Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 13 тамыздағы № 73 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 14 тамызда № 19242 болып тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына және "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 13 тамыздағы
№ 73 бұйрығымен
бекітілген
Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заң) және "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыруды, сондай-ақ "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару", "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру" және "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға немесе таратуға келісім беру" мемлекеттік қызметтерін көрсету тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 73. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 августа 2019 года № 19242.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и подпунктом 6) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления деятельности субъектами естественных монополий.
2. Комитету по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 августа 2019 года № 73
Правила осуществления деятельности субъектами естественных монополий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления деятельности субъектами естественных монополий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и подпунктом 6) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления деятельности субъектами естественных монополий, а также оказания государственных услуг "Включение и исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи", "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи" и "Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи".

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар:
1) табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне қосу және одан шығару тәртібін;
2) жария тыңдаулар өткізу тәртібін;
3) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Рұқсаттар және хабарламалар туралы Заң) сәйкес табиғи монополия субъектісінің жекелеген іс-қимылдар жасауына келісім беру, сондай-ақ табиғи монополия субъектісінен реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметті жүзеге асыруы туралы хабарламаны қабылдау тәртібін;
4) табиғи монополиялар субъектілерінің сатып алуды өткізу тәртібін;
5) реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету тәртібін;
6) тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдында табиғи монополиялар субъектілерінің бекітілген тарифтік сметалардың орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламалардың орындалуы туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа мен сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы және қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептерін өткізу тәртібін;
7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілеттерінің бар екендігі туралы ақпаратты, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларындағы коммуналдық көрсетілетін қызметтердің инженерлік коммуникацияларының схемаларын орналастыру тәртібі;
8) есепке алу аспабын сатып алу және орнату үшін төлемақыны келісу тәртібін;
9) табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштерін бекіту тәртібін;
10) табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру тәртібін;
11) тұтынушыларға және (немесе) уәкілетті органға тариф, оның өзгергені туралы хабарлау тәртібін;
12) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа мен сенімділік көрсеткіштерін бекіту тәртібін;
13) бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа мен сенімділік көрсеткіштерінің сақталуына және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізуге қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізу тәртібін;
14) мыналардың:
егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк баланста есепке алынған мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерiнiң баланстық құнының 0,05 пайызынан асатын болса, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға және табиғи монополия субъектiсін қайта ұйымдастыруға немесе таратуға келісім беру туралы өтініш хаттардың;
табиғи монополия субъектісінің тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы:
бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы;
бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы;
реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштері сақталғандығы туралы;
табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептерінің нысандарын;

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила определяют:
1) порядок включения и исключения из Государственного регистра субъектов естественных монополий;
2) порядок проведения публичных слушаний;
3) порядок выдачи согласия на совершение отдельных действий субъектом естественной монополии, а также принятия от субъекта естественной монополии уведомления об осуществлении деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях и уведомлениях);
4) порядок проведения закупок субъектами естественных монополий;
5) порядок обеспечения равных условий доступа к регулируемым услугам;
6) порядок проведения отчетов об исполнении утвержденных тарифных смет, об исполнении утвержденных инвестиционных программ, о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий перед потребителями и иными заинтересованными лицами;
7) порядок размещения информации о наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии, а также схем инженерных коммуникаций коммунальных услуг в сферах естественных монополий, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан;
8) порядок согласования платы за приобретение и установку прибора учета;
9) порядок утверждения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий;
10) порядок осуществления государственного контроля в сферах естественных монополий;
11) порядок информирования потребителей и (или) уполномоченного органа о тарифе, его изменении;
12) порядок утверждения показателей качества и надежности регулируемых услуг;
13) порядок проведения общественного мониторинга и (или) технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий;
14) формы:
ходатайств о даче согласия на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги, если балансовая стоимость имущества, учтенного в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, и реорганизацию или ликвидацию субъекта естественной монополий;
отчетов субъекта естественной монополии перед потребителями и иными заинтересованными лицами:
об исполнении утвержденной тарифной сметы;
об исполнении утвержденной инвестиционной программы;
о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг;
о достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.

15) бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына техникалық сараптама жүргізу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін уәкілетті тұлғаларға (сарапшыларға, сараптама ұйымдарына) қойылатын өлшем шарттар мен талаптарды;
16) халықаралық қаржы ұйымдарынан, мамандандырылған салалық банктерден, Қазақстанның Даму Банкінен және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінен қарыздар тарту үшін табиғи монополиялар субъектілерінің кредиттік келісімдерін уәкілетті органның келісу тәртібін;
17) табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын және мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардан табиғи монополиялар субъектісіне берілетін мүлікті беру шартын мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен, жергілікті атқарушы органмен келісу тәртібін;
18) табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарын жергілікті атқарушы органмен келісу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) анық емес ақпарат – әлеуетті өнім берушінің конкурсқа қатысуға арналған өтінімінде қамтылған, сол сияқты әлеуетті өнім беруші ұсынған өтінімнің шынайы мазмұнын бұрмалайтын және шындығына сәйкес келмейтін түзетулер арқылы енгізілген жалған мәліметтер;
2) аумақтық орган – өз құзыреті шегінде Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының аумақтық органы;
3) әлеуетті өнiм берушi – сатып алу туралы шарт жасасуға үміткер, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға (егер Қазақстан Республикасының заңдарында олар үшін өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мекемелерді қоспағанда), заңды тұлғалардың уақытша бірлестіктері (консорциум);
4) бiртекті тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер – бірдей болмаса да, белгілі бір функцияларды орындауға және өзара алмастыруға мүмкіндік беретін ұқсас сипаттамалары бар және ұқсас құрамдас бөліктерден тұратын тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер;

15) критерии и требования к уполномоченным лицам (экспертам, экспертным организациям) для проведения технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий;
16) порядок согласования уполномоченным органом кредитных соглашений субъектов естественных монополий для привлечения займов у международных финансовых организаций, специализированных отраслевых банков, Банка Развития Казахстана и банков второго уровня Республики Казахстан;
17) порядок согласования уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, местным исполнительным органом договора передачи имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий и передаваемого от местных исполнительных органов субъекту естественных монополий в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества;
18) порядок согласования местным исполнительным органом плана передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 81 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и термины:
1) недостоверная информация – ложные сведения, содержащиеся в заявке потенциального поставщика на участие в конкурсе, а равно внесенные путем исправлений, искажающих действительное содержание и не соответствующих действительности предоставленной заявки потенциального поставщика;
2) территориальный орган – территориальный орган ведомства уполномоченного органа, осуществляющий в пределах своей компетенции регулирование и контроль деятельности субъектов естественных монополий, включенных в местный раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий;
3) потенциальный поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено для них законами Республики Казахстан), временное объединение юридических лиц (консорциум), претендующие на заключение договора о закупках;
4) однородные товары, работы, услуги – товары, работы, услуги, которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции;

5) конкурс (тендер) – әлеуетті өнiм берушiлердiң арасындағы бәсекелестiктi көздейтiн және сатып алу шартының неғұрлым қолайлы талаптарын анықтауға бағытталған сатып алу тәсiлi;
6) конкурстық (тендерлік) комиссия – осы Қағидаларда көзделген жағдайларда және тәсілдермен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру үшін сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы ретінде қатысқан жағдайда, табиғи монополия субъектісінің қызметкерлерінен, сондай-ақ оның үлестес тұлғаларының қызметкерлерінен құрылатын комиссия;
7) конкурстық құжаттама – конкурстық өтінімді дайындау үшін электрондық сатып алудың ақпараттық жүйелерінде табиғи монополия субъектісі орналастыратын, конкурс өткізудің шарттары мен тәртібін қамтитын құжаттар топтамасы;
8) конкурстық (тендерлік) өтінім – әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттамаға сәйкес жасалған конкурстық ұсынысы;
9) конкурстық өтінімді кепілдікпен қамтамасыз ету – конкурсқа қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім беруші ұсынған ақша кепілі немесе банк кепілдігі;
10) көрсеткіштің нысаналы мәні – тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып бекітілген тарифтің қолданылу кезеңі аяқталғаннан кейін табиғи монополия субъектісі қол жеткізетін көрсеткіштің цифрлық мәні;
11) кірме жолдың шектеулі өткізу қабілеті – кірме жолдың техникалық және технологиялық мүмкіндіктеріне байланысты есептік уақыт кезеңі (тәулік) ішінде нақты кірме жол бойынша өткізілуі мүмкін жылжымалы құрамның ең көп саны;
12) құзыретті орган – энергетика, теміржол көлігі, газды өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау және көтерме саудада өткізу, сондай-ақ тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізу және тұтыну, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы;
13) магистральдық темір жол желісінің шектеулі өткізу қабілеті-инфрақұрылымның, жылжымалы құрамның техникалық және технологиялық мүмкіндіктеріне және әртүрлі санаттағы поездарды өткізуді ескере отырып, Поездар қозғалысын ұйымдастыру тәсілдеріне қарай нақты темір жол учаскесі бойынша Есепті уақыт кезеңі (тәулік) ішінде өткізілуі мүмкін поездар мен поездар жұптарының ең көп саны;
14) мәмілелер жасасу кезінде келісу көзделетін табиғи монополия субъектісінің мүлкі – егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста ескерілген мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 пайызынан артық болса, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын табиғи монополия субъектісінің меншігіндегі жылжымалы және жылжымайтын мүлік;

5) конкурс (тендер) – способ закупок, предусматривающий конкуренцию между потенциальными поставщиками и направленный на выявление наиболее выгодных условий договора закупок;
6) конкурсная (тендерная) комиссия – комиссия, которая формируется из числа сотрудников субъекта естественной монополии, а также сотрудников его аффилированных лиц, в случае выступления в качестве единого организатора закупок, для осуществления закупок товаров, работ, услуг в случаях и способами, предусмотренными настоящими Правилами;
7) конкурсная документация – пакет документов, размещаемый субъектом естественной монополии на информационных системах электронных закупок для подготовки конкурсной заявки, содержащий условия и порядок проведения конкурса;
8) конкурсная (тендерная) заявка – конкурсное предложение потенциального поставщика, составленное в соответствии с конкурсной документацией;
9) гарантийное обеспечение конкурсной заявки – залог денег или банковская гарантия, представленная потенциальным поставщиком, изъявившим желание принять участие в конкурсе;
10) целевое значение показателя – цифровое значение показателя, которое достигается субъектом естественной монополии по завершению периода действия тарифа, утвержденного с применением стимулирующего метода тарифного регулирования;
11) ограниченная пропускная способность подъездного пути – максимальное количество подвижного состава, которое может быть пропущено по конкретному подъездному пути за расчетный период времени (сутки) в зависимости от технических и технологических возможностей подъездного пути;
12) компетентный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в области энергетики, железнодорожного транспорта, производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа, а также розничной реализации и потребления товарного и сжиженного нефтяного газа, использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения либо местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы;
13) ограниченная пропускная способность магистральной железнодорожной сети – максимальное количество поездов и пар поездов, которые могут быть пропущены по конкретному железнодорожному участку за расчетный период времени (сутки) в зависимости от технических и технологических возможностей инфраструктуры, подвижного состава и способов организации движения поездов с учетом пропуска поездов различных категорий;
14) имущество субъекта естественной монополии, сделки с которым предусматривают согласование – находящееся в собственности субъекта естественной монополии движимое и недвижимое имущество, используемое для предоставления регулируемой услуги, если балансовая стоимость имущества, учтенного в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года;

15) мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі – мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі;
16) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
17) отандық тауар өндіруші – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға немесе Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын және Қазақстан Республикасында тауарлар өндіретін, сондай-ақ Қазақстан Республикасында толық қайта өңдеуге ұшыраған тауарларды өндіретін заңды тұлға;
18) өтінішхат – табиғи монополия субъектісінің жекелеген әрекеттерді жасауға келісім беру туралы жазбаша өтініші;
19) сарапшы (сараптама ұйымы) – сараптауға жататын қызметте арнайы білімі немесе тәжірибесі бар және техникалық сараптама жүргізу жөніндегі қызметтерді көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
20) сатып алу – табиғи монополия субъектісінің шығындары осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тарифті бекіту кезінде ескерілетін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуы;
21) сатып алу туралы шарт – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, тапсырыс беруші мен өнім беруші арасында электрондық сатып алудың ақпараттық жүйесі арқылы жасалған, электрондық цифрлық қолтаңбалармен куәландырылған азаматтық-құқықтық шарт;
22) табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштері – Заңның 23-бабының 1-тармағында көрсетілген сатып алуды қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің қызмет нәтижелерінің және оның тарифті қалыптастыру кезінде ескерілетін экономикалық, басқарушылық, өндірістік шығындарының арақатынасы;
23) табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімі – Заңның 8-бабының 4) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган қалыптастыратын реттелетін қызметтерді көрсететін дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың тізімі (бұдан әрі – Тіркелім);
24) табиғи монополия субъектісінің мүлкін иеліктен шығару – табиғи монополия субъектісінің мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету жөніндегі өз құқықтарын басқа тұлғаның (тұлғалардың) меншігіне беруі;
25) табиғи монополия субъектісінің үлестес тұлғасы – табиғи монополия субъектісі қабылдайтын шешімдерге, оның ішінде ауызша шартты немесе өзге де мәмілені қоса алғанда, шартқа сәйкес шешімдерді тікелей және (немесе) жанама айқындауға және (немесе) ықпал етуге мүмкіндігі бар тұлға (берілген өкілеттіктер шеңберінде оның қызметін реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды қоспағанда), сондай-ақ табиғи монополия субъектісінің оған қатысты осындай құқыққа болатын ие кез келген тұлға;

15) перечень основных требований к оказанию государственной услуги – перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;
16) уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – центральный государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг;
17) отечественный товаропроизводитель – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, или юридическое лицо, являющиеся резидентами Республики Казахстан и производящие товары в Республике Казахстан, а также подвергающие товары полной переработке в Республике Казахстан;
18) ходатайство – письменное заявление субъекта естественной монополии о даче согласия на совершение отдельных действий;
19) эксперт (экспертная организация) – физическое или юридическое лицо, обладающее специальными знаниями или опытом в деятельности, подвергаемой экспертизе и оказывающее услуги по проведению технической экспертизы;
20) закупка – приобретение субъектом естественной монополии товаров, работ, услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифа, в порядке, установленном настоящими Правилами;
21) договор о закупках – гражданско-правовой договор, заключенный посредством информационной системы электронных закупок между заказчиком и поставщиком, удостоверенный электронными цифровыми подписями, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
22) показатели эффективности деятельности субъектов естественных монополий – соотношение результатов деятельности субъекта естественной монополии и его экономических, управленческих, производственных издержек, учитываемое при формировании тарифа, за исключением закупок, указанных в пункте 1 статьи 23 Закона;
23) Государственный регистр субъектов естественных монополий – список индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, предоставляющих регулируемые услуги, формируемый уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 4) статьи 8 Закона (далее – Регистр);
24) отчуждение имущества субъекта естественной монополии – передача субъектом естественной монополии в собственность другому лицу (лицам) своих прав по владению, пользованию и распоряжению имуществом;
25) аффилированное лицо субъекта естественной монополии – лицо (за исключением государственных органов, осуществляющих регулирование его деятельности в рамках предоставленных полномочий), которое имеет возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые субъектом естественной монополии решения, в том числе в силу договора, включая устный договор, или иной сделки, а также любое лицо, в отношении которого субъект естественной монополии имеет такое право;

26) табиғи монополия субъектісінің мүлкімен жасалатын мәмілелер – Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 193-1-бабына сәйкес стратегиялық объект болып табылатын мүлікпен жасалатын мәмілелерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста ескерілген мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 пайызынан асатын болса, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын жылжымалы және жылжымайтын мүлікке құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, өзгертуге немесе тоқтатуға бағытталған табиғи монополия субъектісінің әрекеттері;
27) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізу – басқа тұтынушыларға табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне ұқсас ұсынылатын көрсетілетін қызметті қолайлылығы жағынан кем болмайтын шарттармен тұтынушылардың пайдалану мүмкіндігі;
28) техникалық сараптама – өндiрiс технологиясының, материалдық, еңбек шығындарының белгiленген нормаларға сәйкестiгiн қоса алғанда, тартылған активтердiң техникалық жай-күйiн (техникалық сипаттамаларын), технологиялық процестiң тиiмділігiн талдау, инвестициялық бағдарламаларды, ұсынылып отырған реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң түрлерi бойынша негiзгi құралдарды iске қосылу деңгейiн және оларды бөлудің негізділігін бағалау;
29) техникалық сарапшы – сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық тапсырмасын және (немесе) техникалық өзіндік ерекшелігін әзірлеуге және (немесе) әлеуетті өнім берушілер ұсыныстарының сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық ерекшелігіне сәйкестігіне қатысты сараптамалық қорытынды дайындауға қатысу үшін табиғи монополиялар субъектілері тартатын, тиісті құжаттармен (дипломдармен, сертификаттармен, куәліктермен және басқа да құжаттармен) расталатын, өткізілетін сатып алу саласында арнайы және (немесе) техникалық білімі, тәжірибесі және біліктілігі бар жеке тұлға немесе заңды тұлғаның өкілі;
30) техникалық шарттар – бекітілген егжей-тегжейлі жоспарлау (құрылыс салу схемасы) жобасына сай инженерлік коммуникацияларды дамыту жоспарына сәйкес табиғи монополия субъектісінің: электр, жылу энергиясын беру, сумен жабдықтау және су бұру желілеріне, сондай-ақ магистральдық газ құбырларына және мұнай құбырларына, газ тарату жүйелеріне және топтық резервуарлық қондырғыларға қосылу үшін қажетті немесе реттеліп көрсетілетін қызмет көлемін ұлғайтуға арналған техникалық талаптар;

26) сделки с имуществом субъекта естественной монополии – действия субъекта естественной монополии, направленные на установление, изменение или прекращение прав и обязанностей на движимое и недвижимое имущество, используемое для предоставления регулируемой услуги, если балансовая стоимость имущества, учтенного в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением сделок с имуществом, являющимся стратегическим объектом в соответствии со статьей 193-1 Гражданского кодекса Республики Казахстан;
27) доступ к регулируемым услугам субъектов естественных монополий – возможность потребителей пользоваться регулируемыми услугами субъектов естественных монополий на условиях не менее благоприятных, чем те, на которых предоставляется аналогичная услуга другим потребителям;
28) техническая экспертиза – анализ технического состояния (технических характеристик) задействованных активов, эффективности технологического процесса, включая соответствие норм материальных, трудовых затрат, технологии производства, оценка исполнения инвестиционных программ, уровня задействованности и обоснованности распределения основных средств по видам предоставляемых регулируемых услуг;
29) технический эксперт – физическое лицо или представитель юридического лица, обладающее (обладающий) специальными и (или) техническими познаниями, опытом и квалификацией в области проводимых закупок, подтверждаемыми соответствующими документами (дипломами, сертификатами, свидетельствами и другими документами), привлекаемое субъектами естественных монополий для участия в разработке технического задания и (или) технической спецификации закупаемых товаров, работ, услуг и (или) подготовке экспертного заключения в отношении соответствия предложений потенциальных поставщиков технической спецификации закупаемых товаров, работ, услуг;
30) технические условия – технические требования, необходимые для подключения к сетям субъекта естественной монополии: передачи электрической, тепловой энергии, водоснабжения и водоотведения, а также к магистральным газопроводам и нефтепроводам, к газораспределительным системам и групповым резервуарным установкам в соответствии с планом развития инженерных коммуникаций согласно утвержденному проекту детальной планировки (схемы застройки) или на увеличение объема регулируемой услуги;

31) төлем құжаты – табиғи монополиялар салаларындағы коммуналдық көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеуге негіз болатын құжат (шот, хабарлама, түбіртек, есепке алу аспаптарының көрсеткіштері негізінде жасалған ескерту-шот);
32) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларында, мыналарды:
халықаралық және транзиттік ұшуға аэронавигациялық қызмет көрсетуді қоспағанда, аэронавигация;
Қазақстан Республикасының әуежайларында коммерциялық емес мақсаттарда және халықаралық бағыттар бойынша техникалық қонуды жүзеге асыра отырып, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігі арқылы транзиттік ұшып өтуді жүзеге асыратын авиатасымалдарға қызмет көрсетуді қоспағанда, әуежайлар;
шағын кәсіпкерлік субъектілерінің қызметін қоспағанда, кәбілді арнаны мүліктік жалдауға (жалға) немесе пайдалануға беру жөніндегі салаларды қоспағанда, басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
33) уәкілетті орган ведомствосы – табиғи монополиялар салаларында, мыналарды:
халықаралық және транзиттік ұшуға аэронавигациялық қызмет көрсетуді қоспағанда, аэронавигация;
Қазақстан Республикасының әуежайларында коммерциялық емес мақсаттарда және халықаралық бағыттар бойынша техникалық қонуды жүзеге асыра отырып, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігі арқылы транзиттік ұшып өтуді жүзеге асыратын авиатасымалдарға қызмет көрсетуді қоспағанда, әуежайлар;
шағын кәсіпкерлік субъектілерінің қызметін қоспағанда, кәбілді арнаны мүліктік жалдауға (жалға) немесе пайдалануға беру жөніндегі салаларды қоспағанда, табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы;
34) шығындары тарифті бекiту кезiнде ескерiлетiн, табиғи монополия субъектiсi сатып алатын тауарлардың, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер тiзбесi (бұдан әрi – Тiзбе) – сатып алудың өлшем бiрлiктерi, көлемдерi, мерзiмдерi, тәсiлдерi, сондай-ақ бiр жылдың iшiнде тауарлардың, жұмыстар, көрсетілетін қызметтердiң әрбiр түрiн сатып алуға жұмсалатын сомалардың ең жоғары мөлшерi шығындары тарифті тарифтік реттеудің шығындық әдісін қолдана отырып бекiту кезiнде ескерiлетiн табиғи монополия субъектiсi бір жыл ішінде сатып алатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер номенклатурасы;
35) электрондық сатып алудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – портал) – табиғи монополиялар субъектілері жүзеге асыратын электрондық сатып алуға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын портал.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 19.04.2024 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары-Ұлттық экономика министрінің 29.11.2024 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

31) платежный документ – документ (счет, извещение, квитанция, счет-предупреждение, составленное на основании показаний приборов учета), на основании которого производится оплата за коммунальные услуги в сферах естественных монополий;
32) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, за исключением сфер:
аэронавигации, за исключением аэронавигационного обслуживания международных и транзитных полетов;
аэропортов, за исключением обслуживания авиаперевозок, осуществляющих транзитные пролеты через воздушное пространство Республики Казахстан с осуществлением технических посадок в аэропортах Республики Казахстан в некоммерческих целях и по международным направлениям;
по предоставлению в имущественный наем (аренду) или пользование кабельной канализации, за исключением деятельности субъектов малого предпринимательства;
33) ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, за исключением сфер:
аэронавигации, за исключением аэронавигационного обслуживания международных и транзитных полетов;
аэропортов, за исключением обслуживания авиаперевозок, осуществляющих транзитные пролеты через воздушное пространство Республики Казахстан с осуществлением технических посадок в аэропортах Республики Казахстан в некоммерческих целях и по международным направлениям;
по предоставлению в имущественный наем (аренду) или пользование кабельной канализации, за исключением деятельности субъектов малого предпринимательства;
34) перечень закупаемых субъектом естественной монополии товаров, работ, услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифа (далее – Перечень) – номенклатура закупаемых в течение года субъектом естественной монополии товаров, работ, услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифа с применением затратного метода тарифного регулирования, с указанием единиц измерения, объемов, сроков, способов закупок, а также максимальных размеров сумм, направляемых в течение одного года на закупки каждого вида товаров, работ, услуг;
35) информационная система электронных закупок (далее – портал) – портал, предоставляющий единую точку доступа к электронным закупкам, осуществляемых субъектами естественных монополий.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 19.04.2024 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 29.11.2024 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару тәртібі
Ескерту. 2-тарау жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2020 № 53 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Тіркелім осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша электрондық түрде қалыптастырылады.
Тіркелімнің республикалық бөліміне екі немесе одан көп облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері енгізіледі.
Тіркелімнің жергілікті бөлімдеріне бір облыстың немесе республикалық маңызы бар қалалың немесе астананың аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері енгізіледі.
Порттардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері Тіркелімнің республикалық бөліміне енгізіледі.
Осы Қағидалар қызметін Заңның 3-бабының 4-тармағына сәйкес жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға қолданылмайды.
5. "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – Мемлекеттік тіркелімге енгізу және шығару) осы Қағидаларға сәйкес уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтінішпен www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша Табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу үшін тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну басталған күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей жүгінеді.
Бұл ретте электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға қызметтің "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Электр энергетикасы туралы Заң) 13-1-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкестігі туралы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган ақпаратының нөмірі мен берілген күнін көрсетеді;
Реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну тоқтатылған жағдайда табиғи монополия субъектісі күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша оны Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару туралы өтініш ұсынады.

Глава 2. Порядок включения и исключения из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи
Сноска. Глава 2 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.07.2020 № 53 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
4. Регистр формируется в электронном виде по форме 1 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В республиканский раздел Регистра включаются субъекты естественных монополий, предоставляющие регулируемые услуги на территории двух и более областей, городов республиканского значения и столицы.
В местные разделы Регистра включаются субъекты естественных монополий, предоставляющие регулируемые услуги на территории одной области или города республиканского значения, или столицы.
Субъекты естественных монополий, предоставляющие регулируемые услуги портов включаются в республиканский раздел Регистра.
Действие настоящих Правил не распространяется на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, осуществляющих деятельность в соответствии с пунктом 4 статьи 3 Закона.
5. Государственная услуга "Включение и исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи" (далее – Включение и исключение из Государственного регистра) оказывается ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом (далее – услугодатель) физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) в соответствии c настоящими Правилами.
Услугополучатель обращается услугодателю через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) с заявлением:
не позднее пятнадцати календарных дней со дня начала предоставления регулируемой услуги потребителям для включении в Государственный регистр субъекта естественных монополий по форме 2 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При этом индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, предоставляющее регулируемые услуги передачи электрической энергии, указывает номер и дату выдачи информации государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю о соответствии деятельности требованиям пункта 6 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон об электроэнергетике).
В случае прекращения предоставления регулируемой услуги субъект естественной монополии не позднее пятнадцати календарных дней представляет в уполномоченный орган заявление об исключении его из Государственного регистра субъектов естественных монополий по форме 3 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды қарау мерзімі:
аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу – 30 минутты;
аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару – 2 жұмыс күнін құрайды.
Көрсетілетін қызметті алушының аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы өтінішін өңдеу рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесіне келіп түскен кезден бастап 30 (отыз) минут ішінде жүзеге асырылады, бұдан әрі қорытындылар бойынша рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесінің көліктік қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанындағы аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы куәлік қалыптастырылады және көрсетілетін қызметті алушының порталдағы жеке кабинетіне жіберіледі.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2022 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Тіркелімге реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын жері бойынша енгізілуге жататын шетелдік заңды тұлғаны қоспағанда, табиғи монополия субъектісі Тіркелімге оның тіркелген жері бойынша заңды тұлға ретінде не дара кәсіпкер ретінде енгізіледі.
Тіркелімнің тиісті бөліміне енгізілген табиғи монополия субъектісі, оның тіркелген жері басқа облысқа, басқа республикалық маңызы бар қалаға немесе астанаға өзгерген жағдайда, осындай өзгеріс болған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей бұрынғы тіркелген жері бойынша Тіркелімнен шығару туралы өтініш береді. Бұл ретте табиғи монополия субъектісі Тіркелімнен шығарылған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей жаңа тіркеу орны бойынша Тіркелімге енгізу туралы өтініш береді.
Табиғи монополия субъектісін жаңа тіркеу орны бойынша Тіркелімге енгізу табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес бекітілген тариф болған кезде оны жаңадан құрылған табиғи монополиялар субъектісіне жатқызу үшін негіз болып табылмайды.

Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Включение и исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи" согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 81 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Срок рассмотрения документов услугодателем составляет:
включение в Государственный регистр субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи – 30 минут;
исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи – 2 рабочих дня.
Обработка заявления услугополучателя о включении в Государственный регистр субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи осуществляется в течении 30 (тридцати) минут с момента поступления в государственную информационную систему разрешений и уведомлений, далее по итогам формируется свидетельство о включении в государственный регистр субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи в форме электронного документа подписанного транспортной подписью государственной информационной системы разрешений и уведомлений и направляется в личный кабинет услугополучателя на портале.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 28.12.2022 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Субъект естественной монополии включается в Регистр по месту его регистрации как юридическое лицо либо как индивидуальный предприниматель, за исключением иностранного юридического лица, которое подлежит включению в Регистр по месту предоставления им регулируемой услуги.
Субъект естественной монополии, включенный в соответствующий раздел Регистра, в случае изменения места его регистрации в другую область, другой город республиканского значения или столицу, не позднее пяти рабочих дней со дня такого изменения подает заявление об исключении из Регистра по месту прежней регистрации. При этом субъект естественной монополии не позднее одного рабочего дня со дня исключения из Регистра подает заявление о включении его в Регистр по месту новой регистрации.
Включение субъекта естественной монополии в Регистр по месту новой регистрации не является основанием для отнесения его к вновь созданному субъекту естественной монополий при наличии утвержденного тарифа в соответствии с законодательством о естественных монополиях.

9. Көрсетілетін қызметті алушы аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару бойынша өтінішпен жүгінген кезде көрсетілетін қызметті беруші құжаттар келіп түскен күні (өтініш сағат 18:00-ден кейін түскен жағдайда келесі жұмыс күні, демалыс және мереке күндері түскен жағдайда Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес тіркеледі, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады) оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады және жауапты құрылымдық бөлімшеге орындауға береді.
Портал арқылы жүгінген кезде "жеке кабинетте" көрсетілетін қызметті алушының өтініштер тарихында мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күні көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Ұсынылған құжаттар толық болған және көрсетілетін қызметті берушінің тиісті саласы құрылымдық бөлімшесінің қорытындысы болған жағдайда жауапты құрылымдық бөлімше 1 (бір) жұмыс күні ішінде Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару туралы шешім қабылдайды, Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару туралы куәлік не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық нысанда көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жолданады.
11. Мыналар:
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

9. При обращении услугополучателя с заявлением по исключению из Государственного регистра субъекта естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи услугодатель в день поступления документов (в случае поступления после 18:00 часов, заявление регистрируется на следующий рабочий день, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем) осуществляет их прием и регистрацию и передает на исполнение ответственному структурному подразделению.
При обращении через портал в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты получения результата государственной услуги.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня отказывает в приеме заявления.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае полноты представленных документов и заключения структурного подразделения соответствующей отрасли услугодателя ответственное структурное подразделение в течение 1 (одного) рабочего дня принимает решение об исключении из Государственного регистра субъектов естественных монополий, формирует свидетельство об исключении из государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется в электронной форме подписанного ЭЦП руководителя услугодателя в личный кабинет услугополучателя на портале.
11. Основанием для отказа в исключении из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;

3) мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
5) оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған, көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығарудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
12. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші, уәкілетті орган басшысының атына және мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беруге болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы, Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Шағымды мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Егер Заңда өзгеше көзделмесе, шағым сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.

3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
12. Жалоба на решения, действия (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, уполномоченного органа и в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено Законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электронды түрде берілген кезде) хабарлайды.
13-1. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгіне алады.
Ескерту. 13-1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Жария тыңдаулар өткізу тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер.
14. Жария тыңдауларды өткізудің мақсаты жариялылықты, хабардар болуды, тұтынушылар мен табиғи монополиялар субъектілері мүдделерінің теңгерімділігін сақтауды, тарифтер қалыптастыру рәсімінің ашықтығын қамтамасыз ету болып табылады.
15. Заңның 15-бабының 13-тармағында белгіленген жағдайларда және мерзімдерде уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы тарифтің жобасын талқылау кезінде жария тыңдаулар өткізеді.
Есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін табиғи монополиялар салаларындағы коммуналдық көрсетілетін қызметтерді тұтыну нормаларын талқылау кезінде олар бекітілгенге дейін бір ай бұрын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары жария тыңдаулар өткізеді.
Табиғи монополия субъектісінің тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы есебі осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен және Заңның 25-бабының 6-тармағында белгіленген мерзімде жария тыңдау нысанында өткізіледі.
2-параграф. Жария тыңдаулар өткізу рәсімі
16. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы тариф жобасын талқылау бойынша жария тыңдаулар өткізу күніне дейін күнтізбелік отыз күн бұрын жария тыңдаулар өткізу туралы хабарландыруды өзінің интернет-ресурсында орналастырады және мерзімді баспасөз басылымында жариялайды.
Табиғи монополиялар салаларындағы коммуналдық қызметтерге, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер белгілеу кезінде уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында жария тыңдаулардың өткізілетін күні мен жері туралы ақпаратты қосымша жариялайды.
Тариф индекстеу әдісімен белгіленген кезде және жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тариф айқындалған кезде табиғи монополия субъектісі өзінің интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында жария тыңдаулардың өткізілетін күні мен жері туралы ақпаратты олар өткізілгенге дейін күнтізбелік отыз күн бұрын орналастырады.
Жария тыңдауларды тариф бекітілгенге дейін күнтізбелік отыз күн бұрын кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы өткізеді.
Жария тыңдаулар:
тарифті оңайлатылған тәртіппен бекіткен кезде;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағдарламалары іске асырылуына байланысты бекітілген инвестициялық бағдарлама өзгерген жағдайда;
жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау және сумен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде атом-энергетикалық кешен пайдаланатын, өзі өндіретін электр энергиясы мен судың өзіндік құны газдың және (немесе) оны тасымалдау бағасының өзгеруіне байланысты өзгерген жағдайда;
реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа мен сенімділік көрсеткіштері сақталмаған жағдайда;

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
13-1. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель может обратиться в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона о государственных услугах.
Сноска. Пункт 13-1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок проведения публичных слушаний
Параграф 1. Общие положения
14. Целью проведения публичных слушаний является обеспечение гласности, информированности, соблюдения баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий, прозрачности процедуры формирования тарифов.
15. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган проводит публичные слушания при обсуждении проекта тарифа в случаях и сроки, установленные пунктом 13 статьи 15 Закона.
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы проводят публичные слушания при обсуждении норм потребления коммунальных услуг в сферах естественных монополий для потребителей, не имеющих приборов учета, за месяц до их утверждения.
Отчет субъекта естественной монополии перед потребителями и иными заинтересованными лицами проводится в форме публичного слушания в порядке, определенном настоящими Правилами и в сроки, установленные пунктом 6 статьи 25 Закона.
Параграф 2. Процедура проведения публичных слушаний
16. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган не позднее чем за тридцать календарных дней до дня проведения публичных слушаний по обсуждению проекта тарифа размещает на своем интернет-ресурсе и опубликовывает в периодическом печатном издании объявление о проведении публичных слушаний.
При установлении тарифов на коммунальные услуги в сферах естественных монополий, регулируемые услуги по производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган дополнительно опубликовывает информацию о дате и месте проведения публичных слушаний в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
При установлении тарифа методом индексации и определении тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, субъект естественной монополии размещает на своем интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, информацию о дате и месте проведения публичных слушаний за тридцать календарных дней до их проведения.
Публичные слушания проводятся ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом при утверждении тарифа в срок, не позднее чем за тридцать календарных дней до утверждения тарифа.
Публичные слушания проводятся в срок, не позднее чем за десять календарных дней до утверждения тарифа:
при утверждении тарифа в упрощенном порядке;
в случае изменения утвержденной инвестиционной программы в связи с реализацией государственных программ Республики Казахстан;
в случае изменения себестоимости электрической энергии и воды собственного производства, используемых атомно-энергетическим комплексом при предоставлении регулируемых услуг по производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией и водоснабжению, связанное с изменением цены на газ и (или) его транспортировку;
в случае несоблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг;

мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның ақпараты негізінде электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын табиғи монополия субъектісі қызметі Электр энергетикасы туралы Заңының 13-1-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда;
табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізілмеген жағдайда тариф бекітілгенге дейін күнтізбелік он күн бұрын кешіктірілмейтін мерзімде өткізіледі.
Алдағы жария тыңдау туралы хабарландыру жария тыңдауларды өткізу күні мен жерін қамтиды.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Жобаны талқылау бойынша жария тыңдаулар Қазақстан Республикасы Парламентінің, мәслихаттар депутаттары, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мемлекеттік органдардың, табиғи монополия субъектісінің, бұқаралық ақпарат құралдарының, қоғамдық бірлестіктердің өкілдері, тәуелсіз сарапшылар, тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар шақырыла отырып, өткізіледі.
18. Табиғи монополия субъектісі уәкiлеттi орган мерзімді баспасөз басылымында жария тыңдаулар өткізілетін күн мен орын туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін жария тыңдаулар өткізілгенге дейін жария тыңдауларға қатысушылардың талап етуі бойынша:
тариф пен тарифтік сметаның жобаларын;
экономикалық тұрғыдан негізделген есептемелермен бірге тарифтің өзгеру себептері туралы ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Жария тыңдаулар өткізу үшін уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық органының қызметкерлері қатарынан жария тыңдаулардың төрағасы (бұдан әрі – Төраға) және хаттама жүргізетін хатшы тағайындалады.
20. Тариф жобасын талқылау бойынша жария тыңдаулар өткізу процесінде хаттама және стенограмма жүргізіледі.
21. Төраға белгіленген уақытта жария тыңдауларды ашады, олардың мақсатын, күн тәртібі мен регламентін жариялайды.
22. Өз сөзінде табиғи монополия субъектісі егжей-тегжейлі түсініктеме және растайтын фото, бейне материалдармен қоса (болған кезде), ұсынылып отырған тариф жобасына негіздеме береді.
23. Төраға сөз сөйлейтіндерге сұрақтар қояды, қаралып отырған мәселелер бойынша өз ұстанымын білдіреді, регламентті сақтауды талап етеді.
Жария тыңдауларды өткізу кезінде тәртіп бұзып отырған адамға төраға ескерту жасайды. Тәртіпті қайта бұзған жағдайда көрсетілген адам үй-жайдан шығарылады.

в случае несоответствия деятельности субъекта естественной монополии, предоставляющего регулируемую услугу по передаче электрической энергии, требованиям пункта 6 статьи 13-1 Закона об электроэнергетике на основании информации государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю;
в случае недостижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
Объявление о предстоящем публичном слушании включает дату и место проведения публичных слушаний.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Публичные слушания по обсуждению проекта проводятся с приглашением депутатов Парламента Республики Казахстан, маслихатов, представителей органов местного самоуправления, государственных органов, субъекта естественной монополии, средств массовой информации, общественных объединений, независимых экспертов, потребителей и иных заинтересованных лиц.
18. Субъект естественной монополии после опубликования уполномоченным органом в периодическом печатном издании объявления о дате и месте проведения публичных слушаний представляет по требованию участников публичных слушаний до проведения публичных слушаний:
проекты тарифа и тарифной сметы;
информацию о причинах изменения тарифа с экономически обоснованными расчетами.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Для проведения публичных слушаний из числа сотрудников ведомства уполномоченного органа или его территориального органа назначается председатель публичных слушаний (далее – Председатель) и секретарь, который ведет протокол.
20. В процессе проведения публичных слушаний по обсуждению проекта тарифа ведется протокол и стенограмма.
21. Председатель в назначенное время открывает публичные слушания, объявляет их цель, повестку дня и регламент.
22. В своем выступлении субъект естественной монополии дает подробное разъяснение и обоснование предлагаемого проекта тарифа с приложением подтверждающих фото, видеоматериалов (при наличии).
23. Председатель задает вопросы выступающим излагает свою позицию по рассматриваемым вопросам, требует соблюдения регламента.
Лицу, нарушающему порядок во время проведения публичных слушаний, председатель делает предупреждение. При повторном нарушении порядка указанное лицо удаляется из помещения.

24. Жария тыңдауларға қатысушылар қаралып отырған мәселелер бойынша өз көзқарастарын, пікірлерін білдіреді, сөз сөйлеушілерге сұрақтар қояды, өз сөздерінде көмекші материалдарды (плакаттар, кестелер) пайдаланады.
Жария тыңдауға қатысушының жазбаша түрде білдірген пікірі жеке немесе заңды тұлғаның ресми тұлғаға өтінішіне теңестіріледі және міндетті түрде жария тыңдау хаттамасына енгізілуі, сондай-ақ одан әрі қаралуы және тиісті шаралар қабылдануы тиіс.
25. Төраға қорытынды шығарады және жария тыңдауларды жабады.
26. Уәкiлеттi органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы тарифтің жобасын талқылау бойынша өткізілген жария тыңдаулардың нәтижелерін, оның ішінде талқылаулардың стенограммаларын, қарастырылып отырған мәселелер бойынша қабылданған шешімдерімен бірге отырыстардың хаттамаларын олар өткізілген күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
4-тарау. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес табиғи монополия субъектісінің жекелеген іс-қимылдар жасауына келісім беру, сондай-ақ табиғи монополия субъектісінен реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметті жүзеге асыруы туралы хабарламаны қабылдау тәртібі
27. Осы тарау өтінішхаттарды ұсыну мен қарау және уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық органының Рұқсаттар және хабарламалар туралы Заңына сәйкес табиғи монополия субъектісінің жекелеген іс-қимылдар жасауына келісім беру, сондай-ақ табиғи монополия субъектісінен реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметті жүзеге асыруы туралы хабарламаны қабылдау тәртібін, мерзімдерін айқындайды.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Көрсетілетін қызметті беруші мынадай іс-қимылдарды жасауға:
аэронавигация және әуежайлар мен байланыс саласындағы қызметтерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік теңгерімде ескерілген мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға;
аэронавигация және әуежайлар мен байланыс саласындағы қызметтерді қоспағанда, қайта ұйымдастыруға немесе таратуға;
кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметін ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға келісім береді.
Аэронавигация және әуежайлар мен байланыс саласындағы қызметтерді қоспағанда, егер мәміле жасалатын мүліктің ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік теңгерімде ескерілген баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік теңгерімге сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 пайызынан асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру және табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру, аэронавигация және әуежайлар мен байланыс саласындағы қызметтерді қоспағанда, осы Қағидаларға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының өтініші бойынша көрсетілетін қызметті беруші көрсететін мемлекеттік қызметтер болып табылады.
Коммерциялық құпияны құрайтын құжаттарды табиғи монополия субъектісі міндетті түрде "коммерциялық құпия" деген белгімен ұсынады.

24. Участники публичных слушаний высказывают свою точку зрения, мнения по рассматриваемому вопросу, задают вопросы выступающим, используют в своем выступлении вспомогательные материалы (плакаты, графики).
Мнение, выраженное участником публичного слушания в письменном виде, приравнивается к обращению физического или юридического лица к официальному лицу и подлежит обязательному внесению в протокол публичного слушания, а также дальнейшему рассмотрению и принятию соответствующих мер.
25. Председатель подводит итоги и закрывает публичные слушания.
26. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган размещает на своем интернет-ресурсе результаты проведенных публичных слушаний по обсуждению проекта тарифа, в том числе стенограммы обсуждений, протоколы заседаний с принятыми решениями по рассматриваемым вопросам в течение десяти календарных дней после дня их проведения.
Глава 4. Порядок выдачи согласия на совершение отдельных действий субъектом естественной монополии, а также принятия от субъекта естественной монополии уведомления об осуществлении деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях"
27. Настоящая глава определяет порядок, сроки представления и рассмотрения ходатайства и выдачи согласия ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом на совершение отдельных действий субъектом естественной монополии, а также принятия от субъекта естественной монополии уведомления об осуществлении деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, в соответствии с Законом о разрешениях и уведомлениях.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Услугодатель дает согласие на совершение следующих действий:
совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги, если балансовая стоимость имущества, учтенного в бухгалтерском балансе на начало текущего года, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года;
реорганизацию или ликвидацию, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи;
совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги подъездных путей.
Выдача согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи и выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи являются государственными услугами оказываемые услугодателем по ходатайству в соответствии c настоящими Правилами.
Документы, составляющие коммерческую тайну, представляются субъектом естественной монополии с обязательной пометкой "коммерческая тайна".

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2020 № 53 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Табиғи монополия субъектісі оны Тіркелімге енгізу орны бойынша өтініш береді.
Егер табиғи монополия субъектісі Тіркелімнің республикалық және жергілікті бөлімдеріне бір мезгілде енгізілген жағдайда, онда өтініш уәкілетті органның ведомствосына беріледі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2020 № 53 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды қарау мерзімі:
аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру – 10 жұмыс күнін;
аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға немесе таратуға келісім беру – 5 жұмыс күнін құрайды.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2020 № 53 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31."Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша уәкілетті органның келісімін алу туралы өтінішхатты;
2) иеліктен шығарылатын объектілер бөлінісінде иеліктен шығарылатын мүліктің атауын, типін, түрін, түгендеу нөмірін, бастапқы, қалдық құнын көрсете отырып, табиғи монополия субъектісінің басшысы қол қойған, ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланстан үзінді-растаудың электрондық көшірмесін ұсынады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2020 № 53 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.07.2020 № 53 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
29. Субъект естественной монополии подает ходатайство по месту включения его в Регистр.
В случае, если субъект естественной монополии включен одновременно в республиканский и местный разделы Регистра, то ходатайство подается в ведомство уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.07.2020 № 53 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
30. Срок рассмотрения документов услугодателем составляет:
выдача согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи – 10 рабочих дней;
выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи – 5 рабочих дня.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.07.2020 № 53 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
31. Для получения государственной услуги "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи", услугополучатель через портал представляет услугодателю:
1) ходатайство о получении согласия уполномоченного органа по форме 1 согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) электронную копию выписки-подтверждения из бухгалтерского баланса на начало текущего года, подписанную руководителем субъекта естественной монополии, с указанием наименования, типа, вида, инвентарного номера, первоначальной, остаточной стоимости отчуждаемого имущества в разрезе по отчуждаемым объектам.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.07.2020 № 53 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

32. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесінде жазылған.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Көрсетілетін қызметті алушы аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру туралы өтінішхатпен жүгінген кезде құжаттар түскен күні көрсетілетін қызметті беруші оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады және жауапты құрылымдық бөлімшеге орындауға береді (сағат 18.00-ден кейін түскен жағдайда өтініш келесі жұмыс күні, демалыс және мереке күндері Кодекске сәйкес тіркеледі, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Портал арқылы жүгінген кезде "жеке кабинетте" көрсетілетін қызметті алушының жүгіну тарихында мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күні көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" өтінішті қараудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда және жүргізілген есептемелер негізінде 7 (жеті) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің тиісті саласының құрылымдық бөлімшесі тиісті қорытындыны ұсынады, оның қорытындысы бойынша жауапты құрылымдық бөлімше 1 (бір) жұмыс күні ішінде, аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім қабылданған жағдайда жауапты құрылымдық бөлімше көрсетілетін қызметті алушының алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешімді қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті алушыны тыңдаудың өткізілетін уақыты мен орны (тәсілі) туралы үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес өткізіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық нысанда көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жіберіледі.

32. Перечень основных требований для оказания государственных услуг, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат совершения отдельных действий субъектом естественной монополии, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в перечне государственной услуги "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи" согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 81 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. При обращении услугополучателя с ходатайством о выдаче согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи в день поступления документов услугодатель осуществляет их прием и регистрацию и передает на исполнение в ответственное структурное подразделение (в случае поступления после 18:00 часов, заявление регистрируется на следующий рабочий день, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
При обращении через портал в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты получения результата государственной услуги.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет уведомление об отказе в приеме заявления в "личный кабинет" услугополучателя на портале.
В случае полноты представленных документов и на основании проведенных расчетов в течение 7 (семи) рабочих дней структурное подразделение соответствующей отрасли услугодателя предоставляет соответствующее заключение, по итогам ответственное структурное подразделение в течение 1 (одного) рабочего дня, принимает решение о выдаче согласия на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги, если балансовая стоимость имущества, учтенного в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего календарного года, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи.
В случае принятия предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги ответственное структурное подразделение уведомляет услугополучателя не позднее чем за три рабочих дня о времени и месте (способе) проведения заслушивания, с приложением предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги, для возможности выразить услугополучателем позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Результат оказания государственной услуги направляется в электронной форме подписанного ЭЦП руководителя услугодателя в "личный кабинет" услугополучателя на портале.

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша уәкілетті органның келісуін алу туралы өтінішхат;
2) бірігу, қосылу, қайта құрылу кезінде – тапсыру актісінің электрондық көшірмесін;
3) бөлу, бөлініп шығу кезінде – бөлу балансының электрондық көшірмесін;
4) тарату кезінде – тарату балансының электрондық көшірмесін ұсынады.
Табиғи монополия субъектісінің жекелеген іс-қимылдарды жасау процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі, сондай-ақ "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін ұсыну ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Көрсетілетін қызметті алушы аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру туралы өтінішхатпен жүгінген кезде көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады және жауапты құрылымдық бөлімшеге орындауға береді (сағат 18.00-ден кейін түскен жағдайда өтініш келесі жұмыс күні, демалыс және мереке күндері Кодекске сәйкес тіркеледі, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Порталда "жеке кабинетте" көрсетілетін қызметті алушының жүгіну тарихында мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күні көрсетілген хабарлама көрсетіледі.

Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 81 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Для получения государственной услуги "Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи", услугополучатель через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) представляет услугодателю:
1) ходатайство о получении согласия уполномоченного органа по форме 2 согласно приложению 2 настоящим Правилам;
2) электронную копию передаточного акта – при слиянии, присоединении, преобразовании;
3) электронную копию разделительного баланса – при разделении, выделении;
4) электронную копию ликвидационного баланса – при ликвидации.
Перечень основных требований для оказания государственных услуг, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат совершения отдельных действий субъектом естественной монополии, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги "Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи" изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи" согласно приложению 2-2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 81 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. При обращении услугополучателя с ходатайством выдаче согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи в день поступления документов услугодатель осуществляет их прием и регистрацию и передает на исполнение в ответственное структурное подразделение (в случае поступления после 18:00 часов, заявление регистрируется на следующий рабочий день, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
На портале в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты получения результата государственной услуги.

Жауапты құрылымдық бөлімше ұсынылған құжаттардың және мәліметтердің толықтығын тексереді, олар толық болмаған жағдайда 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабарламаны көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жібереді, ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 36-тармағына сәйкестігі тұрғысынан тексереді және аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім қабылданған жағдайда жауапты құрылымдық бөлімше көрсетілетін қызметті алушының алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешімді қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті алушыны тыңдаудың өткізілетін уақыты мен орны (тәсілі) туралы үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес өткізіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық нысанда көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Мыналар:
1) тарифтің артуы;
2) тұтынушылармен шарттардың бұзылуы;
3) тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келуі;
4) реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынудың үздіксіз байланысты технологиялық жүйесінің бұзылуы немесе реттеліп көрсетілетін қызмет сапасының төмендеуі;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
6) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларға сәйкес белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
8) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған, заңды күшіне енген сот шешімінің болуы мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тарту үшін негіз болып табылады.

Ответственное структурное подразделение проверяет полноту представленных документов, и сведений, в случае не полноты которых в течение 2 (двух) рабочих дней направляет уведомление об отказе в приеме заявления в "личный кабинет" услугополучателя на портале, в случае полноты представленных документов в течение 3 (трех) рабочих дней проверяет на соответствие пункту 36 настоящих Правил и принимает решение о выдаче согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи.
В случае принятия предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги ответственное структурное подразделение уведомляет услугополучателя не позднее чем за три рабочих дня о времени и месте (способе) проведения заслушивания, с приложением предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги, для возможности выразить услугополучателем позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Результат оказания государственной услуги направляется в электронной форме подписанного ЭЦП руководителя услугодателя в "личный кабинет" услугополучателя на портале.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 81 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Основанием для отказа в оказании государственных услуг является:
1) повышение тарифа;
2) нарушение договоров с потребителями;
3) ущемление прав и законных интересов потребителей;
4) нарушение неразрывно связанной технологической системы предоставления регулируемой услуги или снижению качества регулируемой услуги;
5) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
6) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в соответствии с настоящими Правилами;
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
8) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2020 № 53 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші, табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беруге болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы, Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Шағымды мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Егер Заңда өзгеше көзделмесе, шағым сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37-1. Көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электронды түрде берілген кезде) хабарлайды.

Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.07.2020 № 53 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
37. Жалоба на решения, действия (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, уполномоченного органа и в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено Законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37-1. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение трех рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

Ескерту. 37-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2020 № 53 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37-2. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгіне алады.
Ескерту. 37-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2020 № 53 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2022 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. "Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметін ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша уәкілетті органның келісімін алу туралы өтінішхатты;
2) иеліктен шығарылатын объектілер бөлінісінде иеліктен шығарылатын мүліктің атауын, типін, түрін, түгендеу нөмірін, бастапқы, қалдық құнын көрсете отырып, табиғи монополия субъектісінің басшысы қол қойған, ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланстан үзінді көшірме-растаудың электрондық көшірмесін ұсынады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2022 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39-1. Табиғи монополия субъектісінің жекелеген іс-әрекеттер жасау процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызметтерді көрсетуге арналған негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 2-3-қосымшаға сәйкес "Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметін ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде баяндалған.
Ескерту. 4-тарау 39-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2022 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39-2. Көрсетілетін қызметті алушы кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметін ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру туралы өтінішхатпен жүгінген кезде, құжаттар келіп түскен күні көрсетілетін қызметті беруші оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады және жауапты құрылымдық бөлімшеге орындауға береді (сағат 18:00-ден кейін келіп түскен жағдайда өтініш келесі жұмыс күні тіркеледі, демалыс және мереке күндері Кодекске сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Портал арқылы жүгінген кезде "жеке кабинетте" көрсетілетін қызметті алушының өтініштерінің тарихында Мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алған күні көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 37-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 11.07.2020 № 53 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
37-2. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель может обратиться в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона о государственных услугах.
Сноска. Правила дополнены пунктом 37-2 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 11.07.2020 № 53 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
38. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 28.12.2022 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Для получения государственной услуги "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги подъездных путей", услугополучатель через портал представляет услугодателю:
1) ходатайство о получении согласия уполномоченного органа по форме 1 согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) электронную копию выписки-подтверждения из бухгалтерского баланса на начало текущего года, подписанную руководителем субъекта естественной монополии, с указанием наименования, типа, вида, инвентарного номера, первоначальной, остаточной стоимости отчуждаемого имущества в разрезе по отчуждаемым объектам.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2022 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39-1. Перечень основных требований для оказания государственных услуг, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат совершения отдельных действий субъектом естественной монополии, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги подъездных путей" согласно приложению 2-3 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 39-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 28.12.2022 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39-2. При обращении услугополучателя с ходатайством о выдаче согласия на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги подъездных путей в день поступления документов услугодатель осуществляет их прием и регистрацию и передает на исполнение в ответственное структурное подразделение (в случае поступления после 18:00 часов, заявление регистрируется на следующий рабочий день, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
При обращении через портал в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты получения результата государственной услуги.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет уведомление об отказе в приеме заявления в "личный кабинет" услугополучателя на портале.

Ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда және жүргізілген есептемелер негізінде 7 (жеті) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің тиісті саласының құрылымдық бөлімшесі тиісті қорытынды береді, қорытындылар бойынша жауапты құрылымдық бөлімше 1 (бір) жұмыс күні ішінде кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметін ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру туралы шешім қабылдайды.
Уәкілетті органның ведомствосы немесе аумақтық орган 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім қабылданған жағдайда жауапты құрылымдық бөлімше көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешімді қоса бере отырып, тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес жүргізіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық нысанда көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Ескерту. 4-тарау 39-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2022 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Көрсетілетін қызметті беруші:
1) тарифті жоғарылату;
2) тұтынушылармен шарттарды бұзу;
3) тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтіру;
4) реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынудың үздіксіз байланысты технологиялық жүйесінің бұзылуы немесе реттеліп көрсетілетін қызмет сапасының төмендеуі;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
6) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларға сәйкес белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
8) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған болуы;

В случае полноты представленных документов и на основании проведенных расчетов в течение 7 (семи) рабочих дней структурное подразделение соответствующей отрасли услугодателя предоставляет соответствующее заключение, по итогам ответственное структурное подразделение в течение 1 (одного) рабочего дня, принимает решение о выдаче согласия на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги подъездных путей.
Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган рассматривает представленные документы в течение 10 (десяти) рабочих дней.
В случае принятия предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги ответственное структурное подразделение уведомляет услугополучателя не позднее чем за три рабочих дня о времени и месте (способе) проведения заслушивания, с приложением предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги, для возможности выразить услугополучателем позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Результат оказания государственной услуги направляется в электронной форме подписанного ЭЦП руководителя услугодателя в "личный кабинет" услугополучателя на портале.
Сноска. Правила дополнены пунктом 39-2 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 28.12.2022 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Услугодатель отказывает в удовлетворении ходатайства в случаях:
1) повышение тарифа;
2) нарушение договоров с потребителями;
3) ущемление прав и законных интересов потребителей;
4) нарушение неразрывно связанной технологической системы предоставления регулируемой услуги или снижению качества регулируемой услуги;
5) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
6) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в соответствии с настоящими Правилами;
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
8) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;

9) кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсыну үшін пайдаланылатын мүлік табиғи монополия субъектісінің меншігінде реттеліп көрсетілетін қызмет көрсетілген күннен бастап он сегіз айдан кем болуы;
10) кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісі бекітілген уақытша өтемақы тарифіне сәйкес тұтынушыларға негізсіз алынған кірісті өтемеуі;
11) осы Қағидалардың 39-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасының ұсынылмауы не ұсынылған құжаттарда анық емес ақпараттың (мәліметтердің) болуы жағдайларында өтінішхатты қанағаттандырудан бас тартады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2022 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметті жүзеге асырған күннен бастап он жұмыс күнінен кеш емес мерзімде бұл жөнінде көрсетілетін қызметті берушіні Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10194 болып тіркелген) бекітілген хабарламалар нысандарына және Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларына, сондай-ақ хабарламалар қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті беруші табиғи монополия субъектісінен реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметті жүзеге асыруы туралы хабарламаны, оның ішінде рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы қабылдайды және қабылданған хабарламалар тізілімін өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 13) тармақшасына сәйкес Бірыңғай байланыс орталығына және өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді жүзеге асыратын "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына жолдайды.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Табиғи монополиялар субъектілерінің сатып алуды өткізу тәртібі

9) имущество, используемое для предоставления регулируемые услуги подъездных путей, находится в собственности субъекта естественной монополии менее восемнадцати месяцев со дня оказания регулируемой услуги;
10) субъект естественной монополии, оказывающий регулируемые услуги подъездных путей, не произвел возмещение потребителям необоснованно полученного дохода в соответствии с утвержденным временным компенсирующим тарифом;
11) предоставлен неполный пакет документов, предусмотренных пунктом 39 настоящих Правил, либо предоставленные документы содержат недостоверную информацию (сведения).
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2022 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Субъект естественной монополии в срок не позднее десяти рабочих дней со дня осуществления деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, уведомляет об этом услугодатель в соответствии с формами уведомлений и Правилами приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10194).
Услугодатель принимает от субъекта естественной монополии уведомление об осуществлении деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, в том числе посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений и размещает реестр принятых уведомлений на своем интернет-ресурсе.
Информация о порядке оказания государственных услуг, а также внесенных изменениях и (или) дополнениях в подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателем направляется в Единый контакт-центр, согласно подпункту 13) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", осуществляющий прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 81 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок проведения закупок субъектами естественных монополий

1-параграф. Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жоспарлау, қағидаттары мен тәсілдері
42. Осы тарау Заңның 15-бабы 23-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және табиғи монополия субъектісінің тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды өткізу тәртібін белгілейді.
43. Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу процесі:
1) келесі күнтізбелік жылға арналған Тізбені қалыптастыруды;
2) өнім берушіні таңдауды;
3) өнім берушімен шарт жасасуды қамтиды.
44. Табиғи монополия субъектісі жыл сайын 31 желтоқсанға дейiнгi мерзiмде келесі күнтізбелік жылға арналған және бірінші басшының бұйрығымен бекітілген Тізбені қалыптастырады және мәлімет үшін уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына жібереді
Табиғи монополия субъектісі қажет болған кезде бекітілген Тізбеге өзгерістер мен толықтырулар енгізеді. Тізбеге өзгерістер мен толықтырулар олар қабылданған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Тізбе және оған енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тізбесі шешім қабылданған кезден бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей табиғи монополия субъектісі сатып алуды жүзеге асыратын порталда орналастырылады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2022 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Табиғи монополия субъектісі тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды күнтізбелік жылға немесе ұзақ мерзімді кезеңге жүзеге асырады. Жөндеу жұмыстары мен инвестициялық бағдарламаларды уақтылы орындаудың қамтамасыз етілуін ескере отырып, табиғи монополия субъектісі ұзақ мерзімді кезеңге сатып алынатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өз бетінше айқындайды.
46. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушы табиғи монополия субъектісі тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды өткізу кезінде байқаушы ретінде қатысады.
47. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушы уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына табиғи монополия субъектісінің, конкурстық комиссияның, конкурстық комиссия (хатшылық) хатшысының, техникалық сарапшылардың заңсыз әрекеттеріне шағым жасай алады.
48. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу порталда мынадай тәсілдердің бірімен:
1) конкурс;
2) баға ұсыныстарын сұрату;
3) бір көзден алу тәсілімен;
4) биржалық тауарды сатып алушы ретінде тауар биржаларында жүзеге асырылады.
Биржалық тауарларды сатып алу Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасына сәйкес тауар биржалары арқылы жүзеге асырылады.

Параграф 1. Планирование, принцип и способы закупок товаров, работ и услуг
42. Настоящая глава разработана в соответствии с подпунктом 4) пункта 23 статьи 15 Закона и определяет порядок проведения закупок субъектами естественных монополий товаров, работ, услуг.
43. Процесс закупок товаров, работ, услуг включает в себя:
1) формирование Перечня на следующий календарный год;
2) выбор поставщика;
3) заключение договора поставщиком.
44. Субъект естественной монополии ежегодно в срок до 31 декабря формирует и направляет для сведения ведомству уполномоченного органа или его территориальному органу Перечень на следующий календарный год, утвержденный приказом первого руководителя.
Субъект естественной монополии при необходимости вносит изменения и дополнения в утвержденный Перечень. Изменения и дополнения в Перечень представляются ведомству уполномоченного органа или его территориальному органу не позднее десяти рабочих дней со дня их принятия.
Перечень и вносимые в него изменения и дополнения не позднее десяти рабочих дней с момента принятия решения размещаются на портале, на котором субъект естественной монополии осуществляет закупки.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.12.2022 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Закупки товаров, работ, услуг осуществляются субъектом естественной монополии на календарный год или на долгосрочный период. Субъект естественной монополии самостоятельно определяет товары, работы, услуги, закупаемые на долгосрочный период, с учетом обеспечения своевременного выполнения ремонтных работ и инвестиционных программ.
46. Потребитель регулируемых услуг участвует в качестве наблюдателя при проведении субъектом естественной монополии закупок товаров, работ, услуг.
47. Потребитель регулируемых услуг может обращаться в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган с жалобами на неправомерные действия субъекта естественной монополии, конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии (секретариата), технических экспертов.
48. Закупки товаров, работ, услуг осуществляются на портале одним из следующих способов:
1) конкурса;
2) запроса ценовых предложений;
3) из одного источника;
4) на товарных биржах в качестве покупателя биржевого товара.
Приобретение биржевых товаров осуществляется через товарные биржи в соответствии с законодательством Республики Казахстан о товарных биржах.

Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.02.2025 № 8 (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Сатып алуды табиғи монополия субъектiсi:
1) сатып алуды өткiзудiң ашықтығы мен жариялылығы;
2) сатып алуға қатысу үшiн барлық әлеуетті өнім берушiлерге тең мүмкiндiктi қамтамасыз ету;
3) әлеуетті өнім берушiлер арасында адал бәсекелестік қағидаттарын сақтай отырып, өткiзедi;
4) отандық тауар өндірушілерге, сондай-ақ жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық берушілерге Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға қайшы келмейтін шамада қолдау көрсетіп өткiзедi.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 24.12.2024 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Тендер арқылы конкурс тәсілімен сатып алу
Ескерту. 2-параграф алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу
Ескерту. 3-параграф алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Бір көзден алу тәсілімен сатып алу
Ескерту. 4-параграф алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Тауар биржалары арқылы сатып алу
126. Тауар биржалары арқылы "Тауар биржалары арқылы өткізілетін биржалық тауарлардың тізбесін және ұсынылатын партиялардың ең аз мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 142 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 10587 болып тіркелген) бекітілген Биржалық тауарлардың тізбесіне енгізілген тауарларды сатып алу жүзеге асырылады.
Тауар биржалары арқылы тәсілімен сатып алу Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 280 бұйрығымен бекітілген Биржалық сауданың үлгілік қағидаларында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады. Тауар биржалары арқылы тәсілімен сатып алу Биржа саудасының үлгі қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 10993 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 48 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.02.2025 № 8 (вводится в действие с 01.07.2025).
49. Закупки проводятся субъектом естественной монополии с соблюдением следующих принципов:
1) открытость и гласность проведения закупок;
2) обеспечение всем потенциальным поставщикам равных возможностей для участия в закупках;
3) добросовестная конкуренция среди потенциальных поставщиков;
4) оказания поддержки отечественным производителям товаров, а также отечественным поставщикам работ и услуг в той мере, в которой это не противоречит международным договорам, ратифицированным Республикой Казахстан.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 24.12.2024 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Закупки стратегических товаров осуществляются непосредственно у производителей стратегических товаров, за исключением случаев:
1) несоответствия субъекта естественной монополии условиям для участия в оптовом рынке электрической энергии, предъявляемым к потребителям;
2) закупки газа у газораспределительных организаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан о газе и газоснабжении;
3) закупки электрической энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике.
При этом процедура закупок стратегических товаров осуществляется способом конкурса в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.10.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Закупки способом конкурса путем тендера
Сноска. Параграф 2 исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Закупки способом запроса ценовых предложений
Сноска. Параграф 3 исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Закупки способом из одного источника
Сноска. Параграф 4 исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Закупки способом через товарные биржи
126. Через товарные биржи осуществляются закупки товаров, включенных в Перечень биржевых товаров, утвержденный приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 142 "Об утверждении перечня биржевых товаров и минимального размера представляемых партий, которые реализуются через товарные биржи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10587).
Закупки способом через товарные биржи осуществляются в порядке, установленном Типовыми правилами биржевой торговли, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 280 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10993).

6-параграф. Электрондық сауда алаңдары арқылы тәсілімен сатып алу
Ескерту. 6-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
127. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
128. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
129. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді конкурс өткізу жолымен сатып алу портал арқылы өткізіледі және мынадай кезеңдер көзделеді:
1) конкурстық комиссияны қалыптастыру;
2) конкурстық құжаттаманы қалыптастыру және бекіту;
3) конкурстық құжаттаманы порталда орналастыру;
4) конкурсқа қатысуға жіберуге өтінімдер қабылдау;
5) конкурсқа қатысуға жіберуге өтінімдерді ашу, өтінімдердің конкурс талаптарына сәйкестігін қарау, қабылдаудан бас тартылған өтінімдер бойынша деректерді енгізе отырып ашу хаттамасын қалыптастыру, сондай-ақ жоқ немесе қатесі бар құжаттарға сұрау салу және қабылдаудан бас тартылған өтінімдерді конкурс талаптарына сәйкес келтіру;
6) конкурсқа жіберілген және қабылдаудан бас тартылған қатысушылар бойынша ақпаратты көрсете отырып өтінімдерді қарау хаттамасын қалыптастыру;
7) конкурстық өтінімдерді қабылдау;
8) конкурстық өтінімдерді қамтамасыз ету;
9) конкурстық өтінімдерді ашу, комиссияның конкурстық өтінімдерді конкурс талаптарына сәйкестігіне қарауы, конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасын жасау және конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасын жасау;
10) конкурс қорытындылары туралы хаттама жасай отырып, конкурс жеңімпазын айқындау;
11) конкурс жеңімпазымен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт (шарттар) жасасу.
Ескерту. 129-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 28.12.2023 № 185 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
129-1. Конкурс тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу екі кезеңдік рәсімдерді пайдалану арқылы портал арқылы жүргізіледі.
Портал арқылы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың екі кезеңдік рәсімдері мынадай рәсімдерді қамтиды:
1) отандық тауар өндірушілер арасындағы конкурс;
2) конкурс.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер Палатасы берген Индустриялық сертификат тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық өндірушілердің тізіліміндегі әлеуетті өндірушінің тауарды өндіргенін растайтын құжат болып табылады.
Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық өндірушілер тізіліміне енгізілген әлеуетті өнім берушілер арасында жүзеге асырылған сатып алу өтпеді деп танылған жағдайда, тапсырыс беруші осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен өзге де әлеуетті өнім берушілер арасында сатып алуды жүзеге асыру туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 129-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 24.12.2024 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 6. Закупки, осуществляемые посредством портала
Сноска. Заголовок параграфа 6 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
127. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
129. Закупки товаров, работ, услуг путем проведения конкурса проводятся посредством портала и предусматривают следующие этапы:
1) формирование конкурсной комиссии;
2) формирование и утверждение конкурсной документации;
3) размещение конкурсной документации на портале;
4) прием заявок на допуск к участию в конкурсе;
5) вскрытие заявок на допуск к участию в конкурсе, рассмотрение заявок на соответствие условиям конкурса, формирование протокола вскрытия с внесением данных по отклоненным заявкам, а также запрос отсутствующих или некорректных документов и приведение отклоненных заявок в соответствие с условиями конкурса;
6) формирование протокола рассмотрения заявок с отображением информации по допущенным и отклоненным участникам;
7) прием конкурсных заявок;
8) обеспечение конкурсных заявок;
9) вскрытие конкурсных заявок, рассмотрение конкурсной комиссией конкурсных заявок на соответствие условиям конкурса, составление протокола предварительного допуска к участию в конкурсе и составление протокола рассмотрения конкурсных заявок;
10) определение победителя конкурса с составлением протокола об итогах конкурса;
11) заключение договора(ов) о закупках товаров, работ, услуг с победителем конкурса.
Сноска. Пункт 129 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 28.12.2023 № 185 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
129-1. Закупки товаров, работ, услуг способом конкурса проводятся посредством портала путем использования двухэтапных процедур.
Двухэтапные процедуры закупок товаров, работ, услуг посредством портала включает в себя следующие процедуры:
1) конкурс среди отечественных товаропроизводителей;
2) конкурс.
Документом, подтверждающим производство товара потенциальным поставщиком, находящимся в реестре отечественных производителей товаров, работ и услуг, является Индустриальный сертификат, выданный Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан.
При признании не состоявшимися закупок, среди потенциальных поставщиков, включенных в реестр отечественных производителей товаров, работ и услуг, заказчик принимает решение об осуществлении закупок среди иных потенциальных поставщиков в порядке, установленном настоящими Правилами.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 129-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 24.12.2024 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

130. Табиғи монополия субъектісі өзінің интернет-ресурсында орналастырады, ал өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына порталға сілтемені көрсете отырып, сатып алу жүзеге асырылатын портал туралы ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
131. Порталда конкурстық құжаттама жарияланғанға дейін табиғи монополия субъектісі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес конкурстық комиссияның құрамын, конкурстық комиссияның хатшысын бекітеді және тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық ерекшеліктерді, жоспарларды, сызбаларды, эскиздерді қоса алғанда, конкурстық құжаттамаға сәйкес техникалық және сапалық сипаттамаларға сәйкестігін айқындау үшін техникалық сарапшыларды белгілейді.
Табиғи монополия субъектісі техникалық сарапшыны тарту талап етілетін тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесін айқындайды.
Осы тармақта көрсетілген шешімдер табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы адамның не табиғи монополия субъектісінің уәкілетті адамының бұйрығымен қабылданады.
Конкурстық комиссия табиғи монополия субъектісі конкурстық комиссияны бекіту және сатып алуды өткізу туралы бұйрықты қабылдаған күннен бастап сатып алу туралы шарт күшіне енгенге дейін жұмыс істейді.
Егер конкурс өтпеді деп танылса, конкурстық комиссияның өкілеттігі тоқтайды.
Конкурстық комиссия мүшелерінің саны кемінде бес адамды құрайды және тақ сан болады.
Шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын табиғи монополиялар субъектілері үшін конкурстық комиссия мүшелерінің саны тақ сан болады және кемінде үш адамды құрайды.
Конкурстық комиссияның құрамына конкурстық комиссияның төрағасы мен мүшелері кіреді.
Конкурстық комиссияның мүшелеріне қоғамдық бірлестіктің өкілі қосылады.
Конкурстық комиссияның құрамына қосылған қоғамдық бірлестіктің өкілі конкурстық комиссияның қабылдаған шешімі үшін ортақ жауаптылықта болады.
Төраға болмаған уақытта оның функцияларын оны алмастыратын адам орындайды.
Конкурстық комиссия мүшелерінің бірі конкурстық комиссияның отырысында өндірістік немесе басқа да себептер бойынша болмаған жағдайда, конкурстық комиссия отырысының хаттамасында оның болмауының себебі көрсетіліп, растайтын құжаттың көшірмесі қоса беріліп, оған сілтеме жасалады.
Табиғи монополия субъектісі тұрақты құрамы бар конкурстық комиссияны бүкіл қаржы жылына құрады.

130. Субъект естественной монополии размещает на своем интернет-ресурсе, а в случае отсутствия своего интернет-ресурса предоставляет ведомству уполномоченного органа или его территориальному органу информацию о портале, на котором осуществляются закупки, с указанием ссылки на портал.
Сноска. Пункт 130 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. До публикации конкурсной документации на портале согласно приложению 3 к настоящим Правилам субъект естественной монополии утверждает состав конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии и определяет технических экспертов для определения соответствия товаров, работ, услуг техническим и качественным характеристикам в соответствии с конкурсной документацией, включая технические спецификации, планы, чертежи, эскизы.
Субъект естественной монополии определяет перечень товаров, работ, услуг, по которым требуется привлечение технического эксперта.
Решения, указанные в настоящем пункте, принимаются приказом первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности либо уполномоченного лица субъекта естественной монополии.
Конкурсная комиссия действует со дня принятия субъектом естественной монополии приказа об утверждении конкурсной комиссии и проведении закупок до вступления в силу договора о закупках.
В случае если конкурс признан не состоявшимся, полномочия конкурсной комиссии прекращаются.
Число членов конкурсной комиссии составляет не менее пяти человек и является нечетным.
Для субъектов естественных монополий, являющихся субъектами малого предпринимательства, число членов конкурсной комиссии составляет нечетное число и не менее трех человек.
В состав конкурсной комиссии входят председатель и члены конкурсной комиссии.
В члены конкурсной комиссии включается представитель общественного объединения.
Представитель общественного объединения, включенный в состав конкурсной комиссии, несет солидарную ответственность за принятые конкурсной комиссией решения.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет лицо, его замещающее.
В случае отсутствия кого-либо из членов конкурсной комиссии на заседании конкурсной комиссии по производственной или другой причине в протоколе заседания конкурсной комиссии указывается причина его отсутствия со ссылкой на подтверждающий документ с приложением его копии.
Конкурсная комиссия создается субъектом естественной монополии с постоянным составом на весь финансовый год.

Ескерту. 131-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 28.12.2023 № 185 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
132. Конкурстық комиссияның отырысы конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда өткізіледі.
Конкурстық комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Конкурстық комиссияның мүшесі жазбаша түрде баяндалатын ерекше пікір білдіре алады және ол конкурсты ашу немесе қорытындыларын шығару хаттамасына қоса беріледі.
133. Конкурстық комиссияның хатшысы мыналарды:
1) конкурстық құжаттаманы конкурстық өтінімдерді қабылдау аяқталған күнге дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей порталда жариялауды;
2) порталда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша конкурс рәсімдерін өткізуді ұйымдастыруды, конкурстық комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстар дайындауды, конкурстық комиссияны құжаттармен қамтамасыз етуді, конкурстық комиссияның отырысын өткізуді ұйымдастыруды, портал қалыптастырған конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамаларына қол қоюды, конкурстық өтінімдерді және конкурс қорытындылары туралы қарауды жүзеге асырады.
Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссияның мүшесі болып табылмайды және конкурстық комиссияның шешім қабылдауына қатыспайды.
Конкурстық комиссияның хатшысы болмаған уақытта оның міндетін атқарушы тағайындалады.
Ескерту. 133-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 28.12.2023 № 185 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
133-1. Техникалық сарапшылар әлеуетті өнім берушілер ұсынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің конкурстық құжаттама талаптарына сәйкестігі бойынша еркін нысанда қорытынды береді. Сараптамалық қорытынды "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Электрондық құжат туралы заң) сәйкес құжаттың электрондық көшірмесі нысанында ресімделеді және порталдағы конкурстық комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі.
Ескерту. 133-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
134. Табиғи монополия субъектісі конкурстық өтінімдерді қабылдау аяқталатын күнге дейін 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей конкурстық құжаттаманы портал арқылы жариялайды.

Сноска. Пункт 131 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 28.12.2023 № 185 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
132. Заседание конкурсной комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов конкурсной комиссии.
Решение конкурсной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него проголосовало большинство от общего количества членов конкурсной комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Член конкурсной комиссии может выразить особое мнение, которое излагается в письменном виде и прилагается к протоколу вскрытия или подведения итогов конкурса.
133. Секретарь конкурсной комиссии осуществляет:
1) публикацию конкурсной документации на портале не позднее чем за десять рабочих дней до дня окончания приема конкурсных заявок;
2) организацию проведения на портале процедур конкурса по приобретению товаров, работ, услуг, подготовку предложения по повестке дня заседания конкурсной комиссии, обеспечение конкурсной комиссии документами, организацию проведения заседания конкурсной комиссии, подписание сформированных порталом протоколов предварительного допуска к участию в конкурсе, рассмотрение конкурсных заявок и об итогов конкурса.
Секретарь конкурсной комиссии не является членом конкурсной комиссии и не участвует при принятии решений конкурсной комиссией.
На время отсутствия секретаря конкурсной комиссии назначается исполняющий его обязанности.
Сноска. Пункт 133 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 28.12.2023 № 185 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133-1. Технические эксперты дают заключение в произвольной форме по соответствию предлагаемых потенциальными поставщиками товаров, работ, услуг требованиям конкурсной документации. Экспертное заключение оформляется в форме электронной копии документа в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон об электронном документе) и прилагается к протоколу заседания конкурсной комиссии на портале.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 133-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
134. Субъект естественной монополии, не позднее чем за 7 (семь) рабочих дней до дня окончания приема конкурсных заявок, публикует конкурсную документацию посредством портала.

Ескерту. 134-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 24.12.2024 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
135. Конкурстық құжаттама мынадай мәліметтерді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша конкурс өткізу туралы хабарландыруды;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) техникалық ерекшелігін;
3) болған жағдайда жоспарларды, сызбаларды, эскиздерді;
4) шарт жобасын қамтиды.
135-1. Біртекті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөнінде конкурс өткізу кезінде табиғи монополия субъектісі конкурстық құжаттамада қажет болған кезде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді оларды жеткізу (орындау, көрсету) орны бойынша бөліктерге (лоттарға) бөледі. Бұл ретте конкурс жеңімпазы тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің әрбір лоты бойынша айқындалады.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілін қолдану мақсатында қаржы жылы ішінде біртекті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың жылдық көлемін бөліктерге бөлуге жол берілмейді.
Ескерту. 135-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
136. Әлеуетті өнім беруші табиғи монополия субъектісінен конкурстық құжаттаманы түсіндіруді, бірақ конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей сұрата алады. Табиғи монополия субъектісі сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей осындай сұрау салуға жауап береді және осындай түсіндірмені конкурстық өтінім берген барлық әлеуетті өнім берушілерге жібереді. Әлеуетті өнім берушінің сұрау салуы және табиғи монополия субъектісінің жауабы портал арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 136-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
136-1. Конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткеннен кейін ұсынылған конкурстық өтінім ашылмайды және оны ұсынған әлеуетті өнім берушіге портал екі жұмыс күні ішінде автоматты түрде қайтарылады.
Ескерту. 136-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
136-2. Конкурсқа қатысу үшін әлеуетті өнім беруші ұсынған конкурстық өтінімнің қолданылу мерзімі кемінде он бес жұмыс күнін құрайды.
Ескерту. 136-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 134 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 24.12.2024 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
135. Конкурсная документация содержит следующие сведения:
1) объявление о проведении конкурса по форме 1 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) техническую спецификацию закупаемых товаров (работ, услуг) по форме 2 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) при наличии планы, чертежи, эскизы;
4) проект договора.
135-1. При проведении конкурса по закупкам однородных товаров, работ, услуг субъект естественной монополии в конкурсной документации разделяет товары, работы и услуги на части (лоты) по месту их поставки (выполнения, оказания). При этом победитель конкурса определяется по каждому лоту товаров, работ, услуг.
Не допускается в целях применения способа запроса ценовых предложений дробление годового объема закупок однородных товаров, работ, услуг в течение финансового года на части.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 135-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136. Потенциальный поставщик может запросить у субъекта естественной монополии разъяснения конкурсной документации, но не позднее чем за пять рабочих дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок. Субъект естественной монополии не позднее трех рабочих дней со дня получения запроса предоставляет ответ на такой запрос и направляет такое разъяснение всем потенциальным поставщикам, представившим конкурсную заявку. Запрос потенциального поставщика и ответ субъекта естественной монополии осуществляются посредством портала.
Сноска. Пункт 136 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136-2. Срок действия конкурсной заявки, представленной потенциальным поставщиком для участия в конкурсе, составляет не менее пятнадцати рабочих дней.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 136-2 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

137. Конкурстық өтінім конкурсқа қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттама шарттарына сәйкес тауарды жеткізуге, жұмысты орындауға, қызметті көрсетуге келісімін білдіруі болып табылады.
138. Әлеуетті өнім беруші конкурсқа қатысуға өтінімді конкурстық құжаттамада көрсетілген оны ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін портал арқылы электрондық құжат нысанында ұсынады.
Ескерту. 138-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
139. Әріп, цифр және өзге де символдармен сәйкестендіруге келмейтін ақпаратты қамтитын құжат әлеуетті жеткізуші ұсынбаған болып есептеледі және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейтін ретінде қабылданбауға жатады.
140. Құжаттардың электрондық көшірмелері әлеуетті өнім берушіде мұндай құжаттардың түпнұсқасы немесе нотариаттық тәртіппен куәландырылған көшірмелері қағаз жеткізгіштерде болған жағдайда ұсынылады.
141. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
142. Әлеуетті өнім беруші осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша құжаттардың не электрондық құжаттардың мынадай электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, конкурсқа қатысуға өтінім береді:
1) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, сондай-ақ тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің осы талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттарды сипаттай отырып, техникалық ерекшелік;
2) Қазақстан Республикасының Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған, мәліметтері мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын лицензиялар, рұқсаттар (хабарламалар), патент, куәлік, сертификат, диплом (конкурстық құжаттамада тиісті талап болған кезде);
3) әлеуетті өнім берушіге қызмет көрсететін банктің немесе банк филиалының банк немесе банк филиалы алдындағы әлеуетті өнім берушінің міндеттемелері бойынша үш айдан астам созылған мерзімі өткен берешегінің жоқ екендігі туралы анықтамасы (егер әлеуетті өнім беруші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылған жағдайда, аталған анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады). Конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу күнінің алдындағы бір айдан ерте емес берілген анықтама;

137. Конкурсная заявка является выражением согласия потенциального поставщика, претендующего на участие в конкурсе, осуществить поставку товара, выполнить работу, оказать услугу в соответствии с условиями конкурсной документации.
138. Заявка на участие в конкурсе представляется потенциальным поставщиком посредством портала в форме электронного документа до истечения окончательного срока ее представления, указанного в конкурсной документации.
Сноска. Пункт 138 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
139. Документ, содержащий информацию, которая не идентифицируется с буквенными, цифровыми и иными символами, считается не представленным потенциальным поставщиком и подлежит отклонению как не соответствующий требованиям конкурсной документации.
140. Электронные копии документов представляются при условии наличия у потенциального поставщика оригиналов или нотариально засвидетельствованных копий таких документов на бумажных носителях.
141.Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
142. Потенциальный поставщик предоставляет заявку на участие в конкурсе по форме 3 согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с приложением следующих электронных копий документов либо электронных документов:
1) технической спецификации с описанием функциональных, технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, а также документов, подтверждающих соответствие товаров, работ, услуг этим требованиям;
2) лицензии, разрешения (уведомления), патента, свидетельства, сертификата, диплома, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов (при наличии соответствующего требования в конкурсной документации);
3) справки банка или филиала банка, в котором обслуживается потенциальный поставщик, об отсутствии просроченной задолженности по обязательствам потенциального поставщика, длящимся более трех месяцев, перед банком или филиалом банка (в случае, если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков). Справка, выданная не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов с конкурсными заявками;

4) конкурстық өтінімдер ашылатын күнге дейін үш айдан кешіктірмей берілген, есебі мемлекеттік кіріс органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер;
5) егер әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаған және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген жағдайда, онда мыналар ұсынылады:
осы әлеуетті өнім берушінің Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатыны және салықтық есепте тұрмайтыны туралы Қазақстан Республикасы салық органының анықтамасы;
"Қазақстан Республикасының Шетелдік ресми құжаттарды заңдастыру талаптарын жоятын конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес апостиль қойылған (жария етілген) құқық белгілейтін құжаттардың тізбесі;
6) осы Қағидалардың 147-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің банктік шотына конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізуді растайтын төлем тапсырмасы (конкурстық құжаттамада тиісті талап болған кезде);
7) егер конкурс стратегиялық тауарды сатып алуға жарияланған жағдайда, тиісті құзыретті органнан алынған әлеуетті өнім берушінің стратегиялық тауарды өндіруші болып табылатынын растайтын құжаттар;
8) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 29 мамырдағы № 66 бұйрығымен бекітілген Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу жөнінде мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20771 болып тіркелген) 6-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша тіркеуші орган берген заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
9) егер әлеуетті өнім беруші қосылған құн салығын төлеуші болып табылған жағдайда, қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің көшірмесі не электрондық құжаттың қағаз көшірмесі қоса беріледі.
Ескерту. 142-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.01.2023 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2023 № 185 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

4) сведений об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, выданной не ранее трех месяцев до дня вскрытия конкурсных заявок;
5) в случае, если потенциальный поставщик не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрирован в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, то представляется:
справки налогового органа Республики Казахстан о том, что данный потенциальный поставщик является нерезидентом Республики Казахстан и не состоит на налоговом учете;
правоустанавливающих документов с проставленным апостилем (легализованного) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов";
6) платежного поручения, подтверждающего внесение обеспечения конкурсной заявки на банковский счет субъекта естественной монополии (при наличии соответствующего требования в конкурсной документации), за исключением случаев предусмотренных пунктом 147 настоящих Правил;
7) в случае, если конкурс объявлен на закупки стратегического товара, то представляются документы, подтверждающие, что потенциальный поставщик является производителем стратегического товара, полученных от соответствующего компетентного органа;
8) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, выданной регистрирующим органом по форме, установленной в соответствии с приложением 6 Правил оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 66 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20771);
9) в случае, если потенциальный поставщик является плательщиком налога на добавленную стоимость, копии свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость либо бумажной копии электронного документа.
Сноска. Пункт 142 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 24.01.2023 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2023 № 185 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

143. Әлеуетті өнім берушінің қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) қосалқы мердігерлікке (бірлесіп орындауға) жиынтығында жұмыстар, көрсетілетін қызметтер көлемінің үштен екісінен астамын беруіне жол берілмейді.
143-1. Әлеуетті өнім беруші өтінімді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін, бұл ретте өзінің конкурстық өтінімінің кепілді қамтамасыз етілуін қайтару мүмкіндігін жоғалтпай, портал арқылы өз өтінімін түзетеді немесе кері қайтарып алады.
Ескерту. 143-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
144. Әлеуетті өнім беруші конкурстық өтінімді ұсынған кезде бір мезгілде оның конкурстық өтінімінде ұсынылған сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер құнының бір пайызы мөлшерінде конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізеді.
145. Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету мына түрлердің бірі:
1) әлеуетті өнім берушінің табиғи монополия субъектісінің тиісті банктік шотына енгізу арқылы ақша кепілі;
2) банктік кепілдеме түрінде ұсынылады.
146. Конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі – конкурстық өтінімнің өзінің қолданылу мерзімінен кем емес.
147. Әлеуетті өнім берушілер, егер:
1) шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылса және жалпы құндық мәнінде олар ұсынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемі айлық есептік көрсеткіштің алты мың еселенген мөлшерінен аспаса;
2) Қазақстан Республикасының қоғамдық мүгедектігі бар адамдарға бірлестігі құрған, тауарларды өндіретін, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін ұйымдар болып табылса және олар ұсынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемі айлық есептік көрсеткіштің он сегіз мың еселенген мөлшерінен аспаса, конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізбейді.
Ескерту. 147-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары-Ұлттық экономика министрінің 29.11.2024 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
148. Табиғи монополия субъектісі мынадай:
1) конкурстық өтінімнің қолданылу мерзімі өткен;
2) сатып алу шарты күшіне енген;
3) конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін конкурстық өтінім кері қайтарып алынған;
4) конкурстық өтінімнің конкурстық құжаттаманың талаптарына жауап бермейтін ретінде қабылданбаған;
5) конкурс жеңімпазын анықтамай сатып алу рәсімдері тоқтатылған жағдайлар туындаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді қайтарады.

143. Не допускается передача потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) на субподряд (соисполнение) в совокупности более двух третей объема работ, услуг.
143-1. Потенциальный поставщик корректирует или отзывает свою заявку посредством портала до истечения окончательного срока представления заявки, не теряя при этом возможности на возврат гарантийного обеспечения своей конкурсной заявки.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 143-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
144. Потенциальный поставщик при представлении конкурсной заявки одновременно вносит обеспечение конкурсной заявки в размере одного процента от стоимости закупаемых товаров, работ, услуг, предложенной в его конкурсной заявке.
145. Обеспечение конкурсной заявки представляется в одном из следующих видов:
1) залога денег путем внесения потенциальным поставщиком на соответствующий банковский счет субъекта естественной монополии;
2) банковской гарантии.
146. Срок действия обеспечения конкурсной заявки – не менее срока действия самой конкурсной заявки.
147. Потенциальные поставщики не вносят обеспечение конкурсной заявки, если:
1) являются субъектами малого предпринимательства и объем предлагаемых ими товаров, работ, услуг в стоимостном выражении в целом, по конкурсу не превышает шеститысячекратного размера месячного расчетного показателя;
2) являются организациями, создаваемыми общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан, производящими товары, работы, услуги и объем предлагаемых ими товаров, работ, услуг в стоимостном выражении по конкурсу не превышает восемнадцатитысячекратного размера месячного расчетного показателя.
Сноска. Пункт 147 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 29.11.2024 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
148. Субъект естественной монополии возвращает обеспечение конкурсной заявки в течение пяти рабочих дней со дня наступления следующих случаев:
1) истечения срока действия конкурсной заявки;
2) вступления в силу договора закупок;
3) отзыва конкурсной заявки до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок;
4) отклонения конкурсной заявки, как не отвечающей требованиям конкурсной документации;
5) прекращения процедур закупок без определения победителя конкурса.

149. Әлеуетті өнім беруші, егер
1) конкурстық өтінімді ұсынудың түпкілікті мерзімі өткеннен кейін қайтарып алған немесе өзгерткен;
2) егер ол конкурстың жеңімпазы немесе екінші орынды алған әлеуетті өнім беруші болғанда, осы Қағидалардың 160-тармағымен белгіленген мерзімдерде сатып алу туралы шарт жасаспаған жағдайларда конкурстық өтінімді қамтамасыз ету конкурстық өтінім мен оны қамтамасыз етуді ұсынған әлеуетті өнім берушіге қайтарылмайды.
150. Әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін ашуды портал конкурстық құжаттамада белгіленген мерзімде автоматты түрде жүзеге асырады.
Ескерту. 150-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
151. Конкурстық комиссия әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін конкурс өткізу туралы хабарландыруда белгіленген конкурстық өтінімдерді ұсыну аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен асырмай әрбір лот бойынша жеке қарайды.
Ескерту. 151-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 24.12.2024 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
152. Конкурстық комиссия әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтінімін бағалауға және салыстыруға мынадай негіздер бойынша қабылдамайды:
1) осы Қағидалардың 142-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылмаса;
2) осы Қағидалардың 147-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, әлеуетті өнім беруші конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізбесе;
3) конкурстық өтінім осы Қағидалардың 139, 140-тармақтарының талаптары бұзыла отырып ұсынылған немесе ресімделген құжаттарды қамтиды;
4) есебі мемлекеттік кіріс органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерде бір теңге және одан астам мөлшердегі міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек туралы және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектер туралы ақпараттың болуы;
5) әлеуетті өнім берушінің осы анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам созылатын міндеттемелерінің ең болмағанда бір түрі бойынша мерзімі өткен берешегі бар банк анықтамасының немесе банк филиалының болуы;
6) әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттаманың техникалық ерекшелігінде белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін техникалық ерекшелікті ұсынуы;

149. Обеспечение конкурсной заявки не возвращается потенциальному поставщику, представившему конкурсную заявку и ее обеспечение в случаях, если потенциальный поставщик:
1) отозвал или изменил конкурсную заявку после истечения окончательного срока представления конкурсной заявки;
2) не заключил договор о закупках, в сроки установленные пунктом 160 настоящих Правил, если он был определен победителем конкурса или потенциальным поставщиком, занявшим второе место.
150. Вскрытие конкурсных заявок потенциальных поставщиков осуществляется автоматически порталом в установленный конкурсной документацией срок.
Сноска. Пункт 150 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
151. Конкурсная комиссия рассматривает конкурсные заявки потенциальных поставщиков отдельно по каждому лоту не более 3 (трех) рабочих дней со дня окончания представления конкурсных заявок, установленного в объявлении о проведении конкурса.
Сноска. Пункт 151 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 24.12.2024 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
152. Конкурсная комиссия не принимает к оценке и сопоставлению конкурсную заявку потенциального поставщика по следующим основаниям:
1) не представлены документы, указанные в пункте 142 настоящих Правил;
2) потенциальный поставщик не внес обеспечение конкурсной заявки, за исключением случаев предусмотренных пунктом 147 настоящих Правил;
3) конкурсная заявка, содержит документы, представленные или оформленные с нарушением требований пунктов 139, 140 настоящих Правил;
4) наличие в сведениях об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, информации о задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам, задолженности по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование и о задолженности по социальным отчислениям в размере одного тенге и более;
5) наличие справки банка или филиала банка просроченной задолженности хотя бы по одному виду обязательств потенциального поставщика, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи данной справки;
6) представление потенциальным поставщиком технической спецификации, не соответствующей требованиям, установленным в технической спецификации конкурсной документации;

7) анық емес ақпарат ұсыну фактісі анықталса;
8) егер конкурсқа өзара үлестес тұлғалар ғана қатысса, әлеуетті өнім беруші осы конкурсқа (лотқа) қатысуға өтінім берген басқа әлеуетті өнім берушінің үлестес тұлғасы болып табылады;
9) конкурсқа қатысуға жіберілген әлеуетті өнім берушілердің теңгедегі өтінімдерінің бағасы тізбеде көзделген сатып алуға бөлінген сомадан асып кетсе;
10) әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысын конкурстық комиссия демпингтік деп таныған жағдайда.
Ескерту. 152-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
152-1. Конкурстық комиссия осы Қағидалардың 152-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілерді анықтаған жағдайда, мұндай әлеуетті өнім берушілерге порталда конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасын орналастырған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде конкурсқа қатысуға арналған өтінімдерін Қағидалардың 152-тармағының талаптарына сәйкес келтіруге мүмкіндік береді.
Конкурстық комиссия осы Қағидалардың 152-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілерді анықтаған жағдайда конкурстық комиссия конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасын ресімдейді.
Конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасында мынадай ақпарат:
1) талаптарға сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілердің тізбесі қамтылады, онда әлеуетті өнім берушілерден бас тартудың себептері, оның ішінде олардың талаптарға сәйкес келмейтінін растайтын мәліметтер мен құжаттар егжей-тегжейлі сипатталады;
2) ұсынылуы және талаптарға сәйкес келтірілуі тиіс құжаттар тізбесі қамтылады.
Конкурстық комиссияның әлеуетті өнім берушілерді конкурсқа қатысуға алдын ала жіберу туралы шешімі конкурстық өтінімдерді беру аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылданады және конкурстық комиссияның хатшысы конкурсқа қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушілерді электрондық пошта арқылы автоматты түрде хабардар ете отырып, конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру туралы шешім қабылданған күні оны порталға орналастырады.
Осы Қағидалардың 152-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілер болмаған жағдайда конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасы қалыптастырылмайды.
Конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасына конкурстық комиссия мүшелері қол қояды.
Конкурстық комиссия конкурсқа қатысуға өтінімдерді қайта қарау кезінде алдын ала рұқсат беру хаттамасында көзделмеген негіздер бойынша әлеуетті өнім берушілерді қабылдамауға жол бермейді.
Ескерту. 152-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 28.12.2023 № 185 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 24.12.2024 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7) установлен факт представления недостоверной информации;
8) потенциальный поставщик является аффилированным лицом другого потенциального поставщика, подавшего заявку на участие в данном конкурсе (лоте), если в конкурсе приняли участие только аффилированные между собой лица;
9) цены заявок в тенге потенциальных поставщиков, допущенных к участию в конкурсе, превышают сумму, выделенную на закупки предусмотренную перечнем;
10) ценовое предложение потенциального поставщика признано конкурсной комиссией демпинговым.
Сноска. Пункт 152 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 24.01.2023 № 9 (порядок введения в действие см. п.5).
152-1. Конкурсная комиссия в случае выявления потенциальных поставщиков, не соответствующих требованиям, предусмотренным пунктом 152 настоящих Правил, предоставляет таким потенциальным поставщикам возможность для приведения заявок на участие в конкурсе в соответствие с требованиями пункта 152 Правил в течение трех рабочих дней со дня размещения протокола предварительного допуска к участию в конкурсе на портале.
Протокол предварительного допуска к участию в конкурсе оформляется конкурсной комиссией в случае выявления конкурсной комиссией потенциальных поставщиков, не соответствующих требованиям, предусмотренным пунктом 152 настоящих Правил.
Протокол предварительного допуска к участию в конкурсе содержит следующую информацию:
1) перечень потенциальных поставщиков, не соответствующих требованиям с подробным описанием причин их отклонения, в том числе с указанием сведений и документов, подтверждающих их несоответствие требованиям;
2) перечень документов, которые необходимо представить и привести в соответствие с требованиями.
Решение конкурсной комиссии о предварительном допуске потенциальных поставщиков к участию в конкурсе принимается в течение 3 (трех) рабочих дней со дня окончания представления конкурсных заявок и размещается секретарем конкурсной комиссии в день принятия решения о предварительном допуске к участию в конкурсе на портале с автоматическим уведомлением по электронной почте потенциальных поставщиков, подавших заявки на участие в конкурсе.
Протокол предварительного допуска к участию в конкурсе не формируется в случае отсутствия потенциальных поставщиков, несоответствующих требованиям пункта 152 настоящих Правил.
Протокол предварительного допуска к участию в конкурсе подписывается членами конкурсной комиссии.
Конкурсной комиссией при повторном рассмотрении заявок на участие в конкурсе не допускается отклонять потенциальных поставщиков по основаниям, не предусмотренным в протоколе предварительного допуска.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 152-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 28.12.2023 № 185 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 24.12.2024 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

152-2. Егер баға ұсынысы конкурстық құжаттамада сатып алуға көзделген сомадан 50 пайыздан астам төмен болған жағдайда, ол демпингтік ұсыныс деп танылады. Әлеуетті өнім беруші өзінің конкурстық өтінімінде ұсынылған сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер құнының 10 пайызы мөлшерінде қосымша қамтамасыз етуді енгізген жағдайда демпингтік бағаны ұсынуға жол беріледі.
Ескерту. Қағидалар 152-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 28.12.2023 № 185 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
153. Бағалауға және салыстыруға қабылданған конкурстық өтінімдер тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің функционалдық, техникалық және сапалық сипаттамаларының сәйкестігін ескере отырып, конкурстық баға ұсынысының ең төмен бағасының негізінде конкурс жеңімпазын айқындай отырып (лоттар бойынша) порталда қаралады.
Ескерту. 153-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
154. Конкурс жеңімпазын анықтау кезінде конкурстың әлеуетті өнім берушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының бағасы тең болған жағдайда, конкурстық құжаттаманы басқа әлеуетті өнім берушілерден бұрын ұсынған әлеуетті өнім берушіге басымдық беріледі.
155. Конкурстық комиссия, егер:
1) осы Қағидалардың 152-тармағында көзделген кез келген негіздер бойынша әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдері бағалауға және салыстыруға қабылданбағаннан кейін екеуден кем конкурстық өтінім қалса;
2) конкурсқа қатысуға екеуден кем әлеуетті өнім беруші өтінім берсе;
3) осы Қағидалардың 160-тармағында көзделген мерзімде жеңімпаз және екінші орын алған әлеуетті өнім беруші сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған жағдайда комиссия конкурсты (лотты) өткізілмеген деп таниды.
156. Егер конкурс тұтастай немесе қандай да бір бөлігі (лот) бойынша өтпеді деп танылса, онда табиғи монополия субъектісі мынадай:
1) конкурс тәсілімен сатып алуды қайта өткізу туралы;
2) конкурстық құжаттаманы өзгерту және конкурс тәсілімен сатып алуды қайта өткізу туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Конкурстық құжаттамаға өзгерістер енгізілген жағдайда, қайталап конкурс өткізудің мерзімдері мен тәртібі бастапқы конкурс өткізуге сәйкес келеді.
Конкурсқа қатысуға екіден аз өтінім ұсынылған жағдайда бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру, конкурсқа қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттамасы сәйкес келген жағдайда, оған портал арқылы жіберіледі. Конкурстық құжаттама сәйкес келген жағдайда, жасалған шарттың бағасы конкурсқа қатысуға өтінімде көрсетілген әлеуетті өнім берушінің конкурстық баға ұсынысынан аспайды.
Өтпеген сатып алу бойынша бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде табиғи монополиялар субъектісі портал арқылы әлеуетті өнім берушіге бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру жібереді.
Осы тармақта көрсетілген іс-әрекеттер табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы адамның бұйрықтарымен ресімделеді.

152-2. Ценовое предложение признается демпинговым, в случае если оно более чем на 50 процентов ниже суммы, предусмотренной конкурсной документацией на закупки. Допускается представление демпинговой цены при условии внесения потенциальным поставщиком дополнительного обеспечения в размере 10 процентов от стоимости закупаемых товаров, работ, услуг, предложенной в его конкурсной заявке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 152-2 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 28.12.2023 № 185 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
153. Конкурсные заявки, принятые к оценке и сопоставлению рассматриваются на портале, с определением победителя конкурса (по лотам) на основе самой низкой цены конкурсного ценового предложения, с учетом соответствия функциональных, технических и качественных характеристик товаров, работ, услуг.
Сноска. Пункт 153 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
154. При определении победителя конкурса, в случае равенства цен конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков конкурса, предпочтение отдается потенциальному поставщику который представил конкурсную документацию ранее других потенциальных поставщиков.
155. Конкурсная комиссия признает конкурс (лот) несостоявшимся в случае, если:
1) после не принятия к оценке и сопоставлению конкурсных заявок потенциальных поставщиков по любому из оснований, предусмотренных пунктом 152 настоящих Правил, осталось менее двух конкурсных заявок;
2) на участие в конкурсе представили заявку менее двух потенциальных поставщиков;
3) победитель и потенциальный поставщик, занявший второе место, уклоняются от заключения договора о закупках в сроки установленные пунктом 160 настоящих Правил.
156. Если конкурс признан несостоявшимся в целом или по какой-либо части (лоту), то субъект естественной монополии принимает одно из следующих решений:
1) о повторном проведении закупок способом конкурса;
2) об изменении конкурсной документации и повторном проведении закупок способом конкурса.
В случае внесения изменений в конкурсную документацию, сроки и порядок проведения повторного конкурса соответствуют проведению первоначального конкурса.
В случае представления менее двух заявок на участие в конкурсе приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется посредством портала потенциальному поставщику, представившему заявку на участие в конкурсе, при условии соответствия его конкурсной документации. Цена заключенного договора не превышает конкурсное ценовое предложение потенциального поставщика, указанного в заявке на участие в конкурсе, при условии соответствия конкурсной документации.
При осуществлении закупок способом из одного источника по несостоявшимся закупкам субъект естественных монополий направляет посредством портала потенциальному поставщику приглашение принять участие в закупках способом из одного источника.
Действия, указанные в настоящем пункте, оформляются приказами первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности.

Ескерту. 156-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 28.12.2023 № 185 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
156-1. Конкурстық комиссия осы Қағидалардың 152-тармағына сәйкес бағалауға және салыстыруға қабылданбаған әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін қоспағанда, конкурстық өтінімдерді бағалайды, салыстырады және мынадай өлшемшарттарды:
1) пайдалануға, техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған шығыстарды;
2) тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін;
3) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің функционалдық, техникалық және сапалық сипаттамаларының сәйкестігін;
4) тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге кепілдіктер шарттарын;
5) әлеуетті өнім берушінің біліктілік деректерін ескере отырып, ең төмен баға негізінде жеңіп шыққан конкурстық өтінімді айқындайды.
Конкурсқа қатысуға өтінімдерді қарау кезінде конкурстық комиссия отандық тауар өндірушілер болып табылатын әлеуетті өнім берушілердің конкурстық баға ұсыныстарына бағаларды шартты түрде он пайызға азайтуды қолданады.
Ескерту. 156-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 19.04.2024 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
157. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді ашқан күннен бастап 6 (алты) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде конкурстың қорытындыларын шығарады, табиғи монополия субъектісінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурстың қорытындылары туралы хаттама қалыптастырады және порталда орналастырады.
Ескерту. 157-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 24.12.2024 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
158. Конкурс тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде конкурстық комиссия конкурстың қорытындылары туралы хаттаманы ресімдейді, онда мынадай ақпарат қамтылады:
1) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы мен қысқаша сипаттамасы;
2) конкурстық өтінімдер ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атауы және орналасқан жері;
3) конкурстық өтінімдер ұсынған әлеуетті өнім берушілердің біліктілік деректері;

Сноска. Пункт 156 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 28.12.2023 № 185 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
156-1. Конкурсная комиссия оценивает, сопоставляет конкурсные заявки, за исключением конкурсных заявок потенциальных поставщиков, не принятых к оценке и сопоставлению в соответствии с пунктом 152 настоящих Правил, и определяет выигравшую конкурсную заявку на основе самой низкой цены и с учетом следующих критериев:
1) расходов на эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт;
2) сроков поставки товаров, выполнения работ, предоставления услуг;
3) соответствия функциональных, технических и качественных характеристик товаров, работ, услуг;
4) условия гарантий на товары, работы и услуги;
5) квалификационных данных потенциального поставщика.
При рассмотрении заявок на участие в конкурсе, конкурсная комиссия применяет условное уменьшение цен на десять процентов к конкурсным ценовым предложениям потенциальных поставщиков, являющихся отечественными товаропроизводителями.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 156-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2024 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
157. Конкурсная комиссия подводит итоги конкурса в срок не более 6 (шести) рабочих дней со дня вскрытия конкурсных заявок, формирует и размещает на портале протокол об итогах конкурса по закупкам товаров, работ, услуг, подписанный электронной цифровой подписью субъекта естественной монополии.
Сноска. Пункт 157 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 24.12.2024 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
158. При осуществлении закупок способом конкурса конкурсная комиссия оформляет протокол об итогах конкурса, в котором содержится следующая информация:
1) наименования и краткие описания закупаемых товаров, работ, услуг;
2) наименования и места нахождения потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки;
3) квалификационные данные потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки;

4) әрбір конкурстық өтінімнің бағасы және басқа да негізгі шарттары;
5) конкурстық өтінімдерді бағалау мен салыстыруды баяндау;
6) конкурстық өтінімдерді бағалауға және салыстыруға қабылданбаған жағдайда – оларды бағалауға және салыстыруға қабылдамаудың негіздері;
7) әрбір лот бойынша конкурс жеңімпазының атауы мен орналасқан жері және жеңімпаз анықталған шарттар;
8) екінші орын алған әлеуетті өнім берушінің атауы, бағасы;
9) егер конкурс нәтижесінде жеңімпаз айқындалмаса – конкурстық комиссияның осындай шешім қабылдауы үшін негіздер;
10) конкурстық құжаттаманы түсіндіру туралы сұрау салуларды, оларға жауаптарды жинақтап баяндау, сондай-ақ конкурстық құжаттамаға өзгерістер мен толықтыруларды жинақтап баяндау;
11) сатып алу туралы шартқа қол қойылатын мерзім (бірақ конкурс жеңімпазы хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайды);
12) техникалық сарапшыларды тарту туралы ақпарат;
13) егер конкурс өткізілген жағдайда, онда тізбеде көзделген осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға табиғи монополия субъектісі бөлген сома.
Ескерту. 158-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
159. Табиғи монополия субъектісі конкурс қорытындылары шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде портал арқылы конкурс жеңімпазына конкурстық құжаттамада шарт жобасына сәйкес келетін хабарлама мен қол қойылған сатып алу туралы шартты жібереді.
Ескерту. 159-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
160. Конкурс жеңімпазы конкурс жеңімпазы деп тану туралы хабарламаны және сатып алу туралы шарттың жобасын алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей, Электрондық құжат туралы заңға сәйкес электрондық нысанда сатып алу туралы шартқа қол қояды немесе табиғи монополия субъектісін келіспеушіліктер туралы немесе сатып алу туралы шартқа қол қоюдан бас тарту туралы портал арқылы хабардар етеді.
Табиғи монополия субъектісі жеңімпаз сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде екінші орын алған әлеуетті өнім берушіге портал арқылы электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған сатып алу туралы шарттың жобасын жібереді.
Сатып алу туралы шарттың жобасын екінші орын алған әлеуетті өнім беруші өзіне сатып алу туралы шарттың жобасы ұсынылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландыруға тиіс.
Егер екінші орын алған әлеуетті өнім беруші осы тармақтың үшінші абзацында көзделген мерзімде табиғи монополия субъектісі қол қойған сатып алу туралы шартқа қол қоймаса, табиғи монополия субъектісі қайта сатып алуды жүзеге асырады.

4) цена и другие основные условия каждой конкурсной заявки;
5) изложение оценки и сопоставления конкурсных заявок;
6) в случае не принятия к оценке и сопоставлению конкурсных заявок – основания не принятия их к оценке и сопоставлению;
7) наименование и местонахождение победителя конкурса по каждому лоту и условия, по которым определен победитель;
8) наименование, цена потенциального поставщика, занявшего второе место;
9) если в результате конкурса не определен победитель – основания для принятия такого решения конкурсной комиссией;
10) обобщенное изложение запросов о разъяснении конкурсной документации, ответов на них, а также обобщенное изложение изменений и дополнений в конкурсной документации;
11) срок, в течение которого подписывается договор о закупках (но не более десяти рабочих дней со дня получения уведомления победителем конкурса);
12) информация о привлечении технических экспертов;
13) в случае, если конкурс состоялся, то сумма, выделенная субъектом естественной монополии на закупки данных товаров, работ, услуг, предусмотренная Перечнем.
Сноска. Пункт 158 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
159. Субъект естественной монополии в течение трех рабочих дней со дня подведения итогов конкурса направляет посредством портала победителю конкурса уведомление и подписанный договор о закупках, соответствующий проекту договора в конкурсной документации.
Сноска. Пункт 159 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
160. Победитель конкурса не позднее пяти рабочих дней со дня получения уведомления о признании победителем конкурса и проекта договора о закупках, подписывает договор о закупках в электронной форме в соответствии Законом об электронном документе или уведомляет субъекта естественной монополии об имеющихся разногласиях или об отказе от подписания договора о закупках посредством портала.
Субъект естественной монополии в течение двух рабочих дней со дня уклонения победителя от заключения договора о закупках направляет потенциальному поставщику, занявшему второе место, проект договора о закупках, удостоверенный электронной цифровой подписью, посредством портала.
Проект договора о закупках должен быть удостоверен потенциальным поставщиком, занявшим второе место, посредством электронной цифровой подписи в течение трех рабочих дней со дня представления ему проекта договора о закупках.
Если потенциальный поставщик, занявший второе место, не подписал в предусмотренный абзацем три настоящего пункта срок, подписанный субъектом естественной монополии договор о закупках, субъект естественной монополии осуществляет повторные закупки.

Ескерту. 160-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
161. Сатып алу туралы шарт оған тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
162. Сатып алу туралы шарттың жобасына немесе қол қойылған сатып алу туралы шартқа (өнім берушіні таңдау үшін негіз болып табылған сапа, көлем және басқа да талаптар өзгермеген жағдайда бағаның төмендеуін қоспағанда) ұсыныстың өнім берушіні таңдау үшін негіз болған мазмұнын өзгертетін қандай да бір өзгерістер және (немесе) жаңа талаптарды енгізуге жол берілмейді.
Сатып алу туралы шарттың жобасына немесе қол қойылған сатып алу туралы шартқа өнім берушіні таңдауға негіз болған сапа, көлем және басқа да шарттар өзгермейтін жағдайда, бағаны азайту бөлігінде өзгерістер енгізуге жол беріледі.
163. Сатып алу туралы шартқа Қазақстан Республикасы азаматтық заңнамасының нормалары қолданылады.
164. Конкурсқа қатысушының талап етуі бойынша оған портал арқылы конкурс нәтижелері және жеңімпазды таңдау себептері туралы толық ақпарат беріледі.
Ескерту. 164-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
165. Әлеуетті өнім беруші уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына конкурстық комиссияның, конкурстық комиссия хатшысының (хатшылықтың) және техникалық сарапшылардың заңсыз әрекеттеріне шағымдана алады.
166. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
167. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
168. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
169. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
170. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
171. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 160 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
161. Договор о закупках вступает в силу со дня подписания его уполномоченными представителями сторон.
162. Не допускается вносить какие-либо изменения и (или) новые условия в проект договора о закупках или в подписанный договор о закупках (за исключением уменьшения цены при условии неизменности качества, объемов и других условий, явившихся основанием для выбора поставщика), которые изменят содержание предложения, явившегося основанием для выбора поставщика.
Допускается внесение изменений в проект договора о закупках или в подписанный договор о закупках, в части уменьшения цены при условии неизменности качества, объемов и других условий, явившихся основанием для выбора поставщика.
163. К договору о закупках применяются нормы гражданского законодательства Республики Казахстан.
164. По требованию участника конкурса ему предоставляется исчерпывающая информация о результатах конкурса и причинах выбора победителя посредством портала.
Сноска. Пункт 164 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
165. Потенциальный поставщик может обжаловать в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган неправомерные действия конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии (секретариата) и технических экспертов.
166. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
167. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
168. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
169. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
170. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

172. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
173. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
174. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
175. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
176. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
177. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
178. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-1-параграф. Баға ұсыныстарын сұрату жолымен сатып алу
Ескерту. 6-1-параграфпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
178-1. Баға ұсыныстарын сұрату жолымен сатып алу, егер осындай біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құндық мәндегі жылдық көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің төрт мың еселенген мөлшерінен аспаса, әлеуетті өнім берушілерде бар тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге, сондай-ақ біртекті тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге портал арқылы жүргізіледі. Бұл жағдайда баға шешуші шарт болып табылады.
Баға ұсыныстарын сұратуды пайдалана отырып, өнім берушіні таңдау тәсілін қолдану мақсатында қаржы жылы ішінде тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің біртекті түрлерін сатып алудың жылдық көлемін бөліктерге бөлуге жол берілмейді.
178-2. Табиғи монополия субъектісі баға ұсыныстарын ұсыну мерзімі аяқталғанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын порталда осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруды және шарттың жобасын орналастырады.

172. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
173. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
174. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
175. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
176. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
177. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
178. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6-1. Закупки способом запроса ценовых предложений
Сноска. Глава 5 дополнена параграфом 6-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
178-1. Закупки путем запроса ценовых предложений проводятся посредством портала на имеющиеся в наличии у потенциальных поставщиков товары, работы, услуги, подробная спецификация которых не имеет для субъекта естественной монополии существенного значения, а также на однородные товары, работы, услуги, если годовые объемы таких однородных товаров, работ, услуг в стоимостном выражении не превышают четырехтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете. При этом решающим условием является цена.
В целях применения способа выбора поставщика с использованием запроса ценовых предложений не допускается дробление годового объема закупок однородных видов товаров, работ, услуг в течение финансового года на части.
178-2. Субъект естественной монополии не менее чем за пять рабочих дней до окончания срока представления ценовых предложений размещает на портале, объявление о закупках способом запроса ценовых предложений по форме 4 согласно приложению 3 к настоящим Правилам и проект договора.

178-3. Әлеуетті өнім берушілердің берілген баға ұсыныстарын оларды ұсыну мерзімі өткенге дейін кері қайтарып алуына жол беріледі. Бұл ретте баға ұсыныстарын ұсыну мерзімі өткенге дейін енгізілген өзгерістерімен бірге оларды қайта ұсынуға жол беріледі.
Әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысын беруі оның сатып алуды өткізу туралы ақпаратта көзделген шарттарды сақтай отырып, тауарды беруді, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді жүзеге асыруға келісімін білдіру нысаны болып табылады.
178-4. Баға ұсынысы баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруда көрсетілген баға ұсыныстарын қабылдау мерзімі аяқталғанға дейін портал арқылы ұсынылады. Әрбір әлеуетті өнім беруші құжаттардың не электрондық құжаттардың мынадай электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша әлеуетті өнім берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған бір ғана баға ұсынысын береді:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілеген нысан бойынша тіркеуші орган берген заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не жеке кәсіпкерлікті заңды тұлға құрмай жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін электрондық тіркеу жүйесін пайдаланатын анықтаманы берген мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсына сілтемені қамтитын әлеуетті өнім берушінің өтініші – қызметті бастағаны туралы хабарламаның сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірме не рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне не кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркеу туралы құжатқа, заңды тұлғаларды уақытша біріктіру үшін (консорциум) – консорциум туралы келісімге және консорциумға қатысушыларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға сілтемені қамтитын әлеуетті өнім берушінің өтініші;
2) Қазақстан Республикасының Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған лицензиялар, рұқсаттар (хабарламалар), патент, куәлік, сертификат, диплом, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын мәліметтер (конкурстық құжаттамада тиісті талап болған жағдайда).
178-5. Әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарын ашу баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруда белгіленген мерзімде порталда автоматты түрде жүзеге асырылады.
178-6. Егер ең төмен баға ұсынысын бірнеше әлеуетті өнім беруші ұсынған жағдайда, баға ұсынысы басқа әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарынан бұрын түскен әлеуетті өнім беруші жеңімпаз деп танылады.

178-3. Допускается отзыв потенциальными поставщиками поданных ценовых предложений до истечения срока их представления. При этом допускается повторное представление ценовых предложений с внесенными изменениями до истечения срока их представления.
Представление потенциальным поставщиком ценового предложения является формой выражения его согласия осуществить поставку товара, выполнение работ, оказание услуг с соблюдением условий, предусмотренных в информации о проведении закупок.
178-4. Ценовое предложение представляется посредством портала до окончания срока приема ценовых предложений, указанного в объявлении о закупках способом запроса ценовых предложений. Каждый потенциальный поставщик подает только одно ценовое предложение, подписанное электронной цифровой подписью потенциального поставщика, по форме 5 согласно приложению 3 к настоящим Правилам с приложением следующих электронных копий документов либо электронных документов:
1) справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, выданную регистрирующим органом по форме, установленной Министерством юстиции Республики Казахстан либо заявления потенциального поставщика, содержащего ссылку на официальный интернет-ресурс государственного органа, выдавшего справку, использующего электронную систему регистрации, для физических лиц, осуществляющих частное предпринимательство без образования юридического лица – выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений с указанием идентификационного номера уведомления о начале деятельности либо заявления потенциального поставщика, содержащую ссылку на Государственный электронный реестр разрешений и уведомлений либо документа о регистрации в качестве субъекта предпринимательства, для временного объединения юридических лиц (консорциум) –соглашения о консорциуме и справок о государственной регистрации (перерегистрации) участников консорциума;
2) лицензии, разрешения (уведомления), патента, свидетельства, сертификата, диплома, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов (при наличии соответствующего требования в конкурсной документации).
178-5. Вскрытие ценовых предложений потенциальных поставщиков осуществляется автоматически на портале в установленный объявлением о закупке способом запроса ценовых предложений срок.
178-6. В случае, если наименьшее ценовое предложение представлено несколькими потенциальными поставщиками, победителем признается потенциальный поставщик, ценовое предложение которого поступило ранее ценовых предложений других потенциальных поставщиков.

178-7. Портал баға ұсыныстарын автоматты түрде салыстырады және ең төмен баға ұсынысын ұсынған әлеуетті өнім берушіні айқындайды.
178-8. Әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы, егер:
1) сатып алуға бөлінген сомадан асып кетсе;
2) әлеуетті өнім беруші ұсынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер табиғи монополия субъектісінің техникалық ерекшелігінің талаптарына сәйкес келмесе;
3) осы Қағидалардың 178-4-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмесе;
4) әлеуетті өнім беруші бірден артық баға ұсынысын берсе;
5) әлеуетті өнім беруші басқа әлеуетті өнім берушілермен үлестес болса;
6) әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы осы Қағидалардың 152-2-тармағына сәйкес демпингтік деп танылса, бас тартуға жатады.
Ескерту. 178-8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 28.12.2023 № 185 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
178-9. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу:
1) екіден кем баға ұсынысы берілген;
2) егер осы Қағидалардың 178-8-тармағында көзделген негіздер бойынша баға ұсыныстарын портал автоматты түрде қабылдамағаннан кейін екіден кем баға ұсынысы қалған;
3) жеңімпаз және екінші орын алған әлеуетті өнім беруші осы Қағидалардың 178-13-тармағында көзделген мерзімдерде сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған жағдайда өтпеді деп танылады.
Ескерту. 178-9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 28.12.2023 № 185 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
178-10. Егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу порталда автоматты түрде өтпеді деп танылса, табиғи монополия субъектісі мынадай:
1) сатып алу шарттарын өзгерту туралы және баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен қайта сатып алуды өткізу туралы;
2) бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген жағдайларда бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру портал арқылы, оның ішінде баға ұсынысын ұсынған әлеуетті өнім берушіге оның техникалық ерекшелігіне сәйкес келген жағдайда жіберіледі. Осы әлеуетті өнім берушімен сатып алу шартын жасасу кезінде мұндай шарттың бағасы осы Қағидалардың 178-1-тармағына сәйкес өзі ұсынған баға ұсынысынан аспайды.
178-11. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындыларын портал әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарын ұсыну мерзімі аяқталған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде автоматты түрде шығарады. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттаманы портал автоматты түрде қалыптастырады және орналастырады және мынадай мәліметтерді қамтиды:

178-7. Порталом автоматически сопоставляются ценовые предложения и определяется потенциальный поставщик, предложивший наименьшее ценовое предложение.
178-8. Ценовое предложение потенциального поставщика подлежит отклонению, если:
1) превышает сумму, выделенную на закупки;
2) предлагаемые потенциальным поставщиком товары, работы, услуги не соответствуют требованиям технической спецификации субъекта естественной монополии;
3) не соответствует требованиям, предусмотренным пунктом 178-4 настоящих Правил;
4) потенциальный поставщик предоставил более одного ценового предложения;
5) потенциальный поставщик аффилирован с другими потенциальными поставщиками;
6) ценовое предложение потенциального поставщика в соответствии с пунктом 152-2 настоящих Правил признано демпинговым.
Сноска. Пункт 178-8 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 28.12.2023 № 185 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
178-9. Закупки способом запроса ценовых предложений признаются несостоявшимися в случае:
1) представления менее двух ценовых предложений;
2) если после автоматического отклонения порталом ценовых предложений по основаниям, предусмотренным пунктом 178-8 настоящих Правил, осталось менее двух ценовых предложений;
3) победитель и потенциальный поставщик, занявшие второе место, уклонились от заключения договора о закупках в сроки, предусмотренные пунктом 178-13 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 178-9 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 28.12.2023 № 185 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
178-10. Если закупки способом запроса ценовых предложений признаны автоматически порталом несостоявшимися, субъект естественной монополии принимает одно из следующих решений:
1) об изменении условий закупок и о проведении повторных закупок способом запроса ценовых предложений;
2) об осуществлении закупок способом из одного источника.
В случаях, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта, приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется посредством портала, в том числе потенциальному поставщику, представившему ценовое предложение, при условии соответствия его технической спецификации. При заключении с данным потенциальным поставщиком договора закупки, цена такого договора не превышает ценового предложения, представленного им в соответствии с пунктом 178-1 настоящих Правил.
178-11. Итоги закупок способом запроса ценовых предложений автоматически подводятся порталом в срок не позднее одного рабочего дня со дня окончания срока представления потенциальными поставщиками ценовых предложений. Протокол об итогах закупок способом запроса ценовых предложений формируется и размещается автоматически порталом и содержит следующие сведения:

1) табиғи монополия субъектісінің толық атауы;
2) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу атауы;
3) баға ұсыныстарын ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін баға ұсыныстарын ұсынған әлеуетті өнім берушілердің толық атауы, олардың тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге мәлімдеген бағалары;
4) ауытқу себептерін негіздей отырып, портал автоматты түрде қабылдамаған баға ұсыныстары туралы;
5) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың жеңімпазы туралы;
6) екінші орын алған әлеуетті өнім беруші туралы;
7) егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өткізілген жағдайда, сатып алу туралы шарттың сомасы мен оны жасасу мерзімдері туралы ақпарат.
178-12. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындылары шығарылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде портал сатып алу жеңімпазына осы Қағидалардың 178-2-тармағына сәйкес жарияланған шарт жобасына сәйкес келетін хабарлама мен қол қойылған сатып алу туралы шартты автоматты түрде жібереді.
178-13. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу жеңімпазы баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу жеңімпазы деп тану туралы хабарламаны және сатып алу туралы шарттың жобасын алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей, Электрондық құжат туралы заңға сәйкес электрондық нысанда сатып алу туралы шартқа қол қояды немесе табиғи монополия субъектісін келіспеушіліктер туралы немесе портал арқылы сатып алу туралы шартқа қол қоюдан бас тарту туралы хабардар етеді.
Табиғи монополия субъектісі жеңімпаз сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде екінші орын алған әлеуетті өнім берушіге портал арқылы электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған сатып алу туралы шарттың жобасын жібереді.
Сатып алу туралы шарттың жобасын екінші орын алған әлеуетті өнім беруші өзіне сатып алу туралы шарттың жобасы ұсынылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландыруға тиіс.
Егер екінші орын алған әлеуетті өнім беруші осы тармақтың екінші абзацында көзделген мерзімде табиғи монополия субъектісі қол қойған сатып алу туралы шартқа қол қоймаса, табиғи монополия субъектісі қайта сатып алуды жүзеге асырады.
6-2-параграф. Бір көзден алу тәсілімен сатып алу.
Ескерту. 6-2-параграфпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
178-14. Бір көзден алу тәсілімен сатып алу – бұл конкурсты, баға ұсыныстарына сұрау салуды қолданусыз сатып салу тәсілі, олар портал арқылы және мынадай:

1) полное наименование субъекта естественной монополии;
2) название проведенных закупок товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений;
3) полное наименование потенциальных поставщиков, представивших ценовые предложения до истечения окончательного срока представления ценовых предложений, заявленные ими цены на товары, работы, услуги;
4) об отклоненных ценовых предложениях с обоснованием причин отклонения;
5) о победителе закупок способом запроса ценовых предложений;
6) о потенциальном поставщике, занявшем второе место;
7) о сумме и сроках заключения договора о закупках в случае, если закупки способом запроса ценовых предложений состоялись.
178-12. Со дня подведения итогов закупок способом запроса ценовых предложений в течение двух рабочих дней направляется автоматически порталом победителю закупок уведомление и подписанный договор о закупках, соответствующий проекту договора, опубликованному в соответствии с пунктом 178-2 настоящих Правил.
178-13. Победитель закупок способом запроса ценовых предложений не позднее пяти рабочих дней со дня получения уведомления о признании победителем закупок способом запроса ценовых предложений и проекта договора о закупках, подписывает договор о закупках в электронной форме в соответствии Законом об электронном документе или уведомляет субъекта естественной монополии об имеющихся разногласиях или об отказе от подписания договора о закупках посредством портала.
Субъект естественной монополии в течение двух рабочих дней со дня уклонения победителя от заключения договора о закупках направляет потенциальному поставщику, занявшему второе место, проект договора о закупках, удостоверенный электронной цифровой подписью, посредством Портала.
Проект договора о закупках должен быть удостоверен потенциальным поставщиком, занявшим второе место, посредством электронной цифровой подписи в течение трех рабочих дней со дня представления ему проекта договора о закупках.
Если потенциальный поставщик, занявший второе место, не подписал в предусмотренный абзацем вторым настоящего пункта срок, подписанный субъектом естественной монополии договор о закупках, субъект естественной монополии осуществляет повторные закупки.
Параграф 6-2. Закупки способом из одного источника
Сноска. Глава 5 дополнена параграфом 6-2 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
178-14. Закупки способом из одного источника – это способ закупок без применения конкурса, запроса ценовых предложений, которые проводятся посредством портала и только в случаях:

1) егер конкурс тәсілімен қайта сатып алу немесе баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өтпеді деп танылған;
2) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес мемлекеттік реттеу белгіленген бағалар, тарифтер бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
3) сатып алынатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге қатысты айрықша құқықтары бар тұлғадан немесе мемлекеттік немесе табиғи монополия субъектісі болып табылатын тұлғадан тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
4) еңсерілмейтін күш мән-жайларының туындауы, оның ішінде аварияларды жою үшін төтенше жағдайлардың салдарларын оқшаулау және (немесе) жою салдарынан тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
5) өкілдік шығыстармен байланысты тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
6) сауда-саттықта (аукциондарда) өткізілетін мүлікті (активтерді) сатып алу:
Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес сот орындаушыларының жүзеге асыруы;
Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес жүргізілуі;
Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жүргізілуі;
мемлекеттік мүлікті жекешелендіру кезінде;
7) өнім берушінің тауарларын, жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін сатып алған табиғи монополия субъектісінен біріздендіру, стандарттау немесе үйлесімділікті қамтамасыз ету мақсатында нақ сол өнім берушіден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуының қажеттілігі туындауы жағдайларында ғана өткізіледі;
8) егер мұндай тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жылдық көлемі құндық мәнде тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспаса, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде тартылған желілер мен жабдықтардағы аварияларды жою мақсатында тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу.
Ескерту. 178-14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары-Ұлттық экономика министрінің 29.11.2024 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 05.02.2025 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
178-15. Мынадай құжаттардың электрондық көшірмелері не электрондық құжаттар бір көзден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу негіздері болып табылады:

1) если повторные закупки способом конкурса или закупки способом запроса ценовых предложений признаны несостоявшимися;
2) приобретения товаров, работ, услуг по ценам, тарифам, на которые установлено государственное регулирование в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
3) приобретения товаров, работ, услуг у лица, обладающего исключительными правами в отношении приобретаемых товаров, работ, услуг, или у лица, являющегося субъектом государственной или естественной монополии;
4) приобретения товаров, работ, услуг вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы, в том числе локализации и (или) ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций для ликвидации аварий;
5) приобретения товаров, работ, услуг, связанных с представительскими расходами;
6) приобретения имущества (активов), реализуемого на торгах (аукционах):
осуществляемых судебными исполнителями в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей;
проводимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве;
проводимых в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
при приватизации государственного имущества;
7) когда у субъекта естественной монополии, закупившего товары, работы, услуги поставщика, возникает потребность в приобретении товаров, работ, услуг у того же поставщика в целях унификации, стандартизации или обеспечения совместимости;
8) приобретения товаров, работ и услуг в целях устранения аварий в сетях и оборудованиях, задействованных при предоставлении регулируемых услуг, если годовой объем таких товаров, работ и услуг в стоимостном выражении не превышает двухтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 178-14 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 29.11.2024 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 05.02.2025 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
178-15. Основаниями приобретения товаров, работ, услуг из одного источника являются следующие электронные копии документов либо электронные документы:

1) әлеуетті өнім беруші тиісті біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жалғыз әлеуетті өнім берушісі болып табылатындығына байланысты сатып алуды жүзеге асыру кезінде – табиғи монополиялар салаларына жататын көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, осы өнім беруші тиісті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды өткізу күніне күнтізбелік бір жылдан кешіктірмей берілген осы өнім беруші тиісті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жалғыз әлеуетті өнім берушісі болып табылатыны туралы тиісті құзыретті органның қорытындысы;
2) біріздендіру, стандарттау немесе қолда бар тауарлармен, жұмыстармен, көрсетілетін қызметтермен үйлесімділігін қамтамасыз ету мақсатында сатып алуды жүзеге асыру кезінде – оған сәйкес әлеуетті өнім берушіден бастапқыда тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер сатып алынған шарт, біріздендіру, стандарттау немесе үйлесімділікті қамтамасыз ету мақсатында табиғи монополия субъектісінің сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сандық және құндық мәндегі осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді көлемін көрсете отырып сатып алу қажеттілігі туралы қорытындысы, сондай-ақ қолда бар тауарлармен, жұмыстармен, көрсетілетін қызметтермен стандарттау, біріздендіру немесе үйлесімділігін қамтамасыз ету қажеттілігін растайтын техникалық ерекшелік және (немесе) өзге де құжаттама;
3) конкурсты өтпеді деп тануға байланысты сатып алуды жүзеге асыру кезінде – осы конкурс бойынша құжат:
конкурстық комиссияны бекіту туралы бұйрық;
конкурстық құжаттама;
конкурстық өтінімдерді ашу хаттамасы; конкурс қорытындылары туралы хаттама;
әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдері;
табиғи монополия субъектісінің немесе уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық органының интернет-ресурсында не электрондық сатып алудың ақпараттық жүйелерінде конкурс (тендер)өткізу туралы хабарландыру;
4) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды өткізілмеді деп тануға байланысты сатып алуды жүзеге асыру кезінде – баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен осы сатып алу жөніндегі құжаттар; әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстары; баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттама.
178-16. Осы Қағидалардың 178-15-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде әлеуетті өнім беруші техникалық ерекшелікте белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде жол беріледі.
Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде табиғи монополия субъектісі портал арқылы әлеуетті өнім берушіден осы әлеуетті өнім беруші ұсынатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге бағаның барлық негіздемелерін сұратады.

