О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 июня 2025 года № 52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2025 года № 36281
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 15, подпунктами 5), 6), 11), 11-1), 11-2), 11-4), 11-6) статьи 20, подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 26 и пунктами 2 и 3 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включающие вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера, проведения мониторинга договоров государственно-частного партнерства, проведения мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила информационного обеспечения о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства, осуществляемого центральными уполномоченными государственными органами соответствующей отрасли, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, государственными партнерами и Центром развития государственно-частного партнерства, в том числе посредством использования веб-портала государственно-частного партнерства согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила формирования и публикации перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила отбора проектов государственно-частного партнерства, в том числе концессионных проектов, для предоставления или увеличения объема поручительств государства согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Критерии отнесения проекта государственно-частного партнерства к проекту государственно-частного партнерства особой значимости согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила аккредитации лиц, осуществляющих консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства, а также экспертизу согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Методику распределения и оценки рисков проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 7 настоящему приказу;
8) Примерный перечень рисков, возникающих на различных этапах государственно-частного партнерства согласно приложению 8 к настоящему приказу;

Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 16 маусымдағы № 52 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 17 маусымда № 36281
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізілетін.
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1 және 2-тармақтарына, 20-бабының 5), 6), 11), 11-1), 11-2), 11-4), 11-6) тармақшаларына, 26-бабы 2-тармағының 3-1) тармақшасына және 27-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, жекеше әріптесті айқындау жөнінде конкурс (аукцион) және тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының мониторингін жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылу мониторингін жүргізу және бағалау мәселелерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Тиісті саланың орталық уәкілетті мемлекеттік органдары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары, мемлекеттік әріптестер және Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы жүзеге асыратын мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары туралы, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталын пайдалану арқылы ақпараттық қамтамасыз ету қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесін қалыптастыру және жариялау қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Мемлекет кепілгерліктерін беру немесе олардың көлемін ұлғайту үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды іріктеу қағидалары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына жатқызу өлшемшарттары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді, сондай-ақ олардың сараптамасын жүзеге асыратын тұлғаларды аккредиттеу қағидалары;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тәуекелдерін бөлу және бағалау әдістемесі;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің әртүрлі кезеңдерінде туындайтын тәуекелдердің болжамды тізбесі;

9) Методику определения стоимости создания и (или) реконструкции объекта государственно-частного партнерства согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) Методику оценки социально-экономической эффективности проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) Правила использования веб-портала государственно-частного партнерства согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) Правила координации разработки проектов государственно-частного партнерства особой значимости с участием международных финансовых институтов и выдачи заключений согласно приложению 12 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению 13 к настоящему приказу.
3. Департаменту инвестиционной политики и развития финансового сектора Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 6) пункта 1 настоящего приказа, который вводится в действие с 1 января 2026 года.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 52
Правила планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включающие вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера, проведения мониторинга договоров государственно-частного партнерства, проведения мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включающие вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера, проведения мониторинга договоров государственно-частного партнерства, проведения мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон) и определяет порядок планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включая вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера, проведения мониторинга договоров государственно-частного партнерства, проведения мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства.

9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құнын айқындау әдістемесі;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау әдістемесі;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталын пайдалану қағидалары;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес Халықаралық қаржы институттарының қатысуымен ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын әзірлеуді үйлестіру және қорытындылар беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Инвестициялық саясат және қаржы секторын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрықтың 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының 6) тармақшасын қоспағанда, осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 52 Бұйрыққа
1-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, жекеше әріптесті айқындау жөнінде конкурс (аукцион) және тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының мониторингін жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылу мониторингін жүргізу және бағалау мәселелерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, жекеше әріптесті айқындау жөнінде конкурс (аукцион) және тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының мониторингін жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылу мониторингін жүргізу және бағалау мәселелерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 20-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, жекеше әріптесті айқындау жөнінде конкурс (аукцион) және тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының мониторингін жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылу мониторингін жүргізу және бағалау мәселелерін қоса алғанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) предварительные расчеты – расчеты по прибытиям и выбытиям операционной, инвестиционной и финансовой деятельности по проекту государственно-частного партнерства, а также расчеты прибылей и убытков с указанием источников вводных данных и допущений;
2) частный инициатор – потенциальный частный партнер, инициировавший проект государственно-частного партнерства в порядке, установленном Законом и настоящими Правилами;
3) местные отраслевые государственные органы – местные государственные органы, осуществляющие в пределах своей компетенции местное государственное управление в соответствующей сфере (отрасли);
4) уполномоченное лицо на этапе планирования (далее – уполномоченное лицо) – государственный орган, государственное учреждение, государственное предприятие или товарищество с ограниченной ответственностью, акционерное общество, пятьдесят и более процентов долей участия в уставном капитале или голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат государству, заинтересованный в реализации проекта государственно-частного партнерства;
5) коммерческое закрытие – заключение договора государственно-частного партнерства в соответствии со статьей 45 Закона;
6) финансовое закрытие – заключение потенциальным частным партнером или частным партнером соглашений, договоров с физическими или юридическими лицами, их объединениями на привлечение заемных средств, необходимых для реализации проекта государственно-частного партнерства в инвестиционный период, и доступность получения финансирования по ним;
7) отраслевые государственные органы – государственные органы, осуществляющие руководство в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления;
8) реестр – реестр заключенных договоров государственно-частного партнерства.
3. Распределение средств распределяемых бюджетных программ на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, проведения консультативного сопровождения проектов государственно-частного партнерства осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами.
4. Информационное обеспечение о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства осуществляется посредством использования веб-портала государственно-частного партнерства в соответствии с Правилами информационного обеспечения о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства, включая Правила формирования и публикации перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства, утверждаемыми в соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) алдын ала есептеулер – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметінің келулер және кетулер бөлігі бойынша есептеулер, сондай-ақ кіріс деректері мен жол берулер көздерін көрсете отырып, тиісті нысандағы пайда мен залалдарды есептеу;
2) жеке бастамашы – Заңда және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бастамашы болған әлеуетті жекеше әріптес;
3) жергілікті салалық мемлекеттік органдар – өзінің құзыреті шегінде тиісті салады (аяда) жергілікті мемлекеттік басқаруды жүзеге асыратын жергілікті мемлекеттік органдар;
4) жоспарлау кезеңіндегі уәкілетті тұлға (бұдан әрі – уәкілетті тұлға) – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға мүдделі мемлекеттік орган, мемлекеттік мекеме, мемлекеттік кәсіпорын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының елу және одан да көп пайызы мемлекетке тікелей немесе жанама түрде тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестік, акционерлік қоғам;
5) коммерциялық жабу – Заңның 45-бабына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу;
6) қаржылық жабу – әлеуетті жекеше әріптестің немесе жекеше әріптестің жеке немесе заңды тұлғалармен, олардың бірлестіктерімен инвестициялық кезеңде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін қажетті қарыз қаражатын тартуға келісімдер, шарттар жасасуы және олар бойынша қаржыландыруды алудың қолжетімділігі;
7) салалық мемлекеттік органдар – мемлекеттік басқарудың тиісті саласында (аясында) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;
8) тізілім – жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының тізілімі.
3. Бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың қаражатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ конкурстық құжаттамаға қажетті сараптамаларды жүргізуді, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді қаржыландыруға бөлу осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Жоспарланатын және іске асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары туралы ақпараттық қамтамасыз ету Заңның 15-бабының 1-тармағына сәйкес бекітілетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесін қалыптастыру және жариялау қағидаларын қоса алғанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары туралы ақпараттық қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің веб-порталын пайдалану арқылы жүзеге асырылады.

5. Настоящие Правила распространяются на все виды проектов государственно-частного партнерства, включая концессию и сервисные контракты, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан.
Нормы, предусмотренные в отношении государственно-частного партнерства, договора государственно-частного партнерства, государственного партнера, частного партнера в равной степени применимы к сервисному контракту, концессии, договору концессии, концеденту, концессионеру, соответственно.
6. Настоящие Правила применяются при реализации программного государственно-частного партнерства в части, не урегулированной соответствующим порядком определения частного партнера в рамках программного государственно-частного партнерства, либо если иное не установлено им.
Глава 2. Порядок планирования проектов государственно-частного партнерства
Параграф 1. Общие положения планирования проектов государственно-частного партнерства
7. Проект государственно-частного партнерства инициируется центральными государственными органами и (или) местными исполнительными органами (государственная инициатива), или потенциальным частным партнером (частная инициатива).
8. При планировании проекта государственно-частного партнерства не допускается разделение периодов одного проекта государственно-частного партнерства на несколько проектов государственно-частного партнерства.
Уполномоченные лица обеспечивают комплексный подход к формированию технических, финансовых, юридических решений по проекту государственно-частного партнерства.
9. Реализация проектов государственно-частного партнерства по государственной инициативе осуществляется путем определения частного партнера на основании конкурса.
Реализация проектов государственно-частного партнерства по частной инициативе осуществляется путем определения частного партнера на основании конкурса либо посредством проведения прямых переговоров.
Положения настоящих Правил, в части регулирования конкурсов и (или) конкурсной документации применимы к аукционам и (или) аукционной документации, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
10. На стадии планирования проекта государственно-частного партнерства для обеспечения качества управления проектом уполномоченными лицами при необходимости создается Межведомственная проектная группа путем привлечения специалистов подведомственных организаций, независимых экспертов, проектных, инжиниринговых и других компаний, заинтересованных и уполномоченных государственных органов, представителей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, субъектов предпринимательства.
Решение о создании Межведомственной проектной группы, а также об изменении ее состава размещается на веб-портале государственно-частного партнерства в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты принятия соответствующего решения.

5. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше белгіленбесе, осы Қағидалар концессия мен сервистік келісімшарттарды қоса алғанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының барлық түрлеріне қолданылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, мемлекеттік әріптеске, жекеше әріптеске қатысты көзделген нормалар тиісінше сервистік келісімшартқа, концессияға, концессия шартына, концедентке, концессионерге бірдей дәрежеде қолданылады.
6. Осы Қағидалар Бағдарламалық мемлекеттік-жекешелік әріптестік шеңберінде жекеше әріптесті айқындаудың тиісті тәртібімен реттелмеген бөлігінде не егер ол өзгеше белгілемесе, Бағдарламалық мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру кезінде қолданылады.
2-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың жалпы ережелері
7. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына орталық мемлекеттік органдар және (немесе) жергілікті атқарушы органдар (мемлекеттік бастама) немесе әлеуетті жекеше әріптес (жеке бастама) бастамашылық жасайды.
8. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын жоспарлау кезінде бір мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының кезеңдерін бірнеше мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бөлуге жол берілмейді.
Уәкілетті тұлғалар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша техникалық, қаржылық, заңдық шешімдерді қалыптастыруға кешенді тәсілді қамтамасыз етеді.
9. Мемлекеттік бастама бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру конкурс негізінде жекеше әріптесті айқындау жолымен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жеке бастама бойынша іске асыру конкурс негізінде жекеше әріптесті айқындау не тікелей келіссөздер жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында тікелей өзгеше белгіленбесе, осы Қағидалардың конкурстарды және (немесе) конкурстық құжаттаманы реттеу бөлігіндегі ережелері аукциондарға және (немесе) аукциондық құжаттамаға қолданылады.
10. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын жоспарлау сатысында уәкілетті тұлғалар жобаны басқару сапасын қамтамасыз ету үшін қажет болған жағдайда ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандарын, тәуелсіз сарапшыларды, жобалау, инжинирингтік және басқа да компанияларды, мүдделі және уәкілетті мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, кәсіпкерлік субъектілерінің өкілдерін тарту арқылы Ведомствоаралық жобалау тобын құрады.
Ведомствоаралық жобалау тобын құру туралы, сондай-ақ оның құрамын өзгерту туралы шешім мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында тиісті шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде орналастырылады.

11. Межведомственная проектная группа:
изучает предложения и инициативы, по механизмам реализации проекта государственно-частного партнерства;
формирует рекомендации по отбору, оценке, определению приоритетности, способу осуществления проекта государственно-частного партнерства, виду конкурса, вопросам, связанным с выделением земельных участков, подключением к инженерным сетям;
принимает рекомендации путем подписания протокола о целесообразности либо отсутствии целесообразности реализации проекта государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
изучает результаты маркетинговых и иных исследований по планируемому проекту государственно-частного партнерства, расчеты и материалы, необходимые для разработки конкурсной документации по проекту государственно-частного партнерства;
формирует предложения для включения в конкурсную документацию;
заслушивает отчеты лиц, вовлеченных в подготовку проекта государственно-частного партнерства, начиная с этапа планирования проекта государственно-частного партнерства до этапа заключения договора государственно-частного партнерства;
вносит предложения по доработке конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства в ходе процесса ее согласования и экспертизы по мере получения замечаний от согласующих уполномоченных органов и организаций. При этом в заключениях по итогам экспертизы или согласования при наличии указываются рекомендации по управлению проектами государственно-частного партнерства для Межведомственной проектной группы;
отслеживает соблюдение сроков и процедур, предусмотренных настоящими Правилами.
12. Уполномоченные лица и иные заинтересованные лица в соответствии с пунктом 6 статьи 26 Закона привлекают Центр развития государственно-частного партнерства для обучения специалистов в сфере государственно-частного партнерства, а также проведения исследований и выработки рекомендаций по вопросам государственно-частного партнерства.
13. Финансовые и иные организации, заинтересованные в финансировании проекта государственно-частного партнерства, могут участвовать в разработке и обсуждении конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства, проекта договора государственно-частного партнерства, в том числе вносить предложения по схеме финансирования проекта государственно-частного партнерства, обеспечения исполнения обязательств по привлекаемым займам, предполагаемым платежам в случаях расторжения договора государственно-частного партнерства и иным вопросам, связанным с финансированием проекта государственно-частного партнерства.

11. Ведомствоаралық жобалау тобы:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру тетіктері бойынша ұсыныстар мен бастамаларды зерделейді;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іріктеу, бағалау, басымдылығын айқындау, жүзеге асыру тәсілі, конкурс түрі, жер учаскелерін бөлуге, инженерлік желілерге қосуға байланысты мәселелер бойынша ұсынымдар қалыптастырады;
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орындылығы не орындылығының болмауы туралы хаттамаға қол қою арқылы ұсынымдар қабылдайды;
жоспарланатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша маркетингтік және өзге де зерттеулердің нәтижелерін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша конкурстық құжаттаманы әзірлеу үшін қажетті есептеулер мен материалдарды зерделейді;
конкурстық құжаттамаға енгізу үшін ұсыныстар қалыптастырады;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын жоспарлау кезеңінен бастап мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу кезеңіне дейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын дайындауға тартылған адамдардың есептерін тыңдайды;
келісуші уәкілетті органдар мен ұйымдардан ескертулер алу шамасына қарай оны келісу және сараптау процесі барысында мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасын пысықтау жөнінде ұсыныстар енгізеді. Бұл ретте сараптама немесе келісу қорытындылары бойынша қорытындыларда Ведомствоаралық жобалау тобы үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын басқару жөніндегі ұсынымдар болса, көрсетіледі;
осы Қағидаларда көзделген мерзімдер мен рәсімдердің сақталуын қадағалайды.
12. Уәкілетті тұлғалар және өзге де мүдделі тұлғалар Заңның 26-бабының 6-тармақшасына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы мамандарды оқыту, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша зерттеулер жүргізу және ұсынымдар әзірлеу үшін Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығын тартады.
13. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қаржыландыруға мүдделі қаржылық және өзге де ұйымдар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын әзірлеуге және талқылауға қатыса алады, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қаржыландыру, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бұзылған жағдайларда тартылатын қарыздар, көзделетін төлемдер бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету схемасы және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қаржыландыруға байланысты өзге де мәселелер бойынша ұсыныстар енгізе алады.

14. В целях привлечения субъектов предпринимательства к планированию проекта государственно-частного партнерства, повышения прозрачности процесса планирования, допускается размещение уполномоченными лицами запроса выражения интереса о планируемом проекте государственно-частного партнерства на своем официальном интернет-ресурсе и на веб-портале государственно-частного партнерства.
Запрос выражения интереса о планируемом проекте государственно-частного партнерства содержит контактные данные уполномоченного лица, основные параметры и требования проекта государственно-частного партнерства, а также окончательные сроки представления предложений.
15. В случае принятия решения организатором конкурса о проведении закрытого конкурса по определению частного партнера, информация о планируемом проекте государственно-частного партнерства не публикуется. Запрос выражения интереса направляется в письменном виде потенциальным частным партнерам, предварительно определенным организатором конкурса.
16. В целях привлечения потенциальных частных партнеров к обсуждению проекта государственно-частного партнерства могут проводиться круглые столы, встречи, road-show (презентации), networking (участие в отраслевых конференциях и форумах, выставках), инвестиционный маркетинг и другие необходимые мероприятия.
17. Организатор конкурса осуществляет сбор поступивших предложений, и при необходимости организует конкурентный диалог путем проведения переговоров уполномоченного лица с каждым из потенциальных частных партнеров, в том числе с единственным потенциальным частным партнером.
Конкурентный диалог организуется для формирования оптимальных решений по техническим, финансовым, юридическим и иным необходимым параметрам проекта государственно-частного партнерства, мерам государственной поддержки, критериям определения лучшей конкурсной заявки и иных решений, с учетом потребностей и возможностей каждого из заинтересованных потенциальных частных партнеров, в том числе единственного потенциального частного партнера.
18. Результаты конкурентного диалога по проектам государственно-частного партнерства оформляются протоколом о результатах конкурентного диалога по проекту государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Участники конкурентного диалога соблюдают конфиденциальность информации, полученной в ходе его проведения.
19. Уполномоченные лица разрабатывают конкурсную документацию с учетом итогов конкурентного диалога, результатов работы Межведомственной проектной группы.

14. Кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын жоспарлауға тарту, жоспарлау процесінің ашықтығын арттыру мақсатында уәкілетті тұлғалардың жоспарланған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы туралы мүдделерін білдіру бойынша сұрау салуды өзінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында орналастыруына жол беріледі.
Жоспарланған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы туралы мүдделерін білдіру бойынша сұрау салуда уәкілетті тұлғаның байланыс деректері, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының негізгі параметрлері мен талаптары, сондай-ақ ұсыныстар берудің түпкілікті мерзімдері қамтылады.
15. Конкурсты ұйымдастырушы жекеше әріптесті айқындау бойынша жабық конкурс өткізу туралы шешім қабылдаған жағдайда жоспарланған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы туралы ақпарат жарияланбайды. Қызығушылық танытатын сұрау салу конкурсты ұйымдастырушы алдын ала айқындаған әлеуетті жекеше әріптестерге жазбаша түрде жолданады.
16. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын талқылауға әлеуетті жекеше әріптестерді тарту мақсатында дөңгелек үстелдер, кездесулер, road-show (таныстырылымдар), networking (салалық конференцияларға және форумдарға, көрмелерге қатысу), инвестициялық маркетинг және басқа да қажетті іс-шаралар өткізілуі мүмкін.
17. Конкурсты ұйымдастырушы келіп түскен ұсыныстарды жинақтайды және қажет болған жағдайда уәкілетті тұлғаның әлеуетті жекеше әріптестердің әрқайсысымен, оның ішінде жалғыз әлеуетті жекеше әріптеспен келіссөздер жүргізуі жолымен бәсекелестік диалогын ұйымдастыра алады.
Бәсекелестік диалогы әрбір мүдделі әлеуетті жекеше әріптестердің, оның ішінде жалғыз әлеуетті жекеше әріптестің мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық, қаржылық, заңдық және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының басқа да қажетті параметрлері, мемлекеттік қолдау шаралары, үздік конкурстық өтінімді айқындау өлшемшарттары бойынша оңтайлы шешімдер және өзге де шешімдер қалыптастыру үшін ұйымдастырылады.
18. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша бәсекелестік диалогының нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша бәсекелестік диалогының нәтижелері туралы хаттамамен ресімделеді.
Бәсекелестік диалогына қатысушылар оны жүргізу барысында алынған ақпараттың құпиялылығын сақтайды.
19. Уәкілетті тұлғалар бәсекелестік диалогының қорытындыларын, Ведомствоаралық жобалау тобының жұмыс нәтижелерін ескере отырып, сондай-ақ Заңның талаптарын ескере отырып, конкурстық құжаттаманы әзірлейді.

20. К обсуждению проекта конкурсной документации или бизнес-плана могут привлекаться заинтересованные государственные органы, эксперты и заинтересованные лица.
Параграф 2. Планирование проектов государственно-частного партнерства на основании государственной инициативы
21. Планирование проектов государственно-частного партнерства в рамках реализации государственной инициативы осуществляется на основании экономического заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта о целесообразности реализации проекта государственно-частного партнерства, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 1) пункта 1 статьи 10 Закона.
22. Разработка или корректировка, проведение необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта осуществляется в соответствии с пунктом 9 статьи 149 Бюджетного кодекса.
23. При выдаче экономического заключения на инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта о целесообразности реализации проекта государственно-частного партнерства, соответствующего критериям проекта особой значимости, центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 3 (трех) рабочих дней направляет инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта и экономическое заключение в Центр развития государственно-частного партнерства и уведомляет об этом уполномоченное лицо.
24. Не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты получения документов, указанных в пункте 23 Правил, Центр развития государственно-частного партнерства направляет в международные финансовые институты предложение принять участие в разработке данных проектов и, при необходимости, проводит взаимные консультации, переговоры с целью формирования предварительного перечня проектов особой значимости, разработка которых осуществляется совместно с международными финансовыми институтами.
В случае, если по одному и тому же проекту заинтересованность в разработке выражена несколькими международными финансовыми институтами, выбирается международный финансовый институт, предложивший условия финансирования разработки проектов государственно-частного партнерства с наименьшими затратами из бюджета. При равных условиях финансирования разработки проектов государственно-частного партнерства выбирается международный финансовый институт, подтвердивший свою заинтересованность раньше других.

20. Конкурстық құжаттама жобасын немесе бизнес-жоспарды талқылауға мүдделі мемлекеттік органдар, сарапшылар және мүдделі тұлғалар тартылуы мүмкін.
2-параграф. Мемлекеттік бастама негізінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау
21. Мемлекеттік бастаманы іске асыру шеңберінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау Заңның 10-бабының 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысына мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орындылығы туралы экономикалық қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
22. Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларын жүргізу Бюджет кодексінің 149-бабының 9-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
23. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысына ерекше маңызды жобаның өлшемшарттарына сәйкес келетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орындылығы туралы экономикалық қорытынды берген кезде 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын және экономикалық қорытындыны Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына жібереді және бұл туралы уәкілетті тұлғаны хабардар етеді.
24. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей осы жобаларды әзірлеуге қатысу туралы ұсынысты халықаралық қаржы институттарына жібереді және қажет болған жағдайда, әзірленуі халықаралық қаржы институттарымен бірлесіп жүзеге асырылатын ерекше маңызды жобалардың алдын ала тізбесін қалыптастыру мақсатында өзара консультациялар, келіссөздер жүргізеді.
Егер бірнеше халықаралық қаржы институттары бір жоба бойынша әзірлеуге қызығушылық танытса, бюджеттен ең аз шығындармен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын әзірлеуді қаржыландыру шарттарын ұсынған халықаралық қаржы институты таңдалады. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын әзірлеуді қаржыландыру шарттары тең болған кезде өзінің қызығушылығын басқалардан бұрын растаған халықаралық қаржы институты таңдалады.

25. В срок до 20 (двадцати) рабочих дней с даты получения документов, указанных в пункте 23 Правил, Центр развития государственно-частного партнерства направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике предварительный перечень проектов государственно-частного партнерства особой значимости, разработка которых осуществляется совместно с международными финансовыми институтами по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а также перечень проектов государственно-частного партнерства, по которым международные финансовые институты не выражена заинтересованность в разработке.
26. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике в соответствии с подпунктом 4-2) статьи 19 Закона инициирует принятие постановления Правительства Республики Казахстан по утверждению или дополнению перечня проектов особой значимости, в том числе проектов особой значимости, разработка которых осуществляется совместно с международными финансовыми институтами, а также направляет уполномоченным лицам документацию по проектам, не включенным в перечень проектов особой значимости, для дальнейшей разработки конкурсной документации.
27. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике привлекает Центр развития государственно-частного партнерства для оказания услуг координации разработки проектов государственно-частного партнерства особой значимости с участием международных финансовых институтов и выдачи заключения в соответствии с Правилами координации разработки проектов государственно-частного партнерства особой значимости с участием международных финансовых институтов и выдачи заключения, согласно приложению 12 к настоящему приказу.
Параграф 3. Планирование проектов государственно-частного партнерства в рамках реализации частной инициативы путем проведения конкурса
28. Планирование проектов государственно-частного партнерства в рамках реализации частной инициативы путем проведения конкурса, осуществляется на основании заключения уполномоченного лица, принявшего заявление о частной инициативе реализации проекта государственно-частного партнерства, на проект информационного листа конкурсной документации, разработанный потенциальным частным партнером.
29. Заключение о необходимости реализации проекта государственно-частного партнерства по частной инициативе выносится уполномоченным лицом при соответствии проекта перечню социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства, а также при наличии потребности в товарах, работах услугах в соответствующей отрасли (сфере, регионе) и отсутствии инициированных ранее иных проектов, направленных на удовлетворение данной потребности.

25. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күніне дейінгі мерзімде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға әзірленуі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықаралық қаржы институттарымен бірлесіп жүзеге асырылатын ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының алдын ала тізбесін, сондай-ақ халықаралық қаржы институты әзірлеуге қызығушылық танытпаған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тізбесін жібереді.
26. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган Заңның 19-бабының 4-2) тармақшасына сәйкес ерекше маңызды жобалардың, оның ішінде әзірленуі халықаралық қаржы институттарымен бірлесіп жүзеге асырылатын ерекше маңызды жобалардың тізбесін бекіту немесе толықтыру жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысын қабылдауға бастамашылық жасайды, сондай-ақ ерекше маңызды жобалардың тізбесіне қосылмаған жобалар бойынша құжаттаманы конкурстық құжаттаманы одан әрі әзірлеу үшін уәкілетті тұлғаларға жібереді.
27. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган халықаралық қаржы институттарының қатысуымен ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын әзірлеуді үйлестіру және қорытынды беру қызметтерін көрсету үшін осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес халықаралық қаржы институттарының қатысуымен ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын әзірлеуді үйлестіру және қорытынды беру қағидаларына сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығын тартады.
3-параграф. Конкурс өткізу жолымен жеке бастаманы іске асыру шеңберінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау
28. Конкурс өткізу арқылы жеке бастаманы іске асыру шеңберінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау әлеуетті жекеше әріптес әзірлеген конкурстық құжаттаманың ақпараттық парағының жобасына мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың жеке бастамасы туралы өтінішті қабылдаған уәкілетті тұлғаның қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
29. Жеке бастама бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың қажеттігі туралы қорытындыны уәкілетті тұлға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін жоба әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесіне сәйкес келген кезде, сондай-ақ тиісті салада (аяда, өңірде) тауарларға, жұмыстарға ,көрсетілетін қызметтерге қажеттілік болған және осы қажеттілікті қанағаттандыруға бағытталған бұрын бастамашылық жасалған өзге де жобалар болмаған кезде шығарады.

30. Проект информационного листа конкурсной документации при частной инициативе разрабатывается частным инициатором по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Проект информационного листа частного инициатора включает информацию по размеру и порядку возмещения затрат частного инициатора на разработку проекта информационного листа конкурсной документации и проекта договора государственно-частного партнерства.
Правильность составления заявления, в том числе в части определения уполномоченного лица, которому направляется заявление о частной инициативе реализации проекта государственно-частного партнерства, обеспечивается частным инициатором.
31. В случае выявления недостатков или неполной информации в срок, установленный пунктом 33 настоящих Правил, уполномоченное лицо направляет частному инициатору замечания, рекомендации и требования к предлагаемому проекту информационного листа, и, по согласованию с частным инициатором, устанавливает срок доработки указанного документа.
В случае, если частный инициатор не представил доработанный проект информационного листа в срок, установленный согласно части первой настоящего пункта Правил, уполномоченное лицо направляет отрицательное заключение.
32. В случае вынесения заключения об отсутствии необходимости реализации проекта государственно-частного партнерства, проект информационного листа с приложением обоснованного заключения направляется частному инициатору не позднее 15 (пятнадцать) рабочих дней с даты принятия заявления о частной инициативе к рассмотрению.
33. В случае вынесения заключения о необходимости реализации проекта государственно-частного партнерства по частной инициативе, уполномоченное лицо в срок не позднее 15 (пятнадцать) рабочих дней с даты принятия заявления о частной инициативе к рассмотрению, направляет данное заявление, проект информационного листа и заключение о необходимости реализации в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или в местный уполномоченный орган по государственному планированию, соответственно.
34. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию в срок не позднее 20 (двадцать) рабочих дней с даты получения документов, указанных в пункте 33 Правил, осуществляет комплексную оценку информации, предоставленной в информационном листе и направляет уполномоченному лицу экономическое заключение на информационный лист в рамках реализации частной инициативы по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

30. Конкурстық құжаттаманың ақпараттық парағының жобасын жеке бастама кезінде жеке бастамашы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейді.
Жеке бастамашының ақпараттық парағының жобасы жеке бастамашының конкурстық құжаттаманың ақпараттық парағының жобасын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын әзірлеуге жұмсаған шығындарының мөлшері мен өтеу тәртібі туралы ақпаратты қамтиды.
Өтінішті жасаудың дұрыстығын, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың жеке бастамасы туралы өтініш жіберілетін уәкілетті тұлғаны айқындау бөлігінде жеке бастамашы қамтамасыз етеді.
31. Осы Қағидалардың 33-тармағында белгіленген мерзімде кемшіліктер анықталған немесе ақпарат толық болмаған жағдайда уәкілетті тұлға жеке бастамашыға ұсынылатын ақпараттық парақтың жобасына ескертулерін, ұсынымдары мен талаптарын жібереді және жеке бастамашымен келісу бойынша көрсетілген құжатты пысықтау мерзімін белгілейді.
Егер жеке бастамашы Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігіне сәйкес белгіленген мерзімде ақпараттық парақтың пысықталған жобасын ұсынбаған жағдайда, уәкілетті тұлға теріс қорытынды жібереді.
32. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру қажеттігінің жоқ екендігі туралы қорытынды шығарылған жағдайда, ақпараттық парақтың жобасы негізделген қорытынды қоса беріле отырып, жеке бастамашыға жеке бастама туралы өтініш қарауға қабылданған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
33. Жеке бастама бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру қажеттігі туралы қорытынды шығарылған жағдайда, уәкілетті тұлға жеке бастама туралы өтініш қарауға қабылданған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде осы өтінішті, ақпараттық парақтың жобасын және іске асыру қажеттігі туралы қорытындыны тиісінше бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
34. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қағидалардың 33-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ақпараттық парақта берілген ақпаратты кешенді бағалауды жүзеге асырады және уәкілетті тұлғаға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке бастаманы іске асыру шеңберінде ақпараттық параққа экономикалық қорытынды жібереді.

35. Положительное экономическое заключение является основанием для перехода к процедурам по разработке конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства в соответствии с параграфом 6 настоящей главы Правил.
Параграф 4. Планирование проектов государственно-частного партнерства в рамках реализации частной инициативы путем проведения прямых переговоров
36. Планирование проектов государственно-частного партнерства в рамках реализации частной инициативы путем проведения прямых переговоров осуществляется на основании заключения уполномоченного лица, принявшего заявку на инициирование прямых переговоров по определению частного партнера (далее – заявка на инициирование прямых переговоров), на бизнес-план проекта государственно-частного партнерства, разработанный потенциальным частным партнером, в порядке, установленном параграфом 9 Правил.
Параграф 5. Финансирование планирования проектов государственно-частного партнерства из средств бюджета
37. В рамках планирования проектов государственно-частного партнерства из средств бюджета финансируется привлечение:
1) уполномоченными лицами аккредитованных организаций для разработки или корректировки конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, консультативного сопровождения проектов государственно-частного партнерства, а также проведения экспертиз, предусмотренных параграфом 6 Главы 2 настоящих Правил, за исключением экономической экспертизы;
2) центральным уполномоченным органом по бюджетной политике и местными уполномоченными органами по государственному планированию аккредитованных организаций для осуществления экономической экспертизы конкурсной документации за исключением экспертизы конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства особой значимости, разработка которых осуществлялась с привлечением международных финансовых институтов;
3) центральным уполномоченным органом по бюджетной политике Центра развития государственно-частного партнерства для осуществления координации разработки конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства особой значимости, разработка которых осуществлялась с привлечением международных финансовых институтов и выдачи заключения.
38. Финансирование услуг по консультативному сопровождению, а также проведению экспертиз, предусмотренных параграфом 6 Главы 2 настоящих Правил, за исключением экономической экспертизы, осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию, которые подлежат распределению в течение финансового года между различными администраторами бюджетных программ на основании перечня услуг по консультативному сопровождению.

35. Оң экономикалық қорытынды Қағидалардың осы тарауының 6-параграфына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасын әзірлеу бойынша рәсімдерге көшу үшін негіз болып табылады.
4-параграф. Тікелей келіссөздер жүргізу арқылы жеке бастаманы іске асыру шеңберінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау
36. Тікелей келіссөздер жүргізу арқылы жеке бастаманы іске асыру шеңберінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау Қағидалардың 9-параграфында белгіленген тәртіппен әлеуетті жекеше әріптес әзірлеген мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының бизнес-жоспарына жекеше әріптесті айқындау бойынша тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға өтінімді (бұдан әрі – тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға өтінім) қабылдаған уәкілетті тұлғаның қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
5-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлауды бюджет қаражатынан қаржыландыру
37. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау шеңберінде:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеу немесе түзету, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеу, сондай-ақ экономикалық сараптаманы қоспағанда, осы Қағидалардың 2-тарауының 6-параграфында көзделген сараптамаларын жүргізу үшін уәкілетті тұлғалардың аккредиттелген ұйымдарды;
2) әзірленуі халықаралық қаржы институттарын тарту арқылы жүзеге асырылған ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасының сараптамасын қоспағанда, конкурстық құжаттамаға экономикалық сараптаманы жүзеге асыру үшін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың аккредиттелген ұйымдарды;
3) әзірленуі халықаралық қаржы институттарын тарту арқылы жүзеге асырылған ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеуді үйлестіруді жүзеге асыру үшін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығын тартуы бюджет қаражатынан қаржыландырылады.
38. Консультациялық сүйемелдеу, сондай-ақ экономикалық сараптаманы қоспағанда, осы Қағидалардың 2-тарауының 6-параграфында көзделген сараптамаларды жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтерді қаржыландыру бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылады, олар консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтер тізбесінің негізінде қаржы жылы ішінде бюджеттік бағдарламалардың әртүрлі әкімшілері арасында бөлінуі тиіс.

39. Процесс финансирования консультативного сопровождения проектов государственно-частного партнерства, а также проведения экспертиз, предусмотренных параграфом 6 Главы 2 настоящих Правил, за исключением экономической экспертизы, за счет средств распределяемых бюджетных программ представляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) предоставление администраторами бюджетных программ заявок на финансирование разработки или корректировки конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, консультативного сопровождения проектов государственно-частного партнерства, а также проведения экспертиз, предусмотренных параграфом 6 Главы 2 настоящих Правил за исключением экономической экспертизы;
2) формирование и утверждение перечня услуг по консультативному сопровождению, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию;
3) финансирование разработки или корректировки конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, а также проведения экспертиз, предусмотренных параграфом 6 Главы 2 настоящих Правил за исключением экономической экспертизы, консультативного сопровождения проектов государственно-частного партнерства.
40. Администраторы бюджетных программ после получения экономического заключения на инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта о целесообразности реализации проекта государственно-частного партнерства или на информационный лист частного инициатора представляют заявки на финансирование разработки или корректировки конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, консультативного сопровождения проектов государственно-частного партнерства, а также проведения экспертиз, предусмотренных параграфом 6 Главы 2 настоящих Правил за исключением экономической экспертизы, в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
41. Заявка на финансирование разработки или корректировки конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства включает:
1) инвестиционное предложение с приложением положительного заключения отраслевой экспертизы, проекта технического задания на консультативное сопровождение, включая разработку или корректировку конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, расчет стоимости разработки или корректировки конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, а также проведения экспертиз, предусмотренных параграфом 6 Главы 2 настоящих Правил за исключением экономической экспертизы; или

39. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді, сондай-ақ экономикалық сараптаманы қоспағанда, осы Қағидалардың 2-тарауының 6-параграфында көзделген сараптамаларды жүргізуді бөлінетін бюджеттік бағдарламалар қаражаты есебінен қаржыландыру процесі мынадай негізгі кезеңдерді:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді, сондай-ақ экономикалық сараптаманы қоспағанда, осы Қағидалардың 2-тарауының 6-параграфында көзделген сараптамаларды жүргізуді қаржыландыруға өтінімдер беруін;
2) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтер тізбесін қалыптастыруды және бекітуді;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ экономикалық сараптаманы қоспағанда, осы Қағидалардың 2-тарауының 6-параграфында көзделген сараптамаларды жүргізуді, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді қаржыландыруды қамтитын іс-шаралар кешенін білдіреді.
40. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысына немесе жеке бастамашының ақпараттық парағына мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орындылығы туралы экономикалық қорытындыны алғаннан кейін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді, сондай-ақ экономикалық сараптаманы қоспағанда, осы Қағидалардың 2-тарауының 6-параграфында көзделген сараптамаларды жүргізуді қаржыландыруға арналған өтінімдерді ұсынады.
41. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді қаржыландыруға арналған өтінімде мыналар:
1) салалық сараптаманың оң қорытындысы, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді қоса алғанда, консультациялық сүйемелдеуге арналған техникалық тапсырма жобасы, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеудің немесе түзетудің, сондай-ақ экономикалық сараптаманы қоспағанда, осы Қағидалардың 2-тарауының 6-параграфында көзделген сараптамаларды жүргізудің құнын есептеу қоса берілген инвестициялық ұсыныс;

2) проект информационного листа, разработанного частным инициатором, с приложением заключения о необходимости реализации проекта государственно-частного партнерства, проекта технического задания, включая разработку или корректировку конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, расчет стоимости разработки или корректировки конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, а также проведения экспертиз, предусмотренных параграфом 6 Главы 2 настоящих Правил, за исключением экономической экспертизы.
Период освоения средств, выделенных на разработку или корректировку конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, по распределяемой бюджетной программе центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию, может составлять более одного года, но не более срока, определенного в предложении соответствующей бюджетной комиссии.
42. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике на основании положительного экономического заключения на инвестиционное предложение или проект информационного листа и с учетом установленных законом о республиканском бюджете лимитов государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, формирует заключения на разработку или корректировку конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, а также проведение необходимых экспертиз, за исключением экономической экспертизы, и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии.
43. Местный уполномоченный орган по государственному планированию на основании положительного экономического заключения на инвестиционное предложение или проект информационного листа и с учетом установленных уполномоченным органом по бюджетной политике лимитов государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, формирует заключения на разработку или корректировку конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, а также проведение необходимых экспертиз, за исключением экономической экспертизы, и вносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
44. По проектам государственно-частного партнерства, одобренным бюджетными комиссиями, содержащимся в инвестиционном предложении, центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию, формирует перечень услуг по консультативному сопровождению, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию.

2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың қажеттігі туралы қорытынды, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді қоса алғанда, техникалық тапсырма жобасы, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеудің немесе түзетудің, сондай-ақ экономикалық сараптаманы қоспағанда, осы Қағидалардың 2-тарауының 6-параграфында көзделген сараптамаларды жүргізудің құнын есептеу қоса берілген жеке бастамашы әзірлеген ақпараттық парақтың жобасы қамтылады.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеуге немесе түзетуге бөлінген қаражаттың игерілу кезеңі бір жылдан асуы мүмкін, бірақ тиісті бюджет комиссиясының ұсынысында айқындалған мерзімнен аспайды.
42. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган инвестициялық ұсынысқа немесе ақпараттық парақтың жобасына оң экономикалық қорытындының негізінде және республикалық бюджет туралы заңда белгіленген мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің лимиттерін ескере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ экономикалық сараптаманы қоспағанда, қажетті сараптамалар жүргізуге қорытындылар қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
43. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган инвестициялық ұсынысқа немесе ақпараттық парақтың жобасына оң экономикалық қорытындының негізінде және бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті орган белгілеген облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер лимиттерін ескере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ экономикалық сараптаманы қоспағанда, қажетті сараптамаларды жүргізуге қорытындылар қалыптастырады және тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
44. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджет комиссиялары мақұлдаған, инвестициялық ұсыныста қамтылған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтердің тізбесін қалыптастырады.

45. Перечень услуг по консультативному сопровождению, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию, содержащий название и сумму финансирования по каждому проекту государственно-частного партнерства, утверждается центральным уполномоченным органом по бюджетной политике или местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы, подготовку которых осуществляет центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
46. Исполнительный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления, направляет заявку на финансирование услуг по консультативному сопровождению проектов государственно-частного партнерства, а также проведение экспертиз, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, за исключением экономической экспертизы, в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
47. Заявка на финансирование услуг по консультативному сопровождению проектов государственно-частного партнерства содержит следующие основные сведения:
1) наименование проекта государственно-частного партнерства;
2) информация об администраторе бюджетных программ;
3) виды услуг, экспертиз и их заявляемая стоимость.
48. К заявке также прилагаются:
1) проект технического задания по предоставлению услуг, в котором должны быть отражены следующие основные сведения:
цель и задачи привлечения услуг;
общие требования к предоставлению услуг, в том числе в части доработки документации в соответствии с рекомендациями, полученными по результатам согласования и экспертизы, уточнении условий договора государственно-частного партнерства с победителем конкурса, при необходимости;
сроки предоставления услуг;
показатели (индикаторы) прямых результатов предоставления услуг;
2) обоснование заявляемой общей стоимости услуг;
3) иные сведения, обосновывающие необходимость привлечения услуг.
49. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике вносит заявку на оказание услуг по консультативному сопровождению проектов государственно-частного партнерства и проведение экспертиз, предусмотренных параграфом 6 Главы 2 настоящих Правил, на рассмотрение в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для последующего внесения на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии.

45. Әрбір мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша атауын және қаржыландыру сомасын қамтитын бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтердің тізбесін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы бекітеді, дайындауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
46. Мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын атқарушы орган мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ экономикалық сараптаманы қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сараптамаларды жүргізуді қаржыландыруға арналған өтінімді бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
47. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтерді қаржыландыруға арналған өтінімде мынадай негізгі мәліметтер:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшісі туралы ақпарат;
3) көрсетілетін қызметтердің, сараптамалардың түрлері және олардың мәлімделетін құны қамтылады.
48. Өтінімге мыналар да:
1) мынадай негізгі мәліметтер:
көрсетілетін қызметтерді тартудың мақсаты мен міндеттері;
қызметтерді ұсынуға қойылатын жалпы талаптар, оның ішінде келісу және сараптама нәтижелері бойынша алынған ұсынымдарға сәйкес құжаттаманы пысықтау, қажет болған жағдайда конкурс жеңімпазымен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын нақтылау бөлігінде;
қызметтер көрсету мерзімі;
қызметтер көрсетудің тікелей нәтижелерінің көрсеткіштері (индикаторлары) көрсетілуге тиіс қызметтер көрсету бойынша техникалық тапсырманың жобасы;
2) көрсетілетін қызметтердің мәлімделетін жалпы құнының негіздемесі;
3) қызметтерді тартудың қажеттігін негіздейтін өзге де мәліметтер қоса беріледі.
49. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган кейіннен республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізу үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеу және осы Қағидалардың 2-тарауының 6-параграфында көзделген сараптамаларды жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге арналған өтінімді бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қарауына енгізеді.

Местный уполномоченный орган по государственному планированию вносит заявку на оказание услуг по консультативному сопровождению проектов государственно-частного партнерства и проведение экспертиз, предусмотренных параграфом 6 Главы 2 настоящих Правил, на рассмотрение бюджетной комиссии.
По объемам финансирования услуг по консультативному сопровождению каждого проекта государственно-частного партнерства, одобренного бюджетными комиссиями, центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию формируют перечень услуг по консультативному сопровождению проектов государственно-частного партнерства, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
50. Соответствующая бюджетная комиссия по результатам рассмотрения определяет перечень услуг по консультативному сопровождению проектов государственно-частного партнерства, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию, а также виды и объемы финансирования по каждому проекту.
51. Перечень услуг по консультативному сопровождению проектов государственно-частного партнерства содержит название и сумму финансирования по каждому проекту.
52. Формирование, внесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии и утверждение изменений и (или) дополнений в перечни на оставшуюся сумму средств соответствующих распределяемых бюджетных программ осуществляются в порядке, установленном настоящим параграфом.
53. В случаях неиспользования или частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных по соответствующим распределяемым бюджетным программам на финансирование разработки или корректировки конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, консультативного сопровождения проектов государственно-частного партнерства, а также проведения экспертиз, предусмотренных законодательством Республики Казахстан , за исключением экономической экспертизы, администраторы бюджетных программ обеспечивают возврат неиспользованной части выделенных бюджетных средств до последнего уточнения соответствующего бюджета.
54. Возврат неиспользованных или частично использованных бюджетных средств осуществляется путем восстановления соответствующих бюджетных программ центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию без соответствующего решения соответствующих бюджетных комиссий на основании разработанного в установленном порядке и принятого приказа центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или решения местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы о внесении изменений в приказ центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или решение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы о распределении соответствующих распределяемых бюджетных программ с последующим внесением изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.

Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеу бойынша қызметтер көрсетуге және осы Қағидалардың 2-тарауының 6-параграфында көзделген сараптамаларды жүргізуге арналған өтінімді бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджет комиссиялары мақұлдаған әрбір мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтерді қаржыландыру көлемі бойынша бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтердің тізбесін қалыптастырады.
50. Тиісті бюджет комиссиясы қарау нәтижелері бойынша бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтердің тізбесін, сондай-ақ әрбір жоба бойынша қаржыландырудың түрлері мен көлемін айқындайды.
51. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтердің тізбесі әрбір жоба бойынша атауын және қаржыландыру сомасын қамтиды.
52. Тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар қаражатының қалған сомасына тізбелерге өзгерістер және (немесе) толықтыруларды қалыптастыру, тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізу және бекіту осы параграфта белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
53. Тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді, сондай-ақ экономикалық сараптаманы қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сараптамаларын жүргізуді қаржыландыруға бөлінген бюджет қаражаты қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайларда бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тиісті бюджетті соңғы нақтылауға дейін бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылмаған бөлігін қайтаруды қамтамасыз етеді.
54. Пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған бюджет қаражатын қайтару кейіннен түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізе отырып, белгіленген тәртіппен әзірленген және қабылданған тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу туралы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығына немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешіміне өзгерістер енгізу туралы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығы немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде тиісті бюджет комиссияларының тиісті шешімінсіз бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның тиісті бюджеттік бағдарламаларын қалпына келтіру арқылы жүзеге асырылады.

55. Не допускается возврат администратором бюджетной программы неиспользованной части выделенных бюджетных средств соответственно центральному уполномоченному органу по бюджетной политике или местному уполномоченному органу по государственному планированию после уточнения соответствующего бюджета, в случаях неиспользования или частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных по соответствующим распределяемым бюджетным программам на финансирование разработки или корректировки конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, консультативного сопровождения проектов государственно-частного партнерства, проведения экспертиз, предусмотренных законодательством, за исключением экономической экспертизы.
56. Администраторы бюджетных программ на основании перечня услуг по консультативному сопровождению, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию, обеспечивают в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере государственных закупок привлечение аккредитованных юридических лиц, осуществляющих консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства, для разработки или корректировки конкурсной документации.
57. В обязательства поставщика по договору на разработку или корректировку конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства, включается требование об обязательной доработке конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, услуг по консультативному сопровождению проектов государственно-частного партнерства, поставщиком, в случае возникновения замечаний и предложений по результатам проведения соответствующих экспертиз, в том числе возвращении проекта на доработку при проведении экономической экспертизы проекта, администратором бюджетных программ в пределах общей стоимости договора в течение 30 (тридцати) календарных дней.
58. Администраторы бюджетных программ представляют в центральный или местный уполномоченный орган по бюджетной политике информацию о ходе реализации мероприятий по разработке или корректировке конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, консультативному сопровождению проектов государственно-частного партнерства ежеквартально до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.

55. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді, экономикалық сараптаманы қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сараптамаларын жүргізуді қаржыландыруға тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша бөлінген бюджет қаражаты қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайларда, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің тиісті бюджетті нақтылаудан кейін бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылмаған бөлігін тиісінше бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға қайтаруына жол берілмейді.
56. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның тиiстi бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасының қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтердiң тiзбесiнің негізінде конкурстық құжаттаманы әзірлеу немесе түзету үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыратын аккредиттелген заңды тұлғаларды тартуды қамтамасыз етеді.
57. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеуге немесе түзетуге, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуге арналған шарт бойынша өнім берушінің міндеттемелеріне тиісті сараптамаларды жүргізу нәтижелері бойынша ескертулер мен ұсыныстар туындаған жағдайда, өнім берушінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтерді міндетті түрде пысықтауы, оның ішінде жобаның экономикалық сараптамасын жүргізу кезінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шарттың жалпы құны шегінде күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жобаны пысықтауға қайтаруы туралы талап енгізіледі.
58. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджет саясаты жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеу немесе түзету, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеу бойынша іс-шаралардың іске асырылу барысы туралы ақпаратты тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін ұсынады.

59. Финансирование проведения экономических экспертиз конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства осуществляется за счет средств бюджетной программы центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
60. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере государственных закупок, заключает договор на оказание услуг по проведению экспертиз конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства с Центром развития государственно-частного партнерства.
Местные уполномоченные органы по государственному планированию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере государственных закупок, заключают договоры на оказание услуг по проведению экспертиз конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства с аккредитованными юридическими лицами в соответствии с подпунктом 11-6 статьи 20 Закона.
61. Финансирование координации разработки проектов государственно-частного партнерства особой значимости с участием международных финансовых институтов осуществляется за счет средств бюджетной программы центрального уполномоченного органа по бюджетной политике.
62. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере государственных закупок, заключает договор с Центром развития государственно-частного партнерства на оказание услуг по координации разработки проектов государственно-частного партнерства особой значимости с участием международных финансовых институтов.
Услуги по координации разработки проектов государственно-частного партнерства особой значимости с участием международных финансовых институтов оплачиваются из средств бюджета при условии заключения соглашения между международными финансовыми институтами, уполномоченным лицом и Центром развития государственно-частного партнерства на разработку конкурсной документации и, при необходимости, сопровождение конкурсных процедур определения частного партнера.
Параграф 6. Разработка, согласование, экспертиза, а также утверждение конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в нее изменений и (или) дополнений
63. Конкурсная документация, в том числе при внесении в нее соответствующих изменений и (или) дополнений (далее – конкурсная документация), разрабатывается на казахском и русском языках, с учетом требований законодательства Республики Казахстан сфере государственных секретов, в порядке, установленном настоящим параграфом настоящих Правил, на иных языках с учетом специфики проекта государственно-частного партнерства.

59. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасына экономикалық сараптама жүргізуді қаржыландыру бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
60. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығымен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасына сараптамалар жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге арналған шартты жасасады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен Заңның 20-бабының 11-6-тармақшасына сәйкес аккредиттелген заңды тұлғалармен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасына сараптамалар жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге арналған шарттарды жасасады.
61. Халықаралық қаржы институттарының қатысуымен ерекше маңызы бар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын әзірлеуді үйлестіруді қаржыландыру бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
62. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығымен халықаралық қаржы институттарықатысатын ерекше маңызы бар Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын әзірлеуді үйлестіру бойынша қызметтер көрсетуге арналған шартты жасасады.
Халықаралық қаржы институттары қатысатын ерекше маңызы бар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын әзірлеуді үйлестіру бойынша көрсетілетін қызметтер халықаралық қаржы институттары, уәкілетті тұлға және Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы арасында конкурстық құжаттаманы әзірлеуге және қажет болған жағдайда жекеше әріптесті айқындаудың конкурстық рәсімдерін сүйемелдеуге келісім жасалған жағдайда бюджет қаражатынан төленеді.
6-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасын, оның ішінде оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде әзірлеу, келісу, сараптау, сондай-ақ бекіту
63. Конкурстық құжаттама, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде (бұдан әрі – конкурстық құжаттама) қазақ және орыс тілдерінде, Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптары ескеріле отырып, осы Қағидалардың осы параграфында белгіленген тәртіппен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ерекшелігі ескеріліп, өзге де тілдерде әзірленеді.

64. Конкурсная документация согласно пункту 2 статьи 37 Закона содержит следующую информацию:
1) паспорт проекта, включающий общие сведения о проекте государственно-частного партнерства:
наименование проекта;
наименование организатора конкурса;
краткое описание объекта государственно-частного партнерства;
место реализации проекта;
краткое содержание институционального и эксплуатационного периодов;
срок реализации проекта с разбивкой на периоды;
предполагаемая сумма инвестиций;
2) конкурсные условия, включая:
порядок подачи заявки на квалификацию,
требования к документам, подтверждающим соответствие потенциальных частных партнеров предъявляемым квалификационным требованиям;
описание критериев определения лучшей конкурсной заявки;
указание валюты (валют), в которой должны быть выражены параметры проекта государственно-частного партнерства, и курс валюты (валют), который будет применен для приведения к единой валюте в целях их сопоставления и оценки;
требования к языку представления конкурсной заявки;
указание на право потенциального частного партнера изменять или отзывать свою конкурсную заявку до истечения срока представления конкурсных заявок;
содержание конкурсной заявки, способ, место, срок представления и действия конкурсных заявок, а также условия внесения обеспечения конкурсной заявки;
способы получения разъяснений по содержанию конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства;
процедуры, место, дату и время вскрытия конвертов с конкурсными заявками;
существенные условия конкурса, то есть условия, в которые не допускается внесение изменений в ходе переговоров;
3) технико-экономическое обоснование проекта государственно-частного партнерства либо информационный лист, содержащий описание проекта государственно-частного партнерства, по проектам, имеющим разработанные проектно-сметные документации, а также реализуемым на основании типовых проектов, типовых проектных решений или проектов повторного применения.
Технико-экономическое обоснование проекта государственно-частного партнерства разрабатывается по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Информационный лист, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
4) проект договора государственно-частного партнерства.
65. В рамках реализации частной инициативы частный инициатор в срок не позднее 15 (пятнадцать) рабочих дней с даты получения экономического заключения, предусмотренного пунктом 35 Правил, направляет уполномоченному лицу проект договора государственно-частного партнерства.
Уполномоченное лицо разрабатывает на основании проектов информационного листа и договора государственно-частного партнерства, разработанных частным инициатором, проект конкурсной документации согласно пункту 64 настоящих Правил и направляет на дальнейшее согласование и экспертизы в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.

64. Конкурстық құжаттама Заңның 37-бабының 2-тармағына сәйкес мынадай ақпаратты:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы туралы мынадай жалпы мәліметтерді;
жобаның атауын;
конкурсты ұйымдастырушының атауын;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің қысқаша сипаттамасын;
жобаны іске асыру орнын;
институционалдық және пайдалану кезеңдерінің қысқаша мазмұнын;
кезеңдерге бөлінген жобаны іске асыру мерзімін;
инвестициялардың болжамды сомасын қамтитын жобаның паспортын;
2) мыналарды:
біліктілікке өтінім беру тәртібін;
әлеуетті жекеше әріптестердің қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарға қойылатын талаптарды;
үздік конкурстық өтінімді айқындау өлшемшарттарының сипаттамасын;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының параметрлері көрсетілуі тиіс валютаны (валюталарды) және салыстыру және бағалау мақсатында бірыңғай валютаға келтіру үшін қолданылатын валюта (валюталар) бағамын көрсетуді;
конкурстық өтінімді ұсыну тіліне қойылатын талаптарды;
әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық өтінімдерді ұсыну мерзімі аяқталғанға дейін өзінің конкурстық өтінімін өзгерту немесе кері қайтарып алу құқығына нұсқауды;
конкурстық өтінімнің мазмұнын, конкурстық өтінімдерді ұсыну тәсілін, орнын, мерзімін және қолданысын, сондай-ақ конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізу шарттарын;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасының мазмұны бойынша түсіндірмелер алу тәсілдерін;
конкурстық өтінімдері бар конверттерді ашу рәсімдерін, орнын, күнін және уақытын;
конкурстың елеулі шарттарын, яғни келіссөздер барысында өзгерістер енгізуге жол берілмейтін шарттарды қоса алғанда, конкурстық шарттарды;
3) әзірленген жобалау-сметалық құжаттамалары бар, сондай-ақ үлгілік жобалар, үлгілік жобалау шешімдері немесе қайта қолданылатын жобалар негізінде іске асырылатын жобалар бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының техникалық-экономикалық негіздемесін не мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының сипаттамасын қамтитын ақпараттық парақты қамтиды.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының техникалық-экономикалық негіздемесі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес әзірленеді.
Ақпараттық парақ осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес әзірленеді;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын қамтиды.
65. Жеке бастамашы жеке бастаманы іске асыру шеңберінде Қағидалардың 35-тармағында көзделген экономикалық қорытындыны алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті тұлғаға мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын жібереді.
Уәкілетті тұлға жеке бастамашы әзірлеген ақпараттық парақтың және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобалары негізінде осы Қағидалардың 64-тармағына сәйкес конкурстық құжаттаманың жобасын әзірлейді және осы Қағидаларда көзделген тәртіппен одан әрі келісуге және сараптамаға жібереді.

66. Конкурсная документация подлежит отраслевой экспертизе уполномоченным органом соответствующей отрасли.
Требование к удостоверению конкурсной документации посредством электронной цифровой подписи применяется при прохождении всех необходимых согласований и экспертиз конкурсной документации, а также при размещении организатором конкурса конкурсной документации на веб-портале государственно-частного партнерства.
Отраслевая экспертиза конкурсной документации проводится отраслевыми центральными государственными органами по республиканским проектам государственно-частного партнерства либо местными отраслевыми государственными органами по местным проектам государственно-частного партнерства в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента внесения. Отраслевое заключение (указывается положительное либо отрицательное) по результатам экспертизы оформляется по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам и размещается на веб-портале государственно-частного партнерства.
Местные отраслевые государственные органы направляют в центральные государственные органы соответствующей отрасли копию отраслевого заключения по местным проектам государственно-частного партнерства, стоимость которых свыше четырехмиллионного месячного расчетного показателя.
67. В случае признания проекта государственно-частного партнерства по срокам реализации, целесообразности, объемам, стоимости и механизму реализации, достижению конечных результатов по проекту государственно-частного партнерства, подготавливается положительное отраслевое заключение, при наличии замечаний – отрицательное отраслевое заключение.
Конкурсная документация при внесении в нее изменений и (или) дополнений подлежит повторному направлению на отраслевую экспертизу.
68. Отраслевое заключение подписывается с применением электронной цифровой подписи удостоверяющего центра государственных органов первым руководителем отраслевого центрального, либо местного государственного органа, либо лицом его, замещающим с приложением соответствующего приказа и представляется посредством веб-портала государственно-частного партнерства.
69. По проектам государственно-частного партнерства в сфере информатизации оценка технологических, технических решений, предусмотренных в конкурсной документации, в том числе графика реализации, проводится в рамках согласования в соответствии со статьей 59 Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
В случае если проект государственно-частного партнерства предусматривает создание информационных систем и принятие государственных обязательств уполномоченный орган в сфере информатизации при согласовании проекта конкурсной документации проекта рассматривает вопрос целесообразности принятия программного обеспечения в государственную собственность.
В случае если проект государственно-частного партнерства затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых государственных органов, указанными отраслевыми государственными органами дополнительно предоставляются заключения соответствующих отраслевых экспертиз конкурсной документации, подготавливаемых согласно требованиям настоящего пункта для отраслевой экспертизы.

66. Конкурстық құжаттаманы тиісті саланың уәкілетті органы салалық сараптауға тиіс.
Электрондық цифрлық қолтаңба арқылы конкурстық құжаттаманы куәландыруға қойылатын талап конкурстық құжаттаманың барлық қажетті келісулері мен сараптамаларынан өткен кезде, сондай-ақ конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында конкурстық құжаттаманы орналастырған кезде қолданылады.
Конкурстық құжаттамаға салалық сараптаманы республикалық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша салалық орталық мемлекеттік органдар не жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша жергілікті салалық мемлекеттік органдар енгізілген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізеді. Сараптама нәтижелері бойынша салалық қорытынды (оң немесе теріс екендігі көрсетіледі) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында орналастырылады.
Жергілікті салалық мемлекеттік органдар құны төрт миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша салалық қорытындының көшірмесін тиісті саланың орталық мемлекеттік органдарына жібереді.
67. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының іске асырылу мерзімдері, орындылығы, көлемі, құны және іске асыру тетігі, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу бойынша танылған жағдайда, оң салалық қорытынды, ескертулер болған кезде – теріс салалық қорытынды дайындалады.
Конкурстық құжаттама оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде салалық сараптамаға қайта жіберілуге тиіс.
68. Салалық қорытындыға мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасын қолдана отырып, салалық орталық не жергілікті мемлекеттік органның бірінші басшысы не тиісті бұйрықты қоса бере отырып, оны алмастыратын адам қол қояды және мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталы арқылы ұсынылады.
69. Ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша конкурстық құжаттамада көзделген технологиялық, техникалық шешімдерді, оның ішінде іске асыру графигін бағалау "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 59-бабының талаптарына сәйкес келісу шеңберінде жүргізіледі.
Егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы ақпараттық жүйелер құруды және мемлекеттік міндеттемелер қабылдауды көздейтін болса, ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган жобаның конкурстық құжаттамасының жобасын келісу кезінде бағдарламалық қамтылымды мемлекеттік меншікке қабылдаудың орындылығы мәселесін қарайды.
Егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бірнеше салалық мемлекеттік органның жауаптылық саласын қозғаса, аталған салалық мемлекеттік органдар салалық сараптама үшін осы тармақтың талаптарына сәйкес дайындалатын конкурстық құжаттаманың тиісті салалық сараптамаларының қорытындыларын қосымша ұсынады.

70. В случае принадлежности проекта государственно-частного партнерства к сферам естественных монополий организатор конкурса направляет на согласование конкурсную документацию уполномоченному органу, осуществляющему руководство в сферах естественных монополий в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня их поступления с рассмотрением следующих вопросов:
1) соответствие положений конкурсной документации в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на товары, работы и услуги, относящиеся к сфере естественных монополий, требованиям действующего законодательства Республики Казахстан в сфере естественных монополий;
2) соответствие конкурсной документации экономическим, финансовым, техническим и другим параметрам тарифообразования в предпроектной или проектной документации проекта государственно-частного партнерства в случае наличия таковых;
3) согласование перечня документов, связанных с тарифообразованием проекта государственно-частного партнерства, предоставляемых участниками конкурса в составе конкурсной заявки;
4) согласование существенных условий конкурсной документации, связанных с тарифообразованием;
5) согласование проекта договора государственно-частного партнерства в части положений и приложений, включаемых в договор государственно-частного партнерства, связанных с тарифообразованием проекта государственно-частного партнерства;
6) при модернизации или реконструкции действующих объектов государственно-частного партнерства – достижение увеличения или сохранения существующего уровня ликвидной стоимости задействованных основных средств за счет капиталообразующих затрат и снижение нормативных и (или) ликвидация сверхнормативных потерь в случае их наличия, основанных на планах мероприятий, разработанных и реализуемых в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства;
7) расходы по услугам (товарам, работам), снижение производственных затрат;
8) объемы услуг (товаров, работ), увеличение объема и (или) повышения качества предоставляемых услуг (товаров, работ);
9) порядок формирования тарифа (цены, ставок сбора) и предельный уровень тарифа на предоставляемые услуги (товары, работы);
10) схему и условия заимствования и возмещения заемных ресурсов;
11) основные финансово-экономические показатели проекта государственно-частного партнерства – внутренней нормы прибыли (доходности), прибыли на задействованные активы, дисконтированных потоков наличности при уровне тарифов (цен, ставок сборов) на услуги субъектов в рамках прогноза роста тарифов (цен, ставок сбора) на услуги (товары, работы), с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан и прогноза выплат государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства.
Согласование конкурсной документации оформляется в виде письма о согласовании, либо не согласовании с отражением причин несогласования по каждому рассматриваемому вопросу, либо требований по доработке конкурсной документации.

70. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы табиғи монополиялар салаларына тиесілі болған жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы табиғи монополиялар саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға олар келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мынадай мәселелерді қараумен келісуге жібереді:
1) табиғи монополиялар саласына жататын тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде конкурстық құжаттама ережелерінің қолданыстағы Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігі;
2) конкурстық құжаттаманың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының жобалау алдындағы немесе жобалау құжаттамасы болған жағдайда тарифтер қалыптастырудың экономикалық, қаржылық, техникалық және басқа да параметрлеріне сәйкес келуі;
3) конкурсқа қатысушылар конкурстық өтінімнің құрамында ұсынатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тариф белгілеуге байланысты құжаттарының тізбесін келісу;
4) конкурстық құжаттаманың тариф белгілеуге байланысты елеулі шарттарын келісу;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тариф қалыптастырумен байланысты мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына енгізілетін ережелер мен қосымшалар бөлігінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын келісу;
6) жұмыс істеп тұрған мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін жаңғырту немесе реконструкциялау кезінде – іске қосылған негізгі құрал-жабдықтардың өтімділік құнының қазіргі деңгейінің капитал құрушы шығындар есебінен ұлғаюына немесе сақталуына қол жеткізу және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде әзірленген және іске асырылатын іс-шаралар жоспарларына негізделген нормативтік шығындарды азайту және (немесе) болған жағдайда нормативтен жоғары шығындарды жою;
7) көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) бойынша шығыстар, өндірістік шығындарды азайту;
8) көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі, көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемін ұлғайту және (немесе) сапасын арттыру;
9) тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) қалыптастыру тәртібі және көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған тарифтің шекті деңгейі;
10) қарыз алу және қарыз ресурстарын өтеу схемасы мен шарттары;
11) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының негізгі қаржы-экономикалық көрсеткіштері – Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді төлеу болжамының көрсеткіштерін ескере отырып, пайданың (кірістіліктің), тартылған активтерге пайданың, көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) өсу болжамы шеңберінде субъектілердің көрсетілетін қызметтеріне тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелерінің) деңгейіндегі қолма-қол ақшаның дисконтталған ағымдарының ішкі нормалары.
Конкурстық құжаттаманы келісу келісім туралы немесе әрбір қаралатын мәселе бойынша келіспеу себептері немесе конкурстық құжаттаманы пысықтау бойынша талаптар көрсетіле отырып, келіспеу туралы хат түрінде ресімделеді.

71. По республиканским проектам, предусматривающим обеспечение частными партнерами реализации государственных функций, конкурсная документация направляется посредством веб-портала государственно-частного партнерства на согласование в антимонопольный орган в части, относящейся к сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности.
В срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия конкурсной документации к рассмотрению антимонопольный орган направляет посредством веб-портала государственно-частного партнерства письмо о ее согласовании или отказе в согласовании с указанием обоснований.
72. Организатор конкурса направляет посредством веб-портала государственно-частного партнерства конкурсную документацию республиканских либо местных проектов государственно-частного партнерства на согласование в центральный, либо местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
73. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит согласование конкурсной документации республиканских проектов государственно-частного партнерства по вопросам, входящим в компетенцию, в том числе с рассмотрением следующих вопросов:
1) предоставление поручительства государства по инфраструктурным облигациям или государственных гарантий по займам, привлекаемым для финансирования проектов государственно-частного партнерства.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета при согласовании конкурсной документации, предусматривающей предоставление поручительства государства, согласовывает объем поручительства государства, предлагаемый организатором конкурса к предоставлению в рамках конкурса по определению частного партнера по проекту государственно-частного партнерства;
2) принятие в республиканскую собственность объекта государственно-частного партнерства или передачи существующего объекта республиканской собственности для реализации проекта государственно-частного партнерства;
3) выделение средств из республиканского бюджета на выплату источников возмещения затрат и получения доходов, софинансирование по проекту государственно-частного партнерства.
74. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета и (или) иной государственный орган, в соответствии со своей компетенцией, проводит согласование конкурсной документации местных проектов государственно-частного партнерства с рассмотрением следующих вопросов:
1) принятие в коммунальную собственность объекта государственно-частного партнерства или передачи существующего объекта коммунальной собственности для реализации проекта государственно-частного партнерства;

71. Жекеше әріптестердің мемлекеттік функцияларды іске асыруын қамтамасыз етуді көздейтін республикалық жобалар бойынша конкурстық құжаттама мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталы арқылы монополияға қарсы органға бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласына қатысты бөлігінде келісуге жіберіледі.
Монополияға қарсы орган конкурстық құжаттама қарауға қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейін мерзімде мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталы арқылы конкурстық құжаттаманы келісу немесе негіздемелерді көрсете отырып, келісуден бас тарту туралы хат жібереді.
72. Конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталы арқылы республикалық не жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға келісуге жібереді.
73. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган құзыретіне кіретін мәселелер бойынша республикалық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын келісуді, оның ішінде мынадай:
1) инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекеттің кепілгерлігін немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландыру үшін тартылатын қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктерді беру.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет кепілгерлігін беруді көздейтін конкурстық құжаттаманы келіскен кезде конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс шеңберінде беруге ұсынған мемлекет кепілгерлігінің көлемін келіседі;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін республикалық меншікке қабылдау немесе қолданыстағы республикалық меншік объектісін беру;
3) шығындарды өтеу және кірістер алу көздерін төлеуге, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша бірлесіп қаржыландыруға республикалық бюджеттен қаражат бөлу мәселелерін қараумен жүргізеді.
74. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган және (немесе) өзге де мемлекеттік орган өз құзыретіне сәйкес жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын келісуді мынадай:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін коммуналдық меншікке қабылдау немесе қолданыстағы коммуналдық меншік объектісін беру;

2) выделение средств из местного бюджета на выплату источников возмещения затрат и получения доходов, софинансирование по проекту государственно-частного партнерства.
75. Срок согласования конкурсной документации центральным либо местным уполномоченным органом по исполнению бюджета составляет не более 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления.
Согласование конкурсной документации центральным либо местным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется посредством веб-портала государственно-частного партнерства.
В случае отказа в согласовании центральным либо местным уполномоченным органом по исполнению бюджета указываются причины несогласования либо требования по доработке конкурсной документации.
76. Организатор конкурса направляет посредством веб-портала государственно-частного партнерства конкурсную документацию, в том числе при внесении в нее изменений и (или) дополнений, а также прилагаемые к ней материалы на согласование центральному уполномоченному органу по бюджетной политике либо местному уполномоченному органу по государственному планированию.
При внесении изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию к конкурсной документации, изложенной в новой редакции, прилагается соответствующая сравнительная таблица с обоснованием вносимых изменений.
77. Письмо о направлении проекта конкурсной документации на согласование содержит данные разработчика и (или) частного инициатора, включая фамилию, имя, отчество (при наличии), должность, телефон и адрес (адреса) электронной почты.
78. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике либо местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления конкурсной документации направляет ее и отраслевые заключения в Центр развития государственно-частного партнерства или юридические лица, определяемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, для проведения экспертизы, в том числе при внесении в нее изменений и (или) дополнений, которая осуществляется в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня представления конкурсной документации в данную организацию, если проект является технически сложным и (или) уникальным, а по остальным проектам – в течение 16 (шестнадцати) рабочих дней со дня представления конкурсной документации.
При этом прилагаются копии инвестиционного предложения и экономического заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике либо местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта о целесообразности реализации проекта государственно-частного партнерства.

2) шығындарды өтеу және кірістер алу көздерін төлеуге, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша бірлесіп қаржыландыруға жергілікті бюджеттен қаражат бөлу мәселелерін қараумен жүргізеді.
75. Бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органның конкурстық құжаттаманы келісу мерзімі келіп түскен күнінен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайды.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органның конкурстық құжаттаманы келісуі мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
Келісуден бас тартқан жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті орган келіспеу себептерін не конкурстық құжаттаманы пысықтау бойынша талаптарды көрсетеді.
76. Конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталы арқылы конкурстық құжаттаманы, оның ішінде оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, сондай-ақ оған қоса берілетін материалдарды бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға келісуге жібереді.
Конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде жаңа редакцияда жазылған конкурстық құжаттамаға тиісті салыстырма кесте енгізілетін өзгерістердің негіздемесімен қоса беріледі.
77. Конкурстық құжаттама жобасын келісуге жіберу туралы хатта тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), лауазымын, телефонын және электрондық пошта мекенжайын (мекенжайларын) қоса алғанда, әзірлеушінің және (немесе) жеке бастамашының деректері қамтылады.
78. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган конкурстық құжаттама, оның ішінде оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде келіп түскен күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны және салалық қорытындыларды сараптама жүргізу үшін Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын заңды тұлғаларға жібереді, сараптама егер жоба техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылса, осы ұйымға конкурстық құжаттама ұсынылған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде, ал қалған жобалар бойынша – конкурстық құжаттама ұсынылған күннен бастап 16 (он алты) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте инвестициялық ұсыныстың және мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысына мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орындылығы туралы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысының көшірмесі қоса беріледі.

79. Общий срок рассмотрения конкурсной документации центральным уполномоченным органом по бюджетной политике либо местным уполномоченным органом по государственному планированию с учетом экспертизы не превышает 30 (тридцати) рабочих дней по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными, а по остальным проектам – не более 26 (двадцати шести) рабочих дней со дня представления конкурсной документации.
80. В случае необходимости представления недостающей и (или) дополнительной информации по конкурсной документации Центр развития государственно-частного партнерства или юридические лица, определяемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченные на проведение экспертизы, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня уведомления о поступлении пакета документов (но не более одного раза), направляют соответствующие запросы организатору конкурса с одновременным уведомлением центрального уполномоченного органа по бюджетной политике либо местного уполномоченного органа по государственному планированию соответственно.
81. Недостающая и (или) дополнительная информация либо уведомление о необходимости дополнительных сроков направляется разработчиком конкурсной документации, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления запроса, с одновременным уведомлением организации, направившей запрос.
При этом дополнительный срок предоставления недостающей и (или) дополнительной информации не может превышать 30 (тридцать) календарных дней.
82. Со дня направления запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экспертизы приостанавливаются.
В случае не предоставления разработчиком конкурсной документации в установленном порядке запрошенной информации конкурсная документация не рассматривается и направляется отрицательное заключение.
83. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике либо местный уполномоченный орган по государственному планированию на основании экспертизы, проводимой Центром развития государственно-частного партнерства либо юридическим лицом, определяемым местным исполнительным органом, принимает решение о согласовании либо отказе в согласовании конкурсной документации и направляет разработчику соответствующее письмо с отражением причин отказа, либо требований по доработке конкурсной документации.
84. Заключение экспертизы конкурсной документации содержит:
паспорт конкурсной документации;
оценку соответствия конкурсной документации требованиям действующего законодательства Республики Казахстан в сфере государственно-частного партнерства;

79. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның конкурстық құжаттаманы қарауының жалпы мерзімі сараптаманы есепке алғанда, техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша 30 (отыз) жұмыс күнінен аспайды, ал қалған жобалар бойынша – конкурстық құжаттама ұсынылған күннен бастап 26 (жиырма алты) жұмыс күнінен көп емес.
80. Конкурстық құжаттама бойынша жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпарат ұсыну қажет болған жағдайда Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын сараптаманы жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар құжаттар топтамасының келіп түскені туралы хабарланған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде (бірақ бір реттен артық емес) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органды не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органды бір мезгілде хабардар ете отырып, тиісті сұрау салуларды конкурсты ұйымдастырушыға жібереді.
81. Жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты не қосымша мерзімдердің қажеттігі туралы хабарламаны конкурстық құжаттаманы әзірлеуші бір мезгілде сұрау салуды жіберген ұйымды хабардар ете отырып, сұрау салу келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жібереді.
Бұл ретте жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты берудің қосымша мерзімі күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспауға тиіс.
82. Сұрау салу жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат берілгенге дейін сараптама жүргізу мерзімдері тоқтатыла тұрады.
Конкурстық құжаттаманы әзірлеуші сұратылған ақпаратты белгіленген тәртіппен ұсынбаған жағдайда конкурстық құжаттама қаралмайды және теріс қорытынды жіберіледі.
83. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы не жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлға жүргізетін сараптама негізінде конкурстық құжаттаманы келісу не келісуден бас тарту туралы шешім қабылдайды және әзірлеушіге бас тарту себептерін не конкурстық құжаттаманы пысықтау бойынша талаптарды көрсете отырып, тиісті хат жібереді.
84. Конкурстық құжаттама сараптамасының қорытындысы:
конкурстық құжаттаманың паспортын;
конкурстық құжаттаманың Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін бағалауды;

оценку информационного листа или технико-экономического обоснования проекта государственно-частного партнерства, в том числе оценку мер государственной поддержки и источников возмещения затрат и получения доходов, которые планируется предоставить частному партнеру, а также возможность принятия государственных обязательств в пределах установленных нормативными правовыми актами лимитов государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, устанавливаемых на скользящей основе на трехлетний период в соответствии с пунктом 2 статьи 149 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
оценку условий конкурсной документации;
оценку проекта договора государственно-частного партнерства;
рекомендации организатору конкурса, межведомственной проектной группе, конкурсной комиссии по определению частного партнера, иным заинтересованным лицам по:
повышению качества конкурсной документации;
повышению качества управления проектом государственно-частного партнерства;
обеспечению эффективности реализации проекта государственно-частного партнерства и управлению рисками.
85. Результатом экспертизы конкурсной документации, в том числе при внесении в нее соответствующих изменений и (или) дополнений, является положительное заключение, заключение о необходимости доработки или отрицательное заключение, которые состоят из следующих частей:
1) вступительная часть заключения экспертизы содержит сведения о наименовании и дате проведения экспертизы, а также общую информацию о проекте государственно-частного партнерства;
2) в основной (аналитической) части заключения экспертизы отражаются результаты оценки, проведенной в соответствии с настоящими Правилами;
3) в заключительной части излагаются выработанные по итогам экспертизы выводы и рекомендации.
86. Положительное заключение экспертизы конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства представляется в случае соответствия в совокупности критериям, указанным ниже:
1) предоставление полного пакета документов, а также соответствие структуры и содержания конкурсной документации требованиям, установленным в пункте 64 настоящих Правил;
2) наличие стратегических предпосылок для реализации проекта государственно-частного партнерства и соответствие конечных результатов целям документов системы государственного планирования;
3) положительные значения показателей чистого дисконтированного дохода (Net present value – NPV), внутренней нормы доходности (Internal rate of return – IRR);
4) наличие положительных показателей экономического чистого дисконтированного дохода (Economic net present value – ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (Economic internal rate of return – EIRR).

ақпараттық парақты немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының техникалық-экономикалық негіздемесін бағалауды, оның ішінде жекеше әріптеске ұсыну жоспарланатын мемлекеттік қолдау шаралары мен шығындарды өтеу және кірістерді алу көздерін бағалауды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 149-бабының 2-тармағына сәйкес жылжымалы негізде үш жылдық кезеңге белгiленетін нормативтік құқықтық актілермен белгіленген мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер лимитi шегінде мемлекеттік міндеттемелер қабылдау мүмкіндігін;
конкурстық құжаттама шарттарын бағалауды;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын бағалауды;
конкурсты ұйымдастырушыға, ведомствоаралық жобалық топқа, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстық комиссияға, өзге де мүдделі тұлғаларға:
конкурстық құжаттаманың сапасын арттыру;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын басқару сапасын арттыру;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының іске асырылу тиімділігін қамтамасыз ету және тәуекелдерді басқару бойынша ұсынымдарды қамтиды.
85. Конкурстық құжаттаманың, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезіндегі сараптаманың нәтижесі оң қорытынды, пысықтау қажеттігі туралы немесе теріс қорытынды болып табылады, ол мынадай бөліктерден тұрады:
1) сараптама қорытындысының кіріспе бөлігі сараптаманың атауы мен жүргізу күні туралы мәліметтерді, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы туралы жалпы ақпаратты қамтиды;
2) сараптама қорытындысының негізгі (талдамалық) бөлігінде осы Қағидаларға сәйкес жүргізілген бағалау нәтижелері көрсетіледі;
3) қорытынды бөлікте сараптама қорытындылары бойынша әзірленген тұжырымдар мен ұсынымдар жазылады.
86. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасы сараптамасының оң қорытындысы жиынтығында төменде көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда ұсынылады:
1) құжаттардың толық топтамасының ұсынылуы, сондай-ақ конкурстық құжаттаманың құрылымы мен мазмұнының осы Қағидалардың 64-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігі;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін стратегиялық алғышарттардың болуы және түпкілікті нәтижелердің мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының мақсаттарына сәйкестігі;
3) таза дисконтталған табыс (Net present value – NPV), кірістіліктің ішкі нормасы (internal rate of return – IRR) көрсеткіштерінің оң мәндері;
4) экономикалық таза дисконтталған табыстың (Economic net present value – ENPV) және кірістіліктің экономикалық ішкі нормасының (economic internal rate of return – EIRR) оң көрсеткіштерінің болуы.

87. Отрицательное заключение экспертизы конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства представляется в случае несоответствия одному из следующих критериев:
1) не соответствие требованиям, указанным в подпунктах 1)-4) части первой пункта 86 настоящих Правил;
2) в случае, предусмотренном в пункте 82 настоящих Правил.
88. Оценка проекта договора государственно-частного партнерства в составе конкурсной документации содержит:
1) анализ проекта договора на соответствие статье 46 Закона;
2) анализ проекта договора в соответствии с условиями конкурсной документации;
3) анализ рисков государственного партнера и частного партнера, включая оценку влияния изменений внешних условий на реализацию проекта государственно-частного партнерства;
4) анализ мер, объемов и условий предоставления государственной поддержки деятельности субъектов государственно-частного партнерства, а также состава возмещения затрат и получения доходов субъектов государственно-частного партнерства;
5) анализ ответственности сторон, условий рассмотрения споров, возможных к возникновению в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства;
6) выводы и рекомендации по проекту договора в составе конкурсной документации;
7) анализ графика выплат по проекту, в случае наличия государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства.
89. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике либо местный уполномоченный орган по государственному планированию согласовывает конкурсную документацию и направляет организатору конкурса заключение экспертизы конкурсной документации, проведенной Центром развития государственно-частного партнерства или юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченными на проведение экспертизы.
90. В случае положительного заключения экспертизы конкурсной документации, проведенной Центром развития государственно-частного партнерства, содержащего рекомендации о возможности включения в конкурсную документацию предоставления по проекту государственно-частного партнерства, и согласования конкурсной документации центральным уполномоченным органом по бюджетной политике, уполномоченное лицо направляет уведомление в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и исполнению бюджета заявку для вынесения на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии вопроса принятия государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства.
91. В случае положительного заключения экспертизы конкурсной документации, проведенной юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченные на проведение экспертизы, содержащего рекомендации о возможности включения в конкурсную документацию предоставления по проекту государственно-частного партнерства одной или нескольких мер государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов частного партнера, влекущих расходы из местного бюджета, местный уполномоченный орган по государственному планированию выносит вопрос принятия государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.

87. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасы сараптамасының теріс қорытындысы мынадай өлшемшарттардың біріне сәйкес келмеген жағдайда:
1) осы Қағидалардың 86-тармағы бірінші бөлігінің 1)-4) тармақшаларында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) осы Қағидалардың 82-тармағында көзделген жағдайда ұсынылады.
88. Конкурстық құжаттама құрамындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын бағалау мыналарды:
1) шарт жобасының Заңның 46-бабына сәйкестігін талдауды;
2) конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес шарт жобасын талдауды;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға сыртқы жағдайлар өзгерістерінің әсерін бағалауды қоса алғанда, мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің тәуекелдерін талдауды;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің қызметіне мемлекеттік қолдау көрсету шараларын, көлемін және шарттарын, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің шығындарын өтеу және кірістер алу құрамын талдауды;
5) тараптардың жауапкершілігін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде туындауы ықтимал дауларды қарау шарттарын талдауды;
6) конкурстық құжаттама құрамындағы шарт жобасы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды;
7) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер болған жағдайда, жоба бойынша төлемдер графигін талдауды қамтиды.
89. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган конкурстық құжаттаманы келіседі және Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар жүргізген конкурстық құжаттама сараптамасының қорытындысын конкурсты ұйымдастырушыға жібереді.
90. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы жүргізген, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша ұсынуды конкурстық құжаттамаға енгізу мүмкіндігі туралы ұсынымдарды қамтитын конкурстық құжаттама сараптамасының оң қорытындысы болған және бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган конкурстық құжаттаманы келіскен жағдайда, уәкілетті тұлға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мәселесін республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін өтінімді бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға хабарлама жібереді.
91. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар жүргізген, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша жергілікті бюджеттен шығыстарға әкеп соғатын бір немесе бірнеше мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуды, жекеше әріптестің шығындарын өтеу және кірістер алу көздерін енгізу мүмкіндігі туралы ұсынымдарды қамтитын конкурстық құжаттама сараптамасының оң қорытындысы болған жағдайда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.

92. В случае увеличения сметной стоимости проекта государственно-частного партнерства, направленного на создание объекта государственно-частного партнерства, по причине изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, но не влекущих изменения институциональной схемы и технических решений, скорректированные документы направляются на заключение центрального уполномоченного органа по бюджетной политике и экспертизу Центра развития государственно-частного партнерства либо местного уполномоченного органа по государственному планированию и экспертизу юридического лица, определяемого местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы, уполномоченного на проведение экспертизы, в части подтверждения положительного значения показателей чистого дисконтированного дохода (Net present value – NPV), внутренней нормы прибыльности (Internal rate of return – IRR) и наличия положительных показателей экономического чистого дисконтированного дохода (Economic net present value – ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (Economic internal rate of return – EIRR).
Срок представления заключений центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию и экспертизы по документам, представленным в соответствии с настоящим пунктом Правил, не может превышать 10 (десять) рабочих дней.
93. Пункты 78-92 настоящих Правил не применяются к проектам государственно-частного партнерства особой значимости, разработка которых осуществляется совместно с международными финансовыми институтами.
Центр развития государственно-частного партнерства направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике заключение на конкурсную документацию проекта государственно-частного партнерства особой значимости, разработанную с привлечением международных финансовых институтов, с рекомендацией по ее утверждению.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию направляет конкурсную документацию, разработанную с привлечением международных финансовых институтов, в том числе при внесении в нее изменений и (или) дополнений, заключение Центра развития государственно-частного партнерства, результаты отраслевых экспертиз, полученных согласований и иные прилагаемые к ней материалы уполномоченному лицу для утверждения и проведения конкурсного отбора частного партнера.
94. Уполномоченное лицо направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и исполнению бюджета (по республиканским проектам) или местный уполномоченный орган по государственному планированию (по местным проектам) заявку для вынесения данного вопроса на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.

92. Ұлттық валютаның шетел валютасының бағамына қарай өзгеруі, бірақ институционалдық схема мен техникалық шешімдердің өзгеруіне әкеп соқпайтындай өзгеруі себебінен мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға бағытталған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының сметалық құны ұлғайған жағдайда, түзетілген құжаттар таза дисконтталған кіріс (Net present value – NPV) көрсеткіштерінің оң мәнін, кірістіліктің ішкі нормасын (Іnternal rate of return – IRR) және экономикалық таза дисконтталған кірістің (Economic Net Present Value – ENPV) оң көрсеткіштерінің және кірістіліктің экономикалық ішкі нормасының (Economic internal rate of return – EIRR) болуын растау бөлігінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысына және Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығының не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның сараптамасына және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы айқындайтын сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғаның сараптамасына жіберіледі.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның қорытындыларын ұсыну және Қағидалардың осы тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар бойынша сараптама мерзімі 10 (он) жұмыс күнінен аспайды.
93. Осы Қағидалардың 78-92-тармақтары әзірленуі халықаралық қаржы институттарымен бірлесіп жүзеге асырылатын ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына қолданылмайды.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға халықаралық қаржы институттарын тарта отырып әзірленген ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасына қорытындыны оны бекіту бойынша ұсыныммен бірге жібереді.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіту және жекеше әріптесті конкурстық іріктеуді өткізу үшін, халықаралық қаржы институттарын тарта отырып әзірленген конкурстық құжаттаманы, оның ішінде оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығының қорытындысын, салалық сараптамалардың нәтижелерін, алынған келісімдерді және оған қоса берілетін өзге де материалдарды уәкілетті тұлғаға жібереді.
94. Уәкілетті тұлға осы мәселені тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға (республикалық жобалар бойынша) немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға (жергілікті жобалар бойынша) өтінім жібереді.

95. После получения необходимых согласований и экспертиз, в том числе положительного решения соответствующей бюджетной комиссии, конкурсная документация утверждается приказом (решением) первого руководителя организатора конкурса, либо лицом его замещающим, либо лицом уполномоченным им.
При утверждении аукционной документации решение соответствующей бюджетной комиссии не требуется.
96. Срок действия конкурсной документации составляет не более 3 (трех) лет со дня утверждения.
97. Утвержденная конкурсная документация в случае внесения изменений и дополнений подлежит экспертизе и согласованию в соответствии с настоящим параграфом, за исключением изменений графика проведения конкурса, которые не затрагивают график реализации проекта.
Параграф 7. Разработка финансово-экономического обоснования институционального проекта государственно-частного партнерства
98. Разработка, корректировка, экспертиза, а также утверждение финансово-экономического обоснования (далее – ФЭО) проекта государственно-частного партнерства осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
В случаях определения частного партнера способом конкурса уполномоченное лицо обеспечивает проведение экспертизы ФЭО бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в порядке, установленном пунктом 9 статьи 149 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, до подготовки конкурсной документации и представляет экономическое заключение центрального либо местного уполномоченного органа по бюджетной политике посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в составе конкурсной документации.
99. Выделение денег из государственного бюджета для участия в уставном капитале компании государственно-частного партнерства (институциональное государственно-частного партнерства) осуществляется в порядке, установленном пунктом 9 статьи 149 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Условия и порядок прекращения участия государственного партнера либо частного партнера в компании государственно-частного партнерства определяются договором государственно-частного партнерства.
Глава 3. Порядок проведения конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера
Параграф 1. Проведение конкурса по определению частного партнера
100. Определение частного партнера способом конкурса проводится в том числе с использованием двухэтапных процедур.
Конкурс может быть закрытым в соответствии со статьей 31 Закона.
101. Организатором конкурса формируется конкурсная комиссия для определения частного партнера (далее – Комиссия).
Председателем Комиссии является первый руководитель организатора конкурса (в случае если организатором конкурса является местный исполнительный орган – не ниже заместителя акима области, города республиканского значения и столицы).
Секретарем Комиссии является представитель организатора конкурса не ниже заместителя руководителя структурного подразделения.

95. Қажетті келісімдер мен сараптамалар, оның ішінде тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі алынғаннан кейін конкурстық құжаттама конкурсты ұйымдастырушының бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не ол уәкілеттік берген адамның бұйрығымен (шешімімен) бекітіледі.
Аукциондық құжаттаманы бекіту кезінде тиісті бюджет комиссиясының шешімі талап етілмейді.
96. Конкурстық құжаттаманың қолданылу мерзімі бекітілген күнінен бастап 3 (үш) жылдан аспайды.
97. Бекітілген конкурстық құжаттама өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, жобаны іске асыру графигін қозғамайтын конкурс өткізу графигінің өзгерістерін қоспағанда, осы параграфқа сәйкес сарапталуға және келісілуге тиіс.
7-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің институционалдық жобасының қаржылық-экономикалық негіздемесін әзірлеу
98. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық негіздемесін (бұдан әрі – ҚЭН) әзірлеу, түзету, сараптау, сондай-ақ бекіту Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жекеше әріптес конкурс тәсілімен айқындалған жағдайларда уәкілетті тұлға конкурстық құжаттаманы дайындағанға дейін Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 149-бабының 9-тармағына сәйкес белгіленген тәртіппен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесіне сараптама жүргізуді қамтамасыз етеді және конкурстық құжаттаманың құрамында заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджет саясаты жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысын ұсынады.
99. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының (институционалдық мемлекеттік-жекешелік әріптестік) жарғылық капиталына қатысу үшін мемлекеттік бюджеттен ақша бөлу Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 149-бабының 9-тармағына сәйкес белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік әріптестің не жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясына қатысуын тоқтату шарттары мен тәртібі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында айқындалады.
3-тарау. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты (аукционды) және тікелей келіссөздерді өткізу тәртібі
1-параграф. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу
100. Жекеше әріптесті конкурс тәсілімен айқындау екі кезеңдік рәсімдер пайдаланыла отырып та жүргізіледі.
Конкурс Заңның 31-бабына сәйкес жабық болуы мүмкін.
101. Конкурсты ұйымдастырушы жекеше әріптесті айқындау үшін конкурстық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрады.
Комиссия төрағасы конкурсты ұйымдастырушының бірінші басшысы болып табылады (егер конкурсты ұйымдастырушы жергілікті атқарушы орган болса – облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкімінің орынбасарынан төмен емес).
Комиссия хатшысы құрылымдық бөлімше басшысының орынбасарынан төмен емес конкурсты ұйымдастырушының өкілі болып табылады.

102. В состав Комиссии включаются представители центральных либо местных (в зависимости от уровня реализации проекта) уполномоченных органов по бюджетной политике, по исполнению бюджета (по проектам, реализуемым на республиканском уровне не ниже руководителя управления структурного подразделения, по проектам, реализуемым на местном уровне не ниже руководителя структурного подразделения), представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
В случае если проект государственно-частного партнерства не предусматривает государственные обязательства, включение представителя уполномоченного органа по исполнению бюджета в состав Комиссии не обязательно.
В случаях, когда организатором конкурса выступают товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, пятьдесят и более процентов долей участия в уставном капитале или голосующих акции, которых прямо или косвенно принадлежат государству, в состав Комиссии также включается представитель (представители) уполномоченного органа соответствующей отрасли.
В состав Комиссии могут включаться представители иных государственных органов и организаций.
Рабочим органом Комиссии является организатор конкурса.
103. Комиссия осуществляет:
1) принятие решения о признании потенциального частного партнера участником конкурса по результатам квалификационного отбора, которое оформляется протоколом о допуске к участию в конкурсе по определению частного партнера государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
2) рассмотрение конкурсных заявок участников конкурса, прошедших квалификационный отбор;
3) определение лучшей конкурсной заявки;
4) проведение переговоров по уточнению условий договора государственно-частного партнерства с потенциальным частным партнером, конкурсная заявка которого признана лучшей, либо единственным потенциальным частным партнером;
5) признание заявителя победителем конкурса по определению частного партнера;
6) признание конкурса несостоявшимся;
7) иные функции, необходимые для проведения конкурса по определению частного партнера, в том числе, предусмотренные настоящими Правилами.
104. Решения Комиссии оформляются протоколом.
Решение Комиссии принимается голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
В случае несогласия с решением Комиссии любой член данной Комиссии выражает особое мнение, которое направляется им в рабочий орган Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней со дня проведения заседания Комиссии и прилагается к протоколу.
Заседание Комиссии правомочно, если на нем присутствуют не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
Протоколы заседаний Комиссии подписываются членами Комиссии, а также секретарем Комиссии.
В случае отсутствия на заседании председателя Комиссии, либо на период его отсутствия – лица, его замещающего, заседание Комиссии не проводится.

102. Комиссия құрамына бюджет саясаты жөніндегі, бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті (жобаның іске асырылу деңгейіне байланысты) уәкілетті органдардың өкілдері (республикалық деңгейде іске асырылатын жобалар бойынша құрылымдық бөлімшенің басқарма басшысынан төмен емес, жергілікті деңгейде іске асырылатын жобалар бойынша құрылымдық бөлімше басшысынан төмен емес), Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері енгізіледі.
Егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы мемлекеттік міндеттемелерді көздемесе, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның өкілін Комиссия құрамына енгізу міндетті емес.
Конкурсты ұйымдастырушы жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының елу және одан көп пайызы мемлекетке тікелей немесе жанама түрде тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар болған жағдайларда Комиссия құрамына тиісті саланың уәкілетті органының өкілі (өкілдері) де қосылады.
Комиссия құрамына өзге де мемлекеттік органдардың, ұйымдардың өкілдері енгізілуі мүмкін.
Конкурсты ұйымдастырушы Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
103. Комиссия мыналарды:
1) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамамен ресімделетін біліктілік іріктеу нәтижелері бойынша әлеуетті жекеше әріптесті конкурсқа қатысушы деп тану туралы шешім қабылдауды;
2) біліктілік іріктеуден өткен конкурсқа қатысушылардың конкурстық өтінімдерін қарауды;
3) үздік конкурстық өтінімді айқындауды;
4) конкурстық өтінімі үздік деп танылған әлеуетті жекеше әріптеспен не жалғыз әлеуетті жекеше әріптеспен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын нақтылау жөнінде келіссөздер жүргізуді;
5) өтініш берушіні жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың жеңімпазы деп тануды;
6) конкурсты өткізілмеген деп тануды;
7) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу үшін қажетті, оның ішінде осы Қағидаларда көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
104. Комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді.
Комиссияның шешімі дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Осы Комиссияның кез келген мүшесі Комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда ерекше пікір білдіреді, оны Комиссия отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комиссияның жұмыс органына жібереді және хаттамаға қоса беріледі.
Комиссияның отырысына Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, Комиссияның отырысы заңды болып есептеледі.
Комиссия отырыстарының хаттамаларына Комиссия мүшелері, сондай-ақ Комиссияның хатшысы қол қояды.
Отырыста Комиссияның төрағасы не ол болмаған кезеңде оны ауыстыратын адам болмаған жағдайда Комиссияның отырысы өткізілмейді.

