Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедур казначейского учета и мониторинга
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 1 января 2026 года.
В соответствии с пунктом 8 статьи 101, пунктом 4 статьи 114 и пунктом 3 статьи 117 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Процедуры казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедуры казначейского учета и мониторинга.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр М. Такиев
Утвержден приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 июня 2025 года № 328
Процедуры казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедуры казначейского учета и мониторинга
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Процедуры казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедуры казначейского учета и мониторинга (далее – Процедуры) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 101, пунктом 4 статьи 114 и пунктом 3 статьи 117 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс), и определяют порядок исполнения республиканского и местных бюджетов, их кассового обслуживания, порядок действий государственных учреждений и уполномоченных государственных органов по выполнению комплекса мероприятий по обеспечению поступлений в бюджет, реализации бюджетных программ (подпрограмм), а также финансированию дефицита (использованию профицита) бюджета.
2. Обслуживание государственных учреждений, администраторов бюджетных программ, уполномоченных органов, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, генеральных подрядчиков в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок государственным казначейством и органами государственного казначейства осуществляется посредством цифровой системы "Казначейство-клиент" (далее – ЦС "Казначейство-клиент").

Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 101-бабының 8-тармағына, 114-бабының 4-тармағына және 117-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдері, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланған кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Министр М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 27 маусымдағы
№ 328 бұйрығымен
бекітілген
Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдері, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдері, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдері (бұдан әрі – Рәсімдер) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 101-бабының 8-тармағына, 114-бабының 4-тармағына және 117-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және республикалық және жергілікті бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету тәртібін, мемлекеттік мекемелердің және уәкілетті мемлекеттік органдардың бюджетке түсімдердің түсуін қамтамасыз ету, бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру, сондай-ақ бюджеттің тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) жөніндегі іс-шаралар кешенін орындау бойынша іс-қимыл тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік мекемелерге, бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне, уәкілетті органдарға, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымдарына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерлерге, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға мемлекеттік қазынашылық пен мемлекеттік қазынашылық органдары қызмет көрсетуді "Қазынашылық-клиент" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Қазынашылық-клиент" ЦЖ) арқылы жүзеге асырады.

В соответствии с пунктом 8 статьи 101 Бюджетного кодекса, требования части первой пункта 2 настоящих Процедур не распространяются на процедуры исполнения бюджета специальными государственными органами и процедуры исполнения бюджета при реализации пилотного национального проекта в области образования.
В соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, требования части первой пункта 2 настоящих Процедур не распространяются на сведения, составляющие государственные секреты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах и (или) содержащих служебную информацию ограниченного распространения, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429 "Об утверждении Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней".
В случаях, предусмотренных частями второй и третьей пункта 2 настоящих Процедур, предоставление в государственное казначейство и органы государственного казначейства документов, установленных настоящими Процедурами, осуществляется на бумажных носителях.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 05.06.2026 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 2. Порядок составления и ведения сводного плана финансирования по обязательствам, сводного плана поступлений и финансирования по платежам, планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений Параграф 1. Виды планов финансирования
3. Для исполнения бюджета разрабатываются следующие виды планов финансирования:
государственным учреждением – индивидуальный план финансирования государственного учреждения по обязательствам (далее – индивидуальный план по обязательствам) и индивидуальный план финансирования государственного учреждения по платежам (далее – индивидуальный план по платежам);
администратором бюджетных программ – план финансирования по обязательствам и план финансирования по платежам (далее – планы финансирования администратора бюджетных программ);
государственным казначейством и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы – сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.
Индивидуальные планы финансирования, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам разрабатываются в соответствии с законом Республики Казахстан о республиканском бюджете и (или) решениями маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, постановлениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решением акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации республиканского и местных бюджетов на очередной финансовый год, планами развития государственных органов, планами развития столицы, области, города республиканского значения, планами развития и (или) планами мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, бюджетными программами администраторов бюджетных программ, бюджетным запросом администраторов бюджетных программ (далее – бюджетный запрос), единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, Справочником государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местных бюджетов (далее – Справочник государственных учреждений), и в порядке, установленном настоящими Процедурами.
Индивидуальные планы финансирования формируются в тысячах теңге числами с дробным остатком, с одним знаком после запятой, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений в бюджет, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам формируются в тысячах теңге, целыми числами без дробного остатка.

Бюджет кодексінің 101-бабының 8-тармағына сәйкес, осы Рәсімдердің 2-тармағының бірінші бөлігінің талаптары арнаулы мемлекеттік органдардың бюджетті атқару рәсімдеріне және білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру кезінде бюджетті атқару рәсімдеріне қолданылмайды.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес, осы Рәсімдердің 2-тармағының бірінші бөлігінің талаптары Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар және (немесе) таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратты қамтитын заңнамаға сәйкес, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 "Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерге қолданылмайды.
Осы Рәсімдердің 2-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көзделген жағдайларда мемлекеттік қазынашылыққа және мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Рәсімдерде белгіленген құжаттарды ұсыну қағаз жеткізгіштерде жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармаққа орыс тіліндегі мәтіні өзгерді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларын, мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын жасау және жүргізу тәртібі
1-параграф. Қаржыландыру жоспарларының түрлері
3. Бюджеттің атқарылуы үшін қаржыландыру жоспарларының мынадай түрлерін:
мемлекеттік мекемелер – мемлекеттік мекеменің міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын (бұдан әрі – міндеттемелер бойынша жеке жоспар) және мемлекеттік мекеменің төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын (бұдан әрі – төлемдер бойынша жеке жоспар);
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі – міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарын және төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын (бұдан әрі – бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспары);
мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты – түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын әзірлейді.
Жеке қаржыландыру жоспарлары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына және (немесе) жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне, кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне, мемлекеттік органдардың даму жоспарларына, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарларына, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларына және (немесе) іс-шаралар жоспарларына, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларына, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік сұранымына (бұдан әрі – бюджеттік сұранымы), Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына, республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына (бұдан әрі – Мемлекеттік мекемелердің анықтамалығы) сәйкес және осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен әзірленеді.
Қаржыландырудың жеке жоспарлары бөлшек қалдықтары бар, үтірден кейін бір белгісі бар сандармен мың теңгемен қалыптастырылады, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары, бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бөлшек қалдықсыз бүтін сандармен мың теңгемен қалыптастырылады.

Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Параграф 2. Порядок составления и утверждения индивидуальных планов финансирования, планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ и планов поступлений
4. В процессе исполнения бюджета индивидуальный план финансирования является основным документом государственного учреждения, который формируется в форме:
индивидуального плана по обязательствам, индивидуального плана по платежам в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов по формам согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящим Процедурам.
5. Индивидуальный план по обязательствам определяет помесячные объемы обязательств, принимаемых государственным учреждением в денежном выражении в пределах годовых объемов бюджетных средств, предназначенных для реализации мероприятий бюджетных программ (подпрограмм).
6. Индивидуальный план по платежам определяет помесячные объемы бюджетных средств, в пределах годовых объемов бюджетных средств, необходимых государственному учреждению для осуществления платежей в счет выполнения принятых обязательств.
7. Проекты индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам разрабатываются государственными учреждениями по функциональной и экономической классификациям расходов на основании следующих требований:
расчетов расходов по бюджетным программам (подпрограммам), представленных в бюджетном запросе, одобренном бюджетной комиссией и доработанном с учетом решений, принятых при утверждении или уточнении бюджета;
нормативных правовых актов, принятых в целях реализации бюджетных программ (подпрограмм);
других нормативных правовых актов;
обеспечение своевременного принятия и выполнения обязательств;
динамики исполнения индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам в предыдущие финансовые годы;
с учетом структуры специфик экономической классификации расходов.
Распределение по месяцам годовых сумм индивидуального плана финансирования по обязательствам в разрезе специфик экономической классификации должно соответствовать срокам принятия обязательств, срокам проведения конкурсных процедур по государственным закупкам, сезонности проведения работ, срокам принятия нормативных правовых актов в реализацию бюджетных программ (подпрограмм).
Распределение по месяцам годовых сумм индивидуального плана по платежам должно соответствовать срокам осуществления платежей по получаемым товарам (работам, услугам), согласно срокам реализации мероприятий в течение соответствующего финансового года по каждой бюджетной программе (подпрограмме), и учитывать предполагаемые сроки выплаты авансовых платежей.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Қаржыландырудың жеке жоспарларын, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын және түсімдер жоспарларын жасау және бекіту тәртібі
4. Бюджеттің атқарылу процесінде қаржыландырудың жеке жоспары мемлекеттік мекеменің негізгі құжаты болып табылады, ол:
осы Рәсімдерге 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сай міндеттемелер бойынша жеке жоспар, төлемдер бойынша жеке жоспар нысанында қалыптастырылады.
5. Міндеттемелер бойынша жеке жоспар бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) іс-шараларын іске асыруға арналған бюджет қаражатының жылдық көлемдері шегінде ақшалай түрдегі мемлекеттік мекеме қабылдаған міндеттемелердің ай сайынғы көлемдерін анықтайды.
6. Төлемдер бойынша жеке жоспар қабылданған міндеттемелерді орындау есебінен төлемдерді жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекемеге қажетті бюджет қаражатының жылдық көлемдері шегінде бюджет қаражатының ай сайынғы көлемін анықтайды.
7. Міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларының жобаларын мемлекеттік мекемелер шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамалары бойынша мынадай талаптардың негізінде әзірлейді:
бюджет комиссиясы мақұлдаған және бюджетті бекіткен немесе бекіту немесе нақтылау кезінде қабылданған шешімдерді ескере отырып пысықталған бюджеттік сұранымда ұсынылған бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша шығыстардың есептері;
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру мақсатында қабылданған нормативтік құқықтық актілер;
басқа да нормативтік құқықтық актілер;
міндеттемелерді уақтылы қабылдауды және орындауды қамтамасыз ету;
өткен қаржы жылдарында міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының орындалу серпіні негізінде;
шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің құрылымын ескере отырып әзірлейді.
Экономикалық сыныптама ерекшеліктері тұрғысынан міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарының жылдық сомасын айлар бойынша бөлу міндеттемелерді қабылдау мерзіміне, операциялық жоспарда көзделген іс-шараларды орындау мерзіміне немесе мемлекеттік сатып алу бойынша конкурстық рәсімдерді өткізу мерзіміне, жұмыстарды жүргізу маусымдылығына, бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру үшін нормативтік құқықтық актілерді қабылдау мерзіміне сәйкес келуі тиіс.
Төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарының жылдық сомасын айлар бойынша бөлу әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша тиісті қаржы жылы ішінде іс-шараларды іске асыру мерзіміне сәйкес алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төлемдерді жүзеге асыру мерзіміне сәйкес келуі және аванстық төлемдерді төлеудің болжамды мерзімін ескеруі тиіс.

Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Администраторы бюджетных программ, реализующие бюджетные программы, направленные на увеличение уставных капиталов юридических лиц с целью реализации новых инвестиционных проектов и выполнения задач, предусмотренных программными документами, составляют индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам в соответствии с планом развития государственного органа или бюджетной программой (подпрограммой).
9. Проекты индивидуальных планов финансирования подписываются руководителем аппарата центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителем государственного учреждения или лицом им уполномоченным, руководителем структурного подразделения государственного учреждения, ответственного за их составление, а при отсутствии последних ‒ лицами, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей, и заверяются оттиском гербовой печати государственного учреждения, расчеты и обоснования помесячной разбивки проектов индивидуальных планов финансирования, подписанные вышеуказанными лицами вместе с проектами индивидуальных планов финансирования передаются администраторам бюджетных программ в установленные сроки для их утверждения и разработки планов финансирования администраторов бюджетных программ.
10. Государственное учреждение обеспечивает правильность, достоверность составления проектов индивидуальных планов финансирования и своевременное предоставление их соответствующему администратору бюджетных программ.
11. Планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ формируются в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов по формам согласно приложениям 7, 8, 9, и 10 к настоящим Процедурам, путем свода индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам.
Годовые суммы планов финансирования администратора бюджетных программ по бюджетным программам соответствуют суммам, утвержденным Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на очередной финансовый год и (или) решением маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год.
Годовые суммы плана финансирования по обязательствам, плана финансирования по платежам администраторов бюджетных программ соответствуют:
на уровне бюджетных программ – сумме расхода по бюджетной программе утвержденного (уточненного, скорректированного) бюджета;
на уровне бюджетных подпрограмм – сумме расхода по бюджетной подпрограмме утвержденной (переутвержденной) бюджетной программы.

Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жаңа инвестициялық жобаларды іске асыру және бағдарламалық құжаттарда көзделген міндеттерді орындау мақсатында заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын арттыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды іске асыратын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері даму жоспарына немесе мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламасына (кіші бағдарламасына) сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын жасайды.
9. Жеке қаржыландыру жоспарларының жобаларына орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адам), ал мұндайлар болмаған жағдайда ‒ мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам, мемлекеттік мекеменің оларды жасауға жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ал соңғылары болмаған кезде-тиісті бұйрықтармен міндеттерді орындау жүктелген адамдар қол қояды) және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөрінің бедерімен расталады, жоғарыда көрсетілген тұлғалар қол қойған жеке қаржыландыру жоспарлары жобаларының ай сайынғы бөлінуінің есептеулері мен негіздемелері жеке қаржыландыру жоспарларының жобаларымен бірге оларды бекіту және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларын әзірлеу үшін белгіленген мерзімдерде бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне беріледі.
10. Мемлекеттік мекеме жеке қаржыландыру жоспарлары жобаларының жасалу дұрыстығын, дәйектілігін және олардың тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісіне уақтылы берілуін қамтамасыз етеді.
11. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарлары осы Рәсімдерге 7, 8, 9, және 10-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын жиынтықтау жолымен қалыптастырылады.
Бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспарларының жылдық сомасы кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен және (немесе) мәслихаттың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешімімен бекітілген сомаларына сәйкес келеді.
Міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының жылдық сомалары:
бюджеттік бағдарламалар деңгейінде – бекітілген (нақтыланған, түзетілген) бюджеттің бюджеттік бағдарламасы бойынша шығыс сомасына;
бюджеттік кіші бағдарламалар деңгейінде – бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаның бюджеттік кіші бағдарламасы бойынша шығыс сомасына сәйкес келеді.

12. Администратор бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год предоставляет в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы с разбивкой по месяцам, с обоснованием помесячной разбивки планов:
проекты планов финансирования администратора бюджетных программ в соответствии с функциональной классификацией расходов бюджета на уровне бюджетных программ;
проекты индивидуальных планов финансирования.
Проекты планов финансирования администратора бюджетных программ по целевым трансфертам нижестоящим бюджетам, а также по бюджетным кредитам администраторами бюджетных программ предоставляются в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы как в целом по бюджетной программе (подпрограмме), так и в разрезе нижестоящих бюджетов. К проектам планов финансирования по данным бюджетным программам (подпрограммам) прилагаются копии проектов планов финансирования каждого нижестоящего бюджета, подписанные акимом столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа или руководителем уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета.
Проекты планов финансирования администратора бюджетных программ предоставляются администратором бюджетных программ на бумажных и электронных носителях в формате, установленном настоящими Процедурами, проекты индивидуальных планов финансирования – только на электронных носителях.
Администратор бюджетной программы обеспечивает достоверность, правильность оформления и своевременность предоставления проектов планов финансирования администратора бюджетных программ и индивидуальных планов финансирования в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).

12. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы қаулысы немесе кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімі қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараттына айларға бөле отырып, жоспарларды айға бөлу негіздемесімен бірге:
бюджеттік бағдарламалар деңгейінде бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспарларының жобаларын;
қаржыландырудың жеке жоспарларының жобаларын ұсынады.
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы трансферттер бойынша, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің бюджеттік кредиттер бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдері аппараттарына тұтастай бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша да, сол сияқты төмен тұрған бюджеттер бойынша да ұсынады. Осы бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларына астана, облыс, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімімен немесе төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы қол қойған әрбір төмен тұрған бюджетті қаржыландыру жоспарлары жобаларының көшірмелері қоса беріледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспарларының жобаларын бюджеттік бағдарламалар әкімшісі осы Рәсімдерде белгіленген форматта қағаз және электрондық тасығыштарда, жеке қаржыландыру жоспарларының жобаларын – тек электрондық тасығыштарда ғана ұсынады.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары мен қаржыландырудың жеке жоспарлары жобаларының шынайылығын, дұрыс ресімделуін және мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

13. Для составления проекта плана поступлений уполномоченный орган по исполнению бюджета утверждает приказ годовых сумм прогноза поступлений по доходам, погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства и займов, а также приказ годового объема поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан в разрезе специфик (далее – приказ). Распределение по спецификам годовых сумм прогноза поступлений доходной части бюджета, осуществляется исходя из удельного веса фактических (ожидаемых) поступлений текущего финансового года от общего объема доходов и динамики фактических поступлений за ряд лет.
При расчете удельного веса и динамики доходов в фактических (ожидаемых) поступлениях исключаются поступления незапланированного (разового) характера.
При распределении годовых сумм прогноза по спецификам учитываются ставки и сроки уплаты налогов и других обязательных платежей, согласно налоговому и таможенному законодательствам Республики Казахстан.
При утверждении приказа, уполномоченный орган по исполнению бюджета, в случае необходимости, запрашивает у уполномоченных органов ответственных за взимание налоговых и других поступлений в бюджет предложение по прогнозным суммам поступлений доходов в разрезе специфик.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. На основании Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете и решений маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, в течении пяти рабочих дней после их принятия, уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется прогноз годовых сумм поступлений на очередной финансовый год и годовые объемы поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, и направляется в уполномоченные органы, ответственные за взимание налоговых и других обязательных поступлений в бюджет, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов для составления проекта плана поступлений по соответствующим кодам бюджетной классификации.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Түсімдер жоспарының жобаларын жасау үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган кірістер бойынша түсімдердің, бюджет кредиттерін өтеудің, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдердің және қарыздардың болжамдық жылдық сомасын бекіту туралы бұйрықты, сондай-ақ ерекшеліктер бөлінісінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін, бюджетке түсетін түсімдердің жылдық көлемін бекіту туралы бұйрықты (бұдан әрі – бұйрық) бекітеді. Бюджеттің кіріс бөлігі түсімдерінің болжамдық жылдық сомасын ерекшеліктер бойынша бөлу кірістердің жалпы көлемінен ағымдағы қаржы жылының іс жүзіндегі (күтілетін) түсімдерінің үлес салмағы және бірқатар жылға іс жүзіндегі түсімдер серпіні назарға алына отырып, жүзеге асырылады.
Іс жүзіндегі (күтілетін) түсімдердегі кірістердің үлес салмағы мен серпінін есептеген кезде жоспарланбаған (біржолғы) сипаттағы түсімдер алып тасталады.
Болжамдық жылдық сомасын ерекшеліктер бойынша бөлу кезінде салық және Қазахстан Республикасының салық және кеден заңнамаларына сәйкес және басқа да міндетті төлемдерді төлеу мөлшерлемелері мен мерзімдері ескеріледі.
Бюджеттің атқару жөніндегі уәкілетті орган бұйрықты әзірлеген кезде қажет болған жағдайда, салық және бюджетке түсетін басқа да түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдардан ерекшеліктер тұрғысынан кірістер түсімдерінің болжамды сомасы бойынша ұсыныс сұратады.
Ескерту. 13-тармаққа орыс тіліндегі мәтіні өзгерді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Кезекті қаржы жылына арналған түсімдердің жылдық болжам сомасын және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілген бюджетке түсетін түсімдердің жылдық көлемін, кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңы және мәслихаттардың жергілікті бюджеттер туралы шешімдері негізінде, оларды қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады және бюджеттік сыныптаманың тиісті кодтары бойынша түсімдер жоспарының жобасын жасау үшін салық және бюджетке түсетін басқа да міндетті түсімдерді, салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін, трансферттерді, бюджет кредиттерін өтеу сомасын, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдарға жібереді.
Ескерту. 14-тармаққа орыс тіліндегі мәтіні өзгерді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

15. План поступлений в бюджет и годовые объемы поступлений в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан, утвержденные по спецификам, должны соответствовать суммам поступлений соответствующего бюджета и объемам поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, по категориям, классам и подклассам поступлений, утвержденным Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на очередной финансовый год или решением маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год, а в разрезе специфик – приказу уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Уполномоченные органы, ответственные за взимание налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, предоставляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета проекты планов поступлений, составленные в соответствии с классификацией поступлений бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан, с помесячной разбивкой по формам согласно приложениям 11, 12 и 13 к настоящим Процедурам.
Данные проекты предоставляются в течение двух рабочих дней после утверждения приказа уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Планы поступлений бюджетных изъятий формируются уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год и на основании расчетов с применением размера помесячных перечислений бюджетных изъятий из нижестоящих бюджетов и помесячных прогнозных объемов доходов нижестоящих бюджетов в порядке, определяемом параграфом 5 главы 5 настоящих Процедур.
Распределение по месяцам поступлений доходов, погашения бюджетных кредитов, поступлений от продажи финансовых активов и займов производится уполномоченным органом по исполнению бюджета, исходя из установленных сроков уплаты платежей в бюджет в соответствии с законами Республики Казахстан, динамики поступлений в бюджет в предыдущие годы, анализа динамики доходности государственных ценных бумаг и уровня спроса и предложения на рынке ценных бумаг, условий заключенных кредитных договоров, договоров займа, соглашений о грантах.
Проекты планов по вознаграждениям по бюджетным кредитам, выданным из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, по погашению бюджетных кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, уполномоченным органом по исполнению бюджета составляются как в целом по коду названных поступлений, так и в разрезе нижестоящих бюджетов.

15. Бюджетке түсетін түсімдердің жоспары және ерекшеліктер бойынша бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін бюджетке түсетін түсімдердің жылдық көлемі тиісті бюджет түсімдерінің сомасына және кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен немесе мәслихаттың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешімінде бекітілген түсімдердің санаттары, сыныптары және кіші сыныптары бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына жіберілетін бюджетке түсетін түсімдердің көлеміне, ал ерекшеліктер бөлінісінде бюджет атқару жөніндегі уәкілетті органның бұйрығына сәйкес келуі тиіс.
Салықтық, салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттерді, бюджет кредиттерін өтеу сомасын, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдар бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға осы Рәсімдерге 11, 12, және 13-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша айлар бөлінісінде Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет түсімдерінің сыныптамасына сәйкес қалыптастырылған түсімдер жоспарларының жобаларын ұсынады.
Осы жобалар бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бұйрығы қабылданғаннан кейін екі жұмыс күннің ішінде беріледі.
Ескерту. 15-тармаққа орыс тіліндегі мәтіні өзгерді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Бюджеттік алымдар түсімдерінің жоспарларын республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына немесе кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне сәйкес және осы Рәсімдердің 5-тарауының 5-параграфында анықталатын тәртіппен төмен тұрған бюджеттерден алынатын бюджеттік алымдарды ай сайынғы аудару мөлшерін және төмен тұрған бюджеттер кірістерінің ай сайынғы болжамдық көлемін қолдана отырып, есеп айырысулар негізінде жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қалыптастырады.
Кірістер түсімдерін, бюджеттік кредиттерді өтеуді, қаржы активтерді сатудан түскен түсімдерді және қарыздарды айлар бойынша бөлуді Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бюджетке төленетін төлемдерді төлеудің белгіленген мерзімдерін, өткен жылдарға бюджетке түсетін түсімдер серпінін, мемлекеттік бағалы қағаздардың кірістілік серпінін және бағалы қағаздар нарығындағы сұраныстар пен ұсыныстар деңгейін талдауды, жасалған кредиттік шарттар, қарыз шарттары, гранттар туралы келісімдер талаптарын негізге ала отырып, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар бойынша жоғары тұрған бюджеттің төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттерді өтеу бойынша жоспарлардың жобаларын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган аталған түсімдердің коды бойынша тұтастай және сол сияқты төмен тұрған бюджеттер бойынша жасайды.

Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Параграф 3. Порядок составления, утверждения и ведение сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам
17. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам составляются на основании проекта сводного плана поступлений в бюджет, проектов планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, по формам согласно приложениям 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20 к настоящим Процедурам.
Сводный план поступлений и финансирования по платежам состоит из сводного плана поступлений, составляемого по категориям, классам, подклассам и спецификам классификации поступлений бюджета, и сводного плана финансирования по платежам, составляемого по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам функциональной классификации расходов бюджета. Сводный план поступлений и финансирования по платежам составляется по форме согласно приложению 20 к настоящим Процедурам.
При этом, годовые суммы сводного плана финансирования по обязательствам, сводного плана поступлений и финансирования по платежам соответствуют суммам поступлений и расходов утвержденного (уточненного, скорректированного) бюджета.
18. Государственное казначейство в соответствии с пунктом 5 статьи 105 Бюджетного кодекса составляет, утверждает и ведет сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение десяти рабочих дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан о реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения в соответствии с пунктом 5 статьи 105 Бюджетного кодекса составляет, утверждает и ведет сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение восьми рабочих дней после принятия постановления акима столицы, области, города республиканского значения о реализации решения маслихата о бюджете столицы, об областном бюджете, о бюджете города республиканского значения.
Местный уполномоченный орган по исполнению районного (города областного значения) бюджета в соответствии с пунктом 5 статьи 105 Бюджетного кодекса составляет, утверждает и ведет сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение пяти рабочих дней после принятия постановления акима района (города областного значения) о реализации решения районного маслихата о местном бюджете.
Аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы в соответствии с пунктом 5 статьи 105 Бюджетного кодекса составляет, утверждает и ведет сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение пяти рабочих дней после принятия решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения районного (города областного значения) маслихата о местном бюджете.

Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасаудың және бекітудің тәртібі
17. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары жобасының, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша осы Рәсімдерге 14, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша, қаржыландыру жоспарларының жобалары негізінде жасалады.
Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бюджет түсімдері сыныптамасының санаттары, сыныптары, кіші сыныптары және ерекшеліктері бойынша жасалатын түсімдердің жиынтық жоспарынан және бюджет шығыстары функционалдық сыныптамасының функционалдық топтары, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жасалатын төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарынан тұрады. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары осы Рәсімдерге 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Бұл ретте міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының жылдық сомалары бекітілген (нақтыланған, түзетілген) бюджеттің түсімдері мен шығыстарының сомаларына сәйкес келеді.
18. Мемлекеттік қазынашылық Бюджет кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы қаулысы қабылданғаннан кейін он жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы Бюджет кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі жергілікті бюджет туралы астананың, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулы қабылдағаннан кейін сегіз жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Бюджет кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты жергілікті бюджет туралы аудандық мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулы қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аудандық (облыстық маңызы бар қала) мәслихаттың жергілікті бюджет туралы шешімін іске асыру туралы шешімі қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды, бекітеді және жүргізеді.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
19. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам составляются путем свода проектов планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, принятых государственным казначейством и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, для включения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, и с учетом следующих условий:
1) годовые суммы бюджетных программ в сводных планах финансирования по обязательствам и платежам должны соответствовать принятому Закону Республики Казахстан о республиканском бюджете, а годовые суммы по местным бюджетным программам должны соответствовать решению маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год;
2) итоговые суммы расходов индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам должны соответствовать суммам бюджетных программ в сводных планах финансирования по обязательствам и платежам;
3) суммы трансфертов и кредитов, передаваемых из вышестоящего бюджета нижестоящему бюджету, учитываются в сводных планах финансирования вышестоящего бюджета в таких же объемах и в те же месяцы, как в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета;
4) суммы трансфертов, возврата кредитов, передаваемых из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет, и суммы выплаты нижестоящим бюджетом вознаграждений по кредитам, полученным из вышестоящего бюджета, учитываются в сводных планах финансирования нижестоящего бюджета в таких же объемах и в те же месяцы, как и в сводном плане по поступлениям вышестоящего бюджета;
5) сохранение соотношения между планами финансирования по обязательствам и планами финансирования по платежам, при котором сумма планов по платежам за период с начала года не превышает сумму планов по обязательствам за тот же период финансового года.
Сводный план поступлений и финансирования по платежам должен быть сбалансирован, что означает недопущение превышения расходов над поступлениями по месяцам с нарастающим итогом с начала года.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
19. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына енгізу үшін қабылдаған бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларын жиынтықтау жолымен және мынадай шарттарды ескере отырып жасалады:
1) міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларындағы бюджеттік бағдарламалардың жылдық сомасы қабылданған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес келуі тиіс, ал жергілікті бюджеттік бағдарламалар бойынша жылдық сома кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне сәйкес келуі тиіс;
2) міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарлары шығыстарының жиын сомасы міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларындағы бюджеттік бағдарламалар сомасына сәйкес келуі тиіс;
3) жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілетін трансферттер мен кредиттердің сомасы төмен тұрған бюджеттің түсімдер және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарындағы сияқты дәл сондай көлемде және дәл сол айларда жоғары тұрған бюджеттің қаржыландырудың жиынтық жоспарларында ескеріледі;
4) төмен тұрған бюджеттен жоғары тұрған бюджетке берілетін трансферттер, кредиттерді қайтару сомасы және жоғары тұрған бюджеттен алынған кредиттер бойынша төмен тұрған бюджет төлеген сыйақы сомасы жоғары тұрған бюджеттің түсімдері бойынша жиынтық жоспарындағы сияқты дәл сол көлемде және дәл сол айларда төмен тұрған бюджеттің қаржыландырудың жиынтық жоспарларында ескеріледі;
5) төлемдер бойынша жоспарлардың сомасы жылдың басынан басталған кезеңде сол қаржы жылының кезеңіне міндеттемелер бойынша жоспарлардың сомасынан аспаған кезде міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары арасындағы арақатынастың сақталуы.
Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары теңгерімделуі тиіс, бұл жыл басынан өсу қорытындысымен айлар бойынша түсімдерден шығыстардың артуына жол бермеуді білдіреді.

20. При формировании сводного плана поступлений и финансирования по платежам в случае превышения расходов над поступлениями по месяцам государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета возвращает проекты планов финансирования по обязательствам и платежам администраторам бюджетных программ для перераспределения помесячной разбивки расходов, с указанием сумм и месяцев, в которых необходимо уменьшить плановые назначения по платежам.
Администратор бюджетных программ в однодневный срок предоставляет в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета откорректированный проект плана финансирования администратора бюджетных программ по обязательствам и платежам.
При невозможности осуществления балансировки после представления администраторами республиканских бюджетных программ откорректированных плановых назначений по платежам, покрытие прогнозного дефицита планируется путем выпуска государственных ценных бумаг.
Государственное казначейство уведомляет структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за выполнение плана поступлений по займам, в каких периодах и в каких объемах суммы расходов, запланированных администраторами республиканских бюджетных программ, превышают плановые суммы поступлений. В свою очередь, структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственное за выполнение плана поступлений по займам, перераспределяет суммы плана по займам на соответствующие периоды в целях достижения сбалансированности сводного плана поступлений и финансирования по платежам.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Первоначально сформированные и утвержденные сводные планы сохраняются до конца финансового года в виде копии электронной базы данных, внесение изменений в которую не допускается.
22. Уполномоченный орган по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения в течение трех рабочих дней после утверждения постановления Правительства о реализации закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на очередной финансовый год передают центральному исполнительному органу, администрирующему бюджетные программы, связанные с перечислением трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам предусмотренных им сумм трансфертов и бюджетных кредитов.

20. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын қалыптастыру кезінде айлар бойынша шығыстар түсімдерден асып кеткен жағдайда мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган шығыстарды ай сайын бөлуді қайта бөлу үшін шығыстар бойынша жоспарлы тағайындауларды азайту қажет сомалар мен айларды көрсете отырып, бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларын қайтарады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бір күн мерзімде мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға міндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспарының түзетілген жобасын ұсынады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері төлемдер бойынша түзетілген жоспарлы тағайындауларды ұсынғаннан кейін теңгерімдеуді жүзеге асыру мүмкін болмаған кезде болжамды тапшылықты жабу мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару жолымен жоспарланады.
Мемлекеттік қазынашылық қарыздар бойынша түсімдер жоспарының орындалуына жауапты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесіне республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жоспарлаған шығыстар сомасының түсімдердің жоспарлы сомасынан қандай кезеңдерде және қандай көлемде асып түсетінін хабарлайды. Өз кезегінде, қарыздар бойынша түсімдер жоспарының орындалуына жауапты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының теңгерімділігіне қол жеткізу мақсатында тиісті кезеңдерге арналған қарыздар бойынша жоспар сомасын қайта бөледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Бастапқы қалыптастырылған және бекітілген жиынтық жоспарлар электрондық дерекқор көшірмесі түрінде қаржы жылының соңына дейін сақталады, оған өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
22. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, бюджеттерін атқару жөніндегі уәкілетті орган кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасы заңын іске асыру туралы Үкіметтің қаулысын бекіткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде төмен тұрған бюджеттерге трансферттер мен бюджеттік кредиттерді аударуға байланысты бюджеттік бағдарламаларға әкімшілік ететін орталық атқарушы органға айлар бойынша бөлінген оларға көзделген трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомасын береді.

Сноска. Пункт 22 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
23. Уполномоченный орган по исполнению районного (города областного значения) бюджета в течение трех рабочих дней после утверждения областного бюджета передает в местный исполнительный орган, администрирующий бюджетные программы, связанные с выделением целевых трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов, передаваемых из областного бюджета районным (городов областного значения) бюджетам.
Аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы в течение трех рабочих дней после утверждения районного (города областного значения) бюджета передает в местный исполнительный орган, администрирующий бюджетные программы, связанные с выделением целевых трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов, передаваемых из районного (города областного значения) бюджета, бюджетам города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Утверждаемый руководителем государственного казначейства или лицом, им уполномоченным, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по республиканскому бюджету подписывается руководителем структурного подразделения, ответственного за их составление, и заверяется гербовой печатью государственного казначейства.
Утверждаемый руководителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, им уполномоченным, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по соответствующего местному бюджету подписывается руководителем структурного подразделения, ответственного за их составление, и заверяется гербовой печатью местного уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Утверждаемый руководителем аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по бюджетам города районного значения, села, поселка, сельского округа подписывается руководителем структурного подразделения, ответственного за их составление, и заверяется гербовой печатью аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерін атқару жөніндегі уәкілетті орган облыстық бюджеттер бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді бөлумен байланысты бюджеттік бағдарламаларға әкімшілік ететін жергілікті атқарушы органға айлар бойынша бөлінген облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттеріне, берілетін трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомасын береді.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеттері бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді бөлумен байланысты бюджеттік бағдарламаларға әкімшілік ететін жергілікті атқарушы органға айлар бойынша бөлінген аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерінен аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомасын береді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Мемлекеттік қазынашылықтың басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітетін түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, республикалық бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына олардың жасалуына жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қояды және мемлекеттік қазынашылықтың елтаңбалық мөрімен куәландырылады.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітетін түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, тиісті жергілікті бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына олардың жасалуына жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қояды және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның елтаңбалы мөрімен куәландырылады.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратының басшысы бекітетін түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл және ауылдық округ бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына олардың жасалуына жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қояды және тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратының елтаңбалы мөрімен куәландырылады.

Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Государственного казначейство, уполномоченный орган по исполнению вышестоящего бюджета в течение двух рабочих дней после утверждения сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам доводит до уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета распределение по месяцам сумм бюджетных изъятий, вознаграждений по кредитам и возврата кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящему бюджету, до администраторов бюджетных программ утвержденную сводными планами финансирования разбивку по месяцам годовых сумм финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам.
Администраторы бюджетных программ вышестоящего бюджета в течение двух рабочих дней после утверждения планов финансирования по обязательствам и платежам доводят до уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета и до государственного казначейства в разрезе регионов – получателей распределение по месяцам сумм целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета.
26. После утверждения сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение двух рабочих дней направляет в государственные органы, обеспечивающие контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет, утвержденную сводным планом финансирования разбивку по месяцам плана поступлений доходов в республиканский бюджет.
27. Администратор бюджетных программ в течение двух рабочих дней после получения утвержденной сводными планами финансирования разбивки по месяцам годовых сумм финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам утверждает планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам. Индивидуальные планы финансирования предоставляются администратором бюджетных программ одновременно по всем подведомственным государственным учреждениям:
по республиканскому бюджету в органы государственного казначейства по своему местонахождению электронные образы по формам согласно приложениям 3 и 6 к настоящим Процедурам, прикрепленные к реестру по форме согласно приложению 24 к настоящим Процедурам, подписанные электронной цифровой подписью руководителя администратора бюджетных программ и руководителя структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление индивидуального плана финансирования;

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Мемлекеттік қазынашылық, жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін 2 жұмыс күні ішінде бюджеттік алулар, жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілген кредиттер мен кредиттерді қайтару бойынша сыйақылар сомасын айлар бойынша бөлуді төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға айлар бойынша бөлінген қаржыландырудың жиынтық жоспарларымен бекітілген міндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды қаржыландырудың жылдық сомаларын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің қаперіне жеткізеді.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарлары бекітілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға және алушы өңірлер бөлінісінде мемлекеттік қазынашылыққа жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер мен кредиттердің сомаларын ай бойынша бөлуді жеткізеді.
26. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган екі жұмыс күні ішінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын бақылауды қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға қаржыландырудың жиынтық жоспарымен бекітілген республикалық бюджетке түсетін кірістердің түсімдері жоспарының айлар бойынша бөлінісін жібереді.
27. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі қаржыландырудың жиынтық жоспарларымен бекiтiлген айлар бойынша бөлiнген мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландырудың жылдық сомасын алғаннан кейiн екі жұмыс күнi iшiнде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарларын және мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын бекiтедi. Жеке қаржыландыру жоспарларын бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі ведомстволық бағынысты барлық мемлекеттік мекемелер бойынша бір мезгілде:
республикалық бюджет бойынша өзiнiң орналасқан орны бойынша мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Рәсімдерге 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркелген, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке қаржыландыру жоспарын жасау үшін жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған осы Рәсімдерге 3 және 6-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша электрондық түрлерін;

по государственным органам, осуществляющим разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающим безопасность охраняемых лиц и объектов, а также по государственным учреждениям в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, в орган государственного казначейства по своему местонахождению на бумажном и электронном носителях согласно приложениям 2 и 5 к настоящим Процедурам с реестром в двух экземплярах, по форме согласно приложению 23 к настоящим Процедурам;
по местному бюджету – в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета на бумажном и электронном носителях;
по бюджетам города районного значения, села, поселка, сельского округа – в аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы.
Планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования утверждаются руководителем аппарата центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителем администратора бюджетных программ.
В случае отсутствия руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования утверждаются лицами, исполняющими их обязанности в соответствии с приказом о возложении обязанностей.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней после представления администратором бюджетной программы утвержденных индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производит проверку на соответствие общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой бюджетной программе единой бюджетной классификацией Республики Казахстан и по месяцам и представляет в органы государственного казначейства электронные образы сводного плана финансирования по формам согласно приложениям 15, 17 и 19 к настоящим Процедурам, электронный образ утвержденного плана согласно приложению 25 к настоящим Процедурам и индивидуальные планы финансирования по формам согласно приложениям 3 и 6 к настоящим Процедурам, прикрепленные к реестру по форме согласно приложению 24 к настоящим Процедурам, подписанные электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета и руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает соответствие сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по местному бюджету итоговой сумме расходов всех индивидуальных планов финансирования государственных учреждений, а также их своевременное представление в органы государственного казначейства.
Органы государственного казначейства по местонахождению администраторов республиканских бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после представления администраторами республиканских бюджетных программ индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производят проверку на соответствие кодам единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой программе единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, по месяцам, и вводят (загружают) в интегрированную цифровую систему казначейства.
Орган государственного казначейства в течение пяти рабочих дней после представления местными уполномоченными органами по исполнению бюджета индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производят проверку на соответствие кодам единой бюджетной классификации Республики Казахстан, общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой бюджетной программе единой бюджетной классификации Республики Казахстан по месяцам, соответствие сводных планов финансирования нижестоящих бюджетов сводным планам финансирования вышестоящего бюджета, сводных планов финансирования столицы, города республиканского значения сводным планам финансирования республиканского бюджета по целевым трансфертам и кредитам в нижестоящие бюджеты или из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты в случае передачи функций государственных органов и вводят (загружают) в интегрированную цифровую систему казначейства.
При приеме на исполнение ответственные исполнители органов государственного казначейства осуществляют проверку сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам и индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам по местному бюджету на соответствие решениям маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, постановлениям местных исполнительных органов о реализации местных бюджетов, решениям акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения маслихата района (города областного значения) о местном бюджете на очередной финансовый год.
При невыполнении установленных требований органом государственного казначейства индивидуальные планы финансирования отклоняются по ЦС "Казначейство-клиент", государственным органам, осуществляющим разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающим безопасность охраняемых лиц и объектов, а также по государственным учреждениям в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию – возвращаются, для исправления с указанием причины со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Процедур.
По республиканскому бюджету – администраторы республиканских бюджетных программ, по местному бюджету – местный уполномоченный орган исполнению бюджета не позднее следующего рабочего дня с момента отклонения представляют исправленные (при обслуживании по ЦС "Казначейство-клиент" − электронные образы) индивидуальные планы финансирования.

барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдар бойынша, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелер бойынша өзiнiң орналасқан орны бойынша мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данадағы тiзiлiммен бiрге осы Рәсімдерге 2 және 5-қосымшаларға сәйкес қағаз және электрондық тасығыштарында;
жергiлiктi бюджет бойынша – бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті органға қағаз және электрондық тасығыштарда ұсынады;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттері бойынша – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдері аппараттарына.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қаржыландыру жоспарларын және қаржыландырудың жеке жоспарларын орталық атқарушы орган аппаратының басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы орган аппараты басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам), ал олар болмаған жағдайда ‒ бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы бекітеді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам, орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам) болмаған жағдайда, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларын және қаржыландырудың жеке жоспарларын бұйрыққа сәйкес олардың міндеттерін атқаратын адамдар бекітеді.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппараты бюджеттік бағдарлама әкiмшiсi барлық мемлекеттік мекемелер бойынша бекiтiлген қаржыландырудың жеке жоспарларын ұсынғаннан кейін бес жұмыс күні iшiнде міндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық қаржыландырудың жеке жоспарлары жалпы сомасының Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының әрбiр бюджеттiк бағдарламасы бойынша және айлар бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкес келуін тексеруді жүргiзедi және осы Рәсімдерге 15, 17 және 19-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының электронды үлгілерімен осы Рәсімдерге 25-қосымшаға сәйкес бекітілген жоспардың электронды үлгісі және осы Рәсімдерге 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркелген, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган басшысының және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған осы Рәсімдерге 3 және 6-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жеке қаржыландыру жоспарлары беріледі.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппараты түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, жергiлiктi бюджет бойынша мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының мемлекеттiк мекемелердiң барлық қаржыландырудың жеке жоспарлары шығыстарының жиынтық сомасына сәйкес келуiн, сондай-ақ олардың мемлекеттік қазынашылық органына уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етедi.
Мемлекеттік қазынашылық органы республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң орналасқан жері бойынша республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын ұсынғаннан кейiн бес жұмыс күнi iшiнде барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кодтарына, мiндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық қаржыландырудың жеке жоспарының жалпы сомасының түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының әрбiр бағдарламасы бойынша, айлар бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкес келуiн тексерудi жүргiзедi және қазынашылықтың бiрiктiрiлген цифрлық жүйесiне енгiзедi (жүктейді).
Мемлекеттік қазынашылық органы бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппараттарымен барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша Қазақстан Республикасы бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кодтарына қаржыландырудың жеке жоспарларын ұсынғаннан кейiн бес жұмыс күнi iшiнде мiндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық қаржыландырудың жеке жоспарының жалпы сомасы түсiмдерiнiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, Қазақстан Республикасы бірыңғай бюджеттік сыныптамасының әрбiр бағдарламасы бойынша, айлар бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкестігін, төмен тұрған бюджеттердің жиынтық қаржыландыру жоспарларының жоғары тұрған бюджеттің жиынтық қаржыландыру жоспарларына, астананың және республикалық маңызы бар қаланың жиынтық қаржыландыру жоспарларының төмен тұрған бюджеттерге немесе мемлекеттік органдардың функцияларын берген жағдайда төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша республикалық бюджеттің жиынтық жоспарларына сәйкестігін тексерудi жүргiзедi және қазынашылықтың бiрiктiрiлген цифрлық жүйесiне енгiзедi (жүктейдi).
Орындауға қабылдаған кезде мемлекеттік қазынашылық органдарының жауапты орындаушылары жергілікті бюджет бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын және міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне, жергілікті атқарушы органдардың жергілікті бюджеттерді іске асыру туралы қаулыларына, кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы аудан (облыстық маңызы бар қала) маслихатының шешімін іске асыру туралы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімдеріне сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады.
Мемлекеттік қазынашылық органы белгіленген талаптарды орындамаған кезде жеке қаржыландыру жоспарлары "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қабылданбайды, барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелер бойынша – осы Рәсімдердің тиісті тармақтарына сілтеме жасап, себептерін көрсете отырып, түзету үшін қайтарылады.
Жеке қаржыландыру жоспарлары кері қайтарылған сәттен бастап, республикалық бюджет бойынша – республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, жергілікті бюджет бойынша – бюджетті атқарудың жергілікті уәкілетті орган түзетілгендерін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы қызмет көрсетілген жағдайда – электрондық нұсқасын) ұсынады.

Посредством ЦС "Казначейство-клиент" местные уполномоченные органы по исполнению бюджета и администраторы бюджетных программ формируют отчеты 3-02 "Сводный план финансирования по обязательствам/платежам" согласно приложению 21 к настоящим Процедурам, 3-04 "Индивидуальный план финансирования по обязательствам/платежам" согласно приложению 22 к настоящим Процедурам, государственные учреждения формируют отчеты 3-04 "Индивидуальный план финансирования по обязательствам/платежам" согласно приложению 22 к настоящим Процедурам.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
28. После утверждения сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам, уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета в течение трех рабочих дней предоставляет уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета утвержденную помесячную разбивку плана поступлений доходов (до уровня специфик) в соответствующие бюджеты.
29. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета полученные сводные планы поступлений доходов (до уровня специфик) от местных уполномоченных органов по исполнению бюджета в течение двух рабочих дней доводит до государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. В случаях, установленных в пунктах 4 статей 90 и 91 Бюджетного кодекса, государственным казначейством или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам на первый квартал очередного финансового года составляется в объеме одной четвертой части прогноза республиканского и местных бюджетов на очередной финансовый год в порядке и сроки, установленные пунктами 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 и 30 настоящих Процедур.
Параграф 4. Порядок внесения изменений в индивидуальные планы финансирования, сводный план поступлений и сводные планы финансирования по обязательствам и платежам
31. Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, сводный план поступлений в бюджет, планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, индивидуальные планы финансирования производится в случаях, определенных Бюджетным кодексом, а также при изменении обязательств по погашению правительственного долга, связанных с изменением курсовой разницы, при распределении распределяемых бюджетных программ, при возникновении факторов, требующих корректировки помесячных поступлений и расходов республиканского и местных бюджетов и корректировки сумм между подпрограммами внутри одной бюджетной программы и спецификами экономической классификации расходов в планах финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальных планах финансирования.
Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам осуществляется справками о внесении изменений в сводный план поступлений, сводный план финансирования по платежам и сводный план финансирования по обязательствам, формируемыми государственным казначейством, местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы на основании полученных от администраторов бюджетных программ заявок на изменение планов финансирования по обязательствам и платежам с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений и на основании полученных заявок от государственных органов, осуществляющих контроль за исполнением налоговых, таможенных и других обязательных платежей в бюджет, на изменение планов поступлений доходов с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений. При этом, заявки на изменение планов поступлений доходов представляются на следующий рабочий день после двадцать пятого числа текущего месяца.
Внесение изменений и дополнений в индивидуальные планы финансирования осуществляется справками о внесении изменений и дополнений в индивидуальные планы финансирования, составленными в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан формируемыми администраторами бюджетных программ на основании полученных от государственных учреждений заявок на изменение индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам (далее – заявка государственного учреждения) с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений.

"Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы бюджеттік бағдарламалар әкімшілері және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар осы Рәсімдерге 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Міндеттемелер/ Төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары" 3-04-есептерін және осы Рәсімдерге 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Міндеттемелер/Төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары" 3-02-есептерін қалыптастырады, мемлекеттік мекемелер осы Рәсімдерге 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Міндеттемелер/Төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары" 3-04-есептерін қалыптастырады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тиісті бюджеттерге түсетін кірістердің (ерекшеліктер деңгейіне дейін) жоспарының бекітілген айлар бойынша бөлінуін жібереді.
29. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органнан алынған кірістер түсімдерінің жиынтық жоспарларын (ерекшеліктер деңгейіне дейін) екі жұмыс күні ішінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға жеткізеді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Бюджет кодексінің 90 және 91-баптарының 4-тармақтарында белгіленген жағдайларда, мемлекеттік қазынашылық немесе жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын Рәсімдердің 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 және 30-тармақтарында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттер болжамының төрттен бір бөлігі көлемінде жасайды.
4-параграф. Қаржыландырудың жеке жоспарына, түсімдердің жиынтық жоспарына және міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу тәртібі
31. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспарына, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарына, қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында айқындалған жағдайларда, сондай-ақ бағамдық айырмашылықтың өзгеруіне байланысты үкіметтік борышты өтеу жөніндегі міндеттемелер өзгерген кезде, бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлген кезде, республикалық және жергілікті бюджеттердің ай сайынғы түсімдері мен шығыстарын түзетуді және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларындағы және қаржыландырудың жеке жоспарларындағы бір бюджеттік бағдарламаның ішіндегі кіші бағдарлама мен шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері арасында соманы түзетуді талап ететін факторлар пайда болған кезде жүргізіледі.
Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінен алынған есепке және өзгерістер негіздемесіне қоса берілетін міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын өзгертуге өтінімдер негізінде және салықтық, кедендік және бюджетке түсетін басқа да міндетті төлемдердің атқарылуын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардан алынған есепке және өзгерістер негіздемесіне қоса берілетін кірістер түсімдерінің жоспарларын өзгертуге өтінімдер негізінде мемлекеттік қазынашылық, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты қалыптастыратын түсімдердің жиынтық жоспарына, төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтамалар арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте кіріс түсімдерінің жоспарларын өзгертуге арналған өтінімдер ағымдағы айдың жиырма бесі күнінен кейін келесі жұмыс күні беріледі.
Қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мемлекеттік мекемелерден алынған есептемелер және өзгерістер негіздемесі қоса берілген міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын өзгертуге өтінімдер (бұдан әрі – мемлекеттік мекеменің өтінімі) негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қалыптастыратын Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес жасалған қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы анықтамалар арқылы жүзеге асырылады.

Суммы изменений в заявках и справках указываются в тысячах теңге, числами с дробным остатком, не более одного знака после запятой. Заявки и справки составляются по формам согласно приложениям 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 и 42 к настоящим Процедурам.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
32. Государственные учреждения вносят изменения в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам в соответствии с экономической классификацией расходов бюджета в случае возникновения факторов, требующих уменьшения (увеличения) сумм по спецификам экономической классификации расходов в пределах утвержденных годовых сумм планов финансирования по соответствующей бюджетной программе (подпрограмме), путем формирования заявки государственного учреждения и направления ее для утверждения администратору бюджетных программ.
33. Внесение изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений допускается не более одного раза в месяц, а в последнем месяце текущего финансового года – не более двух раз не позднее двадцатого числа текущего месяца, за исключением случаев внесения изменений в сводные планы финансирования, планы финансирования вышестоящего бюджета по передаваемым целевым трансфертам и кредитам, по социальным выплатам (пенсиям и пособиям), исполнения исполнительных документов, внесения изменений в единую бюджетную классификацию Республики Казахстан, распределения распределяемых бюджетных программ, бюджетных программ по обслуживанию и погашению государственного долга, а также перераспределения выделенных бюджетных средств администратором бюджетных программ, участвующим в блочном бюджетировании.
При этом, внесение изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам администратором бюджетных программ, участвующим в блочном бюджетировании в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 августа 2025 года № 602 "Об утверждении Правил реализации (внедрения) блочного бюджетирования и перечня государственных органов и местных исполнительных органов, участвующих в блочном бюджетировании", в последнем месяце текущего финансового года допускается не более двух раз не позднее двадцатого числа текущего месяца.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Өтінімдер мен анықтамалардағы өзгерістер сомасы мың теңгемен, бөлшек қалдығы бар, үтірден кейін бір белгіден аспайтын санмен көрсетіледі. Өтінімдер мен анықтамалар осы Рәсімдерге 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 және 42-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жасалады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Мемлекеттiк мекемелер мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмдерiн қалыптастыру және оны бекiту үшiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне жiберу жолымен тиiстi бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша қаржыландыру жоспарының бекiтiлген жылдық сомасы шегiнде шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерi жөніндегі соманы кемiтудi (арттыруды) талап ететiн факторлар туындаған жағдайда, мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарына бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасына сәйкес өзгерiстер енгiзе алады.
33. Қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша, әлеуметтік төлемдер (зейнетақылар мен жәрдемақылар) бойынша жоғары тұрған бюджетті қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу, атқарушылық құжаттарды орындау, Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына өзгерістер енгізу, бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету және оны өтеу жөніндегі бюджеттік бағдарламаларды бөлу, сондай-ақ блоктық бюджеттеуге қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бөлінген бюджет қаражатын қайта бөлу жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына айына бір реттен асырмай, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында – ағымдағы айдың жиырмасы күнінен кешіктірмей екі реттен асырмай өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Бұл ретте, "Блоктық бюджеттеуді іске асыру (ендіру) қағидаларын және блоктық бюджеттеуге қатысатын мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 8 тамыздағы № 602 қаулысына сәйкес блоктық бюджеттеуге қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісі міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуді ағымдағы қаржы жылының соңғы айында ағымдағы айдың жиырмасыншы күнінен кешіктірілмей екі реттен асырмай жүзеге асыра алады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

34. Администраторы бюджетных программ самостоятельно вносят изменения в планы финансирования по обязательствам и платежам, индивидуальные планы финансирования, касающиеся специфик экономической классификации расходов и подпрограмм бюджетных программ, которые не затрагивают годовые и помесячные объемы расходов по бюджетной программе.
Для внесения изменений в индивидуальные планы финансирования государственные органы, осуществляющие разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающие безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственные учреждения в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, формируют справку в трех экземплярах по формам согласно приложениям 35 и 37 к настоящим Процедурам.
Суммы изменений в справках указываются в тысячах теңге, числами с дробным остатком, не более одного знака после запятой.
Сноска. Пункт 34 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
35. На основе заявок государственных учреждений администратор бюджетных программ формирует справку на изменение планов финансирования администратора бюджетных программ по платежам и обязательствам и справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования государственных учреждений (далее – справка о внесении изменений в индивидуальный план финансирования).
До формирования справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования и рассмотрения заявки государственного учреждения администратор бюджетных программ обращается в орган государственного казначейства по своему местонахождению с письмом о необходимости осуществления блокировки соответствующих расходов.
Орган государственного казначейства приостанавливает регистрацию обязательств и проведение платежей государственного учреждения по программам, подпрограммам, спецификам, по которым планируется изменение плановых назначений, до завершения процедур по внесению изменений в планы финансирования.
Орган государственного казначейства предоставляет формы 4-20 "Отчет об исполнении плана финансирования" (далее – форма 4-20) в соответствии с Порядком составления и представления бюджетной отчетности, определяемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, государственным органам, осуществляющим разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающим безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственным учреждениям в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию.
При приостановлении операций по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов администратор бюджетных программ оповещает свои подведомственные государственные учреждения о планируемом внесении изменений в индивидуальные планы финансирования. При этом, государственные учреждения проводят операции по изменяемым кодам бюджетной классификации расходов после завершения процедур по внесению изменений в индивидуальные планы финансирования.
Заявка государственного учреждения формируется с учетом следующего:
запрещается перенос сумм специфик с текущего месяца на предстоящие месяцы и наоборот;
соблюдение соответствия между суммами плановых назначений и произведенными кассовыми расходами;
сохранение соотношения между планами финансирования по обязательствам и планами финансирования по платежам, при котором сумма планов по платежам за период с начала года не превышает сумму планов по обязательствам за тот же период финансового года;
принятые, но не оплаченные обязательства;
наличие инкассовых распоряжений;
уменьшение плановых сумм по спецификам экономической классификации расходов производится на сумму плановых назначений за вычетом принятых обязательств;
увеличение (уменьшение) плановых сумм по одним спецификам экономической классификации расходов бюджета осуществляется в пределах годовых сумм по бюджетной программе (подпрограмме) за счет уменьшения (увеличения) плановых сумм по другим спецификам, в пределах итоговой суммы месяца по бюджетной программе (подпрограмме), предусмотренной планом финансирования;
перераспределение средств между бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы производится в пределах годовых сумм по бюджетной программе.
Заявка государственного учреждения подписывается руководителем или лицом им уполномоченным, руководителем структурного подразделения государственного учреждения, ответственного за их составление, а при отсутствии последних – лицами, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей, и передается соответствующему администратору бюджетных программ с расчетами к изменениям и их обоснованием не позднее десятого числа текущего месяца.
При возврате (отклонении) справок на внесение изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам, администратор бюджетных программ в течение одного рабочего дня с момента возврата (отклонения) после двадцатого числа текущего месяца (для справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования) в течение одного рабочего дня один раз, представляет откорректированные справки с учетом замечаний органа государственного казначейства.

34. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бюджеттiк бағдарлама бойынша шығыстардың жылдық және ай сайынғы көлемдерiн қозғамайтын шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерiне және бюджеттiк бағдарламалардың кiшi бағдарламаларына қатысты мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына, қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстерді дербес енгiзедi.
Қорғалатын тұлғалар мен объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, сондай-ақ құпия мәліметтер тізбесіне кіретін қорғаныс саласындағы мемлекеттік мекемелердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдар жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу үшін осы Рәсімдерге 35 және 37-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша анықтаманы үш данада қалыптастырады.
Анықтамалардағы өзгерiстер сомасы үтiрден кейiн бiр белгiден аспайтын бөлшек қалдығы бар сандармен мың теңгемен көрсетiледi.
35. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi мемлекеттiк мекемелердiң өтiнiмдерi негiзiнде төлемдер мен мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiн қаржыландыру жоспарларын өзгертуге анықтама және мемлекеттiк мекемелердi қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама (бұдан әрi – қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама) қалыптастырады.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы қалыптастырғанға және мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмiн қарағанға дейiн өзi орналасқан жерi бойынша мемлекеттік қазынашылық органына тиiстi шығыстарды оқшаулауды жүзеге асыру қажеттiлiгi туралы хатпен өтiнiш жасайды.
Мемлекеттік қазынашылық органы қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу жөніндегі рәсiмдер аяқталғанға дейiн жоспарлы тағайындауларды өзгерту жоспарланған бағдарламалар, кiшi бағдарламалар, ерекшелiктер бойынша мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерiн тiркеудi және оның төлемдерiн жүргiзудi тоқтата тұрады.
Мемлекеттік қазынашылық органы 4-20 "Қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – 4-20 нысаны) барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелерге береді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті кодтары бойынша операцияларды тоқтата тұрған кезде өзінің ведомстволық бағынысындағы мемлекеттік мекемелерге қаржыландырудың жеке жоспарына жоспарланған өзгерістер енгізу туралы хабарлайды. Бұл ретте мемлекеттік мекемелер шығыстардың бюджеттік сыныптамасының өзгертілетін кодтары бойынша операцияларды қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу рәсімі аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
Мемлекеттік мекеменің өтінімі мыналар ескеріле отырып қалыптастырылады:
ерекшелік сомаларын ағымдағы айдан алдағы айларға және керісінше аударуға тыйым салынады;
жоспарлы тағайындаулар мен жасалған кассалық шығыстардың сомалары арасындағы сәйкестікті сақтауды;
төлемдер бойынша жоспарлардың сомасы жылдың басынан басталған кезеңде сол қаржы жылының кезеңіне міндеттемелер бойынша жоспарлардың сомасынан аспаған кезде міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары арасындағы арақатынастың сақталуы;
қабылданған, бірақ ақы төленбеген міндеттемелерді;
инкассолық өкімдердің болуын;
шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша жоспарлы соманы қабылданған міндеттемелерді шегере отырып, жоспарлы тағайындалулардың сомасына азайту жасалады;
жоспарлы соманы бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелiктерi бойынша ұлғайту (азайту) қаржыландыру жоспарында көзделген бюджеттiк бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша айдың қорытынды сомасы шегiнде басқа ерекшелiктер бойынша жоспарлы соманы азайту (ұлғайту) есебiнен, бюджеттiк бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жылдық сома шегiнде жүзеге асырылады;
бір бюджеттік бағдарлама шегінде бюджеттік кіші бағдарламалар арасындағы қаражатты қайта бөлу бюджеттік бағдарлама бойынша жылдық сомалар шегінде жүргізіледі.
Мемлекеттік мекеменің өтініміне басшы немесе өзі өкілеттік берген тұлға, оларды жасауға міндетті мемлекеттік мекеменің құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ал соңғысы болмаған кезде – тиісті бұйрықтармен міндеттерді атқару жүктелген тұлғалар қол қояды және өзгерістерге есептемелер мен бірге олардың негіздемесі ағымдағы айдың он күнінен кешіктірілмей тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі.
Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге арналған анықтамаларды қайтару (қабылдамау) кезінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі ағымдағы айдың жиырмасы күнінен кейін қайтарылған (қабылдамаған) кезден бастап бір жұмыс күні ішінде (қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістерге қатысы жоқ жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамалар үшін) бір жұмыс күні ішінде бір рет мемлекеттік қазынашылық органының ескертулерін ескере отырып түзетілген анықтамаларды ұсынады.

Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Администратор бюджетных программ проверяет обоснование по предлагаемым изменениям и соблюдение условий и сроков, установленных пунктами 35 и 36 настоящих Процедур.
При несоблюдении условий, предусмотренных настоящими Процедурами, администратор бюджетных программ отклоняет заявки подведомственных государственных учреждений.
37. При соблюдении условий, предусмотренных настоящими Процедурами, администратор бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования.
Администратор республиканских бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающих безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственных учреждений в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, в трех экземплярах, один из которых направляет в государственное учреждение, второй – в орган государственного казначейства по своему местонахождению с реестром в двух экземплярах по форме согласно приложению 23 к настоящим Процедурам, и третий оставляет у себя.
Администратор республиканских бюджетных программ направляет в органы государственного казначейства по своему местонахождению утвержденные электронные образы справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования согласно приложениям 36 и 38 к настоящим Процедурам с реестром по форме согласно приложению 24 к настоящим Процедурам.
Администратор местных бюджетных программ в органы государственного казначейства направляет утвержденные электронные образы справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования согласно приложениям 36 и 38 к настоящим Процедурам с реестром по форме согласно приложению 24 к настоящим Процедурам, которые подписываются электронной цифровой подписью руководителя администратора бюджетных программ и руководителя структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление индивидуального плана финансирования.
Справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования администраторами бюджетных программ в органы государственного казначейства предоставляются по ЦС "Казначейство-клиент", а для государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающих безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственных учреждений в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, на бумажном и электронном носителях в следующем порядке:
справка о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, касающиеся изменений в сводные планы финансирования, предоставляются в течение текущего месяца со дня утверждения справки о внесении изменений в сводные планы финансирования;
справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования, предоставляются одновременно по всем государственным учреждениям не более одного раза в месяц и не позднее двадцатого числа текущего месяца, а в последнем месяце текущего финансового года – не более двух раз не позднее двадцатого числа текущего месяца, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 33 настоящих Процедур.
После загрузки органом государственного казначейства в интегрированную цифровую систему казначейства справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования, по ЦС "Казначейство-клиент" направляется уведомление о подтверждении загрузки в интегрированную цифровую систему казначейства данных справок администраторам бюджетных программ, а также соответствующему местному уполномоченному органу по исполнению бюджета, аппарату акима соответствующей административно-территориальной единицы для проведения бюджетного мониторинга.
При приеме на исполнение справок на внесение изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам и индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам ответственные исполнители органа государственного казначейства осуществляют проверку кодов справок на соответствие кодам единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, соответствие планов финансирования нижестоящих бюджетов планам финансирования вышестоящего бюджета по целевым трансфертам и кредитам, передаваемым из вышестоящего бюджета или в вышестоящий бюджет.

Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қоса берілетін өзгерістер бойынша негіздемені және осы Рәсімдердің 35 және 36 тармақтарында белгіленген шарттардың және мерзімдердің сақталуын тексереді.
Осы Рәсімдерде көзделген шарттар сақталмаған кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің өтінімдерін қайтарады.
37. Осы Рәсімдерде көзделген талаптар сақталған кезде бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiтедi.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелерге үш данада бекiтедi, олардың бiреуiн мемлекеттiк мекемеге, екiншiсiн өзiнiң орналасқан жері бойынша мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данадағы тiзiлiммен бiрге жiбередi және үшiншiсiн өзiнде қалдырады.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi өзiнiң орналасқан орны бойынша мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Рәсімдерге 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізіліммен бірге осы Рәсімдерге 36 және 38-қосымшаларға сәйкес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы бектілген анықтамалардың электрондық нұсқасын жібереді.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Рәсімдерге 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізіліммен бірге осы Рәсімдерге 36 және 38-қосымшаларға сәйкес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы бекітілген анықтамалардың электрондық нұсқаларын, жібереді, оларға бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қойылады.
Жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнің мемлекеттік қазынашылық органдарына "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша, ал барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелерге қағаз және электрондық тасығыштарда мынадай тәртiппен бередi:
қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістерге қатысты жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтама қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтама бекітілген күннен бастап ағымдағы ай ішінде ұсынылады;
қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлетiн өзгерiстерге қатысты емес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалар бір мезгілде барлық мемлекеттік мекемелер бойынша, ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрілмей айына кемiнде бiр рет, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында – осы Рәсімдердің 33-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрілмей айына екі реттен асырмай берiледi.
Мемлекеттік қазынашылық органы қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгізілетін өзгерістерге қатысы жоқ өзгерістерді жеке қаржыландыру жоспарларына енгізу туралы анықтамаларды қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесіне жүктегеннен кейін, "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне, сондай-ақ тиісті жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына, соңғысының бюджеттік мониторинг жүргізуі үшін қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесіне аталған анықтамаларды жүктегенін растау туралы хабарлама жіберіледі.
Түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзуге арналған анықтамаларды орындауға қабылдау кезiнде мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушылары анықтамалар кодтарының Қазақстан Республикасы бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кодтарына сәйкестiгiн, төмен тұрған бюджеттердің қаржыландыру жоспарларының жоғары тұрған бюджеттен немесе жоғары тұрған бюджетке берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша жоғары тұрған бюджеттің қаржыландыру жоспарларына сәйкестiгiн тексерудi жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
38. В целях осуществления контроля соответствия планов финансирования нижестоящих бюджетов планам финансирования вышестоящего бюджета по целевым трансфертам и кредитам, бюджетным субвенциям, выделяемым из республиканского бюджета, администраторы бюджетных программ вышестоящего бюджета в течение двух рабочих дней после их утверждения предоставляют государственное казначейство справки на внесение изменений в планы поступлений и финансирования по платежам и в планы финансирования по обязательствам, а также индивидуальные планы финансирования по платежам и обязательствам, содержащие уточненные данные, в разрезе регионов – получателей.
39. При недостаточности плановых назначений по причине принятия обязательств или проведения кассовых расходов государственным учреждением в период после утверждения администратором бюджетных программ справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, несоответствии единой бюджетной классификации Республики Казахстан, неверном распределении плановых назначений, несоблюдении сроков предоставления справок на внесение изменений в планы финансирования администратором бюджетных программ и при несоответствии требованиям пункта 32 настоящих Процедур, орган государственного казначейства возвращает без исполнения (по ЦС "Казначейство-клиент" отклоняет с указанием причины):
1) справки на внесение изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам – администратору бюджетной программы;
2) справки на внесение изменений в сводный план поступлений, сводный план финансирования по платежам и сводный план финансирования по обязательствам – местному уполномоченному органу по исполнению бюджета, аппарату акима соответствующей административно-территориальной единицы.
При отсутствии нормативного правового акта, указанного в части седьмой пункта 35 настоящих Процедур, орган государственного казначейства возвращает администратору бюджетной программы справку о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования без исполнения с указанием причины со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Процедур (по ЦС "Казначейство-клиент" отклоняет с указанием причины со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Процедур).
Реестр и электронные образы планов, справок, поступившие по ЦС "Казначейство-клиент", оформленные не в соответствии с требованиями настоящих Процедур и руководства пользователя подлежат отклонению органом государственного казначейства с указанием причины отклонения.
При возврате (отклонении) справок на внесение изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам администратор бюджетных программ в течение одного рабочего дня с момента возврата (отклонения) представляет откорректированные справки с учетом замечаний органа государственного казначейства.
Орган государственного казначейства после представления администраторами бюджетных программ справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования согласно настоящих Процедур и руководства пользователя осуществляют проверку и загрузку в течение пяти рабочих дней.

Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Төмен тұрған бюджеттердің қаржыландыру жоспарларының нысаналы трансферттер мен республикалық бюджеттен бөлінетін кредиттер, бюджеттік субвенциялар бойынша жоғары тұрған бюджеттің қаржыландыру жоспарларына сәйкестігіне бақылауды жүзеге асыру мақсатында жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшілері олар бекітілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылыққа алушы өңірлер бөлінісінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландыру жоспарларына және міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарларына, сондай-ақ дәлелдеу мәліметтерін қамтитын төлемдер мен міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу анықтама ұсынады.
39. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiткеннен кейiнгi кезеңде мемлекеттiк мекеменің мiндеттемелердi қабылдауы немесе кассалық шығыстарды жүргiзуi себепті жоспарларлы тағайындаулар жетіспеген, Қазақстан Республикасы бірыңғай бюджеттік сыныптамасының сәйкес келмеген, жоспарлы тағайындаулар дұрыс бөлiнбеген, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнің қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге анықтамаларды ұсыну мерзімдерін сақтамаған және осы Рәсімдердің 32-тармағының талаптарына сәйкес келмеген кезде, мемлекеттік қазынашылық органы:
1) міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге анықтаманы – бюджеттік бағдарлама әкімшісіне;
2) түсімдердің жиынтық жоспарына, төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуге анықтаманы – бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына орындаусыз қайтарады ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша себебін көрсете отырып қайтарады).
Осы Рәсімдердің 35-тармағының жетінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық акт болмаған кезде мемлекеттік қазынашылық органы бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне осы Рәсімдердің тиісті тармақтарына сілтеме жасай отырып, себебін көрсете отырып, жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы орындамай қайтарады (осы Рәсімдердің тиісті тармақтарына сілтеме жасап, себебін көрсете отырып, "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қайтарады).
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша түскен осы Рәсімдердің және пайдаланушы нұсқаулығының талаптарына сәйкес ресімделмеген жоспарлардың, анықтамалардың тізілімі мен электрондық үлгілерін мемлекеттік қазынашылық органымен қайтару себептерін көрсете отырып қайтаруға жатады.
Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге арналған анықтамалар қайтарылған (қабылданбаған) кезде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қайтарылған (қабылданбаған) кезден бастап бір жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылық органының ескертулерін ескере отырып түзетілген анықтамаларды ұсынады.
Мемлекеттік қазынашылық органы бюджеттік бағдарламалар әкімшілері осы Рәсімдерге және пайдаланушы нұсқаулығына сәйкес қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгізілетін өзгерістерге қатысы жоқ қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды ұсынғаннан кейін тексеруді және жүктеуді бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
40. В случае необходимости внесения изменений в помесячные объемы расходов по бюджетной программе, администратором бюджетных программ с соблюдением требований, установленных пунктом 33 настоящих Процедур, формируется заявка на изменение планов финансирования по обязательствам и платежам администратора бюджетных программ (далее – заявка администратора бюджетных программ), которая направляется в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы с соответствующими обоснованиями вносимых изменений.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Заявка администратора бюджетных программ по внесению изменений в помесячные объемы расходов по бюджетным программам формируется администратором бюджетных программ в соответствии с заявками государственных учреждений, в пределах сумм, предусмотренных по бюджетной программе (подпрограмме), за исключением случаев изменения обязательств по погашению правительственного долга, связанных с изменением курсовой разницы.
Заявка на изменение планов финансирования администраторов бюджетных программ по платежам и обязательствам по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам предоставляется соответствующему администратору бюджетных программ вышестоящего бюджета уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, на основании которой администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета предоставляет в порядке, установленном настоящей главой, заявку в государственное казначейство.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
42. Заявка на изменение планов финансирования текущего месяца администраторами бюджетных программ предоставляется в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в следующем порядке с приложением обоснований предлагаемых изменений:
администраторами республиканских бюджетных программ, не имеющими территориальных подразделений и подведомственных государственных учреждений, предоставляется до десятого числа текущего месяца;
администраторами республиканских бюджетных программ, имеющими территориальные подразделения и подведомственные государственные учреждения, предоставляется до пятнадцатого числа текущего месяца;
администраторами местных бюджетных программ в срок до пятнадцатого числа текущего месяца, в случае внесения изменений в помесячные объемы расходов по бюджетным программам, реализуемым за счет средств целевых трансфертов и бюджетных кредитов, получаемых из вышестоящего бюджета, представляется в срок до пятого числа текущего месяца.
43.Заявка на изменение сводных планов финансирования администраторами бюджетных программ предоставляется не более одного раза в месяц, за исключением случаев внесения изменений в сводные планы финансирования бюджетных программ по передаваемым целевым трансфертам и кредитам, по социальным выплатам (государственной адресной социальной помощи, пенсиям и пособиям, выплатам через портал социальных услуг, социальной поддержке лиц с инвалидностью), по обслуживанию и погашению государственного долга, исполнения исполнительных документов, распределяемых бюджетных программ, а также при уточнении и корректировке бюджета и при дефиците наличности соответствующего бюджета.
Заявка администратора бюджетных программ на изменение сводных планов финансирования по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, по решению соответствующей бюджетной комиссии, а также на выделение средств по распределяемым бюджетным программам, по обслуживанию и погашению государственного долга или для исполнения исполнительных документов принимается в течение текущего месяца, а в последнем месяце – за три рабочих дня до окончания текущего финансового года.
Не допускается предоставление в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы заявки на изменение планов текущего месяца по обязательствам и платежам с переносом на предстоящие месяцы, за исключением планов, связанных с распределяемыми бюджетными программами, обслуживанием и погашением государственного долга, при дефиците наличности соответствующего бюджета, форс-мажорными обстоятельствами, судебными разбирательствами, уменьшением размера авансовой оплаты, остатками недоиспользованных средств, сложившихся за счет курсовой разницы, изменения цен и натурального объема потребления, экономии по текущим затратам в связи с наличием вакантных должностей, предоставлением отпусков без содержания и выплаты по листкам временной нетрудоспособности, экономии по итогам проведенных государственных закупок, а также с уменьшением фактического количества получателей бюджетных средств относительно запланированного, изменением ставки вознаграждения по кредитам, займам, изменением графика командировок в связи с переносом сроков выезда или проведения мероприятий.
Допускается предоставление в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы заявки на уменьшение планов по обязательствам и платежам предстоящих месяцев путем увеличения планов текущего и предыдущих месяцев относительно уменьшаемым месяцам, при этом данные изменения не затрагивают прошедший отчетный период. В случае отрицательного сальдо на контрольном счете наличности соответствующего бюджета или образования текущего дефицита наличности не допускается перенос планов по платежам предстоящих месяцев на текущий месяц и месяцы предыдущие относительно уменьшаемому.
В случае положительного решения соответствующей бюджетной комиссии по уменьшению годовых плановых назначений бюджетных программ, администратор бюджетных программ вносит в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы заявку на внесение изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам по переносу уменьшаемых сумм с текущего или последующих месяцев на декабрь месяц текущего года.
Администратор бюджетных программ предоставляет заявку на внесение изменений в планы финансирования в государственное казначейство местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы на бумажном и электронном носителях.
Заявка администратора бюджетных программ на изменение планов финансирования подписывается руководителем аппарата центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителем администратора бюджетных программ и руководителем структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление плана финансирования, а в период их отсутствия ‒ лицами, на которые возложено исполнение их обязанностей соответствующими приказами, и заверяется печатью администратора бюджетных программ.
Руководитель бюджетной программы обеспечивает достоверность, правильность оформления и своевременность предоставления проектов планов финансирования администратора бюджетных программ и индивидуальных планов финансирования в государственное казначейство, в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы и обоснованность перераспределения бюджетных средств.

Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың ай сайынғы көлеміне өзгерістер енгізу қажет болған жағдайда, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі осы Рәсімдердің 33-тармағында белгіленген талаптарды сақтай отырып, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарын өзгертуге өтінім (бұдан әрі – бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі) қалыптастырады, оны ол енгізілетін өзгерістердің тиісті негіздемелерімен бірге мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына жібереді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламалар бойынша ай сайынғы шығыстар көлеміне өзгерістер енгізу туралы өтінімі бағамдық айырмашылықтың өзгеруіне байланысты үкіметтік борышты өтеу жөніндегі міндеттемелер өзгеру жағдайларын қоспағанда, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі тарапынан мемлекеттік мекемелердің өтінімдеріне сәйкес, бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша көзделген сома шегінде қалыптастырылады.
Жоғары тұрған бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттер бойынша төлемдер мен міндеттемелер бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтінім төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жоғары тұрған бюджеттің тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне береді, оның негізінде жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі осы тарауда белгіленген тәртіппен мемлекеттік қазынашылыққа өтінім ұсынады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Ағымдағы айдың қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге арналған өтінімді бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына ұсынылатын өзгерістердің негіздемелерін қоса бере отырып, мынадай тәртіппен береді:
аумақтық бөлімшелері және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелері жоқ республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ағымдағы айдың оныншы күніне дейін береді;
аумақтық бөлімшелері және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелері бар республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ағымдағы айдың он бесінші күніне дейін береді;
жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi ағымдағы айдың он бесі күніне дейiнгі мерзімде жоғары тұрған бюджеттен алатын нысаналы трансферттердің және бюджеттік кредиттердің қаражаты есебінен іске асырылатын бюджеттік бағдарламалар бойынша шығыстардың ай сайынғы көлеміне өзгерістер енгізген жағдайда ағымдағы айдың бесі күніне дейінгі мерзімде ұсынылады.
43. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жиынтық қаржыландыру жоспарларын өзгертуге арналған өтінім, берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша, әлеуметтік төлемдер (мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек, зейнетақылар және жәрдемақылар, әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы төлемдер, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қолдау) бойынша, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеу бойынша, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу, бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың атқарушылық құжаттарын орындау, сондай-ақ бюджетті нақтылау және түзету кезіндегі және тиісті бюджеттің қолма-қол ақша тапшылығы жағдайларды қоспағанда, айына кем дегенде бір рет ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша, тиісті бюджет комиссиясының шешімі бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарларын өзгертуге, сондай-ақ бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеу бойынша немесе атқарушылық құжаттарды орындау үшін қаражат бөлуге бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі – ағымдағы ай ішінде, ал соңғы айда – ағымдағы қаржы жылының аяқталуына үш жұмыс күні қалғанда қабылданады.
Мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына бөлінетін бюджеттік бағдарламаларға байланысты жоспарларды, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеуді, тиісті бюджеттің қолма-қол ақша тапшылығы, форс-мажорлық мән-жайларды, сот талқылауларын, аванс төлемінің мөлшерін азайтуды, бағам айырмасының, баға өзгеруі мен заттай тұтыну көлемі есебінен пайда болған жете пайдаланылмаған қаражат қалдықтарын, бос қызмет орындарының бар болуы, ақысыз демалыстар беру және уақытша еңбекке жарамсыздық парақтары бойынша төлемдер есебінен қалыптасқан ағымдағы шығындар бойынша үнемдеуді, өткізілген мемлекеттік сатып алу нәтижесінен үнемдеу, сондай-ақ жоспарланғанға қарағанда бюджет қаражатын алушылардың іс жүзіндегі санын азайтумен, кредиттер, қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін өзгертумен, сапарға шығу немесе іс-шараларды өткізу мерзімдерінің ауысуына байланысты іссапарлар кестесінің өзгеруімен байланысты жоспарларды қоспағанда, міндеттемелер мен төлемдер бойынша ағымдағы айдың жоспарларын өзгертуге арналған өтінімді алдағы айларға ауыстыра отырып ұсынуға жол берілмейді.
Мемлекеттік қазынашылыққа, жергiлiктi уәкiлеттi органға немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына азайтылатын айларға қатысты айлардың жоспарларын ұлғайту жолымен өткен айлардың жоспарларын ағымдағы немесе алдағы азайтуға арналған өтiнiмдер беруге жол берiледi, бұл ретте осы өзгерiстер өткен есептi кезеңдi қозғамайды. Тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында теріс сальдо болған немесе ағымдағы қолма-қол ақша тапшылығы құрылған жағдайда алдағы айлардың төлемдер бойынша жоспарларын ағымдағы айға және азайтылатын айға қатысты алдындағы айларға көшіруге жол берілмейді.
Бюджеттік бағдарламалардың жылдық жоспарлы тағайындауларын азайту бойынша тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі болған жағдайда бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына азайтылатын соманы ағымдағы немесе келесі айлардан ағымдағы жылдың желтоқсан айына көшіру бойынша міндеттемелер мен төлемдер жөніндегі қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге өтінім енгізеді.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзуге өтiнiмдi қағаз және электрондық тасығыштармен бередi.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтініміне орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адам), ал ондай болмаған жағдайда – бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы және қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ал олар болмаған кезеңде – тиісті бұйрықтармен олардың міндеттерін атқару жүктелген адамдар қол қояды және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің мөрімен расталады.
Бюджеттік бағдарламаның басшысы бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспарларының жобаларын және қаржыландырудың жеке жоспарларын мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына берудің дұрыстығын, дұрыс ресімделуін және уақытылы ұсынылуын және бюджет қаражатын қайта бөлудің негізділігін қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Для внесения изменений в сводные планы финансирования по обязательствам и платежам государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета и аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы рассматривают заявки администраторов бюджетных программ и в случае их одобрения формируют справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам.
Формирование справки производится с учетом требований, предусмотренных пунктом 35 настоящих Процедур, а также с учетом следующих условий:
сохранение сбалансированности сводного плана поступлений и сводного плана финансирования по платежам в соответствии с пунктом 20 настоящих Процедур;
изменение объемов поступления и погашения в разделе сводного плана "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" осуществляться только при условии сохранения утвержденного (уточненного) объема финансирования дефицита (использования профицита) бюджета.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Заявки администраторов бюджетных программ, уполномоченных органов по исполнению нижестоящих бюджетов, аппаратов акима города районного значения, села, поселка, сельского округа рассматриваются государственным казначейством, уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета или аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы в течение трех рабочих дней со дня их поступления.
Государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы проверяют обоснование по предлагаемым изменениям и соблюдение условий, установленных пунктами 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 настоящих Процедур.
Если суммы заявок администраторов бюджетных программ приводят к превышению расходов по платежам над поступлениями в бюджет по корректируемому периоду с начала текущего финансового года, а также при этом нарушаются другие условия, определяемые пунктами 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 настоящих Процедур, то государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы отклоняют заявки администраторов бюджетных программ.
При отклонении заявки, администратор бюджетных программ в течение одного рабочего дня представляет откорректированную заявку с учетом замечаний государственного казначейства, местного уполномоченного органа по исполнению бюджета или аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы.

Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу үшін мемлекеттік қазынашылық, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган және тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтінімдерін қарайды және олар мақұлдаған жағдайда төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамалар қалыптастырады.
Анықтаманы қалыптастыру осы Рәсімдердің 35-тармағында көзделген талаптарды, сондай-ақ мынадай шарттарды ескере отырып жүргізіледі:
осы Рәсімдердің 20-тармағына сәйкес түсімдердің жиынтық жоспарының және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының теңгерімділігін сақтау;
жиынтық жоспардың "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" бөлімінде түсімдер мен өтеудің көлемін өзгерту бюджет тапшылығын қаржыландырудың (профицитін пайдаланудың) бекітілген (нақтыланған) көлемін сақтау шартымен ғана жүзеге асырылады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдардың, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараттарының өтінімдерін мемлекеттік қазынашылық, жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратымен олар түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қарайды.
Мемлекеттік қазынашылық, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты ұсынылған өзгерістер бойынша негіздемені және осы Рәсімдердің 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-тармақтарында белгіленген шарттардың сақталуын тексереді.
Егер бюджеттік бағдарламалар әкімшілері өтінімдерінің сомасы ағымдағы қаржы жылының басынан бастап түзетілетін кезең бойынша төлемдер бойынша шығыстардың бюджетке түсетін түсімдерден асып кетуіне әкеп соқтырса, сондай-ақ бұл ретте осы Рәсімдердің 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-тармақтарында айқындалатын басқа да шарттар бұзылса, онда мемлекеттік қазынашылық, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтінімдерін қабылдамайды.
Өтінімді қабылдамаған кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бір жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылықтың, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратының ескертулерін есепке ала отырып, түзетілген өтінімді ұсынады.

Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы в течение одного рабочего дня после утверждения справки о внесении изменений в сводные планы финансирования направляет ее соответствующему администратору бюджетных программ в электронном формате.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Администратор бюджетных программ на основании полученной от государственного казначейства, местного уполномоченного органа по исполнению бюджета или аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам в тот же день вносит изменения в планы финансирования администратора бюджетных программ и утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Внесение изменений и дополнений в утвержденный сводный план поступлений за предыдущие месяцы (за состоявшийся отчетный период) не допускается, за исключением изменений, необходимых в реализацию законов Республики Казахстан и в случаях корректировки бюджета, предусмотренных статьей 98 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 48 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
49. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании утвержденных справок о внесении изменений в сводный план поступлений направляет в государственные органы, осуществляющие контроль за поступления налоговых и других обязательных платежей в бюджет, план поступлений доходов республиканского бюджета.
50. Внесение изменений в сводный план поступлений в бюджет налоговых и других обязательных поступлений в бюджет, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета, аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы по заявкам органов, имеющих с ним взаимоотношения по названному перечню поступлений, на основании изменений в кредитные договоры, договоры займов, соглашений о реструктуризации долга и на основании изменения плана продаж финансовых активов государства в порядке, установленном пунктом 32 настоящих Процедур.
Изменение годовых сумм прогноза поступлений на текущий финансовый год допускается только при уточнении бюджета на текущий финансовый год, за исключением случаев изменения обязательств по погашению правительственного долга, связанных с изменением курсовой разницы.
Внесение изменений в сводный план поступлений и планы поступлений вышестоящего бюджета, вознаграждений по бюджетным кредитам, выданным из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, сумм погашения бюджетных кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, производится уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета по заявкам уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета и аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы на основании перевыполнения планов доходов нижестоящих бюджетов, изменений условий кредитных договоров и в целях сохранения одинаковых помесячных сумм поступлений вышестоящего бюджета и сумм соответствующих расходов нижестоящих бюджетов.

Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Мемлекеттік қазынашылық, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы бекіткеннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде оны электрондық форматта тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне жібереді.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы мемлекеттік қазынашылықтан, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органнан немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратынан алған анықтаманың негізінде дәл сол күні бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жиынтық қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізеді және қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды бекітеді.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Қазақстан Республикасының заңдарын іске асыруға қажетті өзгерістерді қоспағанда және Бюджет кодексінің 98-бабында көзделген бюджет түзетілген жағдайда, өткен айлардағы (қалыптасқан есепті кезең үшін) бекітілген түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Бюджеті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы бекітілген анықтамалардың негізінде салық және бюджетке түсетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға республикалық бюджет кірістері түсімдерінің жоспарын жібереді.
50. Салықтық және бюджетке түсетін басқа да міндетті түсімдердің, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеу, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін сомасының, қарыздардың бюджетке түсетін түсімдерінің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуді кредиттік шарттарға, қарыз шарттарына, борышты қайта құрылымдау келісіміне енгізілген өзгерістердің негізінде және осы Рәсімдердің 32-тармағында белгіленген тәртіппен мемлекеттің қаржы активтерін сату жоспарын өзгертудің негізінде аталған түсімдер тізбесі бойынша оларға өзара қатынасы бар органдардың өтінімдері бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты жүзеге асырады.
Ағымдағы қаржы жылына түсімдер болжамының жылдық сомаларын өзгерту, бағамдық айырмашылықтың өзгеруіне байланысты үкіметтік борышты өтеу жөніндегі міндеттемелер өзгеру жағдайларын қоспағанда, тек ағымдағы қаржылық жылға бюджетті нақтылау кезінде ғана рұқсат етіледі.
Жоғары тұрған бюджеттің түсімдердің жиынтық жоспарына және төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылардың, жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілетін бюджеттік кредиттерді өтеу сомасының жоғары тұрған бюджетке түсетін түсімдер жоспарына өзгерістер енгізуді төмен тұрған бюджеттер кірістерінің жоспарын асыра орындаудың, кредит шарттарының талаптарын өзгерту негізінде және жоғары тұрған бюджет түсімдерінің бірдей ай сайынғы сомасын және төмен тұрған бюджеттердің тиісті шығыстарының сомасын сақтап қалу мақсатында төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдардың және тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратының өтінімі бойынша жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.

Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. При отклонении заявки на изменение планов поступлений доходов, погашения кредитов, поступлений от продажи финансовых активов государства, погашения займов, уполномоченный орган по исполнению бюджета информирует государственный орган, уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета или аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы, предоставившего заявку, об отказе в изменении планов с обоснованием причин отказа.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Справка о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам формируется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы в порядке, установленном главой 2 настоящих Процедур и на основании справки уполномоченного органа по исполнению вышестоящего бюджета, предоставленной администратором соответствующих бюджетных программ вышестоящего бюджета согласно приложениям 40 и 41 к настоящим Процедурам.
Администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета предоставляет уполномоченному органу по исполнению нижестоящего бюджета, аппарату акима соответствующей административно-территориальной единицы справки о внесении изменений в сводные и индивидуальные планы финансирования по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам в течение трех рабочих дней после их утверждения.
Справка о внесении изменений в сводный план финансирования нижестоящего бюджета по расходам, связанным с передачей нижестоящими бюджетами трансфертов в вышестоящие бюджеты, обслуживанием долга и его погашением, формируется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы в порядке, установленном главой 2 настоящих Процедур и на основании справки о внесении изменений в сводный план поступлений вышестоящего бюджета, предоставленной уполномоченным органом вышестоящего бюджета.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Кірістердің түсімдері, кредиттерді өтеу, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдерді, қарыздарды өтеу жоспарларын өзгертуге өтінімдер қабылданбаған кезде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бас тарту себептері мен негіздемесін көрсете отырып, өтінім берген мемлекеттік органға, төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына жоспарларды өзгертуден бас тартатыны туралы хабардар етеді.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Жоғары тұрған бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттер бойынша төлемдер мен мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгiзу туралы анықтаманы осы Рәсімдердiң 2-тарауында белгiленген тәртiппен төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты осы Рәсімдерге 40 және 41-қосымшаларға сәйкес жоғары тұрған бюджеттiң тиiстi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi ұсынған жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның анықтамасы негiзiнде қалыптастырады.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына жоғары тұрған бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттер бойынша жиынтық және жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды бекітілгеннен кейін үш жұмыс күн ішінде береді.
Төмен тұрған бюджеттердiң жоғары тұрған бюджеттерге трансферттердi беруiне, борышқа қызмет көрсету мен оны өтеуге байланысты шығыстар бойынша төмен тұрған бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы осы Рәсімдердiң 2-тарауында белгiленген тәртiппен және жоғары тұрған бюджеттiң уәкiлеттi органы ұсынған жоғары тұрған бюджет түсiмдерiнiң жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама негiзiнде төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты қалыптастырады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

53. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы справки о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по местному бюджету представляет в течение двух рабочих дней после их утверждения в органы государственного казначейства, электронные образы справок о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по местному бюджету согласно приложениям 28, 40 и 42 к настоящим Процедурам прикрепляются к реестру по форме согласно приложению 24 к настоящим Процедурам и подписываются электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета, аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы и руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы, ответственного за составление сводных планов.
В случае уточнения бюджета в органы государственного казначейства представляются электронные образы справок о внесении изменений в сводные планы согласно приложениям 28, 40 и 42 и электронный образ уточненного плана согласно приложению 43 к настоящим Процедурам, прикрепленные к реестру согласно приложению 24 к настоящим Процедурам.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета уточненный сводный план поступлений доходов столицы, области, города республиканского значения в виде электронной базы данных – в срок не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в государственный орган, обеспечивающий контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет уточненный план поступлений доходов местных бюджетов.
Сноска. Пункт 54 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
55.При уточнении республиканского и местных бюджетов посредством внесения изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете или решение маслихата о местном бюджете государственные учреждения уточняют индивидуальные планы финансирования, администраторы бюджетных программ – планы финансирования администратора бюджетных программ, уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы – сводный план поступлений в бюджет, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам путем внесения изменений в них в порядке, установленном пунктами 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 и частью пятой пункта 28 настоящих Процедур.
Администраторы бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после принятия постановлений Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете предоставляют в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы заявки на изменение планов финансирования по бюджетным программам, по которым изменились годовые плановые суммы.

53. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты жергiлiктi бюджет бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманың бiр данасын оларды бекiткеннен кейiн екі жұмыс күнi iшiнде бір мезгілде мемлекеттік қазынашылық органдарына берген кезде осы Рәсімдерге 28, 40 және 42-қосымшаларға сәйкес түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына жергілікті бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың электрондық үлгілерін, осы Рәсімдерге 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркейді және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппараты басшысының және жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қойылады.
Бюджет нақтыланған жағдайда мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 28, 40 және 42-қосымшаларға сәйкес жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың электронды үлгілері және осы Рәсімдерге 43-қосымшаға сәйкес нақтыланған жоспардың осы Рәсімдерге 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркелген электронды үлгісі ұсынылады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетін атқару жөніндегі жергілікті атқарушы орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық дерекқор түрінде есептіден кейінгі айдың он бесінен күнінен кешіктірмейтін мерзімде астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бойынша кірістер түсімдерінің нақтыланған жиынтық жоспарын ұсынады. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган салық, және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын бақылауды қамтамасыз ететін мемлекеттік органға жергілікті бюджеттердің кірістері түсімдерінің нақтыланған жоспарын жібереді.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына немесе жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу арқылы республикалық және жергiлiктi бюджеттердi нақтылау кезiнде мемлекеттiк мекемелер қаржыландырудың жеке жоспарларын, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi – бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарларын, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты – бюджетке түсетiн түсiмдердiң жиынтық жоспарын, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын осы Рәсімдердің 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64-тармақтарында және 28-тармағының бесінші бөлігінде белгiленген тәртiппен оларға өзгерiстер енгiзу жолымен нақтылайды.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы қаулысына немесе мәслихаттың жергілікті бюджет туралы шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның қаулыларын қабылдаған кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына жылдық жоспарлы сома өзгертілген бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтінім ұсынады.

По дополнительным бюджетным программам администраторы бюджетных программ предоставляют в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы проекты планов финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам в соответствии с пунктами 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 настоящих Процедур.
В случае уточнения бюджета, приказ уполномоченного органа по исполнению бюджета, аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы о внесении изменений и дополнений в приказ об утверждении годовых сумм прогноза поступлений в соответствии с классификацией поступлений бюджета на текущий финансовый год утверждается в течение пяти рабочих дней со дня принятия Закона Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете на очередной финансовый год или решения маслихата о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о местном бюджете на текущий финансовый год.
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. До уточнения бюджета посредством внесения изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете и решение маслихата о местном бюджете на текущий финансовый год, все текущие изменения сумм поступлений и расходов, вносимые в сводные планы на основании корректировки бюджетов, а также изменения в помесячном их распределении (далее – корректировка бюджета), осуществляются на продублированной копии электронной базы утвержденного бюджета.
В результате корректировок, вносимых в продублированную копию электронной базы утвержденного бюджета, формируется скорректированный бюджет.
57. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, сформированные в соответствии с Законом Республики Казахстан или решением маслихата о внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете или решение маслихата о местном бюджете на текущий финансовый год, учитывающие также корректировку бюджета, произведенную до его уточнения, кроме корректировки, связанной с распределением распределяемых бюджетных программ, соответствуют уточненному бюджету на текущий финансовый год.
Формирование сводных планов по уточненному бюджету осуществляется на электронной базе скорректированного бюджета посредством ввода справок на внесение изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по уточненным показателям бюджета, за исключением корректировок, связанных с распределением распределяемых бюджетных программ.

Қосымша бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратына осы Рәсімдердің 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру жоспарларының жобаларын ұсынады.
Бюджет нақтыланған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі аппаратының ағымдағы қаржы жылына арналған бюджет түсімдерінің сыныптамасына сәйкес түсімдердің жылдық болжамдық сомаларын бекіту туралы бұйрыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы бұйрығы кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңы немесе мәслихаттың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы мәслихаттың шешімі қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде бекітіледі.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Бюджет нақтыланғанға дейін ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына және жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы бюджеттерді түзетулер негізінде (бұдан әpi – бюджетті түзету) жиынтық жоспарларға енгізілетін түсімдер мен шығыстар сомасының барлық ағымдағы өзгерістері, сондай-ақ оларды ай сайынғы бөлгендегі өзгерістерді бекітілген бюджеттің электрондық дерекқорының қайталама көшірмесінде жүзеге асырылады.
Бекітілген бюджеттің электрондық дерекқорының қайталама көшірмесіне енгізілетін түзетулер нәтижесінде түзетілген бюджет қалыптастырылады.
57. Кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Заңына немесе мәслихаттың шешіміне сәйкес қалыптастырылған, бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлуге байланысты түзетуден басқа, сол сияқты бюджетті нақтылауға дейін жүргізілген түзетуді де ескеретін түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары ағымдағы қаржы жылына арналған нақтыланған бюджетке сәйкес келеді.
Нақтыланған бюджет бойынша жиынтық жоспарларды қалыптастыру бюджеттің нақтыланған көрсеткіштері бойынша бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлуге байланысты түзетулерді қоспағанда, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуге анықтамалар енгізу арқылы түзетілген бюджеттік электрондық дерекқорында жүзеге асырылады.

58. При принятии решений о распределении между различными администраторами бюджетных программ средств бюджетной программы, утвержденных в бюджете по одному администратору бюджетных программ согласно подпункта 2) пункта 2 и подпункта 4) пункта 3 статьи 98 Бюджетного кодекса государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета данные изменения отражает в скорректированном бюджете путем внесения изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам на основании справок о внесении изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, формируемых уполномоченным органом по исполнению бюджета, в порядке, установленном параграфом 4 главы 2 настоящих Процедур.
59. Администраторы республиканских бюджетных программ на основании проведенного бюджетного мониторинга не чаще одного раза в квартал до двадцать пятого числа первого месяца квартала, в четвертом квартале – не позднее 1 октября текущего финансового года в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 статьи 98 Бюджетного кодекса вносят предложения по перераспределению средств между бюджетными программами на текущий финансовый год с обязательным рассмотрением на Республиканской бюджетной комиссии без изменения структуры бюджета в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
60. Администраторы республиканских бюджетных программ на основании проведенного бюджетного мониторинга не чаще одного раза в квартал до двадцать пятого числа первого месяца квартала, в четвертом квартале – не позднее 1 октября текущего финансового года в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 статьи 98 Бюджетного кодекса вносят предложения по перераспределению средств между бюджетными программами развития одного администратора республиканской бюджетной программы однородными по своему содержанию в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию:
1) в объеме не более пяти процентов от объема расходов бюджетной программы на текущий финансовый год без изменения структуры расходов бюджета без рассмотрения на Республиканской бюджетной комиссии.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение десяти рабочих дней рассматривает предложения с перечнем инвестиционных проектов бюджетных программ развития администраторов республиканских бюджетных программ и в случае соответствия предлагаемых изменений, требованиям, установленным настоящими Процедурами администратор республиканской бюджетной программы готовит проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.
На основании принятого нормативного правового акта и заявки администратора республиканских бюджетных программ государственное казначейство вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 2 настоящих Процедур.

58. Бюджет кодексінің 98-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына және 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес бір бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша бюджетте бекітілген бюджеттік бағдарламаның қаражатын түрлі бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері арасында бөлу туралы шешім қабылданған кезде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Рәсімдердің 2-тарауының 4-параграфында белгіленген тәртіппен мемлекеттік қазынашылық, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган қалыптастыратын түсімдердің және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың негізінде түсімдердің және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен түзетілген бюджетте осы өзгерістерді көрсетеді.
59. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүргізілген бюджеттік мониторинг негізінде тоқсанына бір реттен асырмай тоқсанның бірінші айының жиырма бесінші күніне дейін, төртінші тоқсанда ағымдағы қаржы жылының бірінші қазанынан кешіктірмей Бюджет кодексінің 98-бабының 2-тармағы 2) тармақшасында көзделген жағдайларда бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджет құрылымын өзгертпей, Республикалық бюджет комиссиясында міндетті түрде қарала отырып, ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламалар арасында қаражатты қайта бөлу бойынша ұсыныстар енгізеді.
60. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүргізілген бюджеттік мониторинг негізінде тоқсанына бір реттен асырмай тоқсанның бірінші айының жиырма бесінші күніне дейін, төртінші тоқсанда ағымдағы қаржы жылының бірінші қазанынан кешіктірмей Бюджет кодексінің 98-бабының 2-тармағы 2) тармақшасында көзделген жағдайларда бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға республикалық бюджет бағдарламасының бір әкімшісінің өзінің мазмұны жағынан біртектес бюджеттік даму бағдарламалары арасында қаражатты қайта бөлу бойынша ұсыныстар енгізеді:
1) бюджет шығыстарының құрылымын өзгертпей, Республикалық бюджет комиссиясында қарастырмай-ақ ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің бес пайызынан аспайтын көлемде.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәклетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік даму бағдарламаларының инвестициялық жобалары тізбесімен ұсыныстарын 10 жұмыс күні ішінде қарайды және ұсынылып отырған өзгерістер осы Рәсімдерде белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда белгіленген тәртіпте республикалық бюджетке түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасын дайындайды.
Қабылданған нормативтік құқықтық актінің және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі негізінде мемлекеттік қазынашылық осы Рәсімдердің 4-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртіппен төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізеді.

2) в объеме от пяти до десяти процентов от объема расходов бюджетной программы на текущий финансовый год без изменения структуры расходов бюджета.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение десяти рабочих дней рассматривает предложения администраторов республиканских бюджетных программ и в случае соответствия предлагаемых изменений требованиям, установленным настоящими Процедурами, администратор республиканской бюджетной программы готовит проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета.
На основании положительного решения Республиканской бюджетной комиссии администратор республиканской бюджетной программы готовит проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.
На основании принятого нормативного правового акта и заявки администратора республиканских бюджетных программ государственное казначейство вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 2 настоящих Процедур.
В ходе исполнения бюджета администраторы бюджетных программ без изменения годового объема расходов по бюджетной программе с сохранением конечного результата, предусмотренного паспортом бюджетной программы, перераспределяют средства:
между мероприятиями в пределах одной текущей бюджетной программы или одной текущей бюджетной подпрограммы бюджетной программы самостоятельно без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии;
между текущими бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы, за исключением бюджетных подпрограмм, финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии.
61. Перераспределение средств целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан в пределах одной бюджетной программы между подпрограммами, а также в пределах одной бюджетной подпрограммы между мероприятиями, проектами, регионами, осуществляется с обязательным рассмотрением на Республиканской бюджетной комиссии и сохранением их целевого назначения.
Государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании нормативных правовых актов, перечисленных в пункте 61 настоящих Процедур, вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 2 настоящих Процедур.

2) бюджет шығыстарының құрылымын өзгертпей ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің бес пайызынан он пайызына дейінгі көлемде.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын он жұмыс күні ішінде қарайды және ұсынылатын өзгерістер осы Рәсімдерде белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі белгіленген тәртіппен республикалық бюджетті түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулының жобасын дайындайды.
Республикалық бюджет комиссиясының оң шешімінің негізінде республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі республикалық бюджетті түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасын белгіленген тәртіпте әзірлейді.
Қабылданған нормативтік құқықтық актінің және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі негізінде мемлекеттік қазынашылық осы Рәсімдердің 2-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртіппен төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізеді.
Бюджеттің атқарылуы барысында бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаның паспортында көзделген түпкілікті нәтижені сақтай отырып, бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың жылдық көлемін өзгертпей:
тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз, ағымдағы бір бюджеттік бағдарламаның бюджеттік бағдарламасы немесе ағымдағы бір бюджеттік кіші бағдарламасы шегіндегі іс-шаралар арасында дербес;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан қарыздар, гранттар, нысаналы трансферттер қаражаттары есебінен қаржыландырылатын бюджеттік кіші бағдарламаларды қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шегінде ағымдағы бюджеттік кіші бағдарламалар арасында тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз қаражатты қайта бөледі.
61. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферттердің қаражатын бір бюджеттік бағдарлама шегінде кіші бағдарламалар арасында, сондай-ақ бір бюджеттік кіші бағдарлама шегінде іс-шаралар, жобалар, өңірлер арасында қайта бөлу міндетті түрде Республикалық бюджет комиссиясында қаралып және олардың нысаналы мақсаты сақтала отырып жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қазынашылық, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Рәсімдердің 61-тармағында санамаланған нормативтiк құқықтық актiлердiң негiзiнде осы Рәсімдердің 2-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртiппен түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзедi.

Корректировка бюджета нижестоящего уровня при выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области и района (города областного значения), а также по распределяемым бюджетным программам, осуществляется без уточнения бюджета в маслихате путем внесения изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете с последующим внесением изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, установленном пунктами 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 и 64 настоящих Процедур.
Пункт 61 с изменением, внесенным приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
62. При выделении дополнительных и (или) изменении объемов выделенных целевых трансфертов и бюджетных кредитов из вышестоящего бюджета в рамках уточнения и корректировки республиканского бюджета осуществляется корректировка бюджета нижестоящего уровня путем внесения изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа, решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения маслихата о местном бюджете с последующим внесением изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, установленном параграфом 4 главы 2 настоящих Процедур.
63. Исключен приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
64. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию по результатам бюджетного мониторинга, проведенного центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с администраторами республиканских бюджетных программ, формирует решение Правительства Республики Казахстан о перераспределении суммы, образовавшейся по бюджетным программам развития по результатам государственных закупок, осуществляемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, в порядке, предусмотренном настоящими Процедурами.
65. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основании итогов бюджетного мониторинга по неосвоению бюджетных средств и (или) заключения органов государственного аудита и финансового контроля о неэффективном исполнении бюджетных программ в течение текущего финансового года в соответствии с предложением Правительства Республики Казахстан вносит в установленном порядке на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии перечень бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ с предложением по их перераспределению в текущем финансовом году между администраторами республиканских бюджетных программ.
На основании положительного решения Республиканской бюджетной комиссии готовится проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резервінен қаражат бөлу кезінде төмен тұрған бюджетті, сондай-ақ бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша түзету осы Рәсімдердің 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 және 64-тармақтарымен белгіленген тәртіппен кейіннен түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізе отырып, жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы мәслихатта бюджетті нақтыламастан жүзеге асырылады.
Ескерту. 61-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Республикалық бюджетті нақтылау және түзету шеңберінде жоғары тұрған бюджеттен қосымша нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер бөлінген және (немесе) олардың бөлінген көлемдері өзгерген кезде осы Рәсімдердің 2-тарауының 4-параграфында белгіленген тәртіппен кейіннен түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізе отырып, жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен төменгі деңгейдегі бюджетті түзету жүзеге асырылады.
63. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерімен бірлесіп бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүргізген бюджеттік мониторинг нәтижелері бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Рәсімдерде көзделген тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша бюджеттік даму бағдарламалары бойынша пайда болған соманы қайта бөлу туралы шешімін қалыптастырады.
65. Бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік мониторинг қорытындылары негізінде ағымдағы қаржы жылы ішінде бюджет қаражатының игерілмеуі және (немесе) бюджеттік бағдарламалар тиімсіз орындалуы туралы мемлекеттік аудитпен қаржылық бақылау органдарының тұжырымы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсынысына сәйкес белгіленген тәртіппен Республикалық бюджет комиссиясының қарауына республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларының тізілімін, оларды ағымдағы қаржы жылында республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері арасында қайта бөлу жөніндегі ұсыныспен енгізеді.
Республикалық бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде белгіленген тәртіппен республикалық бюджетті түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасы дайындалады.

На основании принятого нормативного правового акта и заявки администратора республиканских бюджетных программ государственное казначейство вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 2 настоящих Процедур.
66. Для финансирования расходов, предусмотренных в подпунктах 3) и 4) пункта 5 статьи 116 Бюджетного кодекса за счет остатков бюджетных средств на начало финансового года уполномоченный орган по исполнению бюджета к 20 января текущего финансового года осуществляют подготовку следующих документов:
1) информацию об остатках бюджетных средств;
2) информацию в разрезе администраторов бюджетных программ об исполнении плана финансирования по платежам и обязательствам с указанием причин неполного выполнения мероприятий за истекший финансовый год, суммы принятых, но неоплаченных обязательств по бюджетным программам развития в разрезе инвестиционных проектов со сроком реализации более одного года; текущим бюджетным программам, предусматривающим приобретение активов и других товаров со сроком изготовления и поставки более одного финансового года; услугам со сроком оказания более одного финансового года, за исключением бюджетных программ развития, реализуемых за счет средств правительственных внешних займов, грантов и бюджетных кредитов.
3) информацию о неиспользованных средствах, привлеченных из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет в виде целевого трансферта;
4) информацию о неиспользованных средствах бюджетных программ (подпрограмм), финансируемых за счет резерва на инициативы Президента Республики Казахстан.
67. В соответствии с подпунктом 4) пункта 5 статьи 116 Бюджетного кодекса администраторами бюджетных программ к 20 января текущего финансового года предоставляются в уполномоченный орган по бюджетному планированию информации о бюджетных инвестициях, по которым срок завершения соответствует периоду реализации бюджетных инвестиций согласно утвержденной документации.
68. В соответствии с подпунктом 4) пункта 5 статьи 116 Бюджетного кодекса администраторами бюджетных программ до 20 ноября отчетного финансового года предоставляется в уполномоченный орган по бюджетному планированию и уполномоченный орган по исполнению бюджета информация об исполнении плана финансирования по платежам и обязательствам с указанием причин неполного выполнения мероприятий за истекший период, суммы непринятых обязательств по бюджетным программам, предполагаемым для дальнейшего финансирования за счет остатков средств на начало финансового года.

Қабылданған нормативтік құқықтық актінің және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Рәсімдердің 2-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртіппен төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізеді.
66. Бюджет кодексінің 116-бабының 5-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген шығыстарды қаржы жылының басындағы қаражат қалдықтарының есебінен қаржыландыру үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ағымдағы жылдың 20 қаңтарына қарай мынадай құжаттарды дайындауды жүзеге асырады:
1) бюджет қаражатының қалдықтары туралы ақпарат;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде өткен қаржы жылында іс-шаралардың толық орындалмау себептерін көрсете отырып, төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы ақпарат, бюджеттік даму бағдарламалары бойынша іске асырылу мерзімі бір қаржы жылынан асатын инвестициялық жобалар бөлінісінде қабылданған, бірақ ақысы төленбеген міндеттемелер сомасы; дайындалу және жеткізу мерзімі бір қаржы жылынан асатын активтер мен басқа да тауарларды сатып алуды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарламалар; сыртқы қарыздар, гранттар және бюджеттік кредиттер қаражаты есебінен іске асырылатын бюджеттік даму бағдарламаларын қоспағанда, көрсетілу мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтер;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке нысаналы трансферт түрінде тартылған, пайдалынылмаған қаражат туралы ақпарат;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) пайдаланылмаған қаражаты туралы ақпарат.
67. Бюджет кодексінің 116-бабының 5-тармағының 4) тармақшасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға ағымдағы жылдың 20 қаңтарына қарай аяқталу мерзімі бекітілген құжаттамаға сәйкес бюджеттік инвестицияларды іске асыру кезеңі бойынша сәйкес келетін бюджеттік инвестицияларды одан әрі қаржыландыру бойынша ақпараттар ұсынылады.
68. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Бюджет кодексінің 116-бабы 5-тармағының 4) тармақшасына сәйкес есепті қаржы жылының 20 қарашасына дейін бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға өткен кезеңдегі іс-шаралардың толық орындалмау себептерін, қаржы жылының басындағы қаражат қалдықтары есебінен одан әрі қаржыландыру үшін болжанатын бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданбаған міндеттемелер сомасын көрсете отырып, төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы ақпаратты береді.

69. На основании информации, представленной в соответствии с пунктами 67, 68 и 69 настоящих Процедур, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по бюджетному планированию вносят в установленном порядке на рассмотрение бюджетной комиссии перечень бюджетных программ с предложением по финансированию их в текущем финансовом году в пределах имеющегося объема остатков бюджетных средств.
70. На основании решения бюджетной комиссии центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по бюджетному планированию разрабатывают проект постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа по увеличению годовых плановых назначений соответствующих бюджетных программ за счет остатков бюджетных средств и вносят его в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа.
В проекте постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа по увеличению годовых плановых назначений соответствующих бюджетных программ за счет остатков бюджетных средств целевые трансферты на развитие указываются в разрезе инвестиционных проектов.
71. В случае образования экономии бюджетных средств по республиканским бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, администраторы республиканских бюджетных программ осуществляют перенос сумм экономии между республиканскими бюджетными инвестиционными проектами без рассмотрения на Республиканской бюджетной комиссии путем внесения изменений в бюджетную программу.
В случае образования экономии бюджетных средств по местным бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, администраторы местных бюджетных программ осуществляют перенос сумм экономии между местными бюджетными инвестиционными проектами, а также по согласованию с администраторами республиканских бюджетных программ между местными бюджетными инвестиционными проектами, финансируемыми за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, и в пределах одной области без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) путем внесения изменений в соответствующую бюджетную программу.
Администраторы республиканских бюджетных программ разрабатывают проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете и вносят его в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию разрабатывает проект постановления местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах и вносят его в установленном порядке в акимат соответствующего местного исполнительного органа.
В случае образования экономии по бюджетным инвестиционным проектам, реализуемым за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, перенос сумм между бюджетными инвестиционными проектами осуществляется в соответствии с требованиями пункта 315 настоящих Процедур.
Администраторы бюджетных программ перераспределяют сумму экономии, образовавшейся по текущей бюджетной подпрограмме, на бюджетную подпрограмму развития внутри одной бюджетной программы по решению администратора бюджетной программы путем внесения изменений в бюджетную программу без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии, за исключением перераспределения средств на новые бюджетные инвестиционные проекты, не предусмотренные реализацией бюджетной подпрограммой развития, и расходы, связанные с удорожанием стоимости бюджетных инвестиционных проектов.
Государственные учреждения перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета.

69. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті орган ұсынған, осы Рәсімдердің 67, 68 және 69-тармағында көрсетілген ақпараттар негізінде белгіленген тәртіппен бюджеттік бағдарламалар тізбесін оларды бюджет қаражатының қолда бар қалдықтары көлемінің шегінде ағымдағы қаржы жылы қаржыландыру жөніндегі ұсыныспен бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
70. Бюджет комиссиясының шешiмi негiзiнде мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиiстi бюджеттiк бағдарламалардың жылдық жоспарлы тағайындауларын бюджет қаражатының қалдықтары есебiнен ұлғайту жөнiндегi Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе жергiлiктi атқарушы орган қаулысының жобасын әзiрлейдi және оны белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне енгiзедi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның тиiстi бюджеттiк бағдарламалардың жылдық жоспарлы тағайындауларын бюджет қаражатының қалдықтары есебiнен ұлғайту жөнiндегi қаулысының жобасында нысаналы даму трансферттері инвестициялық жобалар бөлiнiсiнде көрсетiледi.
71. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бiр бюджеттiк бағдарламаның (кіші бағдарламаның) шеңберiнде республикалық бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері белгіленген тәртіппен бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен Республикалық бюджет комиссиясының қарауынсыз, республикалық бюджеттік инвестициялық жобалар арасында үнемдеу сомасын ауыстыруды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бiр бюджеттiк бағдарламаның (кіші бағдарламаның) шеңберiнде жергілікті бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз тиісті бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен үнемдеу сомасын жергілікті бюджеттiк инвестициялық жобалар арасында, сондай-ақ республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен келісім бойынша жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландырылатын және бір облыс шеңберінде жергілікті инвестициялық жобалар арасына ауыстыруды жүзеге асырады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдар қаулыларының жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіппен тиісті жергілікті атқарушы органның әкімдігіне енгізеді.
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттерінің есебінен іске асырылатын бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша үнемдеу пайда болған жағдайда бюджеттік инвестициялық жобалар арасында соманы ауыстыру осы Рәсімдердің 315-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ағымдағы бюджеттік кіші бағдарлама бойынша пайда болған үнемдеу сомасын, қаражатты бюджеттік даму кіші бағдарламасын іске асыруда көзделмеген жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларға және бюджеттік инвестициялық жобалардың құнын қымбаттатумен байланысты шығыстарға қайта бөлуді қоспағанда, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің шешімімен, бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен, тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз, бір бюджеттік бағдарлама ішінде бюджеттік даму кіші бағдарламасына қайта бөледі.
Қарыздар, гранттар, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер, жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер қаражаты есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, мемлекеттік мекемелер қаражатты бір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) ішінде қайта бөледі.

Сноска. Пункт 71 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
72. Администраторы республиканских бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга реализации местных бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы) по целевым трансфертам на развитие, за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, предусмотренной в утвержденном (уточненном) республиканском бюджете на текущий финансовый год, между столицей, областями, городами республиканского значения по утвержденному (уточненному) бюджету по согласованию с местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения путем внесения изменений в бюджетную программу.
В случае соответствия предлагаемых изменений, требованиям, установленным настоящими Процедурами, администратор республиканской бюджетной программы готовит проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.
Администраторы областных бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга реализации местных бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из областного бюджета, перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы) по целевым трансфертам на развитие, за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, предусмотренной в утвержденном (уточненном) областном бюджете на текущий финансовый год между районами (городами областного значения) по утвержденному (уточненному) бюджету, по согласованию с местными исполнительными органами соответствующих районов, городов областного значения путем внесения изменений в бюджетную программу.
Администраторы областных бюджетных программ направляют предложения по перераспределению средств с перечнем местных инвестиционных проектов по целевым трансфертам на развитие в соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение десяти рабочих дней рассматривает предложения администраторов местных бюджетных программ и в случае соответствия предлагаемых изменений требованиям, установленным настоящими Процедурами, разрабатывает проект постановления местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах и вносит его в установленном порядке в акимат соответствующего местного исполнительного органа.
Администраторы местных бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы по целевым трансфертам на развитие между местными бюджетными инвестиционными проектами, предусмотренными в утвержденном (уточненном) местном бюджете на текущий финансовый год по утвержденному (уточненному) бюджету, при условии сохранения запланированных показателей прямых и конечных результатов по согласованию с вышестоящим администратором бюджетных программ.
Уменьшение плановой суммы по проекту допускается осуществлять при:

Ескерту. 71-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
72. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде тиісті астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен келісім бойынша бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген (нақтыланған) республикалық бюджетте көзделген нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) ішінде бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар арасында қаражатты қайта бөледі.
Ұсынылған өзгерістер осы Рәсімдерде белгіленген талаптарға сәйкес болған жағдайда, республикалық бюджет бағдарламасының әкімшісі белгіленген тәртіппен республикалық бюджетті түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасын әзірлейді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, облыстық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері облыстық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде тиісті аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен келісім бойынша бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген (нақтыланған) облыстық бюджетте көзделген нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) ішінде бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) арасында қаражатты қайта бөледі.
Облыстық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қаражатты қайта бөлу жөніндегі ұсыныстарын және нысаналы даму трансфеттерінің жергілікті инвестициялық жобалардың тізілімін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын он жұмыс күн ішінде қарайды және берілген өзгерістер осы Рәсімдердің талаптарына сәйкес келген жағдайда жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдардың қаулы жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіпте тиісті жергілікті атқарушы органның әкімдігіне енгізеді.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша қаражатты нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның ішінде бекітілген (нақтыланған) бюджетте көзделген жоғары тұрған бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен келісу бойынша оң шешім болған жағдайда, тікелей және түпкілікті нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштерін сақтап қалу шартымен қайта бөледі.
Жоба бойынша жоспарлы соманы азайтуға мынадай:

1) наличии экономии по итогам конкурсов государственных закупок;
2) непринятии или несвоевременном принятии обязательств (не заключение или несвоевременное заключение договора с поставщиком услуг), повлекшее отставание от графика проведения работ;
3) невыполнении договорных обязательств поставщиком услуг в течение определенного времени (более одного месяца) с привлечением к ответственности поставщика услуг.
Увеличение плановой суммы по проекту допускается при наличии письменной гарантии поставщика услуг на принятие дополнительных обязательств.
Администраторы местных бюджетных программ направляют предложения по перераспределению средств с перечнем местных инвестиционных проектов по целевым трансфертам на развитие в соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение десяти рабочих дней рассматривает предложения администраторов местных бюджетных программ и в случае соответствия предлагаемых изменений требованиям, установленным настоящими Процедурами, разрабатывает проект постановления местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах и вносит его в установленном порядке в акимат соответствующего местного исполнительного органа.
Перенос сумм по целевым трансфертам на развитие осуществляется в соответствии с требованиями пункта 314 настоящих Процедур.
Сноска. Пункт 72 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
73. Исключен приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Перераспределение средств целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан в пределах одной бюджетной программы между подпрограммами, а также в пределах одной бюджетной подпрограммы между мероприятиями, проектами, регионами, осуществляется с обязательным рассмотрением на Республиканской бюджетной комиссии и сохранением их целевого назначения.
75. Государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы на основании нормативных правовых актов, перечисленных в пунктах 71, 72 и 73 настоящих Процедур, вносят изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 2 настоящих Процедур.

1) мемлекеттік сатып алу конкурстарының қорытындылары бойынша үнемдеу болса;
2) жұмыстарды жүргізу кестесінен қалуға әкеліп соққан міндеттемелерді қабылдамау немесе уақтылы қабылдамау (көрсетілетін қызметтерді берушінің шарт жасамауы немесе уақтылы жасамауы);
3) көрсетілетін қызметтерді берушіні жауапқа тарта отырып, белгілі бір уақыт ішінде (бір айдан астам) қызмет көрсетуді берушінің шарттық міндеттемелерді орындамау жағдайлары болғанда жол беріледі.
Жоба бойынша жоспарлы соманы ұлғайтуға көрсетілетін қызметтерді берушіде қосымша міндеттемелерді қабылдау туралы кепілхат болған жағдайда рұқсат беріледі.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қаражатты қайта бөлу туралы ұсыныстарды жергілікті инвестициялық жобалар бойынша нысаналы даму трансферттері бойынша ұсыныстарын тиісті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын он жұмыс күн ішінде қарайды және берілген өзгертулер осы Рәсімдердің талаптарына сәйкес келген жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне түзету енгізу туралы жергілікті атқарушы органдардың қаулы жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіппен сәйкес жергілікті атқарушы органның әкімдігіне енгізеді.
Нысаналы даму трансферттерi бойынша сомаларды ауыстыру осы Рәсімдердің 314-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 72-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
73. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер қаражатын бір бюджеттік бағдарлама шегінде кіші бағдарламалар арасында, сондай-ақ бір бюджеттік кіші бағдарлама шегінде іс-шаралар, жобалар, өңірлер арасында қайта бөлу республикалық бюджет комиссиясында міндетті түрде қараумен және олардың нысаналы мақсатын сақтай отырып жүзеге асырылады.
75. Мемлекеттік қазынашылық, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты осы Рәсімдердің 71, 72 және 73-тармақтарында санамаланған нормативтiк құқықтық актiлердiң негiзiнде осы Рәсімдердің 2-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртiппен түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзедi.

Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Исключен приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
77. Исключен приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
78. В течение финансового года в случаях образования, ликвидации, реорганизации, изменения функций центральных государственных органов, исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и подведомственных им государственных учреждений, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основании нормативных правовых актов, определяющих функции вновь образованных государственных органов, правопреемников ликвидированных и реорганизованных государственных органов и подведомственных им государственных учреждений вносит изменения и дополнения в единую бюджетную классификацию Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию разрабатывают проекты постановлений по корректировке показателей утвержденного (уточненного) бюджета, связанной с образованием, ликвидацией, реорганизацией, изменением функций государственных органов, исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и подведомственных им государственных учреждений, и вносит его соответственно в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа.
Администраторы бюджетных программ в течение пяти рабочих дней со дня принятия постановлений Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете предоставляют в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы заявки на изменение планов финансирования по бюджетным программам, по которым изменились годовые плановые суммы.
Органы государственного казначейства приостанавливают расходные операции реорганизуемых (ликвидируемых) государственных учреждений по бюджетным программам, по которым изменились годовые плановые суммы, до окончания переноса плановых назначений и кассовых расходов.

Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Қаржы жылының ішінде орталық мемлекеттік органдарды, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарды және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерді құрған, таратқан, қайта ұйымдастырған, олардың функцияларын өзгерткен жағдайда бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жаңадан құрылған мемлекеттік органдардың, таратылған және қайта ұйымдастырылған мемлекеттік органдардың құқықтық мирасқорларының және оның ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің функцияларын айқындайтын нормативтік құқықтық актілердің негізінде Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттiк органдарды, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарды және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелердi құруға, таратуға, қайта ұйымдастыруға, олардың функцияларын өзгертуге байланысты бекiтiлген (нақтыланған) бюджет көрсеткiштерiн түзету жөнiндегi қаулылардың жобаларын әзiрлейдi және оны тиісінше Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне енгiзедi.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы қаулысына немесе мәслихаттың жергілікті бюджет туралы шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның қаулыларын қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараттары жылдық жоспарлы сома өзгертілген бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтінім ұсынады.
Мемлекеттік қазынашылық органдары, олар бойынша жылдық жоспарлы сома өзгертілген бюджеттік бағдарламалар бойынша жоспарлы жұмсалымдар мен кассалық шығыстарды көшіру аяқталғанша қайта ұйымдастырылатын (таратылатын) мемлекеттік мекемелердің шығыс операцияларын тоқтата тұрады.

Государственное казначейство и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета в установленном параграфом 4 главы 2 настоящих Процедур порядке вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в части переноса плановых назначений по передаваемым, разделяемым бюджетным программам, в пределах общих сумм данных бюджетных программ, утвержденных Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете и решениями маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год.
Перенос плановых назначений и произведенных ранее кассовых расходов осуществляется органами государственного казначейства на основании письма государственного казначейства, местного уполномоченного органа по исполнению бюджета в следующих случаях:
1) образования, ликвидации, реорганизации, изменения функций и лимитов штатной численности центральных государственных и местных исполнительных органов и подведомственных им государственных учреждений;
2) уточнения республиканского и/или местных бюджетов;
3) внесения изменений в единую бюджетную классификацию Республики Казахстан;
4) изменения места обслуживания государственного учреждения в органе государственного казначейства;
5) внесения изменений в структуру специфик экономической классификации расходов в части изменения видов расходов;
6) принятия решения о централизации/децентрализации бухгалтерского учета в подведомственных администратору бюджетных программ государственных учреждениях в течение текущего финансового года;
7) секвестра.
Закрытие (отмена) заказов (уведомлений) производится на основании письма государственного учреждения с указанием соответствующего нормативного правового акта, а также номера, даты, суммы и остатка суммы уведомления о регистрации договора. Перерегистрация ранее принятых обязательств осуществляется в соответствии с требованиями параграфов 1, 2, 3, 4, 5 и 6 главы 6 настоящих Процедур.
При передаче функций государственных органов из нижестоящего уровня государственного управления в вышестоящий уровень, а также из вышестоящего уровня государственного управления в нижестоящий уровень осуществляется перенос сумм неиспользованных остатков плановых назначений по целевым трансфертам.
Сноска. Пункт 78 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар осы Рәсімдердің 2-тарауының 4-параграфында белгіленген тәртіппен жоспарлы тағайындауларға көшіру бөлігінде берілетін, бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен және жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерімен бекітілген аталған бюджеттік бағдарламалардың жалпы сомасы шегінде көшіру бөлігінде өзгерістер енгізеді.
Жоспарлы тағайындаулар мен бұрын жүргізілген кассалық шығыстарды көшіруді мемлекеттік қазынашылықтың, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның хатының негізінде мемлекеттік қазынашылық органдары мынадай жағдайларда:
1) құрылған, таратылған, қайта ұйымдастырылған, орталық мемлекеттік және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың және олардың оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің штат санының функциялары мен лимиттері өзгерген;
2) республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерді нақтылау;
3) Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына өзгерістер енгізген;
4) мемлекеттік қазынашылық органда мемлекеттік мекеменің қызмет көрсетілу орны өзгерген;
5) шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің құрылымына шығыстардың түрлерін өзгерту бөлігінде өзгерістер енген;
6) ағымдағы қаржы жылы ішінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті орталықтандыру/орталықсыздандыру туралы шешім қабылдағанда;
7) секвестрде жүзеге асырады.
Тапсырыстың (хабарламалардың) жабылуы (жойылуы) тиісті нормативтік құқықтық актіні, сондай-ақ соманы және шартты қайта тіркеу туралы хабарламаның қалдық сомасын көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің хатының негізінде жасалады. Бұрын қабылдаған міндеттемелерді қайта тіркеу осы Рәсімдердің 6-тарауының 1, 2, 3, 4, 5 және 6-параграфтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органдар функцияларын мемлекеттік басқарудың төмен тұрған деңгейінен жоғары тұрған деңгейіне, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың жоғары тұрған деңгейінен төмен тұрған деңгейіне беру кезінде нысаналы трансферттер бойынша жоспарлық тағайындаулардың пайдаланылмаған қалдықтарының сомаларын көшіру жүзеге асырылады.
Ескерту. 78-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 3. Исполнение бюджета
79. Исполнение бюджета обеспечивается полнотой и своевременностью уплаты в бюджет всех видов бюджетных поступлений, зачислением их на единый казначейский счет и своевременным осуществлением платежей и переводов с единого казначейского счета в целях реализации мероприятий, направленных на достижение целей бюджетных программ.
80. Исполнение бюджета осуществляется на кассовой основе. Операции по зачислению поступлений на единый казначейский счет и их списанию с единого казначейского счета учитываются в денежной форме.
В ЦС "Казначейство-клиент" государственные учреждения, администраторы бюджетных программ, уполномоченные органы, субъекты квазигосударственного сектора, операторы финансовой поддержки, автономные организации образования, фонд социального медицинского страхования, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, генеральные подрядчики в рамках казначейского сопровождения, единый оператор в сфере государственных закупок самостоятельно формируют отчеты по поступлениям и расходам.
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
81. Исполнение бюджетов и их кассовое обслуживание органами государственного казначейства осуществляется в соответствии с требованиями пункта 2 настоящих Процедур.
Глава 4. Порядок открытия, ведения и закрытия контрольных счетов наличности и счетов государственных учреждений в государственном казначействе
Параграф 1. Контрольные счета наличности соответствующих бюджетов
82. В государственном казначействе открываются контрольные счета наличности, предусмотренные подпунктом 3) пункта 1 статьи 89 Конституционного закона Республики Казахстан "О специальном правовом режиме города Алатау" и пунктом 3 статьи 106 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 82 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
83. Операции по поступлениям и проведенным платежам и переводам денег с контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов учитываются в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан и кодами государственных учреждений.
Параграф 2. Присвоение кодов государственных учреждений
84. Государственным учреждениям, финансируемым из республиканского и/или местных бюджетов, для проведения расходов из республиканского и/или местных бюджетов государственным казначейством присваиваются семизначные коды, где первые три знака обозначают код администратора бюджетных программ в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, последующие четыре знака являются индивидуальными для каждого государственного учреждения.

3-тарау. Бюджеттің атқарылуы
79. Бюджеттің атқарылуы бюджетке барлық бюджет түсімдерінің түрлерін толық және уақтылы төлеумен, оларды Бірыңғай қазынашылық шотына есепке алумен және бюджеттік бағдарламалардың мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған іс-шараларды іске асыру мақсатында бірыңғай қазынашылық шоттардан төлемдер мен аударымдарды уақтылы жүзеге асырумен қамтамасыз етіледі.
80. Бюджеттiң атқарылуы кассалық негiзде жүзеге асырылады. Бірыңғай қазынашылық шотқа түсiмдердi есепке алу және оларды бірыңғай қазынашылық шоттардан есептен шығару жөнiндегi операциялар ақша нысанында есептеледi.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша мемлекеттік мекемелер, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, уәкілетті органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау операторлары, дербес білім беру ұйымдары, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарыз тартқан қарыз алушылар, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерлер, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторы түсімдер мен шығыстар бойынша есептерді дербес қалыптастырады.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Мемлекеттік қазынашылық органдарының бюджеттерді орындауы және оларға кассалық қызмет көрсетуі осы Рәсімдердің 2-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
4-тарау. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын және мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік қазынашылықта шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі
1-параграф. Тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшасын бақылау шоттары
82. Мемлекеттік қазынашылықта "Алатау қаласының арнаулы құқықтық режимі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының 89-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында және Бюджет кодексінің 106-бабының 3-тармағында көзделген қолма-қол ақшаны бақылау шоттары ашылады.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. Тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан түсетін түсімдер мен жүргізілген төлемдер мен ақша аударымдары жөніндегі операциялар Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына және мемлекеттік мекемелердің кодтарына сәйкес ескеріледі.
2-параграф. Мемлекеттік мекемелердің кодтарын беру
84. Республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден шығыстарды жүргізу үшін мемлекеттік қазынашылық жеті мәнді кодтар беріледі, мұнда бірінші үш белгі Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодын білдіреді, келесі төрт белгі әр мемлекеттік мекеме үшін жеке болып табылады.

85. Для присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, администраторы республиканских бюджетных программ представляют в государственное казначейство заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 44 к настоящим Процедурам на казахском и русском языках, с приложением копии свидетельства/справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с обязательным указанием бизнес-идентификационного номера государственного учреждения.
Для присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, администраторы местных бюджетных программ направляют в орган государственного казначейства заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 44 к настоящим Процедурам на казахском и русском языках с приложением копии свидетельства/справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с обязательным указанием бизнес-идентификационного номера государственного учреждения.
Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения заявки на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 44 к настоящим Процедурам направляет в государственное казначейство заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 44 к настоящим Процедурам.
Администраторы республиканских и местных бюджетных программ обеспечивают достоверность реквизитов, указанных в заявках на присвоение кодов государственным учреждениям.
В случае несоответствия заявки на присвоение кодов государственным учреждениям установленной форме, либо отсутствия или неверного указания сведений, а также без приложения документов, предусмотренных частями первой и второй настоящего пункта, заявка возвращается без исполнения.
Сноска. Пункт 85 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. Государственным казначейством присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения от администраторов республиканских бюджетных программ и органов государственного казначейства заявок на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 44 к настоящим Процедурам.
87. Государственное казначейство не позднее следующего рабочего дня со дня присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из республиканского и местных бюджетов, уведомляет администраторов республиканских бюджетных программ и органы государственного казначейства о присвоенных кодах письмом в электронном виде.
Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения письма от государственного казначейства о присвоении кодов государственным учреждениям, финансируемым из местного бюджета, письменно уведомляет администратора местных бюджетных программ о присвоенных кодах.

85. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге кодтар беру үшiн мемлекеттік қазынашылыққа мемлекеттік мекеменің бизнес-сәйкестендіру нөмірін міндетті түрде көрсете отырып, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлiктiң/анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Рәсімдерге 44-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ және орыс тілдерінде мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінімді ұсынады.
Жергілікті бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге кодтар беру үшiн мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік мекеменің бизнес-сәйкестендіру нөмірін міндетті түрде көрсете отырып, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлiктiң/анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Рәсімдерге 44-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ және орыс тілдерінде мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінімді ұсынады.
Мемлекеттік қазынашылық органы осы Рәсімдерге 44-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінім алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік қазынашылыққа осы Рәсімдерге 44-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінім жібереді.
Республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінімде көрсетілген деректемелердің шынайылығын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінім белгіленген нысанға сәйкес келмесе не болмаған немесе мәліметтер дұрыс көрсетілмеген жағдайда, сондай-ақ бірінші және екінші бөліктерде қарастырылған құжаттарды қоса берусіз өтінім орындаусыз қайтарылады.
Ескерту. 85-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Мемлекеттік қазынашылыққа республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен және мемлекеттік қазынашылық органымен осы Рәсімдерге 44-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінім алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей кодтар беріледі.
87. Мемлекеттік қазынашылық республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер кодтар берген күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей электрондық түрдегі хат арқылы берілген кодтар туралы республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне және мемлекеттік қазынашылық органдарына хабарлайды.
Мемлекеттік қазынашылық органы жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің кодтарын беру туралы мемлекеттік қазынашылықтан хат алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей берілген кодтар туралы жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне хабарлайды.

88. Регистрация присвоенных кодов государственных учреждений отражается в справочнике государственных учреждений, формируемом в интегрированной цифровой системе казначейства.
Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
89. Орган государственного казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии кодов государственных учреждений в течение трех рабочих дней после их открытия государственным казначейством.
Параграф 3. Порядок открытия государственным казначейством контрольных счетов наличности, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к счетам внешних займов или связанных грантов
90. Государственным учреждениям открываются контрольные счета наличности и счета для осуществления платежей и проведения операций в соответствии со статьей 106 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 90 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Для открытия контрольных счетов наличности благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета, предоставляют в государственное казначейство заявку на открытие контрольного счета наличности по форме согласно приложению 47 к настоящим Процедурам.
Для открытия контрольных счетов наличности платных услуг государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета, представляют в орган государственного казначейства заявку на открытие контрольного счета наличности платных услуг по форме согласно приложению 47 к настоящим Процедурам.
92. Для открытия контрольных счетов наличности благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг государственные учреждения, финансируемые из местных бюджетов, предоставляют в орган государственного казначейства заявку на открытие контрольного счета наличности по форме согласно приложению 47 к настоящим Процедурам.
Заявка на открытие контрольных счетов наличности платных услуг составляется на основании плана поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг).
93. Заявка на открытие контрольного счета наличности должна содержать:
наименование и код государственного учреждения, которому открывается контрольный счет наличности;
наименование контрольного счета наличности, который требуется открыть;
вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
код месторасположения государственного учреждения;
наименование закона Республики Казахстан, допускающего иные кроме бюджетных средств источники финансирования, с указанием номеров подпункта, пункта, статьи (для контрольных счетов наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта – номер и дату международного договора о государственном займе, ратифицированного Республикой Казахстан, договора о связанном гранте или договора внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, проспекта выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа).
Для контрольного счета наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом:
при заимствовании – номер (при наличии) и дату договора займа у международных финансовых организаций в национальной валюте для финансирования проектов, отнесенным к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, а также номер и дату свидетельства о регистрации договора займа;
при выпуске ценных бумаг – номер (при наличии) и дату проспекта выпуска ценных бумаг, условий выпуска ценных бумаг (для отдельных выпусков ценных бумаг в рамках программы выпуска) или иных заменяющих их документов в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана", а также документ, удостоверяющий присвоение данному выпуску международного идентификационного номера (ISIN).

88. Мемлекеттік мекемелердің берілген кодтарын тіркеу қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде қалыптастырылатын мемлекеттік мекемелер анықтамалығында жазылады.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Мемлекеттік қазынашылық органы оларды ашқаннан кейінгі үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік мекемелердің кодтарын ашқаны туралы тиісті мемлекеттік кірістер органдарына жазбаша хабарлайды.
3-параграф. Мемлекеттік қазынашылықтың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына шоттар ашуы
90. Мемлекеттік мекемелерге Бюджет кодексінің 106-бабына сәйкес төлемдерді жүзеге асыру және операцияларды жүргізу үшін қолма-қол ақшаны бақылау шоттары мен шоттар ашылады.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, ақылы қызметтер қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашу үшін жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мемлекеттік қазынашылыққа осы Рәсімдерге 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім береді.
Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашу үшін республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шотын ашуға өтінім береді.
92. Қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, ақылы қызметтер қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашу үшін жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім береді.
Ақылы қызметтер қолма-қол ақшасын бақылау шоттарын ашуға арналған өтінім мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаларының түсімдері мен шығыстарының жоспары негізінде жасалады.
93. Қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім мынаны:
қолма-қол ақшаны бақылау шоты ашылатын мемлекеттік мекеменің атауы мен кодын;
ашу талап етілетін қолма-қол ақшаны бақылау шотының атауын;
мемлекеттік мекеме қаржыландырылатын бюджет түрін;
мемлекеттік мекеменің орналасқан жерінің кодын;
баптың, тармақтың, тармақшаның нөмірлерін көрсете отырып, бюджет қаражатынан басқа өзге де қаржыландыру көздеріне жол беретін Қазақстан Республикасы заңының атауы (сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары үшін – Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шарттың, байланысты грант туралы келісімнің немесе ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қала жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыз шартының, бағалы қағаздар шығару проспектісінің не оны алмастыратын өзге құжаттың нөмірі мен күнін) қамтуы тиіс.
Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының қолма-қол ақшасын бақылау шоты үшін:
қарыз алған кезде – Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін халықаралық қаржы ұйымдарынан ұлттық валютадағы қарыз шартының нөмірі (бар болса) және күні, сондай-ақ қарыз шартын тіркеу туралы куәліктің нөмірі мен күні;
бағалы қағаздарды шығару кезінде – "Астана" Халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес бағалы қағаздарды шығару проспектісінің нөмірі (бар болса) және күні, бағалы қағаздарды шығару шарттары (шығарылым бағдарламасы шеңберінде бағалы қағаздардың жекелеген шығарылымдары үшін) немесе оларды алмастыратын өзге де құжаттар, сондай-ақ осы шығарылымға халықаралық сәйкестендіру нөмірін беруді куәландыратын құжат (ISIN).

Сноска. Пункт 93 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
94. Государственное учреждение обеспечивает обоснованность предоставления заявки на открытие контрольных счетов наличности благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом.
95. Орган государственного казначейства на основании полученной от государственного учреждения заявки на открытие контрольного счета наличности формирует и направляет в государственное казначейство заявку на открытие контрольного счета наличности по форме согласно приложению 47 к настоящим Процедурам.
Заявка на открытие контрольного счета наличности возвращается без исполнения государственному учреждению в случае несоответствия заявки установленной форме, либо отсутствия или неверного указания:
1) вида открываемого контрольного счета наличности;
2) наименования или кода государственного учреждения;
3) вида бюджета;
4) основания для открытия контрольного счета наличности.
96. Государственное казначейство после получения от государственного учреждения, финансируемого из республиканского бюджета, заявки на открытие контрольного счета наличности осуществляет открытие соответствующего контрольного счета наличности с отправкой письменного уведомления об открытии контрольного счета наличности либо направляет иной обоснованный ответ государственному учреждению.
В уведомлении об открытии контрольного счета наличности указываются:
наименование и код государственного учреждения;
наименование и номер контрольного счета наличности.
97. Государственное казначейство осуществляет открытие контрольных счетов наличности и счетов государственных учреждений, финансируемых из:
республиканского бюджета – по контрольным счетам наличности платных услуг: не позднее следующего рабочего дня после поступления от органов государственного казначейства заявок на открытие контрольных счетов наличности платных услуг;
местных бюджетов – не позднее следующего рабочего дня после поступления от органов государственного казначейства заявок на открытие контрольных счетов наличности.
98. Контрольные счета наличности благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг открываются и действуют до их закрытия в случаях, предусмотренных параграфом 8 главы 4 настоящих Процедур.
Контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом открываются на срок действия займа или связанного гранта, срока исполнения обязательств эмитента согласно проспекта выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана".

Ескерту. 93-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға, ақшаны уақытша орналастыруға, ақылы көрсетілетін қызметтерге, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын қайта айырбастауға өтінім берудің негізділігін қамтамасыз етеді.
95. Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік мекемеден алынған қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімнің негізінде мемлекеттік қазынашылыққа осы Рәсімдерге 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім жібереді.
Өтінім белгіленген нысанға сәйкес болмаған не мыналар:
1) ашылатын қолма-қол ақшаны бақылау шотының түрі;
2) мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
3) бюджет түрі;
4) қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашу үшін негіз болмаған немесе дұрыс көрсетілмеген жағдайда қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім мемлекеттік мекемеге орындаусыз қайтарылады.
96. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемеден қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімді алғаннан кейін мемлекеттік қазынашылық қолма-қол ақшаны бақылау шоты ашылғаны туралы жазбаша хабарлама жібере отырып қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуды жүзеге асырады немесе мемлекеттік мекемеге өзгеше негізделген жауап жібереді.
Қолма-қол ақшаны бақылау шоты ашылғаны туралы хабарламада мыналар:
мемлекеттік мекеменің атауы және коды;
қолма-қол ақшаны бақылау шотының атауы және нөмірі көрсетіледі.
97. Мемлекеттік қазынашылық:
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге – ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шоттары бойынша: мемлекеттік қазынашылық органын ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шоттарын ашуға өтінімдер түскеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге – мемлекеттік қазынашылық органынан қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім түскеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей – қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын және шоттарын ашуды жүзеге асырады.
98. Қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, ақылы қызмет қолма-қол ақшаны бақылау шоттары осы Рәсімдердің 4-тарауының 8-параграфында көзделген жағдайларда ашылады және олар жабылғанға дейін әрекет етеді.
Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шоты қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзіміне, "Астана" орталығы Халықаралық қаржы орталығының акттеріне сәйкес бағалы қағаздар шығару проспектісіне немесе оны алмастыратын өзге де құжатқа сәйкес эмитенттің міндеттемелерін орындау мерзіміне ашылады.

