О некоторых вопросах юридических лиц со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 87. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36761
В соответствии с подпунктами 4-8), 4-9), 4-10) и 4-11) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила и критерии отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Типовые правила определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Минимальные требования к кандидатам в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, представляемым государством, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту политики управления государственными активами Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 87 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36761 болып тіркелді
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 4-8), 4-9), 4-10) және 4-11) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындаудың үлгілік қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталында мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне мемлекет ұсынатын кандидаттарға қойылатын ең төмен талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 87
Правила
и критерии отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и критерии отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 4-8) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок и критерии отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) кандидат – физическое лицо, участвующее в конкурсе на занятие должности независимого директора (независимого члена) в составе совета директоров (наблюдательного совета) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
2) комиссия – коллегиальный орган, создаваемый уполномоченным органом по государственному имуществу, ответственный за оценку кандидатов, проведение с ними собеседований и подготовку решений для их включения в реестр независимых директоров (независимых членов) в члены совета директоров (наблюдательных советов) компании;
3) компания – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
4) реестр независимых директоров (независимых членов) в члены совета директоров (наблюдательных советов) в юридических лицах со стопроцентным участием государства (далее – Реестр) – единая информационная система уполномоченного органа по государственному имуществу, содержащая сведения о физических лицах, соответствующих квалификационным требованиям, прошедших конкурсный отбор и изъявивших желание рассматривать предложения либо быть рекомендованными для избрания в состав советов директоров (наблюдательных советов);

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 29 тамыздағы № 87
бұйрығына 1-қосымша
Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-8) тармақшасына сәйкес әзірленді және Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу тәртібі мен өлшемшарттарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) кандидат – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамның (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамында тәуелсіз директор (тәуелсіз мүше) лауазымына орналасуға арналған конкурсқа қатысатын жеке тұлға;
2) комиссия – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган құратын, кандидаттарды бағалауға, олармен әңгімелесу жүргізуге және оларды компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелігіне тәуелсіз директорлар (тәуелсіз мүшелер) тізіліміне енгізу үшін шешімдер дайындауға жауапты алқалы орган;
3) компания – мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
4) мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардағы директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелігіне тәуелсіз директорлардың (тәуелсіз мүшелердің) тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – директорлар кеңестерінің (байқау кеңестерінің) құрамына біліктілік талаптарына сәйкес келетін, конкурстық іріктеуден өткен және ұсыныстарды қарауға не сайлау үшін ұсынылуға ниет білдірген жеке тұлғалар туралы мәліметтерді қамтитын мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның бірыңғай ақпараттық жүйесі;

5) уполномоченный орган по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления (далее – уполномоченный орган соответствующей отрасли) – центральный исполнительный орган или ведомство центрального исполнительного органа, определенное Правительством Республики Казахстан, осуществляющие руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления и обладающие правами в отношении республиканского имущества на условиях, предусмотренных Законом;
6) уполномоченный орган по государственному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области стратегического и экономического планирования, выработки и формирования бюджетной политики, а также по формированию и реализации государственной политики в сфере регионального развития;
7) уполномоченный орган по управлению государственным имуществом (далее – уполномоченный орган по государственному имуществу) – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в сфере управления республиканским имуществом, реализации прав государства на республиканское имущество, приватизации и государственного мониторинга собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение, и стратегических объектов, за исключением имущества, закрепленного за Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Глава 2. Порядок отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
3. Лица, желающие принять участие в конкурсе, предоставляют на бумажном носителе и (или) в электронно-цифровой форме в компанию следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) заполненную анкету с фото по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) копию документа, удостоверяющего личность;
4) нотариально заверенные копии документов об образовании;
5) справка об отсутствии/наличии судимости;
6) справка об отсутствии/наличии совершения коррупционного преступления.
4. Компания направляет документы, предусмотренные пунктом 3 настоящих Правил, и заявку в свободной форме о потребности на привлечение кандидатов в члены совета директоров (наблюдательного совета) в уполномоченный орган соответствующей отрасли за 6 (шесть) месяцев до даты окончания установленного решением единственного акционера (участника) срока полномочий действующих членов совета директоров (наблюдательного совета).
Уполномоченный орган соответствующей отрасли осуществляет сбор и анализ данных и формирует на предстоящий год общую консолидированную потребность в членах совета директоров (наблюдательных советах) в разрезе отраслевой специфики по знаниям, опыту, навыкам, а также по срокам изменения состава советов директоров (наблюдательных советов), и передает консолидированную в разрезе компаний информацию в уполномоченный орган по государственному имуществу, который согласно выявленной потребности планирует проведение конкурса.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления заявки и соответствующих документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил, в случае соответствия направляет их в уполномоченный орган по государственному имуществу для организации планового конкурса.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли в случае несоответствия представленных документов пункту 3 настоящих Правил в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления пакета документов возвращает их компании.

5) мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – тиісті саланың уәкілетті органы) – мемлекеттік басқарудың тиісті саласын (аясын) басқаруды жүзеге асыратын және Заңда көзделген шарттарда республикалық мүлікке қатысты құқықтарды иеленетін, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған орталық атқарушы орган немесе орталық атқарушы органның ведомствосы;
6) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган – стратегиялық және экономикалық жоспарлау, бюджет саясатын әзірлеу және қалыптастыру, сондай-ақ өңірлік даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға бекітіліп берілген мүлікті қоспағанда, өз құзыреті шегінде республикалық мүлікті басқару, мемлекеттің республикалық мүлікке құқықтарын іске асыру, экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларында меншікті және стратегиялық объектілерді жекешелендіру мен мемлекеттік мониторинг жүргізу саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу тәртібі
3. Конкурсқа қатысуға ниет білдірген адамдар компанияға қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық-цифрлық нысанда мынадай құжаттарды береді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фотосуреті бар толтырылған сауалнама;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) білімі туралы құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелері;
5) соттылығының болмауы/болуы туралы анықтама;
6) сыбайлас жемқорлық қылмысын жасауының болмауы/болуы туралы анықтама.
4. Компания жалғыз акционердің (қатысушының) шешімімен белгіленген жұмыс істеп тұрған директорлар кеңесі (байқау кеңесі) мүшелерінің өкілеттіктері аяқталатын күнге дейін 6 (алты) ай бұрын осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құжаттарды және директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшелеріне кандидаттарды тартуға қажеттілік туралы еркін нысандағы өтінімді тиісті саланың уәкілетті органына жібереді.
Тиісті саланың уәкілетті органы деректерді жинауды және талдауды жүзеге асырады және алдағы жылға директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне білімі, тәжірибесі, дағдылары бойынша, сондай-ақ директорлар кеңестерінің (байқау кеңестерінің) құрамын өзгерту мерзімдері бойынша салалық ерекшелік бөлінісінде жалпы шоғырландырылған қажеттілікті қалыптастырады және компаниялар бөлінісінде шоғырландырылған ақпаратты мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға береді, ол анықталған қажеттілікке сәйкес конкурс өткізуді жоспарлайды.
Тиісті саланың уәкілетті органы өтінім мен осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген тиісті құжаттар келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде олар сәйкес келген жағдайда, оларды жоспарлы конкурс ұйымдастыру үшін мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Тиісті саланың уәкілетті органы ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес келмеген жағдайда, құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оларды компанияға қайтарады.