105. Проведение конкурса по определению частного партнера предусматривает выполнение следующих последовательных мероприятий:
1) размещение организатором конкурса извещения на веб-портале государственно-частного партнерства о проведении конкурса по определению частного партнера;
2) размещение организатором конкурса конкурсной документации на веб-портале государственно-частного партнерства;
3) разъяснение, обсуждение и корректировка положений конкурсной документации по запросам, сформированным и направленным организатору конкурса;
4) проведение квалификационного отбора;
5) внесение конкурсной заявки потенциальным частным партнером, а также обеспечения конкурсной заявки. Потенциальный частный партнер, инициировавший проект государственно-частного партнерства, обязан подать заявку на участие в конкурсе и обеспечение заявки;
6) рассмотрение Комиссией конкурсных заявок;
7) проведение Комиссией переговоров с потенциальным частным партнером, конкурсная заявка которого признана лучшей с оформлением соответствующего протокола переговоров по уточнению проекта государственно-частного партнерства и условий договора государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
8) направление организатором конкурса проекта договора государственно-частного партнерства на согласование центральному либо местному уполномоченному органу по исполнению бюджета, а также уполномоченному органу, осуществляющему руководство в сферах естественных монополий;
9) определение победителя конкурса;
10) вынесение на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий вопроса принятия государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства.
В случае отсутствия государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства вынесение на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий вопроса принятия государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства не требуется.
Отсутствие государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства подтверждается уполномоченным органом по бюджетной политике с оформлением соответствующего письма;
11) по местным проектам государственно-частного партнерства уполномоченным лицом разрабатывается и вносится в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после вынесения положительного решения соответствующей бюджетной комиссии проект решения маслихата о принятии государственных обязательств по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства, с включением информации об объеме каждого принятого обязательства (по проектам государственно-частного партнерства, предусматривающим принятие государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства).
Сведения о результатах конкурса по определению частного партнера, за исключением сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, а также результатах закрытого конкурса по определению частного партнера, размещается организатором конкурса на веб-портале государственно-частного партнерства на казахском и русском языках.

105. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу мынадай дәйекті іс шараларды орындауды көздейді:
1) конкурсты ұйымдастырушының мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы хабарлама орналастыруы;
2) конкурсты ұйымдастырушының мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында конкурстық құжаттаманы орналастыруы;
3) конкурсты ұйымдастырушыға қалыптастырылған және жіберілген сұрау салулар бойынша конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру, талқылау және түзету;
4) біліктілік іріктеуін жүргізу;
5) әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық өтінімді енгізуі, сондай-ақ конкурстық өтінімді қамтамасыз етуі. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бастамашылық жасаған әлеуетті жекеше әріптес конкурсқа қатысуға өтінім беруге және өтінімді қамтамасыз етуге міндетті;
6) Комиссияның конкурстық өтінімдерді қарауы;
7) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын нақтылау бойынша келіссөздердің тиісті хаттамасын ресімдей отырып, конкурстық өтінімі үздік деп танылған әлеуетті жекеше әріптеспен комиссияның келіссөздер жүргізуі;
8) конкурсты ұйымдастырушының мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органға, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға келісуге жіберуі;
9) конкурс жеңімпазын айқындау;
10) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мәселесін тиісті бюджет комиссияларының қарауына шығару.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер болмаған жағдайда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мәселесін тиісті бюджет комиссияларының қарауына шығару талап етілмейді.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің жоқ екендігін бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті орган тиісті хат ресімдей отырып растайды;
11) уәкілетті тұлға жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі шығарылғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде әрбір қабылданған міндеттеменің көлемі туралы ақпаратты (мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауды көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша) қоса отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің әрбір жеке жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлеп, енгізеді.
Мемлекеттік құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың нәтижелері, сондай-ақ жекеше әріптесті айқындау бойынша жабық конкурстың нәтижелері туралы мәліметтерді конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде орналастырады.

Параграф 2. Извещение о проведении конкурса по определению частного партнера и представление копии конкурсной документации
106. Извещение о проведении конкурса по определению частного партнера по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными, размещается организатором конкурса на веб-портале государственно-частного партнерства и своем официальном интернет-ресурсе, на казахском и русском языках не менее чем за 60 (шестьдесят) календарных дней до даты завершения срока приемки конкурсных заявок, а при проведении повторного конкурса по определению частного партнера – не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней. Организатор конкурса и Центр развития государственно-частного партнерства также могут дополнительно размещать информацию о проведении конкурса в иных источниках информации.
По остальным проектам – не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты завершения срока приемки конкурсных заявок, а при проведении повторного конкурса по определению частного партнера – не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней.
При этом указанные сроки исчисляются с даты первой публикации извещения на веб-портале государственно-частного партнерства.
Повторный конкурс проводится в случае признания конкурса несостоявшимся на основе ранее утвержденной конкурсной документации без прохождения экспертиз и согласований, но не позднее одного календарного года с момента признания конкурса несостоявшимся.
107. Информация о проведении конкурса по определению частного партнера включает в себя сведения о проекте государственно-частного партнерства, о дате, времени и порядке проведения квалификационного отбора и вскрытия конкурсных заявок.
108. Одновременно с размещением извещения о проведении конкурса по определению частного партнера организатор конкурса размещает конкурсную документацию на веб-портале государственно-частного партнерства с обеспечением свободного доступа к скачиванию.
109. Данные потенциальных частных партнеров, скачавших конкурсную документацию, в автоматическом режиме фиксируются в журнале получивших конкурсную документацию по проекту государственно-частного партнерства на веб-портале государственно-частного партнерства с указанием следующих сведений: наименование, адрес, бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер и контактные данные лица, получившего конкурсную документацию, время и дата скачивания документов.
110. Лица, получившие конкурсную документацию, в случае необходимости обращаются с запросом к организатору конкурса о разъяснении положений конкурсной документации.

2-параграф. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы хабарлама және конкурстық құжаттаманың көшірмесін ұсыну
106. Техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы хабарламаны конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында және өзінің ресми интернет-ресурсында конкурстық өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталатын күнге дейін кемінде күнтізбелік 60 (алпыс) күн бұрын, ал жекеше әріптесті айқындау бойынша қайталама конкурс өткізу кезінде – кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын қазақ және орыс тілдерінде орналастырады. Конкурсты ұйымдастырушы және Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы конкурсты өткізу туралы ақпаратты өзге де ақпарат көздерінде де қосымша орналастыра алады.
Қалған жобалар бойынша – конкурстық өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталатын күнге дейін кемінде 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын, ал жекеше әріптесті айқындау бойынша қайталама конкурс өткізу кезінде – кемінде 15 (он бес) күнтізбелік күн бұрын.
Бұл ретте көрсетілген мерзімдер мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында хабарлама алғаш жарияланған күннен бастап есептеледі.
Конкурс өткізілмеген деп танылған жағдайда қайталама конкурс сараптамалар мен келісулер өткізілместен, бұрын бекітілген конкурстық құжаттаманың негізінде, бірақ конкурс өткізілмеген деп танылған кезден бастап күнтізбелік бір жылдан кешіктірілмей өткізіледі.
107. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы ақпарат мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы туралы, біліктілік іріктеуді өткізу және конкурстық өтінімдерді ашу күні, уақыты мен тәртібі туралы мәліметтерді қамтиды.
108. Конкурсты ұйымдастырушы жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы хабарламаны орналастырумен бір мезгілде жүктеуге еркін қол жеткізуді қамтамасыз ете отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында конкурстық құжаттаманы орналастырады.
109. Конкурстық құжаттаманы жүктеген әлеуетті жекеше әріптестердің деректері мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша конкурстық құжаттаманы алғандар журналында мынадай мәліметтер: конкурстық құжаттаманы алған тұлғаның атауы, мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі және байланыс деректері, құжаттарды жүктеу уақыты мен күні көрсетіле отырып, автоматты режимде тіркеледі.
110. Конкурстық құжаттаманы алған тұлғалар қажет болған жағдайда конкурсты ұйымдастырушыға конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы сұрау салумен жүгінеді.

Запросы направляются в срок не позднее 30 (тридцати) календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, а при проведении повторного конкурса – не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней до истечения окончательного срока предоставления конкурсных заявок. В случае, если срок приемки конкурсных заявок составляет менее 45 (сорока пяти) календарных дней, организатор конкурса устанавливает в конкурсной документации предельный срок приема запросов потенциальных частных партнеров о разъяснении конкурсной документации не менее 15 (пятнадцати) календарных дней с даты публикации извещения о проведении конкурса по определению частного партнера.
Организатор конкурса в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления запроса размещает ответ на него на веб-портале государственно-частного партнерства без указания лица, от которого поступил запрос, а также направляет потенциальным частным партнерам, внесенным в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную документацию, уведомление о рассмотрении запроса и размещении ответа.
111. В случае поступления предложений от потенциальных частных партнеров организатор конкурса при необходимости организует конкурентный диалог.
Конкурентный диалог организуется для формирования оптимальных решений по техническим, финансовым, юридическим и иным необходимым параметрам проекта государственно-частного партнерства, мерам государственной поддержки, критериям отбора частного партнера и иных решений, с учетом потребностей и возможностей каждого из заинтересованных потенциальных частных партнеров.
Результаты конкурентного диалога оформляются протоколом о результатах конкурентного диалога по проекту государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Участники конкурентного диалога соблюдают конфиденциальность информации, полученной в ходе его проведения.
112. Изменения и (или) дополнения в конкурсную документацию вносятся по инициативе организатора конкурса или в ответ на запрос потенциального частного партнера.
Для внесения изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию организатор конкурса в срок не позднее 20 (двадцати) календарных дней до истечения срока представления конкурсных заявок объявляет о внесении изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию, а в случае проведения повторного конкурса по определению частного партнера – в срок не позднее 10 (десяти) календарных дней.
С даты размещения объявления о внесении изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию на веб-портале государственно-частного партнерства, в течение срока подачи конкурсных заявок приостанавливается до размещения измененной конкурсной документации.

Сұрау салулар конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмейтін мерзімде, ал қайталама конкурс өткізу кезінде – конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірілмей жіберіледі. Егер конкурстық өтінімдерді қабылдау мерзімі 45 (қырық бес) күнтізбелік күннен кем болса, конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттамада әлеуетті жекеше әріптестердің конкурстық құжаттаманы түсіндіру туралы сұрау салуларын қабылдаудың шекті мерзімін жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы хабарлама жарияланған күннен бастап кемінде 15 (он бес) күнтізбелік күн деп белгілейді.
Конкурсты ұйымдастырушы сұрау салу келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оған жауапты мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында сұрау салу келіп түскен тұлғаны көрсетпей орналастырады, сондай-ақ конкурстық құжаттаманы алған тұлғаларды тіркеу журналына енгізілген барлық әлеуетті жекеше әріптеске сұрау салудың қаралғаны және жауаптың орналастырылғаны туралы хабарлама жібереді.
111. Әлеуетті жекеше әріптестерден ұсыныстар түскен жағдайда конкурсты ұйымдастырушы қажет болған жағдайда бәсекелестік диалогын ұйымдастырады.
Бәсекелестік диалогы мүдделі әлеуетті жекеше әріптестердің әрқайсысының қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының техникалық, қаржылық, заңдық және өзге де қажетті параметрлері, мемлекеттік қолдау шаралары, жекеше әріптесті іріктеу өлшемшарттары бойынша оңтайлы шешімдер және өзге де шешімдер қалыптастыру үшін ұйымдастырылады.
Бәсекелестік диалогының нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бәсекелестік диалогының нәтижелері туралы хаттамамен ресімделеді.
Бәсекелестік диалогының қатысушылары оны өткізу барысында алынған ақпараттың құпиялылығын сақтайды.
112. Конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар конкурсты ұйымдастырушының бастамасы бойынша немесе әлеуетті жекеше әріптестің сұрау салуына жауап ретінде енгізіледі.
Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу үшін конкурстық өтінімдерді ұсыну мерзімі өткенге дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірілмейтін мерзімде, ал жекеше әріптесті айқындау бойынша қайталама конкурс өткізілетін жағдайда – күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмейтін мерзімде конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы хабарлайды.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы хабарландыру орналастырылған күннен бастап конкурстық өтінімдерді беру мерзімі ішінде өзгертілген конкурстық құжаттама орналастырылғанға дейін тоқтатыла тұрады.

Организатор конкурса направляет проект изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию на экспертизы и согласование в порядке, установленном параграфом 6 главы 2 настоящих Правил.
113. Конкурсная документация с учетом внесенных в нее изменений и (или) дополнений, утвержденная организатором конкурса, размещается на веб-портале государственно-частного партнерства в срок не позднее 1 (одного) рабочего дня с даты утверждения, и направляется потенциальным частным партнерам, внесенным в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную документацию по проекту государственно-частного партнерства.
С даты размещения измененной конкурсной документации срок подачи заявок возобновляется организатором конкурса не менее, чем на 30 (тридцать) календарных дней, а при повторном конкурсе – не менее чем на 15 (пятнадцать) календарных дней.
Потенциальные частные партнеры отзывают внесенные заявки и повторно вносят в соответствии с конкурсной документацией с учетом внесенных в нее изменений и (или) дополнений.
Конкурсные заявки, принятые на дату вскрытия, рассматриваются в соответствии с конкурсной документацией с учетом внесенных в нее изменений и (или) дополнений.
114. Организатор конкурса проводит встречу с потенциальными частными партнерами для разъяснения конкурсной документации в соответствии с пунктом 6 статьи 37 Закона.
При этом организатор конкурса формирует протокол, содержащий представленные в ходе этой встречи запросы о разъяснении конкурсной документации без указания их источника, а также ответы на эти запросы.
Не позднее 1 (одного) рабочего дня с даты формирования и подписания протокола о разъяснении положений конкурсной документации организатор конкурса направляет его Комиссии, а также потенциальным частным партнерам, внесенным в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную документацию.
115. В случае, если встреча с потенциальными частными партнерами по разъяснению положений конкурсной документации не состоялась по причине неявки потенциальных частных партнеров или их уполномоченных представителей в назначенные конкурсной документацией дату и время проведения встречи, организатор конкурса в течение 1 (одного) рабочего дня с указанной даты уведомляет об этом Комиссию.
Параграф 3. Квалификационный отбор
116. Потенциальный частный партнер в подтверждение своего соответствия квалификационным требованиям направляет организатору конкурса перечень документов, представляемых потенциальными частными партнерами в подтверждение их соответствия квалификационным требованиям согласно приложению 10 к настоящим Правилам (далее – квалификационный пакет) путем размещения в личном кабинете на веб-портале государственно-частного партнерства.
Срок подачи квалификационного пакета определяется в конкурсной документации и завершается не позднее, чем за 10 (десять) рабочих дней до даты завершения приемки конкурсных заявок

Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар жобасын осы Қағидалардың 2-тарауының 6-параграфында белгіленген тәртіппен сараптамаларға және келісуге жібереді.
113. Конкурсты ұйымдастырушы бекіткен оған енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескерілген конкурстық құжаттама бекітілген күнінен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында орналастырылады және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша конкурстық құжаттаманы алған тұлғаларды тіркеу журналына енгізілген әлеуетті жекеше әріптестерге жіберіледі.
Өзгертілген конкурстық құжаттама орналастырылған күннен бастап өтінімдерді беру мерзімін конкурсты ұйымдастырушы кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күнге, ал қайталама конкурс кезінде - кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күнге мерзімге қайта бастайды.
Әлеуетті жекеше әріптестер енгізілген өтінімдерін кері қайтарып алады және өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген конкурстық құжаттамаға сәйкес қайта енгізеді.
Ашу күніне қабылданған конкурстық өтінімдер өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген конкурстық құжаттамаға сәйкес қаралады.
114. Конкурсты ұйымдастырушы Заңның 37-бабының 6-тармағына сәйкес конкурстық құжаттаманы түсіндіру үшін әлеуетті жекеше әріптестермен кездесу өткізеді.
Бұл ретте конкурсты ұйымдастырушы осы кездесу барысында ұсынылған конкурстық құжаттаманы түсіндіру туралы сұрау салуларды олардың көзін көрсетпей, сондай-ақ осы сұрау салуларға жауаптарды қамтитын хаттаманы қалыптастырады.
Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы хаттаманы қалыптастырған және оған қол қойған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей оны Комиссияға, сондай-ақ конкурстық құжаттаманы алған тұлғаларды тіркеу журналына енгізілген әлеуетті жекеше әріптестерге жібереді.
115. Егер конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру бойынша әлеуетті жекеше әріптестермен кездесу әлеуетті жекеше әріптестердің немесе олардың уәкілетті өкілдерінің конкурстық құжаттамада белгіленген кездесу өткізілетін күн мен уақытта келмеуі себебінен өтпесе, конкурсты ұйымдастырушы көрсетілген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде бұл туралы Комиссияны хабардар етеді.
3-параграф. Біліктілік іріктеу
116. Әлеуетті жекеше әріптес өзінің біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін конкурсты ұйымдастырушыға осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес әлеуетті жекеше әріптестер біліктілік талаптарына сәйкестіктерін растау үшін ұсынатын құжаттар тізбесін (бұдан әрі – біліктілік пакеті) мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында жеке кабинетте орналастыру арқылы жібереді.
Біліктілік пакетін беру мерзімі конкурстық құжаттамада айқындалады және конкурстық өтінімдерді қабылдау аяқталатын күнге дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей аяқталады.

117. В течение 3 (трех) рабочих дней с даты завершения срока приемки квалификационных пакетов, представленных потенциальным частным партнером, организатор конкурса оценивает их на предмет полноты и соответствия приложению 10 к настоящим Правилам и конкурсной документации.
В случае выявления несоответствия квалификационного пакета установленным требованиям, организатор конкурса направляет потенциальным частным партнерам предложение о дополнении или замене документов, подтверждающих соответствие квалификационным требованиям. Потенциальный частный партнер заменяет или дополняет документы квалификационного пакета не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты получения соответствующего предложения.
118. По истечении 10 (десяти) рабочих дней с даты завершения срока приемки квалификационных пакетов, организатор конкурса направляет Комиссии предварительные результаты квалификационного отбора.
Комиссия признает потенциальных частных партнеров, соответствующих квалификационным требованиям, установленным статьей 32 Закона, участниками конкурса с оформлением протокола о допуске к участию в конкурсе по определению частного партнера.
Протокол о допуске к участию в конкурсе по определению частного партнера размещается на веб-портале государственно-частного партнерства и направляется потенциальным частным партнерам организатором конкурса в течение 2 (двух) рабочих дней со дня принятия решения Комиссии.
119. Актуальность и достоверность документов и информации, содержащейся в квалификационном пакете, обеспечивает потенциальный частный партнер.
120. Недостоверность информации или документов, содержащихся в квалификационном пакете, устанавливается Комиссией, организатором конкурса или уполномоченными государственными органами на любой стадии проведения конкурса по определению частного партнера.
Лица, установившие факт представления потенциальным частным партнером недостоверной информации в составе квалификационного пакета, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня установления такого факта уведомляют об этом организатора конкурса и центральный уполномоченный орган по бюджетной политике с приложением к уведомлению документов, подтверждающих факт предоставления недостоверной информации.
Организатор конкурса не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня установления такого факта предъявляет иск в суд о признании потенциального частного партнера, представившего недостоверную информацию по квалификационным требованиям, недобросовестным участником.
121. Организатор конкурса размещает на веб-портале государственно-частного партнерства решения судов о признании потенциального частного партнера недобросовестным участником в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты вступления в силу таких решений с направлением уведомления посредством веб-портала государственно-частного партнерства центральному уполномоченному органу по бюджетной политике.

117. Әлеуетті жекеше әріптес ұсынған біліктілік пакеттерін қабылдау мерзімі аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде конкурсты ұйымдастырушы оларды толықтығы және осы Қағидаларға 10-қосымшаға және конкурстық құжаттамаға сәйкестігі тұрғысынан бағалайды.
Біліктілік пакетінің белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптестерге біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды толықтыру немесе ауыстыру туралы ұсыныс жібереді. Әлеуетті жекеше әріптес біліктілік пакетінің құжаттарын тиісті ұсынысты алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей ауыстырады немесе толықтырады.
118. Біліктілік пакеттерін қабылдау мерзімі аяқталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні өткен соң, конкурсты ұйымдастырушы Комиссияға біліктілік іріктеудің алдын ала нәтижелерін жібереді.
Комиссия Заңның 32-бабында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін әлеуетті жекеше әріптестерді жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманы ресімдей отырып, конкурсқа қатысушылар деп таниды.
Конкурсты ұйымдастырушы жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманы мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында орналастырады және Комиссия шешімі қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде әлеуетті жекеше әріптестерге жібереді.
119. Біліктілік пакетіндегі құжаттар мен ақпараттың өзектілігі мен анықтығын әлеуетті жекеше әріптес қамтамасыз етеді.
120. Біліктілік пакетіндегі ақпараттың немесе құжаттардың анық еместігін Комиссия, конкурсты ұйымдастырушы немесе уәкілетті мемлекеттік органдар жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізудің кез келген сатысында анықтайды.
Әлеуетті жекеше әріптестің біліктілік пакетінің құрамында анық емес ақпарат беру фактісін анықтаған тұлғалар мұндай факт анықталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей бұл туралы анық емес ақпарат беру фактісін растайтын құжаттарды хабарламаға қоса бере отырып, конкурсты ұйымдастырушыны және бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органды хабардар етеді.
Конкурсты ұйымдастырушы осындай факт анықталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей біліктілік талаптары бойынша анық емес ақпарат берген әлеуетті жекеше әріптесті жосықсыз қатысушы деп тану туралы сотқа талап қояды.
121. Конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптесті жосықсыз қатысушы деп тану туралы соттардың шешімдерін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталы арқылы хабарлама жібере отырып, осындай шешімдер күшіне енген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында орналастырады.

122. Реестр недобросовестных участников формируется и ведется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике на основании решений судов, вступивших в законную силу на казахском и русском языках и размещается на веб-портале государственно-частного партнерства.
Недобросовестный участник исключается из реестра по истечении 3 (трех) лет со дня вступления в законную силу решения суда о признании их недобросовестным участником.
Параграф 4. Рассмотрение конкурсных заявок
123. Конкурсная заявка является формой выражения согласия потенциального частного партнера с требованиями и условиями, установленными конкурсной документацией.
Конкурсная заявка оформляется по форме, установленной в конкурсной документации.
124. Конкурсные заявки вносятся посредством веб-портала государственно-частного партнерства в порядке, определенном в конкурсной документации, до истечения окончательного срока их представления.
125. Конкурсные заявки, представленные после истечения установленного срока, не регистрируются в журнале регистрации конкурсных заявок и не рассматриваются в рамках конкурса.
126. Потенциальный частный партнер может внести изменения и дополнения к внесенной конкурсной заявке до истечения окончательного срока предоставления конкурсных заявок или отозвать ее.
127. Конкурсная заявка потенциального частного партнера подлежит отклонению в следующих случаях, когда:
1) потенциальным частным партнером ранее представлена конкурсная заявка на участие в данном конкурсе по определению частного партнера;
2) конкурсная заявка поступила после истечения срока приема конкурсных заявок на участие в данном конкурсе по определению частного партнера.
128. Срок действия конкурсной заявки соответствует сроку, установленному конкурсной документацией.
129. Обеспечение конкурсной заявки вносится потенциальным частным партнером в качестве гарантии того, что он:
1) не отзовет либо не изменит и (или) не дополнит свою конкурсную заявку после истечения срока представления конкурсных заявок;
2) заключит договор государственно-частного партнерства в случае определения его победителем конкурса по определению частного партнера.
130. Обеспечение конкурсной заявки на участие в конкурсе по определению частного партнера вносится в размере одной десятой процента от стоимости предполагаемых инвестиций по договору государственно-частного партнерства.
131. Потенциальный частный партнер не вносит обеспечение конкурсной заявки, если он участвует на первом этапе конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур.

122. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган заңды күшіне енген соттардың шешімдері негізінде жосықсыз қатысушылардың тізілімін қазақ және орыс тілдерінде қалыптастырады және жүргізеді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында орналастырады.
Жосықсыз қатысушы оны жосықсыз қатысушы деп тану туралы сот шешімі күшіне енген күннен бастап 3 (үш) жыл өткен соң тізілімнен шығарылады.
4-параграф. Конкурстық өтінімдерді қарау
123. Конкурстық өтінім әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық құжаттамада белгіленген талаптармен және шарттармен келісімін білдіру нысаны болып табылады.
Конкурстық өтінім конкурстық құжаттамада белгіленген нысан бойынша ресімделеді.
124. Конкурстық өтінімдер конкурстық құжаттамада айқындалған тәртіппен оларды ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталы арқылы енгізіледі.
125. Белгіленген мерзім өткеннен кейін ұсынылған конкурстық өтінімдер конкурстық өтінімдерді тіркеу журналында тіркелмейді және конкурс шеңберінде қаралмайды.
126. Әлеуетті жекеше әріптес енгізілген конкурстық өтінімге конкурстық өтінімдерді берудің түпкілікті мерзімі өткенге дейін өзгерістер мен толықтырулар енгізе алады немесе оны кері қайтарып ала алады.
127. Әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық өтінімі мынадай:
1) әлеуетті жекеше әріптес бұрын жекеше әріптесті айқындау бойынша осы конкурсқа қатысуға конкурстық өтінім берген;
2) конкурстық өтінім жекеше әріптесті айқындау бойынша осы конкурсқа қатысуға конкурстық өтінімдерді қабылдау мерзімі өткеннен кейін келіп түскен жағдайларда қабылданбауы тиіс.
128. Конкурстық өтінімнің қолданылу мерзімі конкурстық құжаттамада белгіленген мерзімге сәйкес келеді.
129. Конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді әлеуетті жекеше әріптес өзінің:
1) өзінің конкурстық өтінімін конкурстық өтінімдерді ұсыну мерзімі өткеннен кейін кері қайтарып алмайтынына не өзгертпейтініне және (немесе) толықтырмайтынына;
2) өзін жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың жеңімпазы деп айқындаған жағдайда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасатындығына кепілдік ретінде енгізеді.
130. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға конкурстық өтінімді қамтамасыз ету мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша болжамды инвестициялар құнының оннан бір пайызы мөлшерінде енгізіледі.
131. Әлеуетті жекеше әріптес, егер ол екі кезеңдік рәсім пайдаланылатын жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың бірінші кезеңіне қатысса, конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізбейді.

132. Потенциальный частный партнер выбирает один из следующих видов обеспечения конкурсной заявки:
1) гарантийный денежный взнос, который вносится на счет, указанный в конкурсной документации;
2) банковскую гарантию.
Не допускается совершение потенциальным частным партнером действий, приводящих к возникновению у третьих лиц права требования в целом либо в части на внесенный гарантийный денежный взнос до истечения срока действия его конкурсной заявки.
Не допускается использование организатором конкурса гарантийного денежного взноса, внесенного потенциальным частным партнером, за исключением действий, указанных в пункте 133 настоящих Правил.
133. Обеспечение конкурсной заявки не возвращается организатором конкурса при наступлении одного из следующих случаев, когда:
1) потенциальный частный партнер отозвал либо изменил и (или) дополнил конкурсную заявку после истечения окончательного срока представления конкурсных заявок;
2) потенциальный частный партнер, определенный победителем конкурса, уклонился от заключения договора государственно-частного партнерства.
134. При наступлении одного из случаев, предусмотренных пунктом 133 настоящих Правил, сумма обеспечения конкурсной заявки зачисляется в доход соответствующего бюджета.
135. Организатор конкурса возвращает потенциальному частному партнеру внесенное им обеспечение конкурсной заявки в течение 3 (трех) рабочих дней со дня наступления одного из следующих случаев:
1) отзыва данным потенциальным частным партнером своей конкурсной заявки до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок;
2) подписания протокола о допуске к участию в конкурсе по определению частного партнера. Указанный случай не распространяется на потенциальных частных партнеров, признанных участниками конкурса по определению частного партнера;
3) подписания протокола об итогах конкурса по определению частного партнера. Указанный случай не распространяется на участника конкурса по определению частного партнера, определенного победителем конкурса;
4) вступления в силу договора государственно-частного партнерства;
5) истечения срока действия конкурсной заявки потенциального частного партнера.
136. Рассмотрение и отбор конкурсных заявок осуществляются Комиссией с учетом критериев определения лучшей конкурсной заявки, установленных конкурсной документацией, в том числе следующих критериев:
1) объем выплат государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства, который не может превышать объем выплат государственных обязательств, предусмотренный конкурсной документацией;

132. Әлеуетті жекеше әріптес конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің мынадай түрлерінің бірін таңдайды:
1) конкурстық құжаттамада көзделген шотқа енгізілетін кепілдікті ақшалай жарна;
2) банк кепілдігі.
Әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық өтінімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін енгізілген кепілдікті ақшалай жарнаға тұтастай не оның бір бөлігін талап ету құқығының үшінші тұлғаларда туындауына алып келетін әрекеттер жасауына жол берілмейді.
Осы Қағидалардың 133-тармағында көрсетілген әрекеттерді қоспағанда, конкурсты ұйымдастырушының әлеуетті жекеше әріптес енгізген кепілдікті ақшалай жарнаны пайдалануына жол берілмейді.
133. Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді мынадай жағдайлардың бірі басталған кезде:
1) әлеуетті жекеше әріптес конкурстық өтінімді конкурстық өтінімдер ұсынудың соңғы мерзімі өткеннен кейін кері қайтарып алғанда не өзгерткенде және (немесе) толықтырғанда;
2) конкурстың жеңімпазы деп айқындалған әлеуетті жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасудан жалтарғанда қайтармайды.
134. Осы Қағидалардың 133-тармағында көзделген жағдайлардың бірі басталған кезде конкурстық өтінімді қамтамасыз ету сомасы тиісті бюджеттің кірісіне есепке жатқызылады.
135. Конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптеске ол енгізген конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді мынадай жағдайлардың бірі басталған:
1) осы әлеуетті жекеше әріптес өзінің конкурстық өтінімін конкурстық өтінімдер ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін кері қайтарып алған;
2) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға жіберу туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтарады. Аталған жағдай жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысушылар деп танылған әлеуетті жекеше әріптестерге қолданылмайды;
3) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың қорытындысы туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтарады. Аталған жағдай конкурстың жеңімпазы деп айқындалған жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысушыға қолданылмайды;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты күшіне енген;
5) әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық өтінімінің қолданылу мерзімі өткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтарады.
136. Конкурстық өтінімдерді қарауды және іріктеуді Комиссия конкурстық құжаттамада белгіленген үздік конкурстық өтінімді айқындау өлшемшарттарын, оның ішінде мынадай өлшемшарттарды:
1) конкурстық құжаттамада көзделген мемлекеттік міндеттемелерді төлеу көлемінен аспайтын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді төлеу көлемін;

2) срок выплат государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства;
3) объем средств частного партнера, подлежащих привлечению для реализации проекта государственно-частного партнерства;
4) сроки строительства, создания, реконструкции, модернизации и (или) эксплуатации объекта государственно-частного партнерства (месяцы, лет);
5) технико-экономические показатели объекта договора государственно-частного партнерства;
6) информация по доле местного содержания;
7) опыт реализованных проектов (наличие опыта строительства, создания, реконструкции, модернизации и (или) эксплуатации объектов (самостоятельно либо совместно с иными лицами в качестве участника), аналогичных объекту договора государственно-частного партнерства);
8) наличие квалифицированных специалистов;
9) предельные цены (тарифы) на производимые товары, выполняемые работы, оказываемые услуги, надбавки к таким ценам (тарифам) при осуществлении деятельности, предусмотренной договором государственно-частного партнерства;
10) риски, принимаемые на себя частным партнером.
137. В отношении каждого критерия, указанного в пункте 136 настоящих Правил, в конкурсной документации устанавливаются следующие параметры:
1) начальное числовое значение критерия;
2) уменьшение или увеличение начального значения критерия;
3) весовой коэффициент, учитывающий значимость критерия определения частного партнера.
Способы оценки критериев определения частного партнера устанавливаются конкурсной документацией.
138. Секретарь и члены Комиссии рассматривают конкурсные заявки потенциальных частных партнеров, допущенных к участию в конкурсе в соответствии с протоколом о результатах квалификационного отбора, в срок, указанный в конкурсной документации, в присутствии не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
Организатором конкурса допускается внесение изменений в конкурсную документацию по вопросу о времени и дате проведения вскрытия конкурсных заявок в случае отсутствия кворума или решением председателя Комиссии или лица его замещающего.
Внесенные изменения имеют обязательную силу и о них незамедлительно сообщается потенциальным частным партнерам, получившим конкурсную документацию, а также членам Комиссии, заинтересованным государственным органам и организациям, включая центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местные уполномоченные органы по государственному планированию посредством веб-портала государственно-частного партнерства, а также, при наличии целесообразности, иными способами.
139. При рассмотрении конкурсных заявок участников конкурса:

2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді төлеу мерзімін;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін тартуға жататын жекеше әріптес қаражатының көлемін;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін салу, құру, реконструкциялау, жаңғырту және (немесе) пайдалану мерзімдерін (айлар, жылдар);
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты объектісінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін;
6) жергілікті қамту үлесі бойынша ақпаратты;
7) іске асырылған жобалардың тәжірибесін (мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының объектісіне ұқсас объектілерді салу, құру, реконструкциялау, жаңғырту және (немесе) пайдалану тәжірибесінің болуы (дербес не қатысушы ретінде өзге тұлғалармен бірлесіп);
8) білікті мамандардың болуын;
9) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген қызметті жүзеге асыру кезінде өндірілетін тауарларға, орындалатын жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге арналған шекті бағаларды (тарифтерді), осындай бағаларға (тарифтерге) үстемеақыларды;
10) жекеше әріптес өзіне қабылдайтын тәуекелдерді ескере отырып жүзеге асырады.
137. Конкурстық құжаттамада осы Қағидалардың 136-тармағында көрсетілген әрбір өлшемшартқа қатысты мынадай параметрлер белгіленеді:
1) өлшемшарттың бастапқы сандық мәні;
2) өлшемшарттың бастапқы мәнінің азаюы немесе ұлғаюы;
3) жекеше әріптесті айқындау өлшемшарттарының маңыздылығын ескеретін салмақ коэффициенті.
Жекеше әріптесті айқындау өлшемшарттарын бағалау тәсілдері конкурстық құжаттамада белгіленеді.
138. Хатшы мен Комиссия мүшелері біліктілік іріктеу нәтижелері туралы хаттамаға сәйкес конкурсқа қатысуға жіберілген әлеуетті жекеше әріптестердің конкурстық өтінімдерін конкурстық құжаттамада көрсетілген мерзімде Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісінің қатысуымен қарайды.
Конкурсты ұйымдастырушы кворум болмаған жағдайда немесе Комиссия төрағасының немесе оны алмастыратын адамның шешімімен конкурстық өтінімдерді ашуды өткізу уақыты мен күні туралы мәселе бойынша конкурстық құжаттамаға өзгерістер енгізуге жол береді.
Енгізілген өзгерістердің міндетті күші болады және олар туралы конкурстық құжаттаманы алған әлеуетті жекеше әріптестерге, сондай-ақ Комиссия мүшелеріне, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органды немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарды қоса алғанда, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарға мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталы арқылы, сондай-ақ орындылығы болған кезде өзге де тәсілдермен дереу хабарланады.
139. Конкурсқа қатысушылардың конкурстық өтінімдерін қарау кезінде:

1) организатор конкурса формирует информацию по данному конкурсу, в том числе о:
составе Комиссии;
количестве потенциальных частных партнеров, получивших конкурсную документацию;
потенциальных частных партнерах, представивших в установленный срок конкурсные заявки, зарегистрированные в электронном журнале регистрации конкурсных заявок веб-портала государственно-частного партнерства;
2) не позднее следующего рабочего дня оформляется протокол вскрытия конкурсных заявок по проектам государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
140. Комиссией рассматриваются конкурсные заявки допущенных к участию в конкурсе потенциальных частных партнеров.
В случае, если представлена только одна конкурсная заявка, данная заявка рассматривается Комиссией в соответствии с частью первой настоящего пункта, за исключением случаев, когда конкурс проводится на основании частной инициативы.
В случае проведения конкурса на основании частной инициативы, при отсутствии иных заявок потенциальных частных партнеров, прошедших квалификационный отбор, помимо заявки частного инициатора, конкурс считается несостоявшимся.
141. Комиссия при рассмотрении конкурсных заявок участников конкурса:
1) изучает конкурсные заявки на предмет полноты и надлежащего оформления;
2) направляет участникам конкурса запросы о предоставлении материалов и разъяснений в связи с их конкурсными заявками с тем, чтобы облегчить рассмотрение, оценку и сопоставление конкурсных заявок;
3) с целью уточнения сведений, содержащихся в конкурсных заявках, Комиссия направляет запросы о предоставлении необходимой информации соответствующим государственным органам, физическим и юридическим лицам.
Изменение или дополнение содержания внесенной конкурсной заявки в рамках уточнения сведений, содержащихся в конкурсных заявках, не допускается.
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты вскрытия конвертов с конкурсными заявками, рабочим органом Комиссии составляется протокол предварительного рассмотрения конкурсных заявок по проекту государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Протокол предварительного рассмотрения конкурсных заявок содержит:
перечень потенциальных частных партнеров, подавших конкурсные заявки в соответствии с требованиями конкурсной документации;
перечень потенциальных частных партнеров, чьи заявки не соответствуют требованиям конкурсной документации в части оформления;
перечень документов, которые необходимо представить и (или) привести в соответствие с требованиями конкурсной документации;
срок представления документов, но не более 10 (десяти) рабочих дней.
Протокол предварительного рассмотрения конкурсных заявок направляется заинтересованным лицам. Уведомление о размещении протокола одновременно рассылается потенциальным частным партнерам, прошедшим квалификацию.
Документация, представленная потенциальным частным партнером позже установленного в протоколе срока, не принимается.
Изменение и (или) дополнение содержания внесенной конкурсной заявки в ходе исполнения требований протокола предварительного рассмотрения конкурсных заявок не допускается;

1) конкурсты ұйымдастырушы осы конкурс бойынша, оның ішінде:
комиссия құрамы;
конкурстық құжаттаманы алған әлеуетті жекеше әріптестердің саны;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталының конкурстық өтінімдерді тіркеудің электрондық журналында тіркелген конкурстық өтінімдерді белгіленген мерзімде ұсынған әлеуетті жекеше әріптестер туралы ақпаратты қалыптастырады;
2) келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша конкурстық өтінімдерді ашу хаттамасы ресімделеді.
140. Комиссия конкурсқа қатысуға жіберілген әлеуетті жекеше әріптестердің конкурстық өтінімдерін қарайды.
Егер бір ғана конкурстық өтінім ұсынылған жағдайда, конкурс жеке бастама негізінде өткізілетін жағдайларды қоспағанда, Комиссия осы өтінімді осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес қарайды.
Конкурс жеке бастама негізінде өткізілген жағдайда, жеке бастамашының өтінімінен басқа, біліктілік іріктеуден өткен әлеуетті жекеше әріптестердің өзге де өтінімдері болмаған кезде конкурс өткізілмеген болып есептеледі.
141. Комиссия конкурсқа қатысушылардың конкурстық өтінімдерін қарау кезінде:
1) конкурстық өтінімдерді толықтығы және тиісінше ресімделуі тұрғысынан зерделейді;
2) конкурсқа қатысушыларға конкурстық өтінімдерді қарауды, бағалауды және салыстыруды жеңілдету үшін олардың конкурстық өтінімдеріне байланысты материалдар мен түсіндірмелер беру туралы сұрау салулар жібереді;
3) конкурстық өтінімдерде қамтылған мәліметтерді нақтылау мақсатында Комиссия тиісті мемлекеттік органдарға, жеке және заңды тұлғаларға қажетті ақпарат беру туралы сұрау салулар жібереді.
Конкурстық өтінімдерде қамтылған мәліметтерді нақтылау шеңберінде енгізілген конкурстық өтінімнің мазмұнын өзгертуге немесе толықтыруға жол берілмейді.
Комиссияның жұмыс органы конкурстық өтінімдері бар конверттерді ашқан күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша конкурстық өтінімдерді алдын ала қарау хаттамасын жасайды.
Конкурстық өтінімдерді алдын ала қарау хаттамасында:
конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес конкурстық өтінімдер берген әлеуетті жекеше әріптестердің тізбесі;
өтінімдері ресімдеу бөлігінде конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті жекеше әріптестердің тізбесі;
конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес ұсынылуы және (немесе) сәйкес келтірілуі қажет құжаттардың тізбесі;
10 (он) жұмыс күнінен аспайтын құжаттарды ұсыну мерзімі қамтылады.
Конкурстық өтінімдерді алдын ала қарау хаттамасы мүдделі тұлғаларға жіберіледі. Хаттаманы орналастыру туралы хабарлама бір мезгілде біліктіліктен өткен әлеуетті жекеше әріптестерге жіберіледі.
Әлеуетті жекеше әріптес хаттамада белгіленген мерзімнен кешіктіріп ұсынған құжаттама қабылданбайды.
Конкурстық өтінімдерді алдын ала қарау хаттамасының талаптарын орындау барысында енгізілген конкурстық өтінімнің мазмұнын өзгертуге және (немесе) толықтыруға жол берілмейді;

4) оценивает конкурсные заявки в соответствии с критериями определения лучшей конкурсной заявки, установленными конкурсной документацией;
5) определяет лучшую конкурсную заявку.
142. Не допускается рассмотрение конкурсных заявок без проведения заседания Комиссии.
143. С потенциальным частным партнером, конкурсная заявка которого признана лучшей, Комиссией проводятся переговоры по уточнению проекта государственно-частного партнерства и условий договора государственно-частного партнерства.
Юридические лица по сопровождению проектов государственно-частного партнерства могут оказывать консультационные услуги в переговорном процессе между субъектами государственно-частного партнерства.
144. В период подготовки проведения переговоров замечания и предложения по проекту государственно-частного партнерства и договору государственно-частного партнерства направляются Комиссией потенциальному частному партнеру в письменной форме.
По итогам проведения переговоров конкурсной комиссией принимается решение.
В ходе переговоров не допускается внесение изменений в условия конкурса по определению частного партнера.
145. В случае, если потенциальный частный партнер, конкурсная заявка которого признана лучшей, отказывается от обсуждения и уточнения конкурсной заявки и условий договора государственно-частного партнерства в соответствии с замечаниями и предложениями Комиссии либо его предложения являются неприемлемыми с точки зрения условий конкурса по определению частного партнера, то Комиссией данная конкурсная заявка не рассматривается и заново выбирается лучшая конкурсная заявка.
При этом решение Комиссии о признании такой конкурсной заявки лучшей аннулируется и данный потенциальный частный партнер не признается победителем конкурса.
Комиссия заново выбирает лучшую конкурсную заявку среди остальных конкурсных заявок, представленных на конкурс.
В случае отсутствия таковых либо несоответствия остальных конкурсных заявок требованиям конкурсной документации, конкурс признается несостоявшимся.
146. Конкурс признается несостоявшимся:
1) в случае, если в установленные сроки организатору конкурса не поступили конкурсные заявки;
2) в случае, если все представленные конкурсные заявки либо единственная конкурсная заявка не соответствуют требованиям конкурсной документации;
3) в случаях, установленных пунктами 140 и 145 настоящих Правил.
147. Организатор конкурса направляет на согласование проект договора государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, с приложением копий протокола о признании лучшей конкурсной заявки, в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета либо местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий (по проекту государственно-частного партнерства, реализуемому в сферах естественных монополий).
Согласование проекта договора государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, оформляется в виде письма о согласовании, либо не согласовании с отражением причин несогласования по каждому рассматриваемому вопросу.

4) конкурстық құжаттамада белгіленген үздік конкурстық өтінімді айқындау өлшемшарттарына сәйкес конкурстық өтінімдерді бағалайды;
5) үздік конкурстық өтінімді айқындайды.
142. Конкурстық өтінімдерді Комиссия отырысын өткізбей қарауға жол берілмейді.
143. Комиссия конкурстық өтінімі үздік деп танылған әлеуетті жекеше әріптеспен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын нақтылау бойынша келіссөздер жүргізеді.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын сүйемелдеу жөніндегі заңды тұлғалар мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері арасындағы келіссөздер процесінде консультациялық қызметтер көрсете алады.
144. Комиссия келіссөздер жүргізуге дайындық кезеңінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша ескертулер мен ұсыныстарды әлеуетті жекеше әріптеске жазбаша нысанда жібереді.
Конкурстық комиссия келіссөздер жүргізу қорытындысы бойынша шешім қабылдайды.
Келіссөздер барысында жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс шарттарына өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
145. Егер конкурстық өтінімі үздік деп танылған әлеуетті жекеше әріптес Комиссияның ескертулері мен ұсыныстарына сәйкес конкурстық өтінімді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын талқылаудан және нақтылаудан бас тартса не оның ұсыныстары жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс талаптары тұрғысынан қолайсыз болып табылса, Комиссия бұл конкурстық өтінімді қарамайды және үздік конкурстық өтінімді қайта таңдайды.
Бұл ретте Комиссияның мұндай конкурстық өтінімді үздік деп тану туралы шешімі жойылады және осы әлеуетті жекеше әріптес конкурстың жеңімпазы болып танылмайды.
Комиссия конкурсқа ұсынылған басқа конкурстық өтінімдердің ішінен үздік конкурстық өтінімді қайта таңдайды.
Мұндай конкурстық өтінімдер болмаған не қалған конкурстық өтінімдер конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, конкурс өткізілмеді деп танылады.
146. Мынадай:
1) егер белгіленген мерзімде конкурсты ұйымдастырушыға конкурстық өтінімдер түспеген жағдайда;
2) егер барлық ұсынылған конкурстық өтінімдер не жалғыз конкурстық өтінім конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда;
3) осы Қағидалардың 140 және 145-тармақтарында белгіленген жағдайларда конкурс өтпеді деп танылады.
147. Конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде келісуге, конкурстық өтінімді үздік деп тану туралы хаттаманың көшірмелерін қоса бере отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, сондай-ақ табиғи ресурстар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға (табиғи монополиялар салаларында іске асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша) жібереді.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын келісу, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, келісу не әрбір қаралатын мәселе бойынша келіспеу себептері көрсетіле отырып, келіспеу туралы хат түрінде ресімделеді.

148. В случае, если лучшей была признана заявка, внесенная не частным инициатором, организатор конкурса одновременно с проектом договора государственно-частного партнерства направляет проект трехстороннего соглашения о возмещении частному инициатору затрат на разработку проекта информационного листа конкурсной документации и проекта договора государственно-частного партнерства, которое должно быть согласовано и заключено государственным партнером, частным партнером и частным инициатором не позднее даты заключения договора государственно-частного партнерства.
149. Содержание договора государственно-частного партнерства определяется в соответствии со статьей 46 Закона.
Изменения и (или) дополнения, вносимые в первоначальный проект договора государственно-частного партнерства, прошедший экспертизу в составе конкурсной документации, отражаются в протоколе Комиссии с обоснованием причин данных изменений и (или) дополнений.
150. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета либо местный уполномоченный орган по государственному планированию согласовывает проект договора государственно-частного партнерства по вопросам, входящим в компетенцию, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления.
Уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий согласовывает проект договора государственно-частного партнерства в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления.
При согласовании проекта договора государственно-частного партнерства в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, согласовывает инвестиционную программу и положения договора государственно-частного партнерства, определяющие:
1) формирование затрат, включаемых в тариф (цену, ставку сбора);
2) формирование статей расходов в пределах технических и технологических норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии, а также нормативных технических потерь;
3) установление перечня расходов, не учитываемых при формировании тарифа (цены, ставки сбора);
4) объема инвестиций и порядок возврата инвестированного капитала;
5) формирование и ограничение прибыли, включаемой в тариф (цену, ставку сбора);
6) применение методов начисления износа основных средств;
7) критерии качества эксплуатации объекта;
8) порядок определения качества эксплуатации объекта;
9) предоставление третьим лицам ограниченного целевого пользования объектом государственно-частного партнерства;

148. Егер жеке бастамашы енгізбеген өтінім үздік деп танылған жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасымен бір мезгілде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан күннен кешіктірмей, жеке бастамашыға мемлекеттік әріптес, жекеше әріптес және жеке бастамашы келісуі және жасасуы тиіс конкурстық құжаттаманың ақпараттық парағының жобасын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын әзірлеуге жұмсалған шығындарды өтеу туралы үшжақты келісімнің жобасын жібереді.
149. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының мазмұны Заңның 46-бабына сәйкес айқындалады.
Конкурстық құжаттаманың құрамында сараптамадан өткен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының бастапқы жобасына енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар осы өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың себептері негізделе отырып, Комиссияның хаттамасында көрсетіледі.
150. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде келіседі.
Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын келіп түскен күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде келіседі.
Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын келісу кезінде көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде мыналарды:
1) тарифке (бағаға, алым мөлшерлемесіне) енгізілетін шығындарды қалыптастыруды;
2) шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарының техникалық және технологиялық нормалары, сондай-ақ нормативтік техникалық ысыраптар шегінде шығыстар баптарын қалыптастыруды;
3) тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) қалыптастыру кезінде ескерілмейтін шығыстар тізбесін белгілеуді;
4) инвестициялар көлемін және инвестицияланған капиталды қайтару тәртібін;
5) тарифке (бағаға, алым мөлшерлемесіне) енгізілетін пайданы қалыптастыруды және шектеуді;
6) негізгі құралдардың тозуын есепке жазу әдістерін қолдануды;
7) объектіні пайдалану сапасының өлшемшарттарын;
8) объектіні пайдалану сапасын айқындау тәртібін;
9) үшінші тұлғаларға мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін шектеулі нысаналы пайдалануды ұсынуды;

10) сроки (периоды) и источники финансирования проведения капитального ремонта или модернизации объектов;
11) права и обязанности частного партнера, связанные с формированием и утверждением тарифов;
12) проведение переоценки основных средств и направлений использования средств амортизационных отчислений, предусматриваемых тарифной сметой субъекта естественной монополии;
13) осуществление контроля деятельности в сферах естественных монополий, включая осуществление контроля за объемом и качеством производимых продукции, работ и услуг по проекту государственно-частного партнерства.
151. По итогам конкурса по определению частного партнера с учетом согласований проекта договора государственно-частного партнерства решением Комиссии определяется лучшая конкурсная заявка, утверждается проект договора государственно-частного партнерства.
Заявитель признается победителем конкурса по определению частного партнера.
В случае если финансирование проекта государственно-частного партнерства предполагается за счет негосударственных займов, привлекаемых под государственную гарантию и (или) поручительство государства, решение Комиссии об итогах конкурса принимается с соблюдением процедур, предусмотренных пунктом 5 статьи 141 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
152. Решение Комиссии оформляется протоколом об итогах конкурса по определению частного партнера по проекту государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
153. Срок заключения договора государственно-частного партнерства составляет не более 90 (девяноста) календарных дней со дня подведения итогов конкурса по определению частного партнера.
154. Местные уполномоченные органы по государственному планированию уведомляют центральный уполномоченный орган по бюджетной политике о заключенных договорах государственно-частного партнерства по местным проектам государственно-частного партнерства не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента их заключения.
Параграф 5. Проведение аукциона по определению частного партнера
155. Определение частного партнера путем проведения аукциона осуществляется в случаях, когда проект государственно-частного партнерства отвечает всем нижеперечисленным признакам:
государственно-частного партнерства реализуется посредством заключения договора государственно-частного партнерства в виде имущественного найма (аренды) государственного имущества;
государственным партнером не предоставляются меры государственной поддержки;
государственным партнером не предполагаются выплаты из бюджета субъектам государственно-частного партнерства.

10) объектілерге күрделі жөндеу жүргізуді немесе жаңғыртуды қаржыландыру мерзімдерін (кезеңдерін) және көздерін;
11) жекеше әріптестің тарифтерді қалыптастыруға және бекітуге байланысты құқықтары мен міндеттерін;
12) табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметасында көзделетін амортизациялық аударымдар құралдарын пайдаланудың негізгі құралдары мен бағыттарына қайта бағалау жүргізуін;
13) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша өндірілетін өнімнің, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі мен сапасын бақылауды жүзеге асыруды қоса алғанда, табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылауды жүзеге асыруды айқындайтын инвестициялық бағдарламаны және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының ережелерін келіседі.
151. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың қорытындысы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын келісулер ескеріле отырып, Комиссияның шешімімен үздік конкурстық өтінім айқындалады, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасы бекітіледі.
Өтініш беруші жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың жеңімпазы болып танылады.
Егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын мемлекеттік кепілдікпен және (немесе) мемлекеттің кепілгерлігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар есебінен қаржыландыру болжанып отырса, Комиссияның конкурс қорытындысы туралы шешімі Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 141-бабының 5-тармағында көзделген рәсімдер сақтала отырып қабылданады.
152. Комиссияның шешімі осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс қорытындысы туралы хаттамамен ресімделеді.
153. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу мерзімі жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың қорытындысы шығарылған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайды.
154. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органды жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары туралы олар жасалған кезден бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
5-параграф. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі аукцион өткізу
155. Аукцион өткізу арқылы жекеше әріптесті айқындау мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы төменде көрсетілген барлық белгілерге сай келген жағдайларда жүзеге асырылады:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдау (жалға алу) түрінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу арқылы іске асырылады;
мемлекеттік әріптес мемлекеттік қолдау шараларын ұсынбайды;
мемлекеттік әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілеріне бюджеттен төлемдер болжамайды.

156. Проведение аукциона по определению частного партнера проводится методом на повышение цены (арендного платежа).
157. В случаях, если в сроки, указанные в аукционной документации представлено менее 3 (трех) аукционных заявок и (или) если по итогам рассмотрения аукционных заявок допущено к участию в аукционе менее 3 (трех) потенциальных частных партнеров, то аукцион считается не состоявшимся.
Информация об отмене аукциона в течение трех рабочих дней со дня принятия Комиссией соответствующего решения размещается на веб-портале государственно-частного партнерства и на интернет-ресурсе организатора аукциона на казахском и русском языках.
158. В аукционе участвуют потенциальные частные партнеры, допущенные к участию в аукционе и зарегистрированные в качестве участников аукциона.
Организатор аукциона не менее чем за 10 (десять) рабочих дней до даты проведения аукциона информирует потенциальных частных партнеров, допущенных к участию в аукционе, о дате, времени и месте проведения аукциона.
Аукцион проводится в сроки, указанные в извещении о проведении аукциона.
159. Регистрация представителей участников аукциона, начинается за один час и заканчивается за пять минут до начала проведения аукциона.
Зарегистрировавшиеся участники аукциона могут проводить аудио- и видеофиксацию проводимого аукциона.
160. Аукцион проводится в открытой форме посредством объявления участниками аукциона своих предложений по величине цены, начиная от стартовой цены предмета договора государственно-частного партнерства, указанной в аукционной документации, на шаг аукциона.
Величина шага аукциона указывается в аукционной документации и составляет от пяти до пятидесяти процентов от стартовой цены.
Участникам аукциона выдаются таблички с присвоенными регистрационными номерами, которые они поднимают после оглашения очередной цены, если они готовы заявить эту сумму.
161. Аукцион начинается с объявления количества участников аукциона, сведений об объекте государственно-частного партнерства, его основных характеристик, а также условий предоставления объекта государственно-частного партнерства, порядка проведения аукциона, стартовой цены и шага аукциона.
162. При проведении аукциона участники аукциона подают предложения о цене, предусматривающей повышение текущей минимальной цены на величину шага аукциона.
163. Организатор аукциона объявляет первое значение, равное его стартовой цене, увеличенному на величину шага аукциона.
Если после объявления первого значения и трехкратного повторения этого значения ни один из участников аукциона не поднял табличку со своим регистрационным номером, аукцион прекращается и признается несостоявшимся.

156. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі аукцион өткізу бағаны (жалдау төлемін) көтеру әдісімен жүргізіледі.
157. Егер аукциондық құжаттамада көрсетілген мерзімдерде 3 (үш) аукциондық өтінімнен кем ұсынылған және (немесе) егер аукциондық өтінімдерді қарау қорытындысы бойынша аукционға 3 (үш) әлеуетті жекеше әріптестен кем қатысуға жіберілген жағдайларда, аукцион өткізілмеген болып есептеледі.
Аукционның күшін жою туралы ақпарат Комиссия тиісті шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында және аукционды ұйымдастырушының интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде орналастырылады.
158. Аукционға қатысуға жіберілген және аукционға қатысушылар ретінде тіркелген әлеуетті жекеше әріптестер аукционға қатысады.
Аукционды ұйымдастырушы аукцион өткізілетін күнге дейін кемінде 10 (он) жұмыс күні бұрын аукционға қатысуға жіберілген әлеуетті жекеше әріптестерді аукцион өткізілетін күн, уақыт және орын туралы хабардар етеді.
Аукцион өткізу туралы хабарламада көрсетілген мерзімдерде аукцион өткізіледі.
159. Аукционға қатысушылардың өкілдерін тіркеу аукцион басталғанға дейін бір сағат бұрын басталып, бес минут бұрын аяқталады.
Аукционға тіркелген қатысушылар өткізілетін аукционды аудио - және бейнежазбаға түсіре алады.
160. Аукцион ашық нысанда аукционға қатысушылардың аукциондық құжаттамада көрсетілген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты нысанасының бастапқы бағасынан бастап аукцион қадамына баға шамасы бойынша өз ұсыныстарын жариялауы арқылы өткізіледі.
Аукцион қадамының шамасы аукциондық құжаттамада көрсетіледі және бастапқы бағаның бестен елуге дейінгі пайызын құрайды.
Аукционға қатысушыларға тіркеу нөмірлері берілген тақтайшалар беріледі, оны кезекті баға жарияланғаннан кейін, егер олар сол соманы мәлімдеуге дайын болса, көтереді.
161. Аукцион аукционға қатысушылардың санын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі туралы мәліметтерді, оның негізгі сипаттамаларын, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін беру шарттарын, аукционды өткізу тәртібін, бастапқы бағаны және аукцион қадамын жариялаудан басталады.
162. Аукционды өткізу кезінде аукционға қатысушылар ағымдағы ең төменгі бағаны аукцион қадамының шамасына арттыруды көздейтін баға туралы ұсыныстар береді.
163. Аукционды ұйымдастырушы аукцион қадамының шамасына ұлғайтылған бастапқы бағасына тең бірінші мәнді жариялайды.
Егер бірінші мән жарияланғаннан және осы мән үш рет қайталанғаннан кейін аукционға қатысушылардың ешқайсысы өзінің тіркеу нөмірі жазылған тақтайшаны көтермесе, аукцион тоқтатылады және өткізілмеген деп танылады.

164. Участники аукциона подают предложение о цене выше стартовой цены независимо от величины шага аукциона при условии отсутствия текущего минимального предложения.
165. В случае поднятия одной таблички организатор аукциона называет регистрационный номер участника аукциона, поднявшего свою табличку. В случае поднятия нескольких табличек организатор аукциона называет регистрационный номер участника аукциона, который первым поднял свою табличку.
В ведомость прохождения шагов аукциона вносится только номер участника аукциона, который назван организатором аукциона.
Каждое последующее значение организатор аукциона назначает путем увеличения текущего значения на величину шага аукциона.
166. Победителем аукциона становится потенциальный частный партнер, предложивший наибольшую цену.
Результаты аукциона объявляются и оформляются в день его проведения протоколом, подписываемым присутствующими членами Комиссии. Копия протокола вручается победителю аукциона.
Результаты аукциона в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его проведения размещаются на интернет-ресурсе организатора аукциона на казахском и русском языках.
167. Организатор аукциона в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подведения итогов аукциона направляет договор государственно-частного партнерства победителю аукциона для подписания.
168. Победитель аукциона подписывает договор государственно-частного партнерства в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения.
В случае, если победитель аукциона в течение указанного срока не представил организатору аукциона подписанный со своей стороны договор государственно-частного партнерства, такое лицо не может заключить договор государственно-частного партнерства.
169. Организатор аукциона в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения от победителя аукциона договора государственно-частного партнерства направляет победителю аукциона его экземпляр договора государственно-частного партнерства, подписанный государственным партнером.
170. В случае если проект государственно-частного партнерства инициирован потенциальным частным партнером, проигравшим аукцион, организатор конкурса одновременно с проектом договора государственно-частного партнерства направляет победителю аукциона проект трехстороннего соглашения о возмещении частному инициатору затрат на разработку проекта аукционной документации, которое согласовывается и заключается государственным партнером, частным партнером и частным инициатором не позднее даты заключения договора государственно-частного партнерства.
171. Аукцион признается несостоявшимся в случаях, установленных пунктами 157 и 163 настоящих Правил.

164. Аукционға қатысушылар ағымдағы ең төменгі ұсыныс болмаған жағдайда аукцион қадамының шамасына қарамастан, бастапқы бағадан жоғары баға туралы ұсыныс береді.
165. Бір тақтайша көтерілген жағдайда аукционды ұйымдастырушы өз тақтайшасын көтерген аукционға қатысушының тіркеу нөмірін атайды. Бірнеше тақтайшалар көтерілген жағдайда, аукционды ұйымдастырушы өз тақтайшасын бірінші болып көтерген аукционға қатысушының тіркеу нөмірін атайды.
Аукцион қадамдарынан өту ведомосіне аукционды ұйымдастырушы атаған аукционға қатысушының нөмірі ғана енгізіледі.
Әрбір келесі мәнді аукционды ұйымдастырушы ағымдағы мәнді аукцион қадамының шамасына ұлғайту арқылы тағайындайды.
166. Ең жоғары баға ұсынған әлеуетті жекеше әріптес аукцион жеңімпазы болады.
Аукцион нәтижелері ол өткізілген күні Комиссияның қатысып отырған мүшелері қол қоятын хаттамамен жарияланады және ресімделеді. Хаттаманың көшірмесі аукцион жеңімпазына тапсырылады.
Аукцион өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оның нәтижелері аукционды ұйымдастырушының интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде орналастырылады.
167. Аукционды ұйымдастырушы аукцион қорытындысы шығарылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қол қою үшін аукцион жеңімпазына мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жібереді.
168. Аукцион жеңімпазы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қол қояды.
Егер аукцион жеңімпазы көрсетілген мерзім ішінде аукционды ұйымдастырушыға өз тарапынан қол қойылған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын ұсынбаған жағдайда, мұндай адам мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасаса алмайды.
169. Аукционды ұйымдастырушы аукцион жеңімпазынан мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде аукцион жеңімпазына оның мемлекеттік әріптес қол қойған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының данасын жібереді.
170. Егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын аукционда ұтылып қалған әлеуетті жекеше әріптес бастамашылық еткен жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасымен бір мезгілде аукцион жеңімпазына мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасымен бір мезгілде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан күннен кешіктірмей, жеке бастамашыға мемлекеттік әріптес, жекеше әріптес және жеке бастамашы келісуі және жасасуы тиіс конкурстық құжаттаманың жобасын әзірлеуге жұмсалған шығындарды өтеу туралы үшжақты келісімнің жобасын жібереді.
171. Осы Қағидалардың 157 және 163-тармақтарында белгіленген жағдайларда аукцион өткізілмеді деп танылады.

Параграф 6. Особенности проведения конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур
172. Конкурс по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур проводится в случаях, когда проект предусматривает создание нового объекта государственно-частного партнерства путем проектирования, возведения новых объектов недвижимости или создания нового нематериального актива, а также может проводиться в проектах, предусматривающих модернизацию или реконструкцию технически сложного объекта государственно-частного партнерства.
173. Первый этап конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур является этапом сбора технических предложений потенциальных частных партнеров, который предусматривает:
1) формирование организатором конкурса технического задания с учетом положений инвестиционного предложения, в соответствии с руководством к составлению технического задания согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
2) опубликование извещения о проведении конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур;
Извещение о проведении конкурса с использованием двухэтапных процедур размещается организатором конкурса на веб-портале государственно-частного партнерства и своем официальном интернет-ресурсе, на казахском и русском языках, с направлением электронной копии технического задания в Центр развития государственно-частного партнерства, не менее чем за 60 (шестьдесят) календарных дней до даты завершения срока приемки квалификационных пакетов и технических предложений. Организатор конкурса и Центр развития государственно-частного партнерства также могут дополнительно размещать информацию о проведении конкурса в иных источниках информации.
При этом указанный срок исчисляется с даты первой публикации извещения на веб-портале государственно-частного партнерства.
Извещение о проведении конкурса с использованием двухэтапных процедур включает в себя сведения о проекте государственно-частного партнерства, о дате и времени размещения потенциальным частным партнером технических предложений, разработанных в соответствии с техническим заданием, а также квалификационного пакета на веб-портале государственно-частного партнерства;
3) представление организатором конкурса технического задания потенциальным частным партнерам.
На данном этапе организатор конкурса также представляет потенциальным частным партнерам квалификационные требования, а также требования к документам, подтверждающим соответствие потенциальных частных партнеров предъявляемым квалификационным требованиям;

6-параграф. Екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу ерекшеліктері
172. Екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс жобада жаңа жылжымайтын мүлік объектілерін жобалау, тұрғызу немесе жаңа материалдық емес активті құру арқылы жаңа мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру көзделетін жағдайларда өткізіледі, сондай-ақ техникалық жағынан күрделі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін жаңғырту немесе реконструкциялау көзделетін жобаларда өткізілуі мүмкін.
173. Екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың бірінші кезеңі әлеуетті жекеше әріптестердің техникалық ұсыныстарын жинау кезеңі болып табылады, ол мыналарды:
1) конкурсты ұйымдастырушының инвестициялық ұсыныстың ережелерін ескере отырып, осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес техникалық тапсырманы жасауға арналған нұсқаулыққа сәйкес техникалық тапсырманы қалыптастыруын;
2) екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс өткізу туралы хабарлама жариялауды көздейді;
Конкурсты ұйымдастырушы екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын конкурсты өткізу туралы хабарламаны Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына техникалық тапсырманың электрондық көшірмесін жібере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында және өзінің ресми интернет-ресурсында біліктілік пакеттері мен техникалық ұсыныстарды қабылдау мерзімі аяқталатын күнге дейін кемінде күнтізбелік 60 (алпыс) күн бұрын қазақ және орыс тілдерінде орналастырады. Конкурсты ұйымдастырушы және Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы конкурсты өткізу туралы ақпаратты өзге де ақпарат көздерінде де қосымша орналастыра алады.
Бұл ретте көрсетілген мерзім мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында хабарлама алғаш жарияланған күннен бастап есептеледі.
Екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын конкурс өткізу туралы хабарламада мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы туралы, әлеуетті жекеше әріптестің техникалық тапсырмаға сәйкес әзірленген техникалық ұсыныстарды, сондай-ақ біліктілік пакетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында орналастыру күні мен уақыты туралы мәліметтер қамтылады;
3) конкурсты ұйымдастырушының техникалық тапсырманы әлеуетті жекеше әріптестерге ұсынуын көздейді.
Осы кезеңде конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптестерге біліктілік талаптарын, сондай-ақ әлеуетті жекеше әріптестердің қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарға қойылатын талаптарды да ұсынады;

4) представление потенциальным частным партнером технических предложений, разработанных в соответствии с техническим заданием.
На данном этапе потенциальный частный партнер также представляет документы, подтверждающие соответствие предъявляемым квалификационным требованиям, на основе которых организатор конкурса проводит квалификационный отбор. Квалификационный отбор проводится в соответствии с параграфом 3 главы 3 настоящих Правил;
5) рассмотрение организатором конкурса технических предложений и обсуждение с потенциальными частными партнерами вопросов, касающихся технико-экономических и эксплуатационных характеристик объекта государственно-частного партнерства и условий проекта договора государственно-частного партнерства, а также обсуждение оптимального срока разработки и представления конкурсных заявок на втором этапе конкурса, который не может составлять менее 30 (тридцать) календарных дней.
На данном этапе организатором конкурса в случае необходимости формирования оптимальных решений по финансовым, юридическим и иным параметрам проекта государственно-частного партнерства, с учетом потребностей и возможностей каждого из заинтересованных потенциальных частных партнеров организуется конкурентный диалог.
Результаты конкурентного диалога по проекту государственно-частного партнерства оформляются протоколом о результатах конкурентного диалога по проекту государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Участники конкурентного диалога соблюдают конфиденциальность информации, полученной в ходе его проведения;
6) разработка и утверждение организатором конкурса конкурсной документации.
Организатор конкурса осуществляет разработку конкурсной документации по итогам рассмотрения технических предложений, представленных на первом этапе конкурса с учетом Методики определения стоимости создания и (или) реконструкции объекта государственно-частного партнерства, суммарной стоимости государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов государственно-частного партнерства.
При этом в конкурсной документации предусматриваются требования по представлению конкурсных заявок, содержащих финансовые условия по реализации проекта государственно-частного партнерства.
Разработка конкурсной документации осуществляется с соблюдением требований пунктов 56, 57, 63 – 92 настоящих Правил;
7) направление организатором конкурса уведомлений о возможности принять участие во втором этапе конкурса по определению частного партнера потенциальным частным партнерам, представившим на первом этапе технические предложения, а также прошедшим квалификационный отбор.

4) әлеуетті жекеше әріптестің техникалық тапсырмаға сәйкес әзірленген техникалық ұсыныстарды ұсынуын көздейді.
Осы кезеңде әлеуетті жекеше әріптес конкурсты ұйымдастырушы солардың негізінде біліктілік іріктеу жүргізетін қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды да ұсынады. Біліктілік іріктеу осы Қағидалардың 3-тарауының 3-параграфына сәйкес жүргізіледі;
5) конкурсты ұйымдастырушының техникалық ұсыныстарды қарауын және әлеуетті жекеше әріптестермен мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің техникалық-экономикалық және пайдалану сипаттамаларына қатысты мәселелерді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты жобасының талаптарын талқылауын, сондай-ақ конкурстың екінші кезеңінде конкурстық өтінімдерді әзірлеу мен ұсынудың күнтізбелік 30 (отыз) күннен кем болмайтын оңтайлы мерзімін талқылауын көздейді.
Осы кезеңде конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық, заңдық және өзге де параметрлері бойынша оңтайлы шешімдерді қалыптастыру қажет болған жағдайда, мүдделі әлеуетті жекеше әріптестердің әрқайсысының қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, бәсекелестік диалогын ұйымдастырады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша бәсекелестік диалогының нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша бәсекелестік диалогының нәтижелері туралы хаттамамен ресімделеді.
Бәсекелестік диалогына қатысушылар оны өткізу барысында алынған ақпараттың құпиялылығын сақтайды;
6) конкурсты ұйымдастырушының конкурстық құжаттаманы әзірлеуін және бекітуін көздейді.
Конкурсты ұйымдастырушы конкурстың бірінші кезеңінде ұсынылған техникалық ұсыныстарды қараудың қорытындысы бойынша Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құнын, мемлекеттік қолдаудың жиынтық құнын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің шығындарын өтеу көздерін айқындау әдістемесін ескере отырып, конкурстық құжаттаманы әзірлеуді жүзеге асырады.
Бұл ретте конкурстық құжаттамада мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру бойынша қаржылық шарттарды қамтитын конкурстық өтінімдерді ұсыну бойынша талаптар көзделеді.
Конкурстық құжаттаманы әзірлеу осы Қағидалардың 56, 57, 63 - 92-тармақтарының талаптары сақталып жүзеге асырылады;
7) конкурсты ұйымдастырушының жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың екінші кезеңіне қатысу мүмкіндігі туралы хабарламаларды бірінші кезеңде техникалық ұсыныстар берген, сондай-ақ біліктілік іріктеуден өткен әлеуетті жекеше әріптестерге жолдауын көздейді.

174. Второй этап конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур предусматривает:
1) внесение потенциальными частными партнерами, прошедшими квалификационный отбор, конкурсных заявок, а также внесение обеспечения конкурсной заявки.
В случае, если предполагаемый объект государственно-частного партнерства относится к сфере естественных монополий, потенциальному частному партнеру необходимо разместить инвестиционную программу, разрабатываемую в соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях".
Участники конкурса представляют конкурсные заявки, содержащие финансовые условия по реализации проекта государственно-частного партнерства, в соответствии с требованиями конкурсной документации;
2) осуществление мероприятий, предусмотренных подпунктами 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 105 настоящих Правил.
Параграф 7. Особенности проведения закрытого конкурса по определению частного партнера
175. Организатор конкурса проводит закрытые конкурсы по определению частного партнера в отношении объектов, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 2) статьи 19 Закона.
176. Закрытый конкурс по определению частного партнера проводится в соответствии с конкурсными процедурами, предусмотренными настоящими Правилами, с учетом следующих особенностей:
извещение о проведении закрытого конкурса по определению частного партнера не размещается. Организатор конкурса определяет ограниченный круг потенциальных частных партнеров, которые могут быть допущены к конкурсу по определению частного партнера, с последующим направлением им приглашений принять участие в закрытом конкурсе по определению частного партнера;
информация об условиях, дате, месте и времени проведения закрытого конкурса по определению частного партнера, а также сведения о его результатах организатор конкурса направляет потенциальным частным партнерам в письменной форме;
разъяснения положений конкурсной документации доводятся организатором конкурса в письменной форме до сведения всех потенциальных частных партнеров, которым предоставлена конкурсная документация, с указанием предмета запроса, но без указания, от кого поступил запрос;
протоколы, составленные в ходе проведения закрытого конкурса по определению частного партнера, и информация, полученная в ходе проведения таких конкурсов, не подлежат опубликованию в средствах массовой информации и размещению в сети Интернет.
Параграф 8. Определение частного партнера на основании прямых переговоров

174. Екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың екінші кезеңі мыналарды:
1) біліктілік іріктеуден өткен әлеуетті жекеше әріптестердің конкурстық өтінімдерді енгізуін, сондай-ақ конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізуін көздейді.
Егер болжамды мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі табиғи монополиялар саласына жататын болса, әлеуетті жекеше әріптес "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабының талаптарына сәйкес әзірленетін инвестициялық бағдарламаны орналастыруы қажет.
Конкурсқа қатысушылар конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру бойынша қаржылық шарттарды қамтитын конкурстық өтінімдерді ұсынады;
2) осы Қағидалардың 105-тармағының 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың жүзеге асырылуын көздейді.
7-параграф. Жекеше әріптесті анықтау жөніндегі жабық конкурсты өткізудің ерекшеліктері
175. Конкурсты ұйымдастырушы тізбесін Заңның 19-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын объектілерге қатысты жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурстарды өткізеді.
176. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурс мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Қағидаларда көзделген конкурстық рәсімдерге сәйкес өткізіледі:
жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурс өткізу туралы хабарлама орналастырылмайды. Конкурсты ұйымдастырушы жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа жіберілуі мүмкін әлеуетті жекеше әріптестердің шектеулі тобын айқындап, кейіннен оларға жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурсқа қатысуға шақырулар жібереді;
конкурсты ұйымдастырушы жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурсты өткізудің шарттары, күні, орны және уақыты туралы ақпаратты, сондай-ақ оның нәтижелері туралы мәліметтерді әлеуетті жекеше әріптестерге жазбаша нысанда жібереді;
конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіруді конкурсты ұйымдастырушы сұрау салудың мәнін көрсете отырып, бірақ сұрау салудың кімнен түскенін көрсетпей, конкурстық құжаттама берілген барлық әлеуетті жекеше әріптестердің назарына жазбаша нысанда жеткізеді;
жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурсты өткізу барысында жасалған хаттамалар және осындай конкурстарды өткізу барысында алынған ақпарат бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға және Интернет желісінде орналастырылуға жатпайды.
8-параграф. Тікелей келіссөздер негізінде жекеше әріптесті айқындау

177. Определение частного партнера на основании прямых переговоров осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан для реализации проектов государственно-частного партнерства, направленных на создание и эксплуатацию уникальных объектов, предусматривающих трансфер технологий, в соответствии со статьей 44 Закона.
178. Организация и проведение прямых переговоров по определению частного партнера осуществляется посредством следующих последовательных стадий:
1) инициирование проекта государственно-частного партнерства потенциальным частным партнером;
2) принятие решения Правительством Республики Казахстан о проведении прямых переговоров;
3) экспертиза бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства;
4) проведение переговоров между потенциальными сторонами договора государственно-частного партнерства об условиях договора государственно-частного партнерства;
5) заключение договора государственно-частного партнерства.
179. Инициирование прямых переговоров осуществляется путем подачи потенциальным частным партнером уполномоченному лицу заявки на инициирование прямых переговоров.
180. Данная заявка содержит:
наименование и адрес потенциального частного партнера;
государственную принадлежность (для юридических лиц), гражданство (для физических лиц);
данные о руководителях или владельцах юридических лиц и лицах, которые будут представлять потенциального частного партнера;
разработанный по структуре бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам. При этом финансово-экономическая модель проекта государственно-частного партнерства разрабатывается инициатором проекта государственно-частного партнерства и представляется в составе бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства.
В случаях инициирования проекта институционального государственно-частного партнерства с определением частного партнера посредством прямых переговоров, в составе бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства должно быть включено финансово-экономическое обоснование проекта государственно-частного партнерства.
181. Заявка на инициирование прямых переговоров по определению частного партнера является офертой на заключение договора государственно-частного партнерства.
182. Уполномоченное лицо, которому внесена заявка на инициирование прямых переговоров, в срок до 5 (пяти) рабочих дней возвращает потенциальному частному партнеру заявку, в случае если она не соответствует документам Системы государственного планирования Республики Казахстан.
В случае, если до истечения указанного срока заявка на инициирование прямых переговоров не возвращена, она считается принятой к рассмотрению.

177. Тікелей келіссөздер негізінде жекеше әріптесті айқындау Заңның 44-бабына сәйкес технологиялар трансферін көздейтін бірегей объектілерді құруға және пайдалануға бағытталған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
178. Жекеше әріптесті айқындау бойынша тікелей келіссөздерді ұйымдастыру және жүргізу мынадай реттілікпен болатын кезеңдер арқылы жүзеге асырылады:
1) әлеуетті жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бастамашылық жасауы;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тікелей келіссөздер жүргізу туралы шешім қабылдауы;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына берілетін бизнес-жоспардың сараптамасы;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының әлеуетті тараптары арасында мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптары туралы келіссөздер жүргізу;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу.
179. Тікелей келіссөздерге бастамашылық жасау әлеуетті жекеше әріптестің уәкілетті тұлғаға тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға өтінім беруі арқылы жүзеге асырылады.
180. Бұл өтінімде:
әлеуетті жекеше әріптестің атауы және мекенжайы;
мемлекеттік тиесілігі (заңды тұлғалар үшін), азаматтығы (жеке тұлғалар үшін);
заңды тұлғалардың басшылары немесе иелері және әлеуетті жекеше әріптестің атынан өкілдік ететін тұлғалар туралы деректер;
осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына берілетін құрылым бойынша әзірленген бизнес-жоспар қамтылады. Бұл ретте мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық моделін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының бастамашысы әзірлейді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына берілетін бизнес-жоспардың құрамында ұсынылады.
Жекеше әріптес тікелей келіссөздер арқылы айқындалатын институционалдық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бастамашылық жасалған жағдайларда бизнес-жоспардың құрамына мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық негіздемесі енгізілуі тиіс.
181. Жекеше әріптесті айқындау бойынша тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға арналған өтінім мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасуға арналған оферта болып табылады.
182. Тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға арналған өтінім енгізілген уәкілетті тұлға, егер өтінім Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келмесе, оны 5 (бес) жұмыс күніне дейінгі мерзімде әлеуетті жекеше әріптеске қайтарады.
Егер көрсетілген мерзім өткенге дейін тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға арналған өтінім қайтарылмаса, ол қарауға қабылданған болып есептеледі.

183. Уполномоченное лицо, принявшее к рассмотрению заявку на инициирование прямых переговоров, в срок до 70 (семидесяти) календарных дней осуществляет рассмотрение заявки на предмет ее соответствия требованиям законодательства в части инициирования прямых переговоров, в том числе:
1) в целях уточнения и (или) обсуждения поступившей заявки запрашивает у потенциального частного партнера дополнительные материалы и (или) проводит предварительные переговоры с оформлением протокола (протоколов);
2) публикует на веб-портале государственно-частного партнерства извещение о принятии к рассмотрению заявки на проведение прямых переговоров, проводит открытые обсуждения проекта с заинтересованными лицами в порядке, установленном пунктом 186 Правил;
3) в случае необходимости привлекает заинтересованные уполномоченные органы, технических и иных консультантов для определения целесообразности реализации проекта, а также уникальности предлагаемого объекта государственно-частного партнерства и приемлемости трансфера технологии.
В ходе рассмотрения заявки на проведение прямых переговоров, по итогам уточнения и (или) обсуждения представленной заявки потенциальный частный партнер может скорректировать ее или отозвать.
184. Извещение о принятии к рассмотрению заявки на проведение прямых переговоров размещается на веб-портале государственно-частного партнерства в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты приемки к рассмотрению данной заявки.
При наличии целесообразности уполномоченное лицо, принявшее к рассмотрению заявку на инициирование прямых переговоров, дополнительно обеспечивает распространение информации о принятии к рассмотрению заявки на проведение прямых переговоров путем размещения в иных источниках информации.
185. В извещении о принятии к рассмотрению заявки на проведение прямых переговоров указываются цели и задачи проекта государственно-частного партнерства, основные технико-экономические параметры объекта государственно-частного партнерства, основные критерии эффективности (например, мощность, производительность, удовлетворенность потребностей населения, снижение дефицита), планируемые сроки реализации.
В извещении о принятии к рассмотрению заявки на проведение прямых переговоров также указываются срок, не менее 45 (сорока пяти) календарных дней, и порядок подачи и рассмотрения предложений и замечаний заинтересованных лиц.
186. При наличии предложений и (или) замечаний на извещение о принятии к рассмотрению заявки на проведение прямых переговоров, уполномоченное лицо, принявшее к рассмотрению заявку на инициирование прямых переговоров, проводит открытые обсуждения поступивших предложений и (или) замечаний для выявления возможных альтернативных решений по проекту.
Открытые обсуждения проводятся с обязательным участием потенциального частного партнера, инициировавшего проект государственно-частного партнерства, лиц, внесших предложения и (или) замечания, уполномоченного лица. К участию в открытых обсуждениях могут быть приглашены технические эксперты, консультанты, представители соответствующих государственных органов, иные заинтересованные лица.
Регламент проведения открытых обсуждений утверждается уполномоченным лицом и публикуется на веб-портале государственно-частного партнерства в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты его утверждения, а также адресно направляется потенциальному частному партнеру, инициировавшему проект.

183. Тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға арналған өтінімді қарауға қабылдаған уәкілетті тұлға күнтізбелік 70 (жетпіс) күнге дейінгі мерзімде өтінімді тікелей келіссөздерге бастамашылық жасау бөлігінде оның заңнама талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарауды жүзеге асырады, оның ішінде:
1) келіп түскен өтінімді нақтылау және (немесе) талқылау мақсатында әлеуетті жекеше әріптестен қосымша материалдар сұратады және (немесе) хаттаманы (хаттамаларды) ресімдеумен алдын ала келіссөздер жүргізеді;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында тікелей келіссөздер жүргізуге арналған өтінімді қарауға қабылдау туралы хабарлама жариялайды, Қағидалардың 176-тармағында белгіленген тәртіппен мүдделі тұлғалармен жобаны ашық талқылауды жүргізеді;
3) қажет болған жағдайда жобаны іске асырудың орындылығын, сондай-ақ ұсынылып отырған мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің бірегейлігін және технология трансферінің қолайлылығын айқындау үшін мүдделі уәкілетті органдарды, техникалық және өзге де консультанттарды тартады.
Тікелей келіссөздер жүргізуге арналған өтінімді қарау барысында ұсынылған өтінімді нақтылау және (немесе) талқылау қорытындысы бойынша әлеуетті жекеше әріптес оны түзете немесе кері қайтарып ала алады.
184. Тікелей келіссөздер жүргізуге арналған өтінімді қарауға қабылдау туралы хабарлама мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында осы өтінімді қарауға қабылдау күнінен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде орналастырылады.
Тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға арналған өтінімді қарауға қабылдаған уәкілетті тұлға орындылығы болған кезде өзге ақпарат көздеріне орналастыру арқылы тікелей келіссөздер жүргізуге арналған өтінімді қарауға қабылдау туралы ақпараттың таралуын қосымша қамтамасыз етеді.
185. Тікелей келіссөздер жүргізуге арналған өтінімді қарауға қабылдау туралы хабарламада мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының мақсаттары мен міндеттері, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің негізгі техникалық-экономикалық параметрлері, тиімділіктің негізгі өлшемшарттары (қуаты, өнімділігі, халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыруы және тапшылықты азайтуы), жоспарланып отырған іске асыру мерзімдері көрсетіледі.
Тікелей келіссөздер жүргізуге арналған өтінімді қарауға қабылдау туралы хабарламада кемінде 45 (қырық бес) күнтізбелік күн мерзімі және мүдделі тұлғалардың ұсыныстары мен ескертулерін беру және қарау тәртібі де көрсетіледі.
186. Тікелей келіссөздер жүргізуге арналған өтінімді қарауға қабылдау туралы хабарламаға ұсыныстар және (немесе) ескертулер болған кезде тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға арналған өтінімді қарауға қабылдаған уәкілетті тұлға жоба бойынша ықтимал балама шешімдерді анықтау үшін келіп түскен ұсыныстарды және (немесе) ескертулерді ашық талқылауды жүргізеді.
Ашық талқылаулар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бастамашылық жасаған әлеуетті жекеше әріптестің, ұсыныстар және (немесе) ескертулер енгізген адамдардың, уәкілетті тұлғаның міндетті түрде қатысуымен өткізіледі. Ашық талқылауға қатысуға техникалық сарапшылар, консультанттар, тиісті мемлекеттік органдардың өкілдері, өзге де мүдделі тұлғалар шақырылуы мүмкін.
Ашық талқылауларды жүргізу регламентін уәкілетті тұлға бекітеді және ол бекітілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында жарияланады, сондай-ақ жобаға бастамашылық жасаған әлеуетті жекеше әріптеске атаулы түрде жіберіледі.

187. По результатам рассмотрения заявки в порядке, определенном пунктом 183 настоящих Правил, уполномоченное лицо, принявшее к рассмотрению заявку на инициирование прямых переговоров, направляет потенциальному частному партнеру положительное или отрицательное заключение.
188. Положительное заключение выносится в случае соответствия инициируемого проекта государственно-частного партнерства законодательству в сфере государственно-частного партнерства, подтверждения уникальности, подтверждения целесообразности трансфера технологии, целесообразности реализации проекта государственно-частного партнерства.
Уникальными признаются объекты, в ходе эксплуатации которых производятся товары или услуги, которые не производятся на территории Республики Казахстан на момент подачи заявки на инициирование прямых переговоров.
189. При отсутствии подтверждения по какому-либо из перечисленных в пункте 188 Правил оснований для положительного заключения, выносится отрицательное заключение.
При получении отрицательного заключения потенциальный частный партнер может доработать проект и инициировать его реализацию путем подачи новой заявки на проведение прямых переговоров или на проведение конкурса по реализации частной инициативы в соответствии параграфами 3 или 4 главы 2 настоящих Правил соответственно.
190. В случае вынесения положительного заключения по результату рассмотрения заявки на инициирование прямых переговоров, организатор прямых переговоров в срок не более 10 (десяти) рабочих дней вносит предложение в Правительство Республики Казахстан о проведении прямых переговоров с потенциальным частным партнером.
191. В случае принятия Правительством Республики Казахстан решения о проведении прямых переговоров с потенциальным частным партнером организатор конкурса проводит проверку соответствия потенциального частного партнера квалификационным требованиям, установленным статьей 32 Закона.
192. Организатор прямых переговоров формирует комиссию по проведению прямых переговоров по определению частного партнера (далее – Комиссия по проведению прямых переговоров).
Председателем Комиссии по проведению прямых переговоров является первый руководитель организатора прямых переговоров либо лицо, уполномоченное им.
Секретарем Комиссии по проведению прямых переговоров является представитель организатора прямых переговоров не ниже заместителя руководителя структурного подразделения.
В состав Комиссии по проведению прямых переговоров включаются представители центральных уполномоченных органов соответствующей отрасли, не ниже заместителя руководителя структурного подразделения.
В состав Комиссии по проведению прямых переговоров могут включаться представители иных государственных органов и организаций.

187. Осы Қағидалардың 183-тармағында айқындалған тәртіппен өтінімді қарау нәтижелері бойынша тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға арналған өтінімді қарауға қабылдаған уәкілетті тұлға әлеуетті жекеше әріптеске оң немесе теріс қорытынды жібереді.
188. Бастамашылық жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамаға сәйкес келген, бірегейлігі расталған, технология трансферінің орындылығы, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орындылығы расталған жағдайда оң қорытынды шығарылады.
Пайдалану барысында тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға арналған өтінімді беру сәтінде Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмейтін тауарлар немесе көрсетілетін қызметтер өндірілетін объектілер бірегей болып танылады.
189. Оң қорытынды үшін Қағидалардың 188-тармағында аталған қандай да бір негіздеме бойынша растау болмаған кезде теріс қорытынды шығарылады.
Әлеуетті жекеше әріптес теріс қорытынды алған кезде жобаны пысықтап, оны 2-тараудың 3 және 4-параграфтарына сәйкес тікелей келіссөздер жүргізуге немесе жеке бастаманы іске асыру жөніндегі конкурсты өткізуге арналған жаңа өтінім беру жолымен іске асыруға бастамашылық жасай алады.
190. Тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға арналған өтінімді қарау нәтижесі бойынша оң қорытынды шығарылған жағдайда, тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне әлеуетті жекеше әріптеспен тікелей келіссөздер жүргізу туралы ұсыныс енгізеді.
191. Қазақстан Республикасының Үкіметі әлеуетті жекеше әріптеспен тікелей келіссөздер жүргізу туралы шешім қабылдаған жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптестің Заңның 32-бабында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеруді жүргізеді.
192. Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы жекеше әріптесті айқындау бойынша тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияны (бұдан әрі – Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия) қалыптастырады.
Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның төрағасы тікелей келіссөздерді ұйымдастырушының бірінші басшысы не ол уәкілеттік берген тұлға болып табылады.
Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның хатшысы тікелей келіссөздерді ұйымдастырушының құрылымдық бөлімше басшысының орынбасарынан төмен емес өкілі болып табылады.
Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның құрамына тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының құрылымдық бөлімше басшысының орынбасарынан төмен емес өкілдері енгізіледі.
Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның құрамына өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өкілдері енгізілуі мүмкін.

193. Комиссия по проведению прямых переговоров осуществляет:
1) одобрение либо направление на доработку бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства, проекта договора государственно-частного партнерства;
2) принятие решения о результатах прямых переговоров;
3) иные функции, необходимые для проведения прямых переговоров.
194. Решения Комиссии по проведению прямых переговоров оформляются протоколом заседания Комиссии по проведению прямых переговоров по проекту государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Протокол подписывается членами Комиссии по проведению прямых переговоров, участвовавшими в заседании.
Решение Комиссии по проведению прямых переговоров принимается голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии по проведению прямых переговоров.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
В случае несогласия с решением Комиссии по проведению прямых переговоров любой член данной Комиссии выражает особое мнение, которое направляется организатору прямых переговоров в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня проведения заседания Комиссии и прилагается рабочим органом Комиссии по проведению прямых переговоров к протоколу. При этом в протоколе заседания Комиссии делается отметка о наличии особого мнения, и указывается окончательный срок внесения особого мнения.
Заседание Комиссии по проведению прямых переговоров правомочно, если на нем присутствуют не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
В случае отсутствия на заседании председателя Комиссии по проведению прямых переговоров, либо на период его отсутствия – лица, его замещающего, заседание Комиссии не проводится.
195. Бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства подписывается первым руководителем организатора прямых переговоров, либо лицом его замещающим, первым руководителем потенциального частного партнера, инициировавшего проект государственно-частного партнерства, а также иных заинтересованных уполномоченных лиц.
Бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства, а также прилагаемые к нему приложения и материалы направляется организатором прямых переговоров на следующие согласования и экспертизы:
1) в случае принадлежности проекта к сферам естественных монополий, согласование бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на товары, работы и услуги, согласование с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий в срок не более 10 (десяти) рабочих дней со дня внесения бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства.
При этом уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, согласовывает инвестиционную программу и положения договора государственно-частного партнерства определяющие:
формирование затрат, включаемых в тариф (цену, ставку сбора);
формирование статей расходов в пределах технических и технологических норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии, а также нормативных технических потерь;
установление перечня расходов, не учитываемых при формировании тарифа (цены, ставки сбора);
объем инвестиций и порядок возврата инвестированного капитала;
формирование и ограничение прибыли, включаемой в тариф (цену, ставку сбора);
применение методов начисления износа основных средств;
критерии качества эксплуатации объекта государственно-частного партнерства;
порядок определения качества эксплуатации объекта государственно-частного партнерства;
предоставление третьим лицам ограниченного целевого пользования объектом государственно-частного партнерства;
сроки (периоды) и источники финансирования проведения капитального ремонта или модернизации объекта государственно-частного партнерства или его частей;
права и обязанности частного партнера, связанные с формированием и утверждением тарифов;
проведение переоценки основных средств и направлений использования средств амортизационных отчислений, предусматриваемых тарифной сметой субъекта естественной монополии;
осуществление контроля деятельности в сферах естественных монополий, включая осуществление контроля за объемом и качеством производимых продукции, работ и услуг по проекту государственно-частного партнерства.
Согласование бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства оформляется в виде письма о согласовании, либо не согласовании с отражением причин несогласования по каждому рассматриваемому вопросу;

193. Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын мақұлдауды не пысықтауға жіберуді;
2) тікелей келіссөздердің нәтижелері туралы шешім қабылдауды;
3) тікелей келіссөздер жүргізу үшін қажетті өзге де функцияларды жүзеге асырады.
194. Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның шешімдері осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді.
Хаттамаға отырысқа қатысқан Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия мүшелері қол қояды.
Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның шешімі дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.
Дауыстар тең болған жағдайда төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда, осы Комиссияның кез келген мүшесі ерекше пікір білдіреді, ол тікелей келіссөздерді ұйымдастырушыға Комиссия отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жіберіледі және Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның жұмыс органы хаттамаға қоса береді. Бұл ретте Комиссия отырысының хаттамасында ерекше пікірдің бар екендігі туралы белгі қойылады және ерекше пікірді енгізудің түпкілікті мерзімі көрсетіледі.
Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның отырысы, егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды болады.
Отырыста Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия төрағасы не ол болмаған кезеңде – оны алмастыратын адам болмаған жағдайда Комиссия отырысы өткізілмейді.
195. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына берілетін бизнес-жоспарға тікелей келіссөздерді ұйымдастырушының бірінші басшысы не оны алмастыратын адам, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бастамашылық жасаған әлеуетті жекеше әріптестің бірінші басшысы, сондай-ақ өзге де мүдделі уәкілетті тұлғалар қол қояды.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспар, сондай-ақ оған қоса берілетін қосымшаларды және материалдарды тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы мынадай келісулер мен сараптамаларға жібереді:
1) жоба табиғи монополиялар салаларына тиесілі болған жағдайда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспар енгізілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды келісу, табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу.
Бұл ретте табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган инвестициялық бағдарламаны және мыналарды:
тарифке (бағаға, алым мөлшерлемесіне) енгізілетін шығындарды қалыптастыруды;
шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарының техникалық және технологиялық нормаларын, сондай-ақ нормативтік техникалық шығындар шегінде шығыстар баптарын қалыптастыруды;
тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) қалыптастыру кезінде ескерілмейтін шығыстар тізбесін белгілеуді;
инвестициялар көлемін және инвестицияланған капиталды қайтару тәртібін;
тарифке (бағаға, алым мөлшерлемесіне) енгізілетін пайданы қалыптастыруды және шектеуді;
негізгі құралдардың тозуын есепке жазу әдістерін қолдануды;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану сапасының өлшемшарттарын;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану сапасын айқындау тәртібін;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін шектеулі нысаналы пайдалануды үшінші тұлғаларға беруді;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісіне немесе оның бөліктеріне күрделі жөндеу жүргізуді немесе жаңғыртуды қаржыландыру мерзімдері (кезеңдері) мен көздерін;
жекеше әріптестің тарифтерді қалыптастыруға және бекітуге байланысты құқықтары мен міндеттерін;
табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметасында көзделген амортизациялық аударымдар құралдарын пайдаланудың негізгі құралдары мен бағыттарына қайта бағалау жүргізуді;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша өндірілетін өнімнің, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі мен сапасын бақылауды жүзеге асыруды қоса алғанда, табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылауды жүзеге асыруды көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының ережелерін келіседі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды келісу әрбір қаралатын мәселе бойынша келіспеу себептері көрсетіле отырып, келіспеу не келісу туралы хат түрінде ресімделеді;

2) по республиканским проектам, предусматривающим обеспечение частными партнерами реализацию государственных функций, в части, относящейся к сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности – согласование с антимонопольным органом, который в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия бизнес-плана к рассмотрению, направляет письмо о согласовании бизнес-плана или об отказе в согласовании с указанием обоснований;
3) проведение отраслевой экспертизы уполномоченным органом соответствующей отрасли.
По результатам отраслевой экспертизы бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства центральными уполномоченными органами составляется отраслевое заключение по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
По результатам экспертизы проекта государственно-частного партнерства по вопросам целесообразности, срокам реализации, объемам, стоимости и механизму реализации, достижению конечных и прямых результатов по проекту государственно-частного партнерства, подготавливается положительное или отрицательное отраслевое заключение.
Бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства при внесении в него изменений и (или) дополнений подлежит направлению на повторную отраслевую экспертизу.
По проектам государственно-частного партнерства в сфере информатизации оценка технологических, технических решений, предусмотренных в бизнес-плане к проекту государственно-частного партнерства, в том числе графика реализации, проводится на соответствие требованиям Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
По проектам государственно-частного партнерства в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности оценка технологических, технических решений, предусмотренных в бизнес-плане к проекту государственно-частного партнерства, в том числе графика реализации, проводится на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в том числе действующим на территории Республики Казахстан стандартам и нормативам.
В случае если проект государственно-частного партнерства затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых государственных органов, указанными отраслевыми государственными органами дополнительно предоставляются заключения соответствующих отраслевых экспертиз бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства.
В случае если проект государственно-частного партнерства предусматривает создание информационных систем и принятие государственных обязательств, уполномоченный орган в сфере информатизации при согласовании проекта конкурсной документации проекта должен рассмотреть вопрос целесообразности принятия программного обеспечения в государственную собственность;

2) жекеше әріптестердің мемлекеттік функцияларды іске асыруды қамтамасыз етуін көздейтін республикалық жобалар бойынша бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласына жататын бөлігінде – монополияға қарсы органмен келісу, ол бизнес-жоспар қарауға қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бизнес-жоспарды келісу туралы немесе негіздемелерді көрсете отырып, келісуден бас тарту туралы хат жібереді;
3) тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптама жүргізуі.
Орталық уәкілетті органдар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспардың салалық сараптамасының нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салалық қорытынды жасайды.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының орындылығы, іске асыру мерзімдері, көлемі, құны және іске асыру тетігі, түпкілікті және тікелей нәтижелерге қол жеткізу мәселелері бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының сараптамасы нәтижесі бойынша оң немесе теріс салалық қорытынды дайындалады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде қайта салалық сараптамаға жіберілуі тиіс.
Ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарда көзделген технологиялық, техникалық шешімдерді, оның ішінде іске асыру графигін бағалау "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкестігіне жүргізіледі.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарда көзделген технологиялық, техникалық шешімдерді, оның ішінде іске асыру графигін бағалау Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасының, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын стандарттар мен нормалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан жүргізіледі.
Егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бірнеше салалық мемлекеттік органдардың жауаптылық саласын қозғаған жағдайда, аталған салалық мемлекеттік органдар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспардың тиісті салалық сараптамаларының қорытындыларын қосымша ұсынады;

4) подготовка заключения на бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства центрального уполномоченного органа по бюджетной политике либо местного уполномоченного органа по государственному планированию на основании экспертизы, проводимой Центром развития государственно-частного партнерства либо юридическим лицом, определяемым местным исполнительным органом.
Бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства направляется организатором прямых переговоров в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике либо местный уполномоченный орган по государственному планированию с приложением:
положительного заключения (заключений) отраслевой экспертизы бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства;
результатов согласования, предусмотренных в настоящем пункте;
иных материалов и сведений, необходимых для всесторонней и полной оценки представляемого бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства.
Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике либо местный уполномоченный орган по государственному планированию в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня поступления направляет бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства и поступившие материалы в Центр развития государственно-частного партнерства или юридические лица, определяемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, для проведения экспертизы.
196. Экспертиза бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, осуществляется в срок не более 20 (двадцати) рабочих дней.
197. Экспертиза бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, проводится Центром развития государственно-частного партнерства (по республиканским проектам) либо юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченными на проведение экспертизы (по местным проектам), с целью определения возможности реализации проекта государственно-частного партнерства посредством оценки информации, содержащейся в бизнес-плане к проекту государственно-частного партнерства.
198. Заключение экспертизы бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, содержит оценку:
возможности реализации проекта государственно-частного партнерства в рамках действующего законодательства Республики Казахстан в сфере государственно-частного партнерства;
возможности оказания указанных в бизнес-плане к проекту государственно-частного партнерства видов и объемов государственной поддержки, а также возмещения затрат и получения доходов частным партнером;
рисков проекта государственно-частного партнерства и мер по их управлению;
институциональных решений (механизмов взаимодействия сторон, их ответственности и другие);
социально-экономической эффективности реализации проекта государственно-частного партнерства;
коммерческой эффективности реализации проекта государственно-частного партнерства;
результатов маркетингового исследования, в том числе спроса на образующуюся в результате реализации проекта государственно-частного партнерства продукцию (товары, работы и услуги);
соотношения выгод и затрат государства при реализации проекта государственно-частного партнерства по предлагаемой схеме.

4) Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы не жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлға жүргізетін сараптаманың негізінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарға қорытынды дайындау.
Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспардың салалық сараптамасының оң қорытындысын (қорытындыларын);
осы тармақта көзделген келісу нәтижелерін;
ұсынылып отырған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды жан-жақты және толық бағалау үшін қажетті өзге де материалдар мен мәліметтерді қоса бере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды жібереді.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган келіп түскен күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын заңды тұлғаларға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды және келіп түскен материалдарды сараптама жүргізу үшін жібереді.
196. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарға, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде сараптама 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
197. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспардың, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде сараптамасын Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы (республикалық жобалар бойынша) не облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын, сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар (жергілікті жобалар бойынша) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарда қамтылған ақпаратты бағалау арқылы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру мүмкіндігін айқындау мақсатында жүргізеді.
198. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспардың, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде сараптама қорытындысы:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы қолданыстағы заңнамасы шеңберінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру мүмкіндіктерін;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарда көрсетілген мемлекеттік қолдаудың түрлері мен көлемдерін көрсету, сондай-ақ жекеше әріптестің шығындарын өтеу және кірістер алу мүмкіндіктерін;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін және оларды басқару бойынша шараларды;
институционалдық шешімдерді (тараптардың өзара іс-қимыл тетіктерін, олардың жауапкершілігін және басқаларды);
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың әлеуметтік-экономикалық тиімділігін;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың коммерциялық тиімділігін;
маркетингтік зерттеу нәтижелерін, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру нәтижесінде пайда болатын өнімге (тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге) сұранысты;
ұсынылатын схема бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезіндегі мемлекеттің пайдасы мен шығындарының арақатынасын бағалауды қамтиды.

199. Результатом экспертизы бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, является положительное заключение или отрицательное заключение, состоящее из следующих частей:
1) вступительная часть заключения экспертизы содержит сведения о наименовании и дате проведения экспертизы, а также общую информацию о проекте государственно-частного партнерства;
2) в основной (аналитической) части заключения экспертизы отражаются результаты оценки, проведенной в соответствии с настоящими Правилами;
3) в заключительной части излагаются выработанные по итогам экспертизы выводы и рекомендации.
Положительное заключение экспертизы бизнес-плана проекта государственно-частного партнерства представляется в случае соответствия в совокупности критериям, указанным ниже:
1) предоставление полного пакета документов, а также соответствие структуры и содержания бизнес-плана требованиям, установленным настоящими Правилами;
2) наличие стратегических предпосылок для реализации проекта и соответствие конечных результатов целям документов системы государственного планирования;
3) положительные значения показателей чистого дисконтированного дохода (Net present value – NPV), внутренней нормы доходности (Internal rate of return – IRR);
4) наличие положительных показателей экономического чистого дисконтированного дохода (Economic net present value – ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (Economic internal rate of return – EIRR).
Отрицательное заключение экспертизы бизнес-плана проекта государственно-частного партнерства представляется в случае несоответствия одному из критериев, указанных ниже:
1) не соответствие требованиям, указанным в подпунктах 1)-4) части второй пункта 199 настоящих Правил;
2) не предоставление в течение 30 рабочих дней дополнительных и/или доработанных документов согласно направленному дополнительному запросу, с даты направления запроса.
200. Центральный либо местный уполномоченный орган по бюджетной политике на основании экспертизы, проводимой Центром развития государственно-частного партнерства либо юридическим лицом, определяемым местным исполнительным органом, подготавливает заключение на бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства.
201. Общий срок рассмотрения бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства центральным уполномоченным органом по бюджетной политике с учетом экспертизы не превышает 40 (сорока) рабочих дней с момента его внесения.
В случаях необходимости представления недостающей и (или) дополнительной информации по бизнес-плану к проекту государственно-частного партнерства Центр развития государственно-частного партнерства или юридические лица, определяемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченные на проведение экспертизы, направляют соответствующие запросы, копию запроса – центральному уполномоченному органу по бюджетной политике или местному уполномоченному органу по государственному планированию в срок не более 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления пакета документов (но не более одного раза). Недостающая и (или) дополнительная информация либо уведомление о необходимости дополнительных сроков направляется разработчиком бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства, в срок не более 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления запроса.
Дополнительный срок представления недостающей и (или) дополнительной информации не может превышать 30 (тридцати) календарных дней.
Сроки проведения экспертизы приостанавливаются со дня направления запроса и до представления необходимой информации.
В случае непредставления в срок необходимой информации согласно запросу бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства оставляется без рассмотрения и направляется отрицательное заключение.

199. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде сараптау нәтижесі мынадай бөліктерден тұратын оң не теріс қорытынды болып табылады:
1) сараптама қорытындысының кіріспе бөлігінде сараптаманың атауы мен өткізілетін күні туралы мәліметтер, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы туралы жалпы ақпарат қамтылады;
2) сараптама қорытындысының негізгі (талдамалық) бөлігінде осы Қағидаларға сәйкес жүргізілген бағалаудың нәтижелері көрсетіледі;
3) қорытынды бөлігінде сараптаманың қорытындысы бойынша әзірленген тұжырымдар мен ұсынымдар баяндалады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының бизнес-жоспары сараптамасының оң қорытындысы жиынтығында төменде көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда ұсынылады:
1) құжаттардың толық топтамасының ұсынылуы, сондай-ақ бизнес-жоспардың құрылымы мен мазмұнының осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігі;
2) жобаны іске асыру үшін стратегиялық алғышарттардың болуы және түпкілікті нәтижелердің мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының мақсаттарына сәйкестігі;
3) таза дисконтталған табыс (Net present value – NPV), кірістіліктің ішкі нормасы (internal rate of return – IRR) көрсеткіштерінің оң мәндері;
4) экономикалық таза дисконтталған табыстың (Economic net present value – ENPV) және кірістіліктің экономикалық ішкі нормасының (economic internal rate of return – EIRR) оң көрсеткіштерінің болуы.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының бизнес-жоспары сараптамасының теріс қорытындысы мынадай өлшемшарттардың біріне сәйкес келмеген жағдайда ұсынылады:
1) осы Қағидалардың 199-тармағы екінші бөлігінің 1)-4) тармақшаларында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) жіберілген қосымша сұрау салуға сәйкес қосымша және/немесе пысықталған құжаттарды сұрау салу жіберілген күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде ұсынбау.
200. Бюджет саясаты жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы немесе жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлға жүргізетін сараптама негізінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарға қорытынды дайындайды.
201. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды қарауының жалпы мерзімі сараптаманы ескергенде, ол енгізілген күннен бастап 40 (қырық) жұмыс күнінен аспайды.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспар бойынша жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты ұсыну қажет болған жағдайда, Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап (бірақ бір реттен артық емес) 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тиісті сұрау салуларды, сұрау салудың көшірмесін – бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды әзірлеуші жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты не қосымша мерзімдердің қажеттігі туралы хабарламаны сұрау салу түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жібереді.
Жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты ұсынудың қосымша мерзімі күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспауға тиіс.
Сараптама жүргізу мерзімдері сұрау салу жіберілген күннен бастап қажетті ақпарат ұсынылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Сұрау салуға сәйкес қажетті ақпарат уақтылы ұсынылмаған жағдайда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспар қараусыз қалдырылады және теріс қорытынды жіберіледі.

202. В случае отсутствия со стороны государства мер государственной поддержки и выплат из государственного бюджета субъектам государственно-частного партнерства, заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике и экспертиза Центра развития государственно-частного партнерства либо юридического лица, определяемого местным исполнительным органом, не требуются.
203. Бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства дорабатывается частным инициатором с организатором прямых переговоров и утверждается приказом первого руководителя организатора прямых переговоров, либо лица его замещающего и подписывается первым руководителем частного инициатора с учетом результатов всех необходимых согласований и экспертиз и решения Комиссии по проведению прямых переговоров. Общий срок доработки и утверждения бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства составляет не более двух месяцев с момента получения всех необходимых экспертиз и согласований.
Не допускается внесение изменений и дополнений в утвержденный бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства без проведения экспертизы.
204. Организатор прямых переговоров в срок не более 3 (трех) рабочих дней с момента утверждения бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства уведомляет об этом потенциального частного партнера, инициировавшего проект государственно-частного партнерства.
205. Частный инициатор в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента подписания утвержденного бизнес-плана направляет уполномоченному лицу проект договора государственно-частного партнерства, разработанный в соответствии с утвержденным бизнес-планом к проекту государственно-частного партнерства.
Содержание договора государственно-частного партнерства определяется в соответствии со статьей 46 Закона.
206. Решение о продлении срока представления проекта договора государственно-частного партнерства принимается Комиссией по проведению прямых переговоров.
207. Проект договора государственно-частного партнерства, внесенный частным инициатором, выносится на заседание Комиссии по проведению прямых переговоров.
Результаты переговоров оформляются протоколом заседания Комиссии по проведению прямых переговоров по проекту государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам, подписываемым уполномоченными представителями сторон и членами Комиссии по проведению прямых переговоров с приложением проекта договора государственно-частного партнерства.
208. Организатор прямых переговоров направляет на согласование проект договора государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, с приложением протокола Комиссии по проведению прямых переговоров, в центральный либо местный уполномоченный орган по исполнению бюджета и в государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий (по проекту государственно-частного партнерства, реализуемому в сферах естественных монополий).

202. Мемлекет тарапынан мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілеріне мемлекеттік қолдау шаралары және мемлекеттік бюджеттен төлемдер болмаған жағдайда, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындылары және Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығының немесе жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғаның сараптамасы талап етілмейді.
203. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының бизнес-жоспарын жеке бастамашы тікелей келіссөздерді ұйымдастырушымен пысықтайды және тікелей келіссөздерді ұйымдастырушының бірінші басшысының немесе оны алмастыратын адамның бұйрығымен бекітіледі және оған барлық қажетті келісулер мен сараптамалардың нәтижелерін, Тікелей келіссөздерді жүргізу жөніндегі комиссияның шешімдерін ескере отырып, жеке бастамашының бірінші басшысы қол қояды. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды пысықтау мен бекітудің жалпы мерзімі барлық қажетті сараптамалар мен келісулер алынған күннен бастап екі айдан аспайды.
Бекітілген мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарға сараптама жүргізбестен, өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
204. Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспар бекітілген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде бұл туралы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бастамашы болған әлеуетті жекеше әріптесті хабардар етеді.
205. Жеке бастамашы бекітілген бизнес-жоспарға қол қойылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде уәкілетті тұлғаға бекітілген мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарға сәйкес әзірленген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын жібереді.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының мазмұны Заңның 46-бабына сәйкес айқындалады.
206. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын ұсыну мерзімін ұзарту туралы шешімді Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия қабылдайды.
207. Жеке бастамашы енгізген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасы Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның отырысына шығарылады.
Келіссөздердің нәтижелері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасы қоса беріле отырып, тараптардың уәкілетті өкілдері мен Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия мүшелері қол қоятын, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді.
208. Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның хаттамасын қоса бере отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органға және табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға (табиғи монополиялар салаларында іске асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша) келісуге жібереді.

209. Центральный либо местный уполномоченный орган по исполнению бюджета согласовывает проект договора государственно-частного партнерства по вопросам, входящим в компетенцию, в срок не более 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления.
210. Уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий согласовывает проект договора государственно-частного партнерства в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на товары, работы и услуги, относящиеся к сфере естественных монополий, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его представления.
211. Согласование проекта договора государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, оформляется в виде письма о согласовании, либо не согласовании с отражением причин несогласования по каждому рассматриваемому вопросу.
212. Проект договора государственно-частного партнерства дорабатывается организатором прямых переговоров (уполномоченным лицом) при наличии рекомендаций по итогам согласования центрального либо местного уполномоченного органа по исполнению бюджета и уполномоченного государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и утверждается Комиссией по проведению прямых переговоров.
Не допускается утверждение протоколом Комиссии по проведению прямых переговоров проекта договора государственно-частного партнерства, противоречащего утвержденному бизнес-плану к проекту государственно-частного партнерства.
213. По итогам принятия решения о результатах прямых переговоров Комиссией по проведению прямых переговоров организатор прямых переговоров направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и исполнению бюджета (по республиканским проектам) или местный уполномоченный орган по бюджетной политике (по местным проектам) заявку с приложением результатов согласований проекта договора государственно-частного партнерства для вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса принятия государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства.
В случае отсутствия государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства вынесение на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий вопроса принятия государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства не требуется.
Отсутствие государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства подтверждается уполномоченным органом по бюджетной политике с оформлением соответствующего письма.

209. Бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын келіп түскен күнінен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде келіседі.
210. Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган табиғи монополиялар саласына жататын тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын ол ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде келіседі.
211. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде келісу әрбір қаралатын мәселе бойынша келіспеу себептері көрсетіле отырып, келіспеу не келісу туралы хат түрінде ресімделеді.
212. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органның және табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның келісуінің қорытындысы бойынша ұсынымдар болған кезде тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы (уәкілетті тұлға) пысықтайды және оны Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия бекітеді.
Бекітілген мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарға қайшы келетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның хаттамасымен бекітуге жол берілмейді.
213. Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның тікелей келіссөздер нәтижелері туралы шешім қабылдау қорытындысы бойынша тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы тиісті бюджет комиссияның қарауына мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мәселесін шығару үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын келісу нәтижелерін қоса бере отырып, өтінімді бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға (республикалық жобалар бойынша) немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға (жергілікті жобалар бойынша) жібереді.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер болмаған жағдайда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мәселесін тиісті бюджет комиссияларының қарауына шығару талап етілмейді.
Бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті орган тиісті хатты ресімдей отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің жоқ екендігін растайды.

214. Организатором прямых переговоров (уполномоченным лицом) разрабатывается и в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после вынесения положительного решения соответствующей бюджетной комиссии проект решения маслихата о принятии государственных обязательств по каждому отдельному местному проекту государственно-частного партнерства, с включением информации об объеме каждого принятого обязательства (по проектам государственно-частного партнерства, предусматривающим принятие государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства).
215. Принятие государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительством Республики Казахстан осуществляется в соответствии со статьей 147 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
216. Организатор прямых переговоров (уполномоченное лицо) заключает договор государственно-частного партнерства с потенциальным частным партнером.
Параграф 9. Особенности планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры, в том числе порядок определения частного партнера и заключения договора государственно-частного партнерства
217. Государственно-частное партнерство по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры реализуется путем обеспечения инженерно-коммуникационной инфраструктурой проектов субъектов предпринимательства, направленных на создание новых производств, модернизацию и расширение действующих производств как для отдельных проектов индивидуально (в том числе для обеспечения нескольких проектов), так и в рамках создания индустриальных зон.
Создание (реконструкция) и (или) эксплуатация инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках развития производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляются частным партнером в соответствии с договором государственно-частного партнерства.
Обеспечение инженерно-коммуникационной инфраструктурой в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется до границы территории проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства.
Планирование и реализация проекта государственно-частного партнерства по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется с учетом особенностей, установленных в пункте 218 настоящих Правил, в случаях, отвечающих следующим условиям:
1) реализация проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства в рамках основных направлений документов Системы государственного планирования Республики Казахстан;

214. Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы (уәкілетті тұлға) тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі шығарылғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде әрбір қабылданған міндеттеменің көлемі туралы ақпаратты (мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауды көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша) қоса отырып, әрбір жеке мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлейді.
215. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 147-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
216. Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы (уәкілетті тұлға) әлеуетті жекеше әріптеспен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасады.
9-параграф. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру ерекшеліктері, оның ішінде жекеше әріптесті айқындау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу тәртібі
217. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жекелеген жобалар үшін жеке де (оның ішінде бірнеше жобаларды қамтамасыз ету үшін), индустриялық аймақтарды құру шеңберінде де жаңа өндірістер құруға, қолданыстағы өндірістерді жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған кәсіпкерлік субъектілері жобаларын инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету жолымен іске асырылады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым құруды (реконструкциялауды) және (немесе) пайдалануды жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес жүзеге асырады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасы (жобалары) аумағының шекарасына дейін жүзеге асырылады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын жоспарлау және іске асыру осы Қағидалардың 218-тармағында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, мынадай:
1) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының негізгі бағыттары шеңберінде кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасын (жобаларын) іске асыру;

2) соответствие проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства генеральному плану развития населенного пункта;
3) наличие технико-экономического обоснования и (или) проектно-сметной документации по проекту (проектам) субъекта (субъектов) предпринимательства и (или) выполнения строительно-монтажных работ в объеме не менее двадцати процентов от стоимости проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства;
4) создание новых постоянных рабочих мест в рамках проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства;
5) наличие инвестиций в проекте (проектах) субъекта (субъектов) предпринимательства в объеме более 2000000-кратного размера месячного расчетного показателя;
6) создание (реконструкция) инженерно-коммуникационной инфраструктуры (на все виды коммуникаций) в объеме не превышающим 700000-кратный размер месячного расчетного показателя.
218. Особенности процедур планирования и определения частного партнера по проектам государственно-частного партнерства, отвечающим условиям, определенным в пункте 217 настоящих Правил:
1) не требуется создание Межведомственных проектных групп;
2) информация о проведении конкурса по определению частного партнера размещается организатором конкурса на веб-портале государственно-частного партнерства и своем официальном интернет-ресурсе, на казахском и русском языках не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до дня проведения конкурса по определению частного партнера. Одновременно с размещением информации на веб-портале государственно-частного партнерства, организатор конкурса направляет данную информацию с приложением конкурсной документации субъектам предпринимательства, проекты которых обеспечиваются инженерно-коммуникационной инфраструктурой в рамках реализации данного проекта государственно-частного партнерства;
3) конкурс считается состоявшимся при наличии одной и более конкурсных заявок не зависимо от порядка инициирования проекта государственно-частного партнерства.
219. Компенсация инвестиционных затрат частного партнера, направленных на создание (реконструкцию) инженерно-коммуникационной инфраструктуры, осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
При планировании компенсации затрат по проектам государственно-частного партнерства по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры не предусматривается выплата компенсации инвестиционных затрат до ввода в эксплуатацию объекта, создаваемого в рамках проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства, а также если проект (проекты) субъекта (субъектов) предпринимательства не предусматривает генерирование положительных денежных потоков и налоговых поступлений в бюджет.

2) кәсіпкерлік субъектісі (субъектілері) жобасының (жобаларының) елді мекенді дамытудың бас жоспарына сәйкестігі;
3) кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасы (жобалары) бойынша техникалық-экономикалық негіздеме және (немесе) жобалау-сметалық құжатамасының болуы және (немесе) кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасы (жобалары) құнының кемінде жиырма пайызы көлемінде құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындауы;
4) кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасы (жобалары) шеңберінде жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру;
5) кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасында (жобаларында) айлық есептік көрсеткіштің 2000000 еселенген мөлшерінен астам көлемде инвестициялардың болуы;
6) айлық есептік көрсеткіштің 700000 еселенген мөлшерінен аспайтын көлемде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым (коммуникациялардың барлық түрлеріне) құру (реконструкциялау) ерекшеліктеріне сәйкес келетін жағдайларда жүзеге асырылады.
218. Осы Қағидалардың 217-тармағында айқындалған ерекшеліктерге сай келетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша жоспарлау және жекеше әріптесті айқындау рәсімдерінің ерекшеліктері:
1) Ведомствоаралық жобалық топтарды құру талап етілмейді;
2) конкурсты ұйымдастырушы жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы ақпаратты мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында және өзінің ресми интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс өткізілетін күнге дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын орналастырады. Конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында ақпаратты орналастырумен бір мезгілде конкурстық құжаттаманы қоса бере отырып, осы ақпаратты жобалары осы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілетін кәсіпкерлік субъектілеріне жібереді;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бастамашылық жасау тәртібіне қарамастан, бір және одан көп конкурстық өтінім болған кезде конкурс өткізілді деп есептеледі.
219. Жекеше әріптестің инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды құруға (реконструкциялауға) бағытталған инвестициялық шығындарын өтеу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шығындарды өтеуді жоспарлау кезінде кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасы (жобалары) шеңберінде құрылған объекті пайдалануға берілгенге дейін, сондай-ақ егер кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасы (жобалары) бюджетке оң ақша ағындары мен салықтық түсімдерді генерациялауды көздемесе, инвестициялық шығындарға өтемақы төлеу көзделмейді.

Параграф 10. Коммерческое закрытие по проекту государственно-частного партнерства
220. Уполномоченное лицо заключает договор государственно-частного партнерства с победителем конкурса на основании решения Комиссии, а по проектам государственно-частного партнерства, предусматривающим принятие государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства – на основании положительного решения соответствующей бюджетной комиссии, решения маслихата в соответствии со статьей 149 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 216 настоящих Правил.
221. Принятие государственных обязательств Правительством Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании положительного решения соответствующей бюджетной комиссии, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 215 настоящих Правил.
Принятие государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местными исполнительными органами осуществляется на основании решения маслихата области, городов республиканского значения и столицы соответственно по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства.
222. По проекту государственно-частного партнерства, предусматривающему предоставление поручительства государства, после заключения договора государственно-частного партнерства, на основании решения Правительства Республики Казахстан заключается договор поручительства в соответствии со статьей 145 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
223. Регистрация договора государственно-частного партнерства, в том числе в случае отсутствия государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства, осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением.
В случае отсутствия государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства регистрация договора государственно-частного партнерства осуществляется без решения соответствующей бюджетной комиссии при предоставлении подтверждающего письма центрального уполномоченного органа по бюджетной политике (по республиканским проектам) либо местного уполномоченного органа по государственному планированию (по местным проектам) об отсутствии государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства.
224. Сведения о результатах конкурса по определению частного партнера, а также о коммерческом закрытии – заключении договора государственно-частного партнерства публикуются на веб-портале государственно-частного партнерства в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты регистрации договора государственно-частного партнерства.

10-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша коммерциялық жабу
220. Осы Қағидалардың 216-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті тұлға Комиссияның шешімі негізінде конкурс жеңімпазымен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын, ал мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауды көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша – тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі, Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 149-бабына сәйкес мәслихат шешімі негізінде жасасады.
221. Осы Қағидалардың 215-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік міндеттемелер қабылдауын тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауы тиісінше облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана мәслихатының әрбір жеке мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша шешімі негізінде жүзеге асырылады.
222. Мемлекет кепілгерлігін беруді көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты жасалғаннан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасы Бюдет кодексінің 145-бабына сәйкес кепілгерлік шарты жасалады.
223. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын тіркеуді, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер болмаған жағдайда тіркеуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі жүзеге асырады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер болмаған жағдайда мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын тіркеу бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның (республикалық жобалар бойынша) не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның (жергілікті жобалар бойынша) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің жоқ екендігі туралы растайтын хаты ұсынылған кезде тиісті бюджет комиссиясының шешімінсіз жүзеге асырылады.
224. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың нәтижелері туралы, сондай-ақ коммерциялық жабу – мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу туралы мәліметтер мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында жарияланады.

Параграф 11. Финансовое закрытие по проекту государственно-частного партнерства
225. В договор государственно-частного партнерства включается график финансового закрытия, если финансовое закрытие не состоялось до заключения договора государственно-частного партнерства, а также права, обязанности и ответственность сторон по его осуществлению.
226. При финансировании проектов государственно-частного партнерства рекомендуется поэтапное (траншевое) финансирование частного партнера.
227. Заключение прямого соглашения между государственным партнером, частным партнером и кредитором (кредиторами) частного партнера предусматривает следующие последовательные стадии:
1) частный партнер и (или) кредитор (кредиторы) частного партнера вносит государственному партнеру проект прямого соглашения в соответствии со статьей 47 Закона;
2) государственный партнер рассматривает и выносит проект прямого соглашения на заседание Комиссии;
3) Комиссия рассматривает проект прямого соглашения и при необходимости привлекает экспертов;
4) Комиссия одобряет окончательный проект прямого соглашения по итогам переговоров сторон прямого соглашения;
5) в случае наличия в прямом соглашении положений, влекущих расходы государственного бюджета, данный вопрос выносится на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии;
6) заключение прямого соглашения на основании решения Комиссии и соответствующей бюджетной комиссии.
Прямое соглашение после его подписания сторонами подлежит регистрации центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением, зарегистрировавшим договор государственно-частного партнерства.
228. Частным партнером допускается передача в залог своих прав по договору государственно-частного партнерства исключительно в целях привлечения заемного финансирования для реализации проекта государственно-частного партнерства, с письменного согласия государственного партнера, если иное не установлено законами Республики Казахстан.
229. Передача частным партнером в залог своих прав по договору государственно-частного партнерства кредитору осуществляется в соответствии со статьей 51 Закона.
230. В случае привлечения частным партнером заемного финансирования под залог права требования по денежным поступлениям в виде компенсации инвестиционных затрат, предусмотренным договором государственно-частного партнерства, счет для зачисления компенсации инвестиционных затрат открывается в банке-кредиторе.
231. Денежные средства со счета для зачисления компенсации инвестиционных затрат используются для следующих расходных операций:

11-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша қаржылық жабу
225. Егер қаржылық жабу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты жасалғанға дейін орындалмаса, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына қаржылық жабу графигі, сондай-ақ тараптардың оны жүзеге асыру бойынша құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі қосылады.
226. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландыру кезінде жекеше әріптесті кезең-кезеңімен (траншпен) қаржыландыру ұсынылады.
227. Мемлекеттік әріптес, жекеше әріптес және жекеше әріптестің кредиторы (кредиторлары) арасында тікелей келісім жасасу мынадай реттілікпен болатын кезеңдерді көздейді:
1) жекеше әріптес және (немесе) жекеше әріптестің кредиторы (кредиторлары) Заңның 47-бабына сәйкес мемлекеттік әріптеске тікелей келісімнің жобасын енгізеді;
2) мемлекеттік әріптес тікелей келісімнің жобасын қарайды және Комиссия отырысына шығарады;
3) Комиссия тікелей келісімнің жобасын қарайды және қажет болған жағдайда сарапшыларды тартады;
4) Комиссия тікелей келісім тараптарының келіссөздерінің қорытындысы бойынша тікелей келісімнің түпкілікті жобасын мақұлдайды;
5) тікелей келісімде мемлекеттік бюджеттің шығыстарына әкеп соғатын ережелер болған жағдайда, бұл мәселе тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарылады;
6) Комиссияның және тиісті бюджет комиссиясының шешімі негізінде тікелей келісім жасасу.
Тікелей келісімге тараптар қол қойғаннан кейін оны бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын тіркеген оның аумақтық бөлімшесі тіркеуге тиіс.
228. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша өз құқықтарын мемлекеттік әріптестің жазбаша келісімімен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін қарыздық қаржыландыруды тарту мақсатында ғана кепілге беруіне жол беріледі.
229. Жекеше әріптестің кредиторға мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша өз құқықтарын кепілге беруі Заңның 51-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
230. Жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген инвестициялық шығындардың өтемақысы түріндегі ақшалай түсімдер бойынша талап ету құқығын кепілмен қарыздық қаржыландыруды тартқан жағдайда, инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызу үшін шот кредитор-банкте ашылады.
231. Инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызу шотынан түскен қаражат мынадай шығыс операциялары:

1) погашение основного долга, просроченного основного долга, капитализированного основного долга и капитализированного вознаграждения по займу, привлеченному для реализации проекта государственно-частного партнерства, согласно договору финансирования;
2) выплата оставшейся части денежных средств на основной счет частного партнера, по согласованию с кредитором, являющимся залогодержателем.
232. Счет для зачисления компенсации инвестиционных затрат используется в интересах защиты права кредитора при финансировании проектов государственно-частного партнерства под залог права требования по денежным поступлениям в виде компенсации инвестиционных затрат. Применение счета для зачисления компенсации инвестиционных затрат в иных целях не допускается.
233. Государственный партнер при привлечении частным партнером заемных средств под залог права требования в виде компенсации инвестиционных затрат, предусмотренных договором государственно-частного партнерства, направляет денежные выплаты в виде компенсации инвестиционных затрат на счет для зачисления компенсации инвестиционных затрат.
234. Софинансирование по проекту государственно-частного партнерства предоставляется в соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона, в порядке и объеме, установленных договором государственно-частного партнерства.
235. Софинансирование может выплачиваться единым платежом или траншами пропорционально внесенным собственным и (или) заемным средствам частного партнера.
Глава 4. Порядок проведения мониторинга договоров, мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства
Параграф 1. Реализация проектов государственно-частного партнерства.
236. По республиканским проектам государственно-частного партнерства для внесения данных в Реестр заключенных договоров государственно-частного партнерства по объектам государственно-частного партнерства, относящимся к республиканской собственности, государственный партнер направляет в уполномоченный орган по управлению государственным имуществом информацию о заключенных договорах государственно-частного партнерства не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента их регистрации, включающую следующие сведения:
наименование и реквизиты государственного партнера и частного партнера;
объект государственно-частного партнерства;
дата заключения, срок действия и регистрационный номер договора государственно-частного партнерства;
договор государственно-частного партнерства;
стоимость объекта государственно-частного партнерства;
дата включения договора государственно-частного партнерства в реестр (в случае внесения в Реестр сведений о внесенных изменениях и дополнениях в заключенный договор государственно-частного партнерства).
Информация о заключенных договорах государственно-частного партнерства направляется государственным партнером в печатном и электронном виде, заверенная печатью уполномоченного органа соответствующей отрасли или удостоверенная посредством электронной цифровой подписи.
При необходимости получения дополнительных и (или) недостающих сведений или документов, необходимых для ведения Реестра, уполномоченный орган по управлению государственным имуществом запрашивает их у государственного партнера, уполномоченного органа соответствующей отрасли.
В случае внесения изменений и дополнений в заключенный договор государственно-частного партнерства сведения о внесенных изменениях и дополнениях включаются в Реестр в порядке, установленном настоящим пунктом.
Не подлежат включению в Реестр тексты договоров государственно-частного партнерства с грифом "особой важности", "совершенно секретно" и "секретно" или разделы и части договора, содержащие конфиденциальные сведения, не подлежащие разглашению.
Сведения о заключенных договорах государственно-частного партнерства подлежат включению в Реестр в электронном виде в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента поступления информации в уполномоченный орган по управлению государственным имуществом.

1) қаржыландыру шартына сәйкес негізгі қарызды, мерзімі өткен негізгі қарызды, капиталдандырылған негізгі қарызды және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін тартылған қарыз бойынша капиталдандырылған сыйақыны өтеу;
2) кепіл ұстаушы болып табылатын кредитормен келісу бойынша жекеше әріптестің негізгі шотына қаражаттың қалған бөлігін төлеу үшін пайдаланылады.
232. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландыру кезінде кредитордың құқығын қорғау мүддесінде инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызу шоты инвестициялық шығындардың өтемақысы түріндегі ақшалай түсімдер бойынша талап ету құқығын кепілге салу үшін пайдаланылады. Инвестициялық шығындардың өтемақысы есепке жатқызу шотын өзге мақсаттарда қолдануға жол берілмейді.
233. Мемлекеттік әріптес жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген инвестициялық шығындардың өтемақысы түріндегі талап ету құқығын кепілге қойып қарыз қаражатын тартқан кезде инвестициялық шығындардың өтемақысы түріндегі ақшалай төлемдерді инвестициялық шығындардың өтемақысы есепке жатқызу шотына жібереді.
234. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша бірлесіп қаржыландыру Заңның 27-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіппен және көлемде беріледі.
235. Бірлесіп қаржыландыру жекеше әріптестің меншікті және (немесе) қарыз қаражатына пропорционалды түрде бірыңғай төлеммен немесе транштармен төленуі мүмкін.
4-тарау. Шарттарға мониторинг жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын мониторингтеу және бағалау тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру
236. Республикалық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша республикалық меншікке жататын мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері бойынша жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының тізіліміне деректерді енгізу үшін мемлекеттік әріптес мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары туралы мынадай мәліметтерді:
мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің атауы мен деректемелерін;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жасалған күні, қолданылу мерзімі мен тіркеу нөмірін;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құнын;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тізілімге енгізілген күнін (жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы мәліметтер Тізілімге енгізілген жағдайда) қамтитын ақпаратты олар тіркелген кезден бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
Мемлекеттік әріптес жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары туралы ақпаратты тиісті саланың уәкілетті органының мөрімен расталған немесе электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған баспа және электрондық түрде жібереді.
Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган Тізілімді жүргізу үшін қажетті қосымша және (немесе) жетіспейтін мәліметтерді немесе құжаттарды алу қажет болған кезде оларды мемлекеттік әріптестен, тиісті саланың уәкілетті органынан сұратады.
Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы мәліметтер осы тармақта белгіленген тәртіппен Тізілімге енгізіледі.
"Аса маңызды", "өте құпия", "құпия" деген белгісі бар мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының мәтіндері немесе Шарттың жария етуге жатпайтын құпия мәліметтерді қамтитын бөлімдері мен бөліктері Тізілімге енгізілуге жатпайды.
Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары туралы мәліметтер мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға ақпарат келіп түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық түрде Тізілімге енгізілуге тиіс.

237. Внесение изменений и (или) дополнений в заключенный договор государственно-частного партнерства осуществляется в порядке, установленном статьей 49 Закона, а также в соответствии с договором государственно-частного партнерства.
Предлагаемые изменения и (или) дополнения в заключенный договор государственно-частного партнерства оформляются в виде проекта договора государственно-частного партнерства (дополнительное соглашение к договору государственно-частного партнерства).
Проект дополнительного соглашения подлежит согласованию с заинтересованными государственными органами.
В целях внесения изменений и (или) дополнений в договор государственно-частного партнерства, в том числе по результатам мониторинга и (или) оценки реализации проекта государственно-частного партнерства, государственный партнер заключает с частным партнером дополнительное соглашение к договору государственно-частного партнерства по итогам согласования дополнительного соглашения с заинтересованными государственными органами.
В заключенный договор государственно-частного партнерства не вносятся изменения и (или) дополнения в части исключения эксплуатационного периода.
Не допускается изменение договора государственно-частного партнерства, влекущее изменение размера государственных обязательств, без рассмотрения соответствующей бюджетной комиссией.
Условия договора государственно-частного партнерства, указанные в пункте 1 статьи 46 Закона, являются существенными и могут быть изменены по соглашению сторон при условии положительной бюджетной эффективности (в денежном выражении) таких изменений (не увеличения расходов бюджета, увеличения государственного дохода), а также если такие изменения не снижают предусмотренных договором государственно-частного партнерства требований к качественным характеристикам и (или) объему, и (или) доступности товаров, работ, услуг, а также при условии сохранения либо увеличения экономической и (или) социальной эффективности проекта государственно-частного партнерства, за исключением случаев, когда такие изменения были предусмотрены условиями договора государственно-частного партнерства при его заключении.
238. В целях обеспечения исполнения государственных обязательств по компенсации расходов, связанных с валютными рисками (далее – компенсация валютных потерь), в случае если концессионным проектом особой значимости предусмотрено принятие государственным партнером обязательств по выплате компенсации валютных потерь, и договор содержит механизм расчета, порядок, сроки и условия выплаты такой компенсации, администраторы бюджетных программ ежегодно вносят в уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджетный запрос, содержащий расходы на компенсацию валютных потерь по курсовой разнице.
Компенсации валютных потерь по курсовой разнице осуществляется в рамках формирования соответствующих бюджетов на основании официального текущего курса Национального Банка Республики Казахстан при составлении бюджетной заявки с учетом дополнительного увеличения на 10 (десять) процентных пунктов.
Компенсация валютных потерь в следствии курсовой разницы финансируется по отдельной бюджетной программе (подпрограмме).
Планирование и финансирование расходов на компенсацию валютных потерь по курсовой разнице, предусмотренная настоящим пунктом Правил, производится на основании решения республиканской бюджетной комиссии

237. Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу заңда, Заңның 49-бабында белгіленген тәртіппен, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес жүзеге асырылады.
Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына ұсынылатын өзгерістер және (немесе) толықтырулар мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасы (мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына қосымша келісім) түрінде ресімделеді.
Қосымша келісімнің жобасы мүдделі мемлекеттік органдармен келісілуге тиіс.
Мемлекеттік әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының іске асырылуын мониторингтеу және (немесе) бағалау нәтижелері бойынша өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мақсатында мүдделі мемлекеттік органдармен қосымша келісімді келісудің қорытындысы бойынша жекеше әріптеспен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына қосымша келісім жасасады.
Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына пайдалану кезеңін алып тастау бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілмейді.
Тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз мемлекеттік міндеттемелер мөлшерінің өзгеруіне әкеп соғатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын өзгертуге жол берілмейді.
Заңның 46-бабының 1-тармағында көрсетілген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптары елеулі болып табылады және мұндай өзгерістердің (бюджет шығыстарының ұлғаймауы, мемлекеттік кірістің ұлғаюы) оң бюджеттік тиімділігі (ақшалай түрде) жағдайында, сондай-ақ егер мұндай өзгерістер мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сапалық сипаттамаларына және (немесе) көлеміне және (немесе) қолжетімділігіне қойылатын талаптарды төмендетпесе, сондай-ақ мұндай өзгерістер мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу кезінде оның талаптарында көзделген кездегі жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының экономикалық және (немесе) әлеуметтік тиімділігі сақталған не ұлғайтылған жағдайда тараптардың келісімі бойынша өзгертілуі мүмкін.
238. Егер ерекше маңызды мемелекттік-жекешелік әріптестік жобасын бойынша мемлекеттік әріптес валюталық шығындарды өтеу бойынша міндеттемелер қабылдауы және иконцессиялық шартта осындай өтемақыны есептеу тетігі, төлеу тәртібі, мерзімдері мен шарттары қамтылған жағдайда, валюталық тәуекелдерге байланысты шығыстарды өтеу бойынша (бұдан әрі – валюталық шығындарды өтеу) мемлекеттік міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында, қабылданған мемлекеттік міндеттемелердің сомасын жыл сайын бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға бағамдық айырма бойынша валюталық шығындарды өтеуге арналған шығыстарды қамтитын бюджеттік сұрау салуды енгізеді.
Бағамдық айырма бойынша валюталық шығындарды өтеуге 10 (он) пайыздық тармаққа қосымша ұлғаюды ескере отырып, бюджеттік өтінімді жасау кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми ағымдағы бағамы негізінде тиісті бюджеттерді қалыптастыру шеңберінде жүзеге асырылады.
Бағамдық айырма салдарынан валюталық шығындарды өтеу жеке бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша қаржыландырылады.
Қағидалардың осы тармағында көзделген бағамдық айырма бойынша валюталық шығындарды өтеуге арналған шығыстарды жоспарлау мен қаржыландыру республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде жүргізіледі.

239. Оригиналы договоров государственно-частного партнерства, дополнительных соглашений к ним (при наличии) хранятся в структурном подразделении государственного партнера, ответственном за хранение, в специально отведенном сейфе. Лицо, ответственное за хранение оригинала договора государственно-частного партнерства, дополнительного соглашения (дополнительных соглашений) к нему (при наличии) назначается приказом первого руководителя государственного партнера, либо лица, его замещающего. По истечении срока действия договор государственно-частного партнерства, дополнительное соглашение (дополнительные соглашения) к нему (при наличии) передаются в архив в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 235 "Об утверждении Правил приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33338).
240. Государственный партнер в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента регистрации договора государственно-частного партнерства, дополнительного соглашения (дополнительных соглашений) к нему (при наличии), направляет в Центр развития государственно-частного партнерства в электронном формате:
копию договора государственно-частного партнерства, дополнительного соглашения (дополнительных соглашений) к нему (при наличии) с копией свидетельства о регистрации договора государственно-частного партнерства/дополнительного соглашения;
копию утвержденной конкурсной документации либо утвержденный бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства, с приложением финансово-экономической модели, копий отраслевых и экономических заключений на них.
В случае непредставления необходимой документации проект государственно-частного партнерства не отражается в перечне, формируемом Центром развития государственно-частного партнерства согласно Правилам информационного обеспечения о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства, включая порядок формирования и публикации перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства, согласно приложению 2 к настоящему Приказу.
241. Не допускается изменение размера государственных обязательств, предусмотренного договором государственно-частного партнерства, без рассмотрения соответствующей бюджетной комиссии.
Дополнительное соглашение к договору государственно-частного партнерства подлежит регистрации центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением в соответствии с порядком исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденным центральным уполномоченным органом в области бюджетного планирования.

239. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының, оларға қосымша келісімдердің (бар болса) түпнұсқалары мемлекеттік әріптестің сақтауға жауапты құрылымдық бөлімшесінде арнайы бөлінген сейфте сақталады. мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оған қосымша келісімнің (қосымша келісімдердің) (бар болса) түпнұсқасын сақтауға жауапты адам мемлекеттік әріптестің бірінші басшысының немесе оны алмастыратын адамның бұйрығымен тағайындалады. Қолданылу мерзімі өткеннен кейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оған қосымша келісім (қосымша келісімдер) (бар болса) "Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды ведомстволық және жеке архивтердің қабылдау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 235 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33338 болып тіркелген) сәйкес архивке тапсырылады.
240. Мемлекеттік әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оған қосымша келісім (қосымша келісімдер) (бар болса) тіркелген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына электрондық форматта:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оған қосымша келісімнің (қосымша келісімдердің) (бар болса) көшірмесін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын/қосымша келісімді тіркеу туралы куәліктің көшірмесімен бірге;
қаржылық-экономикалық модельді, олар бойынша салалық және экономикалық қорытындылардың көшірмелерін қоса бере отырып, бекітілген конкурстық құжаттаманың көшірмесін немесе бекітілген мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды жібереді.
Қажетті құжаттама ұсынылмаған жағдайда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесін қалыптастыру және жариялау тәртібін қоса алғанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары туралы ақпараттық қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы қалыптастыратын тізбеде көрсетілмейді.
241. Тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген мемлекеттік міндеттемелердің мөлшерін өзгертуге жол берілмейді.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына қосымша келісімді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі бюджеттік жоспарлау саласындағы орталық уәкілетті орган бекіткен бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету тәртібіне сәйкес тіркеуге тиіс.

242. Кредитор частного партнера может участвовать в назначении компании, осуществляющей технический надзор над строительством/реконструкцией/модернизацией/капитальным ремонтом/ созданием объекта государственно-частного партнерства для контроля целевого использования заемных средств.
243. При поэтапном финансировании государственный партнер и компания, осуществляющая технический надзор, подтверждает целевое использование частным партнером предыдущего транша перед выдачей очередного транша.
Параграф 2. Замена частного партнера по договору государственно-частного партнерства
244. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения частным партнером своих обязательств перед кредиторами и (или) по договору государственно-частного партнерства допускается замена частного партнера по согласованию с кредитором, которая осуществляется путем проведения государственным партнером конкурса в целях замены частного партнера.
Инвестиционное предложение при замене частного партнера не разрабатывается.
245. К ненадлежащему исполнению обязательств частным партнером относятся:
1) нарушение частным партнером условий договора государственно-частного партнерства;
2) ухудшение финансового положения частного партнера;
3) инициирование частным партнером процедур реабилитации и банкротства.
246. Замена частного партнера по договору государственно-частного партнерства осуществляется путем проведения государственным партнером конкурса.
При этом необходимо соблюдать следующие требования к конкурсу:
1) вид конкурса, условия и критерии конкурса, проводимого в целях замены частного партнера по договору государственно-частного партнерства, устанавливаются решением о реализации проекта, в соответствии с которым был заключен договор государственно-частного партнерства;
2) положения конкурсной документации, на основании которой проводится конкурс в целях замены частного партнера, соответствует положениям конкурсной документации предыдущего конкурса, в соответствии с которыми был заключен договор государственно-частного партнерства, за исключением положений, в том числе параметров критериев такого конкурса, которые изменяются с учетом фактически исполненных частным партнером к моменту проведения повторного конкурса условий договора;
3) условием конкурса, проводимого в целях замены частного партнера, наряду с условиями конкурса, указанными в подпункте 1) настоящего пункта, является обязательство победителя конкурса по исполнению обязательств частного партнера перед кредитором частного партнера в порядке и на условиях, которые согласованы с кредитором частного партнера и предусмотрены конкурсной документацией на проведение конкурса в целях замены частного партнера по соглашению;

242. Жекеше әріптестің кредиторы қарыз қаражатының мақсатына сай пайдаланылуын бақылау үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің салынуын/реконструкциялануын/жаңғыртылуын/күрделі жөнделуін/ құрылуын техникалық қадағалауды жүзеге асыратын компанияны тағайындауға қатыса алады.
243. Кезең-кезеңімен қаржыландыру кезінде мемлекеттік әріптес және техникалық қадағалауды жүзеге асыратын компания кезекті траншты беру алдында жекеше әріптестің алдыңғы траншты мақсатына сай пайдаланғанын растайды.
2-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша жекеше әріптесті ауыстыру
244. Жекеше әріптес кредиторлар алдындағы және (немесе) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда кредитордың келісімі бойынша жекеше әріптесті ауыстыруға жол беріледі, ол мемлекеттік әріптестің жекеше әріптесті ауыстыру мақсатында конкурс өткізуі арқылы жүзеге асырылады. әріптес.
Жекеше әріптесті ауыстыру кезінде инвестициялық ұсыныс әзірленбейді.
245. Жекеше әріптестің міндеттемелерін тиісінше орындамауына мыналар:
1) жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын бұзуы;
2) жекеше әріптестің қаржылық жағдайының нашарлауы;
3) жекеше әріптестің оңалту және банкроттық рәсімдеріне бастамашылық жасауы жатады.
246. Жекеше әріптесті мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша ауыстыру мемлекеттік әріптестің конкурс өткізуі арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте конкурсқа қойылатын мынадай талаптарды сақтау қажет:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша жекеше әріптесті ауыстыру мақсатында өткізілетін конкурстың түрі, конкурстың шарттары мен өлшемшарттары мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты жасалған жобаны іске асыру туралы шешіммен белгіленеді;
2) жекеше әріптесті ауыстыру мақсатында конкурс өткізуге негіз болған конкурстық құжаттаманың ережелері, қайталама конкурс өткізу сәтіне жекеше әріптес нақты орындаған шарт талаптарын ескере отырып өзгертілетін осындай конкурстың ережелерін, оның ішінде өлшемшарттарының параметрлерін қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты жасалған алдыңғы конкурстың конкурстық құжаттамасының ережелеріне сәйкес келеді;
3) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген конкурс шарттарымен қатар келісім бойынша жекеше әріптесті ауыстыру мақсатында өткізілетін конкурстың шарты жекеше әріптестің кредиторымен келісілген және конкурсты өткізу үшін конкурстық құжаттамада көзделген тәртіппен және шарттарда конкурс жеңімпазының жекеше әріптес кредиторының алдындағы міндеттемелерін орындау бойынша міндеттемесі болып табылады;

4) конкурсная документация включает требование по исполнению новым исполнителем обязательств перед кредиторами, в порядке и на условиях, которые согласованы с ними.
В случае замены частного партнера условия договора меняются на основании данных о фактически исполненных частным партнером к моменту проведения конкурса обязательствах по соглашению, а также с учетом предложений, представленных победителем конкурса в целях замены частного партнера и предложений, содержащих лучшие условия по сравнению с условиями соглашения.
Изменения, вносимые в договор и связанные с изменением условий договора, оформляются дополнительным договором о замене частного партнера к договору государственно-частного партнерства, подлежащим регистрации в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета или его территориальном подразделении.
247. Частный партнер, к которому переходят права и обязанности по договору, соответствует требованиям к частным партнерам, предусмотренным статьями 32 и 33 Закона и конкурсной документацией.
248. В период проведения конкурса по замене частного партнера и до подписания дополнительного договора о замене частного партнера управление объектом государственно-частного партнерства осуществляются частным партнером, подлежащим замене, а в случае ликвидации юридического лица либо смерти индивидуального предпринимателя, которые выступают частным партнером, управление объектом государственно-частного партнерства осуществляется лицом, определенным государственным партнером.
249. Права и обязанности подлежащего замене частного партнера по договору государственно-частного партнерства прекращаются в порядке и сроки, установленные дополнительным договором о замене частного партнера.
В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации дополнительного договора о замене частного партнера, все имущественные права, возникшие в ходе исполнения договора государственно-частного партнерства, в том числе в отношении объекта государственно-частного партнерства, передаются новому частному партнеру по акту приема-передачи.
Параграф 3. Возмещение расходов сторон в случае досрочного прекращения договора государственно-частного партнерства
250. В случае досрочного прекращения договора государственно-частного партнерства финансирование по которому осуществляется под залог права требования по денежным поступлениям в виде компенсации инвестиционных затрат:
1) по вине государственного партнера – в течение срока, оговоренного в договоре государственно-частного партнерства (но не более 270 (двухсот семидесяти) календарных дней с даты расторжения договора), государственный партнер выплачивает на счет для зачисления компенсации инвестиционных затрат сумму, равную совокупному размеру понесенных и доказанных капитальных расходов, связанных с созданием объекта государственно-частного партнерства, за минусом выплат, которые уже были выплачены государственным партнером. Плата за досрочное прекращение может включать в себя также и иные выплаты, предусмотренные договором государственно-частного партнерства;

4) конкурстық құжаттама жаңа орындаушының кредиторлар алдындағы міндеттемелерін олармен келісілген тәртіппен және шарттарда орындауы бойынша талапты қамтиды.
Жекеше әріптес ауыстырылған жағдайда шарттың талаптары жекеше әріптестің келісім бойынша конкурс өткізу сәтіне нақты орындаған міндеттемелері туралы деректердің негізінде, сондай-ақ жекеше әріптесті ауыстыру мақсатындағы конкурс жеңімпазы ұсынған ұсыныстар мен келісім талаптарымен салыстырғанда ең жақсы талаптарды қамтитын ұсыныстар ескеріліп өзгереді.
Шартқа енгізілетін және шарт талаптарының өзгеруіне байланысты өзгерістер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда немесе оның аумақтық бөлімшесінде тіркелуге тиіс мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына жекеше әріптесті ауыстыру туралы қосымша шартпен ресімделеді.
247. Шарт бойынша құқықтар мен міндеттер оған өтетін жекеше әріптес Заңның 32 және 33-баптарында және конкурстық құжаттамада көзделген жекеше әріптестерге қойылатын талаптарға сәйкес келеді.
248. Жекеше әріптесті ауыстыру жөніндегі конкурсты өткізу кезеңінде және жекеше әріптесті ауыстыру туралы қосымша шартқа қол қойылғанға дейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқаруды ауыстыруға жататын жекеше әріптес жүзеге асырады, ал заңды тұлға таратылған не жекеше әріптес ретінде әрекет ететін дара кәсіпкер қайтыс болған жағдайда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқаруды мемлекеттік әріптес айқындаған тұлға жүзеге асырады.
249. Ауыстыруға жататын жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша құқықтары мен міндеттері жекеше әріптесті ауыстыру туралы қосымша шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде тоқтатылады.
Жекеше әріптесті ауыстыру туралы қосымша шарт тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын орындау барысында, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісіне қатысты туындаған барлық мүліктік құқықтар қабылдау-тапсыру актісі бойынша жаңа жекеше әріптеске беріледі.
3-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда тараптардың шығыстарын өтеу
250. Қаржыландырылуы инвестициялық шығындарды өтеу түріндегі ақшалай түсімдер бойынша талап ету құқығын кепілге қою арқылы жүзеге асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты мерзімінен бұрын:
1) мемлекеттік әріптестің кінәсінен тоқтатылған жағдайда – мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында айтылған мерзім ішінде (бірақ шарт бұзылған күннен бастап күнтізбелік 270 (екі жүз жетпіс) күннен аспайтын) мемлекеттік әріптес инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызуға арналған шотқа, мемлекеттік әріптес төлеп қойған төлемдерді шегергенде, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға байланысты келтірілген және дәлелденген күрделі шығыстардың жиынтық мөлшеріне тең соманы төлейді. Мерзімінен бұрын тоқтату үшін төлем мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген өзге де төлемдерді қамтуы мүмкін;

2) вследствие обстоятельств непреодолимой силы (стихийные явления, военные действия) – в течение срока, оговоренного в договоре государственно-частного партнерства (но не более 270 (двухсот семидесяти) календарных дней с даты расторжения договора), государственный партнер выплачивает на счет для зачисления компенсации инвестиционных затрат сумму, равную совокупному размеру всех понесенных и доказанных капитальных расходов, связанных с созданием объекта государственно-частного партнерства, за минусом выплат, которые уже были выплачены государственным партнером. При этом, сумма выплат не должна превышать сумму компенсации инвестиционных затрат, изначально предусмотренную в договоре государственно-частного партнерства. Плата за досрочное прекращение может включать в себя также и иные выплаты, предусмотренные договором государственно-частного партнерства.
251. В случае досрочного прекращения договора государственно-частного партнерства, финансирование по которому осуществляется под залог права требования по денежным поступлениям в виде компенсации инвестиционных затрат, по вине частного партнера:
1) в инвестиционном периоде проекта – в течение срока, оговоренного в договоре государственно-частного партнерства (но не более 270 (двухсот семидесяти) календарных дней с даты расторжения договора), государственный партнер выплачивает на счет для зачисления компенсации инвестиционных затрат сумму, равную до девяноста процентов совокупного размера всех понесенных и доказанных капитальных расходов, связанных с созданием объекта государственно-частного партнерства, за минусом выплат, которые уже были выплачены государственным партнером. При этом, сумма выплат не должна превышать сумму компенсации инвестиционных затрат, изначально предусмотренную в договоре государственно-частного партнерства;
2) в эксплуатационном периоде проекта – в течение срока, оговоренного в договоре государственно-частного партнерства (но не более 270 (двухсот семидесяти) календарных дней с даты расторжения договора), государственный партнер выплачивает на счет для зачисления компенсации инвестиционных затрат сумму, равной до ста процентов совокупного размера всех понесенных и доказанных капитальных расходов, связанных с созданием объекта государственно-частного партнерства, за минусом выплат, которые уже были выплачены государственным партнером. При этом сумма выплат компенсации инвестиционных затрат не должна превышать сумму компенсации инвестиционных затрат, изначально предусмотренную в договоре государственно-частного партнерства.

2) еңсерілмейтін күш мән-жайлары (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар) салдарынан тоқтатылған жағдайда – мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында айтылған мерзім ішінде (бірақ шарт бұзылған күннен бастап күнтізбелік 270 (екі жүз жетпіс) күннен аспайтын) мемлекеттік әріптес инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызуға арналған шотқа, мемлекеттік әріптес төлеп қойған төлемдерді шегергенде, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға байланысты барлық келтірілген және дәлелденген күрделі шығыстардың жиынтық мөлшеріне тең соманы төлейді. Бұл ретте, төлемдер сомасы бастапқыда мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген инвестициялық шығындар өтемақысының сомасынан аспауға тиіс. Мерзімінен бұрын тоқтату үшін төлем мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген өзге де төлемдерді қамтуы мүмкін.
251. Қаржыландырылуы инвестициялық шығындарды өтеу түріндегі ақшалай түсімдер бойынша талап ету құқығын кепілге қою арқылы жүзеге асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты жекеше әріптестің кінәсінен мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда:
1) жобаның инвестициялық кезеңінде тоқтатылған жағдайда – мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында айтылған мерзім ішінде (бірақ шарт бұзылған күннен бастап күнтізбелік 270 (екі жүз жетпіс) күннен аспайтын) мемлекеттік әріптес инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызуға арналған шотқа, мемлекеттік әріптес төлеп қойған төлемдерді шегергенде, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға байланысты барлық шеккен және дәлелденген күрделі шығыстардың жиынтық мөлшерінің тоқсан пайызына тең соманы төлейді. Бұл ретте төлемдер сомасы бастапқыда мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген инвестициялық шығындар өтемақысының сомасынан аспауы тиіс;
2) жобаның пайдалану кезеңінде тоқтатылған жағдайда – мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында айтылған мерзім ішінде (бірақ шарт бұзылған күннен бастап күнтізбелік 270 (екі жүз жетпіс) күннен аспайтын) мемлекеттік әріптес инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызуға арналған шотқа, мемлекеттік әріптес төлеп қойған төлемдерді шегергенде, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға байланысты барлық шеккен және дәлелденген күрделі шығыстардың жиынтық мөлшерінің жүз пайызына тең соманы төлейді. Бұл ретте инвестициялық шығындардың өтемақысын төлеу сомасы бастапқыда мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген инвестициялық шығындар өтемақысының сомасынан аспауы тиіс.

252. В случае если договором государственно-частного партнерства, финансирование по которому привлечено в иностранной валюте и осуществляется под залог права требования по денежным поступлениям в виде компенсации инвестиционных затрат, предусмотрено принятие валютных рисков государственным партнером, договором может быть предусмотрен порядок корректировки размера выплат, предусмотренных пунктами 249 и 250 настоящих Правил с учетом курса валют.
253. По договорам государственно-частного партнерства, не указанным в пунктах 250, 251 и 252 настоящих Правил, возмещение расходов сторон в случае досрочного прекращения договора осуществляется в соответствии с условиями договора государственно-частного партнерства.
Параграф 4. Проведение мониторинга объектов и договоров государственно-частного партнерства
254. Мониторинг объектов и договоров государственно-частного партнерства осуществляют:
по объектам государственно-частного партнерства, относящимся к республиканской собственности – уполномоченный орган по осуществлению права распоряжения республиканской собственностью;
по объектам государственно-частного партнерства, относящимся к коммунальной собственности – местные исполнительные органы областей (городов республиканского значения, столицы).
255. Частный партнер по объектам государственно-частного партнерства, относящимся к республиканской собственности, представляет в уполномоченный орган по осуществлению права распоряжения республиканской собственностью, по объектам государственно-частного партнерства, относящимся к коммунальной собственности – в местные исполнительные органы областей (городов республиканского значения, столицы) отчеты по следующим сделкам имущественного характера, связанным с государственной собственностью:
1) субаренды государственного имущества;
2) залога государственного имущества;
3) по проведению третьими лицами улучшений государственного имущества;
4) отчуждения государственного имущества.
256. Отчеты о сделках имущественного характера, связанных с государственной собственностью, представляются в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня заключения такой сделки.
257. Отчет о сделках имущественного характера, связанных с государственной собственностью, представляется по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
258. Частный партнер формирует отчет в электронном виде с использованием программного обеспечения, подписывает его электронной цифровой подписью, выданной национальным удостоверяющим центром, и направляет в уполномоченный орган по управлению государственным имуществом – в отношении республиканского имущества или в местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) – в отношении коммунального имущества, посредством реестра государственного имущества, используя имеющийся в программном обеспечении сервис для отправки и включения отчета в структуру реестра.
Программное обеспечение представляет собой совокупность программ, программных кодов, а также программных продуктов с технической документацией, необходимой для их эксплуатации.
Реестр государственного имущества представляет собой единую информационную автоматизированную систему учета государственного имущества, за исключением имущества, находящегося в оперативном управлении специальных государственных органов, и государственного материального резерва.

252. Егер қаржыландырылуы шетел валютасында тартылған және инвестициялық шығындардың өтемақысы түріндегі ақшалай түсімдер бойынша талап ету құқығын кепілге қою арқылы жүзеге асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында мемлекеттік әріптестің валюталық тәуекелдерді қабылдауы көзделген жағдайда, шартта валюталар бағамын ескере отырып, осы Қағидалардың 249 және 250-тармақтарында көзделген төлемдер мөлшерін түзету тәртібі көзделуі мүмкін.
253. Осы Қағидалардың 250, 251 және 252-тармақтарында көрсетілмеген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша шарт мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда тараптардың шығыстарын өтеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
4-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері мен шарттарына мониторинг жүргізу
254. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері мен шарттарын мониторингтеуді:
республикалық меншікке жататын мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері бойынша – республикалық меншікке билік ету құқығын жүзеге асыру жөніндегі уәкілетті орган;
коммуналдық меншікке жататын мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері бойынша – облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
255. Жекеше әріптес республикалық меншікке жататын мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері бойынша республикалық меншікке билік ету құқығын жүзеге асыру жөніндегі уәкілетті органға, коммуналдық меншікке жататын мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері бойынша – облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарына мемлекеттік меншікке байланысты мүліктік сипаттағы мынадай:
1) мемлекеттік мүлікті қосалқы жалға беру;
2) мемлекеттік мүлік кепілі;
3) үшінші тұлғалардың мемлекеттік мүлікті жақсартуды жүргізуі бойынша;
4) мемлекеттік мүлікті иеліктен шығару мәмілелері бойынша есептерді ұсынады.
256. Мемлекеттік меншікке байланысты мүліктік сипаттағы мәмілелер туралы есептер осындай мәміле жасалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылады.
257. Мемлекеттік меншікке байланысты мүліктік сипаттағы мәмілелер туралы есеп осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
258. Жекеше әріптес бағдарламалық қамтылымды пайдалана отырып, есепті электрондық түрде қалыптастырады, оған ұлттық куәландырушы орталық берген электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды және бағдарламалық қамтылымдағы есепті тізілім құрылымына жіберуге және енгізуге арналған сервисті пайдалана отырып, мемлекеттік мүлік тізілімі арқылы республикалық мүлікке қатысты – мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға немесе коммуналдық мүлікке қатысты – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органына жібереді.
Бағдарламалық қамтылым бағдарламалардың, бағдарламалық кодтардың, сондай-ақ оларды пайдалану үшін қажетті техникалық құжаттамасы бар бағдарламалық өнімдердің жиынтығын білдіреді.
Мемлекеттік мүлік тізілімі арнаулы мемлекеттік органдардың жедел басқаруындағы мүлікті және мемлекеттік материалдық резервті қоспағанда, мемлекеттік мүлікті есепке алудың бірыңғай ақпараттық автоматтандырылған жүйесін білдіреді.

259. Уполномоченный орган по управлению государственным имуществом представляет информацию по целевому использованию государственного имущества, переданному в государственно-частного партнерства ежегодно в срок до 30 января года, следующего за отчетным, в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике.
Параграф 5. Мониторинг и оценка реализации проектов государственно-частного партнерства
260. Мониторинг реализации проекта государственно-частного партнерства осуществляется с момента заключения договора государственно-частного партнерства и включает мониторинг исполнения договора государственно-частного партнерства, а также мониторинг объекта (-ов) государственно-частного партнерства.
Участие Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан в мониторинге реализации проектов государственно-частного партнерства осуществляется в рамках консультативно-совещательного органа с выработкой рекомендаций по:
результатам рассмотрения практики и проблем реализации проектов государственно-частного партнерства;
тиражированию успешной практики реализации проектов государственно-частного партнерства;
расширению сфер и отраслей применения механизмов государственно-частного партнерства;
совершенствованию законодательства Республики Казахстан в сфере государственно-частного партнерства;
сопровождению проектов государственно-частного партнерства;
вопросам информационной и методологической поддержки реализации проектов государственно-частного партнерства.
261. Задачей мониторинга объектов и договоров государственно-частного партнерства, относящихся к республиканской, коммунальной собственности, а также договоров государственно-частного партнерства является предупреждение ситуаций нецелевого использования, наносящих ущерб государственному имуществу.
Мониторинг объектов и договоров государственно-частного партнерства представляет собой систему сбора информации и анализа по использованию объекта государственно-частного партнерства по целевому назначению.
262. Мониторинг реализации проектов государственно-частного партнерства осуществляется государственным партнером, определенным договором государственно-частного партнерства, на ежегодной основе.
Мониторинг реализации проектов государственно-частного партнерства представляет собой непрерывный процесс сбора, анализа и обобщения информации о ходе реализации проекта государственно-частного партнерства.
263. Для проведения оценки реализации проектов государственно-частного партнерства центральный уполномоченный орган по бюджетной политике привлекает Центр развития государственно-частного партнерства.

259. Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік-жекешелік әріптестікке берілген мемлекеттік мүліктің мақсатына сай пайдаланылуы бойынша ақпаратты мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 30 қаңтарына дейінгі мерзімде жыл сайын ұсынады.
5-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын мониторингтеу және бағалау
260. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының іске асырылуын мониторингтеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты жасалған сәттен бастап жүзеге асырылады және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының орындалу мониторингтеуді, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін (-лерін) мониторингтеуді қамтиды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын мониторингтеуге қатысуы мыналар:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру практикасы мен проблемаларын қарау нәтижелері;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асырудың табысты тәжірибесін тарату;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін қолдану аялары мен салаларын кеңейту;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасын жетілдіру;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын сүйемелдеу;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыруды ақпараттық және әдіснамалық қолдау мәселелері бойынша ұсынымдар тұжырымдала отырып, консультациялық-кеңесші орган шеңберінде жүзеге асырылады.
261. Республикалық, коммуналдық меншікке жататын мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын мониторингтеудің міндеті мемлекеттік мүлікке залал келтіретін мақсатына сай пайдаланбау жағдайларының алдын алу болып табылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері мен шарттарын мониторингтеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің мақсатына сай пайдаланылуы бойынша ақпарат жинау және талдау жүйесін білдіреді.
262. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын мониторингтеуді мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында айқындалған мемлекеттік әріптес жыл сайынғы негізде жүзеге асырады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын мониторингтеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының іске асырылу барысы туралы ақпаратты жинаудың, талдаудың және жинақтап-қорытудың үздіксіз процесін білдіреді.
263. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын бағалауды жүзеге асыру үшін Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығын тартады.

264. Информация по мониторингу реализации проекта государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам представляется для проведения оценки реализации проектов государственно-частного партнерства отраслевыми центральными государственными органами за подписью не ниже заместителя первого руководителя уполномоченного органа соответствующей отрасли в Центр развития государственно-частного партнерства ежегодно не позднее:
20 февраля года, следующего за отчетным для проектов подпункта 1) пункта 272 настоящих Правил;
20 мая года, следующего за отчетным для проектов подпункта 2) пункта 272 настоящих Правил;
с одновременным уведомлением Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, за подписью не ниже заместителя первого руководителя уполномоченного органа соответствующей отрасли.
Информация по мониторингу реализации местных проектов государственно-частного партнерства заполняется государственным партнером по проекту государственно-частного партнерства, определенным договором государственно-частного партнерства, по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам и представляется для проведения оценки реализации проектов государственно-частного партнерства местным уполномоченным органом по государственному планированию в Центр развития государственно-частного партнерства ежегодно не позднее:
20 февраля года, следующего за отчетным для проектов подпункта 1) пункта 272 настоящих Правил;
20 мая года, следующего за отчетным для проектов подпункта 2) пункта 272 настоящих Правил;
с одновременным уведомлением Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан за подписью не ниже заместителя акима области, города республиканского значения и столицы.
265. Оценка проводится по всем реализуемым проектам государственно-частного партнерства, период реализации которых составляет больше одного календарного года на дату сдачи информации по мониторингу реализации проекта государственно-частного партнерства, указанную в пункте 264 настоящих Правил, а также по проектам государственно-частного партнерства, которые завершены или прекращены (расторгнуты) в течение отчетного года.
По завершенным, прекращенным (расторгнутым) в течение отчетного периода проектам, по проектам, по которым не представлен отчет по мониторингу в установленный пунктом 264 настоящих Правил срок, по проблемным проектам, в том числе, где проходят судебные процессы, а также по республиканским проектам государственно-частного партнерства может быть организована выездная оценка реализации проектов государственно-частного партнерства. Результаты выездной оценки отражаются в отчете, указанном в пункте 268 настоящих Правил.

264. Осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының іске асырылуын мониторингтеу бойынша ақпарат салалық орталық мемлекеттік органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуына бағалау жүргізуі үшін тиісті саланың уәкілетті органының бірінші басшысының орынбасарынан төмен емес қол қоюмен Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына жыл сайын:
осы Қағидалардың 272-тармағы 1) тармақшасының жобалары үшін есепті жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанынан;
осы Қағидалардың 272-тармағы 2) тармақшасының жобалары үшін есепті жылдан кейінгі жылдың 20 мамырынан кешіктірілмей;
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасын бір мезгілде хабардар ете отырып, тиісті саланың уәкілетті органының бірінші басшысының орынбасарынан төмен емес қол қоюмен ұсынылады.
Жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын мониторингтеу бойынша ақпаратты мемлекеттік әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында айқындалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуына бағалау жүргізуі үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына жыл сайын:
осы Қағидалардың 272-тармағы 1) тармақшасының жобалары үшін есепті жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанынан;
осы Қағидалардың 272-тармағы 2) тармақшасының жобалары үшін есепті жылдан кейінгі жылдың 20 мамырынан кешіктірілмей;
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасын бір мезгілде хабардар ете отырып, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың әкімі орынбасарынан төмен емес қол қоюмен ұсынылады.
265. Бағалау осы Қағидалардың 264-тармағында көрсетілген мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының іске асырылуын мониторингтеу бойынша ақпаратты тапсыру күніне іске асырылу кезеңі күнтізбелік бір жылдан асатын барлық іске асырылып жатқан мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша, сондай-ақ есепті жыл ішінде аяқталған немесе тоқтатылған (бұзылған) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша жүргізіледі.
Есепті кезең ішінде аяқталған, тоқтатылған (бұзылған) жобалар бойынша, осы Қағидалардың 264-тармағында белгіленген мерзімде мониторинг бойынша есеп ұсынылмаған жобалар бойынша, проблемалық, оның ішінде сот процестері өтіп жатқан жобалар бойынша, сондай-ақ республикалық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын көшпелі бағалау ұйымдастырылуы мүмкін. Көшпелі бағалаудың нәтижелері осы Қағидалардың 268-тармағында көрсетілген есепте көрсетіледі.

266. Центр развития государственно-частного партнерства самостоятельно запрашивает и получает недостающую и (или) дополнительную информацию, необходимую для проведения оценки.
267. Оценкой реализации проектов государственно-частного партнерства является процесс анализа реализации проектов государственно-частного партнерства, в том числе на основе данных мониторинга, формируемых в соответствии с пунктом 264 настоящих Правил.
268. Результатом оценки реализации проектов государственно-частного партнерства является отчет, содержащий рекомендации по улучшению качества управления проектами государственно-частного партнерства.
Центр развития государственно-частного партнерства в рамках оценки реализации проектов государственно-частного партнерства подготавливает аналитический отчет, при необходимости содержащий рекомендации по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в сфере государственно-частного партнерства.
Структура отчета оценки реализации проектов государственно-частного партнерства состоит из:
сводной информации по оценке проектов государственно-частного партнерства с выводами и рекомендациями;
основной части отчета, отражающей достижение запланированных показателей. Основной отчет содержит краткую информацию по каждому проекту государственно-частного партнерства, включающую наименование, стоимость, цель, период реализации проекта государственно-частного партнерства, наименование государственного и частного партнеров;
рекомендаций по совершенствованию законодательства в сфере государственно-частного партнерства с приложением сравнительной таблицы (при необходимости).
269. По итогам оценки реализации проектов государственно-частного партнерства к 30 ноября формируется рейтинг регионов по управлению проектами государственно-частного партнерства (далее – рейтинг регионов), который включает проекты, указанные в пункте 265 и рассчитывается в соответствии с приложением 19 к настоящим Правилам.
270. Рейтинг регионов представляет собой упорядоченный по уровню развития государственно-частного партнерства перечень регионов с указанием позиций каждого региона.
Распределение позиций между регионами осуществляется на основании их ранжирования по значению рейтинга регионов с присвоением более высоких мест регионам, имеющим более высокое относительно других регионов значение.
271. Значение рейтинга регионов определяется на основе оценки следующих критериев:
соотношение частных инвестиций к государственным обязательствам по проектам государственно-частного партнерства – соотношение общего объема плановых привлеченных инвестиций частного партнера по договору к суммарному объему государственных обязательств в рамках 096 бюджетной программы, а также софинансирования проекта;
своевременность предоставления отчета по мониторингу реализации проектов государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам в Центр развития государственно-частного партнерства;
полнота предоставления пакета документов по проектам государственно-частного партнерства, запрашиваемых согласно Приложению 18 настоящих Правил.

266. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы бағалауды жүргізу үшін қажетті жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты дербес сұратады және алады.
267. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын бағалау мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын, оның ішінде осы Қағидалардың 264-тармағына сәйкес қалыптастырылған мониторинг деректерінің негізінде талдау процесі болып табылады.
268. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын бағалаудың нәтижесі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын басқару сапасын жақсарту бойынша ұсынымдарды қамтитын есеп болып табылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын бағалау шеңберінде, қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасын жетілдіру жөніндегі ұсынымдарды қамтитын талдамалық есеп дайындайды.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын бағалау есебінің құрылымы мыналардан:
тұжырымдары мен ұсынымдары бар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын бағалау жөніндегі жиынтық ақпараттан;
есептің жоспарланған көрсеткіштерге қол жеткізуді көрсететін негізгі бөлігінен тұрады. Негізгі есепте мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауын, құнын, мақсатын, іске асырылу кезеңін, мемлекеттік және жекеше әріптестердің атауын қамтитын әрбір мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша қысқаша ақпарат қамтылады;
салыстырма кесте (қажет болған жағдайда) қоса беріле отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнаманы жетілдіру жөніндегі ұсынымдардан тұрады.
269. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын бағалау нәтижелері бойынша 30 қарашаға қарай өңірлердің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын басқару бойынша рейтингі (бұдан әрі – өңірлер рейтингі) қалыптастырылады, оған 265-тармақта көрсетілген жобалар кіреді және осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес есептеледі.
270. Өңірлер рейтингі әрбір өңірдің позициялары көрсетілген, мемлекеттік-жекешелік әріптестік даму деңгейі бойынша реттелген өңірлердің тізбесін білдіреді.
Өңірлер арасында позицияларды бөлу басқа өңірлермен салыстырғанда неғұрлым жоғары мәнге ие өңірлерге неғұрлым жоғары орындар беріле отырып, өңірлер рейтингінің мәні бойынша олардың саралануы негізінде жүзеге асырылады.
271. Өңірлер рейтингінің мәні мынадай:
жеке инвестициялардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерге арақатынасы – жекеше әріптестің шарт бойынша тартылған жоспарлы инвестицияларының жалпы көлемінің 096 бюджеттік бағдарлама, сондай ақ қоса жобаны қаржыландыру шеңберінде мемлекеттік міндеттемелердің жиынтық көлеміне арақатынасы;
осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын мониторингтеу бойынша есептің Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына уақтылы ұсынылуы;
осы Қағидалардың 18-қосымшасына сәйкес сұратылған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша құжаттар пакетін ұсынудың толықтығы өлшемшарттарын бағалау негізінде айқындалады.

272. Результаты оценки реализации проектов государственно-частного партнерства направляются Центром развития государственно-частного партнерства в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике два раза в год:
1) до 30 мая по проектам государственно-частного партнерства, которыми предусматриваются:
компенсация инвестиционных затрат по проекту государственно-частного партнерства;
поручительства государства по инфраструктурным облигациям;
государственные гарантии по займам, привлекаемым для финансирования проектов государственно-частного партнерства;
софинансирование проектов государственно-частного партнерства.
2) до 30 ноября по проектам государственно-частного партнерства, которыми предусматриваются:
компенсация операционных затрат по проекту государственно-частного партнерства;
вознаграждения за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства, находящимся в государственной собственности, а также арендная плата за пользование объектом государственно-частного партнерства;
плата за доступность;
реализация товаров, работ и услуг в процессе эксплуатации объекта государственно-частного партнерства;
субсидии от государства;
гарантия потребления государством определенного объема товаров, работ и услуг, производимых в ходе реализации проекта государственно-частного партнерства;
передача исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, принадлежащие государству;
предоставления натурных грантов;
прочие выплаты из бюджета.
273. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике не позднее 30 (тридцати) календарных дней с момента поступления отчета Центра развития государственно-частного партнерства направляет его следующим заинтересованным сторонам:
в уполномоченный орган по управлению государственным имуществом для внесения данных в Реестр, местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения и столицы по объектам государственно-частного партнерства, относящимся к коммунальной собственности результаты оценки реализации проектов государственно-частного партнерства;
центральным и местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения и столицы для отработки рекомендаций с Центром развития государственно-частного партнерства.
Глава 6. Особенности реализации концессионных проектов, конкурсная (аукционная) документация которых утверждена до 1 января 2025 года
274. Концессионные проекты, конкурсная (аукционная) документация которых утверждена до 1 января 2025 года, осуществляются в соответствии с утвержденной конкурсной документаций с учетом следующих положений:

272. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыруды бағалау нәтижелерін Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға жылына екі рет:
1) мыналарды:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша инвестициялық шығындарды өтеуді;
инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекет кепілгерлігін;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландыру үшін тартылатын қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктерді;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын бірлесіп қаржыландыруды көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша 30 мамырға дейін.
2) мыналар:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша операциялық шығындарды өтеу;
мемлекеттік меншіктегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақылар, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдаланғаны үшін жалдау ақысы;
қолжетімділік үшін төлем;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану процесінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізу;
мемлекеттен субсидиялар;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру барысында өндірілетін тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің белгілі бір көлемін мемлекеттің тұтынуына кепілдік беру;
мемлекетке тиесілі зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтарды беру;
заттай гранттар беру;
бюджеттен төленетін өзге төлемдер көзделетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша 30 қарашаға дейін жібереді.
273. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығының есебі түскен күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей оны мына мүдделі тараптарға:
мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға Тізілімге деректерді енгізу үшін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына коммуналдық меншікке жататын мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын бағалау нәтижелерін;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың орталық және жергілікті атқарушы органдарына Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығымен ұсынымдарды пысықтау үшін жібереді.
6-тарау. Конкурстық (аукциондық) құжаттамасы 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін бекітілген концессиялық жобаларды іске асыру ерекшеліктері
274. Конкурстық (аукциондық) құжаттамасы 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін бекітілген концессиялық жобалар мына ережелер ескеріле отырып, бекітілген конкурстық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады:

1) рассмотрение и отбор концессионных заявок осуществляются комиссией по концессиям (далее – Комиссия), создаваемой распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан по концессионным проектам особой значимости, или организатором конкурса (аукциона) по остальным проектам.
Рабочим органом Комиссии является соответствующий организатор конкурса (аукциона).
Организатором конкурса (аукциона) в отношении объектов концессии, относящихся к республиканской собственности, является уполномоченный государственный орган соответствующей отрасли;
2) выбор концессионера осуществляется путем проведения конкурса (аукциона) по выбору концессионера, в том числе с использованием двухэтапных процедур в соответствии утвержденной конкурсной документацией и настоящим Приказом;
3) первый этап конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур предусматривает:
формирование организатором конкурса технического задания на основании заключения инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, разработка и утверждение организатором конкурса конкурсной документации;
опубликование информации в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках о проведении конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур;
представление организатором конкурса технического задания и конкурсной документации лицам, заинтересованным в участии на первом этапе конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур;
проведение квалификационного отбора потенциальных концессионеров;
обсуждение с потенциальными концессионерами вопросов, касающихся технических, качественных и (или) иных характеристик технического задания;
направление организатором конкурса приглашения участникам конкурса, прошедшим квалификационный отбор, для принятия участия во втором этапе конкурса с использованием двухэтапных процедур;
4) второй этап конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур предусматривает:
представление участниками конкурса, прошедшими квалификационный отбор, конкурсных заявок с технико-экономическими обоснованиями концессионного проекта либо разработанной проектно-сметной документацией;
направление организатором конкурса в уполномоченный орган по бюджетной политике концессионных заявок, содержащихся в соответствующих конкурсных заявках, для проведения их экспертизы;
рассмотрение Комиссией всех конкурсных заявок, представленных участниками конкурса, с учетом заключений экспертиз по концессионной заявке;
проведение Комиссией переговоров с участником конкурса, концессионная заявка которого признана лучшей, по уточнению концессионного проекта и условий договора концессии и формирование окончательного варианта проекта договора концессии;
направление организатором конкурса проекта договора концессии на согласование в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике, по исполнению бюджета;
по итогам конкурса по выбору концессионера решением Комиссии, в виде протокола, определяется лучшая концессионная заявка, а заявитель признается победителем конкурса;
принятие государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании постановления Правительства Республики Казахстан соответственно по каждому отдельному концессионному проекту особой значимости, по иным концессионным проектам – на основании положительного решения соответствующей бюджетной комиссии;
проект постановления Правительства Республики Казахстан о принятии государственных концессионных обязательств по каждому отдельному проекту разрабатывается концедентом и вносится в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня определения победителя конкурса в Правительство Республики Казахстан;
на основании решения Комиссии об итогах конкурса, на основании положительного решения соответствующей бюджетной комиссии, по итогам принятия постановления Правительства Республики Казахстан (по концессионному проекту особой значимости) с победителем конкурса заключается договор концессии, с учетом результатов согласования договора концессии;
регистрация договора концессии центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
опубликование сведений об итогах конкурса;

1) концессиялық өтінімдерді қарауды және іріктеуді ерекше маңызы бар концессиялық жобалар бойынша Қазақстан Республикасы Премьер–Министрінің өкімімен құрылатын концессиялар жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) немесе қалған жобалар бойынша конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы жүзеге асырады.
Конкурстың (аукционның) тиісті ұйымдастырушысы Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Республикалық меншікке жататын концессия объектілеріне қатысты конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органы болып табылады;
2) концессионерді таңдау концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу арқылы, оның ішінде бекітілген конкурстық құжаттамаға және осы Бұйрыққа сәйкес екі кезеңдік рәсімдерді пайдалану арқылы жүзеге асырылады;
3) екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың бірінші кезеңі мыналарды:
конкурсты ұйымдастырушының мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысының қорытындысы негізінде техникалық тапсырманы қалыптастыруын, конкурсты ұйымдастырушының конкурстық құжаттаманы әзірлеуін және бекітуін;
Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу туралы ақпарат жариялауды;
конкурсты ұйымдастырушының екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың бірінші кезеңіне қатысуға мүдделі тұлғаларға техникалық тапсырма мен конкурстық құжаттаманы ұсынуын;
әлеуетті концессионерлерге біліктілік іріктеуін жүргізуді;
әлеуетті концессионерлермен техникалық тапсырманың техникалық, сапалық және (немесе) өзге де сипаттамаларына қатысты мәселелерді талқылауды;
конкурсты ұйымдастырушының біліктілік іріктеуінен өткен конкурсқа қатысушыларға екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын конкурстың екінші кезеңіне қатысуға шақыру жіберуін көздейді;
4) екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын концессионерді таңдау конкурсының екінші кезеңі мыналарды:
біліктілік іріктеуінен өткен конкурсқа қатысушылардың концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемелері не әзірленген жобалау-сметалық құжаттамасы бар конкурстық өтінімдерді ұсынуын;
конкурсты ұйымдастырушының тиісті конкурстық өтінімдерде қамтылған концессиялық өтінімдерді сараптама жүргізу үшін бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті органға жіберуін;
Комиссияның концессиялық өтінім бойынша сараптамалардың қорытындыларын ескере отырып, конкурсқа қатысушылар ұсынған барлық конкурстық өтінімдерді қарауын;
Комиссияның концессиялық өтінімі үздік деп танылған конкурсқа қатысушымен концессиялық жобаны және концессия шартының талаптарын нақтылау жөнінде келіссөздер жүргізуін және концессия шарты жобасының түпкілікті нұсқасын қалыптастыруын;
конкурсты ұйымдастырушының концессия шартының жобасын бюджет саясаты, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға келісу үшін жіберуін;
концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың қорытындысы бойынша Комиссияның хаттама түріндегі шешімімен ең үздік концессиялық өтінім айқындалады, ал өтінім беруші конкурстың жеңімпазы болып танылады;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы негізінде тиісінше әрбір жеке ерекше маңызды концессиялық жоба бойынша, өзге де концессиялық жобалар бойынша – тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің әрбір жеке жоба бойынша мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдау туралы қаулысының жобасын концедент әзірлейді және конкурс жеңімпазы айқындалған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізіледі;
Комиссияның конкурс қорытындылары туралы шешімінің негізінде, тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысын қабылдау қорытындысы бойынша (ерекше маңызды концессиялық жоба бойынша) концессия шартын келісу нәтижелері ескеріле отырып, конкурс жеңімпазымен концессия шарты жасалады;
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның концессия шартын тіркеуін;
конкурстың қорытындылары туралы мәліметтер жариялауды көздейі;

5) Организатор конкурса в срок не позднее 20 (двадцать) календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок по собственной инициативе или в ответ на запрос потенциального концессионера может вносить изменения и (или) дополнения в конкурсную документацию путем оформления протокола, а при проведении повторного конкурса– в срок не позднее 10 (десять) календарных дней. Внесенные изменения и (или) дополнения имеют обязательную силу. Организатор конкурса не позднее 1 (один) рабочего дня со дня принятия решения о внесении изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию безвозмездно предоставляет текст внесенных изменений и (или) дополнений всем потенциальным концессионерам, которым предоставлена конкурсная документация. При этом окончательный срок представления конкурсных заявок продлевается организатором конкурса на срок не менее чем на 30 (тридцать) календарных дней для учета потенциальными концессионерами этих изменений и (или) дополнений в конкурсных заявках, а при повторном конкурсе на срок не менее 15 (пятнадцать) календарных дней;
6) конкурсная заявка является формой выражения согласия потенциального концессионера, претендующего на участие в конкурсе, осуществить реализацию концессионного проекта в соответствии с требованиями и условиями, предусмотренными конкурсной документацией.
Уточнение концессионной заявки, признанной лучшей концессионной заявкой, осуществляется путем переговоров.
В ходе переговоров не допускается внесение изменений в условия конкурса, а также в начальные параметры и характеристики концессионной заявки.
Под условиями конкурса понимаются предмет концессии, сроки концессии и технические параметры объекта концессии.
Под начальными параметрами и характеристиками концессионной заявки понимаются наименование участника конкурса, форма заявки на участие в конкурсе, установленная в конкурсной документации, размер обеспечения конкурсной заявки.
По проектам особой значимости допускается внесение изменений и (или) дополнений в условия конкурса, а также в начальные параметры и характеристики концессионной заявки в случае существенного изменения курса национальной валюты в ходе проведения конкурса.
Решение о внесении изменений и (или) дополнений в условия конкурса, в том числе по стоимости строительно-монтажных работ и выплатам государства, а также в начальные параметры и характеристики концессионной заявки осуществляется на основании протокола переговоров и решения комиссии и выносится на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
При внесении изменений и дополнений в условия конкурса, а также в начальные параметры и характеристики концессионной заявки по проектам особой значимости соответствующие решения оформляются протокольным решением комиссии.
При этом, проведение дополнительного согласования и экспертизы конкурсной документации не требуется;

5) Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірілмейтін мерзімде, ал қайта конкурс өткізілген кезде – күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмейтін мерзімде өз бастамасы бойынша немесе әлеуетті концессионердің сұрау салуына жауап ретінде хаттама ресімдеу арқылы конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізе алады. Енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың міндетті күші болады. Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың мәтінін конкурстық құжаттама ұсынылған барлық әлеуетті концессионерлерге өтеусіз негізде ұсынады. Бұл ретте конкурсты ұйымдастырушы конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімін әлеуетті концессионерлердің конкурстық өтінімдердегі осы өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды есепке алуы үшін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн мерзімге, ал қайта конкурс кезінде кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн мерзімге ұзартады;
6) конкурстық өтінім конкурсқа қатысуға үміткер әлеуетті концессионердің конкурстық құжаттамада көзделген талаптар мен шарттарға сәйкес концессиялық жобаны іске асыруға келісімін білдіру нысаны болып табылады.
Үздік концессиялық өтінім деп танылған концессиялық өтінімді нақтылау келіссөздер арқылы жүзеге асырылады.
Келіссөздер барысында конкурстың шарттарына, сондай-ақ концессиялық өтінімнің бастапқы параметрлері мен сипаттамаларына өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
Конкурстың шарттары деп концессия нысанасы, концессия мерзімдері және концессия объектісінің техникалық параметрлері түсініледі.
Концессиялық өтінімнің бастапқы параметрлері мен сипаттамалары деп конкурсқа қатысушының атауы, конкурстық құжаттамада белгіленген конкурсқа қатысуға арналған өтінімнің нысаны, конкурстық өтінімді қамтамасыз ету мөлшері түсініледі.
Ерекше маңызды жобалар бойынша конкурсты өткізу барысында ұлттық валютаның бағамы елеулі түрде өзгерген жағдайда, конкурстың шарттарына, сондай-ақ концессиялық өтінімнің бастапқы параметрлері мен сипаттамаларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге жол беріледі.
Конкурстың шарттарына, оның ішінде құрылыс-монтаждау жұмыстарының құны мен мемлекеттік төлемдер бойынша, сондай-ақ концессиялық өтінімнің бастапқы параметрлері мен сипаттамаларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы шешім келіссөздер хаттамасы мен комиссияның шешімі негізінде жүзеге асырылады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығарылады.
Конкурстың шарттарына, сондай-ақ ерекше маңызды жобалар бойынша концессиялық өтінімнің бастапқы параметрлері мен сипаттамаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде тиісті шешімдер комиссияның хаттамалық шешімімен ресімделеді.
Бұл ретте, конкурстық құжаттамаға қосымша келісу мен сараптама жүргізу талап етілмейді;

7) рассмотрение и отбор конкурсных заявок осуществляется Комиссией.
Секретарь Комиссии в письменной форме информирует организатора конкурса о сроке, времени и месте проведения заседания Комиссии не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до заседания.
Секретарь Комиссии готовит необходимые документы и материалы по повестке дня заседания Комиссии и оформляет протокол заседания.
Вскрытие конвертов с конкурсными заявками проводится Комиссией в срок, во время и в месте, которые указаны в конкурсной документации, в присутствии простого большинства Комиссии, уполномоченного представителя организатора конкурса, а также потенциальных концессионеров или их уполномоченных представителей.
Организатором конкурса допускается внесение изменений в конкурсную документацию о месте, времени и дате проведения вскрытия конкурсных заявок в случае отсутствия кворума Комиссии или решением Председателя Комиссии либо лица, его замещающего.
Внесенные изменения имеют обязательную силу и о них незамедлительно сообщается всем потенциальным концессионерам, которым организатор конкурса представил конкурсную документацию, а также членам Комиссии, заинтересованным государственным органам, включая уполномоченный орган по бюджетной политике;
8) на заседании Комиссии:
рабочий орган Комиссии информирует присутствующих о составе Комиссии, количестве потенциальных концессионеров, получивших копию конкурсной документации, потенциальных концессионерах, представивших в установленный срок конкурсные заявки, зарегистрированные в журнале регистрации конкурсных заявок,
оглашает иную информацию по данному конкурсу;
председательствующий определяет лицо для вскрытия конвертов с конкурсными заявками;
секретарь Комиссии оформляет соответствующий протокол вскрытия конвертов с заявками и информирует потенциальных концессионеров или их уполномоченных представителей о сроке, в течение которого они получают копию указанного протокола заседания Комиссии;
9) протокол вскрытия конвертов с конкурсными заявками подписывается и полистно парафируется председателем и всеми присутствующими на заседании членами Комиссии, а также секретарем Комиссии. Копия указанного протокола направляется потенциальным концессионерам или их уполномоченным представителям, присутствовавшим на заседании Комиссии по вскрытию конвертов с конкурсными заявками, не позднее 2 (два) рабочих дней, следующих за днем указанного заседания Комиссии, а отсутствующим – по их письменному запросу в срок, не позднее 2 (два) рабочих дней со дня получения запроса;

7) конкурстық өтінімдерді қарауды және іріктеуді Комиссия жүзеге асырады.
Комиссия хатшысы конкурсты ұйымдастырушыны Комиссия отырысын өткізу мерзімі, уақыты және орны туралы отырысқа дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей жазбаша нысанда хабардар етеді.
Комиссия хатшысы Комиссия отырысының күн тәртібі бойынша қажетті құжаттар мен материалдарды дайындайды және отырыстың хаттамасын ресімдейді.
Конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашуды Комиссия конкурстық құжаттамада көрсетілген мерзімде, уақытта және сол жерде Комиссияның қарапайым көпшілігінің, конкурсты ұйымдастырушының уәкілетті өкілінің, сондай-ақ әлеуетті концессионерлердің немесе олардың уәкілетті өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырады.
Конкурсты ұйымдастырушының конкурстық құжаттамаға Комиссияның кворумы болмаған жағдайда немесе Комиссия төрағасының немесе оны алмастыратын адамның шешімімен конкурстық өтінімдерді ашудың орны, уақыты мен күні туралы өзгерістер енгізуіне жол беріледі.
Енгізілген өзгерістердің міндетті күші болады және олар туралы конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы ұсынған барлық әлеуетті концессионерлерге, сондай-ақ Комиссия мүшелеріне, бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті органды қоса алғанда, мүдделі мемлекеттік органдарға дереу хабарланады;
8) Комиссия отырысында:
комиссияның жұмыс органы қатысушыларды Комиссияның құрамы, конкурстық құжаттаманың көшірмесін алған әлеуетті концессионерлердің саны, конкурстық өтінімдерді тіркеу журналында тіркелген конкурстық өтінімдерді белгіленген мерзімде ұсынған әлеуетті концессионерлер туралы хабардар етеді,
осы конкурс бойынша өзге де ақпаратты жариялайды;
төрағалық етуші конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашатын адамды айқындайды;
Комиссия хатшысы өтінімдер салынған конверттерді ашудың тиісті хаттамасын ресімдейді және әлеуетті концессионерлерді немесе олардың уәкілетті өкілдерін Комиссия отырысының көрсетілген хаттамасының көшірмесін алатын мерзім туралы хабардар етеді;
9) конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасына төраға және отырысқа қатысқан барлық Комиссия мүшелері, сондай-ақ Комиссия хатшысы қол қояды және әр парағына қол қояды. Көрсетілген хаттаманың көшірмесі Конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу жөніндегі комиссияның отырысына қатысқан әлеуетті концессионерлерге немесе олардың уәкілетті өкілдеріне Комиссияның көрсетілген отырысынан кейінгі 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей, ал қатыспағандарға олардың жазбаша сұрау салуы бойынша сұрау салу алынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жіберіледі;

