2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 272 бұйрығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 101-бабының 8-тармағына және 168-бабының 14-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған 2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейін қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
М.Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 30 мамырдағы
№ 272 бұйрығымен
бекітілген
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидалары
Ескерту. Қағидаларының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы 2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 101-бабының 8-тармағына және 168-бабының 14-тармағына сәйкес әзірленді және республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу және оған кассалық қызмет көрсету тәртібін, мемлекеттік мекемелердің және уәкілетті мемлекеттік органдардың бюджетке түсімдердің түсуін қамтамасыз ету, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру, сондай-ақ бюджеттің тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) жөніндегі іс-шаралар кешенін орындау бойынша іс-қимыл тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 272.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
В соответствии с пунктом 8 статьи 101 и пунктом 14 статьи 168 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
Сноска. В пункт 2 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 31 декабря 2025 года включительно.
Сноска. В пункт 3 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 мая 2025 года № 272
Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 101 и пунктом 14 статьи 168 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее - Бюджетный кодекс) и определяют порядок исполнения республиканского и местных бюджетов, их кассового обслуживания, порядок действий государственных учреждений и уполномоченных государственных органов по выполнению комплекса мероприятий по обеспечению поступлений в бюджет, реализации бюджетных программ (подпрограмм), а также финансированию дефицита (использованию профицита) бюджета.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік мекемелерге, бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне, уәкілетті органдарға және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне мемлекеттік қазынашылық пен мемлекеттік қазынашылық органдарының қызмет көрсетуі "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
Бюджет кодексінің 101-бабының 8-тармағына сәйкес, осы Қағидалардың 2-тармағының бірінші бөлігінің талаптары арнаулы мемлекеттік органдардың бюджетті атқару рәсімдеріне және білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру кезінде бюджетті атқару рәсімдеріне қолданылмайды.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес осы Қағидалардың 2-тармағының бірінші бөлігінің талаптары "Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияларды құрайтын және (немесе) таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын мәліметтерге қолданылмайды.
Осы Қағидалардың 2-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көзделген жағдайларда мемлекеттік қазынашылыққа және мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Қағидаларда белгіленген құжаттарды ұсыну қағаз тасығыштарда жүзеге асырылады.
2-тарау. Міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларын, мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын жасау және жүргізу тәртібі
1-параграф. Қаржыландыру жоспарларының түрлері
3. Бюджеттің атқарылуы үшін қаржыландыру жоспарларының мынадай түрлерін:
мемлекеттік мекемелер - мемлекеттік мекеменің міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын (бұдан әрі – міндеттемелер бойынша жеке жоспар) және мемлекеттік мекеменің төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын (бұдан әрі – төлемдер бойынша жеке жоспар);
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі – міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарын және төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын (бұдан әрі – бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспары);
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімімен – түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын әзірлейді.
Жеке қаржыландыру жоспарлары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарлары, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспары кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға және жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне, кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне, мемлекеттік органдардың даму жоспарларына, бюджеттік бағдарламаларға, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтініміне, Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына), Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына (бұдан әрі – Мемлекеттік мекемелердің анықтамалығы) сәйкес және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен әзірленеді.
Қаржыландырудың жеке жоспарлары бөлшек қалдықтары бар, үтірден кейін бір белгісі бар сандармен мың теңгемен қалыптастырылады, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары, бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бөлшек қалдықсыз бүтін сандармен мың теңгемен қалыптастырылады.

Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Обслуживание государственных учреждений, администраторов бюджетных программ, уполномоченных органов и субъектов квазигосударственного сектора государственным казначейством и органами государственного казначейства осуществляется посредством информационной системы "Казначейство-клиент".
В соответствии с пунктом 8 статьи 101 Бюджетного кодекса, требования части первой пункта 2 настоящих Правил не распространяются на процедуры исполнения бюджета специальными государственными органами и процедуры исполнения бюджета при реализации пилотного национального проекта в области образования.
В соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, требования части первой пункта 2 настоящих Правил не распространяются на сведения, составляющие государственные секреты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах и (или) содержащих служебную информацию ограниченного распространения в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429 "Об утверждении Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней".
В случаях, предусмотренных частями второй и третьей пункта 2 настоящих Правил, предоставление в государственное казначейство и органы государственного казначейства документов, установленных настоящими Правилами, осуществляется на бумажных носителях.
Глава 2. Порядок составления и ведения сводного плана финансирования по обязательствам, сводного плана поступлений и финансирования по платежам, планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений
Параграф 1. Виды планов финансирования
3. Для исполнения бюджета разрабатываются следующие виды планов финансирования:
государственным учреждением - индивидуальный план финансирования государственного учреждения по обязательствам (далее - индивидуальный план по обязательствам) и индивидуальный план финансирования государственного учреждения по платежам (далее - индивидуальный план по платежам);
администратором бюджетных программ - план финансирования по обязательствам и план финансирования по платежам (далее - планы финансирования администратора бюджетных программ);
государственным казначейством и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа - сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.
Индивидуальные планы финансирования, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам разрабатываются в соответствии с законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, постановлениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решением акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации республиканского и местных бюджетов на очередной финансовый год, планами развития государственных органов, планами развития области, города республиканского значения, столицы, планами развития и (или) планами мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, бюджетными программами администраторов бюджетных программ, бюджетной заявкой администраторов бюджетных программ, единой бюджетной классификацией Республики Казахстан Справочником государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местных бюджетов (далее - Справочник государственных учреждений), и в порядке, установленном настоящими Правилами.
Индивидуальные планы финансирования формируются в тысячах тенге числами с дробным остатком, с одним знаком после запятой, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений в бюджет, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам формируются в тысячах тенге, целыми числами без дробного остатка.

2-параграф. Қаржыландырудың жеке жоспарларын, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын және түсімдер жоспарларын жасау және бекіту тәртібі
4. Бюджеттің атқарылу процесінде қаржыландырудың жеке жоспары мемлекеттік мекеменің негізгі құжаты болып табылады, ол: осы Қағидалардың 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сай міндеттемелер бойынша жеке жоспар, төлемдер бойынша жеке жоспар нысанында қалыптастырылады.
5. Міндеттемелер бойынша жеке жоспар бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) іс-шараларын іске асыруға арналған бюджет қаражатының жылдық көлемдері шегінде ақшалай түрдегі мемлекеттік мекеме қабылдаған міндеттемелердің ай сайынғы көлемдерін анықтайды.
6. Төлемдер бойынша жеке жоспар қабылданған міндеттемелерді орындау есебінен төлемдерді жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекемеге қажетті бюджет қаражатының жылдық көлемдері шегінде бюджет қаражатының ай сайынғы көлемін анықтайды.
7. Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының жобаларын шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасы бойынша мемлекеттік мекемелер мынадай талаптардың:
бюджет комиссиясы мақұлдаған және бюджетті бекіткен немесе бекіту немесе нақтылау кезінде қабылданған шешімдерді ескере отырып пысықталған бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімінде (бұдан әрі – бюджеттік өтінім) ұсынылған бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша шығыстардың есептері;
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру мақсатында қабылданған нормативтік құқықтық актілер;
басқа да нормативтік құқықтық актілер;
міндеттемелерді уақтылы қабылдауды және орындауды қамтамасыз ету;
өткен қаржы жылдарында міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының орындалу серпіні негізінде;
шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің құрылымын ескере отырып әзірлейді.
Экономикалық сыныптама ерекшеліктері тұрғысынан міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарының жылдық сомасын айлар бойынша бөлу міндеттемелерді қабылдау мерзіміне, операциялық жоспарда көзделген іс - шараларды орындау мерзіміне немесе мемлекеттік сатып алу бойынша конкурстық рәсімдерді өткізу мерзіміне, жұмыстарды жүргізу маусымдылығына, бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру үшін нормативтік құқықтық актілерді қабылдау мерзіміне сәйкес келуі тиіс.
Төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарының жылдық сомасын айлар бойынша бөлу әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша тиісті қаржы жылы ішінде іс-шараларды іске асыру мерзіміне сәйкес алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төлемдерді жүзеге асыру мерзіміне сәйкес келуі және аванстық төлемдерді төлеудің болжамды мерзімін ескеруі тиіс.

Параграф 2. Порядок составления и утверждения индивидуальных планов финансирования, планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ и планов поступлений
4. В процессе исполнения бюджета индивидуальный план финансирования является основным документом государственного учреждения, который формируется в форме: индивидуального плана по обязательствам, индивидуального плана по платежам в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов по формам согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящим Правилам.
5. Индивидуальный план по обязательствам определяет помесячные объемы обязательств, принимаемых государственным учреждением в денежном выражении в пределах годовых объемов бюджетных средств, предназначенных для реализации мероприятий бюджетных программ (подпрограмм).
6. Индивидуальный план по платежам определяет помесячные объемы бюджетных средств, в пределах годовых объемов бюджетных средств, необходимых государственному учреждению для осуществления платежей в счет выполнения принятых обязательств.
7. Проекты индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам разрабатываются государственными учреждениями по функциональной и экономической классификациям расходов на основании следующих требований:
расчетов расходов по бюджетным программам (подпрограммам), представленных в бюджетной заявке администраторов бюджетных программ, одобренной бюджетной комиссией и доработанной с учетом решений, принятых при утверждении или уточнении бюджета (далее - бюджетная заявка);
нормативных правовых актов, принятых в целях реализации бюджетных программ (подпрограмм);
других нормативных правовых актов;
обеспечение своевременного принятия и выполнения обязательств;
динамики исполнения индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам в предыдущие финансовые годы;
с учетом структуры специфик экономической классификации расходов.
Распределение по месяцам годовых сумм индивидуального плана финансирования по обязательствам в разрезе специфик экономической классификации должно соответствовать срокам принятия обязательств, срокам проведения конкурсных процедур по государственным закупкам, сезонности проведения работ, срокам принятия нормативных правовых актов в реализацию бюджетных программ (подпрограмм).
Распределение по месяцам годовых сумм индивидуального плана по платежам должно соответствовать срокам осуществления платежей по получаемым товарам (работам, услугам), согласно срокам реализации мероприятий в течение соответствующего финансового года по каждой бюджетной программе (подпрограмме), и учитывать предполагаемые сроки выплаты авансовых платежей.

