Об утверждении Правил планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июня 2025 года № 59.
В соответствии с пунктом 9 статьи 148, пунктом 9 статьи 149, пунктом 1 статьи 150, пунктом 6 статьи 152, пунктом 3 статьи 153, подпунктами 1) и 2) статьи 155 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов.
2. Департаменту развития отраслей экономики и мониторинга инвестиционных проектов Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2025 года.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
Амрин Азамат Кеменгерович
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Правила планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов

Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2025 жылғы 28 маусымдағы № 59 бұйрығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 148-бабының 9-тармағына, 149-бабының 9-тармағына, 150-бабының 1-тармағына, 152-бабының 6-тармағына, 153-бабының 3-тармағына, 155-бабының 1) және 2) тармақшаларына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Экономика салаларын дамыту және инвестициялық жобаларды мониторингтеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне және алғашқы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсына орналастыру үшін жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
Әмрин Азамат Кеменгерұлы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар жөніндегі
агенттігінің Ұлттық
статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 148, пунктом 9 статьи 149, пунктом 1 статьи 150, пунктом 6 статьи 152, пунктом 3 статьи 153, подпунктами 1) и 2) статьи 155 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок планирования и реализации государственных инвестиционных проектов (далее – ГИП), разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля ГИП, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации ГИП.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Специальный государственный фонд – контрольный счет наличности, открытый в государственном казначействе в соответствии с Кодексом, для зачисления поступлений денег и расходованием их с целью финансирования социальных, экономических проектов Республики Казахстан, а также расходов уполномоченного органа по возврату незаконно приобретенных активов в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;
2) критически важные объекты – объекты, аварийное прекращение деятельности которых может привести к возникновению чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба, а также общегосударственные инфраструктурные объекты, обеспечивающие социально-экономическое развитие центров экономического роста в долгосрочной перспективе;
3) оценка (в ходе экономической экспертизы) – выводы, характеризующие информацию, представленную в технико-экономическом либо финансово-экономическом обосновании государственного инвестиционного проекта;
4) администратор бюджетных программ (далее – АБП) – государственный орган, ответственный за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ, определяемый согласно возложенным на него законодательством Республики Казахстан функциям, полномочиям и компетенциям;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 148-бабының 9-тармағына, 149-бабының 9-тармағына, 150-бабының 1-тармағына, 152-бабының 6-тармағына, 153-бабының 3-тармағына, 155-бабының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес әзірленді және мемлекеттік инвестициялық жобаларды (бұдан әрі – МИЖ) жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, МИЖ портфелін қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған) параметрлерді түзету, МИЖ іріктеу, мониторингтеу және іске асырылуын бағалау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Арнаулы мемлекеттік қор – Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық жобаларын, сондай-ақ уәкілетті органның заңсыз алынған активтерді қайтару жөніндегі шығыстарын қаржыландыру мақсатында түсімдерді есепке жатқызу және ақшаны жұмсау үшін Кодеске сәйкес мемлекеттік қазынашылықта ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шоты;
2) аса маңызды объектілер – қызметінің авариялық тоқтатылуы жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайлардың туындауына әкеп соғуы мүмкін объектілер, сондай-ақ ұзақ мерзімді перспективада экономикалық өсу орталықтарының әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ететін жалпымемлекеттік инфрақұрылымдық объектілер;
3) бағалау (экономикалық сараптама барысында) – мемлекеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық немесе қаржылық-экономикалық негіздемесінде ұсынылған ақпаратты сипаттайтын қорытындылар;
4) бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі (бұдан әрі – ББӘ) – Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзіне жүктелген функцияларға, өкілеттіктерге және құзыреттерге сәйкес айқындалатын, бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган;

5) бюджетные инвестиции – финансирование из республиканского или местного бюджета, направленное, на реализацию бюджетных инвестиционных проектов, бюджетных инвестиций, на инвестиционные затраты автономных организаций образования, а также на участие государства в уставных капиталах субъектов квазигосударственного сектора;
6) источники финансирования по бюджетным инвестициям – средства республиканского и/или местных бюджетов, в том числе заемные средства, а также средства Специального государственного фонда, направленные на реализацию бюджетных инвестиций;
7) экономический эффект от реализации бюджетных инвестиций – показатели прямого и косвенного экономического эффекта, ожидаемые от реализации бюджетных инвестиций, отраженные в расчете показателей экономического эффекта;
8) результативность бюджетных инвестиций – наличие доказательств, подтвержденных расчетами, экономической и финансовой эффективности бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица, а также возможности достижения показателей результатов, наличие показателей эффективности и качества.
9) целесообразность бюджетных инвестиций – обоснование экономической целесообразности осуществления бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица и реализации бюджетных инвестиционных проектов, их влияния на экономику страны и соответствие проекта положениям документов Системы государственного планирования, включая планов развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора;
10) бюджетный инвестиционный проект (далее – БИП) – совокупность мероприятий, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, а также создание и развитие объектов информатизации, реализуемых за счет бюджетных средств в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер;
11) экономическое заключение по бюджетному инвестиционному проекту – заключение центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической целесообразности реализации бюджетного инвестиционного проекта, его влияния на экономику страны и соответствие документам Системы государственного планирования, подготовленное на основании заключения экономической экспертизы технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта;

5) бюджеттік инвестициялар – бюджеттік инвестициялық жобаларды, бюджеттік инвестицияларды іске асыруға, дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарына, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарына мемлекеттің қатысуына бағытталған республикалық немесе жергілікті бюджеттен бөлінген қаражат;
6) бюджеттік инвестицияларды қаржыландыру көздері – республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты, оның ішінде қарыз қаражаты, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды іске асыруға бағытталған Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты;
7) бюджеттік инвестицияларды іске асырудан түсетін экономикалық тиімділік – бюджеттік инвестицияларды іске асырудан күтілетін, экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде көрсетілген тікелей және жанама экономикалық тиімділік көрсеткіштері;
8) бюджеттік инвестициялардың нәтижелілігі - заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестициялардың экономикалық және қаржылық тиімділігі есептерімен расталған дәлелдемелердің болуы, сондай-ақ нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу мүмкіндігі, тиімділік және сапа көрсеткіштерінің болуы;
9) бюджеттік инвестициялардың орындылығы – заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестицияларды жүзеге асырудың және бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың экономикалық орындылығының, олардың ел экономикасына ықпалының негіздемесі және жобаның облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму және (немесе) іс-шаралар жоспарларын қоса алғанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының ережелеріне сәйкес келуі;
10) бюджеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – БИЖ) – жаңа объектілерді құруға (салуға) не жұмыс істеп тұрғандарын реконструкциялауға, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған, белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын және аяқталған сипаттағы іс-шаралар жиынтығы;
11) бюджеттік инвестициялық жоба бойынша экономикалық қорытынды – бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне экономикалық сараптаманың қорытындысы негізінде дайындалған, бюджеттік инвестициялық жобаны іске асырудың экономикалық орындылығы, оның ел экономикасына әсері және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі тұрғысынан бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның қорытындысы;

12) мониторинг бюджетных инвестиционных проектов – совокупность мероприятий по регулярному и систематическому сбору и анализу информации о ходе создания (строительства) новых, реконструкции имеющихся объектов с момента выделения бюджетных средств до момента ввода в эксплуатацию;
13) оценка реализации бюджетных инвестиционных проектов – совокупность мер по определению степени достижения целей проекта и соответствия фактически полученных результатов к запланированным с момента ввода объекта в эксплуатацию;
14) техническое задание на разработку или корректировку бюджетного инвестиционного проекта – документ, определяющий требования к технико-экономическому обоснованию бюджетного инвестиционного проекта, квалификационные требования к его потенциальному разработчику, а также регламентирующий сроки и объем работ по разработке или корректировке технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта;
15) осуществимость бюджетного инвестиционного проекта – достижимость показателей результатов проекта;
16) ресурсное и инфраструктурное обеспечение бюджетного инвестиционного проекта – показатели, характеризующие планируемый и достигнутый уровень потребности в ресурсной и инфраструктурной обеспеченности проекта;
17) экономическая экспертиза технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта – комплексная оценка информации, представленной в технико-экономическом обосновании, на предмет определения осуществимости и эффективности проекта, проводимая на основании заключения отраслевой экспертизы и других, требуемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан заключений экспертиз;
18) эффективность бюджетного инвестиционного проекта – достижимость наилучшего результата с использованием запрашиваемого объема бюджетных средств или достижение целей проекта с использованием меньшего объема бюджетных средств или получение положительного экономического эффекта от реализации проекта;
19) бюджетное кредитование – процесс, включающий процедуры принятия решения о предоставлении, использовании, обслуживании и погашении бюджетного кредита;
20) окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита – наличие доказательств, подтвержденных расчетами, возвратности бюджетного кредита и финансовой эффективности проекта;
21) диаграмма Ганта – диаграмма, используемая для иллюстрации графического отображения последовательности и продолжительности плана проекта и графика работ во времени;
22) автономные организации образования – не имеющая членства некоммерческая организация, учреждаемая Правительством Республики Казахстан, правовой статус и особый правовой режим деятельности которой определяются законодательными актами Республики Казахстан;

12) бюджеттік инвестициялық жобалардың мониторингі – бюджет қаражаты бөлінген кезден бастап пайдалануға берілген кезге дейін жаңа объектілерді құру (салу), жұмыс істеп тұрғандарын реконструкциялау барысы туралы ақпаратты жүйелі әрі тұрақты түрде жинау және талдау жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
13) бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын бағалау – жоба мақсаттарына қол жеткізу дәрежесін және объектіні пайдалануға берген кезден бастап жоспарланған кезге нақты алынған нәтижелерге сәйкестігін анықтау жөніндегі шаралар жиынтығы;
14) бюджеттік инвестициялық жобаны әзірлеуге немесе түзетуге арналған техникалық тапсырма – бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне қойылатын талаптарды, оның әлеуетті әзірлеушісіне қойылатын біліктілік талаптарын айқындайтын, сондай-ақ бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету жөніндегі жұмыстардың мерзімдері мен көлемін регламенттейтін құжат;
15) бюджеттік инвестициялық жобаның жүзеге асырылуы – жоба нәтижелері көрсеткіштерінің қолжетімділігі;
16) бюджеттік инвестициялық жобаны ресурстық және инфрақұрылымдық қамтамасыз ету – жобаның ресурстық және инфрақұрылымдық қамтамасыз етілуіне қажеттіліктің жоспарланған және қол жеткізілген деңгейін сипаттайтын көрсеткіштер;
17) бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы – салалық сараптаманың қорытындысы және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін басқа да сараптамалардың қорытындылары негізінде жүргізілетін, жобаның жүзеге асырылуын және тиімділігін айқындау тұрғысынан техникалық-экономикалық негіздемеде ұсынылған ақпаратты кешенді бағалау;
18) бюджеттік инвестициялық жобаның тиімділігі – бюджет қаражатының сұралған көлемін пайдалана отырып, ең үздік тікелей нәтижеге қол жеткізу немесе бюджет қаражатының азырақ көлемін пайдалана отырып, жобаның мақсаттарына қол жеткізу немесе жобаны іске асырудан оң экономикалық нәтиже алу;
19) бюджеттік кредиттеу – бюджеттік кредитті беру, пайдалану, қызмет көрсету және өтеу туралы шешім қабылдау рәсімдерін қамтитын процесс;
20) бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы – есептеулермен расталған дәлелдемелердің, бюджеттік кредиттің қайтарымдылығының және жобаның қаржылық тиімділігінің болуы;
21) Гант диаграммасы – уақыт шегінде жобаның жоспары мен жұмыс графигінің дәйектілігін және ұзақтығын графикалық көрсетуді бейнелеу үшін пайдаланылатын диаграмма;
22) дербес білім беру ұйымдары – құқықтық мәртебесі мен қызметінің ерекше құқықтық режимі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалатын, Қазақстан Республикасының Үкіметі құратын мүшелігі жоқ коммерциялық емес ұйым;

23) косвенные выгоды (эффекты) – количественный показатель выгод, получателями которых являются субъекты, население, поставщики товаров, работ, услуг и третьи лица, косвенно связанные с реализацией проекта и (или) его результатами;
24) косвенные затраты – количественный показатель затрат, оказывающих негативное влияние на субъекты, население, поставщиков товаров, работ, услуг и третьих лиц, косвенно связанных с реализацией проекта и (или) его результатами;
25) мониторинг бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – совокупность мероприятий по регулярному и систематическому сбору информации, учету и анализу реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, привлеченных из республиканского или местного бюджета, посредством формирования первоначального уставного капитала, приобретения пакета акций (доли участия) юридических лиц до момента окончательной реализации указанных мероприятий;
26) оценка бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – совокупность мер по определению степени достижения целей и соответствия фактически полученных результатов к запланированным, проводимых в постинвестиционный период через три года после завершения мероприятий;
27) экономическая экспертиза финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – комплексная оценка информации, предоставленной в финансово-экономическом обосновании, на предмет соответствия мероприятий критериям обоснованности и результативности, проводимая на основании заключения отраслевой экспертизы и других требуемых в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан заключений экспертиз;
28) экономическое заключение по бюджетным инвестициям посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – заключение центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической целесообразности осуществления бюджетных инвестиций, их влияния на экономику страны и соответствие документам Системы государственного планирования, подготовленное на основании заключения экономической экспертизы финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
29) цели развития юридического лица – реализация мероприятий, направленных на развитие отрасли, улучшение социально-экономического положения в отрасли, не предусматривающие покрытие текущих убытков хозяйственной деятельности и финансирование текущих расходов;

23) жанама пайдалар (әсерлер) – жобаны іске асырумен және (немесе) оның нәтижелерімен жанама байланысты субъектілер, халық, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушілер және үшінші тұлғалар алушылар болып табылатын пайданың сандық көрсеткіші;
24) жанама шығындар – жобаны іске асырумен және (немесе) оның нәтижелерімен жанама байланысты субъектілерге, халыққа, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді берушілерге және үшінші тұлғаларға кері әсерін тигізетін шығындардың сандық көрсеткіші;
25) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың мониторингі – бастапқы жарғылық капиталды қалыптастыру, аталған іс-шаралар түпкілікті жүзеге асырылғанға дейін заңды тұлғалардың акциялар пакетін (қатысу үлесін) сатып алу арқылы, республикалық немесе жергілікті бюджеттен тартылған заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың ақпаратын тұрақты және жүйелі түрде жинау, іске асырылуын есепке алу және талдау жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
26) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды бағалау – іс-шаралар аяқталған соң үш жылдан кейін инвестициядан кейінгі кезеңде жүргізілетін, мақсаттарға қол жеткізу дәрежесін және іс жүзінде алынған нәтижелердің жоспарланған нәтижелерге сәйкестігін анықтау жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
27) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы – салалық сараптама қорытындысының және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес талап етілетін басқа да сараптамалардың қорытындылары негізінде жүргізілетін, іс-шаралардың негізділік пен нәтижелілік өлшемшарттарына сәйкес келуі тұрғысынан қаржылық-экономикалық негіздемеде берілген ақпаратты кешенді бағалау;
28) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар бойынша экономикалық қорытынды – заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесіне экономикалық сараптаманың қорытындысы негізінде дайындалған бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бюджеттік инвестицияларды жүзеге асырудың экономикалық орындылығы, олардың ел экономикасына әсері және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі тұрғысынан қорытындысы;
29) заңды тұлғаның даму мақсаттары – шаруашылық қызметтің ағымдағы шығындарын жабуды және ағымдағы шығыстарды қаржыландыруды көздемейтін, саланы дамытуға, саладағы әлеуметтік-экономикалық жағдайды жақсартуға бағытталған іс-шараларды іске асыру;

30) получатель бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица (далее – Получатель) – юридическое лицо, являющееся конечным получателем средств для увеличения или формирования уставного капитала, реализующее мероприятия за счет бюджетных инвестиций;
31) обоснованность бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица – наличие доказательств, подтвержденных документально и (или) расчетами, объема финансирования на реализацию мероприятий, а также невозможности финансирования мероприятий за счет собственных и заемных средств.
По бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством увеличения уставного капитала национального управляющего холдинга и (или) его дочерних и (или) зависимых акционерных обществ, наличие доказательств невозможности финансирования мероприятий за счет альтернативных источников не требуется при условии привлечения со финансирования путем рыночного фондирования на сумму не менее суммы бюджетных инвестиций для реализации проектов в приоритетных секторах экономики;
32) технико-экономическое обоснование инвестиционного проекта, предлагаемого к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственную гарантию Республики Казахстан (далее – ТЭО инвестиционного проекта) – предпроектная документация, содержащая результаты маркетинговых, технико-технологических, социально-экономических и экологических исследований, а также финансовые решения, обосновывающие эффективность реализации инвестиционного проекта, решения по оценке рисков инвестиционного проекта и мерам по их снижению, а также по влиянию проекта на социально-экономическое развитие экономики в целом и отрасли при его реализации;
33) экономическая экспертиза ТЭО инвестиционного проекта – оценка экономического и финансового анализа, приведенного в ТЭО инвестиционного проекта, позволяющего определить эффективность реализации проекта;
34) инвестиционное предложение – концептуальное предложение, обосновывающее целесообразность реализации государственных инвестиционных проектов в рамках реализации документов Системы государственного планирования, отражающее цель инвестирования, пути ее достижения и возможные способы финансирования, включая совокупность соответствующих мероприятий, разрабатываемое администраторами бюджетных программ;
35) информационный лист инвестиционного предложения – документ, содержащий основную информацию по государственному инвестиционному проекту, раскрывающий целесообразность его реализации;

30) заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестицияларды алушы (бұдан әрі – Алушы) – жарғылық капиталды ұлғайту немесе қалыптастыру үшін қаражаттың түпкілікті алушысы болып табылатын, іс-шараларды бюджеттік инвестициялар есебінен іске асыратын заңды тұлға;
31) заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестициялардың негізділігі – іс-шараларды іске асыруға арналған қаржыландыру көлемінің, сондай-ақ іс-шараларды меншікті және қарыз қаражаты есебінен қаржыландырудың мүмкін болмауының құжаттармен және есептемелермен расталған дәлелдемелерінің болуы;
Ұлттық басқарушы холдингтің және (немесе) оның еншілес және (немесе) тәуелді акционерлік қоғамдарының жарғылық капиталын ұлғайту арқылы іске асырылуы жоспарланған бюджеттік инвестициялар бойынша экономиканың басым секторларында жобаларды іске асыру үшін бюджеттік инвестициялардың сомасынан кем емес сомаға нарықтық қорландыру жолымен бірлесіп қаржыландыру тартылған жағдайда іс-шараларды баламалы көздер есебінен қаржыландыру мүмкін еместігі туралы дәлелдемелердің болуы талап етілмейді;
32) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен мемлекеттік емес қарыздар есебінен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесі (бұдан әрі – инвестициялық жобаның ТЭН-і) – инвестициялық жобаның маркетингтік, техникалық-технологиялық, әлеуметтік-экономикалық және экологиялық зерттеулерінің нәтижелерін, сондай-ақ іске асырылуының тиімділігін негіздейтін қаржылық шешімдерді, инвестициялық жобаның тәуекелдерін бағалау және оларды азайту бойынша, сондай-ақ жобаны іске асыру кезінде тұтастай экономиканың және саланың әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері бойынша шешімдерді қамтитын жобалау алдындағы құжаттама;
33) инвестициялық жоба ТЭН-інің экономикалық сараптамасы – жобаны іске асырудың тиімділігін анықтауға мүмкіндік беретін инвестициялық жобаның ТЭН-інде келтірілген экономикалық және қаржылық талдауды бағалау;
34) инвестициялық ұсыныс – Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру шеңберінде мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың орындылығын негіздейтін, тиісті іс-шаралар жиынтығын қоса алғанда, инвестициялау мақсатын, оған қол жеткізу жолдары мен ықтимал қаржыландыру тәсілдерін көрсететін, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері әзірлейтін тұжырымдамалық ұсыныс;
35) инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы – мемлекеттік инвестициялық жоба бойынша негізгі ақпаратты қамтитын, оны іске асырудың орындылығын ашып көрсететін құжат;

36) экономическое заключение на инвестиционное предложение – комплексная оценка информации, предоставленной в инвестиционном предложении, с использованием анализа выгод и затрат, проводимая на основании заключения отраслевой экспертизы и других заключений экспертиз, требуемых в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
37) субъекты квазигосударственного сектора – государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе Фонд национального благосостояния, национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, учредителем, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, фонд социального медицинского страхования, некоммерческая организация, обеспечивающая условия для деятельности органов, их организаций и участников Международного финансового центра "Астана";
38) комплексная вневедомственная экспертиза – экспертиза проектов строительства объектов (включающая отраслевые и ведомственные экспертизы), проводимая по принципу "одного окна" по технико-экономическим обоснованиям и проектно-сметной документации, предназначенным для строительства зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан;
39) кредитор – сторона кредитного договора, предоставляющая бюджетный кредит в соответствии с бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан;
40) участники (далее – Участники) – организации, участвующие в получении и распределении бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица;
41) участники финансовой схемы – организации, участвующие в получении и распределении бюджетного кредита за исключением конечных заемщиков, не являющихся субъектами квазигосударственного сектора;
42) заемщик – сторона кредитного договора, получающая бюджетный кредит либо негосударственный заем под государственную гарантию, которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором;
43) финансовое агентство – национальный управляющий холдинг и юридические лица, сто процентов акций которых принадлежит национальному управляющему холдингу, а также банк или организация со стопроцентным участием государства, осуществляющая отдельные виды банковских операций, уполномоченные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на реализацию государственной инвестиционной политики в определенных сферах экономики и осуществляющие в этих целях заимствования на финансовом рынке Республики Казахстан и (или) международном финансовом рынке;

36) инвестициялық ұсыныстың экономикалық қорытындысы – салалық сараптама қорытындысының және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес талап етілетін басқа да сараптамалар қорытындыларының негізінде жүргізілетін, пайдалар мен шығындардың талдауын пайдалана отырып, инвестициялық ұсыныста берілген ақпаратты кешенді бағалау;
37) квазимемлекеттік сектор субъектілері – мемлекеттік кәсіпорындар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар, оның ішінде Ұлттық әл-ауқат қоры, құрылтайшысы, қатысушысы немесе акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, сондай-ақ еншілес, тәуелді және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, "Астана" халықаралық қаржы орталығы органдарының, олардың ұйымдарының және қатысушыларының қызметі үшін жағдайларды қамтамасыз ететін коммерциялық емес ұйым;
38) кешенді ведомстводан тыс сараптама – Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ғимараттар мен құрылысжайларды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға арналған техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттама бойынша "бір терезе" қағидатымен жүргізілетін объектілер құрылысы жобаларының сараптамасы (салалық және ведомстволық сараптамаларды қамтитын);
39) кредитор – Қазақстан Республикасының бюджет және азаматтық заңнамасына сәйкес бюджеттік кредит беретін кредит шартының тарапы;
40) қатысушылар (бұдан әрі – Қатысушылар) – заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестицияларды алуға және бөлуге қатысатын ұйымдар;
41) қаржылық схемаға қатысушылар – квазимемлекеттік сектордың субъектілері болып табылмайтын түпкілікті қарыз алушыларды қоспағанда, бюджеттік кредитті алуға және бөлуге қатысатын ұйымдар;
42) қарыз алушы – негізгі борышты өтеу және сыйақы, сондай-ақ кредиттік шартқа сәйкес басқа да төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттеме жүктелген, бюджеттік кредитті не мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарызды алатын кредиттік шарттың тарапы;
43) қаржы агенттігі – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экономиканың белгілі бір салаларында мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруға уәкілеттік берілген және осы мақсаттарда Қазақстан Республикасының қаржы нарығында және (немесе) халықаралық қаржы нарығында қарыз алуды жүзеге асыратын ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар, сондай-ақ банк немесе мемлекет жүз пайыз қатысатын, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;

44) финансово-экономическое обоснование бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами (далее – ФЭО бюджетного кредита) – документация, содержащая результаты маркетингового, социально-экономического анализа, а также финансовых расчетов, обосновывающие окупаемость и экономическую и социальную эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования;
45) финансово-экономическое обоснование (далее – ФЭО) – документ, содержащий сведения по целесообразности, обоснованности и оценку результата от вложения бюджетных средств в уставной капитал юридических лиц;
46) корректировка финансово-экономического обоснования – изменение установленных финансово-экономических параметров бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, влекущих дополнение и (или) изменение мероприятий, технико-технологических решений, увеличение расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия;
47) компонент – составная часть мероприятия, имеющая завершенный характер;
48) сметная стоимость строительства (далее – сметная стоимость) – деньги, необходимые для осуществления строительства объекта, сумма которых определяется на основе проектных материалов и сметно-нормативной базы;
49) государственная (правительственная, суверенная) гарантия Республики Казахстан – обязательство Правительства Республики Казахстан перед заимодателем полностью или частично погасить задолженность в случае неуплаты заемщиком-резидентом Республики Казахстан причитающейся с него суммы в установленный срок;
50) юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан или местными исполнительными органами – акционерное общество "Казахстанский центр государственно-частного партнерства", согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2008 года № 693 "О создании специализированной организации по вопросам концессии" или юридическое лицо, определяемое решением местного исполнительного органа;
51) экономическая экспертиза финансово-экономического обоснования бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами – комплексная оценка информации, представленной в финансово-экономическом обосновании, на предмет соответствия мероприятий критериям "экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования" и "окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита";

44) қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруын бюджеттік кредиттеудің қаржылық-экономикалық негіздемесі (бұдан әрі – бюджеттік кредиттің ҚЭН-і) – маркетингтік, әлеуметтік-экономикалық талдаудың, сондай-ақ іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың өзін-өзі ақтауы мен экономикалық және әлеуметтік тиімділігін негіздейтін қаржылық есептемелердің нәтижелерін қамтитын құжаттама;
45) қаржылық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ҚЭН) – заңды тұлғалардың жарғылық капиталына бюджет қаражатын салудың орындылығы, негізділігі жөніндегі мәліметтерді және оның нәтижесін бағалауды қамтитын құжат;
46) қаржылық-экономикалық негіздемені түзету – іс-шараларды, техникалық-технологиялық шешімдерді толықтыруға және (немесе) өзгертуге, бекітілген іс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға алып келетін, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың белгіленген қаржылық-экономикалық параметрлерінің өзгеруі;
47) құрамдауыш – іс-шараның аяқталған сипатқа ие құрамдас бөлігі;
48) құрылыстың сметалық құны (бұдан әрі – сметалық құн) – сомасы жобалық материалдардың және сметалық-нормативтік базаның негізінде айқындалатын объект құрылысын жүзеге асыруға қажетті ақша;
49) Қазақстан Республикасының мемлекеттік (үкіметтік, егемен) кепілдігі – Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алушы-Қазақстан Республикасының резиденті белгіленген мерзімде өзіне тиесілі соманы төлемеген жағдайда берешекті толық немесе ішінара өтеу жөніндегі қарыз берушінің алдындағы міндеттемесі;
50) Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлға – "Концессия мәселелері жөнінде мамандандырылған ұйым құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 шілдедегі № 693 қаулысына сәйкес "Қазақстандық мемлекеттік-жеке меншік әріптестік орталығы" АҚ немесе жергілікті атқарушы органның шешімімен айқындалатын заңды тұлға;
51) қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруын бюджеттік кредиттеудің қаржылық-экономикалық негіздемесіне Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаның экономикалық сараптамасы – іс-шаралардың "іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі" және "бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы" өлшемшарттарына сәйкестігі тұрғысынан қаржылық-экономикалық негіздемеде ұсынылған ақпаратты кешенді бағалау;

51-1) участники финансовой схемы – юридические лица, участвующие в получении и распределении кредита по проекту строительства "под ключ", предлагаемого к финансированию путем принятия государственных обязательств по проекту строительства "под ключ
52) маркетинговая среда – совокупность активных субъектов и условий, в которых осуществляется деятельность юридического лица, являющееся конечным получателем средств для увеличения или формирования уставного капитала, реализующее мероприятия за счет бюджетных инвестиций, и влияющих на возможности устанавливать и поддерживать с целевыми клиентами отношения успешного сотрудничества;
53) документы Системы государственного планирования – целостная система, где необходимость и правомерность разработки документов нижестоящего уровня вытекают из документов, стоящих на уровень выше, а мониторинг и оценка документов, стоящих на уровень выше, осуществляются на основе достоверной информации о реализации документов нижестоящих уровней;
54) проект государственно-частного партнерства – совокупность последовательных мероприятий по осуществлению государственно-частного партнерства (далее – ГЧП), реализуемых в течение ограниченного периода времени и имеющих завершенный характер, согласно Закону Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве";
55) государственный инвестиционный проект – комплекс мероприятий, предусмотренных Бюджетным кодексом Республики Казахстан, направленных на создание и (или) развитие активов, включая создание новых, расширение и (или) обновление действующих производств;
56) источники финансирования по государственным инвестиционным проектам – средства республиканского и/или местных бюджетов, в том числе правительственные займы, займы местных исполнительных органов и негосударственные займы под государственную гарантию, предоставленные субъектам квазигосударственного сектора, а также средства внебюджетного фонда, Национального фонда Республики Казахстан, направленные на реализацию государственных инвестиционных проектов;
57) негосударственный заем – заем, в котором заемщиком выступает резидент Республики Казахстан, занимающийся предпринимательской деятельностью, в том числе субъект квазигосударственного сектора, за исключением Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и местных исполнительных органов;
58) бюджетные инвестиции посредством участия государства в уставных капиталах субъектов квазигосударственного сектора – реализация мероприятий, направленных на цели развития субъекта квазигосударственного сектора посредством формирования и (или) увеличения его уставного капитала;

51-1) қаржылық схемаға қатысушылар – "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау жолымен қаржыландыруға ұсынылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша кредит алуға және бөлуге қатысатын заңды тұлғалар;
52) маркетингтік орта – нысаналы клиенттермен табысты ынтымақтастық қатынас орнату және қолдау мүмкіндіктеріне ықпал ететін белсенді субъектілер мен іс-шараларды бюджеттік инвестициялар есебінен іске асыратын, жарғылық капиталды ұлғайту немесе қалыптастыру үшін қаражаттың түпкілікті алушысы болып табылатын заңды тұлғаның қызметі жүзеге асырылатын жағдайлар жиынтығы;
53) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары – мұнда төмен тұрған құжаттарды әзірлеудің қажеттігі мен заңдылығы бір деңгей жоғары тұрған құжаттардан, ал бір деңгей жоғары тұрған құжаттарды мониторингтеу мен бағалау төмен тұрған деңгейлердегі құжаттардың іске асырылуы туралы анық ақпараттың негізінде жүзеге асырылатын біртұтас жүйе;
54) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шектеулі уақыт кезеңі ішінде іске асырылатын және аяқталған сипатқа ие, мемлекеттік-жекешелік әріптестікті жүзеге асыру жөніндегі реттілікпен болатын іс-шаралар жиынтығы;
55) мемлекеттік инвестициялық жоба – Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде көзделген, жаңа өндірістерді құруды, жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуді және (немесе) жаңартуды қоса алғанда, активтерді құруға және (немесе) дамытуға бағытталған іс-шаралар кешені;
56) мемлекеттік инвестициялық жобалар бойынша қаржыландыру көздері – республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты, оның ішінде квазимемлекеттік сектор субъектілеріне берілген үкіметтік қарыздар, жергілікті атқарушы органдардың қарыздары және мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыздар, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағытталған бюджеттен тыс қордың, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты;
57) мемлекеттік емес қарыз – қарыз алушы ретінде Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік қызметпен айналысатын резиденті, оның ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметін, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін және жергілікті атқарушы органдарды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор әрекет ететін қарыз;
58) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар – квазимемлекеттік сектор субъектісінің жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы оның даму мақсаттарына бағытталған іс-шараларды іске асыру;

59) мультипликативный эффект – влияние на развитие экономики при осуществлении государственных инвестиционных проектов в соответствующую отрасль;
60) показатели результатов – совокупность целевых индикаторов, конечных результатов, характеризующих деятельность государственного органа по реализации плана развития государственного органа, планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора, планов развития области, города республиканского значения, столицы и (или) паспортов бюджетных программ;
61) продукт – результат хозяйственной деятельности, представленный в материально-вещественной (материальный продукт) или нематериальной (интеллектуальный продукт) форме, либо в виде работ и (или) услуг, в том числе финансовых;
62) заключение отраслевой экспертизы – оценка инвестиционного предложения, технико-экономического или финансово-экономического обоснования государственного инвестиционного проекта на предмет соответствия приоритетам развития отрасли;
63) отраслевое заключение уполномоченного органа в области регулирования внешнеторговой деятельности – заключение уполномоченного органа в области регулирования внешнеторговой деятельности на предмет соответствия приоритетам развития отрасли посредством предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта, соответствующему Экспортно-кредитному агентству Казахстана;
64) технико-экономическое обоснование (далее – ТЭО) – документ, содержащий сведения об основных технических, технологических и иных решениях, а также результаты изучения осуществимости и эффективности бюджетного инвестиционного проекта, проводимого на основе экономического анализа выгод и затрат с определением основных технико-экономических параметров;
65) корректировка технико-экономического обоснования – изменение установленных технико-экономических параметров бюджетного инвестиционного проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы;
66) технико-экономические параметры – основные показатели, предусмотренные в технико-экономическом обосновании;
67) конечный заемщик – конечный получатель бюджетного кредита, предоставляемого ему специализированной организацией или заемщиком в лице местного исполнительного органа на условиях, определенных кредитором или финансовым агентством;
68) конечный результат – показатель паспорта бюджетной программы, качественно измеряющий достижение цели и (или) целевого индикатора плана развития государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы и (или) бюджетной программы в пределах предусмотренных бюджетных средств;

59) мультипликативтік әсер – тиісті салаға мемлекеттік инвестициялық жобаларды жүзеге асыру кезінде экономиканың дамуына ықпал ету;
60) нәтижелер көрсеткіштері – мемлекеттік органның даму жоспарын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларын және даму жоспарларын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын және (немесе) бюджеттік бағдарламалар паспорттарын іске асыру бойынша мемлекеттік органның қызметін сипаттайтын нысаналы индикаторлардың, түпкілікті нәтижелердің жиынтығы;
61) өнім – материалдық-заттай (материалдық өнім) немесе материалдық емес (зияткерлік өнім) нысанда не жұмыстар және (немесе) көрсетілетін қызметтер, оның ішінде қаржылық қызметтер түрінде берілген шаруашылық қызметтің нәтижесі;
62) салалық сараптаманың қорытындысы – мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын, техникалық-экономикалық немесе қаржылық-экономикалық негіздемесін саланы дамытудың басымдықтарына сәйкестігі тұрғысынан бағалау;
63) сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның салалық қорытындысы – сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның экспортты қолдауға мемлекеттік кепілдік беру арқылы саланы дамытудың басымдықтарына, Қазақстанның тиісті Экспорттық-кредиттік агенттігіне сәйкестігі тұрғысынан қорытындысы;
64) техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) – негізгі техникалық, технологиялық және өзге де шешімдер туралы мәліметтерді, сондай-ақ негізгі техникалық-экономикалық параметрлерді айқындай отырып, пайдалар мен шығындарды экономикалық талдау негізінде жүргізілетін, бюджеттік инвестициялық жобаның жүзеге асырылатынын және тиімділігін зерделеу нәтижелерін қамтитын құжат;
65) техникалық-экономикалық негіздемені түзету – техникалық шешімдердің өзгеруіне және қосымша шығындарға әкеп соғатын бюджеттік инвестициялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлерінің өзгеруі;
66) техникалық-экономикалық параметрлер – техникалық-экономикалық негіздемеде көзделген негізгі көрсеткіштер;
67) түпкілікті қарыз алушы – кредитор немесе қаржы агенттігі айқындаған шарттарда оған мамандандырылған ұйым немесе жергілікті атқарушы орган атынан қарыз алушы беретін бюджеттік кредиттің түпкілікті алушысы;
68) түпкілікті нәтиже – көзделген бюджет қаражаты шегінде мемлекеттік органның даму жоспарының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының және (немесе) бюджеттік бағдарламаның мақсатына және (немесе) нысаналы индикаторына қол жеткізуді сапалық тұрғыда өлшейтін бюджеттік бағдарлама паспортының көрсеткіші;

68-1) проект строительства "под ключ" – совокупность последовательных мероприятий, направленных на создание и (или) развитие активов, включая создание новых, расширение и (или) обновление действующих производств на основании договора о строительстве "под ключ";
68-2) расчетная стоимость строительства "под ключ" – стоимость реализации проекта строительства, определяемая на предпроектной стадии для проведения конкурсных процедур и заключения договоров о строительстве "под ключ" в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Расчетная стоимость строительства "под ключ" определяется с использованием укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений на единицу измерения показателя мощности объектов, протяженности линейного сооружения и других технических характеристик, учитывающих функциональное назначение здания, сооружения. При необходимости применяются укрупненные показатели стоимости конструктивных элементов зданий (сооружений) и видов (комплексов) работ (в том числе укрупненные показатели стоимости на основе проектно-сметной документации объектов-аналогов);
68-3) финансовое закрытие по проектам строительства "под ключ" – заключение поставщиком соглашений, договоров с физическими или юридическими лицами, их объединениями на привлечение заемных средств, необходимых для реализации проекта строительства "под ключ" в инвестиционный период, и доступность получения финансирования по ним;
68-4) заемщик по проекту строительства "под ключ" – сторона договора о строительстве "под ключ" с государством и кредитного договора, получающая кредит по проекту строительства "под ключ", которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором для проекта строительства "под ключ";
68-5) государственные обязательства по проектам строительства "под ключ" – совокупность прав и обязанностей заказчика и поставщика по сумме, выделяемой из бюджета, на определенную дату принятых и неисполненных заказчиком финансовых обязательств по заключенным договорам о строительстве "под ключ", которые одобрены Республиканской бюджетной комиссией или бюджетной комиссией местного исполнительного органа;
68-6) объект по проекту строительства "под ключ" – здания и сооружения, которые создаются (в том числе проектируются и строятся) и (или) реконструируются, вводятся в эксплуатацию в рамках реализации проекта строительства "под ключ" и передаются заказчику, согласно договору о строительстве "под ключ";

68-1) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы – "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы туралы шарт негізінде жаңа өндірістерді құруды, жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуді және (немесе) жаңартуды қоса алғанда, активтерді құруға және (немесе) дамытуға бағытталған дәйекті іс-шаралар жиынтығы;
68-2) "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құны – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес конкурстық рәсімдерді өткізу және "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар жасасу үшін жобалау алдындағы кезеңде айқындалатын құрылыс жобасын іске асыру құны. "Толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құны ғимараттар мен құрылысжайларды салу құнының объектілердің қуат көрсеткішінің өлшем бірлігіне шаққандағы ірілендірілген көрсеткіштері, желілік құрылысжайдың ұзақтығы және ғимараттың, құрылысжайдың функционалдық мақсаты ескерілетін басқа да техникалық сипаттамалар пайдаланылып айқындалады. Қажет болған кезде ғимараттардың (құрылысжайлардың) конструкциялық элементтері мен жұмыс түрлері (кешендері) құнының ірілендірілген көрсеткіштері (оның ішінде ұқсас объектілердің жобалау-сметалық құжаттамасы негізінде құнның ірілендірілген көрсеткіштері) қолданылады;
68-3) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша қаржылық жабу – өнім берушінің жеке немесе заңды тұлғалармен, олардың бірлестіктерімен инвестициялық кезеңде "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасын іске асыру үшін қажетті қарыз қаражатын тартуға келісімдер, шарттар жасасуы және олар бойынша қаржыландыру алуға қол жетімділігі;
68-4) ""толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша қарыз алушы – "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы үшін кредиттік шартқа сәйкес негізгі борышты өтеу және сыйақы, сондай-ақ басқа да төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді мойнына алатын, мемлекетпен "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы туралы шарттың және "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша кредит алатын кредиттік шарттың тарабы;
68-5) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер – Республикалық бюджет комиссиясы немесе жергілікті атқарушы органның бюджет комиссиясы мақұлдаған "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы жасалған шарттар бойынша тапсырыс беруші қабылдаған және орындамаған қаржылық міндеттемелердің белгілі бір күніне тапсырыс берушінің және өнім берушінің бюджеттен бөлінген сома бойынша құқықтары мен міндеттерінің жиынтығы;
68-6) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының объектісі – "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасын іске асыру шеңберінде жасалатын (соның ішінде жобаланатын және салынатын) және (немесе) қайта жаңғыртылатын, пайдалануға берілетін, сондай-ақ "кілтке тапсырылатын" құрылыс туралы шартқа сәйкес тапсырыс берушіге берілетін ғимараттар мен құрылыстар;

68-7) поставщик по проектам строительства "под ключ" – юридическое лицо, выступающее в качестве контрагента заказчика в заключенном с ним договоре, в том числе консорциум;
69) проекты общестранового значения – объекты, обеспечивающие экономическое развитие не менее двух областей, городов республиканского значения, столицы, а также объекты, направленные на решение в установленные сроки задач путем единовременной реализации в масштабах страны однородных проектов в определенной отрасли;
70) мероприятие – комплекс взаимосвязанного(ых) компонента(ов), направленного(ых) на выполнение задач, выполняемых в рамках осуществления бюджетных инвестиций;
71) экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования – наличие доказательств, подтвержденных расчетами, наличия социальных и экономических выгод от проекта, планируемого к реализации посредством бюджетного кредитования;
72) государственная гарантия Республики Казахстан по поддержке экспорта – обязательство Правительства Республики Казахстан перед Экспортно-кредитным агентством Казахстана в соответствии с условиями договора гарантии по поддержке экспорта, полностью или частично погасить ее задолженность по страховым и гарантийным выплатам.
73) заключение центрального уполномоченного органа по государственному планированию для предоставления государственной гарантий по поддержке экспорта (далее – заключение) – заключение центрального уполномоченного органа по государственному планированию на предмет целесообразности предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта (ее влияния на экономику страны и соответствие стратегическим и (или) программным документам, подготовленное на основании положительного отраслевого заключения уполномоченного органа в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности) Экспортно-кредитному агентству Казахстана.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, за исключением государственных инвестиционных проектов специальных государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, а также направленных на финансирование инвестиционных затрат автономных организаций образования
Параграф 1. Общие положения о государственных инвестиционных проектах

68-7) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша өнім беруші – онымен жасалған шартта тапсырыс берушінің контрагенті ретінде әрекет ететін заңды тұлға, оның ішінде консорциум;
69) жалпыелдік маңызы бар жобалар – кемінде екі облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың экономикалық дамуын қамтамасыз ететін объектілер, сондай-ақ белгілі бір саладағы біртектес жобаларды ел көлемінде бір реттік іске асыру арқылы міндеттерді белгіленген мерзімдерде шешуге бағытталған объектілер;
70) іс-шара – бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру шеңберінде орындалатын міндеттерді орындауға бағытталған өзара байланысты құрамдауыш(тар) кешені;
71) бюджеттік кредиттеу арқылы іс-шараларды іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі – есептеулермен расталған дәлелдемелердің болуы, бюджеттік кредиттеу арқылы іске асыру жоспарланып отырған жобадан түсетін әлеуметтік және экономикалық пайданың болуы;
72) Қазақстан Республикасының экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттік кепілдігі – Қазақстан Республикасы Үкіметінің экспортты қолдау жөніндегі кепілдік шартының талаптарына сәйкес Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі алдындағы сақтандыру және кепілдік төлемдері бойынша берешегін толық немесе ішінара өтеу жөніндегі міндеттемесі;
73) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттік кепілдіктерді ұсынуға арналған қорытындысы (бұдан әрі – қорытынды) – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігіне экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттік кепілдіктерді ұсынудың орындылығы туралы қорытындысы (индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органның оң салалық қорытындысы негізінде дайындалған, оның ел экономикасына әсері және стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарға сәйкестігі).
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарын қаржыландыруға бағытталған арнаулы мемлекеттік органдардың мемлекеттік инвестициялық жобаларын қоспағанда, мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік инвестициялық жобалар туралы жалпы ережелер

3. Планирование ГИП осуществляется в рамках реализации документов Системы государственного планирования, включая планы развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, а также долгосрочных стратегий развития автономных организаций образования.
Планирование ГИП государственных органов, не разрабатывающих планы развития, осуществляется в рамках исполнения норм законодательных актов Республики Казахстан и (или) реализации бюджетных программ (подпрограмм).
4. ГИП подразделяются на следующие виды:
1) бюджетные инвестиции;
2) проекты ГЧП;
3) проекты, реализуемые субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии;
4) проекты, реализуемые за счет внебюджетного фонда, Национального фонда Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 3 статьи 59 Кодекса;
5) бюджетное кредитование;
6) проекты строительства "под ключ".
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. ГИП подразделяются на республиканские и местные.
Критериями определения республиканских и местных ГИП являются:
1) по виду собственности как республиканские или местные в зависимости от возникающего права собственности (республиканской или коммунальной) на имущество, полученное в результате реализации ГИП;
2) по получателям выгод как республиканские, если получателями экономических выгод являются субъекты двух и более областей, городов республиканского значения, столицы и как местные, если получателями экономических выгод являются субъекты одной области, города республиканского значения, столицы.
Для определения ГИП как республиканских достаточно соответствие их одному из указанных критериев.
Классификация местных ГИП на областные, городов республиканского значения, столицы и районные (городов областного значения) осуществляется на основе критериев, предусмотренных частью второй настоящего пункта.
6. ГИП могут быть направлены на:
1) создание (строительство) и реконструкцию объектов, которые могут быть технически сложными и (или) уникальными, и технически несложными и (или) типовыми, а также создание и развитие объектов информатизации;
2) институциональное развитие отрасли (отраслей), включая создание новых, расширение и (или) обновление действующих производств, посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики, государственной гарантии по негосударственному займу, предоставленному субъекту квазигосударственного сектора, реализации юридическими лицами проектов строительства "под ключ".

3. МИЖ жоспарлау мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму және (немесе) іс-шаралар жоспарларын, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарын дамытудың ұзақ мерзімді стратегияларын қоса алғанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру шеңберінде жүзеге асырылады.
Даму жоспарларын әзірлемейтін мемлекеттік органдардың МИЖ-ін жоспарлау Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің нормаларын орындау және (немесе) бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру шеңберінде жүзеге асырылады.
4. МИЖ мынадай түрлерге бөлінеді:
1) бюджеттік инвестициялар;
2) МЖӘ жобалары;
3) мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыздар есебінен квазимемлекеттік сектор субъектілері іске асыратын жобалар;
4) Кодекстің 59-бабының 3-тармағына сәйкес бюджеттен тыс қор, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры есебінен іске асырылатын жобалар;
5) бюджеттік кредит беру;
6) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. МИЖ республикалық және жергілікті болып бөлінеді.
Республикалық және жергілікті МИЖ айқындау өлшемшарттары мыналар болып табылады:
1) меншік түрі бойынша МИЖ іске асыру нәтижесінде алынған мүлікке туындайтын меншік құқығына (республикалық немесе коммуналдық) байланысты республикалық немесе жергілікті;
2) пайда алушылар бойынша егер экономикалық пайданы алушылар екі және одан көп облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың субъектілері болып табылса, республикалық, егер экономикалық пайданы алушылар бір облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың субъектілері болып табылса, жергілікті.
МИЖ-ді республикалық деп айқындау үшін олардың көрсетілген өлшемшарттардың біріне сәйкес келуі жеткілікті.
Жергілікті МИЖ-ді облыстық, республикалық маңызы бар қалалар, астана және аудан (облыстық маңызы бар қалалар) МИЖ-і деп жіктеу осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген өлшемшарттар негізінде жүзеге асырылады.
6. МИЖ мыналарға бағытталуы мүмкін:
1) техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей және техникалық жағынан күрделі емес және (немесе) үлгілік болуы мүмкін объектілерді құру (салуға) және реконструкциялау, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту;
2) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы, мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруға бюджеттік кредиттеу, квазимемлекеттік сектор субъектісіне берілген мемлекеттік емес қарыз бойынша мемлекеттік кепілдік, заңды тұлғалардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын іске асыруы арқылы жаңа өндірістер құруды, жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуді және (немесе) жаңартуды қоса алғанда, саланы (салаларды) институционалдық дамыту.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Способы финансирования ГИП:
1) финансирование бюджетного инвестиционного проекта, в том числе за счет средств государственных внешних займов и софинансирования внешних займов из республиканского бюджета;
2) бюджетное кредитование;
3) участие государства в уставном капитале субъектов квазигосударственного сектора;
4) выполнение государственных обязательств по проектам ГЧП;
5) привлечение субъектами квазигосударственного сектора негосударственного займа под государственную гарантию.
6) финансирование или выполнение государственных обязательств по проектам строительства "под ключ".
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Источниками финансирования ГИП являются:
1) республиканский и местный бюджет;
2) правительственный займ, займы местных исполнительных органов и негосударственный займ под государственную гарантию, предоставленному субъекту квазигосударственного сектора;
3) внебюджетный фонд;
4) Национальный фонд Республики Казахстан.
9. Основанием для планирования ГИП является инвестиционное предложение, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве, а также положениями о строительстве "под ключ", установленными бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Планирование и реализация бюджетных инвестиций специальных государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, осуществляется специальными государственными органами, осуществляющими разведывательную и контрразведывательную деятельность, по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
11. Планирование и реализация бюджетных инвестиций, направленных на финансирование инвестиционных затрат автономных организаций образования, осуществляется органом управления автономных организаций образования по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике, центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. МИЖ қаржыландыру тәсілдері:
1) бюджеттік инвестициялық жобаны, оның ішінде мемлекеттік сыртқы қарыздар қаражаты және республикалық бюджеттен сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру есебінен қаржыландыру;
2) бюджеттік кредиттеу;
3) квазимемлекеттік сектор субъектілердің жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау;
5) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мемлекет кепілдігімен мемлекеттік емес қарыз тартуы;
6) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қаржыландыру және олар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. МИЖ қаржыландыру көздері мыналар болып табылады:
1) республикалық және жергілікті бюджет;
2) үкіметтік қарыз, жергілікті атқарушы органдардың қарыздары және квазимемлекеттік сектор субъектісіне мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыз;
3) бюджеттен тыс қор;
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры.
9. Егер Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы туралы ережелерде өзгеше көзделмесе, инвестициялық ұсыныс МИЖ-ді жоспарлаудың негізі болып табылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын арнаулы мемлекеттік органдардың бюджеттік инвестицияларын жоспарлауды және іске асыруды бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын арнаулы мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
11. Дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарын қаржыландыруға бағытталған бюджеттік инвестицияларды жоспарлауды және іске асыруды бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша дербес білім беру ұйымдарының басқару органы жүзеге асырады.

12. Планирование и реализация ГИП, предусматривающих создание и развитие объектов информатизации, осуществляется уполномоченным органом в сфере информатизации по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике и центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
13. ГИП, предлагаемые к финансированию за счет средств Национального фонда Республики Казахстан путем приобретения долговых ценных бумаг Фонда национального благосостояния, подлежат рассмотрению на предмет наличия альтернативных источников финансирования и экспертизе в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Параграф 2. Планирование государственных инвестиционных проектов
14. Планирование ГИП осуществляется в четыре этапа:
1) разработка и проведение экспертиз инвестиционных предложений;
2) разработка документации в зависимости от специфики государственного инвестиционного проекта и проведение экспертиз по:
бюджетному инвестиционному проекту, по которому разрабатывается инвестиционное предложение с последующей разработкой технико-экономического обоснования и (или) проектно-сметной документации;
бюджетному инвестиционному проекту, предусматривающему создание и развитие объектов информатизации, по которому разрабатывается техническое задание в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации;
проектам, финансируемым за счет привлеченных правительственных займов, по которым в случае необходимости разрабатываются технико-экономические обоснования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
негосударственному займу под государственную гарантию, по которому разрабатывается технико-экономическое обоснование;
бюджетным инвестициям посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, бюджетному кредитованию на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами, по которым разрабатываются финансово-экономические обоснования в соответствии с настоящими Правилами;
проекту строительства "под ключ" разрабатываются инвестиционное предложение и технико-экономическое обоснование, за исключением случая отнесения проекта строительства к перечню проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. При необходимости вместо технико-экономического обоснования заказчик разрабатывает техническое задание и утверждает расчетную стоимость строительства "под ключ";
проекту строительства "под ключ", реализуемого субъектами квазигосударственного сектора, предоставляются инвестиционное предложение и финансово-экономическое обоснование с технико-экономическим обоснованием, за исключением случая отнесения проекта строительства к перечню проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. При необходимости вместо технико-экономического обоснования заказчик разрабатывает техническое задание и утверждает расчетную стоимость строительства "под ключ";

12. Ақпараттандыру объектілерін құруды және дамытуды көздейтін мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлауды және іске асыруды бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органмен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
13. Ұлттық әл-ауқат қорының борыштық бағалы қағаздарын сатып алу жолымен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын МИЖ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен қаржыландырудың баламалы көздерінің болуы тұрғысынан қаралуға және сараптамадан өтуге жатады.
2-параграф. Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау
14. МИЖ жоспарлау төрт кезеңмен жүзеге асырылады:
1) инвестициялық ұсыныстарға сараптамалар әзірлеу және жүргізу;
2) мемлекеттік инвестициялық жобаның ерекшелігіне байланысты құжаттаманы әзірлеу және мыналар:
кейіннен техникалық-экономикалық негіздемені және (немесе) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлей отырып, инвестициялық ұсыныс әзірленетін бюджеттік инвестициялық жоба;
Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес техникалық тапсырма әзірленетін ақпараттандыру объектілерін құру мен дамытуды көздейтін бюджеттік инвестициялық жоба;
Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес қажет болған жағдайда техникалық-экономикалық негіздемелері әзірленетін, тартылған үкіметтік қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобалар;
техникалық-экономикалық негіздеме әзірленетін мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарыз;
заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар, осы Қағидаларға сәйкес қаржылық-экономикалық негіздемелер әзірленетін қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруы үшін бюджеттік кредиттеу бойынша сараптама жүргізу;
құрылыс жобасын Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап етпейтін жобалар тізбесіне жатқызу жағдайын қоспағанда, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасына инвестициялық ұсыныс және техникалық-экономикалық негіздеме әзірленеді. Қажет болған жағдайда техникалық-экономикалық негіздеменің орнына тапсырыс беруші техникалық тапсырманы әзірлейді және "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының есептік құнын бекітеді;
құрылыс жобасын Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап етпейтін жобалар тізбесіне жатқызу жағдайын қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілері іске асыратын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасына инвестициялық ұсыныс және техникалық-экономикалық негіздемесі бар қаржылық-экономикалық негіздеме ұсынылады. Қажет болған жағдайда техникалық-экономикалық негіздеменің орнына тапсырыс беруші техникалық тапсырманы әзірлейді және "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құнын бекітеді;

3) формирование центральным уполномоченным органом по бюджетной политике портфеля государственных инвестиционных проектов;
4) определение центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию государственных инвестиционных проектов на стадии планирования бюджета на основании отобранных предложений администраторами бюджетных программ.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию подготавливает экономическое заключение на инвестиционное предложение, обеспечивает проведение экономической экспертизы на государственный инвестиционный проект.
Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию привлекает к экономической экспертизе документации государственного инвестиционного проекта юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом.
16. Основанием для включения в проект бюджета государственных инвестиционных проектов является наличие:
проектов в составе инвестиционного плана государственного органа;
положительного экономического заключения на инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта;
положительного заключения экономической экспертизы на документацию государственного инвестиционного проекта;
положительного предложения соответствующей бюджетной комиссии.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает пакет документов по государственным инвестиционным проектам и вносит заключение по ним на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии в сроки, определенные в положениях о Республиканской и местной бюджетных комиссиях в соответствии с подпунктом 17) статьи 5 Кодекса.
17. При планировании и реализации государственных инвестиционных проектов должны соблюдаться следующие требования:
начало реализации, сроки и объемы финансирования государственных инвестиционных проектов, а также сроки осуществления и объемы закупок должны соответствовать срокам и объемам финансирования, отраженным в утвержденной в установленном порядке документации;
строительная деятельность осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
объем финансирования государственных инвестиционных проектов, включаемый в проект бюджета, срок реализации которого более одного года, в первый год реализации не может быть ниже трети его стоимости, отраженной в утвержденной в установленном порядке документации, за исключением проектов строительства "под ключ";
строительная деятельность осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.

3) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыруы;
4) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеттік бағдарламалар әкімшілері іріктеп алған ұсыныстардың негізінде бюджетті жоспарлау сатысында мемлекеттік инвестициялық жобаларды айқындауы.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды дайындайды, мемлекеттік инвестициялық жобаға экономикалық сараптама жүргізуді қамтамасыз етеді.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган айқындаған заңды тұлғаны мемлекеттік инвестициялық жобаның құжаттамасына экономикалық сараптама жүргізуге тартады.
16. Бюджет жобасына мемлекеттік инвестициялық жобаларды қосу үшін мыналардың:
мемлекеттік органның инвестициялық жоспарының құрамындағы жобалардың;
мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысына оң экономикалық қорытындының;
мемлекеттік инвестициялық жобаның құжаттамасына экономикалық сараптаманың оң қорытындысының;
тиісті бюджет комиссиясының оң ұсынысының болуы негіз болып табылады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік инвестициялық жобалар бойынша құжаттар топтамасын қарайды және олар бойынша қорытындыны Кодекстің 5-бабының 17) тармақшасына сәйкес Республикалық және жергілікті бюджет комиссиялары туралы ережелерде айқындалған мерзімдерде тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
17. Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру кезінде мынадай талаптар сақталуға тиіс:
мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың бастапқы кезеңі, мерзімдері мен қаржыландыру көлемдері, сондай-ақ олар бойынша сатып алуларды жүзеге асыру мерзімдері мен көлемдері белгіленген тәртіппен бекітілген құжаттамада көрсетілген мерзімдер мен қаржыландыру көлемдеріне сәйкес болуы тиіс;
құрылыс қызметі Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады;
іске асыру мерзімі бір жылдан астам, бюджет жобасына енгізілетін мемлекеттік инвестициялық жобалардың қаржыландыру көлемі "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қоспағанда, белгіленген тәртіппен бекітілген құжаттамада көрсетілген оның құнының үштен бірінен төмен болмауға тиіс;
құрылыс қызметі Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического обоснования, финансово-экономического обоснования государственного инвестиционного проекта, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов и отбора государственных инвестиционных проектов
Параграф 1. Разработка или корректировка инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта
18. Процесс разработки, корректировки и рассмотрения инвестиционных предложений ГИП представляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) представление АБП инвестиционных предложений в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию;
2) рассмотрение и подготовка экономического заключения на инвестиционное предложение центральным уполномоченным органом по бюджетной политике или местным уполномоченным органом по государственному планированию.
19. Разработка инвестиционных предложений ГИП осуществляется АБП в соответствии с формой Информационного листа инвестиционного предложения согласно приложению 1, а также формами Базовых параметров финансово-экономической модели проекта и Расчета показателей экономического эффекта от реализации проекта согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
По однородным (однотипным) ГИП допускается разработка АБП одного инвестиционного предложения.
20. Разработка инвестиционного предложения на строительство новых объектов осуществляется с применением технико-экономических обоснований, типовых проектов и проектной (проектно-сметной) документации из государственного банка проектов строительства, формируемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
По проекту строительства "под ключ" при необходимости вместо технико-экономического обоснования заказчик разрабатывает техническое задание и утверждает расчетную стоимость строительства "под ключ".
По проектам строительства "под ключ" заказчиками выступают государственные органы, государственные учреждения, а также государственные предприятия, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству.
Проекты строительства "под ключ" подразделяются на следующие виды:
1) проведение комплекса работ по проектированию, закупкам и реализации (строительству и (или) реконструкции), предполагаемых к финансированию за счет бюджетных средств;
2) проведение комплекса работ по проектированию, закупкам и реализации (строительству и (или) реконструкции), предполагаемых к финансированию за счет средств поставщика с последующим выполнением государственных обязательств в срок до 15 лет со дня подписания акта введения в эксплуатацию объекта строительства "под ключ".

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын, техникалық-экономикалық негіздемесін, қаржылық-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, мемлекеттік инвестициялық жобалардың портфелін қалыптастыру және мемлекеттік инвестициялық жобаларды іріктеу тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету
18. МИЖ инвестициялық ұсыныстарын әзірлеу, түзету және қарау процесі мынадай негізгі кезеңдерден тұратын іс-шаралар кешенін білдіреді:
1) ББӘ-нің бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға инвестициялық ұсыныстарды ұсынуы;
2) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның инвестициялық ұсынысты қарауы және оған экономикалық қорытынды дайындауы.
19. МИЖ инвестициялық ұсыныстарын әзірлеуді ББӘ 1-қосымшаға сәйкес Инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы нысанына, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Жобаның қаржылық-экономикалық моделінің базалық параметрлері және Жобаны іске асырудан болатын экономикалық әсердің көрсеткіштерін есептеу нысандарына сәйкес жүзеге асырады.
Біртекті (бір типті) МИЖ бойынша ББӘ бір инвестициялық ұсыныс әзірлеуіне рұқсат етіледі.
20. Жаңа объектілерді салуға арналған инвестициялық ұсынысты әзірлеу техникалық-экономикалық негіздемелерді, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын мемлекеттік құрылыс жобалары банкінен үлгілік жобаларды және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы қолдана отырып жүзеге асырылады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша қажет болған жағдайда техникалық-экономикалық негіздеменің орнына тапсырыс беруші техникалық тапсырманы әзірлейді және "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құнын бекітеді.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша тапсырыс берушілер мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындар мен дауыс беруші акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар болып табылады."
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары мынадай түрлерге бөлінеді:
"бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру көзделген жобалау, сатып алу және іске асыру (құрылыс және (немесе) реконструкция) бойынша жұмыстар кешенін жүргізу;
"толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін пайдалануға беру актісіне қол қойылған күннен бастап 15 жылға дейінгі мерзімде мемлекеттік міндеттемелерді орындау көзделетін жобалау, сатып алу және іске асыруды (құрылыс және (немесе) реконструкция) өнім берушінің қаражаты есебінен қаржыландыру жоспарланған жұмыстар кешенін жүргізу.

Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Для принятия административных и управленческих решений в бюджетном процессе, в том числе по приоритизации планирования ГИП применяется Инвестиционный план государственного органа или области, города республиканского значения, столицы.
22. Государственный орган разрабатывает инвестиционный план, который прилагается к:
плану развития государственного органа, разрабатывающего план развития;
паспортам бюджетных программ государственного органа, не разрабатывающего план развития государственного органа.
Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы разрабатывает инвестиционный план области, города республиканского значения, столицы, который прилагается к плану развития области, города республиканского значения, столицы.
23. Инвестиционный план государственного органа или области, города республиканского значения, столицы является основой для разработки инвестиционного предложения ГИП.
24. В инвестиционный план государственного органа или области, города республиканского значения, столицы в приоритетном порядке включаются:
начатые в предыдущие финансовые годы (продолжающиеся) ГИП;
критически важные объекты;
проекты общестранового значения;
строительство новых объектов, осуществляемое с применением технико-экономических обоснований, типовых проектов и проектной (проектно-сметной) документации из государственного банка проектов строительства, формируемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Инвестиционный план государственного органа разрабатывается в порядке и по форме согласно Методике разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 октября 2021 года № 93 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24908).
К критически важным объектам относятся:
1) объекты, аварийное прекращение деятельности которых может привести к возникновению чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба;
2) общегосударственные инфраструктурные объекты, обеспечивающие социально-экономическое развитие центров экономического роста в долгосрочной перспективе.
К проектам общестранового значения относятся:

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Бюджет процесінде әкімшілік және басқарушылық шешімдерді қабылдау үшін, оның ішінде МИЖ жоспарлауға басымдық беру үшін мемлекеттік органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың Инвестициялық жоспары қолданылады.
22. Мемлекеттік орган инвестициялық жоспарды әзірлейді, ол:
даму жоспарын әзірлейтін мемлекеттік органның даму жоспарына;
мемлекеттік органның даму жоспарын әзірлемейтін мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларының паспорттарына қоса беріледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспарын әзірлейді, ол облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына қоса беріледі.
23. Мемлекеттік органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспары МИЖ инвестициялық ұсынысын әзірлеуге негіз болып табылады.
24. Мемлекеттік органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспарына басым тәртіппен мыналар енгізіледі:
алдыңғы қаржы жылдарында басталған (жалғасатын) МИЖ;
аса маңызды объектілер;
жалпыелдік маңызы бар жобалар;
Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын мемлекеттік құрылыс жобалары банкінің техникалық-экономикалық негіздемелерін, үлгілік жобаларын және жобалық (жобалау-сметалық) құжаттамасын қолдану арқылы жүзеге асырылатын жаңа объектілерді салу.
Мемлекеттік органның инвестициялық жоспары Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 25 қазандағы № 93 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24908 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторингін жүргізу және түзету әдістемесіне сәйкес тиісті тәртіппен және нысан бойынша әзірленеді.
Аса маңызды объектілерге мыналар жатады:
1) қызметінің авариялық тоқтатылуы жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайлардың туындауына әкеп соғуы мүмкін объектілер;
2) ұзақ мерзімді перспективада экономикалық өсу орталықтарының әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ететін жалпымемлекеттік инфрақұрылымдық объектілер.
Жалпыелдік жобаларға мыналар жатады:

1) объекты, обеспечивающие экономическое развитие не менее двух областей, городов республиканского значения, столицы;
2) объекты, направленные на решение в установленные сроки задач путем единовременной реализации в масштабах страны однородных проектов в определенной отрасли.
Порядок отнесения объектов к критически важным проектам и проектам общестранового значения определяется в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
25. Инвестиционные предложения ГИП включают следующие документы:
1) информационный лист инвестиционного предложения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения;
3) базовые параметры финансово-экономической модели проекта и расчет показателей экономического эффекта от реализации проекта по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) расчеты и обоснования стоимости ГИП согласно строительным нормативам либо коммерческим предложениям, за исключением проектов строительства "под ключ";
5) письмо-согласование центрального уполномоченного органа в области труда и занятости инвестиционного предложения, подтверждающее обоснованность данных по количеству планируемых к созданию рабочих мест в рамках реализации ГИП;
6) в случае если бюджетный инвестиционный проект не требует разработки ТЭО к инвестиционному предложению дополнительно представляется техническое задание на проектирование;
6-1) в случае если ГИП планируется к реализации в виде проекта строительства "под ключ" к инвестиционному предложению дополнительно представляются техническое задание и утвержденная заказчиком расчетная стоимость строительства "под ключ";
7) в случае корректировки ТЭО БИП, ФЭО Инвестиций, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования:
сравнительная таблица с указанием предполагаемых изменений технических решений и (или) дополнительных расходов по ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций, а также утвержденное ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций (при осуществлении Инвестиций направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, в составе утвержденного ФЭО Инвестиций представляется утвержденное ТЭО (разработанное в соответствии с настоящими Правилами) или утвержденная проектно-сметная документация (далее – ПСД);
расчет-обоснование стоимости корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования, в разрезе компонентов и сроков их разработки;
в случае, если ГИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие первоначальную и предлагаемую к корректировке стоимость ГИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на казахский и (или) русский языки;
письмо комплексной вневедомственной экспертизы о целесообразности предполагаемых вносимых изменений в проектные решения ранее утвержденного ТЭО и (или) ПСД бюджетных инвестиций;
пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо недостижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиции, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин недостижения;

1) кемінде екі облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың экономикалық дамуын қамтамасыз ететін объектілер;
2) белгілі бір саладағы біртектес жобаларды ел көлемінде бір реттік іске асыру арқылы міндеттерді белгіленген мерзімде шешуге бағытталған объектілер.
Объектілерді аса маңызды жобалар мен жалпыелдік маңызы бар жобаларға жатқызу тәртібі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес айқындалады.
25. МИЖ инвестициялық ұсыныстары мынадай құжаттарды қамтиды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы;
2) инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысы;
3) жобаның қаржылық-экономикалық моделінің базалық параметрлері және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша жобаны іске асырудан экономикалық тиімділіктің көрсеткіштерін есептеу;
4) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қоспағанда, құрылыс нормативтеріне не коммерциялық ұсыныстарға сәйкес МИЖ құнының есеп-қисаптары мен негіздемелері;
5) хат – МИЖ-ді іске асыру шеңберінде құрылуы жоспарланған жұмыс орындарының саны бойынша деректердің негізділігін растайтын еңбек және жұмыспен қамту саласындағы орталық уәкілетті органның инвестициялық ұсынысты келісуі;
6) егер бюджеттік инвестициялық жоба инвестициялық ұсыныстың ТЭН-ін әзірлеуді талап етпесе, жобалауға арналған техникалық тапсырма қосымша ұсынылады;
6-1) егер МИЖ "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары түрінде іске асыру жоспарланған жағдайда инвестициялық ұсынысқа техникалық тапсырма және тапсырыс беруші бекіткен "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құны қосымша ұсынылады;
7) БИЖ ТЭН-ін, Инвестициялар ҚЭН-ін, ТЭН-ді не бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-ін түзеткен жағдайда:
БИЖ ТЭН не Инвестициялардың ҚЭН-і бойынша техникалық шешімдердің және (немесе) қосымша шығыстардың болжамды өзгерістері көрсетілген салыстырма кесте, сондай-ақ бекітілген БИЖ ТЭН не Инвестициялардың ҚЭН (жаңа объектiлердi құруға (салуға) не бар объектiлердi реконструкциялауға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде бекітілген Инвестициялар ҚЭН-інің құрамында бекітілген ТЭН (осы Қағидаларға сәйкес әзірленген) немесе бекітілген жобалау-сметалық құжаттама (бұдан әрі – ЖСҚ) ұсынылады;
құрамдауыштар және оларды әзірлеу мерзімдері бөлінісінде БИЖ ТЭН-ін не Инвестициялар ҚЭН-ін, бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу құнының есеп-негіздемесі;
егер МИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда оның аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген көрсетілген заңнаманың мәтінін қоса бере отырып, мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып, МИЖ-дің бастапқы және түзетуге ұсынылатын құнын растайтын тиісті құжаттар ұсынылады;
бұрын бекітілген бюджеттік инвестициялар ТЭН-інің және (немесе) ЖСҚ-сының жобалық шешімдеріне енгізілетін болжамды өзгерістердің орындылығы туралы ведомстводан тыс кешенді сараптаманың хаты;
бекітілген БИЖ-дің ТЭН-інде не Инвестициялардың ҚЭН-інде, бюджеттік кредиттеудің ТЭН-інде не ҚЭН-інде көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізу не қол жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын, оның ішінде бөлінген бюджет қаражатын толық игерген кезде қол жеткізбеу себептері көрсетілген түсіндірме жазба;

8) в случае приобретения субъектами квазигосударственного сектора активов, в частности долей уставного капитала юридических лиц, необходимо представить заключение оценки стоимости данных активов, подготовленные:
независимыми оценочными компаниями, если стоимость активов не превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах;
международными профессиональными организациями оценщиков, если стоимость активов превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах;
9) в случае если АБП предлагается реализовать ГИП путем увеличения уставного капитала юридического лица, дополнительно представляется инвестиционная карта субъекта квазигосударственного сектора по реализованным, реализуемым и планируемым к реализации инвестиционным проектам на пятилетний период, которая представляется на электронном носителе по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
10) в случае формирования уставного капитала юридического лица, более 50% акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежит государству, дополнительно представляется решение антимонопольного органа согласно нормам Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
11) в случае убыточности юридического лица в периодах, предшествующих планируемому периоду, представляется план по финансово-экономическому оздоровлению юридического лица, утвержденный исполнительным органом юридического лица;
12) в случае реализации бюджетных инвестиций, направленных на завершение объекта незавершенного строительства, дополнительно представляются сведения о состоянии незавершенного строительства, подтвержденные техническим обследованием и заключением технического надзора.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-1. По проектам строительства "под ключ", реализуемым в рамках Национального проекта "Модернизация энергетического и коммунального секторов" (далее – МЭКС), при необходимости финансирования из соответствующего бюджета разрабатывается инвестиционное предложение, включающее в себя документы, указанные в подпунктах 1), 2) и 6-1) пункта 25 настоящих Правил, заключение уполномоченных органов в сфере естественных монополий, технического и финансового операторов, определенных МЭКС.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 25-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8) квазимемлекеттік сектор субъектілері заңды тұлғалардың активтерін, атап айтқанда жарғылық капиталының үлестерін сатып алған жағдайда:
егер активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын болса, тәуелсіз бағалау компаниялары;
егер активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен асатын болса, халықаралық кәсіптік бағалаушылар ұйымдары дайындаған осы активтердің құнын бағалаудың қорытындысын ұсыну қажет;
9) егер ББӘ МИЖ-ді заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайту арқылы іске асыруды ұсынған жағдайда, электрондық порталға, сондай-ақ осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық жеткізгіште ұсынылатын бес жылдық кезеңге арналған іске асырылған, іске асырылып жатқан және іске асырылуы жоспарланған инвестициялық жобалар бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің инвестициялық картасы қосымша ұсынылады;
10) акциялардың (жарғылық капиталдағы қатысу үлестері) 50%-нан астамы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастырған жағдайда, Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің нормаларына сәйкес монополияға қарсы органның шешімі қосымша ұсынылады;
11) заңды тұлға жоспарланатын кезең алдындағы кезеңдерде шығынды болған жағдайда заңды тұлғаның атқарушы органы бекіткен заңды тұлғаны қаржылық-экономикалық сауықтыру жоспары ұсынылады;
12) аяқталмаған құрылыс объектісін аяқтауға бағытталған бюджеттік инвестицияларды іске асырған жағдайда техникалық зерттеп-қараумен және техникалық қадағалау қорытындысымен расталған аяқталмаған құрылыстың жай-күйі туралы мәліметтер қосымша ұсынылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-1. "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы (бұдан әрі – ЭКСЖ) шеңберінде іске асырылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша тиісті бюджеттен қаржыландыру қажеттілігі туындаған жағдайда осы Қағидалардың 25-тармағының 1), 2) және 6-1) тармақшаларында көзделген құжаттарды, сондай-ақ табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті органдардың, ЭКСЖ айқындаған техникалық және қаржы операторларының қорытындыларын қамтитын инвестициялық ұсыныс әзірленеді.
Ескерту. 25-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

25-2. В случае принадлежности проекта строительства "под ключ" к сферам естественных монополий, уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, до разработки АБП инвестиционного предложения ГИП утверждает инвестиционную программу субъекта естественных монополий в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях".
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 25-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-3. По итогам разработки и прохождения АБП необходимых экспертиз финансово-экономического обоснования, уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, направляет АБП гарантийное письмо о предоставлении по проекту строительства "под ключ" соответствующего тарифа в целях дальнейшего проведения конкурсных процедур по отбору поставщика.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 25-3 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-4. По проектам строительства "под ключ" при наличии объектов информатизации оценка технологических, технических решений, предусмотренных проектом, в том числе графика реализации, проводится в том числе и на соответствие требованиям законодательства об информатизации. В случае если проект строительства "под ключ" предусматривает создание информационных систем, уполномоченный орган в сфере информатизации при согласовании проекта рассматривает вопрос целесообразности принятия программного обеспечения в государственную собственность.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 25-4 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-5. По проекту строительства "под ключ" проводится отраслевая экспертиза уполномоченным органом соответствующей отрасли. В случае если проект строительства "под ключ" затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых государственных органов, указанными отраслевыми государственными органами дополнительно предоставляются заключения соответствующих отраслевых экспертиз по проекту строительства "под ключ".
По результатам отраслевой экспертизы по проекту строительства "под ключ" уполномоченными органами соответствующей отрасли составляется отраслевое заключение.
По результатам экспертизы проекта строительства "под ключ" по вопросам целесообразности, срокам реализации, объемам, стоимости и механизму реализации, достижению конечных результатов по проекту строительства "под ключ", подготавливается положительное или отрицательное отраслевое заключение.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 25-5 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

25-2. Егер "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы табиғи монополиялар салаларына жататын болса, табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган МИЖ инвестициялық ұсынысының ББӘ әзірленгенге дейін табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын Қазақстан Республикасының "Табиғи монополиялар туралы" Заңына сәйкес бекітеді.
Ескерту. 25-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-3. ББӘ-нің қаржылық-экономикалық негіздемені әзірлеп, қажетті сараптамадан өту қорытындысы бойынша табиғи монополия саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орган ББӘ-ге "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша өнім берушіні іріктеу жөнінде одан әрі конкурстық рәсімдер өткізу мақсатында тиісті тарифті ұсыну туралы кепілдік хат жолдайды.
Ескерту. 25-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-4. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша ақпараттандыру объектілері болған кезде жобада көзделген технологиялық, техникалық шешімдерді, оның ішінде іске асыру кестесін бағалау ақпараттандыру туралы заңнаманың талаптарына сәйкестігіне де жүргізіледі. Егер "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы ақпараттық жүйелер құруды көздейтін болса ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган жобаны қарау кезінде бағдарламалық қамтамасыз етуді мемлекеттік меншікке қабылдаудың орындылығы мәселесін қарайды.
Ескерту. 25-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-5. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша тиісті саланың уәкілетті органы салалық сараптама жүргізеді. Егер "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бірнеше салалық мемлекеттік органдардың жауапкершілік саласын қозғаған жағдайда аталған салалық мемлекеттік органдар "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша тиісті салалық сараптамалардың қорытындыларын қосымша ұсынады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша жүргізілген салалық сараптама нәтижелері бойынша тиісті саланың уәкілетті органдары салалық қорытынды дайындайды.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының орындылығы, іске асыру мерзімдері, көлемі, құны және іске асыру тетігі мәселелері бойынша сараптамасының нәтижелері, түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу бойынша "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша оң немесе теріс салалық қорытынды дайындалады.
Ескерту. 25-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

26. Информационный лист инвестиционного предложения содержит информацию по приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленными документами Системы государственного планирования, включая планы развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, общую информацию по инвестиционным(ому) проектам (проекту) и мероприятиям включая их (его) основные показатели.
27. Информационный лист инвестиционного предложения содержит:
1) данные по АБП и предлагаемому к реализации ГИП;
2) ретроспектива (информация о ранее выделенных и освоенных средствах по ГИП, в том числе по текущим программам);
3) маркетинговый анализ отрасли;
4) общее описание предполагаемых к реализации ГИП;
5) институциональная схема управления ГИП;
6) социальное и экологическое воздействие;
7) альтернативные варианты реализации ГИП по возможным видам и способам финансирования.
28. Заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения содержит оценку:
1) проблемы текущего состояния отрасли, которая влияет на ее дальнейшее развитие, а также сравнительного анализа действующих предоставляемых и предлагаемых услуг;
2) предполагаемого мультипликативного эффекта от реализации ГИП на смежные отрасли (сферы) экономики, в том числе влияние на пополнение доходной части бюджета, создание постоянных и временных рабочих мест;
3) альтернативных вариантов, рассмотренных при выборе варианта решения проблемы, с обоснованием выбора ГИП в качестве оптимального пути ее решения с учетом зарубежного опыта;
4) обоснованности предполагаемой институциональной схемы управления ГИП (основные участники, схема их взаимодействия, распределение выгод и затрат балансодержателей, схема управления ГИП в инвестиционном и постинвестиционном периодах);
5) предполагаемых рисков по проекту (финансовые, операционные, технические, кредитные, нормативно-правовые, технологические, маркетинговые, рыночные, коммерческие, экологическое и социальные риски) и мероприятия по их минимизации;
6) соответствия ГИП документам Системы государственного планирования, включая планы развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора;
7) обоснованности объема ГИП;
8) обоснованности приоритетного выбора механизма реализации ГИП в зависимости от потребности государственных инвестиций.

26. Инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағында мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму және (немесе) іс-шаралар жоспарларын, негізгі көрсеткіштерін қоса алғанда, инвестициялық жобалар (жоба) және іс-шаралар бойынша жалпы ақпаратты қоса алғанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында белгіленген экономика саласын (аясын) дамытудың басымдықтары жөніндегі ақпарат қамтылады.
27. Инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағында мыналар қамтылады:
1) ББӘ және іске асыруға ұсынылатын МИЖ бойынша деректер;
2) ретроспектива (МИЖ бойынша, оның ішінде ағымдағы бағдарламалар бойынша бұрын бөлінген және игерілген қаражат туралы ақпарат);
3) саланың маркетингтік талдауы;
4) МИЖ іске асыруға болжанатын жалпы сипаттамасы;
5) МИЖ басқарудың институционалдық схемасы;
6) әлеуметтік және экологиялық әсер ету;
7) қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдері бойынша МИЖ-ді іске асырудың баламалы нұсқалары.
28. Инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысы мыналарды:
1) саланың одан әрі дамуына ықпал ететін оның ағымдағы жай-күйінің проблемаларын, сондай-ақ қолданыстағы берілетін және ұсынылатын қызметтерді салыстырмалы талдауды;
2) болжамды МИЖ-ді іске асырудың экономиканың сабақтас салаларына (аяларына) мультипликативті әсерін, оның ішінде бюджеттің кіріс бөлігін толықтыруға, тұрақты және уақытша жұмыс орындарын құруға әсерін;
3) шетелдік тәжірибені ескере отырып, оны шешудің оңтайлы жолы ретінде МИЖ таңдауды негіздей отырып, проблеманы шешу нұсқасын таңдау кезінде қаралған баламалы нұсқаларды;
4) МИЖ-ді басқарудың болжамды институционалдық схемасының негізділігін (негізгі қатысушылар, олардың өзара іс-қимыл схемасы, баланс ұстаушылардың пайдасы мен шығындарын бөлу, инвестициялық және инвестициядан кейінгі кезеңдерде МИЖ-ді басқару схемасы);
5) жоба бойынша болжанатын тәуекелдер (қаржылық, операциялық, техникалық, кредиттік, нормативтік-құқықтық, технологиялық, маркетингтік, нарықтық, коммерциялық, экологиялық және әлеуметтік тәуекелдер) мен оларды барынша азайту бойынша іс-шараларды;
6) мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму және (немесе) іс-шаралар жоспарларын қоса алғанда, МИЖ-дің Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігін;
7) МИЖ көлемінің негізділігін;
8) мемлекеттік инвестициялардың қажеттілігіне байланысты МИЖ-ді іске асыру тетігін басымдықпен таңдаудың негізділігін бағалауды қамтиды.

Отраслевое заключение на инвестиционное предложение ГИП предоставляется АБП в течение 30 рабочих дней с момента внесения субъектами квазигосударственного сектора документов, указанных в пункте 25 настоящих Правил.
29. В случае, если реализация ГИП предлагается за счет средств республиканского бюджета, заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения предоставляется центральным уполномоченным органом соответствующей отрасли, в случае невозможности отнесения ГИП к какой-либо определенной отрасли, отраслевое заключение предоставляется самим АБП.
В случае, если ГИП, предполагаемый к реализации за счет средств республиканского бюджета, затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых центральных государственных органов, указанными отраслевыми центральными государственными органами дополнительно предоставляются заключения соответствующих отраслевых экспертиз ГИП.
При этом, дополнительные заключения отраслевых экспертиз предоставляются соответствующими отраслевыми центральными государственными органами за подписью первого руководителя либо лица его замещающего, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому ГИП первым руководителем государственного органа, только в части оценки влияния реализации ГИП на курирующую отрасль и соответствия приоритетам отрасли.
В случае, если реализация ГИП, предлагается за счет средств Специального государственного фонда, заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения содержит оценку соответствия критериям социальных и экономических проектов, определенным Правилами отбора и определения критериев социальных и экономических проектов, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 сентября 2023 года № 165 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33441).
30. В случае, если реализация ГИП предлагается за счет средств местного бюджета или целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения предоставляется отраслевым местным исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета, в случае невозможности отнесения АБП к какой-либо определенной отрасли, отраслевое заключение предоставляется самим АБП.
В случае, если ГИП, предполагаемый к реализации за счет средств местного бюджета или целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых местных органов, указанными отраслевыми местными государственными органами дополнительно предоставляются заключения соответствующих отраслевых экспертиз ГИП.

МИЖ инвестициялық ұсынысына салалық қорытындыны ББӘ квазимемлекеттік сектор субъектілері осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген құжаттарды енгізген күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде ұсынады.
29. Егер МИЖ-ді республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыру ұсынылатын жағдайда, инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысын тиісті саланың орталық уәкілетті органы ұсынады, егер МИЖ-ді қандай да бір нақты салаға жатқызу мүмкін болмаған жағдайда, салалық қорытындыны ББӘ өзі ұсынады.
Егер республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыруға болжанатын МИЖ бірнеше салалық орталық мемлекеттік органның жауапкершілік аясын қозғаған жағдайда, аталған салалық орталық мемлекеттік органдар МИЖ-ге тиісті салалық сараптамалардың қорытындыларын қосымша ұсынады.
Бұл ретте салалық сараптамалардың қосымша қорытындыларын тиісті салалық орталық мемлекеттік органдар бірінші басшының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір МИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылып, МИЖ-ді іске асырудың жетекшілік ететін салаға әсерін бағалау және саланың басымдықтарына сәйкестігі бөлігінде ғана ұсынады.
Егер МИЖ-ді Арнаулы мемлекеттік қор қаражаты есебінен іске асыру ұсынылатын жағдайда, инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 20 қыркүйектегі № 165 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33441 болып тіркелген) бекітілген Әлеуметтік және экономикалық жобаларды іріктеу және өлшемшарттарын айқындау қағидаларында айқындалған әлеуметтік және экономикалық жобалардың өлшемшарттарына сәйкестігін бағалауды қамтиды.
30. Егер МИЖ-ді жергілікті бюджет қаражаты немесе нысаналы даму трансферттері және жоғары тұрған бюджеттен кредиттер есебінен іске асыру ұсынылатын жағдайда, инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысын жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын салалық жергілікті атқарушы орган береді, ББӘ-ні қандай да бір белгілі бір салаға жатқызу мүмкін болмаған жағдайда, салалық қорытындыны ББӘ өзі ұсынады.
Егер іске асырылуы жергілікті бюджет қаражаты немесе нысаналы даму трансферттері және жоғары тұрған бюджеттен кредиттер есебінен болжанатын МИЖ бірнеше салалық жергілікті мемлекеттік органның жауапкершілік аясын қозғаған жағдайда, аталған салалық жергілікті мемлекеттік органдар МИЖ-дің тиісті салалық сараптамаларының қорытындыларын қосымша ұсынады.

31. Базовые параметры финансово-экономической модели и расчет показателей экономического эффекта от реализации проекта представляются по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
32. Инвестиционное предложение ГИП, в том числе документы, указанные в пункте 25 настоящих Правил, оформляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов.
Документы, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 25 настоящих Правил подписываются первым руководителем государственного органа – АБП либо лицом его замещающим, либо лицом, уполномоченным первым руководителем государственного органа – АБП.
33. АБП формируют и представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию инвестиционные предложения ГИП, включающие документы, указанные в пункте 25 настоящих Правил, посредством информационной системы государственного планирования (далее – ИСГП).
34. При направлении инвестиционного предложения ГИП для подготовки экономического заключения центральному уполномоченному органу по бюджетной политике или местному уполномоченному органу по государственному планированию, проверка на полноту представляемых документов осуществляется ИСГП автоматически.
Параграф 1-1. Планирование государственных инвестиционных проектов, предполагаемых к финансированию проектов строительства "под ключ"
Сноска. Глава 3 дополнена параграфом 1-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-1. Планирование ГИП, предполагаемых к финансированию проектов строительства "под ключ" (далее – ГИП по финансированию строительства "под ключ") осуществляется на основании экономического заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение ГИП и ТЭО, за исключением случая отнесения проекта строительства к перечню проектов, не требующих разработки ТЭО в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности или технического задания и утверждҰнной расчетной стоимости строительства.
34-2. Разработка и проведение необходимых экспертиз инвестиционного предложения ГИП осуществляется в соответствии с параграфами 1 и 2 главы 3 настоящих Правил.
34-3. Разработка и проведение необходимых экспертиз технико-экономического обоснования осуществляется в соответствии с параграфами 3 и 4 главы 3 настоящих Правил.

31. Қаржылық-экономикалық модельдің базалық параметрлері және жобаны іске асырудан экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есептеулері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша ұсынылады.
32. МИЖ инвестициялық ұсынысы, оның ішінде осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген құжаттар Ресми құжаттар үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделеді.
Осы Қағидалардың 25-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарға мемлекеттік орган-ББӘ-нің бірінші басшысы не оны алмастыратын адам не мемлекеттік орган-ББӘ-нің бірінші басшысы уәкілеттік берген адам қол қояды.
33. ББӘ осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген құжаттарды қамтитын МИЖ инвестициялық ұсыныстарын қалыптастырады және мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – МЖАЖ) арқылы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
34. МИЖ инвестициялық ұсынысын бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға экономикалық қорытынды дайындау үшін жіберген кезде, ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруді МЖАЖ автоматты түрде жүзеге асырады.
1-1-параграф. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қаржыландыруға болжанатын мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау
Ескерту. 3-тарау 1-1-параграфпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34-1. Құрылыс жобасын Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес ТЭН-ді немесе техникалық тапсырманы және құрылыстың бекітілген есептік құнын әзірлеуді талап етпейтін жобалардың тізбесіне жатқызу жағдайын қоспағанда, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қаржыландыру болжанатын МИЖ-ді жоспарлау (бұдан әрі – "толық бітіріп берілетін" құрылысты қаржыландыру бойынша МИЖ) МИЖ және ТЭН инвестициялық ұсынысына бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
34-2. "МИЖ инвестициялық ұсынысын әзірлеу және оған қажетті сараптамаларды жүргізу осы Қағидалардың 3-тарауының 1 және 2-параграфтарына сәйкес жүзеге асырылады.
34-3. Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу және оған қажетті сараптамаларды жүргізу осы Қағидалардың 3 және 4-параграфтарына сәйкес жүзеге асырылады.

34-4. Наличие положительных экономических заключений на инвестиционное предложение ГИП и ТЭО, за исключением случая отнесения проекта строительства к перечню проектов, не требующих разработки ТЭО в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, является основанием для включения ГИП по финансированию строительства "под ключ" в Портфель ГИП, формируемого в соответствии с пунктом 3 статьи 149 Кодекса.
34-5. Планирование ГИП по финансированию строительства "под ключ" осуществляется без применения лимитов государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ" Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
34-6. Определение проектов строительства "под ключ" для включения в проект соответствующего бюджета и вынесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местным уполномоченным органом по государственному планированию на основании портфеля ГИП.
34-7. Конкурсные процедуры по отбору поставщика осуществляются в соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках", статьей 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", Законом Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора" в зависимости от специфики проекта.
34-8. По проектам строительства "под ключ", по которым АБП является заказчиком, договор о строительстве "под ключ" заключается между АБП и поставщиком.";
Параграф 1-2. Планирование государственных инвестиционных проектов со способом финансирования выполнение государственных обязательств по проектам строительства "под ключ"
Сноска. Глава 3 дополнена параграфом 1-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-9. К исключительным признакам проекта строительства "под ключ" с принятием государственных обязательств относятся:
1) построение отношений государственного органа, субъектов квазигосударственного сектора и поставщика путем заключения договора о строительстве "под ключ";
2) максимальный срок принятия государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" до 15 лет в зависимости от особенностей проекта строительства "под ключ";
3) осуществление инвестиций поставщиком для реализации проекта строительства "под ключ" и принятие государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" с выплатой инвестиционных затрат и операционных расходов (при необходимости);

34-4. Құрылыс жобасын Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалар тізбесіне жатқызу жағдайын қоспағанда, МИЖ және ТЭН инвестициялық ұсынысына оң экономикалық қорытындылардың болуы "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қаржыландыру бойынша МИЖ-ді Кодекстің 149-бабының 3-тармағына сәйкес қалыптастырылатын МИЖ портфеліне енгізу үшін негіз болып табылады.
34-5. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қаржыландыру бойынша МИЖ жоспарлау Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің лимиттерін қолданбай жүзеге асырылады.
34-6. Тиісті бюджеттің жобасына енгізу үшін "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын айқындауды және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығаруды МИЖ портфелі негізінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
34-7. Өнім берушіні іріктеу жөніндегі конкурс рәсімдері жобаның ерекшеліктеріне қарай Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңының 19-бабына, Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 10-2-бабына, Қазақстан Республикасының "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алулары туралы" Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
34-8. ББӘ тапсырыс беруші болып табылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарт ББӘ мен өнім беруші арасында жасалады.";
1-2-параграф. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындауды қарыжалындыру тәсіліндегі мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау
Ескерту. 3-тарау 1-2-параграфпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34-9. Мемлекеттік міндеттемелерді қабылдай отырып, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының ерекше белгілеріне:
1) мемлекеттік органның, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің және өнім берушінің қарым-қатынастарын "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарт жасасу жолымен құру;
2) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдаудың ең ұзақ мерзімі "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының ерекшеліктеріне байланысты 3 жылдан 15 жылға дейін;
3) өнім берушінің "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасын іске асыру үшін инвестицияларды жүзеге асыруы және инвестициялық шығындарды және/немесе операциялық шығыстарды төлей отырып, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауы (қажет болған жағдайда);

4) наличие инвестиционного периода, в том числе включая этапы проектирования, строительства, введения в эксплуатацию объекта по проекту строительства "под ключ".
Введение в эксплуатацию включает ввод объекта по проекту строительства "под ключ" в эксплуатацию путем утверждения заказчиком акта приемки объекта в эксплуатацию и регистрации в некоммерческом акционерном обществе "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
34-10. Планирование проектов строительства "под ключ" с принятием государственных обязательств осуществляется при наличии экономического заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение ГИП о целесообразности реализации проекта строительства "под ключ" с принятием государственных обязательств, согласно положительному отраслевому заключению АБП и иных заключении и экспертиз, а также предоставленных документов, согласно пункту 25 настоящих Правил в зависимости от специфики проекта.
34-11. Разработка и проведение необходимых экспертиз технико-экономического и финансово-экономического обоснований осуществляется в соответствии с параграфами 4, 5, 10 и 11 главы 3 настоящих Правил.
34-12. Принятие государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
34-13. Объемы принимаемых государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами ограничиваются лимитами государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан и соответствующих местных исполнительных органов.
Лимиты государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов утверждаются законом о республиканском бюджете.
Методика определения лимитов государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов утверждается центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
34-14. Принятие государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" должно быть одобрено Республиканской бюджетной комиссией или бюджетной комиссией местного исполнительного органа до объявления конкурсных процедур по отбору поставщика.

4) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша объектіні жобалау, салу, пайдалануға беру кезеңдерін қоса алғанда, инвестициялық кезеңнің болуы жатады.
Пайдалануға беруге тапсырыс берушінің объектіні пайдалануға қабылдау актісін бекітуі және оны "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамында тіркеуі арқылы "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының объектісін пайдалануға енгізу кіреді.
34-10. Мемлекеттік міндеттемелерді қабылдай отырып, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасын жоспарлау ББӘ-нің оң салалық қорытындысына және өзге де қорытындылар мен сараптамаларға сәйкес мемлекеттік міндеттемелерді қабылдай отырып, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасын іске асырудың орындылығы туралы МИЖ-дің инвестициялық ұсынысына бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысы, сондай-ақ жобаның ерекшелігіне байланысты осы Қағидалардың 25-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар болған кезде жүзеге асырылады.
34-11. Техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу және оларға қажетті сараптамаларды жүргізу осы Қағидалардың 3-тарауының 4, 5, 10 және 11-параграфтарына сәйкес жүзеге асырылады.
34-12. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына, Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына және Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
34-13. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша қабылдайтын мемлекеттiк мiндеттемелерiнiң көлемi Қазақстан Республикасының Үкiметi мен тиiстi жергiлiктi атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттiк мiндеттемелерiнiң лимиттерiмен шектеледi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттiк мiндеттемелерiнiң лимиттерi республикалық бюджет туралы заңмен бекiтiледi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттiк мiндеттемелерiнiң лимиттерiн айқындау әдiстемесiн бюджет саясаты жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бекiтедi.
34-14. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау өнім берушіні айқындау жөніндегі конкурс рәсімдерін жариялауға дейін Республикалық бюджеттік комиссияның немесе жергілікті атқарушы органның бюджеттік комиссиясының мақұлдауына жатады.

34-15. Принятие государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" осуществляется путем подписания договоров о строительстве "под ключ".
Государственные обязательства по проектам строительства "под ключ" подлежат регистрации по каждому отдельному проекту строительства "под ключ" в пределах сумм и сроков, установленных договором, и не могут пересматриваться в сторону увеличения обязательств государства согласно решению соответствующей бюджетной комиссии или решению маслихата.
Принятие государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительством Республики Казахстан осуществляется в соответствии со статьей 147-1 Кодекса.
34-16. В случае отсутствия государственных обязательств по проекту строительства "под ключ", вынесение на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий вопроса принятия государственных обязательств по проекту строительства "под ключ" не требуется.
Отсутствие государственных обязательств по проекту строительства "под ключ" подтверждается центральным уполномоченным органом по бюджетной политике или местным уполномоченным органом по государственному планированию с оформлением соответствующего письма.
34-17. Договоры о строительстве "под ключ" вступают в силу после их регистрации государственным казначейством или органами государственного казначейства в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сумма договора о строительстве "под ключ" не может пересматриваться в сторону увеличения обязательств государства.
34-18. Объем финансирования проектов строительства "под ключ" и исполнения обязательств государства по проектам строительства "под ключ", направленных на возмещение инвестиционных расходов по проектам строительства "под ключ", не может превышать стоимость строительства и (или) реконструкции объекта строительства "под ключ".
Средства займа, привлекаемого под обязательства государства по проекту строительства "под ключ", используются на создание (реконструкцию) объектов по проекту строительства "под ключ".
К расчету по исполнению государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" принимается базовая ставка, установленная Национальным Банком Республики Казахстан + (плюс) 2 (два) процентных пункта на день подачи конкурсной заявки.
Предельно допустимый размер внутренней нормы доходности (IRR) по проекту строительства "под ключ" равен ставке дисконтирования + (плюс) 3 (три) процентных пункта для проектов строительства "под ключ", в которых возмещение затрат и получение доходов поставщиком обеспечиваются выплатами по государственным обязательствам.

34-15. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау Республикалық бюджет комиссиясы немесе жергілікті атқарушы органның бюджет комиссиясы мақұлдаған "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттарға қол қою арқылы жүзеге асырылады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартта айқындалған сомалар мен мерзімдер шегінде әрбір жекелеген "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша тіркелуге жатады және тиісті бюджет комиссиясының немесе мәслихаттың шешімі бойынша мемлекет міндеттемелерін ұлғайту бөлігінде қайта қарауға жатпайды.
Қазақстан Республикасының Үкіметі "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауды Кодекстің 147-1-бабына сәйкес жүзеге асырады.
34-16. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер болмаған жағдайда "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару талап етілмейді.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің жоқтығын бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе жергілікті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган тиісті хат ресімдеу арқылы растайды.
34-17. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелгеннен кейін, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен күшіне енеді.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы туралы шарттың сомасы мемлекеттің міндеттемелерін ұлғайту жағына қарай қайта қаралмайды.
34-18. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қаржыландыру және "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша инвестициялық шығыстарды өтеуге бағытталған "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекет міндеттемелерін орындау көлемі "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін салу және (немесе) реконструкциялау құнынан аспауы тиіс.
Мемлекеттің "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша міндеттемелеріне тартылатын қарыз қаражаты "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша объектілерді құруға (реконструкциялауға) ғана пайдаланылады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау бойынша есеп айырысуға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлеме, оған қоса конкурстық өтінім берілген күнге 2 (екі) пайыздық тармақ қабылданады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша кірістіліктің ішкі нормасының (IRR) жол берілетін шекті мөлшері өнім берушінің шығындарды өтеуі мен кірістерді алуы мемлекеттік міндеттемелер бойынша төлемдермен қамтамасыз етілетін "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары үшін дисконттау мөлшерлемесіне қосылған3 (үш) пайыздық тармаққа тең.

34-19. При планировании проекта строительства "под ключ" не допускается разделение периодов одного проекта на несколько проектов строительства "под ключ".
Уполномоченные лица/Заказчик обеспечивают комплексный подход к формированию технических, финансовых, юридических решений по проекту строительства "под ключ".
34-20. Конкурсные процедуры по отбору поставщика осуществляются в соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках", статьей 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", Законом Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора" в зависимости от специфики проекта.
34-21. Договор о строительстве "под ключ" заключается между АБП, заказчиком и поставщиком при принятии государственных обязательств по проектам строительства "под ключ", реализуемых в рамках МЭКС либо по которым заказчиком является субъект естественных монополии с государственным участием либо субъект квазигосударственного сектора.
34-22. При финансировании проектов строительства "под ключ" рекомендуется поэтапное (потраншевое) финансирование поставщика.
34-23. Оригиналы договора о строительстве "под ключ" хранятся в структурном подразделении АБП, ответственном за хранение, в специально отведенном сейфе.;
Параграф 1-3. Определение стоимости проекта строительства "под ключ" для принятия государственных обязательств
Сноска. Глава 3 дополнена параграфом 1-3 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-24. Определение стоимости проекта строительства "под ключ" для принятия государственных обязательств, в том числе привлечения займов осуществляется с соблюдением единых требований к расчету стоимости создания объекта по проектам строительства "под ключ", предлагаемого к финансированию за счет средств поставщика, инвестиционных и/или операционных затрат, а также предполагаемых размеров возмещения затрат и получения доходов по проекту строительства "под ключ", предлагаемого к финансированию за счет средств поставщика.
34-25. Стоимость создания объекта по проектам строительства "под ключ", предлагаемого к финансированию за счет средств поставщика определяется как размер инвестиций, рассчитанный в соответствии с расчетной стоимостью строительства "под ключ".
34-26. Расчет предполагаемых размеров принятия обязательств по проекту строительства "под ключ", предлагаемого к финансированию за счет средств поставщика, производится с использованием финансово-экономической модели.

34-19. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасын жоспарлаған кезде бір жобаның кезеңдерін бірнеше "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларына бөлуге жол берілмейді.
Уәкілетті тұлғалар/Тапсырыс беруші "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша техникалық, қаржылық, заңдық шешімдерді қалыптастыруға кешенді тәсілді қамтамасыз етеді.
34-20. Өнім берушіні іріктеу жөніндегі конкурстық рәсімдер Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңының 19-бабына, Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 10-2-бабына, Қазақстан Республикасының "Квазимелекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
34-21. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарт ЭКСЖ шеңберінде іске асырылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдаған кезде не тапсырыс беруші мемлекеттік қатысуы бар табиғи монополия субъектісі не квазимемлекеттік сектор субъектісі болып табылатын жағдайларда ББӘ, тапсырыс беруші мен өнім берушінің арасында жасалады.
34-22. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қаржыландыру кезінде өнім берушіні кезең-кезеңімен (траншты) қаржыландыру ұсынылады.
34-23. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттардың түпнұсқалары ББӘ-нің сақтау үшін жауапты құрылымдық бөлімшесінде арнайы бөлінген сейфте сақталады.;
1-3-параграф. Мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау үшін "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының құнын айқындау
Ескерту. 3-тарау 1-3-параграфпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34-24. Мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау, оның ішінде қарыздар тарту үшін "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының құнын айқындау өнім берушінің қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша объектіні құру құнын есептеудің бірыңғай талаптарын, инвестициялық және/немесе операциялық шығындарды, сондай-ақ өнім берушінің қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша шығындарды өтеудің және кіріс алудың болжамды көлемдерін сақтай отырып жүзеге асырылады.
34-25. Өнім берушінің қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларының объектісін құру құны "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құнына сәйкес есептелген инвестициялар көлемі ретінде айқындалады.
34-26. Өнім берушінің қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша міндеттемелерді қабылдаудың болжамды көлемдерін есептеу қаржылық-экономикалық модельді пайдалану арқылы жүргізіледі.

34-27. При разработке финансово-экономической модели используется предположение, что:
1) проект осуществляется при отсутствии/наличии государственной поддержки;
2) проект финансируется из коммерческих источников по рыночной стоимости заимствования (процентной ставке) либо с льготным заимствованием;
3) меры финансовой поддержки.
В рамках финансово-экономической модели вычисляется чистая приведенная стоимость проекта (далее – базовая NPV).
В случае если базовая NPV проекта отрицательна, разрабатывается расширенная финансово-экономическая модель путем включения в базовую финансово-экономическую модель возмещения затрат поставщика и получения доходов с соблюдением положений законодательства о строительстве "под ключ", установленных лимитов государственных обязательств по проектам строительства "под ключ", соотношения выгод и затрат, институциональной схемы и других особенностей проекта строительства "под ключ" с целью обеспечения коммерческой эффективности проекта строительства "под ключ".
34-28. Предельно допустимый размер внутренней нормы доходности (IRR) по проекту строительства "под ключ" равен ставке дисконтирования + (плюс) 3 (три) процентных пункта для проектов строительства "под ключ", в которых возмещение затрат и получение доходов поставщиком обеспечиваются выплатами по государственным обязательствам.
34-29. На стадии планирования проекта строительства "под ключ", предлагаемого к финансированию за счет средств поставщика, предполагаемый размер инвестиций при создании объекта строительства "под ключ" определяется как сумма всех расходов поставщика по следующей формуле:
I – предполагаемый размер инвестиций при создании объекта строительства "под ключ";
t – период (год) создания объекта строительства "под ключ";
n – длительность создания объекта строительства "под ключ";
Ct – суммарный размер всех затрат поставщика на создание объекта строительства "под ключ" в период t;
, где:
1) Ct cмр – расходы в период t на создание объекта строительства "под ключ" определяются в соответствии с Правилами определения стоимости строительства объектов за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 707 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12527);

34-27. Қаржылық-экономикалық модельді әзірлеу кезінде мынадай:
1) жоба мемлекеттік қолдаудың болмауы/болуы жағдайында іске асырылады;
2) жоба коммерциялық көздерден қарыз алудың нарықтық құны (пайыздық мөлшерлеме) бойынша не жеңілдікпен қарыз алу арқылы қаржыландырылады;
3) қаржылай қолдау шаралары сияқты жорамалдар пайдаланылады.
Қаржылық-экономикалық модель шеңберінде жобаның таза дисконтталған құны (бұдан әрі – базалық NPV) есептеледі.
Жобаның базалық NPV көрсеткіші теріс болған жағдайда "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы заңнама ережелері, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің белгіленген лимиттері, пайдалар мен шығындардың арақатынасын, институционалдық схема және "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының коммерциялық тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының өзге де ерекшеліктері сақтала отырып, базалық қаржылық-экономикалық модельге өнім берушінің шығындарын өтеуді қосу және табыс алу тетіктерін енгізу арқылы кеңейтілген қаржылық-экономикалық модель әзірленеді.
34-28. Өнім берушінің шығындарды өтеуі мен кіріс алуы мемлекеттік міндеттемелер бойынша төлемдер арқылы қамтамасыз етілетін "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары үшін "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша ішкі кірістілік нормасының (IRR) рұқсат етілетін шекті мөлшері дисконттау мөлшерлемесіне + (қосу) 3 (үш) пайыздық тармаққа тең.
34-29. Өнім берушінің қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылған "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасын жоспарлау кезеңінде "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құру кезінде болжамды инвестициялар мөлшері өнім берушінің барлық шығыстарының сомасы ретінде келесі формула бойынша айқындалады:
I – "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құру кезіндегі инвестициялардың болжамды мөлшері;
t – "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құру кезеңі (жылы);
n – "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құру ұзақтығы;
Ct – t кезеңінде "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құруға өнім берушінің барлық шығындарының жиынтық мөлшері;
С_t=С_(t смр)+С_(t сыйақы)+С_(t сақ)+С_(t өзге) (2), мұндағы:
1) Ct cрм – "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құруға арналған t кезеңіндегі шығыстар Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 707 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12527 болып тіркелген) Мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілердің құрылыс құнын айқындау қағидаларына сәйкес айқындалады.

2) Сt возн – расходы в период t на вознаграждения, определяемые согласно следующей формуле:
, где:
Rt займ – начисляемые вознаграждения по привлекаемым займам, рассчитываемые по базовой ставке Национального Банка Республики Казахстан + (плюс) 2 (два) процентных пункта.
При привлечении иностранного капитала – расходы по выплате вознаграждений рассчитываются с учетом ставки EURIBOR (European Interbank Offered Rate - Европейская межбанковская ставка предложения - усредненная процентная ставка по межбанковским кредитам, предоставляемым в евро, далее – Euribor) + (плюс) 2 (два) процентных пункта.
Rt облиг – начисляемые вознаграждения по инфраструктурным облигациям (при необходимости их выпуска) в период создания объекта строительства "под ключ", которые определяются как уровень инфляции (потребительских цен), прогнозируемый в финансово-экономической модели на момент расчетов, согласно соответствующему одобренному прогнозу социально-экономического развития и бюджетных параметров, размещенному на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан (http://economy.gov.kz), и фиксированной маржи, действующей на протяжении всего срока обращения облигаций;
Cзаяв – расходы на рассмотрение кредитной заявки;
3) Сt страх – расходы в период t на все виды страхования, связанные с созданием объекта строительства "под ключ";
4) Сt проч – прочие расходы в период t, определяемые согласно следующей формуле:
, где:
Сt привл – расходы по привлечению займов, которые определяются как средние тарифы на услуги банков-участников Соглашения KASE (официальный список акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа") о формировании индикатора KazPrime (индикатор KazPrime отражает среднее значение по ставкам размещения денег на казахстанском рынке межбанковских депозитов). Тарифы являются публичной информацией и размещены на интернет-ресурсах соответствующих финансовых организаций;
Сt облиг – организация выпуска инфраструктурных облигаций (при необходимости их выпуска), согласно рыночным ценам на соответствующие услуги по результатам обследования рынка;
Сt ком – платные банковские услуги и комиссия по банковским гарантиям, согласно рыночным ценам на услуги банковского гарантирования по результатам обследования рынка услуг банковского гарантирования;
Сt лиц – получение лицензий, патентов, разрешений и документов, предусмотренных в соответствии с действующим законодательством, до начала эксплуатации объекта строительства "под ключ";
Сt бюд – обязательные сборы и платежи, взимаемые уполномоченными государственными органами;
Сt ауд – аудиторские проверки, согласно ценовым предложениям аудиторских компаний.

2) Сt сыйақы – келесі формулаға сәйкес айқындалатын сыйақыларға
t кезеңіндегі шығыстар:
∁_(tсыйақы = ) R_(t қарыз)+R_(t облиг)+C_өтін (3), мұндағы:
Rt қарыз – тартылатын қарыздар бойынша есептелетін сыйақылар, олар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі + (қосу) 2 (екі) пайыздық тармақ бойынша есептеледі.
Шетелдік капитал тартылған жағдайда сыйақы төлеуге арналған шығыстар EURIBOR мөлшерлемесін (European Interbank Offered Rate – еуропалық банкаралық ұсыныс мөлшерлемесі – еурода берілетін банкаралық кредиттер бойынша орташа пайыздық мөлшерлеме, бұдан әрі – Euribor) + (қосу) 2 (екі) пайыздық тармақты ескере отырып есептеледі.
Rt облиг – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономикасы министрлігінің ресми интернет-ресурсында (http://economy.gov.kz) орналастырылған әлеуметтік-экономикалық дамудың және бюджеттік параметрлердің тиісті мақұлданған болжамына және облигациялар айналысының бүкіл мерзімі ішінде қолданылатын тіркелген маржаға сәйкес есеп айырысу сәтіндегі қаржылық-экономикалық модельде болжанатын инфляция (тұтыну бағалары) деңгейі ретінде айқындалатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құру кезеңінде инфрақұрылымдық облигациялар (оларды шығару қажет болған кезде) бойынша есептелетін сыйақылар;
Cөтін – кредиттік өтінімді қарауға арналған шығыстар;
3) Сt сақ – "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құруға байланысты сақтандырудың барлық түрлеріне t кезеңіндегі шығыстар;
4) Сt өзге – t кезеңіндегі мынадай формулаға сәйкес айқындалатын өзге де шығыстар:
С_(t өзге)=С_(t тарту)+С_(t облиг)+С_(t ком)+С_(t лиц)+С_(t бюд)+С_(t ауд) (4), мұндағы:
Сt тарту – KazPrime индикаторын қалыптастыру туралы KASE ("Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының ресми тізімі) келісіміне қатысушы банктердің көрсетілетін қызметтеріне орташа тарифтер ретінде айқындалатын қарыздарды тарту бойынша шығыстар (KazPrime индикаторы қазақстандық банкаралық депозиттер нарығында ақшаны орналастыру мөлшерлемелері бойынша орташа мәнді көрсетеді). Тарифтер жария ақпарат болып табылады және тиісті қаржы ұйымдарының интернет-ресурстарында орналастырылған;
Сt облиг – нарықты зерттеп-қарау нәтижелері бойынша тиісті көрсетілетін қызметтердің нарықтық бағасына сәйкес инфрақұрылымдық облигациялар шығаруды ұйымдастыру (қажет болған жағдайда оларды шығару);
Сt ком – банктің ақылы көрсетілетін қызметтері және банктің кепілдік беру көрсетілетін қызметтері нарығын зерттеп-қарау нәтижелері бойынша банктің кепілдік беру көрсетілетін қызметтерінің нарықтық бағасына сәйкес банктің кепілдіктері бойынша комиссия;
Сt лиц – "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін пайдалану басталғанға дейін қолданыстағы заңнамаға сәйкес көзделген лицензияларды, патенттерді, рұқсаттарды және құжаттарды алу;
Сt бюд – уәкілетті мемлекеттік органдар алатын міндетті алымдар мен төлемдер;
Сt ауд – аудиторлық компаниялардың баға ұсыныстарына сәйкес аудиторлық тексерулер;

34-30. Исполнение обязательств государства по выплате инвестиционных затрат осуществляется после ввода объекта строительства "под ключ", со дня утверждения акта ввода в эксплуатацию объекта строительства "под ключ" и регистрации в некоммерческом акционерном обществе "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
При этом не допускается перенос сроков выплат обязательств государства по выплатам инвестиционных затрат, установленных договором о строительстве "под ключ", на более ранние периоды.
34-31. При расчете предполагаемого размера операционных затрат по проекту строительства "под ключ" учитываются следующие группы операционных затрат:
1) затраты, связанные с вводом в эксплуатацию объекта строительства "под ключ", обучение для работы на уникальном оборудовании при передаче объекта в эксплуатацию;
2) прочие операционные затраты, в том числе: натуральные нормы или материальные запасы, необходимые отраслевые расходы для функционирования объекта строительства "под ключ".
Затраты по проекту строительства "под ключ" покрывают расходы на организацию финансирования и расходы на вознаграждение по займам, связанным с созданием объекта строительства "под ключ".
Параграф 2. Проведение необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта
35. Проведение необходимых экспертиз инвестиционного предложения ГИП представляет собой рассмотрение документов, указанных в пункте 25 настоящих Правил и подготовку экономического заключения центральным уполномоченным органом по бюджетной политике или местным уполномоченным органом по государственному планированию на инвестиционное предложение АБП.
Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает инвестиционное предложение АБП на предмет экономической целесообразности, соответствия целей проекта приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленными документами Системы государственного планирования, включая планы развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, в срок не более 20 (двадцати) рабочих дней и направляет экономическое заключение по ним АБП.
36. Экспертиза на инвестиционное предложение проводится с применением анализа выгод и затрат и осуществляется в соответствии с методикой отбора ГИП согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Анализ выгод и затрат характеризуется оценкой следующих показателей:

34-30. Мемлекеттің инвестициялық шығыстарды өтеу жөніндегі міндеттемелерін орындау "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін пайдалануға беру актісі бекітілген және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамында тіркелгеннен күннен бастап "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін пайдалануға бергеннен кейін жүзеге асырылады.
Бұл ретте "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шартта белгіленген инвестициялық шығыстарды өтеу жөніндегі мемлекеттік міндеттемелерді төлеу мерзімдерін неғұрлым ертерек кезеңдерге ауыстыруға жол берілмейді.
34-31. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы жоба бойынша операциялық шығындардың болжамды мөлшерін есептеу кезінде операциялық шығындардың мынадай топтары:
1) "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін пайдалануға беруге байланысты шығындар, объектіні пайдалануға беру кезінде бірегей жабдықта жұмыс істеу үшін оқыту;
2) өзге де операциялық шығындар, оның ішінде: заттай нормалар немесе материалдық қорлар, "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісінің жұмыс істеуі үшін қажетті салалық шығыстар ескеріледі.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша шығындар "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құруға байланысты қаржыландыруды ұйымдастыру шығыстарын және қарыздар бойынша сыйақы төлеу шығыстарын қамтиды.
2-параграф. Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысының қажетті сараптамаларын жүргізу
35. МИЖ инвестициялық ұсынысына қажетті сараптамаларды жүргізу осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген құжаттарды қарауды және бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның ББӘ-нің инвестициялық ұсынысына экономикалық қорытынды дайындауды білдіреді.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ББӘ-нің инвестициялық ұсынысын мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму және (немесе) іс-шараларын жоспарларын қоса алғанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында белгіленген жобаны экономикалық орындылығы, мақсаттарының экономика саласын (аясын) дамыту басымдықтарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды субъектілердің және олар бойынша экономикалық қорытындыны ББӘ-ге жібереді.
36. Инвестициялық ұсынысқа сараптама пайдалар мен шығындарды талдауды қолдану арқылы жүргізіледі және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес МИЖ таңдау әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Пайдалар мен шығындарды талдау мынадай көрсеткіштерді бағалаумен сипатталады:

1) бюджетная эффективность – относительный показатель эффекта для бюджета в результате осуществления инвестиций, определяемый как отношение полученного бюджетом результата к затратам;
2) окупаемость ГИП – возможность предусмотренных в инвестиционных предложениях ГИП генерировать денежные потоки;
3) приоритетность ГИП – важность реализации ГИП, обусловленная социальными, стратегическими, политическими, экологическими и другими факторами.
37. Результатом экономического заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию является определение возможного вида и способов финансирования ГИП из бюджета.
38. Экономическое заключение на инвестиционное предложение по ГИП подготавливается центральным уполномоченным органом по бюджетной политике или местным уполномоченным органом по государственному планированию по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам и представляется АБП посредством ИСГП.
При выдаче АБП экономического заключения на инвестиционное предложение ГИП о целесообразности реализации проекта ГЧП, соответствующего критериям проекта особой значимости, центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 3 (трех) рабочих дней направляет инвестиционное предложение ГИП и экономическое заключение в Центр развития ГЧП для проведения мероприятий по привлечению международных финансовых организаций к их разработке и уведомляет об этом уполномоченное лицо.
Критерии отнесения проекта ГЧП к проекту ГЧП особой значимости определяются в порядке, предусмотренном статьей 15 Закона "О государственно-частном партнерстве".
39. АБП не позднее 90 (девяноста) рабочих дней после получения положительного экономического заключения на инвестиционное предложение по ГИП, вносят в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию разработанное ФЭО.
В случае, если финансирование и проведение экспертиз ТЭО БИП, за исключением экономической экспертизы, осуществляются за счет средств распределяемой бюджетной программы центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию, АБП не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней после разработки ТЭО БИП, а также получения положительного заключения вневедомственной экспертизы на разработанное ТЭО БИП, вносят в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию разработанное ТЭО БИП.
Экономическое заключение на инвестиционное предложение по ГИП, в том числе на скорректированное, по которому в течение трех лет после определения вида и способов финансирования не начата разработка (не разработаны) ТЭО, ПСД, ФЭО, конкурсной документации проекта ГЧП, считается устаревшим.

1) бюджеттік тиімділік – бюджет алған нәтиженің шығындарға қатынасы ретінде айқындалатын инвестицияларды жүзеге асыру нәтижесінде бюджет үшін тиімділіктің салыстырмалы көрсеткіші;
2) МИЖ өтелімділігі – МИЖ инвестициялық ұсыныстарында көзделген ақша ағындарын генерациялау мүмкіндігі;
3) МИЖ басымдығы – байланысты әлеуметтік, стратегиялық, саяси, экологиялық және басқа факторларға негізделген МИЖ-ді іске асырудың маңыздылығы.
37. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысының нәтижесі МИЖ-ді бюджеттен қаржыландырудың ықтимал түрі мен әдістерін анықтау болып табылады.
38. МИЖ бойынша инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытындыны бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дайындайды және ББӘ-ге МЖАЖ арқылы ұсынылады.
ББӘ-ге МЖӘ-нің инвестициялық ұсынысына ерекше маңызы бар жобаның өлшемшарттарына сәйкес келетін МЖӘ жобасын іске асырудың орындылығы туралы экономикалық қорытынды берген кезде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, оларды әзірлеуге халықаралық қаржы ұйымдарын тарту жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін МЖӘ-нің инвестициялық ұсынысын және экономикалық қорытындыны МЖӘ-ні дамыту орталығына жібереді және ол туралы уәкілетті тұлғаға хабарлайды.
МЖӘ жобасын ерекше маңызы бар МЖӘ жобасына жатқызу өлшемшарттары "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Заңның 15-бабында көзделген тәртіппен айқындалады.
39. ББӘ МИЖ бойынша инвестициялық ұсынысқа оң экономикалық қорытынды алғаннан кейін 90 (тоқсан) жұмыс күнінен кешіктірмей, әзірленген ҚЭН-ді бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға енгізеді.
Егер экономикалық сараптаманы қоспағанда, БИЖ-дің ТЭН-іне сараптамаларды қаржыландыру және жүргізу бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жағдайда, ББӘ БИЖ ТЭН-ін әзірлегеннен кейін, сондай-ақ әзірленген БИЖ-дің ТЭН-іне ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысын алғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға әзірленген БИЖ ТЭН-ін енгізеді.
МИЖ бойынша инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды, оның ішінде қаржыландырудың түрі мен тәсілдерін айқындағаннан кейін үш жыл ішінде әзірлеу басталмаған, ол бойынша түзетілгенге (әзірленбеген) Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының техникалық-экономикалық негіздемесі, жобалық-сметалық құжаттамасы, ҚЭН, конкурстық құжаттамасы ескірген болып саналады.

Параграф 3. Распределение средств на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных проектов
40. АБП на основании положительного экономического заключения на инвестиционные предложения ГИП представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию запрос о необходимости выделения средств по распределяемой бюджетной программе на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП в текущем году, в котором получено положительное экономическое заключение, либо в следующем планируемом финансовом году (далее - запрос на финансирование разработки ТЭО БИП) и техническое задание.
41. Техническое задание на разработку или корректировку ТЭО БИП составляется и рассматривается на основании требований к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз ТЭО БИП, определенных настоящими Правилами, если иное не оговорено законодательством Республики Казахстан.
В проекте технического задания также отражаются:
1) квалификационные требования к потенциальному разработчику ТЭО БИП в соответствии с законодательством о государственных закупках;
2) область применения и ограничения обязанностей разработчика в соответствии с законодательством о государственных закупках;
3) предполагаемые сроки разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП.
42. В случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, в рамках разработки или корректировки ТЭО БИП финансируется проведение соответствующих необходимых экспертиз, за исключением экономической экспертизы.
Финансирование и проведение экспертиз ТЭО БИП осуществляются за счет средств распределяемой бюджетной программы центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
Средства распределяемой бюджетной программы подлежат распределению в течение финансового года между различными АБП на основании утвержденного приказом центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или актом местного исполнительного органа Перечня БИП, финансирование разработки или корректировки, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО которых осуществляются за счет средств распределяемой бюджетной программы центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
В случае если финансирование местного БИП осуществляется за счет средств целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета в местный бюджет, финансирование разработки ТЭО осуществляется за счет распределяемой бюджетной программы местного уполномоченного органа по государственному планированию.

3-параграф. Бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға арналған қаражатты бөлу
40. ББӘ МИЖ-дің инвестициялық ұсыныстарына оң экономикалық қорытындының негізінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға оң экономикалық қорытынды алынған ағымдағы жылы не келесі жоспарланатын қаржы жылында БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге бөлінетін бюджеттік бағдарлама бойынша қаражат бөлу қажеттігі туралы сұрау салуды (бұдан әрі – БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуді қаржыландыруға арналған сұрау салу) және техникалық тапсырманы ұсынады.
41. БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге арналған техникалық тапсырма, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше айтылмаса, осы Қағидаларда айқындалған БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қойылатын талаптар негізінде жасалады және қаралады.
Техникалық тапсырма жобасында:
1) мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес БИЖ ТЭН-інің әлеуетті әзірлеушісіне қойылатын біліктілік талаптары;
2) мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес әзірлеушінің міндеттерін қолдану және шектеу аясы;
3) БИЖ ТЭН-ін әзірлеудің немесе түзетудің, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізудің болжамды мерзімдері де көрсетіледі.
42. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда, экономикалық сараптаманы қоспағанда, БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету шеңберінде тиісті қажетті сараптамаларды жүргізу қаржыландырылады.
БИЖ-дің ТЭН-ін қаржыландыру және сараптамалар жүргізу бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламаның қаражаты қаржы жылы ішінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен немесе жергілікті атқарушы органның актісімен бекітілген ТЭН әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыру бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын БИЖ тізбесі негізінде түрлі ББӘ арасында бөлінуге жатады.
Егер жергілікті БИЖ-ді қаржыландыру республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке берілетін нысаналы даму трансферттері қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жағдайда, ТЭН әзірлеуді қаржыландыру мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасы есебінен жүзеге асырылады.

43. Процесс финансирования разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП за счет средств распределяемых бюджетных программ представляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) предоставление АБП заявок на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП;
2) формирование и утверждение Перечней финансирования разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП которых осуществляются за счет средств соответствующих распределяемых бюджетных программ;
3) финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП.
44. АБП представляют запрос на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
45. В запросе на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП период освоения средств может составлять более одного года, но не более срока, определенного в предложении соответствующей бюджетной комиссии и предоставляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
46. К запросу на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП прилагается расчет, подтверждающий заявленную стоимость разработки или корректировки ТЭО БИП (согласно нормативному документу по ценообразованию в строительстве и сметным нормам, утверждаемым уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с подпунктом 6-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан").
47. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике формирует заключение по инвестиционным предложениям ГИП на основании положительного экономического заключения на разработку или корректировку, а также на проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП, письма на финансирование АБП, технического задания и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии (далее – РБК).
Местный уполномоченный орган по государственному планированию по итогам рассмотрения инвестиционных предложений формирует по ним заключения и направляет их на рассмотрение бюджетной комиссии на основании положительного экономического заключения на разработку или корректировку, а также на проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП, письма на финансирование АБП, технического задания.

43. Бөлінетін бюджеттік бағдарламалар қаражаты есебінен БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыру процесі мынадай негізгі кезеңдерді қамтитын іс-шаралар кешенін білдіреді:
1) ББӘ-ге БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға өтінімдер беру;
2) БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландырудың тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың қаражаты есебінен жүзеге асырылатын тізбесін қалыптастыру және бекіту;
3) БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыру.
44. ББӘ бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға сұрау салуды ұсынады.
45. БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға арналған сұрау салуда қаражатты игеру кезеңі бір жылдан асуы мүмкін, бірақ тиісті бюджет комиссиясының ұсынысында айқындалған мерзімнен аспауы керек және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес ұсынылады.
46. БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға арналған сұрау салуға БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге мәлімделген құнды растайтын есептеу ("Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-2) тармақшасына сәйкес құрылыстағы баға белгілеу туралы нормативтік құжатқа және сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен сметалық нормаларға сәйкес) қоса беріледі.
47. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге оң экономикалық қорытындының, ББӘ-нің қаржыландыруға арналған хатының, техникалық тапсырманың негізінде МИЖ инвестициялық ұсыныстары бойынша қорытынды қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының (бұдан әрі – РБК) қарауына енгізеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган инвестициялық ұсыныстарды қарау қорытындылары бойынша олардың қорытындысын қалыптастырады және БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге оң экономикалық қорытындының, ББӘ-ні қаржыландыруға арналған хатының, техникалық тапсырманың негізінде оларды бюджет комиссиясының қарауына жібереді.

48. Заключение по инвестиционным предложениям, выносимое на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии, содержит следующие основные сведения:
1) наименование БИП;
2) стоимость разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, предлагаемая к финансированию АБП;
3) стоимость разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, предлагаемая к финансированию центральным уполномоченным органом по бюджетной политике или местным уполномоченным органом по государственному планированию;
4) соответствие БИП направлениям, целям, задачам и положениям, определенным документами Системы государственного планирования, включая планы развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора;
5) ожидаемый результат выполнения задач.
49. По БИП, одобренным бюджетными комиссиями, содержащимся в инвестиционных предложениях, центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию формирует перечень, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП по которым осуществляются за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
Перечень, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП, содержащий название и сумму финансирования по каждому проекту, утверждаются приказом центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или актом местного исполнительного органа, подготовку которых осуществляет центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
50. Формирование, внесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии и утверждение дополнений и изменений в перечни на оставшуюся сумму средств соответствующих распределяемых бюджетных программ осуществляются в порядке, установленном настоящими Правилами.
В случаях неиспользования или частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных по соответствующим распределяемым бюджетным программам на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, АБП обеспечивают возврат неиспользованной части выделенных бюджетных средств до последнего уточнения соответствующего бюджета.
Возврат бюджетных средств, сложившихся по результатам экономии у АБП, за исключением сокращения бюджетных программ при проведении секвестра расходов бюджета, осуществляется путем восстановления соответствующих бюджетных программ центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию без соответствующего решения бюджетной комиссии на основании разработанного в установленном настоящими Правилами порядке и принятого приказа центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или нормативного правового акта местного исполнительного органа о внесении изменений в приказ центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или нормативный правовой акт местного исполнительного органа о распределении соответствующих распределяемых бюджетных программ с последующим внесением изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам и в сводный план финансирования по обязательствам.
При проведении секвестра расходов бюджета, сокращение средств бюджетных программ осуществляется по бюджетной программе АБП, получившего средства за счет распределяемой бюджетной программы.
В остальных случаях возврат неиспользованных бюджетных средств осуществляется путем восстановления соответствующих бюджетных программ центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на основании положительного решения бюджетной комиссии и разработанного и принятого в установленном порядке приказа центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или нормативного правового акта местного исполнительного органа о внесении изменений в приказ центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или нормативный правовой акт местного исполнительного органа о распределении соответствующих распределяемых бюджетных программ с последующим внесением изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам и в сводный план финансирования по обязательствам.
Не допускается возврат АБП неиспользованной части выделенных бюджетных средств, в том числе сложившихся по результатам экономии, соответствующему центральному уполномоченному органу по бюджетной политике или местному уполномоченному органу по государственному планированию после уточнения республиканского бюджета во втором полугодии, в случаях неиспользования или частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных на соответствующие распределенные бюджетные программы на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП.
Первый руководитель АБП, получившего бюджетные средства, выделенных по соответствующим распределяемым бюджетным программам на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, является ответственным за неиспользование либо частичное использование данных средств.

48. Тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізілетін инвестициялық ұсыныстар бойынша қорытындыда мынадай негізгі мәліметтер қамтылады:
1) БИЖ атауы;
2) ББӘ қаржыландыруға ұсынылатын БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу құны;
3) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган қаржыландыруға ұсынатын БИЖ ТЭН әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу құны;
4) БИЖ-дің мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму және (немесе) іс-шаралар жоспарларын қоса алғанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында айқындалған бағыттарға, мақсаттарға, міндеттерге және ережелерге сәйкестігі;
5) міндеттерді орындаудан күтілетін нәтиже.
49. Инвестициялық ұсыныстарда қамтылған, бюджет комиссиялары мақұлдаған БИЖ бойынша бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тізбе қалыптастырады, олар бойынша МИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Әрбір жоба бойынша қаржыландырудың атауы мен сомасын қамтитын БИЖ-дің ТЭН тізбесі, әзірленуі немесе түзетілуі, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен немесе жергілікті атқарушы органның актісімен бекітіледі, оларды дайындауды бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
50. Тиісті бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалар қаражатының қалған сомасына арналған тiзбелерге толықтырулар мен өзгерістерді қалыптастыру, тиiстi бюджет комиссиясының қарауына енгiзу және бекiту осы Қағидаларда белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізуді қаржыландыруға бөлінген бюджет қаражаты қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайларда, ББӘ тиісті бюджетті соңғы нақтылауға дейін бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылмаған бөлігін қайтаруды қамтамасыз етеді.
Бюджет шығыстарын секвестрлеуді жүргізген кезде бюджеттік бағдарламалардың қысқаруын қоспағанда, ББӘ-де үнемдеу нәтижелері бойынша қалыптасқан бюджет қаражатын қайтару бюджет комиссиясының тиісті шешімінсіз, бюжет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен әзірленген және қабылданған тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу туралы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығына немесе жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісіне өзгерістер енгізу туралы бұйрығының негізінде кейіннен төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырулардың жиынтық жоспарына және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізіле отырып, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның тиісті бюджеттік бағдарламаларын қалпына келтіру жолымен жүзеге асырылады.
Бюджет шығыстарын секвестрлеуді жүргізген кезде бюджеттік бағдарламалардың қаражатын қысқарту бөлінетін бюджеттік бағдарлама есебінен қаражат алған ББӘ-нің бюджеттік бағдарламасы бойынша жүзеге асырылады.
Қалған жағдайларда пайдаланылмаған бюджет қаражатын қайтару бюджет комиссиясының оң шешімі және белгіленген тәртіппен әзірленген және қабылданған тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу туралы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығына немесе жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісіне өзгерістер енгізу туралы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығы немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісі негізінде кейіннен төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырулардың жиынтық жоспарына және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізіле отырып, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның тиісті бюджеттік бағдарламаларын қалпына келтіру жолымен жүзеге асырылады.
БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізуді қаржыландыруға тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламаларға бөлінген бюджет қаражаты қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайларда, ББӘ-нің екінші жартыжылдықта республикалық бюджет нақтыланғаннан кейін тиісті бюджет саясаты жөніндегі орталық мемлекеттік органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылмаған бөлігін, оның ішінде үнемдеу нәтижелері бойынша қалыптасқан қаражатты қайтаруына жол берілмейді.
БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізуді қаржыландыруға тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша бөлінген бюджет қаражатын алған ББӘ бірінші басшысы осы қаражатты пайдаланбағаны не ішінара пайдаланғаны үшін жауапты болады.

51. АБП на основании Перечней обеспечивают разработку или корректировку, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП.
52. Финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП осуществляется в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
53. В обязательствах поставщика по договору на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП содержатся требования об обязательной доработке ТЭО БИП поставщиком, в случае возникновения замечаний и предложений по результатам проведения соответствующих экспертиз, в том числе возвращении проекта на доработку при проведении экономической экспертизы проекта, АБП в пределах общей стоимости договора.
Параграф 4. Разработка технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта
54. Разработка ТЭО БИП осуществляется в порядке, определенном главой 3 настоящих Правил с учетом особенностей, предусмотренных в соответствующих законодательствах Республики Казахстан.
55. Разработка ТЭО БИП осуществляется в случае, если реализация проекта предусмотрена направлениями, целями, задачами и положениями, определенными документами Системы государственного планирования, включая планы развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора.
56. В стоимость БИП, предполагаемых к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета, в случае необходимости включаются расходы на техническую помощь, товары, обучение, консультационные услуги по управлению, сопровождению, институциональному развитию, надзору за строительством проекта.
57. По проектам, не имеющим аналогов реализации в Республике Казахстан, применяются данные с учетом международного опыта.
58. ТЭО БИП соответствует следующей структуре:
1) резюме ТЭО БИП;
2) раздел "Маркетинговый";
3) раздел "Технико-технологический";
4) раздел "Институциональный";
5) раздел "Финансово-экономический";
6) раздел "Социальный";
7) раздел "Анализ рисков";
8) общие выводы;
10) приложения к ТЭО БИП согласно формам, представленным в приложениях 7-17 к настоящим Правилам, а также исходные документы для разработки ТЭО БИП, представляемые в зависимости от специфики проекта в соответствии с настоящими Правилами.
В ТЭО БИП в зависимости от специфики проекта допускается включение дополнительных разделов и приложений.
59. В Резюме ТЭО БИП:

51. ББӘ Тізбелер негізінде БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізуді қамтамасыз етеді.
52. БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізуді қаржыландыру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
53. БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізуге арналған шарт бойынша өнім берушінің міндеттемелерінде тиісті сараптамалар жүргізудің нәтижесінде ескертулер мен ұсыныстар туындаған, оның ішінде жобаға экономикалық сараптама жүргізу кезінде жоба пысықтауға қайтарылған жағдайда шарттың жалпы құны шегінде өнім берушінің БИЖ ТЭН-ін міндетті пысықтауы туралы талап қамтылады.
4-параграф. Бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу
54. БИЖ ТЭН-ін әзірлеу Қазақстан Республиксының тиісті заңнамаларында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
55. Егер жобаны іске асыру мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, респуликалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму және (немесе) іс-шаралар жоспарларын қоса алғанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында айқындалған бағыттарда, мақсаттарда, міндеттерде және ережелерде көзделген жағдайда, БИЖ ТЭН-ін әзірлеу жүзеге асырылады.
56. Сыртқы үкіметтік қарыздар қаражатынан қаржыландыру және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды қоса қаржыландыру болжанатын БИЖ құнына, қажет болған жағдайда, техникалық көмекке, тауарларға, оқытуға, жоба құрылысын басқару, сүйемелдеу, институционалдық дамыту, қадағалау бойынша консультациялық көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар қосылады.
57. Қазақстан Республикасында іске асыруд аналогтары жоқ жобалар бойынша халықаралық тәжірибе ескеріле отырып, деректер қолданылады.
58. БИЖ ТЭН-і мынадай құрылымға сәйкес келеді:
1) БИЖ ТЭН-нің түйіндемесі;
2) "Маркетингтік" бөлім;
3) "Техникалық-технологиялық" бөлім;
4) "Институционалдық" бөлім;
5) "Қаржы-экономикалық" бөлім;
6) "Әлеуметтік" бөлім;
7) "Тәуекелдерді талдау" бөлімі;
8) жалпы тұжырымдар;
10) осы Қағидаларға 8-18-қосымшаларда көрсетілген нысандарға сәйкес БИЖ ТЭН-іне қосымшалар, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес жобаның ерекшелігіне қарай ұсынылатын БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге арналған бастапқы құжаттар.
БИЖ ТЭН-іне жобаның ерекшелігіне қарай қосымша бөлімдер мен қосымшаларды қосуға жол беріледі.
59. БИЖ ТЭН түйіндемесінде:

1) указывается краткая характеристика БИП по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
2) описываются существующие политические (с указанием протокольных и иных поручений, нормативных правовых актов), социально-экономические и другие условия проекта;
3) указываются возможные варианты достижения целей и показателей результата проекта, в том числе рассмотренные на стадии инвестиционного предложения;
4) указываются результаты технико-экономических оценок на основе имеющихся материалов и исследований, а также требований и условий, изложенных в задании на его разработку.
60. Раздел "Маркетинговый" ТЭО БИП отражает анализ существующего и перспективного спроса на предполагаемую проектом продукцию (товары, работы, услуги) в рассматриваемом регионе либо социально-экономическую необходимость проекта.
Данный раздел содержит:
1) анализ спроса, включая оценку и обоснование объемов, видов и цен, на продукцию (товары, работы, услуги), которая производится и будет производиться без учета реализации проекта либо предполагается производить в результате реализации проекта, а также количественных параметров платежеспособного спроса;
2) анализ социально-экономической необходимости проекта с указанием правовой основы;
3) анализ, включая оценку и обоснование объемов, видов и цен на товары, работы, услуги, закупаемые в рамках реализации проекта (в инвестиционном периоде), а также возможности удовлетворения потребностей проекта с приложением соответствующих прайс-листов, ценовых предложений и других подтверждающих документов;
4) анализ, включая оценку и обоснование объемов, видов и цен на товары, работы, услуги, закупаемые в эксплуатационном периоде (в постинвестиционном периоде), а также возможности удовлетворения потребностей проекта с приложением соответствующих прайс-листов, ценовых предложений и других подтверждающих документов;
5) используемые источники информации и методики проведения маркетинговых исследований;
6) прайс-листы и ценовые предложения представляются не менее чем от двух поставщиков товаров, работ и услуг (в случае отсутствия прайс-листов и ценовых предложений по аналогичным товарам, работам и услугам предоставляется не менее двух независимых оценочных заключений).
Анализ цен охватывает следующие товары:
закупка которых обоснована требованиями, указанными в технико-технологическом анализе;
характеристики которых соответствуют требованиям, указанным в технико-технологическом анализе;
стоимость консалтинговых услуг (разработка программного обеспечения, управление проектом, аттестация) подтверждаются расчетами и оценками стоимости ресурсов.

1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша БИЖ-дің қысқаша сипаттамасы көрсетіледі;
2) жобаның қолданыстағы саяси (хаттамалық және өзге де тапсырмаларды, нормативтік құқықтық актілерді көрсете отырып), әлеуметтік-экономикалық және басқа да шарттары сипатталады;
3) жобаның мақсаттарына және нәтиже көрсеткіштеріне, оның ішінде инвестициялық ұсыныс сатысында қаралғандарына қол жеткізудің ықтимал нұсқалары көрсетіледі;
4) қолданыстағы материалдар мен зерттеулер негізінде техникалық-экономикалық бағалаулардың, сондай-ақ оны әзірлеу тапсырмасында баяндалған талаптар мен шарттардың нәтижелері көрсетіледі.
60. БИЖ ТЭН-інің "Маркетингтік" бөлімінде қаралатын өңірдегі жобада болжанатын өнімдерге (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) қолданыстағы және перспективадағы сұраныстың талдауы не жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттілігі көрсетіледі.
Осы бөлімде:
1) өндірілетін және жобаны іске асыруда есепке алмай жүргізілетін не жобаны іске асыру нәтижесінде өндіру болжанатын өнімдердің (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) көлемін, түрлерін және бағаларын бағалау мен негіздеуді қоса алғанда, сұраныстың талдауын, сондай-ақ төлемге қабілетті сұраныстың сандық параметрлерін;
2) құқықтық негізін көрсете отырып, жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттігін талдауды;
3) жобаны іске асыру шеңберінде (инвестициялық кезеңде) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемін, түрлері мен бағаларын, сондай-ақ тиісті прайс-парақтарды, баға ұсыныстарын және басқа да растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жобаның қажеттіліктерін қанағаттандыру мүмкіндігін бағалауды және негіздеуді қоса алғанда, талдауды;
4) пайдалану кезеңінде (инвестициялаудан кейінгі кезеңде) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемін, түрлері мен бағаларын, сондай-ақ тиісті прайс-парақтарды, баға ұсыныстарын және басқа да растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жобаның қажеттіліктерін қанағаттандыру мүмкіндігін бағалауды және негіздеуді қоса алғанда, талдауды;
5) пайдаланылатын ақпарат көздері мен маркетингтік зерттеулер жүргізу әдістемелерін қамтиды;
6) прайс-парақтар мен баға ұсыныстарын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің кемінде екі өнім берушісі ұсынады (ұқсас тауарлар, жұмыстар және қызметтер бойынша прайс-парақтар және баға ұсыныстары болмаған жағдайда кемінде екі тәуелсіз бағалау қорытындысы беріледі).
Бағаларды талдау:
сатып алынуы техникалық-технологиялық талдауда көрсетілген талаптарға негізделген;
сипаттамалары техникалық-технологиялық талдауда көрсетілген талаптарға сәйкес келетін тауарларды қамтиды;
консалтингтік көрсетілетін қызметтер құны (бағдарламалық қамтылымды әзірлеу, жобаны басқару, аттестаттау) ресурстар құнының есептеулерімен және бағаларымен расталады.

61. В случае, если БИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие стоимость БИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на казахский и (или) русский языки.
62. Раздел "Технико-технологический" ТЭО БИП включает анализ различных технико-технологических решений реализации проекта, их преимущества и недостатки, обоснование выбранного варианта с учетом анализа, представленного в маркетинговом разделе.
Данный раздел содержит:
1) анализ возможных вариантов мест размещения объекта, обоснование выбора месторасположения проекта с представлением информации о расположении относительно источников и поставщиков сырья, целевых групп и основных выгодополучателей, а также об альтернативных вариантах месторасположения проекта. По проектам в сфере обороны не обязательно представление информации об альтернативных вариантах месторасположения проекта.
2) описание масштаба проекта и расчетное обоснование мощности проекта, динамики освоения мощности проекта;
3) обоснование выбора технологий и оборудования, информацию о технологической совместимости с уже используемым оборудованием, оптимальном соотношении цена-качество, альтернативных вариантах выбора технологий и оборудования, применении инновационного оборудования, использовании проектом стандартов качества;
4) информацию об обеспеченности проекта необходимой инженерной, транспортной и телекоммуникационной инфраструктурой с обоснованием выбранных решений (по энергосбережению, тепло-, водоснабжению, канализации) и схем, а также в случае необходимости информацию о пусконаладочных работах;
5) график реализации проекта (в том числе по технологическим этапам) с разбивкой финансирования по компонентам проекта по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
6) используемые источники информации.
Раздел "Технико-технологический" ТЭО БИП по проектам в сфере строительства также содержит:
основные архитектурно-строительные решения, включающие в себя:
принципиальные архитектурные, объемно-планировочные и конструктивные решения, в том числе: обоснованность планировочных решений, рациональное использование земельных участков, эффективного блокирования зданий, обращается особое внимание на наличие природоопасных явлений (сейсмика, просадочность, карсты, оползни) в районе строительства, соответствие принципиальных архитектурно-композиционных решений градостроительным условиям окружающей застройки. Основные параметры наиболее технически сложных зданий и сооружений включают объемно-планировочные и конструктивные (строительные) решения, и их конструктивные особенности. Потребность в строительной продукции и материалах;
обоснование выбора вариантов транспортной схемы, внутриплощадочных путей и автодорог с оценкой соблюдения требуемых противопожарных и санитарно-гигиенических разрывов между зданиями и сооружениями, в том числе промышленного и другого назначения;
краткую характеристику и обоснование выбранной технологии на основе анализа возможных вариантов технологических процессов (схем), состав и производственную структуру;
В технико-технологическом разделе ТЭО БИП отражаются не менее двух возможных вариантов достижения цели и показателей результата проекта, по которым проводится сравнительный анализ и представляется обоснование выбранного варианта.
При выборе проектных решений необходимо учитывать результаты проведенной оценки воздействия на окружающую среду и обеспечивать принятие такого варианта, который наносит наименьший вред окружающей среде и здоровью человека.

61. Егер БИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, БИЖ-дің құнын растайтын, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті құжаттар аталған заңнаманың мәтіні қоса беріле отырып және оның қазақ және (немесе) орыс тілдеріне аударылуы қамтамасыз етіле отырып ұсынылады.
62. БИЖ ТЭН-інің "Техникалық-технологиялық" бөлімі жобаны іске асырудың әртүрлі техникалық-технологиялық шешімдерінің талдауын, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін, маркетингтік бөлімде ұсынылған талдау ескеріле отырып, таңдалған нұсқаның негіздемесін қамтиды.
Бұл бөлімде мыналар:
1) объектіні орналастыру орындарының ықтимал нұсқаларын талдау, шикізат көздері мен өнім берушілеріне, нысаналы топтар мен негізгі пайда алушыларға қатысты орналасқан жері туралы, сондай-ақ жобаның орналасқан жерінің баламалы нұсқалары туралы ақпарат беріле отырып, жобаның орналасқан жерін таңдаудың негіздемесі қамтылады. Қорғаныс саласындағы жобалар бойынша жобаның орналасқан жерінің баламалы нұсқалары туралы ақпарат беру міндетті емес.
2) жоба ауқымының сипаттамасы және жоба қуатын, жоба қуатының игерілу серпінін есептеу негіздемесі;
3) технологиялар мен жабдықтарды таңдау негіздемесі, қазірдің өзінде пайдаланылатын жабдықтармен технологиялық үйлесімділігі, оңтайлы баға-сапа арақатынасы, технологиялар мен жабдықтарды таңдаудың баламалы нұсқалары, инновациялық жабдықтардың қолданылуы, жобада сапа стандарттарының пайдаланылуы туралы ақпарат;
4) таңдалған шешімдер мен схемаларды негіздей отырып, жобаның қажетті инженерлік, көліктік және телекоммуникациялық инфрақұрылыммен (энергия үнемдеу, жылумен, сумен жабдықтау, кәріз) қамтамасыз етілуі туралы ақпарат, сондай-ақ қажет болған жағдайда, іске қосу-баптау жұмыстары туралы ақпарат;
5) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның құрамдауыштары бойынша қаржыландыру бөліне отырып, жобаны іске асыру графигі (оның ішінде технологиялық кезеңдер бойынша);
6) пайдаланылатын ақпарат көздері қамтылады.
Құрылыс саласындағы жобалар бойынша БИЖ ТЭН-інің "Техникалық-технологиялық" бөлімі мыналарды қамтиды:
мыналарды:
қағидаттық сәулеттік, көлемдік-жоспарлау және конструктивтік шешімдерді қамтитын негізгі сәулет-құрылыс шешімдерді, оның ішінде: жоспарлау шешімдерінің негізділігі, жер учаскелерін ұтымды пайдалану, ғимараттарды тиімді бұғаттау, құрылыс ауданында табиғи қауіпті құбылыстардың (сейсмика, шөгу, карсттар, көшкіндер) болуына ерекше назар аударылады, қағидаттық сәулеттік-композициялық шешімдердің қоршаған құрылыстың қала құрылыстық жағдайларына сәйкестігі. Техникалық жағынан неғұрлым күрделі ғимараттар мен құрылысжайлардың негізгі параметрлері көлемдік-жоспарлау және конструктивтік (құрылыстық) шешімдерді және олардың конструктивтік ерекшеліктерін қамтиды. Құрылыс өнімдері мен материалдарына қажеттілікті;
ғимараттар мен құрылысжайлардың, оның ішінде өнеркәсіптік және басқа да мақсаттағылар арасындағы талап етілетін өртке қарсы және санитариялық-эпидемиологиялық алшақтықтардың сақталуын бағалай отырып, көлік схемасының нұсқаларын, алаңішілік жолдар мен автожолдарды таңдау негіздемесін;
технологиялық процестердің (схемалардың) ықтимал нұсқаларын талдау негізінде таңдалған технологияның қысқаша сипаттамасы мен негіздемесін, құрамын және өндірістік құрылымын қамтитын негізгі сәулет-құрылыс шешімдерді;
БИЖ ТЭН-інің техникалық-технологиялық бөлімінде салыстырма талдау жүргізілетін және таңдалған нұсқаның негіздемесі берілетін жобаның мақсаты мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізудің кемінде екі ықтимал нұсқасы көрсетіледі.
Жобалық шешімдерді таңдау кезінде қоршаған ортаға әсерге жүргізілген бағалаудың нәтижелерін ескеру және қоршаған орта мен адам денсаулығына ең аз зиян келтіретін нұсқаның қабылдануын қамтамасыз ету қажет.

63. Раздел "Институциональный" ТЭО БИП содержит институциональную схему проекта, в том числе:
1) институциональная схема проекта по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
2) схему управления проектом с указанием правовой основы.
При необходимости по участникам проекта указывается полное юридическое наименование, страна происхождения, организационно-правовая форма, уставный капитал, учредители и доли их участия, год образования, основные виды деятельности, опыт реализации проектов в данной сфере и другая информация.
64. Раздел "Финансово-экономический" ТЭО БИП содержит:
1) расчет инвестиционных издержек, распределение потребностей в финансировании по стадиям, компонентам и источникам финансирования проекта, при необходимости расходы на ввод объектов в эксплуатацию (пусконаладочные работы);
2) расчет эксплуатационных издержек;
3) обоснование схемы финансирования с указанием источников (республиканский/местный бюджет, заемные средства), условий и объемов финансирования (в том числе в разбивке финансирования по годам), на основе анализа альтернативных вариантов;
4) текущее финансовое состояние участников проекта (в случае необходимости);
5) финансовый анализ проекта, включающий:
расчет себестоимости, тарифов, отпускной цены продукции (товаров, работ, услуг);
расчет доходов от продаж и чистой прибыли;
сводный расчет потока денежных средств;
расчет чистого дисконтированного дохода (Net present value – NPV), внутренней нормы прибыльности (Internal rate of return – IRR), дисконтированного и простого сроков окупаемости;
анализ чувствительности чистого дисконтированного дохода (NPV) и внутренней нормы прибыльности (IRR) по основным параметрам (объем сбыта, цена сбыта, инвестиционные и эксплуатационные издержки), расчет точки безубыточности проекта;
6) экономический анализ проекта, включающий:
анализ социально-экономической ситуации с проектом и без проекта, включающий расчеты предполагаемых затрат за счет бюджетных средств в случае нереализации проекта;
анализ наименьших затрат или анализ эффективности затрат или расчет показателей экономической эффективности проекта, в том числе оценку экономических выгод и затрат, расчет экономического чистого дисконтированного дохода (Economic net present value – ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (Economic internal rate of return – EIRR);
анализ чувствительности экономического чистого дисконтированного дохода (ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (EIRR) по основным параметрам (объем сбыта, инвестиционные и эксплуатационные издержки) (в случае наличия данных показателей);

63. БИЖ ТЭН-інің "Институционалдық" бөлімі жобаның институционалдық схемасын, оның ішінде:
1) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның институционалдық схемасын;
2) құқықтық негізі көрсетілген жобаны басқару схемасын қамтиды.
Қажет болған жағдайда жоба қатысушылары бойынша толық заңды атауы, шыққан елі, ұйымдық-құқықтық нысаны, жарғылық капиталы, құрылтайшылар және олардың қатысу үлестері, құрылған жылы, негізгі қызмет түрлері, осы саладағы жобаларды іске асыру тәжірибесі және басқа да мәліметтер көрсетіледі.
64. БИЖ ТЭН-інің "Қаржы-экономикалық" бөлімі :
1) инвестициялық шығасылардың есептеуін, жобаның кезеңдері, құрамдауыштары мен қаржыландыру көздері бойынша қаржыландыру қажеттіліктерін бөлуді, қажет болған жағдайда объектілерді пайдалануға беру шығыстарын (іске қосу-баптау жұмыстары);
2) пайдалану шығасыларының есептеуін;
3) балама нұсқаларды талдау негізінде қаржыландыру көздерін (республикалық/жергілікті бюджет, қарыз қаражаты), шарттары мен көлемін (оның ішінде қаржыландыруды жылдарға бөле отырып) көрсете отырып, қаржыландыру схемасының негіздемесін;
4) жобаға қатысушылардың ағымдағы қаржылық жағдайын (қажет болған жағдайда);
5) мыналарды:
өнімдердің (тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құнының, тарифтерінің, жіберу бағасының есептеуін;
сатудан түскен кірістердің және таза пайданың есептеуін;
ақшалай қаражат ағынының жиынтық есептеуін;
таза дисконтталған кірістің (Net present value – NPV), ішкі пайдалылық нормасының (Internal rate of return – IRR), өзін-өзі ақтаудың дисконтталған және қарапайым мерзімдерінің есептеуін;
таза дисконтталған кірістің (NPV) және ішкі пайдалылық нормасының (IRR) негізгі параметрлер бойынша (өткізу көлемі, өткізу бағасы, инвестициялық және пайдалану шығасылары) сезімталдығын талдауды, жобаның шығынсыздық нүктесінің есептеуін қамтитын жобаның қаржылық талдауын;
6) мыналарды:
жоба іске асырылмаған жағдайда, бюджет қаражатының есебінен болжамды шығындардың есептеуін қамтитын, жобасы бар және жобасыз әлеуметтік-экономикалық жағдайды талдауды;
ең аз шығындарды талдауды немесе шығындар тиімділігін талдауды немесе жобаның экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есептеуін, оның ішінде экономикалық пайда мен шығындарды бағалауды, экономикалық таза дисконтталған кірістің (Economic net present value – ENPV) және экономикалық ішкі кірістілік нормасының (Economic internal rate of return – EIRR) есептеуін;
экономикалық таза дисконтталған кірістің (ENPV) және экономикалық ішкі кірістілік нормасының (EIRR) негізгі параметрлер (өткізу көлемі, инвестициялық және пайдалану шығындары) бойынша сезімталдығын талдауды (осы көрсеткіштер бар болған жағдайда) қамтитын жобаның экономикалық талдауын;

7) используемые источники информации.
По проектам, не предполагающим получение прямых денежных притоков от реализации товаров, работ и услуг, не требуется проведение финансового анализа проекта.
В случае расчета показателей финансовой и экономической эффективности проекта к ТЭО БИП прилагаются базовые параметры финансово-экономической модели проекта с учетом отраслевых показателей и макроэкономических индикаторов по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Расчеты показателей финансовой эффективности проекта представляются по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Результаты анализа чувствительности чистого дисконтированного дохода (NPV) и внутренней нормы доходности (IRR) проекта представляются по форме согласно приложению 12 к настоящему Порядку.
Показатели анализа наименьших затрат проекта представляются по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Показатели для анализа эффективности затрат проекта представляются по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Расчет показателей экономической эффективности проекта представляется по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Результаты анализа чувствительности экономического чистого дисконтированного дохода (ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (EIRR) проекта представляются по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Показатели и расчеты в приложениях должны быть обоснованы в ТЭО БИП.
65. Раздел "Социальный" ТЭО БИП содержит анализ обеспеченности проекта квалифицированными кадрами, в том числе:
1) информацию о наличии квалифицированных кадров в инвестиционном и постинвестиционном периодах проекта;
2) информацию о необходимости обучения и переподготовки рабочих и специалистов (в случае необходимости);
3) информацию о нормах охраны труда и техники безопасности;
4) обоснованность проекта с точки зрения социально-культурных и демографических характеристик населения;
5) используемые источники информации.
66. Раздел "Анализ рисков" ТЭО БИП содержит:
1) информацию об использованных методах идентификации и оценки рисков;
2) перечень идентифицированных рисков (коммерческих, технико-технологических, экологических, институциональных, финансовых, социальных и иных), возможных к наступлению в инвестиционном и постинвестиционном периодах проекта, с представлением результатов определения вероятности наступления рисков и ущерба от наступления рисков, а также предполагаемых мер по снижению рисков.
Информация по рискам проекта представляется по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.

7) пайдаланылатын ақпарат көздерін қамтиды.
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден тікелей ақша ағындарын алу болжанбайтын жобалар бойынша жобаға қаржылық талдау жүргізу талап етілмейді.
Жобаның қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеген жағдайда, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салалық көрсеткіштер мен макроэкономикалық индикаторларды ескере отырып, жобаның қаржылық және экономикалық үлгісінің базалық параметрлері БИЖ ТЭН-іне қоса беріледі.
Жобаның қаржылық тиімділік көрсеткіштерінің есептеулері осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның таза дисконтталған кірісінің (NPV) және ішкі пайдалылық нормасының (IRR) сезімталдығын талдау нәтижелері осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның ең аз шығындарын талдау көрсеткіштері осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жоба шығындарының тиімділігін талдауға арналған көрсеткіштер осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есептеуі осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның экономикалық таза дисконтталған кірісінің (ENPV) және экономикалық ішкі кірістілік нормасының (EIRR) сезімталдығын талдау нәтижелері осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Қосымшалардағы көрсеткіштер мен есептеулер БИЖ ТЭН-інде негізделген болуға тиіс.
65. БИЖ ТЭН-інің "Әлеуметтік" бөлімі жобаның білікті кадрлармен қамтамасыз етілуін талдауды, оның ішінде:
1) жобаның инвестициялық және инвестициялықтан кейінгі кезеңдерінде білікті кадрлардың болуы туралы ақпаратты;
2) жұмысшылар мен мамандарды оқыту мен қайта даярлаудың (қажет болған жағдайда) қажеттігі туралы ақпаратты;
3) еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының нормалары туралы ақпаратты;
4) халықтың әлеуметтік-мәдени және демографиялық сипаттамалары тұрғысынан жобаның негізділігін;
5) пайдаланылатын ақпарат көздерін қамтиды.
66. БИЖ ТЭН-нің "Тәуекелдерді талдау" бөлімі:
1) тәуекелдерді сәйкестендіру мен бағалаудың пайдаланылған әдістері туралы ақпаратты;
2) тәуекелдердің басталу ықтималдығын және тәуекелдердің басталуынан келетін залалды айқындау нәтижелерін, сондай-ақ тәуекелдерді азайту бойынша болжанатын іс-шараларды ұсына отырып, жобаның инвестициялық және инвестициялықтан кейінгі кезеңдерінде басталуы ықтимал сәйкестендірілген тәуекелдердің (коммерциялық, техникалық-технологиялық, экологиялық, институционалдық, қаржылық, әлеуметтік және өзге) тізбесін қамтиды.
Жобаның тәуекелдері бойынша ақпарат осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.

67. Общие выводы ТЭО БИП содержат:
1) обоснование выбора наиболее оптимального варианта реализации проекта;
2) основные недостатки и достоинства выбранного варианта реализации проекта;
3) основные технико-экономические параметры (показатели) по выбранному варианту:
место реализации проекта;
показатели конечного результата;
компоненты проекта;
общая стоимость проекта, с разбивкой финансирования по годам и компонентам.
68. Приложения к ТЭО БИП согласно формам, представленным в приложениях 7-17 к настоящим Правилам могут включать дополнительную информацию: диаграммы, рисунки, карты местности и другие материалы, документы, подтверждающие и раскрывающие информацию, приведенную в ТЭО БИП.
69. По проектам в сфере строительства приложения к ТЭО БИП также включают картографические и другие графические материалы, в том числе схему ситуационного плана с размещением объекта строительства и указанием мест присоединения его к инженерным сетям и коммуникациям, схем генерального плана объекта, обосновывающие размеры земельного участка, а также схемы, чертежи (эскизные проекты) соответствующих технологических, архитектурных и объемно-планировочных решений.
70. По проектам, реализация которых предполагается за счет внешнего заимствования, ТЭО содержит приложения, обосновывающие стоимость и необходимость следующих компонентов займа: консультационные услуги по управлению проектом, надзору за строительством, институциональному развитию.
Данное приложение содержит:
1) сравнительный анализ рынка местных (отечественных) и международных (зарубежных) консультантов по управлению проектом и надзору за строительством, наличие соответствующих международных сертификатов и опыта работы;
2) анализ объема работ и ожидаемых результатов, сроков, ставок оплаты за услуги и источников финансирования;
3) обоснование необходимого количества консультантов (если проект предусматривает найм индивидуальных консультантов) и требуемой их специализации;
4) проект технического задания по привлечению консультантов;
5) используемые источники информации.
Расчеты по разработке ТЭО БИП, реализация которых предполагается за счет внешнего заимствования, осуществляются на основании информации предоставляемой международными финансовыми организациями.
Параграф 5. Проведение необходимых экспертиз технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта
71. Для подтверждения установленных технико-экономических параметров БИП ТЭО подлежит экономической и другим экспертизам, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.

67. БИЖ ТЭН-нің жалпы тұжырымдары:
1) жобаны іске асырудың неғұрлым оңтайлы нұсқасын таңдаудың негіздемесін;
2) жобаны іске асырудың таңдалған нұсқасының негізгі кемшіліктері мен артықшылықтарын;
3) таңдалған нұсқа бойынша негізгі техникалық-экономикалық параметрлерді (көрсеткіштерді):
жобаның іске асырылатын орнын;
түпкілікті нәтиже көрсеткіштері;
жобаның құрамдауыштарын;
қаржыландырылуы жылдарға және құрамдауыштар бойынша бөлінген жобаның жалпы құнын қамтиды.
68. БИЖ ТЭН-ге қосымшалар осы Қағидаларға 7-17-қосымшаларда көрсетілген нысандарға сәйкес қосымша ақпаратты: диаграммаларды, суреттерді, жергілікті жердің карталарын және БИЖ ТЭН-де келтірілген ақпаратты растайтын және ашатын басқа да материалдар мен құжаттарды қамтуы мүмкін.
69. Құрылыс саласындағы жобалар бойынша БИЖ ТЭН-іне қосымшалар картографиялық және басқа да графикалық материалдарды, оның ішінде құрылыс объектісін орналастыратын және оның инженерлік желілер мен коммуникацияларға жалғасатын жері көрсетіле отырып, ахуалдық жоспар схемасын, жер учаскесінің көлемдерін негіздейтін объектінің бас жоспарының схемаларын, сондай-ақ тиісті технологиялық, сәулеттік және көлемдік-жоспарлау шешімдерінің схемаларын, сызбаларын (эскиздік жобаларды) да қамтиды.
70. Іске асырылуы сыртқы қарыз есебінен болжанатын жобалар бойынша ТЭН қарыз алудың мынадай құрамдауыштарының: жобаны басқару, құрылысты қадағалау, институционалдық дамыту бойынша көрсетілетін консультациялық қызметтердің құны мен қажеттігін негіздейтін қосымшаны қамтиды.
Аталған қосымша:
1) жобаны басқару мен құрылысты қадағалау бойынша жергілікті (отандық) және халықаралық (шетелдік) консультанттардың нарығын салыстырып талдауды, тиісті халықаралық сертификаттар мен жұмыс тәжірибесінің болуын;
2) жұмыстардың көлемі мен күтілетін нәтижелерді, мерзімдерді, көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу мөлшерлемелері мен қаржыландыру көздерінің талдауын;
3) консультанттардың қажетті саны (егер жоба жеке консультанттарды жалдауды талап етсе) мен олардың талап етілетін мамандандырылуының негіздемесін;
4) консультанттарды тарту бойынша техникалық тапсырманың жобасын;
5) пайдаланылатын ақпарат көздерін қамтиды.
Іске асырылуы сыртқы қарыз алу есебінен болжанатын БИЖ ТЭН-ін әзірлеу бойынша есептеулер халықаралық қаржы ұйымдары ұсынатын ақпарат негізінде жүзеге асырылады.
5-параграф. Бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің қажетті сараптамаларын жүргізу
71. Белгіленген техникалық-экономикалық параметрлерді растау үшін БИЖ ТЭН Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген экономикалық және басқа да сараптамалардан өтуі тиіс.

72. Экспертиза ТЭО БИП, имеющая в составе архитектурные, градостроительные и строительные решения проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
73. Экономическая экспертиза ТЭО республиканских БИП осуществляется юридическим лицом, определенным Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП.
74. Экономическая экспертиза ТЭО местных БИП, а также ТЭО проектов, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета, осуществляется юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП.
75. Экономическая экспертиза ТЭО БИП проводится на основании предоставленного ТЭО БИП, экономического заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение и соответствующих положительных заключений экспертиз ТЭО БИП, требуемых в зависимости от специфики проекта, а именно:
1) заключение комплексной вневедомственной экспертизы;
2) заключение отраслевой экспертизы;
76. По БИП, в зависимости от специфики проекта требуются следующие исходные документы:
1) предполагающим строительную деятельность, требуются заключения отраслевой, комплексной вневедомственной экспертиз на ТЭО БИП, а также копии документов прилагаемых к заданию на разработку ТЭО БИП, в том числе технические условия, решения местных исполнительных органов об отводе земельных участков по проектам, предполагающим строительство новых объектов (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий) и копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим реконструкцию существующих объектов;
2) в случае наличия затрат на ввод объекта в эксплуатацию требуются заключения отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа и комплексной вневедомственной экспертизы по затратам на ввод объекта в эксплуатацию (пусконаладочные работы) согласно ведомственным нормативам.
Для крупных объектов единой энергетической системы и технически сложных объектов атомного и теплоэнергетического комплексов, требующих безотлагательного ввода в эксплуатацию в связи с угрозой социально-экономической стабильности, затраты по пусконаладочным работам осуществляются согласно расчетам представленным в заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, содержащем в том числе подтверждение угрозы социально-экономической стабильности страны;

72. Құрамында сәулет, қала құрылысы және құрылыс шешімдері бар БИЖ ТЭН-інің сараптамасы Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
73. Республикалық БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға жүзеге асырады.
74. Жергілікті БИЖ ТЭН-інің, сондай-ақ нысаналы даму трансферттері мен республикалық бюджеттен берілетін кредиттер есебінен қаржыландырылуы жоспарланатын жобалардың ТЭН-іне экономикалық сараптаманы БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғалар жүзеге асырады.
75. БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасы ұсынылған БИЖ ТЭН-інің, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның инвестициялық ұсынысқа арналған экономикалық қорытындысының және жобаның ерекшелігіне қарай талап етілетін БИЖ ТЭН-і сараптамаларының тиісті оң қорытындыларының, атап айтқанда:
1) ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысының;
2) салалық сараптама қорытындысының негізінде жүргізіледі.
76. Жобаның ерекшелігіне байланысты БИЖ бойынша мынадай бастапқы құжаттар:
1) құрылыс қызметін болжайтын жобалар бойынша БИЖ ТЭН-іне салалық, ведомстводан тыс кешенді сараптамалардың қорытындылары, сондай-ақ БИЖ ТЭН-ін әзірлеу тапсырмасына қоса берілетін құжаттардың көшірмелері, оның ішінде техникалық шарттар, жергілікті атқарушы органдардың жаңа объектілердің құрылысын болжайтын жобалар бойынша жер учаскелерін бөлу туралы шешімдері (қажет болған жағдайда жер учаскелерінің меншік иелері мен жерді пайдаланушылар шығындарының, алып қойылатын алқаптардың түріне қарай ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы өндірісі ысыраптарының есептеулерін қоса бере отырып) және қолданыстағы объектілерді реконструкциялауды болжайтын жобалар бойынша жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін тиісті құжаттардың көшірмелері;
2) объектіні пайдалануға беру шығындары болған жағдайда, ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға беру шығындары (іске қосу-баптау жұмыстары) бойынша уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының және ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындылары талап етіледі.
Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа қауіп төнуіне байланысты кідіртпей пайдалануға беруді талап ететін ірі бірыңғай энергетикалық жүйе объектілері мен техникалық күрделі атом және жылу энергетикалық кешен объектілері үшін іске қосу-баптау жұмыстары бойынша шығындар елдің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығына қауіп төнуі туралы растауы бар уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптама қорытындысында көрсетілген есептеулерге сәйкес жүзеге асырылады;

3) предполагающим инновационную и/или космическую деятельность, требуются заключения отраслевой и государственной научно-технической экспертиз;
Требования к заключениям, указанным в настоящем пункте, устанавливаются законодательством Республики Казахстан.
77. Заключение отраслевой экспертизы предусматривают оценку:
1) соответствия ТЭО БИП техническому заданию на разработку ТЭО БИП;
2) проблем текущего состояния отрасли, которые влияют на ее дальнейшее развитие;
3) существующих политических, социально-экономических, правовых и других условий, в которых предполагается реализация БИП;
4) показателей существующего и прогнозируемого (на период жизненного цикла БИП) спроса на продукцию/услуги или социально-экономической необходимости, с учетом имеющейся конкуренции в данном регионе;
5) распределения выгод и затрат от реализации БИП;
6) технологических, технических решений, принятых в ТЭО БИП, в том числе график реализации БИП.
7) ценовых решений, в том числе оценку оптимальности соотношения цена-качество по всем компонентам инвестиционных и эксплуатационных затрат, приведенных в ТЭО БИП, сравнение планируемых цен на товары, работы и услуги с соответствующими рыночными ценами;
8) альтернативных вариантов, рассмотренных при выборе варианта решения проблемы, с обоснованием выбора БИП в качестве оптимального пути ее решения;
9) предполагаемого мультипликативного эффекта на отрасли (сферы) экономики, в том числе влияние на пополнение доходной части бюджета, создание новых рабочих мест, в случае реализации БИП и без таковой;
10) обоснованности затрат на ввод объекта в эксплуатацию согласно ведомственным нормативам отраслевых уполномоченных государственных органов.
11) возможных рисков в случае реализации БИП и мероприятия по их минимизации.
78. В случае, если реализация БИП предлагается за счет средств республиканского бюджета, заключение отраслевой экспертизы БИП предоставляется центральным уполномоченным органом соответствующей отрасли, в случае невозможности отнесения БИП к какой-либо определенной отрасли, отраслевое заключение предоставляется самим АБП.
В случае, если БИП, предполагаемый к реализации за счет средств республиканского бюджета, затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых центральных государственных органов, указанными отраслевыми центральными государственными органами дополнительно предоставляется заключения соответствующих отраслевых экспертиз БИП.
При этом, дополнительные заключения отраслевых экспертиз предоставляются соответствующими отраслевыми центральными государственными органами за подписью первого руководителя либо лица его замещающего, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа, только в части оценки влияния реализации БИП на курирующую отрасль и соответствия приоритетам отрасли.

3) инновациялық және/немесе ғарыш қызметін болжайтын жобалар бойынша салалық және мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптамалардың қорытындылары талап етіледі;
Осы тармақта көрсетілген қорытындыларға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленеді.
77. Салалық сараптама қорытындысы:
1) БИЖ ТЭН-інің БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге арналған техникалық тапсырмаға сәйкестігін;
2) саланың одан әрі дамуына ықпал ететін оның ағымдағы жай-күйінің проблемаларын;
3) БИЖ-ді іске асыру болжанатын қазіргі саяси, әлеуметтік-экономикалық, құқықтық және басқа да жағдайларды;
4) өнімдерге/көрсетілетін қызметке қазіргі және болжанатын сұраныстың (БИЖ өмірлік циклінің кезеңіне) немесе осы өңірде бар бәсекелестік ескеріле отырып, әлеуметтік-экономикалық қажеттіктің көрсеткіштерін;
5) БИЖ-ді іске асырудан болатын пайда мен шығындарды бөлуді;
6) БИЖ ТЭН-інде қабылданған технологиялық, техникалық шешімдерді, оның ішінде БИЖ-ді іске асыру кестесін бағалауды;
7) баға шешімдерін, оның ішінде БИЖ ТЭН-інде келтірілген инвестициялық және пайдалану шығындарының барлық құрамдауыштары бойынша баға-сапа арақатынасының оңтайлылығын, тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге жоспарланып отырған бағаларды тиісті нарықтық бағалармен салыстыруды;
8) БИЖ таңдаудың негіздемесімен қоса, проблеманы шешу нұсқасын таңдау кезінде оны шешудің оңтайлы жолы ретінде қаралған балама нұсқаларды;
9) БИЖ іске асырылған және іске асырылмаған жағдайдағы экономика салаларына (аяларына) болжамды мультипликативтік әсерді, оның ішінде бюджеттің кіріс бөлігін толықтыруға, жаңа жұмыс орындарын құруға ықпалын;
10) салалық уәкілетті мемлекеттік органдардың ведомстволық нормативтеріне сәйкес объектіні пайдалануға беру шығындарының негізділігін;
11) БИЖ іске асырылған жағдайдағы ықтимал тәуекелдерді және оларды барынша азайту жөніндегі іс-шараларды бағалауды көздейді.
78. Егер БИЖ-ді республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыру ұсынылған жағдайда, БИЖ салалық сараптама қорытындысын тиісті саладағы орталық уәкілетті орган ұсынады, БИЖ-ді белгілі бір салаға жатқызу мүмкін болмаған жағдайда салалық қорытындыны ББӘ-нің өзі ұсынады.
Егер республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыру болжанатын БИЖ бірнеше салалық орталық мемлекеттік органдардың жауапкершілік аясын қозғаған жағдайда, көрсетілген салалық орталық мемлекеттік органдар БИЖ-дің тиісті салалық сараптамаларын қорытындыларын қосымша ұсынады.
Бұл ретте, мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын адам не мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адам қол қойған қосымша салалық сараптамалардың қорытындыларын тиісті салалық орталық мемлекеттік органдар БИЖ-дің іске асырылуының жетекшілік ететін салаға ықпалын бағалау және саланың басымдықтарына сәйкестігі бөлігінде ғана ұсынады.

79. В случае, если реализация БИП предлагается за счет средств местного бюджета или целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, заключение отраслевой экспертизы БИП предоставляется отраслевым местным исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета, в случае невозможности отнесения БИП к какой-либо определенной отрасли, отраслевое заключение предоставляется самим АБП.
В случае, если БИП, предполагаемый к реализации за счет средств местного бюджета или целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых местных органов, указанными отраслевыми местными государственными органами дополнительно предоставляется заключения соответствующих отраслевых экспертиз БИП.
80. Заключение отраслевой экспертизы подписывается первым руководителем государственного органа – АБП либо лицом, его замещающим, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП и оформляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов.
81. При проведении экономической экспертизы ТЭО БИП, в зависимости от специфики БИП, могут быть затребованы дополнительные экспертизы по вопросам, не охваченным проведенными экспертизами.
Проведение дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами, обеспечивается АБП.
К дополнительным экспертизам относятся:
1) комплексная вневедомственная экспертиза;
2) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа;
82. Запросы по представлению необходимой/доработанной информации и/или проведению дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами направляются соответствующему АБП, копия запроса – центральному уполномоченному органу по бюджетной политике или местному уполномоченному органу по государственному планированию в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов, указанных в пунктах 76-79, 82 настоящих Правил.
При этом их сканированные копии направляются на адреса электронной почты представителя АБП, указанные в Краткой характеристике БИП.
83. АБП представляют необходимую информацию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП в течение 25 (двадцати пяти) рабочих дней с даты запроса.
Не представление дополнительной информации (документов) в установленные сроки является основанием для возвращения ТЭО БИП и документов к нему на доработку.
ТЭО БИП возвращается в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию заключением на доработку в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня истечения установленных сроков представления запрошенных материалов.

79. Егер БИЖ-ді жергілікті бюджет қаражаты немесе жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асыру ұсынылған жағдайда, БИЖ салалық сараптамасының қорытындысын жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын салалық жергілікті атқарушы орган ұсынады, БИЖ-ді қандай да бір салаға жатқызу мүмкін болмаған жағдайда салалық қорытындыны ББӘ өзі ұсынады.
Егер жергілікті бюджет қаражаты немесе жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асыру болжанатын БИЖ бірнеше салалық жергілікті органның жауапкершілік аясын қозғайтын болса, көрсетілген салалық жергілікті мемлекеттік органдар БИЖ салалық сараптамаларының тиісті қорытындыларын қосымша ұсынады.
80. Салалық сараптаманың қорытындысына ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын адам не ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адам қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында ресми құжаттар үшін белгіленген тәртіппен ресімделеді.
81. БИЖ ТЭН-іне экономикалық сараптама жүргізу кезінде БИЖ-дің ерекшелігіне қарай жүргізілген сараптамаларда қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптамалар талап етілуі мүмкін.
Жүргізілген сараптамаларда қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптамалар жүргізуді ББӘ қамтамасыз етеді.
Қосымша сараптамаларға мыналар:
1) ведомстводан тыс кешенді сараптама;
2) уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының қорытындысы жатады.
82. Қажетті/пысықталған ақпаратты ұсыну және/немесе жүргізілген сараптамалармен қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптамаларды жүргізу бойынша сұрау салулар тиісті ББӘ-ге, сұрау салудың көшірмесі осы Қағидалардың 76-79, 82-тармақтарында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жіберіледі.
Бұл ретте олардың сканерленген көшірмелері БИЖ қысқаша сипаттамасында көрсетілген ББӘ өкілінің электрондық пошта мекенжайына жіберіледі.
83. ББӘ сұрау салу күнінен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындаған заңды тұлғаға қажетті ақпаратты ұсынады.
Қосымша ақпаратты (құжаттарды) белгіленген мерзімдерде ұсынбау БИЖ ТЭН-ін және оған қоса берілген құжаттарды пысықтауға қайтару үшін негіз болып табылады.
БИЖ ТЭН сұралған материалдарды ұсынудың белгіленген мерзімдері өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнін кешіктірілмейтін мерзімде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға пысықтауға арналған қорытындымен қайтарылады.

84. Экономическая экспертиза ТЭО БИП, планируемого к реализации на территории других государств, а также не предусматривающего строительную деятельность, проводится на основе ТЭО БИП и заключения отраслевой экспертизы.
Также на экономическую экспертизу ТЭО БИП представляются экспертизы, требуемые в соответствии с законодательством государств, на территории которых предполагается реализация БИП, и соответствующие нормативные правовые акты, регулирующие данную деятельность. Обеспечение перевода соответствующих экспертиз и требуемых нормативных правовых актов, в случае необходимости, осуществляется АБП.
85. Результатом экономической экспертизы ТЭО БИП являются положительное заключение или отрицательное заключение, или заключение на доработку с указанием причин.
Положительное заключение экономической экспертизы ТЭО БИП представляется на ТЭО БИП, структура и содержание, которого соответствует настоящим Правилам, а также имеются предпосылки к осуществимости и эффективности проекта.
В положительном заключении допускается наличие оговорок с описанием факторов, оказавших влияние на выражение мнения с оговорками. Оговорки экономического заключения учитываются при реализации инвестиций в рамках соответствующего плана управления проектом.
Отрицательное заключение экономической экспертизы ТЭО БИП представляется на ТЭО БИП, результаты оценки которого показывают на неосуществимость и/или неэффективность проекта, либо определены другие виды и способы реализации ГИП.
Заключение на доработку ТЭО БИП и документы к нему направляется АБП с одновременным уведомлением центрального уполномоченного органа по государственному планированию, в следующих случаях:
1) не представления дополнительных материалов в установленные сроки;
2) несоответствия ТЭО БИП Требованиям Правил.
86. Заключение экономической экспертизы ТЭО БИП, предполагаемых к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета, также содержит оценку расходов на техническую помощь, товары, обучение, консультационные услуги по управлению, сопровождению, институциональному развитию, надзору за строительством проекта.
87. Экономическая экспертиза ТЭО БИП проводится в течение 26 (двадцати шести) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП, по итогам которой соответствующее заключение направляется центральному уполномоченному органу по бюджетной политике или местному уполномоченному органу по государственному планированию.

84. Басқа мемлекеттердің аумағында жүзеге асырылуы жоспарланған, сондай-ақ құрылыс қызметін көздемейтін БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасы БИЖ ТЭН-і және салалық сараптаманың қорытындысы негізінде жүргізіледі.
Сондай-ақ БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасына аумағында БИЖ-ді іске асыру болжанатын мемлекеттердің заңнамасына сәйкес талап етілетін сараптамалар және осы қызметті реттейтін тиісті нормативтік құқықтық актілер ұсынылады. Қажет болған жағдайда тиісті сараптамалар мен талап етілетін нормативтік құқықтық актілердің аудармасын қамтамасыз етуді ББӘ жүзеге асырады.
85. БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасының нәтижесі оң қорытынды немесе теріс қорытынды немесе себептері көрсетіле отырып, қайта қарауға қорытынды болып табылады.
БИЖ ТЭН экономикалық сараптамасының оң қорытындысы құрылымы мен мазмұны осы Қағидаларға сәйкес келетін, сондай-ақ жобаның жүзеге асатындығына және тиімділігіне алғышарттары бар БИЖ ТЭН-іне беріледі.
Оң қорытындыда ескертпелермен пікір білдіруге ықпал еткен факторлар сипаттала отырып, ескертпелердің болуына жол беріледі. Экономикалық қорытындының ескертпелері жобаны басқарудың тиісті жоспары шеңберінде инвестицияларды жүзеге асыру кезінде ескеріледі.
БИЖ ТЭН экономикалық сараптамасының теріс қорытындысы бағалау нәтижелері жобаның іске аспайтындығын және/немесе тиімсіздігін көрсетіп отырған не БИЖ-ді іске асырудың басқа түрлері мен тәсілдері айқындалған БИЖ ТЭН-іне беріледі.
Мынадай:
1) қосымша материалдар белгіленген мерзімдерде ұсынылмаған;
2) БИЖ ТЭН-і Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайларда БИЖ ТЭН-ін және оның құжаттарын пысықтауға қорытындыны ББӘ бір мезгілде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органды хабардар ете отырып жібереді.
86. Сыртқы үкіметтік қарыздар қаражатынан қаржыландыру және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды қоса қаржыландыру болжанатын БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасының қорытындысы техникалық көмекке, тауарларға, оқытуға, жоба құрылысын басқару, сүйемелдеу, институционалдық дамыту, қадағалау жөніндегі консультациялық көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстарды бағалауды да қамтиды.
87. БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасы Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындаған заңды тұлғаға толық құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап 26 (жиырма алты) жұмыс күні ішінде жүргізіледі, оның нәтижелері бойынша тиісті қорытынды бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жіберіледі.

88. Заключение экономической экспертизы ТЭО БИП включает в себя:
1) раздел "Краткая характеристику проекта";
2) раздел "Оценка состава документации по проекту";
3) раздел "Информация о целесообразности проекта";
4) раздел "Оценка наличия предпосылок к осуществимости проекта";
5) раздел "Оценка наличия предпосылок к эффективности проекта";
6) раздел "Оценка анализа рисков проекта";
7) раздел "Общие выводы по проекту".
89. В разделе "Краткая характеристика проекта" указывается следующая информация согласно ТЭО БИП:
1) наименование проекта;
2) наименование АБП;
3) период реализации проекта;
4) цель и задачи проекта;
5) показатели конечного результата;
6) место реализации проекта;
7) масштаб и мощность проекта;
8) целевые группы, в том числе основные выгодополучатели;
9) компоненты проекта;
10) общая стоимость проекта с разбивкой финансирования по годам;
11) источники и форма финансирования проекта.
90. Раздел "Оценка состава документации по проекту" содержит:
1) перечень документов и материалов, принятых во внимание при проведении экономической экспертизы:
документы, представленные на рассмотрение для проведения экономической экспертизы;
нормативные правовые акты;
2) замечания к составу и содержанию представленных документов.
91. Раздел "Информация о целесообразности проекта" содержит:
1) информацию о соответствии проекта документам системы государственного планирования (соответствие по периоду реализации, источникам финансирования);
2) информацию о соответствии ТЭО БИП положительному экономическому заключению центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение.
92. Раздел "Оценка наличия предпосылок к осуществимости проекта" содержит:
1) оценку анализа спроса или социально-экономической необходимости проекта (на основе заключений соответствующих экспертиз);
2) оценку анализа рынков товаров, работ, услуг, закупаемых в рамках реализации проекта (в инвестиционном периоде) и в эксплуатационном периоде (в постинвестиционном периоде) (на основе заключений соответствующих экспертиз, а также представленных прайс-листов, коммерческих предложений и других подтверждающих документов);
3) оценку выбранного технико-технологического решения реализации проекта, приведенного в ТЭО (на основе заключений соответствующих экспертиз);
4) оценку информации о воздействии на окружающую среду принятых проектных решений (на основе заключений соответствующих экспертиз);

88. БИЖ ТЭН-нің экономикалық сараптамасының қорытындысы:
1) "Жобаның қысқаша сипаттамасы" бөлімін;
2) "Жоба бойынша құжаттама құрамын бағалау" бөлімін;
3) "Жобаның орындылығы туралы ақпарат" бөлімін;
4) "Жобаның жүзеге асатындығына алғышарттардың болуын бағалау" бөлімін;
5) "Жобаның тиімділігіне алғышарттардың болуын бағалау" бөлімін;
6) "Жоба тәуекелдерін талдауды бағалау" бөлімін;
7) "Жоба бойынша жалпы тұжырымдар" бөлімін қамтиды.
89. "Жобаның қысқаша сипаттамасы" деген бөлімде БИЖ ТЭН-іне сәйкес мынадай ақпарат:
1) жобаның атауы;
2) ББӘ-нің атауы;
3) жобаның іске асырылу кезеңі;
4) жобаның мақсаты мен міндеттері;
5) түпкілікті нәтиже көрсеткіштері;
6) жобаны іске асыру орны;
7) жобаның ауқымы мен қуаты;
8) нысаналы топтар, оның ішінде негізгі пайда алушылар;
9) жобаның құрамдауыштары;
10) қаржыландырылуы жылдарға бөлінген жобаның жалпы құны;
11) жобаны қаржыландыру көздері және нысаны көрсетіледі.
90. "Жоба бойынша құжаттама құрамын бағалау" деген бөлім мыналарды:
1) экономикалық сараптама жүргізу кезінде назарға алынған құжаттар мен материалдардың тізбесін:
экономикалық сараптама жүргізу үшін қарауға ұсынылған құжаттар;
нормативтік құқықтық актілер;
2) ұсынылған құжаттардың құрамы мен мазмұнына ескертулерді қамтиды.
91. "Жобаның орындылығы туралы ақпарат" деген бөлім мыналарды қамтиды:
1) жобаның мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі (іске асыру кезеңі, қаржыландыру көздері бойынша сәйкестігі) туралы ақпаратты;
2) БИЖ ТЭН-інің бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның инвестициялық ұсынысқа арналған оң экономикалық қорытындысына сәйкестігі туралы ақпаратты қамтиды.
92. "Жобаның жүзеге асатындығына алғышарттардың болуын бағалау" деген бөлімде мыналар:
1) сұраныстың талдауын немесе жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттілігін бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
2) жобаны іске асыру (инвестициялық кезеңде) және пайдалану кезеңі (инвестициялаудан кейінгі кезең) шеңберінде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің нарығын талдауды бағалау (тиісті сараптамалар қорытындыларының, сондай-ақ берілген прайс-парақтардың, коммерциялық ұсыныстардың және басқа да растаушы құжаттардың негізінде);
3) ТЭН-де келтірілген жобаны іске асырудың таңдап алынған техникалық-технологиялық шешімін бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
4) қабылданған жобалық шешімдердің қоршаған ортаға әсері туралы ақпаратты бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);

5) оценку институциональной схемы проекта (на основе заключений соответствующих экспертиз);
6) оценку схемы финансирования (на основе заключений соответствующих экспертиз);
7) оценку анализа обеспеченности проекта квалифицированными кадрами (на основе заключений соответствующих экспертиз).
Определение осуществимости проекта заключается в подтверждении того, что указанные в ТЭО технико-экономические параметры и проектные решения одобрены, согласованы и/или оценены положительно соответствующими заключениями экспертиз.
93. Раздел "Оценка наличия предпосылок к эффективности проекта" содержит:
1) оценку расчетов инвестиционных издержек (на основе заключений соответствующих экспертиз);
2) оценку расчетов эксплуатационных издержек (на основе заключений соответствующих экспертиз);
3) оценку финансового анализа проекта (при необходимости);
4) оценку экономического анализа проекта.
94. Раздел "Оценка анализа рисков проекта" содержит оценку анализа коммерческих, технико-технологических, экологических, институциональных, финансовых, социальных и иных рисков, представленного в ТЭО БИП.
95. В разделе "Общие выводы по проекту" указываются (по итогам экономической экспертизы):
1) основные технико-экономические параметры:
место реализации проекта;
цель проекта;
показатели конечного результата;
компоненты проекта;
общая стоимость проекта, с разбивкой финансирования по годам и компонентам;
2) основные выводы по проекту:
оценка анализа рисков;
оценка наличия предпосылок к осуществимости проекта;
оценка наличия предпосылок к эффективности проекта;
3) заключение по проекту (положительное заключение или отрицательное заключение, или заключение на доработку).
96. Заключение экономической экспертизы соответствует следующим критериям качества:
1) соответствие структуры заключения положениям, установленным пунктом 89 (структура заключения) настоящих Правил;
2) соответствие содержания заключения положениям, установленным пунктами 90-96 (содержание структуры) настоящих Правил.
Параграф 6. Рассмотрение бюджетных инвестиционных проектов, требующих технико-экономического обоснования
97. Рассмотрение БИП осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике или местным уполномоченным органом по государственному планированию на основе ТЭО, разработанного в соответствии с настоящими Правилами и заключения экономической экспертизы ТЭО БИП.
98. После разработки и проведения экспертиз ТЭО БИП, требуемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан, АБП, не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней, направляют их оригиналы и копии в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию с представлением электронной версии ТЭО БИП, в том числе финансово-экономической модели по БИП, которые полистно парафируются руководителем структурного подразделения АБП, ответственного за разработку ТЭО БИП.
Документы предоставляются в нередактируемом графическом формате, посредством ИСГП.

5) жобаның институционалдық схемасын бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
6) қаржыландыру схемасын бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
7) жобаның білікті мамандармен қамтамасыз етілгендігін талдауды бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде) қамтылады.
ТЭН-де келтірілген техникалық-экономикалық параметрлер мен жобалық шешімдердің мақұлданғанын, келісілгендігін және/немесе сараптамалардың тиісті қорытындыларымен оң бағаланғанын растау жобаның жүзеге асатынын айқындауды білдіреді.
93. "Жобаның тиімділігіне алғышарттардың болуын бағалау" деген бөлімде мыналар:
1) инвестициялық шығасыларды есептеуді бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
2) пайдалану шығасыларын есептеуді бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
3) жобаның қаржылық талдауын бағалау (қажет болғанда);
4) жобаның экономикалық талдауын бағалау қамтылады.
94. "Жоба тәуекелдерін талдауды бағалау" деген бөлім БИЖ ТЭН-де көрсетілген коммерциялық, техникалық-технологиялық, экологиялық, институционалдық, қаржылық, әлеуметтік және өзге де тәуекелдердің талдауын бағалауды қамтиды.
95. "Жоба бойынша жалпы тұжырымдар" (экономикалық сараптаманың қортындылары бойынша) деген бөлімде:
1) негізгі техникалық-экономикалық параметрлер:
жобаны іске асыру орны;
жобаның мақсаты;
түпкілікті нәтиже көрсеткіштері;
жобаның құрамдауыштары;
қаржыландырылуы жылдар және құрамдауыштар бойынша бөлінген жобаның жалпы құны;
2) жоба бойынша негізгі тұжырымдар:
тәуекелдерді талдауды бағалау;
жобаның жүзеге асатындығына алғышарттардың болуын бағалау;
жобаның тиімділігіне алғышарттардың болуын бағалау;
3) жоба бойынша қорытынды (оң қорытынды немесе теріс қорытынды немесе пысықтауға қорытынды) көрсетіледі.
96. Экономикалық сараптаманың қорытындысы мынадай сапа өлшемшарттарына сәйкес болуы тиіс:
1) қорытынды құрылымының осы Қағидалардың 89-тармағында (қорытынды құрылымы) белгіленген ережелерге сәйкестігі;
2) қорытынды мазмұнының осы Қағидалардың 90-96-тармақтарында (құрылым мазмұны) белгіленген ережелерге сәйкестігі.
6-параграф. Техникалық-экономикалық негіздемені талап ететін бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау
97. БИЖ-ді қарауды осы Қағидаларға сәйкес әзірленген ТЭН-нің және БИЖ ТЭН экономикалық сараптамасының қорытындысы негізінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
98. БИЖ ТЭН-і әзірленгеннен кейін және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін сараптамалар жүргізілгеннен кейін ББӘ 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей БИЖ ТЭН-інің электрондық нұсқасын, оның ішінде БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге жауапты ББӘ-нің құрылымдық бөлімшесінің басшысы әр парағына қол қоятын БИЖ бойынша қаржылық-экономикалық модельді ұсына отырып, олардың түпнұсқалары мен көшірмелерін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Құжаттар редакцияланбайтын графикалық форматта МЖАЖ арқылы ұсынылады.

99. Экономическое заключение на БИП является формой комплексной оценки экономического анализа БИП, которое представляется по форме согласно приложению 88 к настоящим Правилам и проводится в течение 32 (тридцати двух) рабочих дней после внесения полного пакета документов, указанных в пунктах 76-79, 82, 98 настоящих Правил, где на экономическую экспертизу ТЭО БИП, осуществляемую соответствующим юридическим лицом определенным Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами, отводится 26 (двадцать шесть) рабочих дня.
100. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления пакета документов возвращает их АБП в случаях:
1) отсутствия экспертиз, наличие которых необходимо для проведения экономической экспертизы ТЭО БИП;
2) отсутствия в ТЭО БИП разделов, наличие которых необходимо в соответствии с настоящими Правилами.
101. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает БИП на основании заключения экономической экспертизы ТЭО БИП и направляет экономическое заключение по ним АБП.
102. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 1 (одного) рабочего дня направляет письмо юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП, о необходимости проведения экономической экспертизы ТЭО БИП с приложением оригиналов ТЭО и соответствующих экспертиз со дня получения полного пакета документов по ТЭО БИП.
103. Заключение экономической экспертизы ТЭО БИП направляется соответствующими юридическими лицами, определенными Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП, в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 26 (двадцати шести) рабочих дней со дня получения полного пакета документов по ТЭО БИП.
104. В случаях, предусмотренных в пункте 101 настоящих Правил, а также в случае необходимости доработки ТЭО БИП, АБП в течение 30 (тридцати) рабочих дней повторно вносят доработанные документы в порядке, предусмотренном в пунктах 76-79, 82 настоящих Правил.
105. ТЭО, в том числе скорректированное ТЭО, и ПСД БИП, получившие положительные заключения соответствующих экспертиз, утверждаются первым руководителем государственного органа – АБП либо лицом его замещающим, либо лицом, уполномоченным первым руководителем государственного органа, в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и бюджетным законодательством Республики Казахстан.

99. БИЖ-ге экономикалық қорытынды осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын БИЖ-дің экономикалық талдауын кешенді бағалаудың нысаны болып табылады және осы Қағидалардың 76-79, 82, 98-тармақтарында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы енгізілгеннен кейін 32 (отыз екі) жұмыс күні ішінде жүргізіледі, онда Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған тиісті заңды тұлға жүзеге асыратын БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасына 26 (жиырма алты) жұмыс күні беріледі.
100. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган құжаттар топтамасы келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оларды ББӘ-ге мынадай:
1) БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүргізу үшін болуы қажет сараптамалар болмаған;
2) БИЖ ТЭН-де осы Қағидаларға сәйкес болуы қажет бөлімдер болмаған жағдайларда қайтарады.
101. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган БИЖ-ді БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасы қорытындысының негізінде қарайды және олар бойынша экономикалық қорытындыны ББӘ-ге жолдайды.
102. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган БИЖ ТЭН-і бойынша құжаттардың толық топтамасы алынған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындаған заңды тұлғаға ТЭН түпнұсқалары мен тиісті сараптамаларды қоса бере отырып, БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүргізу қажеттігі туралы хат жолдайды.
103. БИЖ ТЭН-і экономикалық сараптамасының қорытындысын Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындаған тиісті заңды тұлғалар БИЖ ТЭН-і бойынша құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап 26 (жиырма алты) жұмыс күнінен кешіктірмей бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
104. Осы Қағидалардың 101-тармағында көзделген жағдайларда, сондай-ақ БИЖ ТЭН-ін пысықтау қажет болған жағдайда ББӘ 30 (отыз) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 76-79, 82-тармақтарында көзделген тәртіппен пысықталған құжаттарды қайта енгізеді.
105. Тиісті сараптамалардың оң қорытындыларын алған ТЭН, оның ішінде түзетілген БИЖ ТЭН-і мен ЖСҚ-ны Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік органның бірінші басшысы – ББӘ не оны алмастыратын адам не мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген адам бекітеді.

106. Экономическое заключение на ТЭО БИП, в том числе на скорректированное, по которому в течение трех лет после утверждения ТЭО не начата разработка (не разработана) ПСД или реализация проекта, считается устаревшим.
Параграф 7. Отбор бюджетных инвестиционных проектов, требующих технико-экономического обоснования
107. Отбор БИП осуществляется на основании предварительно отобранных и обоснованных АБП проектов.
Вынесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии осуществляются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местным уполномоченным органом по государственному планированию.
108. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривают БИП АБП на предмет их обеспеченности финансовыми средствами, на наличие подтверждающих документов и вносят заключение по ним на рассмотрение бюджетной комиссии с учетом положительного экономического заключения на инвестиционное предложение ГИП, экономического заключения по БИП в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию по бюджетным запросам к бюджетным программам (подпрограммам), направленным на предоставление целевых трансфертов на развитие, нецелевых трансфертов общего характера и бюджетных кредитов местным исполнительным органам, формируются на основе предложений центрального уполномоченного органа по бюджетной политике с учетом рекомендаций комиссии по вопросам региональной политики.
109. На основании утвержденного ТЭО БИП, положительного экономического заключения по БИП и положительного решения соответствующей бюджетной комиссии БИП включается в проект соответствующего бюджета.
110. БИП реализуются в соответствии с их утвержденными в установленном порядке ТЭО.
111. Строительная деятельность, предусматриваемая в рамках реализации БИП, осуществляется в соответствии с утвержденной в установленном порядке ПСД.
Параграф 8. Рассмотрение и отбор бюджетных инвестиционных проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования
112. Рассмотрение БИП, не требующих разработки ТЭО осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике или местным уполномоченным органом по государственному планированию на основе инвестиционного предложения ГИП, в порядке, определенном в главе 3 настоящих Правил.
113. Определение БИП, не требующих разработки ТЭО, для включения в проект соответствующего бюджета и вынесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местным уполномоченным органом по государственному планированию на основании портфеля ГИП.

106. ТЭН бекітілгеннен кейін үш жыл ішінде ЖСҚ әзірлеу немесе жобаны іске асыру басталмаған (әзірленбеген) БИЖ ТЭН-ге, оның ішінде түзетілген БИЖ ТЭН-ге арналған экономикалық қорытынды ескірген болып есептеледі.
7-параграф. Техникалық-экономикалық негіздемені талап ететін бюджеттік-инвестициялық жобаларды іріктеу
107. БИЖ-ді іріктеу алдын ала іріктелген және негізделген ББӘ жобалары негізінде жүзеге асырылады.
Тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығаруды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
108. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ББӘ БИЖ-ді олардың қаржылай қаражатпен қамтамасыз етілуі, растайтын құжаттарының болуы тұрғысынан қарайды және олар бойынша қорытындыны Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес МИЖ инвестициялық ұсынысының оң экономикалық қорытындысын, БИЖ бойынша экономикалық қорытындыны ескере отырып, бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Нысаналы трансферттер беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаларға (кіші бағдарламаларға) бюджеттік сұрау салулар бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындылары жалпы сипаттағы нысаналы емес трансферттерді және жергілікті атқарушы органдарға бюджеттік кредиттерді дамытуға арналған шығыстар өңірлік саясат мәселелері жөніндегі комиссияның ұсынымдарын ескере отырып, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның ұсыныстары негізінде қалыптастырылады.
109. Бекітілген БИЖ ТЭН-інің, БИЖ бойынша оң экономикалық қорытындының және тиісті бюджет комиссиясының оң шешімінің негізінде БИЖ тиісті бюджет жобасына енгізіледі.
110. БИЖ олардың белгіленген тәртіппен бекітілген ТЭН-іне сәйкес іске асырылады.
111. БИЖ іске асыру шеңберінде көзделетін құрылыс қызметі белгіленген тәртіппен бекітілген ЖСҚ-ға сәйкес жүзеге асырылады.
8-параграф. Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау және іріктеу
112. ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ-ді қарауды осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған тәртіппен МИЖ инвестициялық ұсынысының негізінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
113. Тиісті бюджеттің жобасына енгізу үшін ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ-ді айқындауды және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығаруды МИЖ портфелінің негізінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.

114. К БИП, предполагающим строительную деятельность, прилагаются землеустроительный проект о предоставлении права на земельный участок (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), за исключением проектов, планируемых к реализации специальными государственными органами Республики Казахстан в разведывательной и контрразведывательной сферах.
115. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривают БИП АБП, не требующих разработки ТЭО, на предмет их обеспеченности финансовыми средствами, на наличие подтверждающих документов и вносят заключение по ним на рассмотрение бюджетной комиссии с учетом положительного экономического заключения на инвестиционное предложение ГИП в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию по бюджетным запросам к бюджетным программам, направленным на предоставление целевых трансфертов на развитие и бюджетных кредитов местным исполнительным органам, формируются на основе предложений центрального уполномоченного органа по бюджетной политике с учетом рекомендаций комиссии по вопросам региональной политики.
116. На основании положительного экономического заключения на инвестиционное предложение ГИП и положительного решения соответствующей бюджетной комиссии БИП, не требующие разработки ТЭО, включается в проект соответствующего бюджета.
117. По БИП, не требующим разработки ТЭО, включенным в бюджет соответствующего финансового года, АБП обеспечивается разработка ПСД в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
118. По БИП, имеющим единые технические параметры, осуществляется разработка типового проекта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
119. Применение типовых проектов при реализации БИП осуществляется путем привязки к конкретной площадке строительства.
Параграф 9. Рассмотрение и отбор проектов, предполагающих увеличение сметной стоимости
120. Расходы, связанные с увеличением сметной стоимости республиканских БИП, в связи с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте БИП, осуществляются за счет средств республиканского бюджета.

114. Құрылыс қызметін болжайтын БИЖ-ге Қазақстан Республикасының барлау және қарсы барлау салаларындағы арнаулы мемлекеттік органдары іске асыруды жоспарлап отырған жобаларды қоспағанда, жер учаскесіне құқық беру туралы жерге орналастыру жобасы (қажет болған жағдайда жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар шығындарының, алынып қойылатын алқаптардың түріне қарай ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы өндірісі шығындарының есептеулерін қоса бере отырып) қоса беріледі.
115. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ТЭН әзірлеуді талап етпейтін ББӘ БИЖ-ін олардың қаржы қаражатымен қамтамасыз етілуі, растайтын құжаттарының болуы тұрғысынан қарайды және олар бойынша қорытындыны Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес МИЖ инвестициялық ұсынысының оң экономикалық қорытындысын ескере отырып, бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Жергілікті атқарушы органдарға нысаналы даму трансферттері мен бюджеттік кредиттерді беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаларға берілетін бюджеттік сұрау салуы бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындылары өңірлік саясат мәселелері жөніндегі комиссияның ұсынымдары ескеріле отырып, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның ұсыныстары негізінде қалыптастырылады.
116. МИЖ-дің инвестициялық ұсынысына оң экономикалық қорытындының және тиісті бюджет комиссиясының оң шешімінің негізінде ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ тиісті бюджет жобасына енгізіледі.
117. Тиісті қаржы жылының бюджетіне енгізілген, ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ бойынша ББӘ Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес ЖСҚ әзірлеуді қамтамасыз етеді.
118. Бірыңғай техникалық параметрлері бар БИЖ бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес үлгілік жобаны әзірлеу жүзеге асырылады.
119. БИЖ-ді іске асыру кезінде үлгілік жобаларды қолдану нақты құрылыс алаңына байланыстыру жолымен жүзеге асырылады.
9-параграф. Сметалық құнын ұлғайтуды болжайтын жобаларды қарау және іріктеу
120. ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе БИЖ үлгілік жобасында көзделмеген бюджеттен қосымша шығыстарға алып келетін қосымша құрамдауыштар енгізуге байланысты республикалық БИЖ сметалық құнының ұлғаюына байланысты шығыстар республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

121. Расходы, связанные с увеличением сметной стоимости местных БИП, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, в связи с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте БИП, осуществляются за счет средств соответствующего местного бюджета.
Допускается финансирование за счет республиканского бюджета по предложению Республиканской бюджетной комиссии увеличения в связи с корректировкой технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации или включением в нее дополнительных компонентов утвержденных (уточненных) параметров местных государственных инвестиционных проектов, направленных на реализацию критически важных объектов или проектов общестранового значения.
122. Не допускается увеличение сметной стоимости БИП в связи с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте БИП, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.
При увеличении сметной стоимости местных БИП с утвержденной стоимостью свыше 260 000 (двухсот шестидесяти тысяч) месячных расчетных показателей местный исполнительный орган согласовывает необходимую документацию с уполномоченными центральными государственными органами соответствующей отрасли.
По БИП, реализуемым в рамках заключенного Правительством Республики Казахстан соглашения о займе, ратифицированного Республикой Казахстан, финансирование увеличения сметной стоимости БИП возможно в соответствии с гражданско-правовым договором без корректировки ПСД, если в соответствии с условиями договора займа в гражданско-правовом договоре с подрядчиком установлены иные требования по финансированию увеличения стоимости.
Не допускается финансирование увеличения сметной стоимости участков дорог согласно условиям гражданско-правового договора по БИП, указанным в части второй настоящего пункта, без рассмотрения РБК.
123. Не допускается разработка ПСД по БИП, не включенным в инвестиционный план и республиканский или местный бюджет.
124. Вынесение вопросов корректировки ТЭО БИП либо увеличения сметной стоимости БИП, требующих корректировку ТЭО, осуществляется в два этапа.
По первому этапу:
1) разработка АБП инвестиционного предложения по корректировке ТЭО БИП и представление в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 271 настоящих Правил;

121. ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе БИЖ үлгілік жобасында көзделмеген бюджеттен қосымша шығыстарға алып келетін қосымша құрамдауыштар енгізуге байланысты жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті БИЖ сметалық құнының ұлғаюына байланысты шығыстар тиісті жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Республикалық бюджет комиссиясының ұсынысы бойынша техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы түзетуге немесе оған аса маңызды объектілерді немесе жалпы елдік маңызы бар жобаларды іске асыруға бағытталған жергілікті мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерінің қосымша компоненттерін енгізуге байланысты ұлғайтуды республикалық бюджет есебінен қаржыландыруға жол беріледі.
122. ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе БИЖ-дің үлгілік жобасында көзделмеген, қосымша бюджет шығыстарына алып келетін қосымша құрамдауыштарды енгізуге байланысты БИЖ-дің сметалық құнын бюджет комиссиясының қарауынсыз және ұсынысынсыз ұлғайтуға жол берілмейді.
Бекітілген құны 260 000 (екі жүз алпыс мың) айлық есептік көрсеткіштен асатын жергілікті БИЖ-дің сметалық құны ұлғайған кезде жергілікті атқарушы орган тиісті саланың уәкілетті орталық мемлекеттік органдарымен қажетті құжаттаманы келіседі.
Қазақстан Республикасы ратификациялаған Қазақстан Республикасының Үкіметі жасаған қарыз туралы шарт шеңберінде іске асырылып жатқан БИЖ бойынша бюджеттік инвестициялық жобалардың сметалық құнын ұлғайтуды, егер қарыз шартының талаптарына сәйкес мердігермен азаматтық-құқықтық шартта құнын ұлғайтуды қаржыландыру жөнінде өзге де талаптар белгіленген болса, азаматтық-құқықтық шартқа сәйкес ЖСҚ-ны түзетусіз қаржыландыруға болады.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген БИЖ бойынша азаматтық-құқықтық шарттың талаптарына сәйкес жол учаскелерінің сметалық құнын ұлғайтуды РБК-ның қарауынсыз қаржыландыруға жол берілмейді.
123. Инвестициялық жоспарған және республикалық немесе жергілікті бюджетке енгізілмеген БИЖ бойынша ЖСҚ әзірлеуге жол берілмейді.
124. БИЖ ТЭН-ін түзету не ТЭН-ді түзетуді талап ететін БИЖ-дің сметалық құнын ұлғайту мәселелерін шығару екі кезеңмен жүзеге асырылады.
Бірінші кезең бойынша:
1) осы Қағидалардың 271-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ББӘ-нің БИЖ ТЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсыныс әзірлеуі және оны бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынуы;

2) решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности корректировки ТЭО БИП и финансированию корректировки ТЭО БИП (в случае необходимости) на основе представляемых АБП документов и положительного экономического заключения на инвестиционное предложение по корректировке ТЭО БИП центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию. В случаях, предусмотренных в пункте 271 настоящих Правил, наличие экономического заключения на инвестиционное предложение по корректировке ТЭО БИП не требуется.
На первом этапе процесс разработки, рассмотрения и отбора инвестиционных предложений по корректировке ТЭО БИП осуществляется в порядке, определенном в главе 3 настоящих Правил.
Для вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса целесообразности корректировки ТЭО БИП АБП представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию следующие документы:
1) письмо, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП с указанием предполагаемых изменению технических решений и дополнительных расходов, с приложением сравнительной таблицы по увеличению стоимости контрактов проекта по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
2) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа и оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;
3) заключения экспертиз, необходимые в зависимости от специфики БИП;
4) положительное экономическое заключение центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение по корректировке ТЭО БИП, за исключением случаев предусмотренных в пункте 271 настоящих Правил;
5) заключения экспертиз и документы по ТЭО БИП, рассмотренные ранее при получении положительного заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию (по утвержденному первоначальному ТЭО БИП);

2) тиісті бюджет комиссиясының ББӘ ұсынатын құжаттардың және бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға БИЖ ТЭН-ін түзету жөніндегі инвестициялық ұсынысына оң экономикалық қорытындының негізінде БИЖ ТЭН-ін түзетудің және БИЖ ТЭН-ін түзетуді қаржыландырудың (қажет болған жағдайда) орындылығын айқындау жөніндегі шешімі. Осы Қағидалардың 271-тармағында көзделген жағдайда БИЖ ТЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды талап етілмейді.
Бірінші кезеңде БИЖ ТЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу, қарау және іріктеу процесі осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
БИЖ ТЭН-ін түзетудің орындылығы мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті салыстырма кестесі қоса берілген, өзгеруі болжанатын техникалық шешімдер және қосымша шығыстар көрсетіле отырып, мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған хат;
2) мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылған және Қазақстан Республикасының заңнамасында ресми құжаттар үшін белгіленген тәртіппен ресімделген, техникалық шешімдерді өзгертудің және қосымша шығыстар көздеудің орындылығын растайтын тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптамасының қорытындысы;
3) БИЖ-дің ерекшелігіне қарай қажетті сараптамалардың қорытындылары;
4) осы Қағидалардың 271-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, БИЖ ТЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсынысқа бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысы;
5) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның оң қорытындысын алған кезде бұрын қаралған БИЖ ТЭН-і бойынша сараптама қорытындысы мен құжаттары (бекітілген бастапқы БИЖ ТЭН-і бойынша);

6) письмо-уведомление, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ТЭО БИП предоставляется акт уполномоченного органа осуществляет руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов.
7) письмо-согласование уполномоченного центрального государственного органа соответствующей отрасли инвестиционного предложения местного БИП с утвержденной стоимостью свыше 260 000 (двухсот шестидесяти тысяч) месячных расчетных показателей;
8) пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО БИП, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения, за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП.
При получении положительного решения соответствующей бюджетной комиссии АБП вносит соответствующие корректировки в ТЭО БИП.
По второму этапу:
1) представление АБП скорректированного ТЭО БИП в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 271 настоящих Правил;
2) решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности финансирования БИП по скорректированному ТЭО.
На втором этапе рассмотрение скорректированного ТЭО БИП осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике или местным уполномоченным органом по государственному планированию в порядке, определенном в параграфе 2 главы 5 настоящих Правил.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию вносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопрос целесообразности финансирования по скорректированному ТЭО БИП на основе представляемых АБП следующих документов:
1) заключения экспертиз на скорректированное ТЭО БИП, требуемых в зависимости от специфики БИП;
2) положительного заключения экономической экспертизы и экономического заключения на скорректированное ТЭО БИП, за исключением случаев, указанных в пункте 271 настоящих Правил;

6) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген бірінші басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған жүргізіліп жатқан түзету туралы хабарлама-хат.
БИЖ ТЭН-ін қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатының мақсатына сай пайдаланылуы тұрғысынан жасалған актісі, сондай-ақ егер жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей датасы қойылған бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады.
7) тиісті саланың уәкілетті орталық мемлекеттік органының бекітілген құны 260 000 (екі жүз алпыс мың) айлық есептік көрсеткіштен асатын жергілікті БИЖ инвестициялық ұсынысына келісім-хаты;
8) қол жеткізбеудің себептері көрсетіле отырып, бекітілген БИЖ ТЭН-інде бөлінген бюджет қаражаты толық игерілген кезде де аталған көрсеткіштерге қол жеткізу не жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын, мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы не оны алмастыратын адам не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адам қол қойған түсіндірме жазба.
ББ тиісті бюджет комиссиясының оң шешімін алған кезде БИЖ ТЭН-іне тиісті түзетулер енгізеді.
Екінші кезең бойынша:
1) осы Қағидалардың 271-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ББӘ-нің түзетілген БИЖ ТЭН-ін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынуы;
2) тиісті бюджет комиссиясының түзетілген ТЭН бойынша БИЖ-ді қаржыландырудың орындылығын айқындау жөніндегі шешімі.
Екінші кезеңде түзетілген БИЖ ТЭН-ін қарауды осы Қағидалардың 5-тарауының 2-параграфында айқындалған тәртіппен бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган түзетілген БИЖ ТЭН-і бойынша қаржыландырудың орындылығы мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына ББӘ ұсынатын мынадай құжаттардың негізінде шығарады:
1) БИЖ-дің ерекшелігіне қарай талап етілетін түзетілген БИЖ ТЭН-іне сараптамалардың қорытындылары;
2) осы Қағидалардың 271-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, түзетілген БИЖ ТЭН-іне экономикалық сараптаманың оң қорытындысы және экономикалық қорытынды;

3) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;
4) скорректированное ТЭО БИП;
5) письмо-уведомление о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ТЭО БИП предоставляется акт уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
6) заключение комплексной вневедомственной экспертизы на скорректированное ТЭО БИП;
7) заключение комплексной вневедомственной экспертизы по расходам на ввод объекта в эксплуатацию (в случае наличия) согласно ведомственным нормативам на скорректированную стоимость с обоснованием причин увеличения сметной стоимости БИП.
Для крупных объектов единой энергетической системы и технически сложных объектов атомного и теплоэнергетического комплексов, требующих безотлагательного ввода в эксплуатацию в связи с угрозой социально-экономической стабильности, затраты по пусконаладочным работам осуществляются согласно расчетам, представленным в заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, содержащем в том числе подтверждение угрозы социально-экономической стабильности страны.
На втором этапе целесообразность финансирования по скорректированному ТЭО:
республиканских БИП и местных БИП, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств республиканского бюджета, рассматривается РБК;
местных БИП, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств местного бюджета, рассматривается соответствующей бюджетной комиссией.
Отобранные соответствующими бюджетными комиссиями БИП, предполагающие увеличение сметной стоимости, включаются в соответствующий бюджет в порядке, установленном бюджетным законодательством.
125. Вынесение вопросов изменения стоимости БИП, не требующих разработки или корректировки ТЭО, осуществляется в два этапа.
Первый этап – решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности корректировки ПСД, на основании заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию или местного уполномоченного органа по государственному планированию на основе представляемых АБП документов.
Второй этап – решение соответствующей бюджетной комиссии о финансировании увеличенной стоимости по скорректированной ПСД БИП.
На первом этапе АБП в зависимости от специфики БИП, представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию:

3) Қазақстан Республикасының заңнамасында ресми құжаттар үшін белгіленген тәртіппен ресімделген, техникалық шешімдерді өзгертудің және қосымша шығыстар көздеудің орындылығын растайтын тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органының салалық сараптама қорытындысы;
4) түзетілген БИЖ ТЭН-і;
5) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген жүргізіліп жатқан түзету туралы хабарлама-хат.
БИЖ ТЭН-ін қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатының мақсатына сай пайдаланылуы тұрғысынан жасалған актісі, сондай-ақ егер жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей датасы қойылған бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады;
6) түзетілген БИЖ ТЭН-іне кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысы;
7) БИЖ-дің сметалық құнының ұлғаю себептерінің негіздемесімен бірге түзетілген құнға арналған ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға беру шығыстары бойынша кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысы (бар болса).
Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа қауіп төнуіне байланысты кідіртпей пайдалануға беруді талап ететін бірыңғай энергетикалық жүйенің ірі объектілері мен техникалық тұрғыдан күрделі атом және жылу энергетикалық кешен объектілері үшін іске қосу-баптау жұмыстарының шығындары уәкілетті мемлекеттік органның елдің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығына қауіп төнуін де растайтын салалық сараптама қорытындысында ұсынылған есептеулерге сәйкес жүзеге асырылады.
Екінші кезеңде:
сметалық құнының ұлғаюын республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын республикалық БИЖ бен жергілікті БИЖ-дің түзетілген ТЭН-і бойынша қаржыландырудың орындылығын РБК қарайды;
сметалық құнының ұлғаюын жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын жергілікті БИЖ-дің түзетілген ТЭН-і бойынша қаржыландырудың орындылығын тиісті бюджет комиссиясы қарайды.
Тиісті бюджет комиссиялары іріктеп алған сметалық құнының ұлғаюы болжанатын БИЖ бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті бюджетке енгізіледі.
125. ТЭН әзірлеуді немесе түзетуді талап етпейтін БИЖ құнын өзгерту мәселелерін шығару екі кезеңмен жүзеге асырылады.
Бірінші кезең – ББӘ ұсынатын құжаттар негізінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның қорытындысы негізінде ЖСҚ-ны түзетудің орындылығын айқындау жөніндегі тиісті бюджет комиссиясының шешімі.
Екінші кезең – түзетілген БИЖ ЖСҚ бойынша ұлғайтылған құнды қаржыландыру туралы тиісті бюджет комиссиясының шешімі.
Бірінші кезеңде ББӘ БИЖ-дің ерекшелігіне қарай бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мыналарды ұсынады:

1) письмо, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП с указанием предполагаемой суммы удорожания;
2) пояснительную записку, подписанную первым руководителем государственного органа – АБП либо лицом его замещающим, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП, в которой содержится следующая информация:
обоснование предполагаемых дополнительных бюджетных расходов, которые потребуются для завершения реализации БИП;
информация о заключенных договорах, в рамках реализации БИП (разработки ПСД и другие) с указанием суммы экономии в результате проведения государственных закупок (в случае, если имеется экономия);
финансирование проекта из бюджета за каждый год (для строительства начиная с начала разработки ПСД). Данная информация сопровождается планом и фактом за каждый год с указанием причин неосвоения, в случае наличия таковых;
подробное указание причин, влекущих удорожание (с приложением копий писем подрядчиков, подтверждающих своевременность предупреждения АБП о необходимости превышения указанной в договоре цены (сметы));
организация, либо физическое лицо, по вине которых произошло удорожание, а также меры, принятые в отношении такой организации либо физического лица;
сведения о состоянии незавершенного строительства, подтвержденные техническим обследованием и актом технического надзора;
информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ПСД, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения;
3) заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа в зависимости от специфики БИП, представляемое в форме официального письма, за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа заверенной печатью, и подтверждающее обоснованность и достоверность увеличения сметной стоимости проекта с приложением разъяснений АБП;
4) заключение комплексной вневедомственной экспертизы ПСД на первоначальную стоимость;
5) приказ на первоначальную стоимость в случаях, предусмотренных законодательством в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
6) письмо-уведомление, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке БИП предоставляется акт уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;

1) болжанатын қымбаттау сомасы көрсетілген мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған хат;
2) мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы не оны алмастыратын адам не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адам қол қойған түсіндірме жазба, онда мынадай ақпарат қамтылады:
БИЖ-ді іске асыруды аяқтау үшін талап етілетін болжанатын қосымша бюджет шығыстарының негіздемесі;
мемлекеттік сатып алуды өткізу нәтижесінде үнемделген соманы (егер үнемдеу бар болса) көрсете отырып, БИЖ-ді іске асыру шеңберінде жасалған шарттар туралы ақпарат (ЖСҚ әзірлеу және басқалар);
әрбір жыл үшін жобаны бюджеттен қаржыландыру (құрылыс үшін ЖСҚ әзірлеу басталғаннан бастап). Игерілмеу жағдайлары орын алған болса, оның себептері көрсетіле отырып, бұл ақпарат әрбір жылдағы жоспармен және фактімен сүйемелденеді;
қымбаттауға алып келетін себептерді егжей-тегжейлі көрсету (ББӘ-ні шартта көрсетілген бағаны (сметаны) ұлғайту қажеттігі туралы ескертудің уақтылылығын растайтын мердігерлер хаттарының көшірмелерін қоса бере отырып);
оның кінәсінен қымбаттау орын алған ұйым не жеке тұлға, сондай-ақ осы ұйымға не жеке тұлғаға қатысты қабылданған шаралар;
техникалық зерттеп-қараумен және техникалық қадағалау актісімен расталған аяқталмаған құрылыстың жай-күйі туралы мәліметтер;
бөлінген бюджет қаражаты толық игерілген кезде қол жеткізбеудің себептері көрсетіле отырып, бекітілген БИЖ-де аталған көрсеткіштерге қол жеткізу не жеткізбеу туралы ақпарат;
3) мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылған, мөрмен расталған ресми хат нысанында ұсынылатын және ББӘ түсіндірмесін қоса бере отырып, жобаның сметалық құнын ұлғайтудың негізділігі мен анықтығын растайтын БИЖ-дің ерекшелігіне қарай тиісті уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының қорытындысы;
4) ЖСҚ-ның бастапқы құнына кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысы;
5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамада көзделген жағдайларда бастапқы құнға бұйрық;
6) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген жүргізіліп жатқан түзету туралы бірінші басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған хабарлама-хат.
БИЖ-ді қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ егер жоба бойынша құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей қаржыландыру басталған болса, бұзушылықтардың жоқтығы туралы актісі ұсынылады;

7) сравнительную таблицу и перечень документации по проектам, предполагающим увеличение стоимости, которые представляют в электронной форме в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам, удостоверенной посредством электронной цифровой подписи первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП;
8) материалы, фото или видеосъемки, дающие полное представление о фактическом состоянии объекта, снятые не ранее, чем за 1 (один) месяц до даты представления документов;
9) письмо комплексной вневедомственной экспертизы о целесообразности предполагаемых вносимых изменений в проектные решения ранее утвержденного ПСД БИП;
10) письмо-согласование уполномоченного центрального государственного органа соответствующей отрасли местного БИП с утвержденной стоимостью свыше 260 000 (двухсот шестидесяти тысяч) месячных расчетных показателей.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает пакет документов, указанных в настоящем пункте, и вносит заключение по ним на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
При получении положительного решения соответствующей бюджетной комиссии АБП вносит соответствующие корректировки в ПСД.
АБП на втором этапе вносит в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию скорректированное ПСД, а также в зависимости от специфики БИП:
заключение комплексной вневедомственной экспертизы ПСД;
заключение отраслевого уполномоченного государственного органа;
заключение комплексной вневедомственной экспертизы по расходам на ввод объекта в эксплуатацию (в случае наличия) согласно ведомственным нормативам на скорректированную стоимость с обоснованием причин увеличения сметной стоимости БИП.
Для крупных объектов единой энергетической системы и технически сложных объектов атомного и теплоэнергетического комплексов, требующих безотлагательного ввода в эксплуатацию в связи с угрозой социально-экономической стабильности, затраты по пусконаладочным работам осуществляются согласно расчетам, представленным в заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, содержащем в том числе подтверждение угрозы социально-экономической стабильности страны.

7) осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға электрондық нысанда ұсынылатын, мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған салыстырма кесте және құнын ұлғайту болжанатын жобалар бойынша құжаттаманың тізбесі;
8) құжаттарды ұсынған күнге дейін 1 (бір) ай бұрын түсірілген объектінің іс жүзіндегі жай-күйі туралы толық көрініс беретін материалдар, фото немесе бейне түсірілімдер;
9)бұрын бекітілген БИЖ ЖСҚ-ның жобалық шешімдеріне енгізу болжанатын өзгерістердің орындылығы туралы кешенді ведомстводан тыс сараптама хаты.
10)тиісті саласының уәкілетті орталық мемлекеттік органының бекітілген құны 260 000 (екі жүз алпыс мың) айлық есептік көрсеткіштен асатын жергілікті БИЖ-ге келісім-хаты. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы тармақта көрсетілген құжаттар топтамасын қарайды және олар бойынша қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді. ББӘ тиісті бюджет комиссиясының оң қорытындысын алған кезде ЖСҚ-ға тиісті түзетулер енгізеді.
Екінші кезеңде ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға түзетілген ЖСҚ-ны енгізеді, сондай-ақ БИЖ-дің ерекшелігіне қарай:
ЖСҚ-ның кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысын;
салалық уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысын;
БИЖ-дің сметалық құнының ұлғаю себептерінің негіздемесімен бірге түзетілген құнға арналған ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға беру шығыстары бойынша кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысын (бар болса) енгізеді.
Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа қауіп төнуіне байланысты кідіртпей пайдалануға беруді талап ететін бірыңғай энергетикалық жүйенің ірі объектілері мен техникалық тұрғыдан күрделі атом және жылу энергетикалық кешен объектілері үшін іске қосу-баптау жұмыстарының шығындары уәкілетті мемлекеттік органның елдің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығына қауіп төнуін де растайтын салалық сараптама қорытындысында ұсынылған есептеулерге сәйкес жүзеге асырылады.

Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию в зависимости от специфики БИП вносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии увеличение стоимости БИП по скорректированным ПСД на основании представленных АБП документов указанных в подпунктах 1) – 8) настоящего пункта, а также заключения комплексной вневедомственной экспертизы на скорректированное ПСД БИП, скорректированное ПСД БИП.
На втором этапе целесообразность финансирования увеличения стоимости:
республиканских БИП и местных БИП, увеличение стоимости которых предполагается финансировать за счет средств республиканского бюджета, рассматривается РБК;
местных БИП, увеличение стоимости которых предполагается финансировать за счет средств местного бюджета, рассматривается соответствующей бюджетной комиссией.
Отобранные соответствующими бюджетными комиссиями БИП, предполагающие увеличение стоимости, включаются в соответствующий бюджет в порядке, установленном бюджетным законодательством.
126. Положения пунктов 125 и 126 настоящих Правил, не распространяются на БИП, указанных во второй и третьей частях пункта 123 настоящих Правил.
По БИП, указанных во второй и третьей частях пункта 123 настоящих Правил, АБП представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию:
1) письмо, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя государственного органа с указанием предполагаемой суммы удорожания;
2) пояснительная записка, подписанная первым руководителем государственного органа, в которой должна содержатся следующая информация:
обоснование предполагаемых дополнительных бюджетных расходов;
информация о финансировании проекта из бюджета за каждый год, начиная с начала разработки ПСД. Данная информация сопровождается планом и фактом за каждый год с указанием причин не освоения, либо экономии средств, в случае наличия таковых;
подробное указание причин, влекущих удорожание;
3) отраслевое заключение соответствующего уполномоченного государственного органа за подписью первого руководителя;
4) сравнительная таблица по увеличению стоимости контрактов проекта по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам за подписью первого руководителя заверенная печатью;
5) фискальный сертификат на оплату отдельно по продолжающимся и завершенными проектам за подписью первого руководителя (с приложением ведомости по объемам работ, расчетов по эскалации со стоимостными данными);
6) реестр по сертификатам за подписью первого руководителя;

Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган БИЖ-дің ерекшелігіне қарай тиісті бюджет комиссиясының қарауына осы тармақтың 1) – 8) тармақшаларында көрсетілген ББӘ ұсынған құжаттардың негізінде түзетілген ЖСҚ бойынша БИЖ құнының ұлғаюын, сондай-ақ түзетілген БИЖ ЖСҚ-сына кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысын енгізеді.
Екінші кезеңде:
құнының ұлғаюын республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын республикалық БИЖ бен жергілікті БИЖ құнының ұлғаюын қаржыландырудың орындылығын РБК қарайды;
құнының ұлғаюын жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын жергілікті БИЖ құнының ұлғаюын қаржыландырудың орындылығын тиісті бюджет комиссиясы қарайды.
Тиісті бюджет комиссиялары іріктеп алған құнының ұлғаюы болжанатын БИЖ бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті бюджетке енгізіледі.
126. Осы Қағидалардың 125 және 126-тармақтарының ережелері осы Қағидалардың 123-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген БИЖ-ге қолданылмайды.
Осы Қағидалардың 123-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген БИЖ бойынша ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға:
1) болжанатын қымбаттау сомасын көрсете отырып, мемлекеттік органның бірінші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған хатты;
2) мемлекеттік органның бірінші басшысы қол қойған түсіндірме жазбаны ұсынады, онда мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:
болжанатын қосымша бюджет шығыстарының негіздемесі;
ЖСҚ әзірлеу басталғаннан бастап жобаны бюджеттен әр жылда қаржыландыру туралы ақпарат. Бұл ақпарат игерілмеу не қаражат үнемдеу болған жағдайда себептері көрсетіле отырып, әрбір жылдағы жоспармен және фактімен сүйемелденеді;
қымбаттауға әкеп соғатын себептерді егжей-тегжейлі көрсету;
3) тиісті уәкілетті мемлекеттік органның бірінші басшысы қол қойған салалық қорытындыны;
4) бірінші басшы қол қойған, мөрмен расталған осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салыстырма кестені;
5) бірінші басшы қол қойған, жалғасатын және аяқталған жобалар бойынша жеке-жеке төлеуге арналған фискалдық сертификатты (жұмыстардың көлемі бойынша ведомостерді, құндық деректері бар эскалация бойынша есептеулерді қоса бере отырып);
6) бірінші басшы қол қойған сертификаттар тізілімін;

7) сметы расходов по удорожанию проекта и статистических данных по ценам в случае удорожания стоимости товаров и услуг;
8) письмо-уведомление, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ТЭО БИП предоставляется акт уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию рассматривает пакет документов, указанных в настоящем пункте, и вносит заключение по ним на рассмотрение РБК.
При получении положительного решения РБК допускается финансирование увеличения сметной стоимости участков дорог согласно условиям гражданско-правового договора по БИП, реализуемым в рамках заключенного договора займа Правительства Республики Казахстан, ратифицированного Республикой Казахстан.
127. В случае увеличения сметной стоимости БИП, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, по причине существенного изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, но не влекущих изменения технических решений, проводится корректировка ПСД с последующим проведением комплексной вневедомственной экспертизы.
В случае увеличения стоимости БИП, не требующих разработки ПСД, по причине существенного изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, но не влекущих изменения технических решений, проводится корректировка ТЭО, при этом экономические экспертиза и заключение не требуются.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию выносит данный вопрос на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии в порядке, определенном в пунктах 125 и 126 настоящих Правил.
128. В случае, если БИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие первоначальную и предлагаемую к корректировке стоимость БИП, утвержденных в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на казахский и/или русский языки.

7) жобаның қымбаттауы бойынша шығыстар сметаларын және тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің құны қымбаттаған жағдайда бағалар бойынша;
8) бірінші басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылып, ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген жүргізіліп жатқан түзету туралы хабарлама-хатты ұсынады.
БИЖ ТЭН-ін қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатының мақсатына сай пайдаланылуы тұрғысынан жасалған актісі, сондай-ақ егер жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей датасы қойылған бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган осы тармақта көрсетілген құжаттар топтамасын қарайды және ол бойынша қорытындыны РБК-ның қарауына енгізеді.
РБК-ның оң шешімін алған кезде Қазақстан Республикасы ратификациялаған Қазақстан Республикасының Үкіметі жасасқан қарыз шарты шеңберінде іске асырылатын БИЖ бойынша азаматтық-құқықтық шарттың талаптарына сәйкес жол учаскелерінің сметалық құнының ұлғаюын қаржыландыруға жол беріледі.
127. Ұлттық валютаның шетел валютасына қатысты бағамының елеулі өзгеруі себебінен, бірақ техникалық шешімдерді өзгертуге алып келмейтін, жаңа объектiлердi құруға (салуға) не бар объектiлердi реконструкциялауға бағытталған БИЖ-дің сметалық құны ұлғайған жағдайда, кейіннен ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу арқылы ЖСҚ-ны түзету жүргізіледі.
Ұлттық валютаның шетел валютасына қатысты бағамының елеулі өзгеруі себебінен, бірақ техникалық шешімдерді өзгертуге алып келмейтін, ЖСҚ әзірлеуді қажет етпейтін БИЖ-дің құны ұлғайған жағдайда, ТЭН-ді түзету жүргізіледі, бұл ретте экономикалық сараптама мен қорытынды талап етілмейді.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган аталған мәселені осы Қағидалардың 125 және 126-тармақтарында айқындалған тәртіппен тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
128. Егер БИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген БИЖ-нің бастапқы және түзетуге ұсынылатын құнын растайтын тиісті құжаттар аталған заңнама мәтіні қоса беріліп және оның қазақ және/немесе орыс тілдеріне аударылуы қамтамасыз етіле отырып ұсынылады.

129. БИП, по которым представлен неполный пакет документации, либо не дано четких и обоснованных причин возникновения удорожания, а также не указаны виновные лица или организации и принятые к ним меры (в случае наличия таковых), не рассматриваются на предмет увеличения сметной стоимости.
Параграф 10. Разработка финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, проектов институционального ГЧП, а также проведения необходимых экспертиз
130. В ФЭО Инвестиций приводится подтверждение целесообразности Инвестиций, а также подтверждение соответствия планируемых мероприятий критериям обоснованности и результативности, с учетом полного инвестиционного периода мероприятий ФЭО Инвестиций.
В случае, если предполагается финансирование из нескольких источников, в ФЭО Инвестиций раскрывается целесообразность и соответствие критериям обоснованности и результативности всех мероприятий, с выделением обоснования суммы Инвестиций.
131. Разработка или корректировка ФЭО Инвестиций возможно Получателем либо Участниками либо АБП.
Цели ФЭО Инвестиций соответствуют инвестиционному предложению.
В случае, если Инвестиции направлены на формирование уставного капитала юридических лиц по проектам институционального ГЧП, цели и задачи Инвестиций соответствуют концепции проекта ГЧП.
132. Увеличение уставного капитала юридического лица за счет бюджетных средств допускается на цели развития юридического лица.
Юридические лица, в результате участия государства в их уставном капитале путем выделения бюджетных средств, передачи объектов государственной собственности в оплату на формирование или увеличение уставных капиталов, а также в случаях, прямо предусмотренных законами Республики Казахстан, относятся к субъектам квазигосударственного сектора.
Не допускается увеличение уставного капитала юридического лица на мероприятия, направленные на цели прямого покрытия убытков юридического лица и финансирование текущих расходов, с соответствующими показателями конечных результатов по покрытию убытков.
133. ФЭО Инвестиций соответствует следующей структуре:
1) паспорт Инвестиций;
2) раздел "Ретроспектива";
3) раздел "Обоснованность";
4) раздел "Результат";
5) приложения.
ФЭО Инвестиций может быть дополнено другими разделами, главами, параграфами и приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия целей, задач, ключевых показателей, показателей финансово-хозяйственной деятельности и других сведений об организации. В случае дополнения ФЭО Инвестиций разделами, разделов главами, а глав параграфами, каждый дополнительно представляемый раздел и (или) глава, и (или) параграф должны иметь соответствующее обозначение ("раздел", "глава", "параграф"), а также наименование.

129. Құжаттаманың толық топтамасы ұсынылмаған не қымбаттаудың пайда болуының айқын және негізді себептері берілмеген, сондай-ақ кінәлі адамдар немесе ұйымдар және оларға қолданылған шаралар (егер ондай болса) көрсетілмеген БИЖ сметалық құнының ұлғаюы тұрғысынан қаралмайды.
10-параграф. Мемлекеттің заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы, институционалдық МЖӘ жобалары, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу арқылы іске асырылуы жоспарланған бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесін әзірлеу
130. Инвестициялар ҚЭН-інде Инвестициялардың орындылығын растау, сондай-ақ жоспарланған іс-шаралардың Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының толық инвестициялық кезеңін ескере отырып, негізділігі мен нәтижелілігі өлшемдеріне сәйкестігін растау ұсынылады.
Егер қаржыландыру бірнеше көздерден болжанатын болса, Инвестициялар ҚЭН-і Инвестициялар сомасының негіздемесін көрсете отырып, барлық іс-шаралардың негізділігі мен тиімділігі өлшемшарттарының орындылығы мен сәйкестігін ашады.
131. Инвестициялардың ҚЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді Алушы не Қатысушылар не ББӘ жүзеге асыра алады.
Инвестициялардың ҚЭН-і мақсаттары инвестициялық ұсынысқа сәйкес келеді.
Егер Инвестициялар институционалдық МЖӘ жобалары бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған болса, Инвестициялардың мақсаттары мен міндеттері МЖӘ жобасының тұжырымдамасына сәйкес келеді.
132. Заңды тұлғаның жарғылық капиталын бюджет қаражаты есебінен ұлғайтуға заңды тұлғаны дамыту мақсатында жол беріледі.
Заңды тұлғалар бюджет қаражатын бөлу, жарғылық капиталдарды қалыптастыру немесе ұлғайту үшін төлемге мемлекеттік меншік объектілерін беру арқылы олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы нәтижесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайларда квазимемлекеттік сектор субъектілеріне жатады.
Залалдарды жабу бойынша түпкілікті нәтижелердің тиісті көрсеткіштерімен заңды тұлғаның залалдарын тікелей жабу және ағымдағы шығыстарды қаржыландыру мақсаттарына бағытталған іс-шараларға заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайтуға жол берілмейді.
133. Инвестициялар ҚЭН-і келесі құрылымға сәйкес келеді:
1) Инвестициялар паспорты;
2) "Ретроспектива" бөлімі;
3) "Негізділік" бөлімі.;
4) "Нәтиже" бөлімі;
5) қосымшалар.
Егер мақсаттарды, міндеттерді, негізгі көрсеткіштерді, қаржылық-шаруашылық қызметтің көрсеткіштерін және ұйым туралы басқа ақпаратты ашуға сәйкес келген жағдайда Инвестициялар ҚЭН-і басқа бөлімдермен, тараулармен, параграфтармен және қосымшалармен толықтырылуы мүмкін. Инвестициялар ҚЭН-і бөлімдермен, бөлімдер тараулармен, тараулар параграфтармен толықтырылған жағдайда, әрбір қосымша ұсынылатын бөлімнің және (немесе) тараудың және (немесе) параграфтың тиісті белгісі ("бөлім", "тарау", "параграф"), сондай-ақ атауы болуы тиіс.

134. Паспорт Инвестиций предоставляется по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
Освоение бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц осуществляется в соответствии с указанными в паспорте Инвестиций периодом и стоимостью реализации мероприятий.
135. Раздел "Ретроспектива" соответствует следующей структуре:
1) параграф "Анализ финансового состояния участников", в котором приводится информация о финансовом состоянии участников, в том числе о суммах и качестве имеющихся требований и обязательств.
Анализ проводится за весь период, за который предоставлена финансовая отчетность.
В случае, если Инвестиции направлены на формирование уставного капитала юридических лиц по проектам институционального ГЧП, данный параграф не представляется;
2) параграф "Ссудный портфель", в случае, если Получателем Инвестиций является финансовая организация. В параграфе приводится поквартальная информация о состоянии ссудного портфеля Получателя Инвестиций в разрезе источников финансирования (бюджетные средства, собственные средства, займы третьих сторон, средства Национального Фонда Республики Казахстан) по состоянию на конец месяца, предшествующего внесению ФЭО Инвестиций, за последние 3 (три) года, предшествующие внесению ФЭО Инвестиций;
136. В Разделе "Обоснованность" приводится обоснование размера Инвестиций на реализацию мероприятий и невозможности финансирования мероприятий ФЭО Инвестиций из альтернативных источников.
Раздел "Обоснованность" содержит следующие главы:
1) глава "Объем Инвестиций";
2) глава "Соответствие целей ФЭО Инвестиций инвестиционному предложению";
3) глава "Отраслевая карта субъекта квазигосударственного сектора";
4) глава "Описание и обоснование предполагаемых технико-технологических решений";
5) глава "Стратегические предпосылки".
В случае, если Инвестиции направлены на реализацию проекта институционального ГЧП, главы "Альтернативные источники финансирования" и "Отраслевая карта субъекта квазигосударственного сектора" не представляются.
В случае, если Инвестиции направляются на финансирование национального управляющего холдинга и его дочерних и зависимых акционерных обществ, глава "Альтернативные источники финансирования" не предоставляется при условии привлечения софинансирования путем рыночного фондирования на сумму не менее суммы бюджетных инвестиций для реализации проектов в приоритетных секторах экономики.
137. В главе "Объем Инвестиций" приводится подтвержденное документально и расчетами обоснование объема Инвестиций в разрезе каждого компонента.
Глава "Объем Инвестиций" содержит следующие параграфы:

134. Инвестициялар паспорты осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды игеру Инвестициялар паспортында көрсетілген іс-шараларды іске асыру кезеңі мен құнына сәйкес жүзеге асырылады.
135. "Ретроспектива" деген бөлім келесі құрылымға сәйкес келеді:
1) "Қатысушылардың қаржылық жағдайының жай-күйі" деген параграф, онда қатысушылардың қаржылық жағдайы, оның ішінде қолда бар талаптар мен міндеттемелердің мөлшері мен сапасы туралы ақпарат келтіріледі.
Талдау қаржылық есептілік ұсынылған барлық кезең үшін жүргізіледі.
Егер Инвестициялар институционалдық МЖӘ жобалары бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған болса, бұл параграф ұсынылмайды;
2) егер Инвестицияларды Алушы қаржы ұйымы болып табылған жағдайда "Несие портфелі" деген параграф. Параграфта Инвестициялар ҚЭН-ін енгізгенге дейінгі айдың соңындағы, Инвестициялар ҚЭН-ін енгізгенге дейінгі соңғы 3 (үш) жыл ішіндегі жағдай бойынша қаржыландыру көздері (бюджеттік қаражаттар, меншікті қаражаттар, үшінші тұлғалардың қарыздары, Қазақстан Республикасы Ұлттық Қорының қаражаттары) бөлінісінде Инвестицияларды Алушының несиелік портфелінің жай-күйі туралы тоқсан сайынғы ақпарат келтірілген;
136. "Негізділік" деген бөлімде іс-шараларды іске асыруға арналған Инвестициялар көлемінің негіздемесі және Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын баламалы көздерден қаржыландырудың мүмкін еместігі келтірілген.
"Негізділік" бөлімі мынадай:
1) "Инвестициялар көлемі" тарауы;
2) "Инвестициялар ҚЭН-і мақсаттарының инвестициялық ұсынысқа сәйкестігі" тарауы;
3) "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің салалық картасы" тарауы;
4) "Болжамды техникалық-технологиялық шешімдерді әзірлеу сипаттамасы мен негіздемесі";
5) "Стратегиялық алғышарттар" тарауынан тұрады.
Инвестициялар институционалдық МЖӘ жобасын іске асыруға бағытталған жағдайда "Баламалы қаржыландыру көздері" мен "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің салалық картасы" деген тараулар ұсынылмайды.
Егер Инвестициялар ұлттық басқарушы холдингті және оның еншілес және тәуелді акционерлік қоғамдарын қаржыландыруға бағытталған жағдайда "Баламалы қаржыландыру көздері" деген тарау экономиканың басым секторларында жобаларды іске асыру үшін бюджеттік инвестициялардың сомасынан кем емес сомаға нарықтық қаржыландыру жолымен қоса қаржыландыру тартылған шарттарда ұсынылмайды.
137. "Инвестициялар көлемі" деген тарауда құжаттамамен және есептеулермен расталған әрбір құрамдауыш бөлінісінде Инвестициялар көлемінің негіздемесі келтіріледі.
"Инвестициялар көлемі" деген тарау келесі параграфтардан тұрады:

1) параграф "Приобретаемые товары и услуги", в котором приводится обоснование перечня, количества и качества приобретаемых продуктов;
2) параграф "Обоснование цен", в котором приводится анализ цен на приобретаемые за счет Инвестиций продукты. Цены на приобретаемые за счет Инвестиций продукты подкрепляются документами, перечисленными в подпункте 2) пункта 149 настоящих Правил.
Анализ цен включает:
информацию о динамике цен за последние два года и возможные изменения текущих цен и события, которые могут привести к такому изменению;
возможные скидки с цены, условия предоставления скидок (объемы закупа, условия оплаты);
3) параграф "Пополнение оборотных средств", в котором раскрывается, но не ограничивается нижеприведенным перечнем, потребность в деньгах для:
оказания финансовых услуг, с указанием в разрезе финансовых продуктов предполагаемого количества клиентов, средней суммы финансовой услуги;
соблюдения пруденциальных нормативов;
финансирования текущих расходов Получателя Инвестиций;
4) параграф "Объем Инвестиций", в котором приводятся расчеты, подтверждающие размер планируемых Инвестиций.
Расчеты приводятся в разрезе каждого мероприятия. При необходимости расходы на ввод объектов в эксплуатацию (пусконаладочные работы).
В случае, если Инвестиции реализуются посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме государственного предприятия, в размер планируемых Инвестиций включаются расходы на разработку ПСД в случае предоставления обоснования по отсутствию средств на разработку c приложением подтверждающих документов, указанных в пункте 149 и 150 настоящих Правил.
Окончательная стоимость строительства объекта определяется по итогам разработки ПСД и проведения комплексной вневедомственной экспертизы. При этом, ФЭО Инвестиций подлежит переутверждению АБП.
В случае, если Инвестиции предполагаются для оказания финансовых услуг, структурными элементами главы "Объем Инвестиций" являются:
параграф "Пополнение оборотных средств";
параграф "Объем Инвестиций".
В случае, если Инвестиции реализуются на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие стоимость Инвестиций, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на казахский и (или) русский языки.
В случае, если Инвестиции направлены на формирование уставного капитала юридических лиц по проектам институционального ГЧП, параграфы "Продукты", "Обоснование цен", "Пополнение оборотных средств" не представляются. Объем инвестиций подтверждается соответствующими документами (соглашения, договора, меморандумы) между государственным и частным партнерами.

1) "Сатып алынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтер" деген параграф, онда сатып алынатын өнімдердің тізбесі, саны мен сапасының негіздемесі келтіріледі;
2) "Бағаларды негіздеу" деген параграф, онда Инвестициялар есебінен сатып алынатын өнімдердің бағасына талдау жасалады. Инвестициялар есебінен сатып алынатын өнімдердің бағалары осы Қағидалардың 149-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген құжаттармен расталады.
Бағаны талдау мыналарды:
соңғы екі жылдағы баға динамикасы және ағымдағы бағалардың ықтимал өзгерістері мен осындай өзгерістерге әкелуі мүмкін оқиғалар туралы ақпарат;
бағадан мүмкін болатын жеңілдіктер, жеңілдіктер беру шарттарын (сатып алу көлемі, төлем шарттары) қамтиды;
3) "Айналым қаражатын толықтыру" деген параграф, онда:
қаржы өнімдерінің бөлінісінде клиенттердің болжамды санын, қаржылық көрсетілетін қызметтің орташа сомасын көрсете отырып, қаржылық қызметтерді көрсету;
пруденциалдық нормативтердің сақталуы;
Инвестицияларды Алушының ағымдағы шығыстарын қаржыландыру үшін ақшаға қажеттілік айқындалады, бірақ осы тізбемен шектелмейді;
4) "Инвестициялар көлемі" деген параграф, онда жоспарланған Инвестициялардың көлемін растайтын есептеулер келтірілген.
Есептеулер әрбір іс-шара. Қажет болған жағдайда объектілерді пайдалануға беру шығыстары (іске қосу-жөндеу жұмыстары) бөлінісінде келтіріледі.
Егер Инвестициялар мемлекеттік кәсіпорын нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылатын болса, жоспарланған Инвестициялардың көлеміне осы Қағидалардың 149, 150-тармақтарында көрсетілген растайтын құжаттарды қоса бере отырып, әзірлеуге қаражаттың жоқтығы туралы негіздеме ұсынылған жағдайда ЖСҚ әзірлеуге арналған шығыстар қосылады.
Объекті құрылысының түпкілікті құны ЖСҚ әзірлеу және ведомстводан тыс кешенді сараптама нәтижелері бойынша айқындалады. Бұл ретте Инвестициялар ҚЭН-і ББӘ-нің қайта бекітуіне жатады.
Егер Инвестициялар қаржылық қызметтерді көрсетуге арналған болса, "Инвестициялар көлемі" деген тараудың құрылымдық элементтері мыналар:
"Айналым қаражатын толықтыру" деген тармақ;
"Инвестициялар көлемі" деген тармақ болып табылады.
Егер Инвестициялар шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын болса, аумағында осы жоба іске асырылып жатқан мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген Инвестициялардың құнын растайтын тиісті құжаттар ұсынылады, оған көрсетілген заңнаманың мәтіні қоса беріледі және оның қазақ және (немесе) орыс тілдеріндегі аудармасы қамтамасыз етіледі.
Егер Инвестициялар институционалдық МЖӘ жобалары бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған жағдайда "Өнімдер", "Бағалардың негіздемесі", "Айналым қаражатын толықтыру" деген параграфтар ұсынылмайды. Инвестициялар көлемі мемлекеттік және жекеше әріптестер арасындағы тиісті құжаттармен (келісімдер, шарттар, меморандумдар) расталады.

138. Глава "Соответствие целей ФЭО Инвестиций инвестиционному предложению" содержит анализ на предмет соответствия или несоответствия целей ФЭО Инвестиций инвестиционному предложению.
139. Глава "Отраслевая карта субъекта квазигосударственного сектора" содержит информацию по реализованным, реализуемым и планируемым к реализации инвестиционным проектам субъектов квазигосударственного сектора по форме "Отраслевая карта субъекта квазигосударственного сектора", которую представляют в электронной форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
140. Глава "Описание и обоснование предполагаемых технико-технологических решений" содержит:
1) описание масштаба проекта и расчетное обоснование мощности проекта, динамики освоения мощности проекта;
2) обоснование выбора технологий и оборудования, информацию о технологической совместимости с уже используемым оборудованием, оптимальном соотношении цена-качество, альтернативных вариантах выбора технологий и оборудования, применении инновационного оборудования, использовании проектом стандартов качества;
3) график реализации проекта (в том числе по технологическим этапам) с разбивкой финансирования по компонентам проекта;
4) перечень автоматизируемых функций, процессов и их потребителей;
5) схему телекоммуникаций и требований к каналам связи, обоснование требований к вычислительным мощностям и объемам хранения и количества вычислительных средств на основе количественных показателей масштаба и мощности проекта;
6) общее описание архитектуры системы, компонентов системы и их взаимосвязей;
8) указание интеграций с внешними информационными системами;
9) указание требований информационной безопасности.
В данном разделе ФЭО отражаются не менее двух возможных вариантов достижения цели и показателей результата проекта, по которым проводится сравнительный анализ и представляется обоснование выбранного варианта.
141. Глава "Стратегические предпосылки" содержит информацию о стратегических документах, в реализацию которых планируются Инвестиции (нормативные правовые акты, документы Системы государственного планирования Республики Казахстан, включая планы развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, бюджетная программа).
142. В разделе "Результат" приводится подтвержденное расчетами обоснование возможности получения конечного результата, а также планируемые результаты финансово-хозяйственной деятельности Получателя Инвестиций.
Раздел "Результат" соответствует следующей структуре:

138. "Инвестициялар ҚЭН-і мақсаттарының инвестициялық ұсынысқа сәйкестігі" деген тарау Инвестициялар ҚЭН-і мақсаттарының инвестициялық ұсынысқа сәйкестігі немесе сәйкес келмеуі тұрғысынан талдауды қамтиды.
139. "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің салалық картасы" деген тарау "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің салалық картасы" нысаны бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іске асырылған, іске асырылып жатқан және іске асырылуы жоспарланып отырған инвестициялық жобалары бойынша ақпаратты қамтиды, ол осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес электрондық нысанда ұсынылады.
140. "Болжанатын техникалық-технологиялық шешімдердің сипаттамасы мен негіздемесі" деген тарау мыналарды:
1) жоба ауқымының сипаттамасы және жоба қуатының, жоба қуатын игеру серпінінің есептік негіздемесі;
2) технологиялар мен жабдықтарды таңдаудың негіздемесі, бұрыннан қолданылып жүрген жабдықпен технологиялық үйлесімділігі, баға мен сапаның оңтайлы арақатынасы, технологиялар мен жабдықтарды таңдаудың баламалы нұсқалары, инновациялық жабдықты қолдану, жобада сапа стандарттарын пайдалану туралы ақпаратты;
3) жобаның құрамдас бөліктері бойынша қаржыландыруды бөле отырып, жобаны іске асыру гарфигі (оның ішінде технологиялық кезеңдер бойынша);
4) автоматтандырылатын функциялардың, процестердің және оларды тұтынушылардың тізбесі;
5) телекоммуникациялар схемасы және байланыс арналарына қойылатын талаптар, жобаның ауқымы мен қуатының сандық көрсеткіштеріне негізделген есептеу құралдарының есептеу қуаты мен сақтау көлеміне және санына қойылатын талаптардың негіздемесі;
6) жүйе құрылымының, жүйе құрамдастарының және олардың өзара байланыстарының жалпы сипаттамасы;
8) сыртқы ақпараттық жүйелермен интеграцияларды көрсету;
9) ақпараттық қауіпсіздік талаптарын көрсетуді қамтиды.
Бұл ҚЭН бөлімінде салыстырмалы талдау жүргізілетін және таңдалған нұсқаның негіздемесі ұсынылатын жобаның мақсатына және нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізудің кемінде екі ықтимал нұсқасы көрсетіледі.
141. "Стратегиялық алғышарттар" тарауында іске асырылуында Инвестициялар жоспарланған стратегиялық құжаттар туралы ақпарат (нормативтік құқықтық актілер, мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларын және (немесе) іс-шараларын, бюджеттік бағдарламаны қоса алғанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары) қамтылған.
142. "Нәтиже" бөлімінде түпкілікті нәтижені алу мүмкіндігінің есептермен расталған негіздемесі, сондай-ақ Инвестициялар Алушының қаржы-шаруашылық қызметінің жоспарланған нәтижелері келтіріледі.
"Нәтиже" бөлімі келесі құрылымға сәйкес келеді:

1) глава "Производство и реализация";
2) глава "Ресурсы";
3) глава "Финансы";
4) глава "Риски";
5) глава "Итоги".
143. В главе "Производство и реализация" приводится план производства и реализации продукции.
Глава "Производство и реализация" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Лицензии и патенты", в котором приводится, но не ограничивается нижеследующим перечнем, информация о:
наличии лицензий на осуществление определенных видов деятельности, дата выдачи и номер лицензии, кем выдана;
наличии комплексной предпринимательской лицензии, предмет и дата заключения договора комплексной предпринимательской лицензии, срок действия, комплексный лицензиар;
необходимости получения лицензий, расходы на получение лицензий;
наличии патентов и предварительных патентов, когда и кем выдан, срок действия;
2) параграф "План производства", в котором приводится обоснование:
производственной программы (в разрезе продуктов) исходя из ситуации на рынке, заключенных договоров, предварительных соглашениях с потребителями;
затрат, исходя из утвержденных норм на выполнение плана производства;
3) параграф "План реализации", в котором приводится:
перечень и описание реализуемых продуктов, в том числе производимых за счет Инвестиций;
обоснование цен на основные продукты, в том числе производимые за счет Инвестиций, включая:
требования законодательства Республики Казахстан по утверждению (установлению) или согласованию цен (тарифов) с уполномоченными государственными органами;
доходность: окупаемость затрат, получение средней или максимальной доходности;
конъюнктуры на рынке: продвижение нового продукта, сохранение существующего объема продаж, вытеснение конкурентов с традиционных рынков, заполнения незанятого сегмента;
ценности продукта: новизна, качество, послепродажные гарантии;
обоснование программы реализации (в разрезе продуктов), исходя из ситуации на рынке, заключенных договоров, предварительных соглашений с потребителями;
планируемые мероприятия по привлечению новых покупателей (реклама, ценовая политика, послепродажное обслуживание).
В случае если деятельность Получателя Инвестиций осуществляется на основании договора о франшизе или лицензионного договора, привести информацию о правах и степени влияния продавца франшизы или лицензии на интеллектуальную собственность на цены и ценовую политику Получателя Инвестиций.
144. В главе "Ресурсы" приводится обоснование потребности во всех видах ресурсов, необходимых для выполнения плана производства и плана реализации. Глава "Ресурсы" содержит следующие параграфы:

1) "Өндіру және өткізу" тарауы;
2) "Ресурстар" тарауы;
3) "Қаржы" тарауы;
4) "Тәуекелдер" тарауы;
5) "Қорытындылар" тарауы.
143. "Өндіру және өткізу" тарауында өнімді өндіру және өткізу жоспары келтірілген.
"Өндіру және өткізу" тарауы келесі параграфтардан тұрады:
1) "Лицензиялар мен патенттер" деген параграф, онда мыналар:
қызметтің белгілі бір түрлерін жүзеге асыруға лицензиялардың болуы, лицензияның берілген күні мен нөмірі, кім бергені;
кешенді кәсіпкерлік лицензиясының болуы, кешенді кәсіпкерлік лицензия шартының мәні мен жасалған күні, қолданылу мерзімі, кешенді лицензиар;
лицензияларды алу қажеттілігі, лицензияларды алу шығыстары;
патенттердің және уақытша патенттердің болуы, қашан және кім бергені, қолданылу мерзімі туралы ақпарат келтіріледі, бірақ бұл тізбемен шектелмейді;
2) "Өндіріс жоспары" деген параграф, онда:
нарықтағы жағдайға, жасалған шарттарға, тұтынушылармен алдын ала келісімдерге сүйене отырып өндірістік бағдарламаның (өнімдер бөлінісінде);
өндіріс жоспарын орындауға бекітілген нормалар негізінде шығындардың негіздемесі келтіріледі;
3) "Іске асыру жоспары" деген параграф, онда:
өткізілетін, оның ішінде Инвестициялар есебінен өндірілетін өнімдердің тізбесі мен сипаттамасы;
негізгі өнімдерге, оның ішінде Инвестициялар есебінен өндірілетін өнімдерге бағалардың негіздемесі, оның ішінде:
Қазақстан Республикасы заңнамасының уәкілетті мемлекеттік органдармен бағаларды (тарифтерді) бекіту (белгілеу) немесе келісу жөніндегі талаптары;
кірістілік: шығындарды өтеу, орташа немесе ең жоғары кірісті алу;
нарықтағы конъюнктуралар: жаңа өнімді жылжыту, қолданыстағы сату көлемін сақтау, бәсекелестерді дәстүрлі нарықтардан ығыстыру, бос тұрған сегментті толтыру;
өнім құндылықтары: жаңалық, сапа, сатудан кейінгі кепілдіктер;
нарықтағы жағдайға, тұтынушылармен жасалған шарттарға, алдын ала келісімдерге сүйене отырып, іске асыру бағдарламасының негіздемесі (өнімдер бойынша);
жаңа сатып алушыларды тарту бойынша жоспарланған іс-шаралар (жарнама, баға саясаты, сатудан кейінгі қызмет көрсету) келтіріледі.
Егер Инвестицияларды Алушының қызметі франшиза туралы шарт немесе лицензиялық шарт негізінде жүзеге асырылса, франшиза немесе зияткерлік меншік лицензиясын сатушының Инвестициялар Алушының бағалары мен баға саясатына құқықтары мен ықпал ету дәрежесі туралы ақпарат беріледі.
144. "Ресурстар" деген тарауда өндіріс жоспары мен іске асыру жоспарын орындау үшін қажетті ресурстардың барлық түрлеріне қажеттіліктің негіздемесі келтірілген. "Ресурстар" деген тарау келесі параграфтардан тұрады:

1) параграф "Нормы", в котором приводятся нормы расхода сырья и материалов, тепловой и электрической энергии, труда, денег, в том числе приводится информация о том, когда и кем они утверждены;
2) параграф "Лимиты", в котором приводится информация о размерах лимитов по административным расходам: размеры лимитов, в том числе приводится информация о том, когда и кем они утверждены;
3) параграф "Персонал", в котором приводится, но не ограничивается нижеследующим перечнем, информация о:
планах по увеличению (сокращению) штатной численности персонала, связанных с Инвестициями;
планируемых мероприятиях по повышению профессионального уровня (переподготовки) персонала и затраты, связанные с повышением его профессионального уровня (переподготовке);
4) параграф "Основные средства", в котором приводится информация (с учетом Инвестиций) о:
структуре основных средств (здания, сооружения, машины, оборудование, транспорт, компьютеры и оборудование для обработки информации, другие основные средства), в том числе раскрыть информацию об основных средствах, находящихся в собственности, в финансовой аренде (лизинге), в операционной аренде;
соответствии количества, производительности и технического состояния основных средств для осуществления деятельности;
5) параграф "Запасы", в котором приводится информация о:
потребности (в натуральных единицах измерения) в основных видах запасов;
ценах на основные виды запасов;
планируемых затратах на приобретение запасов;
6) параграф "Коммунальные услуги", в котором приводится информация о:
потребности в тепловой и электрической энергии, водоснабжении и канализации;
ценах на тепловую и электрическую энергию, водоснабжение и канализацию;
планируемых расходах на приобретение тепловой и электрической энергии, водоснабжение и канализацию;
7) параграф "Деньги", в котором приводится:
характеристика должников;
мероприятия, проводимые по истребованию задолженности;
кредиторы;
мероприятия, проводимые по исполнению обязательств;
неденежные операции: объемы сделок и контрагенты;
потребность в деньгах, кассовые разрывы, мероприятия по привлечению денег;
планы по использованию временно свободных денег: размещение во вклады, приобретение финансовых активов, выдача кредитов (оказание временной финансовой помощи), суммы, доходность, сроки размещения.
При раскрытии информации по мероприятиям, связанным с привлечением денег указываются источники, в том числе:
размещение акций (долей участия) – объемы выпуска и размещения, планируемая цена размещения;
выпуск облигаций – объем выпуска, количество облигаций в выпуске, процедура и порядок их выпуска, размещения, обращения, выплаты вознаграждения, погашения и другая существенная информация;
привлечение займов – займодатели, размер займа, срок привлечения, процент вознаграждения, условия оплаты вознаграждения, условия погашения основной суммы долга.

1) "Нормалар" деген параграфта шикізат пен материалдар, жылу және электр энергиясын, еңбекті, ақшаны жұмсау нормалары, оның ішінде оларды қашан және кім бекіткені туралы ақпарат көрсетіледі;
2) "Лимиттер" деген параграфта әкімшілік шығыстар бойынша лимиттердің мөлшерлері туралы ақпарат келтіріледі: лимиттердің мөлшерлері, оның ішінде оларды қашан және кім бекіткені туралы ақпарат келтіріледі;
3) "Қызметкерлер" деген параграфта мыналар:
Инвестициялармен байланысты персоналдың штаттық санын ұлғайту (қысқарту) жөніндегі жоспарлар;
персоналдың кәсіби деңгейін арттыру (қайта даярлау) бойынша жоспарланған іс-шаралар және олардың кәсіби деңгейін арттыруға байланысты шығындар (қайта даярлау) туралы ақпарат келтіріледі, бірақ бұл тізбемен шектелмейді;
4) "Негізгі құралдар" деген параграфта мыналар:
негізгі құралдардың құрылымы (ғимараттар, құрылыстар, машиналар, жабдықтар, көліктер, компьютерлер және ақпаратты өңдеуге арналған жабдықтар, басқа да негізгі құралдар), оның ішінде меншікте, қаржылық жалдауда (лизингте), операциялық жалдауда болған негізгі құралдар туралы ақпаратты ашу;
қызметті жүзеге асыру үшін негізгі құралдардың санына, өнімділігіне және техникалық жағдайына сәйкестігі туралы ақпарат (Инвестицияларды ескере отырып) беріледі;
5) "Қорлар" деген параграфта мыналар:
қорлардың негізгі түрлеріне (заттай өлшем бірліктеріне) қажеттілік;
қорлардың негізгі түрлерінің бағалары;
қорларды сатып алуға жоспарланған шығындар туралы ақпарат келтіріледі;
6) "Коммуналдық қызметтер" деген параграфта мыналар:
жылу және электр энергиясына, сумен жабдықтауға және кәрізге қажеттіліктер;
жылу және электр энергиясының, сумен жабдықтаудың және кәріздің бағаларына;
жылу және электр энергиясын, сумен жабдықтауды және кәрізді сатып алуға жоспарланған шығыстар туралы ақпарат келтіріледі;
7) "Ақша" деген параграфта мыналар:
борышкерлердің мінездемесі;
берешекті талап ету бойынша жүргізілетін іс-шаралар;
кредиторлар;
міндеттемелерді орындау бойынша жүргізілетін іс-шаралар;
ақшалай емес операциялар: мәмілелер көлемі және контрагенттер;
ақшаға деген қажеттілік, кассадағы олқылықтар, ақша тарту іс-шаралары;
уақытша бос ақшаны пайдалану жоспарлары: салымдарға орналастыру, қаржы активтерін сатып алу, кредиттер беру (уақытша қаржылық көмек көрсету), сомалар, кірістер, орналастыру мерзімдері келтіріледі.
Ақшаны тартуға байланысты іс-шаралар туралы ақпаратты ашқан кезде дереккөздер көрсетіледі, оның ішінде:
акцияларды (қатысу үлестерін) орналастыру – шығару және орналастыру көлемдері, орналастырудың жоспарланған бағасы;
облигациялар шығарылымы – шығарылым көлемі, шығарылымдағы облигациялар саны, оларды шығару, орналастыру, айналысқа жіберу, сыйақы төлеу, өтеу рәсімі мен тәртібі және басқа да маңызды мәліметтер;
қарыздарды тарту – қарыз берушілер, қарыз мөлшері, қарыз алу мерзімі, сыйақы мөлшерлемесі, сыйақы төлеу шарттары, негізгі қарызды төлеу шарттары көрсетіледі.

145. В главе "Финансы" приводятся планы по доходам, расходам, информация по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, информация о дивидендах. Глава "Финансы" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Доходы", в котором приводится обоснование:
планируемых доходов от реализации продукции, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждому продукту);
планируемых доходов по финансированию;
доходов по дивидендам (информация представляется отдельно по каждой организации, долевые ценные бумаги которой находятся в собственности Получателя Инвестиций);
планируемых доходов от выбытия активов;
планируемых субсидий из государственного бюджета;
планируемых доходов от операционной аренды;
планируемых доходов по инвестициям, учитываемых методом долевого участия;
прочих планируемых доходов.
Отдельно раскрывается информация о доходах, получаемых в рамках выполнения государственного задания, государственного заказа, либо от реализации продукции государственным учреждениям;
2) параграф "Расходы", в котором приводится обоснование:
себестоимости реализуемой продукции, в том числе обоснование ее роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждому продукту);
планируемых расходов по реализации продукции, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
планируемых административных расходов, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
планируемых расходов по маркетингу и рекламе, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
планируемых расходов по вознаграждениям;
расходов, связанных с выбытием активов;
расходов, связанных с операционной арендой;
расходов по инвестициям, учитываемых методом долевого участия;
планируемых расходов, связанных с прекращаемой деятельностью;
прочих планируемых расходов;
3) параграф "Налоги и другие обязательные платежи в бюджет", в котором приводится обоснование планируемых выплат по каждому виду налога и обязательных платежей в бюджет, в том числе приводится обоснование баз налогообложения;
4) параграф "Дивиденды", в котором приводится информация о планируемых к начислению дивидендах на акцию (долю участия), общей сумме начисления дивидендов, в том числе на государственный пакет акций (доли участия), сумме чистого дохода, планируемой государственным предприятием для перечисления в бюджет.

145. "Қаржы" деген тарауда кірістер, шығыстар бойынша жоспарлар, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы мәліметтер, дивидендтер туралы мәліметтер келтіріледі. "Қаржы" деген тарау келесі параграфтардан тұрады:
1) "Кірістер" деген параграфта:
өнімді өткізуден түсетін жоспарланған кірістер, оның ішінде олардың өсуінің немесе төмендеуінің негіздемесі (ақпаратты ашу әрбір өнім бойынша жүзеге асырылады);
қаржыландыру бойынша жоспарланған кірістер;
дивидендтер бойынша кірістер (ақпарат үлестік бағалы қағаздары Инвестицияларды Алушының меншігінде болатын әрбір ұйым бойынша жеке ұсынылады);
активтерді шығарудан жоспарланған кірістер;
мемлекеттік бюджеттен жоспарланған субсидиялар;
операциялық жалдаудан жоспарланған кірістер;
үлестік қатысу әдісімен ескерілетін инвестициялар бойынша жоспарланған кірістер;
өзге де жоспарланған кірістер негіздемесі келтіріледі.
Мемлекеттік тапсырманы, мемлекеттік тапсырысты орындау шеңберінде не мемлекеттік мекемелерге өнімді өткізуден алынатын кірістер туралы ақпарат жеке ашылады;
2) "Шығыстар" деген параграфта мына:
өткізілетін өнімнің өзіндік құны, оның ішінде оның өсуінің немесе төмендеуінің негіздемесі (ақпаратты ашу әрбір өнім бойынша жүзеге асырылады);
өнімді өткізу бойынша жоспарланған шығыстар, оның ішінде олардың өсуінің немесе төмендеуінің негіздемесі (ақпаратты ашу әрбір кіші топ бойынша жүзеге асырылады);
жоспарланып отырған әкімшілік шығыстардың, оның ішінде олардың өсуінің немесе төмендеуінің негіздемесі (ақпаратты ашу әрбір кіші топ бойынша жүзеге асырылады);
маркетинг және жарнама бойынша жоспарланған шығыстар, оның ішінде олардың өсуінің немесе төмендеуінің негіздемесі (ақпаратты ашу әрбір кіші топ бойынша жүзеге асырылады);
сыйақылар бойынша жоспарланған шығыстар;
активтердің шығуына байланысты шығыстар;
операциялық жалдауға байланысты шығыстар;
үлестік қатысу әдісімен ескерілетін инвестициялар бойынша шығыстар;
тоқтатылатын қызметпен байланысты жоспарланған шығыстар;
өзге де жоспарланған шығыстар негіздемесі келтіріледі;
3) "Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер" деген параграфта салықтың және бюджетке төленетін міндетті төлемдердің әрбір түрі бойынша жоспарланған төлемдердің негіздемесі, оның ішінде салық салу базаларының негіздемесі келтіріледі;
4) "Дивидендтер" деген параграфта акцияға (қатысу үлесіне) есептелетін дивидендтер, дивидендтерді есептеудің жалпы сомасы, оның ішінде акциялардың (қатысу үлестерінің) мемлекеттік пакетіне, мемлекеттік кәсіпорын бюджетке аудару үшін жоспарлайтын таза кірістің сомасы туралы ақпарат келтіріледі.

146. В главе "Риски" приводится оценка (определение вероятности наступления неблагоприятного события) и измерение (определение ущерба от наступления неблагоприятного события) рисков, а также содержится информация об использованных методах идентификации и оценки рисков, связанных с выполнением мероприятий и деятельностью Получателя Инвестиций в целом, а также меры управления данными рисками. Глава "Риски" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Операционные риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
персонал: потеря ключевых менеджеров и специалистов Получателя Инвестиций, недостаточная квалификация сотрудников, мошенничество сотрудников;
производство: угроза технических сбоев, поломка оборудования, нарушение технологического процесса;
бизнес-процессы: адекватность организационной структуры задачам и объемам деятельности Получателя Инвестиций, неэффективность бизнес-процессов, несогласованность бизнес-процессов Получателя Инвестиций;
2) параграф "Финансовые риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
потеря платежеспособности: отсутствие или недостаточность у Получателя Инвестиций денег для своевременного исполнения обязательств, в том числе финансовых, по мере наступления их сроков;
потеря ликвидности: недостаточность или невозможность быстрой реализации активов без существенного снижения их стоимости;
3) параграф "Рыночные риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
процентный риск: увеличение процентных расходов по привлеченным ресурсам;
инфляционный риск: обесценение активов или доходов в результате инфляционных процессов;
валютный риск: изменение рыночного курса обмена иностранных валют по отношению к национальной валюте;
4) параграф "Кредитный риск", в котором анализируется возможность потери платежеспособности потребителей (должников) и невозможностью исполнять ими свои обязательства в соответствии с условиями договоров;
5) параграф "Маркетинговые риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
ухудшение динамики развития отрасли;
повышение требований потребителей к качеству продукции;
сокращение спроса на продукцию;
усиление позиции конкурентов;
снижение рыночных цен на продукцию;
ограничения, установленные законодательством Республики Казахстан.
147. В главе "Итоги" раскрывается влияние реализации мероприятий ФЭО Инвестиций на развитие отрасли, экономики государства (региона). Глава "Итоги" содержит следующие параграфы:

146. "Тәуекелдер" деген тарауда тәуекелдерді бағалау (қолайсыз жағдайдың туындау ықтималдығын айқындау) және өлшеу (қолайсыз жағдайдың туындауынан болатын залалды анықтауайқындау) келтіріледі, сондай-ақ іс-шараларды орындаумен және жалпы Инвестицияларды Алушының қызметімен байланысты тәуекелдерді сәйкестендіру мен бағалаудың қолданылған әдістері туралы ақпарат, сондай-ақ осы тәуекелдерді басқару шаралары қамтылады. "Тәуекелдер" деген тарау келесі параграфтардан тұрады:
1) "Операциялық тәуекелдер" деген параграфта мыналар:
персонал: Инвестиция Алушының негізгі менеджерлері мен мамандарының жоғалуы, қызметкерлердің біліктілігінің жеткіліксіздігі, қызметкерлердің алаяқтығы;
өндіріс: техникалық ақаулардың қаупі, жабдықтың істен шығуы, технологиялық процестің бұзылуы;
бизнес-процестер: ұйымдық құрылымның Инвестицияларды Алушының міндеттері мен қызметінің көлеміне сәйкестігі, бизнес-процестердің тиімсіздігі, Инвестицияларды Алушының бизнес-процестерінің сәйкессіздігі талданады, бірақ осы тізбемен шектелмейді;
2) "Қаржылық тәуекелдер" деген параграфта мыналар:
төлем қабілеттілігін жоғалту: Инвестицияларды Алушының міндеттемелерді, оның ішінде қаржылық міндеттемелерді, олардың орындалу мерзіміне қарай уақтылы орындауы үшін ақшасының болмауы немесе жеткіліксіздігі;
өтімділікті жоғалту: активтердің құнын айтарлықтай төмендетпей, олардың жеткіліксіздігі немесе тез сатылмауы талданады, бірақ осы тізбемен шектелмейді;
3) "Нарықтық тәуекелдер" деген параграфта мыналар:
пайыздық тәуекел: тартылған ресурстар бойынша пайыздық шығыстардың ұлғаюы;
инфляциялық тәуекел: инфляциялық процестер нәтижесінде активтердің немесе кірістердің құнсыздануы;
валюталық тәуекел: шетел валюталарының ұлттық валютаға қатысты нарықтық бағамының өзгеруі талданады, бірақ осы тізбемен шектелмейді;
4) "Кредиттік тәуекел" деген параграфта тұтынушылардың (борышкерлердің) төлем қабілеттілігін жоғалту мүмкіндігі және олардың шарттардың талаптарына сәйкес өз міндеттемелерін орындай алмауы талданады;
5) "Маркетингтік тәуекелдер" деген параграфта мыналар:
саланың даму серпінінің нашарлауы;
тұтынушылардың өнім сапасына қоятын талаптарды арттыруы;
өнімге сұраныстың қысқаруы;
бәсекелестердің позициясын күшейту;
өнімге нарықтық бағаның төмендеуі;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шектеулер талданады, бірақ осы тізбемен шектелмейді.
147. "Қорытындылар" деген тарауда Инвестициялардың ҚЭН-і іс-шараларын іске асырудың саланы, мемлекет (аймақ) экономикасын дамытуға әсері ашылады. "Қорытындылар" деген тарау келесі параграфтардан тұрады:

1) параграф "Конечные результаты", в котором приводится:
подтвержденное расчетами обоснование планируемых конечных результатов мероприятий ФЭО Инвестиций;
анализ перспектив развития социально-экономической ситуации в отрасли и в Республике Казахстан (регионе) в случае реализации мероприятий ФЭО Инвестиций, и их влияние на:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
анализ выгод и затрат по мероприятиям ФЭО Инвестиций, который включает в себя анализ результатов, следствий и влияния, приращенные выгоды и затраты, дополнительные выгоды потребителя, необратимые издержки, внешние эффекты, международные эффекты, косвенные выгоды от реализации проекта;
анализ влияния реализации мероприятий ФЭО Инвестиций на развитие смежных отраслей (соседних регионов);
анализ влияния мероприятий ФЭО Инвестиций на рост экспортного потенциала Республики Казахстан и импортозамещения, развитие инноваций (при наличии);
2) параграф "Бюджетная эффективность", в котором приводятся расчеты влияния результатов осуществления мероприятий ФЭО Инвестиций на доходы и расходы соответствующих бюджетов.
При оценке бюджетной эффективности в притоке денежных средств учитываются следующие, но не ограничиваясь:
дивиденды по принадлежащим государству акциям (долям участия), выпущенным (сформированным) в связи с реализацией Инвестиций;
поступления в республиканский и местные бюджеты (налоги и другие обязательные платежи, а также иные выплаты).
При оценке бюджетной эффективности в оттоке денежных средств учитываются, но не ограничиваясь:
объем Инвестиций;
расходы бюджета, связанные с мероприятиями ФЭО Инвестиций, производимые в постинвестиционный период;
субсидии, связанные с проведением определенной ценовой политики и обеспечением соблюдения определенных социальных приоритетов.
148. Приложения укомплектовываются документами:
1) к Разделу "Ретроспектива":
финансовая отчетность участников (отдельная и консолидированная) с печатью и за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждым Инвестициям первым руководителем государственного органа – АБП и главного бухгалтера за последние три года, предшествующие внесению ФЭО Инвестиций в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности;
для участников, аудит финансовой отчетности которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности является обязательным, представляются аудированная финансовая отчетность и аудиторские отчеты, составленные за последние три года. При этом участник может предоставить неаудированную финансовую отчетность за последний отчетный период при наличии объективных причин в соответствии с действующим законодательством.
Финансовая отчетность представляется в соответствии с требованиями действующего законодательства, в том числе с приложением информации о финансовых участиях в других организациях, с приложением детальной расшифровкой статей баланса, занимающих 10 % и более в валюте баланса;

1) "Түпкілікті нәтижелер" деген параграфта мыналар:
Инвестициялық ҚЭН-і іс-шараларының жоспарланған түпкілікті нәтижелерінің есептеулермен расталған негіздемесі;
Инвестициялардың ҚЭН-і іс-шараларын іске асыру жағдайында саладағы және Қазақстан Республикасындағы (өңірдегі) әлеуметтік-экономикалық ахуалдың даму перспективаларын талдау және олардың әсер етуі:
негізгі әлеуметтік көрсеткіштер (халықтың кіріс деңгейі, жұмыссыздық, жұмыспен қамту деңгейі);
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштер (өнім (тауар/көрсетілетін қызмет) өндірісінің көлемі, саланың (өңірдің) жалпы ішкі өнім құрылымындағы үлесі, салаға (өңірге) инвестициялардың көлемі және олардың жоспарланып отырған кезеңдегі үрдістері);
нәтижелерді, салдарларды және әсерді талдауды, қосымша пайдалар мен шығындарды, тұтынушының қосымша пайдасын, қайтарылмайтын шығындарды, сыртқы әсерлерді, халықаралық әсерлерді, жобаны іске асырудан түсетін жанама пайданы қамтитын Инвестициялық ҚЭН шаралары бойынша пайдалар мен шығындарды талдау;
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларын іске асырудың сабақтас салаларды (көршілес өңірлерді) дамытуға әсерін талдау;
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импортты алмастыруға, инновацияларды дамытуға әсерін талдау (бар болса) келтіріледі;
2) "Бюджеттік тиімділік" деген параграфта Инвестициялардың ҚЭН-і іс-шараларын жүзеге асыру нәтижелерінің тиісті бюджеттердің кірістері мен шығыстарына әсерінің есептеулері келтірілген.
Бюджеттің тиімділігін бағалау кезінде ақша қаражаттарының қозғалысы мыналарды:
Инвестицияларды өткізуге байланысты шығарылған (қалыптастырылған) мемлекетке тиесілі акциялар (қатысу үлестері) бойынша дивидендтер;
республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдерді (салықтар және басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ басқа төлемдер) ескереді, бірақ олармен шектелмейді.
Бюджеттің тиімділігін бағалау кезінде ақша қаражатының кетуінде мыналар:
Инвестициялар көлемі;
инвестициядан кейінгі кезеңде жүргізілетін Инвестициялардың ҚЭН-і іс-шараларына байланысты бюджеттің шығыстары;
белгілі бір баға саясатын жүргізуге және белгілі бір әлеуметтік басымдықтардың сақталуын қамтамасыз етуге байланысты субсидиялар ескеріледі, бірақ шектелмейді.
148. Қосымшалар құжаттармен толықтырылады:
1) "Ретроспектива" деген бөлімге:
бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға Инвестициялардың ҚЭН-ін енгізудің алдындағы соңғы үш жылдағы мемлекеттік органның бірінші басшысының – ББӘ не оны алмастыратын тұлғаның, не мемлекеттік органның бірінші басшысы – ББӘ әрбір Инвестиция бойынша жеке уәкілеттік берілген тұлғаның және бас бухгалтердің мөрі мен қолы қойылған қатысушылардың қаржылық есептілігі (жеке және шоғырландырылған), сондай-ақ қаржылық есептілікке түсіндірме жазбалар;
Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес қаржылық есептілігінің аудиті міндетті болып табылатын қатысушылар үшін соңғы үш жылда жасалған аудиттелген қаржылық есептілік пен аудиторлық есептер ұсынылады. Бұл ретте қатысушы қолданыстағы заңнамаға сәйкес объективті себептер болған жағдайда, соңғы есепті кезеңдегі аудиттелмеген қаржылық есептілік ұсына алады.
Қаржылық есептілік қолданыстағы заңнаманың талаптарына сәйкес, оның ішінде басқа ұйымдардағы қаржылық қатысулар туралы ақпаратты берумен, баланстық валютада 10% немесе одан да көп пайыз иеленетін баланстық баптардың егжей-тегжейлі түсіндірмесін қоса бере отырып ұсынылады;

2) к Разделу "Обоснованность":
"Стоимость и характеристики приобретаемых (создаваемых) активов" по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам;
копии прайс-листов (дата документов составляет не ранее 6 месяцев со дня внесения ФЭО в АО "Казахстанский центр государственно-частного партнерства"), в случае отсутствия прайс-листов по аналогичным товарам, работам и услугам предоставляется не менее 2 (двух) независимых оценочных заключений), оценочных актов и других документов, содержащих информацию, подтверждающую приводимую в подпункте 2) пункта 138 настоящих Правил информацию. При этом в случае, если это технологическое и инженерное оборудование, стоимость которого подтверждена в заключении комплексной вневедомственной экспертизы, то дополнительные подтверждающие документы не требуются.
При осуществлении Инвестиций предоставляется заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа.
В случае, если реализация Инвестиций затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых государственных органов, указанными отраслевыми государственными органами дополнительно предоставляются заключения соответствующих экспертиз Инвестиций.
При этом дополнительные заключения отраслевых экспертиз предоставляются соответствующими отраслевыми государственными органами, в части оценки влияния реализации Инвестиций на курирующую отрасль и соответствия приоритетам отрасли.
Заключение отраслевой экспертизы содержит следующее:
оценку анализа существующей ситуации в отрасли;
оценку анализа ситуации в отрасли в случае нереализации мероприятий, указанных в ФЭО Инвестиций;
оценку влияния реализации мероприятий ФЭО Инвестиций на развитие отрасли с приведением количественных и качественных показателей и указанием:
роли и места мероприятий ФЭО Инвестиций в структуре экономики отрасли;
обоснованность выбора месторасположения и масштаба реализации мероприятий ФЭО Инвестиций;
возможность реализации мероприятий ФЭО Инвестиций;
достаточность и оценка эффективности технических решений по мероприятиям ФЭО Инвестиций;
оценку соответствия мероприятий ФЭО Инвестиций международным стандартам, применение оптимальных новейших технологий;
оценку альтернативных вариантов достижения целей мероприятий ФЭО Инвестиций;
обоснованность затрат на ввод объекта в эксплуатацию согласно ведомственным нормативам, утверждаемым отраслевым уполномоченным государственным органом, в случае наличия.
При осуществлении Инвестиций, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, в составе ФЭО Инвестиций представляется заключение комплексной вневедомственной экспертизы на ТЭО или ПСД, землеустроительный проект или земельно-кадастровый план (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), технические условия.
В случае наличия затрат на ввод объекта в эксплуатацию требуются заключения отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, и комплексной вневедомственной экспертизы по расходам на ввод объекта в эксплуатацию (пусконаладочные работы) согласно ведомственным нормативам.
Для крупных объектов единой энергетической системы и технически сложных объектов атомного и теплоэнергетического комплексов, требующих безотлагательного ввода в эксплуатацию в связи с угрозой социально-экономической стабильности, затраты по пусконаладочным работам осуществляются согласно расчетам, представленным в заключении отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, содержащем в том числе подтверждение угрозы социально-экономической стабильности страны.
При осуществлении Инвестиций, направленных на реализацию мероприятий, предполагающих инновационную и (или) космическую деятельность, представляется заключение государственной научно-технической экспертизы.
В случае, если Инвестиции направляются на финансирование национального управляющего холдинга и его дочерних и зависимых акционерных обществ, оценка альтернативных вариантов достижения целей мероприятий ФЭО Инвестиций в заключении отраслевой экспертизы не предоставляется при условии привлечения софинансирования путем рыночного фондирования на сумму не менее суммы бюджетных инвестиций для реализации проектов в приоритетных секторах экономики;

2) "Негізділігі" деген бөлімге:
осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Сатып алынатын (жасалатын) активтердің құны мен сипаттамалары";
прайс-парақтар көшірмелері (құжаттардың мерзімі "Қазақстандық мемлекеттік-жекешелік әріптестік орталығы" АҚ-ға ҚЭН енгізілген күннен бастап 6 айдан ерте болмауы керек), ұқсас тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер бойынша прайс-парақтар болмаған жағдайда кемінде екі тәуелсіз бағалау қорытындысы), бағалау актілері және осы Қағиданың 138-тармағының 2) тармақшасындағы ақпаратты растайтын, ақпаратты қамтитын басқа құжаттар ұсынылады. Бұл ретте егер бұл құны ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысында расталған технологиялық және инженерлік жабдық болса, онда қосымша растайтын құжаттар талап етілмейді.
Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде тиісті уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының қорытындысы ұсынылады.
Егер Инвестицияларды іске асыру бірнеше салалық мемлекеттік органдардың жауапкершілік аясын қозғаған жағдайда, көрсетілген салалық мемлекеттік органдар Инвестицияларға тиісті сараптамалардың қорытындыларын қосымша ұсынады.
Бұл ретте салалық сараптамалардың қосымша қорытындыларын тиісті салалық мемлекеттік органдар Инвестицияларды іске асырудың жетекшілік ететін салаға әсерін бағалау және саланың басымдықтарына сәйкестігі бөлігінде ғана ұсынады.
Салалық сараптаманың қорытындысы мыналарды:
саладағы қазіргі жағдайдың талдауын бағалауды;
Инвестициялардың ҚЭН-інде көрсетілген іс-шаралар іске асырылмаған жағдайда, саладағы жағдайдың талдауын бағалауды;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асырудың саланы дамытуға әсерін сандық және сапалық көрсеткіштерді келтіре отырып және мыналарды:
Инвестициялардың ҚЭН-і іс-шараларының сала экономикасының құрылымындағы рөлі мен орнын;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асырудың орналасқан орнын таңдау мен ауқымының негізділігін;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асырудың мүмкіндігін;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шаралары бойынша техникалық шешімдердің жеткілікті болуын және олардың тиімділігінің бағасын көрсете отырып бағалауды;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларының халықаралық стандарттарға сәйкестігін бағалауды, оңтайлы жаңа технологияларды қолдануды;
Инвестициялардың ҚЭН-і іс-шараларының мақсаттарына қол жеткізудің баламалы нұсқаларын бағалауды;
бар болған жағдайда, салалық уәкілетті мемлекеттік орган бекітетін ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға енгізу шығындарының негізділігін қамтиды.
Жаңа объектiлердi құруға (салуға) не бұрынан бар объектiлердi реконструкциялауға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде Инвестициялар ҚЭН-інің құрамында ТЭН немесе ЖСҚ, жерге орналастыру жобасы немесе жер-кадастрлық жоспар (қажет болған кезде жер учаскелері иелерiнің және жер пайдаланушылардың шығындарын, алынатын алқаптардың түрлеріне байланысты ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндiрiсінің шығындарын есептеулерді қоса бере отырып), техникалық шарттар ұсынылады.
Объектіні пайдалануға беру шығындары болған жағдайда, уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының және ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға беру (іске-қосу-баптау жұмыстары) шығыстары бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындылары талап етіледі.
Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа қауіпке байланысты кідіртпей пайдалануға беруді талап ететін бірыңғай энергетикалық жүйенің ірі объектілері мен техникалық жағынан күрделі атомдық және жылу энергетикалық кешендері үшін уәкілетті мемлекеттік органның, оның ішінде елдің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығына қауіп туралы растауды қамтыған салалық сараптама қорытындысында берілген есептемелерге сәйкес іске қосу жұмыстары бойынша шығындар жүзеге асырылады;
Инновациялық және (немесе) ғарыштық қызметтi болжайтын iс-шараларды іске асыруға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптаманың қорытындысы ұсынылады.
Егер Инвестициялар ұлттық басқарушы холдингті және оның еншілес және тәуелді акционерлік қоғамдарын қаржыландыруға жұмсалған жағдайда, экономиканың басым секторларында жобаларды іске асыру үшін бюджеттік инвестициялардың сомасынан кем емес сомаға нарықтық қорландыру жолымен қоса қаржыландыруды тарту шарты кезінде салалық сараптаманың қорытындысында Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларының мақсаттарына қол жеткізудің баламалы нұсқаларын бағалау ұсынылмайды;

4) к разделу "Результат":
"Программа производства продукции" по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
"Программа реализации продукции" по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам;
финансовая модель, подготовленная согласно форме "Требования к финансовой модели", указанной в приложении 25 к настоящим Правилам.
По бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме некоммерческих акционерных обществ, государственных предприятий, осуществляющих деятельность в социально-значимой сфере, и основным источником дохода которых является республиканский и (или) местный бюджет, наличие финансовой модели и доказательств экономической и финансовой эффективности не требуется. Социальная значимость Инвестиций, определяется заключением отраслевой экспертизы;
"Результаты Инвестиций" по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам;
"Бюджетная эффективность мероприятий ФЭО" по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам;
прогноз финансовых показателей Получателя Инвестиций, без учета Инвестиций, согласно формам, определенным в Перечне и формах годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций), утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384):
"Бухгалтерский баланс";
"Отчет о прибылях и убытках";
"Отчет о движении денежных средств (прямой метод)" либо "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)";
"Отчет об изменениях в капитале";
экономическое заключение центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на данное инвестиционное предложение.
149. В случае необходимости соответствующие юридические лица, определенные Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, могут требовать предоставления дополнительной информации и (или) проведения дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами и/или независимой экспертизой, а также в предоставленной документации.
К дополнительной информации относится финансовая отчетность участников, составленная ФЭО Инвестиций в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике и местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности.
К дополнительным экспертизам относятся:

4) "Нәтиже" деген бөлімге:
осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Өнім өндіру бағдарламасы";
осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Өнімді өткізу бағдарламасы";
осы Қағидаларға 25-қосымшада көрсетілген "Қаржылық модельге қойылатын талаптар" нысанына сәйкес дайындалған қаржылық модель.
Коммерциялық емес акционерлік қоғамдар, әлеуметтік маңызы бар салада қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындар нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын және кірісінің негізгі көзі республикалық және (немесе) жергілікті бюджет болып табылатын бюджеттік инвестициялар бойынша қаржылық модельдің, экономикалық және қаржылық тиімділік дәлелдемелерінің болуы талап етілмейді;
осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Инвестициялардың нәтижелері";
осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "ҚЭН іс-шараларының бюджеттік тиімділігі";
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 15384 болып тіркелген) Жария мүдделі ұйымдардың (қаржылық ұйымдардан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарында айқындалған нысандарға сәйкес, Инвестициялар Алушының Инвестицияларды есепке алмағандағы қаржылық көрсеткіштерінің болжамы:
"Бухгалтерлік теңгерім";
"Пайдалар мен шығындар туралы есеп";
"Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" не "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)";
"Капиталдағы өзгерістер туралы есеп";
осы инвестициялық ұсынысқа мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысы.
149. Қажет болған жағдайда, Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған тиiстi заңды тұлғалар жүргiзiлген сараптамаларда және/немесе тәуелсiз сараптамада, сондай-ақ ұсынылған құжаттамада қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша ақпаратты талап етуге және (немесе) қосымша сараптамалар жүргiзе алады.
Қосымша ақпаратқа қатысушылардың бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органға Инвестициялар ҚЭН-іне жасалған қаржылық есептiлiгi, сондай-ақ қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазбалар жатады.
Қосымша сараптамаларға мыналар:

1) банковская экспертиза Инвестиций;
2) комплексная вневедомственная экспертиза;
3) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа.
150. В случае, если Инвестиции планируются на формирование уставного капитала Получателя Инвестиций, не являющегося дочерней, зависимой или аффилированной организацией, раздел "Ретроспектива" не содержит параграф "Анализ финансового состояния участников".
151. В случае, если Инвестиции направляются на формирование уставного капитала юридического лица в организационно-правовой форме акционерного общества с минимальным размером уставного капитала, установленным законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, либо в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью или государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, с уставным капиталом в размере, не превышающем двадцатипятитысячекратного размера месячного расчетного показателя, проведение экономической экспертизы не требуется.
152. В случае, если Инвестиции направляются на формирование уставного капитала юридического лица в организационно-правовой форме акционерного общества с минимальным размером уставного капитала, установленным законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, либо в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью или государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, с уставным капиталом в размере, не превышающем двадцатипятитысячекратного размера месячного расчетного показателя, структурными элементами ФЭО Инвестиций являются:
1) Паспорт Инвестиций;
2) раздел "Ретроспектива".
В случае, если Инвестиции планируются на формирование уставного капитала Получателя Инвестиций, не являющегося дочерней, зависимой или аффилированной организацией, раздел "Ретроспектива" не содержит параграф "Анализ финансового состояния участников";
3) раздел "Институциональный";
4) раздел "Обоснованность", в том числе:
глава "Объем Инвестиций" содержит параграфы "Объем Инвестиций" и "Пополнение оборотных средств";
глава "Альтернативные источники финансирования", в случае, если Получатель Инвестиций является дочерней и/или аффилированной организацией;
5) раздел "Результат";
6) приложение к ФЭО Инвестиций, указанное в подпункте 1) пункта 149 настоящих Правил, в случае, если Получатель Инвестиций является дочерней, зависимой или аффилированной организацией;
7) заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа, в случае, если Инвестиции затрагивают сферу его ответственности;

1) Инвестицияларға банктік сараптама;
2) ведомстводан тыс кешенді сараптама;
3) мемлекеттік уәкiлеттi органның салалық сараптама қорытындысы жатады.
150. Егер Инвестициялар еншiлес, тәуелдi немесе үлестес ұйымдар болып табылмайтын Инвестициялар Алушының жарғылық капиталын қалыптастыру үшiн жоспарланған жағдайда, "Ретроспектива" бөлiмiнде "Қатысушылардың қаржылық жай-күйін талдау" параграфы болмайды".
151. Егер Инвестициялар Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында белгiленген барынша аз жарғылық капитал мөлшерi бар акционерлiк қоғам ұйымдық-құқықтық нысанындағы не жарғылық капиталы жиырма бес мың еселенген айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын мөлшердегi жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған жағдайда, экономикалық сараптама жүргізу талап етілмейді.
152. Егер Инвестициялар Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында белгiленген барынша аз жарғылық капитал мөлшерi бар акционерлiк қоғам ұйымдық-құқықтық нысанындағы не жарғылық капиталы жиырма бес мың еселенген айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын мөлшердегi жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған жағдайда, мыналар Инвестициялар ҚЭН-нiң құрылымдық элементтерi болып табылады:
1) Инвестициялар паспорты;
2) "Ретроспектива" бөлiмi.
Инвестициялар еншiлес, тәуелдi немесе үлестес ұйымдар болып табылмайтын Инвестициялар Алушының жарғылық капиталын қалыптастыру үшiн жоспарланған жағдайда, "Ретроспектива" бөлiмiнде "Қатысушылардың қаржылық жай-күйін талдау" параграфы болмайды;
3) "Институционалдық" бөлiмi;
4) "Негiздеме" бөлiмi, оның ішінде:
"Инвестициялар көлемi" тарауы "Инвестициялар көлемi" және "Айналым қаражатын толтыру" параграфтарын қамтиды;
"Қаржыландырудың баламалы көздерi" тарауы, егер Инвестициялар Алушы еншiлес және/немесе үлестес ұйым болып табылған жағдайда;
5) "Нәтиже" бөлiмi;
6) егер Инвестициялар Алушы еншiлес, тәуелдi және/немесе үлестес ұйым болып табылған жағдайда, осы Қағидалардың 149-тармағының 1) тармақшаларында көрсетiлген ҚЭН-ге қосымшалар;
7) тиісті мемлекеттiк уәкiлеттi органның салалық сараптамасы, егер Инвестициялар оның жауапты саласын қозғаған жағдайда;

8) "Программа производства продукции" по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
9) "Программа реализации продукции" по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам;
10) финансовая модель, подготовленная согласно форме "Требования к финансовой модели", указанной в приложении 25 к настоящим Правилам;
11) "Результаты Инвестиций" по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам;
12) "Бюджетная эффективность мероприятий ФЭО" по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
153. В случае, если ФЭО Инвестиций представляется на формирование уставного капитала акционерных обществ в размере, превышающем минимальный размер уставного капитала, установленный законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, товариществ с ограниченной ответственностью или государственных предприятий на праве хозяйственного ведения, с уставным капиталом в размере, превышающем двадцати пяти тысячи кратный размер месячного расчетного показателя, ФЭО Инвестиций разрабатывается в общем порядке, установленном настоящими Правилами.
154. ФЭО Инвестиций разрабатывается в целях финансового обеспечения мероприятий, направленных на достижение показателей результата, предусмотренных в бюджетной программе (подпрограмме) АБП.
155. Дополнительные материалы, оговоренные в пунктах 149 и 163 настоящих Правил, представляются АБП отдельным сопроводительным письмом на титульном бланке за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего либо лица, уполномоченного отдельно по каждым Инвестициям первым руководителем государственного органа – АБП посредством ИСГП в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
По бюджетным инвестициям посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП, а также организации, осуществляющей деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан, оригинал ФЭО, а также документы, указанные в пунктах 149 и 163 настоящих Правил, представляются за подписью первых руководителей данных национальных холдингов, национального управляющего холдинга и организации, либо лиц их замещающих, за исключением заключения отраслевой экспертизы, представляемой за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного по каждым Инвестициям первым руководителем государственного органа – АБП.
Для единой системы электронного документооборота документы предоставляются в не редактируемом графическом формате.
В сопроводительном письме указывается наименование ФЭО Инвестиций, заявляемая сумма и год осуществления Инвестиций, перечень прилагаемых документов.
ФЭО Инвестиций, а также дополнительные материалы, в том числе опровержения, дополнительные доказательства, либо информация о внесении изменений в ФЭО Инвестиций представляются в электронной форме и удостоверяются посредством электронной цифровой подписью руководителя структурного подразделения АБП, ответственного за разработку ФЭО Инвестиций.
По бюджетным программам, по которым планируется осуществление бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале Фонда национального благосостояния, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, администраторами выступают соответствующие центральные государственные органы.
При осуществлении бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга администраторы бюджетных программ, не имеющие права владения и пользования государственным пакетом акций указанных юридических лиц, в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан могут оплачивать эмиссию акций национальных холдингов и национального управляющего холдинга.
Одобрение ФЭО и ТЭО, разработанного дочерними и зависимыми организациями акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд) при планировании и реализации программ бюджетного кредитования, бюджетных инвестиционных программ, а также их корректировок осуществляется соответствующим Комитетом при Правлении Фонда.
Параграф 11. Отбор бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц

8) "Өнім өндiру бағдарламасы" осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысанда;
9) "Өнімді іске асыру бағдарламасы" осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысанда;
10) қаржылық модель, осы Қағидаларға 22-қосымшада көрсетілген "Қаржы моделіне қойылатын талаптар" нысанына сәйкес дайындалады;
11) "Инвестициялар нәтижелерi" осы Қағидаларға  23-қосымшаға сәйкес нысанда;
12) "ҚЭН іс-шараларының бюджеттік тиімділігі" осы Қағидаларға  24-қосымшаға сәйкес нысанда.
153.  Егер Инвестициялар ҚЭН-і Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында белгiленген барынша аз жарғылық капитал мөлшерi бар акционерлiк қоғам ұйымдық-құқықтық нысанындағы не жарғылық капиталы жиырма бес мың еселiк айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын мөлшердегi жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған жағдайда, Инвестициялар ҚЭН-і осы Қағидаларда белгiленген жалпы тәртiпке сәйкес әзiрленедi.
154. Инвестициялар ҚЭН-і ББӘ бюджеттік бағдарламасында (кіші бағдарламасында) көзделген нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткiзуге бағытталған iс-шараларды қаржылық қамтамасыз ету мақсатында әзiрленедi.
155. ББӘ осы Қағидалардың 149 және 163-тармақтарында айтылған қосымша материалдарды мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір инвестиция бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылған титулдық бланкiде жеке iлеспе хатпен МЖАЖ арқылы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
Бір ББӘ-нің құзыретіне жатқызуға болмайтын, экономиканың әртүрлі салаларында жобаларды іске асыруды көздейтін, ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрмені ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар бойынша ҚЭН-нің түпнұсқасы, сондай-ақ осы Қағидалардың 149, 163-тармақтарында көрсетілген құжаттар мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір инвестиция бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылып ұсынылатын салалық сараптама қорытындысын қоспағанда, осы ұлттық холдингтердің, ұлттық басқарушы холдингтің және ұйымның бірінші басшыларының не оларды алмастыратын адамдардың қолы қойылып ұсынылады.
Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі үшін құжаттар редакцияланбайтын графикалық форматта ұсынылады.
Iлеспе хатта Инвестициялар ҚЭН-інің атауы, мәлiмделетiн сома және Инвестицияларды жүзеге асыру жылы, қоса берiлетiн құжаттардың тiзбесi көрсетiледi.
Инвестициялардың ҚЭН-і, сондай-ақ қосымша материалдар, оның ішінде теріске шығарулар, қосымша дәлелдемелер не Инвестициялардың ҚЭН-іне өзгерістер енгізу туралы ақпарат электрондық нысанда ұсынылады және Инвестициялардың ҚЭН-ін әзірлеуге жауапты ББӘ-нің құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылады.
Экономиканың әртүрлі салаларында жобаларды іске асыруды көздейтін Ұлттық әл-ауқат қорының жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру жоспарланған бюджеттік бағдарламалар бойынша әкімші тиісті орталық мемлекеттік органдар болады.
Бюджеттік инвестицияларды ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтің жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы жүзеге асырған кезде, осы заңды тұлғалар акцияларының мемлекеттік пакетін иеленуге және пайдалануға құқығы жоқ бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешіміне сәйкес, ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтер акцияларының эмиссиясын төлей алады.
Бюджеттік кредиттеу бағдарламаларын, бюджеттік инвестициялық бағдарламаларды, сондай-ақ олардың түзетулерін жоспарлау және іске асыру кезінде "Самрук-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамның (бұдан әрі – Қор) еншілес және тәуелді ұйымдары әзірлеген ҚЭН мен ТЭН-ді мақұлдауды Қор Басқармасы жанындағы тиісті Комитет жүзеге асырады.
11-тармақ. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестицияларды іріктеу

156. Экономическая экспертиза Инвестиций проводится в целях определения соответствия мероприятий критериям обоснованности и результативности.
В случае проведения экономической экспертизы Инвестиций в форме некоммерческих акционерных обществ, государственных казенных предприятий на праве оперативного управления критерий результативности в части финансовой эффективности не требуется при условии, что деятельность данного общества безубыточна.
157. Экономическая экспертиза бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц за счет средств республиканского бюджета, осуществляется юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы Инвестиций.
158. Экономическая экспертиза бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц за счет средств местных бюджетов, осуществляется юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций.
159. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления пакета документов возвращает их АБП, в случае отсутствия документов, предусмотренных Параграфом 10 главы 3 настоящих Правил.
В случае наличия полного пакета документов, предусмотренных Параграфом 10 Главы 3 настоящих Правил, для проведения экономической экспертизы Инвестиций в течение 1 (одного) рабочего дня, ФЭО Инвестиций или скорректированное ФЭО Инвестиций направляется:
1) центральным уполномоченным органом по бюджетной политике юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы Инвестиций;
2) местными уполномоченными органами по государственному планированию юридическим лицам, определяемым местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций.
160. Итоги экономической экспертизы Инвестиций оформляются в виде заключения экономической экспертизы Инвестиций (далее – Заключение).
161. Заключение подготавливается в течение 26 (двадцати шести) рабочих дней после представления ФЭО Инвестиций:
1) центральным уполномоченным органом по бюджетной политике юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы Инвестиций;
2) местными уполномоченными органами по государственному планированию юридическим лицам, определяемыми местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций.
В случае Инвестиций на формирование уставного капитала в минимальном размере заключение подготавливается в течение 20 (двадцати) рабочих дней.

156. Инвестициялардың экономикалық сараптамасы іс-шаралардың негiздiлiк және нәтижелiлiк критерийлеріне сәйкестiгiн айқындау мақсатында жүргiзiледi.
Коммерциялық емес акционерлік қоғам, жедел басқару құқығындағы мемлекеттік қазыналық кәсіпорын нысандағы Инвестицияларға экономикалық сараптама жүргізген жағдайда қаржылық тиімділік бөлігінде осы қоғамның қызметі шығынсыз болған жағдайда нәтижелілік критерийлері талап етілмейді.
157. Республикалық бюджет есебінен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялардың экономикалық сараптамасын Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға жүзеге асырады.
158. Жергілікті бюджет есебінен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялардың экономикалық сараптамасын Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға жергілікті атқарушы орган айқындаған заңды тұлға жүзеге асырады.
159. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган құжаттар пакеті келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 3-тарауының 10-тармағында көзделген құжаттар болмаған жағдайда оларды ББӘ-ге қайтарады.
Осы Қағидалардың 3-тарауының 10-параграфында көзделген құжаттардың толық топтамасы болған жағдайда, 1 (бір) жұмыс күні ішінде Инвестицияларға экономикалық сараптама жүргізу үшін Инвестициялардың ҚЭН-ін немесе түзетілген Инвестициялар ҚЭН-ін:
1) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаға;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаларға жібереді.
160. Инвестициялардың экономикалық сараптамасының қорытындылары Инвестициялардың экономикалық сараптамасының қорытындысы (бұдан әрi – Қорытынды) түрiнде ресiмделедi.
161. Қорытынды Инвестициялар ҚЭН-ін:
1) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындаған заңды тұлғаға;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаларға ұсынғаннан кейін 26 (жиырма алты) жұмыс күні ішінде дайындалады.
Жарғылық капиталды ең аз мөлшерде қалыптастыруға арналған Инвестициялар жағдайында қорытынды 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде дайындалады.

162. В случае выявления несоответствия структуре, указанной в пункте 134 настоящих Правил, и (или) отсутствия разделов, глав и параграфов, указанных в пунктах 135-149 настоящих Правил, и (или) отсутствия документов, указанных в пунктах 149, 151, 153 и 154 настоящих Правил, соответствующим юридическим лицом, определенным Правительством Республики Казахстан либо местным уполномоченным органам на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, в течение 10 (десяти) рабочих дней по результатам экономической экспертизы Инвестиций подготавливается запрос по представлению необходимой/доработанной информации и/или проведению дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами (далее – Запрос).
Со дня направления Запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.
АБП представляют необходимую информацию в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня получения сканированных копий письма и Запроса.
При предоставлении дополнительных материалов указывается их полный перечень, в том числе, в случае представления ФЭО Инвестиций, соответствующего структуре, указанной в пункте 134 настоящих Правил, указывается об отзыве ранее представленного ФЭО Инвестиций.
В случае непредставления дополнительных материалов в установленные сроки в течение 2 (двух) рабочих дней со дня истечения срока предоставления дополнительных материалов, ФЭО Инвестиции возвращается в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию письмом без составления Заключения с приложением Запроса.
163. Заключение содержит следующие элементы:
1) заголовок;
2) раздел "Паспорт Инвестиций";
3) раздел "Выводы";
4) подписи;
5) дата;
6) адрес;
7) Приложение 1 "Документы";
8) Приложение 2 "Ретроспектива";
9) Приложение 3 "Обоснованность";
10) Приложение 4 "Результативность".
164. Заключение имеет заголовок, указывающий наименование Инвестиций, а также наименование организации, подготовившей Заключение.
165. Раздел "Паспорт Инвестиций" оформляется по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
166. Раздел "Выводы" соответствует следующей структуре:
1) глава "Обоснованность", в которой приводится информация о подтверждении, в том числе по годам, или не подтверждении объемов Инвестиций, а также о возможности или невозможности финансирования из альтернативных источников;
2) глава "Результативность", в которой приводится информация об экономической, финансовой эффективности Инвестиций, возможности или невозможности достижения конечного результатов.
В случае, если Инвестиции направляются на финансирование национального управляющего холдинга и его дочерних и зависимых акционерных обществ, подтверждение о возможности или невозможности финансирования из альтернативных источников не предоставляется при условии привлечения софинансирования путем рыночного фондирования на сумму не менее суммы бюджетных инвестиций для реализации проектов в приоритетных секторах экономики.

162. Осы Қағидалардың 134-тармағында көрсетілген құрылымға сәйкес келмеуі және (немесе) осы Қағидалардың 135-149-тармақтарында көрсетілген бөлімдердің, тараулардың және параграфтардың болмауы және (немесе) осы Қағидалардың 149, 151, 153 және 154-тармақтарында көрсетілген құжаттардың болмауы анықталған жағдайда, Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған тиісті заңды тұлға 10 (он) жұмыс күні ішінде (жарғылық капиталын ең аз мөлшерде қалыптастыруға Инвестициялар берілген жағдайда 5 (бес) жұмыс күні ішінде) Инвестициялардың экономикалық сараптамасының нәтижелері бойынша қажетті/пысықталған ақпараттарды ұсыну және/немесе жүргізілген сараптамаларда қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптама жүргізу бойынша сұрату (бұдан әрі - Сұрату) дайындайды.
Сұрату жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат ұсынылғанға дейін экономикалық сараптама жүргізу мерзімдері тоқтатыла тұрады.
ББӘ қажетті ақпаратты хат пен сұрау салудың сканерленген көшірмелерін алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Қосымша материалдар ұсынылған кезде олардың толық тізбесі көрсетіледі, оның ішінде Инвестициялар ҚЭН-і осы Қағидалардың 134-тармағында көрсетілген құрылымға сәйкес ұсынылған жағдайда, бұрын ұсынылған Инвестициялар ҚЭН-інің қайтарып алынуы туралы көрсетіледі.
Қосымша материалдарды ұсыну мерзімі өткен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қосымша материалдар белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда, Инвестициялар ҚЭН-і мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға Сұрау салуды қоса бере отырып, Қорытынды жасалмастан хатпен қайтарылады.
163. Қорытынды мынадай элементтердi қамтиды:
1) тақырыбы;
2) "Инвестициялар паспорты" бөлiмi;
3) "Қорытынды" бөлiмi;
4) қойылатын қолдар;
5) күнi;
6) мекенжайы.
7) 1-қосымша "Құжаттар";
8) 2-қосымша "Ретроперспектива";
9) 3-қосымша "Негiздiлiк";
10) 4-қосымша "Нәтижелiлiк".
164. Қорытындының Инвестициялар атауы көрсетiлген тақырыбы, сондай-ақ Қорытындыны дайындаған ұйымның атауы болады.
165. "Инвестициялар паспорты" бөлiмi осы Қағидаға 20-қосымшаға сәйкес нысанда ресiмделедi.
166. "Тұжырымдар" деген бөлiм мынадай құрылымға сәйкес келедi:
1) "Негiзділік" деген тарау, Инвестициялар көлемдерiн, оның ішінде жылдар бойынша растау немесе растамау туралы, сондай-ақ баламалы көздерден қаржыландыру мүмкiндiгi немесе мүмкін еместігі туралы ақпарат келтiрiледі;
2) "Нәтижелілік" деген тарау, онда Инвестициялардың экономикалық, қаржылық тиімділігі, түпкiлiктi нәтижелерге қол жеткізу мүмкiндiгi немесе мүмкін еместігі туралы ақпарат келтіріледі.
Егер Инвестициялар ұлттық басқарушы холдингті және оның еншілес және тәуелді акционерлік қоғамдарын қаржыландыруға бағытталған жағдайда, экономиканың басым секторларында жобаларды іске асыру үшін бюджеттік инвестициялар сомасынан кем емес сомаға нарықтық қорландыру жолымен қоса қаржыландыруды тарту шартымен баламалы көздерден қаржыландыру мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы растау берілмейді.

167. В разделе "Выводы" выражается мнение относительно соответствия мероприятий критериям с указанием подтвержденного объема Инвестиций, в том числе в разрезе по мероприятиям и годам инвестиционного периода, при этом:
1) положительное заключение, если мероприятия соответствуют критериям;
В положительном заключении допускается наличие оговорок с описыванием факторов, оказавших влияние на выражение мнения с оговорками. Оговорки экономического заключения учитываются при реализации Инвестиций в рамках соответствующего плана управления проектом.
2) отрицательное заключение, когда мероприятия не соответствуют одному или двум критериям, либо определены другие виды и способы реализации ГИП;
3) положительное заключение с оговорками, когда мероприятия соответствуют критериям, однако в ходе проведения экономической экспертизы были установлены следующие факты, не ограничиваясь нижеприведенным перечнем:
конечные результаты, в связи с ранее произведенными Инвестициями, не были достигнуты;
возможность непрерывности деятельности Получателя Инвестиций может быть поставлена под сомнение.
Ниже приводятся примеры событий и условий, которые по отдельности или в совокупности могут поставить под сомнение непрерывность деятельности участников.
Финансовые события или условия:
превышение текущих обязательств над текущими активами;
наличие обязательств, срок погашения, которых приближается, при реальном отсутствии перспективы их погашений или продления срока займа;
финансирование долгосрочных активов за счет текущих займов;
наличие значительной суммы требований, с истекшим сроком погашения должниками;
отрицательное сальдо по операционной деятельности, подтвержденные данными, представленной финансовой отчетностью;
отрицательное значение валовой прибыли и (или) наличие убытков, подтвержденные данными, представленной финансовой отчетностью;
значительное снижение стоимости активов, используемых в качестве основы получения поступлений денег;
наличие значительной суммы обязательств, с истекшим сроком исполнения;
неспособность соблюдать условия договоров по поставке продукции;
исключение из объема Инвестиций суммы налога на добавленную стоимость (далее – НДС) по приобретаемым товарам и услугам, в случае, если анализ финансового состояния Получателя Инвестиций показал наличие возможности у Получателя Инвестиций самостоятельно произвести расходы по оплате НДС;
исключение из объема Инвестиций расходов, не являющихся капитализируемыми.
Операционные события или условия:
уход ключевого управленческого персонала без должной замены;
утрата основного рынка, франшизы, лицензий, основных поставщиков или потребителей;
снижение цен на продукцию или повышение цен на продукцию поставщиков.
Прочие события или условия:
невыполнение пруденциальных нормативов;
невыполнение ковенантов, установленных в соответствии с заключенными договорами, в том числе займов;
требования законодательства Республики Казахстан, которые могут оказать негативное влияние на финансово-хозяйственную деятельность участников.
В положительном заключении с оговорками описываются факторы, оказавшие влияние на выражение мнения с оговорками.
Оговорки экономического заключения учитываются при реализации Инвестиций в рамках соответствующего плана управления проектом.

167. "Қорытындылар" деген бөлiмде Инвестициялардың, оның ішінде іс-шаралардың және инвестициялық кезеңнің жылдары бөлінісінде расталған көлемін көрсете отырып, іс-шаралардың өлшемшарттарына сәйкестiгіне қатысты пiкiр айтылады, бұл ретте:
1) оң қорытынды, егер іс-шаралар өлшемшарттарға сәйкес келсе;
Оң қорытындыда ескертпелермен пікір білдіруге әсер еткен факторлар сипатталған ескертпелердің болуына жол беріледі. Экономикалық қорытындының ескертпелері жобаны басқарудың тиісті жоспары шеңберінде Инвестицияларды іске асыру кезінде ескеріледі.
2) іс-шаралар бір немесе екі өлшемшартқа сәйкес келмегенде теріс қорытынды не МИЖ іске асырудың басқа түрлері мен тәсілдері айқындалса;
3) іс-шаралар өлшемшарттарға сәйкес келсе ескертпелері бар оң қорытынды, алайда экономикалық сараптама жүргізу барысында төменде келтірілген тiзбемен шектелмей, мынадай фактілер анықталғанда:
Бұрын жүргізілген Инвестицияларға байланысты түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілмеді;
Инвестициялар Алушы қызметiнiң үздiксiздігі мүмкiндiгiне күмән туындаған кезде.
Төменде қатысушылар қызметiнiң үздiксiздiгiне жеке алғанда немесе жиынтығында күмән тудыруы мүмкiн оқиғалар мен жағдайлар мысалы келтiрiледi.
Қаржылық оқиғалар немесе жағдайлар:
ағымдағы мiндеттемелердiң ағымдағы активтерден артық болуы;
өтеу мерзiмi жақындаған мiндеттемелердiң болуы, оларды өтеудiң немесе қарыз мерзiмiн ұзарту перспективасы нақты болмаған жағдайда;
ағымдағы қарыздардың есебiнен ұзақ мерзiмдi активтердi қаржыландыру;
борышкерлердiң өтеу мерзiмi өткен талаптарының елеулi сомасының болуы;
қаржылық есептiлiкте берілген деректермен расталған операциялық қызмет бойынша терiс сальдо;
қаржылық есептiлiкте берілген деректермен расталған жалпы пайданың терiс мәні және (немесе) шығындардың болуы;
ақша түсімдерін алудың негізі ретінде қолданылатын активтер құнының едәуір төмендеуі;
орындалу мерзімі өткен міндеттердің елеулі сомасының болуы;
өнімдерді жеткізу бойынша шарттардың талаптарын сақтау қабілетсіздігі;
Инвестициялар Алушының қаржылық жағдайының талдауы Инвестициялар Алушыда қосылған құн салығы (бұдан әрі - ҚҚС) бойынша шығыстарды дербес төлеу мүмкіндігі бар екендігін көрсеткен жағдайда, сатып алынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтер бойынша ҚҚС сомасының Инвестициялар көлемінен алып тасталуы;
капиталдандырылатын болып табылмайтын шығыстардың Инвестициялар көлемінен алып тасталуы.
Операциялық оқиғалар немесе шарттар:
лайықты ауысымы жоқ негізгі басқарушылық персоналдың кетуi;
негiзгi нарықты, франшизаны, лицензияларды, негiзгi өнім берушілерді немесе тұтынушыларды жоғалту;
өнім бағаларының төмендеуі немесе өнім берушілердің өніміне бағаның арттуы.
Басқа да оқиғалар немесе шарттар:
пруденциялық нормативтердің орындалмауы;
жасалған шарттарға, оның iшiнде қарыздарға сәйкес белгiленген ковенанттардың орындалмауы;
қатысушылардың қаржы-шаруашылық қызметіне теріс ықпал етуі мүмкін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары.
Ескертпелері бар оң қорытындыда ескертпелері бар пiкiр білдіруге ықпал еткен факторлар сипатталады.
Экономикалық қорытындының ескертпелері тиісті жобаны басқару жоспары шеңберінде Инвестицияларды іске асыру кезінде ескеріледі.

168. Заключение утверждается руководителем организации, подготовившей Заключение, или лицом им на то уполномоченным, и подписывается исполнителями организации, подготовившей Заключение.
Подписи скрепляются печатью организации, подготовившей Заключение.
169. Заключение, датированное не раньше даты, на которую были получены достаточные и надежные доказательства, на основании которых было сформировано мнение о соответствии мероприятий ФЭО Инвестиций критериям.
170. В приложении 1 "Документы" к Заключению указывается название каждого:
1) документа, который представлен в соответствии с требованиями, изложенными в пункте 149 настоящих Правил, а также название каждого дополнительно представленного документа;
2) нормативного правового акта и нормативного акта, содержащего технические и технологические стандарты, которыми исполнитель руководствовался при проведении экспертизы, а также использованные информационные и статистические материалы, обзоры и иные документы.
171. В приложении 2 "Ретроспектива" к Заключению приводится детальное описание информации о ранее выделенных и освоенных средствах, в том числе по текущим программам.
172. В приложении 3 "Обоснованность" к Заключению приводится детальное описание факторов, повлиявших на выражение мнения по критерию обоснованности.
173. В приложении 4 "Результативность" к Заключению приводится детальное описание факторов, повлиявших на выражение мнения по критерию результативности.
174. Структура и содержание Заключения на скорректированное ФЭО Инвестиций должны соответствовать положениям настоящих Правил.
175. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает скорректированное ФЭО Инвестиций.
Экономическое заключение на скорректированное ФЭО Инвестиций готовится на основании экономических экспертиз юридических лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения Заключения.
176. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает предложения АБП об осуществлении Инвестиций и их ФЭО Инвестиций на предмет соответствия стратегическим и (или) разработанных ими документам развития, законодательству Республики Казахстан и готовит по ним экономическое заключение бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам.
Экономическое заключение по Инвестициям готовится на предмет экономической целесообразности осуществления Инвестиций, их влияния на экономику страны и соответствие стратегическим и (или) разработанных ими документам развития.
Экономическое заключение Инвестиций за счет средств республиканского и местных бюджетов готовится на основании экономических экспертиз юридических лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения Заключения.

168. Қорытындыны оны дайындаған ұйымның басшысы немесе оған уәкiлеттi тұлға бекiтедi және оған Қорытындыны дайындаған ұйымның орындаушысы қолы қояды.
Қойылған қолдар Қорытындыны дайындаған ұйымның мөрiмен бекітіледі.
169. Қорытындыға олардың негізінде Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының өлшемшарттарға сәйкестігi жөнінде пiкiр қалыптастырылған, жеткiлiктi және сенiмдi дәлелдер алынған күннен ерте емес күн қойылады.
170. Қорытындыға "Құжаттар" деген 1-қосымшада мыналардың әрқайсысының:
1) осы Қағидалардың 149-тармағында жазылған талаптарға сәйкес ұсынылған құжаттың, сондай-ақ қосымша ұсынылған әр құжаттың атауы;
2) орындаушы сараптама жүргiзу барысында басшылыққа алған техникалық және технологиялық стандарттары бар нормативтiк құқықтық актi мен нормативтiк актiнiң, сондай-ақ пайдаланылған ақпараттық материалдар, шолулар мен басқа да құжаттар атауы көрсетiледi.
171. Қорытындыға "Ретроперспектива" деген 2-қосымшада бұрын бөлінген және игерілген қаражат жөніндегі, оның ішінде ағымдағы бағдарламалар бойынша, ақпараттың егжей-тегжейлі сипаттамасы келтіріледі.
172. Қорытындыға "Негiздiлiк" деген 3-қосымшада негiздiлiк критерийі бойынша пікір білдіруге ықпал еткен факторлардың егжей-тегжейлі сипаттамасы келтіріледі;
173. Қорытындыға "Нәтижелiлiк" деген 4-қосымшада нәтижелілік критерийі бойынша пікір білдіруге ықпал еткен факторлардың егжей-тегжейлі сипаттамасы келтіріледі
174. Түзетiлген Инвестициялар ҚЭН қорытындысының құрылымы және мазмұны осы Қағидалардың ережелерiне сәйкес болуы тиiс.
175. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган түзетілген Инвестициялар ҚЭН-ін қарайды.
Түзетілген Инвестициялар ҚЭН-іне экономикалық қорытынды Қазақстан Республикасының Үкіметі және жергілікті атқарушы органдар Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындайтын заңды тұлғалардың экономикалық сараптамалары негізінде Қорытынды алынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде дайындалады.
176. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ББӘ-нің Инвестицияларды жүзеге асыру туралы ұсыныстарын және олардың Инвестициялар ҚЭН-ін стратегиялық және (немесе) олар әзірлеген даму құжаттарына, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан қарайды және олар бойынша осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экономикалық қорытынды дайындайды.
Инвестициялар бойынша экономикалық қорытынды Инвестицияларды жүзеге асырудың экономикалық орындылығы, олардың ел экономикасына әсері және стратегиялық және (немесе) олар әзірлеген даму құжаттарына сәйкестігі мәніне дайындалады.
Республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен Инвестициялардың экономикалық қорытындысы Қорытынды алынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі және жергілікті атқарушы органдар Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындайтын заңды тұлғалардың экономикалық сараптамалары негізінде дайындалады.

177. Определение Инвестиций для включения в проект соответствующего бюджета и вынесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и местными уполномоченными органами по государственному планированию на основании портфеля ГИП.
178. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает предложения АБП об осуществлении Инвестиций и их ФЭО на предмет их обеспеченности финансовыми средствами, на наличие подтверждающих документов и вносят заключение по ним на рассмотрение бюджетной комиссии с учетом положительного экономического заключения на инвестиционное предложение ГИП, экономического заключения по Инвестициям в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию по бюджетным запросам к бюджетным программам, направленным на предоставление целевых трансфертов на развитие и бюджетных кредитов местным исполнительным органам, формируются с учетом заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике.
179. На основании положительного экономического заключения по Инвестициям и положительного решения соответствующей бюджетной комиссии Инвестиции включаются в проект соответствующего бюджета.
Расходы на реализацию Инвестиций включаются в проект бюджета в соответствии со сроками реализации бюджетных инвестиций, определенных в ФЭО.
По результатам комплексной вневедомственной экспертизы на ТЭО или ПСД, по бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме государственного предприятия в проект соответствующего бюджета включаются общая стоимость реализации проектов.
180. ФЭО Инвестиций или скорректированное ФЭО Инвестиций, получившее положительное экономическое заключение и положительное решение соответствующей бюджетной комиссии, подлежит утверждению АБП, за исключением Инвестиций национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП, по которым ФЭО Инвестиций утверждается данными национальными холдингами и национальным управляющим холдингом.
181. Экономическое заключение на ФЭО Инвестиций, в том числе на скорректированное, по которой в течение трех лет после утверждения ФЭО не начата реализация проекта, считается устаревшей.

177. Тиісті бюджеттің жобасына енгізу үшін Инвестицияларды айқындауды және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығаруды МИЖ портфелінің негізінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жүзеге асырады.
178.  Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ББӘ-нің Инвестицияларды жүзеге асыру туралы ұсыныстарын және олардың ҚЭН-ін қаржы қаражатымен қамтамасыз етілу, растайтын құжаттарының болуы тұрғысынан қарайды және олар бойынша қорытындыны МИЖ-дің инвестициялық ұсынысына оң экономикалық қорытындыны, Инвестициялар бойынша экономикалық қорытындыны ескере отырып, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Жергілікті атқарушы органдарға нысаналы даму трансферттері мен бюджеттік кредиттер беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаларға берілетін бюджеттік сұрау салулар бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілеттік органның қорытындылары мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы есепке алынып қалыптастырылады.
179. Инвестициялар бойынша оң экономикалық қорытынды мен тиiстi бюджет комиссиясының оң шешiмi негiзiнде Инвестициялар тиiстi бюджет жобасына қосылады.
Инвестицияларды іске асыруға арналған шығыстар ҚЭН-де айқындалған бюджеттік инвестицияларды іске асыру мерзімдеріне сәйкес бюджет жобасына қосылады.
Мемлекеттік кәсіпорын нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылуы жоспарланатын бюджеттік инвестициялар бойынша ТЭН немесе ЖСҚ-ға ведомстводан тыс кешенді сараптаманың нәтижелері бойынша тиісті бюджет жобасына жобаларды іске асырудың жалпы құны қосылады.
180. Инвестициялар ҚЭН-ін осы ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтер бекітетін бір ББӘ құзыретіне жатқызуға болмайтын жобаларды экономиканың түрлі салаларында іске асырылуын көздейтін ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтердің Инвестицияларын қоспағанда, оң экономикалық қорытынды және тиiстi бюджет комиссиясының оң шешiмiн алған Инвестициялар ҚЭН-і немесе түзетілген Инвеcтициялар ҚЭН-і ББӘ бекітуіне жатады.
181. ҚЭН бекітілгеннен кейін үш жыл ішінде жоба іске асырылуы басталмаған Инвестициялардың ҚЭН, оның ішінде түзетілген, бойынша экономикалық қорытынды ескірген болып есептеледі.

Параграф 12. Требования к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз технико-экономического обоснования инвестиционного проекта для предоставления государственных гарантий
182. ТЭО инвестиционного проекта, предлагаемого к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственную гарантию Республики Казахстан, представляется в уполномоченный орган по государственному планированию Республики Казахстан на бумажном и электронном носителе с приложением:
1) положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы, осуществляемой юридическим лицом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 39-1) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", (далее – Юридическое лицо), в случае если по проекту предполагается проведение строительных (строительно-монтажных) работ, за исключением инвестиционных проектов по комплексу работ по предупреждению и устранению дефектов, а также восстановлению и улучшению транспортно-эксплуатационных качеств автомобильной дороги (далее – Инвестиционный проект по восстановлению автомобильной дороги), а также развитию и модернизации магистральной железнодорожной сети (далее – инвестиционный проект по развитию МЖС);
2) заключения экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли, которое содержит положительные результаты оценки следующей информации:
проблемы текущего состояния отрасли, которые влияют на ее дальнейшее развитие, и соответствие целей проекта, решений по существующим проблемам в отрасли;
целесообразность и возможности реализации проекта по схеме, указанной в ТЭО инвестиционного проекта;
соответствие проекта документам Системы государственного планирования;
альтернативные варианты реализации проекта;
предлагаемые источники возмещения затрат при реализации проекта;
3) финансовой отчетности заемщика (отдельная и консолидированная) с печатью и за подписью первого руководителя и главного бухгалтера за последние три года (для лиц, период деятельности которых менее вышеуказанного срока, финансовая отчетность предоставляется за период осуществления деятельности.), предшествующие внесению ТЭО инвестиционного проекта в центральный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности. Для заемщиков, аудит финансовой отчетности которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности является обязательным, представляются аудированная финансовая отчетность и аудиторские отчеты, составленные за последние три года (для лиц, период деятельности которых менее вышеуказанного срока, финансовая отчетность предоставляется за период осуществления деятельности.);

12-параграф. Мемлекеттік кепілдіктер беру үшін инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қойылатын талаптар
182. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен берілетін мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобаның ТЭН-і Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына қағаз және электрондық жеткізгіште:
1) егер жоба бойынша құрылыс (құрылыс-монтаж) жұмыстары автомобиль жолының ақауларының алдын алу және оларды жою, сондай-ақ көліктік-пайдалану сапасын қалпына келтіру және жақсарту (бұдан әрі - автомобиль жолын қалпына келтіру жөніндегі инвестициялық жоба), сондай-ақ магистральдық темір жол желісін дамыту және жаңғырту (бұдан әрі - МТЖ дамыту жөніндегі инвестициялық жоба) жөніндегі жұмыстар кешені жөніндегі инвестициялық жобаларды қоспағанда, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 39-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген заңды тұлға (бұдан әрі - Заңды тұлға) жүзеге асыратын ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы;
2) мынадай ақпаратты бағалаудың оң нәтижелерін қамтитын тиісті саланың уәкілетті органы сараптамасының қорытындысы:
саланың одан әрі дамуына әсер ететін ағымдағы жай-күйінің проблемалары және жоба мақсаттарының, саладағы бар проблемалар бойынша шешімдердің сәйкестігі;
инвестициялық жобаның ТЭН-інде көрсетілген схема бойынша жобаны іске асырудың орындылығы мен мүмкіндіктері;
жобаның Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарына сәйкестігі;
3) инвестициялық жобаның ТЭН-ін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізу алдындағы соңғы үш жылдағы (қызмет кезеңі жоғарыда көрсетілген мерзімнен аз тұлғалар үшін қаржылық есептілік қызметті жүзеге асыру кезеңі үшін ұсынылады) бірінші басшының және бас бухгалтердің мөрімен және қолымен қарыз алушының (жеке және шоғырландырылған) қаржылық есептілігін, сондай-ақ қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаларын қоса беріледі. Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес қаржылық есептілік аудиті міндетті болып табылатын қарыз алушылар үшін соңғы үш жылда жасалған аудиттелген қаржылық есептілік пен аудиторлық есептер ұсынылады (қызметінің кезеңі жоғарыда көрсетілген мерзімнен аз тұлғалар үшін қаржылық есептілік қызметті жүзеге асыру кезеңінде беріледі);

4) документы, подтверждающие затраты на реализацию инвестиционного проекта с указанием стоимости и количества, приобретаемых материалов и основных средств, работ, с приложением документально-технического подтверждения необходимости проведения таких работ (при предоставлении инвестиционного проекта по восстановлению автомобильной дороги или инвестиционного проекта по развитию МЖС).
ТЭО инвестиционного проекта по восстановлению автомобильной дороги или инвестиционного проекта по развитию МЖС, предлагаемого к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственную гарантию Республики Казахстан, подписывается первым руководителем отраслевого государственного органа, либо лицом его замещающим и первым руководителем заемщика.
183. Привлечение нового негосударственного займа под государственную гарантию для реализации проекта, в том числе для погашения ранее привлеченного негосударственного займа, по которому предоставлялась государственная гарантия, не является основанием для корректировки ТЭО и разработки нового ТЭО инвестиционного проекта.
По инвестиционным проектам, по которым ранее предоставлялась государственная гарантия, выдается заключение центрального уполномоченного органа по государственному планированию на основании ТЭО инвестиционного проекта, в соответствии с которым привлекался негосударственный займ под государственную гарантию, а также выдавались соответствующие заключения.
При этом, заемщик в течение 1 (одного) месяца после привлечения негосударственного займа под государственную гарантию на внутреннем рынке осуществляет погашение ранее привлеченного займа под государственную гарантию в полном объеме.
Основанием для включения в перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии соответствующего года, утверждаемых согласно статье 141 Кодекса, является заключение центрального уполномоченного органа по государственному планированию.
184. АБП формируют и представляют в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию инвестиционные предложения ГИП.
Параграф 13. Требования к разработке или корректировке ТЭО инвестиционного проекта, предлагаемого к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственную гарантию Республики Казахстан
185. Целью разработки ТЭО инвестиционного проекта является выработка оптимальных проектных решений, в том числе наиболее оптимальной структуры и масштаба проекта, предложений по наиболее целесообразным маркетинговым, технико-технологическим, финансовым, институциональным, экономическим и другим решениям, предполагаемых в рамках реализации проекта.

4) осындай жұмыстарды (автомобиль жолын қалпына келтіру жөніндегі инвестициялық жобаны немесе МТЖ-ны дамыту жөніндегі инвестициялық жобаны ұсынған кезде) жүргізу қажеттілігін құжаттамалық-техникалық растауды қоса бере отырып, сатып алынатын материалдар мен негізгі құралдардың, жұмыстардың құны мен санын көрсете отырып, инвестициялық жобаны іске асыруға арналған шығындарды растайтын құжаттар.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын автомобиль жолын қалпына келтіру жөніндегі инвестициялық жобаның немесе МТЖ дамыту жөніндегі инвестициялық жобаның ТЭН-іне салалық мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға және қарыз алушының бірінші басшысы қол қояды.
183. Жобаны іске асыру үшін, оның ішінде мемлекеттік кепілдік берілген бұрын тартылған мемлекеттік емес қарызды өтеу үшін мемлекеттік кепілдікпен жаңа мемлекеттік емес қарызды тарту ТЭН-ді түзету және инвестициялық жобаның жаңа ТЭН-ін әзірлеу үшін негіз болып табылмайды.
Бұрын мемлекеттік кепілдік берілген инвестициялық жобалар бойынша оған сәйкес мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарыз тартылған, сондай-ақ тиісті қорытындылар берілген инвестициялық жобаның ТЭН-і негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы беріледі.
Бұл ретте қарыз алушы ішкі нарықта мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарызды тартқаннан кейін бір ай ішінде мемлекеттік кепілдікпен бұрын тартылған қарызды толық көлемде өтеуді жүзеге асырады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы Кодекстің 141-бабына сәйкес бекітілетін тиісті жылдың мемлекеттік кепілдігімен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың тізбесіне енгізу үшін негіз болып табылады.
184. ББӘ МИЖ инвестициялық ұсыныстарын қалыптастырады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
13-тармақ. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобаның ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге қойылатын талаптар
185. Инвестициялық жобаның ТЭН-ін әзірлеудің мақсаты оңтайлы жобалық шешімдерді, оның ішінде жобаның неғұрлым оңтайлы құрылымы мен ауқымын, жобаны іске асыру шеңберінде болжанатын неғұрлым орынды маркетингтік, техникалық-технологиялық, қаржылық, институционалдық, экономикалық және басқа да шешімдер бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.

186. ТЭО инвестиционного проекта направляется на доработку в случае его несоответствия настоящим Требованиям.
187. ТЭО инвестиционных проектов соответствует следующей структуре:
паспорт проекта;
введение;
институциональный раздел;
маркетинговый раздел;
технико-технологический раздел;
финансовый раздел;
социально-экономический раздел;
оценка и распределение рисков;
выводы по проекту;
приложения (в случае необходимости).
По ТЭО инвестиционного проекта по восстановлению автомобильной дороги или инвестиционного проекта по развитию МЖС разработка маркетингового раздела не требуется;
188. В зависимости от специфики проекта включаются дополнительные разделы, позволяющие детально раскрыть и обосновать принятые в рамках ТЭО инвестиционного проекта решения.
189. В паспорте проекта раскрывается краткая информация о проекте.
Паспорт проекта содержит следующую информацию:
наименование заемщика (заявителя инвестиционного проекта) – заказчика ТЭО инвестиционного проекта;
наименование разработчика ТЭО инвестиционного проекта;
наименование проекта;
место реализации проекта;
цель и задачи проекта, в том числе в количественном выражении;
масштаб проекта;
мощность проекта;
период реализации проекта;
период строительства объекта или период реализации инвестиционного проекта по восстановлению автомобильной дороги или инвестиционного проекта по развитию МЖС;
период эксплуатации объекта;
планируемая общая стоимость проекта в национальной валюте и иностранной валюте, принятой для расчетов в рамках ТЭО инвестиционного проекта, в том числе:
инвестиционные издержки;
эксплуатационные издержки;
прочие издержки;
предполагаемые источники финансирования проекта;
основные выгодополучатели от реализации проекта.
190. В разделе "Введение" описывается проблема в отрасли (регионе), которую планируется решить посредством реализации проекта, а также указываются альтернативные варианты решения данной проблемы, в том числе по технологическим, институциональным, финансовым решениям.
191. В институциональном разделе описывается предлагаемая оптимальная схема управления проектом на протяжении его жизненного цикла, участники проекта и их функции, порядок их взаимодействия.
Также в данном разделе проводится сравнительный анализ альтернативных вариантов реализации проекта по институциональным решениям.
192. Маркетинговый раздел содержит анализ существующей и прогнозируемой (на период реализации проекта) конъюнктуры спроса на образующуюся в результате реализации проекта продукцию (товары/услуги) и предложения потребляемых факторов производства.
Раздел включает:
анализ и обоснование количественных параметров спроса, его тенденций или оценку необходимости в продукции (товаров/услуг), планируемой к производству в рамках проекта;
анализ объемов, видов и цен на продукцию (товары/услуги), которая производится с учетом текущей ситуации в отрасли (регионе) по категориям потребителей;
анализ объемов, видов и цен на продукцию (товары/услуги), которая будет производиться в результате реализации проекта по категориям потребителей;
анализ рынков сырья, материалов, оборудования, необходимых для реализации проекта, в том числе сравнительный анализ по производителям и поставщикам, ценам, качеству и условиям поставки продукции;
анализ обеспеченности проекта специалистами соответствующей квалификации как в инвестиционный, так и в постинвестиционный период, а также, в случае необходимости, обоснование привлечения иностранных специалистов.
В каждом из подразделов указываются используемые источники информации и методики проведения маркетинговых исследований с приложением отчета по проведенному маркетинговому исследованию.

186. Инвестициялық жобаның ТЭН-і осы Талаптарға сәйкес келмеген жағдайда пысықтауға жіберіледі.
187. Инвестициялық жобалардың ТЭН-і мынадай құрылымға сәйкес келеді:
жобаның паспорты;
кіріспе;
институционалдық бөлім;
маркетингілік бөлім;
техникалық-технологиялық бөлім;
қаржылық бөлім;
әлеуметтік-экономикалық бөлім;
тәуекелдерді бағалау және бөлу;
жоба бойынша қорытындылар;
қосымшалар (қажет болған жағдайда).
Автомобиль жолын қалпына келтіру жөніндегі инвестициялық жобаның немесе МТЖ дамыту жөніндегі инвестициялық жобаның ТЭН-і бойынша маркетингтік бөлім әзірлеу талап етілмейді;
188. Жобаның ерекшелігіне қарай инвестициялық жобаның ТЭН шеңберінде қабылданған шешімдерді егжей-тегжейлі ашуға және негіздеуге мүмкіндік беретін қосымша бөлімдер енгізіледі.
189. Жобаның паспортында жоба туралы қысқаша ақпарат ашылады. Жобаның паспорты мынадай ақпаратты қамтиды:
қарыз алушының (инвестициялық жобаның өтінім берушісінің) – инвестициялық жобаның ТЭН-іне тапсырыс берушінің атауы;
инвестициялық жобаның ТЭН-ін әзірлеушінің атауы;
жобаның атауы;
жобаны іске асыру орны;
жобаның мақсаты мен міндеттері, оның ішінде сандық мәнде;
жобаның ауқымы;
жобаның қуаты;
жобаны іске асыру кезеңі;
объектіні салу кезеңі немесе автомобиль жолын қалпына келтіру жөніндегі инвестициялық жобаны немесе МТЖ дамыту жөніндегі инвестициялық жобаны іске асыру кезеңі;
объектіні пайдалану кезеңі;
инвестициялық жобаның ТЭН шеңберінде есеп айырысу үшін қабылданған ұлттық валютадағы және шетел валютасындағы жобаның жоспарланған жалпы құны, оның ішінде:
инвестициялық шығасылар;
пайдалану шығындары;
өзге де шығасылар;
жобаны қаржыландырудың болжамды көздері;
жобаны іске асырудан негізгі пайда алушылар.
190. "Кіріспе" бөлімінде жобаны іске асыру арқылы шешу жоспарланып отырған саладағы (аймақ) проблема сипатталады, сондай-ақ осы проблеманы шешудің, оның ішінде технологиялық, институционалдық, қаржылық шешімдер бойынша баламалы нұсқалары көрсетіледі.
191. Институционалдық бөлімде жобаны оның өмірлік циклі бойы басқарудың ұсынылатын оңтайлы схемасы, жобаға қатысушылар және олардың функциялары, олардың өзара іс-қимыл тәртібі сипатталады.
Сондай ақ осы бөлімде институционалдық шешімдер бойынша жобаны іске асырудың баламалы нұсқаларына салыстырмалы талдау жүргізіледі.
192. Маркетинг бөлімінде жобаны іске асыру нәтижесінде пайда болатын өнімге (тауарларға/көрсетілетін қызметтерге) сұраныстың қолданыстағы және болжанатын (жобаны іске асыру кезеңіне) конъюнктурасын және тұтынылатын өндіріс факторларының ұсынысын талдау қамтылады.
Бөлім мыналарды қамтиды:
сұраныстың сандық параметрлерін, оның үдерістерін талдау және негіздеу немесе жоба шеңберінде өндіруге жоспарланған өнімге (тауарларға/ көрсетілетін қызметтерге) қажеттілікті бағалау;
тұтынушылардың санаттары бойынша саладағы (өңірдегі) ағымдағы жағдайды ескере отырып жүргізілетін өнімнің (тауарлардың/көрсетілетін қызметтердің) көлемдерін, түрлері мен бағаларын талдау;
тұтынушылардың санаттары бойынша жобаны іске асыру нәтижесінде жүргізілетін өнімнің (тауарлардың/көрсетілетін қызметтердің) көлемдерін, түрлері мен бағаларын талдау;
жобаны іске асыру үшін қажетті шикізат, материалдар, жабдықтар нарықтарын талдау, оның ішінде өндірушілер мен жеткізушілер, бағалар, сапа және өнімді жеткізу шарттары бойынша салыстырмалы талдау;
инвестициялық кезеңде де, инвестициядан кейінгі кезеңде де тиісті біліктілігі бар мамандардың жобаны қамтамасыз етуін талдау, сондай-ақ қажет болған жағдайда шетелдік мамандарды тартудың негіздемесі.
Әрбір кіші бөлімде маркетингтік зерттеулер бойынша есепті қоса бере отырып, пайдаланылатын ақпарат көздері мен маркетингтік зерттеулер жүргізу әдістемелері көрсетіледі.

193. Технико-технологический раздел содержит принятые в рамках ТЭО инвестиционного проекта технико-технологические решения реализации проекта, определяющих параметры и компоненты проекта.
Раздел включает:
описание и сравнительный анализ технико-технологических решений с обоснованием выбранного оптимального варианта реализации проекта;
обоснование месторасположения реализации проекта относительно источников и месторасположения потенциальных поставщиков сырья, материалов, оборудования потребителей продукции (товара/услуги) и близости к транспортным магистралям с учетом географических особенностей региона;
расчетное обоснование мощности проекта с учетом принятых технико-технологических решений;
оценку влияния проекта на инфраструктуру региона, где предполагается реализация проекта;
обоснование выбранного проектного оборудования, в том числе технологическая совместимость с уже используемым оборудованием (если такое предполагается в рамках реализации проекта), оптимальное соотношение "цена-качество", альтернативные варианты по выбору оборудования, применение инновационного оборудования, использование ноу-хау, использование проектом стандартов качества, нормативные документы, устанавливающие технические и технологические требования к проекту;
нормы охраны труда и техники безопасности;
обеспеченность реализации проекта инженерными сооружениями, с учетом имеющихся в наличии транспортных подъездов и средств, энерго-, тепло-, водоснабжения и канализации, а также обеспеченность складскими помещениями;
график реализации проекта, который отражает период создания/реконструкции объекта, и его эксплуатации по годам реализации и по технологическим этапам, с графическим отображением последовательности и продолжительности мероприятий по проекту во времени (план-график).
При выборе технико-технологических решений по проекту, в первую очередь, выбираются те решения, которые имеют наименьшее экологическое негативное воздействие или не имеют негативного экологического воздействия, а также оказывают больший социально-экономический эффект от реализации проекта.
194. Технико-технологический раздел в рамках ТЭО инвестиционного проекта по восстановлению автомобильной дороги или инвестиционного проекта по развитию МЖС включает:
описание технико-технологических решений с обоснованием выбранного оптимального варианта реализации проекта;
описание проекта, описание мощности проекта с учетом принятых технико-технологических решений;
оценку влияния проекта на инфраструктуру региона, где предполагается реализация проекта;
график реализации проекта.
При выборе технико-технологических решений по проекту, в первую очередь, выбираются те решения, которые имеют наименьшее экологическое негативное воздействие или не имеют негативного экологического воздействия, а также оказывают больший социально-экономический эффект от реализации проекта.

193. Техникалық-технологиялық бөлім инвестициялық жобаның ТЭН шеңберінде қабылданған жобаның параметрлері мен компоненттерін айқындайтын жобаны іске асырудың техникалық-технологиялық шешімдерін қамтиды.
Бөлім мыналарды қамтиды:
жобаны іске асырудың таңдалған оңтайлы нұсқасын негіздей отырып, техникалық-технологиялық шешімдердің сипаттамасы және салыстырмалы талдауы;
өңірдің географиялық ерекшеліктерін ескере отырып, шикізатты, материалдарды, өнімді (тауарды/көрсетілетін қызметті) тұтынушылардың жабдықтарын әлеуетті жеткізушілердің көздері мен орналасқан жеріне және көлік магистральдарына жақындығына қатысты жобаны іске асыру орнын негіздеу;
қабылданған техникалық-технологиялық шешімдерді ескере отырып, жоба қуатының есептік негіздемесі;
жобаны іске асыру болжанатын өңірдің инфрақұрылымына жобаның әсерін бағалау;
таңдалған жобалық жабдықтың негіздемесі, оның ішінде бұрыннан қолданылып жүрген жабдықпен технологиялық үйлесімділік (егер бұл жобаны іске асыру шеңберінде болжанса), "баға-сапа" оңтайлы арақатынасы, жабдықты таңдау бойынша баламалы нұсқалар, инновациялық жабдықты қолдану, ноу-хау пайдалану, жобаның сапа стандарттарын пайдалануы, жобаға техникалық және технологиялық талаптарды белгілейтін нормативтік құжаттар;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы нормалары;
қолда бар көлік кіреберістері мен құралдарын, энергиямен, жылумен, сумен жабдықтау мен кәрізді ескере отырып, жобаны инженерлік құрылыстармен іске асыруды қамтамасыз ету, сондай-ақ қойма үй-жайларымен қамтамасыз ету;
объектіні құру/реконструкциялау кезеңін және оны іске асыру жылдары мен технологиялық кезеңдер бойынша пайдалану кезеңін көрсететін жобаны іске асыру кестесі, жоба бойынша уақыт бойынша іс-шаралардың реттілігі мен ұзақтығын графикалық түрде көрсете отырып (жоспар-кесте).
Жоба бойынша техникалық-технологиялық шешімдерді таңдау кезінде, ең алдымен, ең аз экологиялық теріс әсері бар немесе теріс экологиялық әсері жоқ, сондай-ақ жобаны іске асырудан үлкен әлеуметтік-экономикалық әсері бар шешімдер таңдалады.
194. Автомобиль жолын қалпына келтіру жөніндегі инвестициялық жобаның немесе МТЖ дамыту жөніндегі инвестициялық жобаның ТЭН шеңберіндегі техникалық-технологиялық бөлім мыналарды қамтиды:
жобаны іске асырудың таңдалған оңтайлы нұсқасын негіздей отырып, техникалық-технологиялық шешімдердің сипаттамасы;
жобаның сипаттамасы, қабылданған техникалық-технологиялық шешімдерді ескере отырып, жобаның қуатын сипаттау;
жобаны іске асыру болжанатын өңірдің инфрақұрылымына жобаның әсерін бағалау;
жобаны іске асыру кестесі.
Жоба бойынша техникалық-технологиялық шешімдерді таңдау кезінде, ең алдымен, ең аз экологиялық теріс әсері бар немесе теріс экологиялық әсері жоқ, сондай-ақ жобаны іске асырудан үлкен әлеуметтік-экономикалық әсері болатын шешімдер таңдалады.

195. В финансовом разделе в соответствии с Перечнем коэффициентов, представляемых в расчетах к обоснованию предоставления государственной гарантии согласно приложению 29 к настоящим Правилам, приводится анализ финансовых выгод и затрат, с учетом альтернативных схем и источников финансирования проекта, влияния инфляции на реализуемость проекта, оценка финансовой эффективности проекта, раскрываются принятые в рамках ТЭО инвестиционного проекта финансовые решения.
Данный раздел включает:
расчет общих инвестиционных издержек;
расчет эксплуатационных издержек (производственных издержек, текущих расходов на содержание);
расчет себестоимости продукции (товаров/услуг), отпускных цен на товары (тарифы на услуги);
расчет доходов от продаж;
расчет потока денежных средств;
расчет нераспределенной и чистой прибыли;
учет инфляции, курса валют, определение нормы дисконта и поправок на риск;
анализ наименьших затрат;
анализ наибольшей прибыли;
анализ проекта с помощью методов дисконтирования, в том числе расчет чистой приведенной стоимости (Net Present Value – NPV), внутренней нормы доходности (Internal Rate of Return, IRR), отношения дисконтируемых выгод и затрат, дисконтированного срока окупаемости;
определение приемлемых параметров привлечения заемных средств для финансирования проекта;
источники финансирования эксплуатационных расходов, с определением, кем и когда такие расходы будут финансироваться;
анализ заемщика согласно приложению 30 к настоящим Правилам;
анализ чувствительности проекта и расчет границ безубыточности.
196. Финансовый раздел ТЭО инвестиционного проекта при импорте товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, предназначенных для нужд обороны, обеспечения безопасности и правопорядка содержит:
описание стоимости закупаемых товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения;
описание общих инвестиционных затрат;
описание условий привлечения займа.
Данный раздел подтверждается заключениями отраслевой экспертизы центрального и специального государственных органов.
197. Финансовый раздел ТЭО инвестиционного проекта по восстановлению автомобильной дороги или инвестиционного проекта по развитию МЖС содержит:
анализ финансового состояния заемщика, в том числе горизонтальный и вертикальный анализ финансовой отчетности заемщика;
определение приемлемых параметров привлечения заемных средств для финансирования проекта;
источники финансирования эксплуатационных расходов, с определением, кем и когда такие расходы будут финансироваться.

195. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кепілдік беру негіздемесіне есептеулерде ұсынылатын коэффициенттер тізбесіне сәйкес қаржы бөлімінде жобаны қаржыландырудың баламалы схемалары мен көздерін, жобаның іске асырылуына инфляция әсерін, жобаның қаржылық тиімділігін бағалауды ескере отырып, қаржылық пайдалар мен шығындарға талдау келтіріледі, инвестициялық жобаның ТЭН шеңберінде қабылданған қаржылық шешімдер айқындалады.
Бұл бөлімге мыналар кіреді:
жалпы инвестициялық шығындарды есептеу;
пайдалану шығындарын есептеу (өндірістік шығындар, ағымдағы ұстау шығындары);
өнімнің (тауарлардың/көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құнын, тауарларға сату бағаларын (көрсетілетін қызметтерге тарифтер) есептеу;
сатудан түскен кірісті есептеу;
ақша қаражаттары ағынын есептеу;
бөлінбеген және таза пайданы есептеу;
инфляцияны, валюта бағамын есепке алу, дисконт нормасын және тәуекелге түзетулерді айқындау;
ең аз шығындарды талдау;
ең үлкен пайданы талдау;
дисконттау әдістері арқылы жобаны талдау, оның ішінде таза ағымдағы құнын (Net Present Value – NPV), кірістіліктің ішкі нормасын (Internal Rate of Return, IRR), дисконтталатын пайда мен шығындар қатынасын, дисконтталған өтелу мерзімін есептеу;
жобаны қаржыландыру үшін қарыз қаражатын тартудың қолайлы параметрлерін анықтау;
пайдалану шығындарын қаржыландыру көздері, мұндай шығындарды кім және қашан қаржыландыратынын анықтай отырып;
осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес қарыз алушының талдау;
жобаның сезімталдығын талдау және шығынсыздық шекараларын есептеу.
196. Әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданылатын) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен қорғаныс, қауіпсіздікті және құқық тәртібін қамтамасыз ету мұқтаждарына арналған әскери мақсаттағы қызметтердің импорты кезінде инвестициялық жобаның ТЭН-нің қаржылық бөлімі мыналарды қамтиды:
сатып алынатын әскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер), қосарланған мақсаттағы (қолданылатын) тауарлар (өнімдер), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтер құнының сипаттамасы;
жалпы инвестициялық шығындардың сипаттамасы;
қарыз тарту шарттарының сипаттамасы.
Бұл бөлім орталық және арнаулы мемлекеттік органдардың салалық сараптамасының қорытындыларымен расталады.
197. Инвестициялық жобаның ТЭН-інің қаржылық бөлімі МТЖ дамыту жөніндегі автомобиль жолын немесе инвестициялық жобаны қалпына келтіру бойынша мыналарды қамтиды:
қарыз алушының қаржылық жай-күйін талдау, оның ішінде қарыз алушының қаржылық есептілігін деңгейлес және сатылас талдау;
жобаны қаржыландыру үшін қарыз қаражатын тартудың қолайлы параметрлерін айқындау;
мұндай шығыстарды кім және қашан қаржыландыратынын айқындай отырып, пайдалану шығыстарын қаржыландыру көздері.

198. Социально-экономический раздел отражает социально-экономические аспекты проекта и выгоды от реализации проекта.
Данный раздел включает:
1) анализ существующей социально-экономической ситуации в отрасли (регионе) и Республике Казахстан и перспективы ее развития без учета проекта, в том числе:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости, смертности, рождаемости и тому подобное);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
2) анализ перспектив развития социально-экономической ситуации в отрасли (регионе) и в Республике Казахстан в случае реализации проекта, в том числе:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости, смертности, рождаемости и тому подобное);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
анализ выгод и затрат по проекту, который включает в себя анализ результатов, следствий и влияния, приращенные выгоды и затраты, дополнительные выгоды потребителя, необратимые издержки, внешние эффекты, международные эффекты, косвенные выгоды от реализации проекта;
расчет прямого, косвенного и совокупного макроэкономического эффекта в текущих ценах и в сопоставимых ценах предыдущего года;
планируемые налоговые поступления в государственный бюджет при эксплуатации объекта;
расчет показателей чистых общественных выгод, экономического чистого приведенного дохода (Economic net present value – ENPV), экономической внутренней нормы доходности (Economic Internal Rate of Return – EIRR);
анализ влияния реализации проекта на развитие смежных отраслей (соседних регионов);
анализ влияния проекта на рост экспортного потенциала Республики Казахстан и импортозамещения, развитие инноваций.
199. Социально-экономический раздел ТЭО инвестиционного проекта по восстановлению автомобильной дороги или инвестиционного проекта по развитию МЖС включает анализ перспектив развития социально-экономической ситуации в отрасли (регионе) и в Республике Казахстан в случае реализации проекта, в том числе:
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
анализ выгод и затрат по проекту, который включает в себя анализ результатов, следствий и влияния, приращенные выгоды и затраты, дополнительные выгоды потребителя, необратимые издержки, внешние эффекты, международные эффекты, косвенные выгоды от реализации проекта;
планируемые налоговые поступления в государственный бюджет при эксплуатации объекта;
анализ влияния реализации проекта на развитие смежных отраслей (соседних регионов) - мультипликативного эффекта.

198. Әлеуметтік-экономикалық бөлім жобаның әлеуметтік-экономикалық аспектілерін және жобаны іске асырудан түсетін пайданы көрсетеді.
Бұл бөлім мыналарды қамтиды:
1) саладағы (өңірдегі) және Қазақстан Республикасындағы қазіргі әлеуметтік-экономикалық ахуалды және жобаны ескермей, оның даму перспективаларын талдау, оның ішінде:
негізгі әлеуметтік көрсеткіштер (халық табысының деңгейі, жұмыссыздық, жұмыспен қамту, өлім-жітім, туу деңгейі және т.б.);
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштер (өнім (тауар/қызмет) өндірісінің көлемі, жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесі, салаға (өңірге) инвестициялар көлемі және олардың жоспарланған кезеңдегі үрдістері);
2) жоба іске асырылған жағдайда саладағы (өңірдегі) және Қазақстан Республикасындағы әлеуметтік-экономикалық ахуалды дамыту перспективаларын талдау, оның ішінде:
негізгі әлеуметтік көрсеткіштер (халық табысының деңгейі, жұмыссыздық, жұмыспен қамту, өлім-жітім, туу деңгейі және т.б.);
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштер (өнім (тауар/қызмет) өндірісінің көлемі, жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесі, салаға (өңірге) инвестициялар көлемі және олардың жоспарланған кезеңдегі үрдістері);
нәтижелерді, салдарлар мен әсерлерді, өсірілген пайдалар мен шығындарды, тұтынушының қосымша пайдаларын, қайтарымсыз шығындарды, сыртқы әсерлерді, халықаралық әсерлерді, жобаны іске асырудан жанама пайдаларды қамтитын жоба бойынша пайдалар мен шығындарды талдау;
тікелей, жанама және жиынтық макроэкономикалық әсерді ағымдағы бағаларда және өткен жылдың салыстырмалы бағаларында есептеу;
объектіні пайдалану кезінде мемлекеттік бюджетке жоспарланатын салық түсімдері;
таза қоғамдық пайданың, келтірілген экономикалық таза табыстың (Economic net present value - ENPV), кірістіліктің экономикалық ішкі нормасының (Economic Internal Rate of Return - EIRR) көрсеткіштерін есептеу;
жобаны іске асырудың аралас салаларды (көршілес өңірлерді) дамытуға әсерін талдау);
жобаның Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импортты алмастыруға, инновацияларды дамытуға әсерін талдау.
199. Автомобиль жолын қалпына келтіру жөніндегі инвестициялық жобаның немесе МТЖ дамыту жөніндегі инвестициялық жобаның ТЭН-інің әлеуметтік-экономикалық бөлімі жоба іске асырылған жағдайда саладағы (өңірдегі) және Қазақстан Республикасындағы әлеуметтік-экономикалық ахуалды дамыту перспективаларын талдауды қамтиды, оның ішінде:
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштер (өнім (тауар/қызмет) өндірісінің көлемі, жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесі, салаға (өңірге) инвестициялар көлемі және олардың жоспарланған кезеңдегі үрдістері);
нәтижелерді, салдарлар мен әсерлерді, өсірілген пайдалар мен шығындарды, тұтынушының қосымша пайдаларын, қайтарымсыз шығындарды, сыртқы әсерлерді, халықаралық әсерлерді, жобаны іске асырудан жанама пайдаларды қамтитын жоба бойынша пайдалар мен шығындарды талдау;
объектіні пайдалану кезінде мемлекеттік бюджетке жоспарланатын салық түсімдері;
жобаны іске асырудың аралас салаларды (көршілес өңірлерді) - мультипликативтік әсерді дамытуға әсерін талдау.

200. В разделе "Оценка и распределение рисков" или инвестиционного проекта по развитию МЖС описываются риски, возможные к наступлению при реализации проекта, в том числе на подготовительном этапе, этапе строительства/реконструкции объекта и его эксплуатации.
Данный раздел включает:
оценку коммерческих рисков;
оценку социальных рисков;
оценку экономических рисков;
оценку технических рисков;
оценку финансовых рисков;
оценку специфических рисков для участников проекта, определяющие основные факторы рисков, предположительный характер и диапазон их изменений, предполагаемые мероприятия по их снижению;
анализ распределения рисков между участниками проекта;
анализ в условиях неопределенности, в том числе анализ чувствительности по основным параметрам (объем сбыта, цена сбыта, прямые издержки), в том числе определение предельно допустимых значений изменения параметра.
Оценка рисков проводится методом количественного и качественного анализа.
201. Раздел "Оценка и распределение рисков" ТЭО инвестиционного проекта по восстановлению автомобильной дороги содержит:
оценку социальных рисков;
оценку технических рисков;
оценку финансовых рисков;
оценку специфических рисков для участников проекта, определяющие основные факторы рисков, предположительный характер и диапазон их изменений, предполагаемые мероприятия по их снижению.
202. В разделе "Выводы по проекту" описываются:
основные достоинства и недостатки по проекту;
оптимальный вариант реализации проекта;
критические риски по проекту и меры по их снижению.
203. ТЭО инвестиционного проекта содержит приложения, которые включают финансово-экономические модели по каждому из рассматриваемых вариантов реализации проекта (по источникам финансирования проекта), графики, диаграммы, рисунки, карты местности, подтверждающие и раскрывающие информацию, приведенную в ТЭО инвестиционного проекта.
Параграф 14. Требования к экспертизе технико-экономического обоснования инвестиционного проекта
204. Экономическая экспертиза ТЭО инвестиционного проекта (далее – экспертиза инвестиционного проекта) проводится руководствуясь принципами:
результативности проекта – положительность эффекта его осуществления, то есть превышение оценки слагаемых результатов над оценкой совокупных затрат, требуемых для реализации проекта;
адекватности и объективности – правильное отражение структуры и характеристик объекта, применительно к которому рассматривается проект с учетом степени недостоверности и неопределенности;
комплексности – учет разносторонних последствий реализации проекта, как в экономической, так и в социальной, экологической и в других внеэкономических сферах и определение соответствующих видов и величин результатов и затрат;
индивидуальности – оценка эффективности проекта с позиций каждого участника;
согласованности – данные и информация, отраженные в различных разделах ТЭО инвестиционного проекта и представленные в документах согласуются между собой;
достоверности – информация и данные, представленные в разделах ТЭО инвестиционного проекта подтверждены в заключениях других экспертиз ТЭО инвестиционного проекта, а также представленные в документах и в расчетах;
обоснованности – решения, принятые в рамках ТЭО инвестиционного проекта, являются обоснованными;
правильности расчета – порядок расчета и полученные показатели являются верными.

200. "Тәуекелдерді бағалау және бөлу" немесе МТЖ дамыту бойынша инвестициялық жоба бөлімінде жобаны іске асыру кезінде, оның ішінде дайындық кезеңінде, объектіні салу/реконструкциялау және оны пайдалану кезеңінде туындауы мүмкін тәуекелдер сипатталады.
Бұл бөлім:
коммерциялық тәуекелдерді бағалау;
әлеуметтік тәуекелдерді бағалау;
экономикалық тәуекелдерді бағалау;
техникалық тәуекелдерді бағалау;
қаржы тәуекелдерін бағалау;
тәуекелдердің негізгі факторларын, олардың болжамды сипаты мен өзгеру ауқымын, оларды төмендету жөніндегі болжамды іс-шараларды айқындайтын жобаға қатысушылар үшін ерекше тәуекелдерді бағалау;
жобаға қатысушылар арасында тәуекелдерді бөлуді талдау;
белгісіздік жағдайларында талдау, оның ішінде негізгі параметрлер бойынша сезімталдықты талдау (өткізу көлемі, өткізу бағасы, тікелей шығындар), оның ішінде параметр өзгеруінің жол берілетін шекті мәндерін айқындау.
Тәуекелдерді бағалау сандық және сапалық талдау әдісімен жүргізіледі.
201. "Тәуекелдерді бағалау және бөлу" бөлімі автомобиль жолын қалпына келтіру жөніндегі инвестициялық жобаның ТЭН-ін қамтиды:
әлеуметтік тәуекелдерді бағалау;
техникалық тәуекелдерді бағалау;
қаржы тәуекелдерін бағалау;
тәуекелдердің негізгі факторларын, олардың болжамды сипаты мен өзгеру ауқымын, оларды төмендету жөніндегі болжамды іс-шараларды айқындайтын жобаға қатысушылар үшін ерекше тәуекелдерді бағалау.
202. "Жоба бойынша қорытындылар" деген бөлімде мыналар сипатталады:
жоба бойынша негізгі артықшылықтар мен кемшіліктер;
жобаны іске асырудың оңтайлы нұсқасы;
жоба бойынша сыни тәуекелдер және оларды төмендету жөніндегі шаралар.
203. Инвестициялық жобаның ТЭН-і жобаны іске асырудың қаралатын нұсқаларының әрқайсысы бойынша (жобаны қаржыландыру көздері бойынша) қаржы-экономикалық модельдерін, инвестициялық жобаның ТЭН-інде келтірілген ақпаратты растайтын және айқындайтын кестелерді, диаграммаларды, суреттерді, жергілікті жердің карталарын қамтитын қосымшалардан тұрады.
14-тармақ. Инвестициялық жобаның ТЭН-ін сараптауға қойылатын талаптар
204. Инвестициялық жобаның ТЭН-інің экономикалық сараптамасы (бұдан әрі - инвестициялық жобаның сараптамасы) мынадай қағидаттарды басшылыққа алады:
жобаның нәтижелілігі - оны жүзеге асыру әсерінің жағымдылығы, яғни қосылатын нәтижелерді бағалаудың жобаны іске асыру үшін талап етілетін жиынтық шығындарды бағалаудан асып түсуі;
барабарлығы мен объективтілігі - дәйексіздік пен белгісіздік дәрежесін ескере отырып, жоба қаралатын объектінің құрылымы мен сипаттамаларын дұрыс көрсету;
кешенділігі - жобаны іске асырудың экономикалық, сол сияқты әлеуметтік, экологиялық және басқа да экономикалық салалардағы жан-жақты салдарларын есепке алу және нәтижелер мен шығындардың тиісті түрлері мен шамаларын айқындау;
жекелілігі - әрбір қатысушының ұстанымынан жобаның тиімділігін бағалау;
келісімділігі - инвестициялық жобаның ТЭН-інің әртүрлі бөлімдерінде көрсетілген және құжаттарда ұсынылған деректер мен ақпарат өзара келісіледі;
дұрыстығы - инвестициялық жобаның ТЭН бөлімдерінде ұсынылған, инвестициялық жобаның ТЭН-інің басқа сараптамаларының қорытындыларында расталған, сондай-ақ құжаттарда және есептерде ұсынылған ақпарат пен деректер;
негізділігі - инвестициялық жобаның ТЭН шеңберінде қабылданған шешімдер негізделген болып табылады.;
есептеу дұрыстығы – есептеу тәртібі және алынған көрсеткіштер дұрыс болып табылады.

205. Экспертиза инвестиционного проекта, за исключением инвестиционных проектов по восстановлению автомобильной дороги или инвестиционного проекта по развитию МЖС проводится на основании представленного ТЭО инвестиционного проекта, финансовой отчетности заемщика за последние три года, предшествующие внесению ТЭО инвестиционного проекта, и соответствующих положительных экспертиз, необходимых к проведению на ТЭО инвестиционного проекта в зависимости от специфики проекта, а именно:
1) комплексной вневедомственной экспертизы, осуществляемой Юридическим лицом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан, в случае если по проекту предполагается проведение строительных (строительно-монтажных) работ;
2) экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли.
206. Заключение экспертизы инвестиционного проекта содержит:
анализ реализации проекта в рамках действующего законодательства Республики Казахстан;
анализ социально-экономической эффективности реализации проекта;
анализ коммерческой эффективности реализации проекта;
анализ бюджетной эффективности реализации проекта с учетом возможных выплат по государственным гарантиям;
анализ рисков проекта и мер по их снижению;
выводы и рекомендации.
207. Заключение экспертизы инвестиционного проекта инвестиционного проекта по восстановлению автомобильной дороги или инвестиционного проекта по развитию МЖС содержит:
анализ реализации проекта в рамках действующего законодательства Республики Казахстан;
анализ социально-экономической эффективности реализации проекта;
анализ бюджетной эффективности реализации проекта с учетом возможных выплат по государственным гарантиям;
анализ рисков проекта и мер по их снижению;
выводы и рекомендации.
208. Заключение экономической экспертизы подготавливается в течение 20 (двадцати) рабочих дней после представления ТЭО.
В течение 10 (десяти) рабочих дней по результатам экономической экспертизы ТЭО подготавливается запрос по представлению необходимой/доработанной информации и/или проведению дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами.
Со дня направления запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.
АБП представляют необходимую информацию в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня получения сканированных копий письма и запроса.
При предоставлении дополнительных материалов указывается их полный перечень, в том числе, в случае корректировки ТЭО, указывается об отзыве ранее представленного ТЭО.
Не представление дополнительных материалов в установленные сроки является основанием для составления возвращения ТЭО, без рассмотрения. ТЭО возвращается в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию письмом в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня истечения установленных сроков представления сканированных копий.
В случае повторного выявления несоответствия структуре, и (или) отсутствия разделов, глав и параграфов, и (или) отсутствия документов, предусмотренных в настоящих Правил, ТЭО в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения сканированных копий дополнительных материалов возвращается в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию письмом без составления заключения с приложением запроса.
Параграф 16. Требования к разработке или корректировке заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию для предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта

205. Автомобиль жолын қалпына келтіру жөніндегі инвестициялық жобаларды немесе МТЖ дамыту жөніндегі инвестициялық жобаны қоспағанда, инвестициялық жобаның сараптамасы ұсынылған инвестициялық жобаның ТЭН-і, қарыз алушының инвестициялық жобаның ТЭН-ін енгізу алдындағы соңғы үш жылдағы қаржылық есептілігі және жобаның ерекшелігіне байланысты инвестициялық жобаның ТЭН-інде жүргізуге қажетті тиісті оң сараптамалар негізінде жүргізіледі, атап айтқанда:
1) егер жоба бойынша құрылыс (құрылыс-монтаж) жұмыстарын жүргізу болжанған жағдайда, Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген заңды тұлға жүзеге асыратын ведомстводан тыс кешенді сараптама;
2) тиісті саланың уәкілетті органының сараптамасы.
206. Инвестициялық жоба сараптамасының қорытындысы мыналарды қамтиды:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде жобаның іске асырылуын талдау;
жобаны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық тиімділігін талдау;
жобаны іске асырудың коммерциялық тиімділігін талдау;
мемлекеттік кепілдіктер бойынша ықтимал төлемдерді ескере отырып, жобаны іске асырудың бюджеттік тиімділігін талдау;
жобаның тәуекелдерін және оларды төмендету жөніндегі шараларды талдау;
тұжырымдар мен ұсынымдар.
207. Автомобиль жолын қалпына келтіру жөніндегі инвестициялық жобаның немесе МТЖ дамыту жөніндегі инвестициялық жобаның инвестициялық жобасы сараптамасының қорытындысы мыналарды қамтиды: Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде жобаның іске асырылуын талдау;
жобаны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық тиімділігін талдау;
мемлекеттік кепілдіктер бойынша ықтимал төлемдерді ескере отырып, жобаны іске асырудың бюджеттік тиімділігін талдау;
жобаның тәуекелдерін және оларды төмендету жөніндегі шараларды талдау;
тұжырымдар мен ұсынымдар.
208. Экономикалық сараптаманың қорытындысы ТЭН ұсынылғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде дайындалады.
ТЭН экономикалық сараптамасының нәтижелері бойынша 10 (он) жұмыс күні ішінде қажетті/пысықталған ақпаратты ұсыну және/немесе жүргізілген сараптамаларда қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптамалар жүргізу бойынша сұрау салу дайындалады.
Сұрау салу жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат ұсынылғанға дейін экономикалық сараптама жүргізу мерзімдері тоқтатыла тұрады.
ББӘ хаттың және сұрау салудың сканерленген көшірмелерін алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қажетті ақпаратты ұсынады.
Қосымша материалдарды ұсынған кезде олардың толық тізбесі көрсетіледі, оның ішінде, ТЭН түзетілген жағдайда, бұрын ұсынылған ТЭН-ді кері қайтарып алу туралы көрсетіледі.
Қосымша материалдарды белгіленген мерзімде ұсынбау ТЭН-ді қараусыз қайтару үшін негіз болып табылады. ТЭН мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға сканерленген көшірмелерді ұсынудың белгіленген мерзімі өткен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде хатпен қайтарылады.
Құрылымға сәйкессіздік қайта анықталған және (немесе) бөлімдер, тараулар және тармақтар болмаған және (немесе) осы Қағидаларда көзделген құжаттар болмаған жағдайда, ТЭН қосымша материалдардың сканерленген көшірмелерін алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға сұранысты қоса ұсынумен, қорытындыны жасамай, хатпен қайтарылады.
16-тармақ. Экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттік кепілдіктерді беру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысын әзірлеуге немесе түзетуге қойылатын талаптар

209. Заключение разрабатывается на основании следующих документов, представленных Экспортно-кредитным агентством Казахстана в уполномоченный орган по государственному планированию на бумажном и электронном носителях с приложением:
1) информации по государственной гарантии, которая содержит сумму государственной гарантии, срок ее действия, институциональную схему использования государственной гарантии (информация обо всех участниках процесса, их взаимодействие);
2) информации об Экспортно-кредитном агентстве Казахстана, которая содержит копии учредительных документов, а также документов, подтверждающих статус Экспортно-кредитного агентства Казахстана, стратегию развития компании, рейтинговый отчет;
3) положительного заключения уполномоченного органа в области регулирования внешнеторговой деятельности, которое содержит положительные результаты оценки следующей информации:
возможности и целесообразности предоставления такой меры государственной поддержки несырьевого экспорта;
состояния отрасли и проблем, которые влияют на ее развитие;
соответствия целей предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта решению существующих проблем в отрасли;
обоснованности предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта Экспортно-кредитного агентства Казахстана, и предполагаемого эффекта в курируемой отрасли и смежных отраслях (сферах) экономики (основные участники, схема их взаимодействия, схема использования и возврата средств, отвлеченных на исполнение обязательств по государственной гарантии по поддержке экспорта).
предполагаемых рисков, которые могут потребовать исполнения обязательств по государственной гарантии по поддержке экспорта (страховые, политические, риски финансовой устойчивости) и мероприятий по их минимизации;
соответствия осуществляемой Экспортно-кредитным агентством Казахстана деятельности целям документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, в том числе потребностям в оказании услуг в соответствующей отрасли, а также предполагаемому конечному результату от предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта, соответствия предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта поручениям либо актам Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан.
обоснованности размера и срока действия государственной гарантии по поддержке экспорта;
распределения выгод от применения государственной гарантии по поддержке экспорта;
предполагаемого мультипликативного эффекта от применения государственной гарантии по поддержке экспорта на смежные отрасли (сферы) экономики.
Отраслевое заключение подписывается первым руководителем уполномоченного органа либо лицом, его замещающим, и оформляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов.

209. Қорытынды Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға беретін, қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынған мынадай құжаттар негізінде әзірленеді:
1) мемлекеттік кепілдік сомасын, оның қолданылу мерзімін, мемлекеттік кепілдікті пайдаланудың институционалдық схемасын қамтитын мемлекеттік кепілдік жөніндегі ақпаратты (процеске барлық қатысушылар туралы ақпарат, олардың өзара іс-қимылы);
2) құрылтай құжаттарының, сондай-ақ Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің мәртебесін, компанияның даму стратегиясын, рейтингтік есепті растайтын құжаттардың көшірмелерін қамтитын Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі туралы ақпарат;
3) бағалаудың оң нәтижелерін қамтитын сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның оң қорытындысы мынадай ақпаратты қамтиды:
шикізаттық емес экспортты осындай мемлекеттік қолдау шарасын берудің мүмкіндігі мен орындылығын;
саланың жағдайы және оның дамуына әсер ететін мәселелерді;
экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру мақсаттарының салада орын алып отырған мәселелерді шешуге сәйкес келуін;
Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігіне экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік берудің және жетекшілік ететін сала мен экономиканың аралас салаларындағы (аяларындағы) болжамды әсердің негізділігін (негізгі қатысушылар, олардың өзара іс-қимыл схемасы, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік жөніндегі міндеттемелерді орындауға бөлінген қаражатты пайдалану және қайтару схемасы);
экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік жөніндегі міндеттемелердің орындалуын талап етуі мүмкін болжамды тәуекелдерді (сақтандыру, саяси, қаржылық тұрақтылық тәуекелдері) және оларды барынша азайту жөніндегі іс-шараларды;
Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі жүзеге асыратын қызметтің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының мақсаттарына, оның ішінде тиісті салада қызметтерді көрсету қажеттіліктеріне, сондай-ақ экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беруден болатын болжамды түпкілікті нәтижеге сәйкестігін, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік берудің Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларына не актілеріне сәйкестігін;
экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктің мөлшері мен қолданылу мерзімінің негізділігін;
экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдікті қолданудан түсетін пайданың бөлінуін;
экономиканың аралас салаларына (аяларына) экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдікті қолданудың болжамды мультипликативтік әсерін бағалауды қамтиды.
Салалық қорытындыға уәкілетті органның бірінші басшысы не оны алмастыратын адам қол қояды және ресми құжаттар үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделеді.

210. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает документы, указанные в пункте 211 настоящих Правил.
211. По итогам рассмотрения документов, указанных в пункте 211 настоящих Правил, центральный уполномоченный орган по государственному планированию в срок не позднее 30 (тридцати) рабочих дней со дня их представления Экспортно-кредитным агентством Казахстана готовит заключение для предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта по форме согласно приложению 31, которое должно содержать:
анализ наличия представленной документации, предусмотренной пунктом 211 настоящих Правил к разработке или корректировке заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию для предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта;
анализ обоснования предоставления государственной гарантии соответствующему Экспортно-кредитному агентству Казахстана (согласно заключению уполномоченного органа, в области регулирования внешнеторговой деятельности);
анализ соответствия документам Системы государственного планирования;
выводы и рекомендации.
212. В случае если в течение 3 (трех) лет после предоставления заключения центральным уполномоченным органом по государственному планированию не выдана государственная гарантия Экспортно-кредитным агентством Казахстана, данное заключение подлежит корректировке.
213. В случае корректировки заключения, Экспортно-кредитное агентство Казахстана представляет в уполномоченный орган по государственному планированию документы в соответствии с пунктом 211 настоящих Правил.
Параграф 17. Формирование портфеля государственных инвестиционных проектов
214. На основании экономических экспертиз на ГИП центральный уполномоченный орган по бюджетной политике формирует портфель ГИП, реализуемых центральными государственными органами и (или) местными исполнительными органами за счет средств республиканского бюджета или других источников финансирования задач и функций государства, которые в будущем повлекут расходы республиканского бюджета.
Портфель ГИП формируется в разрезе отраслей экономики по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам и:
содержит показатели эффективности ГИП и другие сведения, необходимые для принятия решений об осуществимости и эффективности ГИП;
подлежит публикации.
215. Портфель ГИП формируется на основании заявок администраторов бюджетных программ с приложением следующих документов:
1) паспорта проекта, раскрывающего краткую информацию (наименование администратора бюджетной программы, место реализации, цель и задачи объекта, в том числе в количественном выражении, период реализации, компоненты, планируемый объем инвестиций);

210. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Қағидалардың 211-тармағында көрсетілген құжаттарды қарайды.
211. Осы Қағидалардың 211-тармағында көрсетілген құжаттарды қарау қорытындылары бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган оларды Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде қорытынды дайындайды, онда мыналар қамтылуға тиіс:
экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттік кепілдіктерді ұсыну үшін Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысын әзірлеуге немесе түзетуге қойылатын Қағидалардың 211-тармағында көзделген ұсынылған құжаттаманың болуын талдау;
Қазақстанның тиісті Экспорттық-кредиттік агенттігіне мемлекеттік кепілдік беру негіздемесін талдау (сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның қорытындысына сәйкес);
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігін талдау;
қорытындылар мен ұсынымдар.
212. Егер қорытынды ұсынылғаннан кейін 3 (үш) жыл ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігіне мемлекеттік кепілдік бермеген жағдайда, осы қорытынды түзетуге жатады.
213. Қорытынды түзетілген жағдайда Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға осы Қағидалардың 211-тармағына сәйкес құжаттарды ұсынады.
17-тармақ. Мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру
214. МИЖ-ге экономикалық сараптамалар негізінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган болашақта республикалық бюджет шығыстарына әкеп соғатын орталық мемлекеттік органдар және (немесе) жергілікті атқарушы органдар республикалық бюджет қаражаты немесе мемлекеттің міндеттері мен функцияларын қаржыландырудың басқа да көздері есебінен іске асыратын МИЖ портфелін қалыптастырады.
МИЖ портфелі экономика салалары бөлінісінде қалыптастырылады және:
МИЖ тиімділігінің көрсеткіштерін және МИЖ-дің жүзеге асырылуы мен тиімділігі туралы шешім қабылдау үшін қажетті басқа да мәліметтерді қамтиды;
жариялануға тиіс.
215. МИЖ портфелі бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтінімдері негізінде қалыптастырылады, оған мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) қысқаша ақпаратты ашатын жоба паспорты (бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы, іске асыру орны, объектінің мақсаты мен міндеттері, оның ішінде сандық мәнде, іске асыру кезеңі, құрамдас бөліктері, инвестициялардың жоспарланған көлемі);

2) аналитическая справка;
3) положительного экономического заключения на инвестиционное предложение ГИП или бизнес-план проекта ГЧП;
4) положительного экономического заключения юридического лица, определенного Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом, на ТЭО или ФЭО или конкурсную документацию проекта ГЧП, в зависимости от специфики ГИП;
5) положительного экономического заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на ТЭО или ФЭО или конкурсную документацию проекта ГЧП, в зависимости от специфики ГИП;
6) заключение отраслевой экспертизы центрального уполномоченного органа об отнесении объекта к критически важным и к проектам общестранового значения (в случае необходимости);
7) приказа АБП по утверждению ТЭО или ФЭО или конкурсной документации проекта ГЧП, в зависимости от специфики ГИП, за исключением Инвестиций национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП, по которым ФЭО Инвестиций утверждается данными национальными холдингами и национальным управляющим холдингом.
216. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике в течение 10 (десяти) рабочих дней рассматривает представленную документацию по ГИП на их комплектность и на предмет соответствия целей проекта приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленными документами Системы государственного планирования, включая планы развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора.
Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике осуществляет анализ возможного влияния отраслевых государственных инвестиционных проектов, включенных в портфель государственных инвестиционных проектов, на развитие экономики путем определения прогнозной доли вклада в объем внутреннего валового продукта, прогнозного прироста поступлений бюджета, прогнозного прироста инвестиций в отрасль и других параметров социально-экономического развития страны.
217. Определение государственных инвестиционных проектов для включения в проект республиканского бюджета осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию на основании портфеля государственных инвестиционных проектов, формируемого в соответствии с пунктом 3 статьи 149 Кодекса, на основании предложений АБП.

2) аналитикалық анықтама;
3) МИЖ инвестициялық ұсынысына немесе МЖӘ жобасының бизнес-жоспарына оң экономикалық қорытынды;
4) МЖӘ жобасының конкурстық құжаттамасына немесе МЖӘ жобасының бизнес-жоспарына Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган айқындаған заңды тұлғаның ТЭН-ге немесе ҚЭН-ге оң экономикалық қорытындысы;
5) МЖӘ ерекшелігіне қарай бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның ТЭН-ге немесе ҚЭН-ге, МЖӘ жобасының конкурстық құжаттамасына оң экономикалық қорытындысы;
6) объектіні аса маңызды және жалпы елдік маңызы бар жобаларға жатқызу туралы орталық уәкілетті органның салалық сараптамасының қорытындысы (қажет болған жағдайда);
7) ұлттық холдингтердің және ұлттық басқарушы холдингтің инвестицияларын қоспағанда, экономиканың әртүрлі салаларында жобаларды іске асыруды көздейтін, олар бойынша ҚЭН бір ББӘ-нің құзыретіне жатқызыла алмайтын, МЖӘ жобасының ТЭН-ін немесе ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдинг бекітетін инвестицияларды ҚЭН-ін немесе конкурстық құжаттамасын бекіту жөніндегі ББӘ бұйрығы.
216. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган 10 (он) жұмыс күні ішінде МИЖ бойынша ұсынылған құжаттаманың жиынтықтылығын және жоба мақсаттарының мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шараларын қоса алғанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында белгіленген экономика саласын (аясын) дамыту басымдықтарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жалпы ішкі өнім көлеміне салымның болжамды үлесін, бюджет түсімдерінің болжамды өсімін, салаға инвестициялардың болжамды өсімін және елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басқа да параметрлерін айқындау арқылы мемлекеттік инвестициялық жобалар портфеліне енгізілген салалық мемлекеттік инвестициялық жобалардың экономиканың дамуына ықтимал әсерін талдауды жүзеге асырады.
217. Республикалық бюджеттің жобасына енгізу үшін мемлекеттік инвестициялық жобаларды айқындауды ББӘ ұсыныстары негізінде Кодекстің 149-бабының 3-тармағына сәйкес қалыптастырылатын мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелінің негізінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.

Определение государственных инвестиционных проектов для включения в проект местного бюджета осуществляется местным уполномоченным органом по государственному планированию на основании портфеля ГИП, формируемого в соответствии с пунктом 3 статьи 149 Кодекса, на основании предложений АБП.
Первые руководители соответствующего администратора бюджетных программ несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, в соответствии со статьей 41 настоящего Кодекса.
Глава 4. Порядок определения целесообразности бюджетного кредитования, за исключением бюджетных кредитов, направляемых на покрытие дефицита наличности нижестоящих бюджетов
Параграф 1. Рассмотрение и определение целесообразности выделения средств из государственного бюджета в качестве бюджетного кредитования, за исключением бюджетных кредитов, направляемых на покрытие дефицита наличности нижестоящих бюджетов
218. Бюджетные кредиты предоставляются на цели и в пределах сумм, предусмотренных соответствующими бюджетными программами:
1) в утвержденном республиканском бюджете на текущий финансовый год;
2) в утвержденных решениями маслихатов местных бюджетах на текущий финансовый год.
219. Предоставление бюджетных кредитов осуществляется в соответствии со следующими принципами:
1) возвратности, предусматривающим обязательность погашения бюджетного кредита в соответствии с кредитным договором;
2) обеспеченности, предусматривающим наличие обеспечения исполнения обязательств установленными бюджетным законодательством Республики Казахстан способами;
3) платности, предусматривающим оплату заемщиком вознаграждения за предоставление бюджетного кредита;
4) срочности, предусматривающим установление срока предоставления бюджетного кредита.
220. Заемщики, конечные заемщики, а также условия бюджетного кредитования определяются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
221. Бюджетные кредиты из республиканского бюджета, областных и районных (городов областного значения) бюджетов могут предоставляться соответственно областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы, районным (городов областного значения) бюджетам и бюджетам городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на реализацию бюджетных инвестиционных проектов, на решение задач социальной политики государства и в случае прогнозного дефицита наличности в течение финансового года.
222. Бюджетные кредиты предоставляются при соблюдении условий и критериев, определенных бюджетным законодательством Республики Казахстан.

Жергілікті бюджеттің жобасына енгізу үшін мемлекеттік инвестициялық жобаларды айқындауды ББӘ ұсыныстары негізінде Кодекстің 149-бабының 3-тармағына сәйкес қалыптастырылатын МИЖ портфелінің негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
Тиiстi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бiрiншi басшылары осы Кодекстiң 41-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауаптылықта болады.
4-тарау. Төмен тұрған бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға бағытталған бюджеттік кредиттерді қоспағанда, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау тәртібі
1-параграф. Төмен тұрған бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға бағытталатын бюджеттік кредиттерді қоспағанда, бюджеттік кредит беру ретінде мемлекеттік бюджеттен қаражат бөлудің орындылығын қарау және айқындау
218. Бюджеттік кредиттер:
1) ағымдағы қаржы жылына бекітілген республикалық бюджетте;
2) мәслихаттардың шешімдерімен бекітілген ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерде тиісті бюджеттік бағдарламаларда көзделген мақсаттарға және сомалар шегінде беріледі.
219. Бюджеттік кредиттер беру мынадай қағидаттарға:
1) кредиттік шартқа сәйкес бюджеттік кредитті өтеу міндеттілігін көздейтін;
2) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәсілдермен міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің болуын көздейтін;
3) қарыз алушының бюджеттік кредит бергені үшін сыйақы төлеуін көздейтін ақылылыққа;
4) бюджеттік кредит беру мерзімін белгілеуді көздейтін мерзімділікке сәйкес жүзеге асырылады.
220. Қарыз алушылар, түпкілікті қарыз алушылар, сондай-ақ бюджеттік кредит беру шарттары Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес айқындалады.
221. Республикалық бюджеттен, облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерден бюджеттік кредиттер тиісінше облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне, аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге және аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттеріне бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға, қаржы жылының ішінде қолма-қол ақшаның болжамды тапшылығы кезінде және мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге берілуі мүмкін.
222. Бюджеттік кредиттер Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында айқындалған шарттар мен өлшемдер сақталған кезде беріледі.

223. Бюджетные кредиты не предоставляются на цели участия в уставных капиталах юридических лиц, покрытие убытков хозяйственной деятельности заемщиков, оплату услуг поверенным (агентам).
Под убытками хозяйственной деятельности понимаются потери, выраженные в денежной форме, превышение расходов юридического лица над доходами, влекущее уменьшение материальных и денежных ресурсов, возникшее в результате хозяйственной деятельности.
224. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривают бюджетные программы, предлагаемые АБП к реализации посредством бюджетного кредитования, на предмет соответствия их критериям бюджетного кредитования.
225. Определение целесообразности бюджетного кредитования за счет средств республиканского бюджета осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике, за исключением бюджетных кредитов, направляемых на покрытие дефицита наличности нижестоящих бюджетов.
Определение целесообразности бюджетного кредитования за счет средств местного бюджета осуществляется местным уполномоченным органом по государственному планированию, за исключением бюджетных кредитов, направляемых на покрытие дефицита наличности нижестоящих бюджетов.
226. Бюджетная комиссия вырабатывает предложения по включению бюджетной программы, направленной на предоставление бюджетных кредитов, в проект соответствующего бюджета.
Параграф 2. Администратор бюджетных программ
227. АБП при бюджетном кредитовании является стороной кредитного договора и осуществляет:
1) определение на конкурсной основе специализированных организаций и поверенных (агентов), за исключением финансовых агентств и организации по модернизации и развитию жилищно-коммунального хозяйства;
2) контроль и мониторинг целевого и эффективного использования, погашения и обслуживания бюджетных кредитов.
228. АБП составляют бюджетные запросы на текущий финансовый год и представляют их в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию.
229. АБП или уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет поверенного (агента) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, за исключением финансового агентства и организации по модернизации и развитию жилищно-коммунального хозяйства.
Поверенным (агентом) является лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет кредитора (доверителя) или АБП и в соответствии с их указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием.
Поверенными (агентами) выступают банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, или организация, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, являющиеся резидентами Республики Казахстан.
Параграф 3. Определение ставок вознаграждения при определении целесообразности бюджетного кредитования

223. Бюджеттік кредиттер заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу мақсаттарына, қарыз алушылардың шаруашылық қызметінің залалдарын жабуға, сенім білдірілген өкілдердің (агенттердің) қызметтеріне ақы төлеуге берілмейді.
Шаруашылық қызметтiң шығындары деп шаруашылық қызметтiң нәтижесiнде туындаған ақшалай нысанда көрсетiлген шығындар, материалдық және ақша ресурстарының азаюына әкеп соғатын заңды тұлға шығыстарының кiрiстерден асып түсуi түсiнiледi.
224. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ББӘ бюджеттік кредит беру арқылы іске асыруға ұсынатын бюджеттік бағдарламаларды олардың бюджеттік кредит беру өлшемдеріне сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
225. Төмен тұрған бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға бағытталған бюджеттік кредиттерді қоспағанда, республикалық бюджет қаражаты есебінен бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындауды бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Төмен тұрған бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға бағытталған бюджеттік кредиттерді қоспағанда, жергілікті бюджет қаражаты есебінен бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
226. Бюджет комиссиясы бюджеттiк кредиттер беруге бағытталған бюджеттiк бағдарламаны тиiстi бюджеттiң жобасына енгiзу жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi.
2-параграф. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
227. ББӘ бюджеттік кредит беру кезінде кредиттік шарттың тарапы болып табылады және:
1) қаржы агенттіктерін және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту мен дамыту жөніндегі ұйымды қоспағанда, мамандандырылған ұйымдарды және сенім білдірілген өкілдерді (агенттерді) конкурстық негізде айқындауды;
2) бюджеттік кредиттердің мақсатты және тиімді пайдаланылуын, өтелуі мен оларға қызмет көрсетілуін бақылау және мониторингілеуді жүзеге асырады.
228. ББӘ ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік сұрау салуларды жасайды және оларды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
229. ББӘ немесе бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қаржы агенттігін және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту мен дамыту жөніндегі ұйымды қоспағанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес сенім білдірілген өкілді (агентті) айқындайды.
Тапсырма шартының негізінде кредитордың (сенім білдірушінің) немесе ББӘ атынан және оның есебінен және олардың нұсқауларына сәйкес бюджеттік кредиттеуге байланысты белгілі бір тапсырмаларды жасайтын тұлға сенім білдірілген өкіл (агент) болып табылады.
Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым немесе акцияларының бақылау пакеті мемлекетке немесе ұлттық холдингке не Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйым сенім білдірілген өкілдер (агенттер) болып табылады.

230. Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам, за исключением ставок вознаграждения по бюджетным кредитам местным исполнительным органам, финансовым агентствам, а также по бюджетным кредитам, предоставляемым местными исполнительными органами как заемщиками конечным заемщикам на решение задач социальной политики государства, устанавливается не ниже средневзвешенной ставки доходности по государственным ценным бумагам со сроком обращения, соответствующим сроку бюджетного кредита.
231. Ставка вознаграждения по бюджетному кредиту при реализации инвестиционных проектов определяется в последовательности: для конечного заемщика - для заемщиков. АБП представляются расчеты и обоснования по ставке доходности, позволяющей реализовать проект, и величинам параметров, закладываемых в маржу заемщиков.
Размер ставки вознаграждения для конечного заемщика при реализации инвестиционных проектов устанавливается расчетным путем, исходя из финансово-экономической эффективности проекта, и равно значению внутренней нормы доходности.
При этом, размер ставки вознаграждения для конечного заемщика, устанавливаемый специализированной организацией, за исключением ставки вознаграждения по кредитам, предоставляемым субъектам агропромышленного комплекса, не превышает двукратной ставки вознаграждения, устанавливаемой на уровне не ниже сложившейся в предыдущем квартале по результатам операций на организованном вторичном рынке ценных бумаг средневзвешенной ставке доходности по соответствующим государственным эмиссионным ценным бумагам, эмитированным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета со сроком обращения, соответствующим сроку бюджетного кредита.
При бюджетном кредитовании на решение задач социальной политики государства и на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами маржа заемщика, за исключением финансовых агентств, осуществляющих деятельность по предоставлению вкладчикам промежуточных жилищных займов и предварительных жилищных займов на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий, кредитование в сфере агропромышленного комплекса на реализацию инвестиционных проектов, определяется расчетным путем, исходя из величины закладываемых операционных расходов, и составляет от 0% до 1,5% от суммы бюджетного кредита ежегодно. При этом, в составе маржи заемщика уровень административных расходов не превышает 1% от суммы бюджетного кредита ежегодно, оценка риска не превышает 1% от суммы бюджетного кредита ежегодно.
Размер ставки вознаграждения для конечного заемщика финансовых агентств, осуществляющих деятельность по предоставлению промежуточных жилищных и предварительных жилищных займов на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий не превышает 9,5 % годовых с учетом маржи, кредитование в сфере агропромышленного комплекса на реализацию инвестиционных проектов не превышает 6% годовых с учетом маржи.
По результатам комплексной вневедомственной экспертизы на ТЭО или ПСД, по бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме государственного предприятия в проект соответствующего бюджета включаются общая стоимость реализации проектов.

230. Инвестициялық ұсынысты және бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-ін әзірлеуді ББӘ мамандандырылған ұйым немесе қарыз алушы айқындалғаннан кейін жүзеге асырады.
3-параграф. Бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау кезінде сыйақы мөлшерлемелерін айқындау
231. Инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде бюджеттік кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі мынадай: соңғы қарыз алушы үшін – қарыз алушылар үшін реттілігімен айқындалады. ББӘ жобаны іске асыруға мүмкіндік беретін кірістілік мөлшерлемесі және қарыз алушылардың маржасына салынатын параметрлердің шамалары бойынша есептер мен негіздемелер ұсынады.
Инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде түпкілікті қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері жобаның қаржылық-экономикалық тиімділігі негізге алына отырып, есеп айырысу жолымен белгіленеді және кірістіліктің ішкі нормасының мәніне тең болады.
Бұл ретте агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне берілетін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін қоспағанда, соңғы қарыз алушы үшін мамандандырылған ұйым белгілейтін сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері бюджеттік кредит мерзіміне сәйкес келетін айналыс мерзімімен бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган эмиссиялаған, тиісті мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірістіліктің орташа өлшемді мөлшерлемесінің қайталама бағалы қағаздар нарығындағы операциялардың нәтижелері бойынша алдыңғы тоқсанда қалыптасқан деңгейден төмен емес деңгейде белгіленетін екі еселенген сыйақы мөлшерлемесінен аспайды.
Мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге және қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына бюджеттік кредит беру кезінде тұрғын үй жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге салымшыларға аралық тұрғын үй қарыздарын және алдын ала тұрғын үй қарыздарын беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын қаржы агенттіктерін қоспағанда, агроөнеркәсіптік кешен саласында инвестициялық жобаларды іске асыруға кредит беру салынатын операциялық шығыстардың шамасын негізге ала отырып айқындалады және жыл сайын бюджеттік кредит сомасынан 0%-дан 1,5%-ға дейін құрайды. Бұл ретте қарыз алушы маржасының құрамында әкімшілік шығыстардың деңгейі жыл сайын бюджеттік кредит сомасының 1%-нан аспайды, тәуекелді бағалау жыл сайын бюджеттік кредит сомасының 1%-нан аспайды.
Тұрғын үй жағдайын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге аралық тұрғын үй және алдын ала тұрғын үй қарыздарын беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын қаржы агенттіктерінің соңғы қарыз алушысы үшін сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері маржаны ескере отырып, жылдық 9,5%-дан аспайды, агроөнеркәсіптік кешен саласында инвестициялық жобаларды іске асыруға кредит беру маржаны ескере отырып, жылдық 6%-дан аспайды.
Мемлекеттік кәсіпорын нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестициялар бойынша ТЭН-ге немесе ЖСҚ-ға ведомстводан тыс кешенді сараптаманың нәтижелері бойынша тиісті бюджет жобасына жобаларды іске асырудың жалпы құны енгізіледі.

Сноска. Пункт 231 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
232. Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения, столицы устанавливается решением кредитора с учетом требований пункта 230 настоящих Правил, но не ниже ставки, под которую предоставил вышестоящий бюджет.
233. Ставка вознаграждения по бюджетному кредиту для целей пополнения оборотных средств определяется по предложениям АБП при представлении расчетов и обоснований.
При этом, по организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, должны соблюдаться пруденциальные нормативы уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Параграф 4. Определение целесообразности бюджетного кредитования при реализации бюджетных инвестиционных проектов
234. Для определения целесообразности бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов администратор местной бюджетной программы предоставляет в местный уполномоченный орган по государственному планированию обосновывающую документацию, которая должна включать:
1) расчеты по видам расходов и мероприятиям, предлагаемым к финансированию за счет бюджетного кредитования (в случае если проектом предусмотрено производство товаров или строительство);
2) обосновывающую информацию для определения целесообразности бюджетного кредитования в целях реализации проекта:
подтверждение объема затрат на реализацию проекта;
анализ источников финансирования проектов, реализуемых в соответствующей отрасли, в том числе за счет привлечения кредитов банков второго уровня;
обоснование условий кредитования (в том числе срок, ставка вознаграждения, сумма кредита и график его погашения);
обоснование условий кредитования конечных заемщиков (в случае наличия таковых);
3) пояснительную записку и заключение соответствующей отраслевой экспертизы на предмет соответствия приоритетам развития отрасли, а также выбора оптимального варианта реализации мероприятий путем бюджетного кредитования. В случае наличия затрат на ввод объекта в эксплуатацию необходимо отразить информацию в заключении соответствующей отраслевой экспертизы;
4) технико-экономическое обоснование (в случае если проектом предусмотрено производство товаров или строительство);
5) в случае наличия мероприятия, предусматривающего строительную деятельность, представляется заключение комплексной вневедомственной экспертизы на технико-экономическое обоснование, в том числе копии документов по техническим условиям (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), и копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим реконструкцию существующих объектов.

Ескерту. 231-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
232. Инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде бюджеттік кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі мынадай реттілікпен айқындалады: түпкілікті қарыз алушы үшін - қарыз алушылар үшін. ББӘ жобаны іске асыруға мүмкіндік беретін кірістілік мөлшерлемесі және қарыз алушылардың маржасына салынатын параметрлердің шамалары бойынша есептер мен негіздемелер ұсынады.
Инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде түпкілікті қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері жобаның қаржылық-экономикалық тиімділігіне сүйене отырып, есеп айырысу жолымен белгіленеді және кірістіліктің ішкі нормасының мәніне тең.
Бұл ретте, соңғы қарыз алушы үшін мамандандырылған ұйым белгілейтін сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері, агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне берілетін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін қоспағанда, ұйымдастырылған қайталама бағалы қағаздар нарығындағы операциялардың нәтижелері бойынша бюджеттік кредит мерзіміне сәйкес келетін айналыс мерзімімен бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган эмиссиялаған тиісті мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірістіліктің орташа мөлшерлемесінің алдыңғы тоқсанда қалыптасқан деңгейден төмен емес деңгейде белгіленетін екі еселенген сыйақы мөлшерлемесінен аспайды.
Мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге және қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына бюджеттік кредит беру кезінде тұрғын үй жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге салымшыларға аралық тұрғын үй қарыздарын және алдын ала тұрғын үй қарыздарын беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын қаржы агенттіктерін қоспағанда, салынатын операциялық шығыстардың шамасын негізге ала отырып, есеп айырысу жолымен айқындалады және жыл сайын бюджеттік кредит сомасының 0% -дан 1,5% -ға дейін құрайды. Бұл ретте қарыз алушы маржасының құрамында әкімшілік шығыстардың деңгейі жыл сайын бюджеттік кредит сомасының 1% -ынан аспайды, тәуекелді бағалау жыл сайын бюджеттік кредит сомасының 1% -ынан аспайды.
Тұрғын үй жағдайын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге аралық тұрғын үй және алдын ала тұрғын үй қарыздарын беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын қаржы агенттіктерінің түпкілікті қарыз алушысы үшін сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері маржаны ескере отырып, жылдық 9,5% -дан аспайды.
233. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесі осы Қағидалардың 230-тармағының талаптары ескеріле отырып, бірақ жоғары тұрған бюджет берген мөлшерлемеден төмендетілмей, кредитордың шешімімен белгіленеді.
234. Айналым қаражатын толықтыру мақсатында бюджеттік кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі есептер мен негіздемелерді ұсыну кезінде ББӘ ұсыныстары бойынша айқындалады.
Бұл ретте, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар бойынша қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның пруденциалдық нормативтері сақталуға тиіс.
4-параграф. Бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау

235. Определение центральным уполномоченным органом по бюджетной политике целесообразности бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов, в том числе требующих разработки ТЭО за счет средств республиканского бюджета осуществляется на основании заключения экономической экспертизы юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан.
Определение местными уполномоченными органами по государственному планированию целесообразности бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов, в том числе требующих разработки ТЭО за счет средств местного бюджета осуществляется с учетом заключения экономической экспертизы юридических лиц, определяемых местными исполнительными органами.
236. Соответствующий отраслевой центральный государственный орган рассматривает представленную документацию и предоставляет отраслевое заключение по планируемому бюджетному инвестиционному проекту.
В случае положительного отраслевого заключения администратор республиканской бюджетной программы вносит документацию согласно пункту 234 настоящих Правил в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике для подготовки экономического заключения о целесообразности бюджетного кредитования.
По местному бюджетному инвестиционному проекту, заявляемому к финансированию путем бюджетного кредитования из местного бюджета, соответствующий АБП вносит документацию согласно пункту 234 настоящих Правил в местный уполномоченный орган по государственному планированию для определения целесообразности бюджетного кредитования из местного бюджета.
237. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления пакета документов возвращает их АБП в случае отсутствия документов, предусмотренных параграфами 4, 5, 6 и 7 главы 4 настоящих Правил.
В случае представления полного пакета документов предусмотренных параграфами 4, 5, 6 и 7 главы 4 настоящих Правил, для проведения экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита в течение 1 (одного) рабочего дня направляется на экономическую экспертизу:
1) центральным уполномоченным органом по бюджетной политике юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан;
2) местными уполномоченными органами по государственному планированию юридическим лицам, определяемым местными исполнительными органами.
238. Экономическая экспертиза проводится в течение 26 (двадцати шести) рабочих дней после представления пакета документов.
239. Заключение экономической экспертизы ТЭО направляется соответствующими юридическими лицами, определенными на осуществление экономической экспертизы ТЭО, в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
240. Результатами экономической экспертизы ТЭО являются положительное заключение или отрицательное заключение.
Заключение экономической экспертизы утверждается руководителем организации, подготовившей заключение, или лицом им на то уполномоченным, подписывается исполнителями организации, подготовившей заключение, и заверяется печатью.
241. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает пакет документов, представленный в соответствии с пунктом 234 настоящих Правил, с учетом заключения экономической экспертизы и направляет экономическое заключение по ним АБП.
Экономическое заключение готовится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения заключения экономической экспертизы.

235. Бюджеттік инвестициялық жобаларды бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау үшін жергілікті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға:
1) бюджеттік кредит беру есебінен қаржыландыруға ұсынылатын шығыстар мен іс-шаралар түрлері бойынша есеп айырысулар (егер жобада тауарлар өндіру немесе құрылыс көзделген жағдайда);
2) жобаны іске асыру мақсатында бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау үшін негіздеуші ақпарат:
жобаны іске асыруға арналған шығындар көлемін растау;
тиісті салада, оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің кредиттерін тарту есебінен іске асырылатын жобаларды қаржыландыру көздерін талдау;
кредит беру шарттарының негіздемесі (оның ішінде мерзімі, сыйақы мөлшерлемесі, кредит сомасы және оны өтеу кестесі);
түпкілікті қарыз алушыларға кредит беру шарттарының негіздемесі (олар болған жағдайда);
3) саланы дамыту басымдықтарына сәйкестігі мәніне түсіндірме жазба және тиісті салалық сараптаманың қорытындысы, сондай-ақ бюджеттік кредит беру жолымен іс-шараларды іске асырудың оңтайлы нұсқасын таңдау. Объектіні пайдалануға беруге шығындар болған жағдайда тиісті салалық сараптаманың қорытындысында ақпаратты көрсету қажет;
4) техникалық-экономикалық негіздеме (егер жобада тауарлар өндірісі немесе құрылыс көзделген жағдайда);
5) құрылыс қызметін көздейтін іс-шаралар болған жағдайда ведомстводан тыс кешенді сараптаманың техникалық-экономикалық негіздемеге қорытындысы, оның ішінде техникалық шарттар бойынша құжаттардың көшірмелері (қажет болған жағдайда жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың шығындарын, алынатын алқаптардың түріне қарай ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндірісінің шығындарын есептеуді қоса бере отырып), қолданыстағы объектілерді реконструкциялауды көздейтін жобалар бойынша жылжымайтын мүлікке тиісті құқық белгілейтін құжаттар және көшірмелері ұсынылады.
236. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеттік инвестициялық жобаларды, оның ішінде республикалық бюджет қаражаты есебінен ТЭН әзірлеуді талап ететін бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындауы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғаның экономикалық сараптамасының қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың бюджеттік инвестициялық жобаларды, оның ішінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен ТЭН әзірлеуді талап ететін бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындауы жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғалардың экономикалық сараптамасының қорытындысы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
237. Тиісті салалық орталық мемлекеттік орган ұсынылған құжаттаманы қарайды және жоспарланатын бюджеттік инвестициялық жоба бойынша салалық қорытындыны ұсынады. Оң салалық қорытынды болған жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі бюджеттік кредиттеудің орындылығы туралы экономикалық қорытынды дайындау үшін осы Қағидалардың 234-тармағына сәйкес құжаттаманы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізеді.
Жергілікті бюджеттен бюджеттік кредит беру жолымен қаржыландыруға мәлімделетін жергілікті бюджеттік инвестициялық жоба бойынша тиісті ББӘ жергілікті бюджеттен бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау үшін осы Қағидалардың 234-тармағына сәйкес құжаттаманы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға енгізеді.
238. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган құжаттар пакеті келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 4-тарауының 4, 5, 6 және 7-тармақтарында көзделген құжаттар болмаған жағдайда оларды ББӘ-ге қайтарады.
Осы Қағидалардың 4-тарауының 4, 5, 6 және 7-параграфтарында көзделген құжаттардың толық пакеті ұсынылған жағдайда, бюджеттік кредиттің ҚЭН-і экономикалық сараптама жүргізу үшін 1 (бір) жұмыс күні ішінде:
1) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаға;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаларға экономикалық сараптамаға жіберіледі.
239. Экономикалық сараптама құжаттар пакеті ұсынылғаннан кейін 26 (жиырма алты) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
240. ТЭН экономикалық сараптамасының қорытындысын ТЭН экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға айқындалған тиісті заңды тұлғалар бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
241. ТЭН экономикалық сараптамасының нәтижелері оң қорытынды немесе теріс қорытынды болып табылады.
Экономикалық сараптаманың қорытындысын қорытындыны дайындаған ұйымның басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді, қорытындыны дайындаған ұйымның орындаушылары қол қояды және мөрмен растайды.
242. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган экономикалық сараптаманың қорытындысын ескере отырып, осы Қағидалардың 234-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар топтамасын қарайды және олар бойынша экономикалық қорытындыны ББӘ-ге жібереді.
Экономикалық қорытынды экономикалық сараптама қорытындысын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде дайындалады.

Параграф 5. Определение целесообразности бюджетного кредитования на осуществление внешнеэкономической деятельности государства
242. Определение целесообразности бюджетного кредитования на осуществление внешнеэкономической деятельности государства основывается на анализе ФЭО.
243. ФЭО бюджетных кредитов представляет собой документ, содержащий обоснование, целесообразность и оценку результата от вложения бюджетных средств на реализацию соответствующей бюджетной программы.
244. При этом в случае наличия мероприятий, предусматривающих строительную деятельность на территории иностранных государств, предусматриваемую в рамках реализации инвестиционных проектов, необходимо предоставление ТЭО и заключения по нему, подготовленное в порядке, установленном законодательством государства, на территории которого планируется реализация данного проекта.
Параграф 6. Определение целесообразности бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами
245. Определение целесообразности бюджетного кредитования финансовых агентств основывается на анализе:
1) эффективности инвестиционных проектов, реализуемых за счет бюджетных кредитов;
2) заемщика (специализированных организаций).
При этом, при определении целесообразности бюджетного кредитования на пополнение оборотных средств осуществляется анализ специализированных организаций.
246. Определение центральным уполномоченным органом по бюджетной политике целесообразности бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами за счет средств республиканского бюджета осуществляется на основании заключения экономической экспертизы юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан.
247. Для определения целесообразности бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами АБП предоставляет в соответствующий центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию ФЭО бюджетного кредита посредством ИСГП.
248. В ФЭО бюджетного кредита приводится подтверждение целесообразности бюджетного кредитования, а также подтверждение соответствия планируемых мероприятий следующим критериям бюджетного кредитования согласно бюджетному законодательству:
1) экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования;
2) окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита;
3) кредитоспособность заемщика в соответствии с критериями, определяемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом по бюджетной политике.
249. Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита юридического лица, определенного Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы, проводится на предмет соответствия мероприятий ФЭО бюджетного кредита критериям бюджетного кредитования.

5-параграф. Мемлекеттің сыртқы экономикалық қызметін жүзеге асыруға бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау
243. Мемлекеттің сыртқы экономикалық қызметін жүзеге асыруға бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау ҚЭН талдауға негізделеді.
244. Бюджеттік кредиттердің ҚЭН-і тиісті бюджеттік бағдарламаны іске асыруға бюджет қаражатын салудың негіздемесін, орындылығын және нәтижесін бағалауды қамтитын құжатты білдіреді.
245. Бұл ретте инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде көзделетін шет мемлекеттердің аумағында құрылыс қызметін көздейтін іс-шаралар болған жағдайда, аумағында осы жобаны іске асыру жоспарланып отырған мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен әзірленген ТЭН және ол бойынша қорытынды ұсыну қажет.
6-параграф. Қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау
246. Қаржы агенттіктеріне бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау:
1) бюджеттік кредиттер есебінен іске асырылатын инвестициялық жобалардың тиімділігі;
2) қарыз алушының (мамандандырылған ұйымдар) талдауына негізделеді.
Бұл ретте, айналым қаражатын толықтыруға бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау кезінде мамандандырылған ұйымдарды талдау ғана жүзеге асырылады.
247. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның қаржы агенттіктерінің республикалық бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруға бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындауы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғаның экономикалық сараптамасының қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
248. Қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау үшін ББӘ тиісті бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ББАЖ арқылы бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін ұсынады.
249. Бюджеттік кредиттің ҚЭН-інде бюджеттік кредиттеудің орындылығын растау, сондай-ақ бюджеттік заңнамаға сәйкес жоспарланатын іс-шаралардың бюджеттік кредиттеудің мынадай өлшемдеріне сәйкестігін растау келтіріледі:
бюджеттік кредит беру арқылы іс-шараларды іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі;
бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы;
бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын өлшемдерге сәйкес қарыз алушының кредиттік қабілеттілігі.

250. Разработка или корректировка ФЭО бюджетного кредита осуществляется АБП либо одним из участников финансовой схемы.
251. Цели ФЭО бюджетного кредита должны соответствовать инвестиционному предложению.
252. ФЭО бюджетного кредита формируется в соответствии со следующей структурой:
1) паспорт проекта;
2) институциональный раздел;
3) финансовый раздел;
4) социально-экономический раздел;
5) выводы по проекту;
6) приложения.
В случае, если бюджетный кредит выделяется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие первоначальную и предлагаемую к корректировке стоимость проектов, утвержденных в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на казахский и/или русский языки.
В зависимости от специфики проекта включаются дополнительные разделы, позволяющие детально раскрыть и обосновать принятые в рамках ФЭО бюджетного кредита решения.
При этом, приложения укомплектовываются следующими документами:
1) базовые параметры финансово-экономической модели проекта и расчеты показателей экономической эффективности проекта, представляемые по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) бумажная и электронная версия финансовой модели, составленной в соответствии с приложением 25 к настоящим Правилам;
3) прогноз финансовых показателей участников финансовой схемы бюджетного кредита, без учета бюджетного кредита, составленный по формам, утвержденным приказом центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета:
"Бухгалтерский баланс";
"Отчет о прибылях и убытках";
"Отчет о движении денежных средств (прямой или косвенный метод)";
"Отчет об изменениях в капитале".
4) анализ эффективности инвестиционного проекта, планируемого к реализации за счет бюджетного кредита, представляемый по форме согласно приложению 33 к настоящим Правилам;
5) анализ заемщика, представляемый по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам;
6) документ, подтверждающий право собственности на предполагаемое залоговое обеспечение и отсутствие иных обременении на залоговое имущество;
7) справки соответствующего налогового органа об отсутствии (наличии) налоговой задолженности и других обязательных платежей в бюджет;

250. Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар экономикалық сараптаманы жүзеге асыруға айқындаған заңды тұлғаның бюджеттік кредиті ҚЭН-інің экономикалық сараптамасы бюджеттік кредит ҚЭН-інің іс-шараларының бюджеттік кредит беру өлшемдеріне сәйкестігі мәніне жүргізіледі.
251. Бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді не ББӘ, не қаржылық схемаға қатысушылардың бірі жүзеге асыруы мүмкін.
252. Бюджеттік кредит ҚЭН-інің мақсаттары инвестициялық ұсынысқа сәйкес келуге тиіс.
253. Бюджеттік кредиттің ҚЭН-і мынадай құрылымға сәйкес құрылады:
1) жобаның паспорты;
2) институционалдық бөлім;
3) қаржылық бөлім;
4) әлеуметтік-экономикалық бөлім;
5) жоба бойынша қорытындылар;
6) қосымшалар.
Егер бюджеттік кредит шет мемлекеттердің аумағында бөлінетін болса, аталған заң мәтінін қоса бере отырып және оның қазақ және/немесе орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген жобалардың бастапқы және түзетуге ұсынылатын құнын растайтын тиісті құжаттар ұсынылады.
Жобаның ерекшелігіне қарай бюджеттік кредит ҚЭН шеңберінде қабылданған шешімдерді егжей-тегжейлі ашуға және негіздеуге мүмкіндік беретін қосымша бөлімдер енгізіледі.
Бұл ретте қосымшалар мынадай құжаттармен жинақталады:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша ұсынылатын қаржы-экономикалық модельдің базалық параметрлері мен экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есептерін қамтитын қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдері бойынша есептермен;
2) осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес жасалған қаржы моделінің қағаз және электрондық нұсқасы;
3) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген нысандар бойынша жасалған бюджеттік кредит ескерілмеген бюджеттік кредиттің қаржылық схемасына қатысушылардың қаржылық көрсеткіштерінің болжамы:
"Бухгалтерлік баланс";
"Пайдалар мен шығындар туралы есеп";
"Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей немесе жанама әдіс)";
"Капиталдағы өзгерістер туралы есеп";
4) осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын бюджеттік кредит есебінен іске асыру жоспарланатын инвестициялық жобаның тиімділігін талдау;
5) осы Ережеге 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын қарыз алушының талдауы;
6) болжамды кепілді қамтамасыз етуге меншік құқығын және кепіл мүлікке өзге ауыртпалықтардың болмауын растайтын құжат;
7) салық берешегінің және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің жоқ (бар) екендігі туралы тиісті салық органының анықтамасы;

8) справка (письмо) уполномоченного органа по исполнению бюджета об отсутствии просроченной задолженности по ранее выданным бюджетным кредитам;
9) отчет об оценке имущества, который предоставляется для обеспечения по своевременному возврату бюджетного кредита, составленный в соответствии с законодательством об оценочной деятельности в Республики Казахстан;
10)документ, обосновывающий маржу, взимаемую при бюджетном кредитовании конечного заемщика;
11)копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим строительство новых либо реконструкцию существующих объектов;
12) копии учредительных документов участников финансовой схемы;
13) документы о кредитной политике участников финансовой схемы;
14) положительное решение исполнительного органа специализированной организации об утверждении привлечения бюджетного кредитования на планируемый проект(ы) в рамках реализации государственной инвестиционной политики с подтверждением:
объема и условий запрашиваемых средств бюджетного кредита;
конечных результатов по годам согласно финансово-экономической модели;
экономического эффекта;
социально-экономической эффективности;
15) электронная версия финансовой отчетности участников финансовой схемы (отдельная и консолидированная) представлена в электронной форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписью первого руководителя либо лица его замещающего главного бухгалтера за последние три года, предшествующие внесению ФЭО бюджетного кредита в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности;
16) для участников финансовой схемы, аудит финансовой отчетности которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности является обязательным, представляются аудированная финансовая отчетность и аудиторские отчеты, составленные за последние три года. При этом участник финансовой схемы имеет право предоставить неаудированную финансовую отчетность за последний отчетный период при наличии объективных причин в соответствии с действующим законодательством;
17) копия инвестиционного предложения и экономического заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на данное инвестиционное предложение;
18) соответствующее заключение комплексной вневедомственной экспертизы (в случае если проектом предусмотрено строительство);

8) бұрын берілген бюджеттік кредиттер бойынша мерзімі өткен берешектің жоқ екендігі туралы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның анықтамасы (хаты);
9) Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы заңнамаға сәйкес жасалған бюджеттік кредитті уақтылы қайтаруды қамтамасыз ету үшін берілетін мүлікті бағалау туралы есеп;
10) түпкі қарыз алушыға бюджеттік кредит беру кезінде алынатын маржаны негіздейтін құжат;
11) жаңа объектілер салуды не жұмыс істеп тұрғандарын қайта жаңартуды көздейтін жобалар бойынша жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін тиісті құжаттардың көшірмелері;
12) қаржы схемасына қатысушылардың құрылтай құжаттарының көшірмелері;
13) қаржы схемасына қатысушылардың кредиттік саясаты туралы құжаттар;
14) мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыру шеңберінде жоспарланған жобаға (жобаларға) бюджеттік кредиттеуді тартуды бекіту туралы мамандандырылған ұйымның атқарушы органының оң шешімі:
сұратылатын бюджеттік кредит қаражатының көлемі мен шарттарын;
қаржылық-экономикалық модельге сәйкес жылдар бойынша түпкілікті нәтижелерді;
экономикалық әсерді;
әлеуметтік-экономикалық тиімділікті растаумен;
15) қаржылық схемаға қатысушылардың қаржылық есептілігінің электрондық нұсқасы (жеке және шоғырландырылған) электрондық нысанда ұсынылған және бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға енгізудің алдындағы соңғы үш жылдағы бірінші басшының не оны алмастыратын бас бухгалтер тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған, сондай-ақ қаржылық есептілікке түсіндірме жазбалар;
16) Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес қаржылық есептілік аудиті міндетті болып табылатын қаржылық схемаға қатысушылар үшін аудиттелген қаржылық есептілік пен соңғы үш жылда жасалған аудиторлық есептер ұсынылады. Бұл ретте қаржылық схемаға қатысушының қолданыстағы заңнамаға сәйкес объективті себептер болған кезде соңғы есепті кезең үшін аудиттелмеген қаржылық есептілікті ұсынуға құқығы бар;
17) осы инвестициялық ұсынысқа инвестициялық ұсыныстың және бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысының көшірмесі;
18) ведомстводан тыс кешенді сараптаманың тиісті қорытындысы (егер жобада құрылыс көзделген жағдайда);

258. Для определения целесообразности бюджетного кредитования АБП предоставляет в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию пакет документов по ФЭО бюджетного кредита, разработанный в соответствии с пунктом 252 настоящих Правил.
Срок рассмотрения пакета документов по ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного составляет 33 (тридцать три) рабочих дней со дня его поступления в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
259. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления пакета документов возвращает их АБП в случае отсутствия документов, предусмотренных параграфами 4, 5, 6 и 7 главы 4 настоящих Правил.
В случае наличия полного пакета документов, предусмотренных параграфами 4, 5, 6 и 7 главы 4 настоящих Правил, для проведения экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита в течение 1 (одного) рабочего дня направляется на экономическую экспертизу соответственно:
1) юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного;
2) юридическим лицам, определяемым местными исполнительными органами Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного.
260. Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами, проводится в течение 26 (двадцати шести) рабочих дней со дня представления пакета документов по финансово-экономическому обоснованию бюджетного кредита, в том числе скорректированного.
Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита проводится на основании представленного ФЭО бюджетного кредита, положительных отраслевых заключений уполномоченных органов, положительного решения исполнительного органа специализированной организации и соответствующих положительных заключений экспертиз, требуемых в зависимости от специфики проекта.
Экономическая экспертиза проводится только на запрашиваемую сумму бюджетного кредитования специализированной организации по проекту на основании ФЭО, положительных отраслевых заключений уполномоченных органов, положительного решения исполнительного органа специализированной организации.
В случае необходимости предоставления дополнительной информации и (или) проведения дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами и/или независимой экспертизой, а также в предоставленной документации, соответствующие юридические лица, определенные Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, запрашивают соответствующую информацию и (или) проведение дополнительных экспертиз.
К дополнительной информации относится финансовая отчетность участников, составленная на последний день месяца, предшествующего внесению ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности.
К дополнительным экспертизам относятся:

258. "Жоба бойынша қорытындылар" бөлімінде мыналар сипатталады:
1) жобаның негізгі артықшылықтары мен кемшіліктері;
2) жобаны бюджеттік кредит беру арқылы іске асыру қажеттілігінің негіздемесі;
3) жоба паспортына сәйкес бюджеттік кредит беру шарттарын бағалау;
4) жоба бойынша дағдарысты тәуекелдер және оларды төмендету жөніндегі шаралар.
259. Бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау үшін ББӘ бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға осы Қағидалардың 252-тармағына сәйкес әзірленген бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар пакетін ұсынады.
Бюджеттік кредиттің, оның ішінде түзетілген кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасын қарау мерзімі ол бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап 33 (отыз үш) жұмыс күнін құрайды.
260. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган құжаттар пакеті келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 4-тарауының 4, 5, 6 және 7-параграфтарында көзделген құжаттар болмаған жағдайда оларды ББӘ-ге қайтарады.
Осы Қағидалардың 4-тарауының 4, 5, 6 және 7-параграфтарында көзделген құжаттардың толық пакеті болған жағдайда, бюджеттік кредиттің ҚЭН-іне экономикалық сараптама жүргізу үшін тиісінше 1 (бір) жұмыс күні ішінде:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі бюджеттік кредиттің, оның ішінде түзетілген кредиттің ҚЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға айқындаған заңды тұлғаға;
2) Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары бюджеттік кредиттің, оның ішінде түзетілген кредиттің ҚЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға айқындайтын заңды тұлғаларға экономикалық сараптамаға жіберіледі.
261. Бюджеттік кредиттің, оның ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындайтын түзетілген заңды тұлғаның ҚЭН-інің экономикалық сараптамасы бюджеттік кредиттің, оның ішінде түзетілген кредиттің қаржылық-экономикалық негіздемесі бойынша құжаттар пакеті ұсынылған күннен бастап 26 (жиырма алты) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Бюджеттік кредиттің ҚЭН-інің экономикалық сараптамасы ҚЭН ұсынған бюджеттік кредиттің, уәкілетті органдардың салалық оң қорытындыларының, мамандандырылған ұйымның атқарушы органының оң шешімінің және жобаның ерекшелігіне қарай талап етілетін сараптамалардың тиісті оң қорытындыларының негізінде жүргізіледі.
Экономикалық сараптама ҚЭН, уәкілетті органдардың оң салалық қорытындылары, мамандандырылған ұйымның атқарушы органының оң шешімі негізінде жоба бойынша мамандандырылған ұйымға бюджеттік кредит берудің сұратылатын сомасына ғана жүргізіледі.
Жүргізілген сараптамаларда және/немесе тәуелсіз сараптамада қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша, сондай-ақ ұсынылған құжаттамада қосымша ақпарат беру және (немесе) қосымша сараптамалар жүргізу қажет болған жағдайда, Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар бюджеттік кредиттің, оның ішінде түзетілген ҚЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға айқындаған тиісті заңды тұлғалар, тиісті ақпаратты және (немесе) қосымша сараптамалар жүргізуді сұратады.
Қосымша ақпаратқа қатысушылардың бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін енгізудің алдындағы айдың соңғы күніне жасалған, оның ішінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға түзетілген қаржылық есептілігі, сондай-ақ қаржылық есептілікке түсіндірме жазбалар жатады.
Қосымша сараптамаларға:

1) комплексная вневедомственная экспертиза;
2) отраслевая экспертиза уполномоченного государственного органа.
Запросы по представлению необходимой информации и (или) проведению дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами направляются соответствующему администратору бюджетной программы, копия запроса – центральному уполномоченному органу по бюджетной политике или местному уполномоченному органу по государственному планированию в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов, указанных в пункте 252 настоящих Правил.
АБП представляют необходимую информацию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, в течение 30 (тридцати) рабочих дней с момента поступления запроса в виде официального письма.
В случае продления срока проведения экономической экспертизы юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, уведомляет центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию о продлении проведения экономической экспертизы с приложением письма АБП.
Со дня направления запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.
При предоставлении дополнительных материалов указывается их перечень, в случае внесения ФЭО бюджетного кредита в новой редакции, указывается об отзыве ранее представленного ФЭО бюджетного кредита.
Не представление дополнительных материалов в установленные сроки является основанием возвращения ФЭО бюджетного кредита и документов к нему без составления Заключения.
ФЭО бюджетного кредита возвращается в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию письмом с приложением Запроса в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня истечения установленных сроков представления запрошенных материалов.
Результатом экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного является положительное заключение или отрицательное заключение.
Положительное заключение экономической экспертизы ФЭО БК представляется на ФЭО БК, мероприятия которого соответствуют критериями обоснованности и кредитоспособности, а также подтверждена окупаемость проекта.
В положительном заключении допускается наличие оговорок с описыванием факторов, оказавших влияние на выражение мнения с оговорками. Оговорки экономического заключения учитываются при реализации Инвестиций в рамках соответствующего плана управления проектом.
Отрицательное заключение экономической экспертизы ФЭО БК представляется на ФЭО БК, результаты оценки которого показывают о несоответствии критериям обоснованности, кредитоспособности, отсутствие окупаемости, а также в случае невозможности провести оценку данных критериев по причине отсутствия необходимой информации.
261. Заключение экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита (далее – Заключение) включает:

1) ведомстводан тыс кешенді сараптама;
2) уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасы жатады.
Қажетті ақпаратты ұсыну және (немесе) жүргізілген сараптамаларда қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптамалар жүргізу жөніндегі сұрау салулар тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісіне, сұрау салудың көшірмесі - бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға осы Қағиданың 252-тармағында көрсетілген құжаттардың толық пакеті келіп түскеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жіберіледі.
ББӘ Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар бюджеттік кредиттің, оның ішінде түзетілген ҚЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға айқындаған заңды тұлғаға ресми хат түрінде сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қажетті ақпаратты ұсынады.
Экономикалық сараптама жүргізу мерзімі ұзартылған жағдайда, бюджеттік кредиттің, оның ішінде түзетілген кредиттің ҚЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлға ББӘ хатымен бірге экономикалық сараптама жүргізуді ұзарту туралы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органды немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органды хабардар етеді.
Сұрау салу жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат ұсынылғанға дейін экономикалық сараптама жүргізу мерзімдері тоқтатыла тұрады.
Қосымша материалдарды ұсынған кезде олардың тізбесі көрсетіледі, бюджеттік кредиттің ҚЭН-і жаңа редакцияда енгізілген жағдайда, бұрын ұсынылған бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін кері қайтарып алу туралы көрсетіледі.
Қосымша материалдарды белгіленген мерзімде ұсынбау бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін және оның құжаттарын Қорытынды жасамай қайтаруға негіз болып табылады.
Бюджеттік кредиттің ҚЭН-і сұратылған материалдарды ұсынудың белгіленген мерзімдері өткен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде сұратуды қоса бере отырып, хатпен бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға қайтарылады.
Бюджеттік кредиттің, оның ішінде түзетілген кредиттің ҚЭН-інің экономикалық сараптамасының нәтижесі оң қорытынды немесе теріс қорытынды болып табылады.
БК ҚЭН-інің экономикалық сараптамасының оң қорытындысы іс-шаралары негізділік және кредитке қабілеттілік өлшемдеріне сәйкес келетін, сондай-ақ жобаның өзін-өзі ақтауы расталған БК ҚЭН-ге ұсынылады.
Оң қорытындыда ескертпелермен пікір білдіруге әсер еткен факторлар сипатталған ескертпелердің болуына жол беріледі. Экономикалық қорытындының ескертпелері жобаны басқарудың тиісті жоспары шеңберінде Инвестицияларды іске асыру кезінде ескеріледі.
БК ҚЭН-інің экономикалық сараптамасының теріс қорытындысы бағалау нәтижелері негізділік, кредиттік қабілеттілік критерийлеріне сәйкес келмеу, өзін-өзі ақтамау, сондай-ақ қажетті ақпараттың болмауы себебінен осы критерийлерге бағалау жүргізу мүмкін болмаған жағдайда БК ҚЭН-ге ұсынылады.
262. Бюджеттік кредиттің ҚЭН-інің экономикалық сараптамасының қорытындысы (бұдан әрі - Қорытынды) мыналарды қамтиды:

1) заголовок;
2) раздел "Краткая характеристика проекта";
3) раздел "Выводы";
4) подписи;
5) дата;
6) адрес;
7) приложение 1 к Заключению "Документы".
Заключение имеет заголовок, указывающий на наименование проекта, а также наименование организации, подготовившей Заключение.
В разделе "Краткая характеристика проекта" указывается следующая информация согласно ФЭО бюджетного кредита:
1) наименование проекта;
2) наименование АБП;
3) наименования участников финансовой схемы;
4) цель предоставления бюджетного кредита;
5) общая стоимость проекта с разбивкой финансирования по годам;
6) источники и форма финансирования проекта;
7) условия предоставления бюджетного кредита.
Раздел "Выводы" соответствует следующей структуре:
1) глава "Обоснованность", в которой анализируется экономическая и социальная эффективность, окупаемость мероприятий и приводится информация о размере бюджетного кредита, на основании положительных отраслевых заключений уполномоченных органов, положительного решения исполнительного органа специализированной организации и соответствующих положительных заключений экспертиз, требуемых в зависимости от специфики проекта;
2) глава "Кредитоспособность", в которой приводится анализ кредитоспособности специализированной организации в соответствии с критериями, определяемыми Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934).
Приложение 1 "Документы" к Заключению содержит:
1) перечень документов и материалов, принятых во внимание при проведении экономической экспертизы:
документы, представленные на рассмотрение для проведения экономической экспертизы;
нормативные правовые акты;
2) замечания к составу и содержанию представленных документов.
262. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления Заключения рассматривает пакет документов по ФЭО бюджетного кредита с учетом Заключения и подготавливает экономическое заключение по ним.
Экономическое заключение по ФЭО бюджетного кредита готовится центральным уполномоченным органом по бюджетной политике или местным уполномоченным органом по государственному планированию по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам.
263. По итогам получения экономического заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию о целесообразности бюджетного кредита, АБП вносит экономическое заключение по бюджетному кредиту в составе бюджетного запроса в соответствующий центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию в рамках формирования (уточнения) республиканского бюджета в установленном законодательством порядке.
Бюджетное кредитование субъектов квазигосударственного сектора осуществляется траншами с контрольного счета наличности согласно плану финансирования, в зависимости от потребности проекта в течение финансового года.
Параграф 7. Определение целесообразности бюджетного кредитования на решение задач социальной политики государства
264. Бюджетное кредитование на решение задач социальной политики государства осуществляется в рамках межбюджетного кредитования.

1) тақырыбы;
2) "Жобаның қысқаша сипаттамасы" бөлімі;
3) "Қорытындылар" бөлімі;
4) қолтаңбалары;
5) күні;
6) мекенжайы;
7) "Құжаттар" қорытындысына 1-қосымша.
Қорытындының жобаның атауын, сондай-ақ Қорытындыны дайындаған ұйымның атауын көрсететін тақырыбы бар.
"Жобаның қысқаша сипаттамасы" деген бөлімде бюджеттік кредиттің ҚЭН-іне сәйкес мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) жобаның атауы;
2) ББӘ атауы;
3) қаржылық схемаға қатысушылардың атаулары;
4) бюджеттік кредит берудің мақсаты;
5) жылдар бойынша қаржыландыруды бөле отырып, жобаның жалпы құны;
6) жобаны қаржыландыру көздері мен нысаны;
7) бюджеттік кредит беру шарттары.
"Қорытындылар" бөлімі мынадай құрылымға сәйкес келеді:
1) "Негізділігі" тарауы, онда экономикалық және әлеуметтік тиімділік, іс-шаралардың өтімділігі талданады және уәкілетті органдардың оң салалық қорытындылары, мамандандырылған ұйымның атқарушы органының оң шешімі және жобаның ерекшелігіне қарай талап етілетін сараптамалардың тиісті оң қорытындылары негізінде бюджеттік кредиттің мөлшері туралы ақпарат келтіріледі;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 тіркелген) бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларында айқындалатын критерийлерге сәйкес мамандандырылған ұйымның кредиттік қабілеттілігіне талдау жүргізілетін "Кредиттік қабілеттілік" тарауы.
Қорытындыға 1-қосымша "Құжаттар" мыналарды қамтиды:
1) экономикалық сараптама жүргізу кезінде назарға алынған құжаттар мен материалдардың тізбесі:
экономикалық сараптама жүргізу үшін қарауға ұсынылған құжаттар;
нормативтік құқықтық актілер;
2) ұсынылған құжаттардың құрамына және мазмұнына ескертулер.
263. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қорытынды келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қорытындыны ескере отырып, бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасын қарайды және олар бойынша экономикалық қорытынды дайындайды.
Бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша экономикалық қорытындыны бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дайындайды.
264. Бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бюджеттік кредиттің орындылығы туралы экономикалық қорытындысын алу бойынша ББӘ бюджеттік сұрау салу құрамында бюджеттік кредит бойынша экономикалық қорытындыны республикалық бюджетті қалыптастыру (нақтылау) шеңберінде заңнамада белгіленген тәртіппен бюджеттік жоспарлау жөніндегі тиісті орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға енгізеді.
Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бюджеттік кредит беру қаржы жылы ішінде жобаның қажеттілігіне қарай қаржыландыру жоспарына сәйкес қолма-қол ақшаны бақылау шотынан транштармен жүзеге асырылады.
7-параграф. Мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау

265. Определение целесообразности бюджетного кредитования на решение задач социальной политики государства осуществляется путем согласования соответствующего документа Системы государственного планирования или внесения изменений и дополнений в данный документ Системы государственного планирования, предусматривающих мероприятия, планируемые к финансированию посредством бюджетного кредитования, на основании следующих документов, предоставляемых местными исполнительными органами:
1) расчеты по видам расходов и мероприятиям, предлагаемым к финансированию за счет бюджетного кредитования;
2) обосновывающую информацию для определения целесообразности бюджетного кредитования в целях реализации проекта:
подтверждение объема затрат на реализацию проекта;
анализ источников финансирования проектов, реализуемых в соответствующей отрасли, в том числе за счет привлечения кредитов банков второго уровня;
обоснование условий кредитования (в том числе срок, ставка вознаграждения, сумма кредита и график его погашения);
обоснование условий кредитования конечных заемщиков (в случае наличия таковых);
3) пояснительную записку и заключение соответствующей отраслевой экспертизы на предмет соответствия приоритетам развития отрасли, а также выбора оптимального варианта реализации мероприятий путем бюджетного кредитования. В случае наличия затрат на ввод объекта в эксплуатацию необходимо отразить информацию в заключении соответствующей отраслевой экспертизы;
4) в случае наличия мероприятия, предусматривающего строительную деятельность, требующую разработки ТЭО, представляется ТЭО с приложением соответствующего заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ТЭО, в том числе копии документов по техническим условиям (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), и копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим реконструкцию существующих объектов.
266. Проект документа Системы государственного планирования, а также в случае внесения изменений и дополнений в данный документ Системы государственного планирования, предусматривающий мероприятия, планируемые к финансированию посредством бюджетного кредитования, подлежит вынесению на бюджетную комиссию.
267. Бюджетные кредиты не предоставляются на мероприятия, не соответствующие принципам согласно пункту 219 настоящих Правил.
Глава 5. Порядок корректировки утвержденных (уточненных) параметров государственных инвестиционных проектов

265. Мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге бюджеттік кредит беру бюджетаралық кредит беру шеңберінде жүзеге асырылады.
266. Мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау бюджеттік кредит беру арқылы қаржыландыруға жоспарланатын іс-шараларды көздейтін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің тиісті құжатын келісу немесе Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің осы құжатына өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы жергілікті атқарушы органдар ұсынатын мынадай құжаттар негізінде жүзеге асырылады:
1) бюджеттік кредиттеу есебінен қаржыландыруға ұсынылатын шығыстар мен іс-шаралар түрлері бойынша есеп айырысулар;
2) жобаны іске асыру мақсатында бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау үшін негіздеуші ақпарат:
жобаны іске асыруға арналған шығындар көлемін растау;
тиісті салада, оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің кредиттерін тарту есебінен іске асырылатын жобаларды қаржыландыру көздерін талдау;
кредит беру шарттарының негіздемесі (оның ішінде мерзімі, сыйақы мөлшерлемесі, кредит сомасы және оны өтеу кестесі);
түпкілікті қарыз алушыларға кредит беру шарттарының негіздемесі (олар болған жағдайда);
3) саланы дамыту басымдықтарына сәйкестігі мәніне түсіндірме жазба және тиісті салалық сараптаманың қорытындысы, сондай-ақ бюджеттік кредит беру жолымен іс-шараларды іске асырудың оңтайлы нұсқасын таңдау. Объектіні пайдалануға беруге шығындар болған жағдайда тиісті салалық сараптаманың қорытындысында ақпаратты көрсету қажет;
4) ТЭН әзірлеуді талап ететін құрылыс қызметін көздейтін іс-шаралар болған жағдайда, ТЭН-ге ведомстводан тыс кешенді сараптаманың тиісті қорытындысын, оның ішінде техникалық шарттар бойынша құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, ТЭН ұсынылады (қажет болған жағдайда жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың шығындарын, алынатын алқаптардың түріне байланысты ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндірісінің шығындарын есептеуді қоса бере отырып)және қолданыстағы объектілерді реконструкциялауды көздейтін жобалар бойынша жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін тиісті құжаттардың көшірмелері.
267. Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжатының жобасы, сондай-ақ бюджеттік кредит беру арқылы қаржыландыруға жоспарланатын іс-шараларды көздейтін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің осы құжатына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда бюджет комиссиясына шығарылуға тиіс.
268. Бюджеттік кредиттер осы Қағидалардың 219-тармағына сәйкес қағидаттарға сәйкес келмейтін іс-шараларға берілмейді.
5-тарау. Мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету тәртібі

Параграф 1. Корректировка инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также проведение необходимых экспертиз
268. Инвестиционное предложение на корректировку ГИП разрабатывается в следующих случаях:
1) корректировки ТЭО БИП;
2) корректировки ФЭО Инвестиций;
3) корректировки ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;
4) если по итогам рассмотрения ТЭО БИП, ФЭО Инвестиций, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования, экономическим заключением центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию рекомендованы другие виды и способы реализации ГИП.
Инвестиционное предложение на корректировку ГИП вносится по проекту, по которому предполагается изменение технико-экономических параметров из ранее внесенного инвестиционного предложения по однородным (однотипным) ГИП имеющего положительное экономическое заключение.
По проектам, не предполагающим изменение технико-экономических параметров, внесение скорректированного инвестиционного предложения для проведения предусмотренных настоящими Правилами экспертиз не требуется.
269. Разработка, рассмотрение и проведение необходимых экспертиз инвестиционного предложения на корректировку ГИП осуществляется в порядке, определенном главой 3 настоящих Правил.
Параграф 2. Корректировка технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта, а также проведение необходимых экспертиз
270. Корректировка ТЭО БИП с последующим проведением необходимых экспертиз проводится в случае изменения установленных технико-экономических параметров бюджетного инвестиционного проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы.
В случае если по БИП планируется изменение (дополнение) источника финансирования на привлечение внешнего правительственного заимствования, то ТЭО корректируется только в части включения дополнительного приложения по консультационным услугам по управлению проектом, сопровождению, надзору за строительством, институциональному развитию с последующим проведением необходимых экспертиз.
При этом дополнительное приложение содержит информацию, указанную в пункте 71 настоящих Правил.
В случае если по решению заказчика возникла обоснованная необходимость корректировки проектной (проектно-сметной) документации, утвержденной в установленном порядке согласно Правил утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 304, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10632, то корректировка предпроектной документации (при наличии) не требуется.
271. Корректировка ТЭО без проведения экономической экспертизы и получения экономического заключения проводится в случае:
1) предусмотренном в пункте 128 настоящих Правил;
2) если меняется последовательность и (или) сроки реализации мероприятии без изменений технических решений и дополнительных расходов.
Не допускается утверждение скорректированного ТЭО БИП, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.

1-параграф. Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу
269. МИЖ-ді түзетуге арналған инвестициялық ұсыныс мынадай жағдайларда әзірленеді:
1) БИЖ ТЭН-ін түзету;
2) Инвестициялардың ҚЭН-ін түзету;
3) бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету;
4) егер БИЖ ТЭН-ін, Инвестициялар ҚЭН-ін, бюджеттік кредит беру ТЭН-ін не ҚЭН-ін қарау қорытындылары бойынша бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысымен МИЖ-ді іске асырудың басқа түрлері мен тәсілдері ұсынылса.
МИЖ-ді түзетуге арналған инвестициялық ұсыныс оң экономикалық қорытындысы бар біртекті (біртипті) МИЖ бойынша бұрын енгізілген инвестициялық ұсыныстан техникалық-экономикалық параметрлерді өзгерту болжанатын жоба бойынша ғана енгізіледі.
Техникалық-экономикалық параметрлерді өзгертуді көздемейтін жобалар бойынша осы Қағидаларда көзделген сараптамаларды жүргізу үшін түзетілген инвестициялық ұсыныс енгізу талап етілмейді.
270. МИЖ-ді түзетуге арналған инвестициялық ұсынысты әзірлеу, қарау және оған қажетті сараптамалар жүргізу осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
2-параграф. Бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу
271. Кейіннен қажетті сараптамалар жүргізе отырып, БИЖ ТЭН-ін түзету техникалық шешімдердің өзгеруіне және қосымша шығыстарға әкеп соғатын бюджеттік инвестициялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда жүргізіледі.
Егер БИЖ бойынша сыртқы үкіметтік қарыз алуды тартуға қаржыландыру көзін өзгерту (толықтыру) жоспарланған жағдайда, онда ТЭН кейіннен қажетті сараптамалар жүргізе отырып, жобаны басқару, сүйемелдеу, құрылысты қадағалау, институционалдық даму бойынша консультациялық қызметтер бойынша қосымша қосымшаны енгізу бөлігінде ғана түзетіледі.
Бұл ретте қосымша қосымша осы Қағидалардың 71-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтиды.
Егер тапсырыс берушінің шешімі бойынша Жобаларды бекіту қағидаларына сәйкес белгіленген тәртіппен бекітілген (жобалау-сметалық) құжаттаманы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10632 тіркелген, бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған (техникалық-экономикалық негіздемелер мен жобалау-сметалық құжаттама) жобалық құжаттаманы түзетудің негізделген қажеттілігі туындаған жағдайда, жобалау алдындағы құжаттаманы (болған жағдайда) түзету талап етілмейді.

272. Расходы, связанные с корректировкой ТЭО и последующим проведением необходимых экспертиз республиканских БИП, осуществляются за счет средств республиканского бюджета.
Расходы, связанные с корректировкой ТЭО БИП, реализуемых за счет местного бюджета, а также местных БИП, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, и последующее проведение необходимых экспертиз осуществляются за счет средств соответствующего местного бюджета.
273. Рассмотрение вопросов корректировки ТЭО БИП осуществляется в порядке, определенном в пункте 125 настоящих Правил.
274. После проведения корректировки ТЭО БИП и экспертиз скорректированного ТЭО БИП, необходимых в соответствии с настоящими Правилами, АБП направляют их оригиналы в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию, с предоставлением электронной версии скорректированного ТЭО БИП, в том числе финансово-экономической модели по проекту.
275. Для рассмотрения, скорректированного ТЭО БИП, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 103 настоящих Правил, АБП представляют центральному уполномоченному органу по бюджетной политике или местному уполномоченному органу по государственному планированию следующие документы:
1) письмо, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП с указанием предполагаемых изменению технических решений и дополнительных расходов, с приложением соответствующей сравнительной таблицы, подписанной первым руководителем государственного органа – АБП либо лицом его замещающим, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП;
2) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа и оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;

272. Экономикалық сараптама жүргізбей және экономикалық қорытынды алмай ТЭН түзету мынадай жағдайда жүргізіледі:
1) осы Қағиданың 128-тармағында көзделсе;
2) егер іс-шараны іске асырудың дәйектілігі және (немесе) мерзімдері техникалық шешімдер мен қосымша шығыстарды өзгертпей өзгерсе.
Бюджет комиссиясының қарауынсыз және ұсынысынсыз түзетілген БИЖ ТЭН-ін бекітуге жол берілмейді.
273. ТЭН-ді түзетуге және кейіннен республикалық БИЖ-ге қажетті сараптамалар жүргізуге байланысты шығыстар республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Жергілікті бюджет есебінен іске асырылатын БИЖ ТЭН-ін, сондай-ақ жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландыруға жоспарланатын жергілікті БИЖ-ді түзетуге байланысты шығыстар және кейіннен қажетті сараптамалар жүргізу тиісті жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
274. БИЖ ТЭН түзету мәселелерін қарау осы Қағидалардың 125-тармағында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
275. Осы Қағидаларға сәйкес қажетті БИЖ ТЭН түзету және түзетілген БИЖ ТЭН сараптама жүргізілгеннен кейін ББӘ олардың түпнұсқаларын түзетілген БИЖ ТЭН электрондық нұсқасын, оның ішінде жоба бойынша қаржы-экономикалық моделін ұсына отырып, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
276. Осы Қағидалардың 103-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, түзетілген БИЖ ТЭН қарау үшін ББӘ бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, өзгереді деп болжанатын техникалық шешімдер және қосымша шығыстар көрсетілген, ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылған тиісті салыстырма кесте қоса берілген хат;
2) мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылған және ресми құжаттарға арналған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделген техникалық шешімдерді өзгертудің және қосымша шығыстарды көздеудің орындылығын растайтын, тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптамасының қорытындысы;

3) дополнительное заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа в зависимости от специфики проекта, представляемого в форме официального письма, подписанного первым руководителем либо лицом его замещающим, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП и подтверждающего обоснованность и достоверность предполагаемых параметров изменения технических решений и предусмотрение дополнительных расходов;
4) скорректированное ТЭО БИП;
5) заключения экспертиз и требуемые документы на скорректированное ТЭО БИП, необходимые в зависимости от специфики БИП в соответствии с пунктами 76 и 77 настоящих Правил;
6) заключения экспертиз и документы по ТЭО БИП, рассмотренные ранее при получении положительного заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию (по утвержденному первоначальному ТЭО БИП);
7) копия решения соответствующей бюджетной комиссии о целесообразности корректировки ТЭО БИП;
8) письмо-уведомление, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ТЭО БИП предоставляется акт уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов.
9) в случае, если БИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие стоимость БИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на казахский и (или) русский языки.
276. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления пакета документов проверяет их на комплектность и соответствие структуры скорректированного ТЭО БИП настоящим Правилам и возвращает их АБП при отсутствии документов и разделов ТЭО БИП, наличие которых необходимо в соответствии с настоящими Правилами.
В случае соответствия пакета документов положениям настоящих Правил центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее срока установленного настоящим пунктом направляет письмо соответствующему юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП, о необходимости проведения экономической экспертизы скорректированного ТЭО БИП, с приложением пакета документов представленного АБП для рассмотрения скорректированного ТЭО БИП.
277. Экономическая экспертиза скорректированного ТЭО БИП проводится в течение 26 (двадцати шести) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов, указанных в пунктах 274 и 275 настоящих Правил, соответствующему юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП.

3) бірінші басшының не оны алмастыратын адамның не ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылған және техникалық шешімдерді өзгертудің болжамды параметрлерінің негізділігі мен дұрыстығын және қосымша шығыстардың көзделгенін растайтын ресми хат нысанында ұсынылатын жобаның ерекшелігіне қарай тиісті уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының қосымша қорытындысы;
4) түзетілген БИЖ ТЭН;
5) сараптамалардың қорытындылары және осы Қағидалардың 76 және 77-тармақтарына сәйкес БИЖ ерекшелігіне қарай қажетті, түзетілген БИЖ ТЭН-ге талап етілетін құжаттар;
6) сараптамалардың қорытындылары және бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның оң қорытындысын алған кезде бұрын қаралған БИЖ ТЭН бойынша құжаттар (бекітілген бастапқы БИЖ ТЭН бойынша);
7) БИЖ ТЭН түзетудің орындылығы туралы тиісті бюджет комиссиясы шешімінің көшірмесі;
8) бірінші басшының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген жүргізілген түзету туралы хабарлама-хат.
БИЖ ТЭН қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ егер жоба бойынша құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей қаржыландыру басталған болса, бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады.
9) егер БИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын болса, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген БИЖ-дің құнын растайтын тиісті құжаттар көрсетілген заңнаманың мәтінін қоса берумен және оның қазақ және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып ұсынылады.
277. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде олардың жинақтылығын және түзетілген БИЖ ТЭН құрылымының осы Қағидаларға сәйкестігін тексереді және осы Қағидаларға сәйкес болуға тиіс құжаттар мен БИЖ ТЭН бөлімдері болмаған кезде оларды ББӘ-ге қайтарады.
Құжаттар топтамасы осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес келген жағдайда, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы тармақта белгіленген мерзімнен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар БИЖ ТЭН экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға айқындаған тиісті заңды тұлғаға түзетілген БИЖ ТЭН қарау үшін ББӘ ұсынған құжаттар топтамасын қоса бере отырып, түзетілген БИЖ ТЭН экономикалық сараптама жүргізу қажет екені туралы хат жібереді.

278. Экономическая экспертиза скорректированного ТЭО БИП проводится в порядке, установленном настоящими Правилами и бюджетным законодательством Республики Казахстан для экономической экспертизы ТЭО БИП.
279. Структура и содержание скорректированного ТЭО БИП соответствуют положениям параграфа 1 главы 3 настоящих Правил, с приведением в соответствующих разделах ТЭО БИП обоснований и расчетов по предполагаемым изменению техническим решениям и дополнительным расходам в сравнении с ранее утвержденным ТЭО БИП.
280. Структура и содержание заключения экономической экспертизы скорректированного ТЭО БИП соответствуют положениям главы 3 настоящих Правил.
Параграф 3. Корректировка финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, в том числе предполагающих увеличение стоимости, а также проведение необходимых экспертиз
281. Корректировка ФЭО Инвестиций с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан проводится в случае:
1) изменения установленных финансово-экономических параметров, влекущих дополнение и (или) изменение мероприятий, технико-технологических решений, увеличение расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия;
2) если требуется перераспределение ранее выделенных средств, в том числе между аффилированными лицами юридического лица в связи с изменением целей и задач, а также мероприятий юридического лица и (или) их аффилированных лиц;
3) снижения показателей конечных результатов;
4) направления неиспользованных остатков на контрольных счетах наличности, текущих счетах субъектов квазигосударственного сектора, образовавшиеся по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале в виде экономии бюджетных средств на реализацию нового(ых) мероприятия (мероприятий) или компонентов в рамках утвержденного ФЭО.
Не допускается утверждение скорректированного ФЭО Инвестиций, прошедшего необходимые экспертизы, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.
Не допускается корректировка в четвертом квартале текущего финансового года субъектом квазигосударственного сектора финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, предусматривающая снижение показателей конечных результатов, определенных в финансово-экономическом обосновании.
Структура и содержание скорректированного ФЭО Инвестиций соответствуют положениям параграфа 10 главы 3 настоящих Правил, с приведением в соответствующих разделах ФЭО Инвестиций обоснований и расчетов по предполагаемым изменениям в сравнении с ранее утвержденным ФЭО Инвестиций.
282. Корректировка ФЭО Инвестиций без проведения экономической экспертизы и получения экономического заключения проводится в случае:

278. Түзетілген БИЖ ТЭН экономикалық сараптамасы осы Қағидалардың 274 және 275-тармақтарында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар БИЖ ТЭН экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға айқындаған тиісті заңды тұлғаға келіп түскен күннен бастап 26 (жиырма алты) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
279. Түзетілген БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасы БИЖ ТЭН экономикалық сараптамасы үшін осы Қағидаларда және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
280. Түзетілген БИЖ ТЭН құрылымы мен мазмұны БИЖ ТЭН тиісті бөлімдерінде бұрын бекітілген БИЖ ТЭН-мен салыстырғанда техникалық шешімдер мен қосымша шығыстар бойынша негіздемелер мен есептерді келтіре отырып, осы Қағидалардың 3-тарауының 1-параграфының ережелеріне сәйкес келеді.
281. Түзетілген БИЖ ТЭН экономикалық сараптамасы қорытындысының құрылымы мен мазмұны осы Қағидалардың 3-тарауының ережелеріне сәйкес келеді.
3-параграф. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған, оның ішінде құнын ұлғайтуды болжайтын бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесін түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу
282. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейіннен қажетті сараптамалар жүргізе отырып, Инвестициялардың ҚЭН түзету:
1) іс-шараларды, техникалық-технологиялық шешімдерді толықтыруға және (немесе) өзгертуге, бекітілген іс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға алып келетін белгіленген қаржы-экономикалық параметрлерді өзгерткен;
2) заңды тұлғаның және (немесе) олардың үлестес тұлғаларының мақсаттары мен міндеттерінің өзгеруіне байланысты егер, оның ішінде заңды тұлғаның үлестес тұлғалары арасында бұрын бөлінген қаражатты қайта бөлу талап етілген;
3) түпкілікті нәтижелер көрсеткіштерінің төмендеуі;
4) бекітілген ҚЭН шеңберінде жаңа іс-шараны (іс-шараларды) немесе компоненттерді іске асыруға бюджет қаражатын үнемдеу түрінде олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша пайда болған қолма-қол ақшаның бақылау шоттарындағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ағымдағы шоттарындағы пайдаланылмаған қалдықтарды бағыттау жағдайларында жүргізіледі.
Қажетті сараптамадан өткен түзетілген Инвестициялар ҚЭН бюджет комиссиясының қарауынсыз және ұсынысынсыз бекітуге жол берілмейді.
Ағымдағы қаржы жылының төртінші тоқсанында квазимемлекеттік сектор субъектісіне қаржылық-экономикалық негіздемеде айқындалған түпкілікті нәтижелер көрсеткіштерінің төмендеуін көздейтін бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесін түзетуге жол берілмейді.
Түзетілген Инвестициялар ҚЭН құрылымы мен мазмұны Инвестициялар ҚЭН-інің тиісті бөлімдерінде бұрын бекітілген Инвестициялар ҚЭН-імен салыстырғанда болжамды өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептеулерді келтіре отырып, осы Қағидалардың 3-тарауының 10-тармақтының ережелеріне сәйкес келеді.
283. Экономикалық сараптама жүргізбей және экономикалық қорытынды алмай Инвестициялардың ҚЭН түзету мынадай:

288. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает пакет документов, указанных в пункте 286 настоящих Правил, и вносит заключение по увеличению стоимости Инвестиций по скорректированному ФЭО Инвестиций на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
289. Отобранные соответствующими бюджетными комиссиями Инвестиции, предполагающие увеличение сметной стоимости, включаются в соответствующий бюджет в порядке, установленном бюджетным законодательством.
Параграф 4. Корректировка ТЭО или ФЭО бюджетного кредитования, а также проведение необходимых экспертиз
290. Корректировка ТЭО или ФЭО бюджетного кредитования с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан проводится в случае изменения установленных технико-экономических параметров проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы.
291. Корректировка ТЭО или ФЭО бюджетного кредитования без проведения экономической экспертизы и получения экономического заключения проводится в случае изменения сроков финансирования и (или) реализации ФЭО, не влекущих изменения технических решений и снижение результатов.
292. Корректировка ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования осуществляется в два этапа.
По первому этапу:
1) разработка АБП инвестиционного предложения по корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования и представление в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию;
2) решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности корректировки ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования на основе представляемых АБП документов в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
На первом этапе процесс разработки, рассмотрения и отбора инвестиционных предложений по корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования происходит в порядке, определенном в главе 3 настоящих Правил.
293. Для вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса целесообразности корректировки ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования АБП представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию следующие документы:
1) письмо, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного первым руководителем государственного органа – АБП с указанием предполагаемых изменению технических решений и дополнительных расходов;
2) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного первым руководителем государственного органа, и оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;
3) заключения экспертиз, необходимые в зависимости от специфики проекта;
4) положительное экономическое заключение центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение по корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;
5) письмо-уведомление о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования предоставляется акт уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
6) пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования.
При получении положительного решения соответствующей бюджетной комиссии АБП вносит соответствующие корректировки в ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования.
294. По второму этапу:
1) представление АБП скорректированного ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию;
2) решение соответствующей бюджетной комиссии о финансировании по скорректированному ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования.
На втором этапе АБП представляет скорректированное ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию выносят вопрос целесообразности финансирования по скорректированному ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий на основе представляемых следующих документов:
1) письма-запросы за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного первым руководителем государственного органа – АБП с указанием предполагаемых изменению технических решений и дополнительных расходов;
2) заключения отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного первым руководителем государственного органа, и оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;
3) заключения экспертиз, необходимые в зависимости от специфики проекта;
4) положительного экономического заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение по корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;
5) скорректированное ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;
6) положительное экономическое заключение на скорректированное ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;

288. Құжаттама топтамасы толық ұсынылмаған не қымбаттаудың туындауының нақты және негізделген себептері берілмеген, сондай-ақ кінәлі адамдар немесе ұйымдар және оларға қабылданған шаралар (олар болған жағдайда) көрсетілмеген Инвестициялардың ҚЭН сметалық құнның ұлғаюы мәніне қаралмайды.
289. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Қағидалардың 286-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын қарайды және түзетілген Инвестициялар ҚЭН бойынша Инвестициялар құнын ұлғайту бойынша қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
290. Тиісті бюджет комиссиялары іріктеп алған, сметалық құнды ұлғайтуды көздейтін Инвестициялар бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті бюджетке енгізіледі.
4-параграф. Бюджеттік кредиттеудің ТЭН немесе ҚЭН түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу
291. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейіннен қажетті сараптамалар жүргізе отырып, бюджеттік кредиттеудің ТЭН немесе ҚЭН түзету техникалық шешімдердің өзгеруіне және қосымша шығыстарға алып келетін жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда жүргізіледі.
292. Экономикалық сараптама жүргізбей және экономикалық қорытынды алмай бюджеттік кредиттеудің ТЭН немесе ҚЭН түзету техникалық шешімдердің өзгеруіне және нәтижелердің төмендеуіне алып келмейтін ҚЭН қаржыландыру және (немесе) іске асыру мерзімдері өзгерген жағдайда жүргізіледі.
293. Бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН түзету екі кезеңде жүзеге асырылады.
Бірінші кезең бойынша:
1) ББӘ-нің бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН түзету бойынша инвестициялық ұсынысты әзірлеуі және бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынуы;
2) ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынатын құжаттар негізінде бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН түзетудің орындылығын айқындау жөніндегі тиісті бюджет комиссиясының шешімі.
Бірінші кезеңде бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН түзету бойынша инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу, қарау және іріктеу процесі осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
294. Бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН түзетудің орындылығы мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізу үшін ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, өзгеруі болжанатын техникалық шешімдер және қосымша шығыстар көрсетілген хат;
2) мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген адамның қолы қойылған және ресми құжаттарға арналған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделген, техникалық шешімдерді өзгертудің және қосымша шығыстарды көздеудің орындылығын растайтын, тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптамасының қорытындысы;
3) жобаның ерекшелігіне қарай қажетті сараптамалардың қорытындылары;
4) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН түзету жөніндегі инвестициялық ұсынысқа оң экономикалық қорытындысы;
5) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген жіберілген жүргізілген түзету туралы хабарлама-хат.
Бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ егер жоба бойынша құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей қаржыландыру басталған болса, бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады;
6) Бюджеттік кредиттеудің бекітілген ТЭН не ҚЭН көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізу не қол жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба.
Тиісті бюджет комиссиясының оң шешімін алған кезде ББӘ бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН тиісті түзетулер енгізеді.
295. Екінші кезең бойынша:
1) ББӘ-нің түзетілген бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынуы;
2) тиісті бюджет комиссиясының түзетілген бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН бойынша қаржыландыру туралы шешімі.
Екінші кезеңде ББӘ түзетілген бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ұсынылатын мынадай құжаттар негізінде тиісті бюджет комиссияларының қарауына түзетілген бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН бойынша қаржыландырудың орындылығы мәселесін шығарады:
1) ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген адамның қолы қойылған, өзгеруі болжанатын техникалық шешімдер және қосымша шығыстар көрсетілген сұрау салу-хаттар;
2) мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген адамның қолы қойылған және ресми құжаттарға арналған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделген техникалық шешімдерді өзгертудің және қосымша шығыстарды көздеудің орындылығын растайтын, тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптамасының қорытындысы;
3) жобаның ерекшелігіне байланысты қажетті сараптама қорытындылары;
4) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН түзету жөніндегі инвестициялық ұсынысқа оң экономикалық қорытындысы;
5) түзетілген бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН;
6) түзетілген бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН оң экономикалық қорытынды;

7) письмо-уведомление о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования предоставляется акт уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
8) пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования.
Глава 6. Порядок проведения оценки реализации государственных инвестиционных проектов, за исключением оценки реализации проектов государственно-частного партнерства
Параграф 1. Проведение мониторинга бюджетных инвестиционных проектов в период планирования
295. Администраторы республиканских бюджетных программ и администраторы местных бюджетных программ представляют соответственно в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию перечень отобранных инвестиционных предложений ежеквартально до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, на электронном носителе по форме согласно приложению 35 к настоящим Правилам с отражением следующей информации:
1) наименование БИП;
2) наименование АБП, внесшего инвестиционное предложение;
3) размер денежных средств, необходимых (выделенных) на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП;
4) размер денежных средств, освоенных при разработке или корректировке, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП;
5) сроки разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП;
6) информация о ходе разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП.
Параграф 2. Проведение мониторинга реализации бюджетных инвестиционных проектов
296. Мониторинг реализации БИП проводится путем сопоставления фактически получаемых результатов с запланированными согласно экономическому заключению/инвестиционному предложению/ТЭО БИП/ФЭО Инвестиций/ на отчетную дату для своевременного выявления возможных отклонений в целях обеспечения эффективного управления БИП.
297. Мониторинг реализации БИП и Инвестиций предусматривает:
1) сбор и обработку администраторами бюджетных программ, центральными государственными и местными исполнительными органами информации о ходе и результатах реализации БИП и Инвестиций;

7) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген, жүргізіліп жатқан түзету туралы хабарлама-хат.
Бюджеттік кредиттеудің ТЭН не ҚЭН қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ егер жоба бойынша құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей қаржыландыру басталған болса, бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады;
8) бекітілген бюджеттік кредиттеудің ТЭН немесе ҚЭН көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізу не қол жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба.
6-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуын бағалауды қоспағанда, мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына бағалау жүргізу тәртібі
1-параграф. Жоспарлау кезеңінде бюджеттік инвестициялық жобаларға мониторинг жүргізу
296. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тиісінше бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға іріктелген инвестициялық ұсыныстардың тізбесін осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық жеткізгіште тоқсан сайын есептік тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін мынадай ақпаратты көрсете отырып ұсынады:
1) БИЖ атауы;
2) инвестициялық ұсыныс енгізген ББӘ атауы;
3) БИЖ ТЭН әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қажетті (бөлінген) ақша қаражатының мөлшері;
4) БИЖ ТЭН әзірлеу немесе түзету кезінде игерілген ақша қаражатының мөлшері, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу;
5) БИЖ ТЭН әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу мерзімдері;
6) БИЖ ТЭН әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу барысы туралы ақпарат.
2-параграф. Бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына мониторинг жүргізу
297. БИЖ іске асыру мониторингі БИЖ-ді тиімді басқаруды қамтамасыз ету мақсатында ықтимал ауытқуларды уақтылы анықтау үшін экономикалық қорытындыға/инвестициялық ұсынысқа/БИЖ ТЭН/Инвестициялардың ҚЭН/ есептік күнге сәйкес жоспарланған нәтижелермен нақты алынған нәтижелерді салыстыру арқылы жүргізіледі.
298. БИЖ және Инвестицияларды іске асыру мониторингі мыналарды:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың БИЖ және Инвестицияларды іске асыру барысы мен нәтижелері туралы ақпаратты жинауын және өңдеуін;

2) представление центральными государственными и местными исполнительными органами отчетов о ходе и результатах реализации БИП и Инвестиций соответственно в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике и центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и местные уполномоченные органы по государственному планированию.
По БИП, в которых выявлены отклонения фактических показателей от ранее запланированных (по план-графику), формируются рекомендации и меры по эффективной реализации БИП.
298. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике привлекает к сбору и анализу отчетов о ходе и результатах мониторинга республиканских БИП и Инвестиции юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" в срок до 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию привлекает к сбору и анализу отчетов о ходе и результатах мониторинга местных БИП и Инвестиции юридическое лицо, определенное местным исполнительным органом в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" в срок до 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
299. Мониторинг реализации республиканских БИП и Инвестиции осуществляется администраторами республиканских бюджетных программ.
Мониторинг реализации местных БИП и Инвестиции, в том числе реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, внебюджетных фондов, осуществляется администраторами местных бюджетных программ.
Администраторы республиканских и местных бюджетных программ ежеквартально публикуют на официальных интернет-ресурсах государственного органа отчеты по мониторингу реализации республиканских и местных БИП.
300. План-график подготовки и реализации бюджетных инвестиций является документом, определяющим отчетные показатели по каждому проекту, и подготавливается администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам.
301. В плане-графике отражаются также фактические объемы на период до начала отчетного года, текущий год и прогнозные объемы на последующие три года.
План-график формируется на основании утвержденного ТЭО БИП и одобренного бюджетного запроса, а по проектам, не требующим разработки ТЭО, основанием подготовки план-графика являются инвестиционное предложение либо ПСД, и одобренный бюджетный запрос.
Период реализации проекта в плане-графике указывается в соответствии с бюджетным запросом, одобренным соответствующей бюджетной комиссией.
Перечень проектов, включенных в план-график, в отчет по мониторингу, соответствует перечню проектов, утвержденных постановлениями Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов о реализации закона о республиканском бюджете или реализации решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый период.
302. Отчет по мониторингу реализации республиканских БИП, содержит информацию о фактических и плановых объемах выполненных работ и сумм освоения финансовых средств по БИП и подготавливаются администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ на ежеквартальной основе до 10 (десятого) числа, следующего за отчетным кварталом по форме согласно приложению 37 к настоящим Правилам.
Администраторы местных бюджетных программ представляют отчет по мониторингу реализации БИП, в том числе реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие, внебюджетных фондов и кредитов из республиканского бюджета в местный уполномоченный орган по государственному планированию на ежеквартальной основе до 1 (первого) числа, следующего за отчетным кварталом.

2) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың БИЖ және Инвестицияларды іске асыру барысы мен нәтижелері туралы есептерді тиісінше бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға ұсынуы көздейді.
Бұрын жоспарланғаннан (жоспар-график бойынша) нақты көрсеткіштердің ауытқуы анықталған БИЖ бойынша БИЖ-ді тиімді іске асыру бойынша ұсынымдар мен шаралар қалыптастырылады.
299. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық БИЖ және Инвестициялар мониторингінің барысы мен нәтижелері туралы есептерді жинауға және талдауға "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаны есептік жылдан кейінгі жылғы 20 (жиырмасыншы) ақпанға дейінгі мерзімде тартады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті БИЖ және Инвестициялар мониторингінің барысы мен нәтижелері туралы есептерді жинауға және талдауға "Мемлекеттік сатып алу туралы"Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы орган айқындаған заңды тұлғаны есептік жылдан кейінгі жылғы 20 (жиырмасыншы) ақпанға дейінгі мерзімде тартады.
300. Республикалық БИЖ және Инвестицияларды іске асыру мониторингін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүзеге асырады.
Жергілікті БИЖ және Инвестицияларды, оның ішінде республикалық бюджеттен, бюджеттен тыс қорлардан нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатындарын іске асыру мониторингін жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүзеге асырады.
Республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тоқсан сайын мемлекеттік органның ресми интернет-ресурстарында республикалық және жергілікті БИЖ іске асыру мониторингі бойынша есептерді жариялайды.
301. Бюджеттік Инвестицияларды дайындау мен іске асырудың жоспар-графигі әрбір жоба бойынша есептік көрсеткіштерді айқындайтын құжат болып табылады және оны осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері дайындайды.
302. Жоспар-графикте сондай-ақ есептік жылдың басына дейінгі кезеңге арналған нақты көлемдер, ағымдағы жылға және алдағы үш жылға арналған болжамды көлемдер де көрсетіледі.
Жоспар-график бекітілген БИЖ ТЭН және мақұлданған бюджеттік сұрау салу негізінде қалыптастырылады, ал ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалар бойынша жоспар-графикті дайындауға инвестициялық ұсыныс не ЖСҚ және мақұлданған бюджеттік сұрау салу негіз болып табылады.
Жобаны іске асыру кезеңі жоспар-графикте тиісті бюджет комиссиясы мақұлдаған бюджеттік сұрау салуға сәйкес көрсетіледі.
Мониторинг жөніндегі есепке жоспар-графикке енгізілген жобалардың тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджет туралы заңды іске асыру немесе тиісті қаржы кезеңіне арналған жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулыларымен бекітілген жобалардың тізбесіне сәйкес келеді.

303. Сводная справка к отчету по мониторингу БИП подготавливается по форме согласно приложению 38 к настоящим Правилам.
304. Необходимая информация подготавливается администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ ежеквартально до 10 (десятого) числа, следующего за отчетным кварталом на казахском и русском языках, на электронном носителе и содержит:
1) план-график;
2) отчет по мониторингу и сводную справку по мониторингу;
3) информацию, о принятых мерах по устранению фактов нарушений, выявленных службой внутреннего контроля;
4) информацию о текущем состоянии по достижению долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации БИП.
5) паспорт проекта по форме согласно приложению 39 к настоящим Правилам;
305. По итогам квартала, службы внутреннего контроля центральных государственных органов и исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы имеют право выезжать на объекты, с целью выявления возможных нарушений, на стадии реализации БИП.
306. Информация по годовому мониторингу республиканских БИП и Инвестиций, представляется администраторами республиканских бюджетных программ на казахском и русском языках в центральный уполномоченный орган по государственному планированию ежегодно не позднее 15 (пятнадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
307. Информация по годовому мониторингу местных БИП и Инвестиций, в том числе реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, внебюджетных фондов представляется администраторами местных бюджетных программ на казахском и русском языках в местный уполномоченный орган по государственному планированию ежегодно не позднее 15 (пятнадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию после получения информации по мониторингу реализации местных БИП и Инвестиций, в том числе реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, внебюджетных фондов от соответствующих местных уполномоченных органов, выступающих администраторами местных бюджетных программ представляет информацию юридическому лицу, определенному местными исполнительными органами на проведение сбора и анализа отчетов о ходе и результатах мониторинга местных БИП и Инвестиций на электронном носителе в срок не позднее 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
Сводная информация включает:
1) информацию о БИП, реализуемых за счет средств местного бюджета, в том числе реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, внебюджетных фондов;
2) информацию по завершенным и переходящим проектам, количеству разрабатываемых ПСД;

303. Нысаналы даму трансферттері, бюджеттен тыс қорлар және республикалық бюджеттен берілетін кредиттер есебінен іске асырылатын республикалық БИЖ-дің іске асырылуы жөніндегі есеп орындалған жұмыстардың нақты және жоспарлы көлемі және БИЖ бойынша қаржы қаражатын игеру сомалары туралы ақпаратты қамтиды және оны республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тоқсан сайынғы негізде есептік тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін осы Қағидаларға 37-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дайындайды.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері БИЖ іске асыру мониторингі жөніндегі есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға тоқсан сайынғы негізде есептік тоқсаннан кейінгі айдың 1 (бірінші) күніне дейін ұсынады.
304. БИЖ мониторингі бойынша жиынтық анықтама осы Қағидаларға 38-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дайындалады.
305. Қажетті ақпаратты республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тоқсан сайын есептік тоқсаннан кейінгі 10 (оныншы) күнге дейін қазақ және орыс тілдерінде электрондық жеткізгіште дайындайды және мыналарды:
1) жоспар-графикті;
2) мониторинг бойынша есепті және мониторинг бойынша жиынтық анықтаманы;
3) ішкі бақылау қызметі анықтаған бұзушылықтар фактілерін жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпаратты;
4) БИЖ іске асырудан экономикалық және әлеуметтік табыстың ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі ағымдағы жай-күй туралы ақпаратты;
5) осы Қағидаларға 39-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның паспортын қамтиды.
306. Тоқсанның қорытындысы бойынша орталық мемлекеттік органдар мен облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың ішкі бақылау қызметтері БИЖ іске асыру сатысында ықтимал бұзушылықтарды анықтау мақсатында объектілерге шығуға құқылы.
307. Республикалық БИЖ және Инвестициялардың жылдық мониторингі бойынша ақпаратты республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жыл сайын, қазақ және орыс тілдерінде есептік жылдан кейінгі жылғы 15 (он бесінші) ақпаннан кешіктірмей ұсынады.
308. Жергілікті БИЖ және Инвестициялардың, оның ішінде республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері, бюджеттен тыс қорлар есебінен іске асырылатын Инвестициялардың жылдық мониторингі жөніндегі ақпаратты жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жыл сайын қазақ және орыс тілдерінде есептік жылдан кейінгі жылғы 15 (он бесінші) ақпаннан кешіктірмей ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті БИЖ және Инвестициялардың, оның ішінде республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері, бюджеттен тыс қорлар есебінен іске асырылатын Инвестициялардың іске асырылуын мониторингтеу жөніндегі ақпаратты жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болып табылатын тиісті жергілікті уәкілетті органдардан алғаннан кейін жергілікті БИЖ және Инвестициялар мониторингінің барысы мен нәтижелері туралы есептерді жинауға және талдауға жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғаға есептік жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кешіктірілмейтін мерзімде электрондық жеткізгіштеақпарат береді
Жиынтық ақпарат мыналарды:
1) жергілікті бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын, оның ішінде республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері, бюджеттен тыс қорлар есебінен іске асырылатын БИЖ туралы ақпаратты;
2) аяқталған және өтпелі жобалар, әзірленетін ЖСҚ саны бойынша ақпаратты;

3) перечень БИП, финансируемых за счет средств бюджета района (города областного значения) и целевых трансфертов на развитие и кредитов из областного бюджета, информацию о суммах плана финансирования, фактическом исполнении, количестве завершенных проектов, суммах и причинах неосвоения.
308. Юридические лица, определенные Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами, проводят сбор и анализ отчетов о ходе и результатах мониторинга республиканских БИП и Инвестиций и представляют информацию на казахском и русском языках в центральный уполномоченный орган по государственному планированию и местный уполномоченный орган по бюджетному планированию соответственно до 10 (десятого) апреля года, следующего за отчетным.
309. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике и местные уполномоченные органы по государственному планированию на формируют сводный отчет по результатам мониторинга реализации государственных инвестиционных проектов по итогам финансового года.
310. Центральные исполнительные органы и местные исполнительные органы, получившие информацию от служб внутреннего контроля о выявленных фактах нарушения представляют информацию о принятых мерах и способах решения проблем органам государственного финансового контроля.
311. АБП используют результаты мониторинга реализации республиканских БИП, местных БИП, а также проектов реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета при планировании (уточнении) соответствующего бюджета, с учетом информации о текущем состоянии по достижения долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации БИП.
Параграф 3. Оценка реализации бюджетных инвестиций, в том числе бюджетных инвестиционных проектов и бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц
312. Оценка реализации БИП и Инвестиций проводится путем сопоставления фактически получаемых результатов с запланированными на отчетную дату для своевременного выявления возможных отклонений в целях обеспечения эффективного управления БИП и Инвестициями.
Оценку реализации республиканских БИП и Инвестиций осуществляет центральный уполномоченный орган по бюджетной политике с привлечением юридического лица, определенного Правительством Республики Казахстан.
Оценку реализации местных БИП и Инввестиций, в том числе реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, внебюджетных фондов осуществляет местные уполномоченные органы по государственному планированию с привлечением юридических лиц, определенных местными исполнительными органами.
313. Оценка реализации БИП и Инвестиций осуществляется в постинвестционный период через три года после их завершения.
В случае, если БИП не введен в эксплуатацию в установленные сроки, администраторами республиканских бюджетных программ или администраторами местных бюджетных программ представляется информация по оценки реализации БИП в последующие годы, после введения объекта в эксплуатацию в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
В случае, если мероприятия, предусмотренные в ФЭО не завершены в установленные сроки, администраторами республиканских бюджетных программ или администраторами местных бюджетных программ представляется информация по оценке реализации Инвестиций в последующие года, после завершения мероприятий, предусмотренных в экономическом заключении на ФЭО.
При этом администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ представляется информация о причинах несвоевременного ввода объекта в эксплуатацию и несвоевременного завершения мероприятий, предусмотренных в ФЭО в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
314. Оценка реализации БИП и Инвестиций предусматривает:
1) сбор информации, которая включает в себя отчет о ходе реализации бюджетных инвестиционных проектов и бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц согласно приложению 41 к настоящим Правилам от АБП;
2) анализ достигнутых конечных результатов БИП и Инвестиций (выпуск продукции, предоставление услуг) путем сопоставления их с показателями, предусмотренными документами Системы государственного планирования и/или ТЭО БИП/ФЭО Инвестиций/ инвестиционным предложением;
3) подготовку сводного отчета по оценке реализации БИП и Инвестиций.
В целях эффективного управления по БИП и Инвестициям, в которых выявлены отклонения фактических показателей от ранее запланированных в документах системы государственного планирования и/или ТЭО БИП и ФЭО Инвестиций, формируются рекомендации по повышению результативности и эффективности планирования и использования бюджетных средств и активов государства и по эффективному распределению ресурсов государства.

3) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің қаражаты және облыстық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен қаржыландырылатын БИЖ, қаржыландыру жоспарының сомалары, нақты орындалуы, аяқталған жобалардың саны, игерілмеу сомалары мен себептері туралы ақпаратты қамтиды.
309. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғалар республикалық БИЖ және Инвестициялар мониторингінің барысы мен нәтижелері туралы есептерді жинауды және талдауды жүргізеді және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға қазақ және орыс тілдерінде тиісінше есептік жылдан кейінгі жылғы 10 (оныншы) сәуірге дейін ақпарат ұсынады.
310. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар қаржы жылының қорытындылары бойынша мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру мониторингінің нәтижелері бойынша жиынтық есепті қалыптастырады.
311. Ішкі бақылау қызметтерінен анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпарат алған орталық атқарушы органдар мен жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік қаржылық бақылау органдарына қабылданған шаралар мен проблемаларды шешу тәсілдері туралы ақпаратты ұсынады.
312. ББӘ тиісті бюджетті жоспарлау (нақтылау) кезінде республикалық БИЖ, жергілікті БИЖ, сондай-ақ нысаналы даму трансферттері және республикалық бюджеттен берілетін кредиттер есебінен іске асырылатын жобалардың іске асырылуы мониторингінің нәтижелерін БИЖ-ді іске асырудан экономикалық және әлеуметтік табыстың ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі ағымдағы жай-күй туралы ақпаратты ескере отырып пайдаланады.
3-параграф. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды, оның ішінде бюджеттік инвестициялық жобаларды және бюджеттік инвестицияларды іске асыруды бағалау
313. БИЖ және Инвестицияларды іске асыруды бағалау БИЖ және Инвестицияларды тиімді басқаруды қамтамасыз ету мақсатында ықтимал ауытқуларды уақтылы анықтау үшін нақты алынған нәтижелерді есептік күнге жоспарланған нәтижелермен салыстыру арқылы жүргізіледі.
Республикалық БИЖ және Инвестициялардың іске асырылуын бағалауды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаны тарта отырып, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Жергілікті БИЖ және Инвестициялардың, оның ішінде республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері, бюджеттен тыс қорлар есебінен іске асырылатын жергілікті БИЖ және Инвестициялардың іске асырылуын бағалауды жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғаларды тарта отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жүзеге асырады.
314. БИЖ және Инвестицияларды іске асыруды бағалау олар аяқталғаннан кейін үш жыл өткен соң Инвестициядан кейінгі кезеңде жүзеге асырылады.
Егер БИЖ белгіленген мерзімде пайдалануға берілмеген жағдайда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері немесе жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері объектіні мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға пайдалануға бергеннен кейін келесі жылдары БИЖ іске асырылуын бағалау жөніндегі ақпаратты ұсынады.
Егер ҚЭН-де көзделген іс-шаралар белгіленген мерзімде аяқталмаған жағдайда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері немесе жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ҚЭН-дегі экономикалық қорытындыда көзделген іс-шаралар аяқталғаннан кейін кейінгі жылдары Инвестициялардың іске асырылуын бағалау бойынша ақпарат береді.
Бұл ретте, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері объектіні уақтылы пайдалануға бермеудің және ҚЭН-де көзделген іс-шаралардың уақтылы аяқталмауының себептері туралы ақпаратты мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынады.

315. Для проведения оценки реализации БИП информация представляется на казахском и русском языках в составе следующей отчетности:
1) план-график подготовки и реализации бюджетных инвестиций по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам;
2) отчет по мониторингу реализации республиканских и местных бюджетных инвестиционных проектов и проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие, внебюджетных фондов и кредитов из республиканского бюджета согласно приложению 37 к настоящим Правилам;
3) паспорт проекта согласно приложению 39 к настоящим Правилам;
4) отчеты соответствующего администратора бюджетных программ по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц по форме согласно приложению 40 к настоящим Правилам.
5) отчет о ходе реализации бюджетных инвестиционных проектов и бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц согласно приложению 41 к настоящим Правилам.
316. Отчет о ходе реализации БИП и Инвестиций разрабатывается на основе ежеквартального мониторинга и содержит информацию о фактических и плановых объемах продукции (услуг), с учетом достижения долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации БИП и осуществления Инвестиций за отчетный период и представляется центральными и местными уполномоченным органами выступающими администраторами бюджетных программ на электронном носителе по форме согласно приложению 41 к настоящим Правилам в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике и местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Информация по достижению долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации БИП и Инвестиций подготавливается на основании показателей, заложенных в инвестиционном предложении и/или в привязке к ключевым показателям эффективности государственных органов Республики Казахстан.
317. Информация по оценке реализации республиканских БИП и Инвестиций представляется соответствующими центральными уполномоченными органами, выступающими администраторами республиканских бюджетных программ на электронном носителе в центральный уполномоченный орган по государственному планированию один раз в год ежегодно не позднее 15 (пятнадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
Информация по оценке реализации местных БИП и Инвестиций, в том числе реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, внебюджетных фондов представляется соответствующими уполномоченными местными исполнительными органами, выступающими администраторами местных бюджетных программ на электронном носителе в местный уполномоченный орган по государственному планированию один раз в год ежегодно не позднее 15 (пятнадцатого) февраля года, следующего за отчетным.

315. БИЖ және Инвестицияларды іске асыруды бағалау мыналарды:
1) ББӘ-ден осы Қағидаларға 41-қосымшаға сәйкес бюджеттік инвестициялық жобаларды және заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру барысы туралы есепті қамтитын ақпарат жинау;
2) БИЖ-дің және Инвестициялардың қол жеткізілген түпкілікті нәтижелерін (өнім шығару, қызметтер көрсету) оларды Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында және/немесе БИЖ/Инвестициялар ҚЭН-інің ТЭН-інде/инвестициялық ұсыныста көзделген көрсеткіштермен салыстыру жолымен талдау;
3) БИЖ және Инвестицияларды іске асыруды бағалау бойынша жиынтық есепті дайындауды көздейді.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында және/немесе БИЖ ТЭН мен Инвестициялардың ҚЭН бұрын жоспарланғаннан нақты көрсеткіштердің ауытқулары анықталған БИЖ және Инвестициялар бойынша тиімді басқару мақсатында мемлекеттің бюджет қаражаты мен активтерін жоспарлау мен пайдаланудың тиімділігі мен тиімділігін арттыру және мемлекет ресурстарын тиімді бөлу жөнінде ұсынымдар қалыптастырылады.
316. БИЖ іске асырылуын бағалауды жүргізу үшін ақпарат мынадай есептілік құрамында қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады:
1) осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттік Инвестицияларды дайындаудың және іске асырудың жоспар-графигі;
2) осы Қағидаларға 37-қосымшаға сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттік Инвестициялық жобаларды және нысаналы даму трансферттері, бюджеттен тыс қорлар және республикалық бюджеттен берілетін кредиттер есебінен іске асырылатын жобаларды іске асыру мониторингі жөніндегі есептер;
3) осы Қағидаларға 39-қосымшаға сәйкес жобаның паспорты;
4) осы Қағидаларға 40-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараларды іске асыру мониторингі бойынша тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің есептері.
317. БИЖ және Инвестициялардың іске асырылу барысы туралы есеп тоқсан сайынғы мониторинг негізінде әзірленеді және есептік кезеңде БИЖ-дің іске асырылуынан және Инвестициялардың жүзеге асырылуынан экономикалық және әлеуметтік табыстың ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізуді ескере отырып, өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) нақты және жоспарлы көлемі туралы ақпаратты қамтиды және оны бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болып табылатын орталық және жергілікті уәкілетті органдар осы Қағидаларға 41-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық жеткізгіште бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
БИЖ және Инвестицияларды іске асырудан түсетін экономикалық және әлеуметтік табыстың ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі ақпарат инвестициялық ұсыныста және/немесе Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдары тиімділігінің түйінді көрсеткіштеріне байланыстырылған көрсеткіштер негізінде дайындалады.

318. При проведении оценки реализации республиканских БИП и Инвестиций центральный уполномоченный орган по бюджетной политике привлекает юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации БИП и Инвестиций.
При проведении оценки реализации местных БИП и Инвестиций, в том числе за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, внебюджетных фондов местный уполномоченный орган по государственному планированию привлекают юридические лица, определяемое местными исполнительными органами на проведение оценки реализации БИП и Инвестиций.
319. Юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, проводит оценку реализации БИП и Инвестиций и представляет информацию на казахском и русском языках в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике до 10 (десятого) апреля года, следующего за отчетным.
Государственные органы, уполномоченные на проведение оценок, представляют итоги оценки результатов в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, местный исполнительный орган не позднее 15 (пятнадцатого) апреля года, следующего за отчетным годом.
320. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию в соответствии с пунктом 317 настоящих Правил после получения информации по оценке реализации республиканских БИП и Инвестиций центральных уполномоченных органов, выступающих администраторами республиканских бюджетных программ представляет информацию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации БИП и Инвестиций на электронном носителе в срок не позднее 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
Местные уполномоченные органы по государственному планированию в соответствии с пунктом 317 настоящих Правил после получения информации по оценке реализации местных БИП и Инвестиций, в том числе за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, внебюджетных фондов от соответствующих местных уполномоченных органов, выступающих администраторами местных бюджетных программ представляет информацию юридическому лицу, определенному местными исполнительными органами на проведение оценки реализации БИП и Инвестиций на электронном носителе в срок не позднее 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
321. Юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации БИП, самостоятельно запрашивает и получает необходимую информацию от администраторов республиканских бюджетных программ.
В случае возвращения с Правительства Республики Казахстан и/или необходимости доработки отчета по оценке реализации БИП и Инвестиций центральный уполномоченный орган по государственному планированию и юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации БИП и Инвестиций, устраняют и дорабатывают отчет, с учетом предложений Правительства Республики Казахстан.
Юридические лица, определенные местными исполнительными органами на проведение оценки реализации БИП, самостоятельно запрашивает и получает необходимую информацию от администраторов местных бюджетных программ.
В случае возвращения с акиматов областей, городов республиканского значения и/или необходимости доработки отчета по оценке реализации БИП и Инвестиций местные уполномоченные органы по государственному планированию и юридические лица, определенные местными исполнительными органами на проведение оценки реализации БИП и Инвестиций, устраняют и дорабатывают отчет, с учетом предложений акиматов областей, городов республиканского значения.

318. Республикалық БИЖ және Инвестициялардың іске асырылуын бағалау жөніндегі ақпаратты республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болып табылатын тиісті орталық уәкілетті органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жыл сайын жылына бір рет есептік жылдан кейінгі жылғы 15 ақпаннан кешіктірмей электрондық жеткізгіште ұсынады.
Жергілікті БИЖ және Инвестициялардың, оның ішінде республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері, бюджеттен тыс қорлар есебінен іске асырылатын Жергілікті БИЖ және Инвестициялардың іске асырылуын бағалау жөніндегі ақпаратты тиісті уәкілетті жергілікті атқарушы органдар, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі ретінде электрондық жеткізгіште мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жыл сайын жылына бір рет есептік жылдан кейінгі жылғы 15 ақпаннан кешіктірмей ұсынады.
319. Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын республикалық БИЖ және Инвестициялардың іске асырылуына бағалауды жүргізу кезінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган БИЖ және Инвестициялардың іске асырылуын бағалауды жүргізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғаны тартады.
Жергілікті БИЖ және Инвестициялардың, оның ішінде республикалық бюджеттен, бюджеттен тыс қорлардан берілетін даму трансферттерінің есебінен іске асырылуына бағалауды жүргізу кезінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдар БИЖ және Инвестициялардың іске асырылуына бағалау жүргізуге айқындайтын заңды тұлғаларды тартады.
320. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға БИЖ және Инвестициялардың іске асырылуына бағалауды жүргізеді және ақпаратты қазақ және орыс тілдерінде есептік жылдан кейінгі жылғы 10 (оныншы) сәуірге дейін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
Бағалауды жүргізуге уәкілетті мемлекеттік органдар нәтижелерді бағалау қорытындыларын бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға, бюджеттің атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, жергілікті атқарушы органға есептік жылдан кейінгі жылғы 15 сәуірден кешіктірмей ұсынады.
321. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Қағидалардың 317-тармағына сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болып табылатын орталық уәкілетті органдардың республикалық БИЖ және Инвестициялардың іске асырылуын бағалау жөніндегі ақпаратты алғаннан кейін БИЖ және Инвестициялардың іске асырылуына бағалау жүргізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаға электрондық жеткізгіште есептік жылдан кейінгі жылғы 20 (жиырмасыншы) ақпанынан кешіктірілмейтін мерзімде ақпаратты ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар осы Қағидалардың 317-тармағына сәйкес жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болып табылатын тиісті жергілікті уәкілетті органдардан жергілікті БИЖ және Инвестициялардың, оның ішінде республикалық бюджеттен, бюджеттен тыс қорлардан берілетін даму трансферттерінің іске асырылуын бағалау жөніндегі ақпаратты алғаннан кейін БИЖ және Инвестициялардың іске асырылуына бағалау жүргізуге жергілікті атқарушы орган айқындаған заңды тұлғаға электрондық жеткізгіште есептік жылдан кейінгі жылғы 20 ақпанынан кешіктірілмейтін мерзімде ақпаратты ұсынады.

322. Сводный отчет по оценке реализации республиканских БИП и Инвестиций представляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике ежегодно в Правительство Республики Казахстан до 10 (десятого) мая года, следующего за отчетным.
Сводный отчет по оценке реализации местных БИП и Инвестиций, в том числе реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, внебюджетных фондов представляется местным уполномоченным органом по государственному планированию ежегодно в акиматы областей, городов республиканского значения и столицы до 25 (двадцать пятого) апреля года, следующего за отчетным.
323. На основании данных оценки реализации БИП и Инвестиций, с учетом текущей и прогнозируемой социально-экономической и политической ситуации центральный уполномоченный орган по бюджетной политике в Правительство Республики Казахстан и местные уполномоченные органы по государственному планированию могут вносить в акиматы областей, городов республиканского значения предложения и рекомендации по реализации мер эффективного осуществления БИП и Инвестиций.
Параграф 4. Проведение мониторинга реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц
324. Мониторингом Инвестиций является регулярный и систематический сбор информации, учет и анализ реализации Инвестиций, привлеченных из республиканского или местного бюджета, посредством формирования первоначального уставного капитала, приобретения пакета акций (доли участия) юридических лиц до момента окончательной реализации указанных мероприятий, в целях отслеживания эффективности Инвестиций.
325. Мониторинг Инвестиций включает в себя следующее:
1) сбор информации о ходе мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций, привлеченных из республиканского или местного бюджета;
2) анализ достигнутых в каждом этапе объемов реализации и затрат, путем сопоставления фактически достигнутых показателей результатов мероприятий, реализуемых юридическим лицом за счет Инвестиций и соответствующих результатов, запланированных в ФЭО Инвестиций и (или) в планах развития государственных органов и (или) в стратегических документах развития юридических лиц, а также причин их недостижения;
3) подготовку отчета о результатах мониторинга реализации Инвестиций, содержащего информацию о фактических и плановых объемах выполненных работ и сумм освоения финансовых средств за отчетный период.

322. БИЖ іске асырылуына бағалауды жүргізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен қажетті ақпаратты дербес сұратады және алады.
БИЖ мен Инвестициялардың іске асырылуын бағалау жөніндегі есеп Қазақстан Республикасының Үкіметінен қайтарылған және/немесе пысықтау қажет болған жағдайда БИЖ және Инвестициялардың іске асырылуына бағалау жүргізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсыныстарын ескере отырып, есепті кемшіліктерді жояды және есепті пысықтайды.
БИЖ іске асырылуына бағалауды жүргізуге жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғалар жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен қажетті ақпаратты дербес сұратады және алады.
БИЖ мен Инвестициялардың іске асырылуын бағалау жөніндегі есеп облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдіктерінен қайтарылған және/немесе пысықтау қажет болған жағдайда БИЖ және Инвестициялардың іске асырылуына бағалау жүргізуге жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлға облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдіктерінің ұсыныстарын ескере отырып, кемшіліктерді жояды және есепті пысықтайды.
323. Бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуын бағалау жөніндегі жиынтық есепті жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 10 (оныншы) мамырына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
Жергілікті БИЖ және Инвестициялардың, оның ішінде республикалық бюджеттен, бюджеттен тыс қорлардан нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын Инвестициялардың іске асырылуын бағалау жөніндегі жиынтық есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жыл сайын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктеріне есептік жылдан кейінгі жылғы 25 (жиырма бесінші) сәуірге дейін ұсынады.
324. Ағымдағы және болжанатын әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайды ескере отырып, БИЖ және Инвестицияларды іске асыруды бағалау деректерінің негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметіне және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдіктеріне БИЖ және Инвестицияларды тиімді жүзеге асыру шараларын іске асыру жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар енгізе алады.
4-параграф. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік Инвестициялардың іске асырылуына мониторинг жүргізу
325. Инвестициялардың тиімділігін қадағалау мақсатында бастапқы жарғылық капиталды қалыптастыру, заңды тұлғалардың акциялар пакетін (қатысу үлесін) сатып алу арқылы республикалық немесе жергілікті бюджеттен тартылған Инвестициялардың іске асырылуын есепке алу және талдау, тұрақты және жүйелі ақпарат жинау Инвестициялардың мониторингі болып табылады.

326. Субъект квазигосударственного сектора, реализующий мероприятия за счет Инвестиций, предоставляет АБП отчет по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет Инвестиций за отчетный период (далее – Отчет субъекта квазигосударственного сектора) по форме согласно приложению 42 к настоящим Правилам, а также пояснительную записку (в случае отрицательно направленного отклонения фактических показателей от плановых с подробным обоснованием отклонения), одновременно предоставляет финансовую отчетность за последний отчетный период, копии стратегических документов развития субъекта квазигосударственного сектора.
Отчет субъекта квазигосударственного сектора представляется АБП ежеквартально до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
В отчете субъекта квазигосударственного сектора отражаются:
1) характеристика бюджетной программы;
2) стоимость каждого этапа мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций;
3) сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг), подтверждаемой соответствующим свидетельством государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, решения акционера (участника) и совета директоров при перечислении денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и увеличение уставного капитала их дочерних организаций в оплату объявленных акций юридических лиц;
4) сведения государственной перерегистрации юридического лица;
5) график реализации каждого этапа мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций;
6) реквизиты документов Системы государственного планирования, в реализацию которых осуществлялись Инвестиций;
7) схема финансирования мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций;
8) согласно целевым индикаторам количественно-качественные показатели мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций, достижение которых запланировано в ФЭО Инвестиций;
9) реквизиты ответственного исполнителя субъекта квазигосударственного сектора.
Отчет субъекта квазигосударственного сектора полистно парафируется руководителем структурного подразделения юридического лица, ответственного за мониторинг Инвестиций и подготовку отчета об их реализации, а в случае отсутствия таковых – руководителем юридического лица, либо лицом, его замещающим.
Отчет субъекта квазигосударственного сектора подписывается руководителем юридического лица, либо лицом, его замещающим. При этом ответственный исполнитель, руководитель структурного подразделения и руководитель юридического лица отвечает за полноту и достоверность предоставляемой информации.
327. Отчет АБП по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет Инвестиций за отчетный квартал (далее – отчет АБП) оформляется по форме согласно приложению 40 к настоящим Правилам, а также пояснительную записку (в случае отрицательно направленного отклонения фактических показателей от плановых с подробным обоснованием отклонения), единовременно предоставляют финансовые отчетности субъектов квазигосударственного сектора за последний отчетный период, копии стратегических документов развития юридических лиц.

326. Инвестицияларды бақылау мыналарды:
1) республикалық немесе жергілікті бюджеттен тартылған Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараның барысы туралы ақпарат жинауды;
2) Инвестициялар есебінен заңды тұлға іске асыратын іс-шаралар нәтижелерінің нақты қол жеткізілген көрсеткіштерін және Инвестициялардың ҚЭН және (немесе) Мемлекеттік органдардың даму жоспарларында және (немесе) заңды тұлғаларды дамытудың стратегиялық құжаттарында жоспарланған тиісті нәтижелерді, сондай-ақ оларға қол жеткізбеу себептерін салыстыру арқылы әрбір кезеңде қол жеткізілген іске асыру көлемі мен шығындарын талдауды;
3) орындалған жұмыстардың нақты және жоспарлы көлемі және есепті кезеңдегі қаржы қаражатын игеру сомалары туралы ақпаратты қамтитын Инвестицияларды іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есепті дайындауды қамтиды.
327. Инвестициялар есебінен іс-шараларды іске асыратын квазимемлекеттік сектор субъектісі ББӘ-ге есепті кезеңде осы Қағидаларға 42-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараларды іске асыру мониторингі бойынша есепті (бұдан әрі –Квазимемлекеттік сектор субъектісінің есебі), сондай-ақ түсіндірме жазба (нақты көрсеткіштер ауытқудың егжей-тегжейлі негіздемесімен жоспарлы көрсеткіштерден теріс бағытталған ауытқу жағдайында) береді, сонымен бір мезгілде соңғы есептік кезең үшін қаржылық есептілікті, квазимемлекеттік сектор субъектісін дамытудың стратегиялық құжаттарының көшірмелерін ұсынады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің есебін ББӘ тоқсан сайын есептік тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін ұсынады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің есебінде:
1) бюджеттік бағдарламаның сипаттамасы;
2) Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараның әрбір кезеңінің құны;
3) бағалы қағаздар нарығын реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның тиісті куәлігімен расталатын акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу мәліметтері, акционердің (қатысушының) және директорлар кеңесінің жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталын ұлғайтуға және олардың еншілес ұйымдарының жарғылық капиталын ұлғайтуға заңды тұлғалардың жарияланған акцияларына ақы төлеуге ақша аударған кездегі шешімдері;
4) заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу мәліметтері;
5) Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараның әрбір кезеңін іске асыру графигі;
6) іске асыруға Инвестициялар жүзеге асырылған Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының деректемелері;
7) Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараны қаржыландыру схемасы;
8) нысаналы индикаторларға сәйкес Инвестициялар ҚЭН-де қол жеткізу жоспарланған Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараның сандық-сапалық көрсеткіштері;
9) квазимемлекеттік сектор субъектісінің жауапты орындаушысының деректемелері көрсетіледі.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің есебіне Инвестициялар мониторингіне және олардың іске асырылуы туралы есепті дайындауға жауапты заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ал олар болмаған жағдайда – заңды тұлғаның басшысы не оны алмастыратын тұлға әр параққа қол қояды.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің есебіне заңды тұлғаның басшысы не оны алмастыратын тұлға қол қояды. Бұл ретте жауапты орындаушы, құрылымдық бөлімшенің басшысы және заңды тұлғаның басшысы ұсынылатын ақпараттың толықтығы мен дұрыстығына жауап береді.

328. Отчет АБП по республиканским Инвестициям проводят администраторы республиканских бюджетных программ.
Отчет АБП по местным Инвестициям, в том числе реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, внебюджетных фондов проводят администраторы местных бюджетных программ.
АБП ежеквартально публикуют на официальных интернет-ресурсах государственного органа отчеты по мониторингу реализации республиканских и местных Инвестиций.
329. В отчете АБП отражаются:
1) характеристика бюджетной программы (подпрограммы);
2) стоимость каждого этапа мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций;
3) сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг), подтверждаемой соответствующим свидетельством государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, решения акционера (участника) и совета директоров при перечислении денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и увеличение уставного капитала их дочерних организаций в оплату объявленных акций юридических лиц;
4) сведения государственной перерегистрации юридического лица;
5) график реализации каждого этапа мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций;
6) реквизиты документов Системы государственного планирования, в реализацию которых осуществлялись Инвестиций;
7) информация о выделении средств из республиканского или местного бюджета по соответствующей бюджетной программе (подпрограмме) АБП;
8) схема финансирования мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций;
9) реквизиты ответственного исполнителя АБП.
10) информацию, о принятых мерах по устранению фактов нарушений, выявленных службой внутреннего контроля;
11) информацию о текущем состоянии по достижению долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации Инвестиций.
По мероприятиям, реализуемым за счет Инвестиций, представляется информация об объеме запланированных и фактически произведенных работ за отчетный квартал по каждому объекту в натуральном выражении.
330. По итогам квартала, службы внутреннего контроля центральных государственных органов и исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы выезжают на объекты, с целью выявления возможных нарушений, на стадии реализации проектов.
Заключение службы внутреннего контроля содержит информацию о выявленных фактах нарушения, а также рекомендации и меры по устранению и решению проблем.
Информация о выявленных фактах нарушения представляется службой внутреннего контроля первому руководителю соответствующего органа.

328. ББӘ Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараларды іске асыру мониторингі бойынша есебі (бұдан әрі – ББӘ есебі), сондай-ақ түсіндірме жазбасы (нақты көрсеткіштер ауытқудың егжей-тегжейлі негіздемесімен жоспарлы көрсеткіштерден теріс бағытталған ауытқу жағдайында) осы Қағидаларға 40-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді, сонымен бір мезгілде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің соңғы есептік кезең үшін қаржылық есептілігі, заңды тұлғалардың стратегиялық даму құжаттарының көшірмелері ұсынылады.
329. Республикалық Инвестициялар және республикалық бюджеттен берілетін нысаналы бойынша ББӘ есебін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүргізеді.
Жергілікті, оның ішінде республикалық бюджеттен, бюджеттен тыс қорлардан берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын Инвестициялар бойынша ББӘ есебін жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүргізеді.
ББӘ тоқсан сайын мемлекеттік органның ресми интернет-ресурстарында республикалық және жергілікті Инвестицияларды іске асыру мониторингі бойынша есептерді жариялайды.
330. ББӘ есебінде:
1) Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) сипаттамасы;
2) Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараның әрбір кезеңінің құны;
3) бағалы қағаздар нарығын реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның тиісті куәлігімен расталатын акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу мәліметтері, акционердің (қатысушының) және директорлар кеңесінің жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталын ұлғайтуға және олардың еншілес ұйымдарының жарғылық капиталын ұлғайтуға заңды тұлғалардың жарияланған акцияларына ақы төлеуге ақша аударған кездегі шешімдері;
4) заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу мәліметтері;
5) Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараның әрбір кезеңін іске асыру графигі;
6) іске асыруға Инвестициялар жүзеге асырылған Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының деректемелері;
7) ББӘ тиісті бюджеттік бағдарламасы (кіші бағдарлама) бойынша республикалық немесе жергілікті бюджеттен қаражат бөлу туралы ақпарат;
8) Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараны қаржыландыру схемасы;
9) ББӘ жауапты орындаушысының деректемелері;
10) ішкі бақылау қызметі анықтаған бұзушылықтар фактілерін жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат;
11) Инвестицияларды іске асырудан түсетін экономикалық және әлеуметтік табыстың ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізудің ағымдағы жай-күйі туралы ақпарат көрсетіледі.
Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шаралар бойынша есептік тоқсанда әрбір объект бойынша заттай мәнде жоспарланған және нақты жүргізілген жұмыстардың көлемі туралы ақпарат ұсынылады.

331. Годовой мониторинг по реализации республиканских Инвестиций представляется администраторами республиканских бюджетных программ на казахском и русском языках в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике ежегодно, не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным.
332. Годовой мониторинг о ходе реализации Инвестиций, осуществляемых за счет средств местного бюджета, подготавливается местным уполномоченным органом по государственному планированию на казахском и русском языках и предоставляется в акиматы областей, городов республиканского значения, столицы, ежегодно, не позднее 15 (пятнадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
333. Центральные исполнительные органы и местные исполнительные органы, получившие информацию от служб внутреннего контроля о выявленных фактах нарушения, представляют информацию о принятых мерах и способах решения проблем органам государственного финансового контроля.
334. АБП используют результаты мониторинга реализации республиканских Инвестиций, местных Инвестиций и Инвестиций реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета при планировании (уточнении) соответствующего бюджета, с учетом информации о текущем состоянии по достижения долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации Инвестиций.
Параграф 5. Порядок проведения мониторинга реализации бюджетного кредитования
335. Мониторинг реализации бюджетного кредитования проводится путем сопоставления фактически получаемых результатов с запланированными согласно экономическому заключению/инвестиционному предложению/ТЭО или ФЭО бюджетного кредитования/ на отчетную дату для своевременного выявления возможных отклонений в целях обеспечения эффективного управления проектом.
336. Мониторинг бюджетного кредитования включает в себя следующее:
1) сбор и обработку администраторами бюджетных программ, центральными государственными и местными исполнительными органами информации о ходе и результатах реализации бюджетного кредитования;
2) представление центральными государственными и местными исполнительными органами отчетов о ходе и результатах реализации бюджетного кредитования в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике и местные уполномоченные органы по государственному планированию.
По проектам бюджетного кредитования, в которых выявлены отклонения фактических показателей от ранее запланированных, формируются рекомендации и меры по эффективной реализации проекта бюджетного кредитования.
337. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике привлекает к сбору и анализу отчетов о ходе и результатах годового мониторинга республиканских проектов бюджетного кредитования юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" в срок до 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным.

331. Тоқсанның қорытындысы бойынша орталық мемлекеттік органдар мен облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың ішкі бақылау қызметтері жобаларды іске асыру сатысында ықтимал бұзушылықтарды анықтау мақсатында объектілерге барады.
Ішкі бақылау қызметінің қорытындысы анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпаратты, сондай-ақ проблемаларды жою және шешу жөніндегі ұсынымдар мен шараларды қамтиды.
Анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпаратты ішкі бақылау қызметі тиісті органның бірінші басшысына ұсынады.
332. Республикалық Инвестициялар мен республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асырылатын Инвестициялардың іске асырылуы жөніндегі жылдық мониторингті республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жыл сайын, қазақ және орыс тілдерінде есептік жылдан кейінгі жылғы 15 ақпаннан кешіктірмей бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
333. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын Инвестициялардың іске асырылу барысы туралы жылдық мониторингті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган қазақ және орыс тілдерінде дайындайды және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктеріне жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылғы 15 (он бесінші) ақпаннан кешіктірмей ұсынады.
334. Ішкі бақылау қызметтерінен анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпарат алған орталық атқарушы органдар мен жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік қаржылық бақылау органдарына қабылданған шаралар мен проблемаларды шешу тәсілдері туралы ақпаратты ұсынады.
335. ББӘ Инвестицияларды іске асырудан экономикалық және әлеуметтік табыстың ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізудің ағымдағы жай-күйі туралы ақпаратты ескере отырып, тиісті бюджетті жоспарлау (нақтылау) кезінде республикалық Инвестицияларды, жергілікті Инвестицияларды және республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері және кредиттер есебінен іске асырылатын Инвестицияларды іске асыру мониторингінің нәтижелерін пайдаланады.
5-параграф. Бюджеттік кредиттеуді іске асыру мониторингін жүргізу тәртібі
336. Бюджеттік кредиттеуді іске асыру мониторингі жобаны тиімді басқаруды қамтамасыз ету мақсатында ықтимал ауытқуларды уақтылы анықтау үшін нақты алынатын нәтижелерді экономикалық қорытындыға/инвестициялық ұсынысқа/ТЭН-ге немесе бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-іне сәйкес жоспарланған нәтижелермен салыстыру арқылы жүргізіледі.
337. Бюджеттік кредит беру мониторингі мыналарды қамтиды:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік кредиттеуді іске асыру барысы мен нәтижелері туралы ақпаратты жинауы және өңдеуі;
2) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік кредиттеуді іске асыру барысы мен нәтижелері туралы есептерді бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға ұсынуы.
Іс жүзіндегі көрсеткіштердің бұрын жоспарланғаннан ауытқуы анықталған бюджеттік кредиттеу жобалары бойынша бюджеттік кредит беру жобасын тиімді іске асыру жөніндегі ұсынымдар мен шаралар қалыптастырылады.
338. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаны есепті жылдан кейінгі жылдың 20 (жиырмасыншы) ақпанына дейінгі мерзімде республикалық бюджеттік кредиттеу жобаларының жылдық мониторингінің барысы мен нәтижелері туралы есептерді жинауға және талдауға тартады.

Местный уполномоченный орган по государственному планированию привлекает к сбору и анализу отчетов о ходе и результатах мониторинга местных проектов бюджетного кредитования юридическое лицо, определенное местным исполнительным органом в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" в срок до 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
338. Мониторинг реализации республиканских проектов бюджетного кредитования осуществляется администраторами республиканских бюджетных программ.
Мониторинг реализации местных проектов бюджетного кредитования, в том числе реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, внебюджетных фондов, осуществляется местными исполнительными органами.
Администраторы республиканских и местных бюджетных программ ежеквартально публикуют на официальных интернет-ресурсах государственного органа отчеты по мониторингу реализации республиканских и местных проектов бюджетного кредитования.
339. Отчет по мониторингу реализации бюджетного кредитования, финансируемых из республиканского и местного бюджета, подготавливаются администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ на ежеквартальной основе до 10 (десятого) числа, следующего за отчетным кварталом по форме согласно приложению 43 к настоящим Правилам.
Отчет по мониторингу реализации бюджетного кредитования, финансируемого из местного бюджета, представляется администраторами местных бюджетных программ в местный уполномоченный орган по государственному планированию на ежеквартальной основе до 10 (десятого) числа, следующего за отчетным кварталом.
340. По итогам квартала, службы внутреннего контроля центральных государственных органов и исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы имеют право выезжать на объекты, с целью выявления возможных нарушений, на стадии реализации проектов.
Заключение службы внутреннего контроля содержит информацию о выявленных фактах нарушения, а также рекомендации и меры по устранению и решению проблем.
Информация о выявленных фактах нарушения представляется службой внутреннего контроля первому руководителю соответствующего органа.
341. Центральные исполнительные органы и местные исполнительные органы, получившие информацию от служб внутреннего контроля о выявленных фактах нарушения, представляют информацию о принятых мерах и способах решения проблем органам государственного финансового контроля.

Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы орган айқындаған заңды тұлғаны есепті жылдан кейінгі жылдың 20 (жиырмасыншы) ақпанына дейінгі мерзімде бюджеттік кредиттеудің жергілікті жобалары мониторингінің барысы мен нәтижелері туралы есептерді жинауға және талдауға тартады.
339. Бюджеттік кредиттеудің республикалық жобаларының іске асырылу мониторингін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүзеге асырады.
Жергілікті, оның ішінде республикалық бюджеттен, бюджеттен тыс қорлардан нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын бюджеттік кредиттеу жобаларының іске асырылу мониторингін жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
Республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тоқсан сайын мемлекеттік органның ресми интернет-ресурстарында республикалық және жергілікті бюджеттік кредит беру жобаларының іске асырылу мониторингі бойынша есептерді жариялайды.
340. Республикалық және жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттiк кредиттеудiң iске асырылу мониторингi жөнiндегi есептi республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi осы Қағидаларға 43-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептi тоқсаннан кейiнгi 10 (оны) күніне дейiн тоқсан сайынғы негiзде дайындайды.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік кредиттеудің іске асырылу мониторингі бойынша есепті жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға тоқсан сайынғы негізде есепті тоқсаннан кейінгі 10 (оны) күніне дейін ұсынады.
341. Орталық мемлекеттік органдар мен облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың ішкі бақылау қызметтері тоқсанның қорытындылары бойынша жобаларды іске асыру сатысында ықтимал бұзушылықтарды анықтау мақсатында объектілерге баруға құқығы бар.
Ішкі бақылау қызметінің қорытындысы анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпаратты, сондай-ақ проблемаларды жою және шешу жөніндегі ұсынымдар мен шараларды қамтиды.
Ішкі бақылау қызметі анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпаратты тиісті органның бірінші басшысына ұсынады.

342. Годовой мониторинг по реализации республиканских проектов бюджетного кредитования представляется администраторами республиканских бюджетных программ на казахском и русском языках в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике ежегодно, не позднее 15 (пятнадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике после получения информации по мониторингу реализации республиканских проектов бюджетного кредитования, представляет информацию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на проведение сбора и анализа отчетов о ходе и результатах мониторинга республиканских проектов бюджетного кредитования на электронном носителе в срок не позднее 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
343. Годовой мониторинг по реализации бюджетного кредитования, финансируемого из местного бюджета, подготавливается местным уполномоченным органом по государственному планированию на казахском и русском языках и предоставляется в акиматы областей, городов республиканского значения, столицы, ежегодно, не позднее 15 (пятнадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию после получения информации по мониторингу реализации местных проектов бюджетного кредитования, представляет информацию юридическому лицу, определенному местными исполнительными органами на проведение сбора и анализа отчетов о ходе и результатах мониторинга местных проектов бюджетного кредитования на электронном носителе в срок не позднее 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
344. Юридические лица, определенные Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами, проводят сбор и анализ отчетов о ходе и результатах мониторинга бюджетного кредитования и представляют информацию на казахском и русском языках в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике и местный уполномоченный орган по государственному планированию соответственно до 10 (десятого) апреля года, следующего за отчетным.
345. АБП используют результаты мониторинга реализации республиканских проектов бюджетного кредитования, местных проектов бюджетного кредитования, а также проектов реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета при планировании (уточнении) соответствующего бюджета, с учетом информации о текущем состоянии по достижению долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации проектов бюджетного кредитования.
Результаты мониторинга применяются в соответствии со статьей 45 Кодекса.
Параграф 6. Порядок оценки реализации бюджетного кредитования

342. Ішкі бақылау қызметтерінен анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпарат алған орталық атқарушы органдар мен жергілікті атқарушы органдар қабылданған шаралар және проблемаларды шешу тәсілдері туралы ақпаратты мемлекеттік қаржылық бақылау органдарына ұсынады.
343. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік кредиттеудің республикалық жобаларын іске асыру жөніндегі жылдық мониторингті қазақ және орыс тілдерінде бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 15 (он бесінші) ақпанынан кешіктірмей ұсынады.
Бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік кредиттеудің республикалық жобаларының іске асырылу мониторингі жөніндегі ақпаратты алғаннан кейін есепті жылдан кейінгі жылдың 20 (жиырмасыншы) ақпанынан кешіктірмейтін мерзімде бюджеттік кредиттеудің республикалық жобалары мониторингінің барысы мен нәтижелері туралы есептерді жинауды және талдауды жүргізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаға электрондық жеткізгіште ақпарат береді.
344. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік кредиттеуді іске асыру жөніндегі жылдық мониторингті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган қазақ және орыс тілдерінде дайындайды және жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 15 (он бесінші) ақпанынан кешіктірмей облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктеріне ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджеттік кредиттеудің жергілікті жобаларының іске асырылу мониторингі жөніндегі ақпаратты алғаннан кейін есепті жылдан кейінгі жылдың 20 (жиырмасыншы) ақпанынан кешіктірмейтін мерзімде жергілікті атқарушы органдар бюджеттік кредиттеудің жергілікті жобалары мониторингінің барысы мен нәтижелері туралы есептерді жинауды және талдауды жүргізуге айқындаған заңды тұлғаға электрондық жеткізгіште ақпарат береді.
345. Қазақстан Республикасының Үкіметі және жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғалар бюджеттік кредиттеу мониторингінің барысы мен нәтижелері туралы есептерді жинауды және талдауды жүргізеді және тиісінше есепті жылдан кейінгі жылдың 10 (оныншы) сәуіріне дейін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға қазақ және орыс тілдерінде ақпарат береді.

349. Для проведения оценки реализации бюджетного кредитования информация представляется на казахском и русском языках в составе следующей отчетности:
1) отчет по мониторингу реализации бюджетного кредитования, финансируемых из республиканского и местного бюджета, согласно приложению 43 к настоящим Правилам;
2) отчет о ходе реализации бюджетного кредитования согласно приложению 44 к настоящим Правилам.
350. Отчет о ходе реализации бюджетного кредитования разрабатывается на основе ежеквартального мониторинга и содержит информацию о фактических и плановых объемах продукции (услуг), с учетом достижения долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации и осуществления бюджетного кредитования за отчетный период и представляется центральными и местными уполномоченным органами выступающими администраторами бюджетных программ на электронном носителе по форме согласно приложению 44 к настоящим Правилам в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике и местный уполномоченный орган по государственному планированию.
351. Информация по оценке реализации республиканских проектов бюджетного кредитования представляется соответствующими центральными уполномоченными органами, выступающими администраторами республиканских бюджетных программ на электронном носителе в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике один раз в год ежегодно не позднее 15 (пятнадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
Информация по оценке реализации местных проектов бюджетного кредитования представляется соответствующими уполномоченными местными исполнительными органами, выступающими администраторами местных бюджетных программ на электронном носителе в местный уполномоченный орган по государственному планированию один раз в год ежегодно не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным.
352. При проведении оценки реализации республиканских проектов бюджетного кредитования центральный уполномоченный орган по бюджетной политике привлекает юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации бюджетного кредитования.
При проведении оценки реализации местных проектов бюджетного кредитования местный уполномоченный орган по государственному планированию привлекают юридические лица, определяемые местными исполнительными органами на проведение оценки реализации бюджетного кредитования.

349. Бюджеттік кредиттеуді іске асыруды бағалау:
1) ББӘ-ден осы Қағидаларға 43 және 44-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік кредиттеуді іске асыру мониторингі бойынша және бюджеттік кредиттеудің іске асырылу барысы туралы есептерді қамтитын ақпарат жинау;
2) бюджеттік кредиттеудің қол жеткізілген түпкілікті нәтижелерін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің және/немесе бюджеттік кредиттеудің ТЭН-інің құжаттарында/бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-інде/инвестициялық ұсыныста көзделген көрсеткіштермен салыстыру жолымен талдау;
3) бюджеттік кредиттеуді іске асыруды бағалау бойынша жиынтық есепті дайындау.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында және/немесе бюджеттік кредиттеудің ТЭН-інде және ҚЭН-інде бұрын жоспарланған нақты көрсеткіштерден ауытқулар анықталған бюджеттік кредиттеу бойынша тиімді басқару мақсатында бюджет қаражаты мен мемлекет активтерiн жоспарлаудың және пайдаланудың нәтижелiлiгi мен тиiмдiлiгiн арттыру және мемлекет ресурстарын тиiмдi бөлу жөнiнде ұсынымдар қалыптастырылады.
350. Бюджеттік кредиттеудің іске асырылуына бағалау жүргізу үшін ақпарат мынадай есептілік құрамында қазақ және орыс тілдерінде:
1) осы Қағидаларға 43-қосымшаға сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік кредиттеуді іске асыру мониторингі бойынша есеп;
2) осы Қағидаларға 44-қосымшаға сәйкес бюджеттік кредиттеудің іске асырылу барысы туралы есеп ұсынылады.
351. Бюджеттік кредиттеуді іске асыру барысы туралы есеп тоқсан сайынғы мониторинг негізінде әзірленеді және есепті кезеңде бюджеттік кредиттеуді іске асырудан және жүзеге асырудан экономикалық және әлеуметтік табыстың ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізуді ескере отырып, өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) нақты және жоспарлы көлемі туралы ақпаратты қамтиды және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болып табылатын орталық және жергілікті уәкілетті органдар осы Қағидаларға 44 қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық жеткізгіште бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
352. Бюджеттік кредиттеудің республикалық жобаларының іске асырылуын бағалау жөніндегі ақпаратты республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болып табылатын тиісті орталық уәкілетті органдар бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға жылына бір рет есепті жылдан кейінгі жылдың 15 (он бесінші) ақпанынан кешіктірмей электрондық жеткізгіште ұсынады.
Бюджеттік кредиттеудің жергілікті жобаларының іске асырылуын бағалау жөніндегі ақпаратты жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болып табылатын тиісті уәкілетті жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей электрондық жеткізгіште ұсынады.

353. Юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, проводит оценку реализации бюджетного кредитования и представляет информацию на казахском и русском языках в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике до 10 (десятого) апреля года, следующего за отчетным.
Государственные органы, уполномоченные на проведение оценок, представляют итоги оценки результатов в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, местный исполнительный орган не позднее 15 (пятнадцатого) апреля года, следующего за отчетным годом.
354. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике в соответствии с пунктом 351 настоящих Правил после получения информации по оценке реализации республиканских проектов бюджетного кредитования от центральных уполномоченных органов, выступающих администраторами республиканских бюджетных программ представляет информацию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации бюджетного кредитования на электронном носителе в срок не позднее 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
Местные уполномоченные органы по государственному планированию в соответствии с пунктом 351 настоящих Правил после получения информации по оценке реализации местных проектов бюджетного кредитования от соответствующих местных уполномоченных органов, выступающих администраторами местных бюджетных программ представляет информацию юридическому лицу, определенному местными исполнительными органами на проведение оценки реализации бюджетного кредитования на электронном носителе в срок не позднее 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
355. Юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации бюджетного кредитования, при необходимости запрашивает и получает необходимую информацию от администраторов республиканских бюджетных программ.
В случае возвращения с Правительства Республики Казахстан и/или необходимости доработки отчета по оценке реализации бюджетного кредитования центральный уполномоченный орган по бюджетной политике и юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации бюджетного кредитования дорабатывают отчет, с учетом предложений Правительства Республики Казахстан.
Юридические лица, определенные местными исполнительными органами на проведение оценки реализации бюджетного кредитования, при необходимости запрашивают и получают необходимую информацию от администраторов местных бюджетных программ.
В случае возвращения с акиматов областей, городов республиканского значения и/или необходимости доработки отчета по оценке реализации бюджетного кредитования местные уполномоченные органы по государственному планированию и юридические лица, определенные местными исполнительными органами на проведение оценки реализации бюджетного кредитования, дорабатывают отчет, с учетом предложений акиматов областей, городов республиканского значения.
356. Сводный отчет по оценке реализации республиканских проектов бюджетного кредитования представляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике ежегодно в Правительство Республики Казахстан до 10 (десятого) мая года, следующего за отчетным.
Сводный отчет по оценке реализации местных проектов бюджетного кредитования представляется местным уполномоченным органом по государственному планированию ежегодно в акиматы областей, городов республиканского значения и столицы до 25 (двадцать пятого) апреля года, следующего за отчетным.

353. Бюджеттік кредиттеудің республикалық жобаларының іске асырылуына бағалау жүргізу кезінде бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік кредиттеудің іске асырылуына бағалау жүргізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғаны тартады.
Жергілікті бюджеттік кредиттеу жобаларының іске асырылуына бағалау жүргізу кезінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджеттік кредиттеудің іске асырылуына бағалау жүргізуге жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаларды тартады.
354. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға бюджеттік кредиттеудің іске асырылуына бағалау жүргізеді және есепті жылдан кейінгі жылдың 10 (оныншы) сәуіріне дейін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға қазақ және орыс тілдерінде ақпарат береді.
Бағалауды жүргізуге уәкілетті мемлекеттік органдар нәтижелерді бағалау қорытындыларын бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, жергілікті атқарушы органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 (он бесінші) сәуірінен кешіктірмей ұсынады.
355. Осы Қағидалардың 351-тармағына сәйкес бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі болып табылатын, орталық уәкілетті органдардан бюджеттік кредиттеудің республикалық жобаларының іске асырылуын бағалау жөніндегі ақпаратты алғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаға есепті жылдан кейінгі жылдың 20 (жиырмасыншы) ақпанынан кешіктірмейтін мерзімде бюджеттік кредиттеудің іске асырылуына бағалау жүргізуге электрондық жеткізгіште ақпарат береді.
Осы Қағидалардың 351-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болып табылатын тиісті жергілікті уәкілетті органдардан бюджеттік кредиттеудің жергілікті жобаларының іске асырылуын бағалау жөніндегі ақпаратты алғаннан кейін, жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғаға есепті жылдан кейінгі жылдың 20 (жиырмасыншы) ақпанынан кешіктірмейтін мерзімде бюджеттік кредиттеудің іске асырылуына бағалау жүргізуге электрондық жеткізгіште ақпарат береді.
356. Қазақстан Республикасының Үкіметі бюджеттік кредиттеудің іске асырылуына бағалау жүргізуге айқындаған заңды тұлға қажет болған кезде республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінен қажетті ақпаратты сұратады және алады.
Қазақстан Республикасының Үкіметінен қайтарылған және/немесе бюджеттік кредиттеудің іске асырылуын бағалау жөніндегі есепті пысықтау қажет болған жағдайда, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган және Қазақстан Республикасының Үкіметі бюджеттік кредиттеудің іске асырылуына бағалау жүргізуге айқындаған заңды тұлға Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсыныстарын ескере отырып, есепті пысықтайды.
Жергілікті атқарушы органдар бюджеттік кредиттеудің іске асырылуына бағалау жүргізуге айқындаған заңды тұлғалар қажет болған жағдайда жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінен қажетті ақпаратты сұратады және алады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдіктерінен қайтарылған және/немесе бюджеттік кредиттеудің іске асырылуын бағалау жөніндегі есепті пысықтау қажет болған жағдайда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар және жергілікті атқарушы органдар бюджеттік кредиттеудің іске асырылуына бағалау жүргізуге айқындаған заңды тұлғалар облыстар, республикалық маңызы бар қалалар әкімдіктерінің ұсыныстарын ескере отырып, есепті пысықтайды.

357. На основании данных оценки реализации бюджетного кредитования, с учетом текущей и прогнозируемой социально-экономической и политической ситуации центральный уполномоченный орган по бюджетной политике в Правительство Республики Казахстан и местные уполномоченные органы по государственному планированию могут вносить в акиматы областей, городов республиканского значения предложения и рекомендации по реализации мер эффективного осуществления бюджетного кредитования.
Параграф 7. Порядок проведения мониторинга реализации проектов, реализуемых субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии
358. Мониторинг реализации проектов, реализуемых субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии (далее – Проекты под государственные гарантии) проводится путем сопоставления фактически получаемых результатов с запланированными согласно экономическому заключению/ТЭО инвестиционного проекта/на отчетную дату для своевременного выявления возможных отклонений в целях обеспечения эффективного управления проектом.
359. Мониторинг Проектов под государственные гарантии включает в себя следующее:
1) сбор и обработку администраторами бюджетных программ, центральными государственными информации о ходе и результатах реализации Проектов под государственные гарантии;
2) представление центральными государственными органами отчетов о ходе и результатах реализации Проектов под государственные гарантии в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике.
По Проектам под государственные гарантии, в которых выявлены отклонения фактических показателей от ранее запланированных, формируются рекомендации и меры по эффективной реализации Проекта под государственные гарантии.
360. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике привлекает к сбору и анализу отчетов о ходе и результатах годового мониторинга республиканских Проектов под государственные гарантии юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" в срок до 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
361. Мониторинг реализации Проектов под государственные гарантии осуществляется администраторами бюджетных программ.
Администраторы бюджетных программ ежеквартально публикуют на официальных интернет-ресурсах государственного органа отчеты по мониторингу реализации Проектов под государственные гарантии.

357. Бюджеттік кредиттеудің республикалық жобаларының іске асырылуын бағалау жөніндегі жиынтық есепті бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 10 (оныншы) мамырына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
Бюджеттік кредиттеудің жергілікті жобаларының іске асырылуын бағалау жөніндегі жиынтық есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 25 (жиырма бесінші) сәуіріне дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктеріне ұсынады.
358. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы және болжамды әлеуметтік-экономикалық және саяси ахуалды ескере отырып, бюджеттік кредиттеудің іске асырылуын бағалау деректерінің негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдіктеріне бюджеттік кредиттеуді тиімді жүзеге асыру шараларын іске асыру жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар енгізе алады.
7-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес қарыз есебінен іске асыратын жобалардың іске асырылуына мониторинг жүргізу тәртібі
359. Квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес қарыз есебінен іске асыратын жобалардың (бұдан әрі - Мемлекет кепілдік берген жобалар) іске асырылуын мониторингтеу жобаның тиімді басқарылуын қамтамасыз ету мақсатында ықтимал ауытқуларды уақтылы анықтау үшін іс жүзінде алынатын нәтижелерді есепті күнге инвестициялық жобаның экономикалық қорытындысына/ТЭН сәйкес жоспарланғандармен салыстыру жолымен жүргізіледі.
360. Мемлекет кепілдік берген жобаларды мониторингтеу мыналарды:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, орталық мемлекеттік органдардың Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылу барысы мен нәтижелері туралы ақпаратты жинауын және өңдеуін;
2) орталық мемлекеттік органдардың Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылу барысы мен нәтижелері туралы есептерді бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынуы қамтиды.
Іс жүзіндегі көрсеткіштердің бұрын жоспарланғаннан ауытқуы анықталған Мемлекет кепілдік берген жобалар бойынша Мемлекет кепілдік берген жобаларды тиімді іске асыру бойынша ұсынымдар мен шаралар қалыптастырылады.
361. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган есепті жылдан кейінгі жылдың 20 (жиырмасыншы) ақпанына дейінгі мерзімде "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаны Мемлекет кепілдік берген республикалық жобаларды жылдық мониторингтеудің барысы мен нәтижелері туралы есептерді жинауға және талдауға тартады.

362. Отчет по мониторингу реализации Проектов под государственные гарантии, подготавливается администраторами бюджетных программ на ежеквартальной основе до 10 (десятого) числа, следующего за отчетным кварталом по форме согласно приложению 45 к настоящим Правилам.
363. По итогам квартала, службы внутреннего контроля центральных государственных органов имеют право выезжать на объекты, с целью выявления возможных нарушений, на стадии реализации проектов.
Заключение службы внутреннего контроля содержит информацию о выявленных фактах нарушения, а также рекомендации и меры по устранению и решению проблем.
Информация о выявленных фактах нарушения представляется службой внутреннего контроля первому руководителю соответствующего органа.
364. Центральные исполнительные органы, получившие информацию от служб внутреннего контроля о выявленных фактах нарушения, представляют информацию о принятых мерах и способах решения проблем органам государственного финансового контроля.
365. Годовой мониторинг по реализации Проектов под государственные гарантии представляется администраторами бюджетных программ на казахском и русском языках в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике ежегодно, не позднее 15 (пятнадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике после получения информации по мониторингу реализации Проектов под государственные гарантии, представляет информацию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на проведение сбора и анализа отчетов о ходе и результатах мониторинга Проектов под государственные гарантии на электронном носителе в срок не позднее 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
366. Юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, проводит сбор и анализ отчетов о ходе и результатах мониторинга Проектов под государственные гарантии и представляет информацию на казахском и русском языках в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике до 10 (десятого) апреля года, следующего за отчетным.
367. Результаты мониторинга применяются в соответствии со статьей 45 Кодекса.
Параграф 8. Порядок оценки реализации проектов, реализуемых субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии
368. Оценка реализации Проектов под государственные гарантии проводится путем сопоставления фактически получаемых результатов с запланированными на отчетную дату.
Оценку реализации Проектов под государственные гарантии осуществляет центральный уполномоченный орган по бюджетной политике с привлечением юридического лица, определенного Правительством Республики Казахстан.

362. Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуын мониторингтеуді бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүзеге асырады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуын мониторингтеу бойынша есептерді мемлекеттік органның ресми интернет-ресурстарында тоқсан сайын жариялайды.
363. Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуын мониторингтеу бойынша есепті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тоқсан сайынғы негізде осы Қағидаларға 45-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін дайындайды.
364. Орталық мемлекеттік органдардың ішкі бақылау қызметтері тоқсанның қорытындысы бойынша жобалардың іске асырылу сатысында ықтимал бұзушылықтарды анықтау мақсатында объектілерге баруға құқығы бар.
Ішкі бақылау қызметінің қорытындысы анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпаратты, сондай-ақ проблемаларды жою және шешу бойынша ұсынымдар мен шараларды қамтиды.
Ішкі бақылау қызметі анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпаратты тиісті органның бірінші басшысына ұсынады.
365. Ішкі бақылау қызметтерінен анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпаратты алған орталық атқарушы органдар қабылданған шаралар мен проблемаларды шешу тәсілдері туралы ақпаратты мемлекеттік қаржылық бақылау органдарына ұсынады.
366. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуы бойынша жылдық мониторингті қазақ және орыс тілдерінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 15 (он бесінші) ақпанынан кешіктірмей ұсынады.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуын мониторингтеу бойынша ақпаратты алғаннан кейін есепті жылдан кейінгі жылдың 20 (жиырмасыншы) ақпанынан кешіктірілмейтін мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметі Мемлекет кепілдік берген жобаларды мониторингтеудің барысы мен нәтижелері туралы есептерді жинауды және талдауды жүргізуге айқындаған заңды тұлғаға ақпаратты электрондық жеткізгіште ұсынады.
367. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға Мемлекет кепілдік берген жобаларды мониторингтеудің барысы мен нәтижелері туралы есептерді жинауды және талдауды жүргізеді және есепті жылдан кейінгі жылдың 10 (оныншы) сәуіріне дейін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға қазақ және орыс тілдерінде ақпарат береді.
368. Мониторинг нәтижелері Кодекстің 45-бабына сәйкес қолданылады.
8-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес қарыз есебінен іске асыратын жобалардың іске асырылуын бағалау тәртібі

369. Оценка реализации Проектов под государственные гарантии, предполагающих создание (строительство) и реконструкцию объектов, осуществляется через три года после их завершения.
В случае, если проект не завершен, не введен в эксплуатацию в установленные сроки, информация по оценке реализации Проектов под государственные гарантии представляется администраторами бюджетных программ в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике, в последующие годы, после завершения, введения объекта в эксплуатацию.
Оценка реализации Проектов под государственные гарантии, не предполагающих создание (строительство) и реконструкцию объектов осуществляется через три года после освоения негосударственного займа заемщиком
В случае, если негосударственный займ не освоен заемщиком в установленные сроки, администраторами бюджетных программ представляется информация по оценке реализации Проекта под государственные гарантии в последующие годы после освоения негосударственного займа.
При этом администраторами бюджетных программ представляется информация о причинах несвоевременного ввода объекта в эксплуатацию и/или несвоевременного освоения заемщиком в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике.
370. Оценка реализации Проектов под государственные гарантии предусматривает:
1) сбор информации, которая включает в себя отчеты по мониторингу реализации проектов, реализуемых субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии, и о ходе реализации проектов, реализуемых субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии, по формам согласно приложениям 45 и 46 к настоящим Правилам от АБП;
2) анализ достигнутых результатов Проекта под государственные гарантии путем сопоставления их с показателями, предусмотренными документами Системы государственного планирования и/или ТЭО инвестиционного проекта/;
3) подготовку сводного отчета по оценке реализации Проектов под государственные гарантии.
В целях эффективного управления по Проектам под государственные гарантии, в которых выявлены отклонения фактических показателей от ранее запланированных в документах Системы государственного планирования и/или ТЭО инвестиционного проекта, формируются рекомендации по повышению результативности и эффективности планирования проектов.
371. Для проведения оценки реализации Проектов под государственные гарантии информация представляется на казахском и русском языках в составе следующей отчетности:

369. Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асыруылуын бағалау іс жүзінде алынатын нәтижелерді есепті күнге жоспарланғандармен салыстыру жолымен жүргізіледі.
Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуын бағалауды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаны тарта отырып, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
370. Объектілерді құруды (салуды) және реконструкциялауды көздейтін Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуын бағалау олар аяқталғаннан кейін үш жылдан соң жүзеге асырылады.
Егер жоба аяқталмаған, белгіленген мерзімде пайдалануға берілмеген жағдайда, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуын бағалау бойынша ақпаратты объекті аяқталып, пайдалануға берілгеннен кейінгі келесі жылдары бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
Объектілерді құруды (салуды) және реконструкциялауды көздемейтін Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуын бағалау қарыз алушы мемлекеттік емес қарызды игергеннен кейін үш жылдан соң жүзеге асырылады.
Егер мемлекеттік емес қарызды қарыз алушы белгіленген мерзімде игермеген жағдайда, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Мемлекет кепілдік берген жобаның іске асырылуын бағалау бойынша ақпаратты мемлекеттік емес қарыз игерілгеннен кейінгі келесі жылдары береді.
Бұл ретте бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері объектінің уақтылы пайдалануға берілмеу және/немесе қарыз алушының уақтылы игермеу себептері туралы ақпаратты бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
371. Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуын бағалау:
1) ББӘ-ден осы Қағидаларға 45 және 46-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес қарыз есебінен іске асыратын жобалардың іске асырылуын мониторингтеу бойынша және квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес қарыз есебінен іске асыратын жобалардың іске асырылу барысы туралы есептерді қамтитын ақпарат жинауды;
2) Мемлекет кепілдік берген жобаның қол жеткізілген нәтижелерін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында және/немесе инвестициялық жобаның ТЭН-інде көзделген көрсеткіштермен салыстыру жолымен талдауды;
3) Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуын бағалау бойынша жиынтық есепті дайындауды көздейді.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында және/немесе инвестициялық жобаның ТЭН-інде бұрын жоспарланған нақты көрсеткіштерден ауытқулар анықталған Мемлекет кепілдік берген жобалар бойынша тиімді басқару мақсатында жобаларды жоспарлаудың нәтижелілігі мен тиімділігін арттыру бойынша ұсынымдар қалыптастырылады.
372. Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуына бағалау жүргізу үшін ақпарат мынадай есептілік:

1) отчет по мониторингу реализации проектов, реализуемых субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии, согласно приложению 45 к настоящим Правилам;
2) отчет о ходе реализации проектов, реализуемых субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии, согласно приложению 46 к настоящим Правилам.
372. Отчет о ходе реализации проектов, реализуемых субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии разрабатывается на основе ежеквартального мониторинга и содержит информацию о фактических и плановых объемах продукции (услуг), с учетом достижения долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации и осуществления Проектов под государственные гарантии за отчетный период и представляется центральными уполномоченным органами выступающими администраторами бюджетных программ на электронном носителе по форме согласно приложению 46 к настоящим Правилам в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике.
373. Информация по оценке реализации Проектов под государственные гарантии представляется соответствующими центральными уполномоченными органами, выступающими администраторами бюджетных программ на электронном носителе в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике один раз в год ежегодно не позднее 15 (пятнадцатого) февраля года, следующего за отчетным.
374. При проведении оценки реализации Проектов под государственные гарантии центральный уполномоченный орган по бюджетной политике привлекает юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации Проектов под государственные гарантии.
375. Юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, проводит оценку реализации Проектов под государственные гарантии и представляет информацию на казахском и русском языках в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике до 10 (десятого) апреля года, следующего за отчетным.
Государственные органы, уполномоченные на проведение оценок, представляют итоги оценки результатов в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета не позднее 15 (пятнадцатого) апреля года, следующего за отчетным годом, в соответствии со статьей 46 Кодекса.
376. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике в соответствии с пунктом 374 настоящих Правил после получения информации по оценке реализации Проектов под государственные гарантии центральных уполномоченных органов, выступающих администраторами республиканских бюджетных программ представляет информацию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации Проектов под государственные гарантии на электронном носителе в срок не позднее 20 (двадцатого) февраля года, следующего за отчетным.

1) осы Қағидаларға 45-қосымшаға сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес қарыз есебінен іске асыратын жобалардың іске асырылуын мониторингтеу бойынша есептің;
2) осы Қағидаларға 46-қосымшаға сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес қарыз есебінен іске асыратын жобалардың іске асырылу барысы туралы есептің құрамында қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады.
373. Квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес қарыз есебінен іске асыратын жобалардың іске асырылу барысы туралы есеп тоқсан сайынғы мониторинг негізінде әзірленеді және есепті кезеңде Мемлекет кепілдік берген жобаларды іске асырудан және жүзеге асырудан экономикалық және әлеуметтік қайтарымның ұзақ мерзімді көрсеткіштерінің қол жеткізілуі ескеріле отырып, өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) нақты және жоспарлы көлемдері туралы ақпаратты қамтиды және оны бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болып табылатын орталық уәкілетті органдар осы Қағидаларға 46-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық жеткізгіште бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
374. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болып табылатын тиісті орталық уәкілетті органдар Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуын бағалау бойынша ақпаратты есепті жылдан кейінгі жылдың 15 (он бесінші) ақпанынан кешіктірмей бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық жеткізгіште жылына бір рет ұсынады.
375. Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуына бағалау жүргізу кезінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуына бағалау жүргізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғаны тартады.
376. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуына бағалау жүргізеді және есепті жылдан кейінгі жылдың 10 (оныншы) сәуіріне дейін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға қазақ және орыс тілдерінде ақпарат ұсынады.
Бағалауды жүргізуге уәкілетті мемлекеттік органдар нәтижелерді бағалау қорытындыларын Кодекстің 46-бабына сәйкес есепті жылдан кейінгі жылдың 15 (он бесінші) сәуірінен кешіктірмей бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.

377. Юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации Проектов под государственные гарантии, при необходимости запрашивает и получает необходимую информацию от администраторов бюджетных программ.
В случае возвращения с Правительства Республики Казахстан и/или необходимости доработки отчета по оценке реализации Проектов под государственные гарантии центральный уполномоченный орган по бюджетной политике и юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации Проектов под государственные гарантии, дорабатывает отчет, с учетом предложений Правительства Республики Казахстан.
378. Сводный отчет по оценке реализации Проектов под государственные гарантии представляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике ежегодно в Правительство Республики Казахстан до 10 (десятого) мая года, следующего за отчетным.
379. На основании данных оценки реализации Проектов под государственные гарантии, с учетом текущей и прогнозируемой социально-экономической и политической ситуации центральный уполномоченный орган по бюджетной политике могут вносить в Правительство Республики Казахстан предложения и рекомендации по реализации мер эффективного осуществления Проектов под государственные гарантии.
Приложение 1
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма
Информационный лист инвестиционного предложения
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

377. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Қағидалардың 374-тармағына сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болып табылатын орталық уәкілетті органдардың Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуын бағалау бойынша ақпаратын алғаннан кейін, есепті жылдан кейінгі жылдың 20 (жиырмасыншы) ақпанынан кешіктірілмейтін мерзімде Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуына бағалау жүргізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаға электрондық жеткізгіште ақпарат береді.
378. Қазақстан Республикасының Үкіметі Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуына бағалау жүргізуге айқындаған заңды тұлға қажет болған кезде бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінен қажетті ақпаратты сұратады және алады.
Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуын бағалау бойынша есеп Қазақстан Республикасының Үкіметінен қайтарылған және/немесе оны пысықтау қажет болған жағдайда, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган және Қазақстан Республикасының Үкіметі Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуына бағалау жүргізуге айқындаған заңды тұлға Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсыныстарын ескере отырып, есепті пысықтайды.
379. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуын бағалау бойынша жиынтық есепті жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 10 (оныншы) мамырына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
380. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган Мемлекет кепілдік берген жобалардың іске асырылуын бағалаудың деректері негізінде ағымдағы және болжамды әлеуметтік-экономикалық және саяси ахуалды ескере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметіне Мемлекет кепілдік берген жобаларды тиімді жүзеге асыру шараларын іске асыру жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар енгізе алады.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық
ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің
орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Данные по администратору бюджетной программы и предлагаемому к реализации государственного инвестиционного проекта (далее – ГИП)
Администратор бюджетной программы __________________________
Наименование ГИП____________________________________________
Наименование документов Системы государственного планирования, включая планов развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора в составе которых предусмотрена реализация ГИП (ссылки на конкретные пункты).
Наименование юридического лица получателя инвестиций (при наличии таковой)
Период реализации ГИП (если неизвестны, указать приблизительно):
Продолжительность реализации: ____________ месяцев
Начало реализации ГИП: год: ________ месяц: ________
Предполагаемое завершение реализации ГИП: год: ______ месяц: __
Период эксплуатации (службы) ГИП
Предполагаемая максимальная доходность поставщика по проекту строительства "под ключ": _____ тыс. тенге/% (для проектов строительства "под ключ" с принятием государственных обязательств)
Ставка заимствования: ___ % (для проектов строительства "под ключ" с принятием государственных обязательств)
Общая стоимость ГИП: _________ тысяч тенге, в том числе
(заполняется в случае необходимости):
стоимость разработки технико-экономического обоснования (далее – ТЭО): __________ тысяч тенге
стоимость корректировки ТЭО: ___________ тысяч тенге
Ежегодные затраты на содержание объекта, а также в постинвестиционный период (с указанием источника финансирования)
Место реализации ГИП:
(укажите место реализации ГИП, его основных компонентов и распределение затрат по ГИП по регионам)
Населенный пункт (село, район, город, область, страна)
Балансодержатель* (заполняется при необходимости)
Наличие отведенной земли для ГИП* (заполняется при необходимости)
да (указывается дата и номер решения, в соответствии с которым выделен земельный участок и недвижимое имущество, находящееся на нем);
нет (указывается сумма, которая необходима для выкупа земельного участка).
4) наличия инженерно-транспортной инфраструктуры (железнодорожными магистралями, автомобильными дорогами, трубопроводами, электро-, теплосетями, водопроводами, газопроводами и другой инфраструктурой)
да (указывается какой именно)
нет (указывается сколько необходимо дополнительных затрат)
Примечание:
* в случае создания (строительства) нового объекта указывается будущий собственник, в случае реконструкции указывается действующий собственник
2. Ретроспектива (информация о ранее выделенных и освоенных средствах по ГИП, в том числе по текущим программам)
Наименование
Годы, предшествующие году осуществления Инвестиции
Номер бюджетной программы (подпрограммы)
20_год
20_год
20_год
Название бюджетной программы (подпрограммы)
Название бюджетной программы (подпрограммы)
Стратегическое направление
номер
название
Цель
номер
название
Задача
номер
название
Сумма бюджетной программы (подпрограммы), тысяч тенге
Нормативный правовой акт, которым утверждена бюджетная программа (подпрограмма)
Вид
дата принятия
номер
Результат
№ п/п
Целевой индикатор
Единица измерения
план
факт
план
факт
план
факт
Конечный результат (показатели результата)
1.

1. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі және іске асыруға ұсынылатын мемлекеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – МИЖ) бойынша деректер
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі __________________________
МИЖ атауы ____________________________________________
Мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, құрамында МИЖ іске асыру көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларын және (немесе) іс-шараларын қоса алғанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының атауы (нақты тармақтарға сілтемелер).
Инвестициялар алушы заңды тұлғаның атауы (бар болса)
МИЖ-ді іске асыру кезеңі (егер белгісіз болса, шамамен көрсету):
Іске асыру ұзақтығы: ____________ ай
МИЖ-ді іске асырудың басталуы: жылы: ________ айы: ________
МИЖ-ді іске асыруды болжамды аяқтау: жылы: ______ айы: __
МИЖ пайдалану (қызмет) кезеңі
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша өнім берушінің болжамды ең жоғары кірістілігі: _____ мың теңге/% (мемлекеттік міндеттемелерді қабылдай отырып, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары үшін)
Қарыз алу мөлшерлемесі: _____% (мемлекеттік міндеттемелерді қабылдай отырып, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары үшін)
МИЖ-дің жалпы құны: _________ мың теңге, оның ішінде
(қажет болған жағдайда толтырылады):
техникалық-экономикалық негіздемені (бұдан әрі – ТЭН) әзірлеу құны: __________ мың теңге
ТЭН-ді түзету құны: ___________ мың теңге
Объектіні ұстауға, сондай-ақ инвестициялаудан кейінгі кезеңге арналған жыл сайынғы шығындар (қаржыландыру көзін көрсете отырып)
МИЖ іске асырылатын орын:
(МИЖ-ді, оның негізгі құрамдауыштарын іске асыру орнын және МИЖ бойынша шығындарды өңірлер бойынша бөлуді көрсетіңіз)
Елді мекен (ауыл, аудан, қала, облыс, ел)
Баланс ұстаушы * (қажет болған жағдайда толтырылады)
МИЖ үшін бөлінген жердің болуы * (қажет болған жағдайда толтырылады)
иә (жер учаскесі және ондағы жылжымайтын мүлік соған сәйкес бөлінген шешімнің күні мен нөмірі көрсетіледі);
жоқ (жер учаскесін сатып алу үшін қажетті сома көрсетіледі).
4) инженерлік-көлік инфрақұрылымның болуы (теміржол магистральдары, автомобиль жолдары, құбырлар, электр, жылу желілері, су құбырлары, газ құбырлары және басқа инфрақұрылым)
иә (қандай екені көрсетіледі)
жоқ (қанша қосымша шығын қажет екені көрсетіледі)
Ескертпе:
* жаңа объект құрылған (салынған) жағдайда болашақ меншік иесі көрсетіледі, реконструкцияланған жағдайда қазіргі меншік иесі көрсетіледі
2. Ретроспектива (МИЖ бойынша, оның ішінде ағымдағы бағдарламалар бойынша бұрын бөлінген және игерілген қаражат туралы ақпарат)
Атауы
Инвестицияларды жүзеге асыру жылының алдындағы жылдар
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) нөмірі
20_жыл
20_жыл
20_жыл
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Стратегиялық бағыт
нөмір
атауы
Мақсаты
нөмір
атауы
Міндеті
нөмір
атауы
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) сомасы, мың теңге
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бекітілген нормативтік құқықтық акт
Түрі
қабылданған күн
нөмір
Нәтиже
Р/с №
Нысаналы индикатор
Өлшем бірлігі
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
Түпкілікті нәтиже (нәтиже көрсеткіштері)
1.

3. Маркетинговый анализ отрасли
1) для ГИП предполагающих создание (строительство) и реконструкцию объектов отражает анализ существующего и перспективного спроса на предполагаемую проектом (проектами) продукцию (товары, работы, услуги) в рассматриваемом регионе либо социально-экономическую необходимость проекта.
2) для ГИП, предполагающих институциональное развитие отрасли (отраслей) посредством формирования или увеличения уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора отражает анализ маркетинговой среды, в которой предполагается реализация мероприятий, с указанием основных показателей и динамики развития, на которые повлияет реализация мероприятий.
4. Общее описание предполагаемых к реализации ГИП (общее описание ГИП излагается индивидуально (по-проектно) в приоритетном порядке)
Цель и задачи ГИП:
1) цель (цель должна отражать более широкие задачи/приоритеты развития отрасли (сферы) экономики, установленные документами Системы государственного планирования Республики Казахстан);
2) количественные задачи (укажите количественно измеряемые задачи проекта, посредством которых можно определить масштаб проекта. Представьте определенные числовые показатели, например, проектная мощность, и другие);
3) конечные результаты (эффект от производимой продукции/услуги для их получателей в результате реализации проекта, а также влияние на субъектов бизнеса (в том числе малого и среднего бизнеса), достижение долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации проекта на основании ключевых показателей эффективности/целевых индикаторов плана развития государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы и (или) бюджетной программы в пределах предусмотренных бюджетных средств).
Обоснование проекта: (обоснуйте необходимость реализации данного проекта; укажите насколько повыситься показатель данной отрасли, в случае если проект будет реализован).
Описание ГИП:
(опишите содержание проекта и всех его мероприятии и компонентов согласно таблице 1 и 2)
Таблица 1
Период и стоимость реализации мероприятии
Наименование мероприятий и компонентов
Период
Период
Период
Итого
Стоимость, тыс. тенге
Стоимость, тыс. тенге
Стоимость, тыс.тенге
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Итого
Таблица 2
Отдельные компоненты и этапы реализации
Количественные показатели
Единица измерения
По Проекту
Стоимость (тысяч тенге)
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Итого
5. Институциональная схема управления ГИП
Описание основных участников, схема их взаимодействия, распределение выгод и затрат, схема управления проектом в инвестиционном и постинвестиционном периодах, также выгодополучатели (укажите количество людей и целевые группы, которые выиграют от реализации проекта).

3. Саланы маркетингтік талдау
1) объектілерді құруды (салуды) және реконструкциялауды болжайтын МИЖ үшін қаралатын өңірде жобада (жобаларда) болжанатын өнімге (тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) қазіргі және перспективалық сұранысты не жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттілігін талдауды көрсетеді.
2) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыру немесе ұлғайту арқылы саланы (салаларды) институционалдық дамытуды болжайтын МИЖ үшін іс-шараларды іске асыру әсер ететін негізгі көрсеткіштерді және даму серпінін көрсете отырып, іс-шараларды іске асыру болжанатын маркетингтік ортаны талдауды көрсетеді.
4. Іске асыруға болжанатын МИЖ-дің жалпы сипаттамасы (МИЖ-дің жалпы сипаттамасы басым тәртіппен жеке (жобалау бойынша) жазылады)
МИЖ-дің мақсаты мен міндеттері:
1) мақсаты (мақсаты Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында белгіленген экономика саласын (аясын) дамытудың неғұрлым кең міндеттерін/басымдықтарын көрсетуі тиіс);
2) сандық міндеттер (жобаның масштабын ауқымын айқындауға болатын жобаның сандық өлшенетін міндеттерін көрсетіңіз. Белгілі бір сандық көрсеткіштерді, мысалы, жобалық қуатты және басқаларды елестетіңіз);
3) түпкілікті нәтижелер (жобаны іске асыру нәтижесінде өндірілетін өнімнің/көрсетілетін қызметтің оларды алушылар үшін әсері, сондай-ақ бизнес субъектілеріне (оның ішінде шағын және орта бизнеске) әсері, мемлекеттік органдар тиімділігінің түйінді көрсеткіштері негізінде жобаны іске асырудан экономикалық және әлеуметтік қайтарымның ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізу).
Жобаның негіздемесі: (осы жобаны іске асыру қажеттілігін негіздеңіз; егер жоба іске асырылатын болса, осы саланың көрсеткіші қаншалықты артатынын көрсетіңіз).
МИЖ сипаттамасы:
(1 және 2-кестелерге сәйкес жобаның мазмұнын және оның барлық іс-шаралары мен құрамдауыштарын сипаттаңыз)
1-кесте
Іс-шараны іске асыру кезеңі мен құны
Іс-шаралар мен құрамдауыштардың атауы
Құны,
мың теңге
Құны,
мың теңге
Құны,
мың теңге
Жиыны
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Жиыны
2-кесте
Жекелеген құрамдауыштар мен іске асыру кезеңдері
Сандық көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Жоба бойынша
Құны (мың теңге)
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Жиыны
5. МИЖ-ді басқарудың институционалдық сызбасы
Негізгі қатысушылардың сипаттамасы, олардың өзара іс-қимыл сызбасы, пайда мен шығындарды бөлу, инвестициялық және инвестициядан кейінгі кезеңдерде жобаны басқару сызбасы, сондай-ақ пайда алушылар (жобаны іске асырудан ұтатын адамдар санын және нысаналы топтарды көрсетіңіз).

6. Социальное и экологическое воздействие:
(кратко опишите, воздействие проекта на население и окружающую среду)
Влияние на занятость населения (представьте оценку количества людей, которые прямо или косвенно будут задействованы в реализации проекта).
7. Альтернативные варианты реализации ГИП по возможным видам и способам финансирования.
Опишите возможность (невозможность) реализации ГИП по следующим видам и способам финансирования с приложением соответствующих обосновывающих расчетов:
1) бюджетный инвестиционный проект (количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги, наличие социально-экономического эффекта, балансодержателем является непосредственно администратор бюджетной программы);
2) бюджетные инвестиции, планируемые к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц (количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги и (или) производство Получателем Инвестиций продукции определенного объема и качества);
3) бюджетный кредит (отражение информации на соответствие принципам бюджетного кредитования, в том числе: возвратности, предусматривающим обязательность погашения бюджетного кредита в соответствии с кредитным договором; обеспеченности, предусматривающим наличие обеспечения исполнения обязательств установленными бюджетным законодательством Республики Казахстан способами; платности, предусматривающим оплату заемщиком вознаграждения за предоставление бюджетного кредита; срочности, предусматривающим установление срока предоставления бюджетного кредита);
4) проект государственно-частного партнерства (далее – ГЧП) (отражение информации на соответствие): соблюдения принципов ГЧП, установленных Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве"; социальной эффективности реализации проекта по схеме ГЧП; экономической эффективности реализации проекта по схеме ГЧП; обоснованности предлагаемых решений по схеме ГЧП);
5) негосударственный заем под государственную гарантию (отражение информации на соответствие субъекта квазигосударственного сектора установленным требованиям, в том числе по отсутствию задолженности по погашению и обслуживанию ранее полученных гарантированных государством займов и отсутствию просроченной задолженности перед кредиторами, не подлежать ликвидации, на их имущество не должен быть наложен арест, их финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан);

6. Әлеуметтік және экологиялық әсер:
(жобаның халық пен қоршаған ортаға әсерін қысқаша сипаттаңыз)
Халықтың жұмыспен қамтылуына әсері (жобаны іске асыруға тікелей немесе жанама тартылатын адамдар санын бағалауды елестетіңіз).
7. МИЖ-ді қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдері бойынша іске асырудың баламалы нұсқалары.
Тиісті негіздеуші есептерді қоса бере отырып, МИЖ-ді қаржыландырудың мынадай түрлері мен тәсілдері бойынша іске асыру мүмкіндігін (мүмкін еместігін) сипаттаңыз:
1) бюджеттік инвестициялық жоба (орындалатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер мен көзделген бюджет қаражаты шегінде көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу толығымен осы функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне байланысты болады, әлеуметтік-экономикалық тиімділіктің болуы, балансы ұстаушысы тікелей бюджеттік бағдарламалар әкімшісі болып табылады);
2) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестициялар (орындалатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер және көзделген бюджет қаражаты шегінде көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу толығымен осы функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе Инвестициялар Алушының белгілі бір көлемі мен сапасы бар өнім өндіретін ұйымның қызметіне байланысты болады);
3) бюджеттік кредит (бюджеттік кредит беру қағидаттарына сәйкестігіне ақпаратты көрсету, оның ішінде: кредиттік шартқа сәйкес бюджеттік кредитті өтеу міндеттілігін көздейтін қайтарымдылық; Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәсілдермен міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің болуын көздейтін қамтамасыз етілу; қарыз алушының бюджеттік кредит бергені үшін сыйақы төлеуін көздейтін ақылылық; бюджеттік кредит беру мерзімін белгілеуді көздейтін мерзімділік);
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобасы (ақпараттың сәйкестігін көрсету): "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген МЖӘ қағидаттарын сақтау; МЖӘ сызба бойынша жобаны іске асырудың әлеуметтік тиімділігі; МЖӘ сызба бойынша жобаны іске асырудың экономикалық тиімділігі; МЖӘ сызба бойынша ұсынылатын шешімдердің негізділігі;
5) мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарыз (квазимемлекеттік сектор субъектісінің белгіленген талаптарға сәйкестігіне, оның ішінде бұрын мемлекет кепілдік берген қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша берешегінің болмауы және кредиторлар алдында мерзімі өткен берешегінің болмауы бойынша ақпаратты көрсету) шаруашылық қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрмауға тиіс);

6) частные инвестиции (отражение информации на соответствие высокой окупаемости ГИП);
7) проект строительства "под ключ" (отражение информации на соответствие проекта установленным требованиям, предусмотренным Кодексом и настоящими Правилами, в том числе лимитам государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ" Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов).
Реквизиты контактного лица
Фамилия, имя, отчество (при его наличии): ________________________
Должность: ___________________________________________________
Подразделение/организация: ____________________________________
Адрес: _______________________________________________________
Контактный телефон: __________________________________________
Электронная почта: ____________________________________________
Место печати (при наличии) _____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) должность подпись ___________
Приложение 2
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.11.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Базовые параметры финансово-экономической модели проекта ____________________.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-БПФЭМП.
Периодичность: единовременная.
Отчетный период: __ число ___ месяц __ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости.
Бизнес - идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
Таблица 1
№ п/п
Наименование параметра
Значение параметра
Обоснование
1
2
3
4
1.
Общая стоимость проекта
тысяч тенге
2.
Инвестиционный период
год
3.
Постинвестиционный период
год
4.
Ставка (коэффициент) дисконтирования
%
5.
Уровень инфляции
%
6.
Ставки налогов
%
7.
Нормы амортизации
Таблица 2
Наименование
Примечание (обоснование)
20_ год
20_ год
20_ год
n
1.
Экономические выгоды

6) жеке инвестициялар (МИЖ-дің жоғары өтімділігіне сәйкес ақпаратты көрсету).
7) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы (жобаның Кодексте және осы Қағидаларда көзделген белгіленген талаптарға, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттары бойынша мемлекеттік міндеттемелер лимиттеріне сәйкестігін көрсету).
Байланысушы тұлғаның деректемелері
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): ________________________
Лауазымы: ___________________________________________________
Бөлімше/ұйым: ____________________________________
Мекенжайы:__________________________________________________
Байланыс телефоны: _________________________________________
Электрондық пошта:______________________________________
Мөрдің орны (бар болса) _____________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) лауазымы қолы ___________
Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларына 2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.11.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мына: бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынылады.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысан https://www.gov.kz/memleket/entities/economy интернет-ресурсында орналастырылған:
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Жобаның қаржылық-экономикалық моделінің базалық параметрлері ____________________.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанның индексі: 2-ЖҚЭМБП.
Кезеңділігі: біржолғы.
Есепті кезең: күн, ай, жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттілігіне қарай.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде.
1-кесте
Р/с №
Параметр атауы
Параметр мәні
Негіздеме
1
2
3
4
1.
Жобаның жалпы құны
мың теңге
2.
Инвестициялық кезең
жыл
3.
Инвестициядан кейінгі кезең
жыл
4.
Дисконттау мөлшерлемесі (коэффициенті)
%
5.
Инфляция деңгейі
%
6.
Салық мөлшерлемелері
%
7.
Амортизация нормалары
2-кесте
Атауы
Ескертпе (негіздеме)
20_ жыл
20_ жыл
20_ жыл
n
1.
Экономикалық пайда

1)
Прямые денежные притоки
в том числе:
поступления в консолидированный бюджет от реализации проекта
2)
Косвенные экономические выгоды
2.
Экономические затраты
1)
Инвестиционные затраты/Компенсация инвестиционных затрат*
2)
Эксплуатационные затраты/Компенсация операционных затрат*
3)
Косвенные экономические затраты/Вознаграждение за управление*
3.
Итого чистый экономический поток
4.
Итого чистый дисконтированный экономический поток
5.
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV)
6.
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR)
7.
Срок окупаемости (РР)
Наименование ______________________ Адрес_______________________
___________________________________ ____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного
предпринимательства) ___________________________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Базовые параметры финансово-
экономической модели проекта"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Базовые параметры финансово-экономической модели проекта" (индекс: 2-БПФЭМП, периодичность: единовременная)
По таблице 1:
в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
в графе 2 заполняется наименование параметра;
в графе 3 заполняется значение параметра;
в графе 4 указывается обоснование;
в строке 1 указывается общая стоимость проекта, в тысячах тенге;
в строке 2 указывается инвестиционный период;
в строке 3 указывается постинвестиционный период;
в строке 4 указывается базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан, применяемая в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности;
в строке 5 указывается уровень инфляции, в соответствии со среднесрочным прогнозом показателей денежно-кредитной политики и/или макроэкономических показателей Республики Казахстан, применяемый в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности. При этом в течение последующего постинвестиционного периода принимается уровень инфляции на последний год, указанный в соответствии со среднесрочным прогнозом показателей денежно-кредитной политики или макроэкономических показателей Республики Казахстан;
в строке 6 указываются ставки налогов в соответствии с действующим Налоговым кодексом Республики Казахстан, применяемые в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности;
в строке 7 указываются нормы амортизации в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, применяемые в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности.
По таблице 2:
Данная форма заполняется отдельно по каждому способу финансирования ГИП (как бюджетный инвестиционный проект, как бюджетные инвестиции посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, как проект государственно-частного партнерства, как бюджетный кредит, как частные инвестиции, как проект, реализуемый субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии, как проект строительства "под ключ").

1)
Тікелей ақша ағындары
оның ішінде:
жобаны іске асырудан шоғырландырылған бюджетке түсетін түсімдер
2)
Жанама экономикалық пайдалар
2.
Экономикалық шығындар
1)
Инвестициялық шығындар/Инвестициялық шығындарды өтеу *
2)
Пайдалану шығындары/Операциялық шығындардың өтемақысы *
3)
Жанама экономикалық шығындар/Басқару үшін сыйақы *
3.
Таза экономикалық ағынның жиыны
4.
Таза дисконтталған экономикалық ағынның жиыны
5.
Экономикалық таза дисконтталған кіріс (ENPV)
6.
Кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (EIRR)
7.
Өтелімділік мерзімі (РР)
Атауы Мекенжайы _______________________________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
"Жобаның қаржылық-экономикалық моделінің
базалық параметрлері"
өтеусіз негізде әкімшілік
деректер жинауға арналған
нысанға қосымша
"Жобаның қаржылық-экономикалық моделінің базалық параметрлері" өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индекс: 2-ЖҚЭМБП, кезеңділігі: біржолғы)
1-кесте бойынша:
1-бағанда "№" реті бойынша нөмір толтырылады;
2-бағанда параметрдің атауы толтырылады;
3-бағанда параметрдің мәні толтырылады;
4-бағанда негіздеме көрсетіледі;
1-жолда жобаның жалпы құны мың теңгемен көрсетіледі;
2-жолда инвестициялық кезең көрсетіледі;
3-жолда инвестициядан кейінгі кезең көрсетіледі;
4-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есептеулерінде қолданылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі көрсетіледі;
5-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есептерінде қолданылатын Қазақстан Республикасының ақша-кредит саясаты және/немесе макроэкономикалық көрсеткіштерінің орта мерзімді болжамына сәйкес инфляция деңгейі көрсетіледі. Бұл ретте инвестициялаудан кейінгі кезең ішінде Қазақстан Республикасының ақша-кредит саясаты көрсеткіштерінің немесе макроэкономикалық көрсеткіштерінің орта мерзімді болжамына сәйкес көрсетілген соңғы жылға арналған инфляция деңгейі қабылданады;
6-жолда Қазақстан Республикасының қолданыстағы Салық кодексіне сәйкес қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын салық мөлшерлемелері көрсетіледі;
7-жолда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын амортизация нормалары көрсетіледі.
2-кесте бойынша:
Осы нысан МИЖ-ді қаржыландырудың әрбір тәсілі бойынша жеке толтырылады (бюджеттік инвестициялық жоба ретінде, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар ретінде, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы ретінде, бюджеттік кредит ретінде, жеке инвестициялар ретінде, мемлекеттік кепілдіктермен мемлекеттік емес қарыздар есебінен квазимемлекеттік сектор субъектілері іске асыратын жоба ретінде, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы ретінде).

В подпункте 1) пункта 1 указываются все денежные поступления и платежи, связанные с реализацией проекта в течение постинвестиционного периода.
В подпункте 2) пункта 1 указываются все выгоды, связанные с реализации проекта, в том числе дополнительные социально-экономические, экологические эффекты в смежных отраслях (сферах) экономики, определяемые для всего постинвестиционного периода. Все выгоды приводятся в денежном эквиваленте (тысяч тенге).
В пункте 1 указываются суммарная стоимость прямых денежных притоков и косвенных экономических выгод.
В подпункте 1) пункта 2 указывается стоимость проекта с учетом всех денежных вложений в инвестиционный период, в том числе стоимость проектно-изыскательских работ, приобретения или аренды земельного участка, его отвода и освоения под строительство, стоимость работ по подготовке территории к строительству и строительно-монтажных работ, оборудования и прочее.
В подпункте 2) пункта 2 указываются все денежные затраты, направленные на сопровождение и/или содержание объекта, с момента его ввода в эксплуатацию.
В подпункте 3) пункта 2 указываются все предполагаемые затраты, в том числе социально-экономические, экологические и в смежных отраслях (сферах) экономики, связанные с последствиями реализации проекта за исключением эксплуатационных затрат. Все затраты приводятся в денежном эквиваленте (тыс. тенге).
В пункте 2 указывается суммарная стоимость инвестиционных и эксплуатационных затрат, косвенных экономических затрат проекта.
В пункте 3 указывается разница между экономическими выгодам и затратами.
В пункте 4 указываются величины, полученные путем перемножения чистого экономического потока на коэффициент, который рассчитывается по следующей формуле:
k = 1/(1+r)i, где:
k – ставка дисконтирования;
r - ставка дисконтирования, приведенная в таблице 1 настоящего приложения;
i - порядковый номер года реализации проекта (от 1 до n).
В пункте 5 указывается величина, полученная посредством суммирования чистого дисконтированного экономического потока, приведенного в пункте 4.
В пункте 6 указывается величина, полученная посредством нахождения ставки дисконтирования, при которой экономический чистый дисконтированный доход равен нулю.
В пункте 7 указывается срок окупаемости, рассчитываемый по формуле:
PP = min n, при котором
CFi > IC, где:
IC (Invest Capital) – первоначальные инвестиционные затраты в проекте;
CFi (Cash Flow) – денежный поток от проекта в i-й период времени, который представляет собой сумму чистой прибыли и амортизации.
Для расчета денежного потока необходимо воспользоваться следующими формулами:
CFi = NP + A,
Или
CFi = Доход – Операционные издержки – Налоговые платежи и выплаты по заемному капиталу,
где:
А (Amortization) – амортизация, вид денежного потока, который не является затратами;
NP (Net Profit) – чистая прибыль инвестиционного проекта.
* Выбрать нужное
Приложение 3
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Порядок отнесения объектов к критически важным проектам и к проектам общестранового значения

1-тармақтың 1) тармақшасында инвестициялаудан кейінгі кезең ішінде жобаны іске асыруға байланысты барлық ақшалай түсімдер мен төлемдер көрсетіледі.
1-тармақтың 2) тармақшасында жобаны іске асыруға байланысты барлық пайдалар, оның ішінде инвестициялаудан кейінгі барлық кезең үшін айқындалатын экономиканың аралас салаларындағы (аяларындағы) қосымша әлеуметтік-экономикалық, экологиялық әсерлер көрсетіледі. Барлық пайда ақшалай баламада (мың теңге) келтіріледі.
1-тармақта тікелей ақша ағындары мен жанама экономикалық пайдалардың жиынтық құны көрсетіледі.
2-тармақтың 1) тармақшасында инвестициялық кезеңдегі барлық ақшалай салымдар ескерілген жобаның құны, оның ішінде жобалау-іздестіру жұмыстарының, жер учаскесін сатып алу немесе жалдау, оны құрылысқа бөлу және игеру құны, аумақты құрылысқа дайындау жөніндегі жұмыстардың және құрылыс-монтаждау жұмыстарының, жабдықтардың құны және басқалары көрсетіледі.
2-тармақтың 2) тармақшасында объектіні пайдалануға беру сәтінен бастап оны сүйемелдеуге және/немесе ұстауға бағытталған барлық ақшалай шығындар көрсетіледі.
2-тармақтың 3) тармақшасында барлық болжамды шығындар, оның ішінде әлеуметтік-экономикалық, экологиялық және пайдалану шығындарын қоспағанда, жобаны іске асырудың салдарларына байланысты экономиканың аралас салаларындағы (аяларындағы) шығындар көрсетіледі. Барлық шығындар ақшалай баламада (мың теңге) келтіріледі.
2-тармақта инвестициялық және пайдалану шығындарының, жобаның жанама экономикалық шығындарының жиынтық құны көрсетіледі.
3-тармақта экономикалық пайдалар мен шығындар арасындағы айырмашылық көрсетіледі.
4-тармақта таза экономикалық ағынды коэффициентке көбейту жолымен алынған шамалар көрсетіледі, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
k = 1/(1+r)i, мұндағы:
k – дисконттау мөлшерлемесі;
r – осы қосымшаның 1-кестесінде келтірілген дисконттау мөлшерлемесі;
i – жобаны іске асыру жылының реттік нөмірі (1-ден n-ге дейін).
5-тармақта 4-тармақта келтірілген таза дисконтталған экономикалық ағынды қосу арқылы алынған шама көрсетіледі.
6-тармақта экономикалық таза дисконтталған кіріс нөлге тең болған кезде дисконттау мөлшерлемесін табу арқылы алынған шама көрсетіледі.
7-тармақта мынадай формула бойынша есептелетін өтелу мерзімі көрсетіледі:
PP = min n, мұнда
CFi > IC, мұндағы:
IC (Invest Capital) – жобадағы бастапқы инвестициялық шығындар;
CFi (Cash Flow) – таза пайда мен амортизация сомасын білдіретін уақыттың і-кезеңіндегі жобадан ақша ағыны.
Ақша ағынын есептеу үшін мынадай формулаларды пайдалану қажет:
CFi = NP + A,
Немесе
CFi = Кіріс – Операциялық шығасылар – Салық төлемдері мен қарыз капиталы бойынша төлемдер,
мұнадғы:
А (Amortization) – амортизация, шығын болып табылмайтын ақша ағынының түрі;
NP (Net Profit) – инвестициялық жобаның таза пайдасы.
*Қажеттісін таңдау
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық
ұсынысты, техникалық-
экономикалық және қаржылық-
экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету,
қажетті сараптамалар жүргізу,
бюджеттік кредиттеудің
орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық
жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ
мемлекеттік инвестициялық
жобалардың бекітілген
(нақтыланған) параметрлерін
түзету, іріктеу, іске асырылуын
мониторингтеу және бағалау
қағидаларына
3-қосымша
Объектілерді аса маңызды жобаларға және жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға жатқызу тәртібі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 02.02.2026 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы для отнесения объекта к критически важным и к проектам общестранового значения представляет в соответствующий центральный государственный орган:
письмо-заявку с приложением паспорта объекта, раскрывающего краткую информацию (наименование администратора бюджетной программы, место реализации, цель и задачи объекта, в том числе в количественном выражении, период реализации, компоненты, планируемый объем инвестиций);
сведения о балансодержателе, копии документов, подтверждающих право собственности;
сведения об альтернативных вариантах, рассмотренных при выборе варианта решения проблемы, с обоснованием выбора объекта в качестве оптимального пути ее решения;
результат технического обследования надежности и устойчивости объекта, представляемого в соответствии с Законом "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности" (в случае проведения реконструкции);
положительные экономические заключения местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение, ТЭО, за исключением проектов, не требующих разработки ТЭО, или ФЭО в зависимости от специфики ГИП;
другие материалы, документы, подтверждающие и раскрывающие информацию об объекте.
7. Соответствующий центральный государственный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней рассматривает пакет документов на их комплектность и соответствие объекта вышеперечисленным критериям и подготавливает соответствующее заключение отраслевой экспертизы об отнесении объекта к критически важным и к проектам общестранового значения (далее – Заключение отраслевой экспертизы) для дальнейшего вынесения на рассмотрение соответствующей ведомственной бюджетной комиссии.
По итогам решения ведомственной бюджетной комиссии соответствующий центральный государственный орган в течение 2 (двух) рабочих дней направляет соответствующее Заключение отраслевой экспертизы местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы.
8. Заключение отраслевой экспертизы содержит оценку:
1) проблемы текущего состояния отрасли, которая влияет на ее дальнейшее развитие;
2) предполагаемых социально-экономических эффектов от реализации проекта, в том числе влияние на пополнение доходной части бюджета, создание постоянных и временных рабочих мест;
3) альтернативных источников финансирования, рассмотренных при выборе варианта решения проблемы;
4) соответствия проектов Системе региональных стандартов для населенных пунктов, разрабатываемой центральным уполномоченным органом по региональной политике и утверждаемой Правительством Республики Казахстан;

6. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы объектіні аса маңызды объектілерге және жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға жатқызу үшін тиісті орталық мемлекеттік органға мыналарды:
объектінің паспорты қоса берілген, қысқаша ақпаратты (бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы, объектінің іске асыру орны, мақсаты мен міндеттері, оның ішінде сандық мәнде, іске асыру кезеңі, компоненттері, инвестициялардың жоспарланған көлемі) ашатын өтінімхатты;
баланс ұстаушы туралы мәліметтерді, меншік құқығын растайтын құжаттардың көшірмелерін;
проблеманы шешудің оңтайлы жолы ретінде объектіні таңдауды негіздей отырып, оны шешу нұсқасын таңдау кезінде қаралған балама нұсқалар туралы мәліметтерді;
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңға сәйкес ұсынылатын объектінің сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау нәтижесін (реконструкциялау жүргізілген жағдайда);
МИЖ-дің ерекшелігіне байланысты ТЭН немесе ҚЭН әзірлеуді талап етпейтін жобаларды қоспағанда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның инвестициялық ұсынысқа, ТЭН-ге оң экономикалық қорытындыларын;
объект туралы ақпаратты растайтын және ашатын басқа да материалдарды, құжаттарды ұсынады.
7. Тиісті орталық мемлекеттік орган 15 (он бес) жұмыс күні ішінде құжаттар топтамасын олардың жинақталуы және объектінің жоғарыда аталған өлшемшарттарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды және объектіні аса маңызды объектілерге және жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға жатқызу туралы салалық сараптаманың тиісті қорытындысын (бұдан әрі – Салалық сараптаманың қорытындысы) одан әрі тиісті ведомстволық бюджет комиссиясының қарауына енгізу үшін дайындайды.
Ведомстволық бюджет комиссиясы шешімінің қорытындысы бойынша тиісті орталық мемлекеттік орган 2 (екі) жұмыс күні ішінде тиісті Салалық сараптаманың қорытындысын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына жібереді.
8. Салалық сараптаманың қорытындысы:
1) саланың одан әрі дамуына әсер ететін, оның ағымдағы жай-күйінің проблемаларын;
2) жобаны іске асырудан күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсерлерді, оның ішінде бюджеттің кіріс бөлігін толықтыруға, тұрақты және уақытша жұмыс орындарын құруға әсерін;
3) проблеманы шешудiң нұсқасын таңдау кезiнде қаралған қаржыландырудың балама көздерiн;
4) жобалардың өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейтін және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесіне сәйкестігін бағалауды;

5) выводы.
9. Заключение отраслевой экспертизы подписывается первым руководителем государственного органа либо лицом, его замещающим, либо лицом, уполномоченным первым руководителем государственного органа, и оформляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов.
10. В случае отсутствия документов, предусмотренных пунктом 6 настоящего Порядка, соответствующий центральный государственный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента поступления пакета документов возвращает их без рассмотрения.
11. Соответствующий центральный государственный орган по итогам выдачи положительного Заключения отраслевой экспертизы местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы направляет полный пакет документов, указанных в пункте 6 настоящего Порядка, в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике.
12. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике рассматривает представленную документацию по ГИП в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней на предмет соответствия ГИП документам Системы государственного планирования Республики Казахстан, включая планы развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планы развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, и критериям, указанным в пункте 4 настоящего Порядка.
13. В случае отсутствия полного пакета документов, а также отсутствия ГИП в документах Системы государственного планирования Республики Казахстан, включая планы развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планы развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектор, и несоответствия ГИП критериям, указанным в пункте 4 настоящего Порядка, центральный уполномоченный орган по бюджетной политике возвращает документацию на доработку.
14. При соответствии ГИП критериям, указанным в пункте 4 настоящего Порядка, центральный уполномоченный орган по бюджетной политике на основании положительного Заключения отраслевой экспертизы соответствующего центрального государственного органа и документов, указанных в пункте 6 настоящего Порядка, включает критически важные проекты и проекты общестранового значения в портфель ГИП, формируемого в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике осуществляет анализ возможного влияния отраслевых ГИП, включенных в портфель ГИП, на развитие экономики путем определения прогнозной доли вклада в объем внутреннего валового продукта, прогнозного прироста поступлений бюджета, прогнозного прироста инвестиций в отрасль и других параметров социально-экономического развития страны.

5) тұжырымдарды қамтиды.
9. Салалық сараптама қорытындысына мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын адам не мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген адам қол қояды және ресми құжаттар үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделеді.
10. Осы Тәртіптің 6-тармағында көзделген құжаттар болмаған жағдайда, тиісті орталық мемлекеттік орган құжаттар топтамасы келіп түскен кезден бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оларды қараусыз қайтарады.
11. Тиiстi орталық мемлекеттiк орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органына салалық сараптаманың оң Қорытындысын бергеннен кейiн бюджет саясаты жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға осы Тәртiптің 6-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын жолдайды.
12. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган МИЖ бойынша ұсынылған құжаттаманы 15 (он бес) жұмыс күні ішінде МИЖ-дің мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму және (немесе) іс-шаралар жоспарларын қоса алғанда, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына және осы Тәртіптің 4-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
13. Құжаттардың толық топтамасы болмаған, сондай-ақ мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму және (немесе) іс-шаралар жоспарларын қоса алғанда, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында МИЖ болмаған және МИЖ осы Тәртіптің 4-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келмеген жағдайда, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган құжаттаманы пысықтауға қайтарады.
14. МИЖ осы Тәртіптің 4-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісті орталық мемлекеттік органның салалық сараптамасының оң Қорытындысының және осы Тәртіптің 6-тармағында көрсетілген құжаттардың негізінде аса маңызды жобалар мен жалпы ел үшін маңызы бар жобаларды осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес қалыптастырылатын МИЖ портфеліне қосады.
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жалпы ішкі өнім көлеміне салымның болжамды үлесін, бюджет түсімдерінің болжамды өсімін, салаға салынатын инвестициялардың болжамды өсімін және елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басқа да параметрлерін айқындау жолымен МИЖ портфеліне қосылған салалық МИЖ-дің экономиканың дамуына ықтимал әсерін талдауды жүзеге асырады.

15. Определение ГИП, отнесенных к критически важным и к проектам общестранового значения, для включения в проект республиканского бюджета и вынесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию на основании портфеля ГИП.
16. Не допускается отнесение объекта к критически важным объектам и к проектам общестранового значения, направленного на проведение капитального (восстановительного) ремонта.
Приложение 4
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Инвестиционная карта субъекта квазигосударственного сектора.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 4-ИКСКС.
Периодичность: единовременная.
Отчетный период: __ число ___ месяц __ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости.
Бизнес -
идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
Администратор бюджетной программы ______________________________________________________________
(наименование и код) ______________________________________________________________________________
Наименование проекта
Наименование мероприятий/компонентов
Название участников (получатель инвестиций)
Стоимость проекта (тыс. тенге)
Источник
финансирования
Период
Место реализации
Примечание (принятые решения, результаты, прочие)
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Национальный фонд
Заемные средства
Собственные средства
другие (показать источник финансирования)
Стротельства (инвестиционный)
эксплуатации (постинвестиционный)
Реализованные инвестиционные проекты квазигосударственного сектора
(в течение 10 лет)
1.
2.
1.
2.
Реализуемые инвестиционные проекты квазигосударственного сектора
1.
2.
1.
2.
Планируемые к реализации инвестиционные проекты квазигосударственного сектора (в течение 5 лет)
1.
2.
1.
2.
Наименование ______________________ Адрес ___________________________________
___________________________________ ____________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________ ______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) ___________________________________________
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Инвестиционная карта
субъекта квазигосударственного сектора"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Инвестиционная карта субъекта квазигосударственного сектора" (индекс: 4-ИККС, периодичность: единовременная)
в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
в графе 2 указывается наименование проекта;
в графе 3 указывается наименование мероприятий/компонентов проекта. Количество и название глав должно соответствовать количеству и названию мероприятий, указанных в финансово-экономическом обоснований (в случае если источником финансирования являются республиканский либо местный бюджет, средства Национального фонда Республики Казахстан) либо в плане развития юридического лица (в случае если источником финансирования являются заемные либо собственные средства), и предусматривающих приобретение активов проекта;
в графе 4 указывается наименование субъекта квазигосударственного сектора, а также конечные получатели инвестиций, которым выделены/выделяются/будут выделяться средства;
в графе 5 указывается общая стоимость проекта с учетом всех источников финансирования;

15. Республикалық бюджет жобасына енгізу үшін аса маңызды объектілерге және жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға жатқызылған МИЖ-ді айқындауды және оларды тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығаруды МИЖ портфелі негізінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
16. Күрделі (қалпына келтіру) жөндеу жүргізуге бағытталған объектіні аса маңызды объектілерге және жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға жатқызуға жол берілмейді.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Әкімшілік нысанның атауы: Квазимемлекеттік сектор субъектісінің инвестициялық картасы.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанның индексі: 4-КССИК.
Кезеңділігі: біржолғы.
Есепті кезең: __ күн ___ ай __ жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттілігіне қарай.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ___________________________________
(атауы және коды)__________________________________________________
Жобаның атауы
Іс-шаралардың/компоненттердің атауы
Қатысушылардың атауы (инвестицияларды алушы)
Жобаның құны (мың теңге)
Қайнар көзі
қаржыландыру
Кезең
Іске асыру орны
Ескертпе (қабылданған шешімдер, нәтижелер, басқалар)
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Ұлттық қор
қарыз қаражаты
Меншікті қаражат
басқалар (қаржыландыру көзін көрсету)
Құрылыстар (инвестициялық)
пайдалану (инвестициядан кейінгі)
Квазимемлекеттік сектордың іске асырылған инвестициялық жобалары
(10 жыл ішінде)
1.
2.
1.
2.
Квазимемлекеттік сектордың іске асырылатын инвестициялық жобалары
1.
2.
1.
2.
Квазимемлекеттік сектордың іске асыруға жоспарланған инвестициялық жобалары (5 жыл ішінде)
1.
2.
1.
2.
Атауы                                                Мекенжайы
______________________________ _____________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"Квазимемлекеттік сектор
субъектісінің инвестициялық
картасы" өтеусіз негізде
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Квазимемлекеттік сектор субъектісінің инвестициялық картасы" өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме 4-КССИК (біржолғы)
1-бағанда "№" реті бойынша нөмір толтырылады;
2-бағанда жобаның атауы көрсетіледі;
3-бағанда жобаның іс-шараларының/құрауыштарының атауы көрсетіледі. Тараулардың саны мен атауы қаржы-экономикалық негіздемелерде (егер қаржыландыру көзі республикалық не жергілікті бюджет, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты болып табылған жағдайда) не заңды тұлғаны дамыту жоспарында (егер қаржыландыру көзі қарыз не меншікті қаражат болып табылған жағдайда) көрсетілген және жоба активтерін сатып алуды көздейтін іс-шаралардың саны мен атауына сәйкес келуге тиіс;
4-бағанда квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы, сондай-ақ қаражат бөлінген/бөлінетін/бөлінетін инвестициялардың түпкілікті алушылары көрсетіледі;
5-бағанда қаржыландырудың барлық көздерін ескере отырып, жобаның жалпы құны көрсетіледі;

в графах 6, 7, 8, 9, 10, 11 отражаются средства в соответствующем столбце источника финансирования, в рамках которого выделены/выделяются/будут выделяться средства;
в графах 12, 13 указывается срок реализации/строительства инвестиционного проекта;
в графах 14, 15 указывается срок эксплуатации инвестиционного проекта.
Приложение 5
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Методика отбора государственного инвестиционного проекта
1. АБП осуществляет первичный отбор ГИП для дальнейшей разработки инвестиционного предложения ГИП как ГЧП или не ГЧП на основании следующих критериев, но не ограничиваясь:
наличие законодательных ограничений по передаче объекта для реализации ГЧП (например, включение объекта в перечень объектов, не подлежащих передаче для реализации ГЧП в соответствии постановлением Правительства Республики Казахстан "Об утверждении перечня объектов, не подлежащих передаче для реализации государственно-частного партнерства, в том числе в концессию" от 06.11.2017 года № 710 и т.п.);
отсутствие мероприятии по созданию (строительство и/или реконструкция, и/ или модернизация) объекта в рамках ГИП;
наличие законодательных ограничений по эксплуатации и или техническому обслуживанию объекта частным партнером в рамках реализации проекта ГЧП.
Для определения ГИП как не ГЧП достаточно соответствие проекта одному из вышеуказанных критериев.
2. Основными предпосылками (критериями) среди прочего для реализации проектов ГЧП, для государства являются наличие, в том числе и в совокупности, следующих факторов:
1) проект ориентируется на привлечение инвестиций в экономику государства путем объединения ресурсов государственного партнера и частного партнера в целях обеспечения устойчивого социально-экономического развития Республики Казахстан; создания ценности для населения на долгосрочный период;
2) целью проекта является повышение уровня доступности и качества товаров, работ и услуг, с учетом интересов и потребностей населения, а также иных заинтересованных лиц;
3) проект является экономически привлекательным для субъектов предпринимательства;
4) целью проекта является повышение общей инновационной активности в Республике Казахстан, включая содействие развитию высокотехнологичных и наукоемких производств;
5) участие собственных денежных средств частного партнера составляет не менее десяти процентов от стоимости объекта государственно-частного партнерства;

6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарда оның шеңберінде қаражат бөлінген/бөлінуде/бөлінетін қаржыландыру көзінің тиісті бағанында қаражат көрсетіледі;
12, 13-бағандарда инвестициялық жобаны іске асыру/салу мерзімі көрсетіледі;
14, 15-бағандарда инвестициялық жобаны пайдалану мерзімі көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
5-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаны іріктеу әдістемесі
1. ББӘ МЖӘ ретінде МЖӘ инвестициялық ұсынысын одан әрі әзірлеу үшін МИЖ-ді бастапқы іріктеуді жүзеге асырады немесе МЖӘ емес, бірақ мыналармен шектелмейді:
МЖӘ іске асыру үшін объектіні беру бойынша заңнамалық шектеулердің болуы (мысалы, "Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру үшін, оның ішінде концессияға беруге жатпайтын объектілердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 06.11.2017 жылғы № 710 және т.б. қаулысына сәйкес объектіні МЖӘ іске асыру үшін беруге жатпайтын объектілердің тізбесіне енгізу);
МИЖ шеңберінде объектіні құру (салу және/немесе реконструкциялау және/немесе жаңғырту) жөніндегі іс-шаралардың болмауы;
МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде жекеше әріптестің объектіні пайдалану және немесе оған техникалық қызмет көрсету бойынша заңнамалық шектеулердің болуы.
МЖӘ ретінде МИЖ-ді айқындау үшін жобаның жоғарыда көрсетілген критерийлердің біріне сәйкестігі жеткілікті.
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі - МЖӘ) жобаларын іске асыру үшін басқалармен қатар, мемлекет үшін негізгі алғышарттар (өлшемдер), оның ішінде жиынтығында мынадай факторлардың болуы болып табылады:
1) жоба Қазақстан Республикасының орнықты әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің ресурстарын біріктіру жолымен мемлекет экономикасына инвестициялар тартуға бағдарланады; ұзақ мерзімді кезеңге халық үшін құндылық жасау;
2) жобаның мақсаты халықтың, сондай-ақ өзге де мүдделі тұлғалардың мүдделері мен қажеттіліктерін ескере отырып, тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі мен сапасының деңгейін арттыру болып табылады;
3) жоба кәсіпкерлік субъектілері үшін экономикалық тартымды болып табылады;
4) жоғары технологиялық және ғылымды қажетсінетін өндірістерді дамытуға жәрдемдесуді қоса алғанда, Қазақстан Республикасында жалпы инновациялық белсенділікті арттыру жобаның мақсаты болып табылады;
Жекеше әріптестің меншікті ақша қаражатының қатысуы мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі құнының кемінде он пайызын құрайды;

6) проект не предусматривает покрытие валютных рисков за счет бюджета, за исключением республиканских проектов государственно-частного партнерства и проектов ГЧП особой значимости;
7) в проекте ГЧП предполагает наличие инвестиционного и эксплуатационного периодов;
8) инвестиционный период включает проектирование (при необходимости), строительство и/ или реконструкцию, и/ или модернизацию либо создание объекта ГЧП.
3. Основными критериями участия государства в проектах ГЧП является достижение стратегических целей государства посредством привлечения частных инвестиции, в том числе с учетом оптимального соотношения цены и качества, а также законодательная возможность реализации государственного инвестиционного проекта посредством механизмов ГЧП.
4. Разработка инвестиционного предложения по отобранным ГИП осуществляется по выбранному виду и способу финансирования, без разработки альтернативных вариантов реализации ГИП.
Разработка инвестиционного предложения по остальным видам ГИП осуществляется с учетом альтернативных вариантов его реализации.
АБП осуществляет дальнейший выбор преимущественного вида и способа финансирования для отобранных ГИП по следующим критериям, но не ограничиваясь:
1) как БИП, в случае:
если проект предусматривает мероприятия, направленные на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, а также создание и развитие объектов информатизации, реализуемые за счет бюджетных средств в течение определенного периода времени и имеющие завершенный характер;
если объект находится на балансе государственного учреждения;
отсутствия прямого финансового дохода либо если выгодоприобретателем является государственное учреждение;
превышения стоимости разработки и экспертизы документации ГИП стоимости реализации проекта.
2) как бюджетный кредит, в случае:
отсутствия ограничений по пруденциальным нормативам и ковенантам;
окупаемости мероприятий;
когда финансовое агентство выступает заемщиком при реализации государственной инвестиционной политики.
3) как негосударственный заем под государственную гарантию, в случае:
реализации инвестиционного проекта;
если заемщик является резидентом Республики Казахстан и субъектом квазигосударственного сектора, занимающийся предпринимательской деятельностью, за исключением Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и местных исполнительных органов;
отсутствия ограничений по пруденциальным нормативам и ковенантам;
окупаемости мероприятий.
4) участие государства в уставном капитале юридического лица, в случае:
если юридическое лицо является субъектом квазигосударственного сектора;
если объект находится на балансе квазигосударственного сектора;
наличия предпосылок невозможности финансирования мероприятий за счет собственных и заемных средств;
отсутствия необходимости в покрытии текущих убытков хозяйственной деятельности и финансирования текущих расходов юридического лица.

6) республикалық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын және ерекше маңызы бар МЖӘ жобаларын қоспағанда, жоба бюджет есебінен валюталық тәуекелдерді жабуды көздемейді;
7) МЖӘ жобасында инвестициялық және пайдалану кезеңдерінің болуын болжайды;
8) инвестициялық кезең МЖӘ объектісін жобалауды (қажет болған жағдайда), салуды және/немесе реконструкциялауды және/немесе жаңғыртуды не құруды қамтиды.
МЖӘ жобаларына мемлекеттің қатысуының негізгі критерийлері жеке инвестицияларды тарту арқылы, оның ішінде баға мен сапаның оңтайлы арақатынасын ескере отырып, мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына қол жеткізу, сондай-ақ МЖӘ тетіктері арқылы мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асырудың заңнамалық мүмкіндігі болып табылады.
1.1. Іріктелген МИЖ бойынша инвестициялық ұсынысты әзірлеу МИЖ-ді іске асырудың баламалы нұсқаларын әзірлеместен, таңдалған түрі және қаржыландыру тәсілі бойынша жүзеге асырылады.
МИЖ-дің қалған түрлері бойынша инвестициялық ұсынысты әзірлеу оны іске асырудың баламалы нұсқаларын ескере отырып жүзеге асырылады.
ББӘ мынадай критерийлер бойынша іріктелген МИЖ үшін қаржыландырудың басым түрі мен тәсілін одан әрі таңдауды жүзеге асырады, бірақ онымен шектелмейді:
1) БИЖ сияқты, мынадай жағдайда:
егер жоба жаңа объектілерді құруға (салуға) не қолда бар объектілерді реконструкциялауға, сондай-ақ белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын және аяқталған сипаты бар ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған іс-шараларды көздесе;
егер объект мемлекеттік мекеменің балансында болса;
тікелей қаржылық кіріс болмаған не егер пайда алушы мемлекеттік мекеме болып табылса;
МИЖ құжаттамасын әзірлеу және сараптау құнының жобаны іске асыру құнынан асып кетуі.
2) бюджеттік кредит ретінде, мынадай жағдайда:
пруденциялық нормативтер мен ковенанттар бойынша шектеулердің болмауы;
іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы;
мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыру кезінде қаржы агенттігі қарыз алушы ретінде әрекет етсе.
3) мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарыз ретінде:
инвестициялық жобаны іске асыру;
егер қарыз алушы Қазақстан Республикасының резиденті және Қазақстан Республикасының Үкіметін, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін және жергілікті атқарушы органдарды қоспағанда, кәсіпкерлік қызметпен айналысатын квазимемлекеттік сектор субъектісі болып табылса;
пруденциялық нормативтер мен ковенанттар бойынша шектеулердің болмауы;
іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы.
4) заңды тұлғаның жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы, мынадай жағдайда:
егер заңды тұлға квазимемлекеттік сектор субъектісі болып табылса;
егер объект квазимемлекеттік сектор теңгерімінде болса;
өз қаражаты және қарыз қаражаты есебінен іс-шараларды қаржыландырудың мүмкін еместігінің алғышарттарының болуы;
шаруашылық қызметтің ағымдағы шығындарын жабу және заңды тұлғаның ағымдағы шығыстарын қаржыландыру қажеттілігінің болмауы.

5. Экономическое заключение на инвестиционное предложение ГИП состоит из двух уровней.
Первый уровень экономического заключения определяет приоритетность реализации ГИП путем оценки проекта на соответствие документам Системы государственного планирования.
Путем осуществления ГИП не реализуются проекты, направленные на предоставление развлекательных услуг, игорный бизнес, парикмахерские и салоны косметических услуг, банно-оздоровительные комплексы, торгово-развлекательные центры.
Если затраты на разработку и экспертизу документации превышает стоимость реализации проекта, то ГИП не рассматривается через механизм ГЧП.
второй уровень экономического заключения на инвестиционное предложение ГИП проводится методом анализа соотношения цены и качества (VFM).
По отобранным ГИП, где вид и способ финансирования ГИП выбран согласно пункту 4 настоящей методики, этот уровень экономического заключения проводится путем проведения анализа выгод и затрат исключительно по выбранному виду и способу финансирования ГИП.
По остальным ГИП, второй уровень экономической экспертизы инвестиционного предложения ГИП проводится путем проведения анализа соотношения цены и качества (VFM) с учетом нижеследующих требований.
Определение соотношения цены и качества (VFM):
где,
Показатели оценки затрат по проекту ГЧП:
YCt - годовая стоимость схемы ГЧП в году t для государства (например, платежи за доступность). Данный показатель показывает объем платежей государства в пользу частного партнера в рамках выполнения проекта ГЧП (могут включать капитальные затраты (например, расходы на строительство), операционные расходы по эксплуатации и/ или обслуживанию Объекта, компенсации частному партнеру за принятые им риски).
ARCt - Корректировка на регулятивные расходы
Регулятивные расходы – включение в расчеты дополнительных затрат, связанные с регуляторными требованиями (расходы на соблюдение экологических норм, сертификацию продукции, уплату налогов и сборов, получение разрешений и др.).
Также могут включать другие виды государственной поддержки, являющиеся косвенными затратами для налогоплательщиков (например, субсидирование со стороны государства посредством Даму вознаграждений по займам и т.п.)
r = ставка дисконтирования, принимается на данном этапе анализа проекта равной базовой ставке Национального Банка Республики Казахстан на дату разработки инвестиционного предложения либо среднему значению прогнозируемой инфляции согласно прогнозу социально-экономического развития Республики Казахстан.
Скорректированные затраты государства для реализации проекта как БИП:
CCt – указываются расходы на строительство (включая перерасход) по PSC в году t.
Расходы на строительство – определяются путем использования нормативных показателей (при наличии)/ретроспективных (исторических) показателей/ данные по предыдущим государственным контрактам по проектам-аналогам/ международный опыт, включая расходы по альтернативной стоимости бюджетных инвестиций в инвестиционный период реализации проекта (затраты по обслуживанию долга, привлекаемого Правительством Республики Казахстан путем выпуска государственных ценных бумаг в инвестиционный период, по ставке размещаемых долгосрочных облигации Министерства финансов Республики Казахстан (https://kase.kz/ru/gsecs/).
OMt – операционные расходы на эксплуатацию и/или техобслуживание по PSC в году t.
Операционные расходы - определяются путем использования нормативных показателей (при наличии)/ретроспективных (исторических) показателей/данных по предыдущим государственным контрактам по проектам-аналогам/международного опыта, включая расходы по альтернативной стоимости бюджетных инвестиций в эксплуатационный период реализации проекта (затраты по обслуживанию долга, привлекаемого Правительством Республики Казахстан путем выпуска государственных ценных бумаг в инвестиционный период, по ставке размещаемых долгосрочных облигации Министерства финансов Республики Казахстан (https://kase.kz/ru/gsecs/).
RRt – расходы на обновления и замену по PSC в год t.
Расходы на обновления и замену - определяются путем использования нормативных показателей (при наличии)/ретроспективных (исторических) показателей/ данные по предыдущим государственным контрактам по проектам-аналогам/ международный опыт.
При отсутствии вышеуказанных данных – используются стоимости по обновляемым и заменяемым активам, исходя из первоначальных инвестиционных издержек на их приобретение, с корректировкой на показатель инфляции данного сегмента экономики (при наличии инфляции), при отсутствии отраслевой инфляции – возможна корректировка на среднее значение прогнозируемой инфляции согласно прогнозу социально-экономического развития Республики Казахстан.
ARt - корректировки на риск в год t.
Указываются риски в денежном выражении, переданные частному партнеру по модели ГЧП.
ACNt - корректировки для обеспечения конкурентной нейтральности в году t.
Конкурентной нейтральностью могут быть: налоговые преимущества государственных компании (НДС, налог на имущества и др.), гарантии от государства по проектам ГЧП (могут снижать риски проекта) и т.п.
ASEt - корректировки с учетом различий в социально-экономических последствиях проекта в год t
Социально-экономические последствия (выгоды) от рассматриваемых способов закупок (например, по проектам ГЧП задержки сроков завершения строительства могут быть менее вероятными и сроки получения социально-экономических выгод могут быть ускорены, чем при традиционных закупках).
ACOt = корректировка на операционные расходы в год t
Дополнительные операционные расходы - определяются путем использования нормативных показателей (при наличии)/ретроспективных (исторических) показателей/ данные по предыдущим государственным контрактам по проектам-аналогам/ международный опыт (например, привлечение по проектам ГЧП дополнительного персонала, расходы при поддержке проекта ГЧП займами со стороны государственных предприятий, субсидирование процентов по займам по линии Даму).
Определение VFM:
Анализ VFM должен быть сосредоточен на оптимизации соотношения цены и качества (выгод и затрат) для достижения целей проекта, оценить наличие/ отсутствие у частного партнера стимулов и возможности эффективного управления рисками, снижать их и получать большие выгоды в сравнении с государственным закупом.
На данном этапе оценка соотношения цены и качества (VfM) производится с использованием данных из доступных источников (ретроспективные/ исторические данные/аналоги/международный опыт, данные из косвенных источников и т.п.).
Полученные сопоставимые значения из двух структур расходов с различными временными данными необходимо привести к чистой приведенной стоимости для сравнения показателей, с использованием одинаковой ставки дисконтирования.
Если показатель VFM положительный, то наиболее выгодным является реализация ГИП посредством иных видов ГИП, не как проект ГЧП.
Если показатель VFM отрицательный, то наиболее выгодным является реализация ГИП через механизм ГЧП.
В случае если, по результатам анализа соотношения цены и качества (VfM), проект ГИП выбран для реализации не как проект ГЧП, то определение вида ГИП и преимущественной схемы финансирования ГИП осуществляется на основании критериев, определенных пунктом 4 настоящей методики, но не ограничиваясь.
Приложение 6
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма
Экономическое заключение на инвестиционное предложение
1.
Общая информация по проекту
1.1.
Наименование государственного инвестиционного проекта
1.2.
Мощность проекта (единица измерения)
1.3.
Период реализации (лет)
1.4.
Период эксплуатации (лет)
1.5.
Обоснование реализации проекта (согласно заключению отраслевой экспертизы)
1.6.
Механизмы и объемы финансирования (все затраты до ввода в эксплуатацию) (тысяч тенге)

5. МИЖ инвестициялық ұсынысына экономикалық қорытынды екі деңгейден тұрады.
Экономикалық қорытындының бірінші деңгейі жобаның Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарына сәйкестігін бағалау жолымен МИЖ-ді іске асырудың басымдығын айқындайды.
МИЖ жүзеге асыру жолымен ойын-сауық қызметтерін көрсетуге, ойын бизнесіне, шаштараздар мен косметикалық қызметтер салондарына, монша-сауықтыру кешендеріне, сауда-ойын-сауық орталықтарына бағытталған жобалар іске асырылмайды.
Егер құжаттаманы әзірлеуге және сараптауға арналған шығындар жобаны іске асыру құнынан асып кетсе, онда МИЖ МЖӘ тетігі арқылы қаралмайды.
МИЖ инвестициялық ұсынысына экономикалық қорытындының екінші деңгейі баға мен сапа арақатынасын талдау әдісімен жүргізіледі (VFM).
МИЖ-ді қаржыландыру түрі мен тәсілі осы Қағидаларға 1-қосымшаның 4-тармағына сәйкес таңдалған МИЖ бойынша экономикалық қорытындының бұл деңгейі МИЖ-ді қаржыландырудың таңдалған түрі мен тәсілі бойынша ғана пайда мен шығындарға талдау жүргізу жолымен жүргізіледі.
Қалған МИЖ бойынша МИЖ инвестициялық ұсынысының экономикалық сараптамасының екінші деңгейі төмендегі талаптарды ескере отырып, баға мен сапа арақатынасына (VFM) талдау жүргізу жолымен жүргізіледі.
Баға мен сапа арақатынасын анықтау (VFM):
қайда,
МЖӘ жобасы бойынша шығындарды бағалау көрсеткіштері:
YCt - мемлекет үшін t жылындағы МЖӘ схемасының жылдық құны (мысалы, қолжетімділік үшін төлемдер). Бұл көрсеткіш МЖӘ жобасын орындау шеңберінде жекеше әріптестің пайдасына мемлекет төлемдерінің көлемін көрсетеді (күрделі шығындарды (мысалы, құрылысқа арналған шығыстарды), Объектіні пайдалану және/немесе оған қызмет көрсету жөніндегі операциялық шығыстарды, жекеше әріптеске ол қабылдаған тәуекелдер үшін өтемақыларды қамтуы мүмкін).
ARCt - Реттеуші шығыстарға түзету
Реттеуші шығыстар - реттеуші талаптарға байланысты қосымша шығындарды есептеуге қосу (экологиялық нормаларды сақтауға, өнімді сертификаттауға, салықтар мен алымдарды төлеуге, рұқсат алуға және т.б. шығыстар).
Сондай-ақ салық төлеушілер үшін жанама шығындар болып табылатын мемлекеттік қолдаудың басқа да түрлерін қамтуы мүмкін (мысалы, Қарыз бойынша сыйақыларды Даму арқылы мемлекет тарапынан субсидиялау және т.б.)
r = дисконттау ставкасы, жобаны талдаудың осы кезеңінде инвестициялық ұсынысты әзірлеу күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық ставкасына не Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкес болжанатын инфляцияның орташа мәніне тең қабылданады.
Ескерту:
МЖӘ жобасы бойынша шығындардың осы көрсеткіштері осы Қағидалардың 2-қосымшасының 7-тармағының 6) тармақшасына сәйкес жобаның есептеріне сүйене отырып көрсетіледі.
БИЖ ретінде жобаны іске асыру үшін мемлекеттің түзетілген шығындары:
CCt - t жылы PSC бойынша құрылысқа арналған шығыстар (артық шығысты қоса алғанда) көрсетіледі.
Құрылысқа арналған шығыстар - нормативтік көрсеткіштерді пайдалану жолымен айқындалады Жобаны іске асырудың инвестициялық кезеңінде бюджеттік инвестициялардың баламалы құны бойынша шығыстарды қоса алғанда, (болған кезде )/ретроспективті (тарихи) көрсеткіштер/балама жобалар бойынша алдыңғы мемлекеттік келісімшарттар бойынша деректер/халықаралық тәжірибе (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің орналастырылатын ұзақ мерзімді облигацияларының мөлшерлемесі бойынша инвестициялық кезеңде мемлекеттік бағалы қағаздар шығару жолымен Қазақстан Республикасының Үкіметі тартатын борышқа қызмет көрсету жөніндегі шығындар (https://kase.kz/ru/gsecs/).
OMt - t жылы PSC бойынша пайдалануға және/немесе техникалық қызмет көрсетуге арналған операциялық шығыстар.
Операциялық шығыстар - жобаны іске асырудың пайдалану кезеңіндегі бюджеттік инвестициялардың баламалы құны бойынша шығыстарды (инвестициялық кезеңде мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару жолымен Қазақстан Республикасының Үкіметі тартатын борышқа қызмет көрсету бойынша шығыстарды қоса алғанда, балама жобалар бойынша алдыңғы мемлекеттік келісімшарттар бойынша нормативтік көрсеткіштерді (болған кезде )/ретроспективті (тарихи) көрсеткіштерді/халықаралық тәжірибені пайдалану жолымен айқындалады Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің орналастырылатын ұзақ мерзімді облигациялары).
RRt - жылына PSC бойынша жаңарту және ауыстыру шығыстары.
Жаңартуға және ауыстыруға арналған шығыстар - нормативтік көрсеткіштерді (болған кезде)/ретроспективті (тарихи) көрсеткіштерді/балама жобалар бойынша алдыңғы мемлекеттік келісімшарттар бойынша деректерді/халықаралық тәжірибені пайдалану жолымен айқындалады.
Жоғарыда көрсетілген деректер болмаған кезде - жаңартылатын және ауыстырылатын активтер бойынша құн оларды сатып алуға арналған бастапқы инвестициялық шығындарды негізге ала отырып, экономиканың осы сегментінің инфляция көрсеткішіне түзетумен (инфляция болған кезде) пайдаланылады, салалық инфляция болмаған кезде - Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкес болжанатын инфляцияның орташа мәніне түзетуге болады.
ARt - t жылына тәуекелге түзетулер.
Жекеше әріптеске МЖӘ моделі бойынша берілген ақшалай мәндегі тәуекелдер көрсетіледі.
ACNt - t жылындағы бәсекелестік бейтараптықты қамтамасыз ету үшін түзетулер.
Бәсекелестік бейтараптық: мемлекеттік компаниялардың салықтық артықшылықтары (ҚҚС, мүлік салығы және т.б.), МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттен кепілдіктер (жобаның тәуекелдерін төмендетуі мүмкін) және т.б. болуы мүмкін.
ASEt - жобаның әлеуметтік-экономикалық салдарларындағы айырмашылықтарды ескере отырып түзетулер t
Қаралып отырған сатып алу тәсілдерінен түсетін әлеуметтік-экономикалық салдарлар (пайдалар) (мысалы, МЖӘ жобалары бойынша құрылысты аяқтау мерзімдерін кешіктіру ықтималдығы аздау болуы мүмкін және әлеуметтік-экономикалық пайда алу мерзімдері дәстүрлі сатып алуларға қарағанда жеделдетілуі мүмкін).
ACOt = t жылына операциялық шығыстарға түзету
Қосымша операциялық шығыстар - нормативтік көрсеткіштерді (болған кезде)/ретроспективті (тарихи) көрсеткіштерді/балама жобалар бойынша алдыңғы мемлекеттік келісімшарттар бойынша деректерді/халықаралық тәжірибені пайдалану жолымен айқындалады (мысалы, МЖӘ жобалары бойынша қосымша персоналды тарту, мемлекеттік кәсіпорындар тарапынан қарыздармен МЖӘ жобасын қолдау кезіндегі шығыстар, Даму желісі бойынша қарыздар бойынша пайыздарды субсидиялау)
Ескерту:
БИЖ бойынша шығындардың осы көрсеткіштері осы Қағидалардың 2-қосымшасының 7-тармағының 6) тармақшасына сәйкес жобаның есептеріне сүйене отырып көрсетіледі.
VFM анықтамасы:
VFM талдауы жобаның мақсаттарына қол жеткізу үшін баға мен сапа (пайда мен шығындар) арақатынасын оңтайландыруға, жекеше әріптестің тәуекелдерді тиімді басқару ынталандырулары мен мүмкіндіктерінің болуын/болмауын бағалауға, оларды төмендетуге және мемлекеттік сатып алумен салыстырғанда үлкен пайда алуға бағытталуы тиіс.
Осы кезеңде баға мен сапа арақатынасын бағалау (VfM) қол жетімді көздерден алынған деректерді (ретроспективті/тарихи деректер/аналогтар/халықаралық тәжірибе, жанама көздерден алынған деректер және т.б.) пайдалана отырып жүргізіледі.
ртүрлі уақыт деректері бар шығыстардың екі құрылымынан алынған салыстырмалы мәндерді бірдей дисконттау ставкасын пайдалана отырып, көрсеткіштерді салыстыру үшін таза келтірілген құнға келтіру қажет.
Егер VFM көрсеткіші оң болса, онда МЖӘ жобасы ретінде емес, МИЖ өзге түрлері арқылы МИЖ-ді іске асыру неғұрлым тиімді болып табылады.
Егер VFM көрсеткіші теріс болса, онда МЖӘ тетігі арқылы МИЖ-ді іске асыру неғұрлым тиімді болып табылады.
Егер баға мен сапа арақатынасын (VfM) талдау нәтижелері бойынша МИЖ жобасы МЖӘ жобасы ретінде іске асыру үшін таңдалмаған жағдайда, онда МИЖ түрін және МИЖ-ді қаржыландырудың басым схемасын айқындау осы әдістеменің 4-тармағында айқындалған өлшемшарттар негізінде, бірақ шектелмей жүзеге асырылады.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
6-қосымша
Үлгі
Инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды
1.
Жоба бойынша жалпы ақпарат
1.1.
Мемлекеттік инвестициялық жобаның атауы
1.2.
Жобаның қуаты (өлшем бірлігі)
1.3.
Іске асыру кезеңі (жыл)
1.4.
Пайдалану кезеңі (жыл)
1.5.
Жобаны іске асырудың негіздемесі (салалық сараптаманың қорытындысына сәйкес)
1.6.
Қаржыландыру тетіктері мен көлемі (пайдалануға берілгенге дейінгі барлық шығындар) (мың теңге)

1)
Стоимость разработки (корректировки) технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта (тысяч тенге)
2)
Стоимость выкупа земли (тысяч тенге)
3)
Возможность принятия государственных обязательств в пределах установленных нормативными правовыми актами лимитов государственных обязательств (в случае реализации проекта как государственно-частного партнерства)
1.7.
Соответствие приоритетам бюджетной инвестиционной политики
1.8.
Наличие представленной документации
2.
Соответствие положениям документов Системы государственного планирования, включая планов развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора (указать реквизиты документа)
3.
Институциональная схема управления проектом (информация обо всех участниках проекта, как в ходе реализации, так и в постинвестиционный период, их взаимодействие)
4.
Наличие измеримых (количественных) показателей конечного результата
5.
Возможность реализации проекта с точки зрения оценки рисков
6.
Обоснованность расчетов стоимости государственного инвестиционного проекта
7.
Обоснованность приоритетного выбора механизма реализации государственного инвестиционного проекта в зависимости от потребности государственных инвестиций
Выводы (определение возможного вида и способов финансирования государственных инвестиционных проектов из бюджета, а также целесообразности реализации государственного инвестиционного проекта).
Приложение 7
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Краткая характеристика бюджетного инвестиционного проекта.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 7-КХБИП.
Периодичность: единовременная.
Отчетный период: __ число ___ месяц __ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости.
Бизнес -
идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
№ п/п
Наименование показателя
Описание
1
2
3
1.
Наименование проекта
2.
Наименование администратора бюджетных программ
3.
Наименование заявителя проекта (указывается в случае рассмотрения проекта, предполагаемого реализации посредством финансирования за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета)
4.
Место реализации проекта
5.
Цель проекта
6.
Показатели результатов
7.
Компоненты проекта
8.
Масштаб проекта и мощность проекта
9.
Целевые группы, в том числе основные выгодополучатели
10.
Нормативные правовые акты, в том числе документы системы государственного планирования, в соответствии с которыми предполагается реализация проекта
11.
Дата и номер заключения экономической оценки инвестиционного предложения по проекту
12.
Общая стоимость проекта, с разбивкой финансирования по годам, тысяч тенге
Источник финансирования
Форма финансирования
20_ год
Форма финансирования
20_ год
Всего
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Иные источники
Итого:
13.
Источник и сумма финансирования разработки и экспертизы ТЭО, тысяч тенге
Источник финансирования разработки и экспертизы ТЭО
Стоимость разработки и экспертизы ТЭО
Наименование разработчика ТЭО
Реквизиты договора по разработке ТЭО
14.
Период реализации проекта, лет
15.
Качественные и количественные требования для обеспечения нормального режима функционирования проекта
16.
Объем планируемого казахстанского содержания в работах, товарах и услугах проекта, ед. изм.
17*.
Представитель Администратора

1)
Бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу (түзету) құны (мың теңге)
2)
Жерді сатып алу құны (мың теңге)
3)
Нормативтік құқықтық актілерде белгіленген мемлекеттік міндеттемелер лимиттері шегінде мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мүмкіндігі (жобаны мемлекеттік-жекешелік әріптестік ретінде іске асырған жағдайда)
1.7.
Бюджеттік инвестициялық саясаттың басымдықтарына сәйкестігі
1.8.
Ұсынылған құжаттаманың болуы
2.
Мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларын және (немесе) іс-шараларын қоса алғанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының ережелеріне сәйкестігі (құжаттың деректемелерін көрсету)
3.
Жобаны басқарудың институционалдық схемасы (іске асыру барысында да, инвестициядан кейінгі кезеңде де жобаның барлық қатысушылары туралы ақпарат, олардың өзара іс-қимылы)
4.
Түпкілікті нәтиженің өлшенетін (сандық) көрсеткіштерінің болуы
5.
Тәуекелдерді бағалау тұрғысынан жобаны іске асыру мүмкіндігі
6.
Мемлекеттік инвестициялық жоба құны есебінің негізділігі
7.
Мемлекеттік инвестициялардың қажеттілігіне қарай мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру тетігін басым таңдаудың негізділігі
Тұжырымдар (мемлекеттік инвестициялық жобаларды бюджеттен қаржыландырудың ықтимал түрі мен тәсілдерін, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асырудың орындылығын айқындау).
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Бюджеттік инвестициялық жобаның қысқаша сипаттамасы.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанның индексі:
7-БИЖҚС. Кезеңділігі: біржолғы.
Есепті кезең: __ күн ___ ай __ жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттілігіне қарай
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Бюджеттік инвестициялық жобаның қысқаша сипаттамасы
п/п
Көрсеткіштің атауы
сипаттама
1
2
3
1.
Жобаның атауы
2.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы
3.
Жобаның өтініш берушісінің атауы (республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландыру арқылы іске асыру болжанатын жобаны қараған жағдайда көрсетіледі)
4.
Жобаны іске асыру орны
5.
Жобаның мақсаты
6.
Нәтижелер көрсеткіштері
7.
Жобаның құрамдас бөліктері
8.
Жобаның ауқымы және жобаның қуаты
9.
Нысаналы топтар, оның ішінде негізгі пайда алушылар
10.
Жобаны іске асыру көзделетін нормативтік құқықтық актілер, оның ішінде мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
11.
Жоба бойынша инвестициялық ұсынысты экономикалық бағалау қорытындысының күні мен нөмірі
12.
Жылдар бойынша қаржыландыруды бөле отырып жобаның жалпы құны
қаржыландыру көзі
Қаржыландыру нысаны
20_ жыл
Қаржыландыру нысаны
20_ жыл
Барлығы
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Басқа көздер
Барлығы:
13.
ТЭН әзірлеу мен сараптаманы қаржыландыру көзі және сомасы
ТЭН әзірлеуді және сараптаманы қаржыландыру көзі
ТЭН әзірлеу және сараптау құны
ТЭН әзірлеушінің атауы
ТЭН әзірлеу жөніндегі шарттың деректемелері
14.
Жобаны іске асыру кезеңі
15.
Жобаның қалыпты жұмыс істеу режимін қамтамасыз ету үшін сапалық және сандық талаптар
16.
Жобаның жұмыстарындағы, тауарларындағы және көрсетілетін қызметтеріндегі жоспарланған қазақстандық қамту көлемі
17*.
Әкімші өкілі

в строке 4 указывается суммарная стоимость рисков проекта в денежном эквиваленте (тыс. тенге) определенная посредством суммирования величин стоимости риска, приведенных в приложении 9.
в строке 5 указывается разница между прямыми денежными притоками и затратами:
строка 5 = строка 1 - строка 4.
в строке 6 указываются величины полученные путем перемножения чистого денежного потока на коэффициент, который рассчитывается по следующей формуле:
r - ставка дисконтирования, приведенная в приложении 7;
і - порядковый номер года реализации проекта (от 1 до n).
в строке 7 указывается величина, полученная посредством суммирования чистого дисконтированного денежного потока, приведенного в строке 6.
в строке 8 указывается величина, полученная посредством нахождения ставки дисконтирования, при которой чистый дисконтированный доход (строка 8) равен нулю.
в строке 9 указывается величина, полученная посредством определения периода времени (лет, месяцев), требуемого для покрытия инвестиционных затрат за счет чистого денежного потока.
в строке 10 указывается величина, полученная посредством определения периода времени (лет, месяцев), требуемого для покрытия инвестиционных затрат за счет чистого дисконтированного денежного потока.
Приложение 13
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Показатели анализа наименьших затрат проекта _________.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 13-ПАНЗП.
Периодичность: единовременная.
Отчетный период: __ число ___ месяц __ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости.
Бизнес - идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
Варианты
Наименование
Примечание (обоснование ссылка на ТЭО, экспертизы)
20_ год
20_ год
20_ год
n
Итого
Вариант 1,
тысяч тенге
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по первому варианту
Приведенная стоимость затрат
Вариант 2,
тысяч тенге
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по второму варианту
Приведенная стоимость затрат
Вариант n, тысяч тенге
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по варианту n
Приведенная стоимость затрат
Наименование ______________________ Адрес __________________________________
_________________________________ _____________ ____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________ _______________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) _________________
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Показатели анализа
наименьших затрат
проекта ____________"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Показатели анализа наименьших затрат проекта __________" (индекс: 13-ПАНЗП, периодичность: единовременная)
в графе 1 указывается вариант;
в графе 2 указывается наименование параметра;
в графе 3 указывается примечание (обоснование ссылка на технико-экономическое обоснование, экспертизы);
в графах 4-n указываются значения параметров по годам реализации;
в последней графе указываются итоговые суммарные значения.
в строке 1 указываются инвестиционные затраты;
в строке 2 указываются эксплуатационные затраты;
в строке 3 указывается итоговое значение по первому варианту;
в строке 4 указывается приведенная стоимость затрат.
Все варианты анализа наименьших затрат оформляются в соответствии с вышеуказанным описанием.
Приложение 14
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Показатели для анализа эффективности затрат проекта ______________.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 14-ПАЭЗП.
Периодичность: единовременная.
Отчетный период: __ число ___ месяц __ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости.
Бизнес - идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
Варианты
Наименование показателя
Примечание (обоснование, ссылка на ТЭО, экспертизы)
20_ год
20_ год
20_ год
n
Итого
Вариант 1,
тысяч тенге
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по первому варианту
Приведенная стоимость затрат
Объем сбыта товаров, работ, услуг
Удельные издержки на единицу товара, работ, услуг
Вариант 2,
тысяч тенге
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по второму варианту
Приведенная стоимость затрат
Объем сбыта товаров, работ, услуг
Удельные издержки на единицу товара, работ, услуг
Вариант n, тысяч тенге
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по варианту n
Приведенная стоимость затрат
Объем сбыта товаров, работ, услуг
Удельные издержки на единицу товара, работ, услуг
Наименование ______________________ ___________________________________
Адрес_______________________ ____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________ ______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) ___________________________________________
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Показатели для анализа
эффективности затрат
проекта________"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Показатели для анализа эффективности затрат проекта _____________" (индекс: 14-ПАЭЗП, периодичность: единовременная)
в графе 1 указывается вариант;
в графе 2 указывается наименование показателя;
в графе 3 указывается примечание (обоснование ссылка на технико-экономическое обоснование, экспертизы);
в графах 4-n указываются значения параметров по годам реализации;
в последней графе указываются итоговые суммарные значения.
в строке 1 указываются инвестиционные затраты;
в строке 2 указываются эксплуатационные затраты;
в строке 3 указывается итоговое значение по первому варианту;
в строке 4 указывается приведенная стоимость затрат;
в строке 5 указываются показатели объема сбыта товаров, работ, услуг;
в строке 6 указываются удельные издержки на единицу товара, работ, услуг.
Все варианты анализа эффективности затрат оформляются в соответствии с вышеуказанным описанием.
Приложение 15
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Расчет показателей экономической эффективности проекта ______________.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 15-РПЭЭП.
Периодичность: единовременная.
Отчетный период: __ число ___ месяц __ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости.
Бизнес - идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование
Примечание (обоснование, ссылка на ТЭО, экспертизы)
20_ год
20_ год
20_ год
n
1.
Прямые денежные притоки, тысяч тенге
2.
Косвенные экономические выгоды, тысяч тенге
3.
Итого экономические выгоды, тысяч тенге
4.
Инвестиционные затраты, тысяч тенге
5.
Эксплуатационные затраты, тысяч тенге
6.
Косвенные экономические затраты, тысяч тенге
7.
Риски проекта
8.
Итого экономические затраты, тысяч тенге
9.
Итого чистый экономический поток, тысяч тенге
10.
Итого чистый дисконтированный экономический поток, тысяч тенге
11.
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV), тысяч тенге
12.
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR), %
Наименование ______________________ ___________________________________
Адрес_______________________ ____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) _____________________________________
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Расчет показателей
экономической эффективности
проекта__________"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Расчет показателей экономической эффективности проекта _________" (индекс: 15-РПЭЭП, периодичность: единовременная)
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается наименование параметра;
в графе 3 указывается примечание (обоснование ссылка на технико-экономическое обоснование, экспертизы);
в графах 4-n указываются значения параметров по годам реализации;
в строке 1 указываются все денежные поступления и платежи, связанные с реализацией проекта в течение постинвестиционного периода.
в строке 2 указываются все выгоды, связанные с реализации проекта, в том числе дополнительные социально-экономические, экологические эффекты в смежных отраслях (сферах) экономики, определяемые для всего постинвестиционного периода. Все выгоды приводятся в денежном эквиваленте (тысяч тенге).
в строке 3 указывается суммарная стоимость прямых денежных притоков и косвенных экономических выгод.
в строке 4 указывается стоимость проекта с учетом всех денежных вложений в инвестиционный период, в том числе стоимость проектно-изыскательских работ, приобретения или аренды земельного участка, его отвода и освоения под строительство, стоимость работ по подготовке территории к строительству и строительно-монтажных работ, оборудования и прочее.
в строке 5 указываются все денежные затраты, направленные на сопровождение и/или содержание объекта, с момента его ввода в эксплуатацию.
в строке 6 указываются все предполагаемые затраты, в том числе социально-экономические, экологические и в смежных отраслях (сферах) экономики, связанные с последствиями реализации проекта за исключением эксплуатационных затрат. Все затраты приводятся в денежном эквиваленте (тысяч тенге).

4-жолда 9-қосымшада келтірілген тәуекел құнының шамаларын қосу арқылы айқындалған ақша баламасындағы (мың теңге) жоба тәуекелдерінің жиынтық құны көрсетіледі.
5-жолда тікелей ақша ағындары мен шығындар арасындағы айырмашылық көрсетіледі:
5-жол = 1-жол - 4-жол.
6-жолда таза ақша ағынын коэффициентке көбейту жолымен алынған шамалар көрсетіледі, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
1
k = --------
(1+r) i
r - 7-қосымшада келтірілген дисконттау ставкасы;
і - жобаны іске асыру жылының реттік нөмірі (1-ден n-ге дейін).
7-жолда 6-жолда келтірілген таза дисконтталған ақша ағынын қосу арқылы алынған шама көрсетіледі.
8-жолда таза дисконтталған табыс (8-жол) нөлге тең болған кезде дисконттау ставкасын табу арқылы алынған шама көрсетіледі.
9-жолда таза ақша ағыны есебінен инвестициялық шығындарды жабу үшін талап етілетін уақыт кезеңін (жылдар, айлар) айқындау арқылы алынған шама көрсетіледі.
10-жолда таза дисконтталған ақша ағыны есебінен инвестициялық шығындарды жабу үшін талап етілетін уақыт кезеңін (жылдар, айлар) айқындау арқылы алынған шама көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Әкімшілік нысанның атауы: Жобаның ең аз шығындарын талдау көрсеткіштері _________.
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-сандық көрінісі): 13-ЖЕАШТК.
Кезеңділігі: біржолғы.
Есепті кезең: __ күн ___ ай __ жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттілігіне қарай.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Нұсқалар
Атауы
Ескерту (негіздеме ТЭН, сараптамаға сілтеме)
20_ жыл
20_ жыл
20_ жыл
n
жиыны
1-нұсқа
мың теңге
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
Бірінші нұсқа бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
2 нұсқасы
мың теңге
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
Екінші нұсқа бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
n нұсқасы мың теңге
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
n нұсқасы бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
Атауы                                                Мекенжайы
______________________________ _____________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
Арналған нысанға қосымша әкімшілік деректерді жинау үшін өтеусіз негізде "Жобаның ең аз шығындарын талдау көрсеткіштері ____________"
"__________жобасының ең аз шығындарын талдау көрсеткіштері" өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме (индексі: 13- ЖШТТАК, кезеңділігі: біржолғы)
1-бағанда нұсқа көрсетіледі;
2-бағанда параметрдің атауы көрсетіледі;
3-бағанда ескертпе (негіздеме, техникалық-экономикалық негіздемеге, сараптамаға сілтеме) көрсетіледі;
4-n-бағандарда іске асыру жылдары бойынша параметрлердің мәні көрсетіледі;
соңғы бағанда жиынтық мәндер көрсетіледі.
1-жолда инвестициялық шығындар көрсетіледі;
2-жолда пайдалану шығындары көрсетіледі;
3-жолда бірінші нұсқа бойынша қорытынды мән көрсетіледі;
4-жолда шығындардың келтірілген құны көрсетіледі.
Ең аз шығындарды талдаудың барлық нұсқалары жоғарыда көрсетілген сипаттамаға сәйкес ресімделеді
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Әкімшілік нысанның атауы: жоба шығындарының тиімділігін талдауға арналған көрсеткіштер______________.
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-сандық көрінісі): 14-ЖШТТАК.
Кезеңділігі: біржолғы.
Есепті кезең: __ күн ___ ай __ жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері. Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттілігіне қарай.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Нұсқалар
Көрсеткіштің атауы
Ескерту (негіздеме, ТЭН-ге сілтеме, сараптамалар)
20_ жыл
20_ жыл
20_ жыл
n
Жиыны
1-нұсқа
мың теңге
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
Бірінші нұсқа бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу көлемі
Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірлігіне үлестік шығындар
2-нұсқа
мың теңге
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
Екінші нұсқа бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу көлемі
Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірлігіне үлестік шығындар
n нұсқасы
мың теңге
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
n нұсқасы бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу көлемі
Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірлігіне үлестік шығындар
Атауы                                                Мекенжайы
______________________________ _____________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"_______________________
жобасы шығындарының тиімділігін талдауға арналған көрсеткіштер"
өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанға қосымша
"_____________жобасы шығындарының тиімділігін талдауға арналған көрсеткіштер " өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме (индексі: 14- ЖШТТАК, кезеңділігі: біржолғы)
1-бағанда нұсқа көрсетіледі;
2-бағанда көрсеткіштің атауы көрсетіледі;
3-бағанда ескертпе (негіздеме, техникалық-экономикалық негіздемеге, сараптамаға сілтеме) көрсетіледі;
4-n-бағандарда іске асыру жылдары бойынша параметрлердің мәні көрсетіледі;
соңғы бағанда жиынтық мәндер көрсетіледі.
1-жолда инвестициялық шығындар көрсетіледі;
2-жолда пайдалану шығындары көрсетіледі;
3-жолда бірінші нұсқа бойынша қорытынды мән көрсетіледі;
4-жолда шығындардың келтірілген құны көрсетіледі;
5-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу көлемінің көрсеткіштері көрсетіледі;
6-жолда тауардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердің бірлігіне үлестік шығындар көрсетіледі
Шығындардың тиімділігін талдаудың барлық нұсқалары жоғарыда көрсетілген сипаттамаға сәйкес ресімделеді.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy. Әкімшілік нысанның атауы: жобаның экономикалық тиімділігі көрсеткіштерін есептеу______________.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 15-РПЭЭП.
Кезеңділігі: біржолғы.
Есепті кезең: __ күн ___ ай __ жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттілігіне қарай
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Атауы
Ескерту (негіздеме, ТЭН-ге сілтеме, сараптамалар)
20_
жыл
20_
жыл
20_
жыл
n
1.
Тікелей ақша ағындары
мың теңге
2.
Жанама экономикалық пайдалар
мың теңге
3.
Экономикалық пайдалар жиынтығы
мың теңге
4.
Инвестициялық шығындар
мың теңге
5.
Пайдалану шығындары
мың теңге
6.
Жанама экономикалық шығындар
мың теңге
7.
Жобаның тәуекелдері
мың теңге
8.
Экономикалық шығындар жиынтығы
мың теңге
9.
Таза экономикалық ағынның жиыны
мың теңге
10.
Таза дисконтталған экономикалық ағынның жиыны мың теңге
11.
Экономикалық таза дисконтталған кіріс (ENPV) мың теңге
12.
Кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (EIRR),%
Атауы                                                Мекенжайы
______________________________ _____________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"__________ жобасының экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеу"
өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанға қосымша
"_________жобасының экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеу" өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме (индексі: 15-РПЭЭП, кезеңділігі: біржолғы)
1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда параметрдің атауы көрсетіледі;
3-бағанда ескертпе (негіздеме, техникалық-экономикалық негіздемеге, сараптамаға сілтеме) көрсетіледі;
4-n-бағандарда іске асыру жылдары бойынша параметрлердің мәні көрсетіледі;
1-жолда инвестициялаудан кейінгі кезең ішінде жобаны іске асыруға байланысты барлық ақшалай түсімдер мен төлемдер көрсетіледі.
2-жолда жобаны іске асыруға байланысты барлық пайдалар, оның ішінде инвестициялаудан кейінгі барлық кезең үшін айқындалатын экономиканың аралас салаларындағы (аяларындағы) қосымша әлеуметтік-экономикалық, экологиялық әсерлер көрсетіледі. Барлық пайдалар ақшалай баламада келтіріледі (мың теңге).
3-жолда тікелей ақша ағындары мен жанама экономикалық пайдалардың жиынтық құны көрсетіледі.
4-жолда инвестициялық кезеңдегі барлық ақшалай салымдар ескерілген жобаның құны, оның ішінде жобалау-іздестіру жұмыстарының, жер учаскесін сатып алу немесе жалдау, оны құрылысқа бөлу және игеру құны, аумақты құрылысқа дайындау жөніндегі жұмыстардың және құрылыс-монтаж жұмыстарының, жабдықтардың құны және өзгелері көрсетіледі.
5-жолда объектіні пайдалануға беру сәтінен бастап оны сүйемелдеуге және/немесе ұстауға бағытталған барлық ақшалай шығындар көрсетіледі.
6-жолда барлық болжамды шығындар, оның ішінде әлеуметтік-экономикалық, экологиялық және пайдалану шығындарын қоспағанда, жобаны іске асырудың салдарларына байланысты экономиканың аралас салаларындағы (аяларындағы) шығындар көрсетіледі. Барлық шығындар ақшалай баламада келтіріледі (мың теңге).

в строке 7 указывается суммарная стоимость рисков проекта в денежном эквиваленте (тысяч тенге), определенная посредством суммирования величин стоимости риска, приведенных в приложении 13.
в строке 8 указывается суммарная стоимость инвестиционных и эксплуатационных затрат, косвенных экономических затрат и рисков проекта.
в строке 9 указывается разница между экономическими выгодам и затратами.
в строке 10 указываются величины, полученные путем перемножения чистого экономического потока на коэффициент, который рассчитывается по следующей формуле:
r - ставка дисконтирования, приведенная в приложении 11;
і - порядковый номер года реализации проекта (от 1 до n).
в строке 11 указывается величина, полученная посредством суммирования чистого дисконтированного экономического потока, приведенного в строке 10.
в строке 12 указывается величина, полученная посредством нахождения ставки дисконтирования, при которой экономический чистый дисконтированный доход равен нулю.
Приложение 16
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Результаты анализа чувствительности экономического чистого дисконтированного дохода (ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (EIRR) проекта ____.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 16-РАЧЭЧДДЭВНДП.
Периодичность: единовременная.
Отчетный период: __ число ___ месяц __ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости.
Бизнес - идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
По показателю "Объем сбыта" (Спрос)
Наименование показателя
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV), тыс. тенге
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR), %
По показателю "Объем инвестиционных издержек"
Наименование показателя
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV), тыс. тенге
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR), %
По показателю "Объем эксплуатационных издержек"
Наименование показателя
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV), тыс. тенге
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR), %
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) ___________________________________________
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Результаты анализа
чувствительности
экономического чистого
дисконтированного дохода
(ENPV) и экономической
внутренней нормы доходности
(EIRR) проекта
_______________"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Результаты анализа чувствительности экономического чистого дисконтированного дохода (ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (EIRR) проекта _______________" (индекс: 16-РАЧЭЧДДЭВНДП, периодичность: единовременная)
в графе 1 указывается наименование показателя;
в графе 2-n указывается значения для анализа чувствительности;
в строке 1 указываются значение показателя чистого дисконтированного дохода (NPV), тысяч тенге;
в строке 2 указывается значение внутренней нормы доходности (IRR), %.
Все показатели анализа чувствительности оформляются в соответствии с вышеуказанным описанием.
Приложение 17
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политики или местный уполномоченный орган по государственному планированию
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Риски проекта
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 17- РП.
Периодичность: единовременная.
Отчетный период: __ число ___ месяц __ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости
Бизнес - идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование риска
Вероятность наступления риска
Ущерб от наступления риска
Стоимость риска, тыс.тенге
Предполагаемые мероприятия по снижению рисков
Мероприятия
Ответственный участник
1
2
3
4
5
Коммерческие риски
Риск 1…
Риск n
Технические риски
Риск n
Экологические риски
Риск n
Институциональные риски
Риск n
Финансовые риски
Риск n
Социальные риски
Риск n.
Итого:
Наименование ______________________ ___________________________________
Адрес_______________________ ____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) ___________________________________________
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Риски проекта"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Риски проекта ___________________" (индекс: 17- РП, периодичность: единовременная)

7-жолда 13-қосымшада келтірілген тәуекел құнының шамаларын қосу арқылы айқындалған ақша баламасындағы (мың теңге) жоба тәуекелдерінің жиынтық құны көрсетіледі.
8-жолда инвестициялық және пайдалану шығындарының, жанама экономикалық шығындар мен жоба тәуекелдерінің жиынтық құны көрсетіледі.
9-жолда экономикалық пайдалар мен шығындар арасындағы айырма көрсетіледі.
10-жолда таза экономикалық ағынды коэффициентке көбейту жолымен алынған шамалар көрсетіледі, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
r - 11-қосымшада келтірілген дисконттау ставкасы;
і - жобаны іске асыру жылының реттік нөмірі (1-ден n-ге дейін).
11-жолда 10-жолда келтірілген таза дисконтталған экономикалық ағынды қосу арқылы алынған шама көрсетіледі.
12-жолда экономикалық таза дисконтталған кіріс нөлге тең болған кезде дисконттау ставкасын табу арқылы алынған шама көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға.
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: _______________ жобасының экономикалық таза дисконтталған кірісінің (ENPV) және экономикалық ішкі кірістілік нормасының (EIRR) сезімталдығын талдау нәтижелері.
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-сандық көрінісі): 16- ЖЭТДКЭІКНС.
Кезеңділігі: біржолғы.
Есепті кезең: __ күн ___ ай __ жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттілігіне қарай.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде.
"Өткізу көлемі" көрсеткіші бойынша (Сұраныс)
Көрсеткіштің атауы
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Экономикалық таза дисконтталған кіріс (ENPV), мың теңге
Кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (EIRR),%
"Инвестициялық шығасылар көлемі" көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Экономикалық таза дисконтталған кіріс (ENPV), мың теңге
Кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (EIRR),%
"Пайдалану шығындарының көлемі" көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Экономикалық таза дисконтталған кіріс (ENPV), мың теңге
Кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (EIRR),%
Атауы                                                Мекенжайы
______________________________ _____________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"жобаның экономикалық таза дисконтталған кірістің (ENPV) сезімталдығын және жобаның экономикалық ішкі кірістілік нормасын (eirr) талдау нәтижелері"
өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанға қосымша үшін
" жобаның экономикалық таза дисконтталған кірісінің (ENPV) және экономикалық ішкі кірістілік нормасының (EIRR) сезімталдығын талдау нәтижелері" Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме
(индексі: 16-ЖЭТДКЭІКНС, кезеңділігі: біржолғы)
1-бағанда көрсеткіштің атауы көрсетіледі;
2-n бағанда сезімталдықты талдау үшін мәндер көрсетіледі;
1-жолда таза дисконтталған кіріс (NPV) көрсеткішінің мәні көрсетіледі, мың теңге;
2-жолда кірістіліктің ішкі нормасының мәні көрсетіледі
(IRR), %.
Сезімталдықты талдаудың барлық көрсеткіштері жоғарыда көрсетілген сипаттамаға сәйкес ресімделеді.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
17-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Әкімшілік нысанның атауы: жобаның тәуекелдері
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-сандық көрінісі): 17-ЖТ.
Кезеңділігі: біржолғы.
Есепті кезең: __ күн ___ ай __ жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттілігіне қарай
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Тәуекелдің атауы
Тәуекелдің басталу ықтималдығы
Тәуекелдің басталуынан залал
Тәуекел құны, мың теңге
Тәуекелдерді азайту жөніндегі болжамды іс-шаралар
Іс-шаралар
Жауапты қатысушы
1
2
3
4
5
Коммерциялық тәуекелдер
Тәуекел 1...
n тәуекелі
Техникалық тәуекелдер
n тәуекелі
Экологиялық тәуекелдер
n тәуекелі
Институционалдық тәуекелдер
n тәуекелі
Қаржылық тәуекелдер
n тәуекелі
Әлеуметтік қатерлер
n тәуекелі.
Барлығы:
Атауы                                                Мекенжайы
______________________________ _____________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"Жобаның тәуекелдері" өтеусіз
негізде әкімшілік деректер жинауға
арналған нысанға қосымша
"Жобаның тәуекелдері" өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме (индексі: 17-ЖТ, кезеңділігі: біржолғы)

В графе 1 указывается вероятность наступления риска (неблагоприятного события) для каждого риска в долях от 0 до 1.
Вероятность определяется посредством одного из следующих методов:
метод экспертных оценок;
нормативный метод (на основе обосновывающих нормативных и методических документов);
метод аналогий (анализ аналогичных инвестиционных проектов);
другие.
В графе 2 указывается величина ущерба от наступления риска (неблагоприятного события) в денежном эквиваленте (тенге). Величина ущерба определяется посредством одного из следующих методов:
метод экспертных оценок;
нормативный метод (на основе обосновывающих нормативных и методических документов);
метод аналогий (анализ аналогичных инвестиционных проектов);
другие.
В графе 3 указывается стоимость риска в денежном эквиваленте (тенге).
Стоимость каждого риска определяется посредством перемножения вероятности наступления на величину ущерба от наступления риска.
В графе 4 указываются предполагаемые мероприятия по снижению каждого риска.
В графе 5 указываются ответственные участники проекта в соответствии с институциональной схемой за реализацию этих по снижению каждого риска.
В строке "Итого" указывается суммарная стоимость рисков проекта в денежном эквиваленте (тенге). Суммарная стоимость рисков проекта определяется посредством суммирования величин стоимости риска.
Приложение 18
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма
Экономическое заключение на бюджетный инвестиционный проект
1.
Наименование проекта
2.
Мощность проекта (ед. измерения)
3.
Срок строительства (создания) (лет)
4.
Срок эксплуатации (лет)
5.
Срок окупаемости (за исключением проектов, не предполагающих получение прямых денежных притоков от реализации товаров, работ и услуг) (лет)
6.
Соответствие положениям документов Системы государственного планирования, включая планов развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, исполнения норм законодательных актов Республики Казахстан (указать реквизиты документа)
7.
Показатели результатов, определенных планом развития государственного органа
8.
Стоимость проекта (все затраты до ввода в эксплуатацию) (тыс. тенге)
9.
Стоимость выкупа земли (тыс. тенге)
10.
Источники финансирования (тыс. тенге)
11.
Состав документации по проекту, в том числе заключение экономической экспертизы юридического лица, уполномоченного на проведение экономической экспертизы (указать документы и материалы, принятые во внимание при подготовке экономического заключения; замечания к составу представленных документов)
12.
Оценка технико-технологических решений
13.
Оценка институциональных решений
14
Оценка рисков
15
Оценка социального влияния
Выводы: (указывается отрицательное или положительное влияние проекта на выполнение стратегических направлений развития отрасли).
Форма
Сравнительная таблица по проекту, предполагающему увеличение сметной стоимости
№ п/п
Наименование проекта
Наименование компонента
Первоначальная стоимость
(тыс. тенге)
Ориентировочная скорректированная стоимость (тыс. тенге)
Разница тыс. тенге (+) - увеличение,
(-) - снижение
Причина удорожания
Примечание
всего
в том числе СМР
в том числе оборудования
всего
в том числе СМР
в том числе оборудования
всего
в том числе СМР
в том числе оборудования
__________________________________________ М.П. _________________
Ф.И.О должность подпись
Приложение 19
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политики или местный уполномоченный орган по государственному планированию
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Сравнительная таблица по увеличению стоимости контрактов проекта
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 19-СТУСКП.
Периодичность: единовременная.
Отчетный период: __ число ___ месяц __ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости.
Бизнес - идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
№ п/п
Участок (км)
Первоначальная стоимость (тыс.тенге)
Cкорректированная стоимость (тыс.тенге)
Разница тыс.тенге (+) - увеличение, (-) - снижение
Причина удорожания
всего
оплачено
подлежит к оплате
Наименование ______________________ ___________________________________
Адрес_______________________ ____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) ___________________________________________
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Сравнительная таблица по
увеличению стоимости
контрактов проекта"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сравнительная таблица по увеличению стоимости контрактов проекта" (индекс: 19-ПИ, периодичность: единовременная)
в графе 1 указывается №;
в графе 2 указывается участок;
в графе 3 указывается первоначальная стоимость;
в графе 4 указывается скорректированная стоимость;
в графе 5 указывается разница тыс. тенге (+) - увеличение, (-) - снижение
в последней графе указываются итоговые суммарные значения;
в графе 7 указывается причина удорожания.
Все варианты анализа наименьших затрат оформляются в соответствии с вышеуказанным описанием.
Приложение 20
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политики или местный уполномоченный орган по государственному планированию
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Паспорт Инвестиций
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 20-ПИ.
Периодичность: единовременная.
Отчетный период: __ число ___ месяц __ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости
Бизнес - идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование ФЭО
Сумма Инвестиций по ФЭО, тыс. тенге
Бюджетная программа (подпрограмма)
Администратор
Номер
Название
Общая сумма расходов, тыс. тенге
Период и стоимость реализации мероприятий, тыс. тенге
№ п/п
Наименование мероприятия
Стоимость, всего
в том числе по годам реализации:
20ХХ

1-бағанда 0-ден 1-ге дейінгі үлестерде әрбір тәуекел үшін тәуекелдің (қолайсыз оқиғаның) басталу ықтималдығы көрсетіледі.
Ықтималдық мынадай әдістердің бірі арқылы анықталады:
сараптамалық бағалау әдісі;
нормативтік әдіс (негіздеуші нормативтік және әдістемелік құжаттар негізінде);
ұқсастықтар әдісі (ұқсас инвестициялық жобаларды талдау);
басқалары.
2-бағанда тәуекелдің (қолайсыз оқиғаның) басталуынан келтірілген залалдың мөлшері ақшалай баламада (теңге) көрсетіледі. Залал шамасы мынадай әдістердің бірі арқылы айқындалады:
сараптамалық бағалау әдісі;
нормативтік әдіс (негіздеуші нормативтік және әдістемелік құжаттар негізінде);
ұқсастықтар әдісі (ұқсас инвестициялық жобаларды талдау);
басқалары.
3-бағанда тәуекелдің құны ақшалай баламада (теңге) көрсетіледі.
Әрбір тәуекелдің құны тәуекелдің басталуынан келетін залалдың шамасына басталу ықтималдығын көбейту арқылы айқындалады.
4-бағанда әрбір тәуекелді төмендету бойынша болжамды іс-шаралар көрсетіледі.
5-бағанда институционалдық схемаға сәйкес жобаның жауапты қатысушылары әрбір тәуекелді төмендету бойынша осыларды іске асыру үшін көрсетіледі.
"Жиыны" жолында жоба тәуекелдерінің жиынтық құны ақшалай баламада (теңге) көрсетіледі. Жоба тәуекелдерінің жиынтық құны тәуекел құнының шамаларын қосу арқылы айқындалады.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
18-қосымша
Үлгі
Бюджеттік инвестициялық жобаға экономикалық қорытынды
1.
Жобаның атауы
2.
Жобаның қуаты (өлшем бірлігі)
3.
Салу (құру) мерзімі (жыл)
4.
Пайдалану мерзімі (жыл)
5.
Өзін-өзі ақтау мерзімі (тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізуден тікелей ақша ағынын алуды көздемейтін жобаларды қоспағанда) (жыл)
6.
Мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларын және (немесе) іс-шараларын, Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің нормаларын орындауды қоса алғанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының ережелеріне сәйкестігі (құжаттың деректемелерін көрсету)
7.
Мемлекеттік органның даму жоспарында айқындалған нәтижелер көрсеткіштері
8.
Жобаның құны (пайдалануға берілгенге дейінгі барлық шығындар) (мың теңге)
9.
Жерді сатып алу құны (мың теңге)
10.
Қаржыландыру көздері (мың теңге)
11.
Жоба бойынша құжаттаманың құрамы, оның ішінде экономикалық сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғаның экономикалық сараптамасының қорытындысы (экономикалық қорытындыны дайындау кезінде назарға алынған құжаттар мен материалдарды көрсету; ұсынылған құжаттардың құрамына ескертулер)
12.
Техникалық-технологиялық шешімдерді бағалау
13.
Институционалдық шешімдерді бағалау
14
Тәуекелдерді бағалау
15
Әлеуметтік ықпалды бағалау
Тұжырымдар: (саланы дамытудың стратегиялық бағыттарын орындауға жобаның теріс немесе оң әсері көрсетіледі).
Үлгі
Сметалық құнды ұлғайтуды болжайтын жоба бойынша салыстырмалы кесте
№ п/п
Жобаның атауы
Құрамдас бөліктің атауы
Бастапқы құны
(мың теңге)
Шамамен түзетілген құны (мың теңге)
Айырма мың теңге (+) - ұлғаю,
(-) - төмендеу
Қымбаттау себебі
ескертпе
барлығы
оның ішінде ҚМЖ
оның ішінде жабдықтар
барлығы
оның ішінде ҚМЖ
оның ішінде жабдықтар
барлығы
оның ішінде ҚМЖ
оның ішінде жабдықтар
__________________________________________ М.О. _________________
Т.А.Ә, лауазымы қолы
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
19-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Әкімшілік нысанның атауы: жоба келісімшарттарының құнын арттыру бойынша салыстырмалы кесте
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-сандық көрінісі): 19-ЖКҚҰБСК.
Кезеңділігі: біржолғы.
Есепті кезең: __ күн ___ ай __ жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттілігіне қарай.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электронды түрде.
№ п/п
Учаске (км)
Бастапқы құны (мың теңге)
Түзетілген құны (мың теңге)
Айырма мың теңге (+) - ұлғаю, (-) - төмендеу
Қымбаттау себебі
барлығы
төленген
төленуге тиіс
Атауы                                                Мекенжайы
______________________________ _____________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"Жоба келісімшарттарының құнын арттыру бойынша
салыстырмалы кесте" өтеусіз негізде
әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанға қосымша
"Жоба келісімшарттарының құнын ұлғайту жөніндегі салыстырмалы кесте" Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі: 19-ПИ, кезеңділігі: біржолғы)
1-бағанда нұсқа көрсетіледі;
2-бағанда учаске көрсетіледі;
3-бағанда бастапқы құны көрсетіледі;
4-бағанда түзетілген құн көрсетіледі;
5-бағанда айырма мың теңге (+) - ұлғаю, (-) - төмендеу көрсетіледі
соңғы бағанда жиынтық мәндер көрсетіледі;
7-бағанда қымбаттау себебі көрсетіледі.
Ең аз шығындарды талдаудың барлық нұсқалары жоғарыда көрсетілген сипаттамаға сәйкес ресімделеді..
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
20-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Әкімшілік нысанның атауы: Инвестициялар паспорты
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанның индексі: 20-ПИ.
Жиілік: бір реттік.
Есепті кезең: _ _ күні _ _ _ айы _ _ жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттілігіне қарай
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электронды түрде.
ҚЭН атауы
ҚЭН бойынша Инвестициялар сомасы, мың теңге
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Әкімші
Нөмір
Атауы
Шығыстардың жалпы сомасы, мың теңге
Іс-шараларды іске асыру кезеңі мен құны, мың теңге
№ п/п
Іс-шараның атауы
Құны, барлығы
оның ішінде іске асыру жылдары бойынша:
20ХХ

в строках 1, 2, 3 указывается незавершенное производство на начало периода;
в строках 4, 5, 6, 7 указывается производство;
в строках 8, 9, 10 указывается незавершенное производство на конец периода.
Приложение 24
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Программа реализации продукции.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 24-ПРП.
Периодичность: единовременная.
Отчетный период: __ число ___ месяц __ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости.
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование продуктов
год, предшествующий году осуществления Инвестиций
год осуществления Инвестиций
количество
*цена реализации, тыс. тенге
итого,
тыс. тенге
количество
*цена реализации,
тыс. тенге
итого,
тыс. тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Реализовано продуктов, всего
в том числе:
1).
продукт ….
2).
продукт ….
3).
продукт ….
№.
Прочие
Х
Х
продолжение таблицы
год реализации после осуществления Инвестиций
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
Количество
*цена реализации, тыс. тенге
итого, тыс. тенге
количество
*цена реализации, тыс. тенге
итого, тыс. тенге
количество
*цена реализации, тыс. тенге
итого, тыс. тенге
количество
*цена реалии
зации, тыс. тенге
итого, тыс. тенге
количество
*цена реализации, тыс. тенге
итого, тыс. тенге
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Х
Х
Х
Х
Х
Примечание: * в случае, если оказывается финансовая услуга, указывается процентная ставка размещения кредитных ресурсов с округлением до сотых, например: 4,56%.
Наименование ______________________ ___________________________________
Адрес_______________________ ____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) ___________________________________________
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Программа реализации
продукции"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Программа реализации продукции" (индекс: 24-ПРП, периодичность: единовременная)
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается наименование продуктов;
в графе 3 указывается год, предшествующий году осуществления инвестиций, количество, цена реализации, тыс. тенге, итого,
тыс. тенге;
в графе 4 указывается год осуществления инвестиций, количество, цена реализации, тыс. тенге, итого, тыс. тенге;
в графе 5 указываются годы реализации после осуществления инвестиций, годы, количества и цена реализации в тыс. тенге, итого,
тыс. тенге;
в строке 1 указываются реализованные продукты, всего;

1, 2, 3-жолдарда кезеңнің басында аяқталмаған өндіріс көрсетіледі;
4, 5, 6, 7-жолдарда өндіріс көрсетіледі;
8, 9, 10-жолдарда кезеңнің соңына аяқталмаған өндіріс көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
24-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Өнімді өткізу бағдарламасы ___________________.
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-сандық көрінісі): 24-ӨӨБ.
Кезеңділігі: біржолғы.
Есепті кезең: __ күн ___ ай __ жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттілігіне қарай
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электронды түрде.
Өнімдердің атауы
Инвестицияларды жүзеге асыру жылының алдындағы жыл
Инвестицияларды жүзеге асыру жылы
саны
* сату бағасы, мың теңге
барлығы,
мың теңге
саны
* сату бағасы,тыс. тенге
барлығы,
мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Сатылған өнімдер, барлығы
оның ішінде:
1).
өнім....
2).
өнім....
3).
өнім....
№.
Басқалар
Х
Х
кестенің жалғасы
Инвестицияларды жүзеге асырғаннан кейінгі іске асыру жылы
20 __ жыл
20 __ жыл
20 __ жыл
20 __ жыл
20 __ жыл
саны
* сату бағасы, мың теңге
барлығы, мың теңге
саны
* сату бағасы, мың теңге
барлығы, мың теңге
саны
* сату бағасы, мың теңге
барлығы, мың теңге
саны
* сату бағасы, мың теңге
барлығы, мың теңге
саны
* сату бағасы, мың теңге
барлығы, мың теңге
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Х
Х
Х
Х
Х
Атауы                                                Мекенжайы
______________________________ _____________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"Өнімді сату бағдарламасы" өтеусіз негізде
әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанға
қосымша
"Өнімді сату бағдарламасы" өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме (индексі: 24-ӨӨБ, кезеңділігі: біржолғы)
1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда өнімнің атауы көрсетіледі;
3-бағанда инвестицияларды жүзеге асыру жылының алдындағы жыл, саны, сату бағасы, мың теңге көрсетіледі, барлығы
мың теңге;
4-бағанда инвестицияларды жүзеге асыру жылы, саны, іске асыру бағасы, мың теңге көрсетіледі, барлығы, мың теңге;
5-бағанда инвестицияларды жүзеге асырғаннан кейінгі іске асыру жылдары, жылдар, саны және іске асыру бағасы көрсетіледі, барлығы
мың теңге;
1-жолда сатылған өнімдер көрсетіледі, барлығы;

в строке 3, 4, 5 указываются наименование реализованных проектов
Приложение 25
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма
Требования к финансовой модели
1. Требования к функциональным возможностям финансовой модели:
1) финансовая модель должна быть создана в формате Microsoft Excel (версия 97 или более поздняя). Имя файла финансовой модели должно ясно указывать на дату подготовки;
2) никакая часть финансовой модели не должна быть скрыта, защищена, заблокирована или иным образом недоступна для просмотра и внесения изменений;
3) финансовая модель должна обладать понятной и логичной структурой. Последовательно должны быть представлены исходные данные (допущения), финансовые прогнозы и промежуточные расчеты, результаты финансовых прогнозов; указанные элементы должны быть визуально отделены друг от друга, но связаны между собой расчетными формулами;
4) все элементы, использующиеся при расчетах в составе формул, должны являться действующими ссылками на ячейки, в которых содержатся допущения (исходные данные), или ячейки, содержащие формулы. Недопустимы ссылки на внешние файлы (не предоставленные в составе ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита). В исключительных случаях, факт и причина отступления от данных правил должны быть изложены в описании к финансовой модели;
5) финансовая модель должна допускать внесение изменений в первоначально заложенные допущения и автоматически корректировать финансовые прогнозы в случае внесения таких изменений. Финансовая модель должна быть построена так, чтобы позволить проведение анализа чувствительности результатов финансовых прогнозов к изменению всех допущений (исходных данных) модели;
6) если финансовые показатели, полученные в финансовой модели, основаны на одной или более базовых моделях, необходимо обеспечить динамические связи между этими базовыми моделями и финансовой моделью так, чтобы при внесении изменений в любую базовую модель происходило обновление финансовой модели;
7) финансовая модель должна обладать достаточной степенью детализации, то есть содержать разбивки по основным видам продукции, регионам, производственным единицам, периодам, статьям доходов и затрат и т.п. (если применимо). В то же время, финансовая модель должна предоставлять информацию в интегрированном виде, а именно, в ее составе должны присутствовать взаимосвязанные друг с другом прогнозный отчет о прибылях и убытках, прогнозный баланс, прогнозный отчет о движении денежных средств;

3, 4, 5-жолдарда іске асырылған жобалардың атауы көрсетіледі
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
25-қосымша
Үлгі
Қаржы моделіне қойылатын талаптар
1. Қаржы моделінің функционалдық мүмкіндіктеріне қойылатын талаптар:
1) қаржылық модель Microsoft Excel форматында жасалуы тиіс (97 немесе одан кейінгі нұсқа). Қаржылық модель файлының атауы дайындалған күнін анық көрсетуі тиіс;
2) қаржы моделінің ешқандай бөлігі жасырылмауы, қорғалмауы, тыйым салынбауы немесе өзгеше түрде қарау және өзгерістер енгізу үшін қол жетімсіз болмауы тиіс;
3) қаржылық модельдің түсінікті және қисынды құрылымы болуға тиіс. Бастапқы деректер (жорамалдар), қаржылық болжамдар мен аралық есептеулер, қаржылық болжамдардың нәтижелері дәйекті ұсынылуға тиіс; көрсетілген элементтер бір-бірінен көзбен шолып бөлінуі, бірақ өзара есептік формулалармен байланысуы тиіс;
4) формулалар құрамында есептеулер кезінде пайдаланылатын барлық элементтер жорамалдары (бастапқы деректер) бар ұяшықтарға немесе формулалары бар ұяшықтарға қолданыстағы сілтемелер болуы тиіс. Сыртқы файлдарға сілтеме жасауға болмайды (ҚЭН не бюджеттік кредиттің ҚЭН құрамында ұсынылмаған). Ерекше жағдайларда осы қағидалардан ауытқу фактісі мен себебі қаржы моделінің сипаттамасында жазылуы тиіс;
5) қаржылық модель бастапқы салынған жорамалдарға өзгерістер енгізуге жол беруге және осындай өзгерістер енгізілген жағдайда қаржылық болжамдарды автоматты түрде түзетуге тиіс. Қаржы моделі үлгінің барлық жорамалдарының (бастапқы деректерінің) өзгеруіне қаржылық болжамдар нәтижелерінің сезімталдығына талдау жүргізуге мүмкіндік беретіндей құрылуы тиіс;
6) егер қаржы моделінде алынған қаржылық көрсеткіштер бір немесе одан көп базалық модельдерге негізделсе, кез келген базалық модельге өзгерістер енгізу кезінде қаржы моделін жаңарту жүргізілетіндей осы базалық модельдер мен қаржы моделі арасындағы серпінді байланыстарды қамтамасыз ету қажет;
7) қаржылық модель жеткілікті дәрежеде нақтылануы тиіс, яғни өнімнің негізгі түрлері, өңірлер, өндірістік бірліктер, кезеңдер, кірістер мен шығындар баптары және т.б. (егер қолданылса) бойынша бөліністерді қамтуы тиіс. Сонымен қатар, қаржы моделі интеграцияланған түрде ақпарат беруі тиіс, атап айтқанда, оның құрамында пайда мен шығындар туралы бір-бірімен өзара байланысты болжамды есеп, болжамды баланс, ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды есеп болуы тиіс;

8) формы прогнозной финансовой отчетности и промежуточные отчеты не должны противоречить друг другу;
9) финансовая модель отвечает принципу единообразия и последовательности в расчетах и форматировании. Формулы расчета финансовых показателей (коэффициентов), которые присутствуют в финансовой модели, должны быть неизменными для всех частей и периодов финансовой модели;
10) необходимо минимизировать число внешних файлов (допустимо не более 5 (пяти). Все внешние файлы, связанные формулами с финансовой моделью, а также внешние файлы, в которых были построены графики, таблицы и диаграммы, присутствующие в текстовой части ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита, должны быть предоставлены в виде приложения к финансовой модели. Связь между внешними файлами и финансовой моделью и предназначение внешних файлов должны быть раскрыты в описании к финансовой модели.
2. Требования к составу исходных данных (допущений) финансовой модели:
1) исходные данные (допущения), на которых построены финансовые прогнозы, представляются в текстовой части ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита (финансовый раздел);
2) в числе исходных данных (допущений) финансовой модели должны быть указаны следующие (в случае их применимости к мероприятиям ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита) основные методические предположения, использованные при построении финансовых прогнозов, в том числе:
срок жизни проекта;
длительность прогнозного периода;
начальный момент прогнозного периода;
шаг прогноза (минимально: для инвестиционной стадии – один квартал; для операционной стадии – один год);
тип денежных потоков (номинальные) и итоговая валюта денежных потоков;
вид ставки дисконтирования и метод ее расчета;
методика расчета заключительной стоимости (с указанием ожидаемого темпа роста в постпрогнозный период);
иные ключевые методические предположения.
Макроэкономические данные (прогнозы инфляции, обменных курсов, роста реальной заработной платы и тому подобное).
Прогноз капитальных вложений.
Прогноз объема продаж и объема производства (иных количественных факторов, определяющих выручку).
Прогноз цен/тарифов на готовую продукцию/услуги;
Нормы расхода ресурсов на единицу выпуска.
Прогноз цен на основное сырье и материалы и других затрат, составляющих значительную долю в себестоимости, прогноз иных переменных затрат;
Прогноз затрат на персонал (штатное расписание или бюджет затрат на персонал с учетом планируемых индексаций оплаты труда и увеличения штата).
Прогноз условно постоянных затрат.
Условия расчетов с контрагентами (отсрочки и предоплаты по расчетам с поставщиками и подрядчиками, покупателями, бюджетом, персоналом) и (или) нормативы оборачиваемости.
Налоговые предпосылки: информация о налогах и иных обязательных платежах (пошлинах, взносах по обязательному страхованию и другие), которые подлежат уплате в соответствии с действующим законодательством (налог, база, ставка, порядок уплаты), с учетом ожидаемых изменений в налоговом законодательстве.
Предпосылки по учетной политике (политика по амортизации, капитализации затрат, созданию резервов, признанию выручки).
Прогнозная структура финансирования, условия по заемному финансированию (процентные ставки, график получения и обслуживания долга).
Иные исходные данные и предпосылки, важные для данной отрасли и типа проекта.

8) болжамды қаржылық есептілік нысандары мен аралық есептер бір-біріне қайшы келмеуге тиіс;
9) қаржылық модель есептеулер мен пішімдеудегі біркелкілік пен дәйектілік қағидатына жауап береді. Қаржы моделінде бар қаржы көрсеткіштерін (коэффициенттерін) есептеу формулалары қаржы моделінің барлық бөлімдері мен кезеңдері үшін өзгеріссіз болуға тиіс;
10) сыртқы файлдардың санын барынша азайту қажет (5 (бестен) аспауы тиіс). Қаржы моделімен формулалармен байланысты барлық сыртқы файлдар, сондай-ақ ҚЭН-нің не бюджеттік кредит ҚЭН-інің мәтіндік бөлігінде бар графиктер, кестелер мен диаграммалар жасалған сыртқы файлдар қаржы моделіне қосымша түрінде ұсынылуы тиіс. Сыртқы файлдар мен қаржылық модель арасындағы байланыс және сыртқы файлдардың мақсаты қаржылық модельдің сипаттамасында ашылуы тиіс.
2. Қаржы моделінің бастапқы деректерінің (жол берулерінің) құрамына қойылатын талаптар:
1) қаржылық болжамдар жасалған бастапқы деректер (жорамалдар) ҚЭН-нің не бюджеттік кредит ҚЭН-інің (қаржылық бөлім) мәтіндік бөлігінде ұсынылады;
2) қаржылық модельдің бастапқы деректерінің (жорамалдарының) ішінде қаржылық болжамдарды құру кезінде пайдаланылған мынадай (олар ҚЭН не бюджеттік кредиттің ҚЭН іс-шараларына қолданылған жағдайда) негізгі әдістемелік болжамдар көрсетілуге тиіс, оның ішінде:
жобаның өмір сүру мерзімі;
болжамды кезеңнің ұзақтығы;
болжамды кезеңнің бастапқы сәті;
болжам қадамы (ең аз: инвестициялық кезең үшін - бір тоқсан; операциялық кезең үшін - бір жыл);
ақша ағынының түрі (номиналды) және ақша ағынының жиынтық валютасы;
Сату көлемінің және өндіріс көлемінің болжамы (түсімді айқындайтын өзге де сандық факторлар).
Дайын өнімге/көрсетілетін қызметтерге бағалар/тарифтер болжамы;
Шығарылым бірлігіне ресурстар шығысының нормалары.
Негізгі шикізат пен материалдарға бағаларды және өзіндік құндағы елеулі үлесті құрайтын басқа да шығындарды болжау, өзге де ауыспалы шығындарды болжау;
Персоналға жұмсалатын шығындардың болжамы (штаттық кесте немесе жоспарланған еңбекақы индексацияларын және штаттың ұлғаюын ескере отырып, персоналға жұмсалатын шығындардың бюджеті).
Шартты түрде тұрақты шығындардың болжамы.
Контрагенттермен есеп айырысу шарттары (өнім берушілермен және мердігерлермен, сатып алушылармен, бюджетпен, персоналмен есеп айырысу бойынша мерзімін ұзарту және алдын ала төлеу) және (немесе) айналымдылық нормативтері.
Салықтық алғышарттар: салық заңнамасындағы күтілетін өзгерістерді ескере отырып, қолданыстағы заңнамаға сәйкес (салық, база, мөлшерлеме, төлеу тәртібі) төленуге жататын салықтар және өзге де міндетті төлемдер (баждар, міндетті сақтандыру бойынша жарналар және басқалар) туралы ақпарат.
Есеп саясаты бойынша алғышарттар (амортизация, шығындарды капиталдандыру, резервтер құру, түсімді тану жөніндегі саясат).
Қаржыландырудың болжамды құрылымы, қарыз бойынша қаржыландыру шарттары (пайыздық ставкалар, борышты алу және оған қызмет көрсету кестесі).
Осы сала және жоба типі үшін маңызды өзге де бастапқы деректер мен алғышарттар.

3. Требования к составу результатов финансовых прогнозов:
1) прогнозная финансовая отчетность составляется для Получателя Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо для участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования) и носит характер управленческой отчетности, в частности:
некоторые статьи, величина которых является относительно незначительной в масштабах проекта, могут быть объединены;
амортизация должна быть выделена отдельной строкой и не должна вычитаться из выручки при расчете валовой прибыли;
2) в обязательном порядке должны быть представлены следующие формы прогнозной финансовой отчетности: прогнозный отчет о движении денежных средств, прогнозный отчет о прибылях и убытках, прогнозный баланс.
Прогнозный отчет о прибылях и убытках должен быть составлен по методу начисления (accrual base) и содержать, в том числе, следующие финансовые показатели: выручка, валовая прибыль, валовая рентабельность, EBITDA (операционная прибыль до вычета амортизации, процентов и налогов), EBIT (операционная прибыль до вычета процентов и налогов), чистая прибыль, чистая рентабельность. Если в силу отраслевых или иных особенностей проекта данные показатели не представлены, следует указать факт и причины их отсутствия в описании к финансовой модели.
Прогнозный отчет о движении денежных средств должен включать денежные потоки от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности. Денежные потоки, связанные с выплатой и получением процентов и дивидендов, должны быть раскрыты в отдельных строках.
В случае предполагаемого долгового финансирования, справочно должны быть приведены свободные денежные потоки до обслуживания долга (CFADS).
Также могут быть предоставлены иные отчеты.
4. Методические указания по составлению финансовых прогнозов:
1) прогнозируются только денежные потоки, которые будут поступать в распоряжение (расходоваться) Получателя(ем) Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования);
2) затраты, связанные с проектом, осуществленные до начального момента прогнозного периода, не должны учитываться в прогнозных финансовых потоках, но могут быть учтены в виде активов на балансе Получателя Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования);
3) график привлечения финансирования должен быть привязан к графику реализации мероприятий ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита, денежные потоки по финансовой деятельности должны прогнозироваться на основе денежных потоков от операционной и инвестиционной деятельности;

3. Қаржылық болжамдар нәтижелерінің құрамына қойылатын талаптар:
1) болжамды қаржылық есептілік Инвестицияларды Алушы үшін (бюджеттік инвестициялар жағдайында) не қаржылық схемаға қатысушылар үшін (бюджеттік кредиттеу жағдайында) жасалады және басқарушылық есептілік сипатында болады, атап айтқанда:
шамасы жоба ауқымында салыстырмалы түрде елеусіз болып табылатын кейбір баптар біріктірілуі мүмкін;
амортизация жеке жолмен бөлінуге тиіс және жалпы пайданы есептеу кезінде түсімнен шегерілмеуге тиіс;
2) міндетті түрде болжамды қаржылық есептіліктің мынадай нысандары ұсынылуға тиіс: ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды есеп, пайда мен шығындар туралы болжамды есеп, болжамды баланс.
Пайда мен шығындар туралы болжамды есеп есептеу әдісі (accrual base) бойынша жасалуға және оның ішінде мынадай қаржылық көрсеткіштерді қамтуға тиіс: түсім, жалпы пайда, жалпы рентабельділік, EBITDA (амортизация, пайыздар мен салықтар шегерілгенге дейінгі операциялық пайда), EBIT (пайыздар мен салықтар шегерілгенге дейінгі операциялық пайда), таза пайда, таза рентабельділік. Егер жобаның салалық немесе өзге де ерекшеліктеріне байланысты осы көрсеткіштер ұсынылмаса, олардың болмау фактісі мен себептерін қаржы моделінің сипаттамасында көрсету керек.
Ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды есеп операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен ақша ағындарын қамтуға тиіс. Пайыздар мен дивидендтерді төлеуге және алуға байланысты ақша ағындары жеке жолдарда ашылуы тиіс.
Болжамды борыштық қаржыландыру жағдайында анықтама ретінде борышқа қызмет көрсетуге дейінгі бос ақша ағындары (CFADS) келтірілуі тиіс.
Сондай-ақ өзге де есептер ұсынылуы мүмкін.
4. Қаржылық болжамдарды жасау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар:
1) Инвестицияларды Алушының (оның) не қаржылық схемаға қатысушылардың (бюджеттік кредиттеу жағдайында) иелігіне түсетін (жұмсалатын) ақша ағындары ғана болжанады;
2) болжамды кезеңнің бастапқы сәтіне дейін жүзеге асырылған жобаға байланысты шығындар болжамды қаржы ағындарында ескерілмеуге тиіс, бірақ Инвестициялар Алушының (бюджеттік инвестициялар жағдайында) не қаржы схемасына қатысушылардың (бюджеттік кредит беру жағдайында) теңгеріміндегі активтер түрінде ескерілуі мүмкін);
3) қаржыландыруды тарту кестесі ҚЭН не бюджеттік кредиттің ҚЭН іс-шараларын іске асыру кестесіне байланыстырылуға тиіс, қаржылық қызмет бойынша ақша ағындары операциялық және инвестициялық қызметтен ақша ағындары негізінде болжануға тиіс;

4) при привлечении заемного финансирования должны прогнозироваться платежи по обслуживанию долга (с учетом возможной отсрочки выплаты начисленных процентов);
5) рекомендуется прогнозировать денежные потоки в тех валютах, в которых они реализуются (производятся поступления и платежи), и вслед за этим приводить их к единой, итоговой валюте. В качестве итоговой валюты рекомендуется выбирать валюту, в которой поступает большая часть денежных потоков;
6) информацию о движении денежных средств, обусловленном получением и выплатой процентов и дивидендов, следует раскрывать отдельными строками;
7) если в конце срока жизни проекта предполагается ликвидация Получателя Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования) или объекта инвестирования или передача прав на извлечение доходов и несение затрат от эксплуатации объекта инвестирования иному лицу, в денежных потоках Получателя Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования) должны быть учтены затраты и доходы, связанные с указанной ликвидацией или передачей прав (в том числе, в соответствии с требованиями законодательства об экологии и недропользовании, а также трудового законодательства);
8) горизонт планирования представляемой прогнозной консолидированной и отдельной финансовой отчетности Получателя Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования), а также финансовой модели должен составлять не менее срока:
службы активов, планируемых к приобретению за счет Инвестиций либо бюджетного кредита или срока до первого капитального ремонта;
окупаемости проекта в случае направления Инвестиций либо бюджетного кредита на пополнение оборотных средств для оказания финансовых услуг.
Рекомендуется определять срок жизни проекта как экономически целесообразный (максимизирующий чистый дисконтированный доход (NPV) проекта), технически осуществимый и юридически допустимый период, в течение которого предполагается создание, последующая эксплуатация и (если требуется в соответствии с законодательством или заключенными договорами между участниками) ликвидация объекта инвестирования или передача прав на извлечение доходов и несение затрат от эксплуатации объекта инвестирования иному лицу.
Ставка дисконтирования и дисконтируемые денежные потоки должны относиться к одному и тому же типу (рассчитаны для проекта целиком или только для собственников) и виду (с учетом инфляции или без учета). Ставка дисконтирования должна отражать требуемую доходность для инвестиций, выраженных в той же валюте, что и валюта денежных потоков;
При расчете чистого дисконтированного дохода (NPV) проекта все денежные потоки, включая заключительную стоимость (заключительный денежный поток), должны приводиться к начальному моменту прогнозного периода путем дисконтирования.

4) қарыз қаржыландыруды тарту кезінде борышқа қызмет көрсету бойынша төлемдер болжануға тиіс (есептелген пайыздарды төлеудің ықтимал кейінге қалдырылуын ескере отырып);
5) олар сатылатын (түсiмдер мен төлемдер жүргiзiлетiн) валюталардағы ақша ағындарын болжау және одан кейiн оларды бiрыңғай, қорытынды валютаға келтiру ұсынылады. Қорытынды валюта ретінде ақша ағындарының көп бөлігі түсетін валютаны таңдау ұсынылады;
6) пайыздар мен дивидендтер алуға және төлеуге негізделген ақша қаражатының қозғалысы туралы ақпаратты жеке жолдармен ашып көрсету керек;
7) егер жобаның өмір сүру мерзімінің соңында Инвестициялар Алушыны тарату көзделсе (бюджеттік инвестициялар жағдайында) не қаржылық схемаға қатысушылардың (бюджеттік кредиттеу жағдайында) немесе инвестициялау объектісін пайдаланудан түсетін кірістерді алу және шығындарды өтеу құқықтарын Инвестицияларды Алушының ақша ағындарында өзге тұлғаға беру (бюджеттік инвестициялар жағдайында) не қаржылық схемаға қатысушылардың (бюджеттік кредиттеу жағдайында) көрсетілген таратуға немесе құқықтарды беруге байланысты шығындар мен кірістер ескерілуге тиіс (оның ішінде, экология және жер қойнауын пайдалану туралы заңнаманың, сондай-ақ еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес);
8) Инвестициялар алушының (бюджеттік инвестициялар жағдайында) не қаржылық схемаға қатысушылардың (бюджеттік кредит беру жағдайында) ұсынылатын болжамды шоғырландырылған және жеке қаржылық есептілігін жоспарлау көкжиегі, сондай-ақ қаржылық модель:
Инвестициялар не бюджеттік кредит немесе бірінші күрделі жөндеуге дейінгі мерзім есебінен сатып алуға жоспарланған активтер қызметі;
қаржы қызметтерін көрсету үшін айналым қаражатын толықтыруға Инвестициялар не бюджеттік кредит жіберілген жағдайда жобаның өзін-өзі ақтауы.
Жобаның өмір сүру мерзімін экономикалық тұрғыдан орынды (жобаның таза дисконтталған кірісін (NPV) барынша ұлғайтатын), техникалық тұрғыдан жүзеге асырылатын және заңды жол берілетін кезең ретінде айқындау ұсынылады, оның ішінде инвестициялау объектісін құру, кейіннен пайдалану және (егер заңнамаға немесе қатысушылар арасында жасалған шарттарға сәйкес талап етілсе) жою немесе кіріс алу және алып жүру құқықтарын беру өзге тұлғаға инвестициялау объектісін пайдаланудан болған шығындар.
Дисконттау ставкасы мен дисконтталатын ақша ағындары бір типке (жоба үшін тұтастай немесе тек меншік иелері үшін есептелген) және түрге (инфляцияны ескере отырып немесе есепке алмай) жатқызылуы тиіс. Дисконттау ставкасы ақша ағындарының валютасы сияқты сол валютада көрсетілген инвестициялар үшін талап етілетін кірістілікті көрсетуі тиіс;
Жобаның таза дисконтталған кірісін (NPV) есептеу кезінде қорытынды құнды (қорытынды ақша ағынын) қоса алғанда, барлық ақша ағындары дисконттау жолымен болжамды кезеңнің бастапқы сәтіне келтірілуі тиіс.

5. Оценка устойчивости финансовых показателей (коэффициентов):
1) для оценки устойчивости финансовых показателей (коэффициентов) применяется метод анализа чувствительности – оценки степени воздействия изменения ключевых факторов чувствительности на результаты финансовых прогнозов. Если анализ чувствительности не позволяет измерить/проиллюстрировать отдельные риски, применяются иные методы, в том числе, расчет точки безубыточности, метод Монте-Карло, сценарный анализ, факторный анализ и тому подобное;
2) к ключевым факторам чувствительности относятся допущения (исходные данные) финансовой модели, фактические значения которых в ходе реализации проекта (ввиду невозможности их точной оценки или присущей им волатильности) могут значительно отклониться от значений, заложенных в финансовую модель. В частности, к типичным факторам чувствительности можно отнести:
цены на готовую продукцию и тарифы на услуги;
объем продаж (интенсивность эксплуатации, число покупателей/пользователей);
объем капитальных затрат;
задержки ввода инвестиционного объекта в эксплуатацию и выхода на проектную мощность;
цены на основное сырье и материалы, топливо, трудовые ресурсы;
величину постоянных операционных затрат;
ставку дисконтирования;
прогнозные темпы инфляции;
обменные курсы валют, и тому подобное;
3) в обязательном порядке необходимо провести анализ чувствительности к изменению ставки дисконтирования, цены реализации продукта, цены ключевого ресурса и объема продаж.
6. Требования к описанию финансовой модели:
1) описание финансовой модели оформляется в виде приложения к финансовой модели;
2) в описание должны быть включены:
описание структуры финансовой модели;
описание механизма работы макросов, использованных в финансовой модели (если применимо);
основные допущения (предположения) и исходные данные для финансовых прогнозов, с указанием источников информации, если они не приведены в ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита;
формулы расчета финансовых показателей (коэффициентов), если они не приведены в ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита;
иная информация, необходимая для понимания структуры, принципов построения, механизма работы, и иных особенностей финансовой модели.
Приложение 26
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Результаты инвестиций.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 26-РИ.
Периодичность: единовременная.
Отчетный период: __ число ___ месяц __ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости.
Бизнес -
идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
Результаты
ед. изм.
Значение показателя
год осуществления Инвестиций
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
№ п/п
Прямой результат
1.
№ п/п
Конечный результат
1.
Наименование ______________________ ____________________
Адрес_______________________ _______________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) ___________________________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Результаты инвестиций"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Результаты инвестиций" (индекс: 26-РИ, периодичность: единовременная)
в графе 1 указываются результаты;
в графе 2 указываются единицы измерения;
в графе 3 указывается значение показателя, год осуществления инвестиций;
в строке 1 указывается порядковый номер, прямой результат;
в строке 2 указывается порядковый номер, конечный результат.
Приложение 27
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Бюджетная эффективность мероприятий ФЭО ___________________.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 27-БЭМФЭО.
Периодичность: единовременная.
Отчетный период: __ число ___ месяц __ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости.
Бизнес -
идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование
Ед.
изм.
Год осуществления Инвестиций
20__
20__
20__
20__
20__
20__
1.
Приток

5. Қаржылық көрсеткіштердің (коэффициенттердің) тұрақтылығын бағалау:
1) қаржылық көрсеткіштердің (коэффициенттердің) тұрақтылығын бағалау үшін сезімталдықты талдау - қаржылық болжамдардың нәтижелеріне сезімталдықтың түйінді факторлары өзгерісінің әсер ету дәрежесін бағалау әдісі қолданылады. Егер сезімталдықты талдау жекелеген тәуекелдерді өлшеуге/көрсетуге мүмкіндік бермесе, өзге де әдістер, оның ішінде шығынсыздық нүктесін есептеу, Монте-Карло әдісі, сценарийлік талдау, факторлық талдау және сол сияқтылар қолданылады.;
2) сезімталдықтың түйінді факторларына жобаны іске асыру барысында нақты мәндері (оларды нақты бағалаудың мүмкін еместігіне немесе оларға тән құбылмалылығына байланысты) қаржы моделіне енгізілген мәндерден едәуір ауытқуы мүмкін жол берулер (бастапқы деректер) жатады. Атап айтқанда, сезімталдықтың типтік факторларына мыналарды жатқызуға болады:
дайын өнімнің бағасы және көрсетілетін қызметтердің тарифтері;
сату көлемі (пайдалану қарқындылығы, сатып алушылар/пайдаланушылар саны);
күрделі шығындардың көлемі;
инвестициялық объектіні пайдалануға берудің және жобалық қуатқа шығудың кешіктірілуі;
негізгі шикізат пен материалдардың, отынның, еңбек ресурстарының бағасы;
тұрақты операциялық шығындардың шамасын;
дисконттау ставкасы;
инфляцияның болжамды қарқыны;
валюта айырбастау бағамдары және сол сияқты;
3) в обязательном порядке необходимо провести анализ дисконттау ставкасының, өнімді өткізу бағасының, түйінді ресурс бағасының және сату көлемінің өзгеруіне сезімталдығы.
6. Қаржы моделінің сипаттамасына қойылатын талаптар:
1) қаржы моделінің сипаттамасы қаржы моделіне қосымша түрінде ресімделеді;
2) сипаттамаға:
қаржылық модель құрылымының сипаттамасы;
қаржы моделінде пайдаланылған макростардың жұмыс тетігінің сипаттамасы (егер қолданылса);
егер олар ҚЭН-де не бюджеттік кредиттің ҚЭН-інде келтірілмесе, ақпарат көздерін көрсете отырып, қаржылық болжамдар үшін негізгі жорамалдар (болжамдар) мен бастапқы деректер;
егер олар бюджеттік кредиттің ҚЭН-інде не ҚЭН-інде келтірілмесе, қаржылық көрсеткіштерді (коэффициенттерді) есептеу формулалары;
құрылымын, құру қағидаттарын, жұмыс тетігін және қаржы моделінің өзге де ерекшеліктерін түсіну үшін қажетті өзге де ақпарат.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
26-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға. Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Инвестициялар нәтижелері ___________________.
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-сандық көрінісі): 26-ИН.
Кезеңділігі: біржолғы.
Есепті кезең: __ күн ___ ай __ жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттілігіне қарай
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электронды түрде.
Нәтижелер
өлшем бірлігі
көрсеткіштің мәні
Инвестицияларды жүзеге асыру жылы
20 __ жыл
20 __ жыл
20 __ жыл
20 __ жыл
20 __ жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
№ п/п
Тікелей нәтиже
1.
№ п/п
Тікелей нәтиже
1.
Атауы                                                Мекенжайы
______________________________ _____________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"Инвестициялар нәтижелері" өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанға қосымша
"Инвестициялар нәтижелері" өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме (индексі: 26-РИ, кезеңділігі: біржолғы)
1-бағанда нәтижелер көрсетіледі;
2-бағанда өлшем бірліктері көрсетіледі;
3-бағанда көрсеткіштің мәні, инвестицияларды жүзеге асыру жылы көрсетіледі;
1-жолда реттік нөмірі, тікелей нәтижесі көрсетіледі;
2-жолда реттік нөмірі, түпкілікті нәтижесі көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
27-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға.
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурсында орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: ҚЭН іс-шараларының бюджеттік тиімділігі ___________________.
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-сандық көрінісі): 27-ҚІБТ.
Кезеңділігі: біржолғы.
Есепті кезең: __ күн ___ ай __ жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттілігіне қарай
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электронды түрде.
Атауы
Бірл.
изм.
Инвестицияларды жүзеге асыру жылы
20__
20__
20__
20__
20__
20__
1.
Ағын

1)
Дивиденды по принадлежащим государству акциям (долям участия), выпущенным (сформированным) в связи с реализацией Инвестиций
2)
Поступления в бюджеты (налоги и другие обязательные платежи, а также иные выплаты), в том числе:
2.1)
в республиканский бюджет
2.2)
в местные бюджеты
2.
Отток
1)
Объем Инвестиций
2)
Расходы бюджета, связанные с мероприятиями ФЭО, производимые в постинвестиционный период
3)
Субсидии, связанные с проведением определенной ценовой политики и обеспечением соблюдения определенных социальных приоритетов
3.
Бюджетный эффект (чистый доход соответствующего бюджета)
Наименование ______________________ ______________________________
Адрес_______________________ ________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) ______________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Бюджетная эффективность
мероприятий ФЭО __________"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Бюджетная эффективность мероприятий ФЭО _____________" (индекс: 27-БЭМФЭО, периодичность: единовременная)
в строке 1 указывается приток Инвестиций;
в строке 1.1 указываются дивиденды по принадлежащим государству акциям (долям участия), выпущенным (сформированным) в связи с реализацией Инвестиций;
в строке 1.2 указываются поступления в бюджеты (налоги и другие обязательные платежи, а также иные выплаты);
в строке 2.2.1 указываются поступления в республиканский бюджет;
в строке2.2.2. указываются поступления в местный бюджет;
в строке 2 указывается отток Инвестиций;
в строке 2.1 указывается объем инвестиций
в строке 2.2 указываются расходы бюджета, связанные с мероприятиями ФЭО, производимые в постинвестиционный период;
в стороке 2.3 указываются субсидии, связанные с проведением определенной ценовой политики и обеспечением соблюдения определенных социальных приоритетов;
в строке 3 указывается бюджетный эффект (чистый доход соответствующего бюджета
в графе 1 указывается порядковый номер представляемых данных;
в графе 2 указывается наименование представляемых данных;
в графе 3 указываются единицы измерения представляемых данных;
в графе 4 указывается год осуществления Инвестиций;

1)
Инвестицияларды іске асыруға байланысты шығарылған (қалыптастырылған) мемлекетке тиесілі акциялар (қатысу үлестері) бойынша дивидендтер
2)
Бюджетке түсетін түсімдер (салықтар және басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ өзге де төлемдер), оның ішінде:
2.1)
республикалық бюджетке
2.2)
жергілікті бюджеттерге
2.
Шығу
1)
Инвестициялар көлемі
2)
Инвестициялаудан кейінгі кезеңде жүргізілетін ҚЭН іс-шараларына байланысты бюджет шығыстары
3)
Белгілі бір баға саясатын жүргізуге және белгілі бір әлеуметтік басымдықтарды сақтауды қамтамасыз етуге байланысты субсидиялар
3.
Бюджеттік тиімділік (тиісті бюджеттің таза кірісі)
Атауы                                                Мекенжайы
______________________________ _____________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"ҚЭН іс-шараларының бюджеттік тиімділігі
__________" өтеусіз негізде әкімшілік
деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"ҚЭН іс-шараларының бюджеттік тиімділігі" өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме_____________" (индексі -27-ҚІБТ, кезеңділігі - біржолғы)
1-жолда Инвестициялар ағыны көрсетіледі;
1.1-жолда Инвестицияларды іске асыруға байланысты шығарылған (қалыптастырылған) мемлекетке тиесілі акциялар (қатысу үлестері) бойынша дивидендтер көрсетіледі;
1.2-жолда бюджеттерге түсімдер (салықтар және басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ өзге де төлемдер) көрсетіледі;
2.2.1-жолда республикалық бюджетке түсетін түсімдер көрсетіледі;
2.2.2-жолда жергілікті бюджетке түсетін түсімдер көрсетіледі;
2-жолда Инвестициялардың әкетілуі көрсетіледі;
2.1-жолда инвестициялар көлемі көрсетіледі
2.2-жолда инвестициялаудан кейінгі кезеңде жүргізілетін ҚЭН іс-шараларына байланысты бюджет шығыстары көрсетіледі;
2.3-тармақта белгілі бір баға саясатын жүргізуге және белгілі бір әлеуметтік басымдықтарды сақтауды қамтамасыз етуге байланысты субсидиялар көрсетіледі;
3-жолда бюджеттік тиімділік (тиісті бюджеттің таза кірісі) көрсетіледі
1-бағанда ұсынылатын деректердің реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда ұсынылатын деректердің атауы көрсетіледі;
3-бағанда ұсынылатын деректердің өлшем бірліктері көрсетіледі;
4-бағанда Инвестицияларды жүзеге асыру жылы көрсетіледі;

в графах с 5-8 указываются годы осуществления Инвестиций
Все данные по бюджетной эффективности ФЭО оформляются в соответствии с вышеуказанным описанием.
Приложение 28
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма
Экономическое заключение бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц
1.
Раздел "Общие сведения"
Наименование бюджетных инвестиций
Наименование администратора бюджетной программы
Бюджетная программа (подпрограмма)
номер
название
Наименование юридического лица
Участников
Получателя Инвестиций
Перечень мероприятий
Мероприятие 1
Мероприятие 2
Мероприятие n
Период реализации (месяц, год)
Размер бюджетных инвестиций, тыс. тенге
Соответствие государственным, правительственным программам и программам развития территорий (указать реквизиты документа)
Наличие заключения экономической экспертизы юридического лица, уполномоченного на проведение экономической экспертизы
2.
Раздел "Результаты"
Прямой результат
Конечный результат
3.
Раздел "Стоимость мероприятий"
Стоимость мероприятий, тысяч тенге
Всего
в том числе
Мероприятие 1
Мероприятие 2
Мероприятие n
4.
Прочее
5.
Раздел "Выводы"
Приложение 29
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Перечень коэффициентов, представляемых в расчетах к обоснованию предоставления государственной гарантии
1. Коэффициентный анализ заключается в изучении финансовой отчетности заемщика при помощи набора финансовых показателей (коэффициентов) на предмет соответствия (отклонения) от нормативных значений таких коэффициентов и их изменений в динамике.
Для проведения коэффициентного анализа принимаются данные из всех форм финансовой отчетности заемщика.
2. Коэффициенты ликвидности – финансовые показатели, рассчитываемые для определения способности заемщика погашать текущую задолженность за счет имеющихся текущих (оборотных) активов. При этом проводится сравнение величины текущих задолженностей заемщика и ее оборотных средств, которые должны обеспечить погашение этих задолженностей.

5-8-бағандарда Инвестицияларды жүзеге асыру жылдары көрсетіледі
ҚЭН бюджеттік тиімділігі бойынша барлық деректер жоғарыда көрсетілген сипаттамаға сәйкес ресімделеді.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
28-қосымша
Үлгі
Жоспарланатын бюджеттік инвестициялардың экономикалық қорытындысы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыруға
1.
Жалпы мәліметтер бөлімі
Бюджеттік инвестициялардың атауы
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
нөмір
атауы
Заңды тұлғаның атауы
Қатысушылар
Инвестицияларды алушы
Іс-шаралар тізбесі
Іс-шара 1
Іс-шара 2
n іс-шарасы
Іске асыру кезеңі (айы, жылы)
Бюджеттік инвестициялардың мөлшері, мың теңге
Мемлекеттік, үкіметтік бағдарламаларға және аумақтарды дамыту бағдарламаларына сәйкестігі (құжаттың деректемелерін көрсету)
Экономикалық сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғаның экономикалық сараптама қорытындысының болуы
2.
"Нәтижелер" бөлімі
Тікелей нәтиже
түпкілікті нәтиже
3.
Іс-шаралар құны бөлімі
Іс-шаралардың құны
Барлығы
оның ішінде
Іс-шара 1
Іс-шара 2
n іс-шарасы
4.
Басқалары
5.
"Қорытындылар" бөлімі
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
29-қосымша
Есептеулерде ұсынылатын коэффициенттер тізбесі мемлекеттік кепілдік беру негіздемесіне
1. Коэффициенттік талдау осындай коэффициенттердің нормативтік мәндеріне сәйкестігі (ауытқуы) мәніне қаржылық көрсеткіштерді (коэффициенттерді) жинау көмегімен қарыз алушының қаржылық есептілігін және олардың серпіндегі өзгерістерін зерделеуді білдіреді.
Коэффициенттік талдау жүргізу үшін қарыз алушының қаржылық есептілігінің барлық нысандарының деректері қабылданады.
2. Өтімділік коэффициенттері - қарыз алушының ағымдағы (айналымдағы) активтер есебінен ағымдағы берешекті өтеу қабілетін айқындау үшін есептелетін қаржылық көрсеткіштер. Бұл ретте қарыз алушының ағымдағы берешектерінің және осы берешектерді өтеуді қамтамасыз етуге тиіс оның айналым қаражатының шамасын салыстыру жүргізіледі.

3. Коэффициент текущей ликвидности (current ratio, CR) характеризует текущую способность заемщика выполнить краткосрочные обязательства за счет имеющихся оборотных средств. Рассчитывается по формуле:
где:
CA – текущие активы;
CL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение CR: 1 – 2 (кроме финансовых организаций).
Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала.
4. Коэффициент обеспеченности собственными средствами (Own Funds Ratio, OFR) характеризует наличие собственных оборотных средств у заемщика, необходимых для обеспечения его финансовой устойчивости. Рассчитывается по формуле:
где:
ЕС – собственный капитал;
FА – внеоборотные активы;
СА – текущие активы.
Рекомендуемое значение OFR: >0,1 (кроме финансовых организаций).
Структура баланса нефинансового заемщика признается неудовлетворительной, а заемщик неплатежеспособным, если коэффициент на конец отчетного периода имеет значение <0,1.
5. Коэффициенты рентабельности – предназначены для оценки общей эффективности вложения средств заемщика и характеризуют уровень отдачи от затрат и степень использования средств.
6. Коэффициент рентабельности активов (return on assets, ROA) свидетельствует о том, сколько чистой прибыли приходится на каждый тенге, вложенный в активы заемщика. Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
TA – среднегодовая сумма активов.
Рекомендуемое значение ROA: повышающееся значение показателя (в динамике) свидетельствует о способности активов заемщика порождать прибыль.
7. Коэффициент рентабельности собственного капитала (return on equity, ROE) показывает, сколько заемщик имеет чистой прибыли с единицы собственного капитала. Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
EC – среднегодовая сумма собственного капитала.
Рекомендуемое значение ROE: различны в зависимости от отрасли, вместе с тем, высокое значение коэффициента оценивается положительно, поскольку свидетельствует о чистой прибыли, приходящейся на каждый тенге, авансированный в капитал.
8. Коэффициент рентабельности заемного капитала, эффект финансового рычага (degree of financial leverage, DFL) характеризует эффективность использования заемного капитала. Рассчитывается по формуле:
где:
ROAEBIT – рентабельность активов по EBIT;
WACLP – средневзвешенная цена заемного капитала (средний размер ставки процентов за кредит);
TRP – ставка налога на прибыль;
LC – средняя сумма заемного капитала;
EC – средняя сумма собственного капитала.
Рекомендуемое значение DFL: полагается, что чем выше значение DFL, тем выше прибыль, которая приходится на заемный капитал.

3. Ағымдағы өтімділік коэффициенті (current ratio, CR) қарыз алушының қолда бар айналым қаражаты есебінен қысқа мерзімді міндеттемелерді орындаудың ағымдағы қабілетін сипаттайды. Мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
CA - ағымдағы активтер;
CL - ағымдағы міндеттемелер.
CR ұсынылатын мәні: 1 - 2 (қаржы ұйымдарынан басқа).
< 1 мәні төлем қабілеттілігін жоғалту мүмкіндігін куәландырады, > 4 мәні - қарыз қаражатын пайдалану белсенділігінің жеткіліксіздігі және соның салдарынан меншікті капитал рентабельділігінің аз мәні туралы.
4. Меншікті қаражатпен қамтамасыз етілу коэффициенті (Own Funds Ratio, OFR) қарыз алушының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін қажетті меншікті айналым қаражатының болуын сипаттайды. Мына формула бойынша есептеледі:
қайда:
ЕС – меншікті капитал;;
FА – айналымнан тыс активтер;
СА – ағымдағы активтер.
Ұсынылатын OFR мәні: > 0,1 (қаржы ұйымдарынан басқа).
Қаржылық емес қарыз алушы балансының құрылымы қанағаттанарлықсыз, ал қарыз алушы, егер есепті кезеңнің аяғында коэффициент < 0,1 мәніне ие болса, төлем қабілетсіз деп танылады.
5. Рентабельділік коэффициенттері - қарыз алушының қаражатын салудың жалпы тиімділігін бағалауға арналған және шығындардан қайтарым деңгейі мен қаражатты пайдалану дәрежесін сипаттайды.
6. Активтердің рентабельділік коэффициенті (return on assets, ROA) қарыз алушының активтеріне салынған әрбір теңгеге қанша таза пайда келетінін куәландырады. Мына формула бойынша есептеледі:
ұндағы:
NI - таза пайда;
TA - активтердің орташа жылдық сомасы.
Ұсынылатын ROA мәні: көрсеткіштің артатын мәні (серпінінде) қарыз алушы активтерінің пайда туғызу қабілеттілігін куәландырады.
7. Меншікті капиталдың рентабельділік коэффициенті (return on equity, ROE) қарыз алушының меншікті капитал бірлігінен қанша таза пайдасы бар екенін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
NI - таза пайда;
EC - меншікті капиталдың орташа жылдық сомасы.
Ұсынылатын ROE мәні: салаға байланысты әртүрлі, сонымен бірге коэффициенттің жоғары мәні оң бағаланады, өйткені капиталға авансталған әрбір теңгеге келетін таза пайда туралы куәландырады.
8. Қарыз капиталының рентабельділік коэффициенті, қаржы тұтқасының әсері (degree of financial leverage, DFL) қарыз капиталын пайдалану тиімділігін сипаттайды. Мына формула бойынша есептеледі:
қайда:
ROAEBIT – EBIT бойынша активтердің рентабельділігі;
WACLP – қарыз капиталының орташа алынған бағасы (кредит үшін проценттер ставкасының орташа мөлшері);
TRP – пайда салығының мөлшерлемесі;
LC - қарыз капиталының орташа сомасы;
EC - меншікті капиталдың орташа сомасы.
Ұсынылатын DFL мәні: DFL мәні неғұрлым жоғары болса, заем капиталына келетін пайда соғұрлым жоғары болады деп ұйғарылады.

9. Коэффициент рентабельности инвестиций (return on investment, ROI) показывает отдачу на сумму вложенных в проект денежных средств.
Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
IC – инвестированный капитал;
EC – среднегодовая сумма собственного капитала;
LTL – долгосрочные обязательства.
Рекомендуемое значение ROI: чем выше значение коэффициента, тем более эффективно используются инвестиции.
10. Коэффициенты платежеспособности (финансовой устойчивости в долгосрочной перспективе) характеризуют состояние финансовых ресурсов заемщика и их способность обеспечить рост ее деловой активности при сохранении платежеспособности в условиях допустимого уровня риска.
11. Коэффициент финансовой независимости (equity to total assets, EtTA) характеризует долю собственного капитала в общей сумме авансированных средств. Чем выше значение коэффициента, тем финансово более устойчиво и независимо от внешних кредиторов предприятие. Рассчитывается по формуле:
где:
EC – собственный капитал;
TA – сумма активов.
Рекомендуемые значения EtTA: нормативное значение для данного показателя равно 0,6 (кроме финансовых организаций).
12. Коэффициент финансового левереджа (debt ratio, DR) прямо пропорционален финансовому риску предприятия и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов предприятия.
Рассчитывается по формуле:
где:
LC – заемный капитал;
EC – собственный капитал.
Рекомендуемое значение DR: в диапазоне: 0,5 - 0,8 (кроме финансовых организаций).
13. Коэффициент обеспеченности кредитов прибылью (percentage of loans profit, PLP) применяется для оценки возможности предприятия погасить долги по кредитам. Рассчитывается по формуле:
где:
EBIT – прибыль до уплаты налогов и процентов;
A – амортизация;
CL – краткосрочные обязательства;
LTL – долгосрочные обязательства.
Рекомендуемое значение PLP: повышающееся (в динамике) значение показателя свидетельствует об улучшении ситуации с кредитоспособностью.
14. Коэффициент покрытия процентов (times interest earned, TIE) показывает возможную степень снижения операционной прибыли предприятия, при которой оно может обслуживать выплаты процентов. Рассчитывается по формуле:
EBIT – прибыль до уплаты налогов и процентов;
PP – проценты к уплате.
Рекомендуемое значение: >1 (кроме финансовых организаций).
15. Коэффициенты оборачиваемости отражают интенсивность использования задействованных ресурсов.
16. Коэффициент оборачиваемости дебиторской задолженности (receivables turnover, RT) показывает, сколько раз в среднем дебиторская задолженность превращалась в денежные средства в течение одного периода.
Рассчитывается по формуле:
NS – выручка от реализации продукции;
AR – среднегодовая стоимость дебиторской задолженности.
Рекомендуемое значение: высокое значение показателя. Низкое значение коэффициента свидетельствует о трудностях с взысканием средств от дебиторов, соответственно о повышении потребности заемщика в оборотном капитале. Важно рассмотрение значений данного показателя в тренде.

9. Инвестициялардың рентабельділік коэффициенті (return on investment, ROI) жобаға салынған ақша қаражатының сомасына қайтарымды көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
қайда:
NI - таза пайда;
IC - инвестицияланған капитал;
EC - меншікті капиталдың орташа жылдық сомасы;
LTL - ұзақ мерзімді міндеттемелер.
Ұсынылатын ROI мәні: коэффициент мәні неғұрлым жоғары болса, инвестициялар неғұрлым тиімді пайдаланылады.
10. Төлем қабілеттілігінің коэффициенттері (ұзақ мерзімді перспективада қаржылық тұрақтылық) қарыз алушының қаржы ресурстарының жай-күйін және тәуекелдің жол берілетін деңгейі жағдайында төлем қабілеттілігін сақтай отырып, оның іскерлік белсенділігінің өсуін қамтамасыз ету қабілетін сипаттайды.
11. Қаржылық тәуелсіздік коэффициенті (equity to total assets, EtTA) авансталған қаражаттың жалпы сомасындағы меншікті капиталдың үлесін сипаттайды. Коэффициенттiң мәнi неғұрлым жоғары болған сайын, кәсiпорын қаржылық жағынан неғұрлым тұрақты әрi сыртқы кредиторларға тәуелсiз болады. Мына формула бойынша есептеледі:
қайда:
EC - меншікті капитал;
TA - активтер сомасы.
Ұсынылатын EtTA мәндері: осы көрсеткіш үшін нормативтік мән 0,6-ға тең (қаржы ұйымдарынан басқа).
12. Қаржылық левередж коэффициенті (debt ratio, DR) кәсіпорынның қаржылық тәуекеліне тікелей пропорционалды және кәсіпорынның активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
қайда:
LC - қарыз капиталы;
EC - меншікті капитал.
Ұсынылатын DR мәні: 0,5 - 0,8 (қаржы ұйымдарынан басқа) диапазонында.
13. Кредиттердің пайдамен қамтамасыз етілу коэффициенті (percentage of loans profit, PLP) кәсіпорынның кредиттер бойынша борыштарды өтеу мүмкіндігін бағалау үшін қолданылады. Мына формула бойынша есептеледі:
қайда:
EBIT - салықтар мен пайыздар төленгенге дейінгі пайда;
A - амортизация;
CL - қысқа мерзімді міндеттемелер;
LTL - ұзақ мерзімді міндеттемелер.
Ұсынылатын PLP мәні: көрсеткіштің жоғарылайтын мәні (серпінінде) кредитке қабілеттілік жағдайының жақсарғанын куәландырады.
14. Пайыздарды жабу коэффициенті (times interest earned, TIE) ол пайыздарды төлеуге қызмет көрсете алатын кәсіпорынның операциялық пайдасының ықтимал төмендеу дәрежесін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
EBIT - салықтар мен пайыздар төленгенге дейінгі пайда;
PP - төленетін пайыздар.
Ұсынылатын мән: > 1 (қаржы ұйымдарынан басқа).
15. Айналымдылық коэффициенттері іске қосылған ресурстарды пайдалану қарқындылығын көрсетеді.
16. Дебиторлық берешектің айналымдылық коэффициенті (receivables turnover, RT) орташа алғанда бір кезең ішінде қанша рет дебиторлық берешектің ақша қаражатына айналғанын көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
NS - өнімді өткізуден түскен түсім;
AR - дебиторлық берешектің орташа жылдық құны.
Ұсынылатын мән: көрсеткіштің жоғары мәні. Коэффициенттің төмен мәні дебиторлардан қаражатты өндіріп алудағы қиындықтар туралы, тиісінше қарыз алушының айналым капиталына қажеттілігінің артуы туралы куәландырады. Осы көрсеткіштің мәнін трендте қарау маңызды.

17. Коэффициент оборачиваемости кредиторской задолженности (payables turnover, PT)
NS – выручка от реализации продукции;
AP – среднегодовая стоимость кредиторской задолженности.
Рекомендуемое значение: высокое значение показателя. Низкое значение показателя может свидетельствовать с одной стороны, о проблемах с оплатой с кредиторами, с другой стороны, об эффективно налаженных отношениях с кредиторами. В целях исключения варианта с первой причиной, значение коэффициента необходимо анализировать в динамике.
Приложение 30
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма
Анализ заемщика
1. Цель горизонтального и вертикального анализа финансовой отчетности состоит в представлении изменений, произошедших в основных статьях бухгалтерского баланса, отчета о доходах и расходах, отчета о движении денежных средств.
Горизонтальный (временной) анализ заключается в сопоставлении данных организации за два последних отчетных периода в относительном и абсолютном виде и выявлении тенденций изменения отдельных статей отчетности или их групп. Горизонтальный анализ проводится по следующим формам финансовой отчетности, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384) (далее – приказ Министра финансов): "Бухгалтерский баланс", "Отчет о прибылях и убытках", "Отчет о движении денежных средств (прямой метод)", "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)".
Вертикальный (структурный) анализ заключается в определении удельного веса отдельных статей отчетности в общем итоговом показателе и сравнении полученного результата с данными предыдущего периода. Вертикальный анализ проводится по следующим формам финансовой отчетности, утвержденным приказом Министра финансов: "Бухгалтерский баланс", "Отчет о прибылях и убытках".
2. Коэффициентный анализ заключается в изучении финансовой отчетности компании при помощи набора финансовых показателей (коэффициентов) на предмет соответствия (отклонения) от нормативных значений таких коэффициентов и их изменений в динамике.
Для проведения коэффициентного анализа принимаются данные из всех форм финансовой отчетности компании.

17. Кредиторлық берешектің айналымдылық коэффициенті (payables turnover, PT)
NS - өнімді өткізуден түскен түсім;
AP - кредиторлық берешектің орташа жылдық құны.
Ұсынылатын мән: көрсеткіштің жоғары мәні. Көрсеткіштің төмен мәні, бір жағынан, кредиторлармен ақы төлеу проблемалары туралы, екінші жағынан, кредиторлармен тиімді жолға қойылған қатынастар туралы куәландыруы мүмкін. Бірінші себебі бар нұсқаны болдырмау мақсатында коэффициенттің мәнін динамикада талдау қажет.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
30-қосымша
Үлгі
Қарыз алушыны талдау
1. Қаржылық есептілікті көлденең және тік талдаудың мақсаты бухгалтерлік баланстың, кірістер мен шығыстар туралы есептің, ақша қаражатының қозғалысы туралы есептің негізгі баптарында болған өзгерістерді ұсынудан тұрады.
Көлденең (уақытша) талдау ұйымның соңғы екі есепті кезеңдегі деректерін салыстырмалы және абсолюттік түрде салыстыру және есептіліктің жекелеген баптарының немесе олардың топтарының өзгеру үрдістерін анықтау болып табылады. Көлденең талдау Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) (бұдан әрі - Қаржы министрінің бұйрығы) бекітілген қаржылық есептіліктің мынадай нысандары бойынша жүргізіледі: "Бухгалтерлік баланс", "Пайда және шығындар туралы есеп", "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)", "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)".
Тік (құрылымдық) талдау жалпы қорытынды көрсеткіште есептіліктің жекелеген баптарының үлес салмағын айқындау және алынған нәтижені өткен кезеңнің деректерімен салыстыру болып табылады. Тік талдау Қаржы министрінің бұйрығымен бекітілген қаржылық есептіліктің мынадай нысандары бойынша жүргізіледі: "Бухгалтерлік баланс", "Пайда мен зиян туралы есеп".
2. Коэффициенттік талдау осындай коэффициенттердің нормативтік мәндеріне сәйкестігі (ауытқуы) мәніне қаржылық көрсеткіштер (коэффициенттер) жиынтығының көмегімен компанияның қаржылық есептілігін және олардың серпіндегі өзгерістерін зерделеу болып табылады.
Коэффициенттік талдау жүргізу үшін компанияның қаржылық есептілігінің барлық нысандарынан деректер қабылданады.

3. Коэффициенты ликвидности – финансовые показатели, рассчитываемые для определения способности компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся текущих (оборотных) активов. При этом проводится сравнение величины текущих задолженностей компании и ее оборотных средств, которые должны обеспечить погашение этих задолженностей.
Коэффициент текущей ликвидности (current ratio, CR) характеризует текущую способность компании выполнить краткосрочные обязательства за счет имеющихся оборотных средств. Рассчитывается по формуле:
где:
CA – текущие активы;
CL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение CR: 1 – 2. Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала.
4. Коэффициент обеспеченности собственными средствами (Own Funds Ratio, OFR) характеризует наличие собственных оборотных средств у компании, необходимых для обеспечения его финансовой устойчивости. Рассчитывается по формуле:
где:
ЕС – собственный капитал;
FА – внеоборотные активы;
СА – текущие активы.
Рекомендуемое значение OFR: >0,1. Структура баланса компании признается неудовлетворительной, а компания неплатежеспособной, если коэффициент на конец отчетного периода имеет значение <0,1.
5. Коэффициенты рентабельности – предназначены для оценки общей эффективности вложения средств в компанию и характеризуют уровень отдачи от затрат и степень использования средств.
6. Коэффициент рентабельности активов (return on assets, ROA) свидетельствует о том, сколько чистой прибыли приходится на каждый тенге, вложенный в активы компании. Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
TA – среднегодовая сумма активов.
Рекомендуемое значение ROA: повышающееся значение показателя (в динамике) свидетельствует о способности активов компании порождать прибыль.
7. Коэффициент рентабельности собственного капитала (return on equity, ROE ) показывает сколько компания имеет чистой прибыли с единицы собственного капитала. Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
EC – среднегодовая сумма собственного капитала.
Рекомендуемое значение ROE: различны в зависимости от отрасли, вместе с тем, высокое значение коэффициента оценивается положительно, поскольку свидетельствует о чистой прибыли, приходящейся на каждый тенге, авансированный в капитал.
8. Коэффициент рентабельности заемного капитала, эффект финансового рычага (degree of financial leverage, DFL) характеризует эффективность использования заемного капитала. Рассчитывается по формуле:
где:
ROAEBIT – рентабельность активов по EBIT;
WACLP – средневзвешенная цена заемного капитала (средний размер ставки процентов за кредит);
TRP – ставка налога на прибыль;
LC – средняя сумма заемного капитала;
EC – средняя сумма собственного капитала.
Рекомендуемое значение DFL: полагается, что чем выше значение DFL, тем выше прибыль, которая приходится на заемный капитал.

3. Коэффициенттері - компанияның ағымдағы (айналымдағы) активтер есебінен ағымдағы берешекті өтеу қабілетін айқындау үшін есептелетін қаржылық көрсеткіштер. Бұл ретте компанияның ағымдағы берешектерінің және осы берешектерді өтеуді қамтамасыз етуге тиіс оның айналым қаражатының шамасын салыстыру жүргізіледі.
Ағымдағы өтімділік коэффициенті (current ratio, CR) компанияның қолда бар айналым қаражаты есебінен қысқа мерзімді міндеттемелерді орындаудың ағымдағы қабілетін сипаттайды. Мына формула бойынша есептеледі:
CA – ағымдағы активтер;
CL – ағымдағы міндеттемелер.
CR ұсынылатын мәні: 1 - 2. < 1 мәні төлем қабілеттілігін жоғалту мүмкіндігін куәландырады, > 4 мәні - қарыз қаражатын пайдалану белсенділігінің жеткіліксіздігі және соның салдарынан меншікті капитал рентабельділігінің аз мәні туралы.
4. Меншікті қаражатпен қамтамасыз етілу коэффициенті (Own Funds Ratio, OFR) компанияның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін қажетті меншікті айналым қаражатының болуын сипаттайды. Мына формула бойынша есептеледі:
ЕС – меншікті капитал;
FА – айналымнан тыс активтер;
СА – ағымдағы активтер.
Ұсынылатын OFR мәні: > 0,1. Егер есепті кезеңнің соңындағы коэффициент < 0,1 мәніне ие болса, компания балансының құрылымы қанағаттанарлықсыз, ал компания төлемге қабілетсіз деп танылады.
5. Рентабельділік коэффициенттері - компанияға қаражат салудың жалпы тиімділігін бағалауға арналған және шығындардан қайтарым деңгейі мен қаражатты пайдалану дәрежесін сипаттайды.
6. Активтердің рентабельділік коэффициенті (return on assets, ROA) компания активтеріне салынған әрбір теңгеге қанша таза пайда келетінін куәландырады. Мына формула бойынша есептеледі:
NI – таза пайда;
TA – активтердің орташа жылдық сомасы.
Ұсынылатын ROA мәні: көрсеткіштің өсу мәні (серпінінде) компания активтерінің пайда туғызу қабілеттілігін куәландырады.
7. Меншікті капиталдың рентабельділік коэффициенті (return on equity, ROE) компанияның меншікті капитал бірлігінен қанша таза пайдасы бар екенін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
NI – таза пайда;
EC – меншікті капиталдың орташа жылдық сомасы.
Ұсынылатын ROE мәні: салаға байланысты әртүрлі, сонымен бірге коэффициенттің жоғары мәні оң бағаланады, өйткені капиталға авансталған әрбір теңгеге келетін таза пайда туралы куәландырады.
8. Қарыз капиталының рентабельділік коэффициенті, қаржы тұтқасының әсері (degree of financial leverage, DFL) қарыз капиталын пайдалану тиімділігін сипаттайды. Мына формула бойынша есептеледі:
ROAEBIT – EBIT бойынша активтердің рентабельділігі;
WACLP – қарыз капиталының орташа алынған бағасы (кредит үшін проценттер ставкасының орташа мөлшері);
TRP – пайда салығының мөлшерлемесі;
LC – қарыз капиталының орташа сомасы;
EC – меншікті капиталдың орташа сомасы.
Ұсынылатын DFL мәні: DFL мәні неғұрлым жоғары болса, заем капиталына келетін пайда соғұрлым жоғары болады деп ұйғарылады.

9. Коэффициент рентабельности бюджетного кредита (return on investment, ROI) показывает отдачу на сумму вложенных в проект денежных средств. Рассчитывается по формуле:
где:
NI - чистая прибыль;
IC - инвестированный капитал;
EC – среднегодовая сумма собственного капитала;
LTL – долгосрочные обязательства.
Рекомендуемое значение ROI: чем выше значение коэффициента, тем более эффективно используются инвестиции.
10. Коэффициенты платежеспособности (финансовой устойчивости в долгосрочной перспективе) характеризуют состояние финансовых ресурсов компании и их способность обеспечить рост ее деловой активности при сохранении платежеспособности в условиях допустимого уровня риска.
11. Коэффициент финансовой независимости (equity to total assets, EtTA) характеризует долю собственного капитала в общей сумме авансированных средств. Чем выше значение коэффициента, тем финансово более устойчиво и независимо от внешних кредиторов предприятие. Рассчитывается по формуле:
где:
EC – собственный капитал;
TA – сумма активов.
Рекомендуемые значения EtTA: нормативное значение для данного показателя равно 0,6.
12. Коэффициент финансового левереджа (debt ratio, DR) прямо пропорционален финансовому риску предприятия и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов предприятия. Рассчитывается по формуле:
где:
LC – заемный капитал;
EC – собственный капитал.
Рекомендуемое значение DR: в диапазоне: 0,5 - 0,8.
13. Коэффициент обеспеченности кредитов прибылью (percentage of loans profit, PLP) применяется для оценки возможности предприятия погасить долги по кредитам. Рассчитывается по формуле:
где:
EBIT – прибыль до уплаты налогов и процентов;
A – амортизация;
CL – краткосрочные обязательства;
LTL – долгосрочные обязательства.
Рекомендуемое значение PLP: повышающееся (в динамике) значение показателя свидетельствует об улучшении ситуации с кредитоспособностью.
14. Коэффициент покрытия процентов (times interest earned, TIE) показывает возможную степень снижения операционной прибыли предприятия, при которой оно может обслуживать выплаты процентов. Рассчитывается по формуле:
EBIT – прибыль до уплаты налогов и процентов;
PP – проценты к уплате.
Рекомендуемое значение: >1.
15. Коэффициенты оборачиваемости отражают интенсивность использования задействованных ресурсов.
16. Коэффициент оборачиваемости дебиторской задолженности (receivables turnover, RT) показывает, сколько раз в среднем дебиторская задолженность превращалась в денежные средства в течение одного периода. Рассчитывается по формуле:
NS – выручка от реализации продукции;
AR – среднегодовая стоимость дебиторской задолженности.
Рекомендуемое значение: высокое значение показателя.
Низкое значение коэффициента свидетельствует о трудностях с взысканием средств от дебиторов, соответственно о повышении потребности компании в оборотном капитале. Важно рассмотрение значений данного показателя в тренде.

9. Бюджеттік кредиттің рентабельділік коэффициенті (return on investment, ROI) жобаға салынған ақша қаражатының сомасына қайтарымды көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі::
NI - таза пайда;
IC - инвестицияланған капитал;
EC – меншікті капиталдың орташа жылдық сомасы;
LTL – ұзақ мерзімді міндеттемелер.
Ұсынылатын ROI мәні: коэффициент мәні неғұрлым жоғары болса, инвестициялар неғұрлым тиімді пайдаланылады.
10. Төлем қабілеттілігі коэффициенттері (ұзақ мерзімді перспективада қаржылық тұрақтылық) компанияның қаржы ресурстарының жай-күйін және олардың тәуекелдің жол берілетін деңгейі жағдайында төлем қабілеттілігін сақтай отырып, оның іскерлік белсенділігінің өсуін қамтамасыз ету қабілетін сипаттайды.
11. Қаржылық тәуелсіздік коэффициенті (equity to total assets, EtTA) авансталған қаражаттың жалпы сомасындағы меншікті капиталдың үлесін сипаттайды. Коэффициенттiң мәнi неғұрлым жоғары болған сайын, кәсiпорын қаржылық жағынан неғұрлым тұрақты әрi сыртқы кредиторларға тәуелсiз болады. Мына формула бойынша есептеледі:
EC – меншікті капитал;
TA – активтер сомасы.
Ұсынылатын EtTA мәндері: осы көрсеткіш үшін нормативтік мән 0,6-ға тең.
12. Қаржылық левередж коэффициенті (debt ratio, DR) кәсіпорынның қаржылық тәуекеліне тікелей пропорционалды және кәсіпорынның активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
LC – қарыз капиталы;
EC – меншікті капитал.
Ұсынылатын DR мәні: диапазонында: 0,5 - 0,8.
13. Кредиттердің пайдамен қамтамасыз етілу коэффициенті (percentage of loans profit, PLP) кәсіпорынның кредиттер бойынша борыштарды өтеу мүмкіндігін бағалау үшін қолданылады. Мына формула бойынша есептеледі:
EBIT – салықтар мен пайыздар төленгенге дейінгі пайда;
A – амортизация;
CL – қысқа мерзімді міндеттемелер;
LTL – ұзақ мерзімді міндеттемелер.
Ұсынылатын PLP мәні: көрсеткіштің жоғарылайтын мәні (серпінінде) кредитке қабілеттілік жағдайының жақсарғанын куәландырады.
14. Пайыздарды жабу коэффициенті (times interest earned, TIE) ол пайыздарды төлеуге қызмет көрсете алатын кәсіпорынның операциялық пайдасының ықтимал төмендеу дәрежесін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
EBIT – салықтар мен пайыздар төленгенге дейінгі пайда;
PP – төленетін пайыз.
Ұсынылатын мән: > 1.
15. Айналымдылық коэффициенттері іске қосылған ресурстарды пайдалану қарқындылығын көрсетеді.
16. Дебиторлық берешектің айналымдылық коэффициенті (receivables turnover, RT) орташа алғанда бір кезең ішінде қанша рет дебиторлық берешектің ақша қаражатына айналғанын көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
NS – өнімді өткізуден түскен түсім;
AR – дебиторлық берешектің орташа жылдық құны.
Ұсынылатын мән: көрсеткіштің жоғары мәні.
Коэффициенттің төмен мәні дебиторлардан қаражатты өндіріп алудағы қиындықтар туралы, тиісінше компанияның айналым капиталына қажеттілігінің артуы туралы куәландырады. Осы көрсеткіштің мәнін трендте қарау маңызды.

17. Коэффициент оборачиваемости кредиторской задолженности (payables turnover, PT)
NS – выручка от реализации продукции;
AP – среднегодовая стоимость кредиторской задолженности.
Рекомендуемое значение: высокое значение показателя. Низкое значение показателя может свидетельствовать с одной стороны, о проблемах с оплатой с кредиторами, с другой стороны, об эффективно налаженных отношениях с кредиторами. В целях исключения варианта с первой причиной, значение коэффициента необходимо анализировать в динамике.
Приложение 31
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма
Заключение для предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта
1.
Общая информация по государственной гарантии
2.
Сумма государственной гарантии
3.
Срок действия государственной гарантии
4.
Институциональная схема использования государственной гарантии (информация обо всех участниках процесса, их взаимодействие)
5.
Информация об Экспортно-кредитном агентстве Казахстана
6.
Наличие представленной документации, предусмотренной пунктом 3 Требований к разработке или корректировке заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию для предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта
7.
Обоснование предоставления государственной гарантии соответствующему Экспортно-кредитному агентству Казахстана (согласно заключению уполномоченного органа, в области регулирования внешнеторговой деятельности)
8.
Анализ соответствия документам Системы государственного планирования (указать реквизиты документа)
9.
Выводы и рекомендации
Приложение 32
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма
Портфель государственных инвестиционных проектов финансируемых из республиканского бюджета
Наименование проекта/годы реализации + 2 года после ввода в эксплуатацию
АБП
Отрасль
Республиканские проекты
Местные проекты
Стоимость проекта, тыс. тенге
Срок действия ПСД (при наличии)
Доля валовой добавленной стоимости в отрасли, %
Создаваемые рабочие места, ед.
Крити чески важные
Общестрано вого значения
на период реализации проекта
после ввода проекта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
проект 1

17. Кредиторлық берешектің айналымдылық коэффициенті (payables turnover, PT)
NS – өнімді өткізуден түскен түсім;
AP – кредиторлық берешектің орташа жылдық құны.
Ұсынылатын мән: көрсеткіштің жоғары мәні. Көрсеткіштің төмен мәні, бір жағынан, кредиторлармен ақы төлеу проблемалары туралы, екінші жағынан, кредиторлармен тиімді жолға қойылған қатынастар туралы куәландыруы мүмкін. Бірінші себебі бар нұсқаны болдырмау мақсатында коэффициенттің мәнін динамикада талдау қажет.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
31-қосымша
Үлгі
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беруге арналған қорытынды
1.
Мемлекеттік кепілдік бойынша жалпы ақпарат
2.
Мемлекеттік кепілдік сомасы
3.
Мемлекеттік кепілдіктің қолданылу мерзімі
4.
Мемлекеттік кепілдікті пайдаланудың институционалдық схемасы (процеске барлық қатысушылар туралы ақпарат, олардың өзара іс-қимылы)
5.
Қазақстанның Экспорт-кредит агенттігі туралы ақпарат
6.
Экспортты қолдау жөніндегі мемлекеттік кепілдіктерді ұсыну үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысын әзірлеуге немесе түзетуге қойылатын талаптардың 3-тармағында көзделген ұсынылған құжаттаманың болуы
7.
Қазақстанның тиісті Экспорт-кредит агенттігіне мемлекеттік кепілдік беру негіздемесі (сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның қорытындысына сәйкес)
8.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігін талдау (құжаттың деректемелерін көрсету)
9.
қорытындылар мен ұсынымдар
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
32-қосымша
Үлгі
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік инвестициялық жобалардың портфелі
Жобаның атауы/іске асыру жылдары + пайдалануға берілгеннен кейін 2 жыл)
ББӘ
Сала
Республикалық
Жергілікі жобалар
Жобаның құны, мың теңге
ЖСҚ қолданылу мерзімі (бар болса)
Саладағы жалпы қосылған құнның үлесі,%
Құрылатын жұмыс орындары, бірлік
өте маңызды
жалпы елдік маңызы бар
жобаны іске асыру кезеңіне
жоба енгізіл
геннен кейін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1-жоба

к примеру, проект реализуется 2025-2026
2025
2026
2027
2028
продолжение таблицы
Налоговые поступления в бюджет, тыс. тенге
Экспорт ориентированность (объем экспорта, долл. США)
Возвратность инвестиций (кредиты, обязательства)
планируемые МГП
Охват населения (тыс.чел)
в реализацию госпрограммы/ нацпроекта/ концепции
условия реализации проекта на соответствующей территории
на период реализации проекта
после ввода проекта
по мин.соц. стандартам/ стандартам инженерно-коммуникационной, транспортной инфраструктур в случае реализации проекта, %
по СРС (% обеспечен ности)
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Приложение 33
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма
Анализ эффективности инвестиционного проекта, планируемого к реализации за счет бюджетного кредита
1. Простой срок окупаемости (payback period, PBP) – минимальный временной интервал от начала осуществления проекта (начала инвестиционной стадии), за который покрываются инвестиционные затраты. Рассчитывается по формуле:
где:
Io – величина инвестиционных затрат в нулевой период;
n – число периодов;
CFt – чистый денежный поток в период t.
Рекомендуемое значение РВР: проект считается эффективным, если значение РВР меньше длительности проекта.
2. Дисконтированный срок окупаемости (discounted payback period, DPP) - продолжительность наименьшего периода, по истечении которого текущий чистый дисконтированный доход становится и в дальнейшем остается неотрицательным. Рассчитывается по формуле:
где:
Io – величина инвестиционных затрат в нулевой период;
n – число периодов;
CFt – чистый денежный поток в период t.
r – ставка дисконтирования.
Ставка дисконтирования рассчитывается по формуле:
где:
Е – норма дисконта, которая будет являться единой для всех шагов расчета;
(n-1) – промежуток между оцениваемым периодом и моментом приведения (в годах).
Рекомендуемое значение DPP: проект считается приемлемым при меньшем значении DPP.
3. Чистый дисконтированный доход (net present value, NPV) - разность дисконтированных денежных потоков доходов и расходов, производимых в процессе реализации инвестиции за прогнозный период. Рассчитывается по формуле:
где:
n – число периодов;
CFt – чистый денежный поток в период t;
r – ставка дисконтирования;
Io – величина инвестиционных затрат в нулевой период.
Рекомендуемое значение NPV: при положительном значении NPV проект считается эффективным, при отрицательном значении NPV - проект отвергается, NPV = 0 - проект не принесет ни прибыли, ни убытка.

мысалы, 2025-2026 жылдарға жобалар
2025
2026
2027
2028
кестенің жалғасы
Бюджетке түсетін салықтық түсімдер, мың теңге
Экспортқа бағдарлану (экспорт көлемі, АҚШ долл.)
Инвестициялардың қайтарымдылығы (кредиттер, міндеттемелер)
Жоспарланған МАБ
Халықты қамту (мың адам)
Мемлекеттік бағдарламаны/ ұлттық жобаны/ тұжырымдаманы іске асыруға
тиісті аумақта жобаны іске асыру шарттары
жобаны іске асыру кезеңіне
жоба енгізілгеннен кейін
жоба іске асырылған жағдайда ең төмен әлеуметтік стандарттар/ инженерлік-коммуникациялық, көліктік инфрақұрылым стандарттары бойынша, %
СӨЖ бойынша (қамтама сыз етілу, %)
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
33-қосымша
Үлгі
Бюджеттік кредит есебінен іске асыру жоспарланған инвестициялық жобаның тиімділігін талдау
1. Өтелімділіктің қарапайым мерзімі (payback period, PBP) - инвестициялық шығындар жабылатын жобаны жүзеге асырудың басталуынан (инвестициялық сатының басталуынан) ең аз уақыт аралығы. Мына формула бойынша есептеледі:
Io – нөлдік кезеңдегі инвестициялық шығындардың шамасы;
n – кезеңдер саны;
CFt – t кезеңіндегі таза ақша ағыны.
РВР ұсынылатын мәні: егер РВР мәні жобаның ұзақтығынан аз болса, жоба тиімді болып саналады.
2. Дисконтталған өтелімділік мерзімі (discounted payback period, DPP) - ең аз кезеңнің ұзақтығы, ол аяқталғаннан кейін ағымдағы таза дисконтталған кіріс теріс емес болып қалады. Мына формула бойынша есептеледі:
Io – нөлдік кезеңдегі инвестициялық шығындардың шамасы;
n – кезеңдер саны;
CFt – t кезеңіндегі таза ақша ағыны.
r – дисконттау мөлшерлемесі.
Дисконттау ставкасы мына формула бойынша есептеледі:
Е – септеудің барлық қадамдары үшін бірыңғай болып табылатын дисконт нормасы;
(n-1) – бағаланатын кезең мен келтіру сәті арасындағы аралық (жылдармен).
Ұсынылатын DPP мәні: жоба DPP мәні аз болғанда қолайлы болып саналады.
3. Таза дисконтталған кіріс (net present value, NPV) - болжамды кезеңде инвестицияларды іске асыру процесінде жүргізілетін кірістер мен шығыстардың дисконтталған ақша ағындарының айырмасы. Мына формула бойынша есептеледі:
n – кезеңдер саны;
CFt – t кезеңіндегі таза ақша ағыны;
r – дисконттау мөлшерлемесі;
Io – нөлдік кезеңдегі инвестициялық шығындардың шамасы.
Ұсынылатын NPV мәні: NPV оң мәні кезінде жоба тиімді болып есептеледі, NPV теріс мәні кезінде - жоба қабылданбайды, NPV = 0 - жоба пайда да, залал да әкелмейді.

4. Внутренняя норма доходности (internal rate of return, IRR) - процентная ставка дисконтирования, которая обеспечит получение положительного (или, по крайней мере, нулевого) значения чистого приведенного дохода. Определяется из следующего соотношения:
где:
n – число периодов;
CFt – чистый денежный поток в период t;
Io – величина инвестиционных затрат в нулевой период.
Рекомендуемое значение IRR: проект считается приемлемым, если рассчитанное значение IRR не ниже требуемой нормы рентабельности, которая определяется инвестиционной политикой компании; при IRR, равном ставке дисконта, NPV равен нулю; IRR сравнивается с требуемой инвестором нормой дохода на капитал, которая должна быть больше, чем в случае безрискового вложения капитала.
5. Индекс доходности (profitability index, PI) - относительная отдача проекта на вложенные в него средства, который определяет сумму прибыли на единицу инвестированных средств. Рассчитывается по формуле:
где:
n – длительность проекта;
CFt – чистый денежный поток в период t;
r – ставка дисконтирования;
Io – величина инвестиционных затрат в нулевой период.
Рекомендуемое значение PI: для эффективного проекта PI>1.
Приложение 34
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма
Экономическое заключение по ФЭО бюджетного кредита
1.
Раздел "Общие сведения"
Наименование проекта
Наименование администратора бюджетной программы
Наименования участников финансовой схемы, заключающих кредитный договор
участник 1
участник 2
участник n
Цель предоставления кредита
Общая стоимость проекта с разбивкой финансирования по годам, тысяч тенге
год 1
год 2
год n
Источники и форма финансирования проекта
Условия предоставления бюджетного кредита
размер бюджетного кредита (тысяч тенге)
принципы бюджетного кредитования, в соответствии с которыми предоставляется кредит
срок предоставления кредита
период освоения кредита заемщиком
льготный период
ставка вознаграждения
периодичность выплаты начисленного вознаграждения по кредиту
метод погашения кредита
2.
Раздел "Соответствие мероприятий ФЭО бюджетного кредита критериям бюджетного кредитования"
Соответствие мероприятий ФЭО бюджетного кредита критерию "обоснованность"
Соответствие мероприятий ФЭО бюджетного кредита критерию "кредитоспособность специализированной организации в соответствии с критериями, определяемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом по бюджетной политике"
3.
Раздел "Выводы"
Приложение 35
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный и местный уполномоченный орган по государственному планированию
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Перечень отобранных инвестиционных предложений.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 35-ПОИП.
Периодичность: ежеквартально
Отчетный период: __ квартал 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы республиканских бюджетных программ и администраторы местных бюджетных программ
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Бизнес -
идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
№ п/п
Наименование проекта
Наименование администратора бюджетных программ
Размер денежных средств на разработку или корректировку ТЭО проекта, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО проекта, тыс. тенге
Размер денежных средств, освоенных при разработке или корректировке ТЭО проекта, а также проведении необходимых экспертиз ТЭО проекта, тыс.тенге
Сроки разработки или корректировки ТЭО проекта, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО проекта
Информация о ходе разработки или корректировки ТЭО проекта, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО Проекта
1
2
3
4
5
6
7
Наименование ______________________
Адрес______________________________
Телефон ____________________ Адрес электронной почты ______________
Исполнитель ____________________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________ _______________ ____________________________ фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Наименование ______________________ Адрес ____________________________
_______________________ ____________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) _________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Перечень отобранных
инвестиционных предложений"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Перечень отобранных инвестиционных предложений" (индекс: 35-ПОИП, периодичность: ежеквартально)
В столбцах указываются:
в столбце 1 указывается порядковый номер проекта;
в столбце 2 указывается наименование проекта;
в столбце 3 указывается наименование администратора бюджетных программ;
в столбце 4 указывается размер денежных средств на разработку или корректировку технико-экономического обоснования проекта, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономического обоснования проекта;
в столбце 5 указывается размер денежных средств, освоенных при разработке или корректировке технико-экономического обоснования проекта, а также проведении необходимых экспертиз технико-экономического обоснования проекта;
в столбце 6 указываются сроки разработки или корректировки технико-экономического обоснования проекта, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономического обоснования проекта;
в столбце 7 указывается информация о ходе разработки или корректировки технико-экономического обоснования проекта, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономического обоснования проекта
Приложение 36
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: центральный и местный уполномоченный орган по государственному планированию
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: "План-график подготовки и реализации бюджетных инвестиций"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: "36-ПГПРБИ".
Периодичность: ежеквартально
Отчетный период: __ квартал 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы республиканских бюджетных программ и администраторы местных бюджетных программ
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально до 10 (десятого) числа, следующего за отчетным кварталом
Бизнес -
идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
№ п/п
Наименование проекта
Стоимость проекта по технико-экономическому обоснованию либо инвестиционному предложению, либо проектно-сметной документации, тысяч тенге
Инвестиционный период, годы
Эксплуатационный период, годы
Мощность проекта в натуральном выражении
план/ утверждено
выделено из бюджета
корректировка (если применимо)
освоено
отклонение
причины отклонения
план
факт
план
факт
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Объем запланированных работ в натуральном выражении (компоненты)
График выполнения работ/мероприятий согласно технико-экономическому обоснованию /финансово-экономическому обоснованию/ проектно-сметной документации либо инвестиционному предложению
Наименование компонента
в том числе
январь 20__ года
февраль 20__ года
план
факт
отклонение
причины отклонения
план
факт
отклонение
причины отклонения
15
16
17
18
19
20
21
22
23
продолжении таблицы
График выполнения работ/мероприятий согласно технико-экономическому обоснованию /финансово-экономическому обоснованию/ проектно-сметной документации либо инвестиционному предложению
в том числе
март 20__ года
n месяц n года
план
факт
отклонение
причины отклонения
план
факт
отклонение
причины отклонения
24
25
26
27
28
29
30
31
Наименование ______________________ Адрес______________________________
Телефон ____________________ Адрес электронной почты ______________
Исполнитель ____________________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________ _______________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Наименование ______________________ Адрес __________________________
_______________________ ____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) ____________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"План-график
подготовки и реализации
бюджетных инвестиций"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "План-график подготовки и реализации бюджетных инвестиций" (индекс: 36-ПГПРБИ, периодичность: ежеквартально)

4. Кірістіліктің ішкі нормасы (internal rate of return, IRR) - таза келтірілген кірістің оң (немесе ең болмағанда нөлдік) мәнін алуды қамтамасыз ететін дисконттаудың пайыздық мөлшерлемесі. Келесі арақатынастан анықталады:
n – кезеңдер саны;
CFt – t кезеңіндегі таза ақша ағыны;
Io – нөлдік кезеңдегі инвестициялық шығындардың шамасы.
Ұсынылатын IRR мәні: егер есептелген IRR мәні компанияның инвестициялық саясатымен айқындалатын талап етілетін рентабельділік нормасынан төмен болмаса, жоба қолайлы болып саналады; дисконт ставкасына тең IRR кезінде NPV нөлге тең болады; IRR инвестор талап ететін капиталға кіріс нормасымен салыстырылады, ол капиталды тәуекелсіз салу жағдайына қарағанда көп болуы тиіс.
5. Кірістілік индексі (profitability index, PI) - инвестицияланған қаражат бірлігіне пайда сомасын айқындайтын оған салынған қаражатқа жобаның салыстырмалы қайтарымы. Мына формула бойынша есептеледі:
n – жобаның ұзақтығы;
CFt – t кезеңіндегі таза ақша ағыны;
r – дисконттау мөлшерлемесі;
Io – нөлдік кезеңдегі инвестициялық шығындардың шамасы.
Ұсынылатын PI мәні: тиімді PI жобасы үшін >1.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
34-қосымша
Үлгі
Бюджеттік кредиттің ҚЭН бойынша экономикалық қорытынды
1.
Жалпы мәліметтер бөлімі
Жобаның атауы
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы
Кредиттік шарт жасасатын қаржы схемасына қатысушылардың атауы
1-қатысушы
2-қатысушы
n қатысушы
Кредит беру мақсаты
Жылдар бойынша қаржыландыруды бөле отырып жобаның жалпы құны
1 жыл
2 жыл
n жыл
Жобаны қаржыландыру көздері мен нысаны
Бюджеттік кредит беру шарттары
бюджеттік кредиттің мөлшері (мың теңге)
оларға сәйкес кредит берілетін бюджеттік кредит беру қағидаттары
несие беру мерзімі
қарыз алушының несиені игеру кезеңі
жеңілдікті кезең
сыйақы мөлшерлемесі
кредит бойынша есептелген сыйақыны төлеу кезеңділігі
несиені өтеу дісі
2.
"Бюджеттік кредиттің ҚЭН іс-шараларының бюджеттік кредиттеу өлшемдеріне сәйкестігі" бөлімі
Бюджеттік кредиттің ҚЭН іс-шараларының "негізділік" өлшеміне сәйкестігі
Бюджеттік кредиттің ҚЭН іс-шараларының "бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын критерийлерге сәйкес мамандандырылған ұйымның кредиттік қабілеттілігі" өлшеміне сәйкестігі
3.
"Қорытындылар" бөлімі
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
35-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органға
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысан интернет-ресурсында орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Іріктелген инвестициялық ұсыныстардың тізбесі
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер нысанының индексі: 35-ІИҰТ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: ____ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (онына) дейін.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
№ р/с
Жобаның атауы
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы
Жобаның ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ жобаның ТЭН-іне қажетті сараптамалар жүргізуге арналған ақша қаражатының мөлшері
Жобаның ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ жобаның ТЭН-іне қажетті сараптамалар жүргізу кезінде игерілген ақша қаражатының мөлшері
Жобаның ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ жобаның ТЭН-іне қажетті сараптамалар жүргізу мерзімдері
Жобаның ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ Жобаның ТЭН-іне қажетті сараптамалар жүргізу барысы туралы ақпарат
1
2
3
4
5
6
7
Атауы                                                Мекенжайы
______________________________ _____________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"Іріктелген инвестициялық
ұсыныстардың тізбесі" өтеусіз негізде
әкімшілік деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
"Іріктелген инвестициялық ұсыныстардың тізбесі" өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме (индексі: 35- ІИҰТ, кезеңділігі: тоқсан сайын)
Бағандарда:
1-бағанда жобаның реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда жобаның атауы көрсетіледі;
3-бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы көрсетіледі;
4-бағанда жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне қажетті сараптамалар жүргізуге арналған ақша қаражатының мөлшері көрсетіледі;
5-бағанда жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне қажетті сараптамалар жүргізу кезінде игерілген ақша қаражатының мөлшері көрсетіледі;
6-бағанда жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне қажетті сараптамалар жүргізу мерзімдері көрсетіледі;
7-бағанда жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне қажетті сараптамалар жүргізу барысы туралы ақпарат көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
36-қосымша
әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті орган
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысан интернет-ресурсында орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Әкімшілік нысанның атауы: "Бюджеттік инвестицияларды дайындау және іске асыру жоспар-кестесі"
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанның индексі: "36-БИДІАЖК".
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: _____ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде.
№ р/с
Жобаның атауы
Техникалық-экономикалық негіздеме не инвестициялық ұсыныс не жобалау-сметалық құжаттама бойынша жобаның құны, мың теңге
Инвестициялық кезең, жылдар
Пайдалану кезеңі, жылдар
Жобаның заттай көріністегі қуаты
жоспар/бекітілген
бюджеттен бөлінді
түзету (егер қолданылатын болса))
игерілген
ауытқу
ауытқу себептері
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Заттай көріністегі жоспарланған жұмыстардың көлемі (компоненттер)
Техникалық-экономикалық негіздемеге/қаржы-экономикалық негіздемеге/жобалау-сметалық құжаттамаға не инвестициялық ұсынысқа сәйкес жұмыстарды/іс-шараларды орындау кестесі
Құрамдас бөліктің атауы
оның ішінде
20 __ жылғы қаңтар
20 __ жылғы ақпан
жоспар
факт
ауытқу
ауытқу себептері
жоспар
факт
ауытқу
ауытқу себептері
15
16
17
18
19
20
21
22
23
кестенің жалғасы
Техникалық-экономикалық негіздемеге/қаржы-экономикалық негіздемеге/жобалау-сметалық құжаттамаға не инвестициялық ұсынысқа сәйкес жұмыстарды/іс-шараларды орындау кестесі
оның ішінде
20 __ жылғы наурыз
n айы n жыл
жоспар
факт
ауытқу
ауытқу себептері
жоспар
факт
ауытқу
ауытқу себептері
24
25
26
27
28
29
30
31
Атауы
___________________________________
Мекенжайы
_____________________________
Телефоны _________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
___________________________________________
"Бюджеттік инвестицияларды дайындау және іске асыру жоспар-кестесі"
өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанға
қосымша
"Бюджеттік инвестицияларды дайындау және іске асыру жоспар-кестесі" (индексі - 36-БИДІАЖК, кезеңділігі: тоқсан сайын) өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ Отчета о ходе реализации бюджетных инвестиционных проектов и бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается первым руководителем субъекта. Отчет представляется центральный и местный уполномоченный орган по государственному планированию на электронном и бумажном носителе.
В столбцах указываются:
в столбце 1 указывается порядковый номер проекта;
в столбце 2 указывается наименование проекта;
в столбцах 3-8 указывается стоимость проекта по технико-экономическому обоснованию либо инвестиционному предложению, либо проектно-сметной документации, тысяч тенге;
в столбце 3 указывается план/утверждено;
в столбце 4 указываются информация о выделение из бюджета;
в столбце 5 указывается корректировка (если применимо);
в столбце 6 указывается информация об освоение;
в столбце 7 указывается отклонение;
в столбце 8 указывается причины отклонения;
в столбцах 9-10 указывается инвестиционный период, годы;
в столбце 9 указывается план;
в столбце 10 указывается факт;
в столбцах 11-12 указывается эксплуатационный период, годы;
в столбце 11 указывается план;
в столбце 12 указывается факт;
в столбцах 13-14 указывается мощность проекта в натуральном выражении;
в столбце 13 указывается план;
в столбце 14 указывается факт;
в столбце 15 указывается наименование компонента, в том числе объем запланированных работ в натуральном выражении (компоненты);
в столбцах 16-31 указывается информация о графике выполнения работ/мероприятий согласно технико-экономическомуобоснованию/финансово-экономическому обоснованию/проектно-сметной документации либо инвестиционному предложению, в том числе;
в столбцах 16 - 19 указывается период (месяц, год);
в столбце 16 указывается план;
в столбце 17 указывается факт;
в столбце 18 указывается отклонение;
в столбце 19 указывается причины отклонения;
в столбцах 20 - 23 указывается период (месяц, год);
в столбце 20 указывается план;
в столбце 21 указывается факт;
в столбце 22 указывается отклонение;
в столбце 23 указывается причины отклонения;
в столбцах 24-27 указывается период (месяц, год);
в столбце 24 указывается план;
в столбце 25 указывается факт;
в столбце 26 указывается отклонение;
в столбце 27 указывается причины отклонения;
в столбцах 28-31 указывается период (месяц, год);
в столбце 28 указывается план;
в столбце 29 указывается факт;
в столбце 30 указывается отклонение;
в столбце 31 указывается причины отклонения.
Приложение 37
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный и местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: "Отчет по мониторингу реализации республиканских бюджетных инвестиционных проектов и проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие, внебюджетных фондов и кредитов из республиканского бюджета".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 37-ОМРРБИППРЦТРВФКРБ:
Периодичность: ежеквартально.
Отчетный период: __ квартал 20__ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы республиканских бюджетных программ и администраторы местных бюджетных программ.

1. Осы түсіндірме республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялық жобалардың және бюджеттік инвестициялардың іске асырылу барысы туралы есепті жасауға және ұсынуға арналған
2. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке субъектінің бірінші басшысы қол қояды. Есеп мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
Бағандарда:
1-бағанда жобаның реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда жобаның атауы көрсетіледі;
3 - 8-бағандарда техникалық-экономикалық негіздеме не инвестициялық ұсыныс не жобалау-сметалық құжаттама бойынша жобаның құны көрсетіледі, мың теңге;
3-бағанда жоспар/бекітілген көрсетіледі;
4-бағанда бюджеттен бөлу туралы ақпарат көрсетіледі;
5-бағанда түзету көрсетіледі (егер қолданылса);
6-бағанда игеру туралы ақпарат көрсетіледі;
7-бағанда ауытқу көрсетіледі;
8-бағанда ауытқу себептері көрсетіледі;
9 - 10-бағандарда инвестициялық кезең, жылдар көрсетіледі;
9-бағанда жоспар көрсетіледі;
10-бағанда факт көрсетіледі;
11 - 12-бағандарда пайдалану кезеңі, жылдары көрсетіледі;
11-бағанда жоспар көрсетіледі;
12-бағанда факт көрсетіледі;
13 - 14-бағандарда жобаның қуаты заттай көріністе көрсетіледі;
13-бағанда жоспар көрсетіледі;
14-бағанда факт көрсетіледі;
15-бағанда компоненттің атауы, оның ішінде заттай көріністегі жоспарланған жұмыстардың көлемі (компоненттер) көрсетіледі;
16 - 31-бағандарда техникалық-экономикалық негіздемеге/қаржы-экономикалық негіздемеге/жобалау-сметалық құжаттамаға не инвестициялық ұсынысқа сәйкес жұмыстарды/іс-шараларды орындау кестесі туралы ақпарат, оның ішінде:
16 - 19-бағандарда кезең (ай, жыл) көрсетіледі;
16-бағанда жоспар көрсетіледі;
17-бағанда факт көрсетіледі;
18-бағанда ауытқу көрсетіледі;
19-бағанда ауытқу себептері көрсетіледі;
20 - 23-бағандарда кезең (ай, жыл) көрсетіледі;
20-бағанда жоспар көрсетіледі;
21-бағанда факт көрсетіледі;
22-бағанда ауытқу көрсетіледі;
23-бағанда ауытқу себептері көрсетіледі;
24 - 27-бағандарда кезең (ай, жыл) көрсетіледі;
24-бағанда жоспар көрсетіледі;
25-бағанда факт көрсетіледі;
26-бағанда ауытқу көрсетіледі;
27-бағанда ауытқу себептері көрсетіледі;
28 - 31-бағандарда кезең (ай, жыл) көрсетіледі;
28-бағанда жоспар көрсетіледі;
29-бағанда факт көрсетіледі;
30-бағанда ауытқу көрсетіледі;
31-бағанда ауытқу себептері көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
37-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органға.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысан интернет-ресурсында орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Әкімшілік нысанның атауы: "Республикалық бюджеттік инвестициялық жобаларды және нысаналы даму трансферттері, бюджеттен тыс қорлар және республикалық бюджеттен берілетін кредиттер есебінен іске асырылатын жобаларды іске асыру мониторингі бойынша есеп".
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанның индексі: 37-РБИЖНДТБТҚРББКЕІАЖІВМБЕ:
Кезеңділігі: 20__ жылғы __ тоқсан.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері.

2. *** ПСД:
3. **** Приказ:
4.***** ЭКСПЕРТИЗЫ
1) Заключение
отраслевой экспертизы;
2) Комплексная вневедомственная экспертиза;
3) Экономическая экспертиза.
Наименование ______________________ Адрес______________________________
Телефон ________________ Адрес электронной почты ________________________
Исполнитель ___________________ _______________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________ _______________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет по мониторингу
реализации республиканских
бюджетных инвестиционных
проектов и проектов,
реализуемых за счет целевых
трансфертов на развитие,
внебюджетных фондов и
кредитов из республиканского бюджета"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по мониторингу реализации республиканских бюджетных инвестиционных проектов и проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие, внебюджетных фондов и кредитов из республиканского бюджета" (индекс: 37-ОМРРБИППРЦТРВФКРБ, периодичность: ежеквартально)
1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ Отчета по мониторингу реализации республиканских бюджетных инвестиционных проектов и проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие, внебюджетных фондов и кредитов из республиканского бюджета.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается первым руководителем субъекта. Отчет представляется центральный и местный уполномоченный орган по государственному планированию на электронном и бумажном носителе.
В столбцах указываются:
В столбце 1 указывается порядковый номер проекта;
В столбце 2 указывается функциональная группировка расходов реализации бюджетных программ;
В столбце 3 указывается администратор бюджетной программы/местный исполнительный орган:
в столбце 4 указывается подпрограмма;
в столбце 5 указывается бюджетная программа;
в столбце 6 указывается наименование бюджетного инвестиционного проекта;
в столбце 7 указывается период реализации проекта (год/полугодие);
в столбце 8 указывается первоначальная стоимость бюджетного инвестиционного проекта, согласно документации;
в столбце 9 указывается скорректированная стоимость бюджетного инвестиционного проекта, согласно технико-экономическому обоснованию/проектно-сметной документации;

2. *** ЖСҚ:
3. **** Бұйрық:
4.***** САРАПТАМА
1) Салалық сараптама қорытындысы;
2) Ведомстводан тыс кешенді сараптама;
3) Экономикалық сараптама.
_
Атауы
___________________________________
Мекенжайы
_____________________________
Телефоны ___________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
___________________________________________
_______________ ________________________
"Республикалық бюджеттік инвестициялық жобаларды және нысаналы даму трансферттері,
бюджеттен тыс қорлар және республикалық бюджеттен берілетін кредиттер
есебінен іске асырылатын жобаларды іске асыру мониторингі бойынша есеп" өтеусіз
негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанға
қосымша
"Республикалық бюджеттік инвестициялық жобаларды және нысаналы даму трансферттері, бюджеттен тыс қорлар және республикалық бюджеттен берілетін кредиттер есебінен іске асырылатын жобаларды іске асыру мониторингі бойынша есеп" (индексі - 37-РБИЖНДТБТҚРББКЕІАЖІВМБЕ, кезеңділігі: тоқсан сайын) өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Осы түсіндірме Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің республикалық бюджеттік инвестициялық жобаларды және нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жобаларды іске асыру мониторингі жөніндегі есепті жасауға және ұсынуға арналған.
2. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке субъектінің бірінші басшысы қол қояды. Есеп мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
Бағандарда:
1-бағанда жобаның реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шығыстарының функционалдық топтамасы көрсетіледі;
3-бағанда бюджеттік бағдарламаның әкімшісі/жергілікті атқарушы орган көрсетіледі:
4-бағанда кіші бағдарлама көрсетіледі;
5-бағанда бюджеттік бағдарлама көрсетіледі;
6-бағанда бюджеттік инвестициялық жобаның атауы көрсетіледі;
7-бағанда жобаны іске асыру кезеңі (жыл/жартыжылдық) көрсетіледі;
8-бағанда құжаттамаға сәйкес бюджеттік инвестициялық жобаның бастапқы құны көрсетіледі;
9-бағанда техникалық-экономикалық негіздемеге/жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес бюджеттік инвестициялық жобаның түзетілген құны көрсетіледі;

в столбцах 10 - 11 указывается планируемый объем финансирования бюджетного инвестиционного проекта;
в столбце 10 указывается информация о республиканском бюджете;
в столбце 11 указывается информация о местном бюджете;
в столбцах 12 - 15 указывается информация об объеме выполненных работ в натуральном выражении согласно технико-экономическому обоснованию/проектно-сметной документации;
в столбце 12 указывается факт до отчетного периода;
в столбце 13 указывается план на отчетный период;
в столбце 14 указывается факт на отчетный период;
в столбце 15 указывается информация о невыполненных мероприятиях за отчетный период;
в столбцах 16 - 29 указывается информация об объеме выполненных работ в тысячах тенге;
в столбцах 16 - 17 указывается информация об общем финансировании бюджетного инвестиционного проекта с начала реализации (факт республиканский бюджет/местный бюджет);
в столбцах 18 - 29 указывается информация за отчетный период (план, факт, отклонение);
в столбце 30 указывается информация о причинах уклонения;
в столбце 31 указывается информация о принятых (принимаемых) мерах;
в столбцах 32 - 35 указывается информация о количестве проектов;
в столбце 32 указывается информация об общем количестве реализуемых;
в столбце 33 указывается информация о планируемых к завершению;
в столбце 34 указывается информация о фактический завершенных;
в столбце 35 указываются причины не завершения;
в столбце 36 указывается примечание (наличие документации), причины удорожания.
Приложение 38
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Сводная справка к отчету по мониторингу бюджетных инвестиционных проектов за ________ 20 ___ года (указывается период)
_____________________________________________________________
(администратор республиканских бюджетных программ или местный исполнительный орган)
Реализуются ______________ бюджетных инвестиционных проектов на (количество)
общую стоимость __________________________________ тысяч тенге,
в том числе в (указывается стоимость проектов) 20____ году за счет средств
________________________________ бюджета выделено (текущий год)
(республиканского или местного)_______________________________ тысяч тенге.
План финансирования инвестиционных проектов за ________20__года
(отчетный период) составил _____________ тысяч тенге.
Кассовое исполнение за ____ 20__ года составило ___ тысяч тенге. (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ___ тысяч тенге или ___ %.
1. В отчетном периоде планировалось завершить реализацию ________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов на общую стоимость______ тысяч тенге, по которым в 20 __ году выделено (текущий год) ______ тысяч тенге.
План финансирования в _____ 20___ года составил ____ тысяч тенге,
(отчетный период)
кассовое исполнение составило _____ тысяч тенге или ___ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ___________ тысяч тенге или ____ % в результате __________________ (указать причину)
В том числе:

10 - 11-бағандарда бюджеттік инвестициялық жобаны қаржыландырудың жоспарланған көлемі көрсетіледі;
10-бағанда республикалық бюджет туралы ақпарат көрсетіледі;
11-бағанда жергілікті бюджет туралы ақпарат көрсетіледі;
12 - 15-бағандарда техникалық-экономикалық негіздемеге/жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес заттай көріністе орындалған жұмыстардың көлемі туралы ақпарат көрсетіледі;
12-бағанда есепті кезеңге дейінгі факт көрсетіледі;
13-бағанда есепті кезеңге арналған жоспар көрсетіледі;
14-бағанда есепті кезеңге арналған факт көрсетіледі;
15-бағанда есепті кезеңде орындалмаған іс-шаралар туралы ақпарат көрсетіледі;
16 - 29-бағандарда орындалған жұмыстардың көлемі туралы ақпарат мың теңгемен көрсетіледі;
16 - 17-бағандарда іске асыру басталғаннан бастап бюджеттік инвестициялық жобаны жалпы қаржыландыру туралы ақпарат көрсетіледі (іс жүзінде республикалық бюджет/жергілікті бюджет);
18 - 29-бағандарда есепті кезеңдегі ақпарат (жоспар, факт, ауытқу) көрсетіледі;
30-бағанда жалтару себептері туралы ақпарат көрсетіледі;
31-бағанда қабылданған (қабылданатын) шаралар туралы ақпарат көрсетіледі;
32 - 35-бағандарда жобалардың саны туралы ақпарат көрсетіледі;
32-бағанда сатылатын жалпы саны туралы ақпарат көрсетіледі;
33-бағанда аяқталуға жоспарланып отырғандар туралы ақпарат көрсетіледі;
34-бағанда іс жүзінде аяқталғаны туралы ақпарат көрсетіледі;
35-бағанда аяқталмау себептері көрсетіледі;
36-бағанда ескертпе (құжаттаманың болуы), қымбаттау себептері көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
38-қосымша
20 ________ жылғы ___ бюджеттік инвестициялық жобалардың мониторингі бойынша есепке жиынтық анықтама (кезең көрсетіледі)
_____________________________________________________________
(республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі немесе жергілікті атқарушы орган)
Бюджеттік инвестициялық жобалардың ______________ іске асырылуда (саны)
жалпы құны __________________________________ мың теңге, оның ішінде 20 ____ жылы (жобалардың құны көрсетіледі) ________________________________ бюджет қаражаты есебінен бөлінді (ағымдағы жыл)
(республикалық немесе жергілікті) _______________________________ мың теңге.
20 ________ жылғы __ инвестициялық жобаларды қаржыландыру жоспары
(есепті кезең) _____________ мың теңгені құрады.
20 ____ __ кассалық атқарылу ___ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ___ мың теңгені немесе ___% -ды құрады.
1. Есепті кезеңде жалпы құны ________ мың теңге ______ бюджеттік (саны) инвестициялық жобаларды іске асыруды аяқтау жоспарланды, олар бойынша 20 __ жылы (ағымдағы жыл) ______ мың теңге бөлінді.
Қаржыландыру жоспары 20 _____ ___ ____ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
кассалық атқарылуы _____ мың теңгені немесе ___% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы ___________ мың теңгені немесе __________________ нәтижесінде ____% -ды құрады (себебін көрсету).
Оның ішінде:

1) в отчетном периоде полностью завершена реализация _______ (количество) бюджетных инвестиционных проектов на общую стоимость _________ тысяч тенге,
в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20___года составил ____ тысяч тенге,
(отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _________ тысяч тенге или ____ % в результате
____________________________________ (указать причину)
2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую _________(количество) стоимость ___ тысяч тенге, из которых в 20__ году выделено __тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ________ 20___года составил _______ тысяч тенге,
(отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _________ тысяч тенге или ____ % в результате _________________ (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) __ объектов будут введены в эксплуатацию в _______, в связи ______ (количество)
(дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с
изменением проектных и технических решений, ____________________ (количество)
объектов будут завершены в ______________ году;
3) _________ проектов, в результате несвоевременного и/или затяжного (количество)
характера проведения процедур государственных закупок (позднее, повторное
проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _________ проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) _______________________________ исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. В отчетном периоде реализуются ___________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов, срок завершение которых в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрена в последующих годах на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ___ 20___года составил _______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или __ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____________ тысяч тенге
Или ____% в результате ________________ (указать причину)
В том числе в разрезе по отраслям:
Государственные услуги общего характера реализуются ____ проектов на общую стоимость ______ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20____ году выделено_____ тысяч тенге.
План финансирования за ____ 20__ года составил ____ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за _____ 20__года составило ___ тысяч тенге. (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________бюджетных (количество) инвестиционных проектов ________ на общую стоимость _________ тысяч тенге,
по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в _____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ___________ тысяч тенге или % в результате________________________(указать причину)
В том числе:

1) есепті кезеңде жалпы құны _______ мың теңге _________ (саны) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру толық аяқталды,
оның ішінде 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
Қаржыландыру жоспары 20 _____ ___ ____ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
кассалық атқарылуы _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы _________ мың теңгені немесе нәтижесінде ____% -ды құрады
____________________________________ (себебін көрсету).
2) жалпы _________ (саны) құны ____ мың теңге бюджеттік инвестициялық жобаларды ___ аяқталмаған, оның ішінде 20 __ жылы __ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
Қаржыландыру жоспары 20 ________ ___ _______ мың теңгені құрады.
(есепті кезең) кассалық атқарылуы _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы _________ мың теңгені немесе _________________ нәтижесінде ____% -ды құрады (себебін көрсету)
Жобаларды іске асыру мынадай себептермен аяқталмаған:
1) __ объектілер _______ ______ байланысты пайдалануға берілетін болады (саны)
объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерін ұзақ уақыт жүргізе отырып (енгізу күні);
2) инвестициялық жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде,
жобалық және техникалық шешімдерді өзгерту, ____________________ (саны)
объектілер ______________ жылы аяқталады;
3) Уақтылы және/немесе ұзаққа созылмайтын жобалардың _________ (саны)
мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүргізу сипаты (кейінірек, қайта
конкурс өткізу, әлеуетті өнім берушілердің болмауы);
4) шарт тараптарының міндеттемелерді уақтылы және жосықсыз (саны) _________ орындамауына байланысты жобаларды _______________________________;
5) және басқалары (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқтау бойынша қабылданған шаралар.
2. Есепті кезеңде бюджеттік инвестициялық жобалардың ___________________ (саны) іске асырылады, оларды аяқтау мерзімі даму жоспарына және мемлекеттік органның операциялық жоспарына сәйкес келесі жылдары жалпы құны _________ мың теңге көзделген, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінген. (ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы ___ қаржыландыру жоспары _______ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе __% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеген сома ____________ мың теңгені құрады
Немесе ____ нәтижесінде ________________% (себебін көрсету)
Оның ішінде салалар бойынша бөліністе:
Жалпы сипаттағы мемлекеттік қызметтер жалпы құны ____ мың теңге болатын ______ жобаны іске асырады.
Аталған жобаларды іске асыруға 20 ____ жылы _____ мың теңге бөлінді.
20 ____ __ қаржыландыру жоспары ____ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
20 _____ __ кассалық атқарылу ___ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ____ мың теңгені немесе ______% -ды құрады.
1. Жалпы құны ___________ мың теңге ________ _________ бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруды аяқтау жоспарланған.
олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді.
20 ___ жылғы _____ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені құрады.
кассалық атқарылуы _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы ___________ мың теңгені немесе ___________________________ нәтижесінде% -ды құрады (себебін көрсету)
Оның ішінде:

1) полностью завершена реализация ___________________ бюджетных (количество)
инвестиционных проектов на общую стоимость _________ тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20__ года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _________ тысяч тенге или ____ % в результате _______________________________. (указать причину)
2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость__ тысяч тенге, из которых в 20___году выделено _ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20___года составил _____ тысяч тенге. (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ___ % в результате __________________ (указать причину).
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) _______ объектов будут введены в эксплуатацию в ___, в связи (количество)
(дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных и технических решений, _______________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году;
3) _______ проектов, в результате несвоевременного и/или ______ (количество) затяжного характера проведения процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____ проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге.
(текущий год)
План финансирования в ____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ___________ тысяч тенге или __ % в результате __________________ (указать причину)
Оборона
Реализуются ____ проектов на общую стоимость ______ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20__ году выделено_____ тысяч тенге.
План финансирования за ____ 20_ года составил ____ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за __________ 20__года составило _____ тысяч тенге. (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ___ тысяч тенге или ___ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________бюджетных (количество) инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20_____________ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила __________ тысяч тенге или ____ % в результате _________________ (указать причину)
В том числе:

1) бюджеттік ___________________ іске асыру толығымен аяқталды (саны)
инвестициялық жобалардың жалпы құны _________ мың теңге, оның ішінде 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 __ жылғы ____ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені құрады.
кассалық атқарылуы _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _________ мың теңгені немесе _______________________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
2) жалпы құны (саны) ____ мың теңге бюджеттік инвестициялық жобаларды __ аяқталмаған, оның ішінде 20 ___ жылы _ _ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
Қаржыландыру жоспары 20 _____ ___ _____ мың теңгені құрады. (есепті кезең) кассалық атқарылуы _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы ____ мың теңгені немесе __________________ нәтижесінде ___% -ды құрады (себебін көрсету).
Жобаларды іске асыру мынадай себептермен аяқталмаған:
1) _______ объектілер ___ пайдалануға беріледі (саны)
объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерін ұзақ уақыт жүргізе отырып (енгізу күні);
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде объектілердің _______________ (саны) ___________ жылы аяқталатын болады;
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізудің уақтылы емес және/немесе _______ (саны) ұзаққа созылған сипатының нәтижесінде жобаларды ______ (кейінірек, конкурсты қайта өткізу, әлеуетті өнім берушілердің болмауы);
4) шарт тараптарының міндеттемелерді уақтылы және жосықсыз (саны) орындамауына байланысты жобаларды _____;
5) және басқалары (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқтау бойынша қабылданған шаралар.
2. Бюджеттік инвестициялық жобалардың _____________ іске асырылуда, олардың аяқталу мерзімі даму жоспарына және мемлекеттік органның операциялық жоспарына сәйкес келесі жылдары жалпы құны _________ мың теңге көзделген, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінген.
(ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы ____ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы ___________ мың теңгені немесе __________________ нәтижесінде __% -ды құрады (себебін көрсету)
Қорғаныс
Жалпы құны ____ мың теңге болатын ______ жоба іске асырылуда.
Аталған жобаларды іске асыруға 20 __ жылы _____ мың теңге бөлінді.
20_ жылдың ____ қаржыландыру жоспары ____ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
20 __________ __ кассалық атқарылу _____ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ___ мың теңгені немесе ___% -ды құрады.
1. Жалпы құны ___________ мың теңге болатын __________ бюджеттік инвестициялық жобалардың _________ іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20 _____________ жылы ______ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы _____ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы __________ мың теңгені немесе _________________ нәтижесінде ____% -ды құрады (себебін көрсету)
Оның ішінде:

1) полностью завершена реализация ___________________бюджетных (количество) инвестиционных проектов на общую стоимость _________ тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в________20___ года составил ____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ___________ тысяч тенге или ___ % в результате __________________ (указать причину).
2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую стоимость ____ тысяч тенге, из которых в 20__ году выделено _____ тысяч тенге (текущий год).
План финансирования в _____20__года составил ______ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ___________ тысяч тенге или ____ % в результате _________________ (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1. ____ объектов будут введены в эксплуатацию в ______, в связи (количество)
(дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи
с изменением проектных и технических решений, _________________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______ (количество)
затяжного характера проведения процедур государственных закупок (позднее,
повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____ проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество)
исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость _________тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20__года составил ______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате _____________________ (указать причину)
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
Реализуются _____ проектов на общую стоимость _____ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20_ году выделено__ тысяч тенге.
План финансирования за ____ 20__ года составил ____ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за ____ 20__года составило ____ тысяч тенге. (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ___ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ___ 20___года составил _______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате _______________________ (указать причину)
В том числе:

1) жалпы құны ___________________ мың теңге _________ бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді.
20 ___ жылғы ________ қаржыландыру жоспары ____ мың теңгені құрады, (есепті кезең) кассалық атқарылуы _______ мың теңгені құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы ___________ мың теңгені немесе __________________ нәтижесінде ___% -ды құрады (себебін көрсету).
2) жалпы құны ____ мың теңге бюджеттік инвестициялық жобаларды ____ аяқталмаған, оның ішінде 20 __ жылы _____ мың теңге бөлінген (ағымдағы жыл).
Қаржыландыру жоспары 20 _____ __ ______ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
Кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы ___________ мың теңгені немесе _________________ нәтижесінде ____% -ды құрады (себебін көрсету)
Жобаларды іске асыру мынадай себептермен аяқталмаған:
1, ____ объектілер ______ пайдалануға беріледі (саны)
объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерін ұзақ уақыт жүргізе отырып (енгізу күні);
2) инвестициялық жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде,
жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруімен объектілердің _________________ (саны) ___________ жылы аяқталатын болады; (енгізілген күні)
3) уақтылы емес және/немесе _______ нәтижесінде жобаларды _______ (саны)
мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізудің ұзаққа созылған сипатындағы
конкурсты қайта өткізу, әлеуетті өнім берушілердің болмауы);
4) уақтылы және жосықсыз болуына байланысты жобалардың _____ (саны)
шарт тараптарының міндеттемелерді орындауы;
5) және басқалары (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқтау бойынша қабылданған шаралар.
2. Бюджеттік инвестициялық жобалардың _____________ іске асырылуда, олардың аяқталу мерзімі даму жоспарына және мемлекеттік органның операциялық жоспарына сәйкес келесі жылдары жалпы құны _________ мың теңге көзделген, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінген. (ағымдағы жыл)
20 __ жылғы ____ қаржыландыру жоспары ______ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы _____________ мың теңгені немесе _____________________ нәтижесінде ____% -ды құрады (себебін көрсету)
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
Жалпы құны _____ мың теңге болатын _____ жоба іске асырылуда.
Аталған жобаларды жүзеге асыруға 20_ жылы __ мың теңге бөлінді.
20 ____ __ қаржыландыру жоспары ____ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
20 ____ __ кассалық атқарылу ____ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ____ мың теңгені немесе ___% -ды құрады.
1. Жалпы құны ___________ мың теңге болатын __________ бюджеттік инвестициялық жобалардың _________ іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы ___ қаржыландыру жоспары _______ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы _____________ мың теңгені немесе _______________________ нәтижесінде ____% -ды құрады (себебін көрсету)
Оның ішінде:

1) полностью завершена реализация ___________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов на общую стоимость _________ тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в ___ 20___ года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ______ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________.(указать причину)
2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость___ тысяч тенге, из которых в 20__ году выделено ____ тысяч тенге.
(текущий год)
План финансирования в ______ 20___года составил ____ тысяч тенге.
(отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _________ тысяч тенге или ___ % в результате _____________________________ (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ____ объектов будут введены в эксплуатацию в ______, в связи (количество)
(дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи
с изменением проектных и технических решений, _________________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода);
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______ (количество) затяжного характера проведения процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество)
исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге.
(текущий год)
План финансирования в ____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или __ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Образование
Реализуются _____ проектов на общую стоимость _____ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20___ году выделено_____ тысяч тенге.
План финансирования за ____ 20__ года составил ____ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за _____ 20__года составило ___ тысяч тенге. (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ___ тысяч тенге или _____ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный
период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _________ тысяч тенге или ____ % в результате _________________________________. (указать причину)
В том числе:

1) жалпы құны ___________________ мың теңге _________ бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді.
20 ___ жылғы ___ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы ______ мың теңгені немесе ____ нәтижесінде ___________________% -ды құрады (себебін көрсету)
2) жалпы құны (саны) ____ мың теңге бюджеттік инвестициялық жобаларды ___ аяқталмаған, оның ішінде 20 __ жылы ____ мың теңге бөлінген.
(ағымдағы жыл)
Қаржыландыру жоспары 20 ______ ___ ____ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
кассалық атқарылуы _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы _________ мың теңгені немесе _____________________________ нәтижесінде ___% -ды құрады (себебін көрсету)
Жобаларды іске асыру мынадай себептермен аяқталмаған:
1) ____ объектілер ______ пайдалануға беріледі (саны)
объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерін ұзақ уақыт жүргізе отырып (енгізу күні);
2) инвестициялық жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде,
жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруімен объектілердің _________________ (саны) ___________ жылы аяқталатын болады; (енгізілген күні);
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізудің уақтылы емес және/немесе _______ (саны) ұзаққа созылған сипатының нәтижесінде жобаларды _______ (кейінірек, конкурсты қайта өткізу, әлеуетті өнім берушілердің болмауы);
4) уақтылы және жосықсыз болуына байланысты жобалардың _____ (саны)
шарт тараптарының міндеттемелерді орындауы;
5) және басқалары (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқтау бойынша қабылданған шаралар.
2. Бюджеттік инвестициялық жобалардың _____________ іске асырылуда, олардың аяқталу мерзімі даму жоспарына және мемлекеттік органның операциялық жоспарына сәйкес келесі жылдары жалпы құны _________ мың теңге көзделген, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінген.
(ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы ____ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе __% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Білімі
Жалпы құны _____ мың теңге болатын _____ жоба іске асырылуда.
Аталған жобаларды іске асыруға 20 ___ жылы _____ мың теңге бөлінді.
20 ____ __ қаржыландыру жоспары ____ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
20 _____ __ кассалық атқарылу ___ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ___ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
1. Жалпы құны ___________ мың теңге болатын __________ бюджеттік инвестициялық жобалардың _________ іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 _____ ___ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені құрады.
кезең) кассалық атқарылуы _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _________ мың теңгені немесе _________________________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Оның ішінде:

1) полностью завершена реализация __________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов на общую стоимость _________ тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ___ 20___ года составил _____ тысяч тенге, кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________ (указать причину)
2) не завершены _______ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость__ тысяч тенге, из которых в 20_____ году выделено __ тысяч тенге. (текущий год).
План финансирования в ___ 20________года составил _______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или ____%.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) _____ объектов будут введены в эксплуатацию в _____, в связи (количество) (дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных и технических решений, _________________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода);
3) ______проектов, в результате несвоевременного и/или ________ (количество) затяжного характера проведения процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____ проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость _________тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге.
(текущий год)
План финансирования в _____ 20__года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Здравоохранение
Реализуются _____ проектов на общую стоимость _____ тысяч
тенге. План финансирования за _______ 20__ года составил _______ тысяч тенге. (отчетный период) Кассовое исполнение за _____ 20__года составило ___ тысяч тенге. (отчетный период) Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов _________ на общую стоимость _________ тыс. тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ___ 20___года составил _______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или __ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
В том числе:

1) жалпы құны __________________ мың теңге _________ бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы ___ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені құрады, кассалық атқарылуы _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады (себебін көрсету)
2) жалпы құны (саны) _______ мың теңге бюджеттік инвестициялық жобаларды __ аяқталмаған, оның ішінде 20 _____ жылы __ мың теңге бөлінген. (ағымдағы жыл).
20 ________ жылғы ___ қаржыландыру жоспары _______ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Жобаларды іске асыру мынадай себептермен аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерін ұзақ уақыт жүргізумен байланысты (саны) (енгізілген күні) _____ _____ объектілер пайдалануға берілетін болады;
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде объектілердің _________________ (саны) ___________ жылы аяқталатын болады; (енгізілген күні);
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізудің уақтылы емес және/немесе ______ (саны) ұзаққа созылған сипатының нәтижесінде жобаларды ________ (кейінірек, конкурсты қайта өткізу, әлеуетті өнім берушілердің болмауы);
4) шарт тараптарының міндеттемелерді уақтылы және жосықсыз (саны) орындамауына байланысты жобаларды _____;
5) және басқалары (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқтау бойынша қабылданған шаралар.
2. Бюджеттік инвестициялық жобалардың _____________ іске асырылуда, олардың аяқталу мерзімі даму жоспарына және мемлекеттік органның операциялық жоспарына сәйкес келесі жылдары жалпы құны _________ мың теңге көзделген, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінген.
(ағымдағы жыл)
20 __ жылғы _____ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Денсаулық сақтау
Жалпы құны _____ мың болатын _____ жоба іске асырылуда
теңге. 20 _______ __ қаржыландыру жоспары _______ мың теңгені құрады. 20 _____ жылғы __ кассалық атқарылуы ___ мың теңгені құрады. (есепті кезең) Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы ____ мың теңгені немесе ______% -ды құрады.
1. Жалпы құны ___________ мың теңге болатын _________ бюджеттік инвестициялық жобалардың _________ (саны) іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы ___ қаржыландыру жоспары _______ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе __% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Оның ішінде:

1) полностью завершена реализация ___________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов на общую стоимость _________ тысяч тенге, в том числе в 20_____________ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20___ года составил ____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или __ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате __________________________. (указать причину)
2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость__ тысяч тенге, из которых в 20_______ году выделено _ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ______ 20___года составил ____ тысяч тенге, (отчетный
период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила __________ тысяч тенге или ____ % в результате ______________________. (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) _______ объектов будут введены в эксплуатацию в ___, в связи (количество) (дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи
с изменением проектных и технических решений, ____________________________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _____________________ (количество) затяжного характера проведения процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок
завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость _________тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате _______________________________________ (указать причину)
Социальная помощь и социальное обеспечение
Реализуются ____ проектов на общую стоимость ______ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20___ году выделено______ тысяч тенге.
План финансирования за ___ 20__ года составил _____ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за _____ 20__года составило ___ тысяч тенге. (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ______ 20___года составил ____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _________ тысяч тенге или ____ % в результате _______________________. (указать причину)
В том числе:

1) жалпы құны ___________________ мың теңге _________ бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 _____________ жылы ______ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы ____ қаржыландыру жоспары ____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе __% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе __________________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
2) жалпы құны (саны) ____ мың теңге бюджеттік инвестициялық жобаларды __ аяқталмаған, оның ішінде 20 _______ жылы _ _ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 ______ ___ қаржыландыру жоспары ____ мың теңгені құрады.
кезең) кассалық атқарылуы _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома __________ мың теңгені немесе ______________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Жобаларды іске асыру мынадай себептермен аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерін ұзақ уақыт жүргізумен байланысты (саны) (енгізілген күні) _______ ___ объектілер пайдалануға берілетін болады;
2) инвестициялық жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде,
жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруімен объектілердің ____________________________ (саны) ___________ жылы аяқталатын болады; (енгізілген күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізудің уақтылы емес және/немесе _______ (саны) ұзаққа созылған сипатының нәтижесінде жобаларды _____________________ (кейінірек, конкурсты қайта өткізу, әлеуетті өнім берушілердің болмауы);
4) шарт тараптарының міндеттемелерді уақтылы және жосықсыз (саны) орындамауына байланысты жобаларды _____;
5) және басқалары (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқтау бойынша қабылданған шаралар.
2. Бюджеттік инвестициялық жобалардың _____________ іске асырылуда, (саны) мерзімі
оларды аяқтау мемлекеттік органның даму жоспарына және операциялық жоспарына сәйкес келесі жылдары жалпы құны _________ мың теңгеге көзделген, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінген. (ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы ____ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы _____________ мың теңгені немесе _______________________________________ нәтижесінде ____% -ды құрады (себебін көрсету)
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
Жалпы құны ____ мың теңге болатын ______ жоба іске асырылуда.
Аталған жобаларды іске асыруға 20 ___ жылы ______ мың теңге бөлінді.
20 ___ __ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
20 _____ __ кассалық атқарылу ___ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ____ мың теңгені немесе ______% -ды құрады.
1. Жалпы құны ___________ мың теңге болатын __________ бюджеттік инвестициялық жобалардың _________ іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы ______ қаржыландыру жоспары ____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _________ мың теңгені немесе _______________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Оның ішінде:

1) полностью завершена реализация __________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов на общую стоимость _________ тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в ____ 20___ года составил ____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или ____%.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость__ тысяч тенге, из которых в 20______году выделено __ тысяч тенге.
(текущий год)
План финансирования в _____ 20__года составил ______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ______ объектов будут введены в эксплуатацию в ____, в связи (количество) (дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных и технических решений, _________________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______ (количество) затяжного характера проведения процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих
годах на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге.
(текущий год)
План финансирования в ____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Жилищно-коммунальное хозяйство
Реализуются ____ проектов на общую стоимость ______ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20___ году выделено__ тысяч тенге.
План финансирования за _____ 20___года составил ___ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за ____ 20__года составило ____ тысяч тенге. (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _______ тысяч тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
(текущий год)
План финансирования в _____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
В том числе:

1) жалпы құны __________________ мың теңге _________ бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді.
20 ___ жылғы ____ қаржыландыру жоспары ____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
2) жалпы құны (саны) ____ мың теңге бюджеттік инвестициялық жобаларды __ аяқталмаған, оның ішінде 20 ______ жылы __ мың теңге бөлінген.
(ағымдағы жыл)
20 __ жылғы _____ қаржыландыру жоспары ______ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады. Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Жобаларды іске асыру мынадай себептермен аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерін ұзақ уақыт жүргізумен байланысты (саны) (енгізілген күні) ______ ____ объектілер пайдалануға берілетін болады;
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде объектілердің _________________ (саны) ___________ жылы аяқталатын болады; (енгізілген күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізудің уақтылы емес және/немесе _______ (саны) ұзаққа созылған сипатының нәтижесінде жобаларды _______ (кейінірек, конкурсты қайта өткізу, әлеуетті өнім берушілердің болмауы);
4) шарт тараптарының міндеттемелерді уақтылы және жосықсыз (саны) орындамауына байланысты жобаларды _____;
5) және басқалары (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқтау бойынша қабылданған шаралар.
2. Бюджеттік инвестициялық жобалардың _____________ іске асырылады, олардың аяқталу мерзімі (саны) даму жоспарына және мемлекеттік органның операциялық жоспарына сәйкес
20 _________ жылы ____ мың теңге бөлінген жалпы құны ______ мың теңге.
(ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы ____ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
Жалпы құны ____ мың теңге болатын ______ жоба іске асырылуда.
Аталған жобаларды іске асыруға 20 ___ жылы __ мың теңге бөлінді.
20 _____ ___ қаржыландыру жоспары ___ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
20 ____ __ кассалық атқарылу ____ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ____ мың теңгені немесе ______% -ды құрады.
1. Жалпы құны ___________ мың теңге болатын __________ бюджеттік инвестициялық жобалардың _______ іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы _____ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Оның ішінде:

1) полностью завершена реализация ___________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов на общую стоимость _________тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20___ года составил ___ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________.(указать причину)
2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость__ тысяч тенге, из которых в 20_ году выделено __ тысяч тенге. (текущий год) План финансирования в ___ 20___года составил _______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________.(указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) _____ объектов будут введены в эксплуатацию в _____, в связи (количество) (дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных и технических решений, _________________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______ (количество) затяжного характера проведения процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины). Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость _________тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге.
(текущий год)
План финансирования в ____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____%.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
Реализуются _____ проектов на общую стоимость _____ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20___ году выделено___ тысяч тенге. План финансирования за ___ 20__ года составил _____ тысяч тенге.
(отчетный период)
Кассовое исполнение за ______ 20__года составило __ тысяч тенге. (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____________ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20__года составил _______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
В том числе:

1) жалпы құны ___________________ мың теңге _________ бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы _____ қаржыландыру жоспары ___ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады. Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы _____________ мың теңгені немесе ____ нәтижесінде ___________________% -ды құрады (себебін көрсету)
2) жалпы құны (саны) ____ мың теңге бюджеттік инвестициялық жобаларды __ аяқталмаған, оның ішінде 20_ жылы __ мың теңге бөлінген. 20 ___ жылғы ___ қаржыландыру жоспары _______ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылуы _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ нәтижесінде ____ мың теңге немесе ___________________% (себебін көрсету)
Жобаларды іске асыру мынадай себептермен аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерін ұзақ уақыт жүргізумен байланысты (саны) (енгізілген күні) _____ _____ объектілер пайдалануға берілетін болады;
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде объектілердің _________________ (саны) ___________ жылы аяқталатын болады; (енгізілген күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізудің уақтылы емес және/немесе _______ (саны) ұзаққа созылған сипатының нәтижесінде жобаларды _______ (кейінірек, конкурсты қайта өткізу, әлеуетті өнім берушілердің болмауы);
4) шарт тараптарының міндеттемелерді уақтылы және жосықсыз (саны) орындамауына байланысты жобаларды _____;
5) и другие (описать другие причины). Принятые меры по завершению бюджеттік инвестициялық жобалар.
2. Бюджеттік инвестициялық жобалардың _____________ іске асырылуда, олардың аяқталу мерзімі даму жоспарына және мемлекеттік органның операциялық жоспарына сәйкес келесі жылдары жалпы құны _________ мың теңге көзделген, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінген.
(ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы ____ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
Жалпы құны _____ мың теңге болатын _____ жоба іске асырылуда.
Аталған жобаларды іске асыруға 20 ___ жылы ___ мың теңге бөлінді. 20 ___ __ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
20 ______ __ кассалық атқарылу __ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ____ мың теңгені немесе ______% -ды құрады.
1. Жалпы құны ___________ мың теңге болатын __________ бюджеттік инвестициялық жобалардың _________ іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20 ____________ жылы ______ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 __ жылғы ____ қаржыландыру жоспары _______ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады. Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Оның ішінде:

1) полностью завершена реализация ___________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов на общую стоимость _________тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
(текущий год)
План финансирования в ____ 20__ года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или __ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________.(указать причину)
2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость___ тысяч тенге, из которых в 20_____ году выделено __ тысяч (текущий год) тенге. План финансирования в ____ 20__года составил _______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________.(указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ____ объектов будут введены в эксплуатацию в ______, в связи (количество) (дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных и технических решений, _________________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______ (количество) затяжного характера проведения процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины). Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость _________тысяч тенге, по которым в 20_________году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
Реализуются ____ проектов на общую стоимость ______ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20_ году выделено__ тысяч тенге.
План финансирования за ____ 20__ года составил ____ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за ____ 20__года составило ____ тысяч тенге. (отчетный период) Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ______ 20__года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
В том числе:

1) жалпы құны ___________________ мың теңге _________ бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20 __ жылғы ____ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе __% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы _____________ мың теңгені немесе ____ нәтижесінде ___________________% -ды құрады (себебін көрсету)
2) жалпы құны (саны) ___ мың теңге бюджеттік инвестициялық жобаларды ____ аяқталмаған, оның ішінде 20 _____ жылы __ мың теңге (ағымдағы жыл) бөлінген. 20 __ жылғы ____ қаржыландыру жоспары _______ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы _____________ мың теңгені немесе ____ нәтижесінде ___________________% -ды құрады (себебін көрсету)
Жобаларды іске асыру мынадай себептермен аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерін ұзақ уақыт жүргізумен байланысты (саны) (енгізілген күні) ____ ______ объектілер пайдалануға берілетін болады;
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде объектілердің _________________ (саны) ___________ жылы аяқталатын болады; (енгізілген күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізудің уақтылы емес және/немесе _______ (саны) ұзаққа созылған сипатының нәтижесінде жобаларды _______ (кейінірек, конкурсты қайта өткізу, әлеуетті өнім берушілердің болмауы);
4) шарт тараптарының міндеттемелерді уақтылы және жосықсыз (саны) орындамауына байланысты жобаларды _____;
5) және басқалары (басқа себептерді сипаттау). Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқтау бойынша қабылданған шаралар.
2. Бюджеттік инвестициялық жобалардың _____________ іске асырылуда, олардың аяқталу мерзімі даму жоспарына және мемлекеттік органның операциялық жоспарына сәйкес келесі жылдары жалпы құны _________ мың теңге көзделген, олар бойынша 20 _________ жылы ______ мың теңге бөлінген. (ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы ____ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады. Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану
Жалпы құны ____ мың теңге болатын ______ жоба іске асырылуда.
Аталған жобаларды жүзеге асыруға 20_ жылы __ мың теңге бөлінді.
20 ____ __ қаржыландыру жоспары ____ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
20 ____ __ кассалық атқарылу ____ мың теңгені құрады. (есепті кезең) Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы ____ мың теңгені немесе ______% -ды құрады.
1. Жалпы құны ___________ мың теңге болатын __________ бюджеттік инвестициялық жобалардың _________ іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 __ жылғы ______ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады. Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Оның ішінде:

1) полностью завершена реализация __________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов на общую стоимость _________тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в _____ 20__ года составил ____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или __ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость__ тысяч тенге, из которых в 20__ году выделено _____ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20___года составил_____ тысяч тенге. (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или __ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ____ объектов будут введены в эксплуатацию в ______, в связи (количество) (дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных и технических решений, _________________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______ (количество) затяжного характера проведения процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины). Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость _________тысяч тенге, по которым в 20_____________году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20_года составил _______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или __ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
Реализуются _____ проектов на общую стоимость _____ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20_ году выделено_____ тысяч тенге.
План финансирования за _____ 20__ года составил ___ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за _____ 20__года составило ___ тысяч тенге. (отчетный период) Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20______ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20__года составил _______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
В том числе:

1) жалпы құны __________________ мың теңге _________ бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді.
20 __ жылғы _____ қаржыландыру жоспары ____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе __% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
2) жалпы құны (саны) ____ мың теңге бюджеттік инвестициялық жобаларды __ аяқталмаған, оның ішінде 20 __ жылы _____ мың теңге бөлінген. (ағымдағы жыл)
Қаржыландыру жоспары 20 _____ ___ _____ мың теңгені құрады. (есепті кезең) кассалық атқарылуы _______ мың теңгені немесе __% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Жобаларды іске асыру мынадай себептермен аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерін ұзақ уақыт жүргізумен байланысты (саны) (енгізілген күні) ____ ______ объектілер пайдалануға берілетін болады;
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде объектілердің _________________ (саны) ___________ жылы аяқталатын болады; (енгізілген күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізудің уақтылы емес және/немесе _______ (саны) ұзаққа созылған сипатының нәтижесінде жобаларды _______ (кейінірек, конкурсты қайта өткізу, әлеуетті өнім берушілердің болмауы);
4) шарт тараптарының міндеттемелерді уақтылы және жосықсыз (саны) орындамауына байланысты жобаларды _____;
5) және басқалары (басқа себептерді сипаттау). Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқтау бойынша қабылданған шаралар.
2. Бюджеттік инвестициялық жобалардың _____________ іске асырылуда, олардың аяқталу мерзімі даму жоспарына және мемлекеттік органның операциялық жоспарына сәйкес келесі жылдары жалпы құны _________ мың теңге көзделген, олар бойынша 20 _____________ жылы ______ мың теңге бөлінген. (ағымдағы жыл)
____ 20_года қаржыландыру жоспары _______ мың теңгені құрады, (есепті кезең) кассалық атқарылуы _______ мың теңгені немесе __% -ды құрады. Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
Жалпы құны _____ мың теңге болатын _____ жоба іске асырылуда.
Аталған жобаларды жүзеге асыруға 20_ жылы _____ мың теңге бөлінді.
20 _____ __ қаржыландыру жоспары ___ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
20 _____ __ кассалық атқарылу ___ мың теңгені құрады. (есепті кезең) Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы ____ мың теңгені немесе ______% -ды құрады.
1. Жалпы құны ___________ мың теңге болатын __________ бюджеттік инвестициялық жобалардың _________ іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20 ______ жылы ______ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 __ жылғы ____ қаржыландыру жоспары _______ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады. Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Оның ішінде:

1) полностью завершена реализация ________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов на общую стоимость _________тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20__ года составил ____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или __ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость____ тысяч тенге, из которых в 20__ году выделено _____ тысяч (текущий год) тенге. План финансирования в _____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ______ объектов будут введены в эксплуатацию в ____, в связи (количество) (дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных и технических решений, _______________объектов будут завершены в _____ году;
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______затяжного характера проведения процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, срок завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость _________тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в _____ 20__года составил _____ тысяч тенге, кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________________. (указать причину)
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
Реализуются _____ проектов на общую стоимость _____ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20_ году выделено__ тысяч тенге.
План финансирования за ___ 20__ года составил _____ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за _____ 20__года составило ___ тысяч тенге.
(отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в ______ 20___года составил ____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
В том числе:

1) жалпы құны ________________ мың теңге _________ бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 __ жылғы _____ қаржыландыру жоспары ____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе __% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
2) жалпы құны (саны) ____ мың теңге бюджеттік инвестициялық жобаларды ____ аяқталмаған, оның ішінде 20 __ жылы _____ мың теңге (ағымдағы жыл) бөлінген. 20 ___ жылғы _____ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Жобаларды іске асыру мынадай себептермен аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерін ұзақ уақыт жүргізумен байланысты (саны) (енгізілген күні) ______ ____ объектілер пайдалануға берілетін болады;
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде объектілерді _______________ _____ жылы аяқталатын болады;
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізудің уақтылы емес және/немесе _______ ұзаққа созылған сипаты нәтижесінде жобаларды _______ (кейінірек, конкурсты қайта өткізу, әлеуетті өнім берушілердің болмауы);
4) шарт тараптарының міндеттемелерді уақтылы және жосықсыз орындауына байланысты жобаларды _____;
5) және басқалары (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқтау бойынша қабылданған шаралар.
2. Бюджеттік инвестициялық жобалардың _____________ іске асырылуда, оларды аяқтау мерзімі даму жоспарына және мемлекеттік органның операциялық жоспарына сәйкес келесі жылдары жалпы құны _________ мың теңге көзделген, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінген.
20 __ жылғы _____ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені құрады, кассалық атқарылуы _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
Жалпы құны _____ мың теңге болатын _____ жоба іске асырылуда.
Аталған жобаларды жүзеге асыруға 20_ жылы __ мың теңге бөлінді.
20 ___ __ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
20 _____ __ кассалық атқарылу ___ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ____ мың теңгені немесе ______% -ды құрады.
1. Жалпы құны ___________ мың теңге болатын __________ бюджеттік инвестициялық жобалардың _________ іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді.
20 ___ жылғы ______ қаржыландыру жоспары ____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады. Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Оның ішінде:

1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год) План финансирования в ____ 20___года составил ______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате _________________________. (указать причину)
В том числе:
1) полностью завершена реализация ___________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов на общую стоимость _________тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в ____ 20__ года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или __ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость__ тысяч тенге, из которых в 20__ году выделено ___ тысяч тенге.
План финансирования в ____ 20__года составил _______ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ____ объектов будут введены в эксплуатацию в ______, в связи (количество) (дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных и технических решений, _________________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______ (количество) затяжного характера проведения процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины). Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость _________тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в ____ 20__года составил ______ тысяч тенге, кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ___________ тысяч тенге или ____ % в результате ____________________(указать причину)
_____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя государственного органа подпись
Место печати (при наличии) ___________
Приложение 39
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный и местный уполномоченный орган по государственному планированию
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Паспорт проекта.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 39-ПП.
Периодичность: ежеквартально
Отчетный период: __ квартал 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы республиканских бюджетных программ и администраторы местных бюджетных программ
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Бизнес - идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.

1. Жалпы құны ___________ мың теңге болатын __________ бюджеттік инвестициялық жобалардың _________ іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді. 20 ____ жылғы ___ қаржыландыру жоспары ______ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылуы _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады. Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе _________________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Оның ішінде:
1) жалпы құны ___________________ мың теңге _________ бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді.
20 __ жылғы ____ қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені (есепті кезең) құрады, кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе __% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
2) жалпы құны (саны) ____ мың теңге бюджеттік инвестициялық жобаларды __ аяқталмаған, оның ішінде 20 __ жылы ___ мың теңге бөлінген.
Қаржыландыру жоспары 20 ____ __ _______ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
Кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _____________ мың теңгені немесе ___________________ нәтижесінде ____% -ды құрады. (себебін көрсету)
Жобаларды іске асыру мынадай себептермен аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерін ұзақ уақыт жүргізумен байланысты (саны) (енгізілген күні) ____ ______ объектілер пайдалануға берілетін болады;
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде объектілердің _________________ (саны) ___________ жылы аяқталатын болады; (енгізілген күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізудің уақтылы емес және/немесе _______ (саны) ұзаққа созылған сипатының нәтижесінде жобаларды _______ (кейінірек, конкурсты қайта өткізу, әлеуетті өнім берушілердің болмауы);
4) шарт тараптарының міндеттемелерді уақтылы және жосықсыз (саны) орындамауына байланысты жобаларды _____;
5) және басқалары (басқа себептерді сипаттау). Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқтау бойынша қабылданған шаралар.
2. Бюджеттік инвестициялық жобалардың _____________ іске асырылуда, олардың аяқталу мерзімі даму жоспарына және мемлекеттік органның операциялық жоспарына сәйкес келесі жылдары жалпы құны _________ мың теңге көзделген, олар бойынша 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінген.
20 __ жылғы ____ қаржыландыру жоспары ______ мың теңгені құрады, кассалық атқарылуы _______ мың теңгені немесе _____% -ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы ___________ мың теңгені немесе ____________________ нәтижесінде ____% -ды құрады (себебін көрсету)
_____________________________________________________________
Мемлекеттік орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Мөрдің орны (бар болса) ___________
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
40-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органға ұсынылады
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысан https://www.gov.kz/memleket/entities/economy интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Жобаның паспорты
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанның индексі: 39-ЖП.
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы __ -тоқсан
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде.

1. Основные характеристики проекта
1
Полное наименование проекта
2
Индивидуальный номер государственного инвестиционного проекта
3
Администратор бюджетной программы
4
Наименование юридического лица – получателя Инвестиций/Заемщика (в случае увеличения уставного капитала/бюджетном кредитовании)
5
Документ Системы государственного планирования, в рамках которого реализуется проект (со ссылками на цели и задачи документа Системы государственного планирования, а также с указанием доли проекта в достижении данных целей и задач)
6

1. Жобаның негізгі сипаттамалары
1
Жобаның толық атауы
2
Мемлекеттік инвестициялық жобаның жеке нөмірі
3
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
4
Инвестицияларды алушы заңды тұлғаның/Қарыз алушының атауы (жарғылық капитал/бюджеттік кредиттеу ұлғайған жағдайда)
5
Жоба іске асырылатын Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты (Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжатының мақсаттары мен міндеттеріне сілтемелермен, сондай-ақ осы мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізудегі жобаның үлесін көрсете отырып)
6

Способ финансирования проекта (в соответствии с пунктом 5 статьи 148 Бюджетного кодекса Республики Казахстан)
7
Вид государственного инвестиционного проекта (республиканский/местный/за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета)
8
Бюджетная эффективность проекта (относительный показатель эффекта для бюджета в результате осуществления инвестиций, определяемый как отношение полученного бюджетом результата к затратам)
9
Созданные рабочие места (временные и постоянные рабочие места)
10
Характеристики проекта, в том числе масштаб и мощность
Регион (согласно Классификатору административно-территориальных объектов)
Вид деятельности (согласно Общему классификатору видов экономической деятельности)
Показатель в натуральном выражении
Единица измерения
Значение
(план)
Значение
(факт)
10.1
Цели и задачи проекта
Задачи проекта
Единица измерения
В период планирования
Динамика после завершения
инвестиционного периода
год
значение
1-ый год
значение
n год
значение
Цель 1 (цель государственного инвестиционного проекта, которая соответствует целевым индикаторам и стратегическим задачам отрасли)
1
3. Результаты проекта
Конечный результат – показатель паспорта бюджетной программы, качественно измеряющий достижение цели и (или) целевого индикатора плана развития государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы и (или) бюджетной программы в пределах предусмотренных бюджетных средств.
Показатели конечного результата (устанавливаются на весь эксплуатационный период)
Единица измерения
Значение показателей
20_ год
20_ год
план
факт
план
факт
Наименование ______________________ Адрес______________________________
Телефон ________________ Адрес электронной почты _____________________
Исполнитель _______________________ _______________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Паспорт проекта"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Паспорт проекта" (индекс: 39-ПП, периодичность: ежеквартально)
В форме указываются:
в части 1 по основным характеристикам проекта указываются полное наименование проекта; Индивидуальный номер государственного инвестиционного проекта, администратора бюджетной программы, наименование юридического лица – получателя Инвестиций/Заемщика (в случае увеличения уставного капитала/бюджетном кредитовании), указывается документ Системы государственного планирования, в рамках которого реализуется проект (со ссылками на цели и задачи документа Системы государственного планирования, а также с указанием доли проекта в достижении данных целей и задач), способ финансирования проекта (в соответствии с пунктом 5 статьи 148 Бюджетного кодекса Республики Казахстан), вид государственного инвестиционного проекта (республиканский/местный/за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета), бюджетная эффективность проекта (относительный показатель эффекта для бюджета в результате осуществления инвестиций, определяемый как отношение полученного бюджетом результата к затратам), созданные рабочие места (временные и постоянные рабочие места), характеристики проекта, в том числе масштаб и мощность, регион, вид деятельности согласно Общему классификатору видов экономической деятельности, а также плановые и фактические значения показателя в натуральном выражении;
в части 2 по целям и задачам проекта указываются задачи проекта с годовыми значениями в период планирования и в динамике после завершения инвестиционного периода;
в части 3 по результатам проекта указываются плановые и фактические значения показателей конечного результата (установленные на весь эксплуатационный период) по годам.
Приложение 40
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный и местный уполномоченный орган по государственному планированию
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Отчет администратора бюджетных программ по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц ________________________________________________
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 40-ОАБПМРМРБИПУГУКЮЛ.
Периодичность: ежеквартально
Отчетный период: __ квартал 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Бизнес - идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
Раздел 1.
Бюджетная программа (подпрограмма)
Код
Наименование
Описание
Стратегическое направление
номер
наименование
Цель
номер
наименование
Сумма, тыс. тенге
Период реализации, годы
с
по
Раздел 2. Мероприятия
№ п/п
Акционерные общества
Приобретение акций
Количество размещенных акций за счет реализации бюджетных инвестиций, шт.
Стоимость размещенных акций за счет реализации бюджетных инвестиций, тыс. тенге
до реализации бюджетных инвестиций
после реализации бюджетных инвестиций
на этапе
всего
1 этап
n этап
Сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг)
№ п/п
Товарищества
Увеличение уставного капитала, тыс. тенге
Итого размер уставного капитала, тыс. тенге
Приобретение долей участия у участников
%
Стоимость,
тыс. тенге
Долей участия в государственной собственности, %
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
1 этап
n этап
№ п/п
Государственные предприятия
Увеличение уставного капитала, тыс. тенге
Итого размер уставного капитала, тыс. тенге
План
факт
план
Факт
1 этап
n этап
Сведения государственной перерегистрации юридического лица
Раздел 3. График реализации, план/факт в тыс. тенге
№ п/п
Мероприятия
Год реализации мероприятий
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
1 этап
n этап
Раздел 4. Документы Системы государственного планирования, в реализацию которых осуществлялись бюджетные инвестиции
№ п/п
Наименование документа
Нормативный правовой акт, которым утвержден документ Системы государственного планирования
Вид
Дата принятия
Номер
1.
n
Раздел 5.
Бюджетные деньги, тыс. тенге
Выделено
Всего
из них
за два года, предшествующих отчетному полугодию
за год, предшествующий отчетному полугодию
в отчетном полугодии
поступление – поступило с единого казначейского счета на счет администратора бюджетных программ
Всего
из них
за два года, предшествующих отчетному полугодию
за год, предшествующий отчетному полугодию
в отчетном полугодии
в том числе
Наименование документа
Дата перечисления
№ документа
Раздел 6. Схема финансирования (отчетное полугодие)
перечислено со счета администратора бюджетных программ
№ п/п
Получатель
По плану финансирования администратора бюджетных программ
Перечислено фактически
Дата перечисления (месяц, год)
Сумма, тыс. тенге
Дата перечисления (день, месяц, год)
Документ
Сумма, тыс. тенге
наименование
1.
n
перечислено с банковского счета Получателя
№ п/п
Получатели
по плану финансирования
перечислено фактически
Дата перечисления (месяц, год)
Сумма,
тыс. тенге
Дата перечисления (день, месяц, год)
Документ
Сумма, тыс. тенге
Наименование
1.
n
Раздел 7. Результат
№ п/п
ЦИ
ед. изм.
за два года, предшествующих отчетному полугодию
за год, предшествующий отчетному полугодию
в отчетном полугодии
факт
факт
план за полугодие
факт
за год
нарастающим итогом
за год
нарастающим итогом
за полугодие
нарастающим итогом
Конечный результат Раздел 8. Ответственный исполнитель
Влияние достигнутого конечного результата на достижение цели бюджетной программы (подпрограммы) и отрасли (сферы, региона), курируемой Администратором бюджетных программ
Фамилия
Имя
Конечный результат Раздел 8. Ответственный исполнитель
Должность
Адрес
Контактные телефоны
Конечный результат
Факс

Жобаны қаржыландыру тәсілі (Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 148-бабының 5-тармағына сәйкес)
7
Мемлекеттік инвестициялық жобаның түрі (республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен)
8
Жобаның бюджеттік тиімділігі (бюджет алған нәтиженің шығындарға қатынасы ретінде айқындалатын инвестицияларды жүзеге асыру нәтижесіндегі бюджет үшін тиімділіктің салыстырмалы көрсеткіші)
9
Құрылған жұмыс орындары (уақытша және тұрақты жұмыс орындары)
10
Жобаның сипаттамалары, оның ішінде масштабы мен қуаты
Өңір (Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес)
Қызмет түрі (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес)
Заттай көріністегі көрсеткіш
Өлшем бірлігі
Мәні
(жоспар)
Мәні
(факт)
10.1
Жобаның мақсаттары мен міндеттері
Жобаның міндеттері
Өлшем бірлігі
Жоспарлау кезеңінде
Аяқталғаннан кейінгі динамика
инвестициялық кезеңнің
жыл
мәні
1-ші жыл
мәні
n жыл
мәні
1-мақсат (саланың нысаналы индикаторлары мен стратегиялық міндеттеріне сәйкес келетін мемлекеттік инвестициялық жобаның мақсаты)
1
3. Жобаның нәтижелері
Түпкілікті нәтиже - көзделген бюджет қаражаты шегінде мемлекеттік органның даму жоспарының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының және (немесе) бюджеттік бағдарламаның мақсатына және (немесе) нысаналы индикаторына қол жеткізуді сапалы өлшейтін бюджеттік бағдарлама паспортының көрсеткіші.
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері (бүкіл пайдалану кезеңіне белгіленеді)
Өлшем бірлігі
Көрсеткіштердің мәні
20_
жыл
20_
жыл
жоспар
факт
жоспар
факт
Атауы
___________________________________
Мекенжайы
_____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
_____________________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
___________________________________________
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған
"Жобаның паспорты" нысанына
қосымша
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған "Жобаның паспорты" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: 39-ЖП, кезеңділігі: тоқсан сайын)
Нысанда мыналар көрсетіледі:
жобаның негізгі сипаттамалары бойынша 1-бөлікте жобаның толық атауы көрсетіледі; Мемлекеттік инвестициялық жобаның, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің жеке нөмірі, заңды тұлғаның атауы – инвестицияларды алушы/Қарыз алушы (жарғылық капитал/бюджеттік кредиттеу ұлғайған жағдайда), жоба іске асырылатын мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты (мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжатының мақсаттары мен міндеттеріне сілтемелермен, сондай-ақ осы мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізудегі жобаның үлесі көрсетіле отырып), жобаны қаржыландыру тәсілі (тармаққа сәйкес) көрсетіледі 5 Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 148-бабы), мемлекеттік инвестициялық жобаның түрі (республикалық/жергілікті / нысаналы даму трансферттері және республикалық бюджеттен кредиттер есебінен), жобаның бюджеттік тиімділігі (бюджет алған нәтиженің шығындарға қатынасы ретінде айқындалатын инвестицияларды жүзеге асыру нәтижесінде бюджет үшін тиімділіктің салыстырмалы көрсеткіші), құрылған жұмыс орындары (уақытша және тұрақты жұмыс орындары), жобаның сипаттамалары, оның ішінде Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес ауқымы мен қуаты, өңірі, қызмет түрі, сондай ақ заттай мәндегі көрсеткіштің жоспарлы және нақты мәндері;
жобаның мақсаттары мен міндеттері бойынша 2-бөлікте жобаның міндеттері жоспарлау кезеңіндегі және инвестициялық жоба аяқталғаннан кейінгі серпінде жылдық мәндерімен көрсетіледі;
жобаның нәтижелері бойынша 3-бөлікте жылдар бойынша түпкілікті нәтиже көрсеткіштерінің (бүкіл пайдалану кезеңіне белгіленген) жоспарлы және нақты мәндері көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
40-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органға ұсынылады
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысан https://www.gov.kz/memleket/entities/economy интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шаралардың іске асырылуын мониторингтеу бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің есебі ________________________________________________
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанның индексі: 40-ЗТЖКМҚАБИЕІАІШІАМББӘЕ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20 ____ жылғы - тоқсан
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-бөлім.
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Коды
Атауы
Сипаттама
Стратегиялық бағыт
нөмірі
атауы
Мақсаты
нөмірі
атауы
Серіктестіктер Сомасы, мың теңге
Іске асыру кезеңі
с
2-бөлім. Іс-шаралар
№ р/с
Акционерлік қоғамдар
Акцияларды сатып алу
Бюджеттік инвестицияларды іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың саны, дана
Бюджеттік инвестицияларды іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың құны, мың теңге
бюджеттік инвестицияларды іске асырғанға дейін
бюджеттік инвестицияларды іске асырғаннан кейін
сатыда
барлығы
1 кезең
n кезең
Акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу мәліметтері
№ р/с
Серіктестіктер
Жарғылық капиталды ұлғайту, мың теңге
Жарғылық капиталдың жиынтық мөлшері, мың теңге
Қатысушылардан қатысу үлестерін сатып алу
%
Құны,
мың теңге
Мемлекеттік меншікке қатысу үлестері, %
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
1 кезең
n кезең
№ р/с
Мемлекеттік кәсіпорындар
Жарғылық капиталды ұлғайту, мың теңге
Жарғылық капиталдың жалпы мөлшері, мың теңге
жоспар
факт
жоспар
факт
1 кезең
n кезең
Заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу мәліметтері
3-бөлім. Іске асыру кестесі, жоспар / факт мың теңгемен
№ р/с
Іс-шаралар
Іс-шараларды іске асыру жылы
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
1 кезең
n кезең
4-бөлім. Іске асыру үшін бюджеттік инвестициялар жүзеге асырылған мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
№ р/с
Құжаттың атауы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты бекітілген Нормативтік құқықтық акт
Түрі
Қабылдау күні
Нөмірі
1 кезең
n кезең
5-бөлім.
Бюджеттік ақша, мың теңге
Бөлінді
Барлығы
олардың ішінде
есепті жартыжылдықтың алдындағы екі жыл үшін
есепті жартыжылдықтың алдындағы жыл үшін
есепті жартыжылдықта
түсім-Бірыңғай қазынашылық шоттан бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шотына түсті
Барлығы
олардың ішінде
есепті жартыжылдықтың алдындағы екі жыл үшін
есепті жартыжылдықтың алдындағы жыл үшін
есепті жартыжылдықта
оның ішінде
Құжаттың атауы
Аударылған күні
құжаттың №
6-бөлім. Қаржыландыру схемасы (есепті жартыжылдық)
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шотынан аударылған
№ р/с
Алушы
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспары бойынша
Іс жүзінде тізімделген
Аударым күні (айы, жылы)
Сомасы, мың теңге
Аударым күні (күні, айы, жылы)
Құжат
Сомасы, мың теңге
атауы
1.
n
алушының банктік шотынан аударылған
№ р/с
Алушылар
қаржыландыру жоспары бойынша
іс жүзінде тізімделген
Аударым күні (айы, жылы)
Сомасы,
мың теңге
Аударым күні (күні, айы, жылы)
Құжат
Сомасы, мың теңге
Атауы
1.
n
7-бөлім. Нәтижесі
р/с №
НИ
Өлш. бірл..
есепті жартыжылдықтың алдындағы екі жылдағы
есепті жартыжылдықтың алдындағы жылдағы
есепті жартыжылдықта
факт
факт
жарты жылдықтағы жоспар
факт
бір жыл ішінде
өсіңкі қорытындымен
бір жыл ішінде
өсіңкі қорытындымен
жарты жыл ішінде
өсіңкі қорытындымен
Түпкілікті нәтиже 8-бөлім. Жауапты орындаушы
Қол жеткізілген түпкілікті нәтиженің бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) және бюджеттік бағдарлама әкімшісі жетекшілік ететін саланың (аяның, өңірдің) мақсатына қол жеткізуге әсері
Тегі
Аты
Соңғы нәтиже 8-бөлім. Жауапты орындаушы
Лауазымы
Мекен-жайы
Байланыс телефондары
Соңғы нәтиже
Факс
8 бөлім. Жауапты орындаушы
Электрондық пошта
Атауы
___________________________________
Мекенжайы
_____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
___________________________________________
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған "Заңды тұлғалардың
жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік
инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шаралардың іске
асырылуын мониторингтеу бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
есебі" нысанына қосымша
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған "Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шаралардың іске асырылуын мониторингтеу бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме _________________________________________________ (бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы) (индекс: 40-ІАМБББӘЕЗТЖКМҚАБИЕІАІШ, кезеңділігі: тоқсан сайын)
1. Осы түсіндірме бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шаралардың іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есебін жасауға және ұсынуға арналған
2. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке бірінші басшы қол қояды. Есеп мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
Бөлімдерде:
1-бөлімде Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) коды, атауы, сипаттамасы; бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) стратегиялық бағытының нөмірі, Атауы; Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) нөмірі, мақсатының атауы; мың теңгедегі сома, бюджеттік бағдарламаны (Кіші Бағдарламаны)іске асыру кезеңі көрсетіледі;
2-бөлімде Акционерлік қоғамдар, серіктестіктер, мемлекеттік кәсіпорындар бойынша жеке ақпарат ұсынылады, мұнда:
Акционерлік қоғамдар бойынша: сатылғанға дейін және кейін Бюджеттік инвестицияларды іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың саны, дана; орналастырылған акциялардың Бюджеттік инвестицияларды іске асыру есебінен кезеңдердің әрқайсысында және барлығы, дана құны; акциялар (бағалы қағаздар)шығарылымын мемлекеттік тіркеу мәліметтері көрсетіледі;
серіктестіктер бойынша: жарғылық капиталды ұлғайту жөніндегі жоспарлы және нақты көрсеткіштер мың теңгемен; жарғылық капитал мөлшерінің жоспарлы және нақты көрсеткіштері, барлығы мың теңгемен; қатысушылардан қатысу үлестерін % - бен және олардың құнын мың теңгемен, сондай-ақ мемлекеттік меншікке қатысу үлесін % - бен сатып алу жөніндегі жоспарлы және нақты көрсеткіштер көрсетіледі; ақпарат әр кезең бойынша ұсынылады;
мемлекеттік кәсіпорындар бойынша: жарғылық капиталды ұлғайту жөніндегі жоспарлы және нақты көрсеткіштер, мың теңге, жарғылық капиталдың мөлшері бойынша жоспарлы және нақты көрсеткіштер, барлығы мың теңгемен көрсетіледі; ақпарат кезеңдердің әрқайсысы бойынша ұсынылады; сондай-ақ заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу туралы анықтама көрсетіледі.
3-бөлімде кезеңдер мен айлар бөлінісінде жоспарланған және нақты іс-шаралар, олар бойынша шығыстар көрсетіледі.
4-бөлімде іске асыру үшін бюджеттік инвестициялар жүзеге асырылған мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары, олардың атаулары, оның түрін, қабылданған күні мен нөмірін көрсете отырып, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты бекітілген Нормативтік құқықтық акт көрсетіледі.
5-бөлімде барлығы кезеңдер бойынша бөліністе (есепті жартыжылдықтың алдындағы екі жыл және бір жыл үшін және есепті жартыжылдықта) бөлінген бюджеттік ақша көрсетіледі және түсім - Бірыңғай қазынашылық шоттан бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шотына кезеңдер бойынша бөліністе барлығы (есепті жартыжылдықтың алдындағы екі жыл және бір жыл үшін және есепті жартыжылдықта) келіп түсті құжаттың атауы, аударылған күні және № көрсетілген.
6-бөлімде алушыны, аударым күнін (айын, жылын) және бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспары бойынша мың теңге сомасын көрсете отырып, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шотынан аударылған сомалар бойынша ақпарат ұсынылатын қаржыландыру схемасы; нақты аударылған мың теңге сомасы, аударым күні (күні, жылы) бойынша ақпарат көрсетіледі айы, жылы), сондай-ақ нақты аударым бойынша құжаттың атауы мен нөмірі көрсетіледі; Ақпарат бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шотынан және алушының банктік шотынан аударылған сомалар бөлінісінде ұсынылады.
7-бөлімде Әкімші жетекшілік ететін бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) және саланың (аяның, өңірдің) мақсаттарына қол жеткізуге әсер еткен түпкілікті нәтижелер бойынша ақпарат беріледі.

4. Выход на новые рынки
5. Инновации
6. Социальные задачи
7. Требование законодательства
1. Сокращение затрат
2. Увеличение доходов
3. Снижение рисков производства (безопасность)
4. Новые знания
5. Социальный эффект
6. Свой вариант
Наименование ___________________
________________________________
Адрес_____________________
_____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) ________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе "Отчет о
ходе реализации бюджетных
инвестиционных проектов и
бюджетных инвестиций
посредством участия
государства в уставном капитале
юридических лиц"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о ходе реализации бюджетных инвестиционных проектов и бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц" (индекс: 41-ОХРБИПБИПУГУКЮЛ., периодичность: ежеквартально)
В столбце 1 указывается порядковый номер проекта
В столбцах 2-10 указывается информация по соответствию бюджетных инвестиций документам Системы государственного планирования:
в столбце 2 указывается наименование документов Системы государственного планирования с соответствующей ссылкой (пункт, поручение и т.д.) в реализацию которых были осуществлены бюджетные инвестиций;
в столбце 3 указывается стратегическое направление из документа Системы государственного планирования, в рамках которого был реализован проект;
в столбце 4 указываются цели, соответствующие стратегическому направлению;
в столбцах 5-10 указываются информация по целевым индикаторам соответствующего документам Системы государственного планирования.
В столбцах 11-30 указывается общая информация по параметрам бюджетных инвестиций:
в столбце 11 указывается наименование бюджетной программы развития;
в столбце 12 указывается наименование бюджетной подпрограммы в случае наличия;
в столбце 13 указывается отрасль, в которой планируется реализация проекта;
в столбце 14 указывается регион, где планируется реализация проекта (область, город республиканского значения, столица, либо вся страна)
в столбце 15 указывается наименование администратора бюджетных программ;
в столбце 16 указывается наименование проектов в рамках бюджетной программы подлежащих оценке;
в столбце 17 указывается номер и дата положительного экономического заключения на ИП/ ТЭО/ФЭО бюджетных инвестиций;
в столбце 18 указывается цель проекта, указанная в документах планирования (ИП, ТЭО либо ФЭО);

4. Жаңа нарықтарға шығу
5. Инновация
6. Әлеуметтік міндеттер
7. Заңнаманың талабы
1. Шығындарды азайту
2. Табыстың өсуі
3. Өндіріс тәуекелдерін азайту (қауіпсіздік)
4. Жаңа білім
5. Әлеуметтік әсер
6. Сіздің опцияңыз
Атауы
___________________________________
Мекенжайы
_____________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
___________________________________________
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған
"Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы
арқылы бюджеттік инвестициялық жобалардың және
бюджеттік инвестициялардың іске асырылу барысы туралы есеп" нысанына
қосымша
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған "Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялық жобалардың және бюджеттік инвестициялардың іске асырылу барысы туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс: 41-ЗТЖҚМҚАБИЖБИІАБТЕ, Кезеңділігі: тоқсан сайын)
1 бағанда жобаның реттік нөмірі көрсетіледі
2-10-бағандарда бюджеттік инвестициялардың мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі туралы ақпарат көрсетіледі:
2-бағанда іске асыру үшін бюджеттік инвестициялар жүзеге асырылған тиісті сілтемесі (тармақ, тапсырма және т. б.) бар мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының атауы көрсетіледі;
3-бағанда жоба іске асырылған мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжатынан стратегиялық бағыт көрсетіледі;
4-бағанда стратегиялық бағытқа сәйкес келетін мақсаттар көрсетіледі;
5-10-бағандарда мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келетін нысаналы индикаторлар бойынша ақпарат көрсетіледі.
11-30 бағандарда бюджеттік инвестициялар параметрлері бойынша жалпы ақпарат көрсетіледі:
11 бағанда бюджеттік даму бағдарламасының атауы көрсетіледі;
12 бағанда бюджеттік кіші бағдарламаның атауы болған жағдайда көрсетіледі;
13-бағанда жобаны іске асыру жоспарланатын сала көрсетіледі;
14-бағанда жобаны іске асыру жоспарланатын өңір (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, не бүкіл ел)көрсетіледі
15 бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы көрсетіледі;
16 бағанда бағалауға жататын бюджеттік бағдарлама шеңберіндегі жобалардың атауы көрсетіледі;
17-бағанда бюджеттік инвестициялардың ЖК/ ТЭН/ҚЭН-на оң экономикалық қорытындының нөмірі мен күні көрсетіледі;
18-бағанда жоспарлау құжаттарында (ЖК, ТЭН немесе ҚЭН)көрсетілген жобаның мақсаты көрсетіледі;

в столбцах 19-21 указываются плановые (согласно ИП, ТЭО или ФЭО) и фактические годы реализации проекта, а также причины отклонения;
в столбцах 22-28 указываются плановые и фактические суммы финансирования проекта, в том числе за счет местного бюджета, а также причины отклонения;
в столбцах 29-30 указывается отметка о вводе объекта в эксплуатацию (в случае наличия);
в столбцах 31-40 указывается информация о достигнутых результатах по итогам осуществления бюджетных инвестиций:
в столбцах 31-34 указывается плановые и фактические конечные результаты;
в столбце 35 указывается количество новых созданных постоянных рабочих мест в рамках проекта;
в столбце 36 указывается, какие инновационные решения были применены в ходе реализации проекта (в случае наличия);
в столбце 37 указывается предназначение инвестиций. Необходимо из предложенных вариантов выбрать одно или несколько видов предназначения инвестиций;
в столбцах 38-40 указывается получаемый тип эффекта в зависимости от предназначения инвестиций. К примеру, если инвестиций были предназначены для повышения эффективности, то соответственно тип получаемого эффекта может являться сокращение затрат.
В столбце 41 указываются предложения по совершенствованию правовых актов по бюджетным инвестициям.
Приложение 42
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: администратору бюджетных программ.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Отчет субъекта квазигосударственного сектора по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц _____________________________________________________ (наименование субъекта квазигосударственного сектора)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 42-ОСКСМРМРБИПУГУКЮЛ.
Периодичность: ежеквартально
Отчетный период: __ квартал 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты квазигосударственного сектора
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес -
идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.

19-21-бағандарда жобаны іске асырудың жоспарлы (ЖК, ТЭН немесе ҚЭН сәйкес) және нақты жылдары, сондай-ақ ауытқу себептері көрсетіледі;
22-28-бағандарда жобаны қаржыландырудың жоспарлы және нақты сомалары, оның ішінде жергілікті бюджет есебінен, сондай-ақ ауытқу себептері көрсетіледі;
29-30-бағандарда объектіні пайдалануға беру туралы белгі (болған жағдайда)көрсетіледі;
31-40-бағандарда бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру қорытындылары бойынша қол жеткізілген нәтижелер туралы ақпарат көрсетіледі:
31-34 бағандарда жоспарлы және нақты түпкілікті нәтижелер көрсетіледі;
35-бағанда жоба шеңберінде құрылған жаңа тұрақты жұмыс орындарының саны көрсетіледі;
36-бағанда жобаны іске асыру барысында қандай инновациялық шешімдер қолданылғаны көрсетіледі (болған жағдайда);
37-бағанда инвестициялардың мақсаты көрсетіледі. Ұсынылған нұсқалардың ішінен инвестициялардың бір немесе бірнеше түрін таңдау керек;
38-40-бағандарда инвестициялардың мақсатына байланысты алынған әсер түрі көрсетіледі. Мысалы, егер инвестициялар тиімділікті арттыруға арналған болса, онда тиісінше, алынған әсердің түрі шығындарды азайту болуы мүмкін.
41-бағанда бюджеттік инвестициялар бойынша құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстар көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржы-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған) параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларына
42-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне ұсынылады.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысан https://www.gov.kz/memleket/entities/economy интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шаралардың іске асырылуын мониторингтеу бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің есебі _____________________________________________________
(квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы)
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанның индексі: 42-ОСКСМРМРБИПУГУКЮЛ.
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20 ____ жылғы - тоқсан
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: квазимемлекеттік сектор субъектілері
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде.

Раздел 1. Бюджетная программа (подпрограмма)
Код
Наименование
Описание
Стратегическое направление
номер
наименование
Цель
номер
наименование
Сумма, тысяч тенге
Период реализации, годы
с
по
Раздел 2. Мероприятия
№ п/п
Акционерные общества
Приобретение акций
Количество размещенных акций за счет реализации бюджетных инвестиций, штук
Стоимость размещенных акций за счет реализации бюджетных инвестиций, тысяч тенге
до реализации бюджетных инвестиций
После реализации бюджетных инвестиций
на этапе
всего
1 этап
n этап
Сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг)
№ п/п
Товарищества
Увеличение уставного капитала, тысяч тенге
Итого размер уставного капитала тысяч тенге
Приобретение долей участия у участников
План
факт
план
факт
%
стоимость, тысяч тенге
Долей участия в государственной собственности, %
план
факт
план
факт
план
факт
1 этап
n этап
№ п/п
Государственные предприятия
Увеличение уставного капитала, тысяч тенге
Итого размер уставного капитала, тысяч тенге
План
факт
план
Факт
1 этап
n этап
Справка государственной перерегистрации юридического лица
Раздел 3. График реализации, план/факт в тысячах тенге
№ п/п
Мероприятия
Год реализации мероприятий
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
1 этап
n этап
Раздел 4. Документы Системы государственного планирования, в реализацию которых осуществлялись бюджетные инвестиции
№ п/п
Наименование документа
Нормативный правовой акт, которым утвержден документ Системы государственного планирования
Вид
Дата принятия
Номер
1.
n
Раздел 5. Схема финансирования
перечислено со счета Администратора бюджетных программ
Получатель
по плану финансирования Администратора бюджетных программ
Перечислено фактически
(отчетное полугодие)
Дата перечисления (месяц, год)
сумма, тысяч тенге
Дата перечисления день, месяц, год)
документ
сумма, тысяч тенге
наименование
№ п/п
1.
n
перечислено с банковского счета Получателя
№ п/п
Получатель
по плану финансирования
перечислено фактически
Дата перечисления (месяц, год)
сумма, тысяч тенге
Дата перечисления (день, месяц, год)
документ
сумма, тысяч тенге
наименование
1.
n
Раздел 6. Результат
№ п/п
Целевой индикатор
единица измерения
за два года, предшествующих отчетному полугодию
за год, предшествующий отчетному полугодию
в отчетном полугодии
факт
Факт
план за полугодие
факт
за год
нарастающим итогом
за год
нарастающим итогом
за полугодие
нарастающим итогом
Конечный результат
Влияние конечного результата на достижение цели бюджетной программы (подпрограммы) и отрасли (сферы, региона), курируемой Администратором
Раздел 7. Ответственный исполнитель
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Наименование юридического лица
Должность
Адрес
Контактные телефоны
Факс
Электронная почта
Наименование ______________________ Адрес______________________________
Телефон ________________ Адрес электронной почты _____________________
Исполнитель _______________________ _______________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________ _______________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе "Отчет
субъекта квазигосударственного
сектора по мониторингу
реализации мероприятий,
реализуемых за счет бюджетных
инвестиций посредством
участия государства в уставном
капитале юридических лиц"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет субъекта квазигосударственного сектора по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц" (наименование субъекта квазигосударственного сектора)" (индекс: 42-ОСКСМРМРБИПУГУКЮЛ, периодичность: ежеквартально)

1-бөлім. Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Коды
Атауы
Сипаттама
Стратегиялық бағыт
нөмірі
атауы
Мақсат
нөмірі
атауы
Сомасы, мың теңге
Іске асыру кезеңі
с
2-бөлім. Іс-шаралар
№ р/с
Акционерлік қоғамдар
Акцияларды сатып алу
Бюджеттік инвестицияларды іске асыру есебінен орналастырылған акциялар саны, дана
Бюджеттік инвестицияларды іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың құны, мың теңге
Бюджеттік инвестицияларды іске асырғанға дейін
Бюджеттік инвестициялар іске асырылғаннан кейін
кезеңде
барлығы
1 кезең
n кезең
Акциялар (бағалы қағаздар)шығарылымын мемлекеттік тіркеу мәліметтері
№ р/с
Серіктестіктер
Жарғылық капиталды ұлғайту, мың теңге
Барлығы жарғылық капитал мөлшері мың теңге
Қатысушылардан қатысу үлестерін сатып алу
Жоспар
факт
жоспар
факт
%
құны, мың теңге
Мемлекеттік меншікке қатысу үлестері, %
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
1 кезең
n кезең
№ р/с
Мемлекеттік кәсіпорындар
Жарғылық капиталды ұлғайту, мың теңге
Жарғылық капиталдың жалпы мөлшері, мың теңге
жоспар
факт
жоспар
факт
1 кезең
n кезең
Заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу анықтамасы
3-бөлім. Іске асыру кестесі, жоспар / факт мың теңгемен
№ р/с
Іс-шаралар
Іс-шараларды іске асыру жылы
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйеек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
1 кезең
n кезең
4-бөлім. Іске асыру үшін бюджеттік инвестициялар жүзеге асырылған мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
№ р/с
Құжаттың атауы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты бекітілген Нормативтік құқықтық акт
Түрі
Қабылдау күні
Нөмірі
1 кезең
n кезең
5-бөлім. Қаржыландыру схемасы
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шотынан аударылған
Алушы
бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспары бойынша
Іс жүзінде тізімделген
(есепті жартыжылдық)
Аударым күні (айы, жылы)
сомасы, мың теңге
Аударылған күні күні, айы, жылы)
құжат
сомасы, мың теңге
атауы
№ р/с
1.
n
алушының банктік шотынан аударылған
№ р/с
Алушы
қаржыландыру жоспары бойынша
іс жүзінде тізімделген
Аударым күні (айы, жылы)
сомасы, мың теңге
Аударым күні (күні, айы, жылы)
құжат
сомасы, мың теңге
атауы
1.
n
6-бөлім. Нәтижесі
р/с №
Нысаналы индикатор
өлшем бірлігі
есепті жартыжылдықтың алдындағы екі жылдағы
есепті жартыжылдықтың алдындағы жылдағы
есепті жартыжылдықта
факт
Факт
жарты жылдықтағы жоспар
факт
бір жыл ішінде
өсіңкі қорытындымен
бір жыл ішінде
өсіңкі қорытындымен
жарты жыл ішінде
өсіңкі қорытындымен
Түпкілікті нәтиже
Түпкілікті нәтиженің Әкімші жетекшілік ететін бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) және саланың (аяның, өңірдің) мақсатына қол жеткізуге әсері
7-бөлім. Жауапты орындаушы
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Заңды тұлғаның атауы
Лауазымы
Мекен-жайы
Байланыс телефондары
Факс
Электрондық пошта
Атауы
___________________________________
Мекенжайы
_____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
___________________________________________
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған
"Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің
қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар есебінен іске
асырылатын іс-шаралардың іске асырылуын мониторингтеу
бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің есебі" нысанына
қосымша
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған "Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шаралардың іске асырылуын мониторингтеу бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме _____________________________________________________ (квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы) (Индекс: 42-ЗТЖКМҚАБИЕІАІШІАМБКССЕ, Кезеңділігі: тоқсан сайын)

1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами квазигосударственного сектора отчета субъекта квазигосударственного сектора по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц _______ (наименование субъекта квазигосударственного сектора)
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается первым руководителем субъекта. Отчет представляется Администратору бюджетных программ на электронном и бумажном носителе.
В разделах указываются:
В Разделе 1 указываются код, наименование, описание бюджетной программы (подпрограммы); номер, наименование стратегического направления бюджетной программы (подпрограммы); номер, наименование цели бюджетной программы (подпрограммы); сумма в тысячах тенге, период реализации бюджетной программы (подпрограммы);
В Разделе 2 представляется информация отдельно по акционерным обществам, товариществам, государственным предприятиям, где:
по акционерным обществам указывается: количество размещенных акций за счет реализации бюджетных инвестиций до и после реализации, штук; стоимость размещенных акций за счет реализации бюджетных инвестиций на каждом из этапов и всего, штук; сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг);
по товариществам указывается: плановые и фактические показатели по увеличению уставного капитала в тысячах тенге; плановые и фактические показатели размера уставного капитала, итого в тысячах тенге; плановые и фактические показатели по приобретению долей участия у участников в %, и их стоимости в тысячах тенге, а также доли участия в государственной собственности в %; информация представляется по каждому из этапов;
по государственным предприятиям указывается: плановые и фактические показатели по увеличению уставного капитала, тысячах тенге, плановые и фактические показатели по размеру уставного капитала, итого, в тысячах тенге; информация представляется по каждому из этапов; также указываются справка о государственной перерегистрации юридического лица.
В Разделе 3 указываются запланированные и фактические мероприятия, расходы по ним в разрезе этапов и месяцев.
В Разделе 4 указываются документы Системы государственного планирования, в реализацию которых осуществлялись бюджетные инвестиции, их наименования, нормативный правовой акт, которым утвержден документ Системы государственного планирования с указанием его вида, даты принятия и номера.
В Разделе 5 указывается схема финансирования, где представляется информация по суммам перечисленных со счета Администратора бюджетных программ, в тысячах тенге, с указанием получателя, даты перечисления (месяц, год) и суммы в тысячах тенге по плану финансирования Администратора бюджетных программ; информация по фактически перечисленной сумме в тысячах тенге, дате перечисления (день, месяц, год), также указывается наименование и номер документа по фактическому перечислению; информация представляется в разрезе перечисленных сумм со счета Администратора бюджетных программ и с банковского счета Получателя.
В Разделе 6 представляется информация по конечным результатам, повлиявшим на достижение цели бюджетной программы (подпрограммы) и отрасли (сферы, региона), курируемой Администратором.
В Разделе 7 указываются данные ответственного лица: фамилия, имя отчество (при наличии), наименование юридического лица, должность, адрес, контактные телефоны, факс, электронная почта
Приложение 43
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике и местный уполномоченный орган по государственному планированию
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: "Отчет по мониторингу реализации бюджетного кредитования, финансируемых из республиканского и местного бюджета".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (43-ОМРБКФРМБ):
Периодичность: ежеквартально, ежегодно

1. Осы түсініктеме құрастыруға арналған
және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің есепті ұсынуы
мониторинг бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің
бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараларды іске асыру
заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы ____________________________________________________________________
(квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы)
2. Құндық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық таңбасыз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке субъектінің бірінші басшысы қол қояды. Есеп бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
Бөлімдерде:
1-бөлімде Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) коды, атауы, сипаттамасы; бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) стратегиялық бағытының нөмірі, Атауы; Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) нөмірі, мақсатының атауы; мың теңгедегі сома, бюджеттік бағдарламаны (Кіші Бағдарламаны)іске асыру кезеңі көрсетіледі;
2-бөлімде Акционерлік қоғамдар, серіктестіктер, мемлекеттік кәсіпорындар бойынша жеке ақпарат ұсынылады, мұнда:
Акционерлік қоғамдар бойынша: сатылғанға дейін және кейін Бюджеттік инвестицияларды іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың саны, дана; орналастырылған акциялардың Бюджеттік инвестицияларды іске асыру есебінен кезеңдердің әрқайсысында және барлығы, дана құны; акциялар (бағалы қағаздар)шығарылымын мемлекеттік тіркеу мәліметтері көрсетіледі;
серіктестіктер бойынша: жарғылық капиталды ұлғайту жөніндегі жоспарлы және нақты көрсеткіштер мың теңгемен; жарғылық капитал мөлшерінің жоспарлы және нақты көрсеткіштері, барлығы мың теңгемен; қатысушылардан қатысу үлестерін % - бен және олардың құнын мың теңгемен, сондай-ақ мемлекеттік меншікке қатысу үлесін % - бен сатып алу жөніндегі жоспарлы және нақты көрсеткіштер көрсетіледі; ақпарат әр кезең бойынша ұсынылады;
мемлекеттік кәсіпорындар бойынша: жарғылық капиталды ұлғайту жөніндегі жоспарлы және нақты көрсеткіштер, мың теңге, жарғылық капиталдың мөлшері бойынша жоспарлы және нақты көрсеткіштер, барлығы мың теңгемен көрсетіледі; ақпарат кезеңдердің әрқайсысы бойынша ұсынылады; сондай-ақ заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу туралы анықтама көрсетіледі.
3-бөлімде кезеңдер мен айлар бөлінісінде жоспарланған және нақты іс-шаралар, олар бойынша шығыстар көрсетіледі.
4-бөлімде іске асыру үшін бюджеттік инвестициялар жүзеге асырылған мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары, олардың атаулары, оның түрін, қабылданған күні мен нөмірін көрсете отырып, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты бекітілген Нормативтік құқықтық акт көрсетіледі.
5-бөлімде алушыны, аударым күнін (айын, жылын) және бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспары бойынша мың теңге сомасын көрсете отырып, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шотынан аударылған сомалар бойынша ақпарат ұсынылатын қаржыландыру схемасы; нақты аударылған мың теңге сомасы, аударым күні (күні, жылы) бойынша ақпарат көрсетіледі айы, жылы), сондай-ақ нақты аударым бойынша құжаттың атауы мен нөмірі көрсетіледі; Ақпарат бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шотынан және алушының банктік шотынан аударылған сомалар бөлінісінде ұсынылады.
6-бөлімде Әкімші жетекшілік ететін бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) және саланың (аяның, өңірдің) мақсатына қол жеткізуге әсер еткен түпкілікті нәтижелер бойынша ақпарат ұсынылады.
7-бөлімде жауапты тұлғаның деректері көрсетіледі: Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), заңды тұлғаның атауы, лауазымы, мекенжайы, Байланыс телефондары, факс, электрондық пошта.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
43-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынылады
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан https://www.gov.kz/memleket/entities/economy интернет – ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік кредиттеудің іске асырылуын мониторингтеу бойынша есеп".
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан индексі (43-РЖБҚБКІМЖЕ):
Кезеңділігі: тоқсан сайын

2. *** ПСД:
3. **** Приказ:
4.***** ЭКСПЕРТИЗЫ
1) Заключение
отраслевой экспертизы;
2) Комплексная вневедомственная экспертиза;
3) Экономическая экспертиза.
Наименование ______________________ ___________________________________
Адрес_______________________ ____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) _________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе "Отчет по
мониторингу реализации
бюджетного кредитования,
финансируемых из
республиканского
и местного бюджета"
Пояснения по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет по мониторингу реализации бюджетного кредитования, финансируемых из республиканского и местного бюджета" (индекс: 43-ОМРБКФРМБ, периодичность: ежеквартально, ежегодно)
1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления администраторы республиканских бюджетных программ и администраторы местных бюджетных программ Отчета о ходе реализации бюджетного кредитования
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается первым руководителем субъекта. Отчет представляется центральный уполномоченный орган по бюджетной политике и местный уполномоченный орган по государственному планированию на электронном и бумажном носителе.
В столбцах указываются:
В столбце 1 указывается порядковый номер проекта;
В столбце 2 указывается функциональная группировка расходов реализации бюджетных программ;
В столбце 3 указывается администратор бюджетной программы/местный исполнительный орган:
в столбце 4 указывается заемщик;
в столбце 5 указывается конечный заемщик;
в столбце 6 указывается подпрограмма;
в столбце 7 указывается бюджетная программа;
в столбце 8 указывается наименование проекта;
в столбце 9 указывается период реализации проекта (год/полугодие);
в столбце 10 указывается первоначальная стоимость проекта, согласно документации;
в столбце 11 указывается скорректированная стоимость проекта, согласно технико-экономическому обоснованию/проектно-сметной документации;

2. *** ЖСҚ:
3. **** Бұйрық:
4.***** Сараптамалар
1)
салалық сараптама қорытындысы;
2) ведомстводан тыс кешенді сараптама;
3) экономикалық сараптама.
Атауы
___________________________________
Мекенжайы
_____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
___________________________________________
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған
"Республикалық және жергілікті бюджеттен
қаржыландырылатын бюджеттік кредиттеудің іске
асырылуын мониторингтеу бойынша есеп" нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік кредиттеудің іске асырылуын мониторингтеу бойынша есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс: 43-РЖБҚБКІМБЕ, кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын)
1. Осы түсіндірме республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік кредиттеудің іске асырылу барысы туралы есепті жасауға және ұсынуға арналған
2. Құндық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық таңбасыз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке субъектінің бірінші басшысы қол қояды. Есепті бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынады.
Бағандарда:
1-бағанда жобаның реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шығыстарының функционалдық топтамасы көрсетіледі;
3-бағанда бюджеттік бағдарламаның әкімшісі/жергілікті атқарушы орган көрсетіледі:
4-бағанда қарыз алушы көрсетіледі;
5-бағанда түпкілікті қарыз алушы көрсетіледі;
6-бағанда кіші бағдарлама көрсетіледі;
7 бағанда бюджеттік бағдарлама көрсетіледі;
8 бағанда жобаның атауы көрсетіледі;
9-бағанда жобаны іске асыру кезеңі (жыл/жартыжылдық) көрсетіледі;
10-бағанда құжаттамаға сәйкес жобаның бастапқы құны көрсетіледі;
11-бағанда техникалық-экономикалық негіздемеге/жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес жобаның түзетілген құны көрсетіледі;

в столбцах 12-13 указывается планируемый объем финансирования проекта;
в столбце 12 указывается информация о республиканском бюджете;
в столбце 13 указывается информация о местном бюджете;
в столбцах – 14-17 указывается информация об объеме выполненных работ в натуральном выражении согласно технико-экономическому обоснованию/проектно-сметной документации;
в столбце 14 указывается факт до отчетного периода;
в столбце 15 указывается план на отчетный период;
в столбце 16 указывается факт на отчетный период;
в столбце 17 указывается информация о невыполненных мероприятиях за отчетный период;
в столбцах – 18-21 указывается информация об объеме выполненных работ в тысячах тенге;
в столбцах – 18-19 указывается информация об общем финансировании проекта с начала реализации (факт республиканский бюджет/местный бюджет);
в столбцах – 20-31 указывается информация за отчетный период (план, факт, отклонение);
в столбце 32 указывается информация о причинах уклонения;
в столбце 33 указывается информация о принятых (принимаемых) мерах;
в столбцах – 34-37 указывается информация о количестве проектов;
в столбце 34 указывается информация об общем количестве реализуемых;
в столбце 35 указывается информация о планируемых к завершению;
в столбце 36 указывается информация о фактический завершенных;
в столбце 37 указываются причины не завершения;
в столбце 38 указывается примечание (наличие документации), причины удорожания.
Приложение 44
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике и местный уполномоченный орган по государственному планированию
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: "Отчет о ходе реализации бюджетного кредитования".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (44-ОХРБК):
Периодичность: ежеквартально, ежегодно

12-13-бағандарда жобаны қаржыландырудың жоспарланған көлемі көрсетіледі;
12-бағанда республикалық бюджет туралы ақпарат көрсетіледі;
13-бағанда жергілікті бюджет туралы ақпарат көрсетіледі;
14-17-бағандарда техникалық-экономикалық негіздемеге/жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес заттай мәнде орындалған жұмыстардың көлемі туралы ақпарат көрсетіледі;
14-бағанда есепті кезеңге дейінгі факті көрсетіледі;
15-бағанда есепті кезеңге арналған жоспар көрсетіледі;
16-бағанда есепті кезеңдегі факті көрсетіледі;
17-бағанда есепті кезеңдегі орындалмаған іс-шаралар туралы ақпарат көрсетіледі;
18-21-бағандарда орындалған жұмыс көлемі туралы ақпарат мың теңгемен көрсетіледі;
18-19-бағандарда жобаны іске асыру басталғаннан бастап жалпы қаржыландыру туралы ақпарат көрсетіледі (республикалық бюджет/жергілікті бюджет фактісі);
20-31-бағандарда есепті кезеңдегі ақпарат (жоспар, факт, ауытқу)көрсетіледі;
32-бағанда жалтару себептері туралы ақпарат көрсетіледі;
33-бағанда қабылданған (қабылданатын) шаралар туралы ақпарат көрсетіледі;
34-37-бағандарда жобалар саны туралы ақпарат көрсетіледі;
34-бағанда іске асырылатындардың жалпы саны туралы ақпарат көрсетіледі;
35-бағанда аяқталуға жоспарланған ақпарат көрсетіледі;
36-бағанда нақты аяқталған туралы ақпарат көрсетіледі;
37-бағанда аяқталмау себептері көрсетіледі;
38-бағанда ескертпе (құжаттаманың болуы), қымбаттау себептері көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
44-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынылады
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан https://www.gov.kz/memleket/entities/economy интернет-ресурсына орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Бюджеттік кредиттеудің іске асыру барсы бойынша есеп".
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан индексі (44-БКІАБЕ):
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын.

1. Сокращение затрат
2. Увеличение доходов
3. Снижение рисков производства (безопасность)
4. Новые знания
5. Социальный эффект
6. Свой вариант
Наименование ______________________ ___________________________________
Адрес_______________________ ____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________ ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) _______________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе "Отчет по
мониторингу реализации
бюджетного кредитования"
Пояснения по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о ходе реализации бюджетного кредитования" (индекс: 44-ОХРБК, периодичность: ежеквартально, ежегодно)
В столбце 1 указывается порядковый номер проекта.
В столбцах 2-10 указывается информация по соответствию проектов бюджетного кредитования документам Системы государственного планирования:
в столбце 2 указывается наименование документов Системы государственного планирования с соответствующей ссылкой (пункт, поручение и т.д.) в реализацию которых был предоставлен бюджетный кредит;
в столбце 3 указывается стратегическое направление из документа Системы государственного планирования, в рамках которого был реализован проект;
в столбце 4 указываются цели, соответствующие стратегическому направлению;
в столбцах 5-10 указываются информация по целевым индикаторам соответствующего документам Системы государственного планирования.
В столбцах 11-30 указывается общая информация по параметрам проектов бюджетного кредитования:
в столбце 11 указывается наименование бюджетной программы развития;
в столбце 12 указывается наименование бюджетной подпрограммы в случае наличия;
в столбце 13 указывается отрасль, в которой планируется реализация проекта;
в столбце 14 указывается регион, где планируется реализация проекта (область, город республиканского значения, столица, либо вся страна)
в столбце 15 указывается наименование администратора бюджетных программ;
в столбце 16 указывается заемщик
в столбце 17 указывается конечный заемщик
в столбце 18 указывается наименование проектов в рамках бюджетной программы подлежащих оценке;
в столбце 19 указывается номер и дата положительного экономического заключения на ИП/ ТЭО/ФЭО БК;
в столбце 20 указывается цель проекта, указанная в документах планирования (ИП, ТЭО либо ФЭО);

1. Шығындарды азайту
2. Табыстың өсуі
3. Өндіріс тәуекелдерін азайту (қауіпсіздік)
4. Жаңа білім
5. Әлеуметтік әсер
6. Өз нұсқасы
Атауы
___________________________________
Мекенжайы
_____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
___________________________________________
өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған "Бюджеттік кредиттеудің іске асырылуын мониторингтеу бойынша есеп" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Бюджеттік кредиттеудің іске асыру барсы бойынша есеп". нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі - 44-БКІАБЕ, кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын)
1-бағанда жобаның реттік нөмірі көрсетіледі.
2-10-бағандарда бюджеттік кредиттеу жобаларының мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі жөніндегі ақпарат көрсетіледі:
2-бағанда іске асыруға бюджеттік кредит берілген тиісті сілтемесі (тармақ, тапсырма және т. б.) бар мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының атауы көрсетіледі;
3-бағанда жоба іске асырылған мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжатынан стратегиялық бағыт көрсетіледі;
4-бағанда стратегиялық бағытқа сәйкес келетін мақсаттар көрсетіледі;
5-10-бағандарда мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келетін нысаналы индикаторлар бойынша ақпарат көрсетіледі.
11-30 бағандарда бюджеттік кредиттеу жобаларының параметрлері бойынша жалпы ақпарат көрсетіледі:
11-бағанда бюджеттік даму бағдарламасының атауы көрсетіледі;
12-бағанда бюджеттік кіші бағдарламаның атауы болған жағдайда көрсетіледі;
13-бағанда жобаны іске асыру жоспарланатын сала көрсетіледі;
14-бағанда жобаны іске асыру жоспарланатын өңір (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, не бүкіл ел)көрсетіледі
15-бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы көрсетіледі;
16-бағанда қарыз алушы көрсетіледі
17-бағанда түпкілікті қарыз алушы көрсетіледі
18-бағанда бағалауға жататын бюджеттік бағдарлама шеңберіндегі жобалардың атауы көрсетіледі;
19-бағанда БК ЖК/ ТЭН/ҚЭН-де оң экономикалық қорытындының нөмірі мен күні көрсетіледі;
20-бағанда жоспарлау құжаттарында (ЖК, ТЭН немесе ҚЭН)көрсетілген жобаның мақсаты көрсетіледі;

2. *** ПСД:
3. **** Приказ:
4.***** ЭКСПЕРТИЗЫ
1) Заключение
отраслевой экспертизы;
2) Комплексная вневедомственная экспертиза;
3) Экономическая экспертиза.
Наименование ______________________ Адрес______________________________
Телефон ________________ Адрес электронной почты ________________
Исполнитель ___________________ _______________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет по мониторингу
реализации проектов,
реализуемых субъектами
квазигосударственного сектора
за счет негосударственных
займов под государственные гарантии"
Пояснения по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных Отчет по мониторингу реализации проектов, реализуемых субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии (индекс: 45-ОМРПРСКСНЗГГ, периодичность: ежеквартально, ежегодно)
1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления администраторами республиканских бюджетных программ Отчета по мониторингу реализации проектов, реализуемых субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается первым руководителем субъекта. Отчет представляется в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике на электронном и бумажном носителе.
В столбцах указываются:
В столбце 1 указывается порядковый номер проекта;
В столбце 2 указывается функциональная группировка расходов реализации бюджетных программ;
В столбце 3 указывается администратор бюджетной программы:
в столбце 4 указывается заемщик;
в столбце 5 указывается наименование проекта;
в столбце 6 указывается период реализации проекта (год/полугодие);
в столбце 7 указывается первоначальная стоимость проекта, согласно документации;
в столбце 8 указывается скорректированная стоимость проекта, согласно ТЭО инвестицонного проекта/проектно-сметной документации;
в столбцах 9 - 11 указывается планируемый объем финансирования проекта;
в столбце 9 указывается информация о займе
в столбце 10 указывается информация о государственном бюджете;
в столбце 11 указывается информация о собственных средствах заемщика;

2. *** ЖСҚ:
3. **** Бұйрық:
4.***** Сараптама
1) Салалық сараптаманың қорытынды;
2) Ведомстводан тыс кешенді сараптама;
3) Экономикалық сараптама.
Атауы
___________________________________
Мекенжайы
_____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
___________________________________________
"Мемлекеттік кепілдікпен берілетін мемлекеттік емес
қарыздар есебінен квазимемлекеттік сектор субъектілері
іске асыратын жобалардың іске асырылуын мониторингілеу
жөніндегі есеп" өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
"Мемлекеттік кепілдіктермен мемлекеттік емес қарыздар есебінен квазимемлекеттік сектор субъектілері іске асыратын жобалардың іске асырылуына мониторинг жүргізу жөніндегі есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктемелер (индексі-45-ӘДЖНТТМКМҚЕКССІЖІМЖЕ, Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын)
1. Осы түсініктеме республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мемлекеттік кепілдіктермен берілетін мемлекеттік емес қарыздар есебінен квазимемлекеттік сектор субъектілері іске асыратын жобалардың іске асырылуына мониторинг жүргізу жөніндегі есепті жасауға және ұсынуға арналған
2. Құндық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық таңбасыз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке субъектінің бірінші басшысы қол қояды. Есеп бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
Бағандарда:
1-бағанда жобаның реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шығыстарының функционалдық топтамасы көрсетіледі;
3-бағанда бюджеттік бағдарламаның әкімшісі көрсетіледі:
4-бағанда қарыз алушы көрсетіледі;
5-бағанда жобаның атауы көрсетіледі;
6-бағанда жобаны іске асыру кезеңі (жыл/жартыжылдық) көрсетіледі;
7-бағанда құжаттамаға сәйкес жобаның бастапқы құны көрсетіледі;
8-бағанда инвестициялық жобаның ТЭН/жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес жобаның түзетілген құны көрсетіледі;
9-11-бағандарда жобаны қаржыландырудың жоспарланған көлемі көрсетіледі;
9-бағанда қарыз туралы ақпарат көрсетіледі
10-бағанда мемлекеттік бюджет туралы ақпарат көрсетіледі;
11-бағанда қарыз алушының меншікті қаражаты туралы ақпарат көрсетіледі;

в столбцах 12 - 15 указывается информация об объеме выполненных работ в натуральном выражении согласно ТЭО инвестиционного проекта/проектно-сметной документации;
в столбце 12 указывается факт до отчетного периода;
в столбце 13 указывается план на отчетный период;
в столбце 14 указывается факт на отчетный период;
в столбце 15 указывается информация о невыполненных мероприятиях за отчетный период;
в столбцах 16 - 34 указывается информация об объеме выполненных работ в тысячах тенге;
в столбцах 16-18 указывается информация об общем финансировании проекта с начала реализации (факт займ/государственный бюджет/ Собственные средства заемщика);
в столбцах – 19-34 указывается информация за отчетный период (план, факт, отклонение);
в столбце 35 указывается информация о причинах отклонения;
в столбце 36 указывается информация о принятых (принимаемых) мерах;
в столбцах – 37-40 указывается информация о количестве проектов;
в столбце 37 указывается информация об общем количестве реализуемых;
в столбце 38 указывается информация о планируемых к завершению;
в столбце 39 указывается информация о фактический завершенных;
в столбце 40 указываются причины не завершения;
в столбце 41 указывается примечание (наличие документации), причины удорожания.
Приложение 46
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: центральный уполномоченный орган по бюджетной политике
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: "Отчет о ходе реализации проектов, реализуемых субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (46-ОХРПРСКСНГГГ):
Периодичность: ежеквартально, ежегодно

12-15-бағандарда инвестициялық жобаның ТЭН/жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес заттай мәнде орындалған жұмыстардың көлемі туралы ақпарат көрсетіледі;
12-бағанда есепті кезеңге дейінгі факті көрсетіледі;
13-бағанда есепті кезеңге арналған жоспар көрсетіледі;
14-бағанда есепті кезеңге фактісі көрсетіледі;
15-бағанда есепті кезеңдегі орындалмаған іс-шаралар туралы ақпарат көрсетіледі;
16-34-бағандарда орындалған жұмыс көлемі туралы ақпарат мың теңгемен көрсетіледі;
16-18-бағандарда жобаны іске асыру басталғаннан бастап жалпы қаржыландыру туралы ақпарат көрсетіледі (қарыз фактісі / мемлекеттік бюджет / қарыз алушының меншікті қаражаты) ;
19-34-бағандарда есепті кезеңдегі ақпарат (жоспар, факт, ауытқу)көрсетіледі;
35-бағанда ауытқу себептері туралы ақпарат көрсетіледі;
36-бағанда қабылданған (қабылданатын) шаралар туралы ақпарат көрсетіледі;
37-40-бағандарда жобалар саны туралы ақпарат көрсетіледі;
37-бағанда іске асырылатындардың жалпы саны туралы ақпарат көрсетіледі;
38-бағанда аяқталуға жоспарланған ақпарат көрсетіледі;
39-бағанда нақты аяқталған туралы ақпарат көрсетіледі;
40-бағанда аяқталмау себептері көрсетіледі;
41-бағанда ескертпе (құжаттаманың болуы), қымбаттау себептері көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық ұсынысты,
техникалық-экономикалық және
қаржы-экономикалық негіздемелерді
әзірлеу немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, бюджеттік
кредит берудің орындылығын айқындау,
мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін
қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған)
параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау қағидаларына
46-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысан интернет-ресурсында орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Әкімшілік нысанның атауы: "Квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекеттік кепілдіктермен мемлекеттік емес қарыздар есебінен іске асыратын жобалардың іске асырылу барысы туралы есеп"
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанның индексі (46-КССМКМҚЕІЖІБЕ):
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын

1. Сокращение затрат
2. Увеличение доходов
3. Снижение рисков производства (безопасность)
4. Новые знания
5. Социальный эффект
6. Свой вариант
Наименование ______________________ ___________________________________
Адрес_______________________ ____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства) _______________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе "Отчет о
ходе реализации проектов,
реализуемых субъектами
квазигосударственного сектора
за счет негосударственных
займов под государственные гарантии"
Пояснения по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о ходе реализации проектов, реализуемых субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии" (индекс: 45-ОХРПРСКСНГГГ, периодичность: ежеквартально, ежегодно)
В столбце 1 указывается порядковый номер проекта.
В столбцах 2-10 указывается информация по соответствию Проектов под государственные гарантии документам Системы государственного планирования:
в столбце 2 указывается наименование документов Системы государственного планирования с соответствующей ссылкой (пункт, поручение и т.д.) в реализацию которых были осуществлены проекты государственные гарантии;
в столбце 3 указывается стратегическое направление из документа Системы государственного планирования, в рамках которого был реализован проект;
в столбце 4 указываются цели, соответствующие стратегическому направлению;
в столбцах 5-10 указываются информация по целевым индикаторам соответствующего документам Системы государственного планирования.
В столбцах 11-30 указывается общая информация по параметрам Проектов под государственные гарантии:
в столбце 11 указывается отрасль, в которой планируется реализация проекта;
в столбце 12 указывается регион, где планируется реализация проекта (область, город республиканского значения, столица, либо вся страна);
в столбце 13 указывается заемщик;
в столбце 14 указывается наименование администратора бюджетных программ;
в столбце 15 указывается наименование проекта;
в столбце 16 указывается номер и дата положительного экономического заключения на ТЭО инвестиционного проекта/ПСД Проекта под государственные гарантии;
в столбце 17 указывается цель проекта указанная в документах планирования (ТЭО инвестицонного проекта, ПСД);

1. Шығындарды қысқарту
2. Кірістердің ұлғаюы
3. Өндіріс тәуекелдерін төмендету (қауіпсіздік)
4. Жаңа білім
5. Әлеуметтік әсер
6. Өз нұсқасы
Атауы
___________________________________
Мекенжайы
_____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
___________________________________________
"Мемлекеттік кепілдіктермен мемлекеттік емес қарыздар есебінен
квазимемлекеттік сектор субъектілері іске асыратын жобаларды
іске асыру барысы туралы есеп" өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Мемлекеттік кепілдіктермен мемлекеттік емес қарыздар есебінен квазимемлекеттік сектор субъектілері іске асыратын жобаларды іске асыру барысы туралы есеп" нысанын (индексі - 45- МКМҚЕКССІЖІБЕ, кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын) толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда жобаның реттік нөмірі көрсетіледі.
2-10-бағандарда жобалардың мемлекеттік кепілдіктермен Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі бойынша ақпарат көрсетіледі:
2-бағанда іске асыру үшін мемлекеттік кепілдіктер жобалары жүзеге асырылған тиісті сілтемесі (тармақ, тапсырма және т. б.) бар Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының атауы көрсетіледі;
3-бағанда жоба іске асырылған Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжатынан стратегиялық бағыт көрсетіледі;
4-бағанда стратегиялық бағытқа сәйкес келетін мақсаттар көрсетіледі;
5-10-бағандарда мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келетін нысаналы индикаторлар бойынша ақпарат көрсетіледі.
11-30-бағандарда Мемлекеттік кепілдіктермен жобалардың параметрлері бойынша жалпы ақпарат көрсетіледі:
11-бағанда жобаны іске асыру жоспарланатын сала көрсетіледі;
12-бағанда жобаны іске асыру жоспарланатын өңір (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, не бүкіл ел) көрсетіледі;
13-бағанда қарыз алушы көрсетіледі;
14-бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы көрсетіледі;
15-бағанда жобаның атауы көрсетіледі;
16-бағанда инвестициялық жобаның ТЭН/мемлекеттік кепілдіктермен жобаның ЖСҚ-на оң экономикалық қорытындының нөмірі мен күні көрсетіледі;
17-бағанда жоспарлау құжаттарында (инвестициялық жобаның ТЭН, ЖСҚ)көрсетілген жобаның мақсаты көрсетіледі;

в столбцах 18-20 указываются плановые (согласно ТЭО инвестиционного проекта, ПСД) и фактические годы реализации проекта, а также причины отклонения;
в столбцах 21-30 указываются плановые и фактические суммы финансирования проекта, в том числе займ, за счет государственного бюджета, собственных средств заемщика, а также причины отклонения;
в столбцах 31-32 указываются плановый и фактический период освоения;
в столбцах 33-34 указывается отметка о вводе объекта в эксплуатацию (в случае наличия);
в столбцах 31-42 указывается информация о достигнутых результатах по итогам осуществления Проектов под государственные гарантии;
в столбцах 35-38 указывается плановые и фактические результаты;
в столбце 39 указывается количество новых созданных постоянных рабочих мест в рамках проекта;
в столбцах 40-42 указывается получаемый тип эффекта.
В столбце 45 указываются предложения по совершенствованию правовых актов по Проектам под государственные гарантии.

18-20-бағандарда жобаны іске асырудың жоспарлы (инвестициялық жобаның ТЭН-не, ЖСҚ-ға сәйкес) және нақты жылдары, сондай-ақ ауытқу себептері көрсетіледі;
21-30-бағандарда жобаны қаржыландырудың жоспарлы және нақты сомалары, оның ішінде мемлекеттік бюджет есебінен қарыз, қарыз алушының өз қаражаты, сондай-ақ бас тарту себептері көрсетіледі;
31-32-бағандарда игерудің жоспарлы және нақты кезеңі көрсетіледі;
33-34-бағандарда объектіні пайдалануға беру туралы белгі (болған жағдайда) көрсетіледі;
31-42-бағандарда Мемлекеттік кепілдіктермен жобаларды жүзеге асыру қорытындылары бойынша қол жеткізілген нәтижелер туралы ақпарат көрсетіледі;
35-38-бағандарда жоспарлы және нақты нәтижелер көрсетіледі;
39-бағанда жоба шеңберінде құрылған жаңа тұрақты жұмыс орындарының саны көрсетіледі;
40-42 бағандарда алынған әсер түрі көрсетіледі.
45-бағанда Мемлекеттік кепілдіктермен жобалар бойынша құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстар көрсетіледі.