99. После открытия контрольных счетов наличности и счетов государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местного бюджетов, государственное казначейство осуществляет электронную рассылку уведомлений об открытии контрольных счетов наличности и счетов посредством ЦС "Казначейство-клиент".
Сноска. Пункт 99 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
100. Для открытия счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом государственные учреждения, финансируемые из республиканского и местных бюджетов, предоставляют в государственное казначейство заявку на открытие соответствующего счета по форме согласно приложению 46 к настоящим Процедурам.
Заявка государственного учреждения должна содержать:
наименование и код государственного учреждения, которому открывается счет;
код месторасположения;
наименование счета;
вид валюты (согласно перечню видов валют, по которым Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) осуществляет операции по конвертации и реконвертации);
источник финансирования (средства республиканского или местного бюджета, средства софинансирования либо иной источник финансирования);
цели направления расходов;
основание для открытия счета.
Сноска. Пункт 100 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. Основанием представления государственным учреждением заявки на открытие счета в иностранной валюте являются:
1) международные договоры, заключенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о международных договорах, кроме случаев, когда из международного договора следует, что для его применения требуется издание закона;
2) нормативные правовые акты Республики Казахстан, которыми предусмотрено осуществление международного сотрудничества, внешнеэкономической деятельности или проведение операций в иностранной валюте;
3) положение или устав государственного учреждения, которым предусмотрено осуществление международного сотрудничества, внешнеэкономической деятельности или проведение операций в иностранной валюте;
4) договора о приобретении товаров (работ, услуг), заключенные с нерезидентами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

99. Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын және шоттарын ашқаннан кейін мемлекеттік қазынашылық "Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын мен шоттардың ашылғаны туралы хабарламаны электронды таратуды жүзеге асырады.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100. Шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына шоттарды, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шотына шоттарды ашу үшін республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мемлекеттік қазынашылыққа осы Рәсімдерге 46-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті шотты ашуға өтінім береді.
Мемлекеттік мекеменің өтінімі мынаны қамтуы тиiс:
шот ашылатын мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
орналасқан жерінің коды;
шоттың атауы;
валюта түрi (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) олар бойынша айырбастау және қайта айырбастау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын валюталар түрлерінің тізбесіне сәйкес);
қаржыландыру көзі (республикалық немесе жергілікті бюджеттің қаражаты, бірлесіп қаржыландыру қаражаты немесе қаржыландырудың өзге көзі);
шығыстар бағыттарының мақсаты;
шот ашу үшін негіздеме.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101. Мемлекеттік мекеменің шетел валютасында шот ашуға өтінім беруіне:
1) халықаралық шарттан оны қолдану үшін заң шығару талап етілетін жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттар туралы заңнамасына сәйкес жасалған халықаралық шарттар;
2) Қазақстан Республикасының халықаралық ынтымақтастықты, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру немесе шетел валютасында операциялар жүргізу көзделген нормативтік құқықтық актілері;
3) мемлекеттік мекеменің халықаралық ынтымақтастықты, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру немесе шетел валютасында операциялар жүргізу көзделген ережесі немесе жарғысы;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезиденттерімен жасалған тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу туралы шарт;

5) решения судов, в соответствии с которыми у государственных учреждений возникли обязательства в иностранной валюте.
Основанием для представления государственным учреждением в государственное казначейство заявки на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта является международный договор о государственном займе, ратифицированный Республикой Казахстан, или договор о связанном гранте, условиями которого предусмотрено открытие такого счета.
Основанием для представления государственным учреждением в государственное казначейство заявки на открытие счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом является:
при заимствовании – договор займа, условиями которого предусмотрено открытие такого счета, а также свидетельство о регистрации такого договора займа;
при выпуске ценных бумаг – проспект выпуска, условия выпуска ценных бумаг (для отдельных выпусков ценных бумаг в рамках программы выпуска) или иные заменяющие их документы в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана", условиями которого предусмотрено открытие такого счета, а также документ, удостоверяющий присвоение данному выпуску международного идентификационного номера (ISIN).
Государственное учреждение обеспечивает обоснованность представления заявки на открытие счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом.
Сноска. Пункт 101 с измением, внесенным приказом Министра финансов РК от 19.12.2025 № 795 (вводится в действие с 01.01.2026).
102. Государственное казначейство после получения от государственного учреждения заявки на открытие счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом осуществляет открытие соответствующего счета с отправкой уведомления об открытии счета либо направляет иной обоснованный ответ государственному учреждению.
В уведомлении об открытии счета указываются:
ссылка на номер и дату заявки на открытие счета;
наименование и код государственного учреждения;
наименование и номер счета, вид валюты;
вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
цели направления расходов;
срок действия счета.

5) мемлекеттік мекемелерде шетел валютасында міндеттемелер туындаған соттардың шешімдері негіз болып табылады.
Мемлекеттік мекеменің мемлекеттік қазынашылыққа сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты ашуға арналған өтінім беруіне шарттарында осындай шот ашу көзделген Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шарт немесе байланысты грант туралы шарт негіз болып табылады.
Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шотына шот ашуға арналған өтінімді мемлекеттік мекеменің мемлекеттік қазынашылыққа ұсынуы үшін:
қарыз алған кезде – шарттарында осындай шот ашу көзделген қарыз шарты, сондай-ақ осындай қарыз шартын тіркеу туралы куәлік;
бағалы қағаздарды шығару кезінде – шығару проспектісі, бағалы қағаздарды шығару шарттары (шығарылым бағдарламасы шеңберінде бағалы қағаздардың жекелеген шығарылымдары үшін) немесе шарттарында осындай шот ашу көзделген "Астана" Халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес оларды алмастыратын өзге де құжаттар, сондай-ақ осы шығарылымға халықаралық сәйкестендіру нөмірін (ISIN) беруді куәландыратын құжат негіз болып табылады.
Мемлекеттік мекеме шетел валютасында шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шотты, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шотына шотты ашуға өтінімді ұсынудың негізділігін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 101-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 19.12.2025 № 795 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Мемлекеттік қазынашылық мемлекеттік мекемеден шетел валютасында шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шотты, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шотына шотты ашуға өтінімді алғаннан кейін шоттың ашылғаны туралы хабарлама жібере отырып, тиісті шот ашуды жүзеге асырады немесе мемлекеттік мекемеге басқа негізделген жауап жолдайды.
Шоттың ашылғаны туралы хабарламада:
шотты ашуға арналған өтінімнің нөмірі мен күніне сілтеме;
мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
шоттың атауы мен нөмірі, валюты түрі;
мемлекеттік мекеме қаржыландырылатын бюджет түрі;
шығыстар бағыттарының мақсаты;
шотың қолданыс мерзімі көрсетіледі.

Счет в иностранной валюте открывается и действует до конца текущего финансового года. Специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счет к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом открываются на срок действия займа или связанного гранта либо до полного исполнения обязательств эмитента согласно проспекта выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана". Счет в иностранной валюте, предназначенный для зачисления иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, открывается и действует до закрытия счета в случаях, предусмотренных параграфом 8 главы 4 настоящих Процедур.
103. В случае изменения наименования государственного учреждения администратором республиканских бюджетных программ представляется в государственное казначейство заявка на изменение наименования государственного учреждения на государственном и русском языках по форме согласно приложению 48 к настоящим Процедурам, с приложением копии справки о государственной перерегистрации.
104. В случае изменения наименования государственного учреждения, местным уполномоченным органом представляется в орган государственного казначейства заявка на изменение наименования государственного учреждения на государственном и русском языках по форме согласно приложению 48 к настоящим Процедурам, с приложением копии справки о государственной перерегистрации.
105. Государственным казначейством осуществляется изменение наименования государственного учреждения не позднее следующего рабочего дня со дня получения от администраторов республиканских бюджетных программ и органов государственного казначейства заявок на изменение наименования государственного учреждения по форме согласно приложению 48 к настоящим Процедурам.
После изменения наименования государственного учреждения ранее присвоенный контрольный счет наличности благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счет в иностранной валюте, специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом остается без изменения.
106. Порядок открытия, ведения и закрытия контрольных счетов наличности целевого финансирования, счетов в иностранной валюте и контрольных счетов наличности временного размещения денег определяется с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан.

Шетел валютасындағы шот ағымдағы қаржы жылының соңына дейін ашылады және қолданылады. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шотына шот қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзіміне немесе "Астана" Халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес бағалы қағаздар шығару проспектісіне немесе оны алмастыратын өзге құжатқа сәйкес эмитенттің міндеттемелері толық орындалғанға дейін ашылады. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін орган алып қойған шетел валютасын есепке жатқызуға арналған шетел валютасындағы шот осы Рәсімдердің 4-тарауының 8-параграфында көзделген жағдайларда ашылады және шот жабылғанға дейін қолданылады.
103. Мемлекеттiк мекеменiң атауы өзгерген жағдайда республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi мемлекеттік қазынашылыққа мемлекеттiк қайта тiркеу туралы анықтаманың көшiрмесiн қоса бере отырып, осы Рәсімдерге 48-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк мекеменiң атауын өзгертуге мемлекеттік және орыс тілдерінде өтінім береді.
104. Мемлекеттiк мекеменiң атауы өзгерген жағдайда жергiлiктi уәкiлеттi орган мемлекеттік қазынашылық органға мемлекеттiк қайта тiркеу туралы анықтаманың көшiрмесiн қоса бере отырып, осы Рәсімдерге 48-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк мекеменiң атауын өзгертуге мемлекеттік және орыс тілдерінде өтiнiм бередi.
105. Мемлекеттік қазынашылық республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен және мемлекеттік қазынашылық органынан осы Рәсімдерге 48-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменің атауын өзгертуге өтінім алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік мекеменің атауын өзгертуді жүзеге асырады.
Мемлекеттік мекеменің атауы өзгергеннен кейін бұрын берілген қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру, ақылы қызметтердің, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын қайта айырбастау қолма-қол ақшасын бақылау шоты, шетел валютасындағы шот, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шотына шоты өзгеріссіз қалдырылады.
106. Нысаналы қаржыландырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шоттарды және ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынашу, жүргізу және жабу тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасының ерекшеліктерін ескере отырып, анықталады.

107. Регистрация открытых контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов, платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом отражается во внутреннем отчете органа государственного казначейства – перечне контрольных счетов наличности по форме 5-19 согласно приложению 49 к настоящим Процедурам.
Регистрация открытых счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом отражается во внутреннем отчете органа государственного казначейства по форме 8-08 "Перечень счетов в иностранной валюте" согласно приложению 50 к настоящим Процедурам.
108. Органы государственного казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи государственных учреждений не позднее двух рабочих дней, следующих за днем их открытия государственным казначейством.
Сноска. Пункт 108 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. "Секретно"
Параграф 5. Формирование досье и требования, предъявляемые к документам при формировании досье
109. 109. В случаях, предусмотренных частями второй и третьей пункта 2 настоящих Процедур, юридическое лицо представляет в орган государственного казначейства образцы подписей и оттиска печати согласно приложению 51 к настоящим Процедурам.
Образцы подписей и оттиска печати представляются в органы государственного казначейства в двух экземплярах. Один экземпляр хранится в досье юридического лица, другой используется органом государственного казначейства при проверке достоверности подписей и оттиска печати на финансовых документах юридического лица, заключившего гражданско-правовую сделку на бумажном носителе с ограниченным доступом.
Образец подписей и оттиска печати заверяется подписью руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, и скрепляется оттиском печати (для государственного учреждения – гербовой) администратора бюджетных программ либо заверяется нотариально.
Образец подписей и оттиска печати администратора бюджетных программ заверяется первым руководителем.

107. Тиісті бюджеттердің, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шотына шотты ашуға өтінімді ұсынудың негізділігін қамтамасыз етеді, қайтадан айырбастаудың ашық қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын тіркеу осы Рәсімдерге 49-қосымшаға сәйкес 5-19-нысаны бойынша мемлекеттік қазынашылық органының ішкі есебінде – қолма-қол ақшасын бақылау шоттарының тізбесінде көрсетіледі.
Шетел валютасында ашылған шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шотына шотты ашуға өтінімді ұсынудың негізділігін қамтамасыз етеді,сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды тіркеу осы Рәсімдерге 50-қосымшаға сәйкес 8-08 "Шетел валютасындағы шоттардың тізбесі" нысаны бойынша мемлекеттік қазынашылық органының есебінде көрсетіледі.
108. Мемлекеттік қазынашылық органдары тиісті мемлекеттік кіріс органдары оларды мемлекеттік қазынашылық ашылған күннен кейінгі екі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік мекемелердің ақылы көрсетілетін қызметтердің, қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшасын бақылау шоттарын ашқаны туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. "Құпия"
5-параграф. Құжаттар жинағын қалыптастыру және құжаттар жинағын қалыптастырған кезде құжаттарға қойылатын талаптар
109. Осы Рәсімдердің 2-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көзделген жағдайларда заңды тұлға осы Рәсімдерге 51-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қазынашылық органына қолдар мен мөр бедерінің үлгілерін ұсынады.
Қолдардың және мөр бедерінің үлгілері мемлекеттік қазынашылық органдарына екі данада ұсынылады. Бір данасы заңды тұлғаның құжаттар жинағында сақталады, екіншісін мемлекеттік қазынашылық органы қолжетімділігі шектеулі қағаз тасығышта азаматтық-құқықтық мәміле жасасқан заңды тұлғаның қаржы құжаттарындағы қолдардың және мөр бедерінің дұрыстығын тексеру кезінде пайдаланады.
Қойылатын қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен куәландырылады және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің мөр бедерімен (мемлекеттік мекеме үшін – Елтаңбалы) бекітіледі не нотариалды куәландырылады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бірінші басшымен куәландырылады.

Сноска. Пункт 109 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110. Образец подписей и оттиска печати должен быть выполнен светостойкими чернилами, оттиск печати (для государственного учреждения – гербовой) должен быть четким и ясным. Не допускаются подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами, и использование средств факсимильного копирования подписи. При проставлении оттиска печати (для государственного учреждения – гербовой) запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов. Применение печатей, предназначенных для специальных целей, не допускается.
Сноска. Пункт 110 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111. Для юридических лиц, обслуживающихся посредством ЦС "Казначейство-клиент", досье юридического лица не формируется.
Сноска. Пункт 111 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
112. В случае временного отсутствия печати у вновь созданного государственного учреждения, изменения наименований, изношенности или утери печати, руководитель органа государственного казначейства предоставляет государственному учреждению на основании его заявления срок (не более десяти календарных дней) для изготовления новой печати и представления финансовых документов на время отсутствия печати, разрешая в зависимости от обстоятельств скреплять документы оттиском печати администратора бюджетных программ, находящегося в том же населенном пункте, либо представлять документы без оттиска печати. Образец подписей и оттиска печати оформляется без оттиска печати (для государственного учреждения – гербовой) с отметкой в поле "Образец оттиска печати государственного учреждения" "временно без печати" с указанием срока его действия на время изготовления печати (для государственного учреждения – гербовой).
113. Юридические лица несут ответственность за достоверность данных, указанных в документах, предоставляемых в органы государственного казначейства для формирования досье юридического лица.
Орган государственного казначейства после проверки предоставленных документов на полноту и соответствие требованиям, установленным настоящим параграфом, подшивает и хранит проверенные документы в досье юридического лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан о Национальном архивном фонде и архивах.

Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
110. Қолдар мен мөр бедерлерінің үлгісі жарыққа төзімді сиямен орындалуы тиіс, мөр бедерлері (мемлекеттік мекеме үшін – Елтаңба) дәл және анық болуы тиіс. Ұшатын сиямен толтырылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Мөр бедерін (мемлекеттік мекеме үшін – Елтаңба) қою кезінде Қызыл ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады. Арнайы мақсаттарға арналған мөрлерді қолдануға жол берілмейді.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
111. "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсетілетін заңды тұлғалар үшін заңды тұлғаның құжаттар жинағы қалыптастырылмайды.
Ескерту. 111-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
112. Жаңадан құрылған мемлекеттік мекемеде мөр уақытша болмаған, атаулары өзгерген, мөрдің тозуы немесе жоғалуы жағдайында мемлекеттік қазынашылық органының басшысы мемлекеттік мекемеге оның өтініші негізінде жаңа мөр дайындау және мөр болмаған уақытқа қаржылық құжаттарды ұсыну үшін, жағдайларға байланысты құжаттарды мөр бедерімен бекітуге рұқсат бере отырып, мерзім (күнтізбелік он күннен аспайтын) береді сол елді мекенде орналасқан бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі не мөр бедерінсіз құжаттарды ұсынуға міндетті. Қолдар мен мөр бедерінің үлгісі мөрдің бедерінсіз (мемлекеттік мекеме үшін – елтаңбалы) "мемлекеттік мекеменің мөр бедерінің үлгісі" жолында мөрді дайындау уақытына оның қолданылу мерзімін көрсете отырып, "уақытша мөрсіз" деген белгі қойылып ресімделеді (мемлекеттік мекеме үшін – елтаңбалы).
113. Заңды тұлғалар заңды тұлғаның деректерін қалыптастыру үшін мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынылатын құжаттарда көрсетілген деректердің дұрыстығына жауапты болады.
Мемлекеттік қазынашылық органы ұсынылған құжаттардың толықтығы мен осы параграфта белгіленген талаптарға сәйкестігін тексергеннен кейін Қазақстан Республикасының Ұлттық архив қоры және архивтер туралы заңнамасына сәйкес тексерілген құжаттарды заңды тұлғаның құжаттар жинағына тігеді және сақтайды.

Сноска. Пункт 113 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Ведение контрольных счетов наличности, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к счетам внешних займов или связанных грантов
114. Ведение органом государственного казначейства кодов, контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, субъектов квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений, счетов гарантированных государством займов в национальной и иностранной валюте, счетов обслуживания в национальной и иностранной валюте, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом включает в себя проведение платежей и переводов денег с соответствующих контрольных счетов наличности и счетов, формирование и представление отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Перечисление денег с кода одного государственного учреждения на код другого государственного учреждения не допускается.
На счетах в иностранной валюте по состоянию на первое января текущего финансового года допускается наличие иностранной валюты, поступившей в виде благотворительной помощи в течение семи рабочих дней до окончания отчетного финансового года, а также сумм, поступивших на счет 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" в последний рабочий день отчетного финансового года.
На контрольных счетах наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешних займов или связанных грантов, на счетах гарантированных государством займов в национальной и иностранной валюте, на счетах обслуживания в национальной и иностранной валюте, и на счетах субъектов квазигосударственного сектора, счетах операторов финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, на счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов по состоянию на первое января текущего финансового года допускается наличие неиспользованных остатков денег.
Допускается также наличие неиспользованных остатков денег на счетах в иностранной валюте, предназначенных для зачисления иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, на счетах гарантированных государством займов в иностранной валюте, на счетах обслуживания в иностранной валюте, а также на счетах, предназначенных для зачисления средств программных внешних займов, по состоянию на первое января текущего финансового года.
Неиспользованными (недоиспользованными) в текущем финансовом году средствами субъектов квазигосударственного сектора являются оставшиеся неиспользованными на конец отчетного периода на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора остатки средств, полученных из бюджета.

Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың шоттарына ашылатын шоттарды жүргізу
114. Мемлекеттік қазынашылық органының кодтарды, ақылы көрсетілетін қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, шетелдік валютадағы шоттар, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттары, мемлекеттік мекемелердің сыртқы қарыздарының шоттарына немесе байланысты гранттарына шоттар, мемлекет кепілдік берген ұлттық және шетел валютасындағы қарыздар шоттары, ұлттық және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттары, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ерекше мәртебесі бар сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шотына шоттар қазынашылықпен жүргізу, қолма-қол ақша мен шоттардың тиісті бақылау шоттарынан төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген есептерді қалыптастыруды және ұсынуды қамтиды.
Бiр мемлекеттiк мекеменiң кодынан екiншi мемлекеттiк мекеменiң кодына ақша аударуға жол берiлмейдi.
Ағымдағы қаржы жылының бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша шетел валютасындағы шоттарда есепті қаржы жылы аяқталғанға дейiн жетi жұмыс күнi iшiнде қайырымдылық көмек түрiнде түскен шетел валютасының бар болуына, сондай-ақ есепті қаржы жылының соңғы жұмыс күні 0900НП "Анықтауға дейiнгi шетел валютасындағы сомалар" шотына түскен сомалардың бар болуына рұқсат етiледi.
Ақылы көрсетілетін қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыруда, сыртқы қарыздарды немесе байланысты гранттарды қайта айырбастауда қолма-қол ақшасын бақылау шоттарында, мемлекет кепілдік берген қарыздардың ұлттық және шетел валютасындағы шоттарында, ұлттық және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттарында және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарында, қаржылық қолдау операторларының шоттарында, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарында, ағымдағы қаржы жылының бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы шоттарда пайдаланылмаған ақша қалдықтарының болуына жол беріледі..
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін орган алып қойған шетел валютасын есепке жатқызуға арналған шетел валютасындағы шоттарда, мемлекет кепілдік берген қарыздардың шетел валютасындағы шоттарында, шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттарында, сондай-ақ бағдарламалық сыртқы қарыздардың қаражатын есепке жатқызуға арналған шоттарда ағымдағы қаржы жылының бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша пайдаланылмаған ақша қалдықтарының болуына да жол беріледі.
Есепті кезеңнің соңында квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қалған бюджеттен алынған қаражаттың пайдаланылмаған қалдықтары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ағымдағы қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) қаражаты болып табылады.

Сноска. Пункт 114 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
115. Неиспользованные остатки на контрольных счетах наличности, образовавшиеся по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале в виде экономии бюджетных средств, возвращаются в бюджет по решению соответствующего органа управления (учредителя) субъекта квазигосударственного сектора, принятому в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон о государственном имуществе) и Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах" (далее – Закон об акционерных обществах).
Средства от уплаты неустойки (штрафа, пени), зачисленные на контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора, подлежат перечислению в доход соответствующего бюджета, за исключением неустоек (штрафов, пени), зачисленных на контрольный счет наличности фонда социального медицинского страхования.
Сноска. Пункт 115 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. Ведение кодов, контрольных счетов наличности и счетов осуществляется органом государственного казначейства, расположенном на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
В случае отсутствия районных органов государственного казначейства в столице, городе областного и (или) республиканского значения, ведение вышеуказанных процедур осуществляется органом государственного казначейства столицы, города областного и/или республиканского значения.
Сноска. Пункт 116 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
117. Распорядителями денег на контрольных счетах наличности соответствующих бюджетов являются уполномоченные органы по исполнению бюджета.
Распорядителями денег на контрольных счетах наличности и (или) счетах, открытых в государственном казначействе в соответствии со статьей 106 Бюджетного кодекса, являются руководители юридических лиц, которым открыты соответствующие контрольные счета наличности и (или) счета.
Сноска. Пункт 117 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. Ограничение распоряжением неиспользованных остатков индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений и денег, находящихся на контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, счетах субъекта квазигосударственного сектора, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
115. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджет қаражатын үнемдеу түрінде бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша пайда болған пайдаланылмаған қалдықтар "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мемлекеттік мүлік туралы заң) және "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Акционерлік қоғамдар туралы заң) сәйкес қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті басқару органының (құрылтайшысының) шешімі бойынша бюджетке қайтарылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есепке жатқызылған тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) төлеуден түскен қаражат әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жатқызылған тұрақсыздық айыбын (айыппұлдарды, өсімпұлды) қоспағанда, тиісті бюджет кірісіне аударылуға жатады.
Ескерту. 115-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
116. Кодтарды, қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын және шоттарды жүргізуді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында орналасқан мемлекеттік қазынашылық органы жүзеге асырады.
Астанада, облыстық және (немесе) республикалық маңызы бар қалада аудандық мемлекеттік қазынашылық органдары болмаған жағдайда жоғарыда көрсетілген рәсімдерді жүргізу астананың, облыстық және (немесе) республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік қазынашылық органы жүзеге асырылады.
Ескерту. 116-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
117. Тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы ақшаны иеленушілер бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар болып табылады.
Бюджет кодексінің 106-бабына сәйкес мемлекеттік қазынашылықта ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы және (немесе) шоттардағы қаражатты иеленушілер тиісті қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және (немесе) шоттар ашылған заңды тұлғалардың басшылары болып табылады.
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
118. Мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерi мен төлемдерi бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының пайдаланылмаған қалдықтарына және ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарындағы ақшаға иелік етудi шектеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзiледi.

119. Выдача отчетов по движению денег на контрольных счетах наличности соответствующих бюджетов и по расходам в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, осуществляется органами государственного казначейства ежедневно по формам:
5-20 "Выписка с контрольного счета наличности" согласно приложению 54 к настоящим Процедурам (далее – форма 5-20) на бумажном носителе и предоставляется местным уполномоченным органам по исполнению бюджета;
5-34 "Отчет о состоянии контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов" согласно приложению 52 к настоящим Процедурам на электронном носителе;
5-52 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 53 к настоящим Процедурам на электронном носителе.
Государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора, операторы финансовой поддержки, единый оператор в сфере государственных закупок, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета, обслуживающиеся по ЦС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют указанные в настоящем пункте отчеты.
Сноска. Пункт 119 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
120. Выдача отчетов по движению денег на контрольных счетах наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, негосударственных займов и обслуживания в национальной валюте, счетах субъекта квазигосударственного сектора, счетах операторов финансовой поддержки, единого оператора в сфере государственных закупок, счетах в иностранной валюте, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счетах к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счетах гарантированных государством займов в национальной и иностранной валюте, а также их обслуживание в национальной и иностранной валюте осуществляется органами государственного казначейства и представляется:
государственным учреждениям:
1) по мере проведения платежей и переводов денег:
форма 5-20;
отчет об остатках на контрольных счетах наличности платных услуг по форме 5-33 согласно приложению 55 к настоящим Процедурам;
выписка по счетам в иностранной валюте, специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счетам к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений по форме 8-17 согласно приложению 56 к настоящим Процедурам (далее – выписка по форме 8-17 согласно приложению 56 к настоящим Процедурам);

119. Тиiстi бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында ақшаның қозғалысы және Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес шығыстар жөнiндегi есептердi берудi мынадай нысандар бойынша күн сайын мемлекеттік қазынашылық органы жүзеге асырады:
осы Рәсімдерге 52-қосымшаға сәйкес электрондық тасығышта 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшасын бақылау шоттарының жағдайы туралы есеп";
осы Рәсімдерге 53-қосымшаға сәйкес электрондық тасығышта 5-52 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп";
осы Рәсімдерге 54-қосымшаға сәйкес қағаз тасығышта 5-20 "Қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшiрме" (бұдан әрі – 5-20-нысан) және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдарға берiледi.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау операторлары, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар осы тармақта көрсетілген есептерді дербес қалыптастырады.
Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
120. Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын қайта айырбастау, ұлттық валютадағы мемлекеттік емес қарыздарға және қызмет көрсетудің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарындағы, қаржылық қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың шоттарындағы, шетелдік валютадағы шоттардағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына шоттардағы, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шоттарындағы, мемлекет кепілдік берген қарыздардың ұлттық және шетел валютасындағы шоттарындағы, сондай-ақ оларды ұлттық және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттарындағы ақша қозғалысы бойынша есептерді мемлекеттік қазынашылық органдары жүзеге асырады және:
мемлекеттік мекемелерге:
1) төлемдер мен ақша аударымдарының жүргiзiлуiне қарай:
5-20-нысаны;
осы Рәсімдерге 55-қосымшаға сәйкес ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шоттарындағы қалдықтар туралы есеп 5-33-нысаны бойынша;
осы Рәсімдерге 56-қосымшаға сәйкес мемлекеттік мекемелердің шетел валютасындағы шоттары, сыртқы қарыздар немесе оларға байланысты гранттардың арнайы шоттары, сондай-ақ сыртқы қарыздар немесе оларға байланысты гранттардың арнайы шоттарына қатысты шоттары бойынша үзінді 8-17-нысаны бойынша (бұдан әрі – осы Рәсімдерге 56-қосымшаға сәйкес 8-17-нысан бойынша үзінді);

2) ежемесячно:
остаток на контрольном счете наличности платных услуг по форме 5-30 согласно приложению 57 к настоящим Процедурам;
отчет об остатках на счетах в иностранной валюте, по форме 8-07 согласно приложению 58 к настоящим Процедурам;
администраторам бюджетных программ и местным уполномоченным органам по исполнению бюджета и ежеквартально до третьего числа, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно к годовому отчету – отчет об остатках на контрольном счете наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта и счетах субъектов квазигосударственного сектора по форме 5-34А согласно приложению 59 к настоящим Процедурам;
субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, единому оператору в сфере государственных закупок, заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, по мере проведения платежей и перевода денег по форме 5-20.
Сноска. Пункт 120 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
121. Для осуществления ежемесячной сверки оборотов и остатков по контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов по форме 5-34 "Отчет о состоянии контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов" между органом государственного казначейства и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, орган государственного казначейства формирует в течение двух рабочих дней после окончания месяца в двух экземплярах отчет формы 5-34 "Отчет о состоянии контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов", оформляет оттиском штампа ответственного исполнителя, который подписывается руководителем органа государственного казначейства и ответственным исполнителем, заверяется оттиском гербовой печати, и передается местному уполномоченному органу по исполнению бюджета. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, сверив обороты и остатки по контрольных счетов наличности соответствующего бюджета по форме 5-34 "Отчет о состоянии контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов" подписывает руководителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета и ответственным исполнителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, заверяет оттиском гербовой печати, и передает один экземпляр в орган государственного казначейства.
Для осуществления сверки кассовых расходов между обслуживаемым государственным учреждением и органом государственного казначейства ежеквартально в двух экземплярах в течение двух рабочих дней после окончания месяца последним формируется отчет формы 4-20 который скрипляеться оттиском штампа ответственного исполнителя, подписывается руководителем органа государственного казначейства и ответственным исполнителем, заверяется оттиском гербовой печати, и передается государственному учреждению.
Государственные учреждения в течение двух рабочих дней после получения отчетов сверяют данные отчетов с данными своего бухгалтерского учета.
При наличии расхождений данных государственного учреждения с данными отчета формы 4-20 последний письменно обращается в орган государственного казначейства для выяснения причин расхождения.
При отсутствии расхождений отчеты подписываются руководителем и главным бухгалтером государственного учреждения либо лицами, уполномоченными руководителем государственного учреждения (в случае их отсутствия), и заверяются оттиском гербовой печати государственного учреждения. Один экземпляр отчета возвращается в орган государственного казначейства.

2) ай сайын:
осы Рәсімдерге 57-қосымшаға сәйкес ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шотындағы қалдығы 5-30-нысаны бойынша;
осы Рәсімдерге 58-қосымшаға сәйкес шетел валютасындағы шоттардағы қалдықтар туралы есеп 8-07-нысаны бойынша;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға есепті тоқсаннан кейінгі үші күніне дейін тоқсан сайын және жыл сайын жылдық есепке осы Рәсімдерге 59-қосымшаға сәйкес ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшасын бақылау шоттарындағы және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы қалдықтар туралы есепті 5-34А-нысаны бойынша;
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторына, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға төлемдерді жүргізу және ақшаны аудару шамасына қарай 5-20-нысаны бойынша берiледi.
Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
121. 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшасын бақылау шоттарындағы жағдайы туралы есеп" нысаны бойынша тиiстi жергiлiктi бюджеттердiң қолма-қол ақшасын бақылау шоттары бойынша айналымдар мен қалдықтарды ай сайынғы салыстыруды жүзеге асыру үшiн мен мемлекеттік қазынашылық органы мен бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның арасында мемлекеттік қазынашылық органы бiр ай аяқталғаннан кейiн екі жұмыс күнi iшiнде екі данада 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшасын бақылау шоттарындағы жағдайы туралы есеп" нысанындағы есептi қалыптастырады, жауапты атқарушының мөртабан бедерiмен ресiмдейдi, оған мен мемлекеттік қазынашылық органының басшысы және жауапты атқарушы қол қояды, елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырылады және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органға берiледi. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган өз кезегiнде 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшасын бақылау шоттарындағы жағдайы туралы есеп" нысаны бойынша тиiстi жергiлiктi бюджеттiң қолма-қол ақшасын бақылау шоты бойынша айналымдар мен қалдықтарды салыстырып, бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның басшысына және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның жауапты атқарушысына қол қойдырады, елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырады және бiр данасын мен мемлекеттік қазынашылық органына бередi.
Қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекеме мен мемлекеттік қазынашылық органының арасында кассалық шығыстарды салыстыруды жүзеге асыру үшiн тоқсан сайын, ай аяқталғаннан кейiн екі жұмыс күнi iшiнде екі данада 4-20 нысаны қалыптастырылады, олар жауапты атқарушының мөртабан бедерiмен ресiмделедi, мемлекеттік қазынашылық органының басшысы мен жауапты атқарушы қол қояды, елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырылады және мемлекеттiк мекемеге берiледi.
Мемлекеттiк мекемелер есептердi алғаннан кейiнгi екі жұмыс күнi iшiнде есептердiң деректерін өзiнiң бухгалтерлiк есебінің деректерiмен салыстырады.
Мемлекеттiк мекеме деректерiнiң 4-20 нысаны есебiнiң деректерiмен алшақтығы болған кезде соңғысы алшақтық себебiн анықтау үшiн мемлекеттік қазынашылық органына жазбаша өтiнiм жасайды.
Алшақтықтар болмаған кезде есептерге мемлекеттiк мекеменiң басшысы мен бас бухгалтерi не мемлекеттiк мекеменiң басшысы уәкiлеттiк берген тұлғалар (олар болмаған жағдайда) қол қояды және мемлекеттiк мекеменiң елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырылады. Есептiң бiр данасы мемлекеттік қазынашылық органына қайтарылады.

Органы государственного казначейства по письменному обращению государственного учреждения для осуществления сверки формируют, подписывают и выдают отчет формы 4-20, а для местного уполномоченного органа по исполнению бюджета формируют, подписывают и выдают отчет формы 5-34 "Отчет о состоянии контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов".
При обслуживании по ЦС "Казначейство-клиент" местным уполномоченным органом по исполнению бюджета для осуществления ежемесячной сверки оборотов и остатков по контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов ежемесячно после окончания месяца самостоятельно формирует отчет по форме 5-34 "Отчет о состоянии контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов". Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, сверив обороты и остатки по контрольных счетов наличности соответствующего бюджета по форме 5-34 "Отчет о состоянии контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов" при отсутствии расхождений подписывает руководителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета и ответственным исполнителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, заверяет оттиском гербовой печати.
При наличии расхождений данных местного уполномоченного органа по исполнению бюджета с данными отчета формы 5-34 "Отчет о состоянии контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов", местный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменно обращается в орган государственного казначейства для выяснения и устранения причин расхождения.
Сноска. Пункт 121 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
122. При обслуживании по ЦС "Казначейство-клиент" государственное учреждение для осуществления сверки кассовых расходов ежеквартально после окончания месяца самостоятельно формирует отчет по форме 4-20 и сверяет данные отчета с данными своего бухгалтерского учета.
При отсутствии расхождений отчеты подписываются руководителем и главным бухгалтером государственного учреждения либо лицами, уполномоченными руководителем государственного учреждения (в случае их отсутствия), и заверяются оттиском гербовой печати государственного учреждения.
При наличии расхождений данных государственного учреждения с данными отчета формы 4-20, государственное учреждение письменно обращается в орган государственного казначейства для выяснения и устранения причин расхождения.

Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік мекеменің жазбаша өтініші бойынша салыстырып тексеруді жүзеге асыру үшін 4-20 нысанды есебін қалыптастырады, оған қол қояды және береді, ал бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган үшін 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы жағдайы туралы есеп" нысанды есебін қалыптастырады, оған қол қояды және береді.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсеткен кезде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша айналымдарын және қалдықтарын ай сайын салыстырып тексеруді жүзеге асыру үшін ай аяқталғаннан кейін 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы жағдайы туралы есеп" нысаны бойынша есепті дербес қалыптастырады. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы жағдайы туралы есеп" нысаны бойынша тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша айналымдарды және қалдықтарды салыстырып тексеріп, алшақтықтар болмаған кезде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысына және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның жауапты орындаушысына қол қойдырады, елтаңбалық мөрдің бедерімен растайды.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган деректерінің 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы жағдайы туралы есеп" нысанды есеп деректерімен алшақтықтар болған кезде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган алшақтық себептерін анықтау және жою үшін мемлекеттік қазынашылық органына жазбаша өтініш білдіреді.
Ескерту. 121-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
122. "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсеткен кезде мемлекеттік мекеме кассалық шығыстарды тексеру үшін тоқсан сайын ай біткен соң өз еркімен 4-20 нысанын әзірлейді және есептің міліметтерін бухгалтерлік есеп мәліметтерімен салыстырады.
Алшақтықтар болмаған жағдайда есептіліктер мемлекеттік мекеменің басшысы мен бас бухгалтерінің немесе мемлекеттік мекеме басшысымен уәкілдендірілген (олар болмаған жағдайда) өкілдермен қол қойылады, және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерінің үлгілерімен расталады.
4-20 нысаны мен мемлекеттік мекеме есебінде алшақтықтар болған жағдайда, алшақтықтардың туындау себебін анықтау және жою туралы хатпен мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына жүгінеді.

Сноска. Пункт 122 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
Параграф 7. "Секретно"
Параграф 8. Закрытие кодов, контрольных счетов наличности и счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к счетам внешних займов или связанных грантов
123. Органы государственного казначейства один раз в течение календарного года не позднее двадцать пятого января года, следующего за отчетным, проводят ревизию контрольных счетов наличности государственных учреждений, субъекта квазигосударственного сектора, генеральных подрядчиков в рамках казначейского сопровождения и при отсутствии в течение двенадцати месяцев движения и остатков денег на них уведомляют государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора, генеральных подрядчиков в рамках казначейского сопровождения о необходимости принятия мер по закрытию данных контрольных счетов наличности.
В случае представления государственным учреждением, субъектом квазигосударственного сектора, генеральным подрядчиком в рамках казначейского сопровождения в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления письма о необходимости действия соответствующего контрольного счета наличности данный контрольный счет наличности не закрывается.
В случае непринятия в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления государственным учреждением, субъектом квазигосударственного сектора, генеральным подрядчиком в рамках казначейского сопровождения мер по закрытию, контрольные счета наличности закрываются государственным казначейством самостоятельно на основании письма органа государственного казначейства с последующим уведомлением органом государственного казначейства о закрытии контрольного счета наличности государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения.
Сноска. Пункт 123 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
124. Контрольные счета наличности соответствующих бюджетов закрываются при ликвидации административно-территориальной единицы.
125. Закрытие кода государственного учреждения на основании заявки администратора бюджетных программ по форме согласно приложению 60 к настоящим Процедурам, кода и контрольного счета наличности субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, единого оператора в сфере государственных закупок, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, на основании заявки субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, единого оператора в сфере государственных закупок, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, по форме согласно приложению 61 к настоящим Процедурам, контрольного счета наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счета в иностранной валюте, специального счета внешних займов или связанных грантов, счета к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом на основании заявки государственного учреждения по форме согласно приложению 62 к настоящим Процедурам осуществляется в случаях:

Ескерту. 122-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-параграф. "Құпия"
8-параграф. Кодтарды, қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын және шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына шоттарды жабу
123. Мемлекеттік қазынашылық органдары күнтізбелік бір жыл ішінде бір рет есепті жылдан кейінгі жылдың жиырма бесінші қаңтарынан кешіктірмей мемлекеттік мекемелердің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерлердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын тексерудi жүргiзедi және он екі ай iшiнде оларда ақша қозғалысы мен қалдықтары болмаған кезде мемлекеттік мекемелерге, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерлерге осы қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын жабу жөнiнде шаралар қабылдау қажеттiлiгi туралы хабарлайды.
Мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер тиісті қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының қолданылуы қажеттігі туралы хатты хабарлама алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ұсынған жағдайда осы қолма-қол ақшаны бақылау шоттары жабылмайды.
Мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жабылу жөніндегі шараларды қабылдамаған жағдайда, қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын мемлекеттік қазынашылық органының кейіннен мемлекеттік қазынашылық органының мемлекеттік мекемені, квазимемлекеттік сектор субъектісін, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерді қолма-қол ақшаның бақылау шотын жабуы туралы хабардар ете отырып, мемлекеттік қазынашылық органының хаты негізінде мемлекеттік қазынашылық дербес түрде жабады.
Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
124. Тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшасын бақылау шоттары әкімшілік-аумақтық бірлікті тарату кезінде жабылады.
125. Мемлекеттік мекеменің кодын осы Рәсімдерге 60-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі негізінде, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының кодын және қолма-қол ақшаны бақылау шотын осы Рәсімдерге 61-қосымшаға сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының өтінімі негізінде, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотын, шетел валютасындағы шотты осы Рәсімдерге 62-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменің өтінімі негізінде жабу мынадай жағдайларда:

1) ликвидации или реорганизации государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора;
2) признания утратившим силу Закона Республики Казахстан, определяющего право государственного учреждения на использование денег, остающихся в распоряжении государственных учреждений, полученных от реализации товаров (работ, услуг);
3) исключения из Законов Республики Казахстан источника финансирования, являющегося основанием для открытия соответствующего контрольного счета наличности и счета;
4) отмены нормы Закона Республики Казахстан, предоставляющей право иметь соответствующий контрольный счет наличности и счет;
5) отсутствия в течение календарного года операций по контрольным счетам наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег и счетам субъекта квазигосударственного сектора;
6) наступления даты закрытия займа, указанной в договоре о займе или истечения срока действия договора о связанном гранте, на основании которого был открыт контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта, специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счет к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом;
7) наступления даты исполнения обязательств эмитента согласно проспекту выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана".
При наличии остатка на закрываемых кодах, контрольных счетах наличности и/или счетах, заявка по форме согласно приложениям 60, 61 или 62 к настоящим Процедурам, представленная администратором бюджетных программ, государственным учреждением, субъектом квазигосударственного сектора, оператором финансовой поддержки, единым оператором в сфере государственных закупок, автономной организацией образования, фондом социального медицинского страхования или заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, подлежит возврату государственным казначейством или органом государственного казначейства без исполнения с указанием причины возврата.
Сноска. Пункт 125 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
126. Для прекращения действия кодов государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, администраторы республиканских бюджетных программ предоставляют в государственное казначейство заявку на прекращение действия кодов государственных учреждений по форме согласно приложению 60 к настоящим Процедурам.
Для прекращения действия кодов государственных учреждений, финансируемых из местных бюджетов, администраторы местных бюджетных программ направляют в орган государственного казначейства заявку на прекращение действия кодов государственных учреждений по форме согласно приложению 60 к настоящим Процедурам.
В случае реорганизации государственного учреждения, являвшегося администратором бюджетных программ, и отсутствия возможности предоставления заявки на закрытие кода по причине уничтожения гербовой печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах реорганизованного государственного учреждения, заявку представляет правопреемник, а в случае его ликвидации – ликвидационная комиссия.
Органы государственного казначейства направляют в государственное казначейство заявку на прекращение действия кодов государственных учреждений по форме согласно приложению 60 к настоящим Процедурам.

1) мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі таратылған немесе қайта ұйымдастырылған;
2) тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынған, мемлекеттік мекемелердің иелігінде қалған ақшаны пайдалану құқығын айқындайтын Қазақстан Республикасы Заңының күші жойылды деп танылған;
3) Қазақстан Республикасының Заңдарынан тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шоты мен шотты ашу үшiн негiз болып табылатын қаржыландыру көзiн алып тастаған;
4) тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шотына мен шотының болу құқығын беретiн Қазақстан Республикасы Заңының нормасы жойылған;
5) ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттары бойынша операциялар күнтізбелік жыл iшiнде болмаған;
6) қарыз туралы шартта көрсетілген қарызды жабу күні басталған немесе байланысты грант туралы шарттың қолданылу мерзімі өткен, оның негізінде сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шотына шот ашылған;
7) "Астана" Халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес бағалы қағаздар шығару проспектісіне немесе оны алмастыратын өзге де құжатқа сәйкес эмитенттің міндеттемелерін орындау күні басталған кезде жүзеге асырылады.
Жабылатын кодтарда, қолма-қол ақшасын бақылау шоттарында және/немесе шоттарда қалдық болған кезде осы Рәсімдерге 60, 61 немесе 62-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісі, мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор, білім берудің автономды ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры немесе мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы ұсынған өтінім мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы тарапынан қайтару себебі көрсетіле отырып, орындалмастан қайтаруға жатады.
Ескерту. 125-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
126. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтату үшін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттік қазынашылыққа осы Рәсімдерге 60-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтатуға өтінім береді.
Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтату үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 60-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтатуға өтінім береді.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi болып табылған мемлекеттік мекеме қайта ұйымдастырылған және елтаңбалы мөрді жою себебі бойынша кодты жабуға өтінім беру мүмкіндігі болмаған және қайта ұйымдастырылған мемлекеттiк мекеменің қаржылық құжаттарына қол қоюға құқығы бар адамдар болмаған жағдайда өтінімді құқық мирасқоры, ал ол таратылған жағдайда – тарату комиссиясы ұсынады.
Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік қазынашылыққа мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтату үшін осы Рәсімдерге 60-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінім береді.

Сноска. Пункт 126 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
127. Для закрытия контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства заявление по форме согласно приложению 62 к настоящим Процедурам.
Орган государственного казначейства направляет в государственное казначейство письмо о закрытии соответствующего контрольного счета наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом по форме согласно приложению 62 к настоящим Процедурам.
После закрытия контрольных счетов наличности и счетов государственных учреждений государственное казначейство осуществляет электронную рассылку уведомлений о закрытии контрольных счетов наличности и счетов посредством ЦС "Казначейство-клиент".
В случае реорганизации государственного учреждения и отсутствия возможности предоставления заявления по форме согласно приложению 62 к настоящим Процедурам по причине уничтожения гербовой печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах реорганизованного государственного учреждения, заявку представляет правопреемник, в случае ликвидации государственного учреждения – администратор бюджетных программ, а в случае ликвидации администратора бюджетных программ – ликвидационная комиссия.
Сноска. Пункт 127 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
128. Для прекращения действия кодов и закрытия контрольных счетов наличности субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, единого оператора в сфере государственных закупок, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой поддержки, единый оператор в сфере государственных закупок, автономная организация образования, фонд социального медицинского страхования, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, направляет в орган государственного казначейства заявку по форме согласно приложению 61 к настоящим Процедурам в двух экземплярах.
Органы государственного казначейства направляют в государственное казначейство заявку на прекращение действия кодов и закрытие контрольных счетов наличности субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, единого оператора в сфере государственных закупок, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, по форме согласно приложению 61 к настоящим Процедурам.
После закрытия государственным казначейством кода и контрольных счетов наличности субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, единого оператора в сфере государственных закупок, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, орган государственного казначейства один экземпляр заявки с отметкой о закрытии возвращает субъекту квазигосударственного сектора, оператору финансовой поддержки, единому оператору в сфере государственных закупок, автономной организации образования, фонду социального медицинского страхования, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем.

Ескерту. 126-тармаққа орыс тіліндегі мәтіні өзгерді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
127. Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшасын бақылау шоттарын, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызы, шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шотты жабу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 62-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Мемлекеттік қазынашылық органы тиісті ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотын, шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты жабу туралы мемлекеттік қазынашылыққа осы Рәсімдерге 62-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хат жібереді.
Мемлекеттік мекемелердің шоттарын және қолма-қол ақшаны бақылау шоттары жапқаннан кейін мемлекеттік қазынашылық "Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және шоттардың жабылуы туралы хабарламаны электрондық таратуды жүзеге асырады.
Мемлекеттік мекеме қайта ұйымдастырылған және елтаңбалы мөрді жою және қайта ұйымдастырылған мемлекеттiк мекеменің қаржылық құжаттарына қол қоюға құқығы бар адамдар болмауы себебі бойынша осы Рәсімдерге 62-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім беру мүмкіндігі болмаған жағдайда өтінімді құқық мирасқоры, ол таратылған жағдайда – бюджеттік бағдарламалар әкiмшiсi, ал бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi таратылған жағдайда – тарату комиссиясы ұсынады.
Ескерту. 127-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
128. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының кодтарының қолданылуын тоқтату және қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын жабу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 61-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінімді екі данада жібереді.
Мемлекеттік қазынашылық органдары квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының кодтарының және қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының қолданылуын тоқтатуға және жабуға осы Рәсімдерге 61-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінімді мемлекеттік қазынашылыққа жібереді.
Мемлекеттік қазынашылық квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының кодын және қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын жапқаннан кейін, мемлекеттік қазынашылық органы жабылғаны туралы белгісі бар өтінімнің бір данасын квазимемлекеттік сектор субъектісіне, қаржылық қолдау операторына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға, дербес білім беру ұйымына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға қайтарады.

Сноска. Пункт 128 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
129. При наличии остатка денег на закрываемом контрольном счете наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок, специальном счете внешнего займа или связанного гранта, счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счете к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счете в иностранной валюте государственное учреждение, субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой поддержки, автономная организация образования, фонд социального медицинского страхования, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, генеральный подрядчик в рамках казначейского сопровождения, единый оператор в сфере государственных закупок представляет (в ЦС "Казначейство-клиент" формирует электронный образ) счет к оплате/платежное поручение или заявку на реконвертацию иностранной валюты для перечисления остатка неиспользованных денег на закрываемом:
1) контрольном счете наличности платных услуг:
на контрольный счет наличности платных услуг правопреемника (при этом, если правопреемнику в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предоставлено право распоряжения деньгами от реализации товаров (работ, услуг);
в доход соответствующего бюджета в случаях:
отсутствия правопреемника;
определения правопреемника, которому в установленном законодательством Республики Казахстан порядке не предоставлено право распоряжения деньгами от реализации товаров (работ, услуг);
отсутствия у правопреемника кода товаров (работ, услуг), по которому числится остаток;
2) контрольном счете наличности благотворительной помощи:
на контрольный счет наличности благотворительной помощи или на счет в банке второго уровня правопреемника;
вносителю, в случае отсутствия правопреемника;
в доход соответствующего бюджета, в случае отсутствия правопреемника и вносителя;

Ескерту. 128-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
129. Жабылатын ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотында, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотында, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына берілген шотында, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотына берілген шотында, шетел валютасындағы шотта ақша қалдығы болған кезде мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор жабылатын:
1) ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шотына (бұл ретте, егер құқықтық мирасқорға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудына түскен ақшаға иелік ету құқығы берілсе);
тиісті бюджеттің кірісіне мынадай жағдайларда:
құқықтық мирасқор болмағанда;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түскен ақшаға иелік ету құқығы берілмеген құқықтық мирасқор анықталғанда;
құқықтық мирасқорда ол бойынша қалдығы есептелетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) коды болмағанда;
2) қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе екінші деңгейдегі банктегі шотына;
құқықтық мирасқор болмаған жағдайда салымшыға;
құқықтық мирасқор мен салымшы болмаған жағдайда, тиісті бюджеттің кірісіне;

3) контрольном счете наличности временного размещения денег:
вносителю;
на контрольный счет наличности временного размещения денег правопреемника;
4) счете в иностранной валюте – путем осуществления процедур по реконвертации остатка иностранной валюты с последующим восстановлением произведенных кассовых расходов на код, по которому производились операции за счет бюджетных денег, и/или зачислением реконвертированной иностранной валюты на контрольный счет наличности благотворительной помощи и/или временного размещения денег в национальной валюте;
на счет в иностранной валюте правопреемника;
5) контрольном счете наличности субъекта квазигосударственного сектора:
на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора правопреемника;
на контрольный счет наличности учредителя субъекта квазигосударственного сектора;
на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, продолжающего реализацию инвестиционного проекта в установленном порядке (при этом, если правопреемнику в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предоставлено право на продолжение реализации инвестиционного проекта);
6) контрольном счете наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта:
на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, с которого были реконвертированы деньги в национальную валюту;
в доход республиканского бюджета – в случае недостатка денег для покупки минимальной денежной единицы иностранной валюты и восстановления остатка на специальный счет внешнего займа или связанного гранта;
на контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта правопреемника;
7) специальном счете внешнего займа или связанного гранта:
займодателю в соответствии с условиями международного договора о государственном займе или донору в соответствии с условиями договора о связанном гранте;
на специальный счет внешнего займа или связанного гранта правопреемника;
8) счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта:
путем осуществления конвертации остатка денег в иностранной валюте в валюту займа с последующим восстановлением суммы на специальный счет внешнего займа или связанного гранта;
9) контрольном счете наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом:
заимодателю в соответствии с условиями договора займа, агенту по размещению в соответствии с условиями проспекта выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана";
на контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом правопреемника;
в доход местного бюджета;

3) ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
салымшыға;
құқықтық мирасқордың ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
4) шетел валютасындағы шотта – бюджет ақшасы есебінен операциялар жүргізілген кодқа кейін жүргізілген кассалық шығыстарды қалпына келтіре отырып, шетел валютасының қалдығын қайта айырбастау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру жолымен және/немесе айырбасталған шетел валютасын қайырымдылық және/немесе ақшаны ұлттық валютада уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотына есептеумен;
құқықтық мирасқордың шетел валютасындағы шотына;
5) квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
квазимемлекеттік сектор субъектісі құрылтайшысының қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
белгіленген тәртіпте инвестициялық жобаны іске асыруды жалғастырып отырған квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына (бұл ретте, егер құқықтық мирасқорға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен инвестициялық жобаны іске асыруды жалғастыру құқығы берілсе);
6) сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
ақша ұлттық валютаға қайта айырбасталған сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына;
республикалық бюджеттің кірісіне – шетел валютасының ең аз ақша бірлігін сатып алу және сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына қалдықты қалпына келтіру үшін ақша жетпеген жағдайда;
құқықтық мирасқордың сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
7) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотында:
қарыз берушіге мемлекеттік қарыз беру туралы халықаралық шарттың талаптарына сәйкес немесе донорға байланысты грант туралы шарттың талаптарына сәйкес;
құқықтық мирасқордың сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына;
8) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына берілген шотта:
шетел валютасындағы ақша қалдығын қарыздың валютасына қайта айырбастауды жүзеге асыру жолымен сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына соманы кейіннен қалпына келтіре отырып;
9) ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
қарыз шартының талаптарына сәйкес қарыз берушіге, "Астана" Халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес бағалы қағаздар шығару проспектісінің немесе оны алмастыратын өзге құжаттың талаптарына сәйкес орналастыру жөніндегі агентке;
құқықтық мирасқор ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
жергілікті бюджет кірісіне;

10) контрольном счете наличности Специального государственного фонда:
на контрольный счет наличности правопреемника;
в доход республиканского бюджета;
11) контрольном счете наличности центрального и (или) местного уполномоченного органа соответствующей сферы:
на контрольный счет наличности Специального государственного фонда или на контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы;
на контрольный счет наличности правопреемника центрального и (или) местного уполномоченного органа соответствующей сферы;
12) счете к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом путем осуществления реконвертации остатка денег в иностранной валюте с последующим восстановлением суммы на контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом;
13) контрольном счете наличности государственных закупок на контрольный счет наличности государственных закупок правопреемника (в случае, если правопреемнику в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предоставлено право на продолжение реализации инвестиционного проекта);
14) контрольном счете наличности фонда социального медицинского страхования:
на контрольный счет наличности правопреемника;
на код администратора бюджетных программ;
15) контрольном счете наличности оператора финансовой поддержки:
на контрольный счет наличности оператора финансовой поддержки правопреемника;
на счет учредителя оператора финансовой поддержки;
на код администратора бюджетных программ;
16) контрольном счете наличности негосударственных займов:
займодателю в соответствии с условиями договора займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
на контрольный счет наличности негосударственных займов правопреемника;
17) счете обслуживания в национальной валюте:
на счет гарантированного государством займа в национальной валюте;
на счет обслуживания в национальной валюте правопреемника;
на код администратора бюджетных программ;
18) счете гарантированного государством займа в иностранной валюте:
займодателю в соответствии с условиями договора займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
на счет гарантированного государством займа в иностранной валюте правопреемника;
19) счете обслуживания в иностранной валюте:
на счет гарантированного государством займа в иностранной валюте;
на счет обслуживания в иностранной валюте правопреемника;
на код администратора бюджетных программ;
20) контрольном счете наличности автономной организации образования:
на контрольный счет наличности правопреемника;
на код администратора бюджетных программ;

10) Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
республикалық бюджеттің кірісіне;
11) тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органы құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
12) ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының шетел валютасындағы ақша қалдығын қайта айырбастауды жүзеге асыру жолымен ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шотына соманы кейіннен қалпына келтіре отырып;
13) мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотында құқықтық мирасқордың мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына (егер құқықтық мирасқорға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен инвестициялық жобаны іске асыруды жалғастыруға құқық берілген жағдайда);
14) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодына;
15) қаржылық қолдау операторының қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың қаржылық қолдау операторының қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
қаржылық қолдау операторының құрылтайшысының шотына;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодына;
16) мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қарыз шартының талаптарына сәйкес қарыз берушіге;
құқықтық мирасқордың мемлекеттік емес қарыздарының қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
17) ұлттық валютадағы қызмет көрсету шотында:
мемлекет кепілдік берген ұлттық валютадағы қарыз шотына;
құқықтық мирасқордың ұлттық валютасындағы қызмет көрсету шотына;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодына;
18) мемлекет кепілдік берген шетел валютасындағы қарыз шотында:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қарыз шартының талаптарына сәйкес қарыз берушіге;
құқықтық мирасқордың шетел валютасындағы мемлекет кепілдік берген қарыз шотына;
19) шетел валютасындағы қызмет көрсету шотында:
мемлекет кепілдік берген шетел валютасындағы қарыз шотына;
құқықтық мирасқордың шетел валютасындағы қызмет көрсету шотына;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодына;
20) дербес білім беру ұйымының қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодына;

21) контрольном счете наличности единого оператора в сфере государственных закупок на контрольный счет наличности правопреемника;
22) контрольном счете наличности Фонда поддержки инфраструктуры образования на контрольный счет наличности Специального государственного фонда;
23) контрольном счете наличности местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования:
на контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы (в случаях, если реализация проектов не завершена);
на контрольный счет наличности Специального государственного фонда;";
24) контрольном счете наличности Фонда инфраструктурного развития:
на контрольный счет наличности правопреемника;
в доход республиканского бюджета;";
25) контрольном счете наличности центрального и (или) местного уполномоченного органа соответствующей сферы:
на контрольный счет наличности Фонда инфраструктурного развития;
на контрольный счет наличности правопреемника центрального и (или) местного уполномоченного органа соответствующей сферы;
26) контрольном счете наличности субъекта квазигосударственного сектора за счет средств Фонда инфраструктурного развития:
на контрольный счет наличности Фонда инфраструктурного развития или на контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы;
на контрольный счет наличности правопреемника субъекта квазигосударственного сектора.
Сноска. Пункт 129 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 11.08.2026 № 544 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
130. В случае реорганизации государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организация образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок и отсутствия возможности предоставления счета к оплате или платежного поручения для перечисления остатка денег, находящегося на закрываемом контрольном счете наличности по направлениям расходов, предусмотренных пунктом 129 настоящих Процедур, по причине уничтожения гербовой печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах, правопреемник направляет в орган государственного казначейства, в котором обслуживалось реорганизованное государственное учреждение, субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой поддержки, автономная организация образования, фонд социального медицинского страхования, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, генеральный подрядчик в рамках казначейского сопровождения, единый оператор в сфере государственных закупок, письмо-ходатайство о перечислении остатка денег, находящегося на закрываемом контрольном счете наличности по направлениям расходов, предусмотренных пунктом 129 настоящих Процедур.
В случае перечисления остатка денег на контрольный счет наличности или счет правопреемника, к ходатайству дополнительно прилагаются документы, подтверждающие правопреемственность.
Ходатайство правопреемника должно содержать реквизиты реорганизованного государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок: наименование, бизнес-идентификационный номер, код государственного учреждения или субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок, номер контрольного счета наличности, а также сумму остатка денег на контрольном счете наличности, подлежащую перечислению, и все необходимые реквизиты для перечисления.
Орган государственного казначейства в течение двух рабочих дней со дня, следующего за днем получения ходатайства, осуществляет перечисление остатка денег, находящегося на контрольном счете наличности по направлениям расходов, предусмотренных пунктом 129 настоящих Процедур.
В случае ликвидации субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок и отсутствия возможности предоставления ходатайства по причине уничтожения печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах ликвидируемого субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок ходатайство представляет ликвидационная комиссия.

21) мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотында құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
22) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотында Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
23) білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына (егер жобаларды іске асыру аяқталмаған жағдайларда);
Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
24) Инфрақұрылымдық даму қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
республикалық бюджеттің кірісіне;
25) тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
Инфрақұрылымдық даму қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органы құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
26) Инфрақұрылымдық даму қорының қаражаты есебінен квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
Инфрақұрылымдық даму қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
квазимемлекеттік сектор субъектісінің құқықтық мирасқордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына пайдаланылмаған ақша қалдығын аудару үшін төлеуге берілетін шотты/төлем тапсырмасын ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да электрондық бейнені қалыптастырады) немесе шетел валютасын қайта айырбастауға өтінімді ұсынады.
Ескерту. 129-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 11.08.2026 № 544 бұйрықтарымен.
130. Мемлекеттік мекеме, квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор қайта ұйымдастырылған жағдайда, осы Рәсімдердің 129-тармағында көзделген шығыстардың бағыттары бойынша қолма-қол ақшаның жабылатын бақылау шотындағы ақша қалдығын аудару үшін төлеуге берілетін шот немесе төлем тапсырмасын беру мүмкіндігінің болмауы және елтаңбалық мөрдің жойылуы және қаржы құжаттарына қол қоюға құқығы бар адамдардың болмауы себебінен құқық мирасқоры қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеме қызмет көрсеткен мемлекеттік қазынашылық органына, квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор осы Рәсімдердің 129-тармағында көзделген шығыстардың бағыттары бойынша қолма-қол ақшаның жабылатын бақылау шотындағы ақша қалдығын аудару туралы қолдаухат жібереді.
Ақша қалдығы қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе құқық мирасқорының шотына аударылған жағдайда, қолдаухатқа құқықтық мирасқорлықты растайтын құжаттар қосымша қоса беріледі.
Құқықтық мирасқордың қолдаухатында қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың деректемелері болуға тиіс: мемлекеттік мекеменің немесе квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, коды, қолма-қол ақшаны бақылау шотының нөмірі, сондай-ақ мемлекеттік сатып алу саласындағы аударуға жататын қолма-қол ақшаны бақылау шотында және аударуға қажетті барлық деректемелер қамтылуға тиіс.
Мемлекеттік қазынашылық органы өтінішхатты алған күннен кейінгі күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Рәсімдердің 129-тармағында көзделген шығыстардың бағыттары бойынша қолма-қол ақшаның бақылау шотындағы ақша қалдығын аударуды жүзеге асырады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор таратылған және мөрдің жойылуы және таратылатын қаржы құжаттарына қол қоюға құқығы бар адамдардың болмауы себебінен өтінішхат беру мүмкіндігі болмаған жағдайда квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың өтінішхатын тарату комиссиясы ұсынады.

Сноска. Пункт 130 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. Органы государственного казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов о закрытии кодов и контрольных счетов наличности государственных учреждений (платных услуг, благотворительной помощи), субъектов квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, единого оператора в сфере государственных закупок не позднее двух рабочих дней, следующих за днем их закрытия государственным казначейством.
Сноска. Пункт 131 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 9. "Секретно"
Параграф 10. Открытие и закрытие счетов государственных учреждений в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
132. Государственным учреждениям для осуществления платежей и проведения операций, установленных Бюджетным кодексом, открываются следующие счета:
1) специальный счет внешнего займа или связанного гранта, открываемый в иностранной валюте, оговоренной в международном договоре о государственных займах, ратифицированном Республикой Казахстан, или по связанным грантам, в банке второго уровня, возобновляемый посредством авансовых выплат правительственного внешнего займа или связанного гранта;
2) счет к счету внешнего займа или связанного гранта, открываемый в банке второго уровня, для осуществления платежей в национальной (иностранной) валюте;
3) возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта, открываемый в банке второго уровня на период реализации бюджетного инвестиционного проекта, для зачисления и использования денег, возвращаемых заемщиками в счет погашения основного долга по кредиту, выданному за счет правительственных внешних займов;
4) счет в иностранной валюте, открываемый уполномоченному государственному органу, осуществляющему внешнеполитическую деятельность или финансовое обеспечение деятельности высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательную власть, по видам валют в банке второго уровня для зачисления бюджетных денег и их использования на возмещение расходов на служебные командировки в иностранные государства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
131. Мемлекеттік қазынашылық органдары мемлекеттік мекемелердің (ақылы көрсетілетін қызметтердің, қайырымдылық көмектің), квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың кодтары мен қолма-қол ақшаның бақылау шоттарының жабылғаны туралы тиісті мемлекеттік кіріс органдарын мемлекеттік қазынашылық оларды жапқан күннен кейінгі екі жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде хабардар етеді.
Ескерту. 131-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-параграф. "Құпия"
10-параграф. Екінші деңгейдегі банктердегі немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашу және жабу
132. Мемлекеттік мекемелерге Бюджет кодексінде белгіленген төлемдерді жүзеге асыру және операцияларды жүргізу үшін мынадай шоттар ашылады:
1) Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шартта айтылған немесе екінші деңгейдегі банктегі байланысты гранттар бойынша, үкіметтік сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың аванстық төлемдері арқылы жаңартылатын шетел валютасында ашылатын сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты;
2) ұлттық (шетел) валютасында төлемдерді жүзеге асыру үшін екінші деңгейдегі банкте ашылатын сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың шотына шот;
3) үкіметтік сыртқы қарыздар есебінен берілген кредит бойынша негізгі борышты өтеу есебіне қарыз алушылар қайтаратын ақшаны есепке жатқызу және пайдалану үшін бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыру кезеңінде екінші деңгейдегі банкте ашылатын бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылатын шоты;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет ақшасын есептеу және оларды шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеуге пайдалану үшін екінші деңгейдегі банктегі валюталардың түрлері бойынша заң шығару билігін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жоғары өкілді органының сыртқы саяси қызметін немесе қызметін қаржылық қамтамасыз етілуін жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға ашылатын шетел валютасындағы шот;

5) текущий счет в банке второго уровня для получения наличных денег по чекам банка и (или) с применением корпоративной платежной карточки;
6) текущий счет в банке второго уровня и Национальном операторе почты для зачисления временно свободных бюджетных денег единого казначейского счета;
7) сберегательный счет в Национальном Банке, у Национального оператора почты и (или) в банках второго уровня для размещения временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета на определенный срок с начислением процентов с целью получения доходов в республиканский бюджет.
Открытие государственными учреждениями счетов в банках второго уровня, не предусмотренных частью первой настоящего пункта, в том числе на имя третьих лиц, не допускается.
Сноска. Пункт 132 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133. Порядок открытия в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, государственным учреждениям текущего счета, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, открываемого уполномоченному государственному органу, осуществляющему внешнеполитическую деятельность и государственному учреждению, осуществляющему финансовое обеспечение деятельности высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательную власть, по видам валют в банке второго уровня для зачисления бюджетных денег и их использования на возмещение расходов на служебные командировки в иностранные государства (далее – счет для командировочных расходов) устанавливается законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности.";
Сноска. Пункт 133 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
134. Государственное казначейство на основании ходатайства администратора республиканских бюджетных программ, формирует в трех экземплярах разрешения на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта, счета для командировочных расходов по форме согласно приложению 45 к настоящим Процедурам, два из которых предоставляет администратору республиканских бюджетных программ, который, в свою очередь, один экземпляр передает государственному учреждению, другой – в банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций.

5) банктің чектері бойынша және (немесе) корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып қолма-қол ақша алу үшін екінші деңгейдегі банктегі ағымдағы шот;
6) Бірыңғай қазынашылық шоттың уақытша бос бюджет ақшасын есептеу үшін екінші деңгейдегі банктегі және Ұлттық пошта операторындағы ағымдағы шот;
7) республикалық бюджетке кіріс алу мақсатында пайыздарды есептей отырып, бірыңғай қазынашылық шоттың уақытша бос бюджет ақшасын белгілі бір мерзімге орналастыру үшін Ұлттық банктегі, Ұлттық почта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі жинақ шот.
Мемлекеттік мекемелердің осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделмеген екінші деңгейдегі банктерде, оның ішінде үшінші тұлғалардың атына шоттар ашуына жол берілмейді.
Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
133. Екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда мемлекеттік мекемелерге ағымдағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнаулы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнаулы шотына шоттар, бюджет ақшаларын есепке жатқызу және оларды шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеуге пайдалану үшін сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға және Қазақстан Республикасының заң шығару билігін жүзеге асыратын жоғары өкілді органының қызметін қаржылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекемеге екінші деңгейдегі банкте валюталар түрлері бойынша ашылатын шетел валютасындағы шотты (бұдан әрі – іссапар шығыстарына арналған шот) ашу тәртібі банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.
Ескерту. 133-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
134. Мемлекеттік қазынашылық республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қолдаухатының негізінде осы Рәсімдерге 45-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттар, бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотын, іссапар шығыстарына арналған шотты ашуға үш данада рұқсат қалыптастырады, олардың екеуін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне ұсынады, ол өз кезегінде бір данасын мемлекеттік мекемеге, екіншісін – екінші деңгейдегі банкке немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға береді.

135. Разрешения на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта выдаются на срок действия займа или связанного гранта.
Разрешение на открытие счета для командировочных расходов выдается до его отзыва в случаях, предусмотренных пунктом 146 настоящих Процедур.
136. Разрешение на открытие возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта выдается на период реализации бюджетного инвестиционного проекта.
Сноска. Пункт 136 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
137. Специальный счет внешнего займа или связанного гранта ведется в иностранной валюте, определенной условиями договора о займе или о связанном гранте.
Возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта ведется в иностранной валюте, определенной условиями договора о займе или о связанном гранте.
138. Счет для командировочных расходов предназначен исключительно для зачисления бюджетных денег и их использования на возмещение расходов на служебные командировки в иностранные государства и ведется в иностранной валюте.
139. На возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта зачисляются суммы платежей в счет погашения основного долга по займам.
140. Осуществление платежей со специального счета внешнего займа или связанного гранта производится в соответствии с условиями и целями, оговоренными в договоре о займе или о связанном гранте.
141. Использование средств со счета для командировочных расходов осуществляется в соответствии с приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 9 апреля 2013 года № 08-1-1-1/114 "Об утверждении правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Заграничные командировки" и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Делимитация и демаркация Государственной границы" и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за рубежом", в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8438).
Уполномоченный государственный орган, осуществляющий внешнеполитическую деятельность, обеспечивает правомерность и обоснованность использования средств со счета для командировочных расходов, открытого в банке второго уровня.

135. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттарды ашуға рұқсат қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзіміне беріледі.
Іссапар шығыстарына арналған шотты ашуға рұқсат осы Рәсімдердің 146-тармағында көзделген жағдайларда оны кері қайтарып алғанға дейін беріледі.
136. Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотын ашуға рұқсат бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыру кезеңіне беріледі.
Ескерту. 136-тармаққа орыс тіліндегі мәтіні өзгерді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
137. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты қарыз туралы немесе байланысты грант туралы шарттың талаптарымен айқындалған шетел валютасында беріледі.
Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шоты қарыз туралы немесе байланысты грант туралы шарттың талаптарымен айқындалған шетел валютасында беріледі.
138. Іссапар шығыстарына арналған шот бюджет қаражатын есепке жатқызу және оларды шет мемлекеттерге қызметтік іссапар шығыстарын өтеу үшін пайдалануға ғана арналған және шетел валютасында жүргізіледі.
139. Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотына қарыздар бойынша негізгі борышты өтеу есебінен төлем сомалары есептеледі.
140. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттан төлемдерді жүзеге асыру қарыз туралы немесе байланысты грант туралы шартта айтылған талаптар мен мақсаттарға сәйкес жүргізіледі.
141. Іссапар шығыстарына арналған шоттан қаражатты пайдалану "Уәкілетті адамдарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберу мақсатында республикалық бюджетте "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер" және "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және нақты қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162-ерекшелігі бойынша көзделген қаражатты пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2013 жылғы 9 сәуірдегі № 08-1-1-1/114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8438 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган екінші деңгейдегі банкте ашылған, іссапар шығыстарына арналған шоттан қаражатты пайдаланудың негізділігі мен заңдылығын қамтамасыз етеді.

142. Снятие средств с возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта производится на выдачу кредитных средств, предусмотренных условиями кредитного договора.
143. Приостановление и возобновление расходных операций по специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счету к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, возобновляемому счету бюджетного инвестиционного проекта, счету для командировочных расходов производится в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 143 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
144. Закрытие счетов государственных учреждений, открытых в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, производится в случае отзыва разрешения на открытие счета и в связи с истечением срока действия разрешения.
Отзыв разрешения государственным казначейством производится по форме согласно приложению 133 к настоящим Процедурам.
Закрытие счетов осуществляется в порядке, предусмотренном банковским законодательством Республики Казахстан и договором банковского счета между банком второго уровня или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций и государственным учреждением.
145. Отзыв государственным казначейством или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета разрешения на открытие счетов государственных учреждений, открытых в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций производится в случаях:
1) письменного обращения соответствующего администратора бюджетной программы об отзыве разрешения на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета для командировочных расходов с указанием причин для отзыва;
2) нарушения порядка осуществления платежей;
3) внесения изменений в бюджетное законодательство Республики Казахстан, регламентирующее использование корпоративных платежных карточек при расчетах;
4) отсутствия в индивидуальных планах финансирования по обязательствам и платежам текущего финансового года специфик экономической классификации расходов, по которым разрешается использование корпоративных платежных карточек;
5) установления факта использования денег, зачисленных на текущие счета, на цели, не предусмотренные разрешением на открытие текущего счета.
146. Отзыв разрешения направляется в банк второго уровня (организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций) в двух экземплярах. Банк второго уровня (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций) после завершения процедуры по закрытию счета государственного учреждения второй экземпляр отзыва разрешения с отметкой о закрытии счета возвращает в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.

142. Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотынан қаражат алу кредит шартының ережелерінде көзделген кредиттік қаражатты беруге жүргізіледі.
143. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот, бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шоты, іссапар шығыстарына арналған шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру және оларды жаңарту Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 143-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
144. Мемлекеттік мекемелердің екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған шоттарын жабу шотты ашуға және рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталуына байланысты жүргізіледі.
Мемлекеттік қазынашылықтың рұқсатын қайтарып алу осы Рәсімдерге 133-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
Шоттарды жабу Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында және екінші деңгейдегі банк немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар және мемлекеттік мекеме арасындағы банктік шот шартында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
145. Мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік мекемелердің екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда шот ашуына рұқсатын қайтарып алуы:
1) кері қайтару үшін себептерін көрсете отырып, тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шотты, іссапар шығыстарына арналған шотты ашуға берілген рұқсатты кері қайтару туралы жазбаша жүгінген;
2) төлемдерді жүзеге асыру тәртібі бұзылған;
3) есеп айырысу кезінде корпоративтік төлем карточкаларын пайдалануды регламенттейтін Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына өзгерістер енгізілген;
4) ағымдағы қаржы жылының міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларында корпоративтік төлем карточкаларын пайдалану рұқсат етілетін шығыстардың экономикалық сыныптамаларының ерекшеліктері болмаған;
5) ағымдағы шоттарды ашуға арналған рұқсатта көзделмеген мақсаттарға ағымдағы шотқа есептелген ақшаны пайдалану фактісі анықталған жағдайларда жүргізіледі.
146. Рұқсатты қайтарып алу екі данада екінші деңгейдегі банкке (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға) жіберіледі. Екінші деңгейдегі банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым) мемлекеттік мекеменің шотын жабу жөніндегі рәсімдерді аяқтағаннан кейін шотты жабу туралы белгісі соғылған рұқсатты қайтарып алудың екінші данасын мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға қайтарады.

147. Государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в случае отзыва разрешения на открытие счетов государственных учреждений, открытых в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций не позднее следующего рабочего дня со дня получения отзыва с отметкой банка второго уровня (организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций) о закрытии счетов государственных учреждений, открытых банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций письменно уведомляют об этом соответствующий орган государственного казначейства.
Глава 5. Исполнение бюджета по поступлениям в национальной валюте
Параграф 1. Зачисление и распределение поступлений
148. Поступления в бюджет в национальной валюте в соответствии с Бюджетным кодексом, Налоговым кодексом Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс), Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", законом Республики Казахстан о республиканском бюджете и решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующий финансовый год и другими законами Республики Казахстан, зачисляются по кодам классификации поступлений бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан на единый казначейский счет.
Реквизиты в поле "Коды бюджетной классификации" платежного документа заполняются в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан. Коды бюджетной классификации доводятся центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию до Национального Банка.
Банковские реквизиты платежного документа для зачисления на Сборный счет поступлений доводятся уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, через Национальный банк до банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, для дальнейшего уведомления плательщиков.
Сноска. Пункт 148 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
149. Сборным счетом поступлений является внутрибанковский транзитный счет, открываемый в государственном казначействе для аккумулирования поступлений и дальнейшего их распределения на контрольные счета наличности соответствующих бюджетов.
Со Сборного счета поступлений ежедневно осуществляется полное распределение зачисленных сумм между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом инфраструктурного развития, Специальным государственным фондом и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза, возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд инфраструктурного развития и Специальный государственный фонд.

147. Мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган екінші деңгейдегі банктерде немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашуға рұқсатты қайтарып алған жағдайда екінші деңгейдегі банкте (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған мемлекеттік мекемелерде) ашылған мемлекеттік мекеме шоттарының жабылуы туралы екінші деңгейдегі банктің (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған мемлекеттік мекемелердің) белгісі соғылған қайтарып алуды алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті мемлекеттік қазынашылық органына бұл туралы жазбаша құлақдар етеді.
5-тарау. Ұлттық валютадағы түсімдер бойынша бюджеттің атқарылуы
1-параграф. Түсімдерді есептеу және бөлу
148. Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының Салық кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі), "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне, республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңына және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы мәслихаттардың шешімдеріне және Қазақстан Республикасының басқа да заңдарына сәйкес ұлттық валютада бюджетке түсетін түсімдер Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет түсімдері сыныптамасының кодтары бойынша бірыңғай қазынашылық шотқа есептеледі.
Төлем құжатының "Бюджеттік сыныптама кодтары" деген ашық жолағындағы деректемелер Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес толтырылады. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік сыныптама кодтарын Ұлттық Банкке жеткізеді.
Түсімдердің жинақ төлеушілерге одан әрі хабарлау үшін банктерге және банктік операциялардың шотына есептеу үшін төлем құжатының банктік деректемелерін салықтар мен бюджетке төленетін басқа да төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен Ұлттық Банкі арқылы төлеушілерді одан әрі хабардар ету үшін екінші деңгейдегі банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жеткізеді.
Ескерту. 148-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
149. Түсiмдердi тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына жинақтап, оларды кейiннен бөлу үшiн мемлекеттік қазынашылықта ашылатын банкiшiлiк транзиттiк шот түсiмдердiң жинақ шоты болып табылады.
Түсiмдердiң жинақ шотынан республикалық, жергiлiктi бюджеттердiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Инфрақұрылымдық даму қорының, Арнаулы мемлекеттік қорының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасындағы есептелген соманы күн сайын толық бөлу, артық (қате) төленген бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Инфрақұрылымдық даму қорына және Арнаулы мемлекеттік қорына төленетiн түсiмдер сомасын қайтару жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 149 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 11.08.2026 № 544 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
150. Государственное казначейство в процессе казначейского исполнения бюджета:
1) осуществляет прием электронных платежных документов по поступлениям в бюджет от банков второго уровня или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, через платежные системы Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан" в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о платежах и платежных системах;
2) осуществляет проверку правильности и полноты оформления электронных платежных документов;
3) производит зачисление поступлений на Сборный счет поступлений на основании поступивших электронных платежных документов;
4) осуществляет распределение сумм поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом инфраструктурного развития, Специальным государственным фондом и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза с последующим зачислением на соответствующие контрольные счета наличности;
5) осуществляет перевод сумм поступлений с контрольного счета наличности Национального фонда Республики Казахстан, на счета Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке;
6) осуществляет перевод сумм поступлений с контрольного счета наличности государств − членов Евразийского экономического союза на счета центральных банков государств – членов Евразийского экономического союза, открытых в Национальном Банке;
7) осуществляет ведение нормативов распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза;
8) осуществляет перерасчет сумм поступлений бюджета согласно решения соответствующего маслихата.
Сноска. Пункт 150 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 11.08.2026 № 544 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).

Ескерту. 149-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 11.08.2026 № 544 бұйрықтарымен.
150. Мемлекеттік қазынашылық бюджетті қазынашылық атқару процесінде:
1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының төлем жүйесі арқылы екінші деңгейдегі банктерден немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан бюджетке түсетін түсімдер жөніндегі электрондық төлем құжаттарын Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен қабылдауды жүзеге асырады;
2) электрондық төлем құжаттарының ресімделу дұрыстығын және толықтығын тексеруді жүзеге асырады;
3) түскен электрондық төлем құжаттары негізінде Түсімдердің жинақ шотына түсімдердің түсуін есепке алуды жүргізеді;
4) кейіннен тиісті қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есепке жатқыза отырып, түсімдер сомасын республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Инфрақұрылымдық даму қорының, Арнаулы мемлекеттік қорының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлуді жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан түсетін түсімдер сомасын Ұлттық Банкіндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің шоттарына аударуды жүзеге асырады;
6) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан түсетін түсімдер сомасын Ұлттық Банкте ашылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің орталық банктерінің шоттарына аударуды жүзеге асырады;
7) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, бюджеттен тыс қорлардың, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының бюджет деңгейлері арасында бюджетке түсетін түсімдерін бөлу нормативтерін жүргізуді жүзеге асырады;
8) тиісті мәслихаттың шешіміне сәйкес бюджетке түсетін түсімдердің сомасын қайта есептеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 150-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 11.08.2026 № 544 бұйрықтарымен.

151. Проверка платежных документов осуществляется на наличие и соответствие индивидуального идентификационного кода, банковского идентификационного кода, банковского идентификационного номера, наличие кода бюджетной классификации единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Проверка поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан прямых налогов от организаций нефтяного сектора и других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора, в том числе поступлений за нарушения условий нефтяных контрактов, осуществляется на соответствие плательщика перечню организаций нефтяного сектора.
При отсутствии или неверно указанных реквизитах в электронных платежных документах, не позволяющих определить назначение и/или территориальную принадлежность платежа, недопустимости кода бюджетной классификации для данного региона и несоответствия плательщика перечню организаций нефтяного сектора, сумма поступлений зачисляется на код бюджетной классификации поступлений "Прочие налоговые поступления в республиканский бюджет" по соответствующим органам государственных доходов в день приема электронных платежных документов.
Орган государственных доходов обеспечивает выяснение причин зачисления сумм на код бюджетной классификации поступлений "Прочие налоговые поступления в республиканский бюджет" в течение пяти рабочих дней со дня их зачисления и производит зачет ошибочно перечисленных платежей на соответствующий код поступлений на основании платежных поручений.
Для внесения соответствующих изменений и дополнений в интегрированную цифровую систему казначейства орган государственного казначейства формирует и распечатывает отчет по форме 0-22 "Коды бюджетной классификации, недопустимые для зачисления в бюджет" для данной области (города республиканского значения, столицы) согласно приложению 134 к настоящим Процедурам, который подписывается руководителями органа государственного казначейства, местного уполномоченного органа по государственному планированию, органа государственных доходов и направляется в государственное казначейство.
Сноска. Пункт 151 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026); от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
152. Распределение поступлений осуществляется государственным казначейством на основании утверждаемой центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, и бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза, нормативов распределения доходов между местными бюджетами, устанавливаемых решением соответствующего маслихата, а также перечня организаций нефтяного сектора.

151. Төлем құжаттарын тексеру жеке сәйкестендіру кодының, банктік сәйкестендіру кодының, банктік сәйкестендіру нөмірінің болуына және сәйкестігіне, Қазақстан Республикасы бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджеттік сыныптама кодының болуына жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тура салықтарды және мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдерді, оның ішінде мұнай келісім-шарттарының ережелерін бұзғаны үшін түсімдерді тексеру төлеушінің мұнай секторы ұйымының тізбесіне сәйкестігіне жүзеге асырылады.
Электрондық төлем құжаттарында төлемнің мақсатын және/немесе аумақтық тиесілігін айқындауға мүмкіндік бермейтін, осы өңір үшін бюджеттік сыныптамасының коды жол берілмеген және төлеуші мұнай секторы ұйымдарының тізбесіне сәйкес келмеген жағдайда, түсімдер сомасы тиісті мемлекеттік кіріс органдары бойынша "Республикалық бюджетке түсетін өзге де салықтық түсімдер" түсімдердің бюджеттік сыныптамасы кодына электрондық төлем құжаттарын қабылдау күні есептеледі.
Мемлекеттік кірістер органы "Республикалық бюджетке түсетін өзге де салық түсімдер" түсімдердің бюджеттік сыныптамасы кодына сомаларды олар есептелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде есепке алу себептерін анықтауды қамтамасыз етеді және төлем тапсырмаларының негізінде түсімдердің тиісті кодына қате аударылған төлемдерді есепке жатқызуды жүргізеді.
Мемлекеттік қазынашылық органы қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесіне тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін осы Рәсімдерге 134-қосымшаға сәйкес осы облыс (астана, республикалық маңызы бар) үшін 0-22 "Бюджетке есепке алуға жатпайтын бюджеттік сыныптама кодтары" нысаны бойынша есепті қалыптастырады және басып шығарады, оған мемлекеттік қазынашылық органының, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның, мемлекеттік кірістер органының басшылары қол қояды және мемлекеттік қазынашылыққа жіберіледі.
Ескерту. 151-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
152. Түсімдерді бөлу бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін, бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесі, тиісті мәслихаттың шешімімен белгіленетін, кірістерді жергілікті бюджеттер арасында бөлу нормативтері, сондай-ақ мұнай секторы ұйымдарының тізбесі негізінде мемлекеттік қазынашылық жүзеге асырылады.

Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом инфраструктурного развития, Специальным государственным фондом и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза и связанных с ними процедур осуществляется государственным казначейством по нормативам распределения в соответствии приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 152 "Об утверждении Таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза" и перечня организаций нефтяного сектора, ежегодно утверждаемого в соответствии с пунктом 3 статьи 58 Бюджетного кодекса совместным приказом центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и компетентного органа, осуществляющим реализацию государственной политики в сфере недропользования, заключения и исполнения нефтяных контрактов (I этап распределения).
Распределение поступлений между областным бюджетом и его районными (городов областного значения) бюджетами, бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов осуществляется государственным казначейством по нормативам распределения поступлений между областным бюджетом и его районными (городов областного значения) бюджетами, бюджетами города районного значения, села, поселка, сельского округа устанавливаемых решением соответствующего маслихата (II этап распределения).
Сноска. Пункт 152 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.08.2026 № 544 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
153. После приема всех платежных документов и распределения поступлений государственное казначейство осуществляет контроль за распределением поступлений и процедуры закрытия операционного дня по поступлениям.
Параграф 2. Поступления на счет Фонда компенсации потерпевшим
154. Фонд компенсации потерпевшим (далее − Фонд) формируется за счет поступлений, установленных статьей 68 Бюджетного кодекса.
Поступления в Фонд зачисляются на контрольный счет наличности, открытый в государственном казначействе.
155. Операции по поступлениям на счет Фонда учитываются в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан.

Республикалық, жергілікті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Инфрақұрылымдық даму қорының, Арнаулы мемлекеттік қорының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасындағы түсімдерді бөлуді және оларға байланысты рәсімдерді "Бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесі" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 152 бұйрығына сәйкес және Бюджет кодексінің 58-бабының 3-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен жер қойнауын пайдалану, мұнай келісімшарттарын жасасу және орындау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын құзыретті органның бірлескен бұйрығымен жыл сайын бекітілетін мұнай секторы ұйымдары тізбесінің негізінде бөлу нормативтері бойынша мемлекеттік қазынашылық жүзеге асырады (бөлудің I кезеңі).
Облыстық бюджеттер мен оның аудандық (облыстық маңызы бар қалалар), бюджеттері, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттері арасындағы түсімдерді бөлу облыс мәслихатының шешімімен белгіленген облыстық бюджеттер мен оның аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттері, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округтің бюджеттері арасындағы түсімдерді бөлу нормативтері бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады (бөлудің II сатысы).
Ескерту. 152-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.08.2026 № 544 бұйрықтарымен.
153. Төлем құжаттары қабылданғаннан және түсімдерді бөлгеннен кейін мемлекеттік қазынашылық түсімдердің бөлінуіне және түсімдер бойынша операциялық күнді жабу рәсімдеріне бақылауды жүзеге асырады.
2-параграф. Жәбірленушілерге өтемақы қорының шотына түскен түсімдер
154. Жәбірленушілерге өтемақы қоры (бұдан әрі – Қор) Бюджет кодексінің 68-бабында белгіленген түсімдер есебінен қалыптасады.
Қорға түсетін түсімдер мемлекеттік қазынашылықта шылған қолма-қол ақшаны бақылау шотына есептеледі.
155. Қордың шотына түсімдер бойынша операциялар Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес ескеріледі.

156. Использование средств Фонда осуществляется только на цели, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О Фонде компенсации потерпевшим" (далее − Закон).
Проведение платежей, связанных с использованием средств Фонда, осуществляется на основании централизованного реестра получателей компенсации в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета согласно статье 5 Закона.
Выплата компенсации из Фонда осуществляется на банковские счета получателей.
Остатки денег Фонда на начало года не подлежат изъятию (перечислению) в бюджет согласно пункту 4 статьи 116 Бюджетного кодекса.
Параграф 3. Поступления на контрольные счета наличности Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
157. Специальный государственный фонд формируется за счет неналоговых поступлений, установленных статьей 69 Бюджетного кодекса.
Поступления в Специальный государственный фонд зачисляются на контрольный счет наличности, открытый в государственном казначействе.
158. Операции по поступлениям на контрольный счет наличности Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы учитываются в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан.
Средства Специального государственного фонда перечисляются на контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы с целью финансирования социальных, экономических проектов Республики Казахстан, а также расходов уполномоченного органа по возврату активов в соответствии с пунктом 1 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" (далее – Закон о возврате активов), на основании счета к оплате с приложением решения республиканской бюджетной комиссии и одобренного Перечня социальных, экономических проектов.
В случае если реализация социальных и экономических проектов возложена на ведомство (комитет) центрального уполномоченного органа соответствующей сферы, заявку на открытие контрольного счета наличности ведомству (комитету) в орган государственного казначейства представляет центральный уполномоченный орган соответствующей сферы.
Средства с контрольного счета наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы перечисляются на контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы на основании счета к оплате с приложением решения республиканской бюджетной комиссии и одобренного Перечня социальных и экономических проектов.

156. Қор қаражатын пайдалану "Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі − Заң) белгіленген мақсаттарға ғана жүзеге асырылады.
Қордың қаражатын пайдаланумен байланысты төлемдер жүргізу Заңның 5-бабына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіпте өтемақы алушылардың орталықтандырылған тізілімі негізінде жүзеге асырылады.
Қордан өтемақы төлеу алушылардың банктік шоттарына жүзеге асырылады.
Бюджет кодексінің 116-бабының 4-тармағына сәйкес Жәбірленушілерге өтемақы қорының жыл басындағы ақша қалдықтары бюджетке алып қойылуға (аударылуға) жатпайды.
3-параграф. Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына түсетін түсімдер
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
157. Арнаулы мемлекеттік қор Бюджет кодексінің 69-бабында белгіленген салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылады.
Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін түсімдер мемлекеттік қазынашылықта ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке алынады.
158. Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсетін түсімдер бойынша операциялар Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес есепке алынады.
Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты республикалық бюджет комиссиясының шешімі және әлеуметтік, экономикалық жобалардың мақұлданған тізбесімен қоса төлеуге берілетін шот негізінде Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық жобаларын, сондай-ақ "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Активтерді қайтару туралы заң) 32-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық жобаларын, сондай-ақ активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның шығыстарын қаржыландыру мақсатында тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына аударылады.
Егер әлеуметтік және экономикалық жобаларды іске асыру тиісті саланың орталық уәкілетті органының ведомствосына (комитетіне) жүктелген жағдайда, ведомствоға (комитетке) қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімді мемлекеттік қазынашылық органына тиісті саланың орталық уәкілетті органы ұсынады.
Тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражат республикалық бюджет комиссиясының шешімімен және әлеуметтік және экономикалық жобалардың мақұлданған тізбесімен қоса төлеуге берілетін шот негізінде тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына аударылады.

Сноска. Пункт 158 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
158-1. Использование средств с контрольного счета наличности центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы осуществляется только на цели, предусмотренные пунктом 1 статьи 32 Закона о возврате активов.
Проведение платежей, связанных с использованием средств контрольного счета наличности центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, осуществляется в соответствии с параграфом 7 главы 6 настоящих Процедур.
Сноска. Параграф 3 дополнен пунктом 158-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
158-2. Орган государственного казначейства осуществляет текущий контроль при проведении платежей с контрольного счета наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы, который заключается в проверке счетов к оплате на:
1) наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: счета-фактуры, представленного посредством интеграции из цифровой системы электронных счетов-фактур, или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг.
2) соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах по полноте и правильности заполнения формы.
Сноска. Параграф 3 дополнен пунктом 158-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026); в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
159. Порядок открытия и закрытия счета Специального государственного фонда, счетов центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы осуществляется в соответствии с требованиями параграфов 3 и 5 главы 4 настоящих Процедур.
160. Остатки средств счета Специального государственного фонда на начало года не подлежат изъятию (перечислению) в государственный бюджет согласно пункту 4 статьи 116 Бюджетного кодекса.
Параграф 3-1. Поступления на контрольные счета наличности Фонда инфраструктурного развития, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, субъекта квазигосударственного сектора
Сноска. Глава 5 дополнена параграфом 3-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 11.08.2026 № 544 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
160-1. Фонд инфраструктурного развития формируется за счет трансфертов из Национального фонда и иных поступлений, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Поступления в Фонд инфраструктурного развития зачисляются на контрольный счет наличности, открытый в государственном казначействе.

Ескерту. 158-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
158-1. Тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражатты пайдалану Активтерді қайтару туралы заңның 32-бабының 1-тармағында көзделген мақсаттарға ғана жүзеге асырылады.
Тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шотының қаражатын пайдалануға байланысты төлемдерді жүргізу осы Рәсімдердің 6-тарауының 7-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 158-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
158-2. Мемлекеттік қазынашылық органы тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан төлемдер жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол төлеуге берілетін шоттарды:
1) төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесінен интеграциялау арқылы ұсынылған шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің бар-жоғына.
2) нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығы бойынша Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасының талаптарына сәйкестігіне тексеруді білдіреді.
Ескерту. 158-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
159. Арнаулы мемлекеттік қордың шотын, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының шоттарын ашу және жабу тәртібі осы Рәсімдердің 4-тарауы 3 және 5-параграфтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
160. Арнаулы мемлекеттік қор шотының жыл басындағы қаражатының қалдықтары Бюджет кодексінің 116-бабының 4-тармағына сәйкес мемлекеттік бюджетке алып қойылуға (аударылуға) жатпайды.
3-1-параграф. Инфрақұрылымдық даму қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына және тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына түсетін түсімдер
Ескерту. 5-тарау 3-1-параграфпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 11.08.2026 № 544 бұйрығымен.
160-1. Инфрақұрылымдық даму қоры Ұлттық қордан берілетін трансферттер және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де түсімдер есебінен қалыптастырылады.
Инфрақұрылымдық даму қорына түсетін түсімдер мемлекеттік қазынашылықта ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке алынады.

160-2. Операции по поступлениям на контрольный счет наличности Фонда инфраструктурного развития, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, субъекта квазигосударственного сектора учитываются в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан.
Средства Фонда инфраструктурного развития перечисляются на контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы с целью финансирования государственных инвестиционных проектов, разработанных в соответствии с Правилами отбора, критерии инвестиционных проектов, финансируемых за счет средств Фонда, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от ___ года № __ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №__) (далее – Перечень ГИП) и одобренных Республиканской бюджетной комиссией для дальнейшего финансирования за счет средств Фонда инфраструктурного развития.
В случае реализации государственных инвестиционных проектов ведомством центрального уполномоченного органа соответствующей сферы, заявку на открытие контрольного счета наличности ведомству в орган государственного казначейства представляет центральный уполномоченный орган соответствующей сферы.
Средства с контрольного счета наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы перечисляются на контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы и (или) субъекта квазигосударственного сектора (в случае, если заказчиком реализации государственного инвестиционного проекта выступает субъект квазигосударственного сектора) на основании счета к оплате с приложением решения республиканской бюджетной комиссии и одобренного Перечня ГИП.
160-3. Проведение платежей, связанных с использованием средств контрольного счета наличности центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, осуществляется в соответствии с параграфом 7 главы 6 настоящих Процедур.
160-4. Орган государственного казначейства осуществляет текущий контроль при проведении платежей с контрольного счета наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы в соответствии со статьей 110 Бюджетного Кодекса.
160-5. Порядок открытия и закрытия контрольных счетов наличности Фонда инфраструктурного развития, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, субъекта квазигосударственного сектора осуществляется в соответствии с требованиями параграфов 3 и 5 главы 4 настоящих Процедур.

160-2. Инфрақұрылымдық даму қорының, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсетін түсімдер бойынша операциялар Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес есепке алынады.
Инфрақұрылымдық даму қорының қаражаты Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің ____ жылғы № ___ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № ____ болып тіркелген) Қор қаражаты есебінен қаржыландырылатын инвестициялық жобаларды іріктеу қағидаларына, өлшемшарттарына сәйкес әзірленген және Инфрақұрылымдық даму қорының қаражаты есебінен бұдан әрі қаржыландыру үшін Республикалық бюджет комиссиясы мақұлдаған мемлекеттік инвестициялық жобаларды (бұдан әрі – МИЖ Тізбесі) қаржыландыру мақсатында тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына аударылады.
Мемлекеттік инвестициялық жобаларды тиісті саланың орталық уәкілетті органының ведомствосы іске асырған жағдайда, ведомствоға қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімді мемлекеттік қазынашылық органына тиісті саланың орталық уәкілетті органы ұсынады.
Тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражат республикалық бюджет комиссиясының шешімін және мақұлданған МИЖ Тізбесін қоса бере отырып төлеуге берілетін шот негізінде тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектісінің (егер мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыруға тапсырыс беруші квазимемлекеттік сектор субъектісі болған жағдайда) қолма-қол ақшаны бақылау шотына аударылады.
160-3. Тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шотының қаражатын пайдалануға байланысты төлемдерді жүргізу осы Рәсімдердің 6-тарауының 7-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
160-4. Мемлекеттік қазынашылық органы тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан төлемдер жүргізу кезінде Бюджет кодексінің 110-бабына сәйкес ағымдағы бақылауды жүзеге асырады.
160-5. Инфрақұрылымдық даму қорының, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашу және жабу тәртібі осы Рәсімдердің 4-тарауы 3 және 5-параграфтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

Параграф 4. Порядок возврата из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных поступлений, либо их зачет в счет погашения задолженности
161. Возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений по кодам классификации поступлений в бюджет единой бюджетной классификации Республики Казахстан осуществляется органами государственного казначейства.
Возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений осуществляется на основании платежных поручений органов государственных доходов.
Возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений осуществляется после исполнения всех плановых обязательств по расходам республиканского бюджета.
Для возврата из бюджета плательщикам, зачета между кодами бюджетной классификации поступлений, между органами государственных доходов излишне уплаченных, ошибочно поступивших сумм (далее – возврат и (или) зачет) органом государственных доходов по ЦС "Казначейство-клиент" представляется электронный образ платежного поручения по форме, установленной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419) (далее – Постановление № 208), подписанного электронной цифровой подписью руководителя органа государственных доходов или уполномоченного им лица, и уполномоченного сотрудника органа государственных доходов.
При передаче платежных поручений на возврат и зачет из цифровой системы "Цифровая система налогового администрирования" Комитета государственных доходов в цифровые системы Комитета государственного казначейства посредством интеграционной шины "Цифровая система налогового администрирования" территориальные органы государственных доходов направляют электронные реестры платежных поручений, заверенные электронной цифровой подписью.
При отсутствии или изменении реквизитов в Справочнике получателей денег на возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет орган государственных доходов формирует в ЦС "Казначейство-клиент" электронный образ заявки на ввод получателя денег по форме согласно приложению 64 к настоящим Процедурам или заявки на внесение изменений реквизитов получателя денег по форме согласно приложению 67 к настоящим Процедурам.
Орган государственных доходов обеспечивает достоверность и правильность оформления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег.

4-параграф. Түсімдердің артық (қате) төленген сомасын бюджеттен қайтару не оларды берешекті өтеу шотына есепке жатқызу
161. Қазақстан Республикасы бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджетке түсетiн түсiмдер сыныптамасының кодтары бойынша түсiмдердiң артық (қате) төленген сомасын бюджеттен қайтаруды және (немесе) есептеудi мемлекеттік қазынашылық органдары жүзеге асырады.
Түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен қайтару және (немесе) есепке жатқызу мемлекеттік кірістер органдарының төлем тапсырмалары негізінде жүзеге асырылады.
Түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын қайтару республикалық бюджеттің шығыстары бойынша барлық жоспарлы міндеттемелерді өткізгеннен кейін жүргізіледі.
Түсiмдердiң бюджеттiк сыныптамасының кодтары арасында, мемлекеттік кірістер органдары арасында артық төленген немесе қате түскен сомаларды төлеушiлерге бюджеттен қайтару (бұдан әрi – қайтару және (немесе) есептеу) үшiн мемлекеттік кірістер органы "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша "Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысында (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелді) (бұдан әрі – № 208 қаулы) белгiленген нысан бойынша мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам және мемлекеттік кірістер органының уәкілетті қызметкері электрондық цифрлық қолтаңба қойған төлем тапсырмасының электрондық түрін ұсынады.
Мемлекеттік кірістер комитетінің "Салықтық әкімшілендірудің цифрлық жүйесі" цифрлық жүйесінен "Салықтық әкімшілендірудің цифрлық жүйесі" интеграциялық шинасы арқылы Мемлекеттік қазынашылық комитетінің цифрлық жүйелеріне қайтаруға және есепке жатқызуға төлем тапсырмаларын беру кезінде аумақтық мемлекеттік кірістер органдары электрондық цифрлық қолтаңбамен расталған төлем тапсырмаларының электрондық тізілімдерін жібереді.
Ақшаны алушылар анықтамалығында бюджетке артық (қате) төленген соманы қайтаруға деректемелер болмаған немесе өзгерген кезде мемлекеттік кірістер органы "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да осы Рәсімдерге 64-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақша алушыны енгізуге арналған осы Рәсімдерге 67-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақша алушы деректемелерінің өзгерістерін енгізуге өтінімнің электрондық түрін қалыптастырады.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелерін өзгертуді енгізуге өтінімді ресімдеудің шынайылығын және дұрыстығын мемлекеттік кірістер органы қамтамасыз етеді.

Орган государственного казначейства осуществляет прием платежных поручений, поступивших от органов государственных доходов по ЦС "Казначейство-клиент", в течение рабочего дня до 16.00 (шестнадцать) часов. Документы, поступившие после 16.00 (шестнадцать) часов, исполняются либо возвращаются без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
Сноска. Пункт 161 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
162. Уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет – орган, ответственный за полноту и своевременность поступлений, администрируемых им, и осуществляющий мониторинг за их поступлением, возвратом излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений или их зачетом в счет погашения задолженностей в бюджет.
163. Возврат и (или) зачет налогов, уплаченных организациями нефтяного сектора в Национальный фонд Республике Казахстан с доходов нерезидентов, полученных из источников в Республике Казахстан, осуществляется нерезиденту.
164. Для возврата и (или) зачета сумм неналоговых поступлений, за исключением администрируемых органами государственных доходов, поступлений от продажи основного капитала, поступлений трансфертов, погашения бюджетных кредитов, поступлений от продажи финансовых активов государства, поступлений займов заключение составляется уполномоченным органом, ответственным за взиманием поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд.
В уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд по месту уплаты от плательщиков предоставляется письменное заявление с приложением копии платежного документа об уплате.
В заявлении о возврате и (или) зачете плательщика – юридического лица, физического лица (индивидуального предпринимателя) указываются следующие сведения:
1) наименование заявителя (для юридических лиц, структурных подразделений, филиалов) или фамилия, имя и отчество (для физических лиц, индивидуальных предпринимателей, адвокатов и частных нотариусов);
2) индивидуальный идентификационный номер/банковский идентификационный номер (нерезидент указывает при наличии), банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код (при их наличии);
3) адрес заявителя;
4) номер удостоверения личности, паспорта или заменяющего их документа и кем он выдан (для физических лиц, индивидуальных предпринимателей, адвокатов и частных нотариусов);

Мемлекеттік қазынашылық органы жұмыс күні ішінде сағат 16.00 (он алты) дейін "Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы мемлекеттік кірістер органдарынан келіп түскен төлем тапсырмаларын қабылдауды жүзеге асырады. Сағат 16.00 (он алты) кейін түскен құжаттар орындалады немесе келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындаусыз қайтарылады.
Ескерту. 161-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
162. Бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган – өздері әкімшілік ететін түсімдердің толық және уақтылы түсуіне жауапты және олардың түсуіне, артық (қате) түсімдер сомасын қайтарылуына немесе оларды бюджетке берешекті өтеу шотына есептеуіне мониторингті жүзеге асыратын орган.
163. Мұнай секторы ұйымдары Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған резидент налогстердің кірістерінен Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына төлеген салықтарды қайтару және (немесе) есепке жатқызу резидент нестерге жүзеге асырылады.
164. Мемлекеттік кірістер органдары әкiмшiлiк ететiн негiзгi капиталды сатудан түскен түсiмдердi, трансферттер түсiмдерiн, бюджет кредиттерiн өтеудi, мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түскен түсiмдердi, қарыздар түсiмдерiн қоспағанда, салықтық емес түсiмдер сомасын қайтару және (немесе) есептеу үшiн қорытындыны бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты уәкiлеттi орган жасайды.
Бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты уәкiлеттi органға төлеушiлерден төлеу орны бойынша төлеу туралы төлем құжатының көшiрмесi қоса берiле отырып, жазбаша өтiнiш берiледі.
Төлеуші – заңды тұлғаны, жеке тұлғаны (дара кәсіпкерді) қайтару және (немесе) есепке жатқызу туралы өтініште мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) өтiнiш берушiнiң атауы (заңды тұлғалар, құрылымдық бөлiмшелер, филиалдар үшiн) немесе тегi, аты мен әкесiнiң аты (жеке тұлғалар, жеке кәсiпкерлерi, адвокаттар және нотариустар үшiн);
2) жеке сәйкестендіру нөмірі/банктік сәйкестендіру нөмірі (бейрезидент болған жағдайда көрсетеді), банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды (олар болған кезде);
3) өтiнiш берушiнiң мекенжайы;
4) жеке куәлiктiң, паспорттың немесе оларды алмастыратын құжаттың нөмiрi және кiмнiң бергенi (жеке тұлғалар, жеке кәсiпкерлерi, адвокаттар және жеке нотариустар үшiн);

5) наименование поступлений, администрируемых уполномоченными органами, по которому образовалась излишне (ошибочно) уплаченная сумма;
6) сумма, подлежащая возврату и (или) зачету;
7) в случае зачета – код бюджетной классификации, наименование поступления в бюджет, на который зачитывается излишне (ошибочно) уплаченная сумма, банковский идентификационный номер и наименование органа государственных доходов;
8) реквизиты платежных документов об уплате в бюджет – номер платежного документа и дата;
9) фактически внесенная сумма в бюджет;
10) в случае возврата на банковский счет – номер банковского счета получателя и наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код.
165. Уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд составляет заключение по форме согласно приложению 68 к настоящим Процедурам в трех экземплярах.
Один экземпляр предоставляет в орган государственных доходов, для формирования платежного поручения на возврат и/или зачет поступлений в следующие сроки:
не позднее четырех рабочих дней со дня поступления заявления от плательщика на зачет;
не позднее восьми рабочих дней со дня поступления заявления от плательщика на возврат.
Второй экземпляр заключения направляется плательщику, третий остается в уполномоченном органе.
Уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд при составлении заключения на возврат и/или зачет обеспечивает соблюдение требований законодательства Республики Казахстан, также достоверность данных, содержащихся в заключении, и несет ответственность за их несоблюдение/несоответствие.
Заключения регистрируются уполномоченным органом в Журнале регистрации заключений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет по форме согласно приложению 69 к настоящим Процедурам.
166. Заключение по форме согласно приложению 68 к настоящим Процедурам на возврат и (или) зачет сумм поступлений заполняется в следующем порядке:
в правом верхнем углу проставляется подпись руководителя уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в бюджет, а в случае его отсутствия – лица, его замещающего, соответствующие указанным в образцах подписей;
в строке "Дата предоставления" дата проставляется территориальным органом государственных доходов;
строки "дата составления" и "место составления" заполняются уполномоченным органом;
в строке "Наименование уполномоченного органа, банковский идентификационный номер" указывается наименование, банковский идентификационный номер уполномоченного органа, производящего зачет или возврат;
в строке "по заявлению" – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование плательщика, подавших налоговое заявление на проведение зачета или возврата и их банковский идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер;
в строке "о возврате/зачете" – излишне или ошибочно уплаченная сумма в бюджет;
в строке "в сумме" – сумма, подлежащая зачету или возврату, цифрами и в скобках прописью;
в строке "Указанная сумма образовалась на счете" – доходный счет бюджета, код бюджетной классификации и наименование поступления, также наименование и банковский идентификационный номер органа государственных доходов;
в строке "Подлежит перечислению" при осуществлении зачета – доходный счет бюджета, код бюджетной классификации, куда зачитывается сумма и полное наименование код бюджетной классификации, наименование органов государственных доходов и его банковский идентификационный номер, при осуществлении возврата – банковский счет налогоплательщика, на который производится возврат, индивидуальный идентификационный номер/банковский идентификационный номер, наименование налогоплательщика, при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается индивидуальный идентификационный код банка, наименование банка, банковский идентификационный номер банка, фамилия, имя, отчество физического лица, его индивидуальный идентификационный номер и номер счета;
в строке "наименование банка-бенефициара, органа государственного казначейства" при возврате – наименование банка-бенефициара, где обслуживается налогоплательщик, при проведении зачета – наименование органа государственного казначейства;
в строке "код назначения платежа" указывается код назначения платежа и его полное наименование;
в строке "Банковский идентификационный код, код бенефициара" при возврате на банковский счет – банковский идентификационный код и код бенефициара, где первая цифра означает признак резидентства налогоплательщика, а вторая – сектор экономики налогоплательщика, при зачете сумм – банковский идентификационный код уполномоченного органа по исполнению бюджета и код бенефициара, где первая цифра означает признак резидентства органа государственных доходов, а вторая – сектор экономики органа государственных доходов.

5) уәкiлеттi органдар әкiмшiлiк ететiн түсiмдер бойынша артық (қате) төленген сома пайда болғандардың атауы;
6) қайтаруға және (немесе) есептеуге жататын сома;
7) есептеген жағдайда – бюджеттiк сыныптама коды, артық (қате) төленген сома есептелетiн бюджет түсiмдерiнiң атауы, банктік сәйкестендіру нөмірі және мемлекеттік кірістер органының атауы;
8) бюджетке төленетiн төлем туралы төлем құжаттарының деректемелері – төлем құжатының нөмiрi және күнi;
9) бюджетке iс жүзiнде енгiзiлген сома;
10) банктiк шотқа қайтарған жағдайда – банктiк шотты алушының нөмiрi және банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктiң немесе ұйымның атауы, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды.
165. Бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган қорытындыны осы Рәсідердің 68-қосымшасына сәйкес нысан бойынша үш данада жасайды.
Бір данасын түсімдерді қайтаруға және/немесе есепке жатқызуға төлем тапсырмасын қалыптастыру үшін мемлекеттік кірістер органына мынадай мерзімдерде:
төлеушіден есепке жатқызуға өтінім түскен күннен бастап төрт жұмыс күнінен кешіктірмей;
төлеушіден қайтаруға өтінім түскен күннен бастап сегіз жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Қорытындының екінші данасы төлеушіге жіберіледі, үшінші данасы уәкілетті органда қалады.
Бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган қайтаруға және/немесе есепке жатқызуға қорытынды жасаған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының сақталуын, қорытындыда қамтылған деректердің шынайылығын қамтамасыз етеді және оларды сақталмағаны/сәйкессіздігі үшін жауап береді.
Қорытындыларды уәкілетті орган осы Рәсідердің 69-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын қайтаруға және/немесе есепке жатқызуға төлем құжаттарын тіркеу журналына тіркейді.
166. Осы Рәсімдерге 68-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түсімдердің сомасын қайтаруға және/немесе есепке жатқызуға қорытынды мынадай тәртіппен толтырылады:
оң жақтағы жоғарғы бұрышында қолдардың үлгілерінде көрсетілгендерге сәйкес келетін, бюджетке түсетін түсімдерді алу үшін жауапты уәкілетті органның басшысы, ал ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам қол қояды;
"Берілген күні" деген жолда күнді аумақтық мемлекеттік кірістер органы қояды;
"жасалған күні" және "жасалған жері" деген жолдарды уәкілетті орган толтырады;
"Уәкілетті органның атауы, банктің сәйкестендіру нөмірі" деген жолда есепке жатқызуды немесе қайтаруды жүргізетін уәкілетті органның атауы, банктің сәйкестендіру нөмірі;
"өтініш бойынша" деген жолда – есепке жатқызуды немесе қайтаруды жүргізуге өтініш берген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе төлеушінің атауы және олардың банктің сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі;
"қайтару/есепке жатқызу туралы" деген жолда – бюджетке артық немесе қате төленген сома көрсетіледі;
"сомасы" деген жолда – есепке жатқызуға немесе қайтаруға жататын сома, цифрлармен және жақша ішінде таратып жазылады;
"Көрсетілген сома шотта қалыптасты" деген жолда – бюджеттің кіріс шоты, бюджеттік сыныптама коды мен түсімнің атауы, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органының атауы мен банктің сәйкестендіру нөмірі;
"Аударуға жатады" деген жолда есепке жатқызуды жүзеге асыру кезінде – бюджеттің кіріс шоты, сома есепке жатқызылатын бюджеттік сыныптама коды мен бюджеттік сыныптаманың коды толық атауы, мемлекеттік кірістер органдарының атауы және оның банктің сәйкестендіру нөмірі, қайтаруды жүзеге асыру кезінде – салық төлеушінің қайтару жүргізілетін банктік шоты, жеке сәйкестендіру нөмірі/ банктің сәйкестендіру нөмірі, салық төлеушінің атауы, артық (қате) төленген соманы жеке тұлғаға қайтаруды жүзеге асыру кезінде банктің жеке сәйкестендіру нөмірі, банктің атауы, банктің банктің сәйкестендіру нөмірі, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, оның банктің сәйкестендіру нөмірі және шот нөмірі көрсетіледі;
"бенефициар-банктің, қазынашылық органының атауы" деген жолда қайтару кезінде – салық төлеушіге қызмет көрсететін бенефициар-банктің атауы, есепке жатқызуды жүргізу кезінде қазынашылық органының атауы;
"төлем белгілеу коды" деген жолда төлем мақсатының коды мен оның толық атауы;
"Банктік сәйкестендіру коды, бенефициардың коды" деген жолда банктік шотқа – банктік сәйкестендіру коды және бенефициардың коды көрсетіледі, мұнда бірінші цифр салық төлеушінің резиденттік белгісін, ал екіншісі – салық төлеушінің экономика секторын білдіреді, сомаларды есепке жатқызу кезінде – бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның банктік сәйкестендіру коды мен бенефициардың коды көрсетіледі, мұнда бірінші цифр мемлекеттік кірістер органының резиденттік белгісін, ал екіншісі – мемлекеттік кірістер органының экономика секторын білдіреді.

167. Орган государственных доходов при получении от уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд заключения на возврат и (или) зачет сумм поступлений, администрируемых им, в течение пяти рабочих дней составляет и предоставляет по ЦС "Казначейство-клиент" платежное поручение в орган государственного казначейства.
Платежные поручения регистрируются органом государственных доходов в Журнале регистрации платежных поручений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет по форме согласно приложению 70 к настоящим Процедурам.
Заключения на возврат и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд регистрируются органом государственных доходов в Журнале регистрации заключений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений, не администрируемых органами государственных доходов по форме согласно приложению 69 к настоящим Процедурам.
Сноска. Пункт 167 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
168. При передаче через ЦС "Казначейство-клиент" после осуществления возврата и (или) зачета органом государственного казначейства органу государственных доходов высылается уведомление об исполнении документа. Исполненное платежное поручение в органах государственного казначейства сохраняется в ЦС "Казначейство-клиент" в электронном образе.
Сноска. Пункт 168 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
169. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета поступлений с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений районов, городов областного значения, городов районного значения, поселка, села, сельского округа возврат и (или) зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по области. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета поступлений с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по столице, области, городу республиканского значения, возврат и (или) зачет производится в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по Республике Казахстан. При этом, по данному подклассу классификации поступлений бюджета по области допускаются дебетовые остатки.
Не допускается дебетовое сальдо по отдельным кодам бюджетной классификации поступлений, предусмотренных в Договоре о Евразийском экономическом союзе.
Сноска. Пункт 169 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №438 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

167. Мемлекеттік кірістер органы бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті органнан ол әкімшілік ететін түсімдер сомасын қайтаруға және (немесе) есептеуге қорытынды алған кезде бес жұмыс күні ішінде төлем тапсырмасын жасайды және мемлекеттік қазынашылық органына ұсынады ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша).
Төлем тапсырмаларын мемлекеттік кірістер органы осы Рәсімдерге 70-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын қайтаруға және/(немесе) есептеуге арналған төлем тапсырмаларын тіркеу журналында тіркейді.
Бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган түсімдерінің артық (қате) төленген сомаларын қайтаруға және (немесе) есептеуге қорытындыны мемлекеттік кірістер органы осы Рәсімдерге 69-қосымшасына сәйкес нысан бойынша. Мемлекеттік кірістер органдары әкімшілік етпейтін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын қайтару және (немесе) есептеу қорытындысын тіркеу журналында тіркейді.
Ескерту. 167-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
168. "Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы беру кезінде мемлекеттік қазынашылық органы қайтаруды және (немесе) есептеуді жүзеге асырғаннан кейін мемлекеттік кірістер органына құжаттың орындалғаны туралы хабарлама жіберіледі. Орындалған төлем тапсырмасы мемлекеттік қазынашылық органында "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да электрондық құжатта сақталады.
Ескерту. 168-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
169. Қайтаруға және (немесе) есептеуге аудан, облыстық маңызы бар қала, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ түсімдерінің бюджет сыныптамасының кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап түсімдердің сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда облыс бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомалар шегінде жүзеге асырылады. Тұтастай алғанда астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап түсімдері қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда Қазақстан Республикасы бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомасы шегінде жүргізіледі. Бұл ретте облыс бойынша бюджет түсімдері сыныптамасының осы кіші сыныбы бойынша дебеттік қалдықтар жол беріледі.
Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта көзделген түсімдерін жекелеген бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша дебет сальдосына жол берілмейді.
Ескерту. 169-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

170. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета неналоговых поступлений с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений районов (городов областного значения) возврат и (или) зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по области. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета неналоговых поступлений с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по столице, области, городу республиканского значения, возврат и (или) зачет производится в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по Республике Казахстан. При этом, по данному классу классификации поступлений бюджета по области допускаются дебетовые остатки.
При недостаточности суммы возврата и (или) зачета неналоговых поступлений с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений городов районного значения, села, поселка, сельского округа возврат и (или) зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по району (городу областного значения).
Сноска. Пункт 170 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №438 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171. Центральные уполномоченные органы, ответственные за взимание поступлений в бюджет по коду классификации поступлений, для осуществления учета, контроля и мониторинга, а также возврата из бюджета и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет, самостоятельно получают официальную информацию о суммах, поступивших в бюджет, посредством цифровых систем "е-Минфин" (далее – ЦС "е-Минфин") и/или "Казначейство-клиент" с последующим доведением информации до своих территориальных и/или структурных подразделений.
Уполномоченные органы, ответственные за взимание поступлений в бюджет и обслуживающиеся в ЦС "Казначейство-клиент", для получения информации о суммах поступивших в бюджет, а также возвратов из бюджета и зачетов излишне (ошибочно) уплаченных сумм, самостоятельно формируют формы отчетов 2-14 "Отчет по сбору поступлений за месяц" и 2-43 "Поступления по коду классификации бюджета" согласно приложениям 72 и 73 к настоящим Процедурам.
Сноска. Пункт 171 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).

170. Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) түсімдерінің бюджет сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап салықтық емес түсімдерді қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда облыс бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомалар шегінде жүзеге асырылады. Тұтастай алғанда астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап салықтық емес түсімдерді қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда Қазақстан Республикасы бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомасы шегінде жүргізіледі. Бұл ретте облыс бойынша бюджет түсімдері сыныптамасының осы сыныбы бойынша дебеттік қалдықтарға жол беріледі.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауыл, кент, ауылдық округ түсімдерінің бюджет сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап салықтық емес түсімдерді қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда аудан (облыстық маңызы бар қала) бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомалар шегінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 170-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
171. Бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасының коды бойынша бюджетке түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты орталық уәкiлеттi органдар есепке алуды, бақылау мен мониторингті, сондай-ақ бюджеттен қайтару және (немесе) артық (қате) бюджетке төленген сомаларды өтеу есебіне есептеуді жүзеге асыруы үшін "е-Қаржымині" және/немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы дербес бюджетке түскен сомалар туралы, кейіннен өздерінің аумақтық және/немесе құрылымдық бөлімшелеріне ақпаратты жеткізуімен, ресми ақпаратты алады.
Бюджетке түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты және өздеріне "Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы қызмет көрсетілетін уәкілетті органдар бюджетке түскен, сондай-ақ бюджеттен қайтарылған және артық (қате) төленген сомаларды есепке жатқызу сомалары туралы ақпаратты алу үшін осы Рәсімдерге 72 және 73-қосымшаларына сәйкес 2-14 "Бір айдағы түсімдерді жинау жөніндегі есеп" және 2-43 "Бюджет сыныптамасының коды бойынша түсімдер" нысандары бойынша есептерді дербес қалыптастырады.
Ескерту. 171-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

172. Для возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет в иностранной валюте орган государственных доходов либо уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, предоставляет в орган государственного казначейства заявку на ввод получателя денег в иностранной валюте по форме согласно приложению 74 настоящих Процедур, с приложением документов (прикреплением сканированных образов, подписанных электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения), предусмотренных в пункте 338 настоящих Процедур.
После присвоения уникального кода иностранного поставщика орган государственных доходов предоставляет в орган государственного казначейства платежное поручение, заявку на конвертацию иностранной валюты, заявление на перевод денег в иностранной валюте по форме согласно приложению 75 к настоящим Процедурам. Операции по конвертации и переводу иностранной валюты осуществляются в соответствии с параграфом 20 главы 6 настоящих Процедур.
Возврат осуществляется со Сборного счета поступлений с ее последующим зачислением на банковские счета в иностранной валюте по видам валют государственного казначейства. Предоставление документов органами государственных доходов осуществляется до 10.00 (десять) часов.
Орган государственных доходов и уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет несут ответственность за достоверность и правильность оформления вышеуказанных документов на возврат поступлений в бюджет в иностранной валюте, обеспечивают своевременность предоставления в органы государственного казначейства.
Исполнение документов по возврату в иностранной валюте либо их возврат с указанием причины возврата осуществляется в день их поступления в органы государственного казначейства.
Параграф 5. Порядок и сроки перечисления бюджетных изъятий, целевых трансфертов из нижестоящих бюджетов в вышестоящий бюджет
173. Бюджетные изъятия передаются из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
При передаче функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящий уровень целевые трансферты передаются из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета.
174. Размер помесячных перечислений бюджетных изъятий рассчитывается уполномоченным органом по исполнению бюджета вышестоящего уровня в процентах, как отношение предусмотренных в Законе Республики Казахстан о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год сумм бюджетных изъятий к суммам поступлений доходов (налоговых, неналоговых поступлений и поступлений от продажи основного капитала, за исключением сумм поступлений от продажи гражданам квартир) нижестоящего бюджета, утвержденных на следующий финансовый год.
Местный уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета не позднее 25 декабря представляет уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета прогнозные объемы доходов на следующий финансовый год и предварительную помесячную разбивку проекта сводного плана поступлений (до уровня специфик).
На основании размера и помесячных прогнозных объемов доходов нижестоящих бюджетов уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета определяется помесячное распределение бюджетных изъятий и доводится до соответствующих местных исполнительных органов в течение трех рабочих дней после утверждения сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам и платежам вышестоящего бюджета.
При расчете размера бюджетных изъятий нижестоящего бюджета разрешается внесение уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета соответствующих изменений в сводный план поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам и платежам вышестоящего бюджета.

172. Шетел валютасында бюджетке артық (қате) төленген соманы қайтару үшін мемлекеттік кірістер органы не бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган мемлекеттік қазынашылық органына, осы Рәсімдердің 338-тармағында көзделген құжаттарды қоса (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойған сканерленген құжаттарды тіркей отырып), осы Рәсімдерге 74-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шетел валютасындағы ақшаны алушыны енгізуге өтінім береді.
Шетелдік өнім берушінің бірегей коды берілгеннен кейін мемлекеттік кірістер органы мемлекеттік қазынашылық органына төлем тапсырмасын, шетел валютасын айырбастауға өтінімді, шетел валютасын аударуға өтінішті осы Рәсімдерге 75-қосымшасына сәйкес нысан бойынша береді. Шетел валютасын айырбастау және аудару жөніндегі операциялар осы Рәсімдердің 6-тарауының 20-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
Қайтару Түсімдердің жинақ шотынан оны кейіннен мемлекеттік қазынашылықтың валюта түрлері бойынша шетел валютасындағы банктік шоттарға есепке жатқыза отырып, жүзеге асырылады. Құжаттарды мемлекеттік кірістер органдарына беру сағат 10.00 (он) дейін жүзеге асырылады.
Бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты мемлекеттік кіріс және уәкілетті орган шетел валютасында бюджетке түсетін түсімдерге қайтаруға арналған жоғарыда көрсетілген құжаттардың шынайылығына және дұрыстығына жауапты болады, мемлекеттік қазынашылық органына уақтылы берілуін қамтамасыз етеді.
Шетел валютасында қайтару бойынша құжаттарды орындау не оларды қайтару себептерін көрсете отырып қайтару олар мемлекеттік қазынашылық органына түскен күні жүзеге асырылады.
5-параграф. Төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджетке бюджеттік алуларды, нысаналы трансферттерді аудару тәртібі мен мерзімдері
173. Бюджеттік алып қоюлар республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен немесе мәслихаттың тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешімінде бекітілген сомалар шегінде төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге беріледі.
Мемлекеттік органдардың функцияларын мемлекеттік басқарудың төмен тұрған деңгейлерінен жоғары тұрған деңгейге беру кезінде нысаналы трансферттер төмен тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджеттің түсімдері мен төлемдері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде жоғары тұрған бюджетке беріледі.
174. Бюджеттік алып қоюларды аударудың ай сайынғы мөлшерін республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында немесе тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде көзделген, келесі қаржы жылына бекітілген төмен тұрған бюджет кірістері түсімдерінің (азаматтарға пәтерлерді сатудан түсетін соманы қоспағанда, салық, салықтық емес түсімдер және негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер) сомасына бюджеттік алып қоюлар сомасының қатынасы ретінде пайызбен жоғары тұрған деңгейдегі бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган есептейді.
Төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы орган 25 желтоқсаннан кешіктірмей жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі органға келесі қаржы жылына арналған кірістердің болжамдық көлемін және түсімдердің жиынтық жоспарының жобасын алдын ала айға бөлуді (ерекшеліктер деңгейіне дейін) береді.
Жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган төмен тұрған бюджеттер кірістерінің мөлшері мен ай сайынғы болжамдық көлемі негізінде бюджеттік алуларды айға сайынғы бөлуді айқындайды және жоғары тұрған бюджеттің түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде тиісті жергілікті атқарушы органдардың қаперіне жеткізеді.
Төмен тұрған бюджеттің бюджеттік алып қоюларын есептеген кезде жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жоғары тұрған бюджеттің түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына тиісті өзгерістер енгізуіне рұқсат беріледі.

175. Уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета перечисляет сумму бюджетных изъятий на основании счета к оплате, предоставленного в орган государственного казначейства, до двадцать пятого числа текущего месяца в пределах месячных сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета с указанием соответствующего кода бюджетной классификации поступлений вышестоящего бюджета.
При невыполнении данного требования орган государственного казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету до полного перечисления сумм бюджетных изъятий, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам, за исключением выплаты заработной платы и других денежных выплат, в том числе технического персонала, денежной компенсации, предусмотренной Законами Республики Казахстан, уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательные пенсионные взносы и других удержаний из заработной платы, добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, оплаты банковских услуг.
Соответствующий местный уполномоченный орган по исполнению бюджета при передаче функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящий уровень перечисляет сумму целевых трансфертов на основании счета к оплате, предоставленного в орган государственного казначейства в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета, с указанием соответствующего кода бюджетной классификации поступлений вышестоящего бюджета.
При невыполнении данного требования орган государственного казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету до полного перечисления сумм целевых трансфертов, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам, за исключением выплаты заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработной платы технического персонала, денежной компенсации, предусмотренной Законами Республики Казахстан, уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и других удержаний из заработной платы, добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, оплаты банковских услуг.
Сноска. Пункт 175 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

175. Төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік қазынашылық органына ұсынылған төлеуге берілетін шоттың негізінде бюджеттік алулар сомасын төмен тұрған бюджеттің түсімдерінің және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген айлық сома шегінде жоғары тұрған бюджет түсімдері бюджеттік сыныптамасының тиісті кодын көрсете отырып, ағымдағы айдың жиырма бесінші күніне дейін аударады.
Осы талап орындалмаған кезде мемлекеттік қазынашылық органы жалақы және басқа да ақша төлемдерін, оның ішінде техникалық персоналдың жалақысын, Қазақстан Республикасының Заңдарында көзделген ақшалай өтемақы төлеуді, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен жалақыдан ұсталатын басқа да сомаларды, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуді, банк қызметтеріне ақы төлеуді қоспағанда, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген бюджеттік алулардың сомасын толық аударғанға дейін тиісті жергілікті бюджет бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті орган шығыстарының жеке бағыттарын жергілікті бюджеттен жалпы сипаттағы трансферттер көлемдері туралы Қазақстан Республикасының Заңында (облыстық мәслихат шешімінде) белгіленген ең аз көлемдерден төмен қаржыландыру кезінде, белгіленген сомадан, оған енгізілген өзгерістер ескеріле отырып, өткен қаржы жылының қорытындылары бойынша тиісті қаржы жылының соңындағы төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарының жылдық сомасынан асып кеткен сомасын жоғары тұрған бюджетке мемлекеттік қазынашылық органына ұсынылатын төлеуге берілетін шот негізінде аударады.
Осы талап орындалмаған кезде мемлекеттік қазынашылық органы жалақы және басқа да ақша төлемдерін, оның ішінде техникалық персоналдың жалақысын, Қазақстан Республикасының Заңдарында көзделген ақшалай өтемақы төлеуді, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен жалақыдан ұсталатын басқа да сомаларды, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуді, банк қызметтеріне ақы төлеуді қоспағанда, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген нысаналы трансферттердің сомасын толық аударғанға дейін тиiстi жергiлiктi бюджет бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Ескерту. 175-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

176. Контроль за полнотой перечисления бюджетных изъятий осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета. Контроль за своевременностью перечисления бюджетных изъятий осуществляется органом государственного казначейства.
При передаче функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящий уровень контроль за полнотой перечисления целевых трансфертов осуществляется соответствующим местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, а также контроль за своевременным перечислением целевых трансфертов осуществляется органом государственного казначейства.
Сноска. Пункт 176 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Исполнение бюджета по расходам
Параграф 1. Принятие обязательств государственными учреждениями
177. Государственные учреждения принимают обязательства по спецификам экономической классификации расходов в пределах сумм, утвержденных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на текущий финансовый год.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений вступают в силу после их обязательной регистрации в органах государственного казначейства, за исключением гражданско-правовых сделок, не требующих регистрации.
Подлежат регистрации в пределах сумм, утвержденных индивидуальным планом финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год, и базовых расходов бюджета второго и третьего финансовых годов планового периода гражданско-правовые сделки в течение всего срока их действия:
1) при наличии соответствующего финансирования в утвержденном (уточненном) бюджете на последующие годы;
2) связанные с бюджетными программами развития со сроком реализации более одного года;
3) связанные с текущими бюджетными программами, предусматривающими приобретение активов и других товаров, длительность технологического срока изготовления которых обуславливает их поставку в следующем (последующие) финансовом году (финансовые годы);
4) связанные с предоставлением услуг со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, а также реализацией государственных заданий, предоставлением услуг, работ со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законами Республики Казахстан;
5) связанные с проведением мероприятий за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан, со сроком реализации более одного финансового года.
При изменении базовых расходов бюджета постоянного характера указанные гражданско-правовые сделки подлежат перерегистрации.

176. Бюджеттік алуларды аударудың толықтығын бақылауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады. Бюджеттік алуларды аударудың уақытылылығын бақылауды мемлекеттік қазынашылық органдары жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдардың функцияларын мемлекеттік басқарудың төменгі деңгейінен жоғары тұрған деңгейге берген кезде нысаналы трансферттерді аударудың толықтығына бақылауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады, сондай-ақ нысаналы трансферттердің уақтылы аударылуына бақылауды мемлекеттік қазынашылық органы жүзеге асырады.
Ескерту. 176-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Шығыстар бойынша бюджеттің атқарылуы
1-параграф. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерді қабылдауы
177. Мемлекеттік мекемелер ағымдағы қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарымен бекітілген сомалар шегінде шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша міндеттемелер қабылдайды.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері олар мемлекеттік қазынашылық органында міндетті тіркелгеннен кейін күшіне енеді.
Тиісті қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында бекітілген сомалар және мыналармен:
1) кейінгі жылдарға бекітілген (нақтыланған) бюджетте тиісті қаржыландыру болған жағдайда;
2) іске асыру мерзімі бір жылдан асатын бюджеттік даму бағдарламаларына байланысты;
3) технологиялық дайындалу мерзімінің ұзақтығы оларды келесі (кейінгі) қаржы жылы (жылдары) беруге себепші болатын активтерді және басқа да тауарларды сатып алуды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарламалармен;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда мерзімі бір қаржы жылынан астам қызмет көрсетумен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда мемлекеттік тапсырмаларды іске асыруға, мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтер көрсетуге, жұмыстарды ұсынуға;
5) Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің қаражаты есебінен іске асыру мерзімі бір қаржы жылынан асатын іс-шараларды өткізумен байланысты азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарының базалық шығыстары шегінде олар әрекет еткен барлық мерзім ішінде тіркелуге жатады.
Бюджеттің базалық шығыстары өзгерген кезде көрсетілген азаматтық-құқықтық мәмілелер қайта тіркеуге жатады.

Сноска. Пункт 177 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
178. Регистрация договоров государственных учреждений, срок действия которых превышает три года, осуществляется ежегодно на скользящей основе на трехлетний период с учетом запланированных средств в бюджете на плановый период.
179. Обязательства принимаются как с заключением гражданско-правовых сделок в форме договора, так и без них.
В соответствии с пунктом 4 статьи 110 Бюджетного кодекса центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет перечень специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной.
Обязательство государственного учреждения по осуществлению расходов считается принятым на основании:
1) счета-фактуры, счета-извещения, счета, акта выполненных работ или иного документа, установленного законодательством Республики Казахстан, в случаях приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг;
2) первичных документов по заработной плате и другим денежным выплатам работникам государственных учреждений, обязательным пенсионным взносам, профессиональным и добровольным пенсионным взносам и социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, отчислениям, производимым в бюджет, стипендиям и выплатам физическим лицам;
3) счет к оплате администратора бюджетных программ, вышестоящего бюджета при перечислении целевых трансфертов нижестоящему бюджету;
4) инкассового распоряжения;
5) счета к оплате при проведении платежей по особым расходам и другим видам расходов, не включенным в данный перечень.
Сноска. Пункт 179 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026); от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Требования к принятию обязательств государственных учреждений
180. Государственное учреждение при заключении договора обеспечивает соблюдение требований законодательства Республики Казахстан, также достоверность данных, содержащихся в договоре, и несет ответственность за их несоблюдение в соответствии с пунктом 13 статьи 41 Бюджетного кодекса.
181. Гражданско-правовые сделки государственных учреждений заключаются государственными учреждениями на срок, не превышающий установленного законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений в рамках международного договора о государственных займах, ратифицированного Республикой Казахстан, или о связанном гранте заключаются государственными учреждениями:
за счет средств займа или связанного гранта – на срок, не превышающий срока доступности средств займа или связанного гранта;
за счет средств софинансирования из республиканского бюджета – на срок до конца финансового года, в котором заканчивается срок доступности средств займа.

Ескерту. 177-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
178. Қолданылу мерзiмi үш жылдан асатын мемлекеттік сатып алу туралы шарттарды тіркеу, жылжымалы негiзде үш жылдық кезеңге арналып, жоспарлы кезеңге арналған бюджетте жоспарланған қаражатты ескеріле отырып жыл сайын жүзеге асырылады.
179. Міндеттемелер шарт нысанындағы азаматтық-құқықтық мәмілелерді жасасу арқылы, сол сияқты оларсыз да қабылданады.
Бюджет кодексінің 110-бабының 4-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелері тіркеу міндетті болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесін айқындайды.
Мемлекеттік мекеменің шығыстарды жүзеге асыру жөніндегі міндеттемесі мыналардың:
1) тауарларды сатып алған, жұмыстарды орындаған, қызметтер көрсеткен жағдайларда шот-фактураның, хабарлама шотының, шоттың, орындалған жұмыстар актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжаттың;
2) мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне еңбекақы мен басқа да ақшалай төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар төлеу, бюджетке жүргізілетін есептеулер, жеке тұлғаларға стипендиялар және төлемақылар бойынша бастапқы құжаттардың;
3) төмен тұрған бюджетке нысаналы трансферттер аударған кезде жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің төлеуге берілетін шотының;
4) инкассолық өкімнің;
5) осы тізбеге енбеген ерекше шығыстар мен басқа да шығыс түрлері бойынша төлемдер жүргізген кезде төлеуге берілетін шоттың негізінде қабылданған болып есептеледі.
Ескерту. 179-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерді қабылдауына қойылатын талаптар
180. Мемлекеттік мекеме шарт жасасқан кезде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауды, сондай-ақ шартты келтірілген деректердің шынайылығын қамтамасыз етеді және Бюджет кодексінің 41-бабының 13-тармағына сәйкесоларды сақтамағаны үшін жауап береді.
181. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, мемлекеттік мекемелер азаматтық-құқықтық мәмілелерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленгеннен аспайтын мерзімге жасасады.
Мемлекеттік мекемелердің Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарттың шеңберіндегі немесе байланысқан гранттар бойынша шарттарды қарыз/грант туралы шарт шеңберіндегі азаматтық-құқықтық мәмілелерін мемлекеттік мекемелермен:
қарыз немесе байланысты грант қаражаты есебінен – қарыз немесе байланысты грант қаражатының қолжетімділік мерзімінен аспайтын мерзімге;
республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру қаражаты есебінен – қарыз қаражатының қолжетімділік мерзімі аяқталатын қаржы жылы аяқталғанға дейінгі мерзімге жасасады.

182. В договоре, срок действия которого превышает текущий финансовый год, указывается общая сумма с условной разбивкой суммы по соответствующим финансовым годам. При изменении общей суммы договора, их разбивка по годам, корректируется путем заключения дополнительных соглашений.
183. Государственное учреждение заключает договор и/или дополнительное соглашение в рамках одной бюджетной программы в пределах индивидуального плана финансирования по обязательствам, за исключением случаев:
1) выделения средств из резервов Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области, района (города областного значения);
2) изменения источника финансирования по гражданско-правовым сделкам в рамках реализации проектов, ранее профинансированных за счет средств Фонда поддержки инфраструктуры образования и/или Специального государственного фонда. При этом, регистрации в органах государственного казначейства подлежат дополнительные соглашения по гражданско-правовым сделкам в рамках реализации проектов, ранее профинансированных за счет средств Фонда поддержки инфраструктуры образования и/или Специального государственного фонда без регистрации основного договора.
К заявке на регистрацию дополнительного соглашения прилагается пояснительная записка в соответствии с пунктом 209 настоящих Процедур в которой дополнительно указывается сумма оплаченных обязательств по договору, ранее профинансированному за счет средств Фонда поддержки инфраструктуры образования и/или Специального государственного фонда.
В случае выделения средств из Специального государственного фонда в рамках реализации проектов, ранее профинансированных за счет средств республиканского и/или местного бюджетов, дополнительное соглашение заключается без регистрации в органах государственного казначейства.
При заключении государственным учреждением договора с одним получателем денег по нескольким бюджетным подпрограммам или спецификам экономической классификации расходов в договоре указывается общая сумма с разбивкой ее по каждой бюджетной подпрограмме или каждому коду бюджетной классификации расходов.
При заключении договора, реализуемого за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, государственное учреждение обеспечивает обязательное указание бюджетных подпрограмм с ежегодными суммами со финансирования из местного бюджета в размере, утвержденном в областном, районном (города областного значения) бюджете для реализации местных бюджетных программ развития.
Сноска. Пункт 183 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).

182. Қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асып кететін шартта тиісті қаржы жылдары бойынша соманы шартты түрде бөле отырып жалпы сомасын көрсетеді. Шарттың жалпы сомасы, жылдар бойынша оның бөлінуі өзгерген кезде оларды түзету қосымша келісімдерді жасасу жолымен түзетіледі.
183. Мемлекеттік мекеме мынадай:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резервтерінен қаражат бөлу;
2) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының және/немесе Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты есебінен бұрын қаржыландырылған жобаларды іске асыру шеңберінде азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша қаржыландыру көзі өзгерген жағдайларды қоспағанда, міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспары шегінде бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде шарт және/немесе қосымша келісім жасасады. Бұл ретте, негізгі шартты тіркеусіз Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының және/немесе Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты есебінен бұрын қаржыландырылған жобаларды іске асыру шеңберінде азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша қосымша келісімдер мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркеуге жатады.
Қосымша келісімді тіркеуге арналған өтінімге осы Рәсімдердің 209-тармағына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының және/немесе Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты есебінен бұрын қаржыландырылған шарт бойынша төленген міндеттемелердің сомасы қосымша көрсетілетін түсіндірме жазба қоса беріледі.
Бұрын республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен қаржыландырылған жобаларды іске асыру шеңберінде Арнаулы мемлекеттік қордан қаражат бөлінген жағдайда, қосымша келісім мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркеусіз жасалады.
Мемлекеттік мекеме бір ақша алушымен бірнеше бюджеттік кіші бағдарлама немесе шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша шарт жасасқан кезде шартта әрбір бюджеттік кіші бағдарлама немесе шығыстардың бюджеттік сыныптамасының әрбір коды бойынша бөле отырып, жалпы сомасын көрсетеді.
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын шарт жасасқан кезде мемлекеттік мекеме жергілікті бюджеттік даму бағдарламаларын іске асыру үшін облыстық, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетте бекітілген мөлшерде жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын жыл сайынғы сомалары бар бюджеттік кіші бағдарламаларды міндетті түрде көрсетуді қамтамасыз етеді.
Ескерту 183-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

184. По каждому коду бюджетной классификации расходов авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по следующим спецификам экономической классификации расходов:
141 "Приобретение продуктов питания";
142 "Приобретение лекарственных средств и прочих изделий медицинского назначения", за исключением приобретения отечественных ветеринарных вакцин против ящура "AusylVac – Al" и "AusylVac – Оіl" авансовая (предварительная) оплата на приобретение которых допускается в размере не более семидесяти процентов от суммы договора на текущий финансовый год.
По спецификам экономической классификации расходов, не входящим в указанный перечень, авансовая (предварительная) оплата разрешается в размере не более тридцати процентов от суммы договора на текущий финансовый год, за исключением специфик и видов расходов по спецификам экономической классификации расходов, указанных в пунктах 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 199-1, 200 и 201 настоящих Процедур.
При финансировании государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для приобретения основных средств и нематериальных активов государственное учреждение осуществляет авансовую (предварительную) оплату по специфике экономической классификации расходов 418 "Материально-техническое оснащение государственных предприятий" не более тридцати процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год на эти цели.
Для финансирования государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, строительства новых объектов и реконструкции имеющихся объектов, кроме капитального ремонта и реставрации по вновь заключенным и ранее заключенным государственными предприятиями долгосрочным договорам, государственное учреждение осуществляет авансовую (предварительную) оплату по специфике экономической классификации расходов 435 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов государственных предприятий" не более тридцати процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год на эти цели.
По специфике экономической классификации расходов бюджета 423 "Капитальный ремонт помещений, зданий, сооружений государственных предприятий" государственное учреждение осуществляет авансовую (предварительную) оплату не более тридцати процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год на финансирование государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для проведения реставрации и капитального ремонта помещений, зданий, сооружений государственных предприятий.
Сноска. Пункт 184 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026); от 19.12.2025 № 795 (вводится в действие с 01.01.2026.; от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

184. Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының әрбiр коды бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге шығыстардың экономикалық сыныптамасының мынадай ерекшелiктерi бойынша жол берiледi:
141 "Тамақ өнiмдерiн сатып алу";
142 сатып алуға аванстық (алдын ала) төлем ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 70 пайызынан аспайтын мөлшерде рұқсат етілетін "AusylVac – Al" және "AusylVac – Оіl" аусылға қарсы отандық ветеринариялық вакциналарды сатып алуды қоспағанда, "Дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы өзге де бұйымдарды сатып алу".
Осы Рәсімдердің 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 199-1, 200 және 201-тармақтарында көрсетiлген ерекшелiктер мен шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша шығыстар түрлерiн қоспағанда, шығыстардың экономикалық сыныптамасының көрсетiлген тiзбеге енбейтiн ерекшелiктерi бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына жасалған шарт сомасының отыз пайызынан аспайтын мөлшерде рұқсат етiледi.
Республикалық немесе коммуналдық меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындарды қаржыландыру кезiнде негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердi сатып алу үшiн мемлекеттiк мекеме ағымдағы жылы осы мақсаттарға көзделген соманың отыз пайызынан аспайтын аванстық (алдын ала) төлемдi шығыстардың экономикалық сыныптамасының 418 "Мемлекеттiк кәсіпорындарды материалдық-техникалық жарақтандыру" ерекшелiгi бойынша жүзеге асырады.
Мемлекеттiк кәсiпорындар қайта жасасқан және бұрын жасасқан ұзақ мерзiмдi шарттар бойынша күрделi жөндеу мен қалпына келтiруден басқа, жаңа объектілерді салу және қолданыстағыларын реконструкциялау үшін республикалық немесе коммуналдық меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындарды қаржыландыру үшiн мемлекеттiк мекеме экономикалық шығыстар сыныптамасының 435 "Мемлекеттiк кәсiпорындардың жаңа объектілерін салу және қолданыстағы объектілерін реконструкциялау" ерекшелiгi бойынша осы мақсаттарға ағымдағы қаржы жылына көзделген соманың отыз пайызынан аспайтын аванстық (алдын ала) төлем жасауды жүзеге асырады.
Мемлекеттiк мекеме бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының 423 "Мемлекеттiк кәсiпорындардың үй-жайларын, ғимараттарын, құрылыстарын күрделi жөндеу" ерекшелiгi бойынша мемлекеттiк кәсiпорындардың үй-жайларын, ғимараттарын, құрылыстарын қалпына келтiрудi және күрделi жөндеудi жүргiзу үшiн республикалық немесе коммуналдық меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындарды қаржыландыруға ағымдағы қаржы жылына көзделген соманың отыз пайызынан аспайтын аванстық (алдын ала) төлемдi жүзеге асырады.
Ескерту. 184-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

185. По специфике экономической классификации расходов 159 "Оплата прочих услуг и работ" допускается авансовая (предварительная) оплата от суммы договора на текущий финансовый год в размере не более:
пятидесяти процентов для оплаты расходов, предусматривающих оказание услуг организациями первичной медико-санитарной помощи на селе;
пятидесяти процентов для оплаты расходов по созданию и вводу в эксплуатацию космической системы дистанционного зондирования Земли среднего разрешения "KazEOSat-MR" и расходов по созданию космического ракетного комплекса "Байтерек" на базе ракеты космического назначения среднего класса нового поколения для запусков беспилотных космических аппаратов, в рамках выполнения государственного задания;
тридцати процентов для оплаты расходов, не входящих в перечень расходов, предусмотренных настоящим пунктом.
Авансовая (предварительная) оплата по специфике экономической классификации расходов 155 "Оплата услуг в рамках государственного социального заказа" в размере не более пятидесяти процентов от суммы договора на текущий финансовый год разрешается только неправительственным организациям при выполнении ими государственного социального заказа.
186. По специфике экономической классификации расходов 431 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов" допускается авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов:
1) от стоимости сложного энергетического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, при условии предоставления поставщиком одного из видов обеспечения исполнения договора, предусмотренного законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
2) от суммы договора на текущий финансовый год для оплаты затрат на строительство новых объектов и реконструкцию имеющихся объектов военного назначения;
3) от стоимости медицинского оборудования и медицинской техники в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, при условии предоставления поставщиком одного из видов обеспечения исполнения договора, предусмотренного законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по специфике экономической классификации расходов бюджета 149 "Приобретение прочих запасов" для оплаты затрат на приобретение предметов и материалов военного назначения.
Авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по специфике экономической классификации расходов бюджета 413 "Приобретение транспортных средств" для оплаты затрат на приобретение транспортных средств военного назначения.
Авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по специфике экономической классификации расходов бюджета 414 "Приобретение машин, оборудования, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря" для оплаты затрат на приобретение оборудования военного назначения.

185. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 159 "Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу" ерекшелігі бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының мынадай:
алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсететін ұйымдардың ауылда қызмет көрсетуін көздейтін шығыстарды төлеу үшін елу пайыздан;
Мемлекеттік тапсырманы орындау шеңберінде "KazEOSat-MR" айыру қабілеті орташа Жерді қашықтықтан зондтау ғарыштық жүйесін құру және пайдалануға беру жөніндегі шығыстарды және ұшқышсыз ғарыш аппараттарын ұшыруға арналған жаңа буынның орта сыныпты ғарыштық мақсаттағы зымыран базасында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру жөніндегі шығыстарды төлеу үшін елу пайыз;
осы тармақта көзделген шығыстардың тізбесіне енбейтін шығыстарды төлеу үшін отыз пайыздан аспайтын мөлшерде рұқсат етіледі.
Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 155 "Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс шеңберiндегi қызметтердi төлеу" ерекшелiгi бойынша аванстық (алдын ала) төлемге тек үкiметтiк емес ұйымдарға ғана мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты орындаған кезде ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде рұқсат етiледi.
186. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 431 "Жаңа объектілер салу және қолданыстағы объектілерді реконструкциялау" ерекшелiгi бойынша:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген шарттың орындалуын қамтамасыз етудің бір түрін өнім беруші ұсынған жағдайда инвестициялық жобаларды iске асыру шеңберiнде дайындаудың технологиялық мерзiмi бiр жылдан асатын күрделi энергетикалық жабдықтар құнының;
2) әскери мақсаттағы жаңа объектілерді салуға және қолданыстағы бар объектілерді реконструкциялауға жұмсалатын шығындарға ақы төлеу үшін ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының;
3) өнім беруші Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген шарттың орындалуын қамтамасыз етудің бір түрін ұсынған жағдайда инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде дайындаудың технологиялық мерзімі бір жылдан асатын медициналық жабдықтар мен медициналық техниканың құнының елу пайыздан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлем жасауға рұқсат етiледi.
Әскери мақсаттағы заттар мен материалдарды сатып алуға жұмсалатын шығындарды төлеуге бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 149 "Өзге қорларды сатып алу" ерекшелігі бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Әскери мақсаттағы көлік құралдарын сатып алуға жұмсалатын шығындарды төлеу үшін бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 413 "Көлік құралдарын сатып алу" ерекшелігі бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Әскери мақсаттағы жабдықтарды сатып алуға жұмсалатын шығындарды төлеуге бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 414 "Машиналар, жабдықтар, құралдар, өндірістік және шаруашылық құрал-саймандарын сатып алу" ерекшелігі бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.

Сноска. Пункт 186 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
187. Для финансирования по долгосрочным договорам грантового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, а также по договорам базового финансирования субъектов научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии Законом Республики Казахстан "О науке и технологической политике" авансовая (предварительная) оплата допускается в размере пятидесяти процентов от суммы договора, предусмотренной на текущий финансовый год.
188. При ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера допускается авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы договора, предусмотренной на текущий финансовый год.
При выделении средств из чрезвычайного резерва на мероприятия для ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, а также из резерва Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты на возмещение вреда (ущерба), предусмотренных постановлениями Правительства Республики Казахстан, при условии финансирования в размере не более пятидесяти процентов от выделенных средств по каждому виду расходов, уполномоченный орган по исполнению бюджета по мере представления администраторами бюджетных программ обосновывающих документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан направляет в орган государственного казначейства соответствующие письма-разрешения для дальнейшей оплаты.
189. По специфике экономической классификации расходов 431 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов" для строительства объектов в области биологической безопасности допускается авансовая (предварительная) оплата в размере ста процентов от стоимости технологического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых шесть месяцев и более, включая доставку, при условии предоставления поставщиком одного из видов обеспечения исполнения договора, предусмотренного законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Сноска. Пункт 189 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 186-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
187. "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын гранттық қаржыландырудың ұзақ мерзімді шарттары бойынша, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін базалық қаржыландыру шарттары бойынша аванстық (алдын-ала) төлем ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасының елу пайызы мөлшерінде жол беріледі.
188. Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарларын жою кезінде ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлем рұқсат етіледі.
Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға арналған іс-шараларға төтенше резервтен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында көзделген зиянды (нұқсанды) өтеуге арналған шұғыл шығындарға арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу кезінде шығыстардың әрбір түрі бойынша бөлінген қаражаттың елу пайызынан аспайтын мөлшерде қаржыландыру шарттары болған кезде, уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің шұғыл шығындарға арналған резервінен қаражат бюджетті атқару жөніндегі орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес негіздейтін құжаттарды ұсынуына қарай одан әрі ақы төлеу үшін мемлекеттік қазынашылық органдарына тиісті рұқсат-хаттарды жібереді.
189. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 431 "Жаңа объектілерді салу және қолдағы объектілерді реконструкциялау" ерекшелiгi бойынша биологиялық қауіпсіздік саласындағы объектілерді салу үшін өнім беруші Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген шарттың орындалуын қамтамасыз етудің бір түрін ұсынған жағдайда, дайындаудың технологиялық мерзімі алты ай және одан да көп болатын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде технологиялық жабдық құнының жүз пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Ескерту. 189-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

190. По специфике экономической классификации расходов 431 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов" допускается авансовая (предварительная) оплата в размере семидесяти пяти процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год для строительства теплоэлектроцентралей в столице, в рамках реализации инвестиционных проектов, при условии предоставления подрядной организацией соответствующего обеспечения авансового платежа согласно законодательства Республики Казахстан о государственных закупках на своевременное исполнение договорных обязательств.
Требование по внесению обеспечения аванса не распространяется на поставщиков, с которыми заключены договора в рамках казначейского сопровождения.
191. В договорах, связанных со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог и других объектов, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, а также по текущим затратам, за исключением приобретения сложного энергетического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, выплаты средств оператору по зерновому рынку, оплаты услуг по транспортировке казахстанского зерна на экспорт, оказание услуг организациями первичной медико-санитарной помощи на селе, необходимо наличие условия о пропорциональном удержании государственным учреждением ранее выплаченного аванса от каждой суммы принятых товаров (работ, услуг).
Государственное учреждение обеспечивает удержание ранее выплаченной суммы авансовой (предварительной) оплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
По договорам, срок действия которых превышает финансовый год, в случае наличия неудержанной суммы аванса прошлых лет, аванс, подлежащий выплате в новом финансовом году, выплачивается после полного погашения ранее выплаченного аванса объемами выполненных работ.
Оплата работ, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог и других объектов, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, в целом производится в пределах девяноста пяти процентов от общей суммы договора. По договорам, срок действия которых превышает текущий финансовый год, удержание пяти процентов от общей суммы договора производится государственным учреждением на последний год завершения объекта.
Удержание пяти процентов не производится по зарегистрированным в органе государственного казначейства договорам на текущий финансовый год в случаях выделения средств из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, а также, когда средства были выделены на начало строительства объекта. При этом, окончательная оплата за текущий финансовый год по объектам в указанных случаях производится на основании акта выполненных работ, представленного государственным учреждением в орган государственного казначейства.
Окончательный расчет за выполненные работы между заказчиком и подрядчиком производится после завершения работ, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог и других объектов, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, и предъявления заказчиком в орган государственного казначейства акта приемки объекта в эксплуатацию, подписанного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.

190. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 431 "Жаңа объектілер салу және қолда бар объектілерді реконструкциялау" ерекшелігі бойынша мердігер ұйымның шарттық міндеттемелерді уақтылы орындауға мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аванстық төлемді тиісті қамтамасыз етуді ұсынған жағдайда инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде Астанада жылу электр орталықтарын салу үшін ағымдағы қаржы жылына көзделген соманың жетпіс бес пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Авансты қамтамасыз етуді енгізу жөніндегі талап қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде шарттар жасалған өнім берушілерге қолданылмайды.
191. Дайындаудың технологиялық мерзімі бір жылдан асатын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде күрделі энергетикалық жабдықты сатып алуды, астық нарығы жөніндегі операторға қаражат төлеуді, қазақстандық астықты экспортқа тасымалдау жөніндегі қызметтерге төлемдерді, науқастарды шетелде емдеуге арналған төлемдерді, ауылда алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету қызметіне төлемдерді қоспағанда, құрылыспен не ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді реконструкциялаумен, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және басқа объектілерді күрделі жөндеумен, сондай-ақ ағымдағы шығындар бойынша шарттарда мемлекеттік мекеменің қабылданған тауарлардың, (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір сомасынан бұрын төлеген авансты тепе-тең ұстау туралы шарты болуы қажет.
Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алулар туралы заңнамасына сәйкес аванстық (алдын ала) төлемнің бұрын төленген сомасын ұстап қалуды қамтамасыз етеді.
Қолдану мерзімі қаржы жылынан асатын шарттар бойынша өткен жылдардан ұсталмаған аванстық сомасы болған жағдайда, жаңа қаржы жылында төленуге жататын аванс, атқарылған жұмыстар көлемімен бұрын төленген аванс толық өтелгеннен кейін төленеді.
Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жұмыстарға ақы төлеу тұтастай алғанда шарттың жалпы сомасының тоқсан бес пайызы шегінде жүргізіледі. Қолдану мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттар бойынша шарттың жалпы сомасынан бес пайызды ұстауды мемлекеттік мекеме объектіні аяқтаудың соңғы жылында жүргізеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервінен қаражат бөлінген жағдайда, сондай-ақ қаражат объектіні салуды бастауға бөлінгенде, ағымдағы қаржы жылына мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген шарттар бойынша бес пайызды ұстау жүргізілмейді. Бұл ретте көрсетілген жағдайларда объектілер бойынша ағымдағы қаржы жылына түпкілікті төлем мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік мекеме ұсынған орындалған жұмыстардың актісі негізінде жүргізіледі.
Орындалған жұмыстар үшін тапсырыс беруші мен мердігер арасындағы түпкілікті есеп айырысу ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жұмыстарды аяқтағаннан кейін және Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес тапсырыс берушімен қол қойылған объектіні пайдалануға қабылдау актісін мемлекеттік қазынашылық органына ұсынғаннан кейін жүргізіледі.

Сноска. Пункт 191 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
192. При осуществлении формирования резервного запаса зерна перечисление денежных средств оператору по зерновому рынку осуществляется единовременными выплатами в размерах сумм на весенне-летнее финансирование и осенний закуп зерна согласно договору на основании счета к оплате.
Сноска. Пункт 192 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
193. Оплата услуг по транспортировке казахстанского зерна на экспорт транзитом через территорию Российской Федерации осуществляется единовременной выплатой в размере ста процентов от суммы договора на текущий финансовый год на основании счета к оплате.
Сноска. Пункт 193 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
194. Авансовая (предварительная) оплата за приобретение услуг аналитических исследований по администрированию налога на добавленную стоимость с использованием технологии Blockchain с разработкой методологии и адаптации к законодательству Республики Казахстан допускается в размере ста процентов от суммы договора.
195. Авансовая (предварительная) оплата услуг, связанных с хранением иностранной валюты и других ценностей, изъятых органами уголовного преследования в рамках расследуемых ими уголовных дел, допускается в размере ста процентов от суммы договора.
196. При осуществлении формирования и использования региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров перечисление денежных средств оператору по зерновому рынку осуществляется единовременной выплатой в размере ста процентов на основании счета к оплате.
Сноска. Пункт 196 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
197. Авансовая (предварительная) оплата при обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, приобретении периодической печати и услуг почтовой связи допускается в размере ста процентов от суммы договора, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
198. Авансовая (предварительная) оплата для специфик экономической классификации расходов 151 "Оплата коммунальных услуг" не разрешается.
Авансовая (предварительная) оплата за аренду помещения, разрешается только для оплаты загранучреждениями Республики Казахстан суммы аренды, если в соответствии с договором аренды предусмотрено требование о предоставлении банковской гарантии об оплате депозитных сумм.

Ескерту. 191-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
192. Астықтың резервтік қорын қалыптастыруды жүзеге асыру кезінде астық нарығы жөніндегі операторға ақша қаражатын аудару төлеуге берілетін шоты негізінде шартқа сәйкес астықты көктемгі-жазғы қаржыландыруға және күзгі сатып алуға арналған сома мөлшерінде біржолғы төлемақы жасау жүзеге асырылады.
Ескерту. 192-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
193. Ресей Федерациясының аумағы арқылы транзитпен экспортқа қазақстандық астықты тасымалдау жөніндегі қызметтерге ақы төлеу төлеуге берілетін шоты негізінде ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының жүз пайызы мөлшерінде біржолғы төлеммен жүзеге асырылады.
Ескерту. 193-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
194. Әдіснаманы әзірлей және Қазақстан Республикасының заңнамасына бейімдей отырып, Blockchain технологиясын пайдаланып, қосылған құн салығына салықты әкімшілендіру бойынша талдамалық зерттеулер қызметтерін сатып алғаны үшін аванстық (алдын ала) төлемге шарттың сомасынан жүз пайыз мөлшерде жол беріледі.
195. Тергеп жатқан қылмыстық істер шеңберінде қылмыстық қудалау органдары алып қойған шетел валютасы мен басқа құндылықтарды сақтаумен байланысты қызметтері үшін аванстық (алдын ала) төлемге шарттың сомасынан жүз пайыз мөлшерде жол беріледі.
196. Азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларын қалыптастыруды және пайдалануды жүзеге асыру кезінде астық нарығы жөніндегі операторға ақша қаражатын аудару төлеуге берілетін шоты негізінде жүз пайыз мөлшерінде біржолғы төлеммен жүзеге асырылады.
Ескерту. 196-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
197. Егер ҚР заңнамасында өзгеше көзделмесе, көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру, жолаушылар алдындағы тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру, мерзімді баспаны және почта байланыс қызметтерін сатып алу кезінде шарт сомасының жүз пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлемақы жасауға жол беріледі.
198. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 151 "Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу" ерекшелігі үшін аванстық (алдын ала) төлемге рұқсат етілмейді.
Егер жалға алу шартына сәйкес депозиттiк соманы төлеу туралы банк кепiлдiгiн беру туралы талап көзделсе, үй-жайды жалға алғаны үшін аванстық (алдын ала) ақы төлеуге Қазақстан Республикасының шетелдiк мекемелерiнiң жалға алу сомасын төлеуге ғана рұқсат етiледi.

199. Авансовая (предварительная) оплата при заключении гражданско-правовых сделок, по итогам проведения электронных государственных закупок способом запроса ценовых предложений товаров, работ, услуг, не разрешается.
Пункт 199 в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
199-1. Авансовая (предварительная) оплата поставщикам, находящимся в реестре казахстанских товаропроизводителей, осуществляется в размере, установленном Правилами осуществления государственных закупок, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 октября 2024 года № 687 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35238), при наличии средств на контрольных счетах наличности соответствующих бюджетов.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 199-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
200. Авансовая (предварительная) оплата по договорам, заключенным в рамках государственного оборонного заказа Республики Казахстан, разрешается в размере не более семидесяти пяти процентов от суммы договора, предусмотренной на текущий финансовый год.
201. Оплата услуг по взаимодействию с международными рейтинговыми агентствами Standard&Poor's, Moody's и Fitch Ratings (в том числе в случае их реорганизации в другое юридическое лицо) осуществляется в соответствии с условиями и сроками, обозначенными в заключенных с ними договорах или соглашениях.
202. Допускается оплата государственными учреждениями за оказанные услуги (коммунальные услуги, уличное освещение, услуги вывоза мусора, услуги средств массовой информации, закупаемые в рамках государственного заказа, услуги связи, услуги телерадиовещания, услуги организации питания военнослужащих) транспортные услуги, сопровождение цифровых систем, за полученные нефтепродукты с автозаправочных станций по товарораспорядительным документам (талонам/топливным картам) в первом квартале текущего финансового года по договору, заключенному на текущий финансовый год по документам к оплате, выставленным за декабрь истекшего финансового года.
Допускается оплата государственными учреждениями по возмещению гарантированной суммы стоимости товаров и/или услуг реализованных через портал социальных услуг в соответствии со статьей 166 Социального кодекса Республики Казахстан в первом квартале текущего финансового года, согласно электронной счет-фактуре, дата оформления которого декабрь истекшего финансового года.
Допускается оплата государственными учреждениями за услуги по оценке перспектив разбирательств, защите и представлению интересов государства либо заказчиков в арбитражах, иностранных арбитражах, иностранных государственных и судебных органах, а также в процессе до арбитражного (судебного) урегулирования споров, проводимых за рубежом с участием Правительства Республики Казахстан в первом квартале текущего финансового года по договору, заключенному на текущий финансовый год на основании документов к оплате, выставленным за декабрь истекшего финансового года.

199. Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен электрондық мемлекеттік сатып алуды жүргізу қорытындысы бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді жасасу кезінде аванстық (алдын ала) төлемге рұқсат етілмейді.
Ескерту. 199-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
199-1. Қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміндегі өнім берушілерге аванстық (алдын ала) төлем тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қаражат болған кезде, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 9 қазандағы № 687 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35238 болып тіркелген) Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларында белгіленген мөлшерде жүзеге асырылады.
Ескерту. 199-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
200. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қорғаныстық тапсырысы шеңберінде жасалған шарттар бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасының жетпіс бес пайызынан аспайтын мөлшерде жол беріледі.
201. Standard&Poor's, Moody's және Fitch Ratings халықаралық рейтингтік агенттіктермен (оның ішінде олар басқа заңды тұлға болып қайта ұйымдастырылған жағдайда) өзара іс-қимыл жасау жөніндегі қызметтерге ақы төлеу олармен жасалған шарттарда немесе келісімдерде көрсетілген талаптар мен мерзімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
202. Мемлекеттік мекемелердің өткен қаржы жылының желтоқсанында ұсынылған төлеуге берілетін құжаттар бойынша ағымдағы қаржы жылына жасалған шарт бойынша ағымдағы қаржы жылының бірінші тоқсанында көрсетілген қызметтер (коммуналдық қызметтер, көшені жарықтандыру, қоқыс шығару қызметтері, мемлекеттік тапсырыс шеңберінде сатып алынатын бұқаралық ақпарат құралдарының қызметтері, байланыс қызметтері, телерадио хабарларын тарату қызметтері, әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру қызметтері), көлік қызметтері, тауарға билік ету құжаттары (талондар/отын карталары) бойынша автожанармай құю станцияларынан алынған мұнай өнімдері үшін цифрлық жүйелерді сүйемелдеу үшін төлеуіне жол беріледі.
Мемлекеттік мекемелерге Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 166-бабына сәйкес ағымдағы қаржы жылының бірінші тоқсанында, электрондық шот-фактураға сәйкес ресімделген күні өткен қаржы жылының желтоқсанында әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы өткізілген тауарлардың және/немесе көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу бойынша кепілдік берілген соманы төлеуге жол беріледі.
Мемлекеттің мекемелердің мемлекет мүддесін немесе тапсырыс берушілердің мүдделерін төрелік соттарда, шетелдік төрелік соттарда, шетелдік мемлекеттік және сот органдарында қорғау және білдіру, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің қатысуымен шетелде жүргізілетін төрелікке дейінгі (сотқа дейінгі) дауларды реттеу бойынша перспективаларын бағалау қызметтері үшін ақы төлеуге ағымдағы қаржы жылының бірінші тоқсанында, ағымдағы қаржы жылына арнап жасалған шарт бойынша, өткен қаржы жылының желтоқсан айында қойылған төлеуге берілген құжаттар негізінде жол беріледі.

Сноска. В пункт 202 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
203. Оплата услуг по взаимодействию с международными организациями и странами-донорами осуществляется в соответствии с условиями и сроками, обозначенными в заключенных с ними международных договорах в рамках связанных грантов.
204. Дополнительные соглашения к договорам, зарегистрированным в органах государственного казначейства, заключаются в случаях:
в соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках";
уточнения, корректировки бюджета;
продления срока действия договора, не исполненного в прошлом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств и/или не перечисленной суммы гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан по расходам. Продление срока действия указанных договоров производится по предложению соответствующей бюджетной комиссии, при положительном заключении которой центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию вносят соответствующие проекты постановлений соответственно в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
внесения изменения в заключенный договор, связанный с реализацией государственных заданий, предоставлением услуг, работ со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;
внесение изменения в заключенный договор на приобретение товаров (работ и услуг), на которые требования законодательства Республики Казахстан о государственных закупках не распространяется, в том числе в части заключения договоров о государственных закупках посредством веб-портала, на основании Законов Республики Казахстан.";
Регистрация дополнительного соглашения к заключенному договору о государственных закупках в сфере строительства на уменьшение суммы финансирования текущего финансового года, приводящей к превышению установленного размера аванса от суммы финансирования на текущий финансовый год, запрещается. При этом, регистрация дополнительного соглашения допускается после представления в орган государственного казначейства актов выполненных работ, объем которых полностью погашает сумму ранее выплаченного аванса.
Акт выполненных работ представляется путем прикрепления к заявке на регистрацию дополнительного соглашения и указанием сведений акта выполненных работ в пояснительной записке.

Ескерту. 202-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
203. Халықаралық ұйымдармен және донор-елдермен өзара іс-қимыл бойынша қызметтерді төлеу байланыс гранттар шеңберінде олармен жасалған халықаралық шарттарда белгіленген талаптар мен мерзімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
204. Мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген шарттарға қосымша келісімдер мынадай:
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабына сәйкес;
бюджетті нақтылаған, түзеткен;
өткен жылы орындалмаған және бюджет қаражатының қалдықтары және/немесе осы Рәсімдерде көрсетiлген шығыстар бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан кепiлдiк берiлген трансферттiң аударылмаған сомасы есебiнен ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға жататын шарттың қолданылу мерзiмi ұзартылған жағдайларда жасалады. Көрсетiлген шарттардың қолданылу мерзiмiн ұзарту тиiстi бюджет комиссиясының ұсынысы бойынша жүргiзiледi, ол оң қорытынды берген кезде бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тиісінше Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне тиiстi қаулылардың жобаларын енгiзеді;
мемлекеттік тапсырмаларды іске асырумен, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мерзімі бір қаржы жылынан асатын жұмыстарды, қызметтерді көрсетумен байланысты жасалған шартқа өзгеріс енгізілген;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптары қолданылмайтын тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға жасалған шартқа, оның ішінде Қазақстан Республикасының Заңдары негізінде веб-портал арқылы мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасасу бөлігіне өзгеріс енгізілген жағдайда жасалады.
Ағымдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру сомасынан аванстың белгіленген мөлшерінен асып кетуіне әкеліп соғатын ағымдағы қаржы жылын қаржыландыру сомасын азайтуға құрылыс саласында жасалған мемлекеттік сатып алу туралы шартқа қосымша келісімді тіркеуге тыйым салынады. Бұл ретте қосымша келісімді тіркеуге көлемі бұрын төленген аванс сомасын толығымен өтейтін орындалған жұмыстардың актілері мемлекеттік қазынашылық органына ұсынылғаннан кейін жол беріледі.
Орындалған жұмыстар актісі қосымша келісімді тіркеуге арналған өтінімге бекіту және орындалған жұмыстар актісінің мәліметтерін түсіндірме жазбада көрсету арқылы ұсынылады.

Сноска. Пункт 204 - в редакции приказа Министра финансов РК от 19.12.2025 № 795 (вводится в действие с 01.01.2026); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
205. Правоотношения государственного учреждения с банками второго уровня и/или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – банк), оформляются в соответствии с требованиями банковского законодательства и законодательства о государственных закупках Республики Казахстан.
Параграф 3. Перечень документов, предоставляемых государственным учреждением для регистрации гражданско-правовых сделок
206. Регистрация гражданско-правовых сделок государственных учреждений осуществляется на основании заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки, которая составляется и представляется (по ЦС "Казначейство-клиент" формируется электронный образ и направляется) в органы государственного казначейства для регистрации договора государственного учреждения или дополнительного соглашения к зарегистрированному договору.
При переносе плановых назначений и кассовых расходов, предусмотренных в пункте 78 настоящих Процедур, закрытие (отмена) заказов (уведомлений) производится на основании письма государственного учреждения с указанием соответствующего нормативного правового акта, а также номера, даты, суммы и остатка суммы уведомления о регистрации договора.
Государственное учреждение обеспечивает достоверность и правильность оформления заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки.
Для регистрации договора в рамках международного договора о государственных займах, ратифицированных Республикой Казахстан, или по связанным грантам заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе с приложением копии международного договора о государственных займах, ратифицированных Республикой Казахстан, или по связанным грантам.
Сноска. Пункт 206 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
207. При расторжении договора, заключенного посредством веб-портала государственных закупок, по соглашению сторон, в одностороннем порядке, по решению суда государственным учреждением предоставляется заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки с нулевой суммой путем передачи данных из автоматизированной интегрированной цифровой системы "Электронные государственные закупки" (далее – АИЦС "Электронные государственные закупки") посредством ЦС "Казначейство-клиент" в орган государственного казначейства.
К заявке прикрепляется пояснительная записка, в которой указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательств, причина расторжения договора, также сумма договора при ее изменении.
При расторжении договора, заключенного без применения норм законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, государственным учреждением заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки формируется посредством ЦС "Казначейство-клиент" с нулевой суммой и предоставляется в органы государственного казначейства.
К заявке прикрепляются пояснительная записка, в которой указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательств, причина расторжения договора и сканированный образ с оригинала дополнительного соглашения (при расторжении договора по соглашению сторон) либо копии решения суда, вступившего в законную силу, заверенную оттиском печати суда, либо копию решения суда, вступившего в законную силу, полученного в электронном формате посредством цифровой системы "Судебный кабинет", заверенную подписью руководителя и печатью государственного учреждения (при расторжении по решению суда), письмо-уведомление об одностороннем расторжении договора, составленного не позднее, чем за месяц, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан либо соглашением сторон. При этом письмо-уведомление должно содержать отметку (штамп либо соответствующую подпись), либо иное подтверждение, предусмотренное законодательством Республики Казахстан о получении уведомления другой стороной по договору.
При расторжении договора на бумажном носителе, государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства на бумажном носителе либо посредством системы электронного документооборота вместе с письмом государственного учреждения копию вышеуказанных документов подтверждающих расторжение договора, (в письме обязательно указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательств, причина расторжения договора, также сумма договора при ее изменении), при этом копии документов на бумажном носителе остаются в органе государственного казначейства.

Ескерту. 204-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 19.12.2025 № 795 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
205. Мемлекеттік мекеменің екінші деңгейдегі банктермен және/немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдармен (бұдан әрі – банк) құқықтық қатынастары Қазақстан Республикасы банк заңнамасының және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес ресімделеді.
3-параграф. Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін мемлекеттік мекемелер ұсынатын құжаттардың тізбесі
206. Мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелерін тіркеу мемлекеттік мекеменің шартын немесе тіркелген шартқа қосымша келісімді тіркеу үшін жасалатын және мемлекеттік қазынашылық органына ұсынылатын ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық үлгісі қалыптастырылады және жіберіледі) азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім негізінде жүзеге асырылады.
Осы Рәсімдердің 78-тармағында көзделген жоспарлы тағайындаулар мен кассалық шығыстарды көшірген кезде тапсырыстарды (хабарландыруларды) жабу (жою) тиісті нормативтік құқықтық актінің, сондай-ақ шартты тіркеу туралы хабарламаның нөмірі, күні, сомасы және қалдық сомасы көрсетіле отырып, мемлекеттік мекеме хатының негізінде жасалады.
Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімнің шынайылығы және ресімделу дұрыстығын мемлекеттік мекеме қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарт шеңберінде немесе байланысты гранттар бойынша шартты тіркеу үшін азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімді мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарттың көшірмесін қоса бере отырып, қағаз жеткізгіште немесе байланысты гранттар бойынша ұсынады.
Ескерту. 206-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
207. Мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалған шарт тараптардың келісімі бойынша біржақты тәртіппен бұзылған кезде, мемлекеттік мекеме "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша мемлекеттік қазынашылық органына "Электрондық мемелекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған цифрлық жүйесінен (бұдан әрі – "Электрондық мемелекеттік сатып алу" АИЦЖ) деректерді беру арқылы нөлдік сомамен азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге береді.
Өтінімге міндеттемелерді тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күні, шартты бұзу себебі, сондай-ақ өзгерген жағдайда шарттың сомасы көрсетілетін түсіндірме жазба қоса беріледі.
Мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасының нормаларын қолданбай жасалған шартты бұзған кезде, мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді нөлдік сомамен "Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы қалыптастырады және мемлекеттік қазынашылық органына ұсынады.
Өтінімге түсіндірме жазба қоса тіркеледі, онда міндеттемелерді тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күндері, шартты бұзу себебі және қосымша келісімнің түпнұсқасынан (шарт тараптардың келісімі бойынша бұзылған кезде) не сот мөрінің бедерімен куәландырылған, заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесінен не заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесінен сканерленген сурет не заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесі көрсетіледі мемлекеттік мекеме басшысының қолымен және мөрімен куәландырылған "Сот кабинеті" цифрлық жүйесі арқылы электрондық форматта алынған (сот шешімі бойынша бұзылған кезде) егер өзгесі Қазақстан Республикасының заңнамасында не тараптардың келісімінде көзделмеген болса, бір айдан кеш емес мерзімде жасалған шарттың орындалуынан біржақты бас тарту туралы хабарлама-хаттың көшірмесін ұсынады. Бұл ретте хабарлама-хатта шарт бойынша екінші тараптың хабарламаны алғаны туралы белгі (мөртабан не тиісті қол) не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де растаманы қамтуы тиіс.
Шарт қағаз тасығышта бұзылған кезде, мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына қағаз тасығышта не мемлекеттік мекеменің хатымен бірге электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы шарттың бұзылған растайтын жоғарыда көрсетілген құжаттардың көшірмесін ұсынады (хатта міндеттемелерді тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күні, шартты бұзу себебі, сондай-ақ өзгерген кезде шарттың сомасы міндетті түрде көрсетіледі), бұл ретте қағаз тасығыштағы құжаттардың көшірмелері мемлекеттік қазынашылық органында қалады.

Сноска. Пункт 207 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
208. Погашение кредиторской задолженности по бюджетным программам государственных учреждений, возникшей вследствие секвестра и/или при отсутствии либо недостаточности денег на контрольных счетах наличности соответствующих бюджетов, по гражданско-правовым сделкам отчетного финансового года, по гражданско-правовым сделкам, заключенным в рамках правительственных внешних займов, ратифицированных Республикой Казахстан, а также за оказанные государственные услуги населению производится за счет средств, выделенных в следующем финансовом году.
При наличии кредиторской задолженности, возникшей, вследствие секвестра и/или при отсутствии либо недостаточности денег на контрольных счетах наличности соответствующих бюджетов по видам расходов, по которым регистрация заключенных договоров является обязательной, государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки на сумму кредиторской задолженности с приложением (прикреплением) копии договора, по которому образовалась кредиторская задолженность и акт сверки, подтверждающий наличие и сумму кредиторской задолженности на первое число месяца, в котором погашается кредиторская задолженность. Акт сверки должен быть подписан руководителями государственного учреждения и поставщика.
Также представляется пояснительная записка, в которой указывается номер и дата последнего уведомления о регистрации обязательства, по которому образовалась кредиторская задолженность, сумма неоплаченной части зарегистрированного обязательства и причина образования кредиторской задолженности.
При наличии кредиторской задолженности по гражданско-правовым сделкам, заключенным в рамках правительственных внешних займов, ратифицированных Республикой Казахстан, при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии по видам расходов, по которым регистрация заключенных договоров является обязательной, государственное учреждение представляет в органы государственного казначейства заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки на сумму кредиторской задолженности с приложением (прикреплением) копии договора на погашение кредиторской задолженности, пояснительную записку с указанием причины образования кредиторской задолженности и акт сверки, подтверждающий наличие и сумму кредиторской задолженности на первое число месяца, в котором погашается кредиторская задолженность. Акт сверки должен быть подписан руководителями государственного учреждения и поставщика.
Допускается оплата государственным учреждением задолженности истекшего финансового года за оказанные государственные услуги населению за счет средств текущего финансового года, при условии отражения их в отчетности государственного учреждения, путем заключения договора на погашение задолженности.
Для этого государственное учреждение представляет в органы государственного казначейства заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки на сумму задолженности с приложением (прикреплением) оригинала и копии (при обслуживании по ЦС "Казначейство-клиент" – сканированного образа с оригинала) договора на погашение задолженности и акта сверки, подтверждающего наличие и сумму задолженности на первое число месяца, в котором погашается задолженность. Акт сверки должен быть подписан руководителями государственного учреждения и поставщика.
Также прилагается пояснительная записка с указанием причины образования задолженности по оказанным государственным услугам населению.
По спецификам и видам расходов, не требующих обязательной регистрации гражданско-правовой сделки, государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства счет к оплате с приложением (прикреплением) акта сверки по состоянию на первое число месяца, в котором погашается кредиторская задолженность. Акт сверки должен быть подписан руководителями государственного учреждения и поставщика.
В поле "Назначение платежа" счета к оплате дополнительно указывается причина образования кредиторской задолженности.
Кредиторская задолженность погашается по той же специфике, по которой образовалась кредиторская задолженность.";

Ескерту. 207-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208. Мемлекеттік мекемелердің бюджеттік бағдарламалары бойынша секвестрдің салдарынан және/немесе тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында ақша болмаған не жеткіліксіздігі болған кезде туындаған кредиторлық берешекті өтеу, есепті қаржы жылдың азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша, Қазақстан Республикасы ратификациялаған үкіметтік сыртқы қарыздар шеңберінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша, сондай-ақ халыққа көрсетілген мемлекеттік қызметтер үшін келесі қаржы жылында бөлінген қаражат есебінен жүргізіледі.
Кредиторлық берешек секвестр салдарынан және/немесе тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде пайда болғанда жасасқан шарттарды тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың түрлері бойынша мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына кредиторлық берешек өтелетін айдың бірінші күніне кредиторлық берешек пайда болған шарттың көшірмелерін қоса беріп (тіркей отырып) кредиторлық берешек сомасына азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді және кредиторлық берешектің болуын және сомасын растайтын салыстырмалы акті ұсынады. Салыстырмалы актіге мемлекеттік мекеменің және өнім берушінің басшылары қол қоюы тиіс.
Сондай-ақ кредиторлық берешек пайда болған міндеттемені тіркеу туралы соңғы хабарламаның нөмірі мен күні, тіркелген міндеттеменің төленбеген бөлігінің сомасы және кредиторлық берешектің пайда болу себебі көрсетілетін түсіндірме жазба ұсынылады.
Қазақстан Республикасы ратификациялаған үкіметтік сыртқы қарыздар шеңберінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша кредиторлық берешек болған кезде, жасасқан шарттарды тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың түрлері бойынша Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы болған кезде – мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына кредиторлық берешек өтелетін айдың бірінші күніне кредиторлық берешекті өтеуге арналған шарттың, кредиторлық берешектің пайда болу себебі көрсетілген түсіндірме жазба көшірмелерін қоса беріп (тіркей отырып) кредиторлық берешек сомасына азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді және кредиторлық берешектің болуын және сомасын растайтын салыстырып тексеру актісін ұсынады. Салыстырмалы актіге мемлекеттік мекеменің және өнім берушінің басшылары қол қоюы тиіс.
Мемлекеттік мекеменің есептілігінде көрсету шартымен мемлекеттік мекеменің өткен қаржы жылының халыққа мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін берешекті ағымдағы қаржы жылының қаражаты есебінен берешекті өтеуге шарт жасасу жолымен төлеуіне жол беріледі.
Ол үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына берешекті өтеуге шарт пен берешек өтелетін айдың бірінші берешектің бар екенін және сомасын растайтын салыстырып тексеру актісінің түпнұсқасы мен көшірмелерін ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсету кезінде түпнұсқадан сканерленген түрін) қоса беріп (тіркей отырып) берешек сомасына азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінім ұсынады. Салыстырып тексеру актісіне мемлекеттік мекеме мен өнім берушінің басшылары қол қоюы тиіс.
Сондай-ақ халыққа көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша берешектің туындау себептерін көрсете отырып, түсіндірме жазба қоса беріледі.
Азаматтық-құқықтық мәмілені міндетті түрде тіркеуді талап етпейтін шығыстардың ерекшеліктері мен түрлері бойынша мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына кредиторлық берешекті өтейтін айдың бірінші күнгі жағдай бойынша салыстырмалы актіні қоса беріп (тіркей отырып) төлеуге берілетін шотты ұсынады.
Төлеуге берілетін шоттың "Төлемнің мақсаты" деген ашық жолағында қосымша кредиторлық берешектің пайда болу себебі көрсетіледі.
Кредиторлық берешектің өтелуі кредиторлық берешек пайда болған ерекшелік бойынша жүргізіледі.

Сноска. Пункт 208 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
209. Государственное учреждение для регистрации гражданско-правовой сделки при проведении заявок на бумажном носителе предоставляет в органы государственного казначейства реестр заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения по форме согласно приложению 77 к настоящим Процедурам и заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки в двух экземплярах с приложением оригинала и копии договора (дополнительного соглашения), при этом один экземпляр реестра, заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки и копия зарегистрированного договора (дополнительного соглашения) на бумажном носителе остается в органе государственного казначейства.
При предоставлении заявок для регистрации гражданско-правовой сделки посредством ЦС "Казначейство-клиент" реестры заявок не представляются.
Для регистрации договора или дополнительного соглашения (в случае увеличения суммы договора о государственных закупках по итогам корректировки технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации, прошедших экспертизу в порядке, установленном Правилами планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июня 2025 года № 59 (далее – Правила № 59)), связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки с обязательным приложением копии одного из следующих документов: положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, когда стоимость изготовления проектно-сметной документации включена в стоимость договора, а также договоров по бюджетным инвестиционным проектам, не требующих корректировки проектно-сметной документации или технико-экономического обоснования, при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии. И дополнительно: копия приказа об утверждении/переутверждении технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации в порядке, установленном Правилами утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 304 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10632) (далее – Правила № 304). При этом, предоставление документов, предусмотренных частью третьей настоящего пункта, осуществляется в период действия технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации.
Для регистрации договоров (дополнительного соглашения), заключенных в рамках реализации инвестиционных проектов, направленных на строительство теплоэлектроцентралей в столице, к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки прикрепляется дополнительно пояснительная записка с указанием сведений о стоимости приобретаемого сложного энергетического оборудования, по которому предусматривается авансовая (предварительная) оплата.
При обслуживании по ЦС "Казначейство-клиент" формируется заявка с прикреплением сканированных оригиналов документов, перечисленных в настоящем пункте, подписанные электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения.
Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки к договорам на приобретение товаров (работ, услуг), заключение которых в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о государственных закупках предусмотрено посредством веб-портала государственных закупок, предоставляется в органы государственного казначейства путем передачи данных договора (дополнительного соглашения) о государственных закупках из АИЦС "Электронные государственные закупки" посредством ЦС "Казначейство-клиент".

Ескерту. 208-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
209. Мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін өтінімдерді қағаз тасығышта жүргізу кезінде мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Рәсімдерге 77-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге өтінімдер тізілімін және шарттың (қосымша келісімнің) түпнұсқасы мен көшірмесін қоса бере отырып, екі данада азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді ұсынады, бұл ретте тізілімнің, азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімнің бір данасы және тіркелген шарттың (қосымша келісімнің) қағаз тасығыштағы көшірмесі мемлекеттік қазынашылық органында қалады.
Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін өтінімдер "Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы берілген кезде өтінімдер тізілімдері ұсынылмайды.
Ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылысжайларды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шартты немесе қосымша келісімді (Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 28 маусымдағы № 59 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларында (бұдан әрі – № 59 қағидалар) белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалалау-сметалық құжаттаманы түзету нәтижесінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың сомасы ұлғайған жағдайда) тіркеу үшін мемлекеттік мекеме, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, мынадай құжаттардың бірінің: жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарттың құнына енген жағдайда жобалау-сметалық құжаттамасы бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының немесе техникалық-экономикалық негіздемесі бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының, сондай-ақ Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы болған кезде жобалау-сметалық құжаттаманы немесе техникалық-экономикалық негіздемені түзетуді талап етпейтін бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша шарттардың көшірмесін міндетті түрде қоса бере отырып, азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді қағаз тасығышта ұсынады. Оған қоса: Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10632 болып тіркелген) бекітілген Бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту қағидаларында (бұдан әрі – № 304 қағидалар) белгіленген тәртіппен техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту/қайта бекіту туралы бұйрықтың көшірмесі. Бұл ретте, осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсыну техникалық-экономикалық негіздеменің немесе жобалау-сметалық құжаттаманың қолданылу кезеңінде жүзеге асырылады.
Астанада жылу электр орталықтарын салуға бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде жасалған шарттарды (қосымша келісімді) тіркеу үшін, азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге аванстық (алдын ала) төлем көзделген сатып алынатын күрделі энергетикалық жабдықтың құны туралы мәліметтерді көрсете отырып, қосымша түсіндірме жазба қоса беріледі.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсету кезінде мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған, осы тармақта санамаланған құжаттардың сканерленген түпнұсқаларын тіркей отырып, өтінім қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жасалуы мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы көзделген тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға арналған шарттарға азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім мемлекеттік қазынашылық органдарына "Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИЦЖ-дан мемлекеттік сатып алу туралы шарттың (қосымша келісімнің) деректерін беру жолымен "Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы ұсынылады.

Для регистрации заключенного в АИЦС "Электронные государственные закупки" договора или дополнительного соглашения (в случае увеличения суммы договора о государственных закупках по итогам корректировки технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации, прошедших экспертизу в порядке, установленном Правилами № 59), связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, государственным учреждением посредством ЦС "Казначейство-клиент" в орган государственного казначейства предоставляется заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки путем передачи данных договора о государственных закупках из АИЦС "Электронные государственные закупки" с прикреплением сканированного оригинала одного из следующих документов: положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, а также договоров по бюджетным инвестиционным проектам, не требующих корректировки проектно-сметной документации или технико-экономического обоснования, при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии. И дополнительно: сканированный оригинал приказа об утверждении/переутверждении технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации в соответствии с Правилами № 304. При этом, предоставление документов, предусмотренных частью седьмой настоящего пункта, осуществляется в период действия технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации.
При этом, регистрация заключенных в АИЦС "Электронные государственные закупки" договоров по строительству объектов в городе Туркестане, а также по строительству биофармацевтического завода по выпуску иммунобиологических препаратов против коронавирусной инфекции осуществляется на основании поэтапного получения положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, с последующей корректировкой общей стоимости договоров при получении окончательного положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию объектов строительства.
К заявкам на регистрацию гражданско-правовой сделки, поступившим через АИЦС "Электронные государственные закупки", прикрепление сканированных оригиналов документов, перечисленных в настоящем пункте не требуется, кроме положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, приказа об утверждении/переутверждении технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации в соответствии с Правилами № 304 и пояснительной записки (в случае регистрации дополнительного соглашения) государственного учреждения, в которой указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательства, причина изменений условий договора и сумма договора (в случае ее изменения).
Для принятия обязательств по договорам (дополнительным соглашениям) государственно-частного партнерства, на которые требования по заключению договора о государственных закупках посредством веб-портала государственных закупок не распространяются, государственным учреждением к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки дополнительно предоставляется копия (сканированный оригинал) свидетельства о регистрации договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства.
При заключении договора государственным учреждением или принятии обязательств в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов (акимов городов районного значения, поселка, села, сельского округа), государственное учреждение дополнительно предоставляет в органы государственного казначейства копии (прикрепляет сканированный оригинал, подписанный электронной цифровой подписью уполномоченного лица государственного учреждения) соответствующих решений Правительства Республики Казахстан (местных исполнительных органов, акимов городов районного значения, поселка, села, сельского округа).
Для принятия обязательств по договорам (дополнительным соглашениям) государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга, государственным учреждением к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки дополнительно предоставляется копия (сканированный оригинал) свидетельства о регистрации договора/дополнительного соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга.

"Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИЦЖ-да жасалған Ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылысжайларды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шартты немесе қосымша келісімді (№ 59 қағидаларда белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы түзету нәтижесінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың сомасы ұлғайған жағдайда) тіркеу үшін мемлекеттік мекеме "Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы мемлекеттік қазынашылық органына, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, мынадай құжаттардың бірінің: жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарттың құнына енген объектілердің жобалау-сметалық құжаттамасы бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының немесе техникалық-экономикалық негіздемесі бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының, сондай-ақ Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы болған кезде жобалау-сметалық құжаттаманы немесе техникалық-экономикалық негіздемені түзетуді талап етпейтін бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша шарттардың сканерленген түпнұсқасын қоса бере отырып, "Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИЦЖ-дан мемлекеттік сатып алу туралы шарттың деректерін беру жолымен азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді береді. Оған қоса: № 304 қағидаларға сәйкес техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту/қайта бекіту туралы бұйрықтың сканерленген түпнұсқасы. Бұл ретте, осы тармақтың жетінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсыну техникалық-экономикалық негіздеменің немесе жобалау-сметалық құжаттаманың қолданылу кезеңінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, Түркістан қаласында объектілер салу бойынша, сондай-ақ коронавирустық инфекцияға қарсы иммунобиологиялық препараттар шығару бойынша биофармацевтикалық зауыт салу бойынша "Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИЦЖ-да жасалған шарттарды тіркеу жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын немесе техникалық-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын кезең-кезеңімен алу негізінде экономикалық негіздеме, жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың түпкілікті оң қорытындысын немесе құрылыс объектілерінің техникалық-экономикалық негіздемесі бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын алған кезде шарттардың жалпы құнын кейіннен түзете отырыпжүзеге асырылады.
Жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысынан немесе техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысынан, № 304 қағидаларға сәйкес техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту/қайта бекіту туралы бұйрықтан және міндеттемені тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күндері, шарт талаптарының өзгеру себебі және шарт сомасы көрсетілетін (өзгерген жағдайда) мемлекеттік мекеменің түсіндірме жазбасынан (қосымша келісім тіркелген жағдайда) басқа "Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИЦЖ арқылы келіп түскен азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімдерге осы тармақта аталған құжаттардың сканерленген түпнұсқаларын бекіту талап етілмейді.
Мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу жөніндегі талаптар қолданылмайтын мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары (қосымша келісімдері) бойынша міндеттемелерді қабылдау үшін мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын/қосымша келісімін тіркеу туралы куәліктің көшірмесі (сканерленген түпнұсқасын) ұсынады.
Мемлекеттік мекеме шарт жасасқан немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің жергілікті атқарушы органдардың, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің шешімдеріне сәйкес міндеттеме қабылдаған кезде мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органдарына Қазақстан Республикасы Үкіметінің (жергілікті атқарушы органдардың, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің) тиісті шешімдерінің көшірмелерін (мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойған сканерленген түпнұсқаны тіркейді) қосымша ұсынады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттары (қосымша келісімдері) және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша міндеттемелерді қабылдау үшін мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер шартын/қосымша келісімін тіркеу куәліктің көшірмесін (сканерленген түпнұсқасын) қосымша ұсынады.

Сноска. Пункт 209 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
210. В случае отсутствия получателя денег в интегрированной цифровой системе казначейства к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки, кроме предусмотренных пунктом 209 настоящих Процедур документов, государственным учреждением, предоставляется на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в Справочник получателей денег согласно приложениям 64 и 74 к настоящим Процедурам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) следующих документов получателя денег:
1) для юридического лица:
копия свидетельства/справки (с портала электронного правительства) о регистрации (перерегистрации) юридического лица/копия регистрационного свидетельства о регистрации нерезидента в качестве налогоплательщика;
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
2) для физического лица:
Копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждение с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование", или лицензии, выданной уполномоченным органом на право занятия деятельностью в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя или подтверждение с веб-портала "Электронного правительства", либо с веб-портала "Е-лицензирование";
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
3) для банка-посредника (при проведении платежей в национальной валюте за пределы Республики Казахстан через банк-посредник):
документы, официально подтверждающие реквизиты банка-посредника;
4) для получателя денег в иностранной валюте:
документы, официально подтверждающие реквизиты бенефициара, банка бенефициара, банка-посредника (при его наличии;
письмо-подтверждение государственного учреждения с указанием полных реквизитов получателя денег.
При оформлении заявки о возвращении гарантийного взноса участникам аукциона по продаже арестованного и конфискованного имущества в ЦС "Казначейство-клиент" вышеуказанные документы не прилагаются, прилагается копия платежного поручения, подтверждающего факт поступления суммы от участника аукциона.
В случае изменения (отсутствия) реквизитов получателя денег в интегрированной цифровой системе казначейства, государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег согласно приложениям 67 и 76 к настоящим Процедурам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) соответствующих документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.

Ескерту. 209-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
210. Қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде ақша алушы болмай қалған жағдайда, азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге осы Рәсімдердің 209-тармағында көзделген құжаттардан басқа, "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қағаз тасығышта немесе электрондық түрде осы Рәсімдерге 64 және 74-қосымшаларға сәйкес (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған сканерленген үлгілерін тіркей отырып) мемлекеттік мекеме ақша алушыны Ақша алушылардың анықтамалығына енгізуге арналған өтінімді мынадай құжаттарды:
1) заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің/анықтаманың (электрондық үкімет порталынан) көшірмесі/резидент еместі салық төлеуші ретінде тіркеу туралы тіркеу куәлігінің көшірмесін;
нөмірін көрсете отырып, банктік шотының бар екені туралы банктің анықтамасын;
2) жеке тұлға үшін:
дара кәсіпкер ретінде ісін бастау туралы хабарлама көшірмесі/"Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде қызмет етуге құқық беретін уәкілетті органмен берілген лицензия немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау;
нөмірін көрсете отырып, банктік шотының бар екені туралы банктің анықтамасын;
3) делдал банк үшін (делдал банк арқылы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге төлемдерді ұлттық валютада жүргізу кезінде):
делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжатты;
4) ақшаны шетел валютасында алушы үшін:
бенефициардың, бенефициар банктің, делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжатты (ол болған кезде);
ақша алушының толық деректемелерін көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің растау хатын қоса бере отырып ұсынады.
Тыйым салынған және тәркіленген мүлікті сату жөніндегі аукцион қатысушыларына кепілдендірілген жарнаны қайтару туралы өтінімді ресімдеу кезінде "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да жоғарыда көрсетілген құжаттар қосымша берілмейді, аукцион қатысушысынан соманың түсу фактісін растайтын төлем тапсырмасының көшірмесі қоса беріледі.
Қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде ақша алушының деректемелері өзгерген (болмаған) жағдайда, мемлекеттік мекеме өзгерістер енгізілетін деректемелерді растайтын осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген тиісті құжаттарды (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып) қоса бере отырып, осы Рәсімдерге 67 және 76-қосымшаларға сәйкес ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге арналған өтінімді "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қағаз тасығышта немесе электрондық түрде береді.

При заполнении заявки согласно приложениям 64, 67, 74 и 76 к настоящим Процедурам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указывается полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и (или) при наличии наименование согласно уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждение с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование".
При реорганизации получателя денег заполняется заявка по форме согласно приложениям 65 и 66 к настоящим Процедурам с прикреплением подтверждающих документов.
Ответственность за достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и внесение изменений реквизитов получателя денег несет государственное учреждение.
Срок действия подтверждающих документов с портала электронного правительства не более десяти календарных дней.
Сноска. Пункт 210 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
211. Договор, срок действия которого превышает текущий финансовый год, регистрируется в органе государственного казначейства на сумму текущего финансового года, утвержденных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год, и безусловных базовых расходов постоянного характера бюджета второго и третьего финансовых годов планового периода.
В последующие годы перерегистрация указанного договора производится на сумму параметров базовых расходов второго и третьего годов планового периода на основании заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки. При этом к заявке прикрепляется пояснительная записка государственного учреждения, в которой указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательства.
Параграф 4. Оформление и предоставление заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки
212. Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственных учреждений (далее – заявка на текущий финансовый год) по обязательствам на текущий финансовый год составляется по форме согласно приложению 78 к настоящим Процедурам, по ЦС "Казначейство-клиент" направляется по форме согласно приложению 79 к настоящим Процедурам.
Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственных учреждений (далее – заявка на плановый период) по обязательствам на текущий финансовый год, и базовых расходов второго и третьего годов планового периода составляется по форме согласно приложению 80 к настоящим Процедурам, по ЦС "Казначейство-клиент" направляется по форме согласно приложению 81 к настоящим Процедурам.

Осы Рәсімдерге 64, 67, 74 және 76-қосымшаларға сәйкес өтінімді толтырған кезде жеке тұлға үшін "Ақша алушының атауы" ашық жолағында жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) бар болса жеке кәсіпкерді ретінде ісін бастау туралы хабарлама/"Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауына сәйкес атауы көрсетіледі.
Ақша алушы қайта ұйымдастырылған кезде растау құжаттарын ұсына отырып осы Рәсімдерге 65 және 66 қосымшаларына сәйкес өтінім толтырады.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің ресімделуінің және жасалуының шынайылығына, дұрыстығына мемлекеттік мекеме жауапты болады.
Электрондық үкімет порталынан растау құжаттарының қолданылу мерзімі күнтізбелік он күннен аспайды.
Ескерту. 210-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
211. Қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асып кететін шарт ағымдағы қаржы жылының міндеттемелер бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған және жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына базалық шығыстарының қаржыландырудың жеке жоспарларында бекітілген сомасына мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркеледі.
Келесі жылдары аталған шартты қайта тіркеу азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімнің негізінде жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына базалық шығыстардың өлшемдерінің сомасына жүргізіледі. Бұл ретте, өтінімге мемлекеттік мекеменің түсіндірме жазбасы қоса тіркеледі, онда міндеттемені тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күндері көрсетіледі.
4-параграф. Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімді ресімдеу және ұсыну
212. Ағымдағы қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге арналған өтінім (бұдан әрі – ағымдағы қаржы жылына арналған өтінім) осы Рәсімдерге 78-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады, "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша осы Рәсімдерге 79-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
Міндеттемелер бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған және жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған базалық шығыстардың азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімі (бұдан әрі – жоспарлы кезеңге арналған өтінім) осы Рәсімдерге 80-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады, "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша осы Рәсімдерге 81-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.

Сноска. Пункт 212 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
213. Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения заполняется следующим образом:
1) в поле "Код государственного учреждения" указывается семизначный код государственного учреждения, в поле "Вид бюджета" указывается символ, обозначающий вид бюджета, за счет средств которого содержится государственное учреждение:
01 – республиканский бюджет;
02 – областной бюджет (бюджет столицы, города республиканского значения);
03 – районный (города областного значения) бюджет;
06 – бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа;
в ЦС "Казначейство-клиент" поля "Код государственного учреждения", "Наименование государственного учреждения", "Вид бюджета", создаются автоматически при открытии формы "Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки";
2) в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого заключен договор:
1 – за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 – за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 – за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
3) в поле "Заявка №" указывается номер заявки, который состоит из семизначного кода государственного учреждения, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляется регистрация, через дефис – порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации заявок государственного учреждения;
4) в поле "Дата" указывается дата составления заявки;
5) в поле "Наименование государственного учреждения" указывается полное наименование государственного учреждения, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации). Допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, не затрудняющее работу органа государственного казначейства и государственного учреждения;
6) в поле "Описание расхода" указывается предмет заключенного договора согласно структуре экономической классификации расходов. При регистрации договора, заключенного с нерезидентом Республики Казахстан, и предусматривающего дальнейшую оплату в национальной валюте за пределы Республики Казахстан, в данном поле дополнительно указываются наименование и реквизиты получателя денег-нерезидента;

Ескерту. 212-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
213. Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге арналған өтінім мынадай түрде толтырылады:
1) "Мемлекеттік мекеменің коды" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәннен тұратын коды көрсетіледі, "Бюджет түрі" ашық жолағында қаражаты есебінен мемлекеттік мекеме ұсталатын бюджет түрін білдіретін нышан көрсетіледі:
01 – республикалық бюджет;
02 – облыстық бюджет (астананың, республикалық маңызы бар қаланың бюджеті);
03 – аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет;
06 – аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті;
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да "Мемлекеттік мекеменің коды", "Мемлекеттік мекеменің атауы", "Бюджеттің түрі" ашық жолақтары "Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім" нысанын ашқан кезде автоматты түрде жасалады;
2) "Қаржыландыру көзі" ашық жолағында қаражаты есебінен шарт жасасқан қаржыландыру көзінің түрін білдіретін нышан көрсетіледі:
1 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша ортақ қаржыландыру қаражатын қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен;
2 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша ортақ қаржыландыру қаражаты есебінен;
3 – мемлекеттік мекеменің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен;
3) "№ өтінім" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәннен тұратын кодынан, бөлшек арқылы тіркеу жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылының соңғы 2 санынан, дефис арқылы мемлекеттік мекеменің өтінімдерін тіркеу журналындағы жазбаның реттік нөміріне сәйкес келетін реттік нөмірден тұратын өтінім нөмірі көрсетіледі;
4) "Күні" ашық жолағында өтінім жасалған күн көрсетіледі;
5) "Мемлекеттiк мекеменiң атауы" ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тiркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетiн мемлекеттiк мекеменiң толық атауы көрсетiледi. Мемлекеттік қазынашылық органы мен мемлекеттiк мекеменiң жұмысын қиындатпайтын ұйымдық-құқықтық нысанның атауын және мемлекеттiк мекеменiң атауын қысқартуға жол берiледi;
6) "Шығыстың сипаттамасы" ашық жолағында шығыстардың экономикалық сыныптамасының құрылымына сәйкес жасасқан шарттың мәні көрсетіледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған және Қазақстан Республикасынан тыс жерде ұлттық валютада одан әрі төлемді көздейтін шартты тіркеу кезінде осы жолақта қосымша резидент емес ақша алушының атауы мен деректемелері көрсетіледі;

7) в поле "Код бюджетной классификации расходов (код вида товаров)" указываются девятизначный код единой бюджетной классификацией Республики Казахстан (обозначающий по три знака коды администратора бюджетной программы, бюджетной программы, подпрограммы) и трехзначный код специфики экономической классификации расходов, для регистрации договора, заключенного за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения, дополнительно указывается код видов товаров (работ, услуг);
8) в поле "Наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный код получателя денег, наименование и банковский идентификационный код банка получателя денег" указываются полное наименование для юридического лица и полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и (или) при наличии наименование индивидуального предпринимателя согласно уведомлению о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/ подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование" или лицензии, выданной уполномоченным органом на право занятия деятельностью в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя или подтверждению с веб-портала "Электронного правительства", либо с веб-портала "Е-лицензирование", индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) получателя денег и его банковские реквизиты (индивидуальный идентификационный код, наименование и банковский идентификационный код обслуживающего его банка); допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка, не затрудняющее работу органа государственного казначейства, государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка. В случае регистрации договора, заключенного с нерезидентом Республики Казахстан в иностранной валюте, в данном поле указываются реквизиты нерезидента и Национального Банка. При регистрации договора, заключенного с нерезидентом, и предусматривающего дальнейшую оплату в национальной валюте за пределы Республики Казахстан, в данном поле указываются реквизиты банка-посредника;
в ЦС "Казначейство-клиент" поле "Наименование, индивидуальный идентификационный номер (банковский идентификационный номер), индивидуальный идентификационный код получателя денег, наименование и банковский идентификационный код банка получателя денег" выбирается из справочника получателей денег";

7) "Шығыстардың бюджеттік сыныптама коды (тауар түрінің коды)" ашық жолағында тоғыз мәннен тұратын Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасының коды шығыстардың бюджеттік сыныптамасының бірыңғай коды (бюджеттік бағдарлама әкімшісі, бюджеттік бағдарлама, кіші бағдарлама кодтарының 3 мәнін білдіретін) және 3 мәннен тұратын шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің коды көрсетіледі; мемлекеттік мекеменің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен жасалған шартты тіркеу үшін тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерінің коды қосымша көрсетіледі;
8) "Ақша алушының атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі), жеке сәйкестендіру коды, ақша алушы банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды" ашық жолағында заңды тұлға үшін толық атауы және жеке тұлғаның толығымен тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және (немесе) бар болса дара кәсіпкер ретінде ісін бастау туралы хабарлама/"Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде қызмет етуге құқық беретін уәкілетті органмен берілген лицензия немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) және оның банктік деректемелері (оған қызмет көрсететін банктің жеке сәйкестендіру коды, атауы және банктік сәйкестендіру коды) көрсетіледі; мемлекеттік қазынашылық органының, мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және қызмет көрсетуші банктің жұмысын қиындатпайтын мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және қызмет көрсетуші банктің атауын және ұйымдық-құқықтық нысанының атауын қысқартуға жол беріледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен шетел валютасында жасалған шартты тіркеген жағдайда, осы жолақта резидент еместің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректемелері көрсетіледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған және Қазақстан Республикасынан тыс ұлттық валютада одан әрі төлемді көздейтін шартты тіркеу кезінде осы жолақта жолақта делдал-банктің деректемелері көрсетіледі;
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да "Ақша алушының атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі (банктік сәйкестендіру нөмірі), жеке сәйкестендіру коды, ақша алушы банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды" ашық жолағы Ақша алушылардың анықтамалығынан таңдап алынады;

9) в поле "Официальный курс обмена валют" указывается официальный курс теңге к иностранной валюте согласно законодательству Республики Казахстан о валютном регулировании и валютном контроле, установленный на дату регистрации гражданско-правовой сделки;
10) в поле "Сумма" заявки на текущий финансовый год указывается цифрами сумма договора на срок текущего финансового года;
11) в поле "Общая сумма" заявки на плановый период указывается цифрами общая сумма договора, срок действия, которого превышает текущий финансовый год;
12) в поле "сумма текущего финансового года" указывается цифрами сумма текущего финансового года;
13) в поле "сумма базовых расходов" указываются цифрами суммы базовых расходов второго и третьего годов планового периода, в случае превышения трех лет оставшаяся сумма указывается общей суммой в базовых расходах третьего года планового периода;
14) в поле "(Сумма прописью)" заявки на текущий финансовый год указывается сумма договора прописью (по договору в иностранной валюте сумма заявки указывается в национальной валюте, рассчитанной по официальному курсу теңге к иностранной валюте согласно законодательству Республики Казахстан о валютном регулировании и валютном контроле, установленному на дату регистрации);
15) в поле "(Сумма прописью)" заявки на плановый период по договору, срок действия которого превышает текущий финансовый год, указывается прописью сумма договора текущего финансового года;
в разделе "Подписи руководителей" указываются наименование должности лица, подписавшего документ; личная подпись и расшифровка подписи (инициал имени и фамилия) уполномоченных лиц государственного учреждения, имеющих право первой и второй подписей, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения. Не допускается проставление предлога "За", надписи от руки "Зам." или косой черты (дроби) перед наименованием должности. Подписи проставляются в соответствии с документом с образцами подписей и оттиска печати. При проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, оттиск проставляется четко и ясно. В ЦС "Казначейство-клиент" заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения подписывается электронной цифровой подписью;

9) "Валюта айырбастаудың ресми бағамы" ашық жолағында теңгенің шетел валютасына ресми бағамы және Қазақстан Республикасының валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық мәміленің тіркелген күніне белгіленген бағамына көрсетіледі;
10) ағымдағы қаржы жылына арналған өтінімнің "Сомасы" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылы мерзіміне арналған шарттың сомасы санмен көрсетіледі;
11) жоспарлы кезеңге арналған өтінімнің "Жалпы сомасы" ашық жолағында қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттың жалпы сомасы санмен көрсетіледі;
12) "ағымдағы қаржы жылының сомасы" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылының сомасы санмен көрсетіледі;
13) "№ базалық шығыстар сомасы" ашық жолағында жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарындағы базалық шығыстарының сомасы санмен көрсетіледі, үш жылдан асатын болған жағдайда қалған сома жоспарлы кезеңнің үшінші жылдың базалық шығыстарында жалпы сомамен көрсетіледі;
14) ағымдағы қаржы жылына арналған өтінімнің "(Сомасы жазбаша)" ашық жолағында шарттың сомасы жазбаша көрсетіледі (шетел валютасындағы шарт бойынша өтінім сомасы Қазақстан Республикасының валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңнамасына сәйкес тіркеу күніне белгіленген шетел валютасына теңгенің ресми бағамы бойынша есептелген ұлттық валютада келтіріледі);
15) қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын жоспарлы кезеңге арналған өтінімнің "(Сомасы жазбаша)" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылының шарт сомасы жазбаша көрсетіледі;
"Басшылардың қолы" бөлімінде құжатқа қол қойған тұлғаның лауазымының атауы; орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығына сәйкес мемлекеттік мекеменің бірінші және екінші қол қою құқығы бар уәкілетті тұлғаларының жеке қолы және қолының таратылып жазылуы (атының бас әрпі мен тегі) көрсетіледі. Лауазымның атауының алдында "Үшін" деген көмекші сөзді, қолдан жазылған "Орынб." деген жазу немесе қиғаш сызық (бөлшек) қоюға жол берілмейді. Қолдар қол мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес қойылады. Қол қою кезінде жарыққа төзімді сия пайдаланылады, ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалық мөр бедерін қойған кезде Қызыл ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, бедер анық және анық қойылады. "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімі электрондық цифрлық қолтаңбамен қойылады;

16) в поле "Документ-обоснование" указываются номер и дата договора (дополнительного соглашения);
при одностороннем расторжении договора, заключенного посредством портала государственных закупок указывается номер и дата уведомления об одностороннем расторжении договора;
по договорам государственно-частного партнерства указывается регистрационный номер и дата свидетельства о регистрации договора (дополнительного соглашения) государственно-частного партнерства, присвоенный государственным казначейством или органом государственного казначейства посредством ЦС "е-Минфин";
по договорам (дополнительным соглашениям) о строительстве "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга указывается регистрационный номер и дата свидетельства о регистрации договора (дополнительного соглашения) о строительстве "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга, присвоенный государственным казначейством или органом государственного казначейства посредством ЦС "е-Минфин".
17) в поле "Размер авансовой (предварительной) оплаты (в процентах)" указывается предусмотренный условиями договора размер авансовой (предварительной) оплаты в процентном отношении;
18) в поле "сумма" указывается сумма авансовой (предварительной оплаты) цифрами.
Корректировки и исправления от руки реквизитов, указанных в заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения, не допускаются.
Сноска. Пункт 213 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
214. Журнал регистрации заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения (далее – журнал) ведется государственным учреждением по форме согласно приложению 82 к настоящим Процедурам. Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется оттиском гербовой печати и подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, с указанием общего количества листов. Записи производятся в хронологическом порядке, дата составления заявки соответствует дате, указанной в журнале. Журнал, при наличии в нем по истечении текущего финансового года свободных листов, используется в следующем году, при этом нумерация записей начинается сначала.
215. При заключении договора в рамках одной бюджетной программы по нескольким бюджетным подпрограммам или по нескольким спецификам экономической классификации расходов бюджета, заявки составляются и предоставляются (по ЦС "Казначейство-клиент" формируются и направляются) с указанием суммы договора по каждому коду бюджетной классификации расходов. При этом государственное учреждение предоставляет все заявки одновременно.

16) "Құжат-негіздеме" ашық жолағында шарттың (қосымша келісімнің) нөмірі мен күні көрсетіледі;
мемлекеттік сатып алу порталы арқылы жасалған шартты біржақты бұзу кезінде шартты біржақты бұзу туралы хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы "е-Қаржымині" ЦЖ арқылы берген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын (қосымша келісімді) тіркеу туралы куәліктің тіркеу нөмірі мен күні көрсетіледі;
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттары (қосымша келісімдері) және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы "е-Қаржымині" ЦЖ арқылы берген "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер шартын (қосымша келісімді) тіркеу туралы куәліктің тіркеу нөмірі мен күні көрсетіледі.
17) "аванстық (алдын ала) төлем мөлшері (пайызбен)" ашық жолағында шарттың талаптарында көзделген аванстық (алдын ала) төлем мөлшерінің пайыздық арақатынасы көрсетіледі;
18) "сомасы" ашық жолағында аванстық (алдын ала төлем) сомасы цифрлармен көрсетіледі.
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімнің деректемелерін қолмен қандай да бір түзетуге және дұрыстауға жол берілмейді.
Ескерту. 213-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
214. Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге өтінімдерді тіркеу журналын (бұдан әрі‒журнал) мемлекеттік мекеме осы Рәсімдерге 82-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізеді. Журнал беттердің жалпы санын көрсете отырып, нөмірленеді, тігіледі және елтаңбалы мөр бедерімен және орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның), ал олар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның қойылған қолымен нықталады. Жазбалар хронологиялық тәртіппен жүргізіледі, өтінімнің жасалған күні журналда көрсетілген күнге сәйкес келеді. Ағымдағы қаржы жылы аяқталғанда журналда бос беттер болған кезде оны келесі жылы пайдаланылады, бұл ретте жазбалардың нөмірлері басынан басталады.
215. Шартты бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде бірнеше бюджеттік кіші бағдарлама бойынша немесе бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының бірнеше ерекшелігі бойынша жасасқан кезде, өтінімдер бюджет шығыстарының әрбір бюджеттік сыныптамасының коды бойынша шарт сомасын көрсете отырып жасалады және беріледі ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қалыптасады және жіберіледі). Бұл ретте, мемлекеттік мекеме барлық өтінімдерді бір уақытта ұсынады.

Сноска. Пункт 215 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
216. Орган государственного казначейства осуществляет прием заявок, поступивших от государственных учреждений по ЦС "Казначейство-клиент", в течение всего рабочего дня.
Заявка, поступившая электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент", исполняется либо возвращается без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
Сноска. Пункт 216 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
217. Регистрация дополнительного соглашения осуществляется на основании заявки, заполненной в порядке, предусмотренном настоящими Процедурами, с учетом реквизитов дополнительного соглашения.
При формировании заявки в ЦС "Казначейство-клиент" к электронному образу заявки, подписанному электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, вместе с подтверждающими документами прикрепляется пояснительная записка государственного учреждения, в которой указываются все номера и дата уведомлений о регистрации обязательства, причина изменений условий договора, также сумма договора при ее изменении, а по договорам, срок действия которых превышает текущий финансовый год – суммы в разрезе кодов бюджетной классификации расходов с разбивкой по годам, при их изменении.
При изменении суммы договора, общей суммы договора (суммы по коду бюджетной классификации расходов, разбивки по годам) или реквизитов сторон (за исключением наименования) государственное учреждение предоставляет (по ЦС "Казначейство-клиент" направляет) заявку на новую сумму договора за вычетом ранее исполненных обязательств (кассовых расходов).
Для регистрации дополнительного соглашения, при удержании неустойки (штрафа, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора, государственное учреждение предоставляет (по ЦС "Казначейство-клиент" направляет) две заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки (одна заявка предоставляется на сумму договора, за вычетом суммы удержанной неустойки (штрафа, пени), вторая на сумму удержанной неустойки (штрафа, пени).
При этом, предоставление государственным учреждением заявок осуществляется до проведения окончательного платежа по основному договору.
Для регистрации дополнительного соглашения на уменьшение суммы договора до суммы кассового расхода либо дополнительного соглашения к договору, срок действия которого превышает текущий финансовый год, где сумма на текущий финансовый год частично либо полностью переносится на второй и/или третий год планового периода и равна нулю, государственное учреждение составляет и предоставляет заявку с нулевой суммой (по ЦС "Казначейство-клиент" формирует и направляет).
При уменьшении суммы договора до суммы кассового расхода, заключенное на бумажном носителе дополнительное соглашение предоставляется посредством системы электронного документооборота вместе с письмом государственного учреждения (в письме обязательно указываются номера и дата уведомлений о регистрации обязательства, причина изменений условий договора, также сумма договора в случае ее изменения).
Для регистрации дополнительного соглашения к договору со сроком реализации более одного финансового года по бюджетным программам развития и (или) на продление срока действия договора по текущей бюджетной программе, предусматривающего приобретение и поставку активов и других товаров, оказание услуг, выполнение работ, на финансирование неоплаченной части зарегистрированных обязательств прошедшего финансового года за счет остатков бюджетных средств на начало года, заявка составляется и предоставляется (по ЦС "Казначейство-клиент" формируется и направляется) на общую сумму неоплаченной части зарегистрированных обязательств прошедшего финансового года и сумму договора на текущий финансовый год.
Для регистрации дополнительного соглашения на продление срока действия договора, неисполненного в истекшем финансовом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств на начало года, в том числе по бюджетной программе (подпрограмме), финансируемой за счет целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, или по бюджетной программе (подпрограмме), финансируемой за счет целевых трансфертов на развитие, выделенных из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджетов, за исключением выделенных из резервов Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа области, района (города областного значения), заявка составляется и предоставляется (по ЦС "Казначейство-клиент" формируется и направляется) на сумму неоплаченной части зарегистрированных обязательств прошедшего финансового года.
Для дополнительного соглашения, которым вносятся изменения в наименование сторон, заявка не составляется.

Ескерту. 215-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
216. Мемлекеттік қазынашылық органы барлық жұмыс күні ішінде ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы мемлекеттік мекемелерден түскен өтінімдерді қабылдауды жүзеге асырады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде түскен өтінім келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындалады не орындамай қайтарылады.
Ескерту. 216-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
217. Қосымша келісімді тіркеуге арналған өтінім қосымша келісімнің деректемелерін ескере отырып, осы Рәсімдерде көзделген тәртіппен толтырылған өтінім негізінде жүзеге асырылады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да өтінімді қалыптастыру кезінде мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған өтінімнің электрондық түріне растау құжаттарымен бірге міндеттемені тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күні, шарт талаптарының өзгеру себебі, сондай-ақ өзгерген кезде шарт сомасы көрсетілетін мемлекеттік мекеменің түсіндірме жазбасы қоса тіркеледі, қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттар бойынша – шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодтары бөлінісінде жылдар бойынша бөлінген сомалар, олар өзгерген кезде.
Шарт сомасы, шарттың жалпы сомасы (жылдар бойынша бөлінген шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды бойынша сомасы) немесе тараптардың деректемелері (атауын қоспағанда) өзгерген кезде мемлекеттік мекеме бұрын орындалған міндеттемелерді (кассалық шығыстарды) шегере отырып, шарттың жаңа сомасына арналған өтінімді ұсынады ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша жібереді).
Қосымша келісімді тіркеу үшін Шарт талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) ұсталған кезде, мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге екі өтінім береді (бір өтінім ұсталған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасын шегере отырып, шарт сомасына,екіншісі ұсталған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасына беріледі).
Бұл ретте мемлекеттік мекеменің өтінімдер беруі негізгі шарт бойынша түпкілікті төлем жүргізілгенге дейін жүзеге асырылады.
Шарт сомасын кассалық шығыс сомасына дейін азайтуға арналған қосымша келісімді не қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын, ағымдағы қаржы жылына арналған сома ішінара не толық жоспарлы кезеңнің екінші және/немесе үшінші жылына ауыстырылатын және нөлге тең шартқа қосымша келісімді тіркеу үшін мемлекеттік мекеме нөлдік сомамен (бойынша) өтінім жасайды және ұсынады ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы қалыптастырады және жібереді).
Шарттың сомасы кассалық шығыс сомасына дейін азайтылған кезде қағаз тасығышта жасалған қосымша келісім мемлекеттік мекеменің хатымен бірге электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы ұсынылады (хатта міндетті түрде міндеттемені тіркеу туралы хабарламаның нөмірі мен күні, шарт талаптарының өзгеру себебі, сондай-ақ ол өзгерген кезде шарттың сомасы көрсетіледі).
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша іске асыру мерзімі бір қаржы жылынан асатын шартқа және (немесе) активтер мен басқа да тауарларды сатып алуды және жеткізуді, қызметтер көрсетуді, жұмыстарды орындауды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарлама бойынша шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға, жыл басындағы бюджет қаражатының қалдықтары есебінен өткен қаржы жылының тіркелген міндеттемелерінің төленбеген бөлігін қаржыландыруға қосымша келісімді тіркеу үшін, өтінім өткен қаржы жылының тіркелген міндеттемелерінің төленбеген бөлігінің жалпы сомасына және ағымдағы қаржы жылына арналған шарттың сомасына жасалады және беріледі (немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ қалыптастырылып жіберіледі).
Өткен қаржы жылында орындалмаған және ағымдағы қаржы жылында жыл басындағы бюджет қаражаты қалдықтарының есебінен қаржыландырылуға жататын шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға арналған қосымша келісімді тіркеу үшін, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінетін нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) немесе республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерден бөлінетін даму мақсатындағы нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыс, аудан (облыстық маңызы бар қала) жергілікті атқарушы органының резервтерінен бөлінетіндерін қоспағанда, өтінім өткен қаржы жылының тіркелген міндеттемелерінің төленбеген бөлігінің сомасына жасалады және ұсынылады (немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ қалыптастырылып жіберіледі).
Тараптардың атауына өзгерістер енгізілетін қосымша келісімдерді ұсыну үшін өтінім жасалмайды.

Сноска. Пункт 217 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
Параграф 5. Порядок проверки договоров государственных учреждений и заявок на регистрацию гражданско-правовых сделок
218. Орган государственного казначейства осуществляет проверку договора (дополнительного соглашения), предоставленного на регистрацию в органы государственного казначейства на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" на:
1) правильность указания наименования государственного учреждения;
2) наличие и правильность указания кода и наименования бюджетной программы, подпрограммы, специфики согласно единой бюджетной классификацией Республики Казахстан и кода видов товаров (работ, услуг) при регистрации договора, заключенного за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения;
3) соответствие предмета договора направлению расходов в соответствии со структурой специфики экономической классификации расходов;
4) не превышение процента авансовой оплаты над размером, установленным настоящими Процедурами;
5) соответствие суммы прописью сумме цифрами;
6) соответствие подписей и оттиска печатей на договоре (дополнительном соглашении) на бумажном носителе документу с образцами подписей и оттиска печатей, при этом подписи проставляются светостойкими чернилами. Оттиск печати государственного учреждения и получателя денег проставляется ясно и читаемо. Не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающимися чернилами и использование государственным учреждением и получателем денег средств факсимильного копирования подписи. При проставлении оттиска гербовой печати, запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, оттиск печати проставляется четко и ясно. При предоставлении электронного образа по ЦС "Казначейство-клиент", проверяется читаемость оттиска печати государственного учреждения и получателя денег;
7) не превышение суммы договора над суммой непринятых обязательств;
8) предоставление к регистрации договоров в рамках одной бюджетной программы за исключением случаев, предусмотренных настоящими Процедурами;
9) наличие условной разбивки по соответствующим финансовым годам общей суммы договора, срок действия которого превышает текущий финансовый год;
10) отсутствие каких-либо корректировок либо исправлений условий договора (дополнительного соглашения) от руки;

Ескерту. 217-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Мемлекеттік мекемелердің шарттарын және азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге арналған өтінімдерді тексеру тәртібі
218. Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік қазынашылық органдарына тіркеуге берілген шартты (қосымша келісімді) қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде мыналарға:
1) мемлекеттік мекеме атауының көрсетілу дұрыстығына;
2) Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес бюджеттік бағдарлама, кіші бағдарлама, ерекшелік кодының және мемлекеттік мекеменің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақша есебінен жасалған шартты тіркеу кезінде тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) түрлерінің кодының және атауының болуына және дұрыстығына;
3) шарт мәнінің шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымына сәйкес шығыстар бағытына сәйкестігіне;
4) аванстық төлем пайызының осы Рәсімдерде белгіленген мөлшерден асып түспеуіне;
5) жазумен көрсетілген соманың санмен көрсетілген сомаға сәйкестігіне;
6) қағаз тасығыштағы шартқа (қосымша келісімге) қойылған қолдардың және мөр бедерінің қойылған қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкестігіне, бұл ретте қолдар жарыққа төзімді сиялармен қойылады. Мемлекеттік мекеменің және ақша алушының елтаңбалы мөрінің бедері дәл және анық қойылады. Мемлекеттік мекемелер мен ақша алушыларға ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалы мөрді қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, мөр бедері дәл және анық қойылады. "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрі ұсынылған кезде мемлекеттік мекеменің және ақша алушының елтаңбалы мөрінің анықтығы тексеріледі;
7) шарт сомасының қабылданбаған міндеттемелер сомасынан асып кетпеуіне;
8) қолданылу мерзімі тек осы Рәсімдерде көзделген жағдайларда ғана ағымдағы қаржы жылынан асатын қосымша келісімдердің, сондай-ақ шарттардың жасалуына;
9) қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттың жалпы сомасын тиісті қаржы жылдары бойынша шартты түрде бөлісудің бар-жоғын тексеруді жүзеге асырады;
10) шарттың (қосымша келісімнің) талаптарын қолмен қандай да бір түзетулерге не дұрыстауға жол берілмейді;

11) наличие в условиях договора (дополнительного соглашения на изменение суммы договора) обязательного указания суммы налога на добавленную стоимость по приобретаемым товарам, услугам и работам, если получатель денег является плательщиком налога на добавленную стоимость, либо отсутствие налога на добавленную стоимость, если получатель денег не является плательщиком налога на добавленную стоимость;
12) наличие в договоре, условия вступления в силу договора после его обязательной регистрации в органе государственного казначейства;
13) не превышение суммы договора, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов над суммой, предусмотренной в положительном заключении комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительном заключении комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию;
14) по договору, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов предоставление копии или сканированного образа с положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключении комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию в период срока их действия;
15) по договору, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов соответствие суммы экспертизы и приказа об утверждении проектно-сметной документации.
16) наличие в договоре на выполнение научно-исследовательских работ, реализуемого за счет базового, грантового, программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, обязательного условия осуществления окончательной оплаты после получения исполнителем положительного решения Национального научного совета;
17) соответствие предмета договора в иностранной валюте разрешенным направлениям расходов согласно отчету по форме 8-08 "Перечень счетов в иностранной валюте";
18) по договорам на приобретение товаров (работ и услуг), на которые требования по заключению договора о государственных закупках посредством веб-портала государственных закупок не распространяются, необходимо наличие в преамбуле договора обязательного указания ссылки на статью (подпункт, пункт) закона Республики Казахстан, согласно которому заключен договор.
Сноска. Пункт 218 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).

11) егер ақша алушы қосылған құн салығын төлеуші болып табылса, шарт (шарт сомасын өзгертуге арналған қосымша келісім) талаптарында сатып алынатын тауарлар, көрсетілетін қызметтер және жұмыстар бойынша қосылған құн салығы сомасын міндетті түрде көрсетудің болуы егер ақша алушы қосылған құн салығын төлеуші болып табылмаса, қосылған құн салығының болмауы;
12) шарттың, оны мемлекеттік қазынашылық органы міндетті тіркегеннен кейін күшіне ену талаптарының шартта болуы;
13) ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылысжайларды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шарт сомасының жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысында немесе техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысында көзделген сомасынан асып түспеуі;
14) ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шарт бойынша жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы немесе олардың қолданылу мерзімі кезеңінде техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы көшірмесінің немесе сканерленген түрінің ұсынылуы;
15) ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шарт бойынша сараптама сомасының және жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту туралы бұйрықтың сәйкестігіне;
16) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру есебінен іске асырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындауға арналған шартта орындаушы Ұлттық ғылыми кеңестің оң шешімін алғаннан кейін түпкілікті төлемді жүзеге асыру міндетті шартының болуы;
17) шетел валютасындағы келісім-шарттың мәні 8-08 "Шетел валютасындағы шоттардың тізбесі" нысанындағы шығыстардың рұқсат етілген бағыттарының сәйкестігіне;
18) мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу жөніндегі талаптар қолданылмайтын тауарларды (жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға арналған шарттар бойынша шарттың кіріспесінде шарт жасалған Қазақстан Республикасының Заңының бабына (тармақшасына, тармағына) сілтеме міндетті түрде көрсетілуі бар болуы қажет.
Ескерту. 218-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

219. Условия пункта 218 настоящих Процедур не распространяются на договора по реализации связанных грантов, заключенным с международными организациями и странами-донорами.
220. Орган государственного казначейства осуществляет проверку заявки на:
соответствие установленной форме;
соответствие реквизитов заявки реквизитам договора;
соответствие описания расхода направлению расходов в соответствии со структурой специфики экономической классификации расходов;
соответствие наименования и кода государственного учреждения его наименованию и коду, предусмотренному в Справочнике государственных учреждений;
соответствие реквизитов получателя денег реквизитам получателя денег, предусмотренным в Справочнике получателей денег;
соответствие подписей и оттиска печати на заявке документу с образцами подписей и оттиска печатей на бумажном носителе.
При предоставлении электронного образа по ЦС "Казначейство-клиент" проверяется на:
наличие документов, предусмотренных пунктами 206, 207, 208, 209, 211 и 217 настоящих Процедур;
соответствие суммы прописью сумме цифрами;
одновременное предоставление всех заявок при заключении договора в рамках одной бюджетной программы по нескольким бюджетным подпрограммам или по нескольким спецификам экономической классификации расходов бюджета;
наличие в форме просмотра заявки в ЦС "Казначейство-клиент" заполнения поля "Вид Заявки" с указанием последнего уведомления о регистрации договора согласно пояснительной записке.
Наличие в форме просмотра заявок в ЦС "Казначейство-клиент" признака "расторжение" согласно пояснительной записке (при расторжении договора заключенного посредством веб-портала государственных закупок).
Сноска. Пункт 220 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
221. При неверном оформлении и несоответствии заявки с приложенными к ней документами либо договора требованиям, установленным пунктами 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 200, 201, 202, 203, 204, 209, 213, 217, 218 и 220 настоящих Процедур орган государственного казначейства возвращает заявку и документы, приложенные к ней, при:
1) обнаружении несоответствия в период приема, без оформления письма с отметкой о возврате в реестре заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения;
2) обнаружении несоответствия после приема, в ходе проверки, в письменном виде за подписью руководителя органа государственного казначейства в течение двух рабочих дней со дня их предоставления в орган государственного казначейства, при этом второй экземпляр заявки остается со вторым экземпляром письма.

219. Осы Рәсімдерінің 218-тармағының талаптары халықаралық ұйымдармен және донор-елдермен жасалған байланысты гранттарды іске асыру бойынша шартқа қолданылмайды.
220. Мемлекеттік қазынашылық органы өтінімді мыналарға:
белгіленген нысанға сәйкестігіне;
өтінім деректемелерінің шарт деректемелеріне сәйкестігіне;
шығыс сипаттамасының шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымына сәйкес шығыс бағытына сәйкестігіне;
мемлекеттік мекеме атауының және кодының оның Мемлекеттік мекемелер анықтамалығында көзделген атауына және кодына сәйкестігіне;
ақша алушы деректемелерінің Ақша алушылар анықтамалығында көзделген деректемелерге сәйкестігіне;
өтінімдегі қойылған қолдардың және мөр бедерінің қойылған қолдардың және мөр бедері үлгілері бар қағаз тасығыштағы құжатқа сәйкестігіне тексеруді жүзеге асырады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрі ұсынылған кезде:
осы Рәсімдердің 206, 207, 208, 209, 211 және 217-тармақтарында көзделген құжаттардың бар болуына;
жазылған соманың санмен берілген сомаға сәйкестігіне;
шартты бірнеше бюджеттік бағдарлама бойынша немесе бюджет шығыстарының әрбір бюджеттік сыныптамасының коды бойынша бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде жасасқан кезде, барлық өтінімдердің бір уақытта берілуіне;
түсіндірме жазбасы негізінде "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-дағы шартты тіркеу туралы соңғы хабарламаны көрсете отырып өтінімді қарау нысанында "Өтінім түрі" жолағын толтыру болуын тексеруді жүзеге асырады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ-дағы өтінімдерді қарау нысанында түсіндірме жазбаға сәйкес "бұзу" белгісінің болуы (мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалған шартты бұзған кезде).
Ескерту. 220-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
221. Өтiнiм дұрыс рәсімделмеген және оған қоса берiлген құжаттарға не шарт осы Рәсімдердің 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 200, 201, 202, 203, 204, 209, 213, 217, 218 және 220-тармақтарында белгiленген талаптарға сәйкес келмеген кезде, мемлекеттік қазынашылық органы өтiнiм мен оған қоса берiлген құжаттарды:
1) қабылдау кезеңiнде сәйкессiздiк байқалса, мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлесiн тiркеуге өтiнiм тiзiлiмiне қайтару туралы соғылған белгiмен хат ресiмдемей;
2) қабылдағаннан кейiн тексеру барысында сәйкессiздiк байқалса, оларды мемлекеттік қазынашылық органына берген күннен бастап екі жұмыс күнi iшiнде мемлекеттік қазынашылық органы басшысының қойылған қолымен жазбаша түрде қайтарады, бұл ретте өтiнiмнiң екiншi данасы хаттың екiншi данасымен қалады.

При несоответствии в ЦС "Казначейство-клиент" электронного образа заявки с прикрепленными к ней документами либо договора требованиям, установленным пунктами 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 207, 208, 209, 211, 213, 215, 217, 218 и 220 настоящих Процедур, орган государственного казначейства отклоняет заявку с указанием причины отклонения, со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Процедур.
Сноска. Пункт 221 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
Параграф 6. Формирование и выдача уведомления о регистрации договора
222. Уведомление о регистрации договора (далее – уведомление) является документом, подтверждающим регистрацию договора (дополнительного соглашения), заключенного государственным учреждением с получателем денег.
Уведомление выдается только при регистрации в органе государственного казначейства гражданско-правовых сделок в форме договора (дополнительного соглашения).
Уведомление формируется в интегрированной цифровой системе казначейства на основании реквизитов утвержденной в интегрированной цифровой системе казначейства заявки.
При утверждении заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки с нулевой суммой уведомление не формируется.
Сноска. Пункт 222 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
223. Уведомление выдается государственному учреждению в течение двух рабочих дней со дня, следующего за днем предоставления заявки в орган государственного казначейства.
Уведомление при регистрации договора (дополнительного соглашения) выдается по форме согласно приложению 83 к настоящим Процедурам (далее – уведомление по форме согласно приложению 83 к настоящим Процедурам).
При использовании ЦС "Казначейство-клиент" государственные учреждения самостоятельно формируют уведомления по форме согласно приложению 83 к настоящим Процедурам.
При регистрации договора (дополнительного соглашения) на бумажном носителе уведомление по форме согласно приложению 83 к настоящим Процедурам формируется в двух экземплярах.
Сноска. Пункт 223 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
224. При регистрации дополнительного соглашения, которым изменяется:
сумма зарегистрированного договора;
сумма зарегистрированного договора на текущий финансовый год со сроком действия договора, превышающим текущий финансовый год;
коды и наименования бюджетной программы, подпрограммы, специфики;
реквизиты сторон за исключением наименования сторон;
ранее сформированное в интегрированной цифровой системе казначейства уведомление закрывается и формируется новое уведомление по форме согласно приложению 83 к настоящим Процедурам.
При уменьшении суммы зарегистрированного договора до суммы кассового расхода либо уменьшения суммы текущего финансового года по договору, срок действия которого превышает текущий финансовый год, где сумма на текущий финансовый год частично либо полностью переносится на второй и/или третий год планового периода и равна нулю, ранее сформированное в интегрированной цифровой системе казначейства уведомление закрывается, новое уведомление не формируется.
При предоставлении дополнительного соглашения, которым изменяется наименования сторон уведомление по форме согласно приложению 83 к настоящим Процедурам корректируется без его закрытия.
При утверждении в интегрированной цифровой системе казначейства заявки, на основании которой регистрируется сумма договора на текущий финансовый год ранее зарегистрированного договора со сроком действия, превышающим один финансовый год, уведомление по форме согласно приложению 83 формируется на сумму текущего финансового года.

"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша өтінімнің электрондық түрі оған тіркелген құжаттарға не осы Рәсімдердің 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 207, 208, 209, 211, 213, 215, 217, 218 және 220-тармақтарында белгіленген шарт талаптарына сәйкес келмеген кезде, мемлекеттік қазынашылық органы осы Рәсімдерге тиісті тармақтарына сілтеме жасап, қабылдамау себептерін көрсете отырып, өтінімді қабылдамайды.
Ескерту. 221-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. Шартты тіркеу туралы хабарламаны қалыптастыру және беру
222. Шартты тіркеу туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) мемлекеттік мекеменің ақша алушымен жасасқан шартының (қосымша келісімінің) тіркелуін растайтын құжат болып табылады.
Хабарлама мемлекеттік қазынашылық органдарында шарт (қосымша келісім) нысанындағы азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеген кезде ғана беріледі.
Хабарлама қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде бекітілген қазынашылық өтінім деректемелерінің негізінде қалыптастырылады.
Нөлдік сомамен азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінім бекітілген кезде хабарлама қалыптастырылмайды.
Ескерту. 222-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
223. Хабарлама мемлекеттiк мекемеге мемлекеттік қазынашылық органдарына өтiнiмдi берген күннен кейін екі жұмыс күнi iшiнде берiледi.
Шартты (қосымша келісімді) тіркеу кезінде хабарлама осы Рәсімдерге 83-қосымшасына сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама) беріледі.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ қолдану кезінде мемлекеттік мекемелер осы Рәсімдерге 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны дербес қалыптастырады.
Шартты (қосымша келісімді) қағаз жеткізгіште тіркеу кезінде осы Рәсімдерге 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама екі данада қалыптастырылады.
Ескерту. 223-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
224. Мыналар:
тіркелген шарттың сомасы;
шарттың қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асып кететін ағымдағы қаржы жылына арналған тіркелген шарттың сомасы;
бюджеттік бағдарламаның, кіші бағдарламаның коды мен атауы, ерекшеліктері;
тараптардың атауын қоспағанда, тараптардың деректемелері;
бұрын қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде қалыптастырылған хабарлама жабылатын және осы Рәсімдерге 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаңа хабарлама қалыптастырылатын қосымша келісім тіркелген кезде өзгертіледі.
Тіркелген шарттың сомасы кассалық шығыс сомасына дейін азайған не қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын, ағымдағы қаржы жылына арналған сома жоспарлы кезеңнің екінші және/немесе үшінші жылына ішінара не толық ауыстырылатын және нөлге тең шарт бойынша ағымдағы қаржы жылының сомасы азайған кезде, қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде бұрын қалыптастырылған хабарлама жабылады, жаңа хабарлама ағымдағы қаржы жылынан қалыптаспайды.
Тараптардың атауы өзгертілген қосымша келісім ұсынылған кезде осы Рәсімдерге 83-қосымшаға сәйкес нысандағы хабарлама оның жабылуынсыз өзгертуге жатады.
Қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде, оның негізінде қолданылу мерзімі бір қаржы жылынан асып кететін бұрын тіркелген шарттың ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасы тіркелетін өтінімді бекіткен кезде 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама ағымдағы қаржы жылының сомасына қалыптастырылады.

Сноска. Пункт 224 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
225. Уведомление по форме согласно приложению 83 к настоящим Процедурам на бумажном носителе подписывается первым руководителем органа государственного казначейства (или лицом, им уполномоченным), оформляется подписью, оттиском штампа и проставлением даты обработки документа ответственным исполнителем органа государственного казначейства, а также заверяется оттиском гербовой печати.
При этом в случае формирования уведомления по форме согласно приложению 83 к настоящим Процедурам на нескольких листах, документ оформляется подписью, оттиском штампа и проставлением даты обработки документа полистно.
Уведомление, сформированное государственным учреждением электронным образом в ЦС "Казначейство-клиент" органом государственного казначейства, не подписывается.
Сноска. Пункт 225 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
226. Один экземпляр уведомления по форме согласно приложению 83 к настоящим Процедурам остается в органе государственного казначейства, второй экземпляр передается государственному учреждению вместе с проштампованным полистно оригиналом договора (дополнительного соглашения).
227. Для обеспечения мониторинга за расходованием бюджетных средств и получения детальной информации по принятым государственным учреждением обязательствам органом государственного казначейства формируются отчет формы 4-09 "Детали периодических обязательств" согласно приложению 85 к настоящим Процедурам и отчет формы 4-12 "Детали невыполненных обязательств" согласно приложению 86 к настоящим Процедурам, которые выдаются по запросу государственного учреждения, а также отчет формы 4-20 – ежемесячно и по запросу государственного учреждения и/или администратора бюджетных программ в разрезе/своде подведомственных учреждений по состоянию на первое и шестнадцатое число месяца.
Государственные учреждения, обсуживающиеся по ЦС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчеты 4-09 "Детали периодических обязательств", 4-12 "Детали невыполненных обязательств" и форму 4-20.
Сноска. Пункт 227 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
Параграф 7. Порядок осуществления платежей и переводов денег в национальной и иностранной валютах

Ескерту. 224-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
225. Қағаз жеткізгіштегі осы Рәсімдерге 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаға мемлекеттік қазынашылық органының бірінші басшысы (немесе ол уәкілеттік берген тұлға) қол қояды, мемлекеттік қазынашылық органының жауапты атқарушысының қолымен, мөртабан бедерімен ресімделіп құжаттың қайта өңдеу күні қойылады, сондай-ақ елтаңбалық мөр бедерімен куәландырылады.
Бұл ретте осы Рәсімдерге 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама бірнеше бетте қалыптастырылған жағдайда құжаттың әр бетіне қол қойылып, мөр бедерімен ресімделіп құжаттың қайта өңделген күні қойылады.
Мемлекеттік мекеме "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да электрондық түрде қалыптастырылған хабарламаға мемлекеттік қазынашылық органы қол қоймайды.
Ескерту. 225-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
226. Хабарламаның осы Рәсімдерге 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір данасы шарттың (қосымша келісімнің) көшірмесімен бірге мемлекеттік қазынашылық органында қалады, екінші данасы шарттың (қосымша келісімнің) әр беті мөртабандалған түпнұсқасымен бірге мемлекеттік мекемеге беріледі.
227. Бюджет қаражатының жұмсалуына мониторингтi және мемлекеттiк мекеменiң қабылданған мiндеттемелерi бойынша егжей-тегжейлi ақпарат алуды қамтамасыз ету үшiн мемлекеттік қазынашылық органы осы Рәсімдерге 85-қосымшаға сәйкес 4-09 "Мерзiмдi мiндеттемелер бөлшектерi" нысанындағы есебiн және мемлекеттiк мекеменiң сұратуы бойынша берiлетiн осы Рәсімдерге 86-қосымшаға сәйкес 4-12 "Орындалмаған мiндеттемелердiң бөлшектерi" нысанындағы есебiн, сондай-ақ осы Рәсімдерге 40-қосымшаға сәйкес 4-20 нысанындағы есептi ай сайын және мемлекеттік мекеменің және/немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің сұратуы бойынша айдың 1 және 16 күніндегі жағдай бойынша ведомстволық бағынысты мекемелер бөлінісінде/жиынтығында қалыптастырады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер Бюджеттік есептілікті жасау және ұсыну тәртібіне сәйкес 4-09 "Кезеңді міндеттемелердің бөлшектері", 4-12 "Орындалмаған міндеттемелердің бөлшектері" және 4-20 нысаны.
Ескерту. 227-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-параграф. Ұлттық және шетел валюталарында төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 7-параграфың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

228. Платежи и переводы денег государственных учреждений проводятся в пределах остатков на контрольных счетах наличности или счетах в иностранной валюте государственных учреждений, а также согласно плановым назначениям индивидуального плана финансирования по платежам и неиспользованного остатка уведомления о регистрации договора.
Индивидуальные идентификационные коды контрольных счетов наличности и счетов в иностранной валюте государственных учреждений присваиваются и доводятся до соответствующих органов государственного казначейства и государственных учреждений в порядке, установленном настоящими Процедурами.
При отсутствии либо недостаточности плановых назначений по соответствующему коду бюджетной классификации расходов индивидуального плана по платежам счета к оплате органом государственного казначейства возвращаются без исполнения.
В случае недостаточности денег на контрольном счете наличности республиканского бюджета органом государственного казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджетов: выплаты по погашению и обслуживанию долговых обязательств Правительства Республики Казахстан, пенсии, пособия и другие социальные выплаты, выплата заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработная плата внештатного технического персонала и все удержания из заработной платы, денежные компенсации, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, алименты, обязательные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателей, профессиональные и добровольные пенсионные взносы, социальные отчисления, отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование, жилищные выплаты, трансферты физическим лицам, стипендии, оплата банковских услуг, бюджетные субвенции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет.
Далее проводятся расходы по следующим направлениям: услуги по организации питания и приобретению продуктов питания, приобретение лекарственных средств, обмундирования и топлива (в части отопления зданий), коммунальные услуги, услуги связи, транспортные услуги, командировочные и служебные разъезды, услуги по обеспечению студентов, магистрантов и докторантов местами в общежитии, услуги по компенсации льготного проезда студентов, исполнение исполнительных документов и судебных актов, а также по обеспечению деятельности главы государства, Правительства и Курултая Республики Казахстан.
В случае возникновения чрезвычайного положения или ситуации платежи проводятся также в первоочередном порядке для стабилизации социально-экономической ситуации в стране.
В случае недостаточности денег на контрольных счетах наличности местных бюджетов органом государственного казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджетов, определенных решениями местного исполнительного органа.
В случае отсутствия либо недостаточности денег для исполнения введенного в интегрированную информационную систему казначейства счета к оплате, поступившего на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент", счет к оплате возвращается государственному учреждению без исполнения на следующий день с обоснованием причины возврата.
В случае недостаточности денег на соответствующих контрольных счетах наличности органом государственного казначейства платежные поручения на возврат налогоплательщикам сумм излишне уплаченных налогов (в том числе возврат превышения налога на добавленную стоимость) и других обязательных платежей в бюджет, неналоговых платежей в пределах компетенции органов государственных доходов и (или) уполномоченных органов на исполнение не принимаются.

228. Мемлекеттiк мекемелердiң төлемдерi мен ақша аударымдары қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы немесе мемлекеттiк мекемелердің шетел валютасындағы шоттарындағы қалдықтар, сондай-ақ төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарының жоспарлы тағайындаулары мен шартты тiркеу туралы хабарламаның пайдаланылмаған қалдығы шегiнде өткiзiледi.
Мемлекеттiк мекемелердiң қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының және шетел валютасындағы шоттарының жеке сәйкестендiру кодтары осы Рәсімдерде белгiленген тәртiппен берiледi және тиiстi мемлекеттік қазынашылық органдары мен мемлекеттiк мекемелердiң назарына жеткiзiледi.
Жеке жоспар шығыстарының бюджеттiк сыныптамасының тиiстi коды бойынша жоспарлы тағайындау болмаған не жеткiлiксiз болған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органдары төлеуге берiлетiн шотты орындамай қайтарады.
Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақша жеткіліксіз болған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы бірінші кезекте бюджет шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдерді Қазақстан Республикасы Үкіметінің борыштық міндеттемелерін өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі төлемдерді, зейнетақыларды, жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді, жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, оның ішінде штаттан тыс техникалық персоналдың жалақысын және жалақыдан барлық ұстап қалуларды, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақыларды, алименттерді, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды, тұрғын үй төлемдерін, жеке тұлғаларға трансферттерді, стипендияларды, банк қызметтеріне ақы төлеуді, бюджеттік субвенцияларды, салық пен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді жүргізеді.
Бұдан әрі мынадай бағыттар: тамақтандыруды ұйымдастыру және тамақ өнімдерін сатып алу, дәрілік заттарды, киім-кешек пен отынды сатып алу жөніндегі қызметтер (ғимараттарды жылыту бөлігінде), коммуналдық қызметтер, байланыс қызметтері, көлік қызметтері, іссапар және қызметтік сапарлар, студенттерді, магистранттар мен докторанттарды жатақханадағы орындармен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер, студенттердің жеңілдікпен жол жүруіне өтемақы төлеу жөніндегі қызметтер, атқару құжаттары мен сот актілерін орындау, сондай-ақ мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Құрылтайының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер бойынша шығыстар жүргізіледі.
Төтенше жағдай немесе жағдай туындаған жағдайда төлемдер елдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайды тұрақтандыру үшін бірінші кезектегі тәртіппен жүргізіледі.
Жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында ақша жеткiлiксiз болған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы бiрiншi кезекте жергілікті атқарушы органның шешімімен айқындалған бюджеттер шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдер жүргiзіледi.
Ақша болмаған жағдайда немесе қағаз тасығышта не "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электронды түрде түсіп, қазынашылықтың бiрiктiрiлген цифрлық жүйесіне енгізілген төлем шотын орындауға ақша жеткіліксіз болған жағдайда, төлем шоты келесі күні мемлекеттік мекемеге қайтару себебін негіздей отырып, орындаусыз қайтарылады.
Тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында ақша жеткiлiксiз болған жағдайда салықтың (оның ішінде қосылған құн салығының асып кетуін қайтарудың) және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдердiң, мемлекеттік кірістер органдары және (немесе) уәкiлеттi органдардың құзыретi шегiндегi салықтық емес төлемдердiң артық төленген сомаларын салық төлеушiлерге қайтаруға төлем тапсырмаларын мемлекеттік қазынашылық органы орындауға қабылдамайды.

Списание денег с единого казначейского счета производится на основании электронных платежных документов, отправленных государственным казначейством через платежные системы Национальной платежной корпорации Национального Банка Республики Казахстан, в соответствии с постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 201 "Об утверждении Правил функционирования межбанковской системы переводов денег" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14310) и от 31 августа 2016 года № 211 "Об утверждении Правил функционирования системы межбанковского клиринга" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14333).
С даты внесения проекта Закона Республики Казахстан или решения маслихата о внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год в Курултай Республики Казахстан или маслихат, орган государственного казначейства приостанавливает проведение платежей по бюджетным программам (подпрограммам), спецификам, по которым планируется уменьшение плановых назначений по указанию центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или местного уполномоченного органа по исполнению бюджета на основании данных, представленных местным уполномоченным органом по государственному планированию.
Сноска. Пункт 228 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
229. Орган государственного казначейства осуществляет прием счетов к оплате, поступивших от государственных учреждений в течение рабочего дня.
Счет к оплате исполняется либо возвращается без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
При этом документы на получение наличных денег по чекам из кассы банка принимаются до 13.00 (тринадцать) часов.
230. Государственное учреждение обеспечивает:
1) соблюдение графика обслуживания государственных учреждений при предоставлении документов на бумажном и (или) электронном носителе;
2) правомерность и обоснованность предоставления счета к оплате;
3) достоверность указанных реквизитов в счете к оплате и сумм в счете к оплате и подтверждающих документах;
4) своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателей денег;

Бірыңғай қазынашылық шоттан ақшаны есептен шығару мемлекеттік қазынашылық "Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 31 тамыздағы № 201 (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14310 болып тіркелді) және "Банкаралық клиринг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 31 тамыздағы № 211 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14333 болып тіркелді) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулыларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясының төлем жүйелерi арқылы жiберiлген электрондық төлем құжаттары негiзiнде жүргiзiледi.
Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасы Заңының немесе мәслихат шешiмiнiң жобасы Қазақстан Республикасының Құрылтайына немесе мәслихатқа енгiзiлген күннен бастап, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган ұсынған деректердің негiзiнде бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның нұсқауы бойынша мемлекеттік қазынашылық органы жоспарлы тағайындауларды азайту жоспарланатын бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар), ерекшелiктер бойынша төлемдер жүргiзудi тоқтата тұрады.
Ескерту. 228-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
229. Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік мекемелерден түскен төлеуге берілетін шоттарды жұмыс күнінің ішінде қабылдауды жүзеге асырады.
Төлеуге берілетін шот келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындалады не орындаусыз қайтарылады.
Бұл ретте банк кассасынан чек бойынша қолма-қол ақшаны алуға арналған құжаттар сағат 13.00 (он үш) дейiн қабылданады.
230. Мемлекеттік мекеме мыналарды:
1) құжаттарды қағаз және (немесе) электрондық тасығышта ұсынған кезде мемлекеттiк мекемелерге қызмет көрсету кестесiнiң сақталуын;
2) төлеуге берiлетiн шотты ұсыну заңдылығы мен негiздiлiгiн;
3) төлеуге берілетін шоттағы көрсетілген деректемелердің және төлеуге берілетін шоттағы сомалардың және растайтын құжаттардың анықтығын;
4) төлемдерді ақша алушылардың пайдасына жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерді орындаудың уақтылығы мен толықтығын;

5) оплату подрядчику в срок, установленный законодательством Республики Казахстан о государственных закупках при реализации бюджетных инвестиционных проектов на основании подписанного акта выполненных работ;
6) достоверность подтверждения поставки товаров, выполненных работ и (или) оказанных услуг в соответствии с заключенными гражданско-правовыми сделками;
7) достоверность подтверждающих документов;
8) при проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа, по зарегистрированной гражданско-правовой сделке представление в орган государственного казначейства при приобретении либо поставке товаров – электронного счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или график погашения лизинговых платежей (в случае приобретения товара в лизинг), при выполнении работ или оказании услуг – акт выполненных работ, оказанных услуг (далее – подтверждающие документы), за исключением услуг, при которых акты не составляются.
Подтверждающие документы подписываются электронной цифровой подписью поставщика.
При этом, копии подтверждающих документов, предоставляемые на бумажных носителях в соответствии с пунктом 2 настоящих Процедур, заверяются подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, и оттиском гербовой печати государственного учреждения;
9) при получении электронного счета-фактуры, выписанного в соответствии с требованиями Налогового кодекса, формирование счета к оплате посредством интеграции из цифровой системы электронных счетов-фактур в ЦС "Казначейство-клиент";
10) предоставление копии или сканированного образа с положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключении комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию при проведении платежа, следующего за авансовым, по расходам, связанным со строительством либо с реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора;
11) при обслуживании по ЦС "Казначейство-клиент" достоверность электронной цифровой подписи руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и руководителя бухгалтерской службы центрального исполнительного органа или лица, им уполномоченного, или главного бухгалтера государственного учреждения;

5) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде орындалған жұмыстардың қол қойылған актісі негізінде мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде мердігерге ақы төлеуді;
6) жасасқан азаматтық-құқықтық мәмiлелерге сәйкес тауарлардың, орындалған жұмыстардың және (немесе) көрсетiлген қызметтердiң жеткiзiлуiн растаудың дұрыстығын;
7) растайтын құжаттардың дұрыстығын;
8) Мемлекеттік қазынашылық органына тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде – электрондық шот-фактураны немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжатты (актіні) немесе лизингтік төлемдерді өтеу кестесін (тауарды лизингке сатып алған жағдайда), жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді орындау кезінде – орындалған жұмыстардың немесе актілер жасалмайтын көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, көрсетілген қызметтердің актісін (бұдан әрі – растаушы құжаттар), тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша аванстық төлемнің сомасын қоспағанда, төлем жүргізген кезде беруді.
Растайтын құжаттарға өнім берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Бұл ретте, осы Рәсімдердің 2-тармағына сәйкес қағаз тасығышта ұсынылатын растайтын құжаттардың көшірмелері орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерімен куәландырылады;
9) Салық кодексінің талаптарына сәйкес жазылған электрондық шот-фактураны алған кезде электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесінен "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-ға интеграциялау арқылы төлем шотын қалыптастыру;
10) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарт құнына енгізілген ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылысжайларды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шығыстар бойынша аванстық төлемнен кейінгі төлем жүргізу кезінде жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының немесе техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының көшірмесін немесе сканерленген түрін ұсынуды;
11) "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсету кезінде заңды тұлғаның құжат топтамасында берген орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның және орталық атқарушы органның бухгалтерлік қызмет басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның немесе мемлекеттік мекеменің бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен дұрыстығын;

12) недопущение проведения авансовых платежей текущего финансового года при наличии непогашенного аванса прошлых лет.
Сноска. Пункт 230 – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
231. Осуществление платежей и переводов денег включает в себя формирование государственным учреждением и проведение органом государственного казначейства счетов к оплате за счет:
1) бюджетных средств;
2) денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
3) денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления, при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
4) денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законами Республики Казахстан;
5) фонда компенсации потерпевшим для зачисления поступлений денег и проведения выплаты компенсации потерпевшим;
6) средств специального государственного фонда для расходования денег с целью финансирования социальных, экономических проектов Республики Казахстан, а также расходов уполномоченного органа по возврату незаконно приобретенных активов.
Сноска. Пункт 231 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
232. Счет к оплате на бумажном носителе по форме согласно приложению 88 к настоящим Процедурам и электронный образ счета к оплате, направляемый по ЦС "Казначейство-клиент" по форме согласно приложению 89 к настоящим Процедурам, действительны к предоставлению в органы государственного казначейства в течение десяти календарных дней от указанной в нем даты.
Сноска. Пункт 232 – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
233. Государственное учреждение для проведения платежей и переводов денег на бумажном носителе представляет в орган государственного казначейства в двух экземплярах реестр счетов к оплате по форме согласно приложению 90 к настоящим Процедурам и счета к оплате с приложением документов, предусмотренных пунктами 246, 251, 255, 256, 257 и 258 настоящих Процедур, за исключением счетов к оплате при проведении авансовой (предварительной) оплаты.
В счетах к оплате на проведение платежей по заработной плате, другим денежным выплатам работникам государственных учреждений, стипендиям и выплатам физическим лицам путем зачисления их суммы на текущие или сберегательные счета получателей денег в разделе "Получатель денег" указываются реквизиты банка, в котором получателем денег открыт текущий или сберегательный счет получателя денег.
В счете к оплате на восстановление выданных сумм банком по чекам на выплату заработной платы, других денежных выплат работникам государственных учреждений, стипендиям и выплатам физическим лицам в разделе "Получатель денег" указываются реквизиты банка, с которым государственное учреждение и орган государственного казначейства заключили договор на кассовое обслуживание согласно приложению 98 к настоящим Процедурам.
В реестре счетов к оплате указываются все счета к оплате, предоставляемые государственным учреждением в орган государственного казначейства.
При проведении счетов к оплате по ЦС "Казначейство-клиент" реестры счетов к оплате не представляются.

12) төлеуге берiлетiн шоттың бiрiншi данасының деректемелерi қағаз тасығышта төлеуге берiлетiн шоттың екiншi данасының деректемелерiне сәйкес келмеген қамтамасыз етеді.
Ескерту. 230-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
231. Төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру мемлекеттік мекеменің төлеуге берілетін шоттарын қалыптастыруын және мемлекеттік қазынашылық органының:
1) бюджет қаражаты;
2) мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен ақша;
3) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік мекемеге олардың қайтарылуы не, белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аударылуы шарттарында берілетін ақша;
4) мемлекеттік мекемелер үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес алатын қайырымдылық көмектен түскен ақша;
5) ақша түсімдерін есептеу және жәбірленушілерге өтемақы төлеуді жүргізу үшін жәбірленушілерге өтемақы қорының;
6) Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық жобаларын қаржыландыру мақсатында ақшаны жұмсауға арналған арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты, сондай-ақ заңсыз сатып алынған активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның шығыстары есебінен жүргізуін қамтиды.
Ескерту. 231-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
232. Осы Рәсімдерге 88-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қағаз тасығыштағы төлеуге берiлетiн шот және осы Рәсімдерге 89-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы жіберілетін төлеуге берiлетiн шоттың электрондық бейнесі мемлекеттік қазынашылық органына онда көрсетiлген күннен бастап күнтiзбелiк он күн iшiнде ұсынуға жарамды болып табылады.
Ескерту. 232-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
233. Аванстық (алдын ала) төлем жүргізу кезіндегі төлем шоттарын қоспағанда, мемлекеттік мекеме қағаз тасығышта төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу үшін мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 90-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада төлеуге берілетін шоттардың тізілімін, алдын ала төлем үшін төлеуге берілетін шоттарды қоспағанда, осы Рәсімдердің 246, 251, 255, 256, 257 және 258-тармақтарында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, төлеуге берілетін шоттарды ұсынады.
Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы, басқа да ақшалай төлемдер, жеке тұлғаларға стипендиялар мен төлемақы бойынша төлемдерді жүргізуге арналған төлеуге берілетін шоттарда олардың сомасын ағымдағы шоттарға немесе ақша алушылардың жинақ ақша шоттарына есептеу жолымен "Ақшаны алушы" бөлімінде ақша алушы ағымдағы шот немесе ақша алушының жинақ ақша шотын ашқан банктің деректемелері көрсетіледі.
Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақыны, басқа да ақшалай төлемақыны, жеке тұлғаларға стипендияларды және төлемақыны төлеуге арналған чектер бойынша банкте берілген сомасын қалпына келтіруге арналған төлеуге берілетін шоттағы "Ақшаны алушы" бөлімінде осы Рәсімдерге 98-қосымшаға сәйкес мемлекеттік мекеме мен мемлекеттік қазынашылық органы кассалық қызмет көрсетуге шарт жасасқан банктің деректемелері көрсетіледі.
Төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiнде мемлекеттiк мекеме мемлекеттік қазынашылық органына ұсынатын төлеуге берiлетiн барлық шоттар көрсетiледi.
Төлеуге берілетін шоттарды "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша өткізген кезде төлеуге берілетін шоттардың тізілімдері ұсынылмайды.

Сноска. Пункт 233 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
234. Ответственный исполнитель органа государственного казначейства принимает два экземпляра реестра счетов к оплате с приложенными счетами к оплате и документами к ним на бумажном носителе в случаях, предусмотренных настоящими Процедурами, проверяет их комплектность, соответствие требованиям, установленными параграфами 8, 9, 10, 11, 12 и 13 главы 6 настоящих Процедур. При соответствии количества счетов к оплате и документов к ним, приложенных к реестру счетов к оплате, их количеству, указанному в реестре счетов к оплате, и требованиям установленными параграфами 8, 9, 10, 11, 12 и 13 главы 6 настоящих Процедур, ставит подпись, дату и оттиск штампа на двух экземплярах реестра и на приложенных к реестру счетах к оплате. Подписанный и проштампованный первый экземпляр реестра счетов к оплате возвращается государственному учреждению, второй экземпляр реестра счетов к оплате с приложенными счетами к оплате и документами к ним на бумажном носителе, остаются в органе государственного казначейства для дальнейшего исполнения.
При обслуживании государственного учреждения по ЦС "Казначейство-клиент" ответственный исполнитель органа государственного казначейства проверяет электронный образ счета к оплате и прикрепленные сканированные образы документов к нему на соответствие требованиям, установленными параграфами 8, 9, 10, 11, 12 и 13 главы 6 настоящих Процедур, и утверждает электронный образ счета к оплате.
При отсутствии получателя денег в интегрированной цифровой системе казначейства в случае приобретения товаров (работ, услуг) без заключения договора либо с заключением договора по коду бюджетной классификации расходов, по которому не требуется регистрация заключенного договора в органе государственного казначейства, государственным учреждением представляется на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в Справочник получателей денег согласно приложению 64 к настоящим Процедурам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) следующих документов получателя денег (за исключением случаев возврата гарантийных взносов участникам аукционов по продаже объектов приватизации):

Ескерту. 233-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
234. Мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы осы Рәсімдерде көзделген жағдайларда оларға қоса берiлген төлеуге берiлетін шоттар және қағаз тасығыштағы құжаттармен бiрге төлеуге берiлетін шоттармен тiзiлiмiнiң екi данасын қабылдайды, олардың жинақтылығын, осы Рәсімдердің 6-тарауының 8, 9, 10, 11, 12 және 13-параграфтарында белгiлен-ген талаптарға сәйкестiгiн тексередi. Төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiне қоса берiлген төлеуге берiлетiн шоттар мен құжаттардың саны төлеуге берiлетін шоттар тiзiлiмiнде көрсетiлген санына және осы Рәсімдердің 6-тарауының 8, 9, 10, 11, 12 және 13-параграфтарында белгiленген талаптарға сәйкес келген кезде тiзiлiмнiң екі данасына және тiзiлiмге қоса берiлген төлеуге берілетін шоттар тізіліміне қолын, күнiн және мөртабан бедерiн қояды. Төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнiң қол қойылған және мөртаңба қойылған данасы мемлекеттiк мекемеге қайтарылады, төлеуге берiлген шоттарға және құжаттарға қоса берiлген төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнiң екiншi данасы одан әрi орындау үшiн мемлекеттік қазынашылық органында қалады.
Мемлекеттік мекемеге "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсетілген кезде мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы төлеуге берілетін шоттың электрондық түрінің және оған жапсырылған сканерленген құжаттардың түрінің осы Рәсімдердің 6-тарауының 8, 9, 10, 11, 12 және 13-параграфтарында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді және төлеуге берілетін шоттың электрондық түрін бекітеді.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) шарт жасаспай не жасасқан шарттың мемлекеттік қазынашылық органында тiркелуiн талап етпейтiн бюджеттік сыныптамасының кодының шығыстары бойынша шарт жасай отырып сатып алған жағдайда, ақша алушы қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде болмаған кезде, мемлекеттiк мекеме ақша алушыны Ақша алушылардың анықтамалығына енгiзуге арналған өтiнiмдi қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде осы Рәсімдерге 64-қосымшаға сәйкес (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған сканерленген үлгілерін тіркей отырып) ақша алушының мынадай құжаттарын (жекешелендіру объектілерін сату бойынша аукцион қатысушыларына кепілдік жарналарды қайтару жағдайларынан басқа):

1) для юридического лица:
копия свидетельства/справки (с портала электронного правительства) о регистрации (перерегистрации) юридического лица/копия регистрационного свидетельства о регистрации нерезидента в качестве налогоплательщика;
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
2) для физического лица:
копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя или лицензии, выданной уполномоченным органом на право занятия деятельностью в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя. Копии данных документов предоставляются посредством сформированного уведомления на веб-портале "электронного правительства" и/или веб-портале "Е-лицензирование";
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
3) для банка-посредника (при проведении платежей в национальной валюте за пределы Республики Казахстан через банк-посредник):
документы, официально подтверждающие реквизиты банка-посредника.
При оформлении заявки для возврата гарантийного денежного взноса участникам государственных закупок, и возврата гарантийного взноса по продаже арестованного и конфискованного имущества, по продаже права аренды на земельные участки в ЦС "Казначейство-клиент" вышеуказанные документы не прилагаются, прилагается копия платежного поручения, подтверждающего факт поступления суммы от участника аукциона.
При изменении (отсутствии) реквизитов получателя денег в интегрированной цифровой системе казначейства, в случае приобретения товаров (работ, услуг) без заключения договора либо с заключением договора по коду бюджетной классификации расходов, по которому не требуется регистрация заключенного договора в органах государственного казначейства, государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе или электронном образом по ЦС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег согласно приложению 67 к настоящим Процедурам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) соответствующих документов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.
При заполнении заявки согласно приложениям 64 и 67 к настоящим Процедурам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указываются полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица и (или) при наличии наименование согласно уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждение с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование".

1) заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаны тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәліктің/анықтаманың (электрондық үкімет порталынан) көшiрмесiн/салық төлеуші ретінде резидент еместі тіркеу туралы тіркеу куәлігінің көшірмесін;
нөмірін көрсете отырып, банк шотының бар болуы туралы анықтаманы;
2) жеке тұлға үшін:
дара кәсіпкер ретінде қызметті бастағаны туралы хабарламаның немесе жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде қызметпен айналысу құқығына уәкілетті орган берген лицензияның көшірмесін. Осы құжаттардың көшірмелері "электрондық үкімет" веб-порталында және/немесе "Е-лицензиялау" веб-порталында қалыптастырылған хабарлама арқылы ұсынылады;
нөмірін көрсете отырып, банктік шотының бар екендігі туралы банктің анықтамасын;
3) делдал банк үшін (делдал банк арқылы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге төлемдерді ұлттық валютада жүргізу кезінде):
делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжатты.
Мемлекеттік сатып алу қатысушыларына кепілдікті ақшалай жарнаны қайтаруға және "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да тыйым салынған және тәркіленген мүлікті сату, жер учаскелерін жалға беру құқығын сату жөніндегі кепілдікті жарнаны қайтаруға арналған өтінімді ресімдеу кезінде жоғарыда көрсетілген құжаттар қоса берілмейді, аукцион қатысушысынан соманың түсу фактісін растайтын төлем тапсырмасының көшірмесі қоса беріледі.
Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) шарт жасаспай не ол бойынша мемлекеттік қазынашылық органында жасалған шартты тiркеу талап етiлмейтiн бюджеттік сыныптамасының кодының шығыстары бойынша шарт жасаса отырып, сатып алған жағдайда, қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде ақша алушының деректемелерi өзгерген (болмаған) кезде, мемлекеттiк мекеме нөмiрi көрсетiлген банк шотының болуы туралы банктiң анықтамасын қоса бере отырып, осы Рәсімдерге 67-қосымшасына сәйкес осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген, олар бойынша өзгерістер енгізілген деректемелерді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып), ақша алушының деректемелерiне өзгерiстер енгiзуге өтiнiмді қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде бередi.
Өтінімді толтырған кезде осы Рәсімдерге 64 және 67-қосымшаларға сәйкес жеке тұлға үшін "Ақша алушының атауы" жолында жеке тұлғаның толық тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) жеке кәсіпкер ретінде ісін бастау туралы хабарлама/"Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауына сәйкес атауы бар болса көрсетіледі.

При реорганизации получателя денег заполняется заявка по форме согласно приложениям 65 и 66 к настоящим Процедурам с прикреплением подтверждающих документов.
Достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег обеспечивает государственное учреждение.
Срок действия подтверждающих документов с портала электронного правительства не более десяти календарных дней.
Сноска. Пункт 234 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
235. После проведения платежа второй экземпляр счета к оплате государственного учреждения и сформированный отчет по форме 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем", согласно приложению 91 к настоящим Процедурам (далее – форма 5-15) сверяются, заверяются подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя органа государственного казначейства с указанием даты проведения платежа на счете к оплате и даты осуществления сверки в форме 5-15 и передаются государственному учреждению.
Государственные учреждения, обслуживающиеся по ЦС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчет по форме 5-15.
Сноска. Пункт 235 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
236. Счет к оплате на бумажном носителе, поступивший до 16.00 (шестнадцать) часов, исполняется либо возвращается без исполнения в течение двух рабочих дней со дня, следующего за днем его приема органом государственного казначейства, за исключением случаев отсутствия либо недостаточности денег на соответствующих контрольных счетах наличности для исполнения счетов к оплате.
Счета к оплате, поступившие в органы государственного казначейства от государственных учреждений на бумажном носителе после 16.00 (шестнадцать) часов, считаются принятыми на следующий рабочий день.
Счет к оплате, поступивший электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент", исполняется либо возвращается без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
Счет к оплате на бумажном носителе и счет к оплате, поступивший электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент", возвращаются государственному учреждению без исполнения (отклоняется) в случаях:
1) несоответствия счета к оплате по форме и содержанию требованиям, установленным настоящими Процедурами;
2) несоответствия подтверждающих и иных предусмотренных настоящими Процедурами документов по содержанию требованиям, установленным настоящими Процедурами;

Ақша алушы қайта ұйымдастырылған кезде растау құжаттарын ұсына отырып, осы Рәсімдерге 65 және 66 қосымшаларына сәйкес өтінім толтырады.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің дәйекті, дұрыс ресімделуін және жасалуын мемлекеттік мекеме қамтамасыз етеді.
Электрондық үкімет порталынан растау құжаттарының қолданылу мерзімі он күнтізбелік күннен аспайды.
Ескерту. 234-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
235. Төлем жүргізілгеннен кейін мемлекеттік мекемелердің төлеуге берілетін шотының екінші данасы және осы Рәсімдерге 91-қосымшаға сәйкес 5-15 "Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының төлемдерін жүргізу жөніндегі күнделікті үзінді көшірмесі" нысаны бойынша қалыптастырылған есеп (бұдан әрі – 5-15-нысан), төлеуге берілетін шотта төлем жүргізілген күнді және 5-15-нысанда салыстыру жүзеге асырылған күнді көрсете отырып, салыстырылады, мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының қолымен, мөртабанының бедерімен куәландырылады және мемлекеттік мекемеге беріледі.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер 5-15-нысан бойынша есепті дербес қалыптастырады.
Ескерту. 235-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
236. Қолма-қол ақшаның тиiстi бақылау шоттарында төлеуге берiлетiн шоттарды орындау үшiн ақша болмаған не жеткiлiксiз болған жағдайларды қоспағанда, сағат 16.00 (он алты) дейін түскен қағаз тасығыштағы төлеуге берiлетiн шот орындалады не орындалмай оны мемлекеттік қазынашылық органы қабылдаған күннен кейiнгi күннен бастап екі жұмыс күнi iшiнде қайтарылады.
Мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік мекемелерден сағат 16.00 (он алты) кейін қағаз тасығышта түскен төлеуге берілетін шоттар келесі жұмыс күні түскен болып саналады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электронды түрде түскен төлеуге берілетін шот орындалады не орындалмастан келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей қайтарылады.
Қағаз тасығыштағы төлеуге берiлетiн шот және "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде түскен төлеуге берiлетiн шот:
1) төлеуге берiлетiн шоттың нысаны мен мазмұны бойынша осы Рәсімдерде белгiленген талаптарға сәйкес келмеген;
2) растайтын және осы Рәсімдерде көзделген өзге құжаттардың мазмұны бойынша осы Рәсімдерде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;

3) превышения ограничения, установленного настоящими Процедурами, по перечислению сумм для пополнения текущего счета (корпоративной платежной карточки) государственного учреждения;
4) несоответствия данных представленного электронного сообщения в формате платежей МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007 следующим данным счета к оплате:
наименование государственного учреждения и наименование получателя денег, за исключением расхождений, связанных с указанием полных и сокращенных наименований;
сумма счета к оплате и общая сумма электронных сообщений в формате платежей МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007;
направление расходов, указанное в назначении платежа;
5) предоставления с исправлениями, в том числе от руки;
6) предоставления без приложения или с приложением не заверенных полистно подписью руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и оттиском гербовой печати государственного учреждения (без прикрепления сканированного образа или с прикреплением сканированного образа, не подписанного электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) предусмотренных настоящими Процедурами подтверждающих документов, в том числе на электронных носителях;
7) отсутствия подписей и (или) оттиска печати на требуемых полях;
8) несоответствия подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати при предоставлении счета к оплате на бумажном носителе;
9) нечеткого (неясного) проставления оттиска печати на требуемых полях на всех экземплярах документа;
10) несоответствия суммы цифрами сумме прописью;
11) несоответствия, указанных в счете к оплате реквизитов, подлежащих программной проверке, реквизитам, введенным в интегрированную цифровую систему казначейства;
12) несоответствия назначения платежа направлению расходов в соответствии со Структурой специфики экономической классификации расходов и с классификацией поступлений бюджета;
13) несоответствия реквизитов счета к оплате реквизитам подтверждающих документов, приложенных к счету к оплате, за исключением банковских реквизитов (при приложении (прикреплении сканированного образа) документов в случаях, установленных настоящими Процедурами);
14) превышения суммы платежа сумме неиспользованного остатка индивидуального плана финансирования по платежам в соответствующем периоде (с нарастающим итогом), а также превышения суммы платежа сумме подтверждающих документов;
15) превышения процента авансовой оплаты над размером, предусмотренным настоящими Процедурами;

3) мемлекеттік мекеменің ағымдағы шотын (корпоративтік төлем карточкасын) толықтыру үшін сомаларды аудару бойынша шектеуді арттырған;
4) ұсынылған МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007 төлемдер форматтарындағы электрондық хабарлама деректері төлеуге берілетін шоттың мынадай – деректеріне сәйкес болмаған:
атауларының толық және қысқартылып көрсетілуіне байланысты алшақтықтарды қоспағанда, мемлекеттік мекеменің атауы мен ақша алушының атауы;
төлеуге берілетін шоттың сомасы мен МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007 төлемдер форматтарындағы электрондық хабарламаларының жалпы сомасы;
төлемнің мақсатында көрсетілген шығыстардың бағыты;
5) түзетулермен, оның iшiнде қолмен түзетiлiп ұсынылған;
6) осы Рәсімдерде көзделген растау құжаттары, оның iшiнде электрондық тасығыштарда қосымшасыз немесе мемлекеттік мекеме басшысының немесе уәкілеттік берілген адамның қолымен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерімен куәландырылмаған қосымшамен (сканерленген түрі тіркелмеген немесе мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қойылмаған сканерленген түрі тіркелген) ұсынылған;
7) талап етiлген жолдарда қойылған қолдар және (немесе) мөр бедерi болмаған;
8) қағаз тасығыштағы төлеуге берiлетiн шотын ұсынған кезде қойылған қолдар және (немесе) мөр бедерi қойылған қолдардың және мөр бедерiнiң үлгiсi бар құжатқа сәйкес келмеген;
9) құжаттың барлық даналарындағы талап етiлген жолдарда мөр бедерi дәл (анық) қойылмаған;
10) санмен көрсетiлген сома жазылған сомаға сәйкес келмеген;
11) төлеуге берiлетiн шоттарда көрсетiлген, бағдарламалық тексеруге жататын деректер қазынашылықтың бiрiктiрiлген цифрлық жүйесіне енгiзiлген деректерге сәйкес келмеген;
12) төлемнің мақсаты Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiгiнiң құрылымына сәйкес шығыстардың бағытына, бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасына сәйкес келмеген;
13) банктік деректемелерді қоспағанда, төлеуге берiлетiн шоттар деректемелерi төлеуге берiлетiн шоттарға қоса берiлген (осы Рәсімдерде белгiленген жағдайларда құжаттар қоса берiлген (сканерленген түрi жапсырылған) кезде) растайтын құжаттардың деректемелерiне сәйкес келмеген;
14) төлем сомасы қаржыландырудың жеке жоспарының тиiстi кезеңдегi (өспелi қорытындылармен) төлемдерi бойынша пайдаланылмаған қалдығы сомасынан асып кеткен, сондай-ақ төлем сомасы растайтын құжаттардың сомасынан асып кеткен;
15) аванстық төлем пайызы осы Рәсімдерде көзделген мөлшерiнен асып кеткен;

16) несоответствия реквизитов первого экземпляра счета к оплате реквизитам второго экземпляра счета к оплате при предоставлении счета к оплате на бумажном носителе;
17) предоставления в срок, превышающий срок действия счета к оплате;
18) несоответствия количества предоставленных счетов к оплате количеству, указанному в реестре счетов к оплате;
19) выявления ошибок в формате платежей согласно приложениям 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Процедурам;
20) несоответствия судебных актов, предоставляемых со счетами к оплате, при проведении платежей государственными учреждениями по исполнению судебных актов со счета временного размещения денег данным счета к оплате;
21) неверного выбора типа электронного образа счета к оплате по зарегистрированной гражданско-правовой сделке (несогласование счета к оплате с уведомлением о регистрации договора);
22) предоставления счета к оплате для осуществления платежей и переводов денег в пользу получателя денег без зарегистрированной гражданско-правовой сделки по спецификам экономической классификации расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной в соответствии с перечнем специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной, определяемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
23) представления электронного счета-фактуры без интеграции с цифровой системой электронных счетов-фактур, за исключением случая, предусмотренного частью четвертой пункта 251 настоящих Процедур;
24) наличия непогашенного аванса прошлых лет при проведении авансовых платежей в текущем финансовом году.
Орган государственного казначейства при проведении платежей и переводов денег осуществляет текущий контроль на соответствие вышеперечисленным случаям и дополнительно на пропорциональное удержание государственным учреждением ранее оплаченного аванса и удержание гарантийного взноса в размере 5 (пяти) процентов от суммы Договора, предусмотренных в заявках на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения согласно приложениям 78, 79, 80 и 81 к настоящим Процедурам.
При обнаружении несоответствия данных в счете к оплате, поступившего электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент", требованиям настоящих Процедур и Руководства пользователя в период приема и дальнейшей обработки, счет к оплате возвращается государственному учреждению электронным образом с указанием всех причин отклонения со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Процедур и Руководства пользователя.
При обнаружении несоответствия счета к оплате на бумажном носителе требованиям настоящих Процедур в период приема, счет к оплате возвращается без оформления письма с отметкой о возврате в первом экземпляре реестра счетов к оплате – за подписью уполномоченного лица государственного учреждения, во втором экземпляре – за подписью ответственного исполнителя органа государственного казначейства. При обнаружении несоответствия после приема, в ходе проверки, счет к оплате возвращается с письменным обоснованием за подписью руководителя органа государственного казначейства или лица, им уполномоченного.
Секретно.

16) қағаз тасығыштағы төлеуге берiлетiн шоттың бiрiншi данасының деректемелерi төлеуге берiлетiн шоттың екiншi данасының деректемелерiне сәйкес келмеген;
17) төлеуге берiлетiн шоттың қолданылу мерзiмiнен асатын мерзiмде ұсынылған;
18) ұсынылған төлеуге берiлетiн шоттар саны төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнде көрсетiлген санға сәйкес келмеген;
19) осы Рәсімдерге 140, 141, 142, 143 және 144-қосымшаларына сәйкес төлем форматындағы қателерді анықтау;
20) сот актілерін орындау жөніндегі мемлекеттік мекемелер ақшаны уақытша орналастыру шотынан төлемдер жүргізген кезде төлеуге берілетін шоттарымен берілетін сот актілерінің төлеуге берілетін шотының деректеріне сәйкес келмеген;
21) тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша төлеуге берілген шоттың электронды түрі қате таңдалған (төлеуге берілетін шоттың шартты тіркеу туралы хабарламамен келісілмеуі);
22) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесіне сәйкес жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктері бойынша азаматтық-құқықтық мәміле тіркелмеген төлемдер мен ақша аударымдарын ақша алушының пайдасына жүзеге асыруға төлеуге берілетін шотты ұсынған;
23) осы рәсімдердің 251-тармағының төртінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, электрондық шот-фактураларды электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесімен интеграциясыз ұсыну;
24) ағымдағы қаржы жылында аванстық төлемдер жүргізу кезінде өткен жылдардың өтелмеген авансының болған жағдайларда мемлекеттік мекемеге орындаусыз қайтарылады (қабылданбайды).
Мемлекеттік қазынашылық органы төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу кезінде жоғарыда аталған жағдайларға сәйкестігіне және қосымша бұрын төленген авансты пропорционалды ұстап қалуға және мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге арналған өтінімдерде көзделген шарт сомасының 5 (бес) пайызы мөлшерінде кепілдік жарнаны ұстап қалуға ағымдағы бақылауды осы Рәсімдерге 78, 79, 80 және 81-қосымшаларға сәйкес жүзеге асырады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде келіп түскен төлеуге берілетін шоттағы деректердің қабылдау және одан әрі өңдеу кезеңінде осы Рәсімдердің және Пайдаланушының нұсқаулығының талаптарына сәйкессіздігі анықталған кезде, төлеуге берілетін шот осы Рәсімдердің тиісті тармақтарына және Пайдаланушының нұсқаулығына сілтеме жасап, қабылдамау себебін көрсете отырып, электрондық түрде мемлекеттік мекемеге қайтарылады.
Қабылдау кезеңінде қағаз тасығыштағы төлеуге берілетін шотта осы рәсімдердің талаптарына сәйкессіздік анықталған кезде хат ресімделместен, төлеуге берілетін шоттардың тізілімінің бірінші данасында мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының қолымен қайтару туралы белгі қойыла отырып, екінші данада – мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының қолымен қайтарылады. Қабылданғаннан кейін тексеру барысында сәйкессіздік анықталған кезде төлеуге берілетін шот мемлекеттік қазынашылық органы басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның қолымен жазбаша негіздеме бере отырып қайтарылады.
Құпия.