8. Жаңа инвестициялық жобаларды іске асыру және бағдарламалық құжаттарда көзделген міндеттерді орындау мақсатында заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын арттыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды іске асыратын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері даму жоспарына немесе мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламасына (кіші бағдарламасына) сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын жасайды.
9. Жеке қаржыландыру жоспарларының жобаларына орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адам), ал мұндайлар болмаған жағдайда ‒ мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам, мемлекеттік мекеменің оларды жасауға жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ал соңғылары болмаған кезде-тиісті бұйрықтармен міндеттерді орындау жүктелген адамдар қол қояды) және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөрінің бедерімен расталады, жоғарыда көрсетілген тұлғалар қол қойған жеке қаржыландыру жоспарлары жобаларының ай сайынғы бөлінуінің есептеулері мен негіздемелері жеке қаржыландыру жоспарларының жобаларымен бірге оларды бекіту және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларын әзірлеу үшін белгіленген мерзімдерде бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне беріледі.
10. Мемлекеттік мекеме жеке қаржыландыру жоспарлары жобаларының жасалу дұрыстығын, дәйектілігін және олардың тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісіне уақтылы берілуін қамтамасыз етеді.
11. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарлары осы Қағидалардың 7, 8, 9 және 10 қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын жиынтықтау жолымен қалыптастырылады.
Бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспарларының жылдық сомасы кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда бекітілген, мәслихаттың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешімімен бекітілген сомаларына сәйкес келеді.
Міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының жылдық сомалары:
бюджеттік бағдарламалар деңгейінде – бекітілген (нақтыланған, түзетілген) бюджеттің бюджеттік бағдарламасы бойынша шығыс сомасына;
бюджеттік кіші бағдарламалар деңгейінде – бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаның бюджеттік кіші бағдарламасы бойынша шығыс сомасына сәйкес келеді.

8. Администраторы бюджетных программ, реализующие бюджетные программы, направленные на увеличение уставных капиталов юридических лиц с целью реализации новых инвестиционных проектов и выполнения задач, предусмотренных программными документами, составляют индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам в соответствии с планом развития государственного органа или бюджетной программой (подпрограммой).
9. Проекты индивидуальных планов финансирования подписываются руководителем аппарата центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителем государственного учреждения или лицом им уполномоченным, руководителем структурного подразделения государственного учреждения, ответственного за их составление, а при отсутствии последних ‒ лицами, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей, и заверяются оттиском гербовой печати государственного учреждения, расчеты и обоснования помесячной разбивки проектов индивидуальных планов финансирования, подписанные вышеуказанными лицами вместе с проектами индивидуальных планов финансирования передаются администраторам бюджетных программ в установленные сроки для их утверждения и разработки планов финансирования администраторов бюджетных программ.
10. Государственное учреждение обеспечивает правильность, достоверность составления проектов индивидуальных планов финансирования и своевременное предоставление их соответствующему администратору бюджетных программ.
11. Планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ формируются в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов по формам, согласно приложениям 7, 8, 9 и 10 к настоящим Правилам, путем свода индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам.
Годовые суммы планов финансирования администратора бюджетных программ по бюджетным программам соответствуют суммам, утвержденным законом о республиканском бюджете на очередной финансовый год, утвержденным решением маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год.
Годовые суммы плана финансирования по обязательствам, плана финансирования по платежам администраторов бюджетных программ соответствуют:
на уровне бюджетных программ - сумме расхода по бюджетной программе утвержденного (уточненного, скорректированного) бюджета;
на уровне бюджетных подпрограмм - сумме расхода по бюджетной подпрограмме утвержденной (переутвержденной) бюджетной программы.

12. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның республикалық бюджет туралы заңын іске асыру туралы қаулысы немесе кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімі қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылыққа жергілікті уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдер аппараттарына айларға бөле отырып, жоспарларды айға бөлу негіздемесімен бірге:
бюджеттік бағдарламалар деңгейінде бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспарларының жобаларын;
қаржыландырудың жеке жоспарларының жобаларын ұсынады.
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы трансферттер бойынша, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің бюджеттік кредиттер бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарына тұтастай бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша да, сол сияқты төмен тұрған бюджеттер бойынша да ұсынады. Осы бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларына облыс әкімі, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімімен немесе төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы қол қойған әрбір төмен тұрған бюджетті қаржыландыру жоспарлары жобаларының көшірмелері қоса беріледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспарларының жобаларын бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық,жергілікті уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппаратымен белгілеген пішімде қағаз және электрондық тасығыштарда, қаржыландырудың жеке жоспарларының жобаларын тек электрондық тасығыштарда ғана ұсынады.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары мен қаржыландырудың жеке жоспарлары жобаларының шынайылығын, дұрыс ресімделуін және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппаратына уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етеді.
13. Түсімдер жоспарының жобаларын жасау үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган кірістер бойынша түсімдердің, бюджет кредиттерін өтеудің, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдердің және қарыздардың болжамдық жылдық сомасын бекіту туралы бұйрық, сондай-ақ ерекшеліктер тұрғысында Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін, бюджетке түсетін түсімдердің жылдық көлемін бекіту туралы бұйрық (бұдан әрі – бұйрық) әзірлейді. Бюджеттің кіріс бөлігі түсімдерінің болжамдық жылдық сомасын ерекшеліктер бойынша бөлу кірістердің жалпы көлемінен ағымдағы қаржы жылының іс жүзіндегі (күтілетін) түсімдерінің үлес салмағы және бірқатар жылға іс жүзіндегі түсімдер серпіні назарға алына отырып, жүзеге асырылады.
Іс жүзіндегі (күтілетін) түсімдердегі кірістердің үлес салмағы мен серпінін есептеген кезде жоспарланбаған (біржолғы) сипаттағы түсімдер алып тасталады.
Болжамдық жылдық сомасын ерекшеліктер бойынша бөлу кезінде салық және кеден заңнамасына сәйкес салық және басқа да міндетті төлемдерді төлеу ставкалары мен мерзімдері ескеріледі.
Бюджеттің атқару жөніндегі уәкілетті орган бұйрықты әзірлеген кезде қажет болған жағдайда, салық және бюджетке түсетін басқа да түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдардан ерекшеліктер тұрғысынан кірістер түсімдерінің болжамды сомасы бойынша ұсыныс сұратады.

12. Администратор бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год предоставляет в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппараты акима города районного значения, села, поселка, сельского округа с разбивкой по месяцам, с обоснованием помесячной разбивки планов:
проекты планов финансирования администратора бюджетных программ в соответствии с функциональной классификацией расходов бюджета на уровне бюджетных программ;
проекты индивидуальных планов финансирования.
Проекты планов финансирования администратора бюджетных программ по целевым трансфертам нижестоящим бюджетам, а также по бюджетным кредитам администраторами бюджетных программ предоставляются в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарату акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, как в целом по бюджетной программе (подпрограмме), так и в разрезе нижестоящих бюджетов. К проектам планов финансирования по данным бюджетным программам (подпрограммам) прилагаются копии проектов планов финансирования каждого нижестоящего бюджета, подписанные акимом области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа или руководителем уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета.
Проекты планов финансирования администратора бюджетных программ предоставляются администратором бюджетных программ на бумажных и электронных носителях в формате, установленном настоящими Правилами проекты индивидуальных планов финансирования - только на электронных носителях.
Администратор бюджетной программы обеспечивает достоверность, правильность оформления и своевременность предоставления проектов планов финансирования администратора бюджетных программ и индивидуальных планов финансирования в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
13. Для составления проекта плана поступлений уполномоченный орган по исполнению бюджета разрабатывает приказ об утверждении годовых сумм прогноза поступлений по доходам, погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства и займов, а также приказ об утверждении годового объема поступлений в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан в разрезе специфик (далее - приказ). Распределение по спецификам годовых сумм прогноза поступлений доходной части бюджета, осуществляется исходя из удельного веса фактических (ожидаемых) поступлений текущего финансового года от общего объема доходов и динамики фактических поступлений за ряд лет.
При расчете удельного веса и динамики доходов в фактических (ожидаемых) поступлениях исключаются поступления незапланированного (разового) характера.
При распределении годовых сумм прогноза по спецификам учитываются ставки и сроки уплаты налогов и других обязательных платежей, согласно налоговому и таможенному законодательствам.
При разработке приказа, уполномоченный орган по исполнению бюджета, в случае необходимости, запрашивает у уполномоченных органов ответственных за взимание налоговых и других поступлений в бюджет предложение по прогнозным суммам поступлений доходов в разрезе специфик.

14. Кезекті қаржы жылына арналған түсімдердің жылдық болжам сомасын және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілген бюджетке түсетін түсімдердің жылдық көлемін, кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң және мәслихаттардың жергілікті бюджеттер туралы шешімдері негізінде, оларды қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады және бюджеттік сыныптаманың тиісті кодтары бойынша түсімдер жоспарының жобасын жасау үшін салық және бюджетке түсетін басқа да міндетті түсімдерді, салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін, трансферттерді, бюджет кредиттерін өтеу сомасын, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдарға жібереді.
15. Бюджетке түсетін түсімдердің жоспары және ерекшеліктер бойынша бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін бюджетке түсетін түсімдердің жылдық көлемі тиісті бюджет түсімдерінің сомасына және кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Заңда немесе мәслихаттың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешімінде бекітілген түсімдердің санаттары, сыныптары және кіші сыныптары бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына жіберілетін бюджетке түсетін түсімдердің көлеміне, ал ерекшеліктер бөлінісінде бюджет атқару жөніндегі уәкілетті органның бұйрығына сәйкес келуі тиіс.
Салықтық, салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттерді, бюджет кредиттерін өтеу сомасын, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдар бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға осы Қағидалардың 11, 12 және 13 қосымшаларына сәйкес нысан бойынша айлар бөлінісінде Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет түсімдерінің сыныптамасына сәйкес қалыптастырылған түсімдер жоспарларының жобаларын ұсынады.
Осы жобалар бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бұйрығы қабылданғаннан кейін екі жұмыс күннің ішінде беріледі.
16. Бюджеттік алымдар түсімдерінің жоспарларын республикалық бюджет туралы заңға немесе кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне сәйкес және осы Қағидалардың 5 тарауының 5 параграфында анықталатын тәртіппен төмен тұрған бюджеттерден алынатын бюджеттік алымдарды ай сайынғы аудару мөлшерін және төмен тұрған бюджеттер кірістерінің ай сайынғы болжамдық көлемін қолдана отырып, есеп айырысулар негізінде жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қалыптастырады.
Кірістер түсімдерін, бюджеттік кредиттерді өтеуді, қаржы активтерді сатудан түскен түсімдерді және қарыздарды айлар бойынша бөлуді Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес бюджетке төленетін төлемдерді төлеудің белгіленген мерзімдерін, өткен жылдарға бюджетке түсетін түсімдер серпінін, мемлекеттік бағалы қағаздардың кірістілік серпінін және бағалы қағаздар нарығындағы сұраныстар пен ұсыныстар деңгейін талдауды, жасалған кредиттік шарттар, қарыз шарттары, гранттар туралы келісімдер талаптарын негізге ала отырып, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар бойынша жоғары тұрған бюджеттің төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттерді өтеу бойынша жоспарлардың жобаларын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган аталған түсімдердің коды бойынша тұтастай және сол сияқты төмен тұрған бюджеттер бойынша жасайды.

