О некоторых вопросах юридических лиц со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 87. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36761.
В соответствии с подпунктами 4-8), 4-9), 4-10) и 4-11) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила и критерии отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Типовые правила определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Минимальные требования к кандидатам в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, представляемым государством, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту политики управления государственными активами Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 87 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36761 болып тіркелді.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 4-8), 4-9), 4-10) және 4-11) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындаудың үлгілік қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталында мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне мемлекет ұсынатын кандидаттарға қойылатын ең төмен талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
– Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 87
Правила и критерии отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
Сноска. Правила в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 26.02.2026 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и критерии отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 4-8) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок и критерии отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда.
1-1. Отбор независимых директоров Международного финансового центра "Астана" осуществляется в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана".
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 1-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 09.04.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) орган управления – уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью);

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер – Министрінің
орынбасары - Ұлттық экономика
министрінің
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 87 бұйрығына 1-қосымша
Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттары
Ескерту. Қағидалар мен өлшемшарттар жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 26.02.2026 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-8) тармақшасына сәйкес әзірленді және Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу тәртібі мен өлшемшарттарын айқындайды.
1-1. "Астана" халықаралық қаржы орталығының тәуелсіз директорларын іріктеу "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 1-тарау 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 09.04.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) басқару органы – акционерлік қоғам (жауапкершілігі шектеулі серіктестік) акцияларының мемлекеттік пакетін (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган;

2) кандидат – физическое лицо, участвующее в конкурсе на занятие должности независимого директора (независимого члена) в составе совета директоров (наблюдательного совета) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
3) компания – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
4) конкурсная комиссия (далее – Комиссия) – коллегиальный орган, создаваемый субъектом управления государственным имуществом, ответственный за подготовку конкурсной документации, произведение приема, регистрации и хранение представленных для участие в конкурсе документов, оценку кандидатов, проведение с ними собеседований и подготовку решений для их включения в реестр независимых директоров (независимых членов) юридических лиц со стопроцентным участием государства;
5) уполномоченный орган по государственному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области стратегического и экономического планирования, выработки и формирования бюджетной политики, а также по формированию и реализации государственной политики в сфере регионального развития;
6) реестр независимых директоров (независимых членов) юридических лиц со стопроцентным участием государства (далее – Реестр) – совокупность отраженных на веб-портале реестра государственного имущества сведений о физических лицах, соответствующих квалификационным требованиям и прошедших конкурсный отбор;
7) веб-портал реестра государственного имущества (далее – веб-портал реестра) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу: www.e-qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к Реестру;
8) субъект управления государственным имуществом – уполномоченный орган по управлению государственным имуществом или местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы.
9) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
10) шлюз "цифрового правительства" – цифровой объект, предназначенный для интеграции цифровых объектов "цифрового правительства" с иными цифровыми объектами.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 07.07.2026 № 102 (вводится в действие с 12.07.2026).

2) кандидат – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамның (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамында тәуелсіз директор (тәуелсіз мүше) лауазымына орналасуға арналған конкурсқа қатысатын жеке тұлға;
3) компания – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
4) конкурстық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі құратын, конкурстық құжаттаманы дайындауға, конкурсқа қатысу үшін ұсынылған құжаттарды қабылдауды, тіркеуді және сақтауды жүргізуге, кандидаттарды бағалауға, олармен әңгімелесулер жүргізуге және оларды мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардың тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізіліміне енгізу үшін шешімдер дайындауға жауапты алқалы орган;
5) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган – стратегиялық және экономикалық жоспарлау, бюджет саясатын әзірлеу және қалыптастыру, сондай-ақ өңірлік даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардың тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында көрсетілген, біліктілік талаптарына сәйкес келетін және конкурстық іріктеуден өткен жеке тұлғалар туралы мәліметтер жиынтығы;
7) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталы (бұдан әрі – тізілімнің веб-порталы) – Интернет желісінде www.e-qazyna.kz мекенжайы бойынша орналастырылған, Тізілімге бірыңғай кіру нүктесін ұсынатын интернет-ресурс;
8) мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі – мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы;
9) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);
10) "цифрлық үкіметтің" шлюзі – "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін өзге де цифрлық объектілермен интеграциялауға арналған цифрлық объект.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.07.2026 № 102 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. Отбор независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, осуществляется на конкурсной основе на веб-портале реестра.
Глава 2. Порядок отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
4. Орган управления на веб-портале реестра формирует консолидированную потребность в новых кандидатах в члены совета директоров (наблюдательного совета) за 6 (шесть) месяцев до даты окончания установленного решением единственного акционера (участника) срока полномочий действующих членов совета директоров (наблюдательного совета).
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 07.07.2026 № 102 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Субъект управления государственным имуществом после формирования консолидированной потребности на веб-портале реестра органом управления:
1) в течение 10 (десяти) рабочих дней принимает решение о проведении конкурса;
2) определяет дату и место проведения конкурса;
3) осуществляет подготовку и проведение конкурса;
4) формирует Комиссию и назначает секретаря Комиссии.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 07.07.2026 № 102 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) подготавливает конкурсную документацию;
2) производит прием, регистрацию и хранение представленных для участия в конкурсе документов;
3) оценивает кандидатов в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товарищества с ограниченной) ответственностью со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
4) проводит с кандидатами собеседование;
5) принимает решение о включении кандидатов в Реестр независимых директоров (членов) в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товарищества с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале.

3. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу тізілімнің веб-порталында конкурстық негізде жүзеге асырылады.
2-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу тәртібі
4. Басқару органы тізілімнің веб-порталында директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшелігіне жаңа кандидаттарға шоғырландырылған қажеттілікті жалғыз акционердің (қатысушының) шешімімен белгіленген директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) қазіргі мүшелерінің өкілеттік мерзімі аяқталғанға дейін 6 (алты) ай бұрын қалыптастырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.07.2026 № 102 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі басқару органы тізілімнің веб-порталында шоғырландырылған қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін:
1) 10 (он) жұмыс күні ішінде конкурс өткізу туралы шешім қабылдайды;
2) конкурсты өткізудің күнін және орнын айқындайды;
3) конкурсты дайындауды және өткізуді жүзеге асырады;
4) Комиссия құрады және Комиссия хатшысын тағайындайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.07.2026 № 102 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) конкурстық құжаттаманы дайындайды;
2) конкурсқа қатысу үшін ұсынылған құжаттарды қабылдауды, тіркеуді және сақтауды жүргізеді;
3) жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңестерінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне кандидаттарды бағалайды;
4) кандидаттармен әңгімелесу жүргізеді;
5) жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңестерінің (байқау кеңестерінің) мүшелері ретінде тәуелсіз директорларға (мүшелерге) Тізілімге кандидаттарды қосу туралы шешім қабылдайды.

7. Количество членов Комиссии составляет от 6 (шести) до 9 (девяти) человек. Доля членов Комиссии, не являющихся государственными служащими, составляет не менее 50% от общего количества.
В состав Комиссии также включаются на постоянной основе представители общественных объединений, осуществляющих деятельность в сфере совершенствования системы корпоративного управления и/или иных организаций/профессиональных объединений экспертов.
Члены Комиссии, не являющиеся государственными служащими, представляющие общественные объединения, осуществляющие деятельность в сфере совершенствования системы корпоративного управления и/или иные организации/профессиональные объединения экспертов, привлекаются для участия в работе Комиссии и обладают стажем и опытом работы не менее 10 (десяти) лет.
Представители органов управления, а также председатели советов директоров (наблюдательных советов) компаний привлекаются в состав Комиссии при рассмотрении вопросов по отраслевым направлениям по решению субъекта управления государственным имуществом.
Состав Комиссии формируется субъектом управления государственным имуществом.
В состав Комиссии, создаваемой уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, включаются на постоянной основе по одному представителю от уполномоченного органа по управлению государственным имуществом, уполномоченного органа по государственному планированию и уполномоченного органа соответствующей отрасли.
Председатель Комиссии избирается членами Комиссии большинством голосов от общего количества присутствующих членов Комиссии.
Для обеспечения деятельности Комиссии назначается секретарь из числа работников субъекта управления государственным имуществом, который осуществляет подготовку заседаний и оформляет принятые Комиссией решения.
8. Субъект управления государственным имуществом размещает объявление о проведении конкурса по отбору независимых директоров (независимых членов) совета директоров (наблюдательного совета) компаний в течение 3 (трех) рабочих дней после даты принятия решения о проведении конкурса, в соответствии с подпунктом 1) пункта 5 настоящих Правил, на веб-портале реестра на казахском и русском языках.
9. Объявление о проведении конкурса содержит следующие сведения:
1) дату и место проведения конкурса;
2) наименование компании с указанием местонахождения, почтового адреса, телефона и краткого описания ее основной деятельности;
3) требования, предъявляемые к кандидатам конкурса;
4) срок представления заявлений об участии в конкурсе.
Дата начала приема документов у кандидатов определяется со следующего рабочего дня после даты размещения объявления о проведении конкурса на веб-портале реестра. Прием документов для кандидатов заканчивается по истечении 7 (семи) рабочих дней после даты публикации объявления о проведении конкурса на веб-портале реестра.

7. Комиссия мүшелерінің саны 6 (алты) адамнан 9 (тоғыз) адамға дейін. Мемлекеттік қызметші болып табылмайтын комиссия мүшелерінің үлесі жалпы санның кемінде 50%-ын құрайды.
Комиссия құрамына корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру саласындағы қызметті жүзеге асыратын қоғамдық бірлестіктердің және/немесе өзге де ұйымдардың/сарапшылардың кәсіптік бірлестіктерінің өкілдері де тұрақты негізде енгізіледі.
Корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру саласындағы қызметті жүзеге асыратын қоғамдық бірлестіктердің және/немесе сарапшылардың өзге де ұйымдарының/кәсіптік бірлестіктерінің атынан өкілдік ететін мемлекеттік қызметші болып табылмайтын комиссия мүшелері комиссия жұмысына қатысу үшін тартылады және кемінде 10 (он) жыл жұмыс өтілі мен тәжірибесі болады.
Басқару органдарының өкілдері, сондай-ақ компаниялардың директорлар кеңестерінің (байқау кеңестерінің) төрағалары мемлекеттік мүлікті басқару субъектісінің шешімі бойынша салалық бағыттар бойынша мәселелерді қарау кезінде Комиссия құрамына тартылады.
Комиссияның құрамын мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі қалыптастырады.
Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган құратын Комиссияның құрамына мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның және тиісті саланың уәкілетті органының бір өкілі тұрақты негізде енгізіледі.
Комиссия төрағасын Комиссия мүшелері қатысып отырған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен сайлайды.
Комиссияның қызметін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі қызметкерлерінің арасынан хатшы тағайындалады, ол отырыстарды дайындауды жүзеге асырады және Комиссия қабылдаған шешімдерді ресімдейді.
8. Мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі осы Қағидалардың 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес конкурс өткізу туралы шешім қабылданған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде компаниялардың директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) тәуелсіз директорларын (тәуелсіз мүшелерін) іріктеу жөніндегі конкурс өткізу туралы хабарландыруды тізілімнің веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде орналастырады.
9. Конкурс өткізу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) конкурсты өткізу күні мен орны;
2) орналасқан жері, пошталық мекенжайы, телефоны және оның негізгі қызметінің қысқаша сипаттамасы көрсетілген компанияның атауы;
3) конкурсқа кандидаттарға қойылатын талаптар;
4) конкурсқа қатысу туралы өтініштерді ұсыну мерзімі.
Кандидаттардан құжаттарды қабылдаудың басталу күні тізілімнің веб-порталында конкурс өткізу туралы хабарландыру орналастырылған күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен бастап айқындалады. Кандидаттар үшін құжаттарды қабылдау тізілімнің веб-порталында конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланған күннен кейін 7 (жеті) жұмыс күні өткен соң аяқталады.

10. Кандидаты предоставляют в сроки, указанные в объявлении о проведении конкурса, в электронной форме на веб-портале реестра подписанное с использованием ЭЦП заявление об участии в конкурсе по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением заполненной анкеты с фото по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Веб-портал из соответствующих государственных цифровых систем и баз данных через шлюз "цифрового правительства" реестра автоматически прикрепляет к заявлению об участии в конкурсе следующие документы кандидата:
1) удостоверяющий личность;
2) об образовании;
3) документы, подтверждающие трудовую деятельность;
4) об отсутствии судимости;
5) об отсутствии фактов совершения коррупционного преступления.
В случае отсутствия сведений о трудовой деятельности в соответствующей государственной цифровой системе кандидат прикрепляет к заявлению об участии в конкурсе один из документов, подтверждающих трудовую деятельность, указанных в статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 07.07.2026 № 102 (вводится в действие с 12.07.2026).
11. При наличии документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил, а также соответствии кандидата критериям отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда согласно Главе 3 настоящих Правил, Комиссия принимает решение о допуске кандидата в течение 2 (двух) рабочих дней со дня окончания срока приема документов.
Список лиц, допущенных к участию в конкурсе, и график проведения собеседования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам утверждаются протоколом Комиссии и размещаются на веб-портале реестра на казахском и русском языках в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты подписания протокола заседания.
12. После утверждения списка лиц, допущенных к участию в конкурсе, Комиссия проводит собеседование с кандидатами конкурса в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня размещения на веб-портале реестра графика проведения собеседования.
В случае невозможности личного присутствия кандидата по уважительным причинам, нахождением за пределами страны, либо ухудшением самочувствия, по иным обстоятельствам, собеседование с участниками конкурса, допущенными к собеседованию, при необходимости проводится посредством дистанционных средств видеосвязи.

10. Кандидаттар конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімдерде тізілімнің веб-порталында электрондық нысанда осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фотосуреті бар толтырылған сауалнаманы қоса бере отырып, ЭЦҚ пайдаланылып қол қойылған осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша конкурсқа қатысу туралы өтінішті ұсынады.
Тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелер мен дерекқорлардан веб-портал тізілімнің "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы конкурсқа қатысу туралы өтінішке кандидаттың мынадай:
1) жеке басын куәландыратын;
2) білімі туралы;
3) еңбек қызметін растайтын құжаттар;
4) соттылығының жоқ екендігі туралы;
5) сыбайлас жемқорлық қылмысын жасау фактілерінің жоқ екендігі туралы құжаттарын автоматты түрде тіркейді.
Тиісті мемлекеттік цифрлық жүйеде еңбек қызметі туралы мәліметтер болмаған жағдайда, кандидат конкурсқа қатысу туралы өтінішке Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабында көрсетілген еңбек қызметін растайтын құжаттардың бірін тіркейді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.07.2026 № 102 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттар болған кезде, сондай-ақ 3-тарауға сәйкес Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу өлшемшарттарына кандидаттар сай болғанда, Комиссия құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде кандидатты конкурсқа қатысуға жіберу туралы шешім қабылдайды.
Конкурсқа қатысуға жіберілген адамдардың тізімі және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әңгімелесу өткізу графигі Комиссияның хаттамасымен бекітіледі және отырыс хаттамасына қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде тізілім веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде орналастырылады.
12. Конкурсқа қатысуға жіберілген адамдардың тізімі бекітілгеннен кейін Комиссия әңгімелесу өткізу графигі тізілімінің веб-порталында орналастырылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурс кандидаттарымен әңгімелесу өткізеді.
Кандидат дәлелді себептермен, елден тыс жерлерде болуы не өзін нашар сезінуі, өзге де жағдайлар бойынша жеке өзінің қатысуы мүмкін болмаған жағдайда, әңгімелесуге жіберілген конкурсқа қатысушылармен әңгімелесу қажет болған кезде қашықтан бейнебайланыс құралдары арқылы жүргізіледі.

13. При проведении Комиссией собеседования с кандидатами конкурса проверяются знания законодательства Республики Казахстан, регулирующего отношения в сфере деятельности компании и корпоративного управления.
Также определяются профессиональные знания кандидатов конкурса на основании критериев отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда согласно Главе 3 настоящих Правил.
14. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием простым большинством голосов от общего числа членов Комиссии. При равенстве голосов голос председателя Комиссии является решающим.
Заседание Комиссии считается правомочным при участии не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
Особое мнение членов Комиссии, в случае его выражения, излагается в письменной форме и прикладывается к протоколу.
Ход обсуждения и принятое Комиссией решение оформляются в виде протокола, который подписывается всеми членами Комиссии в день проведения конкурса.
Протокол Комиссии размещается на веб-портале реестра на казахском и русском языках в срок не позднее 3 (трех) календарных дней с даты подписания протокола заседания.
15. Если на участие в конкурсе представили заявления менее 2 (двух) кандидатов, соответствующих критериям отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда согласно Главе 3 настоящих Правил, либо заявления не поступили или были отозваны, а также в результате конкурса Комиссией не были выявлены кандидаты, конкурс признается несостоявшимся и субъект управления государственным имуществом подписывает акт о несостоявшемся конкурсе, формируемый веб-порталом реестра в день его проведения.
Повторный конкурс проводится после 10 (десяти) рабочих дней согласно Главе 2 настоящих Правил со дня признания комиссией конкурса несостоявшимся.
16. По итогам собеседования и рассмотрения результатов оценки кандидатов Комиссия принимает решение по включению кандидатов в Реестр.
Комиссия выбирают до 10 (десяти) кандидатов на позицию независимого директора (члена) для включения в Реестр.

13. Комиссия кандидаттармен әңгімелесу өткізген кезде компания қызметі және корпоративтік басқару саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын білуі тексеріледі.
Сондай-ақ, осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу өлшемшарттары негізінде конкурс кандидаттарының кәсіби білімі айқындалады.
14. Комиссия шешімдері Комиссия мүшелерінің жалпы санының жай көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған кезде Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия отырысы Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірі білдірілген жағдайда жазбаша нысанда баяндалады және хаттамаға қоса беріледі.
Талқылау барысы мен Комиссия қабылдаған шешім хаттама түрінде ресімделеді, оған конкурс өткізілетін күні Комиссияның барлық мүшесі қол қояды.
Комиссия хаттамасы отырыс хаттамасына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күннен кешіктірілмейтін мерзімде тізілім веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде орналастырылады.
15. Егер конкурсқа қатысуға Қағидалардың 3-тарауына сәйкес Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу өлшемшарттарына сәйкес келетін 2 (екі) кандидаттан аз өтініш ұсынылса не өтініштер түспесе немесе қайтарылып алынса, сондай-ақ Конкурс нәтижесінде Комиссия кандидаттарды анықтамаса, конкурс өткізілмеген деп танылады және мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі оны өткізу күні тізілімнің веб-порталы қалыптастыратын конкурс өткізілмегені туралы актіге қол қояды.
Қайта конкурс комиссия конкурсты өтпеді деп таныған күннен бастап осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес 10 (он) жұмыс күнінен кейін өткізіледі.
16. Әңгімелесу және кандидаттарды бағалау нәтижелерін қарау қорытындысы бойынша Комиссия кандидаттарды Тізілімге енгізу жөнінде шешім қабылдайды.
Комиссия Тізілімге енгізу үшін тәуелсіз директор (мүше) позициясына 10 (он) кандидатқа дейін таңдайды.

17. Орган управления принимает решение об избрании (переизбрании) членов совета директоров (наблюдательного совета) и о досрочном прекращении их полномочий.
Орган управления по согласованию с субъектом управления государственным имуществом принимает решение единственного акционера (участника) об избрании кандидата на должность независимого директора (независимого члена) в состав совета директоров (наблюдательного совета) компании из числа лиц, включенных в Реестр по данной компании.
Глава 2-1. Отбор независимых директоров являющихся нерезидентами, в состав совета директоров национального управляющего холдинга
Сноска. Правила дополнены главой 2-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 09.04.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. Единственный акционер (его представитель) или национальный управляющий холдинг по поручению Единственного акционера проводит поиск и отбор кандидатов в независимые директора, являющихся нерезидентами, соответствующих квалификационным требованиям, установленным Единственным акционером.
Поиск кандидатов осуществляется путем размещения информации о проведении открытого конкурса по отбору независимых директоров на официальной платформе акционера либо национального управляющего холдинга.
17-2. Лица, желающие принять участие в отборе кандидатов на занятие должности независимого директора, представляют следующие документы:
1) заявление-согласие согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) копию документа, удостоверяющего личность (удостоверение личности или паспорт) кандидата;
3) сведения о кандидате согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
4) резюме кандидата.
17-3. Документы предоставляются на английском языке (с приложением нотариально заверенных переводов на казахский и русский языки или перевод данных документов будет осуществлен работниками национального управляющего холдинга).
17-4. Структурное подразделение Единственного акционера или Служба корпоративного секретаря национального управляющего холдинга осуществляет проверку документов, представленных кандидатами, на полноту и правильность оформления.
17-5. Решение по кандидатам на должность независимого директора принимает конкурсная комиссия Единственного акционера по итогам собеседования и рассмотрения документов в порядке и в сроках, определяемых Единственным акционером.
По итогам собеседования и рассмотрения результатов оценки кандидатов Единственный акционер подписывает протокол, публикуемый на веб-портале реестра государственного имущества.

17. Басқару органы директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшелерін сайлау (қайта сайлау) және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Басқару органы мемлекеттік мүлікті басқару субъектісімен келісу бойынша жалғыз акционердің (қатысушының) сол компания бойынша Тізілімге енгізілген адамдар арасынан компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директор (тәуелсіз мүше) лауазымына кандидатты сайлау туралы шешімін қабылдайды.
2-1-тарау. Бейрезидент болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтің директорлар кеңесінің құрамына тәуелсіз директорларды іріктеу
Ескерту. Қағидалар мен өлшемшарттар 2-1-тараумен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 09.04.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-1. Жалғыз акционер (оның өкілі) және (немесе) ұлттық басқарушы холдинг Жалғыз акционердің тапсырмасы бойынша Жалғыз акционер белгілеген біліктілік талаптарына сәйкес келетін бейрезидент болып табылатын тәуелсіз директорларға кандидаттарды іздестіруді және іріктеуді жүргізеді.
Кандидаттарды іздеу акционердің не ұлттық басқарушы холдингтің ресми платформасында тәуелсіз директорларды іріктеу бойынша ашық конкурс туралы ақпаратты жариялау арқылы жүзеге асырылады.
17-2. Тәуелсіз директор лауазымына орналасуға кандидаттарды іріктеуге қатысқысы келетін адамдар мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес келісім-өтініш;
2) кандидаттың жеке басын куәландыратын құжаттың (жеке куәлігінің немесе паспортының) көшірмесі;
3) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес кандидат туралы мәліметтер;
4) кандидаттың түйіндемесі.
17-3. Құжаттар ағылшын тілінде ұсынылады (қазақ және орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармаларды қоса бере отырып немесе осы құжаттардың аудармасын ұлттық басқарушы холдингтің жұмыскерлері жүзеге асырады).
17-4. Жалғыз акционердің құрылымдық бөлімшесі немесе ұлттық басқарушы холдингтің Корпоративтік хатшы қызметі кандидаттар ұсынған құжаттардың ресімделуінің толықтығы мен дұрыстығына тексеруді жүзеге асырады.
17-5. Тәуелсіз директор лауазымына кандидаттар бойынша шешімді Жалғыз акционердің іріктеу комитеті әңгімелесу және құжаттарды қараудан кейін Жалғыз акционер белгіленген тәртіппен және мерзімде қабылдайды.
Әңгімелесу және кандидаттарды бағалау нәтижелерін қарау қорытындылары бойынша Жалғыз акционер мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында жарияланатын хаттамаға қол қояды.

17-6. Информация об избрании членов Совета директоров публикуется на интернет-ресурсах депозитария финансовой отчетности и фондовой биржи.
17-7. При переизбрании отдельных членов Совета директоров или его полного состава на новый срок во внимание принимается их вклад в эффективность деятельности Совета директоров.
17-8. Ни одно лицо не участвует в принятии решений, связанных с собственным назначением, прекращением полномочий, избранием и (или) переизбранием.
Глава 3. Критерии отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
18. Отбор независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, осуществляется на основании следующих критериев:
1) наличие высшего или послевузовского образования в области, соответствующей основной деятельности компании и в области аудита и/или финансов и/или управления (менеджмента);
2) знание профильного законодательства, регулирующего деятельность компании и законов Республики Казахстан "Об акционерных обществах", "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью", а также Типового кодекса корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах, за исключением Фонда национального благосостояния, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 октября 2018 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17726);
3) не менее 10 (десяти) лет стаж работы по специальности в соответствующем профилю компании виде экономической деятельности или стаж работы в областях, соответствующих функциональным направлениям должности;
4) не менее 5 (пяти) лет опыт работы на руководящих должностях;
5) не менее 1 (одного) года опыт работы на позиции члена совета директоров (наблюдательного совета);
6) отсутствие факта избрания (назначения) председателем совета директоров (наблюдательных советов), руководителем исполнительного органа, заместителем руководителя, главным бухгалтером другого юридического лица в период не более чем за 1 (один) год до принятия решения о принудительной ликвидации или принудительном выкупе акций, или консервации другого юридического лица, признанного банкротом в установленном порядке;

17-6. Директорлар кеңесінің жаңа мүшелерін сайлау туралы ақпарат қаржылық есептілік депозитарийі мен қор биржасының интернет-ресурстарында жарияланады.
17-7. Директорлар кеңесінің жекелеген мүшелерін немесе оның толық құрамын жаңа мерзімге қайта сайлау кезінде олардың Директорлар кеңесі қызметінің тиімділігіне қосқан үлесі назарға алынады.
17-8. Ешбір адам өзінің тағайындалуына, өкілеттігін тоқтатуына, сайлануына және (немесе) қайта сайлануына байланысты шешімдер қабылдауға қатыспайды.
3-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу өлшемшарттары
18. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу мынадай өлшемшарттардың негізінде жүзеге асырылады:
1) компанияның негізгі қызметіне сәйкес келетін салада және аудит және/немесе қаржы және/немесе басқару (менеджмент) саласында жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің болуы;
2) компания қызметін реттейтін бейінді заңнаманы және Қазақстан Республикасының "Акционерлік қоғамдар туралы", "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 5 қазандағы № 21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17726 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқарудың үлгілік кодексін білу;
3) экономикалық қызмет түрінде компания бейініне сәйкес келетін мамандықта кемінде 10 (он) жыл жұмыс тәжірибесі немесе лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс тәжірибесі;
4) басқарушы лауазымдарда кемінде 5 (бес) жыл жұмыс тәжірибе;
5) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшесі позициясында кемінде 1 (бір) жыл жұмыс тәжірибесі;
6) белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату немесе акцияларын мәжбүрлеп сатып алу немесе консервациялау туралы шешім қабылданғанға дейін бір жылдан аспайтын мерзімде басқа заңды тұлғаның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) төрағасы, атқарушы органның басшысы, басшының орынбасары немесе бас бухгалтері болып сайлану (тағайындалу) фактісінің болмауы;

7) отсутствие непогашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости;
8) отсутствие факта совершения коррупционного преступления;
9) отсутствие аффилированности с акционерами (членами), владеющими акциями, членами Правления (исполнительного органа) в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью".
Приложение 1
к Правилам и критериям отбора
независимых директоров
(независимых членов)
в состав совета директоров
(наблюдательный совет)
акционерных обществ
(товариществ с ограниченной
ответственностью)
со стопроцентным участием
государства в уставном
капитале, за исключением
Фонда национального
благосостояния и единого
накопительного пенсионного фонда
Форма
Заявление об участии в конкурсе
Прошу допустить меня к участию в конкурсе на занятие должности независимого директора (независимого члена):
______________________________________________________________
______________________________________________________________
С требованиями Правил и критериев отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 87 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов Республики Казахстан за № 36761) ознакомлен (-а), согласен (-а) и обязуюсь их выполнять.
Выражаю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных.
Подтверждаю достоверность документов и отвечают за полноту и корректность сведений, указанных в анкете.
Информирую об отсутствии аффилированности с акционерами (членами), владеющими акциями, членами Правления (исполнительного органа) в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью".
Прилагаемые документы:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Адрес_________________________________________________________
Контактные телефоны: __________________________________________
e-mail: ________________________________________________________
ИИН (индивидуальный идентификационный номер) __________________

7) заңмен белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылықтың болмауы;
8) сыбайлас жемқорлық қылмысын жасау фактісінің болмауы;
9) "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына және "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабына сәйкес акцияларға иелік ететін акционерлермен (мүшелермен), Басқарма мүшелерімен (атқарушы органмен) үлестестіктің болмауы.
Ұлттық әл-ауқат қорын және
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорын қоспағанда,
жарғылық капиталына мемлекет
жүз пайыз қатысатын
акционерлік қоғамдардың
(жауапкершілігі шектеулі
серіктестіктердің) директорлар
кеңесінің (байқау кеңесінің)
құрамына тәуелсіз
директорларды (тәуелсіз
мүшелерді) іріктеу қағидалары
мен өлшемшарттарына
1-қосымша
Нысан
Конкурсқа қатысу туралы өтініш
Мені тәуелсіз директор (тәуелсіз мүше) лауазымына орналасуға арналған конкурсқа қатысуға жіберуіңізді сұраймын:_____________________
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 87 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36761 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарының талаптарымен таныстым, келісемін және оларды орындауға міндеттенемін.
Менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісімімді білдіремін.
Құжаттардың анықтығын растаймын және сауалнамада көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығына жауап беремін.
"Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына және "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабына сәйкес акцияларға иелік ететін акционерлермен (мүшелермен), Басқарма (атқарушы орган) мүшелерімен үлестестіктің жоқ екендігі туралы хабардар етемін.
Қоса беріліп отырған құжаттар:___________________________________
Мекенжай ____________________________________________________
Байланыс телефоны: ____________________________________________
e-mail: ________________________________________________________
ЖСН (жеке сәйкестендіру нөмірі)__________________ ______________

Подписано и отправлено в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП";
Приложение 2
к Правилам и критериям отбора
независимых директоров
(независимых членов)
в состав совета директоров
(наблюдательный совет)
акционерных обществ
(товариществ с ограниченной
ответственностью)
со стопроцентным участием
государства в уставном
капитале, за исключением
Фонда национального
благосостояния и единого
накопительного пенсионного фонда
Форма
Фото
кандидата 3х4
Анкета (заполняется собственноручно)
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _______________________________________
Если изменяли фамилию, имя, отчество, то укажите причину и когда
____________________________________________________________
Гражданство _________________________________________________
Если изменяли гражданство, то укажите, когда
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
ИИН________________________________________________________
Были ли Вы судимы, когда и за что ______________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Учеба или работа за границей___________________________________
Страна пребывания____________________________________________
_____________________________________________________________
Время пребывания_____________________________________________
_____________________________________________________________
Место работы или учебы
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Лишались ли Вы права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью в соответствии с вступившим в законную силу приговором суда, когда и за что
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Лишались ли Вы права занимать должности в государственных органах в течение определенного срока, когда и за что
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Лишались ли Вы права занимать должности в финансовых организациях в течение определенного срока, когда и за что
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
"_____"____20___года_______________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам и критериям отбора
независимых директоров
(независимых членов)
в состав совета директоров
(наблюдательный совет)
акционерных обществ
(товариществ с ограниченной
ответственностью)
со стопроцентным участием
государства в уставном
капитале, за исключением
Фонда национального
благосостояния и единого
накопительного пенсионного фонда
Форма
График проведения собеседования
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата, допущенного к собеседованию
Место, дата и время проведения собеседования
1
2
3
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) секретаря Комиссии)
Приложение 4
к Правилам и критериях отбора
независимых директоров
(независимых членов)
в состав совета директоров
(наблюдательный совет)
акционерных обществ
(товариществ с ограниченной
ответственностью)
со стопроцентным
участием государства
в уставном капитале,
за исключением
Фонда национального
благосостояния
и единого накопительного
пенсионного фонда
ЗАЯВЛЕНИЕ-СОГЛАСИЕ

20__ жылғы "__" ______ сағат 00:00-де қол қойылды және жіберілді:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ-мен қол қойылған күн және уақыты";
Ұлттық әл-ауқат қорын және
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорын қоспағанда,
жарғылық капиталына мемлекет
жүз пайыз қатысатын
акционерлік қоғамдардың
(жауапкершілігі шектеулі
серіктестіктердің) директорлар
кеңесінің (байқау кеңесінің)
құрамына тәуелсіз
директорларды (тәуелсіз
мүшелерді) іріктеу қағидалары
мен өлшемшарттарына
2-қосымша
Нысан
Кандидаттың 3х4 суреті
Сауалнама (өз қолымен толтырылады)
Тегі________________________________________________________________
Аты_______________________________________________________________
Әкесінің аты (болған жағдайда)_________________________________ ____
Тегі, аты, әкесінің аты өзгертілген болса, себебін және қашан өзгертілгенін
көрсетіңіз _________________________________________________________
___________________________________________________________________
Азаматтығы_________________________________________________________
Егер азаматтық өзгертілсе, қашан өзгертілгенін
көрсетіңіз__________________________________________________________
___________________________________________________________________
ЖСН______________________________________________________________
Сотталдыңыз ба, қашан және не
үшін _____________________________________________________________
__________________________________________________________________
Шетелде оқу не жұмыс істеу__________________________________________
Барған елі__________________________________________________________
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Болу уақыты________________________________________________________
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жұмыс немесе оқу орны______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Сіз соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес тиісті лауазымға орналасу немесе
тиісті қызметпен айналысу құқығынан айырылдыңыз ба, қашан және
не үшін___________________________________________________________
__________________________________________________________________
Сіз белгілі бір мерзім ішінде мемлекеттік органдарда лауазымды атқару
құқығынан айырылдыңыз ба, қашан және не
үшін_______________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Сіз белгілі бір мерзім ішінде қаржы ұйымдарында лауазымды атқару
құқығынан айырылдыңыз ба, қашан және не үшін ________________________
___________________________________________________________________
20___ жылғы "_____"______
(қолы)
Ұлттық әл-ауқат қорын және
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорын қоспағанда,
жарғылық капиталына мемлекет
жүз пайыз қатысатын
акционерлік қоғамдардың
(жауапкершілігі шектеулі
серіктестіктердің) директорлар
кеңесінің (байқау кеңесінің)
құрамына тәуелсіз
директорларды (тәуелсіз
мүшелерді) іріктеу қағидалары
мен өлшемшарттарына
3-қосымша
Нысан
Әңгімелесу өткізу графигі
Әңгімелесуге жіберілген кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Әңгімелесуді өткізу орны, күні және уақыты
1
2
3
____________________________________________________________________
(Комиссия хатшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай
жинақтаушы зейнетақы
қорын қоспағанда,
мемлекет жүз пайыз қатысатын
акционерлік қоғамдардың
(жауапкершілігі шектеулі
серіктестіктердің) директорлар
кеңесінің (байқау кеңесінің)
құрамына тәуелсіз директорларды
(тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары
мен өлшемшарттарына
4-қосымша
ӨТІНІШ-КЕЛІСІМ

Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 09.04.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящим подтверждаю своҰ согласие на избрание меня в состав Совета директоров в качестве независимого директора.
Не возражаю в полной мере исполнять обязанности члена Совета директоров, готов(-а) выделять достаточное время на изучение материалов к заседанию Совета директоров и его комитетов, в состав которых я буду избран(-а), участие в работе Совета директоров и его комитетов, в состав которых я буду избран(-а), в том числе на его выездных заседаниях, при необходимости, а также принятие соответствующих решений.
Кроме этого, подтверждаю, что у меня отсутствует прямой или потенциальный конфликт интересов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и лучшими международными стандартами и практикой в области корпоративного управления, включая какую-либо личную материальную заинтересованность во взаимоотношениях, за исключением получения вознаграждения за выполнение обязанностей члена Совета директоров.
(подпись)                   Ф.И.О. (при его наличии)
Дата
Приложение 5
к Правилам и критериях отбора
независимых директоров
(независимых членов)
в состав совета директоров
(наблюдательный совет)
акционерных обществ
(товариществ с ограниченной
ответственностью)
со стопроцентным
участием государства
в уставном капитале,
за исключением
Фонда национального
благосостояния
и единого накопительного
пенсионного фонда
Фото
Кандидата
Сведения о кандидате на должность независимого директора
Сноска. Правила дополнены приложением 5 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 09.04.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие сведения:
Фамилия,
имя, отчество
(в полном соответствии с удостоверением личности (паспортом)
Дата и место
рождения
Постоянное местожительство, номера телефонов
Гражданство
Полные реквизиты паспорта
2. Сведения об аффилированности:
Сведения о близких родственниках (родители, супруг, брат, сестра, дети), а также свойственниках (брат, сестра, родители, дети супруга (супруги):
Фамилия, имя, отчество
Дата, месяц, год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
Прямое или косвенное участие в уставном капитале юридических лиц или осуществление контроля над юридическим лицом:
Наименование и местонахождение
Уставные виды деятельности юридического лица
Сумма и доля участия
1
2
3

Ескерту. Қағидалар мен өлшемшарттар 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 09.04.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осымен мені Директорлар кеңесінің құрамына тәуелсіз директор ретінде сайлауға келісімімді растаймын.
Директорлар кеңесі мүшесінің міндетін толық көлемде атқаруға қарсы емеспін, мен құрамына сайланған Директорлар кеңесі мен оның комитеттерінің отырысына материалдарды зерделеуге, мен құрамына сайланған Директорлар кеңесі мен оның комитеттерінің жұмысына қатысуға, оның ішінде қажет болған жағдайда, оның көшпелі отырыстарына қатысуға, сондай-ақ тиісті шешімдер қабылдауға жеткілікті уақыт бөлуге дайынмын.
Бұдан басқа Директорлар кеңесі мүшесінің міндеттерін орындағаны үшін сыйақы алуды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына және корпоративтік басқару саласындағы үздік халықаралық стандарттар мен практикаға сәйкес өзара қарым-қатынастарға қандай да бір жеке материалдық мүдделілікті қоса алғанда, менде тікелей немесе ықтимал мүдделер қақтығысы жоқ екенін растаймын.
(қолы)                         Т.А.Ә. (бар болса)
Күні
Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай
жинақтаушы зейнетақы қорын
қоспағанда, мемлекет жүз пайыз
қатысатын акционерлік қоғамдардың
(жауапкершілігі шектеулі
серіктестіктердің) директорлар
кеңесінің (байқау кеңесінің)
құрамына тәуелсіз директорларды
(тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары
мен өлшемшарттарына
5-қосымша
Кандидаттың
фотосы
Тәуелсіз директор лауазымына кандидат туралы мәліметтер
Ескерту. Қағидалар мен өлшемшарттар 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 09.04.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы мәліметтер:
Тегі,
аты, әкесінің аты
(жеке куәлікке (паспортқа) толық сәйкестікте)
Туған күні мен орны)
Тұрақты тұрғылықты жері, телефон нөмірлері
Азаматтығы
Паспорттың толық деректемелері
2. Үлестестігі туралы мәліметтер:
Жақын туыстары (ата-анасы, жұбайы, ағасы, әпкесі, балалары), сондай-ақ жекжаттары (ағасы, әпкесі, ата-анасы, жұбайының (зайыбының) балалары) туралы мәліметтер):
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні, айы, жылы
Туыстық қатынастар
Жұмыс орны мен лауазымы
1
2
3
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына тікелей немесе жанама қатысу немесе заңды тұлғаны бақылауды жүзеге асыру:
Атауы және орналасқан жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Қатысу сомасы және үлесі
1
2
3

3. Профессиональные данные:
Образование, в том числе профессиональное образование, соответствующее профилю работы
(указать наименование и местонахождение учебного заведения, факультета или отделения, период обучения, присвоенную квалификацию, реквизиты диплома об образовании)
Дополнительное образование, в том числе курсы повышения квалификации в сфере, в которой работает, ученые степени
(указать наименование и местонахождение учебного заведения, период обучения, реквизиты диплома об образовании, сертификата, свидетельства)
Опыт работы в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг
(указать количество лет работы в финансовых организациях, занятие должности аудитора, бухгалтера по видам деятельности)
Опыт работы на руководящей должности
(описать имеющийся опыт работы: наименование компании, стаж работы в руководящей должности, должностные обязанности, профессиональные навыки)
Опыт работы в составах совета директоров/наблюдательных советов
Знание языков
Опыт работы в компаниях, прошедших/проходящих листинг
Членство в профессиональных организациях
(указать информацию по данному вопросу, например, Палата аудиторов, актуариев)
Другая информация, имеющая отношение к данному вопросу
(указать информацию, характеризующую профессиональную компетентность кандидата)
4. Сведения о трудовой, профессиональной, консалтинговой деятельности:
Период работы
(месяц, год)
Наименование организации, занимаемые должности
и должностные обязанности, координаты организации
1
2
3
5. Сведения о председательстве и членстве в совете директоров юридических лиц:
Период работы
(месяц, год)
Наименование организации, занимаемые должности (Председатель или член совета директоров), координаты организации
Наличие прямого или косвенного участия в уставном капитале юридического лица (учредитель или собственник) или наличие права осуществлять контроль над юридическим лицом или наличие права владения, пользования или распоряжения более пятидесяти процентов голосующих акций/долей участия других юридических лиц (совместно со своими аффилированными лицами)
1
2
3
6. Другие сведения:
Наличие непогашенной или не снятой в установленном законами Республики Казахстан и других стран порядке судимости
Да/ нет
Наличие данных об отстранении от выполнения должностных обязанностей за нарушение законодательства Республики Казахстан и других стран, в том числе дискредитация и (или) дисквалификация в качестве члена совета директоров в любой стране по решению соответствующего уполномоченного органа
Да/ нет, если "Да" то, когда и
кем применена мера воздействия
Ранее являлся Председателем совета директоров, первым руководителем (председателем правления), заместителем руководителя, главным бухгалтером юридического лица, признанной банкротом либо в отношении которой принято решение о принудительной ликвидации, консервации, принудительном выкупе акций.
Указанное требование применяется в течение 5 (пяти) лет после даты принятия решения о принудительной ликвидации, или принудительном выкупе акций, или консервации другого юридического лица, признанного банкротом в установленном порядке.
Да/нет, если "Да", то указать наименование организации, должность, период работы
Другая информация, имеющая отношение к данному вопросу
(указывается добровольно в произвольной форме)
Я (фамилия, имя, отчество кандидата на должность независимого директора)
_______________________________________________________________________
____________________________________________, подтверждаю, что настоящая
информация является достоверной и полной.
__________________________________
(подпись, дата)
Приложение 2 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
– Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 87
Правила формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда

3. Кәсіби деректер:
Білімі, оның ішінде жұмыс бейініне сәйкес келетін кәсіптік білім
(оқу орнының, факультеттің немесе бөлімшенің атауы мен орналасқан жерін, оқу кезеңін, берілген біліктілікті, білім туралы дипломның деректемелерін көрсету)
Қосымша білім, оның ішінде жұмыс істейтін салада біліктілікті арттыру курстары, ғылыми дәрежелер
(оқу орнының атауы мен орналасқан жерін, оқу кезеңін, білім туралы дипломның, сертификаттың, куәліктің деректемелерін көрсету)
Қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсыну және (немесе) реттеу саласындағы жұмыс тәжірибесі)
(қаржы ұйымдарында жұмыс істеген жылдарының санын, қызмет түрлері бойынша аудитор, бухгалтер лауазымына орналасуын көрсету)
Басқарушылық лауазымдағы жұмыс тәжірибесі
(қолда бар жұмыс тәжірибесін сипаттау: компанияның атауы, басшы лауазымдағы жұмыс өтілі, лауазымдық міндеттері, кәсіби дағдылары)
Директорлар кеңесі / байқау кеңестері құрамындағы жұмыс тәжірибесі
Тілдерді білу
Листингтен өткен/өтетін компаниялардағы жұмыс тәжірибесі
Кәсіби ұйымдарға мүшелік
(көрсетілген сұрақ бойынша ақапаратты көрсету, мысалы, Аудиторлар палатасы, актуарийлер)
Осы мәселеге қатысты басқа ақпарат
(кандидаттың кәсіби құзыреттілігін сипаттайтын ақпаратты көрсету)
4. Еңбек, кәсіптік, консалтингтік қызмет туралы мәліметтер:
Жұмыс кезеңі
(ай, жыл)
Ұйымның атауы, атқаратын лауазымдары және лауазымдық міндеттері, ұйымның координаттары
1
2
3
5. Заңды тұлғалардың директорлар кеңесіне төрағалық ету және мүшелік туралы мәліметтер:
Жұмыс кезеңі
(ай, жыл)
Ұйымның атауы, атқаратын лауазымдары (директорлар кеңесінің төрағасы немесе мүшесі), ұйымның координаттары
Заңды тұлғаның (құрылтайшының немесе меншік иесінің) жарғылық капиталына тікелей немесе жанама қатысуының болуы немесе заңды тұлғаға бақылауды жүзеге асыру құқығының болуы немесе басқа заңды тұлғалардың дауыс беретін акцияларының/ қатысу үлестерінің елу пайызынан астамын иелену, пайдалану немесе билік ету (өзінің үлестес тұлғаларымен бірлесіп) құқығының болуы
1
2
3
6. Басқа мәліметтер:
Қазақстан Республикасының және басқа елдердің заңдарында белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болуы
Иә / жоқ
Қазақстан Республикасының және басқа елдердің заңнамасын бұзғаны үшін лауазымдық міндеттерін орындаудан шеттету, оның ішінде тиісті уәкілетті органның шешімі бойынша кез келген елде директорлар кеңесінің мүшесі ретінде беделін түсіру және (немесе) шеттету туралы деректердің болуы
Иә / жоқ, егер "Иә" болса, қашан және ықпал ету шарасын кім қолданды
Бұрын банкрот деп танылған не оған қатысты мәжбүрлеп тарату, консервациялау, акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылданған заңды тұлғаның Директорлар кеңесінің төрағасы, бірінші басшысы (басқарма төрағасы), басшысының орынбасары, бас бухгалтері болған.
Көрсетілген талап белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату немесе акцияларын мәжбүрлеп сатып алу немесе консервациялау туралы шешім қабылданған күннен кейін 5 (бес) жыл ішінде қолданылады.
Иә / жоқ, егер "Иә" болса, онда ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсетіңіз
Осы мәселеге қатысты басқа ақпарат
(ерікті түрде еркін нысанда көрсетіледі)
Мен (тәуелсіз директор лауазымына кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты)
_______________________________________________________________________
_________________________________ бұл ақпараттың сенімді әрі толық екендігін растаймын.
__________________________________
(қолы, күні)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 87 бұйрығына 2-қосымша
Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары

Сноска. Правила в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 26.02.2026 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 4-9) статьи 13 Республики Казахстан "О государственном имуществе" и определяют общий порядок формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) кандидат – физическое лицо, участвующее в конкурсе на занятие должности независимого директора (независимого члена) в составе совета директоров (наблюдательного совета) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства;
2) компания – юридическое лицо со стопроцентным участием государства;
3) конкурсная комиссия (далее – Комиссия) – коллегиальный орган, создаваемый субъектом управления государственным имуществом, ответственный за подготовку конкурсной документации, произведение приема, регистрации и хранение представленных для участие в конкурсе документов, оценку кандидатов, проведение с ними собеседований и подготовку решений для их включения в реестр независимых членов в члены наблюдательных советов товарищества с ограниченной ответственностью со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
4) реестр независимых директоров (независимых членов) юридических лиц со стопроцентным участием государства (далее – Реестр) – совокупность отраженных на веб-портале реестра государственного имущества сведений о физических лицах, соответствующих квалификационным требованиям и прошедших конкурсный отбор;
5) веб-портал реестра государственного имущества (далее – веб-портал реестра) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу www.e-Qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к Реестру;
6) субъект управления государственным имуществом – уполномоченный орган по управлению государственным имуществом или местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы.

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 26.02.2026 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-9) тармақшасына сәйкес әзірленді және Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру мен жүргізудің жалпы тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) кандидат – мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамның (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамында тәуелсіз директор (тәуелсіз мүше) лауазымына орналасуға арналған конкурсқа қатысатын жеке тұлға;
2) компания – мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
3) конкурстық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) - мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі құратын, конкурстық құжаттаманы дайындауға, конкурсқа қатысу үшін ұсынылған құжаттарды қабылдауды, тіркеуді және сақтауды жүргізуге, кандидаттарды бағалауға, олармен әңгімелесулер өткізуге және оларды мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардың тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізіліміне енгізу үшін шешімдер дайындауға жауапты алқалы орган;
4) мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардың тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында көрсетілген біліктілік талаптарына сай келетін және конкурстық іріктеуден өткен жеке тұлғалар туралы мәліметтердің жиынтығы;
5) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталы (бұдан әрі – тізілім веб-порталы) – Интернет желісінде www.e-qazyna.kz мекенжайы бойынша орналастырылған, Тізілімге бірыңғай кіру нүктесін ұсынатын интернет-ресурс;
6) мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі – мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы.

Глава 2. Порядок формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
3. Включение кандидатов в Реестр по итогам конкурса осуществляется субъектом управления государственным имуществом по решению Комиссии в соответствии с Правилами и критериями отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 87 "О некоторых вопросах юридических лиц со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов Республики Казахстан за № 36761).
4. Субъект управления государственным имуществом формирует и ведет Реестр в электронном виде на веб-портале реестра.
5. Включение кандидата в Реестр осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения Комиссией о включении кандидата в Реестр.
6. В Реестр вносятся сведения, указанные в анкетах, в форме, позволяющей осуществлять поиск кандидатов в Реестре по критериям, определяемым лицами, заинтересованными в подборе кандидатур для избрания в состав совета директоров (наблюдательного совета) конкретной компании.
7. Лица, включенные в Реестр, рассматриваются в качестве кандидатов для избрания в состав совета директоров (наблюдательного совета) в срок не более 5 (пяти) лет с момента включения в Реестр.
8. Субъект управления государственным имуществом обеспечивает актуализацию Реестра на веб-портале реестра по мере необходимости.
Приложение 3 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
– Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 87
Типовые правила определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда

2-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі
3. Конкурс қорытындылары бойынша кандидаттарды Тізілімге енгізуді "Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 87 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36761 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарына сәйкес Комиссияның шешімі бойынша мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі тізілімнің веб-порталында Тізілімді электрондық түрде қалыптастырады және жүргізеді.
5. Кандидатты Тізілімге енгізу Комиссия кандидатты Тізілімге енгізу туралы шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
6. Тізілімге нақты компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына сайлау үшін кандидатураларды іріктеуге мүдделі адамдар айқындайтын өлшемшарттар бойынша Тізілімде кандидаттарды іздестіруді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін нысанда сауалнамаларда көрсетілген мәліметтер енгізіледі.
7. Тізілімге енгізілген адамдар Тізілімге енгізілген сәттен бастап 5 (бес) жылдан аспайтын мерзімде директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына сайлау үшін кандидаттар ретінде қаралады.
8. Мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі қажеттілігіне қарай тізілімнің веб-порталында Тізілімнің өзектілендірілуін қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 87 бұйрығына
3-қосымша
Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындаудың үлгілік қағидалары

Сноска. Типовые правила в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 26.02.2026 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 4-10) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и определяют общий порядок определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) орган управления – уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью).
2) компания – юридическое лицо, со стопроцентным участием государства;
3. Членам совета директоров (наблюдательного совета), являющимся государственными служащими, вознаграждение не выплачивается.
Глава 2. Порядок определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
4. Уровень годового вознаграждения определяется согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пересматривается раз в 3 (три) года.
5. Уровень каждой компании определяется органом управления в соответствии с факторной шкалой по определению уровня компании согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. В качестве факторов, определяющих уровень компании, применяются средние значения показателей балансовой стоимости активов и общих доходов компании за последние 3 (три) года на основе данных утвержденной финансовой отчетности компании.
7. Для реорганизованных или вновь созданных компаний за основу берутся плановые значения показателей.

Ескерту. Үлгілік қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 26.02.2026 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындаудың үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-10) тармақшасына сәйкес әзірленді және Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындаудың жалпы тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) басқару органы – акционерлік қоғамның (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің) акцияларының мемлекеттік пакетіне (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) иелік ету және пайдалану құқығын жүзеге асыратын тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган.
2) компания – мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
3. Директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мемлекеттік қызметшілер болып табылатын мүшелеріне сыйақы төленбейді.
2-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындау тәртібі
4. Жылдық сыйақы деңгейі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес айқындалады және 3 (үш) жылда бір рет қайта қаралады.
5. Әрбір компанияның деңгейін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сай компания деңгейін айқындау жөніндегі факторлық шәкілге сәйкес басқару органы айқындайды.
6. Компанияның деңгейін айқындайтын факторлар ретінде компанияның бекітілген қаржылық есептілігінің деректері негізінде компанияның соңғы 3 (үш) жылдағы активтерінің баланстық құны және жалпы кірісі көрсеткіштерінің орташа мәндері қолданылады.
7. Қайта ұйымдастырылған немесе жаңадан құрылған компаниялар үшін көрсеткіштердің жоспарлы мәндері негізге алынады.

8. За председательство и членство в комитетах при совете директоров (наблюдательном совете) выплачивается дополнительное фиксированное вознаграждение.
За председательство в комитете выплачивается дополнительное вознаграждение в размере не более 10 (десяти) процентов от установленного годового вознаграждения.
За членство в комитете выплачивается вознаграждение за участие в каждом заседании комитета с учетом вознаграждения членов совета директоров (наблюдательного совета). Предельный размер вознаграждения за участие в каждом заседании комитета устанавливается до 100 (ста) месячных расчетных показателей.
9. Сумма годового вознаграждения членов совета директоров (наблюдательного совета) устанавливается решением общего собрания акционеров (единственного акционера) или общим собранием участников (единственного участника) с учетом норм, установленных пунктами 4 - 6 настоящих Правил.
Размер сумм годового вознаграждения членов совета директоров (наблюдательного совета) может устанавливаться ниже значений, установленных пунктами 4 - 6 настоящих Правил исходя из фактических и плановых показателей финансово-хозяйственной деятельности компаний.
В решении общего собрания акционеров (единственного акционера) или общим собранием участников (единственного участника) указывается причина о снижении размера вознаграждения либо об его невыплате.
10. Сумма годового вознаграждения членов совета директоров национальных управляющих холдингов устанавливается решением общего собрания акционеров (единственного акционера) самостоятельно без применения норм, установленных пунктами 4 - 6 настоящих Правил.
10-1. Сумма годового вознаграждения членов совета директоров Международного финансового центра "Астана" осуществляется в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана".
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 10-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 09.04.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В случае участия членов совета директоров в менее чем в половине проведенных очных и заочных заседаниях комитета совета директоров (наблюдательного совета) за отчетный период вознаграждение уменьшается на 50 % (пятьдесят процентов) за исключением случаев болезни, отпуска и командировки.

8. Директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) жанындағы комитеттерге төрағалық еткені және мүшелік еткені үшін қосымша тіркелген сыйақы төленеді.
Комитетке төрағалық еткені үшін белгіленген жылдық сыйақының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде қосымша сыйақы төленеді.
Комитетке мүшелік еткені үшін директорлар кеңесі (байқау кеңесі) мүшелерінің сыйақысы ескеріле отырып, комитеттің әрбір отырысына қатысқаны үшін сыйақы төленеді. Комитеттің әрбір отырысына қатысқаны үшін сыйақының шекті мөлшері 100 (жүз) айлық есептік көрсеткішке дейін белгіленеді.
9. Директорлар кеңесі (байқау кеңесі) мүшелерінің жылдық сыйақы сомасы осы Қағидалардың 4 - 6-тармақтарында белгіленген нормалар ескеріле отырып, акционерлердің (жалғыз акционердің) жалпы жиналысының немесе қатысушылардың (жалғыз қатысушының) жалпы жиналысының шешімімен белгіленеді.
Директорлар кеңесі (байқау кеңесі) мүшелерінің жылдық сыйақы сомаларының мөлшері компаниялардың қаржы-шаруашылық қызметінің нақты және жоспарлы көрсеткіштері негізге алына отырып, осы Қағидалардың 4 - 6-тармақтарында белгіленген мәндерден төмен белгіленуі мүмкін.
Акционерлердің (жалғыз акционердің) жалпы жиналысының немесе қатысушылардың (жалғыз қатысушының) жалпы жиналысының шешімінде сыйақы мөлшерінің төмендеуі не оның төленбеуі туралы себеп көрсетіледі.
10. Ұлттық басқарушы холдингтердің директорлар кеңесі мүшелерінің жылдық сыйақы сомасы осы Қағидалардың 4 - 6-тармақтарында белгіленген нормалар қолданылмай, акционерлердің (жалғыз акционердің) жалпы жиналысының шешімімен дербес белгіленеді.
10-1. "Астана" халықаралық қаржы орталығының директорлар кеңесі мүшелерінің жылдық сыйақы сомасы "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тарау 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 09.04.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Директорлар кеңесі (байқау кеңестерінің) мүшелерінің сыйақы мөлшері сырқаттанған жағдайларды қоспағанда, директорлар кеңесі (байқау кеңесі) мүшесі қатысқан отырыстар санының көрсетілген кезеңде өткізілген отырыстардың жалпы санына қатынасы негізге алына отырып, есепті кезең ішінде олардың директорлар кеңесі (байқау кеңесі) комитетінің күндізгі және сырттай отырыстарына қатысу үлесіне барабар айқындалады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 05.08.2026 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. Членам совета директоров (наблюдательного совета) возмещаются расходы, связанные с выездом на заседания совета директоров (наблюдательного совета), а также на встречи и мероприятия в рамках осуществляемой деятельности, инициированные акционером с одобрения председателя совета директоров (наблюдательного совета) либо лица, исполняющего его обязанности, проводимые вне места постоянного жительства члена совета директоров (наблюдательного совета).

12. Директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшелеріне директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) отырыстарына, сондай-ақ директорлар кеңесі (байқау кеңесі) төрағасының не оның міндетін атқарушы адамның мақұлдауымен акционер бастама жасаған, директорлар кеңесі (байқау кеңесі) мүшесінің тұрақты тұрғылықты жерінен тыс жерде өткізілетін кездесулер мен іс-шараларға шығуына байланысты шығыстары өтеледі.

13. Возмещение расходов, указанных в пункте 12 настоящих Правил, производится компанией в пределах норм возмещения командировочных расходов компании, предусмотренных внутренними документами компании.
Приложение 1
к Типовым правилам
определения уровня
вознаграждения и возмещения
расходов членам совета
директоров (наблюдательных
советов) акционерных обществ
(товариществ с ограниченной
ответственностью)
со стопроцентным участием
государства, за исключением
Фонда национального
благосостояния и единого
накопительного пенсионного фонда
Уровень годового вознаграждения
Уровень компании
Позиция
Диапазон годового вознаграждения в коэффициентах к 1000 месячным расчетным показателям
1
Председатель совета директоров (наблюдательного совета)

13. Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген шығыстарды өтеуді компания өзінің ішкі құжаттарында көзделген компанияның іссапар шығыстарын өтеу нормалары шегінде жүргізеді.
Ұлттық әл-ауқат қорын және
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі
серіктестіктердің) директорлар
кеңесінің (байқау кеңестерінің)
мүшелеріне сыйақы төлеу және
шығыстарын өтеу деңгейін
айқындаудың үлгілік
қағидаларына 1-қосымша
Жылдық сыйақы деңгейі
Компания деңгейі
Позиция
1000 айлық есептік көрсеткішке қатысты коэффициентпен көрсетілген жылдық сыйақы диапазоны
1
Директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) төрағасы

Свыше 25 000 000
5
5
6
7
Приложение 4
к приказу Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 87
Минимальные требования к кандидатам в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, представляемым государством, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда

25 000 000-нан жоғары
5
5
6
7
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 29 тамыздағы № 87
бұйрығына 4-қосымша
Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталында мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне мемлекет ұсынатын кандидаттарға қойылатын ең төмен талаптар

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Минимальные требования к кандидатам в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, представляемым государством, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, (далее – Требования), разработаны в соответствии с подпунктом 4-11) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и определяют минимальные требования к кандидатам в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, представляемым государством, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда (далее – Компании).
1-1. Минимальные требования к кандидатам в члены совета директоров Международного финансового центра "Астана" осуществляется в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана".
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 1-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 09.04.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Требования предъявляются к:
1) уровню образования;
2) стажу работы;
3) компетенциям, необходимым для эффективного выполнения профессиональной деятельности.
Глава 2. Минимальные требования к кандидатам в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, представляемым государством, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
3. Минимальные требования к кандидату в члены совета директоров (наблюдательного совета) компании, представляемому государством:
1) высшее или послевузовское образование в области, соответствующей основной деятельности компании;
2) знание профильного законодательства, регулирующего деятельность компании, и законов Республики Казахстан "Об акционерных обществах", "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью", а также Типового кодекса корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах, за исключением Фонда национального благосостояния, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 октября 2018 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17726);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталында мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне мемлекет ұсынатын кандидаттарға қойылатын ең төмен талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-11) тармақшасына сәйкес әзірленді және Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталында мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне мемлекет ұсынатын кандидаттарға қойылатын ең төмен талаптарды айқындайды.
1-1. "Астана" халықаралық қаржы орталығының директорлар кеңесінің мүшелігіне кандидаттарға қойылатын ең төмен талаптар "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 1-тарау 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 09.04.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Талаптар:
1) білім деңгейіне;
2) жұмыс өтіліне;
3) кәсіби қызметті тиімді орындау үшін қажетті құзыреттерге қойылады.
2-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталында мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне мемлекет ұсынатын кандидаттарға қойылатын ең төмен талаптар
3. Мемлекет ұсынатын компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшелеріне кандидатқа қойылатын ең төмен талаптар:
1) компанияның негізгі қызметіне сәйкес келетін саладағы жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
2) компанияның қызметін реттейтін бейіндік заңнаманы және "Акционерлік қоғамдар туралы", "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының заңдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 5 қазандағы № 21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17726 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқарудың үлгілік кодексін білу;

3) опыт работы соответствует одному из следующих требований:
не менее 5 (пяти) лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям члена совета директоров (наблюдательного совета);
не менее 3 (трех) лет стажа работы на руководящих должностях в областях, соответствующих основной деятельности компании.
4. Не избирается в члены совета директоров (наблюдательного совета) компании лицо:
1) ранее являвшееся председателем совета директоров (наблюдательных советов), руководителем исполнительного органа, заместителем руководителя, главным бухгалтером другого юридического лица в период не более чем за один год до принятия решения о принудительной ликвидации или принудительном выкупе акций, или консервации другого юридического лица, признанного банкротом в установленном порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после даты принятия решения о принудительной ликвидации или принудительном выкупе акций, или консервации другого юридического лица, признанного банкротом в установленном порядке;
2) имеющее непогашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость;
3) совершившее коррупционное преступление;
4) Связанное помимо работы в совете директоров (наблюдательных советах), с акционерами (членами), владеющими акциями, членами Правления (исполнительного органа) в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью;
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 26.02.2026 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) жұмыс тәжірибесі мынадай талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс:
директорлар кеңесі (байқау кеңесі) мүшесінің функционалдық бағыттарына сәйкес салалардағы жұмыс өтілі 5 (бес) жылдан кем емес;
компанияның негізгі қызметіне сәйкес салалардың басшылық лауазымдарындағы жұмыс өтілі 3 (үш) жылдан кем емес.
4. Компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшелері болуға:
1) белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату немесе акцияларын мәжбүрлеп сатып алу немесе консервациялау туралы шешім қабылданғанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде басқа заңды тұлғаның директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) бұрын төрағасы, атқарушы органның басшысы, басшысының орынбасары, бас бухгалтері болған адам сайланбайды. Көрсетілген талап белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату немесе акцияларын мәжбүрлеп сатып алу немесе консервациялау туралы шешім қабылданған күннен кейін бес жыл бойы қолданылады;
2) заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар;
3) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған;
4) "Акционерлік қоғамдар туралы" Заңның 64-бабына және "Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабына сәйкес акцияларға иелік ететін акционерлермен (мүшелермен), Басқарма (атқарушы орган) мүшелерімен директорлар кеңесіндегі (байқау кеңестеріндегі) жұмыстан басқа байланысы бар адам сайланбайды;
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 26.02.2026 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.