5. Уполномоченный орган по государственному имуществу после получения информации о потребности в подборе независимых директоров (членов) в советы директоров (наблюдательные советы) организует плановый конкурс и размещает информацию о проведении планового конкурса по отбору независимых директоров (членов) совета директоров (наблюдательного совета) компаний.
Информация о проведении планового конкурса по отбору независимых директоров (членов) совета директоров (наблюдательного совета) компаний размещается на интернет-ресурсах уполномоченного органа по государственному имуществу, уполномоченного органа соответствующей отрасли и компаний.
6. Уполномоченный орган по государственному имуществу в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения информации о потребности в подборе независимых директоров (членов) в совет директоров (наблюдательные советы) от уполномоченного органа соответствующей отрасли рассматривает на соответствие кандидатов квалификационным требованиям, предусмотренные Типовым кодексом корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах, за исключением Фонда национального благосостояния, утвержденный приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 октября 2018 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17726) (далее – Типовой кодекс), или Правилами создания и упразднения наблюдательного совета, требования, предъявляемые к лицам, избираемым в состав наблюдательного совета, а также порядок конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий, утвержденные уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с пунктом 3 статьи 182-1 Закона.
7. По итогам рассмотрения на соответствие кандидатов квалификационным требованиям, предусмотренные Типовым кодексом или Правилами создания и упразднения наблюдательного совета, требования, предъявляемые к лицам, избираемым в состав наблюдательного совета, а также порядок конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий, утвержденные уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с пунктом 3 статьи 182-1 Закона, уполномоченный орган по государственному имуществу формирует список кандидатов для проведения собеседования с Комиссией.
Уполномоченный орган по государственному имуществу направляет кандидатам приглашение на заседание Комиссии с указанием даты, времени и места его проведения, а также с указанием формата проведения (онлайн с использованием электронных средств связи и/или в очном порядке). Заседание Комиссии проводится в сроки не позднее 30 (тридцати) рабочих дней со дня завершения приема документов по конкурсу.

5. Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган директорлар кеңестеріне (байқау кеңестеріне) тәуелсіз директорларды (мүшелерді) іріктеуге қажеттілік туралы ақпаратты алғаннан кейін жоспарлы конкурс ұйымдастырады және компаниялардың директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) тәуелсіз директорларын (мүшелерін) іріктеу жөніндегі жоспарлы конкурс өткізу туралы ақпаратты орналастырады.
Компаниялардың директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) тәуелсіз директорларын (мүшелерін) іріктеу жөніндегі жоспарлы конкурс өткізу туралы ақпарат мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның, тиісті саланың уәкілетті органының және компаниялардың интернет-ресурстарында орналастырылады.
6. Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган тиісті саланың уәкілетті органынан директорлар кеңесіне (байқау кеңестеріне) тәуелсіз директорларды (мүшелерді) іріктеуге қажеттілік туралы ақпаратты алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде кандидаттардың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 5 қазандағы № 21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17726 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқарудың үлгілік кодексінде (бұдан әрі – Үлгілік кодекс) көзделген біліктілік талаптарына немесе Заңның 182-1-бабының 3-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Байқау кеңесін құру және тарату қағидаларына, байқау кеңесінің құрамына сайланатын адамдарға қойылатын талаптарға, сондай-ақ байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібіне сәйкестігін қарайды.
7. Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган кандидаттардың Үлгілік кодексте немесе Заңның 182-1-бабының 3-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Байқау кеңесін құру және тарату қағидаларына, байқау кеңесінің құрамына сайланатын адамдарға қойылатын талаптарға, сондай-ақ байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібіне сәйкестігін қарау қорытындысы бойынша Комиссияның әңгімелесу өткізуі үшін біліктілік талаптарына сәйкес келетін кандидаттардың тізімін қалыптастырады.
Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган кандидаттарға Комиссия отырысына шақыруды оның өткізілетін күнін, уақытын және орнын көрсете отырып, сондай-ақ өткізу форматын көрсете отырып (электрондық байланыс құралдарын пайдалана отырып онлайн және/немесе күндізгі тәртіппен) жібереді. Комиссия отырысы конкурс бойынша құжаттарды қабылдау аяқталған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өткізіледі.

8. Формирование Комиссии осуществляется по решению уполномоченного органа по государственному имуществу. В состав Комиссии включаются на постоянной основе представители уполномоченного органа по государственному имуществу, уполномоченного органа по государственному планированию, уполномоченного органа соответствующей отрасли, общественных объединений, осуществляющих деятельность в сфере совершенствования системы корпоративного управления и/или иных организаций/профессиональных объединений экспертов.
9. Члены Комиссии, не являющиеся государственными служащими, представляющие общественные объединения, осуществляющие деятельность в сфере совершенствования системы корпоративного управления и/или иные организации/профессиональные объединения экспертов, привлекаются для участия в работе Комиссии и обладают признанной репутацией, стажем и опытом работы не менее 10 лет. Количество членов Комиссии составляет от 3 (трех) до 11 (одиннадцати) человек. Доля членов Комиссии, не являющихся государственными служащими, составляет не менее 50% от общего количества.
Рекомендуемая доля женщин в составах совета директоров (наблюдательных советов) составляет не менее 30%.
10. Представители уполномоченных органов соответствующей отрасли, а также председатели советов директоров (наблюдательных советов) компаний привлекаются в состав Комиссии при рассмотрении вопросов по отраслевым направлениям по решению уполномоченного органа по государственному имуществу. Председатель Комиссии избирается членами Комиссии большинством голосов от общего количества присутствующих членов Комиссии.
11. С целью беспристрастной оценки кандидатов члены Комиссии действуют независимо, ответственно и благоразумно. Не допускается оказание давления на членов Комиссии со стороны государственных и иных органов, а также должностных лиц.
Для обеспечения деятельности Комиссии назначается секретарь из числа работников уполномоченного органа по государственному имуществу, который осуществляет подготовку заседаний и оформляет принятые Комиссией решения.
12. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости. Заседания проводятся по инициативе уполномоченного органа по государственному имуществу, Председателя или не менее чем двух третьей членов Комиссии. Уведомление о созыве заседания и его повестка направляются членам Комиссии не менее, чем за 3 (три) рабочих дня до проведения заседания.
На заседании Комиссии с кандидатами проводится собеседование по методу структурированного интервью по компетенциям. Для проведения собеседования Комиссией могут дополнительно привлекаться эксперты в сфере оценки управленческих компетенций. На заседании Комиссии применяются средства аудио или видеозаписи для фиксации хода заседания Комиссии.
Заседание Комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов Комиссии и при обязательном участии Председателя Комиссии. Решение Комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него проголосовало большинство от общего числа присутствующих на заседании членов Комиссии. В случае равенства голосов, голос председательствующего является решающим.

8. Комиссияны қалыптастыру мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның шешімі бойынша жүзеге асырылады. Комиссияның құрамына мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның, тиісті саланың уәкілетті органының, корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру саласындағы қызметті жүзеге асыратын қоғамдық бірлестіктердің және/немесе сарапшылардың өзге де ұйымдарының/кәсіптік бірлестіктерінің өкілдері тұрақты негізде енгізіледі.
9. Корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру саласындағы қызметті жүзеге асыратын қоғамдық бірлестіктердің және/немесе сарапшылардың өзге де ұйымдарының/кәсіптік бірлестіктерінің атынан өкілдік ететін мемлекеттік қызметші болып табылмайтын Комиссия мүшелері Комиссия жұмысына қатысу үшін тартылады және танылған беделге, еңбек өтіліне және кемінде 10 жыл жұмыс тәжірибесіне ие болады. Комиссия мүшелерінің саны 3-тен (үштен) 11 (он бір) адамға дейін. Мемлекеттік қызметші болып табылмайтын Комиссия мүшелерінің үлесі жалпы санның кемінде 50%-ын құрайды.
Директорлар кеңесі (байқау кеңестері) құрамындағы әйелдердің ұсынылатын үлесі кемінде 30%-ды құрайды.
10. Тиісті саланың уәкілетті органдарының өкілдері, сондай-ақ компаниялардың директорлар кеңестерінің (байқау кеңестерінің) төрағалары мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның шешімі бойынша салалық бағыттар бойынша мәселелерді қарау кезінде Комиссия құрамына тартылады. Комиссия төрағасын қатысып отырған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен Комиссия мүшелері сайлайды.
11. Кандидаттарды бейтарап бағалау мақсатында Комиссия мүшелері дербес, жауапкершілікпен және ақылға қонымды әрекет етеді. Комиссия мүшелеріне мемлекеттік және өзге де органдар, сондай-ақ лауазымды адамдар тарапынан қысым көрсетуге жол берілмейді.
Комиссияның қызметін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның жұмыскерлері арасынан хатшы тағайындалады, ол отырыстарды дайындауды жүзеге асырады және Комиссия қабылдаған шешімдерді ресімдейді.
12. Комиссия отырыстары қажеттігіне қарай өткізіледі. Отырыстар мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның, Комиссия төрағасының немесе мүшелерінің кемінде үштен екісінің бастамасы бойынша өткізіледі. Отырысты шақыру туралы хабарлама және оның күн тәртібі Комиссия мүшелеріне отырыс өткізілгенге дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Комиссия отырысында кандидаттармен құзыреттері бойынша құрылымдық сұхбат әдісі бойынша әңгімелесу өткізіледі. Комиссия әңгімелесу өткізу үшін басқару құзыреттерін бағалау саласындағы сарапшыларды қосымша тарта алады. Комиссия отырысында Комиссия отырысының барысын тіркеу үшін аудио немесе бейнежазба құралдары қолданылады.
Комиссия отырысы Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда және Комиссия төрағасының міндетті қатысуы кезінде өткізіледі. Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған қатысып отырған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысы берілсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда төрағалық етуші дауыс берген дауыс шешуші деп есептеледі.

13. При решении вопросов на заседании каждый член Комиссии обладает одним голосом и голосует лично. Передача права голоса членом Комиссии иному лицу, в том числе другому члену Комиссии, не допускается.
На заседании секретарем Комиссии ведется протокол. Протокол заседания Комиссии составляется не позднее 5 (пяти) рабочих дней после проведения заседания. Протокол заседания подписывается Председателем Комиссии и секретарем Комиссии и публикуется на интернет-ресурсах уполномоченного органа по государственному имуществу, уполномоченного органа соответствующей отрасли и компаний.
Решения, принятые Комиссией, доводятся до сведения членов Комиссии в письменной форме путем направления по их запросу копии протокола заседания Комиссии в срок не позднее 3 (трех) календарных дней с даты подписания протокола заседания.
В случае несогласия с решением Комиссии любой член Комиссии готовит особое мнение, которое излагается в письменном виде и прилагается к протоколу заседания.
14. В случае если в назначенный день и время заседание Комиссии не состоялось по причине отсутствия кворума, секретарь Комиссии обеспечивает сохранность представленных документов членами Комиссии. Председатель Комиссии назначает дату и время, место проведения нового заседания.
15. Если на конкурс не поступило заявок или поданные заявки отозваны, а также в случае отсутствия кандидатов, Комиссия объявляет конкурс несостоявшимся и принимает решение о повторном проведении конкурса.
По итогам собеседования и рассмотрения результатов оценки кандидатов, Комиссия принимает решение по включению кандидатов в Реестр, публикуемый на интернет-ресурсе уполномоченного органа по государственному имуществу.
16. Уполномоченный орган соответствующей отрасли при участии председателя совета директоров (наблюдательного совета) самостоятельно осуществляет выбор и организует в установленном законодательством порядке избрание (назначение) кандидатов в советы директоров (наблюдательные советы) из числа лиц, включенных в Реестр.
17. Если по итогам планового конкурса в Реестре не были представлены кандидаты соответствующие требованиям предусмотренные пунктами 75 и 78 Типового кодекса или Правилами создания и упразднения наблюдательного совета, требования, предъявляемые к лицам, избираемым в состав наблюдательного совета, а также порядок конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий, утвержденные уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с пунктом 3 статьи 182-1 Закона, уполномоченный орган соответствующей отрасли при участии председателя совета директоров (наблюдательного совета) компании самостоятельно инициирует вопрос о подборе кандидата и предоставляет в уполномоченный орган по государственному имуществу данные кандидата для оценки его соответствия утвержденным квалификационным требованиям.

13. Отырыста мәселелерді шешу кезінде Комиссияның әрбір мүшесі бір дауысқа ие болады және жеке өзі дауыс береді. Комиссия мүшесінің дауыс беру құқығын өзге адамға, оның ішінде Комиссияның басқа мүшесіне беруіне жол берілмейді.
Отырыста Комиссия хатшысы хаттама жүргізеді. Комиссия отырысының хаттамасы отырыс өткізілгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей жасалады. Отырыс хаттамасына Комиссия төрағасы мен Комиссия хатшысы қол қояды және мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның, тиісті саланың уәкілетті органының және компаниялардың интернет-ресурстарында жарияланады.
Комиссия қабылдаған шешімдер Комиссия мүшелерінің назарына олардың сұрау салуы бойынша Комиссия отырысы хаттамасының көшірмесін отырыс хаттамасына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күннен кешіктірілмейтін мерзімде жіберу арқылы жазбаша нысанда жеткізіледі.
Комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда Комиссияның кез келген мүшесі ерекше пікір дайындайды, ол жазбаша түрде жазылуға және отырыстың хаттамасына қоса берілуге тиіс.
14. Егер белгіленген күні және уақытта Комиссия отырысы кворумның болмауы себебінен өтпеген жағдайда, Комиссия хатшысы Комиссия мүшелерінің ұсынған құжаттарының сақталуын қамтамасыз етеді. Комиссия төрағасы жаңа отырыстың өткізілетін күні мен уақытын, орнын белгілейді.
15. Егер конкурсқа өтінімдер түспесе немесе берілген өтінімдер кері қайтарылып алынса, сондай-ақ кандидаттар болмаған жағдайда, Комиссия конкурсты өткізілмеді деп жариялайды және конкурсты қайта өткізу туралы шешім қабылдайды.
Комиссия әңгімелесу және кандидаттарды бағалау нәтижелерін қарау қорытындылары бойынша кандидаттарды мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланатын Тізілімге енгізу жөнінде шешім қабылдайды.
16. Тиісті саланың уәкілетті органы директорлар кеңесі (байқау кеңесі) төрағасының қатысуымен Тізілімге енгізілген адамдар арасынан директорлар кеңесіне (байқау кеңестеріне) кандидаттарды таңдауды дербес жүзеге асырады және заңнамада белгіленген тәртіппен сайлауды (тағайындауды) ұйымдастырады.
17. Егер жоспарлы конкурстың қорытындысы бойынша Тізілімде Үлгілік кодекстің 75 және 78-тармақтарында немесе Заңның 182-1-бабының 3-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Байқау кеңесін құру және тарату қағидаларында, байқау кеңесінің құрамына сайланатын адамдарға қойылатын талаптарда, сондай-ақ байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібінде көзделген талаптарға сәйкес келетін кандидаттар ұсынылмаған болса, тиісті саланың уәкілетті органы компанияның директорлар кеңесі (байқау кеңесі) төрағасының қатысуымен кандидатты іріктеу туралы мәселеге дербес бастамашылық жасайды және кандидаттың бекітілген біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалау үшін оның деректерін мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға береді.

18. Уполномоченный орган по государственному имуществу в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после получения данных кандидата проводит проверку соответствия кандидата утвержденным квалификационным требованиям предусмотренные в соответствии с пунктом 75 Типового кодекса или Правилами создания и упразднения наблюдательного совета, требования, предъявляемые к лицам, избираемым в состав наблюдательного совета, а также порядок конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий, утвержденные уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с пунктом 3 статьи 182-1 Закона, и предоставляет соответствующее заключение.
19. В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения положительного заключения уполномоченного органа по государственному имуществу председатель совета директоров (наблюдательного совета) компании организует заседание совета директоров (наблюдательного совета) компании с целью проведения собеседования с кандидатом, прошедшим предварительную оценку уполномоченного органа по государственному имуществу. На заседание приглашаются представители уполномоченного органа по государственному имуществу и уполномоченного органа соответствующей отрасли. На заседании с кандидатом проводится собеседование для определения его соответствия предъявляемым требованиям к функциональным и иным компетенциям для занятия должности члена совета директоров (наблюдательного совета) компании.
По итогам собеседования принимается решение по предоставлению рекомендации кандидата для избрания в совет директоров (наблюдательный совет) компании в установленном порядке, а также для включения в Реестр.
Глава 3. Критерии отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
20. Отбор независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, осуществляется на основании следующих критериев:
1) наличие высшего или послевузовского образования в области, соответствующей основной деятельности компании;
2) знание профильного законодательства, регулирующего деятельность компании и законов Республики Казахстан "Об акционерных обществах", "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью", а также Типового кодекса корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах, за исключением Фонда национального благосостояния, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 октября 2018 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17726);

18. Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган кандидаттың деректерін алғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде кандидаттың Үлгілік кодекстің 75-тармағына немесе Заңның 182-1-бабының 3-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Байқау кеңесін құру және тарату қағидаларына, байқау кеңесінің құрамына сайланатын адамдарға қойылатын талаптарға, сондай-ақ байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібіне сәйкес көзделген бекітілген біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізеді және тиісті қорытынды береді.
19. Компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) төрағасы мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның оң қорытындысын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның алдын ала бағалауынан өткен кандидатпен әңгімелесу өткізу мақсатында компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) отырысын ұйымдастырады. Отырысқа мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның және тиісті саланың уәкілетті органының өкілдері шақырылады. Отырыста кандидатпен компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшесі лауазымына орналасу үшін оның функционалдық және өзге де құзыреттерге қойылатын талаптарға сәйкестігін айқындау үшін әңгімелесу өткізіледі.
Әңгімелесу қорытындысы бойынша компанияның директорлар кеңесіне (байқау кеңесіне) белгіленген тәртіппен сайлау үшін, сондай-ақ Тізілімге енгізу үшін кандидатты ұсыну жөнінде шешім қабылданады.
3-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу өлшемшарттары
20. Ұлттық әл-ауқат қоры мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу мынадай өлшемшарттардың негізінде жүзеге асырылады:
1) компанияның негізгі қызметіне сәйкес келетін саладағы жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
2) компанияның қызметін реттейтін бейіндік заңнаманы және "Акционерлік қоғамдар туралы", "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының заңдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 5 қазандағы № 21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17726 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқарудың үлгілік кодексін білу;

3) наличие опыта работы соответствует одному из следующих требований:
не менее 5 (пяти) лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям члена совета директоров (наблюдательного совета);
не менее 3 (трех) лет стажа работы на руководящих должностях в областях, соответствующих основной деятельности компании.
Приложение 1
к Правилам и критериям отбора
независимых директоров
(независимых членов)
в состав совета директоров
(наблюдательный совет)
акционерных обществ
(товариществ с ограниченной
ответственностью) со
стопроцентным участием
государства в уставном
капитале, за исключением
Фонда национального
благосостояния и единого
накопительного пенсионного
фонда
Форма
Заявление
Прошу допустить меня к участию в конкурсе на занятие должности независимого
директора (независимого члена):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Выражаю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных.
Отвечаю за подлинность представленных документов.
___________ _____________________________________________________________
(подпись)                        (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _______________ 20__ г.
Приложение 2
к Правилам и критериям отбора
независимых директоров
(независимых членов)
в состав совета директоров
(наблюдательный совет)
акционерных обществ
(товариществ с ограниченной
ответственностью) со
стопроцентным участием
государства в уставном
капитале, за исключением
Фонда
национального благосостояния и
единого накопительного
пенсионного фонда
Форма
Фото
кандидата 3х4
Анкета (заполняется собственноручно)
Фамилия_____________________________________________________________
Имя_________________________________________________________________
Отчество (при его наличии)____________________________________
Если изменяли фамилию, имя, отчество, то укажите причину и когда_________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Гражданство_________________________________________________________
Если изменяли гражданство, то укажите,
когда_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
ИИН________________________________________________________________
Были ли Вы судимы, когда и за
что_________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Учеба или работа за границей
Страна
пребывания__________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Время
пребывания__________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Место работы или учебы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Лишались ли Вы права занимать определенную должность или заниматься
определенной деятельностью в соответствии с вступившим в законную силу
приговором суда, когда и за что
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Лишались ли Вы права занимать должности в государственных органах в течение
определенного срока, когда и за
что_________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Лишались ли Вы права занимать должности в финансовых организациях в течение
определенного срока, когда и за
что_________________________________________________________________
____________________________________________________________________
"_____"______20___года_______________
(подпись)
Приложение 2
к приказу Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан

3) жұмыс тәжірибесі мынадай талаптардың біріне сәйкес келеді:
директорлар кеңесі (байқау кеңесі) мүшесінің функционалдық бағыттарына сәйкес салалардағы жұмыс өтілі 5 (бес) жылдан кем емес;
компанияның негізгі қызметіне сәйкес салалардың басшылық лауазымдарындағы жұмыс өтілі 3 (үш) жылдан кем емес.
Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай
жинақтаушы зейнетақы қорын
қоспағанда, жарғылық капиталына
мемлекет жүз пайыз қатысатын
акционерлік қоғамдардың
(жауапкершілігі шектеулі
серіктестіктердің) директорлар
кеңесінің (байқау кеңесінің)
құрамына тәуелсіз директорларды
(тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары
мен өлшемшарттарына
1-қосымша
Нысан
Өтініш
Мені тәуелсіз директор (тәуелсіз мүше) лауазымына орналасуға арналған
конкурсқа қатысуға жіберуіңізді сұраймын:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісімімді білдіремін.
Ұсынылған құжаттардың төлнұсқалығына жауап беремін.
___________ ____________________________________________________
(қолы)             (Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20__ ж. "____" _______________
Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай
жинақтаушы зейнетақы қорын
қоспағанда, жарғылық капиталына
мемлекет жүз пайыз қатысатын
акционерлік қоғамдардың
(жауапкершілігі шектеулі
серіктестіктердің) директорлар
кеңесінің (байқау кеңесінің)
құрамына тәуелсіз директорларды
(тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары
мен өлшемшарттарына
2-қосымша
Нысан
Кандидаттың
3х4 суреті
Сауалнама
(өз қолымен толтырылады)
Тегі___________________________________________________________
Аты_______________________________________________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)____________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты өзгертілген болса, себебін және қашан өзгертілгенін
көрсетіңіз ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
Азаматтығы_________________________________________________________
Егер азаматтық өзгертілсе, қашан өзгертілгенін
көрсетіңіз____________________________________________________________
___________________________________________________________________
ЖСН________________________________________________________________
Сотталдыңыз ба, қашан және не
үшін ________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Шетелде оқу не жұмыс істеу
Барған елі__________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Болу уақыты_________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жұмыс немесе оқу орны_______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сіз соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес тиісті лауазымға орналасу немесе
тиісті қызметпен айналысу құқығынан айырылдыңыз ба, қашан және не
үшін________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сіз белгілі бір мерзім ішінде мемлекеттік органдарда лауазымды атқару
құқығынан айырылдыңыз ба, қашан және не
үшін________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сіз белгілі бір мерзім ішінде қаржы ұйымдарында лауазымды атқару құқығынан
айырылдыңыз ба, қашан және не үшін
________________________________________________________________
____________________________________________________________________
20___ жылғы "_____" ______
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі

от 29 августа 2025 года № 87
Правила
формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 4-9) статьи 13 Республики Казахстан "О государственном имуществе" и определяют общий порядок формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) кандидат – физическое лицо, участвующее в конкурсе на занятие должности независимого директора (независимого члена) в составе совета директоров (наблюдательного совета) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства;
2) комиссия – коллегиальный орган, создаваемый уполномоченным органом по государственному имуществу, ответственный за оценку кандидатов, проведение с ними собеседований и подготовку решений для их включения в реестр независимых директоров (независимых членов) в члены совета директоров (наблюдательных советов) компании;
3) компания – юридическое лицо со стопроцентным участием государства;
4) реестр независимых директоров (независимых членов) в члены совета директоров (наблюдательных советов) в юридических лицах со стопроцентным участием государства (далее – Реестр) – единая информационная система уполномоченного органа по государственному имуществу, содержащая сведения о физических лицах, соответствующих квалификационным требованиям, прошедших конкурсный отбор и изъявивших желание рассматривать предложения либо быть рекомендованными для избрания в состав советов директоров (наблюдательных советов).
5) уполномоченный орган по управлению государственным имуществом (далее – уполномоченный орган по государственному имуществу) – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в сфере управления республиканским имуществом, реализации прав государства на республиканское имущество, приватизации и государственного мониторинга собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение, и стратегических объектов, за исключением имущества, закрепленного за Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.

2025 жылғы 29 тамыздағы № 87
бұйрығына 2-қосымша
Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-9) тармақшасына сәйкес әзірленді және Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру мен жүргізудің жалпы тәртібін айқындайды.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) кандидат – мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамның (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамында тәуелсіз директор (тәуелсіз мүше) лауазымына орналасуға арналған конкурсқа қатысатын жеке тұлға;
2) комиссия – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган құратын, кандидаттарды бағалауға, олармен әңгімелесу жүргізуге және оларды компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелігіне тәуелсіз директорлар (тәуелсіз мүшелер) тізіліміне енгізу үшін шешімдер дайындауға жауапты алқалы орган;
3) компания – мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
4) мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардағы директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелігіне тәуелсіз директорлардың (тәуелсіз мүшелердің) тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – директорлар кеңестерінің (байқау кеңестерінің) құрамына біліктілік талаптарына сәйкес келетін, конкурстық іріктеуден өткен және ұсыныстарды қарауға не сайлау үшін ұсынылуға ниет білдірген жеке тұлғалар туралы мәліметтерді қамтитын мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның бірыңғай ақпараттық жүйесі;
5) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға бекітіліп берілген мүлікті қоспағанда, өз құзыреті шегінде республикалық мүлікті басқару, мемлекеттің республикалық мүлікке құқықтарын іске асыру, экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларында меншікті және стратегиялық объектілерді жекешелендіру мен мемлекеттік мониторинг жүргізу саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.

Глава 2. Порядок формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
3. Включение кандидатов в Реестр по итогам планового конкурса производится по решению Комиссии в соответствии с подпунктом 4-8) статьи 13 Закона.
4. В Реестр также включаются лица, избранные в состав советов директоров (наблюдательных советов) в качестве независимых директоров в результате внеплановых конкурсов.
5. Уполномоченный орган по государственному имуществу оформляет список кандидатов, включенных в Реестр.
6. Запись о новом кандидате заносится в Реестр в течение 5 (пять) рабочих дней с даты принятия решения Комиссией о включении кандидата в Реестр либо избрания независимых директоров в члены совета директоров (наблюдательные советы).
7. В Реестр вносятся сведения, указанные в анкетах, в форме, позволяющей осуществлять поиск членов реестра по критериям, определяемым лицами, заинтересованными в подборе кандидатур для избрания в состав совета директоров (наблюдательного совета) конкретной компании.
8. Лица, включенные в Реестр, рассматриваются в качестве кандидатов для избрания в состав совета директоров (наблюдательного совета) в срок не более 5 (пять) лет с момента включения в Реестр и обладают преимущественным правом.
9. Уполномоченный орган по государственному имуществу ведет Реестр, обеспечивает его мониторинг и актуализацию на постоянной основе, а также публикует на своем интернет-ресурсе.
Приложение 3
к приказу Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 87
Типовые правила определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 4-10) статьи 13 Республики Казахстан "О государственном имуществе" и определяют общий порядок определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда.

2-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі
3. Жоспарлы конкурс қорытындылары бойынша кандидаттарды Тізілімге енгізу Заңның 13-бабының 4-8) тармақшасына сәйкес Комиссияның шешімі бойынша жүргізіледі.
4. Тізілімге жоспардан тыс конкурстардың нәтижесінде тәуелсіз директорлар ретінде директорлар кеңестерінің (байқау кеңестерінің) құрамына сайланған адамдар да енгізіледі.
5. Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган Тізілімге енгізілген кандидаттардың тізімін ресімдейді.
6. Комиссия кандидатты Тізілімге қосу не тәуелсіз директорларды директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелігіне сайлау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Тізілімге жаңа кандидат туралы жазба жасалады.
7. Тізілімге нақты компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына сайлау үшін кандидатураларды іріктеуге мүдделі адамдар айқындайтын өлшемшарттар бойынша тізілім мүшелерін іздестіруді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін нысанда сауалнамаларда көрсетілген мәліметтер енгізіледі.
8. Тізілімге енгізілген адамдар Тізілімге енгізілген сәттен бастап 5 (бес) жылдан аспайтын мерзімде директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына сайлау үшін кандидаттар ретінде қаралады және басым құқыққа ие болады.
9. Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган Тізілімді жүргізеді, оның мониторингі мен өзектілендірілуін тұрақты негізде қамтамасыз етеді, сондай-ақ өзінің интернет-ресурсында жариялайды.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 29 тамыздағы № 87
бұйрығына 3-қосымша
Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындаудың үлгілік қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындаудың үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-10) тармақшасына сәйкес әзірленді және Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындаудың жалпы тәртібін айқындайды.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) компания – юридическое лицо, со стопроцентным участием государства;
2) уполномоченный орган по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления (далее – уполномоченный орган соответствующей отрасли) – центральный исполнительный орган или ведомство центрального исполнительного органа, определенное Правительством Республики Казахстан, осуществляющее руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления и обладающее правами в отношении республиканского имущества на условиях, предусмотренных Законом и иными законами Республики Казахстан;
3) уполномоченный орган по управлению государственным имуществом (далее – уполномоченный орган по государственному имуществу) – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в сфере управления республиканским имуществом, реализации прав государства на республиканское имущество, приватизации и государственного мониторинга собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение, и стратегических объектов, за исключением имущества, закрепленного за Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
3. Членам совета директоров и наблюдательного совета, являющимися государственными служащими, вознаграждение не выплачивается.
Глава 2. Порядок определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
4. Схема фиксированного годового вознаграждения членам совета директоров (наблюдательного совета) определяется единственным акционером/участником в начале отчетного периода на трехлетний период.
5. Уровень фиксированного годового вознаграждения пересматривается раз 3 (три) года, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Уровень каждой компании определяется уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью в соответствии с факторной шкалой по определению уровня компании согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. В качестве факторов, определяющих уровень компании, применяется средние значения показателей балансовой стоимости активов и общих доходов компании за последние 3 (три) года на основе данных утвержденной финансовой отчетности компании.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) компания – мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
2) мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – тиісті саланың уәкілетті органы) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын және Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген шарттарда республикалық мүлікке қатысты құқықтарға ие орталық атқарушы орган немесе орталық атқарушы органның ведомствосы;
3) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға бекітіліп берілген мүлікті қоспағанда, өз құзыреті шегінде республикалық мүлікті басқару, мемлекеттің республикалық мүлікке құқықтарын іске асыру, экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларында меншікті және стратегиялық объектілерді жекешелендіру мен мемлекеттік мониторинг жүргізу саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Директорлар кеңесі мен байқау кеңесінің мемлекеттік қызметшілер болып табылатын мүшелеріне сыйақы төленбейді.
2-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындау тәртібі
4. Директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшелеріне тіркелген жылдық сыйақы схемасын жалғыз акционер/қатысушы есепті кезеңнің басында үш жылдық кезеңге белгілейді.
5. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тіркелген жылдық сыйақы деңгейі 3 (үш) жылда бір рет қайта қаралады.
6. Әрбір компанияның деңгейін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес компания деңгейін айқындау жөніндегі факторлық шәкілге сәйкес тиісті саланы басқару жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
7. Компанияның деңгейін айқындайтын факторлар ретінде компанияның бекітілген қаржылық есептілігінің деректері негізінде компанияның соңғы 3 (үш) жылдағы активтерінің баланстық құны мен жалпы кірісі көрсеткіштерінің орташа мәндері қолданылады.

8. Для реорганизованных компаний или вновь созданных за основу берутся плановые значения показателей.
9. За председательство и членство в комитетах при совете директоров (наблюдательном совете) выплачивается дополнительное фиксированное вознаграждение.
За председательство в комитете выплачивается дополнительное вознаграждение в размере не более 10% от установленного годового вознаграждения.
За членство в комитете выплачивается вознаграждение за участие в каждом заседании комитета с учетом вознаграждения членов совета директоров. Предельный размер вознаграждения за участие в заседаниях комитета устанавливается до 100 месячных расчетных показателей.
10. Сумма годового фиксированного и дополнительного вознаграждения членов совета директоров (наблюдательного совета) устанавливается решением общего собрания акционеров (единственного акционера) или общим собранием участников (единственного участника).
11. В случае участия членов совета директоров в менее чем в половине проведенных очных и заочных заседаниях комитета совета директоров (наблюдательного совета) за отчетный период вознаграждение уменьшается на 50% (пятьдесят процентов) за исключением случаев болезни, отпуска и командировки.
12. Членам совета директоров (наблюдательного совета) возмещаются расходы, связанные с выездом на заседания совета директоров (наблюдательного совета), а также на встречи и мероприятия в рамках осуществляемой деятельности, инициированные акционером с одобрения председателя совета директоров (наблюдательного совета) либо лица, исполняющего его обязанности, проводимые вне места постоянного жительства члена совета директоров (наблюдательного совета).

8. Қайта ұйымдастырылған немесе жаңадан құрылған компаниялар үшін көрсеткіштердің жоспарлы мәндері негізге алынады.
9. Директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) жанындағы комитеттерге төрағалық еткені және мүше болғаны үшін қосымша тіркелген сыйақы төленеді.
Комитетке төрағалық еткені үшін белгіленген жылдық сыйақының 10%-нан аспайтын мөлшерде қосымша сыйақы төленеді.
Комитетке мүше болғаны үшін директорлар кеңесі мүшелерінің сыйақысы ескеріле отырып, комитеттің әрбір отырысына қатысқаны үшін сыйақы төленеді. Комитет отырыстарына қатысқаны үшін сыйақының шекті мөлшері 100 айлық есептік көрсеткішке дейін белгіленеді.
10. Директорлар кеңесі (байқау кеңесі) мүшелерінің жылдық тіркелген және қосымша сыйақысының сомасы акционерлердің (жалғыз акционердің) жалпы жиналысының немесе қатысушылардың (жалғыз қатысушының) жалпы жиналысының шешімімен белгіленеді.
11. Директорлар кеңесінің мүшелері сырқаттанған, демалыста және іссапарда болған жағдайларды қоспағанда, есепті кезеңде директорлар кеңесі комитетінің (байқау кеңесінің) өткізілген күндізгі және сырттай отырыстарының жартысынан азына қатысқан жағдайда сыйақылары 50%-ға (елу пайызға) азаяды.
12. Директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшелеріне директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) отырыстарына, сондай-ақ директорлар кеңесі (байқау кеңесі) төрағасының не оның міндетін атқарушы адамның мақұлдауымен акционер бастама жасаған, директорлар кеңесі (байқау кеңесі) мүшесінің тұрақты тұрғылықты жерінен тыс жерде өткізілетін кездесулер мен іс-шараларға шығуына байланысты шығыстары өтеледі.

13. Возмещение расходов производится компанией в пределах норм возмещения командировочных расходов компании, предусмотренных внутренними документами компании.
Приложение 1
к Типовым правилам
определения уровня
вознаграждения и возмещения
расходов членам совета
директоров (наблюдательных
советов) акционерных обществ
(товариществ с ограниченной
ответственностью) со
стопроцентным участием
государства, за исключением
Фонда
национального благосостояния
и единого накопительного
пенсионного фонда
Уровень фиксированного годового вознаграждения
Уровень компании
Позиция
Диапазон фиксированного годового вознаграждения в коэффициентах к 1000 месячным расчетным показателям
1
Председатель совета директоров (наблюдательного совета)

13. Шығыстарды өтеуді компания өзінің ішкі құжаттарында көзделген компанияның іссапар шығыстарын өтеу нормалары шегінде жүргізеді.
Ұлттық әл-ауқат қорын және
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы
қорын қоспағанда, мемлекет жүз
пайыз қатысатын акционерлік
қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі
серіктестіктердің) директорлар
кеңесінің (байқау кеңестерінің)
мүшелеріне сыйақы төлеу және
шығыстарын өтеу деңгейін
айқындаудың үлгілік
қағидалары 1-қосымша
Тіркелген жылдық сыйақы деңгейі
Компания деңгейі
Позиция
1000 айлық есептік көрсеткішке қатысты коэффициентпен көрсетілген тіркелген жылдық сыйақы диапазоны
1
Директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) төрағасы

Свыше 25 000 000
5
5
6
7
Приложение 4
к приказу Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 87
Минимальные требования к кандидатам в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, представляемым государством, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда

25 000 000-нан жоғары
5
5
6
7
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 29 тамыздағы № 87
бұйрығына 4-қосымша
Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталында мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне мемлекет ұсынатын кандидаттарға қойылатын ең төмен талаптар

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Минимальные требования к кандидатам в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, представляемым государством, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, (далее – Требования), разработаны в соответствии с подпунктом 4-11) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и определяют минимальные требования к кандидатам в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, представляемым государством, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда (далее – Компании).
2. Требования предъявляются к:
1) уровню образования;
2) стажу работы;
3) компетенциям, необходимым для эффективного выполнения профессиональной деятельности.
Глава 2. Минимальные требования к кандидатам в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, представляемым государством, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
3. Минимальные требования к кандидату в члены совета директоров (наблюдательного совета) компании, представляемому государством:
1) высшее или послевузовское образование в области, соответствующей основной деятельности компании;
2) знание профильного законодательства, регулирующего деятельность компании, и законов Республики Казахстан "Об акционерных обществах", "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью", а также Типового кодекса корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах, за исключением Фонда национального благосостояния, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 октября 2018 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17726);
3) опыт работы соответствует одному из следующих требований:
не менее 5 (пяти) лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям члена совета директоров (наблюдательного совета);
не менее 3 (трех) лет стажа работы на руководящих должностях в областях, соответствующих основной деятельности компании.
4. Не избирается в члены совета директоров (наблюдательного совета) компании лицо:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталында мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне мемлекет ұсынатын кандидаттарға қойылатын ең төмен талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-11) тармақшасына сәйкес әзірленді және Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталында мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне мемлекет ұсынатын кандидаттарға қойылатын ең төмен талаптарды айқындайды.
2. Талаптар:
1) білім деңгейіне;
2) жұмыс өтіліне;
3) кәсіби қызметті тиімді орындау үшін қажетті құзыреттерге қойылады.
2-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталында мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне мемлекет ұсынатын кандидаттарға қойылатын ең төмен талаптар
3. Мемлекет ұсынатын компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшелеріне кандидатқа қойылатын ең төмен талаптар:
1) компанияның негізгі қызметіне сәйкес келетін саладағы жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
2) компанияның қызметін реттейтін бейіндік заңнаманы және "Акционерлік қоғамдар туралы", "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының заңдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 5 қазандағы № 21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17726 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқарудың үлгілік кодексін білу;
3) жұмыс тәжірибесі мынадай талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс:
директорлар кеңесі (байқау кеңесі) мүшесінің функционалдық бағыттарына сәйкес салалардағы жұмыс өтілі 5 (бес) жылдан кем емес;
компанияның негізгі қызметіне сәйкес салалардың басшылық лауазымдарындағы жұмыс өтілі 3 (үш) жылдан кем емес.
4. Компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшелері болуға:

1) ранее являвшееся председателем совета директоров (наблюдательных советов), руководителем исполнительного органа, заместителем руководителя, главным бухгалтером другого юридического лица в период не более чем за один год до принятия решения о принудительной ликвидации или принудительном выкупе акций, или консервации другого юридического лица, признанного банкротом в установленном порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после даты принятия решения о принудительной ликвидации или принудительном выкупе акций, или консервации другого юридического лица, признанного банкротом в установленном порядке;
2) имеющее непогашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость;
3) совершившее коррупционное преступление;
4) связанное помимо работы в совете директоров (наблюдательных советах), с акционерами (членами), владеющими акциями, членами Правления (исполнительного органа) в соответствии со статьей 64 Закона "Об акционерных обществах".

1) белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату немесе акцияларын мәжбүрлеп сатып алу немесе консервациялау туралы шешім қабылданғанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде басқа заңды тұлғаның директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) бұрын төрағасы, атқарушы органның басшысы, басшысының орынбасары, бас бухгалтері болған адам сайланбайды. Көрсетілген талап белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату немесе акцияларын мәжбүрлеп сатып алу немесе консервациялау туралы шешім қабылданған күннен кейін бес жыл бойы қолданылады;
2) заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар;
3) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған;
4) "Акционерлік қоғамдар туралы" Заңның 64-бабына сәйкес акцияларға иелік ететін акционерлермен (мүшелермен), Басқарма (атқарушы орган) мүшелерімен директорлар кеңесіндегі (байқау кеңестеріндегі) жұмыстан басқа байланысы бар адам сайланбайды.