14. На основании закона о республиканском бюджете и решений маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, в течении пяти рабочих дней после их принятия, уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется прогноз годовых сумм поступлений на очередной финансовый год и годовые объемы поступлений в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан, и направляются в уполномоченные органы, ответственные за взимание налоговых и других обязательных поступлений в бюджет, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, для составления проекта плана поступлений по соответствующим кодам бюджетной классификации.
15. План поступлений в бюджет и годовые объемы поступлений в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан, утвержденные по спецификам, должны соответствовать суммам поступлений соответствующего бюджета и объемам поступлений в бюджет, направляемым в Национальный фонд Республики Казахстан по категориям, классам и подклассам поступлений, утвержденным Законом о республиканском бюджете на очередной финансовый год или решением маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год, а в разрезе специфик приказу уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Уполномоченные органы, ответственные за взимание налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, предоставляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета проекты планов поступлений, составленные в соответствии с классификацией поступлений бюджета единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, с помесячной разбивкой по формам согласно приложениям 11, 12 и 13 к настоящим Правилам.
Данные проекты предоставляются в течение двух рабочих дней после принятия приказа уполномоченного органа по исполнению бюджета.
16. Планы поступлений бюджетных изъятий формируются уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в соответствии с законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год и на основании расчетов с применением размера помесячных перечислений бюджетных изъятий из нижестоящих бюджетов и помесячных прогнозных объемов доходов нижестоящих бюджетов в порядке, определяемом параграфом 5 главы 5 настоящих Правил.
Распределение по месяцам поступлений доходов, погашения бюджетных кредитов, поступлений от продажи финансовых активов и займов производится уполномоченным органом по исполнению бюджета, исходя из установленных сроков уплаты платежей в бюджет в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, динамики поступлений в бюджет в предыдущие годы, анализа динамики доходности государственных ценных бумаг и уровня спроса и предложения на рынке ценных бумаг, условий заключенных кредитных договоров, договоров займа, соглашений о грантах.
Проекты планов по вознаграждениям по бюджетным кредитам, выданным из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, по погашению бюджетных кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, уполномоченным органом по исполнению бюджета составляются как в целом по коду названных поступлений, так и в разрезе нижестоящих бюджетов.

3-параграф. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасаудың және бекітудің тәртібі
17. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары жобасының, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша осы Қағидалардың 14, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша, қаржыландыру жоспарларының жобалары негізінде жасалады.
Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бюджет түсімдері сыныптамасының санаттары, сыныптары, кіші сыныптары және ерекшеліктері бойынша жасалатын түсімдердің жиынтық жоспарынан және бюджет шығыстары функционалдық сыныптамасының функционалдық топтары, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жасалатын төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарынан тұрады. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары осы Қағидалардың 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Бұл ретте міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының жылдық сомалары бекітілген (нақтыланған, түзетілген) бюджеттің түсімдері мен шығыстарының сомаларына сәйкес келеді.
18. Мемлекеттік қазынашылық органдары Бюджет кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысы қабылданғаннан кейін он жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы Бюджет кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі жергілікті бюджет туралы облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулы қабылдағаннан кейін сегіз жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы Бюджет кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкім аппараты жергілікті бюджет туралы аудандық мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулы қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты (бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган) Бюджет кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің жергілікті бюджет туралы ауданның мәслихат шешімін іске асыру туралы шешімі қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.

Параграф 3. Порядок составления и утверждения сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам
17. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам составляются на основании проекта сводного плана поступлений в бюджет, проектов планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, по формам, согласно приложениям 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20 к настоящим Правилам.
Сводный план поступлений и финансирования по платежам состоит из сводного плана поступлений, составляемого по категориям, классам, подклассам и спецификам классификации поступлений бюджета, и сводного плана финансирования по платежам, составляемого по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам функциональной классификации расходов бюджета. Сводный план поступлений и финансирования по платежам составляется по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
При этом, годовые суммы сводного плана финансирования по обязательствам, сводного плана поступлений и финансирования по платежам соответствуют суммам поступлений и расходов утвержденного (уточненного, скорректированного) бюджета.
18. Государственное казначейство в соответствии с пунктом 5 статьи 105 Бюджетного кодекса составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение десяти рабочих дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы в соответствии с пунктом 5 статьи 105 Бюджетного кодекса составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение восьми рабочих дней после принятия постановления акима области, города республиканского значения, столицы о реализации решения областного, города республиканского значения, столицы, маслихата о местном бюджете.
Местный уполномоченный орган по исполнению районного (города областного значения) бюджета в соответствии с пунктом 5 статьи 105 Бюджетного кодекса составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение пяти рабочих дней после принятия постановления акима района (города областного значения) о реализации решения районного маслихата о местном бюджете.
Аппарат акима (местный уполномоченный орган по исполнению бюджета) города районного значения, села, поселка, сельского округа в соответствии с пунктом 5 статьи 105 Бюджетного кодекса составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение пяти рабочих дней после принятия решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения районного маслихата о местном бюджете.

19. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық,жергілікті уәкілетті орган түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына енгізу үшін қабылдаған бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларын жиынтықтау жолымен және мынадай шарттарды ескере отырып жасалады:
1) міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларындағы бюджеттік бағдарламалардың жылдық сомасы қабылданған республикалық бюджет туралы заңға сәйкес келуі тиіс, ал жергілікті бюджеттік бағдарламалар бойынша жылдық сома кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне сәйкес келуі тиіс;
2) міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарлары шығыстарының жиын сомасы міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларындағы бюджеттік бағдарламалар сомасына сәйкес келуі тиіс;
3) жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілетін трансферттер мен кредиттердің сомасы төмен тұрған бюджеттің түсімдер және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарындағы сияқты дәл сондай көлемде және дәл сол айларда жоғары тұрған бюджеттің қаржыландырудың жиынтық жоспарларында ескеріледі;
4) төмен тұрған бюджеттен жоғары тұрған бюджетке берілетін трансферттер, кредиттерді қайтару сомасы және жоғары тұрған бюджеттен алынған кредиттер бойынша төмен тұрған бюджет төлеген сыйақы сомасы жоғары тұрған бюджеттің түсімдері бойынша жиынтық жоспарындағы сияқты дәл сол көлемде және дәл сол айларда төмен тұрған бюджеттің қаржыландырудың жиынтық жоспарларында ескеріледі;
5) төлемдер бойынша жоспарлардың сомасы жылдың басынан басталған кезеңде сол қаржы жылының кезеңіне міндеттемелер бойынша жоспарлардың сомасынан аспаған кезде міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары арасындағы арақатынастың сақталуы.
Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары теңгерімделуі тиіс, бұл жыл басынан өсу қорытындысымен айлар бойынша түсімдерден шығыстардың артуына жол бермеуді білдіреді.
20. Түсімдердің жиынтық жоспарын және төлемдер бойынша қаржыландыруды қалыптастыру кезінде шығыстар айлар бойынша түсімдерден асып кеткен жағдайда мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларын төлемдер бойынша жоспарлы тағайындауларды азайту қажет болатын сомалар мен айларды көрсете отырып, шығыстарды ай сайын бөлуді қайта бөлу үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне қайтарады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бір күн мерзімде мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының түзетілген жобасын ұсынады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының жеткіліксіз түзетілген жобасын ұсынбаған не ұсынған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуді бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің төлемдері мен ақша аударымдарын жүргізуді тоқтата тұрады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері төлемдер бойынша түзетілген жоспарлы тағайындауларды ұсынғаннан кейін теңгерімді жүзеге асыру мүмкін болмаған кезде болжамды тапшылықты жабу мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару жолымен жоспарланады.
Мемлекеттік қазынашылық заемдар бойынша түсімдер жоспарының орындалуына жауапты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесін, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жоспарлаған шығыстар сомасының қандай кезеңдерде және қандай көлемде түсімдердің жоспарлы сомасынан асып түсетінін хабардар етеді. Өз кезегінде, қарыздар бойынша түсімдер жоспарын орындауға жауапты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі түсімдердің жиынтық жоспары мен төлемдер бойынша қаржыландырудың теңгерімділігіне қол жеткізу мақсатында қарыздар бойынша жоспардың сомаларын тиісті кезеңдерге қайта бөледі.

19. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам составляются путем свода проектов планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, принятых государственным казначейством и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, для включения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, и с учетом следующих условий:
1) годовые суммы бюджетных программ в сводных планах финансирования по обязательствам и платежам должны соответствовать принятому закону о республиканском бюджете, а годовые суммы по местным бюджетным программам должны соответствовать решению маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год;
2) итоговые суммы расходов индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам должны соответствовать суммам бюджетных программ в сводных планах финансирования по обязательствам и платежам;
3) суммы трансфертов и кредитов, передаваемых из вышестоящего бюджета нижестоящему бюджету, учитываются в сводных планах финансирования вышестоящего бюджета в таких же объемах и в те же месяцы, как в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета;
4) суммы трансфертов, возврата кредитов, передаваемых из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет, и суммы выплаты нижестоящим бюджетом вознаграждений по кредитам, полученным из вышестоящего бюджета, учитываются в сводных планах финансирования нижестоящего бюджета в таких же объемах и в те же месяцы, как и в сводном плане по поступлениям вышестоящего бюджета;
5) сохранение соотношения между планами финансирования по обязательствам и планами финансирования по платежам, при котором сумма планов по платежам за период с начала года не превышает сумму планов по обязательствам за тот же период финансового года.
Сводный план поступлений и финансирования по платежам должен быть сбалансирован, что означает недопущение превышения расходов над поступлениями по месяцам с нарастающим итогом с начала года.
20. При формировании Сводного плана поступлений и финансирования по платежам в случае превышения расходов над поступлениями по месяцам государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета возвращает проекты планов финансирования по обязательствам и платежам администраторам бюджетных программ для перераспределения помесячной разбивки расходов, с указанием сумм и месяцев, в которых необходимо уменьшить плановые назначения по платежам.
Администратор бюджетных программ в однодневный срок предоставляет в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета откорректированный проект плана финансирования администратора бюджетных программ по обязательствам и платежам.
В случае непредставления либо представления недостаточно откорректированного проекта плана финансирования по обязательствам и платежам администратором республиканских бюджетных программ, государственное казначейство приостанавливает регистрацию гражданско-правовых сделок проведение платежей и переводов денег администратора бюджетных программ.
При невозможности осуществления балансировки после представления администраторами республиканских бюджетных программ откорректированных плановых назначений по платежам, покрытие прогнозного дефицита планируется путем выпуска государственных ценных бумаг.
Государственное казначейство уведомляет структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за выполнение плана поступлений по займам, в каких периодах и в каких обьемах суммы расходов, запланированных администраторами республиканских бюджетных программ, превышают плановые суммы поступлений. В свою очередь, структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за выполнение плана поступлений по займам, перераспределяет суммы плана по займам на соответствующие периоды в целях достижения сбалансированности Сводного плана поступлений и финансирования по платежам.