Сноска. Пункт 236 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
237. Датой исполнения счета к оплате государственного учреждения на бумажном носителе и поступившего электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" является дата включения утвержденного счета к оплате в отчет формы 5-15.
Государственное учреждение ежемесячно в ЦС "Казначейство-клиент" осуществляет мониторинг созданных, но не подписанных руководителем государственного учреждения электронных счетов к оплате и в случае наличия, принимает меры по их удалению.
Сноска. Пункт 237 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
Параграф 8. Порядок оформления счета к оплате
238. Счет к оплате на бумажном носителе и счет к оплате, поступивший электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент", оформляется следующим образом:
1) в поле "Счет к оплате №" указывается номер счета к оплате, состоящий из семизначного кода государственного учреждения, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляется платеж и перевод денег, через дефис – порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации счетов к оплате;
2) в поле "Дата" указывается дата выписки счета к оплате;
3) в разделе "Государственное учреждение":
в поле "Фактический плательщик" указывается полное или сокращенное наименование фактического плательщика;
в поле "Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер" указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер фактического плательщика;
в поле "Код государственного учреждения" указывается семизначный код государственного учреждения в соответствии со справочником государственных учреждений;
в поле "Наименование" указывается полное наименование государственного учреждения, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации). Допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и государственного учреждения, не затрудняющее работу органа государственного казначейства и государственного учреждения;
в поле "Бизнес-идентификационный номер" указывается бизнес-идентификационный номер государственного учреждения, указанный в свидетельстве/справке о государственной регистрации (перерегистрации);
в поле "Страна резидентства" указывается страна резидентства – двухбуквенный код соответствующей страны в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений" в случае, если плательщик или получатель являются нерезидентами Республики Казахстан;
в поле "Орган государственного казначейства" указывается наименование органа государственного казначейства, в котором обслуживается государственное учреждение;
в поле "Банковский идентификационный код" указывается банковский идентификационный код органа государственного казначейства;

Ескерту. 236-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
237. Мемлекеттік мекеменің қағаз тасығыштағы және "Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы электрондық түрде түскен төлеуге берілетін шотының атқарылу күні 5-15 нысанындағы есепке бекітілген төлеуге берілетін шотты енгізген күні болып табылады.
Мемлекеттік мекеме ай сайын "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да мемлекеттік мекеме басшысы жасаған, бірақ қол қоймаған электрондық төлем шоттарының мониторингін жүзеге асырады және болған жағдайда оларды жою жөнінде шаралар қабылдайды.
Ескерту. 237-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-параграф. Төлеуге берілетін шотты ресімдеу тәртібі
238. Қағаз тасығышта төлеуге берілетін шот және "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша түскен төлеуге берілетін шот былайша ресімделеді:
1) "№ төлеуге берілетін шот" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәнді кодынан тұратын, төлем мен ақша аудару жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылының соңғы екі саны бөлшек сызығы арқылы, дефис арқылы – төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналындағы жазбаның реттік нөміріне сәйкес келетін реттік нөмірінен тұратын төлеуге берілетін шоттың нөмірі көрсетіледі;
2) "Күні" ашық жолағында төлеуге берілетін шот үзіндісінің күні көрсетіледі;
3) "Мемлекеттік мекеме" бөлімінде:
"Нақты төлеуші" ашық жолағында нақты төлеушінің толық немесе қысқартылған атауы көрсетіледі;
"Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес-сәйкестендіру нөмірі" ашық жолағында нақты төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Мемлекеттік мекеменің коды" ашық жолағында Мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына сәйкес мемлекеттік мекеменің жеті белгіден тұратын коды көрсетіледі;
"Атауы" ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетін мемлекеттік мекеменің толық атауы көрсетіледі. Мемлекеттік қазынашылық органы мен мемлекеттік мекеменің жұмысын қиындатпайтын ұйымдық-құқықтық нысанының және мемлекеттік мекеменің атауын қысқартуға жол беріледі;
"Бизнес-сәйкестендіру нөмірі" ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікте/анықтамада көрсетілген мемлекеттік мекеменің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Резиденттік елі" ашық жолағында ақша төлеуші немесе алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, резиденттік елі – ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 "Елдердің атаулары мен олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес тиісті елдің екі әріптен тұратын коды көрсетіледі;
"Мемлекеттік қазынашылық органы" ашық жолағында мемлекеттік мекемеге қызмет көрсететін мемлекеттік қазынашылық органының атауы көрсетіледі;
"Банктік сәйкестендіру коды" ашық жолағында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;

4) в поле "Индивидуальный идентификационный код" указывается соответствующий индивидуальный идентификационный код:
контрольного счета наличности для учета операций по зачислению:
поступлений в республиканский бюджет (областной бюджет, бюджет города республиканского значения (столицы)), районный бюджет (города областного значения) либо в бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа в зависимости от источника финансирования государственного учреждения;
денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведению за счет них расходов;
денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с Законами Республики Казахстан;
денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
бюджетных денег и их использованию на проведение особых расходов;
5) в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого осуществляются платеж и перевод денег:
1 – за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 – за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 – за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг);
4 – за счет денег от благотворительной помощи;
5 – за счет денег, передаваемых государственному учреждению физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности;
8 – за счет особых расходов;
S – за счет средств специального государственного фонда;
6) в поле "Вид бюджета" указывается символ, обозначающий вид бюджета, за счет средств которого содержится государственное учреждение:
01 – республиканский бюджет;
02 – областной бюджет (города республиканского значения, столицы);
03 – районный (города областного значения) бюджет;
06 – бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа;
7) поле "Код бюджетной классификации расходов" заполняется только при осуществлении платежей и переводов за счет бюджетных средств или за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг).
В данном поле указывается двенадцатизначный код, включающий в себя трехзначный код администратора бюджетной программы, трехзначный код бюджетной программы, трехзначный код бюджетной подпрограммы и трехзначный код специфики экономической классификации расходов.
Государственное учреждение обеспечивает правомерность применения кода бюджетной классификации;

4) тиісті жеке сәйкестендіру коды "Жеке сәйкестендіру коды" ашық жолағында мыналар бойынша көрсетіледі:
операцияларды есептеу үшін қолма-қол ақшаны бақылау шоты:
мемлекеттік мекеменің қаржыландыру көзіне қарай республикалық бюджетке (астана бюджетіне, облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қала бюджетіне), аудан (облыстық маңызы бар қала) не аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджетіне) түсетін түсімдерді есепке алу;
мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатуынан түсетін ақшаны есепке алу және олардың есебінен есеп айырысулар жүргізу;
қайырымдылық көмектен түсетін, олар Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес алатын ақшаны есепке алу және жұмсау;
мемлекеттік мекемеге қайтарымды не белгілі бір жағдайлар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны есепке алу;
ерекше шығыстарды жүргізуге арналған бюджет ақшасын есепке алу және оларды пайдалану;
5) "Қаржыландыру көзі" жолында қаражат есебінен төлем және ақша аудару жүзеге асырылатын қаржыландыру көзінің түрін білдіретін таңба көрсетіледі:
1 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен;
2 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражаты есебінен;
3 – мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен ақша есебінен;
4 – қайырымдылық көмектен түскен ақша есебінен;
5 – жеке және (немесе) заңды тұлғалар мемлекеттік мекемеге қайтару шарттарында беретін ақша есебінен;
8 – ерекше шығыстар есебінен;
S – Арнаулы мемлекеттік қор қаражаты есебінен;
6) "Бюджет түрі" ашық жолағында қаражатының есебінен мемлекеттік мекеме ұсталатын бюджет түрін білдіретін белгі көрсетіледі:
01 – республикалық бюджет;
02 – облыстық (астана, республикалық маңызы бар қала) бюджет;
03 – аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет;
06 – аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті;
7) "Шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды" ашық жолағында бюджет қаражатының немесе мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатуынан түсетін ақшаның есебінен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезінде ғана толтырылады.
Бұл ашық жолағында бюджеттік бағдарлама әкімшісінің үш мәнді кодын, бюджеттік бағдарламаның үш мәнді кодын, бюджеттік кіші бағдарламаның үш мәнді кодын және шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің үш мәнді кодын білдіретін он екі мәнді код көрсетіледі.
Мемлекеттік мекеме бюджеттік сыныптамасының коды заңды қолданылуын қамтамасыз етеді;

8) в поле "Код товаров (работ, услуг)" указывается код товаров работ, услуг, реализуемых государственным учреждением, при осуществлении платежей и переводов за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг);
9) в разделе "Получатель денег":
в поле "Наименование" – указывается наименование получателя денег, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации) для юридического лица.
Для физического лица указывается полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) и (или) наименование согласно уведомлению о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование", и (или) лицензии, выданной уполномоченным органом, на право занятия деятельностью в качестве частного судебного исполнителя и (или) подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование".
Допускается сокращение наименования организационно-правовой формы, получателя денег и обслуживающего банка, не затрудняющее работу органа государственного казначейства, государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка;
10) в поле "Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер" указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер получателя денег;
11) в поле "Банк" указывается наименование банка, в котором обслуживается получатель денег;
12) в поле "Банковский идентификационный код" указывается банковский идентификационный код банка получателя денег;
13) в поле "Индивидуальный идентификационный код" указывается номер банковского счета получателя денег;
14) в поле "Фактический (конечный) бенефициар" указывается полное или сокращенное наименование фактического (конечного) получателя;
15) в поле "Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер" указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер фактического (конечного) получателя;
16) в поле "Страна резидентства" указывается страна резидентства – двухбуквенный код соответствующей страны в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений" в случае, если плательщик или получатель денег являются нерезидентами Республики Казахстан;
17) в поле "Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара" указывается наименование банка фактического (конечного) получателя, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в случае, если плательщик или получатель являются нерезидентами Республики Казахстан;

8) "Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) коды" ашық жолағында мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуінен түсетін ақшаның есебінен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік мекемелер өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды көрсетіледі;
9) "Ақшаны алушы" бөлімінде:
"Атауы" ашық жолағында – заңды тұлға үшін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетін ақшаны алушының атауы көрсетіледі.
Жеке тұлға үшін тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және (немесе) бар болса жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы дара кәсіпкер ретінде қызметін бастау туралы хабарламаға/"Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауға, жеке сот орындаушысы ретінде қызметін атқару құқығына уәкілетті орган берген лицензияға немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауға сәйкес атауы көрсетіледі.
Мемлекеттік қазынашылық органының, мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және оған қызмет көрсететін банктің жұмысын қиындатпайтын ақша алушының және оған қызмет көрсететін банктің ұйымдық-құқықтық нысанының және ақша алушының атауын қысқартуға жол беріледі;
10) "Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес-сәйкестендіру нөмірі" ашық жолағында ақша алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
11) "Банк" ашық жолағында ақшаны алушыға қызмет көрсететін банктің атауы көрсетіледі;
12) "Банктік сәйкестендіру коды" ашық жолағында ақшаны алушы банктің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
13) "Жеке сәйкестендіру коды" ашық жолағында ақша алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі;
14) "Нақты (түпкілікті) бенефициар" ашық жолағында нақты (түпкілікті) алушының толық немесе қысқартылған атауы көрсетіледі;
15) "Жеке сәйкестендіру нөмірі (Бизнес-сәйкестендіру нөмірі)" ашық жолагында нақты (түпкілікті) алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
16) "Резиденттік елі" ашық жолағында төлеуші немесе ақша алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, резиденттік елі – ҚР ҰС ISO 3166-1-2016 "Елдердің атаулары мен олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес тиісті елдің екі әріптен тұратын коды көрсетіледі;
17) "Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы" ашық жолағында төлеуші немесе алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, нақты (түпкілікті) алушының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының атауы көрсетіледі;

18) в поле "Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан-посредник" указывается наименование банка посредника, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в случае, если плательщик или получатель являются нерезидентами Республики Казахстан;
19) в поле "Код бюджетной классификации поступлений" указывается код бюджетной классификации поступлений, на который зачисляется платеж по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет (заполняется только при осуществлении платежей в бюджет) или код специфики при проведении платежей на конвертацию иностранной валюты;
20) в поле "Назначение платежа" указываются назначение платежа, наименование, номер и дата подтверждающего документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг). При этом, дата подтверждающего документа не должна быть позже даты формирования счета к оплате.
И дополнительно:
по счетам к оплате по зарегистрированным договорам (дополнительным соглашениям) – номер и дата уведомления;
наименование приобретаемых товаров, работ, услуг согласно заключенного договора (уведомления);
по счетам к оплате по возврату/перечислению денег по исполнению судебных актов с контрольного счета наличности временного размещения денег – номер и дата платежного поручения, подтверждающего факт поступления суммы для получателя денег, решения суда либо исполнительного листа, судебного приказа, выданных на основании судебных актов.
По счетам к оплате на перечисление средств с контрольного счета наличности временного размещения денег, предназначенного для зачисления пенсионных выплат и пособий лицам, проживающим в медико-социальных учреждениях (организациях) и находящихся на полном государственном обеспечении, указывается номер и дата решения комиссии, номер и дата подтверждающего документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг).
При формировании счета к оплате посредством интеграции цифровых систем "Единая платформа закупок", электронных счетов-фактур и "Казначейство-клиент", в поле "Назначение платежа" назначение платежа с электронного счета-фактуры указывается автоматически. При этом, номер и дата уведомления, номер и дата подтверждающего документа не указываются.
В счетах к оплате, связанных с предоставлением, использованием, обслуживанием и (или) погашением бюджетных кредитов, указывается номер и дата кредитного договора, устанавливающего правоотношения сторон при предоставлении, использовании, обслуживании и погашении бюджетного кредита в соответствии со статьей 154 Бюджетного кодекса.

18) Делдал банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы" ашық жолағында төлеуші немесе алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, делдал банкінің атауы көрсетіледі;
19) "Түсімдер бюджеттік сыныптамасының коды" ашық жолағында – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша төлем есепке алынатын түсімдердің бюджеттік сыныптамасының коды (бюджетке төлемдерді жүзеге асыру кезінде ғана толтырылады) немесе шетел валютасына айырбастауға арналған төлемдерді жүргізу кезіндегі ерекшелік коды көрсетіледі;
20) "Төлемнің мақсаты" ашық жолағында төлемнің мақсаты, растайтын құжаттың атауы, нөмірі мен күні (тауарларды жеткізу туралы шот-фактуралар немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе осының негізінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де түрі құжат) көрсетіледі. Бұл ретте растайтын құжаттың күні төлем шотын қалыптастыру күнінен кеш болмауы тиіс.
Және қосымша:
тіркелген шарттар (қосымша келісімдер) жөніндегі төлеуге берілетін шоттар бойынша - хабарламаның нөмірі мен күні;
жасалған шартқа (хабарламаға) сәйкес сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы;
сот актілерін орындау бойынша ақшаны қайтару/аудару бойынша төлемге берілетін шоттар бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаны уақытша орналастыру - ақшаны алу үшін түскен сомаларды растайтын факті, сот шешімінің не сот актілерінің негізінде берілген атқарушылық парақтың, сот бұйрығының нөмірі мен күні.
Медициналық-әлеуметтік мекемелердің (ұйымдардың) қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаны уақытша орналастыру шотынан ақшаны алу үшін төлеу шотын ұсыну кезінде комиссия шешімінің нөмірі мен күні, растайтын құжаттардың нөмірі мен күні (шот-фактуралар немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе оның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де түрі құжат).
"Бірыңғай сатып алу платформасы", электрондық шот-фактураларды және "Қазынашылық-клиент" цифрлық жүйелерін интеграциялау арқылы автоматты түрде қалыптастырылған төлеуге берілетін шотты алған жағдайда, "Төлем мақсаты" жолында электрондық шот-фактурадан төлемнің мақсаты автоматты түрде көрсетіледі. Бұл ретте хабарламаның нөмірі мен күні, растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетілмейді.
Бюджеттік кредиттерді беруге, пайдалануға, қызмет көрсетуге және (немесе) өтеуге байланысты төлеуге берілетін шоттарда Бюджеттік кодекстің 154-бабына сәйкес бюджеттік кредитті беру, пайдалану, қызмет көрсету және өтеу кезінде тараптардың құқықтық қатынастарын белгілейтін кредиттік шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;

21) в поле "Сумма" сумма счета к оплате в тенге и тиынах указывается цифрами;
22) в поле "Сумма прописью:" сумма счета к оплате в тенге указывается прописью с заглавной буквы, сумма в тиын – цифрами;
23) в поле "Место печати" счета к оплате на бумажном носителе проставляется оттиск гербовой печати государственного учреждения, при проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, изображение должно быть четким и ясным.
В случае временного отсутствия печати документы представляются в орган государственного казначейства без оттиска печати с отметкой в поле "Место печати" "Временно без печати";
24) в поле "Фамилия, имя, отчество руководителя Подпись" счета к оплате на бумажном носителе указывается наименование должности лица, подписавшего документ, личная подпись и расшифровка подписи (Фамилия, инициалы имени и отчества (при его наличии)) уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати;
25) в поле "Фамилия, имя, отчество главного бухгалтера Подпись" счета к оплате на бумажном носителе указывается наименование должности лица, подписавшего документ, личная подпись и расшифровка подписи (Фамилия, инициалы имени и отчества (при его наличии)) уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право второй подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати.
При проставлении подписи используются светостойкие чернила, не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами и использование средств факсимильного копирования подписи.
Счет к оплате по ЦС "Казначейство-клиент" подписывается электронной цифровой подписью руководителя государственного учреждения, уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения и электронной цифровой подписью главного бухгалтера либо уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право второй подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения.
Заполнение полей "Код отправителя денег", "Код бенефициара", "Код назначения платежа" осуществляется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах.

21) "Сомасы" ашық жолағында төлеуге берілетін шоттағы теңге және тиын сомасы санмен көрсетіледі;
22) "Жазбаша сомасы" ашық жолағында – төлеуге берілетін шоттың теңгедегі сомасы жазбаша бас әріппен көрсетіледі, тиын сомасы – санмен көрсетіледі;
23) қағаз тасығыштағы төлем шотының "Мөр орны" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөрінің бедері қойылады, елтаңбалы мөрді қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, кескін дәл және анық болуы тиіс.
Мөр уақытша болмаған жағдайда құжаттар мемлекеттік қазынашылық органына "Мөр орны" ашық жолағында "Уақытша мөрсіз" деген белгімен мөрдің бедерісіз беріледі;
24) қағаз тасығыштағы төлем шотының "Басшының тегі, аты, әкесінің аты, қолы" ашық жолағында – құжатқа қол қойған лауазымды тұлғаның атауы, орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес бірінші қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының, ал мұндай болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес мемлекеттік мекеме басшысының қойылған жеке қолы және қолының таратып жазылуы (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)) көрсетіледі;
25) қағаз тасығыштағы төлем шотының "Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты, қолы" ашық жолағында – құжатқа қол қойған лауазымды тұлғаның атауы, орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес екінші қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының, ал ондайлар болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес мемлекеттік мекеме басшысының жеке қолы және қолының таратып жазылуы (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)) көрсетіледі.
Қол қою кезінде өшпейтін төзімді сиялар пайдаланылады, ұшып кететін сиялар құйылған фломастер және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша төлем шотына орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес бiрiншi қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеме басшысының, мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады, ал ондайлар болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес мемлекеттiк мекеме басшысының және орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес екінші қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының не бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасы, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттiк мекеме басшысының қолы қойылады.
"Ақша жөнелтушінің коды", "Бенефициардың коды", "Төлем белгілеу коды" ашық жолақтарын толтыру "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 238 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
239. При создании электронных счетов к оплате в соответствующих электронных полях необходимо указывать тип платежа:
1 – обычный платеж;
2 – пенсионные (обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателей, добровольные пенсионные взносы и пенсионная выплата) взносы с приложением;
3 – перечисление заработной платы и дивидендов;
4 – социальные отчисления с приложением.
5 – отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование с приложением;
7 – платежи по договорам накопительного страхования с приложением.
С целью недопущения искажения сведений, содержащихся в выходных формах отчетности, счета к оплате, созданные государственным учреждением, но не подписанные руководителем государственного учреждения, по состоянию на 16.00 (шестнадцать) часов последнего числа месяца, удаляются государственным учреждением из Системы.
240. Для проведения авансовой (предварительной) оплаты в поле "Назначение платежа" дополнительно указывается текст: "Авансовая (предварительная) оплата в размере ___ процентов от суммы договора № ____ от ____, дата и № ____ уведомления".
Для проведения авансовой (предварительной) оплаты при осуществлении расходов по финансированию государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, в поле "Назначение платежа" дополнительно указывается текст: "Авансовая (предварительная) оплата в размере ___ процентов от суммы договора № ____ от ____, предусмотренной на текущий финансовый год на эти цели".
Сноска. Пункт 240 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
Параграф 9. Порядок осуществления платежей по выплате заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, стипендий и других выплат физическим лицам, перечисления обязательных пенсионных взносов, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование.
241. Все выплаты работникам государственного учреждения осуществляются в безналичной форме, при этом выплата заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам осуществляются путем зачисления их сумм на текущие счета или на сберегательный счет, открытые в банке по выбору получателя денег. При этом, выплата заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам осуществляются через кассу государственного учреждения в случаях:
изготовления платежной карточки вновь принятым работникам, в связи с истечением срока действия платежной карточки либо при утере платежной карточки;
отсутствия по месту расположения государственного учреждения банка их пунктов и устройств по обслуживанию платежных карточек;
отсутствия текущего счета или сберегательного счета у членов избирательных комиссий, консультантов, экспертов, членов экспертной лингвистической комиссии и других лиц, участвующих в соответствии с законодательством Республики Казахстан о выборах и всенародном референдуме, в проведении выборов и всенародного референдума, а также у кандидатов, депутатов маслихата по их основному месту работы для возмещения заработной платы, предусмотренным законодательством Республики Казахстан о выборах.

Ескерту. 238-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
239. Электрондық төлеуге берілетін шоттарды жасау кезінде тиісті электрондық ашық жолақтарда төлем түрін көрсету қажет:
1 – қарапайым төлем;
2 – қосымшамен зейнетақы (мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары,ерікті зейнетақы жарналары мен зейнетақы төлемдері) жарналар;
3 – еңбекақыны және дивидендтерді аудару;
4 – қосымшамен әлеуметтік аударымдар;
5 – қосымшамен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
7 – қосымшамен жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлемдер.
Есептіліктің шығыс нысандарындағы мәліметтердің бұрмалануына жол бермеу мақсатында мемлекеттік мекеме құрған, бірақ мемлекеттік мекеменің басшысы қол қоймаған төлем шоттарын айдың соңғы күнінің 16.00 (он алты) сағатындағы жағдай бойынша мемлекеттік мекеме жүйеден кетіреді.
240. Аванстық (алдын ала) төлем жүргізу үшін "Төлемнің мақсаты" жолында: Аванстық (алдын ала) төлем "___"___________ №_____шарт сомасының ______пайызы мөлшерінде, хабарламаның күні және №_____" деген мәтін қосымша көрсетіледі.
Республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру жөніндегі шығыстарды жүзеге асырған кезде аванстық (алдын ала) төлем жүргізу үшін "Төлемнің мақсаты" жолында: "Аванстық (алдын ала) төлем ағымдағы қаржы жылына осы мақсаттарға көзделген "___"___________ №_____шарт сомасының ______пайызы мөлшерінде" деген мәтін қосымша көрсетіледі.
Ескерту. 240-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-параграф. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы және басқа ақшалай төлемақыларды, жеке тұлғаларға стипендияларды және басқа да төлемақыларды төлеу жөніндегі төлемдерді жүзеге асыру, міндетті зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аудару тәртібі
241. Мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне барлық төлем қолма-қол ақшалай емес нысанда жүзеге асырылады, бұл ретте мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемақыларды, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемақыларды төлеу олардың сомасын ақша алушының таңдауы бойынша банкте ашылған ағымдағы шоттарға немесе жинақ ақша шотына есептеу жолымен жүзеге асырылады. Бұл ретте мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемақыларды, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемақыларды төлеу:
төлем карточкаларының қолданылу мерзімі бітуіне не төлем карточкаларын жоғалтқан кезде жұмысқа қайта қабылданған қызметкерлерге төлем карточкасын дайындаған;
мемлекеттік мекеменің орналасқан жері бойынша банктің және олардың пункттарының немесе төлем карточкаларына қызмет көрсету бойынша құрылғылардың жоқ болған;
сайлау комиссиялары мүшелерінің, консультанттардың, сарапшылардың, сараптамалық лингвистикалық комиссия мүшелерінің және Қазақстан Республикасының сайлау мен жалпыхалықтық референдум туралы заңнамасына сәйкес сайлауды және жалпыхалықтық референдумды өткізуге қатысатын басқа тұлғалардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау жөніндегі заңнамасында көзделген жалақыны өтеу үшін олардың негізгі жұмыс орны бойынша мәслихат кандидаттарының, депутаттарының ағымдағы шоты немесе жинақ ақша шоты болмаған жағдайларда мемлекеттік мекеменің кассасы арқылы жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 241 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
242. Для организации оплаты труда работников государственных учреждений и перечисления иных выплат физическим лицам государственное учреждение заключает с банком (ми) договор банковского обслуживания на перечисление заработной платы и иных выплат работников на банковские счета.
243. Работник государственного учреждения и физические лица самостоятельно заключает с банком договор банковского обслуживания. или договор о выдаче платежной карточки.
244. Работник государственного учреждения и физическое лица представляет государственному учреждению заявление на перечисление причитающихся сумм денежных выплат с указанием номера текущего или сберегательного счета, открытого в банке, номера и даты договора банковского счета и (или) банковского вклада и реквизитов банка.
Документ с образцами подписей и оттиска печати предоставляется государственным учреждением в соответствии постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 "Об утверждении Процедур открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14422) (далее – Постановление № 207).
245. Предоставление счетов к оплате на выплату заработной платы в органы государственного казначейства осуществляется государственным учреждением в соответствии со сроками и периодичностью ее выплаты, устанавливаемой приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения.
246. Для проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам на их текущие счета или сберегательные счета, открытые в банке, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей, обязательных профессиональных взносов, добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, платежей по договорам накопительного вида страхования вместе со счетами к оплате на бумажном носителе государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства списки получателей денег в формате платежей в соответствии с приложениями 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Процедурам.

Ескерту. 241-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
242. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне еңбекақы төлеуді және өзге төлемдерді аударуды ұйымдастыру үшін жеке түлғаларға мемлекеттік мекеме банкпен (банктермен) қызметкерлердің жалақылары мен өзге де төлемдерін банк шоттарына аударуға банктік қызмет көрсету шартын жасасады.
243. Мемлекеттік мекеменің қызметкері және жеке тұлғалар дербес өзі банкпен банктік қызмет көрсету шартын немесе төлем карточкасын беру туралы шарт жасасады.
244. Мемлекеттік мекеменің қызметкері және жеке тұлға мемлекеттік мекемеге банкте ашық ағымдағы немесе жинақ шотының нөмірін, банк шоты мен (немесе) банк салымы шартының нөмірі мен күнін және банк деректемелерін көрсете отырып, тиесілі ақшалай төлем сомаларын аударуға өтініш береді.
Қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бар құжатты мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 "Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын бекіту туралы" қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 207 қаулы) сәйкес ұсынады.
245. Мемлекеттік қазынашылық органдарына жалақыны төлеуге арналған төлеуге берілетін шоттарды ұсынуды мемлекеттік мекеме орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндай болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен белгіленетін оларды төлеу мерзіміне және кезеңділігіне сәйкес жүзеге асырады.
246. Мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақы және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар мен басқа да төлемдерді олардың ағымдағы шоттарына немесе салымдар, мiндеттi зейнетақы жарналары, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік жарналар, кәсіби және ерікті зейнетақы жарналары және әлеуметтiк аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар, сақтандырудың жинақтаушы түрі шарттары бойынша банкте ашылған жинақ ақша шоттарына аудару жөнiндегi төлемдердi жүргiзу үшiн төлеуге қағаз тасығышта берiлетiн шоттармен бiрге мемлекеттiк мекеме мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 140, 141, 142, 143 және 144-қосымшаларына сәйкес төлемдер форматтында ақшаны алушылардың тізімін ұсынады.

При передаче по ЦС "Казначейство-клиент" к электронному образу счета к оплате прикрепляются списки получателей денег в электронном формате платежей в соответствии с приложениями 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Процедурам и подписываются электронной цифровой подписью бухгалтера и/или руководителя государственного учреждения.
Государственное учреждение обеспечивает и несет ответственность за формирование достоверного списка и сумм получателей денег по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А "Выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег" согласно приложению 92 к настоящим Процедурам (далее – форма 5-15А).
Сноска. Пункт 246 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
247. После проведения платежей на бумажном носителе по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, стипендий и других выплат физическим лицам на текущие счета или сберегательные счета, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование ответственным исполнителем органа государственного казначейства формируется форма 5-15А. Форма 5-15А формируется после закрытия операционного дня. Каждая страница формы 5-15А заверяется подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя с указанием даты обработки документа и передается государственному учреждению, субъекту квазигосударственного сектора вместе с документами, предусмотренными пунктом 236 настоящих Процедур.
Государственные учреждения, обсуживающиеся по ЦС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют форму 5-15А.
Администраторы бюджетных программ, обсуживающиеся по ЦС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют форму 5-15А с письменного согласия подведомственных государственных учреждений.
Сноска. Пункт 247 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
248. Форма 5-15А является документом, на основании которых государственное учреждение осуществляет построчную сверку списков получателей денег и соответственно сумм, перечисленных на текущие счета или сберегательные счета получателей денег, в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан", Государственный фонд социального страхования и фонд социального медицинского страхования с данными первичных документов по заработной плате и другим денежным выплатам работникам государственных учреждений, обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателей, профессиональным и добровольным пенсионным взносам и социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, стипендиям и другим выплатам физическим лицам.

"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша берілген кезде төлеуге берілетін шоттың электрондық бейнесіне осы Рәсімдерге 140, 141, 142, 143 және 144-қосымшаларға сәйкес төлемдердің электрондық форматында ақша алушылардың тізімдері жалғанады және мемлекеттік мекеме бухгалтерінің және/немесе басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Мемлекеттік мекеме осы Рәсімдерге 92-қосымшаға сәйкес "Ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірме" 5-15А нысаны бойынша (бұдан әрі – 5-15А нысаны) ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша ақша алушылардың дұрыс тізімі мен сомаларын қалыптастыруды қамтамасыз етеді және жауапты болады.
Ескерту. 246-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
247. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерді, жеке тұлғаларға стипендияларды және басқа да төлемдерді ағымдағы шоттарға немесе міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды, міндетті медициналық сақтандыру үшін жарналар және (немесе) төлемдер ақша алушылардың жинақ шоттарына аудару жөніндегі төлемдерді қағаз жеткізгіште жүргізгеннен кейін мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы 5-15А нысанын қалыптастырады. 5-15А нысаны операциялық күн жабылғаннан кейін қалыптастырылады. 5-15А нысанының әрбір беті құжатты өңдеу күнін көрсете отырып, жауапты орындаушының қолымен, мөртабанының бедерімен расталады және осы Рәсімдердің 236-тармағында көзделген құжаттармен бірге мемлекеттік мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне беріледі.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер 5-15А нысанын дербес қалыптастырады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсетілетін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің жазбаша келісімімен 5-15А нысанын дербес қалыптастырады.
Ескерту. 247-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
248. 5-15А нысаны мемлекеттік мекеме олардың негізінде ақша алушылардың тізімін және тиісінше ақша алушылардың ағымдағы шоттарға немесе жинақ ақша шоттарына, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударылған соманы мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы және басқа да ақшалай төлемақылар, міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар, міндетті медициналық сақтандыру үшін жарналар және (немесе) төлемдер жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемақылар бойынша бастапқы құжаттардың деректерімен жолма-жол салыстырып тексеруді жүзеге асыратын құжат болып табылады.

Форма 5-15А подшивается государственным учреждением с первичными документами по заработной плате и другим денежным выплатам, обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателей, профессиональным и добровольным пенсионным взносам, и социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, стипендиям и другим выплатам физическим лицам и хранятся в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
Государственное учреждение обеспечивает сверку списков получателей денег и соответственно сумм с данными первичных документов для начисления выплат, согласно законодательству Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и несет ответственность за их достоверность.
Сноска. Пункт 248 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
249. Суммы возврата платежей по заработной плате и других денежных выплат отражаются в отчете формы 5-56 "Отчет по возвратам платежей по заработной плате и другим денежным выплатам" согласно приложению 93 к настоящим Процедурам, суммы возврата пенсионных платежей отражаются в отчете формы 5-57 "Отчет по возвратам пенсионных и социальных платежей, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование" согласно приложению 94 к настоящим Процедурам.
Государственные учреждения, обслуживающиеся по ЦС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют указанные отчеты.
Сноска. Пункт 249 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
250. В случае переноса плановых назначений упраздняемых (ликвидируемых) структурных (территориальных) подразделений центральных государственных органов, их ведомств допускается перечисление администратором республиканской бюджетной программы или государственным учреждением, принявшими плановые назначения, заработной платы работникам вышеуказанных подразделений, налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных, добровольных и профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, оплаты банковских услуг.
Администраторы республиканских бюджетных программ и государственные учреждения при перечислении денег на текущие счета или сберегательные счета работников, выполняющих свои функциональные обязанности в период упразднения (ликвидации) несут ответственность за обоснованность и достоверность счета к оплате и списка получателей денег, представляемых в органы государственного казначейства.

5-15А нысанын мемлекеттік мекеме мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы және басқа ақшалай төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар, міндетті медициналық сақтандыру үшін жарналар және (немесе) төлемдер жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемдер бойынша бастапқы құжаттармен бірге тігеді және олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде сақталады.
Мемлекеттік мекеме бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамаға сәйкес төлемдерді есептеу үшін бастапқы құжаттардың деректерімен ақша алушылардың тізімдерін және тиісінше сомаларды салыстырып тексеруді қамтамасыз етеді және олардың дұрыстығына жауапты болады.
Ескерту. 248-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
249. Жалақы бойынша төлемдерді және басқа да ақшалай төлемдерді қайтару сомасы осы Рәсімдерге 93-қосымшасына сәйкес 5-56 "Жалақы бойынша төлемдерді және басқа да ақшалай төлемдерді қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есепте көрсетіледі, зейнетақы төлемдерін қайтару сомасы осы Рәсімдерге 94-қосымшасына сәйкес 5-57 "Зейнетақы және әлеуметтік жинақты қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есепте көрсетіледі.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер көрсетілген есептерді дербес жасайды.
Ескерту. 249-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
250. Орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының жойылатын (таратылатын) құрылымдық (аумақтық) бөлімшелерінің жоспарлы тағайындауларын көшірген жағдайда, жоспарлы тағайындауларды қабылдап алған республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшілеріне немесе мемлекеттік мекемеге жоғарыда көрсетілген бөлімшелердің қызметкерлеріне еңбекақыны, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті, ерікті және кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аударуға, банктік көрсетілетін қызметтердің ақысын төлеуге рұқсат етіледі.
Жойылатын (таратылатын) кезеңде өз функционалдық міндеттерін орындаған қызметкерлердің ағымдағы шоттары мен жинақтау шоттарына ақшаны аудару кезінде мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынылатын төлеуге берілетін шот пен ақшаны алушылардың тізімі негізделген және дұрыс болуы үшін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және мемлекеттік мекеме жауапты болады.

Параграф 10. Порядок предоставления и исполнения счетов к оплате на проведение платежей согласно условиям зарегистрированного в органах государственного казначейства договора
251. Для проведения платежей согласно условиям договора, зарегистрированного в органе государственного казначейства, государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства на бумажном носителе в двух экземплярах реестр счетов к оплате, счета к оплате и:
копию счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров (в случае приобретения либо поставки товаров) или копию графика погашения лизинговых платежей (в случае приобретения товара в лизинг) или копию акта выполненных работ, оказанных услуг (в случае выполнения работ, оказания услуг) или копию иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан, а также, по расходам, связанным со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, при проведении платежа, следующего за авансовой (предварительной) оплатой, дополнительно представляет копию положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию;
заявку на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании в национальной валюте средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 95 к настоящим Процедурам.
При проведении платежа на бумажном носителе, за исключением предварительной (авансовой) оплаты, по зарегистрированной гражданско-правовой сделке к счету к оплате прилагаются копии подтверждающих документов, перечисленных в части первой настоящего пункта, заверенные полистно подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, и оттиском гербовой печати государственного учреждения.
При проведении платежа согласно условиям зарегистрированного договора, в ЦС "Казначейство-клиент" подтверждающим документом является электронный образ счета-фактуры, интегрированный из цифровой системы электронных счетов-фактур в ЦС "Казначейство-клиент" и подписанный электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, за исключением случаев, при которых электронный счет-фактура не выписывается в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, или сканированный образ с оригинала иного документа, установленного законодательством Республики Казахстан.
Форма счета-фактуры, порядок выписки, отправки, приема, регистрации, обработки, передачи и получения счетов-фактур, выписываемых в электронном виде, порядок заверения электронного счета-фактуры, особенности подтверждения получения исправленных, дополнительных электронных счетов-фактур, порядок хранения электронных счетов-фактур регулируется налоговым законодательством Республики Казахстан.
При проведении платежа по условиям зарегистрированного договора в ЦС "Казначейство-клиент" в пользу юридического лица, зарегистрированного на территории города Байконур, подтверждающим документом является сканированный образ с оригинала счета-фактуры.
При проведении платежа по условиям договора о государственных закупках, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, зарегистрированного в ЦС "Казначейство-клиент", государственное учреждение заполняет электронный образ счета к оплате на основании акта выполненных работ, сформированного и интегрированного посредством веб-портала государственных закупок и подписанного электронной цифровой подписью руководителя, а также по расходам, связанным со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, дополнительно представляет сканированный образ положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключении комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, при проведении платежа, следующего за авансовым.
При проведении платежа согласно условиям, зарегистрированного договора в ЦС "Казначейство-клиент" с физическими лицами государственное учреждение заполняет электронный образ счета к оплате с прикреплением файлов, содержащих сканированные с оригинала документы, перечисленные в части первой настоящего пункта или их электронный образ, подписанные электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения.
При проведении платежей в иностранной валюте согласно условиям зарегистрированного договора в ЦС "Казначейство-клиент" государственное учреждение формирует электронный образ счета к оплате с заявкой на конвертацию иностранной валюты с прикреплением документов, указанных в настоящем пункте.

10-параграф. Мемлекеттік қазынашылық органында тіркелген шарт талаптарына сәйкес төлемдерді жүргізуге арналған төлеуге берілетін шоттарды ұсынудың және орындаудың тәртібі
251. Мемлекеттік қазынашылық органында тіркелген шарттың талаптарына сәйкес төлемдерді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына екі данада қағаз тасығышта төлем шоттарының тізілімін, төлем шоттарын және:
шот-фактураның немесе жүкқұжаттың (актінің) (тауарларды сатып алу не жеткізу жағдайда) немесе лизингтік төлемдерді өтеу кестесінің көшірмесі (тауарды лизингке сатып алған жағдайда), орындалған жұмыстар көрсетілген қызметтер актісінің көшірмелерінің (жұмыстарды орындау немесе қызметтер көрсету жағдайда) немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге түрінің көшірмесі, сондай-ақ аванстық (алдын ала) төлемдерден кейінгі төлемдерді жүргізу кезінде, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және жобалық (жобалау-сметалық) құжаттаманы дайындау құны шарт құнына енгізілген басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шығыстар, бойынша қосымша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын көшірмесін ұсынады жобалау-сметалық құжаттама немесе төлем жүргізу кезінде техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы;
осы Рәсімдерге 95-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұлттық валютада қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысты гранттарды жұмсаған кезде үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінім ұсынады.
Алдын ала (аванстық) төлемді қоспағанда, төлемді қағаз жеткізгіште жүргізген кезде тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша төлем шотына орталық атқарушы орган аппараты басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы орган аппараты басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) қолымен расталған, осы тармақтың бірінші бөлігінде санамаланған растайтын құжаттардың көшірмелері қоса беріледі немесе оған уәкілеттік берілген, ал ондайлар болмаған жағдайларда ‒ мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөрінің бедерімен.
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес электрондық шот-фактура жазылмайтын жағдайларды қоспағанда, "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да тіркелген шарттың талаптары бойынша төлем жүргізу кезінде растаушы құжат электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесінен "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-ға интеграцияланған және мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған шот-фактураның электрондық бейнесі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген өзге құжаттың түпнұсқасының сканерленген бейнесі болып табылады.
Шот-фактураның нысаны, электрондық түрде жазып берілетін шот-фактураларды жазып беру, жіберу, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру және алу тәртібі, электрондық шот-фактураны куәландыру тәртібі, түзетілген, қосымша электрондық шот-фактураларды алуды растау ерекшеліктері, электрондық шот-фактураларды сақтау тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледі.
Байқоңыр қаласының аумағында тіркелген заңды тұлғаның пайдасына "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да тіркелген шарттың талаптары бойынша төлем жүргізу кезінде шот-фактураның түпнұсқасынан сканерленген бейне растайтын құжат болып табылады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да тіркелген ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты Мемлекеттік сатып алу туралы шарттың талаптары бойынша төлем жүргізу кезінде мемлекеттік мекеме орындалған жұмыстар актісі негізінде төлем шотының электрондық бейнесін толтырады, қалыптастырылған және интеграцияланған Мемлекеттік сатып алу веб-порталы және басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған, сондай-ақ шығыстар бойынша, жобалық (жобалау-сметалық) құжаттаманы дайындау құны шарт құнына енгізілген ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жобалық-сметалық құжаттама бойынша техникалық-экономикалық негіздеме бойынша, аванстық төлемнен кейінгі төлемді жүргізу кезінде ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының немесе ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының сканерленген бейнесін қосымша ұсынады.
Жеке тұлғалармен "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да тіркелген шарттың талаптарына сәйкес төлем жүргізу кезінде мемлекеттік мекеме осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген түпнұсқадан сканерленген құжаттарды немесе мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған олардың электрондық бейнесін қамтитын, файлдарды қоса отырып, төлеуге берілетін шоттың электрондық бейнесін толтырады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да тіркелген шарттың талаптарына сәйкес шетел валютасында төлемдер жүргізу кезінде мемлекеттік мекеме осы тармақта көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, шетел валютасын айырбастауға арналған өтініммен төлеуге берілетін шоттың электрондық бейнесін қалыптастырады.

Сноска. Пункт 251 – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
252. Исключен приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
253. Для проведения авансовой (предварительной) оплаты по зарегистрированной гражданско-правовой сделке государственное учреждение предоставляет реестр счетов к оплате (в случае предоставления в органы государственного казначейства счетов к оплате на бумажном носителе) и счета к оплате.
Погашение суммы авансовой (предварительной) оплаты подтверждается в течение финансового года объемами поставок товаров (работ, услуг) и документами об их поставке, предусмотренными условиями
гражданско-правовой сделки, заключенной государственным учреждением в текущем финансовом году.
Последующая оплата товаров (работ, услуг) производится в соответствии с порядком, определенным в договоре на поставку товаров (выполнение работ, оказание услуг) и устанавливающим размеры последующих оплат таким образом, чтобы обеспечить до конца текущего финансового года подтверждение суммы предоплаты полученными объемами поставок (работ, услуг).
254. В случае, если риск ответственности получателя по договору был застрахован (получателем заключен договор добровольного страхования гражданско-правовой ответственности за нарушение договора), то при необходимости расторжения государственным учреждением договора с получателем денег в связи с его несостоятельностью, возврат сумм остатка либо всей суммы авансовой (предварительной) оплаты осуществляется юридическим лицом – страховщиком или банком гарантом.
Параграф 11. Порядок предоставления и исполнения счетов к оплате для проведения платежей по спецификам (видам расходов) без заключения договора, либо по которым не требуется регистрация заключенных гражданско-правовых сделок
255. Для проведения платежей по спецификам экономической классификации расходов, по которым не требуется регистрация заключенных договоров в органе государственного казначейства в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 мая 2025 года № 242 "Об утверждении перечня специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной" (далее – приказ № 242), государственное учреждение предоставляет на бумажном носителе в двух экземплярах реестр счетов к оплате, счета к оплате и:
при приобретении либо поставке товаров – счет-фактуру или накладную (акт) о поставке товаров или иной вид документа, установленный законодательством Республики Казахстан, при выполнении работ и оказания услуг – акт выполненных работ или оказанных услуг, за исключением услуг, при которых акты не составляются или иной вид документа, установленный законодательством Республики Казахстан;
заявку на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании в национальной валюте средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 95 к настоящим Процедурам;
заявка на получение наличных денег по форме согласно приложению 99 к настоящим Процедурам и чек;
вступившее в законную силу решение либо определение, либо постановление, либо судебный приказ, заверенный оттиском печати суда;
инкассовое распоряжение.
При проведении платежа в ЦС "Казначейство-клиент" по спецификам экономической классификации расходов, по которым не требуется регистрация заключенных договоров в соответствии с приказом № 242, подтверждающим документом является электронный образ счета-фактуры, интегрированный из цифровой системы электронных счетов-фактур в ЦС "Казначейство-клиент" и подписанный электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, за исключением случаев, при которых электронный счет-фактура не выписывается в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, или сканированный образ с оригинала иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан.
В случае оформления на несколько видов товаров (работ, услуг) одного подтверждающего документа при приобретении товаров (работ, услуг), приобретение которых классифицируются по нескольким спецификам экономической классификации расходов, составление счета к оплате осуществляется отдельно по каждой специфике экономической классификации расходов.
В подтверждающем документе, на основании которого осуществляется приобретение государственным учреждением товаров (работ, услуг) без регистрации договора, обязательно наличие следующей информации:
наименование государственного учреждения, на имя которого оформлен документ (допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, не затрудняющее работу органа государственного казначейства и государственного учреждения);
реквизитов получателя денег, в том числе банка-получателя;
дата оформления подтверждающего документа должна соответствовать текущему финансовому году (день, месяц, текущий финансовый год);
указание наименования поставки товара (выполненных работ, оказанных услуг), количества и суммы (с обязательным указанием суммы налога на добавленную стоимость либо отсутствия налога на добавленную стоимость в случае, если поставщик не является плательщиком налога на добавленную стоимость);
наличие подписей получателя денег и оттиска печати (при его наличии).

Ескерту. 251-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
252. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
253. Тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша аванстық (алдын ала) төлемді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме төлеуге берілетін шоттардың тізілімін (мемлекеттік қазынашылық органдарына төлеуге берілетін шоттарды қағаз жеткізгіште берген жағдайда) және төлеуге берілетін шоттарды береді.
Аванстық (алдын ала) төлем сомасын өтеу ағымдағы қаржы жылында мемлекеттік мекеме жасаған азаматтық-құқықтық мәміле шарттарында көзделген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізу көлемдерімен және оларды жеткізу құжаттарымен қаржы жылының ішінде расталады.
Тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) келесі ақы төлеу тауарларды беруге (жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге) арналған шартта анықталған және ағымдағы қаржы жылының соңына дейін алдын ала ақы төлеу сомасын алынған жеткізулер (жұмыстар, қызметтер) көлемімен растауды қамтамасыз ету үшін келесі ақы төлеудің мөлшерін белгілейтін тәртіпке сәйкес жүргізіледі.
254. Егер шарт бойынша алушының жауапкершілік тәуекелі сақтандырылса (шартты бұзғаны үшін алушы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін ерікті сақтандыру шартын жасасқан) онда мемлекеттік мекеменің ақша алушының дәрменсіздігіне байланысты онымен шарт бұзу қажеттілігі болған кезде аванстық (алдын ала) төлем сомасының қалдығын немесе барлық сомасын қайтаруды сақтандырушы заңды тұлға немесе кепілгер банк жүзеге асырады.
11-параграф. Ерекшеліктер (шығыстар түрлері) бойынша шарт жасамай-ақ, немесе олар азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу талап етілмейтін төлемдерді жүргізуге арналған төлеуге берілетін шоттарды ұсыну және орындау тәртібі
255. "Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 20 мамырдағы № 242 бұйрығына (бұдан әрі – № 242 бұйрық) сәйкес мемлекеттік қазынашылық органында жасалған шарттарды тіркеу талап етілмейтін шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша шарттар жасаса отырып, шығыстардың түрлері бойынша төлемдер жүргізу үшін мемлекеттік мекеме екі данада қағаз тасығышта төлем шоттарының тізілімін, төлем шоттарын және:
тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде – шот-фактура немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге түрін, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету кезінде – актілер жасалмайтын қызметтерді қоспағанда, орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтердің актісін немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрін;
осы Рәсімдерге 95-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысқан гранттарды ұлттық валютада жұмсаған кезде үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысқан гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға өтiнiмді;
осы Рәсімдерге 99-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны алуға арналған өтінімді және чек;
сот мөрінің бедерімен расталған заң күшіне енген шешім не ұйғарым, не қаулы, не сот бұйрығын;
инкассалық өкімді ұсынады.
№ 242 бұйрыққа сәйкес жасалған шарттарды тіркеу талап етілмейтін шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да төлем жүргізу кезінде растаушы құжат ретінде электрондық шот-фактуралар цифрлық жүйесінен "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-ға интеграцияланған және мемлекеттік мекеменің басшысы мен бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған шот-фактураның электрондық бейнесі, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес электрондық шот-фактура жазылмайтын жағдайларды қоспағанда, немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрінің түпнұсқасынан сканерленген бейнесі болып табылады.
Сатып алынуы бірнеше шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша жіктелетін тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу кезінде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) бірнеше түрлеріне бір құжатты ресімдеген жағдайда төлеуге берілетін шотты жасау әрбір шығыстардың экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша жеке жүзеге асырылады.
Мемлекеттік мекеме тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) шартты тіркеусіз сатып алуды жүзеге асыру үшін негіз болатын растайтын құжатта мынадай ақпараттың болуы міндетті:
атына құжат ресімделген мемлекеттік мекеменің атауы (мемлекеттік қазынашылық органының және мемлекеттік мекеменің жұмысын қиындатпайтын ұйымдастыру-құқықтық нысанының атауын және мемлекеттік мекеменің атауын қысқартуға жол беріледі);
ақша алушының, оның ішінде алушы банктің деректемелері;
растайтын құжаттың ресімделген күні ағымдағы қаржы жылына (күні, айы, ағымдағы қаржы жылы) сәйкес болуы тиіс;
жеткізілген тауардың (орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің) атауы, саны мен (қосылған құн салығының сомасын міндетті түрде көрсету немесе жеткізуші қосылған құн салығын төлеуші болып табылмаған жағдайда қосылған құн салығының жоқ екенін көрсете отырып) сомасы көрсету;
ақша алушының қолы мен мөр бедерінің болуы (олар болған кезде).

Сноска. Пункт 255 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
256. При проведении платежа с контрольных счетов наличности временного размещения денег по решению суда, уполномоченный территориальный орган в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов к счету к оплате на бумажном носителе прикладывает копии судебного акта или исполнительного документа, заверенные печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов.
При формировании счета к оплате в ЦС "Казначейство-клиент" прикрепляет электронные документы, сканированные с оригинала судебного акта или исполнительного документа, заверенные печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов.
Сноска. Пункт 256 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
257. При проведении платежа с контрольного счета наличности временного размещения денег, предназначенного для зачисления пенсионных выплат и пособий лицам, проживающим в медико-социальных учреждениях (организациях) и находящихся на полном государственном обеспечении, за исключением суммы авансового платежа, на бумажном носителе предоставляется копия решения комиссии, копия подтверждающего документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, оказанных услуг или другого вида документа установленного законодательством Республики Казахстан) на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг.
При формировании счета к оплате в ЦС "Казначейство-клиент" прикрепляются документы, сканированные с оригинала.
Сноска. Пункт 257 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
258. Для проведения платежей по расходованию средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам, государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства на бумажном носителе счет к оплате (при обслуживании по ЦС "Казначейство-клиент" формирует электронный образ счета к оплате) с приложением (прикреплением) заявки на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам по форме согласно приложению 95 к настоящим Процедурам.
Для проведения платежей по расходам, связанным с восстановлением полученных наличных денег в банке, государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства на бумажном носителе счет к оплате с приложением заявки на получение наличных денег по форме согласно приложению 99 к настоящим Процедурам и чека.
Для проведения платежей по расходам, связанным с оплатой банковских услуг, государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства на бумажном носителе счет к оплате (при обслуживании по ЦС "Казначейство-клиент" формирует электронный образ счета к оплате) без приложения (прикрепления) подтверждающих документов.

Ескерту. 255-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
256. Ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттардан сот шешімі бойынша төлем жүргізген кезде атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық уәкілетті орган қағаз жеткізгіштегі төлем шотына кезде атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушылық құжаттың көшірмесін қоса береді.
Төлем шотын "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да қалыптастыру кезінде атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушылық құжаттың түпнұсқасынан сканерленген электрондық құжаттар қоса тіркеледі.
Ескерту. 256-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
257. Медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұратын және толық мемлекеттік қамтамасыз етудегі адамдарға зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларын есепке жатқызуға арналған ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан төлем жүргізу кезінде аванстық төлем сомасын қоспағанда, комиссия шешімінің көшірмесі, растайтын құжаттың (шот-фактураның немесе жүкқұжат, тауарларды, көрсетілген қызметтерді жеткізу туралы акті немесе соның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа түрі құжат) қағаз тасығышта ұсынылады.
Төлеуге берілетін шотты қалыптастыру кезінде "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да түпнұсқадан сканерленген құжаттар қоса тіркеледі.
Ескерту. 257-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
258. Үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуына байланысты шығыстар бойынша төлемдерді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына қағаз тасығышта төлем шотын ұсынады ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша төлеуге берілетін шоттың электрондық бейнесін қалыптастырады), оған осы Рәсімдерге 95-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша бірлесіп қаржыландыру қаражатын алу туралы өтінім қоса беріледі (тіркеледі).
Банкте алынған қолма-қол ақшаны қалпына келтіруге байланысты шығыстар бойынша төлемдерді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына қағаз тасығышта төлеуге берілетін шотын, оған осы Рәсімдерге 99-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақша алуға арналған өтінімді және чекті қоса бере отырып ұсынады.
Банк қызметтеріне ақы төлеуге байланысты шығыстар бойынша төлемдерді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына қағаз тасығышта төлеуге берілетін шотын ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсету кезінде төлеуге берілетін шотының электрондық бейнесін қалыптастырады) растайтын құжаттарды қосымшасыз (тіркеместен) ұсынады.

Сноска. Пункт 258 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
259. Финансирование бюджетных программ, направленных на перечисление трансфертов юридическим лицам, осуществляется администратором бюджетных программ на основании счета к оплате.
При проведении платежа, за исключением суммы авансовой (предварительной) оплаты, по финансированию государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для приобретения основных средств и нематериальных активов государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства счет к оплате и дополнительно счет-фактуру или накладную о поставке товаров, представленных государственным предприятием государственному учреждению (в случаях, когда поставщиком услуг, работ или товаров является нерезидент допускается указание суммы в подтверждающих документах в иностранной валюте, но с указанием в назначении платежа счета к оплате курса валюты в тенге на момент проведения операции).
При проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа, по финансированию государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для приобретения основных средств и нематериальных активов государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства счет к оплате и дополнительно счет-фактуру или накладную о поставке товаров, представленных государственным предприятием государственному учреждению (в случаях, когда поставщиком товаров, работ или услуг является нерезидент, допускается указание суммы в подтверждающих документах в иностранной валюте, но с указанием в назначении платежа счета к оплате курса валюты в теңге на момент проведения операции).
При проведении платежа на бумажном носителе, за исключением авансовой (предварительной) оплаты, к счету к оплате прилагаются копии подтверждающих документов, перечисленные в абзаце втором и третьем настоящего пункта, заверенные полистно подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и оттиском гербовой печати государственного учреждения.
При обслуживании по ЦС "Казначейство-клиент" к счету к оплате прикрепляются сканированные образы с оригинала подтверждающих документов, перечисленных в настоящем пункте, за исключением авансовой (предварительной) оплаты, подписанных электронной цифровой подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и руководителя бухгалтерской службы центрального исполнительного органа, или лица, им уполномоченного, или главного бухгалтера государственного учреждения.
Сноска. Пункт 259 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026); от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).

Ескерту. 258-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
259. Заңды тұлғаларға трансферттер аударуға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыруды бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлеуге берілетін шот негізінде жүзеге асырады.
Аванстық (алдын ала) төлем сомасын қоспағанда, республикалық немесе коммуналдық меншікте тұрған мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру бойынша негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу үшін төлемдер жүргізген кезде мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына шот-фактуралардың немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың немесе мемлекеттік мекемеге мемлекеттік кәсіпорын ұсынған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрінің көшірмесін ұсынады (көрсетілетін қызметтерді, тауарлар мен жұмыстарды беруші резидент емес болып табылған жағдайда растаушы құжаттарда сомманы шетел валютасында, бірақ төлеуге берілетін шоттың төлемнiң мақсатында опреацияны жасау кезінде валютаның теңгедегі құнын міндетті түрде көрсетумен рұқсат беріледі).
Аванстық (алдын ала) төлем сомасын қоспағанда, республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру бойынша қайта жасасқан және бұрын мемлекеттік кәсіпорындар жасасқан ұзақ мерзімді шарттар бойынша ғимараттар мен құрылыстарды салу үшін, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындардың үй-жайларын, ғимараттарын, құрылыстарын, қалпына келтіру және күрделі жөндеу жүргізу үшін төлем жүргізу кезінде мемлекетті мекеме мемлекеттік қазынашылық органына орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмесін не Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген, мемлекеттік кәсіпорын мемлекеттік мекемеге берген өзге құжат түрінің көшірмесін ұсынады.
Қағаз тасығышта төлем жүргізу кезінде аванстық (алдын ала) төлем сомасын қоспағанда, төлеуге берілетін шотқа осы тармақтың екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген, орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөрінің бедерімен парақтап куәландырылған растайтын құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсету кезінде аванстық (алдын ала) төлем сомасын қоспағанда, осы тармақта санамаланған, орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның орталық атқарушы органның бухгалтерлік қызметі басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның немесе мемлекеттік мекеменің бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қойылған растаушы құжаттардың түпнұсқадан сканерленген үлгісін тіркеу.
Ескерту. 259-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

259-1. Неиспользованные (недоиспользованные) в текущем финансовом году бюджетные средства, выделенные в виде трансфертов юридическим лицам, подлежат возврату в соответствующий бюджет в срок до первого февраля финансового года, следующего за отчетным финансовым годом, за исключением случаев, предусмотренных Законами Республики Казахстан.
Сноска. Параграф дополнен пунктом 259-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 12. Порядок перечисления денег субъектам квазигосударственного сектора на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, а также перечисления денег субъектам квазигосударственного сектора на выполнение государственного задания, оказание услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
260. Перечисление средств администратором бюджетных программ субъектам квазигосударственного сектора осуществляется на основании документов, подтверждающих обоснованность платежа в соответствии с финансово-экономическим обоснованием или технико-экономическим обоснованием (проектно-сметной документацией), а также иного вида документа, предусмотренного законодательством Республики Казахстан, в пределах, указанных в них сумм на текущий финансовый год.
Перечисление денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и на увеличение уставного капитала их дочерних организаций в оплату объявленных акций юридических лиц осуществляется администратором бюджетных программ в пределах сумм, предусмотренных на соответствующий финансовый год согласно финансово-экономическому обоснованию, после государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг), подтверждаемой соответствующим свидетельством государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг.
Предоставление администратором бюджетных программ в орган государственного казначейства счета к оплате в оплату объявленных акций юридических лиц без государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг) не допускается. Администратор бюджетных программ обеспечивает обоснованность и правомерность предоставления счета к оплате в оплату объявленных акций юридических лиц.
После перечисления денег в счет оплаты объявленных акций (ценных бумаг) юридическое лицо обеспечивает зачисление оплаченных акций на счет уполномоченного органа по распоряжению государственной собственностью в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.
При осуществлении бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга администраторы бюджетных программ, не имеющие права владения и пользования государственным пакетом акций указанных юридических лиц, в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан оплачивают эмиссию акций национальных холдингов и национального управляющего холдинга.
Перечисление трансферта из республиканского бюджета фонду социального медицинского страхования на оплату услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи осуществляется администратором бюджетной программы в пределах сумм индивидуального плана финансирования по платежам.

259-1. Ағымдағы қаржы жылында пайдаланылмаған (жеткіліксіз пайдаланылған) заңды тұлғаларға трансферттер түрінде бөлінген бюджеттік қаражаттар Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, есепті қаржы жылынан кейінгі қаржы жылының бірінші ақпанына дейін тиісті бюджетке қайтарылуға жатады.
Ескерту. 259-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне ақша аудару тәртібі және инвестициялық жобаларды іске асыруға оларды пайдалану, сондай-ақ мемлекеттік тапсырманы орындауға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне ақша аудару, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде қызметтер көрсету
260. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаражатты квазимемлекеттік сектор субъектілеріне аударуы қаржылық-экономикалық негіздемеге немесе техника-экономикалық негіздемеге (жобалау-сметалық құжаттамаға) сәйкес төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттың өзге де түрінің негізінде, оларда ағымдағы қаржы жылына көрсетілген сома шегінде жүзеге асырылады.
Жарғылық капиталында мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталын арттыруға және заңды тұлғалардың жарияланған акцияларын төлеу үшiн олардың еншiлес ұйымдарының жарғылық капиталын арттыруға ақша аудару, бағалы қағаздар нарығын реттеудi және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органның тиiстi куәлiгiмен расталатын жарияланған акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттiк тiркегеннен кейiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі тиісті қаржы жылына көзделген сома шегінде қаржы-экономикалық негіздемеге сәйкес жүзеге асырады.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсінiң заңды тұлғалардың жарияланған акцияларына ақы төлеуге берiлетiн шотты мемлекеттік қазынашылық органдарына жарияланған акциялардың (бағалы қағаздардың) шығарылымын мемлекеттiк тiркеусiз ұсынуға жол берiлмейдi. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi заңды тұлғалардың жарияланған акцияларына ақы төлеуге берiлетiн шоттың негiздiлiгi мен заңдылығын қамтамасыз етедi.
Жарияланған акцияларға (бағалы қағаздарға) ақы төлеу шотына ақша аударылғаннан кейiн заңды тұлға бағалы қағаздар нарығы туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде мемлекеттiк меншiкке иелiк ету жөнiндегi уәкiлеттi органның шотына төленген акцияларды есептеудi қамтамасыз етедi.
Бюджеттiк инвестицияларды ұлттық холдингтердің және ұлттық басқарушы холдингiнiң жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы арқылы жүзеге асырылған кезде, көрсетiлген заңды тұлғалардың акцияларының мемлекеттiк пакетiне иелiк ету және пайдалану құқығы жоқ бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiне сәйкес ұлттық холдингтердiң және ұлттық басқарушы холдингi акцияларының эмисиясын төлей алады.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге республикалық бюджеттен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін трансферт аударымын төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарының сомалары шегінде бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 260 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026)
261. При проведении платежа на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, в пределах сумм, предусмотренных на соответствующий финансовый год согласно финансово-экономическому обоснованию, администратор бюджетных программ предоставляет в орган государственного казначейства (в ЦС "Казначейство-клиент" формирует электронный образ) счет к оплате, финансово-экономическое обоснование, положительное экономическое заключение уполномоченного органа по государственному планированию, свидетельство о государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг) и соответствующее решение органов управления, представленных субъектом квазигосударственного сектора администратору бюджетных программ (в ЦС "Казначейство-клиент" прикрепляет сканированный образ с оригинала документа).
При проведении платежа на выполнение государственного задания, за исключением суммы авансового платежа, администратор бюджетных программ предоставляет в орган государственного казначейства (в ЦС "Казначейство-клиент" формирует электронный образ) счет к оплате и копии (в ЦС "Казначейство-клиент" прикрепляет сканированный образ с оригинала) документов (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, при выполнении работ или оказания услуг – акт выполненных работ или оказанных услуг), подтверждающих обоснованность платежа, в случае реализации бюджетных инвестиционных проектов технико-экономическое обоснование (проектно-сметную документацию), представленных субъектом квазигосударственного сектора администратору бюджетных программ.
При этом копии финансово-экономического обоснования с приложением копии положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию, представляются в орган государственного казначейства один раз, на каждый инвестиционный проект, с последующим представлением финансово-экономического обоснования с учетом дополнений и изменений с приложением копии положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию.
Указанные в настоящем пункте копии документов, представленные на бумажных носителях, заверяются оттиском печати государственного учреждения полистно и парафируются подписью заместителя первого руководителя центрального исполнительного органа (лица, им уполномоченного) или руководителя государственного учреждения (лица, им уполномоченного).

Ескерту. 260-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
261. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе арттыруға тиісті қаржы жылына қарастырылған сома шегінде қаржылық-экономикалық негіздемеге сәйкес төлем жүргізген кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мемлекеттік қазынашылық органға төлемге шотты ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да электрондық бейнені қалыптастырады), қаржылық-экономикалық негіздемені, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындыны, жарияланған акциялар (бағалы қағаздар), шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті және бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне квазимемлекеттік сектор субъектісі ұсынатын басқару органдарының тиісті шешімін ұсынады ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да – сканерленген бейнесін құжаттың түпнұсқасынан тіркейді).
Мемлекеттік тапсырманы орындауға арналған аванстық төлем сомаларын қоспағанда, төлемді жүргізген кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мемлекеттік қазынашылық органына төлемге шотты ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да электрондық бейнені қалыптастырады) және квазимемлекеттік сектор субъектісі бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне ұсынған техникалық-экономикалық негіздемесіне (жобалау-сметалық құжаттамаға) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асырған жағдайда төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың (шот-фактуралар немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт), жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді орындау кезінде – орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмелері) көшірмесін ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да – сканерленген бейнесін түпнұсқадан тіркейді) ұсынады.
Бұл ретте, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысының көшірмелері бар қаржылық-экономикалық негіздеменің көшірмелері мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысының көшірмелерін қоса бере отырып, кейіннен толықтырулар мен өзгерістер енгізуді ескеріп, қаржылық-экономикалық негіздемені беру арқылы әрбір инвестициялық жобаға бір рет беріледі.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар қағаз жеткізгіште ұсынылған құжаттардың көшірмелері орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндай болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен дәйектеледі.

Сноска. Пункт 261 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
262. Администратор бюджетной программы по истечении одного месяца после перечисления денег в счет оплаты объявленных акций (ценных бумаг) предоставляет уполномоченному органу по исполнению бюджета информацию о мероприятиях, направленных на своевременное достижение целей бюджетных программ (подпрограмм), связанных с увеличением уставных капиталов, в пределах сумм, выделенных в соответствии с планом финансирования по платежам.
Администраторы бюджетной программы, реализующие бюджетные программы, направленные на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале с целью реализации инвестиционных проектов и решений задач, предусмотренных программными документами ежегодно, к 20 января, а также в случае уточнения республиканского и местных бюджетов в течение тридцати дней, предоставляют уполномоченному органу по исполнению бюджета информацию по реализации мероприятий, направленных на своевременное достижение целей бюджетных программ (подпрограмм), по форме согласно приложению 96 к настоящим Процедурам.
Параграф 13. Порядок осуществления операций с наличным деньгами
263. Получение наличных денег государственными учреждениями осуществляется по чекам банка и (или) с применением корпоративной платежной карточки и допускается по спецификам экономической классификации расходов, перечень которых и размеры определены согласно приложению 97 к настоящим Процедурам.
Получение наличных денег осуществляется уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций. Уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций – работник государственного учреждения, назначенный приказом руководителя, осуществляет ведение кассовых операций по деньгам, полученным как по чеку, так и (или) с использованием корпоративной платежной карточки, и обеспечивает сохранность наличных денег в кассе.
Для получения наличных денег по чекам из кассы банка с последующей выплатой из кассы государственного учреждения денег, предусмотренных пунктом 241 настоящих Процедур, государственное учреждение самостоятельно выбирает банк. Государственным учреждением, банком и органом государственного казначейства заключается договор на кассовое обслуживание по форме согласно приложению 98 к настоящим Процедурам.
Дополнительно государственным учреждением заключается с банком договор об использовании чеков в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 261-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
262. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі жарияланған акцияларға (бағалы қағаздарға) төлеуге арналған ақша аударылғаннан кейін бір ай өткен соң бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына сәйкес бөлінген сомалар шегінде жарғылық капиталды арттыруға байланысты бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) мақсаттарына уақтылы қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың іске асырылуы туралы ақпарат береді.
Инвестициялық жобаларды іске асыру және мемлекеттік бағдарламаларда көзделген міндеттерді орындау мақсатында заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын арттыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) жүзеге асыратын бюджеттік бағдарлама әкімшілері жыл сайын 20 қаңтарға, сондай-ақ республикалық және жергілікті бюджеттер нақтыланған жағдайда отыз күннің ішінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға бюджеттік бағдарлама, (кіші бағдарлама) мақсатына уақтылы қол жеткізу бағытындағы іс-шараларды іске асыру жөніндегі ақпаратты осы Рәсімдерге 96-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынады.
13-параграф. Қолма-қол ақшамен жасалатын операцияларды жүзеге асыру тәртібі
263. Қолма-қол ақшаны алуды мемлекеттік мекемелер банктің чектері бойынша және (немесе) корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып жүзеге асырылады және тізбесі мен мөлшері осы Рәсімдерге 97-қосымшаға сәйкес айқындалған шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша жол беріледі.
Осы тармақта көрсетілген қағаз жеткізгіштерде ұсынылған құжаттардың көшірмелері мемлекеттік мекеменің мөр бедерімен әрбір парағы куәландырылады және орталық атқарушы органның бірінші басшысы орынбасарының (ол уәкілеттік берген тұлғаның) немесе мемлекеттік мекеме басшысының (ол уәкілеттік берген адамның) қолымен дәйектеледі.
Осы Рәсімдердің 241-тармағында көзделген ақшаны банк кассасынан чектер бойынша қолма-қол ақша алу үшін мемлекеттік мекеме банкті өзі дербес таңдайды. Мемлекеттік мекеме, мемлекеттік қазынашылық органы және банк кассалық қызмет көрсетуге осы Рәсімдерге 98-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шарт жасасады.
Қосымша мемлекеттік қазынашылық органы және банк Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына сәйкес чектерді пайдалану туралы шарт жасасады.

264. Расходы государственного учреждения с применением корпоративной платежной карточки осуществляются за счет:
1) бюджетных денег и денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) – по спецификам экономической классификации расходов в размере согласно приложению 97;
2) денег от благотворительной помощи для государственных учреждений – не более двадцати месячных расчетных показателей в месяц;
3) денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам (счет временного размещения денег) без ограничений.
Сноска. Пункт 264 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
265. Ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе государственного учреждения устанавливается исходя из утвержденной годовой суммы индивидуального плана финансирования государственного учреждения по спецификам 161 "Командировки и служебные разъезды внутри страны" и 162 "Командировки и служебные разъезды за пределы страны" в следующих пределах:
до пяти миллионов теңге – пятьдесят месячных расчетных показателей;
от пяти до двадцати миллионов теңге – сто пятьдесят месячных расчетных показателей;
свыше двадцати миллионов теңге – пятьсот месячных расчетных показателей.
Остатки наличных бюджетных денег в кассе государственного учреждения, не сданные в текущем финансовом году для зачисления на код государственного учреждения, в обязательном порядке возвращаются в очередном финансовом году в соответствующий бюджет по кодам бюджетной классификации доходов 206106 "Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из республиканского бюджета" и 206107 "Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из местного бюджета".
Сноска. Пункт 265 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
266. Чековые книжки закупаются в банке уполномоченным лицом государственного учреждения под роспись на основании доверенности, выданной руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным.
Приобретенные чековые книжки предоставляются уполномоченным лицом государственного учреждения в орган государственного казначейства для их регистрации.
267. Банк для ведения учета выданных наличных денег государственному учреждению по чекам открывает внутрибанковские счета на соответствующем балансовом счете для государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета, и отдельно для государственных учреждений, содержащихся за счет средств местных бюджетов.
Особенностью внутрибанковских счетов, открытых в банке, является то, что в конце каждого операционного дня остатки внутрибанковских счетов должны быть нулевыми.

264. Корпоративтік төлем карточкасын қолдану арқылы мемлекеттік мекемелердің шығыстары:
1) шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің 97-қосымшасына сәйкес мөлшерінде бюджет қаражатының және мемлекеттік мекеменің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан алынатын ақша;
2) айына жиырма айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мемлекеттік мекемелер үшін қайырымдылық көмектен түсетін ақша;
3) мемлекеттік мекемеге Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оны қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар басталғанда тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға шектеусіз (ақшаны уақытша орналастыру шоты) аудару шартымен беретін ақша есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 264-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
265. Мемлекеттік мекеменің кассасындағы қолма-қол ақша қалдығының күн сайынғы лимиті мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жеке жоспарының бекітілген жылдық сомасын ескере отырып, 161 "Ел iшiндегі iссапарлар мен қызметтiк сапарлар" және 162 "Елден тыс жерлерге iссапарлар мен қызметтік сапарлар" ерекшеліктері бойынша, мынадай шекте белгіленеді:
бес миллион теңгеге дейiн – елу айлық есептік көрсеткіш;
бес миллион теңгеден жиырма миллион теңгеге дейiн – жүз елу айлық есептік көрсеткіш;
жиырма миллион теңгеден жоғары – бес жүз айлық есептік көрсеткіш.
Ағымдағы қаржы жылы мемлекеттік мекеменің кодына есептеуге тапсырылмаған мемлекеттік мекеменің кассасындағы бюджеттік қолма-қол ақшаның қалдығы кезекті қаржы жылында 206106 "Бұрын республикалық бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражатты қайтару" және 206107 "Бұрын жергілiктi бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражаттардың қайтарылуы" кірістердің бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша тиісті бюджетке міндетті түрде қайтарылады.
266. Чек кітапшаларын банкте мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол өкілеттік берген тұлғаның сенімхаты негізінде қол қою арқылы сатып алады.
Сатып алынған чек кітапшаларын мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы оларды мемлекеттік қазынашылық органына тіркеу үшін ұсынады.
267. Банк чектер бойынша мемлекеттік мекемеге берілген қолма-қол ақшаны есепке алуды жүргізу үшін республикалық бюджеттің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер үшін және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер үшін жеке тиісті баланс шотында банкішілік шоттар ашады.
Банкте ашылған банкішілік шоттардың ерекшелігі әрбір операциялық күннің аяғында банкішілік шоттардың қалдықтары нөл болуы тиіс.

268. На получение наличных денег государственными учреждениями из кассы банка орган государственного казначейства предоставляет в банк документ с образцами подписей и оттиска печати в двух экземплярах. Документ с образцами подписей и оттиска печати оформляется по форме и в порядке, установленном Постановлением № 207.
269. Государственное учреждение предварительно за один рабочий день до получения наличных денег по чекам предоставляет в органы государственного казначейства реестр счетов к оплате с приложением счетов к оплате на восстановление полученных наличных денег в банке и оплату банковских услуг, чек, заявку на получение наличных денег по форме согласно приложению 99 к настоящим Процедурам.
Счета к оплате предоставляются в отдельности по каждой специфике экономической классификации расходов.
Чек оформляется на уполномоченное лицо государственного учреждения и на общую сумму счетов к оплате на получение наличных денег из кассы банка. Чек предоставляется без подписей и оттиска печати государственного учреждения.
270. Чеки государственных учреждений, подписанные уполномоченными лицами органа государственного казначейства и скрепленные оттиском гербовой печати, предоставляются в банк в сроки, установленные договором на кассовое обслуживание.
Чеки предоставляются в банк вместе с реестром чеков на получение наличных денег государственными учреждениями по форме 5-55 "Реестр чеков на получение наличных денег государственными учреждениями" согласно приложению 100 к настоящим Процедурам отдельно по государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета, и отдельно за счет местных бюджетов.
271. Выдача наличных денег производится банком на следующий рабочий день после поступления реестра чеков на получение наличных денег государственными учреждениями и чеков непосредственно уполномоченному лицу государственного учреждения, на имя которого выписан чек.
272. Банк, в сроки установленные договором на кассовое обслуживание, предоставляет в орган государственного казначейства реестр оплаченных чеков по форме согласно приложению 101 к настоящим Процедурам.
273. Для осуществления расчетов за счет бюджетных денег с применением корпоративной платежной карточки государственное учреждение открывает текущий счет, при этом администратор республиканских бюджетных программ предоставляет ходатайство в государственное казначейство, администратор местных бюджетных программ – в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Ходатайство администратора бюджетных программ должно содержать наименование и код государственного учреждения, вид бюджета и цели направления расходов, нормативный правовой акт, в соответствии с которым оно образовано или реорганизовано.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней со дня поступления ходатайства администратора бюджетных программ выдает государственному учреждению разрешение на открытие текущего счета в двух экземплярах по форме согласно приложению 102 к настоящим Процедурам.
В случае отказа в выдаче разрешения администратору бюджетных программ направляется письменное уведомление с указанием причины отказа.

268. Мемлекеттік мекемелердің банк кассасынан қолма-қол ақша алуына мемлекеттік қазынашылық органы банкке екі данада қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады. Қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бар құжат № 207 қаулыда белгіленген нысан бойынша және тәртіппен ресімделеді
269. Мемлекеттік мекеме чектер бойынша қолма-қол ақша алғанға дейін бір жұмыс күні бұрын мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 99-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банкте алған қолма-қол ақшаны қалпына келтіруге арналған төлеуге берілетін шотты, банк қызметтеріне төлемді, чекті, қолма-қол ақша алуға арналған өтінімді қоса бере отырып, төлеуге берілетін шоттардың тізілімін береді.
Төлеуге берілетін шоттар шығыстардың экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша жеке беріледі.
Чек мемлекеттік мекеменің лауазымды тұлғасына және банктің кассасынан қолма-қол ақша алуға арналған төлеуге берілетін шоттардың жалпы сомасына ресімделеді. Чек мемлекеттік мекеменің қолдарын қоймай-ақ және мөр бедерінсіз беріледі.
270. мемлекеттік қазынашылық органдарының лауазымды тұлғалары қол қойған және елтаңбалы мөрдің таңбасымен бекітілген мемлекеттік мекемелердің чектері кассалық қызмет көрсетуге арналған шартта белгіленген мерзімде банкке беріледі.
Чектер банкке осы Рәсімдерге 100-қосымшасына сәйкес "Мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақша алуға арналған чектерінің тізілімі" деген 5-55-нысан бойынша мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақшаны алуға арналған чектердің тізілімімен бірге республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер бойынша жеке және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер бойынша жеке беріледі.
271. Қолма-қол ақшаны беруді банк мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақша алуға арналған чектердің тізілімі және атына чек берілген мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғаға тікелей чек түскеннен кейін келесі жұмыс күніне банк жүргізеді.
272. Банк кассалық қызмет көрсетуге арналған шартта белгіленген мерзімде мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 101-қосымшасына сәйкес нысанда төленген чектердің тізілімін береді.
273. Корпоративтік төлем карточкаларын қолдана отырып, бюджет ақшасы есебінен есептесулерді жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекеме ағымдағы шот ашады, бұл ретте республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мемлекеттік қазынашылыққа, жергілікті бюджетті бағдарламалар әкімшісі – бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға қолдаухат береді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты мемлекеттік мекеменің атауы мен кодын, бюджет түрін және шығыстар бағының мақсаттарын, оған сәйкес ол қалыптасқан немесе қайта ұйымдастырлған нормативтік құқықтық актіні қамтуы тиіс.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күннің ішінде мемлекеттік мекемеге ағымдағы шотты ашуға осы Рәсімдерге 102-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екі данада рұқсат береді.
Рұқсат беруден бас тартқан жағдайда, бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне бас тарту себебі көрсетіле отырып, жазбаша хабарлама жіберіледі.

274. Государственное учреждение заключает с банком Договор банковского обслуживания корпоративных платежных карточек, а также представляет в банк документы, установленные Постановлением № 207.
275. Полученная корпоративная платежная карточка регистрируется в государственном учреждении в журнале регистрации по форме согласно приложению 103 к настоящим Процедурам и выдается под роспись уполномоченному лицу, определенному приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения (далее – уполномоченное лицо государственного учреждения).
276. Платежи с использованием корпоративной платежной карточки осуществляются в пределах суммы денег на текущем счете.
Пополнение текущего счета осуществляется на основании счета к оплате в пределах сумм, утвержденных индивидуальными планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам.
277. Уполномоченное лицо государственного учреждения предоставляет в сроки и в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, авансовый отчет об использовании денег по чеку и (или) с текущего счета с приложением торговых чеков, слипов и других документов, являющихся подтверждением произведенных платежей с применением чеков и (или) корпоративной платежной карточки.
278. До конца текущего финансового года неиспользованные наличные деньги, снятые уполномоченным лицом с использованием чека и (или) корпоративной платежной карточки и (или) неиспользованные остатки денег на текущем счете должны быть восстановлены на соответствующий счет государственного учреждения. При этом если бюджетные деньги не были восстановлены до конца текущего финансового года, в первые три рабочих дня следующего финансового года суммы возврата бюджетных денег должны быть перечислены государственным учреждением (уполномоченным лицом государственного учреждения) в доход соответствующего бюджета. Суммы возврата неиспользованных остатков денег с других источников финансирования, не перечисленные на соответствующий счет до конца текущего финансового года, должны быть восстановлены на соответствующий счет в первые три рабочих дня следующего финансового года.
Параграф 14. Возврат сумм произведенных платежей и переводов денег государственного учреждения
279. При возврате платежей, произведенных в текущем финансовом году, орган государственного казначейства:

274. Мемлекеттік мекеме банкпен корпоративтік төлем карточкаларына банктік қызмет көрсету шартын жасасады, сондай-ақ банкке Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысымен бекітілген Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларында белгіленген құжаттарды ұсынады №207 қаулыға сәйкес.
275. Алынған корпоративтік төлем карточкалары осы Рәсімдерге 103-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемеде тіркеу журналында тіркеледі және орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндай болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен анықталған уәкілетті тұлғаларға (бұдан әрі – есеп беретін тұлға) қол қойып беріледі.
276. Корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып жүргізілетін төлемдер ағымдағы шоттағы ақша сомасы шегінде жүзеге асырылады.
Ағымдағы шотты толықтыру міндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландырудың жеке жоспарларымен бекітілген сомалар шегінде төлеуге берілетін шот негізінде жүзеге асырылады.
277. Мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мерзімде және тәртіппен сауда чектерін, слиптерді және чектерді және (немесе) корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып жүргізілген төлемдерді растау болып табылатын басқа да құжаттарды қоса бере отырып, чек бойынша және (немесе) ағымдағы шоттан ақшаны пайдаланғаны туралы аванстық есеп береді.
278. Ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін ағымдағы шоттағы ақшаның пайдаланылмаған қалдықтары және/немесе есеп беретін тұлға корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып алған пайдаланылмаған қолма-қол ақша мемлекеттік мекеменің тиісті шотына тиісінше қалпына келтірілуге тиіс. Бұл ретте егер бюджет ақшасы ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін қалпына келтірілмеген болса, келесі қаржы жылының бірінші үш жұмыс күнінде бюджет ақшасының қайтарылатын сомасын мемлекеттік мекеме (мемлекеттік мекеменің есеп беруші тұлғасы) тиісті бюджет кірісіне аударуы тиіс. Басқа қаржы көздерінен ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін тиісті шотқа аударылмаған ақшаларының пайдаланылмаған қалдықтарының қайтарылатын сомасы келесі қаржы жылының бірінші үш жұмыс күнінде тиісті шотқа қалпына келтірілуге тиіс.
14-параграф. Мемлекеттік мекеменің жасалған төлемдер сомасын және ақша аударымдарын қайтару
279. Ағымдағы қаржы жылында жасалған төлемдердi қайтару кезiнде мемлекеттік қазынашылық органы:

1) осуществляет восстановление кассовых расходов государственного учреждения путем увеличения суммы невыполненных обязательств и уменьшения кассовых расходов по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов;
2) предоставляет государственному учреждению отчет формы 2-38 "Платежное поручение" по форме согласно приложению 104 к настоящим Процедурам (далее – платежное поручение по форме 2-38) и отчет формы 5-17 "Реестр восстановлений и переносов" по форме согласно приложению 105 к настоящим Процедурам.
Государственные учреждения, обслуживающиеся по ЦС "Казначейство-клиент" самостоятельно формируют отчеты формы 2-38 "Платежное поручение", 5-17 "Реестр восстановлений и переносов", 5-56 "Отчет по возвратам платежей по заработной плате", 5-57 "Отчет по возвратам пенсионных и социальных платежей, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование".
Сноска. Пункт 279 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
280. В случае возврата платежей текущего года с неверно указанными реквизитами или платежей прошлых лет, орган государственного казначейства зачисляет такие платежи на 902 счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения в национальной валюте". Счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения в национальной валюте" (далее – 902 счет) – внутрибанковский счет, открываемый в государственном казначействе и органах государственного казначейства. Не позднее следующего рабочего дня ответственный исполнитель органа государственного казначейства предоставляет государственному учреждению платежное поручение по форме 2-38.
Орган государственного казначейства в течение семи рабочих дней обеспечивает выяснение причин зачисления сумм на 902 счет со дня их зачисления, в случае ошибочно перечисленных платежей, суммы возвращаются назад отправителю денег.
281. Государственное учреждение в течение трех рабочих дней со дня получения платежного поручения направляет в орган государственного казначейства письмо с указанием уточненных реквизитов для последующего зачисления органом государственного казначейства суммы возврата получателю денег либо при подтверждении дебиторской задолженности прошлых лет для последующего перечисления суммы возврата в доход соответствующего бюджета.
Платежное поручение по форме 2-38 органа государственного казначейства на перечисление в доход соответствующего бюджета суммы возврата дебиторской задолженности прошлых лет является основанием для списания государственным учреждением числящейся суммы дебиторской задолженности.

1) орындалмаған мiндеттемелер сомасын арттыру және шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының тиiстi кодтары бойынша кассалық шығыстарды азайту арқылы мемлекеттiк мекеменiң кассалық шығыстарын қалпына келтiрудi жүзеге асырады;
2) мемлекеттiк мекемеге осы 2-38 "Төлем тапсырмасы" нысанындағы есептi осы Рәсімдерге 104-қосымшасына сәйкес нысан бойынша (бұдан әрi – 2-38-нысан бойынша төлем тапсырмасы) және 5-17 "Қалпына келтiру және ауыстырулар тiзiлiмi" нысанындағы есептi осы Рәсімдерге 105-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бередi.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер 2-38 "Төлем тапсырмасы", 5-17 "Қалпына келтiру және ауыстырулар тiзiлiмi", 5-56 "Жалақы бойынша төлемдерді қайтару жөніндегі есеп", 5-57 "Зейнетақы және әлеуметтік төлемдерін, міндетті медициналық сақтандыру үшін жарналар және (немесе) төлемдерін қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есептерді дербес қалыптастырады.
Ескерту. 279-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
280. Ағымдағы жылдың деректемелері дұрыс көрсетілмеген төлемдерін немесе өткен жылдардың төлемдерін қайтарған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы мұндай төлемдерді 902 "Анықталғанға дейін өзара есеп айырысу бойынша ұлттық валютада аударылған сомалар" шотына (бұдан әрі – 902-шот) есептейді. 902 "Анықталғанға дейін өзара есеп айырысу бойынша ұлттық валютада аударылған сомалар" шоты (бұдан әрі – 902 шот) – мемлекеттік қазынашылықта және мемлекеттік қазынашылық органдарында ашылатын банкішілік шот. Мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік мекемеге 2-38 нысан бойынша төлем тапсырмасын ұсынады.
Мемлекеттік қазынашылық органы жетi жұмыс күнi iшiнде олардың есептелген күнінен бастап сомалардың 902-шотқа есептелу себебiн анықтауды қамтамасыз етедi, төлемдер қате аударылған жағдайда, сома ақшаны жөнелтушiге керi қайтарылады.
281. Мемлекеттік мекеме төлем тапсырмасын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылық органына ақша алушыға мемлекеттік қазынашылық органының қайтару сомасын кейіннен қайтаруы үшін не өткен жылдардың дебиторлық берешегі расталған кезде қайтару сомасын тиісті бюджет кірісіне кейіннен аудару үшін нақтыланған деректемелер көрсетілген хат жібереді.
Тиісті бюджеттің кірісіне өткен жылдардың дебиторлық берешегін қайтару сомасын аударуға мемлекеттік қазынашылық органының 2-38-нысаны бойынша төлем тапсырмасы мемлекеттік мекеменің есептегі дебиторлық берешек сомасын есептен шығару үшін негіз болып табылады.

282. В течение текущего финансового года возвраты платежей прошлых лет по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателей, добровольным пенсионным взносам и пенсионным выплатам, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, заработной плате, алиментам, стипендиям и договорам накопительного страхования зачисляются на 902 счет, для дальнейшего перечисления органом государственного казначейства, на основании письма государственного учреждения и приложенного к нему электронного сообщения в формате платежей МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007 отправителю денег.
При зачислении сумм поступлений по доходам на 902 счет (при отсутствии или неверно указанных реквизитов в платежных поручениях по форме 2-38) орган государственного казначейства возвращает сумму отправителю денег либо на основании письма государственного учреждения при уточнении реквизитов зачисляет в доход соответствующего бюджета.
Зачисленные суммы на 902 счет по поступлениям на контрольные счета наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег государственных учреждений при отсутствии или неверно указанных реквизитов в платежных поручениях по форме 2-38 органом государственного казначейства на основании письма государственного учреждения при уточнении реквизитов зачисляются получателю денег.
В конце текущего финансового года возвраты платежей по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателей, добровольным пенсионным взносам и пенсионным выплатам, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование заработной плате, алиментам, стипендиям, пособиям, командировочным и служебным разъездам, договорам накопительного страхования зачисляются на 902 счет для дальнейшего перечисления на основании письма государственного учреждения и приложенного к нему электронного сообщения в формате платежей МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007 отправителю денег.
Сноска. Пункт 282 - в редакции приказа Министра финансов РК от 19.12.2025 № 795 (вводится в действие с 01.01.2026); внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 15. Использование аккредитивной формы расчета

282. Ағымдағы қаржы жылы ішінде міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіби зейнетақы жарналары, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары және зейнетақы төлемдері, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар, жалақы, алименттер, стипендиялар және жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша өткен жылдардың төлемдерін қайтару мемлекеттік мекеменің хаты мен оған қоса берілген МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007 төлемдер форматындағы электрондық хабарлама негізінде мемлекеттік қазынашылық органы ақшаны жөнелтушіге одан әрі аударуы үшін 902-шотқа есепке жатқызылады.
Кірістер бойынша түсімдердің сомаларын 902-шотқа есепке жатқызу кезінде (2-38-нысан бойынша төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелер болмаған немесе дұрыс болмаған кезде) мемлекеттік қазынашылық органы соманы ақшаны жөнелтушіге қайтарады не деректемелерді нақтылау кезінде мемлекеттік мекеменің хаты негізінде тиісті бюджеттің кірісіне есепке жатқызады.
Мемлекеттік мекеменің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың түсімдер бойынша 902-шотқа есепке жатқызылған сомалар 2-38-нысан бойынша төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелер болмаған немесе қате көрсетілген кезде мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік мекеменің хаты негізінде деректемелерді нақтылау кезінде ақшаны алушыға есепке жатқызылады.
Ағымдағы қаржы жылының соңында міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіби зейнетақы жарналары, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары және зейнетақы төлемдері, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар, жалақы, алименттер, стипендиялар, жәрдемақылар, іссапарлар мен қызметтік сапарлар, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлемдерді қайтару мемлекеттік мекеменің хаты мен оған қоса берілген МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007 төлемдер форматындағы электрондық хабарлама негізінде ақшаны жөнелтушіге одан әрі аудару үшін 902-шотқа есепке жатқызылады.
Ескерту. 282-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15-параграф. Есептеудің аккредитивті нысанын пайдалану

283. По договорам, заключенным в иностранной валюте, допускается использование формы расчета с применением документарного аккредитива (далее – аккредитив) при осуществлении платежей и переводов денег в иностранной валюте в пользу нерезидентов Республики Казахстан.
284. Аккредитив открывается в пределах суммы договора, предусмотренной на текущий финансовый год, и на срок действия договора в иностранной валюте. При этом в случае заключения договора со сроком действия до 31 декабря текущего финансового года или превышающим текущий финансовый год срок действия аккредитива устанавливается не позднее 15 декабря финансового года, в котором открывается аккредитив, за исключением случаев открытия аккредитива за счет денег со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в государственном казначействе.
285. Для открытия аккредитива в иностранной валюте государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства заявление, которое оформляется и представляется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 199 "Об утверждении Правил проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9948). Основанием для оформления заявления является договор, которым предусмотрено использование аккредитива, зарегистрированный в порядке, установленном настоящими Процедурами.
286. Аккредитив должен быть нетрансфертабельным (непереводным).
287. Аккредитив открывается в Национальном Банке Республики Казахстан. В условиях договора с применением аккредитивной формы расчета предусматривается нахождение возмещения по аккредитиву в банке-эмитенте (Национальный Банк Республики Казахстан) до надлежащего представления документов, предусмотренных аккредитивом.
288. При покупке государственным учреждением иностранной валюты для дальнейшего ее перечисления на аккредитивный счет, в счете к оплате и заявке на конвертацию иностранной валюты указывается номер и дата заявления на открытие аккредитива.
289. Аккредитив в иностранной валюте закрывается в связи с досрочным исполнением условий аккредитива либо истечением срока действия аккредитива.
290. Неиспользованные суммы аккредитива в иностранной валюте по истечении срока действия аккредитива, после осуществления процедур по реконвертации, зачисляются путем восстановления кассовых расходов текущего финансового года по коду бюджетной классификации расходов, с которого конвертирована иностранная валюта.
Неиспользованные суммы аккредитива, открытого за счет денег со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в государственном казначействе, по истечении срока действия аккредитива зачисляются на соответствующий специальный счет внешнего займа или связанного гранта.

283. Шетел валютасында жасалған шарттар бойынша Қазақстан Республикасының резидент еместерінің пайдасына шетел валютасында төлемдер және ақша аударуды жүзеге асыру кезінде құжаттық аккредитивті (бұдан әрі – аккредитив) қолдана отырып, есеп айырысу нысанын пайдалануға жол беріледі.
284. Аккредитив ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасының шегінде және шетел валютасындағы шарттың қолданылу мерзіміне ашылады. Бұл ретте шартты ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанына дейінгі немесе ағымдағы қаржы жылынан асатын қолданылу мерзімімен шарт жасасқан жағдайда, бюджетті атқару бойынша уәкілетті органда ашылған байланысты грант немесе сыртқы қарыздың арнайы шотының ақшасы есебінен ашылған аккредитивті ашу жағдайын қоспағанда, аккредитивтің қолданылу мерзімі аккредитив ашылатын қаржы жылының 15 желтоқсанынан кешіктірмей белгіленеді.
285. Аккредитивті шетел валютасында ашу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына "Қазақстан Республикасы банктерінің құжаттамалық аккредитивтерімен операциялар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 199 қаулысына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9948 болып тіркелді) сәйкес ресімделетін және ұсынылатын өтінімді ұсынады. Осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен тіркелген аккредитивті пайдалану көзделген шарт өтінімді ресімдеу үшін негіз болып табылады.
286. Аккредитив трансферленбейтін (аударылмайтын) болуы тиіс.
287. Аккредитив Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылады. Есептеудің аккредитивті нысанын қолдана отырып жасалған шарттың талаптарында аккредитивпен көзделген құжаттарды тиісті ұсынуға дейін банк-эмитентте (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі) аккредитив бойынша жабудың болуы көзделеді.
288. Мемлекеттік мекемемен шетел валютасын ары қарай аккредитивтік шотқа аудару үшін сатып алған жағдайда төлем шотта және шетел валютасын қайтадан айырбастауға арналған өтінімге аккредитвті ашуға арналған өтінімнің мерзімі мен нөмірі көрсетіледі.
289. Аккредитивтің талаптарының мерзімнен бұрын орындалуына не аккредитивті қолдану мерзімінің аяқталуына байланысты шетел валютасындағы аккредитив жабылады.
290. Шетел валютасындағы аккредитивтің пайдаланылмаған сомасы аккредитивтің қолданылу мерзімі аяқталған соң, қайта айырбастау жөніндегі рәсімдерді жүзеге асырғаннан кейін шетел валютасы айырбасталған шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды бойынша ағымдағы қаржы жылының кассалық шығыстарын қалпына келтіру жолымен есепке алынады.
Бюджетті атқару бойынша уәкілетті органда ашылған байланысты грант немесе сыртқы қарыздың арнайы шотының қаражаты есебінен ашылған аккредитивтің пайдаланылмаған сомасы аккредитивтің қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін тиісті байланысты грант немесе сыртқы қарыздың арнайы шотына аударылады.

291. Государственное казначейство ведет учет сумм аккредитивов государственных учреждений.
Параграф 16. Исполнение инкассовых распоряжений, распоряжений органа государственных доходов, уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и исполнительных документов
292. Инкассовое распоряжение представляет собой документ, являющийся основанием для принудительного исполнения государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора исполнительных документов, выданных согласно вступившим в законную силу решениям, определениям, постановлениям, приказам судов, исполнительной надписи, а также связанных с погашением образовавшейся налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам или социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, задолженности перед таможенными органами. Инкассовое распоряжение является документом, подтверждающим обоснованность платежа государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора.
Инкассовое распоряжение составляется на основании исполнительного листа или приказа, выданного по решению (приговору, определению, постановлению) суда, или судебного приказа о взыскании денег и по другим основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан, за исключением инкассовых распоряжений органов государственных доходов.
Инкассовое распоряжение предоставляется в орган государственного казначейства вместе с реестром инкассовых распоряжений по форме согласно приложению 106 к настоящим Процедурам в двух экземплярах. В реестре инкассовых распоряжений указываются все инкассовые распоряжения, предоставляемые в орган государственного казначейства.
Инкассовое распоряжение представляется орган государственного казначейства, в котором обслуживается государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора, в двух экземплярах по форме, установленной Постановлением № 208. К инкассовому распоряжению прилагается оригинал исполнительного документа, являющегося основанием для его составления, либо копии этого документа, заверенной постранично оттиском гербовой печати суда, либо заверенной постранично печатью частного судебного исполнителя либо территориального отдела уполномоченного органа по исполнению судебных актов, за исключением инкассовых распоряжений органов государственных доходов.
Инкассовое распоряжение подлежит к принятию органом государственного казначейства к исполнению в течение десяти календарных дней от даты выписки инкассового распоряжения.
При приеме инкассовых распоряжений ответственный исполнитель органа государственного казначейства осуществляет визуальную проверку на наличие подписей и оттиска печати в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

291. Мемлекеттік қазынашылық мемлекеттік мекемелердің аккредитив сомаларының есебін жүргізеді.
16-параграф. Инкассолық өкімдерді, мемлекеттік кірістер органының өкімдерін, мемлекеттік ішкі аудит жөніндегі уәкілетті органның және атқарушы құжаттарды орындау тәртібі
292. Инкассолық өкiм соттардың заңды күшiне енген шешiмдерiне, ұйғарымдарына, қаулыларына, бұйрықтарына, атқарушылық жазбаға сәйкес берiлген, сондай-ақ пайда болған салық берешегiн, мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешектi немесе әлеуметтiк аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша аударымдар, кеден органдары алдындағы берешектi өтеуге байланысты атқарушылық құжаттарды мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің мәжбүрлi түрде орындауына негiз болып табылатын құжатты бiлдiредi. Инкассолық өкiм мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі төлемiнiң негiздiлiгiн растайтын құжат болып табылады.
Мемлекеттік кірістер органдарының инкассолық өкiмдерiн қоспағанда, инкассолық өкiм атқару парағы немесе сот шешiмi (үкiмi, ұйғарымы, қаулысы) немесе ақшаны өндiрiп алу туралы сот бұйрығы негiзiнде және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген басқа да негiздер бойынша берiлген бұйрықтың негізінде жасалады.
Инкассолық өкiм мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 106-қосымшасына сәйкес нысан бойынша инкассолық өкім тізілімімен бірге екі данада ұсынылады. Инкассолық өкім тізілімінде мемлекеттік қазынашылық органына ұсынылатын барлық инкассолық өкімдер көрсетіледі.
Инкассолық өкiм № 208 қаулымен белгiленген нысан бойынша екі данада мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне қызмет көрсетiлетiн мемлекеттік қазынашылық органа берiледi. Мемлекеттік кірістер органдарының өкімдерін қоспағанда, оны жасау үшiн негiз болып табылатын атқарушылық құжаттың түпнұсқасы не әрбiр бетi соттың елтаңбалық мөрiмен куәландырылған немесе әр бетте жеке не сот актілерін орындау бойынша аумақтық уәкілетті органның сот атқарушысының мөрімен куәландырылған осы құжаттың көшiрмесi инкассолық өкімге қоса беріледі.
Инкассолық өкiмдi мемлекеттік қазынашылық органинкассолық өкiм есептен шыққан күннен он күнтiзбелiк күн iшiнде орындауға қабылдауы тиіс.
Инкассолық өкiмдердi қабылдау кезiнде мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қолдардың және мөр бедерiнiң болуына көзбен тексерудi жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 292 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
293. Инкассовое распоряжение при соответствии требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, в том числе пункта 293 настоящих Процедур, регистрируется в журнале учета инкассовых распоряжений по форме согласно приложениям 107 и 108 настоящих Процедур, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен оттиском гербовой печати и подписью руководителя органа государственного казначейства, с указанием общего количества листов.
Записи производятся в хронологическом порядке, дата поступления инкассового распоряжения должна соответствовать дате, указанной в журнале. Журнал учета инкассовых распоряжений ведется по видам бюджетов и источникам финансирования.
При несоответствии инкассового распоряжения требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан и требованиям пункта 293 настоящих Процедур инкассовое распоряжение в течение двух рабочих дней подлежит возврату без исполнения с письменным обоснованием причин возврата.
294. При одновременном поступлении в органы государственного казначейства на государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора инкассовых распоряжений по исполнительным документам и органов государственных доходов, исполнение их осуществляется в порядке, установленном статьей 742 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть).
При одновременном поступлении на государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора инкассовых распоряжений органов государственных доходов, инкассовое распоряжение на взыскание сумм налоговой задолженности исполняется в первоочередном порядке.
295. Исполнение инкассового распоряжения производится за счет:
1) сумм плановых назначений по непринятым обязательствам текущего финансового года, в случае выставления инкассового распоряжения на код государственного учреждения. Также на исполнение инкассового распоряжения направляется имеющаяся экономия бюджетных средств по бюджетной программе, включая экономию по государственным закупкам;
2) сумм плановых назначений по непринятым обязательствам и денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), в случае выставления его на контрольный счет наличности, предназначенный для учета операций, связанных с зачислением денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, и проведением за счет них расходов;

Ескерту. 292-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
293. Инкассолық өкiм Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға, оның iшiнде осы Рәсімдердiң 293-тармағына сәйкес болған кезде осы Рәсімдерге 107 және 108-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, инкассолық өкiмдердi есепке алу журналында тiркеледi, ол беттердiң жалпы санын көрсете отырып, нөмiрленген, тiгiнделген және елтаңбалы мөр бедерiмен және мемлекеттік қазынашылық органы басшысының қойылған қолымен нықталған болуы тиiс.
Жазбалар хронологиялық тәртіппен жүргізіледі, инкассолық өкімнің түскен күні журналда көрсетілген күнге сәйкес келуі тиіс. Инкассолық өкімдерді есепке алу журналы бюджет түрлері және қаржыландыру көздері бойынша жүргізіледі.
Инкассолық өкім Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген және атқарушы құжаттарды ұсыну үшін, оның ішінде осы Рәсімдердің 293-тармағында белгіленген мерзімі өтіп кеткен кезде инкассолық өкім екі жұмыс күні ішінде қайтару себептерін жазбаша негіздеумен орындалмай қайтаруға жатады.
294. Мемлекеттік кірістер органдарының атқарушы құжаттары бойынша мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне қойған инкассолық өкiмдерi мемлекеттік қазынашылық органына бiр мезгілде түскен кезде, оларды орындау Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) 742-бабында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік кірістер органдарының инкассолық өкiмдерi мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне бiр мезгілде түскен кезде, салық берешегi сомаларын өндiрiп алуға қойылған инкассолық өкiмдер бiрiншi кезекте орындалады.
295. Инкассолық өкiмдi орындау:
1) инкассолық өкім мемлекеттiк мекеменiң кодына қойылған жағдайда, ағымдағы қаржы жылының қабылданбаған мiндеттемелерi бойынша жоспарлы тағайындау сомасы. Сондай-ақ мемлекеттiк сатып алу бойынша үнемдеудi қоса алғанда, бюджеттiк бағдарлама бойынша бюджет қаражатының қолда бар үнемi инкассолық өкiмдi орындауға жiберiледi;
2) қабылданбаған мiндеттемелер бойынша жоспарлы тағайындау сомасы және оны мемлекеттiк мекемелердiң олардың иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатуынан түсетiн ақшаны есептеумен және олардың есебінен шығыстарды жүргізумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған қолма-қол ақшаны бақылау шотына қойған жағдайда, мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатуынан түсетiн ақша;

3) остатка денег благотворительной помощи, в случае выставления его на контрольный счет наличности, предназначенный для учета операций, связанных с зачислением и расходованием денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законами Республики Казахстан;
4) остатка денег на счете субъекта квазигосударственного сектора и в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 295 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
296. Исполнение инкассового распоряжения, выставленного на основании исполнительных документов, производится по соответствующей специфике экономической классификации расходов. При недостаточности либо отсутствии средств по специфике экономической классификации расходов, предназначенной для исполнения исполнительных документов, судебных актов, исполнение инкассового распоряжения осуществляется путем внесения изменений в индивидуальные планы финансирования.
297. Получив инкассовое распоряжение, ответственный исполнитель органа государственного казначейства:
1) направляет государственному учреждению не позднее следующего рабочего дня за днем регистрации инкассового распоряжения письменное уведомление о выставлении инкассового распоряжения и приостановлении операций (далее – письмо-уведомление):
по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений;
по регистрации обязательств и проведению платежей по контрольному счету наличности платных услуг государственного учреждения;
по проведению платежей по контрольному счету наличности благотворительной помощи государственного учреждения;
с приложением первого экземпляра инкассового распоряжения и копии исполнительного документа в случае, предусмотренном пунктом 293 настоящих Процедур. В органе государственного казначейства остается второй экземпляр инкассового распоряжения, в случае выставления его на основании исполнительного документа – одновременно со вторым экземпляром инкассового распоряжения остается оригинал (копия) исполнительного документа;
2) в тот же день осуществляет приостановление операций по неиспользованным остаткам бюджетной программы (подпрограммы), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением кодов бюджетной классификации расходов, по которым осуществляются платежи и переводы денег по:
заработной плате и другим денежным выплатам, в том числе технического персонала;
денежной компенсации, предусмотренной законами Республики Казахстан;
налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
обязательным пенсионным взносам;
профессиональным пенсионным взносам;
удержаниям из заработной платы и другим денежным выплатам;
социальным отчислениям;
отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
оплате банковских услуг.

3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оны мемлекеттік мекемелер үшін алатын қайырымдылық көмектен түскен ақшаны есептеумен және жұмсаумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған қолма-қол ақшаны бақылау шотына қойылған жағдайда қайырымдылық көмек ақшасының қалдығы;
4) квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотындағы ақша қалдығы және банктік Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына сәйкес.
Ескерту. 295-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
296. Атқару құжаттарының негізінде ұсынылған инкассалық өкімді орындау шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшелігі бойынша жасалады. Атқару құжаттарын, сот актілерін орындауға арналған шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша қаражат жетіспеген не жоқ болған жағдайда инкассалық өкімді орындау жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу жолымен жүзеге асырылады.
297. Инкассолық өкімді алғаннан кейін мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы:
1) мемлекеттік мекемеге инкассолық өкімді тіркеген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей инкассолық өкімді қою және мына:
мемлекеттік мекемелердің қызметін ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша;
міндеттемелерді тіркеу және мемлекеттік мекемелердің ақылы қызметтер қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша төлем жүргізу жөнінде;
мемлекеттік мекеменің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша төлем жүргізу жөнінде;
осы Рәсімдердегі 293-тармақта көзделген жағдайларда инкассолық өкімнің бірінші данасы мен атқарушы құжаттың көшірмесі қоса беріле отырып, операцияларды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама (бұдан әрі – хабарлама хат) жібереді. Мемлекеттік қазынашылық органында инкассолық өкімнің екінші данасы, оны атқарушы құжаттар негізінде қойған жағдайда – инкассолық өкімнің көшірмесімен бір мезгілде атқарушы құжаттың түпнұсқасы (көшірмесі) қалады;
2) сол күні мыналар бойынша:
жалақы және басқа да ақша, оның ішінде техникалық персоналдың төлемдері;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ақшалай өтемақы;
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
міндетті зейнетақы жарналары;
кәсіби зейнетақылық жарналары;
жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерден ұстаулар;
әлеуметтік аударымдар;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
банк қызметтеріне ақы төлеу бойынша төлемдер мен ақша аударымдары жүзеге асырылатын шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодтарын қоспағанда, қызметтерін қамтамасыз ету жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) пайдаланылмаған қалдықтары бойынша операцияларды тоқтата тұру жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 297 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
298. Получив инкассовое распоряжение, ответственный исполнитель органа государственного казначейства осуществляет безакцептное изъятие денег в пределах остатков на счете субъекта квазигосударственного сектора в пользу получателя, указанного в инкассовом распоряжении. На следующий рабочий день формирует и распечатывает форму 2-38 согласно приложению 104 и форму 5-15. Форма 2-38 заверяется штампом и подписывается ответственным исполнителем органа государственного казначейства и передается субъекту квазигосударственного сектора как подтверждающий изъятие денег документ.
299. При выставлении инкассового распоряжения по исполнительным документам о взыскании средств из резерва Правительства Республики Казахстан приостановление операций по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений не производится.
300. Приостановление операций предусматривает приостановление принятия и исполнения органом государственного казначейства финансовых документов государственного учреждения за счет неиспользованных остатков бюджетной программы (подпрограммы), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением расходов, предусмотренных подпунктом 2) пункта 297 настоящих Процедур.
Сноска. Пункт 300 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
301. Государственное учреждение, получив письмо-уведомление, не позднее следующего рабочего дня со дня поступления инкассового распоряжения обеспечивает его исполнение путем формирования на основании данных инкассового распоряжения счета к оплате и предоставления его в орган государственного казначейства.
В случае недостаточности либо отсутствии сумм плановых назначений по непринятым обязательствам и экономии расходов по бюджетной программе, включая экономию по государственным закупкам, государственное учреждение уведомляет администратора бюджетных программ о выставлении инкассового распоряжения и обеспечивает исполнение инкассового распоряжения в течение двадцати рабочих дней со дня его регистрации в органе государственного казначейства.
Администратор бюджетных программ в порядке, установленном настоящими Процедурами, осуществляет процедуры увеличения плановых назначений государственного учреждения, на которое выставлено инкассовое распоряжение, за счет уменьшения неиспользованных плановых назначений других подведомственных государственных учреждений.

Ескерту. 297-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
298. Мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы инкассолық өкiмді алып, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотындағы қалдықтар шегінде инкассолық өкімде көрсетілген алушының пайдасына акцептсіз ақша алуды жүзеге асырады. Келесі жұмыс күні осы Рәсімдерге 104-қосымшасына сәйкес 2-38-нысанды және 5-15-нысанды қалыптастырады және басып шығарады. 2-38-нысан мөртабанмен расталады және оған мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының қолы қойылады да ақшаның алынғанын растайтын құжат ретінде квазимемлекеттік сектор субъектісіне беріледі.
299. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат өндіріп алу туралы атқарушы құжаттар бойынша инкассолық өкімдер қойылған кезде мемлекеттік мекемелерді ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша операцияларды тоқтата тұру жүргізілмейді.
300. Операцияларды тоқтата тұру, осы Рәсімдердің 297-тармағының 2) тармақшасында қарастырылған шығыстарды қоспағанда, мемлекеттік қазынашылық органының мемлекеттік мекемелерді ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша пайдаланылмаған қалдықтары есебінен мемлекеттік мекемелердің қаржы құжаттарын қабылдауды және орындауды тоқтата тұруды көздейді.
Ескерту. 300-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
301. Мемлекеттік мекеме хабарлама хатты алып, инкассолық өкім келіп түскен күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей оның орындалуын инкассолық өкімнің деректері негізінде төлеуге берілетін шотты қалыптастыру және оны мемлекеттік қазынашылық органына ұсыну жолымен қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекеме мемлекеттік сатып алу бойынша үнемдеуді қоса алғанда, қабылданбаған міндеттемелер мен бюджеттік бағдарлама шығыстарын үнемдеу бойынша жоспарлы тағайындау сомасы жетіспеген немесе болмаған жағдайда бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiлерiн инкассолық өкім қойылғаны туралы хабардар етеді және инкассолық өкiмдi орындауды мемлекеттік қазынашылық органында инкассолық өкім тіркелген күннен бастап жиырма жұмыс күні iшiнде жүзеге асырады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен басқа ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің пайдаланылмаған жоспарлы тағайындауларын азайту есебінен инкассолық өкім шығарылған мемлекеттік мекеменің жоспарлы тағайындауларын арттыру рәсімдерін жүзеге асырады.

В случае необеспечения исполнения в течение двадцати рабочих дней инкассовых распоряжений, органы государственного казначейства осуществляет приостановление проведения платежей по всем бюджетным программам (подпрограммам), за исключением расходов, предусмотренных абзацами вторым, третьим, четвертым, пятым, шестым, седьмым и восьмым подпункта 2) пункта 297 настоящих Процедур, и бюджетных программ, направленных на предоставление трансфертов физическим лицам, а также на исполнение обязательств по решениям судов.
Сноска. Пункт 301 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
302. При получении инкассового распоряжения и отсутствии сумм плановых назначений по непринятым обязательствам, и экономии расходов по бюджетной программе, включая экономию по государственным закупкам у государственного учреждения, орган государственного казначейства принимает и хранит его до полного исполнения либо его отзыва.
При получении инкассового распоряжения, выставленного на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора и отсутствии средств на контрольном счете наличности субъекта квазигосударственного сектора, орган государственного казначейства принимает и хранит его до поступления суммы денег на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, достаточной для исполнения инкассового распоряжения, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 302 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
303. После внесения изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам текущего финансового года на сумму, достаточную для исполнения инкассового распоряжения и предоставления оформленного счета к оплате, ответственный исполнитель органа государственного казначейства осуществляет возобновление операций государственных учреждений.
Возобновление операций по государственному учреждению производится также в случае отзыва или приостановления инкассового распоряжения.
Возобновление операций предусматривает возобновление принятия и исполнения органом государственного казначейства документов государственного учреждения.
При отзыве судебным исполнителем инкассового распоряжения орган государственного казначейства возвращает инкассовое распоряжение в случаях, установленных статьей 59 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (далее – Закон об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей).

Инкассолық өкімдердің орындау жиырма жұмыс күнi iшiнде қамтамасыз етiлмеген жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы осы Рәсімдердiң 297-тармағы 2) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарында көзделген шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодын және жеке тұлғаларға трансферттер беруге, сондай-ақ соттардың шешiмдерi бойынша мiндеттемелердi орындауға бағытталған бюджеттiк бағдарламаларды қоспағанда, барлық бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша төлемдер жүргізуді тоқтата тұруды жүзеге асырады.
Ескерту. 301-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
302. Инкассолық өкiмдi шығарылған кезде және мемлекеттiк мекемеде мемлекеттiк сатып алу бойынша үнемдеудi қоса алғанда, қабылданбаған мiндеттемелер мен бюджеттiк бағдарлама шығыстарын үнемдеу бойынша жоспарлы жұмсалым сомасы болмаған кезде мемлекеттік қазынашылық органы оны алады және толық орындалғанға дейін не ол кері қайтарылғанға дейін сақтайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, квазимемлекеттік сектор субъектісіне қойылған инкассолық өкімді алған кезде және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарында қаражат болмаған кезде мемлекеттік қазынашылық органы оны қабылдайды және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына инкассолық өкімді орындау үшін жеткілікті ақша сомасы түскенге дейін сақтайды.
Ескерту. 302-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
303. Ағымдағы қаржы жылының міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына инкассалық өкімді орындау және төлемге берілген шоттарды рәсімдеу үшін жеткілікті сомаға өзгерістер енгізілгеннен кейін мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы мемлекеттік мекемелердің операцияларды қайтадан жаңартуды жүзеге асырады.
Инкассолық өкім қайтарып алынған немесе тоқтатылған жағдайда да мемлекеттік мекеме бойынша операцияларды қайта жаңарту жүргізіледі.
Операцияларды қайта жаңарту мемлекеттік қазынашылық органының мемлекеттік мекемелердің құжаттарын қабылдауды және орындауды қайта жаңартуды көздейді.
Сот орындаушысы инкассолық өкімді кері қайтарып алған кезде мемлекеттік қазынашылық органы "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заң) 59-бабында белгіленген жағдайларда инкассолық өкімді қайтарады.

304. Государственное учреждение в течение двух рабочих дней со дня регистрации в органе государственного казначейства инкассового распоряжения, выставленного на контрольный счет наличности платных услуг:
при наличии остатков неиспользованных плановых назначений и денег на контрольном счете наличности платных услуг предоставляет счет к оплате;
при отсутствии либо недостаточности плановых назначений и/или денег на контрольном счете наличности платных услуг представляет письмо с указанием код бюджетной классификации расходов и кода товаров (работ, услуг), по которым орган государственного казначейства осуществляет приостановление операций и уведомляет администратора бюджетных программ о выставлении инкассового распоряжения.
305. Администратор бюджетных программ в установленном настоящими Процедурами порядке осуществляет процедуры внесений изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) государственного учреждения, которому выставлено инкассовое распоряжение.
306. После внесения изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) текущего финансового года на сумму, достаточную для исполнения инкассового распоряжения, ответственный исполнитель органа государственного казначейства осуществляет возобновление операций по коду бюджетной классификации расходов и коду товаров (работ, услуг).
Государственное учреждение не позднее следующего рабочего дня, после внесения изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) предоставляет в орган государственного казначейства счет к оплате.
307. Государственное учреждение в течение двух рабочих дней со дня регистрации инкассового распоряжения, выставленного на контрольных счетов наличности благотворительной помощи:
при наличии остатка денег на контрольных счетов наличности благотворительной помощи представляет счет к оплате;
при недостаточности или отсутствии денег на контрольных счетов наличности благотворительной помощи, достаточных для исполнения инкассового распоряжения, органом государственного казначейства инкассовое распоряжение исполняется в порядке и очередности, установленных статьей 742 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть).
308. Возобновление операций по контрольным счетам наличности платных услуг, благотворительной помощи осуществляется после исполнения, приостановления либо отзыва инкассового распоряжения.
При отзыве судебным исполнителем инкассового распоряжения орган государственного казначейства возвращает инкассовое распоряжение в случаях, установленных статьей 59 Закона об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей.

304. Мемлекеттік мекеме ақылы қызметтер қолма-қол ақшаны бақылау шотында қойылған инкассолық өкімнің мемлекеттік қазынашылық органында тіркелген күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде:
ақылы қызметтер қолма-қол ақшаны бақылау шотында пайдаланылмаған жоспарлы тағайындаулар қалдықтары және ақша болған кезде төлеуге берілетін шотты береді;
ақылы қызметтер қолма-қол ақшаны бақылау шотында жоспарлы тағайындаулар қалдықтары және/немесе ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде мемлекеттік қазынашылық органы олар бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүзеге асыратын шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодын және тауарлар (жұмыс, қызмет) кодтарын көрсете отырып, хатты ұсынады.
305. Бюджеттік бағдарлама әкімшілері осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен инкассолық өкім қойылған мемлекеттік мекемелердің жоспарларына мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақша түсімдері мен шығыстары жоспары өзгерістер енгізу рәсімдерін жүзеге асырады.
306. Мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақша түсімдері мен шығыстарының ағымдағы қаржы жылының жоспарларына инкассолық өкімді орындау үшін жеткілікті сомаға өзгерістер енгізілгеннен кейін мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды және тауарлар (жұмыс, қызмет) кодтары бойынша операцияларды қайта жасауды жүзеге асырады.
Мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақша түсімдері мен шығыстарының ағымдағы қаржы жылының жоспарына өзгерістер енгізілгеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына төлеуге берілетін шотты ұсынады.
307. Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотында қойылған инкассолық өкім мемлекеттік қазынашылық органында тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде:
қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақша қалдығы болған кезде төлеуге берілетін шот ұсынады;
қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотында инкассолық өкімді орындау үшін жеткілікті ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде мемлекеттік қазынашылық органы инкассолық өкімді Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) 742-бабымен белгіленген тәртіппен және кезектілікпен орындайды.
308. Ақылы қызметтердің не қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша операцияларды қайта жаңғырту инкассолық өкім орындалғаннан, тоқтата тұрудан не инкассолық өкім кері қайтарып алынғаннан кейін жүзеге асырылады.
Сот орындаушысы инкассолық өкімді кері қайтарып алған кезде мемлекеттік қазынашылық органы Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы Заңының 59-бабында белгіленген жағдайларда инкассолық өкімді қайтарады.

309. При исполнении инкассового распоряжения в журнале учета инкассовых распоряжений производится отметка о его исполнении.
После полного исполнения инкассового распоряжения орган государственного казначейства в течение двух рабочих дней возвращает оригинал исполнительного документа уполномоченному государственному органу по обеспечению исполнения исполнительных документов сопроводительным письмом.
310. При поступлении в орган государственного казначейства судебных актов, постановлений органов дознания и предварительного следствия, постановлений органов исполнительного производства, санкционированных прокурором, постановлений органов исполнительного производства о наложении ареста на определенную денежную сумму, санкционированных судом, постановлений о принятии мер по обеспечению исполнения исполнительного документа, ответственный исполнитель органа государственного казначейства приостанавливает проведение расходных операций в случаях:
1) выставления на код государственного учреждения:
по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением кодов бюджетной классификации расходов, по которым осуществляются платежи и переводы денег по:
заработной плате и другим денежным выплатам, в том числе техническому персоналу;
денежной компенсации, предусмотренной законами Республики Казахстан;
налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
обязательным пенсионным взносам;
профессиональным пенсионным взносам;
удержаниям из заработной платы и других денежных выплат;
социальным отчислениям;
отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхования;
оплате банковских услуг;
перечислениям денежных средств на стипендиальное обеспечение обучающимся по государственному заказу, получателями которых являются высшие учебные заведения Республики Казахстан;
пенсиям, пособиям населению;
2) выставления на контрольные счета наличности платных услуг, благотворительной помощи на сумму исполнительного документа;
3) выставления на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора на сумму исполнительного документа.
В случае отсутствия у государственного учреждения бюджетной программы (подпрограммы) по содержанию деятельности государственного учреждения, приостановление расходных операций осуществляется по бюджетной программе (подпрограмме), по которой содержится администратор бюджетных программ либо государственное учреждение, через которое осуществляется содержание указанного в судебном акте, постановлении государственного учреждения, за исключением расходов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта.
Приостановление расходных операций осуществляется до отзыва соответствующим органом судебных актов, постановлений, указанных в абзаце первом настоящего пункта.

309. Инкассолық өкімді орындаған кезде инкассолық өкімдерді есепке алу журналында оның орындалғаны туралы белгі соғылады.
Инкассолық өкім толық орындалғаннан кейін мемлекеттік қазынашылық органы атқарушы құжаттың түпнұсқасын екі жұмыс күні ішінде атқарушы құжаттарды орындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға ілеспе хатпен қайтарады.
310. Мемлекеттік қазынашылық органына сот актiлерi, анықтау және алдын ала тергеу органдарының қаулылары, белгiлi бiр ақша сомасына тыйым салуды қолдану туралы прокурор санкциялаған атқару өндiрiсi органдарының қаулылары, сот санкциялаған атқару өндiрiсi органдарының қаулылары, атқару құжатын орындауды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдау туралы қаулылары түскен кезде мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы:
1) мемлекеттiк мекеменiң кодына:
мемлекеттiк мекеменiң қызметiн ұстау жүзеге асырылатын бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша, мыналар:
жалақы және басқа да ақша төлемдері, оның iшiнде техникалық персонал бойынша;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ақшалай өтемақы;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер;
мiндеттi зейнетақы жарналары;
кәсіби зейнетақы жарналары;
жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерден ұстаулар;
әлеуметтiк аударымдар;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
банк қызметтерiне ақы төлеу;
Қазақстан Республикасының жоғарғы оқу орындары алушылары болып табылатын мемлекеттік тапсырыс бойынша оқып жүргендерге степендиялық қамтамасыз етуге ақшалай қаражаты;
аймақты зейнетақысы, қосымша төлемдері бойынша қаражаттарын аудару бойынша төлемдер мен ақша аударымдары жүзеге асырылатын шығыстар бюджеттік сыныптамасының кодтарын қоспаған жағдайда;
2) ақылы қызметтер, қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына атқарушы құжаттың сомасына инкассалық өкiм қойылған жағдайда;
3) квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына инкассалық өкім атқарушылық құжат сомасында қойылған жағдайда шығыс операцияларын жүргізуді тоқтата тұрады.
Мемлекеттік мекемеде мемлекеттiк мекеменiң қызметiн ұстау бойынша бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) болмаған жағдайда, осы тармақтың 1) тармақшасында берілген шығыстарды қоспағанда, ол арқылы сот актісінде, қаулыда көрсетілген мемлекеттік мекемені ұстау жүзеге асырылатын, ол бойынша бюджеттік бағдарлама әкімшісі не мемлекеттік мекеме ұсталатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) оқшаулауға жатады.
Оқшаулау тиісті орган осы тармағының бірінші абзацында көрсетілген сот актілерін, қаулыларды кері қайтарғанға дейін жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 310 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
311. При поступлении в орган государственного казначейства распоряжений органа государственных доходов о приостановлении расходных операций на бумажном носителе либо посредством электронной системы документооборота, подписанных первым руководителем либо лицом его замещающим, заверенных гербовой печатью органа государственных доходов, ответственный исполнитель органа государственного казначейства приостанавливает проведение всех платежей и переводов денег государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, по указанным в распоряжении контрольным счетам наличности, за исключением расходов, предусмотренных налоговым и таможенным законодательством Республики Казахстан.
При поступлении в орган государственного казначейства распоряжений уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту о приостановлении расходных операций на бумажном носителе либо посредством электронной системы документооборота, подписанных первым руководителем либо лицом его замещающим, заверенных гербовой печатью уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, ответственный исполнитель органа государственного казначейства приостанавливает проведение всех платежей и переводов денег государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, по указанным в распоряжении кодам и счетам, открытым в государственном казначействе, за исключением расходов предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле, а также расходов предусмотренных подпунктом 1) пункта 310 настоящих Процедур.
Возобновление проведения всех платежей и переводов денег государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, приостановленных распоряжениями органа государственных доходов и (или) уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту осуществляется на основании документа органа государственных доходов и (или) уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту об отмене распоряжения, подписанного первым руководителем либо лицом его замещающим, заверенного гербовой печатью органа государственных доходов и (или) уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту.
Документ об отмене распоряжения содержит наименование и бизнес-идентификационный номер органа государственных доходов и (или) уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, наименование и бизнес-идентификационный номер государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, номер и дату распоряжения, на основании которого приостановлены расходные операции, номер кода и счетов государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, по которым необходимо возобновить расходные операции.

Ескерту. 310-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
311. Мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік кірістер органдарының бірінші басшының немесе оны алмастыратын тұлғамен қол қойылған, елтаңбалық мөрімен расталған шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органының өкімі қағаз жеткізгіште не электронды құжат айналымы жүйесі арқылы келіп түскен кезде, мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы салық және кеден Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шығыстарды қоспағанда, қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша өкімінде көрсетілуі бойынша мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдері мен аудармаларын жүргізуді тоқтатады.
Мемлекеттік қазынашылық органына ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның бірінші басшының немесе оны алмастыратын тұлғамен қол қойылған, елтаңбалық мөрімен расталған шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкімі қағаз тасығышта не электронды құжат айналымы жүйесі арқылы келіп түскен кезде, мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Рәсімдердің 310-тармағының 1) тармақшасында көзделген шығыстарды қоспағанда, өкімінде көрсетілуі бойынша мемлекеттік қазынашылықта ашылған кодтар мен шоттар бойынша мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдері мен аудармаларын жүргізуді тоқтатады.
Мемлекеттік кірістер органның және (немесе) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкімдерімен тоқтатылған мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдер мен ақша аударымдары, мемлекеттік кірістер органның және (немесе) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкімдерімен күшін жою туралы бірінші басшы немесе оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылған, мемлекеттік кірістер органның және (немесе) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі органның елтаңбалы мөрімен куәландырылған құжаттың негізінде жаңартылады.
Өкімнің күшін жою туралы құжат, мемлекеттік кірістер органының және (немесе) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органының атауы мен бизнес-сәйкестендіру нөмірін, мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы мен бизнес-сәйкестендіру нөмірін, оның негізінде шығыс операциялары тоқтатылған өкімнің нөмірі мен күні, шығыс операцияларын қайта жандандыру керек мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің код нөмірін және шоттары қамтиды.

Сноска. Пункт 311 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
312. Добровольное исполнение исполнительного документа государственным учреждением до предъявления инкассового распоряжения в орган государственного казначейства осуществляется по специфике экономической классификации расходов бюджета 165 "Исполнение исполнительных документов, судебных актов" на основании счета к оплате в сроки, установленные им.
При добровольном исполнении исполнительного документа оплата за услуги привлекаемых юристов, консультантов, уплата государственной пошлины осуществляются по соответствующим спецификам экономической классификации расходов бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Параграф 17. Порядок перечисления трансфертов нижестоящим бюджетам
313. Трансферты нижестоящим бюджетам, включая трансферты за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа области, перечисляются в доходы нижестоящих бюджетов администратором бюджетных программ на основании утвержденного в установленном порядке индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы (подпрограммы) по платежам.
Целевые трансферты на развитие перечисляются из вышестоящего бюджета в нижестоящие бюджеты на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы (подпрограммы) по платежам, утвержденного в установленном порядке. Целевые трансферты на развитие для реализации местных бюджетных инвестиций выделяются нижестоящим бюджетам одной суммой с пообъектным распределением в бюджетных программах.
Местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения в двухнедельный срок после принятия соответствующих постановлений местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах направляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и соответствующему администратору республиканских бюджетных программ сводную информацию о местных бюджетных инвестиционных проектах в разрезе объектов, на реализацию которых предусмотрены средства в соответствующих местных бюджетах с указанием годовых сумм на текущий финансовый год и на плановый период.
Местным исполнительным органам не допускается перераспределять суммы местных бюджетных инвестиционных проектов, финансируемых за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, в пределах одной бюджетной программы на расходы, связанные с увеличением сметной стоимости бюджетного инвестиционного проекта, а также на финансирование новых бюджетных инвестиционных проектов, за исключением случаев, когда введение новых бюджетных инвестиционных проектов обусловлено предупреждением или ликвидацией чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера регионального и глобального масштаба, а также проведением мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения на основании положительного решения Республиканской бюджетной комиссии.
Бюджетные субвенции передаются из вышестоящих бюджетов в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, перечисление осуществляется уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в течение первой декады месяца, в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам вышестоящего бюджета по направлениям расходов нижестоящих бюджетов.

Ескерту. 311-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
312. Мемлекеттік қазынашылық органына инкассолық өкiм ұсынылғанға дейiн мемлекеттiк мекеменiң атқарушы құжатты өздiгiнен орындауы ол белгiлеген мерзiмдерде төлеуге берiлген шоттың негiзiнде бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 165 "Атқарушы құжаттарды, сот актiлерiн орындау" ерекшелiгi бойынша жүзеге асырылады.
Атқарушы құжатты өздiгiнен орындау кезінде тартылатын заңгерлердің, консультанттардың қызметтеріне ақы төлеу, мемлекеттік баж төлеу Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшеліктері бойынша жүзеге асырылады.
17-параграф. Трансферттерді төмен тұрған бюджеттерге аудару тәртібі
313. Қазақстан Республикасының Үкіметі және облыстың жергілікті атқарушы органы резервінің қаражаты есебінен трансферттерді қоса алғанда, төмен тұрған бюджеттерге трансферттерді белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландырудың жеке жоспарының негізінде бюджеттік бағдарлама әкімшісі төмен тұрған бюджеттердің кірісіне аударады.
Нысаналы даму трансферттері жоғарғы тұрған бюджеттен төменгі тұрған бюджеттерге белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландырудың жеке жоспарының негізінде аударылады. Жергілікті бюджеттік инвестицияларды іске асыру үшін нысаналы даму трансферттері бюджеттік бағдарламаларда объектілер бойынша бөліне отырып, төмен тұрған бюджеттерге бір сомамен бөлінеді.
Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаулылары қабылданғаннан кейін екі апта мерзімде іске асырылуына тиісті жергілікті бюджеттерде қаражаты көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар туралы жиынтық ақпаратты ағымдағы жылға және жоспарлы кезеңге арналған жылдық сомаларды объектілер бөлігінде көрсете отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және тиісті республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне жібереді.
Республикалық бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде жергілікті атқарушы органдарға жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларды енгізу өңірлік және жаһандық сипаттағы әлеуметтік, табиғи және техногендік төтенше жағдайлардың алдын алуға немесе оларды жоюға, сондай-ақ төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізуге байланысты жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларды енгізу жағдайларын қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шегінде жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттерінің есебінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың сомасын бюджеттік инвестициялық жобаның сметалық құнын арттырумен байланысты шығыстарға, сондай-ақ жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларды қаржыландыруға қайта бөлуге жол берілмейді.
Бюджеттік субвенциялар жоғары тұрған бюджеттерден төмен тұрғандарға республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімімен бекітілген сомалар шегінде беріледі, аударуды жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган төмен тұрған бюджеттер шығыстарының бағыттары бойынша жоғары тұрған бюджеттің түсімдерін және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде айдың бірінші он күндігі ішінде жүзеге асырады.

Перечисление трансфертов производится уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета, администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета на основании счета к оплате с применением для обозначения назначения платежа кодов поступлений единой бюджетной классификации Республики Казахстан категории 4, класса 02 "Трансферты из вышестоящих органов государственного управления" и доведением до уполномоченного органа по исполнению соответствующего нижестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому перечислению трансфертов.
В случае образования экономии бюджетных средств в текущем финансовом году по местным бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета и в пределах одной области, местным исполнительным органам, за исключением части четвертой настоящего пункта, разрешается направлять данную сумму на реализацию местных бюджетных инвестиционных проектов, предусмотренных в плановом периоде, а также осуществлять перенос сумм между местными бюджетными инвестиционными проектами в текущем финансовом году:
местными исполнительными органами столицы, областей и городов республиканского значения по согласованию с администраторами республиканских бюджетных программ без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения путем внесения изменений в бюджетную программу;
местными исполнительными органами районов (города областного значения) по согласованию с местным исполнительным органом области без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии района (города областного значения) путем внесения изменений в бюджетную программу;
аппаратами акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа по согласованию с местным исполнительным органом района (города областного значения) с обязательным рассмотрением в установленном порядке бюджетной комиссией района (города областного значения).
Администраторы бюджетных программ вышестоящего бюджета в течение пяти рабочих дней после согласования перечня инвестиционных проектов с годовыми суммами, измененными в результате перераспределения образовавшейся в течение года экономии в рамках одной бюджетной программы, представленного местными исполнительными органами, направляют его в соответствующие уполномоченные органы по бюджетному планированию и исполнению бюджета.

Трансферттерді аударуды жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлем мақсатын көрсету үшін 02 "Мемлекеттік басқарудың жоғары тұрған органдарынан түсетін трансферттер" сыныбының 4-санатының Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының түсімдер кодтарын қолдана және дамуға арналған нысаналы ағымдағы трансферттерді және нысаналы трансферттерді әрбір аудару бойынша төлеуге берілетін шоттар көшірмесін тиісті төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қаперіне жеткізе отырып, төлеуге берілетін шот негізінде жүргізеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттері, қарыздары, гранттары, жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттері қаражаты есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды), осы тармақтың төртінші бөлігін қоспағанда, ағымдағы қаржы жылында бiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) шеңберiнде және бір облыстың шегінде жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда, жергiлiктi атқарушы органдарына аталған соманы жоспарлы кезеңінде көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағыттауға, сондай-ақ:
астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың тиісті бюджет комиссиясының қарауысыз бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу арқылы республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiмен келiсiм бойынша астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қаланың жергiлiктi атқарушы органдарының;
ауданның, (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауынсыз бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу арқылы облыстың жергiлiктi атқарушы органымен келiсiм бойынша аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының;
аудандық маңызы бар қалалар, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарының тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппаратымен келiсiм бойынша және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының белгіленген тәртіппен міндетті түрде қарауымен соманы ағымдағы қаржы жылында жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобалар арасында ауыстыруды жүзеге асыруына рұқсат берiледi.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері жергілікті атқарушы органдар ұсынған бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде бір жыл ішінде қалыптасқан үнемді қайта бөлу нәтижесінде өзгерген жылдық сомалары бар инвестициялық жобалар тізбесі келісілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде оны тиісті бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарға жібереді.

Сноска. Пункт 313 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
314. Перечисление целевых трансфертов производится с соблюдением норм, предусмотренных абзацем первым пункта 313 настоящих Процедур, при условии софинансирования бюджетных инвестиций из нижестоящего местного бюджета в размере не менее тридцати процентов, а также полного освоения ранее выделенных и перечисленных целевых трансфертов, на основании предоставленных администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета счета к оплате и подтверждающего документа (счет-фактура или акт выполненных работ или акт сверки).
Администратор бюджетных программ обеспечивает обоснованность и правомерность предоставления в органы государственного казначейства счета к оплате на перечисление целевых трансфертов.
Расходы администраторов программ нижестоящего бюджета по местным бюджетным программам, реализуемым за счет трансфертов из вышестоящего бюджета, осуществляются в установленном настоящими Процедурами порядке в зависимости от используемой специфики экономической классификации расходов.
Сноска. Пункт 314 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026)
315. В случае компенсации потерь вышестоящих бюджетов, вытекающих из принятия законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан, влекущих увеличение расходов в связи с передачей функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящие в период действия трехлетних объемов трансфертов общего характера, перечисление целевых текущих трансфертов из нижестоящего бюджета осуществляется администратором бюджетных программ нижестоящего бюджета на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, утвержденного в установленном порядке.
В случае компенсации потерь нижестоящих бюджетов, вытекающих из принятия законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, представительных и исполнительных органов области, влекущих увеличение расходов и (или) сокращение доходов местных бюджетов в период действия трехлетних объемов трансфертов общего характера, перечисление целевых текущих трансфертов из вышестоящего бюджета осуществляется администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, утвержденного в установленном порядке.

Ескерту. 313-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
314. Нысаналы трансферттерді аудару осы Рәсімдердің 313-тармағының бірінші абзацында көзделген нормаларды сақтай отырып, төмен тұрған жергілікті бюджеттен бюджеттік инвестицияларды кемінде отыз пайыз мөлшерінде қоса қаржыландыру жағдайында, сондай-ақ жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі ұсынған төлеуге берілетін шот және растайтын құжат (шот-фактура немесе орындалған жұмыстардың актісі немесе салыстыру актісі) негізінде бұрын бөлінген және аударылған нысаналы трансферттерді толығымен игерумен жүргізіледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі нысаналы трансферттерді мемлекеттік қазынашылық органына аударуға төлеуге берілетін шотты беру негізділігі мен заңдылығын қамтамасыз етеді.
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін трансферттердің есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар бойынша төмен тұрған бюджет бағдарламалары әкімшілерінің шығыстары шығыстардың экономикалық сыныптамасының пайдаланылатын ерекшелігіне байланысты осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 314-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
315. Жалпы сипаттағы трансферттердің үш жылдық көлемін қолдану кезеңінде мемлекеттік органдардың функцияларын мемлекеттік басқарудың төмен тұрған деңгейінен жоғары тұрғанға беруге байланысты шығыстарды арттыруға әкеп соқтыратын Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін қабылдаудан туындайтын жоғары тұрған бюджеттердің залалын өтеген жағдайда, төмен тұрған бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттерді аударуды белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны қаржыландырудың жеке жоспары негізінде төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жүзеге асырады.
Жалпы сипаттағы трансферттердiң үш жылдық көлемiн қолдану кезеңiнде жергілікті бюджеттердің шығыстарын арттыруға және (немесе) кірістерін азайтуға әкелетін Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыстың өкілдік және атқарушы органдарының актiлерiн қабылдаудан туындайтын төмен тұрған бюджеттердiң шығыны өтеген жағдайда, жоғары тұрған бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттердi аударуды белгiленген тәртiппен бекiтiлген төлемдер бойынша тиiстi бюджеттiк бағдарламаны жеке қаржыландыру жоспары негiзiнде жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жүзеге асырады.

Перечисление трансфертов производится уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, администратором бюджетных программ нижестоящего бюджета на основании счета к оплате с применением для обозначения назначения платежа кодов поступлений единой бюджетной классификации Республики Казахстан категории 4, класса 01 "Трансферты из нижестоящих органов государственного управления" и доведением до уполномоченного органа по исполнению соответствующего вышестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому перечислению трансфертов.
316. Использованные не по целевому назначению суммы целевых трансфертов подлежат обязательному возврату в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты не позднее трех месяцев после подписания акта органа государственного аудита и финансового контроля.
Возмещение нижестоящими бюджетами сумм нецелевого использования целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета, как по целевым трансфертам текущего года, так и целевым трансфертам прошлых лет осуществляется местными исполнительными органами, аппаратами акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа при корректировке местных бюджетов на соответствующий финансовый год за счет средств соответствующих местных бюджетов.
Эти суммы являются для вышестоящего бюджета суммами возмещения целевых трансфертов, а для нижестоящего бюджета – суммами расходов по возмещению целевых трансфертов.
Перечисление средств производится уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, аппаратом акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа по соответствующей бюджетной программе функциональной классификации расходов бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан на основании счета к оплате и представления органа государственного аудита и финансового контроля.
При этом, уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета, аппарат акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа в трехдневный срок доводит до уполномоченного органа по исполнению вышестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому возврату средств нецелевого использования и письмо-обоснование, содержащего коды бюджетной классификации расходов, по которым было допущено нецелевое использование.
Использованные не по целевому назначению бюджетные средства, выделенные субъектам квазигосударственного сектора, подлежат возврату в соответствующий бюджет не позднее трех месяцев после подписания аудиторского заключения, принимаемого по результатам государственного аудита.

Трансферттерді аударуды төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлем мақсатын көрсету үшін 01 "Мемлекеттік басқарудың төмен тұрған органдарынан түсетін трансферттер" сыныбының 4-санатының Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы түсімдерінің кодтарын қолдана және дамуға арналған нысаналы ағымдағы трансферттерді және нысаналы трансферттерді әрбір аудару бойынша төлеуге берілетін шоттар көшірмесін тиісті төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қаперіне жеткізе отырып, төлеуге берілетін шот негізінде жүргізеді.
316. Мақсатқа сай пайдаланылмаған нысаналы трансферттер сомасы осы трансферттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының актісіне қол қойылғаннан кейін үш айдан кешіктірілмей міндетті түрде қайтаруға жатады.
Төмен тұрған бюджеттердiң ағымдағы жылдың нысаналы трансферттерi бойынша да, өткен жылдардың нысаналы трансферттерi бойынша да жоғары тұрған бюджеттен алынған нысаналы трансферттердiң мақсатқа сай пайдаланылмаған сомаларын өтеуді тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті түзету кезінде аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарымен тиісті жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Бұл сомалар жоғары тұрған бюджет үшін нысаналы трансферттерді өтеу сомалары, ал төмен тұрған бюджет үшін – нысаналы трансферттерді өтеу жөніндегі шығыстардың сомалары болып табылады.
Қаражат аударуды төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарымен Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы бюджет шығыстары функционалдық сыныптамасының тиісті бюджеттік бағдарламасы бойынша төлеуге берілетін шот және мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының ұсынымы негізінде жүргізеді.
Бұл ретте төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттары мақсатқа сай пайдаланылмаған қаражатты әрбір қайтару бойынша төлеуге берілетін шоттың көшірмесін және мақсатқа сай пайдаланбауға жол берілген шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодтарын қамтитын негіздеме хаттың көшірмесін үш күндік мерзімде жоғары тұрған бюджетке жеткізеді.
Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бөлінген, нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған бюджет қаражаты мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданатын аудиторлық қорытындыға қол қойылғаннан кейін үш айдан кешіктірілмей тиісті бюджетке қайтарылуға жатады.

Сноска. Пункт 316 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026)
317. Неиспользованные (недоиспользованные) в течение финансового года суммы целевых трансфертов на развитие, выделенные из республиканского бюджета, областного бюджета и районного (города областного значения) бюджета, за исключением выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан и из резерва местного исполнительного органа области, района (города областного значения) разрешается доиспользовать в следующем финансовом году в соответствии со статьей 115 Бюджетного кодекса.
Сумма неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году целевых трансфертов на развитие и разрешенных использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в соответствии со статьей 115 Бюджетного кодекса в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств вышестоящего бюджета и, в случае ее неиспользования в текущем финансовом году, подлежит возврату не позднее 20 декабря текущего финансового года, путем восстановления кассовых расходов администратора бюджетной программы вышестоящего бюджета по соответствующей бюджетной программе.
Сумма неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году целевых трансфертов на развитие и разрешенных использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в соответствии со статьей 115 Бюджетного кодекса в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств местных бюджетов и, в случае ее неиспользования в текущем финансовом году, подлежит возврату в доход вышестоящего бюджета не позднее 20 декабря текущего финансового года, путем корректировки соответствующего бюджета и перечисления соответствующим местным уполномоченным органом по исполнению бюджета на код поступлений "Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов".
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году сумм целевых трансфертов, выделенных из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджета, по которым Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом области, района (города областного значения) не было принято решение о дальнейшем использовании (доиспользовании) в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств на начало года производится до 1 марта текущего финансового года путем корректировки соответствующего бюджета и перечисления местным уполномоченным органом по исполнению бюджета в доход соответствующего вышестоящего бюджета, выделившего их, на код классификации поступлений единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Расходы нижестоящего бюджета по восстановлению кассовых расходов администратора бюджетной программы вышестоящего бюджета являются расходами по возврату целевых трансфертов, которые осуществляются в соответствии с внесенными в сводные планы финансирования по платежам изменениями на основании корректировки местного бюджета.
Восстановление и перечисление средств производятся администратором бюджетной программы нижестоящего бюджета по соответствующей бюджетной программе функциональной классификации расходов бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан на основании счета к оплате и с доведением до вышестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому возврату целевых трансфертов и копии письма-обоснования.
Для возврата сумм целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета в текущем финансовом году, уменьшенных (исключенных) при уточнении (корректировке) вышестоящего бюджета, нижестоящие бюджеты осуществляют в установленном порядке уточнение (корректировку) соответствующего бюджета. Нижестоящие бюджеты обеспечивают возврат сумм целевых трансфертов, подлежащих к уменьшению или исключению, в вышестоящий бюджет, выделивший их в течение пяти рабочих дней со дня принятия постановлений Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете, с соответствующего кода классификаций поступлений бюджета путем восстановления кассовых расходов администратора вышестоящего бюджета.
Возврат сумм целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета в текущем финансовом году, уменьшенных (исключенных) при секвестре вышестоящего бюджета, нижестоящие бюджеты обеспечивают в течение двух рабочих дней со дня принятия постановления Правительства Республики Казахстан путем восстановления кассовых расходов администратора вышестоящего бюджета.