1) при осуществлении закупок в связи с тем, что потенциальный поставщик является единственным потенциальным поставщиком соответствующих однородных товаров, работ, услуг – заключение соответствующего компетентного органа о том, что данный поставщик является единственным потенциальным поставщиком соответствующих товаров, работ, услуг, выданное не позднее одного календарного года на день проведения закупок, за исключением услуг, относящихся к сферам естественных монополий;
2) при осуществлении закупок в целях унификации, стандартизации или обеспечения совместимости с имеющимися товарами, работами, услугами – договор, в соответствии с которым у потенциального поставщика были первоначально закуплены товары, работы, услуги, заключение компетентного органа о необходимости закупок субъектом естественной монополии данных товаров, работ, услуг в целях унификации, стандартизации или обеспечения совместимости с указанием объемов закупаемых товаров, работ, услуг в количественном и стоимостном выражении, а также техническая спецификация и (или) иная документация, подтверждающая необходимость стандартизации, унификации или обеспечения совместимости с имеющимися товарами, работами, услугами;
3) при осуществлении закупок в связи с признанием конкурса несостоявшимся – документ по данному конкурсу:
приказ об утверждении конкурсной комиссии;
конкурсная документация;
протокол вскрытия конкурсных заявок; протокол об итогах конкурса;
конкурсные заявки потенциальных поставщиков;
объявления на интернет-ресурсе субъекта естественной монополии или ведомства уполномоченного органа, или его территориального органа либо на информационных системах электронных закупок о проведении конкурса (тендера);
4) при осуществлении закупок в связи с признанием закупок способом запроса ценовых предложений несостоявшимися – документы по данным закупкам способом запроса ценовых предложений; ценовые предложения потенциальных поставщиков; протокол об итогах закупок способом запроса ценовых предложений.
178-16. При осуществлении закупок способом из одного источника по основаниям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 178-15 настоящих Правил, потенциальный поставщик допускается при соответствии к требованиям, установленной технической спецификацией.
При осуществлении закупок способом из одного источника субъект естественной монополии посредством портала запрашивает у потенциального поставщика все обоснования предлагаемой этим потенциальным поставщиком цены на товары, работы, услуги.

178-17. Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде портал автоматты түрде хаттама жасайды, онда мыналар қамтылады:
1) бір көзден сатып алу тәсілін қолдану негіздемесі;
2) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің қысқаша сипаттамасы;
3) сатып алу туралы шарт жасалатын әлеуетті өнім берушінің атауы мен орналасқан жері және осындай шарттың бағасы.
7-параграф. Қорытынды ережелер
179. Сатып алу туралы шарттар, конкурстық құжаттама, сатып алу хаттамалары, әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері және өткізілген сатып алу бойынша өзге де материалдар порталда кемінде бес жыл сақталады.
Ескерту. 179-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
180. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
181. Табиғи монополия субъектісі жасалған сатып алу туралы шарттарды тіркеудің бірыңғай журналын жүргізеді. Табиғи монополия субъектісінде электрондық құжат айналымы болған кезде электрондық нысанда бірыңғай журналдың жүргізілуіне жол беріледі.
182. Табиғи монополия субъектісінің екі және одан да көп үлестес тұлғалары сатып алуға қатыспайды.
183. Табиғи монополия субъектісінің жұмыскерлеріне, егер ол әлеуетті өнім берушінің лауазымды немесе сенімді адамының жақын туысы (ата-анасы), балалары, бала асырап алушылары, асырап алынған балалары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері, аталары, әжелері, немерелері) немесе жұбайы (зайыбы), жекжаты болып табылса не конкурс нәтижелеріне өзгеше түрде өзі мүдделі болса, сатып алу рәсімдеріне байланысты міндеттерді орындауға жол берілмейді.
184. Сатып алуды:
негізгі (орнатылған) жабдықтарды, сондай-ақ орнатылған бағдарламалық қамтамасыз етуді (лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді) толық жинақтау, жаңғырту және толық жарақтандыру үшін;
тауарды лизингке беру жөніндегі қызметтер берушіні анықтау және лизинг нысанасын егжей-тегжейлі сипаттау қажеттілігінің туындауы үшін;
табиғи монополия субъектісінде бар тауарды жөндеу және (немесе) техникалық қызмет көрсету үшін жүзеге асыру жағдайларын қоспағанда, егер мұндай нұсқау сатып алынатын тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің жекелеген әлеуетті өнім берушіге тиесілігін айқындайтын болса, сатып алуды жүргізу кезінде конкурстық (тендерлік) құжаттамада тауар таңбаларына, қызмет көрсету белгілеріне, фирмалық атауларға, патенттерге, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, тауардың шығарылған жерінің атауына және өндірушінің атауына нұсқаудың болуына жол берілмейді.

178-17. При осуществлении закупок способом из одного источника порталом автоматически формируется протокол, в котором содержатся:
1) обоснование применения способа закупок из одного источника;
2) краткое описание закупаемых товаров, работ, услуг;
3) наименование и место нахождения потенциального поставщика, с которым будет заключен договор о закупках и цена такого договора.
Параграф 7. Заключительные положения
179. Договоры о закупках, конкурсная документация, протоколы закупок, заявки потенциальных поставщиков и иные материалы по проведенным закупкам хранятся на портале не менее пяти лет.
Сноска. Пункт 179 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
180. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
181. Субъект естественной монополии ведет единый журнал регистрации заключенных договоров о закупках. При наличии у субъекта естественной монополии системы электронного документооборота допускается ведение единого журнала в электронной форме.
182. Два и более аффилированных лица субъекта естественной монополии не участвуют в закупках.
183. Работникам субъекта естественной монополии не допускается выполнять обязанности, связанные с процедурами закупок, если они являются близкими родственниками (родителями (родителем), детьми, усыновителями (удочерителями), усыновленными (удочеренными), полнородными и неполнородными братьями и сестрами, дедушками, бабушками, внуками) или супругом (супругой), свойственником должностного или доверенного лица потенциального поставщика либо иным образом лично заинтересованы в итогах конкурса.
184. При проведении закупок не допускается содержание в конкурсной (тендерной) документации указаний на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя, а также иных характеристик, в случае, если такое указание определяет принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику, за исключением следующих случаев осуществления закупок:
для доукомплектования, модернизации и дооснащения основного (установленного) оборудования, а также установленного программного обеспечения (лицензионного программного обеспечения);
для определения поставщика услуг по предоставлению товара в лизинг и возникновения необходимости подробного описания предмета лизинга;
для ремонта и (или) технического обслуживания имеющегося у субъекта естественной монополии товара.

185. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әлеуетті өнім берушілері мен тұтынушылары сатып алу рәсімін жүргізу кезінде, оның ішінде техникалық ерекшелікте, сатып алу қорытындылары туралы хаттамада және жасалған шарттарда қойылатын талаптар бойынша табиғи монополия субъектісінің, конкурстық комиссияның, конкурстық комиссияның (хатшылықтың) хатшысының және техникалық сарапшылардың заңсыз әрекеттеріне уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына шағымдана алады.
Ескерту. 185-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
185-1. Әлеуетті өнім берушілер мен реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар табиғи монополия субъектісінің, конкурстық комиссияның, конкурстық комиссия хатшысының (хатшылық) және техникалық сарапшылардың сатып алуды жүргізу бойынша іс-әрекеттеріне шағымдануы кезеңінде сатып алу туралы шарт жасалмайды.
Бұл ретте өтінім беруші табиғи монополия субъектісін жоғарыда көрсетілген тұлғалардың әрекеттеріне шағымдануы туралы хабардар етеді.
Ескерту. Қағидалар 185-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 28.12.2023 № 185 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
186. Сатып алудың жеңімпазы болып танылған әлеуетті өнім берушінің немесе екінші орын алған әлеуетті өнім берушінің сатып алу туралы шарт жасаудан жалтаруы немесе сатып алу туралы шарт талаптарын орындамауы жағдайларында табиғи монополия субъектісі оларды табиғи монополиялар туралы заңнамада белгіленген сатып алудың жосықсыз қатысушысы деп тану туралы сотқа жүгінеді.
186-1. Уәкілетті орган табиғи монополиялар субъектілерінің ұсынылған деректері негізінде табиғи монополия субъектісі алдында міндеттемелерін орындамау немесе тиісінше орындамау фактісін растайтын өзіне қатысты соттың шешімі заңды күшіне енген  сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізілімін қалыптастырады және жүргізеді.
Сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізілімі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. Қағидалар 186-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
187. Өткізілетін (өткізілген) сатып алу қорытындыларына әсер ететін сатып алу хабарландыруында бұзушылықтар анықталған жағдайда, табиғи монополия субъектісі портал арқылы сатып алу туралы шарт жасалған күнге дейін сатып алуды (лотты) немесе олардың қорытындыларын жояды, хабарландыруды сәйкестікке келтіреді және осы Қағидаларға сәйкес сатып алуды қайта жариялайды.

185. Потенциальные поставщики и потребители регулируемых услуг могут обжаловать неправомерные действия субъекта естественной монополии, конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии (секретариата) и технических экспертов при проведении процедуры закупок, в том числе по требованиям в технической спецификации, протоколов предварительного допуска и об итогах закупок в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган.
Сноска. Пункт 185 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 28.12.2023 № 185 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
185-1. Договор о закупках не заключается в период обжалования потенциальными поставщиками и потребителями регулируемых услуг действия субъекта естественной монополии, конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии (секретариата) и технических экспертов по проведению закупок.
При этом, заявитель информирует субъекта естественной монополии об обжаловании действий вышеуказанных лиц.
Сноска. Правила дополнены пунктом 185-1 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 28.12.2023 № 185 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
186. В случаях уклонения потенциального поставщика признанного победителем закупок или потенциального поставщика занявшего второе место от заключения договора о закупках или невыполнения условий договора о закупках субъект естественной монополии обращается в суд о признании их недобросовестными участниками закупок, установленных законодательством о естественных монополиях.
186-1. Уполномоченный орган формирует и ведет реестр недобросовестных участников закупок, в отношении которого вступило в законную силу решение суда, подтверждающее факт неисполнения или ненадлежащего исполнения им обязательств перед субъектом естественной монополии, на основании представленных данных субъектов естественных монополий.
Реестр недобросовестных участников закупок размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 186-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 81 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
187. В случае обнаружения нарушений в объявлении закупок, влияющих на итоги проводимых (проведенных) закупок, субъект естественной монополии посредством портала до дня заключения договора о закупках отменяет закупки (лот) или их итоги, приводит в соответствие объявление и повторно объявляет закупки в соответствии с настоящими Правилами.

Ескерту. 187-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
188. Өткізілетін (өткізілген) сатып алуда сатып алу қорытындыларына әсер ететін бұзушылықтар анықталған жағдайда, табиғи монополия субъектісі портал арқылы сатып алу туралы шарт жасалған күнге дейін сатып алуды (лотты) немесе олардың қорытындыларын жояды және осы Қағидаларға сәйкес сатып алуды қайта жариялайды.
Ескерту. 188-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
189. Табиғи монополя субъектісі сатып алудың (лоттың) немесе олардың қорытындыларының күші жойылды деген шешімді бекіткен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде портал арқылы өткізілген сатып алуға қатысушы адамдарға ол туралы хабарлайды.
Ескерту. 189-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
190. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополиялар туралы заңнамада белгіленген табиғи монополия субъектісінің сатып алуды жүргізу рәсімін бұзғаны анықталған жағдайда табиғи монополиялар туралы заңнаманың бұзылуын тоқтату туралы, оның ішінде сатып алуды, сатып алу және (немесе) қайта сатып алуды жүргізу туралы шарттың күшін жою туралы нұсқама шығарады, сондай-ақ тарифті бекіту, инвестициялық бағдарламаны бекіту және тарифтік сметаның және инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерді қарау кезінде осы шығындарды ескермейді.
Ескерту. 190-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары-Ұлттық экономика министрінің 29.11.2024 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
191. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
192. Тұтынушылардың реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуі Қазақстан Республикасының Су кодексіне, "Темір жол көлігі туралы", "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы", "Электр энергетикасы туралы", "Газ және газбен жабдықтау туралы", "Магистральдық құбыр туралы", "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына және осы Қағидаларға сәйкес ұсынылады.

Сноска. Пункт 187 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
188. В случае обнаружения нарушений, влияющих на итоги закупок в проводимых (проведенных) закупках, субъект естественной монополии посредством портала до дня заключения договора о закупках отменяет закупки (лот) или их итоги и повторно объявляет закупки в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 188 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
189. Субъект естественной монополии в течение двух рабочих дней со дня утверждения решения об отмене закупок (лота) или их итогов посредством портала извещает об этом лиц, участвовавших в проводимых закупках.
Сноска. Пункт 189 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
190. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган в случае установления нарушения процедуры проведения закупок субъектом естественной монополии, установленных законодательством о естественных монополиях, выносит предписание о прекращении нарушения законодательства о естественных монополиях, в том числе об отмене закупок, договора о закупках и (или) проведении повторных закупок, а также не учитывает данные затраты при утверждении тарифа, утверждении инвестиционной программы и рассмотрении отчетов об исполнении тарифной сметы и инвестиционной программы.
Сноска. Пункт 190 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 29.11.2024 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
191. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Порядок обеспечения равных условий доступа к регулируемым услугам
Параграф 1. Общие положения
192. Доступ потребителей к регулируемым услугам предоставляется в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте", "О торговом мореплавании", "Об электроэнергетике", "О газе и газоснабжении", "О магистральном трубопроводе", "О естественных монополиях" и настоящими Правилами.

Ескерту. 192-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
193. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең қол жеткізуді қамтамасыз ету мынадай:
1) осы Қағидаларда айқындалған талаптар сақталған кезде барлық тұтынушылар үшін реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең қол жеткізу;
2) табиғи монополия субъектісінің ақпараттық ашықтығы шарттары негізге алына отырып жүзеге асырылады.
194. Тұтынушылардың реттеліп көрсетілетін қызметке қол жеткізуі:
1) Заңның 25-бабында көзделген ақпаратты табиғи монополия субъектісінің интернет-ресурсында орналастырумен, ол болмаған жағдайда – уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына оның интернет-ресурсында орналастыру үшін ұсынумен, сондай-ақ Заңның 25-бабының 6-2-тармағында көзделген ақпаратты мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде орналастырумен және (немесе) өзектілендірумен;
2) табиғи монополия субъектісінің желілеріне: бекітілген егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына (құрылыс салу схемасына) сәйкес инженерлік коммуникацияларды дамыту жоспарына сәйкес электр, жылу энергиясын, сумен жабдықтау және су бұру, сондай-ақ магистральдық газ құбырлары мен мұнай құбырларына, газ тарату жүйелеріне және топтық резервуарлық қондырғыларға беруге немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға техникалық шарттар берумен;
3) тұтынушының реттеліп көрсетілетін қызметке қосылуға арналған техникалық шарттарды орындауымен;
4) реттеліп көрсетілетін қызметке қосылумен немесе реттеліп көрсетілетін қызмет көлемін арттырумен;
5) реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге шарттар жасасу арқылы қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 194-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
195. Табиғи монополия субъектісінің интернет-ресурсында не ол болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосының немесе оның аумақтық органының интернет-ресурсында тоқсан сайын:
1) бос және қол жетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілетінің резерві, бар-жоғы туралы ақпарат;
2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын желілерді немесе өзге де мүлікті орналастыру схемалары орналастырылады.

Сноска. Пункт 192 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
193. Обеспечение равного доступа к регулируемым услугам осуществляется, исходя из следующих условий:
1) равнодоступность регулируемых услуг для всех потребителей при соблюдении требований, определенных настоящими Правилами;
2) информационная открытость субъекта естественной монополии.
194. Доступ потребителей к регулируемой услуге обеспечивается:
1) размещением информации, предусмотренной статьей 25 Закона, на интернет-ресурсе субъекта естественной монополии, в случае его отсутствия – предоставлением ведомству уполномоченного органа или его территориальному органу для размещения на его интернет-ресурсе, а также размещением и (или) актуализацией автоматизированной информационной системе государственного градостроительного кадастра информации, предусмотренной пунктом 6-2 статьи 25 Закона;
2) выдачей технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии: передачи электрической, тепловой энергии, водоснабжения и водоотведения, а также к магистральным газопроводам и нефтепроводам, к газораспределительным системам и групповым резервуарным установкам в соответствии с планом развития инженерных коммуникаций согласно утвержденному проекту детальной планировки (схемы застройки) или на увеличение объема регулируемой услуги;
3) выполнением потребителем технических условий на подключение к регулируемой услуге;
4) подключением к регулируемой услуге или увеличением объема регулируемой услуги;
5) заключением договоров на оказание регулируемой услуги.
Сноска. Пункт 194 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 81 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
195. На интернет-ресурсе субъекта естественной монополии либо в случае его отсутствия интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа или его территориального органа ежеквартально размещаются:
1) информация о резерве, наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии;
2) схемы размещения сетей или иного имущества, используемого при предоставлении регулируемых услуг, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан.

196. Осы Қағидалардың 194-тармағы 1) тармақшасының және 195-тармағы 2) тармақшасының талаптары порттық қызметтер нарығында бәсекелестік болмаған кезде порттардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қолданылмайды.
197. Заңның 24-1-бабына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі электр қондырғыларын энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне қосуды қоспағанда, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосу мынадай кезеңдерден тұрады:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша сәулет және қала құрылысы органы сәулет-жоспарлау тапсырмасын, топографияны дайындау кезінде қалыптастыратын және электрондық нысанда табиғи монополия субъектісіне жіберетін техникалық шарттарды беруге арналған өтінішті беру;
2) табиғи монополия субъектісінің сәулет және қала құрылысы органының техникалық шарттар беруге немесе реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемін ұлғайтуға арналған өтінішін қарауы;
3) табиғи монополия субъектісінің техникалық шарттарды сәулет және қала құрылысы органына жіберуі;
4) сәулет және қала құрылысы органдары Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығымен бекітілген Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12684 болып тіркелген) (бұдан әрі – Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидалары) сәйкес сәулет-жоспарлау тапсырмасымен және топографиямен бірге жүзеге асыратын техникалық шарттарды беруге арналған өтінішті қарау нәтижесін беру;
5) тұтынушының берілген техникалық шарттарға сәйкес барлық жұмыстарды орындауы;
6) тұтынушының жұмыстардың аяқталғаны және табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға әзірлігі туралы хабарлауы.
Ескерту. 197-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.01.2021 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
197-1. Кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі электр қондырғыларын энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне қосу мынадай кезеңдерден тұрады:
1) кәсіпкерлік субъектілерінің энергия беруші ұйымның электр желілеріне технологиялық қосуға өтініш беруі;
2) кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі электр қондырғыларын энергия беруші ұйымның электр желілеріне технологиялық қосу шартын жасасу және орындау.

196. Требования подпункта 1) пункта 194 и подпункта 2) пункта 195 настоящих Правил не распространяются на регулируемые услуги портов при отсутствии конкуренции на рынке портовых услуг.
197. Подключение к сетям электроснабжения, теплоснабжения, газоснабжения, водоснабжения и водоотведения состоит из следующих этапов, за исключением присоединения электрических установок с установленной мощностью до 200 кВт субъектов предпринимательства к электрическим сетям энергопередающих организаций в соответствии со статьей 24-1 Закона:
1) подача заявления на выдачу технических условий по форме 6 согласно приложению 4 к настоящим Правилам, которое орган архитектуры и градостроительства формирует при подготовке архитектурно-планировочного задания, топографии и направляет в электронной форме субъекту естественной монополии;
2) рассмотрение субъектом естественной монополии заявления органа архитектуры и градостроительства на выдачу технических условий или увеличение объема регулируемой услуги;
3) направление субъектом естественной монополии технических условий в орган архитектуры и градостроительства;
4) выдача результата рассмотрения заявления на выдачу технических условий, которая осуществляется органами архитектуры и градостроительства вместе с архитектурно-планировочным заданием и топографией в соответствии с Правилами организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12684) (далее – Правила организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства);
5) выполнение потребителем всех работ в соответствии с выданными техническими условиями;
6) информирование потребителем о завершении работ и готовности к подключению к сетям субъекта естественной монополии.
Сноска. Пункт 197 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.01.2021 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
197-1. Подключение электрических установок с установленной мощностью до 200 кВт субъектов предпринимательства к электрическим сетям энергопередающих организаций состоит из следующих этапов:
1) подача заявления субъектами предпринимательства на технологическое присоединение к электрическим сетям энергопередающей организации;
2) заключение и исполнение договора технологического присоединения электрических установок с установленной мощностью до 200 кВт субъектов предпринимательства к электрическим сетям энергопередающей организации.

Ескерту. Қағидалар 197-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.01.2021 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
198. Техникалық шарттарда табиғи монополия субъектісінің қосылатын желілеріне, материалдарға, жабдықтарға, құрылғыларға, есепке алу аспаптарына қойылатын талаптардың түбегейлі тізбесі айқындалады.
199. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 1, 3, 4 және 5-нысандар бойынша табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды беруге өтініш қабылдауды және оны қарау нәтижесін беруді, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша құрылыс объектілерін табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызмет көлемін ұлғайтуға техникалық шарттар беруге сәулет және қала құрылысы органының өтінішін қарау нәтижесін қабылдауды және беруді қоспағанда, Мемлекеттік корпорация "электрондық үкімет" веб-порталы, табиғи монополия субъектісінің кеңсесі немесе уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 199-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
200. Осы Қағидалардың 205-тармағында көрсетілген объектілерді қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға техникалық шарттар беруге өтініш қабылданған және оны қарау нәтижелері берілген кезде Мемлекеттік корпорация тұтынушыдан осы қызметтерді көрсеткені үшін төлемақы алады.
Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш берген кезде Мемлекеттік корпорация жұмыскері тұтынушының жеке басын сәйкестендіруді жүзеге асырады және өтінішке "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын осы Қағидалардың 216-тармағының 1) тармақшасында, 223-тармағының 1) тармақшасында, 261-тармағының 1) тармақшасында, 272- тармағының 1) тармақшасында көзделген құжаттар туралы мәліметтерді қоса береді.
Тұтынушының өкілі өтініш берген кезде өкіл оның өкілеттігін растайтын құжатты ұсынады.
Табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызмет көлемінің ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды беруге арналған өтінішке қоса берілетін құжаттардың тізбесі осы Қағидалардың 216, 223, 261 және 272-тармақтарында айқындалған.
Өтініш "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы берілген кезде тұтынушы осы Қағидалардың 216, 223, 261 және 272-тармақтарында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін ұсынады.
Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы Мемлекеттік корпорацияға техникалық шарттар беруді жүзеге асыратын табиғи монополия субъектілері туралы өзекті ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етеді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 197-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 05.01.2021 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
198. Техническими условиями определяется исчерпывающий перечень требований к присоединяемым сетям субъекта естественной монополии, материалам, оборудованию, устройствам, приборам учета.
199. Прием заявления на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги по формам 1, 3, 4 и 5 согласно приложению 4 к настоящим Правилам и выдача результата его рассмотрения, за исключением приема и выдачи результата рассмотрения заявления органа архитектуры и градостроительства на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии объектов строительства или увеличение объема регулируемой услуги по форме 6 согласно приложению 4 к настоящим Правилам осуществляются Государственной корпорацией, через веб-портал "электронного правительства", канцелярию субъекта естественной монополии или посредством информационной системы уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 199 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 81 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
200. При приеме заявления на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги и выдаче результатов его рассмотрения, за исключением объектов, указанных в пункте 205 настоящих Правил, Государственной корпорацией с потребителя взимается плата за оказание данных услуг.
При подаче заявления через Государственную корпорацию работник Государственной корпорации осуществляет идентификацию личности потребителя, и прилагает к заявлению сведения о документах, предусмотренных подпунктом 1) пункта 216, подпунктом 1) пункта 223, подпунктом 1) пункта 261, подпунктом 1) пункта 272 настоящих Правил, получаемые из соответствующих государственных информационных систем через веб-портал "электронного правительства".
При подаче заявления представителем потребителя, представитель предъявляет документ, подтверждающий его полномочия.
Перечень документов, прилагаемых к заявлению на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги определен пунктами 216, 223, 261 и 272 настоящих Правил.
При подаче заявления через веб-портал "электронного правительства" потребитель предоставляет электронные копии документов, указанных в пунктах 216, 223, 261 и 272 настоящих Правил.
Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган обеспечивают предоставление Государственной корпорации актуальной информации о субъектах естественных монополий, осуществляющих выдачу технических условий.

201. Осы Қағидалардың 205-тармағында көрсетілген объектілерді қоспағанда, Мемлекеттік корпорация арқылы келіп түсетін табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды беруге өтінішті табиғи монополия субъектісі құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған жағдайда екі жұмыс күні ішінде "электрондық үкіметтің" веб-порталы немесе табиғи монополия субъектісінің кеңсесі арқылы қайтарады.
Мемлекеттік корпорация арқылы техникалық шарттарды беру туралы өтініш берілген жағдайда, тұтынушы осы Қағидалардың 216, 223, 261 және 272-тармақтарында көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация өтінішті қабылдаудан бас тартады және тұтынушыға құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Табиғи монополия субъектісі Мемлекеттік корпорация арқылы құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 216, 223, 261 және 272-тармақтарында көзделген құжаттардың сәйкессіздігі анықталған кезде құжаттар топтамасын қайтарады.
202. Осы Қағидалардың 206-тармағын қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызмет көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды беруге өтініш:
1) техникалық жағынан күрделі емес объектілер үшін – бес жұмыс күні ішінде;
2) техникалық жағынан күрделі объектілер үшін – он жұмыс күні ішінде қаралады.
Өтінішті қарау қорытындысы бойынша табиғи монополия субъектісі:
1) техникалық шарттарды береді;
2) техникалық шарттарды беруден бас тартады.
Мемлекеттік корпорация арқылы техникалық шарттарды беруге өтініш берілген жағдайда, өтінішті қабылдау күні және оны қарау нәтижесін беру күні табиғи монополия субъектісінің техникалық шарттарды беру туралы өтінішті қарау мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік корпорация арқылы техникалық шарттарды беруге өтініш берілген жағдайда табиғи монополия субъектісінің өтінішті қарау мерзімі өтініш табиғи монополия субъектісіне келіп түскен күннен басталады және Мемлекеттік корпорацияның нәтижені берген күнін қамтымайды.
Ескерту. 202-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.01.2021 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.04.2024 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
203. Табиғи монополия субъектісі:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтің талап етілетін көлемін ұсыну үшін қажетті бос және қолжетімді қуаттар, сыйымдылықтар, орындар, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілеттері болмаған;

201. Заявление на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги, за исключением объектов, указанных в пункте 205 настоящих Правил, поступающее через Государственную корпорацию, возвращается субъектом естественной монополии в течение двух рабочих дней через веб-портал "электронного правительства" или канцелярию субъекта естественной монополии в случае представления неполного пакета документов.
В случае подачи заявления о выдаче технических условий через Государственную корпорацию, при предоставлении потребителем неполного пакета документов, предусмотренных пунктами 216, 223, 261 и 272 настоящих Правил, Государственная корпорация отказывает в приеме заявления и выдает потребителю расписку об отказе в приеме документов.
Субъект естественной монополии в течение двух рабочих дней со дня получения документов через Государственную корпорацию возвращает пакет документов при выявлении несоответствия документов, предусмотренных пунктами 216, 223, 261 и 272 настоящих Правил.
202. Заявление на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги, за исключением пункта 206 настоящих Правил, рассматривается:
1) для технически несложных объектов – в течение пяти рабочих дней;
2) для технически сложных объектов – в течение десяти рабочих дней.
По итогам рассмотрения заявления субъект естественной монополии:
1) выдает технические условия;
2) отказывает в выдаче технических условий.
В случае подачи заявления на выдачу технических условий через Государственную корпорацию, день приема заявления и день выдачи результата его рассмотрения не входят в срок рассмотрения заявления о выдаче технических условий субъектом естественной монополии.
В случае подачи заявления на выдачу технических условий через Государственную корпорацию, срок рассмотрения заявления субъектом естественной монополии начинается со дня поступления заявления субъекту естественной монополии и не включает день выдачи Государственной корпорацией результата.
Сноска. Пункт 202 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.04.2024 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
203. Субъект естественной монополии отказывает в выдаче технических условий в случаях:
1) отсутствия свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии, необходимых для предоставления требуемого объема регулируемой услуги;

2) табиғи монополия субъектісінің желілері немесе реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін қажет өзге де мүлік болмаған жағдайда техникалық шарттарды беруден бас тартады.
204. Техникалық шарттарды беруден бас тартқан жағдайда табиғи монополия субъектісі:
1) техникалық шарттарды беруден бас тарту туралы шешімге уәжді негіздемені қоса береді;
2) уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына техникалық шарттар беруден бас тарту туралы шешімнің көшірмесін және бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілеттерінің тапшылығы немесе табиғи монополия субъектісі желілерінің немесе реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін қажет өзге де мүліктің жоқ екені есептелген уәжді негіздеме жібереді.
205. Құрылыс объектілерін табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беруге арналған өтінішті қарау нәтижелерін беруді сәулет және қала құрылысы органдары Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығымен бекітілген Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12684 болып тіркелген) сәйкес сәулет-жоспарлау тапсырмасымен және топографиямен бірге жүзеге асырады.
Ескерту. 205-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.01.2021 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
206. Сәулет және қала құрылысы органдарының өтініші бойынша табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосылуға техникалық шарттарды беруді табиғи монополия субъектісі:
1) техникалық жағынан күрделі емес объектілер үшін – бес жұмыс күні ішінде;
2) техникалық жағынан күрделі объектілер үшін – он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосылуға немесе реттеліп көрсетілетін қызмет көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттар жобалаудың, құрылыстың нормативтік кезеңіне беріледі және оларды сәулет және қала құрылысы органдары мемлекеттік қала құрылысы кадастрына ұсынады.
Құрылыстың нормативтік ұзақтығы үш жылдан асқан жағдайда, техникалық шарттардың қолданылу мерзімі құрылыстың басталғаны туралы растайтын құжаттар ұсынылған жағдайда құрылыс кезеңіне ұзартылады.
Құрылыстың басталғаны туралы растайтын құжаттар ұсынылмаған жағдайда техникалық шарттар берілген күнінен бастап үш жыл өткеннен кейін жарамсыз деп есептеледі.
Сәулет және қала құрылысы органының өтініші бойынша техникалық шарттарды беру табиғи монополия субъектісінің Заңның 24-бабы 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес оларды сәулет және қала құрылысы органына жіберуі арқылы осы тармақта белгіленген мерзімдерде жүзеге асырылады.

2) отсутствия сетей субъекта естественной монополии или иного имущества, необходимого для предоставления регулируемой услуги.
204. В случае отказа в выдаче технических условий субъект естественной монополии:
1) прилагает к решению об отказе в выдаче технических условий мотивированное обоснование;
2) направляет ведомству уполномоченного органа или его территориальному органу копию решения об отказе в выдаче технических условий и мотивированное обоснование с расчетом дефицита свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии или отсутствия сетей субъекта естественной монополии или иного имущества, необходимого для предоставления регулируемой услуги.
205. Выдача результата рассмотрения заявления на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии объектов строительства осуществляется органами архитектуры и градостроительства вместе с архитектурно-планировочным заданием и топографией в соответствии с Правилами организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства.
Сноска. Пункт 205 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.01.2021 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
206. Выдача технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии по заявлению органов архитектуры и градостроительства осуществляется субъектом естественной монополии:
1) для технически несложных объектов – в течение пяти рабочих дней;
2) для технически сложных объектов – в течение десяти рабочих дней.
Технические условия на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги выдаются на нормативный период проектирования, строительства и представляются органами архитектуры и градостроительства в государственный градостроительный кадастр.
В случае превышения нормативной продолжительности строительства более трех лет срок действия технических условий продлевается на период строительства при условии представления подтверждающих документов о начале строительства.
В случае непредставления подтверждающих документов о начале строительства технические условия по истечении трех лет с даты выдачи считаются недействительными.
Выдача технических условий по заявлению органа архитектуры и градостроительства осуществляется в сроки, установленные настоящим пунктом, путем направления их субъектом естественной монополии в орган архитектуры и градостроительства в соответствии с подпунктом 3) пункта 4 статьи 24 Закона.

Ескерту. 206-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.10.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
207. Құрылыс объектісін қосуға техникалық шарттарды беруден бас тартқан жағдайда табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосудың баламалы көздерін табиғи монополия субъектісі ұсынады және бекітілген егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына сәйкес инженерлік инфрақұрылымды дамыту жоспарына сәйкес коммуникациялардың орталықтандырылған желілеріне қосу мерзімдерін көрсетеді.
208. Табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосудың техникалық шарттарын беруден бас тарту туралы шешімнің көшірмесін алуға байланысты уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы:
1) жеті жұмыс күнінен кешіктірмей тұтынушыға табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттар беруден бас тартудың негізділігін растайтын немесе Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес табиғи монополия субъектісінің қызметін тексеруге бастамашылық жасау үшін уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына шағым берудің қажеттігі туралы хат жібереді;
2) бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілеттерінің болмау фактісі анықталған немесе табиғи монополия субъектісінің желілері немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің талап етілетін көлемін ұсыну үшін табиғи монополия субъектісінің қажетті өзге де мүлкі болмаған кезде табиғи монополия субъектісіне экономикалық жағынан орынды болған кезде бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту және реттеліп көрсетілетін қызметке қосу үшін жағдайлар жасау қажет екені туралы хабарлайды.
208-1. Техникалық шарттарды монополистердің тікелей түзетуіне жол берілмейді.
Ескерту. Қағидалар 208-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.01.2021 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
209. Табиғи монополия субъектісіне реттеліп көрсетілетін қызметке қол жеткізуді ұсыну кезінде:
1) бос қуаттар туралы ақпарат ұсынғаны үшін төлемақы алуға;
2) реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге қатысы жоқ мемлекеттік органдардың, мемлекеттік емес ұйымдардың рұқсаттары мен өзге де құжаттарын ұсынуды талап етуге;
3) тұтынушыға табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды сақтаудан басқа, өзге де талаптарды қоюға;

Сноска. Пункт 206 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.10.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
207. В случае отказа в выдаче технических условий на подключение объекта строительства субъект естественной монополии предлагает альтернативные источники подключения к сетям субъекта естественной монополии и указывает сроки подключения к централизованным сетям коммуникаций согласно плану развития инженерной инфраструктуры в соответствии с утвержденным проектом детальной планировки.
208. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган в связи с получением копии решения об отказе в выдаче технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии:
1) не позднее семи рабочих дней направляет потребителю письмо о подтверждении обоснованности отказа в выдаче технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или необходимости подачи жалобы в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган для инициирования проверки деятельности субъекта естественной монополии в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
2) при установлении факта отсутствия свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии или сетей субъекта естественной монополии или иного имущества субъекта естественной монополии, необходимого для предоставления требуемого объема регулируемой услуги, информирует субъекта естественной монополии о необходимости изменения утвержденной инвестиционной программы при наличии экономической целесообразности и создания условий для подключения к регулируемой услуге.
208-1. Корректировка технических условий напрямую с субъектами естественных монополий не допускается.
Сноска. Правила дополнены пунктом 208-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 05.01.2021 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
209. При предоставлении доступа к регулируемой услуге субъекту естественной монополии не допускается:
1) взимать плату за предоставление информации о свободных мощностях;
2) требовать представления разрешений и иных документов государственных органов, негосударственных организаций, не относящихся к оказанию регулируемой услуги;
3) предъявлять потребителю иные требования, кроме соблюдения технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги;

4) реттеліп көрсетілетін қызметке қолжетімділіктің тең емес жағдайларын жасауға;
5) табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарға сәйкес тұтынушының жұмыстарды жүргізу жөніндегі қызметін шектеуге;
6) құрылыс жобасының табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарға сәйкестігіне келісуді талап етуге жол берілмейді.
210. Тұтынушының жұмыстардың аяқталғаны және реттеліп көрсетілетін қызметті алуға әзірлігі туралы ақпаратын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде табиғи монополия субъектісі берілген техникалық шарттарға сәйкес орындалған жұмыстарды және реттеліп көрсетілетін қызметті алуға әзірлігін тексеруді жүзеге асырады.
Орындалған жұмыстар техникалық шарттарға сәйкес келген кезде табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметіне қосу үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 210-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.04.2024 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
211. Орындалған жұмыстар техникалық шарттарға сәйкес келмеген кезде табиғи монополия субъектісі құрылыс объектісінің реттеліп көрсетілетін қызметті алуға әзір емес екендігі туралы тұтынушыға бір жұмыс күні ішінде хабарлайды.
Тұтынушы анықталған бұзушылықтар жойылғаннан кейін жұмыстардың аяқталғаны және реттеліп көрсетілетін қызметті алуға әзірлігі туралы қайта хабардар етеді.
212. Тұтынушының осы тарауда айқындалған талаптарды сақтауы табиғи монополиялар субъектісі мен тұтынушының арасында уәкілетті орган бекіткен үлгі шарттарға сәйкес ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке шарт жасасу үшін негіз болып табылады.
213. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополия субъектісі тұтынушы жүгінген кезде реттеліп көрсетілетін қызметке қол жеткізу тәртібі туралы ақпаратты ұсынады.
214. Реттеліп көрсетілетін қызметтер табиғи монополия субъектісімен шарт жасасқан барлық тұтынушыларға ұсынылады.
2-параграф. Электрмен жабдықтау желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру кезінде реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету
215. Тұтынушылардың электр қондырғыларын энергия беруші ұйымның желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды энергия беруші ұйым:
1) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның электр желілеріне жаңа енгізілген немесе жаңартылған электр қондырғыларын қосқанда;

4) создавать неравные условия доступа к регулируемой услуге;
5) ограничивать деятельность потребителя по проведению работ в соответствии с техническими условиями на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги;
6) требовать согласования проекта строительства на соответствие техническим условиям на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги.
210. В течение двух рабочих дней со дня получения информации потребителя о завершении работ и готовности к получению регулируемой услуги субъект естественной монополии осуществляет проверку выполненных работ согласно выданным техническим условиям и готовности к получению регулируемой услуги.
При соответствии выполненных работ техническим условиям, подключение к регулируемой услуге субъекта естественной монополии осуществляется в течение трех рабочих дней.
Сноска. Пункт 210 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.04.2024 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
211. При несоответствии выполненных работ техническим условиям, субъект естественной монополии в течение одного рабочего дня информирует потребителя о неготовности строительного объекта к получению регулируемой услуги.
Потребитель повторно информирует о завершении работ и готовности к получению регулируемой услуги после устранения выявленных нарушений.
212. Соблюдение потребителем условий, определенных настоящей главой, является основанием для заключения между субъектом естественных монополий и потребителем индивидуального договора на каждый вид предоставляемых регулируемых услуг в соответствии с типовыми договорами, утвержденными уполномоченным органом.
213. Субъект естественной монополии, предоставляющий регулируемые услуги, при обращении потребителя представляет информацию о порядке доступа к регулируемой услуге.
214. Регулируемые услуги предоставляются всем потребителям, заключившим договор с субъектом естественной монополии.
Параграф 2. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам при выдаче технических условий на подключение к сетям электроснабжения
215. Технические условия на присоединение электроустановок потребителей к сетям энергопередающей организации выдаются в случаях:
1) подключения вновь вводимых или реконструируемых электроустановок к электрическим сетям энергопередающей (энергопроизводящей) организации;

2) тұтынылатын электр қуаты бұрын берілген техникалық шарттарда белгіленген қуаттан артқанда;
3) электрмен сырттай жабдықтау схемасы өзгергенде;
4) тұтынушының электр энергиясы қабылдағыштарын электрмен жабдықтау сенімділігінің санаты өзгергенде береді.
Ескерту. 215-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.01.2021 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
216. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша электрмен жабдықтау желілеріне қосуға техникалық шарттар беруге өтінішке қоса беріледі:
1) жеке тұлғалар үшін – объект иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, жеке кәсіпкер куәлігінің көшірмесі немесе дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі, заңды тұлғалар үшін – мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі немесе анықтама;
2) ахуалдық жоспар;
3) дербес немесе сарапшы ұйымды тарта отырып орындалған мәлімделген электр қуатының есептеу-негіздемесі;
4) электрмен жабдықтау объектісіне құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері;
5) электр қондырғыларының есептік қуаты 5 МВт және одан жоғары тұтынушылар өтінімге жобалау қызметімен айналысуға лицензиясы бар мамандандырылған жобалау ұйымы әзірлеген тұтынушының сыртқы электрмен жабдықтау схемасын қоса береді. Тұтынушыны сыртқы электрмен жабдықтау схемасы электр желілеріне қосу жоспарланып отырған энергия беруші және (немесе) энергия өндіруші ұйыммен келісіледі. "Тұтынушыны сыртқы электрмен жабдықтау схемасының" мазмұны осы Қағидаларға 4-қосымшадағы 2-нысанда келтірілген.
217. Осы Қағидалармен реттелмеген табиғи монополиялар салаларындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу жағдайларын ұсыну және электрмен жабдықтау желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру Энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосу қағидаларына, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 143 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10403 болып тіркелген) Электр энергиясын пайдалану қағидаларына және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 111 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10533 болып тіркелген) бекітілген Электр энергиясының бөлшек сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі, сондай-ақ осы нарықта қызмет көрсету қағидаларына сәйкес қамтамасыз етіледі.

2) увеличения потребляемой электрической мощности от мощности, указанной в ранее выданных технических условиях;
3) изменения схемы внешнего электроснабжения;
4) изменения категории надежности электроснабжения приемников электрической энергии потребителя.
Сноска. Пункт 215 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.01.2021 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
216. К заявлению на выдачу технических условий на подключение к сетям электроснабжения по форме 1 согласно приложению 4 к настоящим Правилам, прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность владельца объекта – для физических лиц, копия свидетельства индивидуального предпринимателя или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, копия свидетельства или справка о государственной регистрации (перерегистрации) – для юридических лиц;
2) ситуационный план;
3) расчет-обоснование заявляемой электрической мощности, выполненный самостоятельно или с привлечением экспертной организации;
4) копии правоустанавливающих документов на объект электроснабжения;
5) потребители с расчетной мощностью электроустановок 5 МВт и более к заявлению прикладывают схему внешнего электроснабжения потребителя, разработанную специализированной проектной организацией, имеющей лицензию на занятие проектной деятельностью. Схема внешнего электроснабжения потребителя согласовывается с энергопередающей и (или) энергопроизводящей организацией, к электрическим сетям которой планируется подключение. Содержание "Схемы внешнего электроснабжения потребителя" приведено в форме 2 приложения 4 к настоящим Правилам.
217. Предоставление условий доступа к регулируемым услугам в сферах естественных монополий и выдача технических условий на подключение к сетям электроснабжения, не урегулированные настоящими Правилами, обеспечивается в соответствии с Правилами технологического присоединения к электрическим сетям энергопередающих организаций, Правилами пользования электрической энергией, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 143 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10403) и Правилами организации и функционирования розничного рынка электрической энергии, а также предоставления услуг на данном рынке, утвержденными приказом Министра энергетики Республики от 20 февраля 2015 года № 111 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10533).

Ескерту. 217-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.01.2021 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Электр энергиясын желіге жіберуді және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру, электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету
218. Электр энергиясын желіге босатуды және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынушылар:
1) желінің тиесілігіне қарамастан, кернеудің барлық сыныптарының желісінде электр энергиясын жіберуді жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымдар;
2) энергиямен жабдықтаушы, энергияны беруші ұйымдар және желінің тиесілігіне қарамастан, барлық кернеу сыныптарының желілері бойынша электр энергиясын импорттайтын тұтынушылар болып табылады.
219. Табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 218-тармағында көрсетілген тұтынушыларға электр энергиясын желіге босатуды және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі қызметтерге:
1) ұлттық және (немесе) өңірлік электр желісіне қол жеткізу;
2) электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйелері;
3) табиғи монополия субъектісінің диспетчерлік орталықтарымен телекоммуникация және байланыс жүйелерімен жарақтандырылған жұмыс істеп тұрған диспетчерлік пунк және энергия өндіруші ұйымдар үшін табиғи монополия субъектісінің телекоммуникация, байланыс жүйелерімен және жедел-ақпараттық кешенімен біріздендірілген диспетчерлік басқарудың жедел-ақпараттық кешені;
4) байланыс құралдарымен және табиғи монополия субъектісінің диспетчерлік орталықтарымен жарақтандырылған диспетчерлік пунктің немесе тұтынушылар үшін басқа диспетчерлік орталыққа осындай өкілеттіктерді беру туралы құжаттар болған жағдайда кедергісіз және кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
220. Электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынушылары мыналар болып табылады:
1) энергия өндіруші, оның ішінде өнеркәсіптік кешендердің құрамына кіретін ұйымдар;
2) энергия беруші ұйымдар;
3) энергиямен жабдықтаушы ұйымдар;
4) электр энергиясы көтерме сауда нарығының тұтынушылары.
221. Табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 220-тармағында көрсетілген тұтынушыларға электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерге кедергісіз және кемсітусіз қол жеткізуді ұсынады.
4-параграф. Жылумен жабдықтау желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру кезінде реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету

Сноска. Пункт 217 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.01.2021 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам в сфере технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, организации балансирования производства-потребления электрической энергии
218. Потребителями регулируемых услуг субъекта естественной монополии по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии являются:
1) энергопроизводящие организации, осуществляющие отпуск электрической энергии в сети всех классов напряжения, независимо от принадлежности сети;
2) энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, импортирующие электрическую энергию по сетям всех классов напряжения, независимо от принадлежности сети.
219. Субъект естественной монополии обеспечивает беспрепятственный и недискриминационный доступ к услугам по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии потребителям, указанным в пункте 218 настоящих Правил, при условии наличия:
1) доступа к национальной и (или) региональной электрической сети;
2) систем коммерческого учета электрической энергии;
3) действующего диспетчерского пункта, оснащенного системами телекоммуникаций и связи с диспетчерскими центрами субъекта естественной монополии и оперативно-информационного комплекса диспетчерского управления, унифицированными с системами телекоммуникаций, связи и оперативно-информационным комплексом субъекта естественной монополии для энергопроизводящих организаций;
4) диспетчерских пунктов, оснащенных средствами связи с диспетчерскими центрами субъекта естественной монополии, или наличия документа о передаче таких полномочий другому диспетчерскому центру для потребителей.
220. Потребителями регулируемых услуг субъекта естественной монополии по организации балансирования производства-потребления электрической энергии являются:
1) энергопроизводящие организации, в том числе входящие в состав промышленных комплексов;
2) энергопередающие организации;
3) энергоснабжающие организации;
4) потребители оптового рынка электрической энергии.
221. Субъект естественной монополии предоставляет беспрепятственный и недискриминационный доступ к услугам по организации балансирования производства-потребления электрической энергии потребителям, указанным в пункте 220 настоящих Правил.
Параграф 4. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам при выдаче технических условий на подключение к сетям теплоснабжения

222. Тұтынушылардың объектілерін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның жылу желілеріне қосуға арналған техникалық шарттар:
1) жаңадан іске қосылатын объектілерді жылу желілеріне қосқан;
2) тұтынушының жылу тұтыну қондырғыларын реконструкциялауға немесе кеңейтуге байланысты тұтынылатын жылу энергиясы мөлшерінің немесе жылу жеткізгіші параметрлерінің өзгеруі және қолданыстағы техникалық шарттарға сәйкес болмаған;
3) жылу желілеріне бұрын қосылмаған объектіні қосқан;
4) сыртқы жылумен жабдықтау схемасы өзгерген жағдайларда беріледі.
223. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша жылумен жабдықтау желілеріне қосуға техникалық шарттар беру туралы өтінішке мыналар:
1) жеке тұлғалар үшін – объект иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, жеке кәсіпкер куәлігінің көшірмесі немесе дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі, заңды тұлғалар үшін – мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәліктің көшірмесі немесе анықтама;
2) өкіл өтініш берген кезде – өкілдің өкілеттігін растайтын құжаттар;
3) жылумен жабдықтау объектісіне құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері;
4) объектінің техникалық паспорты, ал объектінің сипаттамалары техникалық паспортқа сәйкес келмеген жағдайда – жылытылатын алаңдар мен көлемдерді өлшеу хаттамасы;
5) ең жоғары сағаттық жүктемелердің есебі, жылу техникалық есептеулер, сауалнама парағы (жеке тұлға тұрмыстық қажеттіліктер үшін пайдаланылатын объектіні қосуға өтініш берген кезде ұсынылмайды);
6) енгізілетін өзгерістерді ескере отырып, жылумен жабдықтауға арналған жоба (тұтынылатын жылу энергиясының мөлшерін немесе жылу жеткізгішінің параметрлерін өзгертуді талап ететін тұтынушының жылу тұтыну қондырғыларын қайта жаңарту немесе кеңейту кезінде) қоса беріледі.
224. Осы Қағидаларда қамтылмаған табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну тәртібі Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 211 бұйрығымен бекітілген Жылу энергиясын пайдалану қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10234 болып тіркелген) сәйкес реттеледі.
5-параграф. Жылу энергиясын өндіру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету
225. Жылу энергиясын өндіру жөніндегі табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынушылар:
1) табиғи монополия субъектісінің жылу көзіне қосылған өз желілерін иеленетін жылу энергиясын тұтынушылар;

222. Технические условия на присоединение объектов потребителей к тепловым сетям энергопередающей (энергопроизводящей) организации выдаются в случаях:
1) присоединения к тепловым сетям вновь вводимых объектов;
2) изменения количества потребляемой тепловой энергии или параметров теплоносителя, связанного с реконструкцией или расширением теплопотребляющих установок потребителя и не соответствующего действующим техническим условиям;
3) присоединения к тепловым сетям ранее неприсоединенного объекта;
4) изменения схемы внешнего теплоснабжения.
223. К заявлению о выдаче технических условий на подключение к сетям теплоснабжения по форме 3 согласно приложению 4 к настоящим Правилам прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность владельца объекта – для физических лиц, копия свидетельства индивидуального предпринимателя или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, копия свидетельства или справка о государственной регистрации/перерегистрации – для юридических лиц;
2) при подаче заявления представителем – документы, подтверждающие полномочия представителя;
3) копии правоустанавливающих документов на объект теплоснабжения;
4) технический паспорт объекта, а при несоответствии характеристик объекта техническому паспорту – протокол обмера отапливаемых площадей и объемов;
5) расчеты максимальных часовых нагрузок, теплотехнические расчеты, опросный лист (не представляются при подаче заявления физическим лицом на присоединение объекта, используемого для бытовых нужд);
6) проект на теплоснабжение с учетом вносимых изменений (при реконструкции или расширении теплопотребляющих установок потребителя, требующих изменения количества потребляемой тепловой энергии или параметров теплоносителя).
224. Порядок предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам в сферах естественных монополий, не охваченный настоящими Правилами, регулируются в соответствии с Правилами пользования тепловой энергией, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 211 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10234) (далее – Правила пользования тепловой энергией).
Параграф 5. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам по производству тепловой энергии
225. Потребителями регулируемых услуг субъекта естественной монополии по производству тепловой энергии являются:
1) потребители тепловой энергии, владеющие собственными сетями, присоединенными к теплоисточнику субъекта естественной монополии;

2) энергия беруші ұйымның желілеріне қосылған жылу энергиясын тұтынушылар;
3) жылу энергиясын беруді және (немесе) бөлуді жүзеге асыратын энергия беруші ұйымдар;
4) жылу энергиясын сатып алу-сатуды жүзеге асыратын энергиямен жабдықтаушы ұйымдар болып табылады.
226. Табиғи монополия субъектісі:
1) Жылу энергиясын пайдалану қағидаларында белгіленген тәртіпте табиғи монополия субъектісінің жылу энергетикасы объектілеріне қосылған жылу желілері мен жылу пайдалану қондырғылары;
2) есепке алу аспаптары бар болған жағдайда тұтынушыларға өз қызметтеріне кедергісіз және кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
227. Табиғи монополия субъектісінің жылу көзіне қосылған және реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуге шарт жасасқан кезде кез келген тұтынушы ең жоғары сағаттық жүктеме шегінде жылу энергиясын және шартта айқындалған тұтынылатын жылу энергиясының мөлшерін алады. Бұл ретте жылу энергиясының сапасы мен параметрлері нормативтік-техникалық талаптарға сәйкес келеді.
228. Тұтынушы алынған техникалық шарттарда тіркелген жобалық шамадан асатын тұтынылатын жылу энергиясының жүктемесі мен мөлшерін ұлғайтқан кезде табиғи монополия субъектісі осы Қағидаларда және Жылу энергиясын пайдалану қағидаларында белгіленген тәртіппен осы тұтынушыға қосымша қуаттарды қосуға арналған техникалық шарттарды береді.
6-параграф. Жылу энергиясын беру және (немесе) тарату жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету
229. Жылу энергиясын беру және (немесе) тарату жөніндегі табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынушылар:
1) табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосылған өз желілерін иеленетін жылу энергиясын тұтынушылар;
2) энергиямен жабдықтаушы ұйымдар болып табылады.
230. Табиғи монополия субъектісі табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосылған өз желілері бар тұтынушылардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне:
1) табиғи монополия субъектісінің жылу желілеріне қосылған жылу пайдаланушы қондырғылары;
2) есепке алу аспаптары болған жағдайда кедергісіз және кемсітусіз қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
231. Табиғи монополия субъектісі:
1) жылу желілерінің теңгерімдік тиесілік шекарасы және тараптардың пайдалану жауапкершілігі айқындалатын, жылумен жабдықтау ұйымдарының тұтынушылармен жылумен жабдықтауға арналған шарттары;
2) табиғи монополия субъектісінің белгіленген тәртіпте жылу желілеріне қосылған энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың тұтынушыларындағы желілер және (немесе) жылу пайдаланушы қондырғылар;

2) потребители тепловой энергии, подключенные к сетям энергопередающей организации;
3) энергопередающие организации, осуществляющие передачу и (или) распределение тепловой энергии;
4) энергоснабжающие организации, осуществляющие куплю-продажу тепловой энергии.
226. Субъект естественной монополии обеспечивает потребителям беспрепятственный и недискриминационный доступ к регулируемым услугам при условии наличия:
1) тепловых сетей и теплоиспользующих установок, присоединенных к объектам теплоэнергетики субъекта естественной монополии в порядке, установленном Правилами пользования тепловой энергией;
2) приборов учета.
227. При присоединении к теплоисточнику субъекта естественной монополии и заключении договора на предоставление регулируемых услуг любой потребитель получает тепловую энергию в пределах максимальной часовой нагрузки и количества потребляемой тепловой энергии, определенными договором. При этом качество и параметры тепловой энергии соответствуют нормативно-техническим требованиям.
228. При увеличении потребителем нагрузки и количества потребляемой тепловой энергии, превышающих проектные величины, зафиксированные в полученных технических условиях, субъект естественной монополии в порядке, установленном настоящими Правилами и Правилами пользования тепловой энергией, выдает данному потребителю технические условия на присоединение дополнительных мощностей.
Параграф 6. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам по передаче и (или) распределению тепловой энергии
229. Потребителями регулируемых услуг субъекта естественной монополии по передаче и (или) распределению тепловой энергии являются:
1) потребители тепловой энергии, имеющие собственные сети, присоединенные к сетям субъекта естественной монополии;
2) энергоснабжающие организации.
230. Субъект естественной монополии обеспечивает беспрепятственный и недискриминационный доступ к регулируемым услугам, потребителям, имеющим собственные сети, присоединенные к сетям субъекта естественной монополии, при условии наличия:
1) теплоиспользующих установок, присоединенных к тепловым сетям субъекта естественной монополии;
2) приборов учета.
231. Субъект естественной монополии обеспечивает энергоснабжающим организациям беспрепятственный и недискриминационный доступ к своим услугам при условии наличия:
1) договора на теплоснабжение энергоснабжающих организаций с потребителями, в котором определяется граница балансовой принадлежности теплосетей и эксплуатационная ответственность сторон;
2) сетей и (или) теплоиспользующих установок у потребителей энергоснабжающих организаций, присоединенных в установленном порядке к тепловым сетям субъекта естественной монополии;

3) энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың тұтынушыларында есептеу аспаптары бар болған жағдайда энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға өз қызметтеріне кедергісіз және кемсітусіз қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
232. Табиғи монополия субъектісінің жылу желісіне қосылған және қызметтерді көрсетуге шарт жасасқан кезде қызметтердің кез келген тұтынушысына шартта айқындалған ең жоғары сағаттық жүктеме мен тұтынылатын жылу энергиясының мөлшері шегінде жылу энергиясын алу мүмкіндігі бекітіледі, бұл ретте жылу энергиясының сапасы мен параметрлері нормативтік–техникалық талаптарға сәйкес келеді.
233. Тұтынушы алынған техникалық шарттарда тіркелген жобалық шамадан асатын тұтынылатын жылу энергиясының жүктемесі мен мөлшерін ұлғайтқан кезде табиғи монополия субъектісі осы Қағидаларда және Жылу энергиясын пайдалану қағидаларында белгіленген тәртіпте осы тұтынушыға қосымша қуаттарды қосуға арналған техникалық шарттарды береді.
7-параграф. Жүктерді контейнерлерде тасымалдау, бос контейнерлерді тасымалдау және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүктерді транзиттік тасымалдау кезінде магистральдық темір жол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, магистральдық темір жол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету
234. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуді алу және магистральдық темір жол желісін пайдалануға шарт жасасу үшін тұтынушылар табиғи монополия субъектісіне белгіленген нысан бойынша өтініш, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 366 бұйрығымен бекітілген Магистральдық темір жол желісін пайдалану қағидаларымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11257 болып тіркелген) (бұдан әрі – Магистральдық темір жол желісін пайдалану қағидалары) белгіленген мерзімде құжаттарды жолдайды.
235. Тұтынушылар берген өтініштерді табиғи монополия субъектісі келіп түскен күні түскен күні мен уақытын, сондай-ақ берілген тіркеу нөмірін көрсете отырып өтініштер тізілімінде тіркейді. Өтінішті қарау мерзімі мен тәртібі Магистральдық темір жол желісін пайдалану қағидаларында айқындалған.
236. Тіркеуден бас тартуға, өтініштердің түскен күні мен уақытын, сондай-ақ олардың тіркеу нөмірлерін бұрмалауға жол берілмейді.
237. Орталық басқаруды және магистральдық темір жол желісінде тасымалдау процесін ұйымдастыруды оператор жолаушылар және жүк поездарының қозғалыс кестесі негізінде жүзеге асырады. Поездар қозғалысының кестесін әзірлеу кезінде Магистральдық темір жол желісін пайдалану қағидаларына сәйкес кезектілік сақталады.

3) приборов учета у потребителей энергоснабжающих организаций.
232. При присоединении к тепловой сети субъекта естественной монополии и заключении договора на оказание услуг за любым потребителем услуг закрепляется возможность получения тепловой энергии в пределах максимальной часовой нагрузки и количества потребляемой тепловой энергии, определенными договором, при этом качество и параметры тепловой энергии соответствуют нормативно-техническим требованиям.
233. При увеличении потребителем нагрузки и количества потребляемой тепловой энергии, превышающих проектные величины, зафиксированные в полученных технических условиях, субъект естественной монополии в порядке, установленном настоящими Правилами и Правилами пользования тепловой энергией, выдает данному потребителю технические условия на присоединение дополнительных мощностей.
Параграф 7. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам магистральных железнодорожных сетей, за исключением регулируемых услуг магистральных железнодорожных сетей при перевозке грузов в контейнерах, перевозке порожних контейнеров и транзитных перевозках грузов через территорию Республики Казахстан
234. Для получения доступа к регулируемым услугам и заключения договора на пользование магистральной железнодорожной сетью потребители направляют субъекту естественной монополии заявление по форме, а также документы в сроки, установленные Правилами пользования магистральной железнодорожной сетью, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 366 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11257) (далее – Правила пользования магистральной железнодорожной сетью).
235. Заявления, представленные потребителями, регистрируются субъектом естественной монополии в реестре заявлений в день поступления с указанием даты и времени поступления, а также присвоенного регистрационного номера. Срок и порядок рассмотрения заявления определены Правилами пользования магистральной железнодорожной сетью.
236. Отказ в регистрации, искажение даты и времени поступления заявлений, а также их регистрационных номеров не допускаются.
237. Центральное управление и организация перевозочного процесса на магистральной железнодорожной сети осуществляются оператором на основании графика движения пассажирских и грузовых поездов. При разработке графика движения поездов соблюдается очередность в соответствии с Правилами пользования магистральной железнодорожной сетью.

238. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, тасымалдаушыларға поездар қозғалысының нақты бағытында оның өткізу қабілетін шектеуге байланысты магистральдық темір жол желісін пайдалануға беру мүмкіндігі болмаған кезде тасымалдау Магистральдық темір жол желісін пайдалану қағидаларында көзделген кезектілік бойынша жүзеге асырылады.
239. Табиғи монополия субъектісі халықаралық шарттарда көзделген жағдайларды қоспағанда, өз мемлекетінің резиденттері – тұтынушылар үшін кем дегенде қолайлы жағдайларда тасымалдауды жүзеге асыру кезінде магистральдық темір жол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне Қазақстан Республикасының резиденті емес – тұтынушыларына тең қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
8-параграф. Бәсекелес темір жол болмаған кезде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары, оның ішінде концессия шарттары бойынша темір жол көлігі объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету
240. Тасымалдаушыларға бәсекелес темір жол болмаған кезде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары, оның ішінде концессия шарттары бойынша, темір жол көлігі объектілері бар темір жолдарға қол жеткізу беру үшін Магистральдық темір жол желісін пайдалану қағидаларына және өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес тараптардың негізгі шарттары, құқықтары мен міндеттері айқындалатын ұлттық инфрақұрылым операторы мен тасымалдаушы (лар) арасында жасалған магистральдық желіні пайдалану шарты негіз болып табылады.
241. Тасымалдаушылардың концессия шарттары бойынша темір жол көлігі объектілері бар темір жолдарды магистральдық желіні пайдалану шартын жасаспай пайдалануына жол берілмейді.
242. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары, оның ішінде концессия шарттары бойынша темір жол көлігі объектілері бар темір жолдарға қолжетімділік тасымалдаушыларға ұлттық инфрақұрылым операторы мен концессионер арасында жасалған концессия шартын іске асыру үшін олардың өзара қарым-қатынастарын регламенттейтін шартты ескере отырып беріледі.
9-параграф. Бәсекелес кірме жол болмаған кезде кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізу шарттарының тең жағдайларын қамтамасыз ету
243. Тұтынушылар бәсекелес кірме жол болмаған кезде кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін қозғалыс, техникалық құралдар мен жылжымалы құрам қауіпсіздігін қамтамасыз ету шартымен уәкілетті орган бекіткен реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың үлгі шарттары негізінде пайдаланады.

238. При отсутствии возможности предоставления перевозчикам в пользование магистральной железнодорожной сети на конкретном направлении движения поездов в связи с ограничением ее пропускной способности перевозка осуществляется по очередности, предусмотренной Правилами пользования магистральной железнодорожной сетью, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
239. Субъект естественной монополии обеспечивает равный доступ потребителям – нерезидентам Республики Казахстан к регулируемым услугам магистральной железнодорожной сети при осуществлении перевозок на условиях не менее благоприятных, чем для потребителей – резидентов своего государства, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами.
Параграф 8. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам государственно-частного партнерства, в том числе договорам концессии, при отсутствии конкурентного железнодорожного пути
240. Основанием для предоставления перевозчикам доступа к железнодорожным путям с объектами железнодорожного транспорта по договорам государственно-частного партнерства, в том числе договорам концессии, при отсутствии конкурентного железнодорожного пути является договор пользования магистральной сетью, заключенный между национальным оператором инфраструктуры и перевозчиком(ами), в котором определяются основные условия, права и обязанности сторон, в соответствии с Правилами пользования магистральной железнодорожной сетью и иными нормативными правовыми актами.
241. Пользование перевозчиками железнодорожными путями с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии без заключения договора пользования магистральной сетью не допускается.
242. Доступ к железнодорожным путям с объектами железнодорожного транспорта по договорам государственно-частного партнерства, в том числе договорам концессии предоставляется перевозчикам с учетом заключенного между национальным оператором инфраструктуры и концессионером договора, регламентирующего их взаимоотношения для реализации договора концессии.
Параграф 9. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам подъездных путей при отсутствии конкурентного подъездного пути
243. Потребители пользуются регулируемыми услугами подъездных путей при отсутствии конкурентного подъездного пути на основании типовых договоров предоставления регулируемых услуг, утвержденных уполномоченным органом, при условии обеспечения безопасности движения, технических средств и подвижного состава.

244. Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін пайдалану құқығын алу үшін тұтынушылар табиғи монополия субъектісіне екі данада жазбаша өтініш жібереді. Өтінішті табиғи монополия субъектісі өтініштің келіп түскен күні мен уақытын көрсете отырып тіркейді, бұл ретте мөртабаны бар тіркелген өтініштің бір данасы тұтынушыға беріледі.
245. Табиғи монополия субъектісі нөмірленуге және тігілуге тиіс тұтынушылардың өтініштерін тіркеу журналын жүргізеді. Тұтынушылардың өтініштерін тіркеу журналында өтініштің келіп түскен күні мен уақыты, сондай-ақ тіркеу нөмірі тіркеледі.
246. Тіркеуден бас тартуға, өтініштердің түскен күні мен уақытын, сондай-ақ олардың тіркеу нөмірлерін бұрмалауға жол берілмейді.
247. Табиғи монополия субъектісінің өтініштерді қарауы олардың түсу кезектілігіне сәйкес ретімен бес сағат ішінде жүргізіледі.
248. Бір мезгілде қанағаттандырылуы кірме жолдың өткізу қабілетімен шектелген бірнеше өтініш бір күнде келіп түскен кезде кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсету өтініш түскен уақыттан бастап жеті сағат ішінде тұтынушыны жазбаша хабардар ете отырып, кірме жолдың техникалық және технологиялық мүмкіндігіне қарай мәлімделген көлемдерге барабар орташа өлшемді қағидат бойынша жүзеге асырылады.
249. Тұтынушы кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінен бас тартқан жағдайда табиғи монополия субъектісі кірме жолдардың қызметтерін кезек бойынша өтінішті ұсынған келесі тұтынушыға ұсынады.
10-параграф. Порттық қызметтер нарығында бәсекелестік болмаған кезде порттардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету
250. Порттық көрсетілетін қызметтер нарығында бәсекелестік болмаған кезде порттардың реттеліп көрсетілетін қызметтері Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын көтеріп жүзетін кемелерге және шетелдік кемелерге ұсынылады.
251. Кемелерге қызмет көрсету мынадай кезектілікпен жүргізіледі:
1) авариялық кемелер, көмек көрсетуге бара жатқан кемелер және бортта ауыр науқасы бар кемелер;
2) шекара әскерлерінің теңіз бөлімдерінің корабльдері мен кемелері;
3) кесте бойынша жүретін паромдар мен жолаушылар кемелері;
4) газ тасымалдаушы кемелер;
5) тез бүлінетін жүктері және балық өнімдері бар кемелер;
6) қауіпті жүктері бар кемелер;
7) желілік кемелер;
8) өтінімдердің келіп түскен уақытына сәйкес өзге де кемелер жатады.
252. Кеменің межелі портқа жақындағаны туралы ақпаратты: кеме капитаны Қазақстан Республикасының теңіз портына бара жатқан кезде – порт диспетчеріне, порт капитанына және қажет болған жағдайда басқа мекенжайларға береді.

244. Для получения права пользования регулируемыми услугами подъездных путей потребители направляют субъекту естественной монополии письменное обращение в двух экземплярах. Обращение регистрируется субъектом естественной монополии с указанием даты и времени поступления обращения, при этом один экземпляр зарегистрированного обращения со штампом передается потребителю.
245. Субъект естественной монополии ведет журнал регистрации обращений потребителей, который пронумерован и прошнурован. В журнале регистрации обращений потребителей фиксируется дата и время поступления обращения, а также регистрационный номер.
246. Отказ в регистрации, искажение даты и времени поступления обращений, а также их регистрационных номеров не допускаются.
247. Рассмотрение обращений субъектом естественной монополии производится в течение пяти часов в последовательности, соответствующей очередности их поступления.
248. При поступлении в один день нескольких обращений, одновременное удовлетворение которых ограничено пропускной способностью подъездного пути, оказание регулируемых услуг подъездных путей осуществляется по средневзвешенному принципу пропорционально заявленным объемам, в зависимости от технической и технологической возможности подъездного пути с письменным уведомлением потребителя в течение семи часов со времени поступления обращения.
249. В случае отказа потребителя от регулируемых услуг подъездных путей, субъект естественной монополии предоставляет регулируемые услуги подъездных путей следующему по очередности потребителю, представившему обращение.
Параграф 10. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам портов при отсутствии конкуренции на рынке портовых услуг
250. Регулируемые услуги портов при отсутствии конкуренции на рынке портовых услуг предоставляются судам, плавающим под Государственным флагом Республики Казахстан и иностранным судам.
251. Обслуживание судов производится в следующей очередности:
1) аварийные суда, суда, следующие для оказания помощи, и суда с тяжелобольным на борту;
2) корабли и суда морских частей пограничных войск;
3) паромы и пассажирские суда, следующие по расписанию;
4) суда – газовозы;
5) суда со скоропортящимися грузами и рыбной продукцией;
6) суда с опасными грузами;
7) линейные суда;
8) прочие суда в соответствии со временем поступления заявок.
252. Информация о подходе судна к порту назначения передается: капитаном судна при следовании в морской порт Республики Казахстан – диспетчеру порта, капитану порта и при необходимости в другие адреса.

253. Жақындағаны туралы ақпарат қырық сегіз сағат бұрын, екінші рет – жиырма төрт сағат бұрын хабарланады және жақындауға дейін төрт сағат бұрын нақтыланады. Өту ұзақтығы қырық сегіз сағаттан аз болған кезде - кеме жөнелту портынан шыққаннан кейін екі сағат ішінде. Балық кәсіпшілігі флотының капитандары кәсіпшіліктен шығару уақытын, сондай-ақ портқа келу уақытын қырық сегіз сағаттан кешіктірмей хабарлайды.
254. Кеменің портқа келуі Порттың теңіз әкімшілігінде шекаралық, кедендік, санитарлық және карантиндік талаптарды сақтай отырып келген сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде ресімделеді. Кеменің келуі Жалпы декларацияны, кеме рөлін және жолаушылар тізімін ұсыну бойынша ресімделеді.
255. Кеменің рейске шығуын ресімдеуді Порттың теңіз әкімшілігі жүзеге асырады. Ресімдеу уәкілетті орган немесе басқа сыныптау қоғамы берген кеменің қанағаттанарлық техникалық және теңізде жүзу жай-күйін растайтын жарамды кеме құжаттары болған кезде, сондай-ақ өрттен қорғау және санитарлық-карантиндік бақылау тарапынан кедергілер болмаған кезде жүргізіледі. Кеменің теңізге шығуға дайындығын Порттың теңіз әкімшілігі тексереді.
11-параграф. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс экспорттау мақсатында тауарлық газды сақтауды, тасымалдауды қоспағанда, тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қосылуға қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету
256. Газбен жабдықтау жүйелеріне қосылуға арналған техникалық шарттар:
1) газбен жабдықтау жүйелеріне қосылатын жаңа объектілер жобаланған және олар кейіннен салынған;
2) қолданыстағы газбен жабдықтау жүйелерінен тұтынылатын қызметтердің көлемі ұлғайған;
3) егер бұл тұтынылатын қызметтердің көлемі мен сипаттамаларын өзгертуге әкелетін болса, объекті реконструкцияланған;
4) объекті қайта бейімделген жағдайларда беріледі.
257. Тұтынушының тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге өтініші (өтінімі) еркін нысанда беріледі және мынадай мәліметтер мен құжаттарды қамтиды:
1) тұтынушының деректемелері;
2) заңды тұлғалар үшін – Қазақстан Республикасының резиденттері үшін – жарғының, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе анықтаманың түпнұсқасының нотариалды куәландырылған көшірмелері, Қазақстан Республикасының резиденттері емес тұлғалар үшін – құрылтайшы – шетелдік заңды тұлға шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын сауда тізілімінен немесе басқа да заңдастырылған құжаттан заңдастырылған үзінді көшірме, нотариалды куәландырылған қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге;
жеке тұлғалар үшін – кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркелгені туралы құжат және жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;

253. Информация о подходе сообщается за сорок восемь часов, вторично – за двадцать четыре часа и уточняется за четыре часа до подхода. При длительности перехода менее сорока восьми часов – в пределах двух часов после выхода судна из порта отправления. Капитаны рыбопромыслового флота сообщают время снятия с промысла, а также время подхода к порту не позднее, чем за сорок восемь часов.
254. Приход судна в порт оформляется в Морской администрации порта в течение двадцати четырех часов с момента прибытия с соблюдением пограничных, таможенных, санитарных и карантинных требований. Приход судна оформляется по представлению Общей декларации, судовой роли и списка пассажиров.
255. Оформление выхода судна в рейс осуществляется Морской администрацией порта. Оформление производится при наличии действительных судовых документов, выданных уполномоченным органом или другим классификационным обществом, подтверждающих удовлетворительное техническое и мореходное состояние судна, а также при отсутствии препятствий со стороны пожарной охраны и санитарно-карантинного контроля. Готовность судна к выходу в море проверяется Морской администрацией порта.
Параграф 11. Обеспечение равных условий доступа на подключение к регулируемым услугам по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам, за исключением хранения, транспортировки товарного газа в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан
256. Технические условия на подключение к системам газоснабжения выдаются в случаях:
1) проектирования и последующего строительства новых объектов, присоединяемых к системам газоснабжения;
2) увеличения объемов потребляемых услуг из действующей системы газоснабжения;
3) реконструкции объекта, если это приведет к изменению объемов и характеристик потребляемых услуг;
4) перепрофилирования объекта.
257. Заявление (заявка) потребителя на получение доступа к регулируемым услугам по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам подается в произвольной форме и включает следующие сведения и документы:
1) реквизиты потребителя;
2) для юридических лиц – нотариально засвидетельствованные копии с оригинала устава, свидетельства или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – для резидентов Республики Казахстан, легализованной выписки из торгового реестра или другого легализованного документа, удостоверяющего, что учредитель - иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки – для нерезидентов Республики Казахстан;
для физических лиц – документ о регистрации в качестве субъекта предпринимательства и копия документа, удостоверяющего личность;

3) барлық тұтынушылар үшін газдың тиісті көлемінің болуын растау (ресурстық анықтама, газды немесе газ конденсатын сатып алу шартының нотариалды куәландырылған көшірмесі);
4) барлық тұтынушылар үшін газ тасымалдауды бастау және аяқтау мерзімі газды тарату құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге өтінім берілген жағдайда;
5) барлық тұтынушылар үшін газ тасымалдау маршрутының басындағы пункт газды таратушы құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге өтінім берілген жағдайда;
6) барлық тұтынушылар үшін газ тасымалдау маршрутының соңындағы пункт газды таратушы құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге өтінім берілген жағдайда;
7) барлық тұтынушылар үшін газды және (немесе) сұйытылған мұнай газын қабылдау туралы, газды сақтау және (немесе) топтық резервуарлық қондырғыларды және олармен байланысты газ тарату газ құбырларын пайдалану жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге өтінім берілген жағдайда;
8) барлық тұтынушылар үшін газды айдауды бастау және іріктеуді аяқтау мерзімі, газды сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге өтінім берілген жағдайда;
9) барлық тұтынушылар үшін газ және (немесе) сұйытылған мұнай газын жеткізудің басталу және аяқталу мерзімі, топтық резервуарлық қондырғыларды және олармен байланысты газ тарату газ құбырларын пайдалану жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге өтінім берілген жағдайда;
10) барлық тұтынушылар үшін жеткізілетін газдың сипаттамалары мен параметрлері.
258. Қазақстан Республикасының резидент емес тұтынушылар ұсынатын және олар болатын елден шығатын құжаттар заңнамада белгіленген тәртіпте заңдастырылады не апостилі болуы тиіс.
259. Авария салдарынан реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетудің техникалық мүмкіндігі шектеулі болған жағдайда не қаралатын барлық өтінімдерді қанағаттандыру үшін құбырлардың бос қуаты жеткілікті болмаған кезде, таратушы құбырлар арқылы газды тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополия субъектісі таратушы құбырлар арқылы гзды тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге бірінші кезекте қол жеткізу басымдығын тұтынушыларға арналған газды жеткізетін тұтынушыларға мынадай кезектілікпен береді:
1) газды тұрмыстық мақсатта пайдаланатын халық;
2) коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы объектілер;
3) технологиялық процестің үздіксіз циклі бар өнімді шығару үшін шикізат немесе отын ретінде газды пайдаланатын тұтынушылар;

3) подтверждение наличия соответствующего объема газа (ресурсная справка, нотариально засвидетельствованная копия договора закупки газа или газового конденсата) для всех потребителей;
4) срок начала и окончания транспортировки газа для всех потребителей, в случае представления заявки на получение доступа к регулируемым услугам по транспортировке газа по распределительным трубопроводам;
5) пункт на начало маршрута транспортировки газа для всех потребителей, в случае представления заявки на получение доступа к регулируемым услугам по транспортировке газа по распределительным трубопроводам;
6) пункт на конец маршрута транспортировки газа для всех потребителей, в случае представления заявки на получение доступа к регулируемым услугам по транспортировке газа по распределительным трубопроводам;
7) о приеме газа и (или) сжиженного нефтяного газа для всех потребителей, в случае представления заявки на получение доступа к регулируемым услугам по хранению газа и (или) эксплуатации групповых резервуарных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов;
8) срок начала закачки и окончания отбора газа для всех потребителей, в случае представления заявки на получение доступа к регулируемым услугам по хранению газа;
9) срок начала и окончания поставки газа и (или) сжиженного нефтяного газа для всех потребителей, в случае представления заявки на получение доступа к регулируемым услугам по эксплуатации групповых резервуарных установок и связанных с ними газораспределительных газопроводов;
10) характеристики и параметры поставляемого газа для всех потребителей.
258. Документы, представляемые потребителями-нерезидентами Республики Казахстан и исходящие из страны их пребывания, легализуются в установленном законодательством порядке либо имеют апостиль.
259. В случае ограниченной технической возможности оказания регулируемых услуг вследствие аварии либо при отсутствии достаточной для удовлетворения всех рассматриваемых заявок свободной мощности трубопроводов, приоритет первоочередного доступа к регулируемым услугам по транспортировке газа по распределительным трубопроводам субъектом естественной монополии, предоставляющим регулируемые услуги по транспортировке газа по распределительным трубопроводам отдается потребителям, поставляющим газ, предназначенный потребителям в следующей очередности:
1) населению, пользующемуся газом в бытовых целях;
2) объектам коммунально-бытового назначения;
3) потребителям, использующим газ в качестве сырья или топлива для выпуска продукции с непрерывным циклом технологического процесса;

4) көктемгі-қысқы кезеңде газбен жабдықтау отынның резервтік түрлеріне ішінара немесе толық көшіру жолымен реттелуі тиіс электр станциялары мен өнеркәсіптік кәсіпорындар;
5) қалған тұтынушылар.
260. Авария салдарынан реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетудің техникалық мүмкіндігі шектеулі болған жағдайда не қаралатын барлық өтінімдерді қанағаттандыру үшін газ қоймасының бос қуаты жеткілікті болмаған кезде, газды сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге бірінші кезекте қол жеткізу басымдығы тұтынушыларға арналған газды сақтайтын тұтынушыларға мынадай кезектілікпен беріледі:
1) газды тұрмыстық мақсатта пайдаланатын халық;
2) коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы объектілер;
3) технологиялық процестің үздіксіз циклі бар өнімді шығару үшін шикізат немесе отын ретінде газды пайдаланатын тұтынушылар;
4) көктемгі-қысқы кезеңде газбен жабдықтау оларды заңнамада белгіленген тәртіппен отынның резервтік түрлеріне ішінара немесе толық көшіру жолымен реттелуі тиіс электр станциялары мен өнеркәсіптік кәсіпорындар;
5) қалған тұтынушылар.
261. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша газбен жабдықтау желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру туралы өтінішке:
1) жеке тұлғалар үшін – объект иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (сәйкестендіру үшін) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат, заңды тұлғалар үшін – дара кәсіпкер куәлігінің көшірмесі немесе дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
2) жылжымайтын мүлік объектісіне тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) туралы мәліметтер не объект орналасқан жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі (ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда) не жылжымайтын мүлік иесінің объектіні газдандыруға нотариалды түрде расталған келісімі (реттеліп көрсетілетін қызметке құрылысы аяқталған объект қосылған жағдайда), ал құжаттар болмаған жағдайда – жылжымайтын мүлік объектісін газдандыруға жергілікті атқарушы органдардан өтініш осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 7-нысан бойынша;
3) жер учаскесіне тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) туралы мәліметтер не жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттар;
4) газдандырылатын объектіге (тұрғын үйге) техникалық паспорттың көшірмесі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (реттеліп көрсетілетін қызметке құрылысы аяқталған объект қосылған жағдайда) немесе қолданыстағы (үйішілік) желілерді реконструкциялауға газдандырудың эскиздік жобасының көшірмесі;

4) электростанциям и промышленным предприятиям, газоснабжение которых в весенне-зимний период регулируется путем частичного или полного перехода их на резервные виды топлива;
5) остальным потребителям.
260. В случае ограниченной технической возможности оказания регулируемых услуг вследствие аварии либо при отсутствии достаточной для удовлетворения всех рассматриваемых заявок свободной мощности хранилища газа, приоритет первоочередного доступа к регулируемым услугам по хранению газа отдается потребителям, хранящим газ, предназначенный потребителям в следующей очередности:
1) населению, пользующемуся газом в бытовых целях;
2) объектам коммунально-бытового назначения;
3) потребителям, использующим газ в качестве сырья или топлива для выпуска продукции с непрерывным циклом технологического процесса;
4) электростанциям и промышленным предприятиям, газоснабжение которых в весенне-зимний период должно регулироваться путем частичного или полного перехода их на резервные виды топлива в установленном законодательством порядке;
5) остальным потребителям.
261. К заявлению о выдаче технических условий на подключение к сетям газоснабжения по форме 4 согласно приложению 4 к настоящим Правилам, прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность владельца объекта (для идентификации) либо электронный документ из сервиса цифровых документов – для физических лиц, копия свидетельства индивидуального предпринимателя или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, справка о государственной регистрации (перерегистрации) – для юридических лиц;
2) сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на объект недвижимости либо копия правоустанавливающего документа на недвижимое имущество (при отсутствии сведений в информационных системах), где расположен объект, либо нотариально заверенное согласие собственника недвижимого имущества на газификацию объекта (в случае подключения к регулируемой услуге завершенного строительством объекта), а в случае отсутствия документов – заявление от местных исполнительных органов на газификацию объекта недвижимости по форме 7 согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на земельный участок либо правоустанавливающие документы на земельный участок;
4) копия технического паспорта на газифицируемый объект (жилой дом) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (в случае подключения к регулируемой услуге завершенного строительством объекта) или копия эскизного проекта газификации на реконструкцию существующих (внутридомовых) сетей;

5) заңды тұлғалар үшін – көп қабатты үйлерді газдандыру кезінде тамақ дайындауға, жылытуға, желдетуге, ауа баптауға, ыстық сумен жабдықтауға шикі газды тұтынуға арналған гидравликалық есептемелер қоса беріледі.
Табиғи монополия субъектісінің кеңсесі немесе Мемлекеттік корпорация арқылы газбен жабдықтау желілеріне қосуға техникалық шарттар беруге өтініш берген кезде тұтынушы салыстырып тексеру үшін осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың түпнұсқаларын ұсынады.
Ескерту. 261-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.08.2022 № 53 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
262. Жаңа, кеңейтілетін немесе реконструкцияланатын объектілерді газбен жабдықтау жүйелерінің өндірістік қуаттарын айқындау үшін табиғи монополия субъектісі өтініш келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 261-тармағына сәйкес коммерциялық есепке алу аспаптарын орнату жөніндегі материалдарды, сауалнама парағын, жер учаскесін бөлу схемасын сұратады.
263. Техникалық шарттарда жабдықтың рұқсат етілген қуаты, саны, орналасуы және негізгі сипаттамалары көрсетіледі.
264. Газбен жабдықтау жүйесі объектісінің бастапқы жобалық шешімі өзгерген кезде техникалық шарттар тұтынушының осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен табиғи монополия субъектісіне жаңа техникалық шарттарға өтініш беруі арқылы олардың қолданылу кезеңі ішінде өзгертіледі.
265. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің және нормативтік техникалық құжаттардың талаптары өзгерген жағдайда техникалық шарттарды өнім берушінің бастамасы бойынша тұтынушының келісімімен олардың қолданылу кезеңі ішінде өзгертуге жол беріледі.
266. Табиғи монополия субъектісі берілген техникалық шарттардың есебін жүргізеді.
267. Объектінің иесі ауысқан кезде мүдделі тараптардың бірі (иесі, сатып алушы, жалға алушы) сатып алу-сату (мүліктік жалдау) шартын жасасқан күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде табиғи монополия субъектісін иеленушінің ауысуы туралы хабардар етеді және көрсеткіштерді, коммерциялық есепке алу аспаптарын қосу схемаларын салыстыру үшін олардың өкілдерін белгілі бір күн мен сағатқа шақырады. Табиғи монополия субъектісі тиісті салыстырып тексеру актісін жасайды және тұтынушыға сол жерде береді.
Иесінің ауысуы туралы хабарламамен бірге табиғи монополия субъектісіне тараптардың теңгерімдік тиесілігін және пайдалану жауапкершілігін шектеу актілерін қайта ресімдеуге жіберіледі. Қайта ресімделген актіні беру мерзімі хабарламаны алған күннен бастап үш жұмыс күнін құрайды.

5) гидравлические расчеты на потребление сырого газа на приготовление пищи, отопление, вентиляцию, кондиционирование, горячее водоснабжение при газификации многоэтажных домов – для юридических лиц.
При подаче заявления на выдачу технических условий на подключение к сетям газоснабжения через канцелярию субъекта естественной монополии или Государственную корпорацию, потребитель предоставляет для сверки оригиналы документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
Сноска. Пункт 261 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 01.08.2022 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
262. Для определения производственных мощностей систем газоснабжения новых, расширяемых или реконструируемых объектов, субъект естественной монополии в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления в соответствии с пунктом 261 настоящих Правил запрашивает материалы по установке приборов коммерческого учета, опросной лист, схемы отвода земельного участка.
263. В технических условиях указываются допустимая мощность, количество, размещение и основные характеристики оборудования.
264. При изменении первоначального проектного решения объекта системы газоснабжения технические условия изменяются в течение периода их действия путем подачи потребителем заявления субъекту естественной монополии на новые технические условия в порядке, установленном настоящими Правилами.
265. Изменение технических условий в течение периода их действия по инициативе поставщика услуг допускается с согласия потребителя в случае изменения требований нормативных правовых актов Республики Казахстан и нормативных технических документов.
266. Субъектом естественной монополии осуществляется учет выданных технических условий.
267. При смене владельца объекта одна из заинтересованных сторон (владелец, покупатель, арендатор) в течение десяти календарных дней со дня заключения договора купли-продажи (имущественного найма) уведомляет субъекта естественной монополии о смене владельца и приглашает на определенный день и час их представителей для сверки показаний, схем присоединения приборов коммерческого учета. Субъект естественной монополии составляет и выдает на месте потребителю соответствующий акт сверки.
Вместе с уведомлением о смене владельца субъекту естественной монополии направляются на переоформление акты разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон. Срок выдачи переоформленного акта составляет три рабочих дня со дня получения уведомления.

12-параграф. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету
268. Табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе сумен жабдықтаудың және (немесе) су бұрудың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды табиғи монополия субъектісі елді мекеннің құрылыстары өнімділігінің және сумен жабдықтау және (немесе) су бұру желілерінің өткізу қабілетінің жеткілікті қоры болған кезде:
1) елді мекендердің сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелеріне қосылатын жаңа объектілерді жобалау және кейіннен салу;
2) елді мекеннің қолданыстағы су бұру жүйесіне су тұтыну және (немесе) сарқынды суларды бұру көлемдерін ұлғайту;
3) елді мекендердің су бұру жүйелеріне ағызылатын сарқынды сулар ластануының шоғырлануын ұлғайту;
4) егер бұл сумен жабдықтаудың және (немесе) су бұрудың тұтынылатын қызметтерінің көлемі мен сипаттамаларының өзгеруіне алып келетін болса, объектіні реконструкциялау;
5) объектіні қайта бейіндеу;
6) бұрын қосылмаған объектіні сумен жабдықтау және (немесе) су бұру желілеріне қосу;
7) сумен жабдықтаудың және (немесе) су бұрудың инженерлік желілерін дамыту жағдайларында береді.
269. Елді мекендердің сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері бірнеше табиғи монополия субъектісіне қызмет көрсеткен жағдайда, техникалық шарттарды теңгерімінде қосу жоспарланып отырған желілер бар табиғи монополия субъектісі береді.
270. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беруге өтініш осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша ұсынылады.
271. Құрылыс объектілерін табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға техникалық шарттар беру осы Қағидалардың 205, 206 және 207-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
272. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру туралы өтінішке:
1) жеке тұлғалар үшін – объект иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, заңды тұлғалар үшін – жеке кәсіпкер куәлігінің көшірмесі немесе дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі немесе анықтама;
2) құрылыс учаскесінің 1:500 масштабтағы топографиялық түсірілімі (барлық жер үсті және жер асты коммуникацияларымен және құрылыстарымен);
3) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін өндірістік тұтыну кезінде сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін тұтынудың мәлімделген көлемдерін негіздейтін материалдар;

Параграф 12. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам в сфере водоснабжения и (или) водоотведения
268. Технические условия на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемых услуг водоснабжения и (или) водоотведения выдаются субъектом естественной монополии при наличии достаточного запаса производительности сооружений и пропускной способности сетей водоснабжения и (или) водоотведения населенного пункта в случаях:
1) проектирования и последующего строительства новых объектов, присоединяемых к системам водоснабжения и (или) водоотведения населенных пунктов;
2) увеличения объемов водопотребления и (или) отвода сточных вод в действующую систему водоотведения населенного пункта;
3) увеличения концентрации загрязнений сточных вод, сбрасываемых в системы водоотведения населенных пунктов;
4) реконструкции объекта, если это приведет к изменению объемов и характеристик потребляемых услуг водоснабжения и (или) водоотведения;
5) перепрофилирования объекта;
6) присоединения к сетям водоснабжения и (или) водоотведения ранее не присоединенного объекта;
7) развития инженерных сетей водоснабжения и (или) водоотведения.
269. В случае, когда системы водоснабжения и (или) водоотведения населенных пунктов обслуживают несколько субъектов естественной монополии, технические условия выдает субъект естественной монополии, на чьем балансе находятся сети, к которым планируется подключение.
270. Заявление на выдачу технических условий на подключение к сетям водоснабжения и (или) водоотведения представляется по форме 5 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
271. Выдача технических условий на подключение объектов строительства к сетям субъекта естественной монополии осуществляется в соответствии с пунктами 205, 206 и 207 настоящих Правил.
272. К заявлению о выдаче технических условий на подключение к сетям водоснабжения и (или) водоотведения прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность владельца объекта – для физических лиц, копия свидетельства индивидуального предпринимателя или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, копия свидетельства или справка о государственной регистрации (перерегистрации) – для юридических лиц;
2) топографическая съемка участка строительства в масштабе 1:500 (со всеми наземными и подземными коммуникациями и сооружениями);
3) при производственном потреблении услуг водоснабжения и (или) водоотведения материалы, обосновывающие заявляемые объемы потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения;

4) тұтынушының өндірістік сарқынды суларын тазалауға арналған жергілікті тазарту құрылыстарының (жұмыс істеп тұрған объектілер үшін) сипаттамасы;
5) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін өндірістік тұтыну кезінде елді мекеннің су бұру жүйесіне ағызуға жататын сарқынды сулардың сипаттамасы:
өндірістік сарқынды сулардың түрлері бойынша шығыстары;
тұрмыстық сарқынды сулардың шығыстары;
бар жағдай кезіндегі және перспективадағы жекелеген көрсеткіштер бойынша (физикалық, химиялық, биохимиялық, бактериологиялық, радиоактивті) өндірістік сарқынды сулардың ластануының (талдауының) құрамы туралы деректері қоса беріледі.
273. Жобаланатын объектінің сипаттамалары өзгерген кезде олардың қолданылу кезеңі ішінде техникалық шарттар осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте тұтынушының жаңа техникалық шарттарды беруге өтініш беруі арқылы өзгертілуі мүмкін.
274. Нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын өзгертудің бекітілген егжей-тегжейлі жоспарлау жобасы түзетілген жағдайда табиғи монополия субъектісінің бастамасы бойынша олардың қолданылу кезеңі ішінде сумен жабдықтау және (немесе) су бұру желілеріне қосуға арналған техникалық шарттардың өзгеруіне жол беріледі.
275. Табиғи монополия субъектісі өтінішті алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде техникалық шарттарды береді немесе осы Қағидалардың 271-тармағында көрсетілген техникалық шарттарды беруді қоспағанда, техникалық шарттарды беруден бас тартады.
276. Жұмыстар аяқталғаннан кейін тұтынушы табиғи монополия субъектісін жұмыстардың аяқталғаны және реттеліп көрсетілетін қызметті алуға дайындығы туралы хабардар етеді, ол ақпаратты алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде берілген техникалық шарттарға және реттеліп көрсетілетін қызметті алуға дайындыққа сәйкес орындалған жұмыстарды тексеруді жүзеге асырады.
Орындалған жұмыстар техникалық шарттарға сәйкес келген кезде реттеліп көрсетілетін қызметке қосу бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
277. Орындалған жұмыстар техникалық шарттарға сәйкес келмеген кезде табиғи монополия субъектісі бір жұмыс күні ішінде тұтынушыны құрылыс объектісінің реттеліп көрсетілетін қызметті алуға дайын еместігі туралы хабардар етеді.
Анықталған бұзушылықтар жойылғаннан кейін тұтынушы жұмыстардың аяқталғаны және реттеліп көрсетілетін қызметті алуға дайындығы туралы қайта хабарлайды.
278. Тұтынушыларды табиғи монополия субъектісінің жүйелеріне қосу келесі жұмыстарды қамтиды:
1) табиғи монополия субъектісінің қолданыстағы желіні ажыратуы;
2) тұтынушының қолданыстағы желісіне қосылуын жүргізу;
3) табиғи монополия субъектісінің қолданыстағы желіні қосуы.

4) характеристика локальных очистных сооружений (для действующих объектов) для очистки производственных сточных вод потребителя;
5) при производственном потреблении услуг водоснабжения и (или) водоотведения характеристика сточных вод, подлежащих сбросу в систему водоотведения населенного пункта, с данными по:
расходам производственных сточных вод по их видам;
расходам бытовых сточных вод;
составу загрязнений (анализу) производственных сточных вод по отдельным показателям (физические, химические, биохимические, бактериологические, радиоактивные) при существующем положении и на перспективу.
273. При изменении характеристик проектируемого объекта технические условия могут быть изменены в течение периода их действия путем подачи потребителем заявления на выдачу новых технических условий в порядке, установленном настоящими Правилами.
274. Изменение технических условий на подключение к сетям водоснабжения и (или) водоотведения в течение периода их действия по инициативе субъекта естественной монополии допускается в случаях корректировки утвержденного проекта детальной планировки, изменения требований нормативно-технических документов.
275. Субъект естественной монополии со дня получения заявления в течение пяти рабочих дней выдает технические условия или отказывает в выдаче технических условий, за исключением выдачи технических условий, указанных в пункте 271 настоящих Правил.
276. После завершения работ потребитель информирует субъекта естественной монополии о завершении работ и готовности к получению регулируемой услуги, который в течение двух рабочих дней со дня получения информации осуществляет проверку выполненных работ согласно выданным техническим условиям и готовности к получению регулируемой услуги.
При соответствии выполненных работ техническим условиям подключение к регулируемой услуге осуществляется в течение одного рабочего дня.
277. При несоответствии выполненных работ техническим условиям субъект естественной монополии в течение одного рабочего дня информирует потребителя о неготовности строительного объекта к получению регулируемой услуги.
После устранения выявленных нарушений потребитель повторно информирует о завершении работ и готовности к получению регулируемой услуги.
278. Подключение к регулируемой услуге включает следующие работы:
1) отключение субъектом естественной монополии действующей сети;
2) производство присоединения к действующей сети потребителя;
3) включение действующей сети субъектом естественной монополии.

279. Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуы реттеліп көрсетілетін қызметті көрсету туралы шарт жасалғаннан кейін жүзеге асырылады.
280. Табиғи монополия субъектісі әзірленген және берілген техникалық шарттарды есепке алуды және тіркеуді ұйымдастырады. Берілген техникалық шарттардың бір данасы табиғи монополия субъектісінде сақталады. Берілген техникалық шарттардың сақталу мерзімі шектеусіз.
13-параграф. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету және олар бойынша шешімдер қабылдау жөніндегі өтініштерді қарау
281. Тұтынушыға реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге тең жағдайлар беру бойынша келіспеушіліктер туындаған жағдайда тұтынушы уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына өтініш жібереді.
Өтініште өтініш беруші туралы және оған қатысты өтініш берілген табиғи монополия субъектісі туралы мәліметтер, осы Қағидалардың талаптарын бұзу сипаттамасы, сондай-ақ өтініш беруші өтініш жасаған талаптар қамтылуға тиіс.
282. Тұтынушылардың өтініштері Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде айқындалған тәртіппен және мерзімдерде қаралады.
Ескерту. 282-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
283. Табиғи монополия субъектісі не тұтынушылар өтініш бойынша қабылданған шешімге уәкілетті органға (жоғары тұрған лауазымды адамға) немесе сотқа шағымдана алады.
14-параграф. Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер туралы ақпарат беру
284. Табиғи монополия субъектісі тоқсан сайын мыналарды:
резерв, бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілеттерінің, болуы туралы ақпаратты;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді және порттық қызметтер нарығында бәсекелестік болмаған кезде порттардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын желілерді немесе өзге де мүлікті орналастыру схемаларын;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалу барысы туралы ақпаратты (объектілер орналасқан жерлері, фото-бейне түсірілімдермен қоса орындалу сатылары, инвестициялық бағдарламалардың іс-шараларын орындау мерзімдері және құны) өзінің интернет-ресурсында орналастырады не ол болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына оның интернет-ресурсында орналастыру үшін ұсынады.

279. Предоставление регулируемой услуги субъектом естественной монополии осуществляется после заключения договора об оказании регулируемой услуги.
280. Субъект естественной монополии организует учет и регистрацию разработанных и выданных технических условий. Один экземпляр выданных технических условий хранится у субъекта естественной монополии. Срок хранения выданных технических условий неограничен.
Параграф 13. Рассмотрение обращений по обеспечению равных условий доступа к регулируемым услугам и принятие по ним решений
281. В случае возникновения разногласий по предоставлению потребителю равных условий доступа к регулируемым услугам потребитель может направить обращение в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган.
В обращении отражаются сведения о заявителе и о субъекте естественной монополии, в отношении которого подано обращение, описание нарушения требований настоящих Правил, а также требования, с которыми заявитель обращается.
282. Обращения потребителей рассматриваются в порядке и сроки, определенные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 282 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
283. Субъект естественной монополии либо потребители могут обжаловать решение, принятое по обращению в уполномоченный орган (вышестоящему должностному лицу) или в суд.
Параграф 14. Предоставление информации о предоставляемых регулируемых услугах
284. Субъект естественной монополии ежеквартально размещает на своем интернет-ресурсе либо в случае его отсутствия представляет ведомству уполномоченного органа или его территориальному органу для размещения на его интернет-ресурсе:
информацию о резерве, наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии;
схемы размещения сетей или иного имущества, используемого при предоставлении регулируемых услуг, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан, и регулируемых услуг портов при отсутствии конкуренции на рынке портовых услуг;
информацию о ходе исполнения утвержденной инвестиционной программы (места расположения объектов, стадии исполнения с приложением фото-, видеосъемки, сроки исполнения и стоимость мероприятий инвестиционных программ), за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан.

284-1. Табиғи монополиялар субъектілері Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 244 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11111 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсыну қағидасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен нысандарға сәйкес мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде:
1) мыналар:
резерв;
белгіленген қуат және (немесе) сыйымдылық;
бос және қолжетімді қуаттардың және (немесе) сыйымдылықтардың бар-жоғы;
желілердің өткізу қабілеттілігі;
орналасқан жері (елді мекен көшелерінің атауын көрсете отырып);
ұзындығы;
брондалған қуаттардың және (немесе) сыйымдылықтардың саны және олардың брондау мерзімдері;
көрсетілетін қызметтерді түпкі тұтынушыларға ұсыну үшін технологиялық процесте пайдаланылатын қолданыстағы қуаттардың және (немесе) сыйымдылықтардың саны туралы ақпаратты;
2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын желілерді немесе өзге де мүлікті орналастыру схемаларын машинамен оқылатын түрде орналастырады және (немесе) жаңартып отырады.
Ескерту. Қағида 284-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.10.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
285. Табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосының немесе оның аумақтық органының талап етуі бойынша оған қағаз тасығышта немесе электрондық нысанда табиғи монополия субъектісі тиісті талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кем болмайтын уәкілетті орган белгілеген мерзімде қажетті ақпаратты ұсынады.
286. Табиғи монополия субъектісі ұсынған ақпаратты пайдаланған кезде уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополия субъектісі мен тұтынушылардың мемлекеттік, қызметтік, коммерциялық құпияның, басқа да заңды мүдделерінің сақталуын қамтамасыз етеді.
7-тарау. Бекітілген тарифтік сметалардың орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламалардың орындалуы туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілерінің тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдында қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептерді жүргізу тәртібі

284-1. Субъекты естественных монополий размещают и (или) актуализируют в автоматизированной информационной системе государственного градостроительного кадастра в машиночитаемом виде согласно формам, утвержденным уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с Правилами ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 244 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11111):
1) информацию о (об):
резерве;
установленной мощности и (или) емкости;
наличии свободных и доступных мощностей и (или) емкостей;
пропускных способностях сетей;
месте нахождения (с указанием наименования улиц населенного пункта);
протяженности;
количестве забронированных мощностей и (или) емкостей и их сроках бронирования;
количестве занятых мощностей и (или) емкостей, используемых в технологическом процессе для предоставления услуг конечным потребителям;
2) схемы размещения сетей или иного имущества, используемого при предоставлении регулируемых услуг, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 284-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 18.10.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
285. Субъект естественной монополии по требованию ведомства уполномоченного органа или его территориального органа предоставляет ему необходимую информацию на бумажном носителе или в электронной форме в сроки, установленные уполномоченным органом, которые не могут быть менее пяти рабочих дней со дня получения субъектом естественной монополии соответствующего требования.
286. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган при использовании предоставленной субъектом естественной монополии информации обеспечивает соблюдение государственной, служебной, коммерческой тайны, других законных интересов субъекта естественной монополии и потребителей.
Глава 7. Порядок проведения отчетов об исполнении утвержденных тарифных смет, об исполнении утвержденных инвестиционных программ, о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий перед потребителями и иными заинтересованными лицами

287. Табиғи монополия субъектісі ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 тамызынан және келесі күнтізбелік жылдың 1 мамырынан кешіктірмей жарты жылдықтың және жылдың қорытындылары бойынша бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілерінің тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдында қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептер жүргізеді.
288. Тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы есеп жария тыңдау нысанында өткізіледі.
289. Табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 287-тармағында белгіленген мерзімде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында және (немесе) өзінің интернет-ресурсында тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы және негіздемелермен бірге табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептерін, оның ішінде қаржылық есептілікті орналастырады.
Ескерту. 289-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
290. Алдағы есеп беруді өткізу туралы хабарландыруды Тіркелімнің жергілікті бөліміне енгізілген табиғи монополия субъектісі кемінде аптасына бір рет шығарылатын және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымында, ал Тіркелімнің республикалық бөліміне енгізілген табиғи монополия субъектісі – кемінде аптасына бір рет шығарылатын және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымында және (немесе) өзінің интернет-ресурсында оны өткізуге дейін он бес жұмыс күнінен кешіктірмей жариялайды және мынадай мәліметтерді:
1) табиғи монополия субъектісінің атауын және орналасқан жерін;
2) есеп беруді өткізу күні мен орнын;
3) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрін қамтиды.
Ескерту. 290-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
291. Есепті өткізгенге дейін бір ай бұрын табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосын немесе оның аумақтық органын хабардар етеді.

287. Субъект естественной монополии не позднее 1 августа текущего календарного года и 1 мая следующего календарного года проводит отчеты по итогам полугодия и года об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы, о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий перед потребителями и иными заинтересованными лицами.
288. Отчет перед потребителями и иными заинтересованными лицами проводится в форме публичного слушания.
289. Субъект естественной монополии в сроки, установленные пунктом 287 настоящих Правил, размещает в средствах массовой информации, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы и (или) на своем интернет-ресурсе, отчеты перед потребителями и иными заинтересованными лицами об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы, о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий с обоснованиями, в том числе финансовую отчетность.
Сноска. Пункт 289 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
290. Объявление о предстоящем проведении отчета публикуется субъектом естественной монополии, включенным в местный раздел Регистра, в периодическом печатном издании, выпускаемом не реже одного раза в неделю и распространяемом на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а субъектом естественной монополии, включенным в республиканский раздел Регистра, – в периодическом печатном издании, выпускаемом не реже одного раза в неделю и распространяемом на всей территории Республики Казахстан и (или) на своем интернет-ресурсе, не позднее чем за пятнадцать рабочих дней до его проведения и включает в себя следующие сведения:
1) наименование и место нахождения субъекта естественной монополии;
2) дату и место проведения отчета;
3) вид предоставляемых регулируемых услуг.
Сноска. Пункт 290 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
291. За месяц до проведения отчета субъект естественной монополии информирует ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган.

292. Алдағы есепті өткізу туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін табиғи монополия субъектісі есепті өткізгенге дейін бес жұмыс күні бұрын өзінің интернет-ресурсында орналастырады, ал ол болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына оның интернет-ресурсында орналастыру үшін осы Қағидалардың 287-тармағында көзделген ақпаратты ұсынады.
293. Есепті өткізуге арналған үй-жайды табиғи монополия субъектісі айқындайды.
294. Табиғи монополия субъектісі есепті өткізу орнына барлық тілек білдірушілердің қол жеткізуін қамтамасыз етеді. Есеп өткізу және өзге де мамандандырылған режимі бар ғимараттарда өткізілген жағдайда табиғи монополия субъектісі хабарландыруда тыңдаушылардың тізімі алдын ала қалыптастырылатыны туралы көрсетеді, оның мерзімі есепті өткізуге дейін 24 (жиырма төрт) сағат бұрын аяқталады. Егер есеп демалыс күнінен кейінгі келесі жұмыс күні өткізілсе, онда тыңдаушылардың тізімін қалыптастыру жұмыс күнінің бірінші жартысында сағат 12.00-ге дейін аяқталады және есеп жұмыс күнінің екінші жартысында өткізіледі.
Жария тыңдаулар, табиғи монополиялар субъектілерінің тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы есептері қатысушылардың жария тыңдауларға кедергісіз қол жеткізуі қамтамасыз етіле отырып, онлайн-трансляция ұйымдастырумен де өткізіледі.
Елде төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілген кезде уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшелері, табиғи монополиялар субъектілері жария тыңдауларды, тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы есептерді онлайн-трансляциялар арқылы өткізеді.
Жария тыңдаулар онлайн-трансляциялар арқылы өткізілген кезде уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі жария тыңдаулар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей, бұқаралық ақпарат құралдарында және интернет-ресурста жария тыңдаулардың күнін, уақытын және онлайн-трансляцияға сілтемені көрсете отырып, алдағы жария тыңдау туралы хабарландыруды орналастырады.
Ескерту. 294-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.03.2023 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
295. Осы тарауда көзделген талаптар қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілеріне және жаңадан құрылған табиғи монополиялар субъектілеріне қолданылмайды.
296. Есепті өткізу үшін табиғи монополия субъектісі басшыларының арасынан жария тыңдаудың төрағасы (бұдан әрі – Төраға), табиғи монополия субъектісі қызметкерлерінің арасынан – жария тыңдаудың хаттамасын жүргізетін хатшы тағайындалады.

292. После публикации объявления о предстоящем проведении отчета субъект естественной монополии за пять рабочих дней до проведения отчета размещает на своем интернет-ресурсе, а в случае его отсутствия предоставляет ведомству уполномоченного органа или его территориальному органу для размещения на его интернет-ресурсе информацию, предусмотренную пунктом 287 настоящих Правил.
293. Помещение для проведения отчета определяется субъектом естественной монополии.
294. Субъект естественной монополии обеспечивает доступ всех желающих к месту проведения отчета. В случае проведения отчета в зданиях, имеющих пропускной и иной специализированный режим, субъект естественной монополии указывает в объявлении о предварительном формировании списка слушателей, срок которого истекает за 24 (двадцать четыре) часа до проведения отчета. Если отчет проводится на следующий рабочий день после выходного дня, то формирование списка слушателей завершается в первой половине рабочего дня до 12.00 часов и отчет проводится во второй половине рабочего дня.
Публичные слушания, отчеты субъектов естественных монополий перед потребителями и иными заинтересованными лицами проводятся, в том числе с организацией онлайн-трансляции, с обеспечением беспрепятственного доступа участников публичных слушаний.
При введении в стране чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, в том числе карантина, уполномоченный орган или его территориальные подразделения, субъекты естественных монополий проводят публичные слушания, отчеты перед потребителями и иными заинтересованными лицами посредством онлайн-трансляций.
При проведении публичных слушаний посредством онлайн-трансляций ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение, не позднее 10 (десяти) календарных дней до даты проведения публичных слушаний, размещает в средствах массовой информации и на интернет-ресурсе объявление о предстоящем публичном слушании с указанием даты, времени и ссылки на онлайн-трансляцию публичных слушаний.
Сноска. Пункт 294 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.03.2023 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
295. Требования, предусмотренные настоящей главой, не распространяются на субъектов естественных монополий малой мощности и вновь созданных субъектов естественных монополий.
296. Для проведения отчета из числа руководителей субъекта естественной монополии назначается председатель публичного слушания (далее – Председатель), из числа сотрудников субъекта естественной монополии – секретарь, который ведет протокол публичного слушания.

297. Төраға белгіленген уақытта көпшілік алдында жария тыңдауды ашады және күн тәртібін жариялайды.
298. Жария тыңдау табиғи монополия субъектісінің сөз сөйлеуін қамтиды.
299. Табиғи монополия субъектісінің сөйлеген сөзі мынадай ақпаратты қамтиды:
1) табиғи монополия субъектісі туралы жалпы ақпарат;
2) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы;
3) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша бекітілген тарифтік сметаның баптары бойынша орындалуы;
4) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау туралы;
5) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы;
6) табиғи монополия субъектісі қызметінің негізгі қаржы-экономикалық көрсеткіштері туралы;
7) ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы;
8) реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жүргізілетін жұмыс туралы;
9) қызмет перспективалары (даму жоспарлары), оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің ықтимал өзгерістері туралы.
Өз сөзінде табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну сапасы туралы егжей-тегжейлі түсінік береді.
Тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдында есеп беретін табиғи монополия субъектісінің атынан бірінші басшы не бірінші басшының міндеттерін атқару жүктелген адам шығады.
300. Жария тыңдауға қатысушылар қаралатын мәселе бойынша ауызша немесе жазбаша өз пікірін білдіре алады, сөз сөйлеушілерге сұрақтар қоя алады, өз сөзінде көмекші материалдарды (плакаттар, кестелер және басқалар) пайдалана алады.
301. Жария тыңдауға қатысушының жазбаша түрде білдірген пікірі жеке немесе заңды тұлғаның ресми тұлғаға өтінішіне теңестіріледі және жария тыңдау хаттамасына міндетті түрде енгізуге, сондай-ақ табиғи монополия субъектісінің одан әрі қарауына және тиісті шаралар қабылдауына жатады.
302. Көпшілік тыңдауды өткізу кезінде тәртіпті бұзған адамға Төраға ескерту жасайды.
303. Төраға қорытынды шығарады және көпшілік тыңдауды жабады.
304. Жария тыңдауды өткізу барысында хаттама жүргізіледі. Хаттамада тыңдаудың басталу және аяқталу уақыты, сөз сөйлегендердің тегі мен аты-жөні туралы ақпарат және сөз сөйлеудің қысқаша мазмұны қамтылады.
305. Жария тыңдау хаттамасының көшірмесі ол өткізілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.

297. Председатель в назначенное время открывает публичное слушание и объявляет повестку дня.
298. Публичное слушание включает в себя выступление субъекта естественной монополии.
299. Выступление субъекта естественной монополии содержит следующую информацию:
1) общая информация о субъекте естественной монополии;
2) об исполнении утвержденной инвестиционной программы по форме 1 согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
3) о постатейном исполнении утвержденной тарифной сметы по форме 2 согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
4) о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг по форме 3 согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
5) о достижении показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии по форме 4 согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
6) об основных финансово-экономических показателях деятельности субъекта естественной монополии;
7) об объемах предоставленных регулируемых услуг;
8) о проводимой работе с потребителями регулируемых услуг;
9) о перспективах деятельности (планы развития), в том числе возможных изменениях тарифов.
В своем выступлении субъект естественной монополии дает подробное разъяснение о качестве предоставления регулируемых услуг.
От имени субъекта естественной монополии, отчитывающегося перед потребителями и иными заинтересованными лицами, выступает первый руководитель либо лицо, на которое возложено исполнение обязанностей первого руководителя.
300. Участники публичного слушания могут выразить устно или письменно свое мнение по рассматриваемому вопросу, задавать вопросы выступающим, использовать в своем выступлении вспомогательные материалы (плакаты, графики и другие).
301. Мнение, выраженное участником публичного слушания в письменном виде, приравнивается к обращению физического или юридического лица к официальному лицу и подлежит обязательному внесению в протокол публичного слушания, а также дальнейшему рассмотрению субъектом естественной монополии и принятию соответствующих мер.
302. Лицу, нарушающему порядок во время проведения публичного слушания, Председатель делает предупреждение.
303. Председатель подводит итоги и закрывает публичное слушание.
304. В процессе проведения публичного слушания ведется протокол. Протокол содержит сведения о времени начала и окончания слушания, фамилии и инициалы выступавших и краткое изложение сути выступлений.
305. Копия протокола публичного слушания в течение пяти рабочих дней после его проведения представляется в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган.

306. Жария тыңдау хаттамасы мен материалдарынан істер қалыптастырылады және Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелген) сәйкес сақталады.
Ескерту. 306-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.04.2024 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
307. Табиғи монополия субъектісі тұтынушылар және өзге де мүдделі тұлғалар алдында есеп өткізілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей оны бұқаралық ақпарат құралдарында және (немесе) өзінің интернет-ресурсында орналастырады не уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына оның интернет-ресурсында орналастыру үшін жібереді.
Ескерту. 307-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары-Ұлттық экономика министрінің 29.11.2024 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, табиғи монополия субъектісі желілерінің бос және қол жетімді қуаттарының, сыйымдылықтарының, орындарының, өткізу қабілетінің болуы туралы ақпаратты, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларындағы коммуналдық қызметтердің инженерлік коммуникацияларының схемасын орналастыру тәртібі
308. Табиғи монополия субъектісі өзінің интернет-ресурсында орналастырады не өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына өзінің интернет-ресурсында орналастыру үшін тоқсан сайын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, желілердің өткізу қабілетінің болуы туралы жаңартылатын ақпаратты, сондай-ақ коммуналдық қызметтердің инженерлік коммуникацияларының схемасын ұсынады.
309. Табиғи монополия субъектісі:
1) бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілеттерінің резерві, бар-жоғы туралы ақпаратты;

306. Протокол и материалы публичного слушания формируются в дела и хранятся в соответствии с Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33339).
Сноска. Пункт 306 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.04.2024 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
307. Субъект естественной монополии не позднее пяти рабочих дней со дня проведения отчета перед потребителями и иными заинтересованными лицами размещает его в средствах массовой информации и (или) на своем интернет-ресурсе либо направляет в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган для размещения на его интернет-ресурсе.
Сноска. Пункт 307 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 29.11.2024 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Порядок размещения информации о наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии, а также схемы инженерных коммуникаций коммунальных услуг в сферах естественных монополий, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан
308. Субъект естественной монополии размещает на своем интернет-ресурсе либо в случае отсутствия своего интернет-ресурса предоставляет ведомству уполномоченного органа или его территориальному органу для размещения на его интернет-ресурсе ежеквартально обновляемую информацию о наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей, а также схемы инженерных коммуникаций коммунальных услуг, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан.
309. Субъект естественной монополии ежеквартально размещает на своем интернет-ресурсе либо в случае его отсутствия представляет ведомству уполномоченного органа или его территориальному органу для размещения на его интернет-ресурсе:
1) информацию о резерве, наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии;

2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді және порттық қызметтер нарығында бәсекелестік болмаған кезде порттардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын желілерді немесе өзге де мүлікті орналастыру схемасын;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалу барысы туралы ақпаратты (объектілердің орналасқан жерлері, фото-бейне түсірілімді қоса бере отырып, орындалу сатылары, инвестициялық бағдарламалардың іс-шараларын орындау мерзімдері және құны) тоқсан сайын өзінің интернет-ресурсында орналастырады не ол болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына оның интернет-ресурсында орналастыру үшін ұсынады.
9-тарау. Есепке алу аспабын сатып алу және орнату үшін төлемді келісу тәртібі
310. Табиғи монополия субъектісі құрылыс объектілерін қабылдау және пайдалануға беру жағдайларын қоспағанда, тұтынушымен жасалған шартқа сәйкес есепке алу аспабын сатып алады және тұтынушыға орнатады.
311. Табиғи монополия субъектісі тұтынушыларға есепке алу аспаптарын орнату кестесін (бұдан әрі – Кесте) әзірлейді.
312. Есепке алу аспаптарын сатып алу және орнату үшін төлем мөлшерін (бұдан әрі – Төлем) табиғи монополия субъектісі есептейді және уәкілетті органның ведомствосымен немесе оның аумақтық органымен келіседі.
313. Табиғи монополия субъектісінің Төлемді алу мерзімін көрсете отырып Төлемді бекіту туралы шешімі табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығы түрінде қабылданады.
314. Үйге ортақ есепке алу аспаптарын сатып алу және орнату үшін төлем "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 1-тармағына сәйкес есептеледі.
Ескерту. 314-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
315. Төлемді бекіту туралы бұйрықты табиғи монополия субъектісі Кестені, сондай-ақ табиғи монополия субъектісінің есепке алу аспаптарын сатып алуға және орнатуға арналған шығындарды негіздейтін есептеулер мен құжаттарды қоса бере отырып, оған қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қарау және келісу үшін уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынады. Негіздеуші материалдардың әрбір парағына табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға қол қояды.

2) схемы размещения сетей или иного имущества, используемого при предоставлении регулируемых услуг, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан, и регулируемых услуг портов при отсутствии конкуренции на рынке портовых услуг;
3) информацию о ходе исполнения утвержденной инвестиционной программы (места расположения объектов, стадии исполнения с приложением фото-, видеосъемки, сроки исполнения и стоимость мероприятий инвестиционных программ), за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 9. Порядок согласования платы за приобретение и установку прибора учета
310. Субъект естественной монополии приобретает и устанавливает потребителю прибор учета в соответствии с договором, заключенным с потребителем, за исключением случаев приемки и ввода объектов строительства в эксплуатацию.
311. Субъект естественной монополии разрабатывает график установки приборов учета потребителям (далее – График).
312. Размер платы за приобретение и установку приборов учета (далее – Плата) рассчитывается субъектом естественной монополии и согласовывается с ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом.
313. Решение субъекта естественной монополии об утверждении Платы с указанием срока взимания Платы принимается в виде приказа первого руководителя субъекта естественной монополии либо лица, исполняющего его обязанности.
314. Плата за приобретение и установку общедомовых приборов учета рассчитывается в соответствии с пунктом 1 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
Сноска. Пункт 314 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
315. Приказ об утверждении Платы представляется субъектом естественной монополии в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган для рассмотрения и согласования в течение трех рабочих дней со дня его подписания с приложением Графика, а также расчетов и документов, обосновывающих затраты на приобретение и установку субъектом естественной монополии приборов учета. Каждый лист обосновывающих материалов парафируется первым руководителем субъекта естественной монополии либо лицом его замещающим.

316. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополия субъектісі ұсынған Төлем бекіту туралы шешімді және Төлемді есептеуге негіздейтін материалдарды олар уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.
317. Табиғи монополия субъектісінің Төлемді бекіту туралы шешімін және Төлемді есептеуге негіздейтін материалдарды қарау нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополия субъектісіне төлем мөлшерін келісу не төлем мөлшерін келісуден дәлелді бас тарту туралы хат жібереді.
318. Табиғи монополия субъектісі ұсынылған Кестені облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына жібереді.
319. Табиғи монополия субъектісі және мүдделі тұлғалар уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ақпарат ұсынған кезде коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтердің тізбесін айқындайтын ішкі актінің көшірмесін қоса бере отырып, коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтердің толық тізбесін көрсетеді.
320. Табиғи монополия субъектісі жеке қосалқы шотта есепке алу аспаптарын сатып алуға және орнатуға байланысты шығындар мен кірістердің есебін жүргізеді.
321. Табиғи монополия субъектісі тұтынушыға реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін төлеуге ұсынылатын төлем құжатында осы Қағидаларға сәйкес келісілген Төлем көрсетілетін жеке жолды көздейді.
322. Есепке алу аспабы тұтынушы табиғи монополия субъектісіне осы есепке алу аспабын сатып алудың және орнатудың барлық құнын төлегеннен кейін тұтынушының меншігіне өтеді.
10-тарау. Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бекіту тәртібі
323. Осы тарау Заңның 15-бабы 23-тармағының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып, тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бекіту тәртібін белгілейді.
1-параграф. Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін әзірлеу және бекіту
324. Заңның 15-бабының 7-тармағына сәйкес тарифтерді бекітуге өтінім берген кезде оған негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштерінің жобалары қоса беріледі.
Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін ол ұсынылған күннен бастап тоқсан жұмыс күні ішінде қарайды.

316. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган рассматривает представленные субъектом естественной монополии решение об утверждении Платы и обосновывающие материалы к расчету Платы в течение тридцати рабочих дней со дня поступления их в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган.
317. По результатам рассмотрения решения субъекта естественной монополии об утверждении Платы и обосновывающих материалов к расчету Платы, ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган направляет субъекту естественной монополии письмо о согласовании размера платы либо мотивированный отказ в согласовании размера платы.
318. Субъект естественной монополии направляет представленный График в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
319. Субъект естественной монополии и заинтересованные лица при предоставлении информации ведомству уполномоченного органа или его территориальному органу указывают исчерпывающий перечень сведений, составляющих коммерческую тайну с приложением копии внутреннего акта, определяющего перечень сведений, составляющих коммерческую тайну.
320. Субъект естественной монополии на отдельном субсчете ведет учет затрат и доходов, связанных с приобретением и установкой приборов учета.
321. Субъект естественной монополии, в платежном документе, предъявляемом потребителю к оплате за регулируемые услуги, предусматривает отдельную строку, где отражается Плата, согласованная в соответствии с настоящими Правилами.
322. Прибор учета переходит в собственность потребителя после оплаты потребителем субъекту естественной монополии всей стоимости приобретения и установки прибора учета.
Глава 10. Порядок утверждения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий
323. Настоящая глава разработана в соответствии с подпунктом 9) пункта 23 статьи 15 Закона и устанавливает порядок утверждения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий, которые учитываются при утверждении тарифов с применением стимулирующего метода тарифного регулирования.
Параграф 1. Разработка и утверждение показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий
324. При подаче заявки на утверждение тарифов в соответствии с пунктом 7 статьи 15 Закона к ней прилагаются проекты показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий с приложением обосновывающих материалов.
Показатели эффективности деятельности субъектов естественных монополий рассматриваются ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом в течение девяноста рабочих дней со дня ее представления.

325. Табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіші субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған шығыстарының құрылымдық параметрлері бірдей немесе нашар болған кезде реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған ең аз шығыстарға қатынасын сипаттайды.
326. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы дербес (табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті бекітуге арналған өтінімін алуға қарамастан) белгілі бір саланың табиғи монополиялар салалары үшін не егер табиғи монополия субъектісінің қызметі тиімділігінің бекітілген көрсеткішінің қолданылу кезеңі кемінде күнтізбелік жүз сексен күннен кейін аяқталатын жағдайда табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бағалау жөніндегі жұмысты алғаш рет бастайды.
327. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы өзінің интернет-ресурсында белгілі бір саланың табиғи монополия салаларында субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді есептеу формуласында ескерілетін табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділігі көрсеткішін бағалау жұмысының басталғаны туралы баспасөз релизін жариялайды.
328. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополия субъектісінің қызметі тиімділігінің бұрын бекітілген көрсеткішінің қолданылу кезеңі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күн бұрын белгілі бір саланың табиғи монополиялар салаларындағы табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерде ескерілетін жаңа көрсеткіштерін, тиісінше салалар бөлінісінде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша тарифтің қолданылу кезеңін бекітеді, оларды уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
2-параграф. Әрбір субъект үшін табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлердің тізбесін қалыптастыру
329. Табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін есептеу мақсатында уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы оларды әзірлеудің басталғаны туралы баспасөз релизі жарияланған күннен бастап күнтізбелік қырық күн ішінде осы реттеліп көрсетілетін қызмет үшін құрылымдық параметрлер тізбесінің жобасын қалыптастырады.
330. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша мынадай реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша табиғи монополия субъектісі қызметі тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлердің ең аз тізбесін қамтитын табиғи монополия субъектісі қызметі тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесін (бұдан әрі – құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесі) жібереді.

325. Показатель эффективности деятельности субъекта естественной монополии, характеризует отношение расходов субъекта на оказание регулируемой услуги к минимальным расходам на предоставление регулируемой услуги при одинаковых или худших структурных параметрах.
326. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган самостоятельно (независимо от получения заявки субъекта естественной монополии на утверждение тарифа на регулируемую услуг) впервые начинает работу по оценке показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии для сфер естественных монополий определенной отрасли либо в случае, если период действия утвержденного показателя эффективности деятельности субъекта естественной монополии заканчивается менее чем через сто восемьдесят календарных дней.
327. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган публикует на своем интернет-ресурсе пресс-релиз о начале работы по оценке показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии, учитываемых в формуле расчета тарифов на регулируемые услуги субъектов в сферах естественных монополий определенной отрасли.
328. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган за тридцать календарных дней до истечения периода действия ранее утвержденных показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии утверждает новые показатели, учитываемые в тарифах на регулируемые услуги субъектов естественных монополий в сферах естественных монополий определенной отрасли, период действия тарифа по форме 1 согласно приложению 6 к настоящим Правилам соответственно в разрезе отраслей, которые размещаются ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом на своем интернет-ресурсе.
Параграф 2. Формирование перечня структурных параметров, используемых для оценки показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии для каждого субъекта
329. В целях расчета показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган в течение сорока календарных дней со дня публикации пресс-релиза о начале их разработки формирует для регулируемой услуги проект перечня структурных параметров.
330. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган направляет первоначальный перечень структурных параметров, используемых для оценки показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии (далее – первоначальный перечень структурных параметров), который включает минимальный перечень структурных параметров, используемых для оценки показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии, по следующим регулируемым услугам по форме 2 согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

331. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы бастапқы тізбенің жобасына(н) құрылымдық параметрлерді енгізеді (алып тастайды).
332. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы Тіркелімге сәйкес табиғи монополиялар субъектісінің қызметі тиімділігінің көрсеткіштері есептелетін бір реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын субъектілердің тізбесін (бұдан әрі – субъектілер тізбесі) қалыптастырады.
333. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополиялар субъектісінің қызметі тиімділігінің көрсеткіштерін есептеуді бастау туралы баспасөз релизі жарияланған күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын табиғи монополия субъектілеріне реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифтерді есептеу кезінде ескерілетін табиғи монополиялар субъектісінің қызметі тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау кезінде пайдалану үшін құрылымдық параметрлердің жылдық тарихи деректерін ұсынуға сұрау салуды жібереді. Табиғи монополиялар субъектілері құрылымдық параметрлер бойынша жылдық тарихи деректерді табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін әзірлеу басталғанға дейінгі реттеліп көрсетілетін қызметті көрсету кезеңі үшін ұсынады.
334. Табиғи монополия субъектісі құрылымдық параметрлердің мәнін қалыптастыру кезінде мынадай ақпарат көздерін пайдаланады:
1) жабдықтың техникалық паспорттары;
2) пайдалануға қабылдау (беру) актілері.
335. Табиғи монополия субъектісі құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесінің жобасын алған кезден бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына сұрау салынған ақпаратты ұсынады.
336. Реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына бастапқы тізбе жобасынан қандай да бір құрылымдық параметрлерді толықтыру және (немесе) алып тастау жөнінде ұсыныстар беруге құқылы.
337. Табиғи монополиялар субъектілерінен бастапқы тізбенің жобасын жаңа құрылымдық параметрлермен толықтыру жөнінде ұсыныстар алған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы тиісті реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын барлық табиғи монополиялар субъектілерінен табиғи монополиялар субъектілері ұсынған құрылымдық параметрлер бойынша мәндерді қосымша жинауды ұйымдастырады.
Егер қандай да бір құрылымдық параметр табиғи монополиялар субъектілерінің 10 пайыздан астамында болмаса, онда осы құрылымдық параметр түпкілікті тізбеге енгізілмейді.

331. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган включает (исключает) в (из) проект(а) первоначального перечня структурные параметры.
332. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган в соответствии с Регистром формирует перечень субъектов естественных монополий, предоставляющих одну и ту же регулируемую услугу, для которой рассчитываются показатели эффективности деятельности субъекта естественных монополий (далее – перечень субъектов).
333. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган в течение семи календарных дней со дня опубликования пресс-релиза о начале расчета показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий, направляет субъектам естественных монополий, предоставляющим регулируемую услугу, запрос на предоставление годовых исторических данных структурных параметров для использования при оценке показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии, учитываемых при расчете тарифов на регулируемую услугу. Годовые исторические данные по структурным параметрам представляются субъектами естественных монополий за период оказания регулируемой услуги, предшествующий началу разработки показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
334. Субъект естественной монополии при формировании значений структурных параметров использует следующие источники информации:
1) технические паспорта оборудования;
2) акты приемки (ввода) объектов в эксплуатацию.
335. Субъект естественной монополии в течение четырнадцати календарных дней с момента получения проекта первоначального перечня структурных параметров представляет в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган запрашиваемую информацию.
336. Субъект естественной монополии, предоставляющий регулируемую услугу, вправе представить в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган предложения по дополнению и (или) исключению каких-либо структурных параметров из проекта первоначального перечня.
337. В случае получения от субъектов естественных монополий предложений по дополнению проекта первоначального перечня новыми структурными параметрами ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган организует дополнительный сбор значений по предложенным субъектами естественных монополий структурным параметрам, у всех субъектов естественных монополий, предоставляющих соответствующую регулируемую услугу.
В случае, если какой-либо структурный параметр отсутствует у более чем 10 процентов субъектов естественных монополий, то данный структурный параметр не включается в окончательный перечень.

338. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесін қалыптастырады, ол:
1) алып тастау табиғи монополиялар субъектілерінің 50 пайыздан астамына ұсынылғанды қоспағанда, бастапқы тізбенің жобасынан құрылымдық параметрлерді;
2) субъектілер ұсынатын құрылымдық параметрлерді (бар болса);
3) кемінде үш, бірақ оннан аспайтын құрылымдық параметрлерді қамтиды.
339. Құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесінен уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы талдау жүргізу арқылы статистикалық маңызды құрылымдық параметрлерді бөледі.
340. Белгілі бір реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын барлық табиғи монополиялар субъектілерінен алынған бастапқы тізбеден s әрбір құрылымдық параметр мәндерінің жиынтығы матрица түрінде қалыптастырылады:
мұндағы:
– құрылымдық параметрлердің логарифмделінген (табиғи логарифм бойынша) мәндерінің матрицасы;
– і табиғи монополия субъектісінің деректері бойынша s құрылымдық параметрінің бір жылдағы t логарифмделінген мәні;
– табиғи монополия субъектісінің сәйкестендіргіші, I – реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын табиғи монополия субъектілерінің саны;
– жылдың сәйкестендіргіші, Т – табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін әзірлеудің алдындағы барлық табиғи монополиялар субъектілері бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетудің ең аз кезеңі, 1 – осы кезеңнің бірінші жылы;
– құрылымдық параметр сәйкестендіргіші,
S – құрылымдық параметрлер саны;
1s– өлшемдік бірлік вектор S.
Табиғи монополия субъектісі бақылайтын реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған шығыстар жиынтығының матрицасы:
мұндағы:
Y – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған логарифмделінген нақты бақыланатын шығыстар матрицасы;
– і табиғи монополия субъектісінің деректері бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуге арналған логарифмделінген нақты бақыланатын шығыстардың сомасы t жылға номиналды бақыланатын шығыстарды
көбейту арқылы алынған.
341. Регрессиялық талдау шеңберінде құрылымдық параметрлердің статистикалық маңыздылығын бағалау мақсатында уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы:
регрессиядан (реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің бақыланатын шығыстары арасындағы тәуелділіктен (Y) және құрылымдық параметрлерден (X)
немесе матрицалық түрде
мұндағы:
- – t жылы і табиғи монополия субъектісі үшін "регрессияны бағалау қатесі" статистикалық көрсеткіші, нөлге тең және бірдей дисперсиялы математикалық күтумен;
- Y бақыланатын шығыстардың ХҺ құрылымдық параметрлердің әрқайсымен ең аз квадрат әдісімен байланысын анықтайтын регрессия коэффициенттерінің векторы мынадай статистикалық көрсеткіштердің мәнін есептейді:
регрессия коэффициенттерінің векторын бағалау
мынадай формула бойынша құрылымдық параметрлер бөлінісінде:
регрессия коэффициенттерінің векторы үшін стандартты ауытқулар
мынадай формула бойынша құрылымдық параметрлер бөлінісінде:
t – әрбір регрессия коэффициенті үшін өлшемшарттар (Стьюдент) мынадай формула бойынша:
мынадай
R2 детерминация коэффициенті мынадай формула бойынша:
F – мынадай формула бойынша өлшемшарт (Фишер):
регрессия коэффициенттері үшін мынадай шартты қанағаттандыратын t-өлшемшарттардың абсолюттік мәндері, статистикалық елеусіз құрылымдық параметрлерді анықтайды:
мұндағы:
– t-өлшемнің таблицалық мәні (Стьюдент);
– құрылымдық параметр статистикалық болмашы деп танылатын ықтималдықты (Стьюдент өлшемшарты) уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы 90 пайз деңгейінде айқындайды;
болмашы құрылымдық параметрлер болған жағдайда, Т бүкіл кезеңдегі барлық I субъектілер бойынша олардың біреуінің деректерін осы тармақта көрсетілген регрессиядан алып тастайды
және осы тармақта көзделген алгоритмге сәйкес осы регрессия үшін болмашы статистикалық құрылымдық параметрлерді анықтайды;
регрессияда статистикалық болмашы құрылымдық параметрлер болмаған жағдайда мынадай шарттарға сәйкес F-өлшемшартты (Фишерді) бағалайды:
мұндағы:
– S және IT-I-S еркіндік дәрежелері бар F-өлшемшарттың (Фишердің) таблицалық мәні;
– құрылымдық параметр статистикалық болмашы деп танылатын ықтималдықты (Фишер өлшемшарты) уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы 95 пайыз деңгейінде айқындайды;
онда регрессия статистикалық мәні бар деп танылады және осы регрессияның барлық құрылымдық параметрлері – статистикалық мәні бар және табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бағалау, оның ішінде ұқсас табиғи монополиялар субъектілерін таңдау бойынша одан әрі талдау қолданылады;
онда регрессиядан жүйелі түрде (бірінен кейін бірі) T кезеңіндегі барлық I табиғи монополиялар субъектілері үшін барлық құрылымдық параметрлердің деректері алынып тасталады және осы тармағында көрсетілген қадамдар жүзеге асырылады.

338. Ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом формируется первоначальный перечень структурных параметров, который включает:
1) структурные параметры из проекта первоначального перечня, за исключением тех, исключение которых предложено более 50 процентов субъектов естественных монополий;
2) предлагаемые субъектами естественных монополий структурные параметры (при наличии);
3) не менее трех, но не более десяти структурных параметров.
339. Из первоначального перечня структурных параметров ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом путем проведения анализа выделяются статистически значимые структурные параметры.
340. Совокупность значений каждого структурного параметра s из первоначального перечня, полученных от всех субъектов естественных монополий, предоставляющих определенную регулируемую услугу, формируется в виде матрицы:
– матрица логарифмированных (по натуральному логарифму) значений структурных параметров;
– логарифмированное значение структурного параметра s за год t по данным субъекта естественной монополии i;
– идентификатор субъекта естественной монополии, I – количество субъектов естественных монополий, предоставляющих регулируемую услугу;
– идентификатор года, Т – наименьший период оказания регулируемой услуги по всем субъектам естественных монополий, предшествующего разработке показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии, 1 – первый год этого периода;
– идентификатор структурного параметра, S – количество структурных параметров;
– единичный вектор размерности S.
Матрица совокупности контролируемых субъектом естественной монополии расходов на оказание регулируемой услуги:
где:
Y – матрица логарифмированных реальных контролируемых расходов на оказание регулируемой услуги;
– сумма логарифмированных реальных контролируемых расходов на оказание регулируемой услуги за год t по данным субъекта естественной монополии i, полученных умножением номинальных контролируемых расходов за год t на
341. В целях оценки статистической значимости структурных параметров в рамках регрессионного анализа ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган:
из регрессии (зависимости между контролируемыми расходами субъектов естественных монополий, предоставляющих регулируемую услугу, (Y) и структурными параметрами (X))
или в матричном виде
где:
- статистический показатель "ошибка оценки регрессии" для субъекта естественной монополии i в году t, с математическим ожиданием равным нулю и одинаковой дисперсией;
- вектор коэффициентов регрессии, определяющих связь контролируемых расходов Y с каждым из структурных параметров Хs методом наименьших квадратов рассчитывает значения следующих статистических показателей:
оценки вектора коэффициентов регрессии
в разрезе структурных параметров по следующей формуле:
стандартные отклонения для вектора коэффициентов регрессии
в разрезе структурных параметров по следующей формуле:
t-критерии (Стьюдента) для каждого коэффициента регрессии по следующей формуле:
коэффициент детерминации R2 по следующей формуле:
F-критерий (Фишера) по следующей формуле:
выявляет статистически незначимые структурные параметры, абсолютные значения t-критериев для коэффициентов регрессии которых удовлетворяют следующему условию:
где:
- табличное значение t-критерия (Стьюдента);
- вероятность (критерий Стьюдента), с которой структурный параметр признается статистически незначимым, определяется ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом на уровне 90 процентов;
в случае наличия незначимых структурных параметров исключает из регрессии, указанной в настоящем пункте, данные одного из них по всем субъектам I за весь период T, т.е.
и выявляет статистически незначимые структурные параметры для этой регрессии в соответствии с алгоритмом, предусмотренным настоящим пунктом;
в случае отсутствия в регрессии статистически незначимых структурных параметров оценивает F-критерий (Фишера) в соответствии со следующим условием:
где:
- табличное значение F-критерия (Фишера) со степенями свободы S и IT-I-S;
- вероятность (критерий Фишера), с которой структурный параметр признается статистически незначимым, определяется ведомством уполномоченного органа на уровне 95 процентов;
то регрессия признается статистически значимой и все структурные параметры этой регрессии – статистически значимыми и используются в дальнейшем анализе по оценке показателей эффективности деятельности субъекта, в том числе выборе аналогичных субъектов;
то из регрессии последовательно (один за другим) исключаются данные всех структурных параметров для всех субъектов I за период T и осуществляются шаги, указанные в настоящем пункте.

342. Егер регрессиядан барлық құрылымдық параметрлердің деректерін алып тастау статистикалық маңызды құрылымдық параметрлерді анықтауға алып келмеген жағдайда, F-өлшемшарты мәндері ең көп регрессияның құрылымдық параметрлері статистикалық маңызды деп танылады және табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бағалау бойынша одан әрі талдауда пайдаланылады.
343. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесінен құрылымдық параметрлердің маңыздылығын есептеу нәтижелерін ескере отырып, құрылымдық параметрлердің түпкілікті тізбесінің жобасын қалыптастырады. Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша ұқсас табиғи монополиялар субъектілерінің топтарын анықтау және табиғи монополия субъектісінің қызметі тиімділігінің жеке көрсеткіштерін есептеу үшін құрылымдық параметрлердің маңыздылығы қалыптастырылады.
344. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділігі көрсеткіштерін есептеу бойынша құрылымдық параметрлердің түпкілікті тізбесінің жобасын қарап, оны алған күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
құрылымдық параметрлердің түпкілікті тізбесінің жобасын келісу туралы;
бастапқы тізбеден құрылымдық параметрлерді алып тастау немесе сақтау жолымен табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін есептеу бойынша түзетілген құрылымдық параметрлердің түпкілікті тізбесінің жобасын келісу туралы.
345. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы құрылымдық параметрлердің түпкілікті тізбесінің жобасын келісу (түзетілген) туралы шешім шығарған жағдайда, оны шығарған кезден бастап күнтізбелік бес күн ішінде уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифтерді есептеу формуласында ескерілетін, табиғи монополия субъектісі қызметі тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлердің тізбесін өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
346. Табиғи монополия субъектісі қызметі тиімділігінің көрсеткіштерін есептеуде пайдаланылатын бекітілген құрылымдық параметрлердің қолданылуы тарихи кезеңінің ұзақтығы табиғи монополия субъектісі қызметі тиімділігінің жаңадан бекітілетін көрсеткіштерінің қолданылу кезеңінің ұзақтығына ұқсас.
3-параграф. Ұқсас табиғи монополиялар субъектілерінің және (немесе) олардың топтарының тізбесін (тізбелерін) қалыптастыру

342. В случае, если исключение данных всех структурных параметров из регрессии не привело к выявлению статистически значимых структурных параметров, статистически значимыми признаются и используются в дальнейшем анализе по оценке показателей эффективности деятельности субъекта структурные параметры регрессии с наибольшим значением F-критерия.
343. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган с учетом результатов расчета значимости структурных параметров из первоначального перечня структурных параметров формирует проект окончательного перечня структурных параметров. Формируется значимость структурных параметров для использования в определении групп аналогичных субъектов естественных монополий и расчета индивидуальных показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии по форме 3 согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
344. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган по расчету показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии, рассмотрев проект окончательного перечня структурных параметров, в течение семи календарных дней со дня его получения принимает одно из следующих решений о:
согласовании проекта окончательного перечня структурных параметров;
согласовании проекта окончательного перечня структурных параметров, скорректированного по расчету показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии путем исключения или сохранения структурных параметров из первоначального перечня.
345. В случае вынесения ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом по расчету показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии решения о согласовании (скорректированного) проекта окончательного перечня структурных параметров в течение пяти календарных дней с момента его вынесения ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган размещает перечень структурных параметров, используемых для оценки показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии, учитываемых в формуле расчета тарифов на регулируемую услугу, по форме 4 согласно приложению 6 к настоящим Правилам на своем интернет-ресурсе.
346. Продолжительность исторического периода действия утвержденных структурных параметров, используемых в расчете показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии, аналогична продолжительности периода действия вновь утверждаемых показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии.
Параграф 3. Формирование перечня (перечней) аналогичных субъектов естественных монополий и (или) их групп

347. Реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифтерді есептеу кезінде ескерілетін табиғи монополия субъектісі қызметі тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау мақсатында уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы құрылымдық параметрлердің тізбесі жарияланған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде осы реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын ұқсас табиғи монополиялар субъектілерінің топтарын қалыптастырады, олардың деректері реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған тарифтер есебінде ескерілетін табиғи монополия субъектісі қызметі тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау үшін пайдаланылады (бұдан әрі – ұқсас субъектілер топтары).
348. Ұқсас табиғи монополиялар субъектілері топтарын қалыптастыру мақсатында уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің ұқсастығына статистикалық талдауды жүзеге асырады.
349. Бекітілген тізбеден құрылымдық параметрлердің мәні:
мұндағы:
Х – бекітілген тізбеден құрылымдық параметрлердің логарифмделінген (табиғи логарифм бойынша) мәндерінің матрицасы;
i∈[1;I] – табиғи монополия субъектісінің сәйкестендіргіші, I-реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын табиғи монополия субъектілерінің саны;
t∈[1;T] – жылдың сәйкестендіргіші, Т – табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін әзірлеудің алдындағы барлық табиғи монополиялар субъектілері бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетудің ең аз кезеңі, 1 – осы кезеңнің бірінші жылы;
– бекітілген тізбедегі құрылымдық параметрлердің саны.
Реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге нақты бақыланатын шығыстар:
мұндағы:
Y – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған логарифмделінген нақты бақыланатын шығыстар матрицасы;
Егер қандай да бір i табиғи монополия субъектіде t бүкіл кезеңінде бақыланатын шығыстар және (немесе) бір және одан да көп құрылымдық параметрлер бойынша деректер болмаған жағдайда, осы i субъекті талдаудан алынып тасталады, одан әрі ұқсастық және табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерінің есебі туралы есептерде мұндай табиғи монополия субъектісі "деректердің болмауына байланысты алынып тасталды" деп белгіленеді.
350. Табиғи монополиялар субъектілерінің талданатын деректерінің салыстырмалылығын статистикалық талдау шеңберінде уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы:
регрессиядан (реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің бақыланатын шығыстары арасындағы тәуелділіктен (Y) және табиғи монополия субъектісі қызметі тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау үшін бекітілген құрылымдық параметрлерден (X):
мұндағы:
– t жылы I табиғи монополия субъектісі үшін "регрессияны бағалау қатесі" статистикалық көрсеткіші, нөлге тең және бірдей дисперсияны математикалық күтумен;
a=(a^1,...,a^S)^' – y бақылаудағы шығыстардың құрылымдық параметрлерінің әрқайсысымен байланысын анықтайтын регрессия коэффициенттерінің векторы ХҺ;
ең кіші квадраттар әдісімен табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бағалау үшін бекітілген құрылымдық параметрлер бөлінісінде a=(a^1,...,A^S)^' регрессия коэффициенттері векторының бағалау мәндерін мынадай формула бойынша есептеледі:
Осы тармаққа сәйкес бағаланған модель коэффициенттерін пайдалана отырып, әрбір і және t табиғи монополия субъектісі үшін есепті қалдықтар мынадай формула бойынша есептеледі:
немесе матрицалық түрде e = Y– Xa.
мұндағы:
eесепт – осы тармаққа сәйкес бағаланған әрбір i табиғи монополия субъектісі және t жылы үшін модель коэффициенттері пайдаланылатын есептік қалдықтар;
Х – құрылымдық параметрлердің логарифмделінген (табиғи логарифм бойынша) мәндерінің матрицасы;
Y – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған логарифмделінген нақты бақыланатын шығыстар матрицасы;
i∈[1;I] – табиғи монополия субъектісінің сәйкестендіргіші, I – реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің саны;

347. В целях оценки показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии, учитываемых при расчете тарифов на регулируемую услугу, ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган в течение тридцати календарных дней со дня опубликования перечня структурных параметров, формирует группы аналогичных субъектов естественных монополий, предоставляющих эту регулируемую услугу, данные которых используются для оценки показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии, учитываемых в расчете тарифов на оказание регулируемой услуги (далее – группы аналогичных субъектов).
348. В целях формирования групп аналогичных субъектов ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган осуществляет статистический анализ аналогичности субъектов естественных монополий, предоставляющих регулируемую услугу.
349. Значения структурных параметров из утвержденного перечня:
где:
Х – матрица логарифмированных (по натуральному логарифму) значений структурных параметров из утвержденного перечня;
i∈[1;I] – идентификатор субъекта естественной монополии, I – количество субъектов естественных монополий, предоставляющих регулируемую услугу;
t∈[1;T] – идентификатор года, Т – наименьший период оказания регулируемой услуги по всем субъектам естественных монополий, предшествующего разработке показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии, 1 – первый год этого периода;
– количество структурных параметров в утвержденном перечне.
Реальные контролируемые расходы на оказание регулируемой услуги:
где:
Y – матрица логарифмированных реальных контролируемых расходов на оказание регулируемой услуги.
В случае, если у какого-либо субъекта естественной монополии i отсутствуют данные по контролируемым расходам и (или) одному и более структурным параметрам за весь период T, данный субъект i исключается из анализа, в дальнейших отчетах об аналогичности и расчете показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии такой субъект естественной монополии отмечается как "исключен в связи с отсутствием данных".
350. В рамках статистического анализа сопоставимости анализируемых данных субъектов естественных монополий ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган:
из регрессии (зависимости между контролируемыми расходами субъектов естественных монополий, предоставляющих регулируемую услугу, (Y) и структурными параметрами (X), утвержденными для оценки показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии):
где
– статистический показатель "ошибка оценки регрессии" для субъекта естественной монополии i в году t, с математическим ожиданием равным нулю и одинаковой дисперсией;
a=(a^1,…,a^S )^' – вектор коэффициентов регрессии, определяющих связь контролируемых расходов Y с каждым из структурных параметров Хs;
методом наименьших квадратов рассчитывает значения оценок вектора коэффициентов регрессии a=(a^1,…,a^S)^' в разрезе структурных параметров, утвержденных для оценки показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии по следующей формуле:
с использованием оцененных в соответствии настоящим пунктом коэффициентов модели для каждого субъекта естественной монополии i и года t рассчитывает расчетные остатки по следующей формуле:
или в матричном виде e = Y – Xa.
где:
eрасч – расчетные остатки с использованием оцененных в соответствии настоящим пунктом коэффициентов модели для каждого субъекта естественной монополии i и года t;
Х – матрица логарифмированных (по натуральному логарифму) значений структурных параметров;
Y – матрица логарифмированных реальных контролируемых расходов на оказание регулируемой услуги;
i∈[1;I] – идентификатор субъекта естественной монополии, I – количество субъектов естественных монополий, предоставляющих регулируемую услугу;

t∈[1;T] – жылдың сәйкестендіргіші, Т – табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін әзірлеудің алдындағы барлық табиғи монополия субъектілері бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетудің ең аз кезеңі, 1 – осы кезеңнің бірінші жылы;
әрбір і табиғи монополия субъектісі үшін жылдар бойынша орташа арифметикалық қалдықтар есептеледі:
барлық табиғи монополиялар субъектілерінің мәні бойынша ең аз қалдықты таңдайды, оны есептік бақыланатын шығыстарға қосады – есептік қалдықтар алады:
үшін,
мұндағы
үшін,
өсу бойынша барлық субъектілер үшін бірқатар мәндерді қалыптастырады және әрбір W мәні қатарда бар, жиілікті (мәндер санын), пайызда және жинақталған жиілікті пайызда, есептейді;
25 пайыз-персентильді мына формула бойынша есептейді:
мұндағы:
– өсу бойынша барлық табиғи монополиялар субъектілері үшін бірқатар мәндер;
W1 – 25 пайыз-персентильден тұратын интервалдың төменгі шекарасы (интервал 10 пайыздан асатын жинақталған жиілік бойынша анықталады);
F1W-1 – 25 пайыз-персентильден тұратын интервалдың алдындағы жинақталған жиілігі;
f1W-1 – 25 пайыз - персентильден тұратын интервал жиілігі;
егер 25 пайыз-персентиль, 25 пайыз-дельта бар интервалдағы ең жоғары және ең төменгі мәндердің арасындағы айырмашылық болған жағдайда:
0,5-тен аз немесе тең болса, ұқсас табиғи монополиялар субъектілерінің қалған барлық топтары осы айырмаға сүйене отырып қалыптастырылады - мәні өсу бойынша келесі интервалда болатын барлық табиғи монополиялар субъектілері, 25 пайыз-дельтаға тең ең жоғары және ең төменгі мәндердің арасындағы айырма бір топқа қалыптастырылады;
бірінші топ ең жоғарғы және ең төменгі мәндері 0,5-ке ерекшеленетін табиғи монополиялар субъектілері бойынша алынады, одан кейінгі топтар 0,5-ке сүйене отырып қалыптастырылады, мәні өсу бойынша келесі аралықта болатын барлық табиғи монополиялар субъектілері 0,5-ке тең ең жоғары және ең төменгі мәндердің арасындағы айырмашылық бір топқа қалыптастырылады.
351. Табиғи монополия субъектілерінің ұқсастығын статистикалық талдау нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы ұқсас табиғи монополиялар субъектілері топтарының жобасын қалыптастырады.
352. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша табиғи монополиялар субъектілерінің ұқсастығын статистикалық талдау нәтижелерін қоса бере отырып, құзыретті органдардың қарауына ұқсас табиғи монополиялар субъектілері топтарының жобасын шығарады. Хаттаманы, ұқсас табиғи монополиялар субъектілері топтарының тізбесін және шешімді уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы оны өзінің интернет-ресурсында жариялайды.

t∈[1;T] – идентификатор года, Т – наименьший период оказания регулируемой услуги по всем субъектам естественных монополий, предшествующего разработке показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии, 1 – первый год этого периода;
для каждого субъекта естественной монополии i рассчитывает среднее арифметическое по годам остатков:
выбирает наименьший по значениям всех субъектов естественных монополий остаток, прибавляет его к расчетным контролируемым расходам – получает расчетные остатки:
формирует ряд значений для всех субъектов естественных монополий по возрастанию и вычисляет частоту (количество значений), с которой каждое значение W имеется в ряду, в процентах, и накопленную частоту, в процентах;
рассчитывает 25 процентов-персентиль
по следующей формуле:
где:
– ряд значений для всех субъектов естественных монополий по возрастанию;
W1– нижняя граница интервала, содержащего 25 процентов-персентиль (интервал определяется по накопленной частоте, первой превышающей 10 процентов);
F1W-1 – накопленная частота интервала, предшествующего интервалу, содержащему 25 процентов-персентиль;
f1W-1 – частота интервала, содержащего 25 процентов-персентиль;
в случае, если разница между максимальным и минимальным значениями в интервале, содержащем 25 процентов-персентиль, 25 процентов-дельта:
меньше либо равна 0,5, все остальные группы аналогичных субъектов формируются исходя из этой разницы – все субъекты естественных монополий, значения которых находятся в следующем по возрастанию интервале, разница между максимальным и минимальным значениями в котором равна 25 процентов-дельта, формируются в одну группу;
больше 0,5, первая группа берется по субъектам естественных монополий, максимальное и минимальное значения которых различаются на 0,5, последующие группы формируются исходя из 0,5: все субъекты естественных монополий, значения которых находятся в следующем по возрастанию интервале, разница между максимальным и минимальным значениями в котором равна 0,5, формируются в одну группу.
351. По результатам статистического анализа аналогичности субъектов естественных монополий ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган формирует проект групп аналогичных субъектов естественных монополий.
352. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган выносит проект групп аналогичных субъектов, на рассмотрение в компетентные органы с приложением результатов статистического анализа аналогичности субъектов естественных монополий по форме 5 согласно приложению 6 к Правилам. Протокол, список, перечень групп аналогичных субъектов естественных монополий и решение ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган публикует его на своем интернет-ресурсе.

353. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы ұқсас табиғи монополиялар субъектілері топтарының жобасын қарап, оны алған күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
ұқсас субъектілер топтарының жобасын келісу туралы;
табиғи монополия субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін есептеу бойынша ұқсас субъектілер топтарының жобасын келісу туралы.
354. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін есептеу бойынша ұқсас субъектілер топтарының жобасын (түзетілген) келісу туралы шешім шығарған жағдайда, ол шығарылған кезден бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде:
уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы басшысының бұйрығымен осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша деректері табиғи монополия субъектісінің қызметі тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау кезінде пайдаланылатын реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын ұқсас табиғи монополиялар субъектілері топтарының тізбесі бекітіледі;
уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы ұқсас табиғи монополиялар субъектілері топтарын бекіту туралы бұйрықты өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Құзыретті орган табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін есептеу бойынша жобаны келіспеген жағдайда, шешімді уәкілетті органның ведомствосының немесе оның аумақтық органының басшысы қабылдайды.
Уәкілетті органның ведомствосының немесе оның аумақтық органының барлық шешімдері отырыстардың хаттамаларымен ресімделеді және уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы интернет-ресурсында орналастырылады.
4-параграф. Табиғи монополия субъектісінің қызметі тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу
355. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы ұқсас субъектілер топтарының тізбесі жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде:
табиғи монополиялар субъектілері бөлінісінде табиғи монополия субъектісі қызметі тиімділігінің көрсеткіштерін есептеуді жүзеге асырады;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 7, 8, 9 және 10-нысандар бойынша табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін есептеу нәтижелері туралы қорытындыны құзыретті органдардың қарауына шығарады.
356. Табиғи монополия субъектісінің әрекет ету кезеңінің әрбір жылына табиғи монополиялар субъектілері бөлінісінде қызметінің тиімділік көрсеткіштері мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– осы Қағидалардың 357-тармағына сәйкес i табиғи монополия субъектісі үшін есептелген табиғи монополия субъектісі қызметі тиімділігінің есептік көрсеткіші;
- қызмет тиімділігі көрсеткіштерінің әрекет ету кезеңіндегі жылдар саны.

353. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган по расчету показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии, рассмотрев проект групп аналогичных субъектов, в течение семи календарных дней с даты его получения принимает одно из следующих решений:
о согласовании проекта групп аналогичных субъектов;
о согласовании проекта групп аналогичных субъектов, по расчету показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
354. В случае вынесения ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом по расчету показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии решения о согласовании (скорректированного) проекта групп аналогичных субъектов в течение 5 (пяти) календарных дней с момента его вынесения:
приказом руководителя ведомства уполномоченного органа или его территориального органа утверждается перечень групп аналогичных субъектов, предоставляющих регулируемую услугу, данные которых используются при оценке показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии по форме 6 согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган размещает приказ об утверждении групп аналогичных субъектов на своем интернет-ресурсе.
В случае, если компетентным органом не будет согласован проект по расчету показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии, решение принимается руководством ведомства уполномоченного органа или его территориального органа.
Все решения ведомства уполномоченного органа или его территориального органа по расчету показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии оформляются протоколами заседаний и размещаются на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа или его территориального органа.
Параграф 4. Расчет показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии
355. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган в течение десяти календарных дней со дня опубликования перечня групп аналогичных субъектов:
осуществляет расчет показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии в разрезе субъектов естественных монополий;
выносит на рассмотрение в компетентные органы заключение о результатах расчета показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии по формам 7, 8, 9 и 10 согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
356. Показатели эффективности деятельности субъекта в разрезе субъектов естественных монополий на каждый год периода его действия определяются по следующей формуле:
где:
– расчетный показатель эффективности деятельности субъекта естественной монополии, рассчитанный для субъекта естественной монополии i в соответствии с пунктом 357 настоящих Правил;
– количество лет в периоде действия показателей эффективности деятельности.

357. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы әрбір I табиғи монополия субъектісі үшін қызмет тиімділігінің есептік көрсеткіштерін уақыт бойынша орташа арифметикалық ретінде мынадай формула бойынша нақты шығыстардың тиімді шекарадан ауытқуы ретінде есептейді:
– табиғи монополия субъектісінің сәйкестендіргіші, I' - реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын ұқсас табиғи монополиялар субъектілерінің бекітілген тізбесінен табиғи монополиялар субъектілерінің саны.
358. Табиғи монополия субъектісінің қызметі тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау мақсатында уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған ең төменгі бақыланатын шығыстарды құрылымдық параметрлердің (бұдан әрі – тиімділік шекарасы) функциясы ретінде мынадай алгоритмге сәйкес бағалайды:
реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын ұқсас табиғи монополиялар субъектілерінің бекітілген тізбесінен табиғи монополиялар субъектілерінің деректері бойынша бекітілген тізбеден құрылымдық параметрлер мәндерінің жиынтығы матрица түрінде қалыптастырылады:
мұндағы:
Х – бекітілген тізбеден құрылымдық параметрлердің логарифмделінген (табиғи логарифм бойынша) мәндерінің матрицасы;
– і табиғи монополия субъектісінің деректері бойынша бір жылғы t бекітілген тізбесінен s құрылымдық параметрдің логарифмделінген мәні;
– құрылымдық параметрдің сәйкестендіргіші, S' – бекітілген тізбеден құрылымдық параметрлердің саны;
– өлшемдіктің бірлік векторы S'.
табиғи монополиялар субъектілерінің деректері бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған бақыланатын шығыстардың жиынтығы ұқсас табиғи монополиялар субъектілерінің бекітілген тізбесінен матрица түрінде ұсынылады:
мұндағы:
Y – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған логарифмделінген нақты бақыланатын шығыстардың матрицасы.
регрессиядан (реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің бақыланатын шығыстары арасындағы тәуелділіктен (Y) және құрылымдық параметрлерден (X))
немесе матрицалық түрде
мұндағы:
– t жылы і табиғи монополия субъектісі үшін "регрессияны бағалау қатесі" статистикалық көрсеткіші, нөлге тең және бірдей дисперсияны математикалық күтумен;
– Y бақылаудағы шығыcтардың Хs құрылымдық параметрлерінің әрқайсымен байланысын айқындайтын регрессия коэффициенттерінің векторы a = (a1, ..., as)' мынадай формула бойынша құрылымдық параметрлер бөлінісінде:
осы тармаққа сәйкес бағаланған модель коэффициенттерін пайдалана отырып, әрбір і және t табиғи монополия субъектісі үшін есепті қалдықтарды мынадай формула бойынша есептейді:
немесе матрицалық түрде
мұндағы:
e есепт – осы тармаққа сәйкес әрбір і табиғи монополия субъектісі және t жыл үшін бағаланған модель коэффициенттерін пайдалана отырып есепті қалдықтар;
әрбір і табиғи монополия субъектісі үшін жылдар бойынша орташа арифметикалық қалдықтар есептеледі:
барлық табиғи монополиялар субъектілерінің мәні бойынша ең аз қалдықты таңдайды, оны есептік бақыланатын шығыстарға қосады – (тиімділік шекарасын неғұрлым тиімді табиғи монополия субъектісіне
ауыстыру) – алынған есептік бақыланатын шығыстар тиімділік шекарасы болып табылады:
мұндағы:

357. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган рассчитывает расчетные показатели эффективности деятельности для каждого субъекта естественной монополии i как среднее арифметическое по времени отклонение фактических расходов от эффективной границы по следующей формуле:
– идентификатор субъекта естественной монополии, I’ – количество субъектов естественных монополий из утвержденного перечня аналогичных субъектов, предоставляющих регулируемую услугу.
358. В целях оценки показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган методом наименьших квадратов оценивает минимальные контролируемые расходы на оказание регулируемой услуги как функцию структурных параметров (далее – граница эффективности) в соответствии со следующим алгоритмом:
совокупность значений структурных параметров из утвержденного перечня по данным субъектов естественных монополий из утвержденного перечня аналогичных субъектов, предоставляющих регулируемую услугу, формируется в виде матрицы:
где:
Х – матрица логарифмированных (по натуральному логарифму) значений структурных параметров из утвержденного перечня;
– логарифмированное значение структурного параметра s из утвержденного перечня за год t по данным субъекта естественной монополии i;
– идентификатор структурного параметра,
– количество структурных параметров из утвержденного перечня;
– единичный вектор размерности
.
совокупность контролируемых расходов на оказание регулируемой услуги по данным субъектов естественных монополий из утвержденного перечня аналогичных субъектов естественных монополий представляется в виде матрицы:
где:
Y – матрица логарифмированных реальных контролируемых расходов на оказание регулируемой услуги.
из регрессии (зависимости между контролируемыми расходами субъектов естественных монополий, предоставляющих регулируемую услугу, (Y) и структурными параметрами (X))
или в матричном виде
где:
– статистический показатель "ошибка оценки регрессии" для субъекта естественной монополии i в году t, с математическим ожиданием равным нулю и одинаковой дисперсией;
– вектор коэффициентов регрессии, определяющих связь контролируемых расходов Y с каждым из структурных параметров Хs методом наименьших квадратов рассчитывает значения следующих статистических показателей оценки вектора коэффициентов регрессии a = (a1, ..., as)' в разрезе структурных параметров по следующей формуле:
с использованием оцененных в соответствии с настоящим пунктом коэффициентов модели для каждого субъекта i и года t рассчитывает расчетные остатки по следующей формуле:
или в матричном виде
где:
e расч – расчетные остатки с использованием оцененных в соответствии настоящим пунктом коэффициентов модели для каждого субъекта естественной монополии i и года t;
для каждого субъекта естественной монополии i рассчитывает среднее арифметическое по годам остатков:
выбирает наименьший по значениям всех субъектов естественных монополий остаток, прибавляет его к расчетным контролируемым расходам (смещение границы эффективности к наиболее эффективному субъекту естественной монополии) – полученные расчетные контролируемые расходы являются границей эффективности:

359. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызмет тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу бойынша құзыретті органдар табиғи монополия субъектісінің қызмет тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу нәтижелері туралы уәкілетті органның ведомствосының немесе оның аумақтық органдарының қорытындысын қарап, оны алған күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органдарының есептеген табиғи монополиялар субъектілерінің бөлінісінде табиғи монополия субъектісі қызмет тиімділігі көрсеткіштерінің нәтижелерін келісу туралы;
құзыретті органдардың ұсыныстары бойынша түзетілген табиғи монополиялар субъектілері бөлінісіндегі табиғи монополия субъектісі қызмет тиімділігі көрсеткіштерінің мөлшерін келісу туралы.
Құзыретті органнның табиғи монополия субъектісі қызмет тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу жөніндегі шешімі отырыс хаттамаларымен ресімделеді және уәкілетті органның ведомствосының немесе оның аумақтық органдарының интернет-ресурсында орналастырылады.
360. Құзыреті органдардың табиғи монополия субъектілерінің қызмет тиімділігі көрсеткіштерінің мөлшерлерін келісу туралы шешімі қабылдағаннан кейін күнтізбелік жеті күн ішінде уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы басшысының бұйрығымен тарифтерде ескерілетін қызмет тиімділігінің көрсеткіштері бекітіледі.
11-тарау. Табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру тәртібі
361. Табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 361-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-тарау. Тұтынушыларды және (немесе) уәкілетті органды тариф, оның өзгеруі туралы хабардар ету тәртібі
362. Табиғи монополия субъектісі тұтынушыларды және (немесе) уәкілетті органның ведомствосын немесе оның аумақтық бөлімшесін тиісті ақпаратты табиғи монополия субъектісі өз қызметін жүзеге асыратын әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында, өзінің интернет-ресурсында не уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшесінің интернет-ресурсында орналастыру арқылы тариф, оның өзгеруі туралы хабардар етеді.

359. Компетентные органы по расчету показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий, рассмотрев заключение ведомства уполномоченного органа или его территориального органа о результатах расчета показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии, в течение семи календарных дней со дня его получения принимает одно из следующих решений:
о согласовании результатов показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии в разрезе субъектов естественных монополий, рассчитанных ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом;
о согласовании размеров показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии в разрезе субъектов естественных монополий, скорректированных по предложениям компетентных органов по расчету показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии.
Решение компетентного органа по расчету показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии оформляются протоколами заседаний и размещаются на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа или его территориального органа.
360. В течение семи календарных дней после принятия компетентными органами решения о согласовании размеров показателей эффективности деятельности в разрезе субъектов естественных монополий приказом руководителя ведомства уполномоченного органа или его территориального органа утверждаются показатели эффективности деятельности субъекта естественной монополии, учитываемые в тарифах на регулируемую услугу.
Глава 11. Порядок осуществления государственного контроля в сферах естественных монополий
361. Государственный контроль в сферах естественных монополий осуществляется в порядке, установленном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 361 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 12. Порядок информирования потребителей и (или) уполномоченного органа о тарифе, его изменении
362. Субъект естественной монополии информирует потребителей и (или) ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган о тарифе, его изменении посредством размещения соответствующей информации в средствах массовой информации, распространяемых на территории административно-территориальной единицы, на которой субъект естественной монополии осуществляет свою деятельность, на своем интернет-ресурсе либо интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа или его территориального органа.

363. Заңның 20-бабының 1-тармағында көрсетілген табиғи монополиялар субъектілері тарифті қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тұтынушыларды:
оңайлатылған тәртіппен бекітілген тариф туралы;
тарифтің, бекітілген тарифтік сметаның өзгеру себептері бар ақпаратты ұсына отырып, қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін бекітілген тариф, оңайлатылған тәртіппен бекітілген тариф туралы хабардар етеді.
364. Табиғи монополия субъектісі Заңның 22-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тұтынушыларды уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы бекіткен тарифтің өзгергені туралы оның қолданылу мерзімі өткенге дейін тарифтің, бекітілген тарифтік сметаның өзгеру себептерін көрсететін ақпаратты ұсына отырып, хабардар етеді.
365. Табиғи монополия субъектісі Заңның 15-бабының 17-тармағына сәйкес бекітілген тариф туралы тұтынушыны ол қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей хабардар етеді.
13-тарау. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін бекіту тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
366. Осы тарау Заңның 15-бабы 23-тармағының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін бекіту тәртібін айқындайды.
367. Уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық органының тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдану кезінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін бекітуі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобасын қалыптастыруы және енгізуі;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобасын қарау;
3) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін бекіту;
4) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы табиғи монополиялар субъектілерінің есептерін талдау.
368. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобасы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша көрсеткіштер тізбесіне сәйкес табиғи монополия субъектісі мәлімдеген тарифтің қолданылу кезеңіне осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша қалыптастырылады.
369. Табиғи монополия субъектісі Заңның 15-бабының 7-тармағына сәйкес тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып, тарифті бекітуге өтінім берген кезде негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобаларын ұсынады.

363. Субъекты естественных монополий, указанные в пункте 1 статьи 20 Закона, информируют потребителей не позднее чем за пять календарных дней до введения в действие тарифа:
о тарифе, утвержденном в упрощенном порядке;
о тарифе, утвержденном по истечении срока действия тарифа, утвержденного в упрощенном порядке, с предоставлением информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы.
364. Субъект естественной монополии в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 22 Закона, не позднее чем за пять календарных дней до введения в действие тарифа информирует потребителей об изменении утвержденного ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом тарифа до истечения его срока действия с предоставлением информации, указывающей на причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы.
365. Субъект естественной монополии о тарифе, утвержденном в соответствии с пунктом 17 статьи 15 Закона, информирует потребителя не позднее чем за тридцать календарных дней до введения его в действие.
Глава 13. Порядок утверждения показателей качества и надежности регулируемых услуг
Параграф 1. Общие положения
366. Настоящая глава разработана в соответствии с подпунктом 13) пункта 23 статьи 15 Закона и определяет порядок утверждения показателей качества и надежности регулируемых услуг.
367. Утверждение ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом показателей качества и надежности регулируемых услуг при применении стимулирующего метода тарифного регулирования состоит из следующих этапов:
1) формирование и внесение субъектом естественной монополии проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг;
2) рассмотрение проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг;
3) утверждение показателей качества и надежности регулируемых услуг;
4) анализ отчетов субъектов естественных монополий о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг.
368. Проект показателей качества и надежности регулируемых услуг формируется по форме 1 согласно приложению 7 настоящих Правил на период действия тарифа, заявленный субъектом естественной монополии, в соответствии с перечнем показателей по форме 3 согласно приложению 7 настоящих Правил.
369. Субъект естественной монополии в соответствии с пунктом 7 статьи 15 Закона при подаче заявки на утверждение тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования представляет проекты показателей качества и надежности регулируемых услуг с приложением обосновывающих материалов.

370. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштері жобасының нысаналы мәндері ретінде мыналар қабылданады:
тариф қолданысының бірінші жылына – нақты көрсеткіштердің орташа мәні тарифті бекітуге өтінім берілген жылдың алдындағы бұрын бекітілген тарифтің соңғы бес жылдағы нақты бастапқы деректер негізінде есептелген;
тариф қолданылуының кейінгі жылдарына –инвестициялық бағдарламаның жобасында немесе бекітілген инвестициялық бағдарламада көзделген іс-шараларды ескере отырып айқындалатын көрсеткіштердің болжамды мәндері.
371. Негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобасын қалыптастыру мынадай кезеңдерден тұрады:
1) өтінім берілген жылдың алдындағы бұрын бекітілген тарифті қолданудың соңғы бес жылдағы іс жүзіндегі бастапқы деректерін дайындау;
2) инвестициялық бағдарламаның жобасында немесе бекітілген инвестициялық бағдарламада көзделген іс-шаралар негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің нысаналы мәндерін есептеу;
3) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің нысаналы мәндерінің есептеулерін және растаушы материалдарын (өтінім берілген жылдың алдындағы бұрын бекітілген тарифті қолданудың соңғы бес жылдағы нақты бастапқы деректері) қоса бере отырып, өтініммен көрсеткіштер жобасын енгізу.
372. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобасын уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы оны ұсынған күннен бастап тоқсан жұмыс күні ішінде қарайды.
2-параграф. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобасын қарау және бекіту
373. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштері жобасының негізділігін және растаушы құжаттардың анықтығын белгілеу мақсатында уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы көрсеткіштер жобасының нысаналы мәндерінің есептеулерін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес 3-нысанда келтірілген формулалар бойынша тексереді және есептеулердің негізсіздігі немесе ұсынылған құжаттардың анық еместігі анықталған жағдайда, көрсеткіштердің нысаналы мәндерін:
тариф қолданысының бірінші жылына – нақты бастапқы деректердің анықтығын тексеру нәтижелерінің негізінде;
тарифтің келесі қолданылу жылдарына – инвестициялық бағдарламаның жобасында немесе бекітілген инвестициялық бағдарламада көзделген іс-шаралар негізінде түзетеді.
374. Табиғи монополия саласының ерекшелігіне байланысты уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы көрсеткіштер жобасы қолданысының әрбір жылы үшін көрсеткіштердің нысаналы мәндерінен жол берілетін ауытқуларды мынадай формула бойынша есептеуі мүмкін:
– табиғи монополия субъектісі үшін бір жылға көрсеткіштің нысаналы мәнінен нақты ауытқуы;
t – тарифтің қолданылу кезеңінің жылы;
Т – тарифтің қолданылу кезеңі;
Рф – табиғи монополия субъектісі ұсынған көрсеткіштің нақты мәні;
Рц – уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополия субъектісі үшін есептеген көрсеткіштің нысаналы мәні;

370. В качестве целевых значений проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг принимаются:
на первый год действия тарифа – средние значения фактических показателей, рассчитанные на основании фактических исходных данных за последние пять лет действия ранее утвержденного тарифа, предшествующие году представления заявки на утверждение тарифа;
на последующие годы действия тарифа – прогнозные значения показателей, определяемые с учетом мероприятий, предусмотренных в проекте инвестиционной программы или в утвержденной инвестиционной программе.
371. Формирование проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг с приложением обосновывающих материалов состоит из следующих этапов:
1) подготовка фактических исходных данных за последние пять лет действия ранее утвержденного тарифа, предшествующие году представления заявки;
2) расчет целевых значений показателей качества и надежности регулируемых услуг на основании мероприятий, предусмотренных в проекте инвестиционной программы или в утвержденной инвестиционной программе;
3) внесение с заявкой проекта показателей с приложением расчетов целевых значений показателей качества и надежности регулируемых услуг и подтверждающих материалов (фактические исходные данные за последние пять лет действия ранее утвержденного тарифа, предшествующие году представления заявки).
372. Проект показателей качества и надежности регулируемых услуг рассматривается ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом в течение девяноста рабочих дней со дня его представления.
Параграф 2. Рассмотрение и утверждение проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг
373. В целях установления обоснованности проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг и достоверности подтверждающих документов ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган проверяет расчеты целевых значений проекта показателей по формулам, приведенным в форме 3 согласно приложению 7 настоящих Правил, и в случае выявления необоснованности расчетов или недостоверности представленных документов, корректирует целевые значения показателей:
на первый год действия тарифа – на основании результатов проверки достоверности фактических исходных данных;
на последующие годы действия тарифа – на основании мероприятий, предусмотренных проектом инвестиционной программы или утвержденной инвестиционной программой.
374. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган в зависимости от специфики сферы естественной монополии может рассчитывать допустимые отклонения от целевых значений показателей для каждого года действия проекта показателей по следующей формуле:
– допустимое для субъекта естественной монополии отклонение фактического от целевого значения показателя на год;
t – год периода действия тарифа;
Т – период действия тарифа;
Рф – фактическое значение показателя, представленное субъектом естественной монополии;
Рц – целевое значение показателя, рассчитанное ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом для субъекта естественной монополии.

375. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобасын қарау нәтижелері уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы жол берілетін ауытқуларды ескере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің қалыптастырылған жобасына (бар болса) қорытынды түрінде ресімдейді.
Қорытынды реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштері жобасының нысаналы мәндерін өзгерту мен нақтылаудың негіздемесін қамтиды.
Ескерту. 375-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
376. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы қорытынды негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобасын бекіту туралы немесе оны бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобасын бекітуден бас тарту үшін инвестициялық бағдарламаны және (немесе) тарифті бекітуден бас тарту негіз болып табылады.
Уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық органының шешімі бұйрықпен ресімделеді.
3-параграф. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы табиғи монополиялар субъектілерінің есептерін талдау
377. Табиғи монополия субъектісі жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей, уәкілетті орган ведомствосына немесе оның аумақтық органына, өзге мемлекеттік органға не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына бір мезгілде реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы туралы есепті осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша ұсынады.
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепке табиғи монополия субъектісі есепті кезеңдегі көрсеткіштердің нақты мәндерінің олардың есепті кезеңге көрсеткіштердің нысаналы мәндерінен жол берілетін ауытқуларға түзетілген (бұдан әрі-бекітілген көрсеткіштер) нысаналы мәндеріне сәйкес келмеу себептері (болған жағдайда) туралы көрсеткіштер бөлінісінде түсіндірме жазбаны қоса береді.
378. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепті ол ұсынылған күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде қарайды.
Уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы туралы есепті Тарифтерді қалыптастыру қағидаларында айқындалған мерзімде және тәртіппен қарайды.

375. Результаты рассмотрения проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг оформляются ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом в виде заключения к сформированному проекту показателей качества и надежности регулируемых услуг с учетом допустимых отклонений (при наличии).
Заключение включает в себя обоснование изменений и уточнений целевых значений проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг.
Сноска. Пункт 375 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
376. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган на основании заключения принимает решение об утверждении проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг или об отказе в его утверждении.
Основанием для отказа в утверждении проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг служит отказ в утверждении инвестиционной программы и (или) тарифа.
Решение ведомства уполномоченного органа или его территориального органа оформляется приказом.
Параграф 3. Анализ отчетов субъектов естественных монополий о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг
377. Субъект естественной монополии ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, представляет одновременно в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган, иной государственный орган либо местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы отчет о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг по форме 6 согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
К отчету о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг субъект естественной монополии прилагает пояснительную записку в разрезе показателей о причинах несоответствия (при наличии) фактических значений показателей за отчетный период их целевым значениям, скорректированным на допустимые отклонения от целевых значений показателей на отчетный период (далее – утвержденные показатели).
378. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган рассматривает отчет о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг в срок не более шестидесяти календарных дней со дня его представления.
Уполномоченный орган рассматривает отчет о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг в сроки и порядке, определенные Правилами формирования тарифов.

379. Табиғи монополия субъектісінен тәуелсіз факторлар болып мыналар табылады:
тиісті органның қорытындысымен расталған метеорологиялық жағдайлар;
аудио-, бейнетіркеу құралдарымен, орындалған жұмыстарды қабылдау-тапсыру актілерімен расталған тұтынушылардың, үшінші тұлғалардың әрекеттері (әрекетсіздігі);
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабына сәйкес расталған төтенше жағдайлар.
380. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепті талдау нәтижелерін уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы қорытынды түрінде ресімдейді.
Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштері сақталмаған жағдайда қорытынды негізінде бекітілген тарифті оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін өзгерту туралы шешім қабылдайды.
Инвестицияланған капиталға табиғи монополия субъектісінің кірісіне салынатын айыппұлдарды есептеу тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып тарифтерді есептеу тетігіне сәйкес Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 380-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-бөлім. Реттеліп көретілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуын, оның ішінде инвестициялық бағдарламаға байланысты мониторингілеу және бақылау жүйесі
381. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы реттеліп көрсетілетін қызметке тариф белгілеудің ынталандырушы әдісін ескере отырып бекітілген тарифке жыл сайын түзету жүргізеді.
Түзету жүргізу үшін табиғи монополия субъектісі есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына мыналарды ұсынады:
Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына сәйкес инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есеп;
Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына сәйкес кірістер, шығыстар және тарифтер туралы есеп;
Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына сәйкес субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметінің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есеп. Реттеліп көретілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепке табиғи монополия субъектісі есепті кезеңде табиғи монополия субъектісі қол жеткізген көрсеткіштердің нақты мәндерінің олардың есепті кезеңге арналған көрсеткіштердің нысаналы мәндерінен жол берілетін ауытқуларға түзетілген нысаналы мәндеріне сәйкес келмеу себептері (болған кезде) (бұдан әрі – сәйкессіздік себептері) туралы көрсеткіштер бөлінісіндегі түсіндірме жазбаны қоса береді.

379. Факторами, независящими от субъекта естественной монополии, являются:
метеорологические условия, подтвержденные заключением соответствующего органа;
действия (бездействие) потребителей, третьих лиц, подтвержденные средствами аудио-, видеофиксации, актами приема-передачи выполненных работ;
чрезвычайные ситуации, подтвержденные в соответствии со статьей 48 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите".
Сноска. Пункт 379 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
380. Результаты анализа отчета о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг оформляются ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом в виде заключения.
Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган на основании заключения в случае несоблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг принимает решение об изменении утвержденного тарифа до истечения его срока действия.
Расчет штрафов к доходу субъекта естественной монополии на инвестированный капитал осуществляется в соответствии с механизмом расчета тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования согласно Правилам формирования тарифов.
Сноска. Пункт 380 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 1. Система мониторинга и контроля соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг, в том числе в зависимости от инвестиционной программы
381. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган проводит ежегодную корректировку тарифа на регулируемую услугу, утвержденного с учетом стимулирующего метода тарифообразования.
Для проведения корректировки субъект естественной монополии, не позднее 1 мая года, следующего за отчетным, представляет в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган:
отчет об исполнении инвестиционной программы в соответствии с Правилами формирования тарифов;
отчет о доходах, расходах и тарифах в соответствии с Правилами формирования тарифов;
отчет о соблюдении показателей качества и надежности регулируемой услуги субъекта согласно Правилам формирования тарифов. К отчету о соблюдении показателей качества и надежности регулируемой услуги субъект естественной монополии прилагает пояснительную записку в разрезе показателей о причинах несоответствия (при наличии) фактических значений показателей, достигнутых субъектом естественной монополии за отчетный период, их целевым значениям, скорректированным на допустимые отклонения от целевых значений показателей на отчетный период (далее – причины несоответствия).

382. Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтауға мониторингі және табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті есептеу кезінде ескерілетін реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау коэффициентін (В) есептеу осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
2-бөлім. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін бағалауды қалыптастыру
383. Табиғи монополиялар субъектілері ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін бағалауды уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепті қарау жолымен жүзеге асырады.
384. Табиғи монополия субъектісі жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы туралы есепті Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына сәйкес нысан бойынша ұсынады. Реттеліп көретілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепке табиғи монополия субъектісі есепті кезеңде табиғи монополия субъектісі қол жеткізген көрсеткіштердің нақты мәндерінің олардың есепті кезеңге арналған көрсеткіштердің нысаналы мәндерінен жол берілетін ауытқуларға түзетілген нысаналы мәндеріне сәйкес келмеу себептері (болған кезде) (бұдан әрі – сәйкессіздік себептері) туралы көрсеткіштер бөлінісіндегі түсіндірме жазбаны қоса береді.
385. Табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есеп жіберілген күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде оны өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады (бар болса) не реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепті оның интернет-ресурсында орналастыру қажеттігі туралы өтінішті уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына жолдайды.
386. Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есебінде ұсынылған ақпараттың анықтығын тексеру мақсатында уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы:
1) табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынушыларға, оның ішінде тәуелсіз ұйымдарды тарта отырып, сауалнама жүргізеді;

382. Мониторинг соблюдения субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемой услуги и расчет коэффициента соблюдения показаний качества и надежности регулируемой услуги (В), учитываемого при расчете тарифа на регулируемую услугу субъекта естественной монополии осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
Раздел 2. Формирование оценки показателей качества и надежности регулируемых услуг
383. Оценка показателей качества и надежности регулируемых услуг предоставляемых субъектами естественных монополий осуществляется ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом путем рассмотрения отчета о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг.
384. Субъект естественной монополии ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным годом, представляет в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган отчет о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг по форме в соответствии с Правилами формирования тарифов. К отчету о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг субъект естественной монополии прилагает пояснительную записку в разрезе показателей о причинах несоответствия (при наличии) фактических значений показателей, достигнутых субъектом естественной монополии за отчетный период, их целевым значениям, скорректированным на допустимые отклонения от целевых значений показателей на отчетный период (далее – причины несоответствия).
385. Субъект естественной монополии в течение семи календарных дней с даты направления в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган отчета о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг размещает его на своем официальном интернет-ресурсе (при наличии) либо направляет обращение в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган о необходимости размещения отчета о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг на его интернет-ресурсе.
386. В целях проверки достоверности информации, представленной в отчете субъекта естественной монополии о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг, ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган:
1) проводит опрос потребителей регулируемых услуг субъекта естественной монополии, в том числе с привлечением независимых организаций;

2) құзыретті органдардан;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарынан;
мемлекеттік статистикалық қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органнан;
субъектілерден және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінен қажетті ақпаратты сұратады.
387. Табиғи монополия субъектісі көрсеткен реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін бағалау кезінде уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополия субъектісінің есебін алған күннен бастап күнтізбелік отыз күннің ішінде:
1) есепті кезеңде табиғи монополия субъектісі қол жеткізген әрбір көрсеткіштің нақты мәнінің нысаналы мәннен есепті кезеңге жол берілетін ауытқуға (бұдан әрі – реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің есепті кезеңге жол берілетін мәні) түзетілген осы көрсеткіштің нысаналы мәніне сәйкестігі коэффициентін есептеуді;
2) табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау коэффициентін есептеуді;
3) табиғи монополия субъектісі көрсететін реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін бағалауды жүзеге асырады.
Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есебінде ұсынылған ақпараттың анықтығына осы Қағидалардың 386-тармағына сәйкес тексеру жүргізген жағдайда табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтауына мониторинг жүргізу мерзімі ақпаратты алған күнге дейін, бірақ күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады.
388. Егер көрсеткіш мәнінің азаюы реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жақсаруын сипаттаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы есепті кезеңде табиғи монополия субъектісі қол жеткізген көрсеткіштің нақты мәнінің есепті кезеңге жол берілетін осы көрсеткіштің мәніне сәйкестігі коэффициентін мынадай формула бойынша есептейді:
мұндағы:
Кi – есепті кезеңде табиғи монополия субъектісі қол жеткізген i көрсеткіштің нақты мәнінің есепті кезеңде осы i көрсеткіштің мәніне сәйкестік коэффициенті;
Рфi – есепті кезеңде табиғи монополия субъектісі қол жеткізген i көрсеткішінің нақты мәні;
Рцi – i көрсеткішінің нысаналы мәні;
– есепті кезеңге i көрсеткішінің нысаналы мәнінен нақты көрсеткіштің жол берілетін ауытқуы.

2) запрашивает необходимую информацию от:
компетентных органов;
местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы;
государственного органа, осуществляющего руководство в сфере государственной статистической деятельности;
субъектов и аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства.
387. При оценке показателей качества и надежности регулируемых услуг, оказанных субъектом естественной монополии, ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган в течение тридцати календарных дней со дня получения отчета субъекта естественной монополии осуществляет:
1) расчет коэффициента соответствия фактического значения каждого показателя, достигнутого субъектом естественной монополии за отчетный период, целевому значению этого показателя, скорректированному на допустимое на отчетный период отклонение от целевого значения (далее – допустимое на отчетный период значение показателей качества и надежности регулируемых услуг);
2) расчет коэффициента соблюдения субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемых услуг;
3) оценку показателей качества и надежности регулируемых услуг, оказываемых субъектом естественной монополии.
В случае проведения ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом проверки достоверности информации, представленной в отчете субъекта естественной монополии о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг, согласно пункту 386 настоящих Правил, срок проведения мониторинга соблюдения субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемых услуг приостанавливается до дня получения информации, но не более чем на тридцать календарных дней.
388. В случае, если уменьшение значения показателя характеризует улучшение показателей качества и надежности регулируемых услуг, ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган рассчитывает коэффициент соответствия фактического значения показателя, достигнутого субъектом естественной монополии за отчетный период, допустимому на отчетный период значению этого показателя по следующей формуле:
где:
Кi – коэффициент соответствия фактического значения показателя i, достигнутого субъектом естественной монополии за отчетный период, допустимому на отчетный период значению этого показателя i;
Рфi – фактическое значение показателя i, достигнутое субъектом естественной монополии за отчетный период;
Рцi – целевое значение показателя i;
– допустимое отклонение фактического от целевого значения показателя i на отчетный период.