21. Бастапқы қалыптастырылған және бекітілген жиынтық жоспарлар электрондық дерекқор көшірмесі түрінде қаржы жылының соңына дейін сақталады, оған өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
22. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерін атқару жөніндегі уәкілетті орган кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Үкіметтің қаулысын бекіткеннен кейін үш жұмыс күнің ішінде төмен тұрған бюджеттерге трансферттер мен бюджеттік кредиттерді аударуға байланысты бюджеттік бағдарламаларға әкімшілік ететін орталық атқарушы органға айлар бойынша бөлінген оларға көзделген трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомасын береді.
23. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерін атқару жөніндегі уәкілетті орган облыстық бюджеттер бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді бөлумен байланысты бюджеттік бағдарламаларға әкімшілік ететін жергілікті атқарушы органға айлар бойынша бөлінген облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттеріне, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерінен аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомасын береді.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеттері бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді бөлумен байланысты бюджеттік бағдарламаларға әкімшілік ететін жергілікті атқарушы органға айлар бойынша бөлінген аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерінен аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомасын береді.
24. Бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық, жергілікті қ уәкілетті органның басшысы немесе өзі өкілеттік берген тұлға бекіткен түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, республикалық бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, оларды әзірлеуге жауапты бөлімшенің басшысы қол қояды және олардың мөрімен куәландырылады. Жергілікті бюджеттер бойынша - бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органның басшысы немесе өзі өкілеттік берген тұлға бекітеді, оларды әзірлеуге жауапты бөлімшенің басшысы қол қояды және олардың мөрімен куәландырылады. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттері бойынша - аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімімен, оларды әзірлеу бойынша жауапты бөлімшенің басшысымен қол қойылады және олардың мөрімен рассталады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның басшысы немесе өзі өкілеттік берген тұлға және бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық, жергілікті уәкілетті органның басшысы болмаған жағдайда, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары тиісті бұйрықпен олардың міндеттерін атқару жүктелген тұлғалармен бекітіледі.

21. Первоначально сформированные и утвержденные сводные планы сохраняются до конца финансового года в виде копии электронной базы данных, внесение изменений в которую не допускается.
22. Уполномоченный орган по исполнению бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы в течение трех рабочих дней после утверждения постановления Правительства о реализации закона о республиканском бюджете на очередной финансовый год передают центральному исполнительному органу, администрирующему бюджетные программы, связанные с перечислением трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам предусмотренных им сумм трансфертов и бюджетных кредитов.
23. Уполномоченный орган по исполнению районного (города областного значения) бюджета в течение трех рабочих дней после утверждения областного бюджета передает в местный исполнительный орган, администрирующий бюджетные программы, связанные с выделением целевых трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов, передаваемых из областного бюджета районным (городов областного значения) бюджетам.
Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в течение трех рабочих дней после утверждения районных (городов областного значения) бюджетов передают в местный исполнительный орган, администрирующий бюджетные программы, связанные с выделением целевых трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов, передаваемых из районного (городов областного значения) бюджета, бюджетам города районного значения, села, поселка, сельского округа.
24. Утверждаемый руководителем государственного казначейства или лицом, им уполномоченным, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по республиканскому бюджету подписываются руководителем подразделения, ответственного за их составление, и заверяются их печатью. По местным бюджетам-руководителем соответствующего местного уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, им уполномоченным, подписываются руководителем подразделения, ответственного за их составление, и заверяются их печатью. По бюджетам города районного значения, села, поселка, сельского округа - утверждается акимом города районного значения, села, поселка, сельского округа, подписывается руководителем подразделения, ответственного за их составление, и заверяется их печатью.
В случае отсутствия руководителя центрального государственного казначейства или лица, им уполномоченного, и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам утверждается лицами, исполняющими их обязанности, возложенные соответствующим приказом.

25. Мемлекеттік қазынашылық уәкілетті орган түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін екі жұмыс күнің ішінде бюджеттік алулар, жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілген кредиттер мен кредиттерді қайтару бойынша сыйақылар сомасын айлар бойынша бөлуді төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға айлар бойынша бөлінген қаржыландырудың жиынтық жоспарларымен бекітілген міндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды қаржыландырудың жылдық сомаларын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің қаперіне жеткізеді.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшілері міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жоспарларын бекіткеннен кейін екі жұмыс күнің ішінде төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның және алушы өңірлер бөлінісінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қаперіне айлар бойынша бөлінген жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттердің сомаларын жеткізеді.
26. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган екі жұмыс күнің ішінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын бақылауды қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға қаржыландырудың жиынтық жоспарымен бекітілген республикалық бюджетке түсетін кірістердің түсімдері жоспарының айлар бойынша бөлінісін жібереді.
27. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі қаржыландырудың жиынтық жоспарларымен бекiтiлген айлар бойынша бөлiнген мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландырудың жылдық сомасын алғаннан кейiн екі жұмыс күнi iшiнде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарларын және мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын бекiтедi. Жеке қаржыландыру жоспарларын бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі ведомстволық бағынысты барлық мемлекеттік мекемелер бойынша бір мезгілде:
республикалық бюджет бойынша өзiнiң орналасқан орны бойынша мемлекеттік қазынашылық органдары осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркелген, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке қаржыландыру жоспарын жасау үшін жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған осы Қағидалардың 3 және 6-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша электрондық түрлерін;

25. Государственного казначейство, уполномоченный орган по исполнению вышестоящего бюджета в течение двух рабочих дней после утверждения сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам доводит до уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета распределение по месяцам сумм бюджетных изъятий, вознаграждений по кредитам и возврата кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящему бюджету, до администраторов бюджетных программ утвержденную сводными планами финансирования разбивку по месяцам годовых сумм финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам.
Администраторы бюджетных программ вышестоящего бюджета в течение двух рабочих дней после утверждения планов финансирования по обязательствам и платежам доводят до уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета и до государственного казначейства в разрезе регионов - получателей распределение по месяцам сумм целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета.
26. После утверждения сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение двух рабочих дней направляет в государственные органы, обеспечивающие контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет, утвержденную сводным планом финансирования разбивку по месяцам плана поступлений доходов в республиканский бюджет.
27. Администратор бюджетных программ в течение двух рабочих дней после получения утвержденной сводными планами финансирования разбивки по месяцам годовых сумм финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам утверждает планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам. Индивидуальные планы финансирования предоставляются администратором бюджетных программ одновременно по всем подведомственным государственным учреждениям:
по республиканскому бюджету в органы государственного казначейства по своему местонахождению электронные образы по формам согласно приложениям 3 и 6 к настоящим Правилам, прикрепленные к реестру по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам, подписанные электронной цифровой подписью руководителя администратора бюджетных программ и руководителя структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление индивидуального плана финансирования;

барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдар бойынша, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелер бойынша өзiнiң орналасқан орны бойынша мемлекеттік қазынашылық органдары осы Қағидалардың 23-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екі данадағы тiзiлiммен бiрге осы Қағидалардың 2 және 5-қосымшаларына сәйкес қағаз және электрондық тасығыштарында;
жергiлiктi бюджет бойынша – бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті органға қағаз және электрондық тасығыштарда ұсынады;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттері бойынша – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдері аппараттарына.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қаржыландыру жоспарларын және қаржыландырудың жеке жоспарларын орталық атқарушы орган аппаратының басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы орган аппараты басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам), ал олар болмаған жағдайда ‒ бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы бекітеді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам, орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам) болмаған жағдайда, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларын және қаржыландырудың жеке жоспарларын бұйрыққа сәйкес олардың міндеттерін атқаратын адамдар бекітеді.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппараты бюджеттік бағдарлама әкiмшiсi барлық мемлекеттік мекемелер бойынша бекiтiлген қаржыландырудың жеке жоспарларын ұсынғаннан кейін бес жұмыс күні iшiнде міндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық қаржыландырудың жеке жоспарлары жалпы сомасының Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының әрбiр бюджеттiк бағдарламасы бойынша және айлар бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкес келуін тексеруді жүргiзедi және осы Қағидалар 15, 17 және 19-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының электронды үлгілерімен осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес бекітілген жоспардың электронды үлгісі және осы Қағидалар 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркелген, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган басшысының және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңба қол қойылған осы Қағидаларға 3 және 6-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жеке қаржыландыру жоспарлары беріледі.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппараты түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, жергiлiктi бюджет бойынша мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының мемлекеттiк мекемелердiң барлық қаржыландырудың жеке жоспарлары шығыстарының жиынтық сомасына сәйкес келуiн, сондай-ақ олардың мемлекеттік қазынашылық органдары уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етедi.
Мемлекеттік қазынашылық органдары республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң орналасқан жері бойынша республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын ұсынғаннан кейiн бес жұмыс күнi iшiнде барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына кодтарына, мiндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық қаржыландырудың жеке жоспарының жалпы сомасының түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына әрбiр бағдарламасы бойынша, айлар бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкес келуiн тексерудi жүргiзедi және Қазынашылықтың бiрiктiрiлген ақпараттық жүйесiне (бұдан әрi – қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесіне) енгiзедi (жүктейді).
Мемлекеттік қазынашылық органдары бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппараттарымен барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына кодтарына қаржыландырудың жеке жоспарларын ұсынғаннан кейiн бес жұмыс күнi iшiнде мiндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық қаржыландырудың жеке жоспарының жалпы сомасы түсiмдерiнiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына әрбiр бағдарламасы бойынша, айлар бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкестігін, төмен тұрған бюджеттердің жиынтық қаржыландыру жоспарларының жоғары тұрған бюджеттің жиынтық қаржыландыру жоспарларына, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жиынтық қаржыландыру жоспарларының төмен тұрған бюджеттерге немесе мемлекеттік органдардың функцияларын берген жағдайда төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша республикалық бюджеттің жиынтық жоспарларына сәйкестігін тексерудi жүргiзедi және қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесіне енгiзедi (жүктейдi).
Орындауға қабылдаған кезде мемлекеттік қазынашылық органдарынің жауапты орындаушылары жергілікті бюджет бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын және міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне, жергілікті атқарушы органдардың жергілікті бюджеттерді іске асыру туралы қаулыларына, кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы аудан (облыстық маңызы бар қала) маслихатының шешімін іске асыру туралы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімдеріне сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады.
Мемлекеттік қазынашылық органдары белгіленген талаптарды орындамаған кезде жеке қаржыландыру жоспарлары "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі(бұдан әрі – "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі) бойынша қабылданбайды, барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелер бойынша – осы Қағидалардың тиісті тармақтарына сілтеме жасап, себептерін көрсете отырып, түзету үшін қайтарылады. Жеке қаржыландыру жоспарлары кері қайтарылған сәттен бастап, республикалық бюджет бойынша - республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, жергілікті бюджет бойынша - жергілікті уәкілетті орган түзетілгендерін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде қызмет көрсетілген жағдайда – электрондық нұсқасын) ұсынады.