Ескерту. 316-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
317. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен, облыстың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органының резервiнен бөлiнген нысаналы даму трансферттерін қоспағанда, қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған (жете пайдаланылмаған) республикалық бюджеттен, облыстық бюджеттен және аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлiнген нысаналы даму трансферттерінiң сомалары Бюджет кодексінің 115-бабына сәйкес келесi қаржы жылында пайдаланылуы (түгел пайдаланылуы) мүмкiн.
Өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмi бойынша Бюджет кодексінің 115-бабына сәйкес ағымдағы қаржы жылы iшiнде жоғары тұрған бюджеттiң бюджет қаражатының қалдығы есебiнен пайдалануға (жете пайдалануға) рұқсат етiлген нысаналы даму трансферттерінiң сомасы және ол ағымдағы қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған жағдайда тиiстi бюджеттiк бағдарлама бойынша жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жолымен ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанына дейiн қайтаруға жатады.
Өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмi бойынша Бюджет кодексінің 115-бабына сәйкес ағымдағы қаржы жылы iшiнде жергiлiктi бюджеттердiң бюджет қаражатының қалдығы есебiнен пайдалануға (түгел пайдалануға) рұқсат етiлген нысаналы даму трансферттердiң сомасы және ол ағымдағы қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған жағдайда тиiстi бюджеттi түзету және бюджеттi атқару жөнiндегi тиiстi жергiлiктi уәкiлеттi органның "Пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттердi қайтару" түсiмдер кодына аудару жолымен ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанынан кешiктiрмей жоғары тұрған бюджеттiң кiрiсiне қайтаруға жатады.
Республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлiнген, өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттердiң сомалары бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметi, облыстың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы жылдың басындағы бюджет қаражатының қалдықтары есебiнен қаржы жылында одан әрi пайдалану (түгел пайдалану) туралы шешiм қабылдамаған сомаларды қайтару тиiстi бюджеттi түзету және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы түсiмдердiң сыныптама кодына оларды бөлген жоғары тұрған бюджеттiң кiрiсiне аудару жолымен ағымдағы қаржы жылының 1 наурызына дейiн жүргiзiледi.
Жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламасы әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жөнiндегi төмен тұрған бюджеттiң шығыстары жергілікті бюджетті түзету негiзiнде қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлген өзгерiстерге сәйкес жүзеге асырылатын нысаналы трансферттердi қайтару жөнiндегi шығыстары болып табылады.
Қаражатты қалпына келтiруді және аударуды төмен тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламасының әкiмшiсi нысаналы трансферттердi әрбiр қайтару бойынша төлеуге берiлетiн шоттың көшiрмесiн және негiздеме хаттың көшiрмесiн жоғары тұрған бюджетке дейiн жеткiзе отырып, Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстары функционалдық сыныптамасының тиiстi бюджеттiк бағдарламасы бойынша төлеуге берiлетiн шот негiзiнде жүргiзедi.
Ағымдағы қаржы жылы жоғары тұрған бюджеттен алынған, жоғары тұрған бюджеттi нақтылау (түзету) немесе секвестрлеу кезiнде азайтылған (шығарып тасталған) нысаналы трансферттер сомасын қайтару үшiн төмен тұрған бюджеттер белгiленген тәртiппен тиiстi бюджеттi нақтылауды (түзетудi) жүзеге асырады. Төмен тұрған бюджеттер жоғары тұрған бюджет әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жолымен бюджетке түсетiн түсiмдер сыныптамасының тиiстi кодынан Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру туралы қаулысына немесе мәслихаттың жергiлiктi бюджет туралы шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның қаулылары қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке азайтуға немесе алып тастауға жататын нысаналы трансферттер сомасын қайтаруды қамтамасыз етедi.
Ағымдағы қаржы жылы жоғары тұрған бюджеттен алынған, жоғары тұрған бюджеттi секвестрлеу кезiнде азайтылған (шығарып тасталған) нысаналы трансферттер сомасын қайтару төмен тұрған бюджеттер жоғары тұрған бюджет әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жолымен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы қабылданған күннен бастап екі жұмыс күнi iшiнде қамтамасыз етедi.

318. Неиспользованные в истекшем финансовом году суммы целевых текущих трансфертов, выделенных в истекшем финансовом году из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджетов, подлежат возврату в вышестоящий бюджет, выделивший их, до 1 марта текущего финансового года путем корректировки соответствующего бюджета за счет остатков бюджетных средств на начало года и сумм возврата из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты, неиспользованных целевых текущих трансфертов на код классификации поступлений единой бюджетной классификации Республики Казахстан вышестоящего бюджета.
319. В случае финансирования местными исполнительными органами отдельных направлений расходов из местного бюджета ниже минимальных объемов, установленных законом Республики Казахстан и (или) решением областного маслихата об объемах трансфертов общего характера, сумма превышения установленной суммы с учетом внесенных в нее в ходе исполнения бюджета изменений над годовой суммой сводного плана финансирования по платежам на конец соответствующего финансового года по итогам истекшего финансового года учитывается при определении объемов трансфертов общего характера на следующий трехлетний период.
Параграф 18. Порядок выплаты бюджетных субсидий из республиканского и местных бюджетов
320. Бюджетные субсидии предоставляются в пределах сумм, определенных Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов о местных бюджетах на соответствующий финансовый год, постановлением Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа о реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
321. В случае, если законами Республики Казахстан предусмотрена выплата бюджетных субсидий, порядок их выплаты определяется в соответствии с пунктом 3 статьи 14 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 321 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
322. Перечисление бюджетных субсидий конечным получателям бюджетных субсидий осуществляется в соответствии с процедурами, определенными администраторами бюджетных программ согласно пункту 3 статьи 110 Бюджетного кодекса.
323. Для выплаты бюджетных субсидий их получатели представляют администратору бюджетной программы документы, подтверждающие осуществление ими затрат, требующих возмещения из бюджета. Администратор бюджетной программы после их рассмотрения формирует заключение на выплату бюджетных субсидий в порядке и форме, предусмотренными порядком их выделения по каждой бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется бюджетное субсидирование, и счета к оплате.

318. Өткен қаржы жылында республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлінген, өткен қаржы жылында пайдаланылмаған ағымдағы нысаналы трансферттер сомалары жыл басындағы бюджет қаражаты қалдықтарының және осы трансферттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке төмен тұрған бюджеттен қайтарылған сомалар, пайдаланылмаған ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен ағымдағы қаржы жылының 1 наурызына дейін оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы түсiмдерінiң сыныптама кодына қайтарылуға жатады.
319. Жергілікті атқарушы органдар жергілікті бюджеттен шығыстардың жекелеген бағыттарын Қазақстан Республикасының Заңында және (немесе) облыстық мәслихаттың жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы шешімінде белгіленген ең төменгі көлемдерден төмен қаржыландырған жағдайда, өткен қаржы жылының қорытындысы бойынша бюджетті атқару барысында енгізілген өзгерістер ескеріле отырып, белгіленген соманың тиісті қаржы жылының аяғындағы төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының жылдық сомасынан асып кеткен сомасы келесі үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау кезінде ескеріледі.
18-параграф. Нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімді әзірлеу тәртібі
320. Бюджеттік субсидиялар тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында және жергілікті атқарушы органның немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттар шешімінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын немесе тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулысымен анықталған сомалар шеңберінде беріледі.
321. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында бюджеттік субсидиялар төлеу көзделген болса, оларды төлеу тәртібі Бюджет кодексінің 14-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 321-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
322. Бюджеттік субсидияларды бюджеттік субсидияларды түпкілікті алушыларға аудару Бюджет кодексінің 110-бабының 3-тармағында бюджеттік бағдарламалар әкімшілері айқындаған рәсімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
323. Бюджеттік субсидиялар төлеу үшін оларды алушылар бюджеттік бағдарлама әкімшісіне олардың бюджеттен өтеуді талап ететін шығындарды жүзеге асырғанын растайтын қаражаттар ұсынады. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі оларды қарағаннан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімдерінде көзделген тәртіппен және нысанда бюджеттік субсидия беру жүзеге асырылған әр бюджеттік бағдарлама бойынша бюджеттік субсидиялардың жүзеге асырылуы тиіс бюджеттік бағдарлама бойынша бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған қорытындыны және төлеуге берілетін шоттарды қалыптастырады.

324. Администратор бюджетной программы для перечисления причитающихся бюджетных субсидий их непосредственным получателям предоставляет в органы государственного казначейства реестр счетов к оплате в двух экземплярах по форме согласно приложению 90 к настоящим Процедурам и счета к оплате. Администратор бюджетной программы обеспечивает обоснованность выплаты бюджетных субсидий, правильность исчисления причитающихся сумм получателям бюджетных субсидий, достоверность и полноту заполнения предоставленных в орган государственного казначейства счетов к оплате для перечисления бюджетных субсидий.
Параграф 19. Порядок конвертации и перевода иностранной валюты
325. Для проведения государственными учреждениями, заемщиками, привлекшими гарантированный государством заем, платежей и переводов денег в иностранной валюте осуществляются операции по конвертации и переводу иностранной валюты в соответствии со статьей 110 Бюджетного кодекса.
326. Операции по конвертации иностранной валюты по видам валют на суммы, не превышающие суммы, установленные Национальным Банком Республики Казахстан осуществляются без предоставления предварительных сведений.
327. Операции по конвертации иностранной валюты по видам валют на суммы, превышающие суммы, установленные Национальным Банком Республики Казахстан осуществляются после представления государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, в орган государственного казначейства письма о необходимости приобретения иностранной валюты с указанием суммы и вида валюты, в следующие сроки до даты конвертации:
доллары США, евро, английские фунты стерлинги, швейцарские франки, российские рубли, китайские юани – за три рабочих дня;
японские йены – за пять рабочих дней.
328. Орган государственного казначейства в тот же день направляет письмо в электронном виде в государственное казначейство, которое, в свою очередь доводит его до Национального Банка Республики Казахстан.
329. Для осуществления платежей и переводов денег в иностранной валюте государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, предоставляет (направляет) в орган государственного казначейства счет к оплате/платежное поручение и заявку на конвертацию иностранной валюты на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" согласно приложению 109 к настоящим Процедурам до 10.00 (десять) часов.
Заявка на конвертацию иностранной валюты на бумажном носителе составляется и предоставляется государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, в двух экземплярах.

324. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі тиесілі бюджеттік субсидияларды олардың тікелей алушыларына аудару үшін мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 90-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлеуге берілетін шоттардың тізілімін және төлеуге берілетін шоттарды екі данада ұсынады. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бюджеттік субсидияларды төлеудің негізділігін, бюджеттік субсидия алушыларға тиесілі соманы есептеудің дұрыстығын, бюджеттік субсидияларды аудару үшін мемлекеттік қазынашылық органына ұсынылған төлеуге берілетін шоттарды толтырудың растығын және толықтығын қамтамасыз етеді.
19-параграф. Шетел валютасын айырбастау және аудару тәртібі
325. Мемлекеттік мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар шетел валютасында төлемдер мен ақша аударуды жүргізу үшін шетел валютасын айырбастау және аудару жөніндегі операцияларды Бюджет кодексінің 110-бабына сәйкес жүзеге асырады.
326. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген сомадан аспайтын сомаға валюта түрлері бойынша шетел валютасын айырбастау жөніндегі операциялар алдын ала мәлімет ұсынбастан жүзеге асырылады.
327. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген сомадан асатын сомаға валюта түрлері бойынша шетел валютасын айырбастау жөніндегі операциялар мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы мемлекеттік қазынашылық органына валюта сомасы мен түрін көрсете отырып, шетел валютасын сатып алу қажеттігі туралы хатты ұсынғаннан кейін, айырбастау күніне дейін мынадай мерзімдерде:
АҚШ доллары, еуро, ағылшын фунт стерлингі, швейцария франкі, ресей рублі, қытай юані – үш жұмыс күні ішінде;
жапон йені – бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
328. Мемлекеттік қазынашылық органы сол күні мемлекеттік қазынашылыққа электрондық түрде хат жібереді, ол, өз кезегінде, оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне дейін жеткізеді.
329. Төлемдер мен ақша аударымдарын шетел валютасында жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы осы Рәсімдерге 109-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қазынашылық органына төлеуге берілетін шотты/төлем тапсырмасын және шетел валютасын айырбастауға арналған өтінімді қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде сағат 10.00 (он) дейін ұсынады (жібереді).
Шетел валютасын айырбастауға арналған өтінімді мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы қағаз жеткізгіште екі данада жасайды және береді.

Сноска. Пункт 329 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
330. При наличии ошибок и исправлений в счете к оплате/платежном поручении и (или) заявке на конвертацию иностранной валюты на бумажном носителе, отсутствии каких-либо необходимых реквизитов в них, несоответствии подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и (или) оттиска печати, несоответствии сумм счета к оплате/платежного поручения сумме заявки на конвертацию иностранной валюты, отсутствия резервирования иностранной валюты, превышающей установленный Национальным Банком Республики Казахстан лимит по видам валют, несоответствия назначения платежа разрешенным направлениям расходования счет к оплате/платежного поручения и заявка на конвертацию иностранной валюты возвращаются государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, без исполнения с указанием причины возврата.
При наличии ошибок в электронном образе счета к оплате/платежном поручении и (или) заявке на конвертацию иностранной валюты, отсутствии каких-либо необходимых реквизитов в них, отсутствия резервирования иностранной валюты, превышающей установленный Национальным Банком Республики Казахстан лимит по видам валют, несоответствия назначения платежа разрешенным направлениям расходования, счет к оплате/платежное поручение и заявка на конвертацию иностранной валюты отклоняются в ЦС "Казначейство-клиент" без исполнения с указанием причины отклонения.
Сноска. Пункт 330 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
331. В случае превышения необходимой суммы оплаты над суммой зарегистрированной гражданско-правовой сделки в связи с возникновением курсовой разницы, государственное учреждение до 10.00 (десять) часов предоставляет в орган государственного казначейства на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" счет к оплате и заявку на конвертацию иностранной валюты на сумму остатка по уведомлению.
Сноска. Пункт 331 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
332. Государственное учреждение одновременно предоставляет в орган государственного казначейства на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" на сумму курсовой разницы заявку на регистрацию обязательств, заявку на конвертацию иностранной валюты и счет к оплате.

Ескерту. 329-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
330. Төлеуге берілетін шотта/төлем тапсырмасында және (немесе) шетел валютасын айырбастауға арналған қағаз жеткізгіштегі өтінімде қандай да бір қажетті деректемелер болмаған, қолдар және (немесе) мөр бедері қолдардың және (немесе) мөр бедерлері бар құжатқа сәйкес келмеген, төлеуге берілетін шот/төлем тапсырмасы сомасы шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім сомасына сәйкес келмеген кезде, валюта түрлері бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген лимиттен асатын шетел валютасын резервтеу болмаған кезде, рұқсат етілген шығындардың бағытталуына төлем мақсаты сәйкес келмеген төлеуге берілетін шот/төлем тапсырмасы және шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім орындалмастан мемлекеттiк мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға қайтару себептерi көрсетiле отырып, қайтарылады.
Электрондық түрдегі төлеуге берiлетiн шотта/төлем тапсырмасында және (немесе) шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмде қателер бар болған, оларда қандай да бiр қажеттi деректемелер болмаған, валюта түрлері бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген лимиттен асатын шетел валютасын резервтеу болмаған кезде, рұқсат етілген шығындардың бағытталуына төлем мақсаты сәйкес келмеген төлеуге берiлетiн шоттан/төлем тапсырмасынан және шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмді қабылдамау себептерi көрсетiле отырып, "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да орындалмастан қайтарылады.
Ескерту. 330-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
331. Бағамдық айырманың туындауына байланысты қажетті төлем сомасы тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле сомасынан асып түскен жағдайда, мемлекеттік мекеме сағат 10.00 (он) дейін мемлекеттік қазынашылық органына қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы электрондық бейнемен хабарлама бойынша қалдық сомаға шетелдік валютаны айырбастауға төлеуге берілетін шотты немесе өтінімді береді.
Ескерту. 331-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
332. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына бағамдық айырма сомасына бір мезгілде қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық бейнемен: мiндеттемелердi тiркеуге арналған өтiнiмді, шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiм және төлеуге берiлетiн шот бередi.

Сноска. Пункт 332 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
333. При наличии сумм непринятых обязательств по индивидуальному плану финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам по соответствующему коду бюджетной классификации расходов орган государственного казначейства осуществляет ввод в интегрированную цифровую систему казначейства данных заявки на регистрацию обязательств на сумму курсовой разницы и формирование уведомления.
Сноска. Пункт 333 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
334. В случае отсутствия неиспользованных остатков плана финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам на сумму курсовой разницы счет к оплате, заявка на конвертацию иностранной валюты и заявка на регистрацию обязательств на сумму курсовой разницы возвращаются государственному учреждению вместе со счетом к оплате и заявкой на конвертацию иностранной валюты на сумму остатка по уведомлению без исполнения.
335. После получения выписок по банковским счетам в иностранной валюте и платежных документов в электронном виде из Национального Банка Республики Казахстан государственное казначейство в день получения выписок проводит зачисление иностранной валюты по ее видам на соответствующие счета в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем.
336.
Сноска. Пункт 336 – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
337. Для осуществления перевода денег в иностранной валюте государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, предоставляет (направляет) в орган государственного казначейства заявление на перевод денег в иностранной валюте на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" по форме согласно приложению 75 к настоящим Процедурам до 16.00 (шестнадцать) часов. Заявление на перевод денег в иностранной валюте с датой валютирования текущего дня для перечисления иностранной валюты на счет для командировочных расходов, открытый в банке второго уровня Республики Казахстан, предоставляется уполномоченным органом, осуществляющим внешнеполитическую деятельность и/или государственным учреждением, осуществляющим финансовое обеспечение деятельности высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательную власть, до 12.00 (двенадцать) часов. Заявление на перевод денег в иностранной валюте на бумажном носителе предоставляется в двух экземплярах.
При переводе иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, по решению суда государственное учреждение дополнительно представляет копию судебного акта или исполнительного документа, заверенного печатью органа, ведущего досудебное расследование.
При формировании заявления на перевод денег в иностранной валюте в ЦС "Казначейство-клиент" государственное учреждение прикрепляет электронные документы, сканированные с оригинала судебного акта или исполнительного документа, заверенные печатью органа, ведущего досудебное расследование.
При отсутствии получателя денег в иностранной валюте в интегрированной цифровой системе казначейства государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, представляется на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в иностранной валюте согласно приложению 74 к настоящим Процедурам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем) следующих документов получателя денег:
документы, официально подтверждающие реквизиты бенефициара, банка бенефициара, банка-посредника (при его наличии), дополнительно для физического лица копия документа, удостоверяющего личность;
письмо-подтверждение государственного учреждения с указанием полных реквизитов получателя денег.
При изменении (отсутствии) реквизитов получателя денег в интегрированной цифровой системе казначейства, государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, предоставляется на бумажном носителе или электронном образом по ЦС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег в иностранной валюте согласно приложению 76 к настоящим Процедурам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем) документов, указанных в настоящем пункте, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.

Ескерту. 332-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
333. Шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті коды бойынша міндеттемелер жөніндегі бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландырудың жеке жоспары бойынша қабылданбаған міндеттемелер сомасы болған жағдайда мемлекеттік қазынашылық органы бағамдық айырма сомасына міндеттемелерді тіркеуге арналған өтінім деректерін қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесіне енгізуді және хабарлама қалыптастыруды жүзеге асырады.
Ескерту. 333-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
334. Бағамдық айырма сомасына төлемдер бойынша берілген бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарының пайдаланылмаған қалдықтары болмаған жағдайда бағамдық айырма сомасына төлеуге берілетін шот, шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім мен міндеттемелерді тіркеуге арналған өтінім мемлекеттік мекемеге хабарлама бойынша қалдықтың сомасына төлеуге берілетін шотпен және шетел валютасын айырбастауға арналған өтініммен бірге орындалмай қайтарылады.
335. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен электрондық түрдегі төлем құжаттары мен шетел валютасындағы банк шоттары бойынша үзінді алғаннан кейін мемлекеттік қазынашылық үзіндіні алған күні мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы тиісті шоттарына шетел валютасының түрлері бойынша оны есептеу жүргізеді.
336. Мемлекеттік қазынашылық шетел валютасын түрлерi бойынша мемлекеттiк мекеменiң, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетелдiк валютадағы тиiстi шоттарына есептеген күнi мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттiк мекеменiң, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттары бойынша үзiндi көшірмелерді қалыптастырады және мемлекеттiк мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiштi мемлекеттiк мекеменiң, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының одан әрi ұсынуы үшiн қағаз тасығышта бередi, сондай-ақ мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының белгiсi соғылған және шетел валютасындағы шоттарға ақша есептелген күнiн көрсетiп, қағаз тасығышта ұсынылған шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмнiң бiр данасын қайтарады. Қағаз тасығышта ұсынылған шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмнiң екiншi данасы мемлекеттік қазынашылық органында қалады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар осы Рәсімдерге 56-қосымшаға сәйкес 8-17-нысан бойынша үзiндi көшiрменi қалыптастыру мүмкiндiгi туралы хабарламаны алғаннан кейiн үзiндi көшiрменi дербес жасайды.
Ескерту. 336-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
337. Шетел валютасындағы ақшаны аударуды жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтінішті мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 75-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде сағат 16.00 (он алты) дейін ұсынады (жібереді). Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде ашылған іссапар шығыстарына арналған шотқа шетел валютасын аудару үшін ағымдағы валюталау күнімен шетел валютасында ақшаны аударуға арналған өтінішті сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті орган және/немесе Қазақстан Республикасының заң шығару билігін жүзеге асыратын жоғары өкілді органының қызметін қаржылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме сағат 12.00 (он екі) дейін ұсынады. Шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініш қағаз тасығышта екі данада ұсынылады.
Сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған шетел валютасын аудару кезінде сот шешімі бойынша мемлекеттік мекеме қосымша сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушы құжатының көшірмесін ұсынады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да шетел валютасында ақша аударуға өтінішті қалыптастыру кезінде сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушы құжаттың түпнұсқасынан сканерленген электрондық құжаттар қоса тіркеледі.
Шетел валютасында ақша алушы қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде болмаған кезде, мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы шетел валютасындағы ақшаны алушыны енгізуге өтінімді қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде осы Рәсімдерге 74-қосымшаға сәйкес (мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қойылған сканерленген үлгісін тіркей отырып) ақша алушының мынадай құжаттарын:
бенефициардың, бенефициар банктің, делдал банктің (олар болған кезде) деректемелерін ресми растайтын құжаттар жеке тұлға үшін қосымша тұлғаны растау туралы құжаттың көшірмесі;
ақша алушының толық деректемелерін көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің растау хатын қоса бере отырып ұсынады.
Қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде ақша алушының деректемелері өзгерген (болмаған) кезде, мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы өзгерістер енгізілетін деректемелерді растайтын осы тармақта көрсетілген құжаттарды (мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып) қоса бере отырып, осы Рәсімдерге 76-қосымшаға сәйкес шетел валютасында ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге арналған өтінімді қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде береді.

При заполнении заявки согласно приложениям 74 и 76 к настоящим Процедурам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указываются полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и (или) при наличии наименование согласно свидетельству о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
Государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, обеспечивает достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег.
Сноска. Пункт 337 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
338. Орган государственного казначейства после проверки заявления на перевод денег в иностранной валюте вводит данные в интегрированную цифровую систему казначейства.
Сноска. Пункт 338 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
339. При наличии исправлений в заявлении на перевод денег в иностранной валюте, предоставленном на бумажном носителе, отсутствии или несоответствии каких-либо необходимых реквизитов, назначения платежа, подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати, отсутствии или несоответствии подтверждающих документов при переводе иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, по решению суда, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют) заявление на перевод денег в иностранной валюте возвращается государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, без исполнения с указанием причины возврата.
При наличии ошибок в электронном образе заявления на перевод денег в иностранной валюте, отсутствии или несоответствии каких-либо необходимых реквизитов, назначения платежа, отсутствии или несоответствии подтверждающих документов при переводе иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, по решению суда, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют), заявление на перевод денег в иностранной валюте отклоняется в ЦС "Казначейство-клиент" с указанием причины отклонения.
Сноска. Пункт 339 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
340. После получения выписок по банковским счетам в иностранной валюте и платежных документов в электронном виде из Национального Банка Республики Казахстан, государственное казначейство в день получения выписок проводит операции по списанию денег в иностранной валюте со счетов в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем.

Осы Рәсімдерге 74 және 76-қосымшаларға сәйкес өтінімді толтырған кезде жеке тұлға үшін "Ақша алушының атауы" ашық жолағында жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (олар болған) және (немесе) бар болса жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы көрсетіледі.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің ресімделуінің және жасалуының шынайылығын, дұрыстығын мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы қамтамасыз етеді.
Ескерту. 337-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
338. Мемлекеттік қазынашылық органы шетел валютасында ақшаны аударуға арналған өтінішті тексергеннен кейін деректерді қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесіне енгізеді.
Ескерту. 338-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
339. Қағаз тасығышта ұсынылған шетел валютасында ақша аударуға арналған өтiнiште түзетулер болған, қандай да бір қажетті деректемелер, төлем мақсаты, қойылатын қолдар және (немесе) мөр бедері болмаған немесе қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес келмеген, сот шешімі бойынша сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған шетел валютасын аудару кезінде растайтын құжаттар болмаған немесе сәйкес келмеген, шетел валютасындағы шотта қажетті сома (валютаның түрлері бойынша) жетпеген не болмаған жағдайда шетел валютасында ақша аударуға арналған өтiнiш қайтару себептерi көрсетiлiп орындалмастан, мемлекеттік мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға қайтарылады.
Шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініштің электрондық түрінде қате болған, қандай да қажеттi деректемелер, төлем мақсаты болмаған немесе сәйкес келмеген, сот шешімі бойынша сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған шетел валютасын аудару кезінде растайтын құжаттар болмаған немесе сәйкес келмеген, шетел валютасындағы шотта қажетті сома (валютаның түрлері бойынша) жетпеген не болмаған кезде шетел валютасында ақша аударуға арналған өтініштен бас тарту себептерін көрсете отырып, "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да бас тартылады.
Ескерту. 339-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
340. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен шетел валютасындағы банк шоттары бойынша үзінді және электрондық түрдегі төлем құжаттарын алғаннан кейін мемлекеттік қазынашылық үзіндіні алған күні мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттарынан шетел валютасындағы ақшаны есептен шығару жөнінде операциялар жүргізеді.

341. После формирования выписки по счетам в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, ответственный исполнитель органа государственного казначейства представляет их на бумажном носителе государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, и возвращает один экземпляр заявления на перевод денег в иностранной валюте, представленного на бумажном носителе, с отметкой ответственного исполнителя и указанием даты списания денег со счета в иностранной валюте. Второй экземпляр заявления на перевод денег в иностранной валюте, представленного на бумажном носителе, остается в органе государственного казначейства.
Государственные учреждения, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обслуживающиеся по ЦС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписку по форме 8-17 согласно приложению 56 к настоящим Процедурам после получения уведомления о возможности формирования данной выписки.
Сноска. Пункт 341 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
342. Сконвертированная иностранная валюта в течение десяти календарных дней со дня ее зачисления на счет в иностранной валюте, за исключением средств, направленных на урегулирование споров в арбитражах, ожидающих соответствующее решение суда и средств негосударственных займов, должна быть использована государственным учреждением и заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, по назначению.
В случае неиспользования либо недоиспользования иностранной валюты, орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения срока, предусмотренного частью первой настоящего пункта, письменно уведомляет государственное учреждение о необходимости предоставления заявки на реконвертацию иностранной валюты.
Сноска. Пункт 342 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
343. На основании заявки на реконвертацию иностранной валюты, предоставленной государственным учреждением, осуществляется операция по реконвертации иностранной валюты с последующим восстановлением ее суммы в теңге на код бюджетной классификации расходов государственного учреждения, с которого была конвертирована иностранная валюта, код бюджетной классификации поступлений (в доход бюджета), контрольный счет наличности благотворительной помощи государственного учреждения.
Сноска. Пункт 343 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).

341. Мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттары бойынша үзінді көшірме қалыптастырылғаннан кейін мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы оларды мемлекеттік мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға қағаз тасығышта ұсынады және жауапты орындаушының және мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының белгісі бар қағаз тасығышта ұсынылған шетел валютасындағы ақша аударымына өтініштің бір данасын қайтарады. шетел валютасындағы шоттан ақшаны есептен шығару күнін көрсету. Қағаз тасығышта ұсынылған шетел валютасындағы ақша аударымына өтініштің екінші данасы мемлекеттік қазынашылық органында қалады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар осы Рәсімдерге 56-қосымшаға сәйкес 8-17-нысан бойынша үзiндi көшiрменi қалыптастыру мүмкiндiгi туралы хабарламаны алғаннан кейiн үзiндi көшiрменi дербес жасайды.
Ескерту. 341-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
342. Төреліктердегі соттың тиісті шешімі күтілетін дауларды реттеуге бағытталған қаражатты қоспағанда, айырбасталған шетел валютасын, мемлекеттік мекеме және мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы шетел валютасындағы шотқа есептелген күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде мақсатқа сай пайдалануы тиіс.
Шетел валютасын пайдаланбаған не жете пайдаланбаған жағдайда осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзім аяқталғаннан соң келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік қазынашылық органы шетел валютасын қайта айырбастауға өтінім беру қажеттігі туралы мемлекеттік мекемеге жазбаша хабар береді.
Ескерту. 342-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
343. Мемлекеттік мекеме берген шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінім негізінде шетел валютасы айырбасталған мемлекеттік мекеменің шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодына (бюджет кірісіне) түсімдердің бюджеттік сыныптамасының кодына, мемлекеттік мекеменің қайырымдылық көмек қолма-қол ақшаны бақылау шотына, кейіннен оның сомасын теңгеде қалпына келтіре отырып, шетел валютасын қайта айырбастау жөніндегі операция жүзеге асырылады.

344. Для получения наличной иностранной валюты на оплату расходов, связанных с командированием уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан, государственное учреждение открывает счет в иностранной валюте в порядке, установленном параграфом 3 главы 4 настоящих Процедур.
345. Государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства заявку о необходимой сумме наличных денег в иностранной валюте на предстоящее полугодие с разбивкой по месяцам в срок не позднее десятого числа последнего месяца текущего полугодия.
346. После проведения операции по конвертации иностранной валюты государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства доверенность с указанием уполномоченного лица на получение наличной иностранной валюты.
347. Орган государственного казначейства осуществляет проверку на соответствие данных оригинала документа, удостоверяющего личность получателя денег, с данными, указанными в доверенности на получение наличной иностранной валюты государственного учреждения.
В случае соответствия всех данных орган государственного казначейства обеспечивает выдачу платежного поручения на получение наличной иностранной валюты, заявления и доверенности на получение наличной иностранной валюты, которые подписываются уполномоченными лицами органа государственного казначейства, имеющими право подписи, заверяются оттиском печати и выдаются нарочно уполномоченному лицу государственного учреждения для предоставления в филиал Национального банка Республики Казахстан и получения наличной иностранной валюты.
348. Остаток неиспользованной наличной иностранной валюты, полученной на оплату командировочных расходов, подлежит возврату в кассу филиала Национального Банка в течение трех рабочих дней (за исключением уполномоченного государственного органа, осуществляющего внешнеполитическую деятельность и государственного учреждения, осуществляющего финансовое обеспечение деятельности высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательную власть) для дальнейшей реконвертации и восстановления кассовых расходов государственного учреждения либо зачисления в доход соответствующего бюджета.
Сноска. Пункт 348 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 20. Порядок реконвертации иностранной валюты
349. Реконвертация иностранной валюты осуществляется на основании заявки на реконвертацию государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, предоставленной (направленной) на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" по форме согласно приложению 110 к настоящим Процедурам.

344. Уәкілетті тұлғалардың Қазақстан Республикасынан тыс аумаққа іссапарға жіберілуіне байланысты шығыстарға ақы төлеуге арналған қолма-қол шетел валютасын алу үшін мемлекеттік мекеме осы Рәсімдердің 4-тарауының 3-параграфында белгіленген тәртіппен шетел валютасында шот ашады.
345. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына ағымдағы жарты жылдықтың соңғы айының оныншы күнінен кешіктірмеген мерзімде айларға бөле отырып, алдағы жарты жылдыққа шетел валютасында қолма-қол ақшаның қажетті сомасы туралы өтінімді ұсынады.
346. Шетел валютасын айырбастау бойынша операция жүргізілгеннен кейін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына қолма-қол шетел валютасын алуға уәкілетті тұлға көрсетілген сенімхатты ұсынады.
347. Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік мекеменің қолма-қол шетел валютасын алуға сенімхаты көрсетілген деректері бар ақша алушының жеке басын куәландыратын түпнұсқа деректерінің сәйкестігіне тексеруді жүзеге асырады.
Барлық деректер сәйкес болған жағдайда мемлекеттік қазынашылық органы қолма-қол шетел валютасын алуға төлем тапсырмасын, мөр бедерімен расталатын және Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің филиалына ұсыну мен қолма-қол шетел валютасын алуы үшін қол қою құқығы бар мемлекеттік қазынашылық органының уәкілетті тұлғасы қол қоятын қолма-қол шетел валютасын алуға арналған өтініш пен сенімхат беруді қамтамасыз етеді.
348. Іссапар шығыстарын төлеуге алынған пайдаланылмаған қолма-қол шетел валютасының қалдығы мемлекеттік мекеменің кассалық шығыстарын одан әрі қайта айырбастау мен қалпына келтіру не тиісті бюджет кірісіне есепке жатқызу үшін Ұлттық банкі филиалының кассасына үш жұмыс күні ішінде (сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органды және Қазақстан Республикасының заң шығару билігін жүзеге асыратын жоғары өкілді органының қызметін қаржылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекемені қоспағанда) қайтаруға жатады.
Ескерту. 348-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20-параграф. Шетел валютасын қайта айырбастау тәртібі
349. Шетел валютасын қайта айырбастау осы Рәсімдерге 110-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде ұсынған (жіберген) қайта айырбастауға арналған өтiнiмі негiзiнде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 349 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
350. Заявка на реконвертацию иностранной валюты составляется и предоставляется государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, в орган государственного казначейства на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" до 10.00 (десять) часов.
Сноска. Пункт 350 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
351. Реконвертация иностранной валюты по видам валют, предназначенной для зачисления в соответствующий бюджет и/или Национальный фонд Республики Казахстан, осуществляется государственным казначейством в течение трех рабочих дней со дня получения из Национального Банка Республики Казахстан выписок по счетам в иностранной валюте с приложением платежных документов в электронном виде.
Не является обязательной реконвертация иностранной валюты, поступившей в рамках урегулирования споров в арбитражах, ожидающих соответствующее решение суда.
Средства программных внешних займов, поступившие в иностранной валюте, реконвертируются в соответствующий бюджет государственным казначейством в течении десяти календарных дней со дня поступления на банковский счет в иностранной валюте.
352. При недостаточности или неверном указании реквизитов в платежных документах, поступивших в электронном виде из Национального Банка Республики Казахстан, не позволяющих определить назначение платежа в иностранной валюте, ответственный исполнитель государственного казначейства зачисляет сумму поступлений в иностранной валюте на код специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте", сумму иностранной валюты, обращенной в собственность государства по отдельным основаниям, на код специфики 090004 "Поступления (конфисковано) в собственность государства в иностранной валюте" соответствующего органа государственного казначейства.
В случае отсутствия возможности определить территориальную принадлежность поступлений в иностранной валюте ответственный исполнитель государственного казначейства зачисляет сумму поступлений в иностранной валюте на код специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" государственного казначейства.
353. Орган государственного казначейства и/или государственное казначейство, на код специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте", 090004 "Поступления (конфисковано) в собственность государства в иностранной валюте" которых произведено зачисление сумм поступлений в иностранной валюте, не позднее следующего рабочего дня письменно уведомляет орган государственных доходов и/или государственное учреждение (в случаях указания в платежных документах получателем поступлений в иностранной валюте – государственное учреждение) о поступлениях в иностранной валюте, в электронных платежных документах которых нельзя определить назначение платежа в результате не полного или неверного указания реквизитов.

Ескерту. 349-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
350. Шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiмдi мемлекеттiк мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы мемлекеттік қазынашылық органына қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде сағат 10.00 (он) дейiн ұсынады.
Ескерту. 350-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
351. Тиісті бюджетке және/немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына есептеуге арналған валюта түрлері бойынша шетел валютасын қайта айырбастауды мемлекеттік қазынашылық электрондық түрде төлем құжаттары қоса берілген шетел валютасындағы шоттар бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен үзінді-көшірмені алған күннен бастап үш күн ішінде жүзеге асырады.
Төреліктерде соттың тиісті шешімі күтілетін дауларды реттеу шеңберінде түскен шетел валютасын қайта айырбастау міндетті болып табылмайды.
Шетел валютасында түскен бағдарламалық сыртқы қарыздардың қаражатын мемлекеттік қазынашылық шетел валютасындағы банк шотына түскен күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде тиісті бюджетке қайта айырбастайды.
352. Шетел валютасындағы төлем жұмсалымын анықтауға мүмкіндік бермейтін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен электрондық түрде түскен төлем құжаттарында деректемелерді толық немесе дұрыс көрсетпеген жағдайда мемлекеттік қазынашылықтың жауапты орындаушысы тиісті мемлекеттік қазынашылық органының шетел валютасындағы төлемдер сомасын "Шетел валютасындағы анықталғанға дейінгі сома" 0900НП ерекшелік кодына, жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған шетел валютасының сомасын 090004 "Мемлекет меншігіне шетел валютасында түсетін (тәркіленген) түсімдер" ерекшелік кодына есепке алады.
Шетел валютасында түсімдердің аумақтық тиесілігін анықтау мүмкіндігі болмаған жағдайда мемлекеттік қазынашылықтың жауапты орындаушысы шетел валютасындағы түсімдер сомасын мемлекеттік қазынашылықтың 0900НП "Анықтауға дейінгі шетел валютасындағы сомалар" ерекшелік кодына есепке алады.
353. Мемлекеттік қазынашылық органы және/немесе мемлекеттік қазынашылық шетел валютасында түскен сома аударылған, электрондық төлем құжаттарында деректемелердің толық немесе дұрыс көрсетілмеуі нәтижесінде төлемнің мақсатын анықтауға болмайтын 0900НП "Анықтауға дейінгі шетел валютасындағы сомалар", 090004 "Шетел валютасындағы мемлекет меншігіне (тәркіленген) түсімдер" ерекшелік кодына келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде мемлекеттік кірістер органын және/немесе мемлекеттік мекемені (шетел валютасындағы түсімдерді алушылардың төлем құжаттарында – мемлекеттік мекеме көрсетілген жағдайда) шетел валютасындағы түсімдер туралы хабардар етеді.

354. Орган государственных доходов проводит работу по выяснению реквизитов платежа и в течение семи рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет в государственное казначейство и/или орган государственного казначейства сведения о назначении платежа и реквизитах. На основании предоставленных сведений, содержащих все необходимые реквизиты, государственное казначейство и/или орган государственного казначейства осуществляет операцию по реконвертации иностранной валюты. Орган государственных доходов обеспечивает своевременность предоставления реквизитов и их достоверность.
Орган, передающий иностранную валюту, обращенную в собственность государства по отдельным основаниям, проводит работу по выяснению реквизитов платежа и в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет в орган государственного казначейства сведения о назначении платежа и реквизитах. Орган, передающий иностранную валюту, обращенную в собственность государства по отдельным основаниям, обеспечивает своевременность предоставления реквизитов и их достоверность.
355. Государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, проводит работу по выяснению реквизитов платежа и в течение семи рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет в орган государственного казначейства сведения о назначении платежа и реквизитах. На основании предоставленных сведений, содержащих все необходимые реквизиты, орган государственного казначейства осуществляет операцию по реконвертации иностранной валюты в доход соответствующего бюджета, либо направляет письмо в электронном виде в государственное казначейство для проведения операции по списанию с кода специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" соответствующего органа государственного казначейства и зачислению на счет государственного учреждения сумм поступлений в иностранной валюте.
356. Государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, обеспечивает своевременность предоставления реквизитов и их достоверность.
357. Реконвертация сумм поступлений в иностранной валюте осуществляется органом государственного казначейства на основании заявки на реконвертацию государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем. Государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, предоставляет заявку на реконвертацию иностранной валюты в орган государственного казначейства в течение трех рабочих дней со дня получения выписок по счетам в иностранной валюте, за исключением реконвертации иностранной валюты, поступившей от выпуска государственных ценных бумаг на внешнем рынке капитала.
Заявка на реконвертацию иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, предоставляется государственным учреждением в орган государственного казначейства после наступления определенных условий, предусмотренных уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан.

354. Мемлекеттік кірістер органы төлемдердің деректемелерін анықтау бойынша жұмысты жүргізеді және хабарламаны алғаннан кейін жеті күн ішінде төлемнің жұмсалымы мен деректемелері туралы мәліметтерді қазынашылық бөлімшесіне және/немесе мемлекеттік қазынашылыққа береді. Құрамында барлық қажетті деректемелер бар берілген мәліметтер негізінде, мемлекеттік қазынашылық және/немесе мемлекеттік қазынашылық органы шетел валютасын айырбастау операциясын жүргізеді. Мемлекеттік кірістер органы деректемелердің уақтылы ұсынылуын және растығын қамтамасыз етеді.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған шетел валютасын беретін орган төлем деректемелерін анықтау бойынша жұмыстар жүргізеді және хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күн ішінде төлемнің жұмсалымы мен деректемелері туралы ақпаратты мемлекеттік қазынашылық органына ұсынады. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған шетел валютасын беретін орган деректемелердің уақтылы берілуін және олардың дұрыс болуын қамтамасыз етеді.
355. Мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы төлем деректемелерін анықтау жөнінде жұмыс жүргізеді және хабар берілген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде төлем мақсаты және деректемелер туралы мәліметтерді мемлекеттік қазынашылық органына береді. Құрамында барлық қажетті деректемелер бар берілген мәліметтер негізінде, мемлекеттік қазынашылық органы тиісті бюджет кірісіне шетел валютасын айырбастау бойынша операциясын жүргізеді немесе мемлекеттік қазынашылық органының шетел валютасындағы түсімдер сомасын 0900НП "Шетел валютасында анықтағанға дейінгі сома" ерекшелігі кодынан есептен шығару мемлекеттік мекеменің шотына шетелдік валютасында түсімдер сомасын есептеу жөніндегі операцияны жүргізу үшін мемлекеттік қазынашылыққа электрондық түрде хат жібереді.
356. Мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы деректемелерді ұсынудың уақтылығын және олардың растығын қамтамасыз етеді.
357. Шетел валютасында түскен түсімдер сомасын қайта айырбастауды мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының қайта айырбастауға арналған өтінімі негізінде мемлекеттік қазынашылық органы жүзеге асырады. Мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы капиталдың сыртқы нарығында мемлекеттік бағалы қағаздар шығарудан түскен шетел валютасын қайта айырбастауды қоспағанда, шетел валютасындағы шоттар бойынша үзінді-көшірмені алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімді мемлекеттік қазынашылық органына береді.
Сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімді мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген белгілі бір шарттар басталғаннан кейін береді.

358. Орган государственного казначейства после проверки осуществляет ввод данных заявки на реконвертацию иностранной валюты в интегрированную цифровую систему казначейства.
Сноска. Пункт 358 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
359. При наличии ошибок или исправлений в заявке на реконвертацию иностранной валюты на бумажном носителе, отсутствии каких-либо требуемых реквизитов, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют), курса на день реконвертации, несоответствии подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати, заявка на реконвертацию иностранной валюты возвращается государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, без исполнения с указанием причины возврата.
При наличии ошибок в электронном образе заявки на реконвертацию иностранной валюты, отсутствии каких-либо требуемых реквизитов, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют), электронный образ заявки на реконвертацию иностранной валюты отклоняется в ЦС "Казначейство-клиент" без исполнения с указанием причины отклонения.
Сноска. Пункт 359 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
360. После получения выписок по банковским счетам в инвалюте и платежных документов в электронном виде из Национального Банка Республики Казахстан государственное казначейство проводит списание денег со счетов в иностранной валюте государственных учреждений, заемщиков, привлекших гарантированный государством заем.
361. В день списания государственным казначейством денег со счетов в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, орган государственного казначейства формирует и выдает государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, выписку по счетам в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, на бумажном носителе, а также возвращает один экземпляр заявки на реконвертацию иностранной валюты, представленной на бумажном носителе, с отметкой ответственного исполнителя и указанием даты списания денег со счета в иностранной валюте. Второй экземпляр заявки на реконвертацию иностранной валюты, представленной на бумажном носителе, остается в органе государственного казначейства.
Государственные учреждения, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обслуживающиеся по ЦС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписку по счетам в иностранной валюте после получения уведомления о возможности формирования отчета.

358. Мемлекеттік қазынашылық органы тексеруден кейін шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінім деректерін қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесіне енгізуді жүзеге асырады.
Ескерту. 358-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
359. Қағаз тасығышта шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімде қате немесе түзету болған, қандай да бір талап етілетін деректемелер болмаған, шетел валютасындағы шотта қажет сома (валюта түрлері бойынша), қайта айырбастау күніне бағам жеткіліксіз не жоқ болған, қолдар және (немесе) мөр бедері қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар бар құжатқа сәйкес келмеген жағдайда, шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінім қайтару себептері көрсетіліп, орындалмастан, мемлекеттік мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға қайтарылады.
Шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімнің электрондық түрінде қате болған, қандай да қажеттi деректемелер болмаған немесе сәйкес келмеген, шетел валютасындағы шотта қажетті сома (валютаның түрлері бойынша) жетпеген не жоқ болған кезде Шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімнен бас тарту себептерін көрсете отырып, "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да орындаусыз қайтарылады.
Ескерту. 359-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
360. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен шетел валютасындағы банк шоттары бойынша үзінді және электрондық түрдегі төлем құжаттары алынғаннан кейін мемлекеттік қазынашылық мемлекеттік мекемелердің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттарынан ақшаны есептен шығаруды жүргізеді.
Ескерту. 360-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 19.12.2025 № 795 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
361. Мемлекеттік қазынашылық мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттарынан ақшаны есептен шығарған күні шетел валютасындағы шоттары жөніндегі үзінді көшірмені мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының мемлекеттік қазынашылық органы қалыптастырады және қағаз жеткізгіште мемлекеттік мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға береді, сондай-ақ жауапты орындаушының белгісі соғылған шетел валютасындағы шоттардан ақшаны есептен шығару күнін көрсете отырып, қағаз жеткізгіште ұсынылған шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімнің бір данасын қайтарады. Қағаз жеткізгіште ұсынылған шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімнің екінші данасы мемлекеттік қазынашылық органына қалады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар есебiн қалыптастыру мүмкiндiгi туралы хабарламаны алғаннан кейiн шетел валютасындағы шоттар бойынша үзiндi көшiрменi дербес қалыптастырады.

Сноска. Пункт 361 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
Параграф 21. Порядок выполнения государственного задания
362. Выполнение государственного задания осуществляется в рамках реализации утвержденных республиканских трехлетних бюджетных программ путем заключения гражданско-правовой сделки между администратором республиканских бюджетных программ и исполнителем государственного задания с указанием в ней показателей результатов (далее – договор).
363. Договор содержит показатели конечных результатов, при необходимости – показатели качества и эффективности выполнения государственного задания, сроки выполнения, ответственность юридического лица, получившего и использующего бюджетные средства, за недостижение показателей выполнения государственного задания, предусмотренную законами Республики Казахстан.
Параграф 22. Процедуры принятия и регистрации обязательств и проведения платежей, осуществления учета операций по исполнению бюджета с грифом секретности
Сноска. Заголовок параграфа 22 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026)
364. Принятие и регистрация обязательств, осуществление платежей государственных органов, для которых определен особый порядок финансирования, производится в соответствии с пунктом 3 статьи 1 Бюджетного кодекса.
При этом авансовая (предварительная) оплата по заключаемым гражданско-правовым сделкам в форме договора допускается в порядке и размерах, установленных пунктами 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201 и 202 настоящих Процедур.
365. Секретно.
366. Предоставление информации, учет и отчетность операций по исполнению бюджета государственными органами, для которых определен особый порядок финансирования, производится в соответствии с пунктом 3 статьи 1 Бюджетного кодекса.
Параграф 23. "Секретно"
Сноска. Глава 6 дополнена параграфом 23 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026)
Глава 7. Порядок обслуживания субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
Параграф 1. Общие положения по обслуживанию субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок

Ескерту. 361-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 21. Мемлекеттік тапсырманы орындау тәртібі
362. Мемлекеттік тапсырманы орындау республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мен мемлекеттік тапсырманы орындаушы арасында нәтижелер көрсеткіштерін (бұдан әрі – шарт) көрсете отырып, азаматтық-құқықтық мәміле жасасу жолымен бекітілген республикалық үш жылдық бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде жүзеге асырылады.
363. Шартта түпкілікті нәтижелердің көрсеткіштері, қажет болған жағдайда – мемлекеттік тапсырманы орындау сапасы мен тиімділігінің көрсеткіштері, орындау мерзімдері, бюджет қаражатын алған және пайдаланатын заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік тапсырманы орындау көрсеткіштеріне қол жеткізбегені үшін жауапкершілігі қамтылады.
Параграф 22. Құпиялылық белгісі бар міндеттемелерді қабылдау мен тіркеу және төлемдерді жүргізу, бюджетті атқару жөніндегі операцияларды есепке алуды жүзеге асыру рәсімдері
Ескерту. 22-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
364. Өздеріне қаржыландырудың ерекше тәртібі белгіленген мемлекеттік органдардың міндеттемелерін қабылдау мен тіркеу және төлемдерді жүзеге асыру Бюджет кодексінің 1-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалатын тәртіппен жүргізіледі.
Бұл ретте, шарт нысанында жасалатын азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша аванстық (алдын ала) төлемге осы Рәсімдердің  185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201 және 202-тармақтарында белгіленген тәртіппен және мөлшерде жол беріледі.
365. Құпия
366. Өздеріне қаржыландырудың ерекше тәртібі белгіленген мемлекеттік органдардың бюджетті атқару жөніндегі операциялары бойынша ақпарат ұсынуы, есепке алуы мен есеп беруі Бюджет кодексінің 1-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалатын тәртіппен жүргізіледі.
23-параграф. "Құпия"
Ескерту. 6-тарау 23-параграфпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, мемлекеттік бағдарламаларды қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымдарына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға қызмет көрсету тәртібі
1-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, мемлекеттік бағдарламаларды қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымдарына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға қызмет көрсетудің жалпы ережелері

367. Обслуживание субъектов квазигосударственного сектора обеспечивается полнотой и своевременностью зачисления поступлений на контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора, открытые в органах государственного казначейства, и своевременным осуществлением платежей и переводов денег в целях реализации мероприятий, направленных на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания.
368. Обслуживание операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок обеспечивается полнотой и своевременностью зачисления поступлений на контрольные счета наличности операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок открытые в органах государственного казначейства, и своевременным осуществлением платежей и переводов.
369. Обслуживание субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок осуществляется на кассовой основе. Операции по зачислению поступлений на контрольные сета наличности и их списанию учитываются в денежной форме.
Параграф 2. Контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
370. В государственном казначействе открываются следующие контрольные счета наличности, предназначенные для учета операций, связанных с:
1) зачислением средств, предусмотренных на соответствующий финансовый год Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете либо решением маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов либо выполнение государственного задания (контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора), за исключением случаев увеличения уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, осуществляющих инвестирование через фонды прямых инвестиций и (или) венчурные фонды, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора;

367. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қызмет көрсету мемлекеттік қазынашылық органында ашылған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына түсімдердің толық және уақтылы есептелуімен және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған іс-шараларды іске асыру мақсатында төлемдер мен ақша аударымдарын уақтылы жүзеге асырылуымен және оларды инвестициялық, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты жобаларды іске асыруға пайдаланумен байланысты операцияларды есепке алу қамтамасыз етіледі.
368. Қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымдарына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға қызмет көрсету мемлекеттік қазынашылық органдарында ашылған қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына түсімдердің толық және уақтылы есептелуімен және төлемдер мен аударымдарды уақтылы жүзеге асырумен қамтамасыз етіледі.
369. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымдарына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға қызмет көрсету кассалық негізде жүзеге асырылады. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына түсімдерді есептеу және оларды есептен шығару жөніндегі операциялар ақшалай нысанда есепке алынады.
2-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары
370. Мемлекеттік қазынашылықта:
1) тікелей инвестициялар қорлары және (немесе) венчурлік қорлар арқылы инвестициялауды жүзеге асыратын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ұлғайту жағдайларын қоспағанда, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ең төмен мөлшерде қалыптастыру кезінде республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға тиісті қаржы жылына көзделген қаражатты есепке жатқызуға және оларды инвестициялық жобаларды іске асыруға не мемлекеттік тапсырманы орындауға пайдалануға (квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты)

2) зачислением трансфертов фонду социального медицинского страхования на гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и перечисленных средств фондом социального медицинского страхования, и их расходованием (контрольный счет наличности фонда социального медицинского страхования);
3) зачислением средств и их использованием генеральным подрядчиком в рамках казначейского сопровождения (контрольный счет наличности государственных закупок);
4) зачислением бюджетных средств и их использованием на осуществление финансовой поддержки (контрольный счет наличности оператора финансовой поддержки);
5) зачислением бюджетных средств и их использованием субъектом квазигосударственного сектора по реализации (внедрению) пилотного проекта на осуществление комплекса работ, услуг в рамках реализации пилотного проекта (контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта);
6) зачислением бюджетных средств и их расходованием автономными организациями образования на реализацию бюджетных инвестиций, направленных на финансирование инвестиционных затрат автономных организаций образования (контрольный счет наличности автономных организаций образования);
7) зачислением и (или) перечислением единым оператором в сфере государственных закупок в целях обеспечения сохранности денег с электронного кошелька потенциальных поставщиков и поставщиков в порядке, определенном уполномоченным органом в сфере государственных закупок (контрольный счет наличности единого оператора в сфере государственных закупок);
8) зачислением и расходованием средств, предусмотренных на соответствующий финансовый год Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на бюджетное кредитование бюджетного инвестиционного проекта, на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами и обеспечение продовольственной безопасности (контрольный счет наличности бюджетных кредитов).
371. Контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора предназначены для учета операций, связанных с зачислением денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете либо решением маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания, за исключением случаев увеличения уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, осуществляющих инвестирование через фонды прямых инвестиций и (или) венчурные фонды, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора.

2) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне арналған трансферттерді және әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры аударған қаражатты есепке жатқызуға және оларды жұмсауға (әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
3) қаражатты есепке жатқызуға және оларды қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің пайдалануына (мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
4) бюджет қаражатын есепке жатқызуға және оларды қаржылық қолдауды жүзеге асыруға пайдалануға (қаржылық қолдау операторының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
5) бюджет қаражатын есепке жатқызуға және оларды пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектісінің пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер кешенін жүзеге асыруға пайдалануына (пилоттық жобаны іске асыру жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
6) бюджет қаражатын есепке жатқызуға және оларды дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарын қаржыландыруға бағытталған бюджеттік инвестицияларды іске асыруға дербес білім беру ұйымдарының жұмсауына (дербес білім беру ұйымдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
7) мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың әлеуетті өнім берушілер мен өнім берушілердің электрондық әмиянынан ақшаның сақталуын қамтамасыз ету мақсатында оны мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен есепке жатқызуына және (немесе) аударуына (мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
8) республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында тиісті қаржы жылына бюджеттік инвестициялық жобаны бюджеттік кредиттеуге, қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге көзделген қаражатты есепке жатқызуға және жұмсауға (бюджеттік кредиттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты) байланысты операцияларды есепке алуға арналған қолма-қол ақшаны бақылау шоттары ашылады.
371. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары тікелей инвестициялар қорлары және (немесе) венчурлік қорлар арқылы инвестициялауды жүзеге асыратын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ұлғайту жағдайларын қоспағанда, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ең төмен мөлшерде қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасының республикалық бюджеті туралы заңында не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға тиісті қаржы жылына көзделген қаражатты есепке жатқызуға және оларды инвестициялық жобаларды іске асыруға не мемлекеттік тапсырманы орындауға пайдалануға ақшаларды есепке жатқызуға байланысты операцияларды есепке алуға арналған.

372. Перечисление денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете либо решением маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов дочерних, зависимых и аффилированных с ними организаций в оплату объявленных акций (ценных бумаг), либо связанных с выполнением государственного задания, реализацией (внедрением) пилотного проекта на осуществление комплекса работ, услуг в рамках реализации пилотного проекта, а также платежи и переводы в пределах этих денег осуществляются субъектом квазигосударственного сектора через контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, открытый в органе государственного казначейства.
Сноска. Пункт 372 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
373. Контрольные счета наличности для операторов финансовой поддержки открываются на основании списков администраторов бюджетных программ и предназначены для учета операций, связанных с зачислением бюджетных денег и их использованием по осуществлению финансовой поддержки.
Контрольный счет наличности автономной организации образования предназначен для учета операций, связанных с зачислением бюджетных средств и их расходованием автономными организациями образования на реализацию бюджетных инвестиций, направленных на финансирование инвестиционных затрат автономных организаций образования.
Контрольный счет наличности фонда социального медицинского страхования предназначен для учета операций, связанных с зачислением трансфертов фонду социального медицинского страхования на гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и перечисленных средств фондом социального медицинского страхования и их расходованием.
374. Операции по поступлениям и проведенным платежам и переводам денег с контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора учитываются в соответствии с кодами субъектов квазигосударственного сектора.
Параграф 3. Присвоение кодов, открытие, ведение и закрытие государственным казначейством контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
375. Субъектам квазигосударственного сектора для проведения расходов по формированию или увеличению их уставных капиталов и использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания, реализацией (внедрением) пилотного проекта на осуществление комплекса работ, услуг в рамках реализации пилотного проекта, за исключением случаев увеличения уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, осуществляющих инвестирование через фонды прямых инвестиций и (или) венчурные фонды, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, государственным казначейством присваиваются семизначные коды в интегрированной цифровой системе казначейства.

372. Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде еншілес, бағынысты және онымен үлестес болып табылатын өзге де ұйымдардың жарияланған акцияларын (бағалы қағаздарын) төлеуге арналған жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға көзделген ақшаны аудару, сондай-ақ осы ақшаның шегіндегі мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты, не пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) шеңберінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер кешенін жүзеге асыруға пайдалануына, төлемдер мен аударымдарды квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мемлекеттік қазынашылық органында ашылған шоттар арқылы квазимемлекеттік сектор субъектілері жүзеге асырады.
Ескерту. 372-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
373. Қаржылық қолдау операторларына арналған қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің тізімдері негізінде ашылады және бюджеттік ақшаны есепке алуға және оларды қаржылық қолдауды жүзеге асыру бойынша пайдалануға байланысты операцияларды есепке алуға арналған.
Дербес білім беру ұйымдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарын қаржыландыруға бағытталған бюджеттік инвестицияларды іске асыруға дербес білім беру ұйымдарының бюджет қаражатын есепке алуына және оларды жұмсауына байланысты операцияларды есепке алуға арналған.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне трансферттерді және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының аударған қаражатын есепке алуға және оларды жұмсауға байланысты операцияларды есепке алуға арналған
374. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарынан түсімдер және өткізілген төлемдер мен ақша аударымдары бойынша операциялар квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кодтарына сәйкес есепке алынады.
3-параграф. Мемлекеттік қазынашылықтың квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау көрсету операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың кодтарын беру, қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуы, жүргізуі және жабуы
375. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, тікелей инвестициялар қорлары және (немесе) венчурлік қорлар арқылы инвестициялауды жүзеге асыратын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ұлғайту, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ең төмен мөлшерде қалыптастыру кезінде жағдайларын қоспағанда, олардың жарғылық капиталдарын қалыптастыру немесе ұлғайту және инвестициялық жобаларды жүзеге асыруға қолдануға, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты, пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер кешенін жүзеге асыруға байланысты жобаларды іске асыруға пайдалану үшін шығыстарды жүргізуге мемлекеттік қазынашылық қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде жеті мәнді код береді.

Сноска. Пункт 375 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
376. Операторам финансовой поддержки для проведения расходов по осуществлению финансовой поддержки государственным казначейством присваиваются семизначные коды в интегрированной цифровой системе казначейства.
Автономной организации образования, для проведения расходов на реализацию бюджетных инвестиций, направленных на финансирование инвестиционных затрат, государственным казначейством присваиваются семизначные коды в интегрированной цифровой системе казначейства.
Фонду социального медицинского страхования для проведения расходов государственным казначейством присваиваются семизначные коды в интегрированной цифровой системе казначейства.
Сноска. Пункт 376 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
377. Для присвоения кодов и открытия контрольных счетов наличности субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, автономным организациям образования, фонду социального медицинского страхования, единому оператору в сфере государственных закупок субъекты квазигосударственного сектора, операторы финансовой поддержки, автономная организация образования, фонд социального медицинского страхования, единый оператор в сфере государственных закупок представляют в орган государственного казначейства заявку по форме согласно приложению 111 к настоящим Процедурам.
Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения заявки по форме согласно приложению 111 к настоящим Процедурам направляет в государственное казначейство заявку на присвоение кодов и открытие контрольных счетов наличности по форме согласно приложению 111 к настоящим Процедурам.
Субъекты квазигосударственного сектора, операторы финансовой поддержки, автономные организации образования, фонд социального медицинского страхования, единый оператор в сфере государственных закупок обеспечивают достоверность реквизитов, указанных в заявках по форме согласно приложению 111 к настоящим Процедурам.
378. Государственным казначейством присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения от органа государственного казначейства заявок по форме согласно приложению 111 к настоящим Процедурам, а контрольные счета наличности открываются не позднее следующего рабочего дня после присвоения кодов.
379. Государственное казначейство не позднее следующего рабочего дня со дня присвоения кодов субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, автономной организации образования, фонду социального медицинского страхования, единому оператору в сфере государственных закупок уведомляет орган государственного казначейства о присвоенных кодах письмом в электронном виде.
Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения письма от государственного казначейства о присвоении кодов письменно уведомляет субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономную организацию образования, фонд социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок о присвоенных кодах и открытых контрольных счетах наличности.

Ескерту. 375-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
376. Қаржылық қолдау операторларына қолдауды жүзеге асыру бойынша шығыстарды жүргізу үшін қазынашылық қазынашылық қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде жеті мәнді кодтар береді
Дербес білім беру ұйымына инвестициялық шығындарды қаржыландыруға бағытталған бюджеттік инвестицияларды іске асыруға арналған шығыстарды жүргізу үшін мемлекеттік қазынашылық қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде жеті таңбалы кодтар береді.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына шығыстарды жүргізу үшін мемлекеттік қазынашылық қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде жеті таңбалы кодтар береді.
Ескерту. 376-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
377. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымдарына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға кодтар беру және қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашу үшін квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау операторлары, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім береді.
Мемлекеттік қазынашылық органы осы Рәсімдерге 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік қазынашылыққа осы Рәсімдерге 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кодтар беруге және қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға өтінім жібереді.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау операторлары, дербес білім беру ұйымдары, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор осы Рәсімдерге 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімдерде көрсетілген деректемелердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.
378. Мемлекеттік қазынашылық осы Рәсімдерге 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қазынашылық органынан өтінімдерді алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей кодтар береді, ал қолма-қол ақшаны бақылау шоттары кодтар берілгеннен кейін келесі жұмыс күннен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
379. Мемлекеттік қазынашылық квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға кодтар берілген күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей берілген кодтар туралы мемлекеттік қазынашылық органын электрондық түрде хатпен хабардар етеді.
Мемлекеттік қазынашылық органы кодтар беру туралы мемлекеттік қазынашылықтан хат алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторды берілген кодтары мен қолма-қол ақшаны бақылау шоттары ашылғандығы туралы жазбаша хабардар етеді.

380. Регистрация присвоенных кодов субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования отражается в соответствующем справочнике, формируемом в интегрированной цифровой системе казначейства.
Сноска. Пункт 380 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
381. Регистрация открытых контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования отражается во внутреннем отчете органа государственного казначейства по форме 5-19 "Перечень контрольных счетов наличности" согласно приложению 49 к настоящим Процедурам.
382. Органы государственного казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии кодов и контрольных счетов наличности субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, автономным организациям образования, фонду социального медицинского страхования, единому оператору в сфере государственных закупок не позднее двух рабочих дней, следующих за днем их открытия государственным казначейством.
Сноска. Пункт 382 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
383. В случае изменения наименования субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок субъектом квазигосударственного сектора, оператором финансовой поддержки, автономной организации образования, фондом социального медицинского страхования, единым оператором в сфере государственных закупок представляется в орган государственного казначейства заявка по форме согласно приложению 121 к настоящим Процедурам, с приложением копии свидетельства/справки о государственной перерегистрации.
384. Формирование досье субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок по открытым контрольным счетам наличности осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 5 главы 4 настоящих Процедур.
385. Ведение контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 6 главы 4 настоящих Процедур.

380. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының берілген кодтарының тіркелуі қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде қалыптастырылатын тиісті анықтамалықта көрсетіледі.
Ескерту. 380-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
381. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын тіркеу осы Рәсімдерге 49-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қазынашылық органының 5-19 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының тізбесі" нысаны бойынша ішкі есебінде көрсетіледі.
382. Мемлекеттік қазынашылық органдары тиісті мемлекеттік кіріс органдарын квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымдарына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға кодтардың және қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының ашылғаны туралы оларды мемлекеттік қазынашылық ашылған күннен кейінгі екі жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде хабардар етеді.
Ескерту. 382-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
383. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың атауы өзгерген жағдайда квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 121-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қайта тіркеу туралы куәліктің/анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып өтінім береді.
384. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша ашылған дерекнамасын қалыптастыру осы Рәсімдердің 4-тарауының 5-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
385. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын жүргізу осы Рәсімдердің 4-тарауының 6-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

386. Закрытие контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 8 главы 4 настоящих Процедур.
Параграф 4. Порядок осуществления платежей и переводов денег в национальной валюте субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
387. Субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой поддержки, автономная организация образования, фонд социального медицинского страхования, единый оператор в сфере государственных закупок обеспечивают:
1) обоснованность представляемых инвестиционных предложений и технико-экономических обоснований и (или) финансово-экономических обоснований;
2) исполнение обязательств по реализации (внедрению) пилотного проекта и (или) управлению им;
3) правомерность и обоснованность представления платежных поручений;
4) достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях;
5) своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателя денег;
6) достоверность совершенных операций;
7) представление в орган государственного казначейства документов, подтверждающих обоснованность платежа: счет-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иной вид документа, установленный законодательством Республики Казахстан;
8) при получении электронного счета-фактуры, выписанного в соответствии с требованиями Налогового кодекса, формирование платежного поручения посредством интеграции из цифровой системы электронных счетов-фактур в ЦС "Казначейство-клиент";
9) соответствие подписей руководителя и главного бухгалтера данным досье юридического лица.
Сноска. Пункт 387 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
388. При формировании платежного поручения на бумажном носителе, предоставляются копии подтверждающих документов (счета-фактуры, накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан), заверенные полистно собственноручной подписью руководителя субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования или лицом, им уполномоченным, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом юридического лица, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати и оттиском печати юридического лица, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати.
При проведении платежа в ЦС "Казначейство-клиент" к электронному образу платежного поручения прикрепляются файлы, содержащие сканированные с оригинала подтверждающие документы, перечисленные в части первой настоящего пункта, и подписываются электронной цифровой подписью руководителя субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования или лицом, им уполномоченным и главного бухгалтера.
При получении электронного счета-фактуры, выписанного в цифровой системе электронных счетов-фактур, субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой поддержки, автономная организация образования путем интеграции формирует на его основании в ЦС "Казначейство-клиент" электронный образ платежного поручения и подписывает его электронной цифровой подписью руководителя субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования или лицом, им уполномоченным и главного бухгалтера.

386. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын жабу осы Рәсімдердің 4-тарауының 8-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
4-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың төлемдері мен ақша аударымдарын ұлттық валютада жүзеге асыру тәртібі
387. Квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор:
1) ұсынылатын инвестициялық ұсыныстардың және техникалық-экономикалық негіздемелердің және (немесе) қаржы-экономикалық негіздемелердің негізділігі;
2) пилоттық жобаны іске асыру (енгізу) және (немесе) оны басқару бойынша міндеттемелерді орындау үшін;
3) төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негізділігі;
4) төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелердің дұрыстығы;
5) ақша алушының пайдасына төлемдерді жүзеге асыру бойынша міндеттемелерді орындаудың уақытылығы мен толықтығы;
6) жасалған операциялардың дұрыстығы;
7) мемлекеттік қазынашылық органына төлемнің негізділігін растайтын құжаттарды: тауарларды жеткізу туралы шот-фактураны немесе жүкқұжатты (актіні) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісін немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрін ұсыну;
8) Салық кодексінің талаптарына сәйкес жазып берілген электрондық шот-фактураны алған кезде электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесінен "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-ға интеграциялау арқылы төлем тапсырмасын қалыптастыру;
9) басшының және бас бухгалтердің қолдарының заңды тұлғаның құжаттар жинағына сәйкестігі қамтамасыз етеді.
Ескерту. 387-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
388. Қағаз тасығыштағы төлем тапсырмасын қалыптастыру кезінде квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы басшысының немесе заңды тұлғаның бұйрығына сәйкес бірінші қол қоюға құқығы бар уәкілдің, қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес жеке қолымен және қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес заңды тұлғаның мөр бедерімен әр парағы расталған растайтын құжаттардың (шот-фактура, тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрі) көшірмелері ұсынылады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да төлем жүргізу кезінде төлем тапсырмасының электрондық бейнесіне түпнұсқадан сканерленген, осы тармақтың бірінші бөлігінде санамаланған растайтын құжаттары бар файлдар тіркеледі және квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы басшысының, немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның және бас бухгалтердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Электрондық шот-фактураларды цифрлық жүйеде жазылған электрондық шот-фактураны алған кезде квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы интеграциялау жолымен оның негізінде "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да төлем тапсырмасының электрондық бейнесін қалыптастырады және оған квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы басшысы немесе уәкілетті тұлға және бас бухгалтер электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қояды.

Сноска. Пункт 388 – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
389. Платежи и переводы денег субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок проводятся в пределах остатков денег на открытых контрольных счетах наличности путем формирования платежного поручения по форме, установленной Постановлением № 208.
390. Орган государственного казначейства осуществляет прием платежных поручений от субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок на бумажном носителе и (или) электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент".
Прием платежных поручений от субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок на бумажном носителе осуществляется до 16.00 (шестнадцать) часов согласно установленному графику обслуживания.
Платежные поручения, поступившие на бумажном носителе и (или) электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент", исполняются либо возвращаются без исполнения в течение одного рабочего дня со дня, следующего за днем его приема органом государственного казначейства.
Сноска. Пункт 390 – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
391. При заполнении платежного поручения в поле "Платежное поручение №" указывается номер, состоящий из семизначного кода субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляются платеж и перевод денег, через дефис – порядковый номер.
В поле "Назначение платежа" указываются назначение платежа, наименование, номер и дата документа, подтверждающего обоснованность платежа (счета-фактуры или накладная (акт) о поставке товаров, или акт выполненных работ, оказанных услуг, или другой документ, установленный законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров (выполнение работ, оказание услуг), за исключением авансового платежа. При этом платежное поручение формируется датой не ранее даты подтверждающего документа.
В платежном поручении, предоставляемом на бумажном носителе проставляется личная подпись руководителя субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок или лица, им уполномоченным, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом юридического лица, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати и главного бухгалтера субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок имеющего право второй подписи, в соответствии с приказом юридического лица, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати. Оттиск печати проставляется четко и ясно.
Платежное поручение, поступившие по ЦС "Казначейство-клиент", подписывается электронной цифровой подписью руководителя субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок или лицом, им уполномоченным, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом юридического лица и электронной цифровой подписью главного бухгалтера субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок имеющего право второй подписи.
При создании электронных платежных поручений посредством ЦС "Казначейство-клиент" в соответствующих электронных полях необходимо указывать тип платежа:
1 – обычный платеж;
2 – пенсионные (обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателей, добровольные пенсионные взносы и пенсионная выплата) взносы с приложением;
3 – перечисление заработной платы и дивидендов;
4 – социальные отчисления с приложением;
5 – отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование с приложением;
6 – оплата юридическим лицам с приложением;
7 – платежи по договорам накопительного страхования с приложением;
8 – единый платеж с фонда оплаты труда для микро и малого предпринимательства.

Ескерту. 388-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
389. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың төлемдері мен ақша аударымдары №208 Қаулыда белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмасын қалыптастыру жолымен жүргізіледі.
390. Мемлекеттік қазынашылық органы квазимемлекеттік сектор субъектілерінен, қаржылық қолдау операторларынан, дербес білім беру ұйымдарынан, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорынан, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордан қағаз тасығышта және (немесе) "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде төлем тапсырмаларын қабылдауды жүзеге асырады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінен, қаржылық қолдау операторларынан, дербес білім беру ұйымдарынан, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорынан, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордан төлем тапсырмаларын қағаз тасығышта қабылдау белгіленген қызмет көрсету кестесіне сәйкес сағат 16.00 (он алты) дейін жүзеге асырылады.
Қағаз тасығышта төлем тапсырмасы және (немесе) "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмалары мемлекеттік қазынашылық органы оны қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап бір жұмыс күні ішінде орындалады не орындалмай қайтарылады.
Ескерту. 390-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
391. Төлем тапсырмасын толтыру кезінде "№ төлем тапсырмасы" ашық жолағында квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың жеті мәнді кодынан тұратын нөмірі, сызықша арқылы төлем және ақша аударымы жүзеге асырылатын қаржы жылының соңғы екі саны, дефис арқылы – төлем тапсырмаларын тіркеу журналындағы жазбаның реттік санына сәйкес келетін реттік саны көрсетіледі.
"Төлем тағайындау" деген ашық жолақта төлемнің тағайындалуы, атауы, құжаттың нөмірі мен күні (шот-фактуралар немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе аванстық төлемді қоспағанда, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, төлем кезеңі жүзеге асырылатын басқа да құжат) көрсетіледі. Бұл ретте төлем тапсырмасының күні растаушы құжаттың күнінен кейін қалыптастырылады.
Қағаз жеткізгіште ұсынылатын төлем тапсырмада квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторы басшысының немесе оған өкілетті, бірінші қол қою құқығы бар тұлғаның қолдары мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар заңды тұлғаның құжатына сәйкес және квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторы бас бухгалтердің екінші қол қою құқығы бар тұлғаның қолдары мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар заңды тұлғаның құжатына сәйкес жеке қолтағбасы қойылады. Мөр бедерi дәл және анық қойылады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша беру кезінде төлем тапсырмасының электрондық бейнесіне квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторы басшысының немесе оған өкілетті, бірінші қол қою құқығы бар тұлғаның қолдары мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар заңды тұлғаның құжатына сәйкес және квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторының бас бухгалтерінің екінші қол қою құқығы бар тұлғаның қолдары мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар заңды тұлғаның құжатына сәйкес жеке қолтаңбасы қойылады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы электрондық төлем тапсырмаларын жасау кезінде тиісті электрондық өрістерде төлем түрін көрсету қажет:
1 – қалыпты төлем;
2 – қосымшасы бар зейнетақы (міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары және зейнетақы төлемі) жарналары;
3 – жалақы мен дивидендтерді аудару;
4 – қосымшасы бар әлеуметтік аударымдар.
5 – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
6 – қосымшамен заңды тұлғаларға төлем;
7 – қосымшасы бар жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлемдер;
8 – микро және шағын кәсіпкерлік үшін еңбекақы төлеу қорынан бірыңғай төлем.

Сноска. Пункт 391 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
392. При отсутствии получателя денег в интегрированной цифровой системе казначейства субъектом квазигосударственного сектора, оператором финансовой поддержки, автономной организацией образования, фондом социального медицинского страхования, единым оператором в сфере государственных закупок представляется на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в справочник получателей денег согласно приложению 64 к настоящим Процедурам.
При отсутствии и/или изменении реквизитов получателя денег в интегрированной цифровой системе казначейства субъектом квазигосударственного сектора, оператором финансовой поддержки, автономной организацией образования, фондом социального медицинского страхования, единым оператором в сфере государственных закупок представляется на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег в справочник получателей денег согласно приложению 67 к настоящим Процедурам.
Субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой поддержки, автономная организация образования, фонд социального медицинского страхования, единый оператор в сфере государственных закупок обеспечивают достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег.
Сноска. Пункт 392 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
393. После проведения платежа на бумажном носителе второй экземпляр платежного поручения субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок и сформированный отчет по форме 5-15 и/или по форме 5-20 сверяются, заверяются подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя органа государственного казначейства с указанием даты проведения платежа на платежном поручении и даты осуществления сверки в форме 5-15 и/или по форме 5-20 и передаются субъекту квазигосударственного сектора, оператору финансовой поддержки, автономной организации образования, фонду социального медицинского страхования, единому оператору в сфере государственных закупок. Субъекты квазигосударственного сектора, операторы финансовой поддержки, автономные организации образования, фонд социального медицинского страхования, единый оператор в сфере государственных закупок обслуживающиеся по ЦС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчеты по формам 5-15 и 5-20.

Ескерту. 391-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
392. Қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде ақша алушы болмаған кезде квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторы қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде осы Рәсімдерге 64-қосымшаға сәйкес ақша алушыны ақша алушылардың анықтамалығына енгізуге өтінім береді.
Қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде ақша алушының деректемелері болмаған және/немесе өзгерген кезде квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторы қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша осы Рәсімдерге 67-қосымшаға сәйкес ақша алушылардың анықтамалығына ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінім береді.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторы ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің дұрыстығын, дұрыс ресімделуін және жасалуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 392-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
393. Төлемді қағаз жеткізгіште жүргізгеннен кейін квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың төлем тапсырмасының екінші данасы және 5-15-нысан бойынша және/немесе 5-20-нысан бойынша қалыптастырылған есеп салыстырылады, төлем тапсырмасында төлем жүргізу күні мен 5-15-нысанда және/немесе 5-20-нысан бойынша салыстырып тексеруді жүзеге асыру күнін көрсете отырып, мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының қолымен, мөртаңбасының бедерімен куәландырылады және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторына, дербес білім беру ұйымына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға беріледі. Квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау операторлары, дербес білім беру ұйымдары, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторы "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсетушілер 5-15 және 5-20-нысандары бойынша есептерді дербес қалыптастырады.

Датой исполнения платежного поручения субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок на бумажном носителе и поступившего электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" является дата включения утвержденного платежного поручения в отчет формы 5-15.
Сноска. Пункт 393 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
394. Для проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам субъектов квазигосударственного сектора, физическим лицам на их текущие счета или сберегательные счета, открытые в банке, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислениях и (или) взносах на обязательное социальное медицинское страхование вместе с платежными поручениями на бумажном носителе субъект квазигосударственного сектора представляет в орган государственного казначейства списки получателей денег в формате платежей в соответствии с приложениями 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Процедурам.
При передаче по ЦС "Казначейство-клиент" к электронному образу платежного поручения прикрепляются списки получателей денег в электронном формате платежей в соответствии с приложениям 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Процедурам и подписываются электронной цифровой подписью бухгалтера и руководителя субъекта квазигосударственного сектора.
Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает и несет ответственность за формирование достоверного списка получателей денег по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А.
Сноска. Пункт 394 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
395. После проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам субъектов квазигосударственного сектора, и физическим лицам на текущие счета или сберегательные счета, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование ответственным исполнителем органа государственного казначейства формируется форма 5-15А. Форма 5-15А формируется после закрытия операционного дня. Каждая страница формы 5-15А заверяется подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя органа государственного казначейства с указанием даты обработки документа и передается субъекту квазигосударственного сектора вместе с документами, предусмотренными пунктом 394 настоящих Процедур.

Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қағаз жеткізгіштегі және "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмасының орындалу күні бекітілген төлем тапсырмасының 5-15-нысандағы есепке енгізілген күні болып табылады.
Ескерту. 393-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
394. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметкерлеріне, жеке тұлғаларға олардың ағымдағы шоттарына немесе банкте ашылған жинақ шоттарына жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарын, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарын және (немесе) жарналарын аудару бойынша төлемдер жүргізу үшін төлем тапсырмаларымен бірге қағаз жеткізгіште квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 140, 141, 142, 143 және 144-қосымшаларға сәйкес төлем форматында ақша алушылардың тізімдерін ұсынады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша беру кезінде төлем тапсырмасының электрондық бейнесіне осы Рәсімдерге 140, 141, 142, 143 және 144-қосымшаларға сәйкес төлемдердің электрондық форматында ақша алушылардың тізімдері жалғанады және бухгалтердің және квазимемлекеттік сектор субъектісі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі 5-15А нысаны бойынша ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша ақша алушылардың сенімді тізімін қалыптастыруды қамтамасыз етеді және жауапты болады.
Ескерту. 394-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
395. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметкерлеріне, жеке тұлғаларға олардың ағымдағы шоттарына немесе банкте ашылған жинақ шоттарына жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарын, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарын және (немесе) жарналарын аудару бойынша төлемдер жүргізгеннен кейін мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы 5-15А нысанын қалыптастырады. 5-15А нысаны операциялық күн жабылғаннан кейін қалыптасады. 5-15А нысанының әрбір беті құжатты өңдеу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының қолымен, мөртаңбасының бедерімен куәландырылады және осы Рәсімдердің 394-тармағында көзделген құжаттармен бірге квазимемлекеттік сектор субъектісіне беріледі.

Субъекты квазигосударственного сектора, обслуживающиеся по ЦС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют форму 5-15А.
Сноска. Пункт 395 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
396. Суммы возврата платежей по заработной плате отражаются в отчете формы 5-56 "Отчет по возвратам платежей по заработной плате" согласно приложению 93 к настоящим Процедурам, суммы возврата пенсионных платежей отражаются в отчете формы 5-57 "Отчет по возвратам пенсионных и социальных платежей, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование" согласно приложению 94 к настоящим Процедурам.
Субъекты квазигосударственного сектора, обслуживающиеся по ЦС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют указанные отчеты.
Сноска. Пункт 396 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
397. Для проведения платежей и переводов денег субъект квазигосударственного сектора представляет в орган государственного казначейства:
1) при увеличении/формировании уставного капитала – свидетельство уполномоченного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, либо соответствующее решение органов управления при перечислении денег на увеличение уставного капитала субъекта квазигосударственного сектора, финансово-экономическое обоснование с приложением положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию;
2) при реализации инвестиционного проекта, за исключением суммы авансового платежа, счет-фактуру, интегрированную из цифровой системы электронных счетов-фактур, или накладную (акт) о поставке товаров или акт выполненных работ, оказанных услуг или иной вид документа, установленный законодательством Республики Казахстан.
При возмещении расходов и/или привлеченных заемных средств, в том числе из Национального фонда Республики Казахстан, за счет средств, ранее выделенных субъектам квазигосударственного сектора на формирование или увеличение уставного капитала, субъект квазигосударственного сектора предоставляет в орган государственного казначейства копию постановления Правительства Республики Казахстан по возмещению расходов и дополнительно, при привлечении заемных средств – копию кредитного договора.
При реализации инвестиционного проекта допускается авансовая (предварительная) оплата от суммы договора в соответствии с финансово-экономическим обоснованием и наличием средств на контрольном счете наличности субъекта квазигосударственного сектора:
в размере не более тридцати процентов – по всем инвестиционным проектам;
в размере не более пятидесяти процентов – по приобретению высокотехнологичных товаров, работ, услуг.
При осуществлении закупа зерна перечисление авансовой (предварительной) оплаты оператором по зерновому рынку на весенне-летнее финансирование сельскохозяйственных товаропроизводителей осуществляется в размере не более семидесяти процентов от суммы заключенного договора.
Перечисление оставшейся суммы производится после осеннего закупа зерна согласно заключенному дополнительному соглашению на основании счета-фактуры (в ЦС "Казначейство-клиент" платежное поручение формируется на основании электронной счет-фактуры, интегрированной из цифровой системы электронных счетов-фактур);

"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсететін квазимемлекеттік сектор субъектілері 5-15А нысанын дербес қалыптастырады.
Ескерту. 395-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
396. Еңбекақы бойынша төлемдерді қайтару сомасы осы Рәсімдерге 93-қосымшаға сәйкес 5-56 "Еңбекақы бойынша төлемдерді қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есепте көрсетіледі, зейнетақы төлемдерін қайтару сомасы осы Рәсімдерге 94-қосымшаға сәйкес 5-57 "Зейнетақы және әлеуметтік төлемдерді, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есепте көрсетіледі.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсетілетін квазимемлекеттік сектор субъектілері көрсетілген есептерді дербес жасайды.
Ескерту. 396-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
397. Төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік қазынашылық органына:
1) жарғылық капиталды ұлғайту/қалыптастыру кезінде – бағалы қағаздар нарығын реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның куәлігін не квазимемлекеттік сектор субъектісінің жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аудару кезіндегі басқару органдарының тиісті шешімін, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысы қоса берілген қаржы-экономикалық негіздемесін;
2) аванстық төлем сомасын қоспағанда, инвестициялық жобаны іске асыру кезінде шот-фактураны электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесінен интеграцияланған немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжатты (акт) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісін немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрін ұсынады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне жарғылық капиталды қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бұрын бөлінген қаражат есебінен шығыстарды және/немесе тартылған қарыз қаражатын, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан өтеу кезінде квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік қазынашылық органына Қазақстан Республикасы Үкіметінің шығыстарды өтеу жөніндегі қаулысының көшірмесін және қосымша, қарыз қаражатын тартқан кезде - кредиттік шарттың көшірмесін ұсынады.
Инвестициялық жобаны іске асыру кезінде қаржы-экономикалық негіздемеге және квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотында қаражаттың болуына сәйкес шарт сомасынан:
барлық инвестициялық жобалар бойынша – отыз пайыздан аспайтын мөлшерде;
жоғары технологиялық тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша – елу пайыздан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлеуге жол беріледі.
Астық сатып алуды жүзеге асыру кезінде астық нарығы жөніндегі оператордың ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді көктемгі-жазғы қаржыландыруға аванстық (алдын ала) төлемді аударуы жасалған шарт сомасынның жетпіс пайыздан аспайтын мөлшерде жүзеге асырылады.
Қалған соманы аудару шот-фактура негізінде жасалған қосымша келісімге сәйкес астықты күзгі сатып алғаннан кейін жүргізіледі ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да төлем тапсырмасы электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесінен интеграцияланған электрондық шот-фактура негізінде қалыптастырылады);

3) при выполнении государственного задания, за исключением суммы авансового платежа, электронную счет-фактуру, интегрированную из цифровой системы электронных счетов-фактур, или накладную (акт) о поставке товаров или акт выполненных работ, оказанных услуг или иной вид документа, установленный законодательством Республики Казахстан;
Субъект квазигосударственного сектора, ответственный за выполнение государственного задания, при выполнении государственного задания и достижении цели государственного задания, согласно условиям заключенного договора по согласованию с администратором бюджетных программ перечисляет остатки средств со своего контрольного счета наличности в органе государственного казначейства на свой расчетный счет в банке второго уровня, за исключением размещения данных средств на депозитах у Национального оператора почты и (или) в банках второго уровня и других финансовых инструментах;
4) при возврате в бюджет неиспользованных остатков на контрольном счете наличности, образовавшихся по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале в виде экономии бюджетных средств – платежное поручение и решение соответствующего органа управления (учредителя) субъекта квазигосударственного сектора, принятого в соответствии с Законами о государственном имуществе и об акционерных обществах;
5) при перечислении в доход соответствующего бюджета средств от уплаты неустойки (штрафа, пени), зачисленных на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора – платежное поручение.
Для проведения платежей на оплату услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования фонд социального медицинского страхования представляет в орган государственного казначейства (в ЦС "Казначейство-клиент" формирует) платежное поручение.
Для проведения платежей с контрольного счета наличности единого оператора в сфере государственных закупок единый оператор в сфере государственных закупок представляет в орган государственного казначейства (в ЦС "Казначейство-клиент" формирует) платежное поручение.
Фонд социального медицинского страхования и единый оператор в сфере государственных закупок обеспечивают:
1) правомерность и обоснованность представления платежных поручений;
2) достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях.
Сноска. Пункт 397 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).

3) аванстық төлем сомасын қоспағанда, мемлекеттік тапсырманы орындау кезінде электрондық шот-фактура электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесінен интеграцияланған немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрін ұсынады.
Мемлекеттік тапсырманы орындауға жауапты квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік тапсырманы орындау және мемлекеттік тапсырманың мақсатына қол жеткізу кезінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің келісімімен жасалған шарттың талаптарына сәйкес осы қаражатты Ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге және басқа да қаржы құралдарына орналастыруына шоттарда орналастыруды қоспағанда, мемлекеттік қазынашылық органындағы өзінің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражаттың қалдықтарын екінші деңгейдегі банктегі өзінің есеп шотына аударады;
4) бюджет қаражатын үнемдеу түрінде олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша қалыптасқан қолма-қол ақшаның бақылау шотындағы пайдаланылмаған қалдықтарды бюджетке қайтару кезінде – төлем тапсырмасы және мемлекеттік мүлік туралы және акционерлік қоғамдар туралы заңдарға сәйкес қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті басқару органының (құрылтайшысының) шешімін;
5) квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына есептелген тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) төлеуден түскен қаражатты тиісті бюджеттің кірісіне аудару кезінде – төлем тапсырмасын ұсынады.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге төлемдер жүргізу үшін әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры мемлекеттік қазынашылық органына төлем тапсырмасын ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да қалыптастырады) ұсынады.
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан төлемдер жүргізу үшін мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор мемлекеттік қазынашылық органына төлем тапсырмасын ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да қалыптастырады) ұсынады.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры және мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор:
1) төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негізділігін;
2) төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 397-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

398. Для проведения платежей и переводов субъект квазигосударственного сектора при реализации (внедрению) пилотного проекта на осуществление комплекса работ, услуг в рамках реализации пилотного проекта представляет в орган государственного казначейства платежное поручение и документ, подтверждающий обоснованность платежа.
Сноска. Пункт 398 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
399. Для проведения платежей и переводов по осуществлению финансовой поддержки оператор финансовой поддержки представляет в орган государственного казначейства платежное поручение и документы, подтверждающие обоснованность платежа: счет-фактуру или накладную (акт) о поставке товаров или акт выполненных работ, оказанных услуг или подтверждения для проведения платежа по осуществлению финансовой поддержки государственных программ согласно приложению 112 к настоящим Процедурам или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан и (или) списки конечных получателей в электронном формате.
Для проведения платежей и переводов средств на бюджетное кредитование бюджетного инвестиционного проекта, реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами и обеспечение продовольственной безопасности финансовое агентство представляет в орган государственного казначейства платежное поручение и подтверждение для проведения платежа по осуществлению финансовой поддержки государственных программ согласно приложению 112 к настоящим Процедурам.
400. Исключен приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026)
401. При проведении платежей по договорам в иностранной валюте, заключенным с нерезидентами Республики Казахстан, субъект квазигосударственного сектора, автономная организация образования в порядке, предусмотренном настоящими Процедурами, представляет на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" в орган государственного казначейства платежное поручение для перечисления денег с контрольного счета наличности субъекта квазигосударственного сектора, автономной организаций образования на счет, открытый в банке второго уровня, для покупки не позднее следующего рабочего дня иностранной валюты.
В платежном поручении на покупку иностранной валюты в поле "Назначение платежа" указываются:
1) вид и сумма приобретаемой иностранной валюты;
2) курс, по которому приобретается иностранная валюта;

398. Төлемдер мен аударымдарды жүргізу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер кешенін жүзеге асыруға пайдалануына мемлекеттік қазынашылық органына төлемнің негізділігін растайтын төлем тапсырмасын және құжатты ұсынады.
Ескерту. 398-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
399. Қаржылық қолдауды жүзеге асыру бойынша төлемдер мен аударымдарды жүргізу үшін қаржылық қолдау операторы мемлекеттік қазынашылық органына төлемнің негізділігін растайтын төлем тапсырмасын және құжаттарды: тауарларды жеткізу туралы шот-фактураны немесе жүкқұжатты (актіні) немесе осы Рәсімдерге 112-қосымшаға сәйкес мемлекеттік бағдарламадардың қаржылық қолдауды қамтамасыз ету үшін төлем жүргізу үшін растауды немесе басқа құжат түрін және (немесе) электрондық форматтағы түпкілікті алушылардың тізімдерін ұсынады.
Бюджеттік инвестициялық жобаны бюджеттік кредиттеуге төлемдер мен қаражат аударымдарын жүргізу, қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруы және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қаржы агенттігі мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 112-қосымшаға сәйкес мемлекеттік бағдарламаларды қаржылық қолдауды жүзеге асыру бойынша төлем жүргізу үшін төлем тапсырмасын және растауды ұсынады.
400. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
401. Қазақстан Республикасының резидент еместерімен жасалған шетел валютасындағы шарттар бойынша төлемдер жүргізілген кезде квазимемлекеттік сектор субъектісі осы Рәсімдерде көзделген тәртіпте мемлекеттік қазынашылық органына квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотынан келесі жұмыс күнінен кешіктірмей шетел валютасын сатып алу үшін екінші деңгейдегі банкте ашылған шотқа ақша аудару үшін төлем тапсырмасын қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде ұсынады.
Шетел валютасын айырбастауға арналған төлем тапсырмасында "Төлем тағайындау" ашық жолағында:
1) сатып алынатын шетел валютасының түрі мен сомасы;
2) ол бойынша шетел валютасы сатып алынатын бағам;

3) дата и номер договора с нерезидентом;
4) предмет договора;
5) наименование, номер и дата документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг, или другой документ, установленный законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг).
Сконвертированная иностранная валюта субъектом квазигосударственного сектора, автономной организацией образования в течение десяти календарных дней со дня ее зачисления на счет в иностранной валюте в банке второго уровня по видам валют, должна быть использована по назначению.
Неиспользованная либо недоиспользованная иностранная валюта должна быть реконвертирована по истечении указанного срока с последующим восстановлением суммы в национальной валюте на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, автономной организации образования, с которого была осуществлена конвертация иностранной валюты.
Субъекты квазигосударственного сектора, автономная организация образования обеспечивают своевременность реконвертации и возврата неиспользованной либо недоиспользованной иностранной валюты на контрольный счет наличности, с которого была осуществлена конвертация иностранной валюты.
Для проведения платежа в национальной валюте за пределы Республики Казахстан по договору, заключенному с нерезидентом Республики Казахстан, субъект квазигосударственного сектора, автономная организация образования представляет в орган государственного казначейства платежное поручение для перечисления денег с контрольного счета наличности субъекта квазигосударственного сектора, автономной организации образования на свой счет, открытый в банке второго уровня. При этом в платежном поручении в поле "Назначение платежа" субъект квазигосударственного сектора дополнительно указывает реквизиты конечного бенефициара-нерезидента.
Деньги, перечисленные с контрольного счета наличности субъекта квазигосударственного сектора, автономной организации образования на счет, открытый в банке второго уровня, в течение десяти календарных дней со дня их зачисления должны быть перечислены по назначению конечному бенефициару-нерезиденту.
Неиспользованные, либо недоиспользованные средства, перечисленные с контрольного счета наличности субъекта квазигосударственного сектора, автономной организации образования на счет, открытый в банке второго уровня, по истечении указанного срока должны быть перечислены (восстановлены) на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, автономной организации образования.
Субъекты квазигосударственного сектора, автономная организация образования обеспечивают своевременный возврат неиспользованных либо недоиспользованных денег до истечения указанного срока на счет субъекта квазигосударственного сектора, автономной организации образования с которого они были перечислены.
При проведении платежа субъекты квазигосударственного сектора, автономная организация образования предоставляет к платежному поручению документы, подтверждающие факт поставки товара, оказания услуг, выполнения работ.
Сноска. Пункт 401 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
402. При заключении субъектом квазигосударственного сектора договора в иностранной валюте с нерезидентом Республики Казахстан, предусматривающего форму расчета с применением документарного аккредитива, субъект квазигосударственного сектора представляет на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" в орган государственного казначейства платежное поручение для перечисления денег с контрольного счета наличности субъекта квазигосударственного сектора на счет, открытый в банке второго уровня, для покупки в тот же день иностранной валюты в порядке, определенном в пункте 401 настоящих Процедур.
При этом субъект квазигосударственного сектора представляет в качестве подтверждающего документа договор, предусматривающий открытие аккредитива и содержащий условие о возврате банком-эмитентом неисполненной суммы аккредитива, в случаях истечения срока действия аккредитива или его досрочного закрытия, на счет субъекта квазигосударственного сектора, с которого была перечислена сумма.
Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает перечисление купленной иностранной валюты на аккредитивный счет в течение трех рабочих дней.
В случае, если деньги в иностранной валюте не были зачислены на аккредитивный счет в течение установленного срока, субъект квазигосударственного сектора обеспечивает их реконвертацию и возврат на контрольный счет наличности в органе государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня после истечения трехдневного срока.

3) резидент емеспен жасалған шарттың күні мен нөмірі;
4) шарттың мәні;
5) құжаттың (тауарларды жеткізгені туралы шот-фактураның немесе жүкқұжаттың (актінің), не орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген, оның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жүзеге асырылатын басқа да құжаттың) атауы, нөмірі мен күні көрсетіледі.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотынан айырбасталған шетел валютасы оның екінші деңгейдегі банктегі шетел валютасындағы шотына валюталардың түрлері бойынша аударылған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде мақсаты бойынша пайдаланылуы тиіс.
Пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған шетел валютасы көрсетілген мерзім өткеннен кейін шетел валютасын айырбастау жүзеге асырылған квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотында ұлттық валютада кейіннен соманы қалпына келтіре отырып, қайта айырбасталуы тиіс.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған шетел валютасын уақтылы қайта айырбастауды және шетел валютасын айырбастау жүзеге асырылған шотқа уақтылы қайтаруды қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған шарт бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде төлемді ұлттық валютада жүргізу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік қазынашылық органына оның екінші деңгейдегі банкте ашық шотына квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотынан ақша аудару үшін төлем тапсырмасын ұсынады. Бұл ретте төлем тапсырмасында "Төлем мақсаты" жолында квазимемлекеттік сектор субъектісі түпкі бенефициар-резидент еместің деректемелерін қосымша көрсетеді.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотынан оның екінші деңгейдегі банктегі шотына аударылған ақша, ол есепке жатқызылған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде тағайындалуы бойынша түпкі бенефициар-резидент емеске аударылуы тиіс.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған ақшаны олар аударылған квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына көрсетілген мерзім өткенге дейін уақтылы қайтаруды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 401-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
402. Квазимемлекеттік сектор субъектісі құжаттық аккредитивті пайдалана отырып есеп айырысу нысанын көздейтін Қазақстан Республикасының бейрезидентімен шетел валютасында шарт жасасқан кезде, квазимемлекеттік сектор субъектісі қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде мемлекеттік қазынашылық органына квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан екінші деңгейдегі банктегі ашық шотқа ақша аудару үшін төлем тапсырмасын береді сол күні шетел валютасын сатып алу тәртібі осы Рәсімдердің 401-тармағында айқындалған.
Бұл ретте квазимемлекеттік сектор субъектісі аккредитивтің қолданылу мерзімі өткен немесе мерзімінен бұрын жабылған жағдайларда аккредитивтің орындалмаған сомасын аккредитив ашуды көздейтін және эмитент банктің сома аударылған квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына қайтару туралы шартты растайтын құжат ретінде ұсынады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі сатып алынған шетел валютасын үш жұмыс күні ішінде аккредитивтік шотқа аударуды қамтамасыз етеді.
Егер шетел валютасындағы ақша белгіленген мерзім ішінде аккредитив шотына аударылмаған жағдайда, квазимемлекеттік сектор субъектісі оларды қайта айырбастауды және үш күндік мерзім өткеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік қазынашылық органындағы қолма-қол ақшаны бақылау шотына қайтаруды қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 402 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026); от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
403. Исполнение инкассовых распоряжений, выставленных на счета субъектов квазигосударственного сектора, осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 16 главы 6 настоящих Процедур.
404. Органы государственного казначейства осуществляют текущий контроль при проведении платежей субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок который заключается в проверке платежных поручений на:
1) наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг, подтверждение для проведения платежа по осуществлению финансовой поддержки согласно приложению 112 настоящих Процедур, или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан;
2) наличие свидетельства уполномоченного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, либо соответствующего решения органов управления в случае перечисления денег на увеличение уставного капитала субъекта квазигосударственного сектора, финансово-экономического обоснования с приложением положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию;
3) соответствие требованиям банковского законодательства Республики Казахстан по полноте и правильности заполнения формы.
405. Платежное поручение на бумажном носителе и платежное поручение, поступившее электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент", возвращаются субъекту квазигосударственного сектора, оператору финансовой поддержки, автономной организации образования, фонду социального медицинского страхования, единому оператору в сфере государственных закупок без исполнения в случаях:
отсутствия либо недостаточности денежных средств на соответствующих контрольных счетах наличности;
представления платежного поручения на бумажном носителе по форме, не соответствующей требованиям законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах;
представления с исправлениями, в том числе от руки;
представления без приложения или с приложением не заверенных подписью руководителя или лица, им уполномоченного и оттиском печати (без прикрепления сканированного образа или с прикреплением сканированного образа, не подписанных электронной цифровой подписью руководителя или лица, им уполномоченного, и главного бухгалтера), предусмотренных настоящими Процедурами подтверждающих документов;
представления в ЦС "Казначейство-клиент" счет-фактуры без интеграции из цифровой системы электронных счетов-фактур;
отсутствия подписей и/или оттиска печати на требуемых полях;
несоответствия подписей и/или оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати при предъявлении платежного поручения на бумажном носителе;
нечеткого (неясного) проставления оттиска печати на требуемых полях на всех экземплярах платежного поручения в случае представления на бумажном носителе;
несоответствия суммы цифрами сумме прописью;
несоответствия указанных в платежном поручении реквизитов, подлежащих программной проверке, реквизитам, введенным в интегрированную цифровую систему казначейства;
несоответствия реквизитов платежного поручения (за исключением индивидуального идентификационного кода, банковского идентификационного кода, наименования банка получателя денег) реквизитам подтверждающих документов, приложенных к платежному поручению в случаях, установленных настоящими Процедурами;
несоответствия реквизитов первого экземпляра платежного поручения реквизитам второго экземпляра платежного поручения при представлении платежного поручения на бумажном носителе;
представления в срок, превышающий срок действия платежного поручения;

Ескерту. 402-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
403. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына қойылған инкассалық өкімдерді орындау осы Рәсімдердің 6-тарауының 16-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
404. Мемлекеттік қазынашылық органдары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың төлем тапсырмаларын тексеруден тұратын төлемдерін жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды:
1) төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің болуы, осы Рәсімдерге 112-қосымшасына сәйкес қаржылық қолдауды жүзеге асыру бойынша төлем жүргізу үшін растау немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрі;
2) бағалы қағаздар нарығын реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган куәлігінің не квазимемлекеттік сектор субъектісінің жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аударылған жағдайда басқару органдарының тиісті шешімінің, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысын қоса бере отырып, қаржы-экономикалық негіздеменің болуы;
3) нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығы бойынша Қазақстан Республикасы банк заңнамасының талаптарына сәйкестігі жүзеге асырады.
405. Қағаз тасығышта төлем тапсырмасы және "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмасы квазимемлекеттік сектор субъектісіне, қаржылық қолдау операторына, дербес білім беру ұйымына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға келесі жағдайларда:
қолма-қол ақшаның тиісті бақылау шоттарында қолма-қол ақшаның болмауы немесе жеткіліксіздігі;
Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасында белгіленген нысанға сәйкес келмейтін нысан бойынша қағаз тасығышта төлем тапсырмасын ұсыну;
түзетулері бар көріністер, соның ішінде қолмен;
осы Рәсімдерде көзделген басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның қолымен және мөрінің бедерімен (сканерленген кескінді тіркемей немесе басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылмаған сканерленген кескінді қоса бере отырып) қосымшасыз немесе қоса берілмеген ұсынымдар растайтын құжаттармен;
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ-ға электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесінен интеграциясыз шот-фактураны ұсыну;
қажетті ашық жолақтарда қолдар және/немесе мөр бедерінің болмауы;
қолдар және/немесе мөр бедерлері қағаз тасығышта төлем тапсырмасын көрсеткен кезде қолдар мен мөр бедерлерінің үлгілерімен құжатқа сәйкес келмеуі;
қағаз тасығышта ұсынылған жағдайда төлем тапсырмасының барлық даналарында талап етілетін өрістерге мөр бедерінің анық емес (түсініксіз) қойылуы;
соманың сандармен сомаға жазбаша сәйкес келмеуі;
төлем тапсырмасында көрсетілген бағдарламалық тексеруге жататын деректемелердің қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесіне енгізілген деректемелерге сәйкес келмеуі;
төлем тапсырмасының деректемелері (жеке сәйкестендіру кодын, банктік сәйкестендіру кодын, ақша алушы банктің атауын қоспағанда) төлем тапсырмасына қоса берілген растайтын құжаттардың деректемелеріне (осы Рәсімдерде белгіленген жағдайларда құжаттарды қоса берген кезде) сәйкес келмеуі;
төлем тапсырмасын қағаз тасығышта көрсеткен кезде төлем тапсырмасының бірінші данасының деректемелері төлем тапсырмасының екінші данасының деректемелеріне сәйкес келмеуі;
төлем тапсырмасының қолданылу мерзімінен асатын мерзімде ұсыну;

выявленных ошибок на электронном носителе в формате платежей в соответствии с приложениям 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Процедурам;
несоответствия назначения платежа, указанного в платежном поручении, планируемым мероприятиям, указанным в финансово-экономическом обосновании;
отсутствия ссылки на подтверждающий документ;
превышения суммы платежного поручения над суммой подтверждающего документа;
дублирования номера платежного поручения;
заполнения обязательных полей в платежном поручении в нарушение требований законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах;
несоответствия назначения платежа шестизначному коду классификации поступлений бюджета (при перечислении платежей в бюджет);
несоответствия подтверждающих и иных предусмотренных настоящими Процедурами документов по содержанию требованиям, установленным настоящими Процедурами.
При обнаружении несоответствия данных в платежном поручении, поступившего электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент", вышеперечисленным требованиям и требованиям Руководства пользователя в период приема и дальнейшей обработки платежное поручение возвращается органом государственного казначейства с указанием всех причин возврата со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Процедур и Руководства пользователя.
При обнаружении несоответствия данных в платежном поручении на бумажном носителе вышеперечисленным требованиям в период приема, платежное поручение возвращается без оформления письма. При обнаружении несоответствия после приема, в ходе проверки, платежное поручение возвращается с письменным обоснованием за подписью руководителя органа государственного казначейства или лица, им уполномоченного.
Сноска. Пункт 405 – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
Параграф 5. Порядок и сроки возврата в бюджет неиспользованных (недоиспользованных) в текущем финансовом году средств субъектов квазигосударственного сектора
406. Остатки средств на конец отчетного финансового года, полученных из бюджета, оставшиеся неиспользованными на конец отчетного периода на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора, на основании решения республиканской бюджетной комиссии или бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения):
1) используются на продолжение реализации бюджетного инвестиционного проекта, на который ранее были выделены бюджетные средства посредством корректировки финансово-экономического обоснования;

осы Рәсімдерге 140, 141, 142, 143 және 144-қосымшаларға сәйкес электрондық тасымалдағышта төлем форматында анықталған қателер;
төлем тапсырмасында көрсетілген төлем мақсатының қаржы-экономикалық негіздемеде көрсетілген жоспарланатын іс-шараларға сәйкес келмеуі;
растайтын құжатқа сілтеме болмауы;
төлем тапсырмасы сомасының растаушы құжат сомасынан асып кетуі;
төлем тапсырмасының нөмірін қайталау;
Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасын талаптарын бұза отырып, төлем тапсырмасындағы міндетті жолдарды толтыру;
төлем мақсатының бюджет түсімдері сыныптамасының алты мәнді кодына сәйкес келмеуі (төлемдерді бюджетке аудару кезінде);
мазмұны бойынша осы Рәсімдерде көзделген растайтын және өзге де құжаттардың осы Рәсімдерде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі орындаусыз қайтарылады;
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмасындағы деректердің қабылдау және одан әрі өңдеу кезеңінде пайдаланушы басшылығының жоғарыда аталған талаптары мен талаптарына сәйкес келмеуі анықталған кезде төлем тапсырмасы осы Рәсімдердің тиісті тармақтарына және пайдаланушы басшылығына сілтеме жасай отырып, ауытқудың барлық себептерін көрсете отырып, мемлекеттік қазынашылық органы қайтарады.
Қабылдау кезеңінде жоғарыда аталған жағдайларға қағаз тасығышта төлем тапсырмасындағы деректер сәйкес келмесе, төлем тапсырмасы хат ресімделмей қайтарылады. Қабылдағаннан кейін, тексеру барысында сәйкессіздік анықталған кезде төлем тапсырмасы мемлекеттік қазынашылық органы басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолы қойылған жазбаша негіздемемен қайтарылады.
Ескерту. 405-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 5. Ағымдағы қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражатын бюджетке қайтару тәртібі мен мерзімдері
406. Республикалық бюджет комиссиясының немесе астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік комиссиясының шешімі негізінде есепті кезеңнің соңында квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында пайдаланылмай қалған, бюджеттен алынған есепті қаржы жылының соңындағы қаражат қалдықтары:
1) бұрын қаржы-экономикалық негіздемені түзету арқылы бюджет қаражаты бөлінген бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыруды жалғастыруға пайдаланылады;

2) используются на реализацию иных бюджетных инвестиционных проектов в рамках данного субъекта квазигосударственного сектора посредством разработки нового финансово-экономического обоснования;
3) подлежат возврату в соответствующий бюджет, за исключением субъектов квазигосударственного сектора в организационно-правовой форме акционерных обществ.
Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает правомерность и обоснованность представления в орган государственного казначейства платежного поручения на перечисление остатка средств в доход соответствующего бюджета в соответствии с параграфом 4 главы 7 настоящих Процедур.
Сноска. Пункт 406 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
406-1. В случае наличия на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора остатков средств, полученных из бюджета на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, органы государственного казначейства не позднее 1 февраля финансового года, следующего за годом завершения реализации инвестиционного проекта в соответствии с утвержденным финансово-экономическим обоснованием, направляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и/или местный уполномоченный орган по государственному планированию письменное уведомление о наличии неиспользованных остатков для рассмотрения на Республиканской бюджетной комиссии и/или бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) и принятии решения о перечислении остатков средств в доход соответствующего бюджета.
При положительном решении соответствующей бюджетной комиссии центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и/или местный уполномоченный орган по государственному планированию, направляет данное решение администратору бюджетных программ, ответственного за реализацию бюджетного инвестиционного проекта, для принятия мер по перечислению субъектом квазигосударственного сектора остатков средств с контрольного счета наличности в доход соответствующего бюджета.
Сноска. Пункт 406-1 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
407. Для бюджетных инвестиций, выделяемых субъектам квазигосударственного сектора, за отчетный период принимается срок, установленный в утвержденном финансово-экономическом обосновании бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с пунктом 5 статьи 115 Бюджетного кодекса.

2) жаңа қаржы-экономикалық негіздемені әзірлеу арқылы осы квазимемлекеттік сектордың осы субъектісі шеңберінде өзге де бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға пайдаланылады;
3) акционерлік қоғамдардың ұйымдық-құқықтық нысанындағы квазимемлекеттік сектор субъектілерін қоспағанда, тиісті бюджетке қайтарылуға жатады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі осы Рәсімдердің 7-тарауының 4-параграфына сәйкес тиісті бюджеттің кірісіне қаражат қалдығын аударуға арналған төлем тапсырмасын мемлекеттік қазынашылық органына ұсынудың заңдылығы мен негізділігін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 406-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
406-1. Егер квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бюджеттен алынған және инвестициялық жобаларды іске асыруға пайдаланылған қаражат қалдықтары болған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органдары бекітілген қаржылық-экономикалық негіздемеге сәйкес инвестициялық жобаны іске асыру аяқталған жылдан кейінгі қаржы жылының 1 ақпанынан кешіктірмей пайдаланылмаған қалдықтардың бар екені туралы жазбаша хабарламаны Республикалық бюджет комиссиясында және/немесе астана, облыс, республикалық маңызы бар қала, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджет комиссиясында қарау және тиісті бюджет кірісіне қаражат қалдықтарын аудару туралы шешім қабылдау үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және/немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі болған жағдайда бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және/немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган аталған шешімді бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыруға жауапты бюджет бағдарламаларының әкімшісіне квазимемлекеттік сектор субъектісі тарапынан қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражат қалдықтарын тиісті бюджет кірісіне аудару бойынша шаралар қабылдау үшін жібереді.
Ескерту. 406-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 31.03.2026 № 207; жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
407. Есепті кезеңде квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бөлінетін бюджеттік инвестициялар үшін Бюджет кодексінің 115-бабының 5-тармағына сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың бекітілген қаржылық-экономикалық негіздемесінде белгіленген мерзім қабылданады.

Глава 8. Казначейское сопровождение государственных закупок по строительству
Параграф 1. Основные понятия
408. В настоящей главе используются следующие основные понятия:
казначейское сопровождение – деятельность по осуществлению текущего контроля в соответствии со статьей 110 Бюджетного кодекса за целевым использованием средств, выделенных на авансирование при реализации бюджетных инвестиционных проектов, связанных со строительством, при проведении платежей через контрольные счета наличности;
генеральный подрядчик (поставщик) в рамках казначейского сопровождения – юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено законами Республики Казахстан) или временное объединение юридических лиц (консорциум), выступающие в качестве стороны в заключенном с заказчиком договоре о государственных закупках в рамках казначейского сопровождения (далее – генеральный подрядчик);
заказчик в рамках казначейского сопровождения – государственное учреждение, выступающее в качестве стороны в заключенном с генеральным подрядчиком договоре о государственных закупках в рамках казначейского сопровождения (далее – заказчик);
контрольный счет наличности государственных закупок – счет, связанный с зачислением средств и их использованием генеральным подрядчиком в рамках казначейского сопровождения;
платежный сертификат – документ, предоставляемый заказчиком генеральному подрядчику в рамках казначейского сопровождения для дальнейшего представления в органы государственного казначейства при проведении платежей в рамках казначейского сопровождения, который служит основанием для осуществления платежа, по форме согласно приложению 113 к настоящим Процедурам.
Сноска. Пункт 408 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026)
Параграф 2. Казначейское сопровождение
409. Государственное учреждение обеспечивает проведение процедуры государственных закупок с условиями казначейского сопровождения государственных закупок по строительству, за исключением объектов, сведения по которым содержат служебную информацию с государственными секретами (с грифом "Секретно") и объектов, по которым имеется решение Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года № 314 "О мерах по модернизации экономики Республики Казахстан".
После подведения итогов государственных закупок:
заказчик не позднее следующего рабочего дня со дня определения генерального подрядчика, письменно уведомляет его об открытии контрольного счета наличности государственных закупок в государственном казначействе;

8-тарау. Құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алуды қазынашылық сүйемелдеу
1-параграф. Негізгі ұғымдар
408. Осы тарауда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
қазынашылық сүйемелдеу – қолма-қол ақшаны бақылау шоттары арқылы төлемдер жүргізу кезінде құрылыспен байланысты бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде аванс беруге бөлінген қаражаттың нысаналы пайдаланылуын Бюджет кодексінің 110-бабына сәйкес ағымдағы бақылауды жүзеге асыру жөніндегі қызмет.
қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер (өнім беруші) – тапсырыс берушімен қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде жасалған мемлекеттік сатып алу туралы шартта тарап ретінде әрекет ететін заңды тұлға (егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мекемелерді қоспағанда) немесе заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум) (бұдан әрі – бас мердігер);
қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде тапсырыс беруші – қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігермен жасалған мемлекеттік сатып алу туралы шартта тарап ретінде әрекет ететін мемлекеттік мекеме (бұдан әрі – тапсырыс беруші);
мемлекеттік сатып алулардың қолма-қол ақшаны бақылау шоты – бас мердігердің қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде қаражатты есепке алуына және оларды пайдалануына байланысты шот;
төлем сертификаты – осы Рәсімдерге 113-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде төлемдерді жүргізу кезінде төлемді жүзеге асыру үшін негіз болатын, кейіннен мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсыну үшін тапсырыс беруші қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерге ұсынатын құжат.
Ескерту. 408-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Қазынашылық сүйемелдеу
409. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік құпиялары бар қызметтік ақпаратты қамтитын ("Құпия" белгісі бар) объектілерді және "Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі № 314 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның шешімі бар объектілерді қоспағанда, мемлекеттік сатып алу рәсімін құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алуды қазынашылық сүйемелдеу шарттарымен жүргізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік сатып алу қорытындыларын шығарғаннан кейін:
тапсырыс беруші бас мердігерді анықтаған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей оны мемлекеттік қазынашылықта мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшасын бақылау шотының ашылғаны туралы жазбаша хабардар етеді;

генеральный подрядчик не позднее следующего рабочего дня после получения уведомления от заказчика представляет в орган государственного казначейства по месту обслуживания заказчика заявку на присвоение кода и открытие контрольного счета наличности государственных закупок по форме согласно приложению 145 к настоящим Процедурам с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных параграфом 5 главы 4 настоящих Процедур, копии уведомления, указанного в абзаце третьем настоящего пункта и перечень контрагентов (поставщик, субподрядчик) в рамках казначейского сопровождения по форме согласно приложению 146 к настоящим Процедурам (далее – перечень контрагентов).
Сноска. Пункт 409 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026 (порядок введения в действие см. п. 3).
410. Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения документов, перечисленных в части второй пункта 409 настоящих Процедур, посредством электронного документооборота в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон об электронном документе и электронной цифровой подписи) направляет:
1) в государственное казначейство заявку на присвоение кода генерального подрядчика и открытие контрольного счета наличности государственных закупок по форме согласно приложению 145 к настоящим Процедурам;
2) в орган государственных доходов по месту обслуживания заказчика для проведения анализа перечень контрагентов.
Генеральный подрядчик обеспечивает достоверность реквизитов, указанных в заявках на присвоение кода и открытие контрольного счета наличности государственных закупок и перечне контрагентов.
Сноска. Пункт 410 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (порядок введения в действие см. п. 3).
410-1. Орган государственных доходов в срок не более десяти рабочих дней со дня, следующего за днем поступления от органа государственного казначейства перечня контрагентов, посредством электронного документооборота в соответствии с Законом об электронном документе и электронной цифровой подписи направляет в орган государственного казначейства итоги проведенного анализа по перечню контрагентов.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 410-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.06.2026).
410-2. В случае получения отрицательных результатов по итогам анализа, проведенного органом государственных доходов в отношении контрагентов (поставщиков, субподрядчиков), орган государственного казначейства письменно уведомляет об этом генерального подрядчика.

бас мердігер тапсырыс берушіден хабарлама алғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей тапсырыс берушіге қызмет көрсету орны бойынша мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдердің 4-тарауының 5-параграфында көзделген дерекнаманы қалыптастыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Рәсімдерге 145-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік сатып алудың кодын беруге және қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімді, осы тармақтың үшінші абзацында көрсетілген хабарламаның көшірмелерін және осы Рәсімдерге 146-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде контрагенттердің (өнім берушінің, қосалқы мердігердің) тізбесін (бұдан әрі - контрагенттердің тізбесі) ұсынады.
Ескерту. 409-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
410. Мемлекеттік қазынашылық органы осы Рәсімдердің 409-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы Заң) сәйкес электрондық құжат айналымы арқылы:
1) мемлекеттік қазынашылыққа осы Рәсімдерге 145-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бас мердігердің кодын беруге және мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшасының бақылау шотын ашуға өтінімді;
2) тапсырыс берушінің қызмет көрсету орны бойынша мемлекеттік кіріс органына талдау жүргізу үшін контрагенттердің тізбесін жолдайды.
Бас мердігер код беруге және мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға арналған өтінімдерде көрсетілген деректемелердің және контрагенттердің тізбесінің дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 410-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
410-1. Мемлекеттік кіріс органы мемлекеттік қазынашылық органынан контрагенттердің тізбесі түскен күннен кейінгі он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде контрагенттер тізбесі бойынша жүргізілген талдау қорытындыларын мемлекеттік қазынашылық органына электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы Заңға сәйкес электрондық құжат айналымы арқылы жолдайды.
Ескерту. 410-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.06.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
410-2. Контрагенттердің (өнім берушілердің, қосалқы мердігерлердің) мемлекеттік кірістер органы жүргізген талдау қорытындылары бойынша теріс нәтижелер алынған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы бұл туралы бас мердігерді жазбаша хабардар етеді.

В случае внесения изменений и дополнений в перечень контрагентов (поставщик, субподрядчик), генеральный подрядчик обеспечивает его представление в орган государственного казначейства в соответствии с пунктом 409 настоящих Процедур. Органы государственного казначейства и государственных доходов по вновь представленному перечню осуществляют действия в соответствии с требованиями пунктов 410 и 410-1 настоящих Процедур.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 410-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.06.2026).
411. Государственным казначейством присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения от органов государственного казначейства заявок на присвоение кодов генерального подрядчика по форме согласно приложению 145 к настоящим Процедурам, а открытие контрольного счета наличности государственных закупок осуществляется не позднее следующего рабочего дня после присвоения кода генеральному подрядчику.
412. Государственное казначейство не позднее следующего рабочего дня со дня присвоения кода генеральному подрядчику уведомляет органы государственного казначейства о присвоенном коде письмом в электронном виде.
Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения письма от государственного казначейства о присвоении кода письменно уведомляет генерального подрядчика о присвоенном коде и открытом контрольном счете наличности государственных закупок.
Регистрация присвоенного кода генерального подрядчика отражается в соответствующем справочнике, формируемом в интегрированной цифровой системе казначейства.
Регистрация открытых контрольных счетов наличности государственных закупок отражается во внутреннем отчете органа государственного казначейства по форме 5-19 согласно приложению 49 к настоящим Процедурам.
По договорам, зарегистрированным в органах государственного казначейства до 1 января 2025 года, для присвоения кодов и открытия счетов государственных закупок субподрядчики в рамках казначейского сопровождения представляют в орган государственного казначейства по месту обслуживания заказчика заявку по форме согласно приложению 145 к настоящим Процедурам, с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных параграфом 5 главы 4 настоящих Процедур.
Сноска. Пункт 412 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
413. Орган государственного казначейства письменно уведомляет соответствующий орган государственных доходов об открытии кода генерального подрядчика, субподрядчика в рамках казначейского сопровождения (по договорам, зарегистрированным в органах государственного казначейства до 1 января 2025 года) и контрольного счета наличности государственных закупок в течение трех рабочих дней после их открытия государственным казначейством.

Контрагенттердің (өнім берушінің, қосалқы мердігердің) тізбесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, бас мердігер оның осы Рәсімдердің 409-тармағына сәйкес мемлекеттік қазынашылық органына ұсынылуын қамтамасыз етеді. Мемлекеттік қазынашылық және мемлекеттік кірістер органдары жаңадан ұсынылған тізбе бойынша осы Рәсімдердің 410 және 410-1-тармақтарының талаптарына сәйкес іс-әрекеттерді жүзеге асырады.
Ескерту. 410-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.06.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
411. Мемлекеттік қазынашылық мемлекеттік қазынашылық органдарынан осы Рәсімдерге 145-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бас мердігердің кодтарын беруге арналған өтінімдерді алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей кодтар береді, ал мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшасын бақылау шотын ашу бас мердігерге код берілгеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады..
412. Мемлекеттік қазынашылық бас мердігерге код берілген күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей электрондық түрдегі хатпен берілген код туралы мемлекеттік қазынашылық органдарына хабарлайды.
Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік қазынашылықтан код берілгені туралы хатты алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бас мердігерді мемлекеттік сатып алудың берілген коды және қолма-қол ақшаның ашық бақылау шоты туралы жазбаша хабарлайды.
Бас мердігердің берілген кодын тіркеу қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде қалыптастырылатын тиісті анықтамалықта көрсетіледі.
Мемлекеттік сатып алудың ашық қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын тіркеу осы Рәсімдерге 49-қосымшаға сәйкес 5-19-нысан бойынша мемлекеттік қазынашылық органының ішкі есебінде көрсетіледі.
Мемлекеттік қазынашылық органдарында 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркелген шарттар бойынша қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде кодтар беру және мемекеттік сатып алудың шоттарын ашу үшін қосалқы мердігерлер тапсырыс беруге қызмет көрсету орны бойынша мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдердің 4-тарауының 5-параграфында көзделген дерекнаманы қалыптастыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Рәсімдерге 145-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді ұсынады.
Ескерту. 412-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
413. Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік қазынашылық оларды ашқаннан кейін үш жұмыс күні ішінде бас мердігердің, қазынашылық сүйемелдеу шеңберіндегі қосалқы мердігерлер (мемлекеттік қазынашылық органдарында 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркелген шарттар бойынша) кодын және мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашқаны туралы тиісті мемлекеттік кірістер органын жазбаша хабарлайды.

414. В случае изменения наименования генерального подрядчика, генеральным подрядчиком представляется в орган государственного казначейства заявка на изменение наименования по форме согласно приложению 121 к настоящим Процедурам с приложением копии справки о государственной перерегистрации.
415. Первый руководитель генерального подрядчика обеспечивает и несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 14 статьи 41 Бюджетного кодекса.
416. Казначейское сопровождение применяется к авансовым платежам по бюджетным инвестиционным проектам, связанным со строительством.
417. Органы государственного казначейства осуществляют контроль при проведении платежей генерального подрядчика в порядке, предусмотренном настоящими Процедурами.
Для регистрации гражданско-правовой сделки, связанной со строительством объектов, подлежащих казначейскому сопровождению, в органы государственного казначейства предоставляется заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки в соответствии с пунктом 212 настоящих Процедур на сумму договора, предусмотренную на текущий финансовый год, с указанием суммы авансовой (предварительной) оплаты и реквизитов контрольного счета наличности генерального подрядчика, открытого в государственном казначействе в порядке, установленном настоящими Процедурами.
Органы государственного казначейства осуществляют проверку договора (дополнительного соглашения), подлежащего казначейскому сопровождению, предоставленного на регистрацию заказчиком на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" посредством интеграции с цифровой системой "Единая платформа закупок" на соответствие требованиям, предусмотренным параграфом 5 главы 6 настоящих Процедур, и дополнительно на:
наличие условий исполнения договора в рамках казначейского сопровождения в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 октября 2024 года № 687 "Об утверждении Правил осуществления государственных закупок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35238);
наличие условия о перечислении авансовой (предварительной) оплаты по договору на контрольный счет наличности государственных закупок, открытый в государственном казначействе;
наличие условия выписки счетов-фактур через цифровую систему электронных счетов-фактур.
Органы государственного казначейства осуществляют проверку заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки, предусмотренную частью второй настоящего пункта, на соответствие требованиям предусмотренным параграфом 5 главы 6 настоящих Процедур.
На поставщиков, с которыми заключены договора в рамках казначейского сопровождения, требование по внесению обеспечения аванса не распространяется.

414. Бас мердігердің атауы өзгерген жағдайда бас мердігер мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік қайта тіркеу туралы анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Рәсімдерге 121-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атауды өзгертуге өтінім береді..
415. Бас мердігердің бірінші басшысы Бюджет кодексінің 41-бабының 14-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершілікті қамтамасыз етеді және жауапты болады.
416. Қазынашылық сүйемелдеу құрылысқа байланысты бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша аванстық төлемдерге қолданылады.
417. Мемлекеттік қазынашылық органдары бас мердігердің төлемдерін жүргізу кезінде осы Рәсімдерде белгіленген тәртіпте бақылауды жүзеге асырады.
Қазынашылық сүйемелдеуге жататын объектілерді салуға байланысты азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен мемлекеттік қазынашылықта ашылған бас мердігердің қолма-қол ақшаны бақылау шотының деректемелерін және аванстық (алдын ала) сомасын көрсете отырып, ағымдағы қаржы жылына қарастырылған осы Рәсімдердің 212-тармағына сәйкес азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге шарттың сомасына өтінім беріледі.
Мемлекеттік қазынашылық органдары "Бірыңғай сатып алу платформасы" цифрлық жүйесімен интеграциялау арқылы тапсырыс беруші тіркеуге қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы электрондық түрде ұсынған қазынашылық сүйемелдеуге жататын шартты (қосымша келісімді) осы Рәсімдердің 6-тарауының 5-параграфында көзделген талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүзеге асырады және қосымша:
"Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 9 қазандағы № 687 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35238 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде шартты орындау талаптарының бар-жоғына;
шарт бойынша аванстық (алдын ала) төлемді мемлекеттік қазынашылықта ашылған мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына аудару туралы шарттың болуы;
электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесі арқылы шот-фактураларды жазып беру талаптарының болуы.
Мемлекеттік қазынашылық органдары осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімнің осы Рәсімдердің 6-тарауының 5-параграфында көзделген талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде шарттар жасалған өнім берушілерге авансты қамтамасыз етуді енгізу жөніндегі талап қолданылмайды.

Сноска. Пункт 417 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
417-1. Для проведения органами государственных доходов налогового администрирования посредством системы управления налоговыми рисками в соответствии со статьей 90 Налогового кодекса сведения о проведенных платежах генерального подрядчика согласно приложению 147 к настоящим Процедурам органами государственного казначейства ежеквартально не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом направляются в органы государственных доходов по месту обслуживания заказчика посредством электронного документооборота в соответствии с Законом об электронном документе и электронной цифровой подписи.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 417-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.06.2026).
418. После выплаты суммы авансирования согласно условиям договора (дополнительного соглашения), подлежащих казначейскому сопровождению, в органы государственного казначейства предоставляется заявка для регистрации дополнительного соглашения на оставшуюся сумму текущего финансового года с указанием реквизитов счета генерального подрядчика, открытого в банке второго уровня в порядке, предусмотренном пунктом 217 настоящих Процедур, с пояснительной запиской государственного учреждения, в которой указываются все номера и дата уведомлений о регистрации обязательства, причина изменений условий договора, а также сумма договора при ее изменении.
Сноска. Пункт 418 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026)
419. Казначейское сопровождение обеспечивается полнотой и своевременностью зачисления денег на контрольный счет наличности государственных закупок, открытый в государственном казначействе и проведением платежей и переводов денег на основании подтверждающих документов (платежных сертификатов и электронных счет-фактур).
Казначейское сопровождение по контрольному счету наличности государственных закупок осуществляется на кассовой основе, операции по списанию и зачислению денег осуществляются в безналичном порядке.
420. Платежи и (или) переводы денег генерального подрядчика при реализации бюджетного инвестиционного проекта, связанного со строительством, проводятся в пределах остатков денег, находящихся на контрольном счете наличности государственных закупок, путем формирования генеральным подрядчиком платежного поручения по форме, установленной постановлением № 208, при соблюдении следующих условий:

Ескерту. 417-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
417-1. Салық кодексінің 90-бабына сәйкес салықтық тәуекелдерді басқару жүйесі арқылы мемлекеттік кірістер органдарының салықтық әкімшілендіруді жүргізуі үшін осы Рәсімдерге 147-қосымшаға сәйкес бас мердігердің жүргізген төлемдері туралы мәліметтерді мемлекеттік қазынашылық органдары тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей тапсырыс берушінің қызмет көрсетілетін жері бойынша мемлекеттік кірістер органдарына электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы Заңға сәйкес электрондық құжат айналымы арқылы жібереді.
Ескерту. 417-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.06.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
418. Шарттың (қосымша келісімнің) талаптарына сәйкес қазынашылық сүйемелдеуге жататын аванстық соманы төлегеннен кейін мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Рәсімдердің 217-тармағында көзделген тәртіппен екінші деңгейдегі банкте ашылған бас мердігер шотының деректемелерін көрсете отырып, ағымдағы қаржы жылының қалған сомасына қосымша келісімді тіркеу үшін міндеттемені тіркеу туралы хабарламалардың барлық нөмірлері мен күні, шарт талаптарының өзгеру себебі, сондай-ақ өзгерген жағдайда шарт сомасы көрсетілетін мемлекеттік мекеменің түсіндірме жазбасымен қоса өтінім беріледі.
Ескерту. 418-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
419. Қазынашылық сүйемелдеу мемлекеттік қазынашылықта ашылған мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақшаны толық және уақтылы есепке алумен және растайтын құжаттар (төлем сертификаттары мен электрондық шот-фактуралар) негізінде төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізумен қамтамасыз етіледі.
Мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшасын бақылау шоты бойынша қазынашылық сүйемелдеу кассалық негізде жүзеге асырылады ақшаны есептен шығару және есепке алу жөніндегі операциялар қолма-қол ақшасыз тәртіппен жүзеге асырылады.
420. Құрылысқа байланысты бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыру кезінде бас мердігердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алумен байланысты төлемдері және (немесе) ақша аударымдары бас мердігердің № 208 қаулыда белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмасын қалыптастыру жолымен мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қалдықтары шегінде келесі шарттар сақталған кезде жүргізіледі:

1) основанием для формирования генеральным подрядчиком платежного поручения является платежный сертификат (при обслуживании по ЦС "Казначейство-клиент" предоставляется сканированный образ с оригинала), электронный счет-фактура, интегрированный из цифровой системы электронных счетов-фактур в ЦС "Казначейство-клиент";
2) оплата генеральным подрядчиком накладных расходов с контрольного счета наличности государственных закупок, открытого в государственном казначействе, на его счета, открытые в банках второго уровня, не допускается, за исключением оплаты накладных расходов по договорам о государственных закупках, зарегистрированным в органах государственного казначейства до 1 января 2025 года.
По договорам о государственных закупках, зарегистрированным в органах государственного казначейства до 1 января 2025 года, оплата генеральным подрядчиком накладных расходов с контрольного счета наличности государственных закупок, открытого в государственном казначействе, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на основании платежного поручения и платежного сертификата на его счета, открытые в банках второго уровня;
3) возмещение текущих затрат, произведенных за счет собственных средств генерального подрядчика, с контрольного счета наличности государственных закупок, открытого в государственном казначействе, на счета генерального подрядчика, открытые в банках второго уровня, не допускается, за исключением случаев возмещения текущих затрат по договорам о государственных закупках, зарегистрированным в органах государственного казначейства до 1 января 2025 года.
Формирование генеральным подрядчиком платежного поручения при возмещении текущих затрат, произведенных за счет собственных средств, по договору о государственных закупках, зарегистрированному в органе государственного казначейства до 1 января 2025 года, осуществляется на основании платежного сертификата (при обслуживании по ЦС "Казначейство-клиент" предоставляется сканированный образ с оригинала) с указанием произведенных затрат, подлежащих возмещению.
При этом, возмещение текущих затрат, произведенных за счет собственных средств, с контрольного счета наличности государственных закупок на счета генерального подрядчика в банке второго уровня допускается только при отсутствии условий авансового платежа в договоре о государственных закупках, заключенном между заказчиком и генеральным подрядчиком;
4) для проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам, а также других выплат физическим лицам на их текущие или сберегательные счета, открытые в банке второго уровня, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей, обязательных профессиональных взносов, добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, платежей по договорам накопительного вида страхования по ЦС "Казначейство-клиент" к электронному образу платежного поручения прикрепляются платежный сертификат и списки получателей денег в электронном формате платежей в соответствии с приложениям 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Процедурам и подписываются электронной цифровой подписью генерального подрядчика и бухгалтера;

1) бас мердігердің төлем тапсырмасын қалыптастыруы үшін төлем сертификаты ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсету кезінде түпнұсқадан сканерленген кескін ұсынылады), электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесінен "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-ға интеграцияланған электрондық шот-фактура негіз болып табылады;
2) 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген мемлекеттік сатып алу туралы шарттар бойынша үстеме шығыстарды төлеуді қоспағанда, бас мердігердің мемлекеттік қазынашылықта ашылған мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшасын бақылау шотынан оның екінші деңгейдегі банктерде ашылған шоттарына үстеме шығыстарды төлеуіне жол берілмейді.
2025 жылғы 1 қаңтарға дейін мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген мемлекеттік сатып алу туралы шарттар бойынша мемлекеттік қазынашылықта ашылған мемлекеттік сатып алудың бақылау-қолма-қол ақша шотынан бас мердігердің үстеме шығыстарды төлеуі Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес төлем тапсырмасы және төлем сертификаты негізінде екінші деңгейдегі банктерде ашылған оның шоттарына жүзеге асырылады;
3) 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген мемлекеттік сатып алу туралы шарттар бойынша ағымдағы шығындарды өтеу жағдайларын қоспағанда, бас мердігердің меншікті қаражаты есебінен мемлекеттік қазынашылықта ашылған мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан екінші деңгейдегі банктерде ашылған бас мердігердің шоттарына жүргізілген ағымдағы шығындарды өтеуге жол берілмейді.
Бас мердігердің 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін мемлекеттік қазынашылық органында тіркелген мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша өз қаражаты есебінен жүргізілген ағымдағы шығындарды өтеу кезінде төлем тапсырмасын қалыптастыруы жүргізілген шығындарды көрсете отырып, төлем сертификаты негізінде ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсету кезінде түпнұсқадан сканерленген кескін ұсынылады) жүзеге асырылады.
Бұл ретте, тапсырыс беруші мен бас мердігер арасында жасалған мемлекеттік сатып алу туралы шартта аванстық төлем шарттары болмаған кезде ғана мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшасының бақылау шотынан екінші деңгейдегі банктегі бас мердігердің шоттарына өз қаражаты есебінен жүргізілген ағымдағы шығындарды өтеуге жол беріледі;
4) қызметкерлерге жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғаларға олардың екінші деңгейдегі банкте ашылған ағымдағы немесе жинақ шоттарына, міндетті зейнетақы жарналарына, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік жарналарға, ерікті зейнетақы жарналарына және әлеуметтік аударымдарға, міндетті зейнетақы жарналарына және (немесе) жарналарына басқа да төлемдерді аудару бойынша төлемдер жүргізу үшін әлеуметтік медициналық сақтандыру, "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша сақтандырудың жинақтаушы түрінің шарттары бойынша төлемдер төлем тапсырмасының электрондық кескініне төлем сертификаты және осы Қағидаларға 140, 141, 142, 143 және 144-қосымшаларға сәйкес төлемдердің электрондық форматындағы ақша алушылардың тізімдері бекітіледі және бас мердігер мен бухгалтердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады;

5) уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет генеральным подрядчиком осуществляется на основании платежного поручения и платежного сертификата;
6) перечисление генеральным подрядчиком (основным участником консорциума) авансовой (предварительной) оплаты с контрольного счета наличности государственных закупок, открытого в государственном казначействе, на счета субподрядчиков (участников консорциума) и (или) поставщиков, открытые в банках второго уровня, осуществляется на основании платежного сертификата;
7) при проведении авансовых платежей с контрольного счета наличности государственных закупок генеральный подрядчик дополнительно предоставляет копии всех договоров с контрагентами (поставщик, субподрядчик), заключенных в рамках договора (дополнительного соглашения), подлежащего казначейскому сопровождению.
При этом, запрещается проведение платежей и (или) переводов денег генерального подрядчика с контрольного счета наличности государственных закупок в пользу контрагентов (поставщик, субподрядчик), которые не вошли в перечень контрагентов;
8) генеральный подрядчик обеспечивает предоставление в орган государственного казначейства платежного поручения с приложением документов, указанных в настоящем пункте;
9) при заполнении платежного поручения генеральным подрядчиком в поле "Назначение платежа" указываются назначение платежа, номер и дата договора, заключенного между заказчиком и генеральным подрядчиком, наименование, номер и дата подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 420 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
420-1. По договорам, зарегистрированным в органах государственного казначейства до 1 января 2025 года, основанием для формирования субподрядчиком в рамках казначейского сопровождения платежного поручения является электронный счет-фактура, интегрированный из цифровой системы электронных счетов-фактур в ЦС "Казначейство-клиент".
Формирование субподрядчиком в рамках казначейского сопровождения платежного поручения при возмещении текущих затрат, произведенных за счет собственных средств по договору о государственных закупках, зарегистрированному в органе государственного казначейства до 1 января 2025 года, осуществляется на основании платежного сертификата (при обслуживании по ЦС "Казначейство-клиент" предоставляется сканированный образ с оригинала) с указанием произведенных затрат, подлежащих возмещению.
При этом, возмещение текущих затрат, произведенных за счет собственных средств, с контрольного счета наличности государственных закупок на счета субподрядчика в банке второго уровня допускается только при отсутствии условий авансового платежа в договоре о государственных закупках, заключенном между заказчиком и генеральным подрядчиком.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 420-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026); в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).

5) бас мердігердің салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуі төлем тапсырмасы мен төлем сертификаты негізінде жүзеге асырылады;
6) бас мердігердің (консорциумның негізгі қатысушысының) мемлекеттік қазынашылықта ашылған мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан екінші деңгейдегі банктерде ашылған қосалқы мердігерлердің (консорциумның қатысушыларының) және (немесе) өнім берушілердің шоттарына аванстық (алдын ала) төлемді аударуы төлем сертификаты негізінде жүзеге асырылады;
7) аванстық төлемдерді мемлекеттік сатып алудың бақылау қолма-қол шотынан жүргізу кезінде бас мердігер контрагенттермен жасалған барлық шарттардың (жеткізуші, қосалқы мердігер) көшірмелерін ұсынуы тиіс, олар шарт (қосымша келісім) шеңберінде қазынашылық сүйемелдеуге жатады.
Бұл ретте, мемлекеттік сатып алудың бақылау қолма-қол шотынан бас мердігердің контрагенттер тізіміне енгізілмеген контрагенттер (жеткізуші, қосалқы мердігер) пайдасына төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүргізуіне тыйым салынады;
8) бас мердігерлер осы тармақта көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, мемлекеттік қазынашылық органдарына төлем тапсырмасын ұсынуды қамтамасыз етеді;
9) бас мердігер төлем тапсырмасын толтырған кезде "Төлемнің мақсаты" жолында төлемнің мақсаты, тапсырыс беруші мен бас мердігер арасында жасалған шарттың нөмірі мен күні, растайтын құжаттардың атауы, нөмірі мен күні көрсетеді.
Ескерту. 420-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
420-1. Мемлекеттік қазынашылық органдарында 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркелген шарттар бойынша қазынашылық сүйемелдеу шеңберіндегі қосалқы мердігердің төлем тапсырмасын қалыптастыру үшін электрондық шот-фактуралардың цифрлық жүйесінен "Қазынашылық-клиент" ЦЖ-ға интеграцияланған электрондық шот-фактура негіз болып табылады.
2025 жылғы 1 қаңтарға дейін мемлекеттік қазынашылық органында тіркелген мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша өз қаражаты есебінен жүзеге асырылған ағымдағы шығындарды өтеу кезінде қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде қосалқы мердігердің төлем тапсырмасын қалыптастыруы өтелуге жататын жасалған шығындар көрсетілген төлем сертификаты ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы қызмет көрсету кезінде түпнұсқадан сканерленген көшірмесі ұсынылады) негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, мемлекеттік сатып алулардың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қосалқы мердігердің екінші деңгейдегі банктегі шоттарына өз қаражаты есебінен жүзеге асырылған ағымдағы шығындарды өтеуге тапсырыс беруші мен бас мердігер арасында жасалған мемлекеттік сатып алу туралы шартта аванстық төлем шарттары болмаған жағдайда ғана жол беріледі.
Ескерту. 420-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

421. При проведении платежей по договорам в иностранной валюте, заключенным с нерезидентами Республики Казахстан, генеральный подрядчик представляет на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" в орган государственного казначейства платежное поручение для перечисления денег с контрольного счета наличности государственных закупок, на счет генерального подрядчика, открытый в банке второго уровня, для покупки иностранной валюты не позднее следующего рабочего дня. В платежном поручении на конвертацию иностранной валюты в поле "Назначение платежа" указываются:
1) вид и сумма приобретаемой иностранной валюты;
2) курс, по которому приобретается иностранная валюта;
3) дата и номер договора с нерезидентом;
4) наименование товаров, работ и услуг;
5) наименование, номер и дата документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг, или другой документ, установленный законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг и платежного сертификата).
Неиспользованная либо недоиспользованная иностранная валюта должна быть реконвертирована по истечении указанного срока с последующим восстановлением суммы в национальной валюте на контрольном счете наличности государственных закупок, с которого была осуществлена конвертация иностранной валюты.
Для проведения платежа в национальной валюте за пределы Республики Казахстан по договору, заключенному с нерезидентом Республики Казахстан, генеральный подрядчик представляет в орган государственного казначейства платежное поручение для перечисления денег с контрольного счета наличности государственных закупок на счет генерального подрядчика, открытый в банке второго уровня. При этом в платежном поручении в поле "Назначение платежа" указываются реквизиты конечного бенефициара-нерезидента.
Сноска. Пункт 421 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
422. На деньги, находящиеся на контрольном счете наличности государственных закупок, не допускается выставление инкассового распоряжения в соответствии с пунктом 2 статьи 112 Бюджетного кодекса.
423. По договорам, зарегистрированным в органах государственного казначейства до 1 января 2025 года, остатки денег на контрольном счете наличности государственных закупок перечисляются на счет генерального подрядчика, открытого в банках второго уровня, после ввода объекта в эксплуатацию на основании платежного поручения с обязательным приложением акта приемки объекта в эксплуатацию, подписанного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.

421. Қазақстан Республикасының резидент еместерімен жасалған шетел валютасындағы шарттар бойынша төлемдер жүргізілген кезде бас мердігер мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан келесі жұмыс күнінен кешіктірмей шетел валютасын сатып алу үшін екінші деңгейдегі банкте ашылған шотқа ақша аудару үшін төлем тапсырмасын қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде ұсынады. Шетел валютасын айырбастауға арналған төлем тапсырмасында "Төлем тағайындау" ашық жолағында:
1) сатып алынатын шетел валютасының түрі мен сомасы;
2) ол бойынша шетел валютасы сатып алынатын бағам;
3) резидент емеспен жасалған шарттың күні мен нөмірі;
4) тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің атауы;
5) құжаттың (тауарларды жеткізгені туралы шот-фактураның немесе жүкқұжаттың (актінің), не орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген, оның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жүзеге асырылатын басқа да құжаттың) атауы, нөмірі мен күні көрсетіледі.
Пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған шетел валютасы көрсетілген мерзім өткеннен кейін шетел валютасын айырбастау жүзеге асырылған мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотында ұлттық валютада кейіннен соманы қалпына келтіре отырып, қайта айырбасталуы тиіс.
Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған шарт бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде төлемді ұлттық валютада жүргізу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік қазынашылық бөлімшесіне оның екінші деңгейдегі банкте ашық шотына мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақша аудару үшін төлем тапсырмасын ұсынады. Бұл ретте төлем тапсырмасында "Төлем мақсаты" жолында квазимемлекеттік сектор субъектісі түпкі бенефициар-резидент еместің деректемелерін қосымша көрсетеді.
Ескерту. 421-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
422. Мемлекеттік сатып алу қолма-қол ақшасының бақылау шотындағы ақшаға Бюджет кодексінің 112-бабының 2-тармағына сәйкес инкассолық өкімді шығаруға жол берілмейді.
423. Мемлекеттік қазынашылық органдарында 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркелген шарттар бойынша мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қалдықтары Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес қол қойылған объектіні пайдалануға қабылдау актісін міндетті түрде қоса бере отырып, төлем тапсырмасы негізінде объектіні пайдалануға бергеннен кейін екінші деңгейдегі банктерде ашылған бас мердігердің шотына аударылады.

424. Органы государственного казначейства осуществляют текущий контроль, который заключается в проверке платежных поручений на:
наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: платежного сертификата и электронной счет-фактуры (соответствие данных подтверждающих документов);
соответствие по полноте и правильности заполнения формы требованиям установленным банковским законодательством Республики Казахстан.
425. Платежное поручение, поступившее электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент", исполняется либо возвращается без исполнения в течение одного рабочего дня со дня, следующего за днем его приема органом государственного казначейства.
Сноска. Пункт 425 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
426. Для прекращения действия кодов и закрытия контрольного счета наличности государственных закупок генеральный подрядчик направляет в орган государственного казначейства заявку по форме согласно приложению 61 к настоящим Процедурам в двух экземплярах.
Орган государственного казначейства направляет в государственное казначейство заявку на прекращение действия кодов и закрытие контрольного счета наличности государственных закупок по форме согласно приложению 61 к настоящим Процедурам.
После закрытия государственным казначейством кода и контрольного счета наличности государственных закупок орган государственного казначейства один экземпляр заявки с отметкой о закрытии возвращает генеральному подрядчику.
427. Требования по заполнению платежного поручения для генерального подрядчика регулируются параграфом 4 главы 7 настоящих Процедур.
Органы государственного казначейства возвращают платежные поручения генерального подрядчика без исполнения в случаях, предусмотренных параграфом 4 главы 7 настоящих Процедур, а также при несоблюдении требований пункта 421 настоящих Процедур.
Глава 9. Порядок управления ликвидностью
Параграф 1. Порядок управления ликвидностью
428. Управление ликвидностью осуществляется государственным казначейством и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 428 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
429. Для обеспечения своевременности и полноты проведения платежей государственное казначейство и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета составляют прогноз потоков наличности (далее – прогноз), который является процессом по определению ожидаемых объемов поступлений и ожидаемого исполнения расходов бюджета на планируемый период, с целью прогнозирования объема наличности для эффективного управления ликвидностью.

424. Мемлекеттік қазынашылық органдары төлем тапсырмаларын тексеру кезінде:
төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: төлем сертификатының және электрондық шот-фактураның (растайтын құжаттар деректерінің сәйкестігі) болуына;
нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығын Қазақстан Республикасының банктік заңнамасы талаптарына сәйкес келуіне ағымдағы бақылауды жүзеге асырады.
425. "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмасы мемлекеттік қазынашылық органы оны қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап бір жұмыс күні ішінде орындалады не орындаусыз қайтарылады.
Ескерту. 425-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
426. Кодтардың қолданылуын тоқтату және мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшасын бақылау шотын жабу үшін бас мердігер мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 61-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада өтінім жібереді.
Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік қазынашылыққа осы Рәсімдерге 61-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кодтардың қолданылуын тоқтатуға және мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотын жабуға арналған өтінімді жібереді.
Мемлекеттік қазынашылық мемлекеттік сатып алу кодын және қолма-қол ақшаны бақылау шотын жапқаннан кейін мемлекеттік қазынашылық органы жабу туралы белгісі бар өтінімнің бір данасын бас мердігерге қайтарады.
427. Бас мердігер үшін төлем тапсырмасын толтыру жөніндегі талаптар осы Рәсімдердің 7-тарауының 4-параграфымен реттеледі.
Мемлекеттік қазынашылық органдары бас мердігердің төлем тапсырмаларын осы Рәсімдердің 7-тарауының 4-параграфында көзделген жағдайларда, сондай-ақ осы Рәсімдердің 421-тармағының талаптары сақталмаған кезде орындаусыз қайтарады.
9-тарау. Өтімділікті басқару тәртібі
1-параграф. Өтімділікті басқару тәртібі
428. Мемлекеттік қазынашылық пен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган өтімділікті басқаруды жүзеге асырады.
Ескерту. 428-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
429. Төлемді уақтылы және толық жүргізуді қамтамасыз ету үшін мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджет ақшасын тиімді басқару үшін қолма-қол ақша көлемін болжамдау мақсатында бюджетке түсетін түсімдер көлемін және жоспарлы кезеңге арналған шығыстардың күтіліп отырған атқарыуын анықтау жөніндегі үдерісі болып табылатын қолма-қол ақша тасқынның болжамын (бұдан әрі – болжам) жасайды.

Сноска. Пункт 429 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
430. Прогноз составляется в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Бюджетного кодекса на основании следующих данных:
утвержденного, уточненного (скорректированного) бюджета на соответствующий финансовый год;
сводного плана поступлений и финансирования по платежам и сводного плана по обязательствам;
остатка средств на контрольном счете наличности соответствующего бюджета;
ожидаемого объема поступлений денег в соответствующие бюджеты с учетом динамики поступлений предыдущих месяцев текущего года (сроков уплаты) и проведения сравнительного анализа поступлений за аналогичный период прошлого финансового года;
реализации бюджетных программ в соответствии с планами финансирования по платежам и проведения сравнительного анализа реализации бюджетных программ за аналогичный период прошлого финансового года и с учетом принятых обязательств по бюджетным программам, в соответствии со сводным планом финансирования по обязательствам.
431. Государственное казначейство и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с заинтересованными государственными органами:
ежемесячно уточняют ожидаемые объемы поступлений денег в бюджет;
в конце текущего месяца уточняют объемы проводимых платежей в следующем месяце.
Сноска. Пункт 431 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
432. Государственное казначейство и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
проводят мониторинг движения денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета;
осуществляют контроль и управление текущими остатками денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета;
определяют объем временно свободных бюджетных денег.
Сноска. Пункт 432 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
433. Государственное казначейство и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании прогноза и остатка денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета ежемесячно проводят анализ ожидаемого исполнения бюджета на предстоящий месяц и определяют ожидаемый остаток денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета на конец прогнозируемого периода.

Ескерту. 429-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
430. Болжам Бюджет кодексінің 113-бабының 4-тармағына сәйкес мынадай деректер:
тиісті қаржы жылына арналған бекітілген, нақтыланған (түзетілген) бюджет;
түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары және міндеттемелер бойынша жиынтық жоспары және міндеттемелер бойынша жиынтық жоспары;
тиісті бюджеттің қолма-қол ақшасының бақылау шотындағы қаражат қалдықтары;
ағымдағы жылдың өткен айларының түсімдер серпінін (төлеу мерзімдерін) және өткен қаржы жылының ұқсас кезеңіндегі түсімдерге салыстырмалы талдау жүргізуді есепке ала отырып, тиісті бюджеттерге түсетін ақша түсімдерінің күтілетін көлемі;
төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына сәйкес бюджеттік бағдарламаны жүзеге асыру және өткен қаржы жылының ұқсас кезеңіне және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданған міндеттемелерді ескере отырып, бюджеттік бағдарламаны жүзеге асырудың салыстырып талдауды жүргізу негізінде жасалады.
431. Мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп:
бюджетке түсетін ақшаның күтілетін көлемін ай сайын нақтылайды;
ағымдағы айдың аяғында келесі айда жүргізілетін төлемдер көлемін нақтылайды.
Ескерту. 431-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
432. Мемлекеттік қазынашылық және бюджеттерді атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган:
бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақша қозғалысының мониторингін жүргізеді;
бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақшаның ағымдағы қалдықтарын бақылауды және басқаруды жүзеге асырады;
уақытша бос бюджет ақшасының көлемін анықтайды.
Ескерту. 432-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
433. Мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиісті бюджеттің қолма-қол ақшасын бақылау шотындағы болжам мен ақша қалдығының негізінде алдағы айға күтілетін бюджеттің атқарылуына ай сайын талдау жүргізеді және болжамды кезеңнің соңына тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы күтілетін ақша қалдығын анықтайды.

Сноска. Пункт 433 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
434. По результатам проведенного анализа прогнозируется на конец периода как положительное, так и отрицательное сальдо на контрольном счете наличности соответствующего бюджета.
435. Привлечение временно свободных бюджетных денег для покрытия дефицита наличности на контрольном счете наличности республиканского бюджета на безвозмездной и возвратной основе осуществляется государственным казначейством на основании:
заключенного Генерального соглашения на привлечение временно свободных бюджетных денег на безвозмездной и возвратной основе с контрольных счетов наличности соответствующих местных бюджетов и субъектов квазигосударственного сектора согласно приложению 114 к настоящим Процедурам;
уведомления о привлечении временно свободных бюджетных денег согласно приложению 115 к настоящим Процедурам.
При этом привлечение временно свободных бюджетных денег для покрытия дефицита наличности на контрольном счете наличности республиканского бюджета на период до трех рабочих дней на безвозмездной и возвратной основе осуществляется государственным казначейством на основании уведомления о привлечении временно свободных бюджетных денег согласно приложению 115 к настоящим Процедурам без заключения Генерального соглашения согласно приложению 114 к настоящим Процедурам.
Сноска. Пункт 435 – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 31.03.2026 № 207.
436.В случае прогноза отрицательного сальдо на контрольном счете наличности соответствующего бюджета или образования текущего дефицита наличности в течение месяца, государственное казначейство и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета инициируют необходимость проведения дополнительного заимствования или переноса плановой эмиссии государственных ценных бумаг.
Сноска. Пункт 436 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
437. При превышении прогнозных объемов проводимых платежей над объемом прогноза поступлений в республиканский и местные бюджеты и остатков бюджетных средств на контрольном счете наличности соответствующих бюджетов (дефицит наличности) и невозможности организации процесса привлечения денег в предстоящем месяце путем выпуска государственных ценных бумаг или осуществления заимствования у вышестоящего бюджета, государственное казначейство и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета вносят изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам путем переноса плановых назначений на предстоящий период на основании заявок администраторов бюджетных программ в порядке, установленном параграфом 4 главы 2 настоящих Процедур.

Ескерту. 433-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
434. Жүргізілген талдау нәтижелері бойынша кезең соңына тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында оң да, теріс те сальдо болжамдала алады.
435. Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы қолма-қол ақша тапшылығын өтеу үшін өтеусіз және қайтарымды негізде уақытша бос бюджет ақшасын тартуды мемлекеттік қазынашылық мыналардың:
осы Рәсімдерге 114-қосымшаға сәйкес тиісті жергілікті бюджеттердің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма қол ақшаны бақылау шоттарынан өтеусіз және қайтарымды негізде уақытша бос бюджет ақшасын тартуға жасалған Бас келісім;
осы Рәсімдерге 115-қосымшаға сәйкес уақытша бос бюджет ақшасын тартуға хабарлама негізінде жүзеге асырады.
Бұл ретте республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы қолма-қол ақша тапшылығын өтеу үшін өтеусіз және қайтарымды негізде үш жұмыс күніне дейінгі кезеңге уақытша бос бюджет ақшасын тартуды мемлекеттік қазынашылық осы Рәсімдерге 114-қосымшаға сәйкес Бас келісім жасаспай, осы Рәсімдерге 115-қосымшаға сәйкес уақытша бос бюджет ақшасын тарту туралы хабарлама негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 435-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 31.03.2026 № 207 бұйрығымен.
436. Қолма-қол ақшаның бақылау шотында теріс сальдо болжамы немесе бір ай ішінде қолма-қол ақшаның ағымдағы тапшылығы пайда болған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқарылуы жөніндегі жергілікті уәкілетті орган қосымша қарыз алуды жүргізу немесе мемлекеттік бағалы қағаздардың жоспарлы эмиссиясын шығарылымын көшіру қажеттілігіне бастамашылық етеді.
Ескерту. 436-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
437. Жүргізілген төлемдердің болжамдық көлемі республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдер болжамдау көлемі мен тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы бюджет қаражатының қалдығынан (қолма-қол ақша тапшылығы) артып кеткен және мемлекеттік бағалы қағаздар шығару немесе жоғары тұрған бюджеттен қарыз алуды жүзеге асыру арқылы алдағы айда ақша тарту үдерісін ұйымдастыру мүмкін болмаған кезде, мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Рәсімдердің 2-тарауының 4-параграфында белгіленген тәртіппен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтінімдері негізінде алдағы кезеңге жоспарлы тағайындауларды ауыстыру жолымен түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгеріс енгізеді.

Сноска. Пункт 437 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
438. В случаях положительного прогноза остатков средств на контрольном счете наличности республиканского бюджета на предстоящий период выпуск государственных ценных бумаг на внутреннем рынке допускается только в пределах утвержденного сводного плана поступлений и финансирования по платежам.
Параграф 2. Порядок размещения временно свободных бюджетных денег
439. Государственное казначейство определяет объем временно свободных бюджетных денег на едином казначейском счете для размещения на депозиты в Национальном Банке, у Национального оператора почты и/или в банках второго уровня.
Сноска. Пункт 439 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
440. Размещение временно свободных бюджетных денег в депозиты Национального Банка Республики Казахстан, Национального оператора почты и/или банков второго уровня осуществляется с целью рационального их использования и получения доходов в соответствующий бюджет.
441. Размещение временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета на депозиты в Национальном Банке, у Национального оператора почты и/или в банках второго уровня и их возврат осуществляется на основании Соглашения, заключенного между государственным казначейством и Национальным Банком и (или) Национальным оператором почты и (или) банком второго уровня соответственно.
Сноска. Пункт 441 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
442. Размещение в депозиты Национального оператора почты и/или банков второго уровня и их возврат осуществляется в Порядке, установленном Правительством Республики Казахстан по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
443. Для перевода в Национальный Банк Республики Казахстан временно свободных бюджетных денег государственное казначейство на основании паспорта сделки готовит заключение по форме согласно приложению 116 к настоящим Процедурам и платежный документ, оформленный в соответствии с банковским законодательством, подписанный уполномоченными лицами, имеющими право подписи на платежных документах.

Ескерту. 437-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
438. Алдағы кезеңге арналған республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы қаражат қалдықтары оң болжанған жағдайда ішкі нарықта мемлекеттік бағалы қағаздар шығару түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың бекітілген жиынтық жоспары шегінде ғана жол беріледі.
2-параграф. Уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру тәртібі
439. Мемлекеттік қазынашылық бірыңғай қазынашылық шоттан Ұлттық Банкінде, Ұлттық пошта операторында және/немесе екінші деңгейдегі банктерде депозиттерге орналастыру үшін уақытша бос бюджет ақшасының көлемін айқындайды.
Ескерту. 439-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
440. Уақытша бос бюджет ақшасын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, Ұлттық пошта операторының және/немесе екінші деңгейдегі банктердің депозиттеріне орналастыру оларды ұтымды пайдалану және тиісті бюджетке кіріс түсіру мақсатында жүзеге асырылады.
441. Ұлттық Банкінің, Ұлттық пошта операторының және/немесе екінші деңгейдегі банктердің депозиттеріне бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру және қайтару тиісінше мемлекеттік қазынашылық пен Ұлттық Банкі және (немесе) Ұлттық почта операторы және (немесе) екінші деңгейдегі банк арасында жасалған Келісім негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 441-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
442. Ұлттық пошта операторының және/немесе екінші деңгейдегі банктердің депозиттеріне орналастыру және оларды қайтару Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
443. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне уақытша бос бюджет ақшасын аудару үшін мемлекеттік қазынашылық мәміле паспорты негізінде осы Рәсімдерге 116-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды және төлем құжаттарына қол қоюға құқығы бар уәкілетті тұлғалар қол қойған банк заңнамасына сәйкес ресімделген төлем құжатын дайындайды..

444. По размещенным временно свободным бюджетным деньгам в депозиты Национального Банка Республики Казахстан государственное казначейство ведет аналитический учет по форме согласно приложению 117 к настоящим Процедурам.
445. Государственное казначейство ведет учет временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета, размещенных у Национального оператора почты и/или в банках второго уровня, и предоставляет соответствующую информацию в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и Национальный Банк Республики Казахстан ежемесячно, до седьмого числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме согласно приложению 118 к настоящим Процедурам.
446. Государственным казначейством в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан по согласованию с Национальным Банком и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в соответствии с пунктом 10 статьи 113 Бюджетного кодекса, осуществляется согласование сроков и объемов размещения субъектами квазигосударственного сектора временно свободных бюджетных средств на депозитах у Национального оператора почты и (или) в банках второго уровня и других финансовых инструментах на основании заявки на размещение временно свободных бюджетных средств субъектов квазигосударственного сектора по форме согласно приложению 119 к настоящим Процедурам (далее – заявка по форме согласно приложению 119 к настоящим Процедурам) и информации о временно свободных средствах субъектов квазигосударственного сектора на счетах в банках второго уровня и других финансовых инструментах по форме согласно приложению 120 к настоящим Процедурам (далее – информация по форме согласно приложению 120 к настоящим Процедурам).
Заявка по форме согласно приложению 119 к настоящим Процедурам заверяется двумя группами подписей, где первая группа – подписывается уполномоченным лицом государственного казначейства, а вторая группа – уполномоченным лицом субъекта квазигосударственного сектора.
Заявка по форме согласно приложению 119 к настоящим Процедурам рассматривается государственным казначейством в течение трех рабочих дней на соответствие сроков и объемов размещения временно свободных бюджетных средств субъекта квазигосударственного сектора и в случае одобрения подписывается уполномоченным лицом государственного казначейства и возвращается субъекту квазигосударственного сектора.
Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает достоверность данных, представленных в заявке по форме согласно приложению 119 к настоящим Процедурам и в информации по форме согласно приложению 120 к настоящим Процедурам, и гарантирует перечисление полученного вознаграждения в доход республиканского бюджета, а также подтверждает отсутствие рисков, связанных с неисполнением текущих обязательств субъекта квазигосударственного сектора, вследствие размещения временно свободных бюджетных средств.
При этом, государственное казначейство не несет ответственности за риски размещения временно свободных бюджетных средств субъекта квазигосударственного сектора.

444. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің депозиттеріне орналастырылған уақытша бос бюджет ақшасы бойынша мемлекеттік қазынашылық осы Рәсімдерге 117-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талдамалы есеп жүргізеді.
445. Мемлекеттік қазынашылық Ұлттық почта операторында және/немесе екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасының есебін жүргізеді және ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың жетінші күніне дейін осы Рәсімдерге 118-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиісті ақпарат береді.
446. Мемлекеттік қазынашылық Ұлттық Банкімен және Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен Бюджет кодексінің 113-бабының 10-тармағына сәйкес осы Рәсімдерге 119-қосымшаға сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын орналастыруға арналған өтінімі (бұдан әрі – осы Рәсімдерге 119-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім) осы Рәсімдерге 120-қосымшаға сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің екінші деңгейдегі банктердегі шоттарындағы уақытша бос қаражаты және басқа да қаржы құралдары туралы ақпарат (бұдан әрі – осы Рәсімдерге 120-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпарат) негізінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын Ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге және басқа да қаржы құралдарына орналастыру мерзімдері мен көлемін келісуді жүзеге асырады.
Орналастыруға арналған осы Рәсімдерге 119-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді екі қолтаңба тобы растайды, онда бірінші топқа – мемлекеттік қазынашылықтың уәкілетті адамы, ал екінші топқа – квазимемлекеттік сектор субъектісінің уәкілетті адамы қол қояды.
Осы Рәсімдерге 119-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді мемлекеттік қазынашылық квазимемлекеттік сектор субъектісінің уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру мерзімдері мен көлемдерінің сәйкестігіне үш жұмыс күні ішінде қарайды және мақұлданған жағдайда мемлекеттік қазынашылықтың уәкілетті тұлғасы қол қойып, квазимемлекеттік сектор субъектісіне қайтарады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі осы Рәсімдерге 119-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімде және осы Рәсімдерге 120-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпаратта ұсынылған деректердің дұрыстығын қамтамасыз етеді, алынған сыйақыны республикалық бюджеттің кірісіне аударуға кепілдік береді, сондай-ақ уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру салдарынан квазимемлекеттік сектор субъектісінің ағымдағы міндеттемелерін орындамауға байланысты тәуекелдердің жоқтығын растайды.
Бұл ретте мемлекеттік қазынашылық квазимемлекеттік сектор субъектісінің уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру тәуекелдері үшін жауапты болмайды.

Сноска. Пункт 446 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Порядок открытия, ведения и закрытия контрольных счетов наличности и счетов заемщиков, привлекших гарантированный государством заем
447. Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, имеют следующие контрольные счета наличности и счета:
1) счет гарантированного государством займа в национальной валюте;
2) счет обслуживания в национальной валюте;
3) счет гарантированного государством займа в иностранной валюте, открываемый в государственном казначействе по видам валют для зачисления и расходования заемщиком денег негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией, в соответствии с договорами займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
4) счет обслуживания в иностранной валюте, открываемый в государственном казначействе по видам валют для проведения заемщиками операций по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан.
448. Обслуживание счетов заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, обеспечивается полнотой и своевременностью зачисления поступлений на счета, открытые в органах государственного казначейства, и своевременным осуществлением платежей и переводов денег для оплаты в рамках соответствующих счетов.
449. Обслуживание счетов заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, осуществляется на кассовой основе. Операции по зачислению поступлений на счета заемщиков, привлекших гарантированный государством заем и их списанию, учитываются в денежной форме.
450. Операции по поступлениям и проведенным платежам и переводам денег со счетов заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, учитываются в соответствии с присвоенными семизначными кодами в интегрированной цифровой системе казначейства.
Сноска. Пункт 450 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
451. Для присвоения кодов и открытия счетов гарантированного государством займа в национальной валюте и (или) счета обслуживания в национальной валюте заемщики представляют в орган государственного казначейства заявку на присвоение кодов и открытие контрольных счетов наличности по форме согласно приложению 122 к настоящим Процедурам с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных настоящими Процедурами.
Для открытия счета гарантированного государством займа и (или) счета обслуживания в иностранной валюте – заявку на открытие счета по форме согласно приложению 123 к настоящим Процедурам.

Ескерту. 446-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-тарау. Қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын және мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі
447. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың мынадай қолма-қол ақшаны бақылау шоттары мен шоттары бар:
1) мемлекет кепілдік берген ұлттық валютадағы қарыз шоты;
2) ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоты;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қарыз шарттарына сәйкес мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың ақшасын қарыз алушының есептеуі және жұмсауы үшін валюта түрлері бойынша қазынашылық органда ашылатын, мемлекет кепілдік берген шетел валютасындағы қарыз шоты;
4) қарыз алушылардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсету және оларды өтеу жөніндегі операцияларды жүргізуі үшін валюта түрлері бойынша қазынашылық органда ашылатын шетел валютасындағы қызмет көрсету шоты.
448. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарына қызмет көрсету мемлекеттік қазынашылық органдарында ашылған шоттарға түсімдерді есепке алудың толықтығымен және уақтылылығымен және тиісті шоттар шеңберінде төлеу үшін төлемдер мен ақша аударымдарын уақтылы жүзеге асырумен қамтамасыз етіледі.
449. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарына қызмет көрсету кассалық негізде жүзеге асырылады. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарына түсімдерді есепке алу және оларды есептен шығару жөніндегі операциялар ақшалай түрде есепке алынады.
450. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарынан түсетін түсімдер мен жүргізілген төлемдер және ақша аударымдары бойынша операциялар қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде берілген жеті таңбалы кодтарға сәйкес есепке алынады.
Ескерту. 450-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
451. Мемлекет кепілдік берген қарыздың ұлттық валютадағы кодтарын беру мен шоттарын ашу үшін және (немесе) ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоттарын осы Рәсімдерде көзделген дерекнаманы қалыптастыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Рәсімдерге 122-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қазынашылық органына ұсынады.
Мемлекет кепілдік берген қарыз шотын және (немесе) шетел валютасында қызмет көрсету шотын ашу үшін – 123-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шот ашуға өтінім ұсынады.

Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения заявки на присвоение кодов и счетов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, направляет в государственное казначейство заявку на присвоение кодов и счетов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, по форме согласно приложению 122 и (или) 123 к настоящим Процедурам.
Счета гарантированного государством займа и (или) счета обслуживания в национальной и иностранной валюте открываются на срок действия займа.
Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обеспечивают достоверность реквизитов, указанных в заявках.
452.Государственным казначейством присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения от органов государственного казначейства заявок на присвоение кодов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, а открытие счетов в иностранной и национальной валюте осуществляется не позднее следующего рабочего дня после присвоения кода заемщику, привлекшему гарантированный государством заем."
Сноска. Пункт 452 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
453. Регистрация присвоенных кодов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, отражается в соответствующем справочнике, формируемом в интегрированной цифровой системе казначейства.
Сноска. Пункт 453 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
454. Регистрация открытых счетов гарантированных государством займов в национальной валюте и счетов обслуживания в национальной валюте отражается во внутреннем отчете органа государственного казначейства по форме 5-19 "Перечень контрольных счетов наличности" согласно приложению 49 к настоящим Процедурам.
Регистрация открытых счетов гарантированных государством займов в иностранной валюте и счетов обслуживания в иностранной валюте отражается во внутреннем отчете органа государственного казначейства по форме 8-08 "Перечень счетов в иностранной валюте" согласно приложению 50 к настоящим Процедурам.
455. Органы государственного казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии кодов и счетов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, не позднее двух рабочих дней, следующих за днем их открытия государственным казначейством.
Сноска. Пункт 455 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға кодтар мен шоттарды беруге арналған өтінімді алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік қазынашылыққа осы Рәсімдерге 122 және (немесе) 123-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға кодтар мен шоттарды беруге арналған өтінімді жібереді.
Мемлекет кепілдік берген қарыз шоттары және (немесе) ұлттық және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттары қарыздың қолданылу мерзіміне ашылады.
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар өтінімдерде көрсетілген деректемелердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.
452. Мемлекеттік қазынашылық мемлекеттік қазынашылық органдарынан мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға кодтар беруге өтінімдер алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей кодтар береді, ал шетел және ұлттық валютада шоттар ашу мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға код берілгеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.
Ескерту. 452-тармаққа орыс тіліндегі мәтіні өзгерді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
453. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға берілген кодтарды тіркеу қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде қалыптастырылатын тиісті анықтамалықта көрсетіледі.
Ескерту. 453-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
454. Мемлекет кепілдік берген қарыздардың ұлттық валютадағы ашық шоттарын және ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоттарын тіркеу осы Рәсімдерге 49-қосымшасына сәйкес "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының тізбесі" 5-19 нысаны бойынша мемлекеттік қазынашылық органының ішкі есебінде көрсетіледі.
Мемлекет кепілдік берген қарыздардың шетел валютасындағы ашық шоттарын және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттарын тіркеу осы Рәсімдерге 50-қосымшасына сәйкес "Шетел валютасындағы шоттардың тізбесі" 8-08 нысаны бойынша мемлекеттік қазынашылық органының ішкі есебінде көрсетіледі.
455. Тиісті мемлекеттік кіріс органдарын, мемлекеттік қазынашылық органдары мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға кодтар мен шоттардың ашылғаны туралы мемлекеттік қазынашылық ашылған күннен кейінгі екі жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде хабардар етеді.
Ескерту. 455-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

456. При изменении наименования заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, в орган государственного казначейства представляется заявка на изменение наименования по форме согласно приложению 124 к настоящим Процедурам, с приложением копии справки о государственной перерегистрации.
457. Формирование досье заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 5 главы 4 настоящих Процедур.
458. Порядок ведения счетов заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 6 главы 4 настоящих Процедур.
459. Порядок закрытия счетов заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 8 главы 4 настоящих Процедур.
460. Платежи и переводы денег заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, проводятся в пределах остатков на счетах гарантированного государством займа в национальной валюте и счетах обслуживания в национальной валюте на основании платежных поручений по форме, установленной Постановлением № 208.
461. Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обеспечивают и несут ответственность в соответствии с пунктом 14 статьи 41 Бюджетного кодекса за:
1) правомерность и обоснованность представления платежных поручений;
2) достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях;
3) своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателя денег;
4) достоверность совершенных операций;
5) представление в органы государственного казначейства документов, подтверждающих обоснованность платежа, в пределах остатков на счетах гарантированного государством займа и счетах обслуживания.
При обслуживании по ЦС "Казначейство-клиент" прикрепляется сканированный образ с оригинала документа, подтверждающего обоснованность платежа, подписанного электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера заемщика, привлекшего гарантированный государством заем.
Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, при обслуживании по ЦС "Казначейство-клиент" обеспечивают достоверность электронной цифровой подписи руководителя и главного бухгалтера заемщика, привлекшего гарантированный государством заем.
Сноска. Пункт 461 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
462. Для проведения платежей и переводов денег заемщик, привлекший гарантированный государством заем, на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент" представляет в орган государственного казначейства:

456. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы атауын өзгерген кезде мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік қайта тіркеу туралы анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Рәсімдерге 124-қосымшасына сәйкес нысан бойынша атауын өзгертуге өтінім береді.
457. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының дерекнамасын қалыптастыру осы Рәсімдердің 4-тарауының 5-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
458. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шоттарын жүргізу тәртібі осы Рәсімдердің 4-тарауының 6-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
459. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шоттарын жабу тәртібі осы Рәсімдердің 4-тарауының 8-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
460. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың төлемдері мен ақша аударымдары № 208 Қаулымен белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмаларының негізінде ұлттық валютадағы мемлекет кепілдік берген қарыз шоттарындағы және ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоттарындағы қалдықтар шегінде жүргізіледі.
461. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар Бюджет кодексінің 41-бабының 14-тармағына сәйкес:
1) төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негізділігін;
2) төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелердің анықтығын;
3) төлемдерді ақша алушының пайдасына жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерді орындаудың уақтылығы мен толықтығын;
4) жасалған операциялардың анықтығын;
5) мемлекеттік қазынашылық органдарына төлемнің негізділігін растайтын құжаттар мемлекет кепілдік берген қарыз шоттарындағы және қызмет көрсету шоттарындағы қалдықтар шегінде  ұсынуды қамтамасыз етеді және жауапты болып табылады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсету кезінде мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген үлгісі бекітіледі.
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсету кезінде мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасының дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 461-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
462. Төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу үшін мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде мемлекеттік қазынашылық органына ұсынады:

1) при расходовании денег негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией – договор займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
2) при расходовании денег, предназначенных для обслуживания и погашения негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан – подтверждение поверенного агента согласно приложению 125 к настоящим Процедурам;
3) при расходовании заемщиком денег негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией, со счета гарантированного государством займа в иностранной валюте – договора займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
4) для проведения операций по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан, со счета обслуживания в иностранной валюте – подтверждение поверенного агента согласно приложению 125 к настоящим Процедурам.
Сноска. Пункт 462 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
463. Орган государственного казначейства осуществляет прием платежных поручений от заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, на бумажном носителе или электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент".
Прием платежных поручений на бумажном носителе осуществляется до 16.00 (шестнадцать) часов согласно установленному графику обслуживания.
Сноска. Пункт 463 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
464. Платежное поручение на бумажном носителе и платежное поручение, поступившее электронным образом по ЦС "Казначейство-клиент", исполняются либо возвращаются без исполнения в течение одного рабочего дня со дня, следующего за днем его приема органом государственного казначейства.
Сноска. Пункт 464 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
465. После проведения платежа на бумажном носителе второй экземпляр платежного поручения и сформированный отчет по форме 5-15 и/или 5-20 заверяются подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя органа государственного казначейства с указанием даты проведения платежа на платежном поручении и даты осуществления сверки в форме 5-15 и/или 5-20 и передаются заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем.
Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обслуживающиеся по ЦС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчет по форме 5-15 и/или 5-20.
Сноска. Пункт 465 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).

1) мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың ақшасын жұмсау кезінде – Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен берілетін қарыз шарты;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсетуге және оларды өтеуге арналған ақшаны жұмсау кезінде 125-қосымшаға сәйкес сенім білдірілген агенттің растауы;
3) қарыз алушы мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың ақшасын мемлекет кепілдік берген қарыз шотынан – Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қарыз шартынан жұмсаған кезде;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсету және өтеу бойынша операцияларды жүргізу үшін сенім білдірілген агенттің 125-қосымшаға сәйкес растауы.
Ескерту. 462-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
463. Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардан төлем тапсырмаларын қағаз тасығышта және "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде қабылдауды жүзеге асырады.
Қағаз тасығыштағы төлем тапсырмаларын қабылдау белгіленген қызмет көрсету кестесіне сәйкес сағат 16.00 (он алты) дейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 463-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
464. Қағаз тасығыштағы төлем тапсырмасы және "Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмасы мемлекеттік қазынашылық органы оны қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап бір жұмыс күні ішінде орындалады не орындаусыз қайтарылады.
Ескерту. 464-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
465. Төлем қағаз тасығышта жүргізілгеннен кейін төлем тапсырмасының екінші данасы және 5-15 және/немесе 5-20-нысан бойынша қалыптастырылған есеппен салыстырылады, төлем тапсырмасында төлем жүргізу күні мен 5-15 және/немесе 5-20-нысанда салыстырып тексеруді жүзеге асыру күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының қолымен, мөртабан бедерімен расталады және мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға беріледі.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша қызмет көрсетілетін, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар 5-15 және/немесе 5-20-нысаны бойынша есепті дербес қалыптастырады.
Ескерту. 465-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 11. Использование денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, поступлений от благотворительной помощи, денег, передаваемых физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам
Параграф 1. Общие положения
466. Поступления от благотворительной помощи, денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, поступают как в национальной, так и в иностранной валюте.
Сноска. Пункт 466 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
467. Поступления от благотворительной помощи, денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, поступившие в иностранной валюте, подлежат реконвертации и зачислению в национальной валюте на соответствующий контрольный счет наличности благотворительной помощи или контрольный счет наличности временного размещения денег в порядке, предусмотренном настоящими Процедурами.
Не является обязательной реконвертация иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование.
Сноска. Пункт 467 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
468. Принятые государственным учреждением в кассу наличные деньги не позднее трех рабочих дней со дня их приема, зачисляются на контрольный счет наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег. Государственное учреждение обеспечивает своевременную и полную сдачу поступивших государственному учреждению наличных денег на соответствующий контрольный счет наличности.
Параграф 2. Деньги, получаемые государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающиеся в их распоряжении
469. Операции по контрольным счетам наличности платных услуг, в соответствии со статьей 102 Бюджетного кодекса, государственными учреждениями осуществляются на основании Классификатора перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 6 мая 2025 года № 219 (далее – Классификатор № 219) и Порядка осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, использования денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, определяемого центральным государственным органом соответствующей отрасли (сферы) в соответствии с пунктом 5 статьи 102 Бюджетного кодекса (далее – Порядок осуществления платных видов деятельности).

11-тарау. Мемлекеттік мекемелер өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алатын ақшаны, қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді, жеке немесе заңды тұлғалар оны қайтарып алу шартымен мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны пайдалану не нақты жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару
1-параграф. Жалпы ережелер
466. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оларды мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар туған, кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен берген ақша ұлттық та және шетел валютасында да түсуі мүмкін.
Ескерту. 466-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
467. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер, оларды қайтару не белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін, шетел валютасында түскен ақша қайта айырбастауға және осы Рәсімдерде көзделген тәртіппен тиісті қайырымдылық қолма-қол ақшасын бақылау шотына немесе ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшасын бақылау шотына ұлттық валютада есептеуге жатады.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін орган алып қойған шетел валютасын қайта айырбастау міндетті болып табылмайды.
Ескерту. 467-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
468. Мемлекеттік мекеменің кассаға қабылданған қолма-қол ақшасы оларды қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшасын бақылау шоттарына есептелінеді. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік мекемеге түскен қолма-қол ақшаны тиісті шотқа уақтылы және толық тапсыруды қамтамасыз етеді.
2-параграф. Мемлекеттік мекемелердің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақша
469. Ақылы қызмет қолма-қол ақшасын бақылау шоты бойынша операцияларды, Бюджет кодексінің 102-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2025 жылғы 6 мамырдағы бұйрығымен бекітілген Республикалық немесе жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің оларды өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын тауарлары (жұмыстары, көрсетілетін қызметтері) тізбесінің сыныптауышы (бұдан әрі – № 219 Сыныптауыш) және Бюджет кодексінің 102-бабының 5-тармағына сәйкес тиісті саланың орталық мемлекеттік органы айқындайтын өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану тәртібі (бұдан әрі – Ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру тәртібі) негізінде мемлекеттiк мекемелер жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 469 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
470. Коды функциональной классификации расходов, видов товаров (работ, услуг), источники образования и направления использования поступлений, разрешенные в соответствии с законами Республики Казахстан, отражаются в Классификаторе № 219.
Сноска. Пункт 470 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
471. Учет операций по контрольным счетам наличности платных услуг осуществляется в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан и кодами государственных учреждений.
472. Для проведения операций по контрольным счетам наличности платных услуг государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, документ с образцами подписей и оттиска печати.
Параграф 3. Формирование и утверждение планов поступлений и расходов денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
473. Государственное учреждение для проведения операций за счет денег получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, ежегодно составляет план поступлений и расходов денег, получаемых государственным учреждением от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении (далее – план).
474. План составляется по каждому виду товаров (работ, услуг).
475. План составляется государственным учреждением по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам, в следующем порядке:
Доходная часть:
по строке 010 "Всего доходы" отражается общая сумма доходов, которая включает в себя остаток денег, сложившийся по состоянию на первое января финансового года, следующего за отчетным, и планируемая сумма поступления денег в новом финансовом году (строка 011 + строка 012);
по строке 011 "Остаток средств на начало финансового года" отражается остаток денег на контрольном счете наличности платных услуг, сложившийся по состоянию на первое января финансового года, следующего за отчетным;
по строке 012 "Поступления текущего года" отражается планируемая сумма поступления денег от реализации товаров (работ, услуг) в новом финансовом году.
Расходная часть:
по строке 020 "Всего расходы, в том числе по спецификам", отражается общая сумма планируемых расходов по всем спецификам экономической классификации расходов с указанием сумм планируемых расходов в разрезе специфик экономической классификации расходов;

Ескерту. 469-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
470. Шығыстардың функционалдық сыныптамасының, тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерiнiң кодтарын, пайда болу көздерi мен Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес рұқсат етiлген түсiмдердi пайдалану бағыттары № 219 сыныптауышта көрсетіледі.
Ескерту. 470-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
471. Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша операцияларды есепке алу Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына және мемлекеттік мекемелердің кодтарына сәйкес жүзеге асырылады.
472. Ақылы қызметтер шоты бойынша операциялар жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік мекеме өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақшаның түсімі мен жұмсалу жоспарын, қойылған қол және мер бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады.
3-параграф. Мемлекеттік мекеменің өз билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаның түсімдері мен шығыстарының жоспарларын қалыптастыру және бекіту
473. Мемлекеттік мекеменің өз билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаның есебінен операция жүргізу үшін жыл сайын мемлекеттік мекеменің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаның түсімі мен жұмсалу жоспарын (бұдан әрі – жоспар) жасайды.
474. Жоспар тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) әрбір түрі бойынша жасалады.
475. Мемлекеттік мекеме жоспарды осы Рәсімдерге 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мынадай тәртіппен жасайды:
Кіріс белігі:
010 "Барлық кірістер" жолында кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі, ол есептіден кейінгі қаржы жылының бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан ақша қалдығын және жаңа қаржы жылында түсетін ақшаның жоспарланған сомасын қамтиды (011-жол+012-жол);
011 "Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы" жолында есептіден кейінгі қаржы жылының бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қалдығы көрсетіледі;
012 "Ағымдағы жыл түсімдері" жолында жаңа қаржы жылы тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша түсімдерінің жоспарланған сомасы көрсетіледі.
Шығыс бөлігі:
020 "Барлық шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша" жолында шығыстардың экономикалық сыныптамасының барлық ерекшеліктері бойынша және шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бөлігіндегі жоспарланған шығыстар сомасын көрсете отырып, шығыстардың жоспарланған жалпы сомасы көрсетіледі;

по строке 021 "из них, подлежит перечислению в доход бюджета" справочно отражается сумма, подлежащая перечислению в доход соответствующего бюджета и предусмотренная по соответствующей специфике расходов строки 020.
Доходная и расходная части плана должны быть сбалансированы по каждому кварталу и в целом по году. При этом показатель строки 010 должен быть равен показателю строки 020. Поквартальная сумма специфик расходов должна быть равна сумме поступлений по строкам 011 и 012.
Сноска. Пункт 475 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
476. Государственные учреждения в срок до двадцатого января текущего финансового года предоставляют на утверждение администратору бюджетных программ планы по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам в трех экземплярах с приложением пояснительной записки и обоснованных расчетов по доходам и расходам по каждой специфике экономической классификации расходов бюджета, подписанный руководителем аппарата центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителем государственного учреждения и руководителем соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
Сноска. Пункт 476 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
477. Администратор бюджетных программ осуществляет проверку предоставленных на утверждение планов по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам на соответствие требованиям, установленным пунктами 473, 474, 475, 476 и 478 настоящих Процедур, Классификатора № 219 и Порядка осуществления платных видов деятельности.
При соответствии предоставленных на утверждение планов по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам требованиям, установленным частью первой настоящего пункта, администратор бюджетных программ формирует сводный план поступлений и расходов денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам (далее – сводный план по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам).
При несоответствии предоставленных на утверждение планов по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам требованиям, установленным частью первой настоящего пункта, администратор бюджетных программ возвращает их государственным учреждениям для приведения в соответствие с указанием причин возврата.

021 "олардың ішінде, бюджет кірісіне аударуға жататын" деген жол бойынша анықтамалық түрде, тиісті бюджет кірісіне аударуға жататын және 020-жол шығыстарының тиісті ерекшелігі бойынша көзделген сома көрсетіледі.
Жоспардың кіріс және шығыс бөліктері әрбір тоқсан бойынша және тұтастай жыл бойынша теңдестірілуі тиіс. Бұл ретте, 010-жолдың көрсеткіші 020-жолдың көрсеткішіне теңестірілуі тиіс. Шығыстардың ерекшеліктерінің тоқсан сайынғы сомасы 011 және 012-жолдардың түсімдер сомасына тең болуға тиіс.
Ескерту. 475-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
476. Мемлекеттік мекемелер ағымдағы қаржы жылының жиырмасыншы қаңтарына дейінгі мерзімде бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеменің басшысы және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қойған түсіндірме жазбаны және бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша кірістер мен шығыстар жөнінде негізделген есептерді қоса бере отырып, осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарды үш данада бекітуге береді.
Ескерту. 476-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
477. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бекітуге ұсынылған жоспарлардың осы Рәсімдердің 473, 474, 475, 476 және 478-тармақтарында белгіленген талаптарға, № 219 сыныптауышқа және ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру тәртібіне сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бекітуге ұсынылған жоспарлар негізінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін және олардың қарамағында қалатын ақшаның түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын осы Рәсімдердің 127-қосымшасына (бұдан әрі – осы Рәсімдердің 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспар) сәйкес нысан бойынша қалыптастырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бекітуге ұсынылған жоспарлар бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі тарапынан қайтару себептері көрсетіле отырып, оларды талаптарға сәйкестендіру үшін мемлекеттік мекемелерге қайтарылады.

Сноска. Пункт 477 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
478. План по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам и сводный план (в том числе с внесенными изменениями и дополнениями) по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам формируются в тысячах теңге с дробным остатком, с одним знаком после запятой.
Сноска. Пункт 478 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
479. Общая сумма планов по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам должна быть равна сумме сводного плана по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам по каждому виду реализуемых товаров (работ, услуг) и по каждому показателю плана.
Сноска. Пункт 479 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
480. Сводный план по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам по каждому виду товаров (работ, услуг) утверждается администратором бюджетных программ в двух экземплярах и в срок до пятнадцатого февраля текущего финансового года одновременно с планами по каждому государственному учреждению по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам, пояснительной запиской и обоснованными расчетами по каждому виду поступлений и расходов в разрезе специфик экономической классификации расходов бюджета, предоставляются на согласование в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Администратор бюджетных программ обеспечивает правильность составления планов по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам и сводного плана по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам на соответствие требованиям, установленным пунктами 473, 474, 475, 476, 477, 478 и 479 настоящих Процедур, Классификатора № 219 и Порядка осуществления платных видов деятельности.
Сноска. Пункт 480 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
481. Государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней со дня предоставления администратором бюджетных программ планов согласно приложению 126 к настоящим Процедурам и сводного плана согласно приложению 127 к настоящим Процедурам осуществляют их проверку на соответствие требованиям, установленным пунктами 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479 и 480 настоящих Процедур и Классификатора № 219.
При соответствии требованиям, предусмотренным частью первой настоящего пункта, государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета согласовывает сводный план согласно приложению 127 к настоящим Процедурам в двух экземплярах, один из которых вместе с планами по каждому государственному учреждению по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам, пояснительной запиской и обоснованными расчетами по каждому виду поступлений и расходов в разрезе специфик экономической классификации расходов бюджета остаются в государственном казначействе или местном уполномоченном органе по исполнению бюджета, второй – передается администратору бюджетных программ.
При несоответствии требованиям, предусмотренным частью первой настоящего пункта, государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета на следующий рабочий день, следующего за днем истечения срока, предусмотренного частью первой настоящего пункта, возвращает планы согласно приложению 126 к настоящим Процедурам, сводный план согласно приложению 127 к настоящим Процедурам, пояснительную записку и расчеты администратору бюджетных программ для приведения в соответствие с указанием причин возврата.

Ескерту. 477-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
478. Осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспар және 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспар (оның ішінде енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен) бөлшек қалдығымен, үтірден кейін бір белгімен мың теңгеде қалыптастырылады.
Ескерту. 478-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
479. Осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарлардың жалпы сомасы сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) әрбір түрі бойынша және жоспардың әрбір көрсеткіші бойынша осы Рәсімдердің 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспардың сомасына теңестірілуі тиіс.
Ескерту. 479-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
480. Осы Рәсімдердің 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір түрі бойынша жиынтық жоспар бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі тарапынан екі данада бекітіледі және ағымдағы қаржы жылының он бесінші ақпанына дейін осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әрбір мемлекеттік мекеме бойынша жоспарлармен, түсіндірме жазбамен және бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бөлінісінде әрбір түсім мен шығыс түрі бойынша негізделген есептеулермен бірге мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға келісуге ұсынылады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарлардың және 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспардың дұрыс жасалуын, олардың осы Рәсімдердің 473, 474, 475, 476, 477, 478 және 479-тармақтарында белгіленген, № 219 Сыныптауышқа және ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру тәртібіне сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 480-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
481. Мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарларды және 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспарды ұсынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде олардың осы Рәсімдердің 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479 және 480-тармақтарында белгіленген талаптарға және № 219 сыныптауышқа сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талаптарға сәйкес келген жағдайда, мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Рәсімдердің 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспарды екі данада келіседі, олардың бірі осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әрбір мемлекеттік мекеме бойынша жоспарлармен, түсіндірме жазбамен және бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бөлінісінде әрбір түсім мен шығыс түрі бойынша негізделген есептеулермен бірге мемлекеттік қазынашылықта немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органда қалады, екіншісі – бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзім аяқталған күннен кейінгі келесі жұмыс күні осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарларды, 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспарды, түсіндірме жазбаны және есептеулерді қайтару себептері көрсетіле отырып, оларды талаптарға сәйкестендіру үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне қайтарады.

Сноска. Пункт 481 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
482. Исключен в соответствии с приказом Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
483. По итогам согласования государственным казначейством или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета сводного плана по форме согласно приложению 127 к настоящим Процедурам, администратор бюджетных программ утверждает план по каждому государственному учреждению по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам в трех экземплярах, один из которых остается у администратора бюджетных программ, два – передаются государственному учреждению.
Государственное учреждение органов национальной безопасности или Службы государственной охраны Республики Казахстан один экземпляр утвержденного плана по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам оставляет у себя, второй – в срок до первого марта предоставляет в орган государственного казначейства по своему местонахождению с реестром в двух экземплярах по форме согласно приложению 23 к настоящим Процедурам.
При передаче в орган государственного казначейства по ЦС "Казначейство-клиент" государственное учреждение в срок до первого марта формирует электронный образ плана по форме согласно приложению 128 к настоящим Процедурам, а также прикрепляет к реестру по форме согласно приложению 24 к настоящим Процедурам сканированный образ с оригинала плана по форме согласно приложению 126 к настоящим Процедурам, утвержденного администратором бюджетных программ, и подписанные электронной цифровой подписью руководителя государственного учреждения и руководителя соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
Органом государственного казначейства предоставленные планы государственных учреждений проверяются на соответствие требованиям, установленным настоящими Процедурами и Классификатора № 219, на правильность отражения остатков средств на начало финансового года, доходов и расходов по каждой специфике экономической классификации расходов.
При несоответствии требованиям, предусмотренным настоящим пунктом, орган государственного казначейства возвращает план государственному учреждению без исполнения (по ЦС "Казначейство-клиент" отклоняет) с указанием причины.
Сноска. Пункт 483 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).

Ескерту. 481-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
482. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
483. Мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Рәсімдердің 127-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспарды келісу нәтижелері бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әрбір мемлекеттік мекемелер бойынша жоспарды үш данада бекітеді, оның бірі бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінде қалады, екеуі – мемлекеттік мекемеге беріледі.
Ұлттық қауіпсіздік органдарының немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметінің мемлекеттік мекемесі осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бекітілген жоспардың бір данасын өзінде қалдырады, екіншісін – осы Рәсімдерге 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада тізіліммен бірге бірінші наурызына дейінгі өзінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік қазынашылық органына ұсынады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша мемлекеттік қазынашылық органына беру кезінде мемлекеттік мекеме ағымдағы жылдың бірінші наурызына дейін осы Рәсімдерге 128-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоспардың қалыптастырылған электрондық түрін, сондай-ақ осы Рәсімдерге 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бекіткен осы Рәсімдердің 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспардың түпнұсқасынан сканерленген көшірмесін қоса тіркейді және оларға мемлекеттік мекеме басшысының және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қояды.
Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік мекемемен ұсынылған жоспарларды осы Рәсімдерге және № 219 сыныптауышта белгіленген талаптарға, қаржы жылының басындағы қаражат қалдықтарының дұрыс көрсетілуіне, сондай-ақ бюджет шығыстардың экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша кірістер мен шығыстарды дұрыс көрсетілуіне сәйкестігі тұрғысынан тексереді.
Осы тармақта көзделген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы себебін көрсете отырып жоспарды орындаусыз ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ арқылы қабылдамайды) мемлекеттік мекемеге қайтарады.
Ескерту. 483-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

484. В случае не утверждения плана по государственным учреждениям до 15 января финансового года, государственные учреждения в срок до 1 февраля текущего финансового года в пределах остатков денег от реализации товаров (работ, услуг) на 1 января нового финансового года осуществляют расходы с обязательным включением сумм произведенных расходов в план текущего финансового года.
485. Если сводный план по государственным учреждениям не предоставлен для согласования в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета и не согласован до первого марта текущего финансового года, то деньги, поступившие с первого января по первое марта текущего финансового года, и остатки средств, оставшиеся по состоянию на первое января финансового года, следующего за отчетным, и неиспользованные по состоянию на первое февраля, подлежат перечислению государственным учреждением в течение трех рабочих дней после первого марта в доход соответствующего бюджета на основании счета к оплате.
Сноска. Пункт 485 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В случае непредоставления государственным учреждением в орган государственного казначейства в течение трех рабочих дней после первого марта текущего финансового года счета к оплате на перечисление в доход соответствующего бюджета остатка денег на контрольном счете наличности платных услуг по состоянию на первое марта текущего финансового года, орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока (в течение трех рабочих дней после первого марта текущего финансового года) приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет бюджетных средств.
486. Оплата банковских услуг по операциям с наличными деньгами по контрольным счетам наличности платных услуг производится государственными учреждениями за счет денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), на основе договора на кассовое обслуживание между государственным учреждением и банком. Затраты на оплату банковских услуг отражаются в расходной части плана по соответствующей специфике экономической классификации расходов по коду товаров (работ, услуг), по которому проводятся операции с наличными деньгами.
Сноска. Пункт 486 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

484. Қаржы жылының 15 қаңтарына дейін мемлекеттік мекемелер бойынша жоспар бекітілмеген жағдайда, мемлекеттік мекемелер ағымдағы қаржы жылының 1 ақпанына дейінгі мерзімде жаңа қаржы жылының 1 қаңтарындағы тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша қалдығы шеңберінде жасалған шығыстардың сомасын ағымдағы қаржы жылының жоспарына міндетті түрде қосу арқылы шығыстар жасауы мүмкін.
485. Егер мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар ағымдағы қаржы жылының бірінші наурызына дейін мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға келісуге ұсынылмаса және келісілмесе, онда ағымдағы қаржы жылының бірінші қаңтарынан бастап бірінші наурызына дейін түскен ақша және есепті жылдан кейінгі қаржы жылының бірінші қаңтарына қалыптасқан және бірінші ақпандағы жағдай бойынша пайдаланылмаған қаражат қалдықтары төлеуге берілетін шот негізінде бірінші наурыздан кейін үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік мекеме тарапынан тиісті бюджет кірісіне аударуға жатады.
Мемлекеттік мекеме ағымдағы қаржы жылдың бірінші наурызынан кейінгі үш жұмыс күні ішінде ақылы қызметтердің қолма-қол ақша бақылау шотындағы ақша қалдығын (ағымдағы қаржы жылының бірінші наурызына жағдай бойынша) тиісті бюджеттің кірісіне аударуға тиісті төлеуге берілетін шотты мемлекеттік қазынашылық органына ұсынбаған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы белгіленген мерзімде өткен күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей (ағымдағы қаржы жылының бірінші наурызынан кейінгі үш жұмыс күні ішінде) бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік мекеменің төлемдері мен ақша аударымын жүзеге асыруды тоқтатады.
Ескерту. 485-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
486. Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шоттары бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар жөніндегі банктік қызметтерге ақы төлеуді мемлекеттік мекеме тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен, мемлекеттік мекеме мен банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде жүргізеді. Банктік қызметтерге ақы төлеуге арналған шығындар қолма-қол ақшамен операциялар жүргізілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) коды бойынша шығыстарының экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшелігі бойынша жоспардың шығыстар бөлігінде көрсетіледі.
Ескерту. 486-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

487. Действие утвержденных и согласованных планов прекращается 31 декабря финансового года.
Параграф 4. Внесение изменений в планы поступлений и расходов денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
488. Доходы, поступившие в течение финансового года сверх сумм, предусмотренных в плане, расходуються в текущем году при условии уточнения плана и сводного плана по государственным учреждениям путем внесения изменений в них.
Внесение изменений в план и сводный план по государственным учреждениям при поступлении доходов сверх сумм, предусмотренных в плане, изменений между спецификами и кварталами в пределах годовой суммы по каждому виду платных услуг осуществляется в следующем порядке:
государственное учреждение предоставляет администратору бюджетных программ справку о внесении изменений в план по форме согласно приложению 129 к настоящим Процедурам с приложением обоснований и расчетов по вносимым изменениям;
администратор бюджетных программ в течение десяти рабочих дней со дня их поступления проверяет обоснование и расчеты по вносимым изменениям, составляет и утверждает справку о внесении изменений в Сводный план по форме согласно приложению 130 к настоящим Процедурам, и предоставляет на согласование в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
489. Государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней со дня их поступления рассматривает предоставленную справку о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям, проверяет обоснование и расчеты по вносимым изменениям.
490. Справка о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям утверждается и согласовывается в двух экземплярах.
491. Один экземпляр справки остается в государственном казначействе или местном уполномоченном органе по исполнению бюджета, другой экземпляр передается администратору бюджетных программ.
492. На основании утвержденной и согласованной справки о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям администратор бюджетных программ утверждает справку о внесении изменений в план в трех экземплярах.
Один экземпляр утвержденной справки остается у администратора бюджетной программы, два экземпляра передается государственному учреждению.
Государственное учреждение один экземпляр утвержденной справки о внесении изменений в план оставляет у себя, другой предоставляет в орган государственного казначейства по своему местонахождению с реестром в двух экземплярах по форме согласно приложению 23 к настоящим Процедурам.

487. Бекітілген және келісілген жоспарлардың қолданылуы қаржы жылының 31 желтоқсанында тоқтатылады.
4-параграф. Өз билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан мемлекеттік мекемелер алатын ақшаның түсімдері мен шығыстары жоспарларына өзгерістер енгізу
488. Қаржы жылы ішінде жоспарда көзделген сомадан тыс түскен кірістер жоспарды және мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарды нақтылау шартымен оларға өзгерістер енгізу арқылы ағымдағы жылы жұмсалуы мүмкін.
Жоспарда көзделген сомадан тыс кіріс түскен кезде жоспарға және мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарға өзгерістер, әрбір ақылы қызмет түрлері бойынша жылдық сома шеңберінде ерекшеліктер мен тоқсандар арасында өзгерістер енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
мемлекеттік мекеме бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне енгізілетін өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептерді қоса бере отырып, осы Рәсімдерге 129-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтама ұсынады;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі олар түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде енгізілетін өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептерді тексереді, осы Рәсімдерге 130-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелер жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманы бекітеді және мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган органға келісуге береді.
489. Мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган олар түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік мекемелер жөніндегі жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы ұсынылған анықтаманы қарайды, енгізілетін өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептерді тексереді.
490. Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтама екі данада бекітіледі және келісіледі.
491. Анықтаманың бір данасы мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органда қалады, екінші данасы бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі.
492. Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы бекітілген және келісілген анықтаманың негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманы үш данада бекітеді.
Бекітілген анықтаманың бір данасы бюджеттік бағдарлама әкімшісінде қалады, екі данасы мемлекеттік мекемеге беріледі.
Мемлекеттік мекеме жоспарға өзгерістер енгізу туралы бекітілген анықтаманың бір данасын өзіне қалдырады, екіншісін осы Рәсімдерге 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данадағы тізіліммен бірге өзі тұрған жердегі мемлекеттік қазынашылық органына береді.

При передаче в орган государственного казначейства по ЦС "Казначейство-клиент" государственное учреждение прикрепляет сформированный электронный образ справки о внесении изменений в план по форме согласно приложению 131 к настоящим Процедурам, а также сканированную утвержденную справку о внесении изменений в план к реестру по форме согласно приложению 24 к настоящим Процедурам, подписанные электронной цифровой подписью руководителя государственного учреждения и руководителя соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
При невыполнении установленных требований, а также в случае недостаточности плановых назначений по причине принятия обязательств или проведения кассовых расходов государственным учреждением, орган государственного казначейства возвращает справку государственному учреждению без исполнения (по ЦС "Казначейство-клиент" отклоняет с указанием причины).
Реестр и электронные образы планов/справок, поступившие по ЦС "Казначейство-клиент", оформленные не в соответствии с требованиями руководства пользователя подлежат отклонению органом государственного казначейства с указанием причины отклонения.
Сноска. Пункт 492 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
493. Регистрация утвержденных администраторами бюджетных программ сводных планов и планов по государственным учреждениям и справок о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям, утвержденных администраторами бюджетных программ и согласованных с государственным казначейством или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, осуществляется государственным казначейством или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, а регистрация планов и справок о внесении изменений в план, утвержденных администраторами бюджетных программ, осуществляется администраторами бюджетных программ. Регистрация производится в журнале произвольной формы с присвоением планам и сводным планам по государственным учреждениям, справкам о внесении изменений в сводные планы и планы по государственным учреждениям номеров в хронологическом порядке.
494. В случае изменения кодов функциональной классификации расходов бюджета единой бюджетной классификацией Республики Казахстан в течение финансового года после утверждения и согласования сводных планов по государственным учреждениям и утверждении планов, при сохранении вида реализуемых товаров (работ, услуг), планы и сводные планы по государственным учреждениям подлежат переутверждению и согласованию в порядке, установленном настоящими Процедурами, в течение месяца после внесения соответствующих изменений в Классификатор.
В случае введения новых кодов в функциональную классификацию расходов бюджета единой бюджетной классификацией Республики Казахстан в течение финансового года, планы и сводные планы по государственным учреждениям утверждаются и согласовываются по новым кодам в порядке, установленном настоящими Процедурами.

"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік мекеме осы Рәсімдерге 131-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманың электрондық түрін, сондай-ақ мемлекеттік мекеме басшысының және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қолы қойылған осы Рәсімдерге 24-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімнің жоспарына өзгерістер енгізу туралы сканерленіп бекітілген анықтаманы тіркейді.
Белгіленген талаптарды орындамаған, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің міндеттерді қабылдау немесе кассалық шығыстарды жүргізуі себебінен жоспарлы жұмсалымдар жеткіліксіз болған жағдайда мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік мекемеге анықтаманы ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша себебін көрсете отырып кері қайтарады), орындамастан қайтарады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ бойынша келіп түскен, пайдаланушы нұсқаулығының талаптарына сай ресімделмеген тізілім мен жоспар/анықтаманың электрондық түрлері қабылдамау себептерін көрсете отырып, мемлекеттік қазынашылық органының кері қайтаруына жатады.
Ескерту. 492-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
493. Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарларды және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен бекітілген және мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органмен келісілген мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманы тіркеуді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады, ал жоспарлар мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен бекітілген жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды тіркеуді бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жүзеге асырады. Тіркеу жоспарларға және мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарларға, жоспарларға және мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарларға өзгерістер енгізу туралы анықтамаларға хронологиялық тәртіппен нөмір бере отырып еркін түрде журналда жүргізіледі.
494. Қаржы жылы ішінде мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарларды бекіткеннен және келіскеннен кейін және сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрлерін сақтаған кезде жоспарларды бекіткеннен кейін Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының кодтарын өзгерткен жағдайда, Сыныптауышқа тиісті өзгерістер енгізілгеннен кейін бір ай ішінде осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен мекемелер бойынша жиынтық жоспарлар қайта бекітіледі және қайта келісіледі.
Қаржы жылы ішінде Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының жаңа кодтары енгізілген жағдайда жоспарлар мен мемлекеттік мекемелер жөніндегі жиынтық жоспарлар осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен жаңа кодтар бойынша бекітіледі және келісіледі.

495. В случае внесения в соответствии с законами Республики Казахстан в Классификатор № 219 нового вида товаров (работ, услуг) составляются, согласовываются и утверждаются в установленном настоящими Процедурами порядке новые планы и сводный план по государственным учреждениям.
Сноска. Пункт 495 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
496. В случае создания в течение финансового года, после утверждения и согласования планов и сводных планов по государственным учреждениям, нового государственного учреждения или реорганизации государственных учреждений путем слияния или разделения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и предоставления таким государственным учреждениям права на реализацию товаров (работ, услуг), деньги, от реализации которых остаются в их распоряжении (далее – созданное или реорганизованное государственное учреждение), осуществляются следующие действия:
созданное или реорганизованное государственное учреждение предоставляет администратору бюджетных программ план по форме и в порядке, установленном пунктом 476 настоящих Процедур;
администратор бюджетных программ в течение десяти рабочих дней со дня их поступления проверяет обоснование и расчеты по доходам и расходам, на основании плана составляет и утверждает справку о внесении соответствующих изменений в сводный план по государственным учреждениям по форме согласно приложению 130 к настоящим Процедурам и предоставляет на согласование в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета вместе с планом созданного или реорганизованного государственного учреждения;
государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в порядке, установленном настоящими Процедурами, рассматривает и согласовывает предоставленную справку о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям;
на основании утвержденной и согласованной справки администратор бюджетных программ утверждает и передает план по каждому созданному или реорганизованному государственному учреждению.
497. Перенос плановых назначений и произведенных ранее кассовых расходов, а также остатков на начало года и поступлений текущего года осуществляется органом государственного казначейства на основании письма государственного учреждения в случаях:
1) изменения кодов функциональной классификации расходов бюджета единой бюджетной классификацией Республики Казахстан в течение финансового года после утверждения и согласования сводных планов по государственным учреждениям и утверждении планов, при сохранении вида реализуемых товаров (работ, услуг);

495. Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес № 219 Сыныптауышқа тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) жаңа түрлері енгізілген жағдайда, осы Рәсімдерде белгіленген тәртіпте жаңа жоспарлар және мемлекеттік мекемелер жөнінде жиынтық жоспар жасалады, келісіледі және бекітіледі.
Ескерту. 495-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
496. Жоспар мен мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар бекітілгеннен және келісілгеннен кейін қаржы жылы ішінде жаңа мемлекеттік мекеме құрылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қосу немесе бөлу арқылы мемлекеттік мекемелерді қайта ұйымдастырған және мұндай мемлекеттік мекемелерге тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуге арналған құқық берілген оларды сатқаннан түсетін ақша өздерінің билігінде қалатын жағдайда (бұдан әрі – құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеме), мынадай іс-әрекеттер жүзеге асырылады:
құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеме бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне осы Рәсімдердің 476-тармағында белгіленген нысан бойынша және тәртіппен жоспар ұсынады;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі олар түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде кірістер мен шығыстар бойынша негіздеме мен есептерді тексереді, жоспардың негізінде осы Рәсімдерге 130-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарға тиісті өзгерістер енгізу туралы анықтаманы жасайды және бекітеді және құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің жоспарына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға келісуге ұсынады;
мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы ұсынылған анықтаманы қарайды және келіседі;
бекітілген және келісілген анықтаманың негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі әрбір құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеме бойынша жоспарды бекітеді және береді.
497. Жоспарлы тағайындаулар мен бұрын жүргізілген кассалық шығыстарды, сондай-ақ жыл басындағы қалдықтар мен ағымдағы жылдың түсімдерін көшіруді мемлекеттік мекеменің хаты негізінде мемлекеттік қазынашылық органы мынадай:
1) Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстарының функционалдық сыныптауышының кодтарын қаржы жылы ішінде, өткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі сақталған кезде мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарлар бекітілгеннен және келісілгеннен және жоспарлар бекітілгеннен кейін өзгерген;

2) введения новых кодов в функциональную классификацию расходов бюджета единой бюджетной классификацией Республики Казахстан в течение финансового года;
3) внесения в соответствии с законами Республики Казахстан в Классификатор № 219 нового вида товаров (работ, услуг);
4) создания в течение финансового года, после утверждения и согласования планов и сводных планов по государственным учреждениям, нового государственного учреждения или реорганизации государственных учреждений путем слияния или разделения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и предоставления таким государственным учреждениям права на реализацию товаров (работ, услуг), деньги, от реализации которых остаются в их распоряжении.
Одновременно с письмом на перенос плановых назначений и произведенных ранее кассовых расходов, а также остатков на начало года и поступлений текущего года, государственным учреждением представляются в орган государственного казначейства следующие документы:
1) план поступлений и расходов денег по новым кодам;
2) справка о внесении изменений в план поступлений и расходов денег на уменьшение плановых назначений по старым кодам.
При этом, в справке на уменьшение плановых назначений по старым кодам, сумма плана с начала года указывается общей суммой в текущем квартале.
Сноска. Пункт 497 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Параграф 5. Учет и контроль денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
498. Приобретение товаров (работ, услуг) за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан с учетом требований законодательства Республики Казахстан о государственных закупках.
Договор за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, заключается в пределах суммы, предусмотренной по соответствующему коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг).
При этом договора государственных учреждений, заключенные по спецификам экономической классификации расходов, включенные в перечень специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной, в соответствии с абзацем вторым пункта 180 настоящих Процедур, подлежат регистрации в органе государственного казначейства.

2) Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстарының функционалдық сыныптауышына жаңа кодтар енгізілген;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес № 219 Сыныптауышқа тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) жаңа түрі енгізілген;
4) қаржы жылы ішінде, мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарлар бекітілгеннен және келісілгеннен кейін жаңа мемлекеттік мекеме құрылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қосылу немесе бөліну жолымен мемлекеттік мекемелер қайта ұйымдастырылған және мұндай мемлекеттік мекемелерге оларды өткізгеннен түсетін ақша өз биліктерінде қалатын етіп тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуге құқық берілген жағдайларда жүзеге асырады.
Жоспарлы тағайындауларды және бұрын жүргізілген кассалық шығыстарды, сондай-ақ жыл басындағы қалдықтарды және ағымдағы жылдың түсімдерін ауыстыруға арналған хатпен бір мезгілде мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына мынадай құжаттарды:
1) жаңа кодтары бойынша ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарын;
2) ескі кодтар бойынша жоспарлы тағайындауларды азайтуға ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы ұсынады.
Бұл ретте ескі кодтар бойынша жоспарлы тағайындауларды азайтуға арналған анықтамада жылдың басынан бастап жоспардың сомасы ағымдағы тоқсандағы жалпы сомамен көрсетіледі.
Ескерту. 497-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден мемлекеттік мекемелер алатын ақшаны есепке алу және бақылау
498. Өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түсетін ақшаның есебінен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік мекемелер өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алатын ақша есебінен жасалатын шарт тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) түрлері бойынша шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті коды бойынша көзделген сома шегінде жасалады.
Бұл ретте, бекітілген ерекшеліктер тізбесіне енгізілген шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері, оның ішінде жасасқан азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың түрлері бойынша жасалған мемлекеттік мекемелердің шарттары осы Рәсімдердің 180-тармағының екінші абзацына сәйкес мемлекеттік қазынашылық органында тіркеуге жатады.

Регистрация договора, заключенного государственным учреждением за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляется на основании заявки на регистрацию обязательств, оформленной и предоставленной в порядке, установленном параграфами 4, 5, 6, 7, 8 и 9 главы 6 настоящих Процедур.
499. Деньги, получаемые государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающиеся в их распоряжении поступают от плательщиков в безналичной форме либо наличными деньгами непосредственно в кассу государственного учреждения.
500. Государственное учреждение обеспечивает целевое использование денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении.
Платежи за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляются:
по видам расходов, по которым заключены и зарегистрированы договора – в пределах фактического наличия денег на контрольных счетах наличности платных услуг по виду товаров (работ, услуг) и суммы договора по коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг);
по остальным видам расходов – в пределах фактического наличия денег на контрольных счетах наличности платных услуг по виду товаров (работ, услуг) и утвержденной суммы по соответствующему коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг).
Расходование поступлений за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляется на основании счета к оплате, оформленного и предоставленного в порядке, установленном настоящими Процедурами.
501. Поступления денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении сверх сумм, утвержденных планом, при их поступлении зачисляются на счет платных услуг без права расходования государственным учреждением до уточнения плана путем внесения изменений в него.
В случае непредставления в орган государственного казначейства справки на внесение изменений в план до конца текущего финансового года в течение десяти календарных дней нового финансового года государственным учреждением предоставляется счет к оплате на перечисление их в доход соответствующего бюджета.
В случае непредставления государственным учреждением в орган государственного казначейства в установленный срок письма, орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении.

Мемлекеттік мекемелер өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алатын ақша есебінен жасасқан шартты тіркеу осы Рәсімдердің 6-тарауының 4, 5, 6, 7, 8 және 9-параграфтарында белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған міндеттемелерді тіркеуге арналған өтінім негізінде жүзеге асырылады.
499. Мемлекеттік мекемелердің өздерінің билігінде қалатын (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түсетін ақша төлеушілерден қолма-қол емес не қолма-қол ақша түрінде тікелей мемлекеттік мекеменің кассасына түсуі мүмкін.
500. Мемлекеттік мекеме өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түсетін ақшаның нысаналы пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекеменің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен жасалатын төлемдер:
шарттар жасалған және тіркелген шығыстар түрлері бойынша – тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) түрлері бойынша ақылы қызмет шотына нақты қолма-қол ақшаның және тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) түрлері бойынша шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды бойынша шарт сомасы шеңберінде;
қалған шығыстар түрлері бойынша – тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) түрлері бойынша ақылы қызмет шотына нақты қолма-қол ақшаның және тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) түрлері бойынша шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті коды бойынша бекітілген сома шеңберінде жүзеге асырылады.
Өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін түсімдерді жұмсау осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған төлеуге берілетін шот негізінде жүзеге асырылады.
501. Мемлекеттік мекемелердің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түсетін түсімдер жоспармен бекітілген сомадан тыс алатын ақша түсімдері, олар түскен кезде мемлекеттік мекеме жоспарды оған өзгерістер енгізу арқылы нақтылағанға дейін жұмсау құқығынсыз ақылы қызметтер шотына есептеледі.
Ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін мемлекеттік қазынашылық органына жоспарға өзгерістер енгізуге арналған анықтаманы ұсынбаған жағдайда, мемлекеттік мекеме жаңа қаржы жылының он күнтізбелік күні ішінде оларды тиісті бюджеттің кірісіне аударуға төлеуге берілетін шотты ұсынады.
Мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына белгіленген мерзімде хатты ұсынбаған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы белгіленген мерзім өткен күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша есебінен мемлекеттік мекемелер алатын мемлекеттік мекеменің төлемдері мен ақша аударымын жүзеге асыруды тоқтата тұрады.

502. При поступлении денег по видам товаров (работ, услуг), не предусмотренных утвержденным планом, суммы поступлений зачисляются на 902 счет. Не позднее следующего рабочего дня за днем зачисления сумм поступлений на 902 счет ответственный исполнитель органа государственного казначейства распечатывает в двух экземплярах платежное поручение по форме 2-38 и направляет государственному учреждению, указанному получателем денег, один его экземпляр с подписью руководителя структурного подразделения органа государственного казначейства и оттиском своего штампа и подписью.
503. Государственное учреждение в течение трех рабочих дней со дня получения копии платежного документа проводит работу по выяснению обоснованности поступления и выяснению вида товаров (работ, услуг), по которому должна быть зачислена сумма поступления и предоставлению письма в орган государственного казначейства. В письме государственное учреждение подтверждает о необходимости зачисления суммы на контрольных счетах наличности платных услуг и указанием кода вида товаров (работ, услуг) либо перечисления их в доход бюджета.
На основании письма государственного учреждения ответственный исполнитель органа государственного казначейства формирует и утверждает в интегрированной цифровой системе казначейства счет к оплате:
для проведения операции по списанию с 902 счета органа государственного казначейства суммы поступлений, не предусмотренные планом, и зачислению ее на контрольный счет наличности платных услуг по коду вида товаров (работ, услуг), указанного в письме;
для перечисления суммы поступлений, не предусмотренных планом, в доход соответствующего бюджета.
Государственное учреждение обеспечивает своевременность предоставления письма и достоверность данных письма.
В случае непредставления государственным учреждением в орган государственного казначейства в установленный срок письма, орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении.
Сноска. Пункт 503 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
504. Государственное учреждение допускается осуществлять реализацию товаров (работ, услуг) другим государственным учреждениям в соответствии с Классификатором перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении.

502. Бекітілген жоспарда көзделмеген тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) түрлері бойынша ақша түскен кезде түсімдер сомасы 902 "Анықталғанға дейін өзара есеп айырысу бойынша ұлттық валютада аударылған сома" деген шотта есептеледі. Түсімдерді 902-шотқа есептеген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы 2-38 нысан бойынша төлем тапсырмасын екі данада басып шығарады және ақша алушы болып көрсетілген мемлекеттік мекемеге мемлекеттік қазынашылық органының құрылымдық бөлімшесі басшысының қойылған қолы және өз мөртабанының бедері және қойылған қолы бар бір дананы жібереді.
503. Мемлекеттік мекеме төлем құжатының көшірмесін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде түсімнің негізділігін анықтау және ол бойынша түсімдер сомасы есептелуі тиіс тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) түрлерін анықтау және хатты мемлекеттік қазынашылық органына ұсыну жөніндегі жұмыстарды жүргізеді. Мемлекеттік мекеме хатта соманы шотқа есептеу және тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) түрлерінің кодын көрсете отырып не оларды бюджет кірісіне аудару қажеттілігі туралы растайды.
Мемлекеттік мекеменің хаты негізінде мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы:
мемлекеттік қазынашылық органының 902-шотынан жоспарда көзделмеген түсімдер сомасын есептен шығару, және хатта көрсетілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) түрлерінің коды бойынша оны шотқа есептеу жөнінде операция жүргізу үшін;
жоспарда көзделмеген түсімдер сомасын тиісті бюджет кірісіне аудару үшін төлеуге берілетін шотты қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінде қалыптастырады және бекітеді.
Мемлекеттік мекеме хатты уақтылы беруді және хат деректерінің растылығын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына белгіленген мерзімде хат ұсынбаған жағдайда мемлекеттік қазынашылық органы белгіленген мерзім өткен күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша есебінен мемлекеттік мекеменің төлемдері мен ақша аударымын жүзеге асыруды тоқтата тұрады.
Ескерту. 503-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
504. Мемлекеттiк мекеме республикалық немесе жергілікті бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң тауарлары (жұмыстары, қызметтерi) сыныптауышына сәйкес өткiзуден ақша билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) басқа мемлекеттiк мекемелерге өткiзудi жүзеге асыра алады.

505. Запрещается государственному учреждению перечисление бюджетных средств или средств со счетов, открываемых ему в соответствии с законодательством Республики Казахстан, на его контрольный счет наличности платных услуг.
506. Государственные учреждения, местные уполномоченные органы по исполнению бюджета, государственное казначейство и аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов составляют отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии со статьи 118 Бюджетного кодекса.
Параграф 6. Осуществление операций по поступлениям от благотворительной помощи
507. Операции по контрольным счетам наличности благотворительной помощи осуществляются на основании законов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 507 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
508. Учет операций по контрольным счетам наличности благотворительной помощи осуществляется по кодам государственных учреждений.
509. Контрольный счет наличности благотворительной помощи открывается в государственном казначействе.
510. Для проведения операций по контрольным счетам наличности благотворительной помощи государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства документ с образцами подписей и оттиска печати.
511. Поступления от благотворительной помощи государственным учреждением не планируются.
Поступления от благотворительной помощи, носящие целевой характер, расходуются государственным учреждением по целевому назначению.
Государственное учреждение обеспечивает целевое использование поступлений от благотворительной помощи.
512. Государственное учреждение, не использовавшее благотворительную помощь по назначению в текущем году, использует ее по назначению в следующем году.
В случае недоиспользования денег благотворительной помощи в текущем финансовом году лицо, внесшее эти деньги, имеет право на их возврат.
513. Расходование поступлений от благотворительной помощи осуществляется в пределах остатков денег на соответствующем контрольном счете наличности благотворительной помощи на основании счета к оплате, оформленного и представленного в порядке, установленном настоящими Процедурами.
514. Оплата банковских услуг по операциям с наличными деньгами по поступлениям от благотворительной помощи производится государственным учреждением за счет денег благотворительной помощи на основе договора на кассовое обслуживание между государственным учреждением ним и банком.
Параграф 7. Осуществление операций по деньгам, передаваемым государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности, либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).

505. Мемлекеттік мекемеге бюджет қаражатын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оған ашылатын шоттардан қаражатты оның ақылы қызмет шотына аударуға тыйым салынады.
506. Бюджет кодексінің 118-бабының сәйкес мемлекеттік мекемелер, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органдар, мемлекеттік қазынашылық және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алатын ақша түсімдері мен шығыстары жоспарларының орындалуы туралы есеп жасайды.
6-параграф. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер бойынша операцияларды жүзеге асыру
507. Қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша операциялар Қазақстан Республикасының заңдары негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 507-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
508. Қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша операцияларды есепке алу мемлекеттік мекемелердің кодтары бойынша жүзеге асырылады.
509. Қайырымдылық көмек бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шоты мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органда ашылады.
510. Қайырымдылық көмек шоты бойынша операцияларды жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органға қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатты береді.
511. Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді жоспарламайды.
Нысаналы сипатқа ие қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді мемлекеттік мекеме мақсатқа сай жұмсайды.
Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмектен түсетін түсімдердің нысаналы пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
512. Қайырымдылық көмекті ағымдағы жылы мақсатқа сай пайдаланбаған мемлекеттік мекеме оны келесі жылы мақсатқа сай пайдаланады.
Қайырымдылық көмек ақшасын ағымдағы қаржы жылы жете пайдаланбаған жағдайда осы ақшаны салған тұлға оны қайтарып алуға құқығы бар.
513. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді жұмсау осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған төлеуге берілетін шот негізінде қайырымдылық көмектің тиісті шоттағы ақша қалдығының шеңберінде жүзеге асырылады.
514. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар жөніндегі банктік қызметтерге ақы төлеуді мемлекеттік мекеме өзі және банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде қайырымдылық көмек ақшасы есебінен жүргізеді.
7-параграф. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке және/немесе заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша бойынша операцияларды жүзеге асыру
Ескерту. 7-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

515. Операции по контрольным счетам наличности временного размещения денег осуществляются в случаях, когда законами Республики Казахстан предусмотрена передача денег физическими или юридическими лицами государственным учреждениям на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам.
Сноска. Пункт 515 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
516. Учет операций по контрольным счетам наличности временного размещения денег осуществляется по кодам государственных учреждений.
517. Контрольные счета наличности временного размещения денег открываются в государственном казначействе по видам поступлений и расходов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
518. Для проведения операций по контрольным счетам наличности временного размещения денег государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства документ с образцами подписей и оттиска печати.
519. По деньгам, передаваемым государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, государственным учреждением планы не составляются.
Сноска. Пункт 519 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
520. Деньги, передаваемые государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, должны быть возвращены лицам, внесшим их, либо перечислены в соответствующий бюджет в течение трех рабочих дней со дня наступления условий, определенных законодательством Республики Казахстан.
Государственное учреждение обеспечивает своевременность возврата денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, либо перечисления их в соответствующий бюджет (далее – возврат/перечисление).
Сноска. Пункт 520 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
521. Возврат/перечисление осуществляется в пределах остатков денег на контрольном счете наличности временного размещения денег на основании счета к оплате, оформленного и представленного в порядке, установленном настоящими Процедурами.
Возврат/перечисление денег по исполнению судебных актов с контрольного счета наличности временного размещения осуществляется уполномоченным территориальным органом в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов на основании счета к оплате на бумажном носителе, к которому прикладывается (в ЦС "Казначейство-клиент" прикрепляется электронный документ, сканированный с оригинала судебного акта или исполнительного документа и заверенный печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов) копия исполнительного документа, заверенного печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов.
При этом, ответственный исполнитель органа государственного казначейства осуществляет сверку представленных счетов к оплате и приложенных копий исполнительных документов, заверенных печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, с образцом подписей и оттиском печати территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов.
В случае несоответствия представленных документов с образцом подписей и оттиска печати территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, ответственный исполнитель органа государственного казначейства возвращает без исполнения счета к оплате государственных учреждений.
Возврат/перечисление денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, лицам, внесшим их, либо в доход соответствующего бюджета без зачисления их на контрольный счет наличности временного размещения денег не допускается.
Оплата банковских услуг за операции с наличными деньгами по их зачислению и получению с контрольных счетов наличности временного размещения денег для возврата производится на основании договора на кассовое обслуживание между государственным учреждением и банком за счет лица, внесшего деньги, за исключением случая зачисления на контрольные счета наличности денег, вырученных от реализации вещественных доказательств, подвергающихся быстрой порче или хранение которых требует значительных материальных затрат, а также зачисления денег, изъятых органами, ведущими досудебное расследование, где оплата банковских услуг производится за счет индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам органов, уполномоченных в соответствии с законами Республики Казахстан.

515. Ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша операциялары жеке немесе заңды тұлғалардың ақшаны мемлекеттік мекемелерге қайтару шартымен не белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару Қазақстан Республикасы заңдарында көзделген жағдайда іске асырылады.
Ескерту. 515-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
516. Ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша операцияларды есепке алу мемлекеттік мекемелердің кодтары бойынша жүзеге асырылады.
517. Ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоттары мемлекеттік қазынашылықта Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен түсімдер мен шығыстардың түрлері бойынша ашылады.
518. Ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша операциялар жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына қойылған қол және мөр бедерінің үлгілері бар құжатты береді.
519. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша бойынша мемлекеттік мекеме жоспарлар жасалмайды.
Ескерту. 519-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
520. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған жағдай туындаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды салған тұлғаларға қайтарылуы не тиісті бюджетке аударылуы тиіс.
Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілген ақшаны уақтылы қайтаруды не оларды тиісті бюджетке аударуды (бұдан әрі – қайтару/аудару) қамтамасыз етеді.
Ескерту. 520-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
521. Қайтару/аудару осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған төлеуге берілетін шот негізінде уақытша орналастыру шотындағы қолма-қол ақшаны бақылау шоты ақша қалдықтары шегінде жүзеге асырылады.
Ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты сот актілерін орындау жөніндегі ақшаны қайтаруды/аударуды атқарушы құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті аумақтық орган қағаз жеткізгіште төлеуге берілетін шот негізінде, атқарушы құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған атқарушы құжаттың көшірмесін қоса бере ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да сот актісінің немесе атқарушы құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған атқарушы құжаттың түпнұсқасынан сканерленген электрондық құжаттарды қоса тіркейді) отырып, жүзеге асырады.
Бұл ретте, мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған ұсынылған төлем шоттарын және қоса берілген атқарушылық құжаттардың көшірмелерін атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның қолтаңбаларының үлгісімен және мөр бедерімен салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
Атқарушылық құжаттарды орындауды қамтамасыз ету саласында аумақтық органның қолдары мен мөр бедерінің үлгілерімен ұсынылған құжаттар сәйкес келмеген жағдайда мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы мемлекеттік мекемелердің төлемге шотын орындаусыз қайтарады.
Жеке және (немесе) заңды тұлғалардың белгілі бір жағдайлар туындаған кезде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оларды қайтару немесе аудару шартымен мемлекеттік мекемелерге берілетін ақшаны тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға, оларды енгізген тұлғаларға, немесе тиісті бюджет кірісіне қайтаруға/аударуға оларды ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотын есепке алусыз рұқсат берілмейді.
Қолма-қол ақшаны есептеу және қайтарып алу үшін уақытша ақша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар үшін банктік қызметтерге ақы төлеу ақшаны салған тұлға есебінен мемлекеттік мекеме мен банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде жүргізіледі, тез бұзылуға ұшырайтын немесе оларды сақтау елеулі материалдық шығынын талап ететін заттай айғақты сатудан алынған, сондай-ақ сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған ақшаны есептеудің, банктік қызметтерге ақы төлеу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өкілеттік берілген органдардың міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары есебінен жүргізілетін қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есептеу жағдайлары қосылмайды.

Сноска. Пункт 521 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 12. Порядок финансирования выборов, всенародного референдума, компенсации затрат по проектам государственно-частного партнерства
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Параграф 1. Государственное финансирование выборов, всенародного референдума
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
522. Финансирование выборов Президента Республики Казахстан, депутатов Курултая, всенародного референдума, маслихатов и членов органов местного самоуправления производится за счет средств республиканского бюджета через специальные счета, открытые местным исполнительным органам для этих целей.
Выборы акимов финансируются из областного бюджета через специальные счета, открытые соответствующим администраторам бюджетных программ для этих целей.
Сноска. Пункт 522 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
523. Государственное казначейство осуществляет открытие местным исполнительным органам:
1) специальных счетов, предназначенных для учета операций по расходам на проведение избирательных мероприятий при выборах Президента Республики Казахстан, депутатов Курултая, маслихатов, членов органов местного самоуправления, а также при проведении всенародного референдума (далее – счета для финансирования выборов, всенародного референдума);
2) специальных счетов, предназначенных для учета операций по расходам на проведение избирательных мероприятий при выборах акимов (далее – счета для финансирования выборов акимов).
Счета для финансирования выборов, всенародного референдума открываются на основании ходатайства Центральной избирательной комиссии.
Счета для финансирования выборов акимов открываются на основании ходатайства соответствующего администратора бюджетных программ.
Счета для финансирования выборов, всенародного референдума и счета для финансирования выборов акимов открываются на срок до завершения финансирования выборных мероприятий, всенародного референдума.
После открытия государственным казначейством счетов для финансирования выборов, всенародного референдума Центральная избирательная комиссия письменно уведомляет о номере и дате открытия счета для финансирования выборов, всенародного референдума каждую территориальную избирательную комиссию.
После открытия государственным казначейством счетов для финансирования выборов акимов соответствующие администраторы бюджетных программ письменно уведомляют о номере и дате открытия счета для финансирования выборов акимов соответствующую территориальную избирательную комиссию.
Для проведения операций по счету для финансирования выборов, всенародного референдума и по счету для финансирования выборов акимов территориальная избирательная комиссия представляет в орган государственного казначейства копию решения избирательной комиссии о назначении председателя избирательной комиссии и документ с образцами подписей и оттиска печати, заверенный нотариально.

Ескерту. 521-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
12-тарау. Сайлауларды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығындары өтемақысының тәртібі
Ескерту. 12-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Сайлауларды, жалпыхалықтық референдумды мемлекеттік қаржыландыру
Ескерту. 1-парагафтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
522. Қазақстан Республикасы Президенттінің, Құрылтай депутаттарының, жалпыхалықтық референдум, мәслихаттар және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерінің негізінде сайлауын қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен осы мақсаттар үшін жергілікті атқарушы органдарға ашылған арнайы шоттар арқылы жүргізіледі.
Әкімдерді сайлау облыстық бюджеттен осы мақсаттар үшін жергілікті атқарушы органдарға ашылған арнайы шоттар арқылы қаржыландырылады.
Ескерту. 522-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
523. Мемлекеттік қазынашылық жергілікті атқарушы органдарға:
1) Қазақстан Республикасының Президентін, Құрылтай, мәслихаттар депутаттарын, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау кезінде, сондай-ақ жалпыхалықтық референдум кезінде сайлау іс-шараларын жүргізуге арналған шығыстар жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған арнайы шоттарын (бұдан әрі – сайлауларды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру үшін шоттар);
2) әкімдерді сайлау кезінде сайлау іс-шараларын өткізуге арналған шығыстар бойынша операцияларды есепке алуға арналған арнайы шоттарды (бұдан әрі – әкімдерін сайлауды қаржыландыруға арналған шоттар) ашуды жүзеге асырады.
Сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру үшін шоттар Орталық сайлау комиссиясының қолдаухаты негізінде ашылады.
Әкімдерді сайлауды қаржыландыру үшін шоттар облыстардың жергілікті атқарушы органдарының қолдаухаты негізінде ашылады.
Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шоттар және әкімдерді сайлауларды қаржыландыру үшін шоттар сайлау іс-шараларын, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру аяқталғанға дейінгі мерзімге ашылады.
Мемлекеттік қазынашылық сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру үшін шоттарды ашқаннан кейін Орталық сайлау комиссиясы сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру үшін ашылған шоттардың нөмірі мен күні туралы әрбір аумақтық сайлау комиссиясына жазбаша хабарлама береді.
Мемлекеттік қазынашылық әкімдерді сайлауды қаржыландыру үшін шоттарды ашқаннан кейін бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілері әкімдерді сайлауларды қаржыландыру үшін ашылған шоттардың нөмірі мен күні туралы тиісті аумақтық сайлау комиссиясына жазбаша хабарлама береді.
Сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру үшін шот бойынша және әкімдерді сайлауды қаржыландыру үшін шот бойынша операциялар жүргізу үшін аумақтық сайлау комиссиясы мемлекеттік қазынашылық органына сайлау комиссиясының төрағасын тағайындау туралы сайлау комиссиясы шешімінің көшірмесі мен нотариалды куәландырылған қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады.

Сноска. Пункт 523 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
524.Государственное финансирование выборов, всенародного референдума осуществляется Центральной избирательной комиссией в соответствии с индивидуальными планами финансирования по обязательствам и платежам, функциональной и экономической классификацией расходов бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Государственное финансирование выборов акимов осуществляется соответствующими администраторами областных бюджетных программ в соответствии с индивидуальными планами финансирования по обязательствам и платежам, функциональной и экономической классификацией расходов бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Администраторы бюджетных программ столицы, областей, городов республиканского значения представляют индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам территориальных избирательных комиссий столицы, областей, городов республиканского значения в орган государственного казначейства соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 524 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
525. Распорядителями бюджетных средств, выделяемых для проведения избирательной кампании, всенародного референдума в пределах утвержденного индивидуального плана финансирования, являются председатели соответствующих избирательных комиссий.
Расходование бюджетных средств на проведение выборов, за исключением выборов акимов, всенародного референдума производится со специальных счетов местных исполнительных органов, открытых для учета операций, осуществляемых за счет средств республиканского бюджета.
Расходование бюджетных средств на проведение выборов акимов производится со специальных счетов соответствующих администраторов бюджетных программ, открытых для учета операций, осуществляемых за счет средств областного бюджета.
Администраторы бюджетных программ доводят до председателей соответствующих избирательных комиссий индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам для заключения гражданско-правовых сделок и осуществления платежей.
Договора на поставку товаров (работ, услуг) заключаются председателями соответствующих избирательных комиссий с получателями денег в пределах сумм, предусмотренных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" (далее – Конституционный закон о выборах).

Ескерту. 523-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
524. Сайлауды, жалпыхалықтық референдумды мемлекеттік қаржыландыруды Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке жоспарларға сәйкес Орталық сайлау комиссиясы жүзеге асырады.
Әкімдерді сайлауды мемлекеттік қаржыландыруды облыстық бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілері міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына, Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасы бюджетінің шығыстарының функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес жүзеге асырады.
Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтық сайлау комиссияларының міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік қазынашылық органына ұсынады.
Ескерту. 524-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
525. Бекітілген қаржыландырудың жеке жоспары шеңберінде сайлау науқанын, жалпыхалықтық референдумды жүргізу үшін бөлінетін бюджет қаражатына иелік етушілер тиісті сайлау комиссиясының төрағалары болып табылады.
Сайлау, жалпыхалықтық референдум өткізуге арналған бюджет қаражатын жұмсау, әкімдерді сайлауды қоспағанда, республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын операцияларды есепке алу үшін ашылған жергілікті атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізіледі.
Әкімдерді сайлауды өткізуге арналған бюджет қаражатын жұмсау облыстық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын операцияларды есепке алу үшін ашылған жергілікті атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізіледі.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тиісті сайлау комиссияларының төрағаларына азаматтық-құқықтық мәмілелер жасауға және төлемдерді жүзеге асыру үшін міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын жеткізеді.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) беруге арналған шарттарды тиісті сайлау комиссиясының төрағалары ақша алушылармен "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында (бұдан әрі – Сайлау туралы Конституциялық заңы) көзделген жағдайларды қоспағанда, тиісті қаржы жылында міндеттемелер бойынша қаржыландыруды жеке жоспарларында көзделген сома шеңберінде жасасады.

Сноска. Пункт 525 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
526. На время подготовки и проведения выборов, всенародного референдума местными исполнительными органами в соответствующие органы государственного казначейства представляется документ с образцами подписей и оттиска печати. При этом, право первой подписи предоставляется председателю территориальной избирательной комиссии, право второй подписи принадлежит главному бухгалтеру (руководителю финансовой службы) соответствующего аппарата акима.
Документ оформляется с указанием образца гербовой печати местного исполнительного органа, номера и даты решения соответствующего маслихата об избрании территориальной избирательной комиссии (решения вышестоящей избирательной комиссии о назначении члена территориальной избирательной комиссии – председателя территориальной избирательной комиссии вместо выбывшего до его избрания маслихатом). Полномочия председателя территориальной комиссии на расходование средств со счета для финансирования выборов, всенародного референдума и со счета для финансирования выборов акимов устанавливаются только на срок подготовки и проведения выборов, всенародного референдума, выборов акимов, повторного голосования либо повторных выборов и до шестидесяти календарных дней после их окончания, но не позднее 31 декабря текущего финансового года (в случае, если выборы проведены в последнее воскресенье октября).
Для проведения платежей по возвратам заработной платы и других денежных выплат, обязательных и добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование после истечения срока, предусмотренного настоящим пунктом, местными исполнительными органами в органы государственного казначейства представляются временные образцы подписей и оттиска печати на срок не более трех календарных дней, для перечисления платежей по суммам возврата.
Сноска. Пункт 526 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
527. В случаях, когда срок полномочий председателя территориальной избирательной комиссии на расходование средств выпадает на конец финансового года, проведение платежей по выборам осуществляется органами государственного казначейства по завершению финансового года для организации работы в платежных системах Национальной платежной корпорации Национального Банка Республики Казахстан.
528. Председатели территориальных избирательных комиссий распоряжаются денежными средствами и несут ответственность за соответствие финансовых документов решениям избирательных комиссий по финансовым вопросам.

Ескерту. 525-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
526. Сайлау, жалпыхалықтық референдум дайындау және өткізу уақытында жергілікті атқарушы органдар тиісті мемлекеттік қазынашылық органына қойылған қол мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады. Бұл ретте бірінші қол қою құқығы аумақтық сайлау комиссиясының төрағасына беріледі, екінші қол қою құқығы тиісті аппарат әкімінің бас бухгалтеріне (қаржы қызметінің басшысына) тиесілі болады.
Құжат жергілікті атқарушы органның елтаңбалы мөрінің үлгісін, аумақтық сайлау комиссиясын сайлау туралы тиісті мәслихат шешімінің (жоғары тұрған сайлау комиссиясының аумақтық сайлау комиссиясының мүшесін – оны мәслихат сайлағанға дейін шығып кеткеннің орнына аумақтық сайлау комиссиясының төрағасын тағайындау туралы шешімінің) нөмірі мен күнін көрсете отырып ресімделеді. Сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыруға арналған шоттан және әкімдерді сайлауды қаржыландыруға арналған шоттан қаражатты жұмсауға аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының өкілеттілігі сайлауларды, жалпыхалықтық референдумды, әкімдерді сайлауды дайындау және өткізу мерзіміне, қайта дауыс беру не қайта сайлау мерзіміне және олар аяқталғаннан кейін алпыс күнтізбелік күнге дейін, бірақ ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанынан кешіктірмей (егер сайлау қазанның соңғы жексенбісінде өткізілген жағдайда) белгіленеді.
Осы тармақпен қарастырылған мерзім өткеннен кейін жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, міндетті және ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды қайтару бойынша төлемдерді жүргізу үшін жергілікті атқарушы органдар қайтару сомасы бойынша төлемдерді аудару үшін үш күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге қолдар мен мөр бедерінің уақытша үлгілерін мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынады.
Ескерту. 526-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
527. Аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының қаражатты жұмсауға арналған өкілеттік мерзімі қаржы жылының соңына келген жағдайда, сайлау бойынша төлемдер жүргізу мемлекеттік қазынашылық органдарымен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясының төлем жүйесінің жұмысын ұйымдастыру үшін қаржы жылы аяқталған соң жүзеге асырылады.
528. Аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары ақша қаражатына билік етеді және қаржылық құжаттардың қаржы мәселелері бойынша сайлау комиссияларының шешімдеріне сәйкес келуіне жауап береді.

529. За счет средств республиканского бюджета покрываются расходы на:
1) организацию и деятельность избирательных комиссий:
заработная плата освобожденных членов избирательных комиссий;
дополнительная оплата труда членов избирательных комиссий;
начисление на заработную плату;
техническое обеспечение (приобретение компьютеров, оргтехники, аренда оборудования и техническое обслуживание оборудования, а также приобретение и изготовление инвентаря для голосования);
транспортные расходы;
публикация в средствах массовой информации;
услуги связи, почтовые расходы;
работы, выполняемые техническим персоналом на основании трудовых соглашений;
полиграфические расходы;
приобретение канцелярских и хозяйственных товаров, материалов для лозунгов, плакатов, государственной символики;
приобретение нотариальных услуг и услуг архивариуса в ходе подготовки и проведения выборов;
2) аренду помещений;
3) командировочные расходы;
4) оплату труда консультантов, экспертов, членов лингвистической комиссий, специалистов, обеспечивающих эксплуатацию электронной избирательной системы;
5) выступления кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в средствах массовой информации в соответствии с пунктом 3 статьи 28 Конституционного закона о выборах;
6) проведение публичных предвыборных мероприятий кандидатов и выпуск агитационных материалов кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 28 Конституционного закона о выборах;
7) транспортные расходы кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в размерах, устанавливаемых Центральной избирательной комиссией;
8) изготовление размещаемых в помещении избирательной комиссии и помещении для голосования информационных плакатов о кандидатах в Президенты Республики Казахстан, в депутаты Курултая и маслихатов, в члены иных органов местного самоуправления, о политических партиях, выдвинувших партийные списки по системе пропорционального представительства, а также о всенародном референдуме.
За счет средств областного бюджета покрываются расходы на:
1) организацию и деятельность избирательных комиссий:
заработная плата освобожденных членов избирательных комиссий;
дополнительная оплата труда членов избирательных комиссий;
начисление на заработную плату;
техническое обеспечение (приобретение компьютеров, оргтехники, аренда оборудования и техническое обслуживание оборудования, а также приобретение и изготовление инвентаря для голосования);
транспортные расходы;
публикация в средствах массовой информации;
услуги связи, почтовые расходы;
работы, выполняемые техническим персоналом на основании трудовых соглашений;
полиграфические расходы;
приобретение канцелярских и хозяйственных товаров, материалов для лозунгов, плакатов, государственной символики;

529. Республикалық бюджет қаражатынан мыналарға жұмсалған:
1) сайлау комиссияларын ұйымдастыруға және қызметіне:
сайлау комиссияларының босатылған мүшелерінің жалақысына;
сайлау комиссиялары мүшелерінің қосымша еңбек ақысына;
жалақыға есептеуге;
техникалық қамтамасыз етуге (компьютерлер, ұйымдастыру техникаларын сатып алуға, жабдықтарды жалға алуға және жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуге, сондай-ақ дауыс беруге арналған құрал-жабдықты сатып алуға және жасауға);
көлік шығыстарына;
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
байланыс қызметтеріне, пошта шығыстарына;
еңбек келісімдері негізінде техникалық персонал орындайтын жұмыстарға;
полиграфиялық шығыстарға;
кеңсе және шаруашылық тауарларын, ұрандар, плакаттар, мемлекеттік рәміздер үшін материалдар сатып алуға;
сайлауларды дайындау және өткізу барысында нотариаттық қызметтер және мұрағатшы қызметтерін сатып алу;
2) үй-жайларды жалға алуға;
3) іссапар шығыстарына;
4) консультанттардың, сарапшылардың, лингвистикалық комиссия мүшелерінің, электрондық сайлау жүйесін енгізуді жүзеге асыратын мамандардың еңбегіне ақы төлеуге;
5) Сайлау туралы Конституциялық заңының 28-бабының 3-тармағына сәйкес партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетін кандидаттардан басқа, кандидаттардың бұқаралық ақпарат құралдарында сөйлейтін сөздеріне;
6) Сайлау туралы Конституциялық заңының 28-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес кандидаттардың көпшілікке сайлау алдында іс-шаралар өткізуге және партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетін кандидаттардан басқа, кандидаттардың үгіт материалдарын шығаруға;
7) партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетін кандидаттардан басқа, кандидаттардың Орталық сайлау комиссиясы белгілеген мөлшерде көлік шығыстарына;
8) сайлау комиссиясы үй-жайында және дауыс беруге арналған үй-жайда орналастырылатын Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Құрылтай және мәслихаттардың депутаттарына, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелеріне кандидаттар туралы, бара-бар өкiлдiк жүйесi бойынша партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялар туралы, сондай-ақ жалпыхалықтық референдум туралы ақпараттық плакаттар дайындауға жұмсалатын шығыстар өтеледі.
Облыстық бюджет қаражатынан:
1) сайлау комиссияларын ұйымдастыруға және қызметіне:
сайлау комиссияларының босатылған мүшелерінің жалақысына;
сайлау комиссиялары мүшелерінің қосымша еңбек ақысына;
жалақыға есептеуге;
техникалық қамтамасыз етуге (компьютерлер, ұйымдастыру техникаларын сатып алуға, жабдықтарды жалға алуға және жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуге, сондай-ақ дауыс беруге арналған құрал-жабдықты сатып алуға және жасауға);
көлік шығыстарына;
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
байланыс қызметтеріне, пошта шығыстарына;
еңбек келісімдері негізінде техникалық персонал орындайтын жұмыстарға;
полиграфиялық шығыстарға;
кеңсе және шаруашылық тауарларын, ұрандар, плакаттар, мемлекеттік рәміздер үшін материалдар сатып алуға;

2) аренду помещений;
3) командировочные расходы;
4) проведение публичных предвыборных мероприятий кандидатов и выпуск агитационных печатных материалов кандидатов;
5) транспортные расходы кандидатов;
6) изготовление размещаемых в помещении избирательной комиссии и пункте для голосования информационных плакатов о кандидатах в акимы.
Сноска. Пункт 529 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
530. Возмещение командировочных расходов по найму жилого помещения председателям территориальных и окружных избирательных комиссий осуществляется в размере, установленном для руководителей и заместителей руководителей государственных учреждений, депутатам маслихатов, участвующим в совместном заседании выборщиков по выборам депутатов Курултая Республики Казахстан, председателям участковых избирательных комиссий и членам избирательных комиссий осуществляется в размере, установленном для работников государственных учреждений Правилами о возмещении расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256.
Сноска. Пункт 530 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
531. Расходование средств на проведение выборов со счета для финансирования выборов, всенародного референдума и со счета для финансирования выборов акимов производится по решению председателя соответствующей территориальной избирательной комиссии в следующем порядке:
1) выдача денег в подотчет председателям территориальных избирательных комиссий для оплаты расходов за выполненные работы и материальные ценности, приобретенные для избирательных участков, осуществляется в пределах индивидуальных планов финансирования территориальных избирательных комиссий. Остаток неиспользованных подотчетных сумм в трехдневный срок по окончании выборов, всенародного референдума сдается председателями территориальных избирательных комиссий в кассу аппарата акима для зачисления на счет для финансирования выборов, республиканского всенародного или на счет для финансирования выборов акимов по соответствующим спецификам экономической классификации расходов;
2) расходы территориальных избирательных комиссий оплачиваются после предъявления соответствующих документов, на основании которых осуществляется приобретение товаров (работ, услуг), утвержденных председателями территориальных избирательных комиссий в пределах их плана финансирования, утвержденного Центральной избирательной комиссией/соответствующими администраторами бюджетных программ при проведении выборов акимов. Выдача наличных денег на расходы территориальной избирательной комиссии производится по распоряжению председателя этой комиссии. При получении авансового отчета главный бухгалтер (руководитель финансовой службы) аппарата акима проверяет правильность оформления и достоверность документов, на основании которых осуществлялось приобретение товаров (работ, услуг), и передает их на утверждение председателю территориальной избирательной комиссии.
Остаток неиспользованных подотчетных сумм в трехдневный срок по окончании выборов, всенародного референдума сдается председателями территориальных избирательных комиссий в кассу аппарата акима для зачисления на счет для финансирования выборов, всенародного референдума или на счет для финансирования выборов акимов по соответствующим спецификам экономической классификации расходов.

2) үй-жайларды жалға алуға;
3) iссапар шығыстарына;
4) кандидаттардың сайлау алдындағы жария іс-шараларын өткiзуге және кандидаттардың үгiт баспа материалдарын шығаруға;
5) кандидаттардың көлік шығыстарына;
6) сайлау комиссиясының үй-жайы мен дауыс беру пунктінде орналастырылатын әкімдікке кандидаттар туралы ақпараттық плакаттарды дайындауға арналған шығыстар жабылады.
Ескерту. 529-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
530. Аумақтық және округтік сайлау комиссияларының төрағаларына тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша іссапар шығыстарын өтеу мемлекеттік мекемелердің басшылары және басшыларының орынбасарларына белгіленген мөлшерде, ал Қазақстан Республикасы Құрылтай депутаттарын сайлау бойынша сайлаушылардың бірлескен отырысына қатысатын мәслихат депутаттарына учаскелік сайлау комиссияларының төрағалары мен сайлау комиссияларының мүшелеріне мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне белгіленген мөлшерде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысымен бекітілген Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 530-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
531. Сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру шотынан және әкімдерді сайлауды қаржыландыру шотынан сайлаулар өткізуге қаражатты жұмсау тиісті аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының шешімі бойынша мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) аумақтық сайлау комиссияларын қаржыландыру жоспарларының шегінде ақша аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары есеп беретіндей етіп беріледі, орындалған жұмыстар және сайлау учаскелеріне сатып алынған материалдық құндылықтар үшін шығыстар төленеді. Пайдаланылмаған есеп берілетін сомалардың қалдығын сайлаулар, жалпыхалықтық референдум аяқталғаннан кейін үш күн мерзімде аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшеліктері бойынша сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру шотына немесе әкімдерді сайлауды қаржыландыру шотына есепке алу үшін әкім аппаратының кассасына тапсырады;
2) аумақтық сайлау комиссияларының шығыстары әкімдерді сайлауды өткізу кезінде орталық сайлау комиссиясы/бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бекіткен олардың қаржыландыру жоспары шегінде аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары бекіткен, оның негізінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу жүзеге асырылатын құжат ұсынылғаннан кейін төленеді. Аумақтық сайлау комиссиясының шығыстарына арналған қолма-қол ақшаны беру осы комиссияның төрағасының өкімі бойынша жүргізіледі. Аванстық есепті алғаннан кейін әкім аппаратының бас бухгалтері (қаржы қызметінің басшысы) растайтын, оның негізінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу жүзеге асырылатын құжаттардың ресімделу дұрыстығын тексереді және оларды аумақтық сайлау комиссиясының төрағасына бекітуіне береді.
Есеп берілетін соманың пайдаланылмаған қалдығын аумақтық сайлау комиссиясының төрағалары сайлау, жалпыхалықтық референдум аяқталғаннан кейін үш күндік мерзімде шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшеліктері бойынша сайлауды, жалпыхалықтық референдумды қаржыландыру шотына немесе әкімдерді сайлауды қаржыландыру шотына есептеу үшін әкім аппаратының кассасына тапсырады.

Сноска. Пункт 531 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
532. Контроль за расходованием средств республиканского и местных бюджетов, выделенных на избирательные кампании, в том числе кандидатам, на всенародный референдум, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.
Сноска. Пункт 532 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
533. В связи со снятием кандидатуры или отменой решения о выдвижении кандидата, и при наличии решения избирательной комиссии об отнесении части понесенных за счет средств республиканского бюджета расходов на проведение избирательной кампании на счет кандидата, выдвинувшего его маслихата или общественного объединения, последними перечисляются средства на специальные счета местных исполнительных органов для восстановления кассовых расходов по проведению выборов, всенародного референдума, если расходы за счет республиканского бюджета и восстановление средств производятся в одном финансовом году.
В случае осуществления расходов за счет республиканского бюджета в одном финансовом году, а восстановление средств в следующем финансовом году, данные средства кандидатом перечисляются в доход республиканского бюджета на код классификации поступлений бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан 206106 "Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из республиканского бюджета". При этом, указанное решение принимают: по выборам Президента Республики Казахстан – Центральная избирательная комиссия, по выборам депутатов Курултая – территориальные избирательные комиссии, по выборам депутатов маслихата – окружные избирательные комиссии.
Сноска. Пункт 533 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
534. Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности по использованию бюджетных средств, выделенных на проведение выборов Президента Республики Казахстан, депутатов Курултая, всенародного референдума, маслихатов, акимов и членов органов местного самоуправления, за исключением выборов депутатов Курултая, избираемых на основе партийных списков по системе пропорционального представительства, осуществляется в соответствии со статьями 130 и 131 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 534 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Параграф 2. Распределение распределяемых бюджетных программ

Ескерту. 531-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
532. Сайлау науқандарына, оның ішінде кандидаттарға, жалпыхалықтық референдумға бөлінген республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатын жұмсауды бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 532-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
533. Кандидатурасын алып тастауға немесе кандидатты ұсыну туралы шешімнің күшін жоюға байланысты және сайлау комиссиясының республикалық бюджет қаражатынан сайлау науқанын өткізуге жұмсалған шығыстар бөлігін кандидаттың, оны ұсынған мәслихаттың немесе қоғамдық бірлестіктің шотына жатқызу туралы шешімі болған кезде, егер республикалық бюджеттен шығыстар және қаражатты қалпына келтіру бір қаржы жылында жүргізілсе, соңғысы жергілікті атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына сайлауларды, жалпыхалықтық референдумды өткізу жөніндегі кассалық шығыстарды қалпына келтіруге қаражат аударады.
Республикалық бюджеттен шығыстарды бір қаржы жылында, ал қаражатты қалпына келтіру келесі қаржы жылында жүзеге асырылған жағдайда, бұл қаражатты кандидат тарапынан Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасының түсімдер сыныптамасының 206106 "Бұрын республикалық бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражатты қайтару" коды бойынша республикалық бюджеттің кірісіне аударады. Бұл ретте көрсетілген шешімді: Қазақстан Республикасы Президентін сайлау кезінде – Орталық сайлау комиссиясы, Құрылтай депутаттарын сайлау кезінде – аумақтық сайлау комиссиялары, мәслихат депутаттарын сайлау кезінде – округтік сайлау комиссиялары қабылдайды.
Ескерту. 533-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
534. Бара-бар өкiлдiк жүйесi бойынша партиялық тiзiмдер негiзiнде сайланатын Құрылтай депутаттарын сайлауды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Президентін, Құрылтай депутаттарын сайлауды, жалпыхалықтық референдумды, мәслихат депутаттарын, әкімдерді және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлауын өткізуге бөлінген бюджеттік қаражатты пайдалану бойынша бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау Бюджет кодексінің 130 және 131-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 534-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу

535. Распределение распределяемых бюджетных программ, утверждаемых в бюджете в составе бюджетных программ определенного администратора бюджетных программ и подлежащие распределению в течение текущего финансового года между различными администраторами бюджетных программ осуществляется в порядке, определяемом соответствующими центральными государственными органами по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию согласно пункту 7 статьи 14 Бюджетного кодекса.
Администратор распределяемой бюджетной программы, до 1 ноября текущего финансового года разрабатывает порядок распределения распределяемой бюджетной программы, и направляет его на согласование заинтересованным администраторам бюджетных программ и местным исполнительным органам.
В течение пяти рабочих дней со дня принятия Курултаем Республики Казахстан Закона Республики Казахстан об утверждении (уточнении) республиканского бюджета, администратор распределяемой бюджетной программы направляет проект приказа об утверждении порядка распределения распределяемой бюджетной программы на согласование центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию.
Порядок распределения распределяемой бюджетной программы утверждается приказом руководителя администратора распределяемой бюджетной программы не позднее 31 декабря текущего финансового года в случае утверждения распределяемой бюджетной программы в составе утвержденного бюджета, или в течение месяца со дня принятия Курултаем Республики Казахстан Закона Республики Казахстан об уточненном республиканском бюджете в случае утверждения распределяемой бюджетной программы в составе уточненного бюджета.
Нормы, предусмотренные частью второй, третьей и четвертой настоящего пункта не распространяются на порядки распределения средств на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных проектов, конкурсных документаций проектов государственно-частного партнерства, консультативного сопровождения проектов государственно-частного партнерства.
Сноска. Пункт 535 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Параграф 3. Порядок финансирования экспертизы и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства
536. Под финансированием экспертизы и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства следует понимать финансирование:
1) экспертизы бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства;

535. Белгілі бір бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаларының құрамында бекітілетін және бюджеттік бағдарламалардың әртүрлі әкімшілері арасында ағымдағы қаржы жылы ішінде бөлінуге жататын, бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлуі Бюджет кодексінің 14-бабының 7-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша тиісті орталық мемлекеттік органдар айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ағымдағы қаржы жылының 1 қарашасына дейін бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлу тәртібін әзірлейді және оны мүдделі бюджеттік бағдарламаның әкімшілеріне және жергілікті атқарушы органдарға жолдайды.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Қазақстан Республикасы Құрылтайы республикалық бюджетті бекіту (нақтылау) туралы Қазақстан Республикасының Заңын қабылданған күннен кейін бес жұмыс күннің ішінде бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлу тәртібін бекіту туралы бұйрық жобасын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға келісу үшін жолдайды.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлу тәртібі бөлінетін бюджеттік бағдарлама бекітілген бюджет құрамында бөлінетін бюджеттік бағдарлама бекітілген жағдайда ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанынан кешіктірмей немесе бөлінетін бюджеттік бағдарлама нақтыланған бюджет құрамында бекітілетін жағдайда Қазақстан Республикасы Құрылтайы республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын қабылдаған күннен бастап бір ай ішінде бөлінетін бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бұйрығымен бекітіледі.
Осы тармақтың екінші, үшінші, төртінші бөліктерінде көзделген нормалар бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамаларын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптама жүргізуді, мемлекеттік-жекешелік серіктестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді қаржыландыруға қаражат бөлу тәртiбiне қолданылмайды.
Ескерту. 535-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша құжаттаманың сараптамасы мен бағалауды қаржыландыру тәртiбi
536. Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – мемлекеттік-жекешелік әріптестік) мәселелері бойынша құжаттаманың сараптамасы мен бағалауды қаржыландыру деп, мыналарды:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жомпарға сараптаманы;

2) экономической экспертизы технико-экономического обоснования республиканских бюджетных инвестиционных проектов, в том числе при их корректировке;
3) экспертизы конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, включающих разработку или корректировку технико-экономического обоснования проектов государственно-частного партнерства, являющихся неотъемлемой частью конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений;
4) экспертизы предложений частного партнера на получение поручительства государства;
5) экономической экспертизы инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий;
6) экономической экспертизы бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц за счет средств республиканского бюджета, в том числе при их корректировке;
7) оценки реализации проектов государственно-частного партнерства,
8) оценки реализации бюджетных инвестиционных проектов;
9) оценки реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
10) экспертизы бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов, требующих разработки технико-экономического обоснования, и реализации государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами за счет средств республиканского бюджета.
537. Процесс финансирования экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства за счет средств бюджетной программы центрального уполномоченного органа по государственному планированию предоставляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) предоставление администраторами бюджетных программ заявок на финансирование экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства;
2) привлечение специализированной организации по вопросам государственно-частного партнерства для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций или Центра развития государственно-частного партнерства (далее – Центр развития государственно-частного партнерства) для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам государственно-частного партнерства;
3) финансирование экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства.
538. Администраторы бюджетных программ предоставляют Заявки на финансирование экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и проектов государственно-частного партнерства в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.

2) республикалық бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемесінің, оның ішінде оларды түзету кезінде, экономикалық сараптамасын;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының, конкурстық құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының, оның iшiнде оған өзгерiстер мен толықтырулар енгiзген кезінде, техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуді немесе түзетуді қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының, конкурстық құжаттамасының сараптамасын;
4) мемлекет кепілдігін алу үшін жеке әріптес ұсыныстарының сараптамасын;
5) мемлекеттiк кепiлдiктердi ұсыну үшiн инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасын;
6) республикалық бюджет қаражаты есебiнен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы іске асыру жоспарланып отырған бюджеттiк инвестициялардың, оның ішінде оларды түзету кезінде, экономикалық сараптамасын;
7) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалардың iске асырылуын бағалауды;
8) iске асырылуын бағалауды;
9) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын бағалауды;
10) техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді және қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыруын талап ететін бюджеттік инвестициялық жобаларды бюджеттік кредиттеу сараптамасын түсiну қажет.
537. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеттік бағдарламасының қаражаттары есебінен бюджеттік инвестициялар мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша сараптамаларды және құжаттаманы бағалауды қаржыландыру процесі келесі негізгі кезеңдерді қамтитын іс-шаралар кешенін білдіреді:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік инвестициялар мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша құжаттамаға сараптаманы және бағалауды қаржыландыру өтінімдерін беруі;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша сараптамалар жүргізу және бюджеттік инвестициялар мәселелері бойынша құжаттаманы бағалау үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымды немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығын (бұдан әрі-мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы) мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша сараптамалар жүргізу және құжаттаманы бағалау үшін тарту;
3) сараптамаларды қаржыландыру және бюджеттік инвестициялар мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша құжаттаманы бағалау.
538. Бюджеттік бағдарламаның әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік инвестициялар мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша құжаттаманың сараптамасы мен бағалауын қаржыландыруға өтінімдер береді.

539. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию привлекает специализированную организацию по вопросам государственно-частного партнерства для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций или Центр развития государственно-частного партнерства для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам государственно-частного партнерства в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства.
540. По итогам экспертиз по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства выносится положительное или отрицательное заключение, или отправляется на доработку в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
Сноска. Пункт 540 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
541. На основании предоставленных экспертиз и оценки документации центральным уполномоченным органом по государственному планированию:
по вопросам бюджетных инвестиций подписывается акт выполненных работ специализированной организацией по вопросам государственно-частного партнерства;
по вопросам государственно-частного партнерства подписывается акт выполненных работ Центром развития государственно-частного партнерства.
542. Финансирование и организационное обеспечение между центральным уполномоченным органом по государственному планированию и Центром развития государственно-частного партнерства, специализированной организацией по вопросам государственно-частного партнерства осуществляется посредством заключения договоров в порядке, установленном бюджетным законодательством и законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Параграф 4. Порядок предоставления компенсации инвестиционных затрат по проектам государственно-частного партнерства
543. Компенсация инвестиционных затрат по проектам государственно-частного партнерства (далее – компенсация) – это денежные выплаты за счет бюджетных средств, направленные на возмещение определенного объема инвестиционных затрат, в соответствии с договором государственно-частного партнерства.
Сноска. Пункт 543 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
544. Инвестиционные затраты по проектам государственно-частного партнерства – это затраты на строительство, создание, реконструкцию и (или) модернизацию объекта государственно-частного партнерства.

539. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік инвестициялар мәселелері бойынша сараптамалар жүргізу және құжаттаманы бағалау үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымды немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасында белгіленген мерзімдерде мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша сараптамалар жүргізу және құжаттаманы бағалау үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығын тартады.
540. Бюджеттік инвестициялар мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша сараптамалар қорытындылары бойынша оң немесе теріс қорытынды шығарылады немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға пысықтауға жолданады.
Ескерту. 540-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
541. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган ұсынған құжаттамаға сараптамалар және бағалау негізінде:
бюджеттік инвестициялар мәселелері бойынша мамандандырылған ұйымның мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша орындалған жұмыстар актісіне қол қояды;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша орындалған жұмыстар актісіне Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы қол қояды.
542. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган мен Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы, мемлекеттік-жекешелік әріптестік бойынша мамандандырылған ұйым арасындағы қаржыландыру және ұйымдастырушылық қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының бюджеттік және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен шарттар жасасу арқылы жүзеге асырылады.
4-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобалары бойынша, инвестициялық шығындардың өтемақысын беру тәртібі
543. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша инвестициялық шығындардың өтемақысы (бұдан әрі – өтемақы) – бұл мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес инвестициялық шығындарының белгілі бір көлемін өтеуге бағытталған бюджет қаражаты есебінен төленетін ақшалай төлемдер.
Ескерту. 543-тармаққа орыс тіліндегі мәтіні өзгерді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
544. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша инвестициялық шығындар бұл мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін салуға, құруға, реконструкциялауға және (немесе) жаңғыртуға арналған шығындар.

Сноска. Пункт 544 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
545. Решение о предоставлении компенсации принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства.
546. Выплата компенсации осуществляется после ввода объекта государственно-частного партнерства в эксплуатацию. В случае строительства/реконструкции нескольких объектов в рамках одного проекта государственно-частного партнерства выплата компенсации осуществляется пропорционально по мере ввода в эксплуатацию каждого объекта.
Сноска. Пункт 546 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
547. Выплата компенсации производится государственным партнером в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов столицы, областей и городов республиканского значения об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
Сноска. Пункт 547 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
548. Выплата компенсации производится на основании счета к оплате в соответствии с порядком и графиком, установленными договором государственно-частного партнерства.
Сноска. Пункт 548 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
549. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату компенсации осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
550. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером с учетом условий договоров государственно-частного партнерства в порядке и сроки, установленными настоящими Процедурами.
Сноска. Пункт 550 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
551. Для получения средств из бюджета в сроки, установленные планами финансирования по платежам, частные партнеры предоставляют государственному партнеру заявки на выделение бюджетных средств.
552. Удовлетворение заявок частного партнера на выплату компенсации за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, государственного партнера.

Ескерту. 544-тармаққа орыс тіліндегі мәтіні өзгерді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
545. Өтемақы беру туралы шешімді мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
546. Өтемақыны төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі пайдалануға енгізілгеннен кейін жүзеге асырылады. Бір мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының шенберінде бірнеше объектілердің құрылысы/реконструкциясы болған жағдайда өтемақы төлеуді әрбір объектіні пайдалануға беру шамасына қарай тепе-тең жүзеге асырылады.
Ескерту. 546-тармаққа орыс тіліндегі мәтіні өзгерді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
547. Өтемақыны төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде мемлекеттік әріптеспен жүргізіледі.
Ескерту. 547-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
548. Өтемақы төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес төлеуге берілетін шоттың негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 548-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
549. Өтемақыны төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
550. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының талаптарын ескере отырып, мемлекеттік әріптес қалыптастырады.
Ескерту. 550-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
551. Бюджеттен қаражатты төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларында белгіленген мерзімде алу үшін жекеше әріптестер мемлекеттік әріптеске бюджет қаражатын бөлуге өтінімдер ұсынады.
552. Жекеше әріптестің республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен өтемақы төлеуге өтінімдерін қанағаттандыру мемлекеттік әріптестің төлемдері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.

Параграф 5. Порядок компенсации операционных затрат по проектам государственно-частного партнерства
553. Компенсацией операционных затрат по проектам государственно-частного партнерства является денежные выплаты за счет бюджетных средств, направленные на возмещение расходов частного партнера, связанных с эксплуатацией объекта государственно-частного партнерства в соответствии с договором государственно-частного партнерства.
554. Выплата компенсации операционных затрат производится на основании счета к оплате в соответствии с порядком и графиком, установленными договором государственно-частного партнерства.
Сноска. Пункт 554 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
555. Выплата компенсации операционных затрат производится государственным партнером в пределах сумм, установленных Законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
556. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату компенсации операционных затрат осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
557. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером с учетом условий договора государственно-частного партнерства в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
558. Удовлетворение заявок частного партнера на компенсацию операционных затрат за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, утвержденным государственным партнером.
Параграф 6. Порядок выплаты вознаграждения за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства, находящимся в государственной собственности
559.Вознаграждение за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства, находящегося в государственной собственности (далее – вознаграждение), является источником получения доходов частного партнера, выплачиваемое в виде единых платежей за счет бюджетных средств определенными долями от общей суммы выплат в течение всего срока реализации проекта государственно-частного партнерства с учетом обеспечения частным партнером технических и эксплуатационных характеристик объекта государственно-частного партнерства.
Сноска. Пункт 559 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша операциялық шығындары өтемақысының тәртібі
553. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша операциялық шығындардың өтемақысы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалануға байланысты жекеше әріптестің шығыстарын өтеуге бағытталған, бюджет қаражаты есебінен төленетін ақшалай төлемдер болып табылады.
554. Операциялық шығындарының өтемақысын төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес төлеуге берілетін шоттың негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 554-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
555. Операциялық шығындары өтемақысының төлемін мемлекеттік әріптес Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде жүргізеді.
556. Операциялық шығындарының өтемақысын төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
557. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын ескере отырып, мемлекеттік әріптес қалыптастырады.
558. Жекеше әріптестің республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен пайдалану шығындарының өтемақысына арналған өтінімдерін қанағаттандыру мемлекеттік әріптес бекіткен төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
6-параграф. Мемлекет меншігіндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы төлеу тәртібі
559. Мемлекеттік меншіктегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы (бұдан әрі – сыйақы) жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің, техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуін ескере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаны іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде төлемдердің жалпы сомасынан айқындалған үлестермен бірыңғай төлемдер түрінде бюджет қаражаты есебінен төленетін жекеше әріптестің табыс алу көзі болып табылады.
Ескерту. 559-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

560. Выплата вознаграждения осуществляется по объектам, находящимся в государственной собственности в период эксплуатации объекта государственно-частного партнерства.
561. Выплата вознаграждения также применяется как дополнительный источник получения доходов частного партнера в случае существенного изменения курса национальной валюты, установленного Национальным Банком в соответствии с постановлением Правления Национального Банка от 24 августа 2012 года № 242 "Об утверждении Правил установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7977), при реализации проекта государственно-частного партнерства в соответствии с условиями договора государственно-частного партнерства.
Сноска. Пункт 561 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
562. Решение о возможности предоставить вознаграждение принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства.
563. Установленный лимит государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан подлежит пересмотру при уточнении республиканского бюджета на основании решения республиканской бюджетной комиссии, в случае применения пункта 562 настоящих Процедур.
564. Выплата вознаграждения осуществляется в период эксплуатации объекта государственно-частного партнерства.
565. Выплата вознаграждения производится государственным партнером в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов столицы, областей и городов республиканского значения об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
Сноска. Пункт 565 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
566. Выплата вознаграждения производится на основании счета к оплате в соответствии с порядком и графиком, установленными договором государственно-частного партнерства.
Сноска. Пункт 566 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
567. Максимальный объем выплат вознаграждения устанавливается договором государственно-частного партнерства. Фактический объем выплаты вознаграждения снижается по сравнению с максимальным объемом выплаты в случае нарушения частным партнером условий договора государственно-частного партнерства, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ).
Размер к удержанию за ненадлежащее исполнение своих обязательств определяется договором государственно-частного партнерства.
Обеспечение частным партнером технических и эксплуатационных характеристик объекта государственно-частного партнерства подтверждается актом, подписываемым между частным партнером и государственным партнером ежегодно до 30 марта следующего за отчетным периодом.
В случае отсутствия нарушений частным партнером условий договора государственно-частного партнерства, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), частному партнеру выплачивается максимальный объем выплат вознаграждения.

560. Сыйақы төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану кезеңінде мемлекет меншігіндегі объектілер бойынша жүзеге асырылады.
561. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарына сәйкес маңыздылығы ерекше мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаны іске асыру кезінде "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 242 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7977 болып тіркелді) Ұлттық Банкі белгілеген ұлттық валюта бағамы айтарлықтай өзгерген жағдайда, сыйақы төлеу жекеше әріптестің қосымша табыс алу көзі ретінде де қолданылады.
Ескерту. 561-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
562. Сыйақы беру мүмкіндігі туралы шешімді мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
563. Осы Рәсімдердің 562-тармағын қолданылған жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің белгіленген лимиті республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде республикалық бюджетті нақтылау кезінде қайта қарауға жатады.
564. Сыйақы төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану кезеңінде жүзеге асырылады.
565. Сыйақыны төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде мемлекеттік әріптеспен жүргізіледі.
Ескерту. 565-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
566. Сыйақы төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес төлеуге берілетін шоттың негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 566-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
567. Сыйақы төлеудің ең жоғары көлемі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартымен белгіленеді. Егер жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзған жағдайда, сыйақы төлеудің нақты көлемі төлемнің ең жоғары көлемімен салыстырғанда төмендейді.
Өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны үшін ұстап қалу мөлшері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартымен айқындалады.
Жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуі жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 наурызына дейін жекеше әріптес пен мемлекеттік әріптес арасында қол қойылатын актімен расталады.
Жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтары болмаған жағдайда, жекеше әріптеске сыйақы төлеудің ең жоғары көлемі төленеді.

568. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату вознаграждения осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
569. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером с учетом условий договоров государственно-частного партнерства в порядке и сроки, установленными настоящими Процедурами.
Сноска. Пункт 569 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
570. Удовлетворение заявок частного партнера на выплату вознаграждения за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам государственного партнера.
Параграф 7. Порядок выплаты платы за доступность объекта государственно-частного партнерства
571. Плата за доступность объекта государственно-частного партнерства – денежная выплата, осуществляемая за счет бюджетных средств в соответствии с договором государственно-частного партнерства за обеспечение эксплуатационных и качественных характеристик объекта государственно-частного партнерства, а также доступности указанного объекта потребителям исходя из индивидуальных технико-экономических параметров объекта государственно-частного партнерства.
572. Решение о возможной выплате платы за доступность принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
573. Выплата платы за доступность по проектам государственно-частного партнерства производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором государственно-частного партнерства и на основании счета к оплате.
Параграф 8. Порядок выплаты арендной платы за пользование объектом государственно-частного партнерства
574. Выплата арендной платы за пользование объектом государственно-частного партнерства является источником получения доходов частного партнера, который производится в виде единых платежей за счет бюджетных средств определенными долями от общей суммы выплат в течение всего срока реализации проекта государственно-частного партнерства с учетом обеспечения частным партнером технических и эксплуатационных характеристик объекта государственно-частного партнерства.
575. Выплата арендной платы за пользование объектом государственно-частного партнерства (далее – арендная плата) осуществляется только по объектам, находящимся в частной собственности (в собственности частного партнера), в период эксплуатации объекта государственно-частного партнерства.

568. Сыйақы төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
569. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының талаптарын ескере отырып, мемлекеттік әріптес қалыптастырады.
Ескерту. 569-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
570. Жекеше әріптестің республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен сыйақы төлеуге өтінімдерін қанағаттандыру мемлекеттік әріптестің төлемдері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
7-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің қолжетімділігі үшін төлемақы төлеу тәртібі
571. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің қолжетімділігі үшін төлемақы – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің пайдаланылу және сапалық сипаттамаларын, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің жеке техникалық-экономикалық өлшемдерін негізге ала отырып, көрсетілген объектінің тұтынушыларға қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын ақшалай төлем.
572. Қолжетімділік үшін төлемақы төлеу мүмкіндігі туралы шешімді Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
573. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қолжетімділігі үшін төлемақы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес және төлеуге берілетін шоттың негізінде жүргізіледі.
8-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын төлеу тәртібі
574. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын төлеу жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің, техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуін ескере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаны іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде төлемдердің жалпы сомасынан белгілі бір үлестермен бірыңғай төлемдер түрінде бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін жекеше әріптестің табыс алу көзі болып табылады.
575. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын (бұдан әрі – жалдау төлемақысы) төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану кезеңінде жеке меншіктегі (жекеше әріптес меншігіндегі) объектілер бойынша ғана жүзеге асырылады.

576. Решение о возможной выплате арендной платы частному партнеру принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства.
577. Выплата арендной платы осуществляется в период эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, находящегося в собственности частного партнера.
578. Выплата арендной платы производится государственным партнером в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов столицы, областей и городов республиканского значения об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
Сноска. Пункт 578 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
579. Выплата арендной платы производится на основании счета к оплате в соответствии с порядком и графиком, установленными договором государственно-частного партнерства.
Сноска. Пункт 579 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
580. Максимальный объем выплаты по арендной плате устанавливается договором государственно-частного партнерства. Фактический объем выплаты по арендной плате снижается по сравнению с максимальным объемом выплаты в случае нарушения частным партнером условий договора государственно-частного партнерства, в том числе по качеству предоставляемого в аренду помещения и оказываемых услуг.
Размер к удержанию за ненадлежащее исполнение своих обязательств определяется договором государственно-частного партнерства.
Обеспечение частным партнером технических и эксплуатационных характеристик объекта государственно-частного партнерства подтверждается актом, подписываемым между частным партнером и государственным партнером ежегодно по итогам года в первом квартале следующего года.
В случае отсутствия нарушений частным партнером условий договора государственно-частного партнерства, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), частному партнеру выплачивается максимальный объем выплат арендных платежей.
581. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату арендных платежей осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
582. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером с учетом условий договоров государственно-частного партнерства в порядке и сроки, установленными настоящими Процедурами.

576. Жекеше әріптеске жалдау төлемақысын төлеу мүмкіндігі туралы шешімді мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
577. Жалдау төлемақысын төлеу жекеше әріптес меншігіндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану кезеңінде жүзеге асырылады.
578. Жалдау төлемақысын төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе астана, облыстар және республикалық маңызы бар қала мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде мемлекеттік әріптес жүргізеді.
Ескерту. 578-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
579. Жалдау төлемақысын төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес төлеуге берілетін шоттың негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 579-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
580. Жалдау төлемақысы бойынша төлемнің ең жоғары көлемі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленеді. Жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде жалға берілетін үй-жай мен көрсетілетін қызметтердің сапасы бойынша талаптарын бұзған жағдайда, жалдау төлемақысы бойынша төлемнің нақты көлемі төлемнің ең жоғары көлемімен салыстырғанда төмендейді.
Өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны үшін ұстап қалу мөлшері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында айқындалады.
Жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуі жыл сайын жыл қорытындылары бойынша, келесі жылдың бірінші тоқсанында жекеше әріптес және мемлекеттік әріптес арасында қол қойылатын актімен расталады.
Жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтары болмаған жағдайда, жекеше әріптеске жалдау төлемақыларын төлеудің ең жоғары көлемі төленеді.
581. Жалдау төлемақыларын төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
582. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының талаптарын ескере отырып, мемлекеттік әріптес қалыптастырады.

Сноска. Пункт 582 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
583. Удовлетворение заявок частного партнера на выплату арендных платежей за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам государственного партнера.
Параграф 9. Порядок софинансирования проектов государственно-частного партнерства
584. Софинансирование проектов государственно-частного партнерства – это выделение бюджетных средств для финансирования определенного объема затрат для строительства, создания, реконструкции и модернизации объектов государственно-частного партнерства.
585. Софинансирование проектов государственно-частного партнерства осуществляется администратором соответствующей бюджетной программы в период строительства, создания, реконструкции и модернизации объекта государственно-частного партнерства.
Сноска. Пункт 585 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
586. Общие объемы софинансирования проектов государственно-частного партнерства определяются соответствующими договорами государственно-частного партнерства, которые заключаются с учетом перечня проектов государственно-частного партнерства, требующих софинансирования.
Сноска. Пункт 586 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
587. Годовые объемы софинансирования проектов государственно-частного партнерства определяются законами Республики Казахстан о республиканском бюджете и решениями маслихатов столицы, областей и городов республиканского значения об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
Сноска. Пункт 587 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
588. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на софинансирование проектов государственно-частного партнерства осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
Сноска. Пункт 588 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
589. Планы финансирования по платежам формируются администраторами соответствующих бюджетных программ с учетом условий договоров государственно-частного партнерства в порядке и сроки, установленными настоящими Процедурами.

Ескерту. 582-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
583. Жекеше әріптестің жалдау төлемақыларын төлеуге өтінімдерін қанағаттандыруды республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде мемлекеттік әріптес жүзеге асырады.
9-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландыру тәртібі
584. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландыру – бұл мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін салу, жасау, қайта құру немесе жаңғырту үшін шығындардың белгілі бір көлемін қаржыландыру үшін бюджет қаражатын бөлу.
585. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларды қоса қаржыландыруды мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін салу, құру, реконструкциялау және жаңғырту кезеңінде тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жүзеге асырады.
Ескерту. 585-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
586. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландырудың жалпы көлемдері қоса қаржыландыруды талап ететін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалардың тізбесін ескере отырып, тиісті мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарымен анықталады.
Ескерту. 586-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
587. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландырудың жылдық көлемдері Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарымен немесе астана, облыстар, республикалық маңызы бар қала мәслихаттардың тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерімен анықталады.
Ескерту. 587-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
588. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландыруға республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 588-тармаққа орыс тіліндегі мәтіні өзгерді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
589. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының талаптарын есепке ала отырып, осы Рәсімдерде белгіленген тәртіппен және мерзімде тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі қалыптастырады.

Сноска. Пункт 589 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
590. Частные партнеры для получения средств из бюджета в сроки, установленные планами финансирования по платежам, предоставляют соответствующим администраторам бюджетных программ заявки на выделение бюджетных средств и отчеты об освоении средств, полученных ранее.
591. Заявки предоставляются в сроки не позднее, чем за пятнадцать дней до начала месяца, в котором предполагается выделение средств из бюджета согласно планам финансирования по платежам соответствующих администраторов бюджетных программ.
592. Удовлетворение заявок частного партнера на софинансирование проекта государственно-частного партнерства за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных годовым планом финансирования по платежам, соответствующего администратора бюджетной программы.
Глава 13. Порядок осуществления финансовых операций за счет средств государственных внешних займов, связанных грантов и средств софинансирования
593. Ссудный счет – текущий счет, открытый у заимодателя-нерезидента или донора, где размещается сумма правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, из которого осуществляются платежи напрямую поставщику товаров (работ, услуг), если условиями договора о займе или о связанном гранте предусмотрены такие прямые платежи, а также на пополнение специального счета, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом.
594. Финансовые операции за счет правительственных внешних займов или связанных грантов, внешних займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, за исключением связанных грантов с софинансированием, не предусматривающих дальнейшее заимствование Правительством Республики Казахстан, и если иное не оговаривается в договоре о гранте, осуществляются администратором бюджетной программы со ссудного счета на основании заявок на снятие средств, направляемых в адрес иностранного заимодателя или донора по форме в соответствии с договором займа или о связанном гранте, а также в соответствии с настоящими Процедурами. При этом средства правительственных внешних займов или связанных грантов, внешних займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом не подлежат снятию со ссудного счета администратором бюджетной программы на цели, не предусмотренные соответствующим договором займа или о связанном гранте.

Ескерту. 589-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
590. Жекеше әріптестер бюджеттен қаражатты төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларында белгіленген мерзімде алу үшін тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшілеріне бюджет қаражатын белуге өтінімдер мен бұрын алынған қаражаттардың игерілуі туралы есепті ұсынады.
591. Өтінімдер тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшілерінің төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес бюджеттен қаражат бөлу болжамдалып отырған ай басталғанға дейінгі он бес күннен кешіктірмейтін мерзімде ұсынылады.
592. Жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаны қоса қаржыландыруға өтінімдерін қанағаттандыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаттары есебінен, тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшілерінің төлемдер бойынша қаржыландырудың жылдық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
13-тарау. Мемлекеттік сыртқы қарыздар, байланысты гранттар қаражаты және бірлесіп қаржыландыру қаражаты есебінен қаржы операцияларын жүзеге асыру тәртібі
593. Несие шоты – қарыз беруші-бейрезидентте ашылған ағымдағы шот, онда тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) берушіге, сондай-ақ арнайы шотты толықтыруға тікелей төлемдер жүзеге асырылатын үкіметтік сыртқы қарыз немесе грант сомасы орналастырылады, егер қарыз туралы немесе байланысты грант туралы шарттың талаптарында осындай тікелей төлемдер, сондай-ақ арнайы шотты толықтырылса, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шоты көзделеді.
594. Қазақстан Республикасы Үкіметінің одан әрі қарыз алуын көздемейтін бірлесіп қаржыландырумен байланысты гранттарды қоспағанда, және грант туралы шартта өзгеше айтылмаған болса, үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздарын өтеу есебінен қаржылық операциялар бюджеттік бағдарлама әкімшісі қаражатты алуға арналған өтінімдердің негізінде шетел қарыз берушісінің немесе донордың атына жіберілетін нысан бойынша және қарыз шартына немесе байланысты грант туралы шартқа сәйкес, сондай-ақ осы Рәсімдерге сәйкес жүзеге асырады. Бұл ретте, үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар қаражатын бюджеттік бағдарлама әкімшісі тиісті қарыз немесе байланыс туралы шартта көзделмеген мақсаттарға ала алмайды.

595. Заявки на снятие средств со ссудного счета визируются двумя группами подписей, где первая группа подписей закреплена за центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, вторая группа подписей за администратором бюджетной программы. При этом, статус обладателей подписей первой группы определяется регулированием использования средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом в рамках бюджетных программ, и контролем за их целевым использованием, статус обладателей подписей второй группы – полной ответственностью за их целевое использование в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также за правильность и достоверность реквизитов получателя платежа – получателя денег.
596. Для получения подписи первой группы в заявке на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со счета, специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, открытого в государственном казначействе, и софинансирования, администратор бюджетной программы вместе с заявкой на снятие средств предоставляет в государственное казначейство:
сопроводительное письмо с указанием назначения платежа по заявкам на снятие средств со счета внешнего займа, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом либо реестр заявок на снятие средств со специального счета внешнего займа/связанного гранта/контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом или средств софинансирования, по форме согласно приложению 135 к настоящим Процедурам;
при проведении финансовых операций по софинансированию, договор, зарегистрированный в органах государственного казначейства и уведомление о регистрации договора;
в случае проведения платежей по заключенным в рамках договора займа или соглашения о связанном гранте контрактам, копии документов, на основании которых в соответствии с этими контрактами производится оплата (сертификаты выполненных работ и/или инвойсы о предоставлении тех или иных услуг, в том числе копии банковских гарантий, в случаях, если это предусмотрено условиями контракта), копии этих контрактов при проведении первоначального платежа по ним, включая копии с любыми дальнейшими изменениями и дополнениями, а также копии официальных одобрений иностранного заимодателя или донора на заключение контрактов, если это предусмотрено процедурами по договору займа или соглашением о связанном гранте;
в случае проведения разовых платежей по расходам, производимым без заключения контрактов, копии первичных документов (счета-фактуры, накладные, приходные кассовые ордера, квитанций, расписки и иные документы);
копии документов, необходимых к предоставлению иностранному заимодателю или донору согласно принятым финансовым процедурам по договору займа или по соглашению о связанном гранте, за исключением финансовых операций по софинансированию правительственных внешних займов и связанных грантов, внешних займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом;
при проведении финансовых операций по снятию средств со ссудного счета правительственного внешнего займа, направленного на финансирование мероприятий государственной программы, положительное заключение уполномоченного органа (организации), предусмотренное договором о займе, подтверждающее достижение показателей, определенных договором займа (за исключением авансового платежа);
дополнительную информацию по подотчетным суммам по запросу государственного казначейства, в том числе электронные версии контрактов, ведомостей объемов работ, инвойсов, сертификатов;
решение конкурсной комиссии по закупу товаров, работ и услуг.

595. Несие шотынан қаражатты алуға арналған өтінімдерге екі қойылатын қолдар тобы бұрыштама соғады, онда қойылатын қолдың бірінші тобы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға қойылған қолдың екінші тобы бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне бекітілген. Бұл ретте, қойылған қолдың бірінші тобы мәртебесіне ие болу бюджеттік бағдарламалар шеңберінде үкіметтік сыртқы қарыз қаражатын немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздарын пайдалануды реттеумен және олардың мақсатты пайдаланылуын бақылаумен, екінші қойылатын қолдар тобы иегерлерінің мәртебесі – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың мақсатты пайдаланылуына, сондай-ақ төлемді алушы – ақшаны алушы деректемелерің дұрыстығына және растығына толық жауапкершілікпен анықталады.
596. Мемлекеттік қазынашылықта ашылған шоттан сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың қаражатын, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотын алуға арналған өтінімде бірінші топтың қолын алу және бірлесіп қаржыландыру үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қаражат алуға арналған өтініммен бірге мемлекеттік қазынашылыққа мыналарды:
осы Рәсімдерге 135-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сыртқы қарыз шотынан, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздарынан қаражат алуға арналған өтінім бойынша төлемнің мақсатын, не сыртқы қарыздың арнайы шотынан/байланысты грант/ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражатты немесе қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінімдер тізілімін көрсете отырып, ілеспе хатты;
бірлесіп қаржыландыру бойынша қаржылық операциялар жүргізген кезде мемлекеттік қазынашылық органында тіркелген шарт және келісімді тіркеу туралы хабарлама;
қарыз алу шарты немесе байланысты грант туралы келісімнің шеңберінде жасасқан келісімшарттарға төлемдер жүргізілген жағдайда осы келісімшарттарға сәйкес төлем жүргізілетін құжаттардың (орындалған жұмыстардың сертификаттары және/немесе сол немесе өзге қызметтердің берілгені туралы инвойстар, оның ішінде келісімшарттың талаптарында бұл көзделген жағдайларда, банктік кепілдіктердің көшірмелері) көшірмелері, олар бойынша бастапқы төлемдер жүргізу кезінде, одан кейінгі кез келген өзгерістер мен толықтырулары бар көшірмелерін қоса алғанда, осы келісімшарттардың көшірмелері, сондай-ақ егер, бұл қарыз алу шарты және байланысты грант туралы келісім бойынша рәсімдермен көзделген болса, келісімшарттар жасасуға арналған шетелдік қарыз берушінің ресми мақұлдамалар көшірмелерін;
келісімшарт жасалмай жүргізілетін шығыстар бойынша біржолғы төлемдер жасалған жағдайда бастапқы құжаттардың көшірмесін (шот-фактураларды, жөнелтпе құжаттарды, кіріс кассалық ордерлерді, түбіртектерді, қолхаттарды және өзге де құжаттарды);
үкіметтік сыртқы қарыздарды және байланысты гранттарды, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздарын бірлесіп қаржыландыру жөніндегі қаржылық операцияларды қоспағанда, қарыз шарты бойынша немесе байланысты грант туралы келісім бойынша қабылданған қаржы рәсімдеріне сәйкес шетел қарыз берушісіне немесе донорға ұсынуға қажет құжаттардың көшірмесін;
мемлекеттік бағдарламаның іс-шараларын қаржыландыруға бағытталған үкіметтік сыртқы қарыз қаражатын несие шотынан алу бойынша қаржы операцияларын жүргізу кезінде (аванстық төлемді қоспағанда) қарыз шартымен анықталған көрсеткіштеріне қол жеткізуді растайтын қарыз шартымен көзделген уәкілетті органның (ұйымның) оң қорытындысын;
мемлекеттік қазынашылықтың сұрау салуы бойынша есеп беретін сомалар жөнінде қосымша ақпаратты, оның ішінде келісімшарттардың, жұмыс көлемі ведомостарының, инвойстердің, сертификаттардың электрондық нұсқасын;
тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша конкурстық комиссияның шешімін ұсынады.

597. Государственное казначейство в течение пяти рабочих дней проверяет заявку на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со счета на соответствие контрактам, заключенным в рамках правительственных внешних займов и связанных грантов, внешних займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом и условиям договоров займов или соглашениям о связанных грантах, подписывает и возвращает ее администратору бюджетной программы для передачи иностранному заимодателю или донору.
Государственное казначейство в последнем месяце текущего финансового года принимает заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом до 15 декабря текущего финансового года.
598. Государственное казначейство отклоняет заявки на снятие средств со ссудного счета, специального счета, открытого в государственном казначействе, и софинансирования, предоставленные администратором бюджетной программы для рассмотрения согласно пунктам 594, 595 и 596 настоящих Процедур в случае:
если проводимая финансовая операция противоречит условиям договора займа или соглашения о связанном гранте или заключенного в рамках договора займа или соглашения о связанном гранте контракта;
отсутствия или недостаточности плановых назначений на текущий период, предусмотренных планом финансирования администратора соответствующей бюджетной программы;
нарушения администратором бюджетной программы соответствующих правил и процедур, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, договором займа или соглашением о связанном гранте;
наличия несоответствий и ошибок в документах по проводимой финансовой операции до их устранения администратором бюджетной программы.
599. Зачисление средств на контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом, открываемого местному исполнительному органу города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, привлеченного внешнего займа для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, путем выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" осуществляется в соответствии с порядком, определенном Правительством Республики Казахстан согласно пункту 6 статьи 140 Бюджетного кодекса.
Снятие средств правительственных внешних займов или связанных грантов, внешних займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со ссудного счета, зачисление со ссудного счета на контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом, средств, привлеченных местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан путем выпуска государственных ценных бумаг учитывается в процессе казначейского исполнения бюджета следующим образом:
при перечислении на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом как поступление в соответствии с классификацией поступлений бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан;
при перечислении средств напрямую поставщику товаров (работ, услуг) как поступление и расходы (одновременно) в соответствии с классификацией поступлений бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Перечисление средств на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом производится иностранным займодателем или донором, предоставляющим заемные средства или связанные гранты Правительству Республики Казахстан или местному исполнительному органу города республиканского значения с особым статусом, определенным законом Республики Казахстан, на основании заявки администратора бюджетных программ на снятие средств со ссудного счета в соответствии с условиями договора займа или о связанном гранте.

597. Мемлекеттік қазынашылық бес жұмыс күні ішінде шоттан үкіметтік сыртқы қарыз қаражатын немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздарын алуға арналған өтінімнің үкіметтік сыртқы қарыздар және байланысты гранттар шеңберінде жасасқан келісімшарттарға және қарыз шартының талаптарына немесе байланысты гранттар туралы келісімге сәйкестігін тексереді, қол қояды және оны шетелдік қарыз берушіге немесе донорға беру үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне қайтарады.
Мемлекеттік қазынашылық ағымдағы қаржы жылының соңғы айында үкіметтік сыртқы қарыз қаражаттарын немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздарын алуға арналған өтінімдерді ағымдағы қаржы жылының 15 желтоқсанына дейін қабылдайды.
598. Мемлекеттік қазынашылық осы Рәсімдердің 594, 595 және 596-тармақтарына сәйкес қарау үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ұсынған несие шотынан, мемлекеттік қазынашылықта ашылған арнайы шоттан және бірлесіп қаржыландыру шотынан қаражат алуға арналған өтінімді мынадай жағдайда:
егер жүргізілетін қаржы операциясы қарыз шартының немесе байланысты грант туралы келісімнің талаптарына немесе қарыз шартының немесе байланысты грант туралы келісімнің шеңберінде жасалған келісімшартқа қайшы келген;
тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісін қаржыландыру жоспарында көзделген жоспарлы тағайындаулар жоқ немесе жеткіліксіз болған;
бюджеттік бағдарлама әкімшісі Қазақстан Республикасының заңнамасында, қарыз шартында немесе байланысты грант туралы келісімде көзделген тиісті ережелер мен рәсімдерді бұзған;
жүргізілетін қаржы операциялары бойынша құжаттарда сәйкессіздік және қателік орын алған жағдайда оларды бюджеттік бағдарлама әкімшісі жойғанға дейін қабылдамауы мүмкін.
599. "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа шығу үшін ұлттық валютада бағалы қағаздар шығару жолымен сыртқы қарызды тарту кезінде ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына ашылатын сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шотына қаражатты есепке алу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру Бюджет кодексінің 140-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіпте жүргізіледі.
Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарыздар қаражатын немесе сыртқы қарыздардың байланысты гранттарын несие шотынан алу Қазақстан Республикасының заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік бағалы қағаздар шығару жолымен тартылған қаражатты есепке алуы, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына "жасыл" жобаларға жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін бюджетті қазынашылық атқару процесінде мынадай түрде:
Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасы бюджет түсімдерінің сыныптамасына сәйкес түсімдер ретінде сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына аударған кезде;
Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасы бюджет түсімдерінің сыныптамасына сәйкес түсімдер мен шығыстар (бір мезгілде) ретінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) тікелей берушілерге аударған кезде ескеріледі.
Сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотына, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына қаражат аудару шетел қарыз берушілерінің немесе Қазақстан Республикасы Үкіметіне немесе Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына қарыз қаражатын немесе байланысты грантты беретін донорлар қарыз немесе байланысты грант туралы шарт талаптарына сәйкес шоттардан қаражат алуға бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің өтінімі негізінде жүргізіледі.

Сноска. Пункт 599 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
600. Не подлежат зачислению на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом иные средства, за исключением средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, предназначенных для пополнения указанного счета в соответствии с условиями договора займа или о связанном гранте, условиями проспекта выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана", случаев возврата средств по ранее проведенным расходным операциям с этого счета.
601. Со специальных счетов внешних займов или связанных грантов, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом финансируются бюджетные программы, связанные с реализацией проектов, в национальной или иностранной валютах.
602. На счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом зачисляются только средства, конвертированные со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом.
603. Начисляемые банком второго уровня в соответствии с договором, заключенным между банком второго уровня и администратором бюджетной программы, вознаграждения на остаток на специальном счете внешнего займа или связанного гранта или на счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, а также пени, уплачиваемые банком второго уровня, подлежат зачислению в республиканский бюджет по соответствующим кодам бюджетной классификации поступлений.
604. Администраторам бюджетных программ при заключении договора с банками второго уровня Республики Казахстан на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта необходимо предусмотреть следующие пункты:
право получения государственным казначейством выписок о движении средств на специальном счете внешнего займа или связанного гранта, открытого в соответствии с международным договором займа или о связанном гранте;
обязательство банка проводить платежи со специального счета, рыночному курсу обмена валют, установленному в соответствии с законодательством Республики Казахстан на дату платежа.
Порядок открытия, ведения и закрытия счетов государственных учреждений в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляются в порядке, установленном банковским законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 599-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
600. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына осы шоттан бұрын жүргізілген шығыс операциялары бойынша қаражатты қайтару жағдайларын қоспағанда, "Астана" халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес қарыз шартының немесе байланысты грант туралы шарттарға, бағалы қағаздар шығару проспектісінің немесе оны алмастыратын өзге де құжаттың талаптарына сәйкес көрсетілген шотты толықтыруға арналған үкіметтік сыртқы қарыз қаражаттарынан немесе байланысты гранттан, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органынан басқа өзге де қаражаттар есепке алынбайды.
601. Сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарынан жобаларды іске асыруға байланысты бюджеттік бағдарламалар ұлттық немесе шетел валюталарында қаржыландырылады.
602. Сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарынан, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жобаларды іске асыруға байланысты бюджеттік бағдарламалар ұлттық немесе шетел валюталарында қаржыландырылады.
603. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына арналған шоттарға тек сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан айырбасталған қаражат есепке жазылады.
604. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерімен сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шоттарын ашуға шарттар жасасқан кезде мынадай тармақтарды:
мемлекеттік қазынашылықтың қарыз немесе байланысты грант туралы халықаралық шарттарына сәйкес ашылған сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы қаражаттың қозғалысы туралы үзінді көшірмелерді алу құқығын;
банктің төлем күніне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша арнайы шоттан төлемдер жүргізу міндеттемесін көздеуі қажет.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелердің екінші деңгейдегі банктердегі шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

605. Расходование средств софинансирования правительственных займов и связанных грантов производится администратором бюджетной программы/государственным учреждением на основании счета к оплате и заявки на снятие средств софинансирования по форме согласно приложению 95 к настоящим Процедурам, предоставляемых в органы государственного казначейства. Заявка на снятие средств софинансирования на бумажном носителе заверяется двумя группами подписей, где первая группа подписывается государственным казначейством, а вторая группа – администратором бюджетной программы/государственным учреждением, ответственным за реализацию проекта с оттиском печати. При проставлении подписи используются светостойкие чернила, не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами и использование средств факсимильного копирования подписи. При проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, изображение должно быть четким и ясным.
Заявку на снятие средств софинансирования рассматривает государственное казначейство в течение пяти рабочих дней на соответствие условиям контрактов, плановым назначениям на принятие обязательств администратора бюджетных программ на текущий финансовый год, и после процедуры согласования, подписывает (в ЦС "Казначейство-клиент" согласовывает) и возвращает ее администратору бюджетной программы/государственному учреждению для предоставления в органы государственного казначейства.
Процедура согласования заявки на снятие средств софинансирования на бумажном носителе подтверждается подписью уполномоченного лица государственного казначейства и оттиском штампа ответственного исполнителя.
При использовании ЦС "Казначейство-клиент" формируется электронный образ заявки на снятие средств софинансирования по форме согласно приложению 95 к настоящим Процедурам с прикреплением сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в пункте 596 настоящих Процедур, подписанные электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, подтверждением заявки является согласование уполномоченного лица государственного казначейства.
Расходование средств софинансирования правительственных займов и связанных грантов в иностранной валюте производится администратором бюджетной программы/государственным учреждением на основании заявления на перевод денег в иностранной валюте и заявки на снятие средств софинансирования по форме согласно приложению 95 к настоящим Процедурам, предоставляемых в органы государственного казначейства.
Заявка на снятие средств софинансирования действует в течение пятнадцати календарных дней после согласования государственным казначейством.

605. Үкіметтік қарыздарды және байланысты гранттарды бірлесіп қаржыландыру қаражатын жұмсау бюджеттік бағдарлама әкімшісі/мемлекеттік мекеме төлеуге берілген шоттың және мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынылатын осы Рәсімдерге 95-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінімнің негізінде жүргізіледі. Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға арналған қағаз жеткізгіштегі өтінім екі қойылған қол тобымен куәландырылады, онда бірінші топқа мемлекеттік қазынашылық, ал екінші топқа – мөр бедері бар жобаны іске асыруға жауапты бюджеттік бағдарламаның әкімшісі/мемлекеттік мекеме қол қояды. Қол қойылатын кезде жарыққа төзімді сия пайдаланылады, ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалы мөрді қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, кескін дәл және анық болуы тиіс.
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға өтінімді он жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылық ағымдағы қаржы жылына және келісілу рәсімінен кейін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелерін қабылдауға жоспарлы тағайындаулардың келісімшарттар талаптарына сәйкестігін қарайды, қол қояды ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да келіседі) және мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсыну үшін оны бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне/мемлекеттік мекемеге қайтарып береді.
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға қағаз жеткізгіште өтінімді келісу рәсімі мемлекеттік қазынашылықтың уәкілетті тұлғасының қолымен және жауапты орындаушы мөртабанының бедерімен расталады.
"Қазынашылық-клиент" ЦЖ пайдаланылған кезде осы Рәсімдердің 95-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінімнің электрондық бейнесі қалыптастырылады, оған осы Рәсімдердің 596-тармағында көрсетілген мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбаларымен қол қойылған құжаттардың түпнұсқаларынан сканерленген бейнелері қоса тіркеледі, ал өтінімнің расталуы мемлекеттік қазынашылықтың уәкілетті тұлғасының келісуі болып табылады.
Үкіметтік қарыздарды және байланысты гранттарды бірлесіп қаржыландыру қаражатын шетел валютасында жұмсауды бюджеттік бағдарламаның әкімшісі/мемлекеттік мекеме осы Рәсімдерге 95-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қазынашылық органына ұсынатын ақшаны шетел валютасында аударуға өтініштің және бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінімнің негізінде жүргізеді.
Бiрлесiп қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінім мемлекеттік қазынашылықпен келісуден кейінгі күнтізбелік он бес күн ішінде жарамды болады.

Сноска. Пункт 605 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
606. Для расходования средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом открытого в государственном казначействе, администратор бюджетной программы/государственное учреждение предоставляет в органы государственного казначейства заявление на перевод денег в иностранной валюте и заявку на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом по форме согласно приложению 132 к настоящим Процедурам.
Заявка на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом заверяется двумя группами подписей, где первая группа подписывается государственным казначейством (в ЦС "Казначейство-клиент" согласовывается), а вторая группа – администратором бюджетной программы/государственным учреждением, ответственным за реализацию проекта.
Заявка на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом открытого в государственном казначействе, рассматривается государственным казначейством в течение пяти рабочих дней на соответствие условиям договоров и контрактов, и после процедуры согласования подписывается и возвращается администратору бюджетной программы/государственному учреждению для предоставления в органы государственного казначейства.
Процедура согласования заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом на бумажном носителе, открытого в государственном казначействе, подтверждается подписью уполномоченного лица государственного казначейства и оттиском штампа ответственного исполнителя.

Ескерту. 605-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
606. Мемлекеттік қазынашылықта ашылған үкіметтік сыртқы қарыздың немесе байланысты грант қаражатын, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотын жұмсау үшін бюджеттік бағдарлама әкімшісі/мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына шетел валютасында ақша аударуға арналған өтінішті және осы Рәсімдерге 132-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздарын алуға арналған өтінімді ұсынады.
Сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың қаражатын, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздарын алуға арналған өтінім қойылған қолдардың екі тобымен куәландырылады ("Қазынашылық-клиент" ЦЖ-да келіседі), онда бірінші топқа мемлекеттік қазынашылық, ал екінші топқа – жобаны іске асыруға жауапты бюджеттік бағдарламаның әкімшісі/мемлекеттік мекеме қол қояды.
Мемлекеттік қазынашылықта ашылған сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздарын алуға арналған өтінімді бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылық шарттар мен келісімшарттардың талаптарына сәйкестігін қарайды және келісілу рәсімінен кейін қол қояды және мемлекеттік қазынашылық органына ұсыну үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне/мемлекеттік мекемеге қайтарып береді.
Мемлекеттік қазынашылықта ашылған сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздарын алуға қағаз жеткізгіште өтінімді келісу рәсімі мемлекеттік қазынашылықтың уәкілетті тұлғасының қолымен және жауапты орындаушы мөртабанының бедерімен расталады.

При использовании ЦС "Казначейство-клиент" формируется электронный образ заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом по форме согласно приложению 132 к настоящим Процедурам с прикреплением сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в пункте 596 настоящих Процедур, подписанные электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, подтверждением заявки является согласование уполномоченного лица государственного казначейства.
Сноска. Пункт 606 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
607. В случае необходимости расходования средств правительственного внешнего займа или связанного гранта в национальной валюте, администратор бюджетной программы предоставляет в органы государственного казначейства до 10.00 (десять) часов заявку на реконвертацию иностранной валюты со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в государственном казначействе. Расходование средств правительственного внешнего займа или связанного гранта с контрольного счета наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта осуществляется на основании счета к оплате и заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, предоставляемых администратором бюджетной программы в органы государственного казначейства.
В случае необходимости расходования средств правительственного внешнего займа или связанного гранта в иностранной валюте, отличной от валюты займа или связанного гранта, администратор бюджетной программы предоставляет в органы государственного казначейства до 10.00 (десять) часов заявку на реконвертацию иностранной валюты со специального счета внешнего займа или связанного гранта на контрольном счете наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта. Одновременно предоставляется счет к оплате и заявка на конвертацию иностранной валюты с контрольного счета наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта на счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта в иностранной валюте, отличной от валюты займа или связанного гранта.
Расходование средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта осуществляется на основании заявления на перевод денег в иностранной валюте и заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта по форме согласно приложению 132 к настоящим Процедурам, предоставляемых администратором бюджетной программы в органы государственного казначейства.
В случае необходимости расходования средств внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом в иностранной валюте, администратор бюджетной программы предоставляет в органы государственного казначейства до 10.00 (десять) часов заявку на конвертацию национальной валюты с контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом на счет к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом. Одновременно предоставляется счет к оплате.
Расходование средств внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со счета к счету внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом осуществляется на основании заявления на перевод денег в иностранной валюте и заявки на снятие средств внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом по форме согласно приложению 132 к настоящим Процедурам, предоставляемых администратором бюджетной программы в органы государственного казначейства.

"Қазынашылық-клиент" ЦЖ пайдалану кезінде мемлекеттік мекеме басшысы және бас бухгалтер қол қойған электрондық цифрлық қолтаңбасымен, осы Рәсімдердің 596-тармағында көрсетілген құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген түрін тіркеп, осы Рәсімдерге 132-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың қаражатын, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздарын алуға арналған өтінімнің электрондық түрі қалыптасады, өтінімнің растамасы мемлекеттік қазынашылықтың уәкілетті тұлғасының келісімі болып табылады.
Ескерту. 606-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
607. Ұлттық валютада сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың қаражатын жұмсау қажет болған жағдайда, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мемлекеттік қазынашылық органына сыртқы қарыздың немесе мемлекеттік қазынашылықта ашылған байланысты гранттың арнайы шотынан шетелдік валютаны қайта айырбастауға арналған өтінімді сағат 10.00 (он) дейін береді. Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың қаражатын жұмсау мемлекеттік қазынашылық органына бюджеттік бағдарлама әкімшісі беретін сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алуға төлеуге берілетін шоттың және өтінімнің негізінде жүзеге асырылады.
Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың қаражатын, қарыз немесе байланысты грант валютасынан өзгеше шетелдік валютада жұмсау қажет болған жағдайда бюджеттік бағдарламаның әкімшісі өтінімімен бірге мемлекеттік қазынашылық органына сағат 10.00 (он) дейін сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан шетелдік валютаны қайта айырбастауға өтінімді береді. Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қарыз немесе байланысты грант валютасынан өзгеше шетелдік валютадағы сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылған шотқа шетелдік валютаны айырбастауға төлеуге берілетін шот пен өтінім бір мезгілде ұсынылады.
Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына арналған осы Рәсімдерге 132-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоттан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын жұмсау шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініш және мемлекеттік қазынашылық органына бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ұсынатын сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алу өтінімі негізінде жүзеге асырылады.
Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыз қаражатын шетел валютасында жұмсау қажет болған жағдайда бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына ұлттық валютаны айырбастауға арналған өтінімді мемлекеттік қазынашылық органдарына сағат 10.00 (он) дейін ұсынады. Төлеуге берілетін шот бір мезгілде ұсынылады.
Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыз шотына арналған шоттан ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыз қаражатын жұмсау бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынатын осы Рәсімдерге 132-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініш және ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыз қаражатын алуға арналған өтінімі негізінде жүзеге асырылады.

608. Деньги в национальной (иностранной) валюте, реконвертированные со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в государственном казначействе, на контрольном счете наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта (на счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта), должны быть использованы администратором бюджетной программы по назначению в течение пяти рабочих дней.
В случае неиспользования либо недоиспользования денег в национальной (иностранной) валюте в течение указанного срока, администратор бюджетной программы предоставляет в органы государственного казначейства документы для их конвертации с последующим восстановлением суммы в иностранной валюте на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, с которого были реконвертированы (конвертированы) деньги в национальную (иностранную) валюту.
Деньги в иностранной валюте, конвертированные с контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, открытого в государственном казначействе (на счет к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом), должны быть использованы администратором бюджетной программы по назначению в течение пяти рабочих дней.
В случае неиспользования либо недоиспользования денег в иностранной валюте в течение указанного срока, администратор бюджетной программы предоставляет в органы государственного казначейства документы для их реконвертации с последующим восстановлением суммы в национальной валюте на контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, с которого были конвертированы деньги в иностранную валюту.
Администратор бюджетной программы обеспечивает своевременность предоставления указанных в настоящем пункте документов.
Глава 14. Регистрация государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, договоров по проектам государственно-частного партнерства без государственных обязательств
609. Регистрация договоров государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, а также дополнительные соглашения к ним, осуществляется государственным казначейством или органами государственного казначейства.
Дополнительные соглашения к договорам государственно-частного партнерства, зарегистрированным государственным казначейством или органами государственного казначейства, при условии сохранения неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика, регистрируются в случаях изменения:
наименования, количества или замены участников договора, сумм и сроков реализации договоров государственно-частного партнерства (в том числе при изменении графиков платежей);
расторжения договора в случаях и порядке, предусмотренных условиями заключенного договора и законодательством Республики Казахстан.
Не допускается изменение размера государственных обязательств, предусмотренного договором государственно-частного партнерства без рассмотрения соответствующей бюджетной комиссии.

608. Мемлекеттік қазынашылықта сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотында (сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы шотта) ашылған сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан қайта айырбасталған ұлттық (шетел) валютасындағы ақшаларды бюджеттік бағдарлама әкімшісі мақсаттылығы бойынша бес жұмыс күні ішінде пайдалануы тиіс.
Көрсетілген мерзім ішінде ұлттық (шетел) валютасындағы ақшаны пайдаланбаған не түгел пайдаланбаған жағдайда бюджеттік бағдарлама әкімшісі ұлттық (шетел) валютасындағы қайта айырбасталған (айырбасталған) сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы шетел валютасындағы соманы кейіннен қалпына келтіре отырып, оларды айырбастау үшін құжаттарды мемлекеттік қазынашылық органына береді.
Мемлекеттік қазынашылықта ашылған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан айырбасталған шетел валютасындағы ақшаларды (ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына) бюджеттік бағдарлама әкімшісі мақсаттылығы бойынша бес жұмыс күні ішінде пайдалануы тиіс.
Көрсетілген мерзім ішінде шетел валютасындағы ақшаны пайдаланбаған не түгел пайдаланбаған жағдайда бюджеттік бағдарлама әкімшісі шетел валютасындағы қайта айырбасталған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ұлттық валютасындағы соманы кейіннен қалпына келтіре отырып, оларды айырбастау үшін құжаттарды мемлекеттік қазынашылық органына береді.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі осы тармақта көрсетілген құжаттардың уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етеді.
14-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді және мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шарттарды тіркеу
609. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын, сондай-ақ оларға қосымша келісімдерді тіркеуді мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органдары жүзеге асырады.
Мемлекеттік қазынашылықпен немесе мемлекеттік қазынашылық органдарымен тіркелген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарына әлеуеттік өнім берушіні таңдауға негіз болып табылған сапасы мен басқа да талаптары өзгермеген жағдайда, қосымша келісімдер мынадай өзгерістер:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының атауы (оның ішінде төлем кестесі өзгергенде), саны немесе шарт қатысушыларының ауысуы, соммасы мен іске асырылу мерзімі;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен және жасалған шарттың талптарымен қарастырылған жағдайлары мен тәртібінде шарттың бұзылуы болғанда тіркеледі.
Тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарымен белгіленген мемлекеттік міндеттемелердің мөлшерінің өзгертіліне жол берілмейді.

По соглашению сторон договора государственно-частного партнерства срок его действия продлевается в пределах срока, установленного подпунктом 2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве".
Срок действия договора государственно-частного партнерства продлевается по решению суда в порядке, определенном договором государственно-частного партнерства, в случаях, установленных законодательством о государственно-частном партнерстве.
Договор государственно-частного партнерства подлежит изменению и расторжению по соглашению сторон договора государственно-частного партнерства.
По требованию государственного партнера или частного партнера договор государственно-частного партнерства подлежит расторжению по решению суда.
При этом, предполагаемые платежи, установленные договором государственно-частного партнерства, предусматриваются исходя из признака среднесрочного или долгосрочного срока реализации проекта государственно-частного партнерства (не менее пяти лет) в зависимости от особенностей проекта государственно-частного партнерства.
Проект государственно-частного партнерства считается завершенным после выполнения сторонами договора государственно-частного партнерства всех взятых на себя обязательств.
610. Договоры/дополнительные соглашения государственно-частного партнерства подлежат регистрации только в пределах сумм и сроков, установленных договорами, согласно решению соответствующей бюджетной комиссии, а также постановлению Правительства Республики Казахстан по проектам особой значимости или решению маслихата по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства.
611. Предоставление на регистрацию в государственное казначейство или орган государственного казначейства договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства центральными государственными органами-государственными партнерами и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета осуществляется не позднее пяти рабочих дней после их заключения посредством интегрированной автоматизированной цифровой системы "е-Минфин".
При этом, установленные лимиты государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства вносятся в интегрированную автоматизированную цифровую систему "е-Минфин" центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
Сноска. Пункт 611 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
612. Регистрация договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется на основании заявки на регистрацию, которая представляется в государственное казначейство или орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной цифровой системы "е-Минфин".
Заявка на регистрацию договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства составляется по форме согласно приложению 136 к настоящим Процедурам.

Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты тараптарының келісімі бойынша оның қолданылу мерзімі "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 2) тармақшасында белгіленген мерзім шегінде ұзартылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының қолданылу мерзімі мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамада белгіленген жағдайларда мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында айқындалған тәртіппен сот шешімі бойынша ұзартылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты тараптарының келісімі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты өзгертілуі және бұзылуы мүмкін.
Мемлекеттік әріптестің немесе жеке әріптестің талап етуі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты сот шешімімен бұзылуы мүмкін.
Бұл ретте, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бекітілген болжамдалып отырған төлемдер мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ерекшеліктеріне қарай (кемінде бес жыл) белгілерінен көзделеді.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тараптары өздеріне алған барлық міндеттемелерді орындағаннан кейін аяқталды деп есептеледі.
610. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары/қосымша келісімдер тиісті бюджет комиссиясының шешіміне, сондай-ақ ерекше маңызы бар жобалар бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына, мемлекеттік-жекешелік әріптестік әрбір жеке жобасы бойынша мәслихат шешіміне сәйкес шартпен белгіленген сомалар мен мерзімдер шегінде тіркеуге жатады.
611. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерді мемлекеттік қазынашылыққа немесе мемлекеттік қазынашылық органына тіркеуге ұсынуды орталық мемлекеттік органдар – мемлекеттік әріптестер және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар оларды "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы жасағаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырады;
Бұл ретте, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің бекітілген лимиттері, "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесіне мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган енгізеді.
Ескерту. 611-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
612. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерін тіркеу мемлекеттік қазынашылыққа немесе мемлекеттік қазынашылық органына "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы берілетін тіркеу өтінімі негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерін тіркеуге өтінім осы Рәсімдерге 136-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.

Сноска. Пункт 612 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
613. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан центральные государственные органы-государственные партнеры по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства представляют в государственное казначейство посредством интегрированной автоматизированной цифровой системы "е-Минфин" следующие документы:
заявку на регистрацию по форме согласно приложению 136 к настоящим Процедурам;
договор/дополнительное соглашение государственно-частного партнерства;
решение республиканской бюджетной комиссии;
постановление Правительства Республики Казахстан о принятии государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства особой значимости;
экспертизу Центра развития государственно-частного партнерства бизнес-плана проекта государственно-частного партнерства (при прямых переговорах по определению частного партнера), в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений.
Сноска. Пункт 613 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
614. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства местных исполнительных органов местные уполномоченные органы по исполнению бюджета по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства представляют в орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной цифровой системы "е-Минфин":
заявку на регистрацию по форме согласно приложению 136 к настоящим Процедурам;
договор/дополнительное соглашение государственно-частного партнерства;
решение соответствующей бюджетной комиссии или решение маслихата области, города республиканского значения или столицы о принятии государственных обязательств;
экспертизу бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, проведенной юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченными на проведение экспертизы (при прямых переговорах по определению частного партнера).
Сноска. Пункт 614 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
615. Документом, подтверждающим регистрацию договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства (за исключением случаев расторжения договоров) является свидетельство о регистрации по форме согласно приложению 137 к настоящим Процедурам.

Ескерту. 612-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
613. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерді тіркеу үшін орталық мемлекеттік органдар әрбір мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарт бойынша:
осы Рәсімдерге 136-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінімді;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын/қосымша келісімді;
республикалық бюджет комиссиясының шешімін;
ерекше маңызы бар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысын;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының бизнес-жоспарына Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығының сараптамасын (жекеше әріптесті айқындау бойынша тікелей келіссөздер кезінде), оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтыруларды мемлекеттік қазынашылық органға "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы ұсынады.
Ескерту. 613-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
614. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерді тіркеу үшін бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар органдар әрбір жеке мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобасы бойынша:
осы Рәсімдерге 136-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінімді;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын/қосымша келісімді;
тиісті бюджет комиссиясының шешімін немесе астана, облыс немесе республикалық маңызы бар қала мәслихатының мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау туралы шешімін;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына, оның ішінде сараптама жүргізуге уәкілетті астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын заңды тұлғалар жүргізген тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде бизнес-жоспарға сараптаманы (жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде) мемлекеттік қазынашылық органына "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы ұсынады.
Ескерту. 614-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
615. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының/қосымша келісімінің тіркелгенін растайтын құжатпен (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда) осы Рәсімдерге 137-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу туралы куәлік болып табылады.

616. Государственное казначейство или орган государственного казначейства в течении пяти рабочих дней осуществляют регистрацию путем рассмотрения заявки и подтверждающих документов с последующим формированием свидетельства о регистрации (за исключением случаев расторжения договоров).
617. Свидетельство составляется в двух экземплярах по форме согласно приложению 137 к настоящим Процедурам.
Один экземпляр свидетельства остается в государственном казначействе или органе государственного казначейства, другой экземпляр передается центральному государственному органу-государственному партнеру или местному уполномоченному органу по исполнению бюджета соответственно.
618. Свидетельство по форме согласно приложению 137 подписывается государственным казначейством или органом государственного казначейства, оформляется печатью с проставлением даты обработки документа ответственным исполнителем.
619. Регистрация договоров государственно-частного партнерства при отсутствии государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства осуществляется государственным казначейством или органом государственного казначейства.
Регистрация договора государственно-частного партнерства при отсутствии государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства осуществляется без решения соответствующей бюджетной комиссии при предоставлении подтверждающего письма центрального уполномоченного органа по государственному планированию (по республиканским проектам) либо местного уполномоченного органа по государственному планированию (по местным проектам) об отсутствии государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства.
Дополнительные соглашения к договорам государственно-частного партнерства без государственных обязательств, зарегистрированным государственным казначейством или органом государственного казначейства, при условии неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика, регистрируется в случаях изменения:
наименования, количества или замены участников договора, сумм и сроков реализации договоров государственно-частного партнерства без государственных обязательств;
расторжения договора в случаях и порядке, предусмотренных условиями заключенного договора и законодательством Республики Казахстан.
По договорам государственно-частного партнерства без государственных обязательств государство никаких финансовых обязательств не несет.
620. Предоставление на регистрацию в государственное казначейство или орган государственного казначейства договоров/ дополнительных соглашений государственно-частного партнерства без государственных обязательств центральными государственными органами-государственными партнерами и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета осуществляется не позднее пяти рабочих дней после их заключения.

616. Мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық орган тіркеуді бес жұмыс күн ішінде өтінімдер мен растау құжаттарын қарастыру, келісу жолымен кейінен тіркеу туралы куәлікті әзірлеумен (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда) жүзеге асырады.
617. Куәлік осы Рәсімдерге 137-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жасалады.
Куәліктің бір данасы мемлекеттік қазынашылықта немесе мемлекеттік қазынашылық органында қалады, басқа данасы мемлекеттік әріптеске немесе тиісінше бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынылады.
618. 137-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлікке мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы қол қояды, жауапты орындаушының құжатты өндеу күнін көрсете отырып қойылған мөрмен ресімделеді.
619. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын тіркеуді мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы жүзеге асырады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын тіркеу тиісті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның (республикалық жобалар бойынша) немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның (жергілікті жобалар бойынша) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелері жоқ екені туралы растау хатын ұсынған жағдайда тиісті бюджет комиссиясының шешімінсіз жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қазынашылықпен немесе мемлекеттік қазынашылық органымен тіркелген мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарына әлеуеттік өнім берушіні таңдауға негіз болып табылған сапасы мен басқа да талаптары өзгермеген жағдайда, қосымша келісімдер мынадай өзгерістер:
мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының атауы, саны немесе шарт қатысушыларының ауысуы, сомасы мен іске асырылу мерзімі;
Қазақстан Республикасының заңнамасында және жасалған шарттың талаптарында көзделген жағдайлары мен тәртібінде шарттың бұзылуы болғанда тіркеледі.
Мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша мемлекет ешқандай қаржылық міндеттемелер қабылдамайды.
620. Мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын/қосымша келісімдерді орталық мемлекеттік органдармен – мемлекеттік әріптестермен және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы органдармен мемлекеттік қазынашылыққа немесе мемлекеттік қазынашылық органына тіркеуге ұсыну оларды жасалғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.

621. Регистрация договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства без государственных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется на основании заявки на регистрацию, которая представляется в государственное казначейство или орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной цифровой системы "е-Минфин".
Заявка на регистрацию договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства без государственных обязательств составляется по форме согласно приложению 138 к настоящим Процедурам.
Сноска. Пункт 621 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
622. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства без государственных обязательств Правительства Республики Казахстан центральные государственные органы по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства представляют в государственное казначейство посредством интегрированной автоматизированной цифровой системы "е-Минфин" заявку на регистрацию по форме согласно приложению 138 к настоящим Процедурам с прикреплением следующих документов:
договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства без государственных обязательств;
подтверждающего письма центрального уполномоченного органа по государственному планированию об отсутствии государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства.
Сноска. Пункт 622 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
623. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства без государственных обязательств местных исполнительных органов, местные уполномоченные органы по исполнению бюджета по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства представляют в орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной цифровой системы "е-Минфин" заявку на регистрацию по форме согласно приложению 138 к настоящим Процедурам с прикреплением:
договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства без государственных обязательств;
подтверждающего письма местного уполномоченного органа по государственному планированию об отсутствии государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства.
Сноска. Пункт 623 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).

621. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерін тіркеу мемлекеттік қазынашылыққа немесе мемлекеттік қазынашылық органына "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы берілетін тіркеу өтінімі негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерді тіркеу осы Рәсімдерге 138-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ескерту. 621-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
622. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерді тіркеу үшін орталық мемлекеттік органдар әрбір мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарт бойынша "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 138-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінімді:
мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарт/қосымша келісім;
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелері жоқ екені туралы растау хатын қоса тіркейді.
Ескерту. 622-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
623. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерді тіркеу үшін орталық мемлекеттік органдар әрбір мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарт бойынша "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы мемлекеттік қазынашылық органына осы Рәсімдерге 138-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінімді:
мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарт/қосымша келісім;
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелері жоқ екені туралы растау хатын қоса тіркейді.
Ескерту. 623-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

624. Документом, подтверждающим регистрацию договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства без государственных обязательств (за исключением случаев расторжения договоров), является свидетельство о регистрации по форме согласно приложению 139 к настоящим Процедурам.
Государственное казначейство или органы государственного казначейства в течении пяти рабочих дней осуществляют регистрацию путем рассмотрения, согласования заявки и подтверждающих документов с последующим формированием свидетельства о регистрации (за исключением случаев расторжения договоров).
Свидетельство составляется в двух экземплярах по форме согласно приложению 139 к настоящим Процедурам.
Один экземпляр свидетельства остается в государственном казначействе или органе государственного казначейства, другой экземпляр передается центральному государственному органу-государственному партнеру или местному уполномоченному органу по исполнению бюджета соответственно.
Свидетельство по форме согласно приложению 139 к настоящим Процедурам подписывается государственным казначейством или органом государственного казначейства, оформляется печатью с проставлением даты обработки документа ответственным исполнителем.
Глава 14-1. Регистрация государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга
Сноска. Процедура дополнена главой 14-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
624-1. Регистрация договоров государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, а также дополнительные соглашения к ним, осуществляются государственным казначейством или органами государственного казначейства.
Дополнительные соглашения к договорам государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовым сделкам по услугам лизинга Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, зарегистрированным государственным казначейством или органами государственного казначейства, регистрируются в случаях изменения:
наименования, количества или замены участников договора, сумм и сроков реализации договоров государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовой сделки по услугам лизинга (в том числе при изменении графиков платежей);
расторжения договора в случаях и порядке, предусмотренных условиями заключенного договора и законодательством Республики Казахстан.
Не допускается изменение размера государственных обязательств, предусмотренного договором государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовой сделки по услугам лизинга без рассмотрения соответствующей бюджетной комиссии.
Сумма договора о строительстве "под ключ" не может пересматриваться в сторону увеличения обязательств государства.
Договоры государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовые сделки по услугам лизинга подлежат изменению и расторжению по соглашению сторон договора.
Договоры государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовые сделки по услугам лизинга действительны при наличии свидетельства о регистрации.
Проекты строительства "под ключ" и гражданско-правовые сделки по услугам лизинга считаются завершенными после выполнения сторонами договора всех взятых на себя обязательств.

624. Мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын/қосымша келісімді тіркеуді растау (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда) осы Рәсімдерге 139-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу туралы куәлік болып табылады.
Мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы тіркеуді бес жұмыс күн ішінде өтінімді мен растау құжаттарын қарастыру, келісу жолымен кейінен тіркеу туралы куәлікті әзірлеумен (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда) жүзеге асырады.
Куәлік осы Рәсімдерге 139-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жасалады.
Куәліктің бір данасы мемлекеттік қазынашылықта немесе мемлекеттік қазынашылық органында қалады, басқа данасы орталық мемлекеттік органға – мемлекеттік әріптеске немесе тиісінше бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынылады.
Осы Рәсімдерге 139-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлікке мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы қол қояды, жауапты орындаушының құжатты өндеу күнін көрсете отырып қойылған мөрмен ресімделеді.
14-1-тарау. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу
Ескерту. 14-1-тараумен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
624-1. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шарттарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді, сондай-ақ оларға қосымша келісімдерді тіркеуді мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органдары жүзеге асырады.
Мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органдары тіркеген "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шарттарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерге қосымша келісімдер:
шартқа қатысушылардың атауы, саны немесе ауыстырылуы, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шарттарын және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді іске асыру сомалары мен мерзімдері (оның ішінде төлем кестелері өзгерген кезде);
жасалған шарттың талаптарында және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен шартты бұзған жағдайларда тіркеледі.
Тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартында көзделген мемлекеттік міндеттемелердің және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелердің мөлшерін өзгертуге жол берілмейді.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттың сомасы мемлекеттің міндеттемелерін ұлғайту жағына өзгертілуге жатпайды.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер шартын шарт тараптарының келісімі бойынша өзгертуге және бұзуға болады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шарттары және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер тіркеу туралы куәлік бар болған кезде жарамды.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер тараптар өзіне алған барлық міндеттемелерді орындағаннан кейін аяқталды деп есептеледі.

624-2. Договоры/дополнительные соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовой сделке по услугам лизинга подлежат регистрации только в пределах сумм и сроков, установленных договором, а также согласно решения соответствующей бюджетной комиссии.
624-3. Предоставление на регистрацию в государственное казначейство или орган государственного казначейства договоров/дополнительных соглашений государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга центральными государственными органами и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета осуществляется не позднее пяти рабочих дней после их заключения посредством интегрированной автоматизированной цифровой системы "е-Минфин".
Сноска. Пункт 624-3 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
624-4. Регистрация договоров/дополнительных соглашений государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется на основании заявки на регистрацию, которая представляется в государственное казначейство или орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной цифровой системы "е-Минфин".
Заявка на регистрацию договоров/дополнительных соглашений государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга составляется по форме согласно приложению 136-1 (далее – Заявка на регистрацию по форме согласно приложению 136-1) к настоящим Процедурам.
Сноска. Пункт 624-4 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
624-5. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга Правительства Республики Казахстан центральные государственные органы по каждому отдельному проекту строительства "под ключ" и гражданско-правовой сделке по услугам лизинга представляют в государственное казначейство посредством интегрированной автоматизированной цифровой системы "е-Минфин" следующие документы:
заявку на регистрацию по форме согласно приложению 136-1 к настоящим Процедурам;
договор/дополнительное соглашение государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" или гражданско-правовой сделке по услугам лизинга;
решение республиканской бюджетной комиссии;
положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию или расчетной стоимости строительства "под ключ" (по проектам строительства "под ключ");
график погашения лизинговых платежей (по гражданско-правовым сделкам по услугам лизинга).

624-2. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттары/қосымша келісімдері және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер шартта белгіленген сомалар мен мерзімдер шегінде, сондай-ақ тиісті бюджет комиссиясының шешіміне сәйкес тіркелуге жатады.
624-3. Орталық мемлекеттік органдар мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік қазынашылыққа немесе мемлекеттік қазынашылық органына тіркеуге "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді шарттарды/қосымша келісімдерді ұсынуды олар жасалғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 624-3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
624-4. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттарын/қосымша келісімдерін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу мемлекеттік қазынашылыққа немесе мемлекеттік қазынашылық органына "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы ұсынылатын тіркеуге арналған өтінім негізінде жүзеге асырылады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттарын/қосымша келісімдерін және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге арналған өтінім осы Рәсімдерге 136-1-қосымшаға (бұдан әрі – 136-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінім) сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ескерту. 624-4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
624-5. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттарын/қосымша келісімдерін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу үшін орталық мемлекеттік органдар әрбір жеке "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді мемлекеттік қазынашылыққа "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы мына құжаттарды:
осы Рәсімдерге 136-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінімді;
"толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары немесе лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартын/қосымша келісімді;
республикалық бюджет комиссиясының шешімін;
жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын немесе техникалық-экономикалық негіздеме немесе "толық бітіріп берілетін" құрылыстың ("толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша) есептік құны бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын;
лизингтік төлемдерді өтеу кестесін (лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша) ұсынады.

Сноска. Пункт 624-5 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
624-6. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга местных исполнительных органов местные уполномоченные органы по исполнению бюджета по каждому отдельному проекту строительства "под ключ" и гражданско-правовой сделке по услугам лизинга представляют в орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной цифровой системы "е-Минфин":
заявку на регистрацию по форме согласно приложению 136-1 к настоящим Процедурам;
договор/дополнительное соглашение государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" или гражданско-правовой сделке по услугам лизинга;
решение соответствующей бюджетной комиссии;
положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию или расчетную стоимость строительства "под ключ" (по проектам строительства "под ключ");
график погашения лизинговых платежей (по гражданско-правовым сделкам по услугам лизинга).
Сноска. Пункт 624-6 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
624-7. Документом, подтверждающим регистрацию договора/дополнительного соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга (за исключением случаев расторжения договоров), является свидетельство о регистрации договора/дополнительного соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга по форме согласно приложению 137-1 (далее – Свидетельство о регистрации по форме согласно приложению 137-1) к настоящим Процедурам.
624-8. Государственное казначейство или орган государственного казначейства в течение пяти рабочих дней со дня поступления договора/дополнительного соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовой сделке по услугам лизинга осуществляет регистрацию путем рассмотрения заявки и подтверждающих документов с последующим формированием свидетельства о регистрации по форме согласно приложению 137-1 к настоящим Процедурам (за исключением случаев расторжения договоров).

Ескерту. 624-5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
624-6. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттарын/қосымша келісімдерді және жергілікті атқарушы органдардың лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу үшін әрбір жеке "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы мемлекеттік қазынашылық органына:
осы Рәсімдерге 136-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінімді;
"толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары немесе лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шартын/қосымша келісімді;
тиісті бюджет комиссиясының шешімін;
жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын немесе техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын немесе "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құнын ("толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша);
лизингтік төлемдерді өтеу кестесін (лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша) ұсынады.
Ескерту. 624-6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
624-7. Осы Рәсімдерге 137-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартын/қосымша келісімін және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу туралы куәлік (бұдан әрі – 137-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу туралы куәлік) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелердің (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда) тіркелгенін растайтын құжат болып табылады.
624-8. Мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарты/қосымша келісімі және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер келіп түскен күннен бастап кейіннен осы Рәсімдерге 137-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу туралы куәлікті қалыптастыра отырып (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда), өтінімді және растаушы құжаттарды қарау жолымен бес жұмыс күні ішінде тіркеуді жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 624-8 - в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
624-9. Свидетельство о регистрации по форме согласно приложению 137-1 к настоящим Процедурам составляется в двух экземплярах.
Один экземпляр Свидетельства о регистрации по форме согласно приложению 137-1 к настоящим Процедурам остается в государственном казначействе или органе государственного казначейства, другой экземпляр передается центральному государственному органу или местному уполномоченному органу по исполнению бюджета соответственно.
624-10. Свидетельство о регистрации по форме согласно приложению 137-1 к настоящим Процедурам подписывается государственным казначейством или органом государственного казначейства, оформляется печатью с проставлением даты обработки документа ответственным исполнителем.
Глава 15. Казначейский мониторинг
625. Казначейский мониторинг проводится путем проведения анализа и сбора данных с целью выявления рисков нарушений бюджетного законодательства Республики Казахстан.
Казначейский мониторинг осуществляется государственным казначейством и органами государственного казначейства в ходе осуществления текущего контроля.
Казначейский мониторинг осуществляется на основе проведенных и возвращенных без исполнения финансовых документов государственных учреждений и субъектов квазигосударственного сектора.
Органы государственного казначейства при осуществлении текущего контроля принимают превентивные меры по обеспечению эффективного использования бюджетных средств.
Финансовые документы с признаками нарушения, выявленные в ходе казначейского превентивного контроля в процессе исполнения бюджета, возвращаются без исполнения.
Субъектами казначейского мониторинга при исполнении бюджета являются:
администраторы бюджетных программ;
государственные учреждения;
субъекты квазигосударственного сектора.
Объектами казначейского мониторинга при исполнении бюджета являются проведенные и возвращенные без исполнения финансовые документы государственных учреждений и субъектов квазигосударственного сектора.
Ежемесячный объем финансовых операций, проводимых в цифровой системе казначейства, является базой для проведения казначейского мониторинга.
Казначейский мониторинг по исполненным и отклоненным финансовым документам государственных учреждений и субъектов квазигосударственного сектора в органах государственного казначейства проводится ежеквартально.
Порядок, формы и сроки проведения казначейского мониторинга определяются приказом руководителя государственного казначейства.
Государственное казначейство о результатах казначейского мониторинга ежеквартально представляет информацию в Министерство финансов Республики Казахстан.

Ескерту. 624-8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
624-9. Осы Рәсімдерге 137-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу туралы куәлік екі данада жасалады.
Осы Рәсімдерге 137-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу туралы куәліктің бір данасы мемлекеттік қазынашылықта немесе мемлекеттік қазынашылық органында қалады, екінші данасы тиісінше орталық мемлекеттік органға немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға беріледі.
624-10. Осы Рәсімдерге 137-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу туралы куәлікке мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы қол қояды, жауапты орындаушы құжатты өңдеу күнін қойып, мөрмен ресімделеді.
15-тарау. Қазынашылық мониторинг
625. Қазынашылық мониторинг Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын бұзу тәуекелдерін анықтау мақсатында деректерді талдау және жинау арқылы жүргізіледі.
Қазынашылық мониторинг Мемлекеттік қазынашылық пен мемлекеттік қазынашылық органдары ағымдағы бақылауды жүзеге асыру барысында қазынашылық мониторингті жүзеге асырады.
Қазынашылық мониторинг мемлекеттік мекемелер мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жүргізілген және орындалмай қайтарылған қаржылық құжаттарының негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қазынашылық органдары ағымдағы бақылауды жүзеге асыру кезінде бюджет қаражатының тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету жөнінде алдын алу шараларын қабылдайды.
Бюджеттің атқарылу процесінде қазынашылық алдын ала бақылау барысында анықталған бұзушылық белгілері бар қаржылық құжаттар орындалмай қайтарылады.
Бюджетті атқару кезінде қазынашылық мониторинг субъектілері:
бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері;
мемлекеттік мекемелер;
квазимемлекеттік сектор субъектілері болып табылады;
Мемлекеттік мекемелер мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жүргізілген және орындаусыз қайтарылған қаржылық құжаттары бюджетті атқару кезінде қазынашылық мониторинг объектілері болып табылады.
Қазынашылықтың цифрлық жүйесінде жүргізілетін қаржылық операциялардың ай сайынғы көлемі қазынашылық мониторинг жүргізу үшін негіз болып табылады.
Мемлекеттік мекемелер мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің орындаусыз жүргізілген және қайтарылған қаржы құжаттары бойынша қазынашылық мониторингі мемлекеттік қазынашылық органдарында тоқсан сайын жүргізіледі.
Қазынашылық мониторингтің тәртібі, нысандары мен мерзімдері мемлекеттік қазынашылық басшысының бұйрығымен айқындалады.
Мемлекеттік қазынашылық қазынашылық мониторинг нәтижелері туралы ақпаратты тоқсан сайын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне ұсынады.

Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Министра финансов РК от 19.12.2025 № 795 (вводится в действие с 01.01.2026).
Вид бюджета _________________________________________________________
Период ______________________________________________________________
Дата ________________________________________________________________
Единица измерения ___________________________________________________
Категория Класс Подкласс Специфика
Наименование поступлений
Финансовый план на год
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
ию-нь
ию-ль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
всего
в том числе по областям
Руководитель структурного подразделения центрального/местного уполномоченного органа по исполнению бюджета
___________________ _________ _________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 13
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
"Утверждаю"
Руководитель центрального/
местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета
_________________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"___" _________ ______ года
Место печати
План поступлений погашения кредитов, вознаграждений (интересов) по кредитам, выданным из бюджета вышестоящего уровня бюджету нижестоящего уровня
Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа Министра финансов РК от 19.12.2025 № 795 (вводится в действие с 01.01.2026).
Вид бюджета _________________________________________________________
Период ______________________________________________________________
Дата ________________________________________________________________
Единица измерения ___________________________________________________
Категория Класс Подкласс Специфика
Наименование поступлений
Финансовый план на год
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
ию-нь
ию-ль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Всего
в т.ч. по областям
Руководитель структурного подразделения центрального/местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление плана поступлений
________________________________ _______ ______
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 14
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
"Утверждаю"
Руководитель центрального/
местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета
_________________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"___" _________ ______ года
Место печати
Сводный план поступлений в бюджет на ____ год
Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа Министра финансов РК от 19.12.2025 № 795 (вводится в действие с 01.01.2026).
Вид бюджета _________________________________________________________
Период ______________________________________________________________
Дата ________________________________________________________________
Единица измерения ___________________________________________________
Категория Класс Подкласс Специфика
Наименование поступлений
План на год
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
I. Доходы
налоговые поступления
неналоговые поступления
поступления от продажи основного
капитала
поступления трансфертов
II. Погашение бюджетных кредитов
III. Поступления от продажи финансовых активов государства
IV. Поступление займов
V. Движение остатков бюджетных средств
Всего поступлений
Руководитель структурного подразделения центрального/местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводного плана
____________________________________ _________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 15
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Сводный план поступлений в бюджет от "__" _________ __ года
Вид бюджета ____________________________________________
Период _________________________________________________
Дата ____________________________________________________
Единица измерения ____________________________________________
Наименование поступления
Коды
Финансовый план на год
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Всего поступлений
продолжение таблицы
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета: ________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов: ___________________________
Приложение 16
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
"Утверждаю"
Руководитель центрального/
местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета
_________________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"___" _________ ______ года
Место печати
Сводный план финансирования по платежам
_________________________________________________________на _____ год
(наименование бюджета)

Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 19.12.2025 № 795 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджет түрі ______________________________________________________
Кезең ____________________________________________________________
Күні _____________________________________________________________
Өлшем бірлігі _____________________________________________________
Санат Сынып Кіші сынып Ерекшелік
Түсімдердің атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Барлығы
оның ішінде облыстар бойынша
Орталық/жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы
___________________________________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
13-қосымша
"Бекітемін"
Орталық/жергілікті бюджетті
атқару жөніндегі уәкілетті
органның басшысы
__________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
_____ жыл "___" __________
Мөр орны
Жоғары тұрған деңгейдегі бюджеттен төмен тұрған деңгейдегі бюджетке берілген кредиттерді өтеу, кредит бойынша сыйақылар (мүдделер) түсімдерінің жоспары
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 19.12.2025 № 795 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджет түрі ______________________________________________________
Кезең ____________________________________________________________
Күні _____________________________________________________________
Өлшем бірлігі _____________________________________________________
Санат Сынып Кіші сынып Ерекшелік
Түсімдердің атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Барлығы
оның ішінде облыстар бойынша
Түсетін түсімдерді жасауға жауапты орталық/жергілікті бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
14-қосымша
"Бекітемін"
Орталық/жергілікті бюджетті
атқару жөніндегі уәкілетті
органның басшысы
__________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
_____ жыл "___" __________
Мөр орны
_____ жылға арналған бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 19.12.2025 № 795 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджет түрі ______________________________________________________
Кезең ____________________________________________________________
Күні _____________________________________________________________
Өлшем бірлігі _____________________________________________________
Санат Сынып Кіші сынып Ерекшелік
Түсімдердің атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
I.Түсімдер
салықтық түсімдер
салықтық емес түсімдер
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
трансферттердің түсімі
II. Бюджет кредиттерін өтеу
III. Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
IV. Қарыздардың түсімі
V.Бюджет қарақпараттық жүйесіаты қалдығының қозғалысы
Түсімдердің барлығы
Жиынтық жоспарды жасауға жауапты орталық/жергілікті бюджетті атқару жөніндегі
өкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_______________________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға қассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
15-қосымша
Бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары __ жыл "___" __________
Бюджеттің түрі ___________________________________
Кезең _____________________________________________
Күні _____________________________________________
Өлшем бірлігі _______________________________________
Түсімдердің атауы
Кодтар
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Санат
Сынып
Кіші сынып
Ерекшелік
Түсімдердің барлығы
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):______________________________________________
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда):______________________________________________:
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
16-қосымша
"Бекітемін"
Орталық/жергілікті бюджетті
атқару жөніндегі уәкілетті
органның басшысы
__________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
_____ жыл "___" __________
Мөр орны
_____жылға арналған______________төлемдер бойынша (бюджет атауы) қаржыландырудың жиынтық жоспары

Сноска. Приложение 16 - в редакции приказа Министра финансов РК от 19.12.2025 № 795 (вводится в действие с 01.01.2026).
Вид бюджета _________________________________________________________
Период ______________________________________________________________
Дата ________________________________________________________________
Единица измерения ___________________________________________________
Функциональнаягруппа Функциональная подгруппа Администратор Программа
Наименование расходов
План на год
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
I. Затраты
II. Бюджетные кредиты
III. Приобретение финансовых активов
IV. Погашение займов
Всего расходов
Руководитель структурного подразделения центрального/местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводного плана
____________________________________ _________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 17
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Сводный план финансирования по платежам __________________________ на _____ год
(наименование бюджета)
Вид бюджета ______________________________________________
Период ___________________________________________________
Дата ______________________________________________________
Единица измерения ______________________________________________
Наименование расходов
Коды бюджетной классификации
Финансовый план на год
Функциональная группа
Функциональная подгруппа
Администратор
Программа
Всего расходов
продолжение таблицы
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета ________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов: ___________________________
Приложение 18
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
"Утверждаю"
Руководитель центрального/
местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета
_________________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"___" _________ ______ года
Место печати
Сводный план финансирования по обязательствам
________________________________________________________на _____ год
(наименование бюджета)
Сноска. Приложение 18 - в редакции приказа Министра финансов РК от 19.12.2025 № 795 (вводится в действие с 01.01.2026).
Вид бюджета _________________________________________________________
Период ______________________________________________________________
Дата ________________________________________________________________
Единица измерения ___________________________________________________
Функциональная группа Функциональная подгруппа Администратор Программа
Наименование расходов
План на год
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
I. Затраты
II. Бюджетные кредиты
III. Приобретение финансовых активов
IV. Погашение займов
Всего обязательств
Руководитель структурного подразделения центрального/местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводного плана
____________________________________ _________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 19
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Сводный план финансирования по обязательствам _________________________________________ на _______ год
(наименование бюджета)
Вид бюджета _______________________________________________
Период ____________________________________________________
Дата _______________________________________________________
Единица измерения __________________________________________
Наименована расходов
Коды бюджетной классификации
Финансовый план на год
Функциональная группа
Функциональная подгруппа
Администратор
Программа
Всего обязательств
продолжение таблицы
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета: _______________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов: ___________________________
Приложение 20
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
"Утверждаю"
Руководитель центрального/
местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета
_________________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"___" _________ ______ года
Место печати
Сводный план поступлений и финансирования по платежам
_________________________________________________________на _____ год
(наименование бюджета)
Сноска. Приложение 20 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Вид бюджета _________________________________
Период ______________________________________
Дата ________________________________________
Единица измерения: тысяч теңге
Код бюджетной классификации
Наименование
Финансовый план на год
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
I. ДОХОДЫ
Налоговые поступления
Неналоговые поступления
Поступления от продажи основного капитала
Поступления трансфертов
II. ЗАТРАТЫ
Государственные услуги общего характера
Оборона
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно- исполнительная деятельность
Образование
Здравоохранение
Социальная помощь и социальное обеспечение
Жилищно-коммунальное хозяйство
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
Транспорт и коммуникации
Прочие
Обслуживание долга
Трансферты
III. ЧИСТОЕ БЮДЖЕТНОЕ КРЕДИТОВАНИЕ
Бюджетные кредиты
Погашение бюджетных кредитов
IV. САЛЬДО ПО ОПЕРАЦИЯМ С ФИНАНСОВЫМИ АКТИВАМИ
Приобретение финансовых активов
Поступления от продажи финансовых активов государства
V. ДЕФИЦИТ (ПРОФИЦИТ) БЮДЖЕТА
VI. ФИНАНСИРОВАНИЕ ДЕФИЦИТА (ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ПРОФИЦИТА) БЮДЖЕТА
Поступления займов
Погашение займов
Используемые остатки бюджетных средств
Руководитель структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводного плана
________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 21
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга

Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 19.12.2025 № 795 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджет түрі ______________________________________________________
Кезең ____________________________________________________________
Күні _____________________________________________________________
Өлшем бірлігі _____________________________________________________
функционалдық топ функционалдық кіші топ ӘкімшіБағдарлама
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
I. Шығындар
II. Бюджеттік кредиттер
III. Қаржы активтерін сатып алу
IV. Қарыздарды өтеу
Шығыстардың барлығы
Жиынтық жоспарды жасауға жауапты орталық/жергілікті бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
___________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға қассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
17-қосымша
Төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспары ___ __жылға арналған __________________________ (бюджеттің атауы)
Бюджеттің түрі _______________________________
Кезең ________________________________________
Күні _________________________________________
Өлшем бірлігі _________________________________
Шығыстардың атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Функционалды топ
Функционалды кіші топ
Әкімшілік
Бағдарлама
Шығыстардың барлығы
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):_________________________________________
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):________________________________________________
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
18-қосымша
"Бекітемін"
Орталық/жергілікті бюджетті
атқару жөніндегі уәкілетті
органның басшысы
__________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
_____ жыл "___" __________
Мөр орны
____ жылға арналған _____________ (бюджет атауы) міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары
Ескерту. 18-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 19.12.2025 № 795 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджет түрі ______________________________________________________
Кезең ____________________________________________________________
Күні _____________________________________________________________
Өлшем бірлігі _____________________________________________________
функционалдық топ функционалдық кіші топ Әкімші Бағдарлама
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
I. Шығындар
II. Бюджеттік кредиттер
III. Қаржы активтерін сатып алу
IV. Қарыздарды өтеу
Міндеттемелердің барлығы
Жиынтық жоспарды жасауға жауапты орталық/жергілікті бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
___________________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға қассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
19-қосымша
Міндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспары __ жылға арналған __________________ (бюджеттің атауы)
Бюджеттің түрі ____________________________________
Кезең _____________________________________________
Күні ______________________________________________
Өлшем бірлігі ______________________________________
Шығыстардың атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Функционалды топ
Функционалды кіші топ
Әкімшілік
Бағдарлама
Міндеттемелердің барлығы
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының тегі, аты, әкесінің (ол болған жағдайда):________________________________________
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда): ________________________________________
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
20-қосымша
"Бекітемін"
Орталық/жергілікті бюджетті
атқару жөніндегі уәкілетті
органның басшысы
__________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
_____ жыл "___" __________
Мөр орны
______ жылға арналған ______________________ (бюджет атауы) түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары
Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 19.12.2025 № 795 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджет түрі ______________________________________________________
Кезең ____________________________________________________________
Күні _____________________________________________________________
Өлшем бірлігі _____________________________________________________
Бюджеттік сыныптаманың коды
Атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
I. КІРІСТЕР
Салықтық түсімдер
Салықтық емес түсімдер
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
Трансферттер түсімдері
II. ШЫҒЫНДАР
Жалпы сипаттағы мемлекеттік қызметтер
Қорғаныс
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық атқарушылық қызмет
Білім беру
Денсаулық сақтау
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
Тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
Жылу-энергетикалық кешен және жер қойнауын пайдалану
Ауылшаруашылығы, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау
Өнеркәсіп, сәулет, кала құрылысы және құрылыс қызметі
Көлік және коммуникация
Өзгелер
Борышқа қызмет көрсету
Трансферттер
III. ТАЗА БЮДЖЕТТІК КРЕДИТ БЕРУ
Бюджеттік кредиттер
Бюджеттік кредиттерді өтеу
IV. ҚАРЖЫ АКТИВТЕРМЕН ЖАСАЛАТЫН ОПЕРАЦИЯЛАР БОЙЫНША САЛЬДО
қаржы активтерді сатып алу
Мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
V. БЮДЖЕТТІҢ ТАПШЫЛЫҒЫ (ПРОФИЦИТ)
VI. БЮДЖЕТ ТАПШЫЛЫҒЫН (ПРОФИЦИТІН ПАЙДАЛАНУ) ҚАРЖЫЛАНДЫРУ
қарыздар түсімі
қарыздарды өтеу
Бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары
Жиынтық жоспарды жасауға жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
____________________________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
21-қосымша

Форма 3-02
Отчет произведен
Страница Х из Х
Сводный финансовый план по обязательствам/платежам
Вид бюджета ________________________________________________
Период _____________________________________________________
Дата _______________________________________________________
Единица измерения ___________________________________________
Администратор
Программа
Подпрограмма
Сцецифика
Наименование
План на год
январь
февраль
продолжение таблицы
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Приложение 22
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма 3-04
Отчет произведен
Страница Х из Х
Индивидуальный план финансирования по обязательствам/платежам
Дата:
Единица измерения:
Государственное учреждение:
Администратор
Программа
Подпрограмма
Сцецифика
Наименовние
План на год
План по месяцам
январь
февраль
продолжение таблицы
План по месяцам
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Приложение 23
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Реестр _________________________________________________________________
(планов, справок о внесении изменений в планы)
Дата представления ___________________________________________
Наименование местного уполномоченного органа по исполнению бюджета/администратора бюджетных программ/государственного учреждения __________________________________________________________________
Код государственного учреждения
Наименование планов (справок о внесении изменений в планы)
Количество листов
Примечание*
1
2
3
4
5
Руководитель местного уполномоченного органа по исполнению бюджета/администратора бюджетных программ
___________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Ответственный исполнитель __________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати.
* – данное поле заполняется ответственным исполнителем органа государственного казначейства.
Приложение 24
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Реестр _________________________________________________________
(планов, справок о внесении изменений в планы)
Дата реестра _____________________________
Наименование местного уполномоченного органа по исполнению бюджета/администратора бюджетных программ/государственного учреждения
________________________________________________________________
Код государственного учреждения
Наименование планов (справок о внесении изменений в планы)
Наименование файла
Размер
Примечание
1
2
3
4
5
6
Руководитель местного уполномоченного органа по исполнению бюджета/администратора бюджетных программ/государственного учреждения
__________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Ответственный исполнитель _________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 25
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Утвержденный план на отчетный финансовый год от "__" ___________ года
Сноска. Приложение 25 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Вид бюджета _________________________________
Период ______________________________________
Дата ________________________________________
Единица измерения: тысяч теңге
Наименована расходов
Коды бюджетной классификации
Финансовый план на год
План по месяцам
Функциональная группа
Функциональная подгруппа
Администратор
Программа
январь
февраль
март
Продолжение таблицы
План по месяцам
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета: _______________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов: ___________________________
Наименование поступления
Код
Финансовый план на год
План по месяцам
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
январь
февраль
март
Продолжение таблицы
План по месяцам
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета: ___________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов: ___________________________
Приложение 26
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Уполномоченный орган по исполнению бюджета/аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы
Заявка № ___ на изменение планов поступлений доходов в республиканский (местный) бюджет (по коду классификации поступлений в бюджет единой бюджетной классификации Республики Казахстан)

3-02-нысаны
Есеп жасалды
Х-парақтан Х-парағы
Міндеттемелер/төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары
Бюджеттің түрі:
Кезең:
Күні:
Өлшем бірлігі: мың теңге
Әкімші
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Бір жылғы жоспар
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
Қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
22-қосымша
3-04-нысан
Есеп жасалды
Х-парақтан Х-парағы
Міндеттемелер/төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары
Күні:____________________________________________________
Өлшем бірлігі:____________________________________________
Мемлекеттік мекеме:_______________________________________
Әкімші
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Атауы
Бір жылғы қаржылық жоспар
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
Тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
23-қосымша
_______________________________________________________________
(жоспарлардың, жоспарларға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың)
Тізілімі
Ұсынған күні ______________________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның/бюджттік бағдарлама әкімшісінің атауы/мемлекеттік мекеме ___________________________________________
Мемлекеттік мекеменің коды
Жоспарлардың (жоспарларға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың) атауы
Парақ саны
*Ескертпе
1
2
3
4
5
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның/бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің басшысы ______ __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Жауапты орындаушы ______ __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
* – аталған жолақ мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысымен толтырылады
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
24-қосымша
_________________________________________________________________
(жоспардың, жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалардың)
Тiзiлiмi
Тізілімнің күні _________________________
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның / бюджттік бағдарлама әкімшісінің атауы /мемлекеттік мекеме ___________________________________________
Мемлекеттiк мекеменiң коды
Жоспарлардың (жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалардың) атауы
Файлдың атауы
Мөлшері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның/бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң/мемлекеттік мекеменің басшысы
___________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Жауапты орындаушы _______________ ___________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
25-қосымша
Есепті беру қаржы жылына бекітілген жоспар __ жыл "___" __________
Бюджет түрi: __________________________________________
Кезең: _________________________________________________
Күні: __________________________________________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге ________________________________
Шығыстардың атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Функционалды топ
Функционалды кіші топ
Әкімшілік
Бағдарлама
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
Тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда):
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
Түсімдердің атауы
Кодтар
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Санат
Сынып
Кіші сынып
Ерекшелік
кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
Тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының тегі, аты, әкесінің аты(ол болған жағдайда):
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
26-қосымша
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган/тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты

Сноска. Приложение 26 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Наименование столицы, областей, городов республиканского значения, районов (городов областного значения)
Сумма изменений (+, -), всего
в том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы – изменения помесячные)
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Руководитель государственного органа по контролю за исполнением налоговых,
таможенных и других обязательных платежей в бюджет
_____________________________________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Место для печати
Руководитель структурного подразделения государственного органа по
контролю за исполнением налоговых, таможенных и других обязательных
платежей в бюджет __________________________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Приложение 27
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
"Утверждаю"
Руководитель центрального/
местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета
_________________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"___" _________ ______ года
Место печати
Справка № __ о внесении изменений в сводный план поступлений _______ бюджета на основании _______ от "__" _______ ____ года
Сноска. Приложение 27 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
(тысяч теңге)
Наименование поступления
Код бюджетной классификации
Сумма изменений
(+, -), всего
в том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие
месяцы – изменения помесячные)
категория
класс
подкласс
специфика
январь
февраль
март
Продолжение таблицы
в том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие
месяцы – изменения помесячные)
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Руководитель структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению
бюджета, ответственного за составление сводного плана
_______________
(подпись)
Руководитель структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению
бюджета, ответственного за составление плана поступлений
_______________
(подпись)
Справка – в двух экземплярах.
Справка о внесении изменений в сводный план поступлений по вознаграждениям (интересам) по кредитам и по погашению кредитов, выданных из бюджета вышестоящего уровня, предоставляется уполномоченным органом по исполнению бюджета вышестоящего уровня уполномоченному органу по исполнению бюджета нижестоящего уровня.
Приложение 28
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Справка № ____
о внесении изменений в сводный план поступлений ____
бюджета на основании _______
от "__" __________ года
Сноска. Приложение 28 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
тысяч теңге
Наименование поступления
Код бюджетной классификации
Сумма изменений
(+, -), всего
в том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие
месяцы – изменения помесячные)
категория
класс
подкласс
специфика
январь
февраль
март
Продолжение таблицы
в том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие
месяцы – изменения помесячные)
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа: ________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, ответственного за составление сводных планов: ________
Приложение 29
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
"Утверждаю"
"___" ________ ____ год
№ _____
Администратор
бюджетных программ
Заявка на изменение индивидуального плана финансирования государственного учреждения по обязательствам на ________ год

Ескерту. 26-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Республикалық (жергілікті) бюджетке (Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджетке түсімдерінің сыныптамасының коды бойынша) кірістердің түсімдері жоспарларын өзгертуге арналған №_____өтінім
Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атауы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда – жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда – өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Салық, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді атқаруды
бақылау жөніндегі мемлекеттік органның басшысы
_______________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны
Салық, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді атқаруды
бақылау жөніндегі мемлекеттік органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы
__________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
27-қосымша
"Бекітемін"
Орталық/жергілікті бюджетті
атқару жөніндегі уәкілетті
органның басшысы
__________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
_____ жыл "___" __________
Мөр орны
____ жылғы "__" _______ _______ негізінде _______ бюджетік түсімдерінің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы №____анықтама
Ескерту. 27-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 19.12.2025 № 795 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
(мың теңге)
Түсімдердің атауы
Бюджеттік сыныптаманың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығ
санат
сынып
кіші сынып
ерекшелік
Жоспарлы тағайындаулар
Барлығы
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жиынтық жоспарды жасауға жауапты орталық/жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
(қолы)
Түсімдер жоспарын жасауға жауапты орталық/жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің
басшысы _______________
(қолы)
Анықтама – екі данада
Жоғары тұрған бюджеттен берілген сыйақылар (мүдделер) бойынша, кредиттер жөніндегі және кредитті өтеу жөніндегі түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган береді.
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
28-қосымша
__ жыл "___" ________________________ негізінде бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы "___" _____________№ __________ Анықтама
(мың теңге)
Түсімдердің атауы
Бюджеттік сыныптаманың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығ
санат
сынып
кіші сынып
ерекшелік
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті органның/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімше/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшысының тегі, аты, әкесінің аты(ол болған жағдайда):
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
29-қосымша
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшісі
20___ жылғы "__"_______ №_______
__жылға арналған міндеттемелер жөніндегі мемлекеттік мекемелерді қаржыландырудың жеке жоспарын өзгертуге арналған өтінім ___________________________________________________
(мемлекеттік мекеме атауы)

Сноска. Приложение 45 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственное казначейство
В ____________________________________________
(банк второго уровня Республики Казахстан или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций)
Разрешение № от "__" _______ года
_______________________________________________________________,
(наименование и код государственного учреждения)
финансируемого из ___________________________________________ бюджета
(вид бюджета)
разрешается открыть __________________________________________________
(наименование счета)
в ___________________________________________________________________
(вид валюты)
на основании _________________________________________________________ (ходатайство администратора бюджетной программы, наименование, номер и дата
договора о займе или связанном гранте)
Цель направления расходов: _____________________
Разрешение действительно до "__" _______ года
Руководитель государственного казначейства
_______________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Руководитель структурного подразделения государственного казначейства, ответственного за выдачу разрешений
____________________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Отметки банка второго уровня (организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
Счет № _______________________________________
Ответственный исполнитель банка второго уровня (организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
____________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место штампа
Разрешение получено "__" _______ года
Приложение 46
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
В ________________________________________________________
Государственное казначейство
Заявка на открытие счета
Государственное учреждение
Вид бюджета
Код место расположения государственного учреждения
Вид валюты
Основание для открытия счета
Цели направления расходов
Источник финансирования
наименование
код
1
2
3
4
5
6
7
8
9
I. Счет в иностранной валюте
II. Специальный счет внешнего займа или связанного гранта
III. Счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счет к счету внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом
Руководитель государственного учреждения_______________________
___________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Приложение 47
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
В______________________________________________________________ Государственное казначейство (орган государственного казначейства) Заявка на открытие контрольных счетов наличности

Ескерту. 45-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_________________________________ бюджеттен қаржыландырылатын (бюджет түрі)
____________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
____________________________________________________________ негізінде
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтініші, қарыз немесе байланысты грант туралы
шарттың атауы, нөмірі және күні)
____________________________________________________________________
(валюта түрі)
__________________________________________________ ашуға рұқсат етіледі.
(шоттың атауы)
Шығыстар бағытының мақсаты: _____________________
Рұқсат _____ жылғы "__" _______ дейін әрекет етеді.
Мемлекеттік қазынашылық басшысы _______________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Рұқсат беруге жауапты мемлекеттік қазынашылықтың құрылымдық бөлімшесінің
басшысы ________________________________________________ (қолы)
(Тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Екінші деңгейдегі банктің (банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымның) белгілері
Шот № _______________________________________
Екінші деңгейдегі банктің(банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымның) жауапты орындаушысы
____________________________________________________________________ (қолы)
(қолының толық жазылуы)
Мөртабан орны
Рұқсат _____ жылғы "__" _______ алынды.
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
46-қосымша
____________________________________________ Мемлекеттік қазынашылық
Шот ашуға арналған өтінім
Мемлекеттiк мекеме
Бюджет түрi
Мемлекеттік мекеменің орналасқан жерінің коды
Валюта түрі
Шот ашу үшін негіздеме
Шығыстар бағыттарының мақсаттары
Қаржыландыру көзі
атауы
коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
I. Шетел валютасындағы шот:
II. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты:
III. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының Сыртқы қарыз шотына шот
Мемлекеттік мекеменің басшысы ______________________________ (қолы) (қолының толық жазылуы)
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық
атқару және оларға кассалық
қызмет көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
47-қосымша
_____________________________________________________________________________ Мемлекеттік қазынашылық (мемлекеттік қазынашылық органы) Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға арналған өтінім

Сноска. Приложение 47 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Государственное учреждение
Вид бюджета
Код месторасположения государственного учреждения
Наименование контрольного счета наличности
Основание для открытия контрольного счета наличности (наименование закона Республики Казахстан с указанием номеров подпункта, пункта, статьи международного договора о государственном займе, ратифицированного Республикой Казахстан, договора о связанном гранте или договора внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, проспекта выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа)
Наименование
Код
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель государственного учреждения (органа государственного казначейства)
________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Приложение 48
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Государственное казначейство (орган государственного казначейства)
Заявка на изменение наименования государственного учреждения от "__" ____________________ года
Код государственного учреждения
Прежнее наименование государственного учреждения
Новое наименование государственного учреждения
Основание внесения изменений
1
2
3
4
5
Руководитель администратора республиканских бюджетных программ (местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, органа государственного казначейства)
_________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Приложение 49
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма 5-19
Отчет произведен:
дата – время
Страница X из Х
Перечень контрольных счетов наличности
Регион: _________________________________
Источник финансирования: ________________
индивидуальный идентификационный код
Код государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора/ оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования
бизнес-идентификационный номер
Наименование счета
Дата открытия
Дата движения
Дата закрытия
1
2
3
4
5
6
7
8
Ответственный исполнитель _________
(подпись)
Место печати
Приложение 50
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга

Ескерту. 47-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеме
Бюджет түрі
Мемлекеттік мекеменің орналасқан жерінің коды
қолма-қол ақшаны бақылау шоттары атауы
Қолма-қол ақшаның бақылау шотын ашу үшін негіздеме (Қазақстан Республикасымен ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шарттың, байланысты грант туралы шарттың немесе ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыз шартының, бағалы қағаздар шығару проспектісінің немесе оны алмастыратын өзге де құжаттың тармақшасы, тармағы және бабы көрсетілген Қазақстан Республикасы заңының атауы)
атауы
коды
1
2
3
4
5
6
7
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
48-қосымша
___________________________________________________________________
Мемлекеттік қазынашылық (бюджетті атқаружөніндегі орталық органның
мемлекеттік қазынашылық органы)
"__"___________ _______жылғы мемлекеттік мекеменің атауын өзгертуге арналған өтінім
Мемлекеттік мекеменің коды
Мемлекеттік мекеменің бұрынғы атауы
Мемлекеттік мекеменің жаңа атауы
Өзгеріс енгізуге негіздеме
1
2
3
4
5
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің (бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның, мемлекеттік қазынашылық органның) басшысы
_______ __________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
49-қосымша
5-19 нысан
Есеп жүргізілді:
күні – уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Қолма-қол ақшасын бақылау шоттарының тізбесі
Өңір: ____________________________________________________
Қаржыландыру көзі: _______________________________________
Жеке сәйкестендіру коды
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің/ қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының коды
Бизнес -сәйкестендіру №
Шоттың атауы
Ашылған күні
Қозғалыс күні
Жабылу күні
1
2
3
4
5
6
7
8
Жауапты орындаушы ______________________
______ ___________________
(қолы)
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
50-қосымша

Форма 8-08
Отчет произведен:
дата – время
Страница X из Х
Перечень счетов в иностранной валюте
Регион: __________________________________
Код государственного учреждения _____________
Вид валюты: _______________________________
Источник финансирования: __________________________
Вид бюджета
Регион
Код государственного учреждения
Наименование государственного учреждения
Код специфики
Наименование специфики
Вид валюты
Источник финансирования
Дата открытия
Разрешенные направления расходов
Дата последней операции
Дата закрытия
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ответственный исполнитель _________ (подпись)
Место штампа
Приложение 51
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Образцы подписей и оттиска печати
Государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора (организационно-правовая форма и наименование)
Местонахождение государственного учреждения/субъект квазигосударственного сектора
Код государственного учреждения/субъект квазигосударственного сектора
Индивидуальный идентификационный код контрольного счета наличности (счета)
Наименование контрольного счета наличности или счета
Местонахождение органа государственного казначейства центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета
Отметка органа государственного казначейства о принятии образцов подписей и оттиска печати
"__" ________ ___ год
_________ _________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Образцы, указанные в настоящем документе, считать обязательными при осуществлении операций по контрольному счету наличности и/или счету, требующих согласия клиента
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(указать виды операций (на подписание договоров, заявок на регистрацию гражданско-правовых сделок, уведомлений, счетов к оплате и других, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан))
Занимаемая должность
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Образец подписи
Срок действия (при временной замене подписи)
Образец оттиска печати государственного учреждения/ субъект квазигосударственного сектора
Первая подпись:
Вторая подпись:
Наименование администратора бюджетных программ
Фамилия и инициалы руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, заверяющего образцы подписей уполномоченных лиц государственного учреждения
Дата удостоверения образцов подписей и оттиска гербовой печати государственного учреждения
Подпись лица, удостоверяющего образцы и оттиск гербовой печати администратора бюджетных программ
(подпись)
(оттиск печати)
Оборотная сторона
Удостоверительная надпись о засвидетельствовании подлинности подписи представителя юридического лица "__" _______ года
я, ___________________________________ нотариус
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________
наименование государственной нотариальной конторы или номер и дата выдачи лицензии частного нотариуса)
свидетельствую подлинность подписи ___________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
представителя должность, наименование юридического лица, ____________, которая сделана в моем присутствии. Личность представителя установлена, полномочия его и дееспособность проверены.
Зарегистрировано в реестре за № _______________________
Взыскано государственной пошлины ______________________
Нотариус _____________________________
Место печати
Приложение 52
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга

8-08-нысан
Есеп жүргізілді:
күні - уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Шетелдік валюта шоттарының тізбесі
Өңір: ____________________________________
Мемлекеттік мекеме коды __________________
Валюта түрі: _____________________________
Қаржыландыру көзі: _______________________
Бюджет түрі
Өңір
Мемлекеттік мекеме коды
Мемлекеттік мекеменің атауы
Ерекшелік коды
Ерекшеліктің атауы
Валюта түрі
Қаржыландыру көзі
Ашылған күні
Шотты ашу үшін негіздеме
Соңғы операция күні
Жабылған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жауапты орындаушы _________________________ (қолы) (қолды таратып жазу)
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
51-қосымша
Қолдардың және мөр бедерiнiң үлгiлерi
Мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттiк сектор субъектiсi (ұйымдық-құқықтық нысаны мен атауы)
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң орналасқан жерi
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң коды
Қолма-қол ақшаны бақылау шотының (шоттың) жеке сәйкестендiру коды
Қолма-қол ақшаны бақылау шотының немесе шоттың атауы
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның мемлекеттік қазынашылық органының орналасқан жерi
Мемлекеттік қазынашылық органының қолдардың және мөр бедерiнiң үлгiлерiн қабылдағаны туралы белгiсі
__ жыл "___" _____________________
______ _____________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Осы құжатта көрсетiлген үлгiлер клиенттiң келiсiмiн талапететiн қолма-қол ақшаны бақылау шоты және/немесе шот бойынша операцияларды жүзеге асырған кезде мiндеттi деп есептелсiн
_________________________________________________________________
(операциялардың (шарттарға, азаматтық-құқықтық мәмілелерді тiркеуге арналған өтiнiмдерге, хабарламаларға, төлеуге берiлетiн және Қазақстан Республикасының бюджеттiк заңнамасында көзделген басқа да шоттарға қол қоюға арналған) түрлерi көрсетiлсiн)
Атқаратын лауазымы
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қолдардың үлгiлерi
Қолданылу мерзiмi (қолды уақытша ауыстыру кезiнде)
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң мөр бедерiнiң үлгiсi
Бiрiншi қолы:
Екінші қолы:
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң атауы
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi басшысының немесе мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғалары қолдарының үлгiлерiн растайтын оларға уәкiлеттi тұлғаның тегi және аты-жөнi
Мемлекеттiк мекеменiң қолдарының және елтаңбалы мөр бедерiнiң үлгiлерiн куәландыру күнi
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң қолдарының және елтаңбалы мөр бедерiнiң үлгiлерiн куәландыратын тұлғаның қолы
(қолы)
(мөр бедерi)
Артқы бетi
Заңды тұлға өкiлiнiң қолының түпнұсқалығын растау туралы куәландыру жазбасы
Мен, нотариус ______________________________ жылғы "___" ________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________ (мемлекеттiк нотариалдық кеңсенiң атауы немесе жеке нотариустың лицензиясы берiлген нөмiрi және күнi)
______________________________________ менiң қатысуыммен жасалған тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
өкілдің лауазымы, заңды тұлғаның атауы _____________________________
қолының түпнұсқалығын куәландырамын.
Өкiлдiң жеке басы белгiлендi, оның өкiлеттiгi және іс-әрекетке қабілеттілігі тексерiлдi.
Тiзiлiмде № _______________________________________ тiркелдi
_________________________ мемлекеттiк ақпараттық жүйесі алынды.
Нотариус _________________
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
52-қосымша

Форма 5-34
Отчет произведен:
Дата – Время
Страница Х из Х
Отчет о состоянии контрольных счетов наличности соответствующего бюджета
Сноска. Приложение 52 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Регион: _____________________________________
Вид бюджета: _______________________________
Источник финансирования: ____________________
Специфика: _________________________________
Период с ____________________________________
Единица измерения: __________________________
Индивидуальный идентификационный код, внутренний банковский счет
Описание
Входящий остаток
Дебет
Кредит
Сальдо за период
Исходящий остаток
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель органа государственного
казначейства ______ __________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Ответственный исполнитель органа
государственного казначейства ________
(подпись)
___________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета ______ ____________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Ответственный исполнитель местного
уполномоченного органа по исполнению
бюджета ________ __________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 53
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма 5-52
Сводный отчет по расходам
Вид бюджета_______________________
Регион_________________________
Специфика______________________
Источник финансирования_______________
Дата_________________________
Расходы за год_____________
Фонд
Администратор/ Программа/Подпрограмма
Специфика
Расходы за период
Расходы с начала года
Итого по Администратору
Итого по Администратору
Итого по отчету
Ответственный исполнитель _________ ____________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 54
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма 5-20
Отчет произведен:
Дата – Время
Страница X из Х
Выписка с контрольного счета наличности
на ________
Сноска. Приложение 54 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Регион:
Вид бюджета:
Источник финансирования:
Код банка (Банковский идентификационный код):
Наименование банка:
Номер банковского счета (Индивидуальный идентификационный код):
Наименование банковского счета:
Код государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора
Контрольный счет наличности:
Единицы измерения: теңге
Остаток на начало года
Входящий остаток
ДЕБЕТ
КРЕДИТ
Количество операций
№ транзакции
Банковский идентификационный код
Индивидуальный идентификационный код
Обороты за день
Итого
Исходящий остаток
Руководитель органа государственного
казначейства
________ ________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Место для печати
Ответственный исполнитель
________ ________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Руководитель государственного
учреждения/субъекта
квазигосударственного сектора
________ ________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Место для печати
Главный бухгалтер государственного
учреждения/субъекта
квазигосударственного сектора
________ ________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Приложение 55
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга

5-34-нысан
Есеп жүргiзiлдi:
күнi – уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотының жағдайы туралы есеп
Ескерту. 52-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өңiр: ___________________________
Бюджет түрi: ____________________
Қаржыландыру көзi: ______________
Ерекшелігі ______________________
Кезең __________________________
Өлшем бiрлiгi: __________________
Жеке сәйкестендіру коды, ішкi банктiк шоты
Сипаттамасы
Кiрiс қалдық
Дебет
Кредит
Кезеңдегi сальдо
Шығыс қалдық
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік қазынашылық органының басшысы
________ _____________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы _______ ___________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкілетті органның басшысы ________ _____________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкілетті органның жауапты орындаушысы ________ _____________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
53-қосымша
5-52-нысан
Шығыстар бойынша жиынтық есеп
Бюджет түрі_______________________
Аумақ_____________
Ерекшелік ________
Қаржыландыру көзі ________
Күні________
жыл бойындағы шығыстар______
Қор
Әкімші/Бағдарлама/Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Кезең шығыстары
Жыл бойындағы шығыстар
Әкімші бойынша барлығы
Әкімші бойынша барлығы
Әкімші бойынша барлығы
Жауапты орындаушы ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
54-қосымша
нысан 5-20
Есеп жүргізілді:
Күні-Уақыты
Х-парақтан Х-парағы
_______________ қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшірме
Өңір:
Бюджет түрі:
Қаржыландыру көзі:
Банктің коды (Банктік сәйкестендіру коды):
Банктің атауы:
Банктік шот номірі (Жеке сәйкестендіру коды):
Банктік шоттың атауы:
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы
Қолма -қол ақшаның бақылау шоты:
Өлшем бірлігі: теңге
Жыл басындағы қалдық
Кіріс қалдығы
ДЕБЕТ
КРЕДИТ
Операциялар саны
Транзакция №
Банктік сәйкестендіру коды
Жеке сәйкестендіру коды
БІР КҮНГІ АЙНАЛЫМ
Жиыны
Шыққан қалдық
Мемлекеттік қазынашылық органынiң басшысы
___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің/ мемлекеттік мекеменің/басшысы
___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің/ квазимемлекеттік сектор субъектісінің жауапты орындаушысы ___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің/ мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
55-қосымша

Форма 5-33
Отчет произведен:
Дата – Время
Страница Х из Х
Отчет об остатках на контрольном счете наличности платных услуг
Сноска. Приложение 55 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Регион: ________________________________________
Вид бюджета: ___________________________________
Код государственного учреждения: _________________
Наименование государственного учреждения: ________
Период с _______________________________________
Единица измерения: _____________________________
Дата
Тип операции
Номер счета к оплате
Счет платных услуг
Наименование получателя и/или отправителя платежа
Сумма дебета
Сумма кредита
Исходящий остаток
1
2
3
4
5
6
7
8
Входящий остаток
Исходящий остаток:
Ответственный исполнитель _________
(подпись)
Место штампа
Приложение 56
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма 8-17
Отчет произведен:
Дата – Время
Страница X из Х
Выписка по счетам в иностранной валюте, специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счетам к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений
Сноска. Приложение 56 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Регион: ___________________________________
Вид бюджета: _____________________________
Источник финансирования: _________________
Наименование государственного учреждения: ______
Специфика: ___________________________________
Код валюты: _______________________________
Период: ___________________________________
Единица измерения: _________________________
Дата
№ банковского счета
№ документа
Валюта
Теңге
Назначение операции
Наименование получателя денег
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Обороты:
Входящий остаток:
Всего оборотов:
Всего остатков в валюте:
Всего остатков в теңге:
Ответственный исполнитель ___________________
(подпись)
Место печати
Приложение 57
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма 5-30
Дата – Время
Страница X из Х
Период: _______
Дата: _________
Остаток на контрольном счете наличности платных услуг
Сноска. Приложение 57 – в редакции приказа Министра финансов РК от 05.06.2026 №370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственное учреждение: __________________
Источник финансирования – 3 (Платные услуги)
Учреждение/программа/подпрограмма
Специфика
Место расположение
Государственное учреждение
План с начала года
Сумма принятых обязательств
Факт с начала года
План на квартал
Факт за день
Остаток свободных средств
Код бюджетной классификации поступлений
Итого поступлений
Код бюджетной классификации расходов
Итого расходы
Контрольный счет наличности
Итого на контрольном счете наличности
Ответственный исполнитель _________
(подпись)
Место штампа
Приложение 6 к приказу
Приложение 58
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга

5-33-нысан
Есеп жүргiзiлдi:
күнi – уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы, ақылы қызметтер шоттарындағы қалдықтар туралы есеп
Ескерту. 55-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өңiр: _______________________________
Бюджет түрi: _________________________
Мемлекеттік мекеме коды: _____________
Мемлекеттік мекеме атауы: _____________
Кезең ________________________________
Өлшем бірлігі: ________________________
Күні
Операция түрі
Төлеуге берілетін шоттың нөмірі
Ақылы қызметтер шоты
Төлемді алушының/жіберушінің атауы
Дебет
Кредит
Шығыс қалдық
1
2
3
4
5
6
7
8
Шығыс қалдық:
Жауапты орындаушы _______________ (қолы)
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
56-қосымша
Нысан 8-17
Есеп жүргізілді:
Күні - Уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Мемлекеттік мекемелердің шетелдік валютадағы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына арналған шоттары бойынша үзінді
Өңір: ______________________________
Бюджет түрі: ________________________
Қаржыландыру көзі __________________
Мемлекеттік мекеме атауы: ___________
Ерекшелігі: _________________________
Валюта коды: _______________________
Кезең: _____________________________
Өлшем бірлігі: ______________________
Күні
б/шот №
Құжаттың №
Валютасы
Теңге
Төлем мақсаты
Ақша алушының атауы
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кіріс қалдығы:
Айналымдар:
Кіріс қалдығы:
Айналымдардың барлығы:
Валютадағы қалдықтар
Теңгедегі қалдықтардың барлығы:
Жауапты орындаушы _______________
(қолы)
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
57-қосымша
5-30-нысан
күнi – уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Кезең: ___________
Күні: _____________
Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шотындағы қалдық
Ескерту. 57-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеме: ___________________
Қаржыландыру көзі – 3 (ақылы қызметтер)
Мекеме/бағдарлама/кіші бағдарлама
Ерекшелік
Орналасқан жері
Мемлекеттік мекеме
Жыл басынан бастап жоспар
Қабылданған міндеттемелердің сомасы
Жыл басынан бастап іс жүзінде
Тоқсандағы жоспар
Іс жүзінде бір күнде
Бос қаражат қалдықтары
Түсімдердің бюджеттік сыныптама коды
Түсімдер жиыны
Шығыстардың бюджеттік сыныптама коды
Шығыстар жиыны
Қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы жиыны
Жауапты орындаушы _______________ (қолы)
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
58-қосымша

Форма 8-07
Отчет произведен:
дата – время
Страница X из Х
Отчет об остатках на счетах в иностранной валюте, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов с ___________ по _____________________
Регион: ______________________________
Вид бюджета: _________________________
Код государственного учреждения: _____
Вид валюты: __________________________
Источник финансирования: _____________
Вид бюджета
Регион
Вид валют ы
Государственное учреждение
Специфика
Источник финансирования
Входящий остаток
Дебет
Кредит
Сальдо за период
Исходящий остаток
Руководитель органа государственного казначейства ______________
(подпись)
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Ответственный исполнитель ___________ ___________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место штампа
Приложение 59
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма 5-34А
дата – время
Страница Х из Х
Отчет об остатках на контрольных счетах наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта и счетах субъектов квазигосударственного сектора
Сноска. Приложение 59 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Регион: ___________________________________
Вид бюджета: _____________________________
Администратор бюджетных программ: ________
Источник финансирования: _________________
Специфика: ___________________________________
Код государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора: ___________________
Период: с _________ по _________________
Единицы измерения: тысяч теңге.
Администратор бюджетных программ /государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора
Наименование
Входящий остаток
Дебет
Кредит
Сальдо за период
Исходящий остаток
1
2
3
4
5
6
7
Итого по отчету:
Руководитель органа государственного казначейства ____________
(подпись)
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Ответственный исполнитель органа государственного казначейства
________ _________________________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место штампа
Руководитель структурного подразделения, ответственного за проверку отчета
_________ ________________________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Руководитель местного уполномоченного органа по исполнению бюджета
_________ ________________________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Ответственный исполнитель местного уполномоченного органа по
исполнению бюджета ________ ______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Руководитель администратора бюджетных программ (аким города районного
значения, поселка, села, сельского округа) __________________
(подпись)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Приложение 60
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
В ___________________________________________________________________
(Государственное казначейство/орган государственного казначейства)
____________________________________________________________________
(администратор бюджетных программ)
Заявка на прекращение действия кодов государственных учреждений от "___" ___________ _____ года
Наименование государственного учреждения
Код государственного учреждения
Вид бюджета
Код органа государственных доходов региона для учета налоговых поступлений
Сектор экономики
Бизнес-идентификационный номер государственного учреждения
Адрес государственного учреждения, внесенный в юридический регистр, телефон, факс
Основание для прекращения действия кода
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель администратора бюджетных программ _________________
_________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Приложение 61
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
В ________________________________________________________________
(Государственное казначейство/орган государственного казначейства)
Заявка на прекращение действия кодов и закрытие контрольных счетов наличности субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, единого оператора в сфере государственных закупок, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения от "__" __________ ______года
Наименование субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения
Код субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения
Код органа государственных доходов региона для учета налоговых поступлений
Бизнес-идентификационный номер субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения
Юридический адрес субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, телефон
Основание для прекращения действия кода, контрольного счета наличности
1
2
3
4
5
6
Одновременно просит закрыть_____________________________________ (указывается номер контрольного счета наличности)
Руководитель _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Отметка органа государственного казначейства
______________________________ закрыт "__" ___________ ______ года
(номер кода)
______________________________ закрыт "__" ___________ ______ года
(номер контрольного счета наличности)
Руководитель органа государственного казначейства _____ _____________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 62
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
В _________________________________________________________________
(Государственное казначейство/орган государственного казначейства)
Заявка на закрытие контрольных счетов наличности и счетов
Код государственного учреждения
Наименование государственного учреждения
Основание для прекращения действия       контрольный счет наличности, счета
Номер контрольных счетов наличности, счета
Остаток на контрольный счет налочности, счет.
1
2
3
4
5
Руководитель государственного учреждения (органа государственного
казначейства) _____________________________________________________
________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Приложение 63
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Реестр платежных поручений
__________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
в _________________________________________________________________
(наименование органа государственного казначейства)
_________________________________
(дата предоставления реестра)
Дата платежного поручения
Номер платежного поручения
Сумма
Отметка об исполнении/ неисполнении*
Примечание*
1
2
3
4
5
6
Руководитель органа государственных доходов _________________
Руководитель структурного подразделения органа государственных
доходов _____________________________________________________________
Ответственный исполнитель _______________________________________
Место печати
* данные поля заполняется ответственным исполнителем органа государственного казначейства
Приложение 64
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
__________________________________________________________________
(орган государственного казначейства) Заявка на ввод получателя денег в справочник получателей денег

8-07-нысан
Есеп жүргізілді
күні-уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Шетел валютасындағы шоттардағы, сыртқы қарыздардың немесе, байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына арналған шоттардағы қалдықтар туралы есеп _____________ бастап ___________ аралығында
Өңір: ____________________________
Бюджет түрі: _____________________
Мемлекеттік мекеме коды: _________
Валюта түрі ______________________
Қаржыландыру көзі: _______________
Бюджет түрі
Өңір
Валюта түрі
Мемлекеттік мекеме
Ерекшелігі
Қаржыландыру көзі
Кіріс қалдығы
Дебет
Кредит
Кезеңдегі сальдо
Шығыс қалдығы
Мемлекеттік қазынашылық органының басшысы
___________________ _________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Жауапты орындаушы___________________
____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөртабан орны.
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
59-қосымша
5-34А нысаны
күні-уақыты
Х-парақтың Х-парағы
Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы қалдықтар туралы есеп
Өңір: ________________________________
Бюджеттің түрі: _______________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі: _________________
Қаржыландыру көзі: ___________________
Ерекшелiк: ___________________________
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды:
Кезең: _______ бастап ___________ дейін
Өлшем бірлігі: мың теңге
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі /мемлекетік мекеме / квазимемлекеттік сектор субъектісі
Атауы
Кіріс қалдығы
Дебет
Кредит
Кезеңдегі сальдо
Шығыс қалдығы
1
2
3
4
5
6
7
Есеп бойынша барлығы:
Мемлекеттік қазынашылық органдарының басшысы
_________________________________________________
____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы ______
____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Есепті тексеруге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы
____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысы
____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның жауапты орындаушысы ________ ____________________________________
____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы_ (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі)
_____ ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
60-қосымша
______________________________________________________________ (Мемлекеттік қазынашылыққа/мемлекеттік қазынашылық органына) ______________________________________________________________ (бюджеттік бағдарламалар әкімшісі)
______жылғы "__"____________ мемлекеттік мекемелердің кодтарының әрекеттерін тоқтатуға арналған өтінім
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Бюджет түрі
Салық-тық түсімдерді есепке алу үшін өңірдің мемлекеттік кірістер органының коды
Экономика секторы
Мемлекеттік мекеменің Бизнес -сәйкестендіру №
Заң тіркеліміне енгізілген мемлекеттік мекеменің мекенжайы, телефон, факсі
Кодтың әрекетінің тоқтатылуына негіздеме
1
2
3
4
5
6
7
8
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы __________________
______ ________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
61-қосымша
__________________________________________________________________ (Мемлекеттік қазынашылыққа/мемлекеттік қазынашылық органына)
_____ жылғы "___" ___________ _____ Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қазынашылық сүйемелдеу аясында бас мердігердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының қолданылуын тоқтатуға және жабуға арналған өтінім
Квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау көрсету операторлары, дербес білім беру ұйымдары, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу аясында бас мердігердің атауы
Квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау көрсету операторлары, дербес білім беру ұйымдары, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу аясында бас мердігер кодтары
Салықтық түсімдерді есепке алу үшін өңірдің мемлекеттік кіріс органының коды
Квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау көрсету операторлары, дербес білім беру ұйымдары, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу аясында бас мердігердің Бизнес - сәйкестендіру №
Заң тіркеліміне енгізілген Квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау көрсету операторлары, дербес білім беру ұйымдары, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу аясында бас мердігердің мекенжайы, телефоны, факсі
Кодтың әрекетінің тоқтатылуына негіздеме
1
2
3
4
5
6
Бір мезгілде _____________________________________ жабуды сұрайды (қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынын № көрсетіледі)
Басшы _________________________ (қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Мемлекеттік қазынашылық органының белгісі
_______ жылғы "___" __________ _______________ жабылды (код №)
_______ жылғы "___" __________ _______________ жабылды (қолма-қол ақшаны бақылау шоты)
Мемлекеттік қазынашылық органның басшысы_______________________ (қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
62-қосымша
___________________________________________________________ (Мемлекеттік қазынашылық/мемлекеттік қазынашылық органы)
Қолма-қол ақшасын бақылау шоттарын және шоттарды жабуға арналған өтінім
Мемлекеттiк мекеменің коды
Мемлекеттiк мекеменің атауы
қолма-қол ақшаны бақылау, шоттың қызмет етуін тоқтату үшін негіздеме
қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынын, №
қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынын, шоттағы қалдық
1
2
3
4
5
Мемлекеттік мекеменің басшысы (мемлекеттік қазынашылық органы) _____________________________________________________
________ ______ __________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
63-қосымша
Төлем тапсырмаларының тiзiлiмi
__________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
__________________________________________________________
(Мемлекеттік қазынашылық органының атауы)
_______________________________
(тiзiлiм берiлген күнi)
Төлем тапсырмасының күнi
Төлем тапсырмасының нөмiрi
Сомасы
Орындалуы/ орындалмауы туралы белгi*
Ескертпе*
1
2
3
4
5
6
Мемлекеттік кірістер органының басшысы ___________________
Мемлекеттік кірістер органының құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы __________________________
Жауапты орындаушы ________________________________________
Мөр орны.
* осы ашық жолдарды мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы толтырады
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
64-қосымша
_____________________________________ (мемлекеттік қазынашылық органы) Ақша алушыны ақша алушы анықтамасына енгізуге өтінім

Сноска. Приложение 64 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
Код государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок _______________________________________
Наименование государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
____________________________________________________________________
Наименование получателя денег
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер получателя денег
Страна резидентства
Банковский идентификационный код
Индивидуальный идентификационный код
Код бенефициара (сектор экономики)
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок ____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Главный бухгалтер государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место штампа
Приложение 65
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
__________________________________________________________________
(орган государственного казначейства) Заявка на ввод получателя денег в справочник получателей денег
Сноска. Приложение 65 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
Код государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок _______________________________________
Наименование государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
____________________________________________________________________
Наименование получателя денег
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер получателя денег
Страна резидентства
Банковский идентификационный код
Индивидуальный идентификационный код
Код бенефициара (сектор экономики)
Код поставщика до реорганизации
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок ____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Главный бухгалтер государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место штампа
Приложение 66
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета
и их кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
__________________________________________________________________
(орган государственного казначейства) Заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег

Ескерту. 64-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың коды
___________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың атауы
__________________________________________________
Ақша алушының атауы
Ақша алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Резиденттік елі
Банктік сәйкестендіру коды
Жеке сәйкестендіру коды
Бенефициардың коды (экономика секторы)
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың басшысы
________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың бас бухгалтері
____________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
65-қосымша
________________________________________ (мемлекеттік қазынашылық органы) Ақша алушыны ақша алушы анықтамасына енгізуге өтінім
Ескерту. 65-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың коды
___________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың атауы ___________________________________________________
Ақша алушының атауы
Ақша алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Резиденттік елі
Банктік сәйкестендіру коды
Жеке сәйкестендіру коды
Бенефициардың коды (экономика секторы)
Жеткізушінің қайта қалыптасуына дейінгі коды
1
2
3
4
5
6
7
8
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың басшысы
________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың бас бухгалтері
____________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
66-қосымша
__________________________________________________ (мемлекеттік қазынашылық органы) Ақша алушының деректемелерiне өзгерiстер енгiзуге арналған өтiнiм

Сноска. Приложение 66 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
Код государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок _______________________________________
Наименование государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок ____________________________________________________________________
Номер получателя денег (поле не заполняется при предоставлении на бумажном носителе, за исключением реорганизации поставщика)
Информация, загруженная в цифровой системе (наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код, код бенефициара (сектор экономики), страна резидентства)
Информация, которую необходимо изменить (наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код, код бенефициара (сектор экономики), страна резидентства, код поставщика до реорганизации)
1
2
3
4
Руководитель государственного учреждения, субъекта
квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной
организации образования, фонда социального медицинского страхования,
единого оператора в сфере государственных закупок ______________________
(подпись)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Главный бухгалтер государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора,
оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда
социального медицинского страхования, единого оператора
в сфере государственных закупок ________________________________________
(подпись)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место штампа
Приложение 67
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
__________________________________________________________________
(орган государственного казначейства) Заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег
Сноска. Приложение 67 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
Код государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок ________________________________
Наименование государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок __________________________________
Номер получателя денег (поле не заполняется при предоставлении на бумажном носителе)
Информация, загруженная в цифровой системе (наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, банковский идентификационный код. индивидуальный идентификационный код, код бенефициара (сектор экономики), страна резидентства)
Информация, которую необходимо изменить (наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код, код бенефициара (сектор экономики). страна резидентства)
1
2
3
4
Руководитель государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора,
оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда
социального медицинского страхования, единого оператора
в сфере государственных закупок ______________________________________
(подпись)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Главный бухгалтер государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора,
оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда
социального медицинского страхования, единого оператора
в сфере государственных закупок _______________________________________
(подпись)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место штампа
Приложение 68
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
"Утверждаю"
Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа, ответственного за
взимание поступлений в бюджет
___________________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"___" _______________ года
Место печати
"__" ________ ___ год
(дата предоставления)
Заключение № ____
Сноска. Приложение 68 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
"__" ________ ___ год
_____________________
(дата составления)
(место составления)
______________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа, бизнес-идентификационный номер)
по заявлению __________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование плательщика,
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер)
о возврате/зачете _______________________________________________________
(излишне (ошибочно) уплаченной суммы в бюджет)
в сумме __________________________________________________________ теңге
(цифрами и прописью)
Указанная сумма образовалась на счете ____________________________________
(индивидуальный идентификационный код, код и наименование поступления,
наименование и бизнес-идентификационный номер органа государственных доходов)
Подлежит перечислению _________________________________________________
(индивидуальный идентификационный код, код и наименование поступления, бенефициар,
его индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер и номер счета)
_______________________________________________________________________
(наименование банка бенефициара, органа государственного казначейства)
Код назначения платежа _________________________________________________
Банковский идентификационный код, код бенефициара _______________________
Ответственный исполнитель уполномоченного органа
____________________________________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Приложение 69
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа, ответственного за
взимание поступлений в бюджет
____________________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"___" _______________ год
Место печати
Журнал регистрации заключений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет
Наименование уполномоченного государственного органа
Дата выписки заключения
Номер заключения
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер и наименование плательщика, которому производится зачет (возврат)
Подлежит зачету с кода классификации доходов бюджета
Зачесть на код классификации доходов бюджета
Бизнес-иидентификационный номер и наименование органа государственных доходов, куда производится зачет
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Подлежит возврату на банковский счет
Сумма
Реквизиты банковского счета налогоплательщика
Дата представления в органы государственных доходов
Дата исполнения органами Казначейства
Наименование банка-бенефициара и банковский идентификационный код (Банковский идентификационный код)
индивидуальный идентификационный код (индивидуальный идентификационный код)
Примечание
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 70
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа, ответственного за
взимание поступлений в бюджет
____________________________
(подпись) фамилия, имя,
отчество) (при его наличии)
"___" _________ __ год
____________________________
(наименование
уполномоченного органа)
Журнал регистрации платежных поручений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет
Дата выписки платежного поручения
Номер платежного поручения
Наименование плательщика, которому производится зачет (возврат)
Подлежит зачету с кода классификации доходов бюджета
Зачтена излишне уплаченная сумма на код классификации доходов бюджета
в сумме
Наименование органа государственных доходов, в который переводится сумма
Произведен возврат плательщику
Дата исполнения органами государственного казначейства
Наименование банка-бенефициара и банковский идентификационный код
Индивидуальный идентификационный код
Сумма
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 71
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа, ответственного за
взимание поступлений в бюджет
____________________________
(подпись) фамилия, имя,
отчество) (при его наличии)
"___" _________ __ год
Журнал регистрации заключений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений, не администрируемых органами государственных доходов
Наименование уполномоченного государственного органа
Дата выписки заключения
Номер заключения
индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер и наименование плательщика, которому производится зачет (возврат)
Подлежит зачету с кода классификации доходов бюджета
Зачесть на код классификации доходов бюджета
Бизнес-идентификационный номер и наименование органа государственных доходов, куда производится зачет
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Подлежит возврату на банковский счет
Сумма
Реквизиты банковского счета налогоплательщика
Дата вручения уполномоченным органом заключения в орган государственных доходов, фамилия.имя.отчество (при его наличии)должностного лица, роспись
Дата исполнения органами казначейства
наименование банка бенефициара и банковский идентификационный код (Банковский идентификационный код)
индивидуальный идентификационный код индивидуальный идентификационный код)
Примечание
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 72
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга

Ескерту. 66-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың коды
____________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың атауы ___________________________________________________
Ақша алушының нөмірі (қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда, қайта ұйымдастыруды қоспағанда, бұл жол толтырылмайды)
Қазынашылықтың біріктірілген цифрлық жүйесіне енгiзiлген ақпарат (атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бенефициар коды (экономика секторы), резиденттік елі)
Өзгертілуі қажет ақпарат (атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бенефициар коды (экономика секторы), резиденттік елі, қайта ұйымдастырылғанға дейін өнім берушінің коды)
1
2
3
4
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық
қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық
сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы
бірыңғай оператордың басшысы __________________________________ ______
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық
қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық
сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай
оператордың бас бухгалтері ______________________________________ _____
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
67-қосымша
___________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылық органы) Ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге арналған өтінім
Ескерту. 67-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың коды
___________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың атауы
___________________________________________________
Ақша алушының нөмірі (қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда бұл жол толтырылмайды)
Қазынашылықтың біріктірілген цифрлық жүйесіне енгізілген ақпарат (атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бенефициар коды (экономика секторы), резиденттік елі)
Өзгертілуі қажет ақпарат (атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бенефициар коды (экономика секторы), резиденттік елі)
1
2
3
4
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық
қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық
сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай
оператордың басшысы ______________________________________ _____
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық
қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық
сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай
оператордың бас бухгалтері ______________________________________ ______
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
68-қосымша
"Бекітемін"
бюджетке түсетiн түсiмдердi
алуға жауапты уәкiлеттi
органның басшысы
_________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
___ жылы "___" __________
Мөр орны
___ жылғы "___" __________ (ұсынылған күнi)
№ __ қорытынды
Ескерту. 68-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__ жылғы "___" ____________
(жасалған күні)
_________________
(жасалған жерi)
____________________________________________________________________
(уәкiлеттi органның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
өтініш бойынша ______________________________________________________
(төлеушiнiң тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) немесе атауы, жеке
сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
_______________________________________________________________
қайтару/есептеу туралы (бюджетке артық (қате) төлеген сомалар)
сомасы ________________________ теңге (цифрмен және қолмен таратып жазу)
Көрсетiлген сома ___________________________________ шотта жасалды
(Жеке сәйкестендіру коды, түсiмдердiң коды мен атауы, мемлекеттік кірістер органның
атауы мен бизнес –сәйкестендіру нөмірі)
______________________________________________________ аударуға жатады
(Жеке сәйкестендіру коды, түсiмдердiң коды мен атауы, бенефициар, оның жеке
сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі және шот нөмірі)
____________________________________________________________________
(бенефициар банкiнiң, мемлекеттік қазынашылық органының атауы)
Төлем белгілеу коды _____________________________
Банктік сәйкестендіру коды, бенефециар коды ________
Уәкiлеттi органның жауапты орындаушысы __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
69-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетке түсетiн түсiмдердi
алуға жауапты уәкiлеттi
органның басшысы
___________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
"___"_______________жыл
Мөр орны
Уәкiлеттi органдар әкiмшiлендiретiн түсiмдердiң артық (қате) төленген сомаларын есептеуге және қайтаруға қорытындыларды тiркеу журналы
Уәкiлеттi мемлекеттiк органның атауы
Қорытынды шығарылған күнi
Қорытынды нөмiрi
Есептеу (қайтару) жүргiзiлетiн төлеушiнiң Жеке сәйкестендіру нөмірі Бизнес -сәйкестендіру нөмірі мен атауы
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодынан есептеуге жатады
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодына есептелсiн
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Есептеу жүргiзілетiн мемлекеттік кірістер органының Банксәйкестендіру № мен атауы
Банктiк шотқа қайтаруға жатады
Сомасы
Салық төлеушiнiң банктiк деректемелерi
Мемлекеттік кірістер органына ұсынылған күнi
Қазынашылық органы орындаға күн
Бенифициар-банктiң атауы және банктiк сәйкестендiру коды (Банктік сәйкестендіру коды)
Жеке сәйкестендiру коды (Жеке сәйкестендіру коды)
Ескертпе
8
9
10
11
12
13
14
15
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
70-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетке түсімдерді алуға
жауапты уәкілетті органның
басшысы
__________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
__жыл "__"____________
________________________
(уәкілетті органның атауы)
Бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын қайтаруға және/немесе есептеуге арналған төлем тапсырмаларын тіркеу журналы
Төлем тапсырмасы шығарылған күні
Төлем тапсырмасының №
Есептеу (қайтару) жүргізілетін төлеушінің атауы
Бюджет кірістері сыныптамасының кодынан есептеуге жатады
Артық төленген сома бюджет кірістері сыныптамасының кодына есептеледі
Сомасында
Есептеу жүргізілетін мемлекеттік кірістер органының атауы
Төлеушіге қайтару жүргізілді
Мемлекеттік қазынашылық органдарының орындау күні
Бенифициар-банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды
Жеке сәйкестендіру коды
Сомасы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
71-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетке түсімдерді алуға
жауапты уәкілетті органның
басшысы
__________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
__жыл "__"____________
Мемлекеттік кірістер органдары әкiмшiлендiрмейтiн түсiмдердiң артық (қате) төленген сомаларын қайтаруға және/немесе есептеуге қорытындыларды тiркеу журналы
Уәкiлеттi мемлекеттiк органның атауы
Қорытынды шығарылған күнi
Қорытынды нөмiрi
Есептеу (қайтару) жүргiзiлетiн төлеушiнiң Жеке сәйкестендіру №/ Бизнес –сәйкестендіру № мен атауы
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодынан есептеуге жатады
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодына есептелсiн
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Есептеу жүргiзілетiн мемлекеттік кірістер органының Банксәйкестендіру № мен атауы
Банктiк шотқа қайтаруға жатады
Сомасы
Салық төлеушiнiң банктiк деректемелерi
Уәкiлеттi органның қорытындыны мемлекеттік кірістер органына тапсырған күнi, лауазымдық тұлғаның тегі,аты,әкесінің аты. (ол болған жағдайда), қолы күнi
Мемлекеттік қазынашылық органдарының орындау күні
Бенифициар-банктiң атауы және банктiк сәйкестендiру коды (Банктік сәйкестендіру коды)
Жеке сәйкестендiру коды (Жеке сәйкестендіру коды)
Ескертпе
8
9
10
11
12
13
14
15
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
72-қосымша

Форма 2-14
Отчет произведен: XX XX ХХХХ
Страница X из X
Отчет по сбору поступлений за месяц
Сноска. Приложение 72 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Текущий период: XX XXX
Дата: XX XX ХХХХ
Валюта: теңге
Специфика:
Специфика
Поступления в бюджет
Возвраты из бюджета
Переносы
Распределено в бюджеты
Государственный
Республиканский
Местный
Государственный
Республиканский
Местный
Государственный
Республиканский
Местный
Государственный
Республиканский
Местный
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого по Республике Казахстан:
Ответственный исполнитель _____________
(подпись)
Приложение 73
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма 2-43
Отчет произведен: XX XX ХХХХ
Страница X из X
Поступления по коду классификации бюджета
Регион:
Период:
Единица измерения:
Код дохода:
Входящий остаток:
Назначение платежа
Номер платежного поручения
Дата платежного поручения
индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер налогоплательщика
Код банка налогоплательщика
индивидуальный идентификационный код
Код бюджетной классификации
Сумма
Исходящий остаток:
Ответственный исполнитель ____________________________________
Место штампа
Приложение 74
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Заявка на ввод получателя денег в иностранной валюте
Сноска. Приложение 74 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
А. Общая информация о поставщике (получателе бюджетных средств)
1. Наименование поставщика (получателя бюджетных средств)
2. Индивидуальный идентификационный номер поставщика (получателя бюджетных средств) *
3. Сектор экономики (код бенефициара)
4.Страна
5. Страна резиденства
6. Область/город республиканского значения
7. Район/город
8. Адрес
9. Дополнительная информация **
В. Информация о банковском счете поставщика (получателя бюджетных средств)
1. Наименование головного банка
2. Банковский идентификационный код банка
3. Наименование отделения банка
4. Банковский идентификационный код отделения банка
5. Индивидуальный идентификационный код поставщика (получателя бюджетных средств)
6. Вид валюты
7. Дополнительная информация
8. Страна
9. Адрес/Город
С. Информация о банке-посреднике
1. Наименование банка
2. Банковский идентификационный код банка
3. Индивидуальный идентификационный код
4. Вид валюты
5. Дополнительная информация
6. Страна
7. Адрес/город
Руководитель государственного учреждения/заемщика, привлекшего
гарантированный государством заем ________ ____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Главный бухгалтер государственного учреждения/заемщика, привлекшего
гарантированный государством заем ________ ____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Присвоен в интегрированной цифровой системе казначейства уникальный номер поставщика (получателя бюджетных средств):
Дата "__" ________ __ года.
Ответственный исполнитель: ____________________
Примечание:
* только для перевода российских рублей в Российскую Федерацию;
** для физических лиц – документы, удостоверяющие личность (№ и дата выдачи документа).
Приложение 75
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Заявление на перевод денег в иностранной валюте Дата "___" _______________ __ год
Отправитель денег
Бизнес-идентификационный номер
Банк-получатель
Банковский идентификационный код
Валюта Сумма
Бенефициар
Страна
Индивидуальный идентификационный номер
Банк бенефициара
Страна Банковский идентификационный код
Комиссии Банка получателя, за счет отправителя денег, за счет бенефициара
Номер контракта, дата
Дебетовать счет индивидуальный идентификационный код
I II КОд
I-(1) Резидент; (2) нерезидент;
II-Сектор экономики (0-9)
Дата валютирования
Сумма прописью
Кредитовать счет индивидуальный идентификационный код
III IV Код бенефициара
III-(1) Резидент; (2) нерезидент;
IV-Сектор экономики (0-9)
Банк-посредник
Банковский идентификационный код
Комиссии Банка посредника/За счет отправителя денег/За счет бенефициара
Назначение платежа
Код назначения платежа
Особые условия
Подписи отправителя денег
________________________________
________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его
наличии) руководителя __________
подпись
Место печати
Проведено банком-получателем
"___" _________________ год
подписи ответственных
исполнителей
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера _________ подпись
*только для перевода российских рублей в Российскую Федерацию
Приложение 76
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег в иностранной валюте

2-14-нысан
Есеп жүргізілді:
XX XX ХХХХ
Х-парақтан Х-парағы
Бір айда түскен түсімдерді жинау жөнінде есеп
Ескерту. 72-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ағымдағы кезең: XX XXX
Күні: XX XX ХХХХ
Валютасы: теңге
Ерекшелік:
Ерекшелік
Бюджетке түсімдер
Бюджеттен қайтарылымдар
Ауыстырылымдар
Бюджетке бөлінді
Мемлекеттік
Республикалық
Жергілікті
Мемлекеттік
Республикалық
Жергілікті
Мемлекеттік
Республикалық
Жергілікті
Мемлекеттік
Республикалық
Жергілікті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Қазақстан Республикасы бойынша жиыны:
Жауапты орындаушы __________________
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
73-қосымша
2-43-нысаны
Есеп жүргізілді: XX XX ХХХХ
Х-парақтың Х-парағы
Бюджет сыныптамасының коды бойынша түсетін түсімдер
Өңір:
Кезең:
Өлшем бірлігі:
Түсімдер коды:
Кіріс қалдық:
Төлемнің тағайындалуы
Төлем тапсырмасының №
Төлем тапсырмасының күні
Салық төлеушінің Жеке сәйкестендіру нөмірі
/Бизнес -сәйкестендіру нөмірі
Салық төлеуші банктің коды
жеке сәйкестендiру коды
Банктік сәйкестендіру коды
Сомасы
Шығыс қалдық:
Жауапты орындаушы _______________
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
74-қосымша
Шетел валютасындағы ақша алушыны енгізуге өтінім
Ескерту. 74-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
А. Өнім беруші (бюджет қаражатын алушы) туралы жалпы ақпарат
1. Өнім берушінің (бюджет қаражатын алушы) атауы
2. Өнім берушінің (бюджет қаражатын алушы) жеке сәйкестендіру номері *
3. Экономика секторы (бенефициар коды)
4. Ел
5. Резиденттік елі
6. Облыс/республикалық маңызы бар қала
7. Аудан/қала
8. Мекенжайы
9. Қосымша ақпарат **
В. Өнім берушінің (бюджет қаражатын алушы) шоты туралы ақпарат
1. Бас банктің атауы
2. Банктің банктік сәйкестендіру коды
3. Банк бөлімшесінің атауы
4. Банк бөлімшесінің банктік сәйкестендіру коды
5. Өнім берушінің (бюджет қаражатын алушы) жеке сәйкестендіру коды
6. Валюта түрі
7. Қосымша ақпарат
8. Ел
9. Мекенжайы/Қала
С. Делдал банк туралы ақпарат
1. Банктің атауы
2. Банктің банктік сәйкестендіру коды
3. Жеке сәйкестендіру коды
4. Валюта түрі
5. Қосымша ақпарат
6. Ел
7. Мекенжайы/қала
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының/мемлекетік
мекеменің басшысы ________ __________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының/мемлекеттік мекеменің
бас бухгалтері ________ ______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Қазынашылықтың бiрiктiрiлген цифрлық жүйесінде берілген бірегей № өнім
берушінің (бюджеттік қаражат алушының):
Күні __ жылғы "__" ________.
Жауапты орындаушы: ___________________
Ескертпе:
* Ресей Федерациясына ресей рублін аударуға ғана;
** жеке тұлғаларға – жеке тұлғаны куәландыратын құжаттар
(құжаттың № мен берілген күні)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
75-қосымша
Шетел валютасындағы ақшаны аударуға өтiнiш Күнi __ жылғы "___" _______________
Ақшаны жiберушi
Бизнес -сәйкестендіру нөмірі
Алушы банк
Банктік сәйкестендіру коды
Валюта Сомасы
Бенефициар
Елi
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Бенефициар банкі
Елi Банктік сәйкестендіру коды
Алушы Банк комиссиясы
Ақша жiберушi есебiнен
Бенефициар есебiнен
Келiсiмшарт №, күнi
Шотты дебеттеу жеке сәйкестендіру коды
I II КОд
I-(1) Резидент;(2) Резидент емес;
II-экономика секторы (0-9)
Валютаға айналдыру күнi
Сомасы жазбаша
Жеке сәйкестендіру коды шотын кредиттеу
III IV бенеффициар коды
III-(1) Резидент; (2) Резидент емес;
IV-экономика секторы (0-9)
Делдал банк
Банктік сәйкестендіру коды
Алушы банк комиссиясы
Ақша жiберушi есебiнен
Бенефициар есебiнен
Төлемнiң мақсаты
Төлем тағайындау коды
Ерекше шарттар
Ақша жiберушiнiң қолы
Басшысының қолы тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______________
қолы
Мөр орны
Алушы банк өткiздi
"___" ______________________ жыл
жауапты орындаушылардың қолдары
Бас бухгалтердiң тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ________ қолы
* тек Ресей Федерациясына ресей рублін аударуға
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
76-қосымша
Шетел валютасындағы ақшаны алушының деректемелерiне өзгерiстер енгiзуге өтiнiм

Сноска. Приложение 76 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
Уникальный номер поставщика (получателя бюджетных средств)
Информация, загруженная в интегрированную цифровую систему казначейства (наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер *, Банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код, Код бенефициара) сектор экономики, страна резидентства)
Информация, которую необходимо изменить (наименование, индивидуальный идентификационный номер, Банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код, код бенефициара) (сектор экономики, страна резидентства)
1
2
3
4
Руководитель государственного учреждения/заемщика, привлекшего
гарантированный государством заем ________ ____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Главный бухгалтер государственного учреждения/заемщика, привлекшего
гарантированный государством заем ________ ____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
*только для перевода российских рублей в Российскую Федерацию
Приложение 77
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Реестр заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения
Код государственного учреждения: __________________________
Наименование государственного учреждения: _________________
Заявка
Номер и дата документа, представленного вместе с заявкой
Примечание*
номер
дата
сумма
1
2
3
4
5
6
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководитель государственного учреждения
__________________________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии) (подпись)
Место печати
Главный бухгалтер государственного учреждения
_______________________________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии) (подпись)
* данное поле заполняется ответственным исполнителем органа государственного казначейства
Приложение 78
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Сноска. Приложение 78 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.06.2026).
Заявка №___________________
Код государственного учреждения________________
Вид бюджета __________________________________
Источник финансирования _______________________
Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения "__" _____ ___ год
Наименование государственного учреждения
Наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный код получателя денег, наименование и банковский идентификационный код банка получателя денег
Официальный курс обмена валют
Сумма
Описание расхода:
Код бюджетной классификации расходов (код вида товаров)
Сумма прописью
Подписи руководителей
Документ-обоснование
Размер авансовой (предварительной) оплаты (в процентах)
Сумма
Руководитель государственного учреждения ______________
(должность)
______________
(подпись)
______________
(расшифровка подписи)
место печати
Удержания
Пропорциональное удержание ранее оплаченного аванса
В процентах
Главный бухгалтер
государственного учреждения ______________
(подпись)
_________________
(расшифровка подписи)
Удержание гарантийного взноса в размере 5 (пяти) процентов от суммы Договора
Сумма
Приложение 79
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга

Ескерту. 76-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өнім берушінің (бюджет қарақпараттық жүйесіатын алушы) бірегей нөмімі
Қазынашылықтың біріктірілген цифрлық жүйесінде енгізілген ақпарат (атауы, жеке сәйкестендіру №, Банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бенеффициар коды)
Өзгертуді ақпараттық жүйесіет ететін ақпарат (атауы, жеке сәйкестендіру №, Банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бенеффициар коды)
1
2
3
4
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының/ мемлекетік
мекеме басшысы _______ _______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының/мемлекетік
мекеме бас бухгалтері _______ ______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
* тек Ресей Федерациясына ресей рублін аударуға
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
77-қосымша
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге өтінімдер тізілімі
Мемлекеттік мекеме коды:________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы:____________________
Өтінім
Өтініммен бірге берілген құжаттың № мен күні
Ескертпе*
нөмірі
күні
сомасы
1
2
3
4
5
6
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), мұндайлар болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеменің басшысы
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_________________________
(қолы)
Мөр орны
мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері _______________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_________________________
(қолы)
* осы жолды мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы толтырады
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
78-қосымша
Өтінім №___________________
Мемлекеттік мекеменің коды________________
Бюджет түрі ______________________________
Қаржыландыру көзі ________________________
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәміленісін тіркеуге өтінім _____ жылғы "__" _____
Ескерту. 78-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.06.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің атауы
Ақша алушының атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру коды, ақша алушы банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды
Валюта айырбастаудың ресми бағамы
Сомасы
Шығынның сипаттамасы:
Шығыстардың бюджеттік сыныптама коды (тауар түрінің коды)
Сомасы жазбаша
Басшылардың қолы
Құжат-негіздеме
Аванстық (алдын ала) төлем мөлшері (пайызбен)
Сомасы
Мемлекеттік мекеме басшысы ______________
(лауазымы)
______________
(қолы)
______________
(қолды таратып жазу)
Мөр орны
Ұстап қалуы
Бұрын төленген авансты барабар ұстау
Пайызбен
Мемлекеттік мекеме бас бухгалтері ______________
(қолы)
_________________
(қолды таратып жазу)
Кепілдік жарнаны шарт сомасының 5 (бес) пайызы мөлшерінде ұстап қалу
Сомасы
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
79-қосымша
Өтінім №___________________
Мемлекеттік мекеменің коды________________
Бюджет түрі __________________________________
Қаржыландыру көзі _______________________
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге өтінім __ жылғы "_" ___

Сноска. Приложение 81 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.06.2026).
Заявка №___________________
Код государственного учреждения________________
Вид бюджета __________________________________
Источник финансирования _______________________
Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения "__" _____ ___ год
Наименование государственного учреждения
Наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный код получателя денег, наименование и банковский идентификационный код банка получателя денег
Общая сумма
Сумма текущего финансового года
Сумма базовых расходов
второго года планового периода
третьего года планового периода
Описание расхода:
Код бюджетной классификации расходов (код вида товаров)
(Сумма прописью)
Подписи руководителей
Документ-обоснование
Размер авансовой (предварительной) оплаты (в процентах)
Сумма
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
Удержания
Пропорциональное удержание ранее оплаченного аванса
В процентах
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера
Удержание гарантийного взноса в размере 5 (пяти) процентов от суммы Договора
Сумма
Приложение 82
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
_____________________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
Журнал регистрации заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения
Начато ___________ год
Окончено _______ год
Срок хранения ___________
№ __ дела по номенклатуре __________
Продолжение
По данному образцу печатать все листы журнала
Дата формирования заявки
Дата, номер договора между государственным учреждением и получателем денег
Код бюджетной классификации расходов
Сумма
Фамилия, имя, отчество сотрудника государственного учреждения, сформировавшего заявку
1
2
3
4
5
6
Приложение 83
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма № 4-02
Отчет произведен:
Страница Х из Х
Уведомление о регистрации договоров
Заявка №
Дата регистрации обязательства:
уведомление о регистрации гражданско-правовых сделок (обязательств) государственного учреждения №
Получатель денег ____________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
____________________________________________________________
Банковский идентификационный код ____________________________
индивидуальный идентификационный код ________________________
Код получателя денег _________________________________________
Отделение ____________________________________
Договор № ____ от ______ дополнительное соглашение № ____ от ______
Описание Сумма
Код, наименование государственного учреждения ____________________
Код бюджетной классификации расходов ____________________________
Руководитель государственного
учреждения ____________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) (подпись)
Место печати
Руководитель получателя
денег _____________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) (подпись)
Место печати
Главный бухгалтер государственного
учреждения _____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Главный бухгалтер получателя
денег _______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Информация о предоплате
Общая сумма уведомления ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Сумма предоплаты 0.00
Баланс ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ (не более __ процентов от общей суммы уведомления)
Руководитель государственного казначейства ________________
________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Ответственный исполнитель _________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место штампа
Приложение 84
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма № 4-02
Отчет произведен:
Страница Х из Х
Уведомление о регистрации договоров
№ Заявка №
Дата регистрации обязательства:
уведомление о регистрации гражданско-правовых сделок (обязательств) государственного учреждения №
Получатель денег ______________________________________________
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
Банковский идентификационный код _______________________________
индивидуальный идентификационный код __________________________
Код получателя денег ____________________________
Отделение __________________________________________
Договор № ____ от ______ дополнительное соглашение № ____ от ______
Описание Сумма
Код, наименование государственного учреждения ____________________
Код бюджетной классификации расходов ____________________________
Руководитель государственного учреждения _______________ __________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Главный бухгалтер государственного учреждения ___________ _________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Информация о предоплате
Общая сумма уведомления ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Сумма предоплаты 0.00
Баланс ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(не более процентов от общей суммы уведомления)
Информация о выплате
№ счета к оплате
Дата платежа
№ платежа
Сумма платежа
Назначение платежа
Остаток невыполненных обязательств
Ответственный исполнитель ______________________________ _____
____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место штампа
Отметка о закрытии уведомления ______________________
дата закрытия уведомления
Приложение 85
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга

Ескерту. 81-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.06.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің атауы
Ақша алушының атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру коды, ақша алушы банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды
Жалпы сомасы
Ағымдағы қаржы жылының сомасы
Базалық шығыстарының сомасы
жоспарлы кезеңнің екінші жылының
жоспарлы кезеңнің үшінші жылының
Шығынның сипаттамасы:
Шығыстардың бюджеттік сыныптама коды (тауар түрінің коды)
Сомасы жазбаша
Басшылардың қолы
Құжат-негіздеме
Аванстық (алдын ала) төлем мөлшері (пайызбен)
Сомасы
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ұстап қалуы
Бұрын төленген авансты барабар ұстау
Пайызбен
Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Кепілдік жарнаны шарт сомасының 5 (бес) пайызы мөлшерінде ұстап қалуы
Сомасы
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
82-қосымша
___________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілелерін тіркеуге арналған өтінімдерді тіркеу журналы
____________ жылы басталды
____________жылы аяқталды
Сақтау мерзімі_________
Номенклатура бойынша істің №_________
Жалғасы
журналдың барлық парақтарын осы үлгі бойынша басу
Өтінім қалыптастырылған күн
Мемлекеттік мекеме мен ақша алушының арасындағы шарттың күні, №
Банктік сәйкестендіру коды шығыстары
Сомасы
Мемлекеттік мекеменің өтінімді қалыптастырған қызметкерінің (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
1
2
3
4
5
6
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
83-қосымша
4-02-нысаны
Есеп жасалды:
Х-парақтың Х-парағы
Шарттардың тiркелгенi туралы хабарлама
Өтiнiм №
Мiндеттеменiң тiркелген күнi:
Мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерi (мiндеттемелерi) тiркелгенi туралы хабарлама нөмір
Ақша алушы ___________________________________________________
Жеке сәйкестендіру/Бизнес сәйкестендіру нөмірі _________________________
Банктік сәйкестендіру коды _________________________________________
Жеке сәйкестендіру коды ___________________________________________
Ақша алушының коды ______________________________________________
Бөлiмше __________________________________________________________
Шарт № ______ ___________ қосымша келiсiм № _________
____________________________________________________________________
Сипаттамасы Сомасы
Мемлекеттiк мекеменiң коды, атауы __________________________________
Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының коды _________________________
Мемлекеттiк мекеменiң басшысы Ақша алушының басшысы
_________________________________ _________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (ол болған жағдайда)
_________________________________ _________________________________ (қолы) (қолы) Мөр орны Мөр орны
Мемлекеттiк мекеменiң бас Ақша алушының бас бухгалтерi бухгалтерi ___________________________ ______________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (ол болған жағдайда) (қолы) (қолы)
Алдын ала төлем туралы ақпарат
Хабарламаның жалпы сомасы
ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Алдын ала төлем сомасы 0.00
Теңгерiм ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(Хабарламаның жалпы сомасының __ пайызынан аспайтын)
Мемлекеттік қазынашылық органының басшысы _______________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Жауапты орындаушы ________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
84-қосымша
№ 4-02 нысаны
Есеп жүргізілді:
Х-тен Х парақ
Шарттың тіркелгені туралы хабарлама
Өтiнiм №
Мiндеттеменiң тiркелген күнi:
Мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерi (мiндеттемелерi) тiркелгенi туралы хабарлама №
Ақша алушы ____________________________________________________
Жеке сәйкестендіру/Бизнес сәйкестендіру нөмірі ___________________________
Банктік сәйкестендіру коды _______________________________________
Жеке сәйкестендіру коды _________________________________________
Ақша алушының коды ____________________________________________
Бөлімше _____________________________________________________
Шарт № ____ ______ қосымша келісім № _________
Сипаттамасы Сомасы
Мемлекеттiк мекеменiң коды, атауы ____________________________
Шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды __________________
Мемлекеттік мекеменің басшысы ________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны
Мемлекеттiк мекеменiң бас бухгалтерi ____________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
(қолы)
Алдын ала төлем туралы ақпарат
Хабарламаның жалпы сомасы ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Алдын ала төлем сомасы 0.00
Теңгерiм ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(Хабарламаның жалпы сомасының __ пайызынан аспайтын)
Төлем туралы ақпарат
Төлем шоттарының №
Төлем күнi
Төлем №
Төлем сомасы
Төлемдi жүргiзу
Орындалмаған мiндеттемелердiң қалдығы
Жауапты орындаушы _____________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_____________________
(қолы)
Мөртабан орны
Хабарламаның жабылғаны туралы белгi_____________________________
хабарламаның жабылған күнi
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
85-қосымша

Форма 4-09
Отчет произведен:
Дата – Время
Страница Х из Х
Детали периодических обязательств
Период: ________________________
Единица измерения __________________
Фонд: ___________________________
Месторасположение: _______________
Государственное учреждение: ________
Администратор бюджетной программы/подпрограммы: _______________
Специфика: _______________
Дата
№ заявки
Номер и дата договора/ дополни тельного соглашения
индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) получателя денег
Наименование получателя денег
№ уведомления
Назначение
Сумма обязательства
№ счета к оплате
Дата платежа
Оплата по выполненным обязательствам
Остаток обязательства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого:
Ответственный исполнитель ____________________
(подпись)
Место печати
Приложение 86
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма 4-12
Отчет произведен:
Дата – Время
Страница X из Х
Детали невыполненных обязательств
Сноска. Приложение 86 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Регион _________________________________________
Вид бюджета ___________________________________
Администратор программ ________________________
Наименование государственного учреждения _______
Источник финансирования _______________________
Период ________________________________________
Единица измерения: теңге
Код бюджетной классификации
№ заявки
Сумма заявки
№ уведомления
Назначение
Сумма уведомления
№ счета к оплате
Сумма по счету к опл
№ платежа
Дата платежа
Сумма платежа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого* Невыполненные обязательства
Итого Счета-фактуры
Итого Неоплаченные счета-фактуры
Итого Платежи
Всего** Принятые обязательства
Всего Невыполненные обязательства
Всего Счета-фактуры
Всего Неоплаченные счета-фактуры
Всего Платежи
Всего*** Принятые обязательства
Всего Невыполненные обязательства
Всего Счета-фактуры
Всего Неоплаченные счета-фактуры
Всего Платежи
Примечание:
* – по уведомлению
** – по коду бюджетной классификации
*** – по государственному учреждению
Приложение 87
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
_________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
Журнал регистрации счетов к оплате
Начато _______________ год
Окончено __________ год
Срок хранения ____________________
№ дела по номенклатуре ___________________
Продолжение
По данному образцу печатать все листы журнала
Дата регистрации счета к оплате
Основание для формирования счета к оплате (наименование, дата, номер приложенного первичного документа)
Источник финансирования (за счет каких средств осуществляется платеж)
Код бюджетной классификации расходов
Сумма
Получатель денег
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника государственного учреждения, сформировавшего счет к оплате
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 88
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Поступило в орган государственного казначейства "__" ______ год
Ответственный исполнитель: ________________________________
Место штампа
Счет к оплате № ______ "__" ________ _______ год
Государственное учреждение
Получатель денег
Фактический плательщик
Код бенефициара
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Код государственного учреждения
Код отправителя денег
Наименование
Наименование
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Банк
Бизнес-идентификационный номер
Банковский идентификационный код
Страна резидентства
Индивидуальный идентификационный код
Орган государственного казначейства
Фактический (конечный) бенефициар
Банковский идентификационный код
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Индивидуальный идентификационный код
Страна резидентства
Источник финансирования
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
Вид бюджета
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан – посредник
Код бюджетной классификации расходов
Код товаров
(работ, услуг)
Код бюджетной классификации поступлений
Код назначения платежа
Назначение платежа
Сумма
Сумма прописью:
Место печати
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя: _______________ ________
Подпись
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера: _________________ ________
Подпись
Проведено органом государственного казначейства
"__" _______ ____ год
ответственный исполнитель:
Место штампа
Приложение 89
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Счет к оплате № ______ "__" ________ _______ год
Государственное учреждение
Получатель денег
Фактический плательщик
Код бенефициара
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Код государственного учреждения
Код отправителя денег
Наименование
Наименование
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Банк
Бизнес-идентификационный номер
Банковский идентификационный код
Страна резидентства
Индивидуальный идентификационный код
Орган государственного Казначейства
Фактический (конечный) бенефициар
Банковский идентификационный код
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Индивидуальный идентификационный код
Страна резидентства
Источник финансирования
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
Вид бюджета
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан – посредник
Код бюджетной классификации расходов
Код товаров
(работ, услуг)
Код бюджетной классификации поступлений
Код назначения платежа
Назначение платежа
Сумма
Сумма прописью:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя: _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера: _______
Тип (1 – обычный, 2 – пенсионные (обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы и обязательные пенсионные взносы работодателей) взносы с приложением, 3 – перечисление заработной платы и дивидендов, 4 – социальные отчисления с приложением, 5 – отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование с приложением, 7 – платежи по договорам накопительного страхования с приложением); согласование с уведомлением №_ на основании электронной счет-фактуры №_.
Приложение 90
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Реестр счетов к оплате
Дата представления: _____________________________
Код государственного учреждения: ________________
Наименование государственного учреждения: _______
Счет к оплате
Примечание*
номер
дата
Назначение платежа
Код бюджетной классификации расходов.
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель государственного учреждения____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Главный бухгалтер государственного учреждения _______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
* данное поле заполняется ответственным исполнителем органа государственного казначейства
Приложение 91
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма 5-15
Отчет произведен ______
Страница X из Х
Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Регион: ____________________________________________
Вид бюджета: ______________________________________
Источник финансирования: __________________________
Код госучреждения / субъекты квазигосударственного сектора / оператора финансовой поддержки/ заемщика, привлекшего гарантированный государством заем:
________________________________________________
Наименование госучреждения / субъекты квазигосударственного сектора / оператора финансовой поддержки/ заемщика, привлекшего гарантированный государством заем: _______________________________________
Специфика: _________________________________________
Период: ____________________________________________
Единица измерения: __________________________________
№ платежа
Дата платежа
Сумма
№ Уведомления
№ счета к оплате/ платежного поручения
Учреждение/ Программа Подпрограмма/ Специфика
Детали получателя
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
наименование
Банковский идентификационный код банка
ИИК счета
ВСЕГО
Ответственный исполнитель _____________________
(подпись)
Место штампа
Приложение 92
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма 5-15 А
Отчет произведен _______
Страница ____ из _______
Выписка, по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег
Регион: __________________________________
Вид бюджета: _____________________________
Источник финансирования: _________________
Госучреждение/субъект квазигосударственного сектора: ____________
Тип платежа: _____________________________
Период: __________________________________
Единица измерения: _______________________
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
№ карт счета/ текущего счета
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
Сумма
ВСЕГО
Ответственный исполнитель ___________________
(подпись)
Место штампа
Приложение 93
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга

Нысаны № 4-09
Есеп айырысу жүргізілді:
Күні – Уақыты
Х-парақтың Х-парағы
Мерзімді міндеттемелердің егжей-тегжейі
Кезеңі:________________________________
Өлшем бірлігі: _________________________
Қоры:_________________________________
Орналасқан жері:________________________
Мемлекеттік мекеме:_____________________
Бюджеттік бағдарламалардың/кіші бағдарламаның әкімшісі /
Ерекшелiк:_____________________________
Күні
өтінім №
Шарттың /қосымша келісімнің № мен күні
Ақша алушының Жеке сәйкестендіру нөмірі
(бизнес сәйкестендіру нөмірі
Ақша алушының атауы
Хабарлама №
Тағайындау
Міндеттеме сомасы
Төлеуге берілетін шоттың №
Төлем күні
Орындалған міндеттемелер бойынша төлем
Міндеттеменің қалдығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жиыны:
Жауапты орындаушы _________________
__________________________
(қолы)
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
86-қосымша
4-12-нысан
Есеп жүргізілді:
Күні - Уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Орындалмаған міндеттемелердің егжей-тегжейі
Аумақ: _________________________________
Бюджет түрі ____________________________
Бағдарлама әкімшісі ____________________
Мем.мекеме атауы _______________________
Қаржыландыру көзі ______________________
Кезең __________________________________
Өлшем бірлігі: теңге
Бюджеттік сыныптамасының коды
Өтінім №
Өтінім сомасы
Хабарлама №
Тағайындау
Хабарландыру сомасы
Төлеуге берілетін шоттың №
Төлеуге берілетін шот бойынша сома
Төлем №
Төлем Күні
Төлем сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жиыны * Орындалмаған міндеттемелер
Жиыны Шот-фактуралар
Жиыны Төленбеген шот-фактуралар
Жиыны Төлемдер
---------------------------------------------------------------------
Барлығы ** Қабылданған міндеттемелер
Барлығы Орындалмаған міндеттемелер
Барлығы Шот-фактура
Барлығы Төленбеген шот-фактура
Барлығы Төлемдер
---------------------------------------------------------------------
Барлығы *** Қабылданған міндеттемелер
Барлығы Орындалмаған міндеттемелер
Барлығы Шот-фактуралар
Барлығы Төленбеген шот-фактуралар
Барлығы Төлемдер
---------------------------------------------------------------------
Ескертпе:
* – хабарландыру бойынша
** – банктік сәйкестендіру коды бойынша
*** – мемлекеттік мекеме бойынша
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
87-қосымша
______________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
Төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналы
______________жылы басталды
______________жылы аяқталды
сақтау мерзімі __________
Номенклатура бойынша істің № ____
Жалғасы
Журналдың барлық парақтары осы үлгі бойынша басылсын
Төлеуге берілетін шотты тіркеу құны
Төлеуге берілетін шотты қалыптастыру үшін (ұсынылған бастапқы құжаттың атауы, күні, нөмірі) негіздеме
Қаржыландыру көзі (төлем қандай қарақпараттық жүйесіат есебінен жүзеге асырылады)
Банктік сәйкестендіру коды шығыстары
Сомасы
Ақша алушы
ММ-нің төлеуге берілетін шотты қалыптастырған қызметкерінің аты-жөні
1
2
3
4
5
6
7
8
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
88-қосымша
_____ жылғы "___" ________
Мемлекеттік қазынашылық органына түстi.
Жауапты орындаушы:
Мөртабан орны
Төлеуге берілетін шот № _______ _____ жылғы "___" ____________
Мемлекеттік мекеме
Ақша алушы
Нақты төлеуші
Бенефициардың коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Мемлекеттік мекеменің коды
Ақша жөнелтушінің коды
Атауы
Атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Банк
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Банктік сәйкестендіру коды
Резиденттік елі
Жеке сәйкестендіру коды
Мемлекеттік қазынашылық органы
Нақты (түпкілікті) бенефициар
Банктік сәйкестендіру коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жеке сәйкестендіру коды
Резиденттік елі
Қаржыландыру көзі
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
Бюджет түрі
Делдал банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
Шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды
Түсімдердің бюджеттік сыныптамасының коды
Төлем белгілеу коды
Төлемнің мақсаты
Сомасы
Жазбаша соммасы:
Мөр орны
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда): ____________ ______
Қолы
Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда): _________ ______
Қолы
Мемлекеттік қазынашылық органы жүргiздi жауапты орындаушысымен өткізілді
_____ жылғы "___" _______
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
89-қосымша
Төлеуге берілетін шот № ____________ жылғы "___" ____________
Мемлекеттік мекеме
Ақша алушы
Нақты төлеуші
Бенефициардың коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Мемлекеттік мекеменің коды
Ақша жөнелтушінің коды
Атауы
Атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Банк
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Банктік сәйкестендіру коды
Резиденттік елі
Жеке сәйкестендіру коды
Мемлекеттік қазынашылық органы
Нақты (түпкілікті) бенефициар
Банктік сәйкестендіру коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жеке сәйкестендіру коды
Резиденттік елі
Қаржыландыру көзі
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
Бюджет түрі
Делдал банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
Шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды
Түсімдердің бюджеттік сыныптамасының коды
Төлем белгілеу коды
Төлемнің мақсаты
Сомасы
Жазбаша соммасы:
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда): ____________
Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда): _______
Үлгі (1 – жай, 2 – қосымшамен зейнетақы (мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары) жарналары, 3 – жалақы мен дивидендтерді аудару,
4 – қосымшамен әлеуметтік аударымдар, 5 – қосымшамен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар,
7 – қосымшамен жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлемдер);
№ _ электрондық шот-фактура негізінде № _ хабарламамен келісу.
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
90-қосымша
Төлеуге берілетін шоттардың тізілімі
Ұсынылу күні____________________________________
Мемлекеттік мекеменің коды _____________________
Мемлекеттік мекеменің атауы:____________________
Төлем шоты
Ескертпе*
Нөмірі
Күні
Төлемнің тағайындалуы
Банктік сәйкестендіру коды шығыстары
Сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік мекеменің басшысы ______________ ________________ (аты-жөні) (қолы) (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері ____________ ______________ (аты-жөні) (қолы) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
* Осы ашық жолды мемлекеттік қазынашылық органдарының жауапты атқарушысы толтырады.
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
91-қосымша
Нысан 5-15
Есеп жүргізілді ________
Х-парақтан Х-парағы
Мемлекеттік мекеменің / квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының төлемдері бойынша жүргізілген күнделікті үзінді көшірме
Аймақ: ____________________________________
Бюджет түрі: ________________________________
Қаржыландыру көзі: _______________________
Мемлекеттік мекеменің/ квазимемлекеттік сектор субъектілері/қаржылық қолдау операторының/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының коды:_________________________
Мемлекеттік мекеменің/ квазимемлекеттік сектор субъектілері/қаржылық қолдау операторының/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының атауы: ______________________________
Ерекшелік: ___________________________________
Кезең: _____________________________________
Өлшем бірлігі: _______________________________
Төлем нөмір
Төлем күні
Сомасы
Хабарлама нөмірі
Төлем шотының/төлем тапсырмасының нөмірі
Мекеме/бағдарлама кіші бағдарлама/ерекшелік
Ақша алушының егжей-тегжейі
Жеке сәйкестендіру нөмірі
/бизнес сәйкестендіру нөмірі
атауы
Банктің Банктік сәйкестендіру коды
Шоттың Жеке сәйкестендіру нөмірі
БАРЛЫҒЫ
Жауапты орындаушы __________________ (қолы)
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
92-қосымша
5-15А-нысаны
Есеп жүргізілді _______
Х-парақтан Х-парағы
Aқша алушылардың тиiстi шоттарына жүргiзiлген төлемдер бойынша үзiндi
Өңiр: __________________________________________
Бюджет түрi: ____________________________________
Қаржыландыру көзi: ______________________________
Мемлекеттік мекеме/ квазимемлекеттік сектор субъектілері: ___________
Төлем түрi: ______________________________________
Кезең: __________________________________________
Өлшем бiрлiгi: ___________________________________
Тегi
Аты
Әкесiнiң аты
(ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
шоты картасының /ағымдағы шоттың нөмір
Сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Сомасы
БАРЛЫҒЫ
Жауапты орындаушы ______________________________________ (қолы)
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
93-қосымша

Форма 5-56
Отчет по возвратам платежей по заработной плате и другим денежным выплатам
Отчет сформирован: хх.хх.хххх
Код государственного учреждения/ субъекта квазигосударственного сектора _____________________________________________________________
Наименование государственного учреждения/ субъекта квазигосударственного сектора _______________________________________
Дата возврата _______________
Страница Х из Х
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
№ карточки или лицевого счета
Сумма
Итого
Приложение 94
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма 5-57
Отчет по возвратам пенсионных и социальных платежей, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование
Отчет сформирован хх.хх.хххх
Страница Х из Х
Код государственного учреждения/субъект квазигосударственного сектора _________________________________________________________
Наименование государственного учреждения/субъект квазигосударственного сектора __________________
Дата возврата ___________________
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
индивидуальный идентификационный номер
Причины возврата
Сумма
Итого
Ответственный исполнитель _________________
(подпись)
Приложение 95
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Заявка на снятие средств софинансирования
1. Номер счета ___________________________________________________
Департамент казначейства города Астана
2. Номер заявки __________________________________________________
3. Просим выплатить ______________________________________________
(вид валюты) (сумма, подлежащая выплате, цифрами и прописью)
Обращаемся с просьбой о снятии средств софинансирования и настоящим подтверждаем свое согласие со следующим:
А. Товары и услуги, охватываемые настоящей заявкой, закуплены или закупаются в соответствии с условиями договора о займе (связанном гранте).
Б. Расходы произведены или производятся в настоящее время лишь в связи с товарами или услугами, оговоренными в контрактах или другими документами.
Описание расходов
Платежные инструкции
4.Наименование и адрес подрядчика/поставщика
8. Наименование и адрес получателя платежа
5. Реквизиты поставки:
1) номер и дата договора (контракта) или заказа на поставку (или другие ссылки на контрактный документ)

5-56-нысаны
Жалақы және басқа да ақша төлемдері бойынша төлемдерді қайтару жөніндегі есеп
Есеп қалыптастырылды: хх.хх.хххх
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды _______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы атауы _______________________________________________________________
Қайтару күні _______________________
х-тан х парақ
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Карточканың немесе жеке шоттың нөмірі
Сомасы
Жиыны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
94-қосымша
5-57-нысаны
Зейнетақы және әлеуметтік төлемдерді, міндетті элеуметтік медициналық сақтандыру аударымдарын және (немесе) жарналарын қайтару жөніндегі есеп
Есеп қалыптастырылды: хх.хх.хххх.
Парақ х–тан х
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды _______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы / квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы _______________________________________________________________
Қайтару күні _______________________
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Қайтару себептері
Сомасы
Жиыны
Жауапты орындаушы _______________________________ (қолы)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
95-қосымша
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға өтінім
Ескерту. 95-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Шот нөмірі _______________________________________
Астана қаласының қазынашылық департаменті
2. Өтінім нөмірі _________________________
3. _________________________________ төлеуіңізді сұраймыз
(валюта түрі) (төлеуге жататын сома санмен және жазбаша)
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алу туралы өтініммен жүгінеміз және өзіміздің мыналармен келісетінімізді растаймыз:
А. Осы өтінімде қамтылатын тауарлар мен қызметтер қарыз туралы шартқа (байланысты грантқа) сәйкес сатып алынды немесе сатып алынып жатыр.
Б. Шығыстар келісімшарттарда немесе басқа да құжаттарда аталған тауарларға немесе қызметтерге байланысты ғана жүргізілді немесе қазірге кезде жүргізілуде.
Шығыстар сипаттамасы
Төлем нұсқаулығы
4. Мердігердің/өнім берушінің атауы және мекенжайы.
8. Төлем алушының атауы мен мекенжайы
5. Өнім беру деректемелері:
1) шарттың (келісімшарттың) немесе жеткізуге тапсырыстың нөмірі мен күні (немесе келісімшарттық құжатқа басқа сілтемелері)

9. Наименование и реквизиты банка получателя средств и номер счета
2) номер и дата уведомления о регистрации договора (дополнительного соглашения) (заполнить в отношении гражданско-правовых сделок, зарегистрированных в органах государственного казначейства)
10.Наименование и реквизиты банка-корреспондента получателя платежа
3) краткое описание товаров, работ и услуг
11. Специальные платежные инструкции информация о счете-фактуре
4) валюта и общая стоимость договора (контракта)
12. _____________________________
(подпись уполномоченного лица
государственного казначейства)
5) общая сумма счетов-фактур, включенных в заявку (за вычетом удержаний и прочих вычетов)
6. Спецификация средств, принятых к снятию
13. _____________________________
(дата подписания и оттиск штампа
ответственного исполнителя)
7. _________________________________
Место печати (должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии), и подпись
уполномоченного представителя
администратора бюджетной программы/
государственного учреждения)
Приложение 96
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Администратор бюджетных программ: __________
Наименование бюджетной программы: __________
Информация по реализации бюджетных инвестиций посредством увеличения уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале в ____ году
Сноска. Приложение 96 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Наименование инвестиционных проектов
В том числе:
В том числе:
Сумма для реализации мероприятий в рамках инвестиционного проекта, всего, тысяч теңге
из него:
Примечание
Дата одобрения проекта уполномоченным органом в соответствии с уставными документами
Место реализации проекта
Срок реализации проекта
Наименование ответственного исполнителя и соисполнителей (дочерние организации, аффилированные юридические лица и т.д.)
Наименование мероприятий, реализуемых в рамках инвестиционного проекта
Источники финансирования мероприятий, реализуемых в рамках инвестиционного проекта (собственные средства, бюджетные инвестиции)
Срок реализации мероприятий
за счет бюджетных инвестиций тысяч теңге
П л а н
Ф а к т
П л а н
Ф а к т
П л а н
Ф а к т
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа)/ руководитель государственного учреждения
_________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Приложение 97
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Перечень специфик экономической классификации расходов и затрат, по которым допускается осуществление расчетов с применением корпоративной платежной карточки

9. Қаражатты алушы банктің атауы мен деректемелері және шот нөмірі
2) шартты (қосымша келісімді) тіркеу туралы хабарламаның нөмірі және күні (мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген азаматтық құқықтық мәмілелерге қатысты толтыру)
10. Төлемді алушы банк-корреспонденттің атауы мен деректемелері
3) тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің қысқаша сипаттамасы
11. Арнайы төлем нұсқаулықтары, шот-фактура туралы ақпарат
4) шарттың (келісімшарттың) валютасы және жалпы құны
12. __________________________
(мемлекеттік қазынашылықтың уәкілетті тұлғасының қолы)
5) өтінімде қамтылған шот-фактуралардың жалпы сомасы
(ұстап қалулардың және басқа да ұстап қалуларды есептемегенде)
13. __________________________
(қол қойылған күні және жауапты орындаушы мөртабасынының бедері)
6. Алуға қабылданған қаражат ерекшелігі
7. ____________________
Мөр орны (бюджеттік бағдарлама әкімшісінің/ мемлекеттік мекеменің уәкілетті өкілінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
96-қосымша
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
Бюджеттік бағдарламаның атауы
________ жылы жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайту арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру жөнінде ақпарат
Инвестициялық жобалардың атауы
Оның ішінде:
Инвестициялық жоба шеңберінде іс-шараларды іске асыруға арналған сома, барлығы, мың теңге
олардың ішінде:
Еске ртпе
уәкілетті органның жобаны жарғылық құжаттарға сәйкес мақұлдаған күні
Жобаны іске асыру орны
Жобаны іске асыру мерзімі
Жауапты орындау шының және бірлесіп орындаушылардың (еншілес ұйымдар, аффилиирленген заңды тұлғалар және т.б.) атауы
Инвестициялық жоба шеңберінде іске асырылатын іс-шаралардың атауы
Инвестициялық жоба шеңберінде іске асырылатын іс-шараларды қаржыландыру көздері (жеке қаражат, бюджеттік инвестициялар)
Іс-шараларды іске асыру мерзімі
бюджеттік инвестициялардың есебінен, мың теңге
жоспар
іс жүзінде
жоспар
іс жүзінде
жоспар
іс жүзінде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға)/мемлекеттік мекеменің басшысы
________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
97-қосымша
Корпоративтiк төлем карточкасын қолдану арқылы есеп айырысуға жол берілген шығыстар мен шығындардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктер тізбесі

140
Приобретение запасов
141
Приобретение продуктов питания
По затратам, связанным с:
питанием учащихся школы-интерната для одаренных в спорте детей в период каникул и нахождения их на учебно- тренировочных сборах;
выплатой денежной компенсации донорам за осуществление дачи (донации) крови на безвозмездной основе взамен бесплатного питания, выдаваемого для восполнения энергетических затрат
142
Приобретение лекарственных средств и прочих изделий медицинского назначения
Приобретение крови;
для пополнения аптечки – приобретения лекарственных и перевязочных средств.
144
Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов
По затратам государственных учреждений:
связанным с оплатой стоимости горюче-смазочных материалов для заправки воздушных судов Министерства обороны Республики Казахстан и правоохранительных органов Республики Казахстан в странах дальнего и ближнего зарубежья при нахождении в служебных командировках;
связанным с оплатой стоимости горюче-смазочных материалов для заправки специального автомобильного транспорта, осуществляющего ликвидацию очагов особо опасных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан, дезинфекцию транспортных средств на ветеринарных контрольных постах, по решению государственных органов, изъятие и уничтожение животных, больных особо опасными болезнями животных, а также при приобретении горюче-смазочных материалов, в целях уничтожения животных, больных особо опасными болезнями животных;
149
Приобретение прочих запасов
По затратам государственных учреждений:
реализующих государственную политику и осуществляющих контрольно-надзорные полномочия в области технического регулирования и метрологии, связанным с покупкой и испытанием образцов товаров для осуществления государственного надзора за их качеством и безопасностью в сфере их реализации;
связанным с приобретением запасных частей для оборудования, транспортных средств, но не более двадцати месячного расчетного показателя в месяц
150
Приобретение услуг и работ
152
Оплата услуг связи
Абонентная плата за телефоны;
междугородние переговоры;
сотовая связь;
почтовые затраты;
правительственная связь;
факс;
электронная почта;
спец связь;
спутниковая связь;
телетайп;
радио;
и другие виды связи.

140
Қорлар сатып алу
141
Азық-түлiк өнiмдерiн сатып алу
- спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернат оқушыларының жазғы демалыс және олардың оқу-жаттығу жиындарында болуы кезеңiнде тамақтануымен;
- донорларға ақысыз негiзде қан тапсыруды (донацияны) жүзеге асыруы үшiн энергетикалық шығындарын толтыруға арналған тегiн тамақ орнына ақшалай өтемақы төлеумен байланысты шығындар бойынша
142
Дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы өзге де бұйымдарды сатып алу
Қанды сатып алу;
дәрi қобдишасын толықтыру үшін - дәрілік заттар мен байлап-таңу құралдарын сатып алу
144
Отын, жанар-жағар май материалдарын сатып алу
мемлекеттiк мекемелердiң:
- Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi мен Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының әуе кемелерiне алыс және жақын шет елдерiнде қызметтiк iссапарларда болу кезiнде жанар-жағар май құю үшiн материалдар құнын төлеумен байланысты;
- Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiтiлген тiзбеге енгiзiлген ерекше қауiптi мал ауруларының ошақтарын жоюды жүзеге асыратын арнайы автомобиль көлiктерiне жанармай құюға арналған жанар-жағармай материалдарының құнын төлеуге байланысты мемлекеттiк мекемелердiң шығыстарын төлеу кезiнде ветеринарлық бақылау посттарында көлiк құралдарын дезинфекциялау, мемлекеттiк органдардың шешiмi бойынша малдардың аса қауiптi жұқпалы аурулармен
ауырған малдарды алып қою және жою, сондай-ақ сатып алу жанар-жағармай материалдарының, малдардың аса қауiптi жұқпалы аурулармен ауырған малдарды жою мақсатындағы шығыстары бойынша;
149
Өзге де қорларды сатып алу
Мемлекеттiк мекемелердiң:
- мемлекеттiк саясатты және тауарлар үлгiлерiнiң сатылу саласындағы сапасы мен қауiпсiздiгiне мемлекеттiк қадағалауды iске асыру үшiн оларды сатып алумен байланысты техникалық реттеу және метрология саласындағы бақылау-қадағалау өкiлеттiктерiн iске асыратын;
- жабдыққа, көлiк құралдарына арналған қосалқы бөлшектер сатып алумен, байланысты, бiрақ айына жиырма айлық есептiк көрсеткiштен артық емес шығыстары бойынша
150
Қызметтер мен жұмыстарды сатып алу
152
Байланыс қызметтерiне ақы төлеу
телефондар үшiн абоненттiк ақы;
қалааралық сөйлесу;
ұялы байланыс;
пошта шығындары;
үкiметтiк байланыс;
факс;
электронды почта;
арнайы байланыс;
спутниктi байланыс;
телетайп;
радио және байланыстың басқа да түрлері

159
Оплата прочих услуг и работ
По затратам государственных учреждений, связанных с оплатой услуг аэропорта по обслуживанию воздушных судов военно-транспортной авиации Сил воздушной обороны Вооруженных сил, правоохранительных органов Республики Казахстан в странах дальнего и ближнего зарубежья при нахождении в служебных командировках
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
Суточные за время нахождения в командировке, расходы по проезду к месту назначения и обратно, расходы по найму жилого помещения и прочие затраты, установленные законодательством центральным и местным государственным органам и органам, занимающимся оперативно-розыскной деятельностью

159
Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
Қазақстан Республикасының Әуе қорғанысы күштерiнiң әскери-көлiк авиациясының, құқық қорғау органдарының әуе кемелерiне алыс және жақын шет елдерде iссапарларда болғанда қызмет көрсету жөнiндегi әуежай қызметтерiн төлеуге байланысты мемлекеттiк мекемелердiң шығындары бойынша
160
Басқа да ағымдағы шығындар
161
Ел iшiндегi iссапарлар мен қызметтiк сапарлар
Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдарға және жедел-iздестiру қызметiн жүзеге асырушы органдар үшiн заңнамамен белгiленген iссапарда болған уақыт үшiн тәулiктiк, баратын жерге және керi қайту жол жүру үшiн шығыстары, тұрғын үй-жайды жалдау шығыстары және заңнамада белгiленген басқа да шығыстар

162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
Суточные за время нахождения в командировке, расходы по проезду к месту назначения и обратно, расходы по найму жилого помещения и прочие затраты, установленные законодательством центральным и местным государственным органам и органам, занимающимся оперативно-розыскной деятельностью
163
Затраты Фонда всеобщего обязательного среднего образования
Оказание денежной помощи остро нуждающимся учащимся государственных общеобразовательных школ из числа малообеспеченных семей

162
Елден тыс жерлерге iссапарлар мен қызметтiк сапарлар
Орталық және жергілікті мемлекеттiк органдарға және жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органдар үшін заңнамамен белгіленген іссапарда болған уақыт үшін тәуліктік, баратын жерге және кері қайту жол жүру үшін шығыстары, тұрғын үй-жайды жалдау шығыстары және заңнамада белгіленген басқа да шығыстар
163
Жалпыға бірдей міндетті орта білім қорының шығындары
Мемлекеттік жалпы білім беретін мектептердің аз қамтылған отбасынан шыққан аса мұқтаж оқушыларына ақшалай көмек көрсету

1. Предмет Договора
1.1. На основании Договора органа государственного казначейства поручает, а Банк осуществляет операции с госучреждением, финансируемого за счет средств,
_________________________________________________________________
(республиканского или местного бюджета)
по оплате чеков и по приему наличных денег от представителя госучреждения для зачисления на счета на условиях, предусмотренных Договором.
1.2. Порядок перевода госучреждением средств для получения наличных денег, оплата чеков, оформленных на имя представителя госучреждения, порядок сдачи наличных денег представителем госучреждения для зачисления на счета, сроки оплаты банковских услуг Банка регламентируются настоящим Договором, а также нормативными правовыми актами центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и банковским законодательством.
2. Обязательства Сторон
2.1. Государственное учреждение обязуется:
2.1.1. Предварительно за день до получения наличных денег предоставлять в орган государственного казначейства счета к оплате по каждой специфике расходов в отдельности на ожидаемую сумму получения наличных денег с кассы банка с приложением чека, оформленного в установленном порядке и счет к оплате на оплату банковских услуг Банка из расчета ___ процентов от полученной суммы.
2.1.2. Производить оплату услуг Банка из расчета ___ процентов от сдаваемой суммы не позже дня сдачи наличных денег для зачисления на счета.
2.2. Банк обязуется:
2.2.1. Для учета операций по чекам открыть внутрибанковский счет № _
2.2.2. Реализовать государственному учреждению денежные чековые книжки по теңге (включая Налог на добавленную стоимость) за штуку.
2.2.3. Принимать к исполнению реестры чеков на получение наличных денег государственными учреждениями и чеки, оформленные в установленном порядке.
Реестры чеков на получение наличных денег государственными учреждениями, представляемые к оплате, составляются в двух экземплярах и подписываются уполномоченными представителями органа государственного казначейства.
2.2.4. Обеспечить оплату представленных чеков с 9.00 (девять) до 13.00 (тринадцать) часов.
2.2.5. Обеспечить до 14 (четырнадцать) 30 (тридцать) часов предоставление в орган государственного казначейства реестров оплаченных чеков.
2.2.6. Принимать наличные деньги от представителя госучреждения для зачисления на счета с 9.00 (девять) до 13.00 (тринадцать) часов и всю сумму принятых наличных денег перечислять в тот же день на единый казначейский счет для зачисления на соответствующие счета.
2.3. Орган государственного казначейства обязуется:

1. Шарттың мәні
1.1. Шарт негізінде Мемлекеттік қазынашылық органы тапсырады, ал Банк Шартта көзделген жағдайларда шоттарға есептеу үшін меммекемелердің өкілдерінен чектерді төлеу бойынша және қолма-қол ақша қабылдау жөніндегі
_________________________________________________________________
(республикалық немесе жергілікті бюджет)
қарақпараттық жүйесіат есебінен қаржыландыратын меммекемемен операцияны жүзеге асырады.
1.2. Мемлекеттік мекеме қолма-қол ақша алу, меммекеме өкілінің атына ресімделген чектерді төлеу, шоттарға есептеу үшін меммекеме өкілінің қолма-қол ақшасын беру, Банктің банктік қызметтеріне ақы төлеу мерзімінің тәртібі осы Шартпен, сондай-ақ бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен және банктік заңнамамен реттеледі.
2. Тараптардың міндеттемелері
2.1. Мем.мекеме:
2.1.1. Қолма-қол ақшаны алған күнге дейін алдын ала Мемлекеттік қазынашылық органы банктің кассасынан қолма-қол ақша алуға күтілетін сомаға чекті белгіленген тәртіппен ресімделген және алынған соманың _____ пайызы есебімен Банктің банктік қызметтерін төлеуге арналған төлем шотын қоса бере отырып, жекелей әрбір шығыстар ерекшелігі бойынша төлем шотын ұсынуға;
2.1.2. Банктiң қызметiн төлеудi шотқа есепке жатқызу үшін қолма-қол ақшаны тапсырған күннен кешіктірмей тапсырылатын соманың _______________ пайызы есебінде жүргізуге мiндеттенедi.
2.2. Банк:
2.2.1. Чек бойынша операцияларды есепке алу үшін нөмір_____ ішкі банктік шот ашуға;
2.2.2. Мемлекеттік мекемеге бір данасы үшін ________ теңгеден бойынша (Қосымша құн салығын қоса алғанда) ақша чек кітапшасын сатуға;
2.2.3. Мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақша алуына арналған чектер және белгіленген тәртіппен ресімделген чек тізілімдерінің атқарылуын қабылдауға;
Мемлекеттік мекемелердің төлемге ұсынатын қолма-қол ақша алуға арналған чектер тізілімдері екі данада жасалады және оларға Мемлекеттік қазынашылық органы уәкілетті өкілдері қол кояды;
2.2.4. Ұсынылған чектердің төлемін сағат 9.00 (тоғыз) ден 13.00 (он үш) дейін қамтамасыз етуге;
2.2.5. Мемлекеттік қазынашылық органы төленген чектердің тізілімдерін сағат 14 (он төрт) 30 (отыз) дейін қамтамасыз етуге;
2.2.6. Меммекеменің өкілінен қолма-қол ақшаны 9.00 (тоғыз) 13.00 (он үш) дейін шотқа есептеу үшін қабылдауға және қолма-қол ақшаның қабылданған барлық сомасын сол күні тиісті шоттарға есептеу үшін Бірыңғай қазынашылық шотына аударуға міндеттенеді.
2.3. Мемлекеттік қазынашылық органы:

2.3.1. Представлять в Банк документ с образцами подписей и оттиска печати орган государственного казначейства на получение наличных денег с кассы банка в двух экземплярах.
2.3.2. В случае утери печати и изменениях в документе с образцами подписей незамедлительно сообщить Банку.
2.3.3. Обеспечивать представление реестров и чеков в Банк до 16.00 (шестнадцать) часов.
2.3.4. Обеспечивать в течение операционного дня восстановление выданных сумм на основании реестров оплаченных чеков, предоставленных Банком до 14 (четырнадцать) 30 (тридцать) часов, и производить перевод денег на оплату банковских услуг Банка.
2.4. Госучреждение обязуется:
2.4.1. Заключить с банком договор об использовании чеков в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
2.4.2. Оплачивать стоимость денежной чековой книжки за счет собственных денег по _______ теңге (включая Налог на добавленную стоимость) за штуку, согласно пункту 2.2.2 Договора.
2.4.3. Приобретенные денежные чековые книжки своевременно предоставлять в орган государственного казначейства для их регистрации.
2.4.4. В случае утери чековой книжки немедленно уведомить об этом Банк с указанием номеров неиспользованных бланков чеков.
3. Права Сторон
3.1. Банк имеет право:
3.1.1. Отказать в совершении кассовых операций при наличии фактов, свидетельствующих о нарушении органов государственного казначейства условий пункта 2.3.3. Договора, а также отказать в оплате неправильно оформленных чеков.
3.2. Орган государственного казначейства имеет право:
3.2.1. В случае изменения наименования (слияние или реорганизация), износе или утере печати, на основании поданного им заявления обслуживаться по счетам к оплате с пометкой об отсутствии печати и наличием подписей, указанных в документе с образцами подписей, до изготовления печати.
3.2.2. Предъявлять штрафные санкции за каждый день задержки как по неоплаченным чекам, так и по несвоевременно перечисленным деньгам, для зачисления на единый казначейский счет.
3.3. Госучреждение имеет право:
3.3.1. Возвратить банку неиспользованные бланки чеков, согласно условиям заключенного Договора об использовании чеков с Банком.
4. Ответственность Сторон
4.1. Орган государственного казначейства согласно пункту 2.3.4. Договора несет ответственность за правильность заполнения реквизитов в счетах к оплате и своевременность отправления счета к оплате. В случае не поступления денег по вине органа государственного казначейства на корреспондентский счет Банка, последний в конце рабочего дня относит остаток невосстановленных сумм по внутри банковскому счету № ________ на отдельный счет Банка с начислением штрафа за каждый день задержки, в размере по ставке рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан.

2.3.1. Банкке банктің кассасынан қолма-қол ақша алуға екі данада Мемлекеттік қазынашылық органың қол кою үлгілері және мөртаңбасы бар құжаттарын ұсынуға;
2.3.2. Банкке мөр жоғалған және қол қою үлгілері бар құжаттары өзгерген жағдайда тез арада хабарлауға;
2.3.3. Банкке тізілімдер мен чектерді сағат 16.00 (он алты) дейін ұсынуға;
2.3.4. Банк сағат 14 (он төрт) 30 (отыз) дейін ұсынған төленген чектер тізімдерінің негізінде операция күні ішінде берілген соманы қалпына келтіруді және Банктің банктік қызметтерін төлеуге ақша аударуды жүргізуді қамтамасыз етуге міндеттенеді.
2.4. Мемлекеттік мекеме:
2.4.1 Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес банкпен чектерді пайдалану туралы шарт жасасуға;
2.4.2. Шарттың 2.2.2-тармағына сәйкес бір данасына____ теңгеден (Қосымша құн салығын қосқанда) өзінің ақшасы есебінен ақшалай чек кітапшасының құнын төлеуге;
2.4.3. Сатып алынған ақшалай чек кітапшасын тіркеу үшін оны Мемлекеттік қазынашылық органыға уақтылы беруге;
2.4.4. Чек кітапшасын жоғалтқан жағдайда ол туралы чектің пайдаланылмаған бланктерінің нөмірлерін көрсете отырып, Банкі дереу хабардар етуге міндеттенеді.
3. Тараптар құқықтары
3.1. Банктің:
3.1.1. Мемлекеттік қазынашылық органы Шарттың 2.3.4-тармақтарының талаптарын бұзғаны туралы куәландыратын фактілер болған кезде кассалық операциялар жасаудан бас тартуға, сондай-ақ дұрыс ресімделмеген чектерді төлеуден бас тартуға құқығы бар.
3.2. Мемлекеттік қазынашылық органы:
3.2.1. Атауы өзгерген (қосылуы немесе қайта ұйымдастырылуы), тозған немесе мөрі жоғалған жағдайда, ол ұсынған өтініш негізінде мөрді әзірлегенге дейін қол қою үлгісі бар көрсетілген құжатта мөрінің жоқтығы және қолының қойылғаны туралы белгісі бар төлем шоты бойынша қызмет көрсетуге;
3.2.2. Төленбеген чектер бойынша және Бірыңғай қазынашылық шотына есептеу үшін уақтылы аударылмаған ақша бойынша кідірістің әрбір күні үшін айыппұл санкцияларын ұсынуға құқылы.
3.3. Мемлекеттік мекеме:
3.3.1. Банкпен жасалған Чекті пайдалану туралы шарттың талаптарына сәйкес чектің пайдаланылмаған бланкілерін банкке қайтаруға құқылы.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Мемлекеттік қазынашылық органы Шарттың 2.3.4-тармағына сәйкес төлем шоттарындағы деректемелердің дұрыстығы және төлем шотының уақтылы жіберілуі үшін жауапты болады. Мемлекеттік қазынашылық органың кінәсінен Банктің корреспонденттік шотына ақша түспеген жағдайда жұмыс күнінің аяғында соңғысы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасы бойынша мөлшерде кідіртілген әрбір күн үшін айыппұл есептей отырып, Банктің жеке шотына нөмір____банкішілік шоты бойынша қалпына келтірілмеген сома қалдығын апарады.

4.2. Орган государственного казначейства за несвоевременную оплату Банку банковских услуг, за исключением случаев задержки платежей в платежной системе (Система розничных платежей – СРП или Система крупных платежей – СКП) по выдаче наличных денег по чекам и по приему наличных денег от представителя госучреждения, уплачивает пеню из расчета ___ процентов от неоплаченной суммы за каждый день просрочки в соответствии со сроком, согласно пункту 2.3.4. Договора.
4.3. В случае невыполнения условий оплаты чеков, согласно пункту 2.2.4. Договора и за несвоевременное перечисление денег на единый казначейский счет, согласно пункту 2.2.6. Договора, Банк уплачивает штраф в доход соответствующего бюджета из расчета ___ процентов за каждый день задержки от суммы неоплаченных чеков и несвоевременно перечисленных денег на единый казначейский счет для зачисления на соответствующие счета. Каждый факт по неоплаченным чекам и несвоевременно перечисленным деньгам на единый казначейский счет для зачисления на соответствующие счета оформляется актом произвольной формы (в двух экземплярах) и подписывается Банком и органом государственного казначейства. В случае отказа от подписания акта, Банк представляет в органы государственного казначейства письменное объяснение причин отказа. Оплата штрафа производится на основании акта ежемесячно не позднее 30 числа.
5. Срок действия Договора и порядок его изменения и расторжения
5.1. Договор составлен на государственном и русском языках в трех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному для каждой Стороны. Договор вступает в силу с даты его подписания и действует по 31 декабря __ года. Сумма обязательства по коду_______ бюджетной классификации расходов составляет теңге.
5.2. Все изменения и дополнения, вносимые в Договор, действительны при их оформлении в письменном виде и подписании уполномоченными лицами всех Сторон, в дальнейшем являются неотъемлемой частью Договора.
5.3. Каждая из Сторон имеет право расторгнуть Договор, уведомив об этом в письменной форме другую Сторону, не менее чем за месяц до даты его предполагаемого расторжения.
6. Разрешение споров
6.1. Все споры, возникающие между Сторонами по Договору, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6.2. Стороны устанавливают, что все возможные претензии по Договору должны быть рассмотрены Сторонами в течение десяти дней с момента получения претензии.
7. Форс-мажор

4.2. Мемлекеттік қазынашылық органы чектер бойынша қолма-қол ақшаны беру және меммекеме өкілінен қолма-қол ақшаны қабылдау бойынша төлем жүйесіндегі (әртүрлі төлемдер жүйесі - Ірі төлемдер жүйесі) төлемдердің кідіріс жағдайын қоспағанда, Банкке банктік қызметтерді уақтылы төлемегені үшін Шарттың 2.3.4-тармағына сай мерзімге сәйкес мерзімі өткен әрбір күн үшін төленбеген соманың__ пайызы есебімен айырысуынан өсімақы төлейді.
4.3. Шарттың 2.2.4-тармағына сәйкес чектер төлемінің талаптарын орындамаған және Бірыңғай қазынашылық шотқа уақтылы ақша аударылмаған жағдайда Шарттың 2.2.6-тармағына сәйкес Банк тиісті бюджет кірісіне төленбеген чектер және Бірыңғай қазынашылық шотына тиісті шоттарға есептеу үшін уақтылы аударылмаған ақша сомасынан мерзімі өткен әрбір күн үшін __ пайызы есебімен айыппұл төлейді. Төленбеген чектер және Бірыңғай қазынашылық шотқа тиісті шоттарды есептеу үшін уақытылы ақша аудармау жөніндегі әрбір факт өндіріс нысанында (екі данада) актімен ресімделеді және оған Банк пен Мемлекеттік қазынашылық органы қол қояды. Актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда Банк Мемлекеттік қазынашылық органы жазбаша бас тарту себебінің түсіндірмесін ұсынады. Айыппұл төлемі ай сайын 30 күннен кешіктірмей акт негізінде жүргізіледі.
5. Шарттың әрекет ету мерзімі және оны өзгерту және бұзу тәртібі
5.1. Шарт қазақ және орыс тілдерінде заң күші бірдей үш данада, әрбір тарап үшін бір дана бойынша жасалды. Шарт оған қол қойылған күннен ___________бастап күшіне енеді және __жылғы 31 желтоқсанға дейін әрекет етеді. Бюджеттік шығыстар сыныптамасының ___________коды бойынша міндеттеме сомасы _____________теңгені құрайды.
5.2. Шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар оны жазбаша ресімдеген және әрбір тараптардың уәкілетті тұлғалары қол қойған кезде жарамды, одан әрі Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
5.3. Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапты бұл туралы жазбаша нысанда оның мәлімдеген бұзылатын күнге дейін кемінде бір ай ішінде хабарлап, Шартты бұзуға құқылы.
6. Дауларды шешу
6.1. Шарт бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар келіссөздер арқылы шешіледі. Тараптар уағдаластыққа келмеген келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
6.2. Тараптар Шарт бойынша барлық ықтимал наразылықтарды Тараптар оларды алған сәттен бастап он күн ішінде қарауы тиіс деп белгілейді.
7. Форс-мақпараттық жүйесіор

7.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение обязательств по Договору, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: опасные природные явления, пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, временное отсутствие электроэнергии и телекоммуникационной связи и т.п., которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по Договору.
7.2. Стороны незамедлительно извещают друг друга в случае изменения реквизитов (юридических адресов, номера счета и так далее).
8. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Подписи Сторон:
Государственное учреждение:
______________
Место печати
Орган государственного
казначейства: _____________
Место печати
Банк: _______________
Место печати
Приложение 99
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
В ________________________________________________________
(наименование органа государственнного казначейства)
________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
Заявка на получение наличных денег № _____
"___" __________________ год (дата выписки) к чеку № ________ от "___"_____________ __ года (дата выписки)
Источник финансирования
Код бюджетной классификации расходов
Сумма
Назначение получения наличных денег
1
2
3
4
5
Итого:
Итого сумма прописью
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Руководитель государственного учреждения _________________________ (фамилия, имя, отчество) (подпись) (при его наличии)
Главный бухгалтер государственного учреждения _____________________ (фамилия, имя, отчество) (подпись) (при его наличии)
Приложение 100
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма № 5-55
Отчет произведен:
дата – время
Страница Х из Х
Реестр чеков на получение наличных денег государственными учреждениями № _____ Дата "__" ____________ __ год
Сноска. Приложение 100 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Регион:
Банк:
Вид бюджета:
Орган государственного казначейства:
Наименование государственного учреждения
Код государственного учреждения
Номер чека
Номер счета к оплате
Сумма (теңге)
1
2
3
4
5
6
Итого:
По реестру представлено _____ документов на выплату наличных в сумме
_______________________________________________________________ теңге
(цифрами и прописью)
Руководитель органа государственного казначейства
Ответственный исполнитель органа государственного казначейства
Место печати
Реестр чеков на оплату принят _______ _____________________________________
(ответственный исполнитель банка (подпись)             (фамилия, имя, отчество)
(при его наличии))
Приложение 101
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
___________________________________________________
(наименование Банка)
_______________________________________________________________
(наименование органа государственного казначейства)
Сноска. Приложение 101 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Вид бюджета: ___________________________________________________
республиканский, местный (нужное подчеркнуть)
Реестр оплаченных чеков
Дата "__" ____________ __ год
Наименование государственного учреждения
Код государственного учреждения
Номер чека
Сумма (теңге)
Дата, № реестра органа государственного казначейства
1
2
3
4
5
6
Итого:
По данному реестру оплачено _______________ чеков
на сумму _______________________________________
(цифрами и прописью)
Руководитель Банка _________________
Место печати
Ответственный исполнитель Банка ________________
Реестр оплаченных чеков принят
Перечислено счетом к оплате № __
________________________________________________________________
(ответственный исполнитель органа государственного казначейства)
Дата "__" ___________ год
Приложение 102
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Разрешение на открытие текущего счета от "___" __________ _____ года
__________________________________________________________,
(наименование и код государственного учреждения)
финансируемого из бюджета ________________________________,
(вид бюджета)
разрешается открыть текущий счет в национальной валюте для проведения расчетов с применением корпоративной платежной карточки на основании ходатайства
_______________________________________________________
(наименование администратора бюджетных программ)
от "___" _________________ __ года
Разрешение действительно до отзыва уполномоченным органом по исполнению бюджета
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета
_______________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Отметки банка
Счет № ______ "___" __________ год
Приложение 103
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
______________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
Журнал регистрации корпоративных карточек
Начато ________________ год
Окончено ____________ год
Срок хранения______________________
№ дела по номенклатуре ___________________
Продолжение
По данному образцу печатать все листы журнала
Дата получения карточки с банка
Владелец корпоративной платежной карточки
Примечание
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
основание для выдачи корпоративной карточки (дата, номер приказа)
отметка о получении корпоративной карточки (подпись)
отметка о возврате корпоративной карточки (подпись)
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 104
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга

7.1. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны үшін, егер бұл орындамаушылық болжанбаған мынадай жағдайлардың, атап айтқанда: Шарт бойынша міндеттемелерді орындауға тікелей ықпал еткен қауіпті табиғи жағдайлар, өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, эпидемия, әскери әрекет, уақытша электр энергияның және телекоммуникациялық байланыстың болмауы және т.с.с. себебі болып табылса, жауапкершіліктен босатылады.
7.2. Тараптар деректемелері (заңды мекен-жайы, шот № және тағы басқа) өзгерген жағдайда бір-бірін тез арада хабардар етеді.
8. Қатысушылардың заңды мекен-жайлары мен деректемелері
Тараптардың қолы:
Мемлекеттік мекеме:
_________________
_________________
Мөр орны
Мемлекеттік қазынашылық орган:
_________________
_________________
Мөр орны
Банк:
_________________
_________________
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
99-қосымша
___________________________________________ (мемлекеттік қазынашылық органына) ___________________________________________ (мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
Қолма-қол ақша алуға арналған өтінімнің №__
__жыл "__"_______________
(жазып алынған күні)
чекке №___
_жыл "__"________________
Қаржыландыру көзі
Бюджеттік шығыстар сыныптамасының коды
Сомасы
Қолма-қол ақша алуды тағайындау
1
2
3
4
5
Жиыны
Жиын сомасын таратып жазу _____________________________________
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің басшысы__________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_________________
(қолы)
Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері _____________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_________________
(қолы)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
100-қосымша
5-55-нысан
Есеп жүргізілді:
Күні-Уақыт
Х-парақтан Х-парағы
Мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақша алуға арналған чектері тізілімінің нөмір Күні: __жыл "__"_______________
Өңір:
Банк:
Бюджеттің түрі:
Мемлекеттік қазынашылық органры:
Нөмірі
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Чек №
Төлеуге берілетін шоттың №
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
___________________ теңге сомасында қолма-қол ақша төлеміне тізілім
(санмен және жазумен)
бойынша______құжат ұсынылды
Мемлекеттік қазынашылық органынаның басшысы _____________________
Мемлекеттік қазынашылық органынаның жауапты
орындаушысы _____________________
Мөр орны
Төлемге арналған чектер тізілімі
қабылданды _______________________________________________________
(банктің жауапты орындаушысы) (қолы ) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
101-қосымша
_____________________________________________________
(банк атауы)
______________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылық органдары атауы)
Бюджет түрі_____________________________________________________ ((республикалық, жергілікті (керегінің асты сызылсын)
Төленген чектердің тізілімі Күні __жыл "___"_________________
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Чек №
Сомасы (теңге)
Мемлекеттік қазынашылық органдары тізілімінің күні, нөмірі
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
Осы тізілім бойынша __________________________ сомасына (санмен және жазумен)
____________ чектер төленді
Банк басшысы ____________________________
Мөр орны
Банктің жауапты орындаушысы_____________________
Төленген чектер тізілімі қабылданды
Нөмір төлеуге берілетін шотпен аударылды
_______________________________________________________________ (мемлекеттік қазынашылық органдарынің жауапты орындаушысы)
Күні __жыл "___"______________
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
102-қосымша
Ағымдағы шот ашуға арналған рұқсат ______ жылғы "___" _____________
________________________ (бюджетінен қаржыландырылатын бюджет түрi)
________________________________________________________________
(мемлекеттiк мекеменiң атауы және коды)
________________________________________________________________
қолдаухаты негiзiнде (бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң атауы):
________________________________________________________________
________________________________________________________________
корпоративтiк төлем карточкасын қолдана отырып, есеп айырысу жүргiзу
үшiн ұлттық валютада ағымдағы шот ашуға рұқсат етiледi 20__ жыл "___" _.
Рұқсат бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган қайтарып
алғанға дейiн қолданыста болады.
Бюджеттi атқару жөнiндегi
уәкiлеттi органның басшысы ___________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны
Банк белгiсi
_____ жыл "___" ___________ шот нөмір ____
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
103-қосымша
_______________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
Корпоративтік карточкаларды тіркеу журналы
_______________ жылы басталды
______________жылы аяқталды
сақталу мерзімі_________
номенклатура бойынша істің нөмірі____
журналдың барлық парағы осы үлгі бойынша басылсын
Банктен карточка алған күн
Корпоративтік төлем карточкасының иесі
Ескертпе
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
корпоративтік карточка беру үшін негіздеме (бұйрықтың күні, №)
корпоративтік карточка алу туралы белгі (қолы)
корпоративтік карточканы қайтару туралы белгі (қолы)
1
2
3
4
5
6
7
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
104-қосымша

Форма 2-38
Платежное поручение № ____ "__" ________ ____ год
Фактический плательщик: _____________
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Сумма
Отправитель денег: ____________________________
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер:
_____________________________________________
Код отправителя денег:
Банк филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
отправителя денег:
Индивидуальный идентификационный код
Страна резидентства
Банковский идентификационный код
Бенефициар: __________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер: ______________
Код бенефициара:
Фактический (конечный) бенефициар: _____
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер: ___________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
Бенефициара: _______________
Индивидуальный идентификационный код
Страна резиденства
Банковский идентификационный код
Банковский идентификационный код
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан – посредник:
Банковский идентификационный код
Сумма прописью: ______________________________________________
Код назначения платежа ______
Код бюджетной классификации доходов _______
Код бюджетной классификации расходов _______
Дата валют _______
Назначение платежа: ___________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя: _______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера: __________________
Приложение 105
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма 5-17
Отчет произведен:
дата – время
Страница Х из Х
Реестр восстановлений и переносов
Сноска. Приложение 105 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Регион: __________________________________
Вид бюджета: _____________________________
Источник финансирования: _________________
Код госучреждения: _______________________
Наименование госучреждения: ______________
Период: __________________________________
Единицы измерения: теңге _________________
Код бюджетной классификации
Тип
№ документа
Дата
Сумма по дебету
Сумма по кредиту
№ Заказа
№ счета к оплате
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого:
Всего
Ответственный исполнитель: _________________
(подпись)
Место штампа
Приложение 106
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Реестр инкассовых распоряжений
Дата представления: ________________________________
Наименование государственного учреждения: ________________________
Инкассовое распоряжение
Примечание*
номер
дата
Назначение платежа
Сумма
1
2
3
4
5
6
Руководитель государственного учреждения ______________________
_________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Уполномоченное лицо государственного учреждения ______________
_________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
* данное поле заполняется ответственным исполнителем органа государственного казначейства
Приложение 107
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
__________________________________________________________
(наименование органа государственного казначейства)
_____________________________
(вид бюджета)
_____________________________
(источник финансирования)
Журнал учета инкассовых распоряжений
Начато ________________ год
Окончено ________________ год
Срок хранения _____________________
№ дела по номенклатуре ______________
Государственное учреждение
Инкассовое распоряжение
В пользу кого взыскание
Дата предъявления
Дата блокирования
Отметка об исполнении
наименование
Код
Кем выставлено
Код бюджетной классификации
дата
номер
сумма
дата исполнения
Ответ исполнитель
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 108
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
______________________________________________________
(наименование органа государственного казначейства)
Журнал учета инкассовых распоряжений, выставленных на счет субъекта квазигосударственного сектора
Начато _____________________________ год
Окончено ___________________________ год
Срок хранения ______________________
№ дела по номенклатуре _____________
Субъект квазигосударственного сектора
Инкассовое распоряжение
В пользу кого взыскание
Дата предъявления
Отметка об исполнении
наименование
Код
Кем выставлено
дата
номер
сумма
дата исполнения
сумма
ответисполнитель
1
2
3
4
5
б
7
8
9
10
11
12
Приложение 109
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Заявка на конвертацию иностранной валюты от "__" ___________ _____ года
Сноска. Приложение 109 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Наименование и код государственного учреждения/заемщика, привлекшего гарантированный государством заем: _________________________
По поручению: _________________________________________________________
Почтовый адрес: ________________________________________________________
(государственное учреждение/заемщик, привлекший гарантированный государством заем)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного исполнителя, уполномоченного на решение вопросов по сделке:
_____________________________________________________________________
(государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем,
либо орган государственного казначейства)
Счет в иностранной валюте государственного учреждения/заемщика, привлекшего гарантированный государством заем: _________________________
Счет государственного казначейства в Национальном Банке Республики Казахстан, банковский идентификационный код ______________
Направление использования средств в иностранной валюте:
____________________________________________________________________
(указывается назначение платежа, соответствующее назначению платежа в счете к оплате,
дата, № уведомления о регистрации гражданско-правовой сделки (соглашения, контракта)
Код назначения платежа: _______
№ счета к оплате: _______
Поручаем заключить за наш счет от нашего имени сделку на конвертацию денег в иностранной валюте на следующих условиях:
Вид валюты
Сумма конвертации в валюте
Курс Национального Банка Республики Казахстан
Сумма конвертации в теңге
Срок действия заявки по "__" _________ _____ года
Источники финансирования: ___________________
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководитель государственного учреждения/заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, либо органа государственного казначейства
___________________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Место печати
Главный бухгалтер ___________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место штампа
Приложение 110
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Заявка на реконвертацию иностранной валюты от "__" ___________ _____ года
Сноска. Приложение 110 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Наименование и код государственного учреждения/заемщика, привлекшего гарантированный государством заем: _____________________________________
По поручению: __________________________________________________
Почтовый адрес: _________________________________________________
(государственное учреждение/заемщик, привлекший гарантированный государством заем)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного исполнителя,
уполномоченного на решение вопросов по сделке:
______________________________________________________________________
(государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем,
либо орган государственного казначейства)
Счет в иностранной валюте государственного учреждения/заемщика, привлекшего гарантированный государством заем: _______________________
Счет государственного казначейства в Национальном Банке Республики Казахстан, банковский идентификационный код _______________
Назначение платежа: ____________________________
Код назначения платежа: _________________________
Реквизиты счета получателя в теңге (наименование, бизнес-идентификационный номер, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код, код бюджетной классификации или код доходов): _________________
Поручаем заключить за наш счет и от нашего имени сделку на реконвертацию денег в иностранной валюте на следующих условиях:
Вид валюты
Сумма реконвертации в валюте
Курс Национального Банка Республики Казахстан
Сумма реконвертации в теңге
Срок действия заявки по "__" _________ _____ года
Источники финансирования: ___________________
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководитель государственного учреждения/заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, либо органа государственного казначейства)
_________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Место печати
Главный бухгалтер ________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место штампа
Заполняется государственным казначейством
Приложение 111
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
В _______________________________________________________________
(государственное казначейство/орган государственного казначейства) Заявка на присвоение кодов и открытие контрольных счетов наличности субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, автономной организации образования, фонду социального медицинского страхования, единому оператору в сфере государственных закупок от "___" __________ ______ года

2-38-нысаны
№______ Төлем тапсырмасы "____" _____
Нақты төлеуші: _____________
Жеке сәйкестендіру №/бизнес-сәйкестендіру №
Сомасы
Ақша жіберуші: ____________
____________________________
Жеке сәйкестендіру №/бизнес-сәйкестендіру №: _____________:
_____________________________________________
Ақша жөнелтушінің коды:
Жіберушінің банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы:
Жеке сәйкестендіру коды
Резиденттік елі:
Банктік сәйкестендіру коды
Бенефициар: __________________________________
Жеке сәйкестендіру №/бизнес-сәйкестендіру №: ___________
Бенефициардың коды: Нақты (түпкілікті) бенефициар: ____
Жеке сәйкестендіру №/бизнес-сәйкестендіру №: ___________
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы:
Жеке сәйкестендіру коды
Резиденттік елі:
Банктік сәйкестендіру коды
Банктік сәйкестендіру коды
Делдал банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы:
Банктік сәйкестендіру коды
Сомасы жазбаша: ______________________________________________
Төлем тағайындау коды ______
Бюджеттік түсімдер сыныптамасының коды _______
Бюджеттік шығындар сыныптамасының коды _______
Валюта күні _______
Төлем тағайындау: ___________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда): _______________________
Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда): __________________
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
105-қосымша
5-17 нысаны
Есеп жүргізілді:
Күні - Уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Қалпына келтіру және көшіру тізілімі
Өңір:_____________________________
Бюджет түрі:______________________
Қаржыландыру көзі:_________________
Мемлекеттік мекеме коды:________________
Мемлекеттік мекеме атауы:________________
Мерзімі:___________________________
Өлшем бірлігі: теңге_______________
Бюджеттік сыныптаманың коды
Түрі
Құжаттың нөмір
Күні
Дебет бойынша сомасы
Кредит бойынша сомасы
Тапсырыс нөмір
Төлеуге берілетін шоттың нөмір
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны
Барлығы
Жауапты орындаушылар __________________ (қолы)
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
106-қосымша
Инкассолық өкімдердің тізілімі
Ұсынылу күні__________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы:____________________
Инкассолық өкімі
Күні
Төлемнің тағайындалуы
Сомасы
Ескертпе*
1
2
3
4
5
6
Мемлекеттік мекеменің басшысы ________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
__________________
(қолы)
Мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы __________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
__________________
(қолы)
Мөртабан орны
* – Осы ашық жолды мемлекеттік қазынашылық органдарының жауапты атқарушысы толтырады.
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
107-қосымша
_______________________________________________________ (мемлекеттік қазынашылық органының атауы) _______________________ (бюджет түрі) ______________________ (қаржыландыру кезі)
Инкассалық өкімдерді есепке алу журналы
_______________жылы басталды
_______________жылы аяқталды
сақтау мерзімі___________
Номенклатура бойынша істің нөмір____
Мемлекеттік мекеме
Инкассалық өкімі
Өнді-ріп алу кім-нің пайдасына
Берілген күні
Бұғат-тау күні
Орындалуы туралы белгі
атауы
код
Кіммен қойлды
Бюджеттік сыныптама коды
күні
номірі
сом-масы
орындалған күні
Жауапты орындаушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
108-қосымша
_____________________________________________________________ (мемлекеттік қазынашылық органының атауы)
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына қойылған инкассолық өкiмдердi есепке алу журналы
________________ жылы басталды.
________________ жылы аяқталды.
Сақтау мерзімі _____________________
Номенклатура бойынша істің нөмір _____________________
Нөмірі
Квазимемлекеттік сектор субъектілері
Инкассолық өкім
Өндіріп алу кімнің пайдасына
Берілген күні
Орындалуы туралы белгі
атауы
коды
кіммен қойылған
дата
сомасы
орындалған күні
сомасы
Жауапты орындаушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
109-қосымша
___ жылғы "__" ______________ шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім
Ескерту. 109-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының атауы және коды ______
Тапсырыс бойынша: ___________________________
Пошталық мекенжайы: ___________________________________________
(мемлекеттік мекеме/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы)
Уәкілетті мәміле бойынша мәселелерді шешуге жауапты орындаушының
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
________________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеме/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы немесе
мемлекеттік қазынашылық органдары)
Мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берілген соманы қарыз алушының тартқан
шетел валютасындағы шоты: __________________________
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі мемлекеттік қазынашылық шоты,
банктік сәйкестендіру коды _________________________
Шетел валютасындағы қаражатты пайдалану бағыты: ________________
(төлеуге берілетін шотта төлемнің мақсатында сәйкес келетін төлемнің мақсаты,
азаматтық-құқықтық мәмілені (келісімнің, келісімшарттың) тіркеу туралы
хабарламаның нөмір көрсетіледі)
Төлем белгілеу коды: _______
Төлеуге берілетін шоттың нөмір: _______
Біздің шотымыздың есебінен және біздің атымыздан төмендегідей шарттарда шетел валютасындағы ақшаны айырбастауға мәміле жасасуды тапсырамыз:
Валюта түрі
Валютаны айырбастау сомасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi бағамы
Теңгеге айырбастау сомасы
Өтінім іс-әрекетінің мерзімі __жылғы "__" ______ дейін
Қаржыландыру көзі: ________________________________
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының немесе мемлекеттік қазынашылық органдарының басшысы
____________ _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны
Бас бухгалтер ____________ _____________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
110-қосымша
___ жылғы "__" ______________ шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінім
Ескерту. 110-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының
атауы және коды: ________________________
Тапсырыс бойынша: __________________________
Пошталық мекенжайы: ___________________________________________
(мемлекеттік мекеме/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы)
Мәміле бойынша мәселелерді шешуге уәкілетті жауапты орындаушының тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда): ______________________________
(мемлекеттік мекеме/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы не
мемлекеттік қазынашылық орган)
Мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының
шетел валютасындағы шоты: _________________________________
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi мемлекеттік қазынашылық шоты,
банктік сәйкестендіру коды __________________________
Төлем мақсаты: __________________
Төлем белгілеу коды: _____________
Теңгемен алатын алушының шот деректемелері (атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бюджеттік сыныптама коды немесе кіріс коды) ___________________________
Біздің шотымыздың есебінен және біздің атымыздан төмендегідей шарттарда шетел валютасындағы ақшаны қайта айырбастап алуға мәміле жасасуды тапсырамыз:
Валюта түрі
Валютаны қайта айырбастау сомасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi бағамы
Теңгеге айырбастау сомасы
Өтінім іс-әрекетінің мерзімі __жылғы "__" ______ дейін
Қаржыландыру көзі: ________________________________
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының немесе мемлекеттік қазынашылық органдарының басшысы
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны
Бас бухгалтер ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөртабан орны
Мемлекеттік қазынашылықпен толтырылады
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
111-қосымша
_______________________________________________________________ (мемлекеттік қазынашылыққа/мемлекеттік қазынашылық органына) Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға кодтар беруге және қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға өтінім
__________ жылғы "__" ________________

Сноска. Приложение 111 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
Наименование и код
Месторасположение
Сектор экономики
Страна резидентства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера
Бизнес идентификационный номер
Адрес, телефон, электронная почта
Основание (нормативный правовой акт, на основании которого создано юридическое лицо)
Основание (нормативный правовой акт, на основании которого выделяются денежные средства и уровень бюджета, из которого выделяются средства)
Вид контрольного счета наличности
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Руководитель юридического лица (органа государственного казначейства)
_______________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Отметка ответственного исполнителя
_______________________________ открыт "___" _______ ________ года
(код субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок)
_______________________________ открыт "___" ______ _________ года
(контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок)
Ответственный исполнитель _______________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 112
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
В ______________________________________________________________
(наименование органа государственного казначейства) Подтверждение для проведения платежа по осуществлению финансовой поддержки от "__" ___________ _____ года
Сноска. Приложение 112 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Период ___________________ (за месяц/квартал/год)
Бизнес-идентификационный номер
Наименование
Бизнес-идентификационный номер
Наименование
Номер договора займа/субсидирования
Дата договора займа/субсидирования
Наименование меры государственной поддержки (Льготное кредитование, субсидирование процентной ставки вознаграждения, гарантирование)
Сумма (теңге)
Руководитель оператора финансовой поддержки ______________
(подпись)
_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Главный бухгалтер /Специалист
________ __________________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место штампа
Приложение 113
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Заказчик в рамках казначейского сопровождения
____________________________________________________________________
Генеральный подрядчик (поставщик) в рамках казначейского
сопровождения ______________________________________________________
Объект строительства _________________________________________
Платежный сертификат № _____ от "___" ______________ 202_ года
Сноска. Приложение 113 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Договор (номер, дата)
Общая стоимость договора (в теңге)
Наименование затрат
Сумма (в теңге)
Документ-обоснование
(при оплате за товары, работы и услуги – номер и дата подтверждающего документа)
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Всего к оплате:
Заказчик в рамках казначейского сопровождения
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Генеральный подрядчик (поставщик) в рамках казначейского
сопровождения ____________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати

Ескерту. 111-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Атауы мен коды
Орналасқан жері
Экономика секторы
Резиденттік елі
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Мемлекеттік тіркелімге енгізілген мекенжайы, телефон, электрондық пошта
Негіздеме (заңды тұлға құрудың негізі болған нормативтік құқықтық акт)
Негіздеме (ақша қаражаты бөлінетін нормативтік құқықтық акт және қаражат бөлінетін бюджет деңгейі)
Қолма- қол ақшаны бақылау шотының түрі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Заңды тұлғаның (мемлекеттік қазынашылық органының) басшысы
_______________________________________________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Жауапты орындаушының белгісі
_____ жылғы "___" ________ ___________________ ашылды
(квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың коды)
________ жылғы "___" ________ ___________________ ашылды (квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты)
Жауапты орындаушы _______________________ ________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
112-қосымша
_____________________________________________ (Мемлекеттік қазынашылық органының атауы)
Қаржылық қолдауды жүзеге асыру бойынша төлем жүргізу үшін растау ____ жылғы "___" _______________
Кезең ______________________ (ай/тоқсан/жыл үшін)
Қаржылық қолдау операторы
Қарыз алушы
Банктік сәйкестендіру №
Атауы
банктік сәйкестендіру №
Атауы
Қарыз/субсидиялау шартының №
Қарыз/субсидиялау шартының күні
Мемлекеттік қолдау шараларының атауы (Жеңілдікпен кредит беру, сайақының пайыздық ставкасын субсидиялау, кепілдік беру)
Соммасы (теңге)
Оператор басшысы ______________ _____________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_____________________
(қолы)
Бас бухгалтер/маман ______________ ____________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_____________________
(қолы)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
113–қосымша
Тапсырыс беруші қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде
_____________________________________________________
Қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер (өнім беруші)
_____________________________________________
Құрылыс объектісі __________________________________
Төлем сертификаты № _____ __________ жылғы "___" __________
Ескерту. 113-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шарт (нөмірі, күні)
Шарттың жалпы құны (теңгемен)
Шығындардың атауы
Сомасы (теңгемен)
Құжат-негіздеме
(тауарларға, жұмыстарға және қызметтерге ақы төлеу кезінде – растайтын құжаттың нөмірі мен күні)
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Төлеуге барлығы:
Тапсырыс беруші қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер (өнім беруші)
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны

Примечание: при проведении платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам, а также других выплат физическим лицам на их текущие или сберегательные счета, открытые в банке второго уровня, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей, обязательных профессиональных взносов, добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, платежей по договорам накопительного вида страхования, а также налогов и других обязательных платежей графы 2, 3 и 6 не заполняются.
В графе 2 указываются дата и номер договора, заключенного между генеральным подрядчиком и контрагентом (поставщиком, субподрядчиком).
В графе 3 указывается общая стоимость договора, заключенного между генеральным подрядчиком и контрагентом (поставщиком, субподрядчиком).
Приложение 114
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Генеральное соглашение на привлечение временно свободных бюджетных денег № __
Сноска. Приложение 114 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 09.07.2026 № 464 (вводится в действие с 12.07.2026).
город Астана
"__" _________ 20__ год
Комитет государственного казначейства, именуемое в дальнейшем
"Комитет", действующее на основании Положения о Комитете
государственного казначейства Министерства финансов Республики Казахстан,
утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан
от 27 декабря 2019 года № 1431, в лице ________________________________________
(наименование должности)
_________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
с одной стороны, и ________________________________________________________,
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета области/города,
субъекта квазигосударственного сектора)
именуемое в дальнейшем "Распорядитель денег", в лице _________________________
(наименование должности)
_________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
действующего на основании Положения о государственном учреждении, Устава субъекта квазигосударственного сектора, с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", заключили настоящее Генеральное соглашение на привлечение временно свободных бюджетных денег (далее – Соглашение) о нижеследующем:
1. Предмет Соглашения
1.1. Предметом Соглашения является привлечение на контрольный счет наличности республиканского бюджета временно свободных бюджетных денег, находящихся на контрольных счетах наличности соответствующих местных бюджетов и субъектов квазигосударственного сектора, между Сторонами.

Ескерту: қызметкерлерге жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғаларға екінші деңгейдегі банкте ашылған олардың ағымдағы немесе жинақ шоттарына басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік жарналарды, ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды, міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) жарналарды аудару жөніндегі төлемдерді жүргізу кезінде әлеуметтік медициналық сақтандыру, сақтандырудың жинақтаушы түрінің шарттары бойынша төлемдер, сондай-ақ салықтар және басқа да міндетті төлемдер 2, 3 және 6-бағандар толтырылмайды.
2-бағанда бас мердігер мен контрагент (өнім беруші, қосалқы мердігер) арасында жасалған шарттың күні мен нөмірі көрсетіледі.
3-бағанда бас мердігер мен контрагент (өнім беруші, қосалқы мердігер) арасында жасалған шарттың жалпы құны көрсетіледі.
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
114-қосымша
Уақытша бос бюджет ақшасын тартуға арналған бас келісім № __
Ескерту. 114-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 09.07.2026 № 464 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Астана қаласы
20___жылғы "__"________
Бұдан әрі "Комитет" деп аталатын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік қазынашылық комитеті атынан Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 27 желтоқсандағы № 1431 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік қазынашылық комитеті туралы Ереже негізінде әрекет ететін,
__________________ _________________________________________________,
(лауазым атауы) (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болған жағдайда)
бір тараптан, және бұдан әрі "Ақша иеленуші" деп аталатын,
____________________________________________________________________
облыстың/қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының,
квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы)
атынан Мемлекеттік мекеме туралы ереже, квазимемлекеттік сектор
субъектісінің жарғысы негізінде әрекет ететін __________________________
(лауазым атауы)
____________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты) (бар болған жағдайда)
екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, осы Уақытша бос бюджет ақшасын тартуға арналған бас келісімді (бұдан әрі – Келісім) төмендегілер туралы жасасты:
1. Келісімнің мәні
1.1. Келісімнің мәні Тараптар арасындағы тиісті жергілікті бюджеттердің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы уақытша бос бюджет ақшасын республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотына тарту болып табылады.

1.2. Все необходимые мероприятия, связанные с исполнением Соглашения, осуществляет Комитет в одностороннем порядке на безвозмездной основе.
2. Порядок привлечения временно свободных бюджетных денег
2.1. Комитет формирует Уведомление о привлечении временно свободных бюджетных денег по форме согласно приложению 115 к Процедурам казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедурам казначейского учета и мониторинга, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328 (далее – Уведомление).
2.2. Привлечение временно свободных бюджетных денег осуществляется на период до семи рабочих дней на безвозмездной и возвратной основе.
2.3. Комитет направляет подписанный уполномоченным лицом и заверенный печатью сканированный вариант Уведомления Распорядителю денег через систему электронного документооборота.
2.4. Комитет в интегрированной цифровой системе казначейства проводит операции по переводу и возврату временно свободных бюджетных денег между контрольными счетами наличности соответствующих местных бюджетов, субъектов квазигосударственного сектора и контрольным счетом наличности республиканского бюджета.
3. Права и обязанности Сторон
3.1. Комитет обязуется:
3.1.1. После поступления денег использовать их строго по назначению.
3.1.2. По окончании срока использования денег, указанного в Уведомлении, возвратить временно свободные бюджетные деньги на соответствующий контрольный счет наличности местного бюджета субъекта квазигосударственного сектора.
3.2. Распорядитель денег обязуется:
3.2.1. Осуществлять контроль за корректным отражением произведенных операций в соответствующих отчетах, предусмотренных Процедурами казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедурами казначейского учета и мониторинга, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328.
4. Ответственность Сторон
4.1. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Соглашению, установленную действующим законодательством Республики Казахстан.
5. Форс-мажор
5.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение обязательств по Соглашению, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: чрезвычайное положение, пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, временное отсутствие электроэнергии и телекоммуникационной связи, и другие независящие от воли Сторон обстоятельства, которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по Соглашению.

1.2. Келісімді орындауға байланысты барлық қажетті іс-шараларды Комитет біржақты тәртіппен өтеусіз негізде жүзеге асырады.
2. Уақытша бос бюджет ақшасын аудару тәртібі
2.1. Комитет Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығымен бекітілген Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне 115-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Уақытша бос бюджет ақшасын тарту туралы хабарламаны (бұдан әрі – Хабарлама) қалыптастырады.
2.2. Уақытша бос бюджет ақшасын тарту жеті жұмыс күніне дейінгі кезеңге өтеусіз және қайтарымды негізде жүзеге асырылады.
2.3. Комитет уәкілетті тұлға қол қойған және мөрмен расталған Хабарламаның сканерленген нұсқасын электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы Ақша иеленушіге жібереді.
2.4. Комитет қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесiнде тиiстi жергiлiктi бюджеттердiң, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң қолма-қол ақшаны бақылау шоттары мен республикалық бюджеттiң қолма-қол ақшаны бақылау шоты арасында уақытша бос бюджет ақшасын аудару және қайтару жөнiндегi операцияларды жүргiзедi.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3.1. Комитет мыналарға міндеттенеді:
3.1.1. Ақша түскеннен кейiн оларды қатаң түрде мақсаты бойынша пайдалану.
3.1.2. Хабарламада көрсетілген ақшаны пайдалану мерзімі аяқталғаннан кейін уақытша бос бюджет ақшасын тиiстi жергiлiктi бюджеттердiң, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң қолма-қол ақшаны бақылау шотына қайтару.
3.2. Ақша иеленуші мыналарға міндеттенеді:
3.2.1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығымен бекітілген Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінде, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдерінде көзделген тиісті есептерде жүргізілген операциялардың дұрыс көрсетілуін бақылауды жүзеге асыру.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Тараптар Келісім бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген жауаптылықта болады.
5. Форс-мажор
5.1. Тараптар, егер бұл орындамау күтпеген жағдайлардың, атап айтқанда: төтенше жағдай, өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, эпидемия, әскери іс-қимылдар, электр энергиясы мен телекоммуникациялық байланыстың уақытша болмауы және Келісім бойынша міндеттемелерді орындауға тікелей әсер еткен Тараптардың еркіне байланысты емес басқа да мән-жайлар салдарынан болса, Келісім бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.

6. Прочие условия
6.1. Соглашение считается заключенным со дня подписания его Сторонами и действует до момента расторжения.
6.2. Соглашение подлежит изменению и дополнению по соглашению Сторон. Все изменения и дополнения оформляются письменно, подписываются уполномоченными представителями Сторон, заверяются печатями и являются неотъемлемой частью Соглашения.
6.3. Все споры, возникающие между Сторонами по Соглашению, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6.4. Соглашение составлено в четырех подлинных экземплярах, два на государственном языке, два на русском языке, имеющих одинаковую юридическую силу.
6.5. В случае реорганизации одной из Сторон либо обеих Сторон все права и обязанности по Договору переходят к правопреемникам Сторон.
7. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Государственное казначейство
индекс 010000, город Астана
проспект Жеңіс 11
Индивидуальный идентификационный код
______________________________________
Банковский идентификационный код
______________________________________
Бизнес-идентификационный номер
______________________________________
в государственном казначействе от имени
Министерства финансов Республики
Казахстан ________ ______________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
______________________________________
(уполномоченный орган по исполнению
бюджета области/города, субъект
квазигосударственного сектора)
индекс _____, город ____
улица _________, № ____
Индивидуальный идентификационный код
______________________________________
Банковский идентификационный код
______________________________________
Бизнес-идентификационный номер
______________________________________
в государственном казначействе от имени
______________________________________
(наименование уполномоченного органа
по исполнению бюджета)
_________ _____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Приложение 115
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
№ __________
"__" ____________ 20__ год
Уведомление о привлечении временно свободных бюджетных денег
Сноска. Приложение 115 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Комитет государственного казначейства Министерства финансов Республики
Казахстан (далее – Комитет) уведомляет ____________________________________
(местный уполномоченный орган по исполнению бюджета столицы, области,
города республиканского значения, субъект квазигосударственного сектора)
о привлечении временно свободных бюджетных денег на контрольный счет наличности республиканского бюджета с соответствующего контрольного счета наличности местного бюджета, субъекта квазигосударственного сектора
_______________________________________________________________________
в сумме __________________________________________ сроком на ______ дней,
(цифрами и прописью)
с "__" _________ ______года по "__" _________ _____ года.
Уполномоченное должностное лицо Комитета ____________
подпись
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 116
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Руководитель государственного казначейства
Заключение № ___"__" ____________ 20__ год
Сноска. Приложение 116 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
В соответствии со статьей __ Бюджетного кодекса Республики Казахстан и на основании Генерального соглашения о стандартных условиях, используемых при осуществлении вкладных операций, от "__" __________ года № ___ (Паспорт депозитной сделки № __________ от "__" _______ год) просит перечислить с единого казначейского счета № ___ сумму
__________________________________________ теңге
(цифрами и прописью)
по нижеуказанным реквизитам.
Срок размещения вклада: ________ дней.
Департамент монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан, город Астана (Наименование и местонахождение банка)
№ _________________________
Бизнес-идентификационный номер ________________
Банковский идентификационный код ______________
Код бенефициара _______________________________
Код назначения платежа _________________________
Руководитель структурного подразделения государственного казначейства ____________________
Приложение 117
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Аналитический учет о размещенных деньгах с единого казначейского счета в депозиты Национального Банка Республики Казахстан в __ году
Сноска. Приложение 117 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
(в теңге)
Паспорт сделки Национального банка Республики Казахстан
Сумма вклада
Ставка вознаграждения
Количество дней вклада
Дата перечисления депозита по паспорту сделки
Дата возврата по паспорту сделки
Дата фактического возврата
Движение депозита
Вознаграждение (интерес)
Источник
Возврат
Остаток
Фактически получено
Ожидаемое
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Ответственный исполнитель ______________
Приложение 118
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Информация о размещенных временно свободных бюджетных деньгах с единого казначейского счета на депозиты у Национального оператора почты и (или) в банках второго уровня в __ году
Сноска. Приложение 118 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
(в теңге)
Паспорт сделки
Сумма размещения
Ставка вознаграждения
Количество дней размещения
Дата перечисления вклада по паспорту сделки
Дата возврата по паспорту сделки
Дата фактического возврата
Полученное вознаграждение (интерес)
Наименование банка второго уровня/Национального оператора почты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ответственный исполнитель ______________
Приложение 119
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Заявка на размещение временно свободных бюджетных средств субъектов квазигосударственного сектора

6. Өзге де шарттар
6.1. Келісім оған тараптар қол қойған күннен бастап жасалған болып есептеледі және ол бұзылған сәтке дейін қолданылады.
6.2. Келісім Тараптардың келісімі бойынша өзгертуге және толықтыруға жатады. Барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша ресімделеді, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қояды, мөрлермен куәландырылады және Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады.
6.3. Келісім бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар келіссөздер арқылы шешіледі. Тараптар уағдаластыққа қол жеткізбеген келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
6.4. Келісім бірдей заңды күші бар төрт түпнұсқа данада, екеуі мемлекеттік тілде, екеуі орыс тілінде жасалды.
6.5. Тараптардың бірі не екі тарап қайта ұйымдастырылған жағдайда Шарт бойынша барлық құқықтар мен міндеттер Тараптардың құқықтық мирасқорларына өтеді.
7. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Мемлекеттік қазынашылық индексі 010000,
Астана қаласы, Жеңіс даңғылы, 11
Жеке сәйкестендіру коды ______________
Банктік сәйкестендіру коды ____________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі ___________
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің атынан мемлекеттік
қазынашылықта ______ _________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(бар болған жағдайда)
Мөр орны
_______________________________________
(облыстың/қаланың бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органының,
квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы)
индексі _________, ________________ қаласы
___________ көшесі, № ____
Жеке сәйкестендіру коды _________________
Банктік сәйкестендіру коды _______________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі ______________
__________________________ атынан
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
органның атауы)
мемлекеттік қазынашылықта
______ _________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
115-қосымша
Ескерту. 115-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.06.2026 № 438 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ __________
20__ жыл "__" ____________
Уақытша бос бюджеттік ақшаны тарту туралы хабарлама
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекеттік қазынашылық комитеті
(бұдан әрі – Комитет)
_____________________________________________________________________
(астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бюджетін атқару жөніндегі
жергілікті уәкілетті орган, квазимемлекеттік сектор субъектісі)
жергілікті бюджеттің және квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті қолма-қол
ақшаны бақылау шотынан республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау
шотына _______ күн мерзіміне, с _____ жылғы "__" ________ бастап _____ жылғы
"__" _______ дейінгі кезеңге ___________________ (сандармен және жазбаша)
сомасында уақытша бос бюджет ақшасын тарту қажеттілігі туралы хабарлайды.
Комитетінің уәкілетті лауазымды тұлғасы _____ ___________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
116-қосымша
Мемлекеттік қазынашылық басшысы
Қорытынды № ___
"__" _________ _жыл
____________ бапқа сәйкес "__" _______ бюджет пунктінің
Қазақстан Республикасының Кодексі "__" ___________ __ № ______________және
Стандарттық шарттар туралы Бас келісімнің негізінде,
салым операцияларын жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын, "__" - дан ______ __
жыл № _______ (депозиттік мәміле паспорты № __________ "__" __________ ___ жыл)
Бірыңғай қазынашылық шоттан №________соманы аударуды сұрайды
______________________________________________________________ (сандармен және жазбаша)
теңге төменде көрсетілген деректемелер бойынша.
Салымды орналастыру мерзімі: ________ күн.
Ұлттық банктің Монетарлық операциялар департаменті
Қазақстан Республикасы, Астана қ. (Банктің атауы және орналасқан жері)
№ _________________________
Бизнес сәйкестендіру номер _______________________
Банктің сәйкестендіру коды _______________________
Бенефициар коды _______________________________
Төлем тағайындау коды ______________________________
Мемлекеттік қазынашылықтың құрылымдық бөлімшесінің басшысы ____
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
117-қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банктің депозиттеріне Бірыңғай қазынашылық шоттан орналастырылатын ақша туралы талдамалық есеп ________ жыл
(теңге)
ҚР Ұлттық Банкінің мәміле паспорты
Салым сомасы
Сыйақы мөлшерлемесі
Салым күндерінің саны
Мәміле паспорты бойынша депозитті аудару күні
Мәміле паспорты бойынша қайтару күні
Нақты қайтару күні
Депозит қозғалысы
Сыйақы (қызығушылық)
Дереккөз
Қайтару
Қалдық
іс жүзінде алынды
күтілетін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жауапты орындаушы ______________
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
118-қосымша
___ жылы Ұлттық пошта операторында және (немесе) екінші деңгейдегі банктерде депозиттерге бірыңғай қазынашылық шоттан орналастырылған уақытша бос бюджет ақшасы туралы ақпарат
(теңге)
Мәміле паспорты
Орналастыру сомасы
Сыйақы мөлшерлемесі
Орналастыру күндерінің саны
Мәміле паспорты бойынша салымды аудару күні
Мәміле паспорты бойынша қайтару күні
Нақты қайтару күні
Алынған сыйақы (қызығушылық)
Екінші деңгейдегі банк/ Ұлттық пошта операторы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жауапты орындаушы ______________
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
119-қосымша
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын орналастыруға өтінім

1. № заявки________
2. Просим согласовать ____________________________________________ (вид валюты) (сумма, подлежащая размещению, цифрами и прописью)
Обращаемся с запросом о размещении временно свободных бюджетных средств и настоящим:
А. Подтверждаем свою ответственность за достоверность представленных данных и соблюдение условий размещения.
Б. Гарантируем возврат размещенных средств в указанные в заявке сроки.
В. Обязуемся провести в полном объеме перечисление средств вознаграждения, полученного в ходе размещения временно свободных бюджетных средств, в доход республиканского бюджета.
Г. Подтверждаем отсутствие рисков, связанных с неисполнением текущих обязательств вследствие размещения временно свободных бюджетных средств.
3. Наименование, бизнес-идентификационный номер и юридический адрес субъекта квазигосударственного сектора
4. Наименование банка второго уровня или описание финансового инструмента
5. Срок размещения
6. Процентная ставка вознаграждения
7. Информация о рейтинге надежности банка второго уровня (в случае размещения в банковском депозите) или характеристика финансового инструмента
8. Информация о наличии гарантии возврата средств размещения
9. ______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись уполномоченного представителя субъекта квазигосударственного сектора)
Место печати
10. _______________________________
(подпись и дата согласования уполномоченным лицом государственного казначейства)
Приложение 120
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Информация о временно свободных средствах субъектов квазигосударственного сектора на счетах в банках второго уровня и других финансовых инструментах
Сноска. Приложение 120 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Регион: ______________________________
Вид бюджета: _________________________
Наименование субъектов квазигосударственного сектора: _________
Код субъектов квазигосударственного сектора _____
Период: с _________ по __________________
Единицы измерения: тысяч теңге
Код субъекта квазигосударственного сектора
Наименование субъекта квазигосударственного сектора
Входящий остаток
Дебет
Кредит
Сальдо за период
Исходящий остаток
1
2
3
4
5
6
7
Итого по отчету:
Руководитель субъекта квазигосударственного сектора ___________
(подпись)
___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Приложение 121
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
_________________________________________________________________
государственное казначейство (орган государственного казначейства) Заявка на изменение наименования субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения от "__" ___________ ______ года

1. өтінім № ________
2. Келісуіңізді сұраймыз __________________________________
(валюта түрі) (орналастыруға жататын сома, сандармен және жазумен)
Уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру туралы сұрау салумен және осымен жүгінеміз:
А. ұсынылған деректердің дұрыстығы және орналастыру шарттарының сақталуы үшін өз жауапкершілігімізді растаймыз.
Б. өтінімде көрсетілген мерзімде орналастырылған қаражатты қайтаруға кепілдік береміз.
В. уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру барысында алынған сыйақы қаражатын республикалық бюджет кірісіне толық көлемде аударуға міндеттенеміз.
Г. Уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру салдарынан ағымдағы міндеттемелерді орындамауға байланысты тәуекелдердің жоқтығын растаймыз.
3. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы, бизнес сәйкестіндіру № заңды мекенжайы
4. Екінші деңгейдегі банк атауы немесе қаржы құралының сипаттамасы
5. Орналастыру мерзімі
6. Сыйақының пайыздық мөлшерлемесі
7. Екінші деңгейдегі банк сенімділік рейтингі туралы ақпарат (банктік депозитте орналастырылған жағдайда) немесе қаржы құралының сипаттамасы
8. Орналастыру қаражатын қайтару кепілдігінің болуы туралы ақпарат
9. _________________________________ (квазимемлекеттік сектор субъектісінің уәкілетті өкілінің лауазымы, тегі, аты, әксінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
Мөр орны
10. _________________________________
(мемлекеттік қазынашылықтың уәкілетті тұлғасының қолы және келісу күні)
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық
есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
120-қосымша
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің екінші деңгейдегі банктердегі шоттарда және басқа да қаржы құралдарына уақытша бос қаражаты туралы ақпарат
Ескерту. 120-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аймақ: ______________________________
Бюджет түрі: _________________________
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің атауы: ________
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің коды __________________
Мерзімі: ________ бастап __________________
Өлшем бірліктері: мың теңге
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы
Кіріс қалдығы
Дебет
Кредит
Кезеңге арналған сальдо
Шығыс қалдығы
1
2
3
4
5
6
7
Есеп бойынша жиыны:
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің басшысы _____________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
121-қосымша
________________________________________________________
мемлекеттік қазынашылық (мемлекеттік қазынашылық органы) Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің атауын өзгертуге өтінім
__________ жылғы "___" __________

Сноска. Приложение 121 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
Код субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения
Прежнее наименование субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения
Новое наименование субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения
Основание внесения изменений
1
2
3
4
5
Руководитель субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения (органа государственного казначейства)
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 122
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
В ___________________________________________________________
(государственное казначейство/орган государственного казначейства)
Заявка на присвоение кодов и открытие контрольных счетов наличности по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией от "___" __________ ______ года
Наименование заемщика, привлекшего гарантированный государством заем)
Месторасположение
Сектор экономики
Страна резидентства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Бизнес-идентификационный номер заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Адрес заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, внесенный в государственный регистр, телефон, факс
Основание и наименование счета (нормативный правовой акт, на основании которого создан заемщик, привлекший гарантированный государством заем)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Руководитель заемщика, привлекшего гарантированный государством заем (органа государственного казначейства)
________ ____________________________________________________________
подпись,                   фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Отметка ответственного исполнителя
________________________________ открыт "___" _______ ________ года
(код заемщика, привлекшего гарантированный государством заем)
_______________________ открыт "___" ______ _________ года
(счет заемщика, привлекшего гарантированный государством заем)
Ответственный исполнитель _________ ___________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 123
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
В ______________________________________________________
Государственное казначейство
Заявка на открытие счета гарантированного государством займа и (или) счета обслуживания в иностранной валюте
Заемщик, привлекший гарантированный государством заем
Вид бюджета
Код месторасположения заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Вид валюты
Основание для открытия счета
Цели направления расходов
Источник финансирования
Наименование
код
1
2
3
4
5
6
7
8
9
I. Счет гарантированного государством займа в иностранной валюте
II. Счет обслуживания в иностранной валюте
Руководитель заемщика, привлекшего гарантированный государством заем (органа государственного казначейства)
_________ ___________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 124
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
В ____________________________________________________________
(государственное казначейство/орган государственного казначейства)
Заявка на изменение наименования заемщика, привлекшего гарантированный государством заем от "__" ___________ ______ года
Код заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Прежнее наименование заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Новое наименование заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Основание внесения изменений
1
2
3
4
5
Руководитель заемщика, привлекшего гарантированный государством заем (орган государственного казначейства) ______________
____________________________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 125
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Заявка на проведение операций по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией

Ескерту. 121-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің коды
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің бұрынғы атауы
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің жаңа атауы
Өзгеріс енгізуге негіздеме
1
2
3
4
5
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, қазынашылық сүйемелдеу шеңберіндегі бас мердігердің (мемлекеттік қазынашылық органының) басшысы
________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
122-қосымша
________________________________________________________________ Мемлекеттік қазынашылық /(мемлекеттік қазынашылық органы )
Мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсету және оларды өтеу бойынша кодтарды беруге және қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын ашуға өтінім ______ жылғы "___" __________
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының атауы
Орналасқан жері
Экономика саласы
Резиденттік елі
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының бас бухгалтерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының бизнес-сәйкестендіру номірі
Мемлекеттік тіркелімге енгізілген мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының мекенжайы, телефоны, факс
Шоттың негіздемесі мен атауы (мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы құруға негіз болған нормативтік құқықтық акт)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мемлекет кепілдік берген қарыз тартқан қарыз алушының басшысы (мемлекеттік қазынашылық органы) _____________________________________ қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Жауапты орындаушының белгісі ______ жылғы "___" _______
_____________________________ ашылды
(мемлекет кепілдік қарыз тартқан қарыз алушының коды)
______ жылғы "___" _______ ______________________________ ашылды
(мемлекет кепілдік қарыз тартқан алушыңын шоты)
Жауапты орындаушы _____________________________________________ қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
123-қосымша
_____________________________________________________________ Мемлекеттік қазынашылық /(мемлекеттік қазынашылық органы )
Мемлекет кепілдік берген қарыз шотын және (немесе) шетел валютасында қызмет көрсету шотын ашуға өтінім
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы
Бюджет түрі
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының орналасқан жерінің коды
Валюта түрі
Шот ашуға негіздеме
Шығыстар бағытының мақсаттары
Қаржыландыру көзі
Атауы
коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
I. Мемлекет кепілдік берген шетел валютасындағы қарыз шоты
II. Шетел валютасындағы қызмет көрсету шоты
Мемлекет кепілдік берген қарыз тартқан қарыз алушының басшысы (мемлекеттік қазынашылық органы) __________________________________ қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
124-қосымша
________________________________________________________________ Мемлекеттік қазынашылық /(мемлекеттік қазынашылық органы )
Мемлекет кепілдік берген қарыз тартқан қарыз алушының атауын өзгертуге өтінім _____жылғы "___"____________
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының коды
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының бұрынғы атауы
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының жаңа атауы
Өзгерістер енгізуге негіздеме
1
2
3
4
5
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының басшысы (мемлекеттік қазынашылық органы) ____________________________________ қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
125-қосымша
Мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу және қызмет көрсету бойынша операцияларды жүргізуге өтінім

1. Номер счета ________________________________________________
(орган государственного казначейства)
2. Номер заявки _______________________________________________
3. Просим выплатить ___________________________________________
(вид валюты) (сумма, подлежащая выплате, цифрами и прописью)
Обращаемся с просьбой о проведение платежей и настоящим подтверждаем свое согласие на проведение операций по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией ___________________________________________________________
Платежные инструкции
4. Наименование и адрес займодателя
5. Наименование и адрес получателя платежа (займодателя)
5. Реквизиты поставки:
1) номер и дата Соглашения о негосударственном займе
6. Наименование и реквизиты получателя средств, и номер счета
2) краткое описание проекта
7. Наименование и реквизиты банка-корреспондента получателя платежа
3) общая сумма платежа
8. __________________________
(подпись уполномоченного лица – поверенного агента)
4. _____________________________
Место печати (должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) и подпись Заемщика)
9. __________________________
(Место печати, дата подписания)
Приложение 126
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
руководителя аппарата
центрального исполнительного
органа), а в случаях отсутствия
таковых – руководитель
администратора бюджетных
программ
___________________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество) (при его наличии)
"__" ____________ ___ год
Место печати
План поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) государственного учреждения, остающихся в его распоряжении
Сноска. Приложение 126 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Коды Наименование ____________________________
Функциональная группа ________________________
Функциональная подгруппа _____________________
Государственное учреждение ____________________
Администратор бюджетных программ ____________
Программа ___________________________________
Подпрограмма ________________________________
Вид товаров (работ, услуг) ______________________
Единица измерения: тысяч теңге
Код строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Обслуживающий орган государственного казначейства _______________________
(наименование)
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которое в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководитель государственного учреждения ____________
(подпись)
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Место печати
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного учреждения
________ _________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Принято и введено в систему _____________ __ года.
Ответственный исполнитель органа государственного казначейства ______________
(подпись)
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Место штампа
Приложение 127
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Сноска. Приложение 127 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
"Согласовано"
Руководитель государственного
казначейства/местного
уполномоченного
органа по исполнению бюджета
________ _____________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество) (при его наличии)
"__" _________ ___ года
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
руководителя аппарата
центрального исполнительного
органа), а в случаях отсутствия
таковых – руководитель
администратора бюджетных
программ
________ _____________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество) (при его наличии)
"__" _________ ___ года
Место печати
Сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственным учреждением товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении от "__" _________ ___ года
Коды Наименование ____________________________
Функциональная группа ________________________
Функциональная подгруппа _____________________
Администратор бюджетных программ ____________
Программа ___________________________________
Подпрограмма ________________________________
Вид товаров (работ, услуг) ______________________
Единица измерения: тысяч теңге
Код строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Руководитель соответствующего структурного подразделения администратора
бюджетных программ ________ ___________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Приложение 128
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
План поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) государственного учреждения, остающихся в его распоряжении от "__" _________ ___ года
Сноска. Приложение 128 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Коды ________________________________________
Наименование ________________________________
Функциональная группа ________________________
Функциональная подгруппа _____________________
Государственное учреждение ____________________
Администратор бюджетных программ ____________
Программа ___________________________________
Подпрограмма ________________________________
Вид товаров (работ, услуг) ______________________
Единица измерения: тысяч теңге
Код строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Фамилия, имя, отечество (при его наличии) руководителя государственного учреждения:
________ _________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Фамилия, имя, отечество (при его наличии) руководителя соответствующего
структурного подразделения государственного учреждения:
________ ___________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Приложение 129
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которое в установленном
порядке возложены полномочия
руководителя аппарата
центрального исполнительного
органа), а в случаях отсутствия
таковых – руководитель
администратора бюджетных
программ
___________________________
(фамилия, имя, отечество)
(при его наличии) (подпись)
"__" __________ __ год
Место печати
Справка о внесении изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственным учреждением товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
Сноска. Приложение 129 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Коды ________________________________________
Наименование ________________________________
Функциональная группа ________________________
Функциональная подгруппа _____________________
Администратор бюджетных программ ____________
Государственное учреждение ____________________
Программа ___________________________________
Подпрограмма ________________________________
Вид товаров (работ, услуг) ______________________
Единица измерения: тысяч теңге
Код строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Обслуживающий орган государственного казначейства __________________________
(наименование)
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которое в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководитель государственного учреждения _________________
(подпись)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Место печати
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного учреждения
________ _________________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Принято и введено в систему _____________ __ года.
Ответственный исполнитель органа государственного казначейства
________ _________________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Место штампа
Приложение 130
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Сноска. Приложение 130 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
"Согласовано"
Руководитель государственного
казначейства/местного
уполномоченного
органа по исполнению бюджета
________ _____________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество) (при его наличии)
"__" _________ ___ года
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
руководителя аппарата
центрального исполнительного
органа), а в случаях отсутствия
таковых – руководитель
администратора бюджетных
программ
________ _____________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество) (при его наличии)
"__" _________ ___ года
Место печати
Справка о внесении изменений в сводный план поступлений и расходов денег, от реализации государственным учреждением товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении от "__" _________ ___ года
Функциональная группа ________________________
Функциональная подгруппа _____________________
Администратор бюджетных программ ____________
Программа ___________________________________
Подпрограмма ________________________________
Вид товаров (работ, услуг) ______________________
Единица измерения: тысяч теңге
Код строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Руководитель соответствующего структурного подразделения администратора
бюджетных программ ________ _______________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Приложение 131
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Справка о внесении изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственным учреждением товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении от "__" _________ ___ года
Сноска. Приложение 131– в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Коды ________________________________________
Наименование ________________________________
Функциональная группа ________________________
Функциональная подгруппа _____________________
Государственное учреждение ____________________
Администратор бюджетных программ ____________
Программа ___________________________________
Подпрограмма ________________________________
Вид товаров (работ, услуг) ______________________
Единица измерения: тысяч теңге
Код строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Фамилия, имя, отечество (при его наличии) руководителя государственного
учреждения: ___________________________________________________________
Фамилия, имя, отечество (при его наличии) руководителя соответствующего
структурного подразделения государственного учреждения:
_______________________________________________________________________
Приложение 132
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Заявка на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом

1. Шот № ______________________________________________________ мемлекеттік қазынашылық органы
2. Өтінім № ____________________________________________________
3. Төлем жасауды сұраймыз ______________________________________ (валюта түрі) (төлеуге жататын сома санмен және жазумен)
Төлемдер жүргізу туралы өтініш білдіреміз және осымен мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсету және оларды өтеу жөніндегі операцияларды жүргізуге өз келісімімізді растаймыз
________________________________________________________________
Төлем нұсқаулары
4. Қарыз берушінің атауы және мекенжайы
5. Төлем алушының (қарыз берушінің) атауы және мекен-жайы
5. Жеткізу деректемелері:
1) мемлекеттік емес қарыз туралы келісімнің № мен күні
6. Қарақпараттық жүйесіат алушының атауы мен деректемелері және шот №
2) жобаның қысқаша сипаттамасы
7. төлем алушының корреспондент-банкінің атауы және деректемелері
3) төлемнің жалпы сомасы
8. ____________________
(уәкілетті тұлғаның - сенім білдірілген агенттің қолы)
4. _____________________________
Мөр орны (Қарыз алушының лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
9. ____________________
(Мөр орны, қол қойған күні)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
126-қосымша
"Бекітемін"
Орталық атқарушы органның
аппарат басшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы
органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам), мұндай жоқ
болған жағдайда – бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің
басшысы
__________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
____ жылы"___" _____________
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуінен түскен акта түсімдері мен шығыстарының жоспары
Кодтар Атауы
Функционалдық топ _____________________ ____________________
Функционалдық кіші топ ________________ ____________________
Мемлекеттік мекеме ____________________ ____________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі __________________________
Бағдарлама ____________________________ ____________________
Кіші бағдарлама _______________________ ____________________
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі ____________________
Өлшем бірлігі мың.теңге
Жол Коды
Көрсеткіштер
Ерекшелік коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кірістер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсімдері
020
Барлығы шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша
021
олардың ішінде бюджет кірісіне аударуға жататыны
Қызмет көрсететін мемлекеттік қазынашылық органдарының ___________ (атауы)
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеменің басшысы ____________________________________________________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы ____________________________________________________________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Жүйеге енгізілген және қабылданған __ жыл _______
Мемлекеттік қазынашылық органдары жауапты орындаушысы ___________________________________________________________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
127-қосымша
"Келiсiлдi"
Мемлекеттік қазынашылық / жергілікті бюджетті
атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы
_______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
"Бекiтемiн"
Орталық атқарушы органның
аппарат басшысы
(белгiленген тәртiппен
орталық атқарушы органның
аппарат басшысының
өкiлеттiктерi жүктелген
лауазымды тұлға), олар жоқ
болған жағдайда - бюджеттiк
бағдарламалар әкiмшiсiнiң
басшысы
___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
20__ жылы "___" ___
Мөр орны__________
Мемлекеттiк мекеменiң иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақша түсiмдерi мен шығыстарының жиынтық жоспары 20__ жылы "___" ____________
Кодтар Атауы
Функционалдық топ _________ _____________________
Функционалдық кiшi топ _________ _____________________
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі _________ _____________________
Бағдарлама _________ _____________________
Кiшi бағдарлама _________ _____________________
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі _________ ___________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Жол коды
Көрсеткiштер
Ерекшелiк коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кiрiстер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсiмдерi
020
Барлығы шығыстар, оның iшiнде ерекшелiктер бойынша
021
оның iшiнде, бюджет кiрiсiне аударуға жататыны
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы ____________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
__________________________ (қолы)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
128-қосымша
Мемлекеттік мекеменің тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) өткізуден түсетін түсімдер мен шығыстардың жоспары
Кодтар
Атауы
Функционалдық топ _____________________
Функционалдық кіші топ ________________
Мемлекеттік мекеме ____________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі _________________________
Бағдарлама ____________________________
Кіші бағдарлама _______________________
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі _____________________
Өлшем бірлігі мың теңге
Жол Коды
Көрсеткіштер
Ерекшелік коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кірістер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсімдері
020
Барлығы шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша
021
олардың ішінде бюджет кірісіне аударуға жататыны
Мемлекеттік мекеме басшының (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) :
Мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда):
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
129-қосымша
"Бекiтемiн"
Орталық атқарушы органның
аппарат басшысы (белгiленген
тәртiппен орталық атқарушы
органның аппарат басшысының
өкiлеттiктерi жүктелген
лауазымды адам), олар жоқ
болған жағдайда – бюджеттiк
бағдарламалар әкiмшiсiнiң
басшысы
____________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
_ жылы "___" ______________
Мөр орны
Мемлекеттiк мекемелердiң иелiгiнде қалған тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақша түсiмдерi мен шығыстарының жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама
Кодтар Атауы
Функционалдық топ _________ __________________
Функционалдық кiшi топ _________ __________________
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi _________ _________________
Мемлекеттiк мекеме _________ __________________
Бағдарлама _________ __________________
Кiшi бағдарлама _________ __________________
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі _________ ___________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Жол коды
Көрсеткiштер
Ерекшелiк коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кiрiстер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсiмдерi
020
Барлығы шығыстар, оның iшiнде ерекшелiктер бойынша
021
оның iшiнде, бюджет кiрiсiне аударуға жататыны
Қызмет көрсететiн мемлекеттік қазынашылық органы _________________ (атауы)
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлға), ал олар болмаған жағдайда – мемлекеттiк мекеменiң басшысы ____________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны
Мемлекеттiк мекеменiң тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы
_________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Қабылданған және жүйеге енгiзiлген __ жыл ______________________
Мемлекеттік қазынашылық органынiң жауапты орындаушысы
_________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөртабан орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
130-қосымша
"Келiсiлдi"
Мемлекеттік қазынашылық/
жергілікті бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның басшысы
_______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
20__ жылы "___"
____________
"Бекiтемiн"
Орталық атқарушы органның
аппарат басшысы
(белгiленген тәртiппен
орталық атқарушы органның
аппарат басшысының
өкiлеттiктерi жүктелген
лауазымды адам), олар жоқ
болған жағдайда - бюджеттiк
бағдарламалар әкiмшiсiнiң
басшысы
___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
20__ жылы "___" _____________
Мөр орны
__ жылы ______ арналған мемлекеттiк мекемелермен олардың иелiгiнде қалған тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақша түсiмдерi мен шығыстарының жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама
Функционалдық топ _______ ____________________
Функционалдық кiшi топ _______ ____________________
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi _______ ____________________
Бағдарлама _______ ____________________
Кiшi бағдарлама _______ ____________________
Тауарлардың (жұмыстардың,
көрсетілетін қызметтердiң) түрi _______ ____________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Жол коды
Көрсеткiштер
Ерекшелiк коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кiрiстер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсiмдерi
020
Барлығы шығыстар, оның iшiнде ерекшелiктер бойынша
021
Оның iшiнде бюджеттiк кiрiсiне жататыны
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң
басшысы _____________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
131-қосымша
__ жыл "___" ___________ Мемлекеттік мекеменің тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) өткізуден түсетін түсімдер мен шығыстардың жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтама
Кодтар
Атауы
Функционалдық топ _____________________
Функционалдық кіші топ ________________
Мемлекеттік мекеме ____________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі _____________________________
Бағдарлама ____________________________
Кіші бағдарлама _______________________
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі _____________________
Өлшем бірлігі мың теңге
Жол Коды
Көрсеткіштер
Ерекшелік коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кірістер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсімдері
020
Барлығы шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша
021
олардың ішінде бюджет кірісіне аударуға жататыны
Мемлекеттік мекеме басшының (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда):
Мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық
бөлімшесі басшысының (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда):
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
132-қосымша
Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарызының немесе байланысты грантының, сыртқы қарызының ерекше мәртебесі бар сыртқы қарызының қаражатын сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан алуға арналған өтінім __________ жылғы "___" __________
Ескерту. 132-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Номер счета ________________________
2. Номер заявки _______________________
3. Просим выплатить _____________________________________________ (вид валюты (сумма, подлежащая выплате, цифрами и прописью)
Обращаемся с просьбой о снятии средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом и настоящим подтверждаем свое согласие со следующим:
А. Товары и услуги, охватываемые настоящей заявкой, закуплены или закупаются в соответствии с условиями договора о займе (связанном гранте), условиями проспекта выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа.
Б. Расходы произведены или производятся в настоящее время лишь в связи с товарами или услугами, оговоренными в контрактах или другими документами.
Описание расходов
Платежные инструкции
4. Наименование и адрес подрядчика/поставщика
8. Наименование и адрес получателя платежа
5. Реквизиты поставки:
1) номер и дата договора (контракта) или заказа на
поставку (или другие ссылки на контрактный документ)
9. Наименование и реквизиты банка получателя
средств и номер счета
2) краткое описание товаров, работ и услуг
10. Наименование и реквизиты банка-
корреспондента получателя платежа
3) валюта и общая стоимость договора (контракта)
11. Специальные платежные инструкции
информация о счете-фактуре
4) общая сумма счетов-фактур, включенных в заявку
(за вычетом удержаний и прочих вычетов)
12. __________________________________
(подпись уполномоченного лица
государственного казначейства).
6. Спецификация средств, принятых к снятию
13. ___________________________________
(дата подписания и оттиск штампа
ответственного исполнителя)
7. _____________________________
М.П. (должность, Фамилия, имя, отчество
(при его наличии), и подпись уполномоченного
представителя администратора бюджетной
программы/ государственного учреждения)
Приложение 133
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
В______________________________________________________________
(наименование банка второго уровня (организации, осуществляющей отдельные виды банковских услуг))
Отзыв разрешения № ________ от "__" ____________ ________ года
Государственное казначейство/местный уполномоченный орган
по исполнению бюджета в связи с ___________________________________________
(указывается основание отзыва)
отзывает разрешение № _____ от "___" __________ ________ года, выданное
___________________________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения, которому открыт счет в банке второго уровня или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
Руководитель государственного казначейства/местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета _____________________________________________
(фамилия, имя, отечество) (при его наличии) (подпись)
Место печати
Руководитель структурного подразделения государственного казначейства/ местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за выдачу разрешений
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отечество) (при его наличии) (подпись)
Отметки банка второго уровня _________________________________________
(организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
Счет № ___________ закрыт "___" ____________ года
Остаток на счете по состоянию на дату отзыва разрешения в сумме
__________________________________________________________________________
(цифрами и прописью, вид валюты)
переведен ___________________________________________________________
(наименование и индивидуальный идентификационный код счета)
на основании платежного поручения от "___" _______ _____ года № _________
Руководитель банка второго уровня (организации, осуществляющей |
отдельные виды банковских операций) ______________________________ ____________
(фамилия, имя, отечество) (при его наличии) (подпись)
Место печати
Приложение 134
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Форма 0-22
Коды бюджетной классификации, недопустимые для зачисления в бюджет
Регион: ___________________
Код бюджетной классификации: ___________________
Регион
Код бюджетной классификации
Исключить
Включить
Руководитель местного уполномоченного органа по государственному
планированию ________ ________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
"___" ___________ 20__ год
Место печати
Руководитель органа государственных доходов
________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
"___" ___________ 20__ год
Место печати
Руководитель органа государственного казначейства
________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
"___" ___________ 20__ год
Место печати
Приложение 135
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Реестр заявок на снятие средств со специального счета внешнего займа/связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом или средств софинансирования
Дата представления: _______________________________________
Код государственного учреждения: __________________________
Наименование государственного учреждения: _________________
№ и дата соглашения о займе/связанного гранта
Заявка
Примечание
тип *
номер
сумма
1
2
3
4
5
6
Уполномоченный представитель администратора бюджетной программы
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отечество (при его наличии) подпись
Место печати
* Указываются следующие типы заявок:
на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом;
на снятие средств софинансирования.
Приложение 136
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Заявка на регистрацию договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства от "__" _______ 20__ года
Вид бюджета: ______________________________________________
Центральный государственный орган/местный уполномоченный орган по исполнению бюджета: _______________________________
Регион: _______________________________________
Наименование проекта государственно-частного партнерства.
Наименование государственного партнера
Наименование частного партнера
Документ-обоснование
Сумма государственных обязательств
Сумма договора
Срок действия договора
Руководитель центрального государственного органа/местного
уполномоченного органа по исполнению бюджета
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отечество (при его наличии) подпись
Место печати

1. Шот № ____________________________
2. Өтінім № _________________________
3. ______________________________ төлеуіңізді сұраймыз
(валюта түрі) (төлеуге жататын сома, санмен және жазбаша)
Үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражаттарын алу, ерекше мәртебесі бар республикалық мыңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарызы туралы өтініммен жүгінеміз және осымен өзіміздің мыналармен келісетінімізді растаймыз:
А. Осы өтінімде қамтылатын тауарлар мен қызметтер қарыз туралы шартқа
(байланысты грантқа) сәйкес сатып алынған немесе сатып алынып жатыр, бағалы қағаздарды шығару проспектінің немесе оны алмастыратын өзге құжаттың шарттары бойынша.
Б. Шығыстар келісімшарттарда немесе басқа да құжаттарда аталған тауарларға немесе қызметтерге қатысты ғана жүргізілді немесе қазіргі кезде жүргізілуде.
Шығыстар сипаттамасы
Төлем нұсқаулығы
4. Мердігердің/өнім берушінің атауы және мекенжайы.
8. Төлем алушының атауы мен мекенжайы
5. Өнім беру деректемелері:
1) шарттың (келісімшарттың) немесе беруге тапсырыстың № мен күні (немесе келісімшарттық құжатқа басқа сілтемелер)
9. Қаражатты алушы банктің атауы мен деректемелері және шот №
2) тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің қысқаша сипаттамасы
10. Төлемді алушы банк-корреспонденттің атауы мен деректемелері
3) шарттың (келісімшарттың) валютасы және жалпы құны
11. Арнайы төлем нұсқаулықтары, шот-фактура туралы ақпарат
4) өтінімде қамтылған шот-фактураның жалпы сомасы (ұстап қалулардың және басқада ұстап қалуларды есептемегенде)
12. ________________________
(мемлекеттік қазынашылықтың уәкілетті тұлғасының қолы)
6. Алуға қабылданған қаражат ерекшелігі
13. _______________________
(қол қойылған күні және жауапты орындаушы мөртабанының бедері)
7. ____________________
Мөр орны (бюджеттік бағдарлама әкімшісінің/ мемлекеттік мекеменің уәкілетті өкілінің лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда және қолы)
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
133-қосымша
________________________________________________________________ (екінші деңгейдегі банктің (банк қызметтерінің жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар) атауы)
______жылғы "__"____________ № _____ рұқсатнаманы кері қайтару
Мемлекеттік қазынашылық/жергілікті бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті орган _______________________________________________________
байланысты ____________________________________________________ (кері қайтарудың негіздемесі)
_______________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банктің немесе банктік операциялардың жекелеген
_______________________________________________________________
түрлерін жүзеге асыратын шот ашылған ұйымның атауы мен коды)
берілген _______жылғы "__" нөмір______ рұқсатнаманы кері қайтарып алады.
Мемлекеттік Қазынашылықтың басшысы /жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ________ _________________________________ (қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Рұқсаттар беруге жауапты мемлекеттік қазынашылық /жергілікті бюджетті
атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
________ _______________________________________________________ (қолы) (қолды таратып жазу)
_____________________________________ екінші деңгейдегі банктің белгілері (банк операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар)
нөмір_____шот_____жылғы "__"______________жабылды
Рұқсатнаманы кері қайтару күніне __________ сомасында шоттағы қалдық
(цифрмен және қолмен таратып жазу, валюта түрі)
______ жылғы "__" _______ нөмір _______ төлем тапсырмасы негізінде
______________________________________________________ ауыстырылды.
(атауы және жеке сәйкестендіру коды шоты)
Екінші деңгейдегі банктің (банктік операциялардың жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымның) басшысы ___________________________________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
134-қосымша
Бюджетке есепке алуға жатпайтын бюджеттік сыныптама кодтары
Ескерту. 134-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 05.06.2026 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өңір _________________________________
Банктік сәйкестендіру коды ________________________
Өңір
Банктік сәйкестендіру коды
Алынып тастау
Енгізу
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысы
____________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_____жылғы "__"_________
Мөр орны
Мемлекеттік кірістер органының басшысы __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_____ жылғы "__"_________
Мөр орны
Мемлекеттік қазынашылық органының басшысы _____________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_____ жылғы "__"_________
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
135-қосымшасы
Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының арнайы шотынан/байланысты гранттан, қолма-қол ақшаны бақылау шотынан немесе қоса қаржыландыру қаражатынан қаражат алуға арналған өтінімдер тізілімі
Табыс етілген күні: ________________________________________
Мемлекеттік мекеменің коды: ______________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы: _____________________________
Нөмірі
қарыз / грант туралы келісімнің нөмір және күні
Өтінім
Ескертпе
түрі *
сомасы
1
2
3
4
5
6
Уәкілетті өкілінің бюджеттік бағдарлама әкімшісінің
_____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
* Мынадай түрлері өтінімдерді көрсетіледі:
үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты гранттан, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының арнайы шотынан немесе байланысты гранттан, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақша бақылауы шотынан қаражаттын алуға;
қосымша қаржыландыру қаражатын алуға арналған.
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
136-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарттарын/қосымша келісімдерін тіркеу туралы өтінім 20 __ жылғы "___"____________
Бюджеттің түрі _________
Орталық мемлекеттік орган/Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган
_____________________________________________________
Өңір __________
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы
Мемлекеттік әріптестің атауы
Жеке әріптестің атауы
Құжат-негіздеме
Мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
Шарт сомасы
Шарттың қолданыс мерзімі
Орталық мемлекеттік органның/ бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысы____________________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне

Приложение 136-1
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Заявка на регистрацию договора/дополнительного соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга от "__" _______ 20__ года
Сноска. Процедура дополнена приложением 136-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
Вид бюджета:
Центральный государственный орган/местный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
Регион: ________________
Наименование проекта.
Наименование заказчика
Наименование поставщика
Документ-обоснование
Сумма договора
Срок действия договора
Руководитель центрального государственного органа/местного уполномоченного органа по исполнению бюджета
____________________________________________________________________________
фамилия, имя, отечество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 137
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Свидетельство о регистрации договора/дополнительного соглашения государственно частного партнерства
город
"__" _______ 20__ год
Настоящим _____________________________________________________________
(Государственное казначейство/орган государственного казначейства)
регистрирует договор/дополнительное соглашение государственно-частного партнерства под номером _________
Наименование проекта государственно-частного партнерства
Государственный партнер
Частный партнер
Договор государственно-частного партнерства
Срок погашения государственных обязательств
Сумма государственных обязательств
Сумма договора
Срок действия договора государственно-частного партнерства
Основание для выдачи свидетельства о регистрации
Руководитель государственного казначейства/органа государственного казначейства
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 137-1
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Свидетельство о регистрации договора/дополнительного соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга
Сноска. Процедура дополнена приложением 137-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
Город "__" _______ 20__ год
Настоящим _____________________________________________________ (государственное казначейство/орган государственного казначейства)
регистрирует договор/дополнительное соглашение государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга от под номером _______
Наименование проекта
Заказчик
Поставщик
Сумма договора
Срок действия договора
Основание для выдачи свидетельства о регистрации
Руководитель государственного казначейства/органа государственного казначейства
_____________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 138
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Заявка на регистрацию договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства без государственных обязательств от "__" _______ 20__ года
Вид бюджета: _____________________________
Центральный государственный орган/местный уполномоченный орган
по исполнению бюджета: _____________________________________________
Регион: _______________________________________________________
Наименование проекта государственно-частного партнерства
Наименование государственного партнера
Наименование частного партнера
Документ-обоснование
Сумма договора
Срок действия договора
Руководитель центрального государственного органа/местного уполномоченного органа по исполнению бюджета ______________________________________________ фамилия, имя, отечество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 139
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Свидетельство о регистрации договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства без государственных обязательств
город
"__" _______ 20__ год
Настоящим_____________________________________________________
(Государственное казначейство/орган государственного казначейства)
регистрирует договор/дополнительное соглашение государственно-частного партнерства без государственных обязательств под номером ______
Наименование проекта государственно-частного партнерства
Государственный партнер
Частный партнер
Договор государственно-частного партнерства
Сумма договора
Срок действия договора государственно-частного партнерства
Основание для выдачи свидетельства о регистрации
Руководитель государственного казначейства/органа государственного казначейства _________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 140
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Формат платежа МТ-002 для перечисления платежей по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя и добровольным пенсионным взносам

136-1-қосымша
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартын/қосымша келісімін және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге өтінім __________ жылғы "___" __________
Ескерту. 136-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджеттің түрі ________________
Орталық мемлекеттік орган/бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ______________________________________________________
Өңір __________
Жобаның атауы
Тапсырыс берушінің атауы
Өнім берушінің атауы
Құжат-негіздеме
Шарт сомасы
Шарттың қолданыс мерзімі
Орталық мемлекеттік органның/бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті
органның басшысы ___________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
137-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары шарттарын/қосымша келісімді тіркеу туралы куәлік
қала 20____жылғы "___"_________
Осымен_____________________________________________________
(Мемлекеттік қазынашылық/мемлекеттік қазынашылық органы) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары шартын/қосымша келісімді мынадай ____ № мен тіркейді
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы
Әріптестің атауы
Жеке әріптес
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты
Мемлекеттік міндеттемелерді өтеу мерзімі
Мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының қолдану мерзімі
Тіркелу туралы куәлікті беру негіздемесі
Мемлекеттік қазынашылық/мемлекеттік қазынашылық органының басшысы ________________________________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
137-1-қосымша
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартын/қосымша келісімін және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу туралы куәлік
Ескерту. 137-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қала _____ жылғы "___" __________
Осымен ________________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылық/мемлекеттік қазынашылық органы)
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартын/қосымша келісімін нөмірмен тіркейді _______
.
Жобаның атауы
Тапсырыс беруші
Өнім беруші
Шарт сомасы
Шарттың қолданыс мерзімі
Тіркеу туралы куәлікті беру үшін негіздеме
Мемлекеттік қазынашылық/мемлекеттік қазынашылық органының басшысы
___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
138-қосымша
Мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шартын/қосымша келісімді тіркеу туралы өтінім 20 __ жылғы "___"____________
Бюджеттің түрі _________
Орталық мемлекеттік орган/бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган
_________________________________________________________________
Өңір __________
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы
Мемлекеттік әріптестің атауы
Жеке әріптестің атауы
Құжат-негіздеме
Мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
Шарт сомасы
Шарттың қолданыс мерзімі
Бюджетті атқару жөніндегі орталық мемлекеттік органның /жергілікті уәкілетті органның басшысы___________________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
139-қосымша
Мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шартын/қосымша келісімді тіркеу туралы қуәлік
қала
20____жылғы "___"_________
Осымен ________________________________________________________
(Мемлекеттік қазынашылық/мемлекеттік қазынашылық органы) мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары шартын/қосымша келісімді мынадай № __ тіркейді
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы
Әріптестің атауы
Жеке әріптес
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты
Шарт соммасы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының қолдану мерзімі
Тіркелу туралы куәлікті беру негіздемесі
Мемлекеттік қазынашылық/мемлекеттік қазынашылық органының басшысы ________________________________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
140-қосымша
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары бойынша төлемдерді аудару үшін МТ-002 төлем форматы

{1: F010000000000000000000002}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/Индивидуальный идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
/NAME/Наименование отправителя денег
/IDN/Бизнес-идентификационный номер отправителя денег
/CHIEF/Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя учреждения отправителя денег
/MAINBK/Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера отправителя денег
/IRS/ Признак резидентства отправителя денег
/SECO/ Сектор экономики отправителя денег
:52B: Банковский идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
:57B: Банковский идентификационный код получателя денег
:59: Индивидуальный идентификационный код получателя денег
/IDN/Бизнес-идентификационный номер получателя денег
/NAME/Наименование получателя денег
/IRS/Признак резидентства получателя денег
/SECO/Сектор экономики
:70:
/NUM/Номер счета к оплате/платежного поручения
/VO/01
/DATE/Год месяц день счета к оплате/платежного поручения
/SEND/07
/KNP/Код назначения платежа
/PSO/01
/PRT/05
/ASSIGN/Назначение платежа
:21: Порядковый номер
:32B: KZTСумма
:70:
/OPV/C(P,E,V,D)
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/Индивидуальный идентификационный номер
/PERIOD/ Месяц год платежа
:21: Порядковый номер
:32B: KZTСумма
:70:
/OPV/C(P,E,V,D)
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/Индивидуальный идентификационный номер
/PERIOD/ Месяц год платежа
:32A: Год месяц день платежаKZTИтоговая сумма
-}
Примечание:
/OPV/C - при перечислении обязательных пенсионных взносов;
/OPV/P - при перечислении обязательных профессиональных пенсионных взносов;
/OPV/E - при перечислении обязательных пенсионных взносов работодателей;
/OPV/V - при перечислении добровольных пенсионных взносов;
/OPV/D - при перечислении пенсионных выплат.
Приложение 141
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Формат платежа МТ-003 для платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат, а также стипендий и других выплат физическим лицам на их текущие счета или сберегательные счета, открытые в банке
{{1: F010000000000000000000003}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:1100129119121301
:50:/D/ Индивидуальный идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
NAME/ Наименование отправителя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер отправителя денег
/CHIEF/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя учреждения отправителя денег
/MAINBK/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера отправителя денег
/IRS/Признак резидентства отправителя денег
/SECO/ Сектор экономики отправителя денег
:52B: Банковский идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
:57B: Бизнес-идентификационный номер получателя денег
:59: : Индивидуальный идентификационный код получателя денег
/NAME/Наименование получателя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер получателя денег
/IRS/ Признак резидентства получателя денег
/SECO/ Сектор экономики получателя денег
:70:
/NUM/Номер счета к оплате/платежного поручения
/DATE/Год месяц день счета к оплате/платежного поручения
/VO/01
/SEND/07
/KNP/Код назначения платежа
/ASSIGN/Назначение платежа
:21:Порядковый номер конечного получателя денег
:32B:KZTСумма
:70:
/FM/Фамилия конечного получателя денег
/NM/Имя конечного получателя денег
/FT/Отчество (при его наличии) конечного получателя денег
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер конечного получателя
денег
/KBE/Код бенефициара конечного получателя денег нерезидента
/CTRY/ Двухбуквенный код страны конечного получателя денег-
нерезидента
/LA/Счет конечного получателя денег
:21: Порядковый номер конечного получателя денег
:32B: KZT Сумма
:70:
/FM/ Фамилия конечного получателя денег
/NM/ Имя конечного получателя денег
/FT/ Отчество (при его наличии) конечного получателя денег
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер конечного получателя
денег
/KBE/ Код бенефициара конечного получателя денег резидента
/LA/ Счет конечного получателя денег
:32A: Год месяц день платежа KZT Итоговая сумма
-}

{1: F010000000000000000000002}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/Қазынашылықтағы жөнелтушінің жеке сәйкестендіру коды
/NAME/Ақша жөнелтушінің атауы
/IDN/Ақша жөнелтушінің бизнес-сәйкестендіру номер
/CHIEF/Ақша жөнелтуші мекеменің басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/MAINBK/Ақша жөнелтуші мекеменің бас бухгалтерің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/IRS/Ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі
/SECO/Ақша жөнелтушінің экономика секторы
:52B: Қазынашылықтағы ақша жөнелтушінің банктік сәйкестендіру коды
:57B: Ақша алушының банктік сәйкестендіру коды
:59: Ақша алушының жеке сәйкестендіру коды
/IDN/Ақша алушының бизнес сәйкестендіру №
/NAME/Ақша алушының атауы
/IRS/Ақша алушының резиденттік белгісі
/SECO/Ақша алушының экономика саласы
:70:
/NUM/Төлеуге берілетін шоттың/ төлем тапсырмасының №
/VO/01
/DATE/Төлеуге берілетін шоттың/ төлем тапсырмасының жылы айы күні
/SEND/07
/KNP/Төлем белгілеу коды
/PSO/01
/PRT/05
/ASSIGN/Төлем тағайындамасы
:21:Реттік №
:32B:KZT Сома
:70:
/OPV/C(P,E,V,D)
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/Әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/Жеке сәйкестендіру №
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
:21 Реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/C(P,E,V,D)
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/ Әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/Жеке сәйкестендіру №
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
:32A: Төлемнің жылы айы KZTҚорытынды сомасы
-}
Түсініктеме:
/OPV/C - міндетті зейнетақы жарналарын аудару кезінде;
/OPV/P - міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын аудару кезінде;
/OPV/E - жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын аудару кезінде;
/OPV/V - ерікті зейнетақы жарналарын аудару кезінде;
/OPV/D - зейнетақы төлемдерін аудару кезінде.
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
141-қосымша
Жалақы және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар мен басқа да төлемдерді олардың ағымдағы шоттарына немесе салымдар бойынша банкте ашылған жинақ ақша шоттарына аудару жөнiндегi төлемдер үшін МТ-003 төлем форматы
{{1: F010000000000000000000003}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:1100129119121301
:50:/D/Қазынашылықтағы жөнелтушінің Жеке сәйкестендіру коды
/NAME/Ақша жөнелтушінің атауы
/IDN/Ақша жөнелтушінің бизнес-сәйкестендіру №
/CHIEF/Ақша жөнелтуші мекеменің басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/MAINBK/Ақша жөнелтуші мекеменің бас бухгалтерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/IRS/Ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі
/SECO/ Ақша жөнелтушінің экономика саласы
:52B:Қазынашылықтағы ақша жөнелтушінің банктік сәйкестендіру коды
:57B:Ақша алушының банктік сәйкестендіру коды
:59:Ақша алушының Жеке сәйкестендіру коды
/NAME/Ақша алушының атауы
/IDN/Ақша алушының бизнес-сәйкестендіру №
/IRS/Ақша алушының резиденттік белгісі
/SECO/Ақша алушының экономика саласы
:70:
/NUM/Төлеуге берілетін шоттың/төлем тапсырмасының №
/DATE/ Төлеуге берілетін шоттың/ төлем тапсырмасының жылы айы күні
/VO/01
/SEND/07
/KNP/Төлем тағайындау коды
/ASSIGN/Төлем тағайындауы
:21:Түпкілікт ақша алушының реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/FM/ Түпкілікт ақша алушының тегі
/NM/Түпкілікт ақша алушының аты
/FT/Түпкілікт ақша алушының әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
/IDN/Түпкілікт ақша алушының Жеке сәйкестендіру №
/KBE/ бенефициар коды – бейрезидент- түпкілікті ақша алушының бенефициар коды
/CTRY/Бейрезидент түпкілікті ақша алушының екі әріпті ел коды
/LA/Түпкілікт ақша алушының шоты
:21:Түпкілікт ақша алушының реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/FM/Түпкілікті ақша алушының тегі
/NM/Түпкілікті ақша алушының аты
/FT/Түпкілікті ақша алушының әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
/IDN/Түпкілікті ақша алушының Жеке сәйкестендіру №
/KBE/ резидент ақшасын түпкілікті алушының бенефициар коды
/LA/Түпкілікті ақша алушының шоты
:32A:Төлемнің жылы айы KZTҚорытынды сомасы
-}

Примечание: если отправитель денег или бенефициар являются нерезидентами Республики Казахстан, указывается страна резидентства – двухбуквенный код соответствующей страны в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан ГК РК 06 ISO 3166-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных единиц".
Приложение 142
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Формат платежа МТ-004 для перечисления платежей по социальным отчислениям
{1: F010000000000000000000004}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/ Индивидуальный идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
/NAME/ Наименование отправителя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер отправителя денег
/CHIEF/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя учреждения отправителя денег
/MAINBK/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера отправителя денег
/IRS/ Признак резидентства отправителя денег
/SECO/ Сектор экономики отправителя денег
:52B: Банковский идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
:57B: Бизнес-идентификационный номер получателя денег
:59: : Индивидуальный идентификационный код получателя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер получателя денег
/NAME/Наименование получателя денег
/IRS/Признак резиденства получателя денег
/SECO/ Сектор экономики получателя денег
:70:
/NUM/Номер счета к оплате/платежного поручения
/VO/01
/DATE/ Год месяц день счета к оплате/платежного поручения
/SEND/07
/KNP/Код назначения платежа
/PSO/01
/PRT/05
/PERIOD/Месяц год платежа
/ASSIGN/Назначение платежа
:21:Порядковый номер
:32B:KZTСумма
:70:
/OPV/S
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер
:21: Порядковый номер
:32B:KZT Сумма
:70:
/OPV/S
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер
:32A:Год месяц день платежа
KZT Итоговая сумма
-}
Приложение 143
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Формат платежа МТ-005 для перечисления платежей по отчислениям и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование
{1: F010000000000000000000005}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/ Индивидуальный идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
/NAME/ Наименование отправителя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер отправителя денег
/CHIEF/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя учреждения отправителя денег
/MAINBK/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера отправителя денег
/IRS/Признак резидентства отправителя денег
/SECO/ Сектор экономики отправителя денег
:52B: Банковский идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
:57B: Бизнес-идентификационный номер получателя денег
:59: : Индивидуальный идентификационный код получателя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер получателя денег
/NAME/Наименование получателя денег
/IRS/Признак резиденства получателя денег
/SECO/ Сектор экономики/ получателя денег
:70:
/NUM/ Номер счета к оплате/платежного поручения
/VO/01
/DATE/ Год месяц день счета к оплате/платежного поручения
/SEND/07
/KNP/Код назначения платежа
/PSO/01
/PRT/05
/ASSIGN/Назначение платежа
:21:Порядковый номер
:32B:KZTСумма
:70:
/OPV/R(M)
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер
/PERIOD/Месяц год платежа
:21: Порядковый номер
:32B:KZT Сумма
:70:
/OPV/R(M)
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер
/PERIOD/ Месяц год платежа
:32A:Год месяц день платежа
KZT Итоговая сумма
-}
Примечание:
/OPV/R - при перечислении платежей по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование;
/OPV/М - при перечислении платежей по взносам на обязательное социальное медицинское страхование.
Приложение 144
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Формат платежа МТ-007 для перечисления платежей по договорам накопительного вида страхования

Ескертпе: Егер ақша жөнелтуші немесе бенефициар Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаса, Қазақстан Республикасы МК 06 ISO 3166-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бірліктерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес резиденттік елі көрсетіледі - тиісті елдің екі әріптік коды.
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
142-қосымша
Әлеуметтік аударымдар бойынша төлемдерді аудару үшін МТ-004 төлем форматы
{1: F010000000000000000000004}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/Қазынашылықтағы жөнелтушінің Жеке сәйкестендіру коды
/NAME/Ақша жөнелтушінің атауы
/IDN/Ақша жөнелтушінің бизнес-сәйкестендіру №
/CHIEF/Ақша жөнелтуші мекеменің басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/MAINBK/Ақша жөнелтуші мекеменің бас бухгалтерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/IRS/ Ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі
/SECO/ Ақша жөнелтушінің экономика саласы
:52B: Қазынашылықтағы ақша жөнелтушінің банктік сәйкестендіру коды
:57B: Ақша алушының банктік сәйкестендіру коды
:59:Ақша алушының Жеке сәйкестендіру коды
/IDN/Ақша алушының бизнес-сәйкестендіру №
/NAME/Ақша алушының атауы
/IRS/Ақша алушының резиденттік белгісі
/SECO/Ақша алушының экономика саласы
:70:
/NUM/Төлеуге берілетін шоттың/төлем тапсырмасының №
/VO/01
/DATE/ Төлеуге берілетін шоттың/төлем тапсырмасының жылы айы күні
/SEND/07
/KNP/Төлем тағайындау коды
/PSO/01
/PRT/05
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
/ASSIGN/Төлем тағайындау
:21:Реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/S
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/ Жеке сәйкестендіру №
:21:Реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/S
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/DT/ Тұған жылы айы күні
/IDN/ Жеке сәйкестендіру №
:32A: Төлемнің жылы айыKZTҚорытынды сомасы
-}
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
143-қосымша
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша төлемдерді аудару үшін МТ-005 төлем форматы
{1: F010000000000000000000005}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/Қазынашылықтағы жөнелтушінің Жеке сәйкестендіру коды
/NAME/ Ақша жөнелтушінің атауы
/IDN/ Ақша жөнелтушінің бизнес-сәйкестендіру №
/CHIEF/ Ақша жөнелтуші мекеменің басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/MAINBK/Ақша жөнелтуші мекеменің бас бухгалтерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/IRS/Ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі
/SECO/Ақша жөнелтушінің экономика саласы
:52B:Қазынашылықтағы ақша жөнелтушінің банктік сәйкестендіру коды
:57B:Ақша алушының банктік сәйкестендіру коды
:59:Ақша алушының Жеке сәйкестендіру коды
/IDN/Ақша алушының бизнес-сәйкестендіру №
/NAME/Ақша алушының атауы
/IRS/Ақша алушының резиденттік белгісі
/SECO/Ақша алушының экономика саласы
:70:
/NUM/Төлеуге берілетін шоттың/төлем тапсырмасының №
/VO/01
/DATE/Төлеуге берілетін шоттың/төлем тапсырмасының жылы айы күні
/SEND/07
/KNP/Төлем тағайындау коды
/PSO/01
/PRT/05
/ASSIGN/Төлем тағайындау
:21:Реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/R(M)
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/ Жеке сәйкестендіру №
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
:21: Реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/R(M)
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/ Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/ Жеке сәйкестендіру №
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
:32A:Төлемнің жылы айы KZTҚорытынды сомасы
-}
Түсініктеме:
/OPV/R - міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша төлемдері кезінде;
/OPV/М - міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша төлемдерді кезінде.
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
144-қосымша
Сақтандырудың жинақтаушы түрі шарттары бойынша төлемдерді аудару үшін МТ-007 төлем форматы

{1: F010000000000000000000007}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE :50:/D/ Индивидуальный идентификационный код
отправителя денег в Казначействе
/NAME/Наименование отправителя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер отправителя денег
/CHIEF/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя учреждения отправителя денег
/MAINBK/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера отправителя денег
/IRS/Признак резидентства отправителя денег
/SECO/Сектор экономики отправителя денег
:52B: Банковский идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
:57B: Бизнес-идентификационный номер получателя денег
:59: : Индивидуальный идентификационный код получателя денег
/NAME/Наименование получателя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер получателя денег
/IRS/Признак резиденства получателя денег
/SECO/ Сектор экономики получателя денег
:70:
/NUM/Номер счета к оплате/платежного поручения
/DATE/Год месяц день счета к оплате/платежного поручения
/VO/01
/SEND/07
/KNP/Код назначения платежа
/PSO/01
/ASSIGN/ Назначение платежа
:21: Порядковый номер
:32B:KZT Сумма
:70:
/OPV/I
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц и день рождения
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер
/PERIOD/Месяц год платежа
:21: Порядковый номер
:32B:KZT Сумма
:70:
/OPV/I
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер
/PERIOD/ Месяц год платежа
:32A:Год месяц день платежа
KZT Итоговая сумма
-}
Приложение 145
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
В _______________________________________________________________
(государственное казначейство/орган государственного казначейства)
Заявка на присвоение кода генеральному подрядчику и открытие контрольного счета наличности государственных закупок от "___" __________ ______ года
Наименование и код юридического лица
Месторасположение
Сектор экономики
Страна резидентства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя юридического лица
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера юридического лица
Бизнес-идентификационный номер юридического лица
Адрес юридического лица, внесенный в государственный регистр, телефон, факс
Основание (нормативный правовой акт, на основании которого выделяются денежные средства для юридического лица) и уровень бюджета, из которого выделяются средства
Наименование обьекта строительства, подлежащего казначейскому сопровождению
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Руководитель юридического лица (органа государственного казначейства)
_______________________________________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Отметка ответственного исполнителя
____________________________ открыт "___" _______ ________ года
(код юридического лица)
____________________________ открыт "___" ______ _________ года
(контрольный счет наличности юридического лица)
Ответственный исполнитель ______________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 146
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
___________________________________________________________________
(наименование органа государственного казначейства/органа государственных доходов) Перечень контрагентов (поставщик, субподрядчик) в рамках казначейского сопровождения от "___" ______________ _____ года

{1: F010000000000000000000007}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/ Қазынашылықтағы жөнелтушінің Жеке сәйкестендіру коды
/NAME/ Ақша жөнелтушінің атауы
/IDN / Ақша жөнелтушінің бизнес-сәйкестендіру №
/CHIEF/ Ақша жөнелтуші мекеменің басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/MAINBK/ Ақша жөнелтуші мекеменің бас бухгалтерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/IRS/ Ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі
/SECO/ Ақша жөнелтушінің экономика саласы
:52B:Қазынашылықтағы ақша жөнелтушінің банктік сәйкестендіру коды
:57B:Ақша алушының банктік сәйкестендіру коды
:59:Ақша алушының Жеке сәйкестендіру коды
/NAME/ Ақша алушының атауы
/IDN/ Ақша алушының бизнес-сәйкестендіру №
/IRS/ Ақша алушының резиденттік белгісі
/SECO/ Ақша алушының экономика саласы
:70:
/NUM/ Төлеуге берілетін шоттың/төлем тапсырмасының №
/DATE/ Төлеуге берілетін шоттың/төлем тапсырмасының жылы айы күні
/VO/01
/SEND/07
/KNP/Төлем тағайындау коды
/PSO/01
/ASSIGN/Төлем тағайындау
:21:Реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/I
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/DT/ Тұған жылы айы күні
/IDN/Жеке сәйкестендіру №
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
:21:2 Реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/I
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/DT/ Тұған жылы айы күні
/IDN/ Жеке сәйкестендіру №
/PERIOD/ Төлемнің айы жылы
:32A Төлемнің жылы айы KZTҚорытынды сомасы
-}
Бюджетті қазынашылық атқару және оларға қассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне
145-қосымша
________________________________________________________________ (мемлекеттік қазынашылыққа/мемлекеттік қазынашылық органына)
Бас мердігерге код беруге және мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім __________ жылғы "__" ________________
Заңды тұлғаның атауы мен коды
Орналасқан жері
Экономика саласы
Резиденттік елі
Заңды тұлға басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Заңды тұлға бас бухгалтерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі
Заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелімге енгізілген мекенжайы, телефоны, факсы
Негіздеме (заңды тұлға үшін ақшалай қаражат бөлінетін нормативтік құқықтық акт) және қаражат бөлінетін бюджет деңгейі
Қазынашылық сүйемелдеуге жататын құрылыс объектісінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Заңды тұлғаның (мемлекеттік қазынашылық органының) басшысы
____________________________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Жауапты орындаушының белгісі
________ жылғы "___" ________ ___________________ ашық (заңды тұлғаның коды)
________ жылғы "___" ________ ___________________ ашық (заңды тұлғаның қолма-қол ақшаны бақылау шоты)
Жауапты орындаушы _____________________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
146-қосымша
______________________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылық органының/мемлекеттік кірістер органының атауы) Қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде контрагенттердің тізбесі (өнім беруші, қосалқы мердігер) __________ жылғы "___" __________

Сноска. Процедура дополнена приложением 146 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
Наименование контрагента (поставщик, субподрядчик)
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер контрагента (поставщик, субподрядчик)
Индивидуальный идентификационный код/ банковский идентификационный код контрагента (поставщик, субподрядчик)
Юридический адрес контрагента (поставщик, субподрядчик)
Наименование обьекта строительства, подлежащего казначейскому сопровождению
1
2
3
4
5
6
Генеральный подрядчик (поставщик) в рамках казначейского сопровождения (руководитель органа государственного казначейства)
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Примечание: настоящее приложение подлежит заполнению в формате Microsoft Excel.
Приложение 147
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов) Сведения о проведенных платежах генеральным подрядчиком в рамках казначейского сопровождения "___" ______________ ____ года
Сноска. Приложение 147 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.06.2026 №438 (вводится в действие c 01.07.2026).
Наименование отправителя
Бизнес-идентификационный номер отправителя
Наименование получателя
Бизнес-идентификационный номер получателя
Договор (дата, номер)
Номер и дата платежного поручения
Сумма, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель органа государственного казначейства
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии) (подпись)
Место печати
Ответственный исполнитель органа государственного казначейства
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии) (подпись)
Место штампа
Примечание: в графе 6 указываются дата и номер договора, заключенного между заказчиком и генеральным подрядчиком.
Приложение 148
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Секретно
Сноска. Процедура дополнена приложением 147 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 02.12.2025 № 745 (вводится в действие с 01.01.2026).
Приложение 149
к Процедурам казначейского
исполнения бюджета и их
кассового обслуживания,
процедурам казначейского
учета и мониторинга
Секретно

Ескерту. 146-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Контрагенттің атауы (өнім беруші, қосалқы мердігер)
Контрагенттің (өнім беруші, қосалқы мердігер) жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Контрагенттің (өнім беруші, қосалқы мердігер) жеке сәйкестендіру коды/банктік сәйкестендіру коды
Контрагенттің (өнім беруші, қосалқы мердігер)заңды мекенжайы
Қазынашылық сүйемелдеуге жататын құрылыс объектісінің атауы
1
2
3
4
5
6
Қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер (өнім беруші) (мемлекеттік қазынашылық органының басшысы)
______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Ескерту: осы қосымша Microsoft Exсel форматында толтырылуы тиіс.
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
147-қосымша
______________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы) Бас мердігердің қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде жүргізген төлемдері туралы мәліметтер __________ жылғы "___" __________
Ескерту. 147-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жөнелтушінің атауы
Жөнелтушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі
Алушының атауы
Алушының бизнес сәйкестендіру нөмірі
Шарт (күні, нөмірі)
Төлем тапсырмасының нөмірі және күні
Сомасы,
теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Мемлекеттік қазынашылық органының басшысы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөртабан орны
Ескерту: 6-бағанда тапсырыс беруші мен бас мердігер арасында жасалған шарттың күні мен нөмірі көрсетіледі.
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу және
мониторинг рәсімдеріне
148-қосымша
Құпия
Ескерту. 148-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 02.12.2025 № 745 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджетті қазынашылық атқару
және оларға кассалық қызмет
көрсету рәсімдеріне,
қазынашылық есепке алу
және мониторинг рәсімдеріне
149-қосымша
Құпия