389. Егер реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіші мәнінің ұлғаюы осы көрсеткіштердің жақсаруын сипаттаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы есепті кезеңде табиғи монополия субъектісі қол жеткізген көрсеткіштің нақты мәнінің осы көрсеткіштің есепті кезеңге жол берілетін мәніне сәйкестігі коэффициентін мынадай формула бойынша есептейді:
мұндағы:
Кi – табиғи монополия субъектісі есепті кезеңде қол жеткізген i көрсеткішінің нақты мәнінің осы i көрсеткіштің есепті кезеңге жол берілетін мәніне сәйкестігі коэффициенті (бұдан әрі – Ki сәйкестік коэффициенті);
Рфi – есепті кезеңде табиғи монополия субъектісі қол жеткізген i көрсеткішінің нақты мәні;
Рц – i көрсеткіштің нысаналы мәні;
– есепті кезеңге i көрсеткішінің нысаналы мәнінен нақты көрсеткіштің жол берілетін ауытқуы.
390. Есепті кезеңде табиғи монополия субъектісі қол жеткізген, осы көрсеткіштің есепті кезеңде жол берілетін мәніне (Кi > 1) сәйкес келмейтін әрбір көрсеткіш, нақты мән үшін уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы ұсынылған табиғи монополия субъектісінің түсіндірме жазбасында (бар болған жағдайда) себептерін ескере отырып, Кi сәйкестік коэффициентін түзетуді жүзеге асырады. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы Кі коэффициентін мынадай өлшемшарттарға сәйкес түзетуді жүзеге асырады:
егер осы реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігінің көрсеткіші үшін табиғи монополия субъектісі сәйкессіздік себептері ретінде табиғи монополия субъектісіне тәуелді емес факторларды келтірген жағдайда уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы Кi = 1 сәйкестік коэффициентін қабылдайды;
барлық қалған жағдайларда Кі коэффициенті түзетілмейді.
391. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы ынталандырушы әдістер шеңберінде табиғи монополия субъектісінің тарифінде ескерілетін реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау коэффициентін мынадай формула бойынша есептейді:
мұндағы:
В – табиғи монополия субъектісі көрсететін реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифте ескерілетін табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтауының коэффициенті;
I – көрсеткіштер саны.
392. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополия субъектісі көрсететін реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін мынадай өлшемшарттарға сәйкес бағалауды жүзеге асырады:
егер В > 1 болса, табиғи монополия субъектісі қызметтің жоғары сапасына қол жеткізгені;
егер B < 1 болса, табиғи монополия субъектісі қызметтің төмен сапасына қол жеткізгені;
егер В = 1 болса, табиғи монополия субъектісі қызметтің орташа сапасына қол жеткізгені.

389. В случае, если увеличение значения показателя качества и надежности регулируемых услуг характеризует улучшение этих показателей, ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган рассчитывает коэффициент соответствия фактического значения показателя, достигнутого субъектом естественной монополии за отчетный период, допустимому на отчетный период значению этого показателя по следующей формуле:
где:
Кi – коэффициент соответствия фактического значения показателя i, достигнутого субъектом естественной монополии за отчетный период, допустимому на отчетный период значению этого показателя i (далее – коэффициент соответствия Ki);
Рфi – фактическое значение показателя i, достигнутое субъектом естественной монополии за отчетный период;
Рц – целевое значение показателя i;
– допустимое отклонение фактического от целевого значения показателя i на отчетный период.
390. Для каждого показателя, фактическое значение, достигнутое субъектом естественной монополии за отчетный период, которого не соответствует допустимому на отчетный период значению этого показателя (Кi > 1), ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган осуществляет корректировку коэффициента соответствия Кi с учетом причин, представленных в пояснительной записке субъекта естественной монополии (при наличии). Корректировка коэффициента Кi осуществляется ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом в соответствии со следующими критериями:
ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган принимает коэффициент соответствия Кi = 1 в случае, если для данного показателя качества и надежности регулируемой услуги причинами несоответствия субъектом естественной монополии приведены факторы, не зависящие от субъекта естественной монополии;
во всех остальных случаях коэффициент Кi не корректируется.
391. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган рассчитывает коэффициент соблюдения показателей качества и надежности регулируемой услуги, учитываемый в тарифе субъекта естественной монополии в рамках стимулирующих методов тарифообразования, по следующей формуле:
где:
В – коэффициент соблюдения субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемой услуги, учитываемый в тарифе на регулируемую услугу, оказываемую субъектом естественной монополии;
I – количество показателей.
392. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган осуществляет оценку показателей качества и надежности регулируемой услуги, оказываемой субъектом естественной монополии, в соответствии со следующими критериями:
если В > 1, субъектом естественной монополии достигнуто высокое качество услуги;
если B < 1, субъектом естественной монополии достигнуто низкое качество услуги;
если В = 1, субъектом естественной монополии достигнуто среднее качество услуги.

393. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтауына мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша талдамалық есептің жобасын мынадай құрылым бойынша жасайды:
кіріспе – табиғи монополия субъектісінің атауы және реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштері, есепті кезең және пайдаланылған ақпарат пен құжаттар тізбесі көрсетіледі;
әрбір көрсеткіш үшін сәйкестік коэффициентін есептеу – табиғи монополия субъектісі есепті кезеңде қол жеткізген, мәндері осы көрсеткіштердің есепті кезеңде жол берілетін мәніне сәйкес келетін не сәйкес келмейтін нақты көрсеткіштер айқындалады;
көрсеткіштердің сәйкестік коэффициенттерін түзету (бар болса) – олар үшін уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы негіздемелерін және табиғи монополия субъектісі ұсынған сәйкессіздік себептерін қоса бере отырып, сәйкестік коэффициентін түзетуді жүзеге асырған көрсеткіштер айқындалады;
табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтауы коэффициентін есептеу – табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтауы коэффициентінің мәні айқындалады;
табиғи монополия субъектісі көрсететін реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін бағалау бойынша қорытындылар.
394. Талдамалық есептің жобасын табиғи монополия субъектісінің есебін алған күннен бастап күнтізбелік қырық күн ішінде уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтауы мониторингі процесінде пайдаланылған құжаттарды қоса бере отырып, құзыретті органның қарауына жібереді. Осы Қағидалардың 386-тармағында көзделген табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтауына мониторинг жүргізу мерзімі тоқтатыла тұрған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополия субъектісінің есебін алған күннен бастап күнтізбелік жетпіс күннен кешіктірмей талдау есебінің жобасын барлық құжаттарды қоса бере отырып, құзыретті органның қарауына жолдайды.
Талдамалық есеп жобасын қарау қорытындысы бойынша құзыретті орган талдамалық есептің жобасы шығарылған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде бар юолған кезде ұсынымдарды әзірлейді, олар уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық органның басшылығына жіберіледі.

393. По результатам проведения мониторинга соблюдения субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемых услуг ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган составляет проект аналитического отчета по следующей структуре:
введение – указываются наименования субъекта естественной монополии и показатели качества и надежности регулируемых услуг, отчетный период и перечень использованной информации и документов;
расчет коэффициента соответствия для каждого показателя – определяются фактические показатели, достигнутые субъектом естественной монополии за отчетный период, значения которых соответствует либо не соответствует допустимому на отчетный период значению данных показателей;
корректировка коэффициентов соответствия показателей (при наличии) – определяются показатели, для которых ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган осуществило корректировку коэффициента соответствия с приложением обоснований и представленных субъектом естественной монополии причин несоответствия;
расчет коэффициента соблюдения субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемой услуги – определяется значение коэффициента соблюдения субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемой услуги;
выводы по оценке показателей качества и надежности регулируемой услуги, оказываемой субъектом естественной монополии.
394. Проект аналитического отчета в течение сорока календарных дней со дня получения отчета субъекта естественной монополии ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган направляет на рассмотрение компетентного органа с приложением документов, использованных в процессе мониторинга соблюдения субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемых услуг. В случае приостановления срока проведения мониторинга соблюдения субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемых услуг, предусмотренного пунктом 386 настоящих Правил, ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган направляет проект аналитического отчета на рассмотрение компетентного органа с приложением всех документов не позднее семидесяти календарных дней со дня получения отчета субъекта естественной монополии.
По итогам рассмотрения проекта аналитического отчета компетентный орган в течение пятнадцати календарных дней со дня внесения проекта аналитического отчета вырабатывает, при наличии, рекомендации, которые направляются руководству ведомства уполномоченного органа или его территориального органа.

395. Табиғи монополия субъектісінің есебін алған күннен бастап күнтізбелік алпыс күн ішінде құзыретті органның ескертулері мен ұсынымдарын ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтауы туралы талдамалық есеп уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.
396. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтауы туралы талдамалық есепті бекіткен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
4-параграф. Тарифтері тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып бекітілетін табиғи монополиялар субъектілерінің тізбесіне енгізілген табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін бекіту ерекшеліктері
397. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштері жобасының негізділігін және растаушы құжаттардың анықтығын тексеру мақсатында уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштері жобасының нысаналы мәндерін есептеу негізділігін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес 4-нысанда келтірілген формулалар бойынша тексереді және негізсіз есептеулер немесе ұсынылған құжаттардың анық еместігі анықталған жағдайда реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің нысаналы мәндерін:
тариф қолданысының бірінші жылына – нақты бастапқы деректердің анықтығын тексеру нәтижелерінің негізінде;
тарифтің кейінгі қолданылу жылдарына – инвестициялық бағдарламаның жобасында немесе бекітілген инвестициялық бағдарламада көзделген іс-шаралар негізінде түзетеді.
398. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобасын қарау нәтижелерін уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы жол берілетін ауытқуларды (болған жағдайда) ескере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің түпкілікті жобасына қорытынды түрінде ресімдейді.
Қорытынды реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштері жобасының нысаналы мәндерін өзгерту мен нақтылаудың негіздемесін қамтиды.
Ескерту. 398-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

395. Приказом руководителя ведомства уполномоченного органа или его территориального органа в течение шестидесяти календарных дней со дня получения отчета субъекта естественной монополии с учетом замечаний и рекомендаций компетентного органа утверждается аналитический отчет о соблюдении субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемых услуг.
396. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган в течение десяти календарных дней со дня утверждения аналитического отчета о соблюдении субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемых услуг размещает его на своем официальном интернет-ресурсе.
Параграф 4. Особенности утверждения показателей качества и надежности регулируемых услуг субъектов естественных монополий, включенных в перечень субъектов естественных монополий, тарифы которым утверждаются с применением стимулирующего метода тарифного регулирования
397. В целях проверки обоснованности проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг и достоверности подтверждающих документов ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган проверяет обоснованность расчетов целевых значений проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг по формулам, приведенным в форме 4 приложения 7 настоящих Правил, и в случае выявления необоснованных расчетов или недостоверности представленных документов, корректирует целевые значения показателей качества и надежности регулируемых услуг:
на первый год действия тарифа – на основании результатов проверки достоверности фактических исходных данных;
на последующие годы действия тарифа – на основании мероприятий, предусмотренных проектом инвестиционной программы или утвержденной инвестиционной программой.
398. Результаты рассмотрения проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг оформляются ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом в виде заключения к окончательному проекту показателей качества и надежности регулируемых услуг с учетом допустимых отклонений (при наличии).
Заключение включает в себя обоснование изменений и уточнений целевых значений проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг.
Сноска. Пункт 398 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

399. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобасын талдау нәтижелері туралы қорытынды негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін бекіту туралы немесе оларды бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін бекітуден бас тарту үшін инвестициялық бағдарламаны және (немесе) тарифті бекітуден бас тарту негіз болады.
Уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық органының шешімі бұйрықпен ресімделеді.
400. Табиғи монополия субъектісі жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепті ұсынады.
Есепке табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 403 және 404-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, өзге мемлекеттік органның не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының есеппен келісу туралы хатының көшірмесін қоса бере отырып, көрсеткіштер бөлінісінде есепті кезеңдегі көрсеткіштердің нақты мәндерінің олардың нысаналы мәндеріне сәйкес келмеу себептері (болған жағдайда) туралы түсіндірме жазбаны қоса береді.
401. Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтауы туралы есепті қалыптастыруы мынадай кезеңдерден тұрады:
1) осы Қағидалардың 402, 403 және 404-тармақтарына сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы жылдық есепті қалыптастыру және оны өзге мемлекеттік не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен келісу;
2) осы Қағидалардың 400-тармағына сәйкес есепті уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына енгізу.
402. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен жабдықтау салаларында табиғи монополия субъектісі (жылу электр орталықтарындағы технологиялық бұзушылықтар саны бойынша көрсеткішті қоспағанда) есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей, есепті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына ұсынады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы табиғи монополия субъектісі ұсынған реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы туралы есепті олар ұсынылған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде қарайды. Егер реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепті қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы оны табиғи монополия субъектісінен жазбаша түрде сұратады, бұл ретте есепті қарау мерзімі сұратылған ақпаратты ұсыну мерзіміне тоқтатыла тұрады.

399. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган на основании заключения о результатах анализа проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг принимает решение об утверждении показателей качества и надежности регулируемых услуг или об отказе в их утверждении.
Основанием для отказа в утверждении показателей качества и надежности регулируемых услуг служит отказ в утверждении инвестиционной программы и (или) тарифа.
Решение ведомства уполномоченного органа или его территориального органа оформляется приказом.
400. Субъект естественной монополии ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, представляет в ведомство уполномоченного органа отчет о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг по форме 6 согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
К отчету субъект естественной монополии прилагает пояснительную записку в разрезе показателей о причинах несоответствия (при наличии) фактических значений показателей за отчетный период их целевым значениям, с приложением копии письма иного государственного органа либо местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы о согласовании отчета, за исключением случаев предусмотренных пунктами 403 и 404 настоящих Правил.
401. Формирование отчета субъектом естественной монополии о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг состоит из следующих этапов:
1) формирование годового отчета о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и согласование его с иным государственным либо местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в соответствии с пунктами 402, 403 и 404 настоящих Правил;
2) внесение отчета в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган в соответствии с пунктом 400 настоящих Правил.
402. В сферах водоснабжения и (или) водоотведения, производства, передачи, распределения и (или) снабжения тепловой энергией в срок не позднее 1 марта года, следующего за отчетным периодом, субъект естественной монополии представляет отчет в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы (за исключением показателя по количеству технологических нарушений на теплоэлектроцентралях).
Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы рассматривает представленный субъектом естественной монополии отчет о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг в срок не более тридцати календарных дней со дня их представления. В случае, если при рассмотрении отчета о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг необходима дополнительная информация, местный исполнительный орган области, города республиканского значения запрашивает ее у субъекта естественной монополии в письменном виде, при этом срок рассмотрения отчета приостанавливается на срок предоставления запрашиваемой информации.

403. Жылу энергиясын өндіру саласында табиғи монополия субъектісі ай сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 7 қаңтарынан кешіктірілмейтін мерзімде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау органына Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 121 бұйрығымен бекітілген Бірыңғай электр энергетикасы жүйесінің, электр станцияларының, аудандық қазандықтардың, электр және жылу желілерінің жұмысындағы технологиялық бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу және оларды есепке алу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10558 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 121 бұйрығы) сәйкес есепті жылдың қорытындысы бойынша технологиялық бұзушылықтар туралы жиынтық есептілікті жолдайды.
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 121 бұйрығына сәйкес алынған жылу электр орталықтарындағы технологиялық бұзушылықтардың нақты саны туралы ақпаратты ұсынады.
404. Электр энергиясын беру саласында жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей табиғи монополия субъектісі мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органға "Электрмен жабдықтау сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндерін, сондай-ақ оларды айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 20 мамырдағы № 214 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13755 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы мамырдағы № 214 бұйрығы) сәйкес есепті жылдың қорытындылары бойынша есептілікті ұсынады.
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі орган есепті кезеңнен кейінгі 1 наурыздан кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 20 мамырдағы № 214 бұйрығына сәйкес алынған электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштері бойынша ақпаратты, сондай-ақ тұтынушылардың қызметтердің сапасыз көрсетілуіне шағымдары және тұтынушылардың мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органға келіп түскен және ішкі немесе сот талқылауының немесе мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тексеруінің нәтижелері бойынша расталған қызметтерге қосудан немесе техникалық шарттарды беруден бас тартуға шағымдары бойынша табиғи монополиялар субъектілері бөлінісіндегі ақпаратты ұсынады.

403. В сфере производства тепловой энергии, ежегодно, в срок не позднее 7 января года, следующего за отчетным периодом, субъект естественной монополии предоставляет в орган по государственному энергетическому надзору и контролю отчетность о технологических нарушениях по итогам отчетного года в соответствии с Правилами проведения расследования и учета технологический нарушений в работе единой электроэнергетической системы, электростанций, районных котельных, электрических и тепловых сетях, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 121 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10558) (далее – приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 121).
Орган по государственному энергетическому надзору и контролю не позднее 1 февраля года, следующего за отчетным периодом, представляет в уполномоченный орган информацию о фактическом количестве технологических нарушений на теплоэлектроцентралях, полученную в соответствии с приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 121.
404. В сфере передачи электроэнергии ежегодно не позднее 20 января года, следующего за отчетным периодом, субъект естественной монополии представляет в орган по государственному энергетическому надзору и контролю отчетность по итогам отчетного года в соответствии с приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 мая 2016 года № 214 "Об утверждении Нормативных значений показателей надежности электроснабжения, а также правил их определения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13755) (далее – приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 мая 2016 года № 214).
Орган по государственному энергетическому надзору и контролю не позднее 1 марта, следующего за отчетным периодом, представляет в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган информацию по показателям надежности электроснабжения, полученную в соответствии с приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 мая 2016 года № 214, а также информацию в разрезе субъектов естественных монополий, по жалобам потребителей на оказание некачественных услуг и жалобам потребителей на отказ в подключении к услугам или предоставлении технических условий, поступившим в орган по государственному энергетическому надзору и контролю и нашедших подтверждение по результатам внутреннего или судебного разбирательства или проверки органом по государственному энергетическому надзору и контролю.

405. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепті оны табиғи монополия субъектісі ұсынған күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде қарайды.
406. Есептің негізділігін және реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепте ұсынылған ақпараттың анықтығын тексеру мақсатында, уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы осы Қағидалардың 403 және 404-тармақтарына сәйкес алынған ақпаратты пайдаланады және (немесе) қажетті ақпаратты мыналардан
құзыретті органдардан;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарынан;
мемлекеттік статистикалық қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органнан сұратады.
Бұл ретте реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепті талдау мерзімі сұратылған ақпаратты алған кезге дейін табиғи монополия субъектісіне бұл туралы хабарлай отырып, бірақ күнтізбелік он бес күннен аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады.
407. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепте ұсынылған нақты көрсеткіштердің сәйкестік коэффициенттерін есептеу осы Қағидалардың 408 және 409-тармақтарына сәйкес формулалар бойынша жүзеге асырылады.
408. Егер көрсеткіш мәнінің азаюы реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігін жақсартуды сипаттаған жағдайда сәйкестік коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Кi – і көрсеткішінің сәйкестік коэффициенті;
– есепті кезеңде табиғи монополия субъектісі қол жеткізген i көрсеткішінің нақты мәні;
– бекітілген i көрсеткіштің нысаналы мәні.
409. Егер көрсеткіш мәнінің ұлғаюы реттеліп көрсетілетін қызмет сапасының жақсаруын сипаттаған жағдайда сәйкестік коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Кi – і көрсеткішінің сәйкестік коэффициенті;
– есепті кезеңде табиғи монополия субъектісі қол жеткізген i көрсеткішінің нақты мәні;
– бекітілген i көрсеткіштің нысаналы мәні.
410. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігінің әрбір көрсеткіші үшін нақты мәні, осы көрсеткіштің бекітілген мәніне сәйкес келмейтін жағдайда табиғи монополия субъектісінің түсіндірме жазбасында (болған жағдайда) ұсынылған себептерін ескере отырып, уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы Кi сәйкестік коэффициентін түзетуді жүзеге асырады. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы Кі коэффициентін мынадай өлшемшарттарға сәйкес түзетуді жүзеге асырады:
егер осы көрсеткіш үшін табиғи монополия субъектісі себептер ретінде табиғи монополия субъектісіне байланысты емес факторларды келтірген жағдайда уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы Кi = 1 сәйкестік коэффициентін қабылдайды;
барлық қалған жағдайларда Кі сәйкестік коэффициенті түзетілмейді.

405. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган рассматривает отчет о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг в срок не более шестидесяти календарных дней со дня его представления субъектом естественной монополии.
406. В целях проверки обоснованности отчета и достоверности информации, представленной в отчете о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг, ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган использует информацию, полученную в соответствии с пунктами 403 и 404 настоящих Правил и (или) запрашивает необходимую информацию от:
компетентных органов;
местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы;
государственного органа, осуществляющего руководство в сфере государственной статистической деятельности.
При этом срок анализа отчета о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг приостанавливается до момента получения запрашиваемой информации с извещением об этом субъекта естественной монополии, но не более чем на пятнадцать календарных дней.
407. Расчет коэффициентов соответствия фактических показателей, представленных в отчете о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг, осуществляется по формулам согласно пунктам 408 и 409 настоящих Правил.
408. В случае, если уменьшение значения показателя характеризует улучшение качества и надежности регулируемой услуги, коэффициент соответствия рассчитывается по следующей формуле:
где:
Кi – коэффициент соответствия показателя i;
Рфi – фактическое значение показателя i, достигнутое субъектом естественной монополии за отчетный период;
Рцi – целевое значение утвержденного показателя i.
409. В случае, если увеличение значения показателя характеризует улучшение качества регулируемой услуги коэффициент соответствия рассчитывается по следующей формуле:
где:
Ki – коэффициент соответствия показателя i;
Рфi – фактическое значение показателя i, достигнутое субъектом естественной монополии за отчетный период;
– целевое значение утвержденного показателя i;
410. Для каждого показателя качества и надежности регулируемых услуг, фактическое значение, которого не соответствует утвержденному значению этого показателя, ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган осуществляет корректировку коэффициента соответствия Кi с учетом причин, представленных в пояснительной записке субъекта естественной монополии (при наличии). Корректировка коэффициента соответствия Кi осуществляется ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом в соответствии со следующими критериями:
ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган принимает коэффициент соответствия Кi = 1 в случае, если для данного показателя в качестве причин несоответствия субъектом естественной монополии приведены факторы, не зависящие от субъекта естественной монополии;
во всех остальных случаях коэффициент соответствия Кi не корректируется.

411. Егер реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігінің нақты көрсеткіштері бекітілген көрсеткіштерден 5 процентке артық шамаға ерекшеленсе немесе табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 400-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбаған жағдайда реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігінің бекітілген көрсеткішін сақтау коэффициенті 0-ге тең мәнде қолданылады.
412. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің бекітілген сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтаудың қорытынды коэффициенті бекітілген көрсеткіштерді сақтау коэффициенттерінің орташа өлшенген мәні ретінде мынадай формулаға сәйкес айқындалады:
мұндағы:
B – бекітілген көрсеткіштерді сақтаудың қорытынды коэффициенті;
Кi – көрсеткіштің сәйкестік коэффициенті;
wi – көрсеткіштің үлес салмағы.
413. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін бағалау мынадай өлшемшарттарға сәйкес жүзеге асырылады:
егер B < 1, субъект реттеліп көрсетілетін қызметтің төмен сапасы мен сенімділігіне қол жеткізген, бұл инвестицияланған капиталға табиғи монополия субъектісінің кірісіне айыппұл салу үшін негіз болып табылады;
егер В > немесе = 1, субъект реттеліп көрсетілетін қызметтің тиісінше жоғары немесе орташа сапасына және сенімділігіне қол жеткізген, инвестицияланған капиталға табиғи монополия субъектісінің кірісіне айыппұл беру үшін негіздер жоқ.
414. Есепті талдау нәтижелерін уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы қорытынды түрінде ресімдейді.
Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы қорытынды негізінде Заңның 22-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес шешім қабылдайды.
Инвестицияланған капиталға табиғи монополия субъектісінің кірісіне салынатын айыппұлдарды есептеу тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін ескере отырып тарифті есептеу тетігіне сәйкес Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 414-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Тарифтері реттеліп көрсетілетін қызметтер сапасының, сенімділігі мен тиімділігінің өлшемшарттарын ескере отырып, 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін бекітілген табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепті қарау ерекшеліктері
415. Жыл сайын тариф қолданылуының соңғы он екі айынан кейінгі екі айдан кешіктірмей табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес 19-нысан бойынша белгілеген жалпы және арнайы өлшемшарттар тізбелерінің негізінде бес және одан да көп жыл мерзімге тарифті бекіту кезінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің белгіленген сапа, сенімділік және тиімділік өлшемшарттарының орындалуын растайтын материалдарды уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынады.

411. Если фактические показатели качества и надежности регулируемых услуг отличаются от утвержденных показателей на величину более 5 процентов, или в случае непредставления субъектом естественной монополии документов, предусмотренных пунктом 400 настоящих Правил, коэффициент соблюдения утвержденного показателя качества и надежности регулируемых услуг применяется в значении равном 0.
412. Итоговый коэффициент соблюдения утвержденных показателей качества и надежности регулируемых услуг определяется как средневзвешенное значение коэффициентов соблюдения утвержденных показателей согласно следующей формуле:
где:
В – итоговый коэффициент соблюдения утвержденных показателей;
Кi – коэффициент соответствия показателя i;
wi – удельный вес показателя.
413. Оценка качества и надежности регулируемых услуг осуществляется в соответствии со следующими критериями:
если B < 1, субъектом достигнуто низкое качество и надежности регулируемой услуги, что является основанием для наложения штрафа к доходу субъекта естественной монополии на инвестированный капитал;
если В > или = 1, субъектом достигнуто, соответственно, высокое или среднее качество и надежности регулируемой услуги, оснований для присвоения штрафов к доходу субъекта естественной монополии на инвестированный капитал не имеется.
414. Результаты анализа отчета оформляются ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом в виде заключения.
Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган на основании заключения принимает решение в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 22 Закона.
Расчет штрафов к доходу субъекта естественной монополии на инвестированный капитал осуществляется в соответствии с механизмом расчета тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования согласно приложению 1 к Правилам формирования тарифов.
Сноска. Пункт 414 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Особенности рассмотрения отчета о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг субъектов естественных монополий, тарифы которым утверждены до 1 января 2019 года с учетом критериев качества, надежности и эффективности регулируемых услуг
415. Ежегодно не позднее двух месяцев, следующих за последними двенадцатью месяцами действия тарифа, субъект естественной монополии представляет ведомству уполномоченного органа или его территориальному органу материалы, подтверждающие выполнение установленных критериев качества, надежности и эффективности регулируемых услуг, установленных ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом до 1 января 2019 года при утверждении тарифа сроком на пять и более лет на основании перечней общих и специальных критериев согласно форме 19 согласно приложению 7 настоящих Правил.

416. Есепке табиғи монополия субъектісі есепті кезеңдегі өлшемшарттардың нақты мәндерінің олардың нысаналы мәндеріне сәйкес келмеу себептері (болған жағдайда) туралы реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа, сенімділік және тиімділік өлшемшарттары бөлінісінде түсіндірме жазбаны және олардың орындалуын растайтын материалдарды:
1) көрсетілетін қызметтердің сапасына қанағаттанған тұтынушылар туралы мәліметтерді;
2) ұзақтығы үш күннен асатын реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтерді ұсынбау (ажырату) фактілерінің болмауы туралы мәліметтерді;
3) негізгі құралдардың тозуының 2 және одан да көп процентке төмендеуі немесе бұрынғы деңгейінде сақталуы туралы мәліметтерді; реттеліп көрсетілетін қызметтерді өндіруге арналған энергетикалық ресурстар шығысының үлестік шамасының төмендеуі туралы мәліметтерді; нормативтік техникалық шығындарды уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы бекіткен деңгейге төмендету туралы мәліметтерді; энергия тиімділігін арттыру туралы мәліметтерді (әкімшілік және өндірістік ғимараттардың энергиятиімділігі класын арттыру); көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін тұтынушылардан төлемдердің жиналу деңгейін арттыру туралы мәліметтерді қоса береді.
417. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы жеке және заңды тұлғалардан, оның ішінде мемлекеттік органдардан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан, сондай-ақ олардың лауазымды адамдарынан, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып, өз өкілеттіктерін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты өз құзыреті шегінде сұратады және алады.
418. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы табиғи монополия субъектісі ұсынған реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы туралы есепті және материалдарды күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде қарайды.
419. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы, сенімділігі мен тиімділігі көрсеткіштерін сақтау коэффициенті осы Қағидалардың 408, 409, 410, 411, 412 және 413-тармақтарына сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтер сапасының, сенімділігінің және тиімділігінің жалпы және арнайы өлшемшарттары негізінде айқындалады.
420. Табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтер сапасының, сенімділігінің және тиімділігінің белгіленген өлшемшарттарының орындалуын растайтын материалдарды ұсынбаған жағдайда реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы, сенімділігі мен тиімділігі коэффициенті нөлдік мәнде қолданылады.

416. К отчету субъект естественной монополии прилагает пояснительную записку в разрезе критериев качества, надежности и эффективности регулируемых услуг о причинах несоответствия (при наличии) фактических значений критериев за отчетный период их целевым значениям, и материалы, подтверждающие их выполнение:
1) сведения об удовлетворенных потребителях качеством оказываемых услуг;
2) сведения об отсутствии фактов не предоставления (отключения) регулируемых коммунальных услуг продолжительностью более трех дней;
сведения о снижении или сохранении на прежнем уровне изношенности основных средств на 2 и более процентов; сведения о снижении удельной величины расхода энергетических ресурсов на производство регулируемых услуг; сведения о снижении нормативных технических потерь на уровень, утвержденный ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом; сведения о повышении энергоэффективности (повышение класса энергоэффективности административных и производственных зданий); сведения о повышении уровня собираемости платежей с потребителей за оказанные регулируемые услуги.
417. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган в пределах своей компетенции запрашивает и получает информацию, необходимую для осуществления своих полномочий, от физических и юридических лиц, в том числе государственных органов, органов местного самоуправления, а также их должностных лиц, с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну.
418. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган рассматривает отчет о соблюдении соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и материалы, представленные субъектом естественной монополии в срок не более шестидесяти календарных дней.
419. Коэффициент соблюдения показателей качества, надежности и эффективности регулируемых услуг определяется на основании общих и специальных критериев качества, надежности и эффективности регулируемых услуг в соответствии с пунктами 408, 409, 410, 411, 412 и 413 настоящих Правил.
420. В случае непредставления субъектом естественной монополии материалов, подтверждающих выполнение установленных критериев качества, надежности и эффективности регулируемых услуг, коэффициент качества, надежности и эффективности регулируемых услуг применяется в нулевом значении.

421. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепті талдау нәтижелерін уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы қорытынды түрінде ресімдейді.
Ескерту. 421-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
422. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы есепті қарау қорытындылары бойынша уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы, сенімділігі мен тиімділігі өлшемшарттарын сақтау коэффициентін қолдану арқылы Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына сәйкес тарифті есептеу тетігіне сәйкес 30 проценттен аспайтын пайда бөлігіне тарифті өзгерту туралы шешім қабылдайды.
14-тарау. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
423. Осы тарау Уәкілетті адамдардың бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуына және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізілуіне қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізу:
бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуына және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізілуіне қоғамдық мониторинг жүргізу, (бұдан әрі - қоғамдық мониторинг);
бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі техникалық сараптама (бұдан әрі - техникалық сараптама) жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 423-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары-Ұлттық экономика министрінің 29.11.2024 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
424. Уәкілетті адамдардың қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізуінің негізгі қағидаттары:
1) уәкілетті адамдардың тәуелсіздігі;
2) зерттеулердің толықтығы, жан-жақтылығы, объективтілігі, оларды жүргізу нәтижелерінің ғылыми негізділігі;

421. Результаты анализа отчета о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг оформляются ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом в виде заключения.
Сноска. Пункт 421 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
422. По итогам рассмотрения отчета о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган принимает решение об изменении тарифа путем применения коэффициента соблюдения критериев качества, надежности и эффективности регулируемых услуг к части прибыли, не превышающей 30 процентов в соответствии с механизмом расчета тарифа согласно Правилам формирования тарифов.
Глава 14. Порядок проведения общественного мониторинга и (или) технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий
Параграф 1. Общие положения
423. Настоящая глава определяет порядок проведения уполномоченными лицами общественного мониторинга и технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий:
общественного мониторинга исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий (далее – общественный мониторинг);
технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий (далее – техническая экспертиза).
Сноска. Пункт 423 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 29.11.2024 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
424. Основными принципами проведения уполномоченными лицами общественного мониторинга и технической экспертизы являются:
1) независимость уполномоченных лиц;
2) полнота, всесторонность, объективность исследований, научная обоснованность результатов их проведения;

3) уәкілетті адамдардың құзыреттілігі мен кәсібилігі болып табылады.
Ескерту. 424-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары-Ұлттық экономика министрінің 29.11.2024 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Қоғамдық мониторинг жүргізу тәртібі
425. Қоғамдық мониторингті ұйымдастыру және жүргізу үшін уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы құрамына қоғамдық ұйымдардың және өзге де мүдделі тұлғалардың өкілдері кіретін жұмыс тобын қалыптастырады.
426. Жұмыс тобы қоғамдық мониторинг жүргізудің жылдық кестесін жасайды, онда оны өткізу уақыты мен орны, сондай-ақ қоғамдық мониторингке жататын табиғи монополиялар субъектілерінің тізімі айқындалады.
427. Қоғамдық мониторинг жүргізу кестесін уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы интернет-ресурста орналастырады және тізімге сәйкес табиғи монополиялар субъектілеріне жібереді.
428. Қоғамдық мониторинг жүргізгенге дейін он жұмыс күні бұрын жұмыс тобы мәслихаттардың және басқа да жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, қоғамдық бірлестіктердің, үкіметтік емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері, тұтынушылар (кемінде бес адам) қатарынан уәкілетті адамдардың тізімін қалыптастырады және оны қоғамдық мониторинг жүргізу кестесін қоса бере отырып, табиғи монополия субъектісіне жібереді.
429. Уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық органының өкілдері уәкілетті адамдарды алып жүреді және осы Қағидалардың 433-тармағына сәйкес қоғамдық мониторинг актісін ресімдеуді қамтамасыз етеді.
430. Қоғамдық мониторинг жүргізу үшін табиғи монополия субъектісі өткізу режимінің талаптарын сақтай отырып, бекітілген инвестициялық бағдарлама объектілеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді және бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы ақпарат береді.
431. Уәкілетті адамдар бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалу барысын, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуын және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштерінің қол жеткізілуін бақылауды жүзеге асырады.
432. Уәкілетті адамдар:
1) бекітілген инвестициялық бағдарлама объектілерін көзбен шолып қарау және бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы ақпаратқа талдау;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы ақпаратқа, оның ішінде растайтын құжаттарға талдау жүргізеді.

3) компетентность и профессионализм уполномоченных лиц.
Сноска. Пункт 424 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 29.11.2024 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок проведения общественного мониторинга
425. Для организации и проведения общественного мониторинга ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом формируется рабочая группа, в состав которой входят представители общественных организаций и иных заинтересованных лиц.
426. Рабочая группа составляет годовой график проведения общественного мониторинга, в котором определяются время и место его проведения, а также список субъектов естественных монополий, подлежащих общественному мониторингу.
427. График проведения общественного мониторинга размещается ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом на интернет-ресурсе и направляется субъектам естественных монополий согласно списку.
428. а десять рабочих дней до проведения общественного мониторинга рабочая группа формирует список уполномоченных лиц из числа представителей маслихатов и других органов местного самоуправления, общественных объединений, неправительственных организаций, средств массовой информации, потребителей (не менее пяти человек) и направляет его субъекту естественной монополии с приложением графика проведения общественного мониторинга.
429. Представители ведомства уполномоченного органа или его территориального органа сопровождают уполномоченных лиц и обеспечивают оформление акта общественного мониторинга согласно пункту 433 настоящих Правил.
430. Для проведения общественного мониторинга субъект естественной монополии обеспечивает доступ к объектам утвержденной инвестиционной программы с соблюдением требований пропускного режима и предоставляет информацию об исполнении утвержденной инвестиционной программы.
431. Уполномоченные лица осуществляют наблюдение за ходом исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдением показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижением показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
432. Уполномоченные лица проводят:
1) визуальный осмотр объектов утвержденной инвестиционной программы и анализ информации об исполнении утвержденной инвестиционной программы;
2) анализ информации о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий, в том числе подтверждающих документов.

433. Қоғамдық мониторинг бойынша актінің мазмұны:
1) кіріспе бөлімді (іс-шаралар тізбесі, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі, табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі, бөлінген бюджеттік және өзге де қаржы қаражаты туралы ақпарат);
2) бекітілген инвестициялық бағдарламаға енгізілген өзгерістерді және қоғамдық мониторингтің нақты белгіленген нәтижелерін ескере отырып, ұсынылған ақпаратты салыстырмалы талдауды;
3) синтездеуші бөлікті (инвестициялық бағдарламаны іске асыру барысына әсер еткен факторларды белгілеу, бюджеттік және өзге де қаржы қаражатын игермеу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтамау, табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізбеу);
4) қарар бөлігін (нақты жай-күйі мен ұсынымдар) қамтиды.
434. Қоғамдық мониторинг актісі табиғи монополия субъектісі міндетті түрде таныстырылып, ол аяқталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына жіберіледі.
435. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы үш жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің интернет-ресурсында жүргізілген қоғамдық мониторингі нәтижелері туралы фото- және бейнематериалдармен (болған жағдайда) баспасөз релизін орналастырады.
3-параграф. Техникалық сараптама жүргізу тәртібі
436. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуына және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізуге техникалық сараптаманы табиғи монополия субъектісімен шарт негізінде уәкілетті адам (сарапшы, сараптама ұйымдары) жүзеге асырады.
437. Уәкілетті адамдардың (сарапшылардың, сараптама ұйымдарының) тізімін уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы қалыптастырады.
438. Техникалық сараптама жүргізу үшін табиғи монополия субъектісі өткізу режимінің талаптарын сақтай отырып, бекітілген инвестициялық бағдарлама объектілеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді және бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы ақпарат береді.
439. Уәкілетті адамдар (сарапшылар, сараптама ұйымдары) бекітілген инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нақты орындалуын, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуын, табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізуді белгілейді.
440. Уәкілетті адамдарға (сарапшыларға, сарапшы ұйымдарға):

433. Акт общественного мониторинга содержит:
1) вводную часть (перечень мероприятий, показателей качества и надежности регулируемых услуг, эффективности деятельности субъектов естественных монополий, информация о выделенных бюджетных и иных финансовых средствах);
2) сравнительный анализ предоставленной информации, с учетом внесенных изменений в утвержденную инвестиционную программу и фактически установленных результатов общественного мониторинга;
3) синтезирующую часть (установление факторов, повлиявших на ход реализации инвестиционной программы, не освоение бюджетных и иных финансовых средств, несоблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг, не достижение показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий);
4) резолютивную часть (фактическое состояние и рекомендации).
434. Акт общественного мониторинга направляется в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган не позднее пяти рабочих дней со дня его завершения с обязательным ознакомлением субъекта естественной монополии.
435.Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган не позднее трех рабочих дней размещает на своем интернет-ресурсе пресс-релиз с фото- и видеоматериалами (при наличии) о результатах проведенного общественного мониторинга.
Параграф 3. Порядок проведения технической экспертизы
436. Техническая экспертиза исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий осуществляется уполномоченным лицом (экспертом, экспертными организациями) на основании договора с субъектом естественной монополии.
437. Список уполномоченных лиц (экспертов, экспертных организаций) формируется ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом.
438. Для проведения технической экспертизы субъект естественной монополии обеспечивает доступ к объектам утвержденной инвестиционной программы с соблюдением требований пропускного режима и предоставляет информацию об исполнении утвержденной инвестиционной программы.
439. В ходе проведения технической экспертизы уполномоченные лица (эксперты, экспертные организации) устанавливают фактическое исполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы, соблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг, достижение показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
440. Уполномоченные лица (эксперты, экспертные организации) не допускают:

1) негізсіз сараптамалық қорытынды беруге;
2) мүдделер қақтығысы және объективті техникалық сараптама жүргізуге кедергі келтіретін өзге де мән-жайлар туындаған жағдайда техникалық сараптама жүргізуге қатысуға жол берілмейді.
441. Уәкілетті адамдар (сарапшылар, сараптама ұйымдары):
1) ұсынылған құжаттардың сақталуын және алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етеді;
2) инвестициялық бағдарлама объектілерін тікелей тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ ол бойынша құжаттаманы өз құқығын қайта сенім білдірмей зерделейді.
442. Уәкілетті адамдар (сарапшылар, сараптама ұйымдары), егер:
1) инвестициялық бағдарлама объектісіне қатысты заттық немесе міндеттемелік құқықтары болса не сатып алса;
2) инвестициялық бағдарлама объектісіне мүліктік қызығушылығы болса;
3) табиғи монополия субъектісінің үлестес тұлғасы болып табылса;
4) табиғи монополия субъектісінің акционері, құрылтайшысы, жұмыскері, меншік иесі, қатысушысы, кредиторы, дебиторы, жақын туысы немесе жекжаты болып табылса;
5) бұл жасалған жария шарттардан туындайтын міндеттемелерді қоспағанда, мүдделер қақтығысының туындауына әкеп соғатын немесе мұндай қақтығыстың туындау қаупін туғызатын болса техникалық сараптаманы жүргізе алмайды.
442-1. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына техникалық сараптама жүргізу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін уәкілетті тұлғалар (сарапшылар, сараптама ұйымдары) ретінде мынадай өлшем шарттар мен талаптарға сәйкес келетін тұлғалар тартылады:
1) жылу энергетикасы салаларында немесе энергетика экономикасы, энергетика, сумен жабдықтау және су бұру, мұнай және газ, теміржол көлігі салаларында бакалавриат, магистратура бағдарламалары бойынша жоғары білімінің, сондай-ақ жылу энергетикасы, энергетика, сумен жабдықтау және су бұру, мұнай және газ, теміржол көлігі салаларында жұмысты жүзеге асыратын ұйымдарда кемінде 3 (үш) жыл еңбек өтілінің болуы;
2) штатта: жылу энергетикасы, энергетика, сумен жабдықтау және су бұру, мұнай және газ, теміржол көлігі дипломы, электр энергетикасы бойынша дипломы, мамандығы бойынша 3 (үш) жылдан астам жұмыс тәжірибесі бар маманның, жылу энергетикасы, электр энергетикасы, сумен жабдықтау және су бұру, мұнай және газ, теміржол көлігі саласындағы инженердің болуы;
3) жылу энергетикасы, электр энергетикасы, сумен жабдықтау және су бұру, мұнай және газ, теміржол көлігі кәсіпорындары үшін инвестициялық бағдарламаларды әзірлеу бойынша кемінде 3 (үш) жыл жұмыс өтілінің болуы;

1) представление необоснованного экспертного заключения;
2) участие в проведении технической экспертизы в случае возникновения конфликта интересов и иных обстоятельств, препятствующих проведению объективной технической экспертизы.
441. Уполномоченные лица (эксперты, экспертные организации):
1) обеспечивают сохранность представленных документов и конфиденциальность полученной информации;
2) осуществляют непосредственное обследование объектов инвестиционной программы, а также изучают документацию по нему без передоверия своего права.
442. Уполномоченные лица (эксперты, экспертные организации) не могут проводить техническую экспертизу, если:
1) в отношении объекта инвестиционной программы имеют либо приобретают вещные или обязательственные права;
2) имеют имущественный интерес к объекту инвестиционной программы;
3) являются аффилированным лицом субъекта естественной монополии;
4) являются акционером, учредителем, работником, собственником, участником, кредитором, дебитором, близким родственником или свойственником субъекта естественной монополии;
5) это влечет возникновение конфликта интересов или создает угрозу возникновения такого конфликта, за исключением обязательств, возникающих из заключенных публичных договоров.
442-1. Для проведения технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий в качестве уполномоченных лиц (эксперты, экспертные организации) привлекаются лица, которые соответствуют всем нижеперечисленным критериям и требованиям:
1) иметь высшее образование по программам бакалавриата, магистратуры в областях теплоэнергетики или в областях экономики энергетики, энергетики, водоснабжения и водоотведения, нефти и газа, железнодорожного транспорта, а также иметь стаж не менее 3 (трех) лет в организациях, осуществляющих работу в областях теплоэнергетики, энергетики, водоснабжения и водоотведения, нефти и газа, железнодорожного транспорта;
2) наличие в штате: специалиста с дипломом теплоэнергетика или энергетика или водоснабжения и водоотведения или нефти и газа или железнодорожного транспорта, с дипломом электроэнергетика с опытом работы по специальности более 3 (трех) лет, инженер в области теплоэнергетики, электроэнергетики, водоснабжения и водоотведения, нефти и газа, железнодорожного транспорта;
3) иметь стаж работы не менее 3 (трех) лет по разработке инвестиционных программ для предприятий теплоэнергетики, электроэнергетики, водоснабжения и водоотведения, нефти и газа, железнодорожного транспорта;

4) шарт негізінде қызмет көрсететін, жылу энергетикасы, электр энергетикасы, сумен жабдықтау және су бұру, мұнай және газ, теміржол көлігі саласындағы кәсіпорындар үшін қызмет көрсетуде кемінде 3 (үш) жыл тәжірибесі бар сертификатталған аудитордың болуы.
Ескерту. Қағидалар 442-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
443. Техникалық сараптама негізгі құралдардың техникалық жай-күйін талдауды және техникалық сипаттамаларын бағалауды, оның ішінде сараптама жүргізу күніне жабдықтың тозу дәрежесін, Қазақстан Республикасының осы саладағы заңнамасына сәйкес қабылданған сыныптау топтары бойынша оны пайдалану мерзімдерін, жабдықтың жобалық және технологиялық қуатын бағалауды қамтиды.
Техникалық сараптама барысында:
негізгі құралдардың іске қосылу деңгейі бағаланады, сондай-ақ тиісті көрсеткіштердің деңгейі (жабдықтың белгіленген жиынтық қуаты, қуат коэффициенті, табиғи тозу коэффициенті, жүктеме кестесін толтыру коэффициенті және (немесе) саланың ерекшелігін ескере отырып, басқа да көрсеткіштер), пайда мөлшерлемесін есептеуде қабылданған табиғи монополия субъектісі активтерінің іске қосылу коэффициенттерінің негізділігі бағаланады;
еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның нормативтік-техникалық құжаттамасында белгіленген жағдайларда еңбек қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі тұрғысынан еңбек қауіпсіздігі және еңбек қорғау жөніндегі нормативтік талаптардың сақталуына талдау жүргізіледі;
қолданысқа енгізілген активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөлудің сәйкестігіне баға беріледі;
еңбек қызметі процесінде жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығын сақтауға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, санитариялық-гигиеналық, биологиялық және өзге де нормаларды, қағидаларды, рәсімдер мен өлшемшарттарды қамтамасыз ету тұрғысынан өндіріс жағдайларын, өндірістік және еңбек процесін сипаттайтын сапалық және сандық көрсеткіштерге баға беріледі.
444. Техникалық сараптама қорытындысының мазмұны:
1) кіріспе бөлік (іс-шаралар, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі, табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштерінің тізбесі, бөлінген бюджеттік және өзге де қаржы қаражаты туралы ақпарат;
2) бекітілген инвестициялық бағдарламаға енгізілген өзгерістерді және техникалық сараптаманың нақты белгіленген нәтижелерін ескере отырып, ұсынылған ақпаратты салыстырмалы талдау;

4) в наличии сертифицированного аудитора, оказывающего услуги на договорной основе, с опытом оказания услуг не менее 3 (трех) лет для предприятий сферы теплоэнергетики, электроэнергетики, водоснабжения и водоотведения, нефти и газа, железнодорожного транспорта.
Сноска. Глава 14 дополнена пунктом 442-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 81 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
443. Техническая экспертиза включает анализ технического состояния и оценку технических характеристик основных средств, в том числе оценку степени изношенности оборудования на дату проведения экспертизы, сроков его эксплуатации по классификационным группам, принятым в соответствии с законодательством Республики Казахстан в данной отрасли, проектной и технологической мощности оборудования.
В ходе технической экспертизы:
оценивается уровень задействованности основных средств, а также оценивается уровень соответствующих показателей (суммарная установленная мощность оборудования, коэффициент мощности, коэффициент физического износа, коэффициент заполнения графика нагрузки и (или) других показателей с учетом специфики отрасли), обоснованность принятых в расчете ставки прибыли коэффициентов задействованности активов субъекта естественной монополии;
проводится анализ соблюдения нормативных требований по безопасности и охране труда на соответствие требованиям безопасности труда в условиях, установленных нормативно-технической документацией уполномоченного государственного органа по труду;
дается оценка соответствия распределения задействованных активов по видам регулируемых услуг;
дается оценка качественных и количественных показателей, характеризующих условия производства, производственный и трудовой процесс с точки зрения обеспечения организационных, технических, санитарно-гигиенических, биологических и иных норм, правил, процедур и критериев, направленных на сохранение жизни и здоровья работников в процессе их трудовой деятельности;
444. Содержание заключения технической экспертизы:
1) вводная часть (перечень мероприятий, показателей качества и надежности регулируемых услуг, эффективности деятельности субъектов естественных монополий, информация о выделенных бюджетных и иных финансовых средствах;
2) сравнительный анализ предоставленной информации, с учетом внесенных изменений в утвержденную инвестиционную программу и фактически установленных результатов технической экспертизы;

3) синтездеуші бөлік (реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша негізгі құралдарға олардың нақты жай-күйі мен құзыретті орган бекіткен нұсқаулықтар мен нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын ескере отырып, техникалық қызмет көрсету және жөндеу көлемінің негізділігі, табиғи монополия субъектісі белгілеген жөндеудің барлық түрлерінің кезеңділігінің нұсқаулықтардың, қағидалар мен нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкестігі, еңбек шығыны мен персоналдың санын бағалау, еңбек қауіпсіздігі және қорғау жөніндегі нормативтік талаптардың сақталуын айқындау);
4) қарар бөлігі (ағымдағы, орташа және күрделі жөндеулер жүргізу қажеттігі туралы (негізгі құралдардың құнын ұлғайтатын және ұлғайтпайтын), Реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша негізгі құралдарды ауыстыру, реконструкциялау және жаңғырту, негізгі құралдарды пайдалануды, негізгі құралдарды пайдалануға байланысты пайдалану және басқа да шығындарды, шикізат пен материалдар шығысын оңтайландыру жөніндегі тұжырымдар мен ұсынымдар).
Ескерту. 444-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
445. Техникалық сараптаманың қорытындысы табиғи монополия субъектісіне ол аяқталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
446. Табиғи монополия субъектісі техникалық сараптаманың қорытындысын Заңның 26-бабы 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық бөлімшесіне ұсынылатын есептерге қоса береді.
15-тарау. Халықаралық қаржы ұйымдарынан,мамандандырылған салалық банктерден, Қазақстанның Даму Банкінен және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінен қарыздар тарту үшін табиғи монополиялар субъектілерінің кредиттік келісімдерін уәкілетті органның келісу тәртібі
Ескерту. Қағидалар 15-тараумен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жалпы ережелер
447. Осы тарау Заңның 15-бабы 23-тармағының 15) тармақшасына сәйкес әзірленген және табиғи монополиялар субъектілерінің халықаралық қаржы ұйымдарынан, мамандандырылған салалық банктерден, Қазақстанның Даму Банкінен және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінен қарыздар тартуға арналған кредиттік келісімдерін уәкілетті органның келісу тәртібін айқындайды.
448. Халықаралық қаржы ұйымдарынан, мамандандырылған салалық банктерден, Қазақстанның Даму Банкінен және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінен реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін қарыздар тарту үшін табиғи монополиялар субъектілерінің кредиттік келісімдері уәкілетті органмен келісуге жатады.

3) синтезирующая часть (обоснованность объемов технического обслуживания и ремонта основных средств по видам регулируемых услуг с учетом их фактического состояния и требований инструкций и нормативно-технических документов, утвержденных компетентным органом, соответствие установленной субъектом естественной монополии периодичности всех видов ремонта требованиям инструкций, правил и нормативно-технической документации, оценка трудозатрат и численности персонала, определение соблюдения нормативных требований по безопасности и охране труда);
4) резолютивная часть (выводы и рекомендации о необходимости проведения текущих, средних и капитальных ремонтов (увеличивающих и не увеличивающих стоимость основных средств), замены, реконструкции и модернизации основных средств по видам регулируемых услуг, по оптимизации использования основных средств, эксплуатационных и других затрат, связанных с использованием основных средств, расхода сырья и материалов).
Сноска. Пункт 444 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
445. Заключение технической экспертизы представляется субъекту естественной монополии не позднее пяти рабочих дней со дня его завершения.
446. Субъект естественной монополии прилагает заключение технической экспертизы к отчетам, представляемым в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 26 Закона в ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган.
Глава 15. Порядок согласования уполномоченным органом кредитных соглашений субъектов естественных монополий для привлечения займов у международных финансовых организаций, специализированных отраслевых банков, Банка Развития Казахстана и банков второго уровня Республики Казахстан
Сноска. Правила дополнены главой 15 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 81 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие положения
447. Настоящая глава разработана в соответствии с подпунктом 15) пункта 23 статьи 15 Закона и определяет порядок согласования уполномоченным органом кредитных соглашений субъектов естественных монополий для привлечения займов у международных финансовых организаций, специализированных отраслевых банков, Банка Развития Казахстана и банков второго уровня Республики Казахстан.
448. Согласованию с уполномоченным органом подлежат кредитные соглашения субъектов естественных монополий для привлечения займов для регулируемых услуг у международных финансовых организаций, специализированных отраслевых банков, Банка Развития Казахстана и банков второго уровня Республики Казахстан.

449. Халықаралық қаржы ұйымдарынан, мамандандырылған салалық банктерден, Қазақстанның Даму Банкінен және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінен қарыздар тарту үшін табиғи монополиялар субъектілерінің кредиттік келісімдерін уәкілетті орган келісуінің негізгі қағидаттары мыналар:
1) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифіне енгізілетін шығындардың ашықтығы;
2) табиғи монополиялар субъектілері мен халықаралық қаржы ұйымдары, мамандандырылған салалық банктер, Қазақстанның Даму Банкі және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері арасында туындайтын қатынастардың шартпен ресімделуі болып табылады.
2-параграф. Халықаралық қаржы ұйымдарынан, мамандандырылған салалық банктерден, Қазақстанның Даму Банкінен және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінен қарыздар тарту үшін табиғи монополиялар субъектілерінің кредиттік келісімдерін уәкілетті органның келісу тәртібі
450. Табиғи монополия субъектісі кредиттік келісім жасалғанға дейін уәкілетті органға жазбаша өтініш, сондай-ақ келісімнің мыналарды:
жобаның мақсаттары мен міндеттерін;
тартылған қарыздың сипаттамасын және оны іске асыру схемасын;
жобаны іске асырудың кезеңдері мен мерзімдерін;
қарыз тарту көздерінің сипаттамасын;
тартылған қарыздың қажеттілігі есеп-қисаптарын;
жобаны іске асырудан күтілетін нәтижелерді;
жобаның өтелу мерзімдері есеп-қисаптарын және қарызды өтеу тетіктерін;
жобаны іске асыру нәтижелерінің тиімділігін бағалауға арналған индикаторларды;
жобаның тәуекелдері мен қауіптері типтерінің, сондай-ақ оларды азайту шараларының сипаттамасын;
жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін қамтуға тиіс жобасын жібереді.
451. Айналым қаражатын толықтыруға қарыз тарту мақсатында жасалатын кредиттік келісімдер келісуге жатпайды.
452. Өтінішке табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметасының жобасымен қоса, оны іске асыру кезеңінде тарифтеріне кредиттік келісім жасасу әсерінің болжамы қоса беріледі.
453. Уәкілетті орган ұсынылған материалдарды 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды және табиғи монополия субъектісіне қараудың нәтижелері туралы хабарлайды.
Материалдар сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті орган міндетті түрде көрсетілген мерзім ішінде қарызды тартудан бас тарту себептерін көрсете отырып, дәлелді бас тарту жібереді (сыйақының жоғары мөлшерлемесі және банктің өзге де алымдары, қаржылық тәуекелдер, тартылған қарызды өтеу кезінде табиғи монополия субъектісінің төлем қабілеттілігі).
16-тарау. Табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын және мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардан табиғи монополия субъектісіне берілетін мүлікті беру шартын мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен, жергілікті атқарушы органмен келісу тәртібі

449. Основными принципами согласования уполномоченным органом кредитных соглашений субъектов естественных монополий для привлечения займов у международных финансовых организаций, специализированных отраслевых банков, Банка Развития Казахстана и банков второго уровня Республики Казахстан являются:
1) прозрачность затрат, включаемых в тариф на регулируемые услуги субъектов естественных монополий;
2) договорное оформление отношений, возникающих между субъектами естественных монополий с международными финансовыми организациями, специализированных отраслевых банков, Банка Развития Казахстана и банков второго уровня Республики Казахстан
Параграф 2. Порядок согласования уполномоченным органом кредитных соглашений субъектов естественных монополий для привлечения займов у международных финансовых организаций, специализированных отраслевых банков, Банка Развития Казахстана и банков второго уровня Республики Казахстан
450. Субъект естественной монополии до заключения кредитного соглашения направляет в уполномоченный орган письменное обращение, а также проект соглашения, которое включает:
цели и задачи проекта;
описание и схему реализации привлеченного займа;
этапы и сроки реализации проекта;
описание источников привлечения займа;
расчеты потребности привлеченного займа;
ожидаемые результаты реализации проекта;
расчеты сроков окупаемости проекта и механизмы погашения займа;
индикаторы для оценки эффективности результатов реализации проекта;
описание типов рисков и угроз проекта, а также мер по их минимизации;
технико-экономическое обоснование проекта.
451. Не подлежат согласованию кредитные соглашения, заключаемые в целях привлечения займа на пополнение оборотных средств.
452. К обращению прилагается прогноз влияния заключения кредитного соглашения на его тарифы в период ее реализации, с приложением проекта тарифной сметы субъекта естественной монополии.
453. Уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления письменного обращения рассматривает представленные материалы и сообщает субъекту естественной монополии о результатах рассмотрения.
В случае несоответствия материалов уполномоченный орган в обязательном порядке в течение указанного срока направляет мотивированный отказ с указанием причин отказа на привлечение займа (высокая ставка вознаграждения и иные сборы банка, финансовые риски, платежеспособность субъекта естественной монополии, при погашении привлеченного займа).
Глава 16. Порядок согласования уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, местным исполнительным органом договора передачи имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий и передаваемого от местных исполнительных органов субъекту естественных монополий в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества

Ескерту. Қағидалар 16-тараумен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жалпы ережелер
454. Осы тарау Заңның 15-бабы 23-тармағының 16) тармақшасына сәйкес әзірленген және табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын және мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардан табиғи монополия субъектісіне берілетін мүлікті беру шартын мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен, жергілікті атқарушы органмен келісу тәртібін айқындайды.
455. Осы Тәртіп жаңадан құрылатын кәсіпорынға мүлікті беру кезінде туындайтын құқықтық қатынастарға қолданылмайды.
2-параграф. Табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын және мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардан табиғи монополия субъектісіне берілетін мүлікті беру шартын мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен, жергілікті атқарушы органмен келісу тәртібі
456. Табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын және жергілікті атқарушы органдардан табиғи монополиялар субъектісіне берілетін мүлікті беру шарты Мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес жасалады.
457. Мүлікті беру және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру шартында мынадай:
1) жасалған орны мен күні;
2) тараптардың атауы;
3) шарттың мәні;
4) тараптардың құқықтары мен міндеттері;
5) тараптардың жауаптылығы;
6) форс-мажор;
7) туындайтын дауларды шешу;
8) шарттың қолданылу мерзімі;
9) шарт талаптарының орындалуын бақылау;
10) шарттың қолданылуын тоқтатуға арналған талаптар;
11) өзге де талаптар;
12) тараптардың мекенжайлары мен деректемелері ережелері көзделуге тиіс.
458. Шарт үш данада жасалады, оның екеуі келісілгеннен кейін мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға, жергілікті атқарушы органға беріледі.
459. Шартқа берілетін мүліктің тізбесі олардың баланстық құнына қоса беріледі.
17-тарау. Жергілікті атқарушы органмен табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарын келісу тәртібі

Сноска. Правила дополнены главой 16 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 81 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие положения
454. Настоящая глава разработана в соответствии с подпунктом 16) пункта 23 статьи 15 Закона и определяет порядок согласования уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, местным исполнительным органом договора передачи имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий и передаваемого от местных исполнительных органов субъекту естественных монополий в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества.
455. Настоящий Порядок не распространяется на правоотношения, возникающие при передаче имущества вновь создаваемому предприятию.
Параграф 2. Порядок уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, местным исполнительным органом договора передачи имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий и передаваемого от местных исполнительных органов субъекту естественных монополий в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества
456. Договор передачи имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий и передаваемого от местных исполнительных органов субъекту естественных монополий составляется в соответствии с Планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества.
457. В договоре передачи имущества и (или) передачи в доверительное управление должны быть предусмотрены следующие положения:
1) место и дата составления;
2) наименование сторон;
3) предмет договора;
4) права и обязанности сторон;
5) ответственность сторон;
6) форс-мажор;
7) разрешение возникающих споров;
8) срок действия договора;
9) контроль за исполнением условий договора;
10) условия для прекращения действия договора;
11) прочие условия;
12) адреса и реквизиты сторон.
458. Договор составляется в трех экземплярах, два из которых после согласования предоставляются уполномоченному органу по управлению государственным имуществом, местному исполнительному органу.
459. К договору прилагается перечень передаваемого имущества с их балансовой стоимостью.
Глава 17. Порядок согласования местным исполнительным органом плана передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий

Ескерту. Қағидалар 17-тараумен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жалпы ережелер
460. Осы тарау Заңның 15-бабы 23-тармағының 17) тармақшасына сәйкес әзірленген және табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарын жергілікті атқарушы органмен келісу тәртібін айқындайды.
461. Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін жергілікті атқарушы орган ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру Мүлікті беру жоспары негізінде жүзеге асырылады.
Беру жоспарына бұрын берілген объектілерді қосуға тыйым салынады.
2-параграф. Табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарын жергілікті атқарушы органмен келісу тәртібі
462. Табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті беру жоспарында мыналар:
1) берілетін мүліктің атауы;
2) құрылыстың, реконструкцияның аяқталу мерзімін көрсете отырып, берілетін мүліктің қысқаша сипаттамасы;
3) берілетін мүліктің орналасқан жері;
4) мүліктің сандық және сапалық көрсеткіштері (ұзақтығы, саны),
5) мүліктің мақсаты;
6) берілетін мүліктің құны әрбір объект бойынша жеке, бірыңғай кешен кезінде жалпы құны көрсетіледі;
7) мүлік балансқа (немесе) сенімгерлік басқаруға берілетін табиғи монополия субъектісінің атауы қамтылады;
8) берілетін мүлікке құқық белгілейтін құжаттар (техникалық паспорт, меншік құқығы туралы анықтама) және сәйкестендіру құжаты (жер учаскесіне арналған акт, жер учаскесіне арналған құжаттар).
Жоспарға мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның, жергілікті атқарушы органның мүлікті беру туралы тиісті шешімімен қоса, мүлікті балансқа (немесе) сенімгерлік басқаруға берудің орындылығы негіздемесі қоса беріледі.
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
1-қосымша
1-нысан
Табиғи монополия субъектілерінің мемлекеттік тіркелімі ________________________________________________________________________________
(Табиғи монополия субъектілерінің мемлекеттік тіркелімі бөлімінің атауы, өңірдің атауы*)
р/с №
Табиғи монополия субъектісінің атауы
Табиғи монополия саласы
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрі
Табиғи монополия субъектісінің тіркелген орны (заңды мекенжайы))
Табиғи монополия субъектісінің қызмет көрсету орны
Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізілген нөмірі мен күні
Табиғи монополиялар субъектілерін мемлекеттік тіркелімнен шығару нөмірі және күні
1
2
3
4
5
6
7
8
* өңірдің атауы –уәкілетті органның аумақтық органы көрсетіледі
2-нысан
___________________________
(уәкілетті органның атауы)
____________________________
(дара кәсіпкердің тегі, аты,
әкесінің аты
(болған жағдайда) немесе заңды
тұлғаның атауы)
____________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
(заңды мекенжайы, байланыс
телефондары)
Табиғи монополиялар субъектілерін Мемлекеттік тіркелімге қосу туралы өтініш

Сноска. Правила дополнены главой 17 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 81 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие положения
460. Настоящая глава разработана в соответствии с подпунктом 17) пункта 23 статьи 15 Закона и определяет порядок согласования местным исполнительным органом плана передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий.
461. Передача на баланс и (или) доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий местным исполнительным органом, осуществляется на основании Плана передачи имущества.
В План передачи не допускается включение ранее переданных объектов.
Параграф 2. Порядок согласования местным исполнительным органом плана передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий
462. План передачи имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий, включает в себя:
1) наименование передаваемого имущества;
2) краткая характеристика передаваемого имущества с указанием срока окончания строительства, реконструкции;
3) местонахождение передаваемого имущества;
4) количественные и качественные показатели имущества (протяженность, количество),
5) назначение имущества;
6) стоимость передаваемого имущества отдельно по каждому объекту, при едином комплексе указывается общая стоимость;
7) наименование субъекта естественной монополии, на баланс (или) в доверительное управление которому передается имущество;
8) правоустанавливающие документы на передаваемое имущество (технический паспорт, справка о праве собственности) и идентификационный документ (акт на земельный участок, документы на земельный участок).
К плану прилагается обоснование целесообразности передачи имущества на баланс (или) в доверительное управление, с приложением соответствующего решения уполномоченного органа по управлению государственным имуществом, местного исполнительного органа о передаче имущества.
Приложение 1
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма 1
Государственный регистр субъектов естественных монополий
_____________________________________________________________ (Наименование раздела Государственного регистра субъектов естественных монополий, наименование региона*)
№ п/п
Наименование субъекта естественной монополии
Сфера естественной монополии
Вид регулируемых услуг
Место регистрации субъекта естественной монополии (юридический адрес)
Место предоставления регулируемой услуги
Номер и дата включения в Государственный регистр субъектов естественных монополий
Номер и дата исключения из Государственного регистра субъектов естественных монополий
1
2
3
4
5
6
7
8
* наименование региона – указывается территориальный орган уполномоченного органа
Форма 2
____________________________
(наименование
уполномоченного органа)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
индивидуального
предпринимателя или
наименование юридического лица)
____________________________
(бизнес-идентификационный
номер,
индивидуальный
идентификационный номер)
____________________________
(юридический адрес,
контактные телефоны)
Заявление о включении в Государственный регистр субъектов естественных монополий

Ескерту. 2-нысан жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________________________________
(Мемлекеттік тіркелімнің республикалық немесе жергілікті бөлімінің атауы)
Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің _________________________
________________________________________________________________________________
(дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның атауы) кәсіпкерлік қызметпен айналысу құқығына
лицензия № ___________________________________
________________________________________________________________________________
(табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрі) (электр
энергиясын беру жөніндегі қызметті көрсеткен кезде электр энергетикасы саласындағы
басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның "Электр энергетикасы туралы"
Қазақстан Республикасының Заңының 13-1-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкестігі
туралы, берілген күні № __ ақпарат көрсетіледі, табиғи монополия субъектісінің тіркелген
орны басқа облысқа, республикалық маңызы бар басқа қалаға немесе астанаға өзгерген
жағдайда – заңды мекенжайдың өзгеруі көрсетіледі)
_________________________________________________________________________
(заңды мекенжайы)
________________________________________________________________________________
(табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету аумағы)
реттеліп көрсетілетін қызметтерді өндіруге іске қосылған активтер (теңгерімде немесе жалға
алуда немесе сенімгерлік басқаруда бар) қосуыңызды сұраймын.
20 ___ жылғы "____" ______________(күні)
3-нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
____________________________
(дара кәсіпкердің тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған кезде)
немесе заңды тұлғаның атауы)
____________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
(заңды мекенжайы, байланыс
телефондары)
Табиғи монополиялар субъектілерін Мемлекеттік тіркелімнен шығару туралы өтініш ___________________________________________________________________ (мемлекеттік тіркелімнің республикалық немесе жергілікті бөлімінің атауы))
Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің
______________________________________________________________________________
(табиғи монополия субъектісінің атауы)
______________________________________________________________________________
(табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрі)
______________________________________________________________________________
(заңды мекенжайы)
______________________________________________________________________________
(табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету аумағы)
Негізі: ___________________________________________________________________
Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
Қосымша: ________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
20 ___ жылғы "____" ______________
(күні)
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына

Сноска. Форма 2 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу включить
в ________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование Республиканского или местного раздела Государственного регистра)
Государственного регистра субъектов естественных монополий
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование индивидуального предпринимателя или юридического лица)
лицензии на право занятия предпринимательской деятельностью №
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(вид регулируемых услуг в сфере естественных монополий) (при оказании услуги
по передаче электроэнергии указывается информация государственного органа,
осуществляющего руководство в области электроэнергетики, о соответствии
требованиям пункта 6 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан
"Об электроэнергетике" №___ дата выдачи, в случае изменения места регистрации
в другую область, другой город республиканского значения или столицу субъекта
естественной монополии указывается – изменение юридического адреса)
_________________________________________________________________________
(юридический адрес)
_________________________________________________________________________,
(территория оказания регулируемых услуг в сфере естественных монополий)
_________________________________________________________________________
активы задействованные в производстве регулируемых услуг (имеется на балансе
или в аренде или доверительном управлении)
Дата "____" ______________ 20___года
Форма 3
____________________________
(наименование уполномоченного органа)
от _________________________
(фамилия имя отчество (при его
наличии) индивидуального
предпринимателя или
наименование юридического лица)
____________________________
(бизнес-идентификационный номер,
индивидуальный идентификационный номер)
____________________________
(юридический адрес,
контактные телефоны)
Заявление об исключении из Государственного регистра субъектов
естественных монополий
Прошу исключить из _______________________________________________________
(наименование Республиканского или местного раздела Государственного регистра)
Государственного регистра субъектов естественных монополий ________________________
________________________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
________________________________________________________________________________
(вид регулируемых услуг в сфере естественных монополий)
________________________________________________________________________________
(юридический адрес)
________________________________________________________________________________
(территория оказания регулируемых услуг в сфере естественных монополий)
Основание: _______________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну
Приложение: _____________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
"____" _________ 20 ___ год
(дата)

1-1-қосымша
"Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2020 № 53 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы: "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару;
2) Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субъектілерін мемлекеттік тіркелімнен шығару".
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті (бұдан әрі - Комитет), Комитеттің аумақтық органдары.
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу – 30 минут;
Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару – 2 жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған) Барлық кіші түрлері бойынша.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу немесе шығару туралы куәлік не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:

Приложение 1-1 к
Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Включение и исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи"
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 11.07.2020 № 53 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 81 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Включение и исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи":
Наименование подвида государственной услуги:
1) Включение и исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи";
2) Исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи".
1
Наименование услугодателя
Комитет по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), территориальные органы Комитета.
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.​egov.​kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
Включение в Государственный регистр субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи – 30 минут;
исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи – 2 рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство о включении или исключении из Государственного регистра субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
2) портал – техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Еңбек кодексіне және Мерекелер туралы заңға сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Тіркелімге енгізу үшін:
бірінші басшы қол қойған, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша Тіркелімге енгізу туралы өтініш.
Бұл ретте электр энергиясын беру бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін көрсетілетін қызметті алушылар "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкестігі туралы электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган қорытындысының нөмірі мен берілген күнін көрсетеді.
Тіркелімнен шығару үшін: көрсетілетін қызметті алушы өзінің табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыруды тоқтатқан күнінен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде көрсетілетін қызметті берушіге бірінші басшы қол қойған осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша Табиғи монополиялар субьектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару туралы өтінішті ұсынады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс емес екенінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9:00 часов до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках);
2) портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и Закону о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для включения в Регистр:
заявление о включении в Регистр по форме 2 согласно приложению 1 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем.
При этом услугополучатели, оказывающие регулируемые услуги по передаче электрической энергии, указывают номер и дату выдачи заключения государственного органа, осуществляющего руководство в области электроэнергетики, о соответствии требованиям пункта 6 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике".
Для исключения из Регистра: услугополучатель в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня прекращения осуществления им деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии, представляет услугодателю заявление об исключении из Государственного регистра субъектов естественных монополий по форме 3 согласно приложению 1 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;

5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнайы құқықтардан айырылуы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www. economy. gov. kz интернет-ресурстарында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www. economy. gov. kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген.
Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
2-қосымша
1-нысан
____________________________
(уәкілетті органның толық
атауы)
____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
мекенжайы: индексі, қаласы,
ауданы, облысы, көшесі, үйдің
№, телефоны)
Өтініш берушінің деректемелері
____________________________
____________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Уәкілетті органның келісімін алу туралы өтінішхат ___________________________________________________________ (мәміле мәні)
1. Негіздеме:
Себептер
Мақсаттар
Міндеттер
Экономикалық орындылықты есептеу
(экономикалық орындылығын есептеуді көрсете отырып, мәмілені жасаудың себептері, мақсаттары мен міндеттері)
2. Мәміленің мәні болып табылатын мүлік туралы ақпарат
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
3. Мәмілені жасау көрсетілетін қызметті алушының реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің артуына алып келмейтінін және оның қаржы-шаруашылық қызметінің нашарлауына алып келмейтінін растайтын мәліметтер
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Мәмілені ескере отырып тарифтік сметаның жобасы
Ауытқу
Мың тенге
%

5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя – www.​economy.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги".
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Услугодателя www.​economy.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги".
Единый контакт-центр: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 2
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма 1
В __________________________
(полное наименование
уполномоченного органа)
от__________________________
(полное наименование заявителя),
адрес: индекс, город, район,
область, улица, № дома, телефон)
Реквизиты заявителя
____________________________
____________________________
____________________________
(бизнес – идентификационный
номер, индивидуальный
идентификационный номер)
Ходатайство о получении согласия уполномоченного органа на
____________________________________________________________________
(предмет сделки)
1. Обоснование:
Причины
Цели
Задачи
Расчет экономической целесообразности
(причины, цели и задачи совершения сделки, с указанием расчета экономической целесообразности)
2. Информация об имуществе, являющемся предметом сделки
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Сведения, подтверждающие, что совершение сделки не приведет к повышению тарифа на регулируемые услуги субъекта естественной монополии и не приведет к ухудшению его финансово-хозяйственной деятельности
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Наименование показателей тарифной сметы
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Проект тарифной сметы с учетом сделки
Отклонение
Тысяч тенге
%

4. Мүлікті бағалау туралы мәліметтер
Мүлікті бағалауды жүргізген бағалау ұйымының атауы
Мүлікті бағалауға мемлекеттік лицензия туралы мәліметтер (нөмірі және берілген күні)
Табиғи монополия субъектісінің мүлкін бағалау туралы есепті жасау күні және нөмірі
Табиғи монополия субъектісі мүлкінің (объектісінің) атауы
Табиғи монополия субъектісі мүлкінің (объектісінің) қалдық құны
Табиғи монополия субъектісі мүлкінің (объектісінің) нарықтық құны
Мүлікті бағалауды жүргізген бағалау ұйымының қорытындысы
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін ______________
20___ жылғы "____" ___________ (қолы).
2-нысан
____________________________
(мемлекеттік органның толық
атауы)
____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
мекен жайы
_______________________
(индекс, қала, аудан, облыс,
көше, үйдің №, телефон)
Өтініш берушінің деректемелері
____________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Уәкілетті органның келісімін алу туралы қолдаухат __________________________________________________________ (көрсетілетін қызмет атауы)
Табиғи монополия субъектісін қайта ұйымдастыру (тарату) қажеттігінің негіздемесі
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Жаңадан пайда болатын әрбір заңды тұлғаның орналасқан жері туралы мәліметтер
(қайта ұйымдастырылған жағдайда)
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Табиғи монополия субъектісінің басқа заңды тұлғаларға қатысуы туралы мәліметтер
___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін _____________________________________________
20___ жылғы "____" ___________ (қолы).
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
2-1-қосымша
"Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

4. Сведения об оценке имущества
Наименование оценочной организации проводившей оценку имущества
Сведения о государственной лицензии на оценку имущества (номер и дата выдачи)
Дата и номер составления отчета об оценке имущества субъекта естественной монополии
Наименование имущества (объекта) субъекта естественной монополии
Остаточная стоимость имущества (объекта) субъекта естественной монополии
Рыночная стоимость имущества (объекта) субъекта естественной монополии
Заключение оценочной организации проводившей оценку имущества
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах ______________
"__" ___________ 20___г. (подпись).
Форма 2
В __________________________
(полное наименование
уполномоченного органа)
от _________________________
(полное наименование заявителя)
адрес ______________________
(индекс, город, район, область,
улица, № дома, телефон)
Реквизиты заявителя
____________________________
(бизнес – идентификационный
номер, индивидуальный
идентификационный номер)
Ходатайство о получении согласия уполномоченного органа на
____________________________________________________________________
(название услуги)
Обоснование необходимости реорганизации (ликвидацию) субъекта естественной монополии
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Сведения о месте нахождения каждого из вновь возникающих юридических лиц (в случае реорганизации)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сведения об участии субъекта естественной монополии в других юридических лицах
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах ________________________
"__" ___________ 20___г. (подпись).
Приложение 2-1 к
Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи"

Ескерту. 2-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2020 № 53 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті (бұдан әрі - Комитет), Комитеттің аумақтық органдары.
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Портал арқылы жүгінген кезде – 10 (он) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру туралы хат не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Кодекске сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

Сноска. Правила дополнены приложением 2-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 11.07.2020 № 53 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 81 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи"
1
Наименование услугодателя
Комитет по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), территориальные органы Комитета.
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.​egov.​kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
При обращении через портал – 10 (десять) рабочих дней.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Письмо о даче согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9–00 до 18–30 часов, с перерывом на обед с 13–00 до 14–30 часов, кроме выходных и праздничных дней в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (далее –Кодекс);
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
2-2-қосымша
"Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.07.2020 № 53 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.11.2022 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Бірігу, қосылу, түрлендіру;
2. Бөлу, бөлініп шығу;
3. Тарату.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті (бұдан әрі – Комитет), Комитеттің аумақтық органдары
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Портал арқылы жүгінген кезде – 5 (он) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған) Барлық кіші түрлері бойынша.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Аэронавигация, әуежайлар және байланыс саласындағы көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру туралы хат не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:
көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Услугодателя www.​economy.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги". Единый контакт-центр: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 2-2 к
Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи"
Сноска. Правила дополнены приложением 2-2 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 11.07.2020 № 53 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 18.11.2022 № 81 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи"
Наименование подвида государственной услуги:
1. Слияние, присоединение, преобразование;
2. Разделение, выделение;
3. Ликвидация.
1
Наименование услугодателя
Комитет по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), территориальные органы Комитета.
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.​egov.​kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
При обращении через портал – 5 (пять) рабочих дней.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная). По всем подвидам.
5
Результат оказания государственной услуги
Письмо о даче согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, за исключением услуг в сфере аэронавигации и аэропортов и связи либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9–00 до 18–30 часов, с перерывом на обед с 13–00 до 14–30 часов, кроме выходных и праздничных дней в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс);

2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Кодекске сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

2-3-қосымша
"Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметін ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. Қағидалар 2-3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.12.2022 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметін ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті (бұдан әрі – Комитет), Комитеттің аумақтық органдары
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері (қол жеткізу арналары)
www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Портал арқылы жүгінген кезде – 10 (он) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметін ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру туралы хат не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодексі) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Кодекске сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша уәкілетті органның келісімін алу туралы өтінішхат;
2) иеліктен шығарылатын объектілер бөлінісінде иеліктен шығарылатын мүліктің атауын, типін, түрін, түгендеу нөмірін, бастапқы, қалдық құнын көрсете отырып, табиғи монополия субъектісінің басшысы қол қойған, ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланстан үзінді көшірме-растаудың электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

Приложение 2-3
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги подъездных путей"
Сноска. Правила дополнены приложением 2-3 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 28.12.2022 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги подъездных путей"
1
Наименование услугодателя
Комитет по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет), территориальные органы Комитета.
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
При обращении через портал – 10 (десять) рабочих дней.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Письмо о даче согласия на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги подъездных путей либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9–00 до 18–30 часов, с перерывом на обед с 13–00 до 14–30 часов, кроме выходных и праздничных дней в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (далее –Кодекс);
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) ходатайство о получении согласия уполномоченного органа по форме 1 согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) электронную копию выписки-подтверждения из бухгалтерского баланса на начало текущего года, подписанную руководителем субъекта естественной монополии, с указанием наименования, типа, вида, инвентарного номера, первоначальной, остаточной стоимости отчуждаемого имущества в разрезе по отчуждаемым объектам.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) тарифті жоғарылату;
2) тұтынушылармен шарттарды бұзу;
3) тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтіру;
4) реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынудың үздіксіз байланысты технологиялық жүйесінің бұзылуы немесе реттеліп көрсетілетін қызмет сапасының төмендеуі;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
6) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларға сәйкес белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
8) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған болуы;
9) кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсыну үшін пайдаланылатын мүлік табиғи монополия субъектісінің меншігінде реттеліп көрсетілетін қызмет көрсетілген күннен бастап он сегіз айдан кем болуы;
10) кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісі бекітілген уақытша өтемақы тарифіне сәйкес тұтынушыларға негізсіз алынған кірісті өтемеуі;
11) осы Қағидалардың 39-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасының ұсынылмауы не ұсынылған құжаттарда анық емес ақпараттың (мәліметтердің) болуы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.economy.gov.kz интернет-ресурстарында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда портал арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Көрсетілетін қызметті берушінің www.economy.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
3-қосымша
1-нысан
Тендер (конкурс) өткізу туралы хабарландыру
__________________________________ тендер (конкурс) өткізетіні туралы хабарлайды
(табиғи монополия субъектісінің толық атауы))
Сатып алудың (тендердің, конкурстың) атауы
(Тізбеде көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып
алудың атауына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың атауы):
_________________________________________________________________________.
Лоттардың атауы:____________________________________________________.
Барлық шығыстарды ескере отырып, қосылған құн салығын, лот бойынша сатып алынатын
тауарды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде тасымалдауға және сақтандыруға,
кедендік баждарды, салықтарды, алымдарды және басқаларды төлеуге арналған және т. б. есепке алмағандағы бірлік үшін баға:
_______________________________________.
Лот бойынша тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген
қосылған құн салығын есепке алмағанда, барлық шығыстарды ескере отырып, оның ішінде
тасымалдау мен сақтандыруға, кедендік баждарды, салықтарды, алымдарды және басқаларды
төлеуге бөлінген теңгедегі жалпы сома: ____________________________________
_________________________________________________________.
Төлем шарттары: _______________________________________________________.
Тендерлік (конкурстық) өтінімді қамтамасыз етуді енгізу үшін тәртібі, мөлшері, нысаны, мерзімі, банктік деректемелері:
_________________________________________________.
Әлеуетті өнім берушілердің тендерлік (конкурстық) өтінімдері _______________ сағат _______ минутқа дейінгі мерзімде
қабылданады. "__" __________ мекенжайы бойынша ____________, № ___ кабинет.
Тендерлік (конкурстық) өтінімдер салынған конверттер _____ сағат _______________ минут ашылады "____"
__________ мекенжайы бойынша _____________, № ___ кабинет.
Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасына сәйкес тендерлік
(конкурстық) өтінімді, сатып алу туралы шартты жасау және ұсыну тіліне қойылатын талаптар:
_______________________________________________________________________.
Табиғи монополия субъектісінің толық атауы, почталық және электрондық мекенжайлары:
__________________________________________________________________.
Тендерлік (конкурстық) комиссияның хатшысы
(Т. А. Ә., лауазымы, телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы):
___________________________________________________.
Қосымша:

1) повышение тарифа;
2) нарушение договоров с потребителями;
3) ущемление прав и законных интересов потребителей;
4) нарушение неразрывно связанной технологической системы предоставления регулируемой услуги или снижению качества регулируемой услуги;
5) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
6) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в соответствии с настоящими Правилами;
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
8) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
9) имущество, используемое для предоставления регулируемые услуги подъездных путей, находится в собственности субъекта естественной монополии менее восемнадцати месяцев со дня оказания регулируемой услуги;
10) субъект естественной монополии, оказывающий регулируемые услуги подъездных путей, не произвел возмещение потребителям необоснованно полученного дохода в соответствии с утвержденным временным компенсирующим тарифом;
11) предоставлен неполный пакет документов.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя – www.economy.gov.kz в разделе "Государственные услуги".
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Услугодателя www.economy.gov.kz в разделе "Государственные услуги". Единый контакт-центр: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 3
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма 1
Объявление о проведении тендера (конкурса)
_________________________________________ объявляет о проведении тендера (конкурса)
(полное наименование субъекта естественной монополии)
Наименование закупок (тендера, конкурса) (наименование закупок товаров, работ,
услуг в соответствии с наименованием закупок товаров, работ, услуг, указанным в Перечне):
____________________________________________________________________________.
Наименования лотов: _________________________________________________________.
Цена за единицу, без учета налога на добавленную стоимость, закупаемого товара, работы и
услуги по лоту, с учетом всех расходов, в том числе на транспортировку и страхование,
уплату таможенных пошлин, налогов, сборов и другое:
___________________________________________________________________________.
Общая сумма в тенге, без учета налога на добавленную стоимость, выделенная на закупку
товара, работы и услуги по лоту, с учетом всех расходов, в том числе на транспортировку и
страхование, уплату таможенных пошлин, налогов, сборов и другое:
____________________________________________________________________________.
Условия платежа: ____________________________________________________________.
Порядок, размер, форма, сроки, банковские реквизиты для внесения обеспечения тендерной (конкурсной) заявки:
____________________________________________________________________________.
Тендерные (конкурсные) заявки потенциальных поставщиков принимаются в срок до _____
часов ____ минут "__" _______ ___ года, по адресу ____________, кабинет № ___.
Конверты с тендерными (конкурсными) заявками вскрываются _____ часов ____ минут
"____" _______ ___ года, по адресу _____________, кабинет № ___.
Требования к языку составления и представления тендерной (конкурсной) заявки, договора о
закупках в соответствии с законодательством Республики Казахстан о языках:
_____________________________________________________________________________.
Полное наименование, почтовый и электронный адреса субъекта естественной монополии:
_____________________________________________________________________________.
Секретарь тендерной (конкурсной) комиссии (Ф.И.О., должность, номер телефона, адрес электронной почты):
_____________________________________________________________________________.
Приложение:

1. Техникалық ерекшелігі сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің);
2. Жоспарлар, сызбалар, эскиздер (бар болса));
3. Шарт жобасы.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы _________________ _______________
(Т. А. Ә.) (Қолы, күні)
2-нысан
Бекітемін:
Табиғи монополия субъектісінің басшысы ________________
___________ ______________
(Т. А. Ә.) (қолы)
Сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) техникалық ерекшелігі
Сатып алу (тендер) нөмірі:
Сатып алудың (тендердің) атауы (Тізбеде көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың атауына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың атауы):
Лот нөмірі:
Лот атауы:
Лоттың сипаттамасы:
Лоттың қосымша сипаттамасы:
Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің саны (көлемі) :
Өлшем бірлігі:
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету орны:
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету мерзімі:
Сатып алынатын тауарлардың сипаттамасы және талап етілетін функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары:
Тендерлік комиссияның төрағасы _________________ _______________
(Т. А. Ә.)            (Қолы, күні)
3-нысан
Кімге ______________________
____________________________
(табиғи монополия субъектісінің
атауы)
Кімнен
____________________________
____________________________
(әлеуетті өнім берушінің атауы)
Конкурсқа (тендерге) қатысуға өтінім)
Конкурстың (тендердің) атауы мен нөмірі:___________________________________.
Жеткізілетін тауарлардың, орындалатын жұмыстардың және көрсетілетін
қызметтердің атауы мен саны (көлемі):____________________________________________________________.
Жеткізілетін тауарлардың сипаттамасы мен функционалдық, техникалық,
сапалық және пайдалану сипаттамалары:___________________________________________.
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету мерзімі мен орны: ________.
Тауарды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шығыстарды
қоса алғанда, қосылған құн салығын есепке алмағанда, тауардың, жұмыстың және қызметтің
бір бірлігі үшін теңгемен баға: ________________________________________.
Тауарларды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты
шығыстар енгізілген қосылған құн салығын есепке алмағандағы тауарлардың, жұмыстардың,
қызметтердің теңгемен жалпы бағасы: ______________________________________________.
Жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құнын егжей-тегжейлі ашатын сметалық есеп немесе құнның калькуляциясы:
_________________________________________________________________________.
Әлеуетті өнім беруші жүргізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын жұмыстарды
орындау, қызметтерді көрсету үшін қосалқы мердігерлерге (бірлескен орындаушыларға)
берілуі мүмкін жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шекті көлемі: ______________________________________.
Осы өтініммен оның тауарды жеткізуді, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді жүзеге асыруға келісімін білдіремін.
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы (қолы, күні)
4-нысан
Баға ұсыныстарына сұраныс беру тәсілімен сатып алу туралы хабарландыру
__________________________________________________________________________
(табиғи монополия субъектісінің толық атауы)
баға ұсыныстарына сұраныс беру тәсілімен сатып алу туралы хабарлайды.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың атауы және нөмірі
(Тізбеде көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді
сатып алудың атауына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді
сатып алудың атауы)): ____________________________________.
Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің саны
(көлемі), өлшем бірлігі: ______ ескерту.
Сатып алынатын тауарлардың сипаттамасы және талап етілетін функционалдық,
техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары: ___________________________.
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету мерзімі мен орны: _______ ескерту.
Барлық шығыстарды ескере отырып, қосылған құн салығын, лот бойынша сатып
алынатын тауарды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде тасымалдауға
және сақтандыруға, кедендік баждарды, салықтарды, алымдарды және басқаларды
төлеуге арналған және т. б. есепке алмағандағы бірлік үшін баға:
_________________________________________________________________________.
Лот бойынша тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға
бөлінген қосылған құн салығын есепке алмағанда, барлық шығыстарды, оның ішінде
тасымалдауға және сақтандыруға, кедендік баждарды, салықтарды,
алымдарды және басқаларды төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, теңгемен
жалпы сома: _____________________________________________________________________________.
Төлем шарттары: _______________________________________________________.
Әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстары ___ жылғы "__" __________
___________сағат __________ минутқа дейінгі мерзімде _____________,
№ ___ кабинет мекенжайы бойынша қабылданады.
Баға ұсыныстары салынған конверттер баға ұсыныстары ___ жылғы "__" __________
___________сағат __________ минутқа дейінгі мерзімде _____________,
№ ___ кабинет мекенжайы бойынша ашылады.
Табиғи монополия субъектісінің толық атауы, телефон нөмірі, пошталық және
электрондық мекенжайлары: _______________________________________________
Қосымша:

1. Техническая спецификация закупаемых товаров (работ, услуг);
2. Планы, чертежи, эскизы (при наличии);
3. Проект договора.
Руководитель субъекта естественной монополии
_________________________________________________________ _______________
(Ф.И.О.)                               (Подпись, дата)
Форма 2
Утверждаю:
Руководитель субъекта
естественной монополии
__________________________
_________________________
(Ф.И.О.) (подпись)
Техническая спецификация закупаемых товаров (работ, услуг)
Номер закупок (тендера):
Наименование закупок (тендера) (наименование закупок товаров, работ, услуг в соответствии с наименованием закупки товаров, работ, услуг, указанным в Перечне):
Номер лота:
Наименование лота:
Описание лота:
Дополнительное описание лота:
Количество (объем) закупаемых товаров, работ, услуг:
Единица измерения:
Место поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг:
Срок поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг:
Описание и требуемые функциональные, технические, качественные и эксплуатационные характеристики закупаемых товаров:
Председатель тендерной Комиссии
__________________________________________________________ _______________
(Ф.И.О.)                         (Подпись, дата)
Форма 3
Кому _______________________
____________________________
(наименование субъекта
естественной монополии)
От кого ____________________
____________________________
(наименование потенциального поставщика)
Заявка на участие в конкурсе (тендере)
Наименование и номер конкурса (тендера): ___________________________________.
Наименование и количество (объем) поставляемых товаров, выполняемых работ и оказываемых услуг: ____________________________________________________________.
Описание и функциональные, технические, качественные и эксплуатационные характеристики поставляемых товаров: ___________________________________________.
Срок и место поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг: ________.
Цена в тенге за единицу товара, работы и услуги без учета налога на добавленную стоимость, с включенными в нее расходов, связанных с поставкой товара, выполнением работ, оказанием услуг: ________________________________________________________.
Общая цена в тенге товаров, работ, услуг без учета налога на добавленную стоимость, с включенными в нее расходов, связанных с поставкой товара, выполнением работ, оказанием услуг: ______________________________________________________________.
Сметный расчет или калькуляция стоимости, детально раскрывающая стоимость работ, услуг: __________________________________________________________________.
Предельные объемы работ, услуг, которые могут быть переданы потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) для выполнения работ, оказания услуг, являющихся предметом проводимых закупок: ______________________________________.
Настоящей заявкой выражаю его согласия осуществить поставку товара, выполнение работ, оказание услуг.
_________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии), должность (Подпись, дата)
Форма 4
Объявление о закупках способом запроса ценовых предложений
__________________________________________________________________________
(полное наименование субъекта естественной монополии)
объявляет о закупках способом запроса ценовых предложений.
Наименование и номер закупок способом запроса ценовых предложений (наименование закупок товаров, работ, услуг в соответствии с наименованием закупок товаров, работ, услуг, указанным в Перечне): ________________________________________.
Количество (объем) закупаемых товаров, работ, услуг, единица измерения: ________.
Описание и требуемые функциональные, технические, качественные и эксплуатационные характеристики закупаемых товаров: ______________________________.
Срок и место поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг: _______.
Цена за единицу, без учета налога на добавленную стоимость, закупаемого товара, работы и услуги по лоту, с учетом всех расходов, в том числе на транспортировку и страхование, уплату таможенных пошлин, налогов, сборов и другое:
_________________________________________________________________________.
Общая сумма в тенге, без учета налога на добавленную стоимость, выделенная на закупки товара, работы и услуги по лоту, с учетом всех расходов, в том числе на транспортировку и страхование, уплату таможенных пошлин, налогов, сборов и другое: _____________________________________________________________________________.
Условия платежа: _______________________________________________________.
Ценовые предложения потенциальных поставщиков принимаются в срок до _____ часов ____ минут "__" _______ ___ года, по адресу _____________, кабинет № ___.
Конверты с ценовыми предложениями вскрываются _____ часов ____ минут "____" _______ ___ года, по адресу _____________, кабинет № ___.
Полное наименование, номер телефона, почтовый и электронный адреса субъекта естественной монополии: ________________________________________________.
Приложение:

1. Шарт жобасы.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы _________________ _______________
(Т. А. Ә.)      (Қолы, күні)
5-нысан
Кімге
____________________________
____________________________
(табиғи монополия субъектісінің
атауы)
Кімнен _____________________
____________________________
(әлеуетті өнім берушінің атауы)
____________________________
(әлеуетті өнім берушінің нақты
мекенжайы)
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуға қатысуға өтінім
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың атауы мен нөмірі:
_________________________________________________________________________.
Жеткізілетін тауарлардың, орындалатын жұмыстардың және
көрсетілетін қызметтердің атауы мен саны (көлемі): _________________________________________
_____________________________________________________________________________.
Сатып алынатын тауарлардың сипаттамасы мен функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары:
_____________________________________________.
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету мерзімі мен орны:
_______ ескерту.
Тауарды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шығыстар
енгізілген қосылған құн салығын есепке алмағандағы тауар, жұмыс және қызмет бірлігінің бағасы:
________________________________________________________.
Тауарларды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге байланысты шығыстар
қосылған құн салығын есепке алмағанда тауарлардың, жұмыстардың,
қызметтердің жалпы бағасы: _____________________________.
Осы өтініммен оның тауарды жеткізуді, жұмыстарды орындауды, қызметтер
көрсетуді жүзеге асыруға келісімін білдіремін.
______________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы (қолы, күні)
Табиғи монополиялар
субъектілерінің
қызметін жүзеге асыру
қағидаларына
4-қосымша
1-нысан
Тұтынушы:
____________________________
жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), тегі немесе
заңды тұлғаның атауы
Тұтынушының
мекенжайы, телефоны, факс
және электрондық поштасы:
_________________________
_________________________
(қолы)
20__ жылғы "_____" ________
Электрмен жабдықтау желілеріне қосуға техникалық шарттарды беруге арналған өтініш
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.08.2022 № 53 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.04.2024 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Объектінің (жұмыс істеп тұрған, реконструкцияланатын) толық атауы, оның мекенжайы, орналасқан жері, қосылу орны)
____________________________________________________________________
Техникалық шарттарды беру қажеттілігі (қажеттісін белгілеу):
уақытша электрмен жабдықтауға (құрылыс кезеңіне), тұрақты негізде электрмен жабдықтауға)
Мәлімделген қуат: ______________________ килоВатт (бұдан әрі – кВт)
Кернеу деңгейі (қосылатын қондырғының номиналды кернеуі)
_________________________________________________________________ Квт

1. Проект договора.
Руководитель субъекта естественной монополии
___________________________________________________________ ______________
(Ф.И.О.)                         (Подпись, дата)
Форма 5
Кому _______________________
____________________________
(наименование субъекта
естественной монополии)
От кого _____________________
____________________________
(наименование потенциального поставщика)
____________________________
(фактический адрес
потенциального поставщика)
Заявка на участие в закупках способом запроса ценовых предложений
Наименование и номер закупок способом запроса ценовых предложений: _____________________________________________________________________________.
Наименование и количество (объем) поставляемых товаров, выполняемых работ и оказываемых услуг: ___________________________________________________________.
Описание и функциональные, технические, качественные и эксплуатационные характеристики закупаемых товаров: _____________________________________________.
Срок и место поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг: _______.
Цена за единицу товара, работы и услуги без учета налога на добавленную стоимость, с включенными в нее расходами, связанными с поставкой товара, выполнением работ, оказанием услуг: ________________________________________________________.
Общая цена товаров, работ, услуг без учета налога на добавленную стоимость, с включенными в нее расходами, связанными с поставкой товара, выполнением работ, оказанием услуг: _____________________________.
Настоящей заявкой выражаю его согласия осуществить поставку товара, выполнение работ, оказание услуг.
________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии), должность (Подпись, дата)
Приложение 4
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 01.08.2022 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.04.2024 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма 1
Потребитель:
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при наличии) физического лица
или наименование
юридического лица
Адрес потребителя, телефон
факс и электронная почта:
____________________________
____________________________
(подпись)
"_____" ________ 20__ год
Заявление на выдачу
технических условий на подключение к сетям электроснабжения
Полное наименование объекта (действующего, реконструируемого), его адрес
местонахождение, место подключения)
_________________________________________________________________________
Необходимость выдачи технических условий (отметить нужное): на временное
электроснабжение (период строительства), электроснабжение на постоянной основе)
Заявленная мощность: ______________________ килоВатт (далее – кВт)
Уровень напряжения (номинальное напряжение присоединяемой
установки)________________________________________________________ Квт

Электрмен жабдықтау сенімділігінің санаты (қажеттісін белгілеу): (1, 2, 3)
Қосалқы тұтынушылардың тізбесі және олардың электр қондырғыларының сипаттамалары:
______________________________________________________________
Мыналар қоса беріледі:
2-нысан
Тұтынушы:
____________________________
жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), тегі немесе
заңды тұлғаның атауы
Тұтынушының
мекенжайы, телефоны, факс
және электрондық поштасы:
_________________________
_________________________
(қолы)
20__ жылғы "_____" ________
Тұтынушыны сыртқы электрмен жабдықтау схемалары
1) электрмен жабдықтаудың қазіргі жай-күйіне және үш, бес-он жылға арналған даму перспективасына шолу;
2) тұтынушылардың электр жүктемелері және оларды өтеу көздері;
3) қуат пен электр энергиясының теңгерімдері (қазіргі жай-күйі мен үш, бес-он жылға арналған перспективасы);
4) сыртқы электрмен жабдықтау схемасының нұсқалары;
5) сыртқы электрмен жабдықтаудың ұсынылатын схемасының негіздемесі;
6) қаралып отырған ауданның іргелес электр желілерімен бірге электр режимдерін (қалыпты, авариядан кейінгі режимдер) есептеу;
7) жабдықты таңдау үшін қысқа тұйықталу токтарының деңгейлерін есептеу;
8) релелік қорғау мен автоматиканы, аварияға қарсы автоматиканы орындау қағидаттары;
9) диспетчерлік және технологиялық басқаруды ұйымдастыру қағидаттары;
10) электр энергиясын есепке алу (есепке алу аспаптары);
11) энергия үнемдеу және энергия тиімділігі бойынша жоспарланған іс-шаралар;
12) электр желілік құрылыстың көлемі, құрылыс құнының ірілендірілген есебі;
13) тұжырымдар;
14) сызбалар: қағидаттық схемалар, карта-схемалар немесе ахуалдық жоспар, электр
режимдерін есептеу нәтижелері, диспетчерлік және технологиялық басқаруды ұйымдастыру
схемалары, релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларын орналастырудың қағидаттық
схемасы.
3-нысан
Тұтынушы:
____________________________
жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), тегі немесе
заңды тұлғаның атауы
Тұтынушының
мекенжайы, телефоны, факс
және электрондық поштасы:
_________________________
_________________________
(қолы)
20__ жылғы "_____" ________
Жылумен жабдықтау желілеріне қосуға техникалық шарттарды беруге арналған өтініш
Объектінің (жұмыс істеп тұрған, реконструкцияланатын) толық атауы, оның мекенжайы, орналасқан жері,
қосылу орны ______________________________ _________________________________________________
Тұратындар саны, ыстық сумен жабдықтауды есепке алу аспаптарының саны (тұрмыстық тұтынушылар
үшін) ____________________________________________
Техникалық шарттарды алу үшін негіз (қажеттісін белгілеу):
жаңадан іске қосылатын объектілерді жылу желілеріне қосу;
тұтынушының жылу тұтыну қондырғыларын реконструкциялауға немесе кеңейтуге байланысты және
қолданыстағы техникалық шарттарға сәйкес келмейтін тұтынылатын жылу энергиясының санын
(немесе жылу жеткізгіш параметрлерін) өзгерту;
бұрын қосылмаған объектіні жылу желілеріне қосу;
сыртқы жылумен жабдықтау схемасын өзгерту.
Жоба болған жағдайда: жобаланатын объектіні сипаттайтын деректер, оны салудың нормативтік
мерзімдері және объектіні пайдалануға берудің белгіленген мерзімдері, ең жоғары қосылатын жүктемелер:
технологиялық мұқтаждар, жылыту және желдету, ыстық сумен жабдықтау________________________
___________________________________
Тұтыну түрлері бойынша жылу жүктемелерінің сипаттамалары (жылу энергиясын тұрмыстық тұтыну
үшін пайдаланатын тұтынушылар үшін, техникалық паспорт) және жылу техникалық есеп
______________________________
________________________________________________________________________________
Мыналар қоса беріледі:
________________________________________________________________________________
4-нысан
Тұтынушы:
____________________________
жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты
(болған жағдайда) немесе
заңды тұлғаның атауы
_________________________
Тұтынушының
мекенжайы, телефоны, факсы
және электрондық поштасы:
______________________
(қолы)
20__ жылғы "_____" ________
Газбен жабдықтау желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беруге өтініш

Категория надежности электроснабжения (отметить нужное): (1, 2, 3)
Перечень субпотребителей и характеристики их электроустановок:
____________________________________________________________________
Прилагаем:
Форма 2
Потребитель:
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при наличии) физического
лица или наименование
юридического лица
Адрес потребителя, телефон
факс и электронная почта:
____________________________
____________________________
(подпись)
"_____" ________ 20__ год
Схемы внешнего электроснабжения потребителя
1) Обзор существующего состояния электроснабжения и перспективы развития на
три, пять – десять лет;
2) электрические нагрузки потребителей и источники их покрытия;
3) балансы мощности и электроэнергии (существующее состояние и перспектива на
три, пять – десять лет);
4) варианты схемы внешнего электроснабжения;
5) обоснование рекомендуемой схемы внешнего электроснабжения;
6) расчеты электрических режимов (нормальные, послеаварийные режимы)
рассматриваемого района с прилегающими электрическими сетями;
7) расчет уровней токов короткого замыкания для выбора оборудования;
8) принципы выполнения релейной защиты и автоматики, противоаварийной
автоматики;
9) принципы организации диспетчерского и технологического управления;
10) учет электроэнергии (приборы учета);
11) планируемые мероприятия по энергосбережению и энергоэффективности;
12) объемы электросетевого строительства, укрупненный расчет стоимости
строительства;
13) выводы;
14) чертежи: принципиальные схемы, карты-схемы или ситуационный план,
результаты расчетов электрических режимов, схемы организации диспетчерского и
технологического управления, принципиальную схему размещения устройств релейной
защиты и автоматики.
Форма 3
Потребитель:
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при наличии) физического
лица или наименование
юридического лица
Адрес потребителя, телефон
факс и электронная почта:
____________________________
____________________________
(подпись)
"_____" ________ 20__ год
Заявление на выдачу
технических условий на подключение к сетям теплоснабжения
Полное наименование объекта (действующего, реконструируемого), его адрес,
местонахождение, место подключения _____________________________________________
_______________________________________________________________________________
Количество проживающих, количество приборов учета горячего водоснабжения (для
бытовых потребителей)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Основание для получения технических условий (отметить нужное):
присоединение к тепловым сетям вновь вводимых объектов;
изменение количества потребляемой тепловой энергии (или параметров теплоносителя),
связанное с реконструкцией или расширением теплопотребляющих
установок потребителя и не соответствующее действующим техническим условиям;
присоединение к тепловым сетям ранее не присоединенного объекта;
изменение схемы внешнего теплоснабжения.
В случае наличия проекта: данные характеризующие проектируемый объект,
нормативные сроки его строительства и намеченные сроки ввода объекта в эксплуатацию,
максимальные присоединяемые нагрузки:
технологические нужды, отопление и вентиляция, горячее водоснабжение
_________________________________________________________________________.
Характеристики тепловых нагрузок по видам потребления (для потребителей,
использующих тепловую энергию для бытового потребления, технический паспорт) и
теплотехнический расчет
_______________________________________________________________________________
Прилагаем:
_______________________________________________________________________________
Форма 4
Потребитель:
________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического
лица или наименование
юридического лица
Адрес потребителя, телефон
факс и электронная почта:
_________________________
_________________________
(подпись)
"_____" ________ 20__ год
Заявление на выдачу технических условий на подключение к сетям газоснабжения

1. Объектінің толық атауы:
_______________________________________________________________
(тұрғын үй, дәмхана, дүкен және өзге де)
2. Көрсетілетін қызметке қосылатын объектінің мекенжайы____________.
3. Жалпы жылытылатын аудан: _____;
4. Мынадай газ тұтыну жабдығын пайдалану үшін:
1) жылыту қазандығы ____________________________________________;
саны (дана) (маркасы/моделі/өндіруші/қажетті газ тұтыну қуаты)
2) газ плитасы __________________________________________________;
саны (дана) (маркасы/моделі/өндіруші/қажетті газ тұтыну қуаты)
3) ағынды су жылытқыш _________________________________________;
саны (дана) (маркасы/моделі/өндіруші/қажетті газ тұтыну қуаты)
4) өзге де_____________________.
5. Газды ең көп сағат тұтынудың болжамды шығысымен______;
6. Мыналарды қоса беремін:_______________.
5-нысан
Тұтынушы:
____________________________
жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), тегі немесе
заңды тұлғаның атауы
Тұтынушының
мекенжайы, телефоны, факс
және электрондық поштасы:
_________________________
_________________________
(қолы)
20__ жылғы "_____" ________
Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру желілеріне қосуға техникалық шарттарды беруге арналған өтініш
1. Объектінің (жобаланатын, жұмыс істеп тұрған, реконструкцияланатын) толық атауы
және мекенжайы:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
2. Объектінің мақсаты____________________________________________
3. Ғимараттың биіктігі, қабаты, пәтер саны__________________________
1. Сумен жабдықтау
1. Суға қажеттілік: су сапасы м3/тәулігіне м3/ең көп сағат оның ішінде:
1) шаруашылық-ауыз су қажеттілігіне ______ м3/тәулік, ____ м3/ ең көп сағат
2) өндірістік қажеттіліктерге ___________ м3/тәулік, __________м3/ ең көп сағат
техникалық м3/тәулік м3/ ең көп сағат
оның ішінде:
3) өндірістік қажеттіліктерге _________ м3/тәулік, _________ м3/ ең көп сағат
б) суаруға _______________ м3/тәулік, _________________м3/ ең көп сағат
2. Өрт сөндіруге қажетті шығыс л /сек.
2. Су бұру
1. Ағынды сулардың жалпы мөлшері м3/ тәулік, м3/ ең көп сағат оның ішінде:
1) фекальды ______________ м3/ тәулік, ___________м3 ең көп сағат
2) өндірістік-ластанған ___________м3/ тәулік, _________м3/ ең көп сағат
3) шартты-таза __________ м3/ тәулік, елді мекеннің су бұру жүйесіне ағатын
____________ м3/ ең көп сағат.

1. Полное наименование объекта:
_____________________________________________________________.
(жилой дом, кафе, магазин, и прочее)
2. Адрес объекта подключения к услуге ___________________________.
3. Общая отапливаемая площадь: _________________________________.
4. Для использования следующего газопотребляющего оборудования:
1) отопительный котел __________________________________________;
количество (штука) (марка/ модель/ производитель/
требуемая мощность газопотребления)
2) газовая плита ________________________________________________;
количество (штука) (марка/ модель/ производитель/
требуемая мощность газопотребления)
3) проточный водонагреватель ____________________________________;
количество (штука) (марка/ модель/ производитель/
требуемая мощность газопотребления)
4) прочее_______________________________________________________.
5. С предполагаемым расходом максимального часового потребления газа ____.
6. Прилагаю: ___________________________________________________.
Форма 5
Потребитель:
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при наличии) физического лица
или наименование
юридического лица
Адрес потребителя, телефон
факс и электронная почта:
____________________________
____________________________
(подпись)
"_____" ________ 20__ год
Заявление на выдачу технических условий на подключение
к сетям водоснабжения и (или) водоотведения
1. Полное наименование и адрес объекта (проектируемого, действующего,
реконструируемого):_____________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Назначение объекта_______________________________________________________
2. Высота, этажность здания, количество квартир______________________________
1. Водоснабжение
1. Потребность в воде: питьевого качества м3/сутки м3/час макс. в том числе:
1) на хозяйственно-питьевые нужды _________ м3/сутки, _____ м3/час макс.
2) на производственные нужды ________м3/сутки, ____м3/час макс. Технической
м3/сутки м3/час макс.
в том числе:
3) на производственные нужды ____________ м3/сутки, __________ м3/час макс.
4) на полив _______________ м3/сутки, _________________м3/час макс.
2. Потребный расход на пожаротушение л/сек.
2. Водоотведение
1. Общее количество сточных вод м3/сутки, м3/час макс.
в том числе:
1) фекальных ______________ м3/сутки, ___________м3/час макс.
2) производственно-загрязненных _______м3/сутки, ________м3/час макс.
3) условно-чистых ______ м3/сутки, ______ м3/час макс., сбрасываемых в систему
водоотведения населенного пункта.

2. Өндірістік сарқынды сулардың сапалық құрамы мен сипаттамасы (тазартылған
ағынды суларды су объектісіне тастаудың бекітілген шекті жол берілетін төгінділер (ШЖБТ)
тізбесіне сәйкес ластаушы заттардың концентрациясы, РН, қышқылдардың, сілтілердің,
жарылғыш, тұтанатын радиоактивті және басқа да заттардың концентрациясы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Есепке алу аспабы ____________________________________________
Қосымшалар:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6-нысан
Табиғи монополиялар
субъектілеріне
(тізім бойынша)
Инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосылуға арналған техникалық шарттарды беруге өтініш
________________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосуға арналған техникалық шарттар үшін сауалнама парағын жолдайды.
Қосымша:
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығымен бекітілген Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12684 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосуға арналған техникалық шарттар үшін сауалнама парағы.
20__ жылғы "_____" ________
7-нысан
Жылжымайтын мүлік объектісін газдандыруға арналған №____өтініш
________________________________________________________________________________
(қорытындыны берген мемлекеттік органның атауы) (ұйымдар, кәсіпорындар)
Жылжымайтын мүлік объектісін зерттеу жүргізді және мынаны анықтады:
________________________________________________________________________
1) Жылжымайтын мүлік объектісінің меншік иесінің аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі
____________________________________________________________________
2) жылжымайтын мүлік объектісінің орналасқан жері (мекенжайы)
_______________________________________________________________________
3) жылжымайтын мүлік объектісінің нысаналы мақсаты
________________________________________________________________________
4) жылжымайтын мүлік объектісі орналасқан жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
________________________________________________________________
Азаматтың өтініші негізінде _________________ мекенжайы бойынша орналасқан
объектіні газдандыруға ________________, осы объектіні орталықтандырылған газбен
жабдықтау жүйесіне қосуды сұраймыз. Бұл ретте, абонент жылжымайтын мүлік объектісінің
өрт қауіпсіздігі талаптарына, құрылыс нормаларына және Қазақстан Республикасы қағидаларына
сәйкес келеді және газ тарату желілерін жобалауға және қосуға арналған техникалық шарттарды алу үшін жауапты болады.
Ескертпе: Қорытынды ілеспе хат болған кезде жарамды.
Басшы __________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі, қолы)
Абонент________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі, қолы)
Күні 20___жылғы "_______"_______
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
5-қосымша
1-нысан

2. Качественный состав и характеристика производственных сточных вод
(концентрации загрязняющих веществ, РН, концентрация кислот, щелочей, взрывчатых,
воспламеняющихся радиоактивных веществ и других в соответствии с перечнем
утвержденного предельно-допустимого сброса (ПДС) очищенных сточных вод в водный
объект)_______________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
3. Прибор учета__________________________________________________________
Приложения:____________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Форма 6
Субъектам естественных монополий
(по списку)
Заявление на выдачу технических условий
на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения
____________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
направляет опросный лист для технических условий на подключение к источникам инженерного
и коммунального обеспечения.
Приложение:
Опросный лист для технических условий на подключение к источникам инженерного
и коммунального обеспечения по форме, утвержденной Правилами организации застройки и
прохождения разрешительных процедур в сфере строительства, утвержденными приказом
Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за
№ 12684).
"_____" ________ 20__ год
Форма 7
Заявление №_____
на газификацию объекта недвижимости
___________________________________________________________________
(наименование государственного органа выдавшее заключение) организации, предприятия)
Произвело обследование объекта недвижимости и установило следующее:
_____________________________________________________________________________
1) Фамилия, имя, отчество (при его наличии), собственника объекта
недвижимости_________________________________________________________________
2) местоположение (адрес) объекта недвижимости____________________________
_____________________________________________________________________________
3) целевое назначение объекта недвижимости________________________________
_____________________________________________________________________________
4) кадастровый номер земельного участка, на котором расположен объект
недвижимости_________________________________________________________________
На основании заявления гражданина _________________________ на газификацию
объекта, находящегося по адресу ___________________________, просим Вас подключить
данный объект к системе газоснабжения. При этом, абонент несет ответственность за объект
недвижимости, и его соответствие требованиям пожарной безопасности, строительным
нормам и правилам Республики Казахстан для получения технических условий на
проектирование и подключение к газораспределительным сетям.
Примечание: Заключение действительно при наличии сопроводительного письма.
Руководитель ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Абонент_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата "________" ____________20___года
Приложение 5
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма 1

* - пайда мен зиян туралы есеп "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) 3-қосымшасына сәйкес ұсынылады;
** - ақпарат, оның ішінде саланың ерекшелігін ескере отырып, өзге де көрсеткіштер бойынша толтырылады (егер бекітілген инвестициялық бағдарламада көзделген болса);
**- осы ақпарат инвестициялық бағдарламаны іске асыру жөніндегі растайтын құжаттарды (тиісті шарттардың, келісімшарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстарды қабылдау туралы актілер, орындалған жұмыстар мен шығындар құны туралы анықтама, шот-фактуралар, мемлекеттік қабылдау комиссияларының пайдалануға қабылдау-актілері, ішкі жүкқұжаттар, реттелетін нарық субъектілерінің пайдалануға беру және балансқа қабылдау туралы ішкі бұйрықтары) қоса бере отырып ұсынылады.
2-нысан
Бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы ақпарат ___________________________________________ жылға
20 __ жылғы (20__ жылғы жарты жылдық) қорытынды бойынша)
п/п
Тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері
Ауытқу, в %
Ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
3-нысан
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау туралы ақпарат 20 _ _ жылғы (20__ жылғы жарты жылдық) қорытынды бойынша)
__________________________________________________________
Табиғи монополия субъектінің атауы, қызмет түрі
__________________________________________________________
реттеліп көрсетілетін қызмет
№ п/п
Сапасы мен сенімділігі көрсеткіші
Есепті кезеңнің алдындағы жылдың (жарты жылдың) фактісі
Жоспар (___жылға арналған)
Ағымдағы жылдың фактісі (жартыжылдық)
Сенімділік және сапа көрсеткіштерінің сақталуын бағалау
Сенімділік пен сапа көрсеткіштерін сақтамау себептері (негіздемесі)
1
2
3
4
5
6
7
4-нысан
Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы ақпарат 20 __ жылғы (20__ жылғы жарты жылдық) қорытынды бойынша
__________________________________________________________
табиғи монополия субъектісінің атауы, қызмет түрі
__________________________________________________________
реттеліп көрсетілетін қызмет
№ п/п
Тиімділік көрсеткіші
Есепті кезеңнің алдындағы жылдың (жарты жылдың) фактісі
Жоспар (___жылға арналған)
Ағымдағы жылдың фактісі (жартыжылдық)
Тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізуді бағалау
Тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізбеудің себептері (негіздемесі)
1
2
3
4
5
6
7
1
2
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
6-қосымша
1-нысан
Реттеліп көрсетілетін қызметке тарифтерді есептеу формуласында ескерілетін табиғи монополия субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштері
__________________________________________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы) табиғи монополиялар субъектілерінің бөлінісінде
Қолданылу кезеңі: _____________________ жылдар
Субъектілердің тиімділік көрсеткіші
Табиғи монополия саласы
Көрсетілетін қызметтің атауы
Реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъектілердің жалпы саны (қуаттылығы аз және жаңадан құрылған субъектілерді есептемегенде)
Деректері талдау үшін пайдаланылған субъектілер саны
Талданатын кезең:
Басталуы
Соңы
Ұқсас субъектілер топтарын айқындау және қызмет тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу үшін пайдаланылған құрылымдық параметрлер:
1
2
3
n
1-топ
Топ ..
Топ...
Субъектілердің атауы
X жеке. об
Субъектілердің атауы
X жеке. об
Субъектілердің атауы
X жеке. об
1
2
3
1
2
Ескертпе:
"Субъектінің атауы" деген бағанда деректері осы реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифтерді есептеу формуласында ескерілетін қызмет тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау кезінде пайдаланылатын реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын ұқсас субъектілердің уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тізбесінен субъектілердің атауы көрсетіледі.
Басшы __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Күні "__" ____________20___жыл
2-нысан
Мынадай реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша қызмет тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлердің ең аз тізбесі
Электр энергиясын беру саласында:
электр энергиясын беру;
Электр энергиясын желіге босатуды және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру саласында:
электр энергиясын желіге босатуды және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру;
Электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру саласында:
электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру.
р/с №
Құрылымдық параметрлер
Өлшем бірлігі
1.
Қосылған тұтынушылар саны (абоненттер))
Мың тұтынушы
2.
Желілердің жалпы ұзындығы (электр энергиясын беру саласындағы электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін ғана)
Мың километр
3.
Күш трансформаторларының саны (электр энергиясын беру саласындағы электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін ғана)
Дана
4.
Күш трансформаторларының жалпы қуаты (электр энергиясын беру саласындағы электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін ғана)
Мегаватт/сағ
5.
Жыл ішінде тіркелген желілердегі ең жоғары жүктеме (электр энергиясын беру саласындағы электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін ғана)
Киловольт
6.
Бір жылда көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемі
Киловатт/с
7.
Қызмет көрсету аумағы
Шаршы километр
Ескертпе:
егер құрылымдық параметр реттеліп көрсетілетін қызмет үшін қабылданбаған жағдайда, мұндай құрылымдық параметр осындай реттеліп көрсетілетін қызмет үшін ескерілмейді.
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында тауарлық газды сақтауды, тасымалдауды қоспағанда, тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау саласында:
шикі немесе тауарлық газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау;
тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау;
тауарлық газды Қазақстан Республикасының тұтынушылары үшін газ таратушы жүйелер арқылы тасымалдау;
сұйытылған газды топтық резервуарлық қондырғыдан тұтынушыны қосатын кранға дейін газ құбырлары арқылы тасымалдау;
тауарлық газды сақтау.
р/с №
Құрылымдық параметрлер
Өлшем бірлігі
1.
Қосылған тұтынушылар саны (абоненттер)
Мың тұтынушылар
2.
Газ құбырларының жалпы ұзындығы
Мың километр
3.
Газ құбырларының/газ тарату жүйесінің жалпы қуаты
Мың текше метр
4.
Газ құбырларындағы/газ тарату жүйелеріндегі ең жоғары қысым
МПа
5.
Бір жылда көрсетілген реттелетін қызметтің көлемі
Мың текше метр
Топырақтың жылуын, жерасты суларын, өзендерді, су қоймаларын, өнеркәсіптік кәсіпорындардың және электр станцияларының, кәріздік-тазарту құрылыстарының сарқынды суларын пайдалана отырып, өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен жабдықтау саласында:
жылу энергиясын өндіру;
жылу энергиясын беру және бөлу;
жылу энергиясымен жабдықтау;
жылу энергиясын өндіру, беру және бөлу;
жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен жабдықтау.
р/с №
Құрылымдық параметрлер
Өлшем бірлігі
1.
Қаланың қосылған объектілерінің саны
Дана
2.
Құбырлардың жалпы ұзындығы
Мың километр
3.
Қазандықтың жылу қуаты
Гигокалории/сағ (мегаватт/сағ)
4.
Сорғылардың қуаты
Мегаватт/сағ
5.
Желілердегі ең жоғарғы жүктеме
Мың Гкал
6.
Бір жылда реттеліп көрсетілген қызмет көлемі
Мың Гкал
Ескертпе:
егер құрылымдық параметр реттеліп көрсетілетін қызмет үшін қолайсыз болған жағдайда, мұндай құрылымдық параметр осындай реттеліп көрсетілетін қызмет үшін ескерілмейді.
Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласында:
сумен жабдықтау қызметтері:
суды магистральдық құбырлар арқылы беру;
суды таратушы желілер арқылы беру;
суды арналар арқылы беру;
гидротехникалық сүйеу құрылыстарының көмегімен жер үстіндегі ағынды суды реттеу;
су бұру қызметтері:
сарқынды суларды бұру;
сарқынды суларды тазарту.
р/с №
Құрылымдық параметрлер
Өлшем бірлігі
1.
Қосылған тұтынушылар саны (абоненттер)
Мың тұтынушылар (абоненттер)
2.
Су құбыры желілерінің жалпы ұзындығы
мың километр
3.
I,II көтергіш сорғы станциялары мен су тазарту құрылыстарының трансформаторлық тобының қуаты
Мегаватт/сағ
4.
Орнатылған сорғы жабдығының жиынтық қуаты
Мегаватт/сағ
5.
II-ші көтеру сорғы станциясымен су беру кезіндегі есептік арын
м
6.
II көтеру сорғы станциясымен су беру кезіндегі нақты арын
м
7.
Бір жылда реттеліп көрсетілген қызметтің көлемі
Мың текше метр
Контейнерлермен жүктерді тасымалдау, бос контейнерлерді тасымалдау және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүктерді транзиттік тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, магистральдық теміржол желілері саласында:
жүктерді контейнерлермен тасымалдау және бос контейнерлерді тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, магистральдық теміржол желісін пайдалануға беру;
жүктерді контейнерлермен тасымалдау және бос контейнерлерді тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, жылжымалы құрамды магистральдық теміржол желісі арқылы өткізуді ұйымдастыру;
жүктерді контейнерлермен тасымалдау және бос контейнерлерді тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, магистральдық теміржол желісін пайдалануға беру және ол арқылы жылжымалы құрамды өткізуді ұйымдастыру;
Бәсекелес теміржол болмаған кезде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары, оның ішінде концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдар қызметтерін ұсыну саласында:
бәсекелес теміржол болмаған кезде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары, оның ішінде концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдарды пайдалануға беру;
Бәсекелес кірме жол болмаған кезде кірме жолдар саласында:
бәсекелес кірме жол болмаған жағдайда жылжымалы құрамның өтуі үшін кірме жолды беру;
бәсекелес кірме жол болмаған кезде маневрлік жұмыстар, тиеу-түсіру, тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операциялары үшін, сондай-ақ тасымалдау процесінің технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшін кірме жолды беру.
р/с №
Құрылымдық параметрлер
Өлшем бірлігі
1.
Поездардың барынша рұқсат етілген салмағы
Тонна
2.
Жолаушылар поездары қозғалысының ең жоғары рұқсат етілген жылдамдығы
Километр/сағ
3.
Жүк поездары қозғалысының ең жоғары рұқсат етілген жылдамдығы
Километр/сағ
4.
Жүк қозғалысында бір жылда реттелетін қызметтің көлемі
Т-километр
5.
Жолаушылар қозғалысында бір жылда реттелетін қызметтің көлемі
Жолаушы-километр
Порттар саласында порттық көрсетілетін қызмет нарығында бәсекелестік болмаған кезде:
кейіннен порттан шығып танкерге/танкерлерден құбырлар арқылы мұнайды және мұнай өнімдерін ауыстырып тиеу үшін кеменің теңіз портына кіргені үшін (кеменің кіруі) көрсетілетін қызметтер.
р/с №
Құрылымдық параметрлер
Өлшем бірлігі
1.
Айлақтар саны
бірлік
2.
Жылына айлақтарда кемелерді ең көп өндеу мүмкіндігі
бірлік/тәулігіне
3.
Реттелетін қызметтің жылына көрсетілген көлемі
Табиғи бірлік
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін транзиттеу және Қазақстан Республикасынан тыс экспорттау мақсатында тасымалдауды қоспағанда, оларды магистральдық құбырлар арқылы тасымалдау саласында:
бірыңғай маршруттау бойынша операторлық қызмет;
мұнайды магистральдық құбыр жүйесі арқылы қайта айдау;
мұнайды теміржол цистерналарынан құйып алу;
мұнайды теміржол цистерналарына құю;
мұнайды танкерлерге құю;
мұнайды автоцистерналардан құйып алу;
мұнайды автоцистерналарға құю;
мұнайды сақтау;
мұнайды ауыстырып тиеу;
мұнайды араластыру.
р/с №
Құрылымдық параметрлер
Өлшем бірлігі
1.
Көрсетілектін қызметті тұтынушылар саны
Мың тұтынушылар
2.
Мұнай құбырларының жалпы ұзындығы
Мың километр
3.
Барлық учаскелер бойынша орташа өткізу қабілеті
Мың/ тәүлік
4.
Реттелетін қызметтің бір жылда көрсетілген көлемі (жүк айналымы)
миллион т-километр
3-нысан
Ұқсас субъектілер топтарын анықтауда және қызмет тиімділігінің көрсеткіштерін есептеуге пайдалану үшін құрылымдық параметрлердің маңыздылығы
Табиғи монополия саласы
Көрсетілетін қызметтің атауы
Талданатын кезең:
Басталуы
Соңы
Атауы
Құрылымдық параметр 1
Құрылымдық параметр
Құрылымдық параметр S
1
2
3
4
Маңыздылық белгісі