по государственным органам, осуществляющим разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающим безопасность охраняемых лиц и объектов, а также по государственным учреждениям в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, в орган государственного казначейства по своему местонахождению на бумажном и электронном носителях согласно приложениям 2 и 5 к настоящим Правилам с реестром в двух экземплярах, по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
по местному бюджету - в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета на бумажном и электронном носителях;
по бюджетам города районного значения, села, поселка, сельского округа - в аппарат акима соответствующей административно-территориальной единицы.
Планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования утверждаются руководителем аппарата центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителем администратора бюджетных программ.
В случае отсутствия руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования утверждаются лицами, исполняющими их обязанности в соответствии с приказом.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней после представления администратором бюджетной программы утвержденных индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производит проверку на соответствие общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой бюджетной программе единой бюджетной классификацией Республики Казахстан и по месяцам и представляет в органы государственного казначейства электронные образы сводного плана финансирования по формам согласно приложениям 15, 17 и 19, электронный образ утвержденного плана согласно приложению 25 к настоящим Правилам и индивидуальные планы финансирования по формам согласно приложениям 3 и 6 к настоящим Правилам, прикрепленные к реестру по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам, подписанные электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета и руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает соответствие сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по местному бюджету итоговой сумме расходов всех индивидуальных планов финансирования государственных учреждений, а также их своевременное представление в органы государственного казначейства.
Органы государственного казначейства по местонахождению администраторов республиканских бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после представления администраторами республиканских бюджетных программ индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производят проверку на соответствие кодам единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой программе единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, по месяцам, и вводят (загружают) в интегрированную информационную систему казначейства.
Орган государственного казначейства в течение пяти рабочих дней после представления местными уполномоченными органами по исполнению бюджета индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производят проверку на соответствие кодам единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой бюджетной программе единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, по месяцам, соответствие сводных планов финансирования нижестоящих бюджетов сводным планам финансирования вышестоящего бюджета, сводных планов финансирования города республиканского значения и столицы сводным планам республиканского бюджета по целевым трансфертам и кредитам в нижестоящие бюджеты или из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты, в случае передачи функций государственных органов и вводят (загружают) в интегрированную информационную систему казначейства.
При приеме на исполнение ответственные исполнитель органов государственного казначейства осуществляют проверку сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам и индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам по местному бюджету на соответствие решениям маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, постановлениям местных исполнительных органов о реализации местных бюджетов решениям акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения маслихата района (города областного значения) о местном бюджете на очередной финансовый год.
При невыполнении установленных требований органом государственного казначейства индивидуальные планы финансирования отклоняются по информационной системе "Казначейство-клиент", государственным органам, осуществляющим разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающим безопасность охраняемых лиц и объектов, а также по государственным учреждениям в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию - возвращаются, для исправления с указанием причины со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил.
По республиканскому бюджету - администраторы республиканских бюджетных программ, по местному бюджету - местный уполномоченный орган не позднее следующего рабочего дня с момента отклонения представляют исправленные (при обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" − электронные образы) индивидуальные планы финансирования.

Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесі арқылы бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар және бюджеттік бағдарламалар әкімшілері осы Қағидалардың 21-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Міндеттемелер/Төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары" 3-02-есептерін, және осы Қағидалардың 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Міндеттемелер/Төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары" 3-04-есептерін қалыптастырады, мемлекеттік мекемелер осы Қағидалардың 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Міндеттемелер/Төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары" 3-04-есептерін қалыптастырады.
28. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті орган үш жұмыс күнің ішінде жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тиісті бюджеттерге түсетін кірістердің (ерекшеліктер деңгейіне дейін) жоспарының бекітілген айлар бойынша бөлінуін жібереді.
29. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардан алынған кірістер түсімдерінің жиынтық жоспарларын (ерекшеліктер деңгейіне дейін) екі жұмыс күні ішінде салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға жеткізеді.
30. Бюджет кодексінің 90 және 91-баптарының 4-тармақтарында белгіленген жағдайларда, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын қағидалардың 3, 4, 5, 6, 7, 8 ,9 , 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 және 29-тармақтарында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттер болжамының төрттен бір бөлігі көлемінде жасайды.
4-параграф. Қаржыландырудың жеке жоспарына, түсімдердің жиынтық жоспарына және міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу тәртібі
31. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспарына, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарына, қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында айқындалған жағдайларда, сондай-ақ бағамдық айырмашылықтың өзгеруіне байланысты үкіметтік борышты өтеу жөніндегі міндеттемелер өзгерген кезде, бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлген кезде, республикалық және жергілікті бюджеттердің ай сайынғы түсімдері мен шығыстарын түзетуді және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларындағы және қаржыландырудың жеке жоспарларындағы бір бюджеттік бағдарламаның ішіндегі кіші бағдарлама мен шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері арасында соманы түзетуді талап ететін факторлар пайда болған кезде жүргізіледі.
Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мемлекеттік қазынашылық, бюджетті орындау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараты қалыптастыратын түсімдердің жиынтық жоспарына, төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтамалар арқылы жүзеге асырылады. Бұл анықтамалар бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгерту туралы, өзгерістердің есептері мен негіздемелері қоса берілген өтінімдердің, сондай-ақ бюджетке салық, кеден және басқа да міндетті төлемдердің орындалуын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардан түсім жоспарларын өзгерту туралы, есептері мен негіздемелері қоса берілген өтінімдердің негізінде жасалады. Осы ретте кірістер түсімдері жоспарларын өзгерту туралы өтінімдер ағымдағы айдың 25-інен кейінгі келесі жұмыс күні ұсынылады.
Жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес жасалған және бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қалыптастыратын жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы анықтамалар арқылы жүзеге асырылады. Анықтамалар мемлекеттік мекемелерден міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын өзгерту туралы, өзгерістердің есептері мен негіздемелері қоса берілген өтінімдердің (бұдан әрі – мемлекеттік мекеменің өтінімі) негізінде дайындалады.

Посредством информационной системы "Казначейство-клиент" местные уполномоченные органы по исполнению бюджета и администраторы бюджетных программ формируют отчеты 3-02 "Сводный план финансирования по обязательствам/платежам" согласно приложению 21 к настоящим Правилам, 3-04 "Индивидуальный план финансирования по обязательствам/платежам" согласно приложению 22 к настоящим Правилам, государственные учреждения формируют отчеты 3-04 "Индивидуальный план финансирования по обязательствам/платежам" согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
28. После утверждения сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам, уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета в течение трех рабочих дней предоставляет уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета утвержденную помесячную разбивку плана поступлений доходов (до уровня специфик) в соответствующие бюджеты.
29. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета полученные сводные планы поступлений доходов (до уровня специфик) от местных уполномоченных органов по исполнению бюджета доводит за два рабочих дня до государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.
30. В случаях, установленных в пунктах 4 статей 90 и 91 Бюджетного кодекса, государственным казначейством или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам на первый квартал очередного финансового года составляется в объеме одной четвертой части прогноза республиканского и местных бюджетов на очередной финансовый год в порядке и сроки, установленные пунктами 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 и 29 настоящих Правил.
Параграф 4. Порядок внесения изменений в индивидуальные планы финансирования, сводный план поступлений и сводные планы финансирования по обязательствам и платежам
31. Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, сводный план поступлений в бюджет, планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, индивидуальные планы финансирования производится в случаях, определенных Бюджетным кодексом, а также при изменении обязательств по погашению правительственного долга, связанных с изменением курсовой разницы, при распределении распределяемых бюджетных программ, при возникновении факторов, требующих корректировки помесячных поступлений и расходов республиканского и местных бюджетов и корректировки сумм между подпрограммами внутри одной бюджетной программы и спецификами экономической классификации расходов в планах финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальных планах финансирования.
Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам осуществляется справками о внесении изменений в сводный план поступлений, сводный план финансирования по платежам и сводный план финансирования по обязательствам, формируемыми государственным казначейством, местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа на основании полученных от администраторов бюджетных программ заявок на изменение планов финансирования по обязательствам и платежам с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений и на основании полученных заявок от государственных органов, осуществляющих контроль за исполнением налоговых, таможенных и других обязательных платежей в бюджет, на изменение планов поступлений доходов с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений. При этом заявки на изменение планов поступлений доходов представляются на следующий рабочий день после 25 числа, текущего месяца.
Внесение изменений и дополнений в индивидуальные планы финансирования осуществляется справками о внесении изменений и дополнений в индивидуальные планы финансирования, составленными в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан формируемыми администраторами бюджетных программ на основании полученных от государственных учреждений заявок на изменение индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам (далее - заявка государственного учреждения) с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений.

Өтінімдер мен анықтамалардағы өзгерістер сомасы мың теңгемен, үтірден кейін бір таңбадан аспайтын бөлшек сан түрінде көрсетіледі. Өтінімдер мен анықтамалар осы Қағидалардың 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 және 42-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша жасалады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.11.2025 № 727 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Мемлекеттiк мекемелер мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмдерiн қалыптастыру және оны бекiту үшiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне жiберу жолымен тиiстi бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша қаржыландыру жоспарының бекiтiлген жылдық сомасы шегiнде шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерi жөніндегі соманы кемiтудi (арттыруды) талап ететiн факторлар туындаған жағдайда, мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарына бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасына сәйкес өзгерiстер енгізеді.
33. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге айына бір реттен артық емес, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында жол беріледі – қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша, әлеуметтік төлемдер (зейнетақылар мен жәрдемақылар) бойынша жоғары тұрған бюджетті қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу, атқарушылық құжаттардың орындалуы, Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына өзгерістер енгізу, бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу жағдайларын қоспағанда, ағымдағы айдың жиырмасыншы күнінен кешіктірмей екі реттен артық емес; сондай-ақ мемлекеттік борышқа қызмет көрсету және оны өтеу жөніндегі бюджеттік бағдарламалар.
34. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бюджеттiк бағдарлама бойынша шығыстардың жылдық және ай сайынғы көлемдерiн қозғамайтын шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерiне және бюджеттiк бағдарламалардың кiшi бағдарламаларына қатысты мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына, қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстерді дербес енгiзедi.
Жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу үшін барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін объектілердің, сондай-ақ мәліметтер тізбесіне кіретін қорғаныс саласындағы мемлекеттік мекемелердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдар осы Рәсімдерге 35 және 37-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша анықтаманы үш данада қалыптастырады.
Жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу үшін барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдар осы Рәсімдерге 35 және 37-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша анықтаманы үш данада қалыптастырады.
Анықтамалардағы өзгерiстер сомасы үтiрден кейiн бiр белгiден аспайтын бөлшек қалдығы бар сандармен мың теңгемен көрсетiледi.

