О некоторых вопросах государственной поддержки частного предпринимательства
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июня 2025 года № 55.
В соответствии с подпунктами 2-6) и 2-7) статьи 99 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Реестр мер государственной поддержки частного предпринимательства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила формирования, ведения и актуализации реестра мер государственной поддержки частного предпринимательства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту государственной поддержки и защиты предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Заместителя
Премьер-Министра – Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июня 2025 года № 55
Реестр мер государственной поддержки частного предпринимательства
Сноска. Реестр - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 02.06.2026 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Наименование меры государственной поддержки частного предпринимательства
Характер меры государственной поддержки частного предпринимательства
Наименование нормативного правового акта, регламентирующего порядок предоставления меры государственной поддержки частного предпринимательства
Получатели меры государственной поддержки
Ответственный государственный орган
Оператор государственной поддержки
1.
Субсидирование повышения продуктивности и качества продукции аквакультуры, а также развития племенного рыбоводства
Финансовый

Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 20 маусымдағы № 55 бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 99-бабының 2-6) және 2-7) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімін қалыптастыру, жүргізу және өзектілендіру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және қорғау департаменті заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне және алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсына орналастыру үшін жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жұманғарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрінің
2025 жылғы 20 маусымдағы
№ 55 бұйрығына
1-қосымша
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімі
Ескерту. Тізілім жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 02.06.2026 № 65 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасының атауы
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасының сипаты
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын ұсыну тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актінің атауы
Мемлекеттік қолдау шарасын алушылар
Жауапты мемлекеттік орган
Мемлекеттік қолдау операторы
1.
Акваөсіру өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыруды, сондай-ақ асыл тұқымды балық шаруашылығын дамытуды субсидиялау
Қаржылық

Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 ноября 2025 года № 412 "Об утверждении Правил субсидирования повышения продуктивности и качества продукции аквакультуры, а также развитие племенного рыбоводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 37320)
Физическое или юридическое лицо, занимающееся аквакультурой (рыбоводством)
МСХ РК
МИО
2.
Субсидирование по возмещению части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства, при инвестиционных вложениях
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 ноября 2025 года № 410 "Об утверждении Правил субсидирования по возмещению части расходов при инвестиционных вложениях в области аквакультуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 37319)
Субъект рыбного хозяйства, осуществляющий инвестиционные вложения
МСХ РК
МИО
3.
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 ноября 2014 года № 3-2/615 "Об утверждении Правил субсидирования затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10087)
Перерабатывающие предприятия, осуществляющие закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки
МСХ РК
МИО
4.
Субсидирование развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18404)
Физическое или юридическое лицо, занимающееся производством сельскохозяйственной продукции; физическое или юридическое лицо, занимающееся воспроизведением животных с высоким генетическим потенциалом, их сохранением и разведением (племенное животноводство); племенной центр, дистрибьютерный центр по реализации семени и эмбрионов племенных животных, техник-осеменатор, оказывающие услуги по искусственному осеменению маточного поголовья сельскохозяйственных животных
МСХ РК
МИО
5.
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
Финансовый

"Аквашаруашылық өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды, сондай-ақ асыл тұқымды балық өсіруді дамытуды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 1 қарашадағы № 412 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37320 болып тіркелген)
Аквашаруашылықпен (балық өсіру шаруашылығы) айналысатын жеке немесе заңды тұлға
ҚР АШМ
ЖАО
2.
Инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау
Қаржылық
"Аквашаруашылық саласындағы инвестициялық салымдар бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 1 қарашадағы № 410 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37319 болып тіркелген)
Инвестициялық салымдарды жүзеге асыратын балық шаруашылығы субъектісі
ҚР АШМ
ЖАО
3.
Қайта өңдеу кәсіпорындарының ауыл шаруашылығы өнімін тереңдетіп өңдеу өнімдерін өндіру үшін сатып алуға жұмсаған шығындарын субсидиялау
Қаржылық
"Өңдеуші кәсіпорындардың ауылшаруашылық өнімін тереңдете өңдеп өнім өндіруі үшін оны сатып алу шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 26 қарашадағы № 3-2/615 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10087 тіркелген)
Ауыл шаруашылығы өнімдерін терең өңдеу өнімдерін өндіру үшін сатып алуды жүзеге асыратын өңдеуші кәсіпорындар
ҚР АШМ
ЖАО
4.
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау
Қаржылық
"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген)
Ауыл шаруашылығы өнімін өндірумен айналысатын жеке немесе заңды тұлға; генетикалық әлеуеті жоғары малдың өсімін молайтумен, оларды сақтаумен және өсірумен айналысатын жеке немесе заңды тұлға (асыл тұқымды мал шаруашылығы); асыл тұқымдық орталық, асыл тұқымды малдың тұқымы мен эмбриондарын өткізу жөніндегі дистрибьютерлік орталық, ауыл шаруашылығы малдарының аналық басын қолдан ұрықтандыру жөнінде қызметтер көрсететін ұрықтандыру технигі
ҚР АШМ
ЖАО
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдықтарын сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау
Қаржылық

Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17741)
Физическое или юридическое лицо, ИП (в том числе крестьянское (фермерское) хозяйство), заключившие с финансовым институтом договор займа и осуществляющие деятельность в соответствии с перечнем товаров для кредитования и финансового лизинга по приоритетным проектам в сфере производства и (или) переработки сельскохозяйственной продукции согласно приложению 1 к Правилам.
МСХ РК
МИО
6.
Субсидирование по возмещению части расходов, понесенных субъектом АПК, при инвестиционных вложениях
Финансовый
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 июля 2018 года № 317 "Об утверждении Правил субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17320)
Субъект предпринимательства, осуществляющий инвестиционные вложения и занимающийся производством и (или) переработкой сельскохозяйственной продукции, основной или вторичный вид деятельности, которого относится к разделам общего классификатора видов экономической деятельности согласно перечню основного или вторичного вида деятельности для субъекта предпринимательства, осуществляющего инвестиционные вложения и занимающийся производством и (или) переработкой сельскохозяйственной продукции
МСХ РК
МИО
7.
Кредитование проектов в сфере АПК
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 августа 2023 года № 322 "Об утверждении Правил кредитования проектов в сфере агропромышленного комплекса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33364)
Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в АПК
МСХ РК
МИО
8.
Программа форвардного закупа сельскохозяйственной продукции
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Физическое или юридическое лицо, занимающееся производством сельскохозяйственной продукции, в том числе посредством создания простого товарищества/консорциума
МСХ РК
АО "НК "Продовольственная контрактная корпорация"
9.
Субсидирование развития производства приоритетных культур, в том числе многолетних насаждений
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 "Об утверждении Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20209)
Сельхозтоваропроизводители или сельхозкооперативы
МСХ РК
МИО
10.
Субсидирование развития семеноводства
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 "Об утверждении Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20209)
Оригинаторы, элитсемхозы, семхозы, реализаторы, сельхозтоваропроизводители или сельхозкооперативы
МСХ РК
МИО
11.
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 "Об утверждении Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20209)
Сельхозтоваропроизводители или сельхозкооперативы
МСХ РК
МИО
12.
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 "Об утверждении Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20209)
Сельхозтоваропроизводители или сельхозкооперативы
МСХ РК
МИО
13.
Субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов
Финансовый

"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген)
Қаржы институтымен қарыз шартын жасасқан және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және (немесе) қайта өңдеу саласындағы басым жобалар бойынша кредиттеуге және қаржы лизингіне арналған тауарлардың тізбесіне сәйкес қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға, ЖК (оның ішінде шаруа (фермер) қожалығы)
ҚР АШМ
ЖАО
6.
Инвестициялық салымдар кезінде АӨК субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау
Қаржылық
"Инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 23 шілдедегі № 317 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17320 болып тіркелген)
Инвестициялық салымдарды жүзеге асыратын және ауыл шаруашылығы өнімін өндірумен және (немесе) өңдеумен айналысатын кәсіпкерлік субъектісі үшін негізгі немесе қайталама қызмет түрінің тізбесіне сәйкес экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (ЭҚЖЖ) бөлімдеріне жататын ауыл шаруашылығы өнімін өндірумен және (немесе) өңдеумен айналысатын кәсіпкерлік субъектісі
ҚР АШМ
ЖАО
7.
АӨК саласындағы жобаларға кредит беру
Қаржылық
"Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы жобаларға кредит беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 31 тамыздағы № 322 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33364 болып тіркелген)
АӨК қызметін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар
ҚР АШМ
ЖАО
8.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін форвардтық сатып алу бағдарламасы
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Ауыл шаруашылығы өнімін өндірумен, оның ішінде жай серіктестік/консорциум құру арқылы айналысатын жеке немесе заңды тұлға
ҚР АШМ
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ
9.
Басым дақылдар, оның ішінде көпжылдық екпелер өндірісін дамытуды субсидиялау
Қаржылық
"Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20209 болып тіркелген)
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер немесе ауыл шаруашылығы кооперативтері
ҚР АШМ
ЖАО
10.
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
Қаржылық
"Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20209 болып тіркелген)
Оригинаторлар, элиталық тұқым шаруашылықтары, тұқым шаруашылықтары, өткізушілер, ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілер немесе ауыл шаруашылығы кооперативтері
ҚР АШМ
ЖАО
11.
Тыңайтқыштардың құнын субсидиялау (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда)
Қаржылық
"Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20209 болып тіркелген)
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер немесе ауыл шаруашылығы кооперативтері
ҚР АШМ
ЖАО
12.
Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге және карантиндік объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
Қаржылық
"Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20209 болып тіркелген)
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер немесе ауыл шаруашылығы кооперативтері
ҚР АШМ
ЖАО
13.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау
Қаржылық

Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 1-1/1069 "Об утверждении Правил субсидирования затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12677)
Ревизионный союз сельскохозяйственных кооперативов
МСХ РК
МИО
14.
Субсидирование части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 ноября 2024 года № 372 "Об утверждении Правил субсидирования части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35345)
Производители органической продукции
МСХ РК
МИО
15.
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов АПК
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71 "Об утверждении Правил субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12183)
Физическое или юридическое лицо, а также ИП (в том числе крестьянское (фермерское) хозяйство), осуществляющий деятельность в АПК, заключившее с кредитором кредитный договор
МСХ РК
АО "ФРП "Даму"
16.
Субсидирование страховых премий
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 мая 2020 года № 172 "Об утверждении Правил субсидирования страховых премий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20673)
Физическое или юридическое лицо, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, заключившее со страховщиком договор страхования
МСХ РК
АО "Аграрная кредитная корпорация"
17.
Финансирование субъектов АПК
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2006 года № 645 "О некоторых вопросах поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций";
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960 "Об утверждении Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы".
Субъекты АПК
МСХ РК
АО "КазАгроФинанс";
АО "Аграрная кредитная корпорация";
НАО "НАНОЦ";
АО "НК "Продовольственная контрактная корпорация"
18.
Субсидирование купонного вознаграждения по облигациям
Финансовый

"Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 1-1/1069 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12677 болып тіркелген)
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одағы
ҚР АШМ
ЖАО
14.
Органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау
Қаржылық
"Органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 6 қарашадағы № 372 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35345 болып тіркелген)
Органикалық өнім өндірушілер
ҚР АШМ
ЖАО
15.
АӨК субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
Қаржылық
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 болып тіркелген)
Кредитормен кредиттік шартты жасасқан АӨК қызметін жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ ЖК (оның ішінде шаруа (фермер) қожалығы)
ҚР АШМ
"Даму" ӨҚД" АҚ
16.
Сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялау
Қаржылық
"Сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 19 мамырдағы № 172 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20673 болып тіркелген)
Сақтандырушымен сақтандыру шартын жасасқан жеке немесе заңды тұлға, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалығы
ҚР АШМ
"Аграрлық несие корпорациясы" АҚ
17.
АӨК субъектілерін қаржыландыру
Қаржылық
"Агроөнеркәсiптiк кешенді мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен қолдаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 шілдедегі № 645 қаулысы;
"Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 960 қаулысы
АӨК субъектілері
ҚР АШМ
"ҚазАгроҚаржы" АҚ;
"Аграрлық несие корпорациясы" АҚ;
"ҰАҒБО" КЕАҚ;
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ
18.
Облигациялар бойынша купондық сыйақыны субсидиялау
Қаржылық

Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 457 "Об утверждении Правил субсидирования купонного вознаграждения по облигациям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19753)
Эмитент - лицо, осуществляющее выпуск эмиссионных ценных бумаг
МСХ РК
МСХ РК
19.
Прямое субсидирование ставки вознаграждения финансового института
Финансовый
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17741)
Финансовые институты (услугополучатели) – БВУ, кредитные организации, имеющие лицензии на право осуществления банковских операций, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу
МСХ РК
МСХ РК
20.
Программа "Свои корма"
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты АПК
МСХ РК
АО "КазАгроФинанс"
21.
Программа "Льготный лизинг"
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты АПК
МСХ РК
АО "КазАгроФинанс"
22.
Субсидирования стоимости услуг по подаче воды в области аквакультуры
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 406. "Об утверждении Правил субсидирования стоимости услуг по подаче воды в области аквакультуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 37294)
Физическое и (или) юридическое лицо, занимающееся с разведением, содержанием и (или) выращиванием объектов аквакультуры
МСХ РК
МИО
23.
Субсидирование расходов национальной компании в сфере АПК, связанных с перевозкой зерна
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 марта 2025 года № 67 "Об утверждении Правил выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат, связанных с перевозкой зерна, и Правил субсидирования расходов национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, связанных с перевозкой зерна" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35770)
АО "НК "Продовольственная контрактная корпорация"
МСХ РК
МСХ РК
24.
Выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат, связанных с перевозкой зерна
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 марта 2025 года № 67 "Об утверждении Правил выплаты субсидий на удешевление стоимости затрат, связанных с перевозкой зерна, и Правил субсидирования расходов национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, связанных с перевозкой зерна" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35770)
физические или юридические лица, осуществляющие перевозку зерна с территории Республики Казахстан
МСХ РК
АО "НК "Продовольственная контрактная корпорация"
25.
Субсидирование ставок вознаграждения по кредитным и лизинговым обязательствам в рамках направления по финансовому оздоровлению субъектов АПК
Финансовый

"Облигациялар бойынша купондық сыйақыны субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 457 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19753 болып тіркелген)
Эмитент – эмиссиялық бағалы қағаздар шығаруды жүзеге асыратын тұлға
ҚР АШМ
ҚР АШМ
19.
Қаржы институтының сыйақы мөлшерлемесін тікелей субсидиялау
Қаржылық
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген)
Қаржы институттары (көрсетілетін қызметті алушылар) – дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі банк операцияларын жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар ЕДБ, кредиттік ұйымдар
ҚР АШМ
ҚР АШМ
20.
"Өз жемім" бағдарламасы
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
АӨК субъектілері
ҚР АШМ
"ҚазАгроҚаржы" АҚ
21.
"Жеңілдікті лизинг" бағдарламасы
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
АӨК субъектілері
ҚР АШМ
"ҚазАгроҚаржы" АҚ
22.
Аквашаруашылық саласында су беру бойынша көрсетілетін қызметтер құнын субсидиялау
Қаржылық
"Аквашаруашылық саласында су беру бойынша көрсетілетін қызметтер құнын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 30 қазандағы № 406 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37294 болып тіркелген)
Аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсірумен айналысатын жеке және (немесе) заңды тұлға
ҚР АШМ
ЖАО
23.
Ұлттық компанияның АӨК саласындағы астық тасымалдауға байланысты шығыстарын субсидиялау
Қаржылық
"Астық тасымалдауға байланысты шығындардың құнын арзандатуға субсидиялар төлеу қағидаларын және Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның астық тасымалдауға байланысты шығыстарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 3 наурыздағы № 67 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35770 болып тіркелген)
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰҚ" АҚ
ҚР АШМ
ҚР АШМ
24.
Астықты тасымалдауға байланысты шығындардың құнын арзандатуға арналған субсидияларды төлеу
Қаржылық
"Астық тасымалдауға байланысты шығындардың құнын арзандатуға субсидиялар төлеу қағидаларын және Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның астықты тасымалдауға байланысты шығыстарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 3 наурыздағы № 67 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35770 болып тіркелген)
Қазақстан Республикасының аумағынан астық тасымалдауды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар
ҚР АШМ
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы ҰҚ" АҚ
25.
АӨК субъектілерін қаржылық сауықтыру жөніндегі бағыт шеңберінде кредиттік және лизингтік міндеттемелер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау
Қаржылық

Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 мая 2016 года № 205 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения по кредитным и лизинговым обязательствам в рамках направления по финансовому оздоровлению субъектов агпромышленного комплекса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13876)
Субъекты АПК
МСХ РК
МИО
26.
Возмещение расходов АО "НК "Продовольственная контрактная корпорация" по хранению резервного запаса зерна
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
АО "НК "Продовольственная контрактная корпорация"
МСХ РК
АО "НК "Продовольственная контрактная корпорация"
27.
Субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере АПК при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 июня 2022 года № 199 "Об утверждении Правил субсидирования возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28554)
АО "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация"
МСХ РК
МИО
28.
Распределение объемов нефтепродуктов для производителей сельскохозяйственной продукции в периоды весенне-полевых и уборочных работ
Финансовый
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 апреля 2023 года № 137 "Об утверждении Правил определения региональных операторов распределения нефтепродуктов на сельскохозяйственные работы, а также Правил формирования и распределения объемов нефтепродуктов для производителей сельскохозяйственной продукции в периоды весенне-полевых и уборочных работ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32300)
Субъекты частного предпринимательства
МСХ РК
МСХ РК
29.
Предоставление микрокредитов молодежи на льготных условиях
Финансовый
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 272 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32956)
Молодежь, зарегистрированная в качестве ИП, срок регистрации в качестве ИП в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан на момент обращения к Поверенному (агенту) за микрокредитом составляет менее пяти лет
МТСЗН РК
Поверенный агент, определяемый МИО
30.
Предоставление грантов на реализацию новых бизнес-идей
Финансовый
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 272 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32956)
Социально уязвимые группы населения при условии их регистрации до подачи заявления на выдачу гранта в качестве безработного или ИП, срок государственной регистрации которого в качестве ИП составляет менее 3 лет
МТСЗН РК
Центр трудовой мобильности
31.
Субсидирование рабочих мест и субсидирования заработной платы лиц, трудоустроенных на субсидируемые рабочие места
Финансовый

"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін қаржылық сауықтыру жөніндегі бағыт шеңберінде кредиттік және лизингтік міндеттемелер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 5 мамырдағы № 205 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13876 болып тіркелген)
АӨК субъектілері
ҚР АШМ
ЖАО
26.
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы ҰҚ" АҚ астықтың резервтік қорын сақтау бойынша шығыстарын өтеу
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰҚ" АҚ
ҚР АШМ
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы ҰҚ" АҚ
27.
Ішкі нарыққа реттеушілік ықпал ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде АӨК саласындағы ұлттық компания шеккен шығыстарды өтеуді субсидиялау
Қаржылық
"Ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 21 маусымдағы № 199 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28554 болып тіркелген)
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚР АШМ
ЖАО
28.
Көктемгі егіс және егін жинау жұмыстары кезеңінде ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілер үшін мұнай өнімдерінің көлемін бөлу
Қаржылық
"Ауыл шаруашылығы жұмыстарына мұнай өнімдерін бөлудің өңірлік операторларын айқындау қағидаларын, сондай-ақ Көктемгі егіс және егін жинау жұмыстары кезеңінде ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілер үшін мұнай өнімдерінің көлемдерін қалыптастыру және бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 13 сәуірдегі № 137 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32300 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР АШМ
ҚР АШМ
29.
Жеңілдік шарттарымен жастарға микрокредиттер беру
Қаржылық
"Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 272 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32956 болып тіркелген)
ЖК ретінде тіркелген жастар, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес сенім білдірілген өкілге (агентке) микрокредит алу үшін жүгінген сәтте салық органдарында ЖК ретінде тіркелу мерзімі бес жылдан аз уақытты құрайды
ҚР Еңбекмині
ЖАО айқындайтын сенім білдірілген агент
30.
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға гранттар беру
Қаржылық
"Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 272 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32956 болып тіркелген)
Жұмыссыз немесе дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу мерзімі үш жылдан аз дара кәсіпкер ретінде грант алуға өтініш бергенге дейін тіркелген жағдайда халықтың әлеуметтік осал топтары
ҚР Еңбекмині
Еңбек мобильділігі орталығы
31.
Жұмыс орындарын субсидиялау және субсидияланатын жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдардың жалақысын субсидиялау
Қаржылық

Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 275 "Об утверждении Правил организации субсидируемых рабочих мест и субсидирования заработной платы лиц, трудоустроенных на субсидируемые рабочие места" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32959)
Субъекты частного предпринимательства
МТСЗН РК
МТСЗН РК
32.
Субсидирование убытков операторов сельской связи по предоставлению универсальных услуг связи
Финансовый
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 20 октября 2016 года № 215 "Об утверждении Правил регулирования предельного уровня цен на субсидируемые универсальные услуги связи, оказываемые в сельских населенных пунктах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14530)
Оператор связи, оказывающий услуги связи, на которого в соответствии с законодательством Республики Казахстан возложена обязанность по оказанию универсальных услуг связи
МИИЦР РК
Комитет телекоммуникаций МИИЦР РК
33.
Предоставление инновационного гранта на коммерциализацию технологий
Финансовый
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 365/НҚ "Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21367)
Субъект инновационной деятельности
МИИЦР РК
АО "Национальное агентство по развитию инноваций "QazInnovations"
34.
Предоставление инновационного гранта на технологическое развитие действующих предприятий
Финансовый
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 370/НҚ "Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на технологическое развитие действующих предприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21380)
Юридическое лицо
МИИЦР РК
АО "Национальное агентство по развитию инноваций "QazInnovations"
35.
Предоставление инновационного гранта на технологическое развитие отрасли
Финансовый
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 364/НҚ "Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21361)
Группа физических и (или) юридических лиц и (или) простых товариществ, реализующих инновационные проекты
МИИЦР РК
АО "Национальное агентство по развитию инноваций "QazInnovations"
36.
Софинансирование деятельности бизнес-инкубаторов
Финансовый

"Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыру және субсидияланатын жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдардың жалақысын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 275 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32959 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР Еңбекмині
ҚР Еңбекмині
32.
Әмбебап байланыс көрсетілетін қызметтерін ұсыну бойынша ауылдық байланыс операторларының шығындарын субсидиялау
Қаржылық
"Ауылдық елді мекендерде көрсетілетін, субсидияланатын байланыстың әмбебап көрсетілетін қызметтеріне бағалардың шекті деңгейін реттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 20 қазандағы № 215 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14530 болып тіркелген)
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес байланыстың әмбебап қызметтерін көрсету жөніндегі міндет жүктелген байланыс қызметтерін көрсететін байланыс операторы
ҚР ЖИЦДМ
ҚР ЖИЦДМ Телекоммуникация комитеті
33.
Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық грант беру
Қаржылық
"Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 365/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21367 болып тіркелген)
Инновациялық қызмет субъектісі
ҚР ЖИЦДМ
"QazInnovations" инновацияларды дамыту жөніндегі ұлттық агенттігі" АҚ
34.
Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды технологиялық дамытуға инновациялық грант беру
Қаржылық
"Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 370/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21380 болып тіркелген)
Заңды тұлға
ҚР ЖИЦДМ
"QazInnovations" инновацияларды дамыту жөніндегі ұлттық агенттігі" АҚ
35.
Саланы технологиялық дамытуға инновациялық грант беру
Қаржылық
"Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 364/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21361 болып тіркелген)
Инновациялық жобаларды іске асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалардың және (немесе) жай серіктестіктердің тобы
ҚР ЖИЦДМ
"QazInnovations" инновацияларды дамыту жөніндегі ұлттық агенттігі" АҚ
36.
Бизнес-инкубаторлардың қызметін қоса қаржыландыру
Қаржылық

Приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 26 мая 2022 года № 187/НҚ "Об утверждении Правил оказания услуг по содействию в развитии бизнес-инкубирования, а также определения стоимости таких услуг, за исключением услуг, оказываемых международным технологическим парком "Астана Хаб" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28239)
Субъекты частного предпринимательства
МИИЦР РК
МИИЦР РК
37.
Подушевое нормативное финансирование творческих кружков для детей и юношества
Финансовый
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 апреля 2021 года № 123 "Об утверждении Правил подушевого нормативного финансирования творческих кружков для детей и юношества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22643)
Субъекты частного предпринимательства
МКИ РК
МИО
38.
Подушевое нормативное финансирование дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования с учетом кредитной технологии обучения
Финансовый
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 597 " Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования с учетом кредитной технологии обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16137)
Субъекты частного предпринимательства в сфере дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования
МП РК
АО "Финансовый центр"
39.
Размещение государственного образовательного заказа на среднее образование в частных организациях образования с применением нормы расходов на амортизацию зданий
Финансовый
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 27 августа 2022 года № 381 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием с учетом потребностей рынка труда, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование и дополнительное образование детей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29323)
Организации образования
МП РК
АО "Финансовый центр"
40.
Финансирование проектов обрабатывающей промышленности и инфраструктуры
Финансовый

Бизнес-инкубациялауды дамытуға жәрдемдесу бойынша қызметтер көрсету, сондай-ақ "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркі көрсететін қызметтерді қоспағанда, осындай қызметтердің құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 26 мамырдағы № 187/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28239 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ЖИЦДМ
ҚР ЖИЦДМ
37.
Балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру
Қаржылық
"Балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 123 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22643 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР МАМ
ЖАО
38.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру
Қаржылық
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16137 болып тіркелген)
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, орта білім беру, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласындағы жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ОМ
"Қаржы орталығы" АҚ
39.
Ғимараттарды амортизациялауға арналған шығыстар нормасын қолдана отырып, жеке меншік білім беру ұйымдарында орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру
Қаржылық
"Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға, сондай-ақ балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге және қосымша білім беруге арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы № 381 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29323 болып тіркелген)
Білім беру ұйымдары
ҚР ОМ
"Қаржы орталығы" АҚ
40.
Өңдеуші өнеркәсіп және инфрақұрылым жобаларын қаржыландыру
Қаржылық

Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 846 "Об утверждении Концепции развития обрабатывающей промышленности Республики Казахстан на 2023-2029 годы"
Субъекты промышленно-инновационной деятельности, лизинговое финансирование проектов, в том числе включенных в программу совместных действий в области международной производственной кооперации, проекты по созданию новых производств и модернизации действующих производств
МПС РК
АО "ФРП"
41.
Субсидирование ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам БВУ субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства
Финансовый
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 января 2017 года № 35 "Об утверждении Правил субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14765)
Субъекты частного предпринимательства (частные застройщики)
МПС РК
АО "Казахстанская жилищная компания"
42.
Возмещение затрат на повышение компетенции работников
Финансовый
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 308 "Об утверждении Правил предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28320)
Субъекты промышленно-инновационной деятельности
МПС РК
АО "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
43.
Возмещение затрат на внедрение цифровых технологий
Финансовый
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 308 "Об утверждении Правил предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28320)
Субъекты промышленно-инновационной деятельности.
МПС РК
АО "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
44.
Возмещение части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению отечественных обработанных товаров, работ и услуг на внутренний рынок
Финансовый
Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 15 июня 2022 года № 342 "Об утверждении Правил оказания мер государственного стимулирования промышленности, направленных на продвижение отечественных обработанных товаров, работ и услуг на внутренний рынок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28504)
Субъекты промышленно-инновационной деятельности
МПС РК
АО "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
45.
Возмещение затрат на совершенствование технологических процессов
Финансовый
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 308 "Об утверждении Правил предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28320)
Субъекты промышленно-инновационной деятельности
МПС РК
АО "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
46.
Возмещение затрат на повышение эффективности организации производства
Финансовый
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 308 "Об утверждении Правил предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28320)
Субъекты промышленно-инновационной деятельности
МПС РК
АО "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
47.
Финансирование экспортных (предэкспортных) операций
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты среднего и крупного предпринимательства
МПС РК
АО "Банк развития Казахстана"
48.
Долевое и мезонинное финансирование предприятий обрабатывающей промышленности
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства
МПС РК
АО "Qazaqstan Investment Corporation"
49.
Создание малых промышленных зон
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
СПК
МПС РК
АО "ФРП"
50.
Финансирование инвестиционных проектов (в т.ч. софинансирование, синдицированое, мезонинное, проектное финансирование, предоставление банковских гарантий, поручительств и иных обязательств за третьих лиц)
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты среднего и крупного предпринимательства
МПС РК, МТС РК
АО "Банк развития Казахстана"
51.
Субсидии для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным БВУ населению, через субъектов квазигосударственного сектора
Финансовый

"Қазақстан Республикасының өңдеу өнеркәсібін дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 846 қаулысы
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері, жобаларды, оның ішінде халықаралық өндірістік кооперация саласындағы бірлескен іс-қимыл бағдарламасына енгізілген жобаларды лизингтік қаржыландыру, жаңа өндірістер құру және қолданыстағы өндірістерді жаңғырту жөніндегі жобалар
ҚР ӨҚМ
"ӨДҚ" АҚ
41.
Тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін жеке кәсіпкерлік субъектілеріне ЕДБ беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
Қаржылық
"Тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 31 қаңтардағы № 35 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14765 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (жеке құрылыс салушылар)
ҚР ӨҚМ
"Қазақстан тұрғын үй компаниясы" АҚ
42.
Жұмыскерлердің құзыретін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу
Қаржылық
"Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 1 маусымдағы № 308 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28320 болып тіркелген)
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері
ҚР ӨҚМ
"QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" АҚ
43.
Цифрлық технологияларды енгізуге жұмсалған шығындарды өтеу
Қаржылық
"Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 1 маусымдағы № 308 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28320 болып тіркелген)
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері
ҚР ӨҚМ
"QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" АҚ
44.
Отандық өңделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі нарықта ілгеріту бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу
Қаржылық
"Қазақстанда шығарылған өңделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі нарыққа ілгерілетуге бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 15 маусымдағы № 342 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28504 болып тіркелген)
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері
ҚР ӨҚМ
"QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" АҚ
45.
Технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалған шығындарды өтеу
Қаржылық
"Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 1 маусымдағы № 308 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28320 болып тіркелген)
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері
ҚР ӨҚМ
"QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" АҚ
46.
Өндірісті ұйымдастырудың тиімділігін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу
Қаржылық
"Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 1 маусымдағы № 308 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28320 болып тіркелген)
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері
ҚР ӨҚМ
"QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" АҚ
47.
Экспорттық (экспорт алдындағы) операцияларды қаржыландыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ӨҚМ
"Қазақстанның Даму Банкі" АҚ
48.
Өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарын үлестік және мезониндік қаржыландыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ӨҚМ
"Qazaqstan Investment Corporation" АҚ
49.
Шағын өнеркәсіптік аймақтарды құру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
ӘКК
ҚР ӨҚМ
"Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ
50.
Инвестициялық жобаларды қаржыландыру (оның ішінде бірлесіп қаржыландыру, синдикатталған, мезониндік, жобалық қаржыландыру, банктік кепілдіктер, кепілгерліктер және үшінші тұлғалар үшін өзге де міндеттемелер беру)
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ӨҚМ, ҚР ТСМ
"Қазақстанның Даму Банкі" АҚ
51.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы халыққа ЕДБ берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеуге арналған субсидиялар
Қаржылық

Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 января 2017 года № 34 "Об утверждении Правил субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам через субъекты квазигосударственного сектора и методики расчета стоимости услуг субъекта квазигосударственного сектора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14764)
Субъекты частного предпринимательства
МПС РК
МПС РК
52.
Субсидирование затрат работодателей, построивших арендное жилище в селе, поселке, сельском округе
Финансовый
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 4 января 2024 года № 4 "Об утверждении Правил субсидирования затрат работодателей, построивших арендное жилище в селе, поселке, сельском округе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33885)
Субъекты частного предпринимательства
МПС РК
МПС РК
53.
Субсидирование части ставки вознаграждения, а также гарантирование недостающего залогового обеспечения по кредитам
Финансовый
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 июня 2024 года № 262-НҚ "Об утверждении Правил оказания субъектам внутренней торговли мер государственной поддержки частного предпринимательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34543)
Субъекты внутренней торговли
МТИ РК
АО "ФРП "Даму"
54.
Возмещение части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств
Финансовый
Приказ исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 1 августа 2022 года № 314-НҚ "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств, перечня отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28994)
Отечественные производители продукции обрабатывающей промышленности и услуг
МТИ РК
АО "Центр развития торговой политики "QazTrade"
55.
Субсидирование ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам БВУ, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана, с учетом принятых международных обязательств
Финансовый

"Ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялау қағидаларын және квазимемлекеттік сектор субъектісінің көрсетілетін қызметтерінің құнын есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 31 қаңтардағы № 34 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14764 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ӨҚМ
ҚР ӨҚМ
52.
Ауылда, кентте, ауылдық округте жалға берілетін тұрғын үй салған жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау
Қаржылық
"Ауылда, кентте, ауылдық округте жалға берілетін тұрғынжай салған жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 4 қаңтардағы № 4 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33885 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ӨҚМ
ҚР ӨҚМ
53.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау, сондай-ақ кредиттер бойынша жетіспейтін кепілді қамтамасыз етуге кепілдік беру
Қаржылық
"Ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2024 жылғы 21 маусымдағы № 262-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34543 болып тіркелген)
Ішкі сауда субъектілері
ҚР СИМ
"Даму" ӨҚД" АҚ
54.
Отандық тауарларды және өңдеуші өнеркәсіп қызметтерін, сондай-ақ қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде ақпараттық-коммуникациялық қызметтерді сыртқы нарықтарға жылжыту бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу
Қаржылық
"Қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын, өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарлары мен көрсетілетін қызметтерінің, сондай-ақ оларды сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша шығындары ішінара өтелетін ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 1 тамыздағы № 314-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28994 болып тіркелген)
Өңдеу өнеркәсібі тауарларының және көрсетілетін қызметтердің отандық өндірушілері
ҚР СИМ
"QazTrade" сауда саясатын дамыту орталығы" АҚ
55.
Қабылданған халықаралық міндеттемелерді ескере отырып, Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуға жататын өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар беретін кредиттер және жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
Қаржылық

Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 сентября 2022 года № 389-НҚ "Об утверждении Правил субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана, с учетом принятых международных обязательств, перечня высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности для целей субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям высокотехнологичных товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №29930)
Субъекты частного предпринимательства
МТИ РК
АО "ФРП "Даму"
56.
Субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
Финансовый
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 24 июня 2025 года № 147-НҚ "Об утверждении Правил субсидирования стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36333)
Сельхозтоваропроизводители или сельхозкооперативы
МВРИ РК
МИО
57.
Субсидирование по возмещению части расходов, понесенным товаропроизводителем при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения
Финансовый
Приказ исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 26 июня 2025 года № 153-НҚ "Об утверждении Правил субсидирования части расходов, понесенных сельскохозяйственным товаропроизводителем при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36343)
Сельхозтоваропроизводители
МВРИ РК
МИО
58.
Заключение инвестиционного контракта на реализацию инвестиционного проекта, предусматривающего осуществление инвестиций и предоставление инвестиционных преференций
Финансовый

"Қабылданған халықаралық міндеттемелерді ескере отырып, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуға жататын өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар беретін кредиттер және жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуға жататын өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар беретін кредиттер және жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мақсаттары үшін өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанда шығарылған жоғары технологиялық тауарларын және көрсетілетін қызметтерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Сауда және интеграция министрінің 2022 жылғы 30 қыркүйектегі № 389-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29930 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР СИМ
"Даму" ӨҚД" АҚ
56.
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялау
Қаржылық
"Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтер құнын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 24 маусымдағы № 147-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36333 болып тіркелген)
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер немесе ауыл шаруашылығы кооперативтері
ҚР СРИМ
ЖАО
57.
Суарудың су үнемдейтін технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің шеккен шығыстарының бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау
Қаржылық
"Суарудың су үнемдейтін технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер шеккен шығыстардың бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 26 маусымдағы № 153-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36343 болып тіркелген)
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
ҚР СРИМ
ЖАО
58.
Инвестицияларды жүзеге асыруды және инвестициялық преференциялар беруді көздейтін инвестициялық жобаны іске асыруға инвестициялық келісімшарт жасасу
Қаржылық

Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1281 "Об утверждении Правил приема, регистрации и рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12780)
Субъекты частного предпринимательства
МИД РК
МИД РК
59.
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов
Финансовый
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 июня 2016 года № 497 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14002)
Субъекты частного предпринимательства
МТ РК
МТ РК,
АО "ФРП", БВУ
60.
Субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям
Финансовый
Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 166 "Об утверждении Правил долгосрочного субсидирования расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11540)
Субъекты частного предпринимательства
МТ РК
МТ РК
61.
Субсидирование регулярных авиаперевозок
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1511 "Об утверждении Правил субсидирования авиамаршрутов"
Субъекты частного предпринимательства
МТ РК
Комитет гражданской авиации МТ РК, МИО
62.
Субсидирование стоимости билета, включенного в туристский продукт, при воздушной перевозке несовершеннолетних пассажиров на территории Республики Казахстан
Финансовый
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 7 декабря 2021 года № 375 "Об утверждении Правил субсидирования стоимости билета, включенного в туристский продукт, при воздушной перевозке несовершеннолетних пассажиров на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25724)
Физическое или юридическое лицо, осуществляющее туристскую операторскую деятельность, туристскую операторскую деятельность в сфере внутреннего, въездного или выездного туризма
МТС РК
АО "НК "Kazakh Tourism"
63.
Возмещение части затрат субъектов предпринимательства при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности
Финансовый

"Инвестициялық преференциялар беруге арналған өтінімді қабылдау, тіркеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1281 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12780 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР СІМ
ҚР СІМ
59.
Вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржы лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау
Қаржылық
"Вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржы лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 16 маусымдағы № 497 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14002 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР КМ
ҚР КМ, "ӨДҚ" АҚ, ЕБД
60.
Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау
Қаржылық
"Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы №166 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11540 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР КМ
ҚР КМ
61.
Тұрақты авиатасымалдарды субсидиялау
Қаржылық
"Авиамаршруттарды субсидиялау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1511 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР КМ
КМ Азаматтық авиация комитеті, ЖАО
62.
Қазақстан Республикасының аумағында кәмелетке толмаған жолаушыларды әуемен тасымалдау кезінде туристік өнімге қосылған билет құнын субсидиялау
Қаржылық
"Қазақстан Республикасының аумағында кәмелетке толмаған жолаушыларды әуемен тасымалдау кезінде туристік өнімге қосылған билет құнын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 7 желтоқсандағы № 375 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25724 болып тіркелген)
Туристік операторлық қызметті, ішкі туризм, келу немесе шығу туризмі саласындағы туристік операторлық қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ
63.
Туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу
Қаржылық

Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 415 "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов предпринимательства при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26403)
Субъекты предпринимательства
МТС РК
МИО
64.
Возмещение части затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность
Финансовый
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 412 "Об утверждении Правил возмещения части затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26380)
Субъекты предпринимательства
МТС РК
МИО
65.
Возмещение части затрат субъектов предпринимательства по строительству объектов придорожного сервиса
Финансовый
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 411 "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов предпринимательства по строительству объектов придорожного сервиса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26375)
Субъект предпринимательства
МТС РК
МИО
66.
Возмещение части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов
Финансовый
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 407 "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26382)
Субъект предпринимательства
МТС РК
МТС РК
67.
Субсидирование части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов
Финансовый
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 декабря 2021 года № 382 "Об утверждении Правил субсидирования части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25801)
Субъект предпринимательства
МТС РК
МИО
68.
Субсидирование затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста
Финансовый

"Туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 415 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26403 болып тіркелген)
Кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ТСМ
ЖАО
64.
Туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне жүргізушінің орнын қоспағанда, сегізден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу
Қаржылық
"Туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргізушінің орнын қоспағанда, сегізден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 412 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26380 болып тіркелген)
Кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ТСМ
ЖАО
65.
Кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу
Қаржылық
"Кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 411 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26375 болып тіркелген)
Кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ТСМ
ЖАО
66.
Кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника сатып алу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу
Қаржылық
"Кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника сатып алу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 407 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26382 болып тіркелген)
Кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ТСМ
ҚР ТСМ
67.
Кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды ұстауға жұмсаған шығындарының бір бөлігін субсидиялау
Қаржылық
"Кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды ұстауға жұмсаған шығындарының бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 10 желтоқсандағы № 382 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25801 болып тіркелген)
Кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ТСМ
ЖАО
68.
Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау
Қаржылық

Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 декабря 2021 года № 387 "Об утверждении Правил субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25912)
Физическое или юридическое лицо, осуществляющее туристскую операторскую деятельность, туристскую операторскую деятельность в сфере внутреннего, въездного или выездного туризма
МТС РК
МТС РК
69.
Подушевое нормативное финансирование спортивных секций для детей и юношества
Финансовый
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 апреля 2021 года № 121 "Об утверждении правил подушевого нормативного финансирования спортивных секций для детей и юношества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22637)
Субъекты частного предпринимательства
МИО, МТС РК
МИО
70.
Субсидирование субъектов малого, в том числе микропредпринимательства
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Субъекты малого, в том числе микропредпринимательства
МНЭ РК
АО "ФРП "Даму"
71.
Гарантирование в рамках гарантийных фондов
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Субъекты частного предпринимательства
МНЭ РК
АО "ФРП "Даму"
72.
Предоставление государственных грантов для реализации новых бизнес-идей
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Субъекты социального предпринимательства
МНЭ РК
МИО
73.
Подведение инженерной инфраструктуры
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Субъекты МСП
МНЭ РК
МИО
74.
Межбанковское кредитование АО "Банк развития Казахстана" и АО "ФРП "Даму" для финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности через БВУ (3 транша)
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2014 года № 354 "Об утверждении Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования проектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности";
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2015 года № 124 "Об утверждении Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности"
Субъекты МСП и крупного предпринимательства, реализующие проекты в обрабатывающей промышленности
МНЭ РК
АО "Банк развития Казахстана", АО "ФРП "Даму"
75.
Микрокредитование в сельских населенных пунктах и малых городах (проект "Ауыл аманаты")
Финансовый

"Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 15 желтоқсандағы № 387 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25912 болып тіркелген)
Туристік операторлық қызметті, ішкі туризм, келу немесе шығу туризмі саласындағы туристік операторлық қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға
ҚР ТСМ
ҚР ТСМ
69.
Балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру
Қаржылық
"Балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 27 сәуірдегі № 121 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22637 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ЖАО, ҚР ТСМ
ЖАО
70.
Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерін субсидиялау
Қаржылық
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы
Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
"Даму" ӨҚД" АҚ
71.
Кепілдік беру қорлары шеңберінде кепілдік беру
Қаржылық
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
"Даму" ӨҚД" АҚ
72.
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беру
Қаржылық
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы
Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі
ҚР ҰЭМ
ЖАО
73.
Инженерлік инфрақұрылымды жүргізу
Қаржылық
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы
ШОК субъектілері
ҚР ҰЭМ
ЖАО
74.
Өңдеу өнеркәсібіндегі кәсіпкерлік субъектілерін ЕДБ арқылы қаржыландыру үшін "Қазақстанның даму банкі" АҚ және "Даму" ӨҚД" АҚ банкаралық кредит беруі (3 транш)
Қаржылық
"Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі шағын және орта кәсіпкерлік жобаларын қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 сәуірдегі № 354 қаулысы;
"Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 наурыздағы № 124 қаулысы
Өңдеу өнеркәсібінде жобаларды іске асыратын ШОК және ірі кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
"Қазақстанның даму Банкі" АҚ,
"Даму" ӨҚД" АҚ
75.
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит беру ("Ауыл аманаты" жобасы)
Қаржылық

Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 июня 2025 года № 53 "Об утверждении Правил микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36280)
Безработные;
лица, самостоятельно осуществляющие деятельность по производству (реализации) товаров, выполнению работ и оказанию услуг с целью извлечения дохода без государственной регистрации в качестве ИП, и (или) бездействующие ИП; лица, осуществляющие неоплачиваемую деятельность в семейном предпринимательстве;
лица, самостоятельно осуществляющие деятельность по производству продукции в личном подсобном хозяйстве для продажи (обмена), с доходами ниже величины прожиточного минимума;
сельскохозяйственные кооперативы, осуществляющие деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О сельскохозяйственных кооперативах";
начинающие и действующие ИП.
МНЭ РК
СПК
76.
Субсидирование части ставки вознаграждения
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года № 1176 "Об утверждении Единой программы поддержки малого бизнеса "Іскер аймақ"
Субъекты малого, в том числе микропредпринимательства
МНЭ РК
АО "ФРП "Даму"
77.
Предоставление инфраструктурной поддержки субъектам малого предпринимательства
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года № 1176 "Об утверждении Единой программы поддержки малого бизнеса "Іскер аймақ"
Субъекты малого, в том числе микропредпринимательства
МНЭ РК
МИО
78.
Льготное финансирование "Өрлеу"
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты малого, в том числе микропредпринимательства
МНЭ РК
АО "ФРП "Даму"
79.
Специальный план развития предпринимательства в городе Жанаозен
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 января 2012 года № 15 "О некоторых вопросах развития предпринимательства в городе Жанаозен"
Субъекты частного предпринимательства
МНЭ РК
МНЭ РК
80.
Возмещение субъектам предпринимательства с установленной мощностью электрических установок до 200 кВт путем перерасчета и (или) возврата ранее произведенной суммы за использованную электрическую энергию
Финансовый
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2025 года № 9 "Об утверждении Методики автоматического возмещения субъектам предпринимательства с установленной мощностью электрических установок до 200 кВт путем перерасчета и (или) возврата ранее произведенной суммы за использованную электрическую энергию потребителем в случае превышения энергопередающими организациями среднего показателя количества отключений на одного потребителя за один календарный год и среднего показателя продолжительности отключений на одного потребителя за один календарный год" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35767)
Субъекты частного предпринимательства
МНЭ РК
МНЭ РК
81.
Субсидирования затрат субъектов теплоснабжения на погашение и обслуживание займов международных финансовых организаций, привлеченных для реализации проектов по расширению, модернизации, реконструкции, обновлению, поддержанию существующих активов и созданию новых активов
Финансовый

"Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 16 маусымдағы № 53 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36280 болып тіркелген)
Жұмыссыздар;
ЖК ретінде мемлекеттік тіркеусіз кіріс алу мақсатында тауарларды өндіру (өткізу), жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын тұлғалар және (немесе) әрекетсіз ЖК;
отбасылық кәсіпкерлікте ақы төленбейтін қызметті жүзеге асыратын тұлғалар;
сату (айырбастау) үшін жеке қосалқы шаруашылықта өнім өндіру жөніндегі қызметті өз бетінше жүзеге асыратын, табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен тұлғалар;
"Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қызметін жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы кооперативтері;
ісін жаңа бастаған және жұмыс істеп тұрған ЖК
ҚР ҰЭМ
ӘКК
76.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау
Қаржылық
"Іскер аймақ" шағын бизнесті қолдаудың бірыңғай бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 1176 қаулысы
Шағын, оның ішінде шағын кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
"Даму" ӨҚД" АҚ
77.
Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне инфрақұрылымдық қолдау көрсету
Қаржылық
"Іскер аймақ" шағын бизнесті қолдаудың бірыңғай бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 1176 қаулысы
Шағын, оның ішінде шағын кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
ЖАО
78.
"Өрлеу" жеңілдікпен қаржыландыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Шағын, оның ішінде шағын кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
"Даму" ӨҚД" АҚ
79.
Жаңаөзен қаласында кәсіпкерлікті дамытудың арнайы жоспары
Қаржылық
"Жаңаөзен қаласында кәсіпкерлікті дамытудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 10 қаңтардағы № 15 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
ҚР ҰЭМ
80.
Электр қондырғыларының белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі кәсіпкерлік субъектілеріне пайдаланылған электр энергиясы үшін бұрын жүргізілген соманы қайта есептеу және (немесе) қайтару жолымен өтеу
Қаржылық
"Энергия беруші ұйымдар күнтізбелік бір жылда бір тұтынушыға шаққанда ажырату санының орташа көрсеткішінен және күнтізбелік бір жылда бір тұтынушыға шаққанда ажырату ұзақтығының орташа көрсеткішінен асырған жағдайда тұтынушы пайдаланған электр энергиясы үшін бұрын жүргізілген соманы қайта есептеу және (немесе) қайтару арқылы электр қондырғыларының белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі кәсіпкерлік субъектілеріне автоматты түрде өтеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 28 ақпандағы № 9 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35767 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
ҚР ҰЭМ
81.
Жылумен жабдықтау субьектілерінің қолда бар активтерді кеңейту, жаңғырту, реконструкциялау, жаңарту, ұстап тұру және жаңа активтерді құру жөніндегі жобаларды іске асыру үшін тартылған халықаралық қаржы ұйымдарының қарыздарын өтеуге және оларға қызмет көрсетуге арналған шығындарын субсидиялау
Қаржылық

Приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 6 декабря 2024 года № 442 "Об утверждении Правил субсидирования затрат субъектов теплоснабжения на погашение и обслуживание займов международных финансовых организаций, привлеченных для реализации проектов по расширению, модернизации, реконструкции, обновлению, поддержанию существующих активов и созданию новых активов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35454)
Субъекты частного предпринимательства
МЭ РК
МИО
82.
Субсидирование энергопроизводящих организаций на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона
Финансовый
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 309 "Об утверждении Правил субсидирования энергопроизводящих организаций и теплопроизводящих субъектов на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона и убытков (долгов) энергопроизводящих организаций, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, находящихся в коммунальной собственности и осуществляющих одновременно деятельность по производству воды (дистиллята), электрической и тепловой энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15903)
энергопроизводящие организации, находящиеся в коммунальной собственности
МЭ РК
МЭ РК
83.
Субсидирование строительства, реконструкции и модернизации систем теплоснабжения
Финансовый
Приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 15 января 2025 года № 15-н/қ "Об утверждении Правил субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем теплоснабжения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35644)
Субъекты частного предпринимательства
МЭ РК
МЭ РК
84.
Выплаты за сбор, транспортировку, переработку и (или) утилизацию отходов, на которые распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)
Финансовый
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 ноября 2023 года № 332 Об утверждении Правил направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33703)
Субъекты частного предпринимательства
МЭПР РК
АО "Жасыл даму"
85.
Страхование гражданско-правовой ответственности экспортера по срочным валютным сделкам
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства (экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
86.
Страхование гражданско-правовой ответственности экспортера по облигациям
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства (экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
87.
Страхование убытков Экспортера, связанных с выполнением работ/оказанием услуг
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства (экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
88.
Добровольное страхование проектного финансирования
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства (экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
89.
Гарантия возврата кредита
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства (экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
90.
Гарантия, предоставляемая Банку в обеспечение исполнения обязательств должника
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства (экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
91.
Гарантия возврата авансового платежа по контракту
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства (экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
92.
Гарантия исполнения обязательств по контракту
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства (экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
93.
Тендерная гарантия
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства (экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
94.
Страхование аккредитивов
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства (Экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
95.
Страхование гражданско-правовой ответственности экспортера по возврату авансовых платежей
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства (Экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
96.
Страхование краткосрочной дебиторской задолженности экспортера
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства (Экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
97.
Страхование экспортных кредитов
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства (Экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
98.
Добровольное страхование займа
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства (Экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
99.
Лизинговое финансирование приобретения автотранспортных средств и автотехники специального назначения отечественного производства
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства
АО "НИХ "Байтерек"
АО "ФРП"

"Жылумен жабдықтау субьектілерінің қолда бар активтерді кеңейту, жаңғырту, реконструкциялау, жаңарту, ұстап тұру және жаңа активтерді құру жөніндегі жобаларды іске асыру үшін тартылған халықаралық қаржы ұйымдарының қарыздарын өтеуге және оларға қызмет көрсетуге арналған шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 6 желтоқсандағы № 442 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 35454 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ЭМ
ЖАО
82.
Жылыту маусымын іркіліссіз өткізу энергия өндіруші ұйымдарды отын сатып алуға субсидиялау
Қаржылық
"Жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін энергия өндіруші ұйымдар мен жылу өндіруші субъектілердің отын сатып алуға шығындарын және акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жүз пайызы мемлекетке тиесілі, коммуналдық меншіктегі және суды (дистиллятты), электр және жылу энергиясын өндіру жөніндегі қызметті бір мезгілде жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымдардың залалдарын (борыштарын) субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 309 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15903 болып тіркелген)
коммуналдық меншіктегі энергия өндіруші ұйымдар
ҚР ЭМ
ҚР ЭМ
83.
Жылумен жабдықтау жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау
Қаржылық
"Жылумен жабдықтау жүйелерін салуды, реконструкциялау мен жаңғыртуды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 қаңтардағы № 15-н/қ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35644 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ЭМ
ҚР ЭМ
84.
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын қалдықтарды жинағаны, тасымалдағаны, қайта өңдегені және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төлемдер
Қаржылық
"Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 27 қарашадағы № 332 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33703 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ЭТРМ
"Жасыл даму" АҚ
85.
Экспортердің мерзімді валюталық мәмілелер бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
86.
Экспорттаушының облигациялар бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
87.
Экспорттаушының жұмыстарды орындауға/қызметтерді көрсетуге байланысты шығындарын сақтандыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
88.
Жобалық қаржыландыруды ерікті сақтандыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
89.
Кредитті қайтару кепілдігі
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
90.
Борышкер міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету үшін Банкке берілетін кепілдік
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
91.
Келісімшарт бойынша аванстық төлемді қайтару кепілдігі
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
92.
Келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау кепілдігі
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
93.
Тендерлік кепілдік
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
94.
Аккредитивтерді сақтандыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (Өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
95.
Аванстық төлемдерді қайтару бойынша экспорттаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (Өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
96.
Экспорттаушының қысқа мерзімді дебиторлық берешегін сақтандыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (Өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
97.
Экспорттық кредитті сақтандыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (Өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
98.
Қарызды ерікті сақтандыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (Өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
99.
Отандық өндірістің автокөлік құралдары мен арнайы мақсаттағы автотехникасын сатып алуды лизингтік қаржыландыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"ӨДҚ" АҚ

109.
Портфельное страхование, связанное с кредитованием (займами) для продвижения несырьевого экспорта
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты малого или среднего бизнеса (Экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
110.
Экспортное торговое финансирование
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства (Экспортеры отечественных товаров (работ, услуг) обрабатывающей промышленности)
АО "НИХ "Байтерек"
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
111.
Программа "Сделано в Казахстане"
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты АПК
АО "НИХ "Байтерек"
АО "КазАгроФинанс"
112.
Лизинговое финансирование в рамках мероприятий по обновлению транспортных средств для нужд оперативных, экстренных и специальных служб
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 846 "Об утверждении Концепции развития обрабатывающей промышленности Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Субъекты частного предпринимательства
АО "НИХ "Байтерек"
АО "ФРП"
113.
Лизинговое финансирование на обновление/модернизацию автомобилей и специальной техники; обновление парка сельскохозяйственной техники и автобусов (нового финансирования нет, револьверное финансирование)
Имущественный
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты промышленно-инновационной деятельности, государственные учреждения, местные, центральные и государственные исполнительные органы, учреждения, государственные коммунальные предприятия на праве хозяйственного ведения и государственные казенные коммунальные предприятия Республики Казахстан, Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами, со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющий полномочия, субъекты частного предпринимательства.
МПС РК
АО "ФРП"
114.
Лизинговое финансирование на обновление парка автотранспортных средств, участвующих в грузовых перевозках.
Имущественный
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты промышленно-инновационной деятельности, государственные учреждения, местные, центральные и государственные исполнительные органы, учреждения, государственные коммунальные предприятия на праве хозяйственного ведения и государственные казенные коммунальные предприятия Республики Казахстан, Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами, со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющий полномочия, субъекты частного предпринимательства.
МПС РК
АО "ФРП"

109.
Шикізаттық емес экспортты ілгерілету үшін кредиттеуге (қарыздарға) байланысты портфельдік сақтандыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Шағын және орта бизнес субъектілері (Өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
110.
Экспорттық саудалық қаржыландыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (Өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарларын (жұмыстарын, қызметтерін) экспорттаушылар)
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
111.
"Қазақстанда жасалған" бағдарламасы
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
АӨК субъектілері
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"ҚазАгроҚаржы" АҚ
112.
Жедел, шұғыл және арнайы қызметтердің қажеттіліктері үшін көлік құралдарын жаңарту жөніндегі іс-шаралар шеңберінде лизингтік қаржыландыру
Қаржылық
"Қазақстан Республикасының өңдеуші өнеркәсібін дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 846 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ
"ӨДҚ" АҚ
113.
Автомобильдер мен арнайы техниканы жаңартуға/жаңғыртуға лизингтік қаржыландыру; ауыл шаруашылығы техникасы мен автобустар паркін жаңарту (жаңа қаржыландыру жоқ, револьверлік қаржыландыру)
Мүліктік
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері, мемлекеттік мекемелер, жергілікті, орталық және мемлекеттік атқарушы органдар, мекемелер, шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындар және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазыналық коммуналдық кәсіпорындары, өкілеттіктерді жүзеге асыратын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор, жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ӨҚМ
"ӨДҚ" АҚ
114.
Жүк тасымалына қатысатын автокөлік құралдарының паркін жаңартуға лизингтік қаржыландыру
Мүліктік
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері, мемлекеттік мекемелер, жергілікті, орталық және мемлекеттік атқарушы органдар, мекемелер, шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындар және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазыналық коммуналдық кәсіпорындары, өкілеттіктерді жүзеге асыратын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор, жеке кәсіпкерлік субъектілері.
ҚР ӨҚМ
"ӨДҚ" АҚ

115.
Лизинговое финансирование на автотранспортные средства, автотехнику специального назначения, за исключением сельскохозяйственной техники
Имущественный
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты промышленно-инновационной деятельности, государственные учреждения, местные, центральные и государственные исполнительные органы, учреждения, государственные коммунальные предприятия на праве хозяйственного ведения и государственные казенные коммунальные предприятия Республики Казахстан, Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами, со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющий полномочия.
МПС РК
АО "ФРП"
116.
Проведение консультаций отечественными и зарубежными консультантами по проблеме субъекта АПК
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2006 года № 645 "О некоторых вопросах поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций"
Субъекты частного предпринимательства, осуществляющие сельскохозяйственную деятельность
МСХ РК
НАО "НАНОЦ"
117.
Проведение обучающих семинаров отечественными и зарубежными консультантами по вопросам развития АПК
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2006 года № 645 "О некоторых вопросах поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций";
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960 "Об утверждении Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы".
Субъекты частного предпринимательства, осуществляющие сельскохозяйственную деятельность
МСХ РК
НАО "НАНОЦ"
118.
Проведение в онлайн-формате вебинаров с привлечением представителей отечественных экспертов
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2006 года № 645 "О некоторых вопросах поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций"
Субъекты АПК
МСХ РК
НАО "НАНОЦ"
119.
Обучение основам предпринимательства
Нефинансовый
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 272 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32956)
Население
МТСЗН РК
МТСЗН РК
120.
Конкурс по социальной ответственности бизнеса "Парыз"
Нефинансовый
Указ Президента Республики Казахстан "О конкурсе по социальной ответственности бизнеса "Парыз"
Социальные субъекты предпринимательства
МТСЗН РК
ТОО "Business Protocol Solutions"

115.
Ауыл шаруашылығы техникасын қоспағанда, автокөлік құралдарына, арнайы мақсаттағы автотехникаға лизингтік қаржыландыру
Мүліктік
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері, мемлекеттік мекемелер, жергілікті, орталық және мемлекеттік атқарушы органдар, мекемелер, шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындар және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазыналық коммуналдық кәсіпорындары, өкілеттіктерді жүзеге асыратын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор, жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ӨҚМ
"ӨДҚ" АҚ
116.
АӨК субъектісінің проблемасы бойынша отандық және шетелдік консультанттардың консультациялар өткізуі
Қаржылық емес
"Агроөнеркәсiптiк кешендi мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен қолдаудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 шілдедегі № 645 қаулысы
Ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР АШМ
"ҰАҒБО" КЕАҚ
117.
АӨК дамыту мәселелері бойынша отандық және шетелдік консультанттардың оқыту семинарларын өткізуі
Қаржылық емес
"Агроөнеркәсiптiк кешендi мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен қолдаудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 шілдедегі № 645 қаулысы; "Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 960 қаулысы
Ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР АШМ
"ҰАҒБО" КЕАҚ
118.
Отандық сарапшылардың өкілдерін тарта отырып, онлайн-форматта вебинарлар өткізу
Қаржылық емес
"Агроөнеркәсiптiк кешендi мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен қолдаудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 шілдедегі № 645 қаулысы
АӨК субъектілері
ҚР АШМ
"ҰАҒБО" КЕАҚ
119.
Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту
Қаржылық емес
"Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 272 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32956 болып тіркелген)
Халық
ҚР Еңбекмині
ҚР Еңбекмині
120.
Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі "Парыз" конкурсы
Қаржылық емес
"Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі "Парыз" конкурсы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 523 Жарлығы
Кәсіпкерліктің әлеуметтік субъектілері
ҚР Еңбекмині
"Business Protocol Solutions" ЖШС

121.
Акселерационные и инкубационные программы для развития стартап-проектов
Нефинансовый
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 26 сентября 2018 года № 415 "Об утверждении Правил деятельности международного технологического парка "Астана Хаб" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17437)
Субъекты частного предпринимательства
МИИЦР РК
Международный технопарк IT-стартапов "Astana Hub"
122.
Организация и проведение торговых миссий, осуществление выставочно-ярмарочной деятельности, продвижение товарных знаков отечественных производителей за рубежом и организация национальных стендов казахстанских производителей за рубежом
Нефинансовый
Закон Республики Казахстан "О промышленной политике"
Отечественные производители продукции обрабатывающей промышленности и услуг
МТИ РК
АО "Центр развития торговой политики "QazTrade"
123.
Оказание информационной и аналитической поддержки по вопросам развития и продвижения экспорта отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности
Нефинансовый
Закон Республики Казахстан "О промышленной политике"
Отечественные производители продукции обрабатывающей промышленности и услуг
МТИ РК
АО "Центр развития торговой политики "QazTrade"
124.
Организация и проведение конкурса на соискание премии Президента Республики Казахстан "Алтын сапа"
Нефинансовый
Закон Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан";
Указ Президента Республики Казахстан "О конкурсе на соискание премии Президента Республики Казахстан "Алтын сапа" и республиканском конкурсе-выставке "Лучший товар Казахстана";
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2009 года № 1167 "Об утверждении Правил оформления, представления и предварительной оценки материалов участников конкурса на соискание премии Президента Республики Казахстан "Алтын сапа" и Правил оформления, представления и предварительной экспертной оценки материалов и продукции, представляемых на региональный и республиканский конкурсы-выставки "Лучший товар Казахстана"
ИП и юридические лица, занимающиеся производством товаров, оказанием услуг (за исключением производства вооружений и военной техники) на территории Республики Казахстан
МТИ РК
НПП "Атамекен"
125.
Организация и проведение конкурса-выставки "Лучший товар Казахстана"
Нефинансовый
Закон Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан";
Указ Президента Республики Казахстан "О конкурсе на соискание премии Президента Республики Казахстан "Алтын сапа" и республиканском конкурсе-выставке "Лучший товар Казахстана";

121.
Стартап-жобаларды дамытуға арналған акселерациялық және инкубациялық бағдарламалар
Қаржылық емес
"Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркі қызметінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 26 қыркүйектегі № 415 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17437 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ЖИЦДМ
"Astana Hub" IT-стартаптардың халықаралық технопаркі
122.
Сауда миссияларын ұйымдастыру және өткізу, көрме-жәрмеңке қызметін жүзеге асыру, отандық өндірушілердің тауар белгілерін шетелде ілгерілету және қазақстандық өндірушілердің шетелде ұлттық стендтерін ұйымдастыру
Қаржылық емес
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Өңдеу өнеркәсібі тауарларының және көрсетілетін қызметтердің отандық өндірушілері
ҚР СИМ
"QazTrade" сауда саясатын дамыту орталығы" АҚ
123.
Өңдеу өнеркәсібінің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерінің экспортын дамыту және ілгерілету мәселелері бойынша ақпараттық және талдамалық қолдау көрсету
Қаржылық емес
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Өңдеу өнеркәсібі тауарларының және көрсетілетін қызметтердің отандық өндірушілері
ҚР СИМ
"QazTrade" сауда саясатын дамыту орталығы" АҚ
124.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Алтын сапа" сыйлығын алуға конкурс ұйымдастыру және өткізу
Қаржылық емес
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Қазақстан Республикасы Президентінің "Алтын сапа" сыйлығын алуға арналған конкурс және "Қазақстанның үздік тауары" республикалық көрме-конкурсы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 9 қазандағы № 194 Жарлығы;
"Қазақстан Республикасы Президентінің "Алтын сапа" сыйлығын алуға арналған конкурсқа қатысушылардың материалдарын ресімдеу, ұсыну және алдын ала бағалау қағидаларын және "Қазақстанның үздік тауары" өңірлік және республикалық көрме-конкурстарына ұсынылатын материалдар мен өнімді ресімдеу, ұсыну және алдын ала сараптамалық бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 шілдедегі № 1167 қаулысы
ЖК және Қазақстан Республикасының аумағында тауарлар өндірумен, қызметтер көрсетумен (қару-жарақ пен әскери техника өндірісін қоспағанда) айналысатын заңды тұлғалар
ҚР СИМ
"Атамекен" ҰКП
125.
"Қазақстанның үздік тауары" көрме-конкурсын ұйымдастыру және өткізу
Қаржылық емес
"Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Қазақстан Республикасы Президентінің "Алтын сапа" сыйлығын алуға арналған конкурс және "Қазақстанның үздік тауары" республикалық көрме-конкурсы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 9 қазандағы № 194 Жарлығы;

Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2009 года № 1167 "Об утверждении Правил оформления, представления и предварительной оценки материалов участников конкурса на соискание премии Президента Республики Казахстан "Алтын сапа" и Правил оформления, представления и предварительной экспертной оценки материалов и продукции, представляемых на региональный и республиканский конкурсы-выставки "Лучший товар Казахстана".
ИП или юридическое лицо, удовлетворяющее требованиям:
1) производство на территории Республики Казахстан промышленных, продовольственных товаров и продукции производственно-технического назначения;
2) наличие положительных результатов по обеспечению стабильно высокого уровня качества продукции и его систематического улучшения, подтвержденные организатором конкурса
МТИ РК
НПП "Атамекен"
126.
Диагностика экспортного потенциала отечественных предприятий обрабатывающей промышленности в целях продвижения на внешние рынки (Программа экспортной акселерации)
Нефинансовый
Закон Республики Казахстан "О промышленной политике"
Отечественные производители продукции обрабатывающей промышленности и услуг
МТИ РК
АО "Центр развития торговой политики "QazTrade"
127.
Государственный натурный грант
Нефинансовый
Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года №1281 "Об утверждении Правил приема, регистрации и рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12780)
Юридические лица
МИД РК
МИО
128.
Сервисная поддержка инвесторов
Нефинансовый
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 11-1-4/327 "Об утверждении Правил организации "одного окна" для инвесторов, а также порядка взаимодействия при привлечении инвестиций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32910)
физические и юридические лица, осуществляющие инвестиции в Республике Казахстан
МИД РК
АО "НК "Kazakh Invest"
129.
Проведение семинаров для руководителей курортных организаций о лучших практиках в индустрии туризма, стандартов сервиса туристических областей
Нефинансовый
Внутренний нормативный документ оператора
Руководители курортных организаций
МТС РК
МИО
130.
Работа с представителями гостиничного бизнеса региона по реализации краткосрочного профессионального обучения по туристским профессиям путем создания учебных классов (центров) при гостиницах
Нефинансовый
Внутренний нормативный документ оператора
Представители гостиничного бизнеса
МТС РК
МИО

"Қазақстан Республикасы Президентінің "Алтын сапа" сыйлығын алуға арналған конкурсқа қатысушылардың материалдарын ресімдеу, ұсыну және алдын ала бағалау қағидаларын және "Қазақстанның үздік тауары" өңірлік және республикалық көрме-конкурстарына ұсынылатын материалдар мен өнімді ресімдеу, ұсыну және алдын ала сараптамалық бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 шілдедегі № 1167 қаулысы
мына:
1) Қазақстан Республикасының аумағында өнеркәсіптік, азық-түлік тауарларын және өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімдерді өндіру;
2) конкурсты ұйымдастырушы растаған өнім сапасының тұрақты жоғары деңгейін қамтамасыз ету және оны жүйелі жақсарту бойынша оң нәтижелердің болуы талаптарын қанағаттандыратын ЖК немесе заңды тұлға
ҚР СИМ
"Атамекен" ҰКП
126.
Сыртқы нарықтарға ілгерілету мақсатында өңдеу өнерскәсібі отандық кәсіпорындарының экспорттық әлеуетін диагностикалау (Экспорттық акселерация бағдарламасы)
Қаржылық емес
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Өңдеу өнеркәсібі тауарларының және көрсетілетін қызметтердің отандық өндірушілері
ҚР СИМ
"QazTrade" сауда саясатын дамыту орталығы" АҚ
127.
Мемлекеттік заттай грант
Қаржылық емес
"Инвестициялық преференцияларды беруге өтінімді қабылдау, тіркеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы №1281 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12780 болып тіркелген)
Заңды тұлғалар
ҚР СІМ
ЖАО
128.
Инвесторларды сервистік қолдау
Қаржылық емес
"Инвесторлар үшін "бір терезені" ұйымдастыру қағидаларын, сондай-ақ инвестициялар тарту кезінде өзара іс-қимыл жасау тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2023 жылғы 26 маусымдағы № 11-1-4/327 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32910 болып тіркелген)
Қазақстан Республикасында инвестицияларды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар
ҚР СІМ
"Kazakh Invest" ҰҚ" АҚ
129.
Туризм индустриясындағы үздік тәжірибелер, туристік облыстардың сервис стандарттары туралы курорттық ұйымдардың басшыларына семинарлар өткізу
Қаржылық емес
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Курорттық ұйымдардың басшылары
ҚР ТСМ
ЖАО
130.
Қонақ үйлердің жанында оқу сыныптарын (орталықтарын) құру арқылы туристік кәсіптер бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды іске асыру бойынша өңірдің қонақ үй бизнесі өкілдерімен жұмыс
Қаржылық емес
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Қонақ үй бизнесінің өкілдері
ҚР ТСМ
ЖАО

131.
Проведение семинаров и тренингов UNDP для акиматов и бизнеса в ТОП-10 и ООПТ по вопросам развития устойчивого и экологического туризма
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262 "Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Субъекты частного предпринимательства
МТС РК
АО "НК "Kazakh Tourism" и ПРООН
132.
Обучение администраторов кемпингов, специалистов, обслуживающих туристский транспорт (автодома, жилые туристские прицепы)
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262 "Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Администраторов кемпингов, специалистов, обслуживающих туристский транспорт
МТС РК
АО "НК "Kazakh Tourism" и ПРООН
133.
Проведение семинаров и мастер-классов для гидов, экскурсоводов, работников гостиничного бизнеса и т.д. в целях обучения новым знаниям и навыкам
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262 "Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Для гидов, экскурсоводов, работников гостиничного бизнеса
МТС РК
АО "НК "Kazakh Tourism" и ПРООН
134.
Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262 "Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Топ-менеджмент МСП
МТС РК
АО "НК "Kazakh Tourism" и ПРООН
135.
Система обучения в виде тренингов и курсов по повышению квалификации в сфере туризма для руководителей туристских компаний и мест размещений
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262 "Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Субъекты частного предпринимательства
МТС РК
АО "НК "Kazakh Tourism" и ПРООН
136.
Онлайн академия внутреннего туризма
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 948 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism" на 2022 – 2031 годы"
Субъекты частного предпринимательства, население, заинтересованное в оказании услуг туристам
МТС РК
АО "НК "Kazakh Tourism"
137.
Проведение обучающих сессий в целях повышения качества туристских услуг в рамках продвижения программы "Знак качества"
Нефинансовый

131.
Тұрақты және экологиялық туризмді дамыту мәселелері бойынша ҮЗДІК-10 және ЕҚТА-да әкімдіктер мен бизнес үшін UNDP семинарлары мен тренингтерін өткізу
Қаржылық емес
"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ және БҰҰДБ
132.
Кемпинг әкімшілерін, туристік көлікке қызмет көрсететін мамандарды (автоүйлер, тұрғын туристік тіркемелер) оқыту
Қаржылық емес
"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысы
Кемпинг әкімшілері, туристік көлікке қызмет көрсететін мамандар
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ және БҰҰДБ
133.
Жаңа білім мен дағдыларды үйрету мақсатында гидтерге, экскурсоводтарға, қонақ үй бизнесі қызметкерлеріне және т.б. арналған семинарлар мен шеберлік сыныптарын өткізу
Қаржылық емес
"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысы
Гидтер, экскурсоводтар, қонақ үй бизнесінің қызметкерлері үшін
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ және БҰҰДБ
134.
Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту
Қаржылық емес
"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысы
ШОК топ-менеджменті
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ және БҰҰДБ
135.
Туристік компаниялар мен орналастыру орындарының басшылары үшін туризм саласындағы біліктілікті арттыру бойынша тренингтер мен курстар түріндегі оқыту жүйесі
Қаржылық емес
"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ және БҰҰДБ
136.
Онлайн ішкі туризм академиясы
Қаржылық емес
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2022 – 2031 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 948 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері, туристерге қызмет көрсетуге мүдделі халық
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ
137.
"Сапа белгісі" бағдарламасын ілгерілету шеңберінде туристік қызметтердің сапасын арттыру мақсатында оқыту сессияларын өткізу
Қаржылық емес

Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 948 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism" на 2022 – 2031 годы"
Туроператоры; места размещения (гостиницы, отели, базы отдыха и т.д.); места общественного питания.
МТС РК
АО "НК "Kazakh Tourism"
138.
Тренинги по открытию и ведению деятельности гостевых домов
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 948 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism" на 2022 – 2031 годы"
Субъекты бизнеса в сельской местности с потенциалом развития туризма, сельские жители
МТС РК
АО "НК "Kazakh Tourism"
139.
Вводные курсы по агротуризму
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 948 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism" на 2022 – 2031 годы"
Субъекты бизнеса в сельской местности с потенциалом развития туризма, сельские жители
МТС РК
АО "НК "Kazakh Tourism"
140.
Проведение маркетингового анализа с определением перечня конкурентоспособных медицинских туристских продуктов Казахстана
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262 "Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Субъекты МСП
МТС РК
АО "НК "Kazakh Tourism" и ПРООН
141.
Предоставление нефинансовых мер поддержки субъектам малого предпринимательства
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года № 1176 "Об утверждении Единой программы поддержки малого бизнеса "Іскер аймақ"
Субъекты малого, в том числе микропредпринимательства
МНЭ РК
АО "ФРП "Даму", НПП "Атамекен"
142.
"Кәсіпке бағыт"
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626 "Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов"
Субъекты частного предпринимательства и население с предпринимательской инициативой
МНЭ РК
НПП "Атамекен"
143.
"Кәсіпкер әйел"
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626 "Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов"
Субъекты частного предпринимательства и население с предпринимательской инициативой
МНЭ РК
НПП "Атамекен"

"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2022 – 2031 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 948 қаулысы
Туроператорлар;
орналастыру орындары (қонақ үйлер, демалыс базалары және т.б.);
қоғамдық тамақтану орындары
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ
138.
Қонақ үйлердің қызметін ашу және жүргізу бойынша тренингтер
Қаржылық емес
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2022 – 2031 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 948 қаулысы
Туризмді дамыту әлеуеті бар ауылдық жерлердегі бизнес субъектілері, ауыл тұрғындары
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ
139.
Агротуризм бойынша кіріспе курстар
Қаржылық емес
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2022 – 2031 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 948 қаулысы
Туризмді дамыту әлеуеті бар ауылдық жерлердегі бизнес субъектілері, ауыл тұрғындары
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ
140.
Қазақстанның бәсекеге қабілетті медициналық туристік өнімдерінің тізбесін айқындай отырып, маркетингтік талдау жүргізу
Қаржылық емес
"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысы
ШОК субъектілері
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ және БҰҰДБ
141.
Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну
Қаржылық емес
"Іскер аймақ" шағын бизнесті қолдаудың бірыңғай бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 1176 қаулысы
Шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
"Даму" ӨҚД" АҚ, "Атамекен" ҰКП
142.
"Кәсіпке бағыт"
Қаржылық емес
"Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері және кәсіпкерлік бастамасы бар халық
ҚР ҰЭМ
"Атамекен" ҰКП
143.
"Кәсіпкер әйел"
Қаржылық емес
"Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері және кәсіпкерлік бастамасы бар халық
ҚР ҰЭМ
"Атамекен" ҰКП

149.
Программа деловых консультационных услуг ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626 "Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов"
Субъекты частного предпринимательства
МНЭ РК
ЕБРР
150.
Инвестиционные преференции
Иные виды
Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1281 "Об утверждении Правил приема, регистрации и рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12780)
Субъекты частного предпринимательства
МИД РК
КГД МФ РК
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АО – акционерное общество;
НПП "Атамекен" – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
АПК – агропромышленный комплекс;
СПК – Социально-предпринимательские корпорации;
АО "НИХ "Байтерек" – Акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек";
ПРООН – Программа развития ООН;
АО "ФРП "Даму" – Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
БВУ – банк второго уровня;
ЕБРР – Европейский Банк Реконструкции и Развития;
ООПТ – особо охраняемые природные территории;
МИО – местный исполнительный орган;
ИП – индивидуальный предприниматель;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
АО "НК "Kazakh Tourism" – Акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Tourism";
МСХ РК – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МТСЗН РК – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МИИЦР РК – Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;
КГД МФ РК – Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
МКИ РК – Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
МП РК – Министерство просвещения Республики Казахстан;
МПС РК – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
МТИ РК – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
МВРИ РК – Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан;
МИД РК – Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
МТ РК – Министерство транспорта Республики Казахстан;
МТС РК – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
МНЭ РК – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЭ РК – Министерство энергетики Республики Казахстан;
МЭПР РК – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
АО "ФРП" – Акционерное общество "Фонд развития промышленности";
НАО "НАНОЦ" – Некоммерческое акционерное общество "Национальный аграрный научно-образовательный центр";
НК – Национальная компания;
МСП – малое и среднее предпринимательство;
UNDP – United Nations Development Programme.
Приложение к 2 приказу
Правила формирования, ведения и актуализации реестра мер государственной поддержки частного предпринимательства

149.
Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі ЕҚДБ іскерлік консультациялық қызметтер бағдарламасы
Қаржылық емес
"Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
ЕҚДБ
150.
Инвестициялық преференциялар
Өзге де түрлері
"Инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтінімді қабылдау, тіркеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1281 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12780 болып тіркелген)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР СІМ
ҚР Қаржымині МКК
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚ – акционерлік қоғам;
"Атамекен" ҰКП – "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
АӨК – агроөнеркәсіптік кешен;
ӘКК – Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар;
"Бәйтерек "ҰИХ" АҚ – "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы;
БҰҰДБ – БҰҰ даму бағдарламасы;
"Даму "ӨҚД" АҚ – "Даму "кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
ЕДБ – екінші деңгейдегі банк;
ЕҚДБ – Еуропа Қайта Құру және Даму Банкі;
ЕҚТА – ерекше қорғалатын табиғи аумақтар;
ЖАО – жергілікті атқарушы орган;
ЖК – жеке кәсіпкер;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
"Kazakh Tourism "ҰК" АҚ – "Kazakh Tourism "ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
ҚР АШМ – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
ҚР Еңбекмині – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
ҚР ЖИЦДМ – Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі;
ҚР КМ – Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі;
ҚР Қаржымині МКК – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті;
ҚР МАМ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі;
ҚР ОМ – Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі;
ҚР ӨҚМ – Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
ҚР СИМ – Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі;
ҚР СРИМ – Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі;
ҚР СІМ – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі;
ҚР ТСМ – Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі;
ҚР ҰЭМ – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі;
ҚР ЭМ – Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі;
ҚР ЭТРМ – Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
"ӨДҚ" АҚ – "Өнеркәсіпті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
"ҰАҒБО" КЕАҚ – "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
ҰК – Ұлттық компания;
ШОК – шағын және орта кәсіпкерлік;
UNDP – United Nations Development Programme.
бұйрыққа 2-қосымша
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары тізілімін қалыптастыру, жүргізу және өзектілендіру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования, ведения и актуализации реестра мер государственной поддержки частного предпринимательства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2-7) статьи 99 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования, ведения и актуализации реестра мер государственной поддержки частного предпринимательства.
2. В Правилах используются следующие определения:
1) базовые критерии – базовые обязательства в виде роста/недопущения снижения объема фонда оплаты труда и увеличения/недопущения снижения объема налоговых отчислений, направленные для определения конкурентоспособных предприятий, предусмотренные в соответствующих нормативных правовых актах;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается в редакции Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 02.06.2026 № 65 (вводится в действие 12.07.2026).
2) "Цифровая карта бизнеса" – информационно-аналитический модуль, реализованный на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства" на основании сведений о субъектах предпринимательства;
3) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и, в пределах своей компетенции, местных бюджетов, Фонда компенсации потерпевшим, Национального фонда Республики Казахстан на основании отчета Национального Банка Республики Казахстан;
4) субъекты частного предпринимательства – граждане Республики Казахстан, кандасы и негосударственные коммерческие юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность;
5) мера государственной поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой –инструмент государственного стимулирования, направленный на развитие частного предпринимательства и созданию благоприятных правовых, экономических условий для реализации предпринимательской инициативы в Республике Казахстан;
6) Реестр мер государственной поддержки частного предпринимательства (далее – Реестр) – перечень инструментов финансовой, имущественной, нефинансовой поддержки, регламентированных в Кодексе;
7) уполномоченный орган по предпринимательству – государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области развития и поддержки частного предпринимательства;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімін қалыптастыру, жүргізу және өзектілендіру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 99-бабының 2-7) тармақшасына сәйкес әзірленді және жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімін қалыптастыру, жүргізу және өзектілендіру тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда келесі ұғымдар қолданылады:
1) базалық өлшемшарттар – бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды айқындауға бағытталған еңбекақы төлеу қоры көлемінің өсуіне/азаюына жол бермеу және салық шегерімдері көлемін ұлғайтуға/төмендетуге жол бермеу түріндегі тиісті нормативтік құқықтық актілерде көзделген міндеттемелер;
2) "Бизнестің цифрлық картасы" – кәсіпкерлік субъектілері туралы мәліметтер негізінде "цифрлық үкімет" платформасында іске асырылған ақпараттық-талдамалық модуль;
3) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – республикалық бюджеттің және өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттердің, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есебі негізінде бюджеттің атқарылуы, бухгалтерлік есепті, бюджеттік есепті және бюджеттік есептілікті жүргізу саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) жеке кәсіпкерлік субъектілері – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар және мемлекеттік емес коммерциялық заңды тұлғалар;
5) жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты мемлекеттік қолдау шарасы – Қазақстан Республикасында жеке кәсiпкерлiктi дамытуға және кәсiпкерлiк бастамаларды жүзеге асыру үшiн қолайлы құқықтық және экономикалық жағдайлар жасауға бағытталған мемлекеттiк ынталандыру құралы;
6) Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – Кодексте регламенттелген қаржылық, мүліктік, қаржылық емес қолдау құралдарының тізбесі;
7) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган – жеке кәсіпкерлікті дамыту және қолдау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;

8) встречные обязательства – взаимные обязательства субъекта предпринимательства и государства, принимаемые при предоставлении мер государственной поддержки, предусмотренные в соответствующих нормативных правовых актах;
9) получатели мер государственной поддержки – субъекты частного предпринимательства и население с предпринимательской инициативой;
10) оператор мер государственной поддержки (далее – Оператор) – юридическое лицо, филиал или представительство, реализующее меры государственной поддержки в сфере предпринимательства, установленное законодательством Республики Казахстан, и (или) созданное по решению Правительства Республики Казахстан, а также в рамках гражданско-правовых отношений, местные исполнительные органы (акиматы) в области государственного регулирования развития агропромышленного комплекса и сельских территорий, уполномоченные на финансирование конкретных получателей субсидий на безвозмездной и невозвратной основе, осуществляемое за счет бюджетных средств, специализированные организации в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2006 года № 645 "О некоторых вопросах поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций";
11) отраслевые государственные органы – государственные органы, осуществляющие руководство в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 02.06.2026 №65 (вводится в действие c 01.07.2026).
3. Целью ведения Реестра является обеспечение субъектов частного предпринимательства и население с предпринимательской инициативой полной и достоверной информацией о действующих мерах государственной поддержки.
4. Реестр утверждается уполномоченным органом по предпринимательству и размещается на его интернет-ресурсе и платформе "Цифровая карта бизнеса".
Глава 2. Порядок формирования реестра мер государственной поддержки частного предпринимательства
5. Формирование Реестра осуществляется уполномоченным органом по предпринимательству.
6. Реестр содержит следующие сведения:
1) наименование меры государственной поддержки частного предпринимательства;
2) характер меры государственной поддержки частного предпринимательства;
3) наименование нормативного правового акта, регламентирующего порядок предоставления меры государственной поддержки частного предпринимательства;
4) получатели меры государственной поддержки;
5) ответственный государственный орган;
6) оператор государственной поддержки.

8) қарсы міндеттемелер – тиісті нормативтік құқықтық актілерде көзделген мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну кезінде кәсіпкерлік субъектісі мен мемлекеттің өзара қабылдайтын міндеттемелері;
9) мемлекеттік қолдау шараларын алушылар – жеке кәсіпкерлік субъектілері және кәсіпкерлік бастамасы бар халық;
10) мемлекеттік қолдау шараларының операторы (бұдан әрі – Оператор) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша, сондай-ақ азаматтық-құқықтық қатынастар шеңберінде құрылған кәсіпкерлік саласында мемлекеттік қолдау шараларын іске асыратын заңды тұлға, филиал немесе өкілдік, бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын, өтеусіз және қайтарымсыз негізде субсидияларды нақты алушыларды қаржыландыруға уәкілетті агроөнеркәсіптік кешен мен ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу саласындағы жергілікті атқарушы органдар (әкімдіктер), "Агроөнеркәсіптік кешенді мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен қолдаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 шілдедегі № 645 қаулысына сәйкес мамандандырылған ұйымдар;
11) салалық мемлекеттік органдар – тиісті мемлекеттік басқару саласында (аясында) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдар.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 02.06.2026 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
3. Тізілімді жүргізудің мақсаты жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қолданыстағы мемлекеттік қолдау шаралары туралы толық және шынайы ақпаратпен қамтамасыз ету болып табылады.
4. Тізілімді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітеді және оның интернет-ресурсында және "Бизнестің цифрлық картасы" платформасында орналастырылады.
2-тарау. Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімін қалыптастыру тәртібі
5. Тізілімді қалыптастыруды кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
6. Тізілімде мынадай мәліметтер қамтылады:
1) жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасының атауы;
2) жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасының сипаты;
3) жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын ұсыну тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актінің атауы;
4) мемлекеттік қолдау шарасын алушылар;
5) жауапты мемлекеттік орган;
6) мемлекеттік қолдау операторы.

7. Отраслевые государственные органы направляют в уполномоченный орган по предпринимательству:
1) заявку на включение/исключение меры государственной поддержки (далее – Заявка) в Реестр по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и стандартизированный паспорт по мерам государственной поддержки (далее – Стандартизированный паспорт) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) стандартизированный паспорт по действующим мерам государственной поддержки, включенным в утвержденный Реестр в срок до 1 января 2026 года.
8. Отраслевой государственный орган формирует Заявку и Стандартизированный паспорт в соответствии с приложениями 1 и 2 к настоящим Правилам, обеспечивая соответствие меры государственной поддержки перечню мер финансовой и имущественной поддержки частного предпринимательства и специфике нефинансовой поддержки, установленных статьями 94 и 96 Кодекса, а также полноту и достоверность представляемых сведений.
Отраслевой государственный орган при разработке и внесении изменений и дополнений в нормативный правовой акт, регламентирующий порядок предоставления меры государственной поддержки частного предпринимательства, направляет его на согласование в уполномоченный орган по исполнению бюджета и обеспечивает внедрение двухуровневой системы государственной поддержки, передачи сведений о заявках субъектов частного предпринимательства в систему первого уровня и получения согласия от субъекта частного предпринимательства на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором, определенным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
В случае отсутствия базовых критериев и встречных обязательств, предусмотренных в приложении 2 к настоящим Правилам, в соответствующем нормативном правовом акте в области агропромышленного комплекса, предоставление указанных сведений не требуется.
При наличии базовых критериев или встречных обязательств, не предусмотренных в приложении 2 к настоящим Правилам, но содержащихся в соответствующем нормативном правовом акте в области агропромышленного комплекса, такие сведения отражаются в графе "Иные сведения" приложения 2 к настоящим Правилам.
9. Уполномоченный орган по предпринимательству в течение 5 (пяти) рабочих дней рассматривает Заявку и Стандартизированный паспорт, полученные от отраслевых государственных органов на полноту и достоверность сведений.
10. В случае установления уполномоченным органом по предпринимательству неполноты сведений в Заявке и Стандартизированном паспорте, отраслевыми государственными органами данные документы дорабатываются в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня получения замечаний.

7. Салалық мемлекеттік органдар кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға мыналарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тізілімге мемлекеттік қолдау шарасын енгізу/алып тастау туралы өтінім (бұдан әрі – Өтінім) және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қолдау шаралары бойынша стандартталған паспорт (бұдан әрі – Стандартталған паспорт);
2) 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін бекітілген Тізілімге енгізілген қолданыстағы мемлекеттік қолдау шаралары бойынша стандартталған паспорт.
8. Салалық мемлекеттік орган осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес Өтінім мен Стандартталған паспортты мемлекеттік қолдау шараларының жеке кәсіпкерлікті қаржылық және мүліктік қолдау шараларының тізбесіне және Кодекстің 94 және 96-баптарында көзделген қаржылық емес қолдаудың ерекшеліктеріне сәйкестігін, сондай-ақ ұсынылатын мәліметтердің толықтығы мен дәйектілігін қамтамасыз ете отырып қалыптастырады.
Салалық мемлекеттік орган жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын ұсыну тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актіні әзірлеу және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде оны бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органға келісуге жолдайды және мемлекеттік қолдаудың екі деңгейлі жүйесін енгізуді, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдері туралы мәліметтерді бірінші деңгей жүйесіне беруді және бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тіркеуші тарапынан дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға жеке кәсіпкерлік субъектісінің келісімін алуды қамтамасыз етеді.
Осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген базалық өлшемшарттар мен қарсы міндеттемелер агроөнеркәсіптік кешен саласындағы тиісті нормативтік құқықтық актіде болмаған жағдайда аталған мәліметтерді ұсыну талап етілмейді.
Осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілмеген базалық өлшемшарттар немесе қарсы міндеттемелер болған жағдайда, бірақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы тиісті нормативтік құқықтық актіде көзделсе, мұндай мәліметтер Осы Қағидаларға 2-қосымшадағы "Басқа да мәліметтер" бағанында көрсетіледі.
9. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган салалық мемлекеттік органдардан алынған Өтінім мен Стандартталған паспортты мәліметтердің толықтығы мен шынайылығын тексеру үшін 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
10. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган Өтінім мен Стандартталған паспорттағы мәліметтердің толық еместігін анықтаған жағдайда салалық мемлекеттік органдар бұл құжаттарды ескертулер алынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде пысықтайды.

11. Уполномоченный орган по предпринимательству на основе предложений отраслевых государственных органов:
1) формирует, ведет и актуализирует Реестр;
2) размещает стандартизованный паспорт на платформе "Цифровая карта бизнеса" по мерам государственной поддержки, включенным в Реестр.
Глава 3. Порядок ведения и актуализации реестра мер государственной поддержки частного предпринимательства
12. Отраслевые государственные органы обеспечивают:
1) достоверность и актуальность сведений, содержащиеся в Реестре посредством проведения на постоянной основе инвентаризации сведений, содержащихся в нормативных правовых актах, регламентирующих порядок предоставления меры государственной поддержки частного предпринимательства;
2) направление в уполномоченный орган по предпринимательству скорректированной Заявки на исключение меры государственной поддержки/изменение сведений по мере государственной поддержки по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и Стандартизированного паспорта в течение 3 (трех) рабочих дней с даты изменения сведений, содержащихся в нормативных правовых актах, регламентирующих порядок предоставления меры государственной поддержки частного предпринимательства.
13. Внесение изменений и (или) дополнений поддержки в Реестр вносится в случаях:
1) изменения функций, структуры регулирующего государственного органа и (или) оператора;
2) необходимости реализации поручений Президента и (или) Правительства;
3) исключения меры государственной поддержки частного предпринимательства;
4) включения новой меры государственной поддержки частного предпринимательства.
Уполномоченный орган по предпринимательству в указанных случаях вносит изменения и (или) дополнения в Реестр самостоятельно и извещает центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Приложение 1 к Правилам
формирования, ведения и
актуализации
реестра мер государственной
поддержки частного
предпринимательства
форма
Заявка на включение/исключение меры государственной поддержки в Реестр
Наименование меры государственной поддержки частного предпринимательства Характер меры государственной поддержки частного предпринимательства Наименование нормативного правового акта, регламентирующего порядок предоставления меры государственной поддержки частного предпринимательства Получатели меры государственной поддержки Ответственный государственный орган Оператор государственной поддержки
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 2 к Правилам
формирования, ведения и
актуализации
реестра мер государственной
поддержки частного
предпринимательства
форма
Стандартизированный паспорт по мерам государственной поддержки
Наименование меры поддержки
Государственный орган
Оператор
НПА
Форма оказания поддержки
Получатель
Бумажно
Электронно
Организационно-правовая форма субъекта предпринимательства
Вид предпринимательства (социальное, женское, молодежное, семейное и т.д.)
Пол
Категория субъекта предпринимательства
Местность (город/село)
Сферы деятельности
Код ОКЭД
Наименование ОКЭД
Система оказания поддержки
Ссылка
продолжение таблицы
Критерии рассмотрения заявления
Срок рассмотрения запроса
Способ предоставления результата
Объем поддержки
Источник финансирования (БВУ, ЛК, МФО, Оператор и т.д.)
Базовые критерии
Сумма
Срок
рост/недопущение снижения объема ФОТ
увеличение/недопущение снижение объема налоговых отчислений
продолжение таблицы
Встречные обязательства
ФОТ
Содержание закупаемых материалов
Приобретение отечественных товаров, работ и услуг
Налоги
Рабочие места
Экспорт
Реализация продукции
Доход
Иные сведения
Объем
Срок
Объем
Срок
Объем
Срок
Объем
Срок
Кол-о
Срок
Объем
Срок
Объем
Срок
Объем
Срок
продолжение таблицы
Мониторинг
Порядок обжалования
Вид
Срок
Результат
Адресат жалобы
Документы, подтверждающие доводы заявителя
Документ о принятии жалобы
Срок рассмотрения жалобы
Обжалование в вышестоящей инстанции (название)
Срок рассмотрения в вышестоящей инстанции
Место подачи жалобы
Срок передачи жалобы в вышестоящую инстанцию
Основания для отказа передачи жалобы
Подтверждение права на судебное обжалование
продолжение таблицы
Досудебный порядок
Возврат денежных средств
Уведомление
Исковое заявление
Решение суда
Способ возврата денежных средств
Название и форма документа, подтверждающего возврат
Срок возврата денежных средств
Приложение 3 к Правилам
формирования, ведения и
актуализации
реестра мер государственной
поддержки частного
предпринимательства
Форма
Заявка на исключение меры государственной поддержки/изменение сведений по мере государственной поддержки по форме
Наименование меры поддержки
Номер структурного элемента Реестра
Действующая редакция
Новая редакция
Пояснение с указанием
1
2
3
4
5
6

11. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган салалық мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде:
1) Тізілімді қалыптастырады, жүргізеді және жаңартады;
2) Тізілімге енгізілген мемлекеттік қолдау шаралары бойынша стандартталған паспортты "Бизнестің цифрлық картасы" платформасында орналастырады.
3-тарау. Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімін жүргізу және өзектілендіру тәртібі
12. Салалық мемлекеттік органдар:
1) нормативтік құқықтық актілерде қамтылған, жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну тәртібін реттейтін мәліметтерге тұрақты түгендеу жүргізу арқылы Тізілімдегі мәліметтердің шынайылығы мен өзектілігін;
2) жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну тәртібін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерде қамтылған мәліметтер өзгерген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қолдау шараларын алып тастау/мемлекеттік қолдау шаралары бойынша мәліметтерді өзгерту туралы түзетілген Өтінімді және Стандартталған паспортты кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға жолдауды қамтамасыз етеді.
13. Тізілімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар мына:
1) реттеуші мемлекеттік органның және (немесе) оператордың функциялары мен құрылымының өзгеруі;
2) Президенттің және (немесе) Үкіметтің тапсырмаларын іске асыру қажеттілігі;
3) жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын алып тастау жағдайында енгізілуі мүмкін.
Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган жоғарыда көрсетілген жағдайларда Тізілімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар дербес енгізеді және бұл туралы бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органды хабардар етеді.
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шараларының тізілімін
қалыптастыру, жүргізу және
өзектілендіру қағидаларына
1-қосымша
нысан
Тізілімге мемлекеттік қолдау шарасын енгізу/алып тастау жөніндегі өтінім
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасының атауы
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасының сипаты
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын ұсыну тәртібін регламенттейтін нормативтік құқықтық актінің атауы
Мемлекеттік қолдау шарасын алушылар
Жауапты мемлекеттік орган
Мемлекеттік қолдау операторы
1
2
3
4
5
6
7
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шараларының тізілімін
қалыптастыру, жүргізу және
өзектілендіру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қолдау шаралары бойынша стандартталған паспорт
Қолдау шарасының атауы
Мемлекеттік орган
Оператор
НҚА
Қолдау көрсету нысаны
Алушы
Қағаз түрінде
Электрондық нысанда
Кәсіпкерлік субъектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны
Кәсіпкерлік түрі (әлеуметтік, әйелдер, жастар, отбасылық және т.б.)
Жынысы
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
Қағаз түрінде
Электрондық нысанда
ЭҚЖЖ коды
ЭҚЖЖ атауы
Қолдау көрсету жүйесі
Сілтеме
кестенің жалғасы
Өтінімді қарау өлшемшарттары
Сұрау салуды қарау мерзімі
Нәтижені ұсыну тәсілі
Қолдау көлемі
Қаржыландыру көзі (ЕДБ, ЛК, МҚҰ, Оператор және т.б.)
Базалық өлшемшарттар
Сомасы
Мерзімі
ЕҚТ көлемінің өсуіне/азаюына жол бермеу
салық шегерімдері көлемін ұлғайтуға/төмендетуге жол бермеу
кестенің жалғасы
Қарсы міндеттемелер
ЕҚ
Сатып алынатын материалдардың мазмұны
Отандық тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтерді сатып алу
Салықтар
Жұмыс орындары
Экспорт
Өнімді өткізу
Кіріс
Өзге де мәліметтер
Көлем
Мерзім
Көлем
Мерзім
Көлем
Мерзім
Көлем
Мерзім
Саны
Мерзім
Көлем
Мерзім
Көлем
Мерзім
Көлем
Мерзім
кестенің жалғасы
Мониторинг
Шағымдану тәртібі
Түрі
Мерзімі
Нәтиже
Шағым адресаты
Өтініш берушінің дәлелдерін растайтын құжаттар
Шағымды қабылдау туралы құжат
Шағымды қарау мерзімі
Жоғары тұрған органға шағымдану (атауы)
Жоғары тұрған органдағы қарау мерзімі
Шағым беру орны
Жоғары тұрған органға шағымды беру мерзімі
Шағымды беруден бас тарту негіздері
Сотқа шағымдану құқығын растау
кестенің жалғасы
Сотқа дейінгі тәртіп
Қаржы қаражатын қайтару
Хабарлама
Талап арыз
Сот шешімі
Қаржы қаражатын қайтару тәсілі
Қайтаруды растайтын құжаттың атауы мен нысаны
Қаржы қаражатын қайтару мерзімі
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шараларының тізілімін
қалыптастыру, жүргізу және
өзектілендіру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Нысан бойынша мемлекеттік қолдау шараларын алып тастауға/мемлекеттік қолдау шаралары бойынша мәліметтерді өзгертуге арналған өтінім
Қолдау шарасының атауы
Тізілімнің құрылымдық элементінің нөмірі
Қолданыстағы редакция
Жаңа редакция
Түсіндірме (көрсетуімен)
1
2
3
4
5
6