О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам цифровизации, защиты персональных данных, дорожного движения и регулирования передовых технологий на транспорте
Закон Республики Казахстан от 24 июня 2026 года № 326-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
статью 152 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Для формирования картографической основы государственного земельного кадастра используется государственная система отсчета.".
2. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
часть первую пункта 5 статьи 144 дополнить подпунктом 5-4) следующего содержания:
"5-4) рапорт уполномоченного должностного лица органов национальной безопасности Республики Казахстан об обнаружении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в сфере цифровизации в части обеспечения кибербезопасности критически важных цифровых объектов;".
3. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года:
1) подпункт 3) пункта 2 статьи 22 после слов "промышленной безопасности" дополнить словом ", кибербезопасности";
2) пункт 2 статьи 23 дополнить подпунктом 25-1) следующего содержания:
"25-1) ознакомить работников с требованиями актов работодателя по соблюдению требований кибербезопасности и осуществлять внутренний контроль за их исполнением;".
4. В Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 29 июня 2020 года:
1) подпункты 14-2), 34-1) и 37-1) пункта 1 статьи 4 исключить;
2) абзац пятый пункта 1 статьи 5 исключить.
5. В Социальный кодекс Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года:
в статье 16:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) разработку, обеспечение функционирования, анализ и обработку данных государственной платформы благотворительности, интеграцию с иными цифровыми объектами, а также управление проектами по развитию государственной платформы благотворительности;";
подпункт 6) после слов "социально-трудовой сфере" дополнить словами ", а также по вопросам использования государственной платформы благотворительности".
6. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 15 марта 2025 года:
1) часть восьмую пункта 2 статьи 9 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне цифрландыру, дербес деректерді қорғау, жол жүрісі және көліктегі озық технологияларды реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 24 маусымдағы № 326-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
152-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Мемлекеттік жер кадастрының картографиялық негізін қалыптастыру үшін мемлекеттік есептеу жүйесі пайдаланылады.".
2. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
144-баптың 5-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5-4) тармақшамен толықтырылсын:
"5-4) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының уәкілетті лауазымды адамының Қазақстан Республикасының цифрландыру саласындағы заңнамасының аса маңызды цифрлық объектілердің киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігіндегі талаптарының бұзылуын анықтау туралы баянаты;".
3. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне:
1) 22-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы "өнеркәсіптік қауіпсіздік" деген сөздерден кейін ", киберқауіпсіздік" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 23-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 25-1) тармақшамен толықтырылсын:
"25-1) жұмыскерлерді жұмыс берушінің киберқауіпсіздік талаптарын сақтау жөніндегі актілерінің талаптарымен таныстыруға және олардың орындалуына ішкі бақылауды жүзеге асыруға;".
4. 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне:
1) 4-баптың 1-тармағының 14-2), 34-1) және 37-1) тармақшалары алып тасталсын;
2) 5-баптың 1-тармағының бесінші абзацы алып тасталсын.
5. 2023 жылғы 20 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне:
16-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) мемлекеттік қайырымдылық платформасын әзірлеуді, оның жұмыс істеуін қамтамасыз етуді, деректерін талдау мен өңдеуді, өзге де цифрлық объектілермен интеграциялауды, сондай-ақ мемлекеттік қайырымдылық платформасын дамыту жөніндегі жобаларды басқаруды;";
6) тармақша "әлеуметтік-еңбек саласындағы" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ мемлекеттік қайырымдылық платформасын пайдалану мәселелері бойынша" деген сөздермен толықтырылсын.
6. 2025 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
1) 9-баптың 2-тармағының сегізінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:

"2-1) плата за оформление электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан, установленная законодательством Республики Казахстан в области миграции населения;";
2) пункт 4 статьи 23 дополнить словами ", плата за оформление электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан".
7. В Закон Республики Казахстан от 15 сентября 1994 года "Об оперативно-розыскной деятельности":
по всему тексту слова "информационные системы", "информационных системах", "информационных систем" заменить соответственно словами "цифровые системы", "цифровых системах", "цифровых систем".
8. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан":
1) в статье 1:
подпункты 8-3) и 8-4) изложить в следующей редакции:
"8-3) беспилотная транспортная система – транспортная система, включающая беспилотное транспортное средство и связанные с ним элементы (включая каналы связи и компоненты, управляющие беспилотным транспортным средством), которые необходимы для безопасной и эффективной эксплуатации беспилотного транспортного средства;
8-4) зона эксплуатации беспилотных транспортных средств – часть наземного пространства установленных размеров на территории Республики Казахстан, в пределах которого эксплуатируются беспилотные транспортные средства (эстакада легкорельсового транспорта);";
дополнить подпунктами 8-5), 8-6), 8-7) и 8-8) следующего содержания:
"8-5) беспилотное транспортное средство – транспортное средство (за исключением беспилотной авиационной системы), оснащенное техническими средствами автоматизированного управления, эксплуатация которого осуществляется без участия физического лица;
8-6) удаленный оператор беспилотного транспортного средства – физическое лицо, которое вправе принять управление беспилотным транспортным средством на любом этапе его движения;
8-7) цифровая система отслеживания перевозок – цифровая система, включающая аппаратно-программный комплекс, функционирующая на основе технологий навигационных спутниковых систем и навигационной пломбы;
8-8) национальный оператор цифровой системы отслеживания перевозок – юридическое лицо, обеспечивающее отслеживание перевозок с использованием навигационных пломб;";
2) дополнить статьей 16-1 следующего содержания:
"Статья 16-1. Беспилотные транспортные средства
Беспилотные транспортные средства эксплуатируются в зонах эксплуатации беспилотных транспортных средств.
Для эксплуатации беспилотных транспортных средств внедряется беспилотная транспортная система.
Беспилотные транспортные средства управляются удаленным оператором беспилотного транспортного средства при условии их соответствия требованиям, установленным уполномоченным государственным органом, согласно их видам.
Правила организации работы беспилотных транспортных средств при осуществлении перевозок пассажиров и грузов утверждаются уполномоченным государственным органом по согласованию с уполномоченными органами по обеспечению безопасности дорожного движения и в сфере цифровизации.";

"2-1) Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасында белгіленген, Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін төлемақы;";
2) 23-баптың 4-тармағы "аударымдары" деген сөзден кейін ",Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін төлемақы" деген сөздермен толықтырылсын.
7. "Жедел іздестіру қызметі туралы" 1994 жылғы 15 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына:
бүкіл мәтін бойынша "ақпараттық жүйелерді", "ақпараттық жүйелерде" деген сөздер тиісінше "цифрлық жүйелерді", "цифрлық жүйелерде" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
8-3) және 8-4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8-3) пилотсыз көлік жүйесі – пилотсыз көлік құралын және оны қауіпсіз әрі тиімді пайдалану үшін қажетті пилотсыз көлік құралымен байланысты элементтерді (байланыс арналарын және пилотсыз көлік құралын басқаратын құрауыштарды қоса алғанда) қамтитын көлік жүйесі;
8-4) пилотсыз көлік құралдарын пайдалану аймағы – шегінде пилотсыз көлік құралдары пайдаланылатын, Қазақстан Республикасының аумағындағы белгіленген мөлшердегі жерүсті кеңістігінің бір бөлігі (жеңіл рельсті көлік эстакадасы);";
мынадай мазмұндағы 8-5), 8-6), 8-7) және 8-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-5) пилотсыз көлік құралы – автоматтандырылған техникалық басқару құралдарымен жарақтандырылған, жеке адамның қатысуынсыз пайдаланылатын көлік құралы (пилотсыз авиациялық жүйені қоспағанда);
8-6) пилотсыз көлік құралының қашықтағы операторы – пилотсыз көлік құралы қозғалысының кез келген кезеңінде оны басқаруды қабылдауға құқылы жеке адам;
8-7) тасымалдарды қадағалаудың цифрлық жүйесі – навигациялық спутниктік жүйелердің технологиялары мен навигациялық пломба негізінде жұмыс істейтін аппараттық-бағдарламалық кешенді қамтитын цифрлық жүйе;
8-8) тасымалдарды қадағалаудың цифрлық жүйесінің ұлттық операторы – навигациялық пломбаларды пайдаланып, тасымалдарды қадағалауды қамтамасыз ететін заңды тұлға;";
2) мынадай мазмұндағы 16-1-баппен толықтырылсын:
"16-1-бап. Пилотсыз көлік құралдары
Пилотсыз көлік құралдары пилотсыз көлік құралдарын пайдалану аймақтарында пайдаланылады.
Пилотсыз көлік құралдарын пайдалану үшін пилотсыз көлік жүйесі енгізіледі.
Пилотсыз көлік құралдары түрлеріне қарай уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген талаптарға сәйкес келген жағдайда оларды пилотсыз көлік құралының қашықтағы операторы басқарады.
Жолаушылар мен жүктерді тасымалдау кезінде пилотсыз көлік құралдарының жұмысын ұйымдастыру қағидаларын жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі және цифрландыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша уәкілетті орган бекітеді.";

3) часть девятую статьи 23 после слова "метрополитена" дополнить словами ", легкорельсового транспорта".
9. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств":
по всему тексту слова "электронного правительства", "объектов информатизации" заменить соответственно словами "цифрового правительства", "объектов цифровизации".
10. В Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О правовом положении иностранцев":
1) заголовок изложить в следующей редакции:
"О правовом положении иностранных граждан";
2) по всему тексту слова "иностранцев", "Иностранцы", "Иностранцами", "иностранцы", "иностранцами", "иностранцам", "Иностранцу", "Иностранцам", "иностранцу", "иностранца", "Иностранец" заменить соответственно словами "иностранных граждан", "Иностранные граждане", "Иностранными гражданами", "иностранные граждане", "иностранными гражданами", "иностранным гражданам", "Иностранному гражданину", "Иностранным гражданам", "иностранному гражданину", "иностранного гражданина", "Иностранный гражданин";
3) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1. Идентификация и (или) аутентификация иностранных граждан и лиц без гражданства
Иностранные граждане и лица без гражданства, прибывающие на территорию Республики Казахстан, подлежат обязательной идентификации и (или) аутентификации в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области миграции населения.".
11. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан":
1) в подпункте 3) статьи 1-1 слова "в сфере кибербезопасности" исключить;
2) пункт 1 статьи 2 дополнить подпунктом 4-2) следующего содержания:
"4-2) осуществление государственного контроля в сфере цифровизации в части обеспечения кибербезопасности критически важных цифровых объектов;";
3) статью 12 дополнить подпунктами 8-2), 8-3) и 22-2) следующего содержания:
"8-2) осуществлять государственный контроль в сфере цифровизации в части обеспечения кибербезопасности критически важных цифровых объектов;
8-3) выдавать, направлять для исполнения предписания при выявлении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в сфере цифровизации в части обеспечения кибербезопасности критически важных цифровых объектов;";
"22-2) осуществлять координацию взаимодействия участников Национальной системы видеомониторинга;";
4) пункт 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"1. Финансирование, материально-техническое и социально-бытовое обеспечение органов национальной безопасности осуществляются:

3) 23-баптың тоғызыншы бөлігі "Метрополитеннің" деген сөзден кейін ", жеңіл рельсті көліктің" деген сөздермен толықтырылсын.
9. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
бүкіл мәтін бойынша "электрондық үкімет", "ақпараттандыру объектілері", "электрондық үкіметтің" деген сөздер тиісінше "цифрлық үкімет", "цифрландыру объектілері", "цифрлық үкіметтің" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтарының құқықтық жағдайы туралы";
2) бүкіл мәтін бойынша "шетелдіктер", "шетелдіктердің", "шетелдіктерді", "шетелдіктерден", "Шетелдіктердің", "Шетелдіктің", "шетелдікке", "Шетелдік", "шетелдікті" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтары", "шетел азаматтарының", "шетел азаматтарын", "шетел азаматтарынан", "Шетел азаматтарының", "Шетел азаматының", "шетел азаматына", "Шетел азаматы", "шетел азаматын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
"4-1-бап. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды сәйкестендіру және (немесе) аутентификациялау
Қазақстан Республикасының аумағына келетін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасына сәйкес міндетті түрде сәйкестендірілуге және (немесе) аутентификациялануға тиіс.".
11. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-1-баптың 3) тармақшасындағы "киберқауіпсіздік саласындағы" деген сөздер алып тасталсын;
2) 2-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-2) тармақшамен толықтырылсын:
"4-2) аса маңызды цифрлық объектілердің киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде цифрландыру саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;";
3) 12-бап мынадай мазмұндағы 8-2), 8-3) және 22-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-2) аса маңызды цифрлық объектілердің киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде цифрландыру саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға;
8-3) Қазақстан Республикасының цифрландыру саласындағы заңнамасының аса маңызды цифрлық объектілердің киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігіндегі талаптарының бұзылуы анықталған кезде нұсқама беруге, оны орындау үшін жіберуге;";
"22-2) Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қатысушылардың өзара іс-қимылын үйлестіруге;";
4) 23-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ұлттық қауіпсіздік органдарын қаржыландыру, материалдық-техникалық және әлеуметтік-тұрмыстық қамтамасыз ету:

1) за счет бюджетных средств;
2) за счет средств, полученных за оказание медицинской помощи от фонда социального медицинского страхования;
3) от платы за оформление электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
12. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах":
подпункт 25) статьи 1 исключить.
13. В Закон Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений":
1) в подпункте 9) статьи 1 слова "электронная база" заменить словами "цифровая база";
2) в пункте 4 статьи 19 слова "электронный учет" заменить словами "цифровой учет";
3) в подпункте 2) части третьей пункта 2 статьи 24 слова "информационных систем" заменить словами "цифровых систем".
14. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне":
по всему тексту слова "электронный реестр", "информационной системе", "информационная система", "информационной системы", "электронного реестра", "информационную систему" заменить соответственно словами "цифровой реестр", "цифровой системе", "цифровая система", "цифровой системы", "цифрового реестра", "цифровую систему".
15. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
в пункте 1 статьи 27:
подпункт 10) дополнить словами ", в том числе наполнение цифровой платформы дорожных активов, в порядке, определяемом уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам";
дополнить подпунктом 53) следующего содержания:
"53) обеспечивает развитие смарт-городов и смарт-регионов в соответствии с цифровой архитектурой государства и методикой по построению "смарт-городов" и "смарт-регионов", утверждаемой уполномоченным органом в сфере цифровизации.".
16. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан":
1) по всему тексту слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
2) главу 1 дополнить статьей 7-2 следующего содержания:
"Статья 7-2. Целевое использование средств от платы за оформление электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан
1. Плата за оформление электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан представляет собой плату, осуществляемую иностранными гражданами и лицами без гражданства при оформлении электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан.

1) бюджет қаражаты есебінен;
2) медициналық көмек көрсеткені үшін әлеуметтік медициналық сақтандыру қорынан алынған қаражат есебінен;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін төлемақыдан жүзеге асырылады.".
12. "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 25) тармақшасы алып тасталсын.
13. "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 9) тармақшасындағы "электрондық дерекқоры" деген сөздер "цифрлық дерекқоры" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 19-баптың 4-тармағындағы "электрондық есепке алуды" деген сөздер "цифрлық есепке алуды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 24-баптың 2-тармағы үшінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "ақпараттық жүйелерден" деген сөздер "цифрлық жүйелерден" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
бүкіл мәтін бойынша "электрондық тізілімі", "ақпараттық жүйеде", "ақпараттық жүйе", "ақпараттық жүйенің", "электрондық тізілімін", "ақпараттық жүйеге", "ақпараттық жүйені" деген сөздер тиісінше "цифрлық тізілімі", "цифрлық жүйеде", "цифрлық жүйе", "цифрлық жүйенің", "цифрлық тізілімін", "цифрлық жүйеге", "цифрлық жүйені" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
27-баптың 1-тармағында:
10) тармақшадағы "күтіп ұстауды" деген сөздер ""күтіп-ұстауды, соның ішінде автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын тәртіппен жол активтерінің цифрлық платформасын толықтыруды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 53) тармақшамен толықтырылсын:
"53) мемлекеттің цифрлық архитектурасына және цифрландыру саласындағы уәкілетті орган бекітетін "смарт-қалалар" мен "смарт-өңірлер" құру жөніндегі әдістемеге сәйкес смарт-қалалар мен смарт-өңірлерді дамытуды қамтамасыз етеді.".
16. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "шетелдіктер", "Шетелдіктер" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтары", "Шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-тарау мынадай мазмұндағы 7-2-баппен толықтырылсын:
"7-2-бап. Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін төлемақыдан түсетін қаражатты нысаналы пайдалану
1. Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін төлемақы шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдеу кезінде жүзеге асыратын төлемақыны білдіреді.

2. Средства, поступающие от платы за оформление электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан в части, предназначенной для развития внутреннего и въездного туризма, направляются оператору цифровой платформы для иностранных граждан и лиц без гражданства, определяемому Правительством Республики Казахстан.
3. Средства, указанные в пункте 2 настоящей статьи, используются на развитие внутреннего и въездного туризма, включая продвижение туристского продукта Республики Казахстан на внутреннем и внешнем рынках.
4. Порядок поступления, распределения, мониторинга, отчетности и использования средств, поступивших от платы за оформление электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан, определяется Правительством Республики Казахстан.".
17. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах":
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 1-3), 1-4) и 12-1) следующего содержания:
"1-3) цифровая система планирования ремонта автомобильных дорог – цифровая система уполномоченного государственного органа по автомобильным дорогам, содержащая информацию о транспортно-эксплуатационном состоянии для финансирования содержания и ремонта автомобильных дорог;
1-4) техническая документация на средний ремонт автомобильных дорог – совокупность документов, предназначенных для проведения среднего ремонта автомобильной дороги, разработанных на основании ведомости дефектов и объемов работ, с описанием принятых технических решений, включающая в себя техническое задание, чертежи и сметную документацию;";
"12-1) ведомственная экспертиза – комплексная оценка технической документации по объектам среднего ремонта автомобильных дорог, проводимая по заявлению заказчика для установления обоснованности исходных данных и выбранных решений на соответствие требованиям, установленным уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам;";
подпункт 13-2) изложить в следующей редакции:
"13-2) управление дорожными активами – деятельность по диагностике и инструментальному обследованию дорожных активов, паспортизации автомобильных дорог, а также мониторингу безопасности дорожной инфраструктуры с использованием цифровой системы планирования ремонта автомобильных дорог, направленная на эффективное планирование бюджетных расходов;";
в подпункте 13-3):
слова "организации мобилизационной подготовки на автомобильных дорогах международного и республиканского значения," исключить;
дополнить словами ", созданию и функционированию цифровых объектов в рамках своей деятельности";
дополнить подпунктом 13-4) следующего содержания:

2. Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін төлемақыдан түсетін қаражат ішкі және келу туризмін дамытуға арналған бөлігінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған цифрлық платформаның операторына жіберіледі.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген қаражат Қазақстан Республикасының туристік өнімін ішкі және сыртқы нарықтарда ілгерілетуді қоса алғанда, ішкі және келу туризмін дамытуға пайдаланылады.
4. Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін төлемақыдан түскен қаражаттың түсу, бөліну, мониторингі, есептілігі және пайдаланылу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.".
17. "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-3), 1-4) және 12-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-3) автомобиль жолдарын жөндеуді жоспарлаудың цифрлық жүйесі – автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның автомобиль жолдарын күтіп-ұстау мен жөндеуді қаржыландыру үшін көліктік-пайдаланудың жай-күйі туралы ақпаратты қамтитын цифрлық жүйесі;
1-4) автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттама – ақаулар мен жұмыс көлемінің ведомосы негізінде әзірленген, техникалық тапсырманы, сызбалар мен сметалық құжаттаманы қамтитын, қабылданған техникалық шешімдер сипатталған, автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған құжаттар жиынтығы;";
"12-1) ведомстволық сараптама – автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан бастапқы деректер мен таңдалған шешімдердің негізділігін анықтау үшін тапсырыс берушінің өтініші бойынша жүргізілетін, автомобиль жолдарын орташа жөндеу объектілері бойынша техникалық құжаттаманы кешенді бағалау;";
13-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13-2) жол активтерін басқару – бюджет шығыстарын тиімді жоспарлауға бағытталған, автомобиль жолдарын жөндеуді жоспарлаудың цифрлық жүйесін пайдалана отырып, жол активтерін диагностикалау және аспаптық зерттеп-қарау, автомобиль жолдарын паспорттау, сондай-ақ жол инфрақұрылымының қауіпсіздігін мониторингтеу жөніндегі қызмет;";
13-3) тармақшада:
"халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында жұмылдыру дайындығын ұйымдастыру жөніндегі функциялар," деген сөздер алып тасталсын;
"қолдау" деген сөзден кейін ", өз қызметі шеңберінде цифрлық объектілерді құру және олардың жұмыс істеуі" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 13-4) тармақшамен толықтырылсын:

"13-4) цифровая платформа дорожных активов – общедоступный цифровой объект, содержащий цифровые данные об объектах дорожных активов, состоянии и качестве проведенных, проводимых и планируемых строительно-монтажных и ремонтных работ с учетом их содержания и доступности;";
подпункт 15-1) исключить;
дополнить подпунктом 23) следующего содержания:
"23) цифровая система проведения среднего ремонта – цифровая система, предназначенная для цифровизации операций, связанных с ведением исполнительной документации и контролем строящихся объектов среднего ремонта автомобильных дорог.";
2) в статье 5:
пункт 2 после слова "движения" дополнить словом "автомобильного";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. При выявлении Национальным оператором дефекта в покрытии автомобильной дороги, требующей ремонта на платном участке (в зоне) автомобильной дороги, плата за проезд по нему подлежит соразмерному уменьшению на период устранения дефекта в соответствии с правилами взимания платы за проезд по платной автомобильной дороге общего пользования республиканского значения (участку).";
пункт 5 дополнить подпунктами 2-1) и 5) следующего содержания:
"2-1) возвратом займов на строительство, ремонт и реконструкцию автомобильных дорог общего пользования;";
"5) строительством, реконструкцией, ремонтом, а также содержанием автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения.";
3) в пункте 2 статьи 12:
в подпункте 14-1) слова "общего пользования" исключить;
дополнить подпунктами 27-1) и 27-2) следующего содержания:
"27-1) утверждение плана развития объектов придорожного сервиса;
27-2) утверждение правил проведения конкурсов по строительству объектов придорожного сервиса, возводимых без привлечения бюджетных средств;";
в подпункте 42) слова "дорожной базы данных" заменить словами "цифровой системы планирования ремонта автомобильных дорог";
дополнить подпунктами 45), 46), 47), 48) и 49) следующего содержания:
"45) утверждение правил планирования и отбора проектов для финансирования строительства, реконструкции и ремонта автомобильных дорог по результатам диагностики и инструментального обследования;
46) утверждение правил паспортизации автомобильных дорог;

"13-4) жол активтерінің цифрлық платформасы – жол активтері объектілерін күтіп-ұстау және олардың қолжетімділігі ескеріле отырып, осы объектілер туралы, жүргізілген, жүргізіліп жатқан және жоспарланып отырған құрылыс-монтаждау және жөндеу жұмыстарының жай-күйі мен сапасы туралы цифрлық деректерді қамтитын жалпыға қолжетімді цифрлық объект;";
15-1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 23) тармақшамен толықтырылсын:
"23) орташа жөндеу жүргізудің цифрлық жүйесі – автомобиль жолдарын орташа жөндеудің салынып жатқан объектілерінің атқарушылық құжаттамасын жүргізуге және оларды бақылауға байланысты операцияларды цифрландыруға арналған цифрлық жүйе.";
2) 5-бапта:
2-тармақтағы "көлік" деген сөз "автомобиль көлігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Ұлттық оператор автомобиль жолының ақылы учаскесінде (аймағында) жөндеуді талап ететін автомобиль жолы жабынының ақауын анықтаған кезде, ол бойынша жүріп өткені үшін төлемақы республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын ақылы автомобиль жолымен (учаскесімен) жүріп өткені үшін төлемақы алу қағидаларына сәйкес ақауды жою кезеңіне барабар төмендетілуге тиіс.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен және 4) тармақшасындағы "көрсетуге байланысты шығыстарды қаржыландыруға бағытталады." деген сөздер "көрсетуге;" деген сөзбен ауыстырылып, 5) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын салуға, жөндеуге және реконструкциялауға алынған қарыздарды қайтаруға;";
"5) халықаралық және республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын салуға, реконструкциялауға, жөндеуге, сондай-ақ күтіп-ұстауға байланысты шығыстарды қаржыландыруға бағытталады.";
3) 12-баптың 2-тармағында:
14-1) тармақшадағы "жалпыға ортақ пайдаланылатын" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 27-1) және 27-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"27-1) жол бойындағы сервис объектілерін дамыту жоспарын бекіту;
27-2) бюджет қаражаты тартылмай бой көтеретін жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша конкурстар өткізу қағидаларын бекіту;";
42) тармақшадағы "жол дерекқорын" деген сөздер "автомобиль жолдарын жөндеуді жоспарлаудың цифрлық жүйесін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 45), 46), 47), 48) және 49) тармақшалармен толықтырылсын:
"45) диагностикалау және аспаптық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша автомобиль жолдарын салуды, реконструкциялау мен жөндеуді қаржыландыру үшін жобаларды жоспарлау және іріктеу қағидаларын бекіту;
46) автомобиль жолдарын паспорттау қағидаларын бекіту;