Суммы изменений в заявках и справках указываются в тысячах тенге, числами с дробным остатком, не более одного знака после запятой. Заявки и справки составляются по формам, согласно приложениям 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 и 42 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 31 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.11.2025 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Государственные учреждения вносят изменения в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам в соответствии с экономической классификацией расходов бюджета в случае возникновения факторов, требующих уменьшения (увеличения) сумм по спецификам экономической классификации расходов в пределах утвержденных годовых сумм планов финансирования по соответствующей бюджетной программе (подпрограмме), путем формирования заявки государственного учреждения и направления ее для утверждения администратору бюджетных программ.
33. Внесение изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений допускается не более одного раза в месяц, а в последнем месяце текущего финансового года - не более двух раз не позднее двадцатого числа текущего месяца, за исключением случаев внесения изменений в сводные планы финансирования, планы финансирования вышестоящего бюджета по передаваемым целевым трансфертам и кредитам, по социальным выплатам (пенсиям и пособиям), исполнения исполнительных документов, внесения изменений в единую бюджетную классификацию Республики Казахстан, распределения распределяемых бюджетных программ, а также бюджетных программ по обслуживанию и погашению государственного долга.
34. Администраторы бюджетных программ самостоятельно вносят изменения в планы финансирования по обязательствам и платежам, индивидуальные планы финансирования, касающиеся специфик экономической классификации расходов и подпрограмм бюджетных программ, которые не затрагивают годовые и помесячные объемы расходов по бюджетной программе.
Для внесения изменений в индивидуальные планы финансирования государственные органы, осуществляющие разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающие безопасность охраняемых лиц и объектов, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, формируют справку в трех экземплярах по формам согласно приложениям 35 и 37 к настоящим Правилам.
Для внесения изменений в индивидуальные планы финансирования государственные органы, осуществляющие разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающие безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственные учреждения в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, формируют справку в трех экземплярах по формам согласно приложениям 35 и 37 к настоящим Правилам.
Суммы изменений в справках указываются в тысячах тенге, числами с дробным остатком, не более одного знака после запятой.

35. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi мемлекеттiк мекемелердiң өтiнiмдерi негiзiнде төлемдер мен мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiн қаржыландыру жоспарларын өзгертуге анықтама және мемлекеттiк мекемелердi қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама (бұдан әрi – қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама) қалыптастырады. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы қалыптастырғанға және мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмiн қарағанға дейiн өзi орналасқан жерi бойынша мемлекеттік қазынашылық органдары тиiстi шығыстарды оқшаулауды жүзеге асыру қажеттiлiгi туралы хатпен өтiнiш жасайды. мемлекеттік қазынашылық органдары қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу жөніндегі рәсiмдер аяқталғанға дейiн жоспарлы тағайындауларды өзгерту жоспарланған бағдарламалар, кiшi бағдарламалар, ерекшелiктер бойынша мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерiн тiркеудi және оның төлемдерiн жүргiзудi тоқтата тұрады.
Мемлекеттік қазынашылық органы Бюджет кодексінің 118-бабының 5-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын бюджеттік есептілікті жасау және ұсыну тәртібіне сәйкес "Қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы есеп" 4-20-нысанын (бұдан әрі – 4-20-нысан) күзетілетін адамдар мен объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға, сондай-ақ құпияландыруға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін қорғаныс саласындағы мемлекеттік мекемелерге ұсынады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті кодтары бойынша операцияларды тоқтата тұрған кезде өзінің ведомстволық бағынысындағы мемлекеттік мекемелерге қаржыландырудың жеке жоспарына жоспарланған өзгерістер енгізу туралы хабарлайды. Бұл ретте мемлекеттік мекемелер шығыстардың бюджеттік сыныптамасының өзгертілетін кодтары бойынша операцияларды қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу рәсімі аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
Мемлекеттік мекеменің өтінімі мыналар ескеріле отырып қалыптастырылады:
ерекшелік сомаларын ағымдағы айдан алдағы айларға және керісінше аударуға тыйым салынады;
жоспарлы тағайындаулар мен жасалған кассалық шығыстардың сомалары арасындағы сәйкестікті сақтауды;
төлемдер бойынша жоспарлардың сомасы жылдың басынан басталған кезеңде сол қаржы жылының кезеңіне міндеттемелер бойынша жоспарлардың сомасынан аспаған кезде міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары арасындағы арақатынастың сақталуы;
қабылданған, бірақ ақы төленбеген міндеттемелерді;
инкассолық өкімдердің болуын;
шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша жоспарлы соманы қабылданған міндеттемелерді шегере отырып, жоспарлы тағайындалулардың сомасына азайту жасалады;
жоспарлы соманы бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелiктерi бойынша ұлғайту (азайту) қаржыландыру жоспарында көзделген бюджеттiк бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша айдың қорытынды сомасы шегiнде басқа ерекшелiктер бойынша жоспарлы соманы азайту (ұлғайту) есебiнен, бюджеттiк бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жылдық сома шегiнде жүзеге асырылады;
бір бюджеттік бағдарлама шегінде бюджеттік кіші бағдарламалар арасындағы қаражатты қайта бөлу бюджеттік бағдарлама бойынша жылдық сомалар шегінде жүргізіледі;
Республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің бекітілген қаулысы бюджеттік даму бағдарламасы бойынша бюджет қаражатының жылдық көлемі шеңберінде үкіметтік сыртқы қарыздар және грант қаражаты есебінен қаржыландырылатын бюджеттік даму бағдарламаларының бюджеттік кіші бағдарламалары арасында бюджет қаражатын қайта бөлу үшін негіз болып табылады.

35. На основе заявок государственных учреждений администратор бюджетных программ формирует справку на изменение планов финансирования администратора бюджетных программ по платежам и обязательствам и справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования государственных учреждений (далее - справка о внесении изменений в индивидуальный план финансирования). До формирования справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, и рассмотрения заявки государственного учреждения администратор бюджетных программ, обращается в орган государственного казначейства по своему местонахождению с письмом о необходимости осуществления блокировки соответствующих расходов органы государственного казначейства приостанавливает регистрацию обязательств и проведение платежей государственного учреждения по программам, подпрограммам, спецификам, по которым планируется изменение плановых назначений, до завершения процедур по внесению изменений в планы финансирования.
Орган государственного казначейства предоставляет форму 4-20 "Отчет об исполнении плана финансирования" (далее - форма 4-20) в соответствии с Порядком составления и представления бюджетной отчетности, определяемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета согласно пункту 5 статьи 118 Бюджетного кодекса, государственным органам, осуществляющим разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающим безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственным учреждениям в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию.
При приостановлении операций по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов администратор бюджетных программ оповещает свои подведомственные государственные учреждения о планируемом внесении изменений в индивидуальные планы финансирования. При этом государственные учреждения проводят операции по изменяемым кодам бюджетной классификации расходов после завершения процедур по внесению изменений в индивидуальные планы финансирования.
Заявка государственного учреждения формируется с учетом следующего:
запрещается перенос сумм специфик с текущего месяца на предстоящие месяцы и наоборот;
соблюдение соответствия между суммами плановых назначений и произведенными кассовыми расходами;
сохранение соотношения между планами финансирования по обязательствам и планами финансирования по платежам, при котором сумма планов по платежам за период с начала года не превышает сумму планов по обязательствам за тот же период финансового года;
принятые, но не оплаченные обязательства;
наличие инкассовых распоряжений;
уменьшение плановых сумм по спецификам экономической классификации расходов производится на сумму плановых назначений за вычетом принятых обязательств;
увеличение (уменьшение) плановых сумм по одним спецификам экономической классификации расходов бюджета осуществляется в пределах годовых сумм по бюджетной программе (подпрограмме) за счет уменьшения (увеличения) плановых сумм по другим спецификам, в пределах итоговой суммы месяца по бюджетной программе (подпрограмме), предусмотренной планом финансирования;
перераспределение средств между бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы производится в пределах годовых сумм по бюджетной программе;
Заявка государственного учреждения подписывается руководителем или лицом им уполномоченным, руководителем структурного подразделения государственного учреждения, ответственного за их составление, а при отсутствии последних - лицами, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей, и передается соответствующему администратору бюджетных программ с расчетами к изменениям и их обоснованием не позднее десятого числа текущего месяца.

36. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қоса берілетін өзгерістер бойынша негіздемені және осы Қағидалардың 3-33-тармақтарында белгіленген шарттардың және мерзімдердің сақталуын тексереді.
Осы Қағидалары көзделген шарттар сақталмаған кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің өтінімдерін қайтарады.
37. Осы Қағидалары көзделген талаптар сақталған кезде бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiтедi.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелерге үшінші данада бекiтедi, олардың бiреуiн мемлекеттiк мекемеге, екiншiсiн өзiнiң орналасқан жері бойынша мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Қағидалары 23-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екінші данадағы тiзiлiммен бiрге жiбередi және үшiншiсiн өзiнде қалдырады.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi өзiнiң орналасқан орны бойынша мемлекеттік қазынашылық органдары осы Қағидалардың 24-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізіліммен бірге осы Қағидаларға 36 және 38-қосымшаларға сәйкес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы бектілген анықтамалардың электрондық нұсқасын жібереді.
Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi мемлекеттік қазынашылық органдары осы Қағидалардың 24-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізіліммен бірге осы Қағидаларға 36 және 38-қосымшаларға сәйкес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы бекітілген анықтамалардың электрондық нұсқаларын жібереді, оларға бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңба қойылады.
Жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi Мемлекеттік қазынашылық органына "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша, ал барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелерге қағаз жүзінде мынадай тәртiппен бередi:
қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістерге қатысты жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтама қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтама бекітілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей ұсынылады;
қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлетiн өзгерiстерге қатысты емес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалар ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрілмей айына кемiнде бiр рет, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында – ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрілмей айына екі реттен асырмай берiледi.
Мемлекеттік қазынашылық органдары қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгізілетін өзгерістерге қатысы жоқ өзгерістерді жеке қаржыландыру жоспарларына енгізу туралы анықтамаларды қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде жүктегеннен кейін, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне, сондай-ақ тиісті жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына, соңғысының бюджеттік мониторинг жүргізуі үшін қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде аталған анықтамаларды жүктегенін растау туралы хабарлама жіберіледі.
Түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзуге арналған анықтамаларды орындауға қабылдау кезiнде мемлекеттік қазынашылық органдары жауапты орындаушылары анықтамалар кодтарының Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына кодтарына сәйкестiгiн, төмен тұрған бюджеттердің қаржыландыру жоспарларының жоғары тұрған бюджеттен немесе жоғары тұрған бюджетке берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша жоғары тұрған бюджеттің қаржыландыру жоспарларына сәйкестiгiн тексерудi жүзеге асырады.

