Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары) әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 30 сәуірдегі № 213 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 4 мамырда № 38632 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 24-бабының 39) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары) әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2026 жылғы 30 сәуірдегі
№ 213 бекітілген
Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 24-бабының 39) тармақшасына, мемлекеттік нормативтік құжаттарға сәйкес әзірленді және қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки)
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 апреля 2026 года № 213. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 мая 2026 года № 38632
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
В соответствии с подпунктом 39) статьи 24 Строительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы по перечню согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2026 года № 213
Правила разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 39) статьи 24 Строительного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), государственными нормативными документами и устанавливают порядок разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки).

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) егжей-тегжейлі жоспарлау жобасы (бұдан әрі – ЕТЖЖ) – елді мекендер аумақтарының жекелеген бөліктері мен функционалдық аймақтары, сондай-ақ елді мекендердің шегінен тысқары жерде орналасқан аумақтар үшін әзірленетін қала құрылысы жобасы;
2) елдi мекеннiң бас жоспары – қала құрылысы регламенттері ескеріле отырып, елді мекенді аймақтарға бөлудi, оның жоспарлы құрылымын және аумақтарын функционалдық ұйымдастыруды, көлiктік және инженерлiк коммуникациялар, көгалдандыру мен абаттандыру жүйесін белгiлейтiн, қаланы, кенттi, ауылды дамыту мен оларда құрылыс салуды кешендi жоспарлаудың қала құрылысы жобасы;
3) инвестор – Қазақстан Республикасында инвестицияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
4) қоғамдық тыңдаулар – ашық жиналыстар өткізу арқылы Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс мәселелері қозғалатын мемлекеттік және басқарушылық шешімдерді қабылдауға қоғамның қатысу нысандарының бірі;
5) қонысаралық аумақтар – елді мекендердің шекараларынан (шегінен) тыс орналасқан аумақтар;
6) әзірлеуші – қызметтің тиісті түріне лицензиясы бар, тапсырыс берушімен жасалатын мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша сәулет және қала құрылысы саласындағы жобалау қызметін орындайтын жеке немесе заңды тұлға;
7) тапсырыс беруші – қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Қызметінің мақсаттарына қарай жобаның (бағдарламаның) инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі) не олардың уәкілетті адамдары тапсырыс беруші бола алады.
2-тарау. Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту тәртібі
3. Елді мекендердің аумақтарын дамыту мен оларда құрылыс салу Кодекстің 76-бабы 1-тармағына сәйкес белгіленген тәртіппен бекітілген елді мекендердің бас жоспарлары (бұдан әрі – бас жоспар) немесе елді мекендерді дамыту мен оларда құрылыс салу схемалары (оңайлатылған бас жоспар) (бұдан әрі – елді мекендерді дамыту мен оларда құрылыс салу схемалары) негізінде жүзеге асырылады.
4. Елді мекендердің бас жоспарлары, дамыту мен оларда құрылыс салу схемалары, ЕТЖЖ аумақты кешенді дамыту мен оларда құрылыс салуды регламенттейтін мемлекеттік нормативтік құжаттарға сәйкес әзірленеді.
5. Елді мекендердің бас жоспарларын, дамыту мен оларда құрылыс салу схемаларын, ЕТЖЖ әзірлеуді ұйымдастыруды сәулет және қала құрылысы саласындағы жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) жүзеге асырады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) проект детальной планировки (далее – ПДП) – градостроительный проект, разрабатываемый для отдельных частей территорий и функциональных зон населенных пунктов, а также территорий, расположенных за пределами населенных пунктов;
2) генеральный план населенного пункта – градостроительный проект комплексного планирования развития и застройки города, поселка, села, устанавливающий зонирование, планировочную структуру населенного пункта и функциональную организацию их территории с учетом градостроительных регламентов, систему транспортных и инженерных коммуникаций, озеленения и благоустройства;
3) инвестор – физическое или юридическое лицо, осуществляющее инвестиции в Республике Казахстан;
4) общественные обсуждения – одна из форм общественного участия в принятии государственных и управленческих решений, затрагивающих вопросы архитектуры, градостроительства и строительства Республики Казахстан, посредством открытых собраний;
5) межселенные территории – территории, находящиеся за пределами границ (черты) населенных пунктов;
6) разработчик – физическое или юридическое лицо, имеющее лицензию на соответствующий вид деятельности, выполняющее проектную деятельность в сфере архитектуры и градостроительства по договору о государственных закупках, заключаемому с заказчиком;
7) заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик – инвестор проекта (программы), заказчик (собственник) либо их уполномоченные лица.
Глава 2. Порядок разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки)
3. Развитие и застройка территорий населенных пунктов осуществляются на основании утвержденных в установленном порядке генеральных планов населенных пунктов (далее – генеральный план) или схем развития и застройки населенных пунктов (упрощенного генерального плана) (далее – схема развития и застройки населенного пункта), в соответствии с пунктом 1 статьи 76 Кодекса.
4. Генеральные планы, схемы развития и застройки населенных пунктов, ПДП разрабатываются в соответствии с государственными нормативными документами, регламентирующими комплексное развитие и застройку территории.
5. Организация разработки генерального плана, схемы развития и застройки населенных пунктов, ПДП осуществляется местными исполнительными органами (далее – МИО) в сфере архитектуры и градостроительства.

6. Елді мекендердің бас жоспарларын, дамыту мен оларда құрылыс салу схемаларын, ЕТЖЖ әзірлеу мен түзетуді қаржыландыру Инвестор қаражаты есебінен әзірлеуге/түзетуге жол берілетін ЕТЖЖ қоспағанда, тек жергілікті бюджет қаражаты есебінен ғана жүзеге асырылады.
7. Осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес елді мекендерді дамыту мен оларда құрылысын салудың қала құрылысы жобаларын әзірлеуге арналған техникалық тапсырма (бұдан әрі – Тапсырма) Кодекстің 69-бабының 8-тармағына сәйкес сәулет-қала құрылысы кеңесінің қарауына жатады.
8. Елді мекендердің бас жоспарлары, дамыту мен оларда құрылыс салу схемалары, ЕТЖЖ бастапқы материалдары Кодекстің 24-бабының 12) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Жүргізу қағидалары) сәйкес мемлекеттік қала құрылысы кадастрына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізгенге дейін енгізілуге тиіс.
9. Тапсырыс берушімен елді мекендерді дамыту мен оларда құрылыс салудың қала құрылысы жобаларын әзірлеушіні таңдау Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
10 Қала құрылысы жобаларына тапсырыс беруші өкілеттіктерін үшінші тұлғаларға беру құқығынсыз осы қала құрылысы жобасы бойынша қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасының тапсырыс берушісі де болып табылады.
Өңірлік маңызы бар жобалар және елді мекендерді дамыту мен оларда құрылыс салу жобалары бойынша қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасының тапсырыс берушілері ЖАО болып табылады.
11. Қала құрылысы жобалары Кодекстің 25-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, 25-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына, 26-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қоғамдық талқылаудан өткеннен кейін тиісті мәслихатпен келісуге жатады және Жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен мемлекеттік сараптама ұйымына кешенді қала құрылысы сараптамасына жіберіледі.
12. Қала құрылысы жобаларын қоғамдық талқылау жөніндегі ақпаратты ЖАО-ның ресми интернет-ресурстарында орналастыру үшін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Қоғамдық талқылау" айдары (бұдан әрі – Айдар) құрылады.
13. Қоғамдық талқылау республикалық маңызы бар қалаларды, астананы және облыс орталықтарын дамыту тұжырымдамасының (мастер-жоспарының), елді мекендердің бас жоспарларының, дамыту мен оларда құрылыс салу схемаларының, ЕТЖЖ әзірленген/ түзетілген жобалары бойынша ашық жиналыс арқылы өткізіледі.
14. ЖАО қоғамдық талқылауды өткізу үшін кемінде екі бұқаралық ақпарат құралында, оның ішінде кемінде бір мерзімді баспасөз басылымында (газетте) және ЖАО аумағында таратылатын кемінде бір теле- немесе радиоарнада елді мекеннің бас жоспарының жобасын, дамыту мен оларда құрылыс салу схемасын, ЕТЖЖ-ні қоса бере отырып, әзірлеу/түзету бойынша қоғамдық талқылаулар өткізу туралы хабарландыруды таратуды ұйымдастырады, қоғамдық талқылаулар бойынша ақпаратты ЖАО-ның ресми интернет-ресурстарында, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар үшін қолжетімді орындарда жобаның атауын, қоғамдық талқылауларды өткізу күнін, орнын, уақытын, жеке тұлғалардың ескертулері мен ұсыныстарын жолдау үшін ЖАО-ның пошталық және электрондық мекенжайларын көрсете отырып, еркін нысанда орналастырады.

6. Финансирование разработки и корректировки генеральных планов, схем развития и застройки населенных пунктов, ПДП осуществляется исключительно за счет средств местного бюджета, за исключением ПДП разработка/корректировка которых допускается за счет средств Инвестора.
7. Техническое задание (далее – Задание) на разработку градостроительных проектов развития и застройки населенных пунктов согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам подлежит рассмотрению архитектурно-градостроительным советом, в соответствии с пунктом 8 статьи 69 Кодекса.
8. Исходные материалы генеральных планов, схем развития и застройки населенного пункта, ПДП должны быть внесены в государственный градостроительной кадастр до проведения комплексной градостроительной экспертизы в соответствии с Правилами проведения комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов, утвержденных уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 12) статьи 24 Кодекса (далее – Правила проведения).
9. Заказчиком выбор разработчика градостроительных проектов развития и застройки населенных пунктов проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
10. Заказчик градостроительных проектов является и заказчиком комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов по этому градостроительному проекту без права делегирования этих полномочий третьим лицам.
Заказчиками комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов являются МИО – по проектам регионального значения и проектам развития и застройки населенных пунктов.
11. Градостроительные проекты после прохождения общественного обсуждения, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 25, подпунктом 1) пункта 2 статьи 25, подпунктом 1) пункта 2 статьи 26 Кодекса подлежат согласованию с соответствующим маслихатом и направляются на комплексную градостроительную экспертизу в государственную экспертную организацию в порядке, определяемом Правилами проведения.
12. Для размещения информации по общественным обсуждениям градостроительных проектов на официальных интернет-ресурсах МИО создается рубрика "Общественные обсуждения" (далее – Рубрика) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
13. Общественные обсуждения проводятся посредством открытого собрания по разработанным/откорректированным проектам концепции (мастер-плана) развития городов республиканского значения, столицы и областных центров, генерального плана, схемы развития и застройки населенного пункта, ПДП.
14. МИО для проведения общественных обсуждений организуют распространение объявления о проведении общественных обсуждений по разработке/корректировке с приложением проекта генерального плана, схемы развития и застройки населенного пункта, ПДП не менее чем в двух средствах массовой информации, в том числе не менее чем в одном периодическом печатном издании (газета) и не менее чем в одном теле- или радиоканале, распространяемых на территории МИО, размещает информацию по общественным обсуждениям на официальных интернет-ресурсах МИО, а также в местах, доступных для физических и юридических лиц, в произвольной форме с указанием наименования проекта, даты, места, времени проведения общественных обсуждений, почтового и электронного адресов МИО для направления замечаний и предложений физических и юридических лиц.

15. Ашық жиналыстар арқылы қоғамдық талқылауды өткізу күні елді мекендердің бас жоспарларын, дамыту мен оларда құрылыс салу схемаларын, ЕТЖЖ-ны қоса бере отырып, қоғамдық талқылауды өткізу туралы хабарландыру бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған күннен бастап күнтізбелік жиырма күннен ерте емес белгіленеді.
16. Инвестор ЕТЖЖ әзірленген/түзеткен жағдайда, инвестор ЕТЖЖ жобасын қоса бере отырып ЖАО-ға хат жолдайды.
17. Жеке және заңды тұлғалар ЖАО-ға қоғамдық талқылауға шығарылатын жобаларға дәлелді ескертулер мен ұсыныстарды жазбаша нысанда (қағаз немесе цифрлық жеткізгіштерде) қоғамдық талқылаулар өткізу басталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
18. Қоғамдық талқылаудың төрағасы ретінде қоғамдық талқылаулар жүргізілетін аумақтағы ЖАО өкілі тағайындалады.
19. Хатшы қоғамдық талқылауға қатысушыларды тіркейді.
20. Қоғамдық талқылауларды өткізу кезінде жеке және заңды тұлғалардың ескертулер мен ұсыныстардың мәнін көрсетпейтін немесе қоғамдық талқылау мәніне қатысы жоқ ескертулері мен ұсыныстары ескерілмейді.
21. ЖАО хатшысы қоғамдық талқылаулардың барлық барысының бейне және аудиожазбасын қамтамасыз етеді. Қоғамдық талқылаулардың бейне- және аудиожазбасы бар цифрлық тасығыш осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ашық жиналыстар арқылы қоғамдық талқылаулар хаттамасына (бұдан әрі – Хаттама) қоса тіркелуге тиіс.
22. Қоғамдық талқылауларды өткізу нәтижелері бойынша Хаттама ресімделеді, оған төраға қол қояды және олар аяқталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қоғамдық талқылаулардың бейне- және аудиожазбалары қоса беріле отырып, Айдарға орналастырылады.
23. Қоғамдық талқылаулардың нәтижелері ЖАО-ның интернет-ресурсында қоғамдық талқылаулардың нәтижелерін жариялай отырып, ЖАО мен жобалау ұйымының міндетті қарауына жатады.
24. Қоғамдық талқылаулар тіркелген және оларға кемінде елу жеке немесе заңды тұлға қатысқан кезде өткізілген болып есептеледі.
25. Осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген жеке және заңды тұлғалардың қажетті саны болмаған кезде қоғамдық талқылаулар өткізілмеген болып есептеледі.
26. Қоғамдық талқылаулар өткізілмеген болып танылған кезде ЖАО үш жұмыс күні ішінде бұл туралы хабарламаны ЖАО-ның ресми интернет-ресурстарында және Айдарда орналастырады.
27. ЖАО өтпеген қоғамдық талқылау туралы хабарламаны Айдарға орналастырған соң бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың нормаларына сәйкес қоғамдық талқылау процесін қайта өткізеді.

15. Дата проведения общественных обсуждений посредством открытых собраний назначается не ранее двадцати календарных дней с даты размещения объявления о проведении общественных обсуждений в средствах массовой информации с приложением проекта генерального плана, схемы развития и застройки населенного пункта, ПДП.
16. В случае разработки/корректировки ПДП инвестором, инвестор направляет письмо в МИО с приложением проекта ПДП.
17. Физические и юридические лица направляют в МИО мотивированные замечания и предложения в письменной форме (на бумажных или цифровых носителях) к проектам, выносимым на общественные обсуждения, не позднее трех рабочих дней до даты начала проведения общественных обсуждений.
18. Председателем общественного обсуждения назначается представитель МИО, на территории, которой проводятся общественные обсуждения.
19. Секретарь проводит регистрацию участников общественных обсуждений.
20. При проведении общественных обсуждений не учитываются замечания и предложения физических и юридических лиц, не отражающих сути замечаний и предложений или не имеющих отношения к предмету общественных обсуждений.
21. Секретарь МИО обеспечивает видео- и аудиозапись всего хода общественных обсуждений. Цифровой носитель с видео- и аудиозаписью общественных обсуждений подлежит приобщению к протоколу общественных обсуждений посредством открытых собраний согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – Протокол).
22. По результатам проведения общественных обсуждений оформляется Протокол, который подписывается председателем и размещается в Рубрике с приложением видео- и аудиозаписи общественных обсуждений в течение двух рабочих дней с даты их завершения.
23. Результаты общественных обсуждений подлежат обязательному рассмотрению МИО и проектной организацией с публикацией результатов общественных обсуждений на интернет-ресурсе МИО.
24. Общественные обсуждения считаются состоявшимися при регистрации и участии в них не менее пятидесяти физических либо юридических лиц.
25. Общественные обсуждения считаются несостоявшимися при отсутствии необходимого количества физических и юридических лиц, указанных в пункте 23 настоящих Правил.
26. При признании общественных обсуждений несостоявшимися, МИО в течение трех рабочих дней размещают об этом уведомление в Рубрике и на официальных интернет-ресурсах МИО.
27. МИО в течении пяти рабочих дней после размещения уведомления о несостоявшихся общественных обсуждениях в Рубрике повторно проводят процесс общественных обсуждений, согласно нормам настоящих Правил.

28. Кешенді қала құрылысы сараптамасынан өтпеген және мемлекеттік қала құрылысы сараптамасының оң қорытындысын алмаған қала құрылысы жобалары бекітуге жатпайды.
29. Кешенді қала құрылысы сараптамасынан өткен және олар бекітілгенге дейін оң қорытындысын алған қала құрылысы жобаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
30. Қала құрылысы жобаларының схемалары Кодекстің 68-бабына 2-тармағына сәйкес мемлекеттік қала құрылысы кадастрының талаптарын ескере отырып, цифрлық түрде географиялық ақпараттық жүйелер – бірыңғай анықтамалықтар мен жіктеуіштер жүйесінде технологияларды пайдалана отырып әзірленеді.
Бас жоспар жіктеуіші осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес келеді.
ЕТЖЖ және елді мекендерді дамыту мен оларда құрылыс салу схемаларының (оңайлатылған бас жоспар) жіктеуіші осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес келеді.
31. Қала құрылысы жобаларында елді мекендердің бас жоспарларының, дамыту мен оларда құрылыс салу схемаларының, ЕТЖЖ-ның жіктеуішіне сәйкес орындалған графикалық материалдар қамтылуы тиiс:
1) векторлық файлдар үшін - *mpk, растрлық файлдар үшін - *jpg, *jpeg, *pdf форматтарында координаталық байланыстыруы бар схемалар, сондай-ақ осы Қағидалардың 46, 61-тармақтарына сәйкес мәтіндік материалдар (түсіндірме жазба, техникалық-экономикалық көрсеткіштер);
2) *gdb форматтарында координаталық байланыстыруы бар нормативтік құрылымдағы цифрлық база.
32. Елді мекендердің бекітілген бас жоспарлары, дамыту мен оларда құрылыс салу схемалары, ЕТЖЖ осы Қағидалардың 30-тармағының талаптарын ескере отырып Кодекстің 24-бабының 46) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен қала құрылысы жобаларын, жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттаманы, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған цифрлық жүйесінде тіркеу қағидаларында айқындалатын тәртіппен мемлекеттік қала құрылысы кадастрында есепке алуға жатады.
33. Елді мекеннің бас жоспары, дамыту мен оларда құрылыс салу схемасы, ЕТЖЖ елді мекеннің жаңа бас жоспары, дамыту мен оларда құрылыс салу схемасы, ЕТЖЖ бекітілгенге дейін не елді мекеннің қолданыстағы бас жоспарындағы, дамыту мен оларда құрылыс салу схемасындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзгерістері (түзетулері) бекітілгенге дейін қолданылады.
34. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына енгізу үшін елді мекеннің бекітілген бас жоспарларын, дамыту мен құрылысын салу схемаларын және ЕТЖЖ-ны цифрлық түрде беру Кодекстің 24-бабының 47) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер беру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

28. Градостроительные проекты, непрошедшие комплексную градостроительную экспертизу и не получившие ее положительное заключение
государственной экспертной организации, не подлежат утверждению.
29. Не допускается внесение изменений и дополнений в градостроительные проекты, прошедшие комплексную градостроительную экспертизу и получившие положительное заключение до их утверждения.
30. Схемы градостроительного проекта разрабатываются с учетом требований государственного градостроительного кадастра, в цифровом виде с применением геоинформационных систем – технологий в системе единых справочников и классификаторов в соответствии с пунктом 2 статьи 68 Кодекса.
Классификатор генерального плана соответствует приложению 5 настоящих Правил.
Классификатор ПДП и схемы развития и застройки населенных пунктов (упрощенный генеральный план) соответствует приложению 6 настоящих Правил.
31. Градостроительные проекты должны содержать графические материалы, выполненные в соответствии с классификатором генеральных планов, схем развития и застройки населенного пункта, ПДП:
1) схемы с координатной привязкой в форматах для векторных файлов –*mpk, для растровых – *jpg, *jpeg, *pdf, а также текстовые материалы (пояснительная записка, технико-экономические показатели) согласно пунктам 46, 61 настоящих Правил;
2) цифровую базу в нормативной структуре с координатной привязкой в форматах – *gdb.
32. Утвержденные генеральные планы, схемы развития и застройки населенных пунктов, ПДП, подлежат учету в государственном градостроительном кадастре в порядке, определяемом Правилами регистрации в автоматизированной цифровой системе государственного градостроительного кадастра градостроительных проектов, предпроектной и проектно-сметной документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 46) статьи 24 Кодекса с учетом требовании пункта 30 настоящих Правил.
33. Генеральный план, схема развития и застройки населенного пункта, ПДП действуют до утверждения нового генерального плана, схемы развития и застройки населенного пункта, ПДП либо утверждения изменений (корректировки) в действующем генеральном плане, схеме развития и застройки населенного пункта в части, не противоречащей законодательству Республики Казахстан.
34. Предоставление утвержденных генеральных планов, схем развития и застройки населенного пункта и ПДП в цифровом виде для внесения в базу данных государственного градостроительного кадастра осуществляется в соответствии с Правилами ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 47) статьи 24 Кодекса.

35. Елді мекеннің бас жоспарларының, дамыту мен оларда құрылыс салу схемаларының және ЕТЖЖ материалдарын цифрлық түрде беру "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып жүргізіледі.
36. Елді мекеннің бас жоспары, дамыту мен оларда құрылыс салу схемасы және ЕТЖЖ "Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының мазмұны мен көлемі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 24 қазандағы № 732 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9922 болып тіркелген) бекітілген азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының мазмұны мен көлеміне сәйкес азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының талаптары ескеріле отырып әзірленеді.
37. Елді мекеннің бас жоспарлары, дамыту мен оларда құрылыс салу схемасы және ЕТЖЖ Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 121-бабы 2-тармағының 4) тармақшасының және "Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсаттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсаттар беру қағидаларының талаптары ескеріле отырып әзірленеді.
1-параграф. Бас жоспарларды әзірлеу, келісу және бекіту. Тұжырымдама (мастер-жоспар)
38. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыс орталықтарының бас жоспарлары екі кезеңде әзірленеді және мыналарды қамтиды:
бірінші кезең (елді мекенді дамытудың ұзақ мерзімді болжамы (тұжырымдамасы (мастер-жоспар) – 30 жылға дейінгі стратегиялық қала құрылысын дамытудың негізгі қағидаттары мен бағыттарын әзірлей отырып, аумақтар мен елді мекендерді қала құрылысы аймақтарына бөлу жөніндегі тұжырымдамалық ережелерін әзірлеу;
екінші кезең (бас жоспар) – құрылыстың негізгі кезеңдерін қамтитын жоспарлау құрылымының элементтерін егжей-тегжейлі пысықтау арқылы стратегиялық қала құрылысын дамытудың негізгі қағидаттары мен бағыттарын егжей-тегжейлеу (бірінші кезең – 5 жыл, есептік кезең – 20 жылға дейін).
39. Республикалық маңызы бар қалаларды, астананы, облыс орталықтарын дамытудың ұзақ мерзiмдi болжамы (тұжырымдамасы (мастер-жоспар) қала құрылысы жағдайлары мен ресурстық әлеуетті кешенді талдауға, кезең-кезеңімен іске асыруға сүйене отырып, елді мекенді шаруашылық-экономикалық, әлеуметтік-мәдени және аумақтық-функционалдық дамыту бағыттарының оңтайлы нұсқасын анықтау мақсатында әзiрленедi және мыналарды қамтиды:

35. Передача материалов генеральных планов, схем развития и застройки населенного пункта и ПДП в цифровом виде производится с соблюдением требований информационной безопасности, в соответствии с Едиными требованиями в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 "Об утверждении единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности".
36. Генеральный план, схема развития и застройки населенного пункта и ПДП разрабатываются с учетом требований инженерно-технических мероприятий гражданской обороны согласно объему и содержанию инженерно-технических мероприятий гражданской обороны, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 октября 2014 года № 732 "Об утверждении Инструкции по содержанию и объемам инженерно-технических мероприятий гражданской обороны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9922).
37. Генеральные планы, схема развития и застройки населенного пункта и ПДП разрабатываются с учетом требований подпункта 4) пункта 2 статьи 121 Земельного кодекса Республики Казахстан и Правил выдачи разрешений на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 504.
Параграф 1. Разработка, согласование и утверждение генеральных планов. Концепция (мастер-план)
38. Генеральные планы городов республиканского значения, столицы, областных центров разрабатываются в две стадии и включают:
первая стадия (долгосрочный прогноз развития населенного пункта (концепция (мастер-план) – разработка концептуальных положений по градостроительному зонированию территорий и населенных пунктов с разработкой их основных принципов и направлений стратегического градостроительного развития до 30 лет;
вторая стадия (генеральный план) – детализация основных принципов и направлений стратегического градостроительного развития путем детальной проработки элементов планировочной структуры, охватывающего основные этапы строительства (первоочередной – 5 лет, расчетный срок до 20 лет).
39. Долгосрочный прогноз развития городов республиканского значения, столицы, областных центров (концепция (мастер-план) разрабатывается с целью определения оптимального варианта направлений хозяйственно-экономического, социально-культурного и территориально-функционального развития населенного пункта, исходя из комплексного анализа градостроительных условий и ресурсного потенциала, поэтапной реализации и включает в себя:

1) қаланың жоспарлау құрылымының тарихи даму ерекшеліктерін талдау;
2) аумақтарды кешенді қала құрылыстық бағалау;
3) қала кеңістігін композициялық ұйымдастыру бағыттары.
Тұжырымдама кезеңі (мастер-жоспар) үшін масштабтары ҚР ҚН 3.01-00-2011 Қазақстан Республикасының Құрылыс нормалары (бұдан әрі – ҚР ҚН 3.01-00-2011) сәйкес қолданылатын жобалау материалдарының мынадай құрамы көзделеді:
1) қоныстандыру жүйесіндегі елді мекеннің орналасу схемасы (қала маңындағы және жасыл аймақтары бар);
2) аумақты қазіргі заманғы пайдалану жоспары (тірек жоспар);
3) қаланың жоспарлау құрылымын дамытудың ретроспективті схемалары;
4) кешенді қала құрылысы аумағы;
5) ерікті масштабта аумақтарды дамыту нұсқалары;
6) қаланың аумақтық даму тұжырымдамасы (құрылымдық жоспар);
7) нұсқалық зерттеулер негізінде қабылданатын әлеуметтік-экономикалық және құрылымдық-жоспарлау шешімдерінің негіздемесі бар түсіндірме жазба.
40. Республикалық маңызы бар қалаларды, астананы, облыс орталықтарын дамыту тұжырымдамасының (мастер-жоспар) графикалық материалдары 1:10000 масшатбта орындалады.
Графикалық материалдардың көрсетілген масштабтарын тапсырыс беруші нақты қала құрылысы жағдайына қарай әзірлеушімен келісу бойынша нақтылайды.
41. Елді мекенді дамыту тұжырымдамасы (мастер-жоспар) Кодекстің 76-бабының 6-тармағына сәйкес қоғамдық талқылауға және тиісті мәслихатпен келісуге жатады.
2-параграф. Бас жоспар
42. Бас жоспар елді мекенді дамытуды кешенді жоспарлауды анықтайтын негізгі қала құрылысы жобасы болып табылады.
43. Бас жоспар:
1) бекітілген аумақты ұйымдастырудың бас схемасына, аумақты дамытудың тиісті өңіраралық схемасына және облыстар немесе аудандар аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасына, әлеуметтік және экологиялық өлшемшарттарға негізделген, жайлы өмір сүру ортасын құру үшін адам қажеттіліктері мен аумақтың ресурстық мүмкіндіктерін жан-жақты есепке алуға сәйкес;
2) халықтың саны мен жұмыспен қамтылуының өсуін болжауды, жобаланатын аумақтағы инвестициялық процестерді ұзақ мерзімді жоспарлауды, елді мекеннің аумақтық дамуының ұзақ мерзімді перспективасын, жоспарлау құрылымын қалыптастыру бағытын айқындау, аумақты қала құрылысын аймақтарға бөлу, әлеуметтік, рекреациялық, өндірістік, көліктік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту, аумақты инженерлік даярлау және абаттандыру, аумақты қауіпті табиғи және техногендік процестерден қорғау, табиғи ортаны және тарихи-мәдени мұраны қорғау мақсатында;

1) анализ исторических особенностей развития планировочной структуры города;
2) комплексную градостроительную оценку территорий;
3) оценку состояния инженерной и транспортной инфраструктуры;
4) направления композиционной организации городского пространства.
Для стадии концепции (мастер-плана) предусматривается следующий состав проектных материалов, масштабы которых применяются в соответствии со Строительными нормами Республики Казахстан СН РК 3.01-00-2011 (далее – СН РК 3.01-00-2011):
1) схема положения населенного пункта в системе расселения (с пригородной и зеленой зонами);
2) план современного использования территории (опорный план);
3) ретроспективные схемы развития планировочной структуры города;
4) комплексная градостроительная территории;
5) варианты территориального развития в произвольном масштабе;
6) концепция территориального развития города (структурный план);
7) пояснительная записка с обоснованием принимаемых социально-экономических и структурно-планировочных решений на основе вариантных проработок.
40. Графические материалы концепции (мастер-план) развития городов республиканского значения, столицы, областных центров выполняются в масштабе 1:10000.
Указанные масштабы графических материалов уточняются заказчиком по согласованию с разработчиком исходя из конкретной градостроительной ситуации.
41. Концепция (мастер-план) развития населенного пункта подлежит общественному обсуждению и согласованию с соответствующим маслихатом в соответствии с пунктом 6 статьи 76 Кодекса.
Параграф 2. Генеральный план
42. Генеральный план является основным градостроительным проектом, определяющим комплексное планирование развития населенного пункта.
43. Генеральный план разрабатывается и корректируется (актуализируется):
1) в соответствии с утвержденной генеральной схемой организации территории, соответствующей межрегиональной схемой территориального развития и комплексной схемой градостроительного планирования территорий областей или районов и основанным на социальных и экологических критериях, всестороннем учете потребностей человека и ресурсной емкости территории для создания комфортной среды обитания;
2) с целью определения прогноза роста численности и занятости населения, долгосрочного планирования инвестиционных процессов на проектируемой территории, долгосрочной перспективы территориального развития населенного пункта, направления формирования планировочной структуры, градостроительного зонирования территории, развития социальной, рекреационной, производственной, транспортной и инженерной инфраструктур, инженерной подготовки и благоустройства территории, защиты территории от опасных природных и техногенных процессов, охраны природной среды и историко-культурного наследия;

3) елді мекен аумақтарын жоспарлаудың кешенді тәсілін қамтамасыз ету мақсатында. Түрлі функционалдық мақсаттағы аймақтардың шекаралары қызыл сызықтарды, табиғи объектілердің табиғи шекараларын және жер учаскелерінің шекараларын ескере отырып айқындалады;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсаттар беру қағидаларын есепке ала отырып, әзірленеді және түзетіледі (өзектендіріледі).
44. Бас жоспардың жобасы "Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-1) тармақшасына, 11-бабының 2) тармақшасына, 12-бабының 3) тармақшасына және 13-бабының 3) және 4-1) тармақшаларына сәйкес елді мекеннің шекарасында (шегiнде) әзірленеді. Елді мекеннің шекарасын (шегін) кеңейту қажет болған кезде жобаланатын аумақтың шекарасы (шегі) Тапсырмада нақтыланады.
Орамдар (шағын аудандар) аумағының шекарасы жалпықалалық, аудандық маңызы бар магистральдардың және тұрғын көшелердiң қызыл сызықтары, сондай-ақ өзге де функционалдық мақсаттағы аумақтардың шекаралары мен табиғи объектiлердiң табиғи шекаралары болып табылады.
45. Елді мекеннің бас жоспарында:
1) аумақты кешенді бағалауды, табиғи-климаттық, экологиялық, қалыптасқан әрі болжанатын демографиялық және әлеуметтік-экономикалық жағдайларды ескере отырып, әлеуметтік, рекреациялық, өндірістік, көліктік және инженерлік инфрақұрылымдарды қоса алғанда, елді мекен аумағын дамытудың негізгі бағыттары;
2) аумақтарды функционалдық аймақтарға бөлу және олардың пайдаланылуын шектеу;
3) елді мекеннің құрылыс салынған және құрылыс салынбаған аумақтарының арақатынасы;
4) жер учаскелерін басым иеліктен шығару және сатып алу аймақтары, резервтегі аумақтар;
5) аумақты қауіпті (зиянды) табиғи, техногендік және антропогендік құбылыстар мен процестердің әсерінен қорғау, экологиялық жағдайды жақсарту жөніндегі шаралар;
6) аумақтық-көліктік жоспарлау мен жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі құжаттардың бөлімдерін (бөліктерін) қамтитын, бас жоспардың көліктік бөлімін әзірлеу жөніндегі негізгі бағыттар;
7) азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының негізгі бағыттары;
8) елді мекенді дамытудың техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
9) су объектілерін ластанудан, қоқыстанудан, сарқылудан қорғау жөніндегі шаралар;
10) елді мекенді орнықты дамытуды қамтамасыз ету жөніндегі өзге де шаралар айқындалады.
46. Бас жоспарды әзірлеу және бекіту кезінде сейсмикалық шағын аймақтарға бөлу карталары, сондай-ақ сел, көшкін мен қар көшкіні қауіп-қатерлерінің және олар болған жағдайда олардан төнетін қауіп-қатерлердің карталары ескеріледі.

3) с целью обеспечения комплексного подхода к планированию территорий населенного пункта. Границы зон различного функционального назначения определяются с учетом красных линий, естественных границ природных объектов и границ земельных участков;
4) с учетом Правил выдачи разрешений на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 504.
44. Проект генерального плана разрабатывается в границах (черте) населенного пункта в соответствии с подпунктом 1-1) статьи 10, подпунктом 2) статьи 11, подпунктом 3) статьи 12, подпунктами 3) и 4-1) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан". При необходимости расширения границы (черты) населенного пункта граница (черта) проектируемой территории уточняется в техническом задании.
Границами территории кварталов (микрорайона) являются красные линии магистралей общегородского, районного значений и жилых улиц, а также границы территорий иного функционального назначения и естественных рубежей природных объектов.
45. Генеральным планом населенного пункта определяются:
1) основные направления развития территории населенного пункта, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуры, с учетом комплексной оценки территории, природно-климатических, экологических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий;
2) функциональное зонирование и ограничение использования территорий;
3) соотношение застроенной и незастроенной территорий населенного пункта;
4) зоны преимущественного отчуждения и приобретения земельных участков, резервные территории;
5) меры по защите территории от воздействия опасных (вредных) природных, техногенных и антропогенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки;
6) основные направления по разработке транспортного раздела генерального плана, включающего разделы (части) документов по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения;
7) основные направления инженерно-технических мероприятий гражданской обороны;
8) технико-экономические показатели развития населенного пункта;
9) меры по охране водных объектов от загрязнения, засорения, истощения;
10) иные меры по обеспечению устойчивого развития населенного пункта.
46. При разработке и утверждении генерального плана учитываются карты сейсмического микрозонирования, а также карты селевой, оползневой и лавинной опасностей и рисков при их наличии.

47. Тарихи қала құрылысы құндылығы бар бас жоспар тарихи-сәулет тірек жоспары ескеріле отырып әзірленуге және оған тарихи құрылыс аймақтары мен ескерткіштерді қорғау жобалары қоса берілуге тиіс.
48. Бас жоспардың іске асырылуын мониторингілеуді ЖАО бес жылда бір рет жүзеге асырады.
Мониторинг нәтижелері бойынша есеп осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есеп қалыптастырылады, ол ЖАО интернет-ресурсына орналастырылады және Кодекстің 65-бабының 9-тармағына сәйкес сәулет-қала құрылысы кеңесі мен тиісті мәслихаттың қарауына жіберіледі.
49. Бас жоспарларды әзірлеу үшін қажетті бастапқы материалдардың құрамы мен көлемі мемлекеттік нормативтік құжаттарда белгіленеді.
50. Бас жоспар мынадай графикалық материалдар құрамында әзірленеді:
1) қоныстандыру жүйесіндегі елді мекеннің орналасу схемасы;
2) тірек жоспар (аумақты қазіргі заманғы пайдалану жоспары);
3) аумақты кешенді қала құрылыстық бағалау;
4) негізгі сызба;
5) аумақтарды функционалдық аймақтарға бөлу және қала құрылысы регламенттері схемасы;
6) көше-жол желiсi мен көлiк схемасы;
7) көшелердің көлденең бейіндері;
8) аумақты инженерлік жабдықтау және инженерлік даярлау схемасы;
9) қоршаған ортаны қорғау схемасы;
10) табиғи-экологиялық қаңқа;
11) әуеайлақтардың әуеайлақ маңындағы аумақтарын аймақтарға бөлу схемасы;
12) қызыл сызықтардың жоспары;
13) қабылданатын жобалық шешімдердің негіздемесі бар түсіндірме жазба;
14) осы Қағидаларға 8-қосымшада көрсетілген техникалық-экономикалық көрсеткіштер.
Бас жоспардың құрамында құрамы, мазмұны және ауқымы бас жоспарды әзірлеуге арналған Тапсырмада айқындалатын қосымша схемалар әзірленуі мүмкін.
Осы тармақ ҚР ҚН 3.01-00-2011сәйкес орындалады.
51. Елді мекендерді дамыту мен оларда құрылыс салу схемалары құрылыстың негізгі кезеңдерін қамтитын (бірінші кезең – 5 жыл, есептік кезең 20 жылға дейін) елді мекеннің бүкіл аумағына бір кезеңде әзірленеді/түзетіледі (өзектендіріледі).
52. Елді мекендерді дамыту мен оларда құрылыс салу схемаларының графикалық материалдары осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ЕТЖЖ және елді мекендерді дамыту мен оларда құрылыс салу схемалары (оңайлатылған бас жоспар) жіктеуіші бойынша және 1:2000 масшабында орындалады.
53. Елді мекенді дамыту мен онда құрылыс салу схемасы мынадай графикалық материалдар құрамында әзірленеді:
1) әкімшілік аудан жүйесіндегі елді мекеннің орналасу схемасы;
2) аудандардың аумақтарында қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасының және шаруашылық iшiндегi жерге орналастыру жобасының материалдарын пайдалана отырып әзірленген жер пайдалану схемасы;

47. Генеральный план, имеющий историческую градостроительную ценность, должен разрабатываться с учетом историко-архитектурного опорного плана и сопровождаться проектами зон исторической застройки и охраны памятников.
48. Мониторинг реализации генерального плана осуществляется МИО один раз в пять лет.
По результатам мониторинга формируется отчет по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, который размещается на интернет-ресурсе МИО и направляется на рассмотрение в архитектурно-градостроительный совет и соответствующий маслихат согласно пункту 9 статьи 65 Кодекса.
49. Состав и объем исходных материалов, необходимых для разработки генеральных планов, устанавливаются государственными нормативными документами.
50. Генеральный план разрабатывается в следующем составе графических материалов:
1) схема положения населенного пункта в системе расселения;
2) опорный план (план современного использования территории);
3) комплексная градостроительная оценка территории;
4) основной чертеж;
5) схема функционального зонирования и градостроительных регламентов территорий,
6) схема улично-дорожной сети и транспорта;
7) поперечные профили улиц;
8) схема инженерного оборудования и инженерной подготовки территории;
9) схема охраны окружающей среды;
10) природно-экологический каркас;
11) схема зонирования приаэродромной территории аэродромов;
12) план красных линий;
13) пояснительная записка с обоснованием принимаемых проектных решений;
14) технико-экономические показатели, указанные в приложении 8 к настоящим Правилам.
В составе генерального плана могут разрабатываться дополнительные схемы, состав, содержание и масштаб которых определяются Заданием на разработку генерального плана.
Настоящий пункт выполняется в соответствии с СН РК 3.01-00-2011.
51. Схемы развития и застройки населенных пунктов разрабатываются/корректируются (актуализируются) в одну стадию на всю территорию населенного пункта, охватывающего основные этапы строительства (первоочередной - 5 лет, расчетный срок до 20 лет).
52. Графические материалы схемы развития и застройки населенных пунктов выполняются по классификатору ПДП, схемы развития и застройки населенных пунктов (упрощенный генеральный план), согласно приложению 6 к настоящим Правилам и в масштабе 1:2000.
53. Схема развития и застройки населенного пункта разрабатывается в следующем составе графических материалов:
1) схема положения населенного пункта в системе административного района;
2) схема землепользования, составленная с использованием материалов комплексной схемы градостроительного планирования территорий районов и проекта внутрихозяйственного землеустройства;

3) аумақты кешенді қала құрылысын бағалау;
4) тірек жоспар (аумақты уақытылы пайдалану жоспары);
5) негізгі сызба;
6) көше-жол желісі мен көлік, аумақты тік жоспарлау мен инженерлік дайындау схемасы;
7) көшелердің көлденең пішіндері;
8) инженерлік қамтамасыз ету схемасы;
9) қоршаған ортаны қорғау схемасы;
10) аумақтарды функционалдық аймақтарға бөлу және қала құрылысы регламенттері схемасы;
11) қызыл сызықтардың бөлу жоспары;
12) әуеайлақтардың әуеайлақ маңындағы аумақтарын аймақтарға бөлу схемасы;
13) қабылданатын жобалау шешімдерінің негіздемесі бар түсіндірме жазба;
14) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес техникалық-экономикалық көрсеткіштер.
Осы тармақ ҚР ҚН 3.01-00-2011 сәйкес орындалады.
54. Елді мекендердің бас жоспарлары және дамыту мен оларда құрылыс салу схемалары су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекцияларымен (бұдан әрі – бассейндік су инспекциялары), ЖАО құрылымдық бөлiмшелерiмен, Тапсырманың 8-тармағында айқындалған мекемелермен және ұйымдармен келiсiледi, сондай-ақ стратегиялық экологиялық бағалау, қоршаған ортаға әсер ету рәсiмiне жатады.
55. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және халқының есептік саны жүз мыңнан асатын облыстық маңызы бар қалалардың бас жоспарларының жобаларын Кодекстің 23-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
56. Халықының есептік саны жүз мың адамға дейінгі облыстық маңызы бар қалалардың бас жоспарларының жобаларын Кодекстің 25-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жергілікті өкілеттік органдар бекітеді.
57. Аудандық маңызы бар қалалар мен кенттердің, ауылдық елді мекендердің бас жоспарларының жобаларын, сондай-ақ елді мекендерді дамыту мен оларда құрылыс салу схемаларын Кодекстің 27-бабының 1) тармақшасына сәйкес жергілікті өкілетті органдар бекітеді.
58. Қаланың әкімшілік бағынысындағы ауылдық елді мекендері үшін қаланың бас жоспарының құрамына кірмейтін елді мекендерді дамыту мен оларда құрылыс салудың жекелеген қала құрылысы жобалары әзірленеді.
Ауылдық елді мекендерді қала аумағының құрамына енгізуге оның шекараларын кеңейтуді ескере отырып, қаланың тиісті бас жоспарына өзгерістер енгізуді ескере отырып қана жол беріледі.
59. Бас жоспардың бекітілетін бөлігі осы Қағидаларға 8 және 9-қосымшаларға сәйкес жобаның негізгі көрсеткіштерін, негізгі сызбаны және техникалық-экономикалық көрсеткіштерді қамтитын елді мекендердің бас жоспарының және дамыту мен құрылысын салу схемаларының негізгі ережелері болып табылады.

3) комплексная градостроительная оценка территории;
4) опорный план (план современного использования территории);
5) основной чертеж;
6) схема улично-дорожной сети и транспорта, вертикальной планировки и инженерной подготовки территории;
7) поперечные профили улиц;
8) схема инженерного обеспечения;
9) схема охраны окружающей среды;
10) схема функционального зонирования и градостроительных регламентов территорий;
11) разбивочный план красных линий;
12) схема зонирования приаэродромной территории аэродромов;
13) пояснительная записка с обоснованием принимаемых проектных решений;
14) технико-экономические показатели согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Настоящий пункт выполняется в соответствии с СН РК 3.01-00-2011.
54. Генеральные планы и схемы развития и застройки населенных пунктов согласовываются с бассейновыми водными инспекциями по охране и регулированию использования водных ресурсов (далее – бассейновые водные инспекции), со структурными подразделениями МИО, учреждениями и организациями, определенными пунктом 8 Задания, а также подлежат процедуре стратегической экологической оценки, воздействия на окружающую среду.
55. Проекты генеральных планов городов республиканского значения, столицы и городов областного значения с расчетной численностью населения свыше ста тысяч жителей утверждаются Правительством Республики Казахстан, в соответствии подпунктом 4 статьи 23 Кодекса.
56. Проекты генеральных планов городов областного значения с расчетной численностью населения до ста тысяч жителей утверждаются местными представительными органами, в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 25 Кодекса.
57. Проекты генеральных планов городов районного значения и поселков, сельских населенных пунктов, схемы развития и застройки населенных пунктов утверждаются местными представительными органами, в соответствии с подпунктом 1) статьи 27 Кодекса.
58. Для сельских населенных пунктов, находящихся в административном подчинении города, разрабатываются отдельные градостроительные проекты развития и застройки населенных пунктов, не входящие в состав генерального плана города.
Включение сельских населҰнных пунктов в состав городской территории допускается только с учетом внесения изменений в соответствующий генеральный план города с учетом расширения его границ.
59. Утверждаемой частью генерального плана являются основные положения генерального плана и схем развития и застройки населенных пунктов, содержащие основные показатели проекта, основной чертеж и технико-экономические показатели согласно приложениям 8 и 9 к настоящим Правилам.

3-параграф. Егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын әзірлеу, келісу және бекіту
60. ЕТЖЖ елді мекендер аумақтарының жекелеген бөліктері мен функционалдық аймақтары және елді мекендердің шегінен тыс жерде орналасқан аумақтар (қонысаралық аумақтар) үшін әзірленеді.
61. Елді мекендердің жекелеген бөліктерінің ЕТЖЖ:
1) осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жобалауға арналған Тапсырмаға сәйкес белгіленген тәртіппен бекітілген бас жоспардың негізінде;
2) бас жоспарларда белгіленген жоспарлау құрылымының элементтеріне, қала құрылысы регламенттеріне, елді мекеннің бірыңғай сәулеттік келбетіне және дизайн-кодқа сәйкес.
Дизайн-кодтың негізгі құрамдас бөліктері визуалды түрде белгілі бір тұтастықты, композициялық бірлікті және құрылыс объектілерінің аяқталғанын көрсететін үйлесімді сыртқы келбеті және сәулет стилі, түс шешімі, қабат саны, әрлеу материалдары элементтерінің бірлігі болып табылады;
3) сейсмикалық микроаймақтарға бөлу картасын, сондай-ақ егер бар болса, сел, көшкін және қар көшкінінің қауіптілігі мен тәуекелдерінің картасын ескере отырып;
4) Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 43, 43-1, 44, 44-1 және 44-2-баптарында көзделген мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінің берілген жеке меншік немесе уақытша өтеулі жер пайдалану құқығы туралы мәліметтерін ескере отырып әзірленеді.
62. ЕТЖЖ шекаралары жобаланатын аумақтың шекарасынан кемінде 1000 метр радиуста іргелес аумақта қолданыстағы және жоспарланып отырған құрылысты ескере отырып, бас жоспарда белгіленген жоспарлау құрылымының элементтеріне сәйкес функционалдық аймақтар мен орамдардың шекараларымен бөлінбеген тұтас және ажырамас аумақ үшін айқындалады. ЕТЖЖ әзірлеу үшін қажетті бастапқы материалдардың құрамы мен көлемі мемлекеттік нормативтік құжаттарда белгіленеді.
63. ЕТЖЖ:
1) аумақтарды аймақтарға бөле отырып, аумақтарды жоспарлы ұйымдастырудың негізгі бағыттарын;
2) қызыл, сары сызықтарды және құрылыс салуды реттеу сызықтарын, су қорғау аймақтары мен белдеулерін;
3) әлеуметтік (ауруханалар, жалпы білім беретін мектептер, мектепке дейінгі ұйымдар, саябақтар, желекжолдар, шағын бақтар және басқа да қоғамдық пайдалану объектілері), халыққа мәдени және коммуналдық қызмет көрсету объектілерін орналастыру, электр зарядтау станцияларын орналастыруды қоса алғанда, көше-жол желісі мен көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыру және инженерлік коммуникацияларды трассалау үшін аумақты резервтеуді;
4) көшелердің көлденең пішіндерін;
5) аумақты абаттандыру мен көгалдандыруды;
6) қала құрылысының шектеулерін;

Параграф 3. Разработка, согласование и утверждение проектов детальной планировки
60. ПДП разрабатывается для отдельных частей территорий и функциональных зон населенных пунктов и для территорий, расположенных за пределами населенных пунктов (для межселенных территорий).
61. ПДП отдельных частей населенных пунктов разрабатываются:
1) на основании генерального плана, утвержденного в установленном порядке в соответствии с Заданием на проектирование согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам;
2) в соответствии с установленными в генеральных планах элементами планировочной структуры, градостроительными регламентами, единым архитектурным обликом населенного пункта и дизайн-кодом.
Основными компонентами дизайн-кода являются гармоничный внешний облик и единство элементов архитектурного стиля, цветового решения, этажности, отделочных материалов, создающих визуальное ощущение определенной целостности, композиционного единства и завершенности объектов строительства;
3) с учетом карты сейсмического микрозонирования, а также карты селевой, оползневой и лавинной опасностей и рисков при их наличии.
4) с учетом сведений цифровых систем государственных органов о предоставленных правах в частную собственность или временного возмездного землепользования, предусмотренных статьями 43, 43-1, 44, 44-1 и 44-2 Земельного кодекса Республики Казахстан.
62. Границы ПДП определяются для целой и неразрывной территории, не расчлененной границами функциональных зон и кварталов в соответствии с установленными в генеральном плане элементами планировочной структуры с учетом существующей и планируемой застройки на прилегающей территории в радиусе не менее 1000 метров от границы проектируемой территории. Состав и объем исходных материалов, необходимых для разработки ПДП, устанавливаются государственными нормативными документами.
63. ПДП устанавливает:
1) основные направления планировочной организации территорий с зонированием территорий;
2) красные, желтые линии и линии регулирования застройки, водоохранные зоны и полосы;
3) резервирование территории для размещения объектов социального (больницы, общеобразовательные школы, дошкольные организации, парки, бульвары, скверы и другие объекты общественного пользования), культурного и коммунального обслуживания населения, организации улично-дорожной сети и транспортного обслуживания, включая размещение электрозарядных станций, и трассировки инженерных коммуникаций;
4) поперечные профили улиц;
5) благоустройство и озеленение территории;
6) градостроительные ограничения;

7) инженерлік коммуникациялар жоспарын;
8) жол инфрақұрылымын дамыту жоспарын;
9) байланыс құрылысжайларын, байланыс желілерін және инженерлік инфрақұрылымның басқа да объектілерін салу жоспарларын, сондай-ақ байланыс мұқтаждары үшін аумақты резервтеуді.
64. ЕТЖЖ мынадай графикалық материалдар құрамында әзірленеді:
1) қоныстандыру жүйесінде жоспарланатын аумақтың орналасу схемасы;
2) тірек жоспар (оның ішінде тарихи-сәулет мұра ескерткіштері бар елді мекендер үшін тірек тарихи-сәулеттік жоспар);
3) аумақты кешенді қала құрылыстық бағалау;
4) ғимараттардың қабаттылығы көрсетілген құрылыс салу нобайы;
5) аумақты функционалдық аймақтарға бөлу және аумақтардың қала құрылысы регламенттерінің схемасы;
6) әуеайлақтардың әуеайлақ маңындағы аймақтарға бөлу схемасы;
7) көше-жол желісі және көлік схемасы;
8) көшелердің көлденең пішіндері;
9) аумақты тігінен жоспарлау және инженерлік даярлау схемасы;
10) инженерлік қамтамасыз ету схемасы (оның ішінде сумен жабдықтау және су бұру, нөсер кәрізі, жылумен, газбен, электрмен жабдықтау, электромобильдерге арналған зарядтау құрылғылары, телекоммуникация және байланыс, оның ішінде байланыс құрылысжайларының, сондай-ақ басқа да инженерлік инфрақұрылым объектілерінің орналасуы);
11) қызыл сызықтардың бөлу жоспары;
12) қоршаған ортаны қорғау схемасы;
13) осы Қағидаларға 10-қосымшада көрсетілген техникалық-экономикалық көрсеткіштер.
Жобалық материалдардың құрамы мен мазмұнын жобаланатын аумақтың шекарасынан 1000 метр радиуста іргелес аумақта қолданыстағы және жоспарланып отырған құрылыс ескеріле отырып, мемлекеттік нормативтік құжаттар нормаларының талаптарына сәйкес орындау.
ЕТЖЖ графикалық материалдары осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құрылым бойынша орындалады.
Әрбір графикалық материалға қабылданатын жобалық шешімдердің негіздемесі бар түсіндірме жазба қоса беріледі.
65. Түсіндірме жазбада мыналарды қамтиды:
1) жобаланатын аумақты дамыту проблемаларының сипаттамасы;
2) қоршаған аумақтарды дамытумен байланысты, оны дамытудың нақты мақсаттары;
3) демографиялық талдау;
4) негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштер;
5) мыналар туралы деректер:
табиғи-климаттық жағдайлар;
аумақты қолданыстағы функционалдық пайдалану;
тұрғын үй, қоғамдық ғимараттар мен құрылысжайлар қорының жай-күйі;
инженерлік және көлік инфрақұрылымы;
аумақты абаттандыру;
аумақты халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы бойынша тәуекелді бағалау және оны жақсарту жөніндегі іс-шаралар;
қолданыстағы және орналастыруға жоспарланған өнеркәсіптік-өндірістік объектілердің қоршаған ортаға әсерін бағалау;
тарихи-мәдени мұраны сақтау және дамыту және басқалары;

7) план инженерных коммуникаций;
8) план развития дорожной инфраструктуры;
9) планы строительства сооружений связи, линий связи и других объектов инженерной инфраструктуры, а также резервирование территории для нужд связи.
64. ПДП разрабатывается в следующем составе графических материалов:
1) схема расположения проектируемой территории в системе расселения;
2) опорный план (в том числе опорный историко-архитектурный план для населенных пунктов, имеющих памятники историко-архитектурного наследия);
3) комплексная градостроительная оценка территории;
4) эскиз застройки с указанием этажности зданий;
5) схема функционального зонирования территории и градостроительных регламентов территорий;
6) схема зонирования приаэродромной территории аэродромов;
7) схема улично-дорожной сети и транспорта;
8) поперечные профили улиц;
9) схема вертикальной планировки и инженерной подготовки территории;
10) схема инженерного обеспечения (в том числе водоснабжения и водоотведения, ливневой канализации, тепло-, газо-, электроснабжения, зарядных устройств для электромобилей, телекоммуникации и связи, включая расположение сооружений связи, а также других объектов инженерной инфраструктуры);
11) разбивочный план красных линий;
12) схема охраны окружающей среды;
13) технико-экономические показатели, указанные в приложении 10 к настоящим Правилам;
Состав и содержание проектных материалов выполнить согласно требованиям норм государственных нормативных документов с учетом существующей и планируемой застройки на прилегающей территории в радиусе 1000 метров от границы проектируемой территории.
Графические материалы ПДП выполняются по структуре, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
К каждому графическому материалу прилагается пояснительная записка с обоснованием принимаемых проектных решений.
65. Пояснительная записка содержит:
1) описание проблем развития проектируемой территории;
2) конкретные цели ее развития, в увязке с развитием окружающих территорий;
3) демографический анализ;
4) основные технико-экономические показатели;
5) данные о:
природно-климатических условиях;
существующем функциональном использовании территории;
состоянии фонда жилых, общественных зданий и сооружений;
инженерной и транспортной инфраструктуре;
благоустройстве территории;
оценке риска территории по санитарно-эпидемиологическому благополучию населения и мероприятий по ее улучшению;
оценке воздействия на окружающую среду действующих и намечаемых к размещению промышленно-производственных объектов;
сохранении и развитию историко-культурного наследия и др.;

6) аумақтың сәулет-жоспарлау шешімдерінің, қала құрылысын аймақтарға бөлудің негіздемелері;
7) салу үшін ұсынылатын тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттардың типтері, халыққа әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсетуді ұйымдастыру қағидаттары бойынша ұсыныстар;
8) аумақты меншік түрлері (қажеттілігі бойынша), жер учаскелерінің шекаралары бойынша бөлу және жария сервитуттарды белгілеу жөніндегі ұсыныстар;
9) өртке қарсы іс-шаралар.
66. ЕТЖЖ құрамында Тапсырмада айқындалған схемалар әзірленуі мүмкін.
67. ЕТЖЖ құрамында қала құрылысы жағынан күрделі жобаларды әзірлеу кезінде жоспарлау және құрылыс макеттері көлемі мен ауқымында немесе Тапсырмада белгіленген құрылыс нобайының цифрлық моделі орындалуы мүмкін.
68. ЕТЖЖ әзірлеу кезінде елді мекендердің қала құрылысының функционалдық аймақтары учаскелерінің құрылысын салу тығыздығын ҚР ЕЖ 3.01-101-2013* "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылысын салу" Қазақстан Республикасының Ережелер жиынтығының А.1 кестесіне сәйкес қабылдау ұсынылады.
69. Қалалық аумақтардың ЕТЖЖ бассейндік су инспекцияларымен, ЖАО құрылымдық бөлімшелерімен, Тапсырманың 8-тармағында айқындалған мекемелермен және ұйымдармен келісіледі, сондай-ақ қоғамдық талқылаудан кейін Кодекстің 78-бабының 6-тармағында және Жүргізу қағидаларында айқындалатын тәртіппен кешенді қала құрылысы сараптамасына жіберіледі және Кодекстің 28-бабы 2-тармағының 9) тармақшасына, 29-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына, 2-тармағының 8) тармақшасына және 3-тармағының 8) тармақшасына сәйкес ЖАО-ның тиісті шешімімен бекітіледі.
70. Кенттер мен ауылдық елді мекендер аумағының ЕТЖЖ бассейндік су инспекцияларымен, кенттік және ауылдық атқарушы органдармен, ЖАО-ның құрылымдық бөлімшелерімен, Тапсырманың 8-тармағында айқындалған мекемелермен және ұйымдармен келісіледі, сондай-ақ қоғамдық талқылаудан кейін Кодекстің 78-бабының 6-тармағында айқындалған тәртіппен кешенді қала құрылысы сараптамасына жіберіледі және Кодекстің 29-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес ЖАО шешімімен бекітіледі.
71. Кешенді қала құрылысы сараптамасынан өткенге дейін ЕТЖЖ жобаларына тапсырыс беруші осы Қағидалардың 28-тармағының талаптарын сақтай отырып, мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған цифрлық жүйесін пайдалана отырып, функционалдық аймақтардың бекітілген бас жоспарға сәйкестігін тексеруді қамтамасыз етеді.
72. ЕТЖЖ-ны орындаушы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы ЖАО-ға цифрлық жобасы бар тасығыштан тұратын жиынтықты және оның шығыс есептерінің көшірмелерімен қатты материалда (қағазда) үш данада бекіту үшін береді. Тасығыш типі Тапсырмада келісіледі.

6) обоснования архитектурно-планировочных решений, градостроительного зонирования территории;
7) предложения по типам рекомендуемых для строительства жилых домов и общественных зданий, принципам организации социально-бытового обслуживания населения;
8) распределение территории по видам собственности (по необходимости), границы земельных участков и предложения по установлению публичных сервитутов;
9) противопожарные мероприятия.
66. В составе ПДП могут разрабатываться схемы, которые определяются Заданием.
67. При разработке сложных в градостроительном отношении проектов в составе ПДП, могут выполняться макеты планировки и застройки в объеме и масштабе или цифровая модель эскиза застройки, установленные Заданием.
68. При разработке ПДП плотность застройки участков градостроительных функциональных зон населенных пунктов рекомендуется принимать согласно Таблице А.1. Свода правил Республики Казахстан СП РК 3.01-101-2013* "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов".
69. ПДП городских территорий согласовывается с бассейновыми водными инспекциями, со структурными подразделениями МИО, учреждениями и организациями, определенными пунктом 8 Задания, а также после общественного обсуждения направляется на комплексную градостроительную экспертизу в порядке, определяемом пунктом 6 статьи 78 Кодекса и Правилами проведения и утверждается соответствующим решением МИО, в соответствии подпунктом 9) пункта 2 статьи 28, подпунктом 9) пункта 1, подпунктом 8) пункта 2 и подпунктом 8) пункта 3 статьи 29 Кодекса.
70. ПДП территории поселков и сельских населенных пунктов согласовывается с бассейновыми водными инспекциями, с поселковыми и сельскими исполнительными органами, со структурными подразделениями МИО, учреждениями и организациями, определенными пунктом 8 Задания, а также после общественного обсуждения направляется на комплексную градостроительную экспертизу в порядке, определяемом пунктом 6 статьи 78 Кодекса и утверждается решением МИО, в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 29 Кодекса
71. До прохождения комплексной градостроительной экспертизы заказчик проектов ПДП обеспечивает их проверку на соответствие функциональных зон утвержденному генеральному плану с использованием автоматизированной цифоровой системы государственного градостроительного кадастра с соблюдением требований пункта 28 настоящих Правил.
72. ПДП передается исполнителем МИО в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности для утверждения комплектом, состоящим из носителя с цифровым проектом и копиями его выходных отчетов на твердом материале (бумаге) в трех экземплярах. Тип носителя оговаривается Заданием.

73. Түсіндірме жазба баспа және цифрлық түрде ұсынылады. Электрондық және баспа нұсқаларының мазмұны бір-біріне ұқсас. Түсіндірме жазбада ЕТЖЖ-ның цифрлық нұсқасының толық сипаттамасы қамтылады.
4-параграф. Бекітілген бас жоспарды, егжей-тегжейлі жоспарлау жобасын түзету
74. Елді мекеннің бас жоспарын, дамыту мен оларда құрылыс салу схемасын түзету Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында көзделген, Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайларда жүзеге асырылады.
75. Тығыздық, биіктік, жалпы білім беретін мектептермен және мектепке дейінгі ұйымдармен, алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету объектілерімен, сондай-ақ тіршілікті қамтамасыз ету объектілерімен қамтамасыз ету жөніндегі нормалар сақталмаған кезде тығыздау құрылысын іске асыру үшін ЕТЖЖ-ны түзетуге (өзектендіруге) жол берілмейді.
76. ЕТЖЖ әзірлеу немесе түзету қажеттігі туындаған жағдайда инвестор осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес ЖАО-ға ЕТЖЖ жобасын қоса бере отырып, ЕТЖЖ-ны қоғамдық талқылауды жүргізуге хат жолдайды.
77. ЖАО күнтізбелік он күн ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвесторға жауап жібереді және қоғамдық талқылаулар үшін инвестор ұсынған ЕТЖЖ жобасын Айдарда орналастырады.
78. Сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын ЖАО елді мекеннің аумақтық дамуын өзгерту қажеттілігіне әкеп соққан табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды қоспағанда, ЕТЖЖ-ны түзету (өзектендіру) туралы шешімнің жобасын, бірақ екі жылда бір реттен жиі емес дайындайды. Бұл ретте ЕТЖЖ түзету (өзектендіру) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде қабылданады.
79. Елді мекендердің бас жоспарын, дамыту мен оларда құрылыс салу схемаларын және ЕТЖЖ түзетуді әзірлеу, келісу және бекіту осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
80. Бекітілген ЕТЖЖ түзету кезінде іргелес аумақтардың әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуін ескеру қажет.
81. Бекітілген ЕТЖЖ-ны түзетуді ЕТЖЖ-ны түзету шекараларын көрсете отырып, қолданыстағы ЕТЖЖ шекараларында жүзеге асыру қажет.
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас жоспарлары,
егжей-тегжейлі жоспарлау
жобаларын) əзірлеу, келісу және
бекіту қағидаларына
1-қосымша
Қала құрылысы жобалаларын жобалауға арналған техникалық тапсырма
БЕКІТЕМІН: (лауазымы, ұйым)
_________________________
(тегі және аты-жөні)
________________________
(қолы)
________________________
(күні)

73. Пояснительная записка представляется в печатном и цифровом видах. Содержание электронной и печатной версии идентично друг другу. Пояснительная записка включает в себя полное описание цифровой версии ПДП.
Параграф 4. Корректировка утвержденного генерального плана, проекта детальной планировки
74. Корректировка генерального плана, схемы развития и застройки населенного пункта осуществляется в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, внесения изменений и дополнений в документы Системы государственного планирования Республики Казахстан.
75. Корректировка (актуализация) ПДП для реализации уплотнительной застройки не допускается при несоблюдении норм по плотности, высотности, обеспечению общеобразовательными школами и дошкольными организациями, объектами первичной медико-санитарной помощи, а также объектами жизнеобеспечения.
76. В случае возникновения необходимости разработки или корректировки ПДП инвестор направляет письмо на проведение общественных обсуждений ПДП согласно приложению 11 к настоящим Правилам в МИО с приложением проекта ПДП.
77. МИО в течение десяти календарных дней направляют ответ инвестору по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам и размещают предоставленные инвестором проект ПДП для общественных обсуждений в Рубрике.
78. МИО, осуществляющий функции в сфере архитектуры и градостроительства, готовит проект решения о корректировке (актуализации) ПДП, но не более одного раза в два года, за исключением случая чрезвычайных ситуаций природного или техногенного характера, повлекшие необходимость изменения территориального развития населенного пункта. При этом корректировка (актуализация) ПДП принимается на основании решения Правительства Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
79. Разработка, согласование и утверждение корректировки генерального плана, схем развития и застройки населенных пунктов и ПДП осуществляется в соответствие с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами.
80. При корректировке утвержденного ПДП необходимо учитывать обеспеченность прилегающих территорий социальной инфраструктурой.
81. Корректировку утвержденного ПДП необходимо осуществлять в границах действующего ПДП с указанием границ корректировки ПДП.
Приложение 1
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки)
Техническое задание на проектирование градостроительного проекта
УТВЕРЖДАЮ:
________________________
(должность, организация)
______________________
(фамилия и инициалы)
______________________
(подпись)
______________________
(дата)

1. Қала құрылысы жобасының түрі
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
2. Тапсырыс беруші
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(толық және қысқартылған атауы)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
3. Жобалау ұйымы (әзірлеуші)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(толық және қысқартылған атауы)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
4. Жобалау үшін негіздеме
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
5. Қала құрылысын жоспарлау немесе аумақтарда құрылыс салу объектісі, оның негізгі сипаттамалары
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
6. Жобалау кезеңдері бойынша ұсынылатын материалдардың құрамына, мазмұнына және нысанына қойылатын негізгі талаптар, жұмыстарды орындау реті мен мерзімдері
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
7. Жобалау үшін бастапқы ақпаратты ұсынудың құрамы, орындаушылары, мерзімдері мен тәртібі
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
8. Қала құрылысы жобасының осы түрін келісетін мекемелер мен ұйымдардың тізбесі:
уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық құрылымдық бөлімшелері (жер қатынастары, мәдениет және тарихи ескерткіштерді қорғау, азаматтық қорғаныс, көлік саласындағы), жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелері (сәулет және қала құрылысы, жер қатынастары, мәдениет), мүдделі ұйымдар
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

1. Вид градостроительного проекта
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
2. Заказчик ____________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименование)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
3. Проектная организация (исполнитель)
______________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименование)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Основание для проектирования
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Объект градостроительного планирования или застройки территорий,
его основные характеристики
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Основные требования к составу, содержанию и форме представляемых материалов
по этапам проектирования, последовательность и сроки выполнения работ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Состав, исполнители, сроки и порядок предоставления исходной информации
для проектирования
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Перечень учреждений и организаций, согласовывающих данный вид
градостроительного проекта:
территориальные структурные подразделения уполномоченных государственных
органов (в сфере земельных отношений, охраны памятников истории и культуры,
гражданской обороны, транспорта), структурные подразделения местных
исполнительных органов (в сфере архитектуры и градостроительства, земельных
отношений, культуры), заинтересованные организаций
______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________

9. Келісуші ұйымдардың қала құрылысы жобасының әзірленетін түріне қойылатын талаптары
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
10. Жобалау алдындағы ғылыми-зерттеу жұмыстары мен инженерлік іздестірулерді жүргізудің құрамы мен тәртібі (қажет болған жағдайда)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
11. Әзірленетін қала құрылысы жобасына келісу және сараптама жүргізуді ұйымдастыру тәртібі
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
12. Жоспарланатын аумақ үшін белгіленген жерүсті су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері болмаған жағдайда, жерүсті су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекараларын белгілеу жөніндегі арнаулы бөлімді әзірлеуді көздеу қажет _________________________________________________________________
13. Өзге талаптар мен шарттар: орындаушыдан
________________________________________________________________
(лауазымы, ұйым)
__________________________________________________________________
(тегі және аты-жөні) (қолы)
__________________________________________________________________
(күні)
сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органдар (немесе жергілікті атқарушы)
____________________________________________________________________
(лауазымы, ұйым)
____________________________________________________________________
(тегі және аты-жөні) (қолы)
___________________________________________________________________
(күні)
өзге келісуші ұйымдардан
___________________________________________________________________
(толық атауы) (лауазымы, ұйым)
___________________________________________________________________
(тегі және аты-жөні) (қолы)
___________________________________________________________________
(күні)
Ескертпе. Тапсырманың мазмұны қала құрылысы құжаттамасының жекелеген түрлерін және қала құрылысын жоспарлау мен құрылыс салу объектісінің ерекшелігін әзірлеуге қойылатын талаптарға сәйкес нақтылануы мүмкін.
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары,
егжей-тегжейлі жоспарлау
жобаларын) əзірлеу, келісу және
бекіту қағидаларына
2-қосымша
Басқа көздер есебінен қаржыландырылатын егжей-тегжейлі жоспарлау жобасын жобалауға арналған техникалық тапсырма
Сәулет және қала құрылысы
саласындағы қызметті
атқаратын жергілікті атқарушы орган
БЕКІТЕМІН: (лауазымы, ұйым)
__________________________
(тегі және аты-жөні)
______________________ (қолы)
______________________ (күні)
Құрылыс салушы
(инвестор, жер учаскесінің
меншік иесі)
КЕЛІСІЛДІ: (лауазымы, ұйым)
___________________ (тегі және
аты-жөні)
______________________ (қолы)
______________________ (күні)

9. Требования согласовывающих организаций к разрабатываемому виду
градостроительного проекта
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
10. Состав и порядок проведения (в случае необходимости) предпроектных
научно-исследовательских работ и инженерных изысканий
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
11. Порядок организации проведения согласования и экспертизы разрабатываемого
градостроительного проекта
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
12. В случае отсутствия установленных водоохранных зон и полос поверхностных
водных объектов для планируемой территории необходимо разработать специальный
раздел по установлению границ водоохранных зон и полос поверхностных водных
объектов
13. Иные требования и условия: от исполнителя
_______________________________________________________________________
(должность, организация)
_______________________________________________________________________
(фамилия и инициалы) (подпись) (дата)
от уполномоченных (или местных исполнительных) органов по делам архитектуры,
градостроительства и строительства
_______________________________________________________________________
(должность, организация)
_______________________________________________________________________
(фамилия инициалы) (подпись)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(дата) от иных согласовывающих организаций
_______________________________________________________________________
(полное наименование) (должность, организация)
_______________________________________________________________________
(фамилия и инициалы) (подпись)
_______________________________________________________________________
_________________________________________________________________ (дата)
Примечание. Содержание задания может уточняться в соответствии с требованиями
к разработке отдельных видов градостроительной документации и специфики объекта
градостроительного планирования и застройки.
Приложение 2
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки)
Техническое задание на проектирование проекта детальной планировки, финансируемого за счет других источников
УТВЕРЖДАЮ:
Местный исполнительный
орган, осуществляющий
функции в области архитектуры
и градостроительства
(должность, организация)
______________________
(фамилия и инициалы)
______________________
(подпись)
______________________
(дата)
СОГЛАСОВАНО:
Застройщик (инвестор,
владелец земельного участка)
(должность, организация)
_________________________
(фамилия и инициалы)
__________________________
(подпись)
__________________________
(дата)

2) қоғамдық талқылау өткізілетін орнын, басталатын күні мен уақытын. ашық жиналысты өткізу мерзімі қоғамдық талқылауға қатысушылардың шешімі бойынша қатарынан бес жұмыс күніне дейін ұзартылуы мүмкін;
3) Тапсырыс берушінің деректемелері мен байланыс деректерін;
4) көзделіп отырған қызмет, өткізілетін қоғамдық тыңдау туралы қосымша ақпарат алуға, сондай-ақ көзделіп отырған қызметке қатысты құжаттардың көшірмелерін сұратуға болатын электрондық мекенжайы мен телефон нөмірін (- лерін);
5) өткізілетін қоғамдық талқылау туралы қосымша ақпарат алуға, сондай-ақ көзделіп отырған қызметке қатысты құжаттардың көшірмелерін сұратуға болатын электрондық мекенжайы мен телефон нөмірін (-лерін);
6) мерзімді басылымда (газетте) қоғамдық талқылау өткізілетіндігі туралы хабарландырудың уақытылы орналастырылғандығын растайтын құжатты;
7) кемінде бір теле- немесе радиоарнада қоғамдық талқылаудың өткізілетіні туралы хабарландырудың уақытылы орналастырылғандығы растайтын құжатты;
8) түсіру уақыты көрсетілетін бұрыштық электрондық мөртабаны бар, көпшілікке қолжетімді жерлерде орналастырылған, ашық жиналыстар арқылы қоғамдық талдау өткізілетіні туралы хабарландырулардың суретін қамтиды.
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобаларын) əзірлеу,
келісу және бекіту
қағидаларына
4-қосымша
нысан
Ашық жиналыс арқылы өткізілетін қоғамдық талқылау хаттамасы
1. Жергілікті атқарушы органының атауы:
__________________________________________________________________
2. Қоғамдық талқылаудың тақырыбы:
__________________________________________________________________
(қаралатын жобалау материалдарының толық, нақты атауы)
3. Орналасатын жері:
__________________________________________________________________
(көзделіп отырған қызмет учаскесі аумағының толық, нақты мекенжайы,
географиялық координаттары)
4. Тапсырыс берушінің деректемелері және байланыс деректері:
__________________________________________________________________
(оның ішінде нақты атауы, заңды және нақты мекенжайы, БСН, ЖСН,
телефондары, факстары, электрондық пошталары, сайттары)
5. Қоғамдық талқылау өткізілетін күн, уақыт, орны
(ашық жиналысы арқылы қоғамдық талқылау өткізілетін күн (күндер) және уақыт):
____________________________________________________________________
(қатысушыларды тіркеу басталатын күн, уақыт, қоғамдық талқылаудың басталатын уақыты, талқылау
өткізілетін орынның толық және нақты мекенжайы.
Қоғамдық талқылаудың мерзімі ұзартылатын жағдайда барлық күндер көрсетіледі)
6. Тапсырыс беруші жіберген хаттың көшірмесі және қоғамдық талқылауды өткізу
шарттарын келісу туралы әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы
органдары ұсынған жауап хаттың көшірмесі осы қоғамдық талқылау хаттамасына
қоса беріледі.

2) место, дата и время начала проведения общественных обсуждений. Срок проведения открытого собрания может быть продлен до пяти последовательных рабочих дней по решению участников общественных обсуждений;
3) реквизиты и контактные данные Заказчика;
4) электронный адрес и номер (-а) телефона (-ов), по которым можно получить дополнительную информацию о намечаемой деятельности, проведении общественных обсуждений, а также запросить копии документов, относящихся к намечаемой деятельности;
5) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных обсуждений в периодическом печатном издании (газета);
7) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных обсуждений не менее чем в одном теле- или радиоканале;
8) фото объявлений о проведении общественных обсуждений посредством открытых собраний, размещенных в местах, доступных для общественности, с угловым электронным штампом времени съемки.
Приложение 4
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов,
проектов детальной планировки)
форма
Протокол общественных обсуждений посредством открытых собраний Рубрика "Общественные обсуждения"
1. Наименование местного исполнительного органа:
________________________________________________________________
2. Предмет общественных обсуждений:
________________________________________________________________
(полное, точное наименование рассматриваемых проектных материалов)
3. Местонахождение:
________________________________________________________________
(полный, точный адрес, географические координаты территории участка
намечаемой деятельности)
4. Реквизиты и контактные данные Заказчика:
________________________________________________________________
(в том числе точное название, юридический и фактический адрес, БИН, ИИН,
телефоны, факсы, электронные почты, сайты)
5. Дата, время, место проведения общественных обсуждений (дата (-ы) и время
открытого собрания общественных обсуждений):
________________________________________________________________
(дата, время начала регистрации участников, время начала общественных
обсуждений, полный и точный адрес места проведения обсуждений.
В случае продления общественных обсуждений указываются все даты)
6. Копия письма от Инвестора и копия ответа местных исполнительных органов
(прилагаются), о проведении общественных обсуждений прилагается к настоящему
протоколу общественных обсуждений.

7. Қоғамдық талқылауға қатысушыларды тіркеу парағы осы қоғамдық талқылау
хаттамасына қоса беріледі.
8. Қоғамдық талқылаудың өткізілетіні туралы ақпарат жергілікті атқарушы органның
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ресми интернет-ресурсында
мемлекеттік және орыс тілдерінде мынадай тәсілдермен таратылды:
____________________________________________________________________
(ресми интернет-ресурстардың атауы, сілтемелер және жарияланған күні)
1) қоғамдық талқылау басталған күнге дейін жиырма күнтізбелік күнінен
кешіктірмей, бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде кемінде екі газетте және
қатысы бар аумақтың шегінде толық немесе ішінара орналасқан тиісті әкімшілік-
аумақтық бірліктердің (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың)
аумағында таратылатын кемінде екі теле- немесе радиоарна арқылы бұқаралық
ақпарат құралдарында:
____________________________________________________________________
(газеттегі хабарландырудың атауын, нөмірін және жарияланған күнін көрсету,
сондай-ақ газеттің сканерленген титулдық беті мен қоғамдық талқылаулар
өткізілетіндігі туралы хабарландыру берілген бетті қамтитын, сканерленген
хабарландыруды қоса ұсыну)
____________________________________________________________________
(теле- немесе радиоарнаның атауын, хабарландыру жарияланған күнді көрсету, теле-
немесе радиоарнада жарияланған қоғамдық талқылаулар өткізілетіндігі туралы
хабарландырудың бейне және аудиожазбасы бар электрондық жеткізгіш қоғамдық
талқылаулардың хаттамасына қоса тіркелуі (жариялануы) тиіс)
2) __________ мекенжайы бойынша _______ дана хабарландыру әкімшілік-аумақтық
бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың,
аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың,
кенттердің, ауылдық округтердің) жергілікті атқарушы органдарының хабарландыру
тақталарында және хабарландыруларды орналастыру үшін арнайы тағайындалған
орындарда. Фотоматериалдар осы қоғамдық талқылау хаттамасына қоса беріледі.
9. Қоғамдық талқылауға қатысушылардың шешімдері:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Қоғамдық талқылауларға қатысушылардың "қолдаймын", "қарсымын",
"қалыс қаламын" деп дауыс бергендер санын көрсету)
____________________________________________________________________
(осы Қағидалардың 34-14-тармағына сәйкес себептерді көрсете отырып, қоғамдық талқылау
өткізілмеді деп тану туралы. Қоғамдық талқылауға қатысушылардың "қолдаймын",
"қарсымын", "қалыс қаламын" деп дауыс бергендер санын көрсету)

7. Регистрационный лист участников общественных обсуждений прилагается
к настоящему протоколу общественных обсуждений.
8. Информация о проведении общественных обсуждений распространена
на казахском и русском языках на официальном интернет-ресурсе местного
исполнительного органа.
__________________________________________________________________
(наименование и ссылки на официальные интернет–ресурсы и даты публикации)
1) в средствах массовой информации, в том числе, не менее чем в двух газетах,
и посредством не менее чем одного теле- или радиоканала, распространяемых
на территории местного исполнительного органа, не позднее, чем за двадцать рабочих
дней до даты начала проведения общественных обсуждений:
____________________________________________________________________
(название, номер и дата публикации объявления в газете, с приложением
сканированного объявления: сканированные титульная страница газеты и страница
с объявлением о проведении общественных обсуждений)
____________________________________________________________________
(название теле или радиоканала, дата объявления: цифровой носитель с видео-
и аудиозаписью объявления о проведении общественных обсуждений на теле или
радиоканале подлежит приобщению (публикации) к протоколу общественных
обсуждений)
2) на досках объявлений местных исполнительных органов и в местах, специально
предназначенных для размещения объявлений в количестве __________объявлений
по адресам______________________________________________________________.
Фотоматериалы прилагаются к настоящему протоколу общественных обсуждений.
9. Решения участников общественных обсуждений:
_____________________________________________________________________
(Указать количество участников общественных обсуждений "за", "против",
"воздержались")
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(о признании общественных обсуждений состоявшимися с указанием причин
в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил. Указать количество участников
общественных обсуждений "за", "против", "воздержались")

10. Барлық талқыланған баяндамалар туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
(баяндамашының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып
отырған ұйымның атауы) _______________________________
(баяндаманың тақырыбы, парақтардың, слайдтардың, файлдардың,
плакаттардың, сызбалардың саны)
Қоғамдық талқылауға шығарылып отырған құжаттар бойынша баяндамалардың
мәтіні осы қоғамдық талқылау хаттамасына қоса беріледі.
11. Қоғамдық талқылау хаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын және
қоғамдық талқылау өткізілгенге дейін және өткізу кезінде келіп түскен барлық
ескертулер мен ұсыныстарды қамтитын жиынтық кесте. Қоғамдық талқылаудың
тақырыбына мүлде қатысы жоқ ескертулер мен ұсыныстар кестеге "қоғамдық
талқылаудың тақырыбына қатысы жоқ" деген белгімен енгізіледі.
12. Қоғамдық талқылауға қатысушылардың қаралып отырған құжаттар мен
талқыланған баяндамалардың толықтығы және оларды түсіну қолжетімділігі
тұрғысынан сапасы жөніндегі пікірі, оларды жақсарту бойынша ұсынымдары:
____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған
ұйымның атауы, пікірлері мен ұсынымдары)
13. Қоғамдық талқылаудың төрағасы:
____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып табылатын
ұйымның атауы, қолы, күні)
14. Қоғамдық талқылаудың хатшысы:
____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып табылатын
ұйымның атауы, қолы, күні)
Қоғамдық талқылау өткізілгенге дейін және өткізу кезінде келіп түскен ескертулер мен ұсыныстардың жиынтық кестесі
Р/с
Қатысушылардың ескертулері мен ұсыныстары (қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
Ескертулер мен ұсыныстарға жауаптар (жауап берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
Ескертпе (алынып тасталған ескерту немесе ұсыныс)
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас жоспарлары,
егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
5-қосымша
Елді мекендердің бас жоспарының жіктеуіші
Сыныптар
Қабаттар (Аймақтар типтері)
Аймақ типінің ID
Кіші типтер
Жіктеуіш бойынша коды
Жіктеуіш бойынша код ID
Жіктеуіш бойынша атауы
Геометриялық көрініс типі
1
2
3
4
5
6
7
8
Функциональдық аймақтар gpzone
Тұрғын аймақтар gpzonejil
8
Үй-жайлық құрылыс салу

10. Сведения о всех заслушанных докладах:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии) докладчика, должность, наименование
представляемой организации)
____________________________________________________________________
(тема доклада, количество страниц, слайдов, файлов, плакатов, чертежей)
Тексты докладов по документам, выносимым на общественные обсуждения,
прилагаются к настоящему протоколу общественных обсуждений.
11. Сводная таблица, которая является неотъемлемой частью протокола
общественных обсуждений и содержит замечания и предложения, полученные до
и во время проведения общественных обсуждений. Замечания и предложения, явно
не имеющие связи с предметом общественных обсуждений, вносятся в таблицу
с отметкой "не имеют отношения к предмету общественных обсуждений".
12. Мнение участников общественных обсуждений о качестве рассматриваемых
документов и заслушанных докладов на предмет полноты и доступности их
понимания, рекомендации по их улучшению:
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование представляемой
организации, мнения и рекомендации)
13. Председатель общественных обсуждений:
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, дата)
14. Секретарь общественных обсуждений:
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, дата)
Сводная таблица замечаний и предложений, полученных до и во время проведения общественных обсуждений
№ пп
Замечания и предложения физических и юридических лиц (фамилия, имя и отчество (при наличии) участника, должность, наименование представляемой организации)
Ответы на замечания и предложения (фамилия, имя и отчество (при наличии) отвечающего, должность, наименование представляемой организации)
Примечание
(снятое замечание или предложение)
1
2
3
4
Приложение 5
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки)
форма
Классификатор генеральных планов населенных пунктов
Классы
Слои
(Типы зон)
ID типа зоны
Подтипы
Код по классификатору
ID кода по классификатору
Наименование по классификатору
Тип геометрического представления
1
2
3
4
5
6
7
8
Функциональные зоны gpzone
Жилые зоны gpzonejil
8
Усадебная застройка

33070000
Мұнай құбыры объектілері, желілік
Нөсерлік кәріз объектілері желілік gpenglivlin
33080000
Нөсерлік кәріз объектілер, желілік
Қала құрылысы жобасының шекаралары gpgr
Елді мекеннің шекаралары gpgrnp
44010000
Елді мекеннің шекаралары
полигон
ЕТЖЖ шекарасы gpgrpdp
44030000
ЕТЖЖ шекарасы
Реконструкциялау, бұзу аумақтары gpgrreconstruction
44040000
Реконструкциялау, бұзу аумағы
Қала құрылысы регламенттері gpreg
Қызыл сызықтар gpregredlinelin
55010000
Қызыл сызықтар желілік
желі
Қызыл сызықтар pdpregredlinepol
55040000
Қызыл сызықтар полигоналды
полигон
Сары сызықтар gpregyellowline
55020000
Сары сызықтар желілік
желі
Су қорғау жолақтары gpregwodpls
55030000
Су қорғау жолақтары
полигон
Су қорғау аймақтары gpregwaterzone
55060000
Су қорғау аймақтары
Теміржол шуынан қорғау аймағы
gprailwayprotectzone
55050000
Теміржол шуынан қорғау аймағы
Су жинау құрылыстарының қорғау аймақтары
gpprotectwaterintakezone
55080000
Су жинау құрылыстарының қорғау аймақтары
Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтары
gpprotectgaszone
55090000
Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтары
Магистральдық құбырлардың, байланыс, радиофикация желілерінің, электр және жылу желілерінің күзет аймақтары
gpprotectlinezone
55100000
Магистральдық құбырлардың, байланыс, радиофикация желілерінің, электр және жылу желілерінің күзет аймақтары
Әскери полигондар аумақтарының, сондай-ақ Қарулы Күштердің арсеналдарының, базалары мен қоймаларының тыйым салынған аймақтары
gpprotectprotectzone
55110000
Әскери полигондар аумақтарының, сондай-ақ Қарулы Күштердің арсеналдарының, базалары мен қоймаларының тыйым салынған аймақтары
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне іргелес аумағы
gppenalsystem
55120000
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне іргелес аумағы
Әуеайлақ маңындағы аумақтарды қорғау аймақтары
gpprotectairfile
55130000
Әуеайлақ маңындағы аумақтарды қорғау аймақтары
Санитарлық-қорғау аймақтары
gpzonesan
55140000
Санитарлық-қорғау аймақтары
Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау аймақтары
gpprotecthistorical
55150000
Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау аймақтары
Бірегей және сирек ландшафттармен қорғалған және (немесе) тарихи және мәдени мұра
объектілері бар аумақтар
gpculturalheritage
55160000
Бірегей және сирек ландшафттармен қорғалған және (немесе) тарихи және мәдени мұра
объектілері бар аумақтар
Су басу және су алу аймақтары
gpfloodzone
55170000
Су басу және су алу аймақтары
Көлік gpautotran
Көпірлер, жол айналымдары gpautotranbridg
66010000
Көпірлер, жол айналымдары
полигон
Тұрақтар gpautotranprc
66030000
Тұрақтар
Жолдар мен өтпе жолдар gpautotranrdc
66040000
Жолдар мен өтпе жолдар
Жолдар мен көшелердің осьтік желілеріgpautotranstreet

33070000
Объекты нефтепроводов линейные
Объекты ливневой канализации линейные gpenglivlin
33080000
Объекты ливневой канализации линейные
Границы градостроительного проекта gpgr
Границы населенного пункта gpgrnp
44010000
Границы населенного пункта
полигон
Граница ПДП gpgrpdp
44030000
Граница ПДП
Территории реконструкции, сноса gpgrreconstruction
44040000
Территория реконструкции, сноса
Градостроительные регламенты gpreg
Красные линии gpregredlinelin
55010000
Красные линии линейные
линия
Красные линии pdpregredlinepol
55040000
Красные линии полигональные
полигон
Желтые линии gpregyellowline
55020000
Желтые линии линейные
линия
Водоохранные полосы gpregwodpls
55030000
Водоохранные полосы
полигон
Водоохранные зоны
gpregwaterzone
55060000
Водоохранные зоны
Шумозащитные охранные зоны от железной дороги
gprailwayprotectzone
55050000
Шумозащитные охранные зоны от железной дороги
Защитные зоны водозаборных сооружений
gpprotectwaterintakezone
55080000
Защитные зоны водозаборных сооружений
Охранные зоны объектов систем газоснабжения
gpprotectgaszone
55090000
Охранные зоны объектов систем газоснабжения
Охранные зоны магистральных трубопроводов, линий связи, радиофикации, электрических и тепловых сетей
gpprotectlinezone
55100000
Охранные зоны магистральных трубопроводов, линий связи, радиофикации, электрических и тепловых сетей
Запретные зоны территорий военных полигонов, а также арсеналов, баз и складов Вооруженных Сил
gpprotectprotectzone
55110000
Запретные зоны территорий военных полигонов, а также арсеналов, баз и складов Вооруженных Сил
Территория, прилегающая к учреждениям уголовно-исполнительной системы
gppenalsystem
55120000
Территория, прилегающая к учреждениям уголовно-исполнительной системы
Охранные зоны приаэродромных территорий
gpprotectairfile
55130000
Охранные зоны приаэродромных территорий
Санитарно-защитные зоны
gpzonesan
55140000
Санитарно-защитные зоны
Охранные зоны памятников истории и культуры gpprotecthistorical
55150000
Охранные зоны памятников истории и культуры
Территории с объектами историко-культурного наследия и (или) охраняемыми уникальными и редкими ландшафтами gpculturalheritage
55160000
Территории с объектами историко-культурного наследия и (или) охраняемыми уникальными и редкими ландшафтами
Зоны подтоплений и затоплений
gpfloodzone
55170000
Зоны подтоплений и затоплений
Транспорт gpautotran
Мосты, путепроводы gpautotranbridg
66010000
Мосты, путепроводы
полигон
Парковки gpautotranprc
66030000
Парковки
Дороги и проезды gpautotranrdc
66040000
Дороги и проезды
Осевые линии дорог и улиц gpautotranstreet

66050000
Жолдар мен көшелердің осьтік желілері
Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
gpautotraninterchanges
66060001
Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
Транспорттық- көлік-ауысып отыру тораптары
gpautotranhubs
66070001
Транспорттық- көлік-ауысып отыру тораптары
Ұшу-қону жолағы
gpautotranrunways
66080001
Ұшу-қону жолағы
Айлақтар, пирс
gpautotranpiers
66090001
Айлақтар, пирс
Теміржол көлігі gprrstran
Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар gprrstranlin
77010000
Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар
желі
Елді мекенді абаттандыру gpblag
Балалардың ойын алаңдары gpblagchildpl
88020000
Балалардың ойын алаңдары
полигон
Қоқыс контейнерлерінің алаңдары gpblagdumppl
88040000
Қоқыс контейнерлерінің алаңдары
Бұрқақтар gpblagfontpol
88060000
Бұрқақтар
Спорт алаңы
gpblagsportpl
88080000
Спорт алаңы
Жаяусоқпақтар, тас төсемдер, жаяу жүргіншілер жолдары gpblagtrotuar
88100000
Жаяусоқпақтар, тас төсемдер, жаяу жүргіншілер жолдары
Көгалдандыру gpblagzelen
88110000
Көгалдандыру
Жағалау, жағажай
gpblagbeach
88140000
Жағалау, жағажай
полигон
Әлеуметтік-мәдени объектілер gpscsc
Әлеуметтік-мәдени маңызы бар желілік объектілер (тарихи қабырғалар, біліктер, соқпақтар, жолдар) gpscsclin
99010000
Әлеуметтік-мәдени маңызы бар желілік объектілер (тарихи қабырғалар, біліктер, соқпақтар, жолдар)
желі
Мәдени, діни объектілер (монументтер, ескерткіштер, қалашықтар, археологиялық қазба орындары, тарихи алаңдар және т.б.) gpscscpol
99020000
Мәдени, діни объектілер (монументтер, ескерткіштер, қалашықтар, археологиялық қазба орындары, тарихи алаңдар және т.б.)
полигон
Гидрография және гидротехникалық құрылыстар gpgs
Мұхиттар
gphydrosea
10003000
Мұхиттар
полигон
Көлдер
gphydrolake
10004000
Көлдер
Өзендер
gphydroriver
10007000
Өзендер
Ірі өзендердің, көлдердің төгілу алаңдары
gpdphydroflood
10011000
Ірі өзендердің, көлдердің төгілу алаңдары
Тоғандар
gpdphydropond
10012000
Тоғандар
Су қоймалары және су жинауға арналған басқа да құрылыстар
gphydroreservoir
10015000
Су қоймалары және су жинауға арналған басқа да құрылыстар
Каналдар мен арықтар
gphydrocanal
10018000
Каналдар мен арықтар
БЖ атрибутивтік деректері
Бас жоспар (gp)
1.0 gpzone – ФУНКЦИОНАЛДЫҚ АЙМАҚТАР gp_functional_zones
1.1 gpzonejil – Тұрғын аймақтар
1.2 gpzoneodz - Қоғамдық-іскерлік аймақтар
1.3 gpzoneprom - Өнеркәсіптік (өндірістік) аймақтар
1.4 gpzonetransport - Көлік және инженерлік инфрақұрылым аймақтары
1.5 gpzoneprotect - Ерекше қорғалатын аумақтар аймақтары
1.6 gpzoneagricult - Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығын пайдалану аймақтары
1.7 gpzonerec - Рекреациялық аймақтар
1.8 gpzonerez - Резервтік аумақтар аймақтары

66050000
Осевые линии дорог и улиц
Развязки в разных уровнях
gpautotraninterchanges
66060001
Развязки в разных уровнях
Транспортно-пересадочные узлы
gpautotranhubs
66070001
Транспортно-пересадочные узлы
Взлетно-посадочная полоса
gpautotranrunways
66080001
Взлетно-посадочная полоса
Причалы, пирсы
gpautotranpiers
66090001
Причалы, пирсы
Железнодорожный транспорт gprrstran
Железные дороги, пути и линейные сооружения gprrstranlin
77010000
Железные дороги, пути и линейные сооружения
линия
Благоустройство населенного пункта gpblag
Детские игровые площадки gpblagchildpl
88020000
Детские игровые площадки
полигон
Мусорные контейнерные площадки gpblagdumppl
88040000
Мусорные контейнерные площадки
Фонтаны gpblagfontpol
88060000
Фонтаны
Спортивная площадка gpblagsportpl
88080000
Спортивные площадки
Тротуары, брусчатка, пешеходные дорожки gpblagtrotuar
88100000
Тротуары, брусчатка, пешеходные дорожки
Озеленение gpblagzelen
88110000
Озеленение
Ограждения gpblagogr
88120000
Ограждения
линия
Набережные, пляжи gpblagbeach
88140000
Набережные, пляжи
полигон
Социально-культурные объекты gpscsc
Линейные объекты, имеющие социально-культурную значимость (исторические стены, валы, тропы, дороги) gpscsclin
99010000
Линейные объекты, имеющие социально-культурную значимость (исторические стены, валы, тропы, дороги)
линия
Культурные, религиозные объекты (монументы, памятники, городища, места археологических раскопок, исторические площади и т.д.) gpscscpol
99020000
Культурные, религиозные объекты (монументы, памятники, городища, места археологических раскопок, исторические площади и т.д.)
полигон
Гидрография и гидротехнические сооружения gpgs
Моря gphydrosea
10003000
Моря
полигон
Озера gphydrolake
10004000
Озера
Реки gphydroriver
10007000
Реки
Площади разливов крупных рек, озер
gpdphydroflood
10011000
Площади разливов крупных рек, озер
Пруды gpdphydropond
10012000
Пруды
Водохранилища и др. сооружения для сбора воды gphydroreservoir
10015000
Водохранилища и др. сооружения для сбора воды
Каналы и канавы gphydrocanal
10018000
Каналы и канавы
Атрибутивные данные ГП
Генеральный план (gp)
1.0 gpzone – ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ ЗОНЫ gp_functional_zones
1.1 gpzonejil – Жилые зоны
1.2 gpzoneodz - Общественно-деловые зоны
1.3 gpzoneprom - Промышленные (производственные) зоны
1.4 gpzonetransport - Зоны транспортной и инженерной инфраструктуры
1.6 gpzoneprotect - Зоны особо охраняемых территорий
1.7 gpzoneagricult - Зоны сельскохозяйственного и лесохозяйственного использования
1.8 gpzonerec - Рекреационные зоны

1.9 gpzonennt - Қолайсыз және пайдаланылмайтын аумақтар
1.10 gpzonerestrict - Режимдік аумақтардың аймақтары
1.11 gpzonespec- Арнайы мақсаттағы аймақтар
1.12 gpzonecon – Жерді пайдаланудың арнайы жағдайлары бар аймақтар
1.13 gpzonesub - Қала маңы аймағы
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
zone_type_id
Аймақ типінің ID
Text
255
gp_func_zone_code_id
БЖ функционалдық аймақтарының жіктеуіші бойынша код ID
Text
255
func_zone_status_id
Функционалдық аймақты іске асыру мәртебесінің ID
Text
255
area
БЖ функционалдық аймағының ауданы
Double
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
creation_doc_id
Құру құжатының ID
Text
255
gp_documents Бекітуші құжат
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
doc_name
Құжаттың атауы
Text
255
doc_date
Құжатты бекіту күні
Date
approved_by
Құжатты кім бекітті
Text
255
kato_code_id
ӘАОСК кодының ID
Double
status_id
БЖ мәртебесінің ID
Text
255
area
БЖ функционалдық аймағының ауданы
Double
effective_date
Күшіне енген күні
Date
sign_file_name
Құжатқа қол қою файлының атауы
Text
255
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
doc_number
Құжатты бекіту нөмірі
Text
255
gp_ggk_number
БЖ МҚҚК тіркеу нөмірі
Text
255
file_name
Құжат файлының аты
Text
255
gp_red_lines_poly БЖ қызыл сызықтары (полигон)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
area
БЖ функционалдық аймағының ауданы
Double
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
creation_doc_id
Құру құжатының ID
Text
255
gp_red_lines_line БЖ қызыл сызықтары (желі)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
area
БЖ функционалдық аймағының ауданы
Double
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
creation_doc_id
Құру құжатының ID
Text
255
2.0 gpbuild – ЕЛДІ МЕКЕННІҢ ҒИМАРАТТАРЫ МЕН ҚҰРЫЛЫСТАРЫ
2.1 gpbuild - Ғимараттар мен құрылыстар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіші бойынша коды
Long Integer
8
name_usl
Жіктеуіші бойынша атауы
Text
255
implementation
Іске асыру мәртебесі
Double
-
functional
Функционалдық мақсаты
Text
255
floor
Қабаттар саны
Double
-
3.0 gpenglin – ИНЖЕНЕРЛІК КОММУНИКАЦИЯЛАР ЖЕЛІЛІК
3.1 gpengellin - Энергиямен жабдықтау объектілері желілік
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Integer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
implementation
Іске асыру мәртебесі
Double
voltage_f64
Кернеу
Double
-
amount_pr_f64
Сымдар/кабельдер саны
Double
-
object_name
Объектінің атауы
Text
100
3.2 gpenggaslin - Желілік газбен жабдықтау объектілері
3.3 gpengwodlin – Желілік сумен жабдықтау объектілері
3.4 gpengkanlin – Желілік су бұру объектілері
3.5 gpengteplin – Желілік жылумен жабдықтау объектілері
3.6 gpengtellin – Желілік байланыс және телекоммуникациялар объектісі
3.7 gpengoillin – Желілік мұнай құбырларының объектілері
3.8 gpenglivlin – Желілік нөсерлі кәріз объектілері
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Integer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
implementation
Іске асыру мәртебесі
Double
-
material
Құбыр материалы
Text
100
diametr_f64
Құбыр диаметрі, мм
Text
50
object_name
Объектінің атауы
Text
100
4.0 gpgr – ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫ ЖОБАСЫНЫҢ ШЕКАРАЛАРЫ
4.1 gpgrnp - Елді мекеннің шекаралары
4.2 gpgrpdp - ЕТЖЖ шекарасы
gp_documents Бекітетін құжат
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
-
shape
Геометрия
Geometry
0
doc_name
Құжаттың атауы
Text
255
doc_date
Құжатты бекіту мерзімі
Date
approved_by
Құжатты кім бекітті
Text
255
kato_code_id
ӘАОЖ кодының ID
Double
-
gp_gr_status_id
БЖ іске асыру шекарасының ID
Double
-
status_id
БЖ мәртебесінің ID
Text
255
area
БЖ функционалдық аймағының алаңы
Double
-
effective_date
Күшіне енген күні
Date
8
sign_file_name
Құжатқа қол қою файлының атауы
Text
255
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
doc_number
Құжатты бекіту нөмірі
Text
255
gp_ggk_number
БЖ МҚК-да тіркеу нөмірі
Text
255
file_name
Құжаттың файлының атауы
Text
255
4.3 gpgrreconstruction - Бұзу, реконструкциялау шекаралары
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
5.0 gpreg – ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫ РЕГЛАМЕНТТЕРІ
5.1 gp_red_lines_line Қызыл сызықтар (желі)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
-
shape
Геометрия
Geometry
0
area
БЖ функционалдық аймағының алаңы
Double
-
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
creation_doc_id
Құжатты жасау ID
Text
255
5.2 gp_red_lines_poly - Қызыл сызықтар (полигон)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
-
shape
Геометрия
Geometry
0
area
БЖ функционалдық аймағының алаңы
Double
-
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
creation_doc_id
Құжатты жасау ID
Text
255
5.3 gpregyellowline - Сары сызықтар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объектінің типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
creation_doc_id
Құжатты жасау ID
Text
255

1.9 gpzonerez - Зоны резервных территорий
1.10 gpzonennt - Неудобные и неиспользуемые территории
1.11 gpzonerestrict - Зоны режимных территорий
1.12 gpzonecon - Зоны с особыми условиями пользования землей
1.13 gpzonesub - Пригородные зоны
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
zone_type_id
ID типа зоны
Text
255
gp_func_zone_code_id
ID Кода по классификатору функциональных зон ГП
Text
255
func_zone_status_id
ID Статуса реализации функциональной зоны
Text
255
area
Площадь функциональной зоны ГП
Double
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
2.0 gpbuild – ЗДАНИЯ И СООРУЖЕНИЯ НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА
2.1 gpbuild - Здания и сооружения
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Integer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
implementation
Статус реализации
Double
-
functional
Функциональное назначение
Text
255
floor
Этажность
Double
-
3.0 gpenglin – ИНЖЕНЕРНЫЕ КОММУНИКАЦИИ ЛИНЕЙНЫЕ
3.1 gpengellin - Объекты энергоснабжения линейные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Integer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
implementation
Статус реализации
Double
-
voltage_f64
amount_pr_f64
Количество проводов/кабелей
Double
-
object_name
Наименование объекта
Text
100
3.2 gpenggaslin - Объекты газоснабжения линейные
3.3 gpengwodlin - Объекты водоснабжения линейные
3.4 gpengkanlin - Объекты водоотведения линейные
3.5 gpengteplin - Объекты теплоснабжения линейные
3.6 gpengtellin - Объекты связи и телекоммуникаций линейные
3.7 gpengoillin - Объекты нефтепроводов линейные
3.8 gpenglivlin - Объекты ливневой канализации линейные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Integer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
implementation
Статус реализации
Double
-
material
Материал трубы
Text
100
diametr_f64
Диаметр трубы, мм
Text
50
object_name
Наименование объекта
Text
100
4.0 gpgr – ГРАНИЦЫ ГРАДОСТРОИТЕЛЬНОГО ПРОЕКТА
4.1 gpgrnp - Границы населенного пункта
4.2 gpgrpdp - Граница ПДП
gp_documents Утверждающий документ
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
-
shape
Геометрия
Geometry
0
doc_name
Наименование документа
Text
255
doc_date
Дата утверждения документа
Date
approved_by
Кем утвержден документ
Text
255
kato_code_id
ID Кода КАТО
Double
-
gp_gr_status_id
ID Статуса границы ГП
Double
-
status_id
ID Статуса ГП
Text
255
area
Площадь функциональной зоны ГП
Double
-
effective_date
Дата вступления в силу
Date
8
sign_file_name
Имя файла подписи документа
Text
255
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
doc_number
Номер утверждения документа
Text
255
gp_ggk_number
Регистрационный номер ГГК ГП
Text
255
file_name
Имя файла документа
Text
255
4.3 gpgrreconstruction - Территория сноса, реконструкции
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
5.0 gpreg – ГРАДОСТРОИТЕЛЬНЫЕ РЕГЛАМЕНТЫ
5.1 gp_red_lines_line - Красные линии ГП (линия)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
-
shape
Геометрия
Geometry
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
5.2 gp_red_lines_poly - Красные линии ГП (полигон)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
-
shape
Геометрия
Geometry
0
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
5.3 gpregyellowline - Желтые линии
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255

5.4 gpregwodpls - Су қорғау жолақтары
5.5 gpregwaterzone - Су қорғау аймақтары
5.6 gprailwayprotectzone - Теміржол шуынан қорғау аймақтары
5.7 gpprotectforestzone - Қауiптi сел және қорғаныштық орман аймағы шектесетiн темiр және автомобиль жолдары тармақтары
5.8 gpprotectwaterintakezone - Су қоймалары құрылыстарының қорғаныс аймақтары
5.9 pprotectgaszone - Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтары
5.10 gpprotectlinezone - Магистральдық құбырлардың, байланыс, радиофикация желілерінің, электр және жылу желілерінің күзет аймақтары
5.11 gpprotectprotectzone - Әскери полигондар аумақтарының, сондай-ақ Қарулы Күштердің арсеналдарының, базалары мен қоймаларының тыйым салынған аймақтары
5.12 gppenalsystem - Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне іргелес аумақ
5.12 - gpprotecthistorical- Тарихи және мәдени ескерткіштерінің қорғалатын аймақтары
5.13 - gpculturalheritage- Тарихи-мәдени мұра объектілері және (немесе) қорғалатын бірегей және сирек ландшафттары бар аумақтар
5.14- gpfloodzone - Су тасу және су басу аймақтары
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
zone_width
Аймақтың ені
Text
100
5.15 gpprotectairfile - Әуеайлақ маңындағы аумақтарды қорғау аймақтары
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
document
Әуеайлақтың бақылау нүктесінен алыстауына байланысты шектеу
Text
100
H_abs
Объектілердің биіктігін шектеудің абсолютті биіктігі(EGM 2008)
Double
-
Distance from the object to ARP
Әуеайлақтың бақылау нүктесінен қашықтық
Double
-
5.16 pdpzonesan – Санитариялық-қорғаныш аймақтары
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Inteer
8
danger_class
Қауіптілік сыныбы
Text
255
functional
Функционалдық мақсаты
Text
255
zone_radius
Аймақ радиусы
Double
-
6.0 pdp​auto​tran – КӨЛІК
6.1 pdpautotranbridg - Көпірлер
6.2 pdpautotranprc - Тұрақтар
6.3 pdpautotranrdc - Жолдар мен өтпе жолдар
6.4 pdpautotranstreet - Жолдар мен көшелердің осьтік желілері
6.5 gpautotraninterchanges - Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
6.6 gpautotranhubs - Көлік-ауысып отыру торабтары
6.7 gpautotranrunways - Ұшу-қону жолағы
6.8 gpautotranpiers - Айлақтар, пирс
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
7.0 pdprrstran – ТЕМІРЖОЛ КӨЛІГІ

5.4 gpregwodpls - Водоохранные полосы
5.5 gpregwaterzone - Водоохранные зоны
5.6 gprailwayprotectzone - Шумозащитные охранные зоны от железной дороги
5.7 gpprotectwaterintakezone- Защитные зоны водозаборных сооружений
5.8 gpprotectgaszone - Охранные зоны объектов систем газоснабжения
5.9 gpprotectlinezone - Охранные зоны магистральных трубопроводов, линий связи, радиофикации, электрических и тепловых сетей
5.10 gpprotectprotectzone - Запретные зоны территорий военных полигонов, а также арсеналов, баз и складов Вооруженных Сил
5.11 gppenalsystem - Территория, прилегающая к учреждениям уголовно-исполнительной системы
5.12 - gpprotecthistorical- Охранные зоны памятников истории и культуры
5.13 - gpculturalheritage- Территории с объектами историко-культурного наследия и (или) охраняемыми уникальными и редкими ландшафтами
5.14- gpfloodzone - Зоны подтоплений и затоплений
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
Ширина зоны
5.15 gpprotectairfile - Охранные зоны приаэродромных территорий
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
document
Ограничение в зависимости от удаления от контрольной точки аэродрома
Text
100
H_abs
Абсолютная высота ограничения высот объектов (EGM 2008)
Double
Distance from the object to ARP
Удаление от контрольной точки аэродрома
Double
5.16 gpzonesan- Санитарно-защитные зоны
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
danger_class
Класс опасности
Text
255
functional
Функциональное назначение
Text
255
zone_radius
Радиус зоны
Double
-
6.0 gpautotran – ТРАНСПОРТ
6.1gpautotranbridg - Мосты
6.2gpautotranprc - Парковки
6.3gpautotranrdc - Дороги и проезды
6.4gpautotranstreet - Осевые линии дорог и улиц
6.5 gpautotraninterchanges - Развязки в разных уровнях
6.6 gpautotranhubs -Транспортно-пересадочные узлы
6.7 gpautotranrunways -Взлетно-посадочная полоса
6.8gpautotranpiers - Причалы, пирсы
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
7.0 gp​rrstran – ЖЕЛЕЗНОДОРОЖНЫЙ ТРАНСПОРТ

*Пәтерлер 5 қабаттағы пәтерлердің екінші деңгейі болып табылатын 6-шы мансардтық қабат болған жағдайда, *6 қабатты құрылыс салуды орташа қабатты құрылыс салу аймағы деуге рұқсат етіледі.
** объектілердің көлемдік-жоспарлау шешімдері құрылыс салу аумақтарының қабаты және тығыздығы бойынша қоршаған құрылыстың регламентінен артпауы керек.
Сыныптар
Қабаттар
Жіктеуіш
бойыншга коды
Жіктеуіш
бойынша атауы
Геометриялық көрініс типі
1
2
4
6
7
Елді мекеннің ғимараттары мен құрылыстары
pdpbuild/pzbuild
Ғимараттар мен құрылыстар pdpbuild/pzbuild
22010001
Ғимараттар мен құрылыстар
полигон
Инженерлік коммуникация желілік pdpenglin
Электрмен жабдықтау объектілері, желілік pdpengellin/ pzengllin

*6-ти этажную застройку допускается считать зоной застройки средней этажности, в случаях, когда квартиры 6-го мансардного этажа являются вторыми уровнями квартир 5-ых этажей.
**объемно-планировочные решения объектов не должны превышать регламенты окружающей застройки по этажности и плотности застройки территории.
Классы
Слои
Код по классификатору
Наименование по классификатору
Тип геометрического представления
1
2
4
6
7
Здания и сооружения населенного пункта pdpbuild/pzbuild
Здания и сооружения pdpbuild/ pzbuild
22010001
Здания и сооружения
полигон
Инженерные коммуникации линейные pdpenglin/pzenglin
Объекты энергоснабжения линейные pdpengellin/ pzengllin

44050001
Құрылыс салу жобаларының шекарасы
Реконструкциялау, бұзу аумағы
pdpgrreconstruction/pzgrreconstruction
44040001
Реконструкциялау, бұзу аумағы
Қала құрылысы регламенттері pdpreg/pzreg
Қызыл сызықтар pdpregredline edlinelin/pzregredline edlinelin
55010001
Қызыл сызықтар
желі
Қызыл сызықтар pdpregredline edlinepol/pzregredline edlinepol
55040001
Қызыл сызықтар
полигон
Сары сызықтар pdpregyellowline/pzregyellowline
55020001
Сары сызықтар
желі
Су қорғау жолақтары pdpregwodpls/pzregwodpls
55030001
Су қорғау жолақтары
полигон
Су қорғау аймақтары pdpregwaterzone/ pzregwaterzone
55060001
Су қорғау аймақтары
Теміржол шуынан қорғау аймағы pdprailwayprotectzone/ pzrailwayprotectzone
55050001
Теміржол шуынан қорғау аймағы
Су жинау құрылыстарының қорғау аймақтары
pdpprotectwaterintakezone pzprotectwaterintakezone
55080001
Су жинау құрылыстарының қорғау аймақтары
Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтары pdpprotectgaszone/ pzprotectgaszone
55090001
Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтары
Магистральдық құбырлардың, байланыс, радиофикация желілерінің, электр және жылу желілерінің күзет аймақтары
pdpprotectlinezone/ pzprotectlinezone
55100001
Магистральдық құбырлардың, байланыс, радиофикация желілерінің, электр және жылу желілерінің күзет аймақтары
Әскери полигондар аумақтарының, сондай-ақ Қарулы Күштердің арсеналдарының, базалары мен қоймаларының тыйым салынған аймақтары
pdpprotectprotectzone/ pzprotectprotectzone
55110001
Әскери полигондар аумақтарының, сондай-ақ Қарулы Күштердің арсеналдарының, базалары мен қоймаларының тыйым салынған аймақтары
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне іргелес аумақ
pdppenalsystem/ pzpenalsystem
55120001
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне іргелес аумақ
Әуеайлақ маңындағы аумақтарды қорғау аймақтары
pdpprotectairfile/ pzprotectairfile
55130001
Әуеайлақ маңындағы аумақтарды қорғау аймақтары
Санитарлық-қорғау аймақтары
pdpzonesan/pzzonesan
55140001
Санитарлық-қорғау аймақтары
Қала құрылысы регламенттері pdpreg/pzreg
Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау аймақтары pdpprotecthistorical/ pzprotecthistorical
55150001
Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау аймақтары
полигон
Бірегей және сирек ландшафттармен қорғалған және (немесе) тарихи және мәдени мұра
объектілері бар аумақтар
рdpculturalheritage/ pzculturalheritage
55160001
Бірегей және сирек ландшафттармен қорғалған және (немесе) тарихи және мәдени мұра объектілері бар аумақтар
Су басу және су алу аймақтары
pdpfloodzone/ pzfloodzone

44050001
Граница проекта застройки
Территория реконструкции, сноса
pdpgrreconstruction/pzgrreconstruction
44040001
Территория реконструкции. сноса
Градостроительные регламенты pdpreg/pzreg
Красные линии
pdpregredline edlinelin
55010001
Красные линии
линия
Красные линии
pdpregredline edlinepol
55040001
Красные линии
полигон
Желтые линии
pdpregyellowline/pzregyellowline
55020001
Желтые линии
линия
Водоохранные полосы
pdpregwodpls/pzregwodpls
55030001
Водоохранные полосы
полигон
Водоохранные зоны
pdpregwaterzone/ pzregwaterzone
55060001
Водоохранные зоны
Шумозащитные охранные зоны от железной дороги
pdprailwayprotectzone/ pzrailwayprotectzone
55050001
Шумозащитные охранные зоны от железной дороги
Селеопасные, оползнеопасные и защитные лесные зоны, примыкающие к полосе отвода железных и автомобильных дорог
55070001
селеопасные, оползнеопасные и защитные лесные зоны, примыкающие к полосе отвода железных и автомобильных дорог
Защитные зоны водозаборных сооружений
pdpprotectwaterintakezone pzprotectwaterintakezone
55080001
Защитные зоны водозаборных сооружений
Охранные зоны объектов систем газоснабжения
pdpprotectgaszone/ pzprotectgaszone
55090001
Охранные зоны объектов систем газоснабжения
Охранные зоны магистральных трубопроводов, линий связи, радиофикации, электрических и тепловых сетей
pdpprotectlinezone/ pzprotectlinezone
55100001
Охранные зоны магистральных трубопроводов, линий связи, радиофикации, электрических и тепловых сетей
Запретные зоны территорий военных полигонов, а также арсеналов, баз и складов Вооруженных Сил
pdpprotectprotectzone/ pzprotectprotectzone
55110001
Запретные зоны территорий военных полигонов, а также арсеналов, баз и складов Вооруженных Сил
Территория, прилегающая к учреждениям уголовно-исполнительной системы
pdppenalsystem/ pzpenalsystem
55120001
Территория, прилегающая к учреждениям уголовно-исполнительной системы
Охранные зоны приаэродромных территорий
pdpprotectairfile/ pzprotectairfile
55130001
Охранные зоны приаэродромных территорий
Санитарно-защитные зоны
pdpzonesan/pzzonesan
55140001
Санитарно-защитные зоны
Градостроительные регламенты pdpreg/pzreg
Охранные зоны памятников истории и культуры
pdpprotecthistorical/ pzprotecthistorical
55150001
Охранные зоны памятников истории и культуры
полигон
Территории с объектами историко-культурного наследия и (или) охраняемыми уникальными и редкими ландшафтами
рdpculturalheritage/ pzculturalheritage
55160001
Территории с объектами историко-культурного наследия и (или) охраняемыми уникальными и редкими ландшафтами
полигон
Зоны подтоплений и затоплений
pdpfloodzone/ pzfloodzone

55170001
Су басу және су алу аймақтары
Көлік pdpautotran/ pzautotran
Көпірлер, жол өтпелері
pdpautotranbridg/ pzautotranbridg
66010001
Көпірлер,жол өтпелері
полигон
Тұрақтар pdpautotranprc/pzautotranprc
66030001
Тұрақтар
Жолдар мен өтпе жолдар pdpautotranrdc
66040001
Жолдар мен өтпе жолдар
Тұрақтар
pdpautotranprc/ pzautotranprc
66030001
Тұрақтар
Жолдар мен өтпе жолдар pdpautotranrdc/ pzautotranrdc
66040001
Жолдар мен өтпе жолдар
Жолдар мен көшелердің осьтік желілері pdpautotranstreet/pzautotranstreet
66050001
Жолдар мен көшелердің осьтік желілері
Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
pdpautotraninterchanges/ pzautotraninterchanges
66060001
Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
Транспорттық- көлік-ауысып отыру тораптары
pdpautotranhubs/ pzautotranhubs
66070001
Транспорттық- көлік-ауысып отыру тораптары
Ұшу-қону жолағы
рdpautotranrunways/ pzautotranrunways
66080001
Ұшу-қону жолағы
Айлақтар, пирстар
pdpautotranpiers/ pzautotranpiers
66090001
Айлақтар, пирстар
Теміржол көлігі pdprrstran/ pzrrstran
Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар
pdprrstranlin/ pzrrstranlin

55170001
Зоны подтоплений и затоплений
полигон
Транспорт pdpautotran/ pzautotran
Мосты, путепроводы pdpautotranbridg/ pzautotranbridg
66010001
Мосты, путепроводы
полигон
Парковки
pdpautotranprc/ pzautotranprc
66030001
Парковки
Дороги и проезды pdpautotranrdc/ pzautotranrdc
66040001
Дороги и проезды
Осевые линии дорог и улиц
pdpautotranstreet/ pzautotranstreet
66050001
Осевые линии дорог и улиц
Развязки в разных уровнях pdpautotraninterchanges/ pzautotraninterchanges
66060001
Развязки в разных уровнях
Транспортно-пересадочные узлы pdpautotranhubs/ pzautotranhubs
66070001
Транспортно-пересадочные узлы
Взлетно-посадочная полоса
рdpautotranrunways/ pzautotranrunways
66080001
Взлетно-посадочная полоса
Причалы, пирсы pdpautotranpiers/ pzautotranpiers
66090001
Причалы, пирсы
Железнодорожный транспорт pdprrstran/ pzrrstran
Железные дороги, пути и линейные сооружения pdprrstranlin/ pzrrstranlin

77010001
Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар
полигон
Елді мекенді абаттандыру pdpblag/ pzblag
Балалардың ойын алаңдары
pdpblagchildpl/ pzblagchildpl
88020001
Балалардың ойын алаңдары
полигон
Қоқыс контейнерлерінің алаңдары pdpblagdumppl/ pzblagdumppl
88040001
Қоқыс контейнерлерінің алаңдары
Бұрқақтар pdpblagfontpol/ pzblagfontpol
88060001
Бұрқақтар
Спорт алаңы pdpblagsportpl/ pzblagsportpl
88080001
Спорт алаңы
Жаяусоқпақтар, тас төсемдер, жаяу жүргіншілер жолдары pdpblagtrotuar/ pzblagtrotuar

77010001
Железные дороги, пути и линейные сооружения
полигон
Благоустройство населенного пункта pdpblag/ pzblag
Детские игровые площадки
pdpblagchildpl/ pzblagchildpl
88020001
Детские игровые площадки
полигон
Мусорные контейнерные площадки
pdpblagdumppl/ pzblagdumppl
88040001
Мусорные контейнерные площадки
Фонтаны
pdpblagfontpol/ pzblagfontpol
88060001
Фонтаны
Спортивные площадки pdpblagsportpl/ pzblagsportpl
88080001
Спортивные площадки
Тротуары, брусчатка, пешеходные дорожки pdpblagtrotuar/ pzblagtrotuar

88100001
Жаяусоқпақтар, тас төсемдер, жаяу жүргіншілер жолдары
Қалалық көгалдандыру pdpblagzelen/ pzblagzelen
88110001
Қалалық көгалдандыру
Жағалау, жағажай pdpblagbeach/ pzblagbeach
88140001
Жағалау, жағажай
Әлеуметтік-мәдени объектілер pdpscsc/ pzscsc
Әлеуметтік-мәдени маңызы бар желілік объектілер (тарихи қабырғалар, біліктер, соқпақтар, жолдар) pdpscsclin/ pzscsclin
99010001
Әлеуметтік-мәдени маңызы бар желілік объектілер (тарихи қабырғалар, біліктер, соқпақтар, жолдар)
полигон
Мәдени, діни объектілер (монументтер, ескерткіштер, қалашықтар, археологиялық қазба орындары, тарихи алаңдар және т.б.) pdpscscpol/ pzscscpol
99020001
Мәдени, діни объектілер (монументтер, ескерткіштер, қалашықтар, археологиялық қазба орындары, тарихи алаңдар және т.б.)
полигон
Гидрография және гидротехникалық құрылыстар
Мұхиттар pdphydrosea/ pzhydrosea
10003001
Мұхиттар
полигон
Көлдер pdphydrolake/ pzhydrolake
10004001
Көлдер
Өзендер pdphydroriver/ pzhydroriver
10007001
Өзендер
Ірі өзендердің, көлдердің төгілу алаңдары pdphydroflood/ pzhydroflood
10011001
Ірі өзендердің, көлдердің төгілу алаңдары
Тоғандар pdphydropond/ pzhydropond
10012001
Тоғандар
Су қоймалары және су жинауға арналған басқа да құрылыстар pdphydroreservoir/ pzhydroreservoir
10015001
Су қоймалары және су жинауға арналған басқа да құрылыстар
Каналдар мен арықтар pdphydrocanal/ pzhydrocanal
10018001
Каналдар мен арықтар
Атрибутивтік деректер
Егжей-тегжейлі жоспарлау жобасы және құрылыс салу жобасы (pdp/pz)
1.0 pdpzone – ФУНКЦИОНАЛДЫҚ АЙМАҚТАР pdp_functional_zones
1.1 pdpzonejil/pzzonejil – Тұрғын аймақтар
1.2 pdpzoneodz/pzzoneodz- Қоғамдық-іскерлік аймақтар
1.3 pdpzoneprom/pzzoneprom - Өнеркәсіптік (өндірістік) аймақтар
1.4 pdpzonetransport/pzzonetransport - Көлік және инженерлік инфрақұрылым аймақтары
1.6 pdpzoneprotect/pzzoneprotect - Ерекше қорғалатын аумақтар аймақтары
1.7 pdpzoneagricult/pzzoneagricult - Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығын пайдалану аймақтары
1.8 pdpzonerec/pzzonerec - Рекреациялық аймақтар
1.9 pdpgpzonerez/pzgpzonerez - Резервтік аумақтар аймақтары
1.10 pdpgpzonennt/pzgpzonennt - Қолайсыз және пайдаланылмайтын аумақтар
1.11 pdpzonerestrict/pzzonerestrict- Режимдік аумақтардың аймақтары
1.12 pdpgpzonespec/pzgpzonespec- Арнайы мақсаттағы аймақтар
1.13 pdpgpzonesub/pzgpzonesub - Қала маңы аймағы
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
area
ЕТЖЖ/ҚЖ функционалдық аймағының ауданы
Double
func_zone_status_id
Функционалдық аймақты іске асыру мәртебесінің ID
Text
255
Pdp/pz_func_zone_code_id
ЕТЖЖ функционалдық аймақтарының жіктеуіші бойынша коды
Long Integer
gp_func_zone_code_id
БЖ функционалдық аймақтарының жіктеуіші бойынша коды
Text
255
zone_type_id
Аймақ типінің ID
Text
255
deactivation_doc_id
Өшіру құжатының ID
Text
255
creation_doc_id
Қалыптастыру құжатының ID
Text
255

88100001
Тротуары, брусчатка, пешеходные дорожки
Озеленение
pdpblagzelen/ pzblagzelen
88110001
Озеленение
Набережные, пляжи
pdpblagbeach/ pzblagbeach
88140001
Набережные, пляжи
Социально-культурные объекты pdpscsc/ pzscsc
Линейные объекты, имеющие социально-культурную значимость (исторические стены, валы, тропы, дороги) pdpscsclin/ pzscsclin
99010001
Линейные объекты, имеющие социально-культурную значимость (исторические стены, валы, тропы, дороги)
линия
Культурные, религиозные объекты (монументы, памятники, городища, места археологических раскопок, исторические площади и т.д.)
pdpscscpol/ pzscscpol
99020001
Культурные, религиозные объекты (монументы, памятники, городища, места археологических раскопок, исторические площади и т.д.)
полигон
Гидрография и гидротехнические сооружения
Моря
pdphydrosea/ pzhydrosea
10003001
Моря
полигон
Озера
pdphydrolake/ pzhydrolake
10004001
Озера
Реки
pdphydroriver/ pzhydroriver
10007001
Реки
Площади разливов крупных рек, озер
pdphydroflood/ pzhydroflood
10011001
Площади разливов крупных рек, озер
Пруды
pdphydropond/ pzhydropond
10012001
Пруды
Водохранилища и др. сооружения для сбора воды
pdphydroreservoir/ pzhydroreservoir
10015001
Водохранилища и др. сооружения для сбора воды
Каналы и канавы
pdphydrocanal/ pzhydrocanal
10018001
Каналы и канавы
Атрибутивные данные
Проект детальной планировки и проект застройки (pdp/pz)
Проект детальной планировки и проект застройки (pdp/pz)
1.0 pdpzone/ pzzone – ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ ЗОНЫ pdp_functional_zones
1.1 pdpzonejil/pzzonejil – Жилые зоны
1.2 pdpzoneodz/ pzzoneodz - Общественно-деловые зоны
1.3 pdpzoneprom / pzzoneprom - Промышленные (производственные) зоны
1.4 pdpzonetransport/ pzzonetransport - Зоны транспортной и инженерной инфраструктуры
1.5 pdpzoneprotect / pzzoneprotect - Зоны особо охраняемых территорий
1.6 pdpzoneagricult / pzzoneagricult - Зоны сельскохозяйственного и лесохозяйственного использования
1.7 pdpzonerec / pzzonerec - Рекреационные зоны
1.8 pdpgpzonerez/ pzgpzonerez - Зоны резервных территорий
1.9 pdpgpzonennt/ pzgpzonennt - Неудобные и неиспользуемые территории
1.10 pdpzonerestrict / pzzonerestrict - Зоны режимных территорий
1.11 pdpgpzonespec/ pzgpzonespec - Зоны специального назначения
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
area
Площадь функциональной зоны ПДП/ПЗ
Double
func_zone_status_id
ID Статуса реализации функциональной зоны
Text
255
pdp/pz_func_zone_code_id
Код по классификатору функциональных зон ПДП
Long Integer
pdp/pz _func_zone_code_id
Код по классификатору функциональных зон ГП
Text
255
zone_type_id
ID типа зоны
Text
255
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255

2.0 pdpbuild/pzbuild– ЕЛДІ МЕКЕННІҢ ҒИМАРАТТАРЫ МЕН ҚҰРЫЛЫСТАРЫ
2.1 pdpbuild/pzbuild – Ғимаратар мен құрылыстар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объектінің типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Integer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
functional
Функционалдық мақсаты
Text
255
floor
Қабаттар саны
Double
-
3.0 pdpenglin/pzenglin – ЖЕЛІЛІК ИНЖЕНЕРЛІК КОММУНИКАЦИЯЛАР
3.1 pdpengellin/pzengellin - Электрмен жабдықтау объектілері желілік
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объектінің типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Integer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
implementation
Іске асыру мәртебесі
voltage_f64
Кернеу
Double
-
amount_pr_f64
Сымдар/кабельдер саны
Double
-
object_name
Объектінің атауы
Text
100
3.2 pdpenggaslin/pzenggaslin - Газбен жабдықтау объектілері желілік
3.3 pdpengwodlin/pzengwodlin - Сумен жабдықтау объектілері желілік
3.4 pdpengkanlin/pzengkanlin - Су бұру объектілері желілік
3.5 pdpengteplin/pzengteplin/ - Жылумен жабдықтау объектілері, желілік
3.6 pdpengoillin/pzengoillin - Мұнай құбыры объектілері, желілік
3.7 pdpenglivlin/pzenglivlin - Нөсерлік кәріз объектілері, желілік
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объектінің типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Integer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
implementation
Іске асыру мәртебесі
material
Құбырлардың материалы
Text
100
diametr_f64
Құбырдың диаметрі, мм
Text
50
object_name
Объектінің атауы
Text
100
4.0 pdpgr/pzgr – ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫ ЖОБАСЫНЫҢ ШЕКАРАЛАРЫ
4.1 pdpgrnp/pzgrnp - Елді мекеннің шекаралары
4.2 pdpgrpdp – ЕТЖЖ шекарасы
4.3 pdpgrdevelopment/ pzgrdevelopment – Құрылыс салу шекаралары
pdp_documents Бекіту құжаты
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
-
shape
Геометрия
Geometry
0
doc_name
Құжаттың атауы
Text
255
doc_date
Құжатты бекіту күні
Date
8
approved_by
Құжатты кім бекітті
Text
255
kato_code_id
КАТО-ның ID Коды
Double
-
pdp/pz_gr _status_id
ЕТЖЖ/ДЖ ID шекара күйі
Double
-
status_id
ЕТЖЖ/ДЖ ID күйі
Text
255
area
ЕТЖЖ/ДЖ функционалды аймағы
Double
-
effective_date
Күшіне енген күні
Date
8
sign_file_name
Құжат қолтаңбасы файлының аты
Text
255
deactivation_doc_id
Өшіру құжатының ID
Text
255
doc_number
Құжатты бекіту нөмірі
Text
255
pdp/pz_ggk_number
МГК ЕТЖЖ/ДЖ тіркеу нөмірі
Text
255
file_name
Құжат файлының аты
Text
255
4.4 pdpgrreconstruction/ pzgrreconstruction - Бұзатын аумақ, құрылыстар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Нысан түрі
Geometry
0
usl_i32
Классификация коды
Long Inteer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атау
Text

2.0 pdpbuild / pzbuild – ЗДАНИЯ И СООРУЖЕНИЯ НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА
2.1 pdpbuild/ pzbuild - Здания и сооружения
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Integer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
implementation
Статус реализации
Double
-
functional
Функциональное назначение
Text
255
floor
Этажность
Double
-
3. 0 pdpenglin/ pzenglin – ИНЖЕНЕРНЫЕ КОММУНИКАЦИИ ЛИНЕЙНЫЕ
3.1 pdpengellin/ pzengellin - Объекты энергоснабжения линейные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Integer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
implementation
Статус реализации
Double
-
voltage_f64
Напряжение
Double
-
amount_pr_f64
Количество проводов/кабелей
Double
-
object_name
Наименование объекта
Text
100
3.2 pdpenggaslin / pzenggaslin - Объекты газоснабжения линейные
3.3 pdpengwodlin/ pzengwodlin - Объекты водоснабжения линейные
3.4 pdpengkanlin / pzengkanlin - Объекты водоотведения линейные
3.5 pdpengteplin/ pzengteplin - Объекты теплоснабжения линейные
3.6 pdpengtellin/ pzengtellin - Объекты связи и телекоммуникаций линейные
3.7 pdpengoillin/ pzengoillin - Объекты нефтепроводов линейные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Integer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
implementation
Статус реализации
material
Материал трубы
Text
100
diametr_f64
Диаметр трубы, мм
Text
50
object_name
Наименование объекта
Text
100
4.0 pdpgr/ pzgr – ГРАНИЦЫ ГРАДОСТРОИТЕЛЬНОГО ПРОЕКТА
4.1 pdpgrnp / pzgrnp - Границы населенного пункта
4.2 pdpgrpdp/ pzgrpdp - Граница ПДП
4.3 pdpgrdevelopment/ pzgrdevelopment - Граница проекта застройки
pdp_documents Утверждающий документ
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
doc_name
Наименование документа
Text
255
doc_date
Дата утверждения документа
Date
8
approved_by
Кем утвержден документ
Text
255
kato_code_id
ID Кода КАТО
Double
-
pdp/pz_gr _status_id
ID Статуса границы ПДП/ПЗ
Double
-
status_id
ID Статуса ПДП/ПЗ
Text
255
area
Площадь функциональной зоны ПДП/ПЗ
Double
-
effective_date
Дата вступления в силу
Date
sign_file_name
Имя файла подписи документа
Text
255
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
doc_number
Номер утверждения документа
Text
255
pdp/pz_ggk_number
Регистрационный номер ГГК ПДП/ПЗ
Text
255
file_name
Имя файла документа
Text
255
4.4 pdpgrreconstruction/ pzgrreconstruction - Территория сноса, конструкции
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text

255
5.0 pdpreg / pzreg – ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫ РЕГЛАМЕНТТЕРІ
5.1 pdpregredline / pz_red_lines_line - Қызыл сызықтар
5.2 pdpregredlinepol / pz_red_lines_poly - Қызыл сызықтар
5.3 pdpregyellowline / pzregyellowline / pzregwodpls - Сары сызықтар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжаттарының ID
Text
255
creation_doc_id
Жасау құжатының ID
Text
255
5.4 pdpregwodpls/ pzregwodpls – Су қорғау белдеулері
5.4 pdpregwodpls/ pzregwodpls – Су қорғау белдеулері
5.5 – pdpregwaterzone / pzregwaterzone - Су қорғау аймақтары
5.6 - pdprailwayprotectzone / pzrailwayprotectzone - Теміржол шуынан қорғау аймақтары
5.7 – pdpprotectwaterintakezone / pzprotectwaterintakezone - Су қоймалары құрылыстарының қорғаныс аймақтары
5.8 - pdpprotectgaszone / pzprotectgaszone - Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтары
5.9 – pdpprotectlinezone / pzprotectlinezone - Магистральдық құбырлардың, байланыс, радиофикация желілерінің, электр және жылу желілерінің күзет аймақтары
5.10 – pdpprotectprotectzone/ pzprotectprotectzone - Әскери полигондар аумақтарының, сондай-ақ Қарулы Күштердің арсеналдарының, базалары мен қоймаларының тыйым салынған аймақтары
5.11 - pdppenalsystem pzpenalsystem - Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне іргелес аумақ
5.12 – pdpprotecthistorical/ pzprotecthistorical - Тарихи және мәдени ескерткіштерінің қорғалатын аймақтары
5.13 – dpculturalheritage/ pzculturalheritage - Тарихи-мәдени мұра объектілері және (немесе) қорғалатын бірегей және сирек ландшафттары бар аумақтар
5.14- pdpfloodzone/ pzfloodzone - Су тасу және су басу аймақтары
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
Аймақтың ені
5.15 - pdpprotectairfile / pzprotectairfile - Әуеайлақ маңындағы аумақтарды қорғау аймақтары
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
document
Әуеайлақтың бақылау нүктесінен алыстауына байланысты шектеу
Text
100
H_abs
Объектілердің биіктігін шектеудің абсолютті биіктігі (EGM 2008)
Double
Distance from the object to ARP
Әуеайлақтың бақылау нүктесінен қашықтық
Double

255
5.0 pdpreg/ pzreg – ГРАДОСТРОИТЕЛЬНЫЕ РЕГЛАМЕНТЫ
5.1 pdp_red_lines_line/ pz_red_lines_line Красные линии ПДП (линия)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
5.2 pdp_red_lines_poly/ pz_red_lines_poly Красные линии ПДП (полигон)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
-
shape
Геометрия
Geometry
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
5.3 pdpregyellowline/ pzregyellowline - Желтые линии
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
5.4 pdpregwodpls/ pzregwodpls - Водоохранные полосы
5.5 – pdpregwaterzone/ pzregwaterzone - Водоохранные зоны
5.6 – pdprailwayprotectzone/ pzrailwayprotectzone - Шумозащитные охранные зоны от железной дороги
5.7 – pdpprotectwaterintakezone/ pzprotectwaterintakezone - Защитные зоны водозаборных сооружений
5.8 - pdpprotectgaszone / pzprotectgaszone - Охранные зоны объектов систем газоснабжения
5.9 – pdpprotectlinezone/ pzprotectlinezone - Охранные зоны магистральных трубопроводов, линий связи, радиофикации, электрических и тепловых сетей
5.10 – pdpprotectprotectzone/ pzprotectprotectzone - Запретные зоны территорий военных полигонов, а также арсеналов, баз и складов Вооруженных Сил
5.11 - pdppenalsystem / pzpenalsystem - Территория, прилегающая к учреждениям уголовно-исполнительной системы
5.12 – pdpprotecthistorical/ pzprotecthistorical - Охранные зоны памятников истории и культуры
5.13 – dpculturalheritage/ pzculturalheritage - Территории с объектами историко-культурного наследия и (или) охраняемыми уникальными и редкими ландшафтами
5.14- pdpfloodzone/ pzfloodzone - Зоны подтоплений и затоплений
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
Ширина зоны
5.15 - pdpprotectairfile / pzprotectairfile - Охранные зоны приаэродромных территорий
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
document
Ограничение в зависимости от удаления от контрольной точки аэродрома
Text
100
H_abs
Абсолютная высота ограничения высот объектов (EGM 2008)
Double
Distance from the object to ARP
Удаление от контрольной точки аэродрома
Double

5.16 pdpzonesan / pzzonesan - Санитариялық-қорғаныш аймақтары
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
Қауіптілік сыныбы
Text
Функционалдық мақсаты
Text
Аймақ радиусы
Double
6.0 pdpautotran/ pzautotran – КӨЛІК
6.1 pdpautotranbridg / pzautotranbridg - Көпірлер
6.2 pdpautotranprc / pzautotranprc - Тұрақтар
6.3 pdpautotranrdc pzautotranrdc - Жолдар мен өткелдер
6.4 pdpautotranstreet / pzautotranstreet - Жолдар мен көшелердің осьтік желілері
6.5 pdpautotraninterchanges / pzautotraninterchanges - Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
6.6 pdpautotranhubs / pzautotranhubs - Көлік-ауысып отыру торабтары
6.7 pdpautotranrunways / pzautotranrunways - Ұшу-қону жолағы
6.8 pdpautotranpiers / pzautotranpiers - Айлақтар, пирс
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш
бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
7.0 pdprrstran / pzrrstran – ТЕМІРЖОЛ КӨЛІГІ
7.1 pdprrstranlin / pzrrstranlin - Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
8.0 pdpblag / pzblag – ЕЛДІ МЕКЕНДІ АБАТТАНДЫРУ
8.1 pdpblagchildpl/ pzblagchildpl - Балалар ойын алаңдары
8.2 pdpblagdumppl / pzblagdumppl - Қоқыс контейнер алаңдары
8.3 pdpblagfontpol / pzblagfontpol - Бұрқақтар
8.4 pdpblagsportpl / pzblagsportpl - Спорт алаңдары
8.5 pdpblagtrotuar/ pzblagtrotuar - Жаяусоқпақтар, тас төсемдер, жаяу жүргінші жолдары
8.6 pdpblagzelen/ pzblagzelen -Көгалдандыру
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text
255
9.0 pdpgs / pdpgs – ГИДРОГРАФИЯ ЖӘНЕ ГИДРОТЕХНИКАЛЫҚ ҚҰРЫЛЫСТАР
9.1 pdphydrosea / pzhydrosea - Теңіздер
9.2 pdphydrolake/ pzhydrolake - Көлдер
9.3 pdphydroriver / pzhydroriver - Өзендер
9.4 pdphydroflood / pzhydroflood - Ірі өзендердің, көлдердің төгілу алаңдары
9.5 pdphydropond / pzhydropond - Тоғандар
9.6 pdphydroreservoir/ pzhydroreservoir - Су қоймалары және су жинауға арналған басқа да құрылыстар
9.7 pdphydrocanal/ pzhydrocanal - Каналдар мен арықтар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Жіктеуіш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атауы
Text

5.16 pdpzonesan / pzzonesan - Санитарно-защитные зоны
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
danger_class
Класс опасности
Text
255
functional
Функциональное назначение
Text
255
zone_radius
Радиус зоны
Double
-
6.0 pdpautotran/ pzautotran – ТРАНСПОРТ
6.1 pdpautotranbridg/ pzautotranbridg - Мосты
6.2 pdpautotranprc/ pzautotranprc - Парковки
6.3 pdpautotranrdc/ pzautotranrdc - Дороги и проезды
6.4 pdpautotranstreet/ pzautotranstreet - Осевые линии дорог и улиц
6.5 pdpautotraninterchanges / pzautotraninterchanges - Развязки в разных уровнях
6.6 pdpautotranhubs / pzautotranhubs - Транспортно-пересадочные узлы
6.7 pdpautotranrunways/ pzautotranrunways - Взлетно-посадочная полоса
6.8 pdpautotranpiers / pzautotranpiers - Причалы, пирсы
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
7.0 pdprrstran/ pzrrstran – ЖЕЛЕЗНОДОРОЖНЫЙ ТРАНСПОРТ
7.1 pdprrstranlin / pzrrstranlin - Железные дороги, пути и линейные сооружения
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
8.0 pdpblag / pzblag – БЛАГОУСТРОЙСТВО НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА
8.1 pdpblagchildpl / pzblagchildpl - Детские игровые площадки
8.2 pdpblagdumppl / pzblagdumppl - Мусорные контейнерные площадки
8.3 pdpblagfontpol/ pzblagfontpol - Фонтаны
8.4 pdpblagsportpl / pzblagsportpl - Спортивные площадки
8.5 pdpblagtrotuar/ pzblagtrotuar - Тротуары, брусчатка, пешеходные дорожки
8.6 pdpblagzelen/ pzblagzelen - Озеленение
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
9.0 pdpgs/ pdpgs – ГИДРОГРАФИЯ И ГИДРОТЕХНИЧЕСКИЕ СООРУЖЕНИЯ
9.1 pdphydrosea/ pzhydrosea - Моря
9.2 pdphydrolake / pzhydrolake - Озера
9.3 pdphydroriver / pzhydroriver - Реки
9.4 pdphydroflood / pzhydroflood - Площади разливов крупных рек, озер
9.5 pdphydropond/ pzhydropond - Пруды
9.6 pdphydroreservoir/ pzhydroreservoir - Водохранилища и др. сооружения для сбора воды
9.7 pdphydrocanal/ pzhydrocanal - Каналы и канавы
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text

1. Қаланың, кенттің және ауылдық елді мекеннің бас жоспарының техникалық-экономикалық көрсеткіштері мынадай кезеңдерге бөлінеді:
- жаңа бас жоспардың бастапқы жылы;
- бірінші кезең;
- есептік кезең.
2. Коммуналдық-тұрмыстық және өндірістік қажеттіліктерге электр энергиясына, жылу энергиясына, суға, газға қажеттілік бойынша және сарқынды суларды ағызу көлемі бойынша көрсеткіштер тиісті облыстық және аудандық қызметтердің деректері бойынша қабылданады.

1. Технико-экономические показатели генерального плана города, поселка и сельского населенного пункта приводятся на следующие этапы:
- исходный год нового генерального плана;
- первый этап;
- расчетный этап.
2. Показатели по потребности в электроэнергии, тепловой энергии, воде, газе на коммунально-бытовые и производственные нужды и по объему сброса сточных вод принимаются по данным соответствующих областных и районных служб.

1. "Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары және егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 505 бұйрығы. (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 21342 болып тіркелген).
2. "Қала құрылысы жобаларын (егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 505 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 15 маусымдағы № 341 бұйрығы. (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 28505 болып тіркелген).
3. "Қала құрылысы жобаларын (егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 505 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 26 мамырдағы № 388 бұйрығы. (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 32629 болып тіркелген).
4. "Қала құрылысы жобаларын (егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 505 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 4 тамыздағы № 563 бұйрығы. (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 33262 болып тіркелген).
5. "Қала құрылысы жобаларын (егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 505 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 22 ақпандағы № 69 бұйрығы. (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 34035 болып тіркелген).
6. "Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 505 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 29 маусымдағы № 234 бұйрығы. (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 34681 болып тіркелген).

1. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 505 "Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов и проектов детальной планировки и проектов застройки)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21342).
2. Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 15 июня 2022 года № 341 "О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 505 "Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (проектов детальной планировки и проектов застройки)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28505).
3. Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 388 "О внесении дополнений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 505 "Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (проектов детальной планировки и проектов застройки)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32629).
4. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 4 августа 2023 года № 563 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 505 "Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (проектов детальной планировки и проектов застройки)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33262).
5. Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 22 февраля 2024 года № 69 "О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 505 "Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34035).
6. Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 июня 2024 года № 234 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 505 "Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34681).

7. "Қала құрылысы жобаларын (егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 505 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 18 шілдедегі № 268 бұйрығы. (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 36487 болып тіркелген).

7. Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 18 июля 2025 года № 268 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 505 "Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36487).