47) разработка и утверждение правил функционирования, наполнения и использования цифровой платформы дорожных активов;
48) утверждение правил обеспечения функционирования цифровой системы проведения среднего ремонта;
49) утверждение правил приемки объекта в эксплуатацию при среднем и текущем ремонте автомобильных дорог;";
4) в статье 13:
в части первой пункта 1-1:
подпункт 5-1) изложить в следующей редакции:
"5-1) организация производства экспертизы качества работ и материалов автомобильных дорог областного, районного значения и улиц населенных пунктов Национальным центром качества дорожных активов, не охваченных экспертизой, организованной уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам;";
дополнить подпунктами 6-14), 6-15) и 6-16) следующего содержания:
"6-14) обеспечение наполнения цифровой платформы дорожных активов согласно правилам функционирования, наполнения и использования цифровой платформы дорожных активов;
6-15) организация работ по диагностике и паспортизации автомобильных дорог;
6-16) обеспечение наполнения цифровой системы проведения среднего ремонта согласно правилам обеспечения функционирования цифровой системы проведения среднего ремонта;";
пункт 2 дополнить подпунктами 2-3), 2-4) и 4-1) следующего содержания:
"2-3) обеспечение наполнения цифровой платформы дорожных активов согласно правилам функционирования, наполнения и использования цифровой платформы дорожных активов;
2-4) обеспечение наполнения цифровой системы проведения среднего ремонта согласно правилам обеспечения функционирования цифровой системы проведения среднего ремонта;";
"4-1) организация работ по диагностике и паспортизации автомобильных дорог;";
5) пункт 1 статьи 14 дополнить частью второй следующего содержания:
"Планирование ремонта автомобильных дорог производится на основании результатов диагностики и инструментального обследования дорожных активов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
6) в статье 15:
в части второй пункта 2:
слова "и текущим" исключить;
слова "Приемка в эксплуатацию законченных дорожных работ, кроме работ по текущему и среднему ремонту автомобильных дорог, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан." исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Приемка в эксплуатацию законченных дорожных работ, кроме работ по среднему и текущему ремонту автомобильных дорог, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и автомобильных дорог.
Приемка в эксплуатацию законченных дорожных работ по среднему и текущему ремонту автомобильных дорог осуществляется в соответствии с правилами приемки работ по среднему и текущему ремонту автомобильных дорог.";

47) жол активтерінің цифрлық платформасының жұмыс істеуі, оны толықтыру және пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
48) орташа жөндеу жүргізудің цифрлық жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету қағидаларын бекіту;
49) автомобиль жолдарын орташа және ағымдағы жөндеу кезінде объектіні пайдалануға қабылдау қағидаларын бекіту жатады.";
4) 13-бапта:
1-1-тармақтың бірінші бөлігінде:
5-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган ұйымдастырған сараптамада қамтылмаған облыстық, аудандық маңызы бар автомобиль жолдары мен елді мекендер көшелерінің жұмыстары мен материалдарының сапасына Жол активтерінің сапасы ұлттық орталығының сараптама жүргізуін ұйымдастыру;";
мынадай мазмұндағы 6-14), 6-15) және 6-16) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-14) жол активтерінің цифрлық платформасының жұмыс істеуі, оны толықтыру және пайдалану қағидаларына сәйкес жол активтерінің цифрлық платформасын толықтыруды қамтамасыз ету;
6-15) автомобиль жолдарын диагностикалау және паспорттау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
6-16) орташа жөндеу жүргізудің цифрлық жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес орташа жөндеу жүргізудің цифрлық жүйесін толықтыруды қамтамасыз ету;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 2-3), 2-4) және 4-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-3) жол активтерінің цифрлық платформасының жұмыс істеуі, оны толықтыру және пайдалану қағидаларына сәйкес жол активтерінің цифрлық платформасын толықтыруды қамтамасыз ету;
2-4) орташа жөндеу жүргізудің цифрлық жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес орташа жөндеу жүргізудің цифрлық жүйесін толықтыруды қамтамасыз ету;";
"4-1) автомобиль жолдарын диагностикалау және паспорттау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;";
5) 14-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Автомобиль жолдарын жөндеуді жоспарлау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жол активтерін диагностикалау және аспаптық зерттеп-қарау нәтижелері негізінде жүргізіледі.";
6) 15-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігінде:
"және ағымдағы" деген сөздер алып тасталсын;
"Автомобиль жолдарын ағымдағы және орташа жөндеу жөніндегі жұмыстардан басқа, аяқталған жол жұмыстарын пайдалануға қабылдау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады." деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Автомобиль жолдарын орташа және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстардан басқа, аяқталған жол жұмыстарын пайдалануға қабылдау Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы және автомобиль жолдары саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Автомобиль жолдарын орташа және ағымдағы жөндеу бойынша аяқталған жол жұмыстарын пайдалануға қабылдау автомобиль жолдарын орташа және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды қабылдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";

7) часть вторую пункта 4 статьи 19-2 изложить в следующей редакции:
"Использование в строительстве и реконструкции автомобильных дорог новых технологий и материалов, по применению которых отсутствуют национальные и (или) межгосударственные стандарты, установленные в Республике Казахстан, допускается на основании экспертного заключения научно-исследовательских организаций в области дорожной деятельности, аккредитованных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
8) в статье 30:
подпункт 2) дополнить словами ", а также проектов на условиях строительства "под ключ";
дополнить подпунктами 9-4) и 9-5) следующего содержания:
"9-4) организация мобилизационной подготовки на автомобильных дорогах международного и республиканского значения;
9-5) обеспечение наполнения цифровой платформы дорожных активов по автомобильным дорогам международного и республиканского значения согласно правилам функционирования, наполнения и использования цифровой платформы дорожных активов;".
18. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте":
1) статью 1 дополнить подпунктом 44-1) следующего содержания:
"44-1) беспилотное железнодорожное транспортное средство – железнодорожное транспортное средство, оснащенное техническими средствами автоматизированного управления, эксплуатация которого осуществляется без участия физического лица;";
2) пункт 1 статьи 40 дополнить подпунктом 33-3) следующего содержания:
"33-3) перевозки беспилотными железнодорожными транспортными средствами;";
3) статью 66 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) порядок использования беспилотных железнодорожных транспортных средств при осуществлении перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа;".
19. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан":
часть вторую пункта 4 статьи 7 после слов "информационной безопасности" дополнить словами ", в том числе кибербезопасности".
20. В Закон Республики Казахстан от 11 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов":
по всему тексту слова "электронными информационными ресурсами", "информационная система", "информационных системах" заменить соответственно словами "цифровыми ресурсами", "цифровая система", "цифровых системах".
21. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций":
по всему тексту слова "электронными информационными ресурсами", "информационная система", "информационных системах" заменить соответственно словами "цифровыми ресурсами", "цифровая система", "цифровых системах".

7) 19-2-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Автомобиль жолдарын салғанда және реконструкциялағанда қолданылуы бойынша Қазақстан Республикасында белгіленген ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттар жасалмаған жаңа технологиялар мен материалдарды пайдалануға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аккредиттелген жол қызметі саласындағы ғылыми-зерттеу ұйымдарының сараптамалық қорытындысы негізінде рұқсат беріледі.";
8) 30-бапта:
2) тармақша "инвестициялар" деген сөзден кейін ", сондай-ақ "толық бітіріп берілетін" құрылыс шартымен жасалатын жобалар" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-4) және 9-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-4) халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында жұмылдыру дайындығын ұйымдастыру;
9-5) жол активтерінің цифрлық платформасының жұмыс істеуі, оны толықтыру және пайдалану қағидаларына сәйкес халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдары бойынша жол активтерінің цифрлық платформасын толықтыруды қамтамасыз ету;".
18. "Теміржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 44-1) тармақшамен толықтырылсын:
"44-1) пилотсыз теміржол көлігі құралы – автоматтандырылған техникалық басқару құралдарымен жарақтандырылған, жеке адамның қатысуынсыз пайдаланылатын теміржол көлігі құралы;";
2) 40-баптың 1-тармағы 33-2) тармақшасындағы "жуу шарттары мен тәртібін;" деген сөздер "жуу;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 33-3) тармақшамен толықтырылсын:
"3-3) пилотсыз теміржол көлігі құралдарымен тасымалдау шарттары мен тәртібін;";
3) 66-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) жолаушыларды, багажды және жүк-багажды тасымалдау кезінде пилотсыз теміржол көлігі құралдарын пайдалану тәртібі;".
19. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
7-баптың 4-тармағының екінші бөлігі "ақпараттық қауіпсіздігін" деген сөздерден кейін ", оның ішінде киберқауіпсіздігін" деген сөздермен толықтырылсын.
20. "Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 11 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
бүкіл мәтін бойынша "электрондық ақпараттық ресурстар", "Электрондық ақпараттық ресурстар", "ақпараттық жүйесі", "ақпараттық жүйелерінде" деген сөздер тиісінше "цифрлық ресурстар", "Цифрлық ресурстар", "цифрлық жүйесі" "цифрлық жүйелерінде" деген сөздермен ауыстырылсын.
21. "Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
бүкіл мәтін бойынша "электрондық ақпараттық ресурстар", "Электрондық ақпараттық ресурстар", "ақпараттық жүйесі", "ақпараттық жүйелерінде" деген сөздер тиісінше "цифрлық ресурстар", "Цифрлық ресурстар", "цифрлық жүйесі", "цифрлық жүйелерінде" деген сөздермен ауыстырылсын.

22. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами":
строку 2 пункта 1 статьи 16 дополнить графой восьмой следующего содержания:
"
2
3) воздушные суда, допущенные к передовой воздушной мобильности
135
".
23. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте":
1) в статье 1:
подпункты 23-3), 23-4), 23-5) и 23-6) изложить в следующей редакции:
"23-3) беспилотное автотранспортное средство – автотранспортное средство, оснащенное техническими средствами автоматизированного управления, эксплуатация которого осуществляется без водителя;
23-4) разрешенная максимальная масса – масса снаряженного автотранспортного средства с грузом, водителем и пассажирами, установленная предприятием-изготовителем в качестве максимально разрешенной. За разрешенную максимальную массу состава автотранспортных средств, то есть сцепленных и движущихся как одно целое, принимается сумма разрешенных максимальных масс автотранспортных средств, входящих в состав;
23-5) сервисный центр (мастерская) – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность по установке и обслуживанию тахографов;
23-6) сертификационный центр – юридическое лицо, осуществляющее цифровую сертификацию электронных карточек к электронным (цифровым) тахографам в соответствии с положениями Европейского соглашения, касающегося работы экипажей автотранспортных средств, производящих международные автомобильные перевозки, (ЕСТР) 1970 года;";
дополнить подпунктом 23-7) следующего содержания:
"23-7) аппаратура спутниковой навигации – аппаратно-программное устройство, устанавливаемое на автотранспортное средство для определения его текущего местоположения, направления и скорости движения по сигналам глобальных навигационных спутниковых систем, обмена данными с дополнительным бортовым оборудованием, а также для обмена информацией по сетям подвижной радиотелефонной связи;";
2) статью 19-12 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Использование беспилотных автотранспортных средств на автомобильных дорогах и организация дорожного движения беспилотных автотранспортных средств осуществляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о дорожном движении.";
3) статью 19-18 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Проезд автотранспортного средства через автоматизированную станцию измерения должен осуществляться с соблюдением порядка проезда через автоматизированную станцию измерения в соответствии с правилами организации работы автоматизированных станций измерения.";

22. "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
16-баптың 1-тармағының 2-жолы мынадай мазмұндағы сегізінші бағанмен толықтырылсын:
"
2.
3) озық әуе мобильділігіне жіберілген әуе кемелері
135
".
23. "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
23-3), 23-4), 23-5) және 23-6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"23-3) пилотсыз автокөлік құралы – автоматтандырылған техникалық басқару құралдарымен жарақтандырылған, жүргізушісіз пайдаланылатын автокөлік құралы;
23-4) рұқсат етілген ең жоғары масса – жасаушы кәсіпорын ең жоғары рұқсат етілетін ретінде белгілеген, жарақталған автокөлік құралының жүкпен, жүргізушімен және жолаушылармен бірге массасы. Автокөлік құралдары құрамының, яғни тіркелген және біртұтас ретінде қозғалатын құрамының рұқсат етілген ең жоғары массасы деп құрамына кіретін автокөлік құралдарының рұқсат етілген ең жоғары массаларының қосындысы қабылданады;
23-5) сервис орталығы (шеберхана) – тахографтарды орнату және оларға қызмет көрсету жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
23-6) сертификаттау орталығы – 1970 жылғы Халықаралық автомобиль тасымалын жүргізетін автокөлік құралдары экипаждарының жұмысына қатысты Еуропалық келісім (ЕСТР) ережелеріне сәйкес электрондық (цифрлық) тахографтарға электрондық карточкаларды цифрлық сертификаттауды жүзеге асыратын заңды тұлға;";
мынадай мазмұндағы 23-7) тармақшамен толықтырылсын:
"23-7) спутниктік навигация аппаратурасы – автокөлік құралына жаһандық навигациялық спутниктік жүйелердің сигналдары арқылы оның ағымдағы орналасқан жерін, жүру бағыты мен жылдамдығын айқындау, қосымша борт жабдығымен деректер алмасу үшін, сондай-ақ жылжымалы радиотелефон байланысы желілері арқылы ақпарат алмасу үшін орнатылатын аппараттық-бағдарламалық құрылғы;";
2) 19-12-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Автомобиль жолдарында пилотсыз автокөлік құралдарын пайдалану және пилотсыз автокөлік құралдарының жол жүрісін ұйымдастыру Қазақстан Республикасының жол жүрісі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
3) 19-18-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Автокөлік құралының автоматтандырылған өлшеу станциясы арқылы жүріп өтуі автоматтандырылған өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру қағидаларына сәйкес автоматтандырылған өлшеу станциясы арқылы жүріп өту тәртібі сақтала отырып жүзеге асырылуға тиіс.";

4) статью 29 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) порядок использования беспилотных автотранспортных средств при осуществлении автомобильных перевозок пассажиров и багажа.";
5) статью 41 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) порядок использования беспилотных автотранспортных средств при осуществлении автомобильных перевозок грузов.".
24. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности":
в подпункте 45) статьи 1 слова "электронного правительства" заменить словами "цифрового правительства".
25. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи":
1) по всему тексту внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
2) в статье 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) служебная информация об абонентах (далее – служебная информация) – сведения об абонентах и (или) пользователях услуг связи, формируемые, обрабатываемые или хранящиеся в сетях связи и предназначенные для целей, предусмотренных настоящим Законом;";
в подпункте 40-1) слова "акционерное общество" заменить словами "юридическое лицо";
дополнить подпунктом 41-1) следующего содержания:
"41-1) кэширующий сервер контента онлайн-платформы – сервер, присоединенный к сетям телекоммуникаций оператора связи, на котором хранится контент онлайн-платформы для обеспечения быстрого доступа к нему абонентам оператора связи;";
3) в статье 9-2:
заголовок после слова "кибербезопасности" дополнить словами "на сетях связи";
пункт 1:
дополнить словами "на сетях связи";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) предоставление в аренду портовой емкости для присоединения сетей связи операторов связи к системе централизованного управления сетями телекоммуникаций Республики Казахстан.";
4) дополнить статьей 23-1 следующего содержания:
"Статья 23-1. Служебная информация об абонентах сетей связи
1. К служебной информации относятся:
сведения об абонентских номерах;
сведения об идентификационных кодах абонентских устройств;
индивидуальный идентификационный номер либо бизнес-идентификационный номер абонента;
биллинговые сведения;
сведения о месте положения абонентского устройства в сети связи;
адреса в сети передачи данных;
адреса обращения к интернет-ресурсам;
идентификаторы интернет-ресурсов;
протоколы сети передачи данных;
иные технические сведения, связанные с оказанием услуг связи и передачей данных.

4) 29-бап 14) тармақшасындағы "талаптар айқындалады." деген сөздер "талаптар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде пилотсыз автокөлік құралдарын пайдалану тәртібі айқындалады.";
5) 41-бап 15) тармақшасындағы "талаптарды айқындайды." деген сөздер "талаптарды;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) жүктерді автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде пилотсыз автокөлік құралдарын пайдалану тәртібін айқындайды.".
24. "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 45) тармақшасындағы "электрондық үкіметтің" деген сөздер "цифрлық үкіметтің" деген сөздермен ауыстырылсын.
25. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының", "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына", сөздер тиісінше "цифрлық үкіметтің" операторының", "цифрлық үкіметтің" операторына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) абоненттер туралы қызметтік ақпарат (бұдан әрі – қызметтік ақпарат) – байланыс желілерінде қалыптастырылатын, өңделетін немесе сақталатын және осы Заңда көзделген мақсаттарға арналған, абоненттер және (немесе) байланыс қызметтерін пайдаланушылар туралы мәліметтер;";
40-1) тармақшадағы "акционерлік қоғам" деген сөздер "заңды тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 41-1) тармақшамен толықтырылсын:
"41-1) онлайн-платформа контентінің кэштейтін сервері – байланыс операторының телекоммуникация желілеріне қосылған сервер, онда онлайн-платформа контенті байланыс операторы абоненттерінің оған жылдам қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін сақталады;";
3) 9-2-бапта:
тақырыптағы "Киберқауіпсіздікті" деген сөз "Байланыс желілерінде киберқауіпсіздікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"киберқауіпсіздікті" деген сөз "байланыс желілерінде киберқауіпсіздікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "қолдап отыруды жүзеге асырады." деген сөздер "сүйемелдеуді;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) байланыс операторларының байланыс желілерін Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілерін орталықтандырылған басқару жүйесіне қосу үшін порт сыйымдылығын жалға беруді жүзеге асырады.";
4) мынадай мазмұндағы 23-1-баппен толықтырылсын:
"23-1-бап. Байланыс желілерінің абоненттері туралы қызметтік ақпарат
1. Қызметтік ақпаратқа мыналар жатады:
абоненттік нөмірлер туралы мәліметтер;
абоненттік құрылғылардың сәйкестендіру кодтары туралы мәліметтер;
абоненттің жеке сәйкестендіру нөмірі не бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
биллингтік мәліметтер;
абоненттік құрылғының байланыс желісіндегі орналасқан жері туралы мәліметтер;
деректерді беру желісіндегі мекенжайлар;
қаралған интернет-ресурстардың мекенжайлары;
интернет-ресурстардың сәйкестендіргіштері;
деректерді беру желісінің хаттамалары;
байланыс қызметтерін көрсетуге және деректерді беруге байланысты өзге де техникалық мәліметтер.

2. Служебная информация используется:
1) для решения задач контрразведывательной деятельности и проведения оперативно-розыскных мероприятий на сетях связи;
2) в целях технического обнаружения признаков правонарушений на сетях связи.
3. Подпункт 2) пункта 2 настоящей статьи действует исключительно в целях реализации пилотного проекта до 31 декабря 2027 года.
Порядок реализации пилотного проекта определяется Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан по согласованию с Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
5) статью 25 дополнить пунктом 3-2 следующего содержания:
"3-2. Операторы связи присоединяют к своим сетям телекоммуникаций кэширующие серверы контента онлайн-платформ с учетом соблюдения порядка функционирования системы централизованного управления сетями телекоммуникаций Республики Казахстан.";
6) статью 26 дополнить пунктом 3-2 следующего содержания:
"3-2. Операторы сотовой связи обязаны предоставить за счет собственных средств линии и каналы связи, необходимые для обеспечения функционирования системы централизованного управления сетями телекоммуникаций Республики Казахстан, и обеспечить присоединение своих сетей сотовой связи к системе централизованного управления сетями телекоммуникаций Республики Казахстан в порядке, определяемом Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.";
7) статью 39-2 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Оказание услуг связи на территории Республики Казахстан иностранному гражданину или лицу без гражданства осуществляется в соответствии с правилами оказания услуг связи, а также правилами верификации, регистрации и перерегистрации абонентских устройств сотовой связи.".
26. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике":
по всему тексту слова "информационная система", "информационной безопасности", "информационных систем", "информационной системы", "объектам информатизации", "информационно-коммуникационной инфраструктуры", "информационным системам", "информационной системой", "информационную систему" заменить соответственно словами "цифровая система", "кибербезопасности", "цифровых систем", "цифровой системы", "цифровым объектам", "цифровой инфраструктуры", "цифровым системам", "цифровой системой", "цифровую систему".
27. В Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей":
по всему тексту слова "информационных систем", "электронного правительства", "информационную систему", "информационных системах", "информационную систему" заменить соответственно словами "цифровых систем", "цифрового правительства", "цифровую систему", "цифровых системах", "цифровую систему".

2. Қызметтік ақпарат:
1) қарсы барлау қызметінің міндеттерін шешу және байланыс желілерінде жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін;
2) байланыс желілерінде құқық бұзушылық белгілерін техникалық анықтау мақсатында пайдаланылады.
3. Осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасы 2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін пилоттық жобаны іске асыру мақсатында ғана қолданылады.
Пилоттық жобаны іске асыру тәртібін Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасымен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті айқындайды.";
5) 25-бап мынадай мазмұндағы 3-2-тармақпен толықтырылсын:
"3-2. Байланыс операторлары Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілерін орталықтандырылған басқару жүйесінің жұмыс істеу тәртібінің сақталуын ескере отырып, өздерінің телекоммуникация желілеріне онлайн-платформалар контентінің кэштейтін серверлерін қосады.";
6) 26-бап мынадай мазмұндағы 3-2-тармақпен толықтырылсын:
"3-2. Ұялы байланыс операторлары өз қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілерін орталықтандырылған басқару жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті байланыс желілері мен арналарын беруге және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті айқындайтын тәртіппен өздерінің ұялы байланыс желілерінің Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілерін орталықтандырылған басқару жүйесіне қосылуын қамтамасыз етуге міндетті.";
7) 39-2-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасының аумағында шетел азаматына немесе азаматтығы жоқ адамға байланыс қызметтерін көрсету байланыс қызметтерін көрсету қағидаларына, сондай-ақ ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын верификациялау, тіркеу және қайта тіркеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.".
26. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
бүкіл мәтін бойынша "ақпараттық жүйесі", "ақпараттық қауіпсіздікті", "ақпараттық қауіпсіздіктің", "ақпараттық жүйелер", "ақпараттық жүйелерді", "ақпараттық жүйе", "ақпараттық жүйесiн", "ақпараттық жүйесінің", "энергетикасын ақпараттандыру объектілеріне", "ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым", "ақпараттық жүйелерге", "ақпараттық жүйесімен" деген сөздер тиісінше "цифрлық жүйесі", "киберқауіпсіздікті", "киберқауіпсіздіктің", "цифрлық жүйелер", "цифрлық жүйелерді", "цифрлық жүйе", "цифрлық жүйесiн", "цифрлық жүйесінің", "энергетикасының цифрлық объектілеріне", "цифрлық инфрақұрылым", "цифрлық жүйелерге", "цифрлық жүйесімен" деген сөздермен ауыстырылсын.
27. "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
бүкіл мәтін бойынша "ақпараттық жүйелерді", "ақпараттық жүйелерінен", "электрондық үкімет", "ақпараттық жүйеге", "ақпараттық жүйесi", "ақпараттық жүйелерінде" деген сөздер тиісінше "цифрлық жүйелерді", "цифрлық жүйелерінен", "цифрлық үкімет", "цифрлық жүйеге", "цифрлық жүйесi", "цифрлық жүйелерінде" деген сөздермен ауыстырылсын.

28. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "Об игорном бизнесе":
1) в подпункте 6) пункта 1 статьи 8 слово "электронный" заменить словом "цифровой";
2) в пункте 4 статьи 9 слово "электронный" заменить словом "цифровой";
3) в пункте 4 статьи 12-1 слова "информационными системами" заменить словами "цифровыми системами".
29. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров":
1) по всему тексту слова "иностранцами", "иностранцев", "иностранца" заменить соответственно словами "иностранными гражданами", "иностранных граждан", "иностранного гражданина";
2) в статье 1:
пункт 1 дополнить подпунктами 2-1), 11) и 12) следующего содержания:
"2-1) индивидуальный идентификационный номер e-резидента – уникальный номер, формируемый для иностранного гражданина и лица без гражданства, с отметкой электронного резидента в цифровом объекте уполномоченного государственного органа;";
"11) электронный резидент (далее – е-резидент) – статус иностранного гражданина или лица без гражданства, получившего индивидуальный идентификационный номер посредством использования цифрового объекта без физического присутствия на территории Республики Казахстан;
12) е-резидент-программа электронного резидентства – программа, направленная на привлечение иностранных граждан и лиц без гражданства путем предоставления им особого статуса электронного резидента, которая позволяет удаленно, без физического присутствия на территории Республики Казахстан, получать финансовые, банковские, коммуникационные и сопутствующие услуги.";
пункт 3 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) ИИН е-резидента – для индивидуального идентификационного номера е-резидента.";
3) в статье 3:
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"При формировании индивидуального идентификационного номера e-резидента осуществляется проверка его идентификационных данных с использованием эталонной базы данных иммигрантов, а также передаются сведения в эталонную базу данных иммигрантов для формирования цифрового профиля иностранных граждан и лиц без гражданства.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Индивидуальный идентификационный номер е-резидента применяется при осуществлении действий, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 6), 7), 13) и 15) пункта 4 настоящей статьи.";
4) в статье 9:
пункт 3 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) регистрационное свидетельство для е-резидентов;";
пункт 6 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Идентификация личности иностранных граждан и лиц без гражданства проводится путем использования цифровых объектов с биометрической идентификацией в случае получения статуса е-резидента.
Формирование индивидуального идентификационного номера e-резидента осуществляется в соответствии с настоящим Законом.".

28. "Ойын бизнесі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "электрондық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 9-баптың 4-тармағындағы "электрондық" деген сөз "цифрлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 12-1-баптың 4-тармағындағы "ақпараттық жүйелерімен" деген сөздер "цифрлық жүйелерімен" деген сөздермен ауыстырылсын.
29. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "шетелдіктер", "шетелдіктің", "Шетелдіктер" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтары", "шетел азаматының", "Шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1), 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) е-резиденттің жеке сәйкестендіру нөмірі – уәкілетті мемлекеттік органның цифрлық объектісінде шетел азаматы мен азаматтығы жоқ адам үшін электрондық резидент белгісімен қалыптастырылатын бірегей нөмір;";
"11) электрондық резидент (бұдан әрі – е-резидент) – Қазақстан Республикасының аумағына келмей, цифрлық объектіні пайдалану арқылы жеке сәйкестендіру нөмірін алған шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның мәртебесі;
12) электрондық резиденттіктің е-резидент бағдарламасы – шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға электрондық резиденттің ерекше мәртебесін беру арқылы оларды тартуға бағытталған, Қазақстан Республикасының аумағына келмей, қашықтан қаржылық, банктік, коммуникациялық және ілеспе қызметтерді алуға мүмкіндік беретін бағдарлама.";
3-тармақ 2) тармақшасындағы "үшiн ресми қысқарту болып танылады." деген сөздер "үшін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) е-резиденттің ЖСН-і – е-резиденттің жеке сәйкестендіру нөмірі үшін ресми қысқарту болып танылады.";
3) 3-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Е-резиденттің жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру кезінде көшіп келушілердің эталондық дерекқоры пайдаланылып, оның сәйкестендіру деректері тексеріледі, сондай-ақ шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың цифрлық профилін қалыптастыру үшін көшіп келушілердің эталондық дерекқорына мәліметтер беріледі.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Е-резиденттің жеке сәйкестендіру нөмірі осы баптың 4-тармағының 3), 4), 5), 6), 7), 13) және 15) тармақшаларында көрсетілген әрекеттерді жүзеге асыру кезінде қолданылады.";
4) 9-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) е-резиденттер үшін тіркеу куәлігі;";
6-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар е-резидент мәртебесін алған жағдайда, олардың жеке басын сәйкестендіру биометриялық сәйкестендіруі бар цифрлық объектілерді пайдалану арқылы жүргізіледі.
Осы Заңға сәйкес е-резиденттің жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру жүзеге асырылады.".

30. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) сертификат разработчика и изготовителя авиационной техники – документ установленного образца, выданный уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, удостоверяющий соответствие разработчика и изготовителя авиационной техники требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 54) после слов "или орган управления воздушным движением" дополнить словами "либо орган обслуживания беспилотного воздушного движения";
дополнить подпунктами 60-2), 60-3), 60-4) и 65-2) следующего содержания:
"60-2) городская воздушная мобильность – вид передовой воздушной мобильности, связанный с осуществлением деятельности в выделенном воздушном пространстве над городами и (или) над территориями в непосредственной близости от них по воздушной перевозке на воздушных судах, допущенных к передовой воздушной мобильности;
60-3) сертификат эксплуатанта городской воздушной мобильности – документ установленного образца, выданный уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, удостоверяющий соответствие эксплуатанта правилам сертификации, выдачи сертификата эксплуатанта городской воздушной мобильности и сертификационным требованиям к ним;
60-4) зона воздушного пространства городской воздушной мобильности – воздушное пространство определенных размеров над городами и (или) над территориями в непосредственной близости от них, где осуществляется деятельность по воздушной перевозке на воздушных судах, допущенных к передовой воздушной мобильности;";
"65-2) передовая воздушная мобильность – деятельность, направленная на безопасное использование воздушного пространства по воздушной перевозке на воздушных судах, допущенных к передовой воздушной мобильности;";
подпункты 66-2), 66-3), 66-4), 66-5) и 66-6) изложить в следующей редакции:
"66-2) сертификат поставщика аэронавигационного обслуживания беспилотных авиационных систем – документ установленного образца, удостоверяющий соответствие поставщика аэронавигационного обслуживания сертификационным требованиям;
66-3) зона ограничения полетов беспилотных воздушных судов – часть воздушного пространства установленных размеров над территорией Республики Казахстан, в пределах которого полеты беспилотных воздушных судов ограничены определенными условиями;
66-4) беспилотное воздушное судно – воздушное судно, которое эксплуатируется или предназначено для автономной работы и (или) для дистанционного управления без пилота на борту;

30. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) авиациялық техниканы әзірлеушінің және дайындаушының сертификаты – авиациялық техниканы әзірлеуші мен дайындаушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігін куәландыратын, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым берген белгіленген үлгідегі құжат;";
54) тармақша "басқару органы" деген сөздерден кейін "не пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсету органы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 60-2), 60-3), 60-4 және 65-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"60-2) қалалық әуе мобильділігі – қалалардың және (немесе) оларға тікелей жақын аумақтардың үстіндегі бөлінген әуе кеңістігінде озық әуе мобильділігіне жіберілген әуе кемелерімен әуе арқылы тасымалдау қызметін жүзеге асыруға байланысты озық әуе мобильділігінің бір түрі;
60-3) қалалық әуе мобильділігін пайдаланушының сертификаты –пайдаланушының қалалық әуе мобильділігін пайдаланушыны сертификаттау, оған сертификат беру қағидаларына және оларға қойылатын сертификаттау талаптарына сәйкестігін куәландыратын, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым берген белгіленген үлгідегі құжат;
60-4) қалалық әуе мобильділігінің әуе кеңістігі аймағы – озық әуе мобильділігіне жіберілген әуе кемелерімен әуе арқылы тасымалдау қызметі жүзеге асырылатын, қалалардың және (немесе) оларға тікелей жақын аумақтардың үстіндегі белгілі бір мөлшердегі әуе кеңістігі;";
"65-2) озық әуе мобильділігі – озық әуе мобильділігіне жіберілген әуе кемелерімен әуе арқылы тасымалдау бойынша әуе кеңістігін қауіпсіз пайдалануға бағытталған қызмет;";
66-2), 66-3), 66-4), 66-5) және 66-6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"66-2) пилотсыз авиациялық жүйелерге аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификаты – аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификаттау талаптарына сәйкестігін куәландыратын белгіленген үлгідегі құжат;
66-3) пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймақ – Қазақстан Республикасы аумағының үстінде белгіленген мөлшерлердегі әуе кеңістігінің бір бөлігі, оның шегінде пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына белгілі бір шарттармен шектеу қойылады;
66-4) пилотсыз әуе кемесі – дербес жұмыс істеуге және (немесе) бортында пилотсыз қашықтан басқаруға пайдаланылатын немесе арналған әуе кемесі;

66-5) обслуживание беспилотного воздушного движения – обслуживание, предоставляемое органом обслуживания беспилотного воздушного движения в зоне воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов, включающее сетевую идентификацию беспилотных авиационных систем, информацию об ограничениях воздушного пространства и о воздушном движении, географических зонах и операционных условиях, согласование на использование воздушного пространства беспилотными авиационными системами;
66-6) орган обслуживания беспилотного воздушного движения – орган поставщика аэронавигационного обслуживания беспилотных авиационных систем, обеспечивающий предоставление обслуживания в зоне воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов;";
дополнить подпунктами 66-7), 66-8), 66-9), 79-1) и 79-2) следующего содержания:
"66-7) изменение статуса рейса – изменение маршрута от запланированного направления, задержка рейса, изменение расписания рейса, отмена рейса или иное изменение, влияющее на время вылета (прилета) рейса или маршрут;
66-8) экспертное медицинское заключение – документ, выданный авиационным медицинским инспектором по спорным случаям с привлечением при необходимости других специалистов в области авиации;
66-9) сертифицированный аэродром (вертодром) – аэродром (вертодром), эксплуатанту которого выдан сертификат годности аэродрома (вертодрома);";
"79-1) сертификат эксплуатанта гражданских дистанционно пилотируемых авиационных систем – документ установленного образца, выданный эксплуатанту гражданских дистанционно пилотируемых авиационных систем уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, удостоверяющий соответствие эксплуатанта правилам сертификации, выдачи сертификата эксплуатанта гражданских дистанционно пилотируемых авиационных систем и сертификационным требованиям к ним;
79-2) сертификат летной годности гражданского дистанционно пилотируемого воздушного судна – документ установленного образца, выданный эксплуатанту гражданских дистанционно пилотируемых авиационных систем уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, который содержит информацию, подтверждающую статус пригодности к выполнению полетов дистанционно пилотируемой авиационной системы, как системы в целом, в целях обеспечения гарантий в том, что она соответствует конструкции типа и находится в состоянии, обеспечивающем безопасную эксплуатацию;";
2) в статье 6:
в пункте 3:
подпункт 3) части первой после слова "мероприятий" дополнить словами ", демонстрационных и учебно-тренировочных полетов";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"Гражданская авиация, использующая современные высокоавтоматизированные пилотируемые и беспилотные воздушные суда, выполняющая полеты в рамках передовой воздушной мобильности, требующая новой инфраструктуры и подходов к обслуживанию воздушного движения, признается авиацией передовой воздушной мобильности.";
пункт 4 дополнить словами "в целях разработки и изготовления авиационной техники";
3) статью 10-2 дополнить подпунктом 19) следующего содержания:

66-5) пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсету – пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсету органы пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына арналған әуе кеңістігі аймағында ұсынатын, пилотсыз авиациялық жүйелерді желілік сәйкестендіруді, әуе кеңістігінің шектеулері туралы және әуе қозғалысы, географиялық аймақтар мен операциялық жағдайлар туралы ақпаратты, пилотсыз авиациялық жүйелердің әуе кеңістігін пайдалануын келісуді қамтитын қызмет көрсету;
66-6) пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсету органы – пилотсыз әуе кемелерінің ұшуы үшін әуе кеңістігі аймағында қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін, пилотсыз авиациялық жүйелерге аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің органы;";
мынадай мазмұндағы 66-7), 66-8), 66-9), 79-1) және 79-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"66-7) рейс мәртебесінің өзгеруі – маршруттың жоспарланған бағыттан өзгеруі, рейстің кідіруі, рейс кестесінің өзгеруі, рейстің орындалмауы немесе рейстің ұшу (ұшып келу) уақытына немесе маршрутқа әсер ететін өзге де өзгеріс;
66-8) сараптамалық медициналық қорытынды – авиациялық медициналық инспектор даулы жағдайлар бойынша, қажет болған кезде авиация саласындағы басқа да мамандарды тарта отырып берген құжат;
66-9) сертификатталған әуеайлақ (тікұшақ айлағы) – пайдаланушысына әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылық сертификаты берілген әуеайлақ (тікұшақ айлағы);";
"79-1) ұшырылуы қашықтан басқарылатын азаматтық авиация жүйелерін пайдаланушының сертификаты – ұшырылуы қашықтан басқарылатын азаматтық авиация жүйелерін пайдаланушыға азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым берген, ұшырылуы қашықтан басқарылатын азаматтық авиация жүйелерін пайдаланушыны сертификаттау, оған сертификат беру қағидаларына және оларға қойылатын сертификаттау талаптарына пайдаланушының сәйкестігін куәландыратын белгіленген үлгідегі құжат;
79-2) ұшырылуы қашықтан басқарылатын азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификаты – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым ұшырылуы қашықтан басқарылатын азаматтық авиация жүйелерін пайдаланушыға берген белгіленген үлгідегі құжат, ол ұшырылуы қашықтан басқарылатын авиациялық жүйенің тұтастай жүйе ретінде өзінің тип конструкциясына сәйкес келетініне және қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ететін күйде екеніне кепілдік беру мақсатында ұшуды орындауға жарамдылық мәртебесін растайтын ақпаратты қамтиды;";
2) 6-бапта:
3-тармақта:
3) тармақша "iс-шараларын" деген сөзден кейін ", көрсету және оқу-жаттығу мақсатындағы ұшуды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Қазіргі заманғы жоғары деңгейде автоматтандырылған, пилот басқаратын және пилотсыз әуе кемелерін пайдаланатын, озық әуе мобильділігі шеңберінде ұшуды орындайтын, жаңа инфрақұрылымды және әуе қозғалысына қызмет көрсету тәсілдерін талап ететін азаматтық авиация озық әуе мобильділігі авиациясы деп танылады.";
4-тармақ "саласында" деген сөзден кейін "авиациялық техниканы әзірлеу және дайындау мақсатында" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 10-2-бап 18) тармақшасындағы "қамтамасыз ету жатады." деген сөздер "қамтамасыз ету;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 19) тармақшамен толықтырылсын:

"19) разработка и изготовление авиационной техники.";
4) в пункте 1 статьи 14:
дополнить подпунктами 4-1) и 5-3) следующего содержания:
"4-1) утверждает правила передовой воздушной мобильности;";
"5-3) утверждает инструкцию по организации и обслуживанию беспилотного воздушного движения;";
подпункт 41-38) дополнить словами "и сертификационные требования к эксплуатанту аэродрома (вертодрома)";
подпункт 41-72) после слов "правила использования" дополнить словом "гражданских";
дополнить подпунктами 41-81), 41-82) и 41-83) следующего содержания:
"41-81) утверждает правила сертификации организаций разработчиков и изготовителей авиационной техники;
41-82) утверждает правила сертификации, выдачи сертификата эксплуатанта гражданских дистанционно пилотируемых авиационных систем и сертификационные требования к ним;
41-83) утверждает правила сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта городской воздушной мобильности и сертификационные требования к ним;";
5) в пункте 2 статьи 16-9:
подпункт 6) после слов "также реестр" дополнить словом "гражданских";
дополнить подпунктами 6-1) и 6-2) следующего содержания:
"6-1) выдает свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна, свидетельство о постановке на учет гражданской беспилотной авиационной системы, а также осуществляет продление срока их действия, внесение изменений в них, приостановление действия или отзыв указанных свидетельств;
6-2) выдает свидетельство об исключении воздушного судна из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан, а также свидетельство об исключении беспилотной авиационной системы из реестра гражданских беспилотных авиационных систем гражданской авиации Республики Казахстан;";
в подпункте 9):
слова "сертификата эксплуатанта беспилотных авиационных систем," заменить словами "сертификата эксплуатанта гражданских дистанционно пилотируемых авиационных систем, сертификата эксплуатанта городской воздушной мобильности,";
после слов "сертификата авиационного учебного центра," дополнить словами "сертификата организации по разработке и изготовлению авиационной техники,";
слова "сертификата летной годности беспилотных авиационных систем," заменить словами "сертификата летной годности гражданских дистанционно пилотируемых воздушных судов,";
подпункт 10) после слова "применением" дополнить словом "гражданских";
подпункт 15) после слова "судов," дополнить словами "эксплуатантов дистанционно пилотируемых авиационных систем, эксплуатантов городской воздушной мобильности, организаций по разработке и изготовлению авиационной техники,";
подпункты 30-1) и 30-2) после слова "применением" дополнить словом "гражданских";

"19) авиациялық техниканы әзірлеу және дайындау жатады.";
4) 14-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 4-1) және 5-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) озық әуе мобильділігі қағидаларын бекітеді;";
"5-3) пилотсыз әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықты бекітеді;";
41-38) тармақша "қағидаларын," деген сөзден кейін "және әуеайлақты (тікұшақ айлағын) пайдаланушыға қойылатын сертификаттау талаптарын" деген сөздермен толықтырылсын;
41-72) тармақша "әуе кеңістігінде" деген сөздерден кейін "азаматтық" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 41-81), 41-82 және 41-83) тармақшалармен толықтырылсын:
"41-81) авиациялық техниканы әзірлеуші және дайындаушы ұйымдарды сертификаттау қағидаларын бекітеді;
41-82) ұшырылуы қашықтан басқарылатын азаматтық авиация жүйелерін пайдаланушыны сертификаттау, оған сертификат беру қағидаларын және оларға қойылатын сертификаттау талаптарын бекітеді;
41-83) қалалық әуе мобильділігін пайдаланушыны сертификаттау, оған сертификат беру қағидаларын және оларға қойылатын сертификаттау талаптарын бекітеді;";
5) 16-9-баптың 2-тармағында:
6) тармақша "авиациясының" деген сөзден кейін "азаматтық" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті, азаматтық пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті береді, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімін ұзартуды, оларға өзгерістер енгізуді, көрсетілген куәліктердің қолданылуын тоқтата тұруды немесе оларды кері қайтарып алуды жүзеге асырады;
6-2) әуе кемесін Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығару туралы куәлікті, сондай-ақ пилотсыз авиациялық жүйені Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының азаматтық пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізілімінен шығару туралы куәлікті береді;";
9) тармақшада:
"пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдаланушы сертификатын," деген сөздер "ұшырылуы қашықтан басқарылатын азаматтық авиация жүйелерін пайдаланушы сертификатын, қалалық әуе мобильділігін пайдаланушы сертификатын," деген сөздермен ауыстырылсын;
"авиациялық оқу орталығының сертификатын," деген сөздерден кейін "авиациялық техниканы әзірлеу және дайындау жөніндегі ұйымның сертификатын," деген сөздермен толықтырылсын;
"пилотсыз авиациялық жүйелердің ұшуға жарамдылығы сертификатын," деген сөздер "ұшырылуы қашықтан басқарылатын азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы сертификатын," деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшадағы "пилотсыз" деген сөз "азаматтық пилотсыз" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) тармақша "әуе кемелерін пайдаланушылардың," деген сөздерден кейін "ұшырылуы қашықтан басқарылатын авиациялық жүйелерді пайдаланушылардың, қалалық әуе мобильділігін пайдаланушылардың, авиациялық техниканы әзірлеу және дайындау жөніндегі ұйымдардың," деген сөздермен толықтырылсын;
30-1) және 30-2) тармақшалардағы "пилотсыз" деген сөз "азаматтық пилотсыз" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) в статье 17:
пункт 2 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) органы обслуживания беспилотного воздушного движения (при наличии) в зоне воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов или органы управления воздушным движением.";
в пункте 3 слова "и управления воздушным движением" заменить словами ", управления воздушным движением и органами обслуживания беспилотного воздушного движения";
пункт 5 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"В зонах воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов обслуживание беспилотного воздушного движения может осуществляться поставщиком аэронавигационного обслуживания беспилотных авиационных систем, являющимся юридическим лицом Республики Казахстан.
К оказанию услуг по обслуживанию беспилотного воздушного движения не допускаются иностранные юридические лица, филиалы и представительства иностранных юридических лиц, юридические лица Республики Казахстан с иностранным участием.";
7) часть первую пункта 2 статьи 19 после слов "беспилотных воздушных судов" дополнить словами ", зоны воздушного пространства городской воздушной мобильности";
8) подпункт 5-1) пункта 2 статьи 20 дополнить словами ", за исключением гражданских беспилотных авиационных систем, выполняющих полет в зоне воздушного пространства городской воздушной мобильности и (или) зоне воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов";
9) статью 22 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Видами обслуживания беспилотного воздушного движения являются:
1) сетевая идентификация беспилотной авиационной системы, под которой понимаются обеспечение непрерывной обработки информации дистанционной идентификации беспилотных авиационных систем на протяжении всего полета и предоставление данных дистанционной идентификации беспилотных воздушных судов авторизованным пользователям в обобщенном виде для обеспечения безопасного выполнения полетов и контроля за порядком использования воздушного пространства;
2) предоставление следующей информации в зонах воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов о (об):
постоянных ограничениях воздушного пространства в пределах этих зон;
эксплуатационных условиях для полетов с применением беспилотных авиационных систем;
временных ограничениях, применимых к использованию воздушного пространства этих зон.
Информация, указанная в настоящем подпункте, должна своевременно отправляться пользователям воздушного пространства зон воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов с указанием времени ее обновления вместе с номером версии и (или) действительным временем для реагирования на непредвиденные и аварийные ситуации;

6) 17-бапта:
2-тармақ 3) тармақшасындағы "бойынша жүзеге асырады." деген сөздер "бойынша;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына арналған әуе кеңістігі аймағындағы пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсету органдары (болған жағдайда) немесе әуе қозғалысын басқару органдары жүзеге асырады.";
3-тармақтағы "және әуе қозғалысын басқару органдары" деген сөздер ", әуе қозғалысын басқару органдары және пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсету органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына арналған әуе кеңістігі аймақтарында пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсетуді Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы болып табылатын пилотсыз авиациялық жүйелерге аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші жүзеге асыруы мүмкін.
Шетелдік заңды тұлғалардың, шетелдік заңды тұлғалар филиалдары мен өкілдіктерінің, шетелдік қатысуы бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсетуіне жол берілмейді.";
7) 19-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі "пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына шектеу қойылған аймақтар" деген сөздерден кейін ", қалалық әуе мобильділігінің әуе кеңістігі аймақтары" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 20-баптың 2-тармағының 5-1) тармақшасындағы "жеңіл және" деген сөздер "қалалық әуе мобильділігінің әуе кеңістігі аймағында және (немесе) пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына арналған әуе кеңістігі аймағында ұшуды орындайтын азаматтық пилотсыз авиациялық жүйелерді қоспағанда, жеңіл және" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 22-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсету түрлері:
1) пилотсыз авиациялық жүйені желілік сәйкестендіру, ол ұшуды қауіпсіз орындауды қамтамасыз ету және әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бақылау үшін бүкіл ұшу барысында пилотсыз авиациялық жүйелерді қашықтан сәйкестендіру ақпаратын үздіксіз өңдеуді қамтамасыз ету және авторланған пайдаланушыларға пилотсыз әуе кемелерін қашықтан сәйкестендіру деректерін қорытылған түрде беру деп түсініледі;
2) пилотсыз әуе кемелерінің ұшуы үшін әуе кеңістігі аймақтарында:
әуе кеңістігінің осы аймақтар шегіндегі тұрақты шектеулері;
пилотсыз авиациялық жүйелер қолданылып орындалатын ұшуға арналған операциялық жағдайлар;
осы аймақтардың әуе кеңістігін пайдалануға қолданылатын уақытша шектеулер туралы ақпаратты беру.
Осы тармақшада көрсетілген ақпарат күтпеген және авариялық жағдайларға ден қою үшін ақпараттың жаңартылған уақыты нұсқасының нөмірімен және (немесе) нақты уақытымен бірге көрсетіле отырып, пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына арналған әуе кеңістігі аймақтарының әуе кеңістігін пайдаланушыларға уақтылы жөнелтілуге тиіс;

3) обеспечение процедуры согласования использования воздушного пространства в зоне воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов в целях получения разрешения на каждый полет и исключения инцидентов на стратегическом уровне движения;
4) предоставление информации о воздушном движении воздушных судов, маршрут которых пролегает в непосредственной близости от текущего места положения или маршрута полета беспилотного воздушного судна.
Информация включает все идентифицируемые пилотируемые и (или) беспилотные воздушные суда и предоставляется пользователю воздушного пространства, а также смежному органу обслуживания воздушного движения или управления воздушным движением и содержит данные о месте положения, времени поступления сообщения, а также о скорости, направлении и аварийном статусе воздушного судна, если они известны.
После получения информации о движении от органа обслуживания беспилотного воздушного движения эксплуатанты беспилотных авиационных систем обязаны предпринять соответствующие действия, чтобы избежать любой опасности столкновения.";
10) статью 23 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Полеты с применением гражданских дистанционно пилотируемых авиационных систем в воздушном пространстве Республики Казахстан выполняются в соответствии с правилами производства полетов в гражданской авиации Республики Казахстан. Полеты с применением беспилотных авиационных систем, за исключением дистанционно пилотируемых авиационных систем, выполняются в соответствии с правилами использования гражданских беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве Республики Казахстан.";
11) часть первую пункта 2 статьи 27:
после слова "авиации," дополнить словами "органы внутренних дел,";
после слова "движением" дополнить словами ", органы обслуживания беспилотного воздушного движения";
12) в статье 33:
заголовок после слова "применением" дополнить словом "гражданских";
в пункте 1:
слова "Эксплуатация беспилотного воздушного судна" заменить словами "Эксплуатация гражданской беспилотной авиационной системы";
после слова "использования" дополнить словом "гражданских";
слова "документацией беспилотного воздушного судна" заменить словами "документацией беспилотной авиационной системы";
пункт 2 после слова "использования" дополнить словом "гражданских";
в пункте 5:
после слова "применением" дополнить словом "гражданских";
после слова "использования" дополнить словом "гражданских";
пункт 6 после слова "эксплуатанты" дополнить словом "гражданских";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

3) әрбір ұшуға рұқсат алу және қозғалыстың стратегиялық деңгейіндегі оқыс оқиғаларды болғызбау мақсатында пилотсыз әуе кемелерінің ұшуына арналған әуе кеңістігі аймағында әуе кеңістігін пайдалануды келісу рәсімін қамтамасыз ету;
4) маршруты пилотсыз әуе кемесінің ағымдағы ұшып бара жатқан жеріне немесе ұшу маршрутына тікелей жақын маңнан өтетін әуе кемелерінің әуе қозғалысы туралы ақпаратты беру.
Ақпарат барлық сәйкестендірілетін, пилот басқаратын және (немесе) пилотсыз әуе кемелерін қамтиды және әуе кеңістігін пайдаланушыға, сондай-ақ әуе қозғалысына қызмет көрсететін немесе әуе қозғалысын басқаратын сабақтас органға беріледі және әуе кемесінің белгілі болса, ұшып бара жатқан жері, хабардың келіп түскен уақыты, сондай-ақ жылдамдығы, бағыты және авариялық мәртебесі туралы деректерді қамтиды.
Пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсету органынан қозғалыс туралы ақпаратты алғаннан кейін пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдаланушылар кез келген соқтығысу қаупін болғызбау үшін тиісті әрекеттер қабылдауға міндетті.";
10) 23-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде ұшырылуы қашықтан басқарылатын азаматтық авиация жүйелері қолданылатын ұшулар Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларына сәйкес орындалады. Ұшырылуы қашықтан басқарылатын авиациялық жүйелерді қоспағанда, пилотсыз авиациялық жүйелер қолданылатын ұшулар Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде азаматтық пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдалану қағидаларына сәйкес орындалады.";
11) 27-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі:
"уәкілетті органдар," деген сөздерден кейін "ішкі істер органдары," деген сөздермен толықтырылсын;
"басқару органдары" деген сөздерден кейін ", пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсету органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 33-бапта:
тақырыптағы "Пилотсыз" деген сөз "Азаматтық пилотсыз" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"Пилотсыз әуе кемесі" деген сөздер "Азаматтық пилотсыз авиациялық жүйе" деген сөздермен ауыстырылсын;
"пилотсыз авиациялық жүйелерді" деген сөздер "азаматтық пилотсыз авиациялық жүйелерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
"пилотсыз әуе кемесінің" деген сөздер "пилотсыз авиациялық жүйенің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "әуе кеңістігінде" деген сөздерден кейін "азаматтық" деген сөзбен толықтырылсын;
5-тармақ:
"жұмыс істемейтін" деген сөздерден кейін "азаматтық" деген сөзбен толықтырылсын;
"әуе кеңістігінде" деген сөздерден кейін "азаматтық" деген сөзбен толықтырылсын;
6-тармақ "бұзғаны үшін" деген сөздерден кейін "азаматтық" деген сөзбен толықтырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Беспилотная авиационная система, предназначенная для серийного производства, по модели и (или) конструкции которой ранее не выдавался сертификат соответствия, должна иметь выданный уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации сертификат соответствия в соответствии с правилами использования гражданских беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве Республики Казахстан.";
в пункте 8:
после слова "соответствия" дополнить словом "гражданской";
после слова "использования" дополнить словом "гражданских";
в пункте 9:
после слова "экземпляр" дополнить словом "гражданской";
после слова "использования" дополнить словом "гражданских";
дополнить словами "или правилам сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан";
13) дополнить статьей 33-1 следующего содержания:
"Статья 33-1. Требования, предъявляемые к обслуживанию беспилотного воздушного движения
1. Обслуживание беспилотного воздушного движения осуществляется с обеспечением возможности оперативного доступа Министерству обороны Республики Казахстан, Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Службе государственной охраны Республики Казахстан к системам управления, мониторинга и информационного обмена.
2. Цифровые объекты, используемые при обслуживании беспилотного воздушного движения гражданских беспилотных авиационных систем, должны состоять в реестре доверенных цифровых объектов и относятся к критически важным цифровым объектам в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере цифровизации и кибербезопасности.
3. Обслуживание беспилотного воздушного движения осуществляется с соблюдением требований кибербезопасности, устойчивости и непрерывности функционирования цифровой инфраструктуры.
4. Не допускается использование при обслуживании беспилотного воздушного движения цифровых объектов, не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере цифровизации и кибербезопасности.
5. Поставщик аэронавигационного обслуживания беспилотных авиационных систем обязан обеспечивать хранение и обработку данных, связанных с обслуживанием беспилотного воздушного движения на территории Республики Казахстан.";
14) абзац первый пункта 2 статьи 34 после слов "воздушным движением" дополнить словами ", а также обслуживанию беспилотного воздушного движения";
15) в статье 42:
в пункте 1:
абзац первый после слова "суда" дополнить словами ", в том числе беспилотные авиационные системы,";
в абзацах втором, третьем и четвертом слова "воздушные суда" исключить;
пункт 2 после слова "судно," дополнить словами "в том числе беспилотное воздушное судно, являющееся частью беспилотной авиационной системы,";
в пункте 3:
в части первой:
после слова "судно," дополнить словами "в том числе дистанционно пилотируемое воздушное судно, являющееся частью гражданской дистанционно пилотируемой авиационной системы,";
дополнить словами ", а также беспилотные воздушные суда, являющиеся частью гражданской беспилотной авиационной системы, состоящие на учете в реестре гражданских беспилотных авиационных систем гражданской авиации Республики Казахстан";
в части третьей слово "беспилотных" заменить словами "гражданских беспилотных";
пункт 4 дополнить словами "в целях разработки и изготовления авиационной техники";

"7. Сериялы өндіріп шығаруға арналған, моделі және (немесе) конструкциясы бойынша бұрын сәйкестік сертификаты берілмеген пилотсыз авиациялық жүйенің Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде азаматтық пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдалану қағидаларына сәйкес азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым берген сәйкестік сертификаты болуға тиіс.";
8-тармақта:
"Пилотсыз" деген сөз "Азаматтық пилотсыз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"әуе кеңістігінде" деген сөздерден кейін "азаматтық" деген сөзбен толықтырылсын;
9-тармақ:
"конструкциясы жоқ" деген сөздерден кейін "азаматтық" деген сөзбен толықтырылсын;
"әуе кеңістігінде" деген сөздерден кейін "азаматтық" деген сөзбен толықтырылсын;
"қағидаларына" деген сөзден кейін "немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларына" деген сөздермен толықтырылсын;
13) мынадай мазмұндағы 33-1-баппен толықтырылсын:
"33-1-бап. Пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсетуге қойылатын талаптар
1. Пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсету Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің басқару, мониторингтеу және ақпарат алмасу жүйелеріне жедел қол жеткізу мүмкіндігі қамтамасыз етіліп жүзеге асырылады.
2. Азаматтық пилотсыз авиациялық жүйелердің пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсету кезінде пайдаланылатын цифрлық объектілер сеніп тапсырылған цифрлық объектілер тізілімінде болуға тиіс және олар Қазақстан Республикасының цифрландыру және киберқауіпсіздік саласындағы заңнамасына сәйкес аса маңызды цифрлық объектілерге жатады.
3. Пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсету цифрлық инфрақұрылымның киберқауіпсіздігі, орнықтылығы және үздіксіз жұмыс істеуі талаптары сақталып жүзеге асырылады.
4. Пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсету кезінде Қазақстан Республикасының цифрландыру және киберқауіпсіздік саласындағы заңнамасының талаптарына сай келмейтін цифрлық объектілерді пайдалануға жол берілмейді.
5. Пилотсыз авиациялық жүйелерге аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсетуге байланысты деректерді Қазақстан Республикасының аумағында сақтауды және өңдеуді қамтамасыз етуге міндетті.";
14) 34-баптың 2-тармағының бірінші абзацы "радиотехникалық қамтамасыз ету" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ пилотсыз әуе қозғалысына қызмет көрсету" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 42-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац "Әуе кемелері" деген сөздерден кейін ", оның ішінде пилотсыз авиациялық жүйелер" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші, үшінші және төртінші абзацтардағы "әуе кемелері" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ "әуе кемесі" деген сөздерден кейін ", оның ішінде пилотсыз авиациялық жүйенің бөлігі болып саналатын пилотсыз әуе кемесі" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөлікте:
"әуе кемесі" деген сөздерден кейін ", оның ішінде ұшырылуы қашықтан басқарылатын азаматтық авиация жүйесінің бөлігі болып саналатын, ұшырылуы қашықтан басқарылатын әуе кемесі" деген сөздермен толықтырылсын;
"азаматтық әуе кемесі" деген сөздер ", сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының азаматтық пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізілімінде есепте тұрған, азаматтық пилотсыз авиациялық жүйенің бөлігі болатын пилотсыз әуе кемелері азаматтық әуе кемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте "пилотсыз авиациялық" деген сөздер "азаматтық пилотсыз авиациялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "Тәжірибелік-конструкторлық" деген сөз "Авиациялық техниканы әзірлеу мен дайындау мақсатында тәжірибелік-конструкторлық" деген сөздермен ауыстырылсын;

16) в статье 43:
пункт 1 после слова "винт" дополнить словами ", пункт дистанционного пилотирования";
пункт 2 после слова "винта" дополнить словами ", пункта дистанционного пилотирования";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Владельцем сертификата типа является организация – разработчик гражданского воздушного судна, гражданской дистанционно пилотируемой авиационной системы.
Ответственной за конструкцию типа гражданского воздушного судна, пункта дистанционного пилотирования является организация, которая владеет сертификатом типа.
Ответственной за окончательную сборку воздушного судна, пункта дистанционного пилотирования, двигателя или воздушного винта является организация-изготовитель.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Сертификацию организаций по разработке и изготовлению авиационной техники осуществляет уполномоченная организация в сфере гражданской авиации в соответствии с правилами сертификации организаций-разработчиков и изготовителей авиационной техники.";
пункт 4 после слова "винта" дополнить словами ", гражданской дистанционно пилотируемой авиационной системы";
пункт 5 после слова "судна" дополнить словами ", дистанционно пилотируемой авиационной системы";
пункт 6 после слова "судов" дополнить словами "и пункта дистанционного пилотирования";
17) в статье 45:
пункт 5 дополнить словами "в соответствии с правилами сертификации организаций-разработчиков и изготовителей авиационной техники";
в пункте 6:
часть первую после слова "эксплуатации" дополнить словами ", а также гражданские беспилотные авиационные системы, временно ввозимые на территорию Республики Казахстан иностранными гражданами для использования в личных целях,";
в части второй:
после слова "Категории" дополнить словом "гражданских";
слова "правилами государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них или" исключить;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Категории беспилотных авиационных систем государственной авиации, подлежащих учету или регистрации, определяются правилами регистрации воздушных судов государственной авиации Республики Казахстан.";
часть третью после слова "приобретающие" дополнить словом "гражданские";
18) пункты 2 и 3 статьи 63 после слова "полосы" дополнить словами "(зоны конечного этапа захода на посадку и взлета)";

16) 43-бапта:
1-тармақ "әуе винтінің" деген сөздерден кейін ", ұшуды қашықтан басқару пунктінің" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "әуе винтінің" деген сөздерден кейін ", ұшуды қашықтан басқару пунктінің" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Азаматтық әуе кемесін, ұшырылуы қашықтан басқарылатын азаматтық авиация жүйесін әзірлеуші ұйым тип сертификатының иесі болып саналады.
Азаматтық әуе кемесі, ұшуды қашықтан басқару пункті типінің конструкциясы үшін тип сертификатына иелік ететін ұйым жауапты болады.
Әуе кемесін, ұшуды қашықтан басқару пунктін, қозғалтқышты немесе әуе винтін түпкілікті құрастыру үшін дайындаушы ұйым жауапты болады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Авиациялық техниканы әзірлеу мен дайындау жөніндегі ұйымдарды сертификаттауды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым авиациялық техниканы әзірлеуші және дайындаушы ұйымдарды сертификаттау қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.";
4-тармақ "әуе винтінің" деген сөздерден кейін ", ұшырылуы қашықтан басқарылатын азаматтық авиация жүйесінің" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ "әуе кемесін" деген сөздерден кейін ", ұшырылуы қашықтан басқарылатын авиация жүйесін" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ "кемелерін" деген сөзден кейін "және ұшуды қашықтан басқару пунктін" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 45-бапта:
5-тармақтағы "Эксперименттік" деген сөз "Авиациялық техниканы әзірлеуші және дайындаушы ұйымдарды сертификаттау қағидаларына сәйкес эксперименттік" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
бірінші бөлік "кезден бастап" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ шетелдік азаматтар жеке мақсаттарда пайдалану үшін Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелетін азаматтық пилотсыз авиациялық жүйелер" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
"пилотсыз авиациялық жүйелердің" деген сөздер "азаматтық пилотсыз авиациялық жүйелердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларында немесе" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік авиацияның есепке алынуға немесе тіркелуге тиіс пилотсыз авиациялық жүйелерінің санаттары Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясының әуе кемелерін тіркеу қағидаларында айқындалады.";
үшінші бөліктегі "Пилотсыз" деген сөз "Азаматтық пилотсыз" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 63-баптың 2 және 3-тармақтары "ұшып көтерілу-қону жолағының" деген сөздерден кейін "(қонуға бет алудың және ұшып көтерілудің соңғы кезеңі аймағының)" деген сөздермен толықтырылсын;

19) в статье 66:
в части первой пункта 2:
подпункт 3) дополнить словами "или максимальной взлетной массой более пяти тысяч семисот килограмм, относящиеся к коммерческой воздушной перевозке";
подпункты 4) и 5) исключить;
пункт 6 дополнить словами ", а также сертификационными требованиями к эксплуатанту аэродрома (вертодрома)";
20) дополнить статьей 76-2 следующего содержания:
"Статья 76-2. Передовая воздушная мобильность
1. Положения настоящего Закона применяются к передовой воздушной мобильности, если иное не предусмотрено настоящей статьей и правилами передовой воздушной мобильности.
2. Авиакомпании, выполняющие регулярные воздушные перевозки с применением воздушных судов, допущенных к передовой воздушной мобильности, создаются также в иных организационно-правовых формах, предусмотренных конституционными законами Республики Казахстан "О международном финансовом центре "Астана" и "О специальном правовом режиме города Алатау", а также законодательством Республики Казахстан.
3. Инфраструктурную основу передовой воздушной мобильности составляет вертипорт, являющийся аэродромом или определенным участком поверхности на здании или сооружении, который может быть использован полностью или частично для прибытия, отправления и движения воздушных судов, допущенных к передовой воздушной мобильности и выполняющих воздушные перевозки.
4. К правоотношениям, связанным с вертипортами, применяются положения настоящего Закона, регулирующие аэродромы (вертодромы) и аэропорты, с учетом особенностей и исключений, предусмотренных правилами передовой воздушной мобильности.
5. К передовой воздушной мобильности относятся следующие виды деятельности:
1) городская воздушная мобильность;
2) региональная воздушная мобильность.
Междугородные, межобластные, межрайонные (междугородные, внутриобластные) воздушные перевозки в рамках передовой воздушной мобильности относятся к региональной воздушной мобильности.
6. Полеты воздушных судов, допущенных к передовой воздушной мобильности, ограничиваются во исполнение целей и задач Службы государственной охраны Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации.".
31. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
подпункт 5) пункта 2 статьи 134 изложить в следующей редакции:
"5) здравоохранения; образования;".
32. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов":
статью 9 дополнить пунктом 5 следующего содержания:

19) 66-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
3) тармақша "жиырмадан асатын" деген сөздерден кейін "немесе ең жоғары ұшу массасы бес мың жеті жүз килограммнан асатын, коммерциялық әуе тасымалына жататын," деген сөздермен толықтырылсын;
4) және 5) тармақшалар алып тасталсын;
6-тармақ "қағидаларында" деген сөзден кейін ", сондай-ақ әуеайлақты (тікұшақ айлағын) пайдаланушыға қойылатын сертификаттау талаптарында" деген сөздермен толықтырылсын;
20) мынадай мазмұндағы 76-2-баппен толықтырылсын:
"76-2-бап. Озық әуе мобильділігі
1. Осы бапта және озық әуе мобильділігі қағидаларында өзгеше көзделмесе, осы Заңның ережелері озық әуе мобильділігіне қолданылады.
2. Озық әуе мобильділігіне жіберілген әуе кемелерін қолдана отырып, тұрақты әуе тасымалдарын орындайтын авиакомпаниялар "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" және "Алатау қаласының арнаулы құқықтық режимі туралы" Қазақстан Республикасының конституциялық заңдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де ұйымдық-құқықтық нысандарда да құрылады.
3. Вертипорт озық әуе мобильділігінің инфрақұрылымдық негізін құрайды, ол әуеайлақ не озық әуе мобильділігіне жіберілген және әуе тасымалдарын орындайтын әуе кемелерінің келуі, жөнелтілуі және қозғалысы үшін толық немесе ішінара пайдаланылуы мүмкін ғимараттың немесе құрылысжайдың үстіндегі белгілі бір учаске болып саналады.
4. Вертипорттарға байланысты құқықтық қатынастарға осы Заңның озық әуе мобильділігі қағидаларында көзделген ерекшеліктер мен айрықша ерекшеліктер ескеріле отырып, әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) және әуежайларды реттейтін ережелері қолданылады.
5. Озық әуе мобильділігіне мынадай қызмет түрлері жатады:
1) қалалық әуе мобильділігі;
2) өңірлік әуе мобильділігі.
Озық әуе мобильділігі шеңберіндегі қалааралық, облысаралық, ауданаралық (қалааралық, облысаралық) әуе тасымалдары өңірлік әуе мобильділігіне жатады.
6. Озық әуе мобильділігіне жіберілген әуе кемелерінің ұшуы Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің мақсаттары мен міндеттерін орындау үшін шектеледі.".
31. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
134-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) денсаулық сақтау; білім беру;".
32. "Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
9-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

"5. Уполномоченный государственный орган по автомобильным дорогам:
1) совместно с Национальным оператором по управлению автомобильными дорогами определяет объемы дорожного битума, необходимые в период строительства, реконструкции, ремонта и содержания автомобильных дорог;
2) осуществляет анализ потребностей, объемов производства, реализации, отгрузки и (или) транспортировки, а также динамики розничных и оптовых цен на дорожный битум;
3) утверждает правила формирования и распределения объемов дорожного битума, необходимого для строительства, реконструкции, ремонта и содержания автомобильных дорог;
4) осуществляет распределение объемов дорожного битума, необходимых для строительства, реконструкции, ремонта и содержания автомобильных дорог;
5) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.".
33. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения":
1) по всему тексту слова "иностранцев", "иностранец", "иностранца", "иностранцам", "Иностранцы", "иностранцами", "иностранцу", "иностранцы" заменить соответственно словами "иностранных граждан", "иностранный гражданин", "иностранного гражданина", "иностранным гражданам", "Иностранные граждане", "иностранными гражданами", "иностранному гражданину", "иностранные граждане";
2) в статье 1:
в подпункте 3) слова "информационной системе" заменить словами "цифровом объекте";
подпункт 8-1) изложить в следующей редакции:
"8-1) цифровой профиль иммигранта – совокупность данных об иммигранте, сформированных на основании сведений, поступающих из цифровых ресурсов, для формирования и актуализации эталонной базы данных иммигрантов;";
дополнить подпунктами 8-2), 8-3), 10-2), 10-3), 21-1) и 21-2) следующего содержания:
"8-2) эталонная база данных иммигрантов – цифровой объект, предназначенный для централизованного сбора, хранения, обработки и актуализации сведений об иммигрантах, пребывающих на территории (проживающих на территории) Республики Казахстан;
8-3) регистрация иммигранта – отметка органами внутренних дел Республики Казахстан в цифровом объекте сведений о месте и сроке временного пребывания иммигранта;";
"10-2) электронное разрешение на въезд в Республику Казахстан – электронный документ, содержащий решение уполномоченных государственных органов о предоставлении иностранным гражданам и лицам без гражданства права на въезд на территорию Республики Казахстан, а также транзитный проезд по территории Республики Казахстан;

"5. Автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган:
1) Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператормен бірлесіп, автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау кезеңінде қажетті жол битумының көлемін айқындайды;
2) жол битумына қажеттілікті, оны өндіру, өткізу, тиеп-жөнелту және (немесе) тасымалдау көлемін, сондай-ақ бөлшек сауда және көтерме сауда бағаларының серпінін талдайды;
3) автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау үшін қажетті жол битумының көлемін қалыптастыру және бөлу қағидаларын бекітеді;
4) автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау үшін қажетті жол битумының көлемін бөледі;
5) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.".
33. "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "шетелдіктердің", "шетелдіктер", "шетелдіктерге", "шетелдіктерді", "шетелдік немесе", "шетелдік пен", "Шетелдік немесе", "шетелдікті", "Шетелдіктің", "(шетелдік", "шетелдіктерде", "Шетелдіктер", "Шетелдіктердің", "шетелдікке", "Шетелдікке" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтарының", "шетел азаматтары", "шетел азаматтарына", "шетел азаматтарын", "шетел азаматы немесе", "шетел азаматы мен", "Шетел азаматы немесе", "шетел азаматын", "Шетел азаматының", "(шетел азаматы", "шетел азаматтарында", "Шетел азаматтары", "Шетел азаматтарының", "шетел азаматына", "Шетел азаматына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
3) тармақшадағы "ақпараттық жүйедегі" деген сөздер "цифрлық объектідегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1) көшіп келушінің цифрлық профилі – көшіп келушінің эталондық дерекқорын қалыптастыру және жаңартып отыру үшін цифрлық ресурстардан келіп түсетін мәліметтер негізінде қалыптастырылған, көшіп келуші туралы деректер жиынтығы;";
мынадай мазмұндағы 8-2), 8-3), 10-2), 10-3), 21-1) және 21-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-2) көшіп келушінің эталондық дерекқоры – Қазақстан Республикасының аумағында болатын (аумағында тұратын) көшіп келуші туралы мәліметтерді орталықтандырылған түрде жинауға, сақтауға, өңдеуге және жаңартып отыруға арналған цифрлық объект;
8-3) көшіп келушіні тіркеу – Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының көшіп келушінің уақытша болатын жері мен мерзімі туралы мәліметтерді цифрлық объектіде белгілеуі;";
"10-2) Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсат – уәкілетті мемлекеттік органдардың шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының аумағына келу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік жол жүру құқығын беру туралы шешімін қамтитын электрондық құжат;

10-3) плата за оформление электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан – плата, осуществляемая иностранными гражданами и лицами без гражданства при оформлении электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан;";
"21-1) цифровая платформа для иностранных граждан и лиц без гражданства – программное обеспечение, предназначенное для оказания государственных услуг, а также иных сервисов для иностранных граждан и лиц без гражданства в цифровом формате;
21-2) идентификация и (или) аутентификация иностранных граждан и лиц без гражданства – процесс установления и подтверждения личности иностранного гражданина и лица без гражданства, включающий сбор и обработку персональных и биометрических данных для формирования цифрового профиля иммигранта и внесения сведений в эталонную базу данных иммигрантов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области миграции населения;";
3) пункт 2 статьи 5 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) проходят процесс идентификации и (или) аутентификации личности для формирования и актуализации цифрового профиля иммигранта в эталонной базе данных иммигрантов.";
4) статью 6 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Электронное разрешение на въезд в Республику Казахстан выдается органами внутренних дел по согласованию с органом национальной безопасности.
Въезд иностранных граждан и лиц без гражданства осуществляется на основании электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан в соответствии с порядком въезда, выезда и пребывания иммигрантов на территории Республики Казахстан, определяемым законодательством Республики Казахстан.";
5) дополнить статьей 6-2 следующего содержания:
"Статья 6-2. Электронное разрешение на въезд в Республику Казахстан
1. За оформление электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан взимается плата в размере и порядке, определенных Правительством Республики Казахстан.
2. Средства, поступающие от платы за оформление электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан, направляются оператору цифровой платформы для иностранных граждан и лиц без гражданства, определяемому Правительством Республики Казахстан.
3. Оператором цифровой платформы для иностранных граждан и лиц без гражданства может быть юридическое лицо, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого принадлежат государству.
4. Обеспечение функционирования цифровой платформы для иностранных граждан и лиц без гражданства включает в себя:

10-3) Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін төлемақы – шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдеу кезінде жүзеге асыратын төлемақы;";
"21-1) шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған цифрлық платформа – шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға цифрлық форматта мемлекеттік қызметтер, сондай-ақ өзге де сервистер көрсетуге арналған бағдарламалық қамтылым;
21-2) шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды сәйкестендіру және (немесе) аутентификациялау – шетел азаматы мен азаматтығы жоқ адамның жеке басын анықтау және растау процесі, ол Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен көшіп келушінің цифрлық профилін қалыптастыру және көшіп келушілердің эталондық дерекқорына мәліметтерді енгізу үшін дербес және биометрикалық деректерді жинау мен өңдеуді қамтиды;";
3) 5-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) көшіп келушінің эталондық дерекқорында көшіп келушінің цифрлық профилін қалыптастыру және жаңартып отыру үшін жеке басты сәйкестендіру және (немесе) аутентификациялау процесінен өтеді.";
4) 6-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ішкі істер органдары ұлттық қауіпсіздік органымен келісу бойынша береді.
Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың келуі Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын көшіп келушілердің Қазақстан Республикасының аумағына келу, кету және болу тәртібіне сәйкес Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсат негізінде жүзеге асырылады.";
5) мынадай мазмұндағы 6-2-баппен толықтырылсын:
"6-2-бап. Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсат
1. Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған мөлшерде және тәртіппен ақы алынады.
2. Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін төлемақыдан түсетін қаражат Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған цифрлық платформа операторына жіберіледі.
3. Дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлесінің) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлға шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған цифрлық платформаның операторы болуы мүмкін.
4. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған цифрлық платформаның жұмыс істеуін қамтамасыз ету:

1) создание и развитие цифровой платформы для иностранных граждан и лиц без гражданства;
2) осуществление системно-технического обслуживания и сопровождения цифровой платформы для иностранных граждан и лиц без гражданства;
3) обеспечение хранения данных в цифровой платформе для иностранных граждан и лиц без гражданства.
5. Поступающие средства оператору цифровой платформы для иностранных граждан и лиц без гражданства от платы за оформление электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан распределяются в равных долях (по пятьдесят процентов):
1) на техническое сопровождение, развитие, модернизацию цифровой системы по учету въезда или выезда лиц через Государственную границу Республики Казахстан и ее компонентов, а также цифровой платформы для иностранных граждан и лиц без гражданства; модернизацию и развитие информационно-коммуникационной инфраструктуры, периферийного оборудования цифровой системы по учету въезда или выезда лиц через Государственную границу Республики Казахстан и ее компонентов, а также цифровой платформы для иностранных граждан и лиц без гражданства;
2) в организацию, созданную Правительством Республики Казахстан в целях развития внутреннего и въездного туризма, на развитие туризма в соответствии со статьей 7-2 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан".
6. Порядок поступления, распределения, мониторинга, отчетности и использования средств, поступивших от платы за оформление электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан, определяется Правительством Республики Казахстан.";
6) дополнить статьей 6-3 следующего содержания:
"Статья 6-3. Электронное разрешение на въезд в Республику Казахстан
1. За оформление электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан взимается плата в размере и порядке, установленных Правительством Республики Казахстан.
2. Плата за оформление электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан относится к специальным поступлениям республиканского бюджета и зачисляется в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
3. Поступающие средства от платы за оформление электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан направляются в равных долях (по пятьдесят процентов):
1) на техническое сопровождение, развитие, модернизацию цифровой системы по учету въезда или выезда лиц через Государственную границу Республики Казахстан и ее компонентов, а также цифровой платформы для иностранных граждан и лиц без гражданства; модернизацию и развитие информационно-коммуникационной инфраструктуры, периферийного оборудования цифровой системы по учету въезда или выезда лиц через Государственную границу Республики Казахстан и ее компонентов, а также цифровой платформы для иностранных граждан и лиц без гражданства;

1) шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған цифрлық платформаны құру мен дамытуды;
2) шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған цифрлық платформаға жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді және оны сүйемелдеуді;
3) шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған цифрлық платформада деректердің сақталуын қамтамасыз етуді қамтиды.
5. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған цифрлық платформа операторына Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін ақы төлеуден түсетін қаражат тең үлестермен (елу пайыздан):
1) адамдардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы келуін немесе кетуін есепке алу жөніндегі цифрлық жүйені және оның құрамдастарын, сондай-ақ шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған цифрлық платформаны техникалық сүйемелдеуге, дамытуға, жаңғыртуға; адамдардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы келуін немесе кетуін есепке алу жөніндегі цифрлық жүйенің және оның құрамдастарының ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын, перифериялық жабдығын, сондай-ақ шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған цифрлық платформаны жаңғыртуға және дамытуға;
2) ішкі және келу туризмін дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған ұйымға, "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабына сәйкес туризмді дамытуға бөлінеді.
6. Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін ақы төлеуден түскен қаражаттың түсу, оны бөлу, мониторингтеу, ол бойынша есеп беру және пайдалану тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
6) мынадай мазмұндағы 6-3-баппен толықтырылсын:
"6-3-бап. Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсат
1. Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мөлшерде және тәртіппен төлемақы алынады.
2. Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін төлемақы республикалық бюджеттің арнаулы түсімдеріне жатады және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен есепке жатқызылады.
3. Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін ақы төлеуден түсетін қаражат тең үлестермен (елу пайыздан):
1) адамдардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы келуін немесе кетуін есепке алу жөніндегі цифрлық жүйені және оның құрамдастарын, сондай-ақ шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған цифрлық платформаны техникалық сүйемелдеуге, дамытуға, жаңғыртуға; адамдардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы келуін немесе кетуін есепке алу жөніндегі цифрлық жүйенің және оның құрамдастарының ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын, перифериялық жабдығын, сондай-ақ шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған цифрлық платформаны жаңғыртуға және дамытуға;

2) на развитие туризма в соответствии со статьей 7-2 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан".
4. Порядок поступления, распределения, мониторинга, отчетности и использования средств, поступивших от платы за оформление электронного разрешения въезд в Республику Казахстан, определяется Правительством Республики Казахстан.";
7) статью 9 дополнить подпунктами 3-1), 4-2) и 7-2) следующего содержания:
"3-1) утверждают порядок и условия функционирования, использования цифровых объектов в области миграции населения;";
"4-2) выдают, аннулируют либо в соответствии с законодательством Республики Казахстан принимают решения об отказе в выдаче электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан иностранным гражданам и лицам без гражданства, планирующим въезд в Республику Казахстан;";
"7-2) организуют и осуществляют в пределах компетенции сотрудничество с уполномоченными органами иностранных государств и международными организациями в сфере регулирования миграционных процессов;";
8) в статье 11:
в подпункте 5-1) слова "информационную систему", "информационными системами" заменить соответственно словами "цифровую систему", "цифровыми объектами";
в подпункте 12) слова "информационными системами" заменить словами "цифровыми объектами";
9) в пункте 5 статьи 37-1 слова "информационной системы" заменить словами "цифрового объекта";
10) статью 48 дополнить подпунктами 10-2) и 10-3) следующего содержания:
"10-2) если при обращении с ходатайством о приглашении иностранных граждан и лиц без гражданства принимающее (приглашающее) лицо представило ложные сведения или не представило необходимые документы в срок, установленный законодательством Республики Казахстан;
10-3) в случае отсутствия электронного разрешения на въезд в Республику Казахстан иностранному гражданину или лицу без гражданства из стран, определенных Правительством Республики Казахстан;";
11) в подпункте 2) пункта 3 статьи 58-2 слова "информационным системам" заменить словами "цифровым системам".
34. В Закон Республики Казахстан от 13 января 2012 года "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности":
по всему тексту слова "информационная система", "информационной системы", "информационными системами", "информационные системы" заменить соответственно словами "цифровая система", "цифровой системы", "цифровыми системами", "цифровые системы".
35. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих":
по всему тексту слова "информационных систем", "информационными системами", "электронного правительства" заменить соответственно словами "цифровых систем", "цифровыми системами", "цифрового правительства".

2) "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабына сәйкес туризмді дамытуға бағытталады.
4. Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсатты ресімдегені үшін ақы төлеуден түскен қаражаттың түсу, оны бөлу, мониторингтеу, ол бойынша есеп беру және пайдалану тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
7) 9-бап мынадай мазмұндағы 3-1), 4-2) және 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) халықтың көші-қоны саласындағы цифрлық объектілердің жұмыс істеу, оларды пайдалану тәртібі мен шарттарын бекітеді;";
"4-2) Қазақстан Республикасына келуді жоспарлап отырған шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасына келуге электрондық рұқсат береді, оның күшін жояды не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды;";
"7-2) құзыреті шегінде шет мемлекеттердің уәкілетті органдарымен және халықаралық ұйымдармен көші-қон процестерін реттеу саласында ынтымақтастықты ұйымдастырады және жүзеге асырады;";
8) 11-бапта:
5-1) тармақшадағы "ақпараттық жүйесін", "ақпараттық жүйелерімен" деген сөздер тиісінше "цифрлық жүйесін", "цифрлық объектілерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) тармақшадағы "ақпараттық жүйелерімен" деген сөздер "цифрлық объектілерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 37-1-баптың 5-тармағындағы "ақпараттық жүйесі" деген сөздер "цифрлық объектісі" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 48-бап мынадай мазмұндағы 10-2) және 10-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-2) егер шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды шақыру туралы өтінішхатпен жүгінген кезде қабылдаушы (шақырушы) тұлға жалған мәлімет берсе немесе қажетті құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде ұсынбаса;
10-3) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған елдерден келетін шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасына келуге берілетін электрондық рұқсаты болмаса;";
11) 58-2-баптың 3-тармағының 2) тармақшасындағы "ақпараттық жүйелерге" деген сөздер "цифрлық жүйелерге" деген сөздермен ауыстырылсын.
34. "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
бүкіл мәтін бойынша "ақпараттық жүйе", "ақпараттық жүйесi", "ақпараттық жүйені", "ақпараттық жүйелермен", "ақпараттық жүйелер" деген сөздер тиісінше "цифрлық жүйе", "цифрлық жүйесі", "цифрлық жүйені", "цифрлық жүйелермен", "цифрлық жүйелер" деген сөздермен ауыстырылсын.
35. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
бүкіл мәтін бойынша "ақпараттық жүйелерінің", "ақпараттық жүйелерінен", "ақпараттық жүйелер", "электрондық үкімет" деген сөздер тиісінше "цифрлық жүйелерінің", "цифрлық жүйелерінен", "цифрлық жүйелер", "цифрлық үкімет" деген сөздермен ауыстырылсын.

36. В Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных и социально ответственных услугах":
1) в пункте 2 статьи 4 слово "Иностранцы" заменить словами "Иностранные граждане";
2) подпункт 13-2) статьи 9 после слова "способа" дополнить словом "цифровой";
3) дополнить статьей 18-3 следующего содержания:
"Статья 18-3. Оказание государственных и социально ответственных услуг иммигрантам
При оказании государственных и социально ответственных услуг иностранным гражданам и лицам без гражданства осуществляется проверка сведений на основании сведений эталонной базы данных иммигрантов на соответствие пребывания (проживания) в Республике Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области миграции населения.".
37. В Закон Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите":
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 2-4) и 2-5) следующего содержания:
"2-4) удаление персональных данных – действия, направленные на исключение персональных данных из цифрового объекта, в результате совершения которых невозможно восстановить персональные данные;
2-5) анонимизация персональных данных – действия, направленные на необратимое преобразование идентификаторов персональных данных, в результате совершения которых определение принадлежности персональных данных субъекту персональных данных невозможно;";
в подпункте 3) слова "и уничтожения" заменить словами ", уничтожения и удаления";
дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) маскирование персональных данных – процесс защиты информации путем замены части реальных персональных данных на недействительные и (или) обезличенные;
3-2) распространение персональных данных в общедоступных источниках – действия, в результате совершения которых доступ к персональным данным предоставляется неограниченному кругу лиц;";
подпункт 4) дополнить словами ", и (или) цифровой объект, содержащий персональные данные";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) реестр лиц, осуществляющих сбор и (или) обработку персональных данных, – перечень собственников и (или) операторов, а также третьих лиц, осуществляющих сбор и (или) обработку персональных данных;";
подпункт 8) дополнить словами "на бумажном носителе";
подпункты 9) и 10) изложить в следующей редакции:

36. "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-баптың 2-тармағындағы "шетелдіктер" деген сөз "шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 9-баптың 13-2) тармақшасы "алушыны" деген сөзден кейін "цифрлық" деген сөзбен толықтырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 18-3-баппен толықтырылсын:
"18-3-бап. Көшіп келушілерге мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер көрсету
Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер көрсету кезінде көшіп келушілердің эталондық дерекқорының мәліметтері негізінде олардың Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасында болуының (тұруының) сәйкестігіне мәліметтерді тексеру жүзеге асырылады.".
37. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-4) және 2-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-4) дербес деректерді алып тастау – цифрлық объектіден дербес деректерді алып тастауға бағытталған әрекеттер, бұл әрекеттерді жасау нәтижесінде дербес деректерді қалпына келтіру мүмкін болмайды;
2-5) дербес деректерді анонимдеу – дербес деректерді сәйкестендіргіштерді қалпына келмейтіндей түрлендіруге бағытталған әрекеттер, бұл әрекеттерді жасау нәтижесінде дербес деректердің қай дербес деректер субъектісіне тиесілігін айқындау мүмкін болмайды;";
3) тармақшадағы "және жоюды" деген сөздер ", жоюды және алып тастауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) дербес деректерді бүркемелеу – нақты дербес деректердің бір бөлігін жалған және (немесе) иесі көрсетілмеген деректермен ауыстыру арқылы ақпаратты қорғау процесі;
3-2) дербес деректерді жалпыға бірдей қолжетімді көздерде тарату – жасалуы нәтижесінде адамдардың шектелмеген тобына дербес деректерге қолжетімділік берілетін әрекеттер;";
4) тармақша "базаға" деген сөзден кейін "және (немесе) дербес деректерді қамтитын цифрлық объектіге" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) дербес деректерді жинауды және (немесе) өңдеуді жүзеге асыратын тұлғалар тізілімі – дербес деректерді жинауды және (немесе) өңдеуді жүзеге асыратын меншік иелерінің және (немесе) операторлардың, сондай-ақ үшінші тұлғалардың тізбесі;";
8) тармақша "ретке келтірілген" деген сөздерден кейін "қағаз жеткізгіштегі" деген сөздермен толықтырылсын;
9) және 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"9) собственник базы и (или) цифрового объекта, содержащего персональные данные (далее – собственник), – государственный орган, физическое и (или) юридическое лицо, реализующие в соответствии с законами Республики Казахстан право владения, пользования и распоряжения базой на бумажном носителе и (или) цифровым объектом, содержащим персональные данные;
10) оператор базы и (или) цифрового объекта, содержащего персональные данные (далее – оператор), – государственный орган, физическое и (или) юридическое лицо, осуществляющие сбор, обработку и защиту персональных данных;";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) цифровой объект, содержащий персональные данные, – цифровой объект, содержащий совокупность упорядоченных персональных данных;";
в подпункте 12) слова "блокирование и уничтожение" заменить словами "анонимизацию, блокирование, уничтожение и удаление";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) идентификатор персональных данных – информация, позволяющая идентифицировать субъект персональных данных или связать отдельные наборы данных о нем в совокупность сведений, позволяющих идентифицировать данного субъекта;";
в подпункте 15) слова "каким-либо иным" заменить словами "определенному лицу или определенному кругу лиц заранее определенным";
подпункт 15-1) изложить в следующей редакции:
"15-1) реестр нарушений безопасности персональных данных – перечень персональных данных, безопасность которых нарушена;";
дополнить подпунктами 15-2) и 18) следующего содержания:
"15-2) нарушение безопасности персональных данных – нарушение защиты персональных данных, повлекшее незаконное распространение, изменение, уничтожение и удаление, несанкционированное распространение передаваемых, хранимых или иным образом обрабатываемых персональных данных или несанкционированный доступ к ним;";
"18) хеширование цифровых данных – процесс преобразования цифровых данных любого размера в строку фиксированной длины с целью их защиты.";
2) в статье 6:
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Идентификаторы персональных данных применяются для идентификации субъекта в отношении общедоступных персональных данных и персональных данных ограниченного доступа.
К идентификаторам персональных данных относятся:
1) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) в совокупности;
2) индивидуальный идентификационный номер;
3) изображение лица субъекта;
4) биометрический вектор лица субъекта или его производные, которые могут быть восстановлены до первоначального значения.";
часть четвертую после слова "уничтожении" дополнить словом ", удалении";
часть пятую после слова "уничтожением" дополнить словом ", удалением";

"9) дербес деректерді қамтитын базаның және (немесе) цифрлық объектінің меншік иесі (бұдан әрі – меншік иесі) – қағаз жеткізгіштегі базаны және (немесе) дербес деректерді қамтитын цифрлық объектіні Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын іске асыратын мемлекеттік орган, жеке және (немесе) заңды тұлға;
10) дербес деректерді қамтитын базаның және (немесе) цифрлық объектінің операторы (бұдан әрі – оператор) – дербес деректерді жинауды, өңдеуді және қорғауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган, жеке және (немесе) заңды тұлға;";
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) дербес деректерді қамтитын цифрлық объект – ретке келтірілген дербес деректердің жиынтығын қамтитын цифрлық объект;";
12) тармақшадағы "бұғаттауға және жоюға" деген сөздер "анонимдеуге, бұғаттауға, жоюға және алып тастауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) дербес деректерді сәйкестендіргіш – дербес деректер субъектісін сәйкестендіруге немесе ол туралы жекелеген деректер жинағын осы субъектіні сәйкестендіруге мүмкіндік беретін мәліметтер жиынтығына байланыстыруға мүмкіндік беретін ақпарат;";
15) тармақшадағы "қандай да бір өзгеше" деген сөздер "белгілі бір адамға немесе белгілі бір адамдар тобына алдын ала белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;".
15-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15-1) дербес деректер қауіпсіздігін бұзушылықтар тізілімі – қауіпсіздігі бұзылған дербес деректер тізбесі;";
мынадай мазмұндағы 15-2) және 18) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-2) дербес деректер қауіпсіздігінің бұзылуы – берілетін, сақталатын немесе өзге де түрде өңделетін дербес деректердің заңсыз таралуына, өзгертілуіне, жойылуына және алып тасталуына, санкцияланбаған таралуына немесе оларға санкцияланбаған қол жеткізуге алып келген дербес деректер қорғалуының бұзылуы;";
"18) цифрлық деректерді хештеу – кез келген көлемдегі цифрлық деректерді қорғау мақсатында оларды тіркеп-белгіленген ұзындық жолағына түрлендіру процесі.";
2) 6-бапта:
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Дербес деректерді сәйкестендіргіштер жалпыға бірдей қолжетімді дербес деректерге және қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қатысты субъектіні сәйкестендіру үшін қолданылады.
Дербес деректерді сәйкестендіргіштерге:
1) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) жиынтығында;
2) жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) субъектінің бет бейнесі;
4) субъект бетінің биометриялық векторы немесе оның бастапқы мәніне дейін қалпына келтірілуі мүмкін туындылары жатады.";
төртінші бөлік "жою" деген сөзден кейін ", алып тастау" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші бөлік "жоюға" деген сөзден кейін ", алып тастауға" деген сөздермен толықтырылсын;

3) в статье 7:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. В случае распространения персональных данных в общедоступных источниках самим субъектом или его законным представителем без предоставления собственнику и (или) оператору, а также третьему лицу согласия, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи, обязанность подтверждения законности последующего сбора, распространения или иной обработки таких персональных данных возлагается на каждое лицо, осуществившее их сбор, распространение или иную обработку.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Требования пункта 3 настоящей статьи не распространяются на собственников и (или) операторов, а также третьих лиц в случае распространения персональных данных в общедоступных источниках, обязанность размещения которых установлена законами Республики Казахстан.
При этом собственники и (или) операторы, а также третьи лица обязаны обеспечивать защиту персональных данных, не подлежащих распространению в соответствии с законодательством Республики Казахстан, путем их маскирования при размещении информации в общедоступных источниках.
Доступ субъекту или его законному представителю к персональным данным, распространенным на основании части первой настоящего пункта, предоставляется после прохождения процедур авторизации и идентификации, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";
в пункте 5:
слово "повторный" заменить словом "последующие";
после цифры "3" дополнить цифрами ", 3-1";
в пункте 11 слова "баз данных" заменить словами "баз и (или) цифровых объектов";
4) в пункте 4 статьи 8:
подпункт 1) после слов "(индивидуальный идентификационный номер)" дополнить словами "собственника и (или)";
подпункт 4) после слова "возможности" дополнить словами "собственника и (или)";
в подпункте 6) слово "распространении" заменить словами "возможности собственника и (или) оператора, а также третьего лица или ее отсутствии осуществлять распространение";
5) подпункт 3) пункта 2 статьи 8-1 после слова "уничтожение" дополнить словом ", удаление";
6) подпункт 2) пункта 2 статьи 8-2 после слова "уничтожение" дополнить словом ", удаление";
7) статью 9 дополнить подпунктом 9-5) следующего содержания:
"9-5) передачи персональных данных иммигрантов в эталонную базу данных иммигрантов, в том числе при предоставлении государственных услуг с использованием цифровых объектов в области миграции населения;";

3) 7-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Субъектінің өзі немесе оның заңды өкілі меншік иесіне және (немесе) операторға, сондай-ақ үшінші тұлғаға осы баптың 3-тармағында көзделген келісімді бермей, дербес деректерді жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратқан жағдайда, мұндай дербес деректерді кейіннен жинау, тарату немесе өзге де өңдеу заңдылығын растау міндеті оларды жинаған, таратқан немесе өзге де өңдеген әрбір тұлғаға жүктеледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 3-тармағының талаптары орналастыру міндеті Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жалпыға бірдей қолжетімді көздерде дербес деректер таратылған жағдайларда меншік иелеріне және (немесе) операторларға, сондай-ақ үшінші тұлғаларға қолданылмайды.
Бұл ретте меншік иелері және (немесе) операторлар, сондай-ақ үшінші тұлғалар ақпаратты жалпыға бірдей қолжетімді көздерде орналастыру кезінде оларды бүркемелеу арқылы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес таратылуға жатпайтын дербес деректердің қорғалуын қамтамасыз етуге міндетті.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, субъектіге немесе оның заңды өкіліне осы тармақтың бірінші бөлігінің негізінде таратылған дербес деректерге қолжетімділік авторландыру және сәйкестендіру рәсімдерінен өткеннен кейін беріледі.";
5-тармақта:
"3" деген цифрдан кейін ", 3-1" деген цифрлармен толықтырылсын;
"қайта" деген сөз "кейіннен" деген сөзбен ауыстырылсын;
11-тармақтағы "дерекқорларды" деген сөз "базаларды және (немесе) цифрлық объектілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 8-баптың 4-тармағында:
1) тармақшадағы "оператордың" деген сөз "меншік иесінің және (немесе) оператордың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "оператордың" деген сөз "меншік иесінің және (немесе) оператордың" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы" деген сөздер "деректерді меншік иесінің және (немесе) оператордың, сондай-ақ үшінші тұлғаның жалпыға бірдей қолжетімді көздерде тарату мүмкіндігі немесе оның болмауы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 8-1-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы "жою" деген сөзден кейін ", алып тастау" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 8-2-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы "жою" деген сөзден кейін ", алып тастау" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 9-бап мынадай мазмұндағы 9-5-тармақшамен толықтырылсын:
"9-5) көшіп келушілердің дербес деректері көшіп келушілердің эталондық дерекқорына, оның ішінде халықтың көші-қоны саласындағы цифрлық объектілерді пайдалана отырып, мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде берілген;";

8) дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Уведомление о начале обработки и прекращении обработки персональных данных
1. Собственник и (или) оператор, а также третье лицо до начала обработки и прекращения обработки персональных данных обязаны уведомить уполномоченный орган о своем намерении осуществить обработку персональных данных и прекратить обработку данных, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
2. Собственник и (или) оператор, а также третье лицо вправе осуществлять обработку без уведомления в случае отнесения их к малым и средним собственникам и (или) операторам, а также третьим лицам, осуществляющим сбор и обработку персональных данных.
3. Уведомление, предусмотренное пунктом 1 настоящей статьи, направляется в виде документа на бумажном, цифровом и (или) ином материальном носителе, который подписывается уполномоченным лицом. Уведомление содержит следующие сведения:
1) наименование (фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), бизнес-идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер) собственника и (или) оператора, а также третьего лица;
2) применяемые меры по защите персональных данных;
3) дату начала обработки персональных данных;
4) о возможности собственника и (или) оператора, а также третьего лица или ее отсутствии передавать персональные данные третьим лицам;
5) о наличии либо отсутствии трансграничной передачи персональных данных в процессе их обработки;
6)  о распространении персональных данных в общедоступных источниках;
7) перечень собираемых персональных данных, связанных с субъектом;
8) о месте нахождения базы и (или) цифрового объекта, содержащего персональные данные;
9) иные сведения, определяемые собственником и (или) оператором, а также третьим лицом.
4. Уполномоченный орган в течение тридцати рабочих дней с даты поступления от собственника и (или) оператора, а также третьего лица уведомления об обработке персональных данных вносит сведения, указанные в пункте 3 настоящей статьи, а также сведения о дате направления указанного уведомления в реестр лиц, осуществляющих сбор и (или) обработку персональных данных.
5. Уполномоченный орган в течение тридцати рабочих дней с даты поступления от собственника и (или) оператора, а также третьего лица уведомления о прекращении обработки персональных данных исключает сведения, указанные в пункте 3 настоящей статьи, из реестра лиц, осуществляющих сбор и (или) обработку персональных данных.";
9) в пункте 2 статьи 12 слова "в базе, находящейся" заменить словами "в базе и (или) цифровом объекте, которые находятся";

8) мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
"10-1-бап. Дербес деректерді өңдеуді бастау және өңдеуді тоқтату туралы хабарлама
1. Меншік иесі және (немесе) оператор, сондай-ақ үшінші тұлға дербес деректерді өңдеу басталғанға және өңдеу тоқтатылғанға дейін осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті органды дербес деректерді өңдеуді жүзеге асыру және деректерді өңдеуді тоқтату ниеті туралы хабардар етуге міндетті.
2. Меншік иесі және (немесе) оператор, сондай-ақ үшінші тұлға дербес деректерді жинайтын және өңдейтін шағын және орта меншік иелеріне және (немесе) операторларға, сондай-ақ үшінші тұлғаларға жатқызылған жағдайда хабардар етпей өңдеуді жүзеге асыруға құқылы.
3. Осы баптың 1-тармағында көзделген хабарлама қағаз, цифрлық және (немесе) өзге де материалдық жеткізгіштегі құжат түрінде жіберіледі, оған уәкілетті адам қол қояды. Хабарламада мынадай мәліметтер:
1) меншік иесінің және (немесе) оператордың, сондай-ақ үшінші тұлғаның атауы (тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), бизнес-сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі);
2) дербес деректерді қорғау бойынша қолданылатын шаралар;
3) дербес деректерді өңдеу басталған күн;
4) меншік иесінің және (немесе) оператордың, сондай-ақ үшінші тұлғаның дербес деректерді үшінші тұлғаларға беру мүмкіндігі немесе оның болмауы туралы;
5) дербес деректерді өңдеу процесінде оларды трансшекаралық берудің болғаны не болмағаны туралы;
6) дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы туралы;
7) субъектіге байланысты жиналатын дербес деректердің тізбесі;
8) дербес деректерді қамтитын базаның және (немесе) цифрлық объектінің тұрған жері туралы мәліметтер;
9) меншік иесі және (немесе) оператор, сондай-ақ үшінші тұлға айқындайтын өзге де мәліметтер қамтылады.
4. Уәкілетті орган меншік иесінен және (немесе) оператордан, сондай-ақ үшінші тұлғадан дербес деректерді өңдеу туралы хабарлама келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде осы баптың 3-тармағында көрсетілген мәліметтерді, сондай-ақ көрсетілген хабарламаны дербес деректерді жинайтын және (немесе) өңдейтін тұлғалар тізіліміне жіберілген күн туралы мәліметтерді енгізеді.
5. Уәкілетті орган меншік иесінен және (немесе) оператордан, сондай-ақ үшінші тұлғадан дербес деректерді өңдеу тоқтатылғаны туралы хабарлама келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде осы баптың 3-тармағында көрсетілген мәліметтерді дербес деректерді жинайтын және (немесе) өңдейтін тұлғалар тізілімінен алып тастайды.";
9) 12-баптың 2-тармағы "базада" деген сөзден кейін "және (немесе) цифрлық объектіде" деген сөздермен толықтырылсын;

10) в статье 18:
в заголовке слово "Уничтожение" заменить словами "Уничтожение, удаление";
в части первой слово "уничтожению" заменить словами "уничтожению, удалению";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Требование об удалении персональных данных не подлежит исполнению в случаях, определенных пунктом 4 статьи 41 Цифрового кодекса Республики Казахстан.";
11) в подпункте 1) пункта 2 статьи 19 слова "частными нотариусами, частными судебными исполнителями и" исключить;
12) в пункте 2 статьи 22 слова "уничтожения либо обезличивания" заменить соответственно словами "уничтожения, удаления, анонимизации либо обезличивания";
13) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Защита цифровых объектов, содержащих персональные данные
1. Защита цифровых объектов, содержащих персональные данные, осуществляется в соответствии с настоящим Законом и цифровым законодательством Республики Казахстан.
2. В целях защиты персональных данных применяются методы маскирования и хеширования в цифровых объектах.
Порядок применения методов маскирования и хеширования определяется уполномоченным органом.
3. Допускается передача персональных данных посредством интеграции цифровых объектов.
Копирование (выгрузка) персональных данных из критически важных цифровых объектов на цифровые носители осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.";
14) главу 3 дополнить статьей 23-2 следующего содержания:
"Статья 23-2. Реестр нарушений безопасности персональных данных
1. Реестр нарушений безопасности персональных данных ведется уполномоченным органом на основе информации, поступающей из общедоступных источников, а также от оперативных центров кибербезопасности, отраслевых центров кибербезопасности, Государственного оперативного центра кибербезопасности, службы реагирования на инциденты кибербезопасности, Национального координационного центра кибербезопасности и Национальной службы реагирования на компьютерные инциденты кибербезопасности.
2. Уполномоченный орган осуществляет обработку персональных данных в реестре нарушений безопасности персональных данных на основании фактов совершения несанкционированного доступа третьих лиц к ним без получения согласия субъекта и его законного представителя.";
15) в пункте 1 статьи 24:
подпункт 3) после слова "блокирования" дополнить словами "и (или) анонимизации";
подпункт 4) после слова "уничтожения" дополнить словами "или удаления";
16) в части первой пункта 2 статьи 25:
подпункт 4) после слова "уничтожению" дополнить словами "и (или) удалению";
в подпункте 8):
абзац второй после слова "уничтожить" дополнить словами ", или удалить";
абзац четвертый после слова "уничтожить" дополнить словами "или удалить";

10) 18-бапта:
тақырыптағы "жою" деген сөз "жою, алып тастау" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "жоюға" деген сөз "жоюға, алып тастауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Дербес деректерді алып тастау туралы талап Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінің 41-бабының 4-тармағында айқындалған жағдайларда орындалмауға тиіс.";
11) 19-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары және" деген сөздер алып тасталсын;
12) 22-баптың 2-тармағындағы "жойылған не иесіздендірілген" деген сөздер "жойылған, алып тасталған, анонимделген не иесі көрсетілмеген" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Дербес деректерді қамтитын цифрлық ресурстарды қорғау
1. Дербес деректерді қамтитын цифрлық объектілерді қорғау осы Заңға және Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Дербес деректерді қорғау мақсатында цифрлық объектілерде бүркемелеу және хештеу әдістері қолданылады.
Бүркемелеу және хештеу әдістерін қолдану тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
3. Цифрлық объектілерді интеграциялау арқылы дербес деректерді беруге жол беріледі.
Дербес деректерді аса маңызды цифрлық объектілерден цифрлық жеткізгіштерге көшіру (жүктеп алу) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.";
14) 3-тарау мынадай мазмұндағы 23-2-баппен толықтырылсын:
"23-2-бап. Дербес деректер қауіпсіздігін бұзушылықтар тізілімі
1. Дербес деректер қауіпсіздігін бұзушылықтар тізілімін жалпыға бірдей қолжетімді көздерден, сондай-ақ киберқауіпсіздіктің жедел орталықтарынан, киберқауіпсіздіктің салалық орталықтарынан, Киберқауіпсіздіктің мемлекеттік жедел орталығынан, киберқауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінен, Киберқауіпсіздіктің ұлттық үйлестіру орталығынан және Киберқауіпсіздіктің компьютерлік оқыс оқиғаларына ден қою жөніндегі ұлттық қызметтен келіп түсетін ақпарат негізінде уәкілетті орган жүргізеді.
2. Уәкілетті орган дербес деректер қауіпсіздігін бұзушылықтар тізілімінде дербес деректерді өңдеуді субъектінің және оның заңды өкілінің келісімін алмай, үшінші тұлғалардың оларға санкцияланбаған қол жеткізу фактілері негізінде жүзеге асырады.";
15) 24-баптың 1-тармағында:
3) тармақша "бұғаттауды" деген сөзден кейін "және (немесе) анонимдеуді" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "жоюды" деген сөзден кейін "немесе алып тастауды" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 25-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
4) тармақша "жою" деген сөзден кейін "және (немесе) алып тастау" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақшада:
екінші абзац "жоюға" деген сөзден кейін "немесе алып тастауға" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзац "жоюға" деген сөзден кейін "немесе алып тастауға" деген сөздермен толықтырылсын;

17) дополнить статьей 25-1 следующего содержания:
"Статья 25-1. Классификация собственников и (или) операторов, а также третьих лиц, осуществляющих обработку персональных данных
1. Собственники и (или) операторы, а также третьи лица, осуществляющие сбор и обработку персональных данных, подразделяются на малых, средних и крупных в зависимости от объема обрабатываемых персональных данных.
2. При определении объема обрабатываемых персональных данных учитывается общее количество уникальных субъектов персональных данных, персональные данные которых обрабатываются собственником и (или) оператором, а также третьим лицом в рамках одной или нескольких цифровых объектов.
3. Критерии отнесения собственников и (или) операторов, а также третьих лиц, осуществляющих обработку персональных данных, к малым, средним или крупным применяются независимо от их организационно-правовой формы, формы собственности и вида деятельности.
К малым относятся собственники и (или) операторы, а также третьи лица, осуществляющие сбор и обработку персональных данных не более десяти тысяч уникальных субъектов; к средним – от десяти тысяч до пятисот тысяч уникальных субъектов; к крупным – пятьсот тысяч и более уникальных субъектов персональных данных.
В случаях сбора и обработки персональных данных ограниченного доступа категория собственника и (или) оператора повышается на один уровень.
Меры по защите персональных данных по категориям определяются уполномоченным органом.";
18) в подпункте 4) пункта 2 статьи 27 слова "или уничтожения" заменить словами ", уничтожения или удаления";
19) в пункте 1 статьи 27-1:
дополнить подпунктом 2-4) следующего содержания:
"2-4) ведет реестр лиц, осуществляющих сбор и (или) обработку персональных данных;";
в подпункте 5) слова "или уничтожения" заменить словами ", уничтожения или удаления";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) ведет реестр нарушений безопасности персональных данных без согласия субъекта или его законного представителя;";
в подпункте 6-2) слова "цифровой инфраструктуры" исключить;
20) в статье 27-3:
в подпункте 2) пункта 4 слова "электронных носителях" заменить словами "цифровых носителях";
в подпункте 2) пункта 6 слова "автоматизированным базам данных (цифровым системам)" заменить словами "цифровым объектам".

17) мынадай мазмұндағы 25-1-баппен толықтырылсын:
"25-1-бап. Дербес деректерді өңдейтін меншік иелерінің және (немесе) операторлардың, сондай-ақ үшінші тұлғалардың сыныптамасы
1. Дербес деректерді жинайтын және өңдейтін меншік иелері және (немесе) операторлар, сондай-ақ үшінші тұлғалар өңделетін дербес деректердің көлеміне қарай шағын, орта және ірі болып бөлінеді.
2. Өңделетін дербес деректердің көлемін айқындау кезінде дербес деректерін бір немесе бірнеше цифрлық объект шеңберінде меншік иесі және (немесе) оператор, сондай-ақ үшінші тұлға өңдейтін бірегей дербес деректер субъектілерінің жалпы саны ескеріледі.
3. Дербес деректерді өңдейтін меншік иелерін және (немесе) операторларды, сондай-ақ үшінші тұлғаларды шағынға, ортаға немесе іріге жатқызу өлшемшарттары олардың ұйымдық-құқықтық нысанына, меншік нысанына және қызмет түріне қарамастан қолданылады.
Он мыңнан аспайтын бірегей дербес деректер субъектілерінің дербес деректерін жинайтын және өңдейтін меншік иелері және (немесе) операторлар, сондай-ақ үшінші тұлғалар – шағынға; он мыңнан бес жүз мыңға дейін бірегей субъектілердің дербес деректерін жинайтын және өңдейтін меншік иелері және (немесе) операторлар, сондай-ақ үшінші тұлғалар – ортаға; бес жүз мың және одан көп бірегей субъектілердің дербес деректерін жинайтын және өңдейтін меншік иелері және (немесе) операторлар, сондай-ақ үшінші тұлғалар іріге жатады.
Қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді жинаған және өңдеген жағдайда меншік иесінің және (немесе) оператордың санаты бір деңгейге көтеріледі.
Санаттар бойынша дербес деректерді қорғау жөніндегі шараларды уәкілетті орган айқындайды.";
18) 27-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "немесе жоюды" деген сөздер ", жоюды немесе алып тастауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 27-1-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 2-4) тармақшамен толықтырылсын:
"2-4) дербес деректерді жинайтын және (немесе) өңдейтін тұлғалар тізілімін жүргізеді;";
5) тармақшадағы "немесе жоюды" деген сөздер ", жоюды немесе алып тастауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) субъектінің немесе оның заңды өкілінің келісімінсіз дербес деректер қауіпсіздігін бұзушылықтар тізілімін жүргізеді;";
6-2) тармақшадағы "цифрлық инфрақұрылымы" деген сөздер алып тасталсын;
20) 27-3-бапта:
4-тармақтың 2) тармақшасындағы "электрондық жеткізгіштердегі" деген сөздер "цифрлық жеткізгіштердегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың 2) тармақшасындағы "автоматтандырылған дерекқорларға (ақпараттық жүйелерге)" деген сөздер "цифрлық объектілерге" деген сөздермен ауыстырылсын.

38. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан":
по всему тексту слова "информационная система", "информационными системами закупок", "информационных системах" заменить соответственно словами "цифровая система", "цифровыми системами закупок", "цифровых системах".
39. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении":
1) по всему тексту закона слова "области транспорта и коммуникаций" заменить словами "области транспорта";
2) в статье 1:
в подпункте 6) слова ", в том числе с использованием двигателя" исключить;
подпункт 28) после слова "средство" дополнить словами "(в том числе беспилотное транспортное средство)";
подпункт 41) после слова "приравниваются" дополнить словами "велосипеды с двигателем,";
дополнить подпунктом 43-1) следующего содержания:
"43-1) учебный автодром – специально оборудованная, огражденная территория для обучения практическим навыкам управления транспортными средствами, включающая элементы (упражнения), имитирующие условия дорожного движения, оснащенная дорожной разметкой, дорожными знаками и иными техническими средствами организации дорожного движения в порядке, определенном уполномоченным органом;";
в подпункте 44-1) после слова "территория" дополнить словами "(внутренние проезды жилых комплексов), часть здания или сооружения (подземные и многоуровневые стоянки)";
подпункт 53-1) дополнить частью второй следующего содержания:
"К малым электрическим транспортным средствам относятся гироскутеры, сигвеи, электромотоскейтборды, моноколеса и иные транспортные средства с аналогичными характеристиками;";
3) в статье 10:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) утверждает правила государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений, прекращения и восстановления права управления механическим транспортным средством;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) разрабатывает и утверждает правила регистрации залога, изменений, дополнений и прекращения зарегистрированного залога транспортных средств в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О регистрации залога движимого имущества";";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) организует и осуществляет государственный контроль за дорожным движением и обеспечением его безопасности, в том числе с применением технических средств, обнаруживающих или фиксирующих нарушения законодательства Республики Казахстан о дорожном движении и об автомобильном транспорте, работающих в автоматическом режиме, устанавливаемых на автомобильных дорогах и транспортных средствах государственных органов, служб скорой медицинской помощи, перевозчиков, осуществляющих регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа;";

38. "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
бүкіл мәтін бойынша "ақпараттық жүйе", "сатып алудың ақпараттық жүйелерімен", "ақпараттық жүйелерінде" деген сөздер тиісінше "цифрлық жүйе", "сатып алудың цифрлық жүйелерімен", "цифрлық жүйелерінде" деген сөздермен ауыстырылсын.
39. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "көлік және коммуникация саласындағы", "Көлік және коммуникация саласындағы" деген сөздер тиісінше "көлік саласындағы", "Көлік саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
6) тармақшадағы ", оның ішінде қозғалтқыш пайдаланыла отырып," деген сөздер алып тасталсын;
28) тармақша "құралы" деген сөзден кейін "(оның ішінде пилотсыз көлік құралы)" деген сөздермен толықтырылсын;
41) тармақша "Мопедтерге" деген сөзден кейін "қозғалтқышы бар велосипедтер," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 43-1) тармақшамен толықтырылсын:
"43-1) оқу автоайлағы – көлік құралдарын басқарудың практикалық дағдыларын үйретуге арналған, жол жүрісі жағдайларын имитациялайтын элементтерді (жаттығуларды) қамтитын, уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жол таңбасымен, жол белгілерімен және жол жүрісін ұйымдастырудың өзге де техникалық құралдарымен жарақтандырылған арнайы жабдықталып қоршалған аумақ;";
44-1) тармақша "аумақ" деген сөзден кейін "(тұрғын үй кешендерінің ішкі өтпе жолы), ғимараттың немесе құрылысжайдың бір бөлігі (жерасты және көп деңгейлі тұрақтар)" деген сөздермен толықтырылсын;
53-1) тармақша мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шағын электр көлігі құралдарына гироскутерлер, сигвейлер, электрмотоскейтбордтар, монодөңгелектер және ұқсас сипаттамалары бар өзге де көлік құралдары жатады;";
3) 10-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу, механикалық көлік құралдары жүргізушілерін даярлау, емтихан қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру, механикалық көлік құралын басқару құқығын тоқтату және қалпына келтіру қағидаларын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және "Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес көлік құралдарының кепілін, тіркелген кепілдің өзгерістерін, толықтыруларын тіркеу және тоқтату қағидаларын әзірлеп, бекітеді;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жол жүрісін және оның қауіпсіздігін қамтамасыз етуді, оның ішінде Қазақстан Республикасының жол жүрісі және автомобиль көлігі туралы заңнамасының бұзылуын анықтайтын немесе тіркеп-белгілейтін, автоматты режимде жұмыс істейтін, автомобиль жолдарында және мемлекеттік органдардың, жедел медициналық жәрдем қызметтерінің, жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылардың көлік құралдарында орнатылатын техникалық құралдарды қолдана отырып, мемлекеттік бақылауды ұйымдастырады және жүзеге асырады;";

дополнить подпунктами 6-3), 22-1) и 22-2) следующего содержания:
"6-3) организует и осуществляет государственный контроль за деятельностью профессиональных объединений и учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств;";
"22-1) разрабатывает и утверждает правила ведения реестра учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств;
22-2) ведет реестр учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств;";
подпункт 24-1) исключить;
дополнить подпунктами 24-4) и 24-5) следующего содержания:
"24-4) осуществляет выдачу разрешения второй категории учебным организациям по подготовке водителей транспортных средств;
24-5) разрабатывает, согласовывает с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений, уполномоченным органом в сфере цифровизации и утверждает нормативный правовой акт об утверждении разрешительных требований для осуществления учебными организациями деятельности по подготовке водителей транспортных средств, перечень документов, подтверждающих соответствие им;";
4) подпункт 9) пункта 1 статьи 23 исключить;
5) пункт 2 статьи 26 после слов "Республики Казахстан" дополнить словами ", в том числе на парковочное пространство,";
6) пункты 3 и 4 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"3. Сведения о лицах, допущенных по медицинским показаниям либо имеющих медицинские противопоказания к управлению механическим транспортным средством, подтвержденные медицинским заключением, вносятся уполномоченным органом в области здравоохранения в автоматизированную базу данных с доступом пользователей уполномоченных органов в пределах своей компетенции, в целях осуществления контроля за соблюдением требований по медицинскому обеспечению безопасности дорожного движения.
4. Порядок автоматизированной регистрации и учета лиц, допущенных по медицинским показаниям либо имеющих медицинские противопоказания к управлению механическим транспортным средством, и доступа к автоматизированной базе данных пользователей уполномоченных органов устанавливается уполномоченным органом в области здравоохранения.";
7) пункт 1 статьи 42 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) определения мест или участков дорог, на которых эксплуатируются беспилотные транспортные средства (зоны эксплуатации беспилотных транспортных средств).";
8) в статье 43:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган в области транспорта, местные исполнительные органы, владельцы дорог обязаны разрабатывать безопасную дорожную инфраструктуру, а также зону эксплуатации беспилотных транспортных средств, обеспечивающие потребности в мобильности и доступе пользователей дорог, на основе:";
подпункт 1) дополнить словами ", инфраструктуры для беспилотных транспортных средств (покрытие асфальтом, дорожные разметки и знаки, покрытие сетью Интернет и другое);";

мынадай мазмұндағы 6-3), 22-1) және 22-2) тармақшалармен толықтырылсын;
"6-3) көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі кәсіптік бірлестіктер мен оқу ұйымдарының қызметін мемлекеттік бақылауды ұйымдастырады және жүзеге асырады;";
"22-1) көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлеп, бекітеді;
22-2) көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізілімін жүргізеді;";
24-1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 24-4) және 24-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"24-4) көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарына екінші санаттағы рұқсатты береді;
24-5) оқу ұйымдарының көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі қызметті жүзеге асыруы үшін рұқсат беру талаптарын бекіту туралы нормативтік құқықтық актіні, осы талаптарға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін әзірлейді, рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен, цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келіседі және бекітеді;";
4) 23-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы алып тасталсын;
5) 26-баптың 2-тармағындағы "аумағында" деген сөзден кейін ", оның ішінде тұрақ кеңістігінде" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 29-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жол жүрісі қауіпсіздігін медициналық қамтамасыз ету жөніндегі талаптардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру мақсатында денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган медициналық көрсетілімдері бойынша механикалық көлік құралын басқаруға рұқсат берілген не медициналық қорытындыда расталған, механикалық көлік құралын басқаруға медициналық қарсы көрсетілімдері бар адамдар туралы мәліметтерді өз құзыреті шегінде уәкілетті органдардың пайдаланушылары қол жеткізе алатын автоматтандырылған дерекқорға енгізеді.
4. Медициналық көрсетілімдер бойынша механикалық көлік құралын басқаруға рұқсат берілген не механикалық көлік құралын басқаруға медициналық қарсы көрсетілімдері бар адамдарды автоматтандырылған тіркеу мен есепке алу және уәкілетті органдар пайдаланушыларының автоматтандырылған дерекқорына қол жеткізу тәртібін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілейді.";
7) 42-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) пилотсыз көлік құралдары пайдаланылатын орындарды немесе жол учаскелерін (пилотсыз көлік құралдарын пайдалану аймақтары) айқындау.";
8) 43-бапта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Көлік саласындағы уәкілетті орган, жергілікті атқарушы органдар, жол иелері жол пайдаланушылардың ұтқырлыққа және қолжетімділікке қажеттіліктерін қамтамасыз ететін қауіпсіз жол инфрақұрылымын, сондай-ақ пилотсыз көлік құралдарын пайдалану аймағын:";
1) тармақша ", пилотсыз көлік құралдарына арналған инфрақұрылым (асфальт жабыны, жол таңбалары мен белгілері, Интернет желісімен қамту және басқа)" деген сөздермен толықтырылсын;

9) абзац шестой подпункта 22) пункта 4 статьи 54 исключить;
10) в статье 57:
в пункте 1:
слова "малых электрических транспортных средств," исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Водители малых электрических транспортных средств имеют право двигаться по велосипедным дорожкам.";
абзац четвертый пункта 5 исключить;
11) в части второй пункта 2 статьи 61 слова "регистрационных документах транспортного средства" заменить словами "цифровой системе уполномоченного органа";
12) подпункт 4) пункта 2 статьи 66 после слова "штрафа" дополнить словами "и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа";
13) подпункт 7) пункта 1 статьи 68 исключить;
14) пункт 1 статьи 70 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Электромобилям выдается специальный государственный регистрационный номерной знак.";
15) в статье 73:
части вторую и третью пункта 2 исключить;
в пункте 3:
часть первую дополнить словами ", интегрированных с цифровой системой в сфере дорожного движения уполномоченного органа";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Состав технических средств контроля, предназначенных для проведения экзаменов, требования к ним и цифровой системе в сфере дорожного движения, а также условия их применения устанавливаются уполномоченным органом.";
16) в статье 74:
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Лица, привлеченные к административной ответственности за совершение правонарушения, предусмотренного частями шестой или восьмой статьи 608 либо частями девятой или одиннадцатой статьи 613 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, не допускаются к получению права на управление транспортным средством в течение семи лет.
Лица, привлеченные к административной ответственности за совершение правонарушения, предусмотренного частями седьмой или восьмой (повторное совершение) статьи 608 либо частями десятой или одиннадцатой (повторное совершение) статьи 613 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, не допускаются к получению права на управление транспортным средством в течение восьми лет.
Данное ограничение исчисляется с момента последнего привлечения к административной ответственности.";
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Лица, не имеющие права управления транспортными средствами, освобожденные от уголовной ответственности за управление транспортным средством в состоянии опьянения на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, не допускаются к получению права управления транспортными средствами в течение восьми лет.
Данное ограничение исчисляется с момента утверждения постановления о прекращении уголовного дела.";

9) 54-баптың 4-тармағы 22) тармақшасының алтыншы абзацы алып тасталсын;
10) 57-бапта:
1-тармақта:
", шағын электр көлігі құралын" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шағын электр көлігі құралдары жүргізушілерінің велосипед жолдарымен жүруге құқығы бар.";
5-тармақтың үшінші абзацындағы "жиегімен;" деген сөз "жиегімен жүреді." деген сөздермен ауыстырылып, төртінші абзацы алып тасталсын;
11) 61-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "көлік құралының тіркеу құжаттарында" деген сөздер "уәкілетті органның цифрлық жүйесінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 66-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы "қаулылар" деген сөзден кейін "және (немесе) айыппұл төлеу қажеттілігі туралы нұсқама" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 68-баптың 1-тармағының 6-1) тармақшасындағы "жасауы;" деген сөз "жасауы негіз болады." деген сөздермен ауыстырылып, 7) тармақшасы алып тасталсын;
14) 70-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Электрмобильдерге арнаулы мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісі беріледі.";
15) 73-бапта:
2-тармақтың екінші және үшінші бөліктері алып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші бөлік "Емтихандар" деген сөзден кейін "уәкілетті органның жол жүрісі саласындағы цифрлық жүйесімен интеграцияланған," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Емтихан өткізуге арналған техникалық бақылау құралдарының құрамын, оларға және жол жүрісі саласындағы цифрлық жүйеге қойылатын талаптарды, сондай-ақ оларды қолдану шарттарын уәкілетті орган белгілейді.";
16) 74-бапта:
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 608-бабының алтыншы немесе сегізінші бөліктерінде не 613-бабының тоғызыншы немесе он бірінші бөліктерінде көзделген құқық бұзушылықты жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамдар жеті жыл бойы көлік құралын басқару құқығын алуға жіберілмейді.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 608-бабының жетінші немесе сегізінші бөліктерінде (қайталап жасау) не 613-бабының оныншы немесе он бірінші бөліктерінде (қайталап жасау) көзделген құқық бұзушылықты жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамдар сегіз жыл бойы көлік құралын басқару құқығын алуға жіберілмейді.
Осы шектеу әкімшілік жауаптылыққа соңғы тартылған кезден бастап есептеледі.";
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Көлік құралдарын басқару құқығы жоқ, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде масаң күйде көлік құралын басқарғаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адамдар сегіз жыл бойы көлік құралдарын басқару құқығын алуға жіберілмейді.
Осы шектеу қылмыстық істі тоқтату туралы қаулы бекітілген кезден бастап есептеледі.";

17) в статье 75:
в пункте 1:
в части первой:
абзац второй подпункта 2) исключить;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) отсутствие сведений о лицах, допущенных по медицинским показаниям либо имеющих медицинские противопоказания к управлению механическим транспортным средством, указанных в подпункте 2) пункта 5 статьи 29 настоящего Закона, в цифровой системе в сфере дорожного движения с доступом пользователей уполномоченных органов;";
подпункт 3) после слова "несдача" дополнить словами "или неявка на сдачу теоретического";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) освобождение от уголовной ответственности за управление транспортным средством в состоянии опьянения на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Уполномоченный орган прекращает право на управление транспортными средствами на основании вступившего в законную силу постановления о прекращении уголовного дела и вносит сведения о прекращении такого права в цифровую систему в сфере дорожного движения в порядке, установленном уполномоченным органом;";
в части второй слова "3) и 5) настоящего пункта, осуществляется по решению суда в порядке, предусмотренном гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан, по иску уполномоченного органа (должностного лица)" заменить словами "2-1), 3), 4-1) и 5) настоящего пункта, осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Лицо, право управления транспортным средством которого прекращено по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 2-1), 3), 4-1) и 5) настоящего пункта, признается лицом, не имеющим права управления транспортным средством.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2) и 2-1) пункта 1 настоящей статьи, при наличии медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к управлению транспортным средством в цифровой системе с доступом пользователей уполномоченных органов;";
подпункт 2) исключить;
в подпункте 3) слова "в порядке, установленном статьей 73 настоящего Закона" заменить словами "после сдачи теоретического экзамена для проверки знания правил дорожного движения";
в подпункте 4) слова "повторного медицинского осмотра, сдачи экзамена и истечения срока лишения права управления транспортным средством" заменить словами "истечения срока лишения права управления транспортным средством при наличии медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к управлению транспортным средством в цифровой системе с доступом пользователей уполномоченных органов и после сдачи теоретического экзамена для проверки знания правил дорожного движения";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

17) 75-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
2) тармақшаның екінші абзацы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) уәкілетті органдардың пайдаланушылары қол жеткізе алатын жол жүрісі саласындағы цифрлық жүйеде осы Заңның 29-бабы 5-тармағының 2) тармақшасында аталған, медициналық көрсетілімдер бойынша механикалық көлік құралын басқаруға рұқсат берілген не механикалық көлік құралын басқаруға медициналық қарсы көрсетілімдері бар адамдар туралы мәліметтердің болмауы;";
3) тармақшадағы "емтиханды" деген сөз "теориялық емтиханды тапсырмау немесе тапсыруға келмеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабының бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде масаң күйде көлік құралын басқарғаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босату.
Уәкілетті орган қылмыстық істі тоқтату туралы заңды күшіне енген қаулы негізінде көлік құралдарын басқару құқығын тоқтатады және уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жол жүрісі саласындағы цифрлық жүйеге мұндай құқықтың тоқтатылғаны туралы мәліметтерді енгізеді;";
екінші бөліктегі "3) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша көлік құралдарын басқару құқығын тоқтату уәкілетті органның (лауазымды адамның) қуынымы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтық іс жүргізу заңнамасында көзделген тәртіппен сот шешімі бойынша" деген сөздер "2-1), 3), 4-1) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша көлік құралдарын басқару құқығын тоқтату уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың 1), 2), 2-1), 3), 4-1) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша көлік құралын басқару құқығы тоқтатылған адам көлік құралын басқару құқығы жоқ адам деп танылады.";
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 1-тармағының 1), 2) және 2-1) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша – уәкілетті органдардың пайдаланушылары қол жеткізе алатын цифрлық жүйеде көлік құралын басқаруға қарсы көрсетілімдердің жоқ екендігі туралы медициналық қорытынды болған кезде;";
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақшадағы "осы Заңның 73-бабында белгіленген тәртіппен" деген сөздер "жол жүрісі қағидаларын білуін тексеру үшін теориялық емтихан тапсырғаннан кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "қайта медициналық қарап-тексеруден, емтихан тапсырғаннан және көлік құралын басқару құқығынан айыру мерзімі өткеннен кейін осы құқық қайта қалпына келтіріледі." деген сөздер "көлік құралын басқару құқығынан айыру мерзімі өткеннен кейін уәкілетті органдардың пайдаланушылары қол жеткізе алатын цифрлық жүйеде көлік құралын басқаруға қарсы көрсетілімдердің жоқ екендігі туралы медициналық қорытынды болған кезде және жол жүрісі қағидаларын білуін тексеру үшін теориялық емтихан тапсырғаннан кейін;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

"5) по основанию, предусмотренному подпунктом 4-1) пункта 1 настоящей статьи, через восемь лет с момента прекращения права управления транспортным средством при наличии медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к управлению транспортным средством в цифровой системе с доступом пользователей уполномоченных органов и после сдачи теоретического экзамена для проверки знания правил дорожного движения.";
18) статью 77 изложить в следующей редакции:
"Статья 77. Требования к учебным организациям по подготовке водителей транспортных средств
1. Учебная организация по подготовке водителей транспортных средств или ее филиалы создаются юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями и осуществляют деятельность со дня включения в реестр учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
Филиал учебной организации по подготовке водителей транспортных средств с указанием фактического места нахождения обязан соответствовать требованиям настоящего Закона для внесения в реестр учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств.
2. Для включения в реестр учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств представляются в уполномоченный орган в электронном виде с использованием государственной цифровой системы разрешений и уведомлений следующие документы:
1) заявление по форме, установленной уполномоченным органом;
2) сведения из государственных цифровых систем, подтверждающих право собственности на недвижимое и движимое имущество или пользования им учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств для осуществления деятельности по подготовке водителей транспортных средств, зарегистрированное в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и используемое как учебно-материальная база, включая учебные помещения, учебный автодром и учебные транспортные средства с левосторонним расположением органов управления;
3) списки преподавателей, мастеров производственного обучения и мастеров обучения вождению во время образовательного процесса по подготовке водителей транспортных средств (в списке указываются номер квалификационного свидетельства "преподаватель", "мастер производственного обучения", "мастер обучения вождению во время образовательного процесса", фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), данные документа, удостоверяющего личность);
4) программы подготовки, в которых указываются изучаемые темы, расписание занятий и планируемые методы обучения.

"5) осы баптың 1-тармағының 4-1) тармақшасында көзделген негіз бойынша көлік құралын басқару құқығы тоқтатылған кезден бастап сегіз жыл өткен соң, уәкілетті органдардың пайдаланушылары қол жеткізе алатын цифрлық жүйеде көлік құралын басқаруға қарсы көрсетілімдердің жоқ екендігі туралы медициналық қорытынды болған кезде және жол жүрісі қағидаларын білуін тексеру үшін теориялық емтихан тапсырғаннан кейін осы құқық қайта қалпына келтіріледі.";
18) 77-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"77-бап. Көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарына қойылатын талаптар
1. Көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымын немесе оның филиалдарын заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер құрады және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізіліміне енгізілген күннен бастап қызметті жүзеге асырады.
Көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымының филиалы нақты тұрған жерін көрсете отырып, көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізіліміне енгізу үшін осы Заңның талаптарына сәйкес болуға міндетті.
2. Көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізіліміне енгізу үшін уәкілетті органға рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі пайдаланыла отырып, электрондық түрде мынадай құжаттар ұсынылады:
1) уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша өтініш;
2) оқу үй-жайларын, оқу автоайлағын және басқару органдары сол жақта орналасқан оқу көлік құралдарын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген және оқу-материалдық база ретінде пайдаланылатын, көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының жылжымайтын және жылжымалы мүлкіне меншік құқығын немесе оны пайдалану құқығын растайтын мемлекеттік цифрлық жүйелерден алынған мәліметтер;
3) көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқытушылардың, өндірістік оқыту шеберлерінің және білім беру процесі кезінде жүргізуге оқыту шеберлерінің тізімдері (тізімде "оқытушы", "өндірістік оқыту шебері" және "білім беру процесі кезінде жүргізуге оқыту шебері" біліктілік куәлігінің нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), жеке басты куәландыратын құжаттың деректері көрсетіледі);
4) оқытылатын тақырыптар, сабақ кестесі және жоспарланатын оқыту әдістері көрсетілетін даярлау бағдарламалары.

3. Заявление о выдаче разрешения второй категории рассматривается уполномоченным органом в течение пятнадцати рабочих дней со дня его подачи, по итогам которого заявителю направляется уведомление о включении в реестр учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств или предоставляется мотивированный отказ.
4. Основанием для включения учебной организации по подготовке водителей транспортных средств в реестр учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств являются заключение территориального подразделения уполномоченного органа по месту осуществления заявителем предстоящей деятельности о его соответствии требованиям настоящего Закона и решение (приказ) уполномоченного органа.
Учет учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств и его филиалов, учебных транспортных средств, иного оборудования и технических средств, преподавателей, мастеров производственного обучения и мастеров обучения вождению во время образовательного процесса по подготовке водителей транспортных средств и регистрация учебных групп осуществляются посредством цифровой системы уполномоченного органа в соответствии с законами Республики Казахстан.
5. Руководитель учебной организации по подготовке водителей транспортных средств обязан иметь квалификационные свидетельства "преподаватель" или "мастер производственного обучения" либо "мастер обучения вождению во время образовательного процесса".
Руководитель, ранее возглавлявший учебную организацию по подготовке водителей транспортных средств, которая в соответствии с законами Республики Казахстан была исключена из реестра учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств, в течение года с даты ее исключения не вправе быть участником другой учебной организации по подготовке водителей транспортных средств.
6. Обучение вождению транспортного средства на дорогах общего пользования и улицах населенных пунктов осуществляется только по маршрутам, согласованным с уполномоченным органом, и в присутствии мастера обучения вождению во время образовательного процесса по подготовке водителей транспортных средств.
Перевозка пассажиров на учебном транспортном средстве, управляемом лицом, обучаемым вождению, запрещается.
Обучение практическому вождению на транспортном средстве с правосторонним расположением органов управления запрещается.";
19) дополнить статьей 78-1 следующего содержания:
"Статья 78-1. Основания для отказа включения или исключения из реестра учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств

3. Екінші санаттағы рұқсат беру туралы өтінішті уәкілетті орган берілген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарайды, оның қорытындысы бойынша өтініш берушіге көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізіліміне енгізу туралы хабарлама жіберіледі немесе уәжді бас тарту беріледі.
4. Өтініш берушінің алдағы қызметті жүзеге асыратын жердегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің оның осы Заңның талаптарына сәйкестігі туралы қорытындысы және уәкілетті органның шешімі (бұйрығы) көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымын көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізіліміне енгізуге негіз болады.
Көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарын және олардың филиалдарын, оқу көлік құралдарын, өзге де жабдықтар мен техникалық құралдарды, оқытушыларды, өндірістік оқыту шеберлерін және көлік құралдары жүргізушілерін даярлау бойынша білім беру процесі кезінде жүргізуге оқыту шеберлерін есепке алу және оқу топтарын тіркеу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес уәкілетті органның цифрлық жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
5. Көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымының басшысында "оқытушы" немесе "өндірістік оқыту шебері" не "білім беру процесі кезінде жүргізуге оқыту шебері" біліктілік куәліктері болуы міндетті.
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізілімінен алып тасталған, көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымын бұрын басқарған басшының ұйым алып тасталған күннен бастап бір жыл бойы көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі басқа оқу ұйымының қатысушысы болуға құқылы емес.
6. Жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдарда және елді мекендердің көшелерінде көлік құралын жүргізуге оқыту уәкілетті органмен келісілген маршруттар бойынша ғана және көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі білім беру процесі кезінде жүргізуге оқыту шеберінің қатысуымен жүзеге асырылады.
Жүргізуді үйренуші адам басқарып отырған оқу көлік құралымен жолаушылар тасымалдауға тыйым салынады.
Басқару органдары оң жақта орналасқан көлік құралымен практикалық жүргізуге оқытуға тыйым салынады.";
19) мынадай мазмұндағы 78-1-баппен толықтырылсын:
"78-1-бап. Көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізіліміне енгізуден бас тарту немесе одан алып тастау негіздері

1. Основаниями для отказа включения в реестр учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств являются:
1) непредставление одного из документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 77 настоящего Закона;
2) недостоверность и (или) неполнота указанных сведений в представленных документах;
3) исключение из реестра учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств в течение шести месяцев до даты подачи заявления по основаниям, указанным в подпункте 3) части первой пункта 2 настоящей статьи.
2. Основаниями для исключения из реестра учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств являются:
1) заявление учебной организации по подготовке водителей транспортных средств о добровольном исключении из реестра учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств;
2) прекращение деятельности, ликвидация или реорганизация учебной организации по подготовке водителей транспортных средств в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан;
3) предоставление заведомо недостоверной информации об учебной организации по подготовке водителей транспортных средств при включении в реестр учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств.
Уведомление об исключении из реестра учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств направляется учебной организации по подготовке водителей транспортных средств в течение двух рабочих дней после принятия соответствующего решения (приказа) уполномоченным органом.";
20) в статье 85:
пункт 3 после слова "средств" дополнить словами "и их филиалами";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Учебные организации по подготовке водителей транспортных средств и их филиалы вправе обжаловать решения, действия (бездействие) органов контроля и их должностных лиц в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
21) в статье 87:
заголовок дополнить словами "и их филиалов";
абзац первый пункта 1 и абзац первый пункта 2 после слова "средств" дополнить словами "и их филиалы".
40. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) Класс 1 – "разрешения, выдаваемые на деятельность" приложения 2 дополнить строкой 87-20 следующего содержания:
"
87-20.
Включение в реестр учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств
Решение (приказ) уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения о включении учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств в реестр учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств
";

1. Көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізіліміне енгізуден бас тартуға:
1) осы Заңның 77-бабының 2-тармағында көзделген құжаттардың бірін ұсынбау;
2) ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтердің анық және (немесе) толық болмауы;
3) осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көрсетілген негіздер бойынша өтініш берілген күнге дейін алты ай ішінде көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізілімінен алып тастау негіз болады.
2. Көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізілімінен алып тастауға:
1) көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымының көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізілімінен ерікті түрде алып тастау туралы өтініші;
2) осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымының қызметін тоқтату, оны тарату немесе қайта ұйымдастыру;
3) көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізіліміне енгізу кезінде көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымы туралы көрінеу анық емес ақпарат беру негіз болады.
Көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізілімінен алып тастау туралы хабарлама уәкілетті орган тиісті шешім (бұйрық) қабылдағаннан кейін екі жұмыс күні ішінде көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымына жіберіледі.";
20) 85-бапта:
3-тармақ "ұйымдары" деген сөзден кейін "және олардың филиалдары" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдары мен олардың филиалдары бақылау органдарының және олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа шағымдануға құқылы.";
21) 87-бапта:
тақырып "ұйымдарының" деген сөзден кейін "және олардың филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақтың бірінші абзацы "және олардың филиалдарының" деген сөздермен, 2-тармақтың бірінші абзацы "және олардың филиалдары" деген сөздермен толықтырылсын.
40. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-қосымшаның 1-сыныбы – "қызметке берілетін рұқсаттар" мынадай мазмұндағы 87-20-жолмен толықтырылсын:
"
87-20.
Көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізіліміне енгізу
Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарын көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымдарының тізіліміне енгізу туралы шешімі (бұйрығы)
";

2) в приложении 3:
пункт 43-1 исключить;
дополнить пунктом 67 следующего содержания:
"67. Уведомление об обработке персональных данных".
41. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте":
в пункте 1 статьи 52 слова "информационную систему" заменить словами "цифровую систему".
42. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации":
в статье 1:
в подпункте 4) слова "компонент открытого правительства" заменить словами "государственный цифровой ресурс";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) открытые данные – цифровые данные, представленные в машиночитаемой форме и предназначенные для свободного использования, обработки, повторной публикации и распространения, размещенные в открытом доступе;
6) интернет-портал открытых данных – государственный цифровой ресурс для централизованного размещения, описания, хранения, поиска, доступа и повторного использования открытых данных, а также предоставления программных интерфейсов для машинного доступа к таким данным;";
в подпунктах 6-1) и 7) слова "компонент открытого правительства" заменить словами "государственный цифровой ресурс";
в подпунктах 8-1) и 11) слова "компонент открытого правительства" заменить словами "государственный цифровой ресурс".
43. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О благотворительности":
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 10-2) и 11-2) следующего содержания:
"10-2) единый цифровой ресурс благотворительности – цифровая база данных, содержащая сведения о благотворительных организациях, их деятельности, реализуемых программах и проектах, объемах поступивших и использованных средств, а также иную информацию, предусмотренную настоящим Законом;";
"11-2) государственная платформа благотворительности – цифровая платформа, предназначенная для оказания содействия пользователю в получении благотворительной помощи;";
подпункт 18) исключить;
2) статью 4-1 исключить;
3) статью 7-1 дополнить подпунктами 4-2), 4-3) и 4-4) следующего содержания:
"4-2) определяет порядок формирования единого цифрового ресурса благотворительности;
4-3) осуществляет ведение единого цифрового ресурса благотворительности;
4-4) определяет порядок оказания благотворительной помощи посредством государственной платформы благотворительности;";
4) дополнить статьей 7-2 следующего содержания:
"Статья 7-2. Компетенция Центра развития трудовых ресурсов, подведомственного уполномоченному органу в сфере социальной защиты населения
Центр развития трудовых ресурсов осуществляет:
1) разработку, обеспечение функционирования, анализ и обработку данных государственной платформы благотворительности, интеграцию с иными цифровыми объектами, а также управление проектами по развитию государственной платформы благотворительности;

2) 3-қосымшада:
43-1-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 67-тармақпен толықтырылсын:
"67. Дербес деректерді өңдеу туралы хабарлама.".
41. "Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
52-баптың 1-тармағындағы "ақпараттық жүйені" деген сөздер "цифрлық жүйені" деген сөздермен ауыстырылсын.
42. "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-бапта:
4) тармақшадағы "ашық үкіметтің құрауышы" деген сөздер "мемлекеттік цифрлық ресурс" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ашық деректер – машинада оқылатын түрде ұсынылған және еркін пайдалануға, өңдеуге, қайта жариялауға және таратуға арналған, ашық қол жеткізуде орналастырылған цифрлық деректер;
6) ашық деректердің интернет-порталы – ашық деректерді орталықтандырылған орналастыру, сипаттау, сақтау, іздеу, қол жеткізу және қайта пайдалану, сондай-ақ осындай деректерге машиналық қол жеткізу үшін бағдарламалық интерфейстерді беруге арналған мемлекеттік цифрлық ресурс;";
6-1) және 7) тармақшалардағы "ашық үкіметтің құрауышы" деген сөздер "мемлекеттік цифрлық ресурс" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-1) және 11) тармақшалардағы "ашық үкіметтің құрауышы" деген сөздер "мемлекеттік цифрлық ресурс" деген сөздермен ауыстырылсын.
43. "Қайырымдылық туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 10-2) және 11-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-2) қайырымдылықтың бірыңғай цифрлық ресурсы – қайырымдылық ұйымдары, олардың қызметі, іске асырылатын бағдарламалар мен жобалар, келіп түскен және пайдаланылған қаражат көлемі туралы мәліметтерді, сондай-ақ осы Заңда көзделген өзге де ақпаратты қамтитын цифрлық дерекқоры;";
"11-2) мемлекеттік қайырымдылық платформасы – пайдаланушыға қайырымдылық көмек алуға жәрдем көрсетуге арналған цифрлық платформа;";
18) тармақша алып тасталсын;
2) 4-1-бап алып тасталсын;
3) 7-1-бап мынадай мазмұндағы 4-2), 4-3) және 4-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-2) қайырымдылықтың бірыңғай цифрлық ресурсын қалыптастыру тәртібін айқындайды;
4-3) қайырымдылықтың бірыңғай цифрлық ресурсын жүргізеді;
4-4) мемлекеттік қайырымдылық платформасы арқылы қайырымдылық көмек көрсету тәртібін айқындайды;";
4) мынадай мазмұндағы 7-2-баппен толықтырылсын:
"7-2-бап. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты Еңбек ресурстарын дамыту орталығының құзыреті
Еңбек ресурстарын дамыту орталығы:
1) мемлекеттік қайырымдылық платформасының деректерін әзірлейді, оның жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, талдайды және өңдейді, өзге де цифрлық объектілермен интеграциялайды, сондай-ақ мемлекеттік қайырымдылық платформасын дамыту жөніндегі жобаларды басқарады;

2) предоставление информационных и консультационных услуг в социально-трудовой сфере, а также по вопросам использования государственной платформы благотворительности физическим и юридическим лицам с учетом требований законодательства Республики Казахстан в сфере защиты персональных данных.";
5) подпункт 3-1) пункта 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"3-1) обеспечивать прозрачность своей деятельности, в том числе посредством ежегодного опубликования на едином цифровом ресурсе благотворительности до 31 марта достоверных и полных отчетов о деятельности, реализуемых программах и проектах, объемах поступивших и использованных средств, а также иной информации, предусмотренной настоящим Законом.
Отчет должен содержать информацию об источниках доходов, включая сведения о добровольных пожертвованиях, полученных в результате благотворительного сбора, полученных средствах, имеющих целевой характер, достигнутых результатах реализуемых благотворительных программ, а также сведения о расходах, в том числе на административные нужды;";
6) подпункт 3) пункта 3 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"3) утверждение плана работы, бюджета на предстоящий год и отчета за истекший год, а также лимита и перечня административных расходов;";
7) статью 18 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В случае, если благотворителем или благотворительной программой не установлено иное, не менее восьмидесяти процентов денежных средств, собранных в форме пожертвований, подлежат использованию благотворительной организацией на благотворительные цели в течение одного года со дня их получения, при этом при привлечении денежных средств посредством цифровых платформ и платежных сервисов днем получения пожертвования признается дата зачисления соответствующих средств на банковский счет благотворительной организации, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.".
44. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "О кибербезопасности":
1) в статье 1:
в подпункте 4) слова "и скомпонованных из них исполняемых кодов" исключить;
в подпункте 22) слова ", процесс, включающий в себя выявление, анализ и принятие мер для противодействия событиям или нарушениям, которые могут представлять угрозу кибербезопасности цифровых объектов" исключить;
в подпункте 27) слово "государственное" исключить;
дополнить подпунктом 30-1) следующего содержания:

2) әлеуметтік-еңбек саласында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының дербес деректерді қорғау саласындағы заңнамасының талаптарын ескере отырып, мемлекеттік қайырымдылық платформасын пайдалану мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғаларға ақпараттық және консультациялық қызметтер көрсетеді.";
5) 8-баптың 2-тармағының 3-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) өз қызметінің ашықтығын, оның ішінде 31 наурызға дейін қайырымдылықтың бірыңғай цифрлық ресурсында қызмет, іске асырылатын бағдарламалар мен жобалар, келіп түскен және пайдаланылған қаражат көлемі туралы анық және толық есептерді, сондай-ақ осы Заңда көзделген өзге де ақпаратты жыл сайын жариялау арқылы қамтамасыз етуге міндетті.
Есепте қайырымдылық алым нәтижесінде алынған ерікті қайырмалдықтар, нысаналы сипаты бар алынған қаражат, іске асырылатын қайырымдылық бағдарламаларының қол жеткізілген нәтижелері туралы мәліметтерді қоса алғанда, кіріс көздері туралы ақпарат, сондай-ақ шығыстар, оның ішінде әкімшілік қажеттіліктерге жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтер қамтылуға тиіс;";
6) 16-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жұмыс жоспарын, алдағы жылға арналған бюджетті және өткен жылдың есебін, сондай-ақ әкімшілік шығыстардың лимиті мен тізбесін бекіту;";
7) 18-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қайырымдылық жасаушы өзгеше белгілемеген немесе қайырымдылық бағдарламасында өзгеше белгіленбеген жағдайда, қайырымдылық ұйымы қайырмалдықтар түрінде жиналған ақша қаражатының кемінде сексен пайызын оларды алған күннен бастап бір жыл ішінде қайырымдылық мақсаттарына пайдалануға тиіс, бұл ретте, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, ақша қаражаты цифрлық платформалар мен төлем сервистері арқылы тартылған кезде қайырымдылық ұйымының банктік шотына тиісті қаражат есепке жатқызылған күн қайырмалдық алған күн деп танылады.".
44. "Киберқауіпсіздік туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
4) тармақшадағы "бастапқы кодтарды және олардан құрамдалған цифрлық объектілердің орындалатын кодтарын" деген сөздер "цифрлық объектілердің бастапқы кодтарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) тармақшадағы ", цифрлық объектілердің киберқауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін оқиғаларды немесе бұзушылықтарды анықтауды, талдауды және оларға қарсы іс-қимыл жасау үшін шаралар қабылдауды қамтитын процесс" деген сөздер алып тасталсын;
27) тармақшадағы "мемлекеттік заңды" деген сөздер "заңды" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 30-1) тармақшамен толықтырылсын:

"30-1) хостинг-провайдер – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность по предоставлению услуг по размещению, хранению и (или) обеспечению доступа к размещенным на его цифровой инфраструктуре интернет-ресурсам третьих лиц с использованием собственных адресов в сети передачи данных;";
2) статью 6 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) определяет оператора Национальной системы видеомониторинга;";
3) в статье 7-1:
подпункт 4) дополнить словами ", методику категорирования критически важных цифровых объектов";
в подпункте 6) слова "проведения", "государственных органов" заменить соответственно словами "осуществления", "цифрового правительства";
подпункт 10) дополнить словами ", за исключением государственного контроля в сфере цифровизации в части обеспечения кибербезопасности критически важных цифровых объектов";
в подпункте 11) слова "и обеспечения кибербезопасности" заменить словами "в части обеспечения кибербезопасности, за исключением объектов, относящихся к критически важным цифровым объектам";
в подпункте 16) слово "регистратора" заменить словом "регистратуру";
дополнить подпунктами 27-1) и 27-2) следующего содержания:
"27-1) утверждает правила журналирования цифровых событий;
27-2) утверждает правила функционирования единой платформы журналирования цифровых событий;";
4) в части первой статьи 7-2:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) ежегодно проводят профилактические мероприятия по кибербезопасности и киберкультуре для своих служащих;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) определяют в пределах компетенции вопросы регулирования критически важных цифровых объектов, а также проводят их категорирование;";
5) в статье 7-3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Местные исполнительные органы:";
подпункт 4) исключить;
подпункт 5) дополнить словами ", за исключением государственного контроля в сфере цифровизации в части обеспечения кибербезопасности критически важных цифровых объектов";
6) в пункте 1 статьи 7-4:
в подпункте 2) слова "государственных органов" заменить словами "цифрового правительства";
в подпункте 3):
слово "формирует" заменить словом "предоставляет";
слова "или предотвращению" заменить словами "и (или) предотвращению";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) реализует программу взаимодействия с исследователями кибербезопасности для цифровых объектов "цифрового правительства" в порядке, определенном уполномоченным органом по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;";
в подпункте 6) слово "утверждаемым" заменить словом "утвержденным";

"30-1) хостинг-провайдер – деректерді беру желісіндегі өз мекенжайларын пайдалана отырып, өзінің цифрлық инфрақұрылымында орналастырылған үшінші тұлғалардың интернет-ресурстарына орналастыру, сақтау және (немесе) оларға қол жеткізуді қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;";
2) 6-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің операторын айқындайды;";
3) 7-1-бапта:
4) тармақша "өлшемшарттарын" деген сөзден кейін ", аса маңызды цифрлық объектілерді санаттарға бөлу әдістемесін" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшадағы "мемлекеттік органдардың", "мониторинг жүргізу" деген сөздер тиісінше "цифрлық үкіметтің", "мониторингті жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшадағы "цифрландыру" деген сөз "аса маңызды цифрлық объектілердің киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде цифрландыру саласындағы мемлекеттік бақылауды қоспағанда, цифрландыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы" деген сөздер "аса маңызды цифрлық объектілерге жататын объектілерді қоспағанда, киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету бөлігінде Қазақстан Республикасының цифрландыру саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақшадағы "тіркеушісін" деген сөз "тіркеу орнын" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 27-1) және 27-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"27-1) цифрлық оқиғаларды журналға енгізу қағидаларын бекітеді;
27-2) цифрлық оқиғаларды журналға енгізудің бірыңғай платформасының жұмыс істеу қағидаларын бекітеді;";
4) 7-2-баптың бірінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) өзінің қызметшілері үшін киберқауіпсіздік және кибермәдениет бойынша жыл сайын профилактикалық іс-шаралар жүргізеді;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) құзыреті шегінде аса маңызды цифрлық объектілерді реттеу мәселелерін айқындайды, сондай-ақ оларды санаттарға бөлуді жүргізеді;";
5) 7-3-бапта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жергілікті атқарушы органдар:";
4) тармақша алып тасталсын;
5) тармақшадағы "тиісті" деген сөз "аса маңызды цифрлық объектілердің киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде цифрландыру саласындағы мемлекеттік бақылауды қоспағанда, тиісті" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 7-4-баптың 1-тармағында:
2) тармақшадағы "мемлекеттік органдардың" деген сөздер "цифрлық үкіметтің" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада:
"немесе болғызбау" деген сөздер "және (немесе) болғызбау" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қалыптастырады" деген сөз "береді" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша уәкілетті орган айқындаған тәртіппен "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілері үшін киберқауіпсіздік зерттеушілерімен өзара іс-қимыл жасау бағдарламасын іске асырады;";
6) тармақшадағы "бекітетін" деген сөз "бекіткен" деген сөзбен ауыстырылсын;

7) в подпункте 16) пункта 1 статьи 7-5 слово "кибербезопасности" исключить;
8) дополнить статьей 13-5 следующего содержания:
"Статья 13-5. Хостинг-провайдер
1. Хостинг-провайдер обеспечивает информационное взаимодействие с Национальным координационным центром кибербезопасности.
Хостинг-провайдер при получении от Национального координационного центра кибербезопасности уведомления о выявленном инциденте кибербезопасности и (или) уязвимости в интернет-ресурсе, размещенном на его цифровой инфраструктуре, обязан незамедлительно направить информацию об этом собственнику или владельцу данного интернет-ресурса.
2. Хостинг-провайдер предоставляет доступ к размещенным на его цифровой инфраструктуре интернет-ресурсам третьих лиц через сети телекоммуникаций Республики Казахстан с учетом соблюдения правил функционирования системы централизованного управления сетями телекоммуникаций Республики Казахстан.
3. Хостинг-провайдеры обеспечивают защиту своей цифровой инфраструктуры от угроз и рисков кибербезопасности.";
9) в статье 14:
в пункте 1:
подпункт 10) дополнить словами "в части обеспечения кибербезопасности";
дополнить подпунктами 12) и 13) следующего содержания:
"12) проводит техническое освидетельствование средств криптографической защиты информации, используемых в цифровых объектах "цифрового правительства" и критически важных цифровых объектах, на соответствие требованиям кибербезопасности;
13) предоставляет услугу пользования единой платформой журналирования цифровых событий.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Уполномоченный орган по государственному имуществу по согласованию с органами национальной безопасности вправе передавать цифровые объекты, предназначенные для обеспечения кибербезопасности, являющиеся собственностью государства и находящиеся в управлении органов национальной безопасности Республики Казахстан, в безвозмездное пользование государственной технической службе в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".";
10) в части первой пункта 1 статьи 18:
в подпункте 1) слова "(в наборе), установленном едиными требованиями в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности" заменить словами "(наборе), установленном перечнем обязательных к приобретению объемов (наборов) услуг центра обеспечения кибербезопасности и их характеристик";
в подпункте 2):
слова "событий кибербезопасности" заменить словом "событий";
после слов "центра кибербезопасности" дополнить словами "и единой платформы журналирования цифровых событий";
слова "гражданским законодательством" заменить словами "Гражданским кодексом";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

7) 7-5-баптың 1-тармағының 16) тармақшасындағы "киберқауіпсіздіктің" деген сөз алып тасталсын;
8) мынадай мазмұндағы 13-5-баппен толықтырылсын:
"13-5-бап. Хостинг-провайдер
1. Хостинг-провайдер Киберқауіпсіздіктің ұлттық үйлестіру орталығымен ақпараттық өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз етеді.
Хостинг-провайдер Киберқауіпсіздіктің ұлттық үйлестіру орталығынан өзінің цифрлық инфрақұрылымында орналастырылған интернет-ресурстағы киберқауіпсіздіктің анықталған оқыс оқиғасы және (немесе) осалдық туралы хабарлама алған кезде бұл туралы ақпаратты осы интернет-ресурстың меншік иесіне немесе иеленушісіне дереу жіберуге міндетті.
2. Хостинг-провайдер Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілерін орталықтандырылған басқару жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын сақтауды ескере отырып, өзінің цифрлық инфрақұрылымында орналастырылған үшінші тұлғалардың интернет-ресурстарына Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілері арқылы қолжетімділік береді.
3. Хостинг-провайдерлер өздерінің цифрлық инфрақұрылымын киберқауіпсіздік қатерлері мен тәуекелдерінен қорғауды қамтамасыз етеді.";
9) 14-бапта:
1-тармақта:
10) тармақша "саласында" деген сөзден кейін "киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету бөлігінде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерінде және аса маңызды цифрлық объектілерде пайдаланылатын ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарының киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігін техникалық куәландыруды жүргізеді;
13) цифрлық оқиғаларды журналға енгізудің бірыңғай платформасын пайдалану қызметін ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісу бойынша киберқауіпсіздікті қамтамасыз етуге арналған, мемлекеттің меншігі болып саналатын және Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының басқаруындағы цифрлық объектілерді "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік техникалық қызметке өтеусіз пайдалануға беруге құқылы.";
10) 18-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
1) тармақшадағы "цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптарда" деген сөздер "киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығының көрсетілетін қызметтерінің сатып алуға міндетті көлемдерінің (жиынтықтарының) және олардың сипаттамаларының тізбесінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
"киберқауіпсіздіктің цифрлық оқиғаларын" деген сөздер "цифрлық оқиғаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"орталығының" деген сөзден кейін "және цифрлық оқиғаларды журналға енгізудің бірыңғай платформасының" деген сөздермен толықтырылсын;
"азаматтық заңнамасына" деген сөздер "Азаматтық кодексіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "жүзеге асыруға міндетті." деген сөздер "жүзеге асыруға;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

"5) ежегодно проводить обучение по кибербезопасности и киберкультуре для своих работников.";
11) в статье 30:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Операторы связи имеют право использовать для подключения к единому шлюзу доступа к сети Интернет собственные технические средства (аппаратно-программные комплексы) в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Управление такими техническими средствами передается государственной технической службе.";
пункт 4 дополнить словами "через единый шлюз электронной почты "цифрового правительства";
12) в статье 30-1:
в пункте 1 слова "общественного правопорядка" заменить словами "общественного порядка";
в пункте 3:
часть первую дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) системы видеонаблюдения, установленные в общественных местах, местах массового пребывания граждан и на объектах, доступных для свободного посещения населения, независимо от формы собственности объекта.";
часть вторую исключить;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Участниками Национальной системы видеомониторинга являются ее координатор, оператор, администратор, пользователи и абоненты.";
в пункте 4:
в части первой слова "и органы внутренних дел Республики Казахстан" заменить словами ", правоохранительные органы, Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и местные исполнительные органы";
часть вторую исключить;
дополнить пунктами 6, 7 и 8 следующего содержания:
"6. Оператором Национальной системы видеомониторинга является определяемый Правительством Республики Казахстан государственный орган или юридическое лицо, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого принадлежат государству.
7. Оператор Национальной системы видеомониторинга создает и развивает Национальную систему видеомониторинга и обеспечивает ее функционирование, а также предоставляет услугу пользования Национальной системой видеомониторинга.
Пользование Национальной системой видеомониторинга специальным государственным органам, правоохранительным органам и Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан предоставляется на безвозмездной основе.
8.  Обеспечение функционирования Национальной системы видеомониторинга включает в себя:
осуществление системно-технического обслуживания и сопровождение программного обеспечения, каналов связи и технических средств Национальной системы видеомониторинга;
обеспечение хранения данных в Национальной системе видеомониторинга;
обеспечение круглосуточного функционирования дежурной службы для обеспечения безотказной и бесперебойной работы Национальной системы видеомониторинга.";

"5) жыл сайын өзінің барлық жұмыскері үшін киберқауіпсіздік және кибермәдениет бойынша оқытуды жүргізуге міндетті.";
11) 30-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Байланыс операторларының уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен Интернет желісіне қол жеткізудің бірыңғай шлюзіне қосылу үшін өздерінің техникалық құралдарын (аппараттық-бағдарламалық кешендерін) пайдалануға құқығы бар.
Мұндай техникалық құралдарды басқару мемлекеттік техникалық қызметке беріледі.";
4-тармақ "хабарларды" деген сөзден кейін "цифрлық үкіметтің" электрондық поштасының бірыңғай шлюзі арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 30-1-бапта:
1-тармақтағы "қоғамдық құқық тәртібін" деген сөздер "қоғамдық тәртіпті" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) объектінің меншік нысанына қарамастан, қоғамдық орындарда, азаматтар көп болатын орындарда және халықтың еркін баруына қолжетімді объектілерде орнатылған бейнебақылау жүйелері.";
екінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің қатысушылары – оның үйлестірушісі, операторы, әкімшісі, пайдаланушылары мен абоненттері.";
4-тармақта:
бірінші бөліктегі "мен ішкі істер органдары" деген сөздер ", құқық қорғау органдары, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі және жергілікті атқарушы органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6, 7 және 8-тармақтармен толықтырылсын:
"6. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мемлекеттік орган немесе дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлға Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің операторы болып саналады.
7. Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің операторы Ұлттық бейнемониторинг жүйесін жасайды әрі дамытады және оның жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, сондай-ақ Ұлттық бейнемониторинг жүйесін пайдалану қызметін ұсынады.
Ұлттық бейнемониторинг жүйесін пайдалану Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарына, құқық қорғау органдарына және Төтенше жағдайлар министрлігіне өтеусіз негізде беріледі.
8. Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету мыналарды қамтиды:
Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің бағдарламалық қамтылымына, байланыс арналары мен техникалық құралдарына жүйелік-техникалық қызмет көрсету мен сүйемелдеу;
Ұлттық бейнемониторинг жүйесінде деректердің сақталуын қамтамасыз ету;
Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің тоқтаусыз және үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін кезекші қызметтің тәулік бойы жұмыс істеуін қамтамасыз ету.";

13) в статье 38:
в пункте 1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) цифрового взаимодействия цифрового объекта "цифрового правительства" с системой мониторинга событий кибербезопасности Национального координационного центра кибербезопасности и единой платформой журналирования цифровых событий;";
в подпункте 5) слова "(наборе), установленном едиными требованиями в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности" заменить словами "(наборе), установленном перечнем обязательных к приобретению объемов (наборов) услуг центра обеспечения кибербезопасности и их характеристик";
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) получения протоколов испытаний на соответствие требованиям кибербезопасности с положительными результатами;";
14) подпункт 2) пункта 4 и подпункт 2) пункта 5 статьи 54 дополнить словами "в объеме (наборе), установленном перечнем обязательных к приобретению объемов (наборов) услуг центра обеспечения кибербезопасности и их характеристик";
15) в статье 60-2:
пункт 1 после слов "уполномоченным органом" дополнить словами "и органами национальной безопасности Республики Казахстан";
подпункт 3) пункта 6 после слов "уполномоченным органом" дополнить словами "и органами национальной безопасности Республики Казахстан";
в пункте 8 слово "направивший" заменить словами "органы национальной безопасности Республики Казахстан, направившие";
16) в статье 60-3:
часть первую пункта 1 после слова "органом" дополнить словами "и органами национальной безопасности Республики Казахстан";
в пункте 2:
в части первой:
слово "планом" заменить словом "планами";
слова "утвержденным первым руководителем уполномоченного органа в сфере обеспечения кибербезопасности" заменить словами "утвержденными первыми руководителями уполномоченного органа в сфере обеспечения кибербезопасности и органов национальной безопасности Республики Казахстан";
в части второй:
после слова "орган" дополнить словами "и органы национальной безопасности Республики Казахстан";
слово "утверждает" заменить словом "утверждают";
часть третью после слова "органа" дополнить словами "и органов национальной безопасности Республики Казахстан";
в пункте 3:
абзац первый после слова "органом" дополнить словами ", органами национальной безопасности Республики Казахстан";

13) 38-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісінің Киберқауіпсіздіктің ұлттық үйлестіру орталығының киберқауіпсіздік оқиғаларын мониторингтеу жүйесімен және цифрлық оқиғаларды журналға енгізудің бірыңғай платформасымен цифрлық өзара іс-қимыл жасауын;";
5) тармақшадағы "цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптарда" деген сөздер "киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығының көрсетілетін қызметтерінің сатып алуға міндетті көлемдерінің (жиынтықтарының) және олардың сипаттамаларының тізбесінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынаудың оң нәтижелері бар хаттамалары алынған;";
14) 54-баптың 4-тармағының 2) тармақшасы және 5-тармағының 2) тармақшасы "тұлғалардан" деген сөзден кейін "киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығының көрсетілетін қызметтерінің сатып алуға міндетті көлемдерінің (жиынтықтарының) және олардың сипаттамаларының тізбесінде белгіленген көлемде (жиынтықта)" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 60-2-бапта:
1-тармақ "уәкілетті орган" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтың 3) тармақшасы "уәкілетті органның" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақ "уәкілетті органға" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 60-3-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі "орган" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
бірінші бөлікте:
"киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның бірінші басшысы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органы мен ұлттық қауіпсіздік органдарының бірінші басшылары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жоспарына" деген сөз "жоспарларына" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"орган" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
үшінші бөлік "органның" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
бірінші абзац "орган" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары" деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) наличия рапорта должностного лица органов национальной безопасности Республики Казахстан об обнаружении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в сфере обеспечения кибербезопасности собственниками, владельцами критически важных цифровых объектов;";
абзац первый подпункта 1) пункта 5 после слова "органа" дополнить словами "и органов национальной безопасности Республики Казахстан";
подпункты 1) и 2) пункта 6 после слова "органа" дополнить словами "и органов национальной безопасности Республики Казахстан";
в части третьей пункта 7 слово "обязан" заменить словами "и органы национальной безопасности Республики Казахстан обязаны";
абзац первый пункта 8 после слова "органа" дополнить словами "и органов национальной безопасности Республики Казахстан";
в пункте 9:
в части второй слова "руководителя уполномоченного органа" заменить словами "руководителей уполномоченного органа и органов национальной безопасности Республики Казахстан";
часть четвертую после слова "органом" дополнить словами "и органами национальной безопасности Республики Казахстан";
часть первую пункта 10 после слова "органа" дополнить словами ", органов национальной безопасности Республики Казахстан";
в части второй пункта 12 слово "должен" заменить словами ", органы национальной безопасности Республики Казахстан должны";
пункт 16 после слов "уполномоченный орган" дополнить словами ", органы национальной безопасности Республики Казахстан";
пункт 17 после слов "уполномоченного органа" дополнить словами "и органов национальной безопасности Республики Казахстан";
17) дополнить статьей 61-1 следующего содержания:
"Статья 61-1. Офтейк-контракты в сфере обеспечения кибербезопасности
Государственные органы, государственные юридические лица и юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, вправе заключать офтейк-контракты на разработку и поставку цифровых продуктов и технологий в сфере обеспечения кибербезопасности с целью повышения конкурентоспособности и развития отечественных цифровых продуктов и технологий кибербезопасности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Поставщик обязан по офтейк-контракту создать и внедрить технологию или цифровой продукт в сфере обеспечения кибербезопасности, а заказчик обязан обеспечить закупку такого продукта в цене, объеме, сроки и на условиях, которые предусмотрены договором.
Заключенные офтейк-контракты разработчик вправе использовать в качестве обеспечения (залога) при привлечении финансирования.".

мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) аса маңызды цифрлық объектілер меншік иелерінің, иеленушілерінің Қазақстан Республикасының киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтары анықталғаны туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік органдары лауазымды адамының баянаты болған;";
5-тармақтың 1) тармақшасының бірінші абзацы "органның" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтың 1) және 2) тармақшалары "органның" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтың үшінші бөлігі "орган" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақтың бірінші абзацы "органның" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақта:
екінші бөліктегі "басшысының" деген сөздер "мен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары басшыларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлік "орган" деген сөзден кейін "мен Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақтың бірінші бөлігі "органның" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
12-тармақтың екінші бөлігі "орган" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
16-тармақ "уәкілетті органға", "уәкілетті орган" деген сөздерден кейін тиісінше ", Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына", ", Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
17-тармақ "уәкілетті органның" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
17) мынадай мазмұндағы 61-1-баппен толықтырылсын:
"61-1-бап. Киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы офтейк-келісімшарттар
Мемлекеттік органдар, мемлекеттік заңды тұлғалар және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар отандық цифрлық өнімдер мен киберқауіпсіздік технологияларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру және оларды дамыту мақсатында киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы цифрлық өнімдер мен технологияларды әзірлеуге және жеткізуге арналған офтейк-келісімшарттарды Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жасасуға құқылы.
Өнім беруші офтейк-келісімшарт бойынша киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы технологияны немесе цифрлық өнімді құруға және ендіруге міндетті, ал тапсырыс беруші мұндай өнімді шартта көзделген бағамен, көлемде, мерзімдерде және талаптарда сатып алуды қамтамасыз етуге міндетті.
Әзірлеуші жасалған офтейк-келісімшарттарды қаржыландыруды тарту кезінде қамтамасыз ету (кепіл) ретінде пайдалануға құқылы.".

45. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О защите детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию":
в статье 1:
в подпункте 6) слово "кибербезопасности" заменить словами "информационной безопасности";
в подпункте 9) слово "кибербезопасность" заменить словами "информационная безопасность".
46. В Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия":
по всему тексту слова "объект информатизации", "автоматизированной информационной системе", "автоматизированная информационная система", "информационной системы", "автоматизированную информационную систему", "автоматизированной информационной системы" заменить соответственно словами "цифровой объект", "цифровой системе", "цифровая система", "цифровой системы", "цифровую систему", "цифровой системы".
47. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года "О промышленной политике":
1) подпункт 8) статьи 10-1 исключить;
2) в пункте 1 статьи 51-2 слова "доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности" заменить словами "доверенных цифровых объектов".
48. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года "О геодезии, картографии и пространственных данных":
часть первую пункта 3 статьи 20 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) проведение экспертизы на соответствие материалов топографо-геодезических, картографических, аэрофотосъемочных работ установленной государственной или местной координатной системе отсчета.".
49. В Закон Республики Казахстан от 12 июля 2023 года "О возврате государству незаконно приобретенных активов":
1) подпункт 9) статьи 1 после слова "моногородов," дополнить словами "малых городов,";
2) подпункт 3) части первой пункта 2 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"3) в личный кабинет на веб-портале "цифрового правительства";".
50. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2024 года "О теплоэнергетике":
по всему тексту слова "информационная система", "информационную систему", "информационных систем", "информационной системы", "информационным системам" заменить соответственно словами "цифровая система", "цифровую систему", "цифровых систем", "цифровой системы", "цифровым системам".

45. "Балаларды денсаулығы мен дамуына зардабын тигізетін ақпараттан қорғау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1-бапта:
6) тармақшадағы "киберқауіпсіздігі" деген сөз "ақпараттық қауіпсіздігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшадағы "киберқауіпсіздігі" деген сөз "ақпараттық қауіпсіздігі" деген сөздермен ауыстырылсын.
46. "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
бүкіл мәтін бойынша "ақпараттандыру объектісі", "автоматтандырылған ақпараттық жүйеде", "автоматтандырылған ақпараттық жүйе", "ақпараттық жүйесінің", "автоматтандырылған ақпараттық жүйені", "автоматтандырылған ақпараттық жүйенің" деген сөздер тиісінше "цифрлық объект", "цифрлық жүйеде", "цифрлық жүйе", "цифрлық жүйесінің", "цифрлық жүйені", "цифрлық жүйенің" деген сөздермен ауыстырылсын.
47. "Өнеркәсіптік саясат туралы" 2021 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 10-1-баптың 8) тармақшасы алып тасталсын;
2) 51-2-баптың 1-тармағындағы "бағдарламалық қамтылым мен электрондық өнеркәсіп өнімдерінің" деген сөздер "цифрлық объектілердің" деген сөздермен ауыстырылсын.
48. "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" 2022 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
20-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі 8) тармақшасындағы "жүргізуді жүзеге асырады." деген сөздер "жүргізуді;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстары материалдарының белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйесіне сәйкестігіне сараптама жүргізуді жүзеге асырады.".
49. "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" 2023 жылғы 12 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 9) тармақшасы "моноқалалар" деген сөзден кейін ", шағын қалалар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 15-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "цифрлық үкімет" веб-порталындағы жеке кабинетіне;".
50. "Жылу энергетикасы туралы" 2024 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
бүкіл мәтін бойынша "ақпараттық жүйесі", "ақпараттық жүйесіне", "ақпараттық жүйелердің", "ақпараттық жүйелер", "ақпараттық жүйе", "ақпараттық жүйелерге", "ақпараттық жүйесінің", "ақпараттық жүйесімен", "ақпараттық жүйесін" деген сөздер тиісінше "цифрлық жүйесі", "цифрлық жүйесіне", "цифрлық жүйелердің", "цифрлық жүйелер", "цифрлық жүйе", "цифрлық жүйелерге", "цифрлық жүйесінің", "цифрлық жүйесімен", "цифрлық жүйесін" деген сөздермен ауыстырылсын.

51. В Закон Республики Казахстан от 17 ноября 2025 года "Об искусственном интеллекте":
1) в подпункте 5) статьи 1 слова "объект информатизации" заменить словами "цифровой объект";
2) в подпункте 6) пункта 1 статьи 13 слова "объектов информатизации" заменить словами "цифровых объектов";
3) в пункте 1 статьи 17:
в части второй слова "объектов информатизации" заменить словами "цифровых объектов";
в части третьей:
слова "объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры" заменить словами "цифровым объектам";
слова "электронных информационных ресурсов" заменить словами "цифровых ресурсов";
слова "информационной безопасности" заменить словом "кибербезопасности";
4) в пункте 1 статьи 20 слова "информационных систем" заменить словами "цифровых систем";
5) в пункте 1 статьи 28 слова "законодательством Республики Казахстан об информатизации и иным законодательством" заменить словами "цифровым законодательством Республики Казахстан и иными законами".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) пункта 9, подпункта 1) пункта 25 и пункта 45 статьи 1, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года;
2) абзацев девятого, тринадцатого и четырнадцатого подпункта 3), подпунктов 14), 18), 19), 20) и 21) пункта 39, подпункта 1) и абзаца второго подпункта 2) пункта 40, подпунктов 1) и 5) пункта 43 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года;
3) пункта 6, подпункта 4) пункта 11, подпункта 6) пункта 33 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2029 года.
2. Установить, что подпункт 5) пункта 33 статьи 1 настоящего Закона действует до 1 января 2029 года.
Статья 3. В соответствии с абзацами пятым и шестым подпункта 3) пункта 25 статьи 1 настоящего Закона операторы связи, имеющие подключение к системе централизованного управления сетями телекоммуникаций Республики Казахстан согласно статье 26 Закона Республики Казахстан "О связи", обязаны до 1 января 2027 года обеспечить присоединение своих сетей связи путем аренды портовой емкости в порядке, определяемом Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

51. "Жасанды интеллект туралы" 2025 жылғы 17 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 5) тармақшасындағы "ақпараттандыру объектісі" деген сөздер "цифрлық объект" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 13-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "ақпараттандыру объектілерін" деген сөздер "цифрлық объектілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 17-баптың 1-тармағында:
екінші бөліктегі "ақпараттандыру объектілерін" деген сөздер "цифрлық объектілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
"Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне" деген сөздер "Аса маңызды цифрлық объектілерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"электрондық ақпараттық ресурстарды" деген сөздер "цифрлық ресурстарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ақпараттық қауіпсіздікті" деген сөздер "киберқауіпсіздікті" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 20-баптың 1-тармағындағы "ақпараттық жүйелер" деген сөздер "цифрлық жүйелер" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 28-баптың 1-тармағындағы "ақпараттандыру туралы заңнамасына және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасына" деген сөздер "цифрлық заңнамасына және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 9-тармағын, 25-тармағының 1) тармақшасын және 45-тармағын;
2) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 39-тармағы 3) тармақшасының тоғызыншы, он үшінші және он төртінші абзацтарын, 14), 18), 19), 20) және 21) тармақшаларын, 40-тармағының 1) тармақшасын және 2) тармақшасының екінші абзацын, 43-тармағының 1) және 5) тармақшаларын;
3) 2029 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6-тармағын, 11-тармағының 4) тармақшасын, 33-тармағының 6) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабы 33-тармағының 5) тармақшасы 2029 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады деп белгіленсін.
3-бап. Осы Заңның 1-бабы 25-тармағы 3) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарына сәйкес "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілерін орталықтандырылған басқару жүйесіне қосылған байланыс операторлары 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін өздерінің байланыс желілерін Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті айқындайтын тәртіппен порттық сыйымдылықты жалдау арқылы қосуды қамтамасыз етуге міндетті.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