36. Администратор бюджетных программ проверяет обоснование по предлагаемым изменениям и соблюдение условий и сроков, установленных пунктами 34 и 35 настоящих Правил.
При несоблюдении условий, предусмотренных настоящими Правилами, администратор бюджетных программ отклоняет заявки подведомственных государственных учреждений.
37. При соблюдении условий, предусмотренных настоящими Правилами, администратор бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования.
Администратор республиканских бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающих безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственных учреждений в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, в трех экземплярах, один из которых направляет в государственное учреждение, второй - в орган государственного казначейства по своему местонахождению с реестром в двух экземплярах, по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам, и третий оставляет у себя.
Администратор республиканских бюджетных программ направляет в орган государственного казначейства по своему местонахождению утвержденные электронные образы справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования согласно приложениям 36 и 38 к настоящим Правилам с реестром по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
Администратор местных бюджетных программ в органы государственного казначейства направляет утвержденные электронные образы справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования согласно приложениям 36 и 38 к настоящим Правилам с реестром по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам, которые подписываются электронной цифровой подписью руководителя администратора бюджетных программ и руководителя структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление индивидуального плана финансирования.
Справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования администраторами бюджетных программ в органы государственного казначейства предоставляются по информационной системе "Казначейство-клиент", а для государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающих безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственных учреждений в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, на бумажном носителе в следующем порядке:
справка о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, касающиеся изменений в сводные планы финансирования, предоставляются не позднее двух рабочих дней со дня утверждения справки о внесении изменений в сводные планы финансирования;
справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования, предоставляются не более одного раза в месяц, не позднее двадцатого числа текущего месяца, а в последнем месяце текущего финансового года - не более двух раз не позднее двадцатого числа текущего месяца.
После загрузки органом государственного казначейства в интегрированную информационную систему казначейства справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования, по информационной системы "Казначейство-клиент" направляется уведомление о подтверждении загрузки в интегрированную информационную систему казначейства данных справок администратору местных бюджетных программ, а также соответствующему местному уполномоченному органу по исполнению бюджета, аппарату акима города районного значения, села, поселка, сельского округа для проведения последним бюджетного мониторинга.
При приеме на исполнение справок на внесение изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам и индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам ответственные исполнители органа государственного казначейства осуществляют проверку кодов справок на соответствие кодам единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, соответствие планов финансирования нижестоящих бюджетов планам финансирования вышестоящего бюджета по целевым трансфертам и кредитам, передаваемым из вышестоящего бюджета или в вышестоящий бюджет.

38. Төмен тұрған бюджеттердің қаржыландыру жоспарларының нысаналы трансферттер мен республикалық бюджеттен бөлінетін кредиттер, бюджеттік субвенциялар бойынша жоғары тұрған бюджеттің қаржыландыру жоспарларына сәйкестігіне бақылауды жүзеге асыру мақсатында жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшілері олар бекітілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық, уәкілетті органға алушы өңірлер бөлінісінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландыру жоспарларына және міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарларына, сондай – ақ дәлелдеу мәліметтерін қамтитын төлемдер мен міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу анықтама ұсынады.
39. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiткеннен кейiнгi кезеңде мемлекеттiк мекеменің мiндеттемелердi қабылдауы немесе кассалық шығыстарды жүргiзуi себепті жоспарларлы тағайындаулар жетіспеген, Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес келмеген, жоспарлы тағайындаулар дұрыс бөлiнбеген, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнің қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге анықтамаларды ұсыну мерзімдерін сақтамаған және осы Қағидалардың 31-тармағының талаптарына сәйкес келмеген кезде, мемлекеттік қазынашылық органдары
1) міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге анықтаманы – бюджеттік бағдарлама әкімшісіне;
2) түсімдердің жиынтық жоспарына, төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуге анықтаманы – бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына орындаусыз қайтарады ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша себебін көрсете отырып қайтарады).
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша түскен осы Қағидалардың және пайдаланушы нұсқаулығының талаптарына сәйкес ресімделмеген жоспарлардың/анықтамалардың тізілімі мен электрондық үлгілерін мемлекеттік қазынашылық органдары қайтару себептерін көрсете отырып қайтаруға жатады.
Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге берілген анықтамаларды кері қайтарған (қабылдамаған) кезде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мемлекеттік қазынашылық органдары ескертулерін ескере отырып, түзетілген анықтамаларды кері қайтарған (қабылдамаған) сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде ұсынады.
Мемлекеттік қазынашылық органдары бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері осы Қағидаларға және пайдаланушы нұсқаулығына сәйкес қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгізілетін өзгерістерге қатысы жоқ қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды ұсынғаннан кейін бес жұмыс күнің ішінде тексереді және жүктейді.

38. В целях осуществления контроля соответствия планов финансирования нижестоящих бюджетов планам финансирования вышестоящего бюджета по целевым трансфертам и кредитам, бюджетным субвенциям, выделяемым из республиканского бюджета, администраторы бюджетных программ вышестоящего бюджета в течение двух рабочих дней после их утверждения предоставляют государственное казначейство справки на внесение изменений в планы поступлений и финансирования по платежам и в планы финансирования по обязательствам, а также индивидуальные планы финансирования по платежам и обязательствам, содержащие уточненные данные, в разрезе регионов - получателей.
39. При недостаточности плановых назначений по причине принятия обязательств или проведения кассовых расходов государственным учреждением в период после утверждения администратором бюджетных программ справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, несоответствии единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, неверном распределении плановых назначений, несоблюдении сроков предоставления справок на внесение изменений в планы финансирования администратором бюджетных программ и при несоответствии требованиям пункта 31 настоящих Правил, орган государственного казначейства возвращает без исполнения (по информационной системе "Казначейство-клиент" отклоняет с указанием причины):
1) справки на внесение изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам - администратору бюджетной программы;
2) справки на внесение изменений в сводный план поступлений, сводный план финансирования по платежам и сводный план финансирования по обязательствам - местному уполномоченному органу по исполнению бюджета, аппарату акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Реестр и электронные образы планов/справок, поступившие по информационной системе "Казначейство-клиент", оформленные не в соответствии с требованиями настоящих Правил и руководства пользователя подлежат отклонению органом государственного казначейства с указанием причины отклонения.
При возврате (отклонении) справок на внесение изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам администратор бюджетных программ в течение одного рабочего дня с момента возврата (отклонения) представляет откорректированные справки с учетом замечаний органа государственного казначейства.
Орган государственного казначейства после представления администраторами бюджетных программ справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования согласно настоящих Правил и руководства пользователя осуществляют проверку и загрузку в течение пяти рабочих дней.

40. Бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың ай сайынғы көлеміне өзгерістер енгізу қажет болған жағдайда бюджеттік бағдарламалар әкімшісі осы Қағидалардың 32-тармағының талаптарын сақтай отырып, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге арналған өтінімді (бұдан әрі – бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі) қалыптастырады, ол оларға мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға/әкім аппаратына жіберіледі енгізілетін өзгерістердің тиісті негіздемелерімен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі өтінімді қалыптастырған кезде осы Қағидалардың 35-тармағында жазылған қағидаларында сақтайды.
41. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламалар бойынша ай сайынғы шығыстар көлеміне өзгерістер енгізу туралы өтінімі бағамдық айырмашылықтың өзгеруіне байланысты үкіметтік борышты өтеу жөніндегі міндеттемелер өзгеру жағдайларын қоспағанда, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі тарапынан мемлекеттік мекемелердің өтінімдеріне сәйкес, бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша көзделген сома шегінде қалыптастырылады.
Жоғары тұрған бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттер бойынша төлемдер мен міндеттемелер бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтінім төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жоғары тұрған бюджеттің тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне береді, оның негізінде жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі осы тарауда белгіленген тәртіппен мемлекеттік қазынашылық жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға өтінім ұсынады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.11.2025 № 727 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ағымдағы айды қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтінімді мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына ұсынылатын өзгерістердің негіздемелерін қоса бере отырып, мынадай тәртіппен ұсынады:
аумақтық бөлімшелері және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелері жоқ республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ағымдағы айдың бесінші күніне дейін береді;
аумақтық бөлімшелері және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелері бар республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ағымдағы айдың он бесінші күніне дейін береді;
жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкімшілері ағымдағы айдың он бесі күніне дейінгі мерзімде жоғары тұрған бюджеттен алатын нысаналы трансферттердің және бюджеттік кредиттердің қазақпараттық жүйесі аты есебінен іске асырылатын бюджеттік бағдарламалар бойынша шығыстардың ай сайынғы көлеміне өзгерістер енгізген жағдайда ағымдағы айдың бесі күніне дейінгі мерзімде ұсынылады.

40. В случае необходимости внесения изменений в помесячные объемы расходов по бюджетной программе администратором бюджетных программ с соблюдением условий пункта 32 настоящих Правил формируется заявка на изменение планов финансирования по обязательствам и платежам администратора бюджетных программ (далее - заявка администратора бюджетных программ), которая направляется им в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета/аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа с соответствующими обоснованиями вносимых изменений.
При формировании заявки администратором бюджетных программ соблюдаются условия, изложенные в пункте 35 настоящих Правил.
41. Заявка администратора бюджетных программ по внесению изменений в помесячные объемы расходов по бюджетным программам формируется администратором бюджетных программ в соответствии с заявками государственных учреждений, в пределах сумм, предусмотренной по бюджетной программе (подпрограмме), за исключением случаев изменения обязательств по погашению правительственного долга, связанных с изменением курсовой разницы.
Заявка на изменение планов финансирования администраторов бюджетных программ по платежам и обязательствам по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам предоставляется соответствующему администратору бюджетных программ вышестоящего бюджета уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, на основании которой администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета предоставляет в порядке, установленном настоящей главой, заявку государственное казначейство уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета.
Сноска. Пункт 41 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.11.2025 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Заявка на изменение планов финансирования текущего месяца администраторами бюджетных программ предоставляется в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в следующем порядке с приложением обоснований предлагаемых изменений:
администраторами республиканских бюджетных программ, не имеющими территориальных подразделений и подведомственных государственных учреждений, предоставляется до пятого числа текущего месяца;
администраторами республиканских бюджетных программ, имеющими территориальных подразделений и подведомственные государственные учреждения, предоставляется до пятнадцатого числа текущего месяца;
администраторами местных бюджетных программ в срок до пятнадцатого числа текущего месяца, в случае внесения изменений в помесячные объемы расходов по бюджетным программам, реализуемым за счет средств целевых трансфертов и бюджетных кредитов, получаемых из вышестоящего бюджета, представляется в срок до пятого числа текущего месяца.

43. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жиынтық қаржыландыру жоспарларын өзгертуге арналған өтінім, берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша, әлеуметтік төлемдер (мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек, зейнетақылар және жәрдемақылар, әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы төлемдер, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қолдау) бойынша, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеу бойынша, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу, бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың атқарушылық құжаттарын орындау, сондай-ақ бюджетті нақтылау және түзету кезіндегі және тиісті бюджеттің қолма-қол ақша тапшылығы жағдайларды қоспағанда, айына кем дегенде бір рет ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша, тиісті бюджет комиссиясының шешімі бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарларын өзгертуге, сондай-ақ бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеу бойынша немесе атқарушылық құжаттарды орындау үшін ақпараттық жүйесіне бөлуге бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі - ағымдағы ай ішінде, ал соңғы айда - ағымдағы қаржы жылының аяқталуына үш жұмыс күні қалғанда қабылданады.
Бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылыққа, жергілікті уәкілетті органға немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына бөлінетін бюджеттік бағдарламаларға байланысты жоспарларды, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеуді, тиісті бюджеттің қолма-қол ақша тапшылығы, форс-мақпараттық жүйесіорлық мән-жайларды, сот талқылауларын, аванс төлемінің мөлшерін азайтуды, бағам айырмасының, баға өзгеруі мен заттай тұтыну көлемі есебінен пайда болған жете пайдаланылмаған қазақпараттық жүйесі ат қалдықтарын, бос қызмет орындарының бар болуы, ақысыз демалыстар беру және уақытша еңбекке жарамсыздық парақтары бойынша төлемдер есебінен қалыптасқан ағымдағы шығындар бойынша үнемдеуді, өткізілген мемлекеттік сатып алу нәтижесінен үнемдеу, сондай-ақ жоспарланғанға қарағанда бюджет қарақпараттық жүйесіатын алушылардың іс жүзіндегі санын азайтумен, кредиттер, қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін өзгертумен, сапарға шығу немесе іс-шараларды өткізу мерзімдерінің ауысуына байланысты іссапарлар кестесінің өзгеруімен байланысты жоспарларды қоспағанда, міндеттемелер мен төлемдер бойынша ағымдағы айдың жоспарларын өзгертуге арналған өтінімді алдағы айларға ауыстыра отырып ұсынуға жол берілмейді.
Бюджеттi атқару жөнiндегi мемлекеттік қазынашылыққа, жергiлiктi уәкiлеттi органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына азайтылатын айларға қатысты айлардың жоспарларын ұлғайту жолымен өткен айлардың жоспарларын ағымдағы және алдағы азайтуға арналған өтiнiмдер беруге жол берiледi, бұл ретте осы өзгерiстер өткен есептi кезеңдi қозғамайды. Тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында теріс сальдо болған немесе ағымдағы қолма-қол ақша тапшылығы құрылған жағдайда алдағы айлардың төлемдер бойынша жоспарларын ағымдағы айға және азайтылатын айға қатысты алдындағы айларға көшіруге жол берілмейді.
Бюджеттi атқару жөнiндегi мемлекеттік қазынашылыққа немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына арттыру жолымен өткен айлардың жоспарларын ағымдағы айдың жоспарларын ұлғайту жолымен алдыңғы айлардың міндеттемелері бойынша жоспарларды азайтуға арналған өтiнiмдер беруге жол берiледi, бұл ретте осы өзгерiстер өткен есептi кезеңдi қозғамауы тиiс.
Бюджеттік бағдарламалардың жылдық жоспарлы тағайындауларын азайту бойынша тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі болған жағдайда бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына азайтылатын соманы ағымдағы немесе келесі айлардан ағымдағы жылдың желтоқсан айына көшіру бойынша міндеттемелер мен төлемдер жөніндегі қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге өтінім енгізеді.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мемлекеттік қазынашылыққа, жергілікті уәкілетті органға бюджетті атқару жөніндегі, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына қағаз және магниттік (электрондық) тасығыштарда қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге өтінім береді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтініміне орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адам), ал ондай болмаған жағдайда – бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы және қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ал олар болмаған кезеңде – тиісті бұйрықтармен олардың міндеттерін атқару жүктелген адамдар қол қояды және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің мөрімен расталады.
Бюджеттік бағдарламаның басшысы бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспарларының жобаларын және қаржыландырудың жеке жоспарларын мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға берудің дұрыстығын, дұрыс ресімделуін және уақтылы ұсынылуын және бюджет қаражатын қайта бөлудің негізділігін қамтамасыз етеді.

43. Заявка на изменение сводных планов финансирования администраторами бюджетных программ предоставляется не более одного раза в месяц, за исключением случаев внесения изменений в сводные планы финансирования бюджетных программ по передаваемым целевым трансфертам и кредитам, по социальным выплатам (государственной адресной социальной помощи, пенсиям и пособиям, выплатам через портал социальных услуг, социальной поддержке лиц с инвалидностью), по обслуживанию и погашению государственного долга, исполнения исполнительных документов, распределяемых бюджетных программ, а также при уточнении и корректировке бюджета и при дефиците наличности соответствующего бюджета.
Заявка администратора бюджетных программ на изменение сводных планов финансирования по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, по решению соответствующей бюджетной комиссии, а также на выделение средств по распределяемым бюджетным программам, по обслуживанию и погашению государственного долга или для исполнения исполнительных документов принимается в течение текущего месяца, а в последнем месяце - за три рабочих дня до окончания текущего финансового года.
Не допускается предоставление государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа заявки на изменение планов текущего месяца по обязательствам и платежам с переносом на предстоящие месяцы, за исключением планов, связанных с распределяемыми бюджетными программами, обслуживанием и погашением государственного долга, при дефиците наличности соответствующего бюджета, форс-мажорными обстоятельствами, судебными разбирательствами, уменьшением размера авансовой оплаты, остатками недоиспользованных средств, сложившихся за счет курсовой разницы, изменения цен и натурального объема потребления, экономии по текущим затратам в связи с наличием вакантных должностей, предоставлением отпусков без содержания и выплаты по листкам временной нетрудоспособности, экономии по итогам проведенных государственных закупок, а также с уменьшением фактического количества получателей бюджетных средств относительно запланированного, изменением ставки вознаграждения по кредитам, займам, изменением графика командировок в связи с переносом сроков выезда или проведения мероприятий.
Допускается предоставление в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа заявки на уменьшение планов по обязательствам и платежам предстоящих месяцев путем увеличения планов текущего и предыдущих месяцев относительно уменьшаемым месяцам, при этом данные изменения не затрагивают прошедший отчетный период. В случае отрицательного сальдо на контрольном счете наличности соответствующего бюджета или образования текущего дефицита наличности не допускается перенос планов по платежам предстоящих месяцев на текущий месяц и месяцы предыдущие относительно уменьшаемому.
Допускается предоставление в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа заявки на уменьшение планов по обязательствам предстоящих месяцев путем увеличения планов текущего месяца, при этом данные изменения не должны затрагивать прошедший отчетный период.
В случае положительного решения соответствующей бюджетной комиссии по уменьшению годовых плановых назначений бюджетных программ, администратор бюджетных программ вносит в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа заявку на внесение изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам по переносу уменьшаемых сумм с текущего или последующих месяцев на декабрь месяц текущего года.
Администратор бюджетных программ предоставляет в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа заявку на внесение изменений в планы финансирования на бумажных и магнитных (электронных) носителях.
Заявка администратора бюджетных программ на изменение планов финансирования подписывается руководителем аппарата центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителем администратора бюджетных программ и руководителем структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление плана финансирования, а в период их отсутствия ‒ лицами, на которые возложено исполнение их обязанностей соответствующими приказами, и заверяется печатью администратора бюджетных программ.
Руководитель бюджетной программы обеспечивает достоверность, правильность оформления и своевременность предоставления проектов планов финансирования администратора бюджетных программ и индивидуальных планов финансирования в государственное казначейство или в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета и обоснованность перераспределения бюджетных средств.

44. Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу үшін мемлекеттік қазынашылық, жергілікті уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараты бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтінімдерін қарайды және олар мақұлданған жағдайда төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамалар қалыптастырады.
Анықтаманы қалыптастыру осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген шарттар ескеріле отырып, сондай-ақ мынадай шарттар ескеріле отырып жүргізіледі:
осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес түсімдердің жиынтық жоспарының және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының теңгерімділігін сақтау;
"Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" жиынтық жоспарының бөлімінде түсім мен өтеу көлемдерін өзгерту бюджет тапшылығын (профицитін пайдалану) қаржыландырудың бекітілген (нақтыланған) көлемі сақталған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
45. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдардың, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараттарының өтінімдерін жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық, уәкілетті орган олар түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қарайды.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ұсынылған өзгерістер бойынша негіздемені және осы Қағидалардың 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 және 43-тармақтарында белгіленген шарттардың сақталуын тексереді.
Егер бюджеттік бағдарламалар әкімшілері өтінімдерінің сомасы ағымдағы қаржы жылының басынан бастап түзетілетін кезең бойынша төлемдер бойынша шығыстардың бюджетке түсетін түсімдерден асып кетуіне әкеп соқтырса, сондай-ақ бұл ретте осы Қағидалардың 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 және 43-тармақтарында айқындалатын басқа да шарттар бұзылса, онда бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық, жергілікті уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтінімдерін қабылдамайды.
Өтінім қабылданбаған кезде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бір жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылықтың, жергілікті уәкілетті органның бюджетті атқару жөніндегі, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының ескертулерін ескере отырып түзетілген өтінімді ұсынады.
46. Мемлекеттік қазынашылық, жергілікті уәкілетті орган және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы бекіткеннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде оны қағаз тасығышта тиісті бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшісіне электрондық форматта жеткізеді.

44. Для внесения изменений в сводные планы финансирования по обязательствам и платежам государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа рассматривает заявки администраторов бюджетных программ и в случае их одобрения формирует справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам.
Формирование справки производится с учетом условий, предусмотренных пунктом 35 настоящих Правил, а также с учетом следующих условий:
сохранение сбалансированности сводного плана поступлений и сводного плана финансирования по платежам в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил;
изменение объемов поступления и погашения в разделе сводного плана "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" осуществляется только при условии сохранения утвержденного (уточненного) объема финансирования дефицита (использования профицита) бюджета.
45. Заявки администраторов бюджетