиялық сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін осы Заңның 22-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, сақтандырушыға не қаржы омбудсманына, не сотқа жүгінуге;

3. В случае обращения страхователя (выгодоприобретателя) к финансовому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя (выгодоприобретателя) и (или) финансового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.".
33. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года "Об обязательном экологическом страховании":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) финансовый омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее досудебное урегулирование споров, в том числе между участниками страхового рынка, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
подпункт 6-1) исключить;
2) в статье 6-1 слова "страховому омбудсману" заменить словами "финансовому омбудсману";
3) подпункты 5-1) и 6) части первой пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"5-1) обратиться к страховщику либо финансовому омбудсману, либо в суд с учетом особенностей, предусмотренных статьей 22-1 настоящего Закона, для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного экологического страхования;
6) направить заявление и прилагаемые документы финансовому омбудсману (напрямую финансовому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
4) подпункты 10) и 12) части первой пункта 2 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"10) в случае принятия решения об отказе в страховой выплате направить страхователю письменное обоснование причин отказа и уведомление о праве страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) обратиться к финансовому омбудсману для досудебного урегулирования спора с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан;";
"12) при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления, направляемого финансовому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы финансовому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения.";
5) подпункты 5-1) и 6) статьи 13 изложить в следующей редакции:
"5-1) обратиться к страховщику либо к финансовому омбудсману, либо в суд с учетом особенностей, предусмотренных статьей 22-1 настоящего Закона, для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного экологического страхования;

6) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, өтінішті және қоса берілетін құжаттарды қаржы омбудсманына (тікелей қаржы омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге құқылы.";
6) 22-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандырушы сақтандыру төлемiнен бас тартуға негiздер болған кезде сақтандыру төлемi туралы талапты мәлімдеген тұлғаға талап қойылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде сақтандыру төлемiнен толық немесе iшiнара бас тарту туралы тиiстi шешiмдi бас тарту себептерiн уәждi түрде негіздей отырып және сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескеріп, дауды сотқа дейін реттеу үшін қаржы омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабардар ете отырып, жазбаша нысанда жiберуге мiндеттi.";
7) 22-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-1-бап. Міндетті экологиялық сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Сақтанушылар (пайда алушылар) болып табылатын жеке тұлғалар, шағын кәсіпкерлік субъектілері мен сақтандырушы арасындағы міндетті экологиялық сақтандыру шартынан туындайтын дауды реттеу "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-5-тарауында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан (пайда алушыдан) өтінішті алған кезде оны "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-2-бабында белгіленген мерзімдерде қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап береді.
3. Сақтанушы (пайда алушы) қаржы омбудсманына жүгінген жағдайда, сақтандырушы сақтанушының (пайда алушының) және (немесе) қаржы омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.".
34. "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы" 2006 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 22) тармақшасы алып тасталсын;
2) 14-1-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Егер кредиторлардың және (немесе) қарыз алушылардың ең болмағанда біреуі шетелдік ұйым, "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы және (немесе) халықаралық қаржы ұйымы болып табылса, тараптардың келісімі бойынша синдикатталған қарыз шарты шетелдік құқықпен реттелуі мүмкін.".

6) направить заявление и прилагаемые документы финансовому омбудсману (напрямую финансовому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
6) пункт 4 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"4. При наличии оснований для отказа в страховой выплате страховщик обязан в течение десяти рабочих дней со дня предъявления требования направить лицу, заявившему требование о страховой выплате, соответствующее решение о полном или частичном отказе в страховой выплате в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа и уведомлением о праве страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) обратиться к финансовому омбудсману для досудебного урегулирования спора с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан.";
7) статью 22-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 22-1. Особенности урегулирования споров по обязательному экологическому страхованию
1. Урегулирование спора, возникающего из договора обязательного экологического страхования, между физическими лицами, субъектами малого предпринимательства, являющимися страхователями (выгодоприобретателями), и страховщиком осуществляется с учетом особенностей, предусмотренных главой 2-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
2. Страховщик при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления рассматривает и предоставляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в сроки, установленные статьей 11-2 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
3. В случае обращения страхователя (выгодоприобретателя) к финансовому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя (выгодоприобретателя) и (или) финансового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.".
34. В Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года "О проектном финансировании и секьюритизации":
1) подпункт 22) статьи 1 исключить;
2) пункт 5 статьи 14-1 изложить в следующей редакции:
"5. По соглашению сторон договор синдицированного займа может регулироваться иностранным правом, если хотя бы один из кредиторов и (или) заемщиков является иностранной организацией, участником Международного финансового центра "Астана" и (или) международной финансовой организацией.".

35. "Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегі банктерiнде орналастырылған депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспесі мынадай мазмұнда жазылсын:
"Осы Заң депозитор жеке тұлғалардың, оның ішінде дара кәсіпкерлік субъектілерінің, жекеше нотариустардың, жеке сот орындаушыларының, адвокаттардың және кәсіби медиаторлардың құқықтарын қорғауға бағытталған және исламдық банк депозиттерін және исламдық банк операцияларының шеңберінде тартылған банктік шоттардағы ақшаны қоспағанда, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде (Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарында) орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің жұмыс істеуінің құқықтық негіздерін, сондай-ақ депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның құрылу және қызмет ету, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің (Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының) депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысу тәртібін және жүйеге қатысушылардың өзара қарым-қатынастарының өзге де мәселелерін айқындайды.";
2) 1-бапта:
6) тармақшадағы "осы Заңға сәйкес" деген сөздер "осы Заңның 18-бабында айқындалған мөлшерде және тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-1) тармақшадағы "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан" деген сөздер "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 2-1-баптың 2-тармағының 3) тармақшасындағы "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан" деген сөздер "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 3-баптың 1-тармағындағы "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан" деген сөздер "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 5-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан" деген сөздер "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
2-1), 6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1) осы Заңның 16-бабында көзделген жағдайда банктің активтері мен міндеттемелерін басқа банкке (банктерге) немесе тұрақтандыру банкіне бір мезгілде беру жөніндегі операцияны жүргізуге қатысады;";
"6) қатысушы банкке қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін, реттеу режимін қолдану кезеңінде тағайындалатын банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің құрамына қатысады;

35. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан":
1) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон направлен на защиту прав депозиторов – физических лиц, в том числе субъектов индивидуального предпринимательства, частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов и профессиональных медиаторов, и определяет правовые основы функционирования системы обязательного гарантирования депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан (филиалах банков – нерезидентов Республики Казахстан), за исключением исламских банковских депозитов и денег на банковских счетах, привлеченных в рамках исламских банковских операций, а также порядок создания и деятельности организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, участия банков второго уровня Республики Казахстан (филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан) в системе обязательного гарантирования депозитов и иные вопросы взаимоотношений участников системы.";
2) в статье 1:
в подпункте 6) слова "в соответствии с настоящим Законом" заменить словами "в размерах и порядке, которые определены статьей 18 настоящего Закона";
в подпункте 6-1) слова "лицензии на проведение всех банковских" заменить словами "банковской лицензии на осуществление всех видов";
3) в подпункте 3) пункта 2 статьи 2-1 слова "лицензии на проведение всех банковских" заменить словами "банковской лицензии на осуществление всех видов";
4) в пункте 1 статьи 3 слова "лицензии на проведение всех банковских" заменить словами "банковской лицензии на осуществление всех видов";
5) в статье 5:
в подпункте 2) пункта 1 слова "лицензии на проведение всех банковских" заменить словами "банковской лицензии на осуществление всех видов";
в пункте 2:
подпункты 2-1), 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"2-1) участвует в проведении операции по одновременной передаче активов и обязательств банка другому (другим) банку (банкам) или стабилизационному банку в случае, предусмотренном статьей 16 настоящего Закона;";
"6) участвует в составе временной администрации по управлению банком, назначаемой в период применения к банку-участнику режима восстановления финансовой устойчивости, режима урегулирования;

7) қатысушы банк операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкiмшiлiктiң құрамына қатысады;";
6) 6-баптың 1-тармағындағы, 2-тармағының екінші және төртінші бөліктеріндегі "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан" деген сөздер "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 7-бапта:
1-тармақтың 2), 8) және 10) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өзіне қатысты қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі немесе реттеу режимі қолданылған қатысушы банктен, банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктен активтері мен міндеттемелері туралы мәліметтерді қоса алғанда, осындай банктің (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының) қызметі туралы, оның ішінде банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды сұратуға;";
"8) қатысушы банк операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшіліктен, мәжбүрлеп таратылатын қатысушы банктің (қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының) тарату комиссиясынан депозиторлар тізілімін және оған енгізілген өзгерістерді депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның басқару органы айқындаған нысан бойынша және тәртіппен уақтылы ұсынуды талап етуге;";
"10) уәкілетті органның қатысушы банкті операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыру туралы шешімінің күші жойылған жағдайда, операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылған қатысушы банктен осы банктің депозиторларына төленген кепілдік берілген өтем сомасын қайтаруды талап етуге құқылы.";
2-тармақтың 3) және 3-1) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылған қатысушы банктiң депозиторларына осы Заңда көзделген тәртiппен кепiлдiк берiлген өтемді төлеуге;
3-1) реттеу режиміндегі банк мүлкінің мөлшері мен басқа банкке (банктерге) немесе тұрақтандыру банкіне берілетін кепілдік берілген депозиттер бойынша міндеттемелердің мөлшері арасындағы айырманы толтыруға;";
8) 10-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне кіру үшін банк (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы) жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға, банктік шоттарын ашуға және жүргізуге арналған банк лицензиясын алған күні депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген нысан бойынша жасалған өтінішті, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға, банктік шоттарын ашуға және жүргізуге арналған банк лицензиясы туралы мәліметтерді ұсыну арқылы қосылу шартына қосылуға міндетті.

7) участвует в составе временной администрации, назначаемой после лишения банка-участника банковской лицензии на осуществление всех видов операций;";
6) в пункте 1, частях второй и четвертой пункта 2 статьи 6 слова "лицензии на проведение всех банковских операций" заменить словами "банковской лицензии на осуществление всех видов операций";
7) в статье 7:
подпункты 2), 8) и 10) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) запрашивать у банка-участника, в отношении которого применен режим восстановления финансовой устойчивости или режим урегулирования, временной администрации по управлению банком информацию, сведения и документы о деятельности такого банка (филиала банка – нерезидента Республики Казахстан), включая сведения об его активах и обязательствах, в том числе составляющие банковскую и иную охраняемую законом тайну;";
"8) требовать своевременного представления от временной администрации, назначаемой после лишения банка-участника банковской лицензии на осуществление всех видов операций, ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемого банка-участника (принудительно прекращающего деятельность филиала банка – нерезидента Республики Казахстан) реестра депозиторов и внесенных в него изменений по форме и в порядке, которые определены органом управления организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов;";
"10) требовать от банка-участника, лишенного банковской лицензии на осуществление всех видов операций, возврата суммы гарантийного возмещения, выплаченного депозиторам данного банка, в случае отмены решения уполномоченного органа о лишении банка-участника банковской лицензии на осуществление всех видов операций.";
подпункты 3) и 3-1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) производить выплату гарантийного возмещения депозиторам банка-участника, лишенного банковской лицензии на осуществление всех видов операций, в порядке, предусмотренном настоящим Законом;
3-1) восполнять разницу между размером имущества банка, находящегося в режиме урегулирования, и размером обязательств по гарантируемым депозитам, передаваемым другому (другим) банку (банкам) или стабилизационному банку;";
8) пункты 2 и 3 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2. Для вступления в систему обязательного гарантирования депозитов банк (филиал банка – нерезидента Республики Казахстан) в день получения банковской лицензии на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц обязан присоединиться к договору присоединения путем представления организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, заявления, составленного по форме, установленной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, а также сведений о банковской лицензии на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц.

3. Уәкілетті орган қосылу шартына қосылу туралы өтінішті ұсынбаған банкті (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын) Қазақстан Республикасы банк заңнамасының талаптарына сәйкес жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға, банктік шоттарын ашуға және жүргізуге арналған банк лицензиясынан айыру туралы мәселені қарайды.";
9) 11-бапта:
2-тармақта:
6) тармақшадағы "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан" деген сөздер "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) қатысушы банктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған банктік шотын тікелей дебеттеу арқылы толық немесе ішінара төленбеген жарналар сомаларын, сондай-ақ қатысушы банк жарналарды төлеу жөніндегі өз міндеттемелерін орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбын есептен шығаруға арналған төлем талаптарын депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну құқығын қоса алғанда, тараптардың шартты бұзғаны үшін жауаптылығы туралы талаптар;";
9) тармақшадағы "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан" деген сөздер "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 12-баптың 3-тармағындағы "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан" деген сөздер "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 13-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "жарна ставкалары" деген сөздер "жарналар" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
2) тармақшадағы "кепілді өтемді төлеу мерзімдері мен тәртібі туралы" деген сөздер "кепілді өтемнің мөлшерлері, оны төлеу мерзімдері мен тәртібі туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) қатысушы банкке қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі немесе реттеу режимі қолданылған жағдайда, депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның сұрау салуы бойынша қатысушы банктің активтері мен міндеттемелері туралы мәліметтерді қоса алғанда, өз қызметі туралы, оның ішінде банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды беруге;";
7) және 8) тармақшалардағы "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан", "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан" деген сөздер тиісінше "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан", "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3. Уполномоченный орган рассматривает вопрос о лишении банка (филиала банка – нерезидента Республики Казахстан), не представившего заявления о присоединении к договору присоединения, банковской лицензии на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц в соответствии с требованиями банковского законодательства Республики Казахстан.";
9) в статье 11:
в пункте 2:
в подпункте 6) слова "лицензии на проведение всех банковских" заменить словами "банковской лицензии на осуществление всех видов";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) условия об ответственности сторон за нарушение договора, включая право организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, предъявлять в Национальный Банк Республики Казахстан платежные требования на списание сумм, не уплаченных полностью или частично взносов, а также неустойки за неисполнение банком-участником своих обязательств по уплате взносов путем прямого дебетования банковского счета банка-участника, открытого в Национальном Банке Республики Казахстан;";
в подпункте 9) слова "лицензии на проведение всех банковских" заменить словами "банковской лицензии на осуществление всех видов";
10) в пункте 3 статьи 12 слова "лицензии на проведение всех банковских" заменить словами "банковской лицензии на осуществление всех видов";
11) в статье 13:
в подпункте 1) пункта 1 слова "ставкам взносов" заменить словом "взносам";
в части первой пункта 2:
в подпункте 2) слова "о сроках и порядке выплаты гарантийного возмещения" заменить словами "о размерах гарантийного возмещения, сроках и порядке его выплаты";
подпункт 5-1) изложить в следующей редакции:
"5-1) в случае применения к банку-участнику режима восстановления финансовой устойчивости или режима урегулирования предоставлять по запросу организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, информацию, сведения и документы о своей деятельности, включая сведения об активах и обязательствах банка-участника, в том числе составляющие банковскую и иную охраняемую законом тайну;";
в подпунктах 7) и 8) слова "лицензии на проведение всех банковских" заменить словами "банковской лицензии на осуществление всех видов";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Қатысушы банк операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшілік (қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату комиссиясы) қатысушы банк операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға қатысушы банк операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылған күнге жасалған депозиторлар тізілімін депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның басқару органы айқындаған нысан бойынша және тәртіппен ұсынуға міндетті.
Осы Заңның талаптарына сәйкес кепілдік берілген өтемді төлеу мақсаттары үшін депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылған қатысушы банк депозиторларының дербес деректерін жинауды және өңдеуді дербес деректер субъектілерінің немесе олардың заңды өкілдерінің келісімінсіз жүзеге асырады.
Бұл ретте депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылған қатысушы банк депозиторларының дербес деректерін өңдеуді және қорғауды Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.";
12) 15-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкiлеттi органның қатысушы банкті жеке тұлғалардың депозиттерiн қабылдауға, олардың банктік шоттарын ашуға және жүргiзуге арналған банк лицензиясынан не операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айыруы;";
3) тармақшадағы "банк шоттарын ашу мен жүргiзуге берiлген лицензияны" деген сөздер "банктік шоттарын ашуға және жүргiзуге арналған банк лицензиясын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкiлеттi орган қатысушы банкті жеке тұлғалардың депозиттерiн қабылдауға, банктік шоттарын ашуға және жүргізуге арналған банк лицензиясынан не банк операцияларының барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырған кезде – уәкiлеттi органның осындай лицензиядан айыру туралы шешiмi күшiне енген күннен бастап;";
4-тармақтың бірінші бөлігіндегі "лицензиядан" деген сөз "банк лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 16-бапта:
тақырып пен 1 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Банктің активтері мен міндеттемелерін басқа банкке (банктерге) немесе тұрақтандыру банкіне бiр мезгiлде беру операциясын жүргізу ерекшеліктері

"3. Временная администрация, назначаемая после лишения банка-участника банковской лицензии на осуществление всех видов операций (ликвидационная комиссия принудительно прекращающего деятельность филиала банка – нерезидента Республики Казахстан), обязана в течение пяти рабочих дней с даты лишения банка-участника банковской лицензии на осуществление всех видов операций представить организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, реестр депозиторов, составленный на дату лишения банка-участника банковской лицензии на осуществление всех видов операций, по форме и в порядке, которые определены органом управления организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов.
Для целей выплаты гарантийного возмещения в соответствии с требованиями настоящего Закона сбор и обработка персональных данных депозиторов банка-участника, лишенного банковской лицензии на осуществление всех видов операций, осуществляются организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, без согласия субъектов персональных данных или их законных представителей.
При этом обработка и защита персональных данных депозиторов банка-участника, лишенного банковской лицензии на осуществление всех видов операций, осуществляются организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите.";
12) в статье 15:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) лишение банка-участника уполномоченным органом банковской лицензии на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц либо банковской лицензии на осуществление всех видов операций;";
в подпункте 3) слово "лицензии" заменить словами "банковской лицензии";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) при лишении банка-участника уполномоченным органом банковской лицензии на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц либо банковской лицензии на осуществление всех видов операций – с даты вступления в силу решения уполномоченного органа о лишении такой лицензии;";
в части первой пункта 4 слово "лицензии" заменить словами "банковской лицензии";
13) в статье 16:
заголовок и пункты 1 и 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Особенности проведения операции по одновременной передаче активов и обязательств банка другому (другим) банку (банкам) или стабилизационному банку

1. Депозиторлардың мүдделерiн қорғау мақсатында реттеу режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін басқа банкке (банктерге) немесе тұрақтандыру банкіне бiр мезгiлде беру операциясын жүргізуге жол берiледi, оны жүргiзу тәртiбi Қазақстан Республикасының банк заңнамасында айқындалады.";
"3. Осы баптың 1-тармағына сәйкес басқа банкке (басқа банктерге) немесе тұрақтандыру банкіне берілетін кепілдік берілген депозиттер бойынша міндеттемелердің мөлшері реттеу режиміндегі банк мүлкінің мөлшерінен асып түскен жағдайда, депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым пайда болған айырманы арнаулы резервтің қаражаты есебінен, ал олар жеткіліксіз болған жағдайда осы Заңның 22-бабының 4-тармағында көзделген тәртіппен пайдаланылатын меншікті активтерінің есебінен толтыруға міндетті.";
14) 17-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қатысушы банк операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылған жағдайда, банктік шоттарында жатқан және банктік шот және (немесе) банктік салым шарттарымен куәландырылған ұлттық және шетел валюталарындағы депозиттерді және қатысушы банк операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылған күнге есепке жазылған осындай депозиттер бойынша сыйақыны депозиторларға қайтару бойынша қатысушы банктiң мiндеттемелерi депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру объектiлерi болып табылады.";
15) 18-баптың бүкіл мәтіні бойынша "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан", "Барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан", "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан" деген сөздер тиісінше "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан", "Операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан", "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 20-баптың екінші бөлігіндегі "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан", "Барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан", "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан" деген сөздер тиісінше "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан", "Операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан", "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 21-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым қатысушы банк операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде депозиторларға кепілдік берілген өтемді төлеудің басталу күнін, кепілдік берілген өтемді төлеуді жүзеге асыратын агент банктердің тізбесін, кепілдік берілген өтемді төлеу кезеңін не осы Заңның 23-бабында көзделген жағдайда, оны төлеудің басталуын кейінге қалдыруды, сондай-ақ кепілдік берілген өтемді төлеуге жүгіну тәртібі мен тәсілдерін көрсете отырып, қазақ және орыс тілдеріндегі ақпаратты Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында жариялау арқылы, сондай-ақ өзінің интернет-ресурсында орналастыру арқылы хабар береді.";
3-тармақтағы "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан" деген сөздер "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1. В целях защиты интересов депозиторов допускается проведение операции по одновременной передаче активов и обязательств банка, находящегося в режиме урегулирования, другому банку (другим банкам) или стабилизационному банку, порядок проведения которой определяется банковским законодательством Республики Казахстан.";
"3. В случае, если размер обязательств по гарантируемым депозитам, передаваемых в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи другому банку (другим банкам) или стабилизационному банку, превышает размер имущества банка, находящегося в режиме урегулирования, организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, обязана восполнить возникшую разницу за счет средств специального резерва, а в случае их недостаточности – за счет собственных активов, используемых в порядке, предусмотренном пунктом 4 статьи 22 настоящего Закона.";
14) часть первую статьи 17 изложить в следующей редакции:
"Объектами обязательного гарантирования депозитов являются обязательства банка-участника по возврату депозиторам в случае лишения его банковской лицензии на осуществление всех видов операций депозитов в национальной и иностранной валютах, находящихся на банковских счетах и удостоверенных договорами банковского счета и (или) банковского вклада, и вознаграждения по таким депозитам, начисленного на дату лишения банка-участника банковской лицензии на осуществление всех видов операций.";
15) по всему тексту статьи 18 слова "лицензии на проведение всех банковских" заменить словами "банковской лицензии на осуществление всех видов";
16) в части второй статьи 20 слова "лицензии на проведение всех банковских" заменить словами "банковской лицензии на осуществление всех видов";
17) в статье 21:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, в течение пятнадцати рабочих дней с даты лишения банка-участника банковской лицензии на осуществление всех видов операций информирует депозиторов путем публикации в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, а также путем размещения на своем интернет-ресурсе информации на казахском и русском языках с указанием даты начала выплаты гарантийного возмещения, перечня банков-агентов, осуществляющих выплату гарантийного возмещения, периода либо отсрочки начала выплаты гарантийного возмещения в случае, предусмотренном статьей 23 настоящего Закона, а также порядка и способов обращения за выплатой гарантийного возмещения.";
в пункте 3 слова "лицензии на проведение всех банковских" заменить словами "банковской лицензии на осуществление всех видов";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Депозиторларға кепілдік берілген өтемді төлеу, сондай-ақ қатысушы банктерді, қатысушы банк операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшілікті және мәжбүрлеп таратылатын қатысушы банктің (қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының) тарату комиссиясын төлемдердің электрондық порталына қосу және олардың қол жеткізу тәртібін депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның басқару органы айқындайды.";
18) 21-1-баптың 2-тармағының бірінші абзацындағы "күнтізбелік отыз күн" деген сөздер "отыз жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 22-бапта:
1-тармақтың 7) тармақшасындағы "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан" деген сөздер "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымның осы баптың 4-тармағында көзделген тәртіппен пайдаланылатын меншікті активтері ескеріле отырып, арнаулы резервiнiң нысаналы мөлшерi қатысушы банктердегi бүкiл кепiлдiк берiлген депозиттер сомасының бес пайызынан кем болмайды.";
3-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"реттеу режиміндегі банк мүлкінің мөлшері мен басқа банкке (банктерге) немесе тұрақтандыру банкіне берілетін кепілдік берілген депозиттер бойынша міндеттемелердің мөлшері арасындағы айырманың орнын толтыру;";
20) 23-баптың екінші бөлігіндегі "барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан" деген сөздер "операциялардың барлық түрін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын.
36. "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 48-баптың 5-тармағының бірінші бөлігінде:
2) тармақшаның екінші бөлігінде:
"34-бабы 3-2-тармағының бірінші бөлігінде" деген сөздер "59-бабының 2-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"7-бабының 2-тармағы 11-2) тармақшасының бірінші бөлігінде" деген сөздер "3-3-бабының 2-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "34-бабы 3-тармағы екінші бөлігінің алтыншы абзацында" деген сөздер "57-бабы 6-тармағы екінші бөлігінің 5) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 55-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы баптың талаптары жылжымайтын мүлікке құқықтарды инвестициялық депозит туралы шарт бойынша исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктері филиалдарының және исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының клиенттеріне мемлекеттік тіркеуге де қолданылады.".

"4. Порядок выплаты гарантийного возмещения депозиторам, а также подключения и доступа банков-участников, временной администрации, назначаемой после лишения банка-участника банковской лицензии на осуществление всех видов операций, и ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемого банка-участника (принудительно прекращающего деятельность филиала банка – нерезидента Республики Казахстан) к электронному порталу выплат определяется органом управления организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов.";
18) в абзаце первом пункта 2 статьи 21-1 слово "календарных" заменить словом "рабочих";
19) в статье 22:
в подпункте 7) пункта 1 слова "лицензии на проведение всех банковских" заменить словами "банковской лицензии на осуществление всех видов";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Целевой размер специального резерва с учетом собственных активов организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, используемых в порядке, предусмотренном пунктом 4 настоящей статьи, составляет не менее пяти процентов от суммы всех гарантируемых депозитов в банках-участниках.";
абзац третий пункта 3 изложить в следующей редакции:
"восполнения разницы между размером имущества банка, находящегося в режиме урегулирования, и размером обязательств по гарантируемым депозитам, передаваемым другому (другим) банку (банкам) или стабилизационному банку;";
20) в части второй статьи 23 слова "лицензии на проведение всех банковских" заменить словами "банковской лицензии на осуществление всех видов".
36. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество":
1) в части первой пункта 5 статьи 48:
в части второй подпункта 2):
слова "частью первой пункта 3-2 статьи 34" заменить словами "пунктом 2 статьи 59";
слова "частью первой подпункта 11-2) пункта 2 статьи 7" заменить словами "пунктом 2 статьи 3-3";
в подпункте 3) слова "абзацем шестым части второй пункта 3 статьи 34" заменить словами "подпунктом 5) части второй пункта 6 статьи 57";
2) статью 55 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Требования настоящей статьи также распространяются на государственную регистрацию прав на недвижимое имущество за клиентами банков с универсальной банковской лицензией, осуществляющих исламские банковские операции, филиалов исламских банков – нерезидентов Республики Казахстан и филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан с универсальной банковской лицензией, осуществляющих исламские банковские операции, по договору об инвестиционном депозите.".

37. "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың 1-тармағында:
20) тармақша алып тасталсын;
22) тармақшадағы "операторлары жатады." деген сөздер "операторлары;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 23), 24), 25), 26) және 27) тармақшалармен толықтырылсын:
"23) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары;
24) цифрлық қаржы активтері платформасының операторлары;
25) цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары;
26) цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері;
27) цифрлық активтер саласында қызметті жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режиміне қатысушылар жатады.";
2) 4-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
2) тармақшада:
бесінші, алтыншы және жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтер саласында қызметті жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режиміне қатысушылардың, цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар АХҚО қатысушысының пайдасына немесе олардың атынан клиент жасайтын ақшамен операциялар;
клиент жасайтын, клиенттің пайдасына, клиенттің атынан немесе клиенттер арасында жасалатын қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді есепке жатқызу немесе аудару;
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтер саласында қызметті жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режиміне қатысушылардың, цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар АХҚО қатысушысының клиенті жасайтын, клиентінің пайдасына, клиенті атынан немесе клиенттері арасында жасалатын ақшамен операциялар.";
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақшаның жетінші абзацында көзделген талаптар қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторына, цифрлық активтердің сауда платформасының операторына, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтер саласында қызметті жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режиміне қатысушыларға, цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар АХҚО қатысушысына қолданылады.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді есепке жатқызу немесе аудару кезінде соманың теңгедегі баламасы шетел валютасында тіркеп-белгіленген құны бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активті операция жасалған күні Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған валюта айырбастау бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына конвертациялау арқылы, осындай операция жасалған күнгі цифрлық активті айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есептеледі;";
3) тармақшада:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

37. В Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения":
1) в пункте 1 статьи 3:
подпункт 20) исключить;
дополнить подпунктами 23), 24), 25), 26) и 27) следующего содержания:
"23) операторы обмена необеспеченных цифровых активов;
24) операторы платформы цифровых финансовых активов;
25) операторы торговой платформы цифровых активов;
26) эмитенты цифровых финансовых активов;
27) участники особого режима регулирования Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющие деятельность в сфере цифровых активов.";
2) в части первой пункта 1 статьи 4:
в подпункте 2):
абзацы пятый, шестой и седьмой изложить в следующей редакции:
"операции с деньгами, совершаемые клиентом в пользу или от оператора обмена необеспеченных цифровых активов, оператора торговой платформы цифровых активов, участников особого режима регулирования Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в сфере необеспеченных цифровых активов, участника МФЦА, имеющего соответствующую лицензию на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами;
зачисление или перевод необеспеченных цифровых активов, совершаемые клиентом, в пользу клиента, от имени клиента или между клиентами;
операции с деньгами, совершаемые клиентом, в пользу клиента, от имени клиента или между клиентами оператора обмена необеспеченных цифровых активов, оператора торговой платформы цифровых активов, участников особого режима регулирования Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в сфере необеспеченных цифровых активов, участника МФЦА, имеющего соответствующую лицензию на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами.";
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
"Требования, предусмотренные абзацем седьмым настоящего подпункта, распространяются на оператора обмена необеспеченных цифровых активов, оператора торговой платформы цифровых активов, участников особого режима регулирования Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в сфере необеспеченных цифровых активов, участника МФЦА, имеющего соответствующую лицензию на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами.
При зачислении или переводе необеспеченных цифровых активов эквивалент суммы в тенге рассчитывается по рыночному курсу обмена цифрового актива на день совершения такой операции путем конвертации необеспеченного цифрового актива, имеющего фиксированную стоимость в иностранной валюте, в национальную валюту Республики Казахстан с применением курса обмена валюты, определенного Национальным Банком Республики Казахстан на дату совершения операции;";
в подпункте 3):
абзац третий изложить в следующей редакции:

"ұйымдастырылған нарықтағы ашық сауда-саттық әдісімен репо операцияларын қоспағанда, акциялармен және инвестициялық пай қорларының пайларымен, оның ішінде "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 3) тармақшасына сәйкес цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылатын акциялармен және инвестициялық пай қорларының пайларымен қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысандағы мәмілелер;";
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) және 2) тармақшаларында көзделген цифрлық қаржы активтерімен мәмілелер;";
5) тармақша мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылатын инвестициялық пай қорларының акциялары мен пайларын қоспағанда, "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 3) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерімен мәмілелер;";
3) 11-баптың 3-2-тармағында:
екінші абзацтағы "және 11)" деген сөздер ", 11) және 26) ("Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "және 12)" деген сөздер ", 12), 23), 24), 25), 26) ("Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері бөлігінде), 27)" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "9), 10) және 20)" деген сөздер "9) және 10)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 16-бапта:
13-9) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13-11) және 13-12) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-11) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру мақсатында және (немесе) өзге де қылмыстық мақсаттарда пайдаланылған цифрлық активтер әмияндарының бірыңғай тізілімін жүргізеді;
13-12) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру мақсатында және (немесе) өзге де қылмыстық мақсаттарда пайдаланылған цифрлық активтер әмияндарының бірыңғай тізілімін жүргізу үшін ақпараттың құрамын, оны ұсыну мерзімдері мен нысанын қамтитын тәртіпті айқындайды;".

"сделки с акциями и паями паевых инвестиционных фондов, в том числе выпускаемые в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов согласно подпункту 3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан", за исключением операций репо на организованном рынке методом открытых торгов, в наличной или безналичной форме;";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"сделки с цифровыми финансовыми активами, предусмотренными подпунктами 1) и 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан;";
подпункт 5) дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"сделки с цифровыми финансовыми активами, предусмотренными подпунктом 3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан", за исключением акций и паев паевых инвестиционных фондов, выпускаемых в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов;";
3) в пункте 3-2 статьи 11:
в абзаце втором слова "и 11)" заменить словами ", 11) и 26) (в части эмитентов цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан")";
в абзаце третьем слова "и 12)" заменить словами ", 12), 23), 24), 25), 26) (в части эмитентов цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан"), 27)";
в абзаце четвертом слова "9), 10) и 20)" заменить словами "9) и 10)";
4) в статье 16:
подпункт 13-9) исключить;
дополнить подпунктами 13-11) и 13-12) следующего содержания:
"13-11) ведет единый реестр кошельков цифровых активов, использованных в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения и (или) иных преступных целях;
13-12) определяет порядок, включающий состав, сроки и форму предоставления информации для ведения единого реестра кошельков цифровых активов, использованных в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения и (или) иных преступных целях;".

38. "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 42-баптың бірінші бөлігінде:
8) тармақшадағы "немесе қаржы ұйымына консервация жүргізу жөнінде шешім" деген сөздер алып тасталсын;
10) және 10-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) егер банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімде өзгеше көзделмесе, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган банкке көрсетілген шешімді қабылдаған;
10-1) қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режиміндегі банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік көрсетілген режим енгізілген күннен кейін берілген борыштарды банктен өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттардың орындалуын тоқтата тұру туралы өтінішпен жүгінген;";
2) 44-бапта:
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Заңның 42-бабы бірінші бөлігінің 10) тармақшасында көзделген жағдайда – банкті реттеу режимі тоқтатылғанға дейін;
5) осы Заңның 42-бабы бірінші бөлігінің 10-1) тармақшасында көзделген жағдайда – егер банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің өтінішінде өзгеше көрсетілмесе, қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі тоқтатылғанға дейін;";
3) 47-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы алып тасталсын;
4) 58-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) банктердің орталық депозитарийдегі және (немесе) клирингтік ұйымдағы Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкалары пайдаланыла отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер (немесе) ақша аударымдары бойынша есеп айырысулардың аяқталуын қамтамасыз етуге арналған ақшасына және (немесе) бағалы қағаздарына;";
5) 62-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) банктердің орталық депозитарийдегі және (немесе) клирингтік ұйымдағы Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкалары пайдаланыла отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер (немесе) ақша аударымдары бойынша есеп айырысулардың аяқталуын қамтамасыз етуге арналған ақшасына және (немесе) бағалы қағаздарына;";
6) 98-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 27-1) тармақшамен толықтырылсын:
"27-1) банктердің орталық депозитарийдегі және (немесе) клирингтік ұйымдағы Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкалары пайдаланыла отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер (немесе) ақша аударымдары бойынша есеп айырысулардың аяқталуын қамтамасыз етуге арналған ақшасынан және (немесе) бағалы қағаздарынан;".
39. "Ғарыш қызметі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
11-баптың 6-2-тармағының бірінші абзацындағы және 7-тармағының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасында, 61-4-бабында" деген сөздер "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 132-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 11) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын.

38. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей":
1) в части первой статьи 42:
в подпункте 8) слова "или решения по проведению консервации финансовой организации" исключить;
подпункты 10) и 10-1) изложить в следующей редакции:
"10) принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения о применении к банку режима урегулирования, если иное не предусмотрено указанным решением;
10-1) обращения временной администрации по управлению банком, находящимся в режиме восстановления финансовой устойчивости, с заявлением о приостановлении исполнения исполнительных документов о взыскании с банка долгов, выданных после даты введения указанного режима;";
2) в статье 44:
подпункты 4) и 5) изложить в следующей реакции:
"4) предусмотренном подпунктом 10) части первой статьи 42 настоящего Закона, – до прекращения режима урегулирования банка;
5) предусмотренном подпунктом 10-1) части первой статьи 42 настоящего Закона, – до дня прекращения режима восстановления финансовой устойчивости, если иное не указано в заявлении временной администрации по управлению банком;";
3) подпункт 9) пункта 1 статьи 47 исключить;
4) часть вторую пункта 2 статьи 58 дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) деньги и (или) ценные бумаги банков в центральном депозитарии и (или) клиринговой организации, предназначенные для обеспечения завершенности расчетов по межбанковским платежам (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек;";
5) часть вторую пункта 3 статьи 62 дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) деньги и (или) ценные бумаги банков в центральном депозитарии и (или) клиринговой организации, предназначенные для обеспечения завершенности расчетов по межбанковским платежам (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек;";
6) часть первую статьи 98 дополнить подпунктом 27-1) следующего содержания:
"27-1) деньги и (или) ценные бумаги банков в центральном депозитарии и (или) клиринговой организации, предназначенные для обеспечения завершенности расчетов по межбанковским платежам (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек;".
39. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О космической деятельности":
в абзаце первом пункта 6-2 и части второй пункта 7 статьи 11 слова "подпунктом 11) пункта 2 статьи 5-1, статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" заменить словами "подпунктом 11) части первой пункта 1 статьи 132 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".

40. "Микроқаржылық қызмет туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты – сервистік компания мен "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 63-бабының 1-тармағында аталған тұлға немесе осы Заңның 9-1-бабы 5-тармағының бірінші бөлігінде аталған тұлға немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы арасында жасалған банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты;";
6-2) және 7-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6-2) мінсіз іскерлік бедел – адамның, оның ішінде:
аталған адамның қаржы ұйымын мәжбүрлеп таратуға алып келген төлем қабілетсіздігіне не банкке реттеу режимін қолдануға алып келген құқыққа қайшы әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасау;
аталған адамның алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы, оның ішінде адамға қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот актісінің болуы;
қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның мәліметтері негізінде әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен қарым-қатынасының (үшінші тұлғалардың бақылауы мен ықпалының) болуы фактілерінің жоқтығымен расталатын кәсіпқойлығы мен адалдығы;";
"7-1) сервистік компания – құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша, құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару бойынша, оның ішінде:
банктік қарыз шартының, микрокредит беру туралы шарттың талаптарын өзгертуге;
өзімен құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты жасалған тұлғаның мүдделерін сотта білдіруге;
борышкерден ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті қабылдауға;
осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және (немесе) құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шартында көзделген өзге де өкілеттіктерге қатысты өкілеттіктерге ие стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым, коллекторлық агенттік;";
2) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:

40. В Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовой деятельности":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) договор доверительного управления правами (требованиями) –договор доверительного управления правами (требованиями) по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита, заключенный между сервисной компанией и лицом, указанным в пункте 1 статьи 63 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", или лицом, указанным в части первой пункта 5 статьи 9-1 настоящего Закона, или страховой (перестраховочной) организацией;";
подпункты 6-2) и 7-1) изложить в следующей редакции:
"6-2) безупречная деловая репутация – профессионализм и добросовестность лица, подтверждаемые в том числе отсутствием фактов:
совершения указанным лицом противоправных действий (бездействия), которые привели к неплатежеспособности, повлекшей принудительную ликвидацию финансовой организации, либо к применению к банку режима урегулирования;
неснятой или непогашенной судимости указанного лица, в том числе отсутствие вступившего в законную силу судебного акта о применении к лицу уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
наличия отношений с третьими лицами (контроля и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, на основании сведений уполномоченного органа по финансовому мониторингу;";
"7-1) сервисная компания – дочерняя организация по управлению стрессовыми активами, коллекторское агентство, обладающие в рамках договора доверительного управления правами (требованиями), полномочиями по доверительному управлению правами (требованиями) по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита, в том числе в отношении:
изменения условий договора банковского займа, договора о предоставлении микрокредита;
представления в суде интересов лица, с которым заключен договор доверительного управления правами (требованиями);
приема от должника денег и (или) иного имущества;
иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и (или) договором доверительного управления правами (требованиями);";
2) статью 3 изложить в следующей редакции:

"3-бап. Микроқаржылық қызмет
1. Микроқаржылық қызметке:
1) микроқаржы ұйымының жеке және (немесе) заңды тұлғаларға республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің жиырма мың еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде қамтамасыз етілетін не қамтамасыз етілмейтін микрокредиттер беру жөніндегі қызметі;
2) ломбардтың жеке тұлғаларға жеке пайдалануға арналған жылжымалы мүлкін кепілге салғыза отырып, сондай-ақ жеке пайдалануға арналған көлік құралын кепілге қойғыза отырып, республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің сегіз мың еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде бір жылға дейінгі мерзімге нысаналы емес микрокредиттер беру жөніндегі қызметі;
3) кредиттік серіктестіктің өз қатысушыларына кредиттік серіктестіктің жоғары органы бекіткен кредиттік серіктестіктің ішкі қағидаларында айқындалатын мөлшерде қамтамасыз етілетін не қамтамасыз етілмейтін микрокредиттер беру жөніндегі қызметі жатады.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны уәкілетті орган береді.
3. Микроқаржы ұйымы осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қызметтен басқа, мынадай операцияларды жүзеге асыруға құқылы:
1) Қазақстан Республикасының резиденттерінен және бейрезиденттерінен қарыз тарту (кәсіпкерлік қызмет ретінде азаматтардан қарыз түрінде ақша тартуды қоспағанда);
2) меншікті активтерін бағалы қағаздарға және өзге де қаржы құралдарына инвестициялау;
3) қарыз алушыға оның кәсіпкерлік қызметіне байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызметтер көрсету;
4) меншікті мүлкін мүліктік жалға (жалдауға) беру, сондай-ақ микроқаржылық қызметті жүзеге асыру мақсатында жалданған мүлікті қосымша жалдауға (қосалқы жалға) беру;
5) меншікті мүлкін өткізу;
6) лизингтік қызметті жүзеге асыру;
7) төлем агентінің және қосалқы төлем агентінің функцияларын жүзеге асыру;
8) Қазақстан Республикасының резидент сақтандыру ұйымдарының атынан және тапсырмасы бойынша сақтандыру агенті ретінде сақтандыру шарттарын жасасу;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электрондық ақша жүйесі агентінің функцияларын жүзеге асыру;
10) факторингтік операциялар: төлем жасамау тәуекелін қабылдай отырып немесе қабылдамай, ақшалай талапты басқаға беріп қаржыландыру;
11) форфейтингтік операциялар (форфетирлеу): тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алушының борыштық міндеттемесін сатушыға айналым түспейтін жолмен вексель сатып алу арқылы төлеу;

"Статья 3. Микрофинансовая деятельность
1. К микрофинансовой деятельности относятся:
1) деятельность микрофинансовой организации по предоставлению микрокредитов физическим и (или) юридическим лицам с обеспечением либо без обеспечения в размере, не превышающем двадцатитысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
2) деятельность ломбарда по предоставлению бесцелевых микрокредитов физическим лицам под заклад движимого имущества, предназначенного для личного пользования, а также под залог транспортного средства, предназначенного для личного пользования, на срок до одного года в размере, не превышающем восьмитысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3) деятельность кредитного товарищества по предоставлению микрокредитов своим участникам с обеспечением либо без обеспечения в размере, определяемом внутренними правилами кредитного товарищества, утвержденными высшим органом кредитного товарищества.
2. Лицензия на осуществление микрофинансовой деятельности, предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи, выдается уполномоченным органом.
3. Микрофинансовая организация, помимо деятельности, указанной в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, вправе осуществлять следующие операции:
1) привлечение займов (за исключением привлечения денег в виде займа от граждан в качестве предпринимательской деятельности) от резидентов и нерезидентов Республики Казахстан;
2) инвестирование собственных активов в ценные бумаги и иные финансовые инструменты;
3) оказание заемщику консультационных услуг по вопросам, связанным с его предпринимательской деятельностью;
4) сдача в имущественный наем (аренду) собственного имущества, а также сдача нанятого в целях осуществления микрофинансовой деятельности имущества в поднаем (субаренду);
5) реализация собственного имущества;
6) осуществление лизинговой деятельности;
7) осуществление функций платежного агента и платежного субагента;
8) заключение договоров страхования от имени и по поручению страховых организаций – резидентов Республики Казахстан в качестве страхового агента;
9) осуществление функций агента системы электронных денег в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) факторинговые операции: финансирование под уступку денежного требования с принятием или непринятием риска неплатежа;
11) форфейтинговые операции (форфетирование): оплата долгового обязательства покупателя товаров (работ, услуг) путем покупки векселя без оборота на продавца;

12) заңды тұлғаларға ақшалай нысанда орындауды көздейтін кепілдіктерді, кепілгерліктерді және өзге де міндеттемелерді беру;
13) микроқаржы ұйымдарының қызметін автоматтандыру үшін пайдаланылатын мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды немесе микроқаржы ұйымдарының қызметінде пайдаланылатын өзге де бағдарламалық қамтылымды әзірлеу, іске асыру және оған қолдау көрсету;
14) осы тармақтың 6), 10), 11), 12) және 13) тармақшаларында көрсетілген операцияларды жүзеге асырумен байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызметтер көрсету.
4. Ломбард осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген қызметтен басқа, осы баптың 3-тармағының 1), 2), 4), 5) және 8) тармақшаларында көрсетілген операцияларды жүзеге асыруға, сондай-ақ құрамында бағалы металдар мен асыл тастар бар зергерлік бұйымдарды есепке алуға, сақтауға және сатуға құқылы.
5. Кредиттік серіктестік осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген қызметтен басқа, осы баптың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11) және 12) тармақшаларында көрсетілген операцияларды жүзеге асыруға, сондай-ақ осы баптың 3-тармағының 6), 7), 8), 10), 11) және 12) тармақшаларында көзделген операцияларды жүзеге асырумен байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызметтер көрсетуге құқылы.
6. Микроқаржы ұйымына, ломбардқа, кредиттік серіктестікке осы Заңда көзделмеген өзге де кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға тыйым салынады.";
3) мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2 және 3-3-баптармен толықтырылсын:
"3-1-бап. Микроқаржылық қызметке қойылатын жалпы талаптар
1. Микроқаржы ұйымдары (кредиттік серіктестіктерді және ломбардтарды қоспағанда) қаржылық қызметтерді тұтынушылармен өзара іс-қимыл жасау кезінде қаржы нарығында қаржылық қызметтерді тұтынушыларға адал, ашық және әділ қарым-қатынасты қамтамасыз етуге бағытталған қағидаттар мен іс-қимылдар жиынтығын көздейтін, оның ішінде мыналарға:
1) қаржы өнімдерін басқаруға;
2) микрокредиттер беру жөніндегі ақпаратты ашып көрсетуге;
3) қаржылық қызметтерді тұтынушылармен өзара іс-қимыл жасаудың барлық кезеңінде жосықсыз практикаларға жол бермеуге;
4) қаржылық қызметтерді тұтынушылардың жолданымдарын қарауға;
5) тиісті іс-шараларды әзірлеу және іске асыру арқылы клиенттердің қаржылық сауаттылық деңгейін арттыруға қатысты жауапты іскерлік практикаларды сақтауға міндетті.
Қаржы нарығындағы жауапты іскерлік практикаларға қойылатын талаптар "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-4-тарауында белгіленеді.
2. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – микроқаржы ұйымдары) қызметін олардың жоғары органы бекіткен микрокредиттер беру қағидалары болған кезде жүзеге асырады.

12) выдача юридическим лицам гарантий, поручительств и иных обязательств, предусматривающих исполнение в денежной форме;
13) разработка, реализация и поддержка специализированного программного обеспечения, используемого для автоматизации деятельности микрофинансовых организаций, или иного программного обеспечения, используемого в деятельности микрофинансовых организаций;
14) предоставление консультационных услуг по вопросам, связанным с осуществлением операций, указанных в подпунктах 6), 10), 11), 12) и 13) настоящего пункта.
4. Ломбард, помимо деятельности, указанной в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, вправе осуществлять операции, указанные в подпунктах 1), 2), 4), 5) и 8) пункта 3 настоящей статьи, а также учет, хранение и продажу ювелирных изделий, содержащих драгоценные металлы и драгоценные камни.
5. Кредитное товарищество, помимо деятельности, указанной в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи, вправе осуществлять операции, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11) и 12) пункта 3 настоящей статьи, а также оказывать консультационные услуги по вопросам, связанным с осуществлением операций, предусмотренных подпунктами 6), 7), 8), 10), 11) и 12) пункта 3 настоящей статьи.
6. Микрофинансовой организации, ломбарду, кредитному товариществу запрещается осуществлять иную не предусмотренную настоящим Законом предпринимательскую деятельность.";
3) дополнить статьями 3-1, 3-2 и 3-3 следующего содержания:
"Статья 3-1. Общие требования к микрофинансовой деятельности
1. Микрофинансовые организации (за исключением кредитных товариществ и ломбардов) при взаимодействии с потребителями финансовых услуг обязаны соблюдать ответственные деловые практики на финансовом рынке, предусматривающие совокупность принципов и действий, направленных на обеспечение честного, прозрачного и справедливого отношения к потребителям финансовых услуг, в том числе в отношении:
1) управления финансовыми продуктами;
2) раскрытия информации по предоставлению микрокредитов;
3) недопущения недобросовестных практик на всех этапах взаимодействия с потребителями финансовых услуг;
4) рассмотрения обращений потребителей финансовых услуг;
5) повышения уровня финансовой грамотности клиентов путем разработки и реализации соответствующих мероприятий.
Требования к ответственным деловым практикам на финансовом рынке устанавливаются главой 2-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
2. Организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность (далее – микрофинансовые организации), осуществляют свою деятельность при наличии правил предоставления микрокредитов, утвержденных их высшим органом.

3. Микрокредиттер беру қағидалары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптар:
1) микрокредиттер беру қағидаларын қамтуға тиіс мәліметтер тізбесін;
2) микрокредиттер беру және клиенттерге консультация беру кезінде ақпаратты ашып көрсету тәртібін;
3) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес жеке тұлғамен микрокредит беру туралы шарт жасасу тәртібін, оның ішінде оның мазмұнына, ресімделуіне, міндетті шарттарына қойылатын талаптарды;
4) микрокредиттер беру кезіндегі адал мінез-құлық қағидаттарын;
5) жосықсыз практикалардың түрлері мен белгілерін, сондай-ақ микрокредиттер беру кезінде оларды анықтау тәртібін;
6) төлемге қабілетсіз клиенттермен жұмыс істеу кезінде берешекті өндіріп алудың тәртібі мен жауапты іскерлік практикаларын;
7) микроқаржылық қызметтерді ұсыну процесінде туындайтын клиенттердің жолданымдарын микроқаржы ұйымдарының қарау тәртібін;
8) клиенттердің қаржылық сауаттылық деңгейін арттыруға бағытталған іс-шараларды әзірлеуге және іске асыруға қойылатын талаптарды белгілейді.
Микрокредиттер беру қағидаларында тізбесі уәкілетті органның осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мәліметтерден басқа, клиенттермен жұмыс істеу тәртібі туралы ереже, оның ішінде:
мүгедектігі бар адамдарға және халықтың басқа да жүріп-тұруы шектеулі топтарына қызметтер көрсету бойынша қаржы ұйымдары бөлімшелерінің қолжетімділігі жөніндегі ұлттық стандарттың талаптарын ескере отырып, мүгедектігі бар адамдарға және халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына қызметтер көрсету тәртібі;
сенім білдірілген адамның қатысуымен мүгедектігі бар адамдарға және халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына қызметтер көрсету ерекшеліктері қамтылуға тиіс.
4. Микрокредиттер беру қағидалары ашық ақпарат болып табылады және коммерциялық құпияның немесе микрокредит беру құпиясының нысанасы бола алмайды.
5. Микроқаржы ұйымдары тәуекелдерді бағалау және басқару мақсатында өз қызметін жүзеге асыру және (немесе) қызметтер көрсету кезінде жасанды интеллектіні пайдалануға құқылы.
Микроқаржы ұйымдары жасанды интеллект жүйелерін пайдалана отырып қабылданған шешімдер үшін жауапты болады.
3-2-бап. Электрондық тәсілмен микрокредиттер беру ерекшеліктері
1. Микроқаржы ұйымдары уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен электрондық тәсілмен микрокредиттер беруге құқылы.
2. Микроқаржы ұйымдарының жеке тұлғаны биометриялық аутентификациялауды жүргізбей, онымен Интернет арқылы микрокредит беру туралы шарт жасасуына тыйым салынады.
Биометриялық аутентификациялауды жүргізу тәртібін, сондай-ақ биометриялық аутентификациялаудың нәтижелерін сақтау мерзімдерін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша уәкілетті орган айқындайды.
Егер микрокредит сомасы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мөлшерден асатын болса, қарыз алушыны биометриялық аутентификациялау "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында жұмыс істеуі көзделген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Сәйкестендіру деректерін алмасу орталығы арқылы жүргізіледі.

3. Правила предоставления микрокредитов должны соответствовать требованиям к осуществлению микрофинансовой деятельности, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования к осуществлению микрофинансовой деятельности устанавливают:
1) перечень сведений, которые должны содержать правила предоставления микрокредитов;
2) порядок раскрытия информации при предоставлении микрокредитов и консультировании клиентов;
3) порядок заключения договора о предоставлении микрокредита с физическим лицом, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, в том числе требования к его содержанию, оформлению, обязательным условиям;
4) принципы добросовестного поведения при предоставлении микрокредитов;
5) виды и признаки недобросовестных практик, а также порядок их выявления при предоставлении микрокредитов;
6) порядок и ответственные деловые практики к взысканию задолженности при работе с неплатежеспособными клиентами;
7) порядок рассмотрения микрофинансовой организацией обращений клиентов, возникающих в процессе предоставления микрофинансовых услуг;
8) требования к разработке и реализации мероприятий, направленных на повышение уровня финансовой грамотности клиентов.
Правила предоставления микрокредитов помимо сведений, перечень которых установлен нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой настоящего пункта, должны содержать положение о порядке работы с клиентами, в том числе:
порядок предоставления услуг лицам с инвалидностью и маломобильным группам населения с учетом требований национального стандарта по доступности отделений финансовых организаций по предоставлению услуг лицам с инвалидностью и другим маломобильным группам населения;
особенности предоставления услуг лицам с инвалидностью и маломобильным группам населения с участием доверенного лица.
4. Правила предоставления микрокредитов являются открытой информацией и не могут быть предметом коммерческой тайны или тайны предоставления микрокредита.
5. Микрофинансовые организации вправе использовать искусственный интеллект при осуществлении своей деятельности и (или) оказании услуг в целях оценки и управления рисками.
Микрофинансовые организации несут ответственность за решения, принятые с использованием систем искусственного интеллекта.
Статья 3-2. Особенности предоставления микрокредитов электронным способом
1. Микрофинансовые организации вправе предоставлять микрокредиты электронным способом в порядке, определяемом уполномоченным органом.
2. Микрофинансовым организациям запрещается заключать договор о предоставлении микрокредита с физическим лицом посредством Интернета без проведения его биометрической аутентификации.
Порядок проведения биометрической аутентификации, а также сроки хранения результатов биометрической аутентификации определяются уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Если сумма микрокредита превышает размер, установленный нормативным правовым актом уполномоченного органа, биометрическая аутентификация заемщика проводится посредством Центра обмена идентификационными данными Национального Банка Республики Казахстан, функционирование которого предусмотрено Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".

3. Микрокредит беру құпиясын құрайтын ақпаратқа құқыққа сыйымсыз қол жеткізілгені, оның құқыққа сыйымсыз өзгертілгені, үшінші тұлғалар тарапынан құқыққа сыйымсыз әрекеттердің не жеке тұлғалардың микрокредиттерімен өзге де заңсыз (алаяқтық) әрекеттердің жүзеге асырылғаны анықталған кезден бастап микроқаржы ұйымы бір жұмыс күні ішінде бұл туралы клиентке және уәкілетті органға хабар береді, екі жұмыс күні ішінде құқыққа сыйымсыз әрекеттерді жою үшін шаралар қабылдайды және он жұмыс күні ішінде мұндай әрекеттердің салдарын жою үшін шаралар қабылдайды.
4. Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне сәйкес қылмыстық қудалау органдары енгізген (шығарған) қылмыстық құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен мән-жайларды жою жөнінде шаралар қабылдау туралы ұсынудың не қарыз алушы жеке тұлғаны алаяқтық тәсілмен микрокредит ресімдеуге байланысты қылмыстық құқық бұзушылық бойынша жәбірленуші деп тану туралы қаулының негізінде микроқаржы ұйымы көрсетілген ұсынуды не қаулыны алған күннен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірмей, көрсетілген микрокредитке қатысты:
берешекті өндіріп алуды және талап-арыз жұмысын;
сыйақыны және (немесе) тұрақсыздық айыбын есепке жазуды тоқтата тұрады.
Микроқаржы ұйымы қарыз алушы жеке тұлғаның сәйкестендіру құралдарын үшінші тұлғаның заңсыз алуы және пайдалануы салдарынан, оның ішінде микроқаржы ұйымының қызметтерін қашықтан көрсетудің бағдарламалық қамтылымын алыстан басқаруды пайдалану және (немесе) микроқаржы ұйымының биометриялық аутентификациялауды жүргізу тәртібін не уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген алаяқтықтың ішкі, сыртқы фактілерін және (немесе) өзге де тәсілдерін анықтау, тіркеп-белгілеу және талдау жөніндегі талаптарды бұзуы арқылы микрокредитті ресімдеу кезінде қылмыстық іс бойынша жәбірленуші деп танылған осындай жеке тұлғаға алаяқтық тәсілмен микрокредит ресімдеу фактісі анықталған заңды күшіне енген сот актісін алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей, оның тиісті микрокредит бойынша берешегін есептен шығару туралы, сондай-ақ осындай микрокредит бойынша бұрын ұсталған (төленген) сомаларды қарыз алушы жеке тұлғаға қайтару бойынша шаралар қабылдайды.
3-3-бап. Мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшіге берілетін микрокредит ерекшеліктері
1. Микроқаржы ұйымы микрокредит беру туралы шешім қабылдағанға дейін алған, мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілердің кредиттік есебінде оны мерзімді әскери қызметке шақыру туралы ақпарат болған кезде микроқаржы ұйымдарының осындай әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында мерзімді әскери қызметті өткеруі кезеңінде оларға микрокредиттер беруіне тыйым салынады.

3. С момента обнаружения неправомерного доступа к информации, составляющей тайну предоставления микрокредита, ее неправомерного изменения, осуществления неправомерных действий со стороны третьих лиц либо иных незаконных (мошеннических) действий с микрокредитами физических лиц микрофинансовая организация в течение одного рабочего дня информирует об этом клиента и уполномоченный орган, в течение двух рабочих дней принимает меры для устранения неправомерных действий и в течение десяти рабочих дней принимает меры для устранения последствий таких действий.
4. На основании внесенного (вынесенного) органами уголовного преследования в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан представления о принятии мер по устранению обстоятельств, способствовавших совершению уголовного правонарушения, либо постановления о признании заемщика – физического лица потерпевшим по уголовному правонарушению, связанному с оформлением микрокредита мошенническим способом, микрофинансовая организация не позднее трех календарных дней со дня получения указанного представления либо постановления приостанавливает в отношении указанного микрокредита:
взыскание задолженности и претензионно-исковую работу;
начисление вознаграждения и (или) неустойки.
Микрофинансовая организация не позднее десяти рабочих дней со дня получения вступившего в законную силу судебного акта, в котором установлен факт оформления на заемщика – физическое лицо, признанного потерпевшим по уголовному делу, микрокредита мошенническим способом вследствие незаконного получения и использования третьим лицом идентификационных средств такого физического лица, в том числе при оформлении микрокредита путем использования удаленного управления программным обеспечением дистанционного оказания услуг микрофинансовой организации и (или) нарушения микрофинансовой организацией порядка проведения биометрической аутентификации либо установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа требований по выявлению, фиксации и анализу фактов внутреннего, внешнего и (или) иных способов мошенничества, принимает решение о списании его задолженности по соответствующему микрокредиту, а также меры по возврату заемщику – физическому лицу ранее удержанных (уплаченных) сумм по такому микрокредиту.
Статья 3-3. Особенности микрокредита военнослужащим срочной воинской службы
1. Микрофинансовым организациям запрещается предоставлять микрокредиты военнослужащим срочной воинской службы в период прохождения ими срочной воинской службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях при наличии информации о призыве такого военнослужащего на срочную воинскую службу в его кредитном отчете, полученном микрофинансовой организацией до принятия решения о предоставлении микрокредита.

Микроқаржы ұйымы микрокредит беру туралы шешім қабылдағанға дейін алған, мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшінің кредиттік есебінде оны мерзімді әскери қызметке шақыру туралы ақпарат болған кезде микроқаржы ұйымы осындай әскери қызметшіге микрокредит берген жағдайда микроқаржы ұйымы мұндай микрокредит бойынша міндеттемелердің орындалуын талап етуге құқылы емес және мұндай микрокредит беру фактісі анықталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, осы Заңның 4-бабының 14-тармағында көзделген шараларды қабылдайды.
2. Микроқаржы ұйымдары мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілерге микрокредит беру туралы шарт бойынша уәкілетті орган айқындаған тәртіппен микрокредит бойынша сыйақыны есепке жазбай, мерзімді әскери қызмет өткеру мерзімін және ол аяқталғаннан кейінгі күнтізбелік алпыс күнді қамтитын кезеңге негізгі борыш пен сыйақы бойынша төлемді кейінге қалдыруды ұсынуға міндетті.
3. Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер туралы, сондай-ақ оларды қызметтен шығару, оларда микрокредиттің болуы не болмауы, ол бойынша төлемді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтерді алмасу Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен келісу бойынша уәкілетті орган айқындаған тәртіппен мемлекеттік органдар мен кредиттік бюролардың ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету арқылы жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайларда, дербес деректерді жинау, өңдеу және пайдалану Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
4) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Микрокредит беруге қойылатын ең төмен талаптар
1. Микроқаржы ұйымдары Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және микрокредиттер беру қағидаларына сәйкес микрокредиттер береді.
2. Микрокредит беру туралы шарт жасасу тәртібі, оның ішінде шарттың және микрокредиттің толық құны (микрокредит бойынша артық төлем сомасы, микрокредит нысанасы) туралы ақпаратты қамтитын бірінші бетінің мазмұнына, ресімделуіне, микрокредит беру туралы шарттың міндетті шарттарына қойылатын талаптар, сондай-ақ микрокредитті өтеу графигінің нысаны уәкілетті органның осы Заңның 3-1-бабы 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.
3. Микроқаржы ұйымдары микрокредиттер беру шеңберінде өтініш берушімен өзара іс-қимыл жасау кезінде мынадай талаптарды сақтауға міндетті:
1) өтініш берушіге сыйақының жылдық тиімді мөлшерлемесінің мөлшерін қоса алғанда, микрокредиттің талаптары және микрокредит алуға байланысты тәуекелдер, оның ішінде өтініш берушінің микрокредит беру туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамауының салдары туралы анық және толық ақпарат беру;

В случае предоставления микрофинансовой организацией микрокредита военнослужащему срочной воинской службы при наличии информации о призыве такого военнослужащего на срочную воинскую службу в его кредитном отчете, полученном микрофинансовой организацией до принятия решения о предоставлении микрокредита, микрофинансовая организация не вправе требовать исполнения обязательств по такому микрокредиту и не позднее трех рабочих дней с даты выявления факта выдачи такого микрокредита принимает меры, предусмотренные пунктом 14 статьи 4 настоящего Закона.
2. Микрофинансовые организации обязаны предоставить по договору о предоставлении микрокредита военнослужащим срочной воинской службы отсрочку платежа по основному долгу и вознаграждению на период, включающий срок прохождения срочной воинской службы и шестьдесят календарных дней после его окончания, без начисления вознаграждения по микрокредиту в порядке, определенном уполномоченным органом.
3. Обмен сведениями о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих, а также их увольнении, наличии либо отсутствии микрокредита, предоставлении отсрочки платежа по нему осуществляется посредством обеспечения взаимодействия информационных систем государственных органов и кредитных бюро в порядке, определенном уполномоченным органом по согласованию с Министерством обороны Республики Казахстан.
В случаях, предусмотренных частью первой настоящего пункта, сбор, обработка и использование персональных данных осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
4) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Минимальные требования к микрокредитованию
1. Микрофинансовые организации предоставляют микрокредиты в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и правилами предоставления микрокредитов.
2. Порядок заключения договора о предоставлении микрокредита, в том числе требования к содержанию, оформлению договора и его первой страницы, содержащей информацию о полной стоимости микрокредита (сумме переплаты по микрокредиту, предмете микрокредита), обязательным условиям договора о предоставлении микрокредита, а также форма графика погашения микрокредита утверждаются нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 3 статьи 3-1 настоящего Закона.
3. Микрофинансовые организации при взаимодействии с заявителем в рамках предоставления микрокредитов обязаны соблюдать следующие требования:
1) предоставить заявителю достоверную и исчерпывающую информацию об условиях микрокредита, включая размер годовой эффективной ставки вознаграждения, и рисках, связанных с получением микрокредита, в том числе последствиях невыполнения заявителем своих обязательств по договору о предоставлении микрокредита;

2) өтініш берушінің қаржылық жағдайы туралы ақпараттың негізінде оның кредит төлеу қабілеттілігіне (төлем қабілеттілігіне) бағалау жүргізу;
3) "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кредиттік бюроға ақпарат беру;
4) қарыз алушы микрокредитті ішінара мерзімінен бұрын өтеген немесе толық мерзімінен бұрын өтеген жағдайда, оның микрокредитті пайдаланған күндерінің нақты саны үшін ғана сыйақыны есепке жазу;
5) теңгемен берілген микрокредитті беру туралы шарт бойынша міндеттемелер мен төлемдерді кез келген валюталық немесе өзге де баламаға байланыстыра отырып индекстеуге жол бермеу;
6) жеке тұлғамен микрокредит беру және (немесе) жеке тұлғаның микрокредитін өтеу мақсатында жаңа микрокредит беру туралы шарттың талаптары өзгерген кезде негізгі борыштың сомасына капиталдандырылған (жинақтап қосылған) мерзімі өткен сыйақыға, тұрақсыздық айыбына (айыппұлдарға, өсімпұлдарға), микрокредит беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты комиссиялар мен өзге де төлемдерге сыйақыны есепке жазуға жол бермеу.
4. Қарыз алушы үшін микрокредит беру туралы шарттың талаптарын жақсарту жағдайларын қоспағанда, микроқаржы ұйымдары оларды біржақты тәртіппен өзгертуге құқылы емес.
Осы тармақтың мақсаттары үшін қарыз алушы үшін микрокредит беру туралы шарттың талаптарын жақсарту деп мыналар түсініледі:
1) тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлдарды) азайту жағына қарай өзгерту немесе оның толық күшін жою;
2) микрокредит беру туралы шарт бойынша сыйақы мөлшерлемесін азайту жағына өзгерту;
3) микрокредит бойынша төлемдерді кейінге қалдыру, оның ішінде мерзімді әскери қызмет өткеру мерзімін және ол аяқталғаннан кейінгі күнтізбелік алпыс күнді қамтитын кезеңге кейінге қалдыру және (немесе) бөліп төлеу.
Микрокредит беру туралы шартта қарыз алушы үшін жақсарту талаптарының қосымша тізбесі көзделуі мүмкін.
5. Микроқаржы ұйымдары жақсарту талаптарын қолданған жағдайда қарыз алушы микрокредит беру туралы шартта көзделген тәртіппен, сондай-ақ ақпараттандыру объектілері арқылы микрокредит беру туралы шарт талаптарының өзгергені жөнінде хабардар етіледі;
Ақпараттандыру объектілері арқылы хабардар ету туралы талап кредиттік серіктестіктер мен ломбардтарға қолданылмайды.
6. Қарыз алушы микроқаржы ұйымының тиісті хабарламасын алған күннен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде микроқаржы ұйымы ұсынған жақсарту талаптарынан бас тартуға және микрокредит беру туралы шартта айқындалған тәртіппен және (немесе) ақпараттандыру объектілері арқылы микроқаржы ұйымына өзінің шешімі туралы хабарлауға құқылы.
Микроқаржы ұйымдарының микрокредит бойынша ай сайынғы төлемдерді ұлғайтпай, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемдерді кейінге қалдыруды және (немесе) бөліп төлеуді ұсынуы өтініш берушінің келісімі болған кезде ғана жүзеге асырылады.

2) провести оценку кредитоспособности (платежеспособности) заявителя на основании информации о его финансовом положении;
3) предоставить информацию в кредитное бюро в соответствии с Законом Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан";
4) начислять вознаграждение только за фактическое количество дней пользования заемщиком микрокредитом в случае частичного досрочного погашения или полного досрочного погашения микрокредита;
5) не допускать индексацию обязательств и платежей по договору о предоставлении микрокредита, выданного в тенге, с привязкой к любому валютному или иному эквиваленту;
6) не допускать при изменении условий договора о предоставлении микрокредита с физическим лицом и (или) выдаче нового микрокредита в целях погашения микрокредита физического лица начисление вознаграждения на капитализированные (суммированные) к сумме основного долга просроченное вознаграждение, неустойку (штрафы, пени), комиссии и иные платежи, связанные с выдачей и обслуживанием микрокредита.
4. Микрофинансовые организации не вправе изменять условия договора о предоставлении микрокредита в одностороннем порядке, за исключением случаев их улучшения для заемщика.
Под улучшением условий договора о предоставлении микрокредита для заемщика для целей настоящего пункта понимаются:
1) изменение в сторону уменьшения или полная отмена неустойки (штрафа, пеней);
2) изменение в сторону уменьшения ставки вознаграждения по договору о предоставлении микрокредита;
3) отсрочка, в том числе на период, включающий срок прохождения срочной воинской службы и шестьдесят календарных дней после его окончания, и (или) рассрочка платежей по микрокредиту.
В договоре о предоставлении микрокредита может быть предусмотрен дополнительный перечень улучшающих условий для заемщика.
5. В случае применения микрофинансовыми организациями улучшающих условий заемщик уведомляется об изменении условий договора о предоставлении микрокредита в порядке, предусмотренном договором о предоставлении микрокредита, а также через объекты информатизации.
Требование об уведомлении через объекты информатизации не распространяется на кредитные товарищества и ломбарды.
6. Заемщик вправе в течение четырнадцати календарных дней с даты получения соответствующего уведомления микрофинансовой организации отказаться от предложенных микрофинансовой организацией улучшающих условий и сообщить о своем решении микрофинансовой организации в порядке, определенном договором о предоставлении микрокредита, и (или) через объекты информатизации.
Предоставление микрофинансовыми организациями отсрочки и (или) рассрочки платежей по договору о предоставлении микрокредита без увеличения ежемесячных платежей по микрокредиту осуществляется только при наличии согласия заявителя.

7. Микроқаржы ұйымдары мөлшері уәкілетті органның осы Заңның 3-1-бабы 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін сомадан асатын тұтынушылық микрокредит беруге құқылы емес.
8. Жеке тұлға жеке тұлғаның микрокредит алудан ерікті түрде бас тартуын кредиттік бюрода немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталында немесе микроқаржы ұйымының "электрондық үкімет" шлюзінде орналастырылған сервистермен интеграцияланған ақпараттандыру объектілерін пайдалана отырып тегін белгілеуге немесе олардан алып тастауға құқылы.
Микроқаржы ұйымдары микрокредит беру туралы шешім қабылданғанға дейін алған жеке тұлғаның кредиттік есебінде оның микрокредиттер алудан ерікті түрде бас тартуды белгілегені туралы ақпарат болған кезде микроқаржы ұйымдарының оған микрокредиттер беруіне тыйым салынады.
Бұл тыйым салу ломбардтың микрокредит беру жағдайларына қолданылмайды.
9. Микроқаржы ұйымының мөлшері уәкілетті органның осы Заңның 3-1-бабы 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде белгіленген сомадан асатын, тіркелуге жататын, мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық микрокредиттерді жеке тұлғаға жұбайының (зайыбының) келісімінсіз беруіне тыйым салынады.
Тіркелуге жататын, мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық микрокредитті алуға жұбайының (зайыбының) келісімін алу тәртібі және жұбайының (зайыбының) келісімі қажет болатын микрокредиттің ең төмен мөлшері уәкілетті органның осы Заңның 3-1-бабы 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
10. Микроқаржы ұйымының кредиттік есебінде бұрын алынған микрокредиттер және (немесе) банктік қарыздар туралы ақпарат жоқ жеке тұлғамен осы жеке тұлғаның микроқаржы ұйымында берген жазбаша келісімінің негізінде микроқаржы ұйымында өзінің жеке қатысуымен осындай жеке тұлғаға биометриялық сәйкестендіру жүргізбей, мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық микрокредитті беру туралы шарт жасасуына тыйым салынады.
Тұтынушылық микрокредит шартын жасасқан кезде осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес жеке тұлғаның өзінің жеке қатысуы міндетті болатын осындай шарт бойынша микрокредиттің ең төмен мөлшері уәкілетті органның осы Заңның 3-1-бабы 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талап тұтынушылық микрокредит сомасын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатушының (өнім берушінің) банктік шотына қарыз алушы (сатып алушы) алғанын растайтын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу мақсаттарына беру жағдайларына қолданылмайды.
Микроқаржы ұйымы жеке тұлғаның кепілмен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық микрокредит беру туралы шарт жасасуға берген өтініші келіп түскен кезден бастап бір сағаттың ішінде ол бойынша шешім қабылдайды.
Микроқаржы ұйымының жеке тұлғаның мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық микрокредит беру туралы шарт жасасуға берген өтініші бойынша оң шешім қабылдауына, сондай-ақ кредиттік есебінде осы жеке тұлғаның өзге микроқаржы ұйымына немесе банкке микрокредит беру туралы шарт немесе қабылданған шешім туралы мәртебесі жоқ, мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген банктік қарыз шартын жасасуға берген өтініші туралы ақпарат болған кезде мұндай шарт жасасуына тыйым салынады.
Микроқаржы ұйымы кредиттік бюроға жеке тұлғаның мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық микрокредит беру туралы шарт жасасуға өтініш бергені және ол бойынша қабылданған шешім туралы ақпарат бермеген жағдайда, микроқаржы ұйымының мұндай шарт жасасуына тыйым салынады.
Осы тармақтың бесінші және алтыншы бөліктерінде белгіленген талаптар сол микроқаржы ұйымында алынған қарыз алушы жеке тұлғаның микрокредиті бойынша берешекті өтеу үшін мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық микрокредит беру жағдайларына қолданылмайды.
Қарыз алушы жеке тұлғаның сұрау салуы бойынша микроқаржы ұйымы он жұмыс күнінен кешіктірмей, қарыз алушыға оған биометриялық сәйкестендіруді жүргізу күні мен тәсілін қоса алғанда, осы биометриялық сәйкестендіруді жүргізу процесі, микроқаржы ұйымы мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің антифрод-орталығының дерекқорларында ол туралы ақпараттың болуы тұрғысынан жүргізілген деректерді салыстырып тексеру туралы мәліметтерді, сондай-ақ тұтынушылық микрокредит беру туралы шарт жасасуға берілген өтінішті қарау және осындай шарт жасасу кезінде пайдаланылған борыштық жүктеме коэффициентінің мәнін ұсынады.

7. Микрофинансовые организации не вправе предоставлять потребительский микрокредит свыше суммы, размер которой устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 3 статьи 3-1 настоящего Закона.
8. Физическое лицо вправе бесплатно установить или отменить в кредитном бюро или на веб-портале "электронного правительства", или с использованием объектов информатизации микрофинансовой организации, интегрированных с сервисами, размещенными на шлюзе "электронного правительства", добровольный отказ физического лица от получения микрокредита.
Микрофинансовым организациям запрещается предоставлять микрокредиты физическому лицу при наличии информации об установлении физическим лицом добровольного отказа от получения микрокредитов в его кредитном отчете, полученном микрофинансовыми организациями до принятия решения о предоставлении микрокредита.
Данный запрет не распространяется на случаи выдачи микрокредита ломбардом.
9. Микрофинансовой организации запрещается предоставлять физическому лицу потребительские микрокредиты, не обеспеченные залогом имущества, подлежащим регистрации, свыше суммы, размер которой устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 3 статьи 3-1 настоящего Закона, без согласия его супруга (супруги).
Порядок получения согласия супруга (супруги) на получение потребительского микрокредита, не обеспеченного залогом имущества, подлежащего регистрации, и минимальный размер микрокредита, при котором необходимо согласие супруга (супруги), определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 3 статьи 3-1 настоящего Закона.
10. Микрофинансовой организации запрещается заключать договор о предоставлении потребительского микрокредита, не обеспеченного залогом имущества, с физическим лицом, у которого в кредитном отчете отсутствует информация о ранее полученных микрокредитах и (или) банковских займах, без проведения биометрической аутентификации такого физического лица при его личном присутствии в микрофинансовой организации на основании письменного согласия, данного таким физическим лицом в микрофинансовой организации.
Минимальный размер микрокредита по договору потребительского микрокредита, при заключении которого в соответствии с частью первой настоящего пункта обязательно личное присутствие физического лица, определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 3 статьи 3-1 настоящего Закона.
Требование, предусмотренное частью первой настоящего пункта, не распространяется на случаи передачи суммы потребительского микрокредита на банковский счет продавца (поставщика) товаров, работ и услуг на цели приобретения товаров, работ и услуг, получение которых подтверждается заемщиком (покупателем).
Микрофинансовая организация принимает решение по заявлению физического лица на заключение договора о предоставлении потребительского микрокредита, не обеспеченного залогом, в течение одного часа с момента его поступления.
Микрофинансовой организации запрещается принимать положительное решение по заявлению физического лица на заключение договора о предоставлении потребительского микрокредита, не обеспеченного залогом имущества, а также заключать такой договор при наличии в кредитном отчете информации о поданном этим физическим лицом в иную микрофинансовую организацию или банк заявлении на заключение договора о предоставлении микрокредита или договора банковского займа, не обеспеченного залогом имущества, по которому отсутствует статус о принятом решении.
Микрофинансовой организации запрещается заключать договор о предоставлении потребительского микрокредита, не обеспеченного залогом имущества, в случае непредоставления микрофинансовой организацией в кредитное бюро информации о подаче физическим лицом заявления на заключение такого договора и принятом по нему решении.
Требования, установленные частями пятой и шестой настоящего пункта, не распространяются на случаи выдачи потребительского микрокредита, не обеспеченного залогом имущества, для погашения задолженности по микрокредиту заемщика – физического лица, полученному в той же микрофинансовой организации.
По запросу заемщика – физического лица микрофинансовая организация не позднее десяти рабочих дней представляет заемщику сведения о процессе проведения его биометрической аутентификации, включая дату и способ ее проведения, проведенной сверке данных на предмет наличия информации о нем в базе данных антифрод-центра микрофинансовой организации и Национального Банка Республики Казахстан, а также значение коэффициента долговой нагрузки, использованные при рассмотрении заявления и заключении договора о предоставлении потребительского микрокредита.

11. Уәкілетті органның осы Заңның 3-1-бабы 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларда және тәртіппен микроқаржы ұйымы жеке тұлғамен мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық микрокредитті беру туралы шарт жасасуға оның келісімін алғаннан кейін ғана осындай шарт жасасады.
Мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық микрокредитті беру туралы шарт Интернет арқылы жасалған жағдайда, оны жасауға келісім кредиттік бюрода не "электрондық үкіметтің" веб-порталында, не микроқаржы ұйымының "электрондық үкімет" шлюзінде орналастырылған сервистермен интеграцияланған ақпараттандыру объектілері арқылы ресімделеді.
12. Микроқаржы ұйымы Интернет арқылы жасалған, мөлшері уәкілетті органның осы Заңның 3-1-бабы 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде айқындалған ең төмен мөлшерден асатын микрокредит беру туралы шарттың негізінде мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық микрокредит бойынша қарыз алушыға ақша беруді мынадай талаптарды сақтай отырып:
1) микрокредит беру туралы шартқа қол қойылған не микрокредит сомасы ұлғайтылған кезден бастап жиырма төрт сағаттан кейін;
2) уәкілетті органның осы Заңның 3-1-бабы 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес ресімделген және микроқаржы ұйымы осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген мерзімнен кейін алған тұтынушылық микрокредитті алуға қарыз алушының келісімі (растауы) болған кезде жүзеге асырады.
Қарыз алушыға Интернет арқылы мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген, қосу нәтижесінде сомасы уәкілетті органның осы Заңның 3-1-бабы 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде айқындалған ең төмен мөлшерден асатын бірнеше тұтынушылық микрокредит сол бір микроқаржы ұйымында күнтізбелік бір күннің ішінде берілген жағдайда, микроқаржы ұйымы көрсетілген ең төмен мөлшерден асып кеткен микрокредиттерге қатысты осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында белгіленген талапты сақтайды, сондай-ақ көрсетілген микрокредиттерді уәкілетті органның осы Заңның 3-2-бабының 1-тармағында көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарды ескере отырып, ішкі құжаттарға сәйкес алаяқтық белгілерінің болмауы тұрғысынан тексереді.

11. В случаях и порядке, которые предусмотрены нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 3 статьи 3-1 настоящего Закона, микрофинансовая организация заключает договор о предоставлении потребительского микрокредита, не обеспеченного залогом имущества, с физическим лицом только после получения согласия физического лица на заключение такого договора.
В случае заключения договора о предоставлении потребительского микрокредита, не обеспеченного залогом имущества, посредством Интернета согласие на его заключение оформляется в кредитном бюро либо на веб-портале "электронного правительства", либо посредством объектов информатизации микрофинансовой организации, интегрированных с сервисами, размещенными на шлюзе "электронного правительства".
12. Микрофинансовая организация осуществляет передачу денег заемщику по потребительскому микрокредиту, не обеспеченному залогом имущества, на основании договора о предоставлении микрокредита, заключенного посредством Интернета, размер которого превышает минимальный размер, определенный нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 3 статьи 3-1 настоящего Закона, с соблюдением следующих требований:
1) не ранее чем через двадцать четыре часа с момента подписания договора о предоставлении микрокредита либо увеличения суммы микрокредита;
2) при наличии согласия (подтверждения) заемщика на получение потребительского микрокредита, оформленного в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа, указанного в части первой пункта 3 статьи 3-1 настоящего Закона, и полученного микрофинансовой организацией не ранее срока, указанного в подпункте 1) части первой настоящего пункта.
В случае предоставления заемщику посредством Интернета в течение одного календарного дня нескольких потребительских микрокредитов, не обеспеченных залогом имущества, в одной и той же микрофинансовой организации, сумма которых в результате сложения превышает минимальный размер, определенный нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 3 статьи 3-1 настоящего Закона, микрофинансовая организация в отношении микрокредитов, превысивших указанный минимальный размер, соблюдает требование, установленное подпунктом 1) части первой настоящего пункта, а также проверяет указанные микрокредиты на отсутствие признаков мошенничества в соответствии с внутренними документами с учетом требований, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в пункте 1 статьи 3-2 настоящего Закона.

13. Осы баптың 8-тармағының екінші бөлігінде, 11-тармағында және 12-тармағының бірінші бөлігінде көзделген талаптар мынадай жағдайларға:
1) микроқаржы ұйымының тұтынушылық микрокредит сомасын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатушының (өнім берушінің) банктік шотына қарыз алушы (сатып алушы) алғанын растайтын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу мақсаттарына беруіне;
2) микроқаржы ұйымының жеке тұлғаның осы микроқаржы ұйымындағы басқа микрокредит бойынша берешегін өтеу мақсатында оған микрокредит беруіне;
3) микроқаржы ұйымының қарыз алушының салықтар, айыппұлдар, атқарушылық іс жүргізу бойынша берешегін төлеу мақсатында жеке тұлғаға микрокредит беруіне қолданылмайды, мұндай жағдайда микрокредит сомасы қарыз алушы көрсеткен, осындай төлемдерді қабылдауды жүзеге асыратын тиісті уәкілетті органның не өндіріп алушылар пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтау үшін банкте ашылған жеке сот орындаушысының банктік шотына аударылады.
14. Микроқаржы ұйымы осы баптың 9-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген талаптарды сақтамай, жеке тұлғаға микрокредит берген жағдайда, микроқаржы ұйымы:
1) аталған жеке тұлғадан осындай микрокредит бойынша міндеттемелерді орындауын талап етуге құқылы емес;
2) көрсетілген микрокредитті беру фактісі анықталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей мынадай шаралар қабылдайды:
қарыз алушы жеке тұлғаның осындай микрокредит бойынша берешегін толық есептен шығару (кешіру) туралы шешім қабылдайды;
осындай микрокредит бойынша берешекті өндіріп алуды және талап-арыз жұмысын тоқтатады;
қарыз алушы жеке тұлғаның кредиттік бюролардағы кредиттік тарихына осындай микрокредит жөніндегі ақпарат туралы жазбаларды жою арқылы түзетулер енгізеді;
осындай микрокредит бойынша негізгі борыштың, сыйақының және (немесе) тұрақсыздық айыбының бұрын ұсталған (төленген) сомаларын қарыз алушы жеке тұлғаға қайтаруды жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген шаралар, микроқаржы ұйымы осы Заңның 3-2-бабының 4-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген қылмыстық қудалау органдарының процестік құжаттарын алған жағдайда, оның осы баптың 3-2-бабының 2-тармағында, 8-тармағының екінші бөлігінде, 10-тармағының бірінші бөлігінде, 11 және 12-тармақтарында көзделген талаптардың кез келгенін сақтамай, микрокредит беру жағдайларына қолданылады.
15. Микроқаржы ұйымдары "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен жеке тұлғаға қатысты соттан тыс банкроттық рәсімінің немесе сот арқылы банкроттық рәсімінің аяқталғаны туралы хабарландыру орналастырылған күннен бастап бес жыл ішінде аталған жеке тұлғаға микрокредиттер беруге, сондай-ақ мұндай жеке тұлғадан микрокредит беру туралы шарттар бойынша кепіл, кепілдік және (немесе) кепілгерлік түріндегі қамтамасыз етуді қабылдауға құқылы емес.
Осы тармақтың талаптары мемлекеттік тіркелуге жатпайтын жылжымалы мүлікті кепілге қойып ломбардтар беретін микрокредиттерге қолданылмайды.

13. Требования, предусмотренные частью второй пункта 8, пунктом 11 и частью первой пункта 12 настоящей статьи, не распространяются на случаи:
1) передачи микрофинансовой организацией суммы потребительского микрокредита на банковский счет продавца (поставщика) товаров, работ и услуг на цели приобретения товаров, работ и услуг, получение которых подтверждается заемщиком (покупателем);
2) выдачи микрофинансовой организацией физическому лицу в целях погашения в данной микрофинансовой организации его задолженности по другому микрокредиту;
3) выдачи микрофинансовой организацией микрокредита физическому лицу в целях оплаты задолженности заемщика по налогам, штрафам, исполнительному производству, при которой сумма микрокредита перечисляется на указанный заемщиком банковский счет соответствующего уполномоченного органа, осуществляющего прием таких платежей, либо частного судебного исполнителя, открытый в банке для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей.
14. В случае выдачи микрофинансовой организацией микрокредита физическому лицу без соблюдения требований, установленных частью первой пункта 9 настоящей статьи, микрофинансовая организация:
1) не вправе требовать от указанного физического лица исполнения обязательств по такому микрокредиту;
2) не позднее трех рабочих дней с даты выявления факта выдачи указанного микрокредита принимает следующие меры:
принимает решение о полном списании (прощении) задолженности заемщика – физического лица по такому микрокредиту;
прекращает взыскание задолженности и претензионно-исковую работу по такому микрокредиту;
вносит корректировки в кредитную историю заемщика – физического лица в кредитных бюро путем устранения записей об информации по такому микрокредиту;
осуществляет возврат заемщику – физическому лицу ранее удержанных (уплаченных) сумм основного долга, вознаграждения и (или) неустойки по такому микрокредиту.
Меры, предусмотренные частью первой настоящего пункта, распространяются на случаи выдачи микрокредита без соблюдения любого из требований, предусмотренных пунктом 2 статьи 3-2, частью второй пункта 8, частью первой пункта 10, пунктами 11 и 12 настоящей статьи, при условии получения микрофинансовой организацией процессуальных документов органов уголовного преследования, указанных в части первой пункта 4 статьи 3-2 настоящего Закона.
15. Микрофинансовые организации не вправе предоставлять микрокредиты физическому лицу в течение пяти лет со дня размещения объявления о завершении в отношении указанного физического лица процедуры внесудебного банкротства или процедуры судебного банкротства в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан", а также принимать от такого физического лица обеспечение в виде залога, гарантии и (или) поручительства по договорам о предоставлении микрокредита.
Требования настоящего пункта не распространяются на микрокредиты, предоставляемые ломбардами под залог движимого имущества, не подлежащий государственной регистрации.

16. Микроқаржы ұйымдары мөлшерін микроқаржы ұйымдары өз бетінше айқындайтын микрокредитті бергені және оның талаптарын өзгерткені үшін заңды тұлғаларға комиссиялар және (немесе) өзге де төлемдер белгілеуге және оларды алуға құқылы.
Микроқаржы ұйымдары заңды тұлғаға берілген микрокредит беру туралы шарттарда микрокредитті беруге және оның талаптарының өзгеруіне байланысты алуға жататын комиссиялардың және (немесе) өзге де төлемдердің толық тізбесін, сондай-ақ олардың мөлшерін көрсетуге міндетті.
Микроқаржы ұйымдары заңды тұлғамен жасалған микрокредит беру туралы шарттың шеңберінде комиссиялардың және (немесе) өзге де төлемдердің жаңа түрлерін біржақты тәртіппен енгізуге құқылы емес.
5) 6-бапта:
1-1-тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Егер қарыз алушы жеке тұлға жүргізген төлем сомасы микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін жеткіліксіз болса, көрсетілген сома қарыз алушы жеке тұлғаның микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін мынадай кезектілікпен өтейді:
1) негізгі борыш бойынша берешек;
2) сыйақы бойынша берешек;
3) осы баптың 3-тармағына сәйкес айқындалған мөлшердегі тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұлдар);
4) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін негізгі борыштың сомасы;
5) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін есепке жазылған сыйақы;
6) микроқаржы ұйымдарының орындауды алу бойынша шығасылары.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жеке тұлғамен жасалған, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес микрокредит беру туралы шарт бойынша микрокредит сомасын қайтару және (немесе) сыйақы төлеу жөніндегі міндеттемені бұзғаны үшін тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдардың) мөлшері мерзімін өткізіп алудың тоқсан күні ішінде мерзімі өткізіп алынған әрбір күн үшін мерзімі өткізіп алынған төлем сомасының 0,5 пайызынан аспауға тиіс, бірақ микрокредит беру туралы шарт қолданылатын әрбір жылға берілген микрокредит сомасының он пайызынан артық болмауға тиіс.";
6) 7-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) осы Заңда көзделген мақсаттар үшін Қазақстан Республикасының бейрезидент жеке тұлғаларының жеке басын куәландыратын құжаттарының көшірмелерін жинауға;";
2-тармақта:
1) және 1-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тұрған жерi өзгерген не атауы өзгерген жағдайда бұл туралы уәкілетті органды, сондай-ақ қарыз алушыларды (өтініш берушілерді) микроқаржы ұйымының тұрған жері бойынша, сондай-ақ қарыз алушы (өтініш беруші) жеке тұлғаның заңды мекенжайы бойынша және қарыз алушы (өтініш беруші) заңды тұлғаның тұрған жері бойынша екi баспа басылымында қазақ және орыс тілдерінде тиiстi ақпарат жариялау арқылы не мұндай өзгерiстер болған күннен бастап күнтiзбелiк отыз күннен кешіктірілмейтін мерзімде әрбір қарыз алушыны (өтініш берушіні) жазбаша хабардар ету арқылы жазбаша хабардар етуге;

16. Микрофинансовые организации вправе устанавливать и взимать комиссии и (или) иные платежи с юридических лиц за выдачу и изменение условий микрокредита, размер которых определяется микрофинансовыми организациями самостоятельно.
Микрофинансовые организации обязаны в договорах о предоставлении микрокредита, выданного юридическому лицу, указывать полный перечень комиссий и (или) иных платежей, а также их размеры, подлежащие взиманию в связи с выдачей и изменением условий микрокредита.
Микрофинансовые организации не вправе в одностороннем порядке вводить новые виды комиссий и (или) иных платежей в рамках заключенного с юридическим лицом договора о предоставлении микрокредита.";
5) в статье 6:
часть первую пункта 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. Если сумма платежа, произведенного заемщиком – физическим лицом, недостаточна для исполнения обязательств по договору о предоставлении микрокредита, указанная сумма погашает обязательства заемщика – физического лица по договору о предоставлении микрокредита в следующей очередности:
1) задолженность по основному долгу;
2) задолженность по вознаграждению;
3) неустойка (штраф, пени) в размере, определенном в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи;
4) сумма основного долга за текущий период платежей;
5) вознаграждение, начисленное за текущий период платежей;
6) издержки микрофинансовых организаций по получению исполнения.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Размер неустойки (штрафа, пеней) за нарушение обязательства по возврату суммы микрокредита и (или) уплате вознаграждения по заключенному с физическим лицом договору о предоставлении микрокредита, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, не может превышать в течение девяноста дней просрочки 0,5 процента от суммы просроченного платежа за каждый день просрочки, но не более десяти процентов от суммы выданного микрокредита за каждый год действия договора о предоставлении микрокредита.";
6) в статье 7:
пункт 1 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) собирать копии документов, удостоверяющих личность физических лиц – нерезидентов Республики Казахстан, для целей, предусмотренных настоящим Законом;";
в пункте 2:
подпункты 1) и 1-1) изложить в следующей редакции:
"1) в случае изменения места нахождения либо изменения наименования письменно уведомить об этом уполномоченный орган, а также заемщиков (заявителей) путем опубликования соответствующей информации в двух печатных изданиях на казахском и русском языках по месту нахождения микрофинансовой организации, а также по юридическому адресу заемщика (заявителя) – физического лица и по месту нахождения заемщика (заявителя) – юридического лица либо путем письменного уведомления каждого заемщика (заявителя) в срок не позднее тридцати календарных дней с даты таких изменений;

1-1) қатысушылардың (акционерлердің) құрамы өзгерген жағдайда, бұл туралы және қатысушылардың (акционерлердің) осы Заңның 14-бабы 6-тармағының талаптарына сай келуі туралы уәкілетті органды мұндай өзгеріс болған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмейтін мерзімде микроқаржылық қызметті лицензиялау қағидаларында белгіленген тәртіппен жазбаша хабардар етуге;";
мынадай мазмұндағы 1-2), 1-3) және 1-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-2) Тауар белгілерінің мемлекеттік тізілімінде тіркелген күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде Тауар белгілерінің мемлекеттік тізілімінен үзінді көшірмені қоса бере отырып, уәкілетті органды тауар белгісінің (тауар белгілерінің) тіркелгені туралы хабардар етуге міндетті.
Осы тармақшада белгіленген талап кредиттік серіктестіктерге қолданылмайды;
1-3) оның микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның көшірмесі, микрокредиттер бойынша жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін қызметтер үшін сыйақы мөлшерлемелері мен тарифтер туралы өзекті ақпарат, микроқаржы ұйымының атауы көрсетілген тауар белгісінің (тауар белгілерінің) бейнесі, микроқаржы ұйымының тұрған жері, телефон нөмірлері, жұмыс істеу графигі туралы ақпарат, сондай-ақ микроқаржы ұйымының қалауы бойынша өзге де ақпарат орналастырылатын өз интернет-ресурсының болуы міндетті.
Сыйақы мөлшерлемелері мен тарифтер туралы ақпарат қолданыстағы сыйақы мөлшерлемелері мен тарифтерге өзгерістер енгізу күні туралы мәліметтер, ішкі құжаттың нөмірі мен осы өзгерістерді қабылдаған орган көрсетіліп, жаңартып отыру режимінде болуға тиіс.
Осы тармақшаның талаптары ломбардтар мен кредиттік серіктестіктерге қолданылмайды;
1-4) микроқаржы ұйымының тиісті органының басшы қызметкерлер құрамында болған барлық өзгерістер туралы шешімі қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органды жазбаша хабардар етуге;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) микрокредиттер беру қағидаларының көшiрмесiн микроқаржы ұйымы қарыз алушысының (өтініш берушісінің) көруі және онымен танысуы үшін қолжетiмдi жерде, оның ішінде микроқаржы ұйымының интернет-ресурсында, сондай-ақ кредиттік серіктестіктің, ломбардтың интернет-ресурсы бар болса, сонда орналастыруға;";
мынадай мазмұндағы 4-2) тармақшамен толықтырылсын:
"4-2) талаптарында сақтандыру шартын жасасу көзделген микрокредит бойынша міндеттемені қарыз алушы толық мерзімінен бұрын орындаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде микрокредит беру туралы шартта көзделген тәсілмен қарыз алушыны оның осындай сақтандыру шартын бұзуға және Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 842-бабы 2-тармағының төртінші бөлігінде көзделген тәртіппен сақтандырудың пайдаланылмаған кезеңі үшін сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін қайтаруға құқығы туралы хабардар етуге;";
8-1) және 11-2) тармақшалар алып тасталсын;

1-1) в случае изменения состава участников (акционеров) письменно уведомить уполномоченный орган об этом и о соответствии участников (акционеров) требованиям пункта 6 статьи 14 настоящего Закона в срок не позднее десяти календарных дней с даты такого изменения в порядке, установленном правилами лицензирования микрофинансовой деятельности;";
дополнить подпунктами 1-2), 1-3) и 1-4) следующего содержания:
"1-2) уведомить уполномоченный орган о регистрации товарного знака (товарных знаков) в течение тридцати календарных дней с даты его (их) регистрации в Государственном реестре товарных знаков с приложением копии выписки из Государственного реестра товарных знаков.
Требование, установленное настоящим подпунктом, не распространяется на кредитные товарищества;
1-3) иметь собственный интернет-ресурс, на котором размещаются копия лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, актуальная информация о ставках вознаграждения и тарифах за услуги, оказываемые физическим и юридическим лицам по микрокредитам, изображение товарного знака (товарных знаков) с указанием наименования микрофинансовой организации, информация о месте нахождения, телефонных номерах, графике работы микрофинансовой организации, а также иная информация по усмотрению микрофинансовой организации.
Информация о ставках вознаграждения и тарифах должна поддерживаться в актуальном режиме с указанием сведений о дате внесения изменений в действующие ставки вознаграждения и тарифы, номера внутреннего документа и органа, принявшего данные изменения.
Требования настоящего подпункта не распространяются на ломбарды и кредитные товарищества;
1-4) письменно уведомить уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней с даты принятия решения соответствующего органа микрофинансовой организации обо всех изменениях, произошедших в составе руководящих работников;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) разместить копию правил предоставления микрокредитов в месте, доступном для обозрения и ознакомления заемщиком (заявителем) микрофинансовой организации, в том числе на интернет-ресурсе микрофинансовой организации, а также на интернет-ресурсе кредитного товарищества, ломбарда при его наличии;";
дополнить подпунктом 4-2) следующего содержания:
"4-2) в течение трех рабочих дней с даты полного досрочного исполнения заемщиком обязательства по микрокредиту, условиями которого было предусмотрено заключение договора страхования, уведомить заемщика способом, предусмотренным договором о предоставлении микрокредита, о его праве на расторжение такого договора страхования и возврат части страховой премии за неиспользованный период страхования в порядке, предусмотренном частью четвертой пункта 2 статьи 842 Гражданского кодекса Республики Казахстан;";
подпункты 8-1) и 11-2) исключить;

мынадай мазмұндағы 11-3), 11-4), 11-5) 11-6) және 11-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-3) өз қызметін осы Заңның 3-бабының 1-тармағында көрсетілген микроқаржылық қызметтің бір түріне қатысты жүзеге асыратын микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мынадай оқиғалардың бірі:
микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымды уәкілетті органның тізіліміне енгізу;
микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны алу және уәкілетті органның тізіліміне енгізілген микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның болуы;
микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға өзінің мүшелігін (қатысуын) тоқтату басталған күннен кейін күнтізбелік тоқсан күннің ішінде кіруге;
11-4) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым белгілеген жарналарды төлеуге;
11-5) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның сұрау салуы бойынша микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым айқындайтын тәртіппен тексеру жүргізу үшін қажетті барлық ақпаратты ұсынуға;
11-6) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын сақтауға;
11-7) Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде орналасқан жылжымайтын мүлікті қоспағанда, микроқаржы ұйымы микрокредит беру туралы шарт бойынша кепілге (өзге де қамтамасыз ету) өндіріп алуды қолдану және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына бас тарту төлемін алу нәтижесінде сатып алған мүлікті банк және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңында сауда-саттық жүргізу арқылы өткізуге міндетті.
Микроқаржы ұйымы мыналарды:
өткізу мерзімі Қазақстан Республикасының Жер кодексінде көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып айқындалатын жер учаскесін;
микроқаржы ұйымы ғимарат немесе өзге де жылжымайтын мүлік сатып алынған күннен бастап он екі айдан кешіктірмей өзінің үй-жайы ретінде пайдаланудың басталуы шартымен осылайша пайдалануға ниеттенетін көрсетілген ғимаратты немесе өзге де жылжымайтын мүлікті қоспағанда, осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мүлікті сатып алынған күнінен бастап үш жыл ішінде өткізуге тиіс.
Осы тармақшаның екінші бөлігінің үшінші абзацында белгіленген мерзім сақталмаған жағдайда, микроқаржы ұйымы тиісті ғимаратты немесе өзге де жылжымайтын мүлікті сатып алған күннен бастап үш жыл ішінде оны банк және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңында сауда-саттық жүргізу арқылы өткізуге міндетті.
Ғимаратты немесе өзге де жылжымайтын мүлікті өзінің үй-жайы ретінде пайдалану тоқтатылған жағдайда, микроқаржы ұйымы көрсетілген ғимаратты немесе өзге де жылжымайтын мүлікті аталған пайдалану тоқтатылған күннен бастап екі жыл ішінде банк және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңында сауда-саттық жүргізу арқылы өткізуге міндетті.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мүлікті тікелей атаулы сату уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітілген банк және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңында сауда-саттық өткізу қағидаларында айқындалған жағдайларда және тәртіппен банк және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңында жүзеге асырылады.
Осы тармақшада белгіленген талаптар ломбардтарға қолданылмайды;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:

дополнить подпунктами 11-3), 11-4), 11-5), 11-6) и 11-7) следующего содержания:
"11-3) вступить в саморегулируемую организацию в сфере микрофинансовой деятельности, осуществляющую свою деятельность в отношении одного вида микрофинансовой деятельности, указанного в пункте 1 статьи 3 настоящего Закона, в течение девяноста календарных дней, следующих за днем наступления одного из следующих событий:
включения саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности в реестр уполномоченного органа;
получения лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности и наличия саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, включенной в реестр уполномоченного органа;
прекращения своего членства (участия) в саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
11-4) уплачивать взносы, установленные саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности;
11-5) представлять по запросу саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности всю информацию, необходимую для проведения проверки, в порядке, определяемом саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности;
11-6) соблюдать требования правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
11-7) реализовать путем проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов имущество, приобретенное микрофинансовой организацией в результате обращения взыскания на залог (иное обеспечение) по договору о предоставлении микрокредита и (или) получения отступного взамен исполнения обязательств по договору о предоставлении микрокредита, за исключением недвижимого имущества, расположенного за пределами Республики Казахстан.
Имущество, указанное в части первой настоящего подпункта, должно быть реализовано микрофинансовой организацией в течение трех лет со дня его приобретения, за исключением:
земельного участка, срок реализации которого определяется с учетом особенностей, предусмотренных Земельным кодексом Республики Казахстан;
здания или иного недвижимого имущества, которое микрофинансовая организация намеревается использовать в качестве своего помещения, при условии начала такого использования не позднее двенадцати месяцев со дня приобретения указанного здания или иного недвижимого имущества.
В случае несоблюдения срока, установленного абзацем третьим части второй настоящего подпункта, микрофинансовая организация обязана реализовать соответствующее здание или иное недвижимое имущество путем проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов в течение трех лет со дня его приобретения.
В случае прекращения использования здания или иного недвижимого имущества в качестве своего помещения микрофинансовая организация обязана реализовать указанное здание или иное недвижимое имущество путем проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов в течение двух лет со дня прекращения указанного использования.
Прямая адресная продажа имущества, указанного в части первой настоящего подпункта, осуществляется на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов в случаях и в порядке, которые определены правилами проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов, утвержденными нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования, установленные настоящим подпунктом, не распространяются на ломбарды;";
дополнить частью второй следующего содержания:

"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 1-1), 1-2) және 1-4) тармақшаларында көзделген жағдайларда микроқаржы ұйымдарының уәкілетті органды хабардар етуі жазбаша не электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы жүзеге асырылады.";
3-тармақта:
1-1) тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) банктік қарыз және (немесе) микрокредит бойынша күнтізбелік елу күннен астам мерзімі өткен берешегі бар жеке тұлғаға кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес микрокредит беруге құқылы емес.";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген тауар белгісін (тауар белгілерін) пайдалануға;";
7) 9-1-бапта:
5-тармақтың бірінші бөлігінің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"микроқаржылық қызметтің осыған ұқсас түрін жүзеге асыратын микроқаржы ұйымына;";
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтар (талаптар) берілген тұлға осы құқықтарға (талаптарға) қатысты кредитор (қарыз беруші) деп танылады, оның микрокредит беру туралы шартта белгіленген барлық құқықтары мен міндеттері болады, Қазақстан Республикасының заңнамасында кредитордың қарыз алушымен микрокредит беру туралы шарт шеңберіндегі өзара қатынастарына қойылатын талаптар мен шектеулерді сақтайды, оның ішінде мыналарды:
Қазақстан Республикасының кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен кредиттік бюроларға микрокредит беру туралы шарт бойынша қарыз алушы және оның міндеттемелері туралы ақпаратты беру мен жаңартып отыруды;
қарыз алушы жеке тұлғаның микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтінішін, оған қоса берілетін құжаттар тізбесін қарау тәртібінің, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған өтінішті қарау нәтижелері туралы уәкілетті органға хабар беру тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді.
Микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтар (талаптар) сервистік компанияның сенімгерлік басқаруына берілген жағдайда, сервистік компанияның микрокредит беру туралы шартта белгіленген барлық құқықтары мен міндеттері болады, сондай-ақ ол осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талаптар мен шектеулерді сақтайды.
Микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтары (талаптары) берілген тұлғаның, сондай-ақ сервистік компанияның Қазақстан Республикасының заңнамасында кредитордың қарыз алушымен микрокредит беру туралы шарт шеңберіндегі өзара қатынастарына қойылатын талаптарды және (немесе) шектеулерді бұзуы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.";

"В случаях, предусмотренных подпунктами 1), 1-1), 1-2) и 1-4) части первой настоящего пункта, уведомление микрофинансовыми организациями уполномоченного органа осуществляется письменно либо посредством системы электронного документооборота.";
в пункте 3:
часть первую подпункта 1-1) изложить в следующей редакции:
"1-1) предоставлять микрокредит, не связанный с осуществлением предпринимательской деятельности, физическому лицу, имеющему просроченную задолженность по банковскому займу и (или) микрокредиту свыше пятидесяти календарных дней.";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) использовать не зарегистрированный (не зарегистрированные) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке товарный знак (товарные знаки);";
7) в статье 9-1:
абзац четвертый части первой пункта 5 изложить в следующей редакции:
"микрофинансовой организации, осуществляющей аналогичный вид микрофинансовой деятельности;";
дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Лицо, которому уступлены права (требования) по договору о предоставлении микрокредита, признается в отношении данных прав (требований) кредитором (заимодателем), имеет все права и обязанности, установленные договором о предоставлении микрокредита, соблюдает требования и ограничения, предъявляемые законодательством Республики Казахстан к взаимоотношениям кредитора с заемщиком в рамках договора о предоставлении микрокредита, в том числе обеспечивает:
передачу и актуализацию информации о заемщике и его обязательствах по договору о предоставлении микрокредита в кредитные бюро в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй;
соблюдение порядка рассмотрения заявления заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора о предоставлении микрокредита, перечня документов, прилагаемых к нему, а также порядка информирования уполномоченного органа о результатах рассмотрения заявления, определенного нормативным правовым актом уполномоченного органа.
В случае передачи прав (требований) по договору о предоставлении микрокредита в доверительное управление сервисной компании сервисная компания имеет все права и обязанности, установленные договором о предоставлении микрокредита, а также соблюдает требования и ограничения, предусмотренные частью первой настоящего пункта.
Нарушение лицом, которому уступлены права (требования) по договору о предоставлении микрокредита, а также сервисной компанией требований и (или) ограничений, предъявляемых законодательством Республики Казахстан к взаимоотношениям кредитора с заемщиком в рамках договора о предоставлении микрокредита, влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.";

8) 9-2-бапта:
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Микроқаржы ұйымдары микрокредит беру туралы шарт бойынша ақшалай міндеттемелерді орындау мерзімін өткізіп алудың туындағаны туралы мерзімін өткізіп алу туындаған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей, микрокредит беру туралы шартта көзделген тәсілмен, сондай-ақ ақпараттандыру объектілері арқылы қарыз алушы жеке тұлғаны жазбаша хабардар етуге міндетті.
Көрсетілген хабарламада мыналар қамтылуға тиіс:
1) хабарламада көрсетілген күнге микрокредит беру туралы шарт бойынша мерзімі өткізіп алынған төлемдердің мөлшері;
2) микрокредит беру туралы шарт бойынша мерзімі өткізіп алынған төлемдерді енгізу туралы талап;
3) қарыз алушы жеке тұлғаның микрокредит беру туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамауының салдарын түсіндіру;
4) қарыз алушы жеке тұлғаның осы баптың 2-тармағында айқындалған тәртіппен микрокредит беру туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы ұсыныспен микроқаржы ұйымына жүгіну құқығына нұсқау;
5) микроқаржы ұйымының қалауы бойынша өзге де мәліметтер.
Ақпараттандыру объектілері арқылы хабардар ету туралы талап кредиттік серіктестіктер мен ломбардтарға қолданылмайды.
Микроқаржы ұйымы қарыз алушыны хабардар ету үшін коллекторлық агенттікті тартуға құқылы.
2. Микроқаржы ұйымының қарыз алушы жеке тұлғаға осы баптың 1-тармағында көзделген хабарламаны жіберген күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарыз алушы:
1) микрокредит беру туралы шарт бойынша сыйақы мөлшерлемесін азайту жағына қарай өзгертуге;
2) микрокредит беру туралы шарт бойынша ай сайынғы төлемді кемінде үш ай мерзімге микрокредит беру туралы шартта белгіленген мөлшерден кемінде елу пайызға азайтуға;
3) негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша төлемдерді кейінге қалдыруға;
4) берешекті өтеу әдісін және (немесе) берешекті өтеу кезектілігін, оның ішінде негізгі борышты басым тәртіппен өтей отырып өзгертуге;
5) микрокредиттің мерзімін өзгертуге;
6) микрокредитке қызмет көрсетуге байланысты мерзімі өткізіп алынған негізгі борышты және (немесе) сыйақыны кешіруге, тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдардың) күшін жоюға;
7) тараптардың келісімімен белгіленген мерзімдерде кепіл берушінің ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті өз бетінше өткізуіне;
8) микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемені орындаудың орнына микроқаржы ұйымына кепілдік және (немесе) өзге де мүлікті беру арқылы бас тарту төлемін ұсынуға;

8) в статье 9-2:
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Микрофинансовые организации обязаны письменно уведомить заемщика – физического лица способом, предусмотренным договором о предоставлении микрокредита, а также через объекты информатизации о возникновении просрочки исполнения денежных обязательств по договору о предоставлении микрокредита не позднее десяти календарных дней с даты возникновения просрочки.
Указанное уведомление должно содержать:
1) размер просроченных платежей по договору о предоставлении микрокредита на дату, указанную в уведомлении;
2) требование о внесении просроченных платежей по договору о предоставлении микрокредита;
3) разъяснение последствий невыполнения заемщиком – физическим лицом его обязательств по договору о предоставлении микрокредита;
4) указание на право заемщика – физического лица обратиться в микрофинансовую организацию с предложением о внесении изменений в договор о предоставлении микрокредита в порядке, определенном пунктом 2 настоящей статьи;
5) иные сведения по усмотрению микрофинансовой организации.
Требование об уведомлении через объекты информатизации не распространяется на кредитные товарищества и ломбарды.
Микрофинансовая организация вправе привлечь коллекторское агентство для уведомления заемщика.
2. В течение тридцати календарных дней с даты направления микрофинансовой организацией заемщику – физическому лицу уведомления, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи, заемщик вправе обратиться в микрофинансовую организацию в письменной форме и (или) через объекты информатизации и (или) способом, предусмотренным договором о предоставлении микрокредита, с предложением в отношении:
1) изменения в сторону уменьшения ставки вознаграждения по договору о предоставлении микрокредита;
2) уменьшения на срок не менее трех месяцев ежемесячного платежа по договору о предоставлении микрокредита не менее чем на пятьдесят процентов от размера, установленного договором о предоставлении микрокредита;
3) отсрочки платежей по основному долгу и (или) вознаграждению;
4) изменения метода погашения задолженности и (или) очередности погашения задолженности, в том числе с погашением основного долга в приоритетном порядке;
5) изменения срока микрокредита;
6) прощения просроченного основного долга и (или) вознаграждения, отмены неустойки (штрафа, пеней), связанных с обслуживанием микрокредита;
7) самостоятельной реализации залогодателем недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, в сроки, установленные соглашением сторон;
8) представления отступного взамен исполнения обязательства по договору о предоставлении микрокредита путем передачи микрофинансовой организации залогового и (или) иного имущества;

9) сатып алушыға микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемені бере отырып, ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті өткізуге қатысты ұсыныспен микроқаржы ұйымына жазбаша нысанда және (немесе) ақпараттандыру объектілері арқылы және (немесе) микрокредит беру туралы шартта көзделген тәсілмен жүгінуге құқылы.
Қарыз алушы жеке тұлғаның көрсетілген жолданымында қарыз алушының микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындауының мерзімін өткізіп алудың туындау себептері, ағымдағы кірістері туралы мәліметтер, қарыз алушының микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы ұсыныспен жүгінуін негіздейтін басқа да мән-жайлар қамтылуға тиіс.
Банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістерді қарау тәртібі, қарыз алушы жеке тұлғаның банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтінішіне қоса берілетін құжаттардың тізбесі, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің және микроқаржы ұйымының уәкілетті органға қарыз алушы жеке тұлғалардың банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтініштерін қарау нәтижелері туралы хабар беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
3. Микроқаржы ұйымы қарыз алушы жеке тұлғаның осы баптың 2-тармағында көзделген жолданымын алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде микрокредит беру туралы шарттың қарыз алушы ұсынған талаптарына өзгерістер енгізу мүмкіндігін қарауға және микрокредит беру туралы шартта көзделген тәсілмен қарыз алушы жеке тұлғаға жазбаша, сондай-ақ микроқаржы ұйымы қабылдаған:
1) микрокредит беру туралы шарттың талаптарына қарыз алушы ұсынған өзгерістерді енгізуге келісетіні;
2) микроқаржы ұйымының микрокредит беру туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы қарыз алушыға қарсы ұсынысы;
3) микрокредит беру туралы шарттың талаптарына қарыз алушы ұсынған өзгерістерді енгізуден бас тарту себептерінің уәжді негіздемесімен қоса, осындай бас тарту туралы шешімдердің бірі туралы ақпараттандыру объектілері арқылы хабарлауға міндетті.
Ақпараттандыру объектілері арқылы хабардар ету туралы талап кредиттік серіктестіктер мен ломбардтарға қолданылмайды.
Қарыз алушының осы баптың 2-тармағында көзделген жолданымы бойынша микроқаржы ұйымының шешімін осы баптың 4 және 5-тармақтарында белгіленген талаптарды ескере отырып, микроқаржы ұйымының жеке тұлғалардың микрокредиттерін қайта құрылымдау бойынша кредиттік шешімдер қабылдау жөніндегі ішкі тәртібіне сәйкес микроқаржы ұйымы қабылдайды.
Жеке тұлғалардың микрокредиттерін қайта құрылымдау бойынша кредиттік шешімдер қабылдау жөніндегі ішкі қағидаларға қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.

9) реализации недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, с передачей обязательства по договору о предоставлении микрокредита покупателю.
Указанное обращение заемщика – физического лица должно содержать сведения о причинах возникновения просрочки исполнения обязательств по договору о предоставлении микрокредита, текущих доходах заемщика, другие обстоятельства, которые обуславливают (обосновывают) обращение заемщика с предложением о внесении изменений в условия договора о предоставлении микрокредита.
Порядок рассмотрения изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, перечень документов, прилагаемых к заявлению заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, а также порядок информирования банком второго уровня и микрофинансовой организацией уполномоченного органа о результатах рассмотрения заявлений заемщиков – физических лиц о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Микрофинансовая организация обязана в течение пятнадцати календарных дней с даты получения обращения заемщика – физического лица, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, рассмотреть возможность внесения изменений в условия договора о предоставлении микрокредита, предложенных заемщиком, и письменно сообщить заемщику – физическому лицу способом, предусмотренным договором о предоставлении микрокредита, а также через объекты информатизации об одном из следующих решений, принятых микрофинансовой организацией, о (об):
1) согласии внести в условия договора о предоставлении микрокредита изменения, предложенные заемщиком;
2) встречном предложении микрофинансовой организации заемщику о внесении изменений в договор о предоставлении микрокредита;
3) отказе внести в условия договора о предоставлении микрокредита изменения, предложенные заемщиком, с мотивированным обоснованием причин такого отказа.
Требование об уведомлении через объекты информатизации не распространяется на кредитные товарищества и ломбарды.
Решение микрофинансовой организации по обращению заемщика, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, принимается микрофинансовой организацией в соответствии с внутренним порядком микрофинансовой организации по принятию кредитных решений по реструктуризации микрокредитов физических лиц с учетом требований, установленных пунктами 4 и 5 настоящей статьи.
Требования к внутренним правилам по принятию кредитных решений по реструктуризации микрокредитов физических лиц устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2 және 3-3-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Микроқаржы ұйымы, егер:
1) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес халықтың әлеуметтік осал топтарына жататын;
2) төтенше жағдай енгізуге негіз болған мән-жайлардың салдарынан зардап шеккен кез келген қарыз алушы микрокредит беру туралы шарттың талаптарына осы баптың 3-2-тармағында көзделген жағдайларда осы баптың 2-тармағының 2) және (немесе) 3) тармақшаларында көрсетілген өзгерістерді енгізу туралы ұсыныспен жолданымын микроқаржы ұйымына жіберген болса, мұндай өзгерістерді шарттың талаптарына енгізуге міндетті.
3-2. Микроқаржы ұйымының микрокредит беру туралы шартқа осы баптың 3-1-тармағында көрсетілген өзгерістерді енгізуі мынадай жағдайлардың:
1) қарыз алушы жүгінген айдың алдындағы екі айға есептелген қарыз алушының орташа айлық кірісінің аталған қарыз алушының жүгінген айдың алдындағы он екі айға есептелген орташа айлық кірісімен салыстырғанда отыз пайыздан астамға төмендеуі;
2) қарыз алушы микроқаржы ұйымына жүгінген кезде оның мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті алуы жағдайларының кез келгені болған кезде жүзеге асырылады.
3-3. Микроқаржы ұйымы қарыз алушының осы баптың 2-тармағында көзделген жолданымын қарау кезеңінде микрокредитті мерзімінен бұрын өтеуді талап етуге құқылы емес.
Қарыз алушы микроқаржы ұйымының осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген шешімін алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде микроқаржы ұйымы мен қарыз алушы жеке тұлға арасында өзара қолайлы шешімге қол жеткізілмеуі микрокредит беру туралы шарттың талаптарын өзгертуден бас тарту болып есептеледі. Көрсетілген мерзім екі тараптың да келісімі болған кезде ұзартылуы мүмкін.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
4. Қарыз алушы:
микроқаржы ұйымының осы баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген шешімін алған;
осы баптың 3-3-тармағының екінші бөлігінде көзделген мерзімде микрокредит беру туралы шарттың талаптарын өзгерту туралы өзара қолайлы шешімге қол жеткізілмеген күннен бастап үш ай ішінде бір мезгілде бұл туралы микроқаржы ұйымын хабардар ете отырып, қаржы омбудсманына кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес микрокредит бойынша берешекті сотқа дейінгі реттеу жөнінде жүгінуге құқылы.
Қаржы омбудсманының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына жататын қарыз алушы жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес, тұрғынжай болып табылатын жылжымайтын мүлік ипотекасымен қамтамасыз етілген микрокредит беру туралы шарт бойынша жолданымын қараған кезеңде кепілге қойылған мүлікке сот арқылы өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді.";

дополнить пунктами 3-1, 3-2 и 3-3 следующего содержания:
"3-1. Микрофинансовая организация обязана внести изменения в условия договора о предоставлении микрокредита, указанные в подпунктах 2) и (или) 3) пункта 2 настоящей статьи, в случаях, предусмотренных пунктом 3-2 настоящей статьи, если обращение с предложением о внесении указанных изменений направлено в микрофинансовую организацию любым из следующих заемщиков:
1) относящимся к социально уязвимым слоям населения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
2) пострадавшим в результате обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения.
3-2. Внесение микрофинансовой организацией изменений в договор о предоставлении микрокредита, указанных в пункте 3-1 настоящей статьи, осуществляется при наличии любого из следующих условий:
1) снижения среднемесячного дохода заемщика, рассчитанного за два месяца, предшествовавших месяцу обращения заемщика, более чем на тридцать процентов по сравнению со среднемесячным доходом указанного заемщика, рассчитанным за двенадцать месяцев, предшествовавших месяцу обращения заемщика;
2) получения заемщиком государственной адресной социальной помощи на момент его обращения в микрофинансовую организацию.
3-3. В период рассмотрения обращения заемщика, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, микрофинансовая организация не вправе требовать досрочного погашения микрокредита.
Недостижение взаимоприемлемого решения между микрофинансовой организацией и заемщиком – физическим лицом в течение тридцати календарных дней с даты получения заемщиком решения микрофинансовой организации, предусмотренного подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи, считается отказом в изменении условий договора о предоставлении микрокредита. Указанный срок может быть продлен при наличии согласия обеих сторон.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Заемщик вправе обратиться к финансовому омбудсману о досудебном урегулировании задолженности по микрокредиту, не связанному с осуществлением предпринимательской деятельности, с одновременным уведомлением микрофинансовой организации об этом в течение трех месяцев с даты:
получения решения микрофинансовой организации, предусмотренного подпунктом 3) части первой пункта 3 настоящей статьи;
недостижения взаимоприемлемого решения об изменении условий договора о предоставлении микрокредита в срок, предусмотренный частью второй пункта 3-3 настоящей статьи.
В период рассмотрения финансовым омбудсманом обращения от заемщика – физического лица, относящегося к социально уязвимым слоям населения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", по договору о предоставлении микрокредита, обеспеченного ипотекой недвижимого имущества, являющегося жилищем, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, не допускается судебное обращение взыскания на заложенное имущество.";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Микроқаржы ұйымдары, банктер не коллекторлық агенттіктер болып табылатын екі және одан көп кредиторлардың алдында тұтынушылық микрокредиттер және (немесе) мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыздар бойынша мерзімі өткен берешегі болған кезде қарыз алушы қаржы омбудсманының қызметі жанында жұмыс істейтін ұжымдық реттеу платформасы арқылы берешекті ұжымдық реттеу үшін жүгінуге құқылы.
Ұжымдық реттеуге жататын берешектің өлшемшарттары, сондай-ақ берешекті ұжымдық реттеуді жүргізудің тәртібі мен шарттары уәкілетті органның осы баптың 2-тармағының үшінші бөлігінде көзделген нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
5-тармақтың бірінші абзацындағы "бірінші бөлігінің 1) тармақшасында" деген сөздер "екінші бөлігінің 2) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 12-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында қайта ұйымдастырған кезде жарғылық капиталды қалыптастыру осы Заңның 25-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Мыналар:
1) жеке тұлға үшін:
микроқаржы ұйымы құрылтайшыларының (қатысушыларының) кәсіпкерлік қызметтен, еңбек қызметінен және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған, ақы төленетін өзге де қызметтен алатын кірістері;
микроқаржы ұйымы құрылтайшыларының (қатысушыларының) құжатпен расталған ақшалай жинақтары жарғылық капиталды төлеу немесе микроқаржы ұйымының жарғылық капиталға қатысу үлесін (акцияларын) сатып алу үшін пайдаланылатын көздер болып табылады.
Микроқаржы ұйымының жарғылық капиталға қатысу үлесін (акцияларын) сатып алу үшін осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген көздерге қосымша сыйға тарту, ұтыстар, өтеусіз алынған мүлікті сатудан түскен кіріс түрінде алынған ақша пайдаланылуы мүмкін.
Құрылтайшы (қатысушы) микроқаржы ұйымының жарғылық капиталына қатысу үлесін (акцияларын) сыйға тарту түрінде алынған мүліктің есебінен сатып алған кезде көрсетілген мүлікті сыйға тартушы мен оның сыйға тартушыда пайда болу көздері туралы мәліметтерді ұсынады;
2) заңды тұлға үшін:
кәсіпкерлік қызметтен және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де қызметтен түсетін кірістер, түсімдер;
осы заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым түріндегі қаражат жарғылық капиталды төлеу немесе микроқаржы ұйымының жарғылық капиталға қатысу үлесін (акцияларын) сатып алу үшін пайдаланылатын көздер болып табылады.
Қаржы ұйымы болып табылатын заңды тұлға үшін микроқаржы ұйымының жарғылық капиталға қатысу үлесін (акцияларын) сатып алу қаржы ұйымының меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенттерін, өтімділік коэффициенттерін немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де нормативтерді (лимиттерді) бұзуына алып келмейтін жағдайда, қаржы ұйымының активтері акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері болып табылуы мүмкін.";

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. При наличии просроченной задолженности по потребительским микрокредитам и (или) потребительским банковским займам, не обеспеченным залогом имущества, перед двумя и более кредиторами, являющимися микрофинансовыми организациями, банками либо коллекторскими агентствами, заемщик вправе обратиться за коллективным урегулированием задолженности через платформу коллективного урегулирования, функционирующую при службе финансового омбудсмана.
Критерии задолженности, подлежащей коллективному урегулированию, а также порядок и условия проведения коллективного урегулирования задолженности устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа, предусмотренным частью третьей пункта 2 настоящей статьи.";
в абзаце первом пункта 5 слова "подпунктом 1) части первой" заменить словами "подпунктом 2) части второй";
9) в статье 12:
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Формирование уставного капитала при реорганизации микрофинансовой организации в форме конвертации в банк осуществляется с учетом особенностей, предусмотренных статьей 25 настоящего Закона.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Источниками, используемыми для оплаты уставного капитала или приобретения доли участия в уставном капитале (акций) микрофинансовой организации, являются:
1) для физического лица:
доходы, полученные учредителями (участниками) микрофинансовой организации от предпринимательской, трудовой и (или) иной оплачиваемой деятельности, не запрещенной законодательством Республики Казахстан;
денежные накопления учредителей (участников) микрофинансовой организации, подтвержденные документально.
Дополнительно к источникам, указанным в части первой настоящего подпункта, для приобретения доли участия в уставном капитале (акций) микрофинансовой организации могут быть использованы деньги, полученные в виде дарения, выигрышей, дохода от продажи безвозмездно полученного имущества.
При приобретении доли участия в уставном капитале (акций) микрофинансовой организации за счет имущества, полученного в виде дарения, учредитель (участник) представляет сведения о дарителе и источниках происхождения указанного имущества у дарителя;
2) для юридического лица:
доходы, поступления от предпринимательской и (или) иной не запрещенной законодательством Республики Казахстан деятельности;
средства в виде вклада в уставный капитал данного юридического лица.
Для юридического лица, являющегося финансовой организацией, источниками средств, используемых для приобретения акций, могут являться активы финансовой организации при условии, что приобретение доли участия в уставном капитале (акций) микрофинансовой организации не приведет к нарушению финансовой организацией коэффициентов достаточности собственного капитала, коэффициентов ликвидности или иных нормативов (лимитов), установленных законодательством Республики Казахстан.";

10) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Микроқаржылық қызметті лицензиялау және микроқаржы ұйымының басшы қызметкерлері мен құрылтайшыларына (қатысушыларына) қойылатын талаптар
1. Заңды тұлға "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард ретінде мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) күнінен бастап алты ай ішінде микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны алу үшін уәкілетті органға жүгінеді.
2. Микрокредиттер беру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға ниеті бар заңды тұлға уәкілетті органды, қаржы мониторингін жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органды өзінің "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард ретінде мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені) туралы осы тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде жазбаша немесе электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы хабардар етеді.
3. Микроқаржы ұйымы микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны алу (қайта ресімдеу) үшін уәкілетті органға "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған құжаттардан басқа, микроқаржылық қызметті лицензиялау қағидаларында айқындалған жағдайларда, микроқаржылық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келуін растайтын құжаттарды ұсынады.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабының 1-тармағында көзделген, сондай-ақ жарғылық капиталдың ұлғаюына алып келетін, микроқаржы ұйымының тұрған жері өзгерген жағдайларда жүзеге асырылады.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу кезінде микроқаржы ұйымының біліктілік талаптарына сәйкес келуін тексеру лицензияны қайта ресімдеуге себеп болған негіз микроқаржылық қызмет түрінің немесе ұйымдық-құқықтық нысанның өзгеруіне не тұрған жерінің өзгеруіне байланысты жарғылық капиталдың ұлғаюына алып келген жағдайларда жүзеге асырылады.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген жағдайларда микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы өтінішті микроқаржы ұйымы лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туындаған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде береді.

10) статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Лицензирование микрофинансовой деятельности и требования, предъявляемые к руководящим работникам и учредителям (участникам) микрофинансовой организации
1. Юридическое лицо обращается в уполномоченный орган за получением лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности в течение шести месяцев со дня его государственной регистрации (перерегистрации) в Государственной корпорации "Правительство для граждан" в качестве микрофинансовой организации, кредитного товарищества, ломбарда.
2. Юридическое лицо, имеющее намерение осуществлять деятельность по предоставлению микрокредитов, письменно или посредством системы электронного документооборота уведомляет уполномоченный орган, уполномоченный государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг, о государственной регистрации (перерегистрации) в Государственной корпорации "Правительство для граждан" в качестве микрофинансовой организации, кредитного товарищества, ломбарда в течение десяти календарных дней со дня данной регистрации.
3. Для получения (переоформления) лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, помимо документов, определенных Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", микрофинансовая организация представляет в уполномоченный орган документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании микрофинансовой деятельности, в случаях, определенных правилами лицензирования микрофинансовой деятельности.
Переоформление лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности осуществляется в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 33 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", а также изменения места нахождения микрофинансовой организации, влекущего увеличение уставного капитала.
При переоформлении лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности проверка соответствия микрофинансовой организации квалификационным требованиям осуществляется в случаях, когда основание, послужившее для переоформления лицензии, влечет изменение вида микрофинансовой деятельности или организационно-правовой формы либо увеличение уставного капитала в связи с изменением места нахождения.
Заявление о переоформлении лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности в случаях, предусмотренных частью второй настоящего пункта, подается микрофинансовой организацией в течение тридцати календарных дней с момента возникновения изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии.

4. Уәкілетті орган құжаттардың толық топтамасы алынған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде микроқаржы ұйымына микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны не микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны беруден уәжді бас тартуды береді.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның көшірмесі микроқаржы ұйымы клиенттерінің көруіне қолжетімді жерде орналастырылуға тиіс.
5. Атқарушы органның (алқалы немесе жеке-дара) бірінші басшысы мен мүшелері, байқау кеңесінің мүшелері (бар болса), директорлар кеңесінің мүшелері (бар болса), бас бухгалтер микроқаржы ұйымының басшы қызметкерлері деп танылады.
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабының 9-тармағында көрсетілген еңбек өтілінің болуы бойынша мерзімдерді қоспағанда, микроқаржы ұйымының, микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың басшы қызметкерлері аталған баптың талаптарына сай келуге тиіс. Көрсетілген талаптарға сай келген жағдайда микроқаржы ұйымының басшы қызметкерлері лауазымдарға уәкілетті органның келісімінсіз тағайындалады (сайланады).
Директорлар кеңесінің мүшелеріне "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен қойылатын талаптар байқау кеңесінің мүшелеріне де қолданылады.
Микроқаржы ұйымының басшы қызметкерлері "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленген талаптарға сай келмеген жағдайда микроқаржы ұйымы уәкілетті органның талабы бойынша оларды қызметтен шеттетеді.
6. Микроқаржы ұйымының ірі қатысушысы микроқаржы ұйымының атқарушы органының басшысы лауазымына тағайындала (сайлана) алмайды.
Алқалы атқарушы орган мүшелерінің саны кемінде үш адамды құрауға тиіс.
Жеке-дара атқарушы орган бір адамнан тұрады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талабы шаруашылық серіктестік нысанында құрылған микроқаржы ұйымына қолданылмайды.
Мынадай:
1) өтелмеген немесе алынбаған сотталғандығы бар жеке тұлға болып табылатын;
2) тізбесін уәкілетті орган белгілейтін офшор аймақтарда тіркелген, тұрғылықты жері немесе тұрған жері бар;

4. Уполномоченный орган выдает микрофинансовой организации лицензию на осуществление микрофинансовой деятельности либо мотивированный отказ в выдаче лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности в течение тридцати рабочих дней со дня получения полного пакета документов.
Копия лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности подлежит размещению в месте, доступном для обозрения клиентам микрофинансовой организации.
5. Руководящими работниками микрофинансовой организации признаются первый руководитель и члены исполнительного органа (коллегиального или единоличного), члены наблюдательного совета (при наличии), члены совета директоров (при наличии), главный бухгалтер.
Руководящие работники микрофинансовой организации, саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности должны соответствовать требованиям статьи 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", за исключением сроков по наличию трудового стажа, указанных в пункте 9 настоящей статьи. В случае соответствия указанным требованиям руководящие работники микрофинансовой организации назначаются (избираются) на должности без согласия уполномоченного органа.
Требования, предъявляемые Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" к членам совета директоров, также применяются к членам наблюдательного совета.
Микрофинансовая организация отстраняет по требованию уполномоченного органа руководящих работников микрофинансовой организации в случае их несоответствия требованиям, установленным статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
6. Крупный участник микрофинансовой организации не может быть назначен (избран) на должность руководителя исполнительного органа микрофинансовой организации.
Число членов коллегиального исполнительного органа должно составлять не менее трех человек.
Единоличный исполнительный орган состоит из одного человека.
Требование части первой настоящего пункта не распространяется на микрофинансовую организацию, созданную в форме хозяйственного товарищества.
Не может являться крупным участником микрофинансовой организации лицо, которое:
1) является физическим лицом, имеющим непогашенную или неснятую судимость;
2) имеет регистрацию, место жительства или место нахождения в офшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;

3) уәкілетті орган микроқаржы ұйымын осы Заңның 16-бабы 2-тармағының 1), 1-1), 2), 2-1), 3), 4), 5), 6), 7) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде құрылтайшысы (акционері, қатысушысы) не басшы қызметкері бұрын осы микроқаржы ұйымының бірінші басшысы немесе құрылтайшысы (қатысушысы) болған заңды тұлға болып табылатын;
4) уәкілетті орган банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін, не Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын ірі қатысушы жеке тұлға не ірі қатысушы заңды тұлғаның бірінші басшысы және (немесе) қаржы ұйымының басшы қызметкері, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру брокері филиалының басшысы немесе басшысының орынбасары болған не болып табылатын;
5) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған бенефициарлық меншік иесі қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру саласындағы қылмыстары үшін алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы бар заңды тұлға болып табылатын тұлға микроқаржы ұйымының ірі қатысушысы бола алмайды.
7. "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабының 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген талапқа сай келу үшін:

3) является юридическим лицом, учредитель (акционер, участник) либо руководящий работник которого ранее являлся первым руководителем или учредителем (участником) микрофинансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о лишении данной микрофинансовой организации лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 1-1), 2), 2-1), 3), 4), 5), 6), 7) и 9) пункта 2 статьи 16 настоящего Закона;
4) ранее являлось либо является крупным участником – физическим лицом либо первым руководителем крупного участника – юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о применении к банку режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации –нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительном прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан;
5) является юридическим лицом, бенефициарный собственник которого, определенный в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", имеет неснятую или непогашенную судимость за преступления в сфере легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения.
7. Для соответствия требованию, предусмотренному подпунктом 3) пункта 2 статьи 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", необходимо наличие трудового стажа для кандидатов на должности:

1) атқарушы органның басшысы, байқау кеңесінің басшысы (бар болса), микроқаржы ұйымының директорлар кеңесінің басшысы (бар болса) лауазымдарына кандидаттар үшін – кемінде үш жыл, оның ішінде басшы лауазымына кандидаттар үшін кемінде бір жыл;
2) байқау кеңесінің мүшелері (бар болса), директорлар кеңесінің мүшелері (бар болса), атқарушы органның (алқалы) мүшелері лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде екі жыл;
3) бас бухгалтер лауазымына кандидаттар үшін кемінде екі жыл еңбек өтілі болуы қажет.
Кредиттік серіктестіктің және ломбардтың басшы қызметкерлері үшін осы тармақта көзделген еңбек өтілінің болуы талап етілмейді.
8. Микроқаржы ұйымы микроқаржылық қызметті лицензиялау қағидаларында белгіленген тәртіппен басшы қызметкерлерді тағайындаған (сайлаған), басқа лауазымға ауыстырған немесе олармен еңбек шартын бұзған (өкілеттіктерін тоқтатқан) күннен бастап бес жұмыс күні ішінде олардың құрамында болған өзгерістер туралы уәкілетті органды хабардар етеді.";
11) 14-1-бапта:
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Филиал, өкілдік туралы ережелерге "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында есептік қайта тіркеуді талап етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде микроқаржы ұйымы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының микроқаржы ұйымының хатын қабылдағаны туралы белгісі соғылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға микроқаржы ұйымының көрсетілген хатының көшірмесін, филиал, өкілдік туралы ережелерге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмелерін қағаз жеткізгіште не электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы ұсынуға міндетті.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Микроқаржы ұйымы филиалының қосымша үй-жайларының саны көбейген немесе микроқаржы ұйымы филиалы үй-жайларының саны азайған жағдайда, микроқаржы ұйымының органы тиісті шешім қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде микроқаржы ұйымы уәкілетті органға микроқаржы ұйымы органының қабылданған шешім туралы шешімінен микроқаржы ұйымы филиалының көрсетілген үй-жайларының мекенжайларын қамтитын үзінді көшірмені қоса бере отырып, жазбаша не электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы хабарлама ұсынуға міндетті.
8. Микроқаржы ұйымы өзінің филиалы және (немесе) өкілдігі "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында есептік тіркеуден шығарылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органды микроқаржы ұйымы филиалының және (немесе) өкілдігінің есептік тіркеуден шығарылғанын растайтын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы құжатының көшірмесін қоса бере отырып, олардың қызметінің тоқтатылғаны туралы жазбаша не электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы хабардар етуге тиіс.";

1) руководителя исполнительного органа, руководителя наблюдательного совета (при наличии), руководителя совета директоров (при наличии) микрофинансовой организации – не менее трех лет, в том числе не менее одного года на руководящей должности;
2) членов наблюдательного совета (при наличии), членов совета директоров (при наличии), членов исполнительного органа (коллегиального) – не менее двух лет;
3) главного бухгалтера – не менее двух лет.
Для руководящих работников кредитного товарищества и ломбарда наличие трудового стажа, предусмотренного настоящим пунктом, не требуется.
8. Микрофинансовая организация уведомляет уполномоченный орган об изменениях, произошедших в составе руководящих работников, в течение пяти рабочих дней со дня их назначения (избрания), перевода на другую должность или расторжения с ними трудового договора (прекращения полномочий) в порядке, установленном правилами лицензирования микрофинансовой деятельности.";
11) в статье 14-1:
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"При внесении изменений и (или) дополнений в положения о филиале, представительстве, не требующих учетной перерегистрации в Государственной корпорации "Правительство для граждан", микрофинансовая организация обязана в течение тридцати рабочих дней с даты отметки Государственной корпорации "Правительство для граждан" о приеме письма микрофинансовой организации представить в уполномоченный орган на бумажном носителе либо посредством системы электронного документооборота копию указанного письма микрофинансовой организации, нотариально засвидетельствованные копии изменений и (или) дополнений в положения о филиале, представительстве.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. В случае увеличения количества дополнительных помещений филиала микрофинансовой организации или уменьшения количества помещений филиала микрофинансовой организации микрофинансовая организация обязана в течение тридцати рабочих дней с даты принятия органом микрофинансовой организации соответствующего решения представить в уполномоченный орган письменно либо посредством системы электронного документооборота уведомление с приложением выписки из решения органа микрофинансовой организации о принятом решении, содержащей адреса указанных помещений филиала микрофинансовой организации.
8. Микрофинансовая организация в течение тридцати рабочих дней с даты снятия с учетной регистрации своего филиала и (или) представительства в Государственной корпорации "Правительство для граждан" должна письменно либо посредством системы электронного документооборота уведомить уполномоченный орган о прекращении их деятельности с приложением копии документа Государственной корпорации "Правительство для граждан", подтверждающего снятие с учетной регистрации филиала и (или) представительства микрофинансовой организации.";

12) 16-бапта:
1-тармақта:
2) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) бұзу;";
"5) қадағалап ден қою шарасын орындамау;";
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің уәкілетті органның талаптарына сәйкес келмеуі;";
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру кезеңінде лицензияның қолданысын тоқтата тұруға негіз болған және жойылатын сипаты бар мән-жайларды жоймау;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар құқықтарының бұзылуына алып келген, осы Заңның және (немесе) уәкілетті органның және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзу фактілерін жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) анықтау;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) бұзу;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) уәкілетті органның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) бұзу не уәкілетті орган қолданған қадағалап ден қою шараларын жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) орындамау;";
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) микроқаржы ұйымының осы Заңда белгіленген микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға міндетті мүшелік туралы талапты бұзуы;";
8) тармақша алып тасталсын;
3-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жол берілген бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің және олардың, оның ішінде қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар үшін салдарының ауқымы және айтарлықтай болуы;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) бұрын қолданылған қадағалап ден қою шаралары мен санкцияларының болуы және тиімділігі (нәтижелілігі);";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) анықталған кемшіліктерді, тәуекелдерді немесе бұзушылықтарды жоюға және олардың тиімділігіне бағытталған дербес шаралар қабылдауы ескеріледі.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:

12) в статье 16:
в пункте 1:
подпункты 2) и 5) изложить в следующей редакции:
"2) неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов;";
"5) невыполнение меры надзорного реагирования;";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) несоответствие системы управления рисками и внутреннего контроля требованиям уполномоченного органа.";
в пункте 2:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) неустранение в период приостановления действия лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности обстоятельств, послуживших основанием для приостановления действия лицензии и имеющих устранимый характер;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) выявление фактов нарушения требований настоящего Закона и (или) нормативных правовых актов уполномоченного органа и (или) Национального Банка Республики Казахстан, повлекших нарушение прав потребителей финансовых услуг;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию уполномоченного органа, либо систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнение мер надзорного реагирования, примененных уполномоченным органом;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) нарушение микрофинансовой организацией требования об обязательном членстве в саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, установленного настоящим Законом;";
подпункт 8) исключить;
в пункте 3:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) масштаб и значительность допущенных нарушений и (или) недостатков и их последствий, в том числе для потребителей финансовых услуг;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) наличие и эффективность (результативность) ранее примененных мер надзорного реагирования и санкций;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) принятие самостоятельных мер, направленных на устранение выявленных недостатков, рисков или нарушений, и их эффективность.";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:

"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайда микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысын тоқтатуға арналған өтінішке микроқаржылық қызметті жүзеге асырумен байланысты барлық міндеттемелердің орындалуы және баланста қолданыстағы микрокредиттердің жоқ екені туралы хат қоса беріледі.";
7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру микроқаржы ұйымының микрокредит беру туралы жаңа шарттар жасасуына, сондай-ақ осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, микрокредит беру туралы қолданыстағы шарттардың талаптарын өзгертуіне тыйым салуға алып келеді.
Микрокредит беру туралы қолданыстағы шарттардың талаптарын өзгертуге, оның ішінде микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру кезеңінде олардың қолданылу мерзімін ұзартуға қарыз алушының келісімімен және микрокредит беру туралы шарттың қолданыстағы талаптарын сақтауды не жақсартуды қамтамасыз ететін және негізгі борыш сомасын, микрокредит бойынша мерзімді төлемдердің мөлшерін ұлғайтуды және қарыз алушының және (немесе) микроқаржы ұйымының жауапкершілігін көздемейтін талаптарда ғана жол беріледі.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған микроқаржы ұйымы микрокредит беру туралы бұрын жасалған шарттар бойынша өзіне қабылдаған міндеттемелерді орындауға міндетті.
8. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиядан айырылған микроқаржы ұйымы микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға, сондай-ақ осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, микрокредит беру туралы қолданыстағы шарттардың талаптарын өзгертуге құқылы емес.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясының қолданысы тоқтатылған микроқаржы ұйымының, сондай-ақ осы микроқаржы ұйымының құқықтары мен міндеттемелерінің құқықтық мирасқоры болған заңды тұлғаның микрокредит беру туралы қолданыстағы шарттардың талаптарын өзгертуіне сыйақы мөлшерлемесін азайту және (немесе) тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлдарды) азайту жағына қарай өзгертуді немесе оның толық күшін жоюды қоса алғанда, қарыз алушының келісімімен және микрокредит беру туралы шарттың қолданыстағы талаптарын сақтауды не жақсартуды қамтамасыз ететін және микрокредит бойынша негізгі борыш сомасын, мерзімді төлемдердің мөлшерін ұлғайтуды және қарыз алушының жауапкершілігін көздемейтін талаптарда ғана жол беріледі.

"В случае, предусмотренном подпунктом 5) пункта 1 статьи 35 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", к заявлению на прекращение действия лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности прилагается письмо об исполнении всех обязательств, связанных с осуществлением микрофинансовой деятельности, и отсутствии на балансе действующих микрокредитов.";
пункты 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"7. Приостановление действия лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности влечет запрет на заключение микрофинансовой организацией новых договоров о предоставлении микрокредита, а также изменение условий действующих договоров о предоставлении микрокредита, за исключением случаев, предусмотренных частью второй настоящего пункта.
Изменение условий действующих договоров о предоставлении микрокредита, в том числе продление их срока действия в период приостановления действия лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, допускается только с согласия заемщика и на условиях, обеспечивающих сохранение либо улучшение действующих условий договора о предоставлении микрокредита и не предусматривающих увеличение суммы основного долга, размера периодических платежей по микрокредиту и ответственности заемщика и (или) микрофинансовой организации.
Микрофинансовая организация, действие лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности которой приостановлено, обязана выполнить принятые на себя обязательства по ранее заключенным договорам о предоставлении микрокредита.
8. Микрофинансовая организация, лишенная лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, не вправе осуществлять микрофинансовую деятельность, а также изменять условия действующих договоров о предоставлении микрокредита, за исключением случаев, предусмотренных частью второй настоящего пункта.
Изменение условий действующих договоров о предоставлении микрокредита микрофинансовой организацией, действие лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности которой прекращено, а также юридическим лицом, ставшим правопреемником прав и обязательств данной микрофинансовой организации, допускается только с согласия заемщика и на условиях, обеспечивающих сохранение либо улучшение действующих условий договора о предоставлении микрокредита, включая изменение в сторону уменьшения ставки вознаграждения и (или) изменение в сторону уменьшения или полную отмену неустойки (штрафа, пеней), и не предусматривающих увеличение суммы основного долга, размера периодических платежей по микрокредиту и ответственности заемщика.

9. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабы 1-тармағының 3) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясының қолданысы тоқтатылған микроқаржы ұйымы лицензиясы тоқтатылған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде өзінің атауынан "микроқаржы ұйымы", "кредиттік серіктестік", "ломбард" деген сөздерді, олардан туындайтын, көрсетілген заңды тұлғаның микрокредиттер беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратынын болжайтын сөздерді немесе аббревиатураны алып тастау арқылы қайта тіркеу рәсімін жүргізуге не қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешім қабылдауға міндетті.
Құқықтарды (талаптарды) осы Заңның 9-1-бабы 5-тармағының бірінші бөлігінде аталған тұлғаларға беруді қоспағанда, микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясының қолданысы тоқтатылған, оның ішінде осы баптың 2-тармағында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған микроқаржы ұйымының, сондай-ақ қайта ұйымдастыру нәтижесінде осы микроқаржы ұйымының құқықтары мен міндеттемелерінің құқықтық мирасқоры болған заңды тұлғаның микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) үшінші тұлғаға беруіне тыйым салынады.
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес микрокредит беру туралы шарттар бойынша жеке тұлғалармен шарттық қатынастар тоқтатылғанға дейін микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясының қолданысы тоқтатылған микроқаржы ұйымы, сондай-ақ қайта ұйымдастыру нәтижесінде осы микроқаржы ұйымының құқықтары мен міндеттемелерінің құқықтық мирасқоры болған заңды тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасында кредитордың қарыз алушымен микрокредит беру туралы шарт шеңберіндегі өзара қатынастарына, сондай-ақ кредиттік бюролардың дерекқорларындағы барлық қарыз алушылар жөніндегі ақпаратты жаңартуға қойылатын талаптар мен шектеулерді сақтауға міндетті.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясының қолданысы тоқтатылған микроқаржы ұйымының, сондай-ақ осы микроқаржы ұйымының құқықтары мен міндеттемелерінің құқықтық мирасқоры болған заңды тұлғаның жеке тұлғаға кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізуіне қарыз алушының келісімімен және сыйақы мөлшерлемесін және (немесе) мерзімді төлемдер мөлшерін азайту жағына қарай өзгертуді және (немесе) тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлдарды) азайту жағына қарай өзгертуді немесе оның толық күшін жоюды көздейтін жақсарту талаптарында ғана жол беріледі.";
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:

9. Микрофинансовая организация, действие лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности которой прекращено по основаниям, предусмотренным подпунктами 3) и 5) пункта 1 статьи 35 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", обязана в течение тридцати календарных дней со дня прекращения лицензии провести процедуру перерегистрации путем исключения из своего наименования слов "микрофинансовая организация", "кредитное товарищество", "ломбард", производных от них слов или аббревиатуры, предполагающих, что указанное юридическое лицо осуществляет деятельность по предоставлению микрокредитов, либо принять решение о реорганизации или ликвидации.
Микрофинансовой организации, действие лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности которой прекращено, в том числе по основаниям, предусмотренным пунктом 2 настоящей статьи, а также юридическому лицу, ставшему правопреемником прав и обязательств данной микрофинансовой организации в результате реорганизации, запрещается производить уступку прав (требований) по договору о предоставлении микрокредита третьему лицу, за исключением уступки прав (требований) лицам, указанным в части первой пункта 5 статьи 9-1 настоящего Закона.
До прекращения договорных отношений с физическими лицами по договорам о предоставлении микрокредита, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, микрофинансовая организация, действие лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности которой прекращено, а также юридическое лицо, ставшее правопреемником прав и обязательств данной микрофинансовой организации в результате реорганизации, обязаны соблюдать требования и ограничения, предъявляемые законодательством Республики Казахстан к взаимоотношениям кредитора с заемщиком в рамках договора о предоставлении микрокредита, а также к обновлению информации по всем заемщикам в базах данных кредитных бюро.
Внесение изменений в условия договора о предоставлении микрокредита физическому лицу, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, микрофинансовой организацией, действие лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности которой прекращено, а также юридическим лицом, ставшим правопреемником прав и обязательств данной микрофинансовой организации, допускается только с согласия заемщика и на улучшающих условиях, предусматривающих изменение в сторону уменьшения ставки вознаграждения и (или) размера периодических платежей и (или) изменение в сторону уменьшения или полную отмену неустойки (штрафа, пеней).";
дополнить пунктом 10 следующего содержания:

"10. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясынан айырылған микроқаржы ұйымы жеке тұлғалардың кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес микрокредиттері бойынша берешекті өндіріп алуды және (немесе) осы Заңның 9-1-бабында белгіленген тәртіппен микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) басқаға беруді уәкілетті орган микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған күннен бастап жиырма төрт ай ішінде жүзеге асырады.
Жеке тұлғалардың микрокредит беру туралы шарттар бойынша өндіріп алынбаған және (немесе) құқықтары (талаптары) басқаға берілмеген, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес микрокредиттері бойынша берешегі уәкілетті органның микроқаржы ұйымын микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған күнінен бастап жиырма төрт ай ішінде кешірілуге тиіс.";
13) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Өтініш берушілердің жолданымдарын қарау
1. Микроқаржы ұйымдары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптарға сәйкес микроқаржылық қызметті жүзеге асырумен байланысты жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын қарайды.
2. Өтініш берушінің жолданымын қарау мерзімі микроқаржы ұйымына келіп түскен күнінен бастап он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Жолданымды дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажет болған кезде жолданымды қарау мерзімі он бес жұмыс күніне ұзартылуы мүмкін, бұл туралы өтініш берушіні мерзімді ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
Осы тармақта көзделген мерзімдер осы Заңның 9-2-бабының 2-тармағына сәйкес қарыз алушы жеке тұлғаның өтінішін қарау жағдайларына қолданылмайды.
3. Жолданымды қарау нәтижелері бойынша микроқаржы ұйымы өтініш берушіге оның жолданымының мәні бойынша жауап (шешім) жіберуге міндетті.
4. Мынадай:
1) жолданымда жауап жіберілуге тиіс мекенжай көрсетілмеген;
2) жолданымда өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және жеке сәйкестендіру нөмірі немесе оның толық атауы мен бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетілмеген;
3) жолданымда былапыт не қорлайтын сөздер, микроқаржы ұйымының мүлкіне қатер төндіру, микроқаржы ұйымы қызметкерінің және (немесе) оның отбасы мүшелерінің өміріне, денсаулығына және мүлкіне қатер төндіру жазылған;

"10. Микрофинансовая организация, лишенная лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, осуществляет взыскание задолженности по микрокредитам физических лиц, не связанным с осуществлением предпринимательской деятельности, и (или) уступку прав (требований) по договорам о предоставлении микрокредита в порядке, установленном статьей 9-1 настоящего Закона, в течение двадцати четырех месяцев со дня принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности.
Задолженность по микрокредитам физических лиц, не связанным с осуществлением предпринимательской деятельности, которая не была взыскана и (или) по которой не были уступлены права (требования) по договорам о предоставлении микрокредита в течение двадцати четырех месяцев со дня принятия уполномоченным органом решения о лишении микрофинансовой организации лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, подлежит прощению.";
13) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Рассмотрение обращений заявителей
1. Микрофинансовые организации рассматривают обращения физических и юридических лиц, связанных с осуществлением микрофинансовой деятельности, в соответствии с требованиями к осуществлению микрофинансовой деятельности, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Срок рассмотрения обращения заявителя не должен превышать пятнадцать рабочих дней со дня его поступления в микрофинансовую организацию.
При необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения обращения, срок рассмотрения обращения может быть продлен на пятнадцать рабочих дней, о чем заявитель извещается в течение трех рабочих дней со дня принятия решения о продлении срока.
Сроки, предусмотренные настоящим пунктом, не распространяются на случаи рассмотрения заявления заемщика – физического лица в соответствии с пунктом 2 статьи 9-2 настоящего Закона.
3. По результатам рассмотрения обращения микрофинансовая организация обязана направить заявителю ответ (решение) по существу его обращения.
4. Обращение заявителя подлежит оставлению без рассмотрения в следующих случаях:
1) в обращении не указан адрес, по которому должен быть направлен ответ;
2) в обращении не указаны фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и его индивидуальный идентификационный номер или полное наименование заявителя и его бизнес-идентификационный номер;
3) в обращении содержатся нецензурные либо оскорбительные выражения, угрозы имуществу микрофинансовой организации, угрозы жизни, здоровью и имуществу работника микрофинансовой организации и (или) членов его семьи;

4) жолданымның мәтіні оқуға келмейтін;
5) жолданымды уәкілетті емес адам берген жағдайларда өтініш берушінің жолданымы қараусыз қалдырылуға тиіс.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда микроқаржы ұйымы өтініш берушінің жолданымын алған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде жолданымды қараусыз қалдыру себептерін көрсете отырып, өтініш берушіге жауап жібереді.
5. Жеке тұлға болып табылатын, оның ішінде микрокредиттер және микроқаржылық қызметті жүзеге асырумен байланысты, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес мәселелер бойынша өтініш беруші микроқаржы ұйымына (кредиттік серіктестіктер мен ломбардтарды қоспағанда) жүгінгеннен кейін мынадай жағдайларда:
микроқаржы ұйымы өтініш берушінің мүліктік талабын қанағаттандырудан бас тартқанда немесе өтініш беруші осы баптың 2-тармағында көзделген мерзімде микроқаржы ұйымының жауабын алмағанда;
осы Заңның 9-2-бабының 4-тармағына сәйкес сотқа дейінгі реттеу тәртібі шеңберінде "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қаржы омбудсманына жүгінуге құқылы.
6. Микроқаржы ұйымдары (кредиттік серіктестіктер мен ломбардтарды қоспағанда) уәкілетті органға тізбесі, нысандары, мерзімдері мен ұсыну тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін, жеке және заңды тұлғалардың келіп түскен жолданымдары бойынша есептілікті ұсынады.";
14) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Қаржы омбудсманы
1. Қаржы омбудсманы дауды сотқа дейінгі реттеу тәртібі шеңберінде осы Заңның 17-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларда өтініш берушінің жолданымдарын қарайды.
2. Өтініш берушінің жолданымын қарау нәтижелері бойынша қаржы омбудсманы өтініш берушінің микроқаржы ұйымы үшін міндетті болып табылатын шешімімен келіскен кезде осындай шешім қабылдайды немесе "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-33-бабының 11-тармағында көзделген жағдайларда жолданымды қарауды тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Микроқаржы ұйымы қаржы омбудсманының шешімін ол белгілеген мерзімде орындамаған кезде уәкілетті орган микроқаржы ұйымына осы Заңның 28-бабына сәйкес қадағалап ден қою шараларын қолданады.
Қаржы омбудсманының шешімімен келіспеген жағдайда, қаржы омбудсманы қараған дау (жолданым) тараптары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотқа жүгінуге құқылы.

4) текст обращения не поддается прочтению;
5) обращение подано неуполномоченным лицом.
В случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4) и 5) части первой настоящего пункта, микрофинансовая организация в течение пяти рабочих дней с момента получения обращения заявителя направляет заявителю ответ с указанием причин оставления обращения без рассмотрения.
5. Заявитель, являющийся физическим лицом, в том числе по микрокредитам и вопросам, связанным с осуществлением микрофинансовой деятельности, не связанным с осуществлением предпринимательской деятельности, после обращения в микрофинансовую организацию (за исключением кредитных товариществ и ломбардов) вправе обратиться к финансовому омбудсману в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" в рамках досудебного порядка урегулирования в следующих случаях:
отказа в удовлетворении микрофинансовой организацией имущественного требования заявителя или неполучения заявителем ответа микрофинансовой организации в срок, предусмотренный пунктом 2 настоящей статьи;
в соответствии с пунктом 4 статьи 9-2 настоящего Закона.
6. Микрофинансовые организации (за исключением кредитных товариществ и ломбардов) представляют в уполномоченный орган отчетность по поступившим обращениям физических и юридических лиц, перечень, формы, сроки и порядок представления которой устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
14) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Финансовый омбудсман
1. Финансовый омбудсман в рамках досудебного порядка урегулирования спора рассматривает обращения заявителя в случаях, предусмотренных пунктом 5 статьи 17 настоящего Закона.
2. По результатам рассмотрения обращения заявителя финансовый омбудсман принимает решение, которое является обязательным для микрофинансовой организации при согласии с таким решением заявителя, или принимает решение о прекращении рассмотрения обращения в случаях, предусмотренных пунктом 11 статьи 15-33 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
При неисполнении микрофинансовой организацией решения финансового омбудсмана в установленный им срок уполномоченный орган применяет к микрофинансовой организации меры надзорного реагирования в соответствии со статьей 28 настоящего Закона.
В случае несогласия с решением финансового омбудсмана стороны спора (обращения), рассмотренного финансовым омбудсманом, вправе обратиться в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Қаржы омбудсманының өтініш берушілердің жолданымдарын қарау тәртібі мен мерзімдері, сондай-ақ қаржы омбудсманының осындай жолданымдар бойынша шешімдер шығаруының салдары "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-33-бабында және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Осы баптың талаптары кредиттік серіктестіктер мен ломбардтарға қолданылмайды.";
15) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесі
1. Микроқаржы ұйымы (кредиттік серіктестік пен ломбардты қоспағанда) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастырады, ол:
1) басқару органының (бар болса), атқарушы органның, бөлімшелердің тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі өкілеттіктері мен функционалдық міндеттерін, олардың жауапкершілігін;
2) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі ішкі саясат пен рәсімдерді;
3) микроқаржылық операциялардың түрлері бойынша жеке-жеке тәуекелдердің рұқсат етілген мөлшеріне арналған лимиттерді;
4) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі есептілікті микроқаржы ұйымының органдарына ұсынудың ішкі рәсімдерін;
5) тәуекелдерді басқару жүйесінің тиімділігін бағалаудың ішкі өлшемшарттарын қамтуға тиіс.
Микроқаржы ұйымдары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
2. Уәкілетті орган тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің осы бапта белгіленген талаптарға сәйкес келуін бағалауды жүзеге асырады.
3. Өзінің қаржы-шаруашылық қызметіне бақылауды жүзеге асыру үшін кредиттік серіктестік, ломбард ішкі бақылау қызметін құруы мүмкін.
4. Ішкі бақылау қызметінің жұмыс істеу тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасында, сондай-ақ кредиттік серіктестіктің, ломбардтың ішкі қызметін реттейтін қағидаларда, ережеде және өзге де құжаттарда айқындалады.";
16) 21-бапта:
4-тармақ мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға: өз мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін бақылауды жүзеге асырумен байланысты мәселелер бойынша беріледі.";
5-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Микрокредит беру құпиясы қаржы омбудсманына қарыз алушы жеке тұлғалардың, оның ішінде дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған қарыз алушы жеке тұлғалардың қаржы омбудсманының қарауында жатқан, микрокредит беру туралы, оның ішінде құқықтары (талаптары) осы Заңның 9-1-бабының 4-тармағында және 5-тармағының бірінші бөлігінде аталған тұлғаға берілген шарттан туындайтын дауларды реттеуге байланысты жолданымдары бойынша ашылуы мүмкін.";

Порядок и сроки рассмотрения финансовым омбудсманом обращений заявителей, а также последствия вынесения финансовым омбудсманом решений по таким обращениям определяются статьей 15-33 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования настоящей статьи не распространяются на кредитные товарищества и ломбарды.";
15) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Система управления рисками и внутреннего контроля
1. Микрофинансовая организация (за исключением кредитного товарищества и ломбарда) формирует систему управления рисками и внутреннего контроля, которая должна содержать:
1) полномочия и функциональные обязанности по управлению рисками и внутреннему контролю органа управления (при наличии), исполнительного органа, подразделений, их ответственность;
2) внутренние политики и процедуры по управлению рисками и внутреннему контролю;
3) лимиты на допустимый размер рисков в отдельности по видам микрофинансовых операций;
4) внутренние процедуры представления отчетности по управлению рисками и внутреннему контролю органам микрофинансовой организации;
5) внутренние критерии оценки эффективности системы управления рисками.
Порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для микрофинансовых организаций устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Уполномоченный орган осуществляет оценку соответствия системы управления рисками и внутреннего контроля требованиям, установленным настоящей статьей.
3. Для осуществления контроля за своей финансово-хозяйственной деятельностью кредитным товариществом, ломбардом может быть образована служба внутреннего контроля.
4. Порядок работы службы внутреннего контроля определяется законодательством Республики Казахстан, а также правилами, положением и иными документами, регулирующими внутреннюю деятельность кредитного товарищества, ломбарда.";
16) в статье 21:
пункт 4 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности по вопросам, связанным с осуществлением контроля за деятельностью своих членов (участников).";
пункт 5-1 изложить в следующей редакции:
"5-1. Тайна предоставления микрокредита может быть раскрыта финансовому омбудсману по находящимся у него на рассмотрении обращениям заемщиков – физических лиц, в том числе состоящих на регистрационном учете в качестве индивидуальных предпринимателей, связанным с урегулированием споров, возникающих из договора о предоставлении микрокредита, в том числе права (требования) по которому уступлены лицу, указанному в пункте 4 и части первой пункта 5 статьи 9-1 настоящего Закона.";

6-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша деректер алмасу орталығы, микроқаржы ұйымдары, өзге де қаржы ұйымдары, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 8) және 9) тармақшаларында көзделген көрсетілетін төлем қызметтерін ұсынатын төлем ұйымдары, ұялы байланыс операторлары, қылмыстық қудалау, ұлттық қауіпсіздік органдары және құқық қорғау органдары, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, уәкілетті орган, қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шешімі бойынша антифрод-орталыққа қатысушылар болып табылатын өзге де тұлғалар арасында алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылатын өзге де төлемдер және (немесе) аударымдар бойынша мәліметтер алмасу микрокредит беру құпиясын ашу болып табылмайды.";
17) 24-баптың тақырыбы және 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Микроқаржы ұйымы тарататын және орналастыратын жарнама";
"2. Микроқаржы ұйымдарына:
1) жөнсіз жарнама жасауға;
2) Қазақстан Республикасының микроқаржылық қызмет туралы заңнамасына сәйкес келмейтін шарттарда микрокредит ұсынуға байланысты жарнама жасауға;
3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітілген қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптарда, іс-қимылды қадағалау субъектісі уәкілетті органды қаржы өнімдерін бекіту, өзгерту және берудің тоқтатылғаны туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесінде (мөлшерлемелері мен тарифтері көрсетіле отырып), осындай хабарлама беру тәртібінде, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесінде айқындалған қаржы өнімдеріне тән тәуекелдер туралы ақпаратты қамтымайтын жарнама жасауына тыйым салынады.";
18) 25-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Құрылатын акционерлік қоғамның жарғылық капиталын қалыптастыру резервтік капиталдың және (немесе) бөлінбеген пайданың есебінен де жүзеге асырылуы мүмкін.";
19) 25-1-бапта:
1-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті орган микроқаржы ұйымын банкке айналдыруға рұқсат берумен бір мезгілде "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5 бабында көзделген тәртіппен рұқсаттар мен келісімдер береді.";
3-тармақта:
бірінші бөліктің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 6) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6) обмен сведениями, составляющими тайну предоставления микрокредита, по платежным транзакциям с признаками мошенничества, а также по иным платежам и (или) переводам, осуществляемый в порядке, определенном нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, между центром обмена данными по платежным транзакциям с признаками мошенничества, микрофинансовыми организациями, иными финансовыми организациями, платежными организациями, предоставляющими платежные услуги, предусмотренные подпунктами 8) и 9) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", операторами сотовой связи, органами уголовного преследования, национальной безопасности и правоохранительными органами, Национальным Банком Республики Казахстан, уполномоченным органом, уполномоченным органом по финансовому мониторингу, иными лицами, являющимися участниками антифрод-центра по решению Национального Банка Республики Казахстан;";
17) заголовок и пункт 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"Статья 24. Реклама, распространяемая и размещаемая микрофинансовой организацией";
"2. Микрофинансовым организациям запрещаются:
1) ненадлежащая реклама;
2) реклама, связанная с предложением микрокредита на условиях, не соответствующих законодательству Республики Казахстан о микрофинансовой деятельности;
3) реклама, не содержащая информацию о рисках, присущих финансовым продуктам, определенных требованиями к управлению финансовыми продуктами, перечнем финансовых продуктов (с указанием ставок и тарифов), об утверждении, изменении и о прекращении предоставления которых субъект поведенческого надзора уведомляет уполномоченный орган, порядком такого уведомления, а также перечнем документов и сведений, прилагаемых к уведомлению, утвержденным нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
18) пункт 2 статьи 25 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Формирование уставного капитала создаваемого акционерного общества может осуществляться в том числе за счет резервного капитала и (или) нераспределенной прибыли.";
19) в статье 25-1:
часть четвертую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган одновременно с выдачей разрешения на конвертацию микрофинансовой организации в банк выдает разрешения и согласия в порядке, предусмотренном статьей 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".";
в пункте 3:
подпункт 3) части первой изложить в следующей редакции:

"3) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабында көзделген тәртіппен банк операцияларын немесе өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензия алынбаған жағдайларда күші жойылды деп есептеледі.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайларда, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабында көзделген тәртіппен бұрын берілген рұқсат беру құжаттарының күші жойылды деп есептеледі.";
20) 25-2-бапта:
1-тармақта:
1), 2), 3), 4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) банк атауының "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 3-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
2) банктің ірі қатысушысы (банк холдингі) мәртебесін иеленетін микроқаржы ұйымы акционерлерінің қаржылық жағдайының орнықсыздығы.
Қаржылық жағдайдың орнықсыздығы деп "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында белгіленген белгілердің бірінің болуы түсініледі;";
3) акционер жеке тұлға не акционер заңды тұлғаның атқарушы органының не басқару органының бірінші басшысы:
оның жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар болған;
Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің уәкілетті органы немесе қаржылық қадағалау органы банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімді, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, оларды лицензиядан айыру туралы шешімді қабылдағанға дейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының басқару органының бірінші басшысы, атқарушы органының бірінші басшысы немесе оның орынбасары, бас бухгалтері лауазымын атқарған жағдайларда жүргізіледі.
Көрсетілген талап уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімді, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, оларды лицензиядан айыру туралы шешімді қабылдағаннан кейін не қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енгеннен кейін он жыл бойы қолданылады. Осы тармақшаның мақсаттары үшін қаржы ұйымы деп Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалы да түсініледі;

"3) неполучения лицензии на проведение банковских или иных операций в порядке, предусмотренном статьей 19 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"В случаях, предусмотренных частью первой настоящего пункта, ранее выданные в порядке, предусмотренном статьей 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", разрешительные документы считаются отмененными.";
20) в статье 25-2:
в пункте 1:
подпункты 1), 2), 3), 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"1) несоответствие наименования банка требованиям пункта 3 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
2) неустойчивое финансовое положение акционеров микрофинансовой организации, приобретающих статус крупного участника банка (банковского холдинга).
Под неустойчивым финансовым положением понимается наличие одного из признаков, установленных подпунктом 2) пункта 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
3) в случаях, когда акционер – физическое лицо либо первый руководитель исполнительного органа либо органа управления акционера – юридического лица:
имеет непогашенную или неснятую судимость;
занимал должность первого руководителя органа управления, первого руководителя исполнительного органа или его заместителя, главного бухгалтера финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан решения о применении к банку режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, повлекшего их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан порядке.
Указанное требование применяется в течение десяти лет после принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, решения о применении к банку режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан. Для целей настоящего подпункта под финансовой организацией также понимаются филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан;

4) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында белгіленген талаптардың сақталмауы;
5) уәкілетті органның "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабына сәйкес банктің ірі қатысушысы, банк холдингі мәртебесін иеленуге келісім беруден бас тартуы;";
6) тармақша алып тасталсын;
12) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"12) өтініш берілген күнге және құжаттарды қарау кезеңінде микроқаржы ұйымында осы Заңның 28-бабында көзделген жазбаша нұсқама түрінде қадағалап ден қоюдың қолданыстағы шарасының және (немесе) Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 211-бабының бірінші, 3-1, төртінші бөліктерінде және 227-бабының үшінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалардың болуы;
13) осы Заңның 25-1-бабының талаптарының сақталмауы.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Рұқсатты беруге негіз болған анық емес мәліметтер анықталған жағдайда, уәкілетті орган микроқаржы ұйымын банкке айналдыруға берілген рұқсатты кері қайтарып алады.
Микроқаржы ұйымын банкке айналдыруға рұқсат кері қайтарып алынған немесе микроқаржы ұйымы осы рұқсатты ерікті түрде қайтарған кезде уәкілетті орган рұқсатты кері қайтарып алуға негіз болып табылатын факт анықталған немесе микроқаржы ұйымы рұқсатты ерікті түрде қайтару туралы өтініш берген күннен бастап екі айдың ішінде бұрын берілген рұқсаттың күшін жою туралы шешім қабылдайды.
Микроқаржы ұйымы микроқаржы ұйымын банкке айналдыруға өзіне берілген рұқсатты уәкілетті органның микроқаржы ұйымын банкке айналдыруға рұқсатында көрсетілген айналдыру мерзімі өткенге дейін ерікті түрде қайтаруға құқылы.
Микроқаржы ұйымы микроқаржы ұйымын банкке айналдыруға рұқсатты ерікті түрде қайтарған кезде микроқаржы ұйымын банкке айналдыруға бұрын берілген рұқсаттың және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабына сәйкес берілген келісімнің күші жойылды деп есептеледі.";
21) 25-3-баптың 2-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабына сәйкес банктің басшы қызметкерлері лауазымына кандидаттарды келісу;";

4) несоблюдение требований, установленных статьей 9 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
5) отказ в выдаче согласия уполномоченным органом на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга в соответствии со статьей 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";
подпункт 6) исключить;
подпункты 12) и 13) изложить в следующей редакции:
"12) наличие у микрофинансовой организации действующей меры надзорного реагирования в виде письменного предписания, предусмотренного статьей 28 настоящего Закона, и (или) административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные частями первой, 3-1, четвертой статьи 211 и частью третьей статьи 227 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, на дату подачи заявления и в период рассмотрения документов;
13) несоблюдение условий статьи 25-1 настоящего Закона.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченный орган отзывает выданное разрешение на конвертацию микрофинансовой организации в банк в случае выявления недостоверных сведений, на основании которых было выдано разрешение.
При отзыве разрешения на конвертацию микрофинансовой организации в банк или добровольном возврате микрофинансовой организацией данного разрешения уполномоченный орган принимает решение об отмене ранее выданного разрешения в течение двух месяцев с даты обнаружения факта, являющегося основанием для отзыва разрешения, или подачи микрофинансовой организацией заявления о добровольном возврате разрешения.
Микрофинансовая организация вправе добровольно возвратить выданное ей разрешение на конвертацию микрофинансовой организации в банк до истечения срока конвертации, указанного в разрешении уполномоченного органа на конвертацию микрофинансовой организации в банк.
При добровольном возврате микрофинансовой организацией разрешения на конвертацию микрофинансовой организации в банк ранее выданные разрешение на конвертацию микрофинансовой организации в банк и согласие, выданное в соответствии со статьей 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", считаются отмененными.";
21) подпункт 8) пункта 2 статьи 25-3 изложить в следующей редакции:
"8) согласование кандидатов на должности руководящих работников банка в соответствии со статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";";

22) 25-4-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) микроқаржы ұйымын банкке айналдыру туралы хабарландыруды қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында жариялайды және микроқаржы ұйымының интернет-ресурсында орналастырады;";
23) 25-5-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Микроқаржы ұйымы уәкілетті органның рұқсатында көрсетілген айналдыру мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей, уәкілетті органға "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабында көзделген тәртіппен банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензияны беру туралы өтінішпен жүгінуге міндетті.
4. Банк операцияларын немесе өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензияны беруден бас тарту "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабында көзделген жағдайларда жүргізіледі.";
24) 27-баптың бірінші бөлігінде:
4-1) тармақша алып тасталсын;
5) тармақша мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Микроқаржы ұйымы құрған провизиялардың (резервтердің) жеткіліктілігін бағалауды уәкілетті орган халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкестігі, олардың сақталуы мен қолданылуы тұрғысынан, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 6-2) тармақшамен толықтырылсын:
"6-2) қадағалап ден қою шараларын қолданады;";
7) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Заңның 16-бабының 9-тармағының бірінші бөлігінде көзделген талап орындалмаған жағдайда, микроқаржы ұйымдарын;";
мынадай мазмұндағы 7-1) және 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясынан айырылған микроқаржы ұйымының немесе қайта ұйымдастыру нәтижесінде осы микроқаржы ұйымының құқықтары мен міндеттемелерінің құқықтық мирасқоры болған заңды тұлғаның лицензиядан айыру кезіне микроқаржы ұйымы орындамаған микрокредит беру туралы шарттар бойынша сыйақы мен тұрақсыздық айыбының (айыппұлдардың, өсімпұлдардың) құқыққа сыйымсыз ұсталған сомаларын қарыз алушы жеке тұлғаларға қайтаруды көздейтін қадағалап ден қою шараларын мәжбүрлеп орындау туралы сотқа талап қоюды береді;
7-2) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға өз мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты тексеру жүргізуге тапсырма береді;";
25) 28-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"28-бап. Қадағалап ден қою шаралары
1. Уәкілетті орган микроқаржы ұйымының кредиторлары мен клиенттерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау, микроқаржы ұйымының қаржылық жағдайының нашарлауына және микроқаржы ұйымының қызметіне байланысты тәуекелдердің ұлғаюына жол бермеу мақсатында микроқаржы ұйымына қадағалап ден қою шараларын қолданады.

22) подпункт 1) пункта 2 статьи 25-4 изложить в следующей редакции:
"1) публикует в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и размещает на интернет-ресурсе микрофинансовой организации объявление о конвертации микрофинансовой организации в банк на казахском и русском языках;";
23) пункты 3 и 4 статьи 25-5 изложить в следующей редакции:
"3. Микрофинансовая организация обязана не позднее тридцати календарных дней до окончания срока конвертации, указанного в разрешении уполномоченного органа, обратиться в уполномоченный орган с заявлением о выдаче лицензии на проведение банковских и иных операций в порядке, предусмотренном статьей 19 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
4. Отказ в выдаче лицензии на проведение банковских или иных операций производится в случаях, предусмотренных статьей 20 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".";
24) в части первой статьи 27:
подпункт 4-1) исключить;
подпункт 5) дополнить частью второй следующего содержания:
"Оценка достаточности созданных микрофинансовой организацией провизий (резервов) осуществляется уполномоченным органом, в том числе с использованием мотивированного суждения, на предмет соответствия, соблюдения и применения международных стандартов финансовой отчетности;";
дополнить подпунктом 6-2) следующего содержания:
"6-2) применяет меры надзорного реагирования;";
абзац второй подпункта 7) изложить в следующей редакции:
"микрофинансовых организаций в случае невыполнения требования, предусмотренного частью первой пункта 9 статьи 16 настоящего Закона;";
дополнить подпунктами 7-1) и 7-2) следующего содержания:
"7-1) подает иск в суд о принудительном исполнении микрофинансовой организацией, лишенной лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, или юридическим лицом, ставшим правопреемником прав и обязательств данной микрофинансовой организации в результате реорганизации, мер надзорного реагирования, предусматривающих возврат заемщикам – физическим лицам неправомерно удержанных сумм вознаграждения и неустойки (штрафов, пеней) по договорам о предоставлении микрокредита, неисполненным микрофинансовой организацией к моменту лишения лицензии;
7-2) поручает саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности проведение проверки в отношении своих членов (участников);";
25) статью 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 28. Меры надзорного реагирования
1. В целях защиты прав и законных интересов кредиторов и клиентов микрофинансовой организации, недопущения ухудшения финансового положения микрофинансовой организации и увеличения рисков, связанных с деятельностью микрофинансовой организации, уполномоченный орган применяет к микрофинансовой организации меры надзорного реагирования.

2. Қадағалап ден қою шараларын қолдануға мыналар негіз болып табылады:
1) Қазақстан Республикасы заңдарының және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын сақтамау;
2) уәкілетті орган бақылау және қадағалау жөніндегі функцияларды жүзеге асыру шеңберінде, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып анықтаған, микроқаржы ұйымының қызметіндегі микроқаржы ұйымының тұрақты жұмыс істеуіне және (немесе) оның кредиторларының және (немесе) клиенттерінің мүдделеріне қатер төндіретін жағдайдың туындауына алып келуі мүмкін кемшіліктер және (немесе) тәуекелдер;
3) уәкілетті органның бақылау және қадағалау жөніндегі функцияларды жүзеге асыру шеңберінде микроқаржы ұйымының басшы қызметкерлері мен қызметкерлерінің өз клиенттерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзуға алып келген құқыққа сыйымсыз әрекеттерін немесе әрекетсіздігін анықтауы;
4)  уәкілетті органның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша басшы қызметкердің (басшы қызметкерлердің) әрекеттерін (әрекетсіздігін) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін және (немесе) олардың микроқаржы ұйымына және (немесе) оның клиенттеріне және (немесе) кредиторларына залал келтіргенін айғақтайтын әрекеттер (әрекетсіздік) деп тану үшін жеткілікті деректер;
5) уәкілетті органның сұрау салуы бойынша мәліметтерді ұсынбау және (немесе) анық емес мәліметтер ұсыну;
6) анық емес қаржылық немесе өзге де есептілікті ұсыну;
7) осы Заңға сәйкес бұрын қолданылған қадағалап ден қою шараларын орындамау;
8) микроқаржы ұйымының (кредиттік серіктестіктер мен ломбардтарды қоспағанда) қаржы омбудсманы қызметіне міндетті жарналарды және (немесе) өзге де төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы немесе тиісінше орындамауы;
9) микроқаржы ұйымының қаржы омбудсманының шешімін ол белгілеген мерзімде орындамауы.
3. Уәкілетті орган анықталған бұзушылықтарды, оның ішінде уәжді пайымдау пайдаланыла отырып анықталған бұзушылықтарды жою мақсатында микроқаржы ұйымына:
1) микроқаржы ұйымы қызметінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін қамтамасыз ету;
2) шығыстарды қысқарту, оның ішінде қызметкерлерді қосымша жалдауды тоқтату немесе шектеу, жекелеген филиалдарды жабу, басшы қызметкерлердің ақшалай сыйақыларын және материалдық көтермелеудің басқа да түрлерін шектеу арқылы қысқарту;
3) халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша провизиялар (резервтер) қалыптастыру (толық қалыптастыру);
4) ішкі саясат пен рәсімдерді, тәуекелдердің жол берілетін мөлшеріне арналған лимиттерді, тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің тиімділігін бағалау рәсімін қайта қарау;

2. Основаниями применения мер надзорного реагирования являются:
1) несоблюдение требований законов Республики Казахстан и нормативных правовых актов уполномоченного органа;
2) недостатки и (или) риски в деятельности микрофинансовой организации, выявленные уполномоченным органом в рамках осуществления функций по контролю и надзору, в том числе с использованием мотивированного суждения, которые могут привести к созданию положения, угрожающего стабильному функционированию микрофинансовой организации и (или) интересам ее кредиторов и (или) клиентов;
3) выявление уполномоченным органом в рамках осуществления функций по контролю и надзору неправомерных действий или бездействия руководящих работников и работников микрофинансовой организации, которые привели к нарушениям прав и законных интересов их клиентов;
4) достаточные данные для признания действий (бездействия) руководящего работника (руководящих работников) не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию уполномоченного органа, и (или) свидетельствующими о нанесении ущерба микрофинансовой организации и (или) ее клиентам, и (или) кредиторам;
5) непредставление и (или) представление недостоверных сведений по запросу уполномоченного органа;
6) представление недостоверной финансовой или иной отчетности;
7) невыполнение мер надзорного реагирования, ранее примененных в соответствии с настоящим Законом;
8) неисполнение или ненадлежащее исполнение микрофинансовой организацией (за исключением кредитных товариществ и ломбардов) обязательств по уплате обязательных взносов и (или) иных платежей в службу финансового омбудсмана;
9) неисполнение микрофинансовой организацией решения финансового омбудсмана в установленный им срок.
3. Уполномоченный орган в целях устранения нарушений, в том числе выявленных с использованием мотивированного суждения, применяет меры надзорного реагирования к микрофинансовой организации посредством предъявления требований по:
1) обеспечению соответствия деятельности микрофинансовой организации законодательству Республики Казахстан;
2) сокращению расходов, в том числе посредством прекращения или ограничения дополнительного найма работников, закрытия отдельных филиалов, ограничения денежных вознаграждений и других видов материальных поощрений руководящих работников;
3) формированию (доформированию) провизий (резервов) по международным стандартам финансовой отчетности;
4) пересмотру внутренних политик и процедур, лимитов на допустимый размер рисков, процедуры оценки эффективности системы управления рисками и внутреннего контроля;

5) осы Заңның 14-бабында және (немесе) уәкілетті органның тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін белгілейтін нормативтік құқықтық актісінде аталған адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету бойынша, оның ішінде микроқаржы ұйымы осы Заңның 14-бабында аталған адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан уәкілетті орган осы қадағалап ден қою шарасын қолданғанға дейін шеттеткен жағдайда;
6) микроқаржы ұйымы кредиторларының және (немесе) клиенттерінің құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына ықпал еткен себептерді және (немесе) жағдайларды жою бойынша талаптар қою арқылы қадағалап ден қою шараларын қолданады.
4. Бір қадағалап ден қою шарасын қолдану басқа да қадағалап ден қою шараларының қолданылуын жоққа шығармайды, бұрын қабылданған шаралардың қолданысын тоқтата тұрмайды және тоқтатпайды.
5. Осы баптың 3-тармағында көзделген шаралар жазбаша нұсқама немесе жазбаша келісім нысанында қолданылады.
6. Осы баптың 3-тармағында белгіленген, орындалуы міндетті шараларды қабылдауға микроқаржы ұйымына берілген нұсқау жазбаша нұсқама болып табылады.
Жазбаша нұсқамада уәкілетті органның осы баптың 3-тармағында белгіленген талаптарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсыну туралы талап қамтылуы мүмкін.
Іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың, олардың туындауына алып келген себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралар тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты басшы қызметкерлер көрсетіледі.
Уәкілетті органның жазбаша нұсқамасына шағым жасау Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады. Уәкілетті органның жазбаша нұсқамасына шағым жасау оның орындалуын тоқтата тұрмайды.
7. Анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері және (немесе) анықталған бұзушылықтар жойылғанға дейін микроқаржы ұйымы өзіне қабылдайтын шектеулер тізбесі көрсетіле отырып, осы баптың 3-тармағында белгіленген шараларды орындау туралы уәкілетті орган мен микроқаржы ұйымы арасында жасалған жазбаша келісім жазбаша келісім болып табылады.
Жазбаша келісімге қол қоя отырып, микроқаржы ұйымы оның шарттарын орындау бойынша өзіне міндеттемелер қабылдайды.
Жазбаша келісімге микроқаржы ұйымы тарапынан міндетті түрде қол қойылуға тиіс.
8. Микроқаржы ұйымы уәкілетті органды жазбаша нұсқамада және (немесе) іс-шаралар жоспарында және (немесе) жазбаша келісімде көрсетілген шараларды осы құжаттарда көзделген мерзімдерде орындау туралы хабардар етуге міндетті.

5) отстранению от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в статье 14 настоящего Закона и (или) нормативном правовом акте уполномоченного органа, устанавливающем порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в случае отстранения микрофинансовой организацией лиц, указанных в статье 14 настоящего Закона, от выполнения служебных обязанностей до применения уполномоченным органом данной меры надзорного реагирования;
6) устранению причин и (или) условий, способствовавших нарушению прав и законных интересов кредиторов и (или) клиентов микрофинансовой организации.
4. Применение одной меры надзорного реагирования не исключает применения других мер надзорного реагирования, не приостанавливает и не прекращает действия ранее принятых мер.
5. Меры, предусмотренные пунктом 3 настоящей статьи, применяются в форме письменного предписания или письменного соглашения.
6. Письменным предписанием является указание микрофинансовой организации на принятие обязательных к исполнению мер, установленных пунктом 3 настоящей статьи.
Письменное предписание может содержать требование о представлении в установленный уполномоченным органом срок плана мероприятий по исполнению требований уполномоченного органа, установленных пунктом 3 настоящей статьи (далее – план мероприятий).
В плане мероприятий указываются описание нарушений, причин, приведших к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные руководящие работники.
Обжалование письменного предписания уполномоченного органа осуществляется в порядке, установленном законами Республики Казахстан. Обжалование письменного предписания уполномоченного органа не приостанавливает его исполнения.
7. Письменным соглашением является заключенное между уполномоченным органом и микрофинансовой организацией письменное соглашение об исполнении мер, установленных пунктом 3 настоящей статьи, с указанием сроков устранения выявленных нарушений и (или) перечня ограничений, которые на себя принимает микрофинансовая организация до устранения выявленных нарушений.
Подписав письменное соглашение, микрофинансовая организация принимает на себя обязательства по выполнению его условий.
Письменное соглашение подлежит обязательному подписанию со стороны микрофинансовой организации.
8. Микрофинансовая организация обязана уведомить уполномоченный орган об исполнении мер, указанных в письменном предписании и (или) плане мероприятий, и (или) письменном соглашении, в сроки, предусмотренные данными документами.

9. Бұзушылықты жазбаша нұсқамада және (немесе) іс-шаралар жоспарында және (немесе) жазбаша келісімде белгіленген мерзімдерде жою микроқаржы ұйымына байланысты емес себептер бойынша мүмкін болмаған жағдайда, жазбаша нұсқаманы және (немесе) іс-шаралар жоспарын, жазбаша келісімді орындау жөніндегі мерзім уәкілетті орган белгілеген күнге дейін ұзартылуы мүмкін.
Егер бұзушылықты жою үшін белгіленген мерзім бір айдан асатын болса, микроқаржы ұйымы уәкілетті органды орын алған кемшіліктерді жою жөніндегі іс-шараларды орындау туралы ай сайын, айдың жиырмасыншы күніне дейін хабардар етеді.
10. Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын бұзғаны үшін жазбаша ескерту шығарылғаннан кейін бір жыл ішінде уәкілетті орган осындай бұзушылыққа ұқсас қайта жасалған бұзушылықты анықтаған жағдайда микроқаржы ұйымына осы баптың 11-тармағында көзделген санкциялар қолданылуы мүмкін екендігі туралы уәкілетті органның хабардар етілуі жазбаша ескерту болып табылады.
11. Уәкілетті орган қадағалап ден қоюдың қолданылған шараларына қарамастан, микроқаржы ұйымына осы Заңның 16-бабында белгіленген негіздер бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру не одан айыру түріндегі санкцияны қолдануға құқылы.";
26) 4-1-тарау алып тасталсын;
27) мынадай мазмұндағы 4-2-тараумен толықтырылсын:
"4-2-тарау. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар
29-5-бап. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымды құру
1. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым деп микроқаржы ұйымдарының немесе кредиттік серіктестіктердің немесе ломбардтардың міндетті мүшелігіне (қатысуына) негізделген, өз мүшелерінің (қатысушыларының) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын сақтауы бөлігінде олардың қызметін бақылау үшін құрылған, микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізіліміне енгізілген өзін-өзі реттейтін ұйым танылады.
2. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым коммерциялық емес ұйым болып табылады және қауымдастық (одақ) нысанында құрылады және өз қызметін осы Заңның 3-бабының 1-тармағында көрсетілген микроқаржылық қызметтің бір түріне қатысты жүзеге асырады.
3. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметі осы Заңмен, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен, микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысымен, стандарттарымен және қағидаларымен, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін жүзеге асыру тәртібімен реттеледі.
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін жүзеге асыру тәртібі мыналарды:

9. В случае отсутствия возможности устранения нарушения в сроки, установленные в письменном предписании и (или) плане мероприятий, и (или) письменном соглашении, по причинам, не зависящим от микрофинансовой организации, срок по исполнению письменного предписания и (или) плана мероприятий, письменного соглашения может быть продлен до даты, установленной уполномоченным органом.
В случае, если срок, установленный для устранения нарушения, будет превышать один месяц, микрофинансовая организация ежемесячно до двадцатого числа месяца уведомляет уполномоченный орган об исполнении мероприятий по устранению имеющихся недостатков.
10. Письменное предупреждение является уведомлением уполномоченного органа о возможности применения к микрофинансовой организации санкций, предусмотренных пунктом 11 настоящей статьи, в случае выявления уполномоченным органом в течение одного года после вынесения данного предупреждения повторного нарушения норм законодательства Республики Казахстан, аналогичного нарушению, за которое вынесено письменное предупреждение.
11. Уполномоченный орган вне зависимости от примененных мер надзорного реагирования вправе применить к микрофинансовой организации санкцию в виде приостановления действия либо лишения лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности по основаниям, установленным статьей 16 настоящего Закона.";
26) главу 4-1 исключить;
27) дополнить главой 4-2 следующего содержания:
"Глава 4-2. Саморегулируемые организации в сфере микрофинансовой деятельности
Статья 29-5. Создание саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности
1. Саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности признается саморегулируемая организация, основанная на обязательном членстве (участии) микрофинансовых организаций или кредитных товариществ, или ломбардов, созданная для контроля за деятельностью своих членов (участников) в части соблюдения ими требований правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, включенная в реестр саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
2. Саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности является некоммерческой организацией и создается в форме ассоциации (союза) и осуществляет свою деятельность в отношении одного вида микрофинансовой деятельности, указанного в пункте 1 статьи 3 настоящего Закона.
3. Деятельность саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности регулируется настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, уставом, стандартами и правилами саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, а также порядком осуществления деятельности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Порядок осуществления деятельности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности устанавливает:

1) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның бюджетті жасауына қойылатын талаптарды;
2) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлері туралы мәліметтерді;
3) өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінен шығарылған микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның өз қызметі барысында пайда болған, сондай-ақ мүшелердің (қатысушылардың) қызметіне қатысты құжаттар мен мәліметтерді микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін басқа ұйымға немесе уәкілетті органға беру тәртібін белгілейді.
4. Микроқаржы ұйымдары, кредиттік серіктестіктер, ломбардтар бір мезгілде микроқаржылық қызмет саласындағы екі және одан көп өзін-өзі реттейтін ұйымдардың мүшелері (қатысушылары) бола алмайды.
5. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым құрамында мүшелері (қатысушылары) ретінде микроқаржы ұйымдарының немесе кредиттік серіктестіктердің немесе ломбардтардың жалпы санының кемінде жиырма бір пайызын біріктіруге тиіс. Микроқаржы ұйымдарының, кредиттік серіктестіктер мен ломбардтардың жалпы саны уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылатын ақпараттың негізінде айқындалады.
6. Мүшелік (қатысу) шарттарында біріктіруші микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның атауында:
микроқаржы ұйымдарының атауында "микроқаржы ұйымдарының өзін-өзі реттейтін ұйымы" деген сөздер болуға тиіс;
кредиттік серіктестіктердің атауында "кредиттік серіктестіктердің өзін-өзі реттейтін ұйымы" деген сөздер болуға тиіс;
ломбардтардың атауында "ломбардтардың өзін-өзі реттейтін ұйымы" деген сөздер болуға тиіс.
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның атауында "ұлттық", "мемлекеттік", "республикалық" немесе "орталық" деген сөздерді кез келген тілде толық немесе қысқартылған түрде пайдалануға тыйым салынады.
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның атауы ретінде микроқаржы ұйымдарының атауымен бірдей немесе оған айырғысыз дәрежеге дейін ұқсас белгілерді пайдалануға жол берілмейді.
7. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Өзін-өзі реттеу туралы заң) 9-бабы 4-тармағының үшінші бөлігінде белгіленген мерзімдерде уәкілетті органға мынадай мәліметтер мен құжаттарды ұсынады:
1) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жалпы жиналысы бекіткен жарғының көшірмесі;
2) Өзін-өзі реттеу туралы заңда, осы Заңда белгіленген талаптарға сәйкес әзірленген және микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органы бекіткен микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттары;

1) требования к составлению бюджета саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности;
2) сведения о руководящих работниках саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
3) порядок передачи саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности, исключенной из реестра саморегулируемых организаций, документов и сведений, образовавшихся в ходе ее деятельности, а также касающихся деятельности членов (участников), другой саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности или уполномоченному органу.
4. Микрофинансовые организации, кредитные товарищества, ломбарды не могут быть одновременно членами (участниками) двух и более саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности.
5. Саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности должна объединять в составе в качестве членов (участников) не менее двадцати одного процента от общего числа микрофинансовых организаций или кредитных товариществ, или ломбардов. Общее количество микрофинансовых организаций, кредитных товариществ и ломбардов определяется на основании информации, размещаемой на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
6. Наименование саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, объединяющей на условиях членства (участия):
микрофинансовые организации, должно содержать слова "саморегулируемая организация микрофинансовых организаций";
кредитные товарищества, должно содержать слова "саморегулируемая организация кредитных товариществ";
ломбарды, должно содержать слова "саморегулируемая организация ломбардов".
В наименовании саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности запрещается использовать слова "национальный", "государственный", "республиканский" или "центральный" в полном или сокращенном виде на любом языке.
Не допускается использование в качестве наименования саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности обозначений, тождественных или сходных до степени их смешения с наименованием микрофинансовых организаций.
7. Саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности в сроки, установленные частью третьей пункта 4 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О саморегулировании" (далее – Закон о саморегулировании), представляет в уполномоченный орган следующие сведения и документы:
1) копию устава, утвержденного общим собранием саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
2) правила и стандарты саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, разработанные в соответствии с требованиями, установленными Законом о саморегулировании, настоящим Законом и утвержденные коллегиальным органом управления саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;

3) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымда өз мүшелерінің (қатысушыларының) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар алдындағы мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз етудің бір немесе бірнеше тәсілдердің бар екенін растайтын мәліметтер мен құжаттар;
4) атқарушы басқару органының басшысы қол қойған, микроқаржы ұйымдарының немесе кредиттік серіктестіктердің немесе ломбардтардың жалпы санының кемінде жиырма бір пайызын қамтитын микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) тізілімінен үзінді көшірме;
5) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның осы Заңға сәйкес өз өкілеттіктерін орындау мүмкіндігін растайтын бюджеті.
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның бюджетті жасауына қойылатын талаптар уәкілетті органның осы баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді;
6) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлерінің "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын мәліметтер мен құжаттар.
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлері туралы мәліметтер уәкілетті органның осы баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісіне сәйкес ұсынылады.
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлері болып алқалы басқару органының басшысы, оның орынбасары және мүшелері, атқарушы басқару органының басшысы, оның орынбасары және атқарушы басқару органының мүшелері танылады.
29-6-бап. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттары
1. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары Өзін-өзі реттеу туралы заңның 20-1-бабында көзделген талаптардан басқа, мыналарды қамтуға тиіс:
1) кіру жарналары мен мүшелік жарналардың мөлшері және (немесе) оларды есептеу тәртібі, төлеу тәртібі;
2) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым қызметкерлерінің кәсіби әдебінің қағидалары;
3) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның өз интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру тәртібі, оның тізбесі, нысандары мен мерзімдері;
4) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым өз бетінше айқындайтын өзге де ережелер.
2. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның стандарттары Өзін-өзі реттеу туралы заңның 20-2-бабында көзделген талаптардан басқа:

3) подтверждающие наличие у саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности одного или нескольких способов обеспечения имущественной ответственности перед потребителями финансовых услуг своих членов (участников);
4) выписку из реестра членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, включающей не менее двадцати одного процента от общего числа микрофинансовых организаций или кредитных товариществ, или ломбардов, подписанную руководителем исполнительного органа управления;
5) бюджет саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, подтверждающий возможность выполнения ею своих полномочий в соответствии с настоящим Законом.
Требования к составлению бюджета саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 3 настоящей статьи;
6) подтверждающие соответствие руководящих работников саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности требованиям, установленным статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
Сведения о руководящих работниках саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности представляются в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 3 настоящей статьи.
Руководящими работниками саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности признаются руководитель, его заместитель и члены коллегиального органа управления, руководитель исполнительного органа управления, его заместитель и члены исполнительного органа управления.
Статья 29-6. Правила и стандарты саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности
1. Правила саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, помимо требований, предусмотренных статьей 20-1 Закона о саморегулировании, должны содержать:
1) размер и (или) порядок расчета, порядок уплаты вступительного и членских взносов;
2) правила профессиональной этики работников саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
3) порядок, перечень, формы и сроки размещаемой саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности информации на своем интернет-ресурсе;
4) иные положения, определяемые саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности самостоятельно.
2. Стандарты саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, помимо требований, предусмотренных статьей 20-2 Закона о саморегулировании, должны содержать положения о (об):

1) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауы;
2) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) тәуекелдерді басқару жүйесін басқаруы туралы ережелерді қамтуға тиіс.
Осы тармақшаның талабы мүшелері (қатысушылары) кредиттік серіктестіктер немесе ломбардтар болып табылатын микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдарға қолданылмайды;
3) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында көзделген талаптарды сақтауы;
4) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді орындауы;
5) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) микроқаржылық қызметті жүзеге асыруы туралы ережелерді;
6) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым өз бетінше айқындайтын өзге де ережелерді қамтуға тиіс.
29-7-бап. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның құзыреті
1. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның құзыретіне мыналар жатады:
1) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелеріне (қатысушыларына) тексерулер ұйымдастыру мен жүргізудің микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым белгілейтін тәртібіне сәйкес, микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын сақтауы тұрғысынан оларға тексерулер жүргізу;
2) өз мүшелері (қатысушылары) ұсынатын қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдарын микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында белгіленген тәртіппен қарау;
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес өз мүшелері (қатысушылары) ұсынатын қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының жолданымын қарау микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның құзыретіне жатқызылған осындай жолданымды бір жұмыс күні ішінде және жолданым тіркелген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде тіркеуді қамтамасыз етеді, көрсетілген жолданымның көшірмесін өзіне қатысты жолданым берілген микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесіне (қатысушыларына) жібереді.
Жолданымдарды қарау мерзімі олар тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Жолданымды дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажет болған жағдайда, қарау мерзімі он бес жұмыс күніне ұзартылуы мүмкін, бұл туралы өтініш берушіні мерзімді ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
Жолданымды қарау нәтижелері бойынша микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыға жазбаша нысанда немесе ақпараттандыру объектілері арқылы не микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында көзделген өзге де тәсілмен жауап жіберуге міндетті.
Өзіне қатысты жолданым берілген микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесі (қатысушысы) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға өтініш берушінің жолданымын қарау нәтижелері туралы микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде хабар береді.

1) защите прав и законных интересов потребителей финансовых услуг членами (участниками) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
2) управлении членами (участниками) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности системой управления рисками.
Требование настоящего подпункта не распространяется на саморегулируемые организации в сфере микрофинансовой деятельности, членами (участниками) которых являются кредитные товарищества или ломбарды;
3) соблюдении членами (участниками) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
4) выполнении членами (участниками) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов;
5) осуществлении микрофинансовой деятельности членами (участниками) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
6) и иные положения, определяемые саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности самостоятельно.
Статья 29-7. Компетенция саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности
1. К компетенции саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности относятся:
1) проведение проверок членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности на предмет соблюдения ими требований правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности в соответствии с порядком организации и проведения проверок членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, устанавливаемым саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности;
2) рассмотрение обращений потребителей финансовых услуг, предоставляемых ее членами (участниками), в порядке, установленном правилами саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
Саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности обеспечивает регистрацию обращения потребителя финансовых услуг, предоставляемых ее членами (участниками), рассмотрение которого в соответствии с частью второй настоящего пункта отнесено к компетенции саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, в течение одного рабочего дня и в срок не позднее следующего рабочего дня после дня регистрации обращения направляет копию указанного обращения члену (участнику) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, в отношении которого подано обращение.
Срок рассмотрения обращений не должен превышать пятнадцать рабочих дней со дня их регистрации.
В случае необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения обращения, срок рассмотрения может быть продлен на пятнадцать рабочих дней, о чем заявитель извещается в течение трех рабочих дней со дня принятия решения о продлении срока.
По результатам рассмотрения обращения саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности обязана направить потребителю финансовых услуг ответ в письменной форме или посредством объектов информатизации либо иным способом, предусмотренным правилами саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
Член (участник) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, в отношении которого подано обращение, информирует саморегулируемую организацию в сфере микрофинансовой деятельности о результатах рассмотрения обращения заявителя в порядке и сроки, которые установлены правилами саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.

Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым қаралуы қаржы омбудсманының құзыретіне жатқызылған қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдары бойынша өтініш берушіге жазбаша нысанда немесе ақпараттандыру объектілері арқылы не микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында көзделген өзге де тәсілмен оның "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-33-бабында көзделген қаржы омбудсманының жолданымдарды қарау тәртібіне сәйкес қаржы омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабарлауға міндетті;
3) өз мүшелерінің (қатысушыларының) жолданымдарын қарау;
4) өз мүшелерінің (қатысушыларының) қаржылық және өзге де есептілігін талдауды жүзеге асыру;
5) өз мүшелерінің (қатысушыларының) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларының құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына жол бермеу жөніндегі шараларды іске асыруда өз мүшелеріне (қатысушыларына) жәрдемдесу;
6) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның осы Заңның 29-10-бабының 4-тармағында көзделген қағидалары мен стандарттарын бұзғаны үшін өз мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты ықпал ету шараларын қолдану;
7) микроқаржыландыру нарығын одан әрі жетілдіру және дамыту бойынша құқық қолдану практикасын қорыту және ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлеу;
8) өз мүшелерінің (қатысушыларының) тізілімін жүргізу;
9) мүшелік жарналарды жинау және микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүлкін Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған басқа да көздерден қалыптастыру.
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым:
кредиттік серіктестіктер мен ломбардтар көрсететін қызметтер мен операциялар бойынша қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы жеке тұлғалардың;
микроқаржы ұйымдары және кредиттік серіктестіктер көрсететін қызметтер мен операциялар бойынша қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы заңды тұлғалардың;
микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жолданымдарын;
қаралуы қаржы омбудсманының құзыретіне жатқызылмаған өзге де жолданымдарды қарайды.
2. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарын уәкілетті орган келіскенге дейін осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген функцияларды жүзеге асыруға құқылы емес.
3. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлері "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленген талаптарға сай келмеген жағдайда, микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген функцияларды жүзеге асыруға құқылы емес.
29-8. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның құқықтары мен міндеттері

Саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности по обращениям потребителей финансовых услуг, рассмотрение которых отнесено к компетенции финансового омбудсмана, в письменной форме или посредством объектов информатизации либо иным способом, предусмотренным правилами саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, обязана сообщить заявителю о его праве обратиться к финансовому омбудсману в соответствии с порядком рассмотрения обращений финансовым омбудсманом, предусмотренным статьей 15-33 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
3) рассмотрение обращений своих членов (участников);
4) осуществление анализа финансовой и иной отчетности своих членов (участников);
5) содействие своим членам (участникам) в реализации мер по недопущению нарушений прав и законных интересов потребителей финансовых услуг своих членов (участников);
6) применение в отношении своих членов (участников) мер воздействия за нарушение правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, предусмотренных пунктом 4 статьи 29-10 настоящего Закона;
7) обобщение правоприменительной практики и выработка рекомендаций и предложений по дальнейшему совершенствованию и развитию рынка микрофинансирования;
8) ведение реестра своих членов (участников);
9) сбор членских взносов и формирование имущества саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности из других не запрещенных законами Республики Казахстан источников.
Саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности рассматривает обращения:
потребителей финансовых услуг – физических лиц по услугам и операциям, оказываемым кредитными товариществами и ломбардами;
потребителей финансовых услуг – юридических лиц по услугам и операциям, оказываемым микрофинансовыми организациями и кредитными товариществами;
членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
иные обращения, рассмотрение которых не отнесено к компетенции финансового омбудсмана.
2. Саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности до согласования уполномоченным органом правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности не вправе осуществлять функции, указанные в подпунктах 1), 2), 4) и 6) части первой пункта 1 настоящей статьи.
3. В случае несоответствия руководящих работников саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности требованиям, установленным статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности не вправе осуществлять функции, указанные в подпунктах 1), 2), 4) и 6) части первой пункта 1 настоящей статьи.
Статья 29-8. Права и обязанности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности

1. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның құқықтары мен міндеттері осы Заңда, сондай-ақ Өзін-өзі реттеу туралы заңда айқындалады.
2. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым:
1) қаржы ұйымдарының акцияларын және (немесе) жарғылық капиталдарына қатысу үлестерін сатып алуға;
2) өзге тұлғалардың міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету үшін өзіне тиесілі мүлікті кепілге беруге;
3) өз міндеттемелерінің орындалуын өз мүшелерінің (қатысушыларының) мүлік кепілімен, сондай-ақ олар берген кепілдіктермен және кепілгерліктермен қамтамасыз етуге;
4) кепілгер немесе кепілдік беруші ретінде әрекет етуге құқылы емес.
3. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның атқарушы басқару органының басшы қызметкері, оның орынбасары және мүшелері:
1) қаржы ұйымдарымен және микроқаржылық қызмет саласындағы басқа да өзін-өзі реттейтін ұйымдармен бір мезгілде еңбек қатынастарында және өзге де қатынастарда болуға;
2) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері (қатысушылары) эмитенттері болып табылатын бағалы қағаздарды сатып алуға;
3) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелерімен (қатысушыларымен) микрокредит беру туралы шарттар, кепілгерлік немесе кепілдік шарттарын жасасуға құқылы емес.
4. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым:
1) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның өз мүшелерінің (қатысушыларының) орындауы үшін міндетті қағидалары мен стандарттарын бекітуге және оларды уәкілетті органмен келісуге;
2)  микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүшелерді (қатысушыларды) қосу туралы және одан шығару туралы растайтын құжаттарды бере отырып, шешім қабылданған күннен кейінгі үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органды хабардар етуге;
3) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерінің "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленген талаптарға сай келмейтіні туралы, сондай-ақ оны ауыстыру туралы уәкілетті органды хабардар етуге;
4) уәкілетті органның осы Заңның 29-5-бабының 3-тармағында көрсетілген нормативтік құқықтық актісіне сәйкес оның басшы қызметкерлерінің тағайындалуын (сайлануын), басқа лауазымға ауыстырылуын немесе еңбек шартын бұзуын (өкілеттіктерін тоқтатуын) қоса алғанда, олардың құрамында болған өзгерістер туралы бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органды хабардар етуге;
5) уәкілетті органның сұрау салуы бойынша оған жүктелген мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау функцияларын орындау үшін қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды уәкілетті органға беруге;

1. Права и обязанности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности определяются настоящим Законом, а также Законом о саморегулировании.
2. Саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности не вправе:
1) приобретать акции и (или) доли участия в уставных капиталах финансовых организаций;
2) предоставлять принадлежащее ей имущество в залог в обеспечение исполнения обязательств иных лиц;
3) обеспечивать исполнение своих обязательств залогом имущества своих членов (участников), а также выданными ими гарантиями и поручительствами;
4) выступать поручителем или гарантом.
3. Руководитель, его заместитель и члены исполнительного органа управления, саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности не вправе:
1) одновременно состоять в трудовых и иных отношениях с финансовыми организациями и другими саморегулируемыми организациями в сфере микрофинансовой деятельности;
2) приобретать ценные бумаги, эмитентами которых являются члены (участники) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
3) заключать с членами (участниками) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности договоры о предоставлении микрокредита, договоры поручительства или гарантии.
4. Саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности обязана:
1) утверждать обязательные для исполнения своими членами (участниками) правила и стандарты саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и согласовывать их с уполномоченным органом;
2) уведомлять уполномоченный орган с приложением подтверждающих документов о включении членов (участников) в саморегулируемую организацию в сфере микрофинансовой деятельности и об исключении из нее в течение трех рабочих дней, следующих за днем принятия решения;
3) уведомлять уполномоченный орган о несоответствии руководящего работника саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности требованиям, установленным статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", а также о его замене;
4) уведомлять уполномоченный орган об изменениях, произошедших в составе ее руководящих работников, в течение пяти рабочих дней, включая их назначение (избрание), перевод на другую должность или расторжение трудового договора (прекращение полномочий) в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в пункте 3 статьи 29-5 настоящего Закона;
5) предоставлять в уполномоченный орган по его запросу информацию, сведения и документы, необходимые для выполнения возложенных на уполномоченный орган функций государственного регулирования, контроля и надзора;

6) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мекенжайының (тұрған жерінің), оның ішінде микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның пошта мекенжайының, электрондық пошта мекенжайының, байланыс телефондары нөмірлерінің, интернет-ресурсы мекенжайының өзгергені туралы уәкілетті органды хабардар етуге;
7) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысына енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етуге;
8) өз мүшесінің (қатысушысының) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын бұзғаны, сондай-ақ осы Заңның 29-10-бабының 3-тармағына сәйкес өз мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты қолданылған ықпал ету шаралары туралы уәкілетті органға хабар беруге;
9) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері (қатысушылары) мен өз мүшелерінің (қатысушыларының) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларының және қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы өзге де тұлғалар арасындағы дауларды қарау жөніндегі орган құру туралы уәкілетті органға хабар беруге;
10) тізбесі, нысандары, ұсыну мерзімдері мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін есептілікті уәкілетті органға ұсынуға;
11) Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің ақпаратты қорғауға қойылатын талаптарын сақтай отырып, орналастыру тәртібі микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында белгіленетін ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастыруға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 6), 7), 8) және 10) тармақшаларында көзделген жағдайларда микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның уәкілетті органды хабардар етуі (оған хабар беруі) жазбаша не электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
5. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметкерлері қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын, өздеріне белгілі болған мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз етуге міндетті.
6. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметкерлері өз мүшелерінің (қатысушыларының) қызметіне бақылауды өздері жүзеге асыру барысында алынған мәліметтерді жария еткені үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
7. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым өзінің мүліктік жауапкершілігін және өз мүшелерінің (қатысушыларының) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар алдындағы мүліктік жауапкершілігін қамтамасыз ету үшін мынадай тәсілдердің бірін қолданады:

6) уведомлять уполномоченный орган об изменении адреса (места нахождения) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, в том числе почтового адреса, адреса электронной почты, номеров контактных телефонов, адреса интернет-ресурса саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
7) уведомлять об изменениях и (или) дополнениях, внесенных в устав саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
8) информировать уполномоченный орган о нарушениях ее членом (участником) требований, правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, а также мерах воздействия, примененных в отношении своих членов (участников), в соответствии с пунктом 3 статьи 29-10 настоящего Закона;
9) информировать уполномоченный орган о создании органа по рассмотрению споров между членами (участниками) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и потребителями финансовых услуг своих членов (участников), и иными лицами в сфере защиты прав потребителей финансовых услуг;
10) представлять в уполномоченный орган отчетность, перечень, формы, сроки и порядок представления которой устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа;
11) размещать с соблюдением требований законодательных актов Республики Казахстан, предъявляемых к защите информации, на своем интернет-ресурсе информацию, порядок размещения которой устанавливается правилами саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
В случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 6), 7), 8) и 10) части первой настоящего пункта, уведомление (информирование) саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности уполномоченного органа осуществляется письменно либо посредством системы электронного документооборота.
5. Работники саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности обязаны обеспечивать конфиденциальность ставших им известными сведений, составляющих служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну.
6. Работники саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими контроля за деятельностью своих членов (участников).
7. Саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности для обеспечения своей имущественной ответственности и имущественной ответственности своих членов (участников) перед потребителями финансовых услуг применяет один из следующих способов:

1) мүшенің (қатысушының) және микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
2) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелерін (қатысушыларын) мүліктік жауапкершілікке тарту;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз етудің өзге де тәсілдерін пайдалану.
Мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету тәсілдерін пайдалану тәртібі микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында белгіленеді.
29-9-бап. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басқару органдары
1. Мыналар микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басқару органдары болып табылады:
1) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы;
2) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органы;
3) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның атқарушы басқару органы;
4) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның бақылау органы (ревизиялық комиссия).
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басқару органдарын қалыптастыру тәртібі, олардың құрылымы, құзыреті және өкілеттіктерінің мерзімі, осы органдардың шешімдер қабылдау тәртібі осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында белгіленеді.
2. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы жоғары басқару органы болып табылады, ол осы Заңмен, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен және өзінің жарғысымен өз құзыретіне жатқызылған, микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің мәселелерін қарауға өкілетті.
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің жалпы жиналысы микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында белгіленген тәртіппен және кезеңділікпен, бірақ жылына бір реттен сиретпей шақырылады.
3. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының айрықша құзыретіне мыналар жатады:
1) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысын бекіту, оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;
2) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің басым бағыттарын айқындау;

1) страхование гражданско-правовой ответственности члена (участника) и саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
2) привлечение к имущественной ответственности членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
3) использование иных способов обеспечения имущественной ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан.
Порядок использования способов обеспечения имущественной ответственности устанавливается в правилах саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
Статья 29-9. Органы управления саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности
1. Органами управления саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности являются:
1) общее собрание членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
2) коллегиальный орган управления саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
3) исполнительный орган управления саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
4) контрольный орган (ревизионная комиссия) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
Порядок формирования, структура, компетенция и срок полномочий органов управления саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, порядок принятия этими органами решений устанавливаются уставом саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
2. Общее собрание членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности является высшим органом управления, полномочным рассматривать отнесенные к его компетенции настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и его уставом вопросы деятельности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
Общее собрание членов саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности созывается в порядке и с периодичностью, которые установлены уставом саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, но не реже чем один раз в год.
3. К исключительной компетенции общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности относятся:
1) утверждение устава саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, внесение в него изменений и (или) дополнений;
2) определение приоритетных направлений деятельности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;

3) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымды ерікті түрде тарату және тарату комиссиясын тағайындау туралы шешім қабылдау;
4) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органының басшысын, орынбасарын және мүшелерін сайлау, көрсетілген органның өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату немесе басшыларының не оның жекелеген мүшелерінің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату;
5) өзін-өзі реттейтін ұйымның атқарушы басқару органының функцияларын жүзеге асыратын адамдарды лауазымға тағайындау, оларды лауазымынан мерзімінен бұрын босату, сол сияқты атқарушы басқару органын құру және оның өкілеттіктерін тоқтату;
6) алқалы және атқарушы басқару органдарының, бақылау органының (ревизиялық комиссияның) және мамандандырылған органдардың есептерін микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында белгіленген тәртіппен және кезеңділікпен бекіту;
7) кіру жарнасы мен мүшелік жарналардың мөлшерін белгілеу;
8) мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету тәсілдерін айқындау;
9) Қазақстан Республикасының заңдарына және микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысына сәйкес өзге де шешімдер қабылдау.
4. Егер микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысына микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жартысынан көбі қатысса, жиналыс өз құзыретіне жатқызылған шешімдерді қабылдауға құқықты.
5. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының шешімдері – жалпы жиналысқа қатысатын микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) дауыстары санының көпшілік дауысымен немесе ол сырттай дауыс беру арқылы өткізілген жағдайда микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелері (қатысушылары) дауыстарының жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады.
6. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысын өткізу тәртібі, отырыстардың күн тәртібін қалыптастыру тәртібі, дауыс беруді өткізу шарттары мен тәртібі микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында айқындалады.
7. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға басшылық етуді микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысында сайланған микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органы жүзеге асырады.
Алқалы басқару органының сандық құрамы, оны қалыптастырудың, оның қызметінің, шешімдер қабылдауының, өкілеттіктерін тоқтатудың тәртібі мен шарттары микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында белгіленеді.

3) принятие решения о добровольной ликвидации саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и назначении ликвидационной комиссии;
4) избрание руководителя, заместителя и членов коллегиального органа управления саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, досрочное прекращение полномочий указанного органа или досрочное прекращение полномочий руководителей либо отдельных его членов;
5) назначение на должность лиц, осуществляющих функции исполнительного органа управления саморегулируемой организации, досрочное освобождение их от должности, а равно образование исполнительного органа управления и прекращение его полномочий;
6) утверждение отчетов коллегиального и исполнительного органов управления, контрольного органа (ревизионной комиссии) и специализированных органов в порядке и с периодичностью, которые установлены уставом саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
7) установление размера вступительного и членских взносов;
8) определение способов обеспечения имущественной ответственности;
9) принятие иных решений в соответствии с законами Республики Казахстан и уставом саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
4. Общее собрание членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности правомочно принимать решения, отнесенные к его компетенции, если в нем принимают участие более половины членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
5. Решения общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности принимаются большинством голосов от числа голосов членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, присутствующих на общем собрании, или в случае проведения его путем заочного голосования – большинством голосов от общего числа голосов членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
6. Порядок проведения общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, порядок формирования повестки дня заседаний, условия и порядок проведения голосования определяются уставом саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
7. Руководство саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности осуществляет коллегиальный орган управления саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, избранный общим собранием членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
Количественный состав коллегиального органа управления, порядок и условия его формирования, деятельности, принятия решений, прекращения полномочий устанавливаются уставом саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.

8. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органының құзыретіне мыналар жатады:
1) мәселелерді микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының қарауына шығару;
2) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелері (қатысушылары) болып кіру және микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүшелікті тоқтату туралы шешім қабылдау;
3) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мамандандырылған органдарын құру, олар туралы ережелерді және олардың қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту;
4) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның бюджетін бекіту, оған өзгерістер енгізу;
5) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарын бекіту және оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;
6) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында көзделген өзге де мәселелер.
Алқалы басқару органы микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелері (қатысушылары) өкілдерінің, сондай-ақ тәуелсіз мүшелерінің қатарынан қалыптастырылады.
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органы мүшелерінің саны кемінде жеті адамды құрауға тиіс.
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйыммен немесе оның мүшелерімен еңбек қатынастары жоқ адамдар тәуелсіз мүшелер болып саналады. Тәуелсіз мүшелер микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органы мүшелерінің кемінде бестен бірін құрауға тиіс.
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органының әрбір мүшесі дауыс беру кезінде бір дауысқа ие болады.
Алқалы басқару органының мүшесі өзі акционері (қатысушысы), қызметкері болып табылатын микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшесіне (қатысушысына) қатысты мәселелер бойынша дауыс бере алмайды.
9. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның атқарушы басқару органы:
1) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жұмысын ұйымдастырады, микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға жүктелген міндеттердің орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
2) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметкерлерін жұмысқа қабылдауды және жұмыстан шығаруды жүзеге асырады;
3) мемлекеттік органдарда, қоғамдық бірлестіктерде, басқа да ұйымдарда микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүдделерін білдіреді;

8. К компетенции коллегиального органа управления саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности относятся:
1) вынесение вопросов на рассмотрение общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
2) принятие решения о вступлении в члены (участники) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и прекращении членства в саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
3) создание специализированных органов саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, утверждение положений о них и правил осуществления ими деятельности;
4) утверждение бюджета саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, внесение в него изменений;
5) утверждение правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и внесение в них изменений и (или) дополнений;
6) иные вопросы, предусмотренные уставом саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
Коллегиальный орган управления формируется из числа представителей членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, а также независимых членов.
Число членов коллегиального органа саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности должно составлять не менее семи человек.
Независимыми членами считаются лица, которые не связаны трудовыми отношениями с саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности или ее членами. Независимые члены должны составлять не менее одной пятой членов коллегиального органа управления саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
Каждый член коллегиального органа управления саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности при голосовании имеет один голос.
Член коллегиального органа управления не может голосовать по вопросам, которые касаются члена (участника) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, акционером (участником), работником которого он является.
9. Исполнительный орган управления саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности:
1) организует работу саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, осуществляет контроль за выполнением возложенных на саморегулируемую организацию в сфере микрофинансовой деятельности задач;
2) осуществляет прием и увольнение работников саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
3) представляет интересы саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности в государственных органах, общественных объединениях, других организациях;

4) өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының және оның алқалы басқару органының құзыретіне жатпайтын өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
10. Бақылау органы (ревизиялық комиссия) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басқару органдары мен олардың лауазымды адамдарының қаржы-шаруашылық қызметін бақылауды жүзеге асыратын микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның органы болып табылады.
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның бақылау органы (ревизиялық комиссия) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысына есеп береді және оның бақылауында болады.
Бақылау органының (ревизиялық комиссияның) есептерін ұсыну тәртібі мен мерзімдері микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында айқындалады.
29-10-бап. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның өз мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін бақылауы
1. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым өз мүшелерінің (қатысушыларының) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын сақтауын бақылауды тексерулер жүргізу арқылы жүзеге асырады.
2. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелерін (қатысушыларын) тексеру:
1) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүше болу (қатысу) шарттарын, сондай-ақ микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарын сақтауын бақылау мақсатында;
2) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшесінің (қатысушысының) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын не Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзғаны туралы шағым түскен кезде;
3) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесіне (қатысушысына) тексеру жүргізу туралы уәкілетті органның тапсырмасы бойынша жүзеге асырылады.
3. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарын сақтамағаны үшін өз мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты мынадай ықпал ету шараларын қолдануға құқылы:
1) анықталған бұзушылықтарды белгіленген мерзімдерде міндетті түрде жою туралы талап қою;
2) жазбаша нысанда ескерту шығару;
3) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында белгіленген мөлшерде айыппұл салу;

4) осуществляет иные полномочия, не относящиеся к компетенции общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации и ее коллегиального органа управления.
10. Контрольный орган (ревизионная комиссия) является органом саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, осуществляющим контроль финансово-хозяйственной деятельности органов управления саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и их должностных лиц.
Контрольный орган (ревизионная комиссия) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности подотчетен и подконтролен общему собранию членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
Порядок и сроки представления отчетов контрольного органа (ревизионной комиссии) определяются уставом саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
Статья 29-10. Контроль саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности за деятельностью своих членов (участников)
1. Саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности осуществляет контроль за соблюдением своими членами (участниками) требований правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности путем проведения проверок.
2. Проверка членов (участников) саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности осуществляется:
1) в целях контроля за соблюдением членами (участниками) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности условий членства (участия) в саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, а также правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
2) при поступлении жалобы о нарушении членом (участником) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности требований правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности либо требований законодательства Республики Казахстан;
3) по поручению уполномоченного органа о проведении проверки члена (участника) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
3. Саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности вправе применять в отношении своих членов (участников) за несоблюдение правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности следующие меры воздействия:
1) предъявление требования об обязательном устранении выявленных нарушений в установленные сроки;
2) вынесение предупреждения в письменной форме;
3) наложение штрафа в размере, установленном правилами саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;

4) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелерін (қатысушыларын) тізілімнен шығару;
5) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында белгіленген, Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де шаралар.
4. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты осы баптың 3-тармағында көзделген ықпал ету шараларын қолдану тәртібі микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында айқындалады.
29-11-бап. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімі және оларды тізілімнен шығару
1. Уәкілетті орган микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімін жүргізеді.
2. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінде қамтылған мәліметтер ашық мәліметтер болып табылады, олар уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады және жаңартылып отырады.
Осы Заңның 29-5-бабы 5-тармағының талаптарына сәйкес келетін микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым туралы мәліметтер "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес хабарлама негізінде микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізіліміне енгізіледі.
3. Мыналар микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдарды тізілімнен шығаруға негіз болып табылады:
1) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымды тізілімнен ерікті түрде шығару, тарату немесе біріктіру, қосу, бөлу немесе бөліп шығару нысанында жүргізілген қайта ұйымдастыру туралы шешімі;
2) Өзін-өзі реттеу туралы заңның 9-бабы 4-тармағының үшінші бөлігінде және осы Заңның 29-5-бабының 7-тармағында көзделген құжаттарды екі ай ішінде ұсынбау;
3) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін тоқтату туралы заңды күшіне енген сот шешімі;
4) уәкілетті органның жазбаша нұсқамасын жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) орындамау;
5) уәкілетті органға есептілікті бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) ұсынбау және (немесе) анық емес есептілікті ұсыну;
6) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде осы Заңның 29-5-бабының 5-тармағында белгіленген талапқа сәйкес келмеуі.

4) исключение из реестра членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
5) иные меры, установленные правилами саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
4. Порядок применения в отношении членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности мер воздействия, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, определяется правилами саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
Статья 29-11. Реестр саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности и их исключение из реестра
1. Уполномоченный орган ведет реестр саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности.
2. Сведения, содержащиеся в реестре саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности, являются открытыми, размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного органа и поддерживаются в актуальном состоянии.
Сведения о саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, соответствующей требованиям пункта 5 статьи 29-5 настоящего Закона, вносятся в реестр саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности на основании уведомления в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
3. Основаниями исключения из реестра саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности являются:
1) решение общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности о добровольном исключении из реестра, ликвидации или реорганизации саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, произведенной в форме слияния, присоединения, разделения или выделения;
2) непредставление в течение двух месяцев документов, предусмотренных частью третьей пункта 4 статьи 9 Закона о саморегулировании и пунктом 7 статьи 29-5 настоящего Закона;
3) вступившее в законную силу решение суда о прекращении деятельности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
4) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнение письменного предписания уполномоченного органа;
5) неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредставление отчетности и (или) представление недостоверной отчетности в уполномоченный орган;
6) несоответствие саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности в течение двенадцати последовательных календарных месяцев требованию, установленному пунктом 5 статьи 29-5 настоящего Закона.

4. Уәкілетті орган микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымды осы баптың 3-тармағында көзделген негіздер бойынша тізілімнен шығару туралы шешім қабылдағаннан кейін бір жыл ішінде мұндай коммерциялық емес ұйым микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым ретінде қызметті жүзеге асыру мүмкіндігіне ие бола алмайды.
5. Тізілімнен шығарылған микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері (қатысушылары) болып табылған микроқаржы ұйымдарына қатысты оның осы Заңның 29-7-бабының 1-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4) және 6) тармақшаларында және 29-10-бабында белгіленген оның функциялары микроқаржы ұйымы микроқаржылық қызмет саласындағы осындай өзін-өзі реттейтін ұйымға кірген күннен бастап тиісті түрдегі микроқаржылық қызмет саласындағы өзге өзін-өзі реттейтін ұйымға ауысады, ал жұмыс істеп тұрған тиісті түрдегі микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым болмаған жағдайда микроқаржы ұйымы тиісті түрдегі микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізіліміне енгізілген және микроқаржылық қызмет саласындағы осындай өзін-өзі реттейтін ұйымға кірген күнге дейін уәкілетті органның бақылауы мен қадағалауында қалады.
6. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізілімінен шығарылған жағдайда, микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым, оның мүшелері (қатысушылары) және қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар арасындағы құқықтық қатынастардан қалыптасқан және туындайтын барлық құжат пен мәліметті мүшелерінің (қатысушыларының) құрамына өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізілімінен шығарылған микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері (қатысушылары) кірген микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін басқа ұйымға, ал жұмыс істеп тұрған микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым болмаған жағдайда уәкілетті органға беруге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттар мен мәліметтер уәкілетті органға берілген кезде уәкілетті орган микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшесі (қатысушысы) мен қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы арасындағы құқықтық қатынастардан туындайтын міндеттемелерді, сондай-ақ микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның үшінші тұлғалармен құқықтық қатынастарынан туындайтын мүліктік сипаттағы өзге де міндеттемелерді атқармайды.

4. В течение одного года после принятия уполномоченным органом решения об исключении саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности из реестра по основаниям, предусмотренным пунктом 3 настоящей статьи, такая некоммерческая организация не может претендовать на возможность осуществления деятельности в качестве саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
5. Установленные подпунктами 1), 2), 3), 4) и 6) части первой пункта 1 статьи 29-7 и статьей 29-10 настоящего Закона функции саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, которая была исключена из реестра, в отношении микрофинансовых организаций, являвшихся ее членами (участниками), переходят к иной саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности соответствующего вида со дня вступления микрофинансовой организации в такую саморегулируемую организацию в сфере микрофинансовой деятельности, а в случае отсутствия действующей саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности соответствующего вида – остаются под контролем и надзором уполномоченного органа до дня включения в реестр саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности соответствующего вида и вступления микрофинансовой организации в такую саморегулируемую организацию в сфере микрофинансовой деятельности.
6. Саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности в случае исключения из реестра саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности обязана передать все документы и сведения, образовавшиеся и вытекающие из правоотношений между саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности, ее членами (участниками) и потребителями финансовых услуг, другой саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, в состав членов (участников) которой вошли члены (участники) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, исключенной из реестра саморегулируемых организаций, а при отсутствии действующей саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности – уполномоченному органу.
При передаче уполномоченному органу документов и сведений, указанных в части первой настоящего пункта, уполномоченный орган не несет обязательств, вытекающих из правоотношений между членом (участником) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и потребителем финансовых услуг, а также иных обязательств имущественного характера, вытекающих из правоотношений саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности с третьими лицами.

Осы тармақта көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді беру тәртібі осы Заңның 29-5-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актіде белгіленеді.
7. Осы баптың 6-тармағында көрсетілген материалдарды беру жөніндегі міндетті орындамағаны үшін тізілімнен шығарылатын микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкері Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
29-12. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға қолданылатын ықпал ету шаралары және оларды қолдану негіздері
1. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым осы Заңның және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметіне қойылатын талаптарын, қағидалар мен стандарттарды сақтамаған кезде, сондай-ақ микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлерінің құқыққа сыйымсыз әрекеттері немесе әрекетсіздігі анықталған кезде уәкілетті орган осы бапта белгіленген ықпал ету шараларын қолданады.
Ықпал ету шаралары деп орындалуы міндетті жазбаша нұсқама мен санкциялар түсініледі.
2. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға анықталған бұзушылықтарды және (немесе) олардың жасалуына ықпал еткен себептерді, сондай-ақ жағдайларды жоюға бағытталған орындалуы міндетті шараларды қабылдауға берілетін нұсқау жазбаша нұсқама болып табылады.
Жазбаша нұсқамада уәкілетті органның осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талаптарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсыну туралы талап қамтылуы мүмкін.
Жазбаша нұсқамада белгіленген мерзімде ұсынылған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың, олардың туындауына алып келген себептердің сипаттамалары, жоспарланған іс-шаралардың тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімі, сондай-ақ микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жауапты басшы қызметкерлері көрсетіледі.
Уәкiлеттi органның жазбаша нұсқамасына шағым жасау Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады. Уәкiлеттi органның жазбаша нұсқамасына шағым жасау оның орындалуын тоқтата тұрмайды.
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым уәкілетті органды жазбаша нұсқамада көрсетілген шаралардың және (немесе) іс-шаралар жоспарында көрсетілген іс-шаралардың осы құжаттарда көзделген мерзімдерде орындалғаны туралы хабардар етуге міндетті.

Порядок передачи указанных в настоящем пункте документов и сведений устанавливается нормативным правовым актом, указанным в части второй пункта 3 статьи 29-5 настоящего Закона.
7. За неисполнение обязанности по передаче указанных в пункте 6 настоящей статьи материалов руководящий работник саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, исключаемой из реестра, несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 29-12. Меры воздействия, применяемые к саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, и основания их применения
1. Уполномоченным органом применяются меры воздействия, установленные настоящей статьей, при несоблюдении требований настоящего Закона и иных законов Республики Казахстан, нормативных правовых актов уполномоченного органа саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности, предъявляемых к деятельности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, правил и стандартов, а также при выявлении неправомерных действий или бездействия руководящих работников саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
Под мерами воздействия понимаются обязательное для исполнения письменное предписание и санкции.
2. Письменным предписанием является указание саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности на принятие обязательных к исполнению мер, направленных на устранение выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению.
Письменное предписание может содержать требование о представлении в установленный уполномоченным органом срок плана мероприятий по исполнению требований уполномоченного органа, установленных частью первой настоящего пункта (далее – план мероприятий).
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный письменным предписанием, указываются описания нарушений, причин, приведших к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, срок их осуществления, а также ответственные руководящие работники саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
Обжалование письменного предписания уполномоченного органа осуществляется в порядке, установленном законами Республики Казахстан. Обжалование письменного предписания уполномоченного органа не приостанавливает его исполнения.
Саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности обязана уведомить уполномоченный орган об исполнении мер, указанных в письменном предписании, и (или) мероприятий, указанных в плане мероприятий, в сроки, предусмотренные данными документами.

3. Жазбаша нұсқама уәкілетті орган белгілеген мерзімде орындалмаған жағдайда уәкілетті орган микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерін шеттету және (немесе) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның осы Заңның 29-7-бабында көзделген барлық функциясының немесе олардың бір бөлігінің атқарылуын тоқтата тұру туралы талап жіберуге құқылы.
Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкері шеттетілген жағдайда оны алмастыру тәртібі мен міндеттерді орындау мерзімдері микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында айқындалады.
4. Уәкілетті орган микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға осы Заңның 29-11-бабы 3-тармағының 2), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінен шығару түріндегі санкцияны қолдануға құқылы.
29-13. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүшелікті (қатысуды) тоқтату
1. Микроқаржы ұйымының микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүшелікті (қатысуды) тоқтатуға мыналар негіз болып табылады:
1) микроқаржы ұйымының микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүшелігін (қатысуын) ерікті түрде тоқтату микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында белгіленген мерзімдерде жүзеге асырылады;
2) микроқаржы ұйымын микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның шешімі бойынша микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері (қатысушылары) қатарынан шығару микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органы осындай шешім қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап жүзеге асырылады;
3) микроқаржы ұйымын лицензиядан айыру уәкілетті орган осындай шешім қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап жүзеге асырылады;
4) микроқаржы ұйымын тарату осы Заңға сәйкес микроқаржы ұйымы таратылған күннен бастап жүзеге асырылады;
5) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін тоқтату микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметі тоқтатылған күннен бастап жүзеге асырылады.
2. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мынадай:

3. В случае неисполнения в установленный уполномоченным органом срок письменного предписания уполномоченный орган вправе направить в саморегулируемую организацию в сфере микрофинансовой деятельности требование об отстранении руководящего работника саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и (или) приостановлении исполнения всех или части функций саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, предусмотренных статьей 29-7 настоящего Закона.
Порядок замещения и сроки исполнения обязанностей в случае отстранения руководящего работника саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности определяются в правилах саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
4. Уполномоченный орган вправе применить к саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности санкцию в виде исключения из реестра саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 4), 5) и 6) пункта 3 статьи 29-11 настоящего Закона.
Статья 29-13. Прекращение членства (участия) в саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности
1. Основаниями прекращения членства (участия) в саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности являются:
1) добровольное прекращение членства (участия) микрофинансовой организации в саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности осуществляется в сроки, установленные правилами саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
2) исключение микрофинансовой организации из членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности по решению саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности осуществляется со дня, следующего за днем принятия такого решения коллегиальным органом управления саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
3) лишение лицензии микрофинансовой организации осуществляется со дня, следующего за днем принятия такого решения уполномоченным органом;
4) ликвидация микрофинансовой организации осуществляется со дня ликвидации микрофинансовой организации в соответствии с настоящим Законом;
5) прекращение деятельности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности осуществляется со дня прекращения деятельности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
2. Саморегулируемая организация в сфере микрофинансовой деятельности вправе принять решение об исключении микрофинансовой организации из членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности в случае:

1) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесі (қатысушысы) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) сақтамаған;
2) мүше (қатысушы) мүшелік жарналарды бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) төлемеген;
3) микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүше (қатысушы) болуға қабылдау үшін мүше ұсынған құжаттарда анық емес мәліметтер анықталған жағдайда микроқаржы ұйымын микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері (қатысушылары) қатарынан шығару туралы шешім қабылдауға құқылы.
3. Микроқаржы ұйымы өзінің микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүше (қатысушы) болуына байланысты төлеген кіру жарнасы мен мүшелік жарналар микроқаржы ұйымының микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүше (қатысушы) болуы тоқтатылған кезде қайтарылуға жатпайды.
4. Микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүше (қатысушы) болуға қабылдаудан бас тарту немесе оның мүшелері (қатысушылары) қатарынан шығару туралы микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның шешіміне, сондай-ақ микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшесінің (қатысушысының), оның мүшелеріне (қатысушыларына) кандидаттың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзатын микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) сотқа шағым жасауға болады.";
28) 31-1-бап алып тасталсын.
41. "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 13-баптың 3-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банкроттықты басқарушының қосымша сыйақысын есептеген кезде осы Заңның 104-1-бабына сәйкес қанағаттандырылған кепілді кредиторлар талаптарының мөлшері ескерілмейді.";
2) 15-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) уәкілетті орган оңалтуды, банкроттықты басқарушыларды және өзі тағайындаған жағдайда уақытша басқарушыны шеттетеді;";
3) 25-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 4) тармақшасындағы "хабар беру тәсілдерінің бірі кредиторларды, сондай-ақ кредиторлар жиналысына қатысуға құқығы бар өзге де адамдарды тиісінше хабардар ету деп танылады." деген сөздер "хабар беру;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) кредитор өз талаптарын мәлімдеген кезде көрсеткен ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша немесе электрондық пошта арқылы кредиторға кредиторлар жиналысы өткізілетін күнге дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей, кредиторлар жиналысын өткізу туралы мәтіндік хабарламаны жіберу тәсілдерінің бірі кредиторларды, сондай-ақ кредиторлар жиналысына қатысуға құқығы бар өзге де адамдарды тиісінше хабардар ету деп танылады.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін кредитор өз талаптарын мәлімдеген кезде хабардар ету тәсілі ретінде көрсеткен ұялы байланыстың абоненттік нөміріне немесе электрондық поштаға осы тармақшаның бірінші бөлігінде белгіленген мерзімдерде хабарламаның жөнелтілу фактісі тиісінше хабардар ету болып есептеледі.";

1) неоднократного (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) несоблюдения членом (участником) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности требований правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
2) неоднократной (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) неуплаты членом (участником) членских взносов;
3) выявления недостоверных сведений в документах, представленных членом для приема в члены (участники) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
3. Вступительный и членские взносы, уплаченные микрофинансовой организацией в связи с ее членством (участием) в саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, не подлежат возврату микрофинансовой организации при прекращении ее членства (участия) в саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности.
4. Решение саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности об отказе в приеме в члены (участники) или исключении из членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, а также действия (бездействие) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, нарушающие права и законные интересы члена (участника), кандидата в члены (участники) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, могут быть обжалованы в суд.";
28) статью 31-1 исключить.
41. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве":
1) часть третью пункта 3 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"При расчете дополнительного вознаграждения банкротного управляющего не учитывается размер требований залоговых кредиторов, удовлетворенных в соответствии со статьей 104-1 настоящего Закона.";
2) подпункт 3) статьи 15 изложить в следующей редакции:
"3) отстраняет реабилитационного, банкротного управляющих и временного управляющего в случае его назначения уполномоченным органом;";
3) часть первую пункта 1 статьи 25 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) направление кредитору текстового сообщения о проведении собрания кредиторов по абонентскому номеру сотовой связи или электронной почте, указанным кредитором при заявлении своих требований, не позднее чем за десять рабочих дней до даты проведения собрания кредиторов.
Для целей настоящего подпункта надлежащим уведомлением считается факт отправки на абонентский номер сотовой связи или электронную почту, указанные кредитором как способ уведомления при заявлении своих требований, в сроки, установленные частью первой настоящего подпункта.";

4) 27-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әкімші кредиторлар комитетінің отырысын өткізу туралы хабарламаны отырыс өткізілетін күнге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей мынадай тәсілдердің бірімен:
пошта арқылы тапсырысты хатпен;
кредитор өз талаптарын мәлімдеген кезде көрсеткен ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша немесе электрондық пошта арқылы жібереді.
Бұл ретте кредитор өз талаптарын мәлімдеген кезде хабардар ету тәсілі ретінде көрсеткен ұялы байланыстың абоненттік нөміріне немесе электрондық поштаға осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімдерде хабарламаның жөнелтілу фактісі тиісінше хабардар ету болып есептеледі.
Осы баптың 1-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайда кредиторлар комитетінің өкілеттіктерін кредиторлар жиналысы жүзеге асырған кезде кредиторлар жиналысының отырысын өткізу туралы хабарлама осы бапта көзделген тәртіппен жіберіледі.";
5) 48-баптың 1-1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер өтініш банкроттық рәсімін қолданудан бас тарту туралы сот шешімі немесе банкроттық рәсімін тоқтату туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап бір жыл өткенге дейін берілсе, сот банкроттық рәсімін қолдану туралы борышкер бастамашылық жасаған өтінішті қайтарады.";
6) 63-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер борышкерде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша кредитордан басқа өзге кредиторлар болмаса, оңалту рәсімі қолданылмайды.";
7) 84-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі "және" деген сөзден кейін "қайта ұзарту мерзімінен кейін есепке жазылған" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 89-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасы "тану туралы" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ заңды тұлғаның мемлекеттік қайта тіркелуін жарамсыз деп тану туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 24-1) тармақшамен толықтырылсын:
"24-1) осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, кредиторлар жиналысымен келісілген күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей, сотқа қорытынды есепті және тарату балансын бекіту үшін ұсынуға;";
9) 99-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Банкроттың мүлкін, сондай-ақ банкроттың кәсіпорнын тікелей сату кезінде кредиторлар жиналысы өткізілетін күнге талаптары қанағаттандырылмаған барлық кредиторлар жиналысқа қатысқан жағдайда кредиторлар жиналысы заңды болып табылады.
Кредитор кредиторлар жиналысының өткізілу уақыты мен орны туралы тиісті түрде хабардар етіле отырып, оған дәлелді себепсіз екі рет келмеген жағдайда, кредиторлар жиналысы мұндай кредитордың қатысуынсыз заңды болып есептеледі.
Кредиторлар жиналысы заңды болған кезде кредиторлар жиналысының күн тәртібіне енгізілген мәселені қарауды ауыстыруға жол берілмейді.
Сату шарттары, сондай-ақ сатып алушы және онымен сатып алу-сату шартын жасасу мерзімі кредиторлар жиналысының бірауызды шешімімен айқындалады.";

4) пункт 4 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"4. Уведомление о проведении заседания комитета кредиторов направляется администратором не позднее чем за пять рабочих дней до даты проведения заседания одним из следующих способов:
по почте заказным письмом;
по абонентскому номеру сотовой связи или электронной почте, указанным кредитором при заявлении своих требований.
При этом надлежащим уведомлением считается факт отправки на абонентский номер сотовой связи или электронную почту, указанные кредитором как способ уведомления при заявлении своих требований, в сроки, установленные частью первой настоящего пункта.
При осуществлении полномочий комитета кредиторов собранием кредиторов в случае, предусмотренном частью второй пункта 1 настоящей статьи, уведомление о проведении заседания собрания кредиторов направляется в порядке, предусмотренном настоящей статьей.";
5) пункт 1-1 статьи 48 дополнить частью второй следующего содержания:
"Суд возвращает заявление о применении процедуры банкротства, инициированное должником, в случае, если заявление подано до истечения одного года со дня вступления в законную силу судебного акта об отказе в применении процедуры банкротства или определения суда о прекращении процедуры банкротства.";
6) статью 63 дополнить частью второй следующего содержания:
"Реабилитационная процедура не применяется, если у должника отсутствуют иные кредиторы, кроме кредитора по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет.";
7) часть третью пункта 1 статьи 84 после слов "административные расходы" дополнить словами ", начисленные после срока повторного продления,";
8) в статье 89:
подпункт 5) пункта 1 после слов "разделения или выделения" дополнить словами ", а также о признании недействительной государственной перерегистрации юридического лица";
пункт 2 дополнить подпунктом 24-1) следующего содержания:
"24-1) представить в суд для утверждения заключительный отчет и ликвидационный баланс не позднее семи рабочих дней с даты согласования с собранием кредиторов, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом;";
9) пункт 6 статьи 99 изложить в следующей редакции:
"6. При прямой продаже имущества банкрота, а также предприятия банкрота собрание кредиторов правомочно в случае участия в нем всех кредиторов, чьи требования не удовлетворены на дату проведения собрания кредиторов.
В случае неявки кредитора на собрание кредиторов без уважительной причины два раза при условии, что о времени и месте проведения он надлежащим образом уведомлен, собрание кредиторов считается правомочным без участия такого кредитора.
При правомочности собрания кредиторов перенос рассмотрения вопроса, включенного в повестку дня собрания кредиторов, не допускается.
Условия продажи, а также покупатель и срок заключения с ним договора купли-продажи определяются единогласным решением собрания кредиторов.";

10) 100-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Екінші кезекте осы Заңның 104-1-бабының 7-тармағында көзделген жағдайларда кепілді кредиторлардың талаптары, банкроттық рәсімін жүргізу кезеңінде банкроттықты басқарушының қарыз алуының нәтижесінде туындаған талаптар, сондай-ақ орталық контрагенттің функцияларын жүзеге асыратын клирингтік ұйымның осы клирингтік ұйымның клирингтік қатысушысы болып табылатын банкроттың орталық контрагенттің қатысуымен бұрын жасаған және орындамаған мәмілелердің салдарынан туындаған талаптары және кредиторлардың мүлік кепілімен қамтамасыз етілген цифрлық қаржы активтері бойынша талаптары қанағаттандырылады.";
11) 104-1-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Осы бапта белгіленген тәртіп:
1) талаптары банкроттық рәсімін жүргізу кезеңінде банкроттықты басқарушының қарыз алуы нәтижесінде туындаған кредиторларға;
2) мүлік кепілімен қамтамасыз етілген цифрлық қаржы активтері бойынша кредиторларға қолданылмайды.".
12) 109-баптың 2-тармағы "3-тармағына" деген сөзден кейін "және 11-бабының 4-тармағына" деген сөздермен толықтырылсын.
42. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 28-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы сегізінші абзацындағы "Ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын қызметте;" деген сөздер "Ұлттық пошта операторы;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтын-валюта активтерін, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаруға берген, сондай-ақ Ұлттық стратегиялық крипторезервті басқаруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің акционерлік қоғамы брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) көрсетілген активтерге қатысты инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асырған кезде осы акционерлік қоғам жүзеге асыратын қызметте;";
2) 34-баптың 5-1-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысы оған исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензия берілген кезден бастап тоқтатылады;";
3) 35-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тексеруді аяқтағанға және ол анықтаған бұзушылықтар бойынша шешімдер қабылдағанға дейін лицензияның және лицензияға қосымшаның қолданысын тоқтатуға жол берілмейді.";

10) пункт 3 статьи 100 изложить в следующей редакции:
"3. Во вторую очередь удовлетворяются требования залоговых кредиторов в случаях, предусмотренных пунктом 7 статьи 104-1 настоящего Закона, требования, возникшие в результате получения банкротным управляющим в период проведения процедуры банкротства займа, а также требования клиринговой организации, осуществляющей функции центрального контрагента, возникшие в результате ранее заключенных и не исполненных банкротом, являющимся клиринговым участником данной клиринговой организации, сделок с участием центрального контрагента, и требования кредиторов по цифровым финансовым активам, обеспеченным залогом имущества.";
11) пункт 9 статьи 104-1 изложить в следующей редакции:
"9. Порядок, установленный настоящей статьей, не распространяется на:
1) кредиторов, требования которых возникли в результате получения займа банкротным управляющим в период проведения процедуры банкротства;
2) кредиторов по цифровым финансовым активам, обеспеченным залогом имущества.";
12) пункт 2 статьи 109 после слов "статьи 96" дополнить словами "и пунктом 4 статьи 11".
42. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) подпункт 4) пункта 2 статьи 28 дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"акционерным обществом Национального Банка Республики Казахстан, которому Национальным Банком Республики Казахстан переданы в управление золотовалютные активы Национального Банка Республики Казахстан, активы Национального фонда Республики Казахстан, пенсионные активы единого накопительного пенсионного фонда, а также осуществляющим управление Национальным стратегическим крипторезервом, при осуществлении им брокерской и (или) дилерской деятельности, и (или) деятельности по управлению инвестиционным портфелем в отношении указанных активов;";
2) абзац второй пункта 5-1 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"действие лицензии на осуществление банковских и иных операций прекращается с момента выдачи ему лицензии на осуществление исламских банковских и иных операций;";
3) статью 35 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Не допускается прекращение действия лицензии и приложения к лицензии до завершения проверки и принятия решений по выявленным нарушениям Национальным Банком Республики Казахстан.";

4) 45-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның қолданысын тоқтата тұру бұзушылық (бұзушылықтар) жасауға ықпал еткен себептерді және (немесе) жағдайларды жою мақсатында жүзеге асырылады.";
5) 1-қосымшада:
53-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
53.
Банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензия (базалық, әмбебап):
1. Банк операциялары:
1) заңды тұлғалардың депозиттерін қабылдау, банктік шоттарын ашу және жүргізу;
2) жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау, банктік шоттарын ашу және жүргізу;
3) банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымдарының корреспонденттік шоттарын ашу және жүргізу;
4) жеке және заңды тұлғалардың металл шоттарын ашу және жүргізу, оларда осы тұлғаға тиесілі тазартылған бағалы металдар мен бағалы металдардан жасалған монеталардың нақты саны көрсетіледі;
5) аударым операциялары: жеке және заңды тұлғалардың төлемдер мен ақша аударымдары бойынша нұсқауларын орындау;
6) кассалық операциялар: қолма-қол ақшаны ұсақтауды, айырбастауды, қайта есептеуді, сұрыптауды, орауды және сақтауды қоса алғанда, оны қабылдау және беру;
7) шетел валютасымен қолма-қол және (немесе) қолма-қол емес айырбастау операциялары;
8) банктік қарыз операциялары: ақылылық, мерзімділік және қайтарымдылық шарттарында ақшалай нысанда банктік қарыздар беру (банкаралық қарыздарды қоспағанда);
9) аккредитивті ашу (ұсыну) және растау және ол бойынша міндеттемелерді орындау;
10) ақшалай нысанда орындауды көздейтін банк кепілдіктерін беру (банкаралық кепілдіктерді қоспағанда);
11) ақшалай нысанда орындауды көздейтін үшінші тұлғалар үшін банк кепілгерліктерін және өзге де міндеттемелерді беру (банкаралық кепілгерліктерді қоспағанда);
12) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау;
13) есепке алу операциялары: жеке және заңды тұлғалардың вексельдерін және өзге де борыштық міндеттемелерін есепке алу (дисконт);
14) инкассоға төлем құжаттарын (вексельдерді қоспағанда) қабылдау;
15) тұрғын үй құрылыс жинақтарына салымдарды (депозиттерді) қабылдау, салымшылардың шоттарын ашу және жүргізу;
16) салымшыларға тұрғын үй жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге тұрғын үй, аралық тұрғын үй және алдын ала тұрғын үй қарыздарын беру;
17) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтаушы салымшылардың салымдарын қабылдау, банктік шоттар ашу және жүргізу және оларға тұрғын үй қарыздарын беру (тұрғын үй құрылыс жинақ банктері үшін);

4) статью 45 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Приостановление действия разрешения и (или) приложения к разрешению осуществляется в целях устранения причин и (или) условий, способствовавших совершению нарушения (нарушений).";
5) в приложении 1:
строку 53 изложить в следующей редакции:
"
53.
Лицензия (базовая, универсальная) на осуществление банковских и иных операций:
1. Банковские операции:
1) прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов юридических лиц;
2) прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц;
3) открытие и ведение корреспондентских счетов банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также финансовых организаций – нерезидентов Республики Казахстан;
4) открытие и ведение металлических счетов физических и юридических лиц, на которых отражается физическое количество аффинированных драгоценных металлов и монет из драгоценных металлов, принадлежащих данному лицу;
5) переводные операции: выполнение указаний физических и юридических лиц по платежам и переводам денег;
6) кассовые операции: прием и выдача наличных денег, включая их размен, обмен, пересчет, сортировку, упаковку и хранение;
7) обменные операции с наличной и (или) безналичной иностранной валютой;
8) банковские заемные операции: предоставление банковских займов в денежной форме на условиях платности, срочности и возвратности (за исключением межбанковских займов);
9) открытие (выставление) и подтверждение аккредитива и исполнение обязательств по нему;
10) выдача банковских гарантий, предусматривающих исполнение в денежной форме (за исключением межбанковских гарантий);
11) выдача банковских поручительств и иных обязательств за третьих лиц, предусматривающих исполнение в денежной форме (за исключением межбанковских поручительств);
12) инкассация банкнот, монет и ценностей;
13) учетные операции: учет (дисконт) векселей и иных долговых обязательств физических и юридических лиц;
14) прием на инкассо платежных документов (за исключением векселей);
15) прием вкладов (депозитов) в жилищные строительные сбережения, открытие и ведение счетов вкладчиков;
16) предоставление вкладчикам жилищных, промежуточных жилищных и предварительных жилищных займов на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий;
17) прием вкладов, открытие и ведение банковских счетов вкладчиков накоплений средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума и предоставление им жилищных займов (для жилищных строительных сберегательных банков);

18) мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесіне қатысу үшін жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау, банктік шоттарын ашу және жүргізу (тұрғын үй құрылыс жинақ банктері үшін);
19) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы зейнетақы төлемдерін есепке жатқызу үшін жеке тұлғалардың ағымдағы банктік шоттарын ашу және жүргізу (тұрғын үй құрылыс жинақ банктері үшін);
20) жеке тұрғын үй қорында жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есептеу үшін жеке тұлғалардың ағымдағы банктік шоттарын ашу және жүргізу (тұрғын үй құрылыс жинақ банктері үшін);
21) тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) білім беруге ақы төлеу мақсатында жеке тұлғалардың нысаналы жинақтау төлемдерін есепке жатқызуға арналған ағымдағы шоттарын ашу және жүргізу (тұрғын үй құрылыс жинақ банктері үшін);
22) тұрғын үй жағдайларын жақсартуға арналған білім беру жинақтау салымынан жинақ төлемдерін немесе білім беру жинақтау сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдерін есепке жатқызу үшін жеке тұлғалардың ағымдағы банктік шоттарын ашу және жүргізу (тұрғын үй құрылыс жинақ банктері үшін);
23) мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде ақылылық, мерзімділік және қайтарымдылық шарттарында ақшалай нысанда кредиттер беру (тұрғын үй құрылыс жинақ банктері үшін);
24) қолма-қол ақшасыз шетел валютасымен айырбастау операциялары (тұрғын үй құрылыс жинақ банктері үшін).
2. Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары жүзеге асыратын өзге де операциялар:
1) факторингтік операциялар: төлем жасамау тәуекелін қабылдай отырып немесе қабылдамай, ақшалай талапты басқаға беріп қаржыландыру;
2) лизингтік қызметті жүзеге асыру;
3) сенімгерлік операциялар: құрылтайшы көрсеткен тұлғаның мүддесі үшін сенімгерлік басқару құрылтайшысының тапсырмасы бойынша банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша ақшаны, тазартылған бағалы металдарды, құқықтарды (талаптарды) басқару;
4) сейфтік операциялар: сейф жәшіктерін, шкафтарды, үй-жайларды жалға беруді қоса алғанда, клиенттердің құжат нысанында шығарылған бағалы қағаздарын, құжаттары мен құндылықтарын сақтау бойынша көрсетілетін қызметтер;
5) құймалардағы тазартылған бағалы металдарды (алтын, күміс, платина, платина тобындағы металдар), бағалы металдардан жасалған монеталарды сатып алу, кепілге қабылдау, есепке алу, сақтау және сату;
6) құрамында бағалы металдар және (немесе) асыл тастар бар зергерлік бұйымдарды сатып алу, кепілге қабылдау, есепке алу, сақтау және сату;
7) вексельдермен жасалатын операциялар: вексельдерді инкассоға қабылдау, төлеушінің вексельге ақы төлеуі бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну, домицильдендірілген вексельдерге ақы төлеу, делдалдық тәртіппен жасалған вексельдер акцепті;

18) прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц для участия в государственной образовательной накопительной системе (для жилищных строительных сберегательных банков);
19) открытие и ведение текущих банковских счетов физических лиц для зачисления единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения (для жилищных строительных сберегательных банков);
20) открытие и ведение текущих банковских счетов физических лиц для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде (для жилищных строительных сберегательных банков);
21) открытие и ведение текущих счетов физических лиц, предназначенных для зачисления выплат целевых накоплений в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты образования (для жилищных строительных сберегательных банков);
22) открытие и ведение текущих банковских счетов физических лиц для зачисления выплат накоплений из образовательного накопительного вклада или страховых выплат по договору образовательного накопительного страхования на улучшение жилищных условий (для жилищных строительных сберегательных банков);
23) предоставление кредитов в денежной форме на условиях платности, срочности и возвратности в рамках государственной образовательной накопительной системы (для жилищных строительных сберегательных банков);
24) обменные операции с безналичной иностранной валютой (для жилищных строительных сберегательных банков).
2. Иные операции, осуществляемые банками, филиалами банков –нерезидентов Республики Казахстан:
1) факторинговые операции: финансирование под уступку денежного требования с принятием или непринятием риска неплатежа;
2) осуществление лизинговой деятельности;
3) доверительные операции: управление по поручению учредителя доверительного управления в интересах лица, указанного учредителем, деньгами, аффинированными драгоценными металлами, правами (требованиями) по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита;
4) сейфовые операции: услуги по хранению ценных бумаг, выпущенных в документарной форме, документов и ценностей клиентов, включая предоставление в аренду сейфовых ящиков, шкафов, помещений;
5) покупка, прием в залог, учет, хранение и продажа аффинированных драгоценных металлов (золота, серебра, платины, металлов платиновой группы) в слитках, монет из драгоценных металлов;
6) покупка, прием в залог, учет, хранение и продажа ювелирных изделий, содержащих драгоценные металлы и (или) драгоценные камни;
7) операции с векселями: принятие векселей на инкассо, предоставление услуг по оплате векселя плательщиком, оплата домицилированных векселей, акцепт векселей в порядке посредничества;

8) форфейтингтік операциялар (форфетирлеу): сатушыға айналымсыз жолмен вексель сатып алу арқылы тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алушының борыштық міндеттемесіне ақы төлеу;
9) банкаралық қарыздар, банкаралық кепілдіктер, банкаралық кепілгерліктер, сондай-ақ өзге де банкаралық операциялар;
10) сенім білдірушінің мүддесі үшін және тапсырмасы бойынша ипотекалық қарыздар бойынша талап ету құқықтарын басқарудың сенімгерлік операциялары (тұрғын үй құрылыс жинақ банктері үшін);
11) жеке тұрғын үй қорында жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызу және денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының ауылдық елді мекендерге жұмыс істеу және тұру үшін келген мемлекеттік қызметшілеріне, әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну үшін сенім білдірушінің мүддесі үшін және тапсырмасы бойынша ақшаны басқарудың сенімгерлік операциялары (тұрғын үй құрылыс жинақ банктері үшін);
12) мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде сенім білдірушінің мүддесі үшін және тапсырмасы бойынша ақшаны басқарудың сенімгерлік операциялары (тұрғын үй құрылыс жинақ банктері үшін).
Иеліктен шығарылмайтын; конкурс рәсімі қолданылмайды; лицензия беру кезінде осы Заңның 25-бабы 3-тармағы бірінші бөлігінің және 26-бабы 1, 2-тармақтарының күші қолданылмайды;
1-сынып
";
54-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
54.
Бағалы қағаздар нарығындағы және цифрлық активтер нарығындағы қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия
1. Кастодиандық қызмет
2. Бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен жасалатын сауданы ұйымдастыру жөніндегі қызмет
3. Қаржы құралдарымен мәмілелер жөніндегі клирингтік қызмет
4. Трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыру
5. Брокерлік қызмет
6. Дилерлік қызмет
7. Инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызмет:
1) ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызмет (ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры);
2) ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығынсыз инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызмет.
Иеліктен шығарылмайтын; конкурс рәсімі қолданылмайды; лицензия беру кезінде осы Заңның 25-бабы 3-тармағы бірінші бөлігінің және 26-бабы 1, 2-тармақтарының күші қолданылмайды;
1-сынып
";
57-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
57.
Исламдық банк операцияларын және өзге де операцияларды жүзеге асыруға арналған лицензия
1. Жеке және (немесе) заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу.

8) форфейтинговые операции (форфетирование): оплата долгового обязательства покупателя товаров (работ, услуг) путем покупки векселя без оборота на продавца;
9) межбанковские займы, межбанковские гарантии, межбанковские поручительства, а также иные межбанковские операции;
10) доверительные операции управления правами требования по ипотечным займам в интересах и по поручению доверителя (для жилищных строительных сберегательных банков);
11) доверительные операции управления деньгами в интересах и по поручению доверителя для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде и предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты (для жилищных строительных сберегательных банков);
12) доверительные операции управления деньгами в интересах и по поручению доверителя в рамках государственной образовательной накопительной системы (для жилищных строительных сберегательных банков).
Неотчуждаемая; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче лицензии не распространяется;
класс 1
";
строку 54 изложить в следующей редакции:
"
54.
Лицензия на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг и рынке цифровых активов
1. Кастодиальная деятельность.
2. Деятельность по организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами.
3. Клиринговая деятельность по сделкам с финансовыми инструментами.
4. Осуществление трансфер-агентской деятельности.
5. Брокерская деятельность.
6. Дилерская деятельность.
7. Деятельность по управлению инвестиционным портфелем:
1) деятельность по управлению инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов (добровольный накопительный пенсионный фонд);
2) деятельность по управлению инвестиционным портфелем без права привлечения добровольных пенсионных взносов.
Неотчуждаемая; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче лицензии не распространяется;
класс 1
";
строку 57 изложить в следующей редакции:
"
57.
Лицензия на осуществление исламских банковских и иных операций
1. Открытие и ведение банковских счетов физических и (или) юридических лиц.

2. Ислам банкінің депозиттерін қабылдау:
жеке және заңды тұлғалардың талап етуіне дейін пайызсыз депозиттерді қабылдау;
жеке және заңды тұлғалардың инвестициялық депозиттерін қабылдау.
3. Банктік қарыз операциялары: мерзімділік, қайтарымдылық шарттарында және сыйақыны өндіріп алусыз ақшалай нысанда кредиттер беру (банкаралық қарыздарды қоспағанда).
4. Коммерциялық кредитті:
тауарды үшінші тұлғаға кейіннен сату шартынсыз;
тауарды үшінші тұлғаға кейіннен сату шарттарында беру арқылы сауда делдалы ретінде жеке және заңды тұлғаларды банктік қаржыландыру.
5. Заңды тұлғалардың капиталына қатысу жолымен және (немесе) әріптестік шарттарында өндірістік қызметті және сауда қызметін банктік қаржыландыру.
6. Лизинг (жалдау) шарттарындағы банктік инвестициялық қызмет.
7. Исламдық банк операцияларын жүзеге асыру кезіндегі агенттік қызмет.
Иеліктен шығарылмайтын; конкурс рәсімі қолданылмайды; лицензия беру кезінде осы Заңның 25-бабы 3-тармағы бірінші бөлігінің және 26-бабы 1, 2-тармақтарының күші қолданылмайды;
1-сынып
";
6) 2-қосымшада:
мынадай мазмұндағы 84-3 және 84-4-жолдармен толықтырылсын:
"
84-3.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізіліміне енгізу
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген цифрлық қаржы активтерімен байланысты көрсетілетін қызметтерді ұсынуына рұқсат (құқық) беру үшін есептік тіркеуден өткені туралы хабарлама
84-4.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының тізіліміне енгізу
Цифрлық активтердің сауда платформасы операторының "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген цифрлық қаржы активтерімен байланысты көрсетілетін қызметтерді ұсынуына рұқсат (құқық) беру үшін есептік тіркеуден өткені туралы хабарлама
";
87-13-жол алып тасталсын;
242, 248 және 249-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
242.
Банкке еншілес ұйым құруына немесе сатып алуына немесе банктің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Басқармасының банкке еншілес ұйым құруына немесе сатып алуына немесе банктің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру туралы (рұқсат беруден бас тарту туралы) қаулысы
Мерзімсіз рұқсат; конкурс рәсімі қолданылмайды;
рұқсат беру кезінде осы Заңның 25-бабының 3-тармағы бірінші бөлігінің және 26-бабы 1, 2-тармақтарының күші қолданылмайды
";
"

2. Прием исламских банковских депозитов:
прием беспроцентных депозитов до востребования физических и юридических лиц;
прием инвестиционных депозитов физических и юридических лиц.
3. Банковские заемные операции: предоставление кредитов в денежной форме на условиях срочности, возвратности и без взимания вознаграждения (за исключением межбанковских займов).
4. Банковское финансирование физических и юридических лиц в качестве торгового посредника путем предоставления коммерческого кредита:
без условия о последующей продаже товара третьему лицу;
на условиях последующей продажи товара третьему лицу.
5. Банковское финансирование производственной и торговой деятельности путем участия в капитале юридических лиц и (или) на условиях партнерства.
6. Банковская инвестиционная деятельность на условиях лизинга (аренды).
7. Агентская деятельность при осуществлении исламских банковских операций.
Неотчуждаемая; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче лицензии не распространяется; класс 1
";
6) в приложении 2:
дополнить строками 84-3 и 84-4 следующего содержания:
"
84-3.
Включение в реестр операторов платформы цифровых финансовых активов, прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан
Уведомление о прохождении учетной регистрации для предоставления разрешения (права) на предоставление оператором платформы цифровых финансовых активов услуг, связанных с цифровыми финансовыми активами, установленными Законом Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан"
84-4.
Включение в реестр операторов торговой платформы цифровых активов, прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан
Уведомление о прохождении учетной регистрации для предоставления разрешения (права) на предоставление оператором торговой платформы цифровых активов услуг, связанных с цифровыми финансовыми активами, установленными Законом Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан"
";
строку 87-13 исключить;
строки 242, 248 и 249 изложить в следующей редакции:
"
242.
Выдача банку разрешения на создание или приобретение дочерней организации или значительное участие банка в капитале организаций
Постановление Правления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о выдаче (об отказе в выдаче) банку разрешения на создание или приобретение дочерней организации или значительное участие банка в капитале организаций
Бессрочное разрешение; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче разрешения не распространяется
";
"

248.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдардың капиталдарына қомақты қатысуына рұқсат беру
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Басқармасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдардың капиталдарына қомақты қатысуына рұқсат беру туралы (рұқсат беруден бас тарту туралы) қаулысы
Мерзімсіз рұқсат; конкурс рәсімі қолданылмайды;
рұқсат беру кезінде осы Заңның 25-бабы 3-тармағының бірінші бөлігінің және 26-бабының 1, 2-тармақтарының күші қолданылмайды
249.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйым құруына немесе сатып алуына рұқсат беру
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Басқармасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйым құруына немесе сатып алуына рұқсат беру туралы (рұқсат беруден бас тарту туралы) қаулысы
Мерзімсіз рұқсат; конкурс рәсімі қолданылмайды; рұқсат беру кезінде осы Заңның 25-бабы 3-тармағының бірінші бөлігінің және 26-бабының 1, 2-тармақтарының күші қолданылмайды
".
43. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
31-баптың 4-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек өтелмеген жағдайда төлеуші өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде аударымдар және (немесе) жарналар жүргізілетін қызметкерлердің тізімін хабарлама жіберген мемлекеттік кіріс органына ұсынады.".
44. "Пошта туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
23-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған адамдар Ұлттық пошта операторының басшы қызметкерлері болып табылады.".
45. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 8-1), 8-2), 10-1), 10-2) және 38-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) ашық банкинг жүйесі – ақпараттық жүйеге қатысушылардың клиенттерін сәйкестендіруді, олардың көрсетілетін төлем қызметтерін бөгде берушілердің электрондық банк қызметтерін көрсетуіне келісімдерін жинауды, сақтауды және өңдеуді, сондай-ақ көрсетілетін төлем қызметтерін авторландырылған берушілердің тізілімін жүргізуді және олардың арасында ақпарат алмасуды жүзеге асыратын ақпараттық жүйе;
8-2) ашық банкинг жүйесінде көрсетілетін төлем қызметтерін авторландырылған беруші (бұдан әрі – көрсетілетін төлем қызметтерін авторландырылған беруші) – ашық банкинг жүйесіндегі қауіпсіздік, қорғау және ақпарат алмасу режимі жөніндегі талаптарға сәйкестігіне аккредиттеуден өткен көрсетілетін төлем қызметтерін беруші;";

248.
Выдача разрешения на значительное участие страховой (перестраховочной) организации в капиталах организаций
Постановление Правления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на значительное участие страховой (перестраховочной) организации в капиталах организаций
Бессрочное разрешение; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче разрешения не распространяется
249.
Выдача разрешения на создание или приобретение дочерней организации страховой (перестраховочной) организацией
Постановление Правления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на создание или приобретение дочерней организации страховой (перестраховочной) организацией
Бессрочное разрешение; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче разрешения не распространяется
".
43. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании":
пункт 4-1 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"4-1. В случае непогашения задолженности по отчислениям и (или) взносам список работников, за которых производятся отчисления и (или) взносы, представляется в орган государственных доходов, направивший уведомление, плательщиком в течение пятнадцати рабочих дней со дня вручения ему уведомления.".
44. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте":
статью 23 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Руководящими работниками Национального оператора почты являются лица, определенные законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и "О рынке ценных бумаг".".
45. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах":
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 8-1), 8-2), 10-1), 10-2) и 38-1) следующего содержания:
"8-1) система открытого банкинга – информационная система, осуществляющая идентификацию клиентов ее участников, сбор, хранение и обработку их согласий на оказание электронных банковских услуг сторонними поставщиками платежных услуг, а также ведение реестра авторизованных поставщиков платежных услуг и обмен информацией между ними;
8-2) поставщик платежных услуг, авторизованный в системе открытого банкинга (далее – авторизованный поставщик платежных услуг) – поставщик платежных услуг, прошедший аккредитацию на соответствие требованиям по режиму безопасности, защите и обмену информации в системе открытого банкинга;";

"10-1) банкаралық мобильді төлемдер жүйесі – операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің заңды тұлғасы болып табылатын, өз қатысушыларының клиенттері арасында мобильді қосымшалар арқылы, оның ішінде штрих-кодты, биометриялық аутентификациялау құралдарын пайдалана отырып, төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруға арналған төлем жүйесі;
10-2) банкаралық төлем карточкалары жүйесі – Қазақстан Республикасының резиденттері екінші деңгейдегі банктер және операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің заңды тұлғасы болып табылатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын операциялар бойынша өңдеу мен клирингті қоса алғанда, банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруға арналған төлем жүйесі;";
"38-1) Сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығы – клиенттерді сәйкестендіру, оның ішінде биометриялық аутентификациялау рәсімдерін жүргізу үшін клиенттердің қолжетімді көздерден алынған деректерімен алмасу бойынша қаржы және төлем ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;";
46) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"46) төлем жүйесіне қатысушы – төлем жүйесінің операторымен төлем жүйесіне қатысу туралы шарт жасасқан банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған жағдайларда және тәртіппен – төлем жүйесінің операторымен төлем жүйесіне қатысу туралы шарт жасасқан төлем ұйымы;";
мынадай мазмұндағы 62-1), 62-2), 62-3), 62-4), 62-5), 62-6), 62-7), 62-8), 62-9), 62-10) және 62-11) тармақшалармен толықтырылсын:
"62-1) ұлттық төлем жүйесі – операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің заңды тұлғасы болып табылатын, олардың қатысушылары арасында төлемдер мен ақша аударымдарын теңгемен жүргізуге арналған төлем жүйелерінің жиынтығы;
62-2) ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымы – ұлттық төлем жүйесінің, цифрлық теңге платформасының, ашық банкинг жүйесінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің антифрод-орталығының, инфрақұрылым құрауыштары болып табылатын Сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығының және инфрақұрылымның жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ілеспе ақпараттық жүйелер мен технологиялардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайтын басқа да құрауыштардың жиынтығы;

"10-1) межбанковская система мобильных платежей – платежная система, предназначенная для осуществления платежей и (или) переводов денег между клиентами ее участников посредством мобильных приложений, в том числе с использованием штрихового кода, средств биометрической аутентификации, оператором которой является Национальный Банк Республики Казахстан или юридическое лицо Национального Банка Республики Казахстан;
10-2) межбанковская система платежных карточек – платежная система, предназначенная для осуществления межбанковских платежей и (или) переводов денег, включая обработку и клиринг по операциям, совершаемым на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек, выпущенных банками второго уровня – резидентами Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, оператором которой является Национальный Банк Республики Казахстан или юридическое лицо Национального Банка Республики Казахстан;";
"38-1) Центр обмена идентификационными данными – информационная система, обеспечивающая взаимодействие с финансовыми и платежными организациями по обмену данными клиентов из доступных источников для проведения процедур идентификации, в том числе биометрической аутентификации клиентов;";
подпункт 46) изложить в следующей редакции:
"46) участник платежной системы – банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, заключившие с оператором платежной системы договор об участии в платежной системе, а также в случаях и порядке, определенных Национальным Банком Республики Казахстан, – платежная организация, заключившая с оператором платежной системы договор об участии в платежной системе;";
дополнить подпунктами 62-1), 62-2), 62-3), 62-4), 62-5), 62-6), 62-7), 62-8), 62-9), 62-10) и 62-11) следующего содержания:
"62-1) национальная платежная система – совокупность платежных систем, оператором которых является Национальный Банк Республики Казахстан либо юридическое лицо Национального Банка Республики Казахстан, для проведения платежей и переводов денег в тенге между их участниками;
62-2) национальная цифровая финансовая инфраструктура – совокупность национальной платежной системы, платформы цифрового тенге, системы открытого банкинга, антифрод-центра Национального Банка Республики Казахстан, Центра обмена идентификационными данными, являющихся ее компонентами, и сопровождающих информационных систем и технологий, обеспечивающих ее функционирование, а также других компонентов, определяемых Национальным Банком Республики Казахстан;

62-3) ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымын басқару жөніндегі ұлттық орталық (бұдан әрі – ұлттық банкаралық орталық) – ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған операциялық, технологиялық және өзге де функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің заңды тұлғасы;
62-4) цифрлық теңге – Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының цифрлық нысаны және заңды төлем құралы;
62-5) цифрлық теңгені бағдарламалау технологиясы (бұдан әрі – цифрлық теңгенің смарт-келісімшарты) – цифрлық теңгені айналысқа жіберудің, пайдалану мен өтеудің қағидаларын, шарттарын және өлшемшарттарын белгілеу;
62-6) цифрлық теңгені таңбалау – цифрлық теңгені одан әрі сәйкестендіру мақсатында оған бірегей әріптік-цифрлық немесе графикалық белгілер беру;
62-7) цифрлық теңге платформасы – эмитенттің (оператордың), цифрлық теңге платформасына қатысушылардың және цифрлық теңге платформасын пайдаланушылардың өзара іс-қимыл жасауы арқылы осы Заңда және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген, төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын және операциялардың өзге де түрлерін цифрлық теңгені пайдалана отырып жүзеге асыруды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдар мен қатынастардың жиынтығы;
62-8) цифрлық теңге платформасына қатысушы – цифрлық теңге платформасын пайдаланушылардың цифрлық шоттарына қызмет көрсететін төлем қызметтерін беруші немесе өзге де заңды тұлға;
62-9) цифрлық теңге платформасын пайдаланушы – цифрлық теңгемен операциялар жасау мақсатында цифрлық шотқа қызмет көрсететін цифрлық теңге платформасына қатысушы арқылы цифрлық теңге платформасына қолжетімділікке ие жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер, заңды тұлға;
62-10) цифрлық теңге платформасының операторы – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
62-11) цифрлық шот – цифрлық теңге иелерінің оған билік етуін қамтамасыз ететін, цифрлық теңге платформасында цифрлық теңгені есепке алу және онда сақтау тәсілі;";
2) мынадай мазмұндағы 1-1-тараумен толықтырылсын:
"1-1 тарау. Ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымы
4-2-бап. Ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының негізгі міндеттері, жұмыс істеу қағидаттары және құрауыштары
1. Ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының негізгі міндеттері:
1) ұлттық төлем жүйесі арқылы банкаралық төлемдер мен ақша аударымдарын, мобильді төлемдерді, цифрлық теңге пайдаланыла отырып жасалатын операцияларды жүргізу кезінде банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз ету;

62-3) национальный центр по управлению национальной цифровой финансовой инфраструктурой (далее – национальный межбанковский центр) – юридическое лицо Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющее операционные, технологические и иные функции, определенные Национальным Банком Республики Казахстан, для обеспечения функционирования национальной цифровой финансовой инфраструктуры;
62-4) цифровой тенге – цифровая форма национальной валюты Республики Казахстан и законное платежное средство;
62-5) технология программирования цифрового тенге (далее – смарт-контракт цифрового тенге) – установление правил, условий и критериев обращения, использования и погашения цифрового тенге;
62-6) маркировка цифровых тенге – присвоение цифровому тенге уникальных буквенно-цифровых или графических знаков с целью его дальнейшей идентификации;
62-7) платформа цифрового тенге – совокупность программно-технических средств и отношений, обеспечивающих осуществление платежей и (или) переводов денег и иных видов операций с использованием цифрового тенге, предусмотренных настоящим Законом и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, путем взаимодействия эмитента (оператора), участников платформы цифрового тенге и пользователей платформы цифрового тенге;
62-8) участник платформы цифрового тенге – поставщик платежных услуг или иное юридическое лицо, обслуживающие цифровые счета пользователей платформы цифрового тенге;
62-9) пользователь платформы цифрового тенге – физическое лицо, в том числе индивидуальный предприниматель, юридическое лицо, имеющие доступ к платформе цифрового тенге через обслуживающего цифровой счет участника платформы цифрового тенге в целях совершения операций с цифровым тенге;
62-10) оператор платформы цифрового тенге – Национальный Банк Республики Казахстан;
62-11) цифровой счет – способ учета и хранения цифровых тенге на платформе цифрового тенге, обеспечивающий распоряжение цифровыми тенге их владельцами;";
2) дополнить главой 1-1 следующего содержания:
"Глава 1-1. Национальная цифровая финансовая инфраструктура
Статья 4-2. Основные задачи, принципы функционирования и компоненты национальной цифровой финансовой инфраструктуры
1. Основные задачи национальной цифровой финансовой инфраструктуры:
1) обеспечение взаимодействия банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, при проведении межбанковских платежей и переводов денег, мобильных платежей посредством национальной платежной системы, операций с использованием цифрового тенге;

2) қаржы және төлем ұйымдарының клиенттерін биометриялық аутентификациялауды жүргізу;
3) алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша және өзге де төлем транзакцияларына қатысушылар арасында деректер алмасу арқылы алаяқтыққа қарсы іс-қимыл жасауға жәрдемдесу;
4) екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып, банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын Қазақстан Республикасының аумағында өңдеу;
5) көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер арасында ашық бағдарламалық интерфейстер бойынша ақпарат алмасу үшін қауіпсіз ортаны қамтамасыз ету;
6) қаржы нарығы мен көрсетілетін төлем қызметтері нарығына қатысушы клиенттердің көрсетілетін төлем қызметтерін бөгде берушілерге деректерді беруіне келісімдерін жинау, сақтау және өңдеу.
2. Ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымы мынадай қағидаттармен жұмыс істейді:
1) қатысушылардың ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының құрауыштарына тең және ашық түрде қол жеткізуі;
2) ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымына қатысушылардың өзара іс-қимыл жасауы кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
3) көрсетілетін төлем қызметтерін тұтынушылардың құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету;
4) қаржы нарығы мен көрсетілетін төлем қызметтері нарығында инновацияларды дамытуға және бәсекелестікті ынталандыруға жәрдемдесу.
3. Мыналар ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының құрауыштары болып табылады:
1) ұлттық төлем жүйесі;
2) ашық банкинг жүйесі;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің антифрод-орталығы;
4) Сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығы;
5) цифрлық теңге платформасы;
6) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайтын өзге де құрауыштар.
4. Сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығының жұмыс істеу және қызметтер көрсету тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің электрондық банк қызметтерін көрсетуді реттейтін нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
5. Электрондық банктік көрсетілетін қызметтерді мобильді қосымшалар және (немесе) қашықтан қол жеткізу жүйелері арқылы ұсынатын екінші деңгейдегі банктер банкаралық мобильді төлемдер және ақша аударымдары, цифрлық теңге пайдаланыла отырып жасалатын операциялар, клиенттерді қашықтан биометриялық аутентификациялау, көрсетілетін төлем қызметтерін бөгде берушілердің төлем қызметтерін көрсетуіне клиенттердің келісімдерін өңдеу бойынша клиенттерге қызметтер көрсету үшін ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының құрауыштарын пайдалануға міндетті.
4-3-бап. Ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының операторы
1. Ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі болып табылады.
Ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі:

2) проведение биометрической аутентификации клиентов финансовых и платежных организаций;
3) содействие противодействию мошенничеству путем обмена данными между участниками по платежным транзакциям с признаками мошенничества и иных платежных транзакций;
4) обработка на территории Республики Казахстан межбанковских платежей и (или) переводов денег с использованием платежных карточек, эмитированных банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
5) обеспечение безопасной среды для обмена информацией между поставщиками платежных услуг по открытым программным интерфейсам;
6) сбор, хранение и обработка согласий клиентов участников финансового рынка и рынка платежных услуг на предоставление данных сторонним поставщикам платежных услуг.
2. Национальная цифровая финансовая инфраструктура функционирует на принципах:
1) равного и открытого доступа участников к компонентам национальной цифровой финансовой инфраструктуры;
2) обеспечения безопасности при взаимодействии участников национальной цифровой финансовой инфраструктуры;
3) обеспечения защиты прав потребителей платежных услуг;
4) содействия развитию инноваций и стимулированию конкуренции на финансовом рынке и рынке платежных услуг.
3. Компонентами национальной цифровой финансовой инфраструктуры являются:
1) национальная платежная система;
2) система открытого банкинга;
3) антифрод-центр Национального Банка Республики Казахстан;
4) Центр обмена идентификационными данными;
5) платформа цифрового тенге;
6) иные компоненты, определяемые Национальным Банком Республики Казахстан.
4. Порядок функционирования и оказания услуг Центра обмена идентификационными данными устанавливается нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, регулирующим оказание электронных банковских услуг.
5. Банки второго уровня, предоставляющие электронные банковские услуги посредством мобильных приложений и (или) систем удаленного доступа, обязаны использовать компоненты национальной цифровой финансовой инфраструктуры для оказания клиентам услуг по межбанковским мобильным платежам и переводам денег, операциям с использованием цифрового тенге, удаленной биометрической аутентификации клиентов, обработке согласий клиентов на оказание платежных услуг сторонними поставщиками платежных услуг.
Статья 4-3. Оператор национальной цифровой финансовой инфраструктуры
1. Оператором национальной цифровой финансовой инфраструктуры является Национальный Банк Республики Казахстан.
В целях обеспечения функционирования национальной цифровой финансовой инфраструктуры Национальный Банк Республики Казахстан:

1) ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының құрауыштарын айқындайды;
2) ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымы құрауыштарының жұмыс істеу және оларды басқару қағидаларын, ерекшеліктерін бекітеді;
3) қатысушылардың ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымына қатысу және олардың құрауыштарымен өзара іс-қимыл жасау шарттарын айқындайды, сондай-ақ ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымына қатысушылардың оларды сақтауын қамтамасыз етеді;
4) ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының құрауыштарына қатысты ақпараттық қауіпсіздік шараларын іске асырады;
5) ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының құрауыштары шеңберінде қатысушылар арасында ақпарат алмасуды ұйымдастырады;
6) ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымына қатысушылармен шарттар жасасады;
7) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде және ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымына қатысушылармен жасалған шарттарда көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының жекелеген құрауыштары операторының функцияларын орындауды ұлттық банкаралық орталыққа жүктеуге құқылы.
4-4-бап. Ұлттық төлем жүйесі
1. Ұлттық төлем жүйесі ақша аударымдарының банкаралық жүйесінен, банкаралық клиринг жүйесінен және операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің заңды тұлғасы болып табылатын басқа да төлем жүйелерінен тұрады.
2. Ұлттық төлем жүйесі:
1) мемлекеттің ақша-кредит саясатының операциялары бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдарын жүргізуді жүзеге асыруға;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған корреспонденттік шоттардағы ақшаны пайдалана отырып, қаржы ұйымдары арасында төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруға;
3) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін төлем жүйелерінің қағидаларында айқындалған осы төлем жүйелеріндегі клирингтің нәтижелері бойынша есеп айырысулардың аяқталуын қамтамасыз етуге;
4) Қазақстан Республикасының резиденттері екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып, өңдеу мен клирингті қоса алғанда, банкаралық төлем карточкалары жүйесі арқылы Қазақстан Республикасының аумағында банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруға;
5) банкаралық мобильді төлемдер жүйесіне қатысушылардың клиенттері арасында лездік мобильді төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруға бағытталған.
3. Көрсетілетін төлем қызметтерін берушілердің ұлттық төлем жүйесіне қатысу шарттарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.";

1) определяет компоненты национальной цифровой финансовой инфраструктуры;
2) утверждает правила, особенности функционирования компонентов национальной цифровой финансовой инфраструктуры и управления ими;
3) определяет условия участия и взаимодействия участников с компонентами национальной цифровой финансовой инфраструктуры, а также обеспечивает их соблюдение участниками национальной цифровой финансовой инфраструктуры;
4) реализует меры информационной безопасности в отношении компонентов национальной цифровой финансовой инфраструктуры;
5) организует информационный обмен между участниками в рамках компонентов национальной цифровой финансовой инфраструктуры;
6) заключает договоры с участниками национальной цифровой финансовой инфраструктуры;
7) осуществляет иные функции, предусмотренные нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан и договорами, заключенными с участниками национальной цифровой финансовой инфраструктуры.
2. Национальный Банк Республики Казахстан вправе возложить исполнение функций оператора отдельных компонентов национальной цифровой финансовой инфраструктуры на национальный межбанковский центр.
Статья 4-4. Национальная платежная система
1. Национальная платежная система состоит из межбанковской системы переводов денег, системы межбанковского клиринга и других платежных систем, оператором которых является Национальный Банк Республики Казахстан или юридическое лицо Национального Банка Республики Казахстан.
2. Национальная платежная система направлена на:
1) осуществление проведения платежей и (или) переводов денег по операциям денежно-кредитной политики государства;
2) осуществление платежей и (или) переводов денег между финансовыми организациями с использованием денег, находящихся на корреспондентских счетах, открытых в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) обеспечение завершения расчетов по результатам клиринга в платежных системах, функционирующих на территории Республики Казахстан, определенных правилами данных платежных систем;
4) осуществление на территории Республики Казахстан межбанковских платежей и (или) переводов денег, включая обработку и клиринг, с использованием платежных карточек, эмитированных банками второго уровня – резидентами Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, посредством межбанковской системы платежных карточек;
5) осуществление мгновенных мобильных платежей и (или) переводов денег между клиентами участников межбанковской системы мобильных платежей.
3. Условия участия поставщиков платежных услуг в национальной платежной системе определяются Национальным Банком Республики Казахстан.";

3) 5-бап мынадай мазмұндағы 3-1, 4-1 және 14-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Банкаралық мобильді төлемдер жүйесіне қатысушылардың өз клиенттері үшін электрондық төлем құралдарын, мобильді қосымшаларды және (немесе) штрих-кодты пайдалана отырып, төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қамтамасыз ететін басқа төлем жүйелерінде осы қатысушылар ұсынатын ұқсас көрсетілетін төлем қызметтеріне арналған тарифтерден асатын осы жүйеде операциялар жасауға арналған тарифтерді белгілеуіне тыйым салынады.";
"4-1. Банкаралық мобильді төлемдер жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын, ол көрсететін қызметтерге арналған тарифтерді, сондай-ақ оларды жүйеге қатысушылармен келісу тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекітеді.";
"14. Операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің заңды тұлғасы болып табылатын электрондық төлем құралдарын, мобильді қосымшаларды және (немесе) штрих-кодты пайдалана отырып банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қамтамасыз ететін төлем жүйелеріне қатысушылардың клиенттерге банкаралық төлем қызметтерін көрсету тәртібі мен шарттарына қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.";
4) 12-баптың 1-тармағында:
1) тармақша "банктік" деген сөзден кейін "және (немесе) цифрлық" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "есепке жатқызу" деген сөздерден кейін "және (немесе) цифрлық шотты толықтыру" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 13-баптың 10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Клиенттің банктік және (немесе) цифрлық шотына қызмет көрсететін төлем қызметтерін беруші клиенттің банктік және (немесе) цифрлық шоттарының бар екені, нөмірі және банктік және (немесе) цифрлық шоттары бойынша операциялар туралы ақпаратты бұйрық бойынша және клиенттің сәйкестендіру құралдары арқылы расталған келісімімен үшінші тұлғаларға беруге тиіс.";
6) 16-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Төлем ұйымы есептік тіркеуден өту үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне мыналарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайтын нысан бойынша, оның ішінде атқарушы органның басшысы (мүшелері) туралы мәліметтерді (дипломның (дипломдардың) және Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмелерін қоса бере отырып) қамтитын өтініш;
2) жарғылық капиталдың қалыптастырылғанын растайтын құжаттардың көшірмелері;
3) жарғы;
4) төлем ұйымының көрсетілетін төлем қызметтері бойынша ақша аударымын жүзеге асыратын тиісті банкпен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындайтын құжат;

3) статью 5 дополнить пунктами 3-1, 4-1 и 14 следующего содержания:
"3-1. Запрещается установление участниками межбанковской системы мобильных платежей для своих клиентов тарифов на совершение операций в данной системе, превышающих тарифы на аналогичные платежные услуги, предоставляемые данными участниками в других платежных системах, обеспечивающих платежи и (или) переводы денег с использованием средств электронного платежа, мобильных приложений и (или) штрихового кода.";
"4-1. Правила функционирования, тарифы на услуги межбанковской системы мобильных платежей, а также порядок их согласования с участниками системы утверждаются Национальным Банком Республики Казахстан.";
"14. Требования к порядку и условиям оказания межбанковских платежных услуг клиентам участниками платежных систем, обеспечивающих межбанковские платежи и (или) переводы денег с использованием средств электронного платежа, мобильных приложений и (или) штрихового кода, оператором которых является Национальный Банк Республики Казахстан или юридическое лицо Национального Банка Республики Казахстан, определяются Национальным Банком Республики Казахстан.";
4) в пункте 1 статьи 12:
подпункт 1) после слова "банковского" дополнить словами "и (или) цифрового";
подпункт 2) после слов "банковские счета" дополнить словами "и (или) пополнения цифрового счета";
5) пункт 10 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"10. Поставщик платежных услуг, обслуживающий банковский и (или) цифровой счета клиента, должен передать информацию о наличии, номере банковского и (или) цифрового счетов и операциях по банковскому и (или) цифровому счетам клиента третьим лицам по приказу и с согласия клиента, подтвержденного посредством идентификационных средств.";
6) в статье 16:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для прохождения учетной регистрации платежная организация представляет в Национальный Банк Республики Казахстан:
1) заявление по форме, определяемой Национальным Банком Республики Казахстан, содержащее в том числе сведения о руководителе (членах) исполнительного органа (с приложением копий диплома (дипломов) и документа, подтверждающего трудовую деятельность работника в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан);
2) копии документов, подтверждающих формирование уставного капитала;
3) устав;
4) документ, определяющий порядок взаимодействия платежной организации с соответствующим банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, осуществляющими перевод денег по оказываемым платежным услугам;

5) штатта ақпараттық-коммуникациялық жүйелерді әкімшілендіруге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының және комплаенс-бақылау қызметі басшысының немесе комплаенс-бақылау жүргізу жүктелетін өзге де адамның бар екенін (жұмысқа қабылданғанын) растайтын мәліметтер мен құжаттар;
6) төлем ұйымдары үшін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында ішкі бақылау қағидалары;
7) төлем ұйымының басқару органы бекіткен төлем ұйымының қызметін жүзеге асыру қағидалары.
Төлем ұйымының қызметін жүзеге асыру қағидаларының міндетті шарттарының тізбесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
3-тармақтағы "он" деген сөз "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 18-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлем ұйымы:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтерді жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) ұсынбаған;
2) төлем ұйымын есептік тіркеу туралы шешім қабылдауға әсер ететін көрсетілетін төлем қызметтері туралы анық емес мәліметтерді не осы Заңның 16-бабының 2-тармағында көрсетілген құжаттарда көрсетілуге тиіс анық емес мәліметтерді ұсынған;
3) Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы және (немесе) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) бұзған;
4) төлем ұйымдарының тізіліміне енгізілген төлем ұйымы қатарынан күнтізбелік алты ай бойы төлем қызметтерін көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асырмаған;
5) осы Заңның 17-бабы 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген мән-жайлар анықталған;
6) төлем ұйымының қызметін тоқтату туралы сот актісі заңды күшіне енген;
7) төлем ұйымы қызметінің тоқтатылғаны туралы мәліметтер Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізіліміне енгізілген;
8) төлем ұйымы қайта ұйымдастыру (біріктіру, қосу, бөлу, бөліп шығару, қайта құру) немесе тарату арқылы өзінің қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдаған жағдайларда төлем ұйымдарының тізілімінен шығарылады. Бұл ретте төлем ұйымы төлем ұйымдарының тізілімінен шығару туралы өтініш бергенге дейін өзінің барлық міндеттемелерін орындайды. Өтінішке бір мезгілде барлық міндеттемелердің орындалғанын растау туралы хат қоса беріледі;

5) сведения и документы, подтверждающие наличие в штате (прием на работу) руководителя структурного подразделения, отвечающего за администрирование информационно-коммуникационных систем, и руководителя службы комплаенс-контроля или иного лица, на которое возлагается проведение комплаенс-контроля;
6) правила внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для платежных организаций;
7) правила осуществления деятельности платежной организации, утвержденные органом управления платежной организации.
Перечень обязательных условий правил осуществления деятельности платежной организации устанавливается нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.";
в пункте 3 слово "десяти" заменить словом "пятнадцати";
7) пункт 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1. Платежная организация исключается из реестра платежных организаций в случаях:
1) систематического (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредставления сведений о платежных услугах в Национальный Банк Республики Казахстан;
2) представления недостоверных сведений о платежных услугах либо недостоверных сведений, подлежащих отражению в документах, указанных в пункте 2 статьи 16 настоящего Закона, которые влияют на принятие решения об учетной регистрации платежной организации;
3) систематического (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушения требований законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах и (или) о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
4) неосуществления платежной организацией, включенной в реестр платежных организаций, деятельности по оказанию платежных услуг в течение шести последовательных календарных месяцев;
5) обнаружения обстоятельств, предусмотренных подпунктами 3) и 4) пункта 1 статьи 17 настоящего Закона;
6) вступления в законную силу судебного акта о прекращении деятельности платежной организации;
7) внесения сведений о прекращении деятельности платежной организации в Национальный реестр бизнес-идентификационных номеров;
8) принятия платежной организацией решения о добровольном прекращении своей деятельности путем реорганизации (присоединения, слияния, разделения, выделения, преобразования) или ликвидации. При этом платежная организация до подачи заявления об исключении из реестра платежных организаций исполняет все свои обязательства. К заявлению одновременно прилагается письмо о подтверждении исполнения всех обязательств;

9) төлем ұйымы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тарапынан тексеру жүргізуге кедергі келтірген не Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нұсқамаларын орындамаған;
10) төлем қызметтерін көрсетуден бас тарту көрсетілетін төлем қызметтерін алушылардың мүдделеріне нұқсан келтіруге ықпал ететін жағдайларды қоспағанда, мұндай бас тарту болғанда төлем ұйымының өтініші келіп түскен;
11) осы Заңның талаптарына сәйкес төлем ұйымдары үшін тыйым салынған қызметті жүзеге асырған жағдайларда, төлем ұйымдарының тізілімінен шығарылады.";
8) 19-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мынадай:
1) банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім, қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, оны лицензиядан айыру туралы шешім қабылданғанға дейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында айқындалған тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болған;
2) төлем ұйымы осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 9) және 11) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша төлем ұйымдары тізілімінен шығарылғанға дейін бес жылдан аспайтын кезеңде осы төлем ұйымының не заңды күшіне енген сот актісінің негізінде таратылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған төлем ұйымының бұрын атқарушы органының басшысы, төлем ұйымының құрылтайшысы немесе құрылтайшы заңды тұлғасының бірінші басшысы, төлем ұйымының ірі қатысушысы не ірі қатысушы заңды тұлғасының бірінші басшысы болған;
3) алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы бар адамды төлем ұйымының атқарушы органының басшысы етіп сайлауға немесе тағайындауға тыйым салынады.";
9) 19-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-1-бап. Төлем ұйымының құрылтайшылары мен қатысушылары
Мыналарды:
1) алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы не қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан айыру түріндегі қылмыстық жазаны қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімі бар адамдарды;

9) воспрепятствования платежной организацией в проведении проверки со стороны Национального Банка Республики Казахстан либо невыполнения предписаний Национального Банка Республики Казахстан;
10) поступления заявления платежной организации в случае отказа от оказания платежных услуг, за исключением случаев, когда такое исключение способствует нанесению ущерба интересам получателей платежных услуг;
11) осуществления деятельности, запрещенной для платежных организаций в соответствии с требованиями настоящего Закона.";
8) пункт 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"2. Запрещается избирать или назначать руководителем исполнительного органа платежной организации лицо:
1) являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации в период не более чем за один год до принятия решения о применении к банку режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, повлекшего ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан;
2) ранее являвшееся руководителем исполнительного органа, учредителем или первым руководителем учредителя – юридического лица платежной организации, крупным участником либо первым руководителем крупного участника – юридического лица платежной организации в период не более чем за пять лет до ее исключения из реестра платежных организаций по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 9) и 11) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, либо платежной организации, ликвидированной на основании вступившего в законную силу судебного акта или признанной банкротом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) имеющее неснятую или непогашенную судимость.";
9) статью 19-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 19-1. Учредители и участники платежной организации
1. Учредителями (участниками) (одними из учредителей, участников) платежной организации являются физические, юридические лица и иностранные структуры без образования юридического лица, за исключением лиц:
1) в отношении которых имеется неснятая или непогашенная судимость либо вступившее в законную силу решение суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации;

2) Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесіндегі, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесіндегі;
3) уәкілетті орган банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы немесе оны банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін не Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының басшысы немесе басшысының орынбасары болған;
4) осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 9) және 11) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша төлем ұйымдарының тізілімінен шығарылғанға дейін бес жылдан аспайтын кезеңде төлем ұйымының не заңды күшіне енген сот актісінің негізінде таратылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған төлем ұйымының құрылтайшысы немесе құрылтайшы заңды тұлғасының бірінші басшысы, ірі қатысушы заңды тұлғасының ірі қатысушысы не бірінші басшысы және (немесе) басқару органының басшысы, атқарушы органының басшысы болған;
5) тізбесін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін, офшор аймақтарда тіркелген, тұрғылықты жері немесе тұрған жері бар адамдарды қоспағанда, жеке, заңды тұлғалар және заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылымдар төлем ұйымының құрылтайшылары (қатысушылары) (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болып табылады.";
10) 25-бапта:
3-тармақ 5) тармақшадағы "пайдалану тәсілдерімен жүзеге асырылады." деген сөздер "пайдалану;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

2) находящихся в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, а также перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
3) являвшихся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о применении к банку режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительном прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан;
4) являвшихся учредителем или первым руководителем учредителя – юридического лица платежной организации, крупным участником либо первым руководителем крупного участника – юридического лица и (или) руководителем органа управления, руководителем исполнительного органа платежной организации в период не более чем за пять лет до ее исключения из реестра платежных организаций по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 9) и 11) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, либо платежной организации, ликвидированной на основании вступившего в законную силу судебного акта или признанной банкротом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) имеющих регистрацию, место жительства или место нахождения в офшорных зонах, перечень которых устанавливается Национальным Банком Республики Казахстан.";
10) в статье 25:
пункт 3 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

"6) цифрлық теңгені беру (аудару) тәсілдерімен жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 7-1 тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Цифрлық теңге пайдаланыла отырып жүргізілетін төлемдер және (немесе) ақша аударымдары осы Заңда және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған тәртіппен цифрлық шоттар пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.";
8-тармақтың бірінші бөлігі "банктік" деген сөзден кейін "және (немесе) цифрлық" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-2-тармақпен толықтырылсын:
"10-2. Мобильді қосымшалар және (немесе) қашықтан қол жеткізу жүйелері арқылы, оның ішінде штрих-кодты пайдалана отырып, көрсетілетін төлем қызметтерін ұсынатын екінші деңгейдегі банктер клиент жеке тұлғалардың нұсқаулары бойынша банкаралық мобильді төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін банкаралық мобильді төлемдер жүйесімен өзара іс-қимыл жасауға міндетті.";
11-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі жоқ жерлерде болатындарды қоспағанда, дара кәсіпкерлер және (немесе) заңды тұлғалар жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асырған кезде өз қызметін жүзеге асыратын орындарда төлем карточкалары пайдаланыла отырып төлемдер қабылдауға арналған жабдықты (құрылғыны) орнатуды және қолдануды және банкаралық мобильді төлемдер жүйесін пайдалана отырып мобильді төлемдерді қабылдауды қамтамасыз етуге міндетті.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі жоқ жерлерде болатындарды қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асырған кезде клиент дара кәсіпкерлерге және (немесе) заңды тұлғаларға төлем карточкалары пайдаланыла отырып төлемдер қабылдауға арналған жабдықты (құрылғыны) орнататын банктер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған формат бойынша штрих-код қалыптастыра отырып, төлемдерді банкаралық мобильді төлемдер жүйесін пайдалана отырып қабылдау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жекелеген қызмет түрлерінің және төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдер қабылдауға және банкаралық мобильді төлемдер жүйесін пайдалана отырып мобильді төлемдерді қабылдауға арналған жабдықты (құрылғыны) қолдану тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді;";
11) 25-1-бапта:
2-1-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) прокурор келіскен, қылмыстық қудалау органының транзакцияны алаяқтық транзакция деп тану туралы қаулысында көрсетілген клиентке ақшаны қайтару тәртібі айқындалады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6) передача (перевод) цифровых тенге.";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Платежи и (или) переводы денег с использованием цифрового тенге осуществляются с использованием цифровых счетов в порядке, определенном настоящим Законом и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.";
часть первую пункта 8 после слова "банковских" дополнить словами "и (или) цифровых";
дополнить пунктом 10-2 следующего содержания:
"10-2. Банки второго уровня, предоставляющие платежные услуги посредством мобильных приложений и (или) систем удаленного доступа, в том числе с использованием штрихового кода, обязаны взаимодействовать с межбанковской системой мобильных платежей для осуществления межбанковских мобильных платежей и (или) переводов денег по указаниям клиентов – физических лиц.";
в пункте 11:
часть первую изложить в следующей редакции:
"11. Индивидуальные предприниматели и (или) юридические лица, за исключением находящихся в местах отсутствия сети телекоммуникаций общего пользования, при осуществлении отдельных видов деятельности обязаны обеспечить в местах осуществления своей деятельности установку и применение оборудования (устройства) для приема платежей с использованием платежных карточек и прием мобильных платежей с использованием межбанковской системы мобильных платежей.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Банки, устанавливающие клиентам – индивидуальным предпринимателям и (или) юридическим лицам, за исключением находящихся в местах отсутствия сети телекоммуникаций общего пользования, при осуществлении отдельных видов деятельности оборудование (устройство), предназначенное для приема платежей с использованием платежных карточек, обеспечивают возможность приема платежей с использованием межбанковской системы мобильных платежей с формированием штрихового кода по формату, определенному Национальным Банком Республики Казахстан.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Перечень отдельных видов деятельности и применения оборудования (устройства), предназначенного для приема платежей с использованием платежных карточек и приема мобильных платежей с использованием межбанковской системы мобильных платежей, утверждается Правительством Республики Казахстан;";
11) в статье 25-1:
подпункт 7) пункта 2-1 изложить в следующей редакции:
"7) порядок возврата денег клиенту, указанному в постановлении органа уголовного преследования, согласованном прокурором, о признании транзакции мошеннической.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Мыналар антифрод-орталықтың қызметіне қатысушы тұлғалар болып табылады:
1) қаржы ұйымдары;
2) осы Заңның 12-бабы 1-тармағының 8) және 9) тармақшаларында көзделген көрсетілетін төлем қызметтерін ұсынатын төлем ұйымдары;
3) ұялы байланыс операторлары;
4) кредиттік бюролар;
5) қылмыстық қудалау, ұлттық қауіпсіздік органдары, құқық қорғау органдары;
6) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
7) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган;
8) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган;
9) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шешімімен айқындалатын өзге де тұлғалар.";
7-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру кезінде антифрод-орталықтың алаяқтық белгілері бар төлем транзакциясын жүзеге асыру оқиғалары туралы дерекқорда болған бенефициардың пайдасына төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асырған банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, төлем ұйымы клиенттің алдында жауапты болады және оған ақшасын өтейді.";
12) 26-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) клиенттің орталық депозитарийде ашылған банктік шоты немесе оның қызмет көрсетуді орталық депозитарий жүзеге асыратын цифрлық теңге платформасындағы цифрлық шоты бойынша;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелер (операциялар) бойынша есеп айырысулар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің цифрлық теңге платформасында ашылған және орталық депозитарий қызмет көрсететін цифрлық шоттардағы цифрлық теңге пайдаланыла отырып та жүзеге асырылуы мүмкін.";
13) 27-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банктік шот ашу арқылы қашықтан іскерлік қатынастар орнату кезінде клиенттерді биометриялық аутентификациялау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығы арқылы жүзеге асырылады.";
10-тармақтың үшінші бөлігі 12) тармақшасындағы "ақшаға өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді." деген сөздер "ақшаға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша есеп айырысулардың аяқталуын қамтамасыз етуге арналған, банктердің орталық депозитарийдегі және (немесе) клирингтік ұйымдағы ақшасына және (немесе) бағалы қағаздарына өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді.";
11-тармақтың екінші бөлігі "банктік шотындағы ақшаға," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған банкаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша есеп айырысулардың аяқталуын қамтамасыз етуге арналған, банктердің орталық депозитарийдегі және (немесе) клирингтік ұйымдағы ақшасына және (немесе) бағалы қағаздарына," деген сөздермен толықтырылсын;

"3. Лицами, участвующими в деятельности антифрод-центра, являются:
1) финансовые организации;
2) платежные организации, предоставляющие платежные услуги, предусмотренные подпунктами 8) и 9) пункта 1 статьи 12 настоящего Закона;
3) операторы сотовой связи;
4) кредитные бюро;
5) органы уголовного преследования, национальной безопасности, правоохранительные органы;
6) Национальный Банк Республики Казахстан;
7) уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
8) уполномоченный орган по финансовому мониторингу;
9) иные лица, определяемые решением Национального Банка Республики Казахстан.";
пункт 7 дополнить частью второй следующего содержания:
"Банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, платежная организация, осуществившая платеж и (или) перевод денег в пользу бенефициара, находившегося на момент осуществления платежа и (или) перевода денег в базе данных о событиях осуществления платежной транзакции с признаками мошенничества антифрод-центра, несут ответственность перед клиентом и возмещают ему деньги.";
12) в статье 26:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) банковскому счету клиента, открытому в центральном депозитарии или его цифровому счету на платформе цифрового тенге, обслуживание которого осуществляет центральный депозитарий;";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Расчеты по сделкам (операциям) с финансовыми инструментами могут также осуществляться с использованием цифровых тенге на цифровых счетах, открытых на платформе цифрового тенге Национального Банка Республики Казахстан и обслуживаемых центральным депозитарием.";
13) в статье 27:
пункт 1 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Биометрическая аутентификация клиентов при установлении деловых отношений дистанционным способом путем открытия банковского счета осуществляется посредством Центра обмена идентификационными данными Национального Банка Республики Казахстан.";
часть третью пункта 10 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) на деньги и (или) ценные бумаги банков в центральном депозитарии и (или) клиринговой организации, предназначенные для обеспечения завершенности расчетов по межбанковским платежам и (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек.";
часть вторую пункта 11 после слов "О государственных закупках"," дополнить словами "деньги и (или) ценные бумаги банков в центральном депозитарии и (или) клиринговой организации, предназначенные для обеспечения завершенности расчетов по межбанковским платежам и (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек,";

14) 29-баптың 12-тармағы "корреспонденттік шот" деген сөздерден кейін "және цифрлық шот" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 32-баптың 6-тармағы үшінші бөлігіндегі "Бұл ретте ақша жөнелтушінің ағымдағы шотында" деген сөздер "Ағымдағы шотта" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) мынадай мазмұндағы 39-1-баппен толықтырылсын:
"39-1-бап. Төлем карточкаларымен жасалатын операциялар
Төлем карточкаларымен жасалатын операцияларға мыналар жатады:
1) төлем карточкасын шығару, төлем карточкасын немесе оның деректемелерін пайдалана отырып жасалатын төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, оның ішінде қолма-қол ақша алуға, валюта айырбастауға және (немесе) төлем карточкасының эмитенті айқындаған басқа да операцияларға байланысты операциялар;
2) қол жеткізу төлем карточкасы арқылы, оның ішінде балама сәйкестендіргішті пайдаланумен қамтамасыз етілетін банктік шотты пайдалана отырып жасалатын төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
3) төлем карточкаларымен операцияларды технологиялық жағынан қолдау, оның ішінде төлемге қатысушылардың деректерін жинау, өңдеу, сақтау, оларды аутентификациялау және осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген операциялар бойынша есеп айырысуға қатысушыларға ақпаратты тарату;
4) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген операцияларға қатысушылар арасындағы клиринг және есеп айырысу;
5) осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында аталған көрсетілетін қызметтер үшін комиссияларды, сондай-ақ төлем жүйесіне қатысушы мен оператор арасындағы, төлем карточкалары бойынша операцияларды өңдеуді қамтамасыз ететін төлем жүйесіне қатысушылар арасындағы комиссияларды төлеу.";
17) 41-баптың 1-тармағындағы "және төлемдер клирингі" деген сөздер "мен олардың клирингін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төлем жүйелері тізіліміне енгізілген төлем жүйесінің операторы жүзеге асырады және ол" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) мынадай мазмұндағы 7-1-тараумен толықтырылсын:
"7-1-тарау. Цифрлық теңге
41-1-бап. Цифрлық шот
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және цифрлық теңге платформасының өзге де қатысушылары клиентпен цифрлық шот шарты жасалғаннан кейін клиенттің цифрлық шот ашуға өтінімі негізінде цифрлық теңге платформасында цифрлық шот ашады.
Цифрлық теңгені айналысқа жіберу, цифрлық шоттар ашу және жүргізу Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің цифрлық теңге платформасында жүзеге асырылады.
Цифрлық теңге платформасының операторымен жасалған шарттың негізінде банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, орталық депозитарий, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған көрсетілетін төлем қызметтерін өзге де берушілер мен заңды тұлғалар цифрлық теңге платформасына қатысушылар бола алады.
Цифрлық шот ашуға өтінімнің нысаны, цифрлық шот шартының мазмұнына қойылатын талаптар және цифрлық шотты ашу кезінде оның иесіне берілетін жеке сәйкестендіру кодының форматы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі бекіткен цифрлық теңгені шығару, айналысқа жіберу және өтеу қағидаларында айқындалады.
Цифрлық шотқа қызмет көрсету цифрлық шоттың иесіне төлемдер мен аударымдарды және цифрлық шотты пайдалана отырып жасау үшін қолжетімді операциялардың өзге де түрлерін жасауға арналған ақпараттық ресурстар (жүйелер) арқылы цифрлық шотқа қолжетімділік беруді қамтиды.

14) пункт 12 статьи 29 после слов "корреспондентского счета" дополнить словами "и цифрового счета";
15) в части третьей пункта 6 статьи 32 слова "При этом", "отправителя денег" исключить;
16) дополнить статьей 39-1 следующего содержания:
"Статья 39-1. Операции с платежными карточками
К операциям с платежными карточками относятся:
1) выпуск платежной карточки, платежи и (или) переводы денег с использованием платежной карточки или ее реквизитов, в том числе операции, связанные с получением наличных денег, обменом валют и (или) другими операциями, определенными эмитентом платежной карточки;
2) платежи и (или) переводы денег с использованием банковского счета, доступ к которому обеспечивается посредством платежной карточки, в том числе с использованием альтернативного идентификатора;
3) технологическая поддержка операций с платежными карточками, в том числе сбор, обработка, хранение данных, аутентификация участников платежа и рассылка информации участникам расчетов по операциям, указанным в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта;
4) клиринг и расчет между участниками операций, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта;
5) оплата комиссий за услуги, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта, а также комиссий между участником и оператором платежной системы, между участниками платежной системы, обеспечивающей обработку операций по платежным карточкам.";
17) пункт 1 статьи 41 после слова "осуществляются" дополнить словами "оператором платежной системы, внесенным в реестр платежных систем Национального Банка Республики Казахстан, и";
18) дополнить главой 7-1 следующего содержания:
"Глава 7-1. Цифровой тенге
Статья 41-1. Цифровой счет
1. Цифровой счет открывается на платформе цифрового тенге Национальным Банком Республики Казахстан и иными участниками платформы цифрового тенге на основании заявки клиента на открытие цифрового счета после заключения с клиентом договора цифрового счета.
Обращение цифрового тенге, открытие и ведение цифровых счетов осуществляются на платформе цифрового тенге Национального Банка Республики Казахстан.
Участниками платформы цифрового тенге на основании заключенного договора с оператором платформы цифрового тенге могут выступать банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, центральный депозитарий, Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, иные поставщики платежных услуг и юридические лица, определенные Национальным Банком Республики Казахстан.
Форма заявки на открытие цифрового счета, требования к содержанию договора цифрового счета и формат индивидуального идентификационного кода, присваиваемого владельцу цифрового счета в момент его открытия, определяются правилами выпуска, обращения и погашения цифровых тенге, утвержденными Национальным Банком Республики Казахстан.
Обслуживание цифрового счета включает предоставление владельцу цифрового счета доступа к цифровому счету через информационные ресурсы (системы) для совершения платежей и переводов, и иных видов операций, доступных для совершения с использованием цифрового счета.

2. Цифрлық шот бойынша мынадай операциялар орындалады:
1) цифрлық теңгені цифрлық шотқа қабылдау (есепке жазу), оның ішінде цифрлық шот шартында көзделген талаптарда цифрлық шотты алынған қаражаттың орнына баламалы сомамен толықтыруды жүзеге асыру;
2) цифрлық теңгені цифрлық шот шартында көзделген тәртіппен цифрлық шоттардың өзге иелерінің пайдасына аударуды жүзеге асыру;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған цифрлық теңгенің смарт-келісімшарттарының және таңбаланған цифрлық теңгенің жұмыс істеу режимінің ерекшеліктерін ескере отырып, Қазақстан Республикасының банктік шоттардағы ақшаға қатысты заңдарында көзделген негіздер бойынша үшінші тұлғалардың цифрлық теңгені алып қою туралы нұсқауларын орындау;
4) цифрлық шот шартында көзделген талаптарда клиенттің нұсқауы бойынша клиентке немесе үшінші тұлғаға қолма-қол ақшаны берудің немесе олардың банктік шотын баламалы сомамен толықтырудың орнына цифрлық шоттан цифрлық теңгені алып қою;
5) цифрлық шот иесінің талабы бойынша цифрлық шот шартында көзделген тәртіппен және мерзімдерде клиенттің цифрлық шоттағы цифрлық теңгесінің сомасы және жүргізілген операциялар туралы ақпарат беру;
6) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі бекіткен цифрлық теңгені шығару, айналысқа жіберу және өтеу қағидаларында және (немесе) цифрлық шот шартында көзделген клиентке өзге де қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
Цифрлық теңгенi пайдалана отырып жасалатын төлемдер мен аударымдар цифрлық шоттағы қаражат қалдығы шегiнде жүзеге асырылады.
Жинақ цифрлық шоттарды ашуға жол берілмейді.
3. Цифрлық теңге платформасына қатысушы мен цифрлық шот иесі арасындағы шартта мыналар:
1) цифрлық теңгені пайдалану, сатып алу, цифрлық шоттың цифрлық теңгесімен толықтыру және цифрлық шоттан цифрлық теңгені шығарып алу шарттары туралы;
2) цифрлық теңге пайдаланыла отырып жасалатын операцияларға қызмет көрсету кезінде комиссиялық сыйақы алудың мөлшері мен тәртібі туралы;
3) клиенттің цифрлық шотына қызмет көрсететін цифрлық теңге платформасына қатысушымен байланысуға арналған ақпаратты қоса алғанда, наразылықтар білдіру тәсілдері мен оларды қарау тәртібі туралы;
4) тараптардың өз мiндеттемелерiн орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн жауаптылығы туралы ақпарат қамтылуға тиіс.
Цифрлық теңге платформасына қатысушы клиенттің цифрлық шотына қызмет көрсету үшін қажетті қосымша шарттар көздеуі мүмкін.
4. Цифрлық теңге платформасына қатысушының цифрлық шот иесімен жасалған шартта белгіленген мөлшерлер шеңберінде цифрлық шот иелерінің операцияларына қызмет көрсеткені үшін комиссиялық сыйақы алуына жол беріледі.
Цифрлық теңге платформасына қатысушылардың цифрлық шот иелерінің операцияларына қызмет көрсеткені үшін комиссиялық сыйақысының түрлері мен шекті мөлшерлері Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен цифрлық теңгені шығару, айналысқа жіберу және өтеу қағидаларында белгіленеді.

2. По цифровому счету выполняются следующие операции:
1) прием (зачисление) цифровых тенге на цифровой счет, в том числе осуществление пополнения цифрового счета взамен полученных средств на эквивалентную сумму на условиях, предусмотренных договором цифрового счета;
2) осуществление перевода цифровых тенге в пользу иных владельцев цифровых счетов в порядке, предусмотренном договором цифрового счета;
3) исполнение указаний третьих лиц об изъятии цифровых тенге по основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан в отношении денег на банковских счетах, с учетом особенностей режима функционирования смарт-контрактов цифровых тенге и маркированных цифровых тенге, определенных Национальным Банком Республики Казахстан;
4) изъятие цифровых тенге с цифрового счета взамен выдачи наличных денег или пополнения банковского счета клиента или третьего лица по указанию клиента на эквивалентную сумму на условиях, предусмотренных договором цифрового счета;
5) предоставление по требованию владельца цифрового счета информации о сумме цифровых тенге клиента на цифровом счете и произведенных операциях в порядке и сроки, которые предусмотрены договором цифрового счета;
6) осуществление иного обслуживания клиента, предусмотренного правилами выпуска, обращения и погашения цифровых тенге, утвержденными Национальным Банком Республики Казахстан, и (или) договором цифрового счета.
Платежи и переводы с использованием цифровых тенге осуществляются в пределах остатков средств на цифровом счете.
Открытие сберегательных цифровых счетов не допускается.
3. Договор между участником платформы цифрового тенге и владельцем цифрового счета должен содержать информацию о (об):
1) условиях использования, приобретения цифрового тенге, пополнения цифровыми тенге цифрового счета и вывода цифровых тенге с цифрового счета;
2) размере и порядке взимания комиссионного вознаграждения при обслуживании операций с использованием цифрового тенге;
3) способах подачи претензий и порядке их рассмотрения, включая информацию для связи с участником платформы цифрового тенге, обслуживающим цифровой счет клиента;
4) ответственности сторон за неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязательств.
Участником платформы цифрового тенге могут быть предусмотрены дополнительные условия, необходимые для обслуживания цифрового счета клиента.
4. Допускается взимание участником платформы цифрового тенге комиссионного вознаграждения за обслуживание операций владельцев цифровых счетов в рамках размеров, установленных договором, заключенным с владельцем цифрового счета.
Виды и предельные размеры комиссионного вознаграждения участников платформы цифрового тенге за обслуживание операций владельцев цифровых счетов устанавливаются правилами выпуска, обращения и погашения цифровых тенге, утвержденными Национальным Банком Республики Казахстан.

5. Цифрлық теңге платформасына қатысушы цифрлық шот шартының талаптарына сәйкес цифрлық шотқа санкцияланбаған қол жеткізудің немесе цифрлық теңге платформасына қатысушының ақпараттық ресурсы (жүйесі) арқылы цифрлық шотқа қол жеткізу арқылы оны санкцияланбаған пайдаланудың, сондай-ақ цифрлық теңге платформасына қатысушының бағдарламалық қамтылымының жұмыс істеуіндегі қателердің немесе іркілістердің салдарынан цифрлық шоттың иесіне келтірілген залал үшін цифрлық шот иесінің алдында жауапты болады.
6. Цифрлық теңге платформасына қатысушы "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес алаяқтықты және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруды (жылыстатуды), терроризмді қаржыландыруды және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруды анықтау, сондай-ақ оларды болғызбау жөніндегі шараларды қабылдайды.
Цифрлық теңге платформасына қатысушы "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға береді.
7. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде өзгеше көзделмесе, цифрлық шоттарға қатысты клиенттің келісімінсіз ақшаны алып қою, қаражатқа билік етуге тыйым салу мен шектеулер бөлігінде осы Заңның және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының банктік шоттарға қатысты қолданыстағы ережелері қолданылады.
Цифрлық шотты жабу осы Заңның 28-бабының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Цифрлық теңге платформасына қатысушы цифрлық теңгенің иелері мен оларға тиесілі сомалар туралы, сондай-ақ цифрлық теңге пайдаланыла отырып жасалған операциялар туралы мәліметтерді тұлғаларға "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 69-бабында көзделген негіздер бойынша және шектерде ұсынады.
41-2-бап. Цифрлық теңгені айналысқа жіберуді ұйымдастыру
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі цифрлық теңгені айналысқа жіберуді ұйымдастыру мақсатында цифрлық теңге платформасына қатысушыларға цифрлық шоттар ашады, цифрлық теңгені шығару, айналысқа жіберу және өтеу қағидаларын белгілейді, олардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады және цифрлық шоттарды ашу және оларға қызмет көрсету жөніндегі функцияларды қоса алғанда, цифрлық теңге платформасының операциялық және технологиялық функцияларын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің заңды тұлғасына жүктеуге құқылы.
Цифрлық теңгенi есепке алу және сақтау қаражатқа билiк етуге мүмкiндiк беретiн сыртқы электрондық жеткізгіштерде де жүзеге асырылуы мүмкiн.

5. Участник платформы цифрового тенге несет ответственность перед владельцем цифрового счета в соответствии с условиями договора цифрового счета за ущерб, причиненный владельцу цифрового счета вследствие несанкционированного доступа к цифровому счету или его несанкционированного использования посредством доступа к цифровому счету через информационный ресурс (систему) участника платформы цифрового тенге, а также ошибок или сбоев в работе программного обеспечения участника платформы цифрового тенге.
6. Участник платформы цифрового тенге принимает меры по выявлению, а также предотвращению мошенничества и легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения".
Участник платформы цифрового тенге предоставляет в уполномоченный орган по финансовому мониторингу сведения и информацию об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения".
7. В отношении цифровых счетов распространяются положения настоящего Закона и иных законов Республики Казахстан, действующие в отношении банковских счетов в части изъятия денег без согласия клиента, ареста и ограничений на распоряжение средствами, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
Закрытие цифрового счета осуществляется в соответствии с требованиями статьи 28 настоящего Закона.
8. Сведения о владельцах и суммах принадлежащих им цифровых тенге, а также об операциях, совершенных с использованием цифровых тенге, представляются участником платформы цифрового тенге лицам по основаниям и в пределах, которые предусмотрены статьей 69 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
Статья 41-2. Организация обращения цифрового тенге
1. Национальный Банк Республики Казахстан в целях организации обращения цифрового тенге открывает цифровые счета участникам платформы цифрового тенге, устанавливает правила выпуска, обращения и погашения цифровых тенге, осуществляет контроль за их соблюдением и вправе возложить операционные и технологические функции, включая функции по открытию и обслуживанию цифровых счетов, платформы цифрового тенге, на юридическое лицо Национального Банка Республики Казахстан.
Учет и хранение цифровых тенге могут осуществляться на внешних электронных носителях, позволяющих также распоряжаться средствами.

2. Цифрлық теңге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi бекіткен цифрлық теңгенi шығару, айналысқа жіберу және өтеу қағидаларында айқындалған тәртiппен халықаралық төлемдер мен ақша аударымдарында пайдаланылуы мүмкiн.
3. Цифрлық теңгені шығару, айналысқа жіберу және өтеу қағидаларында:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң цифрлық теңгені шығару мен өтеуді жүзеге асыруының тәртібі мен шарттары;
2) цифрлық теңге платформасына қатысушылар мен цифрлық шоттардың иелеріне қойылатын талаптар;
3) цифрлық теңге платформасына қатысушының цифрлық шоттарға қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруын тоқтату шарттары;
4) цифрлық шотқа қолжетімділік беру, цифрлық шотқа қолжетімділікті тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату тәртібі;
5) цифрлық теңгені есепке алу, сақтау және оған билік ету құралы ретінде сыртқы электрондық жеткізгіштерді пайдалану шарттары мен тәртібі;
6) цифрлық теңгемен жасалатын операциялардың түрлері және оларды жасау тәртібі;
7) цифрлық теңгені таңбалаудың және цифрлық теңгені пайдалану кезінде цифрлық теңгенің смарт-келісімшарттарын қолданудың, сондай-ақ оларды алудың тәртібі мен шарттары;
8) таңбаланған цифрлық теңге мен цифрлық теңгенің смарт-келісімшарттарын пайдалану және олардың қолданылу ерекшеліктері;
9) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің цифрлық теңге платформасының тәуекелдерін және үздіксіз жұмыс істеуін басқару тәртібі;
10) цифрлық теңге платформасы мен цифрлық теңге платформасына қатысушылардың ақпараттық қауіпсіздігіне қойылатын талаптар;
11) цифрлық теңгені айналысқа жіберуді ұйымдастыру және қамтамасыз ету үшін қажетті өзге де талаптар мен ережелер қамтылуға тиіс.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі цифрлық теңгемен операциялар жасау кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, цифрлық теңге платформасына қатысушылардың және цифрлық шоттар иелерінің өзара іс-қимыл жасауы үшін пайдаланылатын электрондық хабарлардың тізбесін, форматтарын, оларды қалыптастыру тәртібін және деректемелерін айқындайды.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі цифрлық теңге платформасының үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
41-3-бап. Цифрлық теңгені шығару, өтеу, толықтыру және цифрлық шоттан шығарып алу
1. Тек Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi ғана цифрлық теңгенi шығаруға және өтеуге құқылы.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi цифрлық шот иесiнен алынған ақшаның орнына цифрлық теңге шығаруды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi цифрлық теңгенi өтеудi цифрлық шот иесiнiң банктiк шотына баламалы ақша сомасын аудару арқылы жүргізеді.

2. Цифровые тенге могут использоваться в международных платежах и переводах денег в порядке, определенном правилами выпуска, обращения и погашения цифровых тенге, утвержденными Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Правила выпуска, обращения и погашения цифровых тенге должны содержать:
1) порядок и условия осуществления Национальным Банком Республики Казахстан выпуска и погашения цифровых тенге;
2) требования к участникам платформы цифрового тенге и владельцам цифровых счетов;
3) условия прекращения осуществления участником платформы цифрового тенге деятельности по обслуживанию цифровых счетов;
4) порядок предоставления доступа к цифровому счету, приостановления, возобновления и прекращения доступа к цифровому счету;
5) условия и порядок использования внешних электронных носителей в качестве средства учета, хранения цифровых тенге и распоряжения ими;
6) виды операций с цифровыми тенге и порядок их совершения;
7) порядок и условия маркировки цифровых тенге и применения смарт-контрактов цифровых тенге при использовании цифровых тенге, а также их снятия;
8) особенности использования и функционирования маркированных цифровых тенге и смарт-контрактов цифровых тенге;
9) порядок управления рисками и непрерывностью функционирования платформы цифрового тенге Национального Банка Республики Казахстан;
10) требования к информационной безопасности платформы цифрового тенге и участников платформы цифрового тенге;
11) иные требования и положения, необходимые для организации и обеспечения обращения цифрового тенге.
4. Национальный Банк Республики Казахстан определяет перечень, форматы, порядок формирования и реквизиты электронных сообщений, используемых для взаимодействия Национального Банка Республики Казахстан, участников платформы цифрового тенге и владельцев цифровых счетов при совершении операций с цифровыми тенге.
5. Национальный Банк Республики Казахстан обеспечивает бесперебойность функционирования платформы цифрового тенге.
Статья 41-3. Выпуск, погашение, пополнение и вывод цифровых тенге с цифрового счета
1. Цифровой тенге вправе выпускать и погашать исключительно Национальный Банк Республики Казахстан.
2. Выпуск цифровых тенге осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан в обмен на полученные от владельца цифрового счета деньги.
Погашение цифрового тенге производится Национальным Банком Республики Казахстан путем перевода эквивалентной суммы денег на банковский счет владельца цифрового счета.

3. Цифрлық теңге иесiнiң құқықтары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi бекіткен цифрлық теңгенi шығару, айналысқа жіберу және өтеу қағидаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, цифрлық шотқа цифрлық теңге түскен кезден бастап туындайды.
4. Цифрлық шоттың иесі оның цифрлық шотына қызмет көрсететін цифрлық теңге платформасына қатысушы арқылы цифрлық шотты цифрлық теңгемен толықтыруға немесе цифрлық теңгені цифрлық шоттан шығарып алуға құқылы.
Цифрлық шотқа қызмет көрсететін цифрлық теңге платформасына қатысушы арқылы цифрлық шотты цифрлық теңгемен толықтыру және оны цифрлық шоттан шығарып алудың тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі бекіткен цифрлық теңгені шығару, айналысқа жіберу және өтеу қағидаларында айқындалады.
41-4-бап. Цифрлық шотқа қызмет көрсететін цифрлық теңге платформасына қатысушыны ауыстыру
Цифрлық теңге платформасын пайдаланушы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне немесе цифрлық теңге платформасының операциялық және технологиялық функциялары жүктелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің заңды тұлғасына цифрлық шотына қызмет көрсететін цифрлық теңге платформасына қатысушыны ауыстыру туралы өтініш жіберу арқылы өзінің цифрлық шотына қызмет көрсететін цифрлық теңге платформасына қатысушыны ауыстыруға құқылы.
Цифрлық шотқа қызмет көрсететін цифрлық теңге платформасына қатысушыны ауыстыруды жүргізудің тәртібі мен шарттары және өтiнiштiң үлгiлік нысаны цифрлық теңгенi шығару, айналысқа жіберу және өтеу қағидаларында белгiленедi.";
19) 42-баптың 5-тармағында:
бірінші бөліктегі "елу еселенген" деген сөздер "үш еселенген" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "немесе оңайлатылған сәйкестендіру жолымен" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші және бесінші бөліктер алып тасталсын;
20) 44-бапта:
4, 5 және 5-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Электрондық ақшаны сәйкестендірілмеген иеленуші жеке тұлға жасайтын бір операцияның ең жоғары сомасы республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің үш еселенген мөлшеріне тең сомадан аспауға тиіс.
5. Электрондық ақшаны сәйкестендірілмеген иеленуші жеке тұлғаның бір электрондық құрылғысында сақталатын электрондық ақшаның ең жоғары сомасы республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің үш еселенген мөлшеріне тең сомадан аспайды.
5-1. Электрондық ақшаны сәйкестендірілмеген иеленуші жеке тұлғаның электрондық әмиянынан электрондық ақша пайдаланыла отырып, жұмыс күні ішінде жасалған төлемдердің және (немесе) өзге де операциялардың жалпы сомасы республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің үш еселенген мөлшеріне тең сомадан аспауға тиіс.";

3. Права владельца цифровых тенге возникают с момента получения цифрового тенге на цифровой счет, за исключением случаев, предусмотренных правилами выпуска, обращения и погашения цифровых тенге, утвержденными Национальным Банком Республики Казахстан.
4. Владелец цифрового счета вправе пополнить цифровой счет цифровыми тенге или вывести цифровые тенге с цифрового счета через участника платформы цифрового тенге, обслуживающего его цифровой счет.
Порядок и условия пополнения и вывода цифровых тенге с цифрового счета через участника платформы цифрового тенге, обслуживающего цифровой счет, определяются правилами выпуска, обращения и погашения цифровых тенге, утвержденными Национальным Банком Республики Казахстан.
Статья 41-4. Смена обслуживающего цифровой счет участника платформы цифрового тенге
Пользователь платформы цифрового тенге вправе сменить участника платформы цифрового тенге, обслуживающего его цифровой счет, путем направления заявления о смене обслуживающего цифровой счет участника платформы цифрового тенге Национальному Банку Республики Казахстан или юридическому лицу Национального Банка Республики Казахстан, на которого возложены операционные и технологические функции платформы цифрового тенге.
Порядок проведения и условия смены обслуживающего цифровой счет участника платформы цифрового тенге и типовая форма заявления устанавливаются правилами выпуска, обращения и погашения цифрового тенге.";
19) в пункте 5 статьи 42:
в части первой слово "пятидесятикратный" заменить словом "трехкратный";
в части третьей слова ", или путем упрощенной идентификации" исключить;
части четвертую и пятую исключить;
20) в статье 44:
пункты 4, 5 и 5-1 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальная сумма одной операции, совершаемой неидентифицированным владельцем электронных денег – физическим лицом, не должна превышать сумму, равную трехкратному размеру месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
5. Максимальная сумма электронных денег, хранимых на одном электронном устройстве неидентифицированного владельца электронных денег – физического лица, не превышает суммы, равной трехкратному размеру месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
5-1. Общая сумма платежей и (или) иных операций с использованием электронных денег с электронного кошелька неидентифицированного владельца электронных денег – физического лица в течение рабочего дня не должна превышать сумму, равную трехкратному размеру месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";

9-тармақтағы "50-бабында" деген сөздер "69-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 46-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бенефициардың банкі жүзеге асырылу тәртібі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен цифрлық теңгені шығару, айналысқа жіберу және өтеу қағидаларында айқындалатын цифрлық теңгені беру (аудару) жөніндегі операциялар бойынша бас тартуды қоспағанда, бас тарту себебін көрсете отырып, нұсқауды алған операциялық күннің ішінде нұсқауды орындаудан бас тартады.";
22) 47-бапта:
1, 2 және 3-тармақтардағы "көрсетілетін төлем қызметтерін бөгде берушінің қашықтан қол жеткізу", "төлем қызметтерін бөгде берушінің қашықтан қол жеткізу" деген сөздер "ашық банкинг" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Ашық банкинг жүйесі клиенттің келісімі негізінде көрсетілетін төлем қызметтерін бөгде берушілердің электрондық банктік қызметтерді көрсетуге ашық банкинг жүйесіне қатысушы клиенттердің келісімдерін жинауды, сақтауды және өңдеуді, ашық банкинг жүйесіне қатысушы клиенттерді сәйкестендіруді, көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерді авторландыруды және авторландырылған көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерді тізілімін жүргізуді, көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер, оның ішінде көрсетілетін төлем қызметтерін бөгде берушілер арасында ақпарат алмасуды жүзеге асырады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Көрсетілетін төлем қызметтерін бөгде берушілердің электрондық банктік қызметтерді көрсетуі электрондық банктік қызметтер көрсетуді реттейтін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісіне сәйкес ашық банкинг жүйесі арқылы жүзеге асырылады.";
23) 48-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі 7) тармақшасындағы "ұсынылған нұсқауларды орындауға қолданылмайды." деген сөздер "ұсынылған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8-тармақшамен толықтырылсын:
"8) цифрлық теңгені беру (аудару) түрінде көрсетілген нұсқауларды орындауға қолданылмайды.";
24) 50-баптың 4-тармағындағы "61-9-бабында" деген сөздер "92-бабының 6-тармағында және 102-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 53-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі, банкті реттеу режимі қолданылған кезеңде банк қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі, реттеу режимі тоқтатылғанға дейін міндеттемелерінің орындалуы тоқтатыла тұрған нұсқауларды қабылдайды және сақтайды.
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимі, банкті реттеу режимі тоқтатылған жағдайда, банк мұндай нұсқауды орындамай, оны жөнелтушіге қайтаруға міндетті.
Қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимінде, банкті реттеу режимінде міндеттемелерін орындау тоқтатыла тұрмаған нұсқауларды банк осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында айқындалған тәртіппен орындайды.";

в пункте 9 слова "статьей 50" заменить словами "статьей 69";
21) пункт 5 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"5. Банк бенефициара отказывает в исполнении указания в течение операционного дня получения указания с указанием причины отказа, за исключением отказов по операциям по передаче (переводу) цифровых тенге, порядок осуществления которых определяется правилами выпуска, обращения и погашения цифровых тенге, утвержденными Национальным Банком Республики Казахстан.";
22) в статье 47:
в пунктах 1, 2 и 3 слова "удаленного доступа стороннего поставщика платежных услуг" заменить словами "открытого банкинга";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Система открытого банкинга осуществляет сбор, хранение и обработку согласий клиентов участников системы открытого банкинга на оказание электронных банковских услуг сторонними поставщиками платежных услуг на основании согласия клиента, идентификацию клиентов участников системы открытого банкинга, авторизацию и ведение реестра авторизованных поставщиков платежных услуг, обмен информацией между поставщиками платежных услуг, в том числе сторонними поставщиками платежных услуг.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Оказание электронных банковских услуг сторонними поставщиками платежных услуг осуществляется посредством системы открытого банкинга в соответствии с нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, регулирующим оказание электронных банковских услуг.";
23) часть первую пункта 3 статьи 48 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) выраженных в виде передачи (перевода) цифровых тенге.";
24) в пункте 4 статьи 50 слова "статьей 61-9" заменить словами "пунктом 6 статьи 92 и статьей 102";
25) пункт 5 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"5. В период действия режима восстановления финансовой устойчивости, режима урегулирования банка банк принимает и хранит указания, исполнение обязательств по которым приостановлено, до прекращения режима восстановления финансовой устойчивости, режима урегулирования.
В случае прекращения режима восстановления финансовой устойчивости, режима урегулирования банка банк обязан вернуть такое указание его отправителю без исполнения.
Указания, исполнение обязательств по которым не приостановлены в режиме восстановления финансовой устойчивости, режиме урегулирования банка, исполняются банком в порядке, определенном настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.";

26) 57-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
4) тармақшадағы "48-1-бабында" деген сөздер "84-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада:
"органынан прокурор санкциялаған" деген сөздер "органының прокурор келіскен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"хабарламада" деген сөз "қаулыда" деген сөзбен ауыстырылсын;
"хабарламаны" деген сөз "қаулысын" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"санкциялаған, қылмыстық құдалау органынан" деген сөздер "келіскен, қылмыстық құдалау органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"хабарлама" деген сөз "қаулы" деген сөзбен ауыстырылсын;
27) 58-бапта:
1-тармақтың алтыншы бөлігіндегі "елу" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, төлем ұйымы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және жағдайларда ақша жөнелтушіні сәйкестендіруді жүргізу жөніндегі талаптарды бұза отырып, төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру салдарынан алаяқтық фактісі жөніндегі қылмыстық іс бойынша жәбірленуші деп танылған клиентке заңды күшіне енген сот актісін алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей ақшаны өтейді.".
46. "Коллекторлық қызмет туралы" 2017 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) сервистік компания – құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша, құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару бойынша, оның ішінде:
банктік қарыз шартының, микрокредит беру туралы шарттың талаптарын өзгертуге;
өзімен құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты жасалған тұлғаның мүдделерін сотта білдіруге;
борышкерден ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті қабылдауға;
осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және (немесе) құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шартында көзделген өзге де өкілеттіктерге қатысты өкілеттіктерге ие стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым, коллекторлық агенттік;
2) 3-бапта:
3-тармақтың 3) тармақшасындағы "1), 2), 3), 4), 5), 6) және 7)" деген сөздер "1), 4), 5), 6), 7), 9) және 10)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Коллекторлық агенттік банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жеке тұлғамен жасасқан кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) иеленген жағдайда қаржы омбудсманы қызметіне міндетті жарналарды және (немесе) өзге де төлемдерді төлеуге міндетті.
Коллекторлық агенттік микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым жеке тұлғамен жасасқан кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) иеленген жағдайда қаржы омбудсманы қызметіне міндетті жарналарды және (немесе) өзге де төлемдерді төлеуге міндетті.";

26) в статье 57:
в части первой пункта 1:
в подпункте 4) слова "статьей 48-1" заменить словами "статьей 84";
в подпункте 5):
слова "уведомления от" заменить словом "постановления";
слово "санкционированного" заменить словом "согласованного";
слово "уведомлении" заменить словом "постановлении";
в пункте 4:
слова "уведомления от" заменить словом "постановления";
слово "санкционированного" заменить словом "согласованного";
27) в статье 58:
в части шестой пункта 1 слово "пятьдесят" заменить словом "три";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, платежная организация не позднее десяти рабочих дней с даты получения вступившего в законную силу судебного акта возмещают деньги клиенту, признанному потерпевшим по уголовному делу по факту мошенничества, вследствие осуществления платежа и (или) перевода денег с нарушением требований по проведению идентификации отправителя денег в порядке и случаях, которые установлены нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.".
46. В Закон Республики Казахстан от 6 мая 2017 года "О коллекторской деятельности":
1) подпункт 9) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"9) сервисная компания – дочерняя организация по управлению стрессовыми активами, коллекторское агентство, обладающие в рамках договора доверительного управления правами (требованиями), полномочиями по доверительному управлению правами (требованиями) по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита, в том числе в отношении:
изменения условий договора банковского займа, договора о предоставлении микрокредита;
представления в суде интересов лица, с которым заключен договор доверительного управления правами (требованиями);
приема от должника денег и (или) иного имущества;
иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и (или) договором доверительного управления правами (требованиями);";
2) в статье 3:
в подпункте 3) пункта 3 слова "1), 2), 3), 4), 5), 6) и 7)" заменить словами "1), 4), 5), 6), 7), 9) и 10)";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Коллекторское агентство обязано уплачивать обязательные взносы и (или) иные платежи в службу финансового омбудсмана в случае приобретения прав (требования) по договору банковского займа, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, заключенному банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с физическим лицом.
Коллекторское агентство обязано уплачивать обязательные взносы и (или) иные платежи в службу финансового омбудсмана в случае приобретения прав (требования) по договору о предоставлении микрокредита, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, заключенному организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, с физическим лицом.";

3) 6-баптың 6-тармағы алып тасталсын;
4) 6-1-бапта:
2-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Коллекторлық агенттік мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілерге банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша уәкілетті орган айқындаған тәртіппен қарыз және (немесе) микрокредит бойынша сыйақыны есепке жазбай, мерзімді әскери қызмет өткеру мерзімін және ол аяқталғаннан кейінге күнтізбелік алпыс күнді қамтитын кезеңге негізгі борыш пен сыйақы бойынша төлемді кейінге қалдыруды ұсынуға міндетті.
Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, сондай-ақ олардың қызметтен шығарылуы туралы мәліметтермен алмасу Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен келісу бойынша уәкілетті орган айқындаған тәртіппен мемлекеттік органдар мен кредиттік бюролардың ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету арқылы жүзеге асырылады.";
төртінші бөлік алып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "бесінші бөлігінде көзделген мерзімде қол жеткізілмеген кезде бір мезгілде коллекторлық агенттікті хабардар ете отырып, банк және (немесе) микроқаржы" деген сөздер "төртінші бөлігінде көзделген мерзімде қол жеткізілмеген кезде бір мезгілде коллекторлық агенттікті хабардар ете отырып, қаржы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Банк және (немесе) микроқаржы омбудсмандары" деген сөздер "Қаржы омбудсманы" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "Банк және (немесе) микроқаржы омбудсмандары" деген сөздер "Қаржы омбудсманы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Банктер, микроқаржы ұйымдары не коллекторлық агенттіктер болып табылатын екі және одан көп кредиторлардың алдында мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыздар және (немесе) тұтынушылық микрокредиттер бойынша мерзімі өткен берешек болған кезде қарыз алушы берешекті ұжымдық реттеу үшін қаржы омбудсманының қызметі жанында жұмыс істейтін ұжымдық реттеу платформасы арқылы жүгінуге құқылы.
Ұжымдық реттеуге жататын берешектің өлшемшарттары, сондай-ақ берешекті ұжымдық реттеуді жүргізу тәртібі мен шарттары осы Заңның 15-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасында көзделген уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
5) 9-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Коллекторлық агенттік коллекторлық агенттіктер тізілімінен мынадай негіздердің бірі бойынша шығарылады:
1) коллекторлық агенттіктің және (немесе) оның борышкерлермен өзара іс-қимыл жасайтын қызметкерлерінің осы Заңның 5-бабы 5-тармағының 7) және 8) тармақшаларында, 5-1-тармағында көзделген жосықсыз әрекеттердің бірін қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет жасауы;

3) пункт 6 статьи 6 исключить;
4) в статье 6-1:
части вторую и третью пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Коллекторское агентство обязано предоставить по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита военнослужащим срочной воинской службы отсрочку платежа по основному долгу и вознаграждению на период, включающий срок прохождения срочной воинской службы и шестьдесят календарных дней после его окончания, без начисления вознаграждения по займу и (или) микрокредиту в порядке, определенном уполномоченным органом.
Обмен сведениями о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих, а также их увольнении осуществляется посредством обеспечения взаимодействия информационных систем государственных органов и кредитных бюро в порядке, определенном уполномоченным органом по согласованию с Министерством обороны Республики Казахстан.";
часть четвертую исключить;
в пункте 3:
в части первой слова "пятой пункта 2 настоящей статьи, вправе обратиться к банковскому и (или) микрофинансовому омбудсману" заменить словами "четвертой пункта 2 настоящей статьи, вправе обратиться к финансовому омбудсману";
в части второй слова "Банковский и (или) микрофинансовый омбудсманы рассматривают" заменить словами "Финансовый омбудсман рассматривает";
в части третьей слова "банковским и (или) микрофинансовым омбудсманами" заменить словами "финансовым омбудсманом";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. При наличии просроченной задолженности по потребительским банковским займам и (или) потребительским микрокредитам, не обеспеченным залогом имущества, перед двумя и более кредиторами, являющимися банками, микрофинансовыми организациями либо коллекторскими агентствами, заемщик вправе обратиться за коллективным урегулированием задолженности через платформу коллективного урегулирования, функционирующую при службе финансового омбудсмана.
Критерии задолженности, подлежащей коллективному урегулированию, а также порядок и условия проведения коллективного урегулирования задолженности устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа, предусмотренным подпунктом 3-1) пункта 1 статьи 15 настоящего Закона.";
5) в статье 9:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Коллекторское агентство исключается из реестра коллекторских агентств по одному из следующих оснований:
1) совершение коллекторским агентством и (или) его работниками, взаимодействующими с должниками, одного из недобросовестных действий, предусмотренных подпунктами 7) и 8) пункта 5, пунктом 5-1 статьи 5 настоящего Закона, три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев;

2) есептік тіркеуден өту үшін ұсынылған құжаттарда анық емес мәліметтер мен ақпараттың анықталуы;
3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жарғылық капиталдың ең төмен мөлшері жөніндегі талаптардың сақталмауы;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес ұсынылуы талап етілетін есептілік белгіленген мерзімде бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) ұсынылмауы немесе уақтылы ұсынылмауы;
5) коллекторлық агенттіктің уәкілетті органға Қазақстан Республикасының коллекторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес талап етілетін ақпаратты немесе өзге де сұратылатын ақпаратты бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш реттен көп) бермеуі, уақтылы бермеуі не коллекторлық агенттіктің уәкілетті органға Қазақстан Республикасының коллекторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес ұсынылуы талап етілетін мәліметтер қамтылмаған ақпаратты беруі не анық емес ақпарат беруі;
6) коллекторлық агенттіктің шектеулі ықпал ету шараларын қолдану арқылы өзі қабылдаған және (немесе) оған уәкілетті орган жүктеген міндеттерді бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш реттен көп) орындамауы, уақтылы орындамауы;
7) коллекторлық қызметтің қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде жүзеге асырылмауы;
8) коллекторлық агенттіктің осы Заңда белгіленген коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға міндетті мүше болу туралы талапты бұзуы;
9) коллекторлық агенттіктің қызметін тоқтату туралы сот актісінің заңды күшіне енуі;
10) коллекторлық агенттіктің тексеру жүргізуге соңғы күнтізбелік он екі айда үш және одан көп рет кедергі жасауы;
11) коллекторлық агенттіктің коллекторлық қызметті жүзеге асыруды ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдауы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 11) тармақшасында көзделген жағдайда коллекторлық агенттіктің коллекторлық агенттіктер тізілімінен шығару туралы өтінішіне барлық міндеттемелердің орындалғанын растау, сондай-ақ баланста бұрын иеленген құқықтардың (талаптардың) болмауы туралы хат қоса беріледі.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Коллекторлық агенттікті коллекторлық агенттіктер тізілімінен шығарудың орындылығын айқындау кезінде мыналар ескеріледі:
1) бұзушылықтардың сипаты және салдары;

2) выявление недостоверных сведений и информации в документах, представленных для прохождения учетной регистрации;
3) несоблюдение требований по минимальному размеру уставного капитала, установленному нормативным правовым актом уполномоченного органа;
4) неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредставление или несвоевременное представление в установленный срок отчетности, требуемой в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан;
5) неоднократное (более трех раз в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредоставление, несвоевременное предоставление коллекторским агентством в уполномоченный орган информации, требуемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан о коллекторской деятельности, или иной запрашиваемой информации либо предоставление в уполномоченный орган коллекторским агентством информации, не содержащей сведений, представление которых требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о коллекторской деятельности, либо предоставление недостоверной информации;
6) неоднократное (более трех раз в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнение, несвоевременное выполнение коллекторским агентством обязанностей, принятых им и (или) возложенных на него уполномоченным органом посредством применения ограниченных мер воздействия;
7) неосуществление коллекторской деятельности в течение двенадцати последовательных календарных месяцев;
8) нарушение коллекторским агентством требования об обязательном членстве в саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, установленного настоящим Законом;
9) вступление в законную силу судебного акта о прекращении деятельности коллекторского агентства;
10) воспрепятствование коллекторским агентством три и более раза за последние двенадцать календарных месяцев проведению проверки;
11) принятие коллекторским агентством решения о добровольном прекращении осуществления коллекторской деятельности.
В случае, предусмотренном подпунктом 11) части первой настоящего пункта, к заявлению коллекторского агентства об исключении из реестра коллекторских агентств прилагается письмо о подтверждении исполнения всех обязательств, а также отсутствии на балансе ранее приобретенных прав (требований).";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. При определении целесообразности исключения коллекторского агентства из реестра коллекторских агентств учитываются:
1) характер нарушений и их последствия;

2) жол берілген бұзушылықтардың ауқымы мен айтарлықтай болуы және олардың салдары;
3) бұзушылықтардың жүйелілігі мен ұзақтығы;
4) жол берілген бұзушылықтардың туындауына негіз болған себептер;
5) бұрын қолданылған шектеулі ықпал ету шараларының болуы және тиімділігі (нәтижелілігі);
6) анықталған бұзушылықтарды жоюға және олардың тиімділігіне бағытталған дербес шаралар қабылдауы.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Коллекторлық агенттікке өзінің коллекторлық агенттіктер тізілімінен шығарылғаны туралы уәкілетті органның хабарламасын алған кезден бастап берешекті өндіріп алу туралы жаңа шарттар және (немесе) банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтардың (талаптардың) коллекторлық агенттікке өту жағдайларын қамтитын шарттар (бұдан әрі – талап ету құқығын басқаға беру шарты) жасауға тыйым салынады.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 63-бабының 1-тармағында, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 5-тармағының бірінші бөлігінде аталған тұлғаларға құқықтарды (талаптарды) беруді қоспағанда, коллекторлық агенттікке оның коллекторлық агенттіктер тізілімінен шығарылғаны туралы уәкілетті органның хабарламасын алған кезден бастап, сондай-ақ қайта ұйымдастыру нәтижесінде осы коллекторлық агенттіктің құқықтары мен міндеттемелерінің құқықтық мирасқоры болған заңды тұлғаға банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) үшінші тұлғаға беруді жүргізуге тыйым салынады.
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша жеке тұлғалармен шарттық қатынастар тоқтатылғанға дейін коллекторлық агенттіктер тізілімінен шығарылған коллекторлық агенттік, сондай-ақ қайта ұйымдастыру нәтижесінде осы коллекторлық агенттіктің құқықтары мен міндеттемелерінің құқықтық мирасқоры болған заңды тұлға банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт шеңберінде кредитордың қарыз алушымен өзара қатынастарына, сондай-ақ кредиттік бюролардың дерекқорындағы барлық борышкер бойынша ақпаратты жаңартуға Қазақстан Республикасының заңнамасында қойылатын талаптар мен шектеулерді сақтауға міндетті.";
6) 11-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға: өз мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін бақылауды жүзеге асырумен байланысты мәселелер бойынша;";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

2) масштаб и значительность допущенных нарушений и их последствия;
3) систематичность и длительность нарушений;
4) причины, обусловившие возникновение допущенных нарушений;
5) наличие и эффективность (результативность) ранее примененных ограниченных мер воздействия;
6) принятие самостоятельных мер, направленных на устранение выявленных нарушений и их эффективность.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Коллекторскому агентству запрещается заключение новых договоров о взыскании задолженности и (или) договоров, содержащих условия перехода права (требования) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита к коллекторскому агентству (далее – договор уступки права требования), с момента получения уведомления уполномоченного органа об исключении его из реестра коллекторских агентств.
Коллекторскому агентству с момента получения уведомления уполномоченного органа об исключении его из реестра коллекторских агентств, а также юридическому лицу, ставшему правопреемником прав и обязательств данного коллекторского агентства в результате реорганизации, запрещается производить уступку прав (требований) по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита третьему лицу, за исключением уступки прав (требований) лицам, указанным в пункте 1 статьи 63 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
До прекращения договорных отношений с физическими лицами по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, коллекторское агентство, исключенное из реестра коллекторских агентств, а также юридическое лицо, ставшее правопреемником прав и обязательств данного коллекторского агентства в результате реорганизации, обязаны соблюдать требования и ограничения, предъявляемые законодательством Республики Казахстан к взаимоотношениям кредитора с заемщиком в рамках договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита, а также к обновлению информации по всем должникам в базах данных кредитных бюро.";
6) в статье 11:
пункт 3 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности: по вопросам, связанным с осуществлением контроля за деятельностью своих членов (участников);";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:

"Коллекторлық қызметтің құпиясы қаржы омбудсманына оның қарауындағы, міндеттемелері "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 63-бабының 1-тармағында немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 4 және 5-тармақтарында аталған тұлғаға берілген банктік қарыз шартынан немесе микрокредит беру туралы шарттан туындайтын дауларды реттеу жөніндегі жеке тұлғалардың жолданымдары бойынша ашылуы мүмкін.";
7) 12-бапта:
2-тармақта:
5) тармақшадағы "1), 2), 3), 4), 5), 6) және 7)" деген сөздер "1), 4), 5), 6), 7), 9) және 10)" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7)  уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімді, қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруын тоқтатуға алып келген қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімді қабылдағанға дейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын, қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушы жеке тұлға, қаржы ұйымының ірі қатысушысының, банк және (немесе) сақтандыру холдингі заңды тұлғасының басшысы болған жеке тұлға коллекторлық агенттіктің басшы қызметкері бола алмайды.
Көрсетілген талап уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы қаржы ұйымына реттеу режимін қолдану туралы шешімді, қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруын тоқтатуға алып келген, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімді қабылдағаннан кейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін он жыл ішінде қолданылады;";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың басшы қызметкерлері осы баптың 1 және 2-тармағында белгіленген талаптарға сай келуге тиіс.";
8) 14-бапта:
5) тармақшадағы "36-бабы 2-1-тармағының 3) тармақшасында" деген сөздер "61-бабы 11-тармағы 4) тармақшасының екінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-1) тармақшаның екінші бөлігінің екінші абзацында:

"Тайна коллекторской деятельности может быть раскрыта финансовому омбудсману по находящимся у него на рассмотрении обращениям физических лиц по урегулированию споров, возникающих из договора банковского займа или договора о предоставлении микрокредита, обязательства по которому были уступлены лицу, указанному в пункте 1 статьи 63 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" или в пунктах 4 и 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".";
7) в статье 12:
в пункте 2:
в подпункте 5) слова "1), 2), 3), 4), 5), 6) и 7)" заменить словами "1), 4), 5), 6), 7), 9) и 10)";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником – физическим лицом, руководителем крупного участника, банковского и (или) страхового холдинга – юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, решения о применении к банку режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, повлекшего ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Указанное требование применяется в течение десяти лет после принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, решения о применении к финансовой организации режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, повлекшего ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Руководящие работники саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности должны соответствовать требованиям, установленным пунктами 1 и 2 настоящей статьи.";
8) в статье 14:
в подпункте 5) слова "подпунктом 3) пункта 2-1 статьи 36" заменить словами "частью второй подпункта 4) пункта 11 статьи 61";
в абзаце втором части второй подпункта 7-1):

"34-бабы 3-тармағының" деген сөздер "57-бабы 4-тармағының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"3-бабының 6-тармағы" деген сөздер "4-бабының 4-тармағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 15-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 18-2), 18-3), 18-4) және 18-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"18-2) мынадай оқиғалардың бірі басталған:
коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым уәкілетті органның тізіліміне енгізілген;
коллекторлық агенттіктер тізіліміне енгізілген және уәкілетті органның тізіліміне енгізілген коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым бар болған;
коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдағы өзінің мүшелігін (қатысуын) тоқтатқан күннен кейінгі күнтізбелік тоқсан күн ішінде коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға кіруге;
18-3) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарын сақтауға;
18-4) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым белгілеген жарналарды төлеуге;
18-5) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның сұрау салуы бойынша коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым айқындайтын тәртіппен тексеру жүргізу үшін қажетті барлық ақпаратты беруге;";
10) 18-баптың 4-тармағының 1) тармақшасындағы "1), 1-1), 1-2), 2), 3), 4), 5), 6) және 7)" деген сөздер "1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 10)" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"4-1-тарау. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым
19-1-бап. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымды құру
1. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым деп коллекторлық агенттіктердің міндетті мүшелігіне (қатысуына) негізделген, өз мүшелерінің (қатысушыларының) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын сақтауы бөлігінде олардың қызметін бақылау үшін құрылған, коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның тізіліміне енгізілген өзін-өзі реттейтін ұйым танылады.
2. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым коммерциялық емес ұйым болып табылады және қауымдастық (одақ) нысанында құрылады.
3. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметі осы Заңмен, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен, коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысымен, стандарттарымен және қағидаларымен, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін жүзеге асыру тәртібімен реттеледі.
Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін жүзеге асыру тәртібі мыналарды:

слова "пункта 3 статьи 34" заменить словами "пункта 4 статьи 57";
слова "пункта 6 статьи 3" заменить словами "пункта 4 статьи 4";
9) пункт 1 статьи 15 дополнить подпунктами 18-2), 18-3), 18-4) и 18-5) следующего содержания:
"18-2) вступить в саморегулируемую организацию в сфере коллекторской деятельности в течение девяноста календарных дней, следующих за днем наступления одного из следующих событий:
включения саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности в реестр уполномоченного органа;
включения в реестр коллекторских агентств и наличия саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, включенной в реестр уполномоченного органа;
прекращения своего членства (участия) в саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
18-3) соблюдать правила и стандарты саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
18-4) уплачивать взносы, установленные саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности;
18-5) предоставлять по запросу саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности всю информацию, необходимую для проведения проверки, в порядке, определяемом саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности;";
10) в подпункте 1) пункта 4 статьи 18 слова "1), 1-1), 1-2), 2), 3), 4), 5), 6) и 7)" заменить словами "1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 10)";
11) дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности
Статья 19-1. Создание саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности
1. Саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности признается саморегулируемая организация, основанная на обязательном членстве (участии) коллекторских агентств, созданная для контроля за деятельностью своих членов (участников) в части соблюдения ими требований правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, включенная в реестр саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
2. Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности является некоммерческой организацией и создается в форме ассоциации (союза).
3. Деятельность саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности регулируется настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, уставом, стандартами и правилами саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, а также порядком осуществления деятельности саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Порядок осуществления деятельности саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности устанавливает:

1) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның бюджетті жасауына қойылатын талаптарды;
2) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлері туралы мәліметтерді;
3) өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінен шығарылған коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның өз қызметі барысында пайда болған, сондай-ақ мүшелердің (қатысушылардың) қызметіне қатысты құжаттар мен мәліметтерді коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін басқа ұйымға немесе уәкілетті органға беру тәртібін белгілейді.
4. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым құрамында мүшелері (қатысушылары) ретінде коллекторлық агенттіктердің жалпы санының кемінде жиырма бір пайызын біріктіруге тиіс. Коллекторлық агенттіктердің жалпы саны уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылатын ақпараттың негізінде айқындалады.
Коллекторлық агенттік коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін бір ұйымның ғана мүшесі (қатысушысы) бола алады.
5. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның атауында "коллекторлық агенттіктердің өзін-өзі реттейтін ұйымы" деген сөздер міндетті түрде болуға тиіс.
Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның атауында "ұлттық", "мемлекеттік", "республикалық" немесе "орталық" деген сөздерді кез келген тілде толық немесе қысқартылған түрде пайдалануға тыйым салынады.
Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның атауы ретінде коллекторлық агенттіктердің атауымен бірдей немесе оларға айырғысыз дәрежеге дейін ұқсас белгілерді пайдалануға жол берілмейді.
6. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Өзін-өзі реттеу туралы заң) 9-бабы 4-тармағының үшінші бөлігінде белгіленген мерзімдерде уәкілетті органға мынадай мәліметтер мен құжаттарды ұсынады:
1) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жалпы жиналысы бекіткен жарғының көшірмесі;
2) Өзін-өзі реттеу туралы заңда, осы Заңда белгіленген талаптарға сәйкес әзірленген және коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органы бекіткен коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттары;
3) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымда мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз етудің бір немесе бірнеше тәсілдерінің бар екенін растайтын мәліметтер мен құжаттар;

1) требования к составлению бюджета саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности;
2) сведения о руководящих работниках саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
3) порядок передачи саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности, исключенной из реестра саморегулируемых организаций, документов и сведений, образовавшихся в ходе ее деятельности, а также касающихся деятельности членов (участников), другой саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности или уполномоченному органу.
4. Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности должна объединять в составе в качестве членов (участников) не менее двадцати одного процента от общего числа коллекторских агентств. Общее количество коллекторских агентств определяется на основании информации, размещаемой на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Коллекторское агентство может являться членом (участником) только одной саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
5. Наименование саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности должно в обязательном порядке содержать слова "саморегулируемая организация коллекторских агентств".
В наименовании саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности запрещается использовать слова "национальный", "государственный", "республиканский" или "центральный" в полном или сокращенном виде на любом языке.
Не допускается использование в качестве наименования саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности обозначений, тождественных или сходных до степени их смешения с наименованием коллекторских агентств.
6. Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности в сроки, установленные частью третьей пункта 4 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О саморегулировании" (далее – Закон о саморегулировании), представляет в уполномоченный орган следующие сведения и документы:
1) копию устава, утвержденного общим собранием саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
2) правила и стандарты саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, разработанные в соответствии с требованиями, установленными Законом о саморегулировании, настоящим Законом, и утвержденные коллегиальным органом управления саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
3) подтверждающие наличие у саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности одного или нескольких способов обеспечения имущественной ответственности;

4) атқарушы басқару органының басшысы қол қойған, коллекторлық агенттіктердің жалпы санының кемінде жиырма бір пайызын қамтитын коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) тізілімінен үзінді көшірме;
5) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның осы Заңға сәйкес өз өкілеттіктерін орындау мүмкіндігін растайтын бюджеті.
Коллекторлық қызмет саласындағы өзін өзі реттейтін ұйымның бюджетті жасауына қойылатын талаптар уәкілетті органның осы баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді;
6) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлерінің осы Заңның 12-бабының 1 және 2-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын мәліметтер мен құжаттар. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлері туралы мәліметтер уәкілетті органның осы баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісіне сәйкес ұсынылады.
Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлері болып алқалы басқару органының басшысы, оның орынбасары және мүшелері, атқарушы басқару органының басшысы, оның орынбасары және атқарушы басқару органының мүшелері танылады.
19-2-бап. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттары
1. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары Өзін-өзі реттеу туралы заңның 20-1-бабында көзделген талаптардан басқа, мыналарды қамтуға тиіс:
1) кіру жарналары мен мүшелік жарналардың мөлшері және (немесе) оларды есептеу тәртібі, төлеу тәртібі;
2) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым қызметкерлерінің кәсіби әдебінің қағидалары;
3) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның өз интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру тәртібі, оның тізбесі, нысандары мен мерзімдері;
4) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым өз бетінше айқындайтын өзге де ережелер.
2. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның стандарттары Өзін-өзі реттеу туралы заңның 20-2-бабында көзделген талаптардан басқа, коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) борышкерлердің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтауы жөніндегі ережелерді және коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым өз бетінше айқындайтын өзге де ережелерді қамтуға тиіс.
19-3-бап. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның құзыреті

4) выписку из реестра членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, включающего не менее двадцати одного процента от общего числа коллекторских агентств, подписанную руководителем исполнительного органа управления;
5) бюджет саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, подтверждающий возможность выполнения ею своих полномочий в соответствии с настоящим Законом.
Требования к составлению бюджета саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 3 настоящей статьи;
6) подтверждающие соответствие руководящих работников саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности требованиям, установленным пунктами 1 и 2 статьи 12 настоящего Закона. Сведения о руководящих работниках саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности представляются в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 3 настоящей статьи.
Руководящими работниками саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности признаются руководитель, его заместитель и члены коллегиального органа управления, руководитель исполнительного органа управления, его заместитель и члены исполнительного органа управления.
Статья 19-2. Правила и стандарты саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности
1. Правила саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, помимо требований, предусмотренных статьей 20-1 Закона о саморегулировании, должны содержать:
1) размер и (или) порядок расчета, порядок уплаты вступительного и членских взносов;
2) правила профессиональной этики работников саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
3) порядок, перечень, формы и сроки размещаемой саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности информации на своем интернет-ресурсе;
4) иные положения, определяемые саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности самостоятельно.
2. Стандарты саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, помимо требований, предусмотренных статьей 20-2 Закона о саморегулировании, должны содержать положения по соблюдению членами (участниками) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности прав и законных интересов должников и иные положения, определяемые саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности самостоятельно.
Статья 19-3. Компетенция саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности

1. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның құзыретіне мыналар жатады:
1) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелеріне (қатысушыларына) тексерулер ұйымдастыру мен жүргізудің коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым белгілейтін тәртібіне сәйкес, коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын сақтауы тұрғысынан оларға тексерулер жүргізу;
2) берешегі оның мүшесіне (қатысушысына) берілген борышкерлердің және берешегін сотқа дейінгі өндіріп алу және реттеу жөніндегі қызметтерді оның мүшесі (қатысушысы) көрсететін кредиторлардың жолданымдарын коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында белгіленген тәртіппен қарау.
Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым берешегі коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесіне (қатысушысына) берілген борышкердің және берешегін сотқа дейінгі өндіріп алу және реттеу жөніндегі қызметтерді коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесі (қатысушысы) көрсететін кредиторлардың жолданымын қарау коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның құзыретіне жатқызылған осындай жолданымды бір жұмыс күні ішінде және жолданым тіркелген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде тіркеуді қамтамасыз етеді, көрсетілген жолданымның көшірмесін өзіне қатысты жолданым берілген коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесіне (қатысушысына) жібереді.
Жолданымдарды қарау мерзімі олар тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Жолданымды дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажет болған жағдайда, қарау мерзімі он бес жұмыс күніне ұзартылуы мүмкін, бұл туралы өтініш берушіні мерзімді ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
Жолданымды қарау нәтижелері бойынша коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым өтініш берушіге жазбаша нысанда немесе ақпараттандыру объектілері арқылы не коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында көзделген өзге де тәсілмен жауап жіберуге міндетті.
Өзіне қатысты жолданым берілген коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесі (қатысушысы) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға көрсетілетін қаржы қызметтерін тұтынушының жолданымын қарау нәтижелері туралы коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде хабар береді.

1. К компетенции саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности относятся:
1) проведение проверок членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности на предмет соблюдения ими требований правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности в соответствии с порядком организации и проведения проверок членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, устанавливаемым саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности;
2) рассмотрение обращений должников, чья задолженность была передана ее члену (участнику), и кредиторов, услуги по досудебному взысканию и урегулированию задолженности которых оказываются ее членом (участником), в порядке, установленном правилами саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности обеспечивает регистрацию обращения должника, чья задолженность была передана члену (участнику) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, и кредиторов, услуги по досудебному взысканию и урегулированию задолженности которых оказываются членом (участником) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, рассмотрение которого отнесено к компетенции саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, в течение одного рабочего дня и в срок не позднее следующего рабочего дня после дня регистрации обращения направляет копию указанного обращения члену (участнику) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, в отношении которого подано обращение.
Срок рассмотрения обращений не должен превышать пятнадцать рабочих дней со дня их регистрации.
В случае необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения обращения, срок рассмотрения может быть продлен на пятнадцать рабочих дней, о чем заявитель извещается в течение трех рабочих дней со дня принятия решения о продлении срока.
По результатам рассмотрения обращения саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности обязана направить заявителю ответ в письменной форме или посредством объектов информатизации либо иным способом, предусмотренным правилами саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
Член (участник) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, в отношении которого подано обращение, информирует саморегулируемую организацию в сфере коллекторской деятельности о результатах рассмотрения обращения потребителя финансовых услуг в порядке и сроки, которые установлены правилами саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.

Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым берешегі коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесіне (қатысушысына) берілген борышкерлердің қаралуы қаржы омбудсманының құзыретіне жатқызылған жолданымдары бойынша өтініш берушіге жазбаша нысанда немесе ақпараттандыру объектілері арқылы не коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында көзделген өзге де тәсілмен оның "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-33-бабында көзделген қаржы омбудсманының жолданымдарды қарау тәртібіне сәйкес қаржы омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабарлауға міндетті;
3) өз мүшелерінің (қатысушыларының) жолданымдарын қарау;
4) өз мүшелерінің (қатысушыларының) есептілігін талдауды жүзеге асыру;
5) өз мүшелері (қатысушылары) борышкерлерінің құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына жол бермеу жөніндегі шараларды іске асыруда өз мүшелеріне (қатысушыларына) жәрдемдесу;
6) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның осы Заңның 19-6-бабының 4-тармағында көзделген қағидалары мен стандарттарын бұзғаны үшін өз мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты ықпал ету шараларын қолдану;
7) коллекторлық агенттіктердің қызметін одан әрі жетілдіру мен дамыту бойынша құқық қолдану практикасын қорыту және ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлеу;
8) өз мүшелерінің (қатысушыларының) тізілімін жүргізу;
9) мүшелік жарналарды жинау және коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүлкін Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған басқа да көздерден қалыптастыру.
Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым:
коллекторлық агенттік берешекті өндіріп алу туралы шарт негізінде жүзеге асыратын банктік қарыз шарты бойынша және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша берешекті өндіріп алумен байланысты мәселелер бойынша жолданымдарды;
қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы заңды тұлғалардың аталған тұлғалар мен банктік қарыз шарты бойынша және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша құқық (талап) берілген коллекторлық агенттік арасындағы құқықтық қатынастардан туындайтын мәселелер бойынша;
коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жолданымдарын;
қаралуы қаржы омбудсманының құзыретіне жатқызылмаған өзге де жолданымдарды қарайды.
2. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым уәкілетті органның коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарын келісуі кезеңінде осы баптың 1-тармағының 1), 2), 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген функцияларды жүзеге асыруға құқылы емес.

Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности по обращениям должников, чья задолженность была передана члену (участнику) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, рассмотрение которых отнесено к компетенции финансового омбудсмана, в письменной форме или посредством объектов информатизации либо иным способом, предусмотренным правилами саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, обязана сообщить заявителю о его праве обратиться к финансовому омбудсману в соответствии с порядком рассмотрения обращений финансовым омбудсманом, предусмотренным статьей 15-33 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций;
3) рассмотрение обращений своих членов (участников);
4) осуществление анализа отчетности своих членов (участников);
5) содействие своим членам (участникам) в реализации мер по недопущению нарушений прав и законных интересов должников своих членов (участников);
6) применение в отношении своих членов (участников) мер воздействия за нарушение правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, предусмотренных пунктом 4 статьи 19-6 настоящего Закона;
7) обобщение правоприменительной практики и выработка рекомендаций и предложений по дальнейшему совершенствованию и развитию деятельности коллекторских агентств;
8) ведение реестра своих членов (участников);
9) сбор членских взносов и формирование имущества саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности из других не запрещенных законами Республики Казахстан источников.
Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности рассматривает обращения:
по вопросам, связанным с взысканием задолженности по договору банковского займа и (или) по договору о предоставлении микрокредита, осуществляемым коллекторским агентством на основании договора о взыскании задолженности;
потребителей финансовых услуг – юридических лиц по вопросам, вытекающим из правоотношений между указанными лицами и коллекторским агентством, которому было уступлено право (требование) по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита;
членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
иные обращения, рассмотрение которых не отнесено к компетенции финансового омбудсмана.
2. Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности в период согласования уполномоченным органом правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности не вправе осуществлять функции, указанные в подпунктах 1), 2), 4) и 6) пункта 1 настоящей статьи.

3. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлері осы Заңның 12-бабының 2-тармағында белгіленген талаптарға сай келмеген жағдайда, коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым осы баптың 1-тармағының 1), 2), 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген функцияларды жүзеге асыруға құқылы емес.
19-4-бап. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның құқықтары мен міндеттері
1. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның құқықтары мен міндеттері осы Заңда, сондай-ақ Өзін-өзі реттеу туралы заңда айқындалады.
2. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым:
1) қаржы ұйымдарының акцияларын және (немесе) жарғылық капиталдарына қатысу үлестерін сатып алуға;
2) өзге де тұлғалардың міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету үшін өзіне тиесілі мүлікті кепілге беруге;
3) өз міндеттемелерінің орындалуын өз мүшелерінің (қатысушыларының) мүлік кепілімен, сондай-ақ олар берген кепілдіктермен және кепілгерліктермен қамтамасыз етуге;
4) кепілгер немесе кепілдік беруші ретінде әрекет етуге құқылы емес.
3. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның атқарушы басқару органының басшысы, оның орынбасары және мүшелері:
1) қаржы ұйымдарымен және коллекторлық қызмет саласындағы басқа да өзін-өзі реттейтін ұйымдармен бір мезгілде еңбек қатынастарында және өзге де қатынастарда болуға;
2) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері (қатысушылары) эмитенттері болып табылатын бағалы қағаздарды сатып алуға;
3) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелерімен (қатысушыларымен) кепілгерлік немесе кепілдік шарттарын жасасуға құқылы емес.
4. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым:
1) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның өз мүшелерінің (қатысушыларының) орындауы үшін міндетті қағидалары мен стандарттарын бекітуге және оларды уәкілетті органмен келісуге;
2) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүшелерді (қатысушыларды) қосу туралы және одан шығару туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, шешім қабылданған күннен кейінгі үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органды хабардар етуге;
3) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерінің осы Заңның 12-бабының 2-тармағында белгіленген талаптарға сай келмейтіні туралы, сондай-ақ оны ауыстыру туралы уәкілетті органды хабардар етуге;
4) уәкілетті органның осы Заңның 19-1-бабының 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісіне сәйкес оның басшы қызметкерлерінің тағайындалуын (сайлануын), басқа лауазымға ауыстырылуын немесе еңбек шартын бұзуын (өкілеттіктерін тоқтатуын) қоса алғанда, олардың құрамында болған өзгерістер туралы бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органды хабардар етуге;

3. В случае несоответствия руководящих работников саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности требованиям, установленным пунктом 2 статьи 12 настоящего Закона, саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности не вправе осуществлять функции, указанные в подпунктах 1), 2), 4) и 6) пункта 1 настоящей статьи.
Статья 19-4. Права и обязанности саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности
1. Права и обязанности саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности определяются настоящим Законом, а также Законом о саморегулировании.
2. Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности не вправе:
1) приобретать акции и (или) доли участия в уставных капиталах финансовых организаций;
2) предоставлять принадлежащее ей имущество в залог в обеспечение исполнения обязательств иных лиц;
3) обеспечивать исполнение своих обязательств залогом имущества своих членов (участников), а также выданными ими гарантиями и поручительствами;
4) выступать поручителем или гарантом.
3. Руководитель, его заместитель и члены исполнительного органа управления саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности не вправе:
1) одновременно состоять в трудовых и иных отношениях с финансовыми организациями и другими саморегулируемыми организациями в сфере коллекторской деятельности;
2) приобретать ценные бумаги, эмитентами которых являются члены (участники) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
3) заключать с членами (участниками) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности договоры поручительства или гарантии.
4. Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности обязана:
1) утверждать обязательные для исполнения своими членами (участниками) правила и стандарты саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности и согласовывать их с уполномоченным органом;
2) уведомлять уполномоченный орган с приложением подтверждающих документов о включении членов (участников) в саморегулируемую организацию в сфере коллекторской деятельности и об исключении из нее в течение трех рабочих дней, следующих за днем принятия решения;
3) уведомлять уполномоченный орган о несоответствии руководящего работника саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности требованиям, установленным пунктом 2 статьи 12 настоящего Закона, а также о его замене;
4) уведомлять уполномоченный орган об изменениях, произошедших в составе ее руководящих работников, в течение пяти рабочих дней, включая их назначение (избрание), перевод на другую должность или расторжение трудового договора (прекращение полномочий) в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части первой пункта 3 статьи 19-1 настоящего Закона;

5) уәкілетті органның сұрау салуы бойынша оған жүктелген мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау функцияларын орындау үшін қажетті ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды уәкілетті органға беруге;
6) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мекенжайының (тұрған жерінің), оның ішінде коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның пошта мекенжайының, электрондық пошта мекенжайының, байланыс телефондары нөмірлерінің, интернет-ресурсының мекенжайының өзгергені туралы уәкілетті органды хабардар етуге;
7) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысына енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етуге;
8) өз мүшесінің (қатысушысының) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын бұзғаны, сондай-ақ осы Заңның 19-6-бабының 3-тармағына сәйкес өз мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты қолданылған ықпал ету шаралары туралы уәкілетті органға хабар беруге;
9) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері (қатысушылары) мен өз мүшелерінің (қатысушыларының) борышкерлері және қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы өзге де тұлғалар арасындағы дауларды қарау жөніндегі орган құру туралы уәкілетті органға хабар беруге;
10) тізбесі, нысандары, ұсыну мерзімдері мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін есептілікті уәкілетті органға ұсынуға;
11) Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің ақпаратты қорғауға қойылатын талаптарын сақтай отырып, орналастыру тәртібі коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында белгіленетін ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастыруға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 6), 7), 8) және 10) тармақшаларында көзделген жағдайларда коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның уәкілетті органды хабардар етуі (оған хабар беруі) жазбаша не электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
5. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметкерлері қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын, өздеріне белгілі болған мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз етуге міндетті.
6. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметкерлері өз мүшелерінің (қатысушыларының) қызметіне бақылауды жүзеге асыру барысында алынған ақпаратқа қатысты құпиялылықты сақтауға міндетті.
7. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым өзінің мүліктік жауапкершілігін және өз мүшелерінің (қатысушыларының) борышкерлер алдындағы мүліктік жауапкершілігін қамтамасыз ету үшін мынадай тәсілдердің бірін қолданады:

5) предоставлять в уполномоченный орган по его запросу информацию, сведения и документы, необходимые для выполнения возложенных на уполномоченный орган функций государственного регулирования, контроля и надзора;
6) уведомлять уполномоченный орган об изменении адреса (места нахождения) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, в том числе почтового адреса, адреса электронной почты, номеров контактных телефонов, адреса интернет-ресурса саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
7) уведомлять об изменениях и (или) дополнениях, внесенных в устав саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
8) информировать уполномоченный орган о нарушениях ее членом (участником) требований правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, а также мерах воздействия, примененных в отношении своих членов (участников) в соответствии с пунктом 3 статьи 19-6 настоящего Закона;
9) информировать уполномоченный орган о создании органа по рассмотрению споров между членами (участниками) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности и должниками своих членов (участников), и иными лицами в сфере защиты прав потребителей финансовых услуг;
10) представлять в уполномоченный орган отчетность, перечень, формы, сроки и порядок представления которой устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа;
11) размещать с соблюдением требований законодательных актов Республики Казахстан, предъявляемых к защите информации, на своем интернет-ресурсе информацию, порядок размещения которой устанавливается правилами саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
В случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 6), 7), 8) и 10) части первой настоящего пункта, уведомление (информирование) саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности уполномоченного органа осуществляется письменно либо посредством системы электронного документооборота.
5. Работники саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности обязаны обеспечивать конфиденциальность ставших им известными сведений, составляющих служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну.
6. Работники саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности обязаны соблюдать конфиденциальность в отношении информации, полученной в ходе осуществления ими контроля за деятельностью своих членов (участников).
7. Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности для обеспечения своей имущественной ответственности и имущественной ответственности своих членов (участников) перед должниками применяет один из следующих способов:

1) мүшенің (қатысушының) және коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
2) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелерін (қатысушыларын) мүліктік жауапкершілікке тарту;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз етудің өзге де тәсілдерін пайдалану.
Мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету тәсілдерін пайдалану тәртібі коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында белгіленеді.
19-5-бап. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басқару органдары
1. Мыналар коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басқару органдары болып табылады:
1) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы;
2) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органы;
3) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның атқарушы басқару органы;
4) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның бақылау органы (ревизиялық комиссия).
Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басқару органдарын қалыптастыру тәртібі, олардың құрылымы, құзыреті және өкілеттіктерінің мерзімі, осы органдардың шешімдер қабылдау тәртібі осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында белгіленеді.
2. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы жоғары басқару органы болып табылады, ол осы Заңмен, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен және оның жарғысымен өз құзыретіне жатқызылған, коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің мәселелерін қарауға өкілетті.
Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында белгіленген тәртіппен және кезеңділікпен, бірақ жылына бір реттен сиретпей шақырылады.
3. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналасының айрықша құзыретіне мыналар жатады:
1) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысын бекіту, оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;
2) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің басым бағыттарын айқындау;
3) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымды ерікті түрде тарату және тарату комиссиясын тағайындау туралы шешім қабылдау;

1) страхование гражданско-правовой ответственности члена (участника) и саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
2) привлечение к имущественной ответственности членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
3) использование иных способов обеспечения имущественной ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан.
Порядок использования способов обеспечения имущественной ответственности устанавливается в правилах саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
Статья 19-5. Органы управления саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности
1. Органами управления саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности являются:
1) общее собрание членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
2) коллегиальный орган управления саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
3) исполнительный орган управления саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
4) контрольный орган (ревизионная комиссия) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
Порядок формирования, структура, компетенция и срок полномочий органов управления саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, порядок принятия этими органами решений устанавливаются уставом саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
2. Общее собрание членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности является высшим органом управления, полномочным рассматривать отнесенные к его компетенции настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и ее уставом вопросы деятельности саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
Общее собрание членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности созывается в порядке и с периодичностью, которые установлены уставом саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, но не реже чем один раз в год.
3. К исключительной компетенции общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности относятся:
1) утверждение устава саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, внесение в него изменений и (или) дополнений;
2) определение приоритетных направлений деятельности саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
3) принятие решения о добровольной ликвидации саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности и назначении ликвидационной комиссии;

4) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органының басшысын, орынбасарын және мүшелерін сайлау, көрсетілген органның өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату немесе басшылардың не оның жекелеген мүшелерінің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату;
5) өзін-өзі реттейтін ұйымның атқарушы басқару органының функцияларын жүзеге асыратын адамдарды лауазымға тағайындау, оларды лауазымнан мерзімінен бұрын босату, сол сияқты атқарушы басқару органын құру және оның өкілеттіктерін тоқтату;
6) алқалы және атқарушы басқару органдарының, бақылау органының (ревизиялық комиссияның) және мамандандырылған органдардың есептерін коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында белгіленген тәртіппен және кезеңділікпен бекіту;
7) кіру жарнасы мен мүшелік жарналардың мөлшерін белгілеу;
8) мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету тәсілдерін айқындау;
9) Қазақстан Республикасының заңдарына және коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысына сәйкес өзге де шешімдер қабылдау.
4. Егер коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысына коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жартысынан көбі қатысса, жиналыс өз құзыретіне жатқызылған шешімдерді қабылдауға құқықты.
5. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының шешімдері – жалпы жиналысқа қатысатын коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) дауыстары санының көпшілік дауысымен немесе ол сырттай дауыс беру арқылы өткізілген жағдайда коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелері (қатысушылары) дауыстарының жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады.
6. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысын өткізу тәртібі, отырыстардың күн тәртібін қалыптастыру тәртібі, дауыс беруді өткізу шарттары мен тәртібі коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында айқындалады.
7. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға басшылық етуді коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысында сайланған коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органы жүзеге асырады.
Алқалы басқару органының сандық құрамы, оны қалыптастырудың, оның қызметінің, шешімдер қабылдауының, өкілеттіктері тоқтатылуының тәртібі мен шарттары коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында белгіленеді.

4) избрание руководителя, заместителя и членов коллегиального органа управления саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, досрочное прекращение полномочий указанного органа или досрочное прекращение полномочий руководителей либо отдельных его членов;
5) назначение на должность лиц, осуществляющих функции исполнительного органа управления саморегулируемой организации, досрочное освобождение их от должности, а равно образование исполнительного органа управления и прекращение его полномочий;
6) утверждение отчетов коллегиального и исполнительного органов управления, контрольного органа (ревизионной комиссии) и специализированных органов в порядке и с периодичностью, которые установлены уставом саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
7) установление размера вступительного и членских взносов;
8) определение способов обеспечения имущественной ответственности;
9) принятие иных решений в соответствии с законами Республики Казахстан и уставом саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
4. Общее собрание членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности правомочно принимать решения, отнесенные к его компетенции, если в нем принимают участие более половины членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
5. Решения общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности принимаются большинством голосов от числа голосов членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, присутствующих на общем собрании, или в случае проведения его путем заочного голосования – большинством голосов от общего числа голосов членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
6. Порядок проведения общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, порядок формирования повестки дня заседаний, условия и порядок проведения голосования определяются уставом саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
7. Руководство саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности осуществляет коллегиальный орган управления саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, избранный общим собранием членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
Количественный состав коллегиального органа управления, порядок и условия его формирования, деятельности, принятия решений, прекращения полномочий устанавливаются уставом саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.

8. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органының құзыретіне мыналар жатады:
1) мәселелерді коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының қарауына шығару;
2) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелері (қатысушылары) болып кіру және коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүшелікті тоқтату туралы шешім қабылдау;
3) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мамандандырылған органдарын құру, олар туралы ережелерді және олардың қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту;
4) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның бюджетін бекіту, оған өзгерістер енгізу;
5) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарын бекіту және оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;
6) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында көзделген өзге де мәселелер.
Алқалы басқару органы коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелері (қатысушылары) өкілдерінің, сондай-ақ тәуелсіз мүшелерінің қатарынан қалыптастырылады.
Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органы мүшелерінің саны кемінде жеті адамды құрауға тиіс.
Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйыммен немесе оның мүшелерімен еңбек қатынастары жоқ адамдар тәуелсіз мүшелер болып саналады. Тәуелсіз мүшелер коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органы мүшелерінің кемінде бестен бірін құрауға тиіс.
Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органының әрбір мүшесі дауыс беру кезінде бір дауысқа ие болады.
Алқалы басқару органының мүшесі өзі акционері (қатысушысы), қызметкері болып табылатын коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесіне (қатысушысына) қатысты мәселелер бойынша дауыс бере алмайды.
9. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның атқарушы басқару органы:
1) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жұмысын ұйымдастырады, коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға жүктелген міндеттердің орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
2) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметкерлерін жұмысқа қабылдауды және жұмыстан шығаруды жүзеге асырады;
3) мемлекеттік органдарда, қоғамдық бірлестіктерде, басқа да ұйымдарда коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүдделерін білдіреді;

8. К компетенции коллегиального органа управления саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности относятся:
1) вынесение вопросов на рассмотрение общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
2) принятие решения о вступлении в члены (участники) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности и прекращении членства в саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
3) создание специализированных органов саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, утверждение положений о них и правил осуществления ими деятельности;
4) утверждение бюджета саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, внесение в него изменений;
5) утверждение правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности и внесение в них изменений и (или) дополнений;
6) иные вопросы, предусмотренные уставом саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
Коллегиальный орган управления формируется из числа представителей членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, а также независимых членов.
Число членов коллегиального органа саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности должно составлять не менее семи человек.
Независимыми членами считаются лица, которые не связаны трудовыми отношениями с саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности или ее членами. Независимые члены должны составлять не менее одной пятой членов коллегиального органа управления саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
Каждый член коллегиального органа управления саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности при голосовании имеет один голос.
Член коллегиального органа управления не может голосовать по вопросам, которые касаются члена (участника) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, акционером (участником), работником которого он является.
9. Исполнительный орган управления саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности:
1) организует работу саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, осуществляет контроль за выполнением возложенных на саморегулируемую организацию в сфере коллекторской деятельности задач;
2) осуществляет прием и увольнение работников саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
3) представляет интересы саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности в государственных органах, общественных объединениях, других организациях;

4) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының және оның алқалы басқару органының құзыретіне жатпайтын өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
10. Бақылау органы (ревизиялық комиссия) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басқару органдары мен олардың лауазымды адамдарының қаржы-шаруашылық қызметін бақылауды жүзеге асыратын коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның органы болып табылады.
Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның бақылау органы (ревизиялық комиссия) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысына есеп береді және оның бақылауында болады.
Бақылау органының (ревизиялық комиссияның) есептерін ұсыну тәртібі мен мерзімдері коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында айқындалады.
19-6-бап. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның өз мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін бақылауы
1. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым өз мүшелерінің (қатысушыларының) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын сақтауын бақылауды тексерулер жүргізу арқылы жүзеге асырады.
2. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелерін (қатысушыларын) тексеру:
1) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүше болу (қатысу) шарттарын, сондай-ақ коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарын сақтауын бақылау мақсатында;
2) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшесінің (қатысушысының) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын не Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзғаны туралы шағым түскен кезде;
3) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесіне (қатысушысына) тексеру жүргізу туралы уәкілетті органның тапсырмасы бойынша жүзеге асырылады.
3. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарын сақтамағаны үшін өз мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты мынадай ықпал ету шараларын қолдануға құқылы:
1) анықталған бұзушылықтарды белгіленген мерзімдерде міндетті түрде жою туралы талап қою;
2) жазбаша нысанда ескерту шығару;
3) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында белгіленген мөлшерде айыппұл салу;

4) осуществляет иные полномочия, не относящиеся к компетенции общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности и ее коллегиального органа управления.
10. Контрольный орган (ревизионная комиссия) является органом саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, осуществляющим контроль финансово-хозяйственной деятельности органов управления саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности и их должностных лиц.
Контрольный орган (ревизионная комиссия) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности подотчетен и подконтролен общему собранию членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
Порядок и сроки представления отчетов контрольного органа (ревизионной комиссии) определяются уставом саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
Статья 19-6. Контроль саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности за деятельностью своих членов (участников)
1. Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности осуществляет контроль за соблюдением своими членами (участниками) требований правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности путем проведения проверок.
2. Проверка членов (участников) саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности осуществляется:
1) в целях контроля за соблюдением членами (участниками) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности условий членства (участия) в саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, а также правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
2) при поступлении жалобы о нарушении членом (участником) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности требований правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности либо требований законодательства Республики Казахстан;
3) по поручению уполномоченного органа о проведении проверки члена (участника) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
3. Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности вправе применять в отношении своих членов (участников) за несоблюдение правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности следующие меры воздействия:
1) предъявление требования об обязательном устранении выявленных нарушений в установленные сроки;
2) вынесение предупреждения в письменной форме;
3) наложение штрафа в размере, установленном правилами саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;

4) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелерін (қатысушыларын) тізілімнен шығару;
5) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында белгіленген, Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де шаралар.
4. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты осы баптың 3-тармағында көзделген ықпал ету шараларын қолдану тәртібі коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында айқындалады.
19-7-бап. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімі және оларды тізілімнен шығару
1. Уәкілетті орган коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімін жүргізеді.
2. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінде қамтылған мәліметтер ашық мәліметтер болып табылады, олар уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады және жаңартылып отырады.
Осы Заңның 19-1-бабы 4-тармағының талаптарына сәйкес келетін коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым туралы мәліметтер "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес хабарлама негізінде коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізіліміне енгізіледі.
3. Мыналар коллекторлық қызмет саласындағы өзін өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінен шығаруға негіз болып табылады:
1) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымды тізілімнен ерікті түрде шығару, тарату немесе біріктіру, қосу, бөлу немесе бөліп шығару нысанында жүргізілген қайта ұйымдастыру туралы шешімі;
2) Өзін-өзі реттеу туралы заңның 9-бабы 4-тармағының үшінші бөлігінде және осы Заңның 19-1-бабының 5-тармағында көзделген құжаттарды екі ай ішінде ұсынбау;
3) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін тоқтату туралы заңды күшіне енген сот шешімі;
4) уәкілетті органның жазбаша нұсқамасын жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) орындамау;
5) уәкілетті органға есептілікті бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) ұсынбау және (немесе) анық емес есептілікті ұсыну;
6) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде осы Заңның 19-1-бабының 4-тармағында белгіленген талапқа сәйкес келмеуі.

4) исключение из реестра членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
5) иные меры, установленные правилами саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
4. Порядок применения в отношении членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности мер воздействия, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, определяется правилами саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
Статья 19-7. Реестр саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности и их исключение из реестра
1. Уполномоченный орган ведет реестр саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности.
2. Сведения, содержащиеся в реестре саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности, являются открытыми, размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного органа и поддерживаются в актуальном состоянии.
Сведения о саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, соответствующей требованиям пункта 4 статьи 19-1 настоящего Закона, вносятся в реестр саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности на основании уведомления в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
3. Основаниями исключения из реестра саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности являются:
1) решение общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности о добровольном исключении из реестра, ликвидации или реорганизации саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, произведенной в форме слияния, присоединения, разделения или выделения;
2) непредставление в течение двух месяцев документов, предусмотренных частью третьей пункта 4 статьи 9 Закона о саморегулировании и пунктом 5 статьи 19-1 настоящего Закона;
3) вступившее в законную силу решение суда о прекращении деятельности саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
4) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнение письменного предписания уполномоченного органа;
5) неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредставление отчетности и (или) представление недостоверной отчетности в уполномоченный орган;
6) несоответствие саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности в течение двенадцати последовательных календарных месяцев требованию, установленному пунктом 4 статьи 19-1 настоящего Закона.

4. Уәкілетті орган коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымды осы баптың 3-тармағында көзделген негіздер бойынша тізілімнен шығару туралы шешім қабылдағаннан кейін бір жыл ішінде мұндай коммерциялық емес ұйым коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым ретінде қызметті жүзеге асыру мүмкіндігіне ие бола алмайды.
5. Тізілімнен шығарылған коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері (қатысушылары) болып табылған коллекторлық агенттіктерге қатысты осы Заңның 19-3-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4) және 6) тармақшаларында және 19-6-бабында белгіленген оның функциялары коллекторлық агенттік коллекторлық қызмет саласындағы осындай өзін-өзі реттейтін ұйымға кірген күннен бастап тиісті түрдегі коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін өзге ұйымға ауысады, ал жұмыс істеп тұрған тиісті түрдегі коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым болмаған жағдайда коллекторлық агенттік тиісті түрдегі коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның тізіліміне енгізілген және коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін осындай ұйымға кірген күнге дейін уәкілетті органның бақылауы мен қадағалауында қалады.
6. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізілімінен шығарылған жағдайда, коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым, оның мүшелері (қатысушылары) және борышкерлер арасындағы құқықтық қатынастардан қалыптасқан және туындайтын барлық құжат пен мәліметті мүшелерінің (қатысушыларының) құрамына өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізілімінен шығарылған коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері (қатысушылары) кірген коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін басқа ұйымға, ал жұмыс істеп тұрған коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым болмаған жағдайда уәкілетті органға беруге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттар мен мәліметтер уәкілетті органға берілген кезде уәкілетті орган берешек бойынша құқықты (талапты) басқаға беру нәтижесінде туындаған кредитор құқығы бар, коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесі (қатысушысы) және борышкер арасындағы құқықтық қатынастардан туындайтын міндеттемелерді, сондай-ақ коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның үшінші тұлғалармен құқықтық қатынастарынан туындайтын мүліктік сипаттағы өзге де міндеттемелерді атқармайды.

4. В течение одного года после принятия уполномоченным органом решения об исключении саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности из реестра по основаниям, предусмотренным пунктом 3 настоящей статьи, такая некоммерческая организация не может претендовать на возможность осуществления деятельности в качестве саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
5. Установленные подпунктами 1), 2), 3), 4) и 6) пункта 1 статьи 19-3 и статьей 19-6 настоящего Закона функции саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, которая была исключена из реестра, в отношении коллекторских агентств, являвшихся ее членами (участниками), переходят к иной саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности соответствующего вида со дня вступления коллекторского агентства в такую саморегулируемую организацию в сфере коллекторской деятельности, а в случае отсутствия действующей саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности соответствующего вида – остаются под контролем и надзором уполномоченного органа до дня включения в реестр саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности соответствующего вида и вступления в такую саморегулируемую организацию в сфере коллекторской деятельности коллекторского агентства.
6. Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности в случае исключения из реестра саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности обязана передать все документы и сведения, образовавшиеся и вытекающие из правоотношений между саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности, ее членами (участниками) и должниками, другой саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, в состав членов (участников) которой вошли члены (участники) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, исключенной из реестра саморегулируемых организаций, а при отсутствии действующей саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности – уполномоченному органу.
При передаче уполномоченному органу документов и сведений, указанных в части первой настоящего пункта, уполномоченный орган не несет обязательств, вытекающих из правоотношений между членом (участником) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, имеющим право кредитора, возникшее в результате уступки права (требования) по задолженности, и должником, а также иных обязательств имущественного характера, вытекающих из правоотношений саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности с третьими лицами.

Осы тармақта көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді беру тәртібі уәкілетті органның осы Заңның 19-1-бабының 3-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
7. Осы баптың 7-тармағында көрсетілген материалдарды беру жөніндегі міндетті орындамағаны үшін тізілімнен шығарылатын коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкері Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
19-8-бап. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға қолданылатын ықпал ету шаралары және оларды қолдану негіздері
1. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым осы Заңның және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметіне қойылатын талаптарын, қағидалар мен стандарттарды сақтамаған кезде, сондай-ақ коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлерінің құқыққа сыйымыз әрекеттері немесе әрекетсіздігі анықталған кезде уәкілетті орган осы бапта белгіленген ықпал ету шараларын қолданады.
Ықпал ету шаралары деп орындалуы міндетті жазбаша нұсқама және санкциялар түсініледі.
2. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға анықталған бұзушылықтарды және (немесе) олардың жасалуына ықпал еткен себептерді, сондай-ақ жағдайларды жоюға бағытталған орындалуы міндетті шараларды қабылдауға берілетін нұсқау жазбаша нұсқама болып табылады.
Жазбаша нұсқамада уәкілетті органның осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талаптарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсыну туралы талап қамтылуы мүмкін.
Жазбаша нұсқамада белгіленген мерзімде ұсынылған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың, олардың туындауына алып келген себептердің сипаттамалары, жоспарланған іс-шаралардың тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімі, сондай-ақ коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның жауапты басшы қызметкерлері көрсетіледі.
Уәкiлеттi органның жазбаша нұсқамасына шағым жасау Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады. Уәкiлеттi органның жазбаша нұсқамасына шағым жасау оның орындалуын тоқтата тұрмайды.
Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым уәкілетті органды жазбаша нұсқамада көрсетілген шаралардың және (немесе) іс-шаралар жоспарында көрсетілген іс-шаралардың осы құжаттарда көзделген мерзімдерде орындалғаны туралы хабардар етуге міндетті.

Порядок передачи указанных в настоящем пункте документов и сведений устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, указанным в части второй пункта 3 статьи 19-1 настоящего Закона.
7. За неисполнение обязанности по передаче указанных в пункте 7 настоящей статьи материалов руководящий работник саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, исключаемой из реестра, несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 19-8. Меры воздействия, применяемые к саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, и основания их применения
1. Уполномоченным органом применяются меры воздействия, установленные настоящей статьей, при несоблюдении требований настоящего Закона и иных законов Республики Казахстан, нормативных правовых актов уполномоченного органа саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности, предъявляемых к деятельности саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, правил и стандартов, а также при выявлении неправомерных действий или бездействия руководящих работников саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
Под мерами воздействия понимаются обязательное для исполнения письменное предписание и санкции.
2. Письменным предписанием является указание саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности на принятие обязательных к исполнению мер, направленных на устранение выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению.
Письменное предписание может содержать требование о представлении в установленный уполномоченным органом срок плана мероприятий по исполнению требований уполномоченного органа, установленных частью первой настоящего пункта (далее – план мероприятий).
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный письменным предписанием, указываются описания нарушений, причин, приведших к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, срок их осуществления, а также ответственные руководящие работники саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
Обжалование письменного предписания уполномоченного органа осуществляется в порядке, установленном законами Республики Казахстан. Обжалование письменного предписания уполномоченного органа не приостанавливает его исполнения.
Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности обязана уведомить уполномоченный орган об исполнении мер, указанных в письменном предписании, и (или) мероприятий, указанных в плане мероприятий, в сроки, предусмотренные данными документами.

3. Жазбаша нұсқама уәкілетті орган белгілеген мерзімде орындалмаған жағдайда уәкілетті орган коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерін шеттету және (немесе) осы Заңның 19-3-бабында көзделген коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның барлық функциясының немесе олардың бір бөлігінің атқарылуын тоқтата тұру туралы талап жіберуге құқылы.
Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкері шеттетілген жағдайда оны алмастыру тәртібі мен міндеттерді орындау мерзімдері коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында айқындалады.
4. Уәкілетті орган коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға осы Заңның 19-7-бабы 3-тармағының 2), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінен шығару түріндегі санкцияны қолдануға құқылы.
19-9-бап. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүшелікті (қатысуды) тоқтату
1. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға коллекторлық агенттіктің мүшелігін (қатысуын) тоқтатуға мыналар негіз болып табылады:
1) коллекторлық агенттіктің коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүшелігін (қатысуын) ерікті түрде тоқтату коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидаларында белгіленген мерзімдерде жүзеге асырылады;
2) коллекторлық агенттікті коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның шешімі бойынша коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері (қатысушылары) қатарынан шығару коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органы осындай шешім қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап жүзеге асырылады;
3) коллекторлық агенттікті коллекторлық агенттіктер тізілімінен шығару уәкілетті орган осындай шешім қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап жүзеге асырылады;
4) коллекторлық агенттікті тарату осы Заңға сәйкес коллекторлық агенттік таратылған күннен бастап жүзеге асырылады;
5) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін тоқтату коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметі тоқтатылған күннен бастап жүзеге асырылады.
2. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мынадай:

3. В случае неисполнения в установленный уполномоченным органом срок письменного предписания уполномоченный орган вправе направить в саморегулируемую организацию в сфере коллекторской деятельности требование об отстранении руководящего работника саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности и (или) приостановлении исполнения всех или части функций саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, предусмотренных статьей 19-3 настоящего Закона.
Порядок замещения и сроки исполнения обязанностей в случае отстранения руководящего работника саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности определяются в правилах саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
4. Уполномоченный орган вправе применить к саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности санкцию в виде исключения из реестра саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 4), 5) и 6) пункта 3 статьи 19-7 настоящего Закона.
Статья 19-9. Прекращение членства (участия) в саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности
1. Основаниями прекращения членства (участия) коллекторского агентства в саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности являются:
1) добровольное прекращение членства (участия) коллекторского агентства в саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности осуществляется в сроки, установленные правилами саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
2) исключение коллекторского агентства из членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности по решению саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности осуществляется со дня, следующего за днем принятия такого решения коллегиальным органом управления саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
3) исключение коллекторского агентства из реестра коллекторских агентств осуществляется со дня, следующего за днем принятия такого решения уполномоченным органом;
4) ликвидация коллекторского агентства осуществляется со дня ликвидации коллекторского агентства в соответствии с настоящим Законом;
5) прекращение деятельности саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности осуществляется со дня прекращения деятельности саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
2. Саморегулируемая организация в сфере коллекторской деятельности вправе принять решение об исключении коллекторского агентства из членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности в случае:

1) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшесі (қатысушы) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) сақтамаған;
2) мүше (қатысушы) мүшелік жарналарды бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) төлемеген;
3) коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүше (қатысушы) болуға қабылдау үшін мүше ұсынған құжаттарда анық емес мәліметтер анықталған жағдайда коллекторлық агенттікті коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері (қатысушылары) қатарынан шығару туралы шешім қабылдауға құқылы.
3. Коллекторлық агенттік өзінің коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүше (қатысушы) болуына байланысты төлеген кіру жарнасы және мүшелік жарналар коллекторлық агенттіктің коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүше (қатысушы) болуы тоқтатылған кезде қайтарылуға жатпайды.
4. Коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға мүше (қатысушы) болуға қабылдаудан бас тарту немесе оның мүшелері (қатысушылары) қатарынан шығару туралы коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның шешіміне, сондай-ақ коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйым мүшесінің (қатысушысының), оның мүшелеріне (қатысушыларына) кандидаттың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзатын коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) сотқа шағым жасауға болады.".
47. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
1-тармақта:
5) тармақша "шетелдік банктегі" деген сөздерден кейін ", халықаралық қаржы ұйымындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақша мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"цифрлық теңге;";
11) тармақша мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"шет мемлекеттің (шет мемлекеттер тобының) аумағында заңды төлем құралы болып табылатын, цифрлық нысанда шығарылатын шет мемлекеттің ұлттық валютасы;";
2-тармақта:
2) тармақшада:
сегізінші абзац "тиесілі ақшаны" деген сөздерден кейін "және (немесе) қаржы құралдарын" деген сөздермен толықтырылсын;
тоғызыншы абзац "валюталық құндылықтарды" деген сөздерден кейін ", жылжымайтын мүлікті" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Капитал қозғалысы операцияларына мыналар теңестіріледі:
1) Қазақстан Республикасының резиденттері арасында жүзеге асырылатын, мыналарға:
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері шығарған бағалы қағаздарға;
Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің капиталына қатысу үлестеріне;
Қазақстан Республикасының заңдарымен жылжымайтын мүлікке теңестірілген не жатқызылған жылжымалы заттарды қоспағанда, шет мемлекеттің аумағындағы жылжымайтын мүлікке меншік құқығының және (немесе) өзге де құқықтардың өтуіне байланысты операциялар;

1) неоднократного (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) несоблюдения членом (участником) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности требований правил и стандартов саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
2) неоднократной (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) неуплаты членом (участником) членских взносов;
3) выявления недостоверных сведений в документах, представленных членом для приема в члены (участники) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
3. Вступительный и членские взносы, уплаченные коллекторским агентством в связи с его членством (участием) в саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, не подлежат возврату коллекторскому агентству при прекращении его членства (участия) в саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
4. Решение саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности об отказе в приеме в члены (участники) или исключении из членов (участников) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, а также действия (бездействие) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, нарушающие права и законные интересы члена (участника), кандидата в члены (участники) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности, могут быть обжалованы в суд.".
47. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле":
1) в статье 1:
в пункте 1:
подпункт 5) после слов "в иностранном банке" дополнить словами ", международной финансовой организации";
подпункт 10) дополнить абзацем четвертым следующего содержания: "цифровые тенге;";
подпункт 11) дополнить абзацем четвертым следующего содержания: "национальная валюта иностранного государства, являющаяся законным платежным средством на территории иностранного государства (группы иностранных государств), выпускаемая в цифровой форме;";
в пункте 2:
в подпункте 2):
абзац восьмой после слов "и хранения денег" дополнить словами "и (или) финансовых инструментов";
абзац девятый дополнить словом ", недвижимости";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"К операциям движения капитала приравниваются:
1) операции, осуществляемые между резидентами Республики Казахстан, связанные с переходом права собственности и (или) иных прав на:
ценные бумаги, выпущенные нерезидентами Республики Казахстан;
доли участия в капитале нерезидентов Республики Казахстан;
недвижимость на территории иностранного государства, за исключением движимых вещей, приравненных либо отнесенных законами Республики Казахстан к недвижимости;

2) Қазақстан Республикасының резиденттері мен Қазақстан Республикасының бейрезиденттері арасында жүзеге асырылатын, Қазақстан Республикасы резиденттерінің, Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің капиталына қатысу үлестеріне меншік құқығының және (немесе) өзге де құқықтардың өтуіне байланысты операциялар;
3) Қазақстан Республикасының резиденттері арасында:
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері шығарған бағалы қағаздарды;
Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің капиталына қатысу үлестерін;
Қазақстан Республикасының заңдарымен жылжымайтын мүлікке теңестірілген не жатқызылған жылжымалы заттарды қоспағанда, шет мемлекеттің аумағындағы жылжымайтын мүлікті өтеусіз беру;";
3-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтары;";
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"осы баптың 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезиденттері деп танылатын шетелдік қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда, шетелдік қаржылық емес ұйымдардың филиалдары (өкілдіктері) танылады.";
4-тармақтың бірінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шет мемлекеттердің заңнамасына сәйкес құрылған, Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде орналасқан заңды тұлғалар және заңды тұлғалар болып табылмайтын ұйымдар;";
2) 6-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) банк операцияларына және уәкілетті банктер өздеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген лицензияға немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асыруға құқылы өзге де операцияларға жататын валюталық құндылықтармен жүзеге асырылатын операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті банктердің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу;";
15) тармақшадағы "Салық кодексінде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Салық кодексінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақшадағы "Салық кодексіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Салық кодексіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) тармақшадағы "төлемдер жүргізу жағдайлары кірмейді." деген сөздер "төлемдер;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 18) тармақшамен толықтырылсын:
"18) "Магистральдық құбыр туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өнім сапасы банкінің тетігі шеңберінде магистральдық мұнай құбырымен тасымалданатын өнімді жөнелтушілер арасындағы өзара ақшалай есеп айырысулар жүргізу жағдайлары кірмейді.";
3) 7-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде:
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) осы Заңда белгіленген жағдайларда және тәртіппен резиденттер ашқан шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттар арқылы жүзеге асырылатын бейрезиденттермен жасалатын операциялар бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын, сондай-ақ уәкілетті банктердің шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы корреспонденттік шоттары арқылы төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын;";
15) тармақша "шетелдік банктердегі" деген сөздерден кейін ", халықаралық қаржы ұйымдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "Капитал қозғалысы операциялары" деген сөздерден кейін "және оларға теңестірілген операциялар" деген сөздермен толықтырылсын;

2) операции, осуществляемые между резидентами Республики Казахстан и нерезидентами Республики Казахстан, связанные с переходом права собственности и (или) иных прав на доли участия в капитале резидентов Республики Казахстан, нерезидентов Республики Казахстан;
3) безвозмездная передача между резидентами Республики Казахстан:
ценных бумаг, выпущенных нерезидентами Республики Казахстан;
долей участия в капитале нерезидентов Республики Казахстан;
недвижимости на территории иностранного государства, за исключением движимых вещей, приравненных либо отнесенных законами Республики Казахстан к недвижимости.";
в пункте 3:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"граждане Республики Казахстан;";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"филиалы (представительства) иностранных нефинансовых организаций, за исключением филиалов (представительств) иностранных нефинансовых организаций, признаваемых нерезидентами Республики Казахстан в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.";
абзац третий части первой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"юридические лица и организации, не являющиеся юридическими лицами, созданные в соответствии с законодательством иностранных государств, с местом нахождения за пределами Республики Казахстан;";
2) в статье 6:
в пункте 1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) оплаты услуг уполномоченных банков по проведению операций, осуществляемых с валютными ценностями, относимых к банковским операциям и иным операциям, которые вправе осуществлять уполномоченные банки в соответствии с выданной им лицензией уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или законами Республики Казахстан;";
подпункт 15) дополнить словами "Республики Казахстан";
подпункт 16) после слова "кодексом" дополнить словами "Республики Казахстан";
дополнить подпунктом 18) следующего содержания:
"18) взаимных денежных расчетов между отправителями продукции, транспортируемой магистральным нефтепроводом, в рамках механизма банка качества продукции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О магистральном трубопроводе".";
3) в статье 7:
в части второй пункта 1:
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) платежей и (или) переводов денег по операциям с нерезидентами, осуществляемых через счета в иностранных банках, международных финансовых организациях, открытые резидентами в случаях и порядке, которые установлены настоящим Законом, а также платежей и (или) переводов денег через корреспондентские счета уполномоченных банков в иностранных банках, международных финансовых организациях;";
подпункт 15) после слов "в иностранных банках," дополнить словами "международных финансовых организациях,";
пункт 3 после слов "движения капитала" дополнить словами "и приравненным к ним операциям";

4) 8-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Резиденттер осы Заңның 16-бабының ережелерін ескере отырып, осы Заңда көзделген жағдайларда шетелдік банктерде, халықаралық қаржы ұйымдарында шоттар ашады.";
5) 9-бапта:
2-тармақтың төртінші бөлігі "шетелдік банктердегі" деген сөздерден кейін ", халықаралық қаржы ұйымдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
1) тармақша "шетелдік банктердегі" деген сөздерден кейін ", халықаралық қаржы ұйымдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша "шетелдік банктердегі" деген сөздерден кейін ", халықаралық қаржы ұйымдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 10-бапта:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату тәртібі, банк клиенттерінің (жеке тұлғаларды қоспағанда) Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында ұлттық валютаға шетел валютасын сатып алу мақсаттарын растау жөніндегі талаптар және оны мәлімделген мақсаттарға пайдалану, сондай-ақ көрсетілген талаптардан алып тастау тәртібі айқындалады.
Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу сомасына қатысты шекті мәнге жеткен кезде Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу мақсаттарын растау жөніндегі талаптар және оны мәлімделген мақсаттарға пайдалану тәртібі қолданылатын шекті мән Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
7) 4-тараудың тақырыбы "шетелдік банктердегі" деген сөздерден кейін ", халықаралық қаржы ұйымдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 13-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Валюталық операцияларды мониторингтеуді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі валюталық операцияларға қатысушы резиденттерден және (немесе) валюталық операцияларды жүзеге асыратын уәкілетті банктерден валюталық операциялар, сондай-ақ шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттар туралы ақпарат алу арқылы жүзеге асырады.";
екінші бөлікте:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) капитал қозғалысы операциялары және оларға теңестірілген операциялар солардың негізінде және (немесе) оларды орындау үшін жүргізілетін валюталық шарттарға (бұдан әрі – капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттар) есептік нөмірлер береді және олар бойынша жүргізілетін валюталық операциялар мен олармен байланысты бейрезиденттерге қойылатын талаптар және бейрезиденттер алдындағы міндеттемелер туралы ақпарат алады;";
2) тармақша "хабарламалар" деген сөзден кейін "және (немесе) мәліметтер" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) резиденттер (банктерді және шетелдік ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) ашқан шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттар туралы мәліметтер алады және осындай шоттарға есептік нөмірлер береді;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) пункт 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"1. Резиденты открывают счета в иностранных банках, международных финансовых организациях в случаях, предусмотренных настоящим Законом, с учетом положений статьи 16 настоящего Закона.";
5) в статье 9:
часть четвертую пункта 2 после слов "в иностранных банках," дополнить словами "международных финансовых организациях,";
в пункте 3:
в подпункте 1) слова "в иностранных банках," заменить словами "в иностранных банках, международных финансовых организациях,";
в подпункте 3) слова "в иностранных банках" заменить словами "в иностранных банках, международных финансовых организациях";
6) в статье 10:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан определяются порядок покупки и (или) продажи безналичной иностранной валюты на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан, требования по подтверждению клиентами банка (за исключением физических лиц) целей покупки иностранной валюты за национальную валюту на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан и порядок ее использования на заявленные цели, а также исключения из указанных требований.
Пороговое значение в отношении суммы покупки безналичной иностранной валюты на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан, при достижении которого применяются требования по подтверждению целей покупки безналичной иностранной валюты за национальную валюту на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан и порядок ее использования на заявленные цели, определяется нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.";
7) заголовок главы 4 дополнить словами ", международных финансовых организациях";
8) в статье 13:
в пункте 1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Мониторинг валютных операций осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан посредством получения информации о валютных операциях от резидентов – участников валютных операций и (или) уполномоченных банков, осуществляющих валютные операции, а также счетах в иностранных банках, международных финансовых организациях.";
в части второй:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) присваивает учетные номера валютным договорам, на основании и (или) во исполнение которых проводятся операции движения капитала и приравненные к ним операции (далее – валютные договоры по движению капитала), и получает информацию о проводимых по ним валютных операциях и связанных с ними требованиях к нерезидентам и обязательствах перед нерезидентами;";
подпункт 2) после слова "уведомления" дополнить словами "и (или) сведения";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) получает сведения о счетах в иностранных банках, международных финансовых организациях, открытых резидентами (за исключением банков и филиалов (представительств) иностранных организаций), и присваивает учетные номера таким счетам;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Заңда белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі немесе уәкілетті банктер валюталық операциялардың мониторингін ұйымдастыру және жүзеге асыру үшін, солардың негізінде және (немесе) оларды орындау үшін валюталық операциялар жүзеге асырылатын валюталық шарттарға, сондай-ақ резиденттердің (банктерді және шетелдік ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттарына есептік нөмірлер береді. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттарға, резиденттердің (банктерді және шетелдік ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттарына, сондай-ақ есеп айырысулар осындай шоттар арқылы жүзеге асырылатын экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттарға есептік нөмірлер береді. Уәкілетті банктер есеп айырысулар уәкілетті банктердегі шоттар арқылы жүзеге асырылатын экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттарға есептік нөмірлер береді.
Егер валюталық шартта капитал қозғалысы бойынша операциялардың немесе оған теңестірілген операциялардың жүргізілуі және экспорттың немесе импорттың жүзеге асырылуы көзделсе және ол бойынша есеп айырысулар уәкілетті банктердегі банктік шоттар арқылы жүзеге асырылса, онда резидент (уәкілетті банкті және шетелдік ұйымның филиалын (өкілдігін) қоспағанда) осындай валюталық шартқа есептік нөмір беруі үшін Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасында көзделген тәртіппен уәкілетті банкке жүгінеді.
Егер валюталық шартта қаржылай қарыз, оның ішінде лизинг беруші мен лизинг алушы арасында қаржы лизингі, инвестициялық жобаларды іске асыруға гранттар беру және экспортты немесе импортты жүзеге асыру көзделсе және ол бойынша есеп айырысулар уәкілетті банктердегі банктік шоттар арқылы жүзеге асырылса, резидент (уәкілетті банкті және шетелдік ұйымның филиалын (өкілдігін) қоспағанда) осындай валюталық шартқа есептік нөмір беруі үшін Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасында көзделген тәртіппен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне және уәкілетті банкке жүгінеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттарға, резиденттердің (банктерді және шетелдік ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттарына, сондай-ақ есеп айырысулары осындай шоттар арқылы жүзеге асырылатын экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттарға есептік нөмірлер беру бойынша іс-қимылдар жасауы әкімшілік актінің қабылдануына байланысты болмайды.";

"2. Для организации и осуществления мониторинга валютных операций Национальный Банк Республики Казахстан или уполномоченные банки в случаях, установленных настоящим Законом, присваивают учетные номера валютным договорам, на основании и (или) во исполнение которых осуществляются валютные операции, а также счетам резидентов (за исключением банков и филиалов (представительств) иностранных организаций) в иностранных банках, международных финансовых организациях. Национальный Банк Республики Казахстан присваивает учетные номера валютным договорам по движению капитала, счетам резидентов (за исключением банков и филиалов (представительств) иностранных организаций) в иностранных банках, международных финансовых организациях, а также валютным договорам по экспорту или импорту, расчеты по которым осуществляются через такие счета. Уполномоченные банки присваивают учетные номера валютным договорам по экспорту или импорту, расчеты по которым осуществляются через счета в уполномоченных банках.
Если валютный договор предусматривает проведение операции по движению капитала или приравненной к ней операции и осуществление экспорта или импорта и расчеты по нему осуществляются через банковские счета в уполномоченных банках, то резидент (за исключением уполномоченного банка и филиала (представительства) иностранной организации) обращается за присвоением учетного номера такому валютному договору в уполномоченный банк в порядке, предусмотренном валютным законодательством Республики Казахстан.
Если валютный договор предусматривает предоставление финансового займа, в том числе финансового лизинга между лизингодателем и лизингополучателем, грантов на реализацию инвестиционных проектов, и осуществление экспорта или импорта, и расчеты по нему осуществляются через банковские счета в уполномоченных банках, резидент (за исключением уполномоченного банка и филиала (представительства) иностранной организации) обращается за присвоением учетных номеров такому валютному договору в Национальный Банк Республики Казахстан и уполномоченный банк в порядке, предусмотренном валютным законодательством Республики Казахстан.
Совершение Национальным Банком Республики Казахстан действий по присвоению учетных номеров валютным договорам по движению капитала, счетам резидентов (за исключением банков и филиалов (представительств) иностранных организаций) в иностранных банках, международных финансовых организациях, а также валютным договорам по экспорту или импорту, расчеты по которым осуществляются через такие счета, не связано с принятием административного акта.";

мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттарға, резиденттердің шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттарына, есеп айырысулары шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттар арқылы жүзеге асырылатын экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттарға есептік нөмірлер беруі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тарапынан қандай да бір міндеттемелерсіз жүзеге асырылады. Есептік нөмірдің болуы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзғаны үшін жауаптылықтан босату үшін негіз болып табылмайды.
5. Резидент (банкті және шетелдік ұйымның филиалын (өкілдігін) қоспағанда) капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беру және шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір беру үшін мәліметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландыру рәсімдерін сақтай отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесі арқылы электрондық тәсілмен ұсынады.
Капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттар бойынша есептерді, шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттағы ақша қозғалысы бойынша есептерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландыру рәсімдері сақтала отырып, ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы электрондық тәсілмен жүзеге асырылады.";
9) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарт бойынша валюталық операцияларды мониторингтеу
1. Капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарт бойынша валюталық операцияларды мониторингтеу мақсаттары үшін капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беріледі. Валюталық шартқа қатысушы резидент Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептік нөмір берілген капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарт бойынша мәліметтер мен есептерді ұсынады.
Резиденттер (банктерді және шетелдік ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) қатысушылары болып табылатын капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттарға есептік нөмірлер берілуге тиіс.
2. Капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шартқа қатысушы болып табылатын резидент (банкті және шетелдік ұйымның филиалын (өкілдігін) қоспағанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір берілуі үшін оның тараптарының кез келгені осындай валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындауды бастағанға дейін жүгінеді.
Егер капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерді резидент орындар алдында мүлік бейрезиденттен резиденттің пайдасына берілсе (ақша түссе), онда капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беруге өтініш жасау мүлік резиденттің билік етуіне берілгенге (ақша түскенге) дейін және (немесе) түскен ақша резиденттің уәкілетті банктердегі банктік шоттарына есепке жатқызылғанға дейін жүзеге асырылады.
Егер капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарт өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу нәтижесінде есептік нөмір беруге арналған өлшемшарттар мен талаптарға сәйкес келсе, онда капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмір беру тараптар енгізілген өзгерістермен және (немесе) толықтырулармен бірге капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындауды бастағанға дейін (егер капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін бейрезидент міндеттемені орындауды бастаса, мүлік резиденттің билік етуіне берілгенге (ақша түскенге) дейін) жүзеге асырылады.
Есептік нөмір берілуге тиіс капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттар бойынша валюталық бақылау агенттерінің валюталық операцияларды жүргізуі есептік нөмір болған кезде ғана жүзеге асырылады.

дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Присвоение Национальным Банком Республики Казахстан учетных номеров валютным договорам по движению капитала, счетам резидентов в иностранных банках, международных финансовых организациях, валютным договорам по экспорту или импорту, расчеты по которым осуществляются через счета в иностранных банках, международных финансовых организациях, осуществляется без каких-либо обязательств со стороны Национального Банка Республики Казахстан. Наличие учетного номера не является основанием для освобождения от ответственности за нарушение требований законодательства Республики Казахстан.
5. Резидент (за исключением банка и филиала (представительства) иностранной организации) представляет сведения для присвоения учетного номера валютному договору по движению капитала и присвоения учетного номера счету в иностранном банке, международной финансовой организации в Национальный Банк Республики Казахстан электронным способом через информационную систему Национального Банка Республики Казахстан с соблюдением процедур удостоверения посредством электронной цифровой подписи.
Представление отчетов по валютным договорам по движению капитала, отчетов по движению денег на счете в иностранном банке, международной финансовой организации в Национальный Банк Республики Казахстан осуществляется электронным способом через информационную систему с соблюдением процедур удостоверения посредством электронной цифровой подписи.";
9) статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Мониторинг валютных операций по валютному договору по движению капитала
1. Для целей мониторинга валютных операций по валютному договору по движению капитала присваивается учетный номер валютному договору по движению капитала. Резидент – участник валютного договора представляет в Национальный Банк Республики Казахстан сведения и отчеты по валютному договору по движению капитала с присвоенным учетным номером.
Присвоению учетных номеров подлежат валютные договоры по движению капитала, участниками которых являются резиденты (за исключением банков и филиалов (представительств) иностранных организаций).
2. Резидент (за исключением банка и филиала (представительства) иностранной организации), являющийся участником валютного договора по движению капитала, обращается в Национальный Банк Республики Казахстан за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала до начала исполнения обязательств по такому валютному договору любой из его сторон.
Если исполнению резидентом обязательств по валютному договору по движению капитала предшествует передача имущества (поступление денег) от нерезидента в пользу резидента, то обращение за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала осуществляется до передачи имущества (поступления денег) в распоряжение резидента и (или) зачисления поступивших денег на банковские счета резидента в уполномоченных банках.
Если в результате внесения изменений и (или) дополнений валютный договор по движению капитала стал соответствовать критериям и условиям для присвоения учетного номера, то присвоение учетного номера валютному договору по движению капитала осуществляется до начала исполнения сторонами обязательств по валютному договору по движению капитала с внесенными изменениями и (или) дополнениями (до передачи имущества (поступления денег) в распоряжение резидента, если после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор по движению капитала исполнение обязательства начато нерезидентом).
По подлежащим присвоению учетного номера валютным договорам по движению капитала проведение валютных операций агентами валютного контроля осуществляется только при наличии учетного номера.

3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттар бойынша валюталық операцияларды мониторингтеу мақсаттары үшін капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттардың және оларға өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың түпнұсқаларын, сондай-ақ капитал қозғалысы операциясын жүзеге асыруға қатысты және (немесе) ұсынылған құжаттарда сілтеме жасалған өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді танысу үшін сұратуға құқылы.
Шет тілінде жасалған құжаттар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен ұсынылады.
Капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шартқа есептік нөмірді беру резидент талап етілетін құжаттар мен мәліметтерді ұсынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі қатысушылары болып табылатын капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттар бойынша валюталық операциялар есептік нөмірлер берілмей жүзеге асырылады.
5. Резиденттердің (банктерді және шетелдік ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттарға есептік нөмірлерді алу тәртібі және олардың міндеттемелердің туындауын, орындалуын және тоқтатылуын растайтын құжаттарды ұсыну мерзімдері, есептердің нысандарын және банктер мен осындай шарттарға қатысушылар болып табылатын резиденттердің оларды ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттар бойынша ақша қозғалысы мен міндеттемелердің өзге де орындалуын мониторингтеу тәртібі, талаптар мен өлшемшарттар, оның ішінде олар болған кезде осындай шарттарға есептік нөмірлер берілуге тиіс капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарт сомасының шекті мәні және есептік нөмірлер беру рәсімдеріне жатпайтын жағдайлар Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларында айқындалады.
6. Осы баптың талаптары "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары оның аумағында жүргізетін валюталық операцияларға қолданылмайды.";
10) 15-бапта:
тақырыптағы "хабардар ету" деген сөздер "хабарламалар және (немесе) мәліметтер" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"хабардар етуді" деген сөздерден кейін "және (немесе) мәліметтер ұсынуды" деген сөздермен толықтырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-тармақта:
бірінші бөлік "хабардар етеді" деген сөздерден кейін "және (немесе) мәліметтер ұсынады" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Валюталық операция бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы туралы осы тармақта көрсетілген мәліметтерді клиент уәкілетті банкке ұсынады немесе уәкілетті банк клиент ұсынған құжаттар және (немесе) мәліметтер негізінде Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде өз бетінше көрсетеді. Валюталық бақылау агенті ретінде уәкілетті банк валюталық операцияның кодын және осы тармақта көзделген өзге де мәліметтерді көрсетудің дұрыстығын қамтамасыз етеді.";
бесінші бөлік "Хабардар етуге жататын" деген сөздерден кейін "және (немесе) мәліметтері ұсынылуға тиіс" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

3. Национальный Банк Республики Казахстан для целей мониторинга валютных операций по валютным договорам по движению капитала вправе запросить для ознакомления оригиналы валютных договоров по движению капитала и изменений и (или) дополнений к ним, а также иные документы и (или) сведения, относящиеся к осуществлению операции движения капитала и (или) на которые имеются ссылки в представленных документах.
Документы, составленные на иностранном языке, представляются в Национальный Банк Республики Казахстан с переводом на казахский или русский язык.
Присвоение учетного номера валютному договору по движению капитала осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня представления резидентом требуемых документов и сведений.
4. Валютные операции по валютным договорам по движению капитала, участниками которых являются Национальный Банк Республики Казахстан, Министерство финансов Республики Казахстан, осуществляются без присвоения учетных номеров.
5. Порядок получения резидентами (за исключением банков и филиалов (представительств) иностранных организаций) учетных номеров для валютных договоров по движению капитала и сроки представления ими документов, подтверждающих возникновение, исполнение и прекращение обязательств, порядок мониторинга движения денег и иного исполнения обязательств по валютным договорам по движению капитала, включая формы и сроки представления отчетов банками и резидентами, являющимися участниками таких договоров, условия и критерии, в том числе пороговое значение суммы валютного договора по движению капитала, при наличии которых такие договоры подлежат присвоению учетных номеров, и исключения из процедуры присвоения учетных номеров определяются правилами мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.
6. Требования настоящей статьи не распространяются на валютные операции, проводимые участниками Международного финансового центра "Астана" на его территории.";
10) в статье 15:
заголовок после слова "Уведомление" дополнить словами "и (или) сведения";
в пункте 1:
после слова "Уведомление" дополнить словами "и (или) представление сведений";
слово "осуществляется" заменить словом "осуществляются";
в пункте 2:
часть первую после слова "уведомляют" дополнить словами "и (или) представляют сведения";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Указанные в настоящем пункте сведения о платеже и (или) переводе денег по валютной операции представляются уполномоченному банку клиентом или указываются уполномоченным банком самостоятельно на основании представленных клиентом документов и (или) сведений в порядке и сроки, которые установлены правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан. Уполномоченный банк как агент валютного контроля обеспечивает корректность указания кода валютной операции и иных предусмотренных настоящим пунктом сведений.";
часть пятую после слов "подлежащей уведомлению" дополнить словами "и (или) сведения по которой подлежат представлению";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:

"3. Есептердің нысандарын және оларды ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, уәкілетті банктердің жүргізілген валюталық операциялар туралы хабардар ету және (немесе) мәліметтер ұсыну тәртібі Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында айқындалады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі валюталық операцияларды жасау мән-жайларын нақтылау мақсатында валюталық бақылау агенттерінен немесе резидент жөнелтушіден немесе резидент бенефициардан мәліметтері және (немесе) хабарламасы ұсынылатын төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша осындай төлем және (немесе) ақша аударымы валюталық шарт негізінде және (немесе) оны орындау үшін жүзеге асырылған осындай шарттың көшірмесін, сондай-ақ осындай валюталық шарт бойынша өзге де мәліметтерді талап етуге құқылы.";
11) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттарды мониторингтеу
1. Резидент заңды тұлға (банкті және шетелдік ұйымның филиалын (өкілдігін) қоспағанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін шетелдік банкте, халықаралық қаржы ұйымында шот ашылғаны туралы осындай шотты пайдалана отырып операцияларды жүзеге асырғанға дейін оған есептік нөмір беру үшін осындай шот бойынша мәліметтерді ұсыну арқылы хабардар етеді. Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір беру резидент талап етілетін құжаттар мен мәліметтерді ұсынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Резидент заңды тұлға (банкті және шетелдік ұйымның филиалын (өкілдігін) қоспағанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептік нөмірін көрсете отырып, шетелдік банкте, халықаралық қаржы ұйымында ашылған шотты пайдаланып жүргізілген операциялар бойынша ақпарат береді.
Есептік нөмір берілген шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттың деректемелері өзгерген немесе ол жабылған жағдайларда резидент заңды тұлға (банкті және шетелдік ұйымның филиалын (өкілдігін) қоспағанда) бұл туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін белгіленген мерзімдерде хабардар етеді.
Резиденттің шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы есептік нөмір берілуге тиіс шоттары бойынша есептік нөмірі болған кезде ғана осындай шотты пайдалана отырып, төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүргізу жүзеге асырылады.
2. Резидент жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттары туралы мәліметтерді ұсынбайды. Жеке тұлғалардың шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы меншікті шоттарынан (меншікті шоттарына) ақша аударымдары туралы мәліметтерді осындай ақша аударымдарын жүзеге асыратын уәкілетті банк Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасында көзделген тәртіппен ұсынады.

"3. Порядок уведомления и (или) представления сведений о проведенных валютных операциях уполномоченными банками, включая формы и сроки представления отчетов, определяется правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Национальный Банк Республики Казахстан в целях уточнения обстоятельств совершения валютных операций вправе затребовать у агентов валютного контроля или отправителя-резидента, или бенефициара-резидента по платежу и (или) переводу денег, по которым представляются сведения и (или) уведомление, копию валютного договора, на основании и (или) во исполнение которого были осуществлены такой платеж и (или) перевод денег, а также иные сведения по такому валютному договору.";
11) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Мониторинг счетов в иностранных банках, международных финансовых организациях
1. Юридическое лицо – резидент (за исключением банка и филиала (представительства) иностранной организации) уведомляет Национальный Банк Республики Казахстан об открытии счета в иностранном банке, международной финансовой организации для присвоения ему учетного номера путем представления сведений по такому счету до осуществления операций с использованием такого счета. Присвоение учетного номера счету в иностранном банке, международной финансовой организации осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня представления резидентом требуемых документов и сведений.
Юридическое лицо – резидент (за исключением банка и филиала (представительства) иностранной организации) предоставляет в Национальный Банк Республики Казахстан информацию по операциям с использованием счета, открытого в иностранном банке, международной финансовой организации, с указанием учетного номера.
В случаях изменения реквизитов или закрытия счета в иностранном банке, международной финансовой организации, которому был присвоен учетный номер, юридическое лицо – резидент (за исключением банка и филиала (представительства) иностранной организации) в установленные сроки уведомляет об этом Национальный Банк Республики Казахстан.
По подлежащим присвоению учетного номера счетам резидента в иностранном банке, международной финансовой организации проведение платежей и (или) переводов денег с использованием такого счета осуществляется только при наличии учетного номера.
2. Физические лица – резиденты не представляют сведения в Национальный Банк Республики Казахстан о счетах в иностранных банках, международных финансовых организациях. Сведения о переводах денег физических лиц с собственных счетов (на собственные счета) в иностранных банках, международных финансовых организациях представляет уполномоченный банк, который осуществляет такие переводы денег, в порядке, предусмотренном валютным законодательством Республики Казахстан.

3. Резидент заңды тұлғалардың (банктерді және шетелдік ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттар үшін есептік нөмірлерді алу тәртібі, осындай шоттар бойынша ақша қозғалысы жөніндегі есептердің нысандарын және оларды ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, олардың шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот деректемелерінің өзгергені немесе оның жабылғаны туралы хабардар ету тәртібі Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларында айқындалады.
Уәкілетті банктердің жүргізілген валюталық операциялар туралы есептерді ұсыну тәртібі Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында айқындалады.
4. Осы баптың талаптары "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушыларына қолданылмайды.";
12) 19-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі уәкілетті банктің валюталық операцияны жүргізуіне, оның ішінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында ішкі бақылауды іске асыруына байланысты мәліметтерді, құжаттарды және (немесе) ақпаратты уәкілетті банктен сұратуға құқылы.";
3-тармақтың 4) тармақшасы "валюталық операциялар туралы" деген сөздерден кейін "мәліметтерді, құжаттарды және (немесе)" деген сөздермен толықтырылсын;
5 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Валюталық бақылау агенті резиденттің және (немесе) бейрезиденттің валюталық операцияларын олар Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес талап етілетін құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынған жағдайда ғана жүзеге асырады.";
"8. Валюталық бақылау агенттері тұлға Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес талап етілетін мәліметтерді, құжаттарды және (немесе) ақпаратты ұсынбаған, ол анық емес құжаттарды ұсынған жағдайларда не Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасында белгіленген әрекеттерді жүзеге асырмаған кезде валюталық операцияны жүргізуден бас тартады.";
13) 20-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тексерулер немесе өзге де бақылау нысандары шеңберінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында уәкілетті банктердің валюталық операцияларды ішкі бақылауды іске асыруы туралы мәліметтерді, құжаттарды және (немесе) ақпаратты сұратуға құқылы.";

3. Порядок получения юридическими лицами – резидентами (за исключением банков и филиалов (представительств) иностранных организаций) учетных номеров для счетов в иностранных банках, международных финансовых организациях, уведомления ими об изменении реквизитов или закрытии счета в иностранном банке, международной финансовой организации, включая формы и сроки представления отчетов по движению денег по таким счетам, определяются правилами мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.
Порядок представления уполномоченными банками отчетов о проведенных валютных операциях определяется правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан.
4. Требования настоящей статьи не распространяются на участников Международного финансового центра "Астана".";
12) в статье 19:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Национальный Банк Республики Казахстан вправе запросить у уполномоченного банка сведения, документы и (или) информацию, связанные с проведением валютной операции, в том числе с реализацией внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения уполномоченного банка.";
подпункт 4) пункта 3 после слов "валютного контроля" дополнить словами "сведения, документы и (или)";
пункты 5 и 8 изложить в следующей редакции:
"5. Агент валютного контроля осуществляет валютные операции резидента и (или) нерезидента только при условии представления последними документов и (или) сведений, требуемых в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан.";
"8. Агенты валютного контроля отказывают в проведении валютной операции в случаях непредоставления лицом сведений, документов и (или) информации, требуемых в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан, представления им недостоверных документов либо при неосуществлении действий, установленных валютным законодательством Республики Казахстан.";
13) в статье 20:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Национальный Банк Республики Казахстан в рамках проверок или иных форм контроля вправе запрашивать сведения, документы и (или) информацию о реализации уполномоченными банками внутреннего контроля валютных операций в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.";

4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) валюталық бақылау агентіне тапсырманың мәні және оны орындау мерзімдері көрсетілген жазбаша нысандағы тапсырманы жіберуді қамтиды. Валюталық бақылау агенті валюталық бақылау органының тапсырмасын осындай тапсырмада көрсетілген нысанда және мерзімдерде орындайды;";
14) 21-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті банктер жүргізілуі Қазақстан Республикасынан ақшаны әкетуге, Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасының талаптарын орындаудан жалтаруға бағытталуы мүмкін жекелеген валюталық операциялар бойынша уәкілетті банк клиенттерінің төлемдерін және (немесе) ақша аударымдарын, сондай-ақ айқын экономикалық мағынасы жоқ валюталық операцияларды Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында көзделген тәртіппен және ақша жөнелтуші немесе ақша алушы болып табылатын уәкілетті банктің клиенті уәкілетті банкке осы төлем және (немесе) ақша аударымы туралы ақпаратты валюталық бақылау органдарына және құқық қорғау органдарына беруіне рұқсат берген кезде жүзеге асырады.";
2-тармақ "жалтаруға" деген сөзден кейін ", сондай-ақ айқын экономикалық мағынасы жоқ валюталық операцияларға" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 22-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкілетті банктерге және клиенттердің тапсырмалары бойынша валюталық операцияларды жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыларға қатысты Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік жазалар қолданылады, сондай-ақ анықталған бұзушылықтарды жəне (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою туралы талаптар қойылады.".
48. "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" 2022 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 11) тармақшасының бірінші бөлігі "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздерден кейін "(ломбардтарды қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 15-баптың 6-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) банктік қарыз шарты және микрокредит беру туралы шарт бойынша кредиторларға қойылатын талаптардың немесе міндеттемелердің болуын қоспағанда, борышкерге немесе оның кредиторларына талаптары немесе міндеттемелері болған;";
3) 17-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жиынтық берешегі өтініш берілген күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1 600 еселенген мөлшерінен аспайтын және міндеттемелерін орындамау мерзімі бес жылдан асатын борышкерге қатысты соттан тыс банкроттық рәсім көрсетілген мәліметтер "электрондық үкіметтің" веб-порталында орналастырылған күннен бастап бір ай жүргізіледі.";

подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) направление агенту валютного контроля поручения в письменной форме, в котором указаны суть поручения и сроки его исполнения. Агентом валютного контроля исполняется поручение органа валютного контроля в форме и сроки, которые указаны в таком поручении;";
14) в статье 21:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Платежи и (или) переводы денег клиентов уполномоченного банка по отдельным валютным операциям, проведение которых может быть направлено на вывод денег из Республики Казахстан, уклонение от выполнения требований валютного законодательства Республики Казахстан, а также валютные операции, не имеющие очевидного экономического смысла, осуществляются уполномоченными банками в порядке, предусмотренном правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан, и при представлении клиентом уполномоченного банка, являющимся отправителем денег или получателем денег, разрешения уполномоченному банку на передачу информации о данном платеже и (или) переводе денег органам валютного контроля и правоохранительным органам.";
пункт 2 после слов "законодательства Республики Казахстан," дополнить словами "а также валютные операции, не имеющие очевидного экономического смысла,";
15) подпункт 1) пункта 2 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"1) административные взыскания в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях, а также предъявляются требования об устранении выявленных нарушений и (или) причин и условий, способствовавших их совершению, в отношении уполномоченных банков и профессиональных участников рынка ценных бумаг, осуществляющих валютные операции по поручениям клиентов;".
48. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан":
1) часть первую подпункта 11) статьи 1 после слов "микрофинансовую деятельность" дополнить словами "(за исключением ломбардов)";
2) подпункт 1) пункта 6 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"1) наличия у него требований или обязательств к должнику или его кредиторам, за исключением наличия требований или обязательств к кредиторам по договору банковского займа и договору о предоставлении микрокредита;";
3) пункт 1 статьи 17 дополнить частью второй следующего содержания:
"В отношении должника, совокупная задолженность которого не превышает 1 600-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на дату подачи заявления, и срок неисполнения обязательств которого превышает пять лет, процедура внесудебного банкротства проводится один месяц со дня размещения указанных сведений на веб-портале "электронного правительства".";

4) 19-баптың 1-тармағындағы "алты ай" деген сөздер "осы Заңның 17-бабының 1-тармағында көрсетілген мерзім" деген сөздермен ауыстырылсын.
49. "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" 2023 жылғы 6 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
1) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) есептік тіркеу – цифрлық қаржы активтері платформасының операторын, цифрлық активтердің сауда платформасының операторын цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізіліміне, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының тізіліміне енгізу;";
"3) қамтамасыз етілмеген цифрлық актив – цифрлық қаржы активі болып табылмайтын цифрлық актив;";
мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы негізінде цифрлық активтер нарығында дилерлік қызметті – өз клиенттерінің мүддесі үшін қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау, сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын цифрлық активтер қызметтерінің провайдері;
3-2) мінсіз іскерлік бедел – адамның, оның ішінде:
аталған адамның қаржы ұйымын мәжбүрлеп таратуға алып келген төлем қабілетсіздігіне не банкке реттеу режимін қолдануға алып келген құқыққа қайшы әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасау;
аталған адамның алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы, оның ішінде адамға қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот актісінің болуы;
қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның мәліметтері негізінде әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен қарым-қатынасының (үшінші тұлғалардың бақылауы мен ықпалының) болуы фактілерінің жоқтығымен расталатын кәсіпқойлығы мен адалдығы;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) цифрлық актив – цифрлық код беріліп, оның ішінде криптография және компьютерлік есептеу құралдары қолданыла отырып электрондық-цифрлық нысанда құрылған, есеп айырысу ақша бірлігі және (немесе) заңды төлем құралы болып табылмайтын, деректердің таратылған платформасы технологиясының негізінде тіркелген және ақпараттың өзгермейтіндігімен қамтамасыз етілген мүлік.
Мыналар цифрлық активтердің түрлері болып табылады:
цифрлық қаржы активі;
қамтамасыз етілмеген цифрлық актив;";
4-1) тармақша алып тасталсын;

4) в пункте 1 статьи 19 слова "шести месяцев" заменить словами "срока, указанного в пункте 1 статьи 17 настоящего Закона,".
49. В Закон Республики Казахстан от 6 февраля 2023 года "О цифровых активах в Республике Казахстан":
1) в статье 1:
подпункты 1) и 3) изложить в следующей редакции:
"1) учетная регистрация – включение оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов в реестр операторов платформы цифровых финансовых активов, реестр операторов торговой платформы цифровых активов;";
"3) необеспеченный цифровой актив – цифровой актив, не являющийся цифровым финансовым активом;";
дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) оператор обмена необеспеченных цифровых активов – провайдер услуг цифровых активов, осуществляющий на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан дилерскую деятельность на рынке цифровых активов, – операции по обмену, покупке и (или) продаже необеспеченных цифровых активов в интересах своих клиентов;
3-2) безупречная деловая репутация – профессионализм и добросовестность лица, подтверждаемые в том числе отсутствием фактов:
совершения указанным лицом противоправных действий (бездействия), которые привели к неплатежеспособности, повлекшей принудительную ликвидацию финансовой организации, либо к применению к банку режима урегулирования;
неснятой или непогашенной судимости указанного лица, в том числе отсутствие вступившего в законную силу судебного акта о применении к лицу уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
наличия отношений с третьими лицами (контроля и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, на основании сведений уполномоченного органа по финансовому мониторингу;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) цифровой актив – имущество, созданное в электронно-цифровой форме с присвоением цифрового кода, в том числе с применением средств криптографии и компьютерных вычислений, не являющееся расчетной денежной единицей и (или) законным платежным средством, зарегистрированное и обеспеченное неизменностью информации на основе технологии распределенной платформы данных.
Видами цифровых активов являются:
цифровой финансовый актив;
необеспеченный цифровой актив;";
подпункт 4-1) исключить;

мынадай мазмұндағы 4-2), 4-3), 5-1), 5-2), 5-3) және 5-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-2) цифрлық актив әмияны – криптографиялық кілттерді сақтау немесе оларды басқару үшін пайдаланылатын, цифрлық активтерге қол жеткізуді және олармен транзакциялар жүргізуді қамтамасыз ететін бағдарламалық немесе аппараттық құрал;
4-3) цифрлық активтер айналымы (айналысы) – цифрлық активті сатып алуды, сатуды, айырбастауды, аударуды, сақтауды қамтитын Қазақстан Республикасының аумағында немесе Қазақстан Республикасының азаматының, резидентінің немесе Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлғаның қатысуымен цифрлық активтермен азаматтық-құқықтық мәмілелер жасау;";
"5-1) цифрлық активтердің сауда платформасының операторы – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының тізіліміне енгізілген, цифрлық активтер бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушылық және техникалық тұрғыдан қамтамасыз етуді цифрлық активтер қызметтері провайдерінің сауда жүйесін пайдалана отырып тікелей өткізу арқылы жүзеге асыратын цифрлық активтер қызметтерінің провайдері;
5-2) цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының тізілімі – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының бірыңғай тізбесі;
5-3) цифрлық активтер қызметтерінің провайдері – цифрлық активтермен байланысты қызметтер көрсететін және Интернеттің қазақстандық сегментінде тіркелген цифрлық активтер нарығының субъектісі.
Мыналар цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлері болып табылады:
цифрлық қаржы активтері платформасының операторы;
цифрлық активтердің сауда платформасының операторы;
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы;
цифрлық активтермен байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензиясы бар цифрлық активтер биржасын қоса алғанда, "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары;
5-4) цифрлық активтермен жасалатын операцияларды талдау және бақылау жүйесі (бұдан әрі – операцияларды талдау және бақылау жүйесі) – цифрлық активтермен жасалатын операцияларды мониторингтеуге, операцияларды қадағалауға және күдікті әрекеттерді анықтауға арналған цифрлық платформа немесе сервис;";
6) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-2), 6-3), 6-4), 6-5), 6-6), 6-7), 6-8), 6-9) және 6-10) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-2) цифрлық қаржы активтерін орналастыру – цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасы арқылы жүзеге асырылатын, инвесторларға цифрлық қаржы активтерін бастапқы ұсыну;

дополнить подпунктами 4-2), 4-3), 5-1), 5-2), 5-3) и 5-4) следующего содержания:
"4-2) кошелек цифрового актива – программное или аппаратное средство, которое используется для хранения криптографических ключей или управления ими, обеспечивающее доступ к цифровым активам и проведение транзакций с ними;
4-3) оборот (обращение) цифровых активов – совершение гражданско-правовых сделок с цифровыми активами на территории Республики Казахстан или с участием гражданина, резидента Республики Казахстан или юридического лица, зарегистрированного в Республике Казахстан, включающих покупку, продажу, обмен, перевод, хранение цифрового актива;";
"5-1) оператор торговой платформы цифровых активов – провайдер услуг цифровых активов, включенный в реестр операторов торговой платформы цифровых активов Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющий организационное и техническое обеспечение торгов по цифровым активам путем их непосредственного проведения с использованием торговой системы данного провайдера;
5-2) реестр операторов торговой платформы цифровых активов – единый перечень операторов торговой платформы цифровых активов, прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан;
5-3) провайдер услуг цифровых активов – субъект рынка цифровых активов, оказывающий услуги, связанные с цифровыми активами, и имеющий регистрацию в казахстанском сегменте Интернета.
Провайдерами услуг цифровых активов являются:
оператор платформы цифровых финансовых активов;
оператор торговой платформы цифровых активов;
оператор обмена необеспеченных цифровых активов;
участники Международного финансового центра "Астана", включая биржу цифровых активов, имеющие соответствующую лицензию на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами;
5-4) система анализа и контроля операций с цифровыми активами (далее – система анализа и контроля операций) – цифровая платформа или сервис, предназначенные для мониторинга операций с цифровыми активами, отслеживания операций и выявления подозрительных действий;";
подпункт 6) исключить;
дополнить подпунктами 6-2), 6-3), 6-4), 6-5), 6-6), 6-7), 6-8), 6-9) и 6-10) следующего содержания:
"6-2) размещение цифровых финансовых активов – первичное предложение цифровых финансовых активов инвесторам, осуществляемое через цифровую платформу оператора платформы цифровых финансовых активов;

6-3) цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесі – цифрлық қаржы активтері платформасы операторының есепке алу жүйесі, ол:
цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар және оларға тиесілі цифрлық қаржы активтері туралы мәліметтерді есепке алуды және сақтауды;
цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды белгілі бір уақытқа сәйкестендіруді;
цифрлық қаржы активтерімен жасалатын мәмілелерді тіркеуді;
цифрлық қаржы активтері бойынша айналысқа немесе құқықтарды іске асыруға тіркелген шектеулер (ауыртпалықтар) туралы мәліметтерді есепке алуды және сақтауды;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де мәліметтерді есепке алуды және сақтауды қамтамасыз етеді.
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесін жүргізу тәртібі, цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесінде есепке алынуға және сақталуға тиіс өзге де мәліметтердің тізбесі, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесінен мәліметтерді орталық депозитарийге беру тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның бірлескен нормативтік құқықтық актісінде айқындалады;
6-4) цифрлық қаржы активтері платформасының операторы – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізіліміне енгізілген, цифрлық платформаға қолжетімділікті және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ететін цифрлық активтер қызметтерінің провайдері, осы платформа пайдаланыла отырып:
цифрлық қаржы активтерін шығару және (немесе) айналымға (айналысқа) жіберу;
цифрлық қаржы активтерін есепке алу және сақтау;
көрсетілген цифрлық платформада шығарылған және (немесе) айналыстағы цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесін қалыптастыру, жүргізу және сақтау жүзеге асырылады;
6-5) цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізілімі – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының бірыңғай тізбесі;
6-6) цифрлық қаржы активі:
цифрлық активтің базалық активіне қатысты ақшалай және (немесе) өзге де талап ету құқығын куәландыратын, цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында шығарылатын және цифрлық қаржы активтері платформасы операторының және (немесе) цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында айналыста болатын осындай цифрлық актив;
цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында шығарылатын және цифрлық қаржы активтері платформасы операторының және (немесе) цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында айналыста болатын қаржы құралы және (немесе) қаржы активі.
Цифрлық қаржы активін орналастыру, айналымға (айналысқа) жіберу және өтеу осындай цифрлық қаржы активін шығару шарттарына сәйкес жүзеге асырылады;

6-3) система учета держателей цифровых финансовых активов – система учета оператора платформы цифровых финансовых активов, обеспечивающая:
учет и хранение сведений о держателях цифровых финансовых активов и принадлежащих им цифровых финансовых активах;
идентификацию держателей цифровых финансовых активов на определенный момент времени;
регистрацию сделок с цифровыми финансовыми активами;
учет и хранение сведений о зарегистрированных ограничениях (обременениях) на обращение или реализацию прав по цифровым финансовым активам;
учет и хранение иных сведений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Порядок ведения операторами платформы цифровых финансовых активов системы учета держателей цифровых финансовых активов, перечень иных сведений, подлежащих учету и хранению в системе учета держателей цифровых финансовых активов, а также порядок передачи операторами платформы цифровых финансовых активов центральному депозитарию сведений из системы учета держателей цифровых финансовых активов определяются совместным нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
6-4) оператор платформы цифровых финансовых активов – провайдер услуг цифровых активов, включенный в реестр операторов платформы цифровых финансовых активов Национального Банка Республики Казахстан, обеспечивающий доступ к цифровой платформе и ее функционирование, с использованием которой осуществляются:
выпуск и (или) оборот (обращение) цифровых финансовых активов;
учет и хранение цифровых финансовых активов;
формирование, ведение и хранение системы учета держателей цифровых финансовых активов, выпущенных и (или) обращающихся на указанной цифровой платформе;
6-5) реестр операторов платформы цифровых финансовых активов – единый перечень операторов платформы цифровых финансовых активов, прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан;
6-6) цифровой финансовый актив:
цифровой актив, удостоверяющий право денежного и (или) иного требования в отношении базового актива такого цифрового актива, выпускаемый на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов и обращающийся на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов и (или) оператора торговой платформы цифровых активов;
финансовый инструмент и (или) финансовый актив, выпускаемый на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов и обращающийся на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов и (или) оператора торговой платформы цифровых активов.
Размещение, оборот (обращение) и погашение цифрового финансового актива осуществляются в соответствии с условиями выпуска такого цифрового финансового актива;

6-7) цифрлық қаржы активін өтеу – цифрлық қаржы активі эмитентінің тиісті міндеттемелерін өтеуге байланысты және (немесе) цифрлық қаржы активін шығару шарттарына сәйкес өзге де негіздер бойынша осындай цифрлық қаржы активін айналымнан (айналыстан) алу;
6-8) цифрлық қаржы активінің базалық активі – құны немесе шамасы (құнының немесе шамасының құбылуын қоса алғанда) тиісті цифрлық қаржы активінің құнын айқындайтын және оған қатысты цифрлық қаржы активін ұстаушыда ақшалай және (немесе) өзге де талап ету құқығы туындайтын мүлік.
Қаржы құралы (оның ішінде ақша, туынды бағалы қағаздарды қоса алғанда, бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары, басқа да цифрлық қаржы активі), мүліктік құқық (талап), тауар және (немесе) өзге де мүлік цифрлық қаржы активінің базалық активі бола алады;
6-9) цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйым – цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі міндеттемелерді өзіне қабылдай отырып, оны есепке алуды және сақтауды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасы;
6-10) цифрлық қаржы активінің эмитенті – цифрлық қаржы активтерін шығаруды (эмиссиясын) жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасы;";
2) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Уәкілетті мемлекеттік органдардың құзыреті
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі:
1) осы Заңның 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерінің эмитенттерін, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығы қатысушыларының цифрлық активтері қызметтерінің провайдерлерін қоспағанда, цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлерін мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
2) "Астана" халықаралық қаржы орталығы қатысушыларының цифрлық активтері қызметтерінің провайдерлерін қоспағанда, цифрлық активтер қызметтері провайдерлерінің, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың және осы Заңның 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің орындауы үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;
3) цифрлық қаржы активтері платформасының операторларын, цифрлық активтердің сауда платформасының операторларын есептік тіркеуді жүзеге асырады және олардың тізілімдерін жүргізеді;
4) осы Заңның 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері мен инвесторларына қойылатын талаптарды айқындайды;

6-7) погашение цифрового финансового актива – изъятие цифрового финансового актива из оборота (обращения) в связи с погашением соответствующих обязательств эмитента такого цифрового финансового актива и (или) по иным основаниям в соответствии с условиями выпуска цифрового финансового актива;
6-8) базовый актив цифрового финансового актива – имущество, стоимость или величина (включая колебание стоимости или величины) которого определяет стоимость соответствующего цифрового финансового актива и в отношении которого у держателя цифрового финансового актива возникает право денежного и (или) иного требования.
Базовым активом цифрового финансового актива могут выступать финансовый инструмент (в том числе деньги, ценные бумаги, включая производные ценные бумаги, производные финансовые инструменты, другой цифровой финансовый актив), имущественное право (требование), товар и (или) иное имущество;
6-9) организация по хранению базового актива цифрового финансового актива – юридическое лицо – резидент Республики Казахстан, осуществляющее учет и хранение базового актива цифрового финансового актива с принятием на себя обязательств по его сохранности, а также иную деятельность в соответствии с законами Республики Казахстан;
6-10) эмитент цифрового финансового актива – юридическое лицо – резидент Республики Казахстан, осуществляющее выпуск (эмиссию) цифровых финансовых активов;";
2) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Компетенция уполномоченных государственных органов
1. Национальный Банк Республики Казахстан:
1) осуществляет государственное регулирование, контроль и надзор эмитентов цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 настоящего Закона, а также провайдеров услуг цифровых активов, за исключением провайдеров услуг цифровых активов участников Международного финансового центра "Астана";
2) утверждает нормативные правовые акты, обязательные для исполнения провайдерами услуг цифровых активов, за исключением провайдеров услуг цифровых активов участников Международного финансового центра "Астана", организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива и эмитентами цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 настоящего Закона;
3) осуществляет учетную регистрацию операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов и ведет их реестры;
4) определяет требования к эмитентам и инвесторам цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 настоящего Закона;

5) "Астана" халықаралық қаржы орталығы қатысушыларының цифрлық активтері қызметтерінің провайдерлерін қоспағанда, цифрлық активтер қызметтері провайдерлерінің және осы Заңның 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
6) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
7) цифрлық активтер нарығындағы дилерлік қызметке – қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына арналған лицензияны (бұдан әрі – қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына арналған лицензия) береді (беруден бас тартады), қайта ресімдейді, тоқтата тұрады, одан айырады;
8) цифрлық активтермен байланысты қызметке қатысты "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-2-тарауында көзделген тәртіппен ерекше реттеу режимін енгізеді;
9) осы Заңда, Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мыналарды бекітеді:
1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін жүзеге асыру қағидалары, онда мыналар айқындалады:
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторын лицензиялау тәртібі және қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторына қойылатын біліктілік талаптары;
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына арналған лицензия алу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылатын құжаттардың тізбесі;
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының басшы қызметкеріне және құрылтайшыларына (қатысушыларына) (құрылтайшыларының біріне, қатысушыларына немесе акционерлеріне), бенефициарлық меншік иесіне қойылатын талаптар;
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының жарғылық капиталының ең аз мөлшеріне қойылатын талаптар;
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының ұйымдық-құқықтық нысанына қойылатын талаптар;
ақпараттық қауіпсіздікке қойылатын талаптар;
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторын қайта ұйымдастыру тәртібі;
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторына қойылатын біліктілік талаптары;
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін жүзеге асыру тәртібі;
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алу, сату және (немесе) айырбастау жөніндегі операцияларды жүргізу тәртібі;
операцияларды талдау және бақылау жүйесіне қойылатын талаптар;
клиенттердің операциялары бойынша шектеулер мен лимиттер;
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының екінші деңгейдегі банктермен және Ұлттық пошта операторымен өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
клиенттердің цифрлық активінің әмияндарын ашу және оларға қызмет көрсету тәртібі;

5) осуществляет контроль за соблюдением провайдерами услуг цифровых активов, за исключением провайдеров услуг цифровых активов участников Международного финансового центра "Астана", и эмитентами цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 настоящего Закона, требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
6) осуществляет государственное регулирование, контроль и надзор за деятельностью операторов обмена необеспеченных цифровых активов;
7) выдает (отказывает в выдаче), переоформляет, приостанавливает, лишает лицензии на дилерскую деятельность на рынке цифровых активов – обменные операции с необеспеченными цифровыми активами (далее – лицензия на обменные операции с необеспеченными цифровыми активами);
8) вводит особый режим регулирования в порядке, предусмотренном главой 8-2 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", в отношении деятельности, связанной с цифровыми активами;
9) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан утверждает:
1) правила осуществления деятельности операторов обмена необеспеченных цифровых активов, которыми определяются:
порядок лицензирования оператора обмена необеспеченных цифровых активов и квалификационные требования к оператору обмена необеспеченных цифровых активов;
перечень документов, представляемых в Национальный Банк Республики Казахстан, для получения лицензии на обменные операции с необеспеченными цифровыми активами;
требования к руководящему работнику и учредителям (участникам) (одному из учредителей, участникам или акционерам), бенефициарному собственнику оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
требования к минимальному размеру уставного капитала оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
требования к организационно-правовой форме оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
требования к информационной безопасности;
порядок реорганизации оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
квалификационные требования к оператору обмена необеспеченных цифровых активов;
порядок осуществления деятельности операторов обмена необеспеченных цифровых активов;
порядок проведения операций по покупке, продаже и (или) обмену необеспеченных цифровых активов;
требования к системе анализа и контроля операций;
ограничения и лимиты по операциям клиентов;
порядок взаимодействия операторов обмена необеспеченных цифровых активов с банками второго уровня и Национальным оператором почты;
порядок открытия и обслуживания кошельков цифрового актива клиентов;

2) цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының қызметін жүзеге асыру қағидалары, онда мыналар айқындалады:
цифрлық қаржы активтері платформасының операторларын, цифрлық активтердің сауда платформасының операторларын есептік тіркеу тәртібі;
есептік тіркеуден өту үшін өтініш беруші Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынатын құжаттардың тізбесі;
өтініш берушінің ұйымдық-құқықтық нысанына қойылатын талаптар;
өтініш берушінің жарғылық капиталының ең аз мөлшеріне қойылатын талаптар;
цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық қаржы активтерінің базалық активінің болуын және жай-күйін (сақталуын) куәландыру және мониторингтеу тәртібі;
цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидаларына қойылатын талаптар;
цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформаларына қолданылатын ақпараттық қауіпсіздікке қойылатын талаптар;
цифрлық қаржы активтері платформасының операторын, цифрлық активтердің сауда платформасының операторын қайта ұйымдастыру тәртібі;
цифрлық қаржы активтері платформасы операторының және цифрлық активтердің сауда платформасы операторының біліктілік талаптары, кәсіптік қызмет түрлерін ұштастыру шарттары мен тәртібі;
цифрлық қаржы активтері платформасының операторларында, цифрлық активтер сауда платформасының операторларында есепке алынатын және сақталатын барлық деректі (мәліметті), оның ішінде цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері, цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар және оларға тиесілі цифрлық қаржы активтері туралы деректерді (мәліметтерді) цифрлық қаржы активтері платформасының басқа операторына, цифрлық активтердің сауда платформасының басқа операторына беру тәртібі;
цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесін, цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесінде есепке алынуға және сақталуға тиіс өзге де мәліметтер тізбесін жүргізу тәртібі;
3) базалық активі ақша және олардың баламалары болып табылатын цифрлық қаржы активтеріне қатысты цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдарға қойылатын талаптар;
4) цифрлық қаржы активтерін шығару, орналастыру, айналымға (айналысқа) жіберу және өтеу қағидалары, онда мыналар айқындалады:
цифрлық қаржы активтерін шығару, орналастыру, айналымға (айналысқа) жіберу және өтеу тәртібі мен шарттары;
цифрлық қаржы активтерінің эмитенттеріне және цифрлық қаржы активтерін шығару туралы шешімге қойылатын талаптар;
цифрлық қаржы активтерінің инвесторларына қойылатын талаптар;
цифрлық қаржы активтерімен жасалатын мәмілелерді жүзеге асыру мақсатында тұлғаларды білікті инвесторлар деп тану тәртібі мен шарттары;
білікті инвесторлардың қаражаты есебінен ғана сатып алуға рұқсат етілген цифрлық қаржы активтерінің тізбесі;

2) правила осуществления деятельности операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов, которыми определяются:
порядок учетной регистрации операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов;
перечень документов, представляемых заявителем в Национальный Банк Республики Казахстан, для прохождения учетной регистрации;
требования к организационно-правовой форме заявителя;
требования к минимальному размеру уставного капитала заявителя;
порядок удостоверения и мониторинга оператором платформы цифровых финансовых активов наличия и состояния (сохранности) базового актива цифровых финансовых активов;
требования к внутренним правилам осуществления деятельности операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов;
требования к информационной безопасности, применимые к цифровым платформам оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
порядок реорганизации оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
квалификационные требования, условия и порядок совмещения видов профессиональной деятельности оператора платформы цифровых финансовых активов и оператора торговой платформы цифровых активов;
порядок передачи всех данных (сведений), учитываемых и хранящихся у операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов, в том числе данных (сведений) об эмитентах цифровых финансовых активов, держателях цифровых финансовых активов и принадлежащих им цифровых финансовых активах, другому оператору платформы цифровых финансовых активов, другому оператору торговой платформы цифровых активов;
порядок ведения операторами платформы цифровых финансовых активов системы учета держателей цифровых финансовых активов, перечня иных сведений, подлежащих учету и хранению в системе учета держателей цифровых финансовых активов;
3) требования к организациям по хранению базового актива цифрового финансового актива в отношении цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги и их эквиваленты;
4) правила выпуска цифровых финансовых активов, их размещения, оборота (обращения) и погашения, которыми определяются:
порядок и условия выпуска цифровых финансовых активов, их размещения, оборота (обращения) и погашения;
требования к эмитентам цифровых финансовых активов и решению о выпуске цифровых финансовых активов;
требования к инвесторам цифровых финансовых активов;
порядок и условия признания лиц квалифицированными инвесторами в целях осуществления сделок с цифровыми финансовыми активами;
перечень цифровых финансовых активов, разрешенных к приобретению только за счет средств квалифицированных инвесторов;

5) нысандарын, кезеңділігі мен ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының, цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептілікті ұсыну қағидалары;
6) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, нысандарын, кезеңділігі мен ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептілік ұсыну қағидалары;
7) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторына қадағалап ден қою шараларын қолдану қағидалары;
8) цифрлық қаржы активтері платформасының операторына, цифрлық активтердің сауда платформасының операторына, цифрлық қаржы активтерінің эмитентіне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары;
9) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының мәліметтерді бағалы қағаздардың орталық депозитарийіне ұсыну қағидалары;
10) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары, цифрлық қаржы активтері платформасының операторлары, цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидалары;
11) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары, цифрлық қаржы активтері платформасының операторлары, цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары, осы Заңның 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері, цифрлық активтер саласындағы қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимінің қатысушылары үшін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптар;
12) офшор аймақтардың тізбесі;
13) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында цифрлық қаржы активтерін шығаруға рұқсат беру мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының қаржы ұйымдарына қойылатын талаптар, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушыларын цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтерін шығаруды жүзеге асыруға рұқсат беру қағидалары;

5) правила представления отчетности операторами обмена необеспеченных цифровых активов, операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов, эмитентами цифровых финансовых активов в Национальный Банк Республики Казахстан, включая формы, периодичность и сроки ее представления;
6) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций правила представления отчетности организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива в Национальный Банк Республики Казахстан, включая формы, периодичность и сроки ее представления;
7) правила применения мер надзорного реагирования к оператору обмена необеспеченных цифровых активов;
8) правила применения ограниченных мер воздействия к оператору платформы цифровых финансовых активов, оператору торговой платформы цифровых активов, эмитенту цифровых финансовых активов;
9) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций правила представления операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов сведений в центральный депозитарий ценных бумаг;
10) правила формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для операторов обмена необеспеченных цифровых активов, операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов;
11) требования к правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для операторов обмена необеспеченных цифровых активов, операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов, эмитентов цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 настоящего Закона, участников особого режима регулирования Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в сфере цифровых активов;
12) перечень офшорных зон;
13) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций требования к финансовым организациям Республики Казахстан для целей допуска к выпуску цифровых финансовых активов на территории Международного финансового центра "Астана", а также правила допуска участников Международного финансового центра "Астана" к осуществлению выпуска цифровых финансовых активов на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов;

14) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен және "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық қызметтерді реттеу жөніндегі комитетімен бірлесіп, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында цифрлық қаржы активтерін шығару үшін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына рұқсат беру қағидалары.
2. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган:
1) осы Заңның 5-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген цифрлық қаржы активтерінің эмитенттерін мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
2) осы Заңның 5-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару, орналастыру, айналымға (айналысқа) жіберу және өтеу шарттары мен тәртібін айқындайды;
3) осы Заңның 5-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері мен инвесторларына қойылатын талаптарды айқындайды;
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, осы Заңның 5-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің есептілік тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен тәртібін бекітеді;
5) осы Заңның 5-бабының 2) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерінің базалық активі бола алатын мүліктің тізбесін (түрлерін), сондай-ақ осындай цифрлық қаржы активтері бойынша базалық активті есепке алу және сақтау тәртібін бекітеді;
6) осы Заңның 5-бабының 2) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтеріне қатысты цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйым ретінде әрекет етуге құқылы ұйымдарға қойылатын талаптарды бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың есептілік тізбесін, нысандарын, оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну мерзімдері мен тәртібін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша цифрлық қаржы активтері нарығындағы әрекеттерді айла-шарғы қолдану мақсатында жасалған деп танудың қағидалары мен шарттарын бекітеді;
9) осы Заңның 5-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
10) осы Заңда, Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

14) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Комитетом Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг правила допуска юридических лиц Республики Казахстан для выпуска цифровых финансовых активов на территории Международного финансового центра "Астана".
2. Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций:
1) осуществляет государственное регулирование, контроль и надзор эмитентов цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) статьи 5 настоящего Закона;
2) определяет условия и порядок выпуска, размещения, оборота (обращения) и погашения цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) статьи 5 настоящего Закона;
3) определяет требования к эмитентам и инвесторам цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) статьи 5 настоящего Закона;
4) утверждает совместно с Национальным Банком Республики Казахстан перечень, формы, сроки и порядок представления отчетности эмитентами цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) статьи 5 настоящего Закона;
5) утверждает перечень (виды) имущества, которое может выступать базовым активом цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 2) статьи 5 настоящего Закона, а также порядок учета и хранения базового актива по таким цифровым финансовым активам;
6) утверждает требования к организациям, которые вправе выступать в качестве организации по хранению базового актива цифрового финансового актива в отношении цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 2) статьи 5 настоящего Закона;
7) утверждает совместно с Национальным Банком Республики Казахстан перечень, формы, сроки и порядок представления отчетности организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива в Национальный Банк Республики Казахстан;
8) утверждает по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан правила и условия признания действий на рынке цифровых финансовых активов как совершенных в целях манипулирования;
9) осуществляет контроль за соблюдением эмитентами цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) статьи 5 настоящего Закона, требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
10) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.

3. Цифрлық майнинг саласындағы уәкілетті орган:
1) цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны береді (беруден бас тартады), қайта ресімдейді, тоқтата тұрады, одан айырады;
2) салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша салық салу мақсатында цифрлық майнерлер мен цифрлық майнингтік пулдардың кірістері туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын бекітеді;
3) цифрлық майнингтік пулдарды аккредиттеу қағидаларын бекітеді;
4) рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша цифрлық майнинг жөніндегі қызметті лицензиялау қағидаларын бекітеді;
5) цифрлық майнингтік пулдарды аккредиттеуді жүргізеді;
6) цифрлық майнингке арналған аппараттық-бағдарламалық кешендердің тізілімін жүргізеді;
7) цифрлық майнингке арналған аппараттық-бағдарламалық кешендерді есепке алу және олардың тізілімін жүргізу қағидаларын бекітеді;
8) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
4. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган:
1) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру мақсатында және (немесе) өзге де қылмыстық мақсаттарда пайдаланылған цифрлық активтер әмияндарының бірыңғай тізілімін жүргізеді;
2) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру мақсатында және (немесе) өзге де қылмыстық мақсаттарда пайдаланылған цифрлық активтер әмияндарының бірыңғай тізілімін жүргізу үшін ақпараттың құрамын, оны беру мерзімдері мен нысанын қамтитын тәртіпті айқындайды;
3) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
5. Электр энергетикасы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган:
1) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес цифрлық майнерлерді электр желілеріне қосуға қойылатын талаптарды айқындайды;
2) цифрлық майнерлер үшін электр энергиясына квотаны айқындау тетігін бекітеді;
3) Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
3) 2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

3. Уполномоченный орган в сфере цифрового майнинга:
1) выдает (отказывает в выдаче), переоформляет, приостанавливает, лишает лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу;
2) по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, утверждает правила представления сведений о доходах цифровых майнеров и цифровых майнинговых пулов в целях налогообложения;
3) утверждает правила аккредитации цифровых майнинговых пулов;
4) по согласованию с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений утверждает правила лицензирования деятельности по цифровому майнингу;
5) проводит аккредитацию цифровых майнинговых пулов;
6) ведет реестр аппаратно-программных комплексов для цифрового майнинга;
7) утверждает правила учета и ведения реестра аппаратно-программных комплексов для цифрового майнинга;
8) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
4. Уполномоченный орган по финансовому мониторингу:
1) ведет единый реестр кошельков цифровых активов, использованных в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения и (или) иных преступных целях;
2) определяет порядок, включающий состав, сроки и форму предоставления информации для ведения единого реестра кошельков цифровых активов, использованных в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения и (или) иных преступных целях;
3) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
5. Государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики:
1) определяет требования к подключению цифровых майнеров к электрическим сетям согласно Закону Республики Казахстан "Об электроэнергетике";
2) утверждает механизм определения квоты на электрическую энергию для цифровых майнеров;
3) осуществляет иные полномочия, предусмотренные иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
3) заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:

"2-тарау. Цифрлық қаржы активтері";
4) 5, 6 және 7-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Цифрлық қаржы активтерінің түрлері
Мыналар цифрлық қаржы активтерінің түрлері болып табылады:
1) базалық активі ақша болатын цифрлық қаржы активтері (стейблкоин);
2) ақшаны қоспағанда, базалық активі қаржы құралдары (оның ішінде туынды бағалы қағаздарды қоса алғанда, бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары, басқа да цифрлық қаржы активі), қаржы активі, мүліктік құқықтар (талаптар), тауарлар және (немесе) өзге де мүлік болатын цифрлық қаржы активтері;
3) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылатын қаржы құралдары.
6-бап. Цифрлық қаржы активтерін шығару және айналымға (айналысқа) жіберу
1. Цифрлық қаржы активтерін шығаруды цифрлық қаржы активтерінің эмитенті цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында көрсетілген эмитенттің осы цифрлық қаржы активтерін шығару туралы шешімі негізінде жүзеге асырады.
Цифрлық қаржы активтерін шығару, орналастыру, айналымға (айналысқа) жіберу және өтеу тәртібі мен шарттарын, цифрлық қаржы активтерінің эмитенттеріне және цифрлық қаржы активтерін шығару туралы шешімге қойылатын талаптарды, цифрлық қаржы активтерінің инвесторларына қойылатын талаптарды, оның ішінде цифрлық қаржы активтерімен жасалатын мәмілелерді жүзеге асыру мақсатында жеке тұлғаларды білікті инвесторлар деп тану тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ білікті инвесторлардың қаражаты есебінен ғана сатып алуға рұқсат етілген цифрлық қаржы активтерінің тізбесін:
осы Заңның 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтеріне қатысты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейді;
осы Заңның 5-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген цифрлық қаржы активтеріне қатысты қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.
2. Цифрлық қаржы активтерінің шығарылуын тіркеуді цифрлық қаржы активтері платформасының операторы жүзеге асырады және онда эмитент ұсынған құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін қарау қамтылады.
3. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы:
1) цифрлық қаржы активтерінің эмитенті цифрлық қаржы активтерін шығару кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтаған жағдайда цифрлық қаржы активтерінің эмитентіне өзінің қаржы активтерінің цифрлық платформасына қолжетімділік беруді;

"Глава 2. Цифровые финансовые активы";
4) статьи 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Виды цифровых финансовых активов
Видами цифровых финансовых активов являются:
1) цифровые финансовые активы, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин);
2) цифровые финансовые активы, базовым активом которых выступают финансовые инструменты (в том числе ценные бумаги, включая производные ценные бумаги, производные финансовые инструменты, другой цифровой финансовый актив), финансовый актив, имущественные права (требования), товары и (или) иное имущество, за исключением денег;
3) финансовые инструменты, выпускаемые в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
Статья 6. Выпуск и оборот (обращение) цифровых финансовых активов
1. Выпуск цифровых финансовых активов осуществляется эмитентом цифровых финансовых активов на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов на основании решения указанного эмитента о выпуске данных цифровых финансовых активов.
Порядок и условия выпуска цифровых финансовых активов, их размещения, оборота (обращения) и погашения, требования к эмитентам цифровых финансовых активов и к решению о выпуске цифровых финансовых активов, требования к инвесторам цифровых финансовых активов, в том числе порядок и условия признания физических лиц квалифицированными инвесторами в целях осуществления сделок с цифровыми финансовыми активами, а также перечень цифровых финансовых активов, разрешенных к приобретению только за счет средств квалифицированных инвесторов, устанавливаются:
Национальным Банком Республики Казахстан в отношении цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 настоящего Закона;
нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в отношении цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) статьи 5 настоящего Закона.
2. Регистрация выпуска цифровых финансовых активов осуществляется оператором платформы цифровых финансовых активов и включает рассмотрение представленных эмитентом документов на соответствие законодательству Республики Казахстан.
3. Оператор платформы цифровых финансовых активов осуществляет:
1) предоставление эмитенту цифровых финансовых активов доступа к своей цифровой платформе финансовых активов при условии соблюдения эмитентом цифровых финансовых активов требований законодательства Республики Казахстан при выпуске цифровых финансовых активов;

2) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында жазбаны орналастыру арқылы цифрлық қаржы активтерін шығаруды жүзеге асырады.
Цифрлық қаржы активін шығару шарттарында базалық активтің болуы көзделген жағдайларда цифрлық қаржы активін шығару цифрлық қаржы активтері платформасының операторы осындай базалық активтің бар екендігіне көз жеткізгеннен кейін ғана жүзеге асырылады.
4. Цифрлық қаржы активінің базалық активін есепке алуды және сақтауды цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйым жүзеге асырады.
Осы Заңның 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтеріне қатысты цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйым ретінде әрекет етуге құқылы ұйымдарға қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейді.
Осы Заңның 5-бабының 2) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерінің базалық активі бола алатын мүліктің тізбесі (түрлері), осындай цифрлық қаржы активтері бойынша базалық активті есепке алу және сақтау тәртібі, осы Заңның 5-бабының 2) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтеріне қатысты цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйым ретінде әрекет етуге құқылы ұйымдарға қойылатын талаптар қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Есептіліктің нысандарын, оны ұсыну кезеңділігі мен мерзімдерін қоса алғанда, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне оны ұсыну тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган бірлесіп айқындайды.
5. Бір түрдегі цифрлық қаржы активтерін басқа түрдегі цифрлық қаржы активтеріне айырбастауды қоса алғанда, цифрлық қаржы активтерінің айналымы цифрлық қаржы активтері платформасы операторының және (немесе) цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында жүзеге асырылады.
Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде тиісті есептік тіркеуі болған кезде цифрлық активтердің сауда платформасының операторы ретінде әрекет ете алады.
Цифрлық активтердің сауда платформасының операторы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік-құқықтық актісінде көзделген тәртіппен цифрлық активтермен сауда-саттықты ұйымдастырады.
6. Орталық депозитарий "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен осы Заңның 5-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізуді жүзеге асырады.
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының орталық депозитарийге мәліметтер ұсыну тәртібі, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының орталық депозитариймен өзара іс-қимыл жасауының өзге де мәселелері Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісінде айқындалады.

2) выпуск цифровых финансовых активов путем размещения записи на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
В случаях, когда условиями выпуска цифрового финансового актива предусмотрено наличие базового актива, выпуск цифрового финансового актива осуществляется только после того, как оператор платформы цифровых финансовых активов удостоверится в наличии такого базового актива.
4. Учет и хранение базового актива цифрового финансового актива осуществляются организацией по хранению базового актива цифрового финансового актива.
Требования к организациям, которые вправе выступать в качестве организации по хранению базового актива цифрового финансового актива в отношении цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 настоящего Закона, устанавливаются Национальным Банком Республики Казахстан.
Перечень (виды) имущества, которое может выступать базовым активом цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 2) статьи 5 настоящего Закона, порядок учета и хранения базового актива по таким цифровым финансовым активам, требования к организациям, которые вправе выступать в качестве организации по хранению базового актива цифрового финансового актива в отношении цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 2) статьи 5 настоящего Закона, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Порядок представления отчетности организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива в Национальный Банк Республики Казахстан, включая формы, периодичность и сроки ее представления, определяется совместно Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
5. Оборот цифровых финансовых активов, включая обмен цифровых финансовых активов одного вида на цифровые финансовые активы другого вида, осуществляется на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов и (или) оператора торговой платформы цифровых активов.
Оператор платформы цифровых финансовых активов может выступать в качестве оператора торговой платформы цифровых активов при наличии соответствующей учетной регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан.
Оператор торговой платформы цифровых активов организует торги с цифровыми активами в порядке, предусмотренном нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
6. Центральный депозитарий осуществляет ведение системы реестров держателей цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) статьи 5 настоящего Закона, в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг".
Порядок представления операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов сведений в центральный депозитарий, а также иные вопросы взаимодействия операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов с центральным депозитарием определяются совместным актом Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.

7. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы қызметін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі есептік тіркеудің негізінде жүзеге асырады.
Цифрлық қаржы активтері платформасының операторын, цифрлық активтердің сауда платформасының операторын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеу олардың қызметін реттеу, бақылау және қадағалау мақсатында жүзеге асырылады және цифрлық активтер платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының тиісті қызметтерді көрсетуі кезінде міндетті шарт болып табылады.
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өтпей жүзеге асырылатын қызметтер көрсету жөніндегі жұмысына жол берілмейді.
8. Есептік тіркеуден өту үшін цифрлық қаржы активтері платформасы операторының және (немесе) цифрлық активтердің сауда платформасы операторының қызметін жүзеге асыруға ниет білдірген өтініш беруші Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген біліктілік талаптарына сай келуге тиіс.
9. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының есептік тіркеуден өту тәртібін, цифрлық қаржы активтері платформасының операторы мен цифрлық активтердің сауда платформасы операторының біліктілік талаптарын, кәсіптік қызмет түрлерін біріктіру шарттары мен тәртібін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі бекітеді.
10. Осы баптың 9-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде:
1) өтініш беруші Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептік тіркеуден өту үшін ұсынатын құжаттардың тізбесі;
2) өтініш берушінің ұйымдық-құқықтық нысанына қойылатын талаптар;
3) өтініш берушінің жарғылық капиталының ең аз мөлшеріне қойылатын талаптар;
4) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық қаржы активтерінің базалық активінің болуын және жай-күйін (сақталуын) куәландыру және мониторингтеу тәртібі;
5) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидаларына қойылатын талаптар;
6) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформаларына қолданылатын ақпараттық қауіпсіздікке қойылатын талаптар;
7) цифрлық қаржы активтері платформасының операторын, цифрлық активтердің сауда платформасының операторын қайта ұйымдастыру тәртібі қамтылады.

7. Оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов осуществляют деятельность на основании учетной регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан.
Учетная регистрация оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов в Национальном Банке Республики Казахстан осуществляется в целях регулирования, контроля и надзора за их деятельностью и является обязательным условием при оказании оператором платформы цифровых финансовых активов, оператором торговой платформы цифровых активов соответствующих услуг.
Деятельность по оказанию услуг оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов, осуществляемая без прохождения учетной регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан, не допускается.
8. Для прохождения учетной регистрации заявитель, намеривающийся осуществлять деятельность оператора платформы цифровых финансовых активов и (или) оператора торговой платформы цифровых активов, должен соответствовать квалификационным требованиям, установленным Национальным Банком Республики Казахстан.
9. Порядок прохождения учетной регистрации оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов, квалификационные требования, условия и порядок совмещения видов профессиональной деятельности оператора платформы цифровых финансовых активов и оператора торговой платформы цифровых активов утверждаются Национальным Банком Республики Казахстан.
10. Нормативный правовой акт Национального Банка Республики Казахстан, указанный в пункте 9 настоящей статьи, включает в себя:
1) перечень документов, представляемых заявителем в Национальный Банк Республики Казахстан для прохождения учетной регистрации;
2) требования к организационно-правовой форме заявителя;
3) требования к минимальному размеру уставного капитала заявителя;
4) порядок удостоверения и мониторинга оператором платформы цифровых финансовых активов наличия и состояния (сохранности) базового актива цифровых финансовых активов;
5) требования к внутренним правилам осуществления деятельности оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
6) требования к информационной безопасности, применимые к цифровым платформам оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
7) порядок реорганизации оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов.

11. Мыналарды:
1) осы баптың 12-тармағында аталған;
2) мінсіз іскерлік беделі жоқ адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резидент және бейрезидент жеке тұлғалар мен заңды тұлғалар цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының құрылтайшылары және қатысушылары (акционерлері) бола алады.
12. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган жасайтын, Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын және (немесе) жеткілікті түрде орындамайтын мемлекеттер (аумақтар) тізбесіне енгізілген шет мемлекетте (аумақта) тіркелген, сондай-ақ тізбесін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін офшор аймақтарда тіркелген, заңды тұлға мәртебесі жоқ заңды тұлғалар және (немесе) шетелдік ұйымдар:
цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының дауыс беретін акцияларын немесе жарғылық капиталына қатысу үлестерін;
базалық активі цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының дауыс беретін акциялары болып табылатын, Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған туынды бағалы қағаздарын тікелей немесе жанама иелене және (немесе) пайдалана және (немесе) оларға билік ете алмайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген тыйым салу Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіндегі, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіндегі адамдарға да қолданылады.
Осы тармақтың мақсаттары үшін цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының дауыс беретін акцияларын, туынды бағалы қағаздарын және (немесе) жарғылық капиталына қатысу үлестерін жанама иелену және (немесе) пайдалану және (немесе) оларға билік ету деп заңды тұлға мәртебесі жоқ басқа заңды тұлғалардағы және (немесе) шетелдік ұйымдардағы дауыс беретін акцияларын, қатысу үлестерін, пайларды не үлестік қатысудың басқа да нысандарын иелену арқылы цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтердің сауда платформасы операторы қатысушысының (акционерінің) шешімдерін айқындау мүмкіндігі түсініледі.

11. Учредителями и участниками (акционерами) оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов могут быть физические и юридические лица – резиденты и нерезиденты Республики Казахстан, за исключением лиц:
1) указанных в пункте 12 настоящей статьи;
2) не имеющих безупречной деловой репутации.
12. Юридические лица и (или) иностранные организации, не имеющие статус юридического лица, зарегистрированные в иностранном государстве (на территории), включенном (включенной) в составляемый уполномоченным органом по финансовому мониторингу перечень государств (территорий), которые не выполняют и (или) недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ), а также зарегистрированные в офшорных зонах, перечень которых устанавливается Национальным Банком Республики Казахстан, не могут прямо или косвенно владеть и (или) пользоваться, и (или) распоряжаться:
голосующими акциями или долями участия в уставном капитале оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
производными ценными бумагами, выпущенными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов.
Запрет, установленный частью первой настоящего пункта, распространяется также на лиц, находящихся в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, а также перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
Для целей настоящего пункта под косвенным владением и (или) пользованием, и (или) распоряжением голосующими акциями, производными ценными бумагами и (или) долями участия в уставном капитале оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов понимается возможность определять решения участника (акционера) оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов через владение голосующими акциями, долями участия, паями либо другими формами долевого участия в других юридических лицах и (или) иностранных организациях, не имеющих статус юридического лица.

13. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган жасайтын, Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын және (немесе) жеткілікті түрде орындамайтын мемлекеттер (аумақтар) тізбесіне енгізілген шет мемлекетте (аумақта) тіркелген, сондай-ақ тізбесін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін офшор аймақтарда тіркелген жеке тұлғалар цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының басшы қызметкерлері бола алмайды.
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының басшы қызметкерінің лауазымына:
1) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімді, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімді қабылдағанға не қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында айқындалған тәртіппен оны төлемге қабілетсіз (банкрот) деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болған адамды сайлауға немесе тағайындауға тыйым салынады.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген тыйым салу қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы тиісті шешім қабылдағаннан немесе тиісті сот актісі заңды күшіне енгеннен кейін он жыл бойы қолданылады;
2) мінсіз іскерлік беделі жоқ адамды сайлауға немесе тағайындауға тыйым салынады.
Осы тармақтың мақсаттары үшін:

13. Физические лица, зарегистрированные в иностранном государстве (на территории), включенном (включенной) в составляемый уполномоченным органом по финансовому мониторингу перечень государств (территорий), которые не выполняют и (или) недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ), а также зарегистрированные в офшорных зонах, перечень которых устанавливается Национальным Банком Республики Казахстан, не могут быть руководящими работниками оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов.
Запрещается избирать или назначать на должность руководящего работника оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов лицо:
1) являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, решения о применении к банку режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, или признании ее неплатежеспособной (банкротом) в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан.
Запрет, предусмотренный частью первой настоящего подпункта, применяется в течение десяти лет после принятия соответствующего решения уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, или вступления в законную силу соответствующего судебного акта;
2) не имеющее безупречной деловой репутации.
Для целей настоящего пункта руководящими работниками оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов признаются:

1) басқару органының басшысы, оның орынбасары және басқару органының мүшелері;
2) атқарушы органның басшысы, оның орынбасары және атқарушы органның мүшелері;
3) бас бухгалтер цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының басшы қызметкерлері деп танылады.
14. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының жарғылық капиталы тек қана Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы ақшамен қалыптастырылады.
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының жарғылық капиталы цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының қызметін жүзеге асыруға ниет білдірген өтініш беруші есептік тіркеуден өту үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жүгінгенге дейін қалыптастырылады.
15. Есептік тіркеуден өту үшін цифрлық қаржы активтері платформасы операторының және (немесе) цифрлық активтердің сауда платформасы операторының қызметін жүзеге асыруға ниет білдірген өтініш беруші Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:
1) атқарушы органның басшысы (мүшелері) туралы мәліметтерді де (дипломның (дипломдардың) және Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмелерін қоса бере отырып) қамтитын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген нысан бойынша өтініш;
2) ең аз мөлшерін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген жарғылық капиталға ақы төленгенін растайтын құжат;
3) өтініш беруші үлгілік жарғы бойынша қызметті жүзеге асыратын жағдайларды қоспағанда, жарғы;
4) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық активтердің сауда платформасының операторымен, банкпен және (немесе) Ұлттық пошта операторымен өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындайтын құжат;
5) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының қызметін жүзеге асырудың өтініш берушінің басқару органы бекіткен ішкі қағидалары;
6) өтінішті және оған қоса берілетін құжаттар мен мәліметтерді беруге адамның өкілеттігін растайтын құжат.
16. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы ретінде есептік тіркеуден өту үшін берілген өтінішті есептік тіркеуден өту үшін қажетті құжаттардың толық жинақталымы ұсынылған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қарайды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мынадай жағдайлардың кез келгенінде:
ұсынылған құжаттарда және (немесе) мәліметтерде қамтылған өтініш беруші және (немесе) оның құрылтайшылары, қатысушылары (акционерлері) туралы анық емес деректер (мәліметтер) анықталғанда;
ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің мазмұны Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмегенде;
ұсынылған құжаттар мен мәліметтердегі деректердің анықтығын тексеруді жүзеге асыру қажет болғанда цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы ретінде есептік тіркеуден өту үшін берілген өтінішті қарау мерзімін тоқтата тұруға құқылы.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұсынылған құжаттарға және (немесе) мәліметтерге берген ескертулерін өтініш берушінің жою мерзімі он жұмыс күнінен аспайды.
Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы ретінде есептік тіркеуден өту үшін өтінішті қарау мерзімі өтініш беруші Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұсынылған құжаттарға және (немесе) мәліметтерге берген ескертулерін жойғаннан кейін және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі көрсетілген құжаттардағы және (немесе) мәліметтердегі деректердің анықтығын тексеруді аяқтағаннан кейін немесе өтініш беруші осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген мерзім ішінде нақтыланған (түзетілген) құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбаған жағдайда қайта басталады.

1) руководитель органа управления, его заместитель и члены органа управления;
2) руководитель исполнительного органа, его заместитель и члены исполнительного органа;
3) главный бухгалтер.
14. Уставный капитал оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов формируется исключительно деньгами в национальной валюте Республики Казахстан.
Уставный капитал оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов формируется до обращения заявителя, намеревающегося осуществлять деятельность оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов, в Национальный Банк Республики Казахстан для прохождения учетной регистрации.
15. Для прохождения учетной регистрации заявитель, намеревающийся осуществлять деятельность оператора платформы цифровых финансовых активов и (или) оператора торговой платформы цифровых активов, представляет в Национальный Банк Республики Казахстан следующие документы и сведения:
1) заявление по форме, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, содержащее в том числе сведения о руководителе (членах) исполнительного органа (с приложением копий диплома (дипломов) и документа, подтверждающего трудовую деятельность работника в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан);
2) документ, подтверждающий оплату уставного капитала, минимальный размер которого установлен Национальным Банком Республики Казахстан;
3) устав, за исключением случаев, когда заявитель осуществляет деятельность по типовому уставу;
4) документ, определяющий порядок взаимодействия оператора платформы цифровых финансовых активов с оператором торговой платформы цифровых активов, банком и (или) Национальным оператором почты;
5) внутренние правила осуществления деятельности оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов, утвержденные органом управления заявителя;
6) документ, подтверждающий полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов и сведений.
16. Заявление для прохождения учетной регистрации в качестве оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов рассматривается Национальным Банком Республики Казахстан в течение двадцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов, необходимых для прохождения учетной регистрации.
Национальный Банк Республики Казахстан вправе приостановить срок рассмотрения заявления для прохождения учетной регистрации в качестве оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов в любом из следующих случаев:
выявление недостоверных данных (сведений) о заявителе и (или) его учредителях, участниках (акционерах), содержащихся в представленных документах и (или) сведениях;
несоответствие содержания представленных документов и (или) сведений требованиям законодательства Республики Казахстан;
необходимость осуществления проверки достоверности данных в представленных документах и сведениях;
Срок устранения заявителем замечаний Национального Банка Республики Казахстан к представленным документам и (или) сведениям составляет не более десяти рабочих дней.
Срок рассмотрения заявления для прохождения учетной регистрации в качестве оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов возобновляется после устранения заявителем замечаний Национального Банка Республики Казахстан к представленным документам и (или) сведениям и завершения Национальным Банком Республики Казахстан проверки достоверности данных в указанных документах и (или) сведениях или в случае непредставления заявителем уточненных (исправленных) документов и (или) сведений в течение срока, предусмотренного частью третьей настоящего пункта.

17. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі есептік тіркеуден өткен өтініш берушіге цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының тіркеу нөмірін береді, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізілімінде, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының тізілімінде жазбаны жүзеге асырады және өтініш берушіге тіркеу нөмірін көрсете отырып, осы баптың 16-тармағында белгіленген мерзімде жазбаша нысанда есептік тіркеуден өткені туралы хабарлама жібереді.
Есептік тіркеуден өткен цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізілімі және цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының тізілімі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылады.
Есептік тіркеуден бас тартылған кезде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өтініш берушіге бас тарту себебін көрсете отырып, осы баптың 16-тармағында белгіленген мерзімде жазбаша нысанда есептік тіркеуден бас тарту туралы хабарлама жібереді.
18. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторын, цифрлық активтердің сауда платформасы операторын есептік тіркеуден бас тарту мынадай негіздердің кез келгені бойынша жүргізіледі:
1) есептік тіркеуден өту үшін ұсынылған құжаттардағы мәліметтердің және (немесе) ақпараттың анық болмауы және (немесе) толық болмауы;
2) құжаттардың толық жинақталымының ұсынылмауы немесе құжаттардың осы Заңның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес келмеуі;
3) цифрлық қаржы активтері платформасы операторы, цифрлық активтердің сауда платформасы операторы құрылтайшысының, қатысушысының (акционерінің) осы баптың 11 және 12-тармақтарында белгіленген талаптарға сай келмеуі;
4) басшы қызметкерлердің осы баптың 13-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
5) осы баптың 14-тармағында белгіленген талаптардың сақталмауы;
6) бенефициарлық меншік иесінде алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының болуы.
19. Есептік тіркеуден бас тартылған жағдайда цифрлық қаржы активтері платформасы операторының және (немесе) цифрлық активтердің сауда платформасы операторының қызметін жүзеге асыруға ниет білдірген өтініш беруші есептік тіркеуден бас тартуға алып келген себептер жойылған кезде есептік тіркеуге өтінішті қайта ұсынуға немесе өз атауын өзгерту не қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешім қабылдауға құқылы.
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторын, цифрлық активтердің сауда платформасы операторын есептік тіркеуден бас тартуға алып келген себептердің жойылмауы көрсетілген өтінішті қайта қараудан бас тартуға негіз болып табылады.
Қайта ұсынылған өтінішті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі он жұмыс күні ішінде қарайды.

17. Национальный Банк Республики Казахстан присваивает заявителю, прошедшему учетную регистрацию, регистрационный номер оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов, осуществляет запись в реестре операторов платформы цифровых финансовых активов, реестре операторов торговой платформы цифровых активов, и направляет заявителю в письменной форме уведомление с указанием регистрационного номера о прохождении учетной регистрации в срок, установленный пунктом 16 настоящей статьи.
Реестр операторов платформы цифровых финансовых активов и реестр операторов торговой платформы цифровых активов, прошедших учетную регистрацию, размещаются на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан.
При отказе в учетной регистрации Национальный Банк Республики Казахстан направляет заявителю в письменной форме уведомление об отказе в учетной регистрации с указанием причины отказа в срок, установленный пунктом 16 настоящей статьи.
18. Отказ в учетной регистрации оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов производится по любому из следующих оснований:
1) недостоверность и (или) неполнота сведений и (или) информации в документах, представленных для прохождения учетной регистрации;
2) представление неполного пакета документов или несоответствие документов требованиям настоящего Закона и нормативного правового акта Национального Банка Республики Казахстан;
3) несоответствие учредителя, участника (акционера) оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов требованиям, установленным пунктами 11 и 12 настоящей статьи;
4) несоответствие руководящих работников требованиям, установленным пунктом 13 настоящей статьи;
5) несоблюдение требований, установленных пунктом 14 настоящей статьи;
6) наличие неснятой или непогашенной судимости у бенефициарного собственника.
19. В случае отказа в учетной регистрации заявитель, намеревающийся осуществлять деятельность оператора платформы цифровых финансовых активов и (или) оператора торговой платформы цифровых активов, вправе повторно представить заявление на учетную регистрацию при устранении причин, повлекших отказ в учетной регистрации, или принять решение об изменении своего наименования либо реорганизации или ликвидации.
Неустранение причин, повлекших отказ в учетной регистрации оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов, является основанием для отказа в повторном рассмотрении указанного заявления.
Повторно представленное заявление рассматривается Национальным Банком Республики Казахстан в течение десяти рабочих дней.

20. Есептіліктің нысандарын, оны ұсыну кезеңділігі мен мерзімдерін қоса алғанда, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне оны ұсыну тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.
21. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы ақшаны жылыстатуға, терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі халықаралық стандарттардың және Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының сақталуын қамтамасыз етеді.
Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастырады.
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.
22. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бірлескен актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде қаржы ұйымдары мен Қазақстан Республикасы резиденттерінің "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында цифрлық қаржы активтерін шығаруды жүзеге асыруына жол беріледі.
23. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бірлескен актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде "Астана" халықаралық қаржы орталығы қатысушыларының цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтерін шығаруды жүзеге асыруына жол беріледі.
24. Осы баптың 7-тармағын қоспағанда, осы баптың талаптары қор биржасы мен орталық депозитарий цифрлық қаржы активтері платформасының операторы және (немесе) цифрлық активтердің сауда платформасының операторы ретінде қызметін жүзеге асырған кезде "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелмеген бөлігінде қор биржасына және орталық депозитарийге қолданылады.
Қор биржасы және орталық депозитарий цифрлық қаржы активтері платформасының операторы және (немесе) цифрлық активтердің сауда платформасының операторы ретіндегі қызмет үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген біліктілік талаптарына сәйкес келген кезде осындай қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өтпей жүзеге асыруға құқылы.

20. Порядок представления отчетности, включая формы, периодичность и сроки ее представления, операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов в Национальный Банк Республики Казахстан определяется Национальным Банком Республики Казахстан.
21. Оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов обеспечивают соблюдение международных стандартов по противодействию отмыванию денег, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения и законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
Оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов формируют систему управления рисками и внутреннего контроля.
Порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов определяется Национальным Банком Республики Казахстан.
22. Допускается осуществление финансовыми организациями и резидентами Республики Казахстан выпуска цифровых финансовых активов на территории Международного финансового центра "Астана" при соответствии требованиям, установленным совместным актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан.
23. Допускается осуществление выпуска цифровых финансовых активов участниками Международного финансового центра "Астана" на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов при соответствии требованиям, установленным совместным актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан.
24. Требования настоящей статьи, за исключением пункта 7 настоящей статьи, распространяются на фондовую биржу и центральный депозитарий при осуществлении ими деятельности в качестве оператора платформы цифровых финансовых активов и (или) оператора торговой платформы цифровых активов в части, не урегулированной Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг".
Фондовая биржа и центральный депозитарий вправе осуществлять деятельность в качестве оператора платформы цифровых финансовых активов и (или) оператора торговой платформы цифровых активов без прохождения учетной регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан при соответствии квалификационным требованиям, установленным Национальным Банком Республики Казахстан для данной деятельности.

25. Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның және "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық қызметтерді реттеу жөніндегі комитетінің бірлескен актісінде айқындалған тәртіппен және шарттарда "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында цифрлық қаржы активтерін шығаруға құқылы.
"Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісінде айқындалған тәртіппен және шарттарда цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтерін шығаруға құқылы.
26. Цифрлық қаржы активтерін аударуды жүзеге асыру кезінде цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы цифрлық қаржы активтерін жөнелтуші мен алушы туралы ақпаратты, оның ішінде аталған тұлғаларды және (немесе) бенефициарлық меншік иелерін сәйкестендіруге мүмкіндік беретін мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен жинауды және сақтауды жүзеге асырады.
27. Осы баптың 26-тармағында көрсетілген ақпарат болмаған не толық берілмеген жағдайда, цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы клиент талап етілетін ақпаратты бергенге дейін кемінде қырық сегіз сағат мерзімге операция жүргізуді тоқтата тұруға тиіс.
Клиент жөнелтушіні және (немесе) алушыны сәйкестендіру үшін қажетті ақпаратты бермеген жағдайда, цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы белгіленген мерзім өткеннен кейін операцияны жүргізуден бас тартады.
7-бап. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының қызметін бақылау және қадағалау
1. Цифрлық қаржы активтері нарығын бақылау және қадағалау мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының қызметіне қатысты тексеруді және бақылаудың (қадағалаудың) өзге де нысандарын жүзеге асырады.
2. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының қызметіне қатысты тексерулер және бақылаудың (қадағалаудың) өзге де нысандары Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасында белгіленген қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылауды және қадағалауды ұйымдастыру мен жүзеге асыру тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.

25. Юридические лица Республики Казахстан вправе выпускать цифровые финансовые активы на территории Международного финансового центра "Астана" в порядке и на условиях, которые определены совместным актом Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Комитета Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг.
Участники Международного финансового центра "Астана" вправе выпускать цифровые финансовые активы на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов в порядке и на условиях, которые определены совместным актом Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
26. При осуществлении переводов цифровых финансовых активов оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов осуществляют сбор и хранение информации об отправителе и получателе цифровых финансовых активов, включая сведения, позволяющие идентифицировать указанных лиц и (или) бенефициарных собственников, в порядке, предусмотренном нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
27. В случае отсутствия либо неполного предоставления информации, указанной в пункте 26 настоящей статьи, оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов должны приостановить проведение операции на срок не менее сорока восьми часов до предоставления требуемой информации клиентом.
В случае непредоставления клиентом информации, необходимой для идентификации отправителя и (или) получателя, по истечении установленного срока оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов отказывают в проведении операции.
Статья 7. Контроль и надзор за деятельностью операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов
1. В целях контроля и надзора за рынком цифровых финансовых активов Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет проверку и иные формы контроля (надзора) в отношении деятельности операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов.
2. Проверки и иные формы контроля (надзора) в отношении деятельности операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов осуществляются в соответствии с порядком организации и осуществления контроля и надзора за финансовым рынком и финансовыми организациями, установленным законами Республики Казахстан и финансовым законодательством Республики Казахстан.

3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар анықталған кезде өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша цифрлық қаржы активтері платформасының операторына, цифрлық активтердің сауда платформасының операторына қатысты осы Заңның және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының талаптарына сәйкес шектеулі ықпал ету шаралары мен санкцияларды қолданады.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі цифрлық қаржы активтері платформасының операторларына, цифрлық активтердің сауда платформасының операторларына қатысты Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы, бағалы қағаздар рыногы туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзғаны үшін шектеулі ықпал ету шараларының мынадай түрлерін қолданады:
1) орындалуы міндетті жазбаша нұсқама жіберу;
2) жазбаша ескерту шығару;
3) жазбаша келісім жасау.
Цифрлық қаржы активтері платформасының операторына, цифрлық активтердің сауда платформасының операторына шектеулі ықпал ету шараларын қолдану тәртібі, сондай-ақ қолданылатын шектеулі ықпал ету шарасының түрін таңдау үшін негіздер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
5. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізілімінен, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының тізілімінен мынадай негіздердің кез келгені бойынша шығарылады:
1) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының қайта ұйымдастыру немесе тарату арқылы өз қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдауы;
2) соттың цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының қызметін тоқтату туралы шешім қабылдауы;
3) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының басшы қызметкерлеріне және (немесе) қатысушыларына (акционерлеріне) қойылатын талаптардың сақталмауы;
4) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) бұзуы;
5) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қолданған шектеулі ықпал ету шараларын жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) орындамауы;

3. Национальный Банк Республики Казахстан при выявлении нарушений законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию, применяет в отношении оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов ограниченные меры воздействия и санкции в соответствии с требованиями настоящего Закона и иных законов Республики Казахстан.
4. В отношении операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов Национальный Банк Республики Казахстан применяет следующие виды ограниченных мер воздействия за нарушение требований законодательства Республики Казахстан о цифровых активах в Республике Казахстан, о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, о рынке ценных бумаг:
1) направление обязательного для исполнения письменного предписания;
2) вынесение письменного предупреждения;
3) составление письменного соглашения.
Порядок применения ограниченных мер воздействия к оператору платформы цифровых финансовых активов, оператору торговой платформы цифровых активов, а также основания для выбора вида применяемой ограниченной меры воздействия определяются нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
5. Оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов исключаются из реестра операторов платформы цифровых финансовых активов, реестра операторов торговой платформы цифровых активов по любому из следующих оснований:
1) принятие оператором платформы цифровых финансовых активов, оператором торговой платформы цифровых активов решения о добровольном прекращении своей деятельности путем реорганизации или ликвидации;
2) принятие судом решения о прекращении деятельности оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
3) несоблюдение требований к руководящим работникам и (или) участникам (акционерам) оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
4) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение оператором платформы цифровых финансовых активов, оператором торговой платформы цифровых активов законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию Национального Банка Республики Казахстан;
5) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнение оператором платформы цифровых финансовых активов, оператором торговой платформы цифровых активов ограниченных мер воздействия, примененных Национальным Банком Республики Казахстан;

6) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының есептік тіркеу күнінен бастап қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде қызметін есептік тіркеуге сәйкес жүзеге асырмауы немесе қатарынан күнтізбелік алты айдан астам кезеңге қызметін тоқтатуы;
7) цифрлық қаржы активтері платформасының операторына, цифрлық активтердің сауда платформасының операторына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеу;
8) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының жүзеге асырылатын қызмет бойынша деректерді (мәліметтерді) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) ұсынбауы;
9) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) жүзеге асырылатын қызметі бойынша анық емес деректерді (мәліметтерді) ұсынуы;
10) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тарапынан операторға қатысты бақылау мен қадағалау жүргізілуіне кедергі жасалуы;
11) есептік тіркеуден өту үшін ұсынылған құжаттарда және (немесе) мәліметтерде анық емес деректердің (мәліметтердің) анықталуы.
6. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізілімінен, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының тізілімінен шығарылған жағдайда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарылған күннен бастап бұл туралы цифрлық қаржы активтері платформасының операторын, цифрлық активтердің сауда платформасының операторын бес жұмыс күні ішінде жазбаша хабардар етеді және өзінің интернет-ресурсында тиісті ақпаратты орналастырады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің цифрлық қаржы активтері платформасының операторын, цифрлық активтердің сауда платформасының операторын цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізілімінен, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының тізілімінен шығару туралы шешіміне Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген шешіміне шағым жасау оның орындалуын тоқтата тұрмайды.
7. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторына, цифрлық активтердің сауда платформасының операторына Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің оны цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізілімінен, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының тізілімінен алып тастау туралы жазбаша хабарламасын алғаннан кейін қызметтер көрсетуге тыйым салынады.

6) неосуществление оператором платформы цифровых финансовых активов, оператором торговой платформы цифровых активов в соответствии с учетной регистрацией деятельности в течение двенадцати последовательных календарных месяцев с даты учетной регистрации или прекращение деятельности на период более шести последовательных календарных месяцев;
7) несоответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к оператору платформы цифровых финансовых активов, оператору торговой платформы цифровых активов;
8) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредставление в Национальный Банк Республики Казахстан оператором платформы цифровых финансовых активов, оператором торговой платформы цифровых активов данных (сведений) по осуществляемой деятельности;
9) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) представление в Национальный Банк Республики Казахстан оператором платформы цифровых финансовых активов, оператором торговой платформы цифровых активов недостоверных данных (сведений) по осуществляемой деятельности;
10) воспрепятствование проведению контроля и надзора со стороны Национального Банка Республики Казахстан в отношении оператора;
11) выявление недостоверных данных (сведений) в документах и (или) сведениях, представленных для прохождения учетной регистрации.
6. В случае исключения из реестра операторов платформы цифровых финансовых активов, реестра операторов торговой платформы цифровых активов Национальный Банк Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней со дня исключения письменно уведомляет об этом оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов и размещает соответствующую информацию на своем интернет-ресурсе.
Решение Национального Банка Республики Казахстан об исключении оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов из реестра операторов платформы цифровых финансовых активов, реестра операторов торговой платформы цифровых активов может быть обжаловано в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Обжалование решения Национального Банка Республики Казахстан, указанного в части второй настоящего пункта, не приостанавливает его исполнения.
7. Оператору платформы цифровых финансовых активов, оператору торговой платформы цифровых активов запрещается оказание услуг после получения письменного уведомления Национального Банка Республики Казахстан об исключении его из реестра операторов платформы цифровых финансовых активов, реестра операторов торговой платформы цифровых активов.

8. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізілімінен, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының тізілімінен шығару туралы жазбаша хабарламасын алған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде:
1) өз атауынан "цифрлық қаржы активтері платформасының операторы" немесе "цифрлық активтердің сауда платформасының операторы" деген сөздерді алып тастау мақсатында атауының өзгеруіне байланысты заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеуді жүргізуге не төлем ұйымын тарату туралы шешім қабылдауға;
2) өздерінің цифрлық платформаларында есепке алынатын және сақталатын барлық деректердің (мәліметтердің), оның ішінде цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері, цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар және өздеріне тиесілі цифрлық қаржы активтері туралы деректердің (мәліметтердің) басқа цифрлық қаржы активтері платформасының операторына, цифрлық активтердің сауда платформасының операторына Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған тәртіппен берілуін қамтамасыз етуге міндетті.";
5) 9-баптың 4-тармағында:
бірінші абзац "тоқтата тұру" деген сөздерден кейін "цифрлық майнинг саласындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "уәкілетті" деген сөз "цифрлық майнинг саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша "майнер" деген сөзден кейін "цифрлық майнинг саласындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша "майнер" деген сөзден кейін "цифрлық майнинг саласындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 10-баптың 3-тармағы "пул" деген сөзден кейін "цифрлық майнинг саласындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 11-бап алып тасталсын;
8) мынадай мазмұндағы 11-1-баппен толықтырылсын:
"11-1-бап. Ұлттық стратегиялық крипторезерв туралы жалпы ережелер
1. Ұлттық стратегиялық крипторезерв – цифрлық активтерге, базалық активі цифрлық активтер болып табылатын туынды қаржы құралдарына, сондай-ақ цифрлық активтерді дамытатын және (немесе) соларға инвестициялайтын компаниялардың акциялары мен үлестеріне инвестицияларды жүзеге асыру үшін құрылған қор.
2. Ұлттық стратегиялық крипторезервті басқаруды брокерлік, дилерлік көрсетілетін қызметтерді және инвестициялық портфельді басқару жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің акционерлік қоғамы жүзеге асырады.
3. Ұлттық стратегиялық крипторезервті басқару нәтижелері туралы жыл сайынғы есеп Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңеске қарауға ұсынылады.

8. Оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов в течение тридцати календарных дней с момента получения письменного уведомления Национального Банка Республики Казахстан об исключении из реестра операторов платформы цифровых финансовых активов, реестра операторов торговой платформы цифровых активов обязаны:
1) произвести государственную перерегистрацию юридического лица в связи с изменением наименования в целях исключения из своего наименования слов "оператор платформы цифровых финансовых активов" или "оператор торговой платформы цифровых активов" либо принять решение о ликвидации платежной организации;
2) обеспечить передачу всех данных (сведений), учитываемых и хранящихся на их цифровых платформах, в том числе данных (сведений) об эмитентах цифровых финансовых активов, держателях цифровых финансовых активов и принадлежащих им цифровых финансовых активах, другому оператору платформы цифровых финансовых активов, оператору торговой платформы цифровых активов в порядке, определенном Национальным Банком Республики Казахстан.";
5) в пункте 4 статьи 9:
абзац первый после слов "уполномоченного органа" дополнить словами "в сфере цифрового майнинга";
подпункт 3) дополнить словами "в сфере цифрового майнинга";
подпункт 4) после слов "уполномоченный орган" дополнить словами "в сфере цифрового майнинга";
подпункт 5) дополнить словами "в сфере цифрового майнинга";
6) в пункте 3 статьи 10 слова "уполномоченный орган и" заменить словами "уполномоченный орган в сфере цифрового майнинга и";
7) статью 11 исключить;
8) дополнить статьей 11-1 следующего содержания:
"Статья 11-1. Общие положения о Национальном стратегическом крипторезерве
1. Национальный стратегический крипторезерв – фонд, созданный для осуществления инвестиций в цифровые активы, производные финансовые инструменты, базовым активом которых являются цифровые активы, а также акции и доли компаний, развивающих и (или) инвестирующих в цифровые активы.
2. Управление Национальным стратегическим крипторезервом осуществляет акционерное общество Национального Банка Республики Казахстан, предоставляющее брокерские, дилерские услуги и услуги по управлению инвестиционным портфелем.
3. Ежегодный отчет о результатах управления Национальным стратегическим крипторезервом представляется на рассмотрение в Совет по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.

4. Ұлттық стратегиялық крипторезерв активтерін инвестициялау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.";
9) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Цифрлық қаржы активтерін қоспағанда, цифрлық активтер саласындағы мемлекеттік бақылау
Цифрлық майнинг саласындағы мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру нысанында жүзеге асырылады.";
10) мынадай мазмұндағы 3-1-тараумен толықтырылсын:
"3-1-тарау. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтер
12-1-бап. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтердің айналымы
1. Қазақстан Республикасының аумағында қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді шығаруға және айналымға (айналысқа) жіберуді ұйымдастыру жөніндегі қызметке тек қана мынадай:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуі бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары немесе цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары жүзеге асыратын қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді шығару және қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алуды, сатуды және (немесе) айырбастауды қоса алғанда, оларды айналымға жіберуді ұйымдастыру жағдайларында жол беріледі.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алу, сату және (немесе) айырбастау жөніндегі операцияларды жүргізу тәртібін қоса алғанда, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін жүзеге асыру тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары талаптарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайтын операцияларды талдау және бақылау жүйесін ендіруге міндетті;
2) "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында цифрлық активтермен байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензиясы бар "Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтер биржалары арқылы және "Астана" халықаралық қаржы орталығының басқа да қатысушылары арқылы қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді шығару және айналымға жіберуді ұйымдастыру жағдайларында жол беріледі.
"Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтерімен байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензиясы бар цифрлық активтер биржасына және "Астана" халықаралық қаржы орталығының басқа да қатысушыларына қойылатын талаптар "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес айқындалады;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимі шеңберінде цифрлық активтерді шығару және айналымға жіберуді ұйымдастыру;

4. Инвестирование активов Национального стратегического крипторезерва осуществляется в соответствии с правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.";
9) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Государственный контроль в сфере цифровых активов, за исключением цифровых финансовых активов
Государственный контроль в сфере цифрового майнинга осуществляется в форме проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
10) дополнить главой 3-1 следующего содержания:
"Глава 3-1. Необеспеченные цифровые активы
Статья 12-1. Оборот необеспеченных цифровых активов
1. На территории Республики Казахстан выпуск и деятельность по организации оборота (обращения) необеспеченных цифровых активов допускаются исключительно в следующих случаях:
1) выпуска и организации оборота необеспеченных цифровых активов, включая покупку, продажу и (или) обмен необеспеченных цифровых активов, осуществляемых операторами обмена необеспеченных цифровых активов или операторами торговой платформы цифровых активов, имеющими лицензию Национального Банка Республики Казахстан или учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан.
Порядок осуществления деятельности операторов обмена необеспеченных цифровых активов, включая порядок проведения операций по покупке, продаже и (или) обмену необеспеченных цифровых активов, определяется Национальным Банком Республики Казахстан.
Операторы обмена необеспеченных цифровых активов обязаны внедрить систему анализа и контроля операций, требования к которой определяются Национальным Банком Республики Казахстан;
2) выпуска и организации оборота необеспеченных цифровых активов на территории Международного финансового центра "Астана" через биржи цифровых активов Международного финансового центра "Астана" и через других участников Международного финансового центра "Астана", имеющих соответствующую лицензию на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами.
Требования к бирже цифровых активов и другим участникам Международного финансового центра "Астана", имеющим соответствующую лицензию на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами Международного финансового центра "Астана", определяются в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана";
3) выпуска и организации оборота цифровых активов в рамках особого режима регулирования Национального Банка Республики Казахстан;

4) құқық қорғау органдарының және арнаулы мемлекеттік органдардың цифрлық активтерге тыйым салуға, оларды алып қоюға және тәркілеуге байланысты цифрлық активтерді айналымға (айналысқа) жіберуі;
5) цифрлық майнерлер цифрлық майнинг нәтижесінде алған цифрлық активтердің айналымы;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген функциялар шеңберінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының цифрлық активтерді айналымға жіберуі және айналымға (айналысқа) жіберуді ұйымдастыруы жағдайларында жол беріледі.
2. Қазақстан Республикасының аумағында қамтамасыз етілмеген цифрлық активтер төлем құралы, қаржы құралдары немесе қаржы активтері деп танылмайды.
Цифрлық қаржы активтеріне қатысты осы Заңда белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін цифрлық активтер осы Заңның мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының аумағында қамтамасыз етілмеген цифрлық активтер деп танылады.
3. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары және "Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтер биржалары Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және (немесе) Ұлттық пошта операторында ашылған банктік шоттарды пайдалана отырып, клиенттердің операцияларына қызмет көрсетеді.
Екінші деңгейдегі банк және Ұлттық пошта операторы цифрлық активтермен байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензиясы (рұқсаты) болған кезде цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлеріне банктік шоттарды ашады.
"Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтерімен байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензиясы бар цифрлық активтер биржаларының және "Астана" халықаралық қаржы орталығының басқа да қатысушыларының екінші деңгейдегі банктермен және Ұлттық пошта операторымен өзара іс-қимыл жасау тәртібі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша "Астана" халықаралық қаржы орталығының актісінде айқындалады.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының екінші деңгейдегі банктермен және Ұлттық пошта операторымен өзара іс-қимыл жасау тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.
"Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтерімен байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензиясы бар "Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтері биржасының және "Астана" халықаралық қаржы орталығының басқа да қатысушылары есептілігінің тізбесі, оны ұсыну мерзімдері мен тәртібі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша "Астана" халықаралық қаржы орталығының актісінде айқындалады.

4) оборота (обращения) цифровых активов правоохранительными и специальными государственными органами, связанного с арестом, изъятием и конфискацией цифровых активов;
5) оборота цифровых активов, полученных в результате цифрового майнинга цифровыми майнерами;
6) оборота и организации оборота (обращения) цифровых активов Национальным Банком Республики Казахстан и (или) его дочерними организациями в рамках предусмотренных законодательством Республики Казахстан функций.
2. На территории Республики Казахстан необеспеченные цифровые активы не признаются средством платежа, финансовыми инструментами или финансовыми активами.
Цифровые активы, не соответствующие требованиям, установленным настоящим Законом в отношении цифровых финансовых активов, для целей настоящего Закона признаются необеспеченными цифровыми активами на территории Республики Казахстан.
3. Операторы обмена необеспеченных цифровых активов и биржи цифровых активов Международного финансового центра "Астана" обслуживают операции клиентов с использованием банковских счетов, открытых в банках второго уровня Республики Казахстан и (или) у Национального оператора почты.
Банк второго уровня и Национальный оператор почты открывают банковские счета провайдерам услуг цифровых активов при наличии соответствующей лицензии (разрешения) на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами.
Порядок взаимодействия бирж цифровых активов и других участников Международного финансового центра "Астана", имеющих соответствующую лицензию на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами Международного финансового центра "Астана", с банками второго уровня и Национальным оператором почты определяется актом Международного финансового центра "Астана" по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Порядок взаимодействия операторов обмена необеспеченных цифровых активов с банками второго уровня и Национальным оператором почты определяется Национальным Банком Республики Казахстан.
Перечень, сроки и порядок представления отчетности биржи цифровых активов Международного финансового центра "Астана" и других участников Международного финансового центра "Астана", имеющих соответствующую лицензию на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами Международного финансового центра "Астана", определяются актом Международного финансового центра "Астана" по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.

4. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары, "Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтер биржалары және цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары арқылы қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларын өз бетінше жүзеге асыратын тұлғалар қамтамасыз етілмеген цифрлық активтің құнын өзгерту үшін жауаптылықта болады.
"Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтерімен байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензиясы бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы, "Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтер биржалары және "Астана" халықаралық қаржы орталығының басқа да қатысушылары қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларын жүзеге асыратын тұлғаға қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алуға, иеленуге және олармен операциялар жасауға байланысты тәуекелдер туралы хабар беруге міндетті.
5. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген шектеулер мен лимиттерге сәйкес клиенттердің операцияларына қызмет көрсетеді.
6. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен клиентті сәйкестендіру жүргізілгеннен кейін клиенттердің операцияларына қызмет көрсетеді.
7. Клиенттердің цифрлық активінің әмияндарын ашуға және оларға қызмет көрсетуге қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.
8. "Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтерімен байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензиясы бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары, цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары, "Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтер биржалары және "Астана" халықаралық қаржы орталығының басқа да қатысушылары, цифрлық активтер саласында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимінің қатысушылары қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді аударуды жүзеге асыру кезінде цифрлық активтерді жөнелтуші мен алушы туралы ақпаратты, оның ішінде аталған тұлғаларды және (немесе) бенефициарлық меншік иелерін сәйкестендіруге мүмкіндік беретін мәліметтерді жинауды және сақтауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
9. Осы баптың 8-тармағында көрсетілген ақпарат болмаған не толық берілмеген жағдайларда "Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтерімен байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензиясы бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары, цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары, "Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтер биржалары және "Астана" халықаралық қаржы орталығының басқа да қатысушылары, цифрлық активтер саласында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимінің қатысушылары операция жүргізуді клиент талап етілетін ақпаратты бергенге дейін кемінде қырық сегіз сағат мерзімге тоқтата тұруға тиіс.
Клиент жөнелтушіні және (немесе) алушыны сәйкестендіру үшін қажетті ақпаратты бермеген жағдайда, белгіленген мерзім өткеннен кейін "Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтерімен байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензиясы бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары, цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары, "Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтер биржалары және "Астана" халықаралық қаржы орталығының басқа да қатысушылары, цифрлық активтер саласында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимінің қатысушылары операция жүргізуден бас тартады.

4. Лица, осуществляющие обменные операции с необеспеченными цифровыми активами через операторов обмена необеспеченных цифровых активов, биржи цифровых активов Международного финансового центра "Астана" и операторов торговой платформы цифровых активов самостоятельно, несут ответственность за изменение стоимости необеспеченного цифрового актива.
Операторы обмена необеспеченных цифровых активов, оператор торговой платформы цифровых активов, биржи цифровых активов Международного финансового центра "Астана" и другие участники Международного финансового центра "Астана", имеющие соответствующую лицензию на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами Международного финансового центра "Астана", обязаны информировать лицо, осуществляющее обменные операции с необеспеченными цифровыми активами, о рисках, связанных с приобретением, владением необеспеченными цифровыми активами и совершением операций с ними.
5. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов обслуживает операции клиентов в соответствии с ограничениями и лимитами, установленными Национальным Банком Республики Казахстан.
6. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов обслуживает операции клиентов после проведения идентификации клиента в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
7. Требования к открытию и обслуживанию кошельков цифрового актива клиентов определяются Национальным Банком Республики Казахстан.
8. Операторы обмена необеспеченных цифровых активов, операторы торговой платформы цифровых активов, биржи цифровых активов Международного финансового центра "Астана" и другие участники Международного финансового центра "Астана", имеющие соответствующую лицензию на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами Международного финансового центра "Астана", участники особого режима регулирования Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющие деятельность в сфере цифровых активов, при осуществлении переводов необеспеченных цифровых активов осуществляют сбор и хранение информации об отправителе и получателе цифровых активов, включая сведения, позволяющие идентифицировать указанных лиц и (или) бенефициарных собственников, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. В случаях отсутствия либо неполного предоставления информации, указанной в пункте 8 настоящей статьи, операторы обмена необеспеченных цифровых активов, операторы торговой платформы цифровых активов, биржи цифровых активов Международного финансового центра "Астана" и другие участники Международного финансового центра "Астана", имеющие соответствующую лицензию на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами Международного финансового центра "Астана", участники особого режима регулирования Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющие деятельность в сфере цифровых активов, должны приостановить проведение операции на срок не менее сорока восьми часов до предоставления требуемой информации клиентом.
В случае непредоставления клиентом информации, необходимой для идентификации отправителя и (или) получателя, по истечении установленного срока операторы обмена необеспеченных цифровых активов, операторы торговой платформы цифровых активов, биржи цифровых активов Международного финансового центра "Астана" и другие участники Международного финансового центра "Астана", имеющие соответствующую лицензию на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами Международного финансового центра "Астана", участники особого режима регулирования Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющие деятельность в сфере цифровых активов, отказывают в проведении операции.

10.  "Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтерімен байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензиясы бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары, цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары, "Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтер биржалары және "Астана" халықаралық қаржы орталығының басқа да қатысушылары "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 211-бабында айқындалған, мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру жөніндегі уәкілетті органдарды қоса алғанда, мемлекеттік органдардан, құқық қорғау органдарынан және арнаулы мемлекеттік органдардан цифрлық активтің әмиянын ашқаны және жүргізгені үшін, сондай-ақ цифрлық активтермен жасалатын операцияларды жүзеге асырғаны үшін комиссия алмайды.
12-2-бап. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қызметін реттеу
1. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы қызметін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына арналған лицензияның негізінде жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына арналған лицензиясы жоқ тұлғалар жүзеге асыратын, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қызметтерін көрсету жөніндегі қызметке жол берілмейді.
3. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына арналған лицензияны алу үшін қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қызметін жүзеге асыруға ниет білдірген өтініш беруші Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген біліктілік талаптарына сай келуге тиіс.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторын лицензиялау тәртібін және қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторына қойылатын біліктілік талаптарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің осы баптың 3-тармағының екінші бөлігінде көзделген нормативтік құқықтық актісі мыналарды қамтиды:
1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына арналған лицензияны алу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылатын құжаттардың тізбесі;
2) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының жарғылық капиталының ең аз мөлшеріне қойылатын талаптар;
3) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының ұйымдық-құқықтық нысанына қойылатын талаптар;

10. Операторы обмена необеспеченных цифровых активов, операторы торговой платформы цифровых активов, биржи цифровых активов Международного финансового центра "Астана" и другие участники Международного финансового центра "Астана", имеющие соответствующую лицензию на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами Международного финансового центра "Астана", не взимают комиссию с государственных, правоохранительных и специальных государственных органов, включая уполномоченные органы по организации работ по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства, определенных статьей 211 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", за открытие и ведение кошелька цифрового актива, а также за осуществление операций с цифровыми активами.
Статья 12-2. Регулирование деятельности оператора обмена необеспеченных цифровых активов
1. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов осуществляет деятельность на основании выданной Национальным Банком Республики Казахстан лицензии на обменные операции с необеспеченными цифровыми активами.
2. Деятельность по оказанию услуг оператора обмена необеспеченных цифровых активов, осуществляемая лицами без лицензии на обменные операции с необеспеченными цифровыми активами, выдаваемой Национальным Банком Республики Казахстан, не допускается.
3. Для получения лицензии на обменные операции с необеспеченными цифровыми активами заявитель, намеревающийся осуществлять деятельность оператора обмена необеспеченных цифровых активов, должен соответствовать квалификационным требованиям, установленным Национальным Банком Республики Казахстан.
Порядок лицензирования оператора обмена необеспеченных цифровых активов и квалификационные требования к оператору обмена необеспеченных цифровых активов определяются Национальным Банком Республики Казахстан.
4. Нормативный правовой акт Национального Банка Республики Казахстан, предусмотренный частью второй пункта 3 настоящей статьи, включает в себя:
1) перечень документов, представляемых в Национальный Банк Республики Казахстан для получения лицензии на обменные операции с необеспеченными цифровыми активами;
2) требования к минимальному размеру уставного капитала оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
3) требования к организационно-правовой форме оператора обмена необеспеченных цифровых активов;

4) ақпараттық қауіпсіздікке қойылатын талаптар;
5) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторын қайта ұйымдастыру тәртібі.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына арналған лицензияны алу үшін өтінішті өтініш беруші Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде көрсетілген құжаттардың толық жинақталымын ұсынған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қарайды.
6. Өтініш беруші лицензия алу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:
1) атқарушы органның басшысы (мүшелері) туралы мәліметтерді де (дипломның (дипломдардың) және Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмелері қоса беріле отырып) қамтитын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген нысан бойынша өтініш;
2) ең аз мөлшерін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген жарғылық капиталға ақы төленгенін растайтын құжаттар;
3) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы үлгілік жарғы бойынша қызметті жүзеге асыратын жағдайларды қоспағанда, жарғы;
4) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының банкпен немесе Ұлттық пошта операторымен, цифрлық активтер биржасымен немесе қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерге қолжетімділікті ұсынатын өзге де тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындайтын құжат;
5) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының басқару органы бекіткен қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қызметін жүзеге асыру қағидалары.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қызметін жүзеге асырудың міндетті шарттары мен қағидаларының тізбесін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейді;
6) өтінішті және оған қоса берілетін құжаттар мен мәліметтерді беруге адамның өкілеттігін растайтын құжат.
7. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына арналған лицензияны бергені үшін алым алынады, оның мөлшері мен төлеу тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалады.
8. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына арналған лицензия шексіз мерзімге беріледі.
9. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына арналған лицензияны беру туралы шешім Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде орналастырылады.
10. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының жарғылық капиталы тек қана Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы ақшамен қалыптастырылады.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының жарғылық капиталы қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қызметін жүзеге асыруға ниет білдірген өтініш беруші қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына арналған лицензияны алу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жүгінгенге дейін қалыптастырылады.

4) требования к информационной безопасности;
5) порядок реорганизации оператора обмена необеспеченных цифровых активов.
5. Заявление для получения лицензии на обменные операции с необеспеченными цифровыми активами рассматривается Национальным Банком Республики Казахстан в течение двадцати рабочих дней со дня представления заявителем полного пакета документов, указанных в нормативном правовом акте Национального Банка Республики Казахстан.
6. Для получения лицензии заявитель представляет в Национальный Банк Республики Казахстан следующие документы и сведения:
1) заявление по форме, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, содержащее в том числе сведения о руководителе (членах) исполнительного органа (с приложением копий диплома (дипломов) и документа, подтверждающего трудовую деятельность работника в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан);
2) документы, подтверждающие оплату уставного капитала, минимальный размер которого установлен Национальным Банком Республики Казахстан;
3) устав, за исключением случаев, когда оператор обмена необеспеченных цифровых активов осуществляет деятельность по типовому уставу;
4) документ, определяющий порядок взаимодействия оператора обмена необеспеченных цифровых активов с банком или Национальным оператором почты, с биржей цифровых активов или иными лицами, предоставляющими доступ к необеспеченным цифровым активам;
5) правила осуществления деятельности оператора обмена необеспеченных цифровых активов, утвержденные органом управления оператора обмена необеспеченных цифровых активов.
Перечень обязательных условий и правил осуществления деятельности оператора обмена необеспеченных цифровых активов устанавливается Национальным Банком Республики Казахстан;
6) документ, подтверждающий полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов и сведений.
7. За выдачу лицензии на обменные операции с необеспеченными цифровыми активами взимается сбор, размеры и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.
8. Лицензия на обменные операции с необеспеченными цифровыми активами выдается на неограниченный срок.
9. Решение о выдаче лицензии на обменные операции с необеспеченными цифровыми активами размещается на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан на казахском и русском языках.
10. Уставный капитал оператора обмена необеспеченных цифровых активов формируется исключительно деньгами в национальной валюте Республики Казахстан.
Уставный капитал оператора обмена необеспеченных цифровых активов формируется до обращения заявителя, намеревающегося осуществлять деятельность оператора обмена необеспеченных цифровых активов, в Национальный Банк Республики Казахстан для получения лицензии на обменные операции с необеспеченными цифровыми активами.

11. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы ақшаны жылыстатуға, терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі халықаралық стандарттардың және Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының сақталуын қамтамасыз етеді.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастырады.
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.
12. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының басқа ұйымдардың (Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттерінің) жарғылық капиталына қатысуына жол берілмейді.
13. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларын жүзеге асыру қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының кәсіпкерлік қызметінің айрықша түрі болып табылады.
14. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептілікті ұсыну нысандарын, кезеңділігі мен мерзімдерін қоса алғанда, оны ұсыну тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.
15. Мыналарды:
1) мінсіз іскерлік беделі жоқ адамдарды;
2) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес терроризмді, экстремизмді қаржыландырумен және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіндегі адамдарды;
3) Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті түрде орындамайтын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұратын) адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резидент және бейрезидент жеке тұлғалары мен заңды тұлғалары қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының құрылтайшылары (қатысушылары) (құрылтайшыларының, қатысушыларының немесе акционерлерінің бірі), бенефициарлық меншік иелері болып табылады.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті түрде орындамайтын мемлекет (аумақ) деп қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган жасаған тізбеге "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес енгізілген мемлекет (аумақ) түсініледі.

11. Оператор обмена необеспеченных цифровых активов обеспечивает соблюдение международных стандартов по противодействию отмыванию денег, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения и законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
Оператор обмена необеспеченных цифровых активов формирует систему управления рисками и внутреннего контроля.
Порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля оператора обмена необеспеченных цифровых активов определяется Национальным Банком Республики Казахстан.
12. Не допускается участие оператора обмена необеспеченных цифровых активов в уставном капитале других организаций (резидентов и нерезидентов Республики Казахстан).
13. Исключительным видом предпринимательской деятельности оператора обмена необеспеченных цифровых активов является осуществление обменных операций с необеспеченными цифровыми активами.
14. Порядок представления отчетности, включая формы, периодичность и сроки ее представления, операторами обмена необеспеченных цифровых активов в Национальный Банк Республики Казахстан определяется Национальным Банком Республики Казахстан.
15. Учредителями (участниками) (одним из учредителей, участников или акционеров), бенефициарными собственниками оператора обмена необеспеченных цифровых активов являются физические и юридические лица – резиденты и нерезиденты Республики Казахстан, за исключением:
1) лиц, не имеющих безупречную деловую репутацию;
2) лиц, находящихся в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма, экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
3) лиц, зарегистрированных (проживающих) в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Для целей настоящего подпункта под государством (территорией), которое (которая) не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ), понимается государство (территория), включенное (включенная) в перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения".

16. Мыналарды:
1) осы баптың 15-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында аталған адамдарды;
2) жоғары білімі жоқ адамды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасы қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының басшы қызметкері болып табылады.
12-3-бап. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының лицензиясын беруден бас тарту негіздері
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының лицензиясын беруден бас тарту мынадай негіздердің кез келгені бойынша жүргізіледі:
1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына арналған лицензия алу үшін ұсынылған құжаттардағы мәліметтердің және (немесе) ақпараттың анық болмауы және (немесе) толық болмауы;
2) құжаттардың толық жинақталымын ұсынбау немесе құжаттардың осы Заңның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес келмеуі;
3) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының атқарушы органы басшысының белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
4) бенефициарлық меншік иесінде алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының болуы.
12-4-бап. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы атқарушы органының басшысына қойылатын талаптар
Мынадай:
1) банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім, қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылданғанға дейін не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында айқындалған тәртіппен оны банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болған;
2) бұрын қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының тізілімінен шығарылған, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының атқарушы органының басшысы болған адамды қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы атқарушы органының басшысы етіп сайлауға немесе тағайындауға тыйым салынады. Осы тармақшада көрсетілген негіз қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының тізілімінен шығарылған күннен бастап қатарынан күнтізбелік бес жыл бойы қолданылады;
3) мінсіз іскерлік беделі жоқ адамды қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы атқарушы органының басшысы етіп сайлауға немесе тағайындауға тыйым салынады.

16. Руководящим работником оператора обмена необеспеченных цифровых активов является физическое лицо – резидент Республики Казахстан, за исключением:
1) лиц, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 15 настоящей статьи;
2) лица, не имеющего высшего образования.
Статья 12-3. Основания отказа в выдаче лицензии оператора обмена необеспеченных цифровых активов
Отказ в выдаче лицензии оператора обмена необеспеченных цифровых активов производится по любому из следующих оснований:
1) недостоверность и (или) неполнота сведений и (или) информации в документах, представленных для получения лицензии на обменные операции с необеспеченными цифровыми активами;
2) представление неполного пакета документов или несоответствие документов требованиям настоящего Закона и нормативного правового акта Национального Банка Республики Казахстан;
3) несоответствие руководителя исполнительного органа оператора обмена необеспеченных цифровых активов установленным требованиям;
4) наличие неснятой или непогашенной судимости у бенефициарного собственника.
Статья 12-4. Требования к руководителю исполнительного органа оператора обмена необеспеченных цифровых активов
Запрещается избирать или назначать руководителем исполнительного органа оператора обмена необеспеченных цифровых активов лицо:
1) являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации в период не более чем за один год до принятия решения о применении к банку режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, повлекшего ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан;
2) ранее являвшееся руководителем исполнительного органа оператора обмена необеспеченных цифровых активов, исключенного из реестра оператора обмена необеспеченных цифровых активов. Указанное в настоящем подпункте основание применяется в течение пяти последовательных календарных лет с даты исключения оператора обмена необеспеченных цифровых активов из реестра оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
3) не имеющее безупречной деловой репутации.

12-5-бап. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін бақылау және қадағалау
1. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметіне қатысты тексеруді және бақылаудың (қадағалаудың) өзге де нысандарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасында белгіленген қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалауды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібіне сәйкес жүзеге асырады.
2. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары клиенттерінің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторына Қазақстан Республикасының цифрлық активтер туралы, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын бұзғаны үшін қадағалап ден қою шараларын қолданады.
3. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларына қатысты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қадағалап ден қою шараларының мынадай түрлерін қолдануға құқылы:
1) қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шаралары;
2) қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар;
3) қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шаралары.
4. Қадағалап ден қою шараларын қолданудың орындылығын айқындау және қадағалап ден қою шарасын таңдау кезінде:
1) тәуекел деңгейі, бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің, олардың салдарының сипаты;
2) жол берілген бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің, олардың салдарының ауқымы мен айтарлықтай болуы;
3) бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің жүйелілігі, ұзақтығы;
4) жол берілген бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің қаржылық жай-күйге әсері;
5) таңдалған қадағалап ден қою шарасын қолдану нәтижесінде жағдайды түзету қабілеті;
6) бұрын қолданылған қадағалап ден қою шараларының болуы және тиімділігі (нәтижелілігі);
7) қолданылатын қадағалап ден қою шарасының оны қолдану негіздеріне барабарлығы;
8) анықталған бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің және (немесе) тәуекелдердің туындауына негіз болған себептер ескеріледі.
5. Қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шарасы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің хатымен ресімделеді, онда осы шараны қолдану негіздері және анықталған кемшіліктер, тәуекелдер немесе бұзушылықтар туралы хабарлама және (немесе) анықталған кемшіліктерді, тәуекелдерді немесе бұзушылықтарды жою жөніндегі ұсынымдар және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі кемшіліктерді, тәуекелдерді немесе бұзушылықтарды қайта анықтаған, сондай-ақ қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шаралары орындалмаған жағдайларда қадағалап ден қоюдың өзге де шараларын қолдану мүмкіндігі туралы ескерту қамтылады.

Статья 12-5. Контроль и надзор за деятельностью операторов обмена необеспеченных цифровых активов
1. Проверки и иные формы контроля (надзора) в отношении деятельности операторов обмена необеспеченных цифровых активов осуществляются Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с порядком организации и осуществления контроля и надзора за финансовым рынком и финансовыми организациями, установленным Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и финансовым законодательством Республики Казахстан.
2. В целях обеспечения защиты интересов клиентов операторов обмена необеспеченных цифровых активов Национальный Банк Республики Казахстан применяет к оператору обмена необеспеченных цифровых активов меры надзорного реагирования за нарушения требований законодательства Республики Казахстан о цифровых активах, о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
3. В отношении операторов обмена необеспеченных цифровых активов Национальный Банк Республики Казахстан вправе применять следующие виды мер надзорного реагирования:
1) рекомендательные меры надзорного реагирования;
2) меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков;
3) принудительные меры надзорного реагирования.
4. При определении целесообразности применения мер надзорного реагирования и выборе меры надзорного реагирования учитываются:
1) уровень риска, характер нарушений и (или) недостатков, их последствий;
2) масштаб и значительность допущенных нарушений и (или) недостатков и их последствий;
3) систематичность, продолжительность нарушений и (или) недостатков;
4) влияние допущенных нарушений и (или) недостатков на финансовое состояние;
5) способность скорректировать ситуацию в результате применения выбранной меры надзорного реагирования;
6) наличие и эффективность (результативность) ранее примененных мер надзорного реагирования;
7) адекватность применяемой меры надзорного реагирования основаниям ее применения;
8) причины, обусловившие возникновение выявленных нарушений и (или) недостатков, и (или) рисков.
5. Рекомендательная мера надзорного реагирования оформляется письмом Национального Банка Республики Казахстан, содержит основания применения данной меры и уведомление о выявленных недостатках, рисках или нарушениях и (или) рекомендации по устранению выявленных недостатков, рисков или нарушений, и (или) предупреждение о возможности применения иных мер надзорного реагирования в случаях повторного выявления Национальным банком Республики Казахстан недостатков, рисков или нарушений, а также невыполнения рекомендательных мер надзорного реагирования.

6. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі кемшіліктерді, тәуекелдерді немесе бұзушылықтарды жою мақсатында қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шараларды қолданады. Қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар жазбаша нұсқама немесе жазбаша келісім нысанында қолданылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жазбаша нұсқамада орындалуы міндетті шаралар қабылдауды және жазбаша нұсқамада белгіленген мерзімде оларды орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын ұсыну қажеттілігін нұсқап көрсетеді.
Іс-шаралар жоспарында кемшіліктердің, тәуекелдердің немесе бұзушылықтардың, олардың туындауына алып келген себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралардың тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ іс-шаралар жоспарының әрбір тармағын орындау үшін жауапты басшы қызметкерлер қамтылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар қолданылған тұлға ұсынған іс-шаралар жоспарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ол келіп түскен күннен кейін он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды. Ұсынылған іс-шаралар жоспары бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ескертулері болған жағдайда және (немесе) егер жоспарланатын іс-шаралар көлемі жиырма іс-шарадан асатын болса, іс-шаралар жоспарын қарау мерзімі тек бір рет он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар қолданылған тұлға ұсынған іс-шаралар жоспарына ескертулері болған жағдайда, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі іс-шаралар жоспарын пысықтау мақсатында ол бойынша жазбаша ескертулер жібереді және (немесе) бірлескен талқылаулар жүргізеді. Бұл ретте қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар қолданылған тұлға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ескертулерін ескере отырып пысықталған іс-шаралар жоспарын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің хатында көрсетілген мерзімдерде ұсынады немесе мұндай ескертулермен келіспеген жағдайда өзінің негіздемелерін ұсынады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар қолданылған тұлға ұсынған іс-шаралар жоспарын жазбаша нысанда мақұлдайды немесе мақұлдамайды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұсынылған іс-шаралар жоспарын мақұлдаған жағдайда қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар қолданылған тұлға оны іске асыруға кіріседі.

6. Национальный Банк Республики Казахстан в целях устранения недостатков, рисков или нарушений применяет меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков. Меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков применяются в форме письменного предписания или письменного соглашения.
Национальный Банк Республики Казахстан указывает в письменном предписании на принятие обязательных к исполнению мер и на необходимость представления в срок, установленный в письменном предписании, плана мероприятий по их исполнению.
План мероприятий содержит описание недостатков, рисков или нарушений, причин, приведших к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственных руководящих работников за исполнение каждого пункта плана мероприятий.
Национальный Банк Республики Казахстан рассматривает план мероприятий, представленный лицом, к которому применены меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, в срок, не превышающий десяти рабочих дней после даты его поступления в Национальный Банк Республики Казахстан. В случае наличия по представленному плану мероприятий замечаний Национального Банка Республики Казахстан и (или) если объем планируемых мероприятий превышает двадцать мероприятий, срок рассмотрения плана мероприятий продлевается только один раз не более чем на десять рабочих дней.
В случае наличия замечаний Национального Банка Республики Казахстан к плану мероприятий, представленному лицом, к которому применены меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, Национальный Банк Республики Казахстан направляет по нему письменные замечания и (или) проводит совместные обсуждения с целью доработки плана мероприятий. При этом лицо, к которому применены меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, представляет доработанный план мероприятий с учетом замечаний Национального Банка Республики Казахстан в сроки, указанные в письме Национального Банка Республики Казахстан, или в случае несогласия с такими замечаниями представляет свои обоснования.
Национальный Банк Республики Казахстан в письменной форме одобряет или не одобряет план мероприятий, представленный лицом, к которому применены меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков.
В случае одобрения Национальным Банком Республики Казахстан представленного плана мероприятий лицо, к которому применены меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, приступает к его реализации.

7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қызметіндегі бұзушылықтарды жою мақсатында қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шараларын қолданады.
Қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шарасы қолданылған тұлға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жоспарланған іс-шаралардың тізбесін, оларды жүзеге асыру мерзімдерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарының әрбір тармағының орындалуына жауапты басшы қызметкерлерді көрсете отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шарасында белгіленген мерзімде ұсынады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ол келіп түскен күннен кейін он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шарасы қолданылған тұлға ұсынған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарына ескертулері болған жағдайда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі іс-шаралар жоспарын пысықтау мақсатында ол бойынша жазбаша ескертулер жібереді және (немесе) бірлескен талқылаулар жүргізеді. Бұл ретте қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шарасы қолданылған тұлға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ескертулерін ескере отырып пысықталған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің хатында көрсетілген мерзімдерде ұсынады немесе мұндай ескертулермен келіспеген жағдайда өзінің негіздемелерін ұсынады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шарасы қолданылған тұлға ұсынған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын жазбаша нысанда мақұлдайды немесе ол бойынша өз қорытындысын жібереді, онда қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шарасы қолданылған тұлғаға жоспарланған іс-шараларды және (немесе) оларды орындау мерзімдерін түзету қажеттілігі туралы нұсқау қамтылады.
8. Қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шара, сондай-ақ қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шарасы қолданылған тұлғаның Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шараларды орындауы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарын орындау жөніндегі мақұлданған іс-шаралар жоспарын немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қадағалап ден қою шарасы қолданылған тұлғаға жоспарланған іс-шараларды және (немесе) оларды орындау мерзімдерін түзету қажеттілігіне нұсқауы бар қорытындысын алған күннен басталады.
Қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шара, сондай-ақ қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шарасы қолданылған тұлға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін іс-шаралардың орындалуы туралы, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген әрбір іс-шара бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген, оларды жүзеге асыру күнінен кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.

7. Национальный Банк Республики Казахстан применяет принудительные меры надзорного реагирования в целях устранения нарушений в деятельности оператора обмена необеспеченных цифровых активов.
Лицо, к которому применена принудительная мера надзорного реагирования, в срок, установленный принудительной мерой надзорного реагирования, представляет в Национальный Банк Республики Казахстан план мероприятий по выполнению требований Национального Банка Республики Казахстан с указанием перечня запланированных мероприятий, сроков их осуществления, а также ответственных руководящих работников за исполнение каждого пункта плана мероприятий по выполнению требований Национального Банка Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан рассматривает план мероприятий по выполнению требований Национального Банка Республики Казахстан в срок, не превышающий десяти рабочих дней после даты его поступления в Национальный Банк Республики Казахстан.
В случае наличия замечаний Национального Банка Республики Казахстан к плану мероприятий по выполнению требований Национального Банка Республики Казахстан, представленному лицом, к которому применена принудительная мера надзорного реагирования, Национальный Банк Республики Казахстан направляет по нему письменные замечания и (или) проводит совместные обсуждения с целью доработки плана мероприятий. При этом лицо, к которому применена принудительная мера надзорного реагирования, представляет план мероприятий по выполнению требований Национального Банка Республики Казахстан, доработанный с учетом замечаний Национального Банка Республики Казахстан, в сроки, указанные в письме Национального Банка Республики Казахстан, или в случае несогласия с такими замечаниями представляет свои обоснования.
Национальный Банк Республики Казахстан в письменной форме одобряет план мероприятий по выполнению требований Национального Банка Республики Казахстан, представленный лицом, к которому применена принудительная мера надзорного реагирования, или направляет по нему свое заключение, которое содержит указание лицу, к которому применена принудительная мера надзорного реагирования, о необходимости корректировки запланированных мероприятий и (или) сроков их исполнения.
8. Выполнение лицом, к которому применена мера по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, а также принудительная мера надзорного реагирования, мероприятий, предусмотренных планом мероприятий по выполнению требований Национального Банка Республики Казахстан, начинается с даты получения одобренного плана мероприятий по выполнению требований Национального Банка Республики Казахстан или заключения Национального Банка Республики Казахстан, которое содержит указание лицу, к которому применена мера надзорного реагирования, на необходимость корректировки запланированных мероприятий и (или) сроков их исполнения.
Лицо, к которому применена мера по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, а также принудительная мера надзорного реагирования, уведомляет Национальный Банк Республики Казахстан об исполнении мероприятий, в том числе по каждому мероприятию, предусмотренному планом мероприятий по выполнению требований Национального Банка Республики Казахстан, не позднее пяти рабочих дней после даты их осуществления, предусмотренной планом мероприятий по выполнению требований Национального Банка Республики Казахстан.

12-6-бап. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе одан айыру үшін негіздер
1. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларын жүргізуге арналған лицензиялардың қолданысын тоқтата тұру мынадай негіздердің кез келгені бойынша жүргізіледі:
1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларын жүргізуге арналған лицензияны беруге негіз болған мәліметтердің анық еместігінің анықталуы;
2) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының басшы қызметкерлеріне және (немесе) қатысушыларына (акционерлеріне) қойылатын талаптарды қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының сақтамауы;
3) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының осы Заңда, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының жарғысында немесе қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларына арналған лицензияда белгіленген оның құқық қабілетінің шегінен шығатын операцияларды жүзеге асыруы;
4) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеу;
5) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алуға, сатуға және (немесе) айырбастауға байланысты көрсетілетін қызметтер бойынша мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан да көп рет) ұсынбау;
6) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алуға, сатуға және (немесе) айырбастауға байланысты көрсетілетін қызметтер бойынша анық емес мәліметтерді ұсыну;
7) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тарапынан бақылау мен қадағалау жүргізілуіне кедергі келтіруі.
2. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларын жүргізуге арналған лицензиялардан айыру мынадай негіздердің кез келгені бойынша жүргізіледі:
1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қайта ұйымдастыру немесе тарату не соттың қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қызметін тоқтату туралы шешім қабылдауы арқылы өз қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдауы;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде үш және одан көп рет) бұзу;

Статья 12-6. Основания для приостановления действия или лишения лицензии оператора обмена необеспеченных цифровых активов
1. Приостановление действия лицензий на проведение обменных операций с необеспеченными цифровыми активами производится по любому из следующих оснований:
1) установление недостоверности сведений, на основании которых выдана лицензия на проведение обменных операций с необеспеченными цифровыми активами;
2) несоблюдение оператором обмена необеспеченных цифровых активов требований к руководящим работникам и (или) участникам (акционерам) оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
3) осуществление оператором обмена необеспеченных цифровых активов операций, выходящих за пределы его правоспособности, установленной настоящим Законом, уставом оператора обмена необеспеченных цифровых активов или лицензией на обменные операции с необеспеченными цифровыми активами;
4) несоответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к оператору обмена необеспеченных цифровых активов;
5) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредставление в Национальный Банк Республики Казахстан сведений по услугам, связанным с покупкой, продажей и (или) обменом необеспеченных цифровых активов;
6) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) представление в Национальный Банк Республики Казахстан недостоверных сведений по услугам, связанным с покупкой, продажей и (или) обменом необеспеченных цифровых активов;
7) воспрепятствование оператором обмена необеспеченных цифровых активов проведению контроля и надзора со стороны Национального Банка Республики Казахстан.
2. Лишение лицензий на проведение обменных операций с необеспеченными цифровыми активами производится по любому из следующих оснований:
1) принятие оператором обмена необеспеченных цифровых активов решения о добровольном прекращении своей деятельности путем реорганизации или ликвидации либо принятия судом решения о прекращении деятельности оператора обмена необеспеченных цифровых активов;
2) систематическое (три и более раза в течение двадцати четырех последовательных календарных месяцев) нарушение законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию Национального Банка Республики Казахстан;

3) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қолданған қадағалап ден қою шараларын жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) орындамау;
4) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының кәсіпкерлік қызметтің өзге түрін жүзеге асыруы;
5) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларын жүргізуге арналған өзіне берілген лицензияға сәйкес ол берілген немесе өз қызметін қатарынан алты айдан асатын кезеңге тоқтатқан күннен бастап қатарынан күнтізбелік он екі ай бойы қызметін жүзеге асырмауы.
3. Осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіз бойынша лицензиядан айыру туралы шешімді қоспағанда, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларын жүргізуге арналған лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе одан айыру туралы шешім Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі осындай шешімді қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының назарына жеткізген күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторын қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе одан айыру туралы алдын ала шешім туралы лицензияның қолданысын тоқтата тұру немесе одан айыру туралы шешім қабылданатын күнге дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын хабардар етеді.
4. Осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан айыру туралы шешімге қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының атынан оның бірінші басшысы ғана шағым жасауға құқылы.".
50. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кредит беру кезінде тәуекелдерді барынша азайту, қарыз алушылардың құқықтарын қорғау, қаржы нарығын реттеуді және атқарушылық іс жүргізуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2024 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
5-тармақтың 9) тармақшасының отыз екінші абзацы алып тасталсын;
17-тармақтың 9) тармақшасының жиырма алтыншы абзацындағы "3-бабының 6-тармағында" деген сөздер "4-бабының 4 және 6-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
25-тармақтың 5) тармақшасының төртінші абзацындағы "жеке тұлғаның" деген сөздер "қарыз алушы жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес микрокредиті бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнение мер надзорного реагирования, примененных Национальным Банком Республики Казахстан;
4) осуществление оператором обмена необеспеченных цифровых активов иного вида предпринимательской деятельности;
5) неосуществление оператором обмена необеспеченных цифровых активов в соответствии с выданной ему лицензией на проведение обменных операций с необеспеченными цифровыми активами деятельности в течение двенадцати последовательных календарных месяцев с даты ее выдачи или прекращения своей деятельности на период более шести месяцев подряд.
3. Решение о приостановлении действия или лишении лицензии оператора обмена необеспеченных цифровых активов на проведение обменных операций с необеспеченными цифровыми активами, за исключением решения о лишении лицензии по основанию, предусмотренному подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи, вступает в силу со дня доведения такого решения до сведения оператора обмена необеспеченных цифровых активов Национальным Банком Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан уведомляет оператора обмена необеспеченных цифровых активов о предварительном решении о приостановлении действия или лишении лицензии оператора обмена необеспеченных цифровых активов не менее чем за три рабочих дня до дня принятия решения о приостановлении действия или лишении лицензии.
4. Решение о лишении лицензии на проведение обменных операций с необеспеченными цифровыми активами, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи, вправе обжаловать от имени оператора обмена необеспеченных цифровых активов только его первый руководитель.".
50. В Закон Республики Казахстан от 19 июня 2024 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам минимизации рисков при кредитовании, защиты прав заемщиков, совершенствования регулирования финансового рынка и исполнительного производства":
1) в статье 1:
абзац тридцать второй подпункта 9) пункта 5 исключить;
в абзаце двадцать шестом подпункта 9) пункта 17 слова "пунктом 6 статьи 3" заменить словами "пунктами 4 и 6 статьи 4";
в абзаце четвертом подпункта 5) пункта 25 слова "физического лица" заменить словами "по микрокредиту заемщика – физического лица, не связанному с осуществлением предпринимательской деятельности,";

2) 2-бапта:
1-тармақтың 9) тармақшасында:
"2026 жылғы 1 мамырдан бастап" деген сөздер "2027 жылғы 1 мамырдан бастап" деген сөздермен ауыстырылсын;
"5-тармағы 9) тармақшасының отыз екінші абзацын," деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың 2) тармақшасында:
бірінші абзацта:
"2026 жылғы 1 мамырға дейін" деген сөздер "2027 жылғы 1 мамырға дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"5-тармағының 10) тармақшасы он төртінші абзацының және" деген сөздер алып тасталсын;
"осы абзацтар" деген сөздер "осы абзац" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзац алып тасталсын;
3-тармақта:
3) тармақшада:
бірінші абзацтағы "5-тармағының 9) тармақшасы отыз екінші абзацының және" деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацта:
"2026 жылғы 1 мамырға дейін" деген сөздер "2027 жылғы 1 мамырға дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"банктік қарыз шарты немесе" деген сөздер алып тасталсын;
6) тармақшадағы "2026 жылғы 1 мамырдан кейін" деген сөздер "2027 жылғы 1 мамырдан кейін" деген сөздермен ауыстырылсын.
51. "Мемлекеттiк сатып алу туралы" 2024 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 8) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 2-тармағында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Заңында" деген сөздермен ауыстырылсын.
52. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын дамыту, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау, байланыс және артық заңнамалық регламенттеуді болғызбау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 30 маусымдағы Заңына:
1) 1-бапта:
6-тармақтың 20) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтары алып тасталсын;
22-тармақтың 7) тармақшасындағы "үшінші" деген сөз "төртінші" деген сөзбен ауыстырылсын;
30-тармақтың 6) тармақшасының он алтыншы абзацы алып тасталсын;
2) 2-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "6-тармағы  20) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтарын," және ", 30-тармағы 6) тармақшасының он алтыншы абзацын" деген сөздер алып тасталсын.
2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 7-тармағының 7) тармақшасын және 43-тармағын;
2) 2026 жылғы 1 мамырдан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларын, 2-тармағы 1) тармақшасының екінші абзацын, 4-тармағының 1) және 4) тармақшаларын, 9-тармағы 1) тармақшасының алтыншы – оныншы, он екінші – он алтыншы абзацтарын, 2) тармақшасының төртінші, сегізінші – он екінші абзацтарын, 10-тармағы 1) тармақшасының бесінші – сегізінші абзацтарын, 13-тармағының 2) тармақшасын, 15-тармағы 21) тармақшасының сегізінші – оныншы абзацтарын, 24-тармағы 1) тармақшасының үшінші, сегізінші – он бірінші абзацтарын, 2), 16) тармақшаларын, 17) тармақшасының екінші, бесінші, алтыншы, оныншы және он бірінші абзацтарын, 22) және 27) тармақшаларын, 29) тармақшасының екінші – он төртінші, он жетінші – жиырмасыншы абзацтарын, 30), 31) және 32) тармақшаларын, 25-тармағы 2) тармақшасының үшінші – алтыншы абзацтарын, 5) тармақшасының он үшінші абзацын, 11) тармақшасының үшінші және бесінші абзацтарын, 26-тармағын, 37-тармағы 1) тармақшасының екінші, төртінші – жетінші абзацтарын, 2), 3) және 4 тармақшаларын, 41-тармағының 10) тармақшасын, 11) тармақшасының төртінші абзацын, 42-тармағы 5) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 6) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 49-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 9), және 10) тармақшаларын;

2) в статье 2:
в подпункте 9) пункта 1:
слова "абзаца тридцать второго подпункта 9) пункта 5" исключить;
слова "с 1 мая 2026 года" заменить словами "с 1 мая 2027 года";
в подпункте 2) пункта 2:
в абзаце первом:
слова "до 1 мая 2026 года" заменить словами "до 1 мая 2027 года";
слова "абзаца четырнадцатого подпункта 10) пункта 5 и" исключить;
слова "данные абзацы действуют" заменить словами "данный абзац действует";
абзац второй исключить;
в пункте 3:
в подпункте 3):
в абзаце первом слова "абзаца тридцать второго подпункта 9) пункта 5 и" исключить;
в абзаце втором:
слова "договору банковского займа или" исключить;
слова "до 1 мая 2026 года" заменить словами "до 1 мая 2027 года";
в подпункте 6) слова "после 1 мая 2026 года" заменить словами "после 1 мая 2027 года".".
51. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2024 года "О государственных закупках":
в подпункте 8) статьи 1 слова "пунктом 2 статьи 5-1 Закона" заменить словом "Законом".
52. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития финансового рынка, защиты прав потребителей финансовых услуг, связи и исключения излишней законодательной регламентации":
1) в статье 1:
абзацы шестой и седьмой подпункта 20) пункта 6 исключить:
в подпункте 7) пункта 22 слово "третью" заменить словом "четвертую";
абзац шестнадцатый подпункта 6) пункта 30 исключить;
2) в подпункте 5) пункта 1 статьи 2 слова "абзацев шестого и седьмого подпункта 20) пункта 6," и ", абзаца шестнадцатого подпункта 6) пункта 30" исключить.
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 7) пункта 7 и пункта 43 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года;
2) подпунктов 2) и 3) пункта 1, абзаца второго подпункта 1) пункта 2, подпунктов 1) и 4) пункта 4, абзацев шестого – десятого, двенадцатого – шестнадцатого подпункта 1), абзацев четвертого, восьмого – двенадцатого подпункта 2) пункта 9, абзацев пятого – восьмого подпункта 1) пункта 10, подпункта 2) пункта 13, абзацев восьмого – десятого подпункта 21) пункта 15, абзацев третьего, восьмого – одиннадцатого подпункта 1), подпунктов 2), 16), абзацев второго, пятого, шестого, десятого и одиннадцатого подпункта 17), подпунктов 22) и 27), абзацев второго – четырнадцатого, семнадцатого – двадцатого подпункта 29), подпунктов 30), 31) и 32) пункта 24, абзацев третьего – шестого подпункта 2), абзаца тринадцатого подпункта 5), абзацев третьего и пятого подпункта 11) пункта 25, пункта 26, абзацев второго, четвертого – седьмого подпункта 1), подпунктов 2), 3) и 4) пункта 37, подпункта 10), абзаца четвертого подпункта 11) пункта 41, абзацев четвертого и пятого подпункта 5), абзацев второго и третьего подпункта 6) пункта 42, подпунктов 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 9) и 10) пункта 49 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 мая 2026 года;

3) 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағының 7), 8) және 9) тармақшаларын, 5-тармағының 1), 2) тармақшаларын, 3) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларын, 8-тармағын, 9-тармағы 3) тармақшасының алтыншы, жетінші және он бірінші абзацтарын, 5) тармақшасының екінші абзацын, 6) тармақшасының үшінші, төртінші, бесінші, он үшінші, он төртінші және он бесінші абзацтарын, 15-тармағы 1) тармақшасының үшінші абзацын, 15) тармақшасын, 23) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарын, 18-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларын, 24-тармағының 6), 9), 10), 11), 12), 14) және 15) тармақшаларын, 20) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарын, 24) тармақшасының жиырма төртінші абзацын, 25-тармағы 5) тармақшасының бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтарын, 6) тармақшасының отыз алтыншы және қырқыншы абзацтарын, 7) тармақшасының екінші абзацын, 12) тармақшасының сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарын, 16) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарын, 19) тармақшасының бесінші, он үшінші – жиырма сегізінші және жетпіс сегізінші, бір жүз отыз алтыншы абзацтарын, 35-тармағы 5) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарын, 7) тармақшасының үшінші және сегізінші абзацтарын, 11) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарын, 13) тармақшасын, 19) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарын, 38-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларын, 40-тармағы 3) тармақшасының төртінші абзацын, 8) тармақшасының қырық бесінші, қырық алтыншы және қырық жетінші абзацтарын, 12) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтарын, 15) тармақшасының үшінші – оныншы абзацтарын, 17) тармақшасының алтыншы абзацын, 28) тармақшасын, 45-тармағының 24), 25) тармақшаларын және 26) тармақшасының үшінші абзацын, 46-тармағы 4) тармақшасының оныншы, он бірінші және он екінші абзацтарын;
4) 2026 жылғы 2 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 40-тармағы 3) тармақшасының жиырма бірінші – жиырма үшінші абзацтарын;
5) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 29-тармағы 1) тармақшасының үшінші абзацын, 3) тармақшасын, 5) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 7) тармақшасының үшінші – тоғызыншы абзацтарын, 10) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 11) тармақшасын, 40-тармағы 4) тармақшасының отыз бірінші – отыз төртінші абзацтарын, 45-тармағы 1) тармақшасының үшінші, төртінші, бесінші, он төртінші – жиырма бірінші абзацтарын, 2) тармақшасының жиырма төртінші, қырық төртінші абзацтарын, 3), 4), 5) және 10) тармақшаларын, 11) тармақшасының тоғызыншы абзацын, 12), 14), 18), 21), 22) және 23) тармақшаларын;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6) тармақшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 23.07.2026 № 352-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

3) подпунктов 7), 8) и 9) пункта 2, подпунктов 1), 2), абзацев третьего и четвертого подпункта 3), подпунктов 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 5, пункта 8, абзацев шестого, седьмого и одиннадцатого подпункта 3), абзаца второго подпункта 5), абзацев третьего, четвертого, пятого, тринадцатого, четырнадцатого и пятнадцатого подпункта 6) пункта 9, абзаца третьего подпункта 1), подпункта 15), абзацев пятого и шестого подпункта 23) пункта 15, подпунктов 3), 4) и 5) пункта 18, подпунктов 6), 9), 10), 11), 12), 14) и 15), абзацев пятого и шестого подпункта 20), абзаца двадцать четвертого подпункта 24) пункта 24, абзацев пятого, шестнадцатого и семнадцатого подпункта 5), абзацев тридцать шестого и сорокового подпункта 6), абзаца второго подпункта 7), абзацев восьмого, девятого и десятого подпункта 12), абзацев второго, третьего, четвертого, пятого и шестого подпункта 16), абзацев пятого, тринадцатого – двадцать восьмого и семьдесят восьмого, сто тридцать шестого подпункта 19) пункта 25, абзацев пятого и шестого подпункта 5), абзацев третьего и восьмого подпункта 7), абзацев пятого и шестого подпункта 11), подпункта 13), абзацев пятого и шестого подпункта 19) пункта 35, подпунктов 1), 2) и 3) пункта 38, абзаца четвертого подпункта 3), абзацев сорок пятого, сорок шестого и сорок седьмого подпункта 8), абзацев шестого и седьмого подпункта 12), абзацев третьего – десятого подпункта 15), абзаца шестого подпункта 17), подпункта 28) пункта 40, подпунктов 24), 25) и абзаца третьего подпункта 26) пункта 45, абзацев десятого, одиннадцатого и двенадцатого подпункта 4) пункта 46 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2026 года;
4) абзацев двадцать первого – двадцать третьего подпункта 3) пункта 40 статьи 1, которые вводятся в действие с 2 июля 2026 года;
5) абзаца третьего подпункта 1), подпункта 3), абзацев второго и третьего подпункта 5), абзацев третьего – девятого подпункта 7), абзацев четвертого и пятого подпункта 10), подпункта 11) пункта 29, абзацев тридцать первого – тридцать четвертого подпункта 4) пункта 40, абзацев третьего, четвертого, пятого, четырнадцатого – двадцать первого подпункта 1), абзацев двадцать четвертого, сорок четвертого подпункта 2), подпунктов 3), 4), 5) и 10), абзаца девятого подпункта 11), подпунктов 12), 14), 18), 21), 22) и 23) пункта 45 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования;
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 6) предусмотрено изменение Законом РК от 23.07.2026 № 352-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағының 10) және 11) тармақшаларын, 15-тармағы 2) тармақшасының тоғызыншы және оныншы абзацтарын, 4) тармақшасын, 5) тармақшасының екінші абзацын, 6) тармақшасының он төртінші, он бесінші және он алтыншы абзацтарын, 7) тармақшасының жетінші абзацын, 8) тармақшасын, 20) тармақшасының төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарын, 24) тармақшасының екінші, үшінші және төртінші абзацтарын, 28), 30) және 31) тармақшаларын, 20, 21, 22 және 23-тармақтарын, 24-тармағы 3) тармақшасының екінші, үшінші және төртінші абзацтарын, 23) тармақшасының он төртінші абзацын, 25-тармағы 6) тармақшасының бір жүз отыз бірінші және бір жүз отыз екінші абзацтарын, 11) тармақшасының төртінші абзацын, 19) тармақшасының қырқыншы – екі жүз жиырмасыншы абзацтарын, 27-тармағын, 29-тармағы 5) тармақшасының төртінші абзацын, 8) тармақшасын, 9) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарын, 12) және 13) тармақшаларын, 31, 32 және 33-тармақтарын, 40-тармағы 8) тармақшасының қырқыншы – қырық төртінші абзацтарын, 13) тармақшасының он бесінші, он алтыншы, он жетінші абзацтарын, 14) тармақшасын, 16) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 25) тармақшасының он екінші және он үшінші абзацтарын, 26) тармақшасын, 27) тармақшасының елу екінші және алпыс төртінші абзацтарын, 46-тармағы 2) тармақшасының үшінші, төртінші және бесінші абзацтарын, 4) тармақшасының алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтарын, 6) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 11) тармақшасының қырық бірінші және елу үшінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Мыналардың:
1) осы Заңның 1-бабы 25-тармағы 9) тармақшасы он екінші абзацының және 40-тармағы 25) тармақшасы он сегізінші және он тоғызыншы абзацтарының қолданысы 2026 жылғы 1 шілдеге дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзацтар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"6) банктегі және банк конгломератындағы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымындағы және сақтандыру тобындағы, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыдағы (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің сапасын банктің, банк конгломератының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының қызметі сипатына, ауқымына және күрделілігіне, сондай-ақ олардың көлемдеріне сәйкес келетін тиімді ішкі саясат пен рәсімдердің болуы және іске асырылуы тұрғысынан бағалау;";

6) подпунктов 10) и 11) пункта 2, абзацев девятого и десятого подпункта 2), подпункта 4), абзаца второго подпункта 5), абзацев четырнадцатого, пятнадцатого и шестнадцатого подпункта 6), абзаца седьмого подпункта 7), подпункта 8), абзацев четвертого, пятого и шестого подпункта 20), абзацев второго, третьего и четвертого подпункта 24), подпунктов 28), 30) и 31) пункта 15, пунктов 20, 21, 22 и 23, абзацев второго, третьего и четвертого подпункта 3), абзаца четырнадцатого подпункта 23) пункта 24, абзацев сто тридцать первого и сто тридцать второго подпункта 6), абзаца четвертого подпункта 11), абзацев сорокового – двести двадцатого подпункта 19) пункта 25, пункта 27, абзаца четвертого подпункта 5), подпункта 8), абзацев пятого и шестого подпункта 9), подпунктов 12) и 13) пункта 29, пунктов 31, 32 и 33, абзацев сорокового – сорок четвертого подпункта 8), абзацев пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого подпункта 13), подпункта 14), абзацев четвертого и пятого подпункта 16), абзацев двенадцатого и тринадцатого подпункта 25), подпункта 26), абзацев пятьдесят второго и шестьдесят четвертого подпункта 27) пункта 40, абзацев третьего, четвертого и пятого подпункта 2), абзацев шестого, седьмого, восьмого и девятого подпункта 4), абзацев четвертого и пятого подпункта 6), абзацев сорок первого и пятьдесят третьего подпункта 11) пункта 46 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
2. Приостановить:
1) до 1 июля 2026 года действие абзаца двенадцатого подпункта 9) пункта 25 и абзацев восемнадцатого и девятнадцатого подпункта 25) пункта 40 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
"6) оценки качества системы управления рисками и внутреннего контроля в банке и банковском конгломерате, страховой (перестраховочной) организации и страховой группе, профессиональном участнике рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность) на предмет наличия и реализации эффективных внутренних политик и процедур, соответствующих характеру, масштабам и сложности деятельности, а также размерам банка, банковского конгломерата, страховой (перестраховочной) организации, страховой группы, профессионального участника рынка ценных бумаг;";

"4) ішкі саясат пен рәсімдерді, тәуекелдердің жол берілетін мөлшеріне арналған лимиттерді қайта қарау;";
"5) осы Заңның 14-бабында аталған адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету бойынша, оның ішінде микроқаржы ұйымы осы Заңның 14-бабында аталған адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан уәкілетті орган осы қадағалап ден қою шарасын қолданғанға дейін шеттеткен жағдайларда;";
2) осы Заңның 1-бабы 15-тармағының 24) тармақшасы екінші, үшінші және төртінші абзацтарының, 29-тармағы 9) тармақшасы сегізінші абзацының, 40-тармағы 25) тармақшасы он екінші және он үшінші абзацтарының қолданысы 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзацтар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"12) уәкілетті орган бекіткен, міндетті жарналардың мөлшерін есептеу әдістемесінде, сақтандыру ұйымдарының сақтандыру омбудсманының офисіне міндетті жарналарды төлеу тәртібінде және мерзімдерінде белгіленген мерзімде сақтандыру ұйымдарының сақтандыру омбудсманы офисіне міндетті жарналарды төлемеуі, уақтылы төлемеуі не толық көлемде төлемеуі;
13) сақтандыру ұйымының сақтандыру омбудсманы шешімін ол белгілеген мерзімде орындамауы;";
"4) жеке тұлғаның және банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін қанағаттандыру туралы келісімге қол жеткізу мақсатында жеке тұлғаның жолданымы бойынша оның банкпен, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйыммен жасасқан банктік қарыз шартынан туындайтын келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыру үшін, сондай-ақ қарыз алушының жолданымы негізінде жеке тұлға болып табылатын қарыз алушы мен осындай қарыз алушымен жасалған банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша құқық (талап) берілген тұлға арасында туындайтын келіспеушіліктерді реттеу жүзеге асырылған жағдайларда ғана кредиттік есепте қамтылған ақпаратты пайдалануға;";
"8) микроқаржы ұйымының микроқаржы омбудсманының офисіне міндетті жарналарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындамауы немесе тиісінше орындамауы;
9) микроқаржы ұйымының микроқаржы омбудсманының шешімін қарыз алушы жеке тұлға қабылдаған жағдайда осы Заңның 29-3-бабының 5-тармағында белгіленген мерзімде оны орындамауы.".
3. Мыналар:
1) микроқаржылық қызмет саласында және (немесе) коллекторлық қызмет саласында міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін жүзеге асыруға ниет білдірген кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар қызметінің басталғаны туралы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органды "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында микроқаржылық қызмет саласында және (немесе) коллекторлық қызмет саласында міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйым ретінде мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) күннен бастап екі ай ішінде хабардар етеді;

"4) пересмотру внутренних политик и процедур, лимитов на допустимый размер рисков;";
"5) отстранению от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в статье 14 настоящего Закона, в том числе в случае отстранения микрофинансовой организацией лиц, указанных в статье 14 настоящего Закона, от выполнения служебных обязанностей до применения уполномоченным органом данной меры надзорного реагирования;";
2) до 1 января 2027 года действие абзацев второго, третьего и четвертого подпункта 24) пункта 15, абзаца восьмого подпункта 9) пункта 29, абзацев двенадцатого и тринадцатого подпункта 25) пункта 40 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
"12) неуплата, несвоевременная уплата либо уплата обязательных взносов в неполном объеме страховыми организациями в офис страхового омбудсмана в срок, установленный методикой расчета размера обязательных взносов, порядком и сроками уплаты обязательных взносов страховыми организациями в офис страхового омбудсмана, утвержденными уполномоченным органом;
13) неисполнение страховой организацией решения страхового омбудсмана в установленный им срок;";
"4) использовать информацию, содержащуюся в кредитном отчете, только для осуществления урегулирования разногласий, возникающих из договора банковского займа, заключенного физическим лицом с банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, по его обращению с целью достижения согласия об удовлетворении прав и охраняемых законом интересов физического лица и банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, а также в случаях осуществления урегулирования разногласий, возникающих между заемщиком, являющимся физическим лицом, и лицом, которому уступлено право (требование) по заключенному с таким заемщиком договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита, на основании обращения заемщика.";
"8) неисполнение или ненадлежащее исполнение микрофинансовой организацией обязательств по уплате обязательных взносов в офис микрофинансового омбудсмана;
9) неисполнение микрофинансовой организацией решения микрофинансового омбудсмана в случае принятия его заемщиком – физическим лицом в срок, установленный пунктом 5 статьи 29-3 настоящего Закона.".
3. Установить, что:
1) юридические лица, осуществляющие предпринимательскую или профессиональную деятельность, имеющие намерение осуществлять деятельность саморегулируемой организации, основанной на обязательном членстве (участии) в сфере микрофинансовой деятельности и (или) в сфере коллекторской деятельности, уведомляют о начале деятельности государственный орган, осуществляющий государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций, в течение двух месяцев со дня государственной регистрации (перерегистрации) в Государственной корпорации "Правительство для граждан" в качестве саморегулируемой организации, основанной на обязательном членстве (участии) в сфере микрофинансовой деятельности и (или) в сфере коллекторской деятельности;

2) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган қолданған қолданыстағы шектеулі ықпал ету шаралары қадағалап ден қою шараларына теңестіріледі;
3) осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін қалыптастырылған сақтандыру және микроқаржы омбудсмандары өкілдерінің кеңестері өз қызметін 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін жүзеге асырады;
4) қарыз алушы жеке тұлға микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымға жүгінгеннен кейін:
микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның микрокредит беру туралы шартқа қарыз алушы ұсынған өзгерістерді енгізуден бас тарту туралы шешімін алған;
микрокредит беру туралы шарттың талаптарын өзгерту туралы өзара қолайлы шешімге қол жеткізбеген;
қарыз алушының, оның ішінде микрокредитті алаяқтық тәсілмен ресімдеуге байланысты қылмыстық құқық бұзушылық бойынша жәбірленуші деп танылған қарыз алушының құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін қанағаттандыру бөлігінде микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйыммен келісімге қол жеткізбеген жағдайларда дауды сотқа дейінгі реттеу тәртібімен микроқаржы омбудсманына жүгінуге құқылы деп белгіленсін.
Осы тармақшаның екінші және үшінші абзацтарында көзделген жағдайларда қарыз алушы жеке тұлға микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымды микроқаржы омбудсманына жүгінгені туралы бір мезгілде хабардар ете отырып, күнтізбелік он бес күн ішінде микроқаржы омбудсманына жүгінуге құқылы.
Микроқаржы омбудсманының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына жататын қарыз алушыдан келіп түскен ипотекалық қарыз, оның ішінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша жолданымды қарауы кезеңінде кепілге салынған мүлікке сот арқылы немесе соттан тыс өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді;
5) жеке тұлғалардың 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін микроқаржы омбудсманына жіберілген, олар бойынша шешімдер қабылданбаған жолданымдары, сондай-ақ жолданымдарға қатысты өзара қолайлы шешімге қол жеткізуге жәрдемдесу жүзеге асырылмаған және тараптар шарттарды өзгерту туралы келісілген шешім қабылдамаған, микрокредит беру туралы шарттар бойынша міндеттемелерді орындау талаптарының өзгеруіне байланысты жолданымдар 2027 жылғы 14 қаңтарға дейін қаржы омбудсманына берілуге тиіс;
6) көрсетілетін сақтандыру қызметтерін тұтынушылар мен сақтандыру ұйымдарының сақтандыру омбудсманына 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін жіберілген, олар бойынша шешімдер қабылданбаған не өзара келісімге келу негізінде тараптарды татуластыру жолымен не сақтандыру омбудсманының ұсынымдары немесе түсіндірмелері арқылы реттелмеген жолданымдары 2027 жылғы 14 қаңтарға дейін қаржы омбудсманына берілуге тиіс деп белгіленсін.
Аталған жолданымдар бойынша оларды қарау мерзімін есептеу оларды қаржы омбудсманының қызметі алған күннен басталады;

2) действующие ограниченные меры воздействия, примененные уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций до введения в действие настоящего Закона в отношении организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, приравниваются к мерам надзорного реагирования;
3) советы представителей страхового и микрофинансового омбудсманов, сформированные до введения в действие настоящего Закона, осуществляют свою деятельность до 1 января 2027 года;
4) заемщик – физическое лицо после обращения в организацию, осуществляющую микрофинансовую деятельность, вправе обратиться к микрофинансовому омбудсману в досудебном порядке урегулирования спора в случаях:
получения решения организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, об отказе внести в договор о предоставлении микрокредита изменения, предложенные заемщиком;
недостижения взаимоприемлемого решения об изменении условий договора о предоставлении микрокредита;
недостижения согласия с организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, в части удовлетворения прав и охраняемых законом интересов заемщика, в том числе признанного потерпевшим по уголовному правонарушению, связанному с оформлением микрокредита мошенническим способом.
В случаях, предусмотренных абзацами вторым и третьим настоящего подпункта, заемщик – физическое лицо вправе обратиться к микрофинансовому омбудсману в течение пятнадцати календарных дней с одновременным уведомлением организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, об обращении к микрофинансовому омбудсману.
В период рассмотрения микрофинансовым омбудсманом обращения от заемщика, относящегося к социально уязвимым слоям населения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", по ипотечному займу, в том числе ипотечному жилищному займу, не связанному с осуществлением предпринимательской деятельности, не допускается судебное или внесудебное обращение взыскания на заложенное имущество;
5) обращения физических лиц, направленные микрофинансовому омбудсману до 1 января 2027 года, по которым не были приняты решения, а также обращения, связанные с изменением условий исполнения обязательств по договорам о предоставлении микрокредита, в отношении которых не осуществлялось содействие в достижении взаимоприемлемого решения и не было принято согласованное сторонами решение об изменении условий, подлежат передаче финансовому омбудсману до 14 января 2027 года;
6) обращения потребителей страховых услуг и страховых организаций, направленные страховому омбудсману до 1 января 2027 года, по которым не были приняты решения либо не было урегулирования путем примирения сторон на основании взаимных уступок либо посредством рекомендаций или разъяснений страхового омбудсмана, подлежат передаче финансовому омбудсману до 14 января 2027 года.
По указанным обращениям исчисление срока их рассмотрения начинается с даты их получения службой финансового омбудсмана;

7) қаржы омбудсманы қызметінің кеңесі осы Заңның талаптарына сәйкес 2026 жылғы 1 шілдеге дейін қалыптастырылуға тиіс деп белгіленсін.
Қаржы омбудсманы қызметінің кеңесі тиісті салаларда қаржы омбудсмандарын 2026 жылғы 1 қазанға дейін сайлауға тиіс;
8) микроқаржы омбудсманы осы Заңның 40-тармағы 8) тармақшасының қырық алтыншы және қырық жетінші абзацтарына сәйкес микроқаржы омбудсманы жанында жұмыс істейтін ұжымдық реттеу платформасы арқылы берешекті ұжымдық реттеуді 2026 жылғы 1 шілдеден бастап жүзеге асырады;
9) осы Заңның 40-тармағы 6) тармақшасының он сегізінші абзацының талаптары бұрын жасалған шарттардан туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады;
10) осы Заңның 40-тармағы 4) тармақшасының отыз бірінші – отыз төртінші абзацтарында көзделген талаптар:
осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң жасалған, мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық микрокредит беру туралы шарттарға (тұтынушылық банктік қарыз шарттары);
тұтынушылық микрокредиттің (банктік қарыздың) сомасын ұлғайтуға арналған өтініштерге, сондай-ақ бұрын жасалған шарт шеңберінде осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң берілген, талаптарында ақшаны толық көлемде не өтініш негізінде бөліп-бөліп беру көзделген, мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық микрокредитті (банктік қарызды) беруге арналған өтініштерге қолданылады;
11) осы баптың 3-тармағының 4) тармақшасы 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады;
12) цифрлық активтер саласындағы уәкілетті орган берген қамтамасыз етілген цифрлық активтерді шығаруға және айналысқа жіберуге арналған рұқсаттар "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-1-тарауы қолданысқа енгізілген кезден бастап 2026 жылғы 1 мамырдан бастап қолданысын тоқтатады;
13) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – микроқаржы ұйымы) осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап үш жыл ішінде банк және микроқаржы активтерін сату бойынша электрондық сауда алаңында сауда-саттық жүргізу арқылы мынадай мүлікті:
микроқаржы ұйымының (ломбардтарды қоспағанда) балансындағы және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша кепіл (өзге де қамтамасыз ету) нысанасына өндіріп алуды қолдану нәтижесінде өзі 2022 жылғы 5 қыркүйекке дейін сатып алған мүлікті;
микроқаржы ұйымының (ломбардтарды қоспағанда) балансындағы және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына бас тарту төлемін алу нәтижесінде өзі 2024 жылғы 20 тамызға дейін сатып алған мүлікті өткізуге міндетті деп белгіленсін.
Микрокредит беру туралы шарт бойынша кепіл (өзге де қамтамасыз ету) нысанасына өндіріп алуды қолдану және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындаудың орнына бас тарту төлемін алу нәтижесінде сатып алынған мүліктің микроқаржы ұйымының балансында болуының жалпы мерзімі ол микроқаржы ұйымының меншігіне түскен күннен бастап үш жылдан аспауға тиіс.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткізу мерзімі Қазақстан Республикасының Жер кодексінде көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып айқындалатын жер учаскелеріне қолданылмайды.

7) совет службы финансового омбудсмана должен быть сформирован до 1 июля 2026 года в соответствии с требованиями настоящего Закона.
Совет службы финансового омбудсмана до 1 октября 2026 года должен избрать финансовых омбудсманов в соответствующих сферах;
8) микрофинансовый омбудсман осуществляет с 1 июля 2026 года коллективное урегулирование задолженности через платформу коллективного урегулирования, функционирующую при микрофинансовом омбудсмане в соответствии с абзацами сорок шестым и сорок седьмым подпункта 8) пункта 40 настоящего Закона;
9) требования абзаца восемнадцатого подпункта 6) пункта 40 настоящего Закона распространяются на правоотношения, возникшие из ранее заключенных договоров;
10) требования, предусмотренные абзацами тридцать первым – тридцать четвертым подпункта 4) пункта 40 настоящего Закона, распространяются на:
договоры о предоставлении потребительского микрокредита (договоры потребительского банковского займа), не обеспеченного залогом имущества, заключенные по истечении шести месяцев после дня первого официального опубликования настоящего Закона;
заявления на увеличение суммы потребительского микрокредита (банковского займа), а также заявления на предоставление потребительского микрокредита (банковского займа), не обеспеченного залогом имущества, поданные по истечении шести месяцев после дня первого официального опубликования настоящего Закона в рамках ранее заключенного договора, условиями которого предусмотрена передача денег в полном объеме либо частями на основании заявления;
11) подпункт 4) пункта 3 настоящей статьи действует до 1 января 2027 года;
12) разрешения на выпуск и обращение обеспеченных цифровых активов, выданные уполномоченным органом в сфере цифровых активов, прекращают свое действие с момента введения в действие главы 3-1 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" с 1 мая 2026 года;
13) организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность (далее – микрофинансовая организация), обязана реализовать в течение трех лет со дня введения в действие настоящего Закона путем проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов следующее имущество:
имущество, находящееся на балансе микрофинансовой организации (за исключением ломбардов) и (или) приобретенное ею до 5 сентября 2022 года в результате обращения взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору о предоставлении микрокредита;
имущество, находящееся на балансе микрофинансовой организации (за исключением ломбардов) и (или) приобретенное ею до 20 августа 2024 года в результате получения отступного взамен исполнения обязательств по договору о предоставлении микрокредита.
Общий срок нахождения имущества на балансе микрофинансовой организации, приобретенного в результате обращения взыскания на предмет залога (иное обеспечение) по договору о предоставлении микрокредита и (или) получения отступного взамен исполнения обязательств по договору о предоставлении микрокредита, не должен превышать три года со дня поступления его в собственность микрофинансовой организации.
Срок, установленный частью первой настоящего подпункта, не распространяется на земельные участки, срок реализации которых определяется с учетом особенностей, предусмотренных Земельным кодексом Республики Казахстан.

4. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы төртінші бөлігінің қолданысы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 2030 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бөлік мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Егер резервтік капиталдың мөлшері жарғылық капиталдың сомасынан аз болса, онда бөлінбеген бүкіл таза кіріс Қазақстан Ұлттық Банкінің билік етуінде қалады және резервтік капитал жарғылық капиталдың мөлшеріне жеткенге дейін оны толықтыруға жіберіледі.".
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 23.07.2026 № 352-VIII (30.06.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті Қ. ТОҚАЕВ

4. Приостановить с 1 января 2023 года до 1 января 2030 года действие части четвертой статьи 11 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"В случае если размер резервного капитала составляет менее суммы уставного капитала, то весь нераспределенный чистый доход остается в распоряжении Национального Банка Казахстана и направляется на пополнение резервного капитала до достижения им размера уставного капитала.".
Сноска. Статья 2 с изменением, внесенным Закон РК от 23.07.2026 № 352-VIII (вводится в действие с 30.06.2026).
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