О некоторых вопросах государственной поддержки частного предпринимательства
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июня 2025 года № 55
В соответствии с подпунктами 2-6) и 2-7) статьи 99 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Реестр мер государственной поддержки частного предпринимательства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила формирования, ведения и актуализации реестра мер государственной поддержки частного предпринимательства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту государственной поддержки и защиты предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Реестр мер государственной поддержки частного предпринимательства
п/п
Наименование меры государственной поддержки частного предпринимательства Характер меры государственной поддержки частного предпринимательства Наименование нормативного правового акта, регламентирующего порядок предоставления меры государственной поддержки частного предпринимательства Получатели меры государственной поддержки Ответственный государственный орган Оператор государственной поддержки
1.
Портфельное субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/ микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Субъекты малого, в том числе микропредпринимательства
МНЭ РК
АО "ФРП "Даму"
2.
Частичное гарантирование по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Субъекты малого, в том числе микропредпринимательства
МНЭ РК
АО "ФРП "Даму"
3.
Субсидирование части ставки вознаграждения
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Субъекты частного предпринимательства
МНЭ РК
АО "ФРП "Даму"
4.
Субсидирование части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Субъекты микро-, малого и среднего предпринимательства
МНЭ РК
АО "ФРП "Даму"
5.
Субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Эмитенты, осуществляющие выпуск и размещение облигаций для реализации проектов в приоритетных секторах экономики
МНЭ РК
АО "ФРП "Даму"
6.
Гарантирование по кредитам/финансовому лизингу
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Субъекты частного предпринимательства
МНЭ РК
АО "ФРП "Даму"
7.
Предоставление государственных грантов для реализации новых бизнес-идей
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Субъекты социального предпринимательства
МНЭ РК
МИО
8.
Подведение инженерной инфраструктуры
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Субъекты МСП
МНЭ РК
МИО
9.
Гарантирование по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Эмитенты, осуществляющие выпуск и размещение облигаций для реализации проектов в приоритетных секторах экономики
МНЭ РК
АО "ФРП "Даму"
10.
Предоставление инвестиционных грантов "Бәсекеге қабілеттілік", направленных на повышение конкурентоспособности субъектов малого бизнеса
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Субъекты малого предпринимательства, являющиеся индивидуальным предпринимателем и (или) юридическим лицом, зарегистрированными в качестве предпринимателя на момент подачи заявки на получение инвестиционного гранта не менее 1 года
МНЭ РК
МИО
11.
Межбанковское кредитование АО "Банк развития Казахстана" и АО "ФРП "Даму" для финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности через БВУ (3 транша)
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2014 года № 354 "Об утверждении Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования проектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности";
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 1276
"Об утверждении Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности";

Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 20 маусымдағы № 55 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 99-бабының 2-6) және 2-7) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімін қалыптастыру, жүргізу және өзектілендіру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және қорғау департаменті заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне және алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсына орналастыру үшін жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жұманғарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
бұйрыққа 1-қосымша
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімі
Р/с
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасының атауы
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасының сипаты
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын ұсыну тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актінің атауы
Мемлекеттік қолдау шарасын алушылар
Жауапты мемлекеттік орган
Мемлекеттік қолдау операторы
1.
Шағын, оның ішінде шағын кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін портфельдік субсидиялау
Қаржылық
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы
Шағын, оның ішінде шағын кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
"Даму" КДҚ" АҚ
2.
Шағын, оның ішінде микро кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша ішінара кепілдік беру
Қаржылық
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы
Шағын, оның ішінде шағын кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
"Даму" КДҚ" АҚ
3.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау
Қаржылық
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
"Даму" КДҚ" АҚ
4.
Кәсіпкерлік субъектілерін ислам банктері қаржыландырған кезде тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және ислам банктерінің табысын құрайтын жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау
Қаржылық
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы
Шағын, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
"Даму" КДҚ" АҚ
5.
Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
Қаржылық
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы
Экономиканың басым секторларында жобаларды іске асыру үшін облигациялар шығаруды және орналастыруды жүзеге асыратын эмитенттер
ҚР ҰЭМ
"Даму" КДҚ" АҚ
6.
Кредиттер/қаржы лизингі бойынша кепілдік беру
Қаржылық
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
"Даму" КДҚ" АҚ
7.
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беру
Қаржылық
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы
Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі
ҚР ҰЭМ
ЖАО
8.
Инженерлік инфрақұрылымды жүргізу
Қаржылық
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы
ШОК субъектілері
ҚР ҰЭМ
ЖАО
9.
Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру
Қаржылық
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы
Экономиканың басым секторларында жобаларды іске асыру үшін облигациялар шығаруды және орналастыруды жүзеге асыратын эмитенттер
ҚР ҰЭМ
"Даму" КДҚ" АҚ
10.
Шағын бизнес субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған "Бәсекеге қабілеттілік" инвестициялық гранттарын ұсыну
Қаржылық
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы
Инвестициялық грант алуға өтінім беру сәтінде кемінде 1 жыл дара кәсіпкер және (немесе) кәсіпкер ретінде тіркелген заңды тұлға болып табылатын шағын кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
ЖАО
11.
Өңдеу өнеркәсібіндегі кәсіпкерлік субъектілерін ЕДБ арқылы қаржыландыру үшін "Қазақстанның даму банкі" АҚ және "Даму" КДҚ" АҚ банкаралық кредит беруі (3 транш)
Қаржылық
"Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 сәуірдегі № 354 қаулысы; "Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 1276 қаулысы;

Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2015 года № 124 "Об утверждении Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности"
Субъекты МСП и крупного предпринимательства, реализующие проекты в обрабатывающей промышленности
МНЭ РК
АО "Банк развития Казахстана", АО "ФРП "Даму"
12.
Микрокредитование в сельских населенных пунктах и малых городах (проект
"Ауыл аманаты")
Финансовый
-
Безработные;
лица, самостоятельно осуществляющие деятельность по производству (реализации) товаров, выполнению работ и оказанию услуг с целью извлечения дохода без государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, и (или) бездействующие индивидуальные предприниматели; лица, осуществляющие неоплачиваемую деятельность в семейном предпринимательстве;
лица, самостоятельно осуществляющие деятельность по производству продукции в личном подсобном хозяйстве для продажи (обмена), с доходами ниже величины прожиточного минимума;
сельскохозяйственные кооперативы, осуществляющие деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О сельскохозяйственных кооперативах";
начинающие и действующие индивидуальные предприниматели.
МНЭ РК
СПК
13.
Субсидирование повышения продуктивности и качества продукции аквакультуры, а также развития племенного рыбоводства
Финансовый
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 24 мая 2022 года № 180 "Об утверждении Правил субсидирования повышения продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства), а также развития племенного рыбоводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28188)
Физическое или юридическое лицо, занимающееся аквакультурой (рыбоводством)
МСХ РК
МИО
14.
Субсидирование по возмещению части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства, при инвестиционных вложениях
Финансовый
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 июня 2022 года № 219 "Об утверждении Правил субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства, при инвестиционных вложениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28450)
Субъект рыбного хозяйства, осуществляющий инвестиционные вложения
МСХ РК
МИО
15.
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки
Финансовый

"Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 наурыздағы № 124 қаулысы
Өңдеу өнеркәсібінде жобаларды іске асыратын ШОК және ірі кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
"Қазақстанның Даму Банкі" АҚ / "Даму" КДҚ" АҚ
12.
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда шағын кредит беру ("Ауыл аманаты" жобасы)
Қаржылық
-
Жұмыссыздар;
жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеусіз кіріс алу мақсатында тауарларды өндіру (өткізу), жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын және (немесе) әрекетсіз жеке кәсіпкерлер;
отбасылық кәсіпкерлікте ақы төленбейтін қызметті жүзеге асыратын тұлғалар;
сату (айырбастау) үшін жеке қосалқы шаруашылықта өнім өндіру жөніндегі қызметті өз бетінше жүзеге асыратын, табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен тұлғалар;
"Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қызметін жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы кооперативтері;
ісін жаңа бастаған және жұмыс істеп тұрған жеке кәсіпкерлер.
ҚР ҰЭМ
ӘКК
13.
Акваөсіру өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыруға, сондай-ақ асыл тұқымды балық шаруашылығын дамытуға субсидиялау
Қаржылық
"Акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды, сондай-ақ асыл тұқымды балық өсіруді дамытуды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 24 мамырдағы № 180 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28188 болып тіркелді)
Акваөсіру мен ниетпен (балық өсірумен) айналысатын жеке немесе заңды тұлға
ҚР АШМ
ЖАО
14.
Инвестициялау кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығындардың бір бөлігін өтеуді субсидиялау
Қаржылық
"Балық шаруашылығы субъектісі инвестициялық инвестицияларды жүзеге асыру кезінде шеккен шығыстарының бір бөлігін өтеуді субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 14 маусымдағы № 219 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28450 болып тіркелді)
Инвестициялар жасайтын балық шаруашылығы субъектісі
ҚР АШМ
ЖАО
15.
Қайта өңдеу кәсіпорындарының ауыл шаруашылығы өнімін тереңдетіп өңдеу өнімдерін өндіру үшін сатып алуға жұмсаған шығындарын субсидиялау
Қаржылық

Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 ноября 2014 года № 3-2/615 "Об утверждении Правил субсидирования затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10087)
Перерабатывающие предприятия, осуществляющие закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки
МСХ РК
МИО
16.
Субсидирование развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18404)
Физическое или юридическое лицо, занимающееся производством сельскохозяйственной продукции; физическое или юридическое лицо, занимающееся воспроизведением животных с высоким генетическим потенциалом, их сохранением и разведением (племенное животноводство); племенной центр, дистрибьютерный центр по реализации семени и эмбрионов племенных животных, техник-осеменатор, оказывающие услуги по искусственному осеменению маточного поголовья сельскохозяйственных животных
МСХ РК
МИО
17.
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
Финансовый
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №17741)
Физическое или юридическое лицо, индивидуальный предприниматель
(в том числе крестьянское (фермерское) хозяйство), заключившие с финансовым институтом договор займа и осуществляющие деятельность в соответствии с перечнем товаров для кредитования и финансового лизинга по приоритетным проектам в сфере производства и (или) переработки сельскохозяйственной продукции согласно приложению 1 к Правилам.
МСХ РК
МИО
18.
Субсидирование по возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
Финансовый

"Өңдеуші кәсіпорындардың ауылшаруашылық өнімін тереңдете өңдеп өнім өндіруі үшін оны сатып алу шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 26 қарашадағы № 3-2/615 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10087 тіркелді)
Ауыл шаруашылығы өнімдерін терең өңдеу өнімдерін өндіру үшін сатып алуды жүзеге асыратын өңдеуші кәсіпорындар
ҚР АШМ
ЖАО
16.
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау
Қаржылық
"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелді)
Ауыл шаруашылығы өнімін өндірумен айналысатын жеке немесе заңды тұлға; генетикалық әлеуеті жоғары жануарларды өсімін молайтумен, оларды сақтаумен және өсірумен айналысатын жеке немесе заңды тұлға (асыл тұқымды мал шаруашылығы); асыл тұқымдық орталық, асыл тұқымды малдың тұқымы мен эмбриондарын өткізу жөніндегі дистрибьютерлік орталық, ауыл шаруашылығы малдарының аналық басын қолдан ұрықтандыру жөнінде қызметтер көрсететін ұрықтандыру технигі
ҚР АШМ
ЖАО
17.
Ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдықтарын сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау
Қаржылық
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" ҚР Премьер-министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелді)
Қаржы институтымен қарыз шартын жасасқан және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және (немесе) қайта өңдеу саласындағы басым жобалар бойынша кредиттеуге және қаржы лизингіне арналған тауарлардың тізбесіне сәйкес қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға, жеке кәсіпкер (оның ішінде шаруа (фермер) қожалығы)
ҚР АШМ
ЖАО
18.
Инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау
Қаржылық

Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 июля 2018 года № 317 "Об утверждении Правил субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17320)
Субъект предпринимательства, осуществляющий инвестиционные вложения и занимающийся производством и (или) переработкой сельскохозяйственной продукции, основной или вторичный вид деятельности, которого относится к разделам общего классификатора видов экономической деятельности согласно перечню основного или вторичного вида деятельности для субъекта предпринимательства, осуществляющего инвестиционные вложения и занимающийся производством и (или) переработкой сельскохозяйственной продукции
МСХ РК
МИО
19.
Кредитование проектов в сфере агропромышленного комплекса
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 августа 2023 года № 322 "Об утверждении Правил кредитования проектов в сфере агропромышленного комплекса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33364)
Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в агропромышленном комплексе
МСХ РК
СПК
20.
Программа форвардного закупа сельскохозяйственной продукции
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Физическое или юридическое лицо, занимающееся производством сельскохозяйственной продукции, в том числе посредством создания простого товарищества/консорциума
МСХ РК
"Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация"
21.
Субсидирование развития производства приоритетных культур, в том числе многолетних насаждений
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 "Об утверждении Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20209)
Сельхозтоваропроизводители или сельхозкооперативы
МСХ РК
МИО
22.
Субсидирование развития семеноводства
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 "Об утверждении Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20209)
Оригинаторы, элитсемхозы, семхозы, реализаторы, сельхозтоваропроизводители или сельхозкооперативы
МСХ РК
МИО
23.
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 "Об утверждении Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20209)
Сельхозтоваропроизводители или сельхозкооперативы
МСХ РК
МИО
24.
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 107 "Об утверждении Правил субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениеводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20209)
Сельхозтоваропроизводители или сельхозкооперативы
МСХ РК
МИО
25.
Субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов
Финансовый

"Инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушы 2018 жылғы 23 шілдедегі № 317 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17320 болып тіркелді)
Инвестициялық салымдарды жүзеге асыратын және ауыл шаруашылығы өнімін өндірумен және (немесе) қайта өңдеумен айналысатын, қызметінің негізгі немесе қайталама түрі инвестициялық салымдарды жүзеге асыратын және ауыл шаруашылығы өнімін өндірумен және (немесе) қайта өңдеумен айналысатын кәсіпкерлік субъектісі үшін негізгі немесе қайталама Қызмет түрінің тізбесіне сәйкес Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышының бөлімдеріне жататын кәсіпкерлік субъектісі
ҚР АШМ
ЖАО
19.
Агроөнеркәсіп кешеніндегі жобаларды несиелендіру
Қаржылық
"Агроөнеркәсіптік кешендегі жобаларды кредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 31 тамыздағы № 322 бұйрығы (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33364 болып тіркелген)
Агроөнеркәсіп кешенінде жұмыс істейтін жеке және заңды тұлғалар
ҚР АШМ
ӘКК
20.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін форвардтық сатып алу бағдарламасы
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Ауыл шаруашылығы өнімін өндірумен, оның ішінде жай серіктестік/консорциум құру арқылы айналысатын жеке немесе заңды тұлға
ҚР АШМ
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы
21.
Басым дақылдар, оның ішінде көпжылдық екпелер өндірісін дамытуды субсидиялау
Қаржылық
"Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20209 болып тіркелді)
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер немесе ауыл шаруашылығы кооперативтері
ҚР АШМ
ЖАО
22.
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
Қаржылық
"Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20209 болып тіркелді)
Оригинаторлар, элиталық тұқым шаруашылықтары, тұқым шаруашылықтары, дистрибьюторлар, ауыл шаруашылығы өндірушілері немесе ауыл шаруашылығы кооперативтері
ҚР АШМ
ЖАО
23.
Тыңайтқыштардың құнын субсидиялау (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда)
Қаржылық
"Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20209 болып тіркелді)
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер немесе ауыл шаруашылығы кооперативтері
ҚР АШМ
ЖАО
24.
Саны зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге және карантиндік объектілерге қарсы өңдеуді жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
Қаржылық
"Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 107 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20209 болып тіркелді)
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер немесе ауыл шаруашылығы кооперативтері
ҚР АШМ
ЖАО
25.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау
Қаржылық

Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 1-1/1069 "Об утверждении Правил субсидирования затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12677)
Ревизионный союз сельскохозяйственных кооперативов
МСХ РК
МИО
26.
Субсидирование части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 ноября 2024 года № 372 "Об утверждении Правил субсидирования части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35345)
Производители органической продукции
МСХ РК
МИО
27.
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71 "Об утверждении Правил субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12183)
Физическое или юридическое лицо, а также индивидуальный предприниматель
(в том числе крестьянское (фермерское) хозяйство), осуществляющий деятельность в агропромышленном комплексе, заключившее с кредитором кредитный договор
МСХ РК
АО "ФРП "Даму"
28.
Субсидирование страховых премий
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 мая 2020 года № 172 "Об утверждении Правил субсидирования страховых премий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20673)
Физическое или юридическое лицо, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, заключившее со страховщиком договор страхования
МСХ РК
АО "Аграрная кредитная корпорация"
29.
Финансирование для проведения мероприятий по весенне-полевым и уборочным работам субъектов агропромышленного комплекса
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2006 года № 645 "О некоторых вопросах поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций";
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960 "Об утверждении Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы".
Субъекты АПК
МСХ РК
АО "Аграрная кредитная корпорация"
30.
Субсидирование купонного вознаграждения по облигациям
Финансовый

"Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту" туралы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 1-1/1069 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12677 болып тіркелді)
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ревизиялық одағы
ҚР АШМ
ЖАО
26.
Органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау
Қаржылық
"Органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 6 қарашадағы № 372 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35345 болып тіркелді)
Органикалық өнімдерін өндірушілер
ҚР АШМ
ЖАО
27.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің кредиттеріне кепілдік беру және сақтандыру шеңберінде субсидиялау
Қаржылық
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарына кепілдік беру және сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 болып тіркелді)
Агроөнеркәсіптік кешенде қызметін жүзеге асыратын, кредитормен кредиттік шарт жасасқан жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ дара кәсіпкер (оның ішінде шаруа (фермер) қожалығы)
ҚР АШМ
"Даму" КДҚ" АҚ
28.
Сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялау
Қаржылық
"Сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 19 мамырдағы № 172 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20673 болып тіркелген)
Сақтандырушымен сақтандыру шартын жасасқан жеке немесе заңды тұлға, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалығы
ҚР АШМ
"Аграрлық несие корпорациясы" АҚ
29.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізуді қаржыландыруы
Қаржылық
"Агроөнеркәсiптiк кешенді мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен қолдаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 шілдедегі № 645 Қаулысы
"Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 960 қаулысы.
АӨК субъектілері
ҚР АШМ
"Аграрлық несие корпорациясы" АҚ
30.
Облигациялар бойынша купондық сыйақыны субсидиялау
Қаржылық

Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 457 "Об утверждении Правил субсидирования купонного вознаграждения по облигациям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №19753)
Эмитент - лицо, осуществляющее выпуск эмиссионных ценных бумаг
МСХ РК
МСХ РК
31.
Прямое субсидирование ставки вознаграждения финансового института
Финансовый
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №17741)
Финансовые институты (услугополучатели) – банки второго уровня, кредитные организации, имеющие лицензии на право осуществления банковских операций, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу
МСХ РК
МИО
32.
Программа
"Свои корма"
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты АПК
МСХ РК
АО КазАгроФинанс
33.
Программа
"Льготный лизинг"
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты АПК
МСХ РК
АО КазАгроФинанс
34.
Микрокредитование бизнес-проектов в сельских населенных пунктах и малых городах
Финансовый
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 272 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32956)
Безработные;
сокращенные работники, не достигшие пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 Социального Кодекса Республики Казахстан;
самостоятельно осуществляющими деятельность по производству (реализации) товаров, выполнению работ и оказанию услуг с целью извлечения дохода без регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, и (или) бездействующие индивидуальные предприниматели;
самостоятельно осуществляющими неоплачиваемую деятельность в семейном предпринимательстве;
самостоятельно осуществляющими деятельность по производству продукции в личном подсобном хозяйстве для продажи (обмена), с доходами ниже величины прожиточного минимума;
члены производственных кооперативов с доходами ниже величины прожиточного минимума;
начинающие и/или действующие индивидуальные предпринимателей.
МТСЗН
МИО
35.
Предоставление микрокредитов молодежи на льготных условиях
Финансовый
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 272 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32956)
Молодежь, зарегистрированная в качестве индивидуального предпринимателя, срок регистрации в качестве индивидуального предпринимателя в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан на момент обращения к Поверенному (агенту) за микрокредитом составляет менее пяти лет
МТСЗН РК
Поверенный агент, определяемый МИО
36.
Предоставление грантов на реализацию новых бизнес-идей
Финансовый
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 272 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32956)
Социально уязвимые группы населения при условии их регистрации до подачи заявления на выдачу гранта в качестве безработного или индивидуального предпринимателя, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя составляет менее 3 лет
МТСЗН РК
Центр трудовой мобильности
37.
Субсидирование стоимости билета, включенного в туристский продукт, при воздушной перевозке несовершеннолетних пассажиров на территории Республики Казахстан
Финансовый

"Облигациялар бойынша купондық сыйақыны субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 457 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19753 болып тіркелді)
Эмитент-эмиссиялық бағалы қағаздар шығаруды жүзеге асыратын тұлға
ҚР АШМ
ҚР АШМ
31.
Қаржы институтының сыйақы мөлшерлемесін тікелей субсидиялау
Қаржылық
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелді)
қаржы институттары (көрсетілетін қызметті алушылар) – дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде Ұлттық басқарушы холдингке тиесілі банк операцияларын жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар екінші деңгейдегі банктер, кредиттік ұйымдар
ҚР АШМ
ЖАО
32.
"Өз жемім" бағдарламасы
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
АӨК субъектілері
ҚР АШМ
"ҚазАгроҚаржы" АҚ
33.
"Жеңілдікті лизинг" бағдарламасы қаржылық
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
АӨК субъектілері
ҚР АШМ
"ҚазАгроҚаржы" АҚ
34.
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда бизнес-жобаларға микрокредит беру
Қаржылық
"Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 272 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32956 болып тіркелді)
Жұмыссыздар;
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа толмаған қысқартылған жұмыскерлер;
жеке кәсіпкер ретінде тіркеусіз кіріс алу мақсатында тауарларды өндіру (өткізу), жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын және (немесе) әрекетсіз жеке кәсіпкерлер;
отбасылық кәсіпкерлікте ақы төленбейтін қызметті дербес жүзеге асыратын;
күнкөріс деңгейінен төмен табыстары бар сату (айырбастау) үшін жеке қосалқы шаруашылықта өнім өндіру жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын;
табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен өндірістік кооперативтердің мүшелері;
ісін жаңа бастаған және/немесе жұмыс істеп тұрған жеке кәсіпкерлер.
ҚР Еңбекмині
ЖАО
35.
Жеңілдік шарттарымен жастарға микрокредиттер беру
Қаржылық
"Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 272 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32956 болып тіркелді)
Жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жастар Қазақстан Республикасының Салық заңнамасына сәйкес салық органдарында жеке кәсіпкер ретінде тіркелу мерзімі микрокредит алу үшін сенім білдірілген өкілге (агентке) жүгінген кезде бес жылдан аз уақытты құрайды
ҚР Еңбекмині
ЖАО айқындайтын сенім білдірілген агент
36.
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға гранттар беру
Қаржылық
"Кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 272 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32956 болып тіркелді)
Мемлекеттік тіркеу мерзімі жеке кәсіпкер ретінде 3 жылдан кем болатын жұмыссыз немесе жеке кәсіпкер ретінде грант беруге өтініш берілгенге дейін олар тіркелген жағдайда халықтың әлеуметтік осал топтары
ҚР Еңбекмині
Еңбек мобильділігі орталығы
37.
Қазақстан Республикасының аумағында кәмелетке толмаған жолаушыларды әуеде тасымалдау кезінде туристік өнімге енгізілген билеттің құнын субсидиялау
Қаржылық

Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 7 декабря 2021 года № 375 "Об утверждении Правил субсидирования стоимости билета, включенного в туристский продукт, при воздушной перевозке несовершеннолетних пассажиров на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25724)
Физическое или юридическое лицо, осуществляющее туристскую операторскую деятельность, туристскую операторскую деятельность в сфере внутреннего, въездного или выездного туризма
МТС РК
АО "Национальная компания "Kazakh Tourism"
38.
Возмещение части затрат субъектов предпринимательства при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности
Финансовый
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 415 "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов предпринимательства при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26403)
Субъекты предпринимательства
МТС РК
МИО
39.
Возмещение части затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность
Финансовый
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 412 "Об утверждении Правил возмещения части затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26380)
Субъекты предпринимательства
МТС РК
МИО
40.
Возмещение части затрат субъектов предпринимательства по строительству объектов придорожного сервиса
Финансовый
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 411 "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов предпринимательства по строительству объектов придорожного сервиса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26375)
Субъект предпринимательства
МТС РК
МИО
41.
Возмещение части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов
Финансовый
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 407 "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26382)
Субъект предпринимательства
МТС РК
МТС РК
42.
Субсидирование части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов
Финансовый

"Қазақстан Республикасының аумағында кәмелетке толмаған жолаушыларды әуеде тасымалдау кезінде туристік өнімге енгізілген билеттің құнын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 7 желтоқсандағы № 375 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25724 болып тіркелді)
Ішкі, кіру немесе шығу туризмі саласында туристік операторлық қызметті, туристік операторлық қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ
38.
Туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу
Қаржылық
"Туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 415 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26403 болып тіркелді)
Кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ТСМ
ЖАО
39.
Туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне жүргізушінің орнын қоспағанда, отыруға арналған сыйымдылығы сегіз орыннан асатын автомобиль көлік құралдарын сатып алу жөніндегі шығындардың бір бөлігін өтеу
Қаржылық
"Туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргізушінің орнын қоспағанда, сегізден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 412 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26380 болып тіркелді)
Кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ТСМ
ЖАО
40.
Кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салу жөніндегі шығындарының бір бөлігін өтеу
Қаржылық
"Кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 411 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26375 болып тіркелді)
Кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ТСМ
ЖАО
41.
Тау шаңғысы курорттары үшін жабдықтар мен техника сатып алу бойынша кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу
Қаржылық
"Кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника сатып алу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 407 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26382 болып тіркелді)
Кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ТСМ
ҚР ТСМ
42.
Кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды ұстауға жұмсаған шығындарының бір бөлігін субсидиялау
Қаржылық

Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 декабря 2021 года № 382 "Об утверждении Правил субсидирования части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25801)
Субъект предпринимательства
МТС РК
МИО
43.
Субсидирование затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста
Финансовый
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 декабря 2021 года № 387 "Об утверждении Правил субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25912)
Физическое или юридическое лицо, осуществляющее туристскую операторскую деятельность, туристскую операторскую деятельность в сфере внутреннего, въездного или выездного туризма
МТС РК
МТС РК
44.
Субсидирование части ставки вознаграждения, а также гарантирование недостающего залогового обеспечения по кредитам
Финансовый
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 июня 2024 года № 262-НҚ "Об утверждении Правил оказания субъектам внутренней торговли мер государственной поддержки частного предпринимательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34543)
Субъекты внутренней торговли
МТИ РК
АО "ФРП "Даму"
45.
Возмещение части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств, перечня отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки
Финансовый
Приказ исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 1 августа 2022 года № 314-НҚ "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств, перечня отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28994)
Отечественные производители продукции обрабатывающей промышленности и услуг
МТИ РК
АО "Центр развития торговой политики "QazTrade"
46.
Субсидирование ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям отечественных высокотехнологичных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана
Финансовый

"Кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды ұстауға жұмсаған шығындарының бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 10 желтоқсандағы № 382 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25801 болып тіркелді)
Кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ТСМ
ЖАО
43.
Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау
Қаржылық
"Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 15 желтоқсандағы № 387 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25912 болып тіркелді)
Ішкі, кіру немесе шығу туризмі саласында туристік операторлық қызметті, туристік операторлық қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға
ҚР ТСМ
ҚР ТСМ
44.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау, сондай-ақ кредиттер бойынша жетіспейтін кепілді қамтамасыз етуге кепілдік беру
Қаржылық
"Ішкі сауда субъектілеріне жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2024 жылғы 21 маусымдағы № 262-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34543 болып тіркелді)
Ішкі сауда субъектілері
ҚР СИМ
"Даму" КДҚ" АҚ
45.
Қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді, өңдеу өнеркәсібінің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерінің тізбесін, сондай-ақ оларды сыртқы нарықтарға жылжыту жөніндегі шығындар ішінара өтелетін ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді ілгерілету жөніндегі өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу
Қаржылық
"Қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын, өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерінің, сондай-ақ оларды сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша шығындары ішінара өтелетін ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушы 2022 жылғы 1 тамыздағы № 314-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28994 болып тіркелді)
Өңдеу өнеркәсібі тауарларының және көрсетілетін қызметтердің отандық өндірушілері
ҚР СИМ
"QazTrade" сауда саясатын дамыту орталығы" АҚ
46.
Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуға жататын өңдеу өнеркәсібінің отандық жоғары технологиялық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалардың берілетін кредиттер және жасалатын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауы
Қаржылық

Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 сентября 2022 года №389-НҚ "Об утверждении Правил субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям отечественных высокотехнологичных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана, с учетом принятых международных обязательств, перечня отечественных высокотехнологичных товаров и услуг обрабатывающей промышленности для целей субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам и совершаемым лизинговым сделкам банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, иными юридическими лицами, осуществляющими лизинговую деятельность, зарубежным покупателям отечественных высокотехнологичных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, которые подлежат страхованию со стороны Экспортно-кредитного агентства Казахстана" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29930)
Отечественные производители продукции обрабатывающей промышленности и услуг
МТИ РК
АО "ФРП "Даму"
47.
Экспортное торговое финансирование, предэкспортное финансирование, страхование, перестрахование, гарантирование и субсидирование сделок по продвижению несырьевого экспорта
Финансовый
Закон Республики Казахстан "О промышленной политике"; Закон Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности";
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 марта 2024 года № 158-НҚ "Об утверждении условий осуществления отдельных видов деятельности Экспортно-кредитного агентства Казахстана" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34186)
Отечественные производители продукции обрабатывающей промышленности и услуг
МТИ РК
АО "Экспортно-кредитное агентство Казахстана"
48.
Субсидирование убытков операторов сельской связи по предоставлению универсальных услуг связи
Финансовый
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 20 октября 2016 года № 215 "Об утверждении Правил регулирования предельного уровня цен на субсидируемые универсальные услуги связи, оказываемые в сельских населенных пунктах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14530)
Оператор связи, оказывающий услуги связи, на которого в соответствии с законодательством Республики Казахстан возложена обязанность по оказанию универсальных услуг связи
МЦРИАП РК
Комитет телекоммуникаций
49.
Предоставление инновационного гранта на коммерциализацию технологий
Финансовый

Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2022 жылғы 30 қыркүйектегі "Қабылданған халықаралық міндеттемелерді ескере отырып, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуға жататын өңдеу өнеркәсібінің отандық жоғары технологиялық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар беретін кредиттер және жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі тарапынан сақтандырылуға жататын өңдеу өнеркәсібінің отандық жоғары технологиялық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін шетелдік сатып алушыларға екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, лизингтік қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар беретін кредиттер және жасайтын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мақсаттары үшін өңдеу өнеркәсібінің отандық жоғары технологиялық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерінің тізбесін бекіту туралы" № 389-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29930 болып тіркелді)
Өңдеу өнеркәсібі тауарларының және көрсетілетін қызметтердің отандық өндірушілері
ҚР СИМ
"Даму" КДҚ" АҚ
47.
Экспорттық сауданы қаржыландыру, экспорт алдындағы қаржыландыру, сақтандыру, қайта сақтандыру, шикізаттық емес экспортты ілгерілету жөніндегі мәмілелерге кепілдік беру және субсидиялау
Қаржылық
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Қазақстан экспорттық-кредиттік агенттігі қызметінің жекелеген түрлерін жүзеге асыру шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2024 жылғы 29 наурыздағы № 158-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34186 болып тіркелді)
Өңдеу өнеркәсібі тауарларының және көрсетілетін қызметтердің отандық өндірушілері
ҚР СИМ
"Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігі" АҚ
48.
Әмбебап байланыс қызметтерін ұсыну бойынша ауылдық байланыс операторларының шығындарын субсидиялау
Қаржылық
"Ауылдық елді мекендерде көрсетілетін, субсидияланатын байланыстың әмбебап көрсетілетін қызметтеріне бағалардың шекті деңгейін реттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 20 қазандағы № 215 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14530 болып тіркелді)
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес байланыстың әмбебап қызметтерін көрсету жөніндегі міндет жүктелген байланыс қызметтерін көрсететін байланыс операторы
ҚР ЦДИАӨМ
Телекоммуникация комитеті
49.
Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық грант беру
Қаржылық

Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 365/НҚ "Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21367)
Субъект инновационной деятельности
МЦРИАП РК
АО "Национальное агентство по развитию инноваций "QazInnovations"
50.
Предоставление инновационного гранта на технологическое развитие действующих предприятий
Финансовый
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 370/НҚ "Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на технологическое развитие действующих предприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21380)
Юридическое лицо
МЦРИАП РК
АО "Национальное агентство по развитию инноваций "QazInnovations"
51.
Предоставление инновационного гранта на технологическое развитие отрасли
Финансовый
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 364/НҚ "Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21361)
Группа физических и (или) юридических лиц и (или) простых товариществ, реализующих инновационные проекты
МЦРИАП РК
АО "Национальное агентство по развитию инноваций "QazInnovations"
52.
Финансирование проектов обрабатывающей промышленности
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты промышленно-инновационной деятельности, лизинговое финансирование проектов, в том числе включенных в программу совместных действий в области международной производственной кооперации, проекты по созданию новых производств и модернизации действующих производств
МПС РК
АО "ФРП"
53.
Субсидирование ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства
Финансовый
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 января 2017 года № 35 "Об утверждении Правил субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14765)
Субъекты частного предпринимательства (частные застройщики)
МПС РК
АО "Казахстанская жилищная компания"
54.
Возмещение затрат на повышение компетенции работников
Финансовый
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 308 "Об утверждении Правил предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28320)
Субъекты промышленно-инновационной деятельности
МПС РК
АО "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
55.
Возмещение затрат на внедрение цифровых технологий
Финансовый
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 308 "Об утверждении Правил предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28320)
Субъекты промышленно-инновационной деятельности.
МПС РК
АО "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
56.
Возмещение части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению отечественных обработанных товаров, работ и услуг на внутренний рынок
Финансовый
Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 15 июня 2022 года № 342
"Об утверждении Правил оказания мер государственного стимулирования промышленности, направленных на продвижение отечественных обработанных товаров, работ и услуг на внутренний рынок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28504)
Субъекты промышленно-инновационной деятельности
МПС РК
АО "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
57.
Возмещение затрат на совершенствование технологических процессов
Финансовый
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 308 "Об утверждении Правил предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28320)
Субъекты промышленно-инновационной деятельности
МПС РК
АО "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
58.
Возмещение затрат на повышение эффективности организации производства
Финансовый
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 308 "Об утверждении Правил предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28320)
Субъекты промышленно-инновационной деятельности
МПС РК
АО "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
59.
Предоставление промышленных грантов
Финансовый

"Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 365/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21367 болып тіркелді)
Инновациялық қызмет субъектісі
ҚР ЦДИАӨМ
"QazInnovations" инновацияларды дамыту жөніндегі ұлттық агенттігі" АҚ
50.
Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды технологиялық дамытуға инновациялық грант беру
Қаржылық
"Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 370/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21380 болып тіркелді)
Заңды тұлға
ҚР ЦДИАӨМ
"QazInnovations" инновацияларды дамыту жөніндегі ұлттық агенттігі" АҚ
51.
Саланы технологиялық дамытуға инновациялық грант беру
Қаржылық
"Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 364/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21361 болып тіркелді)
Инновациялық жобаларды іске асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалардың және (немесе) жай серіктестіктердің тобы
ҚР ЦДИАӨМ
"QazInnovations" инновацияларды дамыту жөніндегі ұлттық агенттігі" АҚ
52.
Өңдеу өнеркәсібі жобаларын қаржыландыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері, жобаларды, оның ішінде халықаралық өндірістік кооперация саласындағы бірлескен іс-қимыл бағдарламасына енгізілген жобаларды лизингтік қаржыландыру, жаңа өндірістер құру және қолданыстағы өндірістерді жаңғырту жөніндегі жобалар
ҚР ӨҚМ
"ӨДҚ" АҚ
53.
Тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін екінші деңгейдегі банктердің жеке кәсіпкерлік субъектілеріне беретін кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
Қаржылық
"Тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін екінші деңгейдегі банктердің жеке кәсіпкерлік субъектілеріне беретін кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 31 қаңтардағы № 35 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14765 болып тіркелді)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері (жеке құрылыс салушылар)
ҚР ӨҚМ
"Қазақстан тұрғын үй компаниясы" АҚ
54.
Қызметкерлердің құзыретін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу
Қаржылық
"Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 1 маусымдағы № 308 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28320 болып тіркелді)
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері
ҚР ӨҚМ
"QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" АҚ
55.
Цифрлық технологияларды енгізуге жұмсалған шығындарды өтеу
Қаржылық
"Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 1 маусымдағы № 308 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28320 болып тіркелді)
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері
ҚР ӨҚМ
"QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" АҚ
56.
Отандық өңделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі нарықта ілгеріту бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері ығындарының бір бөлігін өтеу
Қаржылық
"Отандық өңделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі нарыққа ілгерілетуге бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 15 маусымдағы № 342 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28504 болып тіркелді)
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері
ҚР ӨҚМ
"QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" АҚ
57.
Технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалған шығындарды өтеу
Қаржылық
"Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 1 маусымдағы № 308 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28320 болып тіркелді)
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері
ҚР ӨҚМ
"QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" АҚ
58.
Өндірісті ұйымдастырудың тиімділігін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу
Қаржылық
"Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 1 маусымдағы № 308 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28320 болып тіркелді)
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері
ҚР ӨҚМ
"QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" АҚ
59.
Өнеркәсіптік гранттар беру
Қаржылық

Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 12 июля 2022 года № 403 "Об утверждении Правил предоставления промышленных грантов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28797)
Субъекты промышленно-инновационной деятельности
МПС РК
АО "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
60.
Финансирование экспортных (предэкспортных) операций
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты среднего и крупного предпринимательства
МПС РК
АО "Банк развития Казахстана"
61.
Долевое и мезонинное финансирование предприятий обрабатывающей промышленности
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства
МПС РК
АО "Qazaqstan Investment Corporation"
62.
Создание малых промышленных зон
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
СПК
МПС РК
АО "ФРП"
63.
Финансирование инвестиционных проектов (в т.ч. софинансирование, синдицированое, мезонинное, проектное финансирование, предоставление банковских гарантий, поручительств и иных обязательств за третьих лиц)
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты среднего и крупного предпринимательства
МПС РК, МТС РК
АО "Банк развития Казахстана"
64.
Субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
Финансовый
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 6-3/597 "Об утверждении Правил субсидирования стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12714)
Сельхозтоваропроизводители или сельхозкооперативы
МВРИ РК
МИО
65.
Субсидирование по возмещению части расходов, понесенным товаропроизводителем при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения
Финансовый
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 июля 2018 года № 317 "Об утверждении Правил субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17320)
Сельхозтоваропроизводители
МВРИ РК
МИО
66.
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов
Финансовый
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 июня 2016 года № 497 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14002)
Субъекты частного предпринимательства
МТ РК
МТ РК,
АО "ФРП", БВУ
67.
Субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям
Финансовый

"Өнеркәсіптік гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 12 шілдедегі № 403 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28797 болып тіркелді)
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері
ҚР ӨҚМ
"QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" АҚ
60.
Экспорттық (экспорт алдындағы) операцияларды қаржыландыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ӨҚМ
"Қазақстанның Даму Банкі" АҚ
61.
Өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарын үлестік және мезониндік қаржыландыру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ӨҚМ
"Qazaqstan Investment Corporation" АҚ
62.
Шағын өнеркәсіптік аймақтарды құру
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
ӘКК
ҚР ӨҚМ
"Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ
63.
Инвестициялық жобаларды қаржыландыру (оның ішінде бірлесіп қаржыландыру, синдикатталған, мезониндік, жобалық қаржыландыру, банктік кепілдіктер, кепілгерліктер және үшінші тұлғалар үшін өзге де міндеттемелер беру)
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ӨҚМ, ҚР ТСМ
"Қазақстанның Даму Банкі" АҚ
64.
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялау
Қаржылық
"Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 6-3/597 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12714 болып тіркелді)
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер немесе ауыл шаруашылығы кооперативтері
ҚР СРИМ
ЖАО
65.
Суарудың су үнемдейтін технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің шеккен шығыстарының бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау
Қаржылық
"Инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 23 шілдедегі № 317 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17320 болып тіркелді)
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
ҚР СРИМ
ЖАО
66.
Вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржы лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау
Қаржылық
"Вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржы лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 16 маусымдағы № 497 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14002 болып тіркелді)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР КТ
ҚР КМ, "ӨДҚ" АҚ, ЕБД
67.
Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау
Қаржылық

Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 166 "Об утверждении Правил долгосрочного субсидирования расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11540)
Субъекты частного предпринимательства
МТ РК
МТ РК
68.
Субсидирование регулярных авиаперевозок
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1511 "Об утверждении Правил субсидирования авиамаршрутов"
Субъекты частного предпринимательства
МТ РК
Комитет гражданской авиации, МИО
69.
Субсидирование авиационного топлива для приоритетных международных авиамаршрутов
Финансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2019 года № 675 "Об утверждении Правил субсидирования авиационного топлива для приоритетных международных авиамаршрутов"
Субъекты частного предпринимательства
МТ РК
ТОО "КазМунайГаз- Аэро"
70.
Субсидирования аэропортов, находящихся в коммунальной собственности, не обеспечивающих достаточный уровень доходов для покрытия операционных затрат с пассажиропотоком менее двухсот тысяч пассажиров в год
Финансовый
Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 202 "Об утверждении Правил субсидирования аэропортов, находящихся в коммунальной собственности, не обеспечивающих достаточный уровень доходов для покрытия операционных затрат с пассажиропотоком менее двухсот тысяч пассажиров в год" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32218)
Субъекты частного предпринимательства
МТ РК
МИО
71.
Субсидирование ставок купонного вознаграждения по облигациям перевозчика, выпущенным в целях развития магистральной железнодорожной сети и подвижного состава железнодорожного транспорт
Финансовый
Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 158 "Об утверждении Правил субсидирования ставок купонного вознаграждения по облигациям перевозчика, выпущенным в целях развития магистральной железнодорожной сети и подвижного состава железнодорожного транспорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20185)
Субъекты частного предпринимательства
МТ РК
НК "Қазақстан темір жолы"
72.
Программа "Сделано в Казахстане"
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты АПК
АО "НУХ "Байтерек"
АО КазАгроФинанс
73.
Программа кредитования "АгроБизнес"
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты АПК
АО "НУХ "Байтерек"
АО "Аграрная кредитная корпорация"
74.
Программа кредитования "Іскер"
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты АПК
АО "НУХ "Байтерек"
АО "Аграрная кредитная корпорация"
75.
Программа "Лизинг на рыночных условиях"
Финансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты АПК
АО КазАгроФинанс
АО КазАгроФинанс
76.
Программа "Льготный лизинг"
Финансовый

"Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы №166 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11540 болып тіркелді)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР КТ
ҚР КТ
68.
Тұрақты авиатасымалдарды субсидиялау
Қаржылық
"Авиамаршруттарды субсидиялау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1511 Қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР КТ
Азаматты авиация комитеті, ЖАО
69.
Басымдығы бар халықаралық авиамаршруттар үшін авиациялық отынды субсидиялау
Қаржылық
"Басымдығы бар халықаралық авиамаршруттар үшін авиациялық отынды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 675 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР КТ
"ҚазМунайГаз- Аэро" ЖШС
70.
Жылына екі жүз мың жолаушыдан аз жолаушылар легімен операциялық шығындарды жабу үшін кірістердің жеткілікті деңгейін қамтамасыз етпейтін коммуналдық меншіктегі әуежайларды субсидиялау
Қаржылық
"Жылына екі жүз мың жолаушыдан аз жолаушылар легімен операциялық шығындарды жабу үшін кірістердің жеткілікті деңгейін қамтамасыз етпейтін коммуналдық меншіктегі әуежайларды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 31 наурыздағы № 202 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32218 болып тіркелді)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР КТ
ЖАО
71.
Магистральдық теміржол желісін және теміржол көлігінің жылжымалы құрамын дамыту мақсатында шығарылған тасымалдаушының облигациялары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
Қаржылық
"Магистральдық теміржол желісін және теміржол көлігінің жылжымалы құрамын дамыту мақсатында шығарылған тасымалдаушы облигациялары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 27 наурыздағы № 158 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20185 болып тіркелді)
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР КТ
"Қазақстан темір жолы" ҰК
72.
"Қазақстанда жасалған" бағдарламасы
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
АӨК субъектілері
"Бәйтерек"ҰБХ" АҚ
"ҚазАгроҚаржы" АҚ
73.
"АгроБизнес" кредит беру бағдарламасы
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
АӨК субъектілері
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Аграрлық несие корпорациясы" АҚ
74.
"Іскер" кредит беру бағдарламасы
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
АӨК субъектілері
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Аграрлық несие корпорациясы" АҚ
75.
"Нарықтық шарттардағы Лизинг" бағдарламасы
Қаржылық
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
АӨК субъектілері
"ҚазАгроҚаржы" АҚ
"ҚазАгроҚаржы" АҚ
76.
"Жеңілдікті лизинг" бағдарламасы
Қаржылық

Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 2021 года № 604 "Об утверждении Правил финансирования оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) организации, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которой прямо или косвенно принадлежат государству и (или) национальному управляющему холдингу, для дальнейшего финансирования проектов в обрабатывающей отрасли, направленных на улучшение состояния окружающей среды"
Субъекты АПК
Оператор расширенных обязательств производителей
АО КазАгроФинанс
77.
Лизинговое финансирование на обновление/модернизацию автомобилей и специальной техники; обновление парка сельскохозяйственной техники и автобусов (нового финансирования нет, револьверное финансирование)
Имущественный
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты промышленно-инновационной деятельности, государственные учреждения, местные, центральные и государственные исполнительные органы, учреждения, государственные коммунальные предприятия на праве хозяйственного ведения и государственные казенные коммунальные предприятия Республики Казахстан, Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами, со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющий полномочия, субъекты частного предпринимательства.
МПС РК
АО "ФРП"
78.
Лизинговое финансирование на обновление парка автотранспортных средств, участвующих в грузовых перевозках.
Имущественный
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты промышленно-инновационной деятельности, государственные учреждения, местные, центральные и государственные исполнительные органы, учреждения, государственные коммунальные предприятия на праве хозяйственного ведения и государственные казенные коммунальные предприятия Республики Казахстан, Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами, со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющий полномочия, субъекты частного предпринимательства.
МПС РК
АО "ФРП"
79.
Лизинговое финансирование на автотранспортные средства, автотехнику специального назначения, за исключением сельскохозяйственной техники
Имущественный
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты промышленно-инновационной деятельности, государственные учреждения, местные, центральные и государственные исполнительные органы, учреждения, государственные коммунальные предприятия на праве хозяйственного ведения и государственные казенные коммунальные предприятия Республики Казахстан, Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами, со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющий полномочия.
МПС РК
АО "ФРП"
80.
"Кәсіпке бағыт"
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626 "Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов"
Субъекты частного предпринимательства и население с предпринимательской инициативой
МНЭ РК
НПП "Атамекен"
81.
"Кәсіпкер әйел"
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626 "Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов"
Субъекты частного предпринимательства и население с предпринимательской инициативой
МНЭ РК
НПП "Атамекен"
82.
Проект "Одно село – один продукт"
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626 "Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов"
Субъекты частного предпринимательства и население с предпринимательской инициативой, производящие продукцию/товары из местных и локальных ресурсов
МНЭ РК
НПП "Атамекен"
83.
Информационно-аналитическое обеспечение предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626 "Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов"
Субъекты частного предпринимательства и население с предпринимательской инициативой
МНЭ РК
НПП "Атамекен"
84.
Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626 "Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов"
Субъекты частного предпринимательства и население с предпринимательской инициативой
МНЭ РК
НПП "Атамекен"
85.
Деловые связи
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626 "Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов"
Руководители высшего звена субъектов МСП, соответствующие отраслевым возможностям принимающей стороны и со среднегодовым доходом не менее 10000 МРП
МНЭ РК
НПП "Атамекен"
86.
Сарапшылар қызметі
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626 "Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов"
Субъекты частного предпринимательства
МНЭ РК
НПП "Атамекен"
87.
Программа деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626 "Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов"
Субъекты частного предпринимательства
МНЭ РК
ЕБРР
88.
Обучение основам предпринимательства
Нефинансовый

"Қоршаған ортаның жай-күйін жақсартуға бағытталған өңдеу саласындағы жобаларды одан әрі қаржыландыру үшін дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке және (немесе) ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымды өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының қаржыландыруы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 2 қыркүйектегі №604 қаулысы.
АӨК субъектілері
Өндірушілердің кеңейтілген міндеттемелерінің операторы
"ҚазАгроҚаржы" АҚ
77.
Автомобильдер мен арнайы техниканы жаңартуға/жаңғыртуға лизингтік қаржыландыру; ауыл шаруашылығы техникасы мен автобустар паркін жаңарту (жаңа қаржыландыру жоқ, револьверлік қаржыландыру)
Мүліктік
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері, мемлекеттік мекемелер, жергілікті, орталық және мемлекеттік атқарушы органдар, мекемелер, шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындар және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазыналық коммуналдық кәсіпорындары, мемлекеттің жарғылық капиталға жүз пайыз қатысуымен, өкілеттіктерді жүзеге асыратын автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор.
ҚР ӨҚМ
"ӨДҚ" АҚ
78.
Жүк тасымалына қатысатын автокөлік құралдарының паркін жаңартуға лизингтік қаржыландыру.
Мүліктік
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері, мемлекеттік мекемелер, жергілікті, орталық және мемлекеттік атқарушы органдар, мекемелер, шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындар және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазыналық коммуналдық кәсіпорындары, мемлекеттің жарғылық капиталға жүз пайыз қатысуымен, өкілеттіктерді жүзеге асыратын автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор.
ҚР ӨҚМ
"ӨДҚ" АҚ
79.
Ауыл шаруашылығы техникасын қоспағанда, автокөлік құралдарына, арнайы мақсаттағы автотехникаға лизингтік қаржыландыру
Мүліктік
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері, мемлекеттік мекемелер, жергілікті, орталық және мемлекеттік атқарушы органдар, мекемелер, шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындар және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазыналық коммуналдық кәсіпорындары, мемлекеттің жарғылық капиталға жүз пайыз қатысуымен, өкілеттіктерді жүзеге асыратын автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор.
ҚР ӨҚМ
"ӨДҚ" АҚ
80.
"Кәсіпке бағыт"
Қаржылық емес
"Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әр түрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері және кәсіпкерлік бастамасы бар халық
ҚР ҰЭМ
"Атамекен" ҰКП
81.
"Кәсіпкер әйел"
Қаржылық емес
"Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әр түрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері және кәсіпкерлік бастамасы бар халық
ҚР ҰЭМ
"Атамекен" ҰКП
82.
"Бір ауыл – бір өнім" жобасы
Қаржылық емес
"Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әр түрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысы
Жергілікті және жергілікті ресурстардан өнім/тауар өндіретін жеке кәсіпкерлік субъектілері және кәсіпкерлік бастамасы бар халық
ҚР ҰЭМ
"Атамекен" ҰКП
83.
Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету
Қаржылық емес
"Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әр түрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері және кәсіпкерлік бастамасы бар халық
ҚР ҰЭМ
"Атамекен" ҰКП
84.
Кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету
Қаржылық емес
"Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әр түрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері және кәсіпкерлік бастамасы бар халық
ҚР ҰЭМ
"Атамекен" ҰКП
85.
Іскерлік байланыстар
Қаржылық емес
"Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әр түрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысы
Қабылдаушы тараптың салалық мүмкіндіктеріне сәйкес келетін және жылдық орташа табысы 10000 АЕК-тен кем емес ШОК субъектілерінің жоғары буын басшылары
ҚР ҰЭМ
"Атамекен" ҰКП
86.
Сарапшылар қызметі
Қаржылық емес
"Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әр түрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
"Атамекен" ҰКП
87.
Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі Еуропалық қайта құру және даму банкінің іскерлік консультациялық қызметтер бағдарламасы
Қаржылық емес
"Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әр түрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ҰЭМ
ЕҚДБ
88.
Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту
Қаржылық емес

1) производство на территории Республики Казахстан промышленных, продовольственных товаров и продукции производственно-технического назначения;
2) наличие положительных результатов по обеспечению стабильно высокого уровня качества продукции и его систематического улучшения, подтвержденные организатором конкурса
МТИ РК
НПП "Атамекен"
97.
Государственный натурный грант
Нефинансовый
Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года №1281 "Об утверждении Правил приема, регистрации и рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12780)
Юридические лица
МИД РК
АО "Национальная компания "Kazakh Invest"
98.
Сервисная поддержка инвесторов
Нефинансовый
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 11-1-4/327 "Об утверждении Правил организации "одного окна" для инвесторов, а также порядка взаимодействия при привлечении инвестиций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32910)
физические и юридические лица, осуществляющие инвестиции в Республике Казахстан
МИД РК
АО "Национальная компания "Kazakh Invest"
99.
Развитие инструментов передачи знаний путем продвижения информационно-аналитического интернет-портала и Call-центра в целях увеличения охвата субъектов АПК информационно-консультационными услугами
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2006 года № 645 "О некоторых вопросах поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций"
Субъекты частного предпринимательства, осуществляющие сельскохозяйственную деятельность
МСХ РК
НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр"
100.
Создание, обновление и пополнение базы знаний по направлениям АПК путем создания видеороликов, анимационных фильмов, информационно-графических материалов (капитализация опыта)
Нефинансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Субъекты частного предпринимательства, осуществляющие сельскохозяйственную деятельность
МСХ РК
НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр"
101.
Проведение консультаций отечественными и зарубежными консультантами по проблеме субъекта АПК
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2006 года № 645 "О некоторых вопросах поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций"
Субъекты частного предпринимательства, осуществляющие сельскохозяйственную деятельность
МСХ РК
НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр"

1) Қазақстан Республикасының аумағында өнеркәсіптік, азық-түлік тауарларын және өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімдерді өндіру;
2) конкурсты ұйымдастырушы растаған өнім сапасының тұрақты жоғары деңгейін қамтамасыз ету және оны жүйелі жақсарту бойынша оң нәтижелердің болуы
ҚР СИМ
"Атамекен" ҰКП
97.
Мемлекеттік заттай грант
Қаржылық
"Инвестициялық преференциялар беруге өтінімді қабылдау, тіркеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы №1281 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12780 болып тіркелді)
Заңды тұлғалар
ҚР СІМ
"Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" АҚ
98.
Инвесторларды сервистік қолдау
Қаржылық емес
"Инвесторлар үшін "бір терезені" ұйымдастыру қағидаларын, сондай-ақ инвестициялар тарту кезінде өзара іс-қимыл жасау тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2023 жылғы 26 маусымдағы № 11-1-4/327 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32910 болып тіркелді)
Қазақстан Республикасында инвестицияларды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар
ҚР СІМ
"Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" АҚ
99.
АӨК субъектілерін ақпараттық-консультациялық қызметтермен қамтуды ұлғайту мақсатында ақпараттық-талдамалық интернет-портал мен Call-орталықты ілгерілету арқылы білім беру құралдарын дамыту
Қаржылық емес
"Мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен агроөнеркәсіптік кешенді қолдаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 шілдедегі № 645 қаулысы
Ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР АШМ
"Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КЕАҚ
100.
Бейнероликтер, анимациялық фильмдер, ақпараттық-графикалық материалдар жасау арқылы АӨК бағыттары бойынша білім базасын құру, жаңарту және толықтыру (тәжірибені капиталдандыру)
Қаржылық емес
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР АШМ
"Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КЕАҚ
101.
АӨК субъектісінің проблемасы бойынша отандық және шетелдік консультанттардың консультациялар өткізуі
Қаржылық емес
"Мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен агроөнеркәсіптік кешенді қолдаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 шілдедегі № 645 қаулысы
Ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР АШМ
"Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КЕАҚ

102.
Проведение обучающих семинаров отечественными и зарубежными консультантами по вопросам развития агропромышленного комплекса
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2006 года № 645 "О некоторых вопросах поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций";
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960 "Об утверждении Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы".
Субъекты частного предпринимательства, осуществляющие сельскохозяйственную деятельность
МСХ РК
НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр"
103.
Проведение в онлайн-формате вебинаров с привлечением представителей отечественных экспертов
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2006 года № 645 "О некоторых вопросах поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций"
Субъекты АПК
МСХ РК
НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр"
104.
Проведение маркетингового анализа с определением перечня конкурентоспособных медицинских туристских продуктов Казахстана
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262 "Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Субъекты МСП
МТС РК
АО "Национальная компания "Kazakh Tourism" и ПРООН
105.
Проведение семинаров для руководителей курортных организаций о лучших практиках в индустрии туризма, стандартов сервиса туристических областей
Нефинансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Руководители курортных организаций
МТС РК
МИО
106.
Работа с представителями гостиничного бизнеса региона по реализации краткосрочного профессионального обучения по туристским профессиям путем создания учебных классов (центров) при гостиницах
Нефинансовый
Внутренние нормативные документы оператора
Представители гостиничного бизнеса
МТС РК
МИО
107.
Проведение семинаров и тренингов UNDP для акиматов и бизнеса в ТОП-10 и ООПТ по вопросам развития устойчивого и экологического туризма
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262 "Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Субъекты частного предпринимательства
МТС РК
АО "Национальная компания "Kazakh Tourism" и ПРООН
108.
Обучение администраторов кемпингов, специалистов, обслуживающих туристский транспорт (автодома, жилые туристские прицепы)
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262 "Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Администраторов кемпингов, специалистов, обслуживающих туристский транспорт
МТС РК
АО "Национальная компания "Kazakh Tourism" и ПРООН

102.
Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту мәселелері бойынша отандық және шетелдік консультанттардың оқыту семинарларын өткізуі
Қаржылық емес
"Мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен агроөнеркәсіптік кешенді қолдаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 шілдедегі № 645 қаулысы; "Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 960 қаулысы.
Ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР АШМ
"Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КЕАҚ
103.
Отандық сарапшылардың өкілдерін тарта отырып, онлайн-форматта вебинарлар өткізу
Қаржылық емес
"Мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен агроөнеркәсіптік кешенді қолдаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 шілдедегі № 645 қаулысы
АӨК субъектілері
ҚР АШМ
"Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КЕАҚ
104.
Қазақстанның бәсекеге қабілетті медициналық туристік өнімдерінің тізбесін айқындай отырып, маркетингтік талдау жүргізу
Қаржылық емес
"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ және БҰҰДБ
105.
Туризм индустриясындағы үздік тәжірибелер, туристік облыстардың сервис стандарттары туралы курорттық ұйымдардың басшыларына семинарлар өткізу
Қаржылық емес
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Курорттық ұйымдардың басшылары
ҚР ТСМ
ЖАО
106.
Қонақ үйлердің жанында оқу сыныптарын (орталықтарын) құру арқылы туристік кәсіптер бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды іске асыру бойынша өңірдің қонақ үй бизнесі өкілдерімен жұмыс
Қаржылық емес
Оператордың ішкі нормативтік құжаттары
Қонақ үй бизнесінің өкілдері
ҚР ТСМ
ЖАО
107.
Тұрақты және экологиялық туризмді дамыту мәселелері бойынша ҮЗДІК-10 және ЕҚТА-да әкімдіктер мен бизнес үшін UNDP семинарлары мен тренингтерін өткізу
Қаржылық емес
"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ және БҰҰДБ
108.
Кемпинг әкімшілерін, туристік көлікке қызмет көрсететін мамандарды (автоүйлер, тұрғын туристік тіркемелер) оқыту
Қаржылық емес
"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысы
Кемпинг әкімшілері, туристік көлікке қызмет көрсететін мамандар
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ және БҰҰДБ

109.
Проведение семинаров и мастер-классов для гидов, экскурсоводов, работников гостиничного бизнеса и т.д. в целях обучения новым знаниям и навыкам
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262 "Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Для гидов, экскурсоводов, работников гостиничного бизнеса
МТС РК
АО "Национальная компания "Kazakh Tourism" и ПРООН
110.
Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262 "Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Топ-менеджмент МСП
МТС РК
АО "Национальная компания "Kazakh Tourism" и ПРООН
111.
Система обучения в виде тренингов и курсов по повышению квалификации в сфере туризма для руководителей туристских компаний и мест размещений
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 262 "Об утверждении Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы"
Субъекты частного предпринимательства
МТС РК
АО "Национальная компания "Kazakh Tourism" и ПРООН
112.
Онлайн академия внутреннего туризма
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 948 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism" на 2022 – 2031 годы"
Субъекты частного предпринимательства, население, заинтересованное в оказании услуг туристам
МТС РК
АО "Национальная компания "Kazakh Tourism"
113.
Проведение обучающих сессий в целях повышения качества туристских услуг в рамках продвижения программы "Знак качества"
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 948 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism" на 2022 – 2031 годы"
Туроператоры; места размещения (гостиницы, отели, базы отдыха и тд); места общественного питания.
МТС РК
АО "Национальная компания "Kazakh Tourism"
114.
Тренинги по открытию и ведению деятельности гостевых домов
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 948 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism" на 2022 – 2031 годы"
Субъекты бизнеса в сельской местности с потенциалом развития туризма, сельские жители
МТС РК
АО "Национальная компания "Kazakh Tourism"

109.
Жаңа білім мен дағдыларды үйрету мақсатында гидтерге, экскурсоводтарға, қонақ үй бизнесі қызметкерлеріне және т.б. арналған семинарлар мен шеберлік сыныптарын өткізу
Қаржылық емес
"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысы
Гидтер, экскурсоводтар, қонақ үй бизнесінің қызметкерлері үшін
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ және БҰҰДБ
110.
Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту
Қаржылық емес
"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысы
ШОК топ-менеджменті
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ және БҰҰДБ
111.
Туристік компаниялар мен орналастыру орындарының басшылары үшін туризм саласындағы біліктілікті арттыру бойынша тренингтер мен курстар түріндегі оқыту жүйесі
Қаржылық емес
"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 262 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ және БҰҰДБ
112.
Онлайн ішкі туризм академиясы
Қаржылық емес
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2022 – 2031 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 948 қаулысы
Жеке кәсіпкерлік субъектілері, туристерге қызмет көрсетуге мүдделі халық
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ
113.
"Сапа белгісі" бағдарламасын ілгерілету шеңберінде туристік қызметтердің сапасын арттыру мақсатында оқыту сессияларын өткізу
Қаржылық емес
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2022 – 2031 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 948 қаулысы
Туроператорлар;
орналастыру орындары (қонақ үйлер, қонақ үйлер, демалыс базалары және т.б.);
қоғамдық тамақтану орындары.
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ
114.
Қонақ үйлердің қызметін ашу және жүргізу бойынша тренингтер
Қаржылық емес
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2022 – 2031 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 948 қаулысы
Туризмді дамыту әлеуеті бар ауылдық жерлердегі бизнес субъектілері, ауыл тұрғындары
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ

115.
Вводные курсы по агротуризму
Нефинансовый
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 948 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism" на 2022 – 2031 годы"
Субъекты бизнеса в сельской местности с потенциалом развития туризма, сельские жители
МТС РК
АО "Национальная компания "Kazakh Tourism"
116.
Реестр зеленых технологий и проектов
Нефинансовый
Экологический Кодекс Республики Казахстан"
Физические и юридические лица, государство, государственные органы и должностные лица
МЭПР РК
НАО "Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов"
117.
Обучающие семинары по повышению квалификации в области охраны окружающей среды
Нефинансовый
Экологический Кодекс Республики Казахстан"
Физические и юридические лица, государство, государственные органы и должностные лица
МЭПР РК
РГП на ПХВ "Информационно-аналитический центр охраны окружающей среды"
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МРП – месячный расчетный показатель;
АО – акционерное общество;
НПП "Атамекен" – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
АПК – агропромышленный комплекс;
СПК – Социально-предпринимательские корпорации;
АО "НУХ "Байтерек" – Акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";
ПРООН – Программа развития Организации Объединенных Наций;
АО "ФРП "Даму" – Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
БВУ – банк второго уровня;
ЕБРР – Европейский Банк Реконструкции и Развития;
ООПТ – особо охраняемые природные территории;
МИО – местный исполнительный орган;
ИП – индивидуальный предприниматель;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
АО "НК "Kazakh Tourism" – Акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Tourism";
НАО – некоммерческое акционерное общество;
МСХ РК – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МТСЗН РК – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МТ РК – Министерство транспорта Республики Казахстан;
МТИ РК – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
МВРИ РК – Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан;
МИД РК – Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
МПС РК – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
МТС РК – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
МНЭ РК – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЦРИАП РК – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
МЭПР РК – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
АО "ФРП" – Акционерное общество "Фонд развития промышленности";
РГП на ПХВ – Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения;
МСП – малое и среднее предпринимательство;
UNDP – United Nations Development Programme;
Приложение к 2 приказу
Правила формирования, ведения и актуализации реестра мер государственной поддержки частного предпринимательства

115.
Агротуризм бойынша кіріспе курстар
Қаржылық емес
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2022 – 2031 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 948 қаулысы
Туризмді дамыту әлеуеті бар ауылдық жерлердегі бизнес субъектілері, ауыл тұрғындары
ҚР ТСМ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" АҚ
116.
Жасыл технологиялар мен жобалардың тізілімі
Қаржылық емес
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі
Жеке және заңды тұлғалар, мемлекет, мемлекеттік органдар және лауазымды тұлғалар
ҚР ЭТРМ
"Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы" КЕАҚ
117.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы біліктілікті арттыру бойынша оқыту семинарлары
Қаржылық емес
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі
Жеке және заңды тұлғалар, мемлекет, мемлекеттік органдар және лауазымды тұлғалар
ҚР ЭТРМ
"Қоршаған ортаны қорғаудың ақпараттық-талдау орталығы" ШЖҚ РМК
Ескертпе: аббревиатуралардың таратылып жазылуы:
АЕК – айлық есептік көрсеткіш;
АҚ – акционерлік қоғам;
"Атамекен" ҰКП– Қазақстан Республикасының "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
АӨК – агроөнеркәсіптік кешен;
ӘКК – Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар;
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ – "Бәйтерек" Ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы;
БҰҰДБ – Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму бағдарламасы;
"Даму" КДҚ" АҚ – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
ЕДБ – екінші деңгейдегі банк;
ЕҚДБ – Еуропалық қайта құру және даму банкі;
ЕҚТА – ерекше қорғалатын табиғи аумақтар;
ЖАО – жергілікті атқарушы орган;
ЖК – жеке кәсіпкер;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ – "Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
КЕАҚ – коммерциялық емес акционерлік қоғам;
ҚР АШМ – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
ҚР Еңбекмині – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
ҚР КМ – Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі;
ҚР СИМ – Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі;
ҚР СРИМ – Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі.
ҚР СІМ – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі;
ҚР ӨҚМ – Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
ҚР ТСМ – Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі;
ҚР ҰЭМ – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі;
ҚР ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
ҚР ЭТРМ – Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
"ӨДҚ" АҚ – "Өнеркәсіпті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
ШЖҚ РМК – Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын;
ШОК – шағын және орта кәсіпкерлік;
UNDP – United Nations Development Programme.
бұйрыққа 2-қосымша
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары тізілімін қалыптастыру, жүргізу және өзектілендіру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования, ведения и актуализации реестра мер государственной поддержки частного предпринимательства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2-7) статьи 99 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования, ведения и актуализации реестра мер государственной поддержки частного предпринимательства.
2. В Правилах используются следующие определения:
1) базовые критерии – базовые обязательства в виде роста/недопущения снижения объема фонда оплаты труда и увеличения/недопущения снижения объема налоговых отчислений, направленные для определения конкурентоспособных предприятий, предусмотренные в соответствующих нормативных правовых актах;
2) "Цифровая карта бизнеса" – информационно-аналитический модуль, реализованный на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства" на основании сведений о субъектах предпринимательства;
3) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и, в пределах своей компетенции, местных бюджетов, Фонда компенсации потерпевшим, Национального фонда Республики Казахстан на основании отчета Национального Банка Республики Казахстан;
4) субъекты частного предпринимательства – граждане, кандасы и негосударственные коммерческие юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность;
5) мера государственной поддержки субъектов частного предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой –инструмент государственного стимулирования, направленный на развитие частного предпринимательства и созданию благоприятных правовых, экономических условий для реализации предпринимательской инициативы в Республике Казахстан;
6) Реестр мер государственной поддержки частного предпринимательства (далее – Реестр) – перечень инструментов финансовой, имущественной, нефинансовой поддержки, регламентированных в Кодексе;
7) уполномоченный орган по предпринимательству – государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области развития и поддержки частного предпринимательства;
8) встречные обязательства – взаимные обязательства субъекта предпринимательства и государства, принимаемые при предоставлении мер государственной поддержки, предусмотренные в соответствующих нормативных правовых актах;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімін қалыптастыру, жүргізу және өзектілендіру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 99-бабының 2-7) тармақшасына сәйкес әзірленді және жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімін қалыптастыру, жүргізу және өзектілендіру тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда келесі ұғымдар қолданылады:
1) базалық өлшемшарттар – бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды айқындауға бағытталған еңбекақы төлеу қоры көлемінің өсуіне/азаюына жол бермеу және салық шегерімдері көлемін ұлғайтуға/төмендетуге жол бермеу түріндегі тиісті нормативтік құқықтық актілерде көзделген міндеттемелер;
2) "Бизнестің цифрлық картасы" – кәсіпкерлік субъектілері туралы мәліметтер негізінде "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық платформасында іске асырылған ақпараттық-талдамалық модуль;
3) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – республикалық бюджеттің және өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттердің, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есебі негізінде бюджеттің атқарылуы, бухгалтерлік есепті, бюджеттік есепті және бюджеттік есептілікті жүргізу саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) жеке кәсіпкерлік субъектілері – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын азаматтар, қандастар және мемлекеттік емес коммерциялық заңды тұлғалар;
5) жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты мемлекеттік қолдау шарасы – Қазақстан Республикасында жеке кәсiпкерлiктi дамытуға және кәсiпкерлiк бастамаларды жүзеге асыру үшiн қолайлы құқықтық және экономикалық жағдайлар жасауға бағытталған мемлекеттiк ынталандыру құралы;
6) Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – Кодексте регламенттелген қаржылық, мүліктік, қаржылық емес қолдау құралдарының тізбесі;
7) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган – жеке кәсіпкерлікті дамыту және қолдау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
8) қарсы міндеттемелер – тиісті нормативтік құқықтық актілерде көзделген мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну кезінде кәсіпкерлік субъектісі мен мемлекеттің өзара қабылдайтын міндеттемелері;

9) получатели мер государственной поддержки – субъекты частного предпринимательства и население с предпринимательской инициативой;
10) оператор мер государственной поддержки (далее – Оператор) – юридическое лицо, филиал или представительство, реализующее меры государственной поддержки в сфере предпринимательства, установленное законодательством Республики Казахстан, и (или) созданное по решению Правительства Республики Казахстан, а также в рамках гражданско-правовых отношений, местные исполнительные органы (акиматы) в области государственного регулирования развития агропромышленного комплекса и сельских территорий, уполномоченные на финансирование конкретных получателей субсидий на безвозмездной и невозвратной основе, осуществляемое за счет бюджетных средств, специализированные организации в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2006 года № 645 "О некоторых вопросах поддержки агропромышленного комплекса с участием специализированных организаций";
11) отраслевые государственные органы – государственные органы, осуществляющие руководство в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления.
3. Целью ведения Реестра является обеспечение субъектов частного предпринимательства и население с предпринимательской инициативой полной и достоверной информацией о действующих мерах государственной поддержки.
4. Реестр утверждается уполномоченным органом по предпринимательству и размещается на его интернет-ресурсе и платформе "Цифровая карта бизнеса".
Глава 2. Порядок формирования реестра мер государственной поддержки частного предпринимательства
5. Формирование Реестра осуществляется уполномоченным органом по предпринимательству.
6. Реестр содержит следующие сведения:
1) наименование меры государственной поддержки частного предпринимательства;
2) характер меры государственной поддержки частного предпринимательства;
3) наименование нормативного правового акта, регламентирующего порядок предоставления меры государственной поддержки частного предпринимательства;
4) получатели меры государственной поддержки;
5) ответственный государственный орган;
6) оператор государственной поддержки.
7. Отраслевые государственные органы направляют в уполномоченный орган по предпринимательству:
1) заявку на включение/исключение меры государственной поддержки (далее – Заявка) в Реестр по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и стандартизированный паспорт по мерам государственной поддержки (далее – Стандартизированный паспорт) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;

9) мемлекеттік қолдау шараларын алушылар – жеке кәсіпкерлік субъектілері және кәсіпкерлік бастамасы бар халық;
10) мемлекеттік қолдау шараларының операторы (бұдан әрі – Оператор) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша, сондай-ақ азаматтық-құқықтық қатынастар шеңберінде құрылған кәсіпкерлік саласында мемлекеттік қолдау шараларын іске асыратын заңды тұлға, филиал немесе өкілдік, бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын, өтеусіз және қайтарымсыз негізде субсидияларды нақты алушыларды қаржыландыруға уәкілетті агроөнеркәсіптік кешен мен ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу саласындағы жергілікті атқарушы органдар (әкімдіктер), "Агроөнеркәсіптік кешенді мамандандырылған ұйымдардың қатысуымен қолдаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 шілдедегі № 645 қаулысына сәйкес мамандандырылған ұйымдар;
11) салалық мемлекеттік органдар – тиісті мемлекеттік басқару саласында (аясында) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдар.
3. Тізілімді жүргізудің мақсаты жеке кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты қолданыстағы мемлекеттік қолдау шаралары туралы толық және шынайы ақпаратпен қамтамасыз ету болып табылады.
4. Тізілімді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітеді және оның интернет-ресурсында және "Бизнестің цифрлық картасы" платформасында орналастырылады.
2-тарау. Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімін қалыптастыру тәртібі
5. Тізілімді қалыптастыруды кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
6. Тізілімде мынадай мәліметтер қамтылады:
1) жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасының атауы;
2) жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасының сипаты;
3) жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын ұсыну тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актінің атауы;
4) мемлекеттік қолдау шарасын алушылар;
5) жауапты мемлекеттік орган;
6) мемлекеттік қолдау операторы.
7. Салалық мемлекеттік органдар кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға мыналарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тізілімге мемлекеттік қолдау шарасын енгізу/алып тастау туралы өтінім (бұдан әрі – Өтінім) және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қолдау шаралары бойынша стандартталған паспорт (бұдан әрі – Стандартталған паспорт);

2) стандартизированный паспорт по действующим мерам государственной поддержки, включенным в утвержденный Реестр в срок до 1 января 2026 года.
8. Отраслевой государственный орган формирует Заявку и Стандартизированный паспорт в соответствии с приложениями 1 и 2 к настоящим Правилам, обеспечивая соответствие меры государственной поддержки перечню мер финансовой и имущественной поддержки частного предпринимательства и специфике нефинансовой поддержки, установленных статьями 94 и 96 Кодекса, а также полноту и достоверность представляемых сведений.
Отраслевой государственный орган при разработке и внесении изменений и дополнений в нормативный правовой акт, регламентирующий порядок предоставления меры государственной поддержки частного предпринимательства, направляет его на согласование в уполномоченный орган по исполнению бюджета и обеспечивает внедрение двухуровневой системы государственной поддержки, передачи сведений о заявках субъектов частного предпринимательства в систему первого уровня и получения согласия от субъекта частного предпринимательства на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором, определенным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
В случае отсутствия базовых критериев и встречных обязательств, предусмотренных в приложении 2 к настоящим Правилам, в соответствующем нормативном правовом акте в области агропромышленного комплекса, предоставление указанных сведений не требуется.
При наличии базовых критериев или встречных обязательств, не предусмотренных в приложении 2 к настоящим Правилам, но содержащихся в соответствующем нормативном правовом акте в области агропромышленного комплекса, такие сведения отражаются в графе "Иные сведения" приложения 2 к настоящим Правилам.
9. Уполномоченный орган по предпринимательству в течение 5 (пяти) рабочих дней рассматривает Заявку и Стандартизированный паспорт, полученные от отраслевых государственных органов на полноту и достоверность сведений.
10. В случае установления уполномоченным органом по предпринимательству неполноты сведений в Заявке и Стандартизированном паспорте, отраслевыми государственными органами данные документы дорабатываются в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня получения замечаний.
11. Уполномоченный орган по предпринимательству на основе предложений отраслевых государственных органов:
1) формирует, ведет и актуализирует Реестр;
2) размещает стандартизованный паспорт на платформе "Цифровая карта бизнеса" по мерам государственной поддержки, включенным в Реестр.

2) 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін бекітілген Тізілімге енгізілген қолданыстағы мемлекеттік қолдау шаралары бойынша стандартталған паспорт.
8. Салалық мемлекеттік орган осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес Өтінім мен Стандартталған паспортты мемлекеттік қолдау шараларының жеке кәсіпкерлікті қаржылық және мүліктік қолдау шараларының тізбесіне және Кодекстің 94 және 96-баптарында көзделген қаржылық емес қолдаудың ерекшеліктеріне сәйкестігін, сондай-ақ ұсынылатын мәліметтердің толықтығы мен дәйектілігін қамтамасыз ете отырып қалыптастырады.
Салалық мемлекеттік орган жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын ұсыну тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актіні әзірлеу және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде оны бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органға келісуге жолдайды және мемлекеттік қолдаудың екі деңгейлі жүйесін енгізуді, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдері туралы мәліметтерді бірінші деңгей жүйесіне беруді және бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тіркеуші тарапынан дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға жеке кәсіпкерлік субъектісінің келісімін алуды қамтамасыз етеді.
Осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген базалық өлшемшарттар мен қарсы міндеттемелер агроөнеркәсіптік кешен саласындағы тиісті нормативтік құқықтық актіде болмаған жағдайда аталған мәліметтерді ұсыну талап етілмейді.
Осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілмеген базалық өлшемшарттар немесе қарсы міндеттемелер болған жағдайда, бірақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы тиісті нормативтік құқықтық актіде көзделсе, мұндай мәліметтер Осы Қағидаларға 2-қосымшадағы "Басқа да мәліметтер" бағанында көрсетіледі.
9. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган салалық мемлекеттік органдардан алынған Өтінім мен Стандартталған паспортты мәліметтердің толықтығы мен шынайылығын тексеру үшін 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
10. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган Өтінім мен Стандартталған паспорттағы мәліметтердің толық еместігін анықтаған жағдайда салалық мемлекеттік органдар бұл құжаттарды ескертулер алынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде пысықтайды.
11. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган салалық мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде:
1) Тізілімді қалыптастырады, жүргізеді және жаңартады;
2) Тізілімге енгізілген мемлекеттік қолдау шаралары бойынша стандартталған паспортты "Бизнестің цифрлық картасы" платформасында орналастырады.

Глава 3. Порядок ведения и актуализации реестра мер государственной поддержки частного предпринимательства
12. Отраслевые государственные органы обеспечивают:
1) достоверность и актуальность сведений, содержащиеся в Реестре посредством проведения на постоянной основе инвентаризации сведений, содержащихся в нормативных правовых актах, регламентирующих порядок предоставления меры государственной поддержки частного предпринимательства;
2) направление в уполномоченный орган по предпринимательству скорректированной Заявки на исключение меры государственной поддержки/изменение сведений по мере государственной поддержки по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и Стандартизированного паспорта в течение 3 (трех) рабочих дней с даты изменения сведений, содержащихся в нормативных правовых актах, регламентирующих порядок предоставления меры государственной поддержки частного предпринимательства.
13. Внесение изменений и (или) дополнений поддержки в Реестр вносится в случаях:
1) изменения функций, структуры регулирующего государственного органа и (или) оператора;
2) необходимости реализации поручений Президента и (или) Правительства;
3) исключения меры государственной поддержки частного предпринимательства;
4) включения новой меры государственной поддержки частного предпринимательства.
Уполномоченный орган по предпринимательству в указанных случаях вносит изменения и (или) дополнения в Реестр самостоятельно и извещает центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Приложение 1 к Правилам
формирования, ведения и
актуализации
реестра мер государственной
поддержки частного
предпринимательства
форма
Заявка на включение/исключение меры государственной поддержки в Реестр
Наименование меры государственной поддержки частного предпринимательства Характер меры государственной поддержки частного предпринимательства Наименование нормативного правового акта, регламентирующего порядок предоставления меры государственной поддержки частного предпринимательства Получатели меры государственной поддержки Ответственный государственный орган Оператор государственной поддержки
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 2 к Правилам
формирования, ведения и
актуализации
реестра мер государственной
поддержки частного
предпринимательства
форма
Стандартизированный паспорт по мерам государственной поддержки
Наименование меры поддержки
Государственный орган
Оператор
НПА
Форма оказания поддержки
Получатель
Бумажно
Электронно
Организационно-правовая форма субъекта предпринимательства
Вид предпринимательства (социальное, женское, молодежное, семейное и т.д.)
Пол
Категория субъекта предпринимательства
Местность (город/село)
Сферы деятельности
Код ОКЭД
Наименование ОКЭД
Система оказания поддержки
Ссылка
продолжение таблицы
Критерии рассмотрения заявления
Срок рассмотрения запроса
Способ предоставления результата
Объем поддержки
Источник финансирования (БВУ, ЛК, МФО, Оператор и т.д.)
Базовые критерии
Сумма
Срок
рост/недопущение снижения объема ФОТ
увеличение/недопущение снижение объема налоговых отчислений
продолжение таблицы
Встречные обязательства
ФОТ
Содержание закупаемых материалов
Приобретение отечественных товаров, работ и услуг
Налоги
Рабочие места
Экспорт
Реализация продукции
Доход
Иные сведения
Объем
Срок
Объем
Срок
Объем
Срок
Объем
Срок
Кол-о
Срок
Объем
Срок
Объем
Срок
Объем
Срок
продолжение таблицы
Мониторинг
Порядок обжалования
Вид
Срок
Результат
Адресат жалобы
Документы, подтверждающие доводы заявителя
Документ о принятии жалобы
Срок рассмотрения жалобы
Обжалование в вышестоящей инстанции (название)
Срок рассмотрения в вышестоящей инстанции
Место подачи жалобы
Срок передачи жалобы в вышестоящую инстанцию
Основания для отказа передачи жалобы
Подтверждение права на судебное обжалование
продолжение таблицы
Досудебный порядок
Возврат денежных средств
Уведомление
Исковое заявление
Решение суда
Способ возврата денежных средств
Название и форма документа, подтверждающего возврат
Срок возврата денежных средств
Приложение 3 к Правилам
формирования, ведения и
актуализации
реестра мер государственной
поддержки частного
предпринимательства
Форма
Заявка на исключение меры государственной поддержки/изменение сведений по мере государственной поддержки по форме
Наименование меры поддержки
Номер структурного элемента Реестра
Действующая редакция
Новая редакция
Пояснение с указанием
1
2
3
4
5
6

3-тарау. Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының тізілімін жүргізу және өзектілендіру тәртібі
12. Салалық мемлекеттік органдар:
1) нормативтік құқықтық актілерде қамтылған, жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну тәртібін реттейтін мәліметтерге тұрақты түгендеу жүргізу арқылы Тізілімдегі мәліметтердің шынайылығы мен өзектілігін;
2) жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну тәртібін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерде қамтылған мәліметтер өзгерген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қолдау шараларын алып тастау/мемлекеттік қолдау шаралары бойынша мәліметтерді өзгерту туралы түзетілген Өтінімді және Стандартталған паспортты кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға жолдауды қамтамасыз етеді.
13. Тізілімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар мына:
1) реттеуші мемлекеттік органның және (немесе) оператордың функциялары мен құрылымының өзгеруі;
2) Президенттің және (немесе) Үкіметтің тапсырмаларын іске асыру қажеттілігі;
3) жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын алып тастау жағдайында енгізілуі мүмкін.
Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган жоғарыда көрсетілген жағдайларда Тізілімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар дербес енгізеді және бұл туралы бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органды хабардар етеді.
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шараларының тізілімін
қалыптастыру, жүргізу және
өзектілендіру қағидаларына
1-қосымша
нысан
Тізілімге мемлекеттік қолдау шарасын енгізу/алып тастау жөніндегі өтінім
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасының атауы
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасының сипаты
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын ұсыну тәртібін регламенттейтін нормативтік құқықтық актінің атауы
Мемлекеттік қолдау шарасын алушылар
Жауапты мемлекеттік орган
Мемлекеттік қолдау операторы
1
2
3
4
5
6
7
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шараларының тізілімін
қалыптастыру, жүргізу және
өзектілендіру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қолдау шаралары бойынша стандартталған паспорт
Қолдау шарасының атауы
Мемлекеттік орган
Оператор
НҚА
Қолдау көрсету нысаны
Алушы
Қағаз түрінде
Электрондық нысанда
Кәсіпкерлік субъектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны
Кәсіпкерлік түрі (әлеуметтік, әйелдер, жастар, отбасылық және т.б.)
Жынысы
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
Қағаз түрінде
Электрондық нысанда
ЭҚЖЖ коды
ЭҚЖЖ атауы
Қолдау көрсету жүйесі
Сілтеме
кестенің жалғасы
Өтінімді қарау өлшемшарттары
Сұрау салуды қарау мерзімі
Нәтижені ұсыну тәсілі
Қолдау көлемі
Қаржыландыру көзі (ЕДБ, ЛК, МҚҰ, Оператор және т.б.)
Базалық өлшемшарттар
Сомасы
Мерзімі
ЕҚТ көлемінің өсуіне/азаюына жол бермеу
салық шегерімдері көлемін ұлғайтуға/төмендетуге жол бермеу
кестенің жалғасы
Қарсы міндеттемелер
ЕҚ
Сатып алынатын материалдардың мазмұны
Отандық тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтерді сатып алу
Салықтар
Жұмыс орындары
Экспорт
Өнімді өткізу
Кіріс
Өзге де мәліметтер
Көлем
Мерзім
Көлем
Мерзім
Көлем
Мерзім
Көлем
Мерзім
Саны
Мерзім
Көлем
Мерзім
Көлем
Мерзім
Көлем
Мерзім
кестенің жалғасы
Мониторинг
Шағымдану тәртібі
Түрі
Мерзімі
Нәтиже
Шағым адресаты
Өтініш берушінің дәлелдерін растайтын құжаттар
Шағымды қабылдау туралы құжат
Шағымды қарау мерзімі
Жоғары тұрған органға шағымдану (атауы)
Жоғары тұрған органдағы қарау мерзімі
Шағым беру орны
Жоғары тұрған органға шағымды беру мерзімі
Шағымды беруден бас тарту негіздері
Сотқа шағымдану құқығын растау
кестенің жалғасы
Сотқа дейінгі тәртіп
Қаржы қаражатын қайтару
Хабарлама
Талап арыз
Сот шешімі
Қаржы қаражатын қайтару тәсілі
Қайтаруды растайтын құжаттың атауы мен нысаны
Қаржы қаражатын қайтару мерзімі
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік
қолдау шараларының тізілімін
қалыптастыру, жүргізу және
өзектілендіру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Нысан бойынша мемлекеттік қолдау шараларын алып тастауға/мемлекеттік қолдау шаралары бойынша мәліметтерді өзгертуге арналған өтінім
Қолдау шарасының атауы
Тізілімнің құрылымдық элементінің нөмірі
Қолданыстағы редакция
Жаңа редакция
Түсіндірме (көрсетуімен)
1
2
3
4
5
6