10) Комиссия рассматривает конкурсные заявки и принимает решение о допуске потенциальных концессионеров к участию в конкурсе (признает участниками в конкурсе) в течение 10 (десять) рабочих дней со дня вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
Протокол о допуске к участию в конкурсе подписывается присутствующими членами Комиссии не позднее 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения о допуске потенциальных концессионеров к участию в конкурсе (признания участниками конкурса). К протоколу о допуске к участию в конкурсе при наличии прилагается экспертное заключение либо особое мнение члена Комиссии, особое мнение эксперта (члена экспертной комиссии). При этом член Комиссии, имеющий особое мнение подписывает протокол с отметкой о наличии экспертного заключения либо особого мнения члена Комиссии, особого мнения эксперта (члена экспертной комиссии).
Секретарь либо рабочий орган Комиссии направляет копию протокола о допуске к участию в конкурсе официально зарегистрированным участникам Конкурса не позднее 2 (два) рабочих дней, следующих за днем указанного заседания Комиссии;
11) не позднее 1 (один) рабочего дня со дня вскрытия конвертов с конкурсными заявками секретарь Комиссии:
согласовывает с председателем, а в случае его отсутствия с заместителем председателя Комиссии, дату и время проведения заседания Комиссии по рассмотрению конкурсных заявок;
уведомляет членов Комиссии о дате и времени проведения заседания Комиссии по рассмотрению конкурсных заявок;
представляет на рассмотрение Комиссии документы, подтверждающие соответствие потенциального концессионера квалификационным требованиям, предусмотренным конкурсной документацией, а также документы, подтверждающие внесение потенциальным концессионером обеспечения конкурсной заявки.
В случае проведения конкурса по выбору концессионера с проведением двухэтапных процедур, подтверждение внесения потенциальным концессионером обеспечения конкурсной заявки рассматривается на втором этапе конкурса;
12) не допускается рассмотрение конкурсных заявок без проведения заседания Комиссии.
13) Комиссия:
рассматривает на предмет полноты и надлежащего оформления пакеты документов, составляющие конкурсные заявки потенциальных концессионеров;
определяет потенциальных концессионеров, представивших неполный перечень документов и (или) представивших ненадлежащим образом оформленные документы;
в письменной форме запрашивает у потенциальных концессионеров, представивших конкурсную заявку, материалы и разъяснения в связи с их заявками с тем, чтобы облегчить рассмотрение, оценку и сопоставление конкурсных заявок;
с целью уточнения сведений, содержащихся в заявках на участие в конкурсе, Комиссия в письменной форме запрашивает необходимую информацию у соответствующих государственных органов, физических и юридических лиц. В течение 5 (пять) рабочих дней с момента вскрытия конкурсной) Комиссией концессионных заявок, рабочим органом в случае необходимости составляется Протокол предварительного допуска к участию в конкурсе в случае выявления конкурсной комиссией потенциальных концессионеров, не соответствующих квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации в части отсутствия требуемых документов или их соответствующего оформления (формальные признаки).
Протокол предварительного допуска к участию в конкурсе должен содержать перечень потенциальных концессионеров, не соответствующих квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации, а также перечень документов, которые необходимо представить и привести в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации потенциальному концессионеру для приведения заявки на участие в конкурсе в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации. Копия предварительного протокола допуска к участию в конкурсе направляется секретарем либо рабочим органом Комиссии потенциальным концессионерам в день подписания. Документация, представленная позже установленного срока, не принимается;
определяет потенциальных концессионеров, которые соответствуют квалификационным и иным требованиям конкурсной (аукционной) документации, и признает участниками конкурса;

10) Комиссия конкурстық өтінімдерді қарайды және конкурстық өтінімдер салынған конверттер ашылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде әлеуетті концессионерлерді конкурсқа қатысуға жіберу туралы шешім қабылдайды (конкурсқа қатысушылар деп таниды).
Конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамаға қатысушы Комиссия мүшелері әлеуетті концессионерлерді конкурсқа қатысуға жіберу (конкурсқа қатысушылар деп тану) туралы шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей қол қояды. Конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамаға болған жағдайда сараптамалық қорытынды не Комиссия мүшесінің ерекше пікірі, сарапшының (сараптама комиссиясы мүшесінің) ерекше пікірі қоса беріледі. Бұл ретте ерекше пікірі бар Комиссия мүшесі сараптамалық қорытындының не Комиссия мүшесінің ерекше пікірінің, сарапшының (сараптама комиссиясы мүшесінің) ерекше пікірінің бар екендігі туралы белгімен хаттамаға қол қояды.
Комиссияның хатшысы не жұмыс органы Конкурстың ресми тіркелген қатысушыларына конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманың көшірмесін Комиссияның көрсетілген отырысы өткізілген күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді;
11) Комиссия хатшысы конкурстық өтінімдер салынған конверттер ашылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей:
Конкурстық өтінімдерді қарау жөніндегі комиссияның отырысын өткізу күні мен уақытын Төрағамен, ал ол болмаған жағдайда Комиссия төрағасының орынбасарымен келіседі;
Конкурстық өтінімдерді қарау жөніндегі комиссияның отырысын өткізу күні мен уақыты туралы Комиссия мүшелерін хабардар етеді;
Комиссияның қарауына әлеуетті концессионердің конкурстық құжаттамада көзделген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды, сондай-ақ әлеуетті концессионердің конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізгенін растайтын құжаттарды ұсынады.
Екі кезеңдік рәсімдер жүргізіле отырып, концессионерді таңдау бойынша конкурс өткізілген жағдайда, әлеуетті концессионердің конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізгенін растау конкурстың екінші кезеңінде қаралады;
12) конкурстық өтінімдерді Комиссия отырысын өткізбей қарауға жол берілмейді.
13) Комиссия:
әлеуетті концессионерлердің конкурстық өтінімдерін құрайтын құжаттар пакеттерінің толықтығы мен тиісінше ресімделуі тұрғысынан қарайды;
құжаттар тізбесін толық ұсынбаған және (немесе) тиісті түрде ресімделмеген құжаттарды ұсынған әлеуетті концессионерлерді айқындайды;
конкурстық өтінімдерді қарауды, бағалауды және салыстыруды жеңілдету мақсатында конкурстық өтінімді ұсынған әлеуетті концессионерлерден олардың өтінімдеріне байланысты материалдар мен түсіндірмелерді жазбаша түрде сұрайды;
Комиссия конкурсқа қатысуға арналған өтінімдерде қамтылған мәліметтерді нақтылау мақсатында жазбаша түрде тиісті мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан қажетті ақпаратты сұратады. Конкурстық комиссия концессиялық өтінімдерді ашқан сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыс органы қажет болған жағдайда конкурстық комиссия біліктілік талаптарына және талап етілетін құжаттардың болмауы немесе олардың тиісті түрде ресімделуі (формальды белгілер) бөлігінде конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті концессионерлерді анықтаған жағдайда, Конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру туралы хаттама жасайды.
Конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасында біліктілік талаптары мен конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті концессионерлердің тізбесі, сондай-ақ конкурсқа қатысуға арналған өтінімді біліктілік талаптарына сәйкес келтіру үшін әлеуетті концессионерге біліктілік талаптары мен конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес ұсынылуы және сәйкес келтірілуі тиіс құжаттар тізбесі қамтылуға тиіс. Комиссияның хатшысы не жұмыс органы конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасының көшірмесін әлеуетті концессионерлерге қол қойылған күні жібереді. Белгіленген мерзімнен кеш ұсынылған құжаттама қабылданбайды;
конкурстық (аукциондық) құжаттаманың біліктілік және өзге де талаптарына сәйкес келетін әлеуетті концессионерлерді айқындайды және конкурсқа қатысушылар деп таниды;

14) Комиссия признает внесенное обеспечение конкурсной заявки не соответствующим требованиям конкурсной документации в случае:
недостаточного срока действия обеспечения конкурсной заявки, представленной в виде банковской гарантии;
ненадлежащего оформления обеспечения конкурсной заявки, которое выражается в отсутствии сведений, не позволяющих Комиссии установить лицо, выдавшее обеспечение конкурсной заявки, название конкурса, для участия в котором вносится обеспечение конкурсной заявки, представленной в виде банковской гарантии, срок действия обеспечения конкурсной заявки, представленной в виде банковской гарантии и (или) сумму обеспечения заявки, а также условия его предоставления, лицо, которому выдано обеспечение конкурсной заявки, лицо, в пользу которого вносится обеспечение конкурсной заявки;
внесения обеспечения конкурсной заявки в размере менее установленной суммы.
15) потенциальный концессионер не допускается к участию в конкурсе:
если он определен не соответствующим квалификационным требованиям;
если конкурсная заявка определена не соответствующей требованиям конкурсной (аукционной) документации;
если потенциальный концессионер нарушает ограничения, установленные статьей 33 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве";
16) секретарь Комиссии:
согласовывает с председателем, а в случае его отсутствия с заместителем председателя Комиссии, дату и время проведения заседания Комиссии;
уведомляет членов Комиссии о назначенных дате и времени проведения заседания Комиссии;
17) на указанном заседании Комиссии:
Комиссия рассматривает и изучает конкурсную (аукционную) заявку на предмет полноты и надлежащего оформления документов, представленных потенциальными концессионерами, а также их соответствия квалификационным требованиям;
Комиссия подводит итоги рассмотрения конкурсных (аукционных) заявок;
оформляет протокол о допуске к участию в конкурсе (аукционе);
18) конкурсная (аукционная) заявка признается отвечающей требованиям конкурсной (аукционной) документации, если в ней присутствуют грамматические ошибки, которые можно исправить, не затрагивая существа представленной заявки;
19) секретарь Комиссии в течение 1 (один) рабочего дня со дня подписания протокола о допуске к участию в конкурсе (аукционе) обеспечивает направление копии указанного протокола всем потенциальным концессионерам, представившим конкурсные (аукционные) заявки в установленный конкурсной (аукционной) документацией срок посредством представления либо направления копии протокола о допуске к участию в конкурсе (аукционе) в адрес потенциальных поставщиков, сведения о которых внесены в журнал регистрации конкурсных (аукционных) заявок;

14) Комиссия мынадай:
банк кепілдігі түрінде ұсынылған конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің қолданылу мерзімінің жеткіліксіздігі;
Комиссияға конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді берген тұлғаны, қатысу үшін банк кепілдігі түрінде ұсынылған конкурстық өтінімді қамтамасыз ету енгізілетін конкурстың атауын, банк кепілдігі түрінде ұсынылған конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің қолданылу мерзімін және (немесе) өтінімді қамтамасыз ету сомасын, сондай-ақ оны ұсыну шарттарын, конкурстық өтінімді қамтамасыз ету берілген тұлғаны, пайдасына конкурстық өтінімді қамтамасыз ету енгізілетін тұлғаны анықтауға мүмкіндік бермейтін мәліметтердің болмауынан көрінетін конкурстық өтінімді қамтамасыз ету тиісінше ресімделмеген;
конкурстық өтінімді қамтамасыз ету белгіленген сомадан аз мөлшерде енгізілген жағдайда, енгізілген конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейді деп таниды.
15) әлеуетті концессионер:
егер ол біліктілік талаптарына сәйкес келмейді деп айқындалса;
егер конкурстық өтінім конкурстық (аукциондық) құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейді деп танылса;
егер әлеуетті концессионер "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабында белгіленген шектеулерді бұзса, конкурсқа қатысуға жіберілмейді;
16) Комиссия хатшысы:
Комиссия отырысын өткізу күні мен уақытын Төрағамен, ал ол болмаған жағдайда Комиссия төрағасының орынбасарымен келіседі;
Комиссия отырысын өткізудің тағайындалған күні мен уақыты туралы Комиссия мүшелерін хабардар етеді;
17) көрсетілген Комиссия отырысында:
Комиссия конкурстық (аукциондық) өтінімді әлеуетті концессионерлер ұсынған құжаттардың толықтығы мен тиісінше ресімделуі, сондай-ақ олардың біліктілік талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды және зерделейді;
Комиссия конкурстық (аукциондық) өтінімдерді қарау қорытындыларын шығарады;
конкурсқа (аукционға) қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманы ресімдейді;
18) конкурстық (аукциондық) өтінім, егер онда ұсынылған өтінімнің мәнін қозғамай түзетуге болатын грамматикалық қателер болса, конкурстық (аукциондық) құжаттаманың талаптарына сай деп танылады;
19) Комиссия хатшысы конкурсқа (аукционға) қатысуға рұқсат беру туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілген хаттаманың көшірмесін конкурстық (аукциондық) өтінімдерді конкурстық (аукциондық) құжаттамада белгіленген мерзімде ұсынған барлық әлеуетті концессионерлерге конкурсқа (аукционға) қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманың көшірмесін олар туралы мәліметтер конкурстық (аукциондық) өтінімдерді тіркеу журналына енгізілген әлеуетті өнім берушілердің мекенжайына ұсыну немесе жолдау арқылы жіберуді қамтамасыз етеді;

20) определение лучшей концессионной заявки не проводится в случаях, если к участию в конкурсе (аукционе) не допущен ни один потенциальный концессионер;
21) в установленные в конкурсной (аукционной) документации день, время и месте Комиссия проводит заседание по рассмотрению концессионных заявок участников конкурса;
22) организатор конкурса (аукциона) направляет в уполномоченный орган по бюджетной политике концессионные заявки для проведения их экспертизы.
Уполномоченный орган по бюджетной политике в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления концессионной заявки направляет ее в специализированную организацию по вопросам концессии, для проведения экспертизы.
Специализированная организация по вопросам концессии проводит экспертизу концессионных заявок в течение 20 (двадцать) рабочих дней со дня их представления.
Общий срок рассмотрения уполномоченным органом по бюджетной политике концессионных заявок составляет 25 (двадцать пять) рабочих дней;
23) Комиссией рассматриваются все конкурсные (аукционные) заявки, представленные участниками конкурса, с учетом соответствия требованиям конкурсной (аукционной) документации, заключений уполномоченного органа по бюджетной политике по концессионной заявке и оценке соответствия потенциальных концессионеров квалификационным требованиям, и определяются лучшая концессионная заявка, о чем составляется протокол, который подписывается председателем, членами и секретарем Комиссии.
В случае, если в установленные сроки организатору конкурса (аукциона) не поступили конкурсные (аукционные) заявки либо все представленные конкурсные (аукционные) заявки не соответствуют требованиям конкурсной (аукционной) документации, то конкурс (аукцион) считается не состоявшимся;
24) с участником конкурса, концессионная заявка которого признана лучшей на основании критериев к проектам для определения лучшей концессионной заявки, установленными настоящим приказом, Комиссией проводятся переговоры по уточнению концессионного проекта и условий договора концессии;
25) в рамках подготовки переговоров замечания и предложения по концессионному проекту и договору концессии должны быть направлены комиссией заявителю в письменной форме в течение 3 (три) рабочих дней со дня их возникновения;
26) к переговорам участником конкурса по согласованию с организатором конкурса (аукциона) привлекаются банки, финансовые организации, независимые эксперты и иные заинтересованные третьи лица.
Итоги переговоров оформляются в виде протокола, подписываемого уполномоченными лицами организатора конкурса (аукциона) и участника конкурса.
По итогам проведения переговоров принимается соответствующее решение комиссии об их результатах;

20) егер конкурсқа (аукционға) қатысуға бірде-бір әлеуетті концессионер жіберілмеген жағдайларда үздік концессиялық өтінімді айқындау жүргізілмейді;
21) Комиссия конкурстық (аукциондық) құжаттамада белгіленген күні, уақытта және орында конкурсқа қатысушылардың концессиялық өтінімдерін қарау бойынша отырыс өткізеді;
22) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы концессиялық өтінімдерді сараптама жүргізу үшін бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті орган концессиялық өтінім келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оны сараптама жүргізу үшін концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымға жібереді.
Концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым концессиялық өтінімдерге сараптаманы олар ұсынылған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті органның концессиялық өтінімдерді қарауының жалпы мерзімі 25 (жиырма бес) жұмыс күнін құрайды;
23) Комиссия конкурсқа қатысушылар ұсынған барлық конкурстық (аукциондық) өтінімдерді конкурстық (аукциондық) құжаттаманың талаптарына сәйкестігін, бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті органның концессиялық өтінім және әлеуетті концессионерлердің біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалау бойынша қорытындыларын ескере отырып қарайды және үздік концессиялық өтінімді айқындайды, ол туралы хаттама жасалып, оған Комиссия төрағасы, мүшелері және хатшысы қол қояды.
Егер конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға белгіленген мерзімдерде конкурстық (аукциондық) өтінімдер келіп түспесе не барлық ұсынылған конкурстық (аукциондық) өтінімдер конкурстық (аукциондық) құжаттаманың талаптарына сәйкес келмесе, конкурс (аукцион) өткізілмеген деп есептеледі;
24) Комиссия осы бұйрықта белгіленген үздік концессиялық өтінімді айқындау үшін жобаларға қойылатын өлшемшарттар негізінде концессиялық өтінімі үздік деп танылған конкурсқа қатысушымен концессиялық жобаны және концессия шартының талаптарын нақтылау бойынша келіссөздер жүргізеді;
25) келіссөздерді дайындау шеңберінде Комиссия концессиялық жоба мен концессия шарты бойынша ескертулер мен ұсыныстарды өтініш берушіге олар туындаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда жіберуі тиіс;
26) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының келісуі бойынша конкурсқа қатысушы келіссөздерге банктерді, қаржы ұйымдарын, тәуелсіз сарапшыларды және өзге де мүдделі үшінші тұлғаларды тартады.
Келіссөздердің қорытындылары конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының және конкурсқа қатысушының уәкілетті тұлғалары қол қоятын хаттама түрінде ресімделеді.
Келіссөздерді жүргізу қорытындылары бойынша комиссияның олардың нәтижелері туралы тиісті шешімі қабылданады;

27) в случае, если участник конкурса, концессионная заявка которого признана лучшей, отказывается от обсуждения и уточнения концессионной заявки и условий договора концессии в соответствии с замечаниями и предложениями Комиссии либо его предложения являются неприемлемыми с точки зрения условий конкурса (аукциона), то Комиссией данная концессионная заявка не рассматривается и заново выбирается лучшая концессионная заявка путем проведения открытого конкурса (аукциона) по выбору концессионера;
28) по итогам проведения переговоров организатор конкурса (аукциона) направляет на согласование проекты договоров концессии, в том числе при внесении в них изменений и (или) дополнений, с приложением копий протокола об определении лучшей концессионной заявки, протоколов переговоров между Комиссией и участником конкурса, концессионная заявка которого признана лучшей, по уточнению концессионного проекта и условий договора концессии, а также по концессионным проектам, предусматривающим предоставление поручительства государства и (или) государственной гарантии, копию решения бюджетной комиссии в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и в государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, по концессионному проекту, реализуемому в сферах естественных монополий.
Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике согласовывает проект договора концессии в течение 5 (пяти) рабочих дней либо направляет организатору конкурса (аукциона) мотивированные замечания, с приложением выработанных рекомендаций по устранению замечаний.
Согласование проекта договора концессии, в том числе при внесении в него изменений и (или) дополнений, оформляется в виде письма о согласовании, либо не согласовании с отражением причин не согласования по каждому рассматриваемому вопросу.
Проекты договоров концессий, в том числе при внесении в них изменений и (или) дополнений, а также дополнительные материалы:
представляются организатором конкурса (аукциона) отдельным сопроводительным письмом на титульном бланке за подписью первого руководителя либо лица, его замещающего, с представлением электронной копии приложений к конкурсной (аукционной) документации;
подписываются первым руководителем организатора конкурса (аукциона) либо лицом, его замещающим;
полистно парафируются руководителем структурного подразделения организатора конкурса (аукциона).
При этом сроки проведения экспертизы со дня направления запроса и до представления необходимой информации приостанавливаются.
Доработанный проект договора концессии по итогам переговоров повторно направляется на согласование в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике.
Согласование центральным уполномоченным органом по бюджетной политике проектов договоров концессии, в том числе при внесении в них изменений и (или) дополнений проводится в части соответствия проекта договора концессии либо соответствия вносимых в него изменений и дополнений основным принципам государственно-частного партнерства и концессии и конкурсной документации;

27) егер концессиялық өтінімі үздік деп танылған конкурсқа қатысушы Комиссияның ескертулері мен ұсыныстарына сәйкес концессиялық өтінімді және концессия шартының талаптарын талқылаудан және нақтылаудан бас тартса не оның ұсыныстары конкурс (аукцион) талаптары тұрғысынан қолайсыз болып табылса, Комиссия бұл концессиялық өтінімді қарамайды және концессионерді таңдау бойынша ашық конкурс (аукцион) өткізу арқылы үздік концессиялық өтінімді қайтадан таңдайды;
28) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы келіссөздерді жүргізу қорытындылары бойынша концессия шарттарының жобаларын, оның ішінде оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде үздік концессиялық өтінімді айқындау туралы хаттаманың, концессиялық жобаны және концессия шартының талаптарын нақтылау бойынша Комиссия мен концессиялық өтінімі үздік деп танылған конкурсқа қатысушы арасындағы келіссөздер хаттамаларының көшірмелерін қоса бере отырып, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігін және (немесе) мемлекеттік кепілдікті беруді көздейтін концессиялық жобалар бойынша бюджет комиссиясы шешімінің көшірмесін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және табиғи монополиялар салаларында іске асырылатын концессиялық жоба бойынша табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға келісуге жолдайды.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган концессия шартының жобасын 5 (бес) жұмыс күні ішінде келіседі не конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға ескертулерді жою жөнінде әзірленген ұсынымдарды қоса бере отырып, дәлелді ескертулерін жібереді.
Концессия шартының жобасын келісу, оның ішінде оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде келісу не әрбір қаралатын мәселе бойынша келіспеу себептері көрсетіле отырып, келіспеу туралы хат түрінде ресімделеді.
Концессиялар шарттарының жобаларын, оның ішінде оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде, сондай-ақ қосымша материалдарды:
конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) құжаттамаға қосымшалардың электрондық көшірмесін ұсына отырып, бірінші басшының не оны алмастыратын адамның қолы қойылған титулдық бланкте жеке ілеспе хатпен ұсынады;
конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының бірінші басшысы не оны алмастыратын адам қол қояды;
конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының құрылымдық бөлімшесінің басшысы әрбір парағына қол қояды.
Бұл ретте сараптаманы жүргізу мерзімдері сұрау салу жіберілген күннен бастап қажетті ақпарат ұсынылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Келіссөздер қорытындылары бойынша концессия шартының пысықталған жобасы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға келісуге қайта жіберіледі.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның концессия шарттарының жобаларын, оның ішінде оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде келісуі концессия шарты жобасының немесе оған енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік және концессияның негізгі қағидаттарына және конкурстық құжаттамаға сәйкестігі бөлігінде жүзеге асырылады;

29) уполномоченный орган по исполнению бюджета согласовывает проект договора концессии, в том числе при внесении изменений и (или) дополнений, в течение 10 (десять) рабочих дней со дня поступления.
30) организатор конкурса (аукциона) заключает договор концессии с победителем конкурса (аукциона).
Заключение договора не осуществляются в случаях, если:
победитель конкурса (аукциона) уклонился от заключения договора концессии;
участники конкурса, конкурсные (аукционные) заявки которых признаны лучшими, отказались от обсуждения и уточнения концессионных заявок и условий договоров концессии в соответствии с замечаниями и предложениями Комиссии, либо их предложения являются неприемлемыми с точки зрения условий конкурса (аукциона);
31) срок заключения договора концессии составляет не более девяноста календарных дней со дня подведения итогов конкурса (аукциона) по выбору концессионера;
32) организатор конкурса (аукциона) (концедент) обеспечивает регистрацию договора концессии в органах казначейства;
33) в установленном договором концессии случае неисполнения или ненадлежащего исполнения концессионером своих обязательств перед кредиторами и (или) по договору концессии допускается замена концессионера по согласованию с кредитором, которая осуществляется путем проведения концедентом конкурса в целях замены концессионера в порядке, предусмотренном договором концессии.
В случае замены концессионера, условия договора меняются на основании данных о фактически исполненных концессионером к моменту проведения конкурса (аукциона) обязательствах по соглашению, а также с учетом предложений, представленных победителем конкурса (аукциона) в целях замены концессионера и предложений, содержащих лучшие условия по сравнению с условиями соглашения.
Изменения, вносимые в договор и связанные с изменением условий этого договора, оформляются дополнительным договором о замене концессионера к договору концессии, подлежащим регистрации в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета или его территориальном подразделении;
34) права и обязанности подлежащего замене концессионера по договору концессии прекращаются с момента заключения соглашения о замене лица по договору концессии после исполнения обязательств по договору.
В течение 10 (десяти) дней со дня регистрации дополнительного договора о замене концессионера, объект концессии передается новому концессионеру по акту приема-передачи (далее – Акт).
Акт является основанием для прекращения права собственности на объект концессии концессионера, подлежащего замене, и основанием возникновения права собственности на объект концессии нового концессионера;

29) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган концессия шартының жобасын, оның ішінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде, түскен күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде келіседі.
30) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстың (аукционның) жеңімпазымен концессия шартын жасасады.
Мынадай жағдайларда, егер:
конкурстың (аукционның) жеңімпазы концессия шартын жасасудан жалтарса;
конкурстық (аукциондық) өтінімдері үздік деп танылған конкурсқа қатысушылар Комиссияның ескертулері мен ұсыныстарына сәйкес концессиялық өтінімдерді және концессия шарттарының талаптарын талқылаудан және нақтылаудан бас тартса не олардың ұсыныстары конкурстың (аукционның) талаптары тұрғысынан қолайсыз болып табылса, шарт жасасу жүзеге асырылмайды;
31) концессия шартын жасасу мерзімі концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың (аукционның) қорытындылары шығарылған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен аспайды;
32) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы (концедент) концессия шартын қазынашылық органдарында тіркеуді қамтамасыз етеді;
33) концессия шартында белгіленген концессионер кредиторлар алдындағы және (немесе) концессия шарты бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, кредитормен келісу бойынша концессионерді ауыстыруға жол беріледі, бұл концеденттің концессия шартында көзделген тәртіппен концессионерді ауыстыру мақсатында конкурс өткізуі жолымен жүзеге асырылады.
Концессионер ауыстырылған жағдайда, шарттың талаптары концессионердің келісім бойынша конкурс (аукцион) өткізу кезінде нақты орындаған міндеттемелері туралы мәліметтер негізінде, сондай-ақ концессионерді ауыстыру мақсатындағы конкурстың (аукционның) жеңімпазы ұсынған ұсыныстар және келісім шарттарымен салыстырғанда ең жақсы шарттарды қамтитын ұсыныстар ескеріле отырып өзгертіледі.
Шартқа енгізілетін және осы шарттың талаптарының өзгеруіне байланысты өзгерістер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда немесе оның аумақтық бөлімшесінде тіркелуге тиіс концессия шартына концессионерді ауыстыру туралы қосымша шартпен ресімделеді;
34) концессия шарты бойынша ауыстырылуға жататын концессионердің құқықтары мен міндеттері шарт бойынша міндеттемелер орындалғаннан кейін концессия шарты бойынша тұлғаны ауыстыру туралы келісім жасалған кезден бастап тоқтатылады.
Концессионерді ауыстыру туралы қосымша шарт тіркелген күннен бастап 10 (он) күн ішінде концессия объектісі жаңа концессионерге қабылдау-тапсыру актісі (бұдан әрі – Акт) бойынша беріледі.
Акт ауыстырылуға жататын концессионердің концессия объектісіне меншік құқығының тоқтатылуына негіз және жаңа концессионердің концессия объектісіне меншік құқығының туындауына негіз болып табылады;

35) концессионер, к которому переходят права и обязанности по договору, соответствует требованиям к концессионерам, установленным конкурсной (аукционной) документацией;
36) на момент проведения конкурса по замене концессионера и до подписания дополнительного договора о замене концессионера управление объектом концессии осуществляются концессионером, подлежащим замене;
37) заключение прямого соглашения между концедентом, концессионером и кредиторами концессионера для реализации концессионных проектов осуществляется в порядке, установленном статьей 47 Закона и пунктами 227-230 настоящих Правил.
275. Реализация договоров государственно-частного партнерства, в том числе договоров концессии, заключенных до введения в действие настоящих Правил, осуществляется в соответствии с условиями, установленными такими договорами.
При этом, по местным концессионным проектам особой значимости, заключенным до введения в действие настоящих Правил, государственные обязательства погашаются за счет средств местного бюджета за исключением компенсации расходов, связанных с валютными рисками.
Расходы, связанные с валютными рисками, распределяются в следующем порядке:
расходы, связанные с ослаблением курса национальной валюты, покрываются за счет собственных средств концессионера в размере, установленном на дату вступления в силу договора концессии, но не менее 5 %;
оставшаяся часть расходов, связанных с ослаблением курса национальной валюты, покрывается за счет средств республиканского и местного бюджетов равными долями от общей суммы выплат.
Основаниями для компенсации расходов по валютным рискам из республиканского бюджета являются решения комиссии по концессионным проектам особой значимости и республиканской бюджетной комиссии.
Основаниями для компенсации расходов по валютным рискам из местного бюджета являются решения комиссии в отношении объектов концессии, относящихся к коммунальной собственности, и соответствующей бюджетной комиссии.
В целях обеспечения исполнения государственных обязательств по компенсации расходов, связанных с валютными рисками (далее – компенсация валютных потерь), в случае если концессионным проектом особой значимости предусмотрено принятие концендентом обязательств по выплате компенсации валютных потерь, и концессионный договор содержит механизм расчета, порядок, сроки и условия выплаты такой компенсации, администраторы бюджетных программ ежегодно вносят в уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджетный запрос, содержащий расходы на компенсацию валютных потерь по курсовой разнице.
Компенсации валютных потерь по курсовой разнице осуществляется в рамках формирования соответствующих бюджетов на основании официального текущего курса Национального Банка Республики Казахстан при составлении бюджетной заявки с учетом дополнительного увеличения на 10 (десять) процентных пунктов.
Компенсация валютных потерь в следствии курсовой разницы финансируется по отдельной бюджетной программе (подпрограмме).
Планирование и финансирование расходов на компенсацию валютных потерь по курсовой разнице, предусмотренная настоящим пунктом Правил, производится на основании решения республиканской бюджетной комиссии.
Приложение 1
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ
о целесообразности либо отсутствии целесообразности реализации проекта
государственно-частного партнерства "____________________________________"
ПОВЕСТКА ДНЯ:
Рассмотрение целесообразности либо отсутствие целесообразности реализации
проекта государственно-частного партнерства "______________________".
Информация о планируемом к реализации проекта государственно-частного партнерства:
Наименование проекта
Инициатор
Ориентировочная стоимость проекта, млн тенге
Наличие/ отсутствие земельного участка
Наличие/ отсутствие подключения к инженерным сетям
Наличие проектно-сметной документации
Наименование проекта
Отрасль
Ориентировочная стоимость проекта, млн тенге
Приоритетность реализации
Решение: целесообразно/ не целесообразно
Обоснование
Решение:
По итогам рассмотрения проекта государственно-частного партнерства
"_______________" Межведомственная проектная группа РЕШИЛА:
Руководствуясь статьей 37 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном
партнерстве" (уполномоченному лицу) _____________ рекомендовано разработать
конкурсную документацию проекта государственно-частного партнерства
(при необходимости с привлечением юридического лица по консультативному
сопровождению местных проектов государственно-частного партнерства).
Подписи членов межведомственной проектной группы:
Председатель МПГ __________________ ФИО, должность
Член МПГ _________________________ ФИО, должность
Член МПГ _________________________ ФИО, должность
Член МПГ _________________________ ФИО, должность
Секретарь МПГ ____________________ ФИО, должность
Примечание: Расшифровка аббревиатур:
МПГ – межведомственная проектная группа;
ФИО – фамилия, имя, отчество (при наличии).
Приложение 2
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ
о результатах конкурентного диалога по проекту государственно-частного партнерства
"________________________________________" от "___" _________ 20___года № __
Организатор конкурса: _________________________________________
Потенциальный частный партнер ________________________________
Дата проведения конкурентного диалога: "___" ___________ 20__ года
Председательствовал: __________________________________________
Секретарь: ___________________________________________________
ПОВЕСТКА ДНЯ: Проведение конкурентного диалога по проекту
государственно-частного партнерства ________________ с потенциальным частным
партнером________________________________________________ для формирования
оптимальных решений по техническим, финансовым, юридическим и иным
необходимым параметрам проекта государственно-частного партнерства, мерам
государственной поддержки, критериям определения лучшей конкурсной заявки и
иных решений, с учетом потребностей и возможностей каждого из заинтересованных
потенциальных частных партнеров.
Организатор конкурса по результатам проведения конкурентного диалога по проекту
государственно-частного партнерства, РЕШИЛ:
Предложения потенциального частного партнера
Решение (принимается/ отказывается)
Принимаемая редакция
Пояснение в случае невозможности принятия предлагаемых предложений
Решение:
Руководствуясь статьей 37 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном
партнерстве" _________________ разработает конкурсную документацию с учетом
итогов конкурентного диалога.
Подпись:
Организатор конкурса __________________ ФИО, должность
Примечание: Расшифровка аббревиатур:
ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 3
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
Предварительный перечень проектов государственно-частного партнерства особой значимости, разработка которых осуществляется совместно с международными финансовыми институтами
№ п/п
Наименование
Уровень проекта (республиканский/местный)
Государственный орган, инициировавший проект
Международный финансовый институт
1.
Перечень проектов государственно-частного партнерства, по которым международными финансовыми институтами не выражена заинтересованность в разработке
№ п/п
Наименование
Уровень проекта (республиканский/местный)
Государственный орган, инициировавший проект
1.
Приложение 4
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
Структура информационного листа конкурсной документации
Наименование
Рекомендации по заполнению

35) шарт бойынша құқықтары мен міндеттері ауысатын концессионер конкурстық (аукциондық) құжаттамада белгіленген концессионерлерге қойылатын талаптарға сәйкес келеді;
36) концессионерді алмастыру жөніндегі конкурсты өткізу сәтінде және концессионерді алмастыру туралы қосымша шартқа қол қойылғанға дейін концессия объектісін басқаруды ауыстырылуға жататын концессионер жүзеге асырады;
37) концессиялық жобаларды іске асыру үшін концедент, концессионер және концессионердің кредиторлары арасында тікелей келісім жасасу Заңның 47-бабында және осы Қағидалардың 227-230-тармақтарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
275. Осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын, оның ішінде концессия шарттарын іске асыру осындай шарттарда белгіленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл ретте, осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған ерекше маңызды жергілікті концессиялық жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелер валюталық тәуекелдерге байланысты шығыстарды өтеуді қоспағанда, жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
Валюталық тәуекелдерге байланысты шығыстар мынадай тәртіппен бөлінеді:
ұлттық валюта бағамының нашарлауына байланысты шығыстар концессия шарты күшіне енген күні белгіленген, бірақ кемінде 5% мөлшерінде концессионердің меншікті қаражаты есебінен жабылады;
ұлттық валюта бағамының нашарлауына байланысты шығыстардың қалған бөлігі республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен төлемдердің жалпы сомасының тең үлестерімен жабылады.
Ерекше маңызды концессиялық жобалар жөніндегі комиссияның және республикалық бюджет комиссиясының шешімдері валюталық тәуекелдер бойынша шығыстарды республикалық бюджеттен өтеуге негіз болып табылады.
Коммуналдық меншікке жататын концессия объектілеріне қатысты комиссияның және тиісті бюджет комиссиясының шешімдері валюталық тәуекелдер бойынша шығыстарды жергілікті бюджеттен өтеуге негіз болып табылады.
Егер ерекше маңызды концессиялық жобада конценденттің валюталық шығындарды өтеу бойынша міндеттемелер қабылдауы және иконцессиялық шартта осындай өтемақыны есептеу тетігі, төлеу тәртібі, мерзімдері мен шарттары қамтылған жағдайда, валюталық тәуекелдерге байланысты шығыстарды өтеу бойынша (бұдан әрі – валюталық шығындарды өтеу) мемлекеттік міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында, қабылданған мемлекеттік міндеттемелердің сомасын жыл сайын бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға бағамдық айырма бойынша валюталық шығындарды өтеуге арналған шығыстарды қамтитын бюджеттік сұрау салуды енгізеді.
Бағамдық айырма бойынша валюталық шығындарды өтеуге 10 (он) пайыздық тармаққа қосымша ұлғаюды ескере отырып, бюджеттік өтінімді жасау кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми ағымдағы бағамы негізінде тиісті бюджеттерді қалыптастыру шеңберінде жүзеге асырылады.
Бағамдық айырма салдарынан валюталық шығындарды өтеу жеке бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша қаржыландырылады.
Қағидалардың осы тармағында көзделген бағамдық айырма бойынша валюталық шығындарды өтеуге арналған шығыстарды жоспарлау мен қаржыландыру республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде жүргізіледі.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылу мониторингін жүргізу
және бағалау мәселелерін
қамтитын мемлекеттік-
жекешелік әріптестік
жобаларын жоспарлау және іске
асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"_____________________________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орындылығы не орындылығының болмауы туралы хаттама
КҮН ТӘРТІБІ: "_______________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орындылығын немесе орындылығының болмауын қарау.
Іске асырылуы жоспарланған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы туралы ақпарат:
Жобаның атауы
Бастамашы
Жобаның болжамды құны, млн теңге
Жер учаскесінің болуы/ болмауы
Инженерлік желілерге қосылудың болуы/ болмауы
Жобалау-сметалық құжаттаманың болуы
Жобаның атауы
Сала
Жобаның болжамды құны, млн теңге
Іске асырудың басымдығы
Шешім:
орынды/орынсыз
Негіздеме
Шешім:
"_________________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қараудың қорытындысы бойынша Ведомствоаралық жобалау тобы ШЕШТІ:
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабын басшылыққа ала отырып (уәкілетті тұлғаға) _____________ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасын әзірлеу ұсынылды (қажет болған кезде жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеу бойынша заңды тұлғаны тарта отырып).
Ведомствоаралық жобалау тобы мүшелерінің қолдары:
ВЖТ Төрағасы ________________________ ТАӘ, лауазымы
ВЖТ мүшесі __________________________ ТАӘ, лауазымы
ВЖТ мүшесі __________________________ ТАӘ, лауазымы
ВЖТ мүшесі __________________________ ТАӘ, лауазымы
ВЖТ хатшысы ________________________ ТАӘ, лауазымы
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ВЖТ – ведомствоаралық жобалау тобы;
ТАӘ – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылу мониторингін жүргізу
және бағалау мәселелерін
қамтитын мемлекеттік-
жекешелік әріптестік
жобаларын жоспарлау және іске
асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"________________________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша бәсекелестік диалогының нәтижелері туралы ХАТТАМА 20___жылғы "___" _________ №__
Конкурсты ұйымдастырушы: ________________________________________
Әлеуетті жекеше әріптес____________________________________________
Бәсекелестік диалогын өткізу күні: 20__ жылғы "___" ___________
Төрағалық еткен: ___________________________________________________
Хатшы: __________________________________________________________
КҮН ТӘРТІБІ: Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының техникалық, қаржылық, заңдық және өзге де қажетті параметрлері, мемлекеттік қолдау шаралары, мүдделі әлеуетті жекеше әріптестердің әрқайсысының қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, үздік конкурстық өтінімді және өзге де шешімдерді айқындау өлшемшарттары бойынша оңтайлы шешімдерді қалыптастыру үшін, "________________________________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша
_______________________________________ әлеуетті жекеше әріптеспен бәсекелестік диалогын жүргізу.
Конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша бәсекелестік диалогын жүргізу нәтижелері бойынша ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Әлеуетті жеке серіктестің ұсыныстары
Шешім (қабылданады/
бас тартылады)
Қабылданатын редакция
Ұсынылып отырған ұсыныстарды қабылдау мүмкін болмаған жағдайда түсіндірме
Шешім:
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабын басшылыққа ала отырып _______________ бәсекелестік диалогының қорытындыларын ескере отырып, конкурстық құжаттаманы әзірлейді.
Қолы:
Конкурсты ұйымдастырушы__________________ ТАӘ, лауазымы
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ТАӘ – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылу мониторингін жүргізу
және бағалау мәселелерін
қамтитын мемлекеттік-
жекешелік әріптестік жобаларын
жоспарлау және іске асыру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Әзірленуі халықаралық қаржы институттарымен бірлесіп жүзеге асырылатын ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының алдын ала тізбесі
№ р/с
Атауы
Жобаның деңгейі (республикалық/жергілікті)
Жобаға бастамашы болған мемлекеттік орган
Халықаралық қаржы институты
1
Халықаралық қаржы институттары әзірлеуге мүдделілік білдірмеген мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тізбесі
№ р/с
Атауы
Жобаның деңгейі (республикалық/жергілікті)
Жобаға бастамашы болған мемлекеттік орган
1
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылу мониторингін жүргізу
және бағалау мәселелерін
қамтитын мемлекеттік-
жекешелік әріптестік
жобаларын жоспарлау және
іске асыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Конкурстық құжаттаманың ақпараттық парағының құрылымы
Атауы
Толтыру бойынша ұсынымдар

1. Паспорт проекта
Наименование проекта
указывается полное наименование проекта
Государственный партнер
указывается полное наименование государственного партнера
Организатор конкурса
указывается полное наименование организатора конкурса
Краткое описание проекта
указывается суть проекта, в том числе масштаб проекта, мощность проекта, основные выгодополучатели от реализации проекта по схеме государственно-частного партнерства
Сфера (отрасль) реализации проекта
указывается сфера (отрасль) экономики
Место реализации
указывается место реализации проекта (адрес либо требования, либо описание местоположения)
Сроки и этапы реализации
указываются сроки и этапы реализации проекта
Стоимость проекта
указываются:
1) планируемая общая стоимость проекта в национальной валюте и иностранной валюте (при необходимости), принятой для расчетов в рамках информационного листа проекта государственно-частного партнерства, в том числе:
инвестиционные издержки;
эксплуатационные издержки;
прочие издержки;
2) предполагаемые источники финансирования проекта государственно-частного партнерства;
предполагаемые виды и размеры государственной поддержки.
Цели и задачи проекта
указываются цели и задачи проекта
Предполагаемый способ определения частного партнера
указывается способ определения частного партнера согласно статье 31 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве"
Контактные данные
указываются фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, контактный телефон и адрес (адреса) электронной почты представителя разработчика
2. Введение
Обоснование необходимости реализации проекта
указываются:
1) соответствие документам Системы государственного планирования;
2) проблема в отрасли (регионе), которую планируется решить посредством реализации проекта государственно-частного партнерства;
3) информация о наличии заинтересованности реализации проекта государственно-частного партнерства со стороны потенциальных частных партнеров
Опыт реализации аналогичных проектов
указывается международный и/или казахстанский положительный опыт реализации аналогичных проектов государственно-частного партнерства в данной отрасли (сфере) экономики
Информация об объекте государственно-частного партнерства и ином имуществе, не входящем в состав объекта государственно-частного партнерства
указываются:
1) правовой статус объекта государственно-частного партнерства и иного имущества, не входящего в состав объекта государственно-частного партнерства (собственность, балансодержатель, ограничения и обременения), но используемого в проекте государственно-частного партнерства;

1. Жобаның паспорты
Жобаның атауы
жобаның толық атауы көрсетіледі
Мемлекеттік әріптес
мемлекеттік әріптестің толық атауы көрсетіледі
Конкурсты ұйымдастырушы
конкурсты ұйымдастырушының толық атауы көрсетіледі
Жобаның қысқаша сипаттамасы
жобаның мәні, оның ішінде жобаның ауқымы, жобаның қуаты, мемлекеттік-жекешелік әріптестік схемасы бойынша жобаны іске асырудан негізгі пайда алушылар көрсетіледі
Жобаны іске асыру саласы (аясы)
экономиканың саласы (аясы) көрсетіледі
Іске асыру орны
жобаны іске асыру орны көрсетіледі (мекенжайы не талаптары не орналасқан жерінің сипаттамасы)
Іске асыру мерзімдері мен кезеңдері
жобаны іске асыру мерзімдері мен кезеңдері көрсетіледі
Жобаның құны
мыналар:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ақпараттық парағы шеңберінде есеп айырысу үшін қабылданған ұлттық валютадағы және шетел валютасындағы (қажет болған жағдайда) жобаның жоспарланған жалпы құны, оның ішінде: инвестициялық шығасылар; пайдалану шығындары; өзге де шығасылар;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қаржыландырудың болжамды көздері;
мемлекеттік қолдаудың болжамды түрлері мен мөлшерлері көрсетіледі.
Жобаның мақсаттары мен міндеттері
жобаның мақсаттары мен міндеттері көрсетіледі
Жекеше әріптесті айқындаудың болжамды тәсілі
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына сәйкес жекеше әріптесті айқындау тәсілі көрсетіледі
Байланыс деректері
әзірлеуші өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, байланыс телефоны және электрондық поштасының мекенжайы (мекенжайлары) көрсетіледі
2. Кіріспе
Жобаны іске асыру қажеттігінің негіздемесі
мыналар: 1) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру арқылы шешу жоспарланып отырған саладағы (өңірдегі) проблема;
3) әлеуетті жекеше әріптестер тарапынан мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға мүдделіліктің болуы туралы ақпарат көрсетіледі
Ұқсас жобаларды іске асыру тәжірибесі
экономиканың осы саласында (аясында) ұқсас мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асырудың халықаралық және/немесе қазақстандық оң тәжірибесі көрсетіледі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі және мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құрамына кірмейтін өзге де мүлік туралы ақпарат
мыналар:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің және мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құрамына кірмейтін (меншік, баланс ұстаушы, шектеулер мен ауыртпалықтар), бірақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасында пайдаланылатын өзге де мүліктің құқықтық мәртебесі;

2) объем имущественных прав каждого из участников проекта в ходе реализации проекта и по окончании его реализации. При реконструкции, модернизации, капитальном ремонте или развитии объекта государственно-частного партнерства прилагается его ретроспектива (дата ввода в эксплуатацию объекта, проведенные работы по реконструкции, модернизации, капитальному ремонту и другие сведения, связанные с данным объектом).
В случае затрагивания вопросов планируемого проекта государственно-частного партнерства археологических и иных особо охраняемых государством объектов, приводятся сведения о состоянии данных объектов, а также о влиянии на них проекта государственно-частного партнерства.
Принадлежность проекта государственно-частного партнерства к сферам естественных монополий
указывается информация о передаваемом в государственно-частного партнерства имущественном комплексе субъекта естественных монополий, включая информацию о переоценке основных средств, реализованных инвестиционных программах за последние три календарных года, технической экспертизы деятельности субъекта естественных монополий, освидетельствовании технического состояния объектов и другие сведения
3. Институциональный раздел
указываются:
1) информация о механизмах взаимодействия сторон, ответственности каждой стороны проекта государственно-частного партнерства, в том числе третьих лиц (с приложением схемы взаимодействия сторон) в инвестиционном и постинвестиционном периоде;
2) предполагаемые виды деятельности в рамках проекта государственно-частного партнерства, а также информация о видах деятельности, которые не планируются к передаче в государственно-частного партнерства;
3) сравнительный анализ альтернативных вариантов реализации проекта государственно-частного партнерства по институциональным решениям.
4. Маркетинговый раздел
указываются:
1) описание проблемы отрасли (сферы) экономики (региона);
2) анализ и обоснование количественных параметров спроса, его тенденций или оценку необходимости в продукции (товаров/услуг), планируемой к производству в рамках проекта государственно-частного партнерства;
3) анализ объемов, видов и цен на продукцию (товары/услуги), которая производится с учетом текущей ситуации в отрасли (регионе) и в результате реализации проекта государственно-частного партнерства по категориям потребителей;
4) анализ рынков сырья, материалов, оборудования, необходимых для реализации проекта государственно-частного партнерства, в том числе сравнительный анализ по производителям и поставщикам, ценам, качеству и условиям поставки продукции;

2) жобаны іске асыру барысындағы және оны іске асыру аяқталғаннан кейінгі жобаға қатысушылардың әрқайсысының мүліктік құқықтарының көлемі көрсетіледі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін реконструкциялау, жаңғырту, күрделі жөндеу немесе дамыту кезінде оның ретроспективасы (объектінің пайдалануға берілген күні, реконструкциялау, жаңғырту, күрделі жөндеу бойынша жүргізілген жұмыстар және осы объектіге қатысты басқа да мәліметтер) қоса беріледі.
Археологиялық және мемлекет ерекше қорғайтын өзге де объектілердің жоспарланған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының мәселелері қозғалған жағдайда, осы объектілердің жай-күйі, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының оларға әсері туралы мәліметтер келтіріледі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының табиғи монополиялар салаларына тиесілілігі
негізгі қаражатты қайта бағалау, соңғы күнтізбелік үш жылда іске асырылған инвестициялық бағдарламалар, табиғи монополиялар субъектісі қызметінің техникалық сараптамасы, объектілердің техникалық жай-күйін куәландыру туралы ақпаратты және басқа да мәліметтерді қоса алғанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестікке берілетін табиғи монополиялар субъектісінің мүліктік кешені туралы ақпарат көрсетіледі
3. Институционалдық бөлім
мыналар:
1) тараптардың өзара іс-қимыл жасау тетіктері, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының әрбір тарапының, оның ішінде үшінші тұлғалардың инвестициялық және инвестициядан кейінгі кезеңде жауапкершілігі (тараптардың өзара іс-қимыл схемасын қоса) туралы ақпарат;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы шеңберінде қызметтің болжамды түрлері, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестікке берілуі жоспарланбайтын қызмет түрлері туралы ақпарат көрсетіледі
4. Маркетингтік бөлім
мыналар:
1) экономиканың (өңірдің) саласы (аясы) проблемасының сипаттамасы;
2) сұраныстың сандық параметрлерін, оның тенденцияларын талдау және негіздеу немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы шеңберінде өндіруге жоспарланған өнімге (тауарларға/көрсетілетін қызметтерге) қажеттілікті бағалау;
3) саладағы (өңірдегі) ағымдағы ахуал ескеріле отырып және тұтынушылар санаттары бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру нәтижесінде жүргізілетін өнімдердің (тауарлардың/көрсетілетін қызметтердің) көлемдерін, түрлерін және бағаларын талдау;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін қажетті шикізат, материалдар, жабдықтар нарығын талдау, оның ішінде өнімнің өндірушілері мен жеткізушілері, бағалары, сапасы және жеткізу шарттары бойынша салыстырмалы талдау;

5) анализ обеспеченности проекта специалистами соответствующей квалификации как в инвестиционный, так и в постинвестиционный период, а также, в случае необходимости, обоснование привлечения иностранных специалистов;
6) SWOT-анализ (Strengths (сильные стороны), Weaknesses (слабые стороны), Opportunities (возможности), Threats (угрозы) – определение и оценка потенциальных сильных и слабых сторон, возможностей и угроз товаров, работ, услуг, предполагаемых в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства). Обязательно указываются используемые источники информации и методики проведения маркетинговых исследований с приложением отчета по проведенному маркетинговому исследованию
5. Финансовый раздел
указываются:
1) объем инвестиций, планируемых к вложению в рамках проекта государственно-частного партнерства, в том числе: предполагаемая стоимость строительства объекта государственно-частного партнерства, подтвержденная расчетами;
2) расчет эксплуатационных издержек (производственных издержек, текущих расходов на содержание);
3) определение приемлемых параметров привлечения заемных средств для финансирования проекта;
4) предварительный расчет тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), в том числе относящиеся к сфере естественных монополий, с приложением обоснований расчетов и сведений о влиянии тарифов (цен, ставок сборов) на социально-экономическую ситуацию в стране, регионе;
5) информация о действующем субъекте естественных монополий за последние три года, в случае, если планируется модернизация, реконструкция или капитальный ремонт действующих объектов, включающая в себя:
информацию о плановых и фактических объемах предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ);
информацию о действующих тарифах и тарифных смет, разрезе видов услуг (товаров, работ);
информацию об оказываемых видах и объемах, не регулируемых услуг (товаров, работ) в случае наличия таковых;
финансовую отчетность;
информацию о применяемых методах амортизации учитываемой в тарифе;
информацию о фактических условиях и размерах финансирования ранее реализованной инвестиционной программы (проекта);
информацию о сопоставлении фактических показателей исполнения ранее реализованных инвестиционных программ с показателями, утвержденными в инвестиционных программах;
разъяснение причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденных инвестиционных программах, при наличии таковых;
комплексные мероприятия по снижению уровня дебиторской задолженности потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) субъекта, и выплат кредиторской задолженности, случае наличия таковых;
план мероприятий по снижению нормативных и (или) ликвидация сверхнормативных потерь в случае их наличия;

5) жобаның инвестициялық та, инвестициядан кейінгі кезеңде де тиісті біліктілігі бар мамандармен қамтамасыз етілуін талдау, сондай-ақ қажет болған жағдайда шетелдік мамандарды тартудың негіздемесі;
6) SWOT-талдау (Strengths (күшті жақтары), Weaknesses (әлсіз жақтары), Opportunities (мүмкіндіктер), Threats (қатерлер) – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде болжанатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің әлеуетті күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қатерлерін айқындау және бағалау) көрсетіледі. Пайдаланылған ақпарат көздері мен маркетингтік зерттеулерді жүргізу әдістемелері жүргізілген маркетингтік зерттеулер туралы есеппен бірге міндетті түрде көрсетіледі
5. Қаржылық бөлім
мыналар:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы шеңберінде салынуы жоспарланған инвестициялар көлемі, оның ішінде: есептеулермен расталған мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін салудың болжамды құны;
2) пайдалану шығасыларының (өндірістік шығасылардың, күтіп-ұстауға арналған ағымдағы шығыстардың) есебі;
3) жобаны қаржыландыру үшін қарыз қаражатын тартудың қолайлы параметрлерін айқындау;
4) есептеулердің негіздемелері мен тарифтердің елдегі, өңірдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайға ықпалы туралы мәліметтерді қоса берілген, тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға), оның ішінде табиғи монополиялар саласына жататын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) алдын-ала есептеулері;
5) егер жұмыс істеп тұрған объектілерді жаңғырту, реконструкциялау немесе күрделі жөндеу жоспарланса, мыналарды:
ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) жоспарлы және нақты көлемі туралы ақпаратты;
көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) түрлері бөлінісінде қолданыстағы тарифтер мен тарифтік сметалар туралы ақпаратты;
реттелмей көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) болған жағдайда көрсетілетін түрлері мен көлемі туралы ақпаратты;
қаржылық есептілікті; тарифте ескерілетін қолданыстағы амортизациялау әдістері туралы ақпаратты;
бұрын іске асырылған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшері туралы ақпаратты;
бұрын іске асырылған инвестициялық бағдарламалардың нақты орындалу көрсеткіштерін инвестициялық бағдарламаларда бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпаратты;
қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламалардағы көрсеткіштерден ауытқуы болған жағдайда оның себептерін түсіндіруді;
субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) тұтынушылардың, болған жағдайда, дебиторлық берешектерінің деңгейін және кредиторлық берешек төлемдерін төмендету жөніндегі кешенді іс-шараларды;
болған жағдайда, нормативтік шығындарды азайту және (немесе) нормативтен тыс шығындарды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын қамтитын, соңғы үш жылда жұмыс істеп тұрған табиғи монополиялар субъектісі туралы ақпарат;

6) результаты анализа необходимости и возможности предоставления мер государственной поддержки и источников возмещения затрат и получения доходов частного партнера, в том числе предполагаемые виды, объемы, сроки и условия их предоставления;
7) расчет потока денежных средств и отчет о прибылях и убытках;
8) определение эффективного срока проекта государственно-частного партнерства;
9) анализ проекта с помощью методов дисконтирования, в том числе расчет чистой приведенной стоимости (Net Present Value – NPV), внутренней нормы доходности (Internal Rate of Return, IRR), отношения дисконтируемых выгод и затрат, дисконтированного срока окупаемости;
10) анализ чувствительности проекта и расчет границ безубыточности;
11) расчет показателей чистых бюджетных выгод, бюджетного чистого приведенного дохода (NPV государственного бюджета), бюджетной внутренней нормы доходности (IRR государственного бюджета);
12) сравнительный анализ альтернативных вариантов реализации проекта с приведением расчетов.
Расчет альтернативных вариантов реализации проекта производится в соответствии с Методикой отбора государственного инвестиционного проекта Правил планирования, рассмотрения, отбора, реализации, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов, утвержденных уполномоченным органом по бюджетной политике.
В случае реализации проекта государственно-частного партнерства на основании частной инициативы сравнительный анализ, указанный в подпункте 12) настоящего раздела осуществляется уполномоченным органом, которому внесено заявление о частной инициативе.
Финансово-экономические модели (далее – ФЭМ) реализации проекта государственно-частного партнерства составляется с указанием формул и принятых допущений.
Предварительные расчеты производятся в формате Microsoft Office Excel с раскрывающими формулами, и представляются на бумажном и электронном носителе.
6. Социально-экономический раздел
указывается оценка социально-экономической эффективности в соответствии с Методикой оценки социально-экономической эффективности проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 10 к настоящему приказу
7. Технико-технологический раздел
указываются:
1) сведения о наличии разработанных проектно-сметных документаций, типовых проектов, типовых проектных решений и проектов повторного применения;
2) сведения о планируемых к внедрению технологических инновациях, в случае наличия таковых;
3) планируемые физические параметры и технические характеристики объекта (включая оборудование, планируемое к оснащению), создаваемого в результате реализации проекта государственно-частного партнерства, в том числе планируемая производственная мощность;

6) мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну қажеттігі мен мүмкіндігін және жекеше әріптестің шығындарын өтеу және кірістер алу көздерін талдаудың нәтижелері, оның ішінде түрлері, көлемі, мерзімдері мен оларды ұсынудың болжамды шарттары;
7) ақша қаражатының қозғалысын есептеу және кірістер мен шығыстар туралы есеп;
8) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тиімді мерзімін анықтау;
9) дисконттау әдістерінің көмегімен жобаны талдау, оның ішінде келтірілген таза құнды есептеу (Net Present Value – NPV), ішкі кірістілік нормасы (Internal Rate of Return, IRR), дисконтталатын пайда мен шығындардың арақатынасы, дисконтталған өтелімділік мерзімі;
10) жобаның сезімталдығын талдау және шығынсыздық шектерін есептеу;
11) бюджеттің таза пайдасының, бюджеттің келтірілген таза кірісінің (мемлекеттік бюджеттің NPV), бюджеттің кірістілігінің ішкі нормасының (мемлекеттік бюджеттің IRR) көрсеткіштерін есептеу;
12) есептеулерді келтіре отырып, жобаны іске асырудың балама нұсқаларын салыстырмалы талдау көрсетіледі.
Жобаны іске асырудың балама нұсқаларын есептеу бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асыру, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларының Мемлекеттік инвестициялық жобаны іріктеу әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы жеке бастама негізінде іске асырылған жағдайда, осы бөлімнің 12) тармақшасында көрсетілген салыстырмалы талдауды жеке бастама туралы өтініш енгізілген уәкілетті орган жүзеге асырады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың қаржылық-экономикалық модельдері (бұдан әрі – ҚЭМ) формулалар мен қабылданған болжамдар көрсетіле отырып жасалады.
Алдын ала есептеулер ашылатын формулалармен Microsoft Office Excel форматында жүргізіледі және қағаз және электрондық жеткізгіште ұсынылады.
6. Әлеуметтік-экономикалық бөлім
осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау әдістемесіне сәйкес әлеуметтік-экономикалық тиімділікті бағалау көрсетіледі
7. Техникалық-технологиялық бөлім
мыналар:
1) енгізілуі жоспарланатын технологиялық инновациялар болған жағдайда, олар туралы мәліметтер;
2) әзірленген жобалық-сметалық құжаттамалардың, үлгілік жобалардың, үлгілік жобалық шешімдердің және қайта қолданылатын жобалардың бар-жоғы туралы мәліметтер;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру нәтижесінде құрылатын объектінің жоспарланатын физикалық параметрлері мен техникалық сипаттамалары, оның ішінде жоспарланатын өндірістік қуаты;

4) планируемые сроки создания и эксплуатации объекта государственно-частного партнерства;
5) сведения о месторасположении объекта, характеристике земельного участка (участков), а также информация о существующей и/или необходимой для реализации проекта инженерно-транспортной инфраструктуре (железнодорожных магистралях, автомобильных дорогах, трубопроводах, электро- и теплосетях, водопроводах, газопроводах и другой инфраструктуре).
8. Распределение рисков
указывается анализ распределения и оценки рисков проекта государственно-частного партнерства в соответствии с Методикой распределения и оценки рисков проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 7 к настоящему приказу
9. Выводы по проекту
указываются:
1) основные достоинства и недостатки по проекту;
2) оптимальный вариант реализации проекта;
3) критические риски по проекту и меры по их снижению.
10. Приложения
содержит приложения, которые включают документы, графики, диаграммы, рисунки, карты местности, подтверждающие и раскрывающие информацию, приведенную в информационном листе проекта государственно-частного партнерства, а также ФЭМ по каждому из рассматриваемых в информационном листе проекта государственно-частного партнерства вариантов реализации проекта (по источникам финансирования проекта), которые предоставляются также в электронном варианте в формате Excel со всеми раскрывающимися формулами.
Приложение 5
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
Экономическое заключение на информационный лист в рамках реализации частной инициативы
1.
Общая информация по проекту
1.1.
Наименование проекта
1.2.
Мощность проекта (единица измерения)
1.3.
Период реализации (лет)
1.4.
Период эксплуатации (лет)
1.5.
Обоснование реализации проекта (согласно заключению уполномоченного лица, принявшего заявление о частной инициативе реализации проекта государственно-частного партнерства)
1.6.
Механизмы и объемы финансирования (все затраты до ввода в эксплуатацию) (тысяч тенге)
1)
Стоимость разработки (корректировки) технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта (тысяч тенге)
2)
Стоимость выкупа земли (тысяч тенге)
3)
Возможность принятия государственных обязательств в пределах установленных нормативными правовыми актами лимитов государственных обязательств (в случае реализации проекта как государственно-частного партнерства)
1.7.
Соответствие приоритетам бюджетной инвестиционной политики
1.8.
Наличие представленной документации
2.
Соответствие положениям документов Системы государственного планирования
3.
Институциональная схема управления проектом (информация обо всех участниках проекта, как в ходе реализации, так и в постинвестиционный период, их взаимодействие)
4.
Наличие измеримых (количественных) показателей конечного результата
5.
Возможность реализации проекта с точки зрения оценки рисков
6.
Обоснованность расчетов стоимости государственного инвестиционного проекта
7.
Обоснованность приоритетного выбора механизма реализации государственного инвестиционного проекта в зависимости от потребности государственных инвестиций
Выводы: определение возможного вида и способов финансирования государственных инвестиционных проектов из бюджета, а также целесообразности реализации государственного инвестиционного проекта.
Приложение 6
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
Структура технико-экономического обоснования проекта государственно-частного партнерства
Наименование
Рекомендации по заполнению

4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін жобалаудың, салудың, құрудың, реконструкциялаудың, жаңғыртудың, күрделі жөндеудің және пайдаланудың жоспарланған мерзімдері;
5) объектiнің орналасқан жері, жер учаскесінің (учаскелерінің) сипаттамасы туралы мәліметтер, сондай-ақ қолданыстағы және/немесе жобаны іске асыруға қажетті инженерлік-көліктік инфрақұрылымдар (теміржол магистральдары, автомобиль жолдары, құбырлар, электр және жылу желілері, су құбыры, газ құбыры және басқа инфрақұрылым) туралы мәлімет көрсетіледі
8. Тәуекелдерді бөлу
осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тәуекелдерін бөлу және бағалау әдістемесіне сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бөлу және бағалау талдауы көрсетіледі
9. Жоба бойынша тұжырымдар
мыналар:
1) жоба бойынша негізгі артықшылықтар мен кемшіліктер;
2) жобаны іске асырудың оңтайлы нұсқасы;
3) жоба бойынша сыни тәуекелдер және оларды азайту шаралары көрсетіледі.
10. Қосымшалар
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ақпараттық парағында келтірілген ақпаратты растайтын және ашатын құжаттарды, графиктерді, диаграммаларды, сызбаларды, елді мекен карталарын, сондай-ақ барлық ашылатын формулаларымен Excel форматында электрондық нұсқада ұсынылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ақпараттық парағында қаралған жобаны іске асырудың әрбір нұсқасы бойынша (жобаны қаржыландыру көздері бойынша) ҚЭҚ-ты қамтитын қосымшалардан тұрады.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылу мониторингін жүргізу
және бағалау мәселелерін
қамтитын мемлекеттік-
жекешелік әріптестік
жобаларын жоспарлау және
іске асыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Жеке бастаманы іске асыру шеңберінде ақпараттық параққа экономикалық қорытынды
1.
Жоба бойынша жалпы ақпарат
1.1.
Жобаның атауы
1.2.
Жобаның қуаты (өлшем бірлігі)
1.3.
Іске асырылу кезеңі (жылдар)
1.4.
Пайдалану кезеңі (жылдар)
1.5.
Жобаны іске асырудың негіздемесі (мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың жеке бастамасы туралы өтінішті қабылдаған уәкілетті тұлғаның қорытындысына сәйкес)
1.6.
Қаржыландыру тетіктері мен көлемі (пайдалануға берілгенге дейінгі барлық шығындар) (мың теңге)
1)
Бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеудің (түзетудің) құны (мың теңге)
2)
Жерді сатып алудың құны (мың теңге)
3)
Нормативтік құқықтық актілерде белгіленген мемлекеттік міндеттемелер лимиттерінің шегінде мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мүмкіндігі (жоба мемлекеттік-жекешелік әріптестік ретінде іске асырылған жағдайда)
1.7.
Бюджеттік инвестициялық саясаттың басымдықтарына сәйкестігі
1.8.
Ұсынылған құжаттаманың болуы
2.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының ережелеріне сәйкестігі
3.
Жобаны басқарудың институционалдық схемасы (жобаның іске асырылу барысындағы да, инвестициялық кезеңнен кейінгі де барлық қатысушылары туралы ақпарат, олардың өзара іс-қимылы)
4.
Түпкілікті нәтиженің өлшенетін (сандық) көрсеткіштерінің болуы
5.
Тәуекелдерді бағалау тұрғысынан жобаның іске асырылу мүмкіндігі
6.
Мемлекеттік инвестициялық жобаның құнын есептеудің негізділігі
7.
Мемлекеттік инвестициялардың қажеттілігіне қарай мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру тетігін басымдықпен таңдаудың негізділігі
Тұжырымдар: мемлекеттік инвестициялық жобаларды бюджеттен қаржыландырудың ықтимал түрі мен тәсілдерін, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асырудың орындылығын айқындау.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылу мониторингін жүргізу
және бағалау мәселелерін
қамтитын мемлекеттік-
жекешелік әріптестік жобаларын
жоспарлау және іске асыру
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының техникалық-экономикалық негіздемесінің құрылымы
Атауы
Толтыру бойынша ұсынымдар

5) анализ обеспеченности проекта специалистами соответствующей квалификации как в инвестиционный, так и в постинвестиционный период, а также, в случае необходимости, обоснование привлечения иностранных специалистов;
6) SWOT – анализ (Strengths (сильные стороны), Weaknesses (слабые стороны), Opportunities (возможности), Threats (угрозы) – определение и оценка потенциальных сильных и слабых сторон, возможностей и угроз товаров, работ, услуг, предполагаемых в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства). Обязательно указываются используемые источники информации и методики проведения маркетинговых исследований
5. Финансовый раздел
указываются:
1) объем инвестиций, планируемых к вложению в рамках проекта государственно-частного партнерства, в том числе: предполагаемая стоимость строительства объекта государственно-частного партнерства, подтвержденная расчетами;
2) расчет эксплуатационных издержек (производственных издержек, текущих расходов на содержание);
3) определение приемлемых параметров привлечения заемных средств для финансирования проекта;
4) предварительный расчет тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) с приложением обоснований расчетов и сведений о влиянии тарифов (цен, ставок сборов) на социально-экономическую ситуацию в стране, регионе;
5) информация о действующем субъекте естественных монополий за последние три года, в случае, если планируется модернизация, реконструкция или капитальный ремонт действующих объектов, включающая в себя:
информацию о плановых и фактических объемах предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ);
информацию о действующих тарифах и тарифных смет, разрезе видов услуг (товаров, работ);
информацию об оказываемых видах и объемах, не регулируемых услуг (товаров, работ) в случае наличия таковых; финансовую отчетность;
информацию о применяемых методах амортизации учитываемой в тарифе;
информацию о фактических условиях и размерах финансирования ранее реализованной инвестиционной программы (проекта);
информацию о сопоставлении фактических показателей исполнения ранее реализованных инвестиционных программ с показателями, утвержденными в инвестиционных программах;
разъяснение причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденных инвестиционных программах, при наличии таковых;
комплексные мероприятия по снижению уровня дебиторской задолженности потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) субъекта, и выплат кредиторской задолженности, случае наличия таковых; план мероприятий по снижению нормативных и (или) ликвидация сверхнормативных потерь в случае их наличия.

5) жобаның инвестициялық та, инвестициядан кейінгі кезеңде де тиісті біліктілігі бар мамандармен қамтамасыз етілуін талдау, сондай-ақ қажет болған жағдайда шетелдік мамандарды тартудың негіздемесі;
6) SWOT-талдау (Strengths (күшті жақтары), Weaknesses (әлсіз жақтары), Opportunities (мүмкіндіктер), Threats (қатерлер) - мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде болжанатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің әлеуетті күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қатерлерін айқындау және бағалау) көрсетіледі. Пайдаланылған ақпарат көздері мен маркетингтік зерттеулерді жүргізу әдістемелері жүргізілген маркетингтік зерттеулер туралы есеппен бірге міндетті түрде көрсетіледі
5. Қаржылық бөлім
мыналар:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы шеңберінде салынуы жоспарланған инвестициялар көлемі, оның ішінде: есептеулермен расталған мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін салудың болжамды құны;
2) пайдалану шығасыларының (өндірістік шығасылардың, күтіп-ұстауға арналған ағымдағы шығыстардың) есебі;
3) жобаны қаржыландыру үшін қарыз қаражатын тартудың қолайлы параметрлерін айқындау;
4) есептеулердің негіздемелері мен тарифтердің елдегі, өңірдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайға ықпалы туралы мәліметтер қоса берілген көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) алдын-ала есептеулері;
5) егер жұмыс істеп тұрған объектілерді жаңғырту, реконструкциялау немесе күрделі жөндеу жоспарланса, мыналарды:
ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) жоспарлы және нақты көлемі туралы ақпаратты;
көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) түрлері бөлінісінде қолданыстағы тарифтер мен тарифтік сметалар туралы ақпаратты;
реттелмей көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) болған жағдайда көрсетілетін түрлері мен көлемі туралы ақпаратты; қаржылық есептілікті;
тарифте ескерілетін қолданыстағы амортизациялау әдістері туралы ақпаратты;
бұрын іске асырылған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшері туралы ақпаратты;
бұрын іске асырылған инвестициялық бағдарламалардың нақты орындалу көрсеткіштерін инвестициялық бағдарламаларда бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпаратты;
қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламалардағы көрсеткіштерден ауытқуы болған жағдайда оның себептерін түсіндіруді;
субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) тұтынушылардың, болған жағдайда, дебиторлық берешектерінің деңгейін және кредиторлық берешек төлемдерін төмендету жөніндегі кешенді іс-шараларды;
болған жағдайда, нормативтік шығындарды азайту және (немесе) нормативтен тыс шығындарды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын қамтитын, соңғы үш жылда жұмыс істеп тұрған табиғи монополиялар субъектісі туралы ақпарат;

5) оценку влияния проекта на инфраструктуру региона, где предполагается реализация проекта;
6) обоснование выбранного проектного оборудования, в том числе технологическая совместимость с уже используемым оборудованием (если такое предполагается в рамках реализации проекта), оптимальное соотношение "цена-качество", альтернативные варианты по выбору оборудования, применение инновационного оборудования, использование ноу-хау, использование проектом стандартов качества, нормативные документы, устанавливающие технические и технологические требования к проекту;
7) нормы охраны труда и техники безопасности;
8) обеспеченность реализации проекта инженерными сооружениями, с учетом имеющихся в наличии транспортных подъездов и средств, энерго-, тепло-, водоснабжения и канализации, а также обеспеченность складскими помещениями;
9) график реализации проекта, который отражает период создания объекта и его эксплуатации по годам реализации и по технологическим этапам, с графическим отображением последовательности и продолжительности мероприятий по проекту во времени (план-график);
10) оценка воздействия на окружающую среду.
8. Распределение рисков
указывается анализ распределения и оценки рисков проекта государственно-частного партнерства в соответствии с Методикой распределения и оценки рисков проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 7 к настоящему приказу
9. Выводы по проекту
указываются:
1) основные достоинства и недостатки по проекту;
2) оптимальный вариант реализации проекта;
3) критические риски по проекту и меры по их снижению.
10. Приложения
содержит приложения, которые включают документы, графики, диаграммы, рисунки, карты местности, подтверждающие и раскрывающие информацию, приведенную в информационном листе проекта государственно-частного партнерства, а также ФЭМ по каждому из рассматриваемых в информационном листе проекта государственно-частного партнерства вариантов реализации проекта (по источникам финансирования проекта), которые предоставляются также в электронном варианте в формате Excel со всеми раскрывающимися формулами.
Приложение 7
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
Отраслевое заключение (указывается положительное либо отрицательное)

5) жобаны іске асыру болжанатын өңірдің инфрақұрылымына жобаның әсерін бағалау;
6) таңдалған жобалық жабдықтың негіздемесі, оның ішінде бұрыннан пайдаланылып жүрген жабдықпен технологиялық үйлесімдігі (егер бұл жобаны іске асыру шеңберінде болжанатын болса), "баға-сапа" оңтайлы арақатынасы, жабдықты таңдау бойынша балама нұсқалар, инновациялық жабдықты қолдану, ноу-хауды пайдалану, жобада сапа стандарттарын пайдалану, жобаға қойылатын техникалық және технологиялық талаптарды белгілейтін нормативтік құжаттар;
7) еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы нормалары;
8) қолда бар көлік кіреберістері мен құралдарын, энергиямен, жылумен, сумен жабдықтауды және кәрізді ескере отырып, жобаны іске асырудың инженерлік құрылыстармен қамтамасыз етілуі, сондай-ақ қоймалық үй-жайлармен қамтамасыз етілуі;
9) жоба бойынша уақыт ішіндегі іс-шаралардың бірізділігі мен ұзақтығы графикалық түрде көрсетілген, мемлекеттік-жекешелік әріптестікке беруге ұсынылатын объектіні құру/реконструкциялау мерзімін, оны іске асыру жылдары бойынша және технологиялық кезеңдері бойынша пайдалану мерзімін көрсететін жобаны іске асыру кестесі (жоспар-кесте);
10) қоршаған ортаға әсерді бағалау туралы мәліметтер қамтылады
8. Тәуекелдерді бөлу
осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тәуекелдерін бөлу және бағалау әдістемесіне сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бөлу және бағалау талдауы көрсетіледі
9. Жоба бойынша тұжырымдар
мыналар:
1) жоба бойынша негізгі артықшылықтар мен кемшіліктер;
2) жобаны іске асырудың оңтайлы нұсқасы;
3) жоба бойынша сыни тәуекелдер және оларды азайту шаралары көрсетіледі.
10. Қосымшалар
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ақпараттық парағында келтірілген ақпаратты растайтын және ашатын құжаттарды, графиктерді, диаграммаларды, сызбаларды, елді мекен карталарын, сондай-ақ барлық ашылатын формулаларымен Excel форматында электрондық нұсқада ұсынылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ақпараттық парағында қаралған жобаны іске асырудың әрбір нұсқасы бойынша (жобаны қаржыландыру көздері бойынша) ҚЭҚ-ты қамтитын қосымшалардан тұрады.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылу мониторингін жүргізу
және бағалау мәселелерін
қамтитын мемлекеттік-
жекешелік әріптестік жобаларын
жоспарлау және іске асыру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Салалық қорытынды (оң не теріс екені көрсетіледі)

1. Краткая информация по проекту государственно-частного партнерства.
1) Наименование отраслевого государственного органа, проводящего отраслевую экспертизу (указывается наименование центрального отраслевого государственного органа (по местным проектам государственно-частного партнерства, стоимость которых свыше четырехмиллионного месячного расчетного показателя либо по республиканским проектам государственно-частного партнерства) либо наименование местного отраслевого государственного органа (по местным проектам государственно-частного партнерства).
2) Сфера (отрасль) реализации проекта (указывается сфера (отрасль) экономики).
3) Объект отраслевой экспертизы (указывается конкурсная (аукционная) документация либо бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства).
4) Наименование проекта государственно-частного партнерства (указывается наименование проекта государственно-частного партнерства, отражающее суть планируемого проекта).
5) Мощность проекта государственно-частного партнерства (указывается мощность проекта в соответствующих единицах измерения).
6) Место реализации (указывается место реализации проекта (адрес либо требования, либо описание местоположения).
7) Объект государственно-частного партнерства (указывается наименование и основная информация об объекте государственно-частного партнерства).
8) Сроки и этапы реализации (указываются сроки и этапы реализации проекта в годах).
9) Стоимость проекта (указывается предполагаемая стоимость проекта в тысячах тенге, планируемая стоимость источников возмещения затрат и получения доходов, предполагаемые меры государственной поддержки и формы участия государства в соответствии со статьями 9, 27 и 30 Закона).
10) Результат проекта (указывается прямой и конечный результат проекта государственно-частного партнерства).
2. Основной раздел (содержит результаты оценки (положительно либо отрицательно) по каждому из нижеуказанных подразделов).
1) Оценка проблем текущего состояния отрасли, которые влияют на ее дальнейшее развитие.
2) Оценка соответствия целей проекта государственно-частного партнерства решению существующих проблем в отрасли.
3) Оценка соответствия проекта государственно-частного партнерства документам Системы государственного планирования, в том числе указание на наличие потребности в товарах, работах и услугах в соответствующей отрасли (сфере, регионе), а также наличия предполагаемого конечного результата проекта государственно-частного партнерства, соответствия поручениям либо актам Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан.

1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша қысқаша ақпарат.
1) Салалық сараптама жүргізетін салалық мемлекеттік органның атауы (құны төрт миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша не республикалық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша орталық салалық мемлекеттік органның атау көрсетіледі) не жергілікті салалық мемлекеттік органның (жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша) атауы көрсетіледі.
2) Жобаны іске асыру саласы (аясы) (экономика саласы (аясы) көрсетіледі).
3) Салалық сараптама объектісі (конкурстық (аукциондық) құжаттама не мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспар көрсетіледі).
4) Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы (жоспарланған жобаның мәнін көрсететін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы көрсетіледі).
5) Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қуаты (тиісті өлшем бірліктерінде жобаның қуаты көрсетіледі).
6) Іске асыру орны (жобаны іске асыру орны көрсетіледі (мекенжайы не талаптары не орналасқан жерінің сипаттамасы).
7) Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі (мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің атауы және ол туралы негізгі ақпарат көрсетіледі).
8) Іске асыру мерзімдері мен кезеңдері (жобаны іске асыру мерзімдері мен кезеңдері жылдармен көрсетіледі).
9) Жобаның құны (жобаның болжамды құны мың теңгемен, шығындарды өтеу және кірістер алу көздерінің жоспарланатын құны, Заңның 9, 27 және 30-баптарына сәйкес мемлекеттік қолдаудың болжамды шаралары және мемлекеттің қатысу нысандары көрсетіледі).
10) Жобаның нәтижесі (мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тікелей және түпкілікті нәтижесі көрсетіледі).
2. Негізгі бөлім (төменде көрсетілген кіші бөлімдердің әрқайсысы бойынша бағалау нәтижелерін (оң немесе теріс) қамтиды).
1) Саланың одан әрі дамуына әсер ететін ағымдағы жай-күйінің проблемаларын бағалау.
2) Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы мақсаттарының саладағы проблемаларды шешуге сәйкестігін бағалау.
3) Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігін бағалау, оның ішінде тиісті салада (аяда, өңірде) тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге қажеттіліктің болуын, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының болжамды түпкілікті нәтижесінің болуын, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларына не актілеріне сәйкестігін көрсету.

4) Оценка возможности и целесообразности реализации проекта государственно-частного партнерства по предлагаемой схеме.
5) Оценка технической сложности и (или) уникальности проекта государственно-частного партнерства.
6) Оценка принадлежности объекта государственно-частного партнерства к перечню объектов, не подлежащих передаче для реализации государственно-частного партнерства, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2017 года № 710 "Об утверждении перечня объектов, не подлежащих передаче для реализации государственно-частного партнерства, в том числе в концессию".
7) Оценка альтернативных вариантов реализации проекта государственно-частного партнерства, исходя из принципа обеспечения сбалансированности интересов частного партнера и потребителей товаров (работ, услуг), предоставляемых частным партнером.
8) Оценка ситуации в отрасли в случаях реализации проекта государственно-частного партнерства и отсутствия такой реализации.
9) Оценка распределения выгод от реализации проекта государственно-частного партнерства, в том числе исходя из принципа ценности для населения.
10) Оценка предполагаемого мультипликативного эффекта от реализации проекта на смежные отрасли (сферы) экономики.
11) Оценка предлагаемых источников возмещения затрат и получения доходов, государственной поддержки и ценовых решений, в том числе оценку оптимальности соотношения цена-качество по всем компонентам инвестиционных и операционных затрат.
12) Оценка технологических, технических решений, предусмотренных в конкурсной документации, в том числе график реализации.
13) Оценка планируемых физических параметров и технических характеристик объекта, создаваемого в результате реализации проекта государственно-частного партнерства.
14) По проектам государственно-частного партнерства, предполагающим строительную деятельность, дополнительно проводится оценка оптимальности, достаточности и стоимости компонентов объекта государственно-частного партнерства.
15) При определении частного партнера на основании прямых переговоров проводится оценка уникальности объекта государственно-частного партнерства и целесообразности трансфера технологии.
3. Выводы по результатам отраслевого заключения (в выводах указывается позиция отраслевого государственного органа о поддержке проекта государственно-частного партнерства по результатам проведенной оценки (положительное заключение) либо о неподдержке проекта государственно-частного партнерства по результатам проведенной оценки (отрицательное заключение).
Приложение 8
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ
о допуске к участию в конкурсе по определению частного партнера
по проекту государственно-частного партнерства
"_______________________________" от "___" _________ 20___ года №__
Организатор конкурса: _________________
ПОВЕСТКА ДНЯ: Принятие решения о признании потенциального частного партнера _________________________________________ участником конкурса по результатам квалификационного отбора.
Результаты рассмотрения перечня документов, потенциального частного партнера в подтверждение его соответствия квалификационным требованиям:
Наименование потенциального частного партнера, ИИН/БИН
ФИО члена комиссии
Решение члена комиссии
Подробное описание причин не соответствия квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации
Обоснование причин несоответствия
Перечень документов, которые необходимо привести в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации
Дата и время голосования членов конкурсной комиссии
Наименование потенциального частного партнера, ИИН/БИН
ФИО члена комиссии
Решение члена комиссии
Подробное описание причин не соответствия квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации
Обоснование причин несоответствия
Перечень документов, которые необходимо привести в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации
Дата и время голосования членов конкурсной комиссии
Результаты голосования членов конкурсной комиссии:
Потенциальный частный партнер _________________
"за" - _______ голосов
"против" - _____ голосов.
Потенциальный частный партнер _________________
"за" - _______ голосов
"против" - _____ голосов.
По результатам голосования конкурсная комиссия РЕШИЛА: признать прошедшим(-и) квалификационный отбор:
_____________________ (наименование потенциального частного партнера)
_____________________ (наименование потенциального частного партнера)
В случае несогласия с решением Комиссии любой член данной Комиссии выражает особое мнение, которое направляется им в рабочий орган Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней со дня проведения заседания Комиссии и прилагается к протоколу.
Подписи членов конкурсной комиссии:
Председатель конкурсной комиссии__________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии _________________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии _________________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии _________________________ ФИО, должность
Секретарь конкурсной комиссии ____________________ ФИО, должность
Примечание: Расшифровка аббревиатур:
ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 9
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ
переговоров по уточнению проекта государственно-частного партнерства
и условий договора государственно-частного партнерства
"______________________________________" от "___" _______ 20___ года №__
№ (номер конкурса) дата и время
Организатор конкурса: __________________________________________
Состав конкурсной комиссии:
ФИО
Должность в организации
Роль в комиссии
Потенциальный частный партнер, конкурсная заявка которого признана лучшей
_______________________________________________________________
Дата проведения переговоров: "___" ___________ 20__ года
Председательствовал:
________________________________________________________________
Секретарь:
________________________________________________________________
ПОВЕСТКА ДНЯ: Проведение переговоров по проекту государственно-частного
партнерства _____________________________________________________
с потенциальным частным партнером __________________________________,
конкурсная заявка которого признана лучшей, для уточнения проекта
государственно-частного партнерства и условий договора государственно-частного партнерства.
Конкурсная комиссия РЕШИЛА:
Предложения по уточнению проекта государственно-частного партнерства и условий договора государственно-частного партнерства
Решение (принимается/ отклоняется)
Принимаемая редакция
Пояснение в случае невозможности принятия предлагаемых предложений
В случае несогласия с решением Комиссии любой член данной Комиссии выражает
особое мнение, которое направляется им в рабочий орган Комиссии в течение 3 (трех)
рабочих дней со дня проведения заседания Комиссии и прилагается к протоколу.
Подписи членов конкурсной комиссии:
Председатель конкурсной комиссии _________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии ________________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии ________________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии ________________________ ФИО, должность
Секретарь конкурсной комиссии ____________________ ФИО, должность
Примечание: Расшифровка аббревиатур:
ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 10
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Перечень документов, представляемых потенциальными частными партнерами
в подтверждение их соответствия квалификационным требованиям

4) Ұсынылған схема бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың мүмкіндігі мен орындылығын бағалау.
5) Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының техникалық күрделілігін және (немесе) бірегейлілігін бағалау.
6) Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің "Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру үшін, оның ішінде концессияға беруге жатпайтын объектілер тiзбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 6 қарашадағы № 710 қаулысымен бекітілген мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру үшін, оның ішінде концессияға беруге жатпайтын объектілер тізбесіне тиесілілігін бағалау.
7) Жекеше әріптестің және жекеше әріптес ұсынатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) тұтынушылар мүдделерінің теңгерімділігін қамтамасыз ету қағидатын негізге ала отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың балама нұсқаларын бағалау.
8) Мемлекеттік-жекешелік әріптестікжобасын іске асыру және мұндай іске асыру болмаған жағдайларда, саладағы жағдайды бағалау.
9) Мемлекеттік-жекешелік әріптестікжобасын іске асырудан түсетін пайданы, оның ішінде халық үшін құндылық қағидатын негізге ала отырып бөлуді бағалау.
10) Жобаны іске асырудан экономиканың аралас салаларына (аяларына) болжамды мультипликативтік әсерді бағалау.
11) Шығындарды өтеу мен табыс алудың, мемлекеттік қолдау мен баға шешімдерінің ұсынылатын көздерін бағалау, оның ішінде инвестициялық және операциялық шығындардың барлық құрамдауыштары бойынша баға-сапа арақатынасының оңтайлылығын бағалау.
12) Конкурстық құжаттамада көзделген технологиялық, техникалық шешімдерді, оның ішінде іске асыру кестесін бағалау.
13) Мемлекеттік-жекешелік әріптестікжобасын іске асыру нәтижесінде құрылатын объектінің жоспарланатын физикалық параметрлері мен техникалық сипаттамаларын бағалау.
14) Құрылыс қызметін көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі құрамдауыштарының оңтайлылығына, жеткіліктілігіне және құнына қосымша бағалау жүргізіледі.
15) Тікелей келіссөздердің негізінде жекеше әріптесті айқындау кезінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің бірегейлілігін және технология трансферінің орындылығын бағалау жүргізіледі.
3. Салалық қорытындының нәтижелері бойынша тұжырымдар (тұжырымдарда жүргізілген бағалау нәтижелері бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қолдау туралы (оң қорытынды) не жүргізілген бағалау нәтижелері бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қолдамау туралы (теріс қорытынды) салалық мемлекеттік органның ұстанымы көрсетіледі).
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
іске асырылу мониторингін
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
"______________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы ХАТТАМА №__ 20___жылғы "___" _________
Конкурсты ұйымдастырушы: _________________
КҮН ТӘРТІБІ: Біліктілік іріктеудің нәтижесі бойынша _______________ әлеуетті жекеше әріптесті конкурсқа қатысушы ретінде тану туралы шешім қабылдау.
Әлеуетті жекеше әріптестің біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін оның құжаттар тізбесін қараудың нәтижелері:
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы, ЖСН/БСН
Комиссия мүшесінің ТАӘ
Комиссия мүшесінің шешімі
Біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмеу себептерінің толық сипаттамасы
Сәйкес келмеу себептерін негіздеу
Біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келтірілуі қажет құжаттардың тізбесі
Конкурстық комиссия мүшелерінің дауыс беру күні мен уақыты
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы, ЖСН/БСН
Комиссия мүшесінің ТАӘ
Комиссия мүшесінің шешімі
Біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмеу себептерінің толық сипаттамасы
Сәйкес келмеу себептерін негіздеу
Біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келтірілуі қажет құжаттардың тізбесі
Конкурстық комиссия мүшелерінің дауыс беру күні мен уақыты
Конкурстық комиссия мүшелерінің дауыс беру нәтижелері:
Әлеуетті жекеше әріптес _________________
"қолдау" – _______ дауыс
"қарсы" – _____ дауыс.
Әлеуетті жекеше әріптес _________________
"қолдау" - _______ дауыс
"қарсы" - _____ дауыс.
Дауыс берудің нәтижелері бойынша конкурстық комиссия ШЕШТІ: біліктілік іріктеуден өтті деп тану:
_____________________ (әлеуетті жекеше әріптестің атауы)
_____________________ (әлеуетті жекеше әріптестің атауы)
Комиссия шешімімен келіспеген жағдайда осы Комиссияның кез келген мүшесі ерекше пікір білдіреді, ол комиссия отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комиссияның жұмыс органына жіберіледі және хаттамаға қоса беріледі.
Конкурстық комиссия мүшелерінің қолдары:
Конкурстық комиссияның төрағасы ___________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі _____________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі _____________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі _________________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның хатшысы _______________________ ТАӘ, лауазымы
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ТАӘ – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылу мониторингін жүргізу
және бағалау мәселелерін
қамтитын мемлекеттік-
екешелік әріптестік жобаларын
жоспарлау және іске асыру
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
"_____________________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын нақтылау жөніндегі келіссөздер ХАТТАМАСЫ 20___жылғы "___" _________ №__
№ (конкурс нөмірі) күні мен уақыты
Конкурсты ұйымдастырушы: ____________
Конкурстық комиссияның құрамы:
ТАӘ
Ұйымдағы лауазымы
Комиссиядағы рөлі
Конкурстық өтінімі үздік деп танылған әлеуетті жекеше әріптес
_____________________________________________________________________
Келіссөздер жүргізу күні: 20__ жылғы "___" ___________
Төрағалық етті: __________________________________________________
Хатшы: _________________________________________________________
КҮН ТӘРТІБІ: ______________________________________ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша конкурстық өтінімі үздік деп танылған _____________________________________________ әлеуетті жекеше әріптеспен
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын нақтылау үшін келіссөздер жүргізу.
Конкурстық комиссия ШЕШТІ:
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын нақтылау жөніндегі ұсыныстар
Шешім (қабылданады/ қабылданбайды)
Қабылданатын редакция
Ұсынылған ұсыныстарды қабылдау мүмкін болмаған жағдайда түсініктеме беру
1
2
Комиссия шешімімен келіспеген жағдайда, осы Комиссияның кез келген мүшесі ерекше пікір білдіреді, ол комиссия отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комиссияның жұмыс органына жіберіледі және хаттамаға қоса беріледі.
Конкурстық комиссия мүшелерінің қолдары:
Конкурстық комиссияның төрағасы____________________ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі_____________________ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі_____________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі____________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның хатшысы____________________ТАӘ, лауазымы
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ТАӘ – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
іске асырылу мониторингін
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
10-қосымша
Әлеуетті жекеше әріптестер өздерінің біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін ұсынатын құжаттардың тізбесі

1) оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающих наличие денег на счетах, права собственности потенциального частного партнера и стоимость на недвижимое и движимое имущество;
2) оригинал финансовой отчетности за два полных предыдущих финансовых года, составленная в соответствии со статьями 2, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" либо международными стандартами финансовой отчетности. В случае, если потенциальный частный партнер осуществляет деятельность менее двух лет, финансовая отчетность представляется за период с момента государственной регистрации. Организации, имеющие дочерние организации, в дополнение к финансовой отчетности по деятельности основной организации составляют и представляют консолидированную финансовую отчетность в соответствии со статьей 17 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" либо международными стандартами финансовой отчетности. В отношении проектов государственно-частного партнерства особой значимости, если потенциальный частный партнер является новым юридическим лицом, учрежденным в целях реализации проекта государственно-частного партнерства физическими и (или) юридическими лицами, такая документация представляется физическими и (или) юридическими лицами, выступающими учредителями такого потенциального частного партнера.
3) расшифровки статьи бухгалтерского баланса "Основные средства" на последнюю отчетную дату (за последний финансовый год), подписанные первым руководителем или уполномоченным представителем потенциального частного партнера и заверенные печатью потенциального частного партнера;
4) расшифровки дебиторской и кредиторской задолженности на последнюю отчетную дату (за последний финансовый год), подписанные первым руководителем или уполномоченным представителем потенциального частного партнера и заверенные печатью потенциального частного партнера, с указанием даты их образования и предполагаемого погашения, а также цели задолженности (за что образовалась задолженность), суммы начисленных резервов по их обесценению. В случае наличия банковских займов необходимо приложить копии договоров банковского займа с графиками погашения основного долга и процентов;
5) письмо-гарантия потенциального частного партнера о том, что он является платежеспособным, не подлежит ликвидации, на его имущество не наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность не приостановлена, что он не привлекался к ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение им обязательств по заключенным договорам государственно-частного партнерства в течение последних трех лет на основании решения суда, вступившего в законную силу.
По проектам государственно-частного партнерства особой значимости, оригинал письма-гарантии потенциального частного партнера о том, что, в случае признания такого лица победителем конкурса, для цели заключения договора государственно-частного партнерства такое лицо создаст новое юридическое лицо, которое станет стороной договора государственно-частного партнерства при условии предоставления победителем конкурса государственному партнеру банковских гарантий исполнения обязательств такого нового юридического лица в объеме и на условиях, определенных договором государственно-частного партнерства, если такое юридическое лицо не было создано на стадии подачи конкурсной заявки в целях реализации проекта государственно-частного партнерства;

1) шоттарда ақшаның болуын, әлеуетті жекеше әріптестің меншік құқығы мен жылжымайтын және жылжымалы мүліктің құнын растайтын құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариат куәландырған көшірмелері;
2) "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-баптарына не халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жасалған алдыңғы толық екі жылдағы қаржылық есептіліктің түпнұсқасы. Егер әлеуетті жекеше әріптес қызметті кемінде екі жыл жүзеге асырған жағдайда, қаржылық есептілік мемлекеттік тіркелген кезден басталған кезеңге ұсынылады. Еншілес ұйымдары бар ұйымдар негізгі ұйымның қызметі бойынша қаржылық есептілікке қосымша "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабына не халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасап, ұсынады. Егер әлеуетті жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру мақсатында жеке және (немесе) заңды тұлғалар құрған жаңа заңды тұлға болып табылса, ерекше маңызы бар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына қатысты, мұндай құжаттаманы осындай әлеуетті жекеше әріптестің құрылтайшысы болып табылатын жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынады.
3) әлеуетті жекеше әріптестің бірінші басшысы немесе уәкілетті өкілі қол қойған және әлеуетті жекеше әріптестің мөрімен куәландырылған соңғы есепті күнге (соңғы қаржы жылы үшін) "Негізгі құралдар" бухгалтерлік баланс бабының таратып жазылуы;
4) құрылған күні мен болжамды өтелуі, сондай-ақ берешектің мақсаты (не үшін берешек пайда болған), олардың құнсыздануы бойынша есептелген резервтер сомасы көрсетіле отырып, әлеуетті жекеше әріптестің бірінші басшысы немесе уәкілетті өкілі қол қойған және әлеуетті жекеше әріптестің мөрімен куәландырылған соңғы есепті күнге (соңғы қаржы жылы үшін) дебиторлық және кредиторлық берешектің таратып жазылуы. Банктік қарыздар болған жағдайда негізгі борыш пен пайыздарды өтеу кестелерімен, банктік қарыз шарттарының көшірмелерін қоса беру қажет;
5) әлеуетті жекеше әріптестің төлем қабілеттілігі, оның мүлкіне тыйым салынбағаны, оның қаржы-шаруашылық қызметі тоқтатылмағаны, ол соңғы үш жыл ішінде, заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапқа тартылмағаны туралы кепілдік хаты таратылуға жатпайды.
Ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша әлеуетті жекеше әріптестің мұндай тұлға конкурстың жеңімпазы деп танылған жағдайда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу мақсаты үшін мұндай тұлға мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тарапы болатын жаңа заңды тұлға құратыны туралы хаттың түпнұсқасы, егер конкурстың жеңімпазы мемлекеттік әріптеске осындай жаңа заңды тұлғаның міндеттемелерін орындаудың банктік кепілдіктерін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында айқындалған көлемде және шарттарда ұсынған жағдайда, егер мұндай заңды тұлға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру мақсатында конкурстық өтінім беру сатысында құрылмаған болса, мұндай заңды тұлға мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тарапы болатынының кепілдігі.

6) юридические лица, для которых пунктом 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" установлено обязательное проведение аудита, представляют также аудиторский отчет за последний финансовый год;
7) юридическое лицо представляет нотариально засвидетельствованную копию устава за исключением случаев, когда юридическое лицо осуществляет деятельность на основании типового устава. Нерезиденты Республики Казахстан представляют нотариально засвидетельствованную с переводом на государственный и (или) русский языки легализованную выписку из торгового реестра;
8) справка о зарегистрированном юридическом лице, филиале или представительстве;
9) физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, предоставляет нотариально засвидетельствованную копию документа либо документ, выданный государственным органом в электронной форме, подтверждающий право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, в соответствии с пунктом 1 статьи 79 Налогового кодекса Республики Казахстан, нотариально засвидетельствованную копию удостоверения личности (паспорта) с указанием индивидуального идентификационного номера;
10) оригинал справки банка или филиала банка с подписью и печатью, в котором обслуживается потенциальный частный партнер, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств потенциального частного партнера, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком или филиалом банка согласно Типовому плану счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных компаниях, утвержденному постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан. Если потенциальный частный партнер является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков.
Допускается предоставление кредитного отчета, предоставляемого кредитным бюро в соответствии со статьей 29 Закона Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан".
Справка банка (либо кредитный отчет) выдается не ранее двух месяцев, предшествующих дате представления организатору конкурса документов.
В случае участия в конкурсе объединений физических и (или) юридических лиц в форме простого товарищества, представитель простого товарищества, помимо документов, установленных настоящими Правилами для подтверждения квалификационных требований, дополнительно представляет следующие документы:
нотариально засвидетельствованную копию договора о совместной деятельности;
нотариально засвидетельствованную копию договора о солидарной ответственности, заключенного между членами простого товарищества;
нотариально засвидетельствованную копию доверенности на представителя простого товарищества, выступающего от его имени, осуществлять переговоры и другие мероприятия в рамках конкурса.
В случае, если потенциальный частный партнер является новым юридическим лицом, учрежденным в целях реализации проекта государственно-частного партнерства, для подтверждения его соответствия квалификационным требованиям, установленным статьей 32 Закона, допускается предоставление необходимой документации его участниками (акционерами).
Потенциальные частные партнеры предоставляют по своему усмотрению документы, подтверждающие их соответствия квалификационным требованиям.
Потенциальный частный партнер-нерезидент Республики Казахстан в подтверждение его соответствия квалификационным требованиям, представляет те же документы, что и резиденты Республики Казахстан, либо документы, содержащие аналогичные сведения о квалификации потенциального частного партнера-нерезидента Республики Казахстан с нотариально засвидетельствованным переводом на языки конкурсной документации, а также апостилированный сертификат резидентства (если международным договором не предусмотрено иное).
В случае, когда объектом государственно-частного партнерства выступают информационные ресурсы и (или) информационные системы потенциальный частный партнер представляет документы о праве собственности и (или) владения на информационные ресурсы и (или) информационные системы.
Приложение 11
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ
вскрытия конкурсных заявок по проекту государственно-частного партнерства
"_________________________________________" от "__" _________ 20___года №__
Дата и время
Организатор конкурса: ___________________________________________
Состав конкурсной комиссии:
ФИО
Должность в организации
Роль в комиссии
№ лота (при наличии) ___________________________________________
Наименование лота (при наличии) _________________________________
Заявки на участие в конкурсе представлены следующими потенциальными
частными партнерами (количество заявок):
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН) / идентификационный номер
Дата и время представления заявки (по хронологии)
Информация о наличии (отсутствии) документов, предусмотренных конкурсной документацией:
Наименование потенциального поставщика БИН (ИИН) / идентификационный номер
Наименование документа
Признак наличия
Примечание: Расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 12
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ
предварительного рассмотрения конкурсных заявок по проекту
государственно-частного партнерства
"_________________________" от "___" _________ 20___года №__
№ (номер конкурса) дата и время
Организатор конкурса: ___________________________________________
Состав конкурсной комиссии:
ФИО
Должность в организации
Роль в комиссии
№ лота (при наличии) __________________________________________
Наименование лота (при наличии) ________________________________
Информация о представленных заявках на участие в конкурсе (лоте) (по хронологии):
(количество заявок)
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН) / идентификационный номер
Дата и время представления заявки (по хронологии)
Рассмотрение осуществлялось на соответствие "квалификационным требованиям" и "требованиям конкурсной документации".
Результаты рассмотрения документации членами конкурсной комиссии:
№ п/п
Наименование потенциального поставщика, БИН (ИИН)/ идентификационный номер
ФИО члена комиссии**
Решение члена комиссии
Подробное описание причин несоответствия квалификационным требованиям и/или требованиям конкурсной документации
Обоснование причин отклонения
Перечень документов в заявке потенциального поставщика которые необходимо привести в соответствие с квалификационными требованиями и/или требованиями конкурсной документации
Отклоненные заявки на участие в конкурсе: (количество заявок):
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН)/ идентификационный номер
Причина отклонения
Заявки на участие в конкурсе, соответствующие квалификационным требованиям и/или требованиям конкурсной документации: (количество заявок)
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН) / идентификационный номер
Окончательная дата и время представления заявок на участие в конкурсе, приведенных потенциальными частными партнерами в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации: не позднее 3 (трех) рабочих дней с момента публикации данного протокола на веб-портале. Результаты голосования членов конкурсной комиссии:
Потенциальный частный партнер _________________
"За" - _______ голосов
"Против" - _____ голосов.
Потенциальный частный партнер _________________
"За" - _______ голосов
"Против" - _____ голосов.
По результатам голосования конкурсная комиссия РЕШИЛА: признать прошедшим (-и) квалификационный отбор:
_____________________ (наименование потенциального частного партнера)
_____________________ (наименование потенциального частного партнера)
В случае несогласия с решением Комиссии любой член данной Комиссии выражает особое мнение, которое направляется им в рабочий орган Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней со дня проведения заседания Комиссии и прилагается к протоколу.
Примечание: Расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 13
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ
об итогах конкурса по определению частного партнера по проекту
государственно-частного партнерства
"________________________" от "___" _________ 20___года №__
№ (номер конкурса) дата и время
Организатор конкурса: ___________________________________________
Состав конкурсной комиссии:
ФИО
Должность в организации
Роль в комиссии
№ лота (при наличии) __________________________________________
Наименование лота (при наличии) ________________________________
Информация о представленных заявках на участие в конкурсе (лоте) (по хронологии): (количество заявок)
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН) / идентификационный номер
Дата и время представления заявки (по хронологии)
Информация о приведенных в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации заявках на участие в конкурсе (данная информация размещается при наличии протокола рассмотрения заявок на участие в конкурсе) (количество заявок):
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН) / идентификационный номер
Дата и время представления заявки (по хронологии)
Результаты голосования членов конкурсной комиссии:
Наименование потенциального частного партнера, БИН (ИИН)/ идентификационный номер
ФИО члена комиссии**
Решение члена комиссии
Подробное описание причин несоответствия квалификационным требованиям и/или требованиям конкурсной документации
Обоснование причин отклонения
Итоговый реестр отклоненных заявок на участие в конкурсе (количество заявок):
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН)/ идентификационный номер
Причина отклонения
Итоговый реестр допущенных заявок на участие в конкурсе (количество заявок):
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН)/ идентификационный номер
Примечание
Информация о результатах применения относительного значения критериев, предусмотренных пункту __ настоящих Правил, ко всем конкурсным заявкам на участие в конкурсе по определению частного партнера, представленным на участие в данном конкурсе:
№ п/п (начиная с лучшего предложения)
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН)/ИНН/НП
Критерии
Объем выплат государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства
Срок выплат государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства
Объем средств частного партнера, подлежащих привлечению для реализации проекта государственно-частного партнерства
Продолжение таблицы
Критерии
Сроки строительства, создания, реконструкции, модернизации и (или) эксплуатации объекта государственно-частного партнерства (месяцы, лет)
Стоимость строительства, создания, реконструкции, модернизации и (или) эксплуатации объекта государственно-частного партнерства
Технико-экономические показатели объекта договора государственно-частного партнерства
Предельные цены (тарифы) на производимые товары, выполняемые работы, оказываемые услуги, надбавки к таким ценам (тарифам) при осуществлении деятельности, предусмотренной договором государственно-частного партнерства
Риски, принимаемые на себя частным партнером
Информация по доле местного содержания
Опыт реализованных проектов (наличие опыта строительства, создания, реконструкции, модернизации и (или) эксплуатации объектов (самостоятельно либо совместно с иными лицами в качестве участника), аналогичных объекту, указанному в Конкурсной документации)
Степень участия в подготовке проекта государственно-частного партнерства
Перечень отклоненных потенциальных частных партнеров, в результате переговоров об условиях заключения договора о государственно-частном партнерстве:
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН)/ идентификационный номер
Причина отклонения
Решение конкурсной комиссии:

6) "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2-тармағында міндетті түрде аудит жүргізу белгіленген заңды тұлғалар да соңғы қаржы жылындағы аудиторлық есепті ұсынады;
7) заңды тұлға қызметін үлгілік жарғының негізінде жүзеге асыратын жағдайларды қоспағанда, заңды тұлға Жарғының нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады. Қазақстан Республикасының бейрезиденттері мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудармасымен нотариат куәландырған сауда тізілімінен заңдастырылған үзінді көшірмені ұсынады;
8) тіркелген заңды тұлға, филиал немесе өкілдік туралы анықтама;
9) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 79-бабының 1-тармағына сәйкес мемлекеттік орган электрондық нысанда берген, заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін не құжатты, жеке сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, жеке куәліктің (паспорттың) нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады;
10) әлеуетті жекеше әріптестің Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарына сәйкес банктің немесе банк филиалының алдында анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам уақытқа созылатын міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша мерзімі өткен берешегінің жоқтығы туралы әлеуетті жекеше әріптеске қызмет көрсетілетін банктің немесе банк филиалының қолы мен мөрі бар анықтамасының түпнұсқасы. Егер әлеуетті жекеше әріптес бірнеше екінші деңгейдегі банктердің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, осы анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады.
"Қазақстан Республикасында кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабына сәйкес кредиттік бюро ұсынатын кредиттік есепті ұсынуға жол беріледі.
Банк анықтамасы (не кредиттік есеп) конкурсты ұйымдастырушыға құжаттарды ұсыну күні алдындағы екі айдан бұрын берілмейді.
Конкурсқа жай серіктестік нысанындағы жеке және (немесе) заңды тұлғалар бірлестіктері қатысқан жағдайда, жай серіктестіктің өкілі біліктілік талаптарын растау үшін осы Қағидаларда белгіленген құжаттардан басқа, қосымша мынадай құжаттарды:
нотариат куәландырған бірлескен қызмет туралы шарттың көшірмесін;
жай серіктестік мүшелері арасында жасалған ортақ жауапкершілік туралы шарттың нотариат куәландырған көшірмесін;
жай серіктестік атынан сөйлейтін өкілге конкурс шеңберінде келіссөздер мен басқа да іс-шараларды жүзеге асыруға берілген сенімхаттың нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады.
Егер әлеуетті жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру мақсатында құрылған жаңа заңды тұлға болып табылған жағдайда, оның Заңның 32-бабында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін оған қатысушылардың (акционерлердің) қажетті құжаттаманы ұсынуына жол беріледі.
Әлеуетті жекеше әріптестер өздерінің біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды өз қалауы бойынша ұсынады.
Қазақстан Республикасының резиденті емес әлеуетті жекеше әріптес оның біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін Қазақстан Республикасының резиденттері беретін құжаттар сияқты құжаттарды не нотариат куәландырған конкурстық құжаттама тілдеріне аудармасымен бірге Қазақстан Республикасының резиденті емес әлеуетті жекеше әріптестің біліктілігі туралы ұқсас мәліметтерді қамтитын құжаттарды, сондай-ақ апостиль қойылған резиденттік сертификатын (егер халықаралық шартта өзгеше көзделмесе) ұсынады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі ақпараттық ресурстар және (немесе) ақпараттық жүйелер болған жағдайда әлеуетті жекеше әріптес ақпараттық ресурстарға және (немесе) ақпараттық жүйелерге меншік және (немесе) иелік ету құқығы туралы құжаттарды ұсынады.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
іске асырылу мониторингін
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
"_____________________________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша конкурстық өтінімдерді ашу ХАТТАМАСЫ №__ 20___жылғы "___" _________
Күні мен уақыты
Конкурсты ұйымдастырушы: _____________________________________
Конкурстық комиссияның құрамы:
ТАӘ
Ұйымдағы лауазымы
Комиссиядағы рөлі
Лоттың № (бар болса) ___________________________________________
Лоттың атауы (бар болса) _________________________________
Конкурсқа қатысуға өтінімдерді мынадай әлеуетті жекеше әріптестер ұсынды (өтінімдер саны):
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН)/ сәйкестендіру нөмірі
Өтінім берілген күні мен уақыты (хронология бойынша)
Конкурстық құжаттамада көзделген құжаттардың бары (жоғы) туралы ақпарат:
Әлеуетті өнім берушінің атауы БСН (ЖСН)/сәйкестендіру нөмірі
Құжаттың атауы
Болу белгісі
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылу мониторингін жүргізу
және бағалау мәселелерін
қамтитын мемлекеттік-
жекешелік әріптестік жобаларын
жоспарлау және іске асыру
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
"_________________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша конкурстық өтінімдерді алдын ала қарау ХАТТАМАСЫ 20___ жылғы "___" _________ №__
№ (конкурстың нөмірі) күні мен уақыты
Конкурсты ұйымдастырушы: ______________________________________
Конкурстық комиссияның құрамы:
ТАӘ
Ұйымдағы лауазымы
Комиссиядағы рөлі
Лоттың № (бар болса) __________________________________________
Лоттың атауы (бар болса) ________________________________
Конкурсқа (лотқа) қатысуға ұсынылған өтінімдер туралы ақпарат (хронология бойынша): (өтінімдер саны)
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН) / сәйкестендіру нөмірі
Өтінімді ұсыну күні мен уақыты (хронология бойынша)
"Біліктілік талаптарына" және "конкурстық құжаттаманың талаптарына" сәйкестігін қарау жүзеге асырылды.
Конкурстық комиссия мүшелерінің құжаттаманы қарау нәтижелері:
Р/с №
Әлеуетті өнім берушінің атауы, БСН (ЖСН)/ сәйкестендіру нөмірі
Комиссия мүшесінің ТАӘ**
Комиссия мүшесінің шешімі
Біліктілік талаптарына және/немесе конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмеу себептерінің толық сипаттамасы
Қабылдамау себептерінің негіздемесі
Тізбе құжаттарды әлеуетті өнім берушінің өтінімінде олар біліктілік талаптарына және/немесе конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келтіру қажет
Конкурсқа қатысуға қабылданбаған өтінімдер: (өтінімдер саны):
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН)/ сәйкестендіру нөмірі
Ауытқудың себебі
Біліктілік талаптарына және/немесе конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келетін конкурсқа қатысуға өтінімдер: (өтінімдер саны)
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН) / сәйкестендіру нөмірі
Әлеуетті жекеше әріптестер біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келтірген конкурсқа қатысуға арналған өтінімдерді ұсынудың соңғы күні мен уақыты: осы хаттама веб-порталда жарияланған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кеш емес.
Конкурстық комиссия мүшелерінің дауыс беру нәтижелері:
Әлеуетті жекеше әріптес _________________
"Қолдағандар" - _______ дауыс
"Қарсы" - _____ дауыс.
Әлеуетті жекеше әріптес _________________
"Қолдағандар" - _______ дауыс
"Қарсы" - _____ дауыс.
Дауыс беру нәтижелері бойынша конкурстық комиссия ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ: біліктілік іріктеуінен өтті (өтті) деп тану:
_____________________ (әлеуетті жекеше әріптестің атауы)
_____________________ (әлеуетті жекеше әріптестің атауы)
Комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда, осы Комиссияның кез келген мүшесі ерекше пікірін білдіреді, ол Комиссия отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комиссияның жұмыс органына жіберіледі және хаттамаға қоса беріледі.
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ТАӘ – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылу мониторингін жүргізу
және бағалау мәселелерін
қамтитын мемлекеттік-
жекешелік әріптестік жобаларын
жоспарлау және іске асыру
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
"________________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың қорытындылары туралы ХАТТАМА 20___ жылғы "___" _________ №__
№ (конкурстың нөмірі) күні мен уақыты
Конкурсты ұйымдастырушы: _______________________________________
Конкурстық комиссияның құрамы:
ТАӘ
Ұйымдағы лауазымы
Комиссиядағы рөлі
Лоттың № (бар болса) __________________________________________
Лоттың атауы (бар болса) ________________________________
Конкурсқа (лотқа) қатысуға ұсынылған өтінімдер туралы ақпарат (хронология бойынша): (өтінімдер саны)
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН) / сәйкестендіру нөмірі
Өтінімді ұсыну күні мен уақыты (хронология бойынша)
Біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келтірілген конкурсқа қатысуға өтінімдер туралы ақпарат (бұл ақпарат конкурсқа қатысуға арналған өтінімдерді қарау туралы хаттама болған жағдайда орналастырылады) (өтінімдер саны):
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН) / сәйкестендіру нөмірі
Өтінімді ұсыну күні мен уақыты (хронология бойынша)
Конкурстық комиссия мүшелерінің дауыс беру нәтижелері:
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы, БСН (ЖСН)/ сәйкестендіру нөмірі
Комиссия мүшесінің ТАӘ**
Комиссия мүшесінің шешімі
Біліктілік талаптарына және/немесе конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмеу себептерінің толық сипаттамасы
Қабылдамау себептерінің негіздемесі
Конкурсқа қатысуға қабылданбаған өтінімдердің қорытынды тізілімі (өтінімдер саны):
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН)/ сәйкестендіру нөмірі
Ауытқудың себебі
Конкурсқа қатысуға жіберілген өтінімдердің қорытынды тізілімі (өтінімдер саны):
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН)/ сәйкестендіру нөмірі
Ескертпе
Осы Қағидалардың __ тармағында көзделген өлшемшарттардың салыстырмалы мәнін осы конкурсқа қатысуға ұсынылған жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға арналған барлық конкурстық өтінімдерге қолдану нәтижелері туралы ақпарат:
Р/с № (ең жақсы ұсыныстан бастап)
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН)/СТН/НП
Өлшемшарттар
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді төлеу көлемі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді төлеу мерзімі
Жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін тартуға жататын қаражатының көлемі
Кестенің жалғасы
Өлшемшарттар
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін салу, құру, реконструкциялау, жаңғырту және (немесе) пайдалану мерзімдері (айлар, жылдар)
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін салу, құру, реконструкциялау, жаңғырту және (немесе) пайдалану құны
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты объектісінің техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген қызметті жүзеге асыру кезінде өндірілетін тауарларға, орындалатын жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге шекті бағалар (тарифтер), осындай бағаларға (тарифтерге) үстемелер
Жекеше әріптес өзіне қабылдайтын тәуекелдер
Жергілікті қамту үлесі бойынша ақпарат
Іске асырылған жобалардың тәжірибесі (Конкурстық құжаттамада көрсетілген объектіге ұқсас объектілерді салу, құру, реконструкциялау, жаңғырту және (немесе) пайдалану тәжірибесінің болуы (дербес не қатысушы ретінде өзге тұлғалармен бірлесіп))
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын дайындауға қатысу дәрежесі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт жасасу талаптары бойынша келіссөздер нәтижесінде қабылданбаған әлеуетті жекеше әріптестердің тізбесі:
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН)/ сәйкестендіру нөмірі
Қабылданбау себебі
Конкурстық комиссияның шешімі:

1. Определить победителем: (БИН/ИИН наименование потенциального частного партнера победителя).
2. Государственному партнеру (наименование) заключить договор о государственно-частном партнерстве с (БИН/ИИН, наименование потенциального частного партнера победителя).
Либо:
Признать конкурс (наименование проекта) несостоявшимся в связи с _____________________ *:
Решение конкурсной комиссии:
1. Определить победителем по лоту №___: (БИН/ИИН наименование потенциального частного партнера победителя).
2. Государственному партнеру (наименование) заключить договор о государственно-частном партнерстве с (БИН/ИИН наименование потенциального частного партнера победителя).
Либо:
Признать конкурс (наименование проекта) по лоту №___ несостоявшимся в связи с _____________________ *:
Примечание:
*Одно из следующих значений: "отсутствие представленных заявок", "представление менее двух заявок", "к участию в конкурсе не допущен ни один потенциальный поставщик", "к участию в конкурсе допущен один потенциальный поставщик".
Примечание: Расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 14
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Руководство к составлению технического задания
1. Техническое задание составляется в соответствии с настоящим Руководством на первом этапе конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур, для разработки потенциальными частными партнерами технических предложений.
Техническое задание подписывается первым руководителем уполномоченного лица, либо лицом его замещающим, либо лицом, уполномоченным им.
2. В техническом задании указываются:
цель проекта государственно-частного партнерства;
описание объекта государственно-частного партнерства;
требования и форма представления потенциальными частными партнерами технических предложений;
требование о применении при разработке технических предложений национальных и неправительственных стандартов Республики Казахстан (при их наличии);
срок представления технических предложений;
требование по определению предварительных размеров затрат на проект государственно-частного партнерства (на создание объекта государственно-частного партнерства, на его эксплуатацию);
и иные требования, связанные с реализацией проекта государственно-частного партнерства.

1. Жеңімпаз болып анықталсын: (жеңімпаздың әлеуетті жекеше әріптесінің БСН/ЖСН атауы).
2. Мемлекеттік әріптес (атауы) мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шартты (БСН/ЖСН, жеңімпаздың әлеуетті жекеше әріптесінің атауы) жасассын.
Немесе:
Конкурс (жобаның атауы) мыналарға байланысты өтпеді деп танылсын _____________________ *:
Конкурстық комиссияның шешімі:
1. №___ лот бойынша жеңімпаз болып айқындалсын: (жеңімпаз әлеуетті жекеше әріптестің БСН/ЖСН, атауы).
2. Мемлекеттік әріптес (атауы) (жеңімпаз әлеуетті жекеше әріптестің БСН/ЖСН атауы) мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт жасассын.
Немесе:
№___ лот бойынша конкурс (жобаның атауы) мыналарға байланысты өтпеді деп танылсын: _____________________ *:
Ескертпе:
*Мына мағыналардың бірі: "ұсынылған өтінімдердің болмауы", "екіден аз өтінімнің берілуі", "бірде-бір әлеуетті жеткізуші конкурсқа қатысуға жіберілмеген", "бір әлеуетті жеткізуші конкурсқа қатысуға жіберілген". Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ТАӘ – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылу мониторингін жүргізу
және бағалау мәселелерін
қамтитын мемлекеттік-
жекешелік әріптестік
жобаларын жоспарлау және
іске асыру қағидаларына
14-қосымша
Техникалық тапсырманы жасауға арналған нұсқаулық
1. Техникалық тапсырма осы Нұсқаулыққа сәйкес әлеуетті жекеше әріптестердің техникалық ұсыныстар әзірлеуі үшін екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың бірінші кезеңінде жасалады.
Техникалық тапсырмаға уәкілетті тұлғаның бірінші басшысы не оны алмастыратын адам не ол уәкілеттік берген адам қол қояды.
2. Техникалық тапсырмада:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының мақсаты;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің сипаттамасы;
әлеуетті жекеше әріптестердің техникалық ұсыныстарды ұсынуының талаптары мен нысаны;
Қазақстан Республикасының ұлттық және үкіметтік емес стандарттарының техникалық ұсыныстарын әзірлеу кезінде қолдану туралы талап (олар болған кезде);
техникалық ұсыныстарды ұсыну мерзімі;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына (мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға, оны пайдалануға) жұмсалатын шығындардың алдын ала мөлшерін айқындау жөніндегі талап;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға байланысты өзге де талаптар көрсетіледі.

3. В случае необходимости, в техническое задание включаются:
требования к товарам, работам и услугам, связанным с реализацией проекта государственно-частного партнерства;
требования к квалификации и опыту потенциальных частных партнеров;
и иные требования, связанные с реализацией проекта государственно-частного партнерства.
4. В зависимости от специфики проекта государственно-частного партнерства техническое задание не должно противоречить требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в сфере технического регулирования, государственным строительным нормам и правилам, а также другим требованиям законодательства Республики Казахстан.
5. Для разработки технического задания уполномоченное лицо при необходимости создает экспертную комиссию либо привлекает эксперта.
Приложение 15
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
Структура бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства
Наименование
Рекомендации по заполнению
Резюме проекта
1. Описание проекта
1.1. Цели и задачи проекта
указываются полное наименование проекта, цели и задачи проекта, суть проекта
1.2. Место реализации
указывается место реализации проекта
1.3. Стоимость проекта и источники финансирования
указывается стоимость проекта и источники финансирования
1.4. Сроки и этапы реализации
указываются сроки и этапы реализации проекта
1.5. Результат проекта
указывается конечный результат проекта
2. Описание инициатора проекта
2.1. Инициатор проекта
указываются наименование инициатора проекта государственно-частного партнерства, фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, контактный телефон и адрес (адреса) электронной почты представителя инициатора проекта государственно-частного партнерства;
история развития юридического лица, данные об учредителях (по вновь созданным юридическим лицам) или о каждом из участников консорциума (если проект инициирован консорциумом), состояние юридического лица на момент разработки бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства
2.2. Опыт реализации аналогичных проектов
указывается опыт инициатора проекта (международный и/или казахстанский опыт реализации аналогичных проектов в данной отрасли (сфере) экономики)

3. Қажет болған жағдайда техникалық тапсырмаға:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға байланысты тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптар;
әлеуетті жекеше әріптестердің біліктілігі мен тәжірибесіне қойылатын талаптар;
және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға байланысты өзге де талаптар қосылады.
4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ерекшелігіне қарай техникалық тапсырма Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға, мемлекеттік құрылыс нормалары мен қағидаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының басқа да талаптарына қайшы келмеуге тиіс.
5. Техникалық тапсырманы әзірлеу үшін уәкілетті тұлға қажет болған жағдайда сараптама комиссиясын құрады не сарапшыны тартады.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылу мониторингін жүргізу
және бағалау мәселелерін
қамтитын мемлекеттік-
жекешелік әріптестік
жобаларын жоспарлау және
іске асыру қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспардың құрылымы
Атауы
Толтыру бойынша ұсынымдар
Жобаның түйіндемесі
1. Жобаның сипаттамасы
1.1. Жобаның мақсаттары мен міндеттері
жобаның толық атауы, жобаның мақсаттары мен міндеттері, жобаның мәні көрсетіледі
1.2. Іске асыру орны
жобаны іске асыру орны көрсетіледі
1.3. Жобаның құны және қаржыландыру көздері
жобаның құны және қаржыландыру көздері көрсетіледі
1.4. Мерзімдері мен кезеңдері іске асыру
жобаны іске асыру мерзімдері мен кезеңдері көрсетіледі
1.5. Жобаның нәтижесі
жобаның түпкілікті нәтижесі көрсетіледі
2. Жоба бастамашысының сипаттамасы
2.1. Жобаның бастамашысы
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бастамашысының атауы, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бастамашысының өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, байланыс телефоны және электрондық поштасының мекенжайы (мекенжайлары); заңды тұлғаның даму тарихы, құрылтайшылар туралы мәліметтер (жаңадан құрылған заңды тұлғалар үшін) немесе консорциумға қатысушылардың әрқайсысы туралы (егер жоба консорциумның бастамасымен болса), мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының бизнес-жоспарын әзірлеу кезіндегі заңды тұлғаның жағдайы көрсетіледі
2.2. Ұқсас жобаларды іске асыру тәжірибесі
жоба бастамашысының тәжірибесі көрсетіледі (экономиканың осы саласында (аясында) ұқсас жобаларды іске асырудың халықаралық және/немесе қазақстандық тәжірибесі)

2.3. Информация об объекте государственно-частного партнерства и ином имуществе, не входящем в состав объекта государственно-частного партнерства
указываются:
1) основание применения статьи 44 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (подтверждение уникальности объекта, в ходе эксплуатации которого производятся товары или услуги, которые не производятся на территории Республики Казахстан на момент подачи заявки);
2) правовой статус объекта государственно-частного партнерства и иного имущества, не входящего в состав объекта государственно-частного партнерства (собственность, балансодержатель, ограничения и обременения), но используемого в проекте государственно-частного партнерства.
При реконструкции, модернизации и капитальном ремонте объекта государственно-частного партнерства прилагается его ретроспектива (дата ввода в эксплуатацию объекта, проведенные работы по реконструкции, модернизации, капитальном ремонте и другие сведения, связанные с данным объектом).
В случае затрагивания вопросов планируемого проекта государственно-частного партнерства археологических и иных особо охраняемых государством объектов, приводятся сведения о состоянии данных объектов, а также о влиянии на них проекта государственно-частного партнерства.
3. Маркетинговый раздел
указывается:
3.1. Предлагаемые виды товаров, работ, услуг;
3.2. Описание рынка и его перспективы развития:
- анализ потребителей: требований к продукции (услуге) и возможностей их удовлетворения;
- анализ и описание конкурентов;
3.3. SWOT-анализ (определение и оценка потенциальных сильных и слабых сторон, возможностей и угроз товаров, работ, услуг, предполагаемых в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства);
3.4. Политика ценообразования для производителей товаров (услуг) – субъектов естественных монополий
4. Организационный план
указывается:
4.1. Законодательные, нормативные и другие документы, имеющие правовую силу и отношение к данному проекту;
4.2. График реализации проекта;
4.2. Информация о механизмах взаимодействия сторон, ответственности каждой стороны проекта государственно-частного партнерства, в том числе третьих лиц (с приложением схемы взаимодействия сторон) в инвестиционном и постинвестиционном периоде
5. Производственный раздел
указываются:
5.1. Географическое положение предприятия, транспортные пути, наличие коммуникаций (в том числе информация о существующей и/или необходимой для реализации проекта инженерно-транспортной инфраструктуре (железнодорожных магистралях, автомобильных дорогах, трубопроводах, электро- и теплосетях, водопроводах, газопроводах и другой инфраструктуре);

2.3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі және мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құрамына кірмейтін өзге де мүлік туралы ақпарат
мыналар:
1) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабын қолдану негіздемесі (пайдалану барысында өтінім беру сәтінде Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмейтін тауарлар немесе көрсетілетін қызметтер өндіретін объектінің бірегейлігін растау);
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің және мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құрамына кірмейтін (меншік, баланс ұстаушы, шектеулер мен ауыртпалықтар), бірақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасында пайдаланылатын өзге де мүліктің құқықтық мәртебесі.
мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін реконструкциялау, жаңғырту және күрделі жөндеу кезінде оның ретроспективасы (объектіні пайдалануға беру күні, реконструкциялау, жаңғырту, күрделі жөндеу бойынша жүргізілген жұмыстар және осы объектіге байланысты басқа да мәліметтер) қоса беріледі.
Археологиялық және мемлекет ерекше қорғайтын өзге де объектілердің жоспарланған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының мәселелері қозғалған жағдайда, осы объектілердің жай-күйі, сондай-ақ оларға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ықпал етуі туралы мәліметтер келтіріледі.
3. Маркетингтік бөлім
мыналар:
3.1. Ұсынылатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызмет түрлері;
3.2. Нарықтың сипаттамасы және оның даму перспективалары:
- тұтынушыларды талдау:
өнімге (қызметке) қойылатын талаптар және оларды қанағаттандыру мүмкіндіктері;
- бәсекелестерді талдау және сипаттау;
3.3. SWOT-талдау (Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде болжанатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің ықтимал күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіптерін айқындау және бағалау);
3.4. Тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) өндірушілер – табиғи монополиялар субъектілері үшін баға белгілеу саясаты көрсетіледі
4. Ұйымдастыру жоспары
мыналар:
4.1. Осы жобаға құқықтық күші мен қатысы бар заңнамалық, нормативтік және басқа құжаттар;
4.2. Жобаны іске асыру кестесі;
4.2. Инвестициялық және инвестициядан кейінгі кезеңде тараптардың өзара іс-қимыл тетіктері, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының әрбір тарапының, оның ішінде үшінші тұлғалардың (тараптардың өзара іс-қимыл схемасын қоса бере отырып) жауапкершілігі туралы ақпарат көрсетіледі
5. Өндірістік бөлім
мыналар:
5.1. Кәсіпорынның географиялық жағдайы, көлік жолдары, коммуникациялардың болуы (оның ішінде жобаны іске асыру үшін қолданыстағы және/немесе қажетті инженерлік-көлік инфрақұрылымы (теміржол магистральдары, автомобиль жолдары, құбырлар, электр және жылу желілері, су құбырлары, газ құбырлары және басқа да инфрақұрылым) туралы ақпарат;

5.2. Сведения о наличии разработанных проектно-сметных документаций;
5.3. Технология (в том числе сведения о планируемых к внедрению технологических инновациях) и характеристика оборудования;
5.4. Потребность в площадях (планируемые физические параметры и технические характеристики объекта, создаваемого в результате реализации проекта государственно-частного партнерства, в том числе планируемая производственная мощность);
5.5. Потребность в производственном персонале (численность, специализация, квалификация);
5.6. Объем производства (описание производственного цикла производства товаров, работ и услуг, развития тепловых и электрических сетей, газораспределительных систем, а также сетей водоснабжения и канализации, в случае принадлежности проекта к сферам естественных монополий);
5.7. Расчет переменных и постоянных издержек
6. Финансовый раздел
указываются:
6.1. Объем инвестиций, планируемых к вложению в рамках проекта государственно-частного партнерства;
6.2. Предварительный расчет тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), в том числе относящиеся к сфере естественных монополий, с приложением обоснований расчетов и сведений о влиянии тарифов (цен, ставок сборов) на социально-экономическую ситуацию в стране, регионе;
6.3. Запрашиваемые меры государственной поддержки и источников возмещения затрат и получения доходов частного партнера, в том числе запрашиваемые виды, объемы, сроки и условия их предоставления;
6.4. Прогноз отчета о прибылях и убытках;
6.5. Прогноз отчета движения денежных средств;
Прилагаются финансово-экономические модели, графики, диаграммы, рисунки и иные материалы, подтверждающие и раскрывающие информацию, предусмотренную данным бизнес-планом к проекту государственно-частного партнерства
7. Оценка эффективности проекта
указываются:
7.1. Анализ проекта с помощью простых методов финансовой оценки (окупаемость, рентабельность);
7.2. Анализ проекта с помощью методов дисконтирования (чистая приведенная стоимость (NPV – Net present value);
внутренняя норма доходности (IRR - internal rate of return,);
7.3. Анализ безубыточности;
7.4. Анализ чувствительности проекта;
7.5. Оценка социально-экономической эффективности в соответствии с Методикой оценки социально-экономической эффективности проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 10 к настоящему приказу
8. Риски и факторы, снижающие риск
указывается анализ распределения и оценки рисков проекта государственно-частного партнерства в соответствии с Методикой распределения и оценки рисков проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 7 к настоящему приказу
Приложения
прилагаются материалы, подтверждающие и раскрывающие информацию, предусмотренную данным бизнес-планом к проекту государственно-частного партнерства
Приложение 16
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ
заседания комиссии по проведению прямых переговоров по проекту
государственно-частного партнерства
"________________________" от "___" _________ 20___года №__
Организатор прямых переговоров: _________________________________
Потенциальный частный партнер: _________________________________
Дата проведения прямых переговоров: "___" ___________ 20__ года
Председательствовал: ____________________________________________
Секретарь: ______________________________________________________
Состав конкурсной комиссии:
ФИО
Должность в организации
Роль в комиссии
ПОВЕСТКА ДНЯ: _______________________________________________
Выступил: ______________________________________________________
Результаты голосования:
"За" - _______ голосов
"Против" - _____ голосов
"Воздержался" - _____ голосов
По результатам голосования конкурсная комиссия РЕШИЛА:
___________________________________________________________
Подписи членов конкурсной комиссии:
Председатель конкурсной комиссии_________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии ________________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии ________________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии ________________________ ФИО, должность
Секретарь конкурсной комиссии ____________________ ФИО, должность
К настоящему протоколу прикладываются особые мнения _____________
(ФИО членов Комиссии, выразивших особое мнение) на _____ листах.
Примечание: Расшифровка аббревиатур:
ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 17
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
Отчет о сделках имущественного характера, связанных с государственной собственностью
№ п/п
Вид сделки (субаренда, залог, проведение улучшений, отчуждение)
Реквизиты сделки
Описание и стоимость государственного имущества, являющегося предметом сделки
номер и дата договора
стороны сделки
сроки исполнения сделки
условия оплаты или порядок внесения платежей, предусмотренные сделкой
Приложение 18
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
Информация по мониторингу реализации проекта
государственно-частного партнерства:
____________________________________________
(наименование проекта)
по итогам 20____года (по срокам и содержанию)
Наименование
план
факт
причины отклонения
1.
Дата предоставления земельного участка
2.
Дата обеспечения инженерными и транспортными коммуникациями
3.
Даты выдачи разрешения на строительство и иных разрешений
4.
Дата финансового закрытия: обеспечение проекта финансовыми ресурсами
5.
Стоимость объекта государственно-частного партнерства (стоимость строительства/ реконструкции/капитального ремонта /модернизации объекта государственно-частного партнерства, стоимость услуг (по сервисным контрактам)
6.
Дата начала инвестиционного периода
7.
Дата завершения инвестиционного периода
8.
Дата начала эксплуатационного периода
9.
Дата завершения эксплуатационного периода
10.
Дата ввода объекта в эксплуатацию
(Для имущественных комплексов указывается для каждого объекта по-отдельности)
11.
Дата приема объекта в государственную собственность
12.
Дата передачи прав (пользования, владения) частному партнеру
13.
Штатная численность персонала частного партнера, работающего в эксплуатационный период на Объекте государственно-частного партнерства, единиц
14.
Штатная численность персонала государственного партнера, работающего в эксплуатационный период на Объекте государственно-частного партнерства, единиц
15.
Мощность объекта
В случае имущественных комплексов указывается для каждого объекта по-отдельности.
наименование объекта
ед. измерения
количественное выражение
16.
Исполнение обязательств государственным партнером по Договору, в том числе раздел Договора "Права и обязанности государственного партнера".
В случае участия нескольких государственных партнеров указывается для каждого по-отдельности.
в инвестиционный период:

5.2. Әзірленген жобалау-сметалық құжаттамалардың болуы туралы мәліметтер;
5.3. Технология (оның ішінде енгізуге жоспарланған технологиялық инновациялар туралы мәліметтер) және жабдықтың сипаттамасы;
5.4. Алаңдарға қажеттілік (мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру нәтижесінде құрылатын объектінің жоспарланатын физикалық параметрлері мен техникалық сипаттамалары, оның ішінде жоспарланатын өндірістік қуаты);
5.5. Өндірістік персоналға қажеттілік (саны, мамандануы, біліктілігі);
5.6. Өндіріс көлемі (тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер өндірісінің өндірістік циклінің сипаттамасы, жылу және электр желілерін, газ тарату жүйелерін, сондай-ақ жоба табиғи монополиялар салаларына тиесілі болған жағдайда сумен жабдықтау және кәріз желілерін дамыту);
5.7. Ауыспалы және тұрақты шығындарды есептеу көрсетіледі
6. Қаржы бөлімі
мыналар:
6.1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы шеңберінде салуға жоспарланатын инвестициялар көлемі;
6.2. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) елдегі, өңірдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайға әсері туралы есептер мен мәліметтердің негіздемелерін қоса бере отырып, көрсетілетін, оның ішінде табиғи монополиялар саласына жататын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) алдын ала есептеулері;
6.3. Сұратылатын мемлекеттік қолдаудың шаралары мен жеке әріптестің шығындарын өтеу және кірістер алу көздері, оның ішінде сұратылатын түрлері, көлемдері, оларды беру мерзімдері мен шарттары;
6.4. Пайда мен залал туралы есептің болжамы;
6.5. Ақша қаражаттарының қозғалысы туралы есептің болжамы көрсетіледі; мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына осы бизнес-жоспарда көзделген ақпаратты растайтын және ашатын қаржы-экономикалық модельдер, графиктер, диаграммалар, суреттер және өзге де материалдар қоса беріледі
7. Жобаның тиімділігін бағалау
мыналар:
7.1. Қаржылық бағалаудың (өтелімділік, рентабельділік) қарапайым әдістері арқылы жобаны талдау;
7.2. Дисконттау әдістері арқылы жобаны талдау (таза келтірілген құн (NPV – Net present value); ішкі кірістілік нормасы (IRR-internal rate of return,);
7.3. Шығынсыздықты талдау;
7.4. Жобаның сезімталдығын талдау;
7.5. Осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау әдістемесіне сәйкес әлеуметтік-экономикалық тиімділікті бағалау көрсетіледі
8. Тәуекелдер және тәуекелді төмендететін факторлар
осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тәуекелдерін бөлу және бағалау әдістемесіне сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бөлу мен бағалауды талдау көрсетіледі
Қосымшалар
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына осы бизнес-жоспарда көзделген ақпаратты растайтын және ашатын материалдар қоса беріледі
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
іске асырылу мониторингін
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
16-қосымша
Нысан
"________________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия отырысының ХАТТАМАСЫ 20___ жылғы "___" _________ №__
Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы: _________________________________
Әлеуетті жекеше әріптес: __________________________________
Тікелей келіссөздерді жүргізу күні: "___" ___________ 20__ жылдың
Төрағалық еткен: ____________________________________________
Хатшы: ______________________________________________________
Конкурстық комиссияның құрамы:
ТАӘ
Ұйымдағы лауазымы
Комиссиядағы рөлі
КҮН ТӘРТІБІ: _______________________________________________
Сөз сөйледі:_________________________________________________
Дауыс беру нәтижелері:
"Қолдағандар" - _______ дауыс
"Қарсы" - _____ дауыс
"Қалыс қалды" - _____ дауыс
Дауыс беру нәтижелері бойынша конкурстық комиссия ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:_______________________________________________________
Конкурстық комиссия мүшелерінің қолдары:
Конкурстық комиссияның төрағасы_________________ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі __________________ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі __________________ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі __________________ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның хатшысы ________________ТАӘ, лауазымы
Осы хаттамаға ерекше пікірлер қоса беріледі _____________
(ерекше пікір білдірген Комиссия мүшелерінің ТАӘ) _____ парақта.
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ТАӘ – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылу мониторингін жүргізу
және бағалау мәселелерін
қамтитын мемлекеттік-
жекешелік әріптестік
жобаларын жоспарлау және іске
асыру қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Мемлекеттік меншікке байланысты мүліктік сипаттағы мәмілелер туралы есеп
Р/с№
Мәміле түрі (қосалқы жалдау, кепіл, жақсарту, иеліктен шығару)
Мәміленің деректемелері
Мәміленің нысанасы болып табылатын мемлекеттік мүліктің сипаттамасы мен құны
шарттың нөмірі мен күні
мәміле тараптары
мәмілені орындау мерзімдері
мәміледе көзделген төлем шарттары немесе төлемдерді енгізу тәртібі
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
іске асырылу мониторингін
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
18-қосымша
Нысан
20 _ __ жылдың қорытындысы бойынша (мерзімдері мен мазмұны бойынша) _____________ (жобаның атауы) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының іске асырылуын мониторингтеу бойынша ақпарат
Атауы
жоспар
факт
ауытқу себептері
1.
Жер учаскесінің берілген күні
2.
Инженерлік және көліктік коммуникациялармен қамтамасыз етілген күні
3.
Құрылысқа рұқсаттың және өзге де рұқсаттардың берілген күндері
4.
Қаржылық жабу күні: жобаны қаржылық ресурстармен қамтамасыз ету
5.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құны (мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін салу/реконструкциялау/күрделі жөндеу/жаңғырту құны, көрсетілетін қызметтердің құны (сервистік келісімшарттар бойынша)
6.
Инвестициялық кезеңнің басталу күні
7.
Инвестициялық кезеңнің аяқталу күні
8.
Пайдалану кезеңінің басталу күні
9.
Пайдалану кезеңінің аяқталу күні
10.
Объектінің пайдалануға берілген күні
(Мүліктік кешендер үшін әрбір объект үшін жеке-жеке көрсетіледі)
11.
Объектінің мемлекеттік меншікке қабылданған күні
12.
Жекеше әріптеске құқықтарды (пайдалану, иелену) беру күні
13.
мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінде пайдалану кезеңінде жұмыс істейтін жекеше әріптес персоналының штат саны, бірлік
14.
мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінде пайдалану кезеңінде жұмыс істейтін мемлекеттік әріптес персоналының штат саны, бірлік
15.
Объектінің қуаты
Мүліктік кешендер жағдайында әрбір объект үшін жеке-жеке көрсетіледі.
объектінің атауы
өлшем бірлік
сандық мәнде
16.
Мемлекеттік әріптестің Шарт бойынша міндеттемелерін орындауы, оның ішінде Шарттың "Мемлекеттік әріптестің құқықтары мен міндеттері" бөлімі.
Бірнеше мемлекеттік әріптес қатысқан жағдайда әрқайсысы үшін жеке-жеке көрсетіледі.
инвестициялық кезеңде:

1)
2)
n)
1)
2)
n)
в постинвестиционный/эксплуатационный период:
17.
Исполнение обязательств частным партнером по Договору: в том числе раздел Договора "Права и обязанности частного партнера".
В случае участия оператора, иной эксплуатирующей организации, другие помимо частного партнера в эксплуатационный период указывается для каждого по-отдельности
в инвестиционный период:
1)
2)
n)
1)
2)
n)
в постинвестиционный/эксплуатационный период:
1)
2)
n)
1)
2)
n)
18.
Показатели качества деятельности частного партнера согласно Договору, в том числе индикаторы качества предоставляемых услуг и критериев полной эксплуатационной готовности.
Прилагается соответствующий (-ие) отчет (-ы) согласно условиям договора.
19.
Показатели прямого результата
Заполняются в соответствии с договором государственно-частного партнерства/конкурсной документацией/бизнес-планом по проекту/концепцией
Указываются количественные показатели по каждому пункту
20.
Показатели конечного результата
Заполняются в соответствии с договором государственно-частного партнерства/конкурсной документацией/бизнес-планом по проекту/концепцией
Указываются количественные показатели по каждому пункту
21.
Достижение/соблюдение целей проекта
Заполняются в соответствии с договором государственно-частного партнерства/конкурсной документацией/бизнес-планом по проекту/концепцией
Указываются количественные показатели по каждому пункту
Иные сведения по проекту
22.
Проблемные вопросы реализации проекта, в том числе судебные процессы, риски
Описание причин, принятых решений, предоставляется подтверждающая документация, в том числе справочная
23.
По расторгнутым договорам государственно-частного партнерства в течение отчетного периода
Развернутое описание оснований, причин расторжения, принятых решений государственным партнером касаемо дальнейшего механизма реализации проекта с целью обеспечения непрерывности оказания социальных услуг. Предоставляется подтверждающая документация, в том числе справочная
24.
По завершенным проектам и проектам находящимся на стадии завершения (последний год эксплуатации) в течение отчетного периода
Указываются:
- детальное описание достижения/исполнения, поставленных целей, задач, результатов. В случае не достижения/не исполнения, указываются причины.
- выбранный механизм дальнейшей реализации проекта с целью обеспечения непрерывности оказания социальных услуг (государственно-частного партнерства, государственный закуп, предоставление услуг государством, иное)
25.
Иные отчеты, предусмотренные договором государственно-частного партнерства
Требуется перечисление наименований и приложение к отчету по мониторингу
Дата заполнения: _______________________
ФИО, должность ответственного специалиста отраслевого государственного органа,
заполнившего отчет по мониторингу: __________________________ (подпись, печать)
______________
контактный номер телефона: _______________________
ФИО, должность руководителя отраслевого государственного органа, заполнившего
отчет по мониторингу: _______________________ (подпись, печать)
Согласование с частным партнером, реализующего проект государственно-частного
партнерства:
Дата согласования: _______________________
ФИО, должность ответственного лица/представителя частного партнера:
_________________________________________________ (подпись, печать)
контактный номер телефона частного партнера _______________________
Примечание:
*К каждому заполненному пункту фактического значения прилагается подтверждающая документация к отчету по мониторингу.
Информация по мониторингу реализации проекта государственно-частного партнерства: _____________ (наименование проекта) по итогам 20____года (по финансовым показателям)
Наименование
год
год
1.
Поручительства государства по инфраструктурным облигациям, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
2.
Государственные гарантии по займам, привлекаемые для финансирования проектов государственно-частного партнерства, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
3.
Передача исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, принадлежащие государству, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
4.
Натурные гранты, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Государственные обязательства в рамках бюджетной программы "Финансирование проектов государственно-частного партнерства"
5.
Софинансирование проектов государственно-частного партнерства, тысяч тенге
принято
исполнено
причина отклонения
6.
Гарантия потребления государством определенного объема товаров, работ и услуг, производимых в ходе реализации проекта государственно-частного партнерства, тысяч тенге
принято
исполнено
причина отклонения
7.
Компенсация инвестиционных затрат, тысяч тенге
принято
исполнено
причина отклонения
8.
Компенсация операционных затрат, тысяч тенге
принято
исполнено
причина отклонения
9.
Вознаграждения за управление, тысяч тенге
принято
исполнено
причина отклонения
10.
Плата за доступность, тысяч тенге
принято
исполнено
причина отклонения
11.
Арендная плата, тысяч тенге
принято
исполнено
причина отклонения
Иные источники возмещения затрат и получения доходов
12.
Государственный заказ/Гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и другие выплаты из бюджета, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
13.
Субсидии, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
14.
Доходы от реализации товаров, работ и услуг (частного партнера), тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
15.
Доходы от реализации товаров, работ и услуг (государственного партнера), тысяч тенге
план
факт
Источники финансирования проектов государственно-частного партнерства
16.
Собственные средства частного партнера, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
17.
Заемные средства частного партнера, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Объем частных инвестиций, вложенных в проект государственно-частного партнерства
18.
инвестиционные затраты, капитальные расходы частного партнера, тысяч тенге
план
(согласно договору государственно-частного партнерства, финансово-экономическая модель)
факт ( с предоставлением подтверждающей документации (проектно-сметная документация, акты выполненных работ, иное)
причина отклонения
Расходы частного партнера эксплуатационный/постинвестиционный период в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства
19.
Операционные расходы, тысяч тенге
план
(согласно договору государственно-частного партнерства, финансово-экономическая модель)
факт ( с предоставлением подтверждающей документации (проектно-сметная документация, акты выполненных работ, иное)
причина отклонения
Отчисления в бюджет и внебюджетные фонды
20.
Налоговые отчисления частного партнера по проекту за отчетный период
план
факт
причина отклонения
21.
Отчисления во внебюджетные фонды
план
факт
причина отклонения
Дата заполнения: _______________________
ФИО, должность ответственного специалиста отраслевого гос.органа, заполнившего
отчет по мониторингу: __________________________ (подпись, печать)
контактный номер телефона: _______________________
ФИО, должность руководителя отраслевого гос.органа, заполнившего отчет
по мониторингу: _______________________________________________________
(подпись, печать)
Согласование с частным партнером, реализующим проект государственно-частного
партнерства:
______________________________________________________________________
Дата согласования: _______________________
ФИО, должность ответственного лица/представителя частного партнера:
_______________________ __________________________ (подпись, печать)
контактный номер телефона частного партнера _______________________
Примечание:
*К каждому заполненному пункту фактического значения прилагается подтверждающая документация к отчету по мониторингу.
Приложение 19
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы
планирования проектов
государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Расчет рейтинга регионов по управлению проектами государственно-частного партнерства

1)
2)
n)
1)
2)
n)
инвестициядан кейінгі/пайдалану кезеңінде:
17.
Жекеше әріптестің Шарт бойынша міндеттемелерін орындауы: оның ішінде Шарттың "Жекеше әріптестің құқықтары мен міндеттері" бөлімі.
Пайдалану кезеңінде жекеше әріптестен басқа, оператор, өзге де пайдаланушы ұйым және т.б. қатысқан жағдайда, әрқайсысы үшін жеке-жеке көрсетіледі
инвестициялық кезеңде:
1)
2)
n)
1)
2)
n)
инвестициядан кейінгі/пайдалану кезеңінде:
1)
2)
n)
1)
2)
n)
18.
Шартқа сәйкес жекеше әріптес қызметінің сапа көрсеткіштері, оның ішінде көрсетілетін қызметтер сапасының индикаторлары және толық пайдалануға дайын болу өлшемшарттары.
Шарттың талаптарына сәйкес тиісті есеп(-тер) қоса беріледі
19.
Тікелей нәтиженің көрсеткіштері
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына/конкурстық құжаттамаға/жоба бойынша бизнес-жоспарға/тұжырымдамаға сәйкес толтырылады
Әрбір тармақ бойынша сандық көрсеткіштер көрсетіледі
20.
Түпкілікті нәтиженің көрсеткіштері
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына/конкурстық құжаттамаға/жоба бойынша бизнес-жоспарға/тұжырымдамаға сәйкес толтырылады
Әрбір тармақ бойынша сандық көрсеткіштер көрсетіледі
21.
Жоба мақсаттарының қол жеткізілуі/сақталуы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына/конкурстық құжаттамаға/жоба бойынша бизнес-жоспарға/тұжырымдамаға сәйкес толтырылады
Әрбір тармақ бойынша сандық көрсеткіштер көрсетіледі
Жоба бойынша өзге де мәліметтер
22.
Жобаны іске асырудың проблемалық мәселелері, оның ішінде сот процестері, тәуекелдер
Қабылданған шешімдердің себептерінің сипаттамасы растайтын құжаттама, оның ішінде анықтамалық құжаттама беріледі
23.
Есепті кезең ішінде бұзылған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша
Бұзылу негіздерінің, себептерінің, мемлекеттік әріптес қабылдаған әлеуметтік қызметтерді көрсетудің үздіксіздігін қамтамасыз ету мақсатында жобаны одан әрі іске асыру тетігіне қатысты шешімдердің егжей-тегжейлі сипаттамасы. Растайтын құжаттама, оның ішінде анықтамалық құжаттама ұсынылады
24.
Есепті кезең ішінде аяқталған жобалар және аяқталу сатысындағы (пайдаланудың соңғы жылы) жобалар бойынша
мыналар:
- қойылған мақсаттарға, міндеттерге, нәтижелерге қол жеткізудің/орындаудың егжей-тегжейлі сипаттамасы. Қол жеткізілмеген/орындалмаған жағдайда, себептері көрсетіледі.
- әлеуметтік қызметтерді (мемлекеттік-жекешелік әріптестік, мемлекеттік сатып алу, мемлекеттің қызметтер көрсетуі, өзгелері) көрсетудің үздіксіздігін қамтамасыз ету мақсатында жобаны одан әрі іске асырудың таңдалған тетігі. көрсетіледі
25.
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген өзге де есептер
Мониторинг бойынша есептің атауларын және қосымшаларын тізіп шығу талап етіледі
Толтырылған күні: _______________________
Салалық мемлекеттік органның мониторинг бойынша есепті толтырған жауапты
маманының ТАӘ, лауазымы: __________________________
(қолы, мөрі) ______________
байланыс телефонының нөмірі: _______________________
Мониторинг бойынша есепті толтырған салалық мемлекеттік орган басшысының
ТАӘ, лауазымы: _______________________
(қолы, мөрі)
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыратын жекеше әріптеспен келісу:
Келісу күні: _______________________
Жауапты тұлғаның/жекеше әріптес өкілінің ТАӘ, лауазымы:
_________________________________________________
(қолы, мөрі)
жекеше әріптестің байланыс телефонының нөмірі _______________________
Ескертпе:
*Нақты мәндегі әрбір толтырылған тармаққа мониторинг бойынша есепке растайтын құжаттама қоса беріледі.
20 _ __ жылдың қорытындысы бойынша (қаржылық көрсеткіштер бойынша)
_____________ (жобаның атауы) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының іске
асырылуын мониторингтеу бойынша ақпарат
Атауы
жыл
жыл
1.
Инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекет кепілгерліктері, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
2.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландыру үшін тартылатын қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктер, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
3.
Мемлекетке тиесілі зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтарды беру, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
4.
Заттай гранттар, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландыру" бюджеттік бағдарламасы шеңберіндегі мемлекеттік міндеттемелер
5.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын бірлесіп қаржыландыру, мың теңге
қабылданды
орындалды
бас тарту себебі
6.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру барысында өндірілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің белгілі бір көлемін мемлекеттің тұтынуына кепілдік, мың теңге
қабылданды
орындалды
бас тарту себебі
7.
Инвестициялық шығындардың өтемақысы, мың теңге
қабылданды
орындалды
бас тарту себебі
8.
Операциялық шығындардың өтемақысы, мың теңге
қабылданды
орындалды
бас тарту себебі
9.
Басқару үшін сыйақылар, мың теңге
қабылданды
орындалды
бас тарту себебі
10.
Қолжетімділік үшін төлем, мың теңге
қабылданды
орындалды
бас тарту себебі
11.
Жалдау ақысы, мың теңге
қабылданды
орындалды
бас тарту себебі
Шығындарды өтеудің және кірістер алудың өзге де көздері
12.
Мемлекеттік тапсырыс/Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және бюджеттен төленетін басқа да төлемдер, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
13.
Субсидиялар, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
14.
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді (жекеше әріптестің) өткізуден түсетін кірістер, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
15.
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді (мемлекеттік әріптестің) өткізуден түсетін кірістер, мың теңге
жоспар
факт
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландыру көздері
16.
Жекеше әріптестің меншікті қаражаты, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
17.
Жекеше әріптестің қарыз қаражаты, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына салынған жеке инвестициялардың көлемі
18.
инвестициялық шығындар, жекеше әріптестің күрделі шығыстары, мың теңге
жоспар
(мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, қаржы-экономикалық моделге сәйкес)
факт (растайтын құжаттарды (жобалау-сметалық құжаттама, орындалған жұмыстардың актілері, басқалары) ұсына отырып)
бас тарту себебі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде жекеше әріптестің пайдалану /инвестициядан кейінгі кезеңдегі шығыстары
19.
Операциялық шығыстар, мың теңге
жоспар
(мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, қаржы-экономикалық моделге сәйкес)
факт (растайтын құжаттарды (жобалау-сметалық құжаттама, орындалған жұмыстардың актілері, басқалары) ұсына отырып)
бас тарту себебі
Бюджетке және бюджеттен тыс қорларға аударымдар
20.
Жекеше әріптестің жоба бойынша есепті кезеңдегі салықтық аударымдары
жоспар
факт
бас тарту себебі
21.
Бюджеттен тыс қорларға аударымдар
жоспар
факт
бас тарту себебі
Толтырылған күні: _______________________
Салалық мемлекеттік органның мониторинг бойынша есепті толтырған жауапты
маманының ТАӘ, лауазымы: __________________________
(қолы, мөрі) ______________
байланыс телефонының нөмірі: _______________________
Мониторинг бойынша есепті толтырған салалық мемлекеттік орган басшысының
ТАӘ, лауазымы: _______________________
(қолы, мөрі)
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыратын жекеше әріптеспен келісу:
Келісу күні: _______________________
Жауапты тұлғаның/жекеше әріптес өкілінің ТАӘ, лауазымы:
_________________________________________________
(қолы, мөрі)
жекеше әріптестің байланыс телефонының нөмірі _______________________
Ескертпе:
*Нақты мәндегі әрбір толтырылған тармаққа мониторинг бойынша есепке растайтын құжаттама қоса беріледі.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, жекеше әріптесті
айқындау жөнінде конкурс
(аукцион) және тікелей
келіссөздер жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарының
мониторингін жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылу мониторингін жүргізу
және бағалау мәселелерін
қамтитын мемлекеттік-
жекешелік әріптестік
жобаларын жоспарлау және
іске асыру қағидаларына
19-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын басқару бойынша өңірлердің рейтингін есептеу

1. Расчет показателя рейтинга регионов по управлению проектами государственно-частного партнерства (далее – рейтинг регионов) определяется по формуле:
Ri – итоговый рейтинговый показатель i-го региона;
PIi – баллы за соотношение частных инвестиций к принятым государственным обязательствам по проектам государственно-частного партнерства i-го региона;
Mi – баллы за своевременность предоставления информации по мониторингу реализации проектов государственно-частного партнерства i-го региона в Центр развития государственно-частного партнерства;
Di – баллы за полноту предоставления запрашиваемого пакета документов по проектам государственно-частного партнерства i-го региона;
ni – общее количество проектов i-го региона.

1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын басқару бойынша өңірлер рейтингінің (бұдан әрі – өңірлер рейтингі) көрсеткішін есептеу мына формула бойынша айқындалады:
Ri – i-ші өңірдің қорытынды рейтингтік көрсеткіші;
PIi – i-ші өңірдің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша жеке инвестициялардың қабылданған мемлекеттік міндеттемелерге арақатынасы үшін балдар;
Mi – i-ші өңірдің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын мониторингтеу бойынша ақпаратты Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына уақтылы ұсынғаны үшін балдар;
Di – i-ші өңірдің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша сұратылған құжаттар пакетін ұсынудың толықтығы үшін балдар;
ni – i-ші өңірдің жобаларының жалпы саны.

1) Баллы за соотношение частных инвестиций к принятым государственным обязательствам определяются по формуле:
PIi – баллы за соотношение частных инвестиций к принятым государственным обязательствам по проектам государственно-частного партнерства i-го региона;
Ij – сумма частных инвестиций по проекту j;
GOj – сумма государственных обязательств по проекту j с учетом софинансирования;
BpI – весовой коэффициент суммы частных инвестиций к государственным обязательствам;
ni – количество проектов государственно-частного партнерства в регионе i.

1) Жеке инвестициялардың қабылданған мемлекеттік міндеттемелерге арақатынасы үшін балдар мына формула бойынша айқындалады:
PIi – i-ші өңірдің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша жеке инвестициялардың қабылданған мемлекеттік міндеттемелерге арақатынасы үшін;
Ij – j жобасы бойынша жеке инвестициялардың сомасы;
GOj – бірлесіп қаржыландыруды ескергенде j жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің сомасы;
BpI – мемлекеттік міндеттемелерге жеке инвестициялар сомасының салмақтық коэффициенті;
ni – i өңіріндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының саны.

Для проектов с государственными обязательствами BpI равен 60. Для проектов, по которым соотношение частных инвестиций к государственным обязательствам превышает единицу, максимальный размер PIi составляет 60 баллов.
Для проектов без государственных обязательств размер PIi зависит от суммы частных инвестиций:
Сумма частных инвестиций в проект государственно-частного партнерства, тысяч тенге
0 – 1 000
0
1 001 – 10 000
10
10 001 – 100 000
20

Мемлекеттік міндеттемелері бар жобалар үшін BpI 60-қа тең. Жеке инвестициялардың мемлекеттік міндеттемелерге арақатынасы бірден асатын жобалар үшін PIi ең жоғары мөлшер 60 балды құрайды.
Мемлекеттік міндеттемелері жоқ жобалар үшін PIi мөлшері жеке инвестициялардың көлеміне байланысты:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы
жеке инвестицияларының сомасы, мың теңге
0 – 1 000
0
1 001 – 10 000
10
10 001 – 100 000
20

100 001 – 500 000
40
свыше 500 000
60
2) Баллы за своевременность предоставления информации по мониторингу реализации проектов государственно-частного партнерства (далее – мониторинг) определяются по формуле:
Mj – баллы за своевременность предоставления мониторинга в Центр развития государственно-частного партнерства по проекту j i-го региона согласно требованиям пункта 264 настоящих Правил;
ni – количество проектов государственно-частного партнерства в регионе i.
Каждому проекту j в зависимости от фактического срока предоставления мониторинга присваивается одно из следующих значений:
своевременно – 20 баллов;
после установленного срока – 10 баллов;
не представлен – 0 баллов.
Мониторинг по проекту государственно-частного партнерства:
- подпункта 1) пункта 270 настоящих Правил, представленный после 1 мая,
- подпункта 2) пункта 270 настоящих Правил, представленный после 1 ноября, при расчете рейтинга учитываться не будет.
3) Баллы за полноту предоставления пакета документов по проектам государственно-частного партнерства i-го региона определяются по формуле:
Dj – баллы за полноту предоставления запрашиваемого пакета документов по проекту j государственно-частного партнерства i-го региона;
ni – количество проектов государственно-частного партнерства в регионе i.
Каждому проекту j в зависимости от комплектности пакета предоставленных документов присваивается одно из следующих значений:
полный пакет документов – 20 баллов;
не полный пакет документов – 10 баллов;
не представлен – 0 баллов.
2. Оценка значений критериев осуществляется на основании следующих сведений:
1) соотношение частных инвестиций к принятым государственным обязательствам по проекту государственно-частного партнерства в рамках 096 бюджетной программы, а также софинансирования. При этом, привлеченными инвестициями частного партнера являются планируемые к понесению капитальные расходы (денежные, имущественные) на Объект государственно-частного партнерства в период реализации проекта государственно-частного партнерства;
2) своевременность предоставления информации по мониторингу реализации проектов государственно-частного партнерства в Центр развития государственно-частного партнерства определяется на основе официальных сопроводительных писем местных исполнительных органов в адрес Центра развития государственно-частного партнерства с приложением мониторинга;
3) полнота предоставления пакета документов определяется на основе официальных сопроводительных писем местных исполнительных органов в адрес Центра развития государственно-частного партнерства с приложением пакета запрашиваемых документов. Наименование, количество, формат запрашиваемых документов и сроки их представления определяются Центром развития государственно-частного партнерства.
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 52
Правила информационного обеспечения о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства, осуществляемого центральными уполномоченными государственными органами соответствующей отрасли, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, государственными партнерами и Центром развития государственно-частного партнерства, в том числе посредством использования веб-портала государственно-частного партнерства

100 001 – 500 000
40
500 000-нан астам
60
2) Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын мониторингтеу (бұдан әрі – мониторинг) бойынша ақпаратты уақтылы ұсынғаны үшін балдар мынадай формула бойынша айқындалады:
Mj – осы Қағидалардың 264-тармағының талаптарына сәйкес i-ші өңірдің j жобасы бойынша Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына мониторингті уақтылы ұсынғаны үшін балдар;
ni – i өңіріндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының саны.
Әрбір j жобасына мониторингті ұсынудың нақты мерзіміне байланысты мына мәндердің бірі беріледі:
уақтылы - 20 балл;
белгіленген мерзімнен кейін - 10 балл;
ұсынылмаған - 0 балл.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша:
- осы Қағидалардың 270-тармағының 1) тармақшасы, 1 мамырдан кейін ұсынылған,
- осы Қағидалардың 270-тармағының 2) тармақшасы, 1 қарашадан кейін ұсынылған мониторинг,
рейтингті есептеген кезде ескерілмейді.
3) i-ші өңірдің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша құжаттар пакетін ұсынудың толықтығы үшін балдар мына формула бойынша айқындалады:
Dj – i-ші өңірдің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша сұратылған құжаттар пакетін ұсынудың толықтығы үшін балдар;
ni – i өңіріндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының саны.
Әрбір j жобасына ұсынылған құжаттар пакетінің жинақылығына байланысты мына мәндердің бірі беріледі:
құжаттардың толық пакеті - 20 балл;
құжаттардың толық емес пакеті - 10 балл;
ұсынылмаған – 0 балл.
2. Өлшемшарттардың мәндерін бағалау мынадай мәліметтер негізінде жүзеге асырылады:
1) 096 бюджеттік бағдарлама, сондай-ақ бірлесіп қаржыландыру шеңберінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша қабылданған мемлекеттік міндеттемелерге жеке инвестициялардың арақатынасы. Бұл ретте, жекеше әріптестің тартылған инвестициялары мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісіне жұмсалуы жоспарланып отырған күрделі шығыстар (ақшалай, мүліктік) болып табылады;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын мониторингтеу бойынша ақпаратты мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына ұсынудың уақтылылығы жергілікті атқарушы органдардың Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығының атына мониторинг қоса берілген ресми ілеспе хаттары негізінде айқындалады;
3) құжаттар пакетін ұсынудың толықтығы жергілікті атқарушы органдардың Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығының атына сұратылған құжаттар пакетін қоса бере отырып, жолданған ресми ілеспе хаттарының негізінде айқындалады. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы сұратылатын құжаттардың атауын, санын, форматын және оларды ұсыну мерзімдерін айқындайды.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 52 Бұйрыққа
2-қосымша
Тиісті саланың орталық уәкілетті мемлекеттік органдары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары, мемлекеттік әріптестер және Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы жүзеге асыратын мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары туралы, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталын пайдалану арқылы ақпараттық қамтамасыз ету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Правила информационного обеспечения о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства, осуществляемого центральными уполномоченными государственными органами соответствующей отрасли, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, государственными партнерами и Центром развития государственно-частного партнерства, в том числе посредством использования веб-портала государственно-частного партнерства (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон) и определяет порядок информационного обеспечения о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства, осуществляемого центральными уполномоченными государственными органами соответствующей отрасли, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, государственными партнерами и Центром развития государственно-частного партнерства, в том числе посредством использования веб-портала государственно-частного партнерства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Межведомственная проектная группа - Межведомственная проектная группа создается при необходимости уполномоченными лицами на стадии планирования проекта государственно-частного партнерства для обеспечения качества управления проектом, путем привлечения специалистов подведомственных организаций, независимых экспертов, проектных, инжиниринговых и других компаний, заинтересованных и уполномоченных государственных органов, представителей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, субъектов предпринимательства;
2) уполномоченное лицо на этапе планирования (далее – уполномоченное лицо) – государственный орган, государственное учреждение, государственное предприятие или товарищество с ограниченной ответственностью, акционерное общество, пятьдесят и более процентов долей участия в уставном капитале или голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат государству, заинтересованный в реализации проекта государственно-частного партнерства;
3) веб-портал государственно-частного партнерства – информационно-коммуникационная платформа, предназначенная для централизованного сбора, обработки, хранения электронных информационных ресурсов в области государственно-частного партнерства, определения частного партнера, мониторинга реализации проектов государственно-частного партнерства, обеспечения доступности информации в области государственно-частного партнерства.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тиісті саланың орталық уәкілетті мемлекеттік органдары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары, мемлекеттік әріптестер және Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы жүзеге асыратын мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары туралы, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталын пайдалану арқылы ақпараттық қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және тиісті саланың орталық уәкілетті мемлекеттік органдары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары, мемлекеттік әріптестер және Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы жүзеге асыратын мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары туралы, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталын пайдалану арқылы ақпараттық қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Ведомствоаралық жобалау тобы – Ведомствоаралық жобалау тобын қажет болған кезде уәкілетті тұлғалар ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандарын, тәуелсіз сарапшыларды, жобалау, инжинирингтік және басқа да компанияларды, мүдделі және уәкілетті мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдерін, кәсіпкерлік субъектілерін тарту арқылы жобаны басқарудың сапасын қамтамасыз ету үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын жоспарлау сатысында құрады;
2) жоспарлау кезеңіндегі уәкілетті тұлға (бұдан әрі – уәкілетті тұлға) – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға мүдделі мемлекеттік орган, мемлекеттік мекеме, мемлекеттік кәсіпорын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының елу және одан астам пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестік, акционерлік қоғам;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталы – мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинауға, өңдеуге, сақтауға, жекеше әріптесті айқындауға, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын мониторингтеуге, мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз етуге арналған ақпараттық-коммуникациялық платформа.

3. Уполномоченные лица, предоставляют в Центр развития государственно-частного партнерства информацию для размещения на веб-портале государственно-частного партнерства, обеспечивают своевременность, полноту, качество и достоверность такой информации, а также аутентичность текста информации на казахском, русском и ином языке (при необходимости).
4. На веб-портале государственно-частного партнерства размещается следующая информация:
1) решение о создании Межведомственной проектной группы, а также об изменении ее состава в срок позднее 2 (двух) рабочих дней с даты принятия соответствующего решения;
2) запрос выражения интереса о планируемом проекте государственно-частного партнерства.
Запрос выражения интереса о планируемом проекте государственно-частного партнерства размещается уполномоченными лицами;
3) отраслевое заключение на конкурсную документацию в срок позднее 2 (двух) рабочих дней с даты вынесения заключения;
4) извещение о проведении конкурса по определению частного партнера.
Извещение о проведении конкурса по определению частного партнера размещается организатором конкурса;
5) конкурсная документация, размещается организатором конкурса;
6) сведения о результатах конкурса по определению частного партнера, за исключением сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, а также результатах закрытого конкурса по определению частного партнера.
Сведения о результатах конкурса по определению частного партнера, за исключением сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, а также результатах закрытого конкурса
по определению частного партнера размещаются организатором конкурса;
7) конкурсная документация с учетом внесенных в нее изменений и (или) дополнений в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты утверждения;
8) протоколы о допуске к участию в конкурсе по определению частного партнера в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты получения предварительных результатов квалификационного отбора;
9) решения судов о признании потенциального частного партнера недобросовестным участником в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты вступления в силу таких решений;
10) информация об отмене аукциона в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия Комиссией соответствующего решения;
11) объявления о проведении конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур;

3. Уәкілетті тұлғалар мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында орналастыру үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына ақпарат береді, осындай ақпараттың уақтылығын, толықтығын, сапасы мен анықтығын, сондай-ақ қазақ, орыс және өзге тілдегі (қажет болған кезде) ақпарат мәтінінің теңтүпнұсқалығын қамтамасыз етеді.
4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында мынадай ақпарат орналастырылады:
1) Ведомствоаралық жобалау тобын құру туралы, сондай-ақ оның құрамын өзгерту туралы шешім тиісті шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде;
2) жоспарланып отырған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы туралы қызығушылық білдіру сұрау салуы орналастырылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы туралы қызығушылық білдіру сұрау салуын уәкілетті тұлғалар орналастырады;
3) қорытынды шығарылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде конкурстық құжаттамаға салалық қорытынды;
4) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы хабарлама орналастырылады.
Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы хабарламаны конкурсты ұйымдастырушы орналастырады;
5) конкурстық құжаттаманы конкурсты ұйымдастырушы орналастырады;
6) мемлекеттік құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың нәтижелері, сондай-ақ жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурстың нәтижелері туралы мәліметтер орналастырылады.
Мемлекеттік құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың нәтижелері, сондай-ақ жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурстың нәтижелері туралы мәліметтерді конкурсты ұйымдастырушы орналастырады;
7) енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескерілген конкурстық құжаттама бекітілген күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде;
8) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамалар біліктілік іріктеудің алдын ала нәтижелерін алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде;
9) соттардың әлеуетті жекеше әріптесті жосықсыз қатысушы деп тану туралы шешімдері осындай шешімдер күшіне енген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
10) аукционның күшін жою туралы ақпарат Комиссия тиісті шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
11) екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс өткізу туралы хабарландырулар;

12) извещение о принятии к рассмотрению заявки на проведение прямых переговоров в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты приемки к рассмотрению данной заявки;
13) регламент проведения открытых обсуждений в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты утверждения;
14) информация о проведении конкурса по определению частного партнера не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до дня проведения конкурса по определению частного партнера;
15) сведения о результатах конкурса по определению частного партнера, а также о заключении договора государственно-частного партнерства в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты регистрации договора государственно-частного партнерства.
Глава 2. Порядок информационного обеспечения о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства, осуществляемого центральными уполномоченными государственными органами соответствующей отрасли, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, государственными партнерами и Центром развития государственно-частного партнерства, в том числе посредством использования веб-портала государственно-частного партнерства
5. Информационное обеспечение о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства осуществляется центральными уполномоченными государственными органами соответствующей отрасли, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, государственными партнерами и Центром развития государственно-частного партнерства.
Информационное обеспечение о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства осуществляется посредством веб-портала государственно-частного партнерства.
6. Государственный орган, разработавший государственный инвестиционный проект, не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты получения положительного экономического заключения уполномоченного органа по бюджетной политике на инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта о целесообразности реализации проекта государственно-частного партнерства, либо уполномоченное лицо, принявшее заявление о частной инициативе или заявку на инициирование прямых переговоров - с даты выдачи заключения в соответствии с пунктами 35 и 36 Правил планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включающие вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера, проведения мониторинга договоров государственно-частного партнерства, проведения мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства, согласно приложению 1 к настоящему приказу, направляет в Центр развития государственно-частного партнерства информацию, согласно приложению к настоящим Правилам, для включения проекта в перечень планируемых и реализуемых проектов государственно-частного партнерства.

12) тікелей келіссөздер жүргізуге арналған өтінімді қарауға қабылдау туралы хабарлама осы өтінім қарауға қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде;
13) ашық талқылауларды өткізу регламенті бекітілген күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде;
14) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы ақпарат жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу күніне дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын;
15) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың нәтижелері туралы, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу туралы мәліметтер мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын тіркеу күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде орналастырылады.
2-тарау. Тиісті саланың орталық уәкілетті мемлекеттік органдары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары, мемлекеттік әріптестер және Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы жүзеге асыратын мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары туралы, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталын пайдалану арқылы ақпараттық қамтамасыз ету тәртібі
5. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары туралы ақпараттық қамтамасыз етуді тиісті саланың орталық уәкілетті мемлекеттік органдары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары, мемлекеттік әріптестер және мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы жүзеге асырады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары туралы ақпараттық қамтамасыз ету мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
6. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, жекеше әріптесті айқындау жөнінде конкурс (аукцион) және тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының мониторингін жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылу мониторингін жүргізу және бағалау мәселелерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларының 35, 36-тармақтарына сәйкес тиісінше мемлекеттік инвестициялық жобаны әзірлеген мемлекеттік орган мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысына мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орындылығы туралы бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысын алған күннен бастап не жеке бастама туралы өтінішті немесе тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға арналған өтінімді қабылдаған уәкілетті тұлға қорытынды берілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жобаны жоспарланатын және іске асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар тізбесіне қосу үшін Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығына осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес ақпаратты жібереді.

7. Для актуализации информации в перечне проектов, указанной в пункте 6 настоящих Правил, уполномоченные лица (государственные партнеры) ежемесячно представляют информацию по проектам государственно-частного партнерства, график погашения государственных обязательств и выплат из бюджета на казахском и русском языках по форме согласно приложению к настоящим Правилам:
по республиканским проектам – в Центр развития государственно-частного партнерства с одновременным уведомлением центрального уполномоченного органа по бюджетной политике в срок до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным;
по местным проектам – в местный уполномоченный орган по бюджетной политике в срок до 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным, с одновременным уведомлением территориальных подразделений (филиалов/представительств) Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан. Местный уполномоченный орган по бюджетной политике сводит представленную информацию и в срок до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным, направляет указанную информацию в Центр развития государственно-частного партнерства с одновременным уведомлением центрального уполномоченного органа по бюджетной политике и центрального уполномоченного органа соответствующей отрасли.
8. Информация о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства и государственных обязательствах используется Центром развития государственно-частного партнерства для проведения исследований, выработки рекомендаций по вопросам государственно-частного партнерства и соответствующих публикаций.
Приложение к Правилам
информационного обеспечения
о планируемых и реализуемых проектах
государственно-частного партнерства,
в том числе посредством использования
веб-портала государственно-частного
партнерства и порядок формирования
и публикации перечня
социально-экономических задач
для формирования предложений
по реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
Информация по проектам государственно-частного партнерства по состоянию
на __________________________________________________________________
(указывается отчетная дата представления информации)
№ п/п
Регион (область, город республиканского значения, столица), центральный государственный орган
Государственный/ые партнер/ы (наименование организаций)
Организатор конкурса либо прямых переговоров
Частный партнер (наименование организации, ИИН/БИН)
Проект
Статус
Сфера экономики (отрасль) проекта государственно-частного партнерства ( ОКЭД)
Уровень проекта государственно-частного партнерства (республиканский; местный)
Наименование проекта государственно-частного партнерства по договору государственно-частного партнерства
Вид объекта
(планируемые: разработка/экспертиза инвестиционного предложения; планируемые: вынесение проекта на Маслихат/ОБК; планируемые: определение юридического лица на консультативное сопровождение проекта; планируемые: запрос выражения интересов; планируемые: разработка конкурсной документации; планируемые: экспертиза конкурсной документации; планируемые: конкурс/ переговоры; реализуемые: финансовое закрытие; реализуемые: СМР; реализуемые: эксплуатация)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Продолжение таблицы
Вид инициативы (государственная (вид конкурса) или частная
Дата заключения договора государственно-частного партнерства (00.00.0000)
Дата регистрации договора государственно-частного партнерства в органах казначейства (00.00.0000)
Дата заключения и регистрации дополнительных соглашений (при наличии) (00.00.0000)
Мощность проекта
Период реализации проекта государственно-частного партнерства
Прекращение договора государственно-частного партнерства
инвестиционный период
эксплуатационный период
начало
конец
начало
конец
дата (00.00.0000)
Основание с указанием причин (расторжение, истечение срока действия, ликвидация частного партнера, иные случаи)
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Продолжение таблицы
Вид контракта (государственно-частного партнерства, концессия, сервисный контракт)
Стоимость проекта тыс. тенге

7. Осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген жобалар тізбесіндегі ақпаратты өзекті ету үшін уәкілетті тұлғалар (мемлекеттік әріптестер) ай сайын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ақпаратты, мемлекеттік міндеттемелер мен бюджеттен төленетін төлемдерді өтеу графигін қазақ және орыс тілдерінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысанда:
республикалық жобалар бойынша – бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органды бір мезгілде хабардар ете отырып, есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейінгі мерзімде мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына;
жергілікті жобалар бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының аумақтық бөлімшелерін (филиалдарын/ өкілдіктерін) бір мезгілде хабардар ете отырып, есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) күніне дейінгі мерзімде бюджет саясаты жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады. Бюджет саясаты жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ұсынылған ақпаратты жинақтайды және есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейінгі мерзімде көрсетілген ақпаратты бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органды және тиісті саланың орталық уәкілетті органын бір мезгілде хабардар ете отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына жібереді
8. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары мен мемлекеттік міндеттемелер туралы ақпаратты зерттеулер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша ұсынымдар әзірлеу және тиісті жарияланымдар үшін пайдаланады.
Тиісті саланың орталық
уәкілетті мемлекеттік
органдары, облыстардың,
республикалық маңызы бар
қалалардың және астананың
жергілікті атқарушы органдары,
мемлекеттік әріптестер
және Мемлекеттік-жекешелік
әріптестікті дамыту орталығы
жүзеге асыратын мемлекеттік-
жекешелік әріптестіктің
жоспарланатын және іске
асырылатын жобалары туралы,
оның ішінде мемлекеттік-
жекешелік әріптестік веб-
порталын пайдалану
арқылы ақпараттық қамтамасыз
ету қағидаларына қосымша
Нысан
_______________________________ (ақпаратты ұсынудың есепті күні көрсетіледі) жағдай бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ақпарат
Р/с №
Өңір (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана), орталық мемлекеттік орган
Мемлекеттік әріптес/тер (ұйымдардың атауы)
Конкурсты немесе тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы
Жекеше әріптес (ұйымның атауы, ЖСН/ БСН)
Жоба
Мәртебесі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының экономика саласы (аясы) (ЭҚЖЖ)
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының деңгейі (республикалық; жергілікті)
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы
Объектінің түрі
(жоспарланатын: инвестициялық ұсынысты әзірлеу/сараптау; жоспарланатын: жобаны Мәслихатқа/ ОБК-ға шығару; жоспарланатын: жобаны консультациялық сүйемелдеуге заңды тұлғаны айқындау; жоспарланатын: мүдделерін білдіруді сұрау; жоспарланатын: конкурстық құжаттаманы әзірлеу; жоспарланатын: конкурстық құжаттаманы сараптау; жоспарланатын: конкурс/ келіссөздер; іске асырылатын: қаржылық жабу; іске асырылатын: ҚМЖ; іске асырылатын: пайдалануға беру)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Кестенің жалғасы
Бастама түрі (мемлекеттік (конкурс түрі) немесе жеке
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу күні (00.00.0000)
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын қазынашылық органдарында тіркеу күні (00.00.0000)
Қосымша келісімдерді жасау және тіркеу күні (бар болса) (00.00.0000)
Жобаның қуаты
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын тоқтату
инвестициялық кезең
пайдалану кезеңі
басы
с оңы
басы
соңы
күні (00.00.0000)
Себептерін көрсетілген негіздеме (бұзу, қолданылу мерзімінің аяқталуы, жекеше әріптестің таратылуы, өзге де жағдайлар)
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Кестенің жалғасы
Келісімшарт түрі (мемлекеттік-жекешелік әріптестік, концессия, сервистік келісімшарт)
Жобаның құны, мың теңге

100
101
102
103
Примечание: Расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ОКЭД – общегосударственный классификатор видов экономической деятельности;
КИЗ – компенсация инвестиционных затрат;
КОЗ – компенсация операционных затрат;
ВЗУ – вознаграждение за управление;
ГОБМП – гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
ТРУ – товары, работы, услуги
Приложение 3 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 52
Правила формирования и публикации перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и публикации перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон) и определяют порядок формирования и публикации перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства.
2. Уполномоченные лица, предоставляющие в Центр развития государственно-частного партнерства информацию для размещения на веб-портале государственно-частного партнерства, обеспечивают своевременность, полноту, качество и достоверность такой информации, а также аутентичность текста информации на казахском, русском и ином языке (при необходимости).
Глава 2. Порядок формирования и публикации перечня социально-экономических задач
для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства
3. Центральные уполномоченные государственные органы соответствующих отраслей, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы ежегодно на основании документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790, а также с учетом предложений физических и юридических лиц и потребностей населения формируют перечень социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства.
4. Перечень социально-экономических задач утверждается ежегодно в срок не позднее 1 февраля центральными уполномоченными государственными органами соответствующих отраслей в соответствии с подпунктом 3-1) статьи 23 Закона и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 25 Закона.

100
101
102
103
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
ИШӨ – инвестициялық шығындардың өтемақысы;
ОШӨ – операциялық шығындардың өтемақысы;
ҚҮТ – қолжетімділік үшін төлем;
БҮС – басқарғаны үшін сыйақы;
ТМККК – тегін медициналық көмектің кепілденгірілген көлемі;
ТЖҚ – тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 52 Бұйрыққа
3-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесін қалыптастыру және жариялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесін қалыптастыру және жариялау қағидалары "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесін қалыптастыру және жариялау тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында орналастыру үшін ақпарат беретін уәкілетті тұлғалар осындай ақпараттың уақтылығын, толықтығын, сапасы мен анықтығын, сондай-ақ қазақ, орыс және өзге тілдегі (қажет болған кезде) ақпарат мәтінінің теңтүпнұсқалығын қамтамасыз етеді.
2-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттердің тізбесін қалыптастыру және жариялау тәртібі
3. Тиісті салалардың орталық уәкілетті мемлекеттік органдары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары жыл сайын Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары негізінде, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың ұсыныстарын және халықтың қажеттіліктерін ескере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесін қалыптастырады.
4. Әлеуметтік-экономикалық міндеттердің тізбесін Заңның 23-бабының 3-1) тармақшасына сәйкес тиісті салалардың орталық уәкілетті мемлекеттік органдары және Заңның 25-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары жыл сайын 1 ақпаннан кешіктірілмейтін мерзімде бекітеді.

5. Государственный орган, уполномоченный на формирование и утверждение перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства направляет утвержденный перечень в Центр развития государственно-частного партнерства для размещения на веб-портале государственно-частного партнерства в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты его утверждения.
Приложение 4 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 52
Правила отбора проектов государственно-частного партнерства, в том числе концессионных проектов,
для предоставления или увеличения объема поручительств государства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отбора проектов государственно-частного партнерства, в том числе концессионных проектов, для предоставления или увеличения объема поручительств государства (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон) и определяет порядок отбора проектов государственно-частного партнерства, в том числе концессионных проектов, для предоставления или увеличения объема поручительств государства.
2. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве".
3. Поручительством государства является обязательство Правительства Республики Казахстан перед заимодателем погасить полностью или частично долг заемщика по займу, привлеченному в рамках договора государственно-частного партнерства, в соответствии с договором поручительства.
Обязательства по поручительству включают основную сумму займа и вознаграждение по нему.
4. Поручительство государства предоставляется в пределах лимита, устанавливаемого законом о республиканском бюджете, по проектам государственно-частного партнерства, включенным в перечень проектов государственно-частного партнерства, предлагаемых к финансированию за счет негосударственных займов, привлекаемых под поручительство государства на соответствующий период в соответствии со статьей 145 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета при согласовании конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства (далее – конкурсная документация), предусматривающей предоставление поручительства государства, согласовывает объем поручительства государства, предлагаемый разработчиком конкурсной документации или бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства (по прямым переговорам) и существенные условия конкурсной документации, связанные с предоставлением поручительства государства.
Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике по результатам согласования конкурсной документации, бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства (по прямым переговорам) вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии проект перечня проектов государственно-частного партнерства, по которым возможно предоставление поручительства государства в пределах лимита очередного финансового года, с указанием объема поручительства государства.
Проведение конкурса по определению частного партнера с предоставлением государственной поддержки деятельности частного партнера, заключение договора с потенциальным частным партнером по прямым переговорам с предоставлением государственной поддержки деятельности, поручительства государства по инфраструктурным облигациям в рамках договоров государственно-частного партнерства осуществляются после утверждения Правительством Республики Казахстан перечня проектов государственно-частного партнерства, предлагаемых к финансированию за счет негосударственных займов, привлекаемых под поручительство государства.

5. мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесін қалыптастыруға және бекітуге уәкілетті мемлекеттік орган бекітілген тізбені мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында орналастыру үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығына ол бекітілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жібереді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 52 Бұйрыққа
4-қосымша
Мемлекет кепілгерліктерін беру немесе олардың көлемін ұлғайту үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды іріктеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекет кепілгерліктерін беру немесе олардың көлемін ұлғайту үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды іріктеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 27-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекет кепілгерліктерін беру немесе олардың көлемін ұлғайту үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды іріктеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларды пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылады.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілгерлік шартына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты шеңберінде тартылған қарыз бойынша қарыз беруші алдындағы қарыз алушының борышын толық немесе ішінара өтеу міндеттемесі мемлекет кепілгерлігі болып табылады.
Кепілгерлік бойынша міндеттемелер қарыздың негізгі сомасын және ол бойынша сыйақыны қамтиды.
4. Мемлекет кепілгерлігі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген лимит шегінде Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 145-бабына сәйкес тиісті кезеңге мемлекет кепілгерлігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар есебінен қаржыландыруға ұсынылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары тізбесіне енгізілген мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша беріледі.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет кепілгерлігін беруді көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасын (бұдан әрі – конкурстық құжаттама) келісу кезінде конкурстық құжаттаманы немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды (тікелей келіссөздер бойынша) әзірлеуші ұсынған мемлекет кепілгерлігінің көлемін және мемлекет кепілгерлігін берумен байланысты конкурстық құжаттаманың елеулі талаптарын келіседі.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган конкурстық құжаттаманы, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды (тікелей келіссөздер бойынша) келісудің нәтижелері бойынша Республикалық бюджет комиссиясының қарауына мемлекет кепілгерлігінің көлемін көрсете отырып, кезекті қаржы жылының лимиті шегінде мемлекет кепілгерлігі берілуі мүмкін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары тізбесінің жобасын енгізеді.
Жекеше әріптес қызметіне мемлекеттік қолдау көрсете отырып, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс өткізу, әлеуетті жекеше әріптестің қызметіне мемлекеттік қолдау көрсете отырып, онымен тікелей келіссөздер бойынша шарт жасасу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының шеңберінде инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекет кепілгерлігі Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттің кепілгерлігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар есебінен қаржыландыруға ұсынылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тізбесін бекіткеннен кейін жүзеге асырылады.

5. Средства займа, привлекаемого под поручительство государства, используются только на создание объектов государственно-частного партнерства, с обязательной передачей объектов государственно-частного партнерства в государственную собственность.
Не допускается использование средств займа, привлекаемого под поручительство государства, на цели, не предусмотренные договором поручительства, а также на кредитование государственных органов.
6. Поручительства государства не предоставляются по займам, привлекаемым в качестве рефинансирования уже привлеченных займов или для обслуживания займов, а также в качестве обеспечения возврата займов местных исполнительных органов.
7. За предоставление поручительства государства по негосударственному займу с заемщика взимается предварительная единовременная плата (сбор) в размере двух процентов от суммы поручительства государства.
8. Потенциальный частный партнер (заемщик) для получения поручительства государства предоставляет организатору конкурса конкурсную заявку, предусматривающую предоставление поручительства государства по инфраструктурным облигациям в рамках договоров государственно-частного партнерства в соответствии с подпунктом 6) статьи 20 Закона.
Потенциальный частный партнер (заемщик) по прямым переговорам для получения поручительства государства предоставляет организатору прямых переговоров бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства, предусматривающую предоставление поручительства государства по инфраструктурным облигациям в рамках договоров государственно-частного партнерства, в соответствии с подпунктом 6) статьи 20.
9. К лицам, претендующим на получение поручительства государства по займам, по которым выступают в качестве заемщика, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан предъявляются следующие требования:
1) являться резидентом Республики Казахстан, осуществляющим предпринимательскую деятельность;
2) в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 141 Бюджетного кодекса Республики Казахстан иметь договор страхования, удовлетворяющий требованиям обеспечения возвратности займа, привлекаемого под поручительство государства, устанавливаемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, за исключением случаев, установленных решением Правительства Республики Казахстан;
3) представить положительное заключение уполномоченного органа соответствующей отрасли;
4) представить положительное заключение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по финансовой экспертизе проекта государственно-частного партнерства;

5. Мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыз қаражаты мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін мемлекет меншігіне міндетті түрде бере отырып, тек мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін құруға пайдаланылады.
Мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыз қаражатын кепілгерлік шартында көзделмеген мақсаттарға, сондай-ақ мемлекеттік органдарға кредит беру үшін пайдалануға жол берілмейді.
6. Мемлекет кепілгерліктері қазірдің өзінде тартылған қарыздарды қайта қаржыландыру ретінде немесе қарыздарға қызмет көрсету үшін, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын қайтаруды қамтамасыз ету ретінде тартылатын қарыздар бойынша берілмейді.
7. Мемлекеттік емес қарыз бойынша мемлекет кепілгерлігін бергені үшін қарыз алушыдан мемлекет кепілгерлігі сомасының екі пайызы мөлшерінде алдын ала біржолғы төлем (алым) алынады.
8. Әлеуетті жекеше әріптес (қарыз алушы) мемлекет кепілгерлігін алу үшін конкурсты ұйымдастырушыға Заңның 20-бабының 6) тармақшасына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары шеңберінде инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекет кепілгерлігін беруді көздейтін конкурстық өтінім береді.
Тікелей келіссөздер бойынша әлеуетті жекеше әріптес (қарыз алушы) мемлекет кепілгерлігін алу үшін тікелей келіссөздерді ұйымдастырушыға 20-баптың 6) тармақшасына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары шеңберінде инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекет кепілгерлігін беруді көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарды ұсынады.
9. Қарыз алушы ретінде әрекет ететін қарыздар бойынша мемлекет кепілгерлігін алуға үміткер адамдарға Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мынадай талаптар қойылады:
1) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резиденті болу;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 141-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілейтін мемлекеттің кепілгерлігімен тартылатын қарыздың қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шартының болуы;
3) тиісті саланың уәкілетті органының оң қорытындысын ұсыну;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық сараптамасы бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның оң қорытындысын ұсыну;

5) наличие протокола об определении частного партнера;
6) отсутствие задолженности по погашению и обслуживанию ранее полученных под поручительство государства либо государственные гарантии займов, сроки платежей по которым наступили, а также иной просроченной задолженности перед кредиторами;
7) наличие собственного капитала, составляющего не менее 20 (двадцати) процентов по отношению к стоимости объекта государственно-частного партнерства;
8) платежеспособность, не подлежать ликвидации, отсутствие арестов на имущество, отсутствие приостановки в соответствии с законодательством Республики Казахстан на финансово-хозяйственную деятельность;
9) осуществлять реализацию проектов, включенных в перечень проектов государственно-частного партнерства, предлагаемых к финансированию за счет негосударственных займов, привлекаемых под поручительство государства на соответствующий период.
Глава 2. Порядок проведения отбора проектов государственно-частного партнерства,
в том числе концессионных проектов, для предоставления или увеличения объема поручительств государства
10. Организатор конкурса либо прямых переговоров по итогам проведения переговоров по уточнению проекта государственно-частного партнерства и условий договора государственно-частного партнерства в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета документацию потенциального заемщика, претендующего на получение поручительства государства (участника конкурса по определению частного партнера, конкурсная заявка которого признана лучшей, потенциального частного партнера по прямым переговорам), требуемую для рассмотрения проектов государственно-частного партнерства в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан и требованиями участников процесса предоставления поручительства государства.
11. После предоставления организатором конкурса либо прямых переговоров технико-экономического обоснования проекта государственно-частного партнерства, заключений экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уполномоченный орган по исполнению бюджета организует проведение финансовой экспертизы проекта государственно-частного партнерства и в течение 60 (шестидесяти) календарных дней готовит соответствующее заключение, которое направляет организатору конкурса либо прямых переговоров.
12. Организатор конкурса либо прямых переговоров на основании положительного заключения финансовой экспертизы проекта государственно-частного партнерства подготавливает и направляет информацию по проекту государственно-частного партнерства в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике, который выносит вопрос о предоставлении поручительства государства на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.

5) жекеше әріптесті айқындау туралы хаттаманың болуы;
6) бұрын мемлекет кепілгерлігімен алынған қарыздарды не төлемдер мерзімі басталған мемлекеттік кепілдіктерді өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша берешектің, сондай-ақ кредиторлар алдындағы өзге де мерзімі өткен берешектің болмауы;
7) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құнына қатысты кемінде 20 (жиырма) пайызды құрайтын меншікті капиталдың болуы;
8) төлем қабілеттілігі, таратылуға жатпауы, мүлікке тыйым салудың болмауы, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржы-шаруашылық қызметінің тоқтатыла тұруының болмауы;
9) тиісті кезеңге мемлекеттің кепілгерлігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар есебінен қаржыландыруға ұсынылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тізбесіне енгізілген жобаларды іске асыруды жүзеге асыру.
2-тарау. Мемлекет кепілгерліктерін беру немесе олардың көлемін ұлғайту үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды іріктеуді жүргізу тәртібі
10. Конкурсты немесе тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын нақтылау бойынша келіссөздер жүргізудің қорытындылары бойынша 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына және мемлекет кепілгерлігін беру процесіне қатысушылардың талаптарына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қарау үшін талап етілетін мемлекет кепілгерлігін алуға үміткер әлеуетті қарыз алушының (конкурстық өтінімі үздік деп танылған жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысушының, тікелей келіссөздер бойынша әлеуетті жекеше әріптестің) құжаттамасын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
11. Конкурсты немесе тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының техникалық-экономикалық негіздемесін, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптама қорытындыларын бергеннен кейін, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына қаржылық сараптама жүргізуді ұйымдастырады және күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде тиісті қорытынды дайындап, конкурсты немесе тікелей келіссөздерді ұйымдастырушыға жібереді.
12. Конкурсты немесе тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық сараптамасының оң қорытындысы негізінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша ақпарат дайындайды және бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді, ол мемлекет кепілгерлігін беру туралы мәселені Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.

13. При получении отрицательного заключения финансовой экспертизы организатор конкурса либо прямых переговоров возобновляет переговорный процесс с целью рассмотрения альтернативных источников финансирования проекта государственно-частного партнерства в соответствии с Правилами планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, утвержденными уполномоченным органом по бюджетной политике в соответствии с подпунктом 6) статьи 20 Закона "О государственно-частном партнерстве".
14. Республиканская бюджетная комиссия в пределах лимита предоставления или увеличения объема лимита поручительства государства на планируемый период определяет размер поручительства государства по каждому проекту государственно-частного партнерства.
15. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике направляет организатору конкурса либо прямых переговоров выписку из протокола решения Республиканской бюджетной комиссии в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения.
16. На основании решения Республиканской бюджетной комиссии после согласования проекта договора государственно-частного партнерства с центральными уполномоченными органами по бюджетной политике и исполнению бюджета организатор конкурса либо прямых переговоров разрабатывает, согласовывает с заинтересованными государственными органами и вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления для принятия соответствующего решения.
17. Поручительство государства предоставляется на основании решения Правительства Республики Казахстан путем заключения договора поручительства при удовлетворении всех необходимых требований, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан после:
1) заключения договора государственно-частного партнерства;
2) оформления и предоставления договора страхования удовлетворяющего требованиям обеспечения возвратности средств республиканского бюджета, отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства, за исключением случаев, установленных бюджетным законодательством Республики Казахстан;
3) оплаты заемщиком предварительной единовременной платы (сбора) за предоставление поручительства государства.
Заемщик заключает договор страхования в течение 60 (шестидесяти) календарных дней со дня заключения договора государственно-частного партнерства.
18. Увеличение объема поручительства государства осуществляется в соответствии с требованиями бюджетного законодательства Республики Казахстан в случаях необходимости увеличения объема финансирования проекта государственно-частного партнерства:

13. Қаржылық сараптаманың теріс қорытындысын алған кезде конкурсты немесе келіссөздерді ұйымдастырушы "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Заңның 20-бабының 6) тармақшасына сәйкес бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қаржыландырудың балама көздерін қарау мақсатында келіссөздер процесін қайта бастайды.
14. Республикалық бюджет комиссиясы жоспарланған кезеңге арналған мемлекет кепілгерлігін беру лимитінің немесе лимитінің көлемін ұлғайту шегінде әрбір мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекет кепілгерлігінің мөлшерін айқындайды.
15. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган Республикалық бюджет комиссиясы шешімінің хаттамасынан үзіндіні алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурсты немесе тікелей келіссөздерді ұйымдастырушыға жібереді.
16. Республикалық бюджет комиссиясы шешімінің негізінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын бюджет саясаты және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келіскеннен кейін, конкурсты немесе тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы тиісті шешім қабылдау үшін қаулы жобасын әзірлейді, мүдделі мемлекеттік органдармен келіседі және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
17. Мемлекет кепілгерлігі Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген барлық қажетті талаптар қанағаттандырылған кезде:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқаннан;
2) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға тартылған республикалық бюджет қаражатының қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шарты ресімделгеннен және ұсынылғаннан;
3) қарыз алушының мемлекет кепілгерлігін бергені үшін алдын ала біржолғы төлемді (алымды) төлегеннен кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен беріледі.
Қарыз алушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты жасалған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде сақтандыру шартын жасасады.
18. Мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қаржыландыру көлемін ұлғайту қажет болған жағдайларда:

1) если в проектно-сметную документацию, прошедшую комплексную вневедомственную экспертизу, внесены изменения и (или) дополнения, не учтенные при проведении конкурса либо прямых переговоров по определению частного партнера, и принято совместное решение сторон договора государственно-частного партнерства о дополнительном финансировании на сумму такого изменения и (или) дополнения;
2) если увеличение связано с долгосрочностью строительных работ и влиянием объективных, независящих от частного партнера причин (форс-мажорных обстоятельств, инфляции, кризиса, изменение налоговой политики и других) на стоимость строительства объекта государственно-частного партнерства, не учтенных в проектно-сметной документации.
19. Обязательными условиями увеличения объема выданного поручительства государства являются:
1) наличие общего лимита поручительств государства на планируемый период;
2) сохранение экономических параметров окупаемости проекта государственно-частного партнерства (в том числе отсутствие прогнозных кассовых разрывов, наличие положительного показателя чистой приведенной стоимости, сохранение внутренней нормы доходности проекта государственно-частного партнерства) и выполнения финансовых ковенант (обязательств заемщика поддерживать некоторые финансовые показатели на определенном уровне), предусмотренных в договоре государственно-частного партнерства;
3) пропорциональное увеличение размера собственных средств, вкладываемых частным партнером в строительство (реконструкцию), создание объекта государственно-частного партнерства, до размера составляющего не менее 20 (двадцати) процентов увеличиваемой стоимости строительства объекта государственно-частного партнерства;
4) увеличение суммы договора страхования, удовлетворяющего требованиям обеспечения возвратности средств республиканского бюджета, отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства на сумму увеличения объема поручительства государства, за исключением случаев, когда поручительство государства предоставлено без предоставления договора страхования.
20. Частный партнер после получения положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы проектно-сметной документации, предусматривающей увеличение стоимости строительства объекта государственно-частного партнерства, разрабатывает и направляет на экспертизу уполномоченного органа соответствующей отрасли и на согласование уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках (по проекту государственно-частного партнерства, реализуемому в сферах естественных монополий) технико-экономическое обоснование необходимости увеличения объема финансирования проекта государственно-частного партнерства и объема поручительства государства.

1) егер ведомстводан тыс кешенді сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттамаға жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты немесе тікелей келіссөздерді өткізген кезде ескерілмеген өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілсе және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тараптары осындай өзгерістің және (немесе) толықтырудың сомасына қосымша қаржыландыру туралы бірлескен шешім қабылдаса;
2) егер ұлғайту құрылыс жұмыстарының ұзақ мерзімділігіне және жобалау-сметалық құжаттамада ескерілмеген мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі құрылысының құнына объективті, жекеше әріптеске тәуелді емес себептердің (форс-мажорлық мән-жайлар, инфляция, дағдарыс, салық саясатының өзгеруі және басқалары) ықпал етуіне байланысты болса, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қаржыландыру көлемін ұлғайту қажет болған жағдайларда Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
19. Берілген мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайтудың міндетті шарттары:
1) жоспарланған кезеңге арналған мемлекет кепілгерліктерінің жалпы лимитінің болуы;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының өзін-өзі өтеу экономикалық параметрлерінің сақталуы (оның ішінде болжамды кассалық алшақтықтардың болмауы, таза келтірілген құнның оң көрсеткішінің болуы, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ішкі кірістілігі нормасының сақталуы) және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген қаржы ковенанттарының (қарыз алушының кейбір қаржылық көрсеткіштерді белгілі бір деңгейде ұстау міндеттемелері) орындалуы;
3) жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін салуға (реконструкциялауға), құруға салатын меншікті қаражатының мөлшерін мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі құрылысының ұлғаятын құнының кемінде 20 (жиырма) пайызын құрайтын мөлшерге дейін теңбе-тең ұлғайту;
4) мемлекет кепілгерлігі сақтандыру шарты ұсынылмастан берілген жағдайларды қоспағанда, мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту сомасына мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген республикалық бюджет қаражатының қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шартының сомасын ұлғайту болып табылады.
20. Жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі құрылысының құнын ұлғайтуды көздейтін жобалау-сметалық құжаттаманы ведомстводан тыс кешенді сараптаудың оң қорытындысын алғаннан кейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қаржыландыру көлемін және мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту қажеттігінің техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлейді және тиісті саланың уәкілетті органына сараптауға және табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға (табиғи монополиялар салаларында іске асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша) келісуге жібереді.

21. После получения положительных экспертиз уполномоченного органа соответствующей отрасли, уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках (по проекту государственно-частного партнерства, реализуемому в сферах естественных монополий) частный партнер направляет на экспертизу уполномоченного органа по бюджетной политике технико-экономическое обоснование необходимости увеличения объема финансирования проекта государственно-частного партнерства и объема поручительства государства, с приложением:
1) заключения уполномоченного органа соответствующей отрасли;
2) заключения комплексной вневедомственной экспертизы проектно-сметной документации либо иной экспертизы, предусмотренной Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";
3) по проекту государственно-частного партнерства, реализуемому в сферах естественных монополий письмо-согласование уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
4) других документов, являющихся обоснованием увеличения объема поручительства государства.
22. Уполномоченный орган по бюджетной политике привлекает Центр развития государственно-частного партнерства для проведения экспертизы технико-экономическое обоснование необходимости увеличения объема финансирования проекта государственно-частного партнерства и объема поручительства государства.
Центр развития государственно-частного партнерства проводит экспертизу в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня получения пакета документов.
23. После получения положительного заключения уполномоченного органа по бюджетной политике частный партнер направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета документацию, требуемую для рассмотрения увеличения объема поручительства государства по проекту государственно-частного партнерства в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
24. Уполномоченный орган по бюджетной политике на основании положительного заключения финансовой экспертизы увеличения объема поручительства государства по проекту государственно-частного партнерства уполномоченного органа по исполнению бюджета формирует и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии вопрос об увеличении объема поручительства государства по проекту государственно-частного партнерства в пределах лимита очередного финансового года.
25. Республиканская бюджетная комиссия определяет объем увеличения поручительства государства.

21. Тиісті саланың уәкілетті органының, табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның (табиғи монополиялар салаларында іске асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша) оң сараптамаларын алғаннан кейін жекеше әріптес, мыналарды:
1) тиісті саланың уәкілетті органының қорытындысын;
2) жобалау-сметалық құжаттаманы ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысын немесе "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген өзге сараптамалар қорытындыларын;
3) табиғи монополиялар салаларында іске асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның келісу хатын;
4) мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайтудың негіздемесі болып табылатын басқа да құжаттарды қоса, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қаржыландыру көлемін және мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту қажеттілігінің техникалық-экономикалық негіздемесін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға сараптамаға жібереді.
22. Бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қаржыландыру көлемін және мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту қажеттілігінің техникалық-экономикалық негіздемесін сараптамадан өткізу үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығын тартады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы сараптаманы құжаттар топтамасын алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
23. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң қорытындысын алғаннан кейін жекеше әріптес Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайтуды қарау үшін талап етілетін құжаттаманы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
24. Бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекет кепілгерлігі көлемін ұлғайтудың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қаржылық сараптамасының оң қорытындысының негізінде кезекті қаржы жылы лимитінің шегінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту туралы мәселені қалыптастырады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
25. Республикалық бюджет комиссиясы мемлекет кепілгерлігін ұлғайту көлемін айқындайды.

26. Уполномоченный орган по бюджетной политике в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения решения Республиканской бюджетной комиссии направляет выписку из протокола решения Республиканской бюджетной комиссии и копию заключения финансовой экспертизы уполномоченному органу соответствующей отрасли (государственному партнеру).
27. На основании решения Республиканской бюджетной комиссии уполномоченный орган соответствующей отрасли (государственный партнер) разрабатывает, согласовывает с заинтересованными государственными органами и вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления для принятия соответствующего решения об увеличении объема поручительства государства.
28. На основании решения Правительства Республики Казахстан государственный партнер с учетом заключений финансовой и экономической экспертиз разрабатывает проект изменений и (или) дополнений в договор государственно-частного партнерства, который направляет на согласование в уполномоченные органы по бюджетной политике и по исполнению бюджета, а также в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках (если проект государственно-частного партнерства реализуется в сферах естественных монополий).
29. После получения согласования проекта изменений и (или) дополнений в договор государственно-частного партнерства от уполномоченных органов по бюджетной политике и по исполнению бюджета, а также уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках (если проект государственно-частного партнерства реализуется в сферах естественных монополий), заключается дополнительное соглашение к договору государственно-частного партнерства, которое подлежит регистрации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
30. После заключения дополнительного соглашения к договору государственно-частного партнерства заключается дополнительное соглашение к договору поручительства в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Приложение 5 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 52
Критерии отнесения проекта государственно-частного партнерства
к проекту государственно-частного партнерства особой значимости
Критериями отнесения проекта государственно-частного партнерства к проектам государственно-частного партнерства особой значимости в совокупности являются:
1) техническая сложность объекта государственно-частного партнерства, относящегося к первому уровню ответственности - повышенный в соответствии с пунктом 9 Правил определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 165 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10666);

26. Бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті орган Республикалық бюджет комиссиясының шешімін алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Республикалық бюджет комиссиясының шешімі хаттамасынан үзіндіні және қаржылық сараптама қорытындысының көшірмесін тиісті саланың уәкілетті органына (мемлекеттік әріптеске) жібереді.
27. Тиісті саланың уәкілетті органы (мемлекеттік әріптес) Республикалық бюджет комиссиясы шешімінің негізінде мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту туралы тиісті шешім қабылдау үшін қаулы жобасын әзірлейді, мүдделі мемлекеттік органдармен келіседі және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
28. Мемлекеттік әріптес Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің негізінде қаржылық және экономикалық сараптамалардың қорытындыларын ескере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына өзгерістер және (немесе) толықтырулар жобасын әзірлейді және оны бюджет саясаты және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарға, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға (егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы табиғи монополиялар салаларында іске асырылса) келісуге жібереді.
29. Бюджет саясаты және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның (егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы табиғи монополиялар салаларында іске асырылса) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына өзгерістер және (немесе) толықтырулар жобасына келісімі алынғаннан кейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелуге жататын қосымша келісім жасалады.
30. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына қосымша келісім жасалғаннан кейін Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес кепілгерлік шартына қосымша келісім жасалады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 52 Бұйрыққа
5-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына жатқызу өлшемшарттары
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын жиынтығында ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына жатқызу өлшемшарттары:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 165 бұйрығымен бекітілген Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқындау қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10666 болып тіркелген) 9-тармағына сәйкес жауапкершілігі бірінші жоғары деңгейге жататын мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің техникалық күрделілігі;

2) общественная направленность (удовлетворение общественных интересов посредством реализации проекта государственно-частного партнерства);
3) реализация проекта государственно-частного партнерства по объектам (существующим или предполагаемым к строительству), относящимся к республиканской собственности или коммунальной собственности;
4) стоимость создания, строительства, реконструкции или капитального ремонта объекта государственно-частного партнерства составляет более 4 000 000 месячных расчетных показателей.
Приложение 6 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 52
Правила аккредитации лиц, осуществляющих консультативное сопровождение
проектов государственно-частного партнерства, а также экспертизу
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации лиц, осуществляющих консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства, а также экспертизу (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11-6) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон) и определяют порядок аккредитации лиц, осуществляющих консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства, а также экспертизу.
2. Для целей настоящих Правил используются следующие основные понятия:
1) аккредитованное лицо – заявитель, в отношении которого Комиссией по аккредитации принято решение об аккредитации;
2) аккредитация – процедура официального признания уполномоченным органом компетентности заявителя оказывать услуги по консультативному сопровождению и (или) экспертизе проектов;
3) свидетельство об аккредитации – официальный документ, подтверждающий аккредитацию лица;
4) проекты – проекты государственно – частного партнерства;
5) услуги по консультативному сопровождению и (или) экспертизе проектов – одна или несколько из нижеследующих услуг:
а) услуги по консультативному сопровождению проектов государственно-частного партнерства, включающие в себя разработку конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, проекта договора государственно-частного партнерства, а также консультационные услуги в переговорном процессе между субъектами государственно-частного партнерства;
б) услуги по проведению экспертизы бизнес-планов к проектам государственно-частного партнерства при прямых переговорах по определению частного партнера, экспертизы конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства;

2) қоғамға бағытталуы (мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру арқылы қоғамдық мүддені қанағаттандыру);
3) республикалық меншікке немесе коммуналдық меншікке жататын объектілер (қолданыстағы немесе салынуы болжанатын) бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру, салу, реконструкциялау немесе күрделі жөндеу құны 4 000 000 айлық есептік көрсеткіштен асады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 52 Бұйрыққа
6-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді, сондай-ақ олардың сараптамасын жүзеге асыратын тұлғаларды аккредиттеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді, сондай-ақ олардың сараптамасын жүзеге асыратын тұлғаларды аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 20-бабының 11-6) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді, сондай-ақ олардың сараптамасын жүзеге асыратын тұлғаларды аккредиттеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аккредиттелген тұлға – Аккредиттеу жөніндегі комиссия оған қатысты аккредиттеу туралы шешім қабылдаған өтініш беруші;
2) аккредиттеу – өтініш берушінің жобаларды консультациялық сүйемелдеу және (немесе) сараптау бойынша қызметтер көрсетуге құзыреттілігін уәкілетті органның ресми тану рәсімі;
3) аккредиттеу туралы куәлік – тұлғаның аккредиттелгенін растайтын ресми құжат;
4) жобалар – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары;
5) жобаларды консультациялық сүйемелдеу және (немесе) сараптау бойынша көрсетілетін қызметтер – төмендегі көрсетілетін қызметтердің бірі немесе бірнешеуі:
а) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын әзірлеуді қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері арасындағы келіссөздер процесінде консультациялық көрсетілетін қызметтер;
б) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына бизнес-жоспарларға сараптамалар, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасына сараптамалар жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтер;

6) юридическое (-ие) лицо (-а) по консультативному сопровождению и (или) экспертизе проектов – юридическое (-ие) лицо (-а), указанное (-ые) в подпункте 8) статьи 25 Закона;
7) заявитель – юридическое лицо, претендующее на прохождение аккредитации и подавшее заявку на аккредитацию;
8) уполномоченный орган – центральный уполномоченный орган по бюджетной политике;
9) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
10) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее "личный кабинет") – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
11) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым
в электронной форме;
12) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
13) международный сертификат СР3Р – международный сертификат специалиста государственно-частного партнерства Certified PPP Professional СР3Р, обязательно включающий наличие трех уровней: Основы государственно-частного партнерства (Foundation), Подготовка проектов государственно-частного партнерства (Preparation), Реализация проектов (Execution).
3. Государственная услуга "Аккредитация лиц по консультативному сопровождению и (или) экспертизе проектов" (далее – государственная услуга) оказывается центральным уполномоченным органом по государственному планированию согласно настоящим Правилам.
4. Требования к оказанию государственной услуги "Аккредитация лиц по консультативному сопровождению и (или) экспертизе проектов" предусмотрены в приложении 1 настоящих Правил.
Глава 2. Порядок аккредитации лиц, осуществляющих консультативное
сопровождение проектов государственно-частного партнерства, а также экспертизу

6) жобаларды консультациялық сүйемелдеу және (немесе) сараптау бойынша заңды тұлға (-лар) – Заңның 25-бабының 5) тармақшасында көрсетілген заңды тұлға (-лар);
7) өтініш беруші – аккредиттеуден өтуге үміткер және аккредиттеуге өтінім берген заңды тұлға;
8) уәкілетті орган – бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган;
9) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
10) "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушы кабинеті (бұдан әрі – "жеке кабинет") – "электрондық үкімет" веб-порталының электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, өтініштерді қарайтын субъектілерге жеке және заңды тұлғалардың өтініш жасау, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша көрсетілген тұлғалардың мемлекеттік органдармен ресми ақпараттық өзара іс-қимылына арналған құрамдасы;
11) www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру бойынша көрсетілетін қызметтерге және электрондық нысанда көрсетілетін квазимемлекеттік сектор субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
12) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
13) СР3Р халықаралық сертификаты – мынадай үш: мемлекеттік-жекешелік әріптестік негіздері (foundation), мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын дайындау (preparation), жобаларды іске асыру (execution) деңгейінің міндетті түрде болуын қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік маманының Сertified PPP Professional СР3Р халықаралық сертификаты.
3. "Жобаларды консультациялық сүйемелдеу және (немесе) сараптау бойынша тұлғалары аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі-мемлекеттік көрсетілетін қызмет) осы Қағидаларға сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган көрсетеді.
4. "Жобаларды консультациялық сүйемелдеу және (немесе) сараптау бойынша тұлғалары аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын талаптар осы Қағидалардың 1-қосымшасында көзделген.
2-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді, сондай-ақ олардың сараптамасын жүзеге асыратын тұлғаларды аккредиттеу тәртібі

5. Для проведения аккредитации уполномоченный орган формирует Комиссию по аккредитации, состав и положение о которой утверждаются уполномоченным органом. В состав Комиссии по аккредитации входят 5 (пять) представителей уполномоченного органа.
6. Уполномоченный орган обеспечивает прием, регистрацию, проверку комплектности поступивших заявок, предварительное рассмотрение полнокомплектных заявок и контроль за сроком действия и актуальностью сведений свидетельств об аккредитации.
7. Порядок проведения аккредитации включает следующие этапы:
1) лицо, претендующее на прохождение аккредитации (далее – заявитель) направляет в уполномоченный орган посредством портала заявку на аккредитацию в электронном виде по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, удостоверенную электронной цифровой подписью.
К заявке прилагаются документы, перечисленные в пункте 11 настоящих Правил, являющиеся неотъемлемой частью заявки;
2) уполномоченный орган осуществляет регистрацию заявки в день еҰ поступления.
В случае обращения заявителя после окончания рабочего времени, или в дни, которые, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, являются выходными или праздничными, прием заявки осуществляется следующим рабочим днем.
Услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявки для оказания государственной услуги с указанием даты и времени получения результата государственной услуги;
3) в течение 3 (трех) рабочих дней с момента регистрации заявок, проверяется полнота представленных документов и (или) сведений.
В ходе проверки представленных документов и (или) сведений уполномоченный орган делает запросы и использует необходимые сведения, содержащиеся в информационных системах.
Сведения документов о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, уполномоченный орган получает из информационных систем через веб-портал "электронного правительства".
Заявитель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах и предоставленных документах;
4) заявки с приложением предоставленных заявителем документов и сведений, полученных в ходе проверки, передаются на рассмотрение Комиссии не позднее 7 (семи) рабочих дней с даты регистрации;
5) заявки с неполным пакетом документов (не полнокомплектные заявки), содержащие документы с истекшим сроком действия или не соответствующие требованиям, установленным настоящими Правилами, а также заявки и приложенные к ним документы, текст которых полностью или частично не читается, к дальнейшему рассмотрению не принимаются, и по ним Комиссией по аккредитации выносится решение об отказе в аккредитации;

5. Уәкілетті орган аккредиттеуді жүргізу үшін Аккредиттеу жөніндегі комиссияны қалыптастырады, оның құрамын және ережесін уәкілетті орган бекітеді. Аккредиттеу жөніндегі комиссияның құрамына уәкілетті органның 5 (бес) өкілі кіреді.
6. Уәкілетті орган келіп түскен өтінімдерді қабылдауды, тіркеуді, олардың жинақылығын тексеруді, толық жинақы өтінімдерді алдын ала қарауды және аккредиттеу туралы куәліктердің қолданылу мерзімі мен өзектілігін бақылауды қамтамасыз етеді.
7. Аккредиттеуді жүргізу тәртібі мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) аккредиттеуден өтуге үміткер тұлға (бұдан әрі – өтініш беруші) уәкілетті органға электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аккредиттеуге арналған өтінімді портал арқылы электрондық түрде жібереді.
Өтінімге осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген, өтінімнің ажырамас бөлігі болып табылатын құжаттар қоса беріледі;
2) уәкілетті орган өтінім келіп түскен күні оны тіркеуді жүзеге асырады.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін немесе Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс немесе мереке күндері жүгінген жағдайда өтінімді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтінімнің қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі;
3) өтінімдер тіркелген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің толықтығы тексеріледі.
Уәкілетті орган ұсынылған құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру барысында сұрау салулар жасайды және ақпараттық жүйелердегі қажетті мәліметтерді пайдаланады.
Уәкілетті орган заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттардың мәліметтерін ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы алады.
Өтініш беруші ақпараттық жүйелерде және ұсынылған құжаттарда қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді;
4) өтінім беруші ұсынған тексеру барысында алынған құжаттар мен мәліметтер қоса беріле отырып, өтінім тіркелген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірілмей Комиссияның қарауына беріледі;
5) қолданылу мерзімі өткен немесе осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін құжаттар қамтылған құжаттар топтамасы толық емес өтінімдер (толық жинақы емес өтінімдер), сондай-ақ мәтіні толық немесе ішінара оқылмайтын өтінімдер мен оларға қоса берілген құжаттар одан әрі қарауға қабылданбайды және олар бойынша Аккредиттеу жөніндегі комиссия аккредиттеуден бас тарту туралы шешім шығарады;

6) по заявкам, соответствующим требованиям пункта 11, Комиссия принимает решение об аккредитации лица;
7) уполномоченный орган на основании решения Комиссии по аккредитации оформляет, подписывает и направляет в "личный кабинет" заявителя свидетельство об аккредитации либо мотивированный отказ в течение 3 (трех) рабочих дней после даты проведения заседания Комиссии по аккредитации;
8) уполномоченный орган вносит в Реестр аккредитованных лиц информацию о лицах, в отношении которых принято решение об аккредитации не позднее 1 рабочего дня после даты проведения заседания Комиссии по аккредитации;
8. В целях обеспечения непрерывного осуществления деятельности аккредитованного лица, данное лицо заблаговременно, за месяц до истечения срока действия текущего свидетельства об аккредитации, подает в уполномоченный орган заявку и документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям, для прохождения последующей аккредитации.
Порядок проведения последующей аккредитации аналогичен порядку проведения первоначальной аккредитации, указанному в пункте 7 настоящих Правил.
9. Уполномоченный орган по государственному планированию извещает услугодателей, операторов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" о внесенных изменениях и дополнениях в Правила к оказанию государственной услуги, в том числе Единый контакт-центр извещает в течение трех рабочих дней с даты утверждения или внесения изменений и дополнений в Требования к оказанию государственной услуги.
Глава 3. Квалификационные требования и документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
10. Лица, претендующие на прохождение аккредитации, соответствуют следующим квалификационным требованиям:
1) быть зарегистрированным в качестве юридического лица на территории Республики Казахстан и обладать правоспособностью;
2) являться платежеспособным, не подлежать процедуре банкротства либо ликвидации, на его имущество не должен быть наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность, не должна быть приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) не иметь просроченной задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, превышающей шестикратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
4) не быть включенным в реестр недобросовестных участников государственных закупок;
5) наличие в штате не менее 2 (двух) специалистов, имеющих сертификат специалиста в области государственно-частного партнерства, по программе международной сертификации, разработанной и/или признанной международными финансовыми организациями;

6) 11-тармақтың талаптарына сәйкес келетін өтінімдер бойынша Комиссия тұлғаны аккредиттеу туралы шешім қабылдайды;
7) уәкілетті орган Аккредиттеу жөніндегі комиссияның шешімі негізінде аккредиттеу туралы куәлікті не дәлелді бас тартуды ресімдейді, қол қояды және Аккредиттеу жөніндегі комиссияның отырысы өткізілген күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің "Жеке кабинетіне" жібереді;
8) уәкілетті орган Аккредиттеу жөніндегі комиссияның отырысы өткізілген күннен кейін 1 жұмыс күнінен кешіктірмей аккредиттеу туралы шешім қабылданған тұлғалар туралы ақпаратты Аккредиттелген тұлғалардың тізіліміне енгізеді;
8. Аккредиттелген тұлғаның қызметін үздіксіз жүзеге асыруын қамтамасыз ету мақсатында осы тұлға аккредиттеу туралы ағымдағы куәлігінің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін бір ай бұрын уәкілетті органға кейіннен аккредиттеуден өту үшін өтінім мен біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды береді.
Кейінгі аккредиттеуді жүргізу тәртібі осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген бастапқы аккредиттеуді жүргізу тәртібіне ұқсас.
9. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган көрсетілетін қызметті берушілерге, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторларына Мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы хабарлайды, оның ішінде Бірыңғай байланыс орталығы Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптарға өзгерістер мен толықтырулар бекітілген немесе енгізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарлайды.
3-тарау. Біліктілік талаптары және біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар
10. Аккредиттеуден өтуге үміткер тұлғалар мынадай біліктілік талаптарына сәйкес келеді:
1) Қазақстан Республикасының аумағында заңды тұлға ретінде тіркелген және құқық қабілеттілігіне ие болу;
2) төлемге қабілетті болу, банкроттық рәсіміне не таратуға жатпау, оның мүлкіне тыйым салынбауы тиіс, оның қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрмауы тиіс;
3) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің алты еселенген мөлшерінен асатын мерзімі өткен берешегі болмау;
4) мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізілмеу;
5) штатында халықаралық қаржы ұйымдары әзірлеген және/немесе таныған халықаралық сертификаттау бағдарламасы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы маман сертификаты бар кемінде 2 (екі) маманның болуы;

6) наличие в штате не менее 3 (трех) специалистов, имеющих опыт консультационных или экспертных услуг в сфере государственно-частного партнерства в Республике Казахстан не менее 3 лет, опытом консультационных или экспертных услуг в сфере государственно-частного партнерства признается наличие трудового стажа в организациях, оказывавших услуги по консультативному сопровождению и (или) экспертизе проектов, оказание таких услуг на основании гражданско-правовых договоров, наличие трудового стажа в организациях, являвшихся стороной договора государственно-частного партнерства.
11. Для подтверждения соответствия установленным квалификационным требованиям заявитель вместе с заявкой на аккредитацию представляет следующие подтверждающие документы:
1) сведения об аккредитуемом лице по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) справка соответствующего органа государственных доходов об отсутствии налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям более чем за три месяца (за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан);
3) электронные (сканированные) копии международных сертификатов СР3Р, дипломов о высшем образовании;
4) электронная (сканированная) копия трудовых договоров (соглашений), подтверждающих трудовые отношения между заявителем и каждым из сотрудников, имеющих международные сертификаты СР3Р или иные сертификаты специалиста в области государственно-частного партнерства по программе международной сертификации, разработанной или признанной международными финансовыми организациями, и опыт работы в сфере государственно-частного партнерства;
5) документы, подтверждающие опыт работы штатных специалистов в сфере государственно-частного партнерства.
12. В целях проверки соответствия заявителей и их сотрудников установленным требованиям, уполномоченный орган может направить запросы и использовать необходимые сведения, содержащиеся в информационных системах.
Глава 4. Заседание Комиссии по аккредитации и принятие решения
13. Заседание Комиссии по аккредитации проводится в онлайн формате при наличии не менее двух третьих от общего числа ее членов.
14. В ходе заседания Комиссии по аккредитации секретарем Комиссии по аккредитации ведется протокол заседания, который подписывается секретарем, председателем и присутствовавшими на заседании членами Комиссии по аккредитации. Протокол Комиссии по аккредитации публикуется на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.

6) штатында Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласында кемінде 3 жыл консультациялық немесе сараптамалық қызметтер көрсету тәжірибесі бар кемінде 3 (үш) маманның болуы, жобаларды консультациялық сүйемелдеу және (немесе) сараптау бойынша қызметтер көрсеткен ұйымдарда еңбек өтілінің болуы, осындай қызметтерді азаматтық-құқықтық шарттар негізінде көрсету, ұйымдарда еңбек өтілінің болуы, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тарабы болған ұйымдарда еңбек өтілінің болуы мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласында консультациялық немесе сараптамалық қызметтер көрсету тәжірибесі деп танылады.
11. Өтініш беруші белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін аккредиттеуге арналған өтініммен бірге мынадай растайтын құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аккредиттелетін тұлға туралы мәліметтер;
2) салық берешегінің және міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ екендігі туралы тиісті мемлекеттік кірістер органының үш айдан астам уақыт ішіндегі анықтамасы (төлем мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейінге қалдырылған жағдайларды қоспағанда);
3) СР3Р халықаралық сертификаттарының, жоғары білім туралы дипломдардың электрондық (сканерленген) көшірмелері;
4) өтініш беруші мен СР3Р халықаралық сертификаттары немесе халықаралық қаржы ұйымдары әзірлеген немесе таныған халықаралық сертификаттау бағдарламасы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласында өзге де сертификаттары және мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласында жұмыс тәжірибесі бар қызметкерлердің әрқайсысы арасындағы еңбек қатынастарын растайтын еңбек шарттарының (келісімдерінің) электрондық (сканерленген) көшірмесі;
5) штат мамандарының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттар.
12. Уәкілетті орган өтініш берушілер мен олардың қызметкерлерінің белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеру мақсатында сұрау салулар жібере алады және ақпараттық жүйелерде қамтылған қажетті мәліметтерді пайдалана алады.
4-тарау. Аккредиттеу жөніндегі комиссияның отырысы және шешім қабылдау
13. Аккредиттеу жөніндегі комиссияның отырысы оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі болған кезде онлайн форматта өткізіледі.
14. Аккредиттеу жөніндегі комиссияның отырысы барысында Аккредиттеу жөніндегі комиссияның хатшысы отырыстың хаттамасын жүргізеді, оған Аккредиттеу жөніндегі комиссияның хатшысы, төрағасы және отырысқа қатысқан мүшелері қол қояды. Аккредиттеу жөніндегі комиссияның хаттамасы уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.

15. Решения принимаются простым большинством голосов от общего числа присутствующих на заседании членов Комиссии по аккредитации. В случае равенства голосов, голос председателя Комиссии по аккредитации признается решающим.
16. Решение об отказе в аккредитации принимается в следующих случаях:
1) предоставление заявки, не соответствующей требованиям, установленным настоящими Правилами, или не полнокомплектной заявки, или заявки, содержащей документы или сведения с истекшим сроком действия, а также предоставление заявки или приложенных к ней документов, текст которых полностью или частично не читается;
2) установление недостоверности документов, представленных заявителем для прохождения аккредитации, и (или) установление недостоверности или неполноты данных (сведений), содержащихся в представленных документах;
3) несоответствие заявителя квалификационным требованиям, установленным настоящими Правилами;
4) наличие в отношении заявителя, вступившего в законную силу решения (приговора) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, связанных с получением аккредитации;
5) если заявитель или его учредители, или руководители включены в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
17.Решение об аккредитации или об отказе в аккредитации может быть обжаловано в порядке, установленном главой 11 настоящих Правил.
В случае отказа в аккредитации, заявитель может подать заявку повторно.
Глава 5. Ведение Реестра аккредитованных лиц
18. Уполномоченный орган вносит информацию о заявителях, успешно прошедших аккредитацию в Реестр аккредитованных лиц, который ведется в электронной форме на официальном интернет – ресурсе уполномоченного органа.
19. В случае прекращения или лишения (отзыва) свидетельства об аккредитации соответствующее лицо исключается из Реестра аккредитованных лиц.
20. В случае приостановления, возобновления или переоформления свидетельства об аккредитации, сведения об этом незамедлительно вносятся в Реестр аккредитованных лиц.
21. Уполномоченный орган обеспечивает актуальность информации, содержащейся в Реестре аккредитованных лиц.
Глава 6. Свидетельство об аккредитации
22. Свидетельство об аккредитации является официальным документом, подтверждающим право юридического лица оказывать указанные в свидетельстве услуги по консультативному сопровождению и (или) экспертизе проектов.
Свидетельство об аккредитации является неотчуждаемым и не может быть передано другому лицу.
Не допускается оказание услуг по консультативному сопровождению и (или) экспертизе проектов, без наличия действующего свидетельства об аккредитации.

15. Шешімдер Аккредиттеу жөніндегі комиссия мүшелерінің отырысқа қатысып отырған жалпы санының жай көпшілік даусымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Аккредиттеу жөніндегі комиссия төрағасының дауысы шешуші болып танылады.
16. Аккредиттеуден бас тарту туралы шешім мынадай:
1) осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін өтінім немесе толық жинақы емес өтінім немесе қолданылу мерзімі өткен құжаттарды немесе мәліметтерді қамтитын өтінім берілген, сондай-ақ мәтіні толық немесе ішінара оқылмайтын өтінім немесе оған қоса берілген құжаттар ұсынылған;
2) өтініш беруші аккредиттеуден өту үшін ұсынған құжаттардың анық еместігі анықталған және (немесе) ұсынылған құжаттарда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігі немесе толық еместігі анықталған;
3) өтініш беруші осы Қағидаларда белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмеген;
4) өтініш берушіге қатысты заңды күшіне енген аккредиттеуді алуға байланысты қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы сот шешімі (үкімі) болған;
5) егер өтініш беруші немесе оның құрылтайшылары немесе басшылары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен терроризм мен экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жағдайларда қабылданады.
17. Аккредиттеу туралы немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешімге осы Қағидалардың 11-тарауында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
Аккредиттеуден бас тартылған жағдайда өтініш беруші өтінімді қайта бере алады.
5-тарау. Аккредиттелген тұлғалардың тізілімін жүргізу
18. Уәкілетті орган аккредиттеуден сәтті өткен өтініш берушілер туралы ақпаратты уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында электрондық нысанда жүргізілетін Аккредиттелген тұлғалар тізіліміне енгізеді.
19. Аккредиттеу туралы куәлігі тоқтатылған немесе одан айырылған (кері қайтарып алынған) жағдайда тиісті тұлға Аккредиттелген тұлғалар тізілімінен шығарылады.
20. Аккредиттеу туралы куәлік тоқтатыла тұрған, қайта басталған немесе қайта ресімделген жағдайда бұл туралы мәліметтер Аккредиттелген тұлғалардың тізіліміне дереу енгізіледі.
21. Уәкілетті орган Аккредиттелген тұлғалар тізіліміндегі ақпараттың өзектілігін қамтамасыз етеді.
6-тарау. Аккредиттеу туралы куәлік
22. Аккредиттеу туралы куәлік заңды тұлғаның куәлікте көрсетілген жобаларды консультациялық сүйемелдеу және (немесе) сараптау бойынша қызметтерді көрсетуге құқығын растайтын ресми құжат болып табылады.
Аккредиттеу туралы куәлік иеліктен шығарылмайтын болып табылады және басқа тұлғаға берілмейді.
Қолданыстағы аккредиттеу туралы куәлігінсіз жобаларды консультациялық сүйемелдеу және (немесе) сараптау бойынша қызметтер көрсетуге жол берілмейді.

23. Свидетельство об аккредитации составляется по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и действует на всей территории Республики Казахстан.
Свидетельство об аккредитации действительно в течение 3 (трех) лет со дня его выдачи.
24. Свидетельство об аккредитации выдается в виде электронного документа и является действительным только при наличии соответствующих сведений о свидетельстве и его обладателе в Реестре аккредитованных лиц.
25. В случае изменения наименования, аккредитованное лицо в произвольной форме подаҰт в уполномоченный орган заявление о переоформлении свидетельства об аккредитации с приложением ранее выданного свидетельства об аккредитации и документов, подтверждающих факт изменения наименования юридического лица.
Уполномоченный орган не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления соответствующего заявления переоформляет свидетельство об аккредитации и направляет в "личный кабинет" заявителя переоформленное свидетельство об аккредитации. Переоформленное свидетельство выдается на период, оставшийся до истечения срока действия свидетельства об аккредитации, взамен которого выдано переоформленное свидетельство об аккредитации.
Ранее выданное свидетельство об аккредитации, взамен которого выдано переоформленное свидетельство, признается не действительным, и уполномоченным органом вносится соответствующая информация в Реестр аккредитованных лиц.
26. В случае обнаружения ошибок в свидетельстве об аккредитации, аккредитованное лицо в произвольной форме подаҰт в уполномоченный орган заявление об их исправлении.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня подачи заявителя соответствующего заявления вносит необходимые изменения в Реестр аккредитованных лиц и направляет в "личный кабинет" лица свидетельство об аккредитации с соответствующими исправлениями.
27. Уполномоченный орган обеспечивает надлежащий регистрационный учет выданных, переоформленных, исправленных, приостановленных, возобновленных, прекращенных, отозванных свидетельств об аккредитации.
28. Аккредитованная организация обеспечивает соответствие квалификационным требованиям, установленным пунктом 10 настоящих Правил, на протяжении всего срока действия свидетельства об аккредитации.
Глава 7. Ограничения, связанные с оказанием услуг по консультативному сопровождению и (или) экспертизе проектов
29. При оказании услуг по консультативному сопровождению и (или) экспертизе проектов аккредитованное лицо и его сотрудники, непосредственно вовлеченные в оказание услуг, должны действовать объективно и быть свободными от любого коммерческого, финансового или иного давления, которое могло бы поставить под угрозу их беспристрастность и объективность.

23. Аккредиттеу туралы куәлік осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады.
Аккредиттеу туралы куәлік берілген күнінен бастап 3 (үш) жыл ішінде жарамды.
24. Аккредиттеу туралы куәлік электрондық құжат түрінде беріледі және Аккредиттелген тұлғалар тізілімінде куәлік және оның иесі туралы тиісті мәліметтер болған кезде ғана жарамды болып табылады.
25. Атауы өзгерген жағдайда аккредиттелген тұлға уәкілетті органға бұрын берілген аккредиттеу туралы куәлікті және заңды тұлғаның атауының өзгеру фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу туралы өтінішті еркін нысанда береді.
Уәкілетті орган тиісті өтініш келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдейді және қайта ресімделген аккредиттеу туралы куәлікті өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жібереді. Қайта ресімделген куәлік соның орнына қайта ресімделген аккредиттеу туралы куәлік берілген аккредиттеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейінгі қалған кезеңге беріледі.
Қайта ресімделген куәлік соның орнына берілген аккредиттеу туралы бұрын берілген куәлік жарамсыз деп танылады және уәкілетті орган Аккредиттелген тұлғалар тізіліміне тиісті ақпаратты енгізеді.
26. Аккредиттеу туралы куәлікте қателер анықталған жағдайда аккредиттелген тұлға уәкілетті органға оларды түзету туралы өтінішті еркін нысанда береді.
Уәкілетті орган өтініш беруші тиісті өтінішті берген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Аккредиттелген тұлғалардың тізіліміне қажетті өзгерістер енгізеді және тиісті түзетулері бар аккредиттеу туралы куәлікті тұлғаның "жеке кабинетіне" жібереді.
27. Уәкілетті орган берілген, қайта ресімделген, түзетілген, тоқтатыла тұрған, қайта басталған, тоқтатылған, кері қайтарып алынған аккредиттеу туралы куәліктердің тиісінше тіркеу есебін қамтамасыз етеді.
28. Аккредиттелген ұйым аккредиттеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі бойы осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
7-тарау. Жобаларды консультациялық сүйемелдеу және (немесе) сараптау бойынша қызметтер көрсетуге байланысты шектеулер
29. Жобаларды консультациялық сүйемелдеу және (немесе) сараптау бойынша қызметтер көрсету кезінде аккредиттелген тұлға және оның қызметтер көрсетуге тікелей тартылған қызметкерлері объективті әрекет етуге және олардың бейтараптығы мен объективтілігіне қауіп төндіруі мүмкін кез келген коммерциялық, қаржылық немесе өзге де қысымнан азат болуға тиіс.

30. Аккредитованное лицо не оказывает услуги по консультативному сопровождению и экспертизе одного и того же проекта.
Глава 8. Приостановление и возобновление действия свидетельства об аккредитации
31. Действие свидетельства об аккредитации приостанавливается в следующих случаях, если у аккредитованного лица количество сотрудников, имеющих международные сертификаты СР3Р или иные сертификаты специалиста в области государственно-частного партнерства по программе международной сертификации, разработанной или признанной международными финансовыми организациями, становится менее 2 (двух) специалистов или если количество специалистов, имеющих стаж работы в сфере государственно-частного партнерства более 3 (трех) лет, становится менее 2 (двух) человек.
32. В случаях, предусмотренных пунктом 31 Правил, данное аккредитованное лицо незамедлительно уведомляет об этом уполномоченный орган.
Действие свидетельства об аккредитации приостанавливается по данному основанию на срок не более 6 (шесть) месяцев до получения уведомления от аккредитованного лица о соответствии квалификационным требованиям с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3), 4) и 5) пункта 11 настоящих Правил.
Если действие свидетельства об аккредитации приостановлено более чем на 6 (шесть) месяцев, то такое аккредитованное лицо подлежит лишению свидетельства об аккредитации.
33. Решение о приостановлении свидетельства об аккредитации принимается Комиссией по аккредитации в течение 3 (трҰх) рабочих дней со дня получения уведомления согласно пункту 32 настоящих Правил.
При устранении обстоятельств, повлекших приостановление действия свидетельства об аккредитации, его действие возобновляется уполномоченным органом на основании соответствующего решения Комиссии по аккредитации
в течение 3 (трех) рабочих дней, исчисляемых со дня представления аккредитованным лицом сведений об устранении обстоятельств, повлекших приостановление действия свидетельства об аккредитации.
34. В случае если аккредитованное лицо не направило уведомление о возникновении оснований для приостановления свидетельства об аккредитации, предусмотренное пунктом 30 настоящих Правил, в течении 60 (шестидесяти) дней с момента возникновения таких обстоятельств, принимается решение о лишении свидетельства об аккредитации.
Глава 9. Прекращение, лишение (отзыв) свидетельства об аккредитации
35. Свидетельство об аккредитации прекращает свое действие в следующих случаях:
1) истечение срока действия свидетельства об аккредитации;
2) представление аккредитованным лицом решения о реорганизации или ликвидации аккредитованного лица;

30. Аккредиттелген тұлға сол бір жобаны консультациялық сүйемелдеу және сараптау бойынша қызметтер көрсетпейді.
8-тарау. Аккредиттеу туралы куәліктің қолданылуын тоқтата тұру және қайта бастау
31. Мынадай жағдайларда, егер аккредиттелген тұлғада СР3Р халықаралық сертификаттары немесе халықаралық қаржы ұйымдары әзірлеген немесе таныған халықаралық сертификаттау бағдарламасы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласында өзге де сертификаттары бар қызметкерлердің саны 2 (екі) маманнан кем болса немесе егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласында 3 (үш) жылдан астам жұмыс өтілі бар мамандардың саны 2 (екі) адамнан кем болса, аккредиттеу туралы куәліктің қолданылуы тоқтатыла тұрады.
32. Қағидалардың 30-тармағында көзделген жағдайларда осы аккредиттелген тұлға бұл туралы уәкілетті органды дереу хабардар етеді.
Аккредиттеу туралы куәліктің қолданылуы осы негіз бойынша аккредиттелген тұлғадан осы Қағидалардың 11-тармағының 1), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қоса берілген біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы хабарлама алынғанға дейін 6 (алты) айдан аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады.
Егер аккредиттеу туралы куәліктің қолданылуы 6 (алты) айдан астам тоқтатыла тұрса, мұндай аккредиттелген тұлға аккредиттеу туралы куәліктен айырылуға тиіс.
33. Аккредиттеу туралы куәлікті тоқтата тұру туралы шешімді Аккредиттеу жөніндегі комиссия осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес хабарлама алынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Аккредиттеу туралы куәліктің қолданылуын тоқтата тұруға әкеп соққан мән-жайлар жойылған кезде уәкілетті орган Аккредиттеу жөніндегі комиссияның тиісті шешімі негізінде оның қолданылуын аккредиттелген тұлға аккредиттеу туралы куәліктің қолданылуын тоқтата тұруға әкеп соққан мән-жайлардың жойылғаны туралы мәліметтерді ұсынған күннен бастап есептелетін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайта бастайды.
34. Егер аккредиттелген тұлға осы Қағидалардың 30-тармағында көзделген аккредиттеу туралы куәлікті тоқтата тұру үшін негіздердің туындағаны туралы хабарлама жібермеген жағдайда, мұндай мән-жайлар туындаған кезден бастап 60 (алпыс) күн ішінде аккредиттеу туралы куәліктен айыру туралы шешім қабылданады.
9-тарау. Аккредиттеу туралы куәлікті тоқтату, одан айыру (кері қайтарып алу)
35. Аккредиттеу туралы куәлік мынадай:
1) аккредиттеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі аяқталған;
2) аккредиттелген тұлғаның қайта ұйымдастырылуы немесе таратылуы туралы шешімді аккредиттелген тұлға ұсынған;

3) представление аккредитованным лицом письменного заявления о досрочном прекращении действия свидетельства об аккредитации.
36. Лишение (отзыв) свидетельства об аккредитации осуществляется в следующих случаях:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для прохождения аккредитации или для возобновления действия приостановленного свидетельства об аккредитации, и (или) данных (сведений), содержащихся в представленных документах;
2) выявление факта оказания аккредитованным лицом услуг по консультативному сопровождению и экспертизе одного и того же проекта;
3) в случае, предусмотренном пунктом 33 настоящих Правил;
4) если аккредитованное лицо включено в реестр недобросовестных участников государственных закупок;
5) если аккредитованное лицо или его учредители, руководители включены в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма.
Глава 10. Принятие решений о приостановлении, возобновлении, прекращении действия, лишении (отзыве) свидетельства об аккредитации
37. Вопросы приостановления, возобновления, прекращения действия, лишения (отзыва) свидетельства об аккредитации рассматриваются Комиссией по аккредитации в течение 3 (трҰх) рабочих дней со дня, когда уполномоченному органу стало известно об обстоятельствах, являющихся основаниями для приостановления, возобновления, прекращения действия, лишения (отзыва) свидетельства об аккредитации.
Порядок проведения заседания Комиссии по аккредитации и принятия решений о приостановлении, возобновлении, прекращении действия, лишении (отзыве) свидетельства об аккредитации соответствует порядку, установленному пунктами 13, 14, 15 и 17 настоящих Правил.
38. На основании решений Комиссии по аккредитации о приостановлении, возобновлении, прекращении действия, лишении (отзыве) свидетельства об аккредитации в Реестр аккредитованных лиц незамедлительно вносятся соответствующие изменения.
39. Информация о приостановлении, возобновлении, прекращении действия или лишении (отзыве) свидетельства об аккредитации направляется уполномоченным органом в "личный кабинет" аккредитованного лица в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия соответствующего решения.
Глава 11. Обжалование решений, действий (бездействия) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
40. Обжалование решений, действий (бездействия) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги осуществляется путем подачи жалобы на имя руководителя уполномоченного органа в электронном формате на интернет-ресурсе уполномоченного органа www.economy.gov.kz, через "личный кабинет" на веб-портале, а также в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию уполномоченного органа по адресу: Министерство национальной экономики Республики Казахстан, город Астана, проспект Мәңгілік Ел, 8, дом Министерств 7 подъезд.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (присвоение входящего номера и даты) в канцелярии уполномоченного органа с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу. Жалоба подписывается уполномоченным представителем заявителя.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется заявителю по почте либо выдается нарочно в канцелярии уполномоченного органа.
В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается с жалобой в уполномоченный орган, а также в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалобы лиц, поступившие в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматриваются в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня их регистрации.

3) аккредиттелген тұлға аккредиттеу туралы куәліктің қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату туралы жазбаша өтініш берген жағдайларда қолданысын тоқтатады.
36. Аккредиттеу туралы куәліктен айыру (кері қайтарып алу) мынадай жағдайларда:
1) өтініш беруші аккредиттеуден өту үшін немесе тоқтатыла тұрған аккредиттеу туралы куәліктің қолданылуын қайта бастау үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) ұсынылған құжаттардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігі анықталғанда;
2) аккредиттелген тұлғаның сол бір жобаны консультациялық сүйемелдеу және сараптау бойынша қызметтер көрсетуі фактісі анықталғанда;
3) осы Қағидалардың 33-тармағында көзделген жағдайда;
4) егер аккредиттелген тұлға мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізілген болса;
5) егер аккредиттелген тұлға немесе оның құрылтайшылары, басшылары терроризм мен экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген болса, жүзеге асырылады.
10-тарау. Аккредиттеу туралы куәлікті тоқтата тұру, қайта бастау, қолданысын тоқтату, одан айыру (кері қайтарып алу) туралы шешімдер қабылдау
37. Аккредиттеу туралы куәлікті тоқтата тұру, қайта бастау, қолданысын тоқтату, одан айыру (кері қайтарып алу) мәселелерін Аккредиттеу жөніндегі комиссия уәкілетті органға аккредиттеу туралы куәлікті тоқтата тұру, қайта бастау, қолданысын тоқтату, одан айыру (кері қайтарып алу) үшін негіз болып табылатын мән-жайлар туралы белгілі болған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды.
Аккредиттеу жөніндегі комиссияның отырысын өткізу және аккредиттеу туралы куәлікті тоқтата тұру, қайта бастау, қолданысын тоқтату, одан айыру (кері қайтарып алу) туралы шешімдер қабылдау тәртібі осы Қағидалардың 13, 14, 15 және 17-тармақтарында белгіленген тәртіпке сәйкес келеді.
38. Аккредиттеу жөніндегі комиссияның аккредиттеу туралы куәлікті тоқтата тұру, қайта бастау, қолданысын тоқтату, одан айыру (кері қайтарып алу) туралы шешімдерінің негізінде Аккредиттелген тұлғалардың тізіліміне тиісті өзгерістер дереу енгізіледі.
39. Уәкілетті орган аккредиттеу туралы куәлікті тоқтата тұру, қайта бастау, қолданысын тоқтату немесе одан айыру (кері қайтарып алу) туралы ақпаратты тиісті шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде аккредиттелген тұлғаның "жеке кабинетіне" жібереді.
11-тарау. Уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану
40. Уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану уәкілетті орган басшысының атына электрондық форматта уәкілетті органның www.economy.gov.kz. интернет-ресурсында, веб-порталдағы "жеке кабинет" арқылы, сондай-ақ жазбаша нысанда поштамен не қолма-қол Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі, Астана қаласы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8, Министрліктер үйі, 7-кіреберіс мекенжайындағы уәкілетті органның кеңсесі арқылы шағым беру жолымен жүзеге асырылады.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетіле отырып, оның уәкілетті органның кеңсесінде тіркелуі (кіріс нөмірін беру және күнін көрсету) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Шағымға өтініш берушінің уәкілетті өкілі қол қояды.
Уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап өтініш берушіге пошта арқылы жіберіледі не уәкілетті органның кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Өтініш беруші көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда уәкілетті органға, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен тұлғалардың шағымдары олар тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.

41. В случаях несогласия с результатами решения уполномоченного органа заявитель вправе обжаловать результаты в судебном порядке.
Глава 12. Заключительные положения
42. Уполномоченные органы при определении юридического лица по консультативному сопровождению и (или) экспертизе проектов проверяют актуальность сведений свидетельства об аккредитации в соответствии с Реестром аккредитованных лиц.
43. В случае размещения информации о прекращении, приостановлении, лишении (отзыве) свидетельства об аккредитации лиц на официальном интернет-ресурсе центрального уполномоченного органа по государственному планированию, уполномоченные органы отменяют решения об определении соответствующих лиц по консультативному сопровождению и (или) экспертизе проектов.
Приложение 1
к Правилам аккредитации лиц,
осуществляющих консультативное
сопровождение проектов
государственно-частного партнерства,
а также экспертизу
Требования к оказанию государственной услуги
"Аккредитация лиц по консультативному сопровождению и (или) экспертизе проектов"
1
Наименование услугодателя
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz
3
Срок оказания государственной услуги
1) выдача свидетельства - 10 (десять) рабочих дней;
2) переоформление свидетельства при изменении наименования или места нахождения лица – 3 (три) рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача или переоформление свидетельства
об аккредитации либо мотивированный ответ
об отказе в предоставлении государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная).
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, за исключением дней, которые согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс) являются выходными или праздничными, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, или в дни, которые согласно Кодексу, являются выходными или праздничными, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги

41. Өтініш беруші уәкілетті органның шешімінің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда нәтижелерге сот тәртібімен шағымдануға құқылы.
12-тарау. Қорытынды ережелер
42. Уәкілетті органдар жобаларды консультациялық сүйемелдеу және (немесе) сараптау бойынша заңды тұлғаны айқындау кезінде Аккредиттелген тұлғалар тізіліміне сәйкес аккредиттеу туралы куәлік мәліметтерінің өзектілігін тексереді.
43. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында тұлғаларды аккредиттеу туралы куәлікті тоқтату, тоқтата тұру, одан айыру (кері қайтарып алу) туралы ақпарат орналастырылған жағдайда, уәкілетті органдар жобаларды консультациялық сүйемелдеу және (немесе) сараптау бойынша тиісті тұлғаларды айқындау туралы шешімдердің күшін жояды.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
консультациялық сүйемелдеуді,
сондай-ақ олардың
сараптамасын жүзеге асыратын
тұлғаларды аккредиттеу
қағидаларына
1-қосымша
"Жобаларды консультациялық сүйемелдеу және (немесе) сараптау бойынша тұлғаларды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын талаптар
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері (қолжетімділік арналары)
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) куәлік беру – 10 (он) жұмыс күні;
2) тұлғаның атауы немесе орналасқан жері өзгерген кезде куәлікті қайта ресімдеу – 3 (үш) жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
электрондық (толық автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Аккредиттеу туралы куәлікті беру немесе қайта ресімдеу не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық (толық автоматтандырылған).
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс немесе мереке болып табылатын күндерді қоспағанда, дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін немесе Кодекске сәйкес демалыс немесе мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі

1) на портал при выдаче свидетельства:
а) заявка в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
б) сведения об аккредитуемом лице согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
в) справка соответствующего органа государственных доходов об отсутствии налоговой задолженности и задолженности
по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям более чем за три месяца (за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан);
г) электронные (сканированные) копии международных сертификатов СР3Р, дипломов о высшем образовании;
д) электронная (сканированная) копия трудовых договоров (соглашений) подтверждающих трудовые отношения между заявителем и каждым из сотрудников, имеющих международные сертификаты СР3Р или иные сертификаты специалиста в области государственно-частного партнерства
по программе международной сертификации, разработанной или признанной международными финансовыми организациями, и опыт работы в сфере государственно-частного партнерства;
е) документы, подтверждающие опыт работы штатных специалистов в сфере государственно-частного партнерства.
2) на портал при переоформлении свидетельства:
а) электронная (сканированная) копия заявления о переоформлении свидетельства, составленного в произвольной форме;
б) электронные (сканированные) копии документов, подтверждающих изменение наименования юридического лица.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) предоставление заявки, не соответствующей требованиям, установленным настоящими Правилами, или не полнокомплектной заявки, или заявки, содержащей документы или сведения с истекшим сроком действия, а также предоставление заявки или приложенных к ней документов, текст которых полностью или частично не читается;
2) установление недостоверности документов, представленных заявителем для прохождения аккредитации, и (или) установление недостоверности или неполноты данных (сведений), содержащихся в представленных документах;
3) несоответствие заявителя квалификационным требованиям, установленным настоящими Правилами;
4) наличие вступившего в законную силу решения (приговора) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, связанных с получением аккредитации;
5) если заявитель или его учредители, или руководители включены в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель получает информацию
о статусе оказания государственной услуги
в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
5) Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе уполномоченного органа: www.economy.gov.kz.
Приложение 2
к Правилам аккредитации лиц,
осуществляющих консультативное
сопровождение проектов
государственно-частного партнерства,
а также экспертизу
Форма
Кому: ___________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
От: _____________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при наличии) руководителя)
______________________________
______________________________
______________________________
(полные реквизиты заявителя,
бизнес-идентификационный номер)
Заявка на аккредитацию
Прошу аккредитовать _________________________________________________
(наименование лица) находящееся по адресу:
_____________________________________________________________________
(место нахождения организации)
Бизнес-идентификационный номер ______________________________________
(бизнес-идентификационный номер)
на оказание следующих услуг (указать нужное):
□ услуги, включающие в себя разработку конкурсной документации проектов
государственно-частного партнерства;
□ услуги по проектам государственно-частного партнерства, включающие в себя
разработку проекта договора государственно-частного партнерства, в том числе
консультационные услуги в переговорном процессе между субъектами
государственно-частного партнерства;
□ услуги по проведению экспертизы бизнес-планов к проектам
государственно-частного партнерства при прямых переговорах по определению
частного партнера, экспертизы конкурсной документации проектов
государственно-частного партнерства;
Настоящим подтверждается, что:
-заявитель является платежеспособным, не подлежит процедуре банкротства
либо ликвидации, на его имущество не наложен арест, его финансово-хозяйственная
деятельность не приостановлена;
- заявитель не состоит в реестре недобросовестных участников государственных закупок;
- заявитель, а также его учредители и руководители не включены в перечень организаций
и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в порядке,
установленном законодательством Республики Казахстан;
- заявителю и его специалистам решением (приговором) суда не запрещено заниматься
данным видом деятельности или видом деятельности, связанным с получением аккредитации;
- заявитель согласен на использование при оказании государственной услуги сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в предоставленных документах
и (или) информационных системах;
- заявитель подтверждает, что специалисты, включенные в Сведения об аккредитуемом лице,
не состоят в трудовых отношениях в иных организациях, оказывающих услуги
по консультативному сопровождению и (или) экспертизе проектов.
Перечень прилагаемых документов:

1) куәлікті беру кезінде порталға:
а) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім;
б) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес аккредиттелетін тұлға туралы мәліметтер;
в) салық берешегінің және міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ екендігі туралы тиісті мемлекеттік кірістер органының үш айдан астам уақыт ішіндегі анықтамасы (төлем мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейінге қалдырылған жағдайларды қоспағанда);
г) СР3Р халықаралық сертификаттарының, жоғары білім туралы дипломдардың электрондық (сканерленген) көшірмелері;
д) өтініш беруші мен СР3Р халықаралық сертификаттары және мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласында жұмыс тәжірибесі бар қызметкерлердің әрқайсысы арасындағы еңбек қатынастарын растайтын еңбек шарттарының (келісімдерінің) электрондық (сканерленген) көшірмесі;
е) мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы штат мамандарының жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттар.
2) куәлікті қайта ресімдеу кезінде порталға:
а) еркін нысанда жасалған куәлікті қайта ресімдеу туралы өтініштің электрондық (сканерленген) көшірмесі;
б) заңды тұлға атауының өзгергенін растайтын құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелері.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін өтінім немесе толық жинақы емес өтінім немесе қолданылу мерзімі өткен құжаттарды немесе мәліметтерді қамтитын өтінім, сондай-ақ мәтіні толық немесе ішінара оқылмайтын өтінім немесе оған қоса берілген құжаттар ұсыну;
2) өтініш беруші аккредиттеуден өту үшін ұсынған құжаттардың анық еместігінің анықталуы және (немесе) ұсынылған құжаттарда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің немесе толық еместігінің анықталуы;
3) өтініш берушінің осы Қағидаларда белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;
4) заңды күшіне енген аккредиттеуді алуға байланысты қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы сот шешімінің (үкімінің) болуы;
5) өтініш берушінің немесе оның құрылтайшыларының немесе басшыларының терроризм мен экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілуі.
10.
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекетті қызметті көрсетудің мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде порталда "жеке кабинет" арқылы, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары уәкілетті органның www.economy.gov.kz. интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
консультациялық сүйемелдеуді,
сондай-ақ олардың
сараптамасын жүзеге асыратын
тұлғаларды аккредиттеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кімге:______________________
(уәкілетті органның толық
атауы)
Кімнен______________________
(басшының лауазымы, тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
____________________________
____________________________
___________________________
____________________________
(өтініш берушінің толық
деректемелері, бизнес-
сәйкестендіру нөмірі)
Аккредиттеуге арналған өтінім
__________________________________________________________________________
(ұйымның орналасқан жері)
мекенжайы бойынша орналасқан, бизнес-сәйкестендіру нөмірі:___________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
__________________________________________________________________________
(тұлғаның атауы)
мынадай қызметтерді (қажетін көрсету):
□ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасын әзірлеуді қамтитын қызметтерді;
□ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын әзірлеуді қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қызметтерді, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері арасындағы келіссөздер процесінде консультациялық қызметтерді;
□ жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына бизнес-жоспарларға сараптама, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасына сараптама жүргізу бойынша қызметтерді көрсетуге аккредиттеуді сұраймын;
Осы арқылы мыналар:
- өтініш берушінің төлемге қабілетті екендігі, банкроттық не тарату рәсіміне жатпайтындығы, оның мүлкіне тыйым салынбағаны, оның қаржы-шаруашылық қызметі тоқтатыла тұрмағаны;
- өтініш берушінің мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізілімінде жоқ екендігі;
- өтініш берушінің, сондай-ақ оның құрылтайшылары мен басшыларының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен терроризм мен экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілмегені;
- өтініш берушіге және оның мамандарына сот шешімімен (үкімімен) осы қызмет түрімен немесе аккредиттеуді алуға байланысты қызмет түрімен айналысуға тыйым салынбағаны;
- өтініш берушінің ұсынған құжаттарында және (немесе) ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтердің мемлекеттік қызмет көрсету кезінде пайдалануына келісетіндігі расталады;
- өтініш беруші Аккредиттелетін тұлға туралы мәліметтерге енгізілген мамандардың жобаларды консультациялық сүйемелдеу және (немесе) сараптау бойынша қызметтер көрсететін өзге де ұйымдарда еңбек қатынастарында тұрмайтынын растайды.
Қоса беріліп отырған құжаттардың тізбесі:

1)
2)
3)
4)
_________________________ ____________ __________________________________
(Руководитель организации) (роспись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"___" ___________ 20___ года
Приложение 3
к Правилам аккредитации лиц,
осуществляющих консультативное
сопровождение проектов
государственно-частного партнерства,
а также экспертизу
Герб Республики Казахстан Министерство национальной экономики
Сведения об аккредитуемом лице
Наименование лица ____________________________________
Юридический и фактический адрес лица __________________
______________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер _______________________
Филиалы (представительства) ___________________________
(местонахождение и реквизиты)
Сведения о сотрудниках, которые могут быть задействованы в оказании услуг по консультативному сопровождению и (или) экспертизе проектов:
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер сотрудника
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника
Должность сотрудника
Образование сотрудника ( высшее учебное заведение, годы обучения, полученная специальность, квалификация)
Номер и дата выдачи диплома о высшем образовании
Номер и дата международного сертификата специалиста государственно-частного партнерства - Certified PPP Professional (СР3Р)
Стаж работы в организации – заявителе
Общий стаж работы в сфере государственно-частного партнерства
Телефон сотрудника
Адрес электронной почты сотрудника
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
_________________ ____________ ______________________________
(Руководитель (роспись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"___" ___________ 20___ года
Приложение 4
к Правилам аккредитации лиц,
осуществляющих консультативное
сопровождение проектов
государственно-частного партнерства,
а также экспертизу
Форма
Свидетельство об аккредитации " " 20 года №
На основании решения Комиссии по аккредитации №_____ от "___" ______ 20___ г.
______________________________________________________________
(наименование и бизнес-идентификационный номер)
аккредитовано для оказания услуг
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(указать вид услуг)
Настоящее свидетельство действительно в течение 3 (трех) лет
до "____" ______________ 20____ г.
Свидетельство об аккредитации может быть приостановлено и (или)
отозвано в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Руководитель уполномоченного органа по государственному планированию
______________ ________________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 7 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 52
Методика распределения и оценки рисков проектов государственно-частного партнерства

1)
2)
3)
4)
…
________________ ____________ ___________________________
(Ұйым басшысы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
20___ ж. "___" ___________
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
консультациялық сүйемелдеуді,
сондай-ақ олардың
сараптамасын жүзеге асыратын
тұлғаларды аккредиттеу
қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының Елтаңбасы Ұлттық экономика министрлігі
Аккредиттелетін тұлға туралы мәліметтер
Тұлғаның атауы ______________________________________________________
Тұлғаның заңды және нақты мекенжайы __________________________________
______________________________________________________________________
БСН _________________________________________________________________
Филиалдар (өкілдіктер) _________________________________________________
(орналасқан жері және деректемелері)
Жобаларды консультациялық сүйемелдеу және (немесе) сараптау бойынша қызметтер көрсетуге тартылуы мүмкін қызметкерлер туралы мәліметтер:
Р/с№
Қызметкердің жеке сәйкестендіру нөмірі
Қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Қызметкердің лауазымы
Қызметкердің білімі (жоғары оқу орны, оқыған жылдары, алған мамандығы, біліктілігі)
Жоғары білім туралы дипломның нөмірі және берілген күні
Халықаралық мемлекеттік-жекешелік әріптестік маманы сертификатының нөмірі мен күні-Certified PPP Professional (СР3Р)
Өтініш беруші ұйымдағы жұмыс өтілі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы жалпы жұмыс өтілі
Қызметкердің телефоны
Қызметкердің электрондық пошта мекенжайы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
________________ ____________
______________________________
(Ұйым басшысы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
20___ ж. "___" ___________
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
консультациялық сүйемелдеуді,
сондай-ақ олардың
сараптамасын жүзеге асыратын
тұлғаларды аккредиттеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Аккредиттеу туралы куәлік 20 жыл " " №
Аккредиттеу жөніндегі комиссияның 20___ ж. "___" ______ №_____ шешімі негізінде
__________________________________________________________________________
(атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметтер түрін көрсету)
қызметтерін көрсету үшін аккредиттелді.
Осы куәлік 20____ ж. "____" ______________дейін 3 (үш) жыл бойы жарамды.
Аккредиттеу туралы куәлік Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тоқтатыла тұруы және (немесе) кері қайтарылуы мүмкін.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның басшысы
______________ ____________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
20___ ж. "___" ___________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 52 Бұйрыққа
7-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тәуекелдерін бөлу және бағалау әдістемесі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика распределения и оценки рисков проектов государственно-частного партнерства (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 11-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон) и применяется для обеспечения соблюдения единых требований к распределению и оценке рисков проектов государственно-частного партнерства.
2. При планировании и реализации проектов государственно-частного партнерства с целью эффективного управления рисками проектов государственно-частного партнерства осуществляются следующие процедуры:
1) идентификация рисков;
2) оценка рисков;
3) распределение рисков;
4) управление рисками.
При этом риском является неопределенное событие или условие, которое в случае возникновения имеет влияние на достижение целей, задач и финансово-экономических показателей проекта государственно-частного партнерства.
3. Идентификация, оценка и распределение рисков осуществляются с целью анализа возможности достижения целей и задач, поставленных проектом государственно-частного партнерства.
Глава 2. Идентификация рисков проекта государственно-частного партнерства
4. Идентификация рисков включает следующие этапы:
1) составление перечня возможных к наступлению рисков;
2) описание рисков;
3) описание причин возникновения рисков;
4) описание последствий, которые могут произойти при возникновении рисков.
5. Риски в инвестиционном и эксплуатационном периодах подразделяются на следующие типы:
1) юридические риски – риск несоответствия законодательству Республики Казахстан, риск некорректно составленной документации проекта государственно-частного партнерства и прочие риски, связанные с правами и обязанностями сторон договора государственно-частного партнерства;
2) коммерческие риски – риски, связанные с влиянием изменений показателей финансово-хозяйственной деятельности частного партнера и конъюнктуры рынка на получение доходов в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства;
3) социальные риски – риски, связанные с нанесением в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства ущерба населению, персоналу частного и (или) государственного партнера;
4) экономические риски – риски, связанные с влиянием изменений показателей экономики Республики Казахстан;
5) технические риски – риски, связанные с непредсказуемым и (или) неконтролируемым функционированием объекта государственно-частного партнерства, а также некорректностью проектной документации и технических решений;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тәуекелдерін бөлу және бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 20-бабының 11-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын бөлуге және олардың тәуекелдерін бағалауға қойылатын бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қолданылады.
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру кезінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тәуекелдерін тиімді басқару мақсатында мынадай рәсімдер жүзеге асырылады:
1) тәуекелдеді сәйкестендіру;
2) тәуекелдерді бағалау;
3) тәуекелдерді бөлу;
4) тәуекелдерді басқару.
Бұл ретте пайда болған жағдайда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының мақсаттарына, міндеттеріне және қаржы-экономикалық көрсеткіштеріне қол жеткізуге ықпал ететін белгісіз оқиға немесе шарт тәуекел болып табылады.
3. Тәуекелдерді сәйкестендіру, бағалау және бөлу мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасында қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу мүмкіндігін талдау мақсатында жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін сәйкестендіру
4. Тәуекелді сәйкестендіру мынадай қадамдарды қамтиды:
1) басталуы ықтимал тәуекелдердің тізбесін жасау;
2) тәуекелдерді сипаттау;
3) тәуекелдердің туындау себептерін сипаттау;
4) тәуекелдер туындаған кезде орын алуы мүмкін салдарды сипаттау.
5. Инвестициялық және пайдалану кезеңдеріндегі тәуекелдер мынадай типтерге бөлінеді:
1) заңдық тәуекелдер – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеу тәуекелі, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы құжаттамасының дұрыс жасалмау тәуекелі және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты тараптарының құқықтары мен міндеттеріне байланысты өзге де тәуекелдер;
2) коммерциялық тәуекелдер – жекеше әріптестің қаржы-шаруашылық қызметі көрсеткіштерінің және нарық конъюнктурасының өзгеруінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде кірістер алуға ықпал етуіне байланысты тәуекелдер;
3) әлеуметтік тәуекелдер – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде халыққа, жекеше және (немесе) мемлекеттік әріптестің персоналына зиян келтірілуіне байланысты тәуекелдер;
4) экономикалық тәуекелдер – Қазақстан Республикасы экономикасының көрсеткіштері өзгерістерінің ықпал етуіне байланысты тәуекелдер;
5) техникалық тәуекелдер – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің болжанбайтын және (немесе) бақыланбайтын жұмыс істеуіне, сондай-ақ жобалық құжаттама мен техникалық шешімдердің дұрыс болмауына байланысты тәуекелдер;

6) финансовые риски – риски, связанные с неблагоприятным воздействием изменений показателей финансового рынка на финансово-экономические показатели проекта государственно-частного партнерства;
7) политические риски – риски, связанные с законодательством, которое не было учтено проектом государственно-частного партнерства или изменилось в период реализации проекта государственно-частного партнерства, а также прочие риски, связанные с изменениями политической ситуации в период реализации проекта государственно-частного партнерства;
8) экологические риски – риски, связанные с нанесением в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства ущерба окружающей среде, а также жизни и здоровью третьих лиц;
9) иные риски, в зависимости от специфики проекта государственно-частного партнерства.
Глава 3. Оценка рисков проекта государственно-частного партнерства
6. Оценка рисков методом экспертных оценок включает следующие этапы:
1) отбор экспертов и формирование экспертной группы;
2) формирование анкеты оценки рисков проекта государственно-частного партнерства;
3) работа с экспертами;
4) анализ и обработка данных экспертных оценок.
7. Экспертная группа состоит не менее чем из 3 (трех) экспертов (специалистов в сфере государственно-частного партнерства/экономики/финансов/инвестиций, юриспруденции, отрасли реализации проекта государственно-частного партнерства и технического специалиста), привлекаемых для проведения оценки рисков.
8. К конкурсной документации или бизнес-плану проекта государственно-частного партнерства прилагаются резюме экспертов
с указанием информации о месте и периоде работы, занимаемой должности с целью подтверждения наличия у экспертов высшего образования, опыта работы и квалификации.
9. Для оценки рисков формируется анкета оценки рисков проекта государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 1 к настоящей Методики с перечнем возможных к наступлению рисков и направляется экспертам.
10. Экспертам предоставляется доступ ко всей необходимой для проведения оценки информации о проекте государственно-частного партнерства.
11. В случае наличия у экспертов единогласного решения относительно включения и (или) исключения отдельных рисков, указанных в анкете, анкета корректируется и направляется экспертам для повторного проведения оценки рисков проекта государственно-частного партнерства.
12. Анкеты оценки рисков проекта государственно-частного партнерства заполняются экспертами на бумажном носителе, визируются полистно и являются неотъемлемой частью конкурсной документации или бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства.

6) қаржылық тәуекелдер – қаржы нарығының көрсеткіштері өзгерістерінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық көрсеткіштеріне қолайсыз әсер етуіне байланысты тәуекелдер;
7) саяси тәуекелдер – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасында ескерілмеген немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезінде өзгертілген заңнамаға байланысты тәуекел, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезінде саяси жағдайдың өзгеруіне байланысты өзге де тәуекелдер;
8) экологиялық тәуекелдер – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде қоршаған ортаға, сондай-ақ үшінші тұлғалардың өмірі мен денсаулығына зиян келтірілуіне байланысты тәуекелдер;
9) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ерекшеліктеріне байланысты өзге де тәуекелдер.
3-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бағалау
6. Тәуекелдерді сараптамалық бағалау әдісі бойынша бағалау мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) сарапшыларды іріктеу және сарапшылар тобын қалыптастыру;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бағалау сауалнамасын қалыптастыру;
3) сарапшылармен жұмыс;
4) сараптамалық бағалау деректерін талдау және өңдеу.
7. Сарапшылар тобы тәуекелдерді бағалауды жүргізу үшін тартылатын кемінде 3 (үш) сарапшыдан (мемлекеттік-жекешелік әріптестік /экономика/қаржы/инвестициялар, құқықтану, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру саласындағы мамандар және техникалық маман) тұрады.
8. Конкурстық құжаттамаға немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының бизнес-жоспарына сарапшылардың жоғары білімінің, жұмыс тәжірибесі мен біліктілігінің болуын растау мақсатында жұмыс орны мен кезеңі, атқаратын лауазымы туралы ақпаратты көрсете отырып, сарапшылардың түйіндемесі қоса беріледі.
9. Тәуекелдерді бағалау үшін осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ықтимал тәуекелдер тізбесімен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бағалау сауалнамасы қалыптастырылып, сарапшыларға жіберіледі.
10. Сарапшыларға бағалауды жүргізу үшін барлық қажетті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы туралы ақпаратқа рұқсат беріледі.
11. Сарапшыларда сауалнамада көрсетілген жекелеген тәуекелдерді қосуға және (немесе) алып тастауға қатысты бірауыздан қабылданған шешім болған жағдайда, сауалнама түзетіледі және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдеріне қайталап бағалау жүргізу үшін сарапшыларға жіберіледі.
12. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бағалау сауалнамаларын сарапшылар қағаз жеткізгіште толтырады, әрбір парағына қол қойылады және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына конкурстық құжаттаманың немесе бизнес-жоспардың ажырамас бөлігі болып табылады.

13. При оценке рисков экспертами оценивается вероятность наступления рисков и степень влияния рисков при их наступлении.
Вероятность наступления риска определяется в числовом выражении в соответствии со следующей системой оценок:
0-20% - большая вероятность, что риск не реализуется;
21-40% - несущественная вероятность, что риск реализуется;
41-60% - средняя вероятность, что риск реализуется;
61-80% - большая вероятность, что риск реализуется;
81-100% - риск с полной уверенностью реализуется.
Степень влияния риска при его наступлении определяется в числовом выражении в соответствии со следующей системой оценок:
1 балл - несущественный уровень ущерба;
2 балла - низкий уровень ущерба;
3 балла - средний уровень ущерба;
4 балла - существенный уровень ущерба;
5 баллов - критический уровень ущерба.
14. Оценка рисков проекта государственно-частного партнерства проводится разработчиком проекта государственно-частного партнерства на основании данных анкет с использованием данных финансово-экономической модели проекта государственно-частного партнерства в электронном виде в формате Excel c раскрывающимися формулами по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
15. Стоимость риска отражает возможное максимальное изменение финансово-экономических показателей проекта государственно-частного партнерства при наступлении риска.
16. Стоимость n-го риска в период реализации проекта государственно-частного партнерства рассчитывается как произведение веса риска и базы для расчета стоимости риска в период реализации проекта государственно-частного партнерства:
Rcn = Rwn * Bn, (1), где:
Rcn – стоимость n-го риска в период реализации проекта государственно-частного партнерства;
Rwn – вес риска n-го риска в период реализации проекта государственно-частного партнерства;
Bn – база для расчета стоимости n-го риска.
17. Вес n-го риска в период реализации проекта государственно-частного партнерства рассчитывается как произведение среднего значения вероятности наступления и среднего значения степени влияния n-го риска в период реализации проекта государственно-частного партнерства:
Rwn – вес n-го риска в период реализации проекта государственно-частного партнерства;
– среднее значение вероятности наступления n-го риска в период реализации проекта государственно-частного партнерства;
– среднее значение степени влияния n-го риска при его наступлении в период реализации проекта государственно-частного партнерства.
18. Среднее значение вероятности наступления n-го риска в период реализации проекта государственно-частного партнерства рассчитывается как среднеарифметическое значение оценок экспертов по данному показателю:
– среднее значение вероятности наступления n-го риска в период реализации проекта государственно-частного партнерства;
– значение вероятности наступления n-го риска в период реализации проекта государственно-частного партнерства согласно оценке i-го эксперта;
e – количество экспертов в экспертной группе.

13. Тәуекелдерді бағалау кезінде сарапшылар тәуекелдердің басталу ықтималдығын және олар басталған кезде тәуекелдердің ықпал ету дәрежесін бағалайды.
Тәуекелдің басталу ықтималдығы мынадай бағалау жүйесіне сәйкес сандық мәнде айқындалады:
0-20% - тәуекелдің іске асырылмау ықтималдығы үлкен;
21-40% - тәуекелдің іске асырылу ықтималдығы елеусіз;
41-60% - тәуекелдің іске асырылу ықтималдығы орташа;
61-80% - тәуекелдің іске асырылу ықтималдығы үлкен;
81-100% - тәуекел толық сенімділікпен іске асырылады.
Тәуекел басталған кезде оның ықпал ету дәрежесі мынадай бағалау жүйесіне сәйкес сандық мәнде айқындалады:
1 балл - залал деңгейі елеусіз;
2 балл - залал деңгейі төмен;
3 балл - залал деңгейі орташа;
4 балл - залал деңгейі елеулі;
5 балл - залал деңгейі шекті.
14. Тәуекелдердің құнын бағалауды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын әзірлеуші осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, электронды түрде формулалары ашылатын Excel форматында мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржы-экономикалық моделінің (бұдан әрі – ҚЭМ) деректерін пайдалана отырып, осы сауалнамалар негізінде жүргізеді.
15. Тәуекел құны тәуекел басталған кезде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық көрсеткіштерінің ықтимал ең жоғары өзгерісін көрсетеді.
16. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңіндегі n-ші тәуекелдің құны тәуекел салмағы мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңіндегі тәуекел құнын есептеу базасының туындысы ретінде есептеледі:
Rcn = Rwn * Bn, (1), мұндағы:
Rcn – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңіндегі n-ші тәуекелдің құны;
Rwn – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңіндегі n-ші тәуекелдің салмағы;
Bn – n-ші тәуекелдің құнын есептеуге арналған база.
17. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезіндегі n-ші тәуекелдің салмағы басталу ықтималдығының орташа мәні мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік іске асыру кезеңіндегі n-ші тәуекелдің ықпал ету дәрежесінің орташа мәнінің туындысы ретінде есептеледі:
Rwn – мемлекеттік-жекешелік әріптестік іске асыру кезеңіндегі n-ші тәуекелдің салмағы;
– мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңіндегі n-ші тәуекелдің басталу ықтималдығының орташа мәні;
– мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңінде басталған кезде n-ші тәуекелдің ықпал ету дәрежесінің орташа мәні.
18. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезінде n-ші тәуекелдің басталу ықтималдығының орташа мәні сарапшылардың осы көрсеткіш бойынша бағалауларының орташа арифметикалық мәні ретінде есептеледі:
– мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңінде n-ші тәуекелдің басталу ықтималдығының орташа мәні;
– i-ші сарапшының бағалауына сәйкес n-ші тәуекелдің басталу ықтималдығының мәні;
e – сарапшылар тобындағы сарапшылардың саны.

19. Среднее значение степени влияния n-го риска при его наступлении
в период реализации проекта государственно-частного партнерства рассчитывается как среднеарифметическое значение оценок экспертов по данному показателю:
– среднее значение степени влияния n-го риска при его наступлении в период реализации проекта государственно-частного партнерства;
– значение степени влияния n-го риска при его наступлении в период реализации проекта государственно-частного партнерства согласно оценке i-го эксперта;
e – количество экспертов в экспертной группе.
20. За базу для расчета стоимости риска принимается денежная величина тех статей поступлений/выбытий, доходов/расходов, финансово-экономических показателей, указанных в финансово-экономической модели проекта государственно-частного партнерства, на достижение или недостижение которых может повлиять наступивший риск.
21. Базой для расчета стоимости риска могут являться:
1) общая сумма инвестиционных расходов или сумма определенной (-ых) статьи (-ей) инвестиционных расходов за период реализации проекта государственно-частного партнерства;
2) общая сумма операционных расходов или сумма определенной (-ых) статьи(ей) инвестиционных расходов за период реализации проекта государственно-частного партнерства;
3) общая сумма вознаграждения или определенная часть вознаграждения за период реализации проекта государственно-частного партнерства;
4) общая сумма компенсации (-ий) или определенная часть компенсации (-ий) за период реализации проекта государственно-частного партнерства;
5) общая сумма или определенная часть коммерческого дохода за период реализации проекта государственно-частного партнерства;
6) чистая приведенная стоимость (NPV) проекта государственно-частного партнерства;
7) чистая прибыль по проекту государственно-частного партнерства;
8) прочие статьи поступлений/выбытий, доходов/расходов, финансово-экономических показателей, указанных в финансово-экономической модели проекта государственно-частного партнерства.
22. При необходимости, оценка стоимости рисков производится в соответствии с утвержденными отраслевыми рекомендациями, регламентирующими методологию оценки рисков в соответствующей отрасли и (или) другими применимыми методами с обоснованием расчетов.
Глава 4. Распределение рисков проекта государственно-частного партнерства
23. Распределение и управление рисками проекта государственно-частного партнерства осуществляется по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике с целью определения стороны договора государственно-частного партнерства, которая принимает в управление каждый отдельный риск с момента подписания договора государственно-частного партнерства до истечения срока действия договора государственно-частного партнерства.

19. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңінде пайда болған n-ші тәуекелдің ықпал ету дәрежесінің орташа мәні осы көрсеткіш бойынша сарапшылардың бағалауларының орташа арифметикалық мәні ретінде есептеледі:
– мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңінде ол басталған кезде n-ші тәуекелдің ықпал ету дәрежесінің орташа мәні;
– i-ші сарапшының бағалауы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңінде n-ші тәуекелдің ықпал ету дәрежесінің мәні;
e – сарапшылар тобындағы сарапшылардың саны.
20. Тәуекел құнын есептеу үшін база ретінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ҚЭМ-де көрсетілген түсімдер/шығарымдар, кірістер/шығыстар, қаржылық-экономикалық көрсеткіштердің қол жеткізілуіне немесе қол жеткізілмеуіне басталған тәуекел ықпал етуі мүмкін баптарының ақшалай мәні қабылданады.
21. Тәуекелдің құнын есептеу үшін мыналар база бола алады:
1) инвестициялық шығындардың жалпы сомасы немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңіндегі инвестициялық шығындардың белгілі бір бабының (-тарының) сомасы;
2) операциялық шығыстардың жалпы сомасы немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңіндегі инвестициялық шығыстардың белгілі бір бабының (-тарының) сомасы;
3) сыйақының жалпы сомасы немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңіндегі сыйақының белгілі бір бөлігі;
4) өтемақының (-лардың) жалпы сомасы немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңіндегі өтемақының (-лардың) белгілі бір бөлігі;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңіндегі коммерциялық кірістің жалпы сомасы немесе белгілі бір бөлігі;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының таза келтірілген құны (NPV);
7) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша түсетін таза пайда;
8) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ҚЭМ-де көрсетілген түсімдердің/шығымдардың, кірістердің/шығыстардың, қаржылық-экономикалық көрсеткіштердің өзге де баптары.
22. Қажет болған кезде тәуекелдер құнын бағалау тиісті саладағы тәуекелдерді бағалау әдістемесін және (немесе) есептеулерді негіздей отырып, басқа да қолданылатын әдістерді реттейтін бекітілген салалық ұсынымдарға сәйкес жүзеге асырылады.
4-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бөлу
23. Тәуекелдерді бөлу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына қол қойылған сәттен бастап мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін әрбір жекелеген тәуекелді басқаруға қабылдайтын мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тарабын айқындау мақсатында осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады.

24. Сбалансированным распределением риска считается распределение рисков с условием, когда каждый отдельный риск принимает та сторона договора государственно-частного партнерства (государственный партнер или частный партнер), которая:
1) наилучшим образом управляет риском;
2) имеет достаточный опыт, квалификацию для управления риском;
3) управляет риском с минимальными затратами;
4) устраняет и (или) смягчает негативные последствия от наступления риска в кратчайшие сроки;
5) имеет необходимые финансовые, материальные, трудовые и иные ресурсы для управления риском.
При этом, количество и стоимость рисков, принимаемых государственным партнером или частным партнером, не являются условием сбалансированности распределения рисков.
25. Государственный партнер во всех проектах государственно-частного партнерства, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан и (или) договором государственно-частного партнерства, управляет следующими видами рисков:
1) расторжение договора государственно-частного партнерства по вине или инициативе государственного партнера;
2) несвоевременное изъятие земель государственным партнером из частной собственности для государственных нужд;
3) несвоевременная передача земельного участка и (или) существующего объекта государственно-частного партнерства (имущества или имущественного комплекса), находящегося в собственности у государственного партнера;
4) разрушение и прочее негативное влияние на местные памятники историко-культурного наследия;
5) некачественное проектирование объекта государственно-частного партнерства (несоответствие строительным нормам, правилам или стандартам), при проектировании государственным партнером;
6) изменение проектных решений, инициированное государственным партнером, которые могут ухудшить или улучшить условия проекта государственно-частного партнерства;
7) несвоевременное подведение инженерных коммуникаций;
8) политические риски, в том числе изменения в законодательстве Республики Казахстан, которые могут ухудшить или улучшить условия проекта государственно-частного партнерства;
9) несвоевременное принятие объекта государственно-частного партнерства в государственную собственность;
10) несвоевременная передача прав владения и пользования для последующей эксплуатации объекта государственно-частного партнерства;
11) порча или гибель объекта государственно-частного партнерства по вине государственного партнера;
12) непредоставление или несвоевременное предоставление выплат возмещений затрат частному партнеру.

24. Тәуекелдерді теңгерімделген бөлу әрбір жекелеген тәуекелді:
1) тәуекелді ең жақсы басқаратын;
2) тәуекелдерді басқару үшін жеткілікті тәжірибесі, біліктілігі бар;
3) тәуекелді ең аз шығындармен басқаратын;
4) тәуекелдың басталуынан болатын теріс салдарды мүмкіндігінше қысқа мерзімде жоятын және (немесе) жұмсартатын;
5) тәуекелдерді басқару үшін қажетті қаржылық, материалдық, еңбек және басқа да ресурстарға ие мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тарапы (мемлекеттік әріптес немесе жекеше әріптес) қабылдаған жағдайда, тәуекелдерді бөлу болып саналады.
Бұл ретте мемлекеттік әріптес немесе жекеше әріптес қабылдайтын тәуекелдердің саны мен құны тәуекелдерді теңгерімді бөлудің шарты болып табылмайды.
25. Мемлекеттік әріптес барлық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларында, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында өзгеше көзделмесе, тәуекелдердің мына түрлерін басқаруға қабылдайды:
1) мемлекеттік әріптестің кінәсі немесе бастамасы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын бұзу;
2) мемлекеттік әріптестің жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшін жеке меншіктен уақтылы алып қоймауы;
3) мемлекеттік әріптеске тиесілі жер учаскесін және (немесе) қолданыстағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін (мүлікті немесе мүліктік кешенді) уақтылы бермеу;
4) жергілікті жердегі тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін бұзу және оларға өзге де теріс ықпал ету;
5) мемлекеттік әріптес жобалаған кезде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін сапасыз жобалау (құрылыс нормаларына, ережелеріне немесе стандарттарына сәйкес келмеуі);
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының шарттарын нашарлатуы немесе жақсартуы мүмкін мемлекеттік әріптестің бастамасымен жобалық шешімдерді өзгерту;
7) инженерлік коммуникацияларды уақтылы жеткізбеу;
8) саяси тәуекелдер, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының шарттарын нашарлатуы немесе жақсартуы мүмкін Қазақстан Республикасының заңнамасындағы өзгерістер;
9) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін мемлекет меншігіне уақтылы қабылдамау;
10) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін кейіннен пайдалану үшін меншік және пайдалану құқықтарын уақтылы бермеу;
11) жекеше әріптестің кінәсінен мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің бүлінуі немесе жойылуы;
12) жекеше әріптеске шығындарын өтеуге төлемдерді бермеу немесе уақтылы ұсынбау.

26. Частный партнер во всех проектах государственно-частного партнерства, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан и (или) договором государственно-частного партнерства, управляет следующими видами рисков:
1) расторжение договора государственно-частного партнерства по вине или инициативе частного партнера;
2) несвоевременное принятие земельного участка и (или существующего объекта государственно-частного партнерства (имущества или имущественного комплекса), находящегося в собственности у государственного партнера;
3) несвоевременный ввод в эксплуатацию объекта государственно-частного партнерства;
4) несвоевременное получение разрешительных и иных документов на создание, строительство, реконструкцию, модернизацию или капитальный ремонт, а также для эксплуатации объекта государственно-частного партнерства;
5) банкротство частного партнера;
6) недостаток квалифицированных кадров у частного партнера для создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта государственно-частного партнерства;
7) неудобство и небезопасность для населения;
8) производственный конфликт со стороны персонала и рабочих (нарушение трудового кодекса Республики Казахстан, массовое увольнение, митинги);
9) увеличение или снижение инвестиционных затрат (стоимости создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта государственно-частного партнерства);
10) изменение валютного курса, которое может ухудшить или улучшить условия проекта;
11) повышение или снижение налоговых ставок;
12) увеличение или сокращение инвестиционного периода;
13) некачественное проектирование (несоответствие строительным нормам, правилам или стандартам), при проектировании частным партнером;
14) изменение проектных решений, которые могут ухудшить или улучшить условия проекта государственно-частного партнерства;
15) изменение проектных решений, инициированное частным партнером, которые могут ухудшить или улучшить условия проекта государственно-частного партнерства;
16) поставка некачественного оборудования и (или) строительных материалов;
17) порча или гибель объекта государственно-частного партнерства по вине частного партнера;
18) непривлечение или несвоевременное привлечение финансовых средств для создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта государственно-частного партнерства;
19) изменение стоимости (процентных ставок) капитала, которое может ухудшить или улучшить условия проекта;
20) несоответствие экологическим стандартам и нормам;

26. Жекеше әріптес барлық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларында, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және (немесе) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында өзгеше көзделмесе, тәуекелдерді басқару кезінде тәуекелдердің мынадай түрлерін қабылдайды:
1) жекеше әріптестің кінәсі немесе бастамасы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын бұзу;
2) мемлекеттік әріптестің меншігіндегі жер учаскесін және (немесе) қолданыстағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін (мүлікті немесе мүліктік кешенді) уақтылы қабылдамау;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалануға уақтылы енгізбеу;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға, салуға, реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге, сондай-ақ пайдалануға рұқсат беретін және өзге де құжаттарды уақтылы алмау;
5) жекеше әріптестің банкроттығы;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу үшін жекеше әріптесте білікті кадрлардың болмауы;
7) тұрғындар үшін қолайсыздық пен қауіпсіздік;
8) қызметкерлер мен жұмысшылар тарапынан өндірістік қақтығыс (Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін бұзу, жаппай жұмыстан босату, митингілер);
9) инвестициялық шығындардың ұлғаюы немесе төмендеуі (мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу құны);
10) айырбас бағамының өзгеруі, бұл жобаның шарттарын нашарлатуы немесе жақсартуы мүмкін;
11) салық мөлшерлемелерінің ұлғаюы немесе төмендеуі;
12) инвестициялық кезеңнің ұлғаюы немесе қысқаруы;
13) жекеше әріптес жобалаған кезде сапасыз жобалану (құрылыс нормаларына, ережелеріне немесе стандарттарына сәйкес келмеу);
14) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының шарттарын нашарлатуы немесе жақсартуы мүмкін жобалау шешімдерінің өзгеруі;
15) жекеше әріптестің бастамасымен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының шарттарын нашарлатуы немесе жақсартуы мүмкін жобалық шешімдердің өзгеруі;
16) сапасыз жабдықты және (немесе) құрылыс материалдарын жеткізу;
17) жекеше әріптестің кінәсінен мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің бүлінуі немесе жойылуы;
18) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу үшін қаржы ресурстарын тартпау немесе уақтылы тартпау;
19) жобаның шарттарын нашарлатуы немесе жақсартуы мүмкін капитал құнының (пайыз мөлшерлемесінің) өзгеруі;
20) экологиялық стандарттар мен нормаларға сәйкес келмеу;

21) снижение или увеличение спроса/потребления товаров, работ или услуг;
22) изменение стоимости товаров, работ или услуг, которые могут ухудшить или улучшить условия проекта государственно-частного партнерства;
23) эксплуатационная недоступность объекта;
24) увеличение или сокращение операционных затрат (стоимости эксплуатации, обслуживания объекта государственно-частного партнерства);
25) несоответствие нормам, правилам, стандартам;
26) дефект или отказ оборудования;
27) некачественное техническое обслуживание.
27. Государственный и частный партнер во всех проектах государственно-частного партнерства, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан и (или) договором государственно-частного партнерства, совместно управляют следующими видами рисков:
1) форс-мажор;
2) не страхуемые риски (риски, которые не может принять ни одна сторона договора государственно-частного партнерства и ни один контрагент на рынке);
3) риски, не учтенные в перечне рисков, указанных в договоре государственно-частного партнерства.
28. Перечни рисков, указанные в пунктах 25, 26 и 27 настоящей Методики не являются ограничивающими для проектов государственно-частного партнерства. Все риски, не указанные в пунктах 25, 26 и 27 настоящей Методики распределяются в соответствии с пунктом 24 по согласованию сторон договора государственно-частного партнерства.
Глава 5. Управление рисками проекта государственно-частного партнерства
29. Подробный пошаговый план мероприятий по управлению каждым риском отражается в конкурсной документации или бизнес-плане проекта государственно-частного партнерства и договоре государственно-частного партнерства.
30. Меры по снижению вероятности наступления рисков при необходимости включают следующие виды мероприятий:
1) создание резервов на покрытие непредвиденных расходов проекта государственно-частного партнерства, возникших в следствие наступления риска;
2) заключение страховых договоров (хеджирование) рисков;
3) передачу рисков посредством договоров подряда;
4) увеличение количества и (или) квалификации персонала;
5) контроль и мониторинг за бюджетом и графиком работ;
6) подготовка внутренних нормативных документов, регламентирующих правила, стандарты и нормы реализации проекта государственно-частного партнерства;
7) прочие мероприятия по управлению рисками.
31. Права и обязанности сторон договора государственно-частного партнерства, при наступлении рисков проекта государственно-частного партнерства отражаются в договоре государственно-частного партнерства посредством соответствующих положений договора государственно-частного партнерства.

21) тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілетін қызметтерге сұраныстың/тұтынудың төмендеуі немесе ұлғаюы;
22) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының шарттарын нашарлатуы немесе жақсартуы мүмкін тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер құнының өзгеруі;
23) объектінің пайдаланушылық қолжетімсіздігі;
24) операциялық (пайдалану құны, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісіне қызмет көрсету) шығындардың ұлғаюы немесе қысқаруы;
25) нормаларға, ережелерге, стандарттарға сәйкес келмеу;
26) жабдықтың ақауы немесе жұмыс істемеуі;
27) сапасыз техникалық қызмет көрсету.
27. Мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында өзгеше көзделмесе, барлық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша тәуекелдердің келесі түрлерін бірлесіп қабылдайды:
1) форс-мажор;
2) сақтандырылмайтын тәуекелдер;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көрсетілген тәуекелдер тізбесіне қосылмаған тәуекелдер.
28. Осы Әдістеменің 25, 26 және 27-тармақтарында көрсетілген тәуекелдер тізбесі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары үшін шектейтін болып табылмайды. Осы Әдістеменің 25, 26 және 27-тармақтарында көрсетілмеген барлық тәуекелдер мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты тараптарының келісуі бойынша 24-тармаққа сәйкес бөлінеді.
5-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін басқару
29. Әрбір тәуекелді басқару бойынша егжей-тегжейлі қадамдық іс-шаралар жоспары конкурстық құжаттамада немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының бизнес-жоспарында және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көрсетіледі.
30. Тәуекелдердің басталу ықтималдығын төмендету бойынша шаралар қажет болған кезде мынадай іс-шаралар түрін қамтиды:
1) тәуекелдің басталуы салдарынан туындаған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының күтпеген шығыстарын жабу үшін резервтер құру;
2) тәуекелдерді сақтандыру шарттарын (хеджирлеу) жасасу;
3) мердігер шарттары арқылы тәуекелдерді беру;
4) персоналдың санын және (немесе) біліктілігін арттыру;
5) бюджетті және жұмыс кестесін бақылау және мониторингтеу;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру қағидаларын, стандарттарын және нормаларын регламенттейтін ішкі нормативтік құжаттарды дайындау;
7) тәуекелдерді басқару бойынша өзге де іс-шаралар.
31. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдері басталған кезде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты тараптарының құқықтары мен міндеттері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тиісті ережелері арқылы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көрсетіледі.

32. Управление риском представляет собой совокупность методов, приемов и мероприятий, которые позволяют осуществлять меры по снижению вероятности наступления и устранению и (или) смягчению негативных последствий от наступивших рисков.
33. При управлении рисками ответственная сторона сводит к минимуму нарушения в проекте государственно-частного партнерства путем определения оптимального решения.
34. При наступлении риска, для стороны ответственной за управление данным риском оптимальным считается решение, для реализации которого необходимо наименьшее количество времени и наименьший объем затрат, требуемых на его реализацию.
35. Государственный партнер осуществляет мониторинг рисков с момента подписания договора государственно-частного партнерства до истечения срока действия договора государственно-частного партнерства.
36. Процедуры мониторинга рисками указываются в договоре государственно-частного партнерства и включают в себя процессы отслеживания рисков согласно перечню идентифицированных рисков, а также обнаружения новых рисков с целью управления рисками согласно договору государственно-частного партнерства.
37. Частный партнер ведет реестр рисков проекта государственно-частного партнерства по форме согласно приложению 4 к настоящей Методике, с момента подписания договора государственно-частного партнерства до истечения срока действия договора государственно-частного партнерства.
Приложение 1
к Методике распределения
и оценки рисков проектов
государственно-частного
партнерства
Форма
Анкета оценки рисков проекта государственно-частного партнерства
1
Наименование проекта
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) эксперта
3
Наличие высшего образования
4
Наличие опыта работы в сфере экономики, финансов, инвестиций
5
Наличие опыта работы в сфере юриспруденции
6
Наличие опыта работы в отрасли (сфере) реализации проекта государственно-частного партнерства
7
Наличие опыта работы в сфере создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта аналогичных объектов
дата заполнения ________________
подпись/фамилия, имя, отчество
(при его наличии) _________________
Примечание:
1. В строке 1 указывается наименование проекта государственно-частного партнерства.
2. В строке 2 указывается фамилия, имя и отчество (при его наличии) эксперта, заполняющего анкету.
3. В строке 3 указывается учебное заведение, в котором получено высшее образование, ученая степень, специальность (специализация).
4. В строке 4 указывается количество лет опыта работы в сфере экономики, финансов, инвестиций (при наличии).

32. Тәуекелдерді басқару басталу ықтималдығын төмендету және басталған тәуекелдердің теріс салдарын жою және (немесе) жұмсарту бойынша шаралар қабылдауға мүмкіндік беретін әдістерді, тәсілдерді және іс-шаралар кешенін білдіреді.
33. Тәуекелдерді басқаруда жауапты тарап оңтайлы шешімді анықтау жолымен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасындағы бұзушылықтарды барынша азайтады.
34. Тәуекел басталған кезде, осы тәуекелді басқаруға жауапты тарап үшін ең аз уақытты және оны іске асыру үшін қажетті шығындардың ең аз мөлшері қажет болатын шешім оңтайлы болып саналады.
35. Мемлекеттік әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына қол қойылған сәттен бастап мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін тәуекелдерді мониторингтеуді жүзеге асырады.
36. Тәуекелдерді мониторингтеу рәсімдері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көрсетіледі және сәйкестендірілген тәуекелдер тізбесіне сәйкес тәуекелдерді қадағалау, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес тәуекелдерді басқару мақсатында жаңа тәуекелдерді анықтау процестерін қамтиды.
37. Жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына қол қойылған сәттен бастап мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдер тізілімін жүргізеді.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
тәуекелдерін бөлу және
бағалау әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бағалау сауалнамасы
1
Жобаның атауы
2
Сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
3
Жоғары білімінің болуы
4
Экономика, қаржы, инвестиция саласындағы жұмыс тәжірибесінің болуы
5
Құқықтану саласындағы жұмыс тәжірибесінің болуы
6
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру саласында (аясында) жұмыс тәжірибесінің болуы
7
Ұқсас объектілерді құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу саласында тәжірибесінің болуы
толтыру күні
________________
қолы/тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
_________________
Ескертпе:
1. 1-жолда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы көрсетіледі;
2. 2-жолда сауалнаманы толтыратын сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) көрсетіледі;
3. 3-жолда жоғары білім, ғылыми дәреже, мамандық (мамандану) алған оқу орны көрсетіледі;
4. 4-жолда экономика, қаржы, инвестиция саласындағы жұмыс тәжірибесінің (бар болса) жылдар саны көрсетіледі;

5. В строке 5 указывается количество лет опыта работы в сфере юриспруденции (при наличии).
6. В строке 6 указывается количество лет опыта работы в отрасли (сфере) реализации проекта государственно-частного партнерства (при наличии).
7. В строке 7 указывается количество лет опыта работы в сфере создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта аналогичных объектов (при наличии).
Тип риска
Наименование риска
Ответственный за управление
Вероятность наступления риска
Степень влияния при наступлении
1
2
3
4
5
6
дата заполнения ________________
подпись/фамилия, имя, отчество
(при его наличии) _________________
Примечание:

5. 5-жолда құқықтану саласындағы жұмыс тәжірибесінің (бар болса) жылдар саны көрсетіледі;
6. 6-жолда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру саласында (аясында) жұмыс тәжірибесінің (бар болса) жылдар саны көрсетіледі;
7. 7-жолда ұқсас объектілерді (бар болса) құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеудегі жұмыс тәжірибесінің жылдар саны көрсетіледі.
Тәуекел типі
Тәуекел атауы
Басқаруға жауапты тұлға
Тәуекелдің басталу ықтималдығы
Басталған жағдайда ықпал ету дәрежесі
1
2
3
4
5
6
толтыру күні
________________
қолы/тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
_________________
Ескертпе:

1. Вероятность наступления риска определяется в числовом выражении в соответствии со следующей системой оценок:
0-20% - большая вероятность, что риск не реализуется;
21-40% - несущественная вероятность, что риск реализуется;
41-60% - средняя вероятность, что риск реализуется;
61-80% - большая вероятность, что риск реализуется;
81-100% - риск с полной уверенностью реализуется.
Степень влияния риска при его наступлении определяется в числовом выражении в соответствии со следующей системой оценок:
1 балл - несущественный уровень ущерба;
2 балла - низкий уровень ущерба;
3 балла - средний уровень ущерба;
4 балла - существенный уровень ущерба;
5 баллов - критический уровень ущерба.
2. В столбце 1 указывается порядковый номер риска.
3. В столбце 2 указывается тип риска в соответствии с пунктом 5 настоящей Методики.
4. В столбце 3 указывается наименование риска.
5. В столбце 4 указывается ответственная сторона (государственный партнер или частный партнер) за управление риском в соответствии с пунктами 25, 26, 27, 28 и 29 настоящей Методики.
6. В столбце 5 указывается вероятность наступления риска, оцененная в соответствии с пунктом 14 настоящей Методики.
7. В столбце 6 указывается степень влияния риска при наступлении, оцененная в соответствии с пунктами 14 настоящей Методики.
Приложение 2
к Методике распределения
и оценки рисков проектов
государственно-частного
партнерства
Форма
Оценки рисков проекта государственно-частного партнерства
Тип риска
Наименование риска
Влияние риска на проект
Вероятность наступления риска
Среднее значение вероятности наступления риска
Эксперт 1
Эксперт 2
Эксперт n
Эксперт 1
Эксперт 2
Эксперт n
1
2
3
4
5
Инвестиционный период
Риск 1
Риск 2
Риск n
Эксплуатационный период
Риск 1
Риск 2
Риск n
Продолжение таблицы
Среднее значение вероятности наступления риска
Среднее значение влияния риска на проект
Вес риска
База для расчета стоимости риска
Величина базы для расчета стоимости риска
Стоимость риска
5
6
7
8
9
10
Инвестиционный период
Эксплуатационный период
Примечание:
1. В столбце 1 указывается тип риска в соответствии с пунктом 5 настоящей Методики.
2. В столбце 2 указывается полный перечень рисков в инвестиционном и эксплуатационном периодах.
3. В столбце 3 указываются оценки экспертов согласно анкетам, заполненным по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике.
4. В столбце 4 указываются оценки экспертов согласно анкетам, заполненным по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике.
5. В столбце 5 указываются средние значения оценок экспертов по показателю вероятности наступления риска, рассчитанные в соответствии с пунктом 19 настоящей Методики.

1. Тәуекелдің басталу ықтималдығы мынадай бағалау жүйесіне сәйкес сандық мәнде анықталады:
0-20% - тәуекелдің іске асырылмау ықтималдығы үлкен;
21-40% - тәуекелдің іске асырылу ықтималдығы елеусіз;
41-60% - тәуекелдің іске асырылу ықтималдығы орташа;
61-80% - тәуекелдің іске асырылу ықтималдығы үлкен;
81-100% - тәуекел толық сенімділікпен жүзеге асырылады.
Тәуекел басталған кезде оның ықпал ету дәрежесі мынадай бағалау жүйесіне сәйкес сандық мәнде анықталады:
1 балл - залал деңгейі елеусіз;
2 балл - залал деңгейі төмен;
3 балл - залал деңгейі орташа;
4 балл - залал деңгейі елеулі;
5 балл - залал деңгейі шекті.
2. 1-бағанда тәуекелдің реттік нөмірі көрсетіледі;
3. 2-бағанда осы Әдістеменің 5-тармағына сәйкес тәуекел түрі көрсетіледі;
4. 3-бағанда тәуекелдің атауы көрсетіледі;
5. 4-бағанда осы Әдістеменің 25, 26, 27, 28 және 29-тармақтарына сәйкес тәуекелді басқаруға жауапты тарап (мемлекеттік әріптес немесе жекеше әріптес) көрсетіледі.
6. 5-бағанда осы Әдістеменің 14-тармағына сәйкес бағаланған тәуекелдің басталу ықтималдығы көрсетіледі;
7. 6-бағанда осы Әдістеменің 14-тармағына сәйкес бағаланған, тәуекел басталған кездегі ықпал ету дәрежесі көрсетіледі.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
тәуекелдерін бөлу және
бағалау әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бағалау
Тәуекел типі
Тәуекел атауы
Тәуекелдің жобаға ықпалы
Тәуекелдің басталу ықтималдығы
Тәуекелдің басталу ықтималдығының орташа мәні
Сарапшы1
Сарапшы2
Сарапшыn
Сарапшы1
Сарапшы2
Сарапшыn
1
2
3
4
5
Инвестициялық кезең
1-тәуекел
2-тәуекел
n-ші тәуекел
Пайдалану кезеңі
1-тәуекел
2-тәуекел
n-ші тәуекел
Кестенің жалғасы
Тәуекелдің басталу ықтималдығының орташа мәні
Жобаға тәуекел ықпалыныңорташа мәні
Тәуекел салмағы
Тәуекел құнын есептеу базасы
Тәуекел құнын есептеу базасының мәні
Тәуекелқұны
5
6
7
8
9
10
Инвестициялық кезең
Пайдалану кезеңі
Ескертпе:
1. 1-бағанда осы Әдістеменің 5-тармағына сәйкес тәуекел түрі көрсетіледі.
2. 2-бағанда инвестициялық және пайдалан укезеңдеріндегі тәуекелдердің толық тізбесі көрсетіледі.
3. 3-бағанда осы Әдістемеге1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған сауалнамалар сәйкес сарапшылардың бағалары көрсетіледі.
4. 4-бағанда осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған сауалнамаларға сәйкес сарапшылардың бағалаулары көрсетіледі.
5. 5-бағанда осы Әдістеменің 19-тармағына сәйкес есептелген тәуекелдің басталу ықтималдығы бойынша сарапшылардың бағалауларының орташа мәндері көрсетіледі.

6. В столбце 6 указываются средние значения оценок экспертов по показателю степени влияния риска на проект государственно-частного партнерства, рассчитанные в соответствии с пунктом 20 настоящей Методики.
7. В столбце 7 указывается вес риска, рассчитанный в соответствии с пунктом 18 настоящей Методики.
8. В столбце 8 указывается наименование базы, принятой для расчета стоимости риска, определенной в соответствии с пунктами 21 и 22 настоящей Методики.
9. В столбце 9 указывается величина базы, принятой для расчета стоимости риска, определенной в соответствии с пунктами 21 и 22 настоящей Методики.
10. В столбце 10 указывается стоимость риска, рассчитанная в соответствии с пунктом 17 настоящей Методики. В случае если, наступление риска приводит к негативным последствиям для проекта государственно-частного партнерства, стоимость риска указывается в отрицательном значении со знаком "-" (минус). В случае если, наступление риска приводит к положительным последствиям для проекта государственно-частного партнерства, стоимость риска указывается в положительном значении со знаком "+" (плюс).
Приложение 3
к Методике распределения|
и оценки рисков проектов
государственно-частного
партнерства
Форма
Распределение и управление рисками проекта государственно-частного партнерства
Наименование риска
Ответственный за управление риском
Стоимость риска
Стоимость риска для государственного партнера
Стоимость риска для частного партнера
Меры по снижению вероятности наступления риска
Меры по устранению последствий наступления риска
1
2
3
4
5
6
7
Инвестиционный период
Риск 1
Риск 2
Риск n
Эксплуатационный период
Риск 1
Риск 2
Риск n
Примечание:
1. В столбце 1 указывается полный перечень рисков в инвестиционном и эксплуатационном периодах.
2. В столбце 2 указывается ответственный за управление риском: частный партнер и(или) государственный партнер, определенные в соответствии с пунктами 25, 26, 27, 28 и 29 настоящей Методики.
3. В столбце 3 указывается стоимость риска, рассчитанная в соответствии с пунктом 17 настоящей Методики (согласно приложению 2 к настоящей Методике).
4. В столбце 4 указывается с стоимость риска для государственного партнера (100% от стоимости риска при полной ответственности государственного партнера за управление риском; 50% от стоимости риска при разделении ответственности за управление риском между государственным партнером и частным партнером).
5. В столбце 5 указывается с стоимость риска для частного партнера (100 % от стоимости риска при полной ответственности частного партнера за управление риском; 50 % от стоимости риска при разделении ответственности за управление риском между государственным партнером и частным партнером);

6. 6-бағанда осы Әдістеменің 20-тармағына сәйкес есептелген мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына тәуекелдің ықпал ету дәрежесі бойынша сарапшылар бағалауларының орташа мәндері көрсетіледі.
7. 7-бағанда осы Әдістеменің 18-тармағына сәйкес есептелген тәуекелдің салмағы көрсетіледі.
8. 8-бағанда осы Әдістеменің 21 және 22-тармақтарына сәйкес айқындалған тәуекел құнын есептеу үшін қабылданған базаның атауы көрсетіледі.
9. 9-бағанда осы Әдістеменің 21 және 22-тармақтарына сәйкес айқындалған тәуекел құнын есептеу үшін қабылданған базаның құны көрсетіледі.
10. 10-бағанда осы Әдістеменің 17-тармағына сәйкес есептелген тәуекелдің құны көрсетіледі. Тәуекелдің басталуы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы үшін теріс салдарға алып келетін болса, тәуекелдің құны "-" (алу) белгісімен теріс мәнде көрсетіледі. Тәуекелдің басталуы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы үшін оң салдарға алып келетін болса, тәуекел құны "+" (қосу) белгісімен оң мәнде көрсетіледі.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
тәуекелдерін бөлу және
бағалау әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бөлу және басқару
Тәуекел атауы
Тәуекелдерді басқаруға жауапты тұлға
Тәуекелқұны
Мемлекеттік әріптес үшін тәуекел құны
Жекеше әріптес үшін тәуекел құны
Тәуекелдің басталу ықтималдығын төмендету бойыншашаралар
Тәуекелдің басталу салдарынжою бойыншашаралар
1
2
3
4
5
6
7
Инвестициялық кезең
1-тәуекел
2-тәуекел
n-ші тәуекел
Пайдалану кезеңі
1-тәуекел
2-тәуекел
n-ші тәуекел
Ескертпе:
1. 1-бағанда инвестициялық және пайдалану кезеңдеріндегі тәуекелдердің толық тізбесі көрсетіледі.
2. 2-бағанда тәуекелді басқаруға жауапты тұлға көрсетіледі: осы Әдістеменің 25, 26, 27, 28 және 29-тармақтарына сәйкес айқындалған жекеше әріптес және (немесе) мемлекеттік әріптес.
3. 3-бағанда осы Әдістеменің 17-тармағына сәйкес (2-қосымшаға сәйкес) есептелген тәуекелдің құны көрсетіледі.
4. 4-бағанда мемлекеттік әріптес үшін тәуекелдің құны (мемлекеттік әріптес тәуекелдерді басқаруға толық жауапты болған жағдайда тәуекел құнының 100%-ы; тәуекелдерді басқару жауапкершіліг імемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес арасында бөлінген кезде, тәуекел құнының 50%) көрсетіледі.
5. 5-бағанда жекеше әріптес үшін тәуекелдің құны (жекеше әріптес тәуекелдерді басқаруға толық жауапты болған жағдайда тәуекел құнының 100%-ы; тәуекелдерді басқару жауапкершілігі мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес арасында бөлінген кезде, тәуекел құнының 50%) көрсетіледі.

1. В столбце 1 указывается порядковый номер риска.
2. В столбце 2 указывается тип риска в соответствии с пунктом 5 настоящей Методики.
3. В столбце 3 указывается наименование риска.
4. В столбце 4 указываются причины возникновения риска.
5. В столбце 5 указываются последствия для проекта государственно-частного партнерства, вызванные наступлением риска.
6. В столбце 6 указывается ответственная сторона (государственный партнер или частный партнер) согласно договору государственно-частного партнерства.
7. В столбце 7 указывается ответственность сторон при наступлении риска в соответствии с договором государственно-частного партнерства.
8. В столбце 8 указываются предпринятые ответственной за управление риском стороной меры по снижению вероятности наступления риска;
9. В столбце 9 указываются предпринятые ответственной за управление риском стороной меры по устранению последствий наступления риска;
10. В столбце 10 указываются ресурсы (в том числе финансовые, трудовые и иные ресурсы), направленные на управление риском.
Приложение 8 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 52
Примерный перечень рисков, возникающих на различных этапах государственно-частного партнерства
Инвестиционный период
Юридические риски
Расторжение договора государственно-частного партнерства до начала работ по созданию, строительству, реконструкции, модернизации или капитальному ремонту объекта государственно-частного партнерства
Расторжение договора государственно-частного партнерства после начала работ по созданию, строительству, реконструкции, модернизации или капитальному ремонту объекта государственно-частного партнерства
Несвоевременное изъятие земель государственным партнером из частной собственности для государственных надобностей
Несвоевременная передача земельного участка
Несвоевременное принятие земельного участка
Несвоевременная передача существующего объекта государственно-частного партнерства (имущества или имущественного комплекса)
Несвоевременное принятие существующего объекта государственно-частного партнерства (имущества или имущественного комплекса)
Несвоевременный ввод в эксплуатацию объекта государственно-частного партнерства
Несвоевременное получение разрешительных и иных документов на создание, строительство, реконструкцию, модернизацию или капитальный ремонт объекта государственно-частного партнерства
Несвоевременное получение разрешительных и иных документов для эксплуатации объекта государственно-частного партнерства
Прочие юридические риски инвестиционного периода
Коммерческие риски
Банкротство частного партнера
Иные коммерческие риски инвестиционного периода
Социальные риски
Разрушение и иное негативное влияние на местные памятники историко-культурного наследия
Недостаток квалифицированных кадров у частного партнера для создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта государственно-частного партнерства
Неудобство и небезопасность для населения
Производственный конфликт со стороны персонала и рабочих (нарушение трудового кодекса Республики Казахстан, массовое увольнение, митинги)
Иные социальные риски инвестиционного периода
Экономические риски
Увеличение инвестиционных затрат (стоимости создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта государственно-частного партнерства)
Снижение инвестиционных затрат (стоимости создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта государственно-частного партнерства)
Изменение валютного курса, которое может ухудшить условия проекта государственно-частного партнерства
Изменение валютного курса, которое может улучшить условия проекта государственно-частного партнерства
Повышение налоговых ставок
Снижение налоговых ставок
Иные экономические риски инвестиционного периода
Технические риски
Увеличение инвестиционного периода
Сокращение инвестиционного периода
Некачественное проектирование объекта (несоответствие строительным нормам, правилам, стандартам)
Изменение проектных решений, которые могут ухудшить условия проекта государственно-частного партнерства
Изменение проектных решений, которые могут улучшить условия проекта государственно-частного партнерства
Несвоевременное подведение инженерных коммуникаций
Поставка некачественного оборудования и (или) строительных материалов
Порча или гибель объекта государственно-частного партнерства
Иные технические риски инвестиционного периода
Финансовые риски
Непривлечение или несвоевременное привлечение финансовых средств для создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта государственно-частного партнерства
Изменение стоимости (процентных ставок) капитала, которое может ухудшить условия проекта государственно-частного партнерства
Изменение стоимости (процентных ставок) капитала, которое может улучшить условия проекта
Иные финансовые риски инвестиционного периода
Политические риски
Изменения в законодательстве Республики Казахстан, которые могут ухудшить условия проекта
Изменения в законодательстве Республики Казахстан, которые могут улучшить условия проекта
Иные политические риски инвестиционного периода
Экологические риски
Несоответствие экологическим стандартам и нормам
Иные экологические риски инвестиционного периода
Иные риски, в зависимости от специфики проекта государственно-частного партнерства
Эксплуатационный период
Юридические риски
Расторжение договора государственно-частного партнерства после ввода объекта государственно-частного партнерства в эксплуатацию
Несвоевременное принятие объекта государственно-частного партнерства в государственную собственность
Несвоевременная передача прав владения и пользования для последующей эксплуатации объекта государственно-частного партнерства
Иные юридические риски эксплуатационного периода
Коммерческие риски
Снижение спроса/потребления товаров, работ или услуг
Увеличение спроса/потребления товаров, работ или услуг
Изменения стоимости товаров, работ или услуг, которые могут ухудшить условия проекта
Изменения стоимости товаров, работ или услуг, которые могут улучшить условия проекта
Эксплуатационная недоступность объекта
Непредоставление или несвоевременное предоставление выплат возмещений затрат частного партнера
Банкротство частного партнера
Иные коммерческие риски эксплуатационного периода
Социальные риски
Недостаток квалифицированных кадров у частного партнера для эксплуатации объекта государственно-частного партнерства
Неудобство и небезопасность для населения
Производственный конфликт со стороны персонала и рабочих (нарушение трудового кодекса Республики Казахстан, массовое увольнение, митинги и прочее)
Иные социальные риски эксплуатационного периода
Экономические риски
Увеличение операционных затрат (стоимости эксплуатации, обслуживания объекта государственно-частного партнерства)
Сокращение операционных затрат (стоимости эксплуатации, обслуживания объекта государственно-частного партнерства)
Изменение валютного курса, которое может ухудшить условия проекта
Изменение валютного курса, которое может улучшить условия проекта
Повышение налоговых ставок
Снижение налоговых ставок
Иные экономические риски эксплуатационного периода
Технические риски
Несоответствие нормам, правилам, стандартам
Дефект или отказ оборудования
Некачественное техническое обслуживание
Порча или гибель объекта государственно-частного партнерства
Иные технические риски эксплуатационного периода
Финансовые риски
Изменение стоимости (процентных ставок) капитала, которое может ухудшить условия проекта государственно-частного партнерства
Изменение стоимости (процентных ставок) капитала, которое может улучшить условия проекта государственно-частного партнерства
Невозможность страховой выплаты страховщиком в случае нанесения ущерба объекту государственно-частного партнерства
Иные финансовые риски эксплуатационного периода
Политические риски
Изменения в законодательстве Республики Казахстан, которые могут ухудшить условия проекта
Изменения в законодательстве Республики Казахстан, которые могут улучшить условия проекта
Иные политические риски эксплуатационного периода
Экологические риски
Несоответствие экологическим стандартам и нормам
Иные экологические риски эксплуатационного периода
Иные риски, в зависимости от специфики проекта государственно-частного партнерства
Приложение 9 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 52
Методика определения стоимости создания и (или) реконструкции объекта государственно-частного партнерства

1. 1-бағанда тәуекелдің реттік нөмірі көрсетіледі.
2. 2-бағанда осы Әдістеменің 5-тармағына сәйкес тәуекел түрі көрсетіледі.
3. 3-бағанда тәуекелдің атауы көрсетіледі.
4. 4-бағанда тәуекелдің басталу себептері көрсетіледі.
5. 5-бағанда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы үшін тәуекелдің басталуынан болған салдарлар көрсетіледі.
6. 6-бағанда мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша жауапты тарап (мемлекеттік әріптес немесе жекеше әріптес) көрсетіледі.
7. 7-бағанда мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес тәуекел басталған жағдайда тараптардың жауапкершілігі көрсетіледі.
8. 8-бағанда тәуекелдің басталу ықтималдығын азайту үшін тәуекелді басқаруға жауапты тарап алдын ала қабылдаған шаралар көрсетіледі.
9. 9-бағанда тәуекелді басқару үшін жауапты тұлғаның тәуекелдің басталу салдарын жою бойынша алдына ала қабылдаған шаралары көрсетіледі.
10. 10-бағанда тәуекелдерді басқаруға бағытталған ресурстар (оның ішінде қаржылық, еңбек және басқа да ресурстар) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 52 Бұйрыққа
8-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің әртүрлі кезеңдерінде туындайтын тәуекелдердің болжамды тізбесі
Инвестициялық кезең
Заңдық
тәуекелдер
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу жұмыстары басталғанға дейін бұзылуы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу жұмыстары басталғаннан кейін бұзылуы
Мемлекеттiк әріптестiң жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшiн жеке меншiктен уақтылы алып қоймауы
Жер учаскесінің уақтылы берілмеуі
Жер учаскесінің уақтылы қабылданбауы
Қолданыстағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің (мүлікті немесе мүліктік кешенді) уақтылы берілмеуі
Қолданыстағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің (мүлікті немесе мүліктік кешенді) уақтылы қабылданбауы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің пайдалануға уақтылы енгізілмеуі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға, салуға, реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге рұқсат беретін және басқа да құжаттардың уақтылы алынбауы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалануға рұқсат беретін және өзге де құжаттардың уақтылы алынбауы
Инвестициялық кезеңнің басқа да заңдық тәуекелдері
Коммерциялық тәуекелдер
Жекеше әріптестің банкроттығы
Инвестициялық кезеңнің өзге де коммерциялық тәуекелдері
Әлеуметтік тәуекелдер
Жергілікті тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін бұзу және өзге де теріс ықпал ету
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу үшін жекеше әріптесте білікті кадрлардың жеткіліксіздігі
Тұрғындар үшін қолайсыздық пен қауіптілік
Персонал мен жұмысшылар тарапынан өндірістік жанжал (Қазақстан Республикасының еңбек кодексін бұзу, жаппай жұмыстан босату, митингілер)
Инвестициялық кезеңнің өзге де әлеуметтік тәуекелдері
Экономикалық тәуекелдер
Инвестициялық шығындардың ұлғаюы (мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу құны)
Инвестициялық шығындардың төмендеуі (мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу құны)
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының шарттарын нашарлатуы мүмкін валюта бағамының өзгеруі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының шарттарын жақсартуы мүмкін валюта бағамының өзгеруі
Салықтық мөлшерлемелердің артуы
Салықтық мөлшерлемелердің төмендеуі
Инвестициялық кезеңнің өзге де экономикалық тәуекелдері
Техникалық тәуекелдер
Инвестициялық кезеңнің ұлғаюы
Инвестициялық кезеңнің қысқаруы
Объектіні сапасыз жобалау (құрылыс нормаларына, ережелерге, стандарттарға сәйкес келмеуі)
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының шарттарын нашарлатуы мүмкін жобалық шешімдерді өзгерту
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының шарттарын жақсарта алатын жобалық шешімдерді өзгерту
Инженерлік коммуникацияларды уақтылы жүргізбеу
Сапасыз жабдықтарды және (немесе) құрылыс материалдарын жеткізу
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің бүлінуі немесе жойылуы
Инвестициялық кезеңнің өзге де техникалық тәуекелдері
Қаржылық тәуекелдер
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу үшін қаржы қаражатын тартпау немесе уақтылы тартпау
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының шарттарын нашарлатуы мүмкін капитал құнының (пайыздық мөлшерлемелердің) өзгеруі
Жоба шарттарын жақсарта алатын капитал құнының (пайыздық мөлшерлемелердің) өзгеруі
Инвестициялық кезеңнің өзге де қаржылық тәуекелдері
Саяси тәуекелдер
Жобаның шарттарын нашарлатуы мүмкін Қазақстан Республикасының заңнамасындағы өзгерістер
Жобаның шарттарын жақсартуы мүмкін Қазақстан Республикасының заңнамасындағы өзгерістер
Инвестициялық кезеңнің өзге де саяси тәуекелдері
Экологиялық тәуекелдер
Экологиялық стандарттар мен нормаларға сәйкес келмеуі
Инвестициялық кезеңнің өзге де экологиялық тәуекелдері
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ерекшелігіне байланысты өзге де тәуекелдер
Пайдалану кезеңі
Заңдық тәуекелдер
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалануға бергеннен кейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын бұзу
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін мемлекет меншігіне уақтылы қабылдамау
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін кейіннен пайдалану үшін иелену және пайдалану құқықтарын уақтылы бермеу
Инвестициялық кезеңнің өзге де заңды тәуекелдері
Коммерциялық тәуекелдер
Тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілетін қызметтерге сұраныстың/тұтынудың төмендеуі
Тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілетін қызметтерге сұраныстың/тұтынудың артуы
Жобаның шарттарын нашарлатуы мүмкін тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер құнының өзгеруі
Жобаның шарттарын жақсартуы мүмкін тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер құнының өзгеруі
Объектінің пайдалануға қолжетімсіздігі
Жекеше әріптестің шығындарын өтеу төлемдерін ұсынбау немесе уақтылы ұсынбау
Жекеше әріптестің банкроттығы
Операциялық кезеңнің өзге де коммерциялық тәуекелдері
Әлеуметтік тәуекелдер
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқару үшін жекеше әріптесте білікті кадрлардың жеткіліксіздігі
Тұрғындар үшін қолайсыздық пен қауіптілік
Персонал мен жұмысшылар тарапынан өндірістік жанжал (Қазақстан Республикасының еңбек кодексін бұзу, жұмыстан жаппай босату, митингілер және т.б.)
Пайдалану кезеңінің өзге де әлеуметтік тәуекелдері
Экономикалық тәуекелдер
Операциялық шығындардың ұлғаюы (пайдалану құны, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісіне қызмет көрсету)
Операциялық шығындардың қысқаруы (пайдалану құны, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісіне қызмет көрсету)
Жобаның шарттарын нашарлатуы мүмкін валюта бағамының өзгеруі
Жобаның шарттарын жақсартуы мүмкін валюта бағамының өзгеруі
Салықтық мөлшерлемелердің артуы
Салықтық мөлшерлемелердің төмендеуі
Пайдалану кезеңінің өзге де экономикалық тәуекелдері
Техникалық тәуекелдер
Нормаларға, ережелерге, стандарттарға сәйкес келмеуі
Жабдықтың ақауы немесе жұмыс істемеуі
Сапасыз техникалық қызмет көрсету
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің зақымдануы немесе жойылуы
Пайдалану кезеңінің өзге де техникалық тәуекелдері
Қаржылық тәуекелдер
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының шарттарын нашарлатуы мүмкін капитал құнының (пайыздық мөлшерлеменің) өзгеруі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының шарттарын жақсартуы мүмкін капитал құнының (пайыздық мөлшерлеменің) өзгеруі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісіне зақым келген жағдайда сақтандырушының сақтандыру төлемінің мүмкін болмауы
Пайдалану кезеңінің өзге де қаржылық тәуекелдері
Саяси тәуекелдер
Жобаның шарттарын нашарлатуы мүмкін Қазақстан Республикасының заңнамасындағы өзгерістер
Жобаның шарттарын жақсартуы мүмкін Қазақстан Республикасының заңнамасындағы өзгерістер
Пайдалану кезеңінің өзге де саяси тәуекелдері
Экологиялық тәуекелдер
Экологиялық стандарттар мен нормаларға сәйкес келмеу
Пайдалану кезеңінің өзге де экологиялық тәуекелдері
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ерекшелігіне байланысты өзге де тәуекелдер
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 52 Бұйрыққа
9-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құнын айқындау әдістемесі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения стоимости создания и (или) реконструкции объекта государственно-частного партнерства (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон) и обеспечивает соблюдение единых требований к расчету стоимости создания объекта государственно-частного партнерства, операционных затрат, а также предполагаемых размеров государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов по проекту государственно-частного партнерства в целях определения размеров государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов частным партнером.
2. Стоимость создания объекта государственно-частного партнерства определяется как предполагаемый размер инвестиций, рассчитанный в соответствии с главой 2 настоящей Методики.
3. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) государственная поддержка – виды государственной поддержки государственно-частного партнерства, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 2 статьи 27 Закона;
2) источники возмещения затрат субъектов государственно-частного партнерства – денежные выплаты за счет бюджетных средств, предусмотренные подпунктами 4), 9), 10) статьи 1 и пунктом 2 статьи 9 Закона.
4. Расчет предполагаемых размеров государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов по проекту государственно-частного партнерства производится с использованием финансово-экономической модели.
В целях определения оптимального уровня государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов разрабатывается два варианта финансово-экономической модели:
1) базовая финансово-экономическая модель;
2) расширенная финансово-экономическая модель.
5. При разработке базовой финансово-экономической модели используется предположение, что:
1) проект осуществляется при отсутствии государственной поддержки и источников возмещения затрат;
2) проект предусматривает реализацию товаров, работ и услуг в процессе эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, в том числе исполнение государственного заказа;
3) проект финансируется только из коммерческих источников по рыночной стоимости заимствования (процентной ставке);
4) меры финансовой поддержки не предоставляются.
В рамках базовой финансово-экономической модели вычисляется чистая приведенная стоимость проекта без учета мер финансовой поддержки (далее – базовая NPV).
В случае если базовая NPV проекта отрицательна, разрабатывается расширенная финансово-экономическая модель путем включения в базовую финансово-экономическую модель мер государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов с соблюдением требований Закона, установленных лимитов государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, соотношения выгод и затрат, институциональной схемы и других особенностей проекта государственно-частного партнерства с целью обеспечения коммерческой эффективности проекта государственно-частного партнерства.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құнын айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 27-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру құнын, операциялық шығындарды, сондай-ақ жекеше әріптесті мемлекеттік қолдау мөлшерін, шығындарын өтеу және кірістер алу көздерін айқындау мақсатында мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік қолдаудың болжамды мөлшерін, шығындарды өтеу және кірістер алу көздерін есептеуге қойылатын бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру құны осы Әдістеменің 2-тарауына сәйкес есептелген инвестициялардың болжамды мөлшері ретінде айқындалады.
3. Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік қолдау – Заңның 27-бабы 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген мемлекеттік-жекешелік әріптестікті мемлекеттік қолдау түрлері;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің шығындарын өтеу көздері – Заңның 1-бабының 4), 9), 10) тармақшаларында және 9-бабының 2-тармағында көзделген бюджет қаражаты есебінен ақшалай төлемдер.
4. Мемлекеттік қолдаудың болжамды мөлшерін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша шығындарды өтеу және кірістер алу көздерін есептеу қаржы-экономикалық модель пайдаланылып жүргізіледі.
Мемлекеттік қолдаудың оңтайлы деңгейін, шығындарды өтеу және кірістер алу көздерін айқындау мақсатында қаржы-экономикалық моделдің екі нұсқасы:
1) базалық қаржы-экономикалық модель;
2) кеңейтілген қаржы-экономикалық модель әзірленеді.
5. Базалық қаржы-экономикалық моделді әзірлеу кезінде:
1) жоба мемлекеттік қолдау және шығындарды өтеу көздері болмаған кезде жүзеге асырылады;
2) жоба мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану процесінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді іске асыруды, оның ішінде мемлекеттік тапсырысты орындауды көздейді;
3) жоба қарыз алудың нарықтық құны (пайыздық мөлшерлеме) бойынша коммерциялық көздерден ғана қаржыландырылады;
4) қаржылық қолдау шаралары берілмейді деген болжам пайдаланылады.
Базалық қаржы-экономикалық модель шеңберінде қаржылық қолдау шараларын ескерусіз жобаның таза келтірілген құны (бұдан әрі – базалық NPV) есептеледі.
Егер жобаның базалық NPV теріс болса, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының коммерциялық тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында Заңның талаптарын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің белгіленген лимиттерін, пайда мен шығындардың арақатынасын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының институционалдық схемасын және басқа да ерекшеліктерін сақтай отырып, базалық қаржы-экономикалық моделге мемлекеттік қолдау шараларын, шығындарды өтеу және кірістер алу көздерін енгізу жолымен кеңейтілген қаржы-экономикалық модель әзірленеді.

6. Предельно допустимый размер внутренней нормы доходности (IRR) по проекту государственно-частного партнерства равен ставке дисконтирования + (плюс) 3 (три) процентных пункта для проектов государственно-частного партнерства, в которых возмещение затрат и получение доходов частным партнером обеспечиваются выплатами государственного партнера или ставке дисконтирования + (плюс) 5 (пять) процентных пунктов для проектов государственно-частного партнерства, в которых более 50 (пятидесяти) процентов возмещения затрат и получения доходов частным партнером обеспечиваются платой от потребителей.
Показатель чистой приведенной стоимости (NPV) проекта государственно-частного партнерства не может иметь отрицательное значение.
Глава 2. Определение предполагаемого размера инвестиционных и операционных затрат по проекту государственно-частного партнерства
Параграф 1. Расчет предполагаемого размера инвестиций при создании объекта государственно-частного партнерства
7. На стадии планирования проекта государственно-частного партнерства предполагаемый размер инвестиций при создании объекта государственно-частного партнерства определяется как сумма всех расходов частного партнера по следующей формуле:
I – предполагаемый размер инвестиций при создании объекта государственно-частного партнерства;
t – период (год) создания объекта государственно-частного партнерства;
n – длительность создания объекта государственно-частного партнерства;
Ct – суммарный размер всех затрат частного партнера на создание объекта государственно-частного партнерства в период t;
1) Ct cрм – расходы в период t на создание объекта государственно-частного партнерства:
при наличии проектно-сметных документаций, типовых проектов, типовых проектных решений и проектов повторного применения определяются в соответствии со сводной сметной стоимостью с учетом привязки (при необходимости);
при отсутствии укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений, проектных данных об объемах конструктивов определяются согласно следующей формуле:
DСі ан – среднее значение стоимости строительства на единицу мощности і-ого объекта на основании не менее 3 (трех) аналогичных объектов в соответствии с ТЭО или ПСД, имеющими заключение комплексной вневедомственной экспертизы;
Sі – мощность і-ого объекта-аналога в составе объекта государственно-частного партнерства;
i – объект-аналог в составе объекта государственно-частного партнерства;
m – количество конструктивов;
n – количество объектов-аналогов в составе объекта государственно-частного партнерства;
Кіан – коэффициент приведения стоимости строительства і-ого объекта-аналога к текущим ценам;
Piосн– стоимость необходимого оснащения і-ого объекта, в том числе оборудования, мебели и инвентаря с приведением источников информации по стоимости (коммерческие предложения, ссылки);
при наличии укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений определяются согласно следующей формуле:
Capi – мощность і-ого объекта в составе объекта государственно-частного партнерства;
Сiуп – стоимость строительства (в том числе оборудования, мебели и инвентаря) на единицу мощности і-ого объекта для конкретного региона в текущем уровне цен;
Pоснащ – стоимость дополнительного оснащения определяется в соответствии с представленными коммерческими предложениями рынка;
Спуск – расходы на пусконаладочные работы принимаются в размере 1 (одного) процента от стоимости оборудования и дополнительного оснащения;
n – количество объектов в составе объекта государственно-частного партнерства;
i – объект в составе объекта государственно-частного партнерства.
при наличии укрупненных показателей сметной стоимости конструктивов и видов работ определяются согласно следующей формуле:
Voli – объем i-ого конструктива/вида работ;
Сiуп – сметная стоимость конструктива/вида работ на единицу объема i-ого конструктива/вида работ для конкретного региона в текущем уровне цен;
Pоснащ – стоимость дополнительного оснащения определяется в соответствии с представленными коммерческими предложениями рынка;
Спуск – расходы на пусконаладочные работы принимаются в размере 1 (одного) процента от стоимости оборудования и дополнительного оснащения;
Синж – расходы на инжиниринговые услуги;
Сt инж = Ct упр + Сt тех + Сt авт, (6), где:
Сt упр – расходы на управление проектом;
Ct упр = Ct срмк* SCt упр, (7), где:
SСt упр – норматив расходов на управление проектом;
Сt тех – расходы на осуществление технического надзора;
Ct тех = Ct срмк* SСt тех, (8), где:
SСt тех – норматив расходов на осуществление технического надзора;
Сt авт – расходы на осуществление авторского надзора;
Ct авт = Ct срмк * SCt авт, (9), где:
SСt авт – норматив расходов на осуществление авторского надзора;
Размеры нормативов расходов приведены в приложении 1 к настоящей Методике.
Спроект – расходы на проектные работы;
Спроект = (a+b*X)*, (10), где:
a и b – постоянные величины для определенного интервала основного показателя проектируемого объекта в тысячах тенге;
Х – основной показатель проектируемого объекта: мощность, производительность (для промышленных объектов), протяженность (для линейных объектов), емкость, площадь и другие показатели;
Пki – произведение поправочных (корректирующих) коэффициентов, учитывающих условия проектирования и влияние усложняющих (упрощающих) факторов проектирования, значения которых приведены в нормативном документе по определению стоимости проектных работ для строительства, сборнике цен на проектные работы для строительства;

6. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша ішкі кірістілік нормасының (IRR) жол берілетін шекті мөлшері жекеше әріптестің шығындарды өтеуі және кірістер алуы мемлекеттік әріптестің төлемдерімен өтелетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары үшін дисконттау мөлшерлемесіне + (қосу) 3 (үш) пайыздық тармаққа тең немесе жекеше әріптестің шығындарын өтеудің және кірістер алуының 50 (елу) пайыздан астамы тұтынушылардан алынатын төлеммен қамтамасыз етілетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары үшін дисконттау мөлшерлемесіне + (қосу) 5 (бес) пайыздық тармаққа тең.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының таза келтірілген құнының көрсеткіші (NPV) теріс мәнге ие бола алмайды.
2-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша инвестициялық және операциялық шығындардың болжамды мөлшерін айқындау
1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру кезінде инвестициялардың болжамды мөлшерін есептеу
7. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын жоспарлау кезеңінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру кезіндегі инвестициялардың болжамды көлемі жекеше әріптестің барлық шығындарының сомасы ретінде айқындалады:
I – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектiсiн құру кезіндегі инвестициялардың болжамды мөлшері;
t – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру кезеңі (жылы);
n – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру ұзақтығы;
Ct – t кезеңінде жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға жұмсалған барлық шығындарының жиынтық мөлшері;
1) Ct қржк – t кезеңінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін салуға жұмсалған шығыстар:
жобалау-сметалық құжаттамалар (бұдан әрі – ЖСҚ), үлгілік жобалар, үлгілік жобалау шешімдері және қайта қолдану жобалары болған кезде байланыстыруды ескере отырып (қажет болған жағдайда) жиынтық сметалық құнға сәйкес айқындалады;
ғимараттар мен құрылыстар салу құнының ірілендірілген көрсеткіштері, конструктивтердің көлемі туралы жобалық деректер мына формулаға сәйкес айқындалады:
DСі ұқ – кешенді ведомстводан тыс сараптаманың қорытындысы бар ТЭН-ге немесе ЖСҚ-ға сәйкес кемінде 3 (үш) ұқсас объектінің негізінде i-ші объектінің қуат бірлігіне шаққандағы құрылыс құнының орташа мәні;
Sі – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құрамындағы i-ші ұқсас объектінің қуаты;
i – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құрамындағы ұқсас объект;
m – конструктивтер саны;
n – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құрамындағы ұқсас объектілердің саны;
Кі ұқ – i-ші ұқсас объектінің құрылыс құнын ағымдағы бағаларға келтіру коэффициенті;
Pі нег – құн жөніндегі ақпарат көздерін (коммерциялық ұсыныстар, сілтемелер) келтіре отырып, i-ші объектіні қажетті жасақтау, оның ішінде жабдықтар, жиһаздар және құрал-саймандар құны;
ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының ірілендірілген көрсеткіштері болған кезде мына формулаға сәйкес айқындалады:
Capi – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құрамындағы i-ші объектінің қуаты;
Сiжк – ағымдағы баға деңгейінде нақты өңір үшін i-ші объектінің қуат бірлігіне шаққандағы құрылыстың (оның ішінде жабдықтардың, жиһаздардың және құрал-саймандардың) құны;
Ржарақ – қосымша жарақтандыру құны нарықтың ұсынылған коммерциялық ұсыныстарына сәйкес айқындалады;
Сіске қосу – іске қосу-реттеу жұмыстарына арналған шығыстар жабдық пен қосымша жарақтандыру құнының 1 (бір) пайызы мөлшерінде қабылданады;
n – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құрамындағы объектілердің саны;
i – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құрамындағы объект.
конструктивтер мен жұмыс түрлерінің сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштері болған кезде мына формулаға сәйкес айқындалады:
Voli – i-ші конструктивтің/жұмыс түрінің көлемі;
Сiжк – ағымдағы баға деңгейінде нақты өңір үшін i-ші конструктив/жұмыс түрі көлемінің бірлігіне шаққанда конструктивтің/жұмыс түрі сметалық құны;
Ржарақ – қосымша жарақтандыру құны нарықтың ұсынылған коммерциялық ұсыныстарына сәйкес айқындалады;
Сіске қосу – іске қосу-реттеу жұмыстарына арналған шығыстар жабдық пен қосымша жарақтандыру құнының 1 (бір) пайызы мөлшерінде қабылданады;
Синж – инжинирингтік көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар;
Сt инж = Ct басқ + Сt тех + Сt авт, (6), мұндағы:
Ct басқ – жобаны басқаруға арналған шығыстар;
Ct басқ = Ct қржк * SCt басқ, (7), мұндағы:
SСt басқ – жобаны басқаруға арналған шығыстардың нормативі;
Сt тех – техникалық қадағалауды жүзеге асыруға арналған шығыстар;
Ct тех = Ct қржк * SСt тех, (8), мұндағы:
SСt тех – техникалық қадағалауды жүзеге асыруға арналған шығыстардың нормативі;
Сt авт – авторлық қадағалауды жүзеге асыруға арналған шығыстар;
Ct авт = Ct қржк * SCt авт, (9), мұндағы:
SСt авт – авторлық қадағалауды жүзеге асыруға арналған шығыстардың нормативі;
Шығыcтар нормативтерінің мөлшері осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген.
Сжоба – жобалау жұмыстарына арналған шығыстар;
а және b – жобаланатын объектінің негізгі көрсеткішінің белгілі бір интервалына арналған мың теңгемен берілген тұрақты шамалар;
Х – жобаланатын объектінің негізгі көрсеткіші: қуат, өнімділік (өндірістік объектілер үшін), ұзындық (желілік объектілер үшін), сыйымдылық, аудан және басқа көрсеткіштер;
Пki – мәндері құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжатта, құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының бағалар жинағында келтірілген жобалау шарттары мен жобалауды күрделілендіретін (жеңілдететін) факторлардың әсерін ескеретін дұрыстау (түзету) коэффициенттерінің туындысы;

k1(2) – коэффициент стадийности: k1 – отношение стоимости разработки проекта к стоимости разработки рабочей документации и k2 – отношение стоимости разработки рабочего проекта к стоимости разработки рабочей документации.
Значения a, b, k1(2) приведены в таблицах разделов сборника цен на проектные работы для строительства.
Сэксп – расходы на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проекта;
kэв – коэффициент экспертной верификации, определяемый по значениям согласно приложению 2 к настоящей Методике;
n – количество конструктивов/видов работ в составе объекта государственно-частного партнерства;
i – конструктив/вид работы в составе объекта государственно-частного партнерства.
Ct cрм - расходы в период t на реконструкцию, модернизацию или капитальный ремонт объекта государственно-частного партнерства определяются на основании состава и объема работ, установленных экспертным заключением по техническому обследованию объекта, и предварительного расчета стоимости реконструкции или модернизации.
Ct cрм – расходы в период t в проектах государственно-частного партнерства, предполагающих инновационную или научную деятельность, определяются в соответствии с отраслевым законодательством;
в проектах государственно-частного партнерства, не предусматривающих строительство новых, изменение (реконструкцию, расширение, техническое перевооружение, модернизацию, капитальный ремонт) существующих зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций определяются на основании не менее трех коммерческих предложений (рассчитывается по медиане) и (или) оценочного заключения соответствующего уполномоченного органа и других документов, содержащих информацию, подтверждающую обоснование цен.
Расходы на создание объекта государственно-частного партнерства, которые планируются на предстоящий (-ие) календарный (-ые) год (-ы), определяются путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам с учетом индексов стоимости для строительства (при необходимости);
Налог на добавленную стоимость рассчитывается и учитывается дополнительно к расчетам, указанным в настоящем подпункте.
2) Сt yп – расходы в период t на управление компанией в период создания объекта государственно-частного партнерства, определяемые согласно следующей формуле:
Рt арен – расходы на аренду и/или содержание помещения для административно-управленческого персонала, привлеченного для реализации проекта государственно-частного партнерства;
Сt перс – расходы на оплату труда в соответствии со средними рыночными показателями с указанием соответствующих ссылок на источник информации, командировочные расходы, обучающие мероприятия административно-управленческого персонала, привлеченного в период реализации проекта государственно-частного партнерства;
Сt страх – расходы по страхованию, связанные с деятельностью по управлению компанией;
Сt тек – текущие расходы частного партнера (банковские услуги, услуги связи, охранные услуги);
Сt нал – расходы по налогам;

k1(2) – кезеңділік коэффициенті: k1 – жобаны әзірлеу құнының жұмыс құжаттамасын әзірлеу құнына қатынасы және k2 – жұмыс жобасын әзірлеу құнының жұмыс құжаттамасын әзірлеу құнына қатынасы.
a, b, k1(2) мәндері құрылысқа арналған жобалау жұмыстары бағаларының жинағы бөлімдерінің кестелерінде келтірілген.
Ссар – жобаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге арналған шығыстар;
kсв – осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес мәндер бойынша айқындалатын сараптамалық верификациялау коэффициенті;
n – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құрамындағы конструктивтердің/жұмыс түрлерінің саны;
i – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құрамындағы конструктив/жұмыс түрі;
Ct қржк – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге арналған t кезеңіндегі шығыстар объектіні техникалық зерттеу бойынша сараптамалық қорытындыда белгіленген жұмыстардың құрамы мен көлемі және реконструкциялау немесе жаңғырту құнының алдын ала есептемесі негізінде айқындалады.
Ct қржк – инновациялық немесе ғылыми қызметті болжайтын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларындағы t кезеңіндегі шығыстар салалық заңнамаға сәйкес айқындалады;
ғимараттар, құрылысжайлар мен олардың кешендерінің, коммуникацияларының жаңасын салуды, қолданыстағыларын өзгертуді (реконструкциялауды, кеңейтуді, техникалық қайта жарақтандыруды, жаңғыртуды, күрделі жөндеуді) көздемейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларында тиісті уәкілетті органның кемінде үш коммерциялық ұсынысы (медиана бойынша есептеледі) және (немесе) бағалау қорытындысы және бағаның негіздемесін растайтын ақпаратты қамтитын басқа да құжаттар негізінде айқындалады.
Алдағы күнтізбелік жылға (жылдарға) жоспарланатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға арналған шығыстар құрылыс үшін құн индекстерін ескере отырып, күнтізбелік жылдар бойынша инвестициялар көлемін бөлу жолымен айқындалады (қажет болған жағдайда);
Қосылған құн салығы осы тармақта көрсетілген есептеулерге қосымша есептеледі және ескеріледі.
2) Сt бас – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру кезеңінде мына формулаға сәйкес айқындалатын компанияны басқаруға арналған t кезеңіндегі шығыстар:
Рt жал – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға тартылған әкімшілік-басқару персоналы үшін үй-жайларды жалға алуға және/немесе ұстауға арналған шығыстар;
Сt қызм – ақпарат көзіне тиісті сілтемелерді көрсете отырып, орташа нарықтық көрсеткіштерге сәйкес еңбекақы төлеу шығыстары, іссапар шығыстары, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңінде тартылған әкімшілік-басқару персоналын оқыту іс-шаралары;
Сt сақ – компанияны басқару жөніндегі қызметпен байланысты сақтандыру шығыстары;
Сt ағым – жекеше әріптестің ағымдағы шығыстары (банктік көрсетілетін қызметтер, байланыс қызметтері, күзет қызметі);
Сt сал – салық шығыстары;

3) Сt возн – расходы в период t на вознаграждения, определяемые согласно следующей формуле:
Rt займ – начисляемые вознаграждения по привлекаемым займам, рассчитываемые по рыночной ставке вознаграждения, установившейся на рынке заемного капитала.
В случае привлечения инвестиций на рынке заемного капитала Республики Казахстан расходы на выплату вознаграждений по займам определяются на основе данных статистики Национального Банка Республики Казахстан по ставке вознаграждения (средневзвешенные) по выданным кредитам, размещаемых в статистическом бюллетене в разделе "Статистика" на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан (http://www.nationalbank.kz) на последнюю отчетную дату, при привлечении иностранного капитала – расходы по выплате вознаграждений рассчитываются с учетом ставки EURIBOR (European Interbank Offered Rate - Европейская межбанковская ставка предложения - усредненная процентная ставка по межбанковским кредитам, предоставляемым в евро, далее – Euribor) и маржи, рассчитываемой по рыночной ставке вознаграждения, установившейся на рынке заемного капитала;
Rt облиг – начисляемые вознаграждения по инфраструктурным облигациям (при необходимости их выпуска) в период создания объекта государственно-частного партнерства, которые определяются как уровень инфляции (потребительских цен), прогнозируемый в финансово-экономической модели на момент расчетов, согласно соответствующему одобренному прогнозу социально-экономического развития и бюджетных параметров, размещенному на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан (http://economy.gov.kz), и фиксированной маржи, действующей на протяжении всего срока обращения облигаций;
EDt – курсовые разницы по кредитам в иностранной валюте согласно данным макроэкономического опроса Национального Банка Республики Казахстан;
Cзаяв – расходы на рассмотрение кредитной заявки;
4) Сt страх – расходы в период t на все виды страхования, связанные с созданием объекта государственно-частного партнерства, включая страхование по поручительству государства по инфраструктурным облигациям (при необходимости их выпуска), согласно рыночным ценам на услуги страхования по результатам обследования рынка страховых услуг;
5) Сt проч – прочие расходы в период t, определяемые согласно следующей формуле:
Сt привл – расходы по привлечению займов, которые определяются как средние тарифы на услуги банков-участников Соглашения KASE (официальный список акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа") о формировании индикатора KazPrime (индикатор KazPrime отражает среднее значение по ставкам размещения денег на казахстанском рынке межбанковских депозитов). Тарифы являются публичной информацией и размещены на интернет-ресурсах соответствующих финансовых организаций;
Сt облиг – организация выпуска инфраструктурных облигаций (при необходимости их выпуска), согласно рыночным ценам на соответствующие услуги по результатам обследования рынка;
Сt ком – платные банковские услуги и комиссия по банковским гарантиям, согласно рыночным ценам на услуги банковского гарантирования по результатам обследования рынка услуг банковского гарантирования;
Сt лиц – получение лицензий, патентов, разрешений и документов, предусмотренных в соответствии с действующим законодательством, до начала эксплуатации объекта государственно-частного партнерства;
Сt бюд – обязательные сборы и платежи, взимаемые уполномоченными государственными органами;
Сt ауд – аудиторские проверки, согласно ценовым предложениям аудиторских компаний;
Сt др – расходы, связанные с созданием объекта государственно-частного партнерства, в объеме, не превышающем 1 (одного) процента от суммы всех вышеперечисленных расходов на создание объекта государственно-частного партнерства.

3) Сt сый – мына формулаға сәйкес айқындалатын t кезеңіндегі сыйақы шығыстары:
Rt қар – қарыз капиталы нарығында қалыптасқан, нарықтық сыйақы мөлшерлемесі бойынша есептелген тартылатын қарыздар бойынша есепке жазылатын сыйақы.
Қазақстан Республикасының қарыз капиталы нарығына инвестициялар тартылған жағдайда қарыздар бойынша сыйақыларды төлеуге арналған шығыстар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсының (http://www.nationalbank.kz) "Статистика" бөлімінде статистикалық бюллетеньде соңғы есепті күндегі жағдай бойынша орналастырылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесі (орташа алынған) жөніндегі статистика деректері негізінде айқындалады; шетелдік капиталды тарту кезінде – сыйақылар төлеу бойынша шығыстар LIBOR (London Interbank Offered Rate – Лондон банкаралық нарығында әртүрлі валюталарда және әртүрлі мерзімге қаражат ұсынатын банктер беретін банкаралық кредиттер бойынша орташа өлшенген пайыздық мөлшерлеме, бұдан әрі – LIBOR) мөлшерлемесін және қарыз капиталы нарығында белгіленген нарықтық сыйақы мөлшерлемесі бойынша есептелетін маржа ескеріле отырып есептеледі;
Rt облиг – әлеуметтік-экономикалық дамудың тиісті мақұлданған болжамына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында (http://economy.gov.kz) орналастырылған бюджет параметрлеріне және сәйкес есептеулер кезінде облигациялардың бүкіл айналым мерзімі кезінде қолданылатын тіркелген маржаға сәйкес есептеулер кезінде қаржы-экономикалық моделде болжанатын инфляция деңгейі (тұтыну бағалары) ретінде айқындалатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру кезеңінде инфрақұрылымдық облигациялар (қажет болса оларды шығару) бойынша есептелетін сыйақы;
EDt – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің макроэкономикалық пікіртеріміндегі деректерге сәйкес шетел валютасындағы кредиттер бойынша бағамдық айырмалар;
4) Сt сақ – сақтандыру қызметтерінің нарығын зерттеу нәтижелері бойынша сақтандыру қызметтерінің нарықтық бағаларына сәйкес инфрақұрылымдық облигациялар (қажет болса, оларды шығару) бойынша мемлекет кепілгерлігімен сақтандыруды қоса алғанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға байланысты t кезеңінде барлық сақтандыру түрлеріне арналған шығыстар;
5) Сt басқ – мына формулаға сәйкес айқындалатын t кезеңіндегі өзге де шығыстар:
Сt тар – KazPrime индикаторын (KazPrime индикаторы қазақстандық банкаралық депозиттер нарығында ақшаны орналастыру мөлшерлемесінің орташа мәнін көрсетеді) қалыптастыру туралы KASE келісіміне ("Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының ресми тізімі) қатысушы банктердің көрсетілетін қызметтеріне орташа тарифтер ретінде айқындалатын қарыздарды тарту бойынша шығыстар. Тарифтер жалпыға қолжетімді ақпарат болып табылады және тиісті қаржы ұйымдарының интернет-ресурстарында орналастырылған;
Сt облиг – нарықты зерттеу нәтижелері бойынша тиісті көрсетілетін қызметтердің нарықтық бағаларына сәйкес инфрақұрылымдық облигациялар шығаруды (қажет болса оларды шығару) ұйымдастыру;
Сt ком – банктік кепілдік беру қызметтері нарығын зерттеу нәтижелері бойынша банктік кепілдік беру қызметтерінің нарықтық бағаларына сәйкес ақылы банктік көрсетілетін қызметтер мен банктік кепілдік беру бойынша комиссиялар;
Сt лиц – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану басталғанға дейін қолданыстағы заңнамаға сәйкес көзделген лицензияларды, патенттерді, рұқсаттарды және құжаттарды алу;
Сt бюд – уәкілетті мемлекеттік органдар алатын міндетті алымдар мен төлемдер;
Сt ауд – аудиторлық компаниялардың баға ұсыныстарына сәйкес аудиторлық тексерулер;
Сt т.б. – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға арналған жоғарыда аталған барлық шығыстар сомасының 1 (бір) пайызынан аспайтын көлемде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға байланысты шығыстар.

8. Ежегодный размер компенсации инвестиционных затрат не индексируется. Отдельные статьи инвестиционных затрат (за исключением расходов на налоги, расходов по обслуживанию займов) индексируются на среднее значение фактического уровня инфляции за последние пять лет.
В сумму компенсации инвестиционных затрат не включаются суммы возмещения затрат частного инициатора на разработку проекта информационного листа конкурсной (аукционной) документации и проекта договора государственно-частного партнерства.
Выплата компенсации инвестиционных затрат осуществляется после ввода объекта государственно-частного партнерства в эксплуатацию равными долями в течение срока, составляющего не менее 5 (пяти) лет, в соответствии с договором государственно-частного партнерства.
При этом не допускается перенос сроков выплат компенсации инвестиционных затрат, установленных договором государственно-частного партнерства, на более ранние периоды, за исключением случаев досрочного ввода в эксплуатацию объекта государственно-частного партнерства, без сокращения общего срока выплаты компенсации инвестиционных затрат и с сохранением равномерности выплат компенсации инвестиционных затрат при соблюдении условий пункта 1 статьи 46 Закона.
Параграф 2. Расчет предполагаемого размера операционных затрат
9. При расчете предполагаемого размера операционных затрат по проекту государственно-частного партнерства учитываются следующие группы операционных затрат:
1) затраты на содержание и эксплуатацию, в том числе обслуживание инженерного и технологического оборудования объекта государственно-частного партнерства;
2) затраты на содержание зданий (сооружений) и территории объекта государственно-частного партнерства;
3) административные затраты (оплата труда административно-управленческого персонала; расходы по страхованию; текущие расходы субъекта государственно-частного партнерства (банковские услуги, услуги связи, охранные услуги);
4) расходы по налогам;
5) расходы по страхованию;
6) расходы по обслуживанию займов (начисляемые вознаграждения по займу);
7) прочие операционные затраты, в том числе: текущий ремонт; средний ремонт; материальные расходы (например, сырье необходимое для эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, такие как топливо, запасные части оборудований, мелкий ремонт оборудования); натуральные нормы или материальные запасы, необходимые для функционирования объекта государственно-частного партнерства, такие отраслевые расходы, как: спецодежда, стоимость питания, на объектах государственно-частного партнерства, финансируемые из республиканского и местного бюджетов; необходимое инвентарное имущество на объектах государственно-частного партнерства; обучение для работы на уникальном оборудовании;

8. Инвестициялық шығындар өтемақысының жыл сайынғы мөлшері индекстелмейді. Инвестициялық шығындардың жекелеген баптары (салықтарға арналған шығыстарды, қарыздарға қызмет көрсету жөніндегі шығыстарды қоспағанда) соңғы бес жылдағы инфляцияның нақты деңгейінің орташа мәніне индекстеледі.
Инвестициялық шығындарды өтеу сомасына конкурстық (аукциондық) құжаттаманың ақпараттық парағының жобасын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын әзірлеуге жеке бастамашының шығындарын өтеу сомасы енгізілмейді.
Инвестициялық шығындарға өтемақы төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі пайдалануға берілгеннен кейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес кемінде 5 (бес) жылды құрайтын мерзім ішінде тең үлестермен жүзеге асырылады.
Бұл ретте инвестициялық шығындарға өтемақы төлеудің жалпы мерзімін қысқартпай және Заңның 46-бабының 1-тармағының шарттарын сақтай отырып, инвестициялық шығындарға өтемақы төлеудің біркелкілігін сақтау арқылы мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін мерзімінен бұрын пайдалануға беру жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген инвестициялық шығындарға өтемақы төлеу мерзімдерін анағұрлым ерте кезеңдерге ауыстыруға жол берілмейді.
2-параграф. Операциялық шығындардың болжамды мөлшерін есептеу
9. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша операциялық шығындардың болжамды мөлшерін есептеу кезінде операциялық шығындардың мынадай топтары ескеріледі:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектiсiнiң инженерлiк және технологиялық жабдықтарын ұстауға және пайдалануға арналған шығындар;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің ғимараттарын (құрылыстарын) және аумақтарын ұстауға арналған шығындар;
3) әкімшілік шығындар (әкімшілік-басқару персоналының еңбегіне ақы төлеу; сақтандыру бойынша шығыстар; мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің ағымдағы шығыстары (банктік көрсетілетін қызметтер, байланыс қызметтері, күзет қызметтері);
4) салық бойынша шығыстар;
5) сақтандыру бойынша шығыстар;
6) қарыздарға қызмет көрсету бойынша шығыстар (қарыз бойынша есептелетін сыйақы);
7) басқа операциялық шығындар, оның ішінде: ағымдағы жөндеу; орташа жөндеу; материалдық шығыстар (мысалы мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалануға қажетті отын сияқты шикізат, жабдықтардың қосалқы бөлшектері, жабдықты ұсақ жөндеу); мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектiсiнiң жұмыс iстеуi үшiн қажеттi заттай нормалар немесе материалдық запастар, арнайы киім сияқты салалық шығыстар; республикалық және жергiлiктi бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектiлерiндегi тамақтану құны; мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілеріндегі қажетті инвентарлық мүлік; бірегей жабдықта жұмыс істеу үшін оқыту;

8) не указанные в настоящей главе статьи операционных затрат компенсируются в случае их идентификации в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Компенсация операционных затрат по проекту государственно-частного партнерства не покрывает расходы на организацию финансирования и расходы на вознаграждение по займам, не связанным с созданием объекта государственно-частного партнерства.
10. Компенсация операционных затрат по проекту государственно-частного партнерства представляет собой денежные выплаты за счет бюджетных средств, направленные на возмещение определенного объема операционных затрат, в соответствии с договором государственно-частного партнерства для достижения предельно допустимого размера внутренней нормы доходности, определенного согласно пункту 6 настоящей Методики.
11. Ежегодный размер компенсации операционных затрат не индексируется. Отдельные статьи операционных затрат (за исключением расходов на налоги, расходов по обслуживанию займов) индексируются на среднее значение фактического уровня инфляции за последние пять лет.
Глава 3. Расчет предполагаемых размеров мер государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов по проекту государственно-частного партнерства
Параграф 1. Расчет предполагаемого размера платы за доступность
12. Плата за доступность состоит из:
1) суммы компенсации операционных затрат;
2) суммы вознаграждения частному партнеру за обеспечение им качественных характеристик объекта государственно-частного партнерства, а также доступности объекта государственно-частного партнерства исходя из индивидуальных технико-экономических параметров объекта государственно-частного партнерства.
13. На стадии планирования проекта государственно-частного партнерства предполагаемый размер платы за доступность определяется как сумма компенсации операционных затрат, определенная пунктами 9 и 10 настоящей Методики и сумма вознаграждения частному партнеру за обеспечение им качественных характеристик объекта государственно-частного партнерства, рассчитываемая в соответствии с пунктом 14 настоящей Методики.
14. Максимальный размер вознаграждения частному партнеру за обеспечение им качественных характеристик объекта государственно-частного партнерства не должен превышать сумму денежных выплат, необходимую для достижения предельно допустимого размера внутренней нормы доходности (IRR) проекта, определяемого согласно пункту 6 настоящей Методики.
Ежегодный размер вознаграждения частному партнеру за обеспечение им качественных характеристик объекта государственно-частного партнерства не индексируется.

8) осы тарауда көрсетілмеген операциялық шығындардың баптары халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес сәйкестендірілген жағдайда олар өтеледі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша операциялық шығындардың өтемақысы қаржыландыруды ұйымдастыруға арналған шығыстарды және мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға байланысты емес қарыздар бойынша сыйақы шығыстарын өтемейді.
10. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша операциялық шығындарды өтеу осы Әдістеменің 6-тармағына сәйкес айқындалған кірістіліктің ішкі нормасының жол берілетін шекті мөлшеріне қол жеткізу үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес операциялық шығындардың белгілі бір көлемін өтеуге бағытталған бюджет қаражаты есебінен ақшалай төлемдерді білдіреді.
11. Операциялық шығындар өтемақысының жыл сайынғы мөлшері индекстелмейді. Операциялық шығындардың жекелеген баптары (салықтарға арналған шығыстарды, қарыздарға қызмет көрсету бойынша шығыстарды қоспағанда) соңғы бес жылдағы нақты инфляция деңгейінің орташа мәніне индекстеледі.
3-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік қолдау шараларының болжамды мөлшерін, шығындарды өтеу және кірістер алу көздерін есептеу
1-параграф. Қолжетімділік үшін төлемақының болжамды мөлшерін есептеу
12. Қолжетімділік үшін төлемақы мыналардан тұрады:
1) операциялық шығындарды өтеу сомасы;
2) жекеше әріптеске мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің сапалық сипаттамаларын, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің жеке техникалық-экономикалық параметрлерін негізге ала отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің қолжетімділігін қамтамасыз еткені үшін сыйақы сомасы.
13. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын жоспарлау сатысында қолжетімділік үшін төлемақының болжамды мөлшері осы Әдістеменің 9 және 10-тармақтарында айқындалған операциялық шығындарды өтеу сомасы және жекеше әріптеске мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің сапалық сипаттамаларын қамтамасыз еткені үшін осы Әдістеменің 14-тармағына сәйкес есептелетін сыйақы сомасы ретінде айқындалады.
14. Жекеше әріптеске мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің сапалық сипаттамаларын қамтамасыз еткені үшін сыйақының ең жоғары мөлшері осы Әдістеменің 6-тармағына сәйкес айқындалатын жобаның ішкі кірістілік нормасының (IRR) шекті жол берілетін мөлшеріне қол жеткізу үшін қажетті ақшалай төлемдер сомасынан аспауға тиіс.
Жекеше әріптеске мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің сапалық сипаттамаларын қамтамасыз еткені үшін жыл сайынғы сыйақы мөлшері индекстелмейді.

15. Ставка дисконтирования рассчитывается как средневзвешенная стоимость капитала (WACC – Weighted Average Cost of Capital) по следующей формуле:
Re – стоимость собственного капитала;
E/V – величина собственного капитала в совокупном вложенном капитале;
Rd – стоимость заемного капитала;
D/V – величина заемного капитала в совокупном вложенном капитале;
T – ставка корпоративного подоходного налога.
16. При расчете ставки дисконтирования стоимость собственного капитала частного партнера определяется на основе модели оценки капитальных активов (CAPM – Capital Asset Pricing Model) по следующей формуле:
Re – стоимость собственного капитала;
RF– номинальная безрисковая ставка;
ßp – отраслевой коэффициент бета проекта;
ERP – ожидаемая премия за систематический риск с учетом специфики страны.
Номинальная безрисковая ставка (RF) определяется по следующей формуле:
RF = GBY – CDS страны, (17), где:
GBY – индикатор доходности по неиндексированным государственным ценным бумагам Министерства финансов Республики Казахстан со сроком более 5 (пяти) лет определяется согласно данным, размещенным на официальном интернет-ресурсе Казахстанской фондовой биржи (https://kase.kz/ru/stock_market/KZGB/KZGB_Y/);
CDS страны – спред дефолта (риск) по облигациям страны, в валюте которой оцениваются денежные потоки рекомендуется определять на основе данных Асвата Дамодарана для Республики Казахстан (Country Risk Premiums) на последнюю отчетную дату.
Отраслевой коэффициент бета для проекта государственно-частного партнерства (ßp) определяется по следующей формуле:
ße – коэффициент бета для собственного капитала.
Отраслевой коэффициент бета собственного капитала (ße) определяется по следующей формуле:
ßa ср. – средний коэффициент бета для активов;
D/V – величина заемного капитала в совокупном вложенном капитале;
E/V – величина собственного капитала в совокупном вложенном капитале;
T – ставка корпоративного подоходного налога.
Средний коэффициент бета для активов рассчитывается относительно бета отраслей, в отношении которых реализуется проект государственно-частного партнерства, по следующей формуле:
ßа – значение бета для активов по отраслям;
k – доля отрасли (например, строительство, образование, здравоохранение, энергетика) в проекте определяется по следующей формуле:
Cn – размер затрат соответствующей (-их) отрасли (-ей), в рамках которой (-ых) осуществляется деятельность по проекту государственно-частного партнерства согласно данным финансово-экономической модели проекта государственно-частного партнерства.
Отраслевой коэффициент бета для активов (ßa) рекомендуется определять на основе данных по среднеотраслевой бете для развивающихся стран Асвата Дамодарана на последнюю отчетную дату.

15. Дисконттау мөлшерлемесі капиталдың орташа өлшенген құны ретінде есептеледі (WACC – Weighted Average Cost of Capital):
Re – меншікті капиталдың құны;
E/V – жалпы салынған капиталдағы меншікті капиталдың құны;
Rd – қарыз капиталының құны;
D/V – жалпы салынған капиталдағы қарыз капиталының мөлшері;
T – корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі.
16. Дисконттау мөлшерлемесін есептеу кезінде жекеше әріптестің меншікті капиталының құны күрделі активтерді бағалау моделі (CAPM – Capital Asset Pricing Model) негізінде мына формула бойынша айқындалады:
Re – меншікті капитал құны;
RF– номиналды тәуекелсіз мөлшерлеме;
ßp – бета жобаның салалық коэффициенті;
ERP – елдің ерекшеліктері ескеріле отырып, жүйелі тәуекелдер үшін күтілетін сыйақы.
Номиналды тәуекелсіз мөлшерлеме (RF) мына формула бойынша айқындалады:
RF = GBY – ел CDS, (17), мұндағы:
GBY – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің индекстелмеген мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша 5 (бес) жылдан астам мерзімге кірістілік индикаторы Қазақстан қор биржасының ресми интернет-ресурсында (https://kase.kz/ru/stock_market/KZGB/KZGB_Y/) орналастырылған деректерге сәйкес айқындалады;
елдің CDS – валютасында ақша ағындары бағаланатын елдің облигациялары бойынша дефолт спреді (тәуекел). Асвата Дамодаранның Қазақстан Республикасына арналған деректері (Country Risk Premiums) негізінде соңғы есепті күнге айқындау ұсынылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына арналған салалық бета коэффициент (ßp) мына формула бойынша айқындалады:
ße – меншікті капиталға арналған бета коэффициент.
Меншікті капиталдың салалық бета коэффициенті (ße) мына формула бойынша айқындалады:
ßa орт. – активтерге арналған бетаның орташа коэффициенті;
D/V – жалпы салынған капиталдағы қарыз капиталының шамасы;
E/V – жалпы салынған капиталдағы меншікті капиталдың шамасы;
T – корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі.
Активтерге арналған бетаның орташа коэффициенті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы іске асырылатын бета салаларға қатысты мына формула бойынша есептеледі:
ßа – салалар бойынша активтерге арналған бета мәні;
k – жобадағы саланың үлесі (мысалы құрылыс, білім беру, денсаулық сақтау, энергетика) мына формула бойынша айқындалады:
Cn – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық моделінің деректеріне сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша қызмет жүзеге асырылатын тиісті сала (-лар) шығындарының мөлшері.
Активтерге арналған салалық бета коэффициентті (ßa) Асвата Дамодаранның дамушы елдерге арналған орташа салалық бета бойынша деректерінің негізінде соңғы есепті күнге айқындау ұсынылады.

17. Ставка корпоративного подоходного налога определяется в номинальном выражении в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
18. Премию за систематический риск (ERP) с учетом страновой специфики (странового риска) рекомендуется определять на основе данных Асвата Дамодарана для Республики Казахстан (Country Risk Premiums) на последнюю дату обновления, но не позднее, чем за год, предшествующий началу планирования проекта государственно-частного партнерства.
19. Ежегодный размер платы за доступность не индексируется.
Параграф 2. Расчет предполагаемого размера вознаграждения за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства, находящимся в государственной собственности
20. Максимальный размер вознаграждения за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства, находящимся в государственной собственности, не должен превышать сумму денежных выплат, необходимую для достижения предельно допустимого размера внутренней нормы доходности (IRR) проекта, определяемого согласно пункту 6 настоящей Методики.
21. Ежегодный размер вознаграждения за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства, находящимся в государственной собственности, не индексируется.
Параграф 3. Расчет предполагаемого размера арендной платы
22. Арендная плата применяется в договорах государственно-частного партнерства, предусматривающих имущественный наем объекта государственно-частного партнерства, находящегося в частной собственности, государственным партнером.
23. Расчет предполагаемого размера арендной платы применяется для определения размера выплат государственным партнером частному партнеру в рамках договора государственно-частного партнерства.
24. При определении предполагаемого размера арендной платы за основу принимаются параметры, предъявляемые государственным партнером к нанимаемому имуществу.
25. Предполагаемый размер арендной платы рассчитывается для каждого года реализации проекта государственно-частного партнерства.
26. Предполагаемый размер годовой ставки арендной платы при аренде помещений административно-офисного назначения составляет по следующейформуле:
BRа – базовая ставка арендной платы при аренде административно-офисных помещений за 1 (один) квадратный метр, исходя из класса помещения в соответствии с приложением к настоящей Методике;
S – арендуемая площадь для целей проекта;
kси – коэффициент, учитывающий степень изношенности арендуемого оборудования.
Размер базовой ставки определяется согласно данным статистики "Цены и индексы цен на аренду коммерческой недвижимости в Республике Казахстан", размещенной на официальном интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.

17. Корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес номиналды мәнде айқындалады.
18. Елдің ерекшеліктері (ел тәуекелі) ескеріле отырып, жүйелі тәуекел үшін сыйақыны (ERP) Асвада Дамодаранның Қазақстан Республикасына арналған деректері (Country Risk Premiums) негізінде соңғы жаңарту күніне, бірақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын жоспарлау басталғанға дейін бір жылдан кешіктірмей айқындау ұсынылады.
19. Қолжетімділік үшін жыл сайынғы төлемақы мөлшері индекстелмейді.
2-параграф. Мемлекет меншiгiндегi мемлекеттiк-жекешелік әрiптестiк объектiсiн басқаруды жүзеге асырғаны үшiн сыйақының болжамды мөлшерiн есептеу
20. Мемлекет меншігіндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақының ең жоғары мөлшері осы Әдістеменің 6-тармағына сәйкес айқындалатын жобаның ішкі кірістілік нормасының (IRR) шекті жол берілетін мөлшеріне қол жеткізу үшін қажетті ақшалай төлемдер сомасынан аспауға тиіс.
21. Мемлекет меншігіндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақының жыл сайынғы мөлшері индекстелмейді.
3-параграф. Жалдау төлемақысының болжамды мөлшерін есептеу
22. Жалдау төлемақысы мемлекеттік әріптестің жеке меншіктегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін мүліктік жалдауын көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарында қолданылады.
23. Жалдау төлемақысының болжамды мөлшерін есептеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты шеңберінде мемлекеттік әріптестің жекеше әріптеске төлейтін төлемдерінің мөлшерін айқындау үшін қолданылады.
24. Жалдау төлемақысының болжамды мөлшерін айқындау кезінде мемлекеттік әріптестің жалдайтын мүлікке қоятын параметрлері негізге алынады.
25. Жалдау төлемақысының болжамды мөлшері мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың әрбір жылы үшін есептеледі.
26. Әкімшілік-офистік мақсаттағы үй-жайларды жалдау кезінде жалдау төлемақысының жылдық мөлшерлемесінің болжамды мөлшері мына формула бойынша айқындалады:
BRа – осы Әдістемеге қосымшаға сәйкес үй-жайдың класына негізделген әкімшілік-офистік үй-жайларды жалдау кезіндегі жалдау төлемақысының 1 (бір) шаршы метрге шаққандағы базалық мөлшерлемесі;
S – жобаның мақсаттары үшін жалданатын алаң;
kтд – жалданатын жабдықтың тозу дәрежесін ескеретін коэффициент.
Базалық мөлшерлеменің мөлшері Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми интернет-ресурсында орналастырылған "Қазақстан Республикасындағы коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беру бағасы мен баға индекстері" статистикалық деректеріне сәйкес айқындалады.

27. Предполагаемый размер годовой ставки арендной платы при аренде помещений иного назначения составляет по следующей формуле:
BRин – 1 месячный расчетный показатель для городов Астана, Алматы и Шымкент, 0,6 месячного расчетного показателя для села, поселка, сельского округа, района в городе, города, района, области, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий год, за 1 квадратный метр, тенге в месяц;
S – арендуемая площадь, квадратный метр;
kск – коэффициент, учитывающий степень комфортности, для помещений со всеми инженерно-техническими устройствами (электрическая энергия, канализация, водоснабжение, отопление, телефонизация, интернет) – 1, при отсутствии каких-либо видов коммуникаций уменьшается на 0,1 за каждый вид;
kси – коэффициент, учитывающий степень изношенности арендуемого оборудования, определяемый по следующей формуле:
BSV – стоимость арендуемых основных средств по балансовой (остаточной) стоимости;
OV – стоимость арендуемых основных средств по первоначальной стоимости.
В проекте государственно-частного партнерства не допускается аренда оборудования со степенью изношенности более 50 (пятидесяти) процентов.
Параграф 4. Расчет предполагаемого размера гарантии потребления
28. Гарантия потребления государством определенного объема товаров, работ и услуг, производимых в ходе реализации проекта государственно-частного партнерства, предоставляется частному партнеру (off-take контракты), как мера государственной поддержки с обеспечением окупаемости вложенных инвестиций и достижимости внутренней нормы доходности (IRR) проекта в размере равном ставке дисконтирования + (плюс) 3 (три) процентных пункта.
29. Гарантия потребления государством предоставляется в проектах, не требующих платы со стороны населения.
30. Гарантия потребления государством не применяется в проектах, предусматривающих государственный заказ, выделяемый в разрезе отраслей (например, государственный образовательный заказ, гарантированный объем бесплатной медицинской помощи).
31. Предполагаемый размер гарантии потребления государством определяется для каждого года реализации проекта как гарантированная сумма реализации фиксированного объема (100 (сто) процентов производственной мощности) по следующей формуле:
pi – цена реализации товара/работы/услуги в i-м году реализации проекта;
PC – производственная мощность проекта.
32. Цена реализации товара/работы/услуги устанавливается отраслевым государственным органом.
Параграф 5. Расчет предполагаемого размера мер государственной поддержки
33. Оценка государственных натурных грантов осуществляется в соответствии с пунктом 4 статьи 288 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.

27. Өзге де мақсаттағы үй-жайларды жалдау кезінде жалдау төлемақысының жылдық мөлшерлемесінің болжамды мөлшері мыналарды құрайды:
BRин – тиісті жылға арналған республикалық бюджетте көзделген Астана, Алматы және Шымкент қалалары үшін 1 айлық есептiк көрсеткiш, ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан, қала, аудан, облыс үшін 0,6 айлық есептiк көрсеткiш, 1 шаршы метр үшін айына теңгемен;
S – жалданатын алаң, шаршы метр;
kжд – барлық инженерлік-техникалық құрылғылары (электр энергиясы, кәріз, сумен жабдықтау, жылу, телефондандыпу, интернет) бар үй-жайлар үшін жайлылық дәрежесін ескеретін коэффициент – 1, қандай да бір коммуникация түрі болмаған кезде әрбір түр үшін 0,1-ге төмендейді;
kтд – жалданатын жабдықтың тозу дәрежесін ескеретін, мына формула бойынша айқындалатын коэффициент:
BSV – баланстық (қалдық) құн бойынша жалданатын негізгі құралдардың құны;
OV – бастапқы құн бойынша жалданатын негізгі құралдардың құны.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасында тозу дәрежесі 50 (елу) пайыздан асатын жабдықты жалдауға жол берілмейді.
4-параграф. Тұтыну кепілдігінің болжамды мөлшерін есептеу
28. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру барысында өндірілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің белгілі бір көлемін мемлекеттің тұтыну кепілдігі жекеше әріптеске (off-take келісімшарттары) салынған инвестициялардың қайтарымдылығын және жобаның дисконттау мөлшерлемесіне + (қосу) 3 (үш) пайыздық тармаққа тең мөлшерде жобаның ішкі кірістілік нормасына (IRR) қол жеткізуді қамтамасыз ете отырып, мемлекеттік қолдау шарасы ретінде ұсынылады.
29. Мемлекеттiң тұтыну кепiлдiгi халық тарапынан төлемақы талап етілмейтiн жобаларда беріледі.
30. Мемлекеттің тұтыну кепілдігі салалар бойынша бөлінетін мемлекеттік тапсырысты (мысалы мемлекеттік білім беру тапсырысы, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі) көздейтін жобаларда қолданылмайды.
31. Мемлекеттiң тұтыну кепiлдiгiнiң болжамды мөлшерi жобаны iске асырудың әр жылы үшiн тіркелген көлемдi (100 (жүз) пайыз өндiрiстiк қуат) өткізудің кепiлдiк берiлген сомасы ретiнде мына формула бойынша айқындалады:
pi – жобаны іске асырудың i-ші жылында тауарларды/жұмыстарды/көрсетілетін қызметтерді өткізу бағасы;
PC – жобаның өндірістік қуаты.
32. Тауарларды/жұмыстарды/көрсетілетін қызметтерді өткізу бағасын салалық мемлекеттік орган белгілейді.
5-параграф. Мемлекеттік қолдау шараларының болжамды мөлшерін есептеу
33. Мемлекеттік заттай гранттарды бағалау Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 288-бабының 4-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.

34. Предполагаемый размер поручительства государства по инфраструктурным облигациям (при необходимости их выпуска) в рамках договоров государственно-частного партнерства рассчитывается как сумма основного долга по облигационному займу, обеспеченного поручительством, и вознаграждения по нему по наиболее высокой процентной ставке, прогнозируемой на период реализации проекта государственно-частного партнерства, начисленного за 1 (один) период начисления и 6 (шесть) месяцев:
V = DP * (1 + r/p + 0.5 * r), (26), где:
DP – сумма основного долга;
r – процентная ставка, определяемая как максимальный уровень инфляции, прогнозируемый в финансово-экономической модели, + (плюс) фиксированная маржа, действующая на протяжении всего срока обращения облигаций;
p – количество периодов начисления купонного вознаграждения в календарном году.
35. Предполагаемый размер государственной гарантии по негосударственным займам рассчитывается как сумма основного долга по займу, обеспеченного государственной гарантией, и вознаграждения по нему по наиболее высокой процентной ставке, прогнозируемой на период реализации проекта государственно-частного партнерства, начисленного за 1 (один) период начисления и 1 (один) месяц, либо за период в соответствии с условиями договора:
G = DP * (1 + r/p + r/12), (27), где:
DP – сумма основного долга по займу, гарантируемому государством;
r – наиболее высокая прогнозируемая на период реализации проекта государственно-частного партнерства годовая ставка вознаграждения по займу, гарантируемому государством, в соответствии с условиями договора о займе или конкурсной заявки. На этапе разработки конкурсной документации определяется как ставка EURIBOR + (плюс) 1 (один) процент (для займов в иностранной валюте), верхняя граница процентного коридора базовой ставки, установленной в соответствии со статьей 34 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", + (плюс) 1 (один) процент (для займов в национальной валюте);
p – количество периодов начисления вознаграждения по займу, гарантируемому государством, в календарном году.
36. Предполагаемый размер софинансирования проекта государственно-частного партнерства равен совокупной величине расходов, производимых из государственного бюджета в течение инвестиционного периода, но не может превышать 30 (тридцати) процентов от размера инвестиций, производимых с целью создания объектов государственно-частного партнерства.
37. Софинансирование проекта государственно-частного партнерства применяется при соответствии проекта государственно-частного партнерства нижеперечисленным критериям в совокупности:

34. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары шеңберінде инфрақұрылымдық облигациялар (қажет болса, оларды шығару) бойынша мемлекеттік кепілгерліктің болжамды мөлшері кепілгерлікпен қамтамасыз етілген облигациялық қарыз бойынша негізгі борыштың және ол бойынша 1 (бір) есептеу кезеңіне және 6 (алты) айға есепке жазылған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңіне болжанатын ең жоғары пайыздық мөлшерлеме бойынша сыйақы сомасы ретінде есептеледі:
V = DP * (1 + r/p + 0.5 * r), (26), мұндағы:
DP – негізгі борыш сомасы;
r – қаржы-экономикалық моделде болжанатын инфляцияның ең жоғары деңгейі ретінде айқындалатын пайыздық мөлшерлеме + (қосу) облигациялардың бүкіл айналым мерзімі кезінде қолданылатын тіркелген маржа;
p – күнтізбелік жылда купондық сыйақыны есепке жазу кезеңдерінің саны.
35. Мемлекеттік емес қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктің болжамды мөлшері мемлекеттік кепілгерлікпен қамтамасыз етілген қарыз бойынша негізгі борыштың және ол бойынша 1 (бір) есептеу кезеңіне және 1 (бір) айға не шарт талаптарына сәйкес кезеңге есепке жазылған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңіне болжанатын ең жоғары пайыздық мөлшерлеме бойынша сыйақы сомасы ретінде есептеледі:
G = DP * (1 + r/p + r/12), (27), мұндағы:
DP – мемлекет кепілдік берген қарыз бойынша негізгі борыш сомасы;
r – қарыз туралы шарттың немесе конкурстық өтінімнің талаптарына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңінде мемлекет кепілдік беретін қарыз бойынша болжанатын ең жоғары жылдық сыйақы мөлшерлемесі. Конкурстық құжаттаманы әзірлеу кезеңінде LIBOR мөлшерлемесі + (қосу) 1 (бір) пайыздық тармақ (шетел валютасындағы қарыздар үшін), "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабына сәйкес белгіленген базалық мөлшерлеменің пайыздық дәлізінің жоғарғы шегі + (қосу) 1 (бір) пайыздық тармақ (шетел валютасындағы қарыздар үшін) ретінде айқындалады;
p – күнтізбелік жылда мемлекет кепілдік берген қарыз бойынша сыйақыны есепке жазу кезеңдерінің саны.
36. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қоса қаржыландырудың болжамды мөлшері инвестициялық кезең ішінде мемлекеттік бюджеттен жұмсалған шығыстардың жиынтық шамасына тең, бірақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін құру мақсатында салынатын инвестициялар мөлшерінің 30 (отыз) пайызынан аспауға тиіс.
37. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын бірлесіп қаржыландыру мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы тұтастай алғанда төменде көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келген кезде:

1) проект государственно-частного партнерства инициирован центральным государственным органом либо местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы в соответствии с компетенцией, установленной Законом;
2) стоимость создания объекта государственно-частного партнерства составляет не менее полуторамиллионного месячного расчетного показателя.
38. Стоимость исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, принадлежащих государству является стоимостью, определенной согласно законодательству Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности и оценочной деятельности.
39. Стоимость объекта государственно-частного партнерства определяется в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (IAS) 16 "Основные средства".
Приложение к Методике
определения стоимости создания
и (или) реконструкции объекта
государственно-частного
партнерства
Параметры для определения базовой ставки при аренде административно-офисных помещений
Критерии
Офисы класса "А"
Офисы класса "В"
Офисы класса "С"
Офисы класса "D"
Назначение здания
Офисные помещения в специализированных офисных зданиях, реконструированные и переоборудованные административные здания с качественной отделкой.
Нежилые помещения в административно-офисных зданиях, здания иного назначения, приспособленные под офисы.
Помещения в жилых и нежилых зданиях, приспособленные для размещения офисов (первые этажи и подвалы жилых домов).
Срок эксплуатации здания
Здания новой постройки или реконструированные
Более 3 лет эксплуатации, реконструированные здания иного назначения
Более 5 лет эксплуатации, реконструированные здания иного назначения
Расположение
В деловых районах города, на главных транспортных магистралях и площадях, с удобным подъездом
Вдали от деловых районов города, от главных улиц, неудобный подъезд
Значительная удаленность от деловых районов города, центральных улиц, неудобный подъезд
Инфраструктура и сервис
Хорошо развитая инфраструктура; оптико-волоконная связь и телекоммуникации; наличие конференц-залов, переговорных, центральной Reception, средств бытового обслуживания и отдыха
Развитая инфраструктура; оптико-волоконная связь и телекоммуникации; наличие конференц-залов, переговорных, центральной Reception, средств бытового обслуживания и отдыха
Недостаточная инфраструктура обслуживания бизнеса и отдыха
Управление зданием
Профессиональное управление. Здание содержится в безупречном состоянии, имеет собственные службы безопасности, управления и обслуживания
Профессиональное управление. Здание содержится в безупречном состоянии
Круглосуточная охрана; хорошая служба эксплуатации; опытный арендодатель
Приложение 10 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 52
Методика оценки социально-экономической эффективности проектов государственно-частного партнерства

1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына орталық мемлекеттік орган не Заңда белгіленген құзыретіне сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы бастамашылық жасағанда;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру құны кемінде бір жарым миллион айлық есептік көрсеткішті құрағанда қолданылады.
38. Мемлекетке тиесілі зияткерлік меншік объектiлерiне ерекше құқықтардың құны Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік және бағалау қызметі мәселелері жөніндегі заңнамасына сәйкес айқындалған құн болып табылады.
39. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құны 16 "Негізгі құралдар" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IAS) сәйкес айқындалады.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік объектісін құру және
(немесе) реконструкциялау
құнын айқындау
әдістемесіне қосымша
Әкімшілік-офистік үй-жайларды жалдау кезінде базалық мөлшерлемені айқындау параметрлері
Өлшемшарт
"А" класындағы офистер
"В" класындағы офистер
"С" класындағы офистер
"D" класындағы офистер
Ғимараттың мақсаты
Мамандандырылған офистік ғимараттардағы офистік үй-жайлар, әрлеу сапасы жоғары, реконструкцияланған және қайта жарақталған әкімшілік ғимараттар
Әкімшілік-офистік ғимараттардағы тұрғын емес үй-жайлар, офиске бейімделген өзге мақсаттағы ғимараттар
Офистерді орналастыруға бейімделген тұрғын және тұрғын емес ғимараттардағы үй-жайлар (тұрғын үйлердің бірінші қабаттары мен жертөлелері)
Ғимаратты пайдалану мерзімі
Жаңадан салынған немесе реконструкцияланған ғимараттар
3 жылдан астам пайдалану, өзге мақсаттағы реконструкцияланған ғимараттар
5 жылдан астам пайдалану, өзге мақсаттағы реконструкцияланған ғимараттар
Орналасқан жері
Қаланың іскерлік аудандарында, басты көлік магистральдарында және кіреберісі ыңғайлы алаңдарда
Қаланың іскерлік аудандарынан, негізгі көшелерден шалғай, кіреберісі ыңғайсыз
Қаланың іскерлік аудандарынан, орталық көшелерден айтарлықтай қашық, кіреберісі ыңғайсыз
Инфрақұрылым және сервис
Жақсы дамыған инфрақұрылым; талшықты-оптикалық байланыс және телекоммуникация; конференц-залдардың, келіссөз залдарының, орталық Reception, тұрмыстық қызмет көрсету және демалыс құралдарының болуы
Дамыған инфрақұрылым; талшықты-оптикалық байланыс және телекоммуникация; конференц-залдардың, келіссөз залдарының, орталық Reception, тұрмыстық қызмет көрсету және демалыс құралдарының болуы
Бизнес және демалыс инфрақұрылымының жеткіліксіздігі
Ғимаратты басқару
Кәсіби басқару. Ғимарат мінсіз күйде ұсталады, өзінің қауіпсіздік, басқару және техникалық қызмет көрсету қызметтері бар
Кәсіби басқару. Ғимарат мінсіз күйде ұсталады.
Тәулік бойы күзет; жақсы пайдалану қызметі; тәжірибелі жалға беруші
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 52 Бұйрыққа
10-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау әдістемесі

Глава 1. Общие положения
1. Методика оценки социально-экономической эффективности проектов государственно-частного партнерства (далее – Методика), разработана в соответствии с подпунктом 11-1) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон) и применяется для обеспечения соблюдения единых требований к оценке социально-экономической эффективности проектов государственно-частного партнерства.
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) базовые социальные эффекты – изменения социального характера, свойственные всем проектам государственно-частного партнерства не зависимо отрасли реализации проекта государственно-частного партнерства;
2) базовые экономические эффекты – изменения экономического характера, свойственные всем проектам государственно-частного партнерства не зависимо отрасли реализации проекта государственно-частного партнерства;
3) отраслевые социальные эффекты – изменения социального характера, свойственные проектам государственно-частного партнерства, реализуемым в соответствующих отраслях экономики;
4) отраслевые экономические эффекты – изменения экономического характера, свойственные проектам государственно-частного партнерства, реализуемым в соответствующих отраслях экономики.
3. Оценка социально-экономической эффективности проекта государственно-частного партнерства отражает социально-экономические выгоды и затраты от реализации проекта государственно-частного партнерства и включает следующие разделы:
1) анализ текущей социально-экономической ситуации в отрасли, регионе и Республике Казахстан и перспективы ее развития без учета проекта государственно-частного партнерства;
2) анализ текущей социально-экономической ситуации в отрасли, регионе и Республике Казахстан и перспективы ее развития в случае реализации проекта государственно-частного партнерства;
3) анализ влияния реализации проекта государственно-частного партнерства на развитие смежных отраслей, при необходимости включая влияние на развитие граничащих административно-территориальных единиц Республики Казахстан;
4) анализ влияния проекта государственно-частного партнерства на рост экспортного потенциала Республики Казахстан, импортозамещение и развитие инноваций;
5) анализ выгод и затрат по проекту государственно-частного партнерства;
6) анализ влияния проекта государственно-частного партнерства на окружающую среду;
7) расчет прямого, косвенного и совокупного социально-экономического эффекта;
8) расчет показателей экономической чистой приведенной стоимости (Economic Net Present Value – ENPV), экономической внутренней нормы доходности (Economic Internal Rate of Return – EIRR).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 11-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекттік-жекешелік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалауға қойылатын бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қолданылады.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) базалық әлеуметтік әсерлер – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру саласына қарамастан, барлық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына тән әлеуметтік сипаттағы өзгерістер;
2) базалық экономикалық әсерлер – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру саласына қарамастан, барлық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына тән экономикалық сипаттағы өзгерістер;
3) салалық әлеуметтік әсерлер – экономиканың тиісті салаларында іске асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына тән әлеуметтік сипаттағы өзгерістер;
4) салалық экономикалық әсерлер – экономиканың тиісті салаларында іске асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына тән экономикалық сипаттағы өзгерістер.
3 Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың әлеуметтік-экономикалық пайдасы мен шығындарын көрсетеді және мыналарды қамтиды:
1) саладағы, өңірдегі және Қазақстан Республикасындағы ағымдағы әлеуметтік-экономикалық ахуалды және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын есепке алмағанда, оның даму перспективаларын талдау;
2) саладағы, өңірдегі, Қазақстан Республикасындағы ағымдағы әлеуметтік-экономикалық жағдайды және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы іске асырылған жағдайда, оны дамыту перспективаларын талдау;
3) қажет болған кезде Қазақстан Республикасының шекаралас әкімшілік-аумақтық бірліктерін дамытуға ықпалын қоса алғанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың әсерін талдау;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импортты алмастыруға, инновацияларды дамытуға әсерін талдау;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының пайдасы мен шығындарын талдау;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қоршаған ортаға әсерін талдау;
7) тікелей, жанама және жиынтық әлеуметтік-экономикалық әсерді есептеу;
8) экономикалық таза келтірілген құн (Economic Net Present Value – ENPV), экономикалық ішкі кірістілік нормасы (Economic Internal Rate of Return – EIRR) көрсеткіштерін есептеу.

4. Оценка социально-экономической эффективности проекта государственно-частного партнерства производится за период, охватывающий временной интервал с предполагаемого момента подписания договора государственно-частного партнерства до истечения срока действия договора государственно-частного партнерства.
5. Расчет социально-экономических эффектов проекта государственно-частного партнерства производится с использованием данных финансово-экономической модели проекта государственно-частного партнерства.
6. Примерный перечень социально-экономических эффектов проектов государственно-частного партнерства приведен в приложении 1 к настоящей Методике.
Глава 2. Структура социально-экономической оценки проекта государственно-частного партнерства
7. Анализ текущей социально-экономической ситуации в отрасли, регионе и Республике Казахстан и перспективы ее развития без учета проекта государственно-частного партнерства содержит:
1) анализ основных социально-экономических показателей (в том числе уровня доходов населения, уровня безработицы, занятости, смертности, рождаемости, валового внутреннего продукта, валового регионального продукта, инвестиционного климата) по имеющимся статистическим данным официальных источников за последние 5 (пять) лет;
2) анализ основных отраслевых (региональных) показателей (в том числе объема производства продукции (товара/услуги), доли отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объема инвестиций в отрасль (регион), их тенденций в планируемом периоде) по имеющимся статистическим данным официальных источников за последние 5 (пять) лет.
8. Анализ текущей социально-экономической ситуации в отрасли, регионе и Республике Казахстан и перспективы ее развития в случае реализации проекта государственно-частного партнерства содержит:
1) анализ изменения основных социально-экономических показателей (в том числе уровня доходов населения, уровня безработицы, занятости, смертности, рождаемости, валового внутреннего продукта, валового регионального продукта, инвестиционного климата) за период реализации проекта государственно-частного партнерства;
2) анализ изменения основных отраслевых (региональных) показателей (в том числе объема производства продукции (товара/услуги), доли отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объема инвестиций в отрасль (регион), их тенденций в планируемом периоде) за период реализации проекта государственно-частного партнерства.
9. Анализ влияния реализации проекта государственно-частного партнерства на развитие смежных отраслей, при необходимости включая влияние на развитие граничащих административно-территориальных единиц Республики Казахстан, содержит описание влияния проекта государственно-частного партнерства на другие виды деятельности в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (ОКЭД).

4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына қол қоюдың болжамды сәтінен бастап мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейінгі уақыт аралығын қамтитын кезең ішінде жүргізіледі.
5. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін есептеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық моделінің деректерін пайдалана отырып жүргізіледі.
6. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық әсерлерінің болжамды тізбесі осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген.
2-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын әлеуметтік-экономикалық бағалаудың құрылымы
7. Саладағы, өңірдегі, Қазақстан Республикасындағы қазіргі әлеуметтік-экономикалық ахуалды және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын есепке алмағанда, оны дамыту перспективаларын талдау мыналарды:
1) ресми дереккөздердің соңғы 5 (бес) жылдағы қолда бар статистикалық деректері бойынша негізгі әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерді (оның ішінде халықтың табыс деңгейін, жұмыссыздық, жұмыспен қамтылу, өлім-жітім, бала туу деңгейін, жалпы ішкі өнімді, жалпы өңірлік өнімді, инвестициялық ахуалды) талдауды;
2) ресми дереккөздердің соңғы 5 (бес) жылдағы қолда бар статистикалық деректері бойынша негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштерін (оның ішінде өнім өндірісінің (тауарлардың/қызметтердің) көлемін, жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланы (өңірдің) үлесін, салаға (өңірге) салынған инвестиция көлемін, олардың жоспарлы кезеңдегі үрдістерінің) талдауды қамтиды.
8. Саладағы, өңірдегі, Қазақстан Республикасындағы қазіргі әлеуметтік-экономикалық жағдайды және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы іске асырылған жағдайда, оның даму перспективаларын талдау мыналарды:
1) Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңіндегі негізгі әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштердің (халықтың табыс деңгейі, жұмыссыздық деңгейі, жұмыспен қамту, өлім-жітім, туу, жалпы ішкі өнім, жалпы өңірлік өнім, инвестициялық ахуал) өзгерістерін талдауды;
2) Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңіндегі негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштердің (оның ішінде өнім өндірісінің (тауарлардың/қызметтердің) көлемін, жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесін, салаға (өңірге) салынған инвестиция көлемін, олардың жоспарлы кезеңдегі үрдістерін) өзгерістерін талдауды қамтиды.
9. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың аралас салаларды дамытуға ықпалын талдау, қажет болған кезде көрші өңірлердің дамуына ықпалын қоса алғанда, экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қызметтің басқа түрлеріне ықпалын сипаттауды қамтиды.

10. Анализ влияния реализации проекта государственно-частного партнерства на рост экспортного потенциала Республики Казахстан и импортозамещения, развитие инноваций содержит:
1) анализ благоприятного воздействия проекта государственно-частного партнерства на экспортный потенциал отрасли (региона) Республики Казахстан при реализации на международном рынке товаров, работ и услуг, производимых в рамках проекта государственно-частного партнерства;
2) анализ замещения, производимыми в рамках проекта государственно-частного партнерства товарами, работами и услугами их импортных аналогов;
3) анализ воздействия проекта государственно-частного партнерства на развитие инновационной деятельности, научно-технического потенциала в регионе и Республике Казахстан.
11. Анализ выгод и затрат по проекту государственно-частного партнерства содержит:
1) анализ количественных показателей прямых и косвенных выгод, получателями которых являются субъекты государственно-частного партнерства, население, поставщики товаров, работ, услуг и третьи лица, прямо или косвенно связанные с реализацией проекта государственно-частного партнерства и (или) его результатами;
2) анализ количественных показателей прямых и косвенных затрат, производимых субъектами государственно-частного партнерства, населением, поставщиками товаров, работ, услуг и третьими лицами, прямо или косвенно связанных с реализацией проекта государственно-частного партнерства и (или) его результатами.
12. Анализ влияния проекта государственно-частного партнерства на окружающую среду содержит описание положительных и (или) отрицательных эффектов от реализации проекта государственно-частного партнерства на окружающую среду (в том числе соответствие Экологическому кодексу Республики Казахстан, применимым международным и национальным стандартам; применение в проекте государственно-частного партнерства возобновляемых источников энергии, оборудования с высоким классом энергопотребления и наличие иных факторов, воздействующих на окружающую среду).
13. Расчет косвенных выгод содержит:
1) расчет базовых социальных эффектов производится в соответствии с параграфом 1 главы 3 настоящей Методики;
2) расчет базовых экономических эффектов производится в соответствии с параграфом 2 главы 3 настоящей Методики;
3) расчет отраслевых социальных эффектов производится в соответствии с утвержденными отраслевыми рекомендациями, регламентирующими методологию расчета эффектов от реализации проекта в соответствующей отрасли и (или) другими применимыми методами с обоснованием расчетов;

10. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импортты алмастыруға, инновацияларды дамытуға ықпалын талдау мыналарды:
1) Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының халықаралық нарықта мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы шеңберінде өндірілген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізу кезінде Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының Қазақстан Республикасы саласының (өңірінің) экспорттық әлеуетіне қолайлы әсерін талдауды;
2) Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы шеңберінде өндірілген тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің олардың импорттық аналогтарын алмастыруын талдауды;
3) өңірдегі және Қазақстан Республикасындағы инновациялық, ғылыми-техникалық әлеуетті дамытуға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының әсерін талдауды қамтиды.
11. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының пайдасы мен шығынын талдау мыналарды:
1) алушылары мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері, халық, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушілер және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырумен және (немесе) оның нәтижелерімен тікелей немесе жанама байланысты үшінші тұлғалар болып табылатын тікелей және жанама пайдалардың сандық көрсеткіштерін талдауды;
2) алушылары мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері, халық, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушілер және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырумен және (немесе) оның нәтижелерімен тікелей немесе жанама байланысты үшінші тұлғалар шеккен тікелей және жанама шығындардың сандық көрсеткіштерін талдауды қамтиды.
12. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қоршаған ортаға ықпалын талдау мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудан болатын қоршаған ортаға оң және (немесе) теріс әсерлердің сипаттамасын (оның ішінде Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне, қолданылатын халықаралық және ұлттық стандарттарға сәйкестігі; мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасында жаңартылатын энергия көздерін, энергияны тұтыну класы жоғары жабдықты қолдану және қоршаған ортаға әсер ететін басқа факторлардың болуы) қамтиды.
13. Жанама пайданы есептеу:
1) базалық әлеуметтік әсерлерді есептеу осы Әдістеменің 3-тарауының 1-параграфына сәйкес жүргізіледі;
2) базалық әлеуметтік әсерлерді есептеу осы Әдістеменің 3-тарауының 2-параграфына сәйкес жүргізіледі;
3) салалық әлеуметтік әсерлерді есептеу тиісті саладағы жобаны іске асырудан болатын әсерлерді есептеу әдістемесін және (немесе) есептеулерді негіздей отырып, басқа қолданылатын әдістерді регламенттейтін бекітілген салалық ұсынымдарға сәйкес жүргізіледі;

4) расчет отраслевых экономических эффектов производится в соответствии с утвержденными отраслевыми рекомендациями, регламентирующими методологию расчета эффектов от реализации проекта в соответствующей отрасли и (или) другими применимыми методами с обоснованием расчетов.
Косвенные затраты определяются как количественный показатель изменений, оказывающих негативное влияние на субъекты государственно-частного партнерства, население, поставщиков товаров, работ, услуг и третьих лиц, косвенно связанных с реализацией проекта государственно-частного партнерства и (или) его результатами.
14. Расчет экономической чистой приведенной стоимости (ENPV), экономической внутренней нормы доходности (EIRR) производится в соответствии с главой 4 настоящей Методики.
15. При оценке социально-экономической эффективности проекта государственно-частного партнерства в каждом из разделов, указанных в пункте 3 настоящей Методики, отражаются выводы по соответствующему разделу.
Глава 3. Расчет базовых социальных и базовых экономических эффектов от реализации проекта государственно-частного партнерства
Параграф 1. Расчет базовых социальных эффектов проекта государственно-частного партнерства
16. Эффект от увеличения притока денежных средств во внебюджетные фонды рассчитывается как сумма притока денежных средств в виде уплаты частным партнером и его наемными сотрудниками в рамках проекта государственно-частного партнерства отчислений, направляемых на улучшение пенсионного, социального, обязательного медицинского обслуживания населения в период времени t:
SEt бюдж = ∑Ft СО + ∑Ft ОСМС + ∑Ft ПФ, (1), где:
SEt бюдж – эффект от увеличения притока денежных средств во внебюджетные фонды;
Ft СО – социальные отчисления, подлежащие к уплате в бюджет, наемными сотрудниками частного партнера в период времени t;
Ft ОСМС – выплаты по обязательному социальному медицинскому страхованию, подлежащие к уплате в бюджет частным партнером и его наемными сотрудниками в период времени t;
Ft ПФ – пенсионные взносы, подлежащие к уплате в бюджет, наемными сотрудниками частного партнера в период времени t.
17. Эффект от создания новых рабочих мест рассчитывается как сумма заработных плат работникам, привлекаемым для реализации проекта государственно-частного партнерства на инвестиционном этапе и на вновь созданные рабочие места для реализации проекта государственно-частного партнерства на эксплуатационном этапе, в период времени t:
SEt раб = ∑EIt инв + ∑EIt эксп, (2), где:
SEt раб – эффект от создания новых рабочих мест;
EIt инв – планируемые к выплате заработные платы работникам, привлекаемым для реализации проекта государственно-частного партнерства на инвестиционном этапе, в период времени t;
EIt эксп – планируемые к выплате заработные платы работникам, привлекаемым на вновь созданные рабочие места для реализации проекта государственно-частного партнерства на эксплуатационном этапе, в период времени t.

4) салалық экономикалық әсерлерді есептеу тиісті саладағы жобаны іске асырудан болатын әсерлерді есептеу әдістемесін және (немесе) есептеулерді негіздей отырып, басқа қолданылатын әдістерді регламенттейтін бекітілген салалық ұсынымдарға сәйкес жүргізіледі.
Жанама шығындар мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілеріне, халыққа, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушілерге және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға және (немесе) оның нәтижелеріне жанама түрде байланысты үшінші тұлғаларға теріс ықпал ететін сандық көрсеткіші ретінде айқындалады.
14. Экономикалық таза келтірілген құнды (ENPV), экономикалық ішкі кірістілік нормасын (EIRR) есептеу осы Әдістеменің 4-тарауына сәйкес жүргізіледі.
15. Мемлекеттік-әріптестік әріптестік жобасының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау кезінде осы Әдістеменің 3-тармағында көрсетілген бөлімдердің әрқайсысында тиісті бөлім бойынша тұжырымдар көрсетіледі.
3-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудан болатын базалық әлеуметтік және базалық экономикалық әсерлерді есептеу
1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының базалық әлеуметтік әсерлерін есептеу
16. Бюджеттен тыс қорларға ақшалай қаражат ағынының ұлғаюынан болатын әсер, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы шеңберінде жекеше әріптес пен оның жалданбалы қызметкерлерінің t уақыт кезеңінде зейнетақы, әлеуметтік, тұрғындарға міндетті медициналық қызмет көрсетуді жақсартуға бағытталған аударымдарды төлеуі түріндегі ақшалай қаражат түсімі ретінде есептеледі:
SEt бюдж = ∑Ft ӘА + ∑Ft МӘМС + ∑Ft ЗҚ, (1), мұндағы:
SEt бюдж – бюджеттен тыс қорларға ақша ағыны ұлғаюынан болатын әсер;
Ft ӘА – t уақыт кезеңінде жекеше әріптестің жалданбалы қызметкерлері бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік аударымдар;
Ft МӘМС – t уақыт кезеңінде жекеше әріптестің және оның жалданбалы қызметкерлері бюджетке төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жөніндегі төлемдер;
Ft ЗҚ – t уақыт кезеңінде жекеше әріптестің жалданбалы қызметкерлері бюджетке төлеуге жататын зейнетақы жарналары.
17. Жаңа жұмыс орындарын құрудан болатын әсер t уақыт кезеңінде инвестициялық кезеңде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін жаңадан құрылған жұмыс орындарына тартылған қызметкерлерге берілетін еңбекақы сомасы ретінде есептеледі:
SEt жұм = ∑EIt инв + ∑EIt пайд, (2), мұндағы:
SEt жұм – жаңа жұмыс орындарын құрудан болған әсер;
EIt инв – t уақыт кезеңінде инвестициялық кезеңде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға тартылатын қызметкерлерге төлеуге жоспарланған еңбекақы;
EIt пайд – t уақыт кезеңінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін жаңадан құрылған жұмыс орындарына тартылаған қызметкерлерге төлеуге жоспарланған еңбекақы.

Параграф 2. Расчет базовых экономических эффектов проекта государственно-частного партнерства
18. Эффект от увеличения притока денежных средств в государственный бюджет рассчитывается как сумма притока денежных средств в виде уплаты частным партнером и его наемными сотрудниками в рамках проекта государственно-частного партнерства налогов, пошлин, сборов и прочих платежей, направляемых в государственный бюджет в период времени t:
EEt бюдж = ∑Tt КПН + ∑Tt НДС + ∑Tt ИПН +∑Tt СН + ∑Tt пр, (3), где:
EEt бюдж – эффект от увеличения притока денежных средств в государственный бюджет;
Tt КПН – выплаты корпоративного подоходного налога, подлежащие к уплате в бюджет частным партнером, в период времени t;
Tt НДС – выплаты налога на добавленную стоимость, подлежащие к уплате в бюджет частным партнером, в период времени t;
Tt ИПН – выплаты индивидуального подоходного налога, подлежащие к уплате в бюджет наемными сотрудниками частного партнера, в период времени t;
Tt СН – выплаты социального налога, подлежащие к уплате в бюджет частным партнером, в период времени t;
Tt пр – прочие налоги, пошлины, сборы и платежи, подлежащие к уплате в бюджет частным партнером, в период времени t.
19. Эффект от взаимодействия с отечественными поставщиками товаров, работ и услуг рассчитывается как сумма поступлений отечественным поставщикам за товары, работы и услуги, закупаемые частным партнером для реализации проекта государственно-частного партнерства в период времени t:
EEt кз = ∑Int тов + ∑Int раб + ∑Int усл, (4), где:
EEt кз – эффект от взаимодействия с отечественными поставщиками товаров, работ и услуг;
Int тов – поступления отечественными поставщикам за товары, закупаемые частным партнером для реализации проекта государственно-частного партнерства в период времени t;
Int раб – поступления отечественными поставщикам за работы, закупаемые частным партнером для реализации проекта государственно-частного партнерства в период времени t;
Int усл – поступления отечественными поставщикам за услуги, закупаемые частным партнером для реализации проекта государственно-частного партнерства в период времени t.
20. Эффект от взаимодействия с казахстанскими финансовыми институтами рассчитывается как сумма начисляемых вознаграждений по привлекаемым займам, привлеченным частным партнером для реализации проекта государственно-частного партнерства, в период времени t:
EEt фин = ∑Int фин, (5), где:
EEt фин – эффект от взаимодействия с казахстанскими финансовыми институтами;
Int фин – начисляемые казахстанскими финансовыми институтами вознаграждения по привлекаемым займам, привлеченным для реализации проекта государственно-частного партнерства, в период времени t.

2-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының базалық экономикалық тиімділігін есептеу
18. Мемлекеттік бюджетке ақшалай қаражат ағымының ұлғаюынан болатын әсер, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы шеңберінде t уақыт кезеңінде жекеше әріптес пен оның жалданбалы қызметкерлерінің мемлекеттік бюджетке бағытталатын салықтар баждар, алымдар мен өзге де төлемдерді төлеуі түріндегі ақшалай қаражат ағымының сомасы ретінде есептеледі:
EEt бюдж = ∑Tt ҚТС + ∑Tt ҚҚС + ∑Tt ЖТС +∑Tt ӘС + ∑Tt бас, (3), мұндағы:
EEt бюдж – мемлекеттік бюджетке ақша ағынының ұлғаюынан болатын әсер;
Tt ҚТС – t уақыт кезеңінде, жекеше әріптес бюджетке төлейтін корпоративтік табыс салығы бойынша төлемдер;
Tt ҚҚС – t уақыт кезеңінде жекеше әріптес бюджетке төлеуге жататын қосылған құн салығы бойынша төлемдер;
Tt ЖТС – t уақыт кезеңінде жекеше әріптес қызметкерлері бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығы бойынша төлемдер;
Tt ӘС – t уақыт кезеңінде жекеше әріптес бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік салық төлемдері;
Tt бас – t уақыт кезеңінде жекеше әріптес бюджетке төлеуге жататын өзге де салықтар, баждар, алымдар мен төлемдер.
19. Қазақстандық тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді жеткізушілермен өзара әрекеттесуден болатын әсер жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін t уақыт кезеңінде сатып алатын тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер үшін қазақстандық жеткізушілерге түсетін түсімдердің сомасы ретінде есептеледі:
EEt қз = ∑Int тау + ∑Int жұм + ∑Int қыз, (4), мұндағы:
EEt қз – отандық тауар, жұмыс және көрсетілетін қызметтерді өндірушілермен өзара іс-қимыл жасасудан болатын әсер;
Int тау – t уақыт кезеңінде жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін сатып алатын тауарлар үшін отандық жеткізушілерге түсетін түсімдер;
Int жұм – t уақыт кезеңінде жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін сатып алатын жұмыстар үшін отандық жеткізушілерге түсетін түсімдер;
Int қыз – t уақыт кезеңінде жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін сатып алатын көрсетілетін қызметтер үшін отандық жеткізушілерге түсетін түсімдер.
20. Қазақстандық қаржы институттарымен өзара іс-қимыл жасасудан болатын әсер t уақыт кезеңінде жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін тартатын қарыздар бойынша есептелген сыйақы сомасы ретінде есептеледі:
EEt қарж = ∑Int қарж , (5), мұндағы:
EEt қарж – қазақстандық қаржы институттарымен өзара іс-қимыл жасасудан болатын әсер;
Int қарж – t уақыт кезеңінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін тартылатын қарыздар бойынша қазақстандық қаржы институттары есептейтін сыйақы.

21. Эффект от прямых иностранных инвестиций рассчитывается как сумма прямых иностранных инвестиций, привлекаемых для реализации проекта государственно-частного партнерства, в период времени t:
EEt пии = ∑It пии, (6), где:
EEt пии – эффект от прямых иностранных инвестиций рассчитывается как сумма прямых иностранных инвестиций;
It пии – прямые иностранные инвестиции, привлекаемые для реализации проекта государственно-частного партнерства, в период времени t.
Глава 4. Расчет показателей экономической чистой приведенной стоимости
(Economic Net Present Value – ENPV)
и экономической внутренней нормы доходности
(Economic Internal Rate of Return – EIRR)
22. Социальная экономическая модель проекта государственно-частного партнерства для расчета показателей экономической чистой приведенной стоимости (Economic net present value – ENPV), экономической внутренней нормы доходности (Economic Internal Rate of Return – EIRR) (показатели чистых общественных выгод) рассчитывается по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
Расчет социально-экономической модели проекта государственно-частного партнерства производится в программе Excel c раскрывающимися формулами.
23. За ставку дисконтирования принимается средневзвешенная стоимость капитала (WACC – Weighted Average Cost of Capital) равная ставке дисконтирования в финансово-экономической модели проекта государственно-частного партнерства.
24. Экономическая чистая приведенная стоимость (ENPV) рассчитывается как сумма дисконтированных значений социально-экономических денежных потоков, приведенных к текущему моменту времени.
25. Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR) рассчитывается как процентная ставка, при которой уравнивается приведенная стоимость будущих денежных поступлений и стоимость исходных инвестиций.
26. Социально-экономическая эффективность проекта государственно-частного партнерства считается достаточной при условии превышения показателя экономической внутренней нормы доходности (EIRR) на 1 (один) и более процентных пунктов показателя внутренней нормы доходности (IRR) проекта согласно финансово-экономической модели проекта государственно-частного партнерства.
Приложение 1
к Методике оценки
социально-экономической
эффективности проектов
государственно-частного партнерства
Форма
Примерный перечень социально-экономических эффектов проектов государственно-частного партнерства
Базовые социальные эффекты
для проектов государственно-частного партнерства (далее – государственно-частного партнерства) всех отраслей
эффект от увеличения притока денежных средств во внебюджетные фонды
эффект от создания новых рабочих мест
Отраслевые социальные эффекты
для проектов государственно-частного партнерства в сфере здравоохранения и социальных услуг
эффект от повышения уровня обеспеченности населения медицинскими и социальными услугами
эффект от повышения качества оказываемых медицинских и социальных услуг
эффект от ускоренного выздоровления пациентов
эффект от снижения показателя смертности
эффект от увеличения продолжительности жизни населения
эффект от увеличения притока иностранных туристов в регион (страну) в целях получения медицинских или социальных услуг
для проектов государственно-частного партнерства в сфере образования
эффект от повышения уровня обеспеченности населения образовательными услугами
эффект от повышения качества образования
эффект от увеличения количества грантов, получаемых казахстанскими учениками
эффект от увеличения уровня благосостояния населения
эффект от снижения уровня преступности
для проектов государственно-частного партнерства в сфере энергетики и жилищно-коммунального хозяйства
эффект от повышения уровня обеспеченности региона (страны) инженерно-коммуникационной инфраструктурой
эффект от уровня удовлетворенности населения услугами жилищно-коммунального хозяйства
для проектов государственно-частного партнерства в сфере благоустройства
эффект от озеленения городских территорий
эффект от снижения выбросов вредных веществ в атмосферу
для проектов государственно-частного партнерства в сфере культуры и спорта
эффект от повышения уровня обеспеченности населения объектами спорта и культуры
эффект от улучшения состояния здоровья населения
эффект от повышения интереса населения к здоровому образу жизни
эффект от повышения туристической привлекательности региона (страны)
для проектов государственно-частного партнерства в сфере безопасности
эффект от повышения уровня безопасности
эффект от снижения уровня преступности
эффект от сокращения тяжести и последствий дорожно-транспортных происшествий
для проектов государственно-частного партнерства в сфере цифровизации
эффект от внедрения новых инновационных технологий
эффект от развития научного потенциала региона, страны
эффект от автоматизации процессов, в том числе повышения качества и скорости предоставления услуг населению, снижению коррупции
для проектов государственно-частного партнерства в сфере транспорта
эффект от повышения уровня обеспеченности населения общественным транспортом
эффект от сокращения времени в пути пассажиров транспорта
эффект от уровня удовлетворенности населения общественным транспортом
эффект от уровня удовлетворенности пользователей автомобильных дорог
эффект от снижения количества дорожно-транспортных происшествий, связанных с дорожным покрытием
для проектов государственно-частного партнерства в сфере туризма
эффект от увеличения притока иностранных туристов в регион (страну)
эффект от увеличения внутреннего туристического потока
эффект от улучшения жилищных условий населения региона (страны)
эффект от улучшения условий работы наемных сотрудников
эффект "гудвилл" (деловая репутация)
иные эффекты
Базовые экономические эффекты
для проектов государственно-частного партнерства всех отраслей
эффект от увеличения притока денежных средств в государственный бюджет
эффект от взаимодействия с отечественными поставщиками товаров, работ и услуг
эффект от взаимодействия с казахстанскими финансовыми институтами
эффект от прямых иностранных инвестиций
Отраслевые экономические эффекты
для проектов государственно-частного партнерства разных отраслей
эффект от экономии бюджетных средств
эффект от экономии средств населения региона (страны)
эффект от привлечения дополнительных инвестиций в отрасль
эффект от увеличения доходов населения региона (страны)
эффект от увеличения экспорта
эффект от внедрения новых инновационных технологий
эффект от импортозамещения
иные эффекты
Приложение 2
к Методике оценки
социально-экономической
эффективности проектов
государственно-частного партнерства
Форма
Социально-экономическая модель проекта государственно-частного партнерства
для расчета показателей экономической чистой приведенной стоимости
(Economic net present value – ENPV),
экономической внутренней нормы доходности
(Economic Internal Rate of Return – EIRR)
(показатели чистых общественных выгод)
Наименование
Примечание (обоснование)
1 период
2 период
3 период
n период
1

21. Тікелей шетелдік инвестициялардан болатын әсер t уақыт кезеңінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін тартылатын тікелей шетелдік инвестициялардың сомасы ретінде есептеледі:
EEt тши = ∑It тши , (6), мұндағы:
EEt тши – тікелей шетелдік инвестициялардан болатын әсер тікелей шетелдік инвестициялардың сомасы ретінде есептеледі;
It тши – t уақыт кезеңінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін тартылатын тікелей шетелдік инвестициялар.
4-тарау. Экономикалық таза келтірілген құнның (Economic Net Present Value – ENPV), экономикалық ішкі кірістілік нормасының (Economic Internal Rate of Return – EIRR) көрсеткіштерін есептеу
22. Экономикалық таза келтірілген құнның (Economic net present value – ENPV), экономикалық ішкі кірістілік нормасының (Economic Internal Rate of Return – EIRR) көрсеткіштерін (таза қоғамдық пайда көрсеткіштерін) есептеуге арналған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының әлеуметтік-экономикалық моделі осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес есептеледі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының әлеуметтік-экономикалық моделін есептеу формулалары ашылатын Excel бағдарламасында жүзеге асырылады.
23. Дисконттау мөлшерлемесіне мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық моделіндегі дисконттау мөлшерлемесіне тең капиталдың орташа сараланған құны (WACC – Weighted Average Cost of Capital) қабылданады.
24. Экономикалық таза келтірілген құн (ENPV) ағымдағы уақыт кезеңінде келтірілген әлеуметтік-экономикалық ақша ағындарының дисконтталған мәндерінің сомасы ретінде есептеледі.
25. Экономикалық ішкі кірістілік нормасы (EIRR) болашақ ақша түсімдерінің келтірілген құны мен бастапқы инвестицияның құны теңестірілетін пайыздық мөлшерлеме ретінде есептеледі.
26. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес экономикалық ішкі кірістілік нормасының (EIRR) көрсеткіші жобаның ішкі кірістілік нормасынан (IRR) 1 (бір) немесе одан да көп пайыздық тармақтан асып кеткенде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының әлеуметтік-экономикалық тиімділігі жеткілікті болып саналады.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
әлеуметтік-экономикалық
тиімділігін бағалау
әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік-жекеменшік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық әсерлерінің болжалды тізбесі
Базалық әлеуметтік әсерлер
барлық салалардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары үшін
бюджеттен тыс қорларға ақша қаражатын ағымының ұлғаюынан болатын әсер
жаңа жұмыс орындарын құрудан болатын әсер
Салалық әлеуметтік әсерлер
денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары үшін
халықты медициналық-әлеуметтік қызметтермен қамтамасыз ету деңгейін арттырудан болатын әсер
көрсетілетін медициналық-әлеуметтік қызметтердің сапасын арттырудан болатын әсер
науқастардың жедел сауығуынан болатын әсер
өлім-жітім деңгейін төмендетуден болатын әсер
өмір сүру ұзақтығын арттырудан болатын әсер
медициналық немесе әлеуметтік қызметтерді алу мақсатында өңірге (елге) шетелдік туристер ағынын арттырудан болатын әсер
білім беру саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары үшін
халықты білім беру қызметтерімен қамтамасыз ету деңгейін арттырудан болатын әсер
білім сапасын арттырудан болатын әсер
Қазақстандық оқушылар алатын гранттар санын арттырудың әсері
халықтың әл-ауқатының деңгейін арттырудан болатын әсер
қылмыс деңгейін азайтудан болатын әсер
энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары үшін
облысты (елді) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету деңгейін арттырудан болатын әсер
халықтың тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметтеріне қанағаттану деңгейінен болатын әсер
абаттандыру саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары үшін
қалалық аумақтарды жасылдандырудан болатын әсер
атмосфераға зиянды заттардың шығарындыларын азайтудан болатын әсер
мәдениет және спорт саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары үшін
халықты спорт және мәдениет нысандарымен қамтамасыз ету деңгейін арттырудан болатын әсер
халықтың денсаулық жағдайын жақсартудан болатын әсер
халықтың салауатты өмір салтына қызығушылығын арттырудан болатын әсер
өңірдің (елдің) туристік тартымдылығын арттырудан болатын әсер
қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары үшін
қауіпсіздік деңгейін арттырудан болатын әсер
қылмыс деңгейін азайтудан болатын әсер
жол-көлік оқиғаларының ауырлығы мен зардаптарын азайтудан болатын әсер
цифрландыру саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары үшін
жаңа инновациялық технологияларды енгізуден болатын әсер
өңірдің, елдің ғылыми әлеуетін дамытудан болатын әсер
процестерді автоматтандырудан, оның ішінде халыққа қызмет көрсету сапасы мен жылдамдығын арттырудан, сыбайлас жемқорлықты азайтудан және т.б. болатын әсер
көлік саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары үшін
халықты қоғамдық көлікпен қамтамасыз ету деңгейін арттырудан болатын әсер
жолаушыларды тасымалдау уақытын қысқартудан болатын әсер
халықтың қоғамдық көлікпен қанағаттанушылық деңгейінен болатын әсер
автомобиль жолдарын пайдаланушылардың қанағаттанушылық деңгейінен болатын әсер
жол төсеміне байланысты жол-көлік оқиғаларының санын азайтудан болатын әсер
туризм саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары үшін
өңірге (елге) шетелдік туристер ағынының ұлғаюынан болатын әсер
ішкі туристік ағынның ұлғаюынан болатын әсер
өңір (ел) халқының өмір сүру жағдайын жақсартудан болатын әсер
жалданбалы қызметкерлердің еңбек жағдайын жақсартудың әсері
"гудвилл" әсері (іскерлік бедел)
өзге де әсерлер
Базалық экономикалық әсерлер
барлық салалардағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары үшін
мемлекеттік бюджетке ақша түсімдерінің ұлғаюынан болатын әсер
отандық тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді жеткізушілермен өзара іс-қимыл жасасудан болатын әсер
қазақстандық қаржы институттарымен өзара іс-қимылдан болатын әсер
тікелей шетелдік инвестициялардан болатын әсер
Салалық экономикалық әсерлер
Әртүрлі салалардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары үшін
бюджет қаражатын үнемдеуден болатын әсер
өңір (ел) халқының қаражатын үнемдеуден болатын әсер
салаға қосымша инвестиция тартудан болатын әсер
өңір (ел) халқының табысын арттырудан болатын әсер
экспорттың ұлғаюынан болатын әсер
жаңа инновациялық технологияларды енгізуден болатын әсер
импортты алмастырудан болатын әсер
өзге де әсерлер
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
әлеуметтік-экономикалық
тиімділігін бағалау
әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Экономикалық таза келтірілген құн (Economic net present value – ENPV), экономикалық ішкі кірістілік нормасының (Экономикалық ішкі кірістілік нормасы – EIRR) көрсеткіштерін есептеу үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының әлеуметтік-экономикалық моделі (таза қоғамдық пайда көрсеткіштері)
Атауы
Ескертпе (негіздеме)
1-кезең
2-кезең
3-кезең
n-кезең
1
Мемлекеттік-жекеменшік әріптестік жобасының пайдасы, мың теңге

Выгоды проекта государственно-частного партнерства, тысяч тенге (строка 1.1 + (плюс) строка 1.2)
1.1
прямые экономические выгоды (прямые денежные потоки), тысяч тенге (строка 1.1.1 + (плюс) строка 1.1.2 + (плюс) строка 1.1.3 + (плюс) строка 1.1.4 + (плюс) строка 1.1.5 + (плюс) строка 1.1.6 + (плюс) строка 1.1.7 + (плюс) строка 1.1.8 + (плюс) строка 1.1.9)
в том числе:
1.1.1
софинансирование проекта государственно-частного партнерства, тысяч тенге (в соответствии с финансово-экономической моделью проекта государственно-частного партнерства)
1.1.2
субсидии от государства в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, тысяч тенге (в соответствии с финансово-экономической моделью проекта государственно-частного партнерства)
1.1.3
компенсация инвестиционных затрат по проекту государственно-частного партнерства, тысяч тенге (в соответствии с финансово-экономической моделью проекта государственно-частного партнерства)
1.1.4
компенсация операционных затрат по проекту государственно-частного партнерства, тысяч тенге (в соответствии с финансово-экономической моделью проекта государственно-частного партнерства)
1.1.5
вознаграждение за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства, находящимся в государственной собственности, а также арендная плата за пользование объектом государственно-частного партнерства, тысяч тенге (в соответствии с финансово-экономической моделью проекта государственно-частного партнерства)
1.1.6
плата за доступность, тысяч тенге (в соответствии с финансово-экономической моделью проекта государственно-частного партнерства)
1.1.7
гарантия потребления государством, тысяч тенге (в соответствии с финансово-экономической моделью проекта государственно-частного партнерства)
1.1.8
реализация товаров, работ и услуг в процессе эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, тысяч тенге (в соответствии с финансово-экономической моделью проекта государственно-частного партнерства)
1.1.9
прочие прямые денежные потоки (в том числе поступления от коммерческой деятельности частного партнера в рамках проекта государственно-частного партнерства), тысяч тенге (в соответствии с финансово-экономической моделью проекта государственно-частного партнерства)
1.2
косвенные социально-экономические выгоды (косвенные денежные потоки), тысяч тенге (строка 1.2.1 + (плюс) строка 1.2.2 + (плюс) строка 1.2.3 + (плюс) строка 1.2.4 + (плюс) строка 1.2.5 + (плюс) строка 1.2.6 + (плюс) строка 1.2.7 + (плюс) строка 1.2.8 + (плюс) строка 1.2.9 + (плюс) строка 1.2.10 + (плюс) строка 1.2.11 + (плюс) строка 1.2.12)
в том числе:

(1.1-жол + (қосу) 1.2-жол)
1.1
Тікелей экономикалық пайда (тікелей ақша ағындары), мың теңге
(1.1.1-жол + (қосу) 1.1.2-жол + (қосу)1.1.3-жол + (қосу) 1.1.4-жол + (қосу) 1.1.5-жол + (қосу) 1.1.6-жол + (қосу) 1.1.7-жол + (қосу) 1.1.8-жол + (қосу)1.1.9-жол)
оның ішінде:
1.1.1
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын берлесіп қаржыландыру, мың теңге
(мемлекеттік-жекешелік әріптестік қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.1.2
ҚР заңнамасында белгіленген жағдайларда мемлекеттен берілетін субсидиялар, мың теңге
(мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.1.3
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша инвестициялық шығындарды өтеу, мың теңге
(мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.1.4
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша операциялық шығындарды өтеу, мың теңге
(мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.1.5
мемлекет меншігіндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқарғаны үшін сыйақы, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдаланғаны үшін жалгерлік төлемі, мың теңге
(мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.1.6
қолжетімділік үшін төлем, мың теңге
(мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.1.7
мемлекеттік тұтыну кепілдігі, мың теңге
(мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.1.8
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану кезінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу, мың теңге
(мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.1.9
өзге де тікелей ақша ағындары, мың теңге (оның ішінде, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша жеке әріптестің коммерциялық қызметінен түсетін түсімдер
(мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.2
Жанама әлеуметтік-экономикалық пайда (жанама ақша ағындары), мың теңге
(1.2.1-жол + (қосу) 1.2.2-жол + (қосу) 1.2.3-жол + (қосу) 1.2.4-жол + (қосу) 1.2.5-жол + (қосу) 1.2.6-жол + (қосу) 1.2.7-жол + (қосу) 1.2.8-жол + (қосу) 1.2.9-жол + (қосу) 1.2.10-жол + (қосу) 1.2.11- жол)
оның ішінде:

1.2.1
базовый социальный эффект от увеличения притока денежных средств во внебюджетные фонды, тысяч тенге (в соответствии с пунктом 14 настоящей Методики)
1.2.2
базовый социальный эффект от создания новых рабочих мест, тысяч тенге (в соответствии с пунктом 15 настоящей Методики)
1.2.3
отраслевой социальный эффект 1, тысяч тенге (в соответствии с пунктом 11 настоящей Методики)
1.2.4
отраслевой социальный эффект, тысяч тенге (в соответствии с пунктом 11 настоящей Методики)
1.2.5
отраслевой социальный эффект n, тысяч тенге (в соответствии с пунктом 11 настоящей Методики)
1.2.6
базовый экономический эффект от увеличения притока денежных средств в государственный бюджет, тысяч тенге (в соответствии с пунктом 16 настоящей Методики)
1.2.7
базовый экономический эффект от взаимодействия с отечественными поставщиками товаров, работ и услуг, тысяч тенге (в соответствии с пунктом 17 настоящей Методики)
1.2.8
базовый экономический эффект от взаимодействия с казахстанскими финансовыми институтами, тысяч тенге (в соответствии с пунктом 18 настоящей Методики)
1.2.9
базовый экономический эффект от прямых иностранных инвестиций, тысяч тенге (в соответствии с пунктом 19 настоящей Методики)
1.2.10
отраслевой экономический эффект 1, тысяч тенге (в соответствии с пунктом 11 настоящей Методики)
1.2.11
отраслевой экономический эффект, тысяч тенге (в соответствии с пунктом 11 настоящей Методики)
1.2.12
отраслевой экономический эффект n, тысяч тенге (в соответствии с пунктом 11 настоящей Методики)
2
затраты проекта государственно-частного партнерства, тысяч тенге (строка 2.1 + (плюс) строка 2.2)
2.1
прямые затраты, тысяч тенге (строка 2.1.1 + (плюс) строка 2.1.2)
в том числе:
2.1.1
инвестиционные затраты, тысяч тенге (в соответствии с финансово-экономической моделью проекта государственно-частного партнерства)
2.1.2
операционные затраты, тысяч тенге (в соответствии с финансово-экономической моделью проекта государственно-частного партнерства)
2.2

1.2.1
бюджеттен тыс қорларға ақшалай қаражаттың түсуін арттырудан болатын базалық әлеуметтік әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 14-тармағына сәйкес)
1.2.2
жаңа жұмыс орындарын құрудан болатын базалық әлеуметтік әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 15-тармағына сәйкес)
1.2.3
салалық әлеуметтік әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 11-тармағына сәйкес)
1.2.4
салалық әлеуметтік әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 11-тармағына сәйкес)
1.2.5
n салалық әлеуметтік әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 11-тармағына сәйкес)
1.2.6
мемлекеттік бюджетке қаражаттың түсуін арттырудан болатын базалық экономикалық әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 16-тармағына сәйкес)
1.2.7
отандық тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді жеткізушілермен өзара іс-қимыл жасасудан болатын базалық экономикалық әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 17-тармағына сәйкес)
1.2.8
қазақстандық қаржы институттарымен өзара іс-қимыл жасасудан болатын базалық экономикалық әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 18-тармағына сәйкес)
1.2.9
тікелей шетелдік инвестициялардан болатын базалық экономикалық әсер, мың теңге (осы Әдістеменің 19-тармағына сәйкес)
1.2.10
салалық экономикалық әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 11-тармағына сәйкес)
1.2.11
салалық экономикалық әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 12-тармағына сәйкес)
1.2.12
салалық экономикалық әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 12-тармағына сәйкес)
2
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының шығындары, мың теңге
(2.1- жол + (қосу) 2.2 -жол)
2.1
Тікелей шығындар, мың теңге
(2.1.1- жол + (қосу) 2.1.2- жол)
оның ішінде:
2.1.1
инвестициялық шығындар, мың теңге
(мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
2.1.2
операциялық шығындар, мың теңге
(мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
2.2
Жанама шығындар, мың теңге

Косвенные затраты, тысяч тенге (строка 2.2.1 + (плюс) строка 2.2.2)
в том числе:
2.2.1
косвенные инвестиционные затраты, тысяч тенге (в соответствии с пунктом 11 настоящей Методики)
2.2.2
косвенные операционные затраты, тысяч тенге (в соответствии с пунктом 11 настоящей Методики)
3
Риски проекта государственно-частного партнерства, тысяч тенге (строка 3.1)
3.1
риски, оказывающие влияние на социально-экономические показатели отрасли (региона) и Республики Казахстан, тысяч тенге (в соответствии с выбранным методом расчета рисков с обоснованием)
4.

(2.2.1- жол + (қосу) 2.2.2 -жол)
оның ішінде:
2.2.1
жанама инвестициялық шығындар, мың теңге
(осы Әдістеменің 11-тармағына сәйкес)
2.2.2
жанама операциялық шығындар, мың теңге
(осы Әдістеменің 11-тармағына сәйкес)
3
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдері, мың теңге
(3.1- жол)
3.1
саланың (өңірдің) және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне әсер ететін тәуекелдер, мың теңге
(негіздемесі бар, таңдалған тәуекелді есептеу әдісіне сәйкес)
4.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының таза әлеуметтік-экономикалық ағынының жиыны, мың теңге

Итого чистый социально-экономический поток проекта государственно-частного партнерства, тысяч тенге (строка 1 – (минус) строка 2 – (минус) строка 3)
5.
Итого чистый дисконтированный социально-экономический поток проекта государственно-частного партнерства, тысяч тенге (строка 4 с учетом дисконта)
6.
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV), тысяч тенге (в соответствии с пунктами 20, 21, 22 настоящей Методики)
7.
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR), % (в соответствии с пунктами 20, 21, 23, 24 настоящей Методики)
Примечание:
1. В строке 1 указывается сумма прямых экономических выгод и косвенных социально-экономических выгод проекта государственно-частного партнерства.

(1-жол – (алу) 2-жол – (алу) 3-жол)
5.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының жалпы таза дисконтталған әлеуметтік-экономикалық ағынының жиыны, мың теңге
(дисконтты ескее отырып, 4-жол)
6.
Экономикалық таза келтірілген құн (ENPV), мың теңге
(осы Әдістеменің 20, 21, 22-тармақтарына сәйкес)
7.
Экономикалық ішкі кірістілік нормасы (EIRR), мың теңге
(осы Әдістеменің 20, 21, 23, 24-тармақтарына сәйкес)
Ескертпе:
1. 1-жолда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тікелей экономикалық пайдасы мен жанама әлеуметтік-экономикалық пайдасының сомасы көрсетіледі;

2. В строке 1.1 указывается сумма прямых экономических выгод (прямых денежных потоков, поступающих в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства).
3. В строке 1.2 указывается сумма социально-экономических выгод (эффектов) проекта государственно-частного партнерства.
4. В строке 2 указывается сумма прямых и косвенных затрат, осуществляемых в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства.
5. В строке 2.1 указывается сумма прямых инвестиционных и прямых операционных затрат, осуществляемых в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства.
6. В строке 2.2 указывается сумма косвенных инвестиционных и косвенных операционных затрат, осуществляемых в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства.
7. В строке 3 указывается сумма рисков, оказывающих влияние на социально-экономические показатели отрасли (региона) и Республики Казахстан.
8. В строке 3.1 указываются количественно оцененные риски, оказывающие влияние на социально-экономические показатели отрасли (региона) и Республики Казахстан.
9. В строке 4 указывается разница выгод и затрат проекта государственно-частного партнерства, с учетом рисков проекта государственно-частного партнерства.
10. В строке 5 указывается дисконтированная разница выгод и затрат проекта государственно-частного партнерства, с учетом корректировки на риск.
11. В строке 6 указывается экономическая чистая приведенная стоимость (ENPV).
12. В строке 7 указывается экономическая внутренняя норма доходности (EIRR).
13. Для расчета экономической чистой приведенной стоимости (ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (EIRR) применяется ставка дисконтирования в соответствии с пунктом 21 настоящей Методики.
14. При расчете косвенных социально-экономических выгод (косвенных денежных потоков) и косвенных затрат показатели индексируются на среднее значение фактического уровня инфляции за последние пять лет.
15. При отсутствии денежного потока в таблице указываются нулевые значения показателей.
Приложение 11 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 52
Правила использования веб-портала государственно-частного партнерства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования веб-портала государственно-частного партнерства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11-4) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон) и определяют порядок использования веб-портала государственно-частного партнерства.

2. 1.1-жолда тікелей экономикалық пайданың сомасы (мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудан түсетін тікелей ақша ағындары) көрсетіледі;
3. 1.2-жолда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының әлеуметтік-экономикалық пайдасының (әсерлерінің) сомасы көрсетіледі;
4. 2-жолда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде келтірілген тікелей және жанама шығындардың сомасы көрсетіледі;
5. 2.1-жолда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде келтірілген тікелей инвестициялар мен тікелей операциялық шығындардың сомасы көрсетіледі;
6. 2.2-жолда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде келтірілген жанама инвестициялық және жанама операциялық шығындардың сомасы көрсетіледі;
7. 3-жолда саланың (өңірдің) және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне әсер ететін тәуекелдер сомасы көрсетіледі;
8. 3.1-жолда саланың (өңірдің) және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне әсер ететін сандық бағаланған тәуекелдер көрсетіледі;
9. 4-жолда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдері ескеріле отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының пайдасы мен шығындарының айырмасы көрсетіледі;
10. 5-жолда тәуекелге түзету ескеріле отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының пайдасы мен шығындары арасындағы дисконтталған айырма көрсетіледі;
11. 6-жолда экономикалық таза келтірілген құн (ENPV) көрсетіледі;
12. 7-жолда экономикалық ішкі кірістілік нормасы (EIRR);
13. Экономикалық таза келтірілген құн (ENPV) және экономикалық ішкі кірістілік нормасын (EIRR) есептеу үшін осы Әдістеменің 21-тармағына сәйкес дисконттау мөлшерлемесі қолданылады;
14. Жанама әлеуметтік-экономикалық пайданы (жанама ақша ағындарын) және жанама шығындарды есептеу кезінде көрсеткіштер соңғы бес жылдағы нақты инфляция деңгейінің орташа мәніне индекстелуі мүмкін;
15. Ақша ағыны болмаған жағдайда, кестеде көрсеткіштердің нөлдік мәндері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 52 Бұйрыққа
11-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталын пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталын пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 20-бабының 11-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталын пайдалану тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) информационная услуга – услуга по предоставлению пользователям информационных ресурсов;
2) несанкционированное воздействие на информацию – воздействие на защищенную информацию с нарушением установленных прав и/или правил доступа, приводящее к утечке, искажению, подделке, уничтожению, блокированию доступа к информации, а также к утрате, уничтожению или сбою функционирования носителя информации;
3) контакт-центр – сервис-диспетчерская служба оператора веб-портала, обеспечивающая регистрацию инцидентов с дальнейшей корреляцией вопроса другим подразделениям оператора в зависимости от характера обращения пользователя;
4) участник веб-портала – организатор конкурса государственно-частного партнерства, потенциальный частный партнер, государственный партнер, уполномоченное лицо, уполномоченный орган, член конкурсной комиссии, зарегистрированные на веб-портале;
5) внеплановые мероприятия по обслуживанию веб-портала – технические и профилактические работы, которые связаны с установкой критичных обновлений программного обеспечения в целях устранения критичных уязвимостей веб-портала, либо в связи заменой вышедшего из строя оборудования;
6) регистрация на веб-портале – допуск субъекта системы государственно-частного партнерства к участию в конкурсах посредством портала;
7) пользователь веб-портала (далее – пользователь) – должностное лицо участника либо представитель участника;
8) обстоятельства непреодолимой силы – стихийные бедствия или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить, влекущие остановку функционирования или ненадлежащую работоспособность веб-портала либо системы в целом;
9) стандартное функционирование системы – функционирование информационной системы, в заданных режимах и объемах обрабатываемой информации в соответствии с нормативно-технической документацией при отсутствии технических сбоев;
10) компьютерная атака – целенаправленная попытка реализации угрозы несанкционированного воздействия на информацию, электронный ресурс, информационную систему или получения доступа к ним с применением программных или программно-аппаратных средств (или протоколов межсетевого взаимодействия);
11) услуга – услуга по использованию (доступу) веб-портала;
12) электронная копия документа – документ, полностью воспроизводящий вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме;
13) веб-портал государственно-частного партнерства – информационно-коммуникационная платформа, предназначенная для централизованного сбора, обработки, хранения электронных информационных ресурсов в области государственно-частного партнерства, определения частного партнера, мониторинга реализации проектов государственно-частного партнерства, обеспечения доступности информации в области государственно-частного партнерства;

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық көрсетілетін қызмет – пайдаланушыларға ақпараттық ресурстарды беру бойынша көрсетілетін қызмет;
2) ақпаратқа санкцияланбаған әсер ету – ақпаратқа қол жеткізудің жария болуына, бұрмалануына, жасандылығына, жойылуына, бұғатталуына, сондай-ақ ақпаратты жеткізгіштің жоғалуына, жойылуына немесе жұмыс істеуінің іркілуіне әкеп соқтыратын қол жеткізудің белгіленген құқықтары және/немесе қағидалары бұзыла отырып, қорғалған ақпаратқа әсер ету;
3) байланыс орталығы – пайдаланушының жүгіну сипатына қарай оператордың басқа бөлімшелеріне мәселені одан әрі корреляциялаумен оқыс оқиғаларды тіркеуді қамтамасыз ететін веб-портал операторының сервистік-диспетчерлік қызметі;
4) веб-порталға қатысушы – веб-порталда тіркелген мемлекеттік-жекешелік әріптестік конкурсын ұйымдастырушы, әлеуетті жекеше әріптес, мемлекеттік әріптес, уәкілетті тұлға, уәкілетті орган, конкурстық комиссияның мүшесі;
5) веб-порталға қызмет көрсету бойынша жоспардан тыс іс-шаралар – веб-порталдың күрделі осалдықтарын жою мақсатында бағдарламалық қамтылымның аса маңызды жаңартуларын орнатуға не істен шыққан жабдықтың ауыстырылуына байланысты техникалық және профилактикалық жұмыстар;
6) веб-порталда тіркеу – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жүйесі субъектісін портал арқылы конкурстарға қатысуға жіберу;
7) веб-порталды пайдаланушы (бұдан әрі – пайдаланушы) қатысушының лауазымды адамы не қатысушының өкілі;
8) еңсерілмес күш мән-жайлары – тұтастай алғанда жүйенің жұмыс істеуін тоқтатуға немесе тиісінше жұмыс істемеуіне әкеп соқтыратын дүлей зілзалалар немесе болжау немесе алдын алу мүмкін емес өзге де мән-жайлар;
9) жүйенің стандартты жұмыс істеуі – нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес ақпараттық жүйенің техникалық іркілістер болмаған кезде өңделетін ақпараттың берілген режимдері мен көлемінде жұмыс істеуі;
10) компьютерлік шабуыл – ақпаратқа, электрондық ресурсқа, ақпараттық жүйеге санкцияланбаған әсер ету қатерін іске асырудың немесе бағдарламалық немесе бағдарламалық-аппараттық құралдарды (немесе желіаралық өзара іс-қимыл хаттамаларын) пайдалана отырып, оларға қол жеткізудің мақсатты әрекеті;
11) көрсетілетін қызмет – веб-порталды пайдалану (қол жеткізу) бойынша көрсетілетін қызмет;
12) құжаттың электрондық көшірмесі – төлнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толығымен көрсететін құжат;
13) мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталы – мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинауға, өңдеуге, сақтауға, жекеше әріптесті айқындауға, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын мониторингтеуге, мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз етуге арналған ақпараттық-коммуникациялық платформа;

14) неправомерные действия оператора – действия специалистов оператора, повлекшие за собой снижение, прекращение работы веб-портала, возникновение в нем технических сбоев по следующим причинам:
выполнение несанкционированных действий специалистами оператора, зафиксированных в системных журналах веб-портала;
нарушение требований и (или) ненадлежащее выполнение требований по сопровождению, администрированию и системно-техническому обслуживанию аппаратно-программного комплекса веб-портала;
15) отдел технического администрирования (далее – отдел) – структурное подразделение оператора, ответственное за мониторинг и системно-техническое обслуживание программно-аппаратного комплекса веб-портала;
16) технический сбой – незапланированный временный выход из строя программного-аппаратного комплекса Системы или отдельного из его компонентов (аварийная остановка, разрушение содержимого памяти, перегрузка ресурсов аппаратно-программного обеспечения и другие ситуации, существенно нарушающие принятую технологию и не позволяющие использовать программное обеспечение в условиях системы, в том числе неверные выходные данные (результаты), выдаваемые программным обеспечением), повлекший за собой отсутствие возможности использования Системы одним или несколькими участниками;
17) технические и профилактические работы – комплекс мероприятий по поддержанию средств вычислительной техники и телекоммуникационного оборудования в работоспособном состоянии, включающие в том числе профилактику с целью предотвращения отказа от работы техники и (или) оборудования и преждевременного их износа, устранение неисправностей, замену отдельных частей и блоков, установку и настройку оборудования, программного обеспечения, дополнительных устройств и плат для увеличения мощности оборудования и оказание помощи пользователям;
18) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
19) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
3. При использовании электронной цифровой подписи на веб-портале пользователи руководствуются настоящими Правилами и Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
Глава 2. Порядок использования веб-портала государственно-частного партнерства
Параграф 1. Работа на веб-портале государственно-частного партнерства

14) оператордың құқыққа сыйымсыз әрекеттері – оператор мамандарының веб-порталдың жұмысының төмендеуіне, тоқтатылуына, онда мынадай:
оператор мамандарының веб-порталдың жүйелік журналдарында тіркелген санкцияланбаған әрекеттерді орындауы;
веб-порталдың аппараттық-бағдарламалық кешенін сүйемелдеу, әкімшілендіру және жүйелік-техникалық қызмет көрсету бойынша талаптардың бұзылуы және (немесе) талаптардың тиісінше орындалмауы себептерінен техникалық іркілістердің туындауына әкеп соққан әрекеттері;
15) техникалық әкімшілендіру бөлімі (бұдан әрі – бөлім) – веб-порталдың бағдарламалық-аппараттық кешеніне мониторинг пен жүйелік-техникалық қызмет көрсетуге жауапты оператордың құрылымдық бөлімшесі;
16) техникалық іркіліс – бір немесе бірнеше қатысушының Жүйені пайдалану мүмкіндігінің болмауына әкеп соққан Жүйенің аппараттық-бағдарламалық кешенінің немесе оның жеке құрауыштарының жоспарланбаған уақытша істен шығуы (авариялық тоқтау, жады мазмұнының бұзылуы, аппараттық-бағдарламалық қамтылым ресурстарының шамадан тыс жүктелуі және қабылданған технологияны елеулі түрде бұзатын және бағдарламалық қамтылымды жүйе жағдайында пайдалануға мүмкіндік бермейтін жағдайлар, оның ішінде бағдарламалық қамтылым беретін дұрыс емес шығыс деректері (нәтижелері);
17) техникалық және профилактикалық жұмыстар – есептеу техникасы құралдары мен телекоммуникациялық жабдықты жұмысқа қабілетті күйде ұстау жөніндегі, оның ішінде техниканың және (немесе) жабдықтың істен шығуын және олардың мерзімінен бұрын тозуын болдырмау мақсатында профилактиканы, ақауларды жоюды, жекелеген бөліктер мен блоктарды ауыстыруды, жабдықтың қуатын ұлғайту үшін жабдықты, бағдарламалық қамтылымды, қосымша құрылғылар мен платаларды орнатуды және баптауды, пайдаланушыларға көмек көрсетуді қамтитын іс-шаралар кешені;
18) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
19) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
3. Пайдаланушылар веб-порталда электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдаланған кезде осы Қағидаларды және "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа алады.
2-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталын пайдалану тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік веб-порталында жұмыс істеу

4. Для работы на веб-портале пользователи совершают совокупность следующих действий:
1) устанавливают необходимое аппаратно-программное обеспечение для возможности использования сертификатов (открытый и закрытый ключ) электронной цифровой подписи;
2) получают сертификаты (открытый и закрытый ключ) электронной цифровой подписи в Национальном удостоверяющем центре Республики Казахстан, либо в удостоверяющих центрах государств-членов Евразийского экономического союза;
3) проходят процедуры регистрации на веб-портале.
5. На веб-портале действуют сертификаты электронной цифровой подписи, изданные для физических и юридических лиц Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан.
6. Представляемые документы и сведения, которые связаны с организацией и проведением конкурса государственно-частного партнерства в целях определения частного партнера, размещаются пользователем веб-портала в виде электронных документов или электронных копий документов и подписываются электронной цифровой подписью лица, имеющего право действовать от имени соответствующего участника веб-портала или пользователя.
7. Время создания, получения и отправки всех электронных документов и электронных копий документов на веб-портале фиксируется по местному времени города Астана.
8. В случае превышения размера загружаемых в систему файлов или архивов файлов 20 мегабайт их необходимо загружать в систему частями, размер каждой из которых не превышает 20 мегабайт.
Параграф 2. Действия пользователей, оператора и специалистов оператора в случае возникновения технических сбоев при использовании веб-портала
9. При возникновении технического сбоя проводятся следующие мероприятия:
1) пользователь ставит в известность контакт-центр не позднее 1 (одного) часа посредством электронной почты, указанной на веб-портале, с указанием даты и времени по времени города Астана обнаружения технического сбоя, а также контактных данных и приложением подтверждающих документов.
В случае невозможности отправки по электронной почте информации о техническом сбое пользователь ставит в известность контакт-центр не позднее одного часа посредством телефона;
2) специалист оператора в случае обнаружения изменения в работе или в конфигурации Системы, не соответствующие стандартному функционированию, фиксирует дату и время возникновения технического сбоя в журнале учета обращений пользователей о возникших технических сбоях веб-портала (далее – журнал учета) по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
10. Пользователи веб-портала обязаны фиксировать факт технического сбоя путем сохранения и приложения подтверждающих материалов, таких как:

4. Пайдаланушылар веб-порталда жұмыс істеу үшін мынадай әрекеттер жиынтығын орындайды:
1) электрондық цифрлық қолтаңба сертификаттарын (ашық және жабық кілт) пайдалану мүмкіндігі үшін қажетті аппараттық-бағдарламалық қамтылымды орнатады;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығында не Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің куәландырушы орталықтарында электрондық цифрлық қолтаңба сертификаттарын (ашық және жабық кілт) алады;
3) веб-порталда тіркеу рәсімдерінен өтеді.
5. Веб-порталда Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы жеке және заңды тұлғалар үшін шығарған электрондық цифрлық қолтаңба сертификаттары қолданылады.
6. Жекеше әріптесті айқындау мақсатында мемлекеттік-жекешелік әріптестік конкурсын ұйымдастыруға және өткізуге байланысты ұсынылатын құжаттар мен мәліметтерді веб-порталды пайдаланушы электрондық құжаттар немесе құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде орналастырады және веб-порталдың тиісті қатысушысының немесе пайдаланушының атынан әрекет етуге құқығы бар адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
7. Веб-порталда барлық электрондық құжаттар мен құжаттардың электрондық көшірмелерін жасау, алу және жіберу уақыты Астана қаласының жергілікті уақытымен тіркеледі.
8. Жүйеге жүктелетін файлдардың немесе файл архивтерінің мөлшері 20 мегабайттан асқан жағдайда оларды жүйеге әрқайсысының мөлшері 20 мегабайттан аспайтын бөліктермен жүктеу қажет.
2-параграф. Веб-порталды пайдалану кезінде техникалық іркілістер туындаған жағдайда пайдаланушылардың, оператордың және оператор мамандарының іс-әрекеттері
9. Техникалық іркіліс туындаған кезде мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) пайдаланушы Астана қаласының уақыты бойынша техникалық іркілістің анықталған күні мен уақытын, сондай-ақ байланыс деректерін және растайтын құжаттарды қоса бере отырып, веб-порталда көрсетілген электрондық пошта арқылы байланыс орталығын 1 (бір) сағаттан кешіктірмей хабардар етеді.
Техникалық іркіліс туралы ақпаратты электрондық пошта арқылы жіберу мүмкін болмаған жағдайда пайдаланушы байланыс орталығын телефон арқылы бір сағаттан кешіктірмей хабардар етеді;
2) жұмыста немесе жүйенің конфигурациясында стандартты жұмыс істеуге сәйкес келмейтін өзгерістер анықталған жағдайда, оператордың маманы осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша веб-порталда туындаған техникалық іркілістер туралы пайдаланушылардың өтініштерін есепке алу журналында (бұдан әрі – есепке алу журналы) техникалық іркілістің пайда болу күні мен уақытын тіркейді.
10. Веб-порталды пайдаланушылар мынадай:

1) скриншоты;
2) копии переписки с оператором веб-портала;
3) сканы или электронные копии официальных обращений.
Указанные материалы прилагаются к обращению в контакт-центр.
11. Пользователи обязаны незамедлительно уведомлять оператора веб-портала о возникшем техническом сбое посредством направленного обращения с приложением соответствующих подтверждающих материалов, указанных в пункте 10 настоящих Правил.
12. В случае отсутствия реакции со стороны оператора на обращение пользователя в течение 48 (сорока восьми) рабочих часов с момента его направления, пользователь вправе направить официальное уведомление в уполномоченный орган с приложением копий обращений, направленных оператору, и иных подтверждающих документов.
13. Контакт-центр обеспечивает взаимодействие с пользователями Системы в зависимости от способа обращения (посредством телефона, электронной почты, официальных писем, интернет-форума) в рабочие дни – с 9.00 часов до 18:30 часов, обеденный перерыв с 13.00 до 14.30 часов, по времени города Астана.
Оператор увеличивает время работы контакт-центра, в том числе осуществляет переход на круглосуточную поддержку, по согласованию с уполномоченным органом.
14. Оператор контакт-центра регистрирует обращения пользователей и специалистов оператора в журнале учета в течение 30 (тридцати) минут с момента поступления в рабочее время по времени города Астана.
В случае, если обращение пользователя о техническом сбое поступает по электронной почте во время обеденного перерыва по времени города Астана, то оператор регистрирует сообщение в течение 30 (тридцати) минут после обеденного перерыва.
В случае, если обращение пользователя о техническом сбое поступает по электронной почте вне рабочего времени по времени города Астана, то оператор регистрирует сообщение на следующий рабочий день.
Журнал учета ведется операторами контакт-центра в электронном виде в информационной системе оператора по учету обращений пользователей.
15. После регистрации обращения присваивается уникальный идентификатор инцидента в информационной системе оператора по учету обращений пользователей и в течение 1 (одного) часа высылается на электронную почту пользователя.
16. При наличии информации о техническом сбое, оператор в течение 2 (двух) часов с момента поступления информации в рабочее время по времени города Астана проводит анализ полученной информации или представленных материалов (экранных снимков и иных представленных электронных документов), в целях подтверждения или опровержения наличия факта технического сбоя Системы.

1) скриншоттар;
2) веб-портал операторымен хат алмасудың көшірмелері;
3) ресми жолданымдардың сканерленген және электрондық көшірмелері сияқты растайтын материалдарды сақтау және қоса беру жолымен техникалық іркіліс фактісін тіркеуге міндетті.
Көрсетілген материалдар байланыс орталығына жолданымға қоса беріледі.
11. Пайдаланушылар осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген тиісті растайтын материалдарды қоса бере отырып, жолданым жіберу арқылы туындаған техникалық іркіліс туралы веб-порталдың операторын дереу хабардар етуге міндетті.
12. Пайдаланушының жолданымы жіберілген кезден бастап 48 (қырық сегіз) жұмыс сағаты ішінде оған оператор тарабынан реакция болмаған жағдайда пайдаланушы операторға жіберілген жолданымдардың көшірмелерін және өзге де растайтын құжаттарды қоса бере отырып, уәкілетті органға ресми хабарлама жолдауға құқылы.
13. Байланыс орталығы жүгіну тәсіліне байланысты (телефон, электрондық пошта, ресми хаттар, интернет-форум арқылы) жұмыс күндері – Астана қаласының уақыты бойынша сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен Жүйені пайдаланушылармен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді.
Оператор байланыс орталығының жұмыс уақытын ұлғайтады, оның ішінде уәкілетті органмен келісу бойынша тәулік бойы қолдауға ауысуды жүзеге асырады.
14. Байланыс орталығының операторы оператордың пайдаланушылары мен мамандарының жолданымдарын Астана қаласының уақыты бойынша жұмыс уақытында түскен сәтінен бастап 30 (отыз) минут ішінде есепке алу журналына тіркейді.
Егер пайдаланушының техникалық іркіліс туралы жолданымы Астана қаласының уақыты бойынша түскі үзіліс кезінде электрондық пошта арқылы келіп түскен жағдайда, оператор хабарламаны түскі үзілістен кейін 30 (отыз) минут ішінде тіркейді.
Егер пайдаланушының техникалық іркіліс туралы жолданымы Астана қаласының уақыты бойынша жұмыс уақытынан тыс электрондық пошта арқылы келіп түскен жағдайда, оператор хабарламаны келесі жұмыс күні тіркейді.
Есепке алу журналын байланыс орталығының операторлары пайдаланушылардың жолданымдарын есепке алу бойынша оператордың ақпараттық жүйесінде электрондық түрде жүргізеді.
15. Жолданым тіркелгеннен кейін пайдаланушылардың жолданымдарын есепке алу бойынша оператордың ақпараттық жүйесінде оқыс оқиғаның бірегей идентификаторы беріледі және 1 (бір) сағат ішінде пайдаланушының электрондық поштасына жіберіледі.
16. Техникалық іркіліс туралы ақпарат болған кезде оператор ақпарат Астана уақыты бойынша жұмыс уақытында келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) сағат ішінде Жүйенің техникалық іркілісі фактісінің болуын растау немесе теріске шығару мақсатында алынған ақпаратқа немесе ұсынылған материалдарға (экрандық суреттер және өзге де ұсынылған электрондық құжаттар) талдау жүргізеді.

17. Конкурсы, срок приема заявок которых истекает во время подтверждения или опровержения технического сбоя, за исключением технических сбоев, не препятствующих возможности участия пользователей в конкурсах, продлеваются оператором до момента возможного подтверждения либо опровержения факта технического сбоя.
18. При опровержении технического сбоя, оператор в течение 30 (тридцати) минут после подтверждения наличия фактов об опровержении технического сбоя Системы уведомляет пользователя, обратившегося в техническую поддержку, об опровержении технического сбоя с приложением подтверждающей информации.
Параграф 3. Работа веб-портала и действия оператора в случае подтверждения технических сбоев работы веб-портала
19. При подтверждении оператором технического сбоя устанавливается уровень его критичности.
20. Технические сбои по степени их влияния на функционирование программно-аппаратного комплекса Системы и конкурсные процедуры, проводимых в электронном виде, подразделяются на следующие уровни критичности:
1) низкий – сбои, не препятствующие проведению конкурсных процедур и возможности участия в них, согласования или подписания договоров, процедур обсуждения, подачи жалоб, отправке уведомлений, возражений и заключений;
2) средний – сбои, повлекшие отсутствие возможности участия в конкурсах либо к отсутствию возможности согласования или подписания договора, обсуждения, подачи жалоб, отправке уведомлений, возражений, заключений одним и (или) несколькими участниками, подвергшихся влиянию технического сбоя, который приведет или привел к безрезультативности предыдущей работы пользователей Системы;
3) высокий – сбои и (или) события, вызвавшие остановку или недоступность одного и более модулей Системы, при которых у всех пользователей веб-портала отсутствует возможность участия в конкурсах, согласования или подписания договора, обсуждения, подачи заявок, отправки уведомлений, возражений, заключений.
21. В случае возникновения технических сбоев с уровнем критичности низкий, оператор выполняет следующие мероприятия:
1) в течение 30 (тридцати) минут с момента подтверждения технического сбоя уведомляет пользователя, обратившегося в техническую поддержку, об уровне критичности технического сбоя, плановом времени и дате устранения технического сбоя.
В случае изменения такой информации повторно уведомляет пользователя Системы;
2) незамедлительно приступает к устранению причин технического сбоя;
3) после устранения технического сбоя повторно уведомляет пользователя, обратившегося в техническую поддержку, об окончании проведения работ и устранении технического сбоя.
В случае устранения технического сбоя с уровнем критичности низкий продление сроков конкурсов не производится.

17. Пайдаланушылардың конкурстарға қатысу мүмкіндігіне кедергі келтірмейтін техникалық іркілістерді қоспағанда, өтінімдерді қабылдау мерзімі техникалық іркілісті растау немесе теріске шығару уақытында аяқталатын конкурстарды оператор техникалық іркіліс фактісін ықтимал растау не теріске шығару сәтіне дейін ұзартады.
18. Техникалық іркілісті теріске шығарған кезде оператор Жүйенің техникалық іркілісін теріске шығару туралы фактілердің бар-жоғын растағаннан кейін 30 (отыз) минут ішінде растайтын ақпаратты қоса бере отырып, техникалық қолдауға жүгінген пайдаланушыны техникалық іркілістің теріске шығарылғаны туралы хабардар етеді.
3-параграф. Веб-порталдың жұмысы және веб-портал жұмысының техникалық іркілістері расталған жағдайда оператордың іс-әрекеті
19. Оператор техникалық іркілісті растаған кезде оның күрделілік деңгейі анықталады.
20. Жүйенің бағдарламалық-аппараттық кешенінің жұмыс істеуіне және электрондық түрде өткізілетін конкурстық рәсімдерге әсер ету дәрежесі бойынша техникалық іркілістер мынадай күрделілік деңгейлеріне бөлінеді:
1) төмен – конкурстық рәсімдерді өткізуге және оларға қатысу, шарттарды келісу немесе оларға қол қою, талқылау, шағымдар беру, хабарламалар, қарсылықтар мен қорытындылар жіберу рәсімдеріне кедергі келтірмейтін іркілістер;
2) орташа – Жүйе пайдаланушыларының алдыңғы жұмысының нәтижесіздігіне әкеп соқтыратын немесе әкелген техникалық іркілістің әсеріне ұшыраған бір және (немесе) бірнеше қатысушының конкурстарға қатысу мүмкіндігінің болмауына не шартты келісу немесе оған қол қою, талқылау, шағымдар беру, хабарламалар, қарсылықтар, қорытындылар жіберу мүмкіндігінің болмауына әкеп соққан іркілістер;
3) жоғары – веб-порталдың барлық пайдаланушыларының конкурстарға қатысу, шартты келісу немесе оған қол қою, талқылау, өтінімдер беру, хабарламалар, қарсылықтар, қорытындылар жіберу мүмкіндігі болмайтын Жүйенің бір және одан да көп модулінің тоқтап қалуына немесе қолжетімсіздігіне себеп болған іркілістер және (немесе) оқиғалар.
21. Күрделілік деңгейі төмен техникалық іркілістер туындаған жағдайда оператор мынадай іс-шараларды орындайды:
1) техникалық іркіліс расталған сәттен бастап 30 (отыз) минут ішінде техникалық қолдауға жүгінген пайдаланушыны техникалық іркілістің күрделілік деңгейі, техникалық іркілісті жоюдың жоспарлы уақыты және күні туралы хабардар етеді.
Мұндай ақпарат өзгерген жағдайда Жүйенің пайдаланушысын қайта хабардар етеді;
2) техникалық іркілістің себептерін жоюға дереу кіріседі;
3) техникалық іркіліс жойылғаннан кейін техникалық қолдауға жүгінген пайдаланушыны жұмыстарды жүргізудің аяқталғаны және техникалық іркілістің жойылғаны туралы қайта хабардар етеді.
Күрделілік деңгейі төмен техникалық іркіліс жойылған жағдайда конкурстардың мерзімдерін ұзарту жүргізілмейді.

22. В случае возникновения технических сбоев с уровнем критичности средний, оператор выполняет следующие мероприятия:
1) в течение 1 (одного) часа с момента подтверждения технического сбоя размещает на главной странице веб-портала, с указанием номеров объявлений и лотов, информацию о техническом сбое, его уровне критичности, плановом времени и дате его устранения, если влиянию сбоя подверглись несколько участников.
В случае изменения такой информации повторно размещает информацию;
2) в течение 1 (одного) часа с момента подтверждения технического сбоя уведомляет пользователей, обратившихся в техническую поддержку, а также всех потенциальных поставщиков, участвующих в конкурсах, в которых возник технический сбой, о техническом сбое, его уровне критичности, плановом времени и дате его устранения.
В случае изменения данной информации повторно уведомляет пользователей, обратившихся в техническую поддержку, а также всех потенциальных поставщиков, участвующих в конкурсах, в которых возник технический сбой;
3) приступает к устранению технического сбоя по конкурсам, а также по другим конкурсам, в случае обнаружения в них аналогичных технических сбоев;
4) повторно уведомляет пользователей, обратившихся в техническую поддержку, а также всех потенциальных поставщиков, участвующих в конкурсах, в которых возник технический сбой об устранении технического сбоя, фактической дате и времени устранения, а также размещает данную информацию на главной странице веб-портала с указанием номеров объявлений и лотов;
5) письменно извещает организатора конкурса о техническом сбое, причине возникновения и выполненных мероприятиях по устранению, результате устранения, с указанием предложений по недопущению технического сбоя.
23. В случае возникновения технических сбоев с уровнем критичности высокий, оператор выполняет следующие мероприятия:
1) незамедлительно письменно по электронной почте и телефону информирует организатора о возникшем техническом сбое;
2) с момента подтверждения технического сбоя продлевает все завершающиеся процедуры, которые совпали по времени с техническим сбоем в соответствующем модуле Системы, на время затраченное для устранения технического сбоя;
3) в течение 30 (тридцати) минут с момента подтверждения технического сбоя уведомляет пользователей путем размещения на главной странице веб-портала информации о техническом сбое, его уровне критичности, плановом времени и дате его устранения, а в случае невозможности размещения информации на главной странице веб-портала доводит информацию посредством собственного сайта и по обращениям через контакт-центр.
В случае изменения такой информации повторно уведомляет пользователей Системы;

22. Күрделілік деңгейі орташа техникалық іркілістер туындаған жағдайда оператор мынадай іс-шараларды орындайды:
1) егер бірнеше қатысушы іркілістің ықпалына ұшыраған болса, техникалық іркіліс расталған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде веб-порталдың басты бетінде хабарландырулар мен лоттардың нөмірлерін көрсете отырып, техникалық іркіліс, оның маңызылық деңгейі, оны жоюдың жоспарлы уақыты және күні туралы ақпаратты орналастырады.
Мұндай ақпарат өзгерген жағдайда ақпаратты қайта орналастырады;
2) техникалық іркіліс расталған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде техникалық қолдауға жүгінген пайдаланушыларды, сондай-ақ техникалық іркіліс туындаған конкурстарға қатысатын барлық әлеуетті өнім берушілерді техникалық іркіліс, оның күрделілік деңгейі, оны жоюдың жоспарлы уақыты және күні туралы хабардар етеді.
Осы ақпарат өзгерген жағдайда техникалық қолдауға жүгінген пайдаланушыларды, сондай-ақ техникалық іркіліс туындаған конкурстарға қатысатын барлық әлеуетті өнім берушілерді қайта хабардар етеді;
3) конкурстар бойынша, сондай-ақ оларда ұқсас техникалық іркілістер анықталған жағдайда, басқа конкурстар бойынша техникалық іркілістерді жоюға кіріседі;
4) техникалық қолдауға жүгінген пайдаланушыларды, сондай-ақ техникалық іркіліс туындаған конкурстарға қатысатын барлық әлеуетті өнім берушілерді техникалық іркілістің жойылғаны, жоюдың нақты күні мен уақыты туралы қайта хабардар етеді, сондай-ақ осы ақпаратты хабарландырулар мен лоттардың нөмірлерін көрсете отырып, веб-порталдың басты бетінде орналастырады;
5) конкурсты ұйымдастырушыны техникалық іркіліске жол бермеу жөніндегі ұсыныстарды көрсете отырып, техникалық іркіліс, туындау себебі және жою бойынша орындалған іс-шаралар, жою нәтижесі туралы жазбаша хабардар етеді.
23. Күрделілік деңгейі жоғары техникалық іркілістер туындаған жағдайда оператор мынадай іс-шараларды орындайды:
1) туындаған техникалық іркіліс туралы электрондық пошта арқылы жазбаша және телефон арқылы ұйымдастырушыны дереу хабардар етеді;
2) техникалық іркіліс расталған сәттен бастап Жүйенің тиісті модуліндегі техникалық іркіліспен уақыты бойынша сәйкес келген барлық аяқталатын рәсімдерді техникалық іркілісті жою үшін жұмсалған уақытқа ұзартады;
3) техникалық іркіліс расталған сәттен бастап 30 (отыз) минут ішінде пайдаланушыларды веб-порталдың басты бетінде техникалық іркіліс, оның күрделілік деңгейі, оны жоюдың жоспарлы уақыты және күні туралы ақпаратты орналастыру арқылы хабардар етеді, ал ақпаратты веб-порталдың басты бетінде орналастыру мүмкін болмаған жағдайда ақпаратты өз сайты арқылы және байланыс орталығы арқылы жолданымдар бойынша жеткізеді.
Мұндай ақпарат өзгерген жағдайда Жүйе пайдаланушыларын қайта хабардар етеді;

4) при совпадении срока приема заявок на участие в конкурсе продлевает время процедур приема заявок;
5) при совпадении срока согласования или подписания договора потенциальным частным партнером продлевает время согласования или подписания договора на соответствующее количество дней, но не менее чем 1 (один) календарный день;
6) при совпадении срока направления запросов, согласований, ответов на запросы, согласования, продлевает срок направления запросов, согласований и ответов на запросы, согласования на соответствующее количество дней, но не менее, чем на 1 (один) календарный день;
7) при совпадении времени технического сбоя и времени проведения этапа аукционных торгов в конкурсе способом аукциона, продлевает этап проведения аукционных торгов на следующий рабочий день после подтверждения факта устранения технического сбоя.
В случае автоматического формирования протокола о результатах проведения аукциона Системой, такой протокол и поданные заявки аннулируются;
8) в случае, если дата начала приема конкурсных заявок приходится на период технического сбоя, срок начала приема заявок переносится на срок устранения проблемы без уменьшения длительности периода приема заявок.
Параграф 4. Работа веб-портала при проведении планово-профилактических работ оператором
24. Проведение технических и профилактических работ в Системе осуществляется на основании утвержденного и опубликованного на веб-портале плана работ по проведению технических и профилактических работ в Системе, согласованного с уполномоченным органом.
25. В случае проведения технических и профилактических работ Системы, оператор уведомляет пользователей Системы не позднее 2 (двух) календарных дней до проведения технических и профилактических работ. При этом, сроки окончания приема заявок или дополнений к заявкам, процедур вскрытия, допуска и подведения итогов по конкурсам, а также сроки согласования и подписания договоров на веб-портале, даты которых выпадают на даты проведения профилактических работ, переносятся оператором с учетом срока проведения технических и профилактических работ.
26. Оператор ежедневно проводит анализ технических сбоев предыдущего дня и обеспечивает максимально быстрое их устранение.
Приложение
к Правилам использования
веб-портала государственно-
частного партнерства
Форма
Журнал учета обращений пользователей о возникших технических сбоях веб-портала
№ п/п
Наименование обратившейся организации,
БИН, ИИН
Дата и время обращения
Контактные данные по которому обратился пользователь
Описание технического сбоя
ФИО (при его наличии) специалиста, принявшего заявку
Подтвержден/ не подтвержден
Продолжение таблицы
Дата и время подтверждения/не подтверждения
Принятое решение
Принятые оператором меры
Дата и время устранения технического сбоя
Причины возникновения технического сбоя
Уровень критичности
Вид технического сбоя
Рекомендации по недопущению технического сбоя впредь
Ответственное лицо отдела технического администрирования ________ (подпись)
Примечание: Расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 12 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 52
Правила координации разработки проектов государственно-частного партнерства
особой значимости с участием международных финансовых институтов и выдачи заключений

4) конкурсқа қатысуға өтінімдерді қабылдау мерзімі сәйкес келген кезде өтінімдерді қабылдау рәсімдерінің уақытын ұзартады;
5) әлеуетті жекеше әріптестің шартты келісу немесе оған қол қою мерзімі сәйкес келген кезде шартты келісу немесе оған қол қою уақытын тиісті күндер санына, бірақ кемінде күнтізбелік 1 (бір) күнге ұзартады;
6) сұрау салуларды, келісулерді, сұрау салуларға жауаптарды жіберу, келісу мерзімі сәйкес келген кезде сұрау салуларды, келісулерді және сұрау салуларға жауаптарды жіберу, келісу мерзімін тиісті күндер санына, бірақ кемінде күнтізбелік 1 (бір) күнге ұзартады;
7) техникалық іркіліс уақыты мен аукцион тәсілімен конкурста аукциондық сауда-саттық кезеңін өткізу уақыты сәйкес келген кезде аукциондық сауда-саттықты өткізу кезеңін техникалық іркілісті жою фактісі расталғаннан кейін келесі жұмыс күніне ұзартады.
Жүйе аукционды өткізу нәтижелері туралы хаттаманы автоматты түрде қалыптастырған жағдайда, мұндай хаттама және берілген өтінімдер жойылады;
8) егер конкурстық өтінімдерді қабылдаудың басталу күні техникалық іркіліс кезеңіне сай келетін болса, өтінімдерді қабылдаудың басталу мерзімі өтінімдерді қабылдау кезеңінің ұзақтығы қысқартылмай, проблеманы жою мерзіміне ауыстырылады.
4-параграф. Оператордың жоспарлы-профилактикалық жұмыстарды жүргізуі кезіндегі веб-порталдың жұмысы
24. Жүйеде техникалық және профилактикалық жұмыстарды жүргізу бекітілген және веб-порталда жарияланған, уәкілетті органмен келісілген Жүйеде техникалық және профилактикалық жұмыстарды жүргізу жөніндегі жұмыс жоспары негізінде жүзеге асырылады.
25. Жүйенің техникалық және профилактикалық жұмыстары жүргізілетін жағдайда оператор Жүйенің пайдаланушыларын техникалық және профилактикалық жұмыстар жүргізілгенге дейін күнтізбелік 2 (екі) күннен кешіктірмей хабардар етеді. Бұл ретте, өтінімдерді немесе өтінімдерге толықтыруларды қабылдаудың, конкурстар бойынша ашу, рұқсат беру және қорытындылау рәсімдерінің аяқталу мерзімдерін, сондай-ақ күндері профилактикалық жұмыстарды жүргізу күндеріне сәйкес келетін веб-порталда шарттарды келісу және қол қою мерзімдерін оператор техникалық және профилактикалық жұмыстарды жүргізу мерзімін ескере отырып ауыстырады.
26. Оператор алдыңғы күннің техникалық іркілістеріне күн сайын талдау жүргізеді және олардың барынша тез жойылуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік веб-порталын
пайдалану қағидаларына
қосымша
Нысан
Пайдаланушылардың веб-порталда туындаған техникалық іркілістер туралы жолданымдарын есепке алу журналы
Р/с №
Жүгінген ұйымның атауы
БСН, ЖСН
Жүгінген күні мен уақыты
Пайдаланушы хабарласқан байланыс деректері
Техникалық іркілістің сипаттамасы
Өтінімді қабылдаған маманның ТАӘ (бар болса)
Расталған / расталмаған
Кестенің жалғасы
Растаудың/растамаудың күні мен уақыты
Қабылданған шешім
Оператор қолданған шаралар
Техникалық іркілісті жоюдың күні мен уақыты
Техникалық іркілістің туындау себептері
Күрделілік деңгейі
Техникалық іркілістің түрі
Техникалық іркіліске бұдан кейін жол бермеу бойынша ұсынымдар
Техникалық әкімшілендіру бөлімінің жауапты адамы ________ (қолы)
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ТАӘ – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 52 Бұйрыққа
12-қосымша
Халықаралық қаржы институттарының қатысуымен ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын әзірлеуді үйлестіру және қорытындылар беру қағидалары

1. Настоящие Правила координации разработки проектов государственно-частного партнерства особой значимости с участием международных финансовых институтов и выдачи заключений разработаны в соответствии с подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" и определяет порядок координации разработки проектов государственно-частного партнерства особой значимости с участием международных финансовых институтов и выдачи заключений.
2. В рамках координации Центр развития государственно-частного партнерства:
1) осуществляет проведение переговоров с международными финансовыми институтами по вопросу их привлечения к разработке конкурсной документации и проекта договора государственно-частного партнерства в порядке, предусмотренном пунктами 24 и 25 Правил планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включающие вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера, проведения мониторинга договоров государственно-частного партнерства, проведения мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства, согласно приложению 1 к настоящему приказу (далее – Правила планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства);
2) вносит предложения по вопросам заключения соглашения между международными финансовыми институтами и уполномоченным лицом на разработку конкурсной документации и, при необходимости, сопровождение конкурсных процедур определения частного партнера, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о международных договорах;
3) осуществляет координацию вопросов взаимодействия представителей и консультантов международных финансовых институтов с отраслевыми органами и заинтересованными организациями, в том числе организации встреч, переговоров, рабочих мероприятий, формирования технических заданий для найма консультантов международных финансовых институтов, анализа предварительных и итоговых проектов документов конкурсной документации с точки зрения соответствия целям и задачам проекта, законодательству Республики Казахстан, системе государственного планирования;
4) рассматривает проекты документов, разрабатываемых в рамках разработки конкурсной документации на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан, целям и задачам проекта, дает замечания и рекомендации, вносит предложения по проектам документов;
5) оказывает содействие уполномоченному лицу и консультантам, привлеченным международным финансовым институтом в разработке конкурсной документации по проектам государственно-частного партнерства

1. Осы Халықаралық қаржы институттарының қатысуымен ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын әзірлеуді үйлестіру және қорытындылар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 26-бабы 2-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және халықаралық қаржы институттарының қатысуымен ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын әзірлеуді үйлестіру және қорытындылар беру тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы үйлестіру шеңберінде:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, жекеше әріптесті айқындау жөнінде конкурс (аукцион) және тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының мониторингін жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылу мониторингін жүргізу және бағалау мәселелерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларының (бұдан әрі – Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидалары) 24 және 25-тарақтарында көзделген тәртіппен халықаралық қаржы институттарын конкурстық құжаттаманы және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын әзірлеуге тарту мәселесі бойынша олармен келіссөздер жүргізуді жүзеге асырады;
2) халықаралық қаржы институттары мен уәкілетті тұлға арасында конкурстық құжаттаманы әзірлеуге және қажет болған жағдайда жекеше әріптесті айқындаудың конкурстық рәсімдерін сүйемелдеуге келісім жасасу мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) халықаралық қаржы институттарының өкілдері мен консультанттарының салалық органдармен және мүдделі ұйымдармен өзара іс-қимыл мәселелерін, оның ішінде кездесулерді, келіссөздерді, жұмыс іс-шараларын ұйымдастыру, халықаралық қаржы институттарының консультанттарын жалдау үшін техникалық тапсырмаларды қалыптастыру, жобаның мақсаттары мен міндеттеріне, Қазақстан Республикасының заңнамасына, мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкестігі тұрғысынан конкурстық құжаттама құжаттарының алдын ала және қорытынды жобаларын талдау мәселелерін үйлестіруді жүзеге асырады;
4) конкурстық құжаттаманы әзірлеу шеңберінде әзірленетін құжаттардың жобаларын Қазақстан Республикасының заңнамасына, жобаның мақсаттары мен міндеттеріне сәйкестігі тұрғысынан қарайды, ескертулер мен ұсынымдар береді, құжаттардың жобалары бойынша ұсыныстар енгізеді;
5) уәкілетті тұлғаға және халықаралық қаржы институттары тартқан консультанттарға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша конкурстық құжаттаманы әзірлеуге жәрдемдеседі;

6) рассматривает итоговый проект конкурсной документации с прилагаемыми к нему материалами, предоставляет уполномоченному лицу заключение о готовности документации к утверждению уполномоченным лицом.
3. В порядке, установленном пунктом 93 Правил планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, Центр развития государственно-частного партнерства направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике заключение о готовности документации к утверждению уполномоченным лицом, которое включает:
оценку соответствия конкурсной документации, включая проект договора государственно-частного партнерства требованиям действующего законодательства Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства;
рекомендации организатору конкурса по повышению качества управления проектом государственно-частного партнерства, обеспечению эффективности реализации проекта государственно-частного партнерства и управлению рисками;
резолютивную часть с рекомендацией по утверждению конкурсной документации.
4. Центр развития государственно-частного партнерства ежегодно не позднее 30 июня и 30 ноября направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике отчеты об оказании услуг координации разработки проектов государственно-частного партнерства.
Приложение 13 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 52
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12717).
2. Пункт 2 приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 ноября 2016 года № 480 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14553).
3. Пункт 3 и приложение 3 приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 сентября 2018 года № 14 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы уполномоченного органа по государственному планированию (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17508).
4. Пункт 3 и приложение 4 приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 мая 2019 года № 34 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18651).

6) қоса берілетін материалдарымен бірге конкурстық құжаттаманың қорытынды жобасын қарайды, уәкілетті тұлғаға құжаттаманың уәкілетті тұлғаның бекітуіне дайын екендігі туралы қорытынды береді;
3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік орталығы Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларының 93-тармағында белгіленген тәртіппен бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға мыналарды:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын қоса алғанда, конкурстық құжаттаманың мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнаманың талаптарына сәйкестігін бағалауды;
конкурсты ұйымдастырушыға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын басқару сапасын арттыру, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының іске асырылу тиімділігін қамтамасыз ету және тәуекелдерді басқару жөніндегі ұсынымдарды;
конкурстық құжаттаманы бекіту жөніндегі ұсынымы бар қарар бөлігін қамтитын құжаттаманың уәкілетті тұлғаның бекітуіне дайын екендігі туралы қорытындыны жібереді.
4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік дамыту орталығы жыл сайын 30 маусымнан және 30 қарашадан кешіктірмей бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын әзірлеуді үйлестіру қызметтерінің көрсетілуі туралы есептерді жібереді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 52 Бұйрыққа
12-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылы 31 желтоқсанда № 12717 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 22 қарашадағы № 480 бұйрығының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2016 жылғы 22 желтоқсанда № 14553 болып тіркелген).
3. "Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 5 қыркүйектегі № 14 бұйрығының 3-тармағы және 3-қосымшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2018 жылғы 9 қазанда № 17508 болып тіркелген).
4. "Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 4 мамырдағы № 34 бұйрығының 3-тармағы және 4-қосымшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 8 мамырда № 18651 болып тіркелген).

5. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 августа 2019 года № 74 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19245).
6. Пункт 4 и приложения 2, 3, 4, 5 и 6 приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 декабря 2019 года № 95 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19770).
7. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 апреля 2020 года № 21 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20266).
8. Пункт 2 приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 сентября 2020 года № 66 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21266).
9. Подпункт 2) пункта 1 приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № 89 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования" и в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21738).
10. Пункт 4 и приложение 4 приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 апреля 2021 года № 48 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22648).

5. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 14 тамыздағы № 74 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 14 тамызда № 19245 болып тіркелген).
6. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 желтоқсандағы № 95 бұйрығының 4-тармағы және 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 26 желтоқсанда № 19770 болып тіркелген).
7. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 1 сәуірдегі № 21 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 1 сәуірде № 20266 болып тіркелген).
8. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 24 қыркүйектегі № 66 бұйрығының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 24 қыркүйекте № 21266 болып тіркелген).
9. "Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығына және "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № 89 бұйрығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 9 желтоқсанда № 21738 болып тіркелген).
10. "Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 48 бұйрығының 4-тармағы және 4-қосымшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2021 жылғы 28 сәуірде № 22648 болып тіркелген).

11. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 июня 2021 года № 62 "О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23057).
12. Подпункт 2) пункта 1 и приложения 3, 4, 5, 6 и 7 приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года № 35 "О внесении изменений в приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования" и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27569).
13. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 ноября 2022 года № 84 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30736).
14. Пункт 2 приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 декабря 2022 года № 120 "О внесении изменений в приказ Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 23 февраля 2009 года № 24 "Об утверждении Методики определения стоимости объекта концессии и суммарной стоимости государственной поддержки деятельности концессионеров и источников возмещения затрат" и приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30996).

11. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 15 маусымдағы № 62 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2021 жылғы 17 маусымда № 23057 болып тіркелген).
12. "Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 және "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 35 бұйрығының 1-тармағының 2) тармақшасы және 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2022 жылғы 14 сәуірде № 27569 болып тіркелген).
13. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 23 қарашадағы № 84 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2022 жылғы 25 қарашада № 30736 болып тіркелген).
14. "Концессия объектісінің құнын және концессионерлер қызметін мемлекеттік қолдаудың жиынтық құнын және шығындардың орнын толтыру көздерін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2009 жылғы 23 ақпандағы № 24 бұйрығына және "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 6 желтоқсандағы № 120 бұйрығының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2022 жылғы 7 желтоқсанда № 30996 болып тіркелген).

15. Приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 40 "О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32186).
16. Пункт 2 приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2024 года № 3 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования" и в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34014).

15. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 30 наурыздағы № 40 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2023 жылғы 31 наурызда № 32186 болып тіркелген).
16. "Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығына және "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 19 ақпандағы № 3 бұйрығының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2024 жылғы 20 ақпанда № 34014 болып тіркелген).