* – отчет о прибылях и убытках представляется согласно приложению 3 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15384);
** – информация заполняется, в том числе, по иным показателям с учетом специфики отрасли (если предусмотрено в утвержденной инвестиционной программе);
** – данная информация представляется с приложением подтверждающих документов по реализации инвестиционной программы (копии соответствующих договоров, контрактов, акты о приемке выполненных работ, справка о стоимости выполненных работ и затрат, счет-фактуры, акты приемки объектов в эксплуатацию, внутренние накладные, внутренние приказы субъектов регулируемого рынка о вводе в эксплуатацию и принятии на баланс).
Форма 2
Информация об исполнении утвержденной тарифной сметы ___________________________________ на ________ год по итогам 20 ___ года (полугодия 20 ___ года)
п/п
Наименование показателей тарифной сметы
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Фактически сложившиеся показатели тарифной сметы
Отклонение, в %
Причины отклонения
1
2
3
4
5
6
7
Форма 3
Информация о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг по итогам 20 ___ года (полугодия 20 ___ года)
____________________________________________________________________
наименование субъекта естественной монополии, вид деятельности
____________________________________________________________________
регулируемая услуга
№ п/п
Показатель качества и надежности
Факт года (полугодия), предшествующего отчетному периоду
План (на __ год)
Факт текущего года (полугодия)
Оценка соблюдения показателей надежности и качества
Причины (обоснование) несоблюдения показателей надежности и качества
1
2
3
4
5
6
7
Форма 4
Информация о достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий по итогам 20 ___ года (полугодия 20 ___ года)
____________________________________________________________________
наименование субъекта естественной монополии, вид деятельности
____________________________________________________________________
регулируемая услуга
№ п/п
Показатель эффективности
Факт года (полугодия), предшествующего отчетному периоду
План (на __ год)
Факт текущего года (полугодия)
Оценка достижения показателей эффективности
Причины (обоснование) недостижения показателей эффективности
1
2
3
4
5
6
7
1
2
Приложение 6
Форма 1
Показатели эффективности деятельности субъектов естественных монополий, учитываемые в формуле расчета тарифов на регулируемую услугу
__________________________________________________________________________
(наименование регулируемой услуги) в разрезе субъектов естественных монополий
Период действия: _____________________ годы
Показатель эффективности субъектов
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Общее количество субъектов, предоставляющих услугу (без учета малой мощности и вновь созданных субъектов)
Количество субъектов, данные которых использованы для анализа
Анализируемый период:
Начало
Конец
Структурные параметры, использованные для определения групп аналогичных субъектов и расчета показателей эффективности деятельности:
1
2
3
n
Группа 1
Группа ..
Группа ...
Наименование субъектов
Xинд. об
Наименование субъектов
Xинд. об
Наименование субъектов
Xинд. об
1
2
3
1
2
Примечание:
в графе "Наименование субъекта" указывается наименование субъектов естественных монополий из утвержденного ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом перечня аналогичных субъектов, предоставляющих регулируемую услугу, данные которых используются при оценке Показатели эффективности деятельности, учитываемых в формуле расчета тарифов на эту регулируемую услугу.
Руководитель _____________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата "__" ____________20___года
Форма 2
Минимальный перечень структурных параметров, используемых для оценки показателей эффективности деятельности, по следующим регулируемым услугам
В сфере передачи электрической энергии:
передача электрической энергии.
В сфере технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблении электрической энергии:
техническая диспетчеризация отпуска в сеть и потребления электрической энергии.
В сфере организации балансирования производства-потребления электрической энергии:
организация балансирования производства-потребления электрической энергии.
№ п/п
Структурные параметры
Единица измерения
1.
Количество присоединенных потребителей (абонентов)
Тысяч потребителей
2.
Общая протяженность линий (только для регулируемых услуг по передаче электрической энергии в сфере передачи электрической энергии)
Тысяч километров
3.
Количество силовых трансформаторов (только для регулируемых услуг по передаче электрической энергии в сфере передачи электрической энергии)
Штук
4.
Общая мощность силовых трансформаторов (только для регулируемых услуг по передаче электрической энергии в сфере передачи электрической энергии)
Мегаватт/час
5.
Максимальная нагрузка в сетях, зафиксированная в течение года (только для регулируемых услуг по передаче электрической энергии в сфере передачи электрической энергии)
Киловольт
6.
Объем оказанной за год регулируемой услуги
Киловатт/ч
7.
Территория обслуживания
Квадратные километры
Примечание:
в случае, если структурный параметр не приемлем для регулируемой услуги, такой структурный параметр не учитывается для такой регулируемой услуги.
В сфере хранения, транспортировки товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировки сырого газа по соединительным газопроводам, за исключением хранения, транспортировки товарного газа в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан:
транспортировка сырого или товарного газа по соединительным газопроводам;
транспортировка товарного газа по магистральным газопроводам;
транспортировка товарного газа по газораспределительным системам для потребителей Республики Казахстан;
транспортировка сжиженного газа по газопроводам от групповой резервуарной установки до крана на вводе потребителя;
хранение товарного газа.
№ п/п
Структурные параметры
Единица измерения
1.
Количество присоединенных потребителей (абонентов)
Тысяч потребителей
2.
Общая протяженность газопроводов
Тысяч километров
3.
Общая мощность газопроводов/газораспределительной системы
Тысяч кубических метров
4.
Максимальное давление в газопроводах/газораспределительных системах
МПа
5.
Объем оказанной за год регулируемой услуги
Тысяч кубических метров
В сфере производства, передачи, распределения и (или) снабжения тепловой энергией, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений:
производство тепловой энергии;
передача и распределение тепловой энергии;
снабжение тепловой энергией;
производство, передача и распределение тепловой энергии;
производство, передача, распределение и (или) снабжение тепловой энергией.
№ п/п
Структурные параметры
Единица измерения
1.
Количество присоединенных объектов города
Штук
2.
Общая протяженность трубопроводов
Тысяча километров
3.
Тепловая мощность котла
Гигокалории/час (мегаватт/час)
4.
Мощность насосов
Мегаватт/час
5.
Максимальная нагрузка в сетях
Тысяча Гкал
6.
Объем оказанной за год регулируемой услуги
Тысяча Гкал
Примечание:
в случае, если структурный параметр не приемлем для регулируемой услуги, такой структурный параметр не учитывается для такой регулируемой услуги.
В сфере водоснабжения и (или) водоотведения:
услуги водоснабжения;
подача воды по магистральным трубопроводам;
подача воды по распределительным сетям;
подача воды по каналам;
регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений;
услуги водоотведения;
отвод сточных вод;
очистка сточных вод.
№ п/п
Структурные параметры
Единица измерения
1.
Количество присоединенных потребителей (абонентов)
Тысяча потребителей (абонентов)
2.
Общая протяженность водопроводных сетей
Тысяча километров
3.
Мощность трансформаторной группы насосных станций I,II-го подъемов и водоочистных сооружений
Мегаватт/час
4.
Суммарная мощность установленного насосного оборудования
Мегаватт/час
5.
Расчетный напор при подаче воды насосной станцией II-го подъема
м
6.
Фактический напор при подаче воды насосной станцией II-го подъема
м
7.
Объем оказанной за год регулируемой услуги
Тысяча кубических метров
В сфере магистральных железнодорожных сетей, за исключением регулируемых услуг магистральной железнодорожной сети при перевозке грузов в контейнерах, перевозке порожних контейнеров и транзитных перевозках грузов через территорию Республики Казахстан:
предоставление в пользование магистральной железнодорожной сети, за исключением услуг магистральной железнодорожной сети при перевозке грузов в контейнерах и перевозке порожних контейнеров;
организация пропуска подвижного состава по магистральной железнодорожной сети, за исключением услуг магистральной железнодорожной сети при перевозке грузов в контейнерах и перевозке порожних контейнеров;
предоставление в пользование магистральной железнодорожной сети и организация пропуска подвижного состава по ней, за исключением услуг магистральной железнодорожной сети при перевозке грузов в контейнерах и перевозке порожних контейнеров.
В сфере предоставления услуг железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам государственно-частного партнерства, в том числе договорам концессии, при отсутствии конкурентного железнодорожного пути:
предоставление в пользование железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам государственно-частного партнерства, в том числе договорам концессии, при отсутствии конкурентного железнодорожного пути.
В сфере подъездных путей при отсутствии конкурентного подъездного пути:
предоставление подъездного пути для проезда подвижного состава при отсутствии конкурентного подъездного пути;
предоставление подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, непредусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса при отсутствии конкурентного подъездного пути.
№ п/п
Структурные параметры
Единица измерения
1.
Максимально допустимый вес поездов
Тонна
2.
Максимально допустимая скорость движения пассажирских поездов
Километр/час
3.
Максимально допустимая скорость движения грузовых поездов
Километр/час
4.
Объем оказанной за год регулируемой услуги в грузовом движении
Т-километр
5.
Объем оказанной за год регулируемой услуги в пассажирском движении
Пасс-километр
В сфере портов при отсутствии конкуренции на рынке портовых услуг:
услуги за заход судна в морской порт для перевалки нефти и нефтепродуктов по трубопроводам в/из танкера/танкеров с последующим выходом из порта (судозаход).
№ п/п
Структурные параметры
Единица измерения
1.
Количество причалов
единиц
2.
Максимальная возможность обработки судов у причалов в год
единиц/сутки
3.
Объем оказанной за год регулируемой услуги
Натуральная единица
В сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан:
операторская деятельность по единой маршрутизации;
перекачка нефти по системе магистрального трубопровода;
слив нефти с железнодорожных цистерн;
налив нефти в железнодорожные цистерны;
налив нефти в танкера;
слив нефти с автоцистерн;
налив нефти в автоцистерны;
хранение нефти;
перевалка нефти;
смешение нефти.
№ п/п
Структурные параметры
Единица измерения
1.
Количество потребителей услуги
Тысяча потребителей
2.
Общая протяженность нефтепроводов
Тысяча километров
3.
Средняя по всем участкам пропускная способность
Тысяча т/ сутки
4.
Объем оказанной за год регулируемой услуги (грузооборот)
миллион т-километр
Форма 3
Значимость структурных параметров для использования в определении групп аналогичных субъектов и расчета показателей эффективности деятельности
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Анализируемый период:
Начало
Конец
Наименование
Структурный параметр 1
Структурный параметр …
Структурный параметр S
1
2
3
4
Признак значимости

Құрылымдық параметрлерді жою (0 – құрылымдық параметр алып тасталды, керісінше жағдайдапи – 1)
1
1
1
Ескертпе:
"Маңыздылық белгісі" деген жолда "маңызды" немесе "елеусіз" құрылымдық параметр көрсетіледі.
4-нысан
Осы реттеліп көрсетілетін қызметке тарифтерді есептеу формуласында ескерілетін қызмет тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлердің тізбесі
__________________________________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы)
р/с №
Құрылымдық параметрдің атауы
Өлшем бірлігі
1
2
3
2
3
5-нысан
Субъектілердің ұқсастығын статистикалық талдау нәтижелері
Бақыланатын шығыстарды тұтыну бағаларының индексі бойынша нақты мәнге келтіру: 20___ жылы ...%, 20__ жылы ...%, 20__ жылы ...%, 20 __ жылы...%, 20 __ жылы …%
1 топ ұқсас субъектілер
Табиғи монополия саласы
Көрсетілетін қызметтің атауы
Қызмет көрсететін субъектілердің жалпы саны (қуаттылығы аз және жаңадан құрылған субъектілерді есептемегенде)
Деректері талдау үшін пайдаланылған субъектілер саны
Талданатын кезең:
Басталуы
Соңы
Ұқсас субъектілер топтарын анықтау және қызмет тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу үшін пайдаланылған құрылымдық параметрлер:
1
2
3
Жыл
Құрылымдық параметр 1
Құрылымдық параметр 2
Құрылымдық параметр 3
Құрылымдық параметр
Нақты мәндегі бақыланатын шығыстар, мың теңге
Есептік қалдықтардың орташа мәнінің нормаланған арақатынасы
Субъект 1
1 жыл
2 жыл
3 жыл
жыл n
Субъект 2
жыл 1
6-нысан
Реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын, деректері қызмет тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау кезінде пайдаланылатын ұқсас субъектілер топтарының тізбесі
Титулдық параққа қайтару
Табиғи монополия саласы
Көрсетілетін қызметтің атауы
Талданатын кезең:
Ұқсас субъектілер топтарын анықтау және қызмет тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу үшін пайдаланылған құрылымдық параметрлер:
1
№ р/с
1-топ
Топ …
Топ …
1
2
7-нысан
Реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифтерде ескерілетін субъектілер бөлінісінде қызмет тиімділігінің есептік көрсеткіштерін есептеу нәтижелері туралы қорытынды _______________________________________________________________ (реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы)
Субъектілер қызметінің тиімділік көрсеткіштері
Табиғи монополия саласы
Көрсетілетін қызметтің атауы
Қызмет көрсететін субъектілердің жалпы саны (қуаттылығы аз және жаңадан құрылған субъектілерді есептемегенде)
Деректері талдау үшін пайдаланылған субъектілер саны
Талданатын кезең:
Басталуы
Соңы
Ұқсас субъектілер топтарын анықтау және қызмет тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу үшін пайдаланылған құрылымдық параметрлер:
1
2
3
n
№ п/п
1-топ
Топ ...
Топ ...
Субъектілердің атауы
X жеке. об
Субъектілердің атауы
X жеке. об
Субъектілердің атауы
X жеке. об
1
2
3
1
2
8-нысан
Субъектінің статистикалық анық емес шығыстарының тізбесі
_____________________________________________________________
(субъектінің атауы)
реттелетін қызметті көрсетуге ___________________________________
(реттелетін қызметтің атауы)
_____________________________________________________________
шығыстар баптары бөлінісінде
р/с №
Сомасы статистикалық анық емес болып танылған субъекті мәлімдеген шығыс бабының атауы
Өлшем бірлігі
Субъект мәлімдеген шығыстар сомасы
1-жыл
Өтініш берген жыл
1
2
3
5
Мың теңге
Ескертпе:
"1 жыл" – "Кмәлім жылы" табиғи монополия субъектісі мәлімдеген реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифтің қолданылу кезеңіндегі деректер көрсетіледі. Бұл ретте, статистикалық анық емес деп танылған,табиғи монополия субъектісінің t жылы мәлімдеген шығыстар сомасы көрсетілген тор көз қызыл түспен (қызылмен боялып) белгіленеді.
9-нысан
Табиғи монополия субъектісі шығыстарының анықтығын статистикалық талдау шеңберінде жүргізілген есептеу
_______________________________________________________________
(табиғи монополия субъектісінің атауы)
Реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге ____________________________
(реттелетін қызметтің атауы)
Мәлімделген шығыстардың анықтығы туралы есеп
Табиғи монополия саласы
Көрсетілетін қызметтің атауы
Субъектінің атауы
р/с №
Атауы
Өлшем бірлік
1Жыл
Жыл Т
Анықтықтың төменгі шекарасы
Анықтықтың жоғарғы шегі
Жыл 1
Жыл t
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
I
Субъект бақылайтын шығыстар
мың тенге
1
Өндірістік шығыстар, барлығы, оның ішінде*
Мың теңге
1.1
Материалдық шығыстар (стратегиялық тауарларды сатып алуды қоспағанда), барлығы, оның ішінде
мың теңге
1.2
Еңбекақы төлеу шығындары, барлығы
мың тенге
1.3
Жөндеу, барлығы
Мың теңге
1.4
Өзге шығындар, барлығы
Мың теңге
2
Жалпы және әкімшілік шығыстар*
Мың теңге
2.1
Әкімшілік шығыстар, барлығы
Мың теңге
2.2
Өткізу бойынша шығыстар, барлығы
Мың теңге
II
Субъект бақыламайтын шығыстар
Мың теңге
1
Өндірістік шығыстар, барлығы, оның ішінде
Мың теңге
1.1
Стратегиялық тауарларды сатып алуға арналған материалдық шығыстар, барлығы, оның ішінде
Мың теңге
1.2
Амортизация
Мың теңге
1.3
Салықтар және басқа да міндетті төлемдер мен алымдар
Мың теңге
2
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы, оның ішінде
Мың теңге
2.1
Амортизация
Мың теңге
2.2
Салықтар және басқа да міндетті төлемдер мен алымдар
Мың теңге
2.3
Нормативтік техникалық шығындар
Мың теңге
Шығындардың барлығы
Мың теңге
Ескертпе:
"Шығыстар баптары бөлінісінде жылдар бойынша табиғи монополия субъектісі мәлімдеген шығыстардың анықтығы" тор көзінде әрбір к бабы және t жылы үшін көрсетіледі:
"ЖОҚ" - егер t жылы оның мәні жоғарғы квартильден көп болса немесе төменгі квартильден аз болса, субъекті мәлімдеген t жылдағы к бабының шығыстар сомасы статистикалық түрде анық емес;
"ИӘ" - егер оның мәні жоғарғы квартильден аз не тең немесе төменгі квартильден аз не тең болса, субъект мәлімдеген t жылдағы к бабының шығыстар сомасы статистикалық жағынан анық.
10-нысан
Табиғи монополия субъектісі мәлімдеген шығыстардың анықтығын қарау нәтижелері
р/с №
Статистикалық талдау нәтижелері бойынша анық емес деп танылған субъект мәлімдеген сома, шығыстар бабының атауы
Тарифтің мәлімделген қолданылу кезеңінің жылдары бойынша статистикалық талдау нәтижелері бойынша анық емес деп танылған субъектінің а мәлімдеген шығыстар сомасы, мың теңге
Тарифтің мәлімделген қолданылу кезеңінің жылдары бойынша статистикалық талдау нәтижелері бойынша анық деп таныған шығыстар сомасы
1 жыл
Өбергжыл
1 жыл
Өбергжыл
7-қосымша
1-нысан
Реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа және сенімділік көрсеткіштері __________________________________________ (көрсетілетін қызметтің атауы)

Исключение структурных параметров (0 – структурный параметр исключен, в противном случае -1)
1
1
1
Примечание:
В строке "признак значимости" указывается "значимый" или "незначимый" структурный параметр.
Форма 4
Перечень структурных параметров, используемых для оценки показателей эффективности деятельности, учитываемых в формуле расчета тарифов на эту регулируемую услугу
__________________________________________________________________
(наименование регулируемой услуги)
№ п/п
Наименование структурного параметра
Единица измерения
1
2
3
2
3
Форма 5
Результаты статистического анализа аналогичности субъектов
Приведение контролируемых расходов в реальное выражение по индексу потребительских цен: в 20__ году …%, в 20__ году …%, в 20__ году …%, в 20__ году …%
1 группа аналогичных субъектов
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Общее количество субъектов, предоставляющих услугу (без учета малой мощности и вновь созданных субъектов)
Количество субъектов, данные которых использованы для анализа
Анализируемый период:
Начало
Конец
Структурные параметры, использованные для определения групп аналогичных субъектов и расчета показателей эффективности деятельности:
1
2
3
Год
Структурный параметр 1
Структурный параметр 2
Структурный параметр 3
Структурный параметр
Контролируемые расходы в реальном выражении, тысяча тенге
Нормированное соотношение среднего значения расчетных остатков
Субъект 1
Год 1
Год 2
Год 3
Год n
Субъект 2
Год 1
Форма 6
Перечень групп аналогичных субъектов, предоставляющих регулируемую услугу, данные которых используются при оценке показателей эффективности деятельности
Возврат к титульному листу
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Анализируемый период:
Структурные параметры, использованные для определения групп аналогичных субъектов и расчета показателей эффективности деятельности:
1
№ п/п
Группа 1
Группа …
Группа …
1
2
Форма 7
Заключение о результатах расчета расчетных показателей эффективности деятельности в разрезе субъектов, учитываемых в тарифах на регулируемую услугу
____________________________________________________________________
(наименование регулируемой услуги)
Показатели эффективности деятельности субъектов
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Общее количество субъектов, предоставляющих услугу (без учета малой мощности и вновь созданных субъектов)
Количество субъектов, данные которых использованы для анализа
Анализируемый период:
Начало
Конец
Структурные параметры, использованные для определения групп аналогичных субъектов и расчета показателей эффективности деятельности:
1
2
3
n
№ п/п
Группа 1
Группа ...
Группа ...
Наименование субъектов
Xинд. об
Наименование субъектов
Xинд. об
Наименование субъектов
Xинд. об
1
2
3
1
2
Форма 8
Перечень статистически недостоверных расходов субъекта
__________________________________________________________________________
(наименование субъекта)
на оказание регулируемой услуги ___________________________________________________
(наименование регулируемой услуги)
________________________________________________________________________________
в разрезе статей расходов
№ п/п
Наименование статьи расходов, заявленная субъектом сумма которых признана статистически недостоверной
Единица измерения
Заявленная субъектом сумма расходов
Год 1
Год Пзаяв
1
2
3
5
Тысяча тенге
Примечание:
В графах "год 1" – "год Пзаяв" указываются данные за заявленный субъектом естественной монополии период действия тарифа на регулируемую услугу. При этом ячейка, в которой указана заявленная субъектом естественной монополии сумма расходов в году t, признанная статистически недостоверной, отмечается красным цветом (красной заливкой).
Форма 9
Расчет, проведенный в рамках статистического анализа достоверности расходов
субъекта естественной монополии
_________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
На оказание регулируемой услуги ____________________________________________
(наименование регулируемой услуги)
Отчет о достоверности заявленных расходов
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Наименование субъекта
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Год 1
Год Т
Нижняя граница достоверности
Верхняя граница достоверности
Год 1
Год T
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
I
Контролируемые субъектом расходы
Тысяч тенге
1
Производственные расходы, всего, в том числе*
Тысяч тенге
1.1
Материальные расходы (за исключением приобретения стратегических товаров), всего, в том числе
Тысяч тенге
1.2
Затраты на оплату труда, всего
Тысяч тенге
1.3
Ремонт, всего
Тысяч тенге
1.4
Прочие затраты, всего
Тысяч тенге
2
Общие и административные расходы**
Тысяч тенге
2.1
Административные расходы, всего
Тысяч тенге
2.2
Расходы по реализации, всего
Тысяч тенге
II
Неконтролируемые субъектом расходы
Тысяч тенге
1
Производственные расходы, всего, в том числе
Тысяч тенге
1.1
Материальные расходы на приобретение стратегических товаров, всего, в том числе
Тысяч тенге
1.2
Амортизация
Тысяч тенге
1.3
Налоги и другие обязательные платежи и сборы
Тысяч тенге
2
Общие и административные расходы, всего, в том числе
Тысяч тенге
2.1
Амортизация
Тысяч тенге
2.2
Налоги и другие обязательные платежи и сборы
Тысяч тенге
2.3
Нормативные технически потери
Тысяч тенге
Всего затрат
Тысяч тенге
Примечание:
В ячейке "Достоверность заявленных субъектом естественной монополии расходов по годам в разрезе статей расходов" для каждой статьи к и года t указывается:
"НЕТ" - заявленная субъектом сумма расходов статьи к в году t статистически не достоверна, если ее значение больше верхнего квартиля или меньше нижнего квартиля в году t;
"ДА" - заявленная субъектом естественной монополии сумма расходов статьи к в году t статистически достоверна, если ее значение меньше либо равно верхнему квартилю или меньше либо равно нижнему квартилю.
Форма 10
Результаты рассмотрения достоверности заявленных субъектом естественной монополии расходов
№ п/п
Наименование статьи расходов, заявленная субъектом сумма, по которой признана по результатам статистического анализа недостоверной
Заявленная субъектом сумма расходов, признанная по результатам статистического анализа недостоверной, по годам заявленного периода действия тарифа, в тысяча тенге
Сумма расходов, признанная по результатам статистического анализа достоверной, по годам заявленного периода действия тарифа
год 1
год Пзаяв
год 1
Год Пзаяв
Приложение 7
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма 1
Показатели качества и надежности регулируемой услуги
_________________________________________________________________________
(наименование услуги)

1. Электр энергиясын беру саласында:
электр энергиясын беру
Индекс
Көрсеткіш (к)
Үлес салмағы (wк)
СК
Сапа көрсеткіштері
20%
СК1
Сапасыз қызмет көрсетулер бойынша тұтынушылардың шағымдарының саны
10%
СК2
Көрсетілетін қызметтерге қосудан немесе техникалық талаптарды ұсынудан бас тарту бойынша шағымдардың саны
10%
Н
Сенімділік көрсеткіштері
80%
Н1
SAIFI-жоспардан тыс (System Average Interruption Frequency Index – ұзақ мерзімді жоспардан тыс өшірулердің орташа саны)
40%
Н2
SAIFI-жоспардан тыс (System Average Interruption Frequency Index – ұзақ мерзімді жоспардан тыс өшірулердің орташа ұзақтығы)
40%
ҚТК
Қызмет тиімділігінің көрсеткіштері
5%
ҚТК1
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген шығындардың бірлігіне арналған электр беру желілерінің (ЭБЖ) бір км-не арналған технологиялық шығындар
5%
Ескертпе: аббревиатураның толық жазылуы:
СК – сапа көрсеткіші;
Н – сенімділік көрсеткіші;
ҚТК -табиғи монополия субъектісі қызметнің тиімділік көрсеткіші.
2. Топырақтың жылуын, жерасты суларын, өзендерді, су қоймаларын, өнеркәсіптік кәсіпорындардың және электр станцияларының, кәріздік-тазарту құрылыстарының сарқынды суларын пайдалана отырып, өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен жабдықтау саласында:
жылу энергиясын өндіру;
жылу энергиясын беру және бөлу;
жылу энергиясымен жабдықтау;
жылу энергиясын өндіру, беру және бөлу;
жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен жабдықтау.
Индекс
Көрсеткіш
Өлшем бірлігі
Үлес салмағы (w)
Жылу энергиясын өндіру
Сапа көрсеткіштері
СК1
Жылу энергиясы өндірісі көздерінің температуралық кестесінің рұқсат етілген мәндерінен ауытқудың расталған сағаттарының саны
сағат
40 %
Сенімділік көрсеткіштері
Н1
Жылу энергиясы өндірісі көздеріндегі технологиялық бұзушылықтардың саны
бірлік
20 %
Қызмет тиімділігінің көрсеткіштері
ҚТК1
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген шығын бірлігіне шартты отынды үлестік тұтынудың төмендеу деңгейі
шартты отын кг/Гкал
40 %
Жылу энергиясын беру және бөлу
Сапа көрсеткіштері
СК2
Жылу желісінің дұрыс жұмыс істемеуі себебінен тұтынушылардың жылытылатын үй-жайларының ішінде температураның нормативтік мәндерінен ауытқудың расталған фактілерінің саны
бірлік
20 %
Сенімділік көрсеткіштері
Н2
Жылу желілеріндегі технологиялық бұзушылықтардың саны
бірлік
30 %
Н3
Жылу желісінің сенімсіз жұмыс істеуіне байланысты жылыту маусымы кезінде жылумен жабдықтауды тоқтату күндерінің санына көбейтілген тұтынушылар саны
тұтынушылар - күн
30 %
Қызмет тиімділігінің көрсеткіштері
ҚТК2
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген шығындардың бірлігіне жылу энергиясы шығындарының төмендеу деңгейі
Гигакалорий /жыл
20 %
Жылу энергиясымен жабдықтау
Сапа көрсеткіштері
СК3
Жылу энергиясымен жабдықтау саласында сапасыз қызмет көрсету фактілерінің расталған саны
бірлік
20 %
Сенімділік көрсеткіштері
Н4
Жылумен жабдықтау қызметтері үшін шоттарды дұрыс ұсынбаудың расталған фактілерінің саны
бірлік
30 %
Қызмет тиімділігінің көрсеткіштері
ҚТК3
инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген шығындар бірлігіне шаққанда көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін төлемдердің жиналу деңгейі
%
50 %
Ескерту: аббревиатураның толық жазылуы:
СК – сапа көрсеткіші;
Н – сенімділік көрсеткіші.
ҚТК -табиғи монополия субъектісі қызметнің тиімділік көрсеткіші.

1. В сфере передачи электрической энергии:
передача электрической энергии.
Индекс
Показатель (Ki)
Удельный вес (wi)
ПК
Показатели качества
15%
ПК1
Количество жалоб потребителей на оказание некачественных услуг
5%
ПК2
Количество жалоб на отказ в подключении к услугам или предоставлении технических условий
10%
ПН
Показатели надежности
80%
ПН1
SAIFI-внеплановые (Средняя частота долговременных внеплановых отключений)
40%
ПН2
SAIDI-внеплановые (Средняя продолжительность долговременных внеплановых отключений)
40%
ПЭД
Показатели эффективности деятельности
5%
ПЭД1
Технологические потери на один км линии электропередач (ЛЭП) на единицу затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы
5%
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
ПК –показатель качества;
ПН – показатель надежности;
ПЭД – показатель эффективности деятельности субъекта естественной монополии.
2. В сфере производства, передачи, распределения и (или) снабжения тепловой энергией, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений:
производство тепловой энергии;
передача и распределение тепловой энергии;
снабжение тепловой энергией;
производство, передача и распределение тепловой энергии;
производство, передача, распределение и (или) снабжение тепловой энергией.
Индекс
Показатель (Ki)
Единица измерения
Удельный вес (wi)
Производство тепловой энергии
Показатели качества
ПК1
количество подтвержденных часов отклонения от допустимых значений температурного графика источниками производства тепловой энергии
часов
40%
Показатели надежности
ПН1
количество технологических нарушений на источниках производства тепловой энергии
единиц
20%
Показатели эффективности деятельности
ПЭД1
уровень снижения удельного потребления условного топлива на единицу затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы
кг. условного топлива/Гкал
40%
Передача и распределение тепловой энергии
Показатели качества
ПК2
количество подтвержденных фактов отклонения от нормативных значений температуры внутри отапливаемых помещений потребителей по причине некорректной работы тепловой сети
единиц
20%
Показатели надежности
ПН2
количество технологических нарушений в тепловых сетях
единиц
30%
ПН3
количество потребителей умноженное на количество дней отключения теплоснабжения в течение отопительного сезона, по причине ненадежной работой тепловой сети
потребители- дни
30%
Показатели эффективности деятельности
ПЭД2
уровень снижения потерь тепловой энергии на единицу затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы
Гигакалорий /год
20%
Снабжение тепловой энергией
Показатели качества
ПК3
количество подтвержденных фактов некачественного оказания услуг в сфере снабжения тепловой энергией
единиц
20%
Показатели надежности
ПН4
количество подтвержденных фактов некорректного выставления счетов за услуги теплоснабжения
единиц
30%
Показатели эффективности деятельности
ПЭД3
уровень собираемости платежей с потребителей за оказанные регулируемые услуги на единицу затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы
%
50%
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
ПК –показатель качества;
ПН – показатель надежности;
ПЭД – показатель эффективности деятельности субъекта естественной монополии.

3. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласында
Сумен жабдықтау қызметтері
Индекс
Көрсеткіш
Үлес салмағы
Формулалар
Сенімділік және үздіксіздік көрсеткіштері
Пн
сумен жабдықтаудың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетететін ұйымның міндеттемелерін орындау орындарында тіркелген, жылына су құбыры желісінің ұзындығы есебінде сумен жабдықтаудың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін ұйымдарға тиесілі орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесінің объектілеріндегі авариялар, зақымданулар және өзге де технологиялық бұзушылықтар нәтижесінде туындаған суық су беру бойынша су берудегі үзілістер саны (бірлік/километр)
20 %
мұндағы:
– бір километр желіге сумен жабдықтау жүйесіндегі бір жыл ішіндегі үзіліс саны;
– су құбыры желісінің ұзындығы.
Сапа көрсеткіштері
Днп
ауыз су сапасын өндірістік бақылау нәтижелері бойынша іріктелген сынамалардың жалпы көлемінде белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін су тарату құбыры желісіне сумен жабдықтау көздерінен, су құбыры станцияларынан немесе орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесінің өзге де объектілерінен берілетін ауыз су сынамаларының үлесі (пайыз)
15 %
мұндағы:
Кнп– өндірістік бақылау нәтижелері бойынша іріктелген, белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін ауыз су сынамаларының саны, бірлік;
Кп– іріктелген сынамалардың жалпы саны, бірлік.
Дпрс
ауыз су сапасын өндірістік бақылау нәтижелері бойынша іріктелген сынамалардың жалпы көлеміндегі белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін су тарату құбыры желісіндегі ауыз су сынамаларының үлесі (пайыз)
15 %
мұндағы:
Кпрс– белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін су тарату құбыры желісіндегі ауыз су сынамаларының саны, бірлік;
Кп– іріктелген сынамалардың жалпы саны, бірлік.
Қызмет тиімділігінің көрсеткіштері
ЭДпв
Инвестициялық бағдарламаның тиісті
іс-шараларын іске асыруға көзделген, шығындардың бірлігіне, су құбыры желісіне берілген судың жалпы көлемінде тасымалдау кезінде орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйелеріндегі су шығындарының үлесі (пайыз)
15
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген шығындар сомасына Д пв қатынасы
мұндағы:
– орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйелеріндегі оны тасымалдау кезіндегі су шығындарының көлемі, текше метр;
– су құбыры желісіне берілген судың жалпы көлемі, текше метр.
ЭУрп
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген шығындардың бірлігіне ауыз суды дайындаудың технологиялық процесінде тұтынылатын электр энергиясының желіге жіберілетін су көлемінің бірлігіне үлестік шығысы (киловатт-сағат/текше метр)
10 %
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларына көзделген шығындардың сомасына Урп қатынасы
мұндағы:
Кэ вп – тиісті технологиялық процесте тұтынылатын электр энергиясының жалпы саны, киловатт-сағат;
Vобщ вп – оларға қатысты су дайындау жүзеге асырылатын ауыз судың жалпы көлемі, текше метр.
ЭУрпт
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген ашығындардың бірлігіне желіге берілетін су көлемінің бірлігіне ауыз суды тасымалдаудың технологиялық процесінде тұтынылатын электр энергиясының үлестік шығысының төмендеу деңгейі (киловатт-сағат/текше метр)
10%
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген шығындар сомасына У рпт қатынасы
мұндағы:
Кэ т – тиісті технологиялық процесте тұтынылатын электр энергиясының жалпы саны, киловатт-сағат;
Vобщ т – тасымалданатын ауыз судың жалпы көлемі, текше метр.
ЭКС
Инвестициялық бағдарламаның тиісті
іс-шараларын іске асыруға көзделген шығындардың бірлігіне 1000 қосылған абонентке субъект қызметкерлерінің саны (субъект қызметкерлерінің жалпы саны/1000 қосылған абоненттерге)
5 %
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген шығындардың сомасына КС қатынасы
мұндағы:
Собщ – коммуналдық компания қызметкерлерінің жалпы саны;
Аобщс – қосылған абоненттердің жалпы саны, мың бірлік.
ЭУС
Инвестициялық бағдарламаның тиісті
іс-шараларын іске асыруға көзделген, шығындардың бірлігіне желіге берілетін (процент) сумен жабдықтау үшін тұтынушылардан төлемдердің жиналу деңгейі
5%
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген шығындардың сомасына УС қатынасы
,
где:
– басқа кірістерді шегергендегі төлем сомасы;
– есептеу сомасы.
Врж
тұтынушылардың шағымдарына жауап беру уақыты (жұмыс күндері)
5 %
Жұмыс күндері
Итого
100 %
Су бұру қызметтері
Сенімділік және үздіксіздік көрсеткіштері
Ун
жылына кәріз желісінің ұзындығын есептегенде авариялар мен бітелулердің үлестік саны (бірлік/километр)
20 %
мұндағы:
– кәріз желілеріндегі авариялар мен бітелулер саны;
– кәріз желілерінің ұзындығы, километр.
Сапа көрсеткіштері
Дсвно
елді мекеннің орталықтандырылған су бұру жүйелеріне ағызылатын ағынды сулардың жалпы көлеміндегі тазартуға ұшырамайтын сарқынды сулардың үлесі (процент)
20 %
мұндағы:
Vнос – тазартылмаған ағынды сулардың көлемі, текше метр;
Vобщс – орталықтандырылған су бұру жүйелеріне ағызылатын ағынды сулардың жалпы көлемі, текше метр.
Дпсвн
орталықтандырылған су бұру жүйелерінің түрлеріне қатысты есептелген төгінділерге арналған лимиттеріне, жол берілетін төгінділердің белгіленген нормативтеріне ағынды су сынамаларының сәйкес келмейтін үлесі (процент)
15 %
мұндағы:
Кпсвн– жол берілетін төгінділердің белгіленген нормативтеріне, төгінділерге арналған лимиттерге сәйкес келмейтін ағынды су сынамаларының саны, бірлік;
Кобщсв– ағынды сулар сынамаларының жалпы саны, бірлік.
Қызмет тиімділігінің көрсеткіштері
ЭУрост
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген, шығындардың бірлігіне тазартылатын ағынды сулардың көлімінің бір бірлігіне ағынды суларды тазарту технологиялық процесінде тұтынылатын электр энергиясының үлестік шығысы (киловатт-сағат/текше метр)
15 %
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген шығындардың сомасына У рост қатынасы
мұндағы:
Кэ ост – тиісті технологиялық процесте тұтынылатын электр энергиясының жалпы саны, киловатт-сағат;
Vобщ ост – тазартылатын ағынды сулардың жалпы көлемі, текше метр.
ЭУрсвт
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген, шығындардың бір бірлігіне тасымалданатын ағынды сулар көлемінің бірлігіне ағынды суларды тасымалдаудың технологиялық процесінде тұтынылатын электр энергиясының үлкстік шығысы (киловатт-сағат/текше метр)
15 %
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген шығындардың сомасына Урсвт қатынасы
мұндағы:
Кэсвт – тиісті технологиялық процесте тұтынылатын электр энергиясының жалпы саны, киловатт-сағат;
Vобщ тр осв – тазартылатын ағынды сулардың жалпы көлемі, текше метр.
ЭКС
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген шығындардың бір бірлігіне 1000 қосылған абонентке субъект қызметкерлерінің саны (субъект қызметкерлерінің жалпы саны/1000 қосылған абоненттерге)
5 %
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген шығындардың сомасына КС қатынасы
мұндағы:
Чобщ – коммуналдық компания қызметкерлерінің жалпы саны;
Аобщс – қосылған абоненттердің жалпы саны, мың бірлік.
Қаржылық тиімділік көрсеткіші
ЭУС
Инвестициялық бағдарламаның тиісті
іс-шараларын іске асыруға көзделген шығындардың бірлігіне су бұру үшін тұтынушылардан төлемдердің жиналу деңгейі (процент)
5%
Инвестициялық бағдарламаның тиісті іс-шараларын іске асыруға көзделген шығындар сомасына УС қатынасы
,
мұндағы:
– басқа кірістерді шегергендегі төлем сомасы;
– бір жылға есептелген сома.
Жиыны
100 %
5-нысан

3. В сфере водоснабжения и (или) водоотведения
Услуги водоснабжения
Индекс
Показатель (Ki)
Удельный вес (wi)
Формулы
Показатели надежности и бесперебойности
Пн
количество перерывов в подаче воды более 4 часов, зафиксированных в местах исполнения обязательств организацией, оказывающей регулируемые услуги водоснабжения, по подаче холодной воды, возникших в результате аварий, повреждений и иных технологических нарушений на объектах централизованной системы водоснабжения, принадлежащих организации, оказывающей регулируемые услуги водоснабжения, в расчете на протяженность водопроводной сети в год (единица/километр)
20 %
где:
– количество перерывов в системе водоснабжения в год на километр сети;
– протяженность водопроводной сети.
Показатели качества
Днп
доля проб питьевой воды, подаваемой с источников водоснабжения, водопроводных станций или иных объектов централизованной системы водоснабжения в распределительную водопроводную сеть, не соответствующих установленным требованиям, в общем объеме проб, отобранных по результатам производственного контроля качества питьевой воды (процент)
15 %
где:
Кнп – количество проб питьевой воды, отобранных по результатам производственного контроля, не соответствующих установленным требованиям, единиц;
Кп – общее количество отобранных проб, единиц.
Дпрс
доля проб питьевой воды в распределительной водопроводной сети, не соответствующих установленным требованиям, в общем объеме проб, отобранных по результатам производственного контроля качества питьевой воды (процент)
15 %
где:
Кпрс – количество проб питьевой воды в распределительной водопроводной сети, не соответствующих установленным требованиям, единиц;
Кп– общее количество отобранных проб, единиц.
Показатели эффективности деятельности
ЭДпв
доля потерь воды в централизованных системах водоснабжения при транспортировке в общем объеме воды, поданной в водопроводную сеть (процент), на единицу затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы
15 %
Отношение Дпв к сумме затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы.
где:
Vпот– объем потерь воды в централизованных системах водоснабжения при ее транспортировке, кубический метр;
Vобщв– общий объем воды, поданной в водопроводную сеть, кубический метр.
ЭУрп
удельный расход электрической энергии, потребляемой в технологическом процессе подготовки питьевой воды (киловатт-час/кубический метр), на единицу объема воды, отпускаемой в сеть, на единицу затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы
10 %
Отношение Урп к сумме затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы.
где:
Кэ вп – общее количество электрической энергии, потребляемой в соответствующем технологическом процессе, киловатт-час;
Vобщ вп – общий объем питьевой воды, в отношении которой осуществляется водоподготовка, кубический метр.
ЭУрпт
Уровень снижения удельного расхода электрической энергии, потребляемой в технологическом процессе транспортировки питьевой воды, на единицу объема транспортируемой воды (киловатт-час/кубический метр) на единицу объема воды, отпускаемой в сеть на единицу затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы
10 %
Отношение Урпт к сумме затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы.
где:
Кэ т– общее количество электрической энергии, потребляемой в соответствующем технологическом процессе, киловатт-час;
Vобщ т– общий объем транспортируемой питьевой воды, кубический метр.
ЭКС
количествo сотрудников Субъекта на 1000 подключенных абонентов (общее количество сотрудников Субъекта/1000 подключенных абонентов) на единицу затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы
5 %
Отношение КС к сумме затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы.
где:
Собщ– общее количество сотрудников коммунальной компании;
Аобщ– общее количество подключенных абонентов, тысяч единиц.
ЭУС
уровень собираемости платежей с потребителей за водоснабжение на единицу объема воды, отпускаемой в сеть (процент), на единицу затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы
10 %
Отношение УС к сумме затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы.
УС = Соплачено / Сначислено х 100%
где:
Соплачено – сумма оплаты за вычетом других доходов;
Сначислено – сумма начисления.
Итого
100 %
Услуги водоотведения
Показатели надежности и бесперебойности
Ун
удельное количество аварий и засоров в расчете на протяженность канализационной сети в год (единица/километр)
20 %
где:
– количество аварий и засоров на канализационных сетях;
– протяженность канализационных сетей, километр.
Показатели качества
Дсвно
доля сточных вод, не подвергающихся очистке, в общем объеме сточных вод, сбрасываемых в централизованные системы водоотведения населенного пункта (процент)
20 %
где:
Vнос – объем сточных вод, не подвергшихся очистке, кубический метр;
Vобщс– общий объем сточных вод, сбрасываемых в централизованные системы водоотведения, кубический метр.
Дпсвн
доля проб сточных вод, не соответствующих установленным нормативам допустимых сбросов, лимитам на сбросы, рассчитанная применительно к видам централизованных систем водоотведения (процент)
15 %
Дпсвн = Кпсвн / Кобщсв Х 100%
где:
Кпсвн – количество проб сточных вод, не соответствующих установленным нормативам допустимых сбросов, лимитам на сбросы, единиц;
Кобщсв – общее количество проб сточных вод, единиц.
Показатели эффективности деятельности
ЭУрост
удельный расход электрической энергии, потребляемой в технологическом процессе очистки сточных вод, на единицу объема очищаемых сточных вод (киловатт-час/кубический метр), на единицу затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы
15 %
Отношение Урост к сумме затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы.
где:
Кэ ост – общее количество электрической энергии, потребляемой в соответствующем технологическом процессе, киловатт-час;
Кобщ ост – общий объем сточных вод, подвергающихся очистке, кубический метр.
ЭУрсвт
удельный расход электрической энергии, потребляемой в технологическом процессе транспортировки сточных вод на единицу объема транспортируемых сточных вод (киловатт-час/кубический метр), на единицу затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы
15 %
Отношение Урсвт к сумме затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы.
где:
Кэсвт – общее количество электрической энергии, потребляемой в соответствующем технологическом процессе, киловатт-час;
Vобщ тр осв – общий объем сточных вод, подвергающихся очистке, кубический метр.
ЭКС
количествo сотрудников Субъекта на 1000 подключенных абонентов (общее количество сотрудников Субъекта/1000 подключенных абонентов), на единицу затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы
5 %
Отношение КС к сумме затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы.
где:
Чобщ – общее количество сотрудников коммунальной компании;
Аобщс – общее количество подключенных абонентов, тысяч единиц.
Показатели финансовой эффективности
ЭУС
уровень собираемости платежей с потребителей за водоотведение (процент), на единицу затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы
10 %
Отношение УС к сумме затрат, предусмотренных на реализацию соответствующих мероприятий инвестиционной программы.
УС = Соплачено/Сначислено Х 100%
где:
Соплачено – сумма оплаты за вычетом других доходов;
Сначислено – сумма начисления в год.
Итого
100 %
Форма 5

Реттеліп көрсетілетін қызметтер сапасының, сенімділігінің және тиімділігінің жалпы өлшемшарттары (ең жоғарғы мәні - 0,6):
Өлшемшарттар
Коэффициенттер
1
Сапасы:
0,2
ұсынылатын қызметтердің сапасына қанағаттанған тұтынушылардың үлесін ұлғайту немесе бұрынғы деңгейде сақтау (субъект конкурстық негізде тартқан мамандандырылған ұйым жыл сайын пікіртерім жүргізу жолымен: 1) егер олардың жалпы саны 100000-нан асып түссе, тұтынушылардың кемінде 0,5% ; 2) егер олардың жалпы саны 1000-нан асып түссе тұтынушылардың кемінде 1% - і; 2) егер олардың жалпы саны 1000-нан аспаса тұтынушылардың кемінде 10% - і
0,1
тексеру нәтижелері бойынша растау тапқан сапасыз қызметтер көрсетуге тұтынушылардың уәкілетті органның ведомствосы тіркеген шағымдары санын төмендету немесе бұрынғы деңгейде сақтау (оның ішінде болмауы)
0,05
уәкілетті органның ведомствосы тіркеген қызметтерге қосудан бас тартуға немесе тексеру нәтижелері бойынша расталған техникалық талаптарды беруден бас тартуға шағымдардың санын төмендету немесе бұрынғы деңгейде сақтау (оның ішінде болмауы)
0,05
2
Сенімділік:
0,1
ұзақтығы үш күннен асатын реттеліп көрсетілетін коммуналдық қызметтерді ұсынбау (ажырату) фактілерінің болмауы
0,05
негізгі құралдардың тозуын төмендету немесе бұрынғы деңгейде сақтау 2 және одан да көп %
0,05
3
Тиімділік:
0,3
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді өндіруге арналған энергетикалық ресурстар шығысының үлестік шамасын төмендету.
Ескертпе. Есептеу кезінде ауыз судың, тазартылған ағынды сулардың сапасын арттыруды және ағынды сулардың шөгінділерін кәдеге жаратуды қамтамасыз ететін жаңа қосымша өндірістік объектілердің энергия тұтынуы ескерілмейді
0,1
нормативтік техникалық шығындарды уәкілетті органның ведомствосы бекіткен деңгейге төмендету
0,05
энергия тиімділігін арттыру (әкімшілік және өндірістік ғимараттардың энергия тиімділігі класын арттыру)
0,05
реттеліп көрсетілген қызметтер үшін тұтынушылардың төлемдерін жинауды арттыру немесе бұрынғы деңгейде сақтау
0,1
Реттеліп көрсетілетін қызметтер сапасының, сенімділігінің және тиімділігінің арнайы өлшемшарттары (ең жоғарғы мәні – 0,4):
Арнайы өлшемшарттар
Коэффициенттер
1
Жылу энергетикасы саласында
Сапасы:
0,15
тұрғын үй – жайлардағы ауа температурасын анықтайтын санитариялық нормаларға сәйкес келетін жылу энергиясын беру-жылыту маусымы ішінде тәулік бойы
0,15
Сенімділік:
0,15
қызмет көрсету стандарттарына сәйкес тұтынушыларға жылу энергиясын үздіксіз беру
0,15
Тиімділік:
0,1
жылу желілерімен берілетін температуралық кестені орындау (энергия өндіруші станциялар мен қазандықтар үшін)
0,1
2
сумен жабдықтау және су бұру саласында
Сапа:
0,15
Бір жылда сумен жабдықтау және (немесе) су бұру желілерінің ұзындығының есебімен алғанда авариялар санын төмендету
0,15
Сенімділік:
0,15
ауыстыруды талап ететін магистральдық желілердің (тарату) үлесін төмендету, (процентпен)
0,15
Тиімділік:
0,10
энергия үнемдейтін сорғы жабдықтарының үлесін ұлғайту
0,10
2.1
суармалы егін шаруашылығын сумен жабдықтау саласында
Сапа
0,15
су пайдалану лимиті мен жылдың сулылығын ескере отырып, әзірленген су бөлу жоспарына сәйкес су беру
0,15
Сенімділік:
0,15
Су шаруашылығы құрылыстарының, арналардың, құбыр жолдарының (қауіпсіз жағдайға келтірілген құрылыстар үлесін ұлғайту) пайдалану сенімділігін арттыру
0,15
Тиімділік:
0,10
су таратқыштың (арнаның және басқалардың) пайдалы әсер ету коэффициентін арттыру)
0,10
3
Электр энергетикасы саласында
Сапа:
0,15
жоқ
Сенімділік:
0,3
жеткізілмеген электр энергиясы, тоқтатудың орташа уақыты
0,15
жүйенің жұмысындағы тоқтату ұзақтығының орташа индексі;
жүйенің жұмысындағы тоқтату жиілігінің орташа индексі
0,15
Тиімділік:
0,1
энергия үнемдейтін жабдықтарды қолдану
0,1
4
тауарлық газды тарату желілері арқылы тасымалдау саласында
құбырларға
Сапа:
0,15

Общие критерии качества, надежности и эффективности регулируемых услуг (максимальное значение - 0,6):
Критерии
Коэффициенты
1
Качество:
0,2
увеличение или сохранение на прежнем уровне доли потребителей, удовлетворенных качеством предоставляемых услуг (проводится ежегодно специализированной организацией, привлеченной на конкурсной основе Субъектом, путем анкетирования: 1) не менее 0,5 % потребителей, если их общее количество превышает 100000; 2) не менее 1% потребителей, если их общее количество превышает 1000; 2) не менее 10 % потребителей, если их общее количество не превышает 1000 лиц)
0,1
снижение или сохранение на прежнем уровне (в том числе отсутствие) количества зарегистрированных ведомством уполномоченного органа жалоб потребителей на оказание некачественных услуг нашедших подтверждение по результатам проверки
0,05
снижение или сохранение на прежнем уровне (в том числе отсутствие) количества зарегистрированных ведомством уполномоченного органа жалоб на отказ в подключении к услугам или предоставлении технических условий нашедших подтверждение по результатам проверки
0,05
2
Надежность:
0,1
отсутствие фактов непредоставления (отключения) регулируемых коммунальных услуг продолжительностью более трех дней
0,05
снижение или сохранение на прежнем уровне изношенности основных средств на 2 и более %
0,05
3
Эффективность:
0,3
снижение удельной величины расхода энергетических ресурсов на производство регулируемых услуг.
Примечание. При расчете не учитываются энергопотребление новых дополнительных производственных объектов, обеспечивающих повышение качества питьевой воды, очищенных сточных вод и утилизация осадков сточных вод
0,1
снижение нормативных технических потерь на уровень, утвержденный ведомством уполномоченного органа
0,05
повышение энергоэффективности (повышение класса энергоэффективности административных и производственных зданий)
0,05
повышение или сохранение на прежнем уровне собираемости платежей с потребителей за оказанные регулируемые услуги
0,1
Специальные критерии качества, надежности и эффективности регулируемых услуг (максимальное значение – 0,4):
Специальные критерии
Коэффициенты
1
в сфере теплоэнергетики
Качество:
0,15
подача тепловой энергии соответствующие санитарным нормам, определяющим температуру воздуха в жилых помещениях – круглосуточно в течение отопительного сезона
0,15
Надежность:
0,15
бесперебойная подача тепловой энергии потребителям соответствующей стандартам услуг
0,15
Эффективность:
0,1
выполнение задаваемого тепловыми сетями температурного графика (для энергопроизводящих станций и котельных)
0,1
2
в сфере водоснабжения и водоотведения
Качество:
0,15
снижение количества аварий в расчете на протяженность сетей водоснабжения и (или) водоотведения в год
0,15
Надежность:
0,15
снижение доли магистральных (распределительных) сетей, нуждающихся в замене (в процентах)
0,15
Эффективность:
0,10
увеличение доли энергосберегающих насосных оборудований
0,10
2.1
в сфере водоснабжения орошаемого земледелия
Качество:
0,15
подача воды в соответствии с планом водораспределения, разработанного с учетом лимита водопользования и водности года
0,15
Надежность:
0,15
повышение эксплуатационной надежности водохозяйственных сооружений, каналов, трубопроводов (увеличение доли сооружений, приведенных в безопасное техническое состояние)
0,15
Эффективность:
0,10
повышение коэффициента полезного действия водовода (канала и других)
0,10
3
в сфере электроэнергетики
Качество:
0,15
отсутствует
Надежность:
0,3
недопоставленная электроэнергия, среднее время прерывания
0,15
средний индекс длительности прерываний в работе системы;
средний индекс частоты прерываний в работе системы
0,15
Эффективность:
0,1
применение энергосберегающих оборудований
0,1
4
в сфере транспортировки товарного газа по распределительным трубопроводам
Качество:
0,15

ҚР ҚН 4.03-01-2011 сәйкес талап етілетін параметрлерді тұтынушыларға тауарлық газды беру (қысым және жылу шығару қабілеті) жыл бойы
0,15
Тиімділік:
0,15
тұтынушыларға тауарлық газды үздіксіз беру
0,15
Тиімділік:
0,1
газбен жабдықтау құрылыстарының пайдалану сенімділігін арттыру (қауіпсіз техникалық жағдайға келтірілген құрылыстардың үлесін ұлғайту)
0,05
Бір жылға желілердің ұзындығына есептегенде авариялар санын төмендету
0,05
5
бәсекелес кірме жол болмаған кезде кірме жолдар саласында
Сапа:
0,15
технологиялық процеске сәйкес кірме жолдардың өткізу қабілетін үздіксіз қамтамасыз ету
0,15
Сенімділік:
0,1
өткен жылға қатысты авариялар санынтөмендету немесе олардың болмауы
0,1
Тиімділік:
0,15
темір жол құрылыстарының пайдалану сенімділігін арттыру және (немесе) сақтау
0,15
6-нысан
Ұсынылады: табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурста орналастырылған:
Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметінің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау туралы есеп
Ескерту. 6-нысан жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20____ ж.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ОССКУС-1
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынатын тұлғалар тобы: табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей.
Нысан
р/с №
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Көрсеткіштің нысаналы мәні
Есепті кезеңге көрсеткіштің нысаналы мәнінен рұқсат етілген ауытқу (жыл)
Есепті кезеңдегі көрсеткіштің нақты мәні (жыл)
Көрсеткіштің нақты мәнінің есепті кезеңдегі оның нысаналы мәнінен нақты ауытқуы (жыл)
Ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
3
Табиғи монополия субъектісінің атауы ________________________________
__________________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны_________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы______________________________________
Орындаушының тегі және телефоны __________________________________
Табиғи монополия субъектісінің басшысы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_____________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Күні "______________" 20___жыл
Қосымша
Субъектінің реттеліп
көрсетілетін сақтау туралы есеп
нысанына сапа және сенімділік
көрсеткіштері
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметінің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау туралы есеп (индексі – ОССКУС-1, кезеңділігі: жылдық)
1 тарау. Жалпы ережелер

подача товарного газа потребителям требуемых параметров согласно СН РК 4.03-01-2011 (давление и теплотворная способность) круглогодично
0,15
Надежность:
0,15
бесперебойная подача товарного газа потребителям
0,15
Эффективность:
0,1
повышение эксплуатационной надежности газоснабжающих сооружений (увеличение доли сооружений, приведенных в безопасное техническое состояние)
0,05
снижение количества аварий в расчете на протяженность сетей в год
0,05
5
в сфере подъездных путей при отсутствии конкурентного подъездного пути
Качество:
0,15
бесперебойное обеспечение пропускной способности подъездных путей в соответствии с технологическим процессом
0,15
Надежность:
0,1
снижение количества аварий, относительно к предыдущему году, или их отсутствие
0,1
Эффективность:
0,15
повышение и (или) сохранение эксплуатационной надежности железнодорожных сооружений
0,15
Форма 6
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о соблюдении показателей качества и надежности регулируемой услуги субъекта
Сноска. Форма 6 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс формы административных данных: ОССКУС-1
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий
Срок представления формы административных данных: – ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
Форма
№ п/п
Наименование показателя
Единица измерения
Целевое значение показа теля
Допустимое отклонение от целевого значения показателя на отчетный период (год)
Фактическое значение показателя за отчетный период (год)
Фактическое отклонение фактического значения показателя от его целевого значения за отчетный период (год)
Причины отклонения
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
3
Наименование субъекта естественной монополии
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес _______________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Фамилия и телефон исполнителя ________________________________________
Руководитель субъекта естественной монополии или лицо, уполномоченное
на подписание отчета __________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата "____" ______________ 20___года
Приложение
к Форме отчета о соблюдении
показателей качества
и надежности регулируемой
услуги субъекта
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о соблюдении показателей качества и надежности регулируемой услуги субъекта
(индекс – ОССКУС-1, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – түсіндірме) "Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметінің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 23-тармағының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды табиғи монополия субъектісі жылына 1 (бір) рет жасайды. Егер өзгеше көрсетілмесе, нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. "№" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі. Кейінгі ақпарат нөмірлеуді рет-ретімен үзбеуі тиіс;
6. "Көрсеткіштің атауы" 2-бағанында тиісті табиғи монополиялар саласындағы қызмет көрсету сапасы көрсеткішінің атауы көрсетіледі;
7. "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда сапа көрсеткішінің тиісті қызметінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
8. "Көрсеткіштің нысаналы мәні" 4-бағанында сапа көрсеткішінің нысаналы мәні көрсетіледі;
9. "Есепті кезеңге (жылға) арналған көрсеткіштің нысаналы мәнінен жол берілетін ауытқу" деген 5-бағанда есепті кезеңге (жылға) арналған көрсеткіштің нысаналы мәнінен жол берілетін ауытқу көрсетіледі);
10. "Есепті кезең (жыл) ішіндегі көрсеткіштің нақты мәні" деген 6-бағанда есепті кезең (жыл) ішіндегі көрсеткіштің нақты мәні көрсетіледі)
11. "Көрсеткіштің нақты мәнінің есепті кезеңдегі (жылдағы) нысаналы мәнінен нақты ауытқуы" деген 7-бағанда көрсеткіштің нақты мәнінің есепті кезеңдегі (жылдағы) нысаналы мәнінен нақты ауытқуы көрсетіледі);
12. "Ауытқу себептері" 8-бағанында ауытқу себептері көрсетіледі.
7-нысан
Ұсынылады: табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған:
Реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің нақты және жоспарлы мәндері
Ескерту. 7-нысан жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.05.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: КНРУ-1
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең 20 ___ ж.
Ұсынатын тұлғалар тобы: табиғи монополиялар субъектілері
Ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
__________________________________________________________________
(қызметтің атауы)
Мақсаты: қызметтер сапасының стандарт жобасын қалыптастыру
р/с №
Көрсеткіштің атауы
Қызмет сапасының стандарт көрсеткішінің формуласы
Өлшем бірлігі
Орташа жылдық нақты мәні
Орташа жылдық жылдық мәні
1-жыл***
2-жыл***
3-жыл***
4-жыл***
5-жыл***
т/т *
те/т **
т/т *
те/т **
т/т *
те/т **
т/т *
те/т **
т/т *
те/т **
т/т *
те/т **
1
2
3
Табиғи монополия субъектісінің атауы _________________________________
__________________________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________
Телефон ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_______________________________________
Орындаушының тегі және телефоны___________________________________
Табиғи монополия субъектісінің басшысы немесе есепке қол қоюға уәкілетті
тұлға______________________________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Күні "______________" 20___жыл
Қосымша
нысан нақты және жоспарлы
сапа көрсеткіштерінің мәні және
реттелетін қызметтің сенімділігі
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмелер
Реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің нақты және жоспарлы мәні (индексі- КНРУ-1, кезеңділігі: жылдық)
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение), определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о соблюдении показателей качества и надежности регулируемой услуги субъекта" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 11) пункта 23 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях".
3. Форма составляется субъектом естественной монополии 1 (один) раз в год. Данные в Форме заполняются в тенге, если не указано иное.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку;
6. В графе 2 "Наименование показателя" указывается наименование показателя качества услуги в соответствующей сфере естественных монополий;
7. В графе 3 "Единица измерения" указывается единица измерения соответствующей услуги показателя качества;
8. В графе 4 "Целевое значение показателя" указывается Целевое значение показателя качества;
9. В графе 5 "Допустимое отклонение от целевого значения показателя на отчетный период (год)" указывается допустимое отклонение от целевого значения показателя на отчетный период (год);
10. В графе 6 "Фактическое значение показателя за отчетный период (год)" указывается фактическое значение показателя за отчетный период (год);
11. В графе 7 "Фактическое отклонение фактического значения показателя от его целевого значения за отчетный период (год)" указывается фактическое отклонение фактического значения показателя от его целевого значения за отчетный период (год);
12. В графе 8 "Причины отклонения" указывается причины отклонения.
Форма 7
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.economy.gov.kz
Фактические и плановые значения показателей качества и надежности регулируемой услуги
Сноска. Форма 7 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.05.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: КНРУ-1
Периодичность: годовая
Отчетный период 20 ___ г.
Круг лиц, представляющих: субъекты естественных монополий
Срок представления: ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
_________________________________________________________________
(наименование услуги)
Цель: формирование проекта показателя качества и надежности регулируемой услуги
№ п/п
Наименование показателя
Формула показателя качества и надежности регулируемой услуги
Единица измерения
Среднегодовое фактическое значение
Среднегодовое плановое значение
1 год***
2 год***
3 год***
4 год***
5 год***
б/п*
нб/п**
б/п*
нб/п**
б/п*
нб/п**
б/п*
нб/п**
б/п*
нб/п**
б/п*
нб/п**
1
2
3
Наименование субъекта естественной монополии
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Адрес ________________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________________
Фамилия и телефон исполнителя _________________________________________
Руководитель субъекта естественной монополии или лицо, уполномоченное
на подписание отчета ___________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата "___" ______________ 20___года
Приложение
к Форме фактических
и плановых значений
показателей качества и надежности
регулируемой услуги
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Фактические и плановые значения показателей качества и надежности регулируемой услуги
(индекс - КНРУ-1, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметінің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 23-тармағының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды табиғи монополия субъектісі жылына 1 (бір) рет жасайды. Егер өзгеше көрсетілмесе, нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. "№" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі. Кейінгі ақпарат нөмірлеуді рет-ретімен үзбеуі тиіс;
6. "Реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткішінің атауы" деген 2-бағанда ведомство бастапқы Тізбе жобасының көрсеткіштерін көрсетеді.
Табиғи монополия субъектісінде бастапқы тізбенің жобасын жаңа көрсеткіштермен толықтыру жөнінде ұсыныстар болған кезде табиғи монополия субъектісі бастапқы тізбенің жобасының көрсеткіштерінен төмен жаңа жолдар қосады.
7. "Реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткішінің формуласы" деген 3-бағанда реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткішінің формуласы көрсетіледі;
8. "Өлшем бірлігі" деген 4-бағанда сапа көрсеткішінің тиісті көрсетілетін қызметінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
9. "Орташа жылдық Нақты мән" деген 5-бағанда реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа көрсеткіштері бекітілген жылдың алдындағы жыл ішіндегі көрсеткіштердің нақты мәндері көрсетіледі.
10. "Орташа жылдық жоспарлы мән" деген 5-бағанда жоспарлы
реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа стандартын әзірлеу жылына және одан кейінгі 4 жылға көрсеткіштердің мәні.
Жоспарланған мәндер болмаған жағдайда, мақсатты мәндерді әзірлеу кезінде тек нақты мәндер қолданылады. Нақты мәндер деп есепті кезеңдегі табиғи монополия субъектісінің нақты көрсеткіштері түсініледі.
* – тұрмыстық тұтынушылар;
** – тұрмыстық емес тұтынушылар;
***– реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігінің қолданылу кезеңінің жылы.

1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение), определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Фактические и плановые значения показателей качества и надежности регулируемой услуги" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 11) пункта 23 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях".
3. Форма составляется субъектом естественной монополии 1 (один) раз в год. Данные в Форме заполняются в тенге, если не указано иное.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку;
6. В графе 2 "Наименование показателя качества и надежности регулируемой услуги" ведомство указывает показатели проекта первоначального перечня.
При наличии у субъекта естественной монополии предложений по дополнению проекта первоначального перечня новыми показателями субъект естественной монополии добавляет новые строки ниже показателей проекта первоначального перечня.
7. В графе 3 "Формула показателя качества и надежности регулируемой услуги" указывается формула показателя качества и надежности регулируемой услуги;
8. В графе 4 "Единица измерения" указывается единица измерения соответствующей услуги показателя качества;
9. В графе 5 "Среднегодовое фактическое значение" указываются фактические значения показателей за год, предшествующий году утверждения показателей качества регулируемой услуги.
10. В графе 5 "Среднегодовое плановое значение" указываются плановые значения показателей на год разработки стандарта качества регулируемой услуги и последующие 4 года.
В случае отсутствия плановых значений при разработке целевых значений используются только фактические. Под фактическими значениями понимаются фактические показатели, субъекта естественной монополии за отчетный период.
* – бытовые потребители;
** – не бытовые потребители
*** – год периода действия качества и надежности регулируемой услуги.