Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2026 жылғы 3 шiлдедегi № 107 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 9 шiлдеде № 39264 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосы беріліп отырған Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің, прокуратураның ведомстволарының, мекемелері мен білім беру ұйымының басшыларына, бас әскери және көлік прокурорларына, облыстардың прокурорлары және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорларына, құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілеріне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының жетекшілік ететін орынбасарларына, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы мәселелер бойынша Комитет төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жариланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2026 жылғы 3 шілдедегі
№ 107 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының Тізбесі
1. "Мемлекеттік қызметтен теріс себептермен босатылған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау Қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2011 жылғы 29 сәуірдегі № 39 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6986 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Мемлекеттік қызметтен теріс себептермен босатылған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларында:
5-тармақта:
2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-тармағының 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) және 27) тармақшалары, 4-тармағының бірінші бөлігінің 4) тармақшасында, 67-бабының 5-тармағының бірінші бөлігінің 4) және 5) тармақшаларында;";
3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Генерального Прокурора Республики Казахстан
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 3 июля 2026 года № 107. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2026 года № 39264
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Генерального Прокурора Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) направление настоящего приказа руководителям структурных подразделений Генеральной прокуратуры, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры, главным военному и транспортному прокурорам, прокурорам областей и приравненным к ним прокурорам (столицы и городов республиканского значения), субъектам правовой статистики и специальных учетов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующих заместителей Генерального Прокурора Республики Казахстан, по вопросам в сфере правовой статистики и специальных учетов на председателя Комитета.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
Приложение к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 3 июля 2026 года № 107
Перечень некоторых приказов Генерального Прокурора Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 апреля 2011 года № 39 "Об утверждении Правил ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, уволенных с государственной службы по отрицательным мотивам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6986) следующие изменения:
в Правилах ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, уволенных с государственной службы по отрицательным мотивам, утвержденных указанным приказом:
в пункте 5:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) в подпунктах 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) и 27) пункта 3, подпунктом 4) части первой пункта 4, подпунктами 4) и 5) части первой пункта 5 статьи 67 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:

"3) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 12), 12-1), 13), 14), 15), 15-1), 15-2), 16) тармақшалары;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Комитетпен (орталық мемлекеттік органдар бойынша), Комитеттің аумақтық органдарымен карточкалар журналда тіркеледі.
Комитет (орталық мемлекеттік органдар бойынша), Комитеттің аумақтық органы карточка келіп түскен сәттен бастап 24 (жиырма төрт) сағат ішінде дұрыс толтырылуы мен деректемелердің толықтығын тексереді және карточканың графикалық көшірмесін, актінің көшірмесін және адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін сала отырып карточканы Комитеттің цифрлық жүйесіне енгізуді жүргізеді.
Егер енгізу мерзімінің аяқталуы демалыс немесе мереке күніне келсе, карточка келесі бірінші жұмыс күні енгізіледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Комитеттің арнайы есепке алудың мәліметтеріне түзету енгізуіне негіз болатын Комитеттің аумақтық органы хабардың 1 (бір) данасын және актінің өзгеруін немесе күшінің жойылуын растайтын материалдардың 1 (бір) данасын Комитетке жібереді.
Комитет хабардың және актінің өзгеруін немесе күшінің жойылуын растайтын материалдардың келіп түскен сәтінен бастап 24 (жиырма төрт) сағат ішінде Комитеттің цифрлық жүйесінде тиісті түзетуді жүргізеді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Электрондық құжат нысанындағы талаптар (бұдан әрі – электрондық талаптар) Қазақстан Республикасының цифрлық заңнама талаптарына сәйкес ресімделеді.
Талапта барлық деректемелер толтырылуға жатады, тексерілетін адамның сауалнамалық деректерінің біреуі болмаған жағдайда тиісті деректеме толтырылмайды. Туған жылы, күні, айы және туылған жері толық көрсетілуге жатады. Егер туған күні, айы белгісіз болса, онда тиісті бағанға "00" жазбасы жазылады.
Тексерілетін адамның жеке сәйкестендіру нөмірі болған жағдайда мәліметтер "Жеке тұлға" Мемлекеттік деректер банкі арқылы толтырылады.";
25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Қағаз тасымалдағыштағы талаптар 5 (бес) жұмыс күні ішінде орындалады. Электрондық талаптар 3 (үш) жұмыс күні ішінде, ал қосымша тексеру жүргізу қажет еткен жағдайда, 5 (бес) жұмыс күні ішінде орындалады.
Жергілікті әскери басқару органдарының қағаз тасымалдағыштағы талаптар мемлекеттік цифрлық жүйелер арасында өзара іс-қимыл болмаған кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде орындалады.
Талаптардың Комитетке және оның аумақтық органдарына келіп түскен күні оны орындаудың мерзіміне кірмейді.
Егер электрондық талаптарды өңдеу барысында тиісті мемлекеттік органдарға немесе мекемелерге қосымша сұрау салулар жібере отырып, қабылданған процестік шешім туралы мәліметтерді нақтылау қажет болған жағдайда, сұрау салудың бастамашысына аралық жауап жіберіледі, онда 10 (он) жұмыс күні өткеннен кейін электрондық талапты қайта рәсімдеу қажеттігі туралы хабарланады.

"3) в подпунктах 12), 12-1), 13), 14), 15), 15-1), 15-2), 16) пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе";";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Комитетом (по центральным государственным органам), территориальным органом Комитета карточки регистрируются в журнале.
Комитет (по центральным государственным органам), территориальный орган Комитета в течение 24 (двадцати четырех) часов с момента поступления карточки проверяет правильность заполнения и полноту реквизитов и осуществляет ввод карточки в цифровую систему Комитета с вложением графической копии карточки, копии акта и документа, удостоверяющего личность лица.
Если окончание срока ввода приходится на выходной или праздничный день, то карточка вводится на следующий первый рабочий день.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Территориальный орган Комитета 1 (один) экземпляр сообщения и 1 (один) экземпляр материалов, подтверждающих изменение или отмену акта, направляет в Комитет, что является основанием для внесения Комитетом корректировки в сведения специального учета.
В течение 24 (двадцати четырех) часов с момента поступления сообщения и материалов, подтверждающих изменение либо отмену акта, Комитет осуществляет соответствующую корректировку в цифровой системе Комитета.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Требования в форме электронного документа (далее – электронные требования) оформляются в соответствии c требованиями цифрового законодательства Республики Казахстан.
В требовании подлежат заполнению все реквизиты, в случае отсутствия у проверяемого лица одного из анкетных данных, соответствующий реквизит не заполняется. Полному указанию подлежат дата и место рождения. Если неизвестно число или месяц рождения, то в соответствующие графы вносится запись "00".
В случае наличия у проверяемого лица индивидуального идентификационного номера сведения заполняются через Государственный банк данных "Физические лица".";
пункты 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"25. Требования на бумажных носителях исполняются в течение 5 (пяти) рабочих дней. Электронные требования исполняются в течение 3 (трех) рабочих дней, в случае необходимости проведения дополнительной проверки в течение 5 (пяти) рабочих дней.
Требования на бумажных носителях местных органов военного управления при отсутствии взаимодействия между государственными цифровыми системами исполняются в течение 3 (трех) рабочих дней.
День поступления требований в Комитет и его территориальные органы не входит в срок их исполнения.
Если в ходе обработки электронных требований потребуется уточнение сведений о принятом процессуальном решении с направлением дополнительных запросов в соответствующие государственные органы или учреждения, инициатору запроса направляется промежуточный ответ, где сообщается о необходимости повторного оформления электронного требования по истечении 10 (десяти) рабочих дней.

26. Тексеру нәтижелері № 29 Қағидалардың 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мөр қоя отырып талаптарда көрсетіледі. Электрондық цифрлық қолтаңба қойылған, цифрлық жүйелер арқылы жіберілген электрондық талаптар бұларға қосылмайды.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Комитеттің цифрлық жүйесіндегі арнайы есеп ақпараты тұрақты сақтау мерзіміне жатады.";
Қағидаларға 1-қосымшада:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік қызметтен теріс себептермен босатылудың негіздері:
"Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьялардың мәртебесі туралы" Конституциялық Заңының 34-бабы 1-тармағының 5), 11) және 11-1) тармақшалары";
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 67-бабының 3-тармағының 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) және 27) тармақшалары, 4-тармағының бірінші бөлігінің 4)-тармақшасы және 5-тармағының бірінші бөлігінің 4) және 5) тармақшалары";
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 12), 12-1), 13), 14), 15), 15-1), 15-2), 16) тармақшалары";
"Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 51-бабы 14-тармағы;
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 1-тармағының 11) тармақшасы, 2 тармағы".".
2. "Тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркейтін ғылыми-техникалық құралдарды қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының 2014 жылғы 22 қыркүйектегі № 91 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9761 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 197 бабының алтыншы бөлігіне сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
осы бұйрықпен бекітілген, Тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркейтін ғылыми-техникалық құралдарды қолдану қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сотқа дейінгі тергеп-тексеру процесінде тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркеудің ғылыми-техникалық құралдарын қолдану Қазақстан Республикасының Қылмысты-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚПК) және осы Қағиданың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағында егер Қазақстан Республикасының ратификацияланған халықаралық шарттарында көзделсе, тергеу әрекеттерінің барысы мен нәтижелерін тіркеудің ғылыми-техникалық құралдарын қолдануда өзге тәртіпті қолдануға жол беріледі.".
3. "Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау Қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 22 маусымдағы № 113 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13977 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

26. Результаты проверки отражаются на требовании с проставлением штампов по форме согласно приложению 17 к Правилам № 29. Исключением являются электронные требования, направленные посредством цифровых систем, подписанные электронной цифровой подписью.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Сведения специального учета в цифровой системе Комитета подлежат постоянному сроку хранению.";
в приложении 1 к Правилам:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Основания увольнения с государственной службы по отрицательным мотивам:
подпункты 5), 11) и 11-1) пункта 1 статьи 34 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан";
подпункты 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) и 27) пункта 3, подпункты 4) части первой пункта 4, подпункты 4) и 5) части первой пункта 5 статьи 67 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";
подпункты 12), 12-1), 13), 14), 15), 15-1), 15-2), 16) пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе";
пункт 14 статьи 51 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан";
подпункт 11) пункта 1, пункта 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".".
2. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 22 сентября 2014 года № 91 "Об утверждении Правил применения научно-технических средств фиксации хода и результатов следственных действий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9761) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью шестой статьи 197 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах применения научно-технических средств фиксации хода и результатов следственных действий, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Применение научно-технических средств фиксации хода и результатов следственных действий в процессе досудебного расследования осуществляется в соответствии с требованиями Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - УПК) и настоящих Правил.
На территории Республики Казахстан допускается применение иного порядка применения научно-технических средств фиксации хода и результатов следственных действий, если это предусмотрено международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.".
3. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 22 июня 2016 года № 113 "Об утверждении Правил ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13977) следующие изменения:
в Правилах ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған адамдарды есепке алуды Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – Заң) іске асыру мақсатында жүзеге асырады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған адамдарды есепке қоюға олардың Заңның 62-бабында көрсетілген мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасау фактісі, сонымен қатар адамды жауаптылыққа тарту туралы мемлекеттік орган басшысы (лауазымды тұлға) актісінің немесе мемлекеттік қызметшілердің тәртіптік жауаптылығын қарауға уәкілетті тиісті комиссиялардың шешімдерінің болуы негіз болады.";
17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Анықтамалық деректерін өзгерткен Қазақстан Республикасының азаматтары туралы ішкі істер органдарынан келіп түскен мәліметтерді аумақтық органдардың қызметкерлері бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған адамдарды есепке алу бойынша тексереді.
Сауалнамалық деректерін өзгерткен Қазақстан Республикасының азаматтарына қатысты мәліметтер болған жағдайда, деректер қорында "өзге де сауалнамалық деректемелері бар" белгісі қойылып, тиісті деректер көрсетіледі.
18. Комитеттің цифрлық жүйесіндегі арнайы есеп ақпараты тұрақты сақтау мерзіміне жатады.".
4. "Анықтаудан, тергеуден, соттан жасырынған іздестірудегі адамдарды, сондай-ақ жазасын өтеуден немесе пробациялық бақылауды жүзеге асырудан жалтарған, хабарсыз кеткен іздестірудегі адамдарды, туыстарымен байланысын жоғалтқан, өзі туралы анықтамалық деректерді хабарлауға қабілеті жоқ адамдарды, жеке басы анықталмаған мәйiттердi және атқарушылық істер жүргізу бойынша борышкерлер, мемлекет мүддесіне орай, сондай-ақ алименттер өндіріп алу, мертігуден немесе денсаулығының өзге де зақымдануынан, асыраушысының қайтыс болуынан келген зиянды өтеу туралы талап қоюлар бойынша жауапкерлер болып табылатын іздестірудегі адамдарды арнайы есепке алуды жүргізу, оны пайдалану және сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2017 жылғы 4 тамыздағы № 78 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15639 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Анықтаудан, тергеуден, соттан жасырынған іздестірудегі адамдарды, сондай-ақ жазасын өтеуден немесе пробациялық бақылауды жүзеге асырудан жалтарған, хабарсыз кеткен іздестірудегі адамдарды, туыстарымен байланысын жоғалтқан, өзі туралы анықтамалық деректерді хабарлауға қабілеті жоқ адамдарды, жеке басы анықталмаған мәйiттердi және атқарушылық істер жүргізу бойынша борышкерлер, мемлекет мүддесіне орай, сондай-ақ алименттер өндіріп алу, мертігуден немесе денсаулығының өзге де зақымдануынан, асыраушысының қайтыс болуынан келген зиянды өтеу туралы талап қоюлар бойынша жауапкерлер болып табылатын іздестірудегі адамдарды арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларында:

"2. Учет лиц, совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу, осуществляется Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) в целях реализации Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (далее – Закон).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Основанием для постановки на учет лиц, совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу, является факт совершения ими дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу, указанного в статье 62 Закона, а также наличие акта руководителя государственного органа (должностного лица) о привлечении лица к ответственности или решений соответствующих комиссий, уполномоченных рассматривать дисциплинарную ответственность государственных служащих.";
пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. Поступившие из органов внутренних дел сведения о гражданах Республики Казахстан, изменивших установочные данные, сотрудники территориальных органов в течение пяти рабочих дней проверяют по учету лиц, совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу.
При наличии сведений в отношении граждан Республики Казахстан, изменивших анкетные данные, в базе данных производится отметка "имеет другие анкетные данные" и указываются соответствующие данные.
18. Сведения специального учета в цифровой системе Комитета подлежат постоянному сроку хранению.".
4. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 4 августа 2017 года № 78 "Об утверждении Правил ведения, использования и хранения специальных учетов разыскиваемых лиц, скрывшихся от дознания, следствия, суда, а также лиц, уклоняющихся от отбывания наказания или осуществления пробационного контроля, разыскиваемых лиц, пропавших без вести, утративших связь с родственниками, не способных сообщить о себе установочные данные, трупов, личность которых не установлена, и разыскиваемых лиц, являющихся должниками по исполнительным производствам, ответчиками по искам, предъявленным в интересах государства, а также о взыскании алиментов, возмещении вреда, причиненного увечьем или иным повреждением здоровью, смертью кормильца" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15639) следующие изменения:
в Правилах ведения, использования и хранения специальных учетов разыскиваемых лиц, скрывшихся от дознания, следствия, суда, а также лиц, уклоняющихся от отбывания наказания или осуществления пробационного контроля, разыскиваемых лиц, пропавших без вести, утративших связь с родственниками, лиц не способных сообщить о себе установочные данные, трупов, личность которых не установлена, и разыскиваемых лиц, являющихся должниками по исполнительным производствам, ответчиками по искам, предъявленным в интересах государства, а также о взыскании алиментов, возмещении вреда, причиненного увечьем или иным повреждением здоровью, смертью кормильца, утвержденных указанным приказом:

3-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
Қағидаларға 1-қосымшада:
9.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9.2 КІРУ МАҚСАТЫ (шетел азаматтары үшін)".
5. "Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларында:
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Комитеттің аумақтық және оған теңестірілген орган (бұдан әрі – Комитеттің аумақтық органы) – астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі департаменттер және оларға теңестірілген департаменттер (әскери, көлік);";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Тергеу изоляторы, гауптвахта күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған (сотталған) адамды қамауға алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей әліпбилік есепке алу карточкасының екі данасын және жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) көрсетілген жеке басын куәландыратын құжаттың не жеке басын анықтау туралы қаулының көшірмесін қоса бере отырып, 1-дактилоскопиялық картаның екі данасын құрастырады және Комитеттің аумақтық органына жібереді.
Күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған (сотталған) шетел азаматы болып табылатын адамның жеке басын куәландыратын құжаттарына олардың аудармасы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), туған жері, жынысы және басқасы) қоса беріледі.
Шетел азаматы болып табылатын адамның, азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаты болмаған жағдайда әліпбилік есепке алу карточкасына "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабында аталған деректерді қамтитын жеке басты куәландыратын құжаттарына сәйкес оның жеке басын куәландыратын өзге құжат қоса беріледі.
Жеке басты куәландыратын құжат болмағанда тергеу изоляторы, гауптвахта бес жұмыс күнінен кешіктірмей қылмыстық қудалауды жүзеге асыратын органына сұрау салады жібереді, сот үкімінде қайшы келетін деректер анықталған жағдайда тиісті деректерді нақтылау туралы сұрау салуды үкім шығарған сотқа сол мерзімдерде жібереді.";

подпункт 7) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"7) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) - цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
в приложении 1 к Правилам:
пункт 9.2 изложить в следующей редакции:
"9.2 ЦЕЛЬ ВЪЕЗДА (для иностранных граждан)".
5. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 "Об утверждении Правил ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16667) следующие изменения:
в Правилах ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц, утвержденных указанным приказом:
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) территориальный и приравненный к нему орган Комитета (далее –территориальный орган Комитета) – департаменты по правовой статистике и специальным учетам в столице, областях, городах республиканского значения и
приравненные к ним департаменты (военный, транспортный);";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Следственным изолятором, гауптвахтой не позднее пяти рабочих дней со дня водворения лица, в отношении которого применена мера пресечения в виде содержания под стражей (осужденного), составляются и направляются в территориальный орган Комитета два экземпляра алфавитной учетной карточки и два экземпляра дактилоскопической карты-1 с приложением копии документа, удостоверяющего личность, в котором указан индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), либо постановления об установлении личности.
На лицо, в отношении которого применена мера пресечения в виде содержания под стражей (осужденного), являющееся иностранным гражданином, к документам, удостоверяющим личность, прикладывается перевод документов (фамилия, имя, отчество (при его наличии), место рождения, пол и другое).
В случае отсутствия у лица, являющегося иностранным гражданином, лицом без гражданства, документа, удостоверяющего личность, к алфавитной учетной карточке прилагается иной документ, подтверждающий его личность, в соответствии с документами, удостоверяющими личность, содержащий данные, перечисленные в статье 7 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность".
При отсутствии документа, удостоверяющего личность, следственным изолятором, гауптвахтой не позднее пяти рабочих дней направляется запрос в орган, осуществляющий уголовное преследование, при обнаружении разноречивых данных в приговоре суда запрос об уточнении соответствующих данных в те же сроки направляется в суд, вынесший приговор.";

21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Тергеу (анықтау) органының немесе басқа әкімшілік-аумақтық бірліктің (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) (мемлекеттің) сотының тапсырмасы бойынша күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған адам туралы тергеу изоляторы, гауптвахта бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын және қай органның қарамағына жіберілгені, кеткен күні туралы қосымша мәліметтерін көрсете отырып дактилоскопиялық картаның бір данасын ұсынады.
22. Сол әкімшілік-аумақтық бірліктің (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) аумағында орналасқан ҚР ІІМ ҚАЖ-дың мекемесінен ҚР ІІМ ҚАЖ-дың мекемесіне келген адам туралы бес жұмыс күні ішінде сол облыстағы Комитеттің аумақтық органы үшін электрондық хабарлама қалыптастырылады.
Басқа әкімшілік-аумақтық бірліктің (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) сотымен сотталған, сол әкімшілік-аумақтық бірліктің (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) ҚР ІІМ ҚАЖ-ның мекемесіне жазасын өтеуге келген адамға әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасы құрастырылады және сол әкімшілік-аумақтық бірлік (астанадағы, облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы) Комитеттің аумақтық органына жіберіледі. Бес жұмыс күні ішінде ТО АЕА-дың деректемелерін автоматты түрде толтыру үшін электрондық хабарлама қалыптастырылады.
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына (бұдан әрі – ТМД) қатысушы мемлекеттің сотымен сотталған, әкімшілік-аумақтық бірліктің (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) ҚР ІІМ ҚАЖ-дың мекемесіне жазасын өтеуге келген адамға заңды күшіне енген тағайындалған жаза туралы сот үкімінің және ҚР ҚК-ге сәйкес оның әрекетін саралау туралы Қазақстан Республикасының соты шығарған сот актісінің көшірмелерін қоса бере отырып әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасы құрастырылады және келген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сол әкімшілік-аумақтық бірлік (астанадағы, облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы) Комитеттің аумақтық органына жіберіледі. Бес жұмыс күні ішінде ТО АЕА-дың деректемелерін автоматты түрде толтыру үшін электрондық хабарлама қалыптастырылады.
Транзиттік-жөнелтілуші сотталғанға электрондық хабарлама ТО АЕА-да деректемелерін автоматты түрде толтыру үшін, оның жазаны өтеу орнына келгеннен кейін қалыптастырылады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"21. О лице, в отношении которого применена мера пресечения в виде содержания под стражей, по поручению органа следствия (дознания) или суда другой административно-территориальной единицы (столицы, области, города республиканского значения) (государства), следственным изолятором, гауптвахтой в течение пяти рабочих дней в территориальный орган Комитета представляется один экземпляр алфавитной учетной карточки и один экземпляр дактилоскопической карты с указанием дополнительных сведений о дате убытия и органе, в распоряжение которого он этапирован.
22. О лице, прибывшем в учреждение УИС МВД РК из другого учреждения УИС МВД РК, расположенного на территории той же административно-территориальной единицы (столицы, области, города республиканского значения), в течение пяти рабочих дней формируется электронное извещение для соответствующего территориального органа Комитета.
На лицо, осужденное судом другой административно-территориальной единицы (столицы, области, города республиканского значения), прибывшее отбывать наказание в учреждение УИС МВД РК данной административно-территориальной единицы (столицы, области, города республиканского значения), составляется один экземпляр алфавитной учетной карточки и в течение пяти рабочих дней направляется в территориальный орган Комитета данной административно-территориальной единицы (столицы, области, города республиканского значения). В течение пяти рабочих дней формируется электронное извещение для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ.
На лицо, прибывшее отбывать наказание в учреждение УИС МВД РК данной административно-территориальной единицы (столицы, области, города республиканского значения) осужденное судом государства – участника Содружества Независимых государств (далее – СНГ), составляется один экземпляр алфавитной учетной карточки, который с приложением копий вступившего в законную силу приговора суда о назначенном наказании и судебного акта, вынесенного судом Республики Казахстан, о квалификации его деяния в соответствии с УК РК, в течение пяти рабочих дней со дня прибытия направляется в территориальный орган Комитета данной административно-территориальной единицы (столицы, области, города республиканского значения). В течение пяти рабочих дней формируется электронное извещение для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ.
На транзитно-пересыльного осужденного электронное извещение формируется для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ по его прибытию к месту отбывания наказания.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

"30. Басқа әкімшілік-аумақтық бірліктің (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) сотымен сотталған адамға пробация қызметі бес жұмыс күні ішінде ТО АЕА-дың деректемелерін автоматты түрде толтыру үшін электрондық хабарлама қалыптастырады және қағаз тасымалдағышта әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын, үкімнің және жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсынады.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Шетел азаматы, азаматтығы жоқ адамда жеке басын куәландыратын құжаты болмаған жағдайда дактилоскопиялық картаға әкімшілік қамаққа алуды қолдану туралы қаулы қоса беріледі.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Қабылдау-тарату белгілі тұрғылықты жері және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамды босатқаннан кейін бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық органына 3-дактилоскопиялық картаның бір данасын ұсынады.
Бір әкімшілік-аумақтық бірліктің (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) аумағында күнтізбелік үш жыл ішінде (1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанға дейін) бір адамды дактилоскопиялық есепке алуға қайта қоюға жол берілмейді.
Күнтізбелік жылды есептеу адамның әкімшілік қамаққа алынған немесе қабылдау тарату босатылған күннен бастап жүзеге асырылады.
Бостандығын алдын ала шектеу мерзімі ішінде қабылдау-тарату қызметкерімен расталған жеке басы анықталған адамға арналған дактилоскопиялық картаға жеке басын куәландыратын құжаттың расталған көшірмесі қоса беріледі.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Тұрақты (уақытша) тұрғылықты жерін растайтын құжаттары, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ шетел азаматы мен азаматтығы жоқ адамдар да арнайы есепке алуға жатады.";
96-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"96. Жеке сот орындаушылары жауапкердің орналасқан жері, бас бостандығынан айыру орны болмаса оның іздестіруде болуы туралы Комитеттің арнайы есепке алуынан ақпарат алу үшін, жеке мөрімен бекітілген, оған нақты атқарушы құжат бойынша жеке сот орындаушының өкілеттігін растайтын құжаттардың көшірмесін (қаулы, орындау актісі және басқа) сала отырып, жазбаша түрде сұрау салумен Комитеттің аумақтық органына жүгінеді.
Жеке сот орындаушыларымен алынған Комитеттің мәліметтері Қазақстан Республикасы заңдарымен орнатылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жариялау талаптарын сақтай отырып пайдалануға жатады.
7) тармақшаның мәліметтерін қоспағанда, Комитеттің аумақтық органы жеке сот орындаушыларының сұрау салуларын келіп түскеннен кейін бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 80-тармағында көрсетілген мәліметтерді ұсына отырып, орындайды.
Сұрау салудың келіп түскен күні оның орындалу мерзіміне кірмейді.";
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымшада:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"30. На лицо, осужденное судом другой административно-территориальной единицы (столицы, области, города республиканского значения), служба пробации в течение пяти рабочих дней формирует электронное извещение для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ и на бумажных носителях предоставляет один экземпляр алфавитной учетной карточки, копию приговора и копию документа, удостоверяющего личность.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. В случае отсутствия у лица, являющегося иностранным гражданином, лицом без гражданства, документа, удостоверяющего личность, к дактилоскопической карте прилагается постановление о применении административного ареста.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Приемник-распределитель после освобождения лица, не имеющего определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность, в течение пяти рабочих дней представляет в территориальный орган Комитета один экземпляр дактилоскопической карты-3.
Повторная постановка на дактилоскопический учет в течение трех календарных лет (с 1 января по 31 декабря) на территории одной административно-территориальной единицы (столицы, области, города республиканского значения) в отношении одного лица не допускается.
Отсчет календарного года осуществляется со дня административного ареста или освобождения лица из приемника распределителя.
На лицо, личность которого установлена, в течение срока превентивного ограничения свободы к дактилоскопической карте прилагается копия документа, удостоверяющего личность, заверенная сотрудником приемника-распределителя.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Иностранные граждане и лица без гражданства, не имеющие документов, подтверждающих их регистрацию постоянного (временного) места проживания, а также документов, удостоверяющих личность, подлежат постановке на специальный учет.";
пункт 96 изложить в следующей редакции:
"96. Частные судебные исполнители для получения информации специальных учетов Комитета о местонахождении ответчика, отбывающего наказание в виде лишения свободы, либо нахождении его в розыске, обращаются в территориальный орган Комитета с письменным запросом, заверенным личной печатью, к которому прилагают копии документов, подтверждающих наделение их полномочиями частного судебного исполнителя по конкретному исполнительному документу (постановление, исполнительный лист и другое).
Сведения Комитета, полученные частными судебными исполнителями, подлежат использованию с соблюдением установленных законами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих охраняемую законом тайну.
Запросы частных судебных исполнителей исполняются территориальным органом Комитета в течение пяти рабочих дней с предоставлением сведений, перечисленных в пункте 80 настоящих Правил, за исключением сведений подпункта 7).
День поступления запроса не входит в срок его исполнения.";
в приложении 6 к указанным Правилам:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Есепке алу субъектісінің туған күні мен туған жері, қылмыстық жауаптылыққа тартылғанға дейінгі тұрғылықты жері, сондай-ақ қылмыстық қудалау органының атауы қысқартусыз көрсетіледі. Қылмыстық істің нөмірі көрсетілуі тиіс.
Әліпбилік есепке алу карточканың 1-5-тармақтарымен көзделген деректемелер қазақ немесе орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiнің (бұдан әрі – ҚР ҚПК) 300-бабымен белгіленген жеке басты куәландыратын құжаттардан толтырылады, бұл ретте олар қазақ тіліндегі ерекше әріптерден тұратын болса, жақшаның ішінде сауалнамалық деректер орыс транскрипциясында мынадай тәртіпте көрсетіледі: Ә-А; Ғ-Г; Қ-К; Ө-О; Ү, Ұ-У; Ң-Н; І-И; Һ-Х.
Егер шетел азаматтарының жеке басты куәландыратын құжаттарында сауалнамалық деректер қазақ және орыс тілдерінен өзге тілде толтырылған болса, әліпбилік есепке алу карточкасына мәліметтер орыс транскрипциясында енгізіледі.
Адамда 1-3-тармақтармен көзделген деректемелердің біреуі жоқ болған жағдайда (тегі, аты, әкесінің аты) тиісті тармақта "жоқ" деп жазылады.
Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты немесе жүргізуші куәлігі болған кезде көрсетілген құжаттардағы жоқ (Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжатында "әкесінің аты" және "туған жері: облыс", ал жүргізуші куәлігінде "туған күні, айы") сауалнамалық деректерді анықтау керек.
Ескерту: Қазақстан Республикасының ҚПК-нің 203-бабының 5-бөлігіне сәйкес күдіктінің, айыпталушының жеке басты куәландыратын құжаты болмаған не жоғалған, оны жоғалтқан жағдайда, оны құжаттауды уәкілетті орган сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік органдармен келісу бойынша белгіленген тәртіппен жүргізеді.
Шетел азаматы болып табылатын айыпталушыда, азаматтығы жоқ, жеке басын растайтын құжаты жоқ адамдарға ерекше жағдайда қылмыстық іске басқа құжат салынуы мүмкін.
Егер құжаттарда әртүрлі деректер анықталса немесе есепке алынатын адамда бірнеше тегі, аты, әкесінің аты болса, онда іс жүргізуіндегі істер (материалдар) бар тергеуші (анықтаушы), тергеу изоляторының, гауптвахтаның әкімшілігі сол қамаудағы адамдардың шын сауалнамалық деректерін анықтау үшін дереу шаралар қолданады.
Сот үкімдерінде қарама-қайшы келетін деректер анықталса, есепке алу құжаттары құрастырылатын мекемелердің әкімшілігі, тиісті мәліметтерді анықтау жөнінде үкім шығарған соттарға сұрау салуларды жібереді.
Тегі, аты және әкесінің аты қосарлы адамдарға екі әліпбилік есепке алу карточкалары құрастырылады, онда кіріс тектерінің орындары ауыстырып жазылады.
Қосарланған аты, әкесінің аты туралы мәліметтер күдік тудырған жағдайда, әліпбилік есепке алу карточкалары осы тәртіпте құрастырылады және дұрыс сауалнамалық деректер анықтау үшін дереу шаралар қолданылады.
Егер қамаудағы (айыпталушы) белгіленген тәртіпте иеленбеген бірнеше тектерді, аттарды, әкесінің аттарын, оның ішінде бұрын сотталған болғандарын атаса, әліпбилік есепке алу карточкасы жеке басты анықтау туралы құжаттың негізінде бір шынайы (тектік) тегі бойынша толтырылады. Басқа ойдан шығарылған тегі, аты, әкесінің аты бойынша әліпбилік есепке алу карточкалары құрастырылмайды.
Тегі тере арқылы жазылатын адамдарға әліпбилік есепке алу карточкасын құрастыруға негіз болған тегі жеке басты куәландыратын құжатқа, сот үкіміне немесе есепке алу құжатты рәсімдеу үшін негіз болған басқа процестік актісіне сәйкес жазылады.
5-тармақта "облыс (қала)", ал шетел азаматтарына қосымша "ел" көрсетіледі.

"2. Дата и место рождения, место жительства субъекта учета до привлечения к уголовной ответственности, а также наименование органа уголовного преследования указываются без сокращений. Указанию подлежит номер уголовного дела.
Реквизиты, предусмотренные пунктами 1-5 алфавитной учетной карточки, заполняются с документов, удостоверяющих личность, установленных статьей 300 Уголовно-процессуального Кодекса Республики Казахстан (далее - УПК РК), на казахском или русском языках, при этом, если они содержат специфические буквы казахского алфавита, в скобках указывается написание анкетных данных в русской транскрипции в следующем порядке: Ә - А; Ғ - Г; Қ - К; Ө - О; Ү, Ұ - У; Ң - Н; І - И; h – Х.
Если в документах, удостоверяющих личность иностранных граждан, анкетные данные заполнены на языке ином от казахского и русского, в алфавитную учетную карточку сведения вносятся в русской транскрипции.
В случае отсутствия у лица одного из реквизитов, предусмотренных пунктами 1-3 (фамилия, имя, отчество), в соответствующем пункте производится запись "не имеет".
При наличии паспорта гражданина Республики Казахстан или водительского удостоверения требуется уточнить отсутствующие в указанных документах анкетные данные (в паспорте гражданина Республики Казахстан отсутствуют реквизиты "отчество" и "место рождения: область", в водительском удостоверении – "число и месяц рождения").
Примечание: согласно части 5 статьи 203 УПК РК, в случае отсутствия либо утери, утраты подозреваемым, обвиняемым документа, удостоверяющего личность, его документирование производится уполномоченным органом в порядке, установленном по согласованию с государственными органами, осуществляющими досудебное расследование.
В случае отсутствия у обвиняемого, являющегося иностранным гражданином, лицом без гражданства, документа, удостоверяющего личность, к уголовному делу в исключительных случаях может быть приложен иной документ.
Если в документах обнаруживаются разноречивые данные или подлежащие учету лица значатся под несколькими фамилиями, именами или отчествами, следователи (дознаватели), в производстве которых находятся дела (материалы), администрация следственного изолятора, гауптвахты в отношении содержащихся под стражей, незамедлительно принимают меры к установлению подлинных анкетных данных этих лиц.
При обнаружении разноречивых данных в приговорах судов администрация учреждений, где составляются учетные документы, направляет запросы об уточнении соответствующих данных в суды, вынесшие приговоры.
На лиц, имеющих двойные фамилии, имена или отчества, составляются две алфавитные учетные карточки, в которых входящие фамилии меняются местами.
В таком же порядке составляются алфавитные учетные карточки в тех случаях, когда вызывает сомнение достоверность сведений о двойных именах и отчествах, и незамедлительно принимаются меры к установлению подлинных анкетных данных.
Если заключенный (обвиняемый) называет несколько фамилий, имен, отчеств, не приобретенных в установленном порядке, в том числе и те, под которыми ранее был судим, алфавитная учетная карточка на основании документа об установлении личности составляется на одну действительную (родовую) фамилию. На остальные вымышленные фамилии, имена, отчества алфавитная учетная карточка не составляется.
В отношении лиц, фамилия которых пишется через дефис, составляется одна алфавитная учетная карточка с написанием фамилии согласно документу, удостоверяющему личность, приговору суда или другому процессуальному акту, послужившему основанием для оформления учетного документа.
В пункте 5 указываются сведения "область (город)", об иностранных гражданах - дополнительно "страна".

7-тармақта азаматтың жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) толтырылуға жатады. Шетел азаматтарына, сондай-ақ ЖСН-і жоқ Қазақстан Республикасының азаматтарына 7-деректемеде "жоқ" деп көрсетіледі.
Қалада тұратын адамдарға әліпбилік есепке алу карточкасының 8-тармағында елді мекеннің, көшенің (шағын ауданның және басқа) аты, үйдің (құрылыстың және басқа және пәтердің (бөлменің және т.б.) нөмірі көрсетіледі. Мерзімді қызметтегі әскери қызметкерлердің әліпбилік есепке алу карточкасының 8 және 9-тармақтарында әскери қызметке шақырылғанға дейінгі тұрғылықты жері және жұмыс орны көрсетіледі.
Жазасын өтеп жүрген кезде қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдарға әліпбилік есепке алу карточкасының 8-тармағында оның сотталғанға дейінгі тұрғылықты мекенжайы, ал 9-тармағында "сотталған" деп жазылады және Қылмыстық атқару жүйесі басқармасы мекемесінің, қоныс аудару мекемесінің және басқалардың мекенжайы көрсетіледі. Бұл ретте, жазасын Қылмыстық атқару жүйесі басқармасында өтеуші адамдарға әліпбилік есепке алу карточканың 12-тармағында "сотталған" деген жазу көрсетіледі.
Күзетпен ұстау бұлтартпау шарасы қолданылған адамдардың әліпбилік есепке алу карточкасының 12-тармағында адамның тергеу изоляторына, гауптвахтаға қамауға алынған күні көрсетіледі.
Күзетпен ұстаудан өзгеше, бұлтартпау шарасы қолданылған жағдайда "күзетпен қамауға алынды" деген сөздің үстіне қабылданған бұлтартпау шарасы және оны қолдану туралы шыққан қаулының күні көрсетіледі.
Әліпбилік есепке алу карточкасының 13-тармағында ұстап алу хаттамасының құрастырылған күні көрсетіледі.
Әліпбилік есепке алу карточкасының 14-тармағында күдіктінің іс-әрекетін саралау туралы қаулының шығарылған күні көрсетілуі тиіс.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Сауалнамалық деректер, ұсталған күні, процестік шешімдері сотталған (күзетпен қамауға алынған) адам туралы хабарламада әліпбилік есеп карточкасын рәсімдеу ережесіне сәйкес толтырылады.
Адамда хабарламаның 1-3-тармақтарымен көзделген деректемелерінің біреуі жоқ болған жағдайда (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) хабарламаның тиісті тармағында "жоқ" деп жазылады.
Хабарламаның 4-тармағында туған күні мен жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) көрсетілуі тиіс. Шетел азаматтарына, сондай-ақ ЖСН-і жоқ Қазақстан Республикасының азаматтарына 4-деректемеде ЖСН бағанында "жоқ" деп жазылады.";
көрсетілген Қағидаларға 8-қосымшада:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Адамдардың сауалнамалық деректері ТО АЕА-ға жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қоры" (бұдан әрі – ЖТ МДҚ) цифрлық жүйесіне онлайн енгізіледі.
ЖТ МДҚ-да мәліметтері жоқ шетел азаматтарының, сондай-ақ ЖСН жоқ Қазақстан Республикасының азаматтарының сауалнамалық деректері ТО АЕА-ға жеке басты куәландыратын құжаттар негізінде енгізіледі.
Шетел азаматтарының жеке басын куәландыратын құжаттарында сауалнамалық деректері қазақ және орыс тілдерінен өзге тілде толтырылса, әліпбилік есепке алу карточкасын толтыру үшін әріптік белгілерін орыс әліпбиіне транслитерация жасау қажет.
Адамда деректемелердің бірі "тегі", "аты", "әкесінің аты" болмаған жағдайда, ТО АЕА-да тиісті тармақ толтырылмай қалады.
Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты немесе жүргізуші куәлігі болған кезде, көрсетілген құжаттарда жоқ анықтама деректерінің (Қазақстан Республикасы азаматының паспортында "әкесінің аты" және "туған жері: облысы" жоқ, жүргізуші куәлігінде – "туған күні мен айы") нақтылау талап етіледі, тек нақты деректер анықталғаннан кейін ғана мәліметтерді ТО АЕА-ға енгізу қажет.";
көрсетілген Қағидаларға 13-қосымшада:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

В пункте 7 подлежит заполнению индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) гражданина. На иностранных граждан, а также граждан Республики Казахстан, не имеющих ИИН, в 7 реквизите производится запись "не имеет".
В отношении лиц, проживающих в городе, в пункте 8 алфавитной учетной карточки указывается название населенного пункта, улицы (микрорайона и другие), номера дома (строения и другие) и квартиры (комнаты и другое). На военнослужащих срочной службы в пунктах 8 и 9 алфавитной учетной карточки указываются место жительства и работы до призыва на воинскую службу.
На лиц, привлеченных к уголовной ответственности в период отбывания наказания, в пункте 8 алфавитной учетной карточки указывается адрес его постоянного места жительства до осуждения, а в пункте 9 производится запись "осужденный" и указывается адрес места дислокации учреждений Управления уголовно-исполнительной системы, колонии-поселения и другие. При этом на лиц, отбывающих наказание в Управлении уголовно-исполнительной системы, в пункте 12 алфавитной учетной карточки также подлежит указанию запись "осужденный".
В случае применения меры пресечения в виде содержания под стражей в пункте 12 алфавитной учетной карточки указывается дата водворения лица в следственный изолятор, гауптвахту.
В случае применения меры пресечения, отличной от содержания под стражей, над словом "заключен под стражу" указываются избранная мера пресечения и дата вынесения постановления об ее применении.
В пункте 13 алфавитной учетной карточки указывается дата составления протокола задержания.
В пункте 14 алфавитной учетной карточки подлежит указанию дата вынесения постановления о квалификации деяния подозреваемого.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Сведения об анкетных данных, дате задержания, процессуальном решении в извещение об осужденном (заключенном под стражу) вносятся в соответствии с правилами оформления алфавитной учетной карточки.
В случае отсутствия у лица одного из реквизитов, предусмотренных пунктами 1-3 извещения (фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствующем пункте извещения производится запись "не имеет".
В пункте 4 извещения указанию подлежит дата рождения и индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН). На иностранных граждан, а также граждан Республики Казахстан, не имеющих ИИН, в 4 реквизите в графе "ИИН" производится запись "не имеет".";
в приложении 8 к указанным Правилам:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Анкетные данные лица вводятся в СУ АЦ онлайн через цифровую систему "Государственная база данных "Физические лица" (далее - ГБД ФЛ) в соответствии с документами, удостоверяющими личность на казахском или русском языках.
Анкетные данные иностранных граждан, а также граждан Республики Казахстан, не имеющих ИИН, в отношении которых отсутствуют сведения в ГБД ФЛ, вводятся в СУ АЦ на основании документов, удостоверяющих личность.
Если в документах, удостоверяющих личность иностранных граждан, анкетные данные заполнены на языке ином от казахского и русского, для заполнения алфавитной учетной карточки необходимо буквенные знаки транслитерировать в русский алфавит.
В случае отсутствия у лица одного из реквизитов, "фамилия", "имя", "отчество", соответствующий пункт в СУ АЦ остается не заполненным.
При наличии паспорта гражданина Республики Казахстан или водительского удостоверения требуется уточнить отсутствующие в указанных документах установочные данные (в паспорте гражданина Республики Казахстан отсутствуют реквизиты "отчество" и "место рождения: область", в водительском удостоверении – "число и месяц рождения"), и только после установления достоверных данных вводить сведения в СУ АЦ.";
в приложении 13 к указанным Правилам:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Баптың саралануына қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағында сотталған және айыпталушы ретінде қылмыстық жауаптылыққа тартылған шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға қатысты АЕҚ-ны МАБ-қа жіберуге жатады.".
6. "Конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдарының тізбесін және Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің жоғары тұрған басшы лауазымдарына конкурс өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 25 қыркүйектегі № 118 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17447 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабының 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдарының тізбесі осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің жоғары тұрған басшы лауазымдарына конкурс өткізу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өңірдің әскери прокуроры, гарнизонның әскери прокуроры, әскери және өңірдің көлік прокуроры, аудан және оған теңестірілген қала, ауданаралық, сонымен қатар мамандандырылған прокуроры лауазымына конкурсты Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасымен (бұдан әрі – Бас прокуратура) жүргізіледі, Бас әскери прокуратурасы, Бас көлік прокуратурасы, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың прокуратураларының басқарма бастығы лауазымына конкурсты – Бас әскери прокуратурасы, Бас көлік прокуратурасы, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың прокуратуралары өткізеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Өтінішке жұмыстағы негізгі көрсеткіштерді және шынайы жетістіктерді көрсететін қызмет нәтижелері туралы тікелей басшы қол қойған анықтама, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес лауазымды адамның ұсынымхаты (бұдан әрі – ұсынымхат) қоса беріледі.
Бас прокуратура қызметкерлері үшін ұсынымхатқа Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары не олардың орынбасарлары, Бас әскери прокуратурасы, Бас көлік прокуратурасы, облыстар прокуратураларының және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокуратуралардың, Бас прокуратура жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының, Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің қызметкерлері, Бас прокуратураның Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитетінің қызметкерлері үшін – прокуратура органдарының басшылары не олардың орынбасарлары, Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің аумақтық және оған теңестірілген органдарының қызметкерлері үшін – Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің аумақтық және оған теңестірілген органдардың бастықтары не олардың орынбасарлары қол қояды.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В отношении иностранных граждан и лиц без гражданства, осужденных и привлеченных к уголовной ответственности в качестве обвиняемых на территории Республики Казахстан, независимо от квалификации статьи, ИУД подлежат направлению в МИБ.".
6. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 сентября 2018 года № 118 "Об утверждении Перечня руководящих должностей, замещаемых на конкурсной основе, и Правил проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности системы органов прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17447) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1-1 статьи 33 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Перечень руководящих должностей, замещаемых на конкурсной основе, системы органов прокуратуры Республики Казахстан, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
в Правилах проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности системы органов прокуратуры Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Конкурс на должность военного прокурора региона, военного прокурора гарнизона, войск и регионального транспортного прокурора, районного и приравненного к нему (городского, межрайонного, а также специализированного) прокурора проводится Генеральной прокуратурой Республики Казахстан (далее – Генеральная прокуратура), на должность начальника управления Главной военной прокуратуры, Главной транспортной прокуратуры, прокуратуры области и приравненной к ней прокуратуры (столицы и городов республиканского значения) – Главной военной прокуратурой, Главной транспортной прокуратурой, прокуратурой области и приравненной к ней прокуратурой (столицы и городов республиканского значения).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. К заявлению прилагаются справка о результатах служебной деятельности, отражающая основные показатели в работе и реальные достижения, подписанная непосредственным руководителем, рекомендательное письмо должностного лица (далее – рекомендательное письмо) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Рекомендательные письма для сотрудников Генеральной прокуратуры подписываются руководителями структурных подразделений Генеральной прокуратуры либо их заместителями, для сотрудников Главной военной прокуратуры, Главной транспортной прокуратуры, прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур (столицы и городов республиканского значения), Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре, Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры, Комитета по защите прав инвесторов Генеральной прокуратуры – руководителями органов прокуратуры либо их заместителями, для сотрудников территориальных и приравненных к ним органов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры – начальниками территориальных и приравненных к ним органов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры либо их заместителями.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:

"28. Кандидаттарды тестілеуді Бас прокуратура Бас прокуратураның не әскери және көлік прокуратурасы органдарының, облыс прокуратурасының және оған теңестірілген (астана және республикалық маңызы бар) прокуратурасының тестілеу залында компьютерлік тестілеуге арналған цифрлық жүйеде "Онлайн" режимде қазақ немесе орыс тілдерінде өткізіледі.
Тестілеу процесі Прокуратура органдарының бірыңғай көлік ортасының қорғалған байланыс арналары арқылы аудио - бейне хаттама жасай отырып бейне конференция байланысын қолдану арқылы өткізіледі.".
7. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 135 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17918 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Академия ақылы қызметтер көрсету туралы келісімшарт жасаса отырып "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 63-бабымен көзделген тиісті тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізеді.";
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қосымша білім беру бағдарламаларын, оның ішінде шетел азаматтары үшін әзірлеу, іске асыру (кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру, қабылдау емтиханына дайындау);";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттік жалпыға білім беру стандарттары талаптарынан тыс жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыру, оның ішінде ақылы негізде өзге азаматтық жоғары білім беру мекемелері докторанттарының пререквизиттер мен постреквизиттерді тапсыруы, диссертация қорғауы, сондай-ақ шетел азаматтары үшін;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Академия және жеке немесе заңды тұлғалар арасындағы өзара қарым-қатынасы, оның ішінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ақылы негізде өткізу бойынша ақы төлеу нысаны Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес шартпен реттеледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"28. Тестирование кандидатов проводится Генеральной прокуратурой в зале тестирования Генеральной прокуратуры либо в органах военной и транспортной прокуратуры, прокуратуре области и приравненной к ней прокуратуре (столицы и городов республиканского значения) в режиме "онлайн" на цифровой системе, предназначенной для компьютерного тестирования на казахском или русском языках.
Процесс тестирования проводится путем применения видеоконференцсвязи с аудио-видео протоколированием по защищенным каналам связи Единой транспортной среды органов прокуратуры.".
7. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 10 декабря 2018 года № 135 "Об утверждении Правил оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17918) следующие изменения:
в Правилах оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг), утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Академия реализует на платной основе с заключением договора об оказании платных услуг соответствующие товары (работы, услуги), предусмотренные статьей 63 Закона Республики Казахстан "Об образовании".";
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) разработка, реализация дополнительных образовательных программ (профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации, подготовка к вступительным экзаменам), в том числе для иностранных граждан;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) реализация программ послевузовского образования сверх требований государственных общеобразовательных стандартов, в том числе сдача пререквизитов и постреквизитов, защита диссертации докторантов других гражданских высших учебных заведений на платной основе, а также для иностранных граждан;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Взаимоотношения, в том числе форма оплаты, по реализации товаров (работ, услуг) на платной основе между Академией и физическими или юридическими лицами регулируются договором в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсетуден түсетін қаражаты Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарларына сәйкес жұмсалады, олар "Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығымен бекітілген тәртіпте құралады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді) өткізуден түскен және жұмсалған ақшаны есепке алу Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне сәйкес пайдаланылатын ақшаны есепке алу "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 223 бұйрығымен бекітілген тәртіппен жүзеге асырылады.".
8. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының ақылы негізде берілетін тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 12 желтоқсандағы № 136 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17930 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 63-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдарының академиясы ақылы негізде ұсынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағалары осы Тізбенің 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
9. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті және оның аумақтық органдарымен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2020 жылғы 18 мамырдағы № 64 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20674 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, "Соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама беру" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымша осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
осы бұйрықпен бекітілген "Прокуратура органдарынан, тергеу және анықтау органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Средства, поступающие от оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академии расходуются в соответствии с планами поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) Академии, которые составляются в порядке, утвержденном приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328 "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедур казначейского учета и мониторинга".";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Учет поступления и расходования денег, получаемых Академией от реализации товаров (работ, услуг), осуществляется в порядке, утвержденном приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 223 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях".".
8. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 12 декабря 2018 года № 136 "Об утверждении цен на товары (работы, услуги), предоставляемые Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан на платной основе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17930) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 63 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Цены на товары (работы, услуги), предоставляемые Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан на платной основе, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
9. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № 64 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальными органами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20674) следующее изменение:
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача справки о наличии либо отсутствии судимости", утвержденных указанным приказом:
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
в Правилах оказания государственной услуги "Апостилирование официальных документов, исходящих из органов прокуратуры, органов следствия и дознания", утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті композиттік тәсілмен осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес "Соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама беру", не осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті мен оның аумақтық органдары архивтерінің шегінде архивтік анықтамаларды және/немесе архивтік құжаттардың көшірмелерін беру" мемлекеттік қызметтерін алған кезде көрсетілетін қызметті алушылармен ұсынылған өтініштер және (немесе) талап етілетін құжаттарды және (немесе) мәліметтерді алған күннен бастап алуға болады.";
осы бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті мен оның аумақтық органдары архивтерінің шегінде архивтік анықтамаларды және/немесе архивтік құжаттардың көшірмелерін беру" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет композиттік тәсілмен осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес "Прокуратура органдарынан, тергеу және анықтау органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік көрсетілетін қызметпен (бұдан әрі – апостилі бар архивтік анықтама) бірге көрсетіледі.
Апостилі бар архивтік анықтаманы ұсынғаны үшін көрсетілетін қызметті берушіден архивтік анықтаманың дайындығы туралы хабарламаны алғаннан кейін мемлекеттік баж салығы алынады.
Апостилі бар архивтік анықтаманы алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті берушіге прокуратура органдарынан, тергеу және анықтау органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қоюға өтініш береді.
Портал арқылы композиттік тәсілмен көрсетілетін қызметті алу үшін электрондық өтініш берілген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы композиттік тәсілмен қызметтің нәтижесін қағаз нысанда алу үшін порталда шетел мемлекетінің (композиттік тәсілмен көрсетілетін қызметтің нәтижесін ұсыну елі) атауын және Мемлекеттік корпорация филиалын қосымша таңдайды.
Композиттік тәсілмен көрсетілетіндер құрамына кіретін мемлекеттік қызметтердің көрсетілу мерзімі 13 (он үш) жұмыс күнінен аспайды, оның ішінде:
архивтік анықтаманы дайындау – 8 (сегіз) жұмыс күні;
апостилі бар архивтік анықтаманы дайындау – 5 (бес) жұмыс күні.
Композиттік тәсілмен қызметті көрсету нәтижесі – қағаз жүзіндегі апостилі бар архивтік анықтама не оны көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.";
10. "Қазақстан Республикасы прокуратура органдарына құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2022 жылғы 22 қарашадағы № 229 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30764 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Государственную услугу можно получить композитным способом при получении государственных услуг "Выдача справки о наличии либо отсутствии судимости" согласно приложению 1 к настоящему приказу либо "Выдача архивных справок и/или копий архивных документов в пределах архивов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальных органов" согласно приложению 3 к настоящему приказу, со дня получения заявления и (или) требуемых документов и (или) сведений, представленных услугополучателями.";
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача архивных справок и/или копий архивных документов в пределах архивов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальных органов", утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. По выбору услугополучателя государственная услуга оказывается композитным способом в совокупности с государственной услугой "Апостилирование официальных документов, исходящих из органов прокуратуры, органов следствия и дознания" согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее – архивная справка с апостилем).
За представление архивной справки с апостилем взимается государственная пошлина после получения от услугодателя уведомления о готовности архивной справки.
Для получения архивной справки с апостилем услугополучатели подают услугодателю через Государственную корпорацию заявление на апостилирование официальных документов, исходящих из органов прокуратуры, органов следствия и дознания.
В случае подачи электронного запроса на получение государственной услуги композитным способом через портал услугополучатем на портале дополнительно выбираются наименование иностранного государства (страна предъявления результата услуги композитным способом) и филиал Государственной корпорации для получения результата услуги композитным способом в бумажной форме.
Срок оказания государственных услуг, входящих в состав оказываемых композитным способом не превышает 13 (тринадцати) рабочих дней, из них:
изготовление архивной справки - 8 (восемь) рабочих дней;
изготовление архивной справки с апостилем -5 (пять) рабочих дней.
Результат оказания услуги композитным способом – архивная справка с апостилем в бумажной форме либо мотивированный ответ об отказе в ее оказании.".
10. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 22 ноября 2022 года № 229 "Об утверждении Правил и сроков организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30764) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

""Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдерінде:
11-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) тағылымдамадан өтушінің жеке және іскерлік қасиеттерін, оның қызметке деген көзқарасын, әріптестерімен және өзге де жеке тұлғалармен қарым-қатынас жасау қабілетін, қызметкерлердің қызметтік әдеп нормаларының, қызметтік және еңбек тәртібінің сақталуын зерделейді.".
11. "Құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының жеке және заңды тұлғаларға ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсетуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 5 қаңтардағы № 7 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31644 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының жеке және заңды тұлғаларға ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсетуі жөніндегі нұсқаулықта (бұдан әрі – Нұсқаулық):
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) АДЦЖ – автоматтандырылған дактилоскопиялық цифрлық жүйесі;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ТО АЕА – "Талдау орталығы" цифрлық жүйесінің "Арнайы есепке алу" кіші жүйесі;";
3-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) цифрлық объектілерінде ақпаратты орналастыру;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Сұрау салудың негізінде соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама (бұдан әрі – анықтама) Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексіне сәйкес ресімделген электрондық құжат нысанында осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысанда, шет елге шығу үшін қағаз жеткізгіште осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысанда беріледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Соттылық туралы мәліметтер анықтамада автоматтандырылған цифрлық жүйелерде мәліметтерді енгізу тілінде көрсетіледі.
Сауалнамалық деректер анықтамада "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасының мәліметтеріне сәйкес көрсетіледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Егер сұрау салуларды өңдеу барысында өткен жылдардың қылмыстық істері бойынша шешімдер, адамның босатылуы туралы мәліметтердің ТО АЕА-да болмауы, сондай-ақ осы жеке тұлғаға қатысты қандай да бір мәліметтер ТО АЕА болмастан адамды ұстау не күзетпен ұстау (қамауға алу) туралы мәліметтердің АДЦЖ-да болмауы анықталса, Комитеттің оның аумақтық органдарының қызметкерлері жоқ мәліметтерді анықтау:
тегі бойынша картотекада тиісті әліпбилік есеп карточкасының болуын тексеру;
дактилоскопиялық картотекада қабылданған процестік шешімдердің болуын тексеру;
қылмыстық қудалауды, қылмыстық жазаны орындауды іске асыратын мемлекетік органдарға, арнайы мекемелерге, сот органдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әкімшілік және көші-қон полициясының бөлімшелеріне сұрау салуларды жіберу;

"В соответствии с пунктом 8 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах и сроках организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы прокуратуры Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
подпункт 6) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"6) изучает личные и деловые качества стажера, его отношение к службе, умение общения с коллегами и иными физическими лицами, соблюдение норм служебной этики сотрудников, служебной и трудовой дисциплины.".
11. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 5 января 2023 года № 7 "Об утверждении Инструкции по информационно-справочному обслуживанию физических и юридических лиц органами правовой статистики и специальных учетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31644) следующие изменения:
в Инструкции по информационно-справочному обслуживанию физических и юридических лиц органами правовой статистики и специальных учетов, утвержденной указанным приказом (далее – Инструкция):
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) АДЦС - автоматизированная дактилоскопическая цифровая система;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) СУ АЦ – подсистема "Специальные учеты" цифровой системы "Аналитический центр";";
подпункт 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3) размещения информации на цифровых объектах;";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. На основании запроса выдается справка о наличии либо отсутствии судимости (далее – справка) в форме электронного документа, оформленного в соответствии с Цифровым кодексом Республики Казахстан, по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, на бумажном носителе для выезда за границу по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Информация о судимости отражается в справке на языке ввода сведений в цифровые системы.
Анкетные данные в справке отражаются согласно сведениям Государственной базы данных "Физические лица".";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Если в ходе обработки запросов установлено отсутствие в СУ АЦ информации о процессуальных решениях по уголовным делам прошлых лет, об освобождении лица, а также информации АДЦС о задержании лица либо содержании под стражей (аресте) с одновременным отсутствием какой-либо информации на данное физическое лицо в СУ АЦ, Комитет с его территориальным органом проводит работу по уточнению отсутствующей информации путем:
проверки наличия соответствующей алфавитной учетной карточки в пофамильной картотеке;
проверки наличия информации о процессуальном решении в дактилоскопической картотеке;
направления запросов в государственные органы, осуществляющие уголовное преследование, исполнение уголовного наказания, специальные учреждения, судебные органы, а также подразделения административной полиции и миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан;

2009 жылғы 22 мамырдағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының мүше елдерінің Үкімет басшыларымен бекіткен Қылмысқа қарсы күрес саласында ақпарат алмасу туралы келісімге орай Ресей Федерациясының Ішкі істер министрлігінің Бас ақпараттық-талдау орталығына осы іс бойынша сұраудың жолдануы бойынша жұмыстар жүргізеді.
Жоқ мәліметтерді нақтылау бойынша тексерістерді жүргізген жағдайда, арыз берушіге 20 (жиырма) жұмыс күні өткеннен кейін қайта өтініш беру қажеттілігі туралы хабарланатын аралық жауап жіберіледі.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Растайтын құжаттардың негізінде Комитеттің аумақтық органы ТО АЕА-ға растайтын құжаттардың графикалық көшірмелерін сала отырып, тиісті түзету енгізеді.
Жолданымдарды жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібін реттейтін заңнамаға сәйкес Комитет және оның аумақтық органдары қарайды.
Растайтын құжаттар, оларды ұсыну және түзету жөніндегі хат алмасу Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 9 тамыздағы № 215 бұйрығымен бекітілген Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтердің жинақтау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларына сәйкес жеке номенклатуралық іске тігіледі (қалыптастырылады) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33290 болып тіркелген).";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Комитет және оның аумақтық органдары "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті және оның аумақтық органдарымен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2020 жылғы 18 мамырдағы № 64 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20674 болып тіркелген) сәйкес мемлекеттік және әлеуметтік жауапты қызметтер көрсетіледі.";
3-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Цифрлық объектілерінде ақпаратты орналастыру";
25, 26 және 27-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Ақпарат:
1) интернет-ресурсында;
2) "цифрлық үкімет" веб-порталында;
3) мемлекеттік құқықтық цифрлық статистикалық жүйенің географиялық ақпараттық карталарын.
26. Комитеттің және оның аумақтық органдарының интернет-ресурсында ақпарат тиісті бөлімдерінде орналастырылады.

направления запросов в Главный информационно-аналитический центр Министерства внутренних дел Российской Федерации для получения информации по данному делу, в соответствии с Соглашением об обмене информацией в сфере борьбы с преступностью, утвержденным главами Правительств стран Содружества Независимых Государств от 22 мая 2009 года.
В случае проведения проверки по уточнению отсутствующей информации заявителю направляется промежуточный ответ, где сообщается о необходимости повторного обращения через 20 (двадцать) рабочих дней.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. На основании подтверждающих документов территориальный орган Комитета производит в учетах соответствующую корректировку с вложением графических копий подтверждающих документов в СУ АЦ.
Обращения рассматриваются Комитетом и его территориальными органами в соответствии с законодательством, регламентирующим порядок рассмотрения обращений физических и юридических лиц.
Подтверждающие документы, переписка по их предоставлению и корректировке подшиваются (формируются) в отдельное номенклатурное дело в соответствии с Правилами комплектования, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов государственными и специальными государственными архивами, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 9 августа 2023 года № 215 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33290).";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Комитет и его территориальные органы оказывают государственные и социально ответственные услуги в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № 64 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальными органами" определяющими порядок их оказания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20674).";
заголовок Параграфа 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Размещение информации на цифровых объектах";
пункты 25, 26 и 27 изложить в следующей редакции:
"25. Информация размещается:
1) на интернет-ресурсе;
2) веб-портале "цифрового правительства";
3) на географических информационных картах государственной цифровой правовой статистической системы.
26. На интернет-ресурсе Комитета и его территориальных органов информация размещается в соответствующих разделах.

Комитеттің және оның аумақтық органдарының интернет-ресурсын толықтыру "Мемлекеттiк органдардың интернет-ресурстарын ақпаратпен толықтыру қағидаларын және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 31 наурыздағы № 124-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35902 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Комитеттің интернет-ресурсында жеке тұлғаларға сотпен осы Нұсқаулықтың 2-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әрекетке қабілетсіз және әрекет қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды, арнайы есепке алу мәліметтердің жоқтығы туралы, осы Нұсқаулықтың 2-2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша арнайы есепке алудың көрсетілген мәліметтердің болуы туралы ақпарат беріледі.
27. "Цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы ақпаратты беруді мынадай жолдармен:
1) "Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бірыңғай тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2023 жылғы 14 маусымдағы № 246-НҚ бұйрығымен бекітілген Тізбеге сәйкес ашық деректердің интернет – порталында орналастыру (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32813 болып тіркелген);
2) Жеке тұлғаның, сондай–ақ заңды тұлғалардың (бұдан әрі – үшінші тұлғалар) ЭЦҚ–мен қол қойылған электрондық сұрау салуы негізінде әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы мәліметтерді (бұдан әрі – мәліметтер) жолдау.
Үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы өзіне қатысты мәліметтер сұратылып отырған адам порталда "жеке кабинеттен", сондай-ақ порталда тіркелген адамның ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы порталдың хабарламасына жауап ретінде бір реттік парольді жіберу немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы келісім берген жағдайда орындалады.
Мәліметтер сұратылып отырған жеке тұлғаның келісімі (бас тартуы) электрондық сұрау салуды алған кезден бастап 2 (екі) сағаттың ішінде жіберіледі.
Электрондық сұрау салу негізінде келісім алған кезде мәліметтер осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша оны жіберген уақыттан бастап 15 (он бес) минуттың ішінде жауап беріледі.
Уәкілетті адамның ЭЦҚ-сын пайдалана отырып, ТО АЕА арқылы қалыптастырылған мәліметтер немесе электрондық сұрау салуды қарау мәртебесі туралы ақпарат порталда жеке тұлғаның "жеке кабинетінде" орналастырылады;
3) анықтаманы алу үшін үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуды жолдау.
Үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы өзіне қатысты анықтама сұратылып отырған адам порталда "жеке кабинеттен", сондай-ақ порталда тіркелген адамның ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы порталдың хабарламасына жауап ретінде бір реттік парольді жіберу немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы келісім берген жағдайда орындалады.
Анықтама сұратылып отырған жеке тұлғаның келісімі (бас тартуы) электрондық сұрау салуды алған кезден бастап 2 (екі) сағаттың ішінде жіберіледі.

Наполнение интернет-ресурса Комитета и его территориальных органов осуществляется согласно приказу Министра культуры и информации Республики Казахстан от 31 марта 2025 года № 124-НҚ "Об утверждении Правил информационного наполнения интернет-ресурсов государственных органов и требования к их содержанию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35902).
На интернет-ресурсе Комитета физическим лицам предоставляется информация об отсутствии сведений специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными, по форме согласно приложению 2-1 к настоящей Инструкции, о наличии указанных сведений специального учета по форме согласно приложению 2-2 к настоящей Инструкции.
27. Предоставление информации посредством веб-портала "цифрового правительства" (далее – портал) осуществляется путем:
1) размещения на интернет-портале открытых данных согласно Перечню, утвержденному приказом Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 14 июня 2023 года № 246-НҚ "Об утверждении единого перечня открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32813);
2) направления сведений о привлечении к административной ответственности (далее – сведения) на основании электронного запроса физических лиц, подписанного ЭЦП, а также юридических лиц (далее – третьи лица).
Электронный запрос третьих лиц исполняется при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи лица, путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Согласие (отказ) физического лица, в отношении которого запрашиваются сведения, направляется в течение 2 (двух) часов с момента получения электронного запроса.
При получении согласия на основании электронного запроса выдаются сведения по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции в течение 15 (пятнадцати) минут с момента его направления.
Сведения, сформированные посредством СУ АЦ с использованием ЭЦП уполномоченного лица, или информация о статусе рассмотрения электронного запроса, размещаются на портале в "личном кабинете" физического лица;
3) направления справки на основании электронного запроса третьих лиц.
Электронный запрос третьих лиц исполняется при условии согласия лица, в отношении которого запрашивается справка, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи лица, путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Согласие (отказ) физического лица, в отношении которого запрашивается справка, направляется в течение 2 (двух) часов с момента получения электронного запроса.

Электрондық сұрау салу негізінде келісім алған кезде анықтама оны жіберген уақыттан бастап 10 (он) минуттың ішінде, ал қосымша анықтайтын тексеру қажет болған жағдайларда – 5 (бес) жұмыс күні ішінде не осы Нұсқаулықтың 16-тармағында көзделген жауап беріледі.
Уәкілетті адамның ЭЦҚ-сын пайдалана отырып, ТО АЕА арқылы қалыптастырылған анықтама немесе электрондық сұрау салуды қарау мәртебесі туралы ақпарат порталда жеке тұлғаның "жеке кабинетінде" орналастырылады.";
Нұсқаулыққа 1-қосымша осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Нұсқаулыққа 2-қосымша осы Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Нұсқаулыққа 2-1-қосымша осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Нұсқаулыққа 2-2-қосымша осы Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Нұсқаулыққа 3-қосымша осы Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Нұсқаулыққа 4-қосымша осы Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
12. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, беру, таныстыру, сақтау және жою жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 5 қаңтардағы № 8 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31619 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, беру, таныстыру, сақтау және жою жөніндегі нұсқаулықта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры – тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, беру, таныстыру, сақтау және жою бойынша Заңға сәйкес өкілеттіктерді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің аумақтық және оған теңестірілген органдарының (бұдан әрі – Комитеттің аумақтық органдары) қызметкері;
2) прокуратура органдары – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы, әскери және көлік прокуратура органдары, облыстардың прокуратуралары және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокуратуралар, аудандық және оларға теңестірілген (қалалық, ауданаралық, сондай-ақ мамандандырылған) прокуратуралар;

При получении согласия на основании электронного запроса выдается справка в течение 10 (десяти) минут с момента его направления, в случаях дополнительной установочной проверки – 5 (пяти) рабочих дней либо ответ, предусмотренный пунктом 16 настоящей Инструкции.
Справка, сформированная посредством СУ АЦ с использованием ЭЦП уполномоченного лица, или информация о статусе рассмотрения электронного запроса, размещается на портале в "личном кабинете" физического лица.";
приложение 1 к Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню;
приложение 2 к Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню;
приложение 2-1 к Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню;
приложение 2-2 к Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему Перечню;
приложение 3 к Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему Перечню;
приложение 4 к Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему Перечню.
12. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 5 января 2023 года № 8 "Об утверждении Инструкции по приему, выдаче, ознакомлению, хранению и уничтожению прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31619) следующее изменение:
в Инструкции по приему, выдаче, ознакомлению, хранению и уничтожению прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) прокурор подразделения архивной работы – сотрудник территориального и приравненного к нему органа Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - территориальные органы Комитета), осуществляющий в соответствии с Законом полномочия по приему, выдаче, ознакомлению, хранению и уничтожению прекращенных уголовных дел;
2) органы прокуратуры – Генеральная прокуратура Республики Казахстан, органы военной и транспортной прокуратур, прокуратуры областей и приравненные к ним прокуратуры (столицы и городов республиканского значения), районные и приравненные к ним (городские, межрайонные, а также специализированные) прокуратуры;

3) Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізілімі (бұдан әрі – СДТБТ) – цифрлық жүйе, онда Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiнің (бұдан әрі – ҚР ҚПК) 180-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген сотқа дейінгі тергеп-тексеруді бастау себептері, олар бойынша қабылданған процестік шешімдер, жүргізілген әрекеттер, қылмыстық іс жүргізудің қозғалысы, арыз иелері мен қылмыстық процестің қатысушылары туралы мәліметтер енгізіледі, сондай-ақ сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында электрондық форматта қылмыстық іс жүргізу жүргізіледі;
4) электрондық қылмыстық іс – қылмыстық қудалау органы бір немесе бірнеше қылмыстық құқық бұзушылық себебі бойынша е-ҚІ модулі арқылы электрондық форматта жүргізетін бөлек іс жүргізу;
5) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).".
13. "Шетелде қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарын арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 11 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31720 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Шетелде қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарын арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Есепке алуды Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – ЦЖ) "Қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және шет елде жазасын өтеп жүрген адамға карточка" атты электрондық ақпараттық есепке алу құжатын (бұдан әрі – карточка) толтыру жолымен, осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қылмыстық жауаптылыққа тартылған Қазақстан Республикасының азаматтары туралы деректер оны бекіту күні көрсетіле отырып, қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы айыптау актісінің көшірмесі негізінде толтырылады, сотталған және шетелде жазасын өтеп жүрген азаматтар туралы деректер айыптау үкімінің (қаулысының) заңды күшіне ену күні көрсетіле отырып, соттың айыптау үкіміне (қаулысына) сәйкес толтырылады.

3) Единый реестр досудебных расследований (далее - ЕРДР) – цифровая система, в которую вносятся сведения о поводах к началу досудебного расследования, перечисленных в части первой статьи 180 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК РК), принятых по ним процессуальных решениях, произведенных действиях, движении уголовного производства, заявителях и участниках уголовного процесса, а также осуществляется ведение уголовного судопроизводства в электронном формате на стадии досудебного расследования;
4) электронное уголовное дело – обособленное производство, ведущееся органом уголовного преследования по поводу одного или нескольких уголовных правонарушений в электронном формате посредством модуля е-УД;
5) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.".
13. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 9 января 2023 года № 11 "Об утверждении Правил ведения, использования и хранения специального учета граждан Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности, осужденных и отбывающих наказание за границей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31720) следующие изменения:
в Правилах ведения, использования и хранения специального учета граждан Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности, осужденных и отбывающих наказание за границей, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Учет ведется Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) в цифровой системе (далее - ЦС) путем заполнения электронного информационного учетного документа "Карточка на лицо, привлеченное к уголовной ответственности, осужденное и отбывающее наказание за границей" (далее - карточка) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Данные о гражданах Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности, заполняются на основании копии обвинительного акта о привлечении к уголовной ответственности с указанием даты его утверждения, данные о гражданах, осужденных и отбывающих наказание за границей, заполняются в соответствии с обвинительным приговором (постановлением) суда с указанием даты вступления обвинительного приговора (постановления) в законную силу.

Шет мемлекеттің аумағында Қазақстан Республикасының азаматын қылмыстық жауаптылыққа тарту не соттау фактісін растайтын құжаттар болмаған фактісі анықталған және осы Қағидалардың 6-тармағының 3) тармақшасында жазылған құжаттар негізінде сотталған адамға қатысты мәліметтер енгізілген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде соттың айыптау үкімінің (қаулысының) көшірмелерін ҚР СІМ КҚД немесе тікелей тиісті шетелдердегі мекемеден талап ету қажет.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. "Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі – № 29 Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген) нысан бойынша дактилоскопиялық карталар, заңды күшіне енген соттың айыптау үкімдерінің (қаулысының) көшірмелерімен автоматтандырылған дактилоскопиялық цифлық жүйесіне енгізіледі.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Шетелдегі мекемелер жылына бір рет тиісті консулдық округ аумағында қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарының тізімін ҚР СІМ КҚД-ға жібереді.
Есепке алудың толықтығын қамтамасыз ету мақсатында Комитет жылына бір рет ҚР СІМ КҚД-да шетелдердегі мекемелері ұсынған тізімдік деректерді ЦЖ мәліметтерімен салыстыру жүргізеді.
Салыстыру нәтижелері актімен ресімделеді, ол 2 данада жасалады және оған ҚР СІМ КҚД және Комитет басшылары қол қояды.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қағаз жеткізгіштердегі растайтын құжаттар тегі бойынша есепке алу бөлімшелерінде олар келіп түскен күннен бастап бір жыл ішінде сақталады, кейіннен ведомстволық архивке сақтауға жіберіледі.
Шетелде қылмыстық жауаптылыққа тартылған және/немесе сотталған және жазасын өтеп жатқан адамдар туралы мәліметтер ЦЖ-да тұрақты сақталады.".
14. "Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен мәліметтерді қалыптастыру, оларға қол жеткізу, пайдалану, сақтау, қорғау және жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 13 қаңтардағы № 21 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31702 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен мәліметтерді қалыптастыру, оларға қолжетімділік, оларды пайдалану, сақтау, қорғау және жою қағидаларында:

Со дня установления факта отсутствия документов, подтверждающих факт привлечения к уголовной ответственности либо осуждения гражданина Республики Казахстан на территории иностранного государства, и вводе сведений в отношении осужденного лица на основании документов, изложенных в подпункте 3) пункта 6 настоящих Правил, необходимо в течение 5 (пяти) рабочих дней истребовать копии обвинительного приговора (постановления) суда из ДКС МИД РК или непосредственно из соответствующего загранучреждения.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. "Дактилоскопические карты" по форме, утвержденной приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 "Об утверждении Правил ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16667) (далее – Правила № 29), поступившие с копиями вступивших в законную силу обвинительных приговоров (постановлений) суда, вводятся в автоматизированную дактилоскопическую цифровую систему.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Загранучреждения один раз в год направляют в ДКС МИД РК списки граждан Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности, осужденных и отбывающих наказание за границей соответствующего консульского округа.
В целях обеспечения полноты учета, Комитет один раз в год проводит сверку списочных данных, предоставленных загранучреждениями в ДКС МИД РК, со сведениями ЦС.
Результаты сверки оформляются актом, который составляется в 2-х экземплярах и подписывается руководителями ДКС МИД РК и Комитета.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Подтверждающие документы на бумажных носителях хранятся в подразделениях пофамильного учета в течение одного года со дня их поступления, с последующим направлением на хранение в ведомственный архив.
Сведения о лицах, привлеченных к уголовной ответственности и/или осужденных и отбывающих наказание за границей, хранятся в ЦС постоянно.".
14. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 13 января 2023 года № 21 "Об утверждении Правил формирования, доступа, использования, хранения, защиты и уничтожения сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31702) следующие изменения:
в Правилах формирования, доступа, использования, хранения, защиты и уничтожения сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов, утвержденных указанным приказом:

5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сұрау салудың негізділігі оператор – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетімен (бұдан әрі – ҚСжАЕК) ҚСжАЕК-нің және атқарушылық іс жүргізу органдарының (бұдан әрі – АІО АЦЖ) цифрлық жүйелерінде пайдаланушының іс жүргізуінде осы Қағидалардың 23-тармағын қоспағанда, сұрау салуға бастама жасауға негіз болған материалдардың болуын салыстыру арқылы тексеруге жатады.
6. Мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелері (бұдан әрі – МО ЦЖ) арқылы электрондық цифрлық ресурстардан мәліметтерді алу МО ЦЖ және ҚАО ААЖ-ны ықпалдастыру арқылы жүзеге асырылады.
МО ЦЖ және ҚАО ААЖ интеграциясы кезінде Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінің 83-бабының 3-тармағына сәйкес "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін интеграциялау қағидаларының талаптары сақталады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Сұрау салулардың негізділігін қамтамасыз етуге, ҚАО ААЖ-дан алынған цифрлық ресурстармен жұмыс жасауды және оларды қолдануды ұйымдастыруға жауапты лауазымды адамдарды (бұдан әрі – лауазымды адамдар) пайдаланушылар органдардың басшылары айқындайды.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптар (бұдан әрі – Бірыңғай талаптар), сондай-ақ пайдаланушымен бұзған жағдайда көрсетілген осы Қағидаларда көрсетілген талаптар лауазымды адамдар қолжетімділікті бұғаттау, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылық туралы мәселені қарау бойынша шараларды қабылдайды.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Пайдаланушы жұмыстан шығару, лауазымынан шеттетілген жағдайда, лауазымды адам бұйрыққа қол қойылған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде пайдаланушыны бұғаттауға арналған өтінімді ҚАО ААЖ порталы арқылы жібереді.
Арнайы мемлекеттік органды қоспағанда, құқық қорғау және өзге де органның кадр бөлімшесінің цифрлық жүйесімен ҚАО ААЖ интеграциясы болған кезде пайдаланушыны жұмыстан шығару, басқа лауазымға ауыстыру, лауазымынан шеттету туралы хабарлама автоматты түрде жіберіледі.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қылмыстық іс шеңберінде сұрау салу жіберген кезде пайдаланушы, оның ішінде тергеу-жедел топтарының мүшелері ҚСжАЕК-нің цифрлық жүйесі берілген қылмыстық істің нөмірін көрсетеді.";
23, 24, 25, 26 және 27-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Пайдаланушы сұрау салу жіберген кезінде, ҚСжАЕК-нің цифрлық жүйесімен берілген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің нөмірін көрсетеді.

пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Обоснованность запроса подлежит проверке оператором – Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – КПСиСУ) путем сверки в цифровых системах КПСиСУ и органов исполнительного производства (далее – АЦС ОИП) наличия в производстве пользователя материалов, ставших основанием для инициирования запроса, за исключением пункта 23 настоящих Правил.
6. Получение сведений из цифровых ресурсов посредством цифровых систем государственных органов (далее - ЦС ГО) и организаций осуществляется путем интеграции ЦС ГО и СИО ПСО.
При интеграции ЦС ГО и СИО ПСО соблюдаются требования Правил интеграции цифровых объектов "цифрового правительства" в соответствии с пунктом 3 статьи 83 Цифрового кодекса Республики Казахстан.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Должностные лица, ответственные за обеспечение обоснованности запросов, организацию работы с цифровыми ресурсами, полученными из СИО ПСО, и их использованием (далее – должностные лица) определяются руководителями органов пользователей.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При нарушении пользователем единых требований в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности (далее – Единые требования), а также требований, указанных в настоящих Правилах, должностные лица принимают меры по блокировке доступа и рассмотрению вопроса об ответственности, установленной законами Республики Казахстан.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. В случае увольнения, отстранения от должности пользователя, должностное лицо в течение двадцати четырех часов с момента подписания приказа направляет посредством портала СИО ПСО Заявку на блокирование пользователя.
При наличии интеграции СИО ПСО с цифровой системой кадрового подразделения правоохранительного и иного органа, за исключением специального государственного органа, уведомление об увольнении, переводе на другую должность, отстранении от должности пользователя направляется автоматически.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. При отправлении запроса в рамках уголовного дела, пользователь, в том числе члены следственно-оперативных групп, указывает номер уголовного дела, присвоенный цифровой системой КПСиСУ.";
пункты 23, 24, 25, 26 и 27 изложить в следующей редакции:
"23. При отправлении запроса пользователем указывается номер дела об административном правонарушении, присвоенный цифровой системой КПСиСУ.

24. Сот органдары қаралып отырған қылмыстық, әкімшілік, азаматтық істердің және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істердің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамада көзделген басқа да ерекше жағдайлардың шеңберінде Қазақстан Республикасы сот органдарының цифрлық жүйесі (бұдан әрі – сот органдарының ЦЖ) ҚАО ААЖ-мен өзара іс-қимылы арқылы ҚАО ААЖ-ның цифрлық ресурстарына қолжетімділікті алады.
25. Сот органдары азаматтық, әкімшілік істердің немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің шеңберінде сұрау салу жіберген кезде, пайдаланушы сот органдарының ЦЖ-да тіркелген азаматтық, әкімшілік істердің немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің нөмірін, есепке алу жылын, шешім қабылдаған сот органын көрсетеді.
26. Іздестіру ісі шеңберінде сұрау салу жіберген кезінде пайдаланушы ҚСжАЕК-нің цифрлық жүйесімен берілген іздестіру ісінің нөмірін көрсетеді.
27. Атқарушылық іс жүргізу шеңберінде сұрау салу жіберген кезінде пайдаланушы АІО АЦЖ-нің жүйесімен берілген атқарушылық іс жүргізудің толассыз нөмірін көрсетеді.";
34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34. ҚАО ААЖ операторы ҚАО ААЖ әкімшілендіруді жүзеге асырады, оның шеңберінде мыналарды:
1) цифрлық технологиялар және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды сақтау;
2) ҚАО ААЖ пайдалануды, сүйемелдеуді, дамуын, мониторингісін жүзеге асыруды;
3) ҚАО ААЖ-нің үздіксіз және тиісінше жұмыс істеуін, сондай-ақ қорғалуын;
4) ҚАО ААЖ-де цифрлық ресурстарды сақтау қауіпсіздігін;
5) ҚАО ААЖ-нің анықталған кемшіліктеріне жедел ықпал етуді және оларды жою бойынша шаралар қабылдауды қамтамасыз етеді.
35. Пайдаланушылардың тиісінше жұмыс істеуіне, олардың тіркелуіне, сұрау салулардың негізділігін қамтамасыз етуге, ҚАО ААЖ-дан алынған электрондық цифрлық ресурстармен, жұмысты ұйымдастыруға, оларды пайдалануға, киберқауіпсіздік талаптарын сақтауға жауапты ҚАО ААЖ операторының лауазымды адамдарын ҚСжАЕК-нің төрағасы айқындайды.";
Қағидаларға 2-қосымша осы Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 4-қосымшада:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) техникалық құралдардағы киберқауіпсіздіктің талаптарын сақтау мақсатында Интернетке шығуға қолжетімділікті толық алып тастау.";
Қағидаларға 6-қосымшада:
11-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды (бұдан әрі – Бірыңғай талаптар), сондай-ақ
"Цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы Бірыңғай талаптарды (бұдан әрі – бірыңғай талаптар), сондай-ақ құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен мәліметтерді қалыптастыру, қол жеткізу, пайдалану, сақтау, қорғау және жою Қағидаларында көрсетілген талаптарды сақтау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 13 қаңтардағы № 21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31702 болып тіркелген) бекітілген (бұдан әрі - Қағидалар).".

24. Судебные органы получают доступ к цифровым ресурсам СИО ПСО путем взаимодействия цифровой системы судебных органов Республики Казахстан (далее - ЦС судебных органов) с СИО ПСО, в рамках рассматриваемых уголовных, административных, гражданских дел и дел об административных правонарушениях, а также других исключительных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
25. При отправлении запроса судебными органами в рамках гражданского, административного дела либо дела об административном правонарушении, пользователь указывает номер гражданского, административного дела либо дела об административном правонарушении, учетный год, судебный орган, принявший решение, зарегистрированные в ЦС судебных органов.
26. При отправлении запроса в рамках розыскного дела пользователь указывает номер розыскного дела, присвоенный цифровой системой КПСиСУ.
27. В случае направления запроса в рамках исполнительного производства, пользователь указывает сквозной номер исполнительного производства, присвоенный системой АЦС ОИП.";
пункты 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"34. Оператор СИО ПСО осуществляет администрирование СИО ПСО, в рамках которого обеспечивает:
1) соблюдение единых требований в области цифровых технологий и обеспечения кибербезопасности;
2) эксплуатацию, сопровождение, развитие, мониторинг СИО ПСО;
3) бесперебойное и надлежащее функционирование, а также защиту СИО ПСО;
4) безопасность хранения цифровых ресурсов в СИО ПСО;
5) оперативное реагирование на выявленные недостатки СИО ПСО и принятие мер по их устранению.
35. Должностные лица оператора СИО ПСО, ответственные за надлежащее функционирование, регистрацию пользователей, обеспечение обоснованности запросов, организацию работы с цифровыми ресурсами, полученными из СИО ПСО, их использование, соблюдение требований кибербезопасности, определяются председателем КПСиСУ.";
приложение 2 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему Перечню;
в приложении 4 к Правилам:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) в целях соблюдения требований кибербезопасности в технических средствах, полностью исключить доступ выхода в Интернет.";
в приложении 6 к Правилам:
подпункт 8) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"8) соблюдение единых требований в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности (далее - Единые требования), а также требований, указанных в Правилах формирования, доступа, использования, хранения, защиты и уничтожения сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов, утвержденных приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 13 января 2023 года № 21 "Об утверждении Правил формирования, доступа, использования, хранения, защиты и уничтожения сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31702) (далее – Правила).".

15. "Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында жеке тұлғалардың және заңды тұлғалар өкілдерінің жолданымдарын қарау мен оларды жеке қабылдаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 29 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31715 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы прокуратурасының органдарында жолданымдарды қарау жөніндегі нұсқаулықта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында өтініштерді қарау бойынша осы Нұсқаулық (бұдан әрі – Нұқсаулық) Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Прокуратура туралы" қазақстан Республикасының Конституциялық заңына, (бұдан әрі – Конституциялық заң), Қазақстан Республикасының Қылмысты-Процестік кодексіне (бұдан әрі – ҚПК), Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқарушылық кодексіне (бұдан әрі – ҚАК), Қазақстан Республикасының Азаматтық-процестік кодексіне (бұдан әрі – АПК), Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (бұдан әрі – ҚР ӘҚБтК), Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне (бұдан әрі – ӘРПК), "Заңсыз иемделінген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі – Заң), басқа Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және органдарында, ведомстволарында және Қазақстан Республикасы прокуратурасының білім беру мекемелері мен ұйымдарында (бұдан әрі – прокуратураы органдары) өтініштерді қарау мәселесін нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) арыз – әкімшілік рәсімге қатысушының өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін немесе басқа адамдардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға жәрдемдесу туралы өтінішхаты қамтылған жолданым нысандарының бірі;
2) арыз иесі – әкімшілік рәсімді жүзеге асыру үшін әкімшілік органға, лауазымды адамға жолданым берген адам, сондай-ақ өзіне қатысты әкімшілік акт қабылданатын, әкімшілік әрекет жасалатын (әрекетсіздік танылатын) адам (әкімшілік актінің адресаты);
3) әкімшілік акт – жария-құқықтық қатынастарда әкімшілік орган, лауазымды адам қабылдайтын, белгілі бір тұлғаның немесе анықталатын тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құқықтары мен міндеттерін іске асыратын шешім;
4) әкімшілік орган – Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкімшілік актіні қабылдау, әкімшілік әрекет жасау (әрекетсіздік таныту) жөнінде өкілеттіктер берілген мемлекеттік орган, жергілікті өзін-өзі басқару органы, мемлекеттік заңды тұлға, сондай-ақ өзге ұйым;

15. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 17 января 2023 года № 29 "О некоторых вопросах рассмотрения обращений и личного приема физических лиц и представителей юридических лиц в органах прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31715) следующие изменения:
в Инструкции по рассмотрению обращений в органах прокуратуры Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция по рассмотрению обращений в органах прокуратуры Республики Казахстан (далее – Инструкция) разработана в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О прокуратуре" (далее – Конституционный закон), Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – УПК), Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан (далее – УИК), Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – ГПК), Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП), Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – АППК), Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" (далее – Закон), другими законами Республики Казахстан и детализирует вопросы рассмотрения обращений в органах, ведомствах, учреждениях и организации образования прокуратуры Республики Казахстан (далее – органы прокуратуры).
2. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
1) заявление – одна из форм обращения, содержащая ходатайство участника административной процедуры о содействии в реализации его прав, свобод и законных интересов или прав, свобод и законных интересов других лиц;
2) заявитель – лицо, подавшее обращение в административный орган, должностному лицу для осуществления административной процедуры, а также лицо, в отношении которого принимается административный акт, совершается административное действие (бездействие) (адресат административного акта);
3) административный акт – решение, принимаемое административным органом, должностным лицом в публично-правовых отношениях, реализующее установленные законами Республики Казахстан права и обязанности определенного лица или определяемых лиц;
4) административный орган – государственный орган, орган местного самоуправления, государственное юридическое лицо, а также иная организация, которые в соответствии с законами Республики Казахстан наделены полномочиями по принятию административного акта, совершению административного действия (бездействия);

5) Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшесі – Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының кейбір мәселелері туралы" 2017 жылғы 13 қазандағы № 563 Жарлығымен бекітілген Бас прокуратураның құрылымында көзделген бөлімше;
6) бастапқы жолданым, хабар, сұрау салу, үн қосу және ұсыныс – осы прокуратура органында бұрын қаралмаған мәселе жөніндегі жолданым, хабар, сұрау салу, үн қосу және ұсыныс;
7) депутаттың жолданымы (депутаттық жолданым) – депутаттың, Қазақстан Республикасы Құрылтайы лауазымды адамының прокуратура органдарына жіберген депутаттық сауал түрінде ресімделмеген жеке немесе заңды тұлғаның жолданымын, хабарын, ұсыныстарын, үн қосуларын және сұрау салуларын қарауды өтінген, ақпарат беру туралы жолданымы;
8) депутаттық сауал – Қазақстан Республикасы Құрылтайының отырыстарында депутаттың әкімшілік органдардың лауазымды адамдарына осы органның немесе лауазымды адамның құзыретіне кіретін мәселелер жөнінде Құрылтай сессиясында негізделген түсініктеме беруін немесе өз көзқарасын баяндауын ресми сұраған талабы;
9) прокуратура органдарына жолданым – прокуратура органына немесе лауазымды адамға жазбаша (қағаз және (немесе) электрондық) немесе ауызша нысанда, сондай-ақ бейнеконференц-байланыс нысанында жіберілген арыз немесе шағым;
10) иесі бүркемеленген жолданым, хабар, ұсыныс, үн қосу және сұрау салу – ол бойынша иесін анықтау мүмкін емес және (немесе) арыз иесінің қолтаңбасы, оның ішінде арыз иесінің электрондық цифрлық қолтаңбасы, пошталық мекенжайы жоқ жолданым, хабар, ұсыныс, үн қосу және сұрау салу;
11) жолданымның, хабардың, сұрау салудың, үн қосудың, ұсыныстың көшірмесі (бұданг әрі – көшірме) – сол мәселе бойынша бір адамның (немесе адамдар тобының) көшірмесі болып табылатын не бұрын жіберілгенге ұқсас, оның ішінде әртүрлі субъектілерге бағытталған, рәсімделген жолданым, хабар, сұрау салу, үн қосу, ұсыныс немесе өзге нысанда берілген, бірақ бұрын қабылданған шешімді қайта қарау үшін жаңа дәлелдерді, мән-жайларды немесе құқықтық негіздерді қамтиды;
12) қайталама жолданым, хабар, ұсыныс, үн қосу және сұрау салу – бір мәселе бойынша бір адамнан екі реттен кем емес келіп түскен алдыңғы жолданым, хабар, ұсыныс, үн қосу және сұрау салу бойынша қабылданған шешім шағымдалатын, бұдан бұрын жіберілген жолданымның, хабардың, ұсыныстың, үн қосудың және сұрау салудың уақтылы қаралмағаны туралы, егер келіп түскен уақытынан белгіленген қарау мерзімі аяқталған болса, бірақ арыз иесі жауап алмағаны туралы хабарланатын, алдыңғы жолданымды қараған және шешкен кезде жол берілген басқа да кемшіліктер көрсетілген жолданым, хабар, сұрау салу, үн қосу және ұсыныс;

5) структурное подразделение Генеральной прокуратуры Республики Казахстан – подразделение, предусмотренное в структуре Генеральной прокуратуры, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2017 года № 563 "О некоторых вопросах органов прокуратуры Республики Казахстан";
6) первичное обращение, сообщение, запрос, отклик и предложение – обращение, сообщение, запрос, отклик и предложение по вопросу, которое ранее не рассматривалось в данном органе прокуратуры;
7) обращение депутата (депутатское обращение) – не оформленное в виде депутатского запроса обращение депутата, должностного лица Курултая Республики Казахстан, направленное в органы прокуратуры, с просьбой о рассмотрении обращения, сообщения, предложения, отклика и запроса заявителя, предоставлении информации;
8) депутатский запрос – официально обращенное на заседании Курултая Республики Казахстан требование депутата к должностным лицам административных органов дать на сессии Курултая обоснованное разъяснение или изложить позицию по вопросам, входящим в компетенцию этого органа или должностного лица;
9) обращение в органы прокуратуры – направленные в органы прокуратуры или должностному лицу в письменной (бумажной и (или) электронной) или устной форме, а также в форме видеоконференцсвязи заявление или жалоба;
10) анонимное обращение, сообщение, запрос, отклик, предложение – обращение, сообщение, запрос, отклик, предложение по которому невозможно установить авторство и (или) отсутствуют подпись, в том числе электронная цифровая подпись, почтовый адрес заявителя;
11) дубликат обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения (далее – дубликат) – обращение, сообщение, запрос, отклик, предложение от одного и того же лица (или группы лиц) по тому же вопросу, являющееся копией либо аналогичное ранее направленному, в том числе адресованное в разные субъекты, оформленное в иной редакции или поданное в иной форме, но не содержащее новых доводов, обстоятельств или правовых оснований для пересмотра ранее принятого решения;
12) повторное обращение, сообщение, предложение, отклик и запрос – обращение, сообщение, запрос, отклик и предложение, поступившее от одного и того же лица по одному и тому же вопросу не менее двух раз, в котором обжалуется решение, принятое по предыдущему обращению, сообщению, предложению, отклику и запросу, сообщается о несвоевременном рассмотрении ранее направленного обращения, сообщения, предложения, отклика и запроса, если со времени его поступления истек установленный срок рассмотрения, но решение (ответ) заявителем не получен, указывается на другие недостатки, допущенные при рассмотрении и разрешении предыдущего обращения;

13) қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істер және әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша қатысушы адамдардың, сондай-ақ сотталған адамдардың өтінішхаты (бұдан әрі – өтінішхат) – қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істер және әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша шартты түрде мерзімінен бұрын босату, сотталғанға кешірім жасау мәселелері бойынша заңды күшіне енген сот актілеріне наразылық келтіру туралы жазбаша нысанда баяндалған өтініш;
14) лауазымды адам – Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкімшілік актіні қабылдау, әкімшілік әрекет жасау (әрекетсіздік таныту) жөнінде өкілеттіктер берілген адам;
15) сұрау салу – әкімшілік рәсімге қатысушының жеке немесе қоғамдық сипаттағы қызығушылық туғызатын мәселелер бойынша ақпарат беру туралы өтініші;
16) ұсыныс – әкімшілік рәсімге қатысушының Қазақстан Республикасының заңдарын және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, мемлекеттік органдардың қызметін жетілдіру, қоғамдық қатынастарды дамыту, мемлекет пен қоғамның әлеуметтік-экономикалық және өзге де қызметі салаларын жақсарту жөніндегі ұсынымы;
17) үн қосу – әкімшілік рәсімге қатысушының мемлекет жүргізіп отырған ішкі және сыртқы саясатқа, сондай-ақ қоғамдық сипаттағы оқиғалар мен құбылыстарға өз көзқарасын білдіруі;
18) хабар – әкімшілік рәсімге қатысушының Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілерінің бұзылғаны, мемлекеттік органдардың, мемлекеттік заңды тұлғаларға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардың және олардың лауазымды адамдарының жұмысындағы кемшіліктер туралы хабардар етуі;
19) шағым – әкімшілік рәсімге қатысушының өзінің және басқа да адамдардың әкімшілік акт, әкімшілік әрекет (әрекетсіздік) бұзған құқықтарын, бостандықтарын немесе заңды мүдделерін қалпына келтіру немесе қорғау туралы талабы қамтылатын жолданым нысандарының бірі.";
4-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары, мекемелер, олардың лауазымды адамдары, меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдар тарапынан жеке кәсіпкерлік субъектілерінің, инвесторлардың қызметіне араласу фактілері бойынша олардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау және қалпына келтіру үшін;";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын.
"5. ӘРПК-да белгіленген әкімшілік рәсімдерді жүзеге асыру тәртібі, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 4-тармағының талабы қарау тәртібі қылмыстық-процестік, азаматтық процестік, Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару заңнамасында, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамада, сондай-ақ қарсы барлау және жедел-іздестіру қызметі салаларында, заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жолданымдар мен хабарларға қолданылмайды.

13) ходатайство лиц, участвовавших по уголовным, гражданским, административным делам и делам об административных правонарушениях, а также осужденных лиц (далее – ходатайство) – изложенная в письменной форме просьба о принесении протеста на вступившие в законную силу судебные акты по уголовным, гражданским, административным делам и делам об административных правонарушениях, по вопросам условно-досрочного освобождения, помилования осужденного;
14) должностное лицо – лицо, которое в соответствии с законами Республики Казахстан наделено полномочиями по принятию административного акта, совершению административного действия (бездействия);
15) запрос – просьба участника административной процедуры о предоставлении информации по интересующим вопросам личного или общественного характера;
16) предложение – рекомендация участника административной процедуры по совершенствованию законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, деятельности государственных органов, развитию общественных отношений, улучшению социально-экономической и иных сфер деятельности государства и общества;
17) отклик – выражение участником административной процедуры своего отношения к проводимой государством внутренней и внешней политике, а также к событиям и явлениям общественного характера;
18) сообщение – уведомление участником административной процедуры о нарушении законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, недостатках в работе государственных органов, органов местного самоуправления, государственных юридических лиц, юридических лиц со стопроцентным участием государства в уставном капитале и их должностных лиц;
19) жалоба – одна из форм обращения, содержащая требование участника административной процедуры о восстановлении или защите прав, свобод или законных интересов его или других лиц, которые были нарушены административным актом, административным действием (бездействием).";
подпункт 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3) для защиты и восстановления прав и законных интересов субъектов частного предпринимательства, инвесторов по фактам вмешательства в их деятельность со стороны государственных, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления, учреждений, их должностных лиц, иных организаций независимо от форм собственности;";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Административные процедуры, установленные АППК, а также требования пункта 4 настоящей Инструкции не распространяются на обращения и сообщения, порядок рассмотрения которых установлен уголовно-процессуальным, гражданским процессуальным, уголовно-исполнительным законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, а также в сферах контрразведывательной и оперативно-розыскной деятельности, законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов.

6. Қылмыстық-процестік, азаматтық процестік, Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару заңнамасында, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында, Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасында реттелмеген бөлігінде осы Нұсқаулықтың ережесі қолданылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Жасалған немесе дайындалып жатқан қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арыздар мен хабарлар, қылмыстық іс бойынша істі жүргізуді жүзеге асыратын әкімшілік органдар мен лауазымды адамдардың әрекеттері (әрекетсіздігі) мен шешімдеріне берілетін шағымдар ҚПК-де, сондай-ақ ҚПК-ні қолдану мәселелері жөніндегі Бас Прокурорының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес қаралады.
Жедел-іздестіру және қарсы барлау қызметі саласындағы жолданымдар мен хабарлар Қазақстан Республикасының жедел-іздестіру және қарсы барлау қызметінің заңнамаларына сәйкес қаралады.";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Депутаттық сауалдар (оның ішінде Қазақстан Республикасының азаматтарының ақталуына байланысты мәселелер бойынша) сауал келіп түскен күннен бастап бір айдан кешіктірілмеген мерзімде қаралады.
Депутаттық сауал бойынша барлық қажетті тексеріс материалдары шешімнің (жауаптың) немесе Қазақстан Республикасы Құрылтайында жасалатын сөз сөйлеудің жобасымен бірге Бас Прокурорға сауалды қарау мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей беріледі.
13. Ұсталған, күзетпен ұсталған және қылмыстық жазасын өтеп жүрген адамдардың жолданымдары мен хабарларын қарау тәртібі Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік және қылмыстық-атқару заңнамаларымен айқындалады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қағаз жеткізгіштерде келіп түскен жолданымдар, хабарлар, ұсыныстар, үн қосулар, сұрау салулар және депутаттық сауалдар және қосымша тіркелген құжаттары бар жолданымдар келіп түскен күні тіркеліп, Жолданымдарды, хабарларды, ұсыныстарды, үн қосуларды және сұрау салуларды тіркеу, қарау және есепке алу бойынша цифрлық жүйеге (бұдан әрі – цифрлық жүйе) енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының (бұдан әрі – Бас прокуратура) Cаll-орталығына келіп түскен жолданымдар, хабарлар, ұсыныстар, үн қосулар және сұрау салулар дереу Цифрлық жүйеде тіркеліп, қарау үшін Бас прокуратураның өтініштермен жұмыс және іс жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшесіне, төмен тұрған прокуратураларда – осы жұмыс жүктелген қызметкерлерге тапсырылады.";
27-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

6. В части, не урегулированной уголовно-процессуальным, гражданским процессуальным, уголовно-исполнительным законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов, применяются положения настоящей Инструкции.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Заявления и сообщения о совершенном или готовящемся уголовном правонарушении, жалобы на действия (бездействие) и решения административных органов и должностных лиц, осуществляющих производство по уголовному делу, рассматриваются в соответствии с УПК, а также нормативными правовыми актами Генерального Прокурора по вопросам применения УПК.
Обращения и сообщения в сфере оперативно-розыскной и контрразведывательной деятельности рассматриваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оперативно-розыскной и контрразведывательной деятельности.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Депутатские запросы (в том числе по вопросам, связанным с реабилитацией граждан Республики Казахстан) рассматриваются в срок не более одного месяца со дня поступления запроса.
Все необходимые проверочные материалы по депутатскому запросу с проектом решения (ответа) или выступления на Курултае Республики Казахстан представляются Генеральному Прокурору не позднее трех рабочих дней до истечения срока рассмотрения запроса.
13. Порядок рассмотрения обращений и сообщений лиц, задержанных, содержащихся под стражей и отбывающих уголовное наказание, определяется уголовно-процессуальным и уголовно-исполнительным законодательством Республики Казахстан.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Обращения, сообщения, предложения, отклики, запросы, депутатские запросы и обращения с приложенными к ним документами, поступившие на бумажном носителе, регистрируются в день поступления и вносятся в цифровую систему по регистрации, рассмотрению и учету обращений, сообщений, предложений, откликов и запросов (далее – цифровая система).
Обращения, сообщения, предложения, отклики и запросы, поступившие на Cаll-центр Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Генеральная прокуратура), незамедлительно регистрируются в цифровой системе и передаются на рассмотрение в структурное подразделение по работе с обращениями и делопроизводству Генеральной прокуратуры, в нижестоящих прокуратурах – сотрудникам, на которых возложена эта работа.";
подпункт 1) пункта 27 изложить в следующей редакции:

"1) төмен тұрған прокуратураларға, құзыреті бойынша өзге де әкімшілік органдарға және ұйымдарға жіберуге жататын бастапқы жолданымдар, хабарлар, ұсыныстар, үн қосулар, сұрау салулар, оның ішінде Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінен (қарау нәтижесі туралы ақпарат жіберуді қажет етпейтін), Қазақстан Республикасы Кұрылтай депутаттарынан, лауазымды адамдарынан (депутаттық сауалдан басқасы), Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінен, Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотынан, басқа да орталық мемлекеттік және әкімшілік органдардан, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілден, саяси партиялардан келіп түскендер.
Бастапқы жолданымдар, хабарлар, ұсыныстар, үн қосулар, сұрау салулар Бас прокуратураға келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмеген мерзімде, арыз иесін жазбаша хабарландыра отырып, төмен тұрған прокуратура органдарына, басқа да әкімшілік органдарға және ұйымдарға қарау үшін жіберіледі;";
28-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің басшылығы, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі және оның орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соттың Төрағасы, Қазақстан Республикасы Құрылтай Төрағасы, Қазақстан Республикасының Адам құқықтары жөніндегі уәкілі бақылауға алған жолданымдарды, хабарларды, ұсыныстарды, үн қосуларды, сұрау салуларды;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) егер Бас прокуратураға жүгінген адам прокуратура органы басшылығының шешімімен (жауабымен) келіспеген болса, Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің, Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті төрағасының, Бас прокуратураның Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитеті Төрағасының, Бас прокуратураның жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы ректорының, Бас әскери прокурордың, Бас көлік прокурорының, облыстар прокурорының және оған теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорының не оны алмастыратын адамның шешімі (жауабы) бар жолданымдарды, хабарларды, ұсыныстарды, үн қосуларды, сұрау салуларды;";
29-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінен, Қазақстан Республикасы Құрылтайы депутаттарынан (депутаттық сауалдардан басқасы), Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратынан, Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотынан, басқа да әкімшілік органдардан келіп түскен, олар бойынша қарау нәтижелері туралы ақпарат ұсынуды талап ететін жолданымдарды, хабарларды, ұсыныстарды, үн қосуларды, сұрау салуларды;";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1) первичные обращения, сообщения, предложения, отклики, запросы, в том числе поступившие из Администрации Президента Республики Казахстан (не требующие направления информаций о результатах рассмотрения), от депутатов Курултая Республики Казахстан (кроме депутатского запроса), Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан и Верховного Суда Республики Казахстан, других центральных государственных и административных органов, Уполномоченного по правам человека в Республики Казахстан, политических партий, подлежащие направлению в нижестоящие органы прокуратуры, другие административные органы и организации по компетенции.
Первичные обращения, сообщения, предложения, отклики, запросы в срок не позднее трех рабочих дней с момента поступления в Генеральную прокуратуру направляются для рассмотрения в нижестоящие органы прокуратуры, другие административные органы и организации с письменным уведомлением заявителя;";
в пункте 28:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) обращения, сообщения, предложения, отклики, запросы, взятые на контроль руководством Администрации Президента Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан и его заместителями, Председателем Конституционного Суда Республики Казахстан, Председателем Курултая Республики Казахстан, Уполномоченным по правам человека Республики Казахстан;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) обращения, сообщения, предложения, отклики, запросы, по которым имеется решение (ответ) структурного подразделения Генеральной прокуратуры, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры, Председателя Комитета по защите прав инвесторов Генеральной прокуратуры, Ректора Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре, Главного военного прокурора, Главного транспортного прокурора, прокурора области и приравненного к нему прокурора (столицы и городов республиканского значения) либо лица, его замещающего, если лицо, обратившееся в Генеральную прокуратуру, не согласно с принятым решением (ответом) руководства органа прокуратуры;";
подпункт 1) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"1) обращения, сообщения, предложения, отклики, запросы, поступившие из Администрации Президента Республики Казахстан, от депутатов Курултая Республики Казахстан (кроме депутатского запроса), Аппарата Правительства Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан и Верховного Суда Республики Казахстан, других административных органов, по которым требуется предоставление информации о результатах рассмотрения;";
пункт 41 изложить в следующей редакции:

"41. Арыз иелерінің жалпы қолжетімді цифрлық жүйелерден келіп түскен және Қазақстан Республикасының Цифрлық кодекстің 62-бабының талаптарына сәйкес келетін жолданым, хабар, ұсыныс, үн қосу және сұрау салу қаралуға жатады.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Хабарды, ұсынысты, үн қосуды және сұрау салуды қарау кезінде лауазымды адам ондағы келтірілген уәждерді жан-жақты, толық және объективті тексеріп, хабарға, ұсынысқа, үн қосуға және сұрау салуға қатысты нақты мән-жайларды анықтайды және зерттейді. Қажет болған жағдайда әрекеті мен шешімдеріне шағым келтірілген лауазымды және өзге адамдардан түсініктеме алады, әкімшілік істің нақты мән-жайларын анықтау мақсатында өз бастамасы бойынша қажетті материалдарды талап етіп алдырады және зерделейді, әкімшілік іс бойынша шешім қабылдаған кезде Қазақстан Республикасының заңнама нормаларын дұрыс айқындайды және қолданады.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Азаматтардың құқықтары мен бостандықтарына жүйелі түрде қысым жасау, Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры, облыстар прокурорының және оған теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорының тиісті дәрежеде бағаламаған көптеген немесе өрескел заң бұзушылықтар туралы хабарлар, сондай-ақ мемлекеттің, адамдар топтарының және жекелеген азаматтардың мүдделерін қозғайтын мәселелер бойынша үлкен қоғамдық резонансқа ие болған азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын бұзушылықтар туралы хабарлар тиісті өңірлерге шығуымен тексеріледі.
Осындай хабарлар бойынша тексеріс жүргізу үшін сапарға шығу туралы шешімді алдыңғы тексерістерді, оның ішінде төмен тұрған прокуратуралардың тексеріс материалдарын алдын ала зерделеу нәтижелері бойынша құрылымдық бөлімше басшысының, оның ішінде төмен тұрған прокуратуралардың уәжделген баянаты негізінде Бас Прокурор не оның орынбасарлары қабылдайды.
Бас Прокурорға енгізілген тексеріс жүргізу үшін сапарға шығу туралы баянат Бас Прокурордың жетекшілік ететін орынбасарымен келісіледі.
Тексеріс Бас Прокурордың жетекшілік ететін орынбасары бекіткен тексеру жоспары бойынша жүргізіледі.
Тексеру жоспарына тексерістің атауы, тексерілуге жататын мәселелердің тізбесі, тексеріске тартылатын лауазымды адамдар, тексерістің ұзақтығы (басталған және аяқталған күні) көрсетіле отырып енгізіледі.
Тексерістің нәтижелері орындалған іс-шаралар, туындауы мүмкін әлеуметтік салдарлар, енгізілген прокурорлық қадағалау актілері, арыз иелерінің дәлелдері қаралғаны туралы мәлімет не оларды шешуге арналған ұсыныстар көрсетіле отырып, анықтама түрінде ресімделеді.
Бас әскери прокуратурада, Бас көлік прокуратурасында, облыстар прокурорының және оған теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорының ұқсас хабарлар бойынша тексеріс жүргізу үшін аудандық прокуратураларға және оларға теңестірілген прокуратураларға шығу туралы шешімді Бас әскери прокурордың, Бас көлік прокурорының, облыстар прокурорының және оған теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорының жетекшілік ететін орынбасарларымен келісілген құрылымдық бөлімшелер басшыларының баянаты негізінде Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры, облыстар прокурорының және оған теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорының қабылдайды.";
88-тармақта:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"41. Обращение, сообщение, предложение, отклик и запрос заявителя, поступившие по общедоступным цифровым системам и соответствующие требованиям статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан, подлежат рассмотрению.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. При рассмотрении сообщения, предложения, отклика и запроса должностное лицо всесторонне, полно и объективно проверяет изложенные в нем доводы, устанавливает и исследует фактические обстоятельства, связанные с сообщением, предложением, откликом и запросом. В случае необходимости получает объяснения должностных и иных лиц относительно обжалуемых действий и решений, по собственной инициативе в целях установления фактических обстоятельств административного дела истребует и изучает необходимые материалы, правильно определяет и применяет нормы законодательства Республики Казахстан при принятии решения по административному делу.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Сообщения о систематическом ущемлении прав и свобод граждан, многочисленных или грубых нарушениях закона, не получивших должной оценки Главным военным прокурором, Главным транспортным прокурором, прокурорами областей и приравненными к ним прокурорами (столицы и городов республиканского значения), а также сообщения о нарушениях конституционных прав и свобод граждан, имеющие большой общественный резонанс, по вопросам, затрагивающим интересы государства, группы людей и отдельных граждан, проверяются с выездом в соответствующий регион.
Решение о выезде для проведения проверки по таким сообщениям принимается Генеральным Прокурором либо его заместителями на основании мотивированного рапорта руководителя структурного подразделения по результатам предварительного изучения материалов предыдущих проверок, в том числе нижестоящих прокуратур.
Рапорт о выезде для проведения проверки, внесенный Генеральному Прокурору, согласовывается с курирующим заместителем Генерального Прокурора.
Проверка проводится по утвержденному курирующим заместителем Генерального Прокурора плану проверки.
План проверки включает наименование проверки, перечень вопросов, подлежащих проверке, с указанием должностных лиц, привлекаемых к проверке, продолжительность (дата начала и окончания) проверки.
Результаты проверки оформляются в виде справки с указанием выполненных мероприятий, возможных социальных последствий, вынесенных актов прокурорского надзора и реагирования, сведений о рассмотрении доводов заявителей либо предложений для их разрешения.
В Главной военной прокуратуре, Главной транспортной прокуратуре, прокуратурах областей и приравненных к ним прокуратурах (столицы и городов республиканского значения) решение о выезде в районные и приравненные к ним прокуратуры для проведения проверки по аналогичным сообщениям принимает Главный военный прокурор, Главный транспортный прокурор, прокурор области и приравненный к нему прокурор (столицы и города республиканского значения) на основании рапорта руководителя структурного подразделения, согласованного с курирующим заместителем Главного военного прокурора, Главного транспортного прокурора, прокурора области и приравненного к нему прокурора.";
в пункте 88:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:

"2) Бас Прокурордың орынбасарлары, Бас Прокурор Аппаратының басшысы:
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Құрылтай Төрағасының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Хатшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының және оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Төрағасының, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының, Қазақстан Республикасының Адам құқықтары жөніндегі уәкілінің бақылауына алынған;
Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілерінен, кеңесшілерінен, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының орынбасарларынан, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелері басшыларынан келіп түскен, қарау нәтижелері туралы ақпарат жіберуді талап ететін;
Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің басшылығы, Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры, облыстар прокурорлары және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорлар шығарған ауыртпалық салатын әкімшілік актінің күшін жою не олардың шешімдеріне және (немесе) әрекетіне (әрекетсіздігіне), сондай-ақ прокуратураның ведомствосы, мекемелері және білім беру ұйымы, Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры, облыстар прокурорының және оған теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорының шешімдеріне және (немесе) әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасау туралы;
Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің басшылығы, Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры, облыстар облыстар прокурорлары және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорлардың шығарған ауыртпалық салатын әкімшілік актінің күшін жою және жаңа әкімшілік актіні қабылдау туралы;
Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің басшылығы бұдан бұрын шешім (жауап) шығарған алдыңғы жолданымдарға, хабарларға, ұсыныстарға, үн қосуларға, сұрау салуларға және өтінішхаттарға қатысты;
оларды қанағаттандырусыз қалдыру туралы;
олардың жеке қабылдауынан келіп түскен;
әкімшілік актіні қабылдау туралы;
осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, өзге де жолданымдарға, хабарларға, ұсыныстарға, үн қосуларға, сұрау салуларға және өтінішхаттарға шешім (жауап) шығарады;
3) Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің басшылығы не оларды алмастыратын адамдар:
Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелері басшыларының орынбасарлары, Бас әскери прокуратурасы, Бас көлік прокуратурасы, облыстар прокуратуралары және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокуратураларының басшылығы шығарған ауыртпалық салатын әкімшілік актінің күшін жою не олардың шешімдеріне және (немесе) әрекетіне (әрекетсіздігіне), сондай-ақ Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелері басшылары, Бас әскери прокуратурасы, Бас көлік прокуратурасы облыстар прокуратуралары және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокуратуралар басшылығы орынбасарларының шешімдеріне және (немесе) әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасау туралы;
Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелері басшыларының орынбасарлары, Бас әскери прокуратурасы, Бас көлік прокуратурасы, облыстар прокуратуралары және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокуратуралар басшылығы шығарған ауыртпалық салатын әкімшілік актінің күшін жою және жаңа әкімшілік актіні қабылдау туралы;
әкімшілік әрекетті жасау туралы;
әкімшілік істі жол берілген бұзушылықтарды және оларды жою жөніндегі ұсыныстарды көрсете отырып, әкімшілік рәсімді жүзеге асыру үшін әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағым жасалатын төмен тұрған прокуратура органының басшылығына жіберу туралы;
әкімшілік істі жол берілген бұзушылықтарды және оларды жою жөніндегі ұсыныстарды көрсете отырып жүзеге асыру үшін әкімшілік рәсімді әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағым жасалатын әкімшілік органға, лауазымды адамға жіберу туралы;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарларынан, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысынан, Құрылтай депутаттарынан (депутаттық сауалдардан басқасы), Қазақстан Республикасы Парламентінің құрылымдық бөлімшелері басшыларынан, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты алқаларының төрағаларынан, саяси партиялардың басшыларынан келіп түскен, қарау нәтижесі туралы ақпарат беруді талап ететін;
оларды қанағаттандырудан бас тарту туралы шешім қабылданған жолданымдарды, хабарларды қоспағанда, бағынышты қызметкерлердің шешімдеріне және (немесе) әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағым беру туралы;
сотқа дейінгі тергеп-тексеріс заңдылығының сақталуын қадағалау саласында қанағаттандырудан бас тарту туралы шешім қабылданған;
әкімшілік актіні қабылдау туралы;
хабардың, ұсыныстың, үн қосудың, сұрау салудың және өтінішхаттың мәні бойынша жауап, оның ішінде ақпарат беру туралы;
әкімшілік рәсімді, оның ішінде оңайлатылған әкімшілік рәсімді тоқтату туралы;
қараусыз қалдыру туралы;
назарға алу туралы жолданымға, хабарға, ұсынысқа, үн қосуға, сұрау салуға және өтінішхатқа;

"2) заместителями Генерального Прокурора, руководителем Аппарата Генерального Прокурора выносится решение (ответ) на обращение, сообщение, предложение, отклик, запрос и ходатайство:
взятые на контроль Президентом Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан, Председателем Курултая Республики Казахстан, Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан и его заместителями, Председателем Конституционного Суда Республики Казахстан, Секретарем Совета Безопасности Республики Казахстан, Уполномоченным по правам человека Республики Казахстан;
поступившие от помощников, советников Президента Республики Казахстан, заместителей Секретаря Совета Безопасности Республики Казахстан, руководителей структурных подразделений Администрации Президента Республики Казахстан, требующие направления информации о результатах рассмотрения;
об отмене обременяющего административного акта, вынесенного руководителями структурных подразделений Генеральной прокуратуры, Главным военным прокурором, Главным транспортным прокурором, прокурорами областей и приравненным к ним прокурорами (столицы и городов республиканского значения) либо обжаловании их решений и (или) действий (бездействия), а также решений и (или) действий (бездействия) руководителей ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры, Главной военной прокуратуры, Главной транспортной прокуратуры, прокуроров областей и приравненных к ним прокуроров (столицы и городов республиканского значения);
об отмене обременяющего административного акта, вынесенного руководителями структурных подразделений Генеральной прокуратуры, Главным военным прокурором, Главным транспортным прокурором, прокурорами областей и приравненными к ним прокурорами (столицы и городов республиканского значения) и принятии нового административного акта;
связанные с предыдущими обращениями, сообщениями, предложениями, откликами, запросами и ходатайствами, на которые ранее вынесено решение (ответ) руководителями структурных подразделений Генеральной прокуратуры;
об оставлении их без удовлетворения;
поступившие с их личного приема;
о принятии административного акта;
иные обращения, сообщения, предложения, отклики, запросы и ходатайства за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта;
3) руководителями структурных подразделений Генеральной прокуратуры либо лицами, их замещающими, выносится решение (ответ) на обращение, сообщение, предложение, отклик, запрос и ходатайство:
об отмене обременяющего административного акта, вынесенного заместителями руководителей структурных подразделений Генеральной прокуратуры, руководством Главной военной и Главной транспортной прокуратур, прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур (столицы и городов республиканского значения) либо обжаловании их решений и (или) действий (бездействия), а также решений и (или) действий (бездействия) заместителей руководителей структурных подразделений Генеральной прокуратуры, руководства Главной военной и Главной транспортной прокуратур, прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур (столицы и городов республиканского значения);
об отмене обременяющего административного акта, вынесенного заместителями руководителей структурных подразделений Генеральной прокуратуры, руководством Главной военной и Главной транспортной прокуратур, прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур (столицы и городов республиканского значения) и принятии нового административного акта;
о совершении административного действия;
о направлении административного дела руководству нижестоящего органа прокуратуры, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, для осуществления административной процедуры с указанием допущенных нарушений и предложениями по их устранению;
о направлении административного дела в административный орган, должностному лицу, чьи административные акт, административное действие (бездействие) обжалуются, для осуществления административной процедуры с указанием допущенных нарушений и предложениями по их устранению;
поступившие от заместителей Премьер-Министра Республики Казахстан, Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, депутатов Курултая Республики Казахстан (кроме депутатских запросов), председателей коллегий Верховного Суда Республики Казахстан, руководителей политических партий, требующие направления информации о результатах рассмотрения;
об обжаловании решений и (или) действий (бездействия) подчиненных сотрудников, за исключением обращений, сообщений, по которым принято решение об отказе в их удовлетворении;
в сфере надзора за соблюдением законности в досудебном расследовании, по которым принято решение об отказе в удовлетворении;
о принятии административного акта;
о предоставлении ответа, в том числе информации, по существу сообщения, предложения, отклика, запроса и ходатайства;
о прекращении административной процедуры, в том числе упрощенной административной процедуры;
об оставлении без рассмотрения;
о принятии к сведению;

осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, өзге де жолданымдарға, хабарларға, ұсыныстарға, үн қосуларға, сұрау салуларға және өтінішхаттарға шешім (жауап) шығарады;";
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) прокуратура ведомстволарының, Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры, облыстар прокурорлары және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорлар немесе оларды алмастыратын адамдар:
ведомстволар басшыларының, Бас әскери прокурордың, Бас көлік прокурорының, облыстар прокурорлары және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорлардың орынбасарлары шығарған ауыртпалық салатын әкімшілік актінің күшін жою не олардың шешімдеріне және (немесе) әрекетіне (әрекетсіздігіне), оның ішінде бұдан бұрын олардың орынбасарларының қойылған қолымен шешім (жауап) шығарылған алдыңғы жолданымдарға, хабарларға, ұсыныстарға, үн қосуларға және сұрау салуларға байланысты мәселелер бойынша шағым жасау туралы;
ведомстволар басшыларының, Бас әскери прокурордың, Бас көлік прокурорының, облыстар прокурорлары және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорлардың орынбасарлары шығарған ауыртпалық салатын әкімшілік актінің күшін жою жаңа әкімшілік актіні қабылдау туралы;
оларды қанағаттандырусыз қалдыру туралы;
әкімшілік істі жол берілген бұзушылықтарды және оларды жою жөніндегі ұсыныстарды көрсете отырып жүзеге асыру үшін әкімшілік рәсімді әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағым жасалатын әкімшілік органға, лауазымды адамға жіберу туралы;
әкімшілік әрекетті жасау туралы;
әкімшілік актіні қабылдау туралы;
әкімшілік рәсімді, оның ішінде оңайлатылған әкімшілік рәсімді тоқтату туралы;
Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінен, Қазақстан Республикасы Құрылтай депутаттарынан (депутаттық сауалдан басқасы), Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесінен, Бас прокуратурадан, басқа да орталық мемлекеттік органдардан келіп түскен, қарау нәтижесі бойынша ақпарат жіберуді талап ететін;
Комитетінің аумақтық органдарының басшылары, аудан прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар бұдан бұрын шешім (жауап) енгізілген алдыңғы жолданымдарға, хабарларға, ұсыныстарға, үн қосуларға және сұрау салуларға және өтінішхаттарға қатысты;
осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, өзге де жолданымдарға, хабарларға, ұсыныстарға, үн қосуларға, сұрау салуларға және өтінішхаттарға шешім (жауап) шығарады;

иные обращения, сообщения, предложения, отклики, запросы и ходатайства за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта;";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) руководителями ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры, Главным военным прокурором, Главным транспортным прокурором, прокурорами областей и приравненными к ним прокурорами (столицы и городов республиканского значения) либо лицами, их замещающими, выносится решение (ответ) на обращение, сообщение, предложение, отклик, запрос и ходатайство:
об отмене обременяющего административного акта, вынесенного заместителями руководителей ведомств, Главного военного прокурора, Главного транспортного прокурора, прокуроров областей и приравненных к ним прокуроров (столицы и городов республиканского значения), либо обжаловании их решений и (или) действий (бездействия), в том числе по вопросам, связанным с предыдущими обращениями, сообщениями, предложениями, откликами и запросами, по которым ранее даны ответы за подписью их заместителей;
об отмене обременяющего административного акта, вынесенного заместителями руководителей ведомств, Главного военного прокурора, Главного транспортного прокурора, прокуроров областей и приравненных к ним прокуроров (столицы и городов республиканского значения), и принятии нового административного акта;
об оставлении их без удовлетворения;
о направлении административного дела в административный орган, должностному лицу, чьи административные акт, административное действие (бездействие) обжалуются, для осуществления административной процедуры с указанием допущенных нарушений и предложениями по их устранению;
о совершении административного действия;
о принятии административного акта;
о прекращении административной процедуры, в том числе упрощенной административной процедуры;
поступившие из Администрации Президента Республики Казахстан, от депутатов Курултая Республики Казахстан (кроме депутатского запроса), Аппарата Правительства Республики Казахстан, Генеральной прокуратуры, других центральных государственных органов, требующие направления информации о результатах рассмотрения;
связанные с предыдущими обращениями, сообщениями, предложениями, откликами, запросами и ходатайствами, по которым ранее решение (ответ) вынесено руководителями территориальных органов Комитета, районными и приравненными к ним прокурорами;
иные обращения, сообщения, предложения, отклики, запросы и ходатайства, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта;

6) прокуратура ведомстволары, білім беру мекемелері мен ұйымдары басшыларының, Бас әскери прокурордың, Бас көлік прокурорының, облыстар прокурорлары мен оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорлардың орынбасарлары, Бас прокуратураның Активтерді қайтару жөніндегі комитет басқармаларының бастықтары жолданымдарға, хабарларға, ұсыныстарға, үн қосуларға, сұрау салуларға және өтінішхаттарға шешім (жауап) шығарады:
прокуратура ведомстволары, білім беру мекемелері мен ұйымдары басшыларының, Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры, облыстар прокурорлары мен оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорлардың орынбасарлары, ведомстволар басқармаларының бастықтары жолданымдарға, хабарларға, ұсыныстарға, үн қосуларға, сұрау салуларға және өтінішхаттарға шешім (жауап) шығарады:
әкімшілік әрекетті жасау туралы;
әкімшілік істі жол берілген бұзушылықтарды және оларды жою жөніндегі ұсыныстарды көрсете отырып, әкімшілік рәсімді жүзеге асыру үшін әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағым жасалатын төмен тұрған прокуратура органының басшылығына жіберу туралы;
әкімшілік істі жол берілген бұзушылықтарды және оларды жою жөніндегі ұсыныстарды көрсете отырып жүзеге асыру үшін әкімшілік рәсімді әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағым жасалатын әкімшілік органға, лауазымды адамға жіберу туралы;
прокуратура ведомстволарының, білім беру мекемелері мен ұйымдарының, әскери және көлік прокуратуралары органдарының, облыстар прокурорлары мен оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокуратуралардың, аудан прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлардың бағынысты қызметкерлерінің шешімдеріне және (немесе) әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым беру туралы, қанағаттандырудан бас тартылған хабарларды қоспағанда;
қараусыз қалдыру туралы;
хабардың, ұсыныстың, үн қосудың, сұрау салудың және өтінішхаттың мәні бойынша жауап, оның ішінде ақпарат беру туралы;
әкімшілік рәсімді, оның ішінде оңайлатылған әкімшілік рәсімді тоқтату туралы;
назарға алу туралы;
осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, өзге де жолданымдарға, хабарларға, ұсыныстарға, үн қосуларға, сұрау салуларға және өтінішхаттарға шешім (жауап) шығарады;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

6) заместителями руководителей ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры, Главного военного прокурора, Главного транспортного прокурора, прокуроров областей и приравненных к ним прокуроров (столицы и городов республиканского значения), начальниками управлений ведомств выносится решение (ответ) на обращение, сообщение, предложение, отклик, запрос и ходатайство:
о совершении административного действия;
о направлении административного дела руководству нижестоящего органа прокуратуры, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, для осуществления административной процедуры с указанием допущенных нарушений и предложениями по их устранению;
о направлении административного дела в административный орган, должностному лицу, чьи административные акт, административное действие (бездействие) обжалуются, для осуществления административной процедуры с указанием допущенных нарушений и предложениями по их устранению;
об обжаловании решений и (или) действий (бездействия) подчиненных сотрудников ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры, органов военной и транспортной прокуратур, прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур (столицы и городов республиканского значения), районных и приравненных к ним прокуроров, за исключением сообщений, по которым отказано в удовлетворении;
об оставлении без рассмотрения;
о предоставлении ответа, в том числе информации, по существу сообщения, предложения, отклика, запроса и ходатайства;
о прекращении административной процедуры, в том числе упрощенной административной процедуры;
о принятии к сведению;
иные обращения, сообщения, предложения, отклики, запросы и ходатайства, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта;";
в Правилах личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами органов прокуратуры Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңына (бұдан әрі – Конституциялық заң), Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне (бұдан әрі – ҚПК), Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (бұдан әрі – ӘҚБтК), Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне (бұдан әрі – АПК), Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне (бұдан әрі – ӘРПК), "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң), өзге Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында, ведомстволарында, білім беру мекемелері мен ұйымдарында (бұдан әрі – прокуратура органдары) жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау тәртібін регламенттейді.";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ішкі істер органдарының ғимараттарында, пенитенциарлық және арнаулы мекемелерде (тергеу изоляторлары, уақытша ұстау изоляторлары, арнаулы қабылдау орындары, қабылдау-тарату орындары, гауптвахталар) жеке тұлғаларды қабылдауды мекемелердің ғимараттарына ілінетін бекітілген кесте бойынша кезекші прокурорлар жүргізеді, кейін прокуратура органдарының Бірыңғай ақпараттық-талдау жүйесі (бұдан әрі – БАТЖ) жүргізілген қабылдау туралы мәліметтер тіркеліп, жүгінген адамның және қабылданған шаралардың деректері көрсетіледі.
7. Шетел азаматтарын және азаматтығы жоқ адамдарды қабылдау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 776 қбп қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік құпияны қорғау бойынша Нұсқаулық талаптарына, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 6 мамырдағы № 11 қбп және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 29 сәуірдегі № 75 қбп (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15218 болып тіркелген) бірлескен бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының прокуратура органдары, ведомстволары, мекемелері және білім беру ұйымының әкімшілік ғимараттарындағы өткізу және ішкі объектішілік режимдерін қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Қажет болған жағдайда шетел азаматтарын және азаматтығы жоқ адамдарды қабылдау кезінде аудармашы қатысады.
Шетел азаматтарын және азаматтығы жоқ адамдардың қабылдау кезінде берген жолданымдары, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаралады.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Правила личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами органов прокуратуры Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О прокуратуре" (далее – Конституционный закон), Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – УПК), Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП), Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – ГПК), Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – АППК), Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" (далее – Закон), другими законами Республики Казахстан и регламентируют порядок личного приема физических лиц и представителей юридических лиц в органах, ведомствах, учреждениях и организации образования прокуратуры Республики Казахстан (далее – органы прокуратуры).";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. В зданиях органов внутренних дел, пенитенциарных и специальных учреждений (следственные изоляторы, изоляторы временного содержания, спецприемники, приемники-распределители, гауптвахты) прием физических лиц проводится дежурными прокурорами по утвержденному графику, который вывешивается в зданиях учреждений, с последующей фиксацией в Единой информационно-аналитической системе органов прокуратуры (далее – ЕИАС) сведений о проведенном приеме, с указанием данных обратившегося и принятых мерах.
7. Прием иностранных граждан и лиц без гражданства проводится в соответствии с требованиями Инструкции по защите государственных секретов Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года № 776 дсп, Правил по обеспечению пропускного и внутриобъектового режимов в административных зданиях органов, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан, утвержденных совместным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 6 мая 2017 года № 11 дсп и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 апреля 2017 года № 75 дсп (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15218).
При необходимости прием иностранных граждан и лиц без гражданства проводится с участием переводчика.
Обращения иностранных граждан и лиц без гражданства, поданные на приеме, рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, если международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, не предусмотрены иные правила их рассмотрения.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:

"40. Аудан прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары қабылдауды елді мекендерге шығу арқылы, сондай-ақ кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жүргізе алады.
Кезекші прокурорлар ішкі істер органдарында, пенитенциарлық және арнаулы мекемелерде (тергеу изоляторлары, уақытша ұстау изоляторлары, арнаулы қабылдау орындары, қабылдау-тарату орындары, гауптвахталар) жеке тұлғаларды қабылдауды кемінде аптасына бір рет жүргізеді.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Қабылдауды жүзеге асыруға уәкілетті прокурордың әрекеттері "Азаматтарды қабылдау орталығы" автоматтандырылған жұмыс орны" (бұдан әрі – "АҚО" АЖО) цифрлық жүйесінде, сонымен қатар БАТЖ-да тіркеледі.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Қабылдаудан келіп түскен жолданымдар сканерден өткізіледі және прокуратура органдарының БАТЖ-да тіркеледі. Жолданымдарға "жеке қабылдаудан" деген белгі қойылады.".
16. "Прокурорлық қадағалауды ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 32 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31753 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Прокуратура органдарының заңдылықтың сақталуына тексеріс тағайындау және жүргізу, заңдылықтың жай-күйіне талдау жасау, сондай-ақ күшіне енген актілерді бағалау қағидалары осы Тізбеге 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мекемелердің, олардың лауазымды адамдарының, меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдардың қызметінің, сондай-ақ олар қабылдайтын актілер мен шешімдерінің заңдылығын қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тексерістерді, заңдылықтың жай-күйін талдауды және күшіне енген актілерді бағалауды тағайындау және жүргізу Конституциялық заңның 18, 19, 20 және 21-баптарында, сондай-ақ осы бұйрықта айқындалады.
Талап етілетін мәліметтерді, материалдарды, істерді және цифрлық жүйелер мен ресурстарға қолжетімділікті алу кезінде прокурор дербес деректердің және заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын және қорғалуын, оның ішінде заңсыз таратылудан сақтауды және қорғауды қамтамасыз етеді.
Әскери прокурорлар да сұратылған мәліметтер мен оларды жеткізгіштердің, оның ішінде әскери объектілер құрылысының егжей-тегжейін ашатын мәліметтердің қорғалуын қамтамасыз ету шараларын қабылдайды.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"40. Районные и приравненные к ним прокуроры, их заместители прием могут проводить с выездом в населенные пункты, а также в предприятия, учреждения и организации.
Прием физических лиц дежурными прокурорами в органах внутренних дел, в пенитенциарных и специальных учреждениях (следственные изоляторы, изоляторы временного содержания, спецприемники, приемники-распределители, гауптвахты) проводится не реже одного раза в неделю.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Действия прокурора, уполномоченного на осуществление приема, фиксируются в цифровой системе "Автоматизированное рабочее место "Центр приема граждан" (далее – АРМ "ЦПГ"), а также в ЕИАС.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Обращения, поступившие с приема, сканируются и регистрируются в ЕИАС. На обращениях ставится отметка "с личного приема".".
16. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 17 января 2023 года № 32 "О некоторых вопросах организации прокурорского надзора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31753) следующие изменения:
Правила назначения и проведения органами прокуратуры проверок соблюдения законности, анализа состояния законности, а также осуществления оценки актов, вступивших в силу, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему Перечню;
в Инструкции по организации надзора за законностью деятельности государственных, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления, учреждений, их должностных лиц, иных организаций независимо от формы собственности, а также принимаемых ими актов и решений, утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Назначение и проведение проверок, анализа состояния законности и оценки актов, вступивших в силу, определяется статьями 18, 19, 20 и 21 Конституционного закона, а также настоящим приказом.
При получении истребуемых сведений, материалов, дел и доступа к цифровым системам и ресурсам прокурор обеспечивает сохранность и защиту персональных данных и иной охраняемой законом тайны, в том числе от незаконного распространения.
Военные прокуроры также принимают меры по обеспечению защиты запрашиваемых сведений и их носителей, в том числе раскрывающих детали сооружения военных объектов.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:

"7. Орталық мемлекеттік органдарға және олардың ведомстволарының атына жазылған прокурорлық қадағалау және ден қою актілерін облыс прокуроры және оларға теңестірілген прокурор (астана, республикалық маңызы бар қала) (бұдан әрі – облыс прокуроры және оларға теңестірілген прокурор) Бас әскери және Бас көлік прокурорларын қоспағанда, Бас прокуратура арқылы енгізеді.
Облыс прокуроры мен оларға теңестірілген прокурор орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволарының атына жіберген прокурорлық қадағалау және ден қою актілерін Бас прокуратурамен, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитетімен (бұдан әрі – ИҚҚК) келісу мерзімі он жұмыс күнінен аспайды.
8. Қадағалау және ден қою актілерін енгізген кезде, сондай-ақ оларға жауап алған кезде прокурор электрондық ақпараттық есепке алу құжатында қамтылған мәліметтердің анықтығы мен толықтығын, олардың Бас прокуратураның цифрлық жүйелеріне уақтылы енгізілуін қамтамасыз етеді.";
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қадағалау мен ден қоюдың заңсыз және негізсіз актілерін енгізуге жол берілмейді.
Прокурорлар қадағалау және ден қою актілерін, сондай-ақ сот тәртібімен заңсыз деп танылған не жоғары тұрған прокурор күшін жойған, кері қайтарып алған, тоқтата тұрған немесе өзгерткен актілерін орындау үшін қабылданған мемлекеттік органдардың шешімдері мен іс-әрекеттерін есепке алуды жүргізеді.
Бас прокуратураның дербес құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ИҚҚК Төрағасы, Бас әскери және көлік прокурорлары, облыстардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, өңірлер мен гарнизондардың әскери прокурорлары, аудандық көлік прокурорлары, аудандық және оларға теңестірілген прокурорлар не олардың міндеттерін атқаратын адамдар қадағалау және ден қою актілері енгізіліп, оларға жауап алынғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Бас прокуратураның деректер банкін толықтыруды қамтамасыз етеді,.
Бас әскери және көлік прокуратуралары, облыстардың прокуратуралары және оларға теңестірілген прокуратуралар актілерді жарамсыз деп тану себептеріне талдау жүргізеді.
Талдау нәтижелері мен қабылданған шаралар туралы ақпарат Бас прокуратураға тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
12. Прокурорлар мемлекеттік органдар қабылдайтын тыйым салу-шектеу сипатындағы шаралардың заңдылығын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда олардың қолданылғаны туралы прокурордың уақтылы хабардар етілуін тиісінше қадағалауды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік органның Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мұндай хабарламаны талап ететін іс-әрекеттер жүргізгені туралы прокурорға хабарламау немесе уақтылы хабарламау фактілері анықталған кезде кінәлі лауазымды адамдарды заңда белгіленген әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы мәселені шешу қажет.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Акты прокурорского надзора и реагирования в адрес центральных государственных органов и их ведомств прокурором области и приравненным к ним прокурором (столицы и городов республиканского значения) (далее – прокурор области и приравненный к нему прокурор) вносятся через Генеральную прокуратуру, за исключением Главного военного и Главного транспортного прокуроров.
Срок согласования Генеральной прокуратурой, Комитетом по защите прав инвесторов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - КЗПИ) актов прокурорского надзора и реагирования, направленных прокурором области и приравненным к ним прокурором в адрес центральных государственных органов и их ведомств, не превышает десяти рабочих дней.
8. При внесении актов надзора и реагирования, а также получения ответов на них прокурор обеспечивает достоверность и полноту сведений, содержащихся в электронном информационном учетном документе, своевременность их ввода в цифровые системы Генеральной прокуратуры.";
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. Не допускается внесение незаконных и необоснованных актов надзора и реагирования.
Прокуроры обеспечивают учет актов надзора и реагирования, а также решений и действий государственных органов, принятых во исполнение актов, признанных незаконными в судебном порядке, либо отменных, отозванных, приостановленных или измененных вышестоящим прокурором.
Руководитель самостоятельного структурного подразделения Генеральной прокуратуры, Председатель КЗПИ, Главные военный и транспортный прокуроры, прокуроры областей и приравненные к ним прокуроры, военные прокуроры регионов и гарнизонов, районные транспортные прокуроры, районные и приравненные к ним прокуроры либо лица, исполняющие их обязанности обеспечивают пополнение Банка данных Генеральной прокуратуры в течение трех рабочих дней после внесения актов надзора и реагирования, получения ответов на них.
Главные военная и транспортная прокуратуры, прокуратуры области и приравненные к ним прокуратуры проводят анализ причин признания актов недействительными.
Информация о результатах анализа и принятых мерах представляется в Генеральную прокуратуру ежеквартально не позднее 5-го числа месяца, следующего за отчетным периодом.
12. Прокуроры обеспечивают надлежащий надзор за законностью принимаемых государственными органами мер запретительно-ограничительного характера, а также за своевременным уведомлением прокурора об их применении в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
При обнаружении фактов неуведомления или несвоевременного уведомления прокурора о производстве государственным органом действий, требующих такого уведомления в соответствии с законами Республики Казахстан, решать вопрос о привлечении виновных должностных лиц к установленной законом ответственности.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Прокурорлық қадағалау тиімділігін арттыру мақсатында Бас прокуратурада, ИҚҚК, Бас әскери және көлік прокуратураларында, облыстардың прокуратураларында және оларға теңестірілген прокуратураларда заңдылықтың жай-күйін болжау, төмен тұрған прокуратуралардың қызметін және прокурорлық практикасын талдау үшін жұмыс аймақтық-тақырыптық қағидат бойынша ұйымдастырылады.
Тақырыптық қағидат бойынша жұмыс прокурорға жекелеген құқықтық қатынастардың (тақырып бағыттары) саласын бекіту арқылы жүзеге асырылады.
Бекітілген құқықтық қатынастар салалары бойынша прокурор заңдылықтың жай-күйіне, прокурорлық қадағалауға жүйелі түрде талдау жүргізеді, осы саладағы қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасын, қадағалау қызметінің нысандарын, әдістерін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
Тақырыптық бағыттар қадағалауға алынған өңірдегі заңдылықтың жай-күйіне және ерекшеліктеріне, қандай да бір азаматтық-құқықтық даулардың таралуына сүйене отырып айқындалады.
Аймақтық қағидат прокурорға нақты өңірді (облысты, қаланы, ауданды) бекіту арқылы заңдылықтың жай-күйін тұрақты талдау және осы өңірдегі прокуратура органдарының қызметіне мониторинг жүргізу, олардың қадағалау және ден қою актілерін тексеру мақсатында жүзеге асырылады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. ИҚҚК Төрағасы, Бас әскери және көлік прокурорлары, облыстардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар тексерістер, заңдылықтың жай-күйіне талдау жүргізу, жолданымдарды қарау кезінде басқа өңірлерінің прокурорларымен ақпарат алмасу, жекелеген тапсырмаларды орындау, прокуратуралардың қызметкерлері мен мамандарын бөлу арқылы тікелей және жедел өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Прокурормен инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды, тексеру жүргізу туралы шешімдерді, сотқа талап қоюларды, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісу және әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісуден бас тартуға шағым жасау қағидалары осы бұйрықпен бекітілген Тізбеге 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
17. "Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің қызметкерлеріне ақшалай ризықты, жәрдемақылар мен басқа да төлемдерді төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 7 ақпандағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31871 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің қызметкерлеріне ақшалай ризықты, жәрдемақылар мен басқа да төлемдерді төлеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. В целях эффективности прокурорского надзора работа в Генеральной прокуратуре, КЗПИ, Главных военной и транспортной прокуратурах, прокуратурах областей и приравненных к ним, организуется по зонально-предметному принципу для прогнозирования состояния законности, анализа деятельности нижестоящих прокуратур и прокурорской практики.
Работа по предметному принципу осуществляется путем закрепления за прокурором отдельных сфер правоотношений (предметные направления).
По закрепленным сферам правоотношений прокурором проводится систематический анализ состояния законности, прокурорского надзора, вносятся предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в данной сфере, форм, методов надзорной деятельности.
Предметные направления определяются, исходя из состояния законности и особенностей поднадзорного региона, распространенности тех или иных гражданско-правовых споров.
Зональный принцип осуществляется путем закрепления за прокурором конкретного региона (области, города, района) с целью постоянного анализа состояния законности и мониторинга деятельности органов прокуратуры в этом регионе, проверки их актов надзора и реагирования.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Председатель КЗПИ, Главные военный и транспортный прокуроры, прокуроры областей и приравненные к ним обеспечивают непосредственное и оперативное взаимодействие с прокурорами других регионов при проведении проверок, анализа состояния законности, рассмотрения обращений посредством обмена информациями, выполнения отдельных поручений, выделения сотрудников и специалистов прокуратур.";
Правила согласования с прокурором мер запретительно-ограничительного характера, решений о проведении проверки, исков в суд, решения о возбуждении дела об административном правонарушении и обжалования отказа в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении, в отношении инвесторов, включенных реестр инвесторов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему Перечню.
17. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 7 февраля 2023 года № 55 "Об утверждении Правил выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат сотрудникам системы органов прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31871) следующие изменения:
в Правилах выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат сотрудникам системы органов прокуратуры Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Қағидалар бойынша ақшалай ризық мына:
1) прокуратура органдарының жүйесінде (бұдан әрі – прокуратура органдары ) штаттық лауазымдарға ие;
2) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында білім алатын қызметкерлерге төленеді.
Прокуратура органдарының қарамағына қабылданған қызметкерлерге соңғы лауазымы бойынша ақшалай ризық сақталады.
Прокуратура органдарының кадрларында қалдырыла отырып, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Құрылтайының Аппараттарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына, өзге де мемлекеттік органдар мен халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген қызметкерлерге ақшалай ризық және өзге де төлемдер "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асырудың кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 қазандағы № 1192 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының қызметкерлерін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберу қағидаларына сәйкес жүргізіледі.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Құрылтайының Аппараттарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына, өзге де мемлекеттік органдар мен халықаралық ұйымдарға прокуратура органдарының кадрларында қалдырыла отырып іссапарға жіберілген қызметкерлерге ақшалай жәрдемақыны олар іссапарға жіберілгенге дейін штатында болған органдар төлейді.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Кету кезінде ақшалай аттестат қызметкердің ақшалай ризықты төлеу және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де төлемдер бойынша берешегі себебінен берілмеген жағдайларда, сондай-ақ кету парағы ұсынылмаған жағдайда прокуратура органдарының қаржы бөлімшесі бұл аттестатты қызметкер берешекті өтегеннен және кету парағын бергеннен кейін кеткен адамның жаңа қызмет орны бойынша жібереді.";
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы Тізбеге 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
18. "Мемлекеттік қызметтен жағымсыз себептермен босатылған адамдарды есепке алу ісін жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2011 жылғы 29 сәуірдегі № 39 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 27 наурыздағы № 76 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32156 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың қосымшасында:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Денежное довольствие по настоящим Правилам выплачивается сотрудникам:
1) занимающим штатные должности в системе органов прокуратуры (далее - органы прокуратуры);
2) обучающимся в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.
За сотрудниками, зачисленными в распоряжение органов прокуратуры, сохраняется денежное содержание по последней должности.
Сотрудникам, прикомандированным к Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарату Курултая Республики Казахстан, Аппарату Правительства Республики Казахстан, иным государственным органам и международным организациям с оставлением в кадрах органов прокуратуры, денежное довольствие и иные выплаты производятся в соответствии с Правилами прикомандирования сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан к государственным органам Республики Казахстан и международным организациям, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2011 года № 1192 "Некоторые вопросы реализации Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Сотрудникам, прикомандированным к Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарату Курултая Республики Казахстан, Аппарату Правительства Республики Казахстан, иным государственным органам и международным организациям с оставлением в кадрах органов прокуратуры, денежная компенсация выплачивается органами, в штатах которых они состояли до прикомандирования.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. В тех случаях, когда денежный аттестат при убытии не был выдан по причине задолженности сотрудника по выплате денежного довольствия и иным выплатам, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, а также в случае непредоставления обходного листа финансовое подразделение органов прокуратуры высылает этот аттестат по новому месту службы убывшего после погашения задолженности и предоставлении обходного листа сотрудником.";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 13 к настоящему Перечню.
18. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 марта 2023 года № 76 "О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 апреля 2011 года № 39 "Об утверждении Правил ведения и использования учета лиц, уволенных с государственной службы по отрицательным мотивам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32156) следующие изменения:
в приложении к указанному приказу:
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Комитеттің аумақтық органы карточкаларды журналда тіркейді.
Комитеттің аумақтық органы карточка келіп түскен сәттен бастап 24 (жиырма төрт) сағат ішінде дұрыс толтырылуы мен деректемелердің түгелдігін тексереді және карточканың графикалық көшірмесін, актінің және адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін сала отырып карточканы Комитеттің цифрлық жүйесіне енгізуді жүргізеді.
Егер енгізу мерзімінің аяқталуы демалыс немесе мереке күніне келсе, карточка одан кейінгі бірінші жұмыс күні енгізіледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Комитеттің аумақтық органы хабардың 1 (бір) данасын және актінің өзгеруін немесе күшінің жойылуын растайтын материалдардың 1 (бір) данасын Комитетке жібереді, ол Комитеттің арнайы есепке алудың мәліметтеріне түзету енгізуіне негіз болады.
Комитет хабардың және актінің өзгеруін немесе күшінің жойылуын растайтын материалдардың келіп түскен сәттен бастап 24 (жиырма төрт) сағат ішінде Комитеттің цифрлық жүйесінде тиісті түзетуді жүргізеді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Электрондық құжат нысанындағы талаптар (бұдан әрі – электрондық талаптар) Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексіне сәйкес рәсімделеді.
Талапта барлық деректемелер толтырылуға жатады, тексерілетін адамның сауалнамалық деректерінің біреуі болмаған жағдайда тиісті деректеме толтырылмайды. Туған жылы, күні, айы және туылған жері толық көрсетілуге жатады. Егер туған күні, айы белгісіз болса, онда тиісті бағанға "00" жазбасы жазылады.
Тексерілетін адамның жеке сәйкестендіру нөмірі болған жағдайда мәліметтер "Жеке тұлға" Мемлекеттік деректер банкі арқылы толтырылады.";
25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Қағаз тасымалдағыштағы талаптар 5 (бес) жұмыс күні ішінде орындалады. Электрондық талаптар 3 (үш) жұмыс күні ішінде, ал қосымша тексеру жүргізу қажет еткен жағдайда, 5 (бес) жұмыс күні ішінде орындалады.
Жергілікті әскери басқару органдарының қағаз тасымалдағыштағы талаптар мемлекеттік цифрлық жүйелер арасында өзара іс-қимыл болмаған кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде орындалады.
Талаптардың Комитетке және оның аумақтық органдарына келіп түскен күні оны орындаудың мерзіміне кірмейді.
Егер электрондық талаптарды өңдеу барысында тиісті мемлекеттік органдарға немесе мекемелерге қосымша сұрау салулар жібере отырып, қабылданған процестік шешім туралы мәліметтерді нақтылау қажет болған жағдайда, сұрау салудың бастамашысына аралық жауап жіберіледі, онда 10 (он) жұмыс күні өткеннен кейін электрондық талапты қайта рәсімдеу қажеттігі туралы хабарланады.

"12. Территориальным органом Комитета карточки регистрируются в журнале.
Территориальный орган Комитета в течение 24 (двадцати четырех) часов с момента поступления карточки проверяет правильность заполнения и полноту реквизитов и осуществляет ввод карточки в цифровую систему Комитета с вложением графической копии карточки, копии акта и документа, удостоверяющего личность лица.
Если окончание срока ввода приходится на выходной или праздничный день, то карточка вводится на следующий первый рабочий день.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Территориальный орган Комитета 1 (один) экземпляр сообщения и 1 (один) экземпляр материалов, подтверждающих изменение или отмену акта, направляет в Комитет, что является основанием для внесения Комитетом корректировки в сведения специального учета.
В течение 24 (двадцати четырех) часов с момента поступления сообщения и материалов, подтверждающих изменение либо отмену акта, Комитет осуществляет соответствующую корректировку в цифровой системе Комитета.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Требования в форме электронного документа (далее – электронные требования) оформляются в соответствии с Цифровым кодексом Республики Казахстан.
В требовании подлежат заполнению все реквизиты, в случае отсутствия у проверяемого лица одного из анкетных данных, соответствующий реквизит не заполняется. Полному указанию подлежат дата и место рождения. Если неизвестно число или месяц рождения, то в соответствующие графы вносится запись "00".
В случае наличия у проверяемого лица индивидуального идентификационного номера сведения заполняются через Государственный банк данных "Физические лица".";
пункты 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"25. Требования на бумажных носителях исполняются в течение 5 (пяти) рабочих дней. Электронные требования исполняются в течение 3 (трех) рабочих дней, в случае необходимости проведения дополнительной проверки в течение 5 (пяти) рабочих дней.
Требования на бумажных носителях местных органов военного управления при отсутствии взаимодействия между государственными цифровыми системами, исполняются в течение 3 (трех) рабочих дней.
День поступления требований в Комитет и его территориальные органы не входит в срок их исполнения.
Если, в ходе обработки электронных требований, потребуется уточнение сведений о принятом процессуальном решении, с направлением дополнительных запросов в соответствующие государственные органы или учреждения, инициатору запроса направляется промежуточный ответ, где сообщается о необходимости повторного оформления электронного требования по истечении 10 (десяти) рабочих дней.

26. Тексеру нәтижелері № 29 Қағидалардың 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мөр қоя отырып талаптарда көрсетіледі. Электрондық цифрлық қолтаңба қойылған, цифрлық жүйелер арқылы жіберілген электрондық талаптар бұларға қосылмайды.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Комитет және оның аумақтық органдары ұсынған мәліметтерді сұрау салулардың бастамашылары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолдануы тиіс.".
19. "Активті иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығын тексеруді тағайындау және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 11 қазандағы № 186 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33540 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Активті иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығын тексеруді тағайындау және жүргізу қағидаларында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Тексеруді тағайындау туралы қаулы өзінің меншігінде, пайдалануында, иелігінде және (немесе) бақылауында актив болатын (болған) субъектіге және (немесе) оның үлестес тұлғасына не заңды тұлғаның басшысына активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның іс жүргізу жөніндегі цифрлық жүйесі арқылы жіберіледі.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Бас Прокурорымен немесе оның орынбасарларымен келісім бойынша, оның ішінде 2023 жылғы 11 қазаннан бастап тағайындалған прокуратура органдары ведомствосының, әскери прокуратура және көлік прокуратурасы органдарының, облыстардың прокуратураларының және оларға теңестірілген (астана мен республикалық маңызы бар қалалардың), аудандық және оларға теңестірілген (қала, ауданаралық, сондай-ақ мамандандырылған.";
) прокуратуралардың қызметкерлерін тексеру жүргізуге тарта алады
21-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) заңдылық пен қоғамдық тәртіпке, өңірдегі әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа, Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысы негіздері мен ұлттық қауіпсіздігіне қатер төндіретін, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығы үшін қайтымсыз салдарлардың туындауына қауіп төндіретін жағдайларды қоспағанда, тексерілетін активтің қалыпты жұмыс істеуіне кедергі келтірмейді.";
29-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) активтерді қайтаруға байланысты талап қоюлар беруге бастама жасау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де іс-шараларды жүзеге асыру туралы;";
30-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

26. Результаты проверки отражаются на требовании с проставлением штампов по форме согласно приложению 17 к Правилам № 29. Исключением являются электронные требования, направленные посредством цифровых систем, подписанные электронной цифровой подписью.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Сведения, представленные Комитетом и его территориальными органами, подлежат использованию инициаторами запросов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
19. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 11 октября 2023 года № 186 "Об утверждении Правил назначения и проведения проверки законности источников приобретения (происхождения) актива" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33540) следующие изменения:
в Правилах назначения и проведения проверки законности источников приобретения (происхождения) актива, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Постановление о назначении проверки вручается субъекту и (или) его аффилированному лицу, в собственности, пользовании, владении и (или) под контролем которых находится (находился) актив, либо руководителю юридического лица посредством цифровой системы по делопроизводству уполномоченного органа по возврату активов.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Уполномоченный орган по возврату активов по согласованию с Генеральным Прокурором Республики Казахстан либо его заместителями может привлекать к проведению проверки, в том числе назначенной с 11 октября 2023 года, сотрудников ведомства органов прокуратуры, органов военной и транспортной прокуратур, прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур (столицы и городов республиканского значения), районных и приравненных к ним (городские, межрайонные, а также специализированные) прокуратур.";
подпункт 3) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"3) не препятствует нормальному функционированию проверяемого актива, за исключением случаев, создающих угрозу законности и общественному порядку, социально-экономической стабильности в регионе, основам конституционного строя и национальной безопасности Республики Казахстан, а также угрожающих возникновением необратимых последствий для жизни и здоровья людей.";
подпункт 5) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"5) об инициировании подачи исков, связанных с возвратом активов, а также осуществления иных мероприятий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 4) пункта 30 изложить в следующей редакции:

"4) цифрлық үкімет жүйесіндегі жеке кабинет арқылы беру тәсілдері болып табылады.".
20. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті және оның аумақтық органдарымен мемлекеттік қызметтер қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2020 жылғы 18 мамырдағы № 64 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38533 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2026 жылғы 21 сәуірдегі № 65 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал), цифрлық үкімет" мобильді қосымшасы арқылы не "Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы осы Қағидалардың 2-қосымшаға сәйкес "Соттылықтың болуы немесе болмауы туралы анықтама беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көрсетілген құжаттар қоса берілген осы Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соттылықтың болуы немесе болмауы туралы анықтама беру туралы өтініш береді.";
1-тармақтың жиырма төртінші және жиырма бесінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Көрсетілетін қызметті алушының тыңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет композиттік тәсіл бойынша "Прокуратура органдарынан, тергеу және анықтау органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік көрсетілетін қызметпен бірге осы бұйрыққа 2-қосымшаға (бұдан әрі – композиттік тәсіл бойынша қызмет) сәйкес көрсетіледі.
Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес апостилі бар соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтаманы беру туралы өтініш портал арқылы не Мемлекеттік корпорация арқылы жіберіледі.
"Прокуратура органдарынан, тергеу және анықтау органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған өтінішті және (немесе) мәліметтерді алған күннен бастап композиттік тәсіл бойынша көрсетілетін қызметтердің құрамына кіретін мемлекеттік қызметтер көрсетудің тәртібін реттейтін заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге сәйкес мемлекеттік баж алынады.
"Прокуратура органдарынан, тергеу және анықтау органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшін мемлекеттік баж төлемі "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі - ЭҮЦШ) немесе екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылады.
Портал арқылы композиттік тәсіл бойынша көрсетілетін қызметті алу үшін электрондық өтінім берілген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының қағаз нысанында композиттік тәсіл бойынша көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу үшін порталда шетел мемлекетінің (композиттік тәсіл бойынша көрсетілетін қызметтің нәтижесін ұсыну елі) атауын және Мемлекеттік корпорация филиалын қосымша таңдайды.
Композиттік тәсіл бойынша қызметті көрсету мерзімі – 10 (он) жұмыс күні, оның ішінде:
Соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама дайындау-5 (бес) жұмыс күні;
Соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтамаға апостиль қою – 5 (бес) жұмыс күні.
Композиттік тәсіл бойынша қызметті көрсету нәтижесі-апостиль мөртаңбаны қойылған қағаз нысанындағы соттылықтың болуы не болмауы тураы анықтама (бұдан әрі – апостилі бар анықтама) не оны көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Композиттік тәсіл бойынша көрсетілетін қызметті Мемлекеттік корпорация арқылы алған кезде, апостилі бар анықтаманы беру туралы өтініш беріледі. "Прокуратура органдарынан тергеу және анықтау орандарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік қызметті алу үшін мемлекеттік бажды төлегені туралы түбіртек қосымша ұсынылады.";

"4) в личный кабинет в системе цифрового правительства.".
20. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 21 апреля 2026 года № 65 "О внесении изменений и дополнений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № 64 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальными органами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 38533) следующие изменения:
абзац восьмой пункта 1 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения государственной услуги услугополучатель подает услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал), мобильное приложение "цифрового правительства" либо через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) заявление о выдаче справки о наличии либо отсутствии судимости по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача справки о наличии либо отсутствии судимости" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
абзац двадцать четвертый и двадцать пятый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. По выбору услугополучателя государственная услуга оказывается композитным способом в совокупности с государственной услугой "Апостилирование официальных документов, исходящих из органов прокуратуры, органов следствия и дознания" согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Заявление о выдаче справки о наличии либо отсутствии судимости с апостилем согласно приложению 6 к настоящим Правилам направляется через портал либо Государственную корпорацию.
За оказание государственной услуги "Апостилирование официальных документов, исходящих из органов прокуратуры, органов следствия и дознания" взимается государственная пошлина в соответствии с подзаконными нормативными правовыми актами, регулирующими порядок оказания государственных услуг, входящих в состав услуг, оказываемых композитным способом, со дня получения заявления и (или) требуемых документов и (или) сведений, представленных услугополучателями.
Оплата государственной пошлины за оказание государственной услуги "Апостилирование официальных документов, исходящих из органов прокуратуры, органов следствия и дознания" осуществляется через платежный шлюз "цифрового правительства" (далее – ПШЦП) или банки второго уровня.
В случае подачи электронного запроса на получение услуги композитным способом через портал услугополучателем на портале дополнительно выбираются наименование иностранного государства (страна предъявления результата услуги композитным способом) и филиал Государственной корпорации для получения результата услуги композитным способом в бумажной форме.
Срок оказания услуги композитным способом - 10 (десять) рабочих дней, из них:
изготовление справки о наличии либо отсутствии судимости – 5 (пять) рабочих дней;
апостилирование справки о наличии либо отсутствии судимости – 5 (пять) рабочих дней.
Результат оказания услуги композитным способом – справка о наличии либо отсутствии судимости в бумажной форме с проставленным штампом апостиль (далее – справка с апостилем) либо мотивированный ответ об отказе в ее оказании.
При получении услуги композитным способом через Государственную корпорацию подается заявление о выдаче справки с апостилем. Дополнительно предоставляется квитанция об оплате государственной пошлины за получение государственной услуги "Апостилирование официальных документов, исходящих из органов прокуратуры, органов следствия и дознания".";

1-тармақтың отыз төртінші абзацы осы Тізбеге 14-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
1-тармақтың1-тармақтың отыз алтыншы абзацы осы Тізбеге 15-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
1-тармақтың елу үшінші абзацы осы Тізбеге 16-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
1-тармақтың елу тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал), "цифрлық үкімет" мобильді қосымшасы арқылы не "Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің және оның аумақтық органдарының архивтері шегінде архивтік анықтамаларды және/немесе архивтік құжаттардың көшірмелерін беру" (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтініш береді.";
1-тармақтың сексен екінші абзацы осы Тізбеге 17-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
1-тармақтың он тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге адамның сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны туралы мәліметтер беру туралы сұрау салуды осы Қағидалардың 1-қосымшасына Осы Қағидаларға 2-қосымшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) ережелеріне сәйкес нысан бойынша "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал), "цифрлық үкімет" мобильді қосымшасы арқылы береді.";
1-тармақтың жүз сегізінші абзацы осы Тізбеге 18-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2018 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 118 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы прокуратура органдары жүйесінің конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдарының тізбесі
1. Өңірдің әскери прокуроры, гарнизонның әскери прокуроры, әскери және өңірдің көлік прокуроры, аудандық және оған теңестірілген (қала, ауданаралық, сонымен қатар мамандандырылған) прокурорлар.

абзац тридцать четвертый пункта 1 изложить в новой редакции согласно приложению 14 к настоящему Перечню;
абзац тридцать шестой пункта 1 изложить в новой редакции согласно приложению 15 к настоящему Перечню;
абзац пятьдесят третий пункта 1 изложить в новой редакции согласно приложению 16 к настоящему Перечню;
абзац пятьдесят девятый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения государственной услуги услугополучатель подает услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал), мобильное приложение "цифрового правительства" либо через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) заявление о выдаче архивных справок и/или копий архивных документов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача архивных справок и/или копий архивных документов в пределах архивов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальных органов" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
абзац восемьдесят второй пункта 1 изложить в новой редакции согласно приложению 17 к настоящему Перечню;
абзац девяностый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения государственной услуги услугополучатель подает услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) либо мобильное приложение "цифрового правительства" запрос о выдаче сведений о совершении лицом коррупционного преступления по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в соответствии с положениями перечня основных требований к оказанию государственной услуги (далее - Перечень основных требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
абзац сто восьмой пункта 1 изложить в новой редакции согласно приложению 18 к настоящему Перечню.
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов
Генерального Прокурора
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 25 сентября 2018 года № 118
Перечень руководящих должностей, замещаемых на конкурсной основе, системы органов прокуратуры Республики Казахстан
1. Военный прокурор региона, военный прокурор гарнизона, войск и региональный транспортный прокурор, районный и приравненный к ним (городской, межрайонный, а также специализированный) прокурор.

2. Бас әскери прокуратурасының, Бас көлік прокуратурасының, облыс прокуратураларының және оған теңестірілген (астана және республикалық маңызы бар) прокуратуралардың басқарма бастығы.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2018 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 136 бұйрығымен
бекітілген
Ақылы негізде Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдарының академиясымен ұсынылатын қызметтерге тауарлардың бағасы (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер)

2. Начальник управления Главной военной прокуратуры, Главной транспортной прокуратуры, прокуратуры области и приравненной к ней прокуратуры (столицы и городов республиканского значения).
Приложение 2 к Перечню
некоторых приказов
Генерального Прокурора
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Утверждены приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
12 декабря 2018 года № 136
Цены на товары (работы, услуги), предоставляемые Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан на платной основе

1-тарау. Қосымша білім беру бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру (кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру, қабылдау емтихандына дайындау), оның ішінде шетел азаматтар үшін
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауы
Өлшем бірлігі
(дана/ адам)
Өлшем бірлігі үшін баға (теңгемен), дейін
1.
1 адамға арналған шет (ағылшын) тілін оқыту курстары,
академикалық сағат/ 1-ден 100 адамға дейін
4300
академиялық сағат/ 100-ден 500 адамға дейін
3800
академиялық сағат/ 500 адам және одан жоғары
3300
2.
1 адамға арналған шет (қазақ) тілін оқыту курстары
академиялық сағат/ 1-ден 100 адамға дейін
4300
академиялық сағат /100-ден 500 адамға дейін
3800
академиялық сағат/ 500 адам және одан жоғары
3300
3.
1 адамға Кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру курстары, оның ішінде шетелдіктер үшін, сондай-ақ түсу емтихандарына дайынды
академиялық сағат /1-ден 100 адамға дейін
4300
академиялық сағат /100-ден 500 адамға дейін
3800
академиялық сағат /500 адам және одан жоғары
3300
4.
Симуляциялық тренингті ұйымдастыру және өткізу
адам /іс-шара

Глава 1. Разработка, реализация дополнительных образовательных программ (профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации, подготовка к вступительным экзаменам), в том числе для иностранных граждан
Наименование товаров (работ, услуг)
Единица измерения (количество/человек)
Цена за единицу измерения (в теңге), до
1.
Курсы изучения иностранного языка (английского), на 1 человека
академический час/от 1 до 100 человек
4300
академический час/от 100 до 500 человек
3800
академический час/500 человек и более
3300
2.
Курсы изучения казахского языка, на 1 человека
академический час/от 1 до 100 человек
4300
академический час/от 100 до 500 человек
3800
академический час/ 500 человек и более
3300
3.
Курсы профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации, в том числе для иностранных граждан, а также подготовка к вступительным экзаменам, на 1 человека
академический час/от 1 до 100 человек
4300
академический час/от 100 до 500 человек
3800
академический час/500 человек и более
3300
4.
Организация и проведение симуляционного тренинга
человек/мероприятие

106.
Магистратура (профильді)
академиялық жыл
1500000
107.
Магистратура (ғылыми-педагогикалық)
академиялық жыл
1500000
108.
Докторантура (ғылыми-педагогикалық), шетелдік тағылымдаманы ескерусіз
академиялық жыл
1500000
109.
Пререквизиттер мен постреквизиттерді тапсыру, басқа азаматтық жоғары оқу орындарының докторанттарының диссертацияларын қорғауы
Академиялық сағат
10000
5-тарау. Көрмелердің, семинарлардың, конференциялардың, кеңестердің, форумдардың, симпозиумдардың, курстардың, тренингтердің, дөңгелек үстелдердің материалдарын іске асыру, сондай-ақ аталған іс-шараларды ұцымдастыру, өткізу (оның ішінде қашықтан өткізу) немесе осындай іс-шараларға дәрісші ретінде қатысу.
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауы
Өлшем бірлігі
Өлшем бірлігі үшін баға
(теңге), дейін.

106.
Магистратура (профильная)
академический год
1500000
107.
Магистратура (научно-педагогическая)
академический год
1500000
108.
Докторантура (научно-педагогическая), без учета зарубежной стажировки
академический год
1500000
109.
Сдача пререквизитов и постреквизитов, защита диссертации докторантов других гражданских высших учебных заведений
академический час
10000
Глава 5. Реализация материалов выставок, семинаров, конференций, совещаний, форумов, симпозиумов, курсов, тренингов, круглых столов, а также организация, проведение указанных мероприятий (в том числе онлайн проведения) либо участие в таких мероприятиях в качестве лектора
Наименование товаров
(работ, услуг)
Единица измерения
Цена за единицу измерения
(в теңге) до

110.
Көрмелердің, семинарлардың, конференциялардың, кеңестердің, форумдардың, симпозиумдардың, курстардың, тренингтердің, дөңгелек үстелдердің материалдары.
материал/іс-шара
2600
111.
Көрмелердің, семинарлардың, конференциялардың, кеңестердің, форумдардың, симпозиумдардың, курстардың, тренингтердің, дөңгелек үстелдерді ұйымдастыру, өткізу немесе осындай іс-шараларға дәрісші ретінде қатысу.
адам/іс-шара
2600
Ескерту:
1. ҰҒК* – Ұлттық ғылыми кеңес, "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22 бабының 4 бөлігіне сәйкес ҰҒК Гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру туралы шешім қабылдайды.

110.
Материалы выставок, семинаров, конференций, совещаний, форумов, симпозиумов, курсов, тренингов, круглых столов.
материал/мероприятие
2600
111.
Организация, проведение выставок, семинаров, конференций, совещаний, форумов, симпозиумов, тренингов, круглых столов либо участие в таких мероприятиях в качестве лектора.
человек/мероприятие
2600
Примечание:
1. ННС* – Национальный научный совет в соответствии с пунктом 4 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" ННС принимает решение о грантовом и программно-целевом финансировании.

2. ЖҒТК** – Жоғары ғылыми-техникалық комиссия Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы, "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 3-бөлігі және 37-бабының 1-бөлігіне сәйкес ЖҒТК (байқау рәсімдерінен тыс қоса алғанда), бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру туралы шешім қабылдайды.
3. тарауда көрсетілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) м2- тығыздығы 80 грамм стандартты парақтарда, дайындалады және орындалады.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 3-қосымша
"Соттылықтың болуы немесе
болмауы туралы анықтаманы
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
5-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БАС ПРОКУРАТУРАСЫНЫҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ СТАТИСТИКА ЖӘНЕ АРНАЙЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИТЕТІ КОМИТЕТ ПО ПРАВОВОЙ СТАТИСТИКЕ И СПЕЦИАЛЬНЫМ УЧЕТАМ ГЕНЕРАЛЬНОЙ ПРОКУРАТУРЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН А Н Ы Қ Т А М А С П Р А В К А __________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)/фамилия, имя, отчество (при его наличии) __________________________________________________________________ (туған күні/дата рождения) __________________________________________________________________ (туған жері / место рождения)
20___ жылғы "___"_________ жағдай бойынша соттылығы жоқ / бар.
По состоянию на "__" ________ 20__ года судимости не имеет / имеет.
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ!!!
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің мәліметтері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдаланылады.
Осы анықтамада көрсетілген мәліметтер қылмыстық істер бойынша процестік шешімді қабылдау кезінде, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті тұлғаларға және оларға теңестірілген тұлғаларға қатысты арнайы тексерулер жүргізу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген оларды қылмыстық жауаптылыққа тартумен байланысты шектеулер қойылған адамдарға қатысты қолдануға жатпайды.
ВНИМАНИЕ!!!
Сведения Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан используются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Указанные в настоящей справке сведения не подлежат использованию при принятии процессуальных решений по уголовным делам, при производстве специальных проверок в отношении лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, и лиц, приравненных к ним, а также в отношении лиц, подпадающих под ограничения, связанные с привлечением их к уголовной ответственности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
(форматтың мөлшері А 4) (размер формата А 4)
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 4-қосымша
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу
органдарының жеке және
заңды тұлғаларға ақпараттық-
анықтамалық қызмет көрсетуі
жөніндегі нұсқаулықтың
1-қосымшасы
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БАС ПРОКУРАТУРАСЫ ҚҰҚЫҚТЫҚ СТАТИСТИКА ЖӘНЕ АРНАЙЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИТЕТІ КОМИТЕТ ПО ПРАВОВОЙ СТАТИСТИКЕ И СПЕЦИАЛЬНЫМ УЧЕТАМ ГЕНЕРАЛЬНОЙ ПРОКУРАТУРЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН Соттылықтың болуы не болмауы туралы АНЫҚТАМА СПРАВКА о наличии либо отсутствии судимости ___________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) / фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________________________________________ (туған жылы / дата рождения) ___________________________________________________________________ (туған жері / место рождения)
20___ жылғы "___" _________ жағдай бойынша соттылығы жоқ / бар.
По состоянию на "___" ________ 20___ года судимости не имеет / имеет.
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ!!!
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің мәліметтері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдаланылады.
Осы анықтамада көрсетілген мәліметтер қылмыстық істер бойынша процестік шешімді қабылдау кезінде, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті тұлғаларға және оларға теңестірілген тұлғаларға қатысты арнайы тексерулер жүргізу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген оларды қылмыстық жауаптылыққа тартумен байланысты шектеулер қойылған адамдарға қатысты қолдануға жатпайды.
ВНИМАНИЕ!!!
Сведения Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан используются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Указанные в настоящей справке сведения не подлежат использованию при принятии процессуальных решений по уголовным делам, при производстве специальных проверок в отношении лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, и лиц, приравненных к ним, а также в отношении лиц, подпадающих под ограничения, связанные с привлечением их к уголовной ответственности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
Осы құжат Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатқа тең.
Согласно пункту 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан данный документ равнозначен документу на бумажном носителе.
Цифрлық құжаттың түпнұсқалығын Сіз egov.kz сайтынан, сондай-ақ "цифрлық үкімет" веб-порталының мобильді қосымшасы арқылы тексере аласыз.
Проверить подлинность цифрового документа Вы можете на egov.kz, а также посредством мобильного приложения веб-портала "цифрового правительства".
штрих-код ақпараттық жүйесінен алынған жəне Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің құрылымдық бөлімшесі бастығының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған деректерді қамтиды.
штрих-код содержит данные, полученные из цифровой системы и подписанный электронной цифровой подписью начальника структурного подразделения Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 5-қосымша
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу
органдарының жеке және
заңды тұлғаларға ақпараттық-
анықтамалық қызмет көрсетуі
жөніндегі нұсқаулықтың
2-қосымшасы
нысан
Соттылықтың болуы не болмауы туралы АНЫҚТАМА СПРАВКА о наличии либо отсутствии судимости __________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) / фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________________________________________ (туған жылы / дата рождения) _____________________________________________________________________________________________ (туған жері / место рождения)
20___ жылғы "___" _________ жағдай бойынша соттылығы жоқ / бар.
По состоянию на "___" ________ 20___ года судимости не имеет / имеет.
Осы анықтама шет елге шығу үшін беріледі.
Настоящая справка выдается для выезда за границу.
Бастығы _______________________________________________________
Начальник _______ _____________________________________________
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ!!!
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің мәліметтері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдаланылады.
Осы анықтамада көрсетілген мәліметтер қылмыстық істер бойынша процестік шешімді қабылдау кезінде, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті тұлғаларға және оларға теңестірілген тұлғаларға қатысты арнайы тексерулер жүргізу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген оларды қылмыстық жауаптылыққа тартумен байланысты шектеулер қойылған адамдарға қатысты қолдануға жатпайды.
ВНИМАНИЕ!!!
Сведения Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан используются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Указанные в настоящей справке сведения не подлежат использованию при принятии процессуальных решений по уголовным делам, при производстве специальных проверок в отношении лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, и лиц, приравненных к ним, а также в отношении лиц, подпадающих под ограничения, связанные с привлечением их к уголовной ответственности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
(форматтың мөлшері А 4) (размер формата А 4)
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының
тізбесіне 6-қосымша
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу
органдарының
жеке және заңды тұлғаларға
ақпараттық-
анықтамалық қызмет көрсетуі
жөніндегі нұсқаулықтың

2. ВНТК** – Высшая научно-техническая комиссия при Правительстве Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 статьи 20 и пунктом 1 статьи 37 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" ВНТК принимает решение о программно-целевом финансировании (в том числе вне конкурсных процедур).
3. Товары (работы, услуги), указанные в главе 3 изготавливаются и выполняются на стандартных листах, плотностью 80 грамм на м2.
Приложение 3 к Перечню
некоторых приказов
Генерального Прокурора
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача справки о наличии
либо отсутствии судимости"
форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БАС ПРОКУРАТУРАСЫНЫҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ
СТАТИСТИКА ЖӘНЕ АРНАЙЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИТЕТІ
КОМИТЕТ ПО ПРАВОВОЙ СТАТИСТИКЕ И СПЕЦИАЛЬНЫМ УЧЕТАМ
ГЕНЕРАЛЬНОЙ ПРОКУРАТУРЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
АНЫҚТАМА
СПРАВКА
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)/фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________
(туған күні/дата рождения)
__________________________________________________________________
(туған жері / место рождения)
20___ жылғы "___" _________ жағдай бойынша соттылығы жоқ / бар.
По состоянию на "__" ________ 20__ года судимости не имеет / имеет.
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ!!!
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің мәліметтері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдаланылады.
Осы анықтамада көрсетілген мәліметтер қылмыстық істер бойынша процестік шешімді қабылдау кезінде, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті тұлғаларға және оларға теңестірілген тұлғаларға қатысты арнайы тексерулер жүргізу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген оларды қылмыстық жауаптылыққа тартумен байланысты шектеулер қойылған адамдарға қатысты қолдануға жатпайды.
ВНИМАНИЕ!!!
Сведения Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан используются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Указанные в настоящей справке сведения не подлежат использованию при принятии процессуальных решений по уголовным делам, при производстве специальных проверок в отношении лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, и лиц, приравненных к ним, а также в отношении лиц, подпадающих под ограничения, связанные с привлечением их к уголовной ответственности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
(форматтың мөлшері А 4) (размер формата А 4)
Приложение 4 к Перечню
некоторых приказов
Генерального Прокурора
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1 к Инструкции
по информационно-справочному
обслуживанию физических
и юридических лиц органами
правовой статистики
и специальных учетов
форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БАС ПРОКУРАТУРАСЫ ҚҰҚЫҚТЫҚ
СТАТИСТИКА ЖӘНЕ АРНАЙЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИТЕТІ
КОМИТЕТ ПО ПРАВОВОЙ СТАТИСТИКЕ И СПЕЦИАЛЬНЫМ УЧЕТАМ
ГЕНЕРАЛЬНОЙ ПРОКУРАТУРЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Соттылықтың болуы не болмауы туралы АНЫҚТАМА
СПРАВКА о наличии либо отсутствии судимости
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) / фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________________________________________________
(туған жылы / дата рождения)
___________________________________________________________________
(туған жері / место рождения)
20___ жылғы "___" _________ жағдай бойынша соттылығы жоқ / бар.
По состоянию на "___" ________ 20___ года судимости не имеет / имеет.
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ!!!
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің мәліметтері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдаланылады.
Осы анықтамада көрсетілген мәліметтер қылмыстық істер бойынша процестік шешімді қабылдау кезінде, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті тұлғаларға және оларға теңестірілген тұлғаларға қатысты арнайы тексерулер жүргізу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген оларды қылмыстық жауаптылыққа тартумен байланысты шектеулер қойылған адамдарға қатысты қолдануға жатпайды.
ВНИМАНИЕ!!!
Сведения Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан используются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Указанные в настоящей справке сведения не подлежат использованию при принятии процессуальных решений по уголовным делам, при производстве специальных проверок в отношении лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, и лиц, приравненных к ним, а также в отношении лиц, подпадающих под ограничения, связанные с привлечением их к уголовной ответственности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
Осы құжат Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатқа тең.
Согласно пункту 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан данный документ равнозначен документу на бумажном носителе.
Цифрлық құжаттың түпнұсқалығын Сіз egov.kz сайтынан, сондай-ақ "цифрлық үкімет" веб-порталының мобильді қосымшасы арқылы тексере аласыз.
Проверить подлинность цифрового документа Вы можете на egov.kz, а также посредством мобильного приложения веб-портала "цифрового правительства".
штрих-код ақпараттық жүйесінен алынған жəне Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің құрылымдық бөлімшесі бастығының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған деректерді қамтиды.
штрих-код содержит данные, полученные из цифровой системы и подписанный электронной цифровой подписью начальника структурного подразделения Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Приложение 5 к Перечню
некоторых приказов
Генерального Прокурора
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 2 к Инструкции
по информационно-справочному
обслуживанию физических
и юридических лиц органами
правовой статистики
и специальных учетов
форма
Соттылықтың болуы не болмауы туралы АНЫҚТАМА
СПРАВКА
о наличии либо отсутствии судимости
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) / фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________________________________________________
(туған жылы / дата рождения)
_____________________________________________________________________
(туған жері / место рождения)
20___ жылғы "___" _________ жағдай бойынша соттылығы жоқ / бар.
По состоянию на "___" ________ 20___ года судимости не имеет / имеет.
Осы анықтама шет елге шығу үшін беріледі.
Настоящая справка выдается для выезда за границу.
Бастығы _______________________________________________________
Начальник _______ _____________________________________________
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ!!!
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің мәліметтері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдаланылады.
Осы анықтамада көрсетілген мәліметтер қылмыстық істер бойынша процестік шешімді қабылдау кезінде, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті тұлғаларға және оларға теңестірілген тұлғаларға қатысты арнайы тексерулер жүргізу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген оларды қылмыстық жауаптылыққа тартумен байланысты шектеулер қойылған адамдарға қатысты қолдануға жатпайды.
ВНИМАНИЕ!!!
Сведения Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан используются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Указанные в настоящей справке сведения не подлежат использованию при принятии процессуальных решений по уголовным делам, при производстве специальных проверок в отношении лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, и лиц, приравненных к ним, а также в отношении лиц, подпадающих под ограничения, связанные с привлечением их к уголовной ответственности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
(форматтың мөлшері А 4) (размер формата А 4)
Приложение 6 к Перечню
некоторых приказов
Генерального Прокурора
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения

2Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің сервистері Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 8-тарауының баптары бойынша қолжетімді.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 17 қаңтардағы
№ 32 бұйрыққа
1 қосымша
Прокуратура органдарының заңдылықтың сақталуына тексеріс тағайындау және жүргізу, заңдылықтың жай-күйіне талдау жасау, сондай-ақ күшіне енген актілерді бағалау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Прокуратура органдарының заңдылықтың сақталуына тексеріс тағайындау және жүргізу, заңдылықтың жай-күйіне талдау жасау, сондай-ақ күшіне енген актілерді бағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының (бұдан әрі – Конституциялық заң) 17, 18, 19, 20 және 21-баптарына сәйкес әзірленді және оларды өткізудің тәртібін айқындайды.
2. Заңдылықтың сақталуын тексеру (бұдан әрі – тексеріс), заңдылықтың жай-күйін талдау (бұдан әрі – талдау) және күшіне енген актілерді бағалау (бұдан әрі – актілерді бағалау) прокуратура органдарының жоғары қадағалау нысандары болып табылады және Конституциялық заңның 4-бабында көзделген міндеттерді іске асыру мақсатында жүзеге асырылады.
2-тарау. Тексеріс тағайындау және жүргізу
3. Мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мекемелердің, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, мемлекеттің қорғаныс және әскери қауіпсіздігі саласындағы, көлік және көлік инфрақұрылымы саласындағы ұйымдардың, олардың лауазымды адамдарының, меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдардың қызметінде заңдылықтың сақталуына тексерісті прокурор Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында, заңдарында және осы Қағидаларда айқындалатын тәртіппен тағайындайды және жүргізеді.
4. Тексерісті тағайындау үшін:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары;
2) Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының (бұдан әрі – Бас Прокурор) тапсырмалары;
3) Бас Прокурор орынбасарларының, Бас әскери прокурорының және Бас көлік прокурорының, облыстар прокурорлары мен оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорларының (бұдан әрі – облыстардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар), аудандық, қалалық, ауданаралық, мамандандырылған прокурорлардың (бұдан әрі – аудандық және оларға теңестірілген прокурорлар), сондай-ақ өңірлер мен гарнизондардың әскери прокурорларының, өңірдің көлік прокурорларының шешімдері, Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген;

2Сервисы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан доступны по статьям главы 8 Уголовного кодекса Республики Казахстан
Приложение 11 к Перечню
некоторых приказов
Генерального Прокурора
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 17 января 2023 года № 32
Правила назначения и проведения органами прокуратуры проверок соблюдения законности, анализа состояния законности, а также осуществления оценки актов, вступивших в силу
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения и проведения органами прокуратуры проверок соблюдения законности, анализа состояния законности, а также осуществления оценки актов, вступивших в силу (далее – Правила), разработаны в соответствии со статьями 17, 18, 19, 20 и 21 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" (далее – Конституционный закон) и определяют порядок их проведения.
2. Проверка соблюдения законности (далее - проверка), анализ состояния законности (далее – анализ) и оценка актов, вступивших в силу (далее – оценка актов), являются формами высшего надзора органов прокуратуры и осуществляются в целях реализации задач, предусмотренных в статье 4 Конституционного закона.
Глава 2. Назначение и проведение проверок
3. Проверка соблюдения законности в деятельности государственных, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления, учреждений, Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, организаций в сфере обороны и военной безопасности государства, в сфере транспорта и транспортной инфраструктуры, их должностных лиц, иных организаций независимо от формы собственности назначается и проводится прокурором в порядке, определяемом Конституционным законом, законами Республики Казахстан и настоящими Правилами.
4. Основаниями для назначения проверки являются:
1) поручения Президента Республики Казахстан;
2) поручения Генерального Прокурора Республики Казахстан (далее – Генеральный Прокурор);
3) решения заместителей Генерального Прокурора, Главного военного прокурора, Главного транспортного прокурора, прокуроров областей и приравненных к ним прокуроров (столицы и городов республиканского значения) (далее – прокуроры областей и приравненные к ним прокуроры), районных и приравненных к ним прокуроров (городских, межрайонных, а также специализированных) (далее – районные и приравненные к ним прокуроры), а также военных прокуроров регионов и гарнизонов, региональных транспортных прокуроров, предусмотренные пунктом 7 Правил;

4) Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – ҚСжАЕК) төрағасының, ҚСжАЕК-нің аумақтық органдары бастықтарының шешімдері негіз болады;
5) Бас прокуратураның Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитеті Төрағасының шешімі (бұдан әрі – ИҚҚК).
5. Осы Қағидаларда әскери және көлік прокуратурасы органдарының, ҚСжАЕК, оның аумақтық және теңестірілген органдарының (бұдан әрі – аумақтық орган), ИҚҚК басшылары деп тиісінше:
1) Бас әскери прокурор, Бас әскери прокурордың орынбасарлары, өңірлер мен гарнизондардың әскери прокурорлары не олардың міндеттерін атқаратын адамдар;
2) Бас көлік прокуроры, Бас көлік прокурорының орынбасарлары, өңірлік көлік прокурорлары не олардың міндеттерін атқаратын адамдар;
3) ҚСжАЕК төрағасы, ҚСжАЕК төрағасының орынбасарлары, ҚСжАЕК аумақтық органдарының бастықтары не олардың міндеттерін атқаратын адамдар түсініледі.
4) ИҚҚК Төрағасы, ИҚҚК Төрағасының орынбасарлары не олардың міндеттерін атқаратын адамдар.
6. Қазақстан Республикасы Президентінің және Бас Прокурордың тапсырмалары бойынша тексерістерді прокурор меншік нысанына қарамастан кез келген ұйымдарда тағайындайды және жүргізеді.
7. Бас Прокурор орынбасарларының, Бас әскери және көлік прокурорларының, ИҚҚК Төрағасының, облыстар прокурорларының және оларға теңестірілген прокурорлардың, өңірлер мен гарнизондардың әскери прокурорларының, аудандық көлік прокурорларының, өңірлік және оларға теңестірілген прокурорлардың шешімдері бойынша тексерістер:
1) физиологиялық ерекшеліктеріне, психикалық ауытқуларына және өзге де мән-жайларға байланысты өздерін қорғауды дербес жүзеге асыра алмайтын адамдардың;
2) кәмелетке толмаған адамдардың;
3) шектелмеген адамдар қатарының;
4) егер бұл адамдардың өмірі, денсаулығы не Қазақстан Республикасының қауіпсіздігі үшін орны толмас зардаптың алдын алу үшін қажет болса, адамдардың, қоғам мен мемлекеттің;
5) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің, инвесторлардың мүддесі үшін мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары, квазиамемлекеттік сектор субъектілері, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдары тарапынан олардың қызметіне араласу фактілері бойынша құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғау үшін тағайындалады және жүргізіледі.
Физиологиялық ерекшеліктеріне, психикалық ауытқуларына және өзге де жағдайларға байланысты құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғауды дербес жүзеге асыра алмайтын адамдарға:
ағзаның қалыпты жұмыс істеуден ауытқуына байланысты мүмкіндігі шектеулі адамдар;
өмірлік қиын жағдайдағы, сондай-ақ арнаулы ұйымдарда, мекемелерде, оның ішінде ерекше ұстау режимі бар, арнаулы бейімдеу, оңалту, оқыту және әлеуметтік оңалту орталықтарындағы адамдар;
психикалық қызметінің бұзылуымен сипатталатын аурулардың халықаралық жіктемесіне сәйкес аурулар тобына жатқызылған психикалық, мінез-құлық бұзылыстары (аурулары) бар адамдар;
заңды күшіне енген сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған адамдар;
өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғауды дербес жүзеге асыра алмайтын өзге де адамдар жатады.
Кәмелетке толмағандар деп он сегіз жасқа (кәмелетке) толмаған адамдар, оның ішінде жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, мүмкіндіктері шектеулі балалар, өмірлік қиын жағдайдағы балалар, сондай-ақ арнаулы білім беру ұйымдарында, ерекше режимдегі білім беру ұйымдарында, кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында, білім берудің, оқытудың және әлеуметтік оңалтудың ерекше жағдайлары қамтамасыз етілген оқу-тәрбие мекемелерінде жүрген балалар түсініледі.
Шектелмеген адамдар қатары деп жеке белгісіз адамдар тобы немесе олардың сандық құрамын алдын ала анықтау мүмкін емес немесе қиындық тудыратын құқықтық қатынастарға қатысушылардың көптігі түсініледі.
Адамдардың өмірі, денсаулығы не Қазақстан Республикасының қауіпсіздігі үшін орны толмас зардаптар деп, егер олар адам мен азаматтың денсаулығына, өміріне зиян келтірсе не зиян келтіруі мүмкін болса, ұлттық қауіпсіздікке (қоғамдық, әскери, саяси, экономикалық, ақпараттық, экологиялық) қатер төндірсе немесе төндіруі мүмкін болса, құқықтық актіні қабылдау не әрекет (әрекетсіздік) жасау түсініледі.

4) решения Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры (далее – КПСиСУ), начальников территориальных органов КПСиСУ;
5) решение Председателя Комитета по защите прав инвесторов Генеральной прокуратуры (далее – КЗПИ).
5. Под руководителями органов военной и транспортной прокуратуры, КПСиСУ, его территориальных и приравненных органов (далее – территориальный орган), КЗПИ в настоящих Правилах понимаются соответственно:
1) Главный военный прокурор, заместители Главного военного прокурора, военные прокуроры регионов и гарнизонов либо лица, исполняющие их обязанности;
2) Главный транспортный прокурор, заместители Главного транспортного прокурора, региональные транспортные прокуроры либо лица, исполняющие их обязанности;
3) Председатель КПСиСУ, заместители Председателя КПСиСУ, начальники территориальных органов КПСиСУ либо лица, исполняющие их обязанности;
4) Председатель КЗПИ, заместители Председателя КЗПИ либо лица, исполняющие их обязанности.
6. Проверки по поручениям Президента Республики Казахстан и Генерального Прокурора назначаются и проводятся прокурором в любых организациях независимо от формы собственности.
7. Проверки по решениям заместителей Генерального Прокурора, Главных военного и транспортного прокуроров, Председателя КЗПИ, прокуроров областей и приравненных к ним прокуроров, военных прокуроров регионов и гарнизонов, региональных транспортных прокуроров, районных и приравненных к ним прокуроров проводятся для защиты прав, свобод и законных интересов:
1) лиц, которые в силу физиологических особенностей, психических отклонений и иных обстоятельств не могут самостоятельно осуществлять их защиту;
2) несовершеннолетних лиц;
3) неограниченного круга лиц;
4) лиц, общества и государства, если это необходимо для предотвращения необратимых последствий для жизни, здоровья людей либо безопасности Республики Казахстан;
5) субъектов частного предпринимательства, инвесторов по фактам вмешательства в их деятельность со стороны государственных, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц.
К лицам, которые в силу физиологических особенностей, психических отклонений и иных обстоятельств не могут самостоятельно осуществлять защиту прав, свобод и законных интересов, относятся:
лица, с ограниченными возможностями, обусловленными отклонением от нормального функционирования организма;
лица, находящиеся в трудной жизненной ситуации, а также находящиеся в специальных организациях, учреждениях, в том числе с особым режимом содержания, в специальных центрах адаптации, реабилитации, обучения и социальной реабилитации;
лица, с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), к которым отнесена группа заболеваний согласно международной классификации болезней, характеризующихся нарушением психической деятельности;
лица, признанные вступившим в законную силу решением суда недееспособными или ограниченно дееспособными;
иные лица, не способные самостоятельно осуществлять защиту своих прав, свобод и законных интересов.
Под несовершеннолетними лицами понимаются лица, не достигшие восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия), в том числе дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей, дети с ограниченными возможностями, дети, находящиеся в трудной жизненной ситуации, а также дети, находящиеся в специальных организациях образования, организациях образования с особым режимом содержания, центрах адаптации несовершеннолетних, учебно-воспитательных учреждениях с обеспечением особых условий воспитания, обучения и социальной реабилитации.
Под неограниченным кругом лиц понимается индивидуально неопределенный круг лиц или множественность участников правоотношений, при которой невозможно либо затруднительно заранее определить их количественный состав.
Под необратимыми последствиями для жизни, здоровья людей либо безопасности Республики Казахстан понимаются принятие правового акта либо совершение действия (бездействие), если они причинили либо могут причинить вред здоровью, жизни человека и гражданина, повлекли или могут повлечь угрозу национальной безопасности (общественной, военной, политической, экономической, информационной, экологической).

8. ҚСжАЕК және оның аумақтық органдары, ИҚҚК тексерістерді Конституциялық заңда, "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Заңы) және басқа да Қазақстан Республикасының заңдарында, Президент актілерінде белгіленген олардың құзыреті шегінде жүргізеді.
9. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің, инвесторлардың қызметіндегі тексерістер Қазақстан Республикасы Президентінің, Бас Прокурордың тапсырмалары болған кезде не олармен келісім бойынша ғана тағайындалады.
Жеке кәсіпкерлік субъектісінің қызметіне, инвесторлар Бас Прокурордың келісімі бойынша тексеріс жүргізу үшін Бас әскери және көлік прокурорлары, облыстардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар не олардың міндеттерін атқаратын адамдар Бас прокуратураның атына тиісті өтінішхат (қызметтік жазба) жолдайды.
Жеке кәсіпкерлік субъектісін тексеруді келісу туралы өтінішхатқа (қызметтік жазбаға):
Бас Прокурордың орынбасары, ИҚҚК Төрағасы, Бас прокуратураның дербес құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
Бас әскери және көлік прокурорлары, облыстардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар не олардың міндеттерін атқаратын адамдар қол қояды.
Жеке кәсіпкерлік субъектісін, инвесторларды тексеруді келісу туралы өтінішхатты (қызметтік жазбаны) жіберу үшін:
егер бұл орны толмас зардаптардың не адамдардың өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға не Қазақстан Республикасының қауіпсіздігіне төнетін қатердің алдын алу үшін қажет болса, адамдардың, қоғамның және мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау;
шектелмеген адамдар қатарының, кәмелетке толмағандардың, сондай-ақ физиологиялық ерекшеліктеріне, психикалық ауытқуларына және өзге де мән-жайларға байланысты өздерін қорғауды дербес жүзеге асыра алмайтын адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзу фактілері;
прокуратура органының негізгі тексерісі шеңберінде қарсы тексеріс жүргізу не Бас прокуратураның тапсырмасын (тапсырылатын істі) орындау қажеттілігі негіз болып табылады.
Өтінішхат келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде, ал қосымша ақпарат талап етілген кезде – он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
10. Тексеріс жүргізу туралы қаулыны Бас Прокурор, Бас Прокурордың орынбасары, Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ҚСжАЕК-ның басшысы және оның аумақтық органының, ИҚҚК, әскери және көлік прокуратурасы органдарының басшысы, облыс прокуроры және оған теңестірілген прокурор, облыс прокурорының және оларға теңестірілген прокурордың орынбасары, аудан прокуроры және оған теңестірілген прокурор не олардың міндеттерін атқаратын адамдар шығарады.
Тексеріс жүргізу туралы қаулыда:

8. КПСиСУ и его территориальные органы, КЗПИ проводят проверки в пределах их компетенции, установленной Конституционным законом и другими законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Генерального Прокурора.
9. Проверки в деятельности субъектов частного предпринимательства, инвесторов назначаются только при наличии поручений Президента Республики Казахстан, Генерального Прокурора либо по согласованию с ними.
Для проведения проверки в деятельности субъекта частного предпринимательства, инвесторов по согласованию с Генеральным Прокурором Главные военный и транспортный прокуроры, прокуроры областей и приравненные к ним прокуроры либо лица, исполняющие их обязанности, направляют в адрес Генеральной прокуратуры соответствующее ходатайство (служебную записку).
Ходатайство (служебная записка) о согласовании проверки субъекта частного предпринимательства, инвестора подписывается:
заместителем Генерального Прокурора, Председателем КЗПИ, руководителем самостоятельного структурного подразделения Генеральной прокуратуры;
Главным военным и транспортным прокурорами, прокурорами областей и приравненными к ним прокурорами либо лицами, исполняющими их обязанности.
Основаниями для направления ходатайства (служебной записки) о согласовании проверки субъекта частного предпринимательства, инвесторов являются:
защита прав и законных интересов лиц, общества и государства, если это необходимо для предотвращения необратимых последствий либо угрозы для жизни, здоровья людей, окружающей среды либо безопасности Республики Казахстан;
факты нарушения прав и законных интересов неограниченного круга лиц, несовершеннолетних лиц, а также лиц, которые в силу физиологических особенностей, психических отклонений и иных обстоятельств не могут самостоятельно осуществлять их защиту;
необходимость проведения встречной проверки в рамках основной проверки органа прокуратуры либо исполнения поручения (задания) Генеральной прокуратуры.
Ходатайство рассматривается в течение семи рабочих дней со дня его поступления, а при истребовании дополнительной информации – в течение пятнадцати рабочих дней.
10. Постановление о проведении проверки выносится Генеральным Прокурором, заместителем Генерального Прокурора, руководителем структурного подразделения Генеральной прокуратуры, руководителем КПСиСУ и его территориального органа, КЗПИ, органов военной и транспортной прокуратуры, прокурором области и приравненным к нему прокурором, заместителем прокурора области и приравненного к нему прокурора, прокурором района и приравненным к нему прокурором либо лицами, исполняющими их обязанности.
В постановлении о проведении проверки указывается:

1) прокуратура органының нөмірі, күні, атауы, прокурордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы, тексерістің негіздері;
2) тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы немесе оған қатысты тексеріс тағайындалған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), оның орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі);
3) тексерістің нысанасы (тақырыбы);
4) тексеру және оған тартылатын өзге де органдар мен ұйымдардың мамандары, ғалымдар, сарапшылар, коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдар, оның ішінде шетелдік ұйымдар туралы мәліметтер;
5) тексеріс жүргізу мерзімі (заңда көзделген күндер саны);
6) тексерілетін кезең;
7) тексерілетін субъектінің құқықтары мен міндеттері;
8) қаулыға қол қоюға уәкілетті адамның қойылан қолы көрсетіледі.
11. Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік және қылмыстық атқару заңнамасы, Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнама, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы, Қазақстан Республикасының жедел-іздестіру және қарсы барлау қызметі саласындағы заңнамаларды қоспағанда, тексеріс жүргізу туралы қаулы тексеріс басталғанға дейін құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі мемлекеттік органда тіркеледі.
Тексеріс қажеттілігі Қазақстан Республикасы Президентінің, Бас Прокурордың тапсырмаларынан туындаған жағдайда, адамның өмірі, денсаулығы, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің заңды мүдделері үшін орны толмас салдардың, инвесторлардың құқықтарын қорғау, заңдылық пен құқықтық тәртіпті жаппай бұзуды, өңірдің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығына не Қазақстан Республикасының қауіпсіздігіне қатерді болғызбау мақсатында тексеріс жүргізу туралы қаулыны тіркеу тексеріс басталғаннан кейінгі келесі жұмыс күні ішінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі мемлекеттік органда жүргізіледі.
Тексеріс жүргізу туралы қаулы тексеріс объектісіне келген сәтте танысу үшін тексерілетін субъектіге тапсырылады не іс жүргізу жөніндегі Бас прокуратураның цифрлық жүйесі арқылы жіберіледі.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі мемлекеттік органда тексеріс жүргізу туралы қаулыны тіркеу туралы мәліметтер объектіге келген сәтте не ол тіркелгеннен кейін келесі жұмыс күні ішінде беріледі.
12. Тексерісті тексеріс жүргізу туралы қаулыда көрсетілген адамдар ғана жүргізеді.
Тексерісті жүргізетін адамдардың құрамы, тексерістің нысанасы мен кезеңі тексерісті тағайындаған прокурордың не оның міндетін атқарушы адамның шешімі бойынша өзгертіледі (толықтырылады).
Тексеріс нысанасын не кезеңін өзгерту (толықтыру) туралы шешім мынадай:
тексерілетін мәселелердің, Қазақстан Республикасының заңнама салаларының не тексерілетін кезеңнің тізбесін өзгертпей (толықтырусыз) тексерілетін субъект қызметіндегі заңдылықтың жай-күйін бағалау мүмкін болмаған;
жоғары тұрған прокуратураның тапсырмасы бойынша;
тексеріс нысанасына не кезеңіне жатқызылмаған заңдылықты бұзушылықтың айқын фактілерін анықтау;
кінәлі лауазымды адамдардың жауапкершілігі туралы мәселе қойыла отырып, тексеріс жүргізу туралы қаулыны қалыптастыру немесе тіркеу кезіндегі қателіктерге байланысты жағдайларда шығарылады.
Жеке кәсіпкерлік субъектісіне, инвесторға қатысты тексеріс нысанасын не кезеңін өзгерту (толықтыру) туралы шешім осы Қағидалардың 9-тармағында айқындалған тәртіпте Бас Прокурормен келісіледі.

1) номер, дата, наименование органа прокуратуры, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность прокурора, основания проверки;
2) наименование проверяемого субъекта (объекта) или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, в отношении которого назначена проверка, его местонахождение, бизнес-идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер);
3) предмет (тематика) проверки;
4) кому поручена проверка и сведения о привлекаемых к ней специалистах иных органов и организаций, ученых, экспертов, коммерческих и некоммерческих организаций, в том числе зарубежных;
5) срок проведения (количество дней, предусмотренных законом) проверки;
6) проверяемый период;
7) права и обязанности проверяемого субъекта;
8) подпись лица, уполномоченного подписывать постановление.
11. Постановление о проведении проверки, за исключением проводимых в рамках уголовно-процессуального и уголовно-исполнительного законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей, законодательства Республики Казахстан об административных правонарушениях, в сфере оперативно-розыскной и контрразведывательной деятельности, до начала проверки регистрируется в государственном органе по правовой статистике и специальным учетам.
В случае, когда необходимость проверки вызвана поручениями Президента Республики Казахстан, Генерального Прокурора, а также в целях предотвращения необратимых последствий для жизни, здоровья человека, законных интересов субъектов частного предпринимательства, защиты прав инвесторов, интересов общества и государства, массового нарушения законности и правопорядка, угрозы социально-экономической стабильности региона либо безопасности Республики Казахстан, регистрация постановления о проведении проверки производится в государственном органе по правовой статистике и специальным учетам в течение следующего рабочего дня после начала проверки.
Постановление о проведении проверки вручается проверяемому субъекту для ознакомления в момент прибытия на объект проверки либо направляется посредством цифровой системы Генеральной прокуратуры по делопроизводству.
Сведения о регистрации постановления о проведении проверки в государственном органе по правовой статистике и специальным учетам предоставляются в момент прибытия на объект либо в течение следующего рабочего дня после его регистрации.
12. Проверка проводится только теми лицами, которые указаны в постановлении о проведении проверки.
Состав лиц, проводящих проверку, предмет и период проверки изменяется (дополняется) по решению прокурора, назначившего проверку, либо лица исполняющего его обязанности.
Решение об изменении (дополнении) предмета либо периода проверки выносится:
в случае невозможности оценки состояния законности в деятельности проверяемого субъекта без изменения (дополнения) перечня проверяемых вопросов, сфер законодательства Республики Казахстан либо проверяемого периода;
по поручению вышестоящей прокуратуры;
в случае выявления явных фактов нарушений законности, не отнесенных к предмету либо периоду проверки;
в связи с ошибками при формировании либо регистрации постановления о проведении проверки, с постановкой вопроса об ответственности виновных должностных лиц.
Решение об изменении (дополнении) предмета либо периода проверки в отношении субъекта частного предпринимательства, инвестора согласовывается с Генеральным Прокурором в порядке, определенном пунктом 9 настоящих Правил.

13. Тексеріс жүргізу мерзімі оны жүргізу туралы қаулы тапсырылған күннен бастап отыз жұмыс күннен кем емес мерзімді құрайды.
Қосымша материалдарды талап ету қажет болған кезде, сондай-ақ тексерістің едәуір көлеміне байланысты оны жүргізу мерзімі отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.
Тексеріс жүргізу мерзімін тексеріс тағайындау туралы қаулы шығарған адам не оны алмастыратын адам ұзартады.
14. Тексеріс мынадай жағдайларда:
сараптама тағайындалған жағдайда - сарапшының қорытындысын алғанға дейін;
шет мемлекеттерден, мемлекеттік органдардан, меншік нысанына қарамастан мекемелерден және өзге де ұйымдардан мәліметтер мен құжаттарды алу қажеттілігі жағдайында – оларды алғанға дейін;
тексерісті жүргізуге кедергі келтіретін (тексеріске қатысатын адамның науқастануы, форс-мажорлық мән-жайлар, жүргізілетін тексеріс нысанасына қатысы бар адамдарды іздестіру, тексеріс субъектісі қаулыны тапсырудан жалтару не тексерілетін объектіге кіруге рұқсат бермеуі, процестік әрекеттер жасау, тексеріс жүргізу немесе қорытынды беру туралы талаптар жіберу) – жағдайларды жойғанға дейін тоқтатылуы мүмкін.
Тоқтатыла тұрған тексерісті жүргізу мерзімін есептеу ол қайта басталған күннен бастап жалғасады.
15. Тексеріс жүргізуді ұзартқан, тоқтата тұрған және қайта бастаған, тексерушілердің құрамы, тексеріс нысанасы не кезеңі өзгерген жағдайларда, дәлелді қаулы шығарылып, ол шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі мемлекеттік орган және тексерілетін субъект хабардар етіледі.
Тексеріс мерзімі ол аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей ұзартылады.
16. Қажет болған жағдайда, қорытындылар беру үшін тексеруге қатысуға өзге органдар мен ұйымдардың мамандары, ғалымдар, сарапшылар, коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдар, оның ішінде шетелдік ұйымдар тартылады.
Мемлекеттік және құқық қорғау органдарының ғалымдары, сарапшылары мен мамандары прокурордың тиісті органдарға, мекемелерге не ұйымдарға жолданған талаптары бойынша тартылады.
Өзге де органдар мен ұйымдардың мамандарын, ғалымдарды, сарапшыларды, коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдарды, оның ішінде шетелдік ұйымдарды тарту тәртібі Қазақстан Республикасының кодексіне не Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Прокурордың өмірі мен денсаулығына қауіп төнген кезде, сондай-ақ прокурордың заңды қызметіне кедергі келтіру қаупі болған кезде құқық қорғау органдарының қызметкерлері тексерісті жүзеге асыратын адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін тексеріске тартылуы мүмкін.

13. Срок проведения проверки составляет не более тридцати рабочих дней с даты вручения постановления о ее проведении.
При необходимости истребования дополнительных материалов, а также в связи со значительным объемом проверки срок ее проведения может быть продлен не более чем на тридцать рабочих дней.
Срок проведения проверки продлевается лицом, вынесшим постановление о назначении проверки, либо лицом его заменяющим.
14. Проверка может быть приостановлена в случаях:
назначения экспертизы – до получения заключения эксперта;
необходимости получения сведений и документов от иностранных государств, государственных органов, учреждений и иных организаций, независимо от формы собственности – до их получения;
препятствующих проведению проверки (болезнь лица, участвующего в проверке, форс-мажорные обстоятельства, розыск лиц, причастных к предмету проводимой проверки, уклонения субъекта проверки от вручения постановления либо непредоставления доступа на проверяемый объект, совершение процессуальных действий, направление требований о проведении проверки или даче заключения) – до их устранения.
Исчисление срока проведения приостановленной проверки продолжается со дня ее возобновления.
15. В случаях продления, приостановления и возобновления производства проверки, изменения состава проверяющих, предмета либо периода проверки выносится мотивированное постановление с уведомлением государственного органа по правовой статистике и специальным учетам и проверяемого субъекта в течение трех рабочих дней со дня его вынесения.
Срок проверки продлевается не позднее, чем за три рабочих дня до его истечения.
16. В случае необходимости для дачи заключений к участию в проверке привлекаются специалисты иных органов и организаций, ученые, эксперты, коммерческие и некоммерческие организации, в том числе зарубежные.
Ученые, эксперты и специалисты государственных и правоохранительных органов привлекаются по требованию прокурора, адресованному в соответствующие органы, учреждения либо организации.
Порядок привлечения специалистов иных органов и организаций, ученых, экспертов, коммерческих и некоммерческих организаций, в том числе зарубежных, осуществляется в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан либо иным законодательством Республики Казахстан.
При наличии угрозы жизни и здоровью прокурора, а также угрозы воспрепятствования законной деятельности прокурора сотрудники правоохранительных органов могут быть привлечены к проверке для обеспечения безопасности лиц, осуществляющих проверку.

17. Тексеріс барысында тексерісті іске асыру үшін маңызы бар Қазақстан Республикасы заңнамасының жасырын бұзушылықтарын анықтау үшін өзге мүмкіндіктер болмаған кезде, жедел-іздестіру іс-шараларын жүзеге асыру қажеттілігі туралы мәселе шешіледі.
Қаулыда жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу негіздері, алынған нәтижелерді ұсыну нысаны мен мерзімдері көрсетіледі.
Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу туралы қаулының жобасы осы прокуратураның жедел-іздестіру қызметінің заңдылығын қадағалау бөлімшесінің басшысымен келісіледі.
Аталған қаулыларды есепке алуды жедел-іздестіру, қарсы барлау қызметінің және жасырын тергеу әрекеттерінің заңдылығын қадағалау жөніндегі бөлімше жүргізеді.
18. Жүргізілетін тексеріс шеңберінде сараптаманы арнайы ғылыми білімді талап ететін және оны тағайындамай тексерісті іске асыру мүмкін болмаған жағдайларда прокурор тағайындайды.
Сараптама тағайындау туралы қаулыны Бас Прокурор, оның орынбасарлары, Бас прокуратураның дербес құрылымдық бөлімшесінің, ИҚҚК Төрағасы, оның орынбасарлары, бірінші басшылары, әскери және көлік прокуратурасы органдарының басшылары, облыстардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары, облыстық және оларға теңестірілген прокуратуралардың құрылымдық бөлімшелерінің бастықтары, аудандық және оларға теңестірілген прокурорлар не олардың міндеттерін атқаратын адамдар шығарады.
Сараптама тағайындау туралы қаулыда:
1) сараптама тағайындаған органның атауы;
2) сараптама тағайындалған уақыты, орны;
3) сараптама түрі;
4) сараптама тағайындау негіздемелері;
5) сараптамаға жіберілетін объектілер және олардың шығу тегі туралы ақпараттар, сондай-ақ зерттеу барысында көрсетілген объектілерді болуы мүмкін толық немесе ішінара жоюға, олардың сыртқы түрін немесе негізгі қасиеттерін өзгертуге рұқсат беру;
6) сот сараптама органының атауы және (немесе) сот сараптамасын жүргізу тапсырылған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
Маманның қорытындысында қылмыстық, әкімшілік құқық бұзушылықтың құрамы не сотқа арыз беруге негіз болып табылатын мән-жайлар туралы тұжырымдар болған кезде, прокурорлық тексеріс материалдары бойынша сараптама Қылмыстық-процестік кодекс (бұдан әрі – ҚПК), Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі (бұдан әрі – ӘҚБтК), Азаматтық процестік кодекс (бұдан әрі – АПК), Әкімшілік рәсімдік-процестік кодекстің (бұдан әрі – ӘРПК) шеңберінде жүргізіледі.

17. В ходе проверки при отсутствии иных возможностей для выявления скрытых нарушений законодательства Республики Казахстан, имеющих значение для реализации проверки, решается вопрос о необходимости осуществления оперативно-розыскных мероприятий.
В постановлении указываются основания проведения оперативно-розыскных мероприятий, форма и сроки предоставления полученных результатов.
Проект постановления о проведении оперативно-розыскных мероприятий согласовывается с руководителем подразделения по надзору за законностью оперативно-розыскной деятельности этой прокуратуры.
Учет указанных постановлений ведется подразделением по надзору за законностью оперативно-розыскной, контрразведывательной деятельности и негласных следственных действий.
18. Экспертиза в рамках проводимой проверки назначается прокурором в случаях, требующих специальных научных знаний и когда без ее назначения не представляется возможным реализовать проверку.
Постановление о назначении экспертизы выносится Генеральным Прокурором, его заместителями, руководителями самостоятельного структурного подразделения Генеральной прокуратуры, Председателем КЗПИ, его заместителями, первыми руководителями органов военной и транспортной прокуратуры, прокурорами областей и приравненными к ним прокурорами, их заместителями, начальниками структурных подразделений, областных и приравненных к ним прокуратур, районными прокурорами и приравненными к
ним прокурорами либо лицами, исполняющими их обязанности.
В постановлении о назначении экспертизы указываются:
1) наименование органа, назначившего экспертизу;
2) время, место назначения экспертизы;
3) вид экспертизы;
4) основания для назначения экспертизы;
5) объекты, направляемые на экспертизу, и информация об их происхождении, а также разрешение на возможное полное или частичное уничтожение указанных объектов, изменение их внешнего вида или основных свойств в ходе исследования;
6) наименование органа судебной экспертизы и (или) фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, которому поручено производство судебной экспертизы.
При наличии в заключении специалиста выводов о составе уголовного, административного правонарушения либо обстоятельства, являющегося основанием для подачи заявления в суд, экспертиза по материалам прокурорских проверок производится в рамках Уголовно-процессуального кодекса (далее – УПК), Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП), Гражданского процессуального кодекса (далее – ГПК), Административного процедурно-процессуального кодекса (далее – АППК).

19. Тексеріс барысында прокурор:
1) мыналарды:
тексеріс жүргізу үшін қажетті ақпаратты, материалдар мен құжаттарды, сондай-ақ қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істер, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер, атқарушылық іс жүргізулерді;
қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істердің, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істердің, атқарушылық іс жүргізулердің ақпараттарына, мәліметтеріне және құжаттарына, қадағалау іс жүргізулеріне және өзге де материалдарға, сондай-ақ құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдардың цифрлық жүйелері мен ресурстарына қолжетімділікті талап етуге және алуға құқылы.
Талап етілетін материалдарды, істерді алған кезде және цифрлық жүйелер мен ресурстарға қол жеткізгенде, прокурор дербес деректердің және заңмен қорғалатын өзге де құпияның қорғалуын, оның ішінде заңсыз таратудан сақталуын және қорғалуын қамтамасыз етеді;
2) мыналарды:
тыйым салу немесе шектеу сипатындағы шаралардың дереу күшін жоюды, негіздемелер болған кезде және Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен заңсыз актінің толық немесе ішінара қолданылуын тоқтата тұруды;
уәкілетті органдардан тексеріс жүргізуді және олардың нәтижелері туралы хабарлауды міндеттеуді;
тексеріс объектісіне, тексерілетін аумаққа, тексеріс нысанасына байланысты мүлікке, цифрлық жүйелер мен ресурстарға, ақпаратқа, материалдар мен құжаттарға қолжетімділікті;
3) лауазымды адамдарды, жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін шақыруды және жүргізілетін тексеріс мәселелері бойынша түсініктемелер алуды;
4) қадағалау қызметін жүзеге асыру барысында тіркеудің, өлшеудің, сынамаларды іріктеудің техникалық құралдарын қолдануды;
5) прокурорлық қадағалау және ден қою актілерін енгізуді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында және өзге де заңдарында белгіленген өзге де өкілеттіктерді іске асыруды талап етуге құқылы.
20. Прокурордың өзге органдар мен ұйымдардың мамандарын, ғалымдарды, сарапшыларды бөлу, коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдарды, оның ішінде шетелдік ұйымдарды тарту, мәліметтер мен істерді талап етіп алдыру туралы талаптарына Бас Прокурор, Бас Прокурордың орынбасары, Бас прокуратураның дербес құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ҚСжАЕК және оның аумақтық органдарының, ИҚҚК Төрағасы, әскери және көлік прокуратурасы органдарының, олардың орынбасарлары, облыс прокуроры және оған теңестірілген прокурор, олардың орынбасарлары, аудандық прокурор және оған теңестірілген прокурор, олардың орынбасарлары не олардың міндеттерін атқаратын адамдар, тексерісті тағайындау туралы қаулыда көрсетілген адамдар не олардың тікелей басшылары қол қояды.
Тыйым салу немесе шектеу сипатындағы шаралардың күшін жою, заңсыз актінің толық немесе ішінара қолданылуын тоқтата тұру қажет болған жағдайда прокурордың талаптарына Бас Прокурор, Бас Прокурордың орынбасары, Бас прокуратураның дербес құрылымдық бөлімшесінің, прокуратура органдары ведомствосының және оның аумақтық органдарының, әскери және көлік прокуратурасы органдарының басшысы, олардың орынбасарлары, облыс прокуроры және оған теңестірілген прокурор, олардың орынбасарлары, аудандық прокурор және оған теңестірілген прокурор, олардың орынбасарлары не олардың міндеттерін атқаратын адамдар қол қояды.
Соттардың қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істерді және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді беруі туралы прокурордың талаптары ҚПК-ге, АПК-ге, ӘРПК-ге, ӘҚБтК-ге сәйкес жіберіледі.
Уәкілетті органдарға жіберілетін тексеріс жүргізу туралы талаптарға Бас Прокурор, Бас Прокурордың орынбасары, ИҚҚК Төрағасы, Бас прокуратураның дербес құрылымдық бөлімшесінің басшысы, олардың орынбасарлары, әскери және көлік прокуратурасы органдарының басшысы, облыс прокуроры және оларға теңестірілген прокурор, олардың орынбасарлары, аудандық прокурор және оған теңестірілген прокурор не олардың міндеттерін атқаратын адамдар қол қояды.
Өңірдің және гарнизонның әскери прокуроры, өңірлік көлік прокуроры, аудандық прокурор және оларға теңестірілген прокурор жеке кәсіпкерлік субъектілерінің, инвестордың қызметіне тексеріс жүргізу туралы, оның ішінде қадағалау және ден қою актілерінде көрсетілген талаптарды облыс прокурорларымен және оған теңестірілген прокурорлармен, бас әскери және көлік прокурорларымен талап қоюды жіберудің орындылығы негіздемесін келтіре отырып келісілгеннен кейін жібереді.

19. В ходе проверки прокурор вправе:
1) истребовать и получать:
необходимые для проведения проверки информацию, материалы и документы, а также уголовные, гражданские, административные дела, дела об административных правонарушениях, исполнительные производства;
доступ к информации, сведениям и документам уголовных, гражданских, административных дел, дел об административных правонарушениях, исполнительных производств, надзорным производствам и иным материалам, а также к цифровым системам и ресурсам правоохранительных и иных государственных органов и организаций.
При получении истребуемых материалов, дел и доступа к цифровым системам и ресурсам прокурор обеспечивает сохранность и защиту персональных данных и иной охраняемой законом тайны, в том числе от незаконного распространения;
2) требовать:
незамедлительной отмены мер запретительного или ограничительного характера, приостановления полностью или частично действия незаконного акта при наличии оснований и в порядке, предусмотренном законом Республики Казахстан;
от уполномоченных органов производства проверок и обязывать сообщать об их результатах;
получения доступа на объект проверки, проверяемую территорию, к имуществу, связанному с предметом проверки, цифровым системам и ресурсам, информации, материалам и документам;
3) вызывать и получать пояснения от должностных, физических лиц и представителей юридических лиц по вопросам проводимой проверки;
4) применять технические средства фиксации, замера, отбора проб в ходе осуществления надзорной деятельности;
5) вносить акты прокурорского надзора и реагирования, а также реализовать иные полномочия, установленные Конституционным законом и иными законами Республики Казахстан.
20. Требования прокурора о выделении специалистов иных органов и организаций, ученых, экспертов, привлечении коммерческих и некоммерческих организаций, в том числе зарубежных, истребовании сведений и дел подписываются Генеральным Прокурором, заместителем Генерального Прокурора, руководителем самостоятельного структурного подразделения Генеральной прокуратуры, КПСиСУ и его территориальных органов, Председателем КЗПИ, органов военной и транспортной прокуратуры, их заместителями, прокурором области и приравненным к нему прокурором, их заместителями, районным прокурором и приравненным к нему прокурором, их заместителями либо лицами, исполняющими их обязанности, лицами, указанными в постановлении о назначении проверки либо их непосредственными руководителями.
В случае необходимости отмены мер запретительного или ограничительного характера, приостановления полностью или частично действия незаконного акта, требования прокурора подписываются Генеральным Прокурором, заместителем Генерального Прокурора, руководителем самостоятельного структурного подразделения Генеральной прокуратуры, ведомства органов прокуратуры и его территориальных органов, органов военной и транспортной прокуратуры, их заместителями, прокурором области и приравненным к нему прокурором, их заместителями, районным прокурором и приравненным к нему прокурором, их заместителями либо лицами, исполняющими их обязанности.
Требования прокурора о предоставлении судами уголовных, гражданских, административных дел и дел об административных правонарушениях направляется в соответствии с УПК, ГПК, АППК, КоАП.
Требования о проведении проверки, направляемые в уполномоченные органы, подписываются Генеральным Прокурором, заместителем Генерального Прокурора, Председателем КЗПИ, руководителем самостоятельного структурного подразделения Генеральной прокуратуры, их заместителями, органов военной и транспортной прокуратуры, прокурором области и приравненным к ним прокурором, их заместителями, районным и приравненным к нему прокурором либо лицами, исполняющими их обязанности.
Военный прокурор региона и гарнизона, региональный транспортный прокурор, районный и приравненный к ним прокурор направляет требования о проведении проверки в деятельности субъектов частного предпринимательства, инвесторов, в том числе, указанные в актах надзора и реагирования, после их согласования с прокурором области и приравненным к нему прокурором, главными военным и транспортными прокурорами с приведением обоснования целесообразности направления требования.

21. Адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоғам мен мемлекет мүдделеріне, ұлттық қауіпсіздікке нақты не әлеуетті қатер төну фактілерінің алдын алу мақсатында тексеріс жүргізу шеңберінде қадағалаудағы аумақтағы әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайды тұрақтандыру, әлеуметтік шиеленіс ошақтарының шиеленісуінің алдын алу не болдырмау үшін прокурор лауазымды адамның актісін немесе әрекетін үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімге тоқтата тұруға құқылы.
Актіні немесе лауазымды адамның әрекетін тоқтата тұру туралы қаулы дереу орындалуға тиіс.
22. Тексеріс жүргізу кезінде прокурор тексерілетін субъект/объект, құжаттар, материалдар, үй-жайлар, тексерілетін субъект/объект қызметінің процесі туралы нақты ақпарат жинау, сондай-ақ заңдылықты бұзу фактілерін растау үшін қолда бар техникалық құралдарды қолданады.
Нақты ақпаратты жинау тексерілетін субъектіні міндетті түрде хабардар ете отырып, тексеріс барысында заңдылықтың жай-күйін объективті бағалау үшін маңызы бар фото-бейнетүсірілім, өлшемдерді, көшірмелерді, сынамаларды алу, бақылау сатып алу және өзге де тіркеу жолымен жүзеге асырылады.
"Жедел-іздестіру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолдану үшін арнайы рұқсат талап етілетін арнайы техникалық құралдарды пайдалануға жол берілмейді.
Прокурордың заңды қызметіне кедергі келтірген, бұзушылық жасаған не заңдылықтың бұзылғанын растайтын фактілерді тіркеу қажет болған жағдайларда адамның келісімінсіз оның дербес фото-бейнетүсірілімін жүргізуге жол беріледі.
23. Жүргізілетін тексеріс мәселелері бойынша лауазымды адамдарды, жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін шақыруды және олардан түсініктемелер алуды тексеріс тағайындау туралы қаулыда көрсетілген прокурор не оның басшысы жүзеге асырады.
Прокурордың жүргізілетін тексеріс шеңберіндегі талаптарын жеке және заңды тұлғалар, оның ішінде мемлекеттік органдар, меншік нысанына қарамастан мекемелер, ұйымдар, олардың лауазымды адамдары орындауға міндетті.
24. Тексеріс жүргізу кезінде:
жол берілген заңдылықты бұзушылықтардың себептері мен шарттары айқындалады;
заңдылықты сақтау проблемалары (құқықтық және ұйымдастырушылық) және олардың жеке және заңды тұлғалардың, қоғам мен мемлекеттің құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін сақтауға әсері анықталады;
мемлекеттік және уәкілетті органдардың, меншік нысанына қарамастан, мекемелер мен ұйымдардың, сондай-ақ олардың лауазымды адамдарының және бұзушылықтардың алдын алуға немесе болдырмауға жауапты өзге де адамдардың қызметі бағаланады.
Тексерістің тақырыбына қарамастан, оны жүргізу туралы қаулыда нысанасы ретінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, қылмыстық жолмен алынған кірістерді жылыстату, құқық бұзушылықтардың профилактикасы туралы және әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы заңнаманың қолданылуы (егер тексерілетін орган немесе ұйым құқық бұзушылықтардың профилактикасы субъектісі болып табылса, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау жөніндегі өкілеттіктерге ие болса), мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының және олардың лауазымды адамдарының, сондай-ақ өзге де ұйымдардың (тексеріс нысанасы бойынша) құқықтық актілерінің заңдылығы көрсетіледі.

21. В рамках проведения проверки в целях предотвращения фактов реальной либо потенциальной угрозы жизни и здоровью людей, интересам общества и государства, национальной безопасности, для стабилизации социально-экономической, общественно-политической ситуации на поднадзорной территории, предупреждения либо недопущения обострения очагов социальной напряженности прокурор вправе приостановить акт или действие должностного лица на срок не более трех рабочих дней.
Постановление о приостановлении акта или действия должностного лица подлежит незамедлительному исполнению.
22. При проведении проверки прокурор применяет имеющиеся в наличии технические средства для сбора фактической информации о проверяемом субъекте/объекте, документах, материалах, помещениях, процессе деятельности проверяемого субъекта/объекта, а также подтверждения фактов нарушения законности.
Сбор фактической информации осуществляется путем фото-видеосъемки, снятия замеров, копий, отбора проб, контрольного закупа и иной фиксации, имеющей значение для объективной оценки состояния законности в ходе проверки, с обязательным уведомлением проверяемого субъекта.
Не допускается использование специальных технических средств, применение которых требует специального разрешения в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности".
Допускается персональная фото-видеосъемка лица без его согласия в случаях воспрепятствования законной деятельности прокурора, совершения нарушения либо необходимости фиксации фактов, подтверждающих нарушение законности.
23. Вызов лиц и получение объяснений от должностных, физических лиц и представителей юридических лиц по вопросам проводимой проверки осуществляется прокурором, указанном в постановлении о назначении проверки либо его руководителем.
Требования прокурора в рамках проводимой проверки обязательны для исполнения физическими и юридическими лицами, в том числе государственными органами, учреждениями, организациями независимо от форм собственности, их должностными лицами.
24. При проведении проверок:
выясняются причины и условия допущенных нарушений законности;
устанавливаются проблемы соблюдения законности (правовые и организационные) и их влияние на соблюдение прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц, общества и государства;
оценивается деятельность государственных и уполномоченных органов, учреждений и организаций, независимо от формы собственности, а также их должностных и иных лиц, ответственных за недопущение или предотвращение нарушений.
Независимо от тематики проверки в постановлении о ее проведении в качестве предмета указывается применение законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции, отмыванию доходов, полученных преступным путем, о профилактике правонарушений и об административных правонарушениях (если проверяемый орган или организация является субъектом профилактики правонарушений, обладает полномочиями по возбуждению дела об административном правонарушении), законность правовых актов государственных, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления и их должностных лиц, а также иных организаций (по тематике проверки).

25. Тексеріс аяқталғаннан кейін тексеріс нәтижелері туралы анықтама (бұдан әрі – анықтама) жасалады, онда:
1) анықтаманы жасау күні мен орны, тексерістің негіздері;
2) тексерілетін субъектінің атауы, тексеріс нысанасы (тақырыбы) ;
3) тексеріс тақырыбы бойынша жалпы мәліметтерді (статистика, тексерілетін субъектінің іске асырған іс-шаралары, игерілген бюджет қаражаты туралы мәліметтер, сот актілерін орындау практикасы немесе тексеріс мәні бойынша басқа да мәліметтер);
4) тексеріс мәні (тақырыбы) бойынша заңдылықтың сақталуын бағалауды (анықталған бұзушылықтардың мәні, уәкілетті органдардың әрекетсіздігінің себептері, мемлекеттік органдардың құқықтық актілерінің заңдылығы, Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы, құқық бұзушылық профилактикасы және әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнаманың сақталуы және басқа да мәліметтер);
5) заңдылықты бұзушылық жасауға ықпал еткен себептерді талдауды;
6) анықталған заңдылықты бұзуды, оларға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жоюдың тетіктерін;
7) тексеріс нәтижелері бойынша тұжырымдар мен ұсыныстарды (қадағалау және ден қою актілері, сотқа дейінгі тергеп-тексеруге бастамашылық ету, Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар, басқа да шаралар);
8) тексеріс жүргізген лауазымды адамның (адамдардың) қойылған қолын қамтиды.
Анықтама тексерілетін субъектіге тексеріс аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде табыс етіледі. Тексеріліп жатқан субъектінің басшысы (өкілі) анықтаманы алғаны не алудан бас тартқаны туралы мәліметтер оны тапсыру сәтінде көрсетіледі.
Анықтамаға қарсылықтар болған кезде тексерілетін субъект оларды анықтама тапсырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша ұсынуға құқылы.
26. Тексеріс нәтижелері бойынша мынадай:
1) Конституциялық заңның 5-тарауында көзделген прокурорлық қадағалау және ден қою актілерін енгізу туралы;
2) тексеріс нәтижелерін талқылай отырып, кеңестер өткізу туралы;
3) ақпараттық хаттар жіберу туралы;
4) осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген тәртіппен тексеріс жүргізу туралы талаптар;
5) материалдарды қылмыстық қудалаудың заңдылығын қадағалауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшеге, оның ішінде фактілерді сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізілімінде (бұдан әрі – СДТБТ) тіркеу туралы шешім қабылдау үшін беру туралы;
6) материалдарды Ақпаратты есепке алу кітабына (бұдан әрі – АЕК) тіркеу және Қазақстан Республикасының қылмыстық заңнамасында көзделген өзгеде да шаралар туралы;
7) Бас Прокурордың алдында Қазақстан Республикасының Конституциялық және (немесе) Жоғарғы Сотына жүгіну туралы мәселеге бастамашылық жасау туралы шешімдер қабылданады.

25. По окончании проверки составляется справка о результатах проверки (далее – справка), которая содержит:
1) дату и место составления справки, основания проверки;
2) наименование проверяемого субъекта, предмет (тематика) проверки;
3) общие сведения по тематике проверки (статистика, реализованные проверяемым субъектом мероприятия, сведения об освоенных бюджетных средствах, практика исполнения судебных актов или другие сведения по предмету проверки);
4) оценку соблюдения законности по предмету (тематике) проверки (суть выявленных нарушений, причины бездействия уполномоченных органов, законность правовых актов государственных органов, соблюдение законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции, профилактике правонарушений и об административных правонарушениях и другие сведения);
5) анализ причин, способствовавших совершению нарушений;
6) механизм устранения выявленных нарушений законности, причин и условий, способствующих им;
7) выводы и предложения по результатам проверки (акты надзора и реагирования, инициирование досудебного расследования, предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан, другие меры);
8) подпись должностного лица (лиц), проводившего проверку.
Справка вручается проверяемому субъекту в течение пяти рабочих дней после окончания проверки. Сведения о получении либо отказе в получении справки руководителем (представителем) проверяемого субъекта отражаются в момент ее вручения.
При наличии возражений к справке проверяемый субъект вправе предоставить их письменно в течение трех рабочих дней со дня вручения справки.
26. По результатам проверки принимаются следующие решения:
1) о внесении актов прокурорского надзора и реагирования, предусмотренных Главой 5 Конституционного закона;
2) о проведении совещаний с обсуждением результатов проверки;
3) о направлении информационных писем;
4) требований о проведении проверки в порядке, предусмотренном пунктом 20 настоящих Правил;
5) о передаче материалов в структурное подразделение, осуществляющее надзор за законностью уголовного преследования, в том числе для принятия решения о регистрации фактов в Едином реестре досудебных расследований (далее – ЕРДР);
6) о регистрации материалов в Книге учета информации (далее – КУИ) и иные меры, предусмотренные уголовным законодательством Республики Казахстан;
7) об инициировании перед Генеральным Прокурором вопроса об обращении в Конституционный и (или) Верховный суды Республики Казахстан.

Кейінге қалдыруды талап етпейтін жағдайларда осы тармақтың 2), 3), 4), 5), 6) және 7) көзделген шешімдерді прокурор тексеріс аяқталғанға және оның қорытындылары шығарылғанға дейін қабылдауы мүмкін.
27. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізудің және атқарушылық іс жүргізудің заңдылығын қамтамасыз ету жөніндегі тексерістер Конституциялық заңда, ӘҚБтК-де және "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген өкілеттіктерді іске асыру шеңберінде жүргізіледі.
28. Прокурорлар жеке тұлғалардың бостандығын шектеуге байланысты конституциялық құқықтарының сақталуының, оның ішінде әкімшілік құқық бұзушылық жасады деп күдікті адамдарды, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың үй-жайларындағы және жеке бас бостандығын, сондай-ақ сақталуын шектейтін өзге де орындардағы адамдарды жеткізудің, ұстаудың, сондай-ақ оларға қатысты қамаққа алу түріндегі әкімшілік жазаны орындау кезінде, оның ішінде мамандандырылған мекемелерде қамаққа алуды өтеу кезінде жеке тұлғалардың құқықтарының сақталуының заңдылығына тексерістер жүргізеді.
Бұл тексерістер осы Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес бейнежазба құрылғыларын қолдана отырып, жүргізілуі мүмкін.
Тексеріс барысында құқық қорғау органдарында келушілерді электрондық есепке алу туралы цифрлық жүйеге (1-Д) жеткізудің негізділігі, адамның сонда болу мерзімдерін сақтау мәселесі бойынша мониторинг жүргізіледі.
Әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін жеткізілген және ұсталған адамдарды ұстауға арналған арнайы қабылдағыштар мен өзге де үй-жайларға, сондай-ақ гауптвахталарға бару кезеңділігі соттардың келіп түскен қаулыларын, жолданымдарды және басқа да материалдарды талдау негізге алына отырып айқындалады.
Заңсыз жеткізу, ұстау немесе қамаққа алу фактісі бойынша жолданым келіп түскен кезде және ұсталған адамдар мен қамаққа алынған адамдардың құқықтарының бұзылуы туралы жеткілікті деректер болған жағдайда тексеріс дереу жүргізіледі.
Тексерістерді прокурорлар орналасқан жері бойынша жүзеге асырады.
29. Тексеріс барысында ӘҚБтК-нің 50, 58, 60, 786-789-баптарында көзделген іс жүргізу мерзімдері мен жеткізуге, ұстауға және қамаққа алуға қолданылатын талаптар ескерілуге тиіс.
ӘҚБтК-нің 14-бабының 4-бөлігіне сәйкес мемлекеттік орган (лауазымды адам) судьяның қаулысында көзделген мерзімнен артық заңсыз ұсталған, әкелінген, жеткізілген немесе әкімшілік қамаққа алынған адамды дереу босатады.
30. Негізсіз жеткізу, ұстау немесе қамаққа алу, сондай-ақ құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың үй-жайларында және олардың жеке бас бостандығын шектейтін өзге де орындарда заңсыз орналастыру және (немесе) заңсыз ұстау фактісі анықталған жағдайда прокуратура қызметкері өз қаулысымен заңсыз ұсталған адамды босатады, сондай-ақ бұзушылықтарды жою және кінәлі лауазымды адамдарды жауапқа тарту үшін өзге де шаралар қолданады.

В случаях, не требующих отлагательств, решения, предусмотренные в 2), 3), 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта могут быть приняты прокурором до завершения проверки и подведения ее итогов.
27. Проверки по обеспечению законности производства по делам об административных правонарушениях и исполнительного производства проводятся в рамках реализации полномочий, предусмотренных Конституционным законом, КоАП и Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей".
28. Прокуроры проводят проверки законности соблюдения конституционных прав физических лиц, связанных с ограничением их свободы, в том числе доставления, задержания лиц подозреваемых в совершении административного правонарушения, лиц, находящихся в помещениях правоохранительных и специальных государственных органов и иных местах, ограничивающих их личную свободу, а также соблюдения прав физических лиц при исполнении в отношении них административного взыскания в виде ареста, в том числе при отбывании ареста в специализированных учреждениях.
Данные проверки могут сопровождаться применением видеозаписывающих устройств в соответствии с требованиями, указанными в пункте 22 настоящих Правил.
В ходе проверок проводится мониторинг цифровой системы об электронном учете посетителей в правоохранительных органах (1-Д) по вопросу обоснованности доставления, соблюдения сроков нахождения лица.
Периодичность посещения специальных приемников и иных помещений для содержания лиц, доставленных и задержанных за совершение административных правонарушений, а также гауптвахт определяется, исходя из анализа поступающих постановлений судов, обращений и других материалов.
При поступлении обращения по факту незаконного доставления, задержания или ареста и в случае наличия достаточных данных о нарушении прав задержанных лиц и лиц, подвергнутых аресту, проверка проводится незамедлительно.
Проверки осуществляются прокурорами по месту их дислокации.
29. В ходе проверки должны учитываться процессуальные сроки и требования, применяемые к доставлению, задержанию и аресту, предусмотренные статьями 50, 58, 60, 786-789 КоАП.
В соответствии с частью 4 статьи 14 КоАП государственный орган (должностное лицо) немедленно освобождает незаконно задержанного, подвергнутого приводу, доставлению или находящегося под административным арестом свыше срока, предусмотренного постановлением судьи.
30. В случае установления факта необоснованного доставления, задержания или ареста, а также незаконного помещения и (или) незаконного содержания в помещениях правоохранительных и специальных государственных органов и иных местах, ограничивающих их личную свободу, сотрудник прокуратуры своим постановлением освобождает незаконно содержащееся лицо, а также принимает иные меры для устранения нарушений и привлечения виновных должностных лиц к ответственности.

3-тарау. Талдау
31. Талдау прокурорлардың субъектілерге (объектілерге) бармастан, статистикалық деректерді, мемлекеттік және халықаралық ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметтерін, қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істер мен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істердің материалдарын, сондай-ақ өзге де ақпарат көздерін зерделеуі арқылы жүргізеді.
Талдау жүргізу Бас прокуратураның дербес құрылымдық бөлімшесінің, ИҚҚК, әскери және көлік прокуратурасы органдары басшысының, облыс прокурорының және оған теңестірілген прокурордың, аудандық және оған теңестірілген прокурордың, сондай-ақ олардың орынбасарларының не олардың міндеттерін атқаратын адамдардың басшылығымен тақырыптық-толассыз топқа тапсырылуы мүмкін.
Прокуратура органдарының ведомствосы Конституциялық заңда, "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Заңында және басқа да Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасының Президенті актілерінде белгіленген өз құзыреті шегінде заңдылықтың жай-күйіне талдау жүргізеді.
32. Талдау заңдылықтың жай-күйін бағалау мақсатында нақты мәселе немесе құқықтық қатынастар және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнама саласы бойынша жүргізіледі.
33. Прокурорлар тоқсан сайын кәсіпкерлер мен инвесторлардың құқықтарын қорғау мәселесі бойынша талдау жүргізеді.
Нәтижелер мен қабылданған шаралар туралы, сондай-ақ кәсіпкерлер, инвесторлар құқықтарының бұзылуына ықпал ететін себептер мен жағдайлар туралы ақпарат бизнеске әкімшілік қысымды төмендету жөніндегі нақты ұсыныстармен бірге Бас прокуратураға және ИҚҚК тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
34. Прокурорлар жарты жылда бір рет мынадай:
1) бюджет қаражатын жұмсаудың заңдылығы мен тиімділігі;
2) тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді (оның ішінде мемлекеттік) сатып алуды жүзеге асыру;
3) Қазақстан Республикасының салық заңнамасын қолдану;
4) Қазақстан Республикасының экологиялық заңнаманы, Қазақстан Республикасының табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы, жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнаманы қолдану;
5) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің, инвесторлардың мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары және олардың лауазымды адамдары тарапынан олардың қызметіне араласу фактілері бойынша ауызша (оның ішінде прокуратура органдарының жанындағы бизнесті қорғау жөніндегі мобильді топтар шеңберінде келіп түскен) және жазбаша жолданымдарын қарау мәселелері бойынша талдау жүргізеді.
Нәтижелер мен қабылданған шаралар туралы ақпарат Бас прокуратураға жарты жылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірілмей ұсынылады.

Глава 3. Анализ
31. Анализ проводится без посещения прокурорами субъектов (объектов) путем изучения статистических данных, сведений государственных и международных организаций, средств массовой информации, материалов уголовных, гражданских, административных дел и дел об административных правонарушениях, а также иных источников информации.
Проведение анализа может быть поручено предметно-сквозной группе под руководством руководителя самостоятельного структурного подразделения Генеральной прокуратуры, КЗПИ, органов военной и транспортной прокуратуры, прокурора области и приравненного к нему, районного и приравненного к нему прокурора, а также их заместителей либо лиц, исполняющих их обязанности.
Ведомства органов прокуратуры проводят анализы состояния законности в пределах их компетенции, установленной Конституционным законом и другими законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
32. Анализ проводится по конкретному вопросу либо сфере правоотношений и (или) законодательства Республики Казахстан в целях оценки состояния законности.
33. Прокуроры ежеквартально проводят анализ по вопросу защиты прав предпринимателей и инвесторов.
Информация о результатах и принятых мерах, а также о причинах и условиях, способствующих нарушениям прав предпринимателей, инвесторов, с конкретными предложениями по снижению административного давления на бизнес представляется в Генеральную прокуратуру и КЗПИ ежеквартально, не позднее 5-го числа месяца, следующего за отчетным периодом.
34. Прокуроры раз в полгода проводят анализы по вопросам:
1) законности и эффективности расходования бюджетных средств;
2) осуществления закупа (в том числе государственного) товаров, работ и услуг;
3) применения налогового законодательства Республики Казахстан;
4) применения экологического законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, об особо охраняемых природных территориях, о недрах и недропользовании;
5) рассмотрения устных (в том числе поступивших в рамках Мобильных групп по защите бизнеса при органах прокуратуры) и письменных обращений субъектов частного предпринимательства, инвесторов по фактам вмешательства в их деятельность со стороны государственных, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления и их должностных лиц.
Информация о результатах и принятых мерах представляется в Генеральную прокуратуру раз в полгода, не позднее 5-го числа месяца, следующего за отчетным периодом.

35. Прокурорлар жылына кемінде бір рет:
1) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған немесе өмірлік қиын жағдайдағы, оның ішінде тәрбиелеу, емдеу немесе басқа да осыған ұқсас мекемедегі балаларды асырап алу кезінде заңдылықтың сақталуына;
2) мінез-құлық ерекшеліктері бар балалармен жұмыс істеу тиімділігіне бағытталған Қазақстан Республикасы заңнамасының қолданылуына;
3) мүмкіндіктері шектеулі балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауға және қолдауға бағытталған Қазақстан Республикасы заңнамасының (оның ішінде инклюзивті білім беру) қолданылуына;
4) мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының қолданылуына, оның ішінде:
әлеуметтік қорғалу, оның ішінде оңалту, қоғаммен араласу;
әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріне қолжетімділіктің қамтамасыз етілуі;
ақпаратқа қолжетімділіктің қамтамасыз етілуі;
білім, қызмет түрін, оның ішінде еңбек қызметін еркін таңдау;
Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмек;
кәсіптік даярлауға және қайта даярлауға, жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіруге және жұмысқа орналасу;
Қазақстан Республикасының Тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үйге ие болу құқықтарының қолданылауына талдау жүргізеді.
Талдау нәтижелері туралы ақпарат олардың жүргізілуіне қарай Бас прокуратураға тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
36. Әскери прокуратура органдары әскери қауіпсіздік саласындағы құқықтық қатынастардың ерекшелігін ескере отырып, жылына кемінде бір рет:
1) әскери мүлікті, оның ішінде қару мен оқ-дәрілерді қамтамасыз ету және олардың айналымы;
2) жауынгерлік әзірлікті қамтамасыз ету;
3) диверсияға қарсы және терроризмге қарсы қорғалудың жай-күйі;
4) Мемлекеттік шекараны күзету;
5) әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерін әлеуметтік қорғауды қамтамасыз ету мәселелері бойынша заңдылықтың жай-күйіне талдау жүргізуді жүзеге асырады.
Бас әскери прокурор нәтижелер мен қабылданған шаралар туралы ақпаратты Бас прокуратураға тиісінше 25 маусым мен 25 желтоқсанға дейін ұсынады.
37. Көлік прокуратурасының органдары ерекшелікті ескере отырып жылына кемінде бір рет:
1) көліктегі қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
2) жолаушылардың, кәсіпкерлік субъектілерінің және көлік қызметтерін тұтынушылардың құқықтары мен мүдделерін қорғау;
3) тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді (оның ішінде мемлекеттік) сатып алуды жүзеге асыру;

35. Прокуроры не реже одного раза в год проводят анализы:
1) соблюдения законности при усыновлении детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей или находящихся в трудной жизненной ситуации, в том числе находящимся в воспитательном, лечебном или другом аналогичном учреждении;
2) применения законодательства Республики Казахстан, направленного на эффективность работы с детьми с особенностями поведения;
3) применения законодательства Республики Казахстан, направленного на защиту и поддержку прав и законных интересов детей с ограниченными возможностями (в том числе инклюзивное образование);
4) применения законодательства Республики Казахстан в сфере защиты прав лиц с инвалидностью, в том числе прав на:
социальную защиту, в том числе реабилитацию, интеграцию в общество;
обеспечение доступа к объектам социальной инфраструктуры;
обеспечение доступа к информации;
образование, свободный выбор рода деятельности, в том числе трудовой;
гарантированный объем неоплачиваемой медицинской помощи и медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;
профессиональную подготовку и переподготовку, восстановление трудоспособности и трудоустройство;
жилище в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан.
Информация о результатах анализов по мере их проведения представляется в Генеральную прокуратуру ежеквартально, не позднее 5-го числа месяца, следующего за отчетным периодом.
36. Органы военной прокуратуры с учетом специфики правоотношений в сфере военной безопасности, не реже одного раза в год осуществляют проведение анализов по вопросам:
1) обеспечения и оборота военного имущества, в том числе оружия и боеприпасов;
2) обеспечения боевой готовности;
3) состояния противодиверсионной и антитеррористической защищенности;
4) охраны Государственной границы;
5) обеспечения социальной защиты военнослужащих и членов их семей.
Главный военный прокурор информацию о результатах и принятых мерах представляет в Генеральную прокуратуру до 25 июня и 25 декабря соответственно.
37. Органы транспортной прокуратуры с учетом специфики не реже одного раза в год осуществляют проведение анализов по вопросам:
1) обеспечения безопасности на транспорте;
2) защиты прав и интересов пассажиров, субъектов предпринимательства и потребителей транспортных услуг;
3) осуществления закупа (в том числе государственного) товаров, работ и услуг;

4) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының;
5) теміржол, автомобиль, теңіз, ішкі су, әуе, қалалық рельсті және магистральдық құбыр көлігі, ғарыш қызметі саласындағы меншік нысанына қарамастан квазимемлекеттік сектор субъектілері мен өзге де ұйымдар қызметінің заңдылығы мәселелері бойынша талдау жүргізуді жүзеге асырады.
Бас көлік прокуроры нәтижелер мен қабылданған шаралар туралы ақпаратты Бас прокуратураға тиісінше 25 маусым мен 25 желтоқсанға дейін ұсынады.
38. Талдау қадағалау аумағындағы тұрақты негізде жүзеге асырылатын жағдайды мониторингілеу (бақылау) не прокуратура органдары әртүрлі ақпарат көздерінен алған заңлдылықтың бұзылуы туралы мәліметтер мен деректер, оның ішінде жолданымдар, мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдардан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан, меншік нысанына қарамастан, өзге де ұйымдар мен мекемелерден талап етілген ақпараттар, құжаттар мен өзге де материалдар негізінде, сондай-ақ сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің, Бас Прокурордың, жоғары тұрған прокуратураның тапсырмалары бойынша жүргізіледі.
Сондай-ақ талдау мәселелердің өзектілігіне, бағыттардың басымдығына не өңірдің ерекшеліктеріне қарай Бас Прокурор, Бас Прокурордың орынбасары, ҚСжАЕК және оның аумақтық органдарының басшылары, ИҚҚК Төрағасы, Бас әскери және көлік прокурорлары, облыс прокуроры және оларға теңестірілген прокурорлар, облыс прокурорының орынбасары және оған теңестірілген прокурор не олардың міндеттерін атқаратын адамдар бекіткен жылдық немесе тоқсандық жоспар негізінде жүргізіледі.
Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы талдау Бас Прокурордың бұйрықтарында көзделген мониторинг пен салыстырып тексеру нәтижелері бойынша жүргізіледі.
39. Талдау жүргізуге Бас Прокурормен, Бас Прокурордың орынбасарымен, Бас прокуратураның дербес құрылымдық бөлімшелерінің, прокуратура органдары және оның аумақтық органдары ведомствосының, әскери прокуратура және көлік прокуратурасы органдарының басшысымен, облыс прокурорымен және оған теңестірілген прокурормен, олардың орынбасарларымен, аудандық және оларға теңестірілген прокурормен не олардың міндеттерін атқаратын адамдармен келісілген баянат бойынша бастамашылық жасалады.
Баянатта:
1) баянат берілген күні, берген адамның, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және лауазымы;
2) талдау мәні (тақырыбы);
3) дәлелді негіздер;
4) талдау кезеңі;
5) талдау жүргізу мерзімі;
6) талдау жүргізуге тартылатын прокуратура органдарының органдары, ведомстволары мен мекемелері (талдау тақырыптық-толассыз топқа тапсырылған жағдайда) көрсетіледі.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің, инвесторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін қозғайтын өңірдің және гарнизонның әскери прокуроры, өңірлік көлік прокуроры, аудандық және оларға теңестірілген прокурор бастамашылық еткен талдау бір мезгілде Бас әскери және көлік прокурорларын, облыс прокурорын және оған теңестірілген прокурорды хабардар ете отырып жүргізіледі.
Жоғары тұрған прокурор төмен тұрған прокурорлардың заңдылықтың жай-күйіне талдау жүргізуін тоқтатуға құқылы.

4) таможенного законодательства Республики Казахстан;
5) законности деятельности субъектов квазигосударственного сектора и иных организаций независимо от формы собственности в сфере железнодорожного, автомобильного, морского, внутреннего водного, воздушного, городского рельсового и магистрального трубопроводного транспорта, космической деятельности.
Главный транспортный прокурор информацию о результатах и принятых мерах представляет в Генеральную прокуратуру до 25 июня и 25 декабря соответственно.
38. Анализ проводится на основании мониторинга (наблюдения) ситуации на поднадзорной территории, осуществляемого на постоянной основе, либо сведений о нарушениях законности и данных, полученных органами прокуратуры из различных источников информации, в том числе обращений, информаций, документов и иных материалов, истребованных от государственных, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления, субъектов квазигосударственного сектора, иных организаций и учреждений независимо от формы собственности, а также по поручениям Президента Республики Казахстан, Генерального Прокурора, вышестоящей прокуратуры.
Анализ также проводится, исходя из актуальности вопросов, приоритетности направлений либо особенностей региона на основе годового или квартального плана, утвержденного Генеральным Прокурором, заместителем Генерального Прокурора, руководителями КПСиСУ и его территориальных органов, Председателем КЗПИ, Главными военным и транспортным прокурорами, прокурором области и приравненным к ним, заместителем прокурора области и приравненного к нему прокурора либо лицами, исполняющими их обязанности.
Анализ в сфере государственной правовой статистики и специальных учетов проводится по результатам мониторинга и сверок, предусмотренных приказами Генерального Прокурора.
39. Проведение анализа инициируется по рапорту, согласованному Генеральным Прокурором, заместителем Генерального Прокурора, руководителем самостоятельного структурного подразделения Генеральной прокуратуры, КПСиСУ и его территориальных органов, КЗПИ, органов военной и транспортной прокуратуры, прокурором области и приравненным к нему прокурором, их заместителями, районным и приравненным к ним прокурором либо лицами, исполняющими их обязанности.
В рапорте указывается:
1) дата, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность лица, подающего рапорт;
2) предмет (тематика) анализа;
3) мотивированные основания;
4) период анализа;
5) срок проведения анализа;
6) органы, ведомства и учреждения органов прокуратуры, привлекаемые к проведению анализа (в случае поручения анализа предметно-сквозной группе).
Анализ, инициированный военным прокурором региона и гарнизона, региональным транспортным прокурором, районным и приравненным к нему прокурором, затрагивающий права и законные интересы субъектов частного предпринимательства, инвесторов, проводится с одновременным уведомлением Главных военного и транспортного прокуроров, прокурора области и приравненного к нему прокурора.
Вышестоящий прокурор вправе прекратить проведение анализа состояния законности нижестоящих прокуроров.

40. Талдау барысында мынадай мәліметтер:
1) статистикалық деректер;
2) мемлекеттік бюджеттен бөлінген қаражат туралы ақпарат;
3) халықпен кездесулердің қорытындылары;
4) мемлекеттік органдардың тиімсіз жұмыс істеу фактілері, оның ішінде экстремизм мен терроризмнің профилактикасы, этносаралық және/немесе конфессияаралық негіздегі жанжалдарды, азаматтардың әлеуметтік наразылығын, наразылық акцияларын тудыруы мүмкін қоғамдық тәртіпті бұзуды анықтау, оның алдын алу және оқшаулау мәселелері бойынша;
5) уәкілетті мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын қарау нәтижелері;
6) масс-медиа немесе онлайн-платформадағы жарияланымдар;
7) мемлекеттік органдардың, олардың деректер базасының ақпараты;
8) цифрлық жүйелер мен ресурстар, оның ішінде құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесімен интеграцияланған ресурстар;
9) қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істердің және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істердің материалдары;
10) прокуратура мен мемлекеттік органдардың алдыңғы тексерістерінің нәтижелері;
11) басқа да ақпарат көздері пайдаланылады.
41. Прокурор Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен талдау жүргізуге байланысты ақпараттар мен материалдарға қол жеткізуге, жүргізілетін талдау мәселелері бойынша лауазымды адамдарды, жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін шақырып, олардан түсініктеме алуға құқылы.
Сұратылған ақпарат прокурор белгілеген мерзімде прокуратура органдарына беріледі.
Бұл мерзім үш жұмыс күнінен кем болмауы тиіс.
Қажет болған жағдайларда, адамның өмірі, денсаулығы, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің, инвесторлардың заңды мүдделері, қоғамның және мемлекеттің мүддесі, заңдылық пен құқықтық тәртіпті жаппай бұзуды, өңірдің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығына немесе Қазақстан Республикасының қауіпсіздігі үшін орны толмас зардаптардың алдын алу мақсатында сұратылған ақпарат, құжаттар және өзге де материалдар дереу ұсынылады.
Талдау шеңберінде прокурордың талаптарын жеке және заңды тұлғалар, оның ішінде мемлекеттік органдар, меншік нысанына қарамастан мекемелер мен ұйымдар, олардың лауазымды адамдары орындауға міндетті.
Жүргізілген талдау шеңберіндегі сараптаманы прокурор арнайы ғылыми білімді талап ететін және оны тағайындамай талдауды іске асыру мүмкін болмаған жағдайларда тағайындайды.
Талдау жүргізу мерзімі:
мәліметтерді, құжаттарды және өзге де материалдарды, оның ішінде қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істерді және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді алу қажет болған кезде – олар түскенге дейін;
сараптама тағайындалған жағдайда – нәтиже алынғанға дейін;
талдау жүргізуге объективті кедергі келтіретін басқа факторларға байланысты – олар жойылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Талдау мерзімі оны жүргізуге келіскен тұлғаның атына берілген уәжді баянат бойынша мерзімі өткенге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей тоқтатыла тұрады.
Талдау оның тоқтатыла тұруына себеп болған мән-жайлар жойылғаннан кейін қайта басталады.

40. В ходе анализа используются следующие сведения:
1) статистические данные;
2) информация о выделенных средствах из государственного бюджета;
3) итоги встреч с населением;
4) факты неэффективной работы государственных органов, в том числе по вопросам профилактики экстремизма и терроризма, выявления, предупреждения и локализации нарушений общественного порядка, которые могут вызвать конфликты на межэтнической и/или межконфессиональной почве, социальное недовольство, акции протеста;
5) результаты рассмотрения обращений физических и юридических лиц уполномоченными государственными органами;
6) публикации в масс-медиа либо на онлайн-платформе;
7) информация государственных органов, их баз данных;
8) цифровые системы и ресурсы, в том числе интегрированные с системой информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;
9) материалы уголовных, гражданских, административных дел и дел об административных правонарушениях;
10) результаты предыдущих проверок прокуратуры и государственных органов;
11) другие источники информации.
41. Прокурор вправе в установленном законодательством Республики Казахстан порядке получать доступ к информации и материалам, связанным с проведением анализа, вызывать и получать пояснения от должностных, физических лиц и представителей юридических лиц по вопросам проводимого анализа.
Запрашиваемая информация предоставляется в органы прокуратуры в установленный прокурором срок.
Данный срок не должен быть менее трех рабочих дней.
В необходимых случаях в целях предотвращения необратимых последствий для жизни, здоровья человека, законных интересов субъектов частного предпринимательства, инвесторов, интересов общества и государства, массового нарушения законности и правопорядка, угрозы социально-экономической стабильности региона либо безопасности Республики Казахстан запрашиваемая информация, документы и иные материалы предоставляются незамедлительно.
Требования прокурора в рамках анализа обязательны для исполнения физическими и юридическими лицами, в том числе государственными органами, учреждениями, организациями независимо от форм собственности, их должностными лицами.
Экспертиза в рамках проводимого анализа назначается прокурором в случаях, требующих специальных научных знаний и когда без ее назначения не представляется возможным реализовать анализ.
Срок проведения анализа приостанавливается:
при необходимости получения сведений, документов и иных материалов, в том числе уголовных, гражданских, административных дел и дел об административных правонарушениях – до их поступления;
в случае назначения экспертизы – до получения результата;
в связи с иными факторами, объективно препятствующими проведению анализа – до их устранения.
Срок анализа приостанавливается по мотивированному рапорту на имя лица, согласовавшего его проведение, не позднее, чем за три рабочих дня до истечения срока.
Анализ возобновляется после устранения обстоятельств, вызвавших его приостановление.

42. Қажет болған жағдайда, талдау жүргізу кезінде бару үшін ашық жерлерде (қоғамдық пайдалану орындарында не ашық жерде) орналасқан объектіні (субъектіні), оның ішінде көлік объектілерін (поездар, әуе және теңіз кемелері) және олардың жабдықтарын осы Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес талаптарды сақтай отырып, фото және бейнетіркеуді қолдану жолымен шолу арқылы қарап тексеру жүргізіледі.
Кеден саласында талдау жүргізу кезінде көлік прокурорларының мемлекеттік органға тауарларды кедендік қарап тексеру жүргізуге талаптар жіберуге құқығы бар.
43. Талдау отыз жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Қосымша материалдарды талап ету қажет болған кезде, сондай-ақ талдаудың едәуір көлеміне байланысты оны жүргізу мерзімі отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
44. Талдау жүргізу кезінде:
1) заңдылықтың жай-күйінің проблемалары және олардың жеке және заңды тұлғалардың, қоғам мен мемлекеттің құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін сақтауға әсері анықталады;
2) уәкілетті мемлекеттік органдардың қызметі бағаланады;
3) анықталған заңдылықты бұзушылықтарды, оларға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою тетіктері ұсынылады;
4) жұмыста жүйелі проблемаларды шешу бойынша кешенді іс-шараларды қабылдауды қажет ететін (оның ішінде заңнамалық және ұйымдастырушылық) басым бағыттар ұсынылады.
45. Талдау жүргізу барысында адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоғам мен мемлекет мүдделеріне, ұлттық қауіпсіздікке нақты не ықтимал қатер фактілерін болғызбау мақсатында қадағалаудағы аумақтағы әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайды тұрақтандыру, әлеуметтік шиеленіс ошақтарының шиеленісуінің алдын алу не болғызбау үшін прокурор лауазымды адамның актісін немесе әрекетін үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімге тоқтата тұруға құқылы.
Актіні тоқтата тұру туралы қаулы немесе лауазымды адамның әрекеті дереу орындалуға тиіс.
46. Талдау нәтижелері:
1) талдау күнін, мәнін, сондай-ақ талдау қамтыған уақыт кезеңін;
2) статистиканы келтіре отырып, талдау барысында анықталған мәліметтер және талдау үшін маңызы бар өзге де мән-жайларды;
3) талдау нәтижесінде алынған заңдылықтың жай-күйі туралы тұжырымдарды, оның ішінде құқық бұзушылықтар жасаудың себептері мен жағдайларын;
4) құқық бұзушылықтарды, орын алған проблемаларды, Қазақстан Республикасының заңнамасындағы кемшіліктер мен олқылықтарды шешу және жою тәсілдері туралы ұсыныстарды қамтитын анықтама түрінде ресімделеді.
Талдау аяқталғаннан кейін, заңдылықты бұзушылықтар анықталған кезде және талдау субъектісінің ресми ұстанымын анықтау қажет болған жағдайда, анықтама танысу үшін уәкілетті мемлекеттік органға не қарсылықтары болған кезде оларды анықтама тапсырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша ұсынатын ұйымға жіберіледі.

42. В случае необходимости при проведении анализа проводится визуальный осмотр объекта (субъекта), расположенного в открытых для посещения местах (места общественного пользования либо на открытой местности), в том числе объектов транспорта (поезда, воздушные и морские суда) и их оборудования, путем применения фото и видеофиксации с соблюдением требований в соответствии с требованиями, указанными в пункте 22 настоящих Правил.
В таможенной сфере при проведении анализа транспортные прокуроры имеют право направлять требования государственному органу на проведение таможенного досмотра товаров.
43. Анализ проводится в течение тридцати рабочих дней.
При необходимости истребования дополнительных материалов, а также в связи со значительным объемом анализа срок его проведения продлевается не более чем на тридцать рабочих дней.
44. При проведении анализа:
1) устанавливаются проблемы состояния законности и их влияние на соблюдение прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц, общества и государства;
2) оценивается деятельность уполномоченных государственных органов;
3) предлагаются механизмы устранения выявленных нарушений законности, причин и условий, способствующих им;
4) предлагаются приоритетные направления в работе для решения системных проблем, где необходимо принятие комплексных мер (в том числе законодательные и организационные).
45. В ходе проведения анализа в целях предотвращения фактов реальной либо потенциальной угрозы жизни и здоровью людей, интересам общества и государства, национальной безопасности, для стабилизации социально-экономической, общественно-политической ситуации на поднадзорной территории, предупреждения либо недопущения обострения очагов социальной напряженности прокурор вправе приостановить акт или действие должностного лица на срок не более трех рабочих дней.
Постановление о приостановлении акта или действие должностного лица подлежит незамедлительному исполнению.
46. Результаты анализа оформляются в виде справки, которая содержит:
1) дату, предмет анализа, а также период времени, охваченный анализом;
2) установленные в ходе анализа сведения с приведением статистики и иные обстоятельства, имеющие значение для анализа;
3) выводы о состоянии законности, полученные в результате анализа, в том числе причины и условия совершения правонарушений;
4) предложения о способах разрешения и устранения правонарушений, имеющихся проблем, недостатков и пробелов в законодательстве Республики Казахстан.
После окончания анализа, при выявлении нарушений законности и в случае необходимости получения официальной позиции от субъекта анализа, справка направляется для ознакомления уполномоченному государственному органу либо организации, которые при наличии возражений предоставляют их письменно в течение трех рабочих дней со дня вручения справки.

47. Талдау нәтижелері бойынша:
1) прокурорлық қадағалау және ден қою актілерін енгізу, уәкілетті органдарды хабардар ету, материалдарды қылмыстық қудалаудың заңдылығын қадағалауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелерге беру және өзге де шаралар қабылдау туралы;
Қылмыстық құқық бұзушылық туралы құжаттар мен материалдарды СДТБТ-да тіркеуді прокуратура органдарында сотқа дейінгі тергеп-тексеруді қадағалауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелер жүзеге асырады;
2) осы Қағидалардың 48-тармағында көзделген тәртіппен тексеріс жүргізу туралы талаптарды уәкілетті мемлекеттік органдарға жіберу туралы;
3) тексеріс жүргізу туралы;
4) материалдарды АЕК-те тіркеу және Қазақстан Республикасының қылмыстық заңнамасында көзделген басқа да шараларды қабылдау туралы;
5) Бас Прокурордың алдында Қазақстан Республикасының Конституциялық және (немесе) Жоғарғы соттарына жүгіну туралы мәселеге бастамашылық жасау туралы шешімдер қабылданады.
Кейінге қалдыруды талап етпейтін жағдайларда осы тармақтың 1) (прокурорлық қадағалау және ден қою актілерін енгізу туралы шешімдерді қоспағанда), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген шешімдерді прокурор талдау аяқталғанға және оның қорытындылары шығарылғанға дейін қабылдауы мүмкін.
48. Уәкілетті органдарға жіберілетін тексеру жүргізу туралы талаптарға Бас Прокурор, Бас Прокурордың орынбасары, ҚПҮД төрағасы, Бас прокуратураның дербес құрылымдық бөлімшесінің басшысы, олардың орынбасарлары, әскери және көлік прокуратурасы органдарының, облыстың прокуроры және оларға теңестірілген прокурор, олардың орынбасарлары, аудандық және оған теңестірілген прокурор не олардың міндетін атқарушы тұлғалар қол қояды.
Өңірдің және гарнизонның әскери прокуроры, өңірлік көлік прокуроры, аудандық және оларға теңестірілген прокурор жеке кәсіпкерлік субъектілерінің, инвестордың қызметінде, оның ішінде қадағалау және ден қою актілерінде көрсетілген тексеру жүргізу туралы талаптарды оларды бас әскери және көлік прокурорларымен, облыс прокурорымен және оларға теңестірілген прокурормен келіскеннен кейін талап қоюды жіберудің орындылығының негіздемесін келтіре отырып жібереді.
4-тарау. Актілерді бағалау
49. Прокуратура Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасы Президентінің заңдары мен актілеріне:
1) Үкіметтің, өзге де мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мекемелердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің және олардың лауазымды адамдарының актілері мен шешімдерінің;
2) егер осы актілер мен шешімдер физиологиялық ерекшеліктеріне, психикалық ауытқуларына және өзге де мән-жайларына байланысты өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғауды өз бетінше жүзеге асыра алмайтын адамдарға, кәмелетке толмаған адамдарға, сондай-ақ инвестициялық жобаларды іске асыруға байланысты мәселелер бойынша инвесторларға қатысты болса не жария сипатта болса, меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдардың актілері мен шешімдерінің;

47. По результатам анализа принимаются следующие решения:
1) о внесении актов прокурорского надзора и реагирования, информировании уполномоченных органов, передаче материалов в структурные подразделения, осуществляющие надзор за законностью уголовного преследования и принятии иных мер.
Регистрация документов и материалов об уголовном правонарушении в ЕРДР осуществляется структурными подразделениями, осуществляющими надзор за досудебным расследованием в органах прокуратуры;
2) о направлении в уполномоченные государственные органы требования о проведении проверки в порядке, предусмотренном пунктом 48 настоящих Правил;
3) о проведении проверки;
4) о регистрации материалов в КУИ и принятии других мер, предусмотренных уголовным законодательством Республики Казахстан;
5) об инициировании перед Генеральным Прокурором вопроса об обращении в Конституционный и (или) Верховный суды Республики Казахстан.
В случаях, не требующих отлагательств, решения, предусмотренные в подпунктах 1) (за исключением решения о внесении актов прокурорского надзора и реагирования), 2), 3), 4) и 5) настоящего пункта могут быть приняты прокурором до завершения анализа и подведения его итогов.
48. Требования о проведении проверки, направляемые в уполномоченные органы, подписываются Генеральным Прокурором, заместителем Генерального Прокурора, Председателем КЗПИ, руководителем самостоятельного структурного подразделения Генеральной прокуратуры, их заместителями, органов военной и транспортной прокуратуры, прокурором области и приравненным к ним прокурором, их заместителями, районным и приравненным к нему прокурором либо лицами, исполняющими их обязанности.
Военный прокурор региона и гарнизона, региональный транспортный прокурор, районный и приравненный к ним прокурор направляет требования о проведении проверки в деятельности субъектов частного предпринимательства, инвестора, в том числе, указанные в актах надзора и реагирования, после их согласования с главными военным и транспортными прокурорами, прокурором области и приравненным к нему прокурором, с приведением обоснования целесообразности направления требования.
Глава 4. Оценка актов
49. Прокуратура осуществляет высший надзор за соответствием Конституции Республики Казахстан, законам и актам Президента Республики Казахстан:
1) актов и решений Правительства, иных государственных, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления, учреждений, субъектов квазигосударственного сектора и их должностных лиц;
2) актов и решений иных организаций, независимо от формы собственности, если данные акты и решения касаются лиц, которые в силу физиологических особенностей, психических отклонений и иных обстоятельств не могут самостоятельно осуществлять защиту своих прав, несовершеннолетних лиц, неограниченного круга лиц, а также инвесторов по вопросам, связанным с реализацией инвестиционных проектов, либо носят публичный характер;

3) сот (судья) үкімдерінің, шешімдерінің, қаулыларының және өзге де актілерінің, сондай-ақ қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істердің және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істердің сәйкестігіне жоғары қадағалауды жүзеге асырады.
Осы тармақта көзделген қадағалау нормативтік құқықтық актілерді, жеке қолданылатын құқықтық актілерді, мемлекеттік органдардың, мекемелердің және өзге де ұйымдардың шешімдерін, сондай-ақ қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істер және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша заңды күшіне енген сот актілерін бағалау жолымен жүзеге асырылады.
50. Актілерді бағалау талдау, тексеру, жолданымдарды қарау барысында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің, Бас Прокурордың, Бас Прокурор орынбасарының, Бас прокуратураның дербес құрылымдық бөлімшесінің, ИҚҚК Төрағасының, әскери прокуратура және көлік прокуратурасы органдарының басшысының, облыс прокурорының және оған теңестірілген прокурордың, олардың орынбасарларының, аудандық және оған теңестірілген прокурордың, олардың орынбасарларының немесе олардың міндеттерін атқаратын адамдардың тапсырмалары бойынша жүзеге асырылады.
51. Актілерді бағалау барысында прокурор:
1) мыналарды:
бағалау жүргізу үшін қажетті ақпаратты, материалдар мен құжаттарды, сондай-ақ қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істер және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді, атқарушылық іс жүргізулерді;
қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істердің, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істердің, атқарушылық іс жүргізулердің ақпараттарына, мәліметтеріне және құжаттарына және өзге де материалдарға, сондай-ақ құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдардың цифрлық жүйелері мен ресурстарына қолжетімділікті талап етуге және алуға құқылы.
Талап етілген материалдарды, істерді алғанда және цифрлық жүйелер мен ресурстарға қол жеткізген кезде прокурор дербес деректердің және заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын, оның ішінде заңсыз таратудан сақталуын және қорғалуын қамтамасыз етеді;
2) жүргізілетін бағалау мәселелері бойынша лауазымды адамдарды, жеке және заңды тұлғалардың өкілдерін шақыруға және түсініктемелер алуға;
3) прокурорлық қадағалау және ден қою актілерін енгізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында және өзге де заңдарында белгіленген өзге де өкілеттіктерді іске асыруға құқығы бар.
52. Мемлекеттік органдардың, мекемелердің және өзге де ұйымдардың және олардың лауазымды адамдарының актілері мен шешімдері (сот актілерін қоспағанда) оларды қабылдау жөніндегі құзыреті мен өкілеттіктерінің болуы, заңдарда белгіленген талаптарға сәйкестігі, нормативтік құқықтық актілерге, оның ішінде жоғары тұрған деңгейлерге қайшы келуі, заңда белгіленген тәртіптегі мемлекеттік тіркеудің және жариялаудың болуы (қажет болған жағдайда) және басқа да мәселелер тұрғысынан зерделенеді.

3) приговоров, решений, постановлений и иных актов суда (судьи), а также уголовных, гражданских, административных дел и дел об административных правонарушениях.
Предусмотренный в настоящем пункте надзор осуществляется путем оценки нормативных правовых актов, правовых актов индивидуального применения, решений государственных органов, учреждений и иных организаций, а также вступивших в законную силу судебных актов по уголовным, гражданским, административным делам и делам об административных правонарушениях.
50. Оценка актов осуществляется в ходе анализов, проверок, рассмотрения обращений, а также по поручениям Президента Республики Казахстан, Генерального Прокурора, заместителя Генерального Прокурора, руководителя самостоятельного структурного подразделения Генеральной прокуратуры, Председателя КЗПИ, органов военной и транспортной прокуратуры, прокурора области и приравненного к нему прокурора, их заместителей, районного и приравненного к нему прокурора, их заместителей либо лиц, исполняющих их обязанности.
51. В ходе оценки актов прокурор вправе:
1) истребовать и получать:
необходимые для проведения оценки информацию, материалы и документы, а также уголовные, гражданские, административные дела и дела об административных правонарушениях, исполнительные производства;
доступ к информации, сведениям и документам уголовных, гражданских, административных дел, дел об административных правонарушениях, исполнительных производств и иным материалам, а также к цифровым системам и ресурсам правоохранительных и иных государственных органов и организаций.
При получении истребуемых материалов, дел и доступа к цифровым системам и ресурсам прокурор обеспечивает сохранность и защиту персональных данных и иной охраняемой законом тайны, в том числе от незаконного распространения;
2) вызывать и получать пояснения от должностных, физических лиц и представителей юридических лиц по вопросам проводимой оценки;
3) вносить акты прокурорского надзора и реагирования, а также реализовать иные полномочия, установленные Конституционным законом и иными законами Республики Казахстан.
52. Акты и решения государственных органов (за исключением судебных актов), учреждений и иных организаций и их должностных лиц изучаются на предмет наличия компетенции и полномочий по их принятию, соответствия установленным законами требованиям, противоречий нормативным правовым актам, в том числе вышестоящих уровней, наличия государственной регистрации и опубликования в установленном законом порядке (при необходимости) и других вопросов.

53. Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне және Қазақстан Республикасының ратификациялаған халықаралық шарттарға қайшы келетін актілерге, заңды күшіне енген актілерге, мемлекеттік органдардың, мекемелердің, ұйымдардың, лауазымды және өзге де уәкілетті адамдардың шешімдері мен әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) наразылық енгізіледі.
54. Наразылық мемлекеттік органға, мекемеге, ұйымға, заңсыз акт, шешім қабылдаған лауазымды немесе өзге де уәкілетті тұлғаға немесе жоғары тұрған органға не жоғары тұрған лауазымды адамға енгізіледі.
Мемлекеттік органның, мекеменің, ұйымның, лауазымды адамның немесе өзге де уәкілетті тұлғаның заңсыз әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) осындай тәртіппен наразылық енгізіледі.
Егер прокурордың мұндай актілер мен шешімдерге наразылық білдіруге өкілеттігі болмаса, материалдар құзыреті бойынша тиісті прокурорларға жіберіледі.
55. Наразылық бойынша шешім қабылданғанға дейін Бас Прокурор, Бас Прокурордың орынбасарлары, Бас әскери және көлік прокурорлары, облыс прокуроры және оған теңестірілген прокурорлар, өңірлер мен гарнизондардың әскери прокурорлары, өңірлік көлік прокурорлары, аудандық және оған теңестірілген прокурорлар наразылық білдірілген актінің не әрекеттің орындалуын тоқтата тұруға құқылы.
Актілер мен шешімдерді тоқтата тұру қаулы қабылдау арқылы жүзеге асырылады.
Нормативтік құқықтық актінің қолданылуын тоқтата тұратын қаулы дереу жариялануға тиіс.
56. Заңсыз шешім, нормативтік құқықтық актіні, жеке-дара қолданылатын құқықтық актіні қабылдаған және шығарған орган немесе лауазымды адам не жоғары тұрған орган немесе тиісті наразылық білдірген лауазымды адам қабылдамаған кезде прокурор сотқа оларды АПК-де және ӘРПК-де көзделген тәртіппен заңсыз деп тану туралы арызбен жүгінеді.
57. Қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істер және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша заңды күшіне енген сот актілерін бағалау ҚПК, АПК, ӘРПК, ӘҚБтК-де көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
58. Бағалау нәтижелері бойынша:
1) прокурорлық қадағалау және ден қою актілерін енгізу, уәкілетті органдарды хабардар ету, материалдарды қылмыстық қудалаудың заңдылығын қадағалауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелерге беру және өзге де шаралар қабылдау туралы;
2) тексеріс немесе талдау жүргізу туралы;
3) материалдарды АЕК-те тіркеу және Қазақстан Республикасының қылмыстық заңнамасында көзделген басқа да шараларды қабылдау туралы;
4) Бас Прокурордың алдында Қазақстан Республикасының Конституциялық және (немесе) Жоғарғы соттарына жүгіну туралы мәселеге бастамашылық жасау туралы шешімдер қабылданады.

53. На противоречащие Конституции Республики Казахстан, законам, актам Президента Республики Казахстан и ратифицированным Республикой Казахстан международным договорам, акты, вступившие в законную силу, решения и действия (бездействие) государственных органов, учреждений, организаций, должностных и иных уполномоченных лиц приносится протест.
54. Протест приносится в государственный орган, учреждение, организацию, должностному или иному уполномоченному лицу, принявшему незаконный акт, решение, или в вышестоящий орган либо вышестоящему должностному лицу.
В таком же порядке опротестовываются незаконные действия (бездействие) государственного органа, учреждения, организации, должностного или иного уполномоченного лица.
В случае если прокурор не имеет полномочий на опротестование таких актов и решений, материалы направляются соответствующим прокурорам по компетенции.
55. До принятия решения по протесту Генеральный Прокурор, заместители Генерального Прокурора, Главные военный и транспортный прокуроры, областные и приравненные к ним прокуроры, военные прокуроры регионов и гарнизонов, региональные транспортные прокуроры, районные и приравненные к ним прокуроры вправе приостановить исполнение опротестованного акта либо действия.
Приостановление актов и решений осуществляется путем принятия постановления.
Постановление, приостанавливающее действие нормативного правового акта, подлежит незамедлительному опубликованию.
56. При отклонении органом или должностным лицом, принявшим и издавшим незаконное решение, нормативный правовой акт, правовой акт индивидуального применения, либо вышестоящим органом или должностным лицом соответствующего протеста прокурор обращается в суд с заявлением о признании их незаконными в порядке, предусмотренным ГПК и АППК.
57. Оценка вступивших в законную силу судебных актов по уголовным, гражданским, административным делам и делам об административных правонарушениях осуществляется в порядке, предусмотренным УПК, ГПК, АППК, КоАП.
58. По результатам оценки принимаются следующие решения:
1) о внесении актов прокурорского надзора и реагирования, информировании уполномоченных органов, передаче материалов в структурные подразделения, осуществляющие надзор за законностью уголовного преследования и принятии иных мер.
2) о проведении проверки или анализа;
3) о регистрации материалов в КУИ и принятии других мер, предусмотренных уголовным законодательством Республики Казахстан;
4) об инициировании перед Генеральным Прокурором вопроса об обращении в Конституционный и (или) Верховный суды Республики Казахстан.

Кейінге қалдыруды талап етпейтін жағдайларда осы тармақтың 1) (прокурорлық қадағалау және ден қою актілерін енгізу туралы шешімдерді қоспағанда), 2), 3), және 4) тармақшаларында көзделген шешімдерді прокурор бағалау аяқталғанға және оның қорытындылары шығарылғанға дейін қабылдауы мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 17 қаңтардағы
№ 32 бұйрыққа
5-қосымша
Прокурормен инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды, тексеру жүргізу туралы шешімдерді, сотқа талап қоюларды, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісу және әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісуден бас тартуға шағым жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының 9-бабының 23) тармақшасына (бұдан әрі – Заң), Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабының 1-2-тармағына және 276-бабының 4-тармағына, Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің (бұдан әрі – АПК) 8-бабының 7-бөлігіне және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБтК) 759-бабының 5-бөлігіне және 802-бабының 3-1-бөлігіне сәйкес әзірленді және прокурормен инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға (бұдан әрі – инвесторлар) қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды, тексеру жүргізу туралы шешімдерді, сотқа талап қоюларды, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісу және әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісуден бас тартуға шағым жасау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімі (бұдан әрі – ӘІБТ) – әкімшілік құқық бұзушылықтар, оларды жасаған адамдар, олар бойынша қабылданған шешімдер туралы енгізілетін мәліметтер қамтылатын, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық істерін электрондық нысанда жүргізу жүзеге асырылатын цифрлық жүйе;
2) инвесторлар тізілімі – инвесторлар, инвестициялардың сомалары, инвестициялық жобалардың түрлері, оларды іске асыру кезеңдері туралы мәліметтерді және Қазақстан Республикасының аумағындағы инвестициялық қызмет туралы басқа да мәліметтерді қамтитын электрондық дерекқор;
3) прокуратура органдарының цифрлық жүйелері – прокурорлық сүзгі жүзеге асырылатын ТСОБТ, ӘІБТ және прокуратура органдарының өзге де цифрландыру объектілері;
4) прокурорлық сүзгі – прокурормен инвесторларға қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды, тексеру жүргізу туралы шешімдерді, сотқа талап қоюларды, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісу процесі;

В случаях, не требующих отлагательств, решения, предусмотренные в подпунктах 1) (за исключением решения о внесении актов прокурорского надзора и реагирования), 2), 3) и 4) настоящего пункта могут быть приняты прокурором до завершения оценки и подведения ее итогов
Приложение 12 к Перечню
некоторых приказов
Генерального Прокурора
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 5 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 17 января 2023 года № 32
Правила согласования с прокурором мер запретительно-ограничительного характера, решений о проведении проверки, исков в суд, решения о возбуждении дела об административном правонарушении и обжалования отказа в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении, в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 23) статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" (далее – Закон), пунктом 1-2 статьи 153 и пунктом 4 статьи 276 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, частью 7 статьи 8 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – ГПК), частью 5 статьи 759 и частью 3-1 статьи 802 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП) и определяют порядок согласования с прокурором мер запретительно-ограничительного характера, решений о проведении проверки, исков в суд, решения о возбуждении дела об административном правонарушении и обжалования отказа в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов (далее – инвесторы).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) единый реестр административных производств (далее – ЕРАП) – цифровая система, в которой содержатся вносимые сведения об административных правонарушениях, лицах, их совершивших, принятых по ним решениях, а также осуществляется ведение дел об административных правонарушениях в электронной форме;
2) реестр инвесторов – электронная база данных, содержащая сведения об инвесторах, о суммах инвестиций, видах инвестиционных проектов, этапах их реализации и другие сведения об инвестиционной деятельности на территории Республики Казахстан;
3) цифровые системы органов прокуратуры – ЕРСОП, ЕРАП и другие объекты цифровизации органов прокуратуры, с использованием которых реализуется прокурорский фильтр;
4) прокурорский фильтр – процесс согласования с прокурором мер запретительно-ограничительного характера, решений о проведении проверки, исков в суд, решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов;

5) тексеру субьектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі (бұдан әрі – ТСОБТ) – тіркеу және есепке алу субьектісі енгізетін мемлекеттік бақылау нысандары туралы мәліметтер қамтылатын, сондай-ақ электрондық форматта олардың тіркелуі жүзеге асырылатын цифрлық жүйе;
6) ұлттық цифрлық инвестициялық платформа (бұдан әрі – ҰЦИП) – инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган құруды, басқаруды және техникалық қолдауды жүзеге асыратын инвестициялық жобаларды кешенді сүйемелдеудің бірыңғай цифрлық жүйесі.
7) квазимемлекеттік сектор субъектілері – дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлесі) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға, әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларға, республикалық және коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындарға, сондай-ақ шаруашылық жүргізуші субъектілерге тиесілі ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар мен ұйымдар, онда мемлекеттік қатысу үлесі елу және одан да көп пайызды құрайда.
3. Прокурорлық сүзгіні ТСОБТ және ӘІБТ-ны пайдалана отырып іске асыру кезінде қажетті цифрландыру объектілерін және олардың процестерін құру, дамыту, енгізу, сүйемелдеу, автоматтандыру және интеграциялау мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы прокуратура органдарының ведомствосына жүктеледі.
Прокурорлық сүзгіні осы Қағидаларда көрсетілмеген прокуратура органдарының өзге де цифрлық жүйелерін пайдалана отырып іске асыру кезінде қажетті ақпараттандыру объектілерін және олардың процестерін құру, дамыту, енгізу, сүйемелдеу, цифрландыру және интеграциялау Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына жүктеледі.
4. Прокурорлық сүзгіні ҰЦИП-ті пайдалана отырып іске асыру кезінде қажетті цифрландыру объектілерін және олардың процестерін құру, басқару және техникалық сүйемелдеу Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 282-3-бабының 3 және 5-бөліктеріне сәйкес инвестициялар жөніндегі уәкілетті органмен жүзеге асырылады.
5. Прокурорлық сүзгінің электрондық форматы енгізілгенге дейін мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдарының, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың шешімдерін прокуратура органдарында қабылдау және тіркеу, прокурормен келісу не келісуден бас тарту Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы №236 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелген) Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы цифрлық жүйелерін пайдалану қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Келіп түскен материалдарды прокуратура органы басшысына қол қоюға (бұрыштама қоюға) беру оларды прокуратура органының жауапты лауазымды адамына бір мезгілде қайталап бере отырып жүзеге асырылады.

5) единый реестр субъектов и объектов проверок (далее – ЕРСОП) – цифровая система, в которой содержатся вносимые субъектом регистрации и учета сведения о формах государственного контроля, а также осуществляется их регистрация в электронном формате;
6) национальная цифровая инвестиционная платформа (далее – НЦИП) – единая цифровая система комплексного сопровождения инвестиционных проектов, создание, управление и техническая поддержка которой осуществляется уполномоченным органом по инвестициям;
7) субъекты квазигосударственного сектора – национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат национальным управляющим холдингам, национальным холдингам, национальным компаниям, социально-предпринимательские корпорации, республиканские и коммунальные государственные предприятия, а также хозяйствующие субъекты, в которых доля участия государства составляет пятьдесят и более процентов.
3. При реализации прокурорского фильтра с использованием ЕРСОП и ЕРАП создание, развитие, внедрение, сопровождение, автоматизация и интеграция необходимых объектов цифровизации и их процессов возлагается на ведомство органов прокуратуры в области государственной правовой статистики и специальных учетов.
При реализации прокурорского фильтра с использованием цифровых систем органов прокуратуры, не указанных в настоящих Правилах, создание, развитие, внедрение, сопровождение, автоматизация и интеграция необходимых объектов цифровизации и их процессов возлагается на Генеральную прокуратуру Республики Казахстан.
4. При реализации прокурорского фильтра с использованием НЦИП создание, управление и техническая поддержка необходимых объектов цифровизации и их процессов осуществляется уполномоченным органом по инвестициям в соответствии с пунктами 3 и 5 статьи 282-3 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
5. До внедрения электронного формата прокурорского фильтра в цифровых системах прием и регистрация в органах прокуратуры решений государственных и местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц, их должностных и приравненных к ним лиц, согласование либо отказ в их согласовании прокурором осуществляются в соответствии с Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года №236 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33339).
Передача поступивших материалов на визирование (резолюцию) руководителя органа прокуратуры осуществляется с одновременным их дублированием ответственному должностному лицу органа прокуратуры.

6. Мемлекеттік органдарда, жергілікті атқарушы органдарда, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдарда электрондық құжат айналымы жүйесіне қолжетімділік болмаған жағдайда, сондай-ақ цифрлық жүйелерге рұқсат етілген (ең жоғары) көлемнен асатын файлдарды салу мүмкін болмаған кезде материалдар прокурорға қағаз және (немесе) өзге де электрондық жеткізгіштерде осы Қағидаларда цифрлық жүйелерді пайдалана отырып ұсынылатын материалдар үшін белгіленген тәртіп пен мерзімдерде ұсынылады.
7. Прокуратура органдарында мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, олардың лауазымды және оларға теңестірілген "Қызмет бабында пайдалану үшін" белгісі бар адамдардың шешімдерін қабылдау және тіркеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы №429 "Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" қаулысында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.
8. Инвесторларға қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды, тексеру жүргізу туралы шешімдерді, сотқа талап қоюларды енгізуді, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісу не келісуден бас тарту Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының, әскери және көлік прокуратурасы органдарының бірінші басшыларының актілерімен, облыстардың және оларға теңестірілген прокуратуралардың (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокуратуралары (бұдан әрі - облыстардың прокуратурасы және оларға теңестірілген прокуратураның) нақты лауазымды адамға немесе прокуратура органының бірнеше тұлғаларына (қажет болған жағдайда электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып сенімхат бойынша қол қою құқығын бере отырып) жүктеледі.
Инвесторларға қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды, тексеру жүргізу туралы шешімдерді, сотқа талап қоюларды енгізу, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісу не келісуден бас тарту Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының, әскери және көлік прокуратуралары органдарының, облыстар прокурорлары және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) (бұдан әрі – облыс прокуратуралары және оған теңестірілген прокуратуралары) прокуратураларының бірінші басшыларының актілерімен прокуратура органының нақты бір лауазымды адамына немесе бірнеше адамға (қажет болған жағдайда сенімхат бойынша электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып қол қою құқығын бере отырып) жүктеледі.
9. Осы Қағидаларға сәйкес прокуратураның тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қолдану, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау, тексеру жүргізу, сотқа талап қоюға бастамашылық жасау мәселелері жөніндегі актілері прокурормен келісуге жатпайды.
Прокурор тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды, тексеру жүргізу, сотқа талап қоюлар енгізу туралы шешімдерді, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісуден бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісуден бас тартуға шағым жасалған кезде прокуратура органдары бірінші басшысының жетекшілік ететін орынбасары (Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитеті (бұдан әрі – ИҚҚК) деңгейінде – Төрағаның жетекшілік ететін орынбасары, облыстардың прокуратуралары және оларға теңестірілген прокурорлар деңгейінде – облыс прокурорының және оларға теңестірілген прокурорлардың орынбасары, аудандардың прокуратуралары және оларға теңестірілген аудандардың прокуроры және оларға теңестірілген прокурорлар деңгейінде) бекітілген дәлелделген қорытынды жасалады.

6. В случае отсутствия у государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц, их должностных и приравненных к ним лиц доступа к системе электронного документооборота, равно как и при невозможности вложения в цифровые системы файлов, превышающих допустимый (максимальный) объем, материалы предоставляются прокурору на бумажных и (или) электронных носителях в порядке и сроки, установленные настоящими Правилами для предоставления материалов с использованием цифровых систем.
7. Прием и регистрация в органах прокуратуры решений государственных и местных исполнительных органов, их должностных и приравненных к ним лиц, имеющих гриф "Для служебного пользования", осуществляются с учетом особенностей, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429 "Об утверждении Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней".
8. Согласование либо отказ в согласовании мер запретительно-ограничительного характера, решений о проведении проверки, внесение исков в суд, решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов возлагается актами Генерального Прокурора Республики Казахстан, Председателя Комитета по защите прав инвесторов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – КЗПИ), первых руководителей органов военной и транспортной прокуратур, прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур (столицы и городов республиканского значения) (далее – прокуратуры областей и приравненные к ним прокуратуры) на конкретное должностное лицо или несколько лиц органа прокуратуры (с предоставлением при необходимости права подписи по доверенности с использованием электронной цифровой подписи).
9. В соответствии с настоящими Правилами не подлежат согласованию с прокурором акты прокуратуры по вопросам наложения мер запретительно-ограничительного характера, возбуждения дела об административном правонарушении, проведении проверки, инициирования иска в суд.
При принятии решения прокурором об отказе в согласовании мер запретительно-ограничительного характера, решений о проведении проверки, внесении исков в суд, решения о возбуждении дела об административном правонарушении и обжалования отказа в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов составляется мотивированное заключение, которое утверждается курирующим заместителем первого руководителя органов прокуратуры (на уровне Комитета по защите прав инвесторов КЗПИ – курирующим заместителем Председателя, на уровне прокуратур областей и приравненных к ним прокурорам – заместителем прокурора области и приравненных к ним, на уровне прокуратур районов и приравненных к ним - прокурором районов и приравненным к ним).

2-тарау. Инвесторларға қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды прокурормен келісу тәртібі
10. Мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың инвесторларға қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қолдану туралы мынадай мәселелер жөніндегі актілері, шешімдері, әрекеттері прокурормен келісуге жатады:
1) субъектінің (объектінің не оның жекелеген учаскесінің) қызметін, әрекетті, процесті тоқтата тұру;
2) рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның қолданысын тоқтата тұру, одан айыру (кері қайтарып алу);
3) рұқсатты беруден не оның қолданылу мерзімін ұзартудан бас тарту;
4) мемлекеттік және жергілікті атқарушы органның, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор ұйымдарының бұрын инвестордың пайдасына шығарылған шешімінің күшін жою (кері қайтарып алу);
5) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді әкелуге, әкетуге, транзитке, тасымалдауға (орнын ауыстыруға), қайтаруға, алып қоюға тыйым салу;
6) келісімшартты не келісімді біржақты тәртіппен бұзу, сондай-ақ келісімшарттың немесе келісімнің қолданылу мерзімін ұзартудан бас тарту.
11. Инвесторларға қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қолдану туралы мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың актілері, шешімдері, әрекеттері, сондай-ақ барлық растайтын материалдар ҰЦИП-ті пайдалана отырып прокурорға мұндай шараларды қолдануға негіз болып табылатын мән-жайлар анықталған сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей электрондық нысанда жіберіледі.
12. Мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың инвесторларға қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қолдану туралы актілерін, шешімдерін, әрекеттерін прокурормен келісу не келісуден бас тарту олар түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде ҰЦИП-ті немесе прокуратура органдарының цифрлық жүйелерін пайдалана отырып электрондық форматта жүзеге асырылады.
13. Қосымша материалдарды талап ету не зерделеу, уәкілетті лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың не инвестордың түсіндірмелерін алу қажет болған кезде прокурор мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың инвесторларға қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шаралар қолдану туралы актілерін, шешімдерін, әрекеттерін олар түскен кезден бастап он жұмыс күні ішінде келіседі не келісуден бас тартады.

Глава 2. Порядок согласования с прокурором мер запретительно-ограничительного характера в отношении инвесторов
10. Согласованию с прокурором подлежат акты, решения, действия государственных органов и местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц о наложении мер запретительно-ограничительного характера в отношении инвесторов по вопросам:
1) приостановления деятельности субъекта (объекта либо его отдельного участка), действия, процесса;
2) приостановления действия, лишения (отзыва) разрешения и (или) приложения к разрешению;
3) отказа в выдаче разрешения либо продлении срока его действия;
4) отмены (отзыва) решения государственного и местного исполнительного органа, а также организаций квазигосударственного сектора, вынесенного ранее в пользу инвестора;
5) запрещения ввоза, вывоза, транзита, транспортировки (перемещения), возврата, изъятия перемещаемых (перевозимых) объектов;
6) расторжения в одностороннем порядке контракта либо соглашения, а также отказа в продлении срока действия контракта либо соглашения.
11. Акты, решения, действия государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц о наложении мер запретительно-ограничительного характера в отношении инвесторов, а также все подтверждающие материалы направляются прокурору в электронной форме с использованием НЦИП не позднее трех рабочих дней со дня выявления обстоятельств, являющихся основанием для наложения таких мер.
12. Согласование либо отказ в согласовании прокурором актов, решений, действий государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц, их должностных и приравненных к ним лиц о наложении мер запретительно-ограничительного характера в отношении инвесторов осуществляется в электронной форме с использованием НЦИП либо цифровых систем органов прокуратуры в течение трех рабочих дней с момента их поступления.
13. При необходимости истребования либо изучения дополнительных материалов, получения пояснений уполномоченных должностных и приравненных к ним лиц либо инвестора, прокурор согласовывает либо отказывает в согласовании актов, решений, действий государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц о наложении мер запретительно-ограничительного характера в отношении инвесторов в течение десяти рабочих дней с момента их поступления.

14. Осы Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасына сәйкес тыйым салу-шектеу сипатындағы шаралар субъектінің (объектінің не оның жекелеген учаскесінің) қызметін, әрекетін, процесін тоқтата тұрумен байланысты болған жағдайда прокурор мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың актілерін, шешімдерін, әрекеттерін олар түскен кезден бастап қырық сегіз сағат ішінде келіседі не келісуден бас тартады.
Эпидемияның, карантиндік объектілер және аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың, уланулардың, радиациялық авариялардың таралу қаупі төнген жағдайда, сондай-ақ төтенше жағдай немесе төтенше ахуал кезінде прокурор мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың субъектінің (объектінің не оның жекелеген учаскесінің) қызметін, әрекетін, процесін тоқтата тұруға байланысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қолдану туралы актілерін, шешімдерін, әрекеттерін олар түскен кезден бастап жиырма төрт сағат ішінде келіседі не келісуден бас тартады.
Жұмыс уақытынан тыс, демалыс және мереке күндері мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың осы тармақта көрсетілген тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қолдану туралы материалдарын прокуратураның жедел кезекшісі қабылдайды.
15. Мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың жұмыс уақытынан тыс, демалыс және мереке күндері инвесторларға қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шаралар қолдану туралы актілері, шешімдері, әрекеттері түскен кезде келісу немесе келісуден бас тарту процесі осы Қағидалардың 14-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда келесі жұмыс күні басталады.
16. Мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың инвесторларға қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қолдану туралы актілерін, шешімдерін, әрекеттерін келісу не келісуден бас тарту кезінде прокурор мынадай:
тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қолданудың заңдылығы мен негізділігі;
тыйым салу-шектеу сипатындағы шаралардың экономикалық орындылығы (кәсіпорын жабылған, оның қызметі тоқтатылған жағдайда мемлекетке келтірілген залалды және елдің (өңірдің) экономикасы үшін болашақта келтірілетін шығындарды, сондай-ақ елдің (өңірдің) экономикасы үшін де, инвестор үшін де басқа салдарларды салыстыру);
инвестордың қызметінен не инвестициялық жобаны іске асырудан халықтың өмірі мен денсаулығы үшін жағымсыз салдарлар тәуекелдерінің болуы/болмауы;
анықталған заңдылықты бұзушылық бойынша инвесторға әсер етудің баламалы шараларының болуы/болмауы;
тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қолданбай инвестордың заңдылықты бұзушылықтарды жою мүмкіндігінің болуы/болмауы мән-жайларын ескереді.

14. В случаях, когда в соответствии с подпунктом 1) пункта 10 настоящих Правил меры запретительно-ограничительного характера связаны с приостановлением деятельности субъекта (объекта либо его отдельного участка), действия, процесса, прокурор согласовывает либо отказывает в согласовании актов, решений, действий государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц, в течение сорока восьми часов с момента их поступления.
В случае угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий, а также в условиях чрезвычайного положения или чрезвычайной ситуации прокурор согласовывает либо отказывает в согласовании актов, решений, действий государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц о наложении мер запретительно-ограничительного характера, связанных с приостановлением деятельности субъекта (объекта либо его отдельного участка), действия, процесса в течение двадцати четырех часов с момента их поступления.
Вне рабочего времени, в выходные и праздничные дни материалы государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц о наложении мер запретительно-ограничительного характера, указанных в настоящем пункте, принимаются оперативным дежурным прокуратуры.
15. При поступлении актов, решений, действий государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц о наложении мер запретительно-ограничительного характера в отношении инвесторов вне рабочего времени, в выходные и праздничные дни, процесс согласования либо отказа в согласовании начинается на следующий рабочий день, за исключением случаев, установленных в пункте 14 настоящих Правил.
16. При согласовании либо отказе в согласовании актов, решений, действий государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц о наложении мер запретительно-ограничительного характера в отношении инвесторов прокурор учитывает следующие обстоятельства:
законность и обоснованность наложения мер запретительно-ограничительного характера;
экономическая целесообразность мер запретительно-ограничительного характера (сопоставление имеющегося ущерба государству и будущих потерь для экономики страны (региона) в случае закрытия предприятия, приостановления его деятельности, а также других последствий, как для экономики страны (региона), так и для инвестора);
наличие/отсутствие рисков негативных последствий для жизни и здоровья населения от деятельности инвестора либо реализации инвестиционного проекта;
наличие/отсутствие альтернативных мер воздействия на инвестора по установленным нарушениям законности;
возможность/отсутствие возможности устранения инвестором нарушений законности без наложения мер запретительно-ограничительного характера.

17. Тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды келісу не келісуден бас тарту нәтижелері бойынша мемлекеттік органға және жергілікті атқарушы органға, квазиамемлекеттік сектор субъектілеріне, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдарға электрондық форматта бар болған жағдайда бас тарту себептері көрсетілген прокурордың жауабы жіберіледі.
Мемлекеттік органдарда, жергілікті атқарушы органдарда, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінде, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдарға электрондық құжат айналымы жүйесіне қолжетімділік болмаған жағдайда прокурордың тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды келісу не келісуден бас тартуы туралы жауабы қағаз жеткізгіште жіберіледі.
18. Прокурордың тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды келісуден бас тартуы мынадай:
1) құжаттардың, растайтын материалдардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) шынайы еместігін анықтау;
2) құжаттардың, растайтын материалдардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келмеуі;
3) тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қолданудың негізділігін растайтын материалдарды ұсынбау не олардың болмауы;
4) тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қолдануға байланысты мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың актілері, шешімдері, әрекеттері сот талқылауының мәні болып табылатын жағдайларда;
5) тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қолдануға байланысты мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың актілері, шешімдері, әрекеттері сотқа дейінгі тергеп-тексерудің мәні болып табылатын жағдайларда;
6) инвесторларға қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қолдану үшін құқықтық негіздердің болмауы;
7) инвесторға қатысты баламалы әсер ету шараларының болуы не тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қолданбай бұзушылықтарды жою мүмкіндігінің болуы (инвестордың қызметінен не инвестициялық жобаны іске асыру кезінде халықтың өмірі мен денсаулығына қауіп болмаса);
8) тыйым салу-шектеу шаралары салдары ауырлығының инвестор жол берген бұзушылықтарға сәйкес келмеуі не олардың маңызды болмауы;
9) өңір не ел үшін тыйым салу-шектеу сипатындағы шаралар қолданудың экономикалық тиімсіздігі (инвестордың қызметінен не инвестициялық жобаны іске асыру кезінде халықтың өмірі мен денсаулығына қауіп болмаса) негіздері бойынша шығарылады.

17. По результатам согласования либо отказа в согласовании мер запретительно-ограничительного характера в электронной форме государственному органу и местному исполнительному органу, субъектам квазигосударственного сектора, их должностным и приравненным к ним лицам направляется ответ прокурора, с указанием причин отказа при их наличии.
В случае отсутствия у государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц доступа к системе электронного документооборота ответ прокурора о согласовании либо отказе в согласовании мер запретительно-ограничительного характера направляется на бумажном носителе.
18. Отказ прокурора в согласовании мер запретительно-ограничительного характера выносится по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, подтверждающих материалов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие документов, подтверждающих материалов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, требованиям нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) непредставление материалов, подтверждающих обоснованность наложения мер запретительно-ограничительного характера либо их отсутствие;
4) в случаях, когда акты, решения, действия государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц, связанные с наложением мер запретительно-ограничительного характера, являются предметом судебного разбирательства;
5) в случаях, когда акты, решения, действия государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц, связанные с наложением мер запретительно-ограничительного характера, являются предметом досудебного расследования;
6) отсутствие правовых оснований для наложения мер запретительно-ограничительного характера в отношении инвесторов;
7) наличие альтернативных мер воздействия в отношении инвестора либо возможности устранения нарушений без наложения мер запретительно-ограничительного характера (при отсутствии угрозы для жизни и здоровья населения от деятельности инвестора либо реализации инвестиционного проекта);
8) несоответствие тяжести последствий запретительно-ограничительных мер к допущенным инвестором нарушениям либо их малозначительность;
9) экономическая нецелесообразность для региона либо страны от наложения мер запретительно-ограничительного характера (при отсутствии угрозы для жизни и здоровья населения от деятельности инвестора либо реализации инвестиционного проекта).

19. Прокурормен келісу қорытындылары бойынша қабылданған шешім туралы мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдар прокурордың жауабы түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде инвесторды хабардар етеді.
Осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген жағдайларда прокурормен келісу қорытындылары бойынша қабылданған шешім туралы мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдар инвесторды дереу хабардар етеді.
20. Мемлекеттік орган, жергілікті атқарушы орган, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдар келісуден бас тарту себептерін жойған жағдайда прокуратура органдарына қайта жүгінуге жол беріледі.
21. Инвесторларға қатысты тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды келісудің не келісуден бас тартудың электрондық нысанында электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған мынадай:
1) күні, прокуратура органының атауы, прокурордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы;
2) тыйым салу-шектеу сипатындағы шаралар қолдануға бастамашылық жасаған мемлекеттік органның, жергілікті атқарушы органның, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың атауы;
3) инвестордың атауы;
4) тыйым салу-шектеу сипатындағы шаралар санаты;
5) "келісілді" не "келісуден бас тартылды" деген өтінімнің мәртебесі;
6) осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды келісуден бас тартудың негізі туралы деректер көрсетіледі.
3-тарау. Инвесторларға қатысты мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдардың тексеру жүргізу туралы шешімдерін прокурормен келісу тәртібі
22. Мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдардың, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың инвесторларға қатысты тексеру жүргізу туралы шешімдері (актілері, қаулылары, бұйрықтары, ұйғарымдары және шешімдердің өзге де түрлері) прокурормен келісуге жатады (бұдан әрі – тексеру туралы шешім).
23. Осы Қағидалардағы тексерулер деп мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдары инвесторлардың қызметінде жүзеге асыратын мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың барлық түрлері мен нысандары түсініледі.
24. Тексеру туралы шешімді және барлық қажетті растайтын материалдарды мемлекеттік орган және жергілікті атқарушы орган, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдар оны шығарған кезден бастап бір жұмыс күні ішінде ТСОБТ-ты пайдалана отырып, электрондық нысанда прокурорға жібереді.

19. О принятом по итогам согласования с прокурором решении государственные органы и местные исполнительные органы, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лица уведомляют инвестора в течение одного рабочего дня, с момента поступления ответа прокурора.
В случаях, перечисленных в пункте 14 настоящих Правил, о принятом по итогам согласования с прокурором решении государственные и местные исполнительные органы, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лица уведомляют инвестора незамедлительно.
20. Повторное обращение в органы прокуратуры допускается в случае устранения государственным органом, местным исполнительным органом, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лицами причин отказа в согласовании.
21. В электронной форме согласования либо отказа в согласовании мер запретительно-ограничительного характера в отношении инвесторов указываются следующие данные, удостоверенные электронной цифровой подписью:
1) дата, наименование органа прокуратуры, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись прокурора;
2) наименование государственного органа, местного исполнительного органа, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц, инициировавших наложение мер запретительно-ограничительного характера;
3) наименование инвестора;
4) категория мер запретительно-ограничительного характера;
5) статус заявки "согласовано" либо "отказано в согласовании";
6) основание отказа в согласовании мер запретительно-ограничительного характера в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил.
Глава 3. Порядок согласования с прокурором решений государственных органов и местных исполнительных органов о проведении проверок в отношении инвесторов
22. Согласованию с прокурором подлежат решения (акты, постановления, приказы, предписания и другие виды решений) государственных органов и местных исполнительных органов, их должностных и приравненных к ним лиц, о проведении проверок в отношении инвесторов (далее – решение о проверке).
23. Под проверками в настоящих Правилах понимаются все виды и формы государственного контроля и надзора, осуществляемые государственными органами и местными исполнительными органами, их должностными и приравненными к ним лицами в деятельности инвесторов.
24. Решение о проверке и все необходимые подтверждающие материалы направляются прокурору государственным органом и местным исполнительным органом, их должностными и приравненными к ним лицами, в электронной форме с использованием ЕРСОП в течение одного рабочего дня с момента его вынесения.

25. Келісуді мемлекеттік орган және жергілікті атқарушы орган, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдар тексеру жүргізілгенге дейін және оны Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеттің аумақтық органдарында (бұдан әрі – ҚСжАЕК органдары) тіркегенге дейін жүзеге асырады.
26. Прокурор тексеру туралы шешімді мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдардың, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың материалдары прокурорға келіп түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде (жұмыс уақытын ескере отырып) прокуратура органдарының цифрлық жүйелерін пайдалана отырып электрондық нысанда келіседі не келісуден бас тартады.
27. Қосымша материалдарды талап ету және зерделеу, уәкілетті лауазымды адамның не инвестордың түсініктемелерін алу қажет болған жағдайда прокурор тексеру туралы шешімді ол келіп түскен сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде келіседі.
28. Эпидемияның, карантиндік объектілер және аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың, уланулардың, радиациялық авариялардың таралу қаупі төнген жағдайда, сондай-ақ төтенше жағдайлар кезінде прокурор ол туралы хабарлама келіп түскен сәттен бастап тексеру туралы шешімді жиырма төрт сағат ішінде келіседі не келісуден бас тартады.
Жұмыс уақытынан тыс, демалыс және мереке күндері осы тармақта көрсетілген тексерулер туралы шешімдерді қабылдауды прокуратураның жедел кезекшісі жүзеге асырады.
Прокуратураның жедел кезекшісі осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес инвесторларға қатысты тексеру туралы шешімді келісу не келісуден бас тарту жүктелген прокурорды дереу хабардар етеді.
29. Прокурор тексеру туралы шешімді келіскен жағдайда бұл шешім және барлық қажетті растайтын материалдар "Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актілерді, олардың мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актілерді тіркеудің, оларды тіркеуден бас тартудың және күшін жоюдың, бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тоқтата тұру, қайта бастау, мерзімдерін ұзарту туралы хабарламалардың, қатысушылар құрамын өзгертудің және бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру және олардың нәтижелері туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы №162 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21964 болып тіркелген) көзделген тәртіппен тексеру актіні одан әрі тіркеу үшін ҚСжАЕК органының лауазымды адамына келіп түседі.

25. Согласование осуществляется государственным органом и местным исполнительным органом, их должностными и приравненными к ним лицами до проведения проверки и ее регистрации (когда такая регистрация требуется) в территориальных органах Комитета по правовой статистике и специальным учетам (далее – органы КПСиСУ).
26. Прокурор согласовывает либо отказывает в согласовании решения о проверке в электронной форме с использованием цифровых систем органов прокуратуры, в течение одного рабочего дня (с учетом рабочего времени) с момента поступления материалов государственных органов и местных исполнительных органов, их должностных и приравненных к ним лиц прокурору.
27. В случае необходимости истребования и изучения дополнительных материалов, получения пояснений уполномоченного должностного лица либо инвестора, прокурор согласовывает решение о проверке в течение двух рабочих дней с момента его поступления.
28. В случае угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий, а также в условиях чрезвычайного положения или чрезвычайной ситуации прокурор согласовывает либо отказывает в согласовании решения о проверке в течение двадцати четырех часов с момента его поступления.
Вне рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием решений о проверках, указанных в настоящем пункте, осуществляется оперативным дежурным прокуратуры.
Оперативный дежурный прокуратуры незамедлительно сообщает прокурору, на которого в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил возложено согласование либо отказ в согласовании решения о проверке в отношении инвесторов.
29. В случае согласования прокурором решения о проверке такое решение и все необходимые подтверждающие материалы поступают должностному лицу органа КПСиСУ для дальнейшей регистрации акта проверки в порядке, предусмотренном Правилами регистрации актов о назначении, дополнительных актов о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, отказа в их регистрации и отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке и их результатах, утвержденными приказом исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 162 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21964).

30. Тексеру туралы шешім ҚСжАЕК органдарында тіркеуді талап етпеген және (немесе) хабарлама сипатында болған жағдайда, прокурордың келісу не келісуден бас тарту туралы жауабы материалдарды ҚСжАЕК-нің лауазымды адамдарына әрі қарай жібермей, мемлекеттік органға және жергілікті атқарушы органға, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдарға ТСОБТ-ға келіп түседі.
31. Прокурор тексеру туралы шешімді келісуден бас тартқан жағдайда прокурордың жауабы мемлекеттік органға және жергілікті атқарушы органға, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдарға бас тарту себептерін көрсете отырып электронды нысанда жіберіледі.
Прокурор келісуден бас тартқан тексеру туралы шешімдер ҚСжАЕК органдарында тіркелуге жатпайды.
32. Мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдарда, олардың лауазымды адамдары және оларға теңестірілген адамдарда ТСОБТ жүйесіне не электрондық құжат айналымы жүйесіне қолжетімділік болмаған жағдайда, прокурордың тексеру туралы шешімді келісу не келісуден бас тарту туралы жауабы қағаз жеткізгіште ұсынылады.
33. Тексеру туралы шешімді келісу не келісуден бас тарту кезінде прокурор мынадай:
1) тексерудің заңдылығы мен негізділігі;
2) тексеру жүргізудің экономикалық орындылығы (тексеру қорытындылары бойынша кәсіпорынның жабылу, оның қызметін тоқтата тұру тәуекелі жағдайында мемлекетке келтірілген залалды және елдің (өңірдің) экономикасы үшін болашақ шығындарды, сондай-ақ елдің (өңірдің) экономикасы үшін де, инвестор үшін де басқа да салдарларды салыстыру);
3) инвестордың қызметінен не инвестициялық жобаны іске асырудан халықтың өмірі мен денсаулығы үшін жағымсыз салдарлар тәуекелдерінің болуы/ болмауы;
4) инвесторға әсер етудің баламалы шараларының болуы/болмауы;
5) тексеру жүргізбестен инвестордың заңдылықты бұзушылықтарды жою мүмкіндігінің болуы/болмауы;
6) мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар тарапынан тексеруге дейін жүргізілген профилактикалық шаралардың толықтығы мен уақтылығы мән-жайларын ескереді.
34. Прокурордың тексеру туралы шешімді келісуден бас тартуы мынадай:
1) құжаттардың, растайтын материалдардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) шынайы еместігін анықтау;
2) құжаттардың, растайтын материалдардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келмеуі;
3) тағайындалатын тексерудің заңдылығына объективті баға беруге мүмкіндік бермейтін ұсынылған құжаттардың (оның ішінде тексеруді тағайындау үшін негіз болған) толық болмауы;

30. В случае, когда решение о проверке не требует регистрации в органах КПСиСУ и (или) носит уведомительный характер, ответ прокурора о согласовании либо отказе в согласовании поступает в ЕРСОП государственному органу и местному исполнительному органу, их должностным и приравненным к ним лицам, без дальнейшей передачи материалов должностным лицам КПСиСУ.
31. В случае отказа в согласовании прокурором решения о проверке, государственному органу и местному исполнительному органу, их должностным и приравненным к ним лицам направляется ответ прокурора с указанием причин отказа в электронной форме.
Решения о проверке, по которым прокурором отказано в согласовании, не подлежат регистрации в органах КПСиСУ.
32. В случае отсутствия у государственного органа и местного исполнительного органа, их должностных и приравненных к ним лиц доступа к системе ЕРСОП либо к системе электронного документооборота ответ прокурора о согласовании либо отказе в согласовании решения о проверке направляется на бумажном носителе.
33. При согласовании либо отказе в согласовании решения о проверке прокурор учитывает следующие обстоятельства:
1) законность и обоснованность проверки;
2) экономическая целесообразности проведения проверки (сопоставление имеющегося ущерба государству и будущих потерь для экономики страны (региона) в случае риска закрытия предприятия по итогам проверки, приостановления его деятельности, а также других последствий, как для экономики страны (региона), так и для инвестора);
3) наличие/отсутствие рисков негативных последствий для жизни и здоровья населения от деятельности инвестора либо реализации инвестиционного проекта;
4) наличие/отсутствие альтернативных мер воздействия на инвестора;
5) возможность/отсутствие возможности устранения инвестором нарушений законности без проведения проверки;
6) полнота и своевременность профилактических мер со стороны государственных органов и местных исполнительных органов, предшествовавших проверке.
34. Отказ прокурора в согласовании решения о проверке выносится по следующим основаниям:
1) установление недостоверности поступивших документов, подтверждающих материалов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие документов, подтверждающих материалов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, требованиям нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) неполнота представленных документов (в том числе послуживших основанием для назначения проверки), отсутствие которых не позволяет дать объективную оценку законности назначаемой проверки;

4) мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың тексеру туралы шешімдері сот талқылауының мәні болып табылатын жағдайларда;
5) мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың тексеру туралы шешімдері сотқа дейінгі тергеп-тексерудің мәні болып табылатын жағдайларда;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тексеруді тағайындау үшін құқықтық негіздердің болмау;
7) инвесторға қатысты баламалы әсер ету шараларының не тексеру жүргізбей бұзушылықтарды жою мүмкіндігінің болуы;
8) тексеру қорытындылары бойынша болжанатын салдарлар ауырлығының инвестор жол берген бұзушылықтарға сәйкес келмеуі не олардың маңызды болмауы;
9) тексеру жүргізудің өңір не ел үшін экономикалық тиімсіздігі (инвестордың қызметінен және инвестициялық жобаны іске асыру кезінде халықтың өмірі мен денсаулығына қауіп болмаса) негіздері бойынша шығарылады.
35. Тексеру туралы шешімді келісудің не келісуден бас тартудың электрондық нысанында электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған мынадай:
1) прокуратура органының атауы, күні, прокурордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы;
2) тексеру туралы шешім шығарған мемлекеттік органның, жергілікті атқарушы органның, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың атауы;
3) инвестордың атауы;
4) өтінімнің "келісілді" не "келісуден бас тартылды" деген мәртебесі;
5) осы Қағидалардың 34-тармағына сәйкес тексеру туралы шешімді келісуден бас тартудың негізі туралы деректер көрсетіледі.
4-тарау. Инвесторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін қозғайтын мемлекеттік органдардың және квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің талап қоюларын прокурормен келісу тәртібі
36. Мемлекеттік органдардың және квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің инвесторларға қатысты талап қоюлары прокурормен келісуге жатады.
АПК-нің 8-бабының 7-бөлігіне сәйкес дауды сотқа дейінгі реттеудің бұл тәртібі мемлекеттік органның инвесторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін қозғайтын талап қоюмен сотқа жүгіну құқығын іске асыру үшін міндетті болып табылады және осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Инвесторға қатысты квазимемлекеттік сектор субъектілерін, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдарын прокурормен міндетті түрде келісу инвестициялық қызметтен туындайтын талап қойылған жағдайда талап етіледі.
37. Инвесторларға қатысты мемлекеттік органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, талап қоюды қамтамасыз ету туралы арыздары, сондай-ақ ерекше іс жүргізу тәртібімен сот қарайтын істер бойынша арыздар прокурормен келісілуге жатпайды.

4) в случаях, когда решения государственных органов, местных исполнительных органов, их должностных и приравненных к ним лиц о проверке, являются предметом судебного разбирательства;
5) в случаях, когда решения государственных органов, местных исполнительных органов, их должностных и приравненных к ним лиц о проверке, являются предметом досудебного расследования;
6) отсутствие правовых оснований для назначения проверки, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
7) наличие альтернативных мер воздействия в отношении инвестора либо возможности устранения нарушений без проведения проверки;
8) несоответствие тяжести последствий, которые предполагаются по итогам проверки к допущенным инвестором нарушениям либо их малозначительности;
9) экономическая нецелесообразность для региона либо страны в проведении проверки (при отсутствии угрозы для жизни и здоровья населения от деятельности инвестора либо реализации инвестиционного проекта).
35. В электронной форме согласования либо отказа в согласовании решения о проверке указываются следующие данные, удостоверенные электронной цифровой подписью:
1) дата, наименование органа прокуратуры, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись прокурора;
2) наименование государственного органа, местного исполнительного органа, их должностных и приравненных к ним лиц, вынесшего решение о проверке;
3) наименование инвестора;
4) статус заявки "согласовано" либо "отказано в согласовании";
5) основание отказа в согласовании решения о проверке в соответствии с пунктом 34 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок согласования с прокурором исков государственных органов и субъектов квазигосударственного сектора, затрагивающих права и законные интересы инвесторов
36. Согласованию с прокурором подлежат иски государственных органов и субъектов квазигосударственного сектора в отношении инвесторов.
Данный порядок досудебного урегулирования спора в соответствии с частью 7 статьи 8 ГПК является обязательным для реализации государственным органом права обращения в суд с иском, затрагивающим права и законные интересы инвесторов и осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
Обязательное согласование с прокурором субъектами квазигосударственного сектора, их должностными и приравненными к ним лицами иска в отношении инвестора требуется в случае предъявления иска, вытекающего из инвестиционной деятельности.
37. Не подлежат согласованию с прокурором заявления государственных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц об обеспечении исков, инициированных в отношении инвесторов, а также заявления по делам, рассматриваемым судом в порядке особого производства.

38. Инвесторларға қатысты мемлекеттік органдардың және квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің талап қоюлары заңнамада белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі өткенге дейін кемінде бір ай бұрын прокурорға электрондық нысанда ҰЦИП-ті пайдалана отырып келісуге жіберіледі.
39. Облыстық және аудандық (қалалық) маңызы бар мемлекеттік органдардың және квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің талап қоюлары аумақтылығы бойынша әскери және көлік прокуратура органдарына, облыс прокуратуралары және оларға теңестірілген прокуратуралар, аудандық және оларға теңестірілген (қалалық, ауданаралық, сондай-ақ мамандандырылған) прокуратураларға жіберіледі.
Мұндай талап қоюларды келісуді немесе келісуден бас тартуды прокуратура органдарының қызметкерлері ТСОБТ пайдалана отырып, электрондық нысанда жүзеге асырады.
40. Орталық мемлекеттік органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің, олардың лауазымды және оларға теңестірілген республикалық маңызы бар адамдардың талап қоюлары Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасынның Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитетіне келісуге жіберіледі.
41. Прокурорға жіберілетін арыздар АПК-нің 136, 148-баптарының ережелеріне сәйкес келуі және мыналарды:
1) жеке және заңды тұлғалардың, қоғамның және мемлекеттің не мемлекеттік, жергілікті атқарушы органның немесе квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзу немесе бұзу қаупінің мәні.
2) талап қою талаптарының негіздемелері, сондай-ақ осы талаптарды растайтын дәлелдемелердің мазмұны;
3) қолданылатын заңдарға сілтемелерді қамтуы тиіс.
42. Сотқа мыналар:
1) мемлекеттік орган, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың инвесторға өзінің талаптарын негіздейтін мән-жайларды растайтын құжаттар;
2) инвестор мен уәкілетті мемлекеттік орган, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың арасында жасалған инвестициялық келісімшарттың көшірмелері;
3) инвестордың инвестициялық қызметін растайтын құжаттар;
4) инвестордың ел (өңір) экономикасына қосқан үлесі туралы мәліметтер мен құжаттар, сондай-ақ елдің (өңірдің) аумағында инвестициялық қызметті жүзеге асыру кезеңіндегі салық аударымдары бойынша деректер қоса беріледі.
Прокурордың талабы бойынша талап қоюға растайтын қосымша мәліметтер мен материалдар қоса беріледі.
43. Инвесторларға қатысты мемлекеттік органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың талап қоюларын зерделеу нәтижелері бойынша прокурор оларды алған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде оларды келіседі не келісуден бас тартады.

38. Иски государственных органов и субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц в отношении инвесторов направляются на согласование прокурору в электронной форме с использованием НЦИП не менее, чем за месяц до истечения установленного законодательством Республики Казахстан срока исковой давности.
39. Иски государственных органов и субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц областного и районного (городского) значения направляются по территориальности в органы военной и транспортной прокуратур, прокуратуры областей и приравненных к ним прокуратуры, районные и приравненные к ним (городские, межрайонные, а также специализированные) прокуратуры.
Согласование либо отказ в согласовании таких исков осуществляется сотрудниками органов прокуратуры в электронной форме с использованием ЕРСОП.
40. Иски центральных государственных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц республиканского значения направляются на согласование в Комитет по защите прав инвесторов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
41. Направляемые прокурору заявления должны соответствовать положениям статей 136, 148 ГПК и содержать:
1) суть нарушения или угрозы нарушения прав и законных интересов физических и юридических лиц, общества и государства либо самого государственного, местного исполнительного органа или субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц;
2) обоснования исковых требований, а также содержание доказательств, подтверждающих эти требования;
3) ссылки на законы, подлежащие применению.
42. К иску прилагаются:
1) документы, подтверждающие обстоятельства, на которых государственный орган, субъект квазигосударственного сектора, их должностные и приравненные к ним лица основывают свои требования к инвестору;
2) копии инвестиционного контракта, заключенного между инвестором и уполномоченным государственным органом, субъектом квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лицам;
3) документы, подтверждающие инвестиционную деятельность инвестора;
4) сведения и документы о вкладе инвестора в экономику страны (региона), а также данные по налоговым отчислениям за период осуществления инвестиционной деятельности на территории страны (региона).
По требованию прокурора к иску прилагаются дополнительные подтверждающие сведения и материалы.
43. По результатам изучения исков государственных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц в отношении инвесторов прокурор в течение пяти рабочих дней с момента их получения согласовывает либо отказывает в их согласовании.

44. Қосымша материалдарды талап ету не зерделеу, мемлекеттік органның, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың не инвестордың ұстанымын тыңдау қажет болған кезде прокурор инвесторларға қатысты мемлекеттік органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың талап қоюларын олар келіп түскен кезден бастап он жұмыс күні ішінде келіседі не келісуден бас тартады.
45. Инвесторларға қатысты мемлекеттік органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың талап қоюлары жұмыс уақытынан тыс, демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде оларды қабылдау және тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
46. Инвесторларға қатысты мемлекеттік органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың талап қоюларын қарау нәтижелері бойынша прокурор оны келіседі не келісуден бас тартады.
47. Инвесторларға қатысты мемлекеттік органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың талап қоюларын келісу не келісуден бас тарту кезінде прокурор мынадай:
1) талап қою талаптарының заңдылығы мен негізділігі;
2) даулы құқықтық қатынастардың туындау себептері;
3) инвестор үшін инвестициялық жобаларды іске асыруға, міндеттемелерді орындауға теріс әсер ететін салдарлар немесе мемлекетке, инвестициялық тартымдылыққа және ел экономикасына нұқсан келтіру қаупі;
4) инвестордың қызметінен адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделеріне, мемлекетке зиян келтіру қаупінің болу мән-жайларын ескереді.
48. Прокурордың инвесторларға қатысты мемлекеттік органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың талап қоюларын келісуден бас тартуы мынадай:
1) инвесторларға қатысты мемлекеттік органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың талап қоюларының осы Қағидалардың 41 және 42-тармақтарында көрсетілген шарттарға сәйкес келмеуі;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі өткеннен кейін талап қою арызын жіберу;
3) талап қою үшін құқықтық негіздердің болмауы;
4) құжаттардың, растайтын материалдардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) шынайы еместігін анықтау;
5) инвестордың мемлекеттік органның сотқа талап қоюмен жүгінбей-ақ бұзушылықтарды жою мүмкіндігінің болуы;

44. При необходимости истребования либо изучения дополнительных материалов, заслушивании позиции государственного органа, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц либо инвестора, прокурор согласовывает либо отказывает в согласовании исков государственных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц в отношении инвесторов в течение десяти рабочих дней с момента их поступления.
45. При поступлении исков государственных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц в отношении инвесторов вне рабочего времени, в выходные и праздничные дни их прием и регистрация осуществляется на следующий рабочий день.
46. По результатам рассмотрения исков государственных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц в отношении инвесторов прокурор согласовывает либо отказывает в его согласовании.
47. При согласовании либо отказе в согласовании исков государственных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц в отношении инвесторов прокурор учитывает следующие обстоятельства:
1) законность и обоснованность исковых требований;
2) причины возникновения спорных правоотношений;
3) последствия для инвестора, которые негативно отразятся на реализации инвестиционных проектов, исполнении обязательств либо риски причинения ущерба государству, инвестиционной привлекательности и экономике страны;
4) наличие угрозы причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде, правам и законным интересам физических и юридических лиц, государству от деятельности инвестора.
48. Отказ прокурора в согласовании исков государственных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц в отношении инвесторов выносится по следующим основаниям:
1) несоответствие исков государственных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц в отношении инвесторов условиям, перечисленным в пунктах 41 и 42 настоящих Правил;
2) направление искового заявления по истечении срока исковой давности, установленного законодательством Республики Казахстан;
3) отсутствие правовых оснований для внесения иска;
4) установление недостоверности документов, подтверждающих материалов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
5) наличие возможности устранения инвестором нарушений без обращения государственного органа с иском в суд;

6) соттың заңды күшіне енген шешімінің немесе соттың АПК-да көзделген негіздер бойынша іс бойынша іс жүргізуді тоқтату туралы ұйғарымының, сол тараптар арасындағы дау бойынша, сол нысана туралы және сол негіздер бойынша шығарылған шешімінің болуы;
7) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (АХҚО) сотының, төреліктің сол тараптар арасындағы дау бойынша, сол нысана туралы және негіздер бойынша шығарылған шешімінің болуы;
8) сол тараптар арасында, сол мәселе және сол негіздер бойынша жасалған атқарушылық жазбаның болуы;
9) инвестор үшін ол жіберген бұзушылықтардың мемлекеттік орган, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың қойған талаптар салдарының ауырлығына сәйкес келмеуі негіздері бойынша шығарылады.
49. Инвесторларға қатысты мемлекеттік органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың талап қоюларын келісуді не келісуден бас тартуды прокурор ҰЦИП немесе прокуратура органдарының цифрлық жүйелерін пайдалана отырып, электрондық нысанда жүзеге асырады.
50. Мемлекеттік органдарда, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың электрондық құжат айналымы жүйесіне қолжетімділік болмаған жағдайда, инвесторларға қатысты мемлекеттік органдардың талап қоюларын келісу не келісуден бас тарту қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады.
51. Инвесторларға қатысты мемлекеттік органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың талап қоюларын келісудің не келісуден бас тартудың электрондық нысанында электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған мынадай:
1) прокуратура органының атауы, күні, прокурордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы;
2) талап қоюға бастамашылық жасаған мемлекеттік органның, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің атауы;
3) инвестордың атауы;
4) өтінімнің "келісілді" не "келісуден бас тартылды" деген мәртебесі;
5) осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес инвесторларға қатысты мемлекеттік органдардың, квазиамемлекеттік сектор субъектілерінің олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың талап қоюларын келісуден бас тарту негіздемесі туралы деректер көрсетіледі.
5-тарау. Инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді прокурормен келісу және әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісуден бас тартуға шағым жасау тәртібі
52. Мемлекеттік органдардың инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімдері прокурормен келісуге жатады.

6) наличие вступившего в законную силу решения суда или определения суда о прекращении производства по делу по основаниям, предусмотренным ГПК, вынесенное по спору между теми же сторонами, о том же предмете и по тем же основаниям;
7) наличие принятого по спору между теми же сторонами, о том же предмете и по тем же основаниям решения арбитража, суда Международного финансового центра "Астана" (МФЦА);
8) наличие совершенной между теми же сторонами, о том же предмете и по тем же основаниям исполнительной надписи;
9) несоответствие тяжести последствий для инвестора от исковых требований государственного органа, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц к допущенным им нарушениям
49. Согласование либо отказ в согласовании исков государственных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц в отношении инвесторов осуществляется прокурором в электронной форме с использованием НЦИП либо цифровых систем органов прокуратуры.
50. В случае отсутствия у государственных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц доступа к системе электронного документооборота, согласование либо отказ в согласовании исков государственных органов в отношении инвесторов осуществляется на бумажном носителе.
51. В электронной форме согласования либо отказа в согласовании исков государственных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц в отношении инвесторов указываются следующие данные, удостоверенные электронной цифровой подписью:
1) дата, наименование органа прокуратуры, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись прокурора;
2) наименование государственного органа, субъектов квазигосударственного сектора, инициировавшего иск;
3) наименование инвестора;
4) статус заявки "согласовано" либо "отказано в согласовании";
5) основание отказа в согласовании исков государственных органов, субъектов квазигосударственного сектора, их должностных и приравненных к ним лиц в отношении инвесторов в соответствии с пунктом 48 настоящих Правил.
Глава 5. Порядок согласования с прокурором решений о возбуждении дела об административном правонарушении и обжалования отказа в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов
52. Согласованию с прокурором подлежат решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов.

53. Уәкілетті лауазымды адамдардың мынадай шешімдері прокурормен келісуге жатпайды:
1) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалғанға дейін, іс бойынша іс жүргізу кезеңінде, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыны орындау сатысында әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шараларын қолдану туралы;
2) әкімшілік құқық бұзушылық сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдарымен және автоматты режимде жұмыс істейтін аспаптармен тіркелген жағдайда айыппұл төлеу қажеттілігі жөніндегі нұсқамалар;
3) инвестор ретінде кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғаға (оның ішінде инвесторға) қатысты әкімшілік іс жүргізу материалдары.
54. Инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімдерді келісу не прокурордың келісуден бас тартуы ӘҚБтК-нің 759-бабында және осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен электрондық нысанда жүзеге асырылады.
55. Инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешім қабылдауға уәкілетті органдар (лауазымды адамдар) мұндай шешімді прокурорға оған қол қойылғанға дейін ӘІБТ-ны пайдалана отырып жібереді.
Мұндай шешімдерге әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы хаттамалардың, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамалардың, хабарламалардың (хабархаттардың) жобалары және инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімдердің өзге де жобалары жатады.
56. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау үшін негіздердің болуын растайтын материалдары бар инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешім әкімшілік құқық бұзушылық жасау фактісі анықталған кезден бастап бір жұмыс күні ішінде ӘІБТ-ні пайдалана отырып, прокурорға жіберіледі.
57. Прокурор инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешім келіп түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде оны келіседі не келісуден бас тартады.
Қосымша материалдарды талап ету және зерделеу, уәкілетті лауазымды адамның не инвестордың түсініктемелерін алу қажет болған жағдайда прокурор инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келіседі не ол келіп түскен сәттен бастап он жұмыс күні ішінде оны келісуден бас тартады.
58. Қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу түріндегі қамтамасыз ету шаралары қабылданған жағдайларда инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісуді не келісуден бас тартуды прокурор олар келіп түскен кезден бастап қырық сегіз сағат ішінде жүзеге асырады.
Егер уәкілетті лауазымды адам эпидемияның, карантиндік объектілер және аса қауіпті зиянды организмдер ошақтарының, инфекциялық, паразиттік аурулардың, уланулардың, радиациялық авариялардың таралу қаупі төнген жағдайда, қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не тыйым салу түрінде қамтамасыз ету шараларын қабылдаған болса, инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісу не келісуден бас тарту олар келіп түскен сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде жүзеге асырылады.
Жұмыс уақытынан тыс, демалыс және мереке күндері осы тармақта көрсетілген әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімдерді қабылдауды прокуратураның жедел кезекшісі жүзеге асырады.
Прокуратураның жедел кезекшісі осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісу не келісуден бас тарту жүктелген прокурорды дереу хабардар етеді.

53. Не подлежат согласованию с прокурором решения уполномоченных должностных лиц:
1) о применении мер обеспечения производства по делу об административном правонарушении до возбуждения дела об административном правонарушении, в период производства по делу, а также на стадии исполнения постановления по делу об административном правонарушении;
2) предписания о необходимости уплаты штрафа в случае, если административное правонарушение зафиксировано сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме.
3) материалы административного производства в отношении физического лица (в том числе инвестора), не связанного с предпринимательской деятельностью как инвестора.
54. Согласование либо отказ в согласовании прокурором решений о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов осуществляется в электронной форме в порядке, определяемом статьей 759 КоАП и настоящими Правилами.
55. Органы (должностные лица), уполномоченные принимать решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов направляют такое решение прокурору до его подписания, с использованием ЕРАП.
К таким решениям относятся проекты протоколов о возбуждении дела об административном правонарушении, предписаний о необходимости уплаты штрафа, уведомлений (извещений) и другие проекты решений о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов.
56. Решение о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов с материалами, подтверждающими наличие оснований для возбуждения дела об административном правонарушении, направляется прокурору с использованием ЕРАП в течение одного рабочего дня с момента обнаружения факта совершения административного правонарушения.
57. Прокурор в течение трех рабочих дней с момента поступления решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов согласовывает либо отказывает в его согласовании.
В случае необходимости истребования и изучения дополнительных материалов, получения пояснений уполномоченного должностного лица либо инвестора, прокурор согласовывает решение о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов либо отказывает в его согласовании в течение десяти рабочих дней с момента его поступления.
58. В случаях, когда принимаются меры обеспечения в виде приостановления либо запрещения деятельности или отдельных ее видов согласование либо отказ в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов осуществляется прокурором в течение сорока восьми часов с момента их поступления.
В случае угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий, если уполномоченным должностным лицом приняты меры обеспечения в виде приостановления либо запрещения деятельности или отдельных ее видов, согласование либо отказ в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов осуществляется в течение двадцати четырех часов с момента их поступления.
Вне рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием решений о возбуждении дела об административном правонарушении, указанных в настоящем пункте, осуществляется оперативным дежурным прокуратуры.
Оперативный дежурный прокуратуры незамедлительно сообщает прокурору, на которого в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил возложено согласование либо отказ в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов.

59. Инвесторларға қатысты жұмыс уақытынан тыс, демалыс және мереке күндері әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешім келіп түскен кезде оларды қабылдау және тіркеу осы Қағидалардың 58-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
60. Мемлекеттік органның уәкілетті лауазымды адамына инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісу не келісуден бас тарту нәтижелері бойынша бар болған жағдайда бас тарту себептері көрсетілген прокурордың жауабы электрондық нысанда жіберіледі.
61. Мемлекеттік органның уәкілетті лауазымды адамында электрондық құжат айналымы жүйесіне қолжетімділік болмаған жағдайда инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді прокурордың келісуі не келісуден бас тартуы қағаз жеткізгіште ұсынылады.
62. Инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісу не келісуден бас тарту кезінде прокурор мынадай:
1) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғаудың заңдылығы мен негізділігі, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді болғызбайтын не ӘҚБтК-нің 741 және 742-баптарына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартпауға мүмкіндік беретін мән-жайлардың болуы;
2) әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың нақты мән-жайлары, оның ішінде құқық бұзушының жеке басы, сондай-ақ қол сұғушылық объектісі, ал зиян болған кезде – оның мөлшері;
3) инвестор үшін инвестициялық жобаны одан әрі іске асыруға теріс әсер ететін не мемлекетке залал келтіруі мүмкін ықтимал салдарлардың болуы;
4) инвестордың қызметінен адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне зиян келтіру қаупінің болуы;
5) инвестор жасаған құқық бұзушылық және салынатын әкімшілік жаза салдарлары ауырлығының сәйкес келмеуі туралы мән-жайларды ескереді.
63. Прокурордың инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісуден бас тартуы осы Қағидалардың 62-тармағында көрсетілген келесі негіздер бойынша:
1) ӘҚБтК-нің 741-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді болғызбайтын оқиғаның, әкімшілік құқық бұзушылық құрамының және өзге де мән-жайлардың болмауы;
2) адам өміріне, денсаулығына зиян келтіру қаупі болмаған жағдайда инвестор жасаған құқық бұзушылықтың және тағайындалатын әкімшілік жаза салдарлары ауырлығының сәйкес келмеуі;

59. При поступлении решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов вне рабочего времени, в выходные и праздничные дни их прием и регистрация осуществляется на следующий рабочий день, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 58 настоящих Правил.
60. По результатам согласования либо отказа в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов ответ прокурора, с указанием причин отказа при их наличии, направляется уполномоченному должностному лицу государственного органа в электронной форме.
61. В случае отсутствия у уполномоченного должностного лица государственного органа доступа к системе электронного документооборота ответ прокурора о согласовании либо отказе в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов предоставляется на бумажном носителе.
62. При согласовании либо отказе в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов прокурор учитывает следующие обстоятельства:
1) законность и обоснованность возбуждения дела об административном правонарушении, наличие обстоятельств, исключающих производство по делу об административном правонарушении либо позволяющих не привлекать к административной ответственности в соответствии со статьями 741 и 742 КоАП;
2) конкретные обстоятельства совершения административного правонарушения, в том числе личность правонарушителя, а также объект посягательства, а при наличии вреда – его размер;
3) наличие вероятных последствий для инвестора, которые негативно отразятся на дальнейшей реализации им инвестиционного проекта либо имеют риски причинения ущерба государству;
4) наличие угрозы причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде, правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства от деятельности инвестора;
5) несоответствие тяжести последствий совершенного инвестором правонарушения и налагаемого административного взыскания.
63. Отказ прокурора в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов выносится с учетом обстоятельств, перечисленных в пункте 62 настоящих Правил, по следующим основаниям:
1) отсутствие события, состава административного правонарушения и другие обстоятельства, исключающие в соответствии со статьей 741 КоАП производство по делу об административном правонарушении;
2) несоответствие тяжести последствий совершенного инвестором правонарушения и налагаемого административного взыскания, в случае отсутствия угрозы причинения вреда жизни, здоровью человека;

3) инвестор үшін инвестициялық жобаны одан әрі іске асыруға теріс әсер ететін не инвестордың қызметін тоқтату қаупі бар ықтимал салдарлардың болу;
4) ӘҚБтК-нің 802-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау үшін себептер мен негіздердің болмауы;
5) ӘҚБтК-нің 742-бабында көзделген әкімшілік жауаптылыққа тартпауға мүмкіндік беретін мән-жайлардың болу негіздері бойынша шығарылады.
64. Инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісудің не келісуден бас тартудың электрондық нысанында электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған мынадай:
1) прокуратура органының атауы, күні, прокурордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы;
2) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді шығаруға бастамашы болған мемлекеттік органның, жергілікті атқарушы органның, олардың лауазымды және оларға теңестірілген адамдардың атауы;
3) инвестордың атауы;
4) өтінімнің мәртебесі "келісілді" не "келісуден бас тартылды";
5) осы Қағидалардың 63-тармағына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісуден бас тартудың негізі туралы деректер көрсетіледі;
65. Инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді прокурор келіскен жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасауға уәкілетті адам осы туралы прокурордың жауабы келіп түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде инвесторға хабарлайды..
66. Инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісуді не келісуден бас тартуды аумақтық қағидат бойынша прокурор жүзеге асырады.
67. Облыстық және аудандық (қалалық) маңызы бар мемлекеттік органдардың уәкілетті лауазымды адамдарының шешімдері аумақтылығы бойынша әскери және көлік прокуратураларының, облыс прокуратуралары және оған теңестірілген прокуратураларына, аудандық және оларға теңестірілген (қалалық, ауданаралық, сондай-ақ мамандандырылған) прокуратуралардың тиісті органдарына жіберіледі.
Мұндай шешімдерді келісуді немесе келісуден бас тартуды кәсіпкерлік және инвестицияларды қолдау саласындағы заңдылықты қадағалауды жүзеге асыратын прокуратура органдарының қызметкерлері жүзеге асырады.
68. Орталық мемлекеттік органдардың уәкілетті лауазымды адамдарының шешімдері осындай шешімдерді келісу немесе келісуден бас тарту жүзеге асырылатын ИҚҚК-ға жіберіледі.
Мұндай шешімдерді келісуді не келісуден бас тартуды Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының кәсіпкерлік және инвестицияларды қолдау саласындағы заңдылықты қадағалауды жүзеге асыратын бөлімшесі жүзеге асырады.

3) наличие вероятных последствий для инвестора, которые негативно отразятся на дальнейшей реализации им инвестиционного проекта либо имеют угрозу прекращения деятельности инвестора;
4) отсутствие поводов и оснований для возбуждения дела об административном правонарушении, предусмотренных статьей 802 КоАП;
5) наличие обстоятельств, позволяющих не привлекать к административной ответственности, предусмотренных статьей 742 КоАП;
6) установление недостоверности документов, подтверждающих материалов и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
64. В электронной форме согласования либо отказа в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов указываются следующие данные, удостоверенные электронной цифровой подписью:
1) дата, наименование органа прокуратуры, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись прокурора;
2) наименование государственного органа, местного исполнительного органа, их должностных и приравненных к ним лиц, инициировавших вынесение решения о возбуждении дела об административном правонарушении;
3) наименование инвестора;
4) статус заявки "согласовано" либо "отказано в согласовании";
5) основание отказа в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении в соответствии с пунктом 63 настоящих Правил.
65. В случае согласования прокурором решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов лицо, уполномоченное составлять протокол об административном правонарушении, уведомляет об этом инвестора в течение одного рабочего дня с момента поступления ответа прокурора.
66. Согласование либо отказ в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов осуществляется прокурором по территориальному принципу.
67. Решения уполномоченных должностных лиц государственных органов областного и районного (городского) значения направляются по территориальности в соответствующие органы военной и транспортной прокуратур, прокуратуры областей и приравненные к ним прокуратуры, районные и приравненные к ним (городские, межрайонные, а также специализированные) прокуратуры.
Согласование либо отказ в согласовании таких решений осуществляется сотрудниками органов прокуратуры, осуществляющих надзор за законностью в сфере предпринимательства и поддержки инвестиций.
68. Решения уполномоченных должностных лиц центральных государственных органов направляются в КЗПИ, которым осуществляется согласование либо отказ в согласовании таких решений.

69. Инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісуден бас тартуға шағым жасау "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 25-бабында және осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
70. Жоғары тұрған прокурор мұндай шағымды прокуратура органдарына келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды.
71. Шағымды қарау нәтижелері инвесторларға қатысты прокурордың әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешімді келісуден бас тартуына Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен сотқа шағымдану үшін негіз болып табылады.
72. Жоғары тұрған прокурор не сот шағым бойынша шешім қабылдағанға дейін инвесторларға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы шешім прокурормен келісілмеген деп танылады.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне 13-қосымша
Қазақстан Республикасы
прокуратура органдары
жүйесінің
қызметкерлеріне ақшалай
ризықты, жәрдемақылар мен
басқа да төлемдерді төлеу
қағидаларына қосымша
нысан
№ АҚШАЛАЙ АТТЕСТАТ
________________________________________________________________________________
(аттестатты берген органның атауы)
______________________________төмендегілерді куәландырады: _______________________
(әскери немесе арнаулы атағы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), жеке нөмірі)
__________________________________________________
1. Лауазымдық жалақысы айына____________________________теңге.
2. Сыныптық шен (арнаулы атағы) үшін қосымша ақы айына _теңге.
3. Сыныптық біліктілік үшін үстемеақы айына ____________ теңге.
4. Құпиялылық үшін үстемеақы айына___________ теңге.
5. Шифрлау жұмысы үшін үстемеақы айына_____________теңге.
6. Тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге ақшалай
жәрдемақы айына ______________ теңге.
7. Лауазымдық жалақысын есептеу үшін еңбек сіңірген жылы на
20____ жылғы ____________ жай-күй бойынша
_______жыл______ай______ күн деп белгіленді.
Мынадай ақшалай ризық түрлерімен қанағаттандырылды:
8. Лауазымдық жалақы ___________________________.
9. Сыныптық шен (арнаулы атағы) үшін қосымша ақы ______________.
10. Сыныптық біліктілік үшін үстемеақы ___________________.
11. Құпиялылық үшін үстеме ақы____________________.
12. Шифрлау жұмысы үшін үстемеақы ________________.

69. Обжалование отказа в согласовании прокурором решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов осуществляется в порядке, предусмотренном статьей 25 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" и настоящих Правил.
70. Вышестоящий прокурор рассматривает такую жалобу в течение пяти рабочих дней со дня ее поступления в органы прокуратуры.
71. Результаты рассмотрения жалобы являются основанием для обжалования отказа прокурора в согласовании решения о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов в суд в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
72. До принятия решения по жалобе вышестоящим прокурором либо судом решение о возбуждении дела об административном правонарушении в отношении инвесторов признаются несогласованными с прокурором.
Приложение 13 к Перечню
некоторых приказов
Генерального Прокурора
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение к Правилам
выплаты денежного
довольствия, пособий и прочих
выплат сотрудникам органов
прокуратуры
Республики Казахстан
форма
ДЕНЕЖНЫЙ АТТЕСТАТ №
_____________________________________________________________
удостоверяет, что _____________________________________________
(наименование органа, выдавшего аттестат)
_____________________________________________________________
(воинское или специальное звание, должность, фамилия, имя, отчество
(при наличии), личный номер)
_____________________________________________________________
имел:
1. Должностной оклад _____________________________ теңге в месяц.
2. Доплата за классный чин (специальное звание) ______теңге в месяц.
3. Надбавка за классную квалификацию ______________ теңге в месяц.
4. Надбавка за секретность _________________________ теңге в месяц.
5. Надбавка за шифровальную работу ________________теңге в месяц.
6. Денежная компенсация на содержание жилища, оплату коммунальных
услуг ________________________________________________________
_________________________________________________ теңге в месяц.
7. Выслуга лет для исчисления должностного оклада по состоянию
на __________________ 20____ года
определена _______ лет ______ месяцев ______ дней.
Удовлетворен следующими видами денежного довольствия:
8. Должностной оклад по ______________________________________.
9. Доплата за классный чин (специальное звание) по _______________.
10. Надбавка за классную квалификацию по ______________________.
11. Надбавка за секретность по _________________________________.
12. Надбавка за шифровальную работу по ________________________.

13. Тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге ақшалай жәрдемақы _________________.
14. Алименттер, кімге:___________ ___________________
мөлшері_______________________________________.
15. Демалыс 20 ___ жылға___________________________.
(пайдаланған-пайдаланбағанын көрсету)
16. Сауықтыру жәрдемақысы ________________________
(төленген-төленбегенін көрсету)
Берешегі бар______________________________________
(берешек түрін көрсету)
________________________________________________.
______20___жылдан бастап. ______________ қарамағында.
Қызметкердің ЖСН ___________________________
Қызметкердің ағымдағы шоты_______________________
(Шот №, банктің атауы)
_____________________________________________
Аттестат байланысты берілді____________________________________________
(қызметі бойынша ауысу, жұмыстан шығу және тағы басқа)
_____________________________________________
__________ 20 ____жылғы "___" __________№ _____ бұйрыққа сәйкес
М.О. Басшы__________________________________________ (қолы) Бас бухгалтер __________________________________ (қолы) Аттестаттағы деректер дұрыс деп есептеймін___________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
14-қосымша
"Соттылықтың болуы не
болмауы
туралы анықтама беру"
мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті және оның аумақтық органдары
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса)
жоқ
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін ұсыну тәсілдері (бар болса)
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдау және беру:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
3) "цифрлық үкімет" мобильді қосымшасы арқылы жүзеге асырылады.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі және оның кіші түрлері (бар болса)
1) құжаттар топтамасын Мемлекеттік корпорацияға тапсырған күннен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 10 (он) минут;
қосымша анықтамалық тексеріс жағдайында – 5 (бес) жұмыс күні;
шет елге шыққан жағдайда:
астанада, облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда орналасқан Мемлекеттік корпорация филиалдарының бөлімдеріне жүгінген кезде – 5 (бес) жұмыс күні;
Мемлекеттік корпорация филиалдарының басқа бөлімдеріне жүгінген кезде – 10 (он) жұмыс күні;
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны және оның кіші түрлері (бар болса)
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
Қағаз түрінде
Композиттік тәсілмен көрсетілетін
6
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі және оның кіші түрлері (бар болса)

13. Денежная компенсация на содержание жилища, оплату коммунальных
услуг по ____________________________________________________.
14. Алименты, кому: __________________________________ в размере
____________________________________________________________
____________________________________________________________
15. Отпуск за 20 ___ год _______________________________________
(указать использовал, не использовал)
16. Пособие на оздоровление ___________________________________
(указать выплачено, не выплачено)
Имеет задолженность _________________________________________
(указать вид задолженности)
_____________________________________________________________.
Находится в распоряжении с ______20___года ______ ______________.
ИИН сотрудника ______________________________________________
Текущий счет сотрудника ______________________________________
(№ счета, наименование банка)
_____________________________________________________________
Аттестат выдан в связи ________________________________________
(перевод по службе, увольнение и другое)
____________________________________________________________
В соответствии с приказом _________________ от ________ № _____
"___" ______________20 ____года
М.П. Руководитель ___________________________________________
(подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________
(подпись)
Данные в аттестате, считаю правильными ________________________
(подпись)
Приложение 14 к Перечню
некоторых приказов
Генерального Прокурора
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача справки о наличии
либо отсутствии судимости"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача справки о наличии либо отсутствии судимости"
1
Наименование услугодателя
Комитет по правовой статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальные органы
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
отсутствует
3
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием и выдача документов для оказания государственной услуги осуществляется через:
1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал);
3) мобильное приложение "цифрового правительства".
4
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) со дня сдачи пакета документов в Государственную корпорацию, а также при обращении на портал – 10 (десять) минут;
в случаях дополнительной установочной проверки – 5 (пять) рабочих дней;
в случаях выезда за границу:
при обращении в отделы филиалов Государственной корпорации, расположенные в столице, областных центрах, городах республиканского значения – 5 (пять) рабочих дней;
при обращении в другие отделы филиалов Государственной корпорации – 10 (десять) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов и получения документов – 15 (пятнадцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 15 (пятнадцать) минут.
День приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
В случае проведения дополнительной установочной проверки услугополучателю в течение 4 (четырех) рабочих дней направляется промежуточный ответ, где сообщается о необходимости повторного обращения услугополучателя по истечении 20 (двадцати) рабочих дней с момента получения уведомления.
5
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
Бумажная
Оказываемая композитным способом
6
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

"Соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларының 4 немесе 5-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама беру.
Басқа жеке тұлғаға соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтаманы беру, мәліметтер сұратылып отырған адамға қатысты нотариалды расталған сенімхаттың негізінде жүзеге асырылады.
Шет елге шығу үшін қағаз нысанда, оның ішінде апостилі бар соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтаманы дайындауға сұрау салуды электронды түрде берген жағдайда, дайын құжаттарды беру көрсетілетін қызметті алушының немесе нотариалды түрде куәландырылған сенімхат бойынша оның өкілінің цифрлық құжаттар сервисінен жеке басын куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжатының негізінде көрсетілетін қызметті алушының порталда таңдаған Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтаманың қағаз нысанда 1 (бір) айдың ішінде сақталуын қамтамасыз етеді, кейін оны көрсетілетін қызметті берушіге 2 (екі) ай ішінде әрі қарай сақтау үшін береді. Көрсетілетін қызметті алушы 1 (бір) ай өткеннен кейін жүгінген кезде, Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушының арызын және оған қатысты қағаз нысандағы құжаттарды, сондай-ақ оны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы 3 (үш) ай ішінде келмеген жағдайда қағаз нысандағы соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтаманы көрсетілетін қызметті беруші оларды жеке номенклатуралық іске тігеді (қалыптастырады).
7
Қазақстан Республикасы заңнамасымен көзделген жағдайларда мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке және (немесе) заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
8
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік корпорацияның және цифрландыру объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, дүйсенбі мен жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) Мемлекеттік корпорация – дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Құжаттарды қабылдау "цифрлық кезек" тәртібінде жедел қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, портал арқылы "цифрлық кезекті" брондауға рұқсат етіледі;

Выдача справки о наличии либо отсутствии судимости по форме, согласно приложениям 4 или 5 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача справки о наличии либо отсутствии судимости".
Выдача справки о наличии либо отсутствии судимости другому физическому лицу осуществляется на основании доверенности, удостоверенной нотариально, выданной лицом, в отношении которого запрашиваются сведения.
При электронной подаче запроса на изготовление справки о наличии либо отсутствии судимости для выезда за границу в бумажной форме, в том числе с апостилем, выдача готовых документов осуществляется через выбранный на портале услугополучателем филиал Государственной корпорации на основании документа, удостоверяющего личность или цифрового документа из сервиса цифровых документов услугополучателя либо его представителя по нотариально заверенной доверенности.
Государственная корпорация обеспечивает хранение справки о наличии либо отсутствии судимости в бумажной форме в течение 1 (одного) месяца, после чего передает их услугодателю для дальнейшего хранения в течение 2 (двух) месяцев. При обращении услугополучателя по истечении 1 (одного) месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
Заявление услугополучателя и документы к нему в бумажной форме, а также справка о наличии либо отсутствии судимости в бумажной форме, за получением которой услугополучатель не явился в течение 3 (трех) месяцев подшиваются (формируются) услугодателем в отдельное номенклатурное дело.
7
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим и (или) юридическим лицам бесплатно.
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов цифровизации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней, согласно Кодексу.
Прием документов осуществляется в порядке "цифровой очереди" без ускоренного обслуживания, допускается бронирование "цифровой очереди" посредством портала;

3) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс күні аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүргізіледі);
4) Бірыңғай байланыс орталығы – күн сайын 9.00 ден 21.00-ге дейін.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің: www.gov.kz/memleket/entities/pravstat, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның: www.gov4c.kz;
3) www.egov.kz порталының интернет-ресурсында көрсетілген.
9
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен тізбесі және оның кіші түрлері (бар болса)
1) Мемлекеттік корпорацияға:
"Соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама беру туралы арыз;
жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке адамды сәйкестендіру үшін);
нотариалды түрде куәландырылған сенімхат – көрсетілетін қызметті алушының мүддесін басқа адам білдірген кезде;
кәмелеттік жасқа толмаған жақын туыстарына анықтама алу кезінде туыстық байланыстарын растау үшін туу туралы куәлік (ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке адамды сәйкестендіру үшін).
Көрсетілетін қызметті алушының бұрынғы анықтамалық деректері (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), туған күні (күні, айы, жылы) бойынша соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама алу үшін ақпараттық жүйелерде тиісті мәліметтер болмаған кезде, көрсетілетін қызметті алушы олардың ауыстырылғандығын растайтын құжатты ұсынады.
2) порталда:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен қол қойылған немесе ұялы байланыс операторымен берілген көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есептік жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда, бір реттік парольмен куәландырылған электрондық сұрау салу беріледі. Шет елге шығу үшін соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтаманы қағаз нысанда алу үшін бір уақытта Мемлекеттік корпорация филиалының мекенжайы таңдалады;
мәліметтер сұратылып отырған адам порталда "жеке кабинеттен", сондай-ақ порталда тіркелген адамның ұялы байланыстың абоненттік нөмірі арқылы портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік парольді жіберу немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен келісім берген жағдайда, үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы.
Көрсетілетін қызметті берушілер, Мемлекеттік корпорация цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
10
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден және оның кіші түрлерінен (бар болса) бас тарту үшін негіздер
жоқ
11
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызметті көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Қажет болған жағдайда, тұрмыс-тіршілігін шектейтін ағза функцияларында тұрақты ауытқумен денсаулығы бұзылған көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдау Мемлекеттік корпорацияның қызметкерімен Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефонына жүгіну арқылы тұрғылықты мекенжайына барумен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет композиттік тәсілмен "Прокуратура органдарынан, тергеу және анықтау органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік көрсетілетін қызметпен жиынтықта көрсетілуі мүмкін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшінші тұлғаларға көрсетілуі мүмкін. Үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы мәліметтер сұратылып отырған адам порталда "жеке кабинеттен", сондай-ақ порталда тіркелген адамның ұялы байланыстың абоненттік нөмірі арқылы портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік парольді жіберу немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен келісім берген жағдайда орындалады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалар қызметі, сондай-ақ қашықтықтан қол жеткізу режимінде 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі "цифрлық үкімет" мобильді қосымшасында авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, "цифрлық үкімет" мобильді қосымшасында авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
15-қосымша
"Соттылықтың болуы не
болмауы туралы анықтама беру"
мемлекеттік қызметті көрсету
қағидаларына 4-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БАС ПРОКУРАТУРАСЫНЫҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ СТАТИСТИКА ЖӘНЕ АРНАЙЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИТЕТІ КОМИТЕТ ПО ПРАВОВОЙ СТАТИСТИКЕ И СПЕЦИАЛЬНЫМ УЧЕТАМ ГЕНЕРАЛЬНОЙ ПРОКУРАТУРЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН А Н Ы Қ Т А М А С П Р А В К А __________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)/фамилия, имя, отчество (при его наличии) __________________________________________________________________ (туған күні/дата рождения) __________________________________________________________________ (туған жері / место рождения)
20___ жылғы "___"_________ жағдай бойынша соттылығы жоқ / бар.
По состоянию на "__" ________ 20__ года судимости не имеет / имеет.
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ!!!
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің мәліметтері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдаланылады.
Осы анықтамада көрсетілген мәліметтер қылмыстық істер бойынша процестік шешімді қабылдау кезінде, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті тұлғаларға және оларға теңестірілген тұлғаларға қатысты арнайы тексерулер жүргізу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген оларды қылмыстық жауаптылыққа тартумен байланысты шектеулер қойылған адамдарға қатысты қолдануға жатпайды.
ВНИМАНИЕ!!!
Сведения Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан используются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Указанные в настоящей справке сведения не подлежат использованию при принятии процессуальных решений по уголовным делам, при производстве специальных проверок в отношении лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, и лиц, приравненных к ним, а также в отношении лиц, подпадающих под ограничения, связанные с привлечением их к уголовной ответственности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
Осы құжат Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатқа тең.
Согласно пункту 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан данный документ равнозначен документу на бумажном носителе.
Цифрлық құжаттың түпнұсқалығын Сіз egov.kz сайтынан, сондай-ақ "цифрлық үкімет" веб-порталының мобильді қосымшасы арқылы тексере аласыз.
Проверить подлинность цифрового документа Вы можете на egov.kz, а также посредством мобильного приложения веб-портала "цифрового правительства".
штрих-код ақпараттық жүйесінен алынған жəне Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің құрылымдық бөлімшесі бастығының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған деректерді қамтиды.
штрих-код содержит данные, полученные из цифровой системы и подписанный электронной цифровой подписью начальника структурного подразделения Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
16-қосымша
"Прокуратура органдарынан,
тергеу және анықтау
органдарынан шығатын ресми
құжаттарға апостиль қою"
мемлекеттік қызметті көрсету
қағидаларына 2-қосымша
"Прокуратура органдарынан, тергеу және анықтау органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті және оның аумақтық органдары
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса)
жоқ
3.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін ұсыну тәсілдері (бар болса)
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдау және беру:

3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
4) Единого контакт-центра – ежедневно с 9.00 до 21.00 часов.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
1) услугодателя:
2) www.gov.kz/memleket/entities/pravstat, в разделе "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации: www.gov4c.kz;
3) портала www.egov.kz.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) в Государственную корпорацию:
заявление о выдаче справки о наличии либо отсутствии судимости по форме согласно приложению 1 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача справки о наличии либо отсутствии судимости";
документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
документы, подтверждающие степень родства, при получении справки о наличии либо отсутствии судимости на родственников (в случае отсутствия сведений в цифровых системах) либо цифровой документ из сервиса цифровых документов; доверенность, удостоверенная нотариально – при представлении интересов услугополучателя другим лицом;
Для получения справки о наличии либо отсутствии судимости по прежним установочным данным услугополучателя (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения (день, месяц, год), при отсутствии в цифровых системах соответствующих сведений, услугополучателем предоставляется документ, подтверждающий их перемену.
2) на портал: подается электронный запрос, подписанный ЭЦП услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи к учетной записи портала. Для получения справки о наличии либо отсутствии судимости для выезда за границу в бумажной форме одновременно выбирается адрес филиала Государственной корпорации;
электронный запрос третьих лиц, при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи лица путем передачи одноразового пароля или отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Услугодатели, Государственная корпорация получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
Отсутствуют
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, ограничивающее его жизнедеятельность, в случае необходимости прием документов для оказания государственной услуги, производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Государственная услуга может оказываться композитным способом в совокупности с государственной услугой "Апостилирование официальных документов, исходящих из органов прокуратуры, органов следствия и дознания".
Государственная услуга может оказываться третьим лицам. Электронный запрос третьих лиц исполняется при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портал, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи лица путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, а также в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "цифрового правительства".
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении "цифрового правительства" с использованием электронной цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 15 к Перечню
некоторых приказов
Генерального Прокурора
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача справки о наличии
либо отсутствии судимости"
форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БАС ПРОКУРАТУРАСЫНЫҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ
СТАТИСТИКА ЖӘНЕ АРНАЙЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИТЕТІ
КОМИТЕТ ПО ПРАВОВОЙ СТАТИСТИКЕ И СПЕЦИАЛЬНЫМ УЧЕТАМ
ГЕНЕРАЛЬНОЙ ПРОКУРАТУРЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
АНЫҚТАМА
СПРАВКА
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)/фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________
(туған күні/дата рождения)
__________________________________________________________________
(туған жері / место рождения)
20___ жылғы "___"_________ жағдай бойынша соттылығы жоқ / бар.
По состоянию на "__" ________ 20__ года судимости не имеет / имеет.
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ!!!
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің мәліметтері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдаланылады.
Осы анықтамада көрсетілген мәліметтер қылмыстық істер бойынша процестік шешімді қабылдау кезінде, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті тұлғаларға және оларға теңестірілген тұлғаларға қатысты арнайы тексерулер жүргізу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген оларды қылмыстық жауаптылыққа тартумен байланысты шектеулер қойылған адамдарға қатысты қолдануға жатпайды.
ВНИМАНИЕ!!!
Сведения Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан используются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Указанные в настоящей справке сведения не подлежат использованию при принятии процессуальных решений по уголовным делам, при производстве специальных проверок в отношении лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, и лиц, приравненных к ним, а также в отношении лиц, подпадающих под ограничения, связанные с привлечением их к уголовной ответственности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
Осы құжат Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатқа тең.
Согласно пункту 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан данный документ равнозначен документу на бумажном носителе.
Цифрлық құжаттың түпнұсқалығын Сіз egov.kz сайтынан, сондай-ақ "цифрлық үкімет" веб-порталының мобильді қосымшасы арқылы тексере аласыз.
Проверить подлинность цифрового документа Вы можете на egov.kz, а также посредством мобильного приложения веб-портала "цифрового правительства".
штрих-код ақпараттық жүйесінен алынған жəне Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің құрылымдық бөлімшесі бастығының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған деректерді қамтиды.
штрих-код содержит данные, полученные из цифровой системы и подписанный электронной цифровой подписью начальника структурного подразделения Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Приложение 16 к Перечню
некоторых приказов
Генерального Прокурора
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Апостилирование
официальных документов,
исходящих из органов
прокуратуры, органов
следствия и дознания"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Апостилирование официальных документов, исходящих из органов прокуратуры, органов следствия и дознания"
1
Наименование услугодателя
Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальные органы
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
отсутствует
3
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием и выдача документов для оказания государственной услуги осуществляется через:

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
3) "цифрлық үкімет" мобильді қосымшасы арқылы жүзеге асырылады.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі және оның кіші түрлері (бар болса)
1) құжаттар топтамасын Мемлекеттік корпорацияға тапсырған күннен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 10 (он) минут;
қосымша анықтамалық тексеріс жағдайында – 5 (бес) жұмыс күні;
шет елге шыққан жағдайда:
астанада, облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда орналасқан Мемлекеттік корпорация филиалдарының бөлімдеріне жүгінген кезде – 5 (бес) жұмыс күні;
Мемлекеттік корпорация филиалдарының басқа бөлімдеріне жүгінген кезде – 10 (он) жұмыс күні;
2) құжаттар топтамасын тапсыру және құжаттарды алу кезінде күтуге ең көп жол берілетін уақыт – 15 (он бес) минут;
3) қызмет көрсетудің ең көп жол берілетін уақыты – 15 (он бес) минут.
Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны және оның кіші түрлері (бар болса)
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
Қағаз түрінде
Композиттік тәсілмен көрсетілетін
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі және оның кіші түрлері (бар болса)
Адамның қойылған қолының түпнұсқалығын және оның өкілеттігін куәландыратын, сондай-ақ осы құжат бекітілген мөр және мөртабанның түпнұсқалығын растайтын арнайы мөртабан – апостиль қойылған құжат не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап. Мемлекеттік корпорация соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтаманың қағаз нысанда 1 (бір) айдың ішінде сақталуын қамтамасыз етеді, одан кейін оны көрсетілетін қызметті берушіге 2 (екі) ай ішінде одан әрі сақтау үшін береді. Көрсетілетін қызметті алушы 1 (бір) ай өткеннен кейін жүгінген кезде, Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушының арызын және оған қатысты қағаз нысандағы құжаттарды, сондай-ақ оны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы 3 (үш) ай ішінде келмеген жағдайда қағаз нысандағы соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтаманы көрсетілетін қызметті беруші жеке номенклатуралық іске тігеді (қалыптастырады).
7.
Қазақстан Республикасы заңнамасымен көзделген жағдайларда мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және оны алу тәсілдері

1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал);
3) мобильное приложение "цифрового правительства".
4
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) со дня сдачи пакета документов: в отделы филиалов Государственной корпорации, расположенные в столице, областных центрах и городах республиканского значения - 5 (пять) рабочих дней;
в другие отделы филиалов Государственной корпорации - 10 (десять) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов и получения документов – 15 (пятнадцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 15 (пятнадцать) минут.
День приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
5
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная) Бумажная Оказываемая композитным способом
6
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Документ с проставленным апостилем – специальным штампом, удостоверяющим подлинность подписи лица и подтверждающим его полномочия, а также подлинность печати или штампа, которыми скреплен этот документ либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Государственная корпорация обеспечивает хранение готового документа в бумажной форме в течение 1 (одного) месяца, после чего передает их услугодателю для дальнейшего хранения в течение 2 (двух) месяцев. При обращении услугополучателя по истечении 1 (одного) месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
Заявление услугополучателя и документы к нему в бумажной форме, а также готовый документ в бумажной форме, за получением которого услугополучатель не явился в течение 3 (трех) месяцев подшиваются (формируются) услугодателем в отдельное номенклатурное дело.
7
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

Мемлекеттік қызметті көрсету үшін Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 667-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әрбір құжат үшін 0,5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.
Төлем "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (ЭҮТШ) немесе екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылады.
Құжаттарға апостиль қоюға төлем деректемелері: Астана қаласының Алматы ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы, ж/ш 108125, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің kkmfkz2a есеп айырысу шоты kz24070105 ksn0000000 БСН 981140001105 ТМК 911, 991.
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік корпорацияның және цифрландыру объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, дүйсенбі мен жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) Мемлекеттік корпорация – дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
3) Бірыңғай байланыс орталығы – күн сайын 9.00 ден 21.00-ге дейін.
Құжаттарды қабылдау "цифрлық кезек" тәртібінде жедел қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, порталы арқылы "цифрлық кезекті" брондауға рұқсат етіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің: www.gov.kz/memleket/entities/pravstat, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның: www.​gov4c.​kz;
3) www.​egov.​kz порталы.
9.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен тізбесі және оның кіші түрлері (бар болса)
"Прокуратура органдарынан, тергеу және анықтау органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша арыз;
жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (жеке адамды сәйкестендіру үшін);
апостиль қою үшін ұсынылатын прокуратура органдарының, тергеу және анықтау органдарының ресми құжаты;
мемлекеттік бажды төлеу туралы түбіртек.
Көрсетілетін қызметті берушілер, Мемлекеттік корпорация цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
10.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден және оның кіші түрлерінен (бар болса) бас тарту үшін негіздер
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан кезде көрсетілетін қызметті беруші бас тартудың мынадай:

За оказание государственной услуги взимается государственная пошлина в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 667 Налогового кодекса Республики Казахстан в размере 0,5 месячного расчетного показателя за каждый документ.
Оплата осуществляется через платежный шлюз "цифрового правительства" (ПШЦП) или банки второго уровня. Реквизиты оплаты за апостилирование документов: Управление государственных доходов по Алматинскому району города Астана л/с 108125, Министерство финансов Республики Казахстан kkmfkz2a расчетный счет kz24070105 ksn0000000 БИН 981140001105 КНП 911, 991.
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов цифровизации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней, согласно Кодексу; 3) Единого контакт-центра – ежедневно с 9.00 до 21.00 часов. Прием документов осуществляется в порядке "цифровой очереди", без ускоренного обслуживания, допускается бронирование "цифровой очереди" посредством портала. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
1) услугодателя: www.gov.kz/memleket/entities/pravstat в разделе "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации: www.gov4c.kz;
3) портала www.egov.kz.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам оказания государственной услуги "Апостилирование официальных документов, исходящих из органов прокуратуры, органов следствия и дознания"; документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
официальный документ органов прокуратуры, органов следствия и дознания, представляемый для апостилирования;
квитанция об оплате государственной пошлины. Услугодатели, Государственная корпорация получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
При отказе в оказании государственной услуги услугодатель направляет услугополучателю ответ с указанием причин отказа:

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) шынайы еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының бекітілген нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келмеуі себептерін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушыға жауап жібереді.
11.
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызметті көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Қажет болған жағдайда, тұрмыс-тіршілігін шектейтін ағза функцияларында тұрақты ауытқумен денсаулығы бұзылған көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдау Мемлекеттік корпорацияның қызметкерімен Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефонына жүгіну арқылы тұрғылықты мекенжайына барумен жүзеге асырылады. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет композиттік тәсілмен "Соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметпен немесе "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті мен оның аумақтық органдары архивтерінің шегінде архивтік анықтамаларды және/немесе архивтік құжаттардың көшірмелерін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметпен жиынтықта көрсетілуі мүмкін.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалар қызметі, сондай-ақ қашықтықтан қол жеткізу режимінде 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі "цифрлық үкімет" мобильді қосымшасында авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, "цифрлық үкімет" мобильді қосымшасында авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне17-қосымша
"Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті мен оның аумақтық
органдары архивтерінің шегінде
архивтік анықтамаларды және/
немесе архивтік құжаттардың
көшірмелерін беру" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті мен оның аумақтық органдары архивтерінің шегінде архивтік анықтамаларды және/немесе архивтік құжаттардың көшірмелерін беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті және оның аумақтық органдары
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса)
жоқ
3.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін ұсыну тәсілдері (бар болса)
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдау және беру:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, ограничивающее его жизнедеятельность, в случае необходимости прием документов, для оказания государственной услуги, производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Государственная услуга может оказываться композитным способом в совокупности с государственной услугой "Выдача справки о наличии либо отсутствии судимости" либо с государственной услугой "Выдача архивных справок и/или копий архивных документов в пределах архивов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальных органов".
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, а также в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "цифрового правительства".
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении "цифрового правительства" с использованием электронной цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 17 к Перечню
некоторых приказов
Генерального Прокурора
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача архивных справок
и/или копий
архивных документов
в пределах архивов
Комитета по правовой
статистике и специальным
учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
и его территориальных органов"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача архивных справок и/или копий архивных документов в пределах архивов
Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан и его территориальных органов"
1
Наименование услугодателя
Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальные органы
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
отсутствует
3
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием и выдача документов для оказания государственной услуги осуществляется через:

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
3) "цифрлық үкімет" мобильді қосымшасы арқылы жүзеге асырылады.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі және оның кіші түрлері (бар болса)
1) құжаттар топтамасын астанада, облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда орналасқан Мемлекеттік корпорация филиалдарының бөлімдеріне тапсырған күннен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 8 (сегіз) жұмыс күні;
Мемлекеттік корпорация филиалдарының басқа бөлімдеріне жүгінген кезде – 10 (он) жұмыс күні;
2) құжаттар топтамасын тапсыру және құжаттарды алу кезінде күтуге ең көп жол берілетін уақыт – 15 (он бес) минут;
3) қызмет көрсетудің ең көп жол берілетін уақыты – 15 (он бес) минут.
Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны және оның кіші түрлері (бар болса)
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
Қағаз түрінде
Композиттік тәсілмен көрсетілетін
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі және оның кіші түрлері (бар болса)
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті мен оның аумақтық органдары архивтерінің шегінде архивтік анықтама және/немесе архивтік құжаттардың көшірмелері, мәліметтер болмаған кезде –жазбаша жауап не порталдың "жеке кабинетінде" көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті адамның ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанында.
Дайын құжаттарды басқа жеке тұлғаға беру өзіне қатысты мәліметтер сұратылатын адам берген, нотариалды түрде куәландырылған сенімхат негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация анықтаманың қағаз нысанда 1 (бір) айдың ішінде сақталуын қамтамасыз етеді, одан кейін оны көрсетілетін қызметті берушіге 2 (екі) ай ішінде одан әрі сақтау үшін береді. Көрсетілетін қызметті алушы 1 (бір) ай өткеннен кейін жүгінген кезде, Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушының арызын және оған қатысты қағаз нысандағы құжаттарды, сондай-ақ оны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы 3 (үш) ай ішінде келмеген жағдайда қағаз нысандағы анықтаманы көрсетілетін қызметті беруші жеке номенклатуралық іске тігеді (қалыптастырады).
7.
Қазақстан Республикасы заңнамасымен көзделген жағдайларда мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке және (немесе) заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік корпорацияның және цифрландыру объектілерінің жұмыс кестесі

1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz;
3) мобильное приложение "цифрового правительства".
4
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) со дня сдачи пакета документов в отделы филиалов Государственной корпорации, расположенные в столице, в областных центрах и городах республиканского значения, а также при обращении на портал - 8 (восемь) рабочих дней;
при обращении в другие отделы филиалов Государственной корпорации - 10 (десять) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов и получения документов – 15 (пятнадцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 15 (пятнадцать) минут. День приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
5
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
Бумажная
Оказываемая композитным способом
6
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Архивная справка и/или копия архивных документов в пределах архивов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальных органов (далее – справка), при отсутствии сведений - письменный ответ либо в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя в "личном кабинете" портала.
Выдача готовых документов другому физическому лицу осуществляется на основании доверенности, удостоверенной нотариально, выданной лицом, в отношении которого запрашиваются сведения.
Государственная корпорация обеспечивает хранение справки в бумажной форме в течение 1 (одного) месяца, после чего передает их услугодателю для дальнейшего хранения в течение 2 (двух) месяцев. При обращении услугополучателя по истечении 1 (одного) месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
Заявление услугополучателя и документы к нему в бумажной форме, а также справка в бумажной форме, за получением которой услугополучатель не явился в течение 3 (трех) месяцев подшиваются (формируются) услугодателем в отдельное номенклатурное дело.
7
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим и (или) юридическим лицам бесплатно.
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов цифровизации

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, дүйсенбі мен жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) Мемлекеттік корпорация – дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Құжаттарды қабылдау "цифрлық кезек" тәртібінде жедел қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, портал арқылы "цифрлық кезекті" брондауға рұқсат етіледі;
3) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс күні аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүргізіледі);
4) Бірыңғай байланыс орталығы – күн сайын 9.00 ден 21.00-ге дейін.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің: www.gov.kz/memleket/entities/pravstat, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның: www.gov4c.kz;
3) www.egov.kz порталының интернет-ресурсында көрсетілген.
9.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен тізбесі және оның кіші түрлері (бар болса)
1) Мемлекеттік корпорацияға:
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті мен оның аумақтық органдары архивтерінің шегінде архивтік анықтамаларды және/немесе архивтік құжаттардың көшірмелерін беру" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша архивтік анықтамаларды және/немесе архивтік құжаттардың көшірмелерін беру туралы арыз;
жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (жеке адамды сәйкестендіру үшін);
туыстарға ақпарат (цифрлық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда) алу кезінде туыстық байланыстарын растайтын құжаттар не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
нотариалды түрде куәландырылған сенімхат – көрсетілетін қызметті алушының мүддесін басқа адам білдірген кезде;
2) порталда:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен қол қойылған немесе ұялы байланыс операторымен берілген көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есептік жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда, бір реттік парольмен куәландырылған электрондық сұрау салу беріледі. Қызмет көрсетудің нәтижесін қағаз нысанда алу үшін бір уақытта Мемлекеттік корпорация филиалының мекенжайы таңдалады;
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе "цифрлық үкімет" веб порталы хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
10.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден және оның кіші түрлерінен (бар болса) бас тарту үшін негіздер
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан кезде көрсетілетін қызметті беруші бас тартудың мынадай:

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней, согласно Кодексу. Прием документов осуществляется в порядке "цифровой очереди" без ускоренного обслуживания, допускается бронирование "цифровой очереди" посредством портала;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
4) Единого контакт-центра – ежедневно с 9.00 до 21.00 часов.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
1) услугодателя: www.gov.kz/memleket/entities/pravstat, в разделе "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации: www.gov4c.kz;
3) портала www.egov.kz.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) в Государственную корпорацию: заявление о выдаче архивных справок и (или) копий архивных документов по форме согласно приложению 1 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача архивных справок и/или копий архивных документов в пределах архивов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальных органов";
документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
документы, подтверждающие степень родства, при получении информации на родственников (в случае отсутствия сведений в цифровых системах) либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
доверенность, удостоверенная нотариально – при представлении интересов услугополучателя другим лицом;
2) на портал: подается электронный запрос, подписанный ЭЦП услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи к учетной записи портала. Для получения результата услуги на бумажном носителе одновременно выбирается адрес филиала Государственной корпорации.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб- портала "цифрового правительства".
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
При отказе в оказании государственной услуги услугодатель направляет услугополучателю ответ с указанием причин отказа:

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) шынайы еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қағидаларда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамаларында бекітілген талаптарға сәйкес келмеуі (16 жасқа толмай қоныс аударған адамдар (1939 жыл мен 1955 жыл аралығында) арнайы есепке алынбаған) себептерін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушыға жауап жібереді.
11.
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызметті көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Қажет болған жағдайда, тұрмыс-тіршілігін шектейтін ағза функцияларында тұрақты ауытқумен денсаулығы бұзылған көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефонына жүгіну арқылы тұрғылықты мекенжайына барумен жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет композиттік тәсілмен "Прокуратура органдарынан, тергеу және анықтау органдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік көрсетілетін қызметпен жиынтықта көрсетілуі мүмкін.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалар қызметі, сондай-ақ қашықтықтан қол жеткізу режимінде 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі "цифрлық үкімет" мобильді қосымшасында авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, "цифрлық үкімет" мобильді қосымшасында авторландырудан өту, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
18-қосымша
"Адамның сыбайлас жемқорлық
қылмыс жасағаны туралы
мәліметтер беру" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Адамның сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны туралы мәліметтер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса)
жоқ
3.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін ұсыну тәсілдері (бар болса)
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдау және беру:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами и иным законодательством Республики Казахстан (лица, не достигшие 16-летнего возраста, персональному учету спецпоселения не подлежали (период с 1939 по 1955 годы).
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, ограничивающее его жизнедеятельность, в случае необходимости прием документов, для оказания государственной услуги, производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Государственная услуга может оказываться композитным способом в совокупности с государственной услугой "Апостилирование официальных документов, исходящих из органов прокуратуры, органов следствия и дознания".
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, а также в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра 1414, 8-800-080-7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "цифрового правительства".
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении "цифрового правительства" с использованием электронной цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 18 к Перечню
некоторых приказов
Генерального Прокурора
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача сведений о совершении
лицом коррупционного
преступления"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сведений о совершении лицом коррупционного преступления"
1
Наименование услугодателя
Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальные органы
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
отсутствует
3
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием и выдача документов для оказания государственной услуги осуществляется через:

1) www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
2) "цифрлық үкімет" мобильді қосымшасы арқылы жүзеге асырылады.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі және оның кіші түрлері (бар болса)
1) құжаттар топтамасын облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада орналасқан Мемлекеттік корпорация филиалдарының бөлімдеріне тапсырған күннен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 8 (сегіз) жұмыс күні;
Мемлекеттік корпорация филиалдарының басқа бөлімдеріне жүгінген кезде – 10 (он) жұмыс күні;
2) құжаттар топтамасын тапсыру және құжаттарды алу кезінде күтуге ең көп жол берілетін уақыт – 15 (он бес) минут;
3) қызмет көрсетудің ең көп жол берілетін уақыты – 15 (он бес) минут.
Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны және оның кіші түрлері (бар болса)
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі және оның кіші түрлері (бар болса)
"Адамның сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны туралы мәліметтер беру" мемлекеттік қызметті көрсету Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша адамның сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны туралы мәліметтер беру.
Осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша түпкілікті процестік шешім қабылданбаған сыбайлас жемқорлық баптары бойынша қозғалған қылмыстық істің болуы туралы мәліметтері бар хабарлама.
7.
Қазақстан Республикасы заңнамасымен көзделген жағдайларда мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке және (немесе) заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік корпорацияның және цифрландыру объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, дүйсенбі мен жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс күні аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, сұрау салуларды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүргізіледі);
3) Бірыңғай байланыс орталығы – күн сайын 9.00 ден 21.00-ге дейін.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің: www.​gov.​kz/​mem​leke​t/​ent​itie​s/​pravstat, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде;

1) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал);
2) мобильное приложение "цифрового правительства".
4
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
С момента обращения на портал - 10 (десять) минут;
в случаях дополнительной установочной проверки – 5 (пять) рабочих дней.
День подачи запроса не входит в срок оказания государственной услуги.
В случае проведения дополнительной установочной проверки услугополучателю в течение 4 (четырех) рабочих дней направляется промежуточный ответ, где сообщается о необходимости повторного обращения услугополучателя по истечении 20 (двадцати) рабочих дней с момента получения уведомления.
5
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (полностью цифровизированная)
6
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача сведений о совершении лицом коррупционного преступления по форме согласно приложению 3 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача сведений о совершении лицом коррупционного преступления".
Уведомление со сведениями о наличии уголовного дела, возбужденного по коррупционным статьям, по которому не принято окончательное процессуальное решение по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
7
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим и (или) юридическим лицам бесплатно.
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов цифровизации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием запросов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
3) Единого контакт-центра – ежедневно с 9.00 до 21.00 часов.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
1) услугодателя: www.gov.kz/memleket/entities/pravstat, в разделе "Государственные услуги";

2) www.​egov.​kz порталы.
9.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен тізбесі және оның кіші түрлері (бар болса)
Порталда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен қол қойылған немесе ұялы байланыс операторымен берілген көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда, бір реттік парольмен куәландырылған электрондық сұрау салу беріледі.
Мәліметтер сұратылып отырған адам порталда "жеке кабинеттен", сондай-ақ порталда тіркелген адамның ұялы байланыстың абоненттік нөмірі арқылы портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік парольді жіберу немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен келісім берген кезде үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы.
10.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден және оның кіші түрлерінен (бар болса) бас тарту үшін негіздер
Жоқ
11.
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызметті көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы мәліметтер сұратылып отырған адам порталда "жеке кабинеттен", сондай-ақ порталда тіркелген адамның ұялы байланыстың абоненттік нөмірі арқылы портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік парольді жіберу немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен келісім берген жағдайда орындалады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, сондай-ақ қашықтықтан қол жеткізу режимінде 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда, портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар
Цифрлық құжаттар сервисі "цифрлық үкімет" мобильді қосымшасында авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, "цифрлық үкімет" мобильді қосымшасында авторландырудан өту, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.

2) портала www.egov.kz.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
На портале подается электронный запрос, подписанный ЭЦП услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи к учетной записи портала.
Электронный запрос третьих лиц, при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи лица путем передачи одноразового пароля или отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
Отсутствуют
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Электронный запрос третьих лиц исполняется при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портал, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи лица путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, а также в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "цифрового правительства".
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении "цифрового правительства" с использованием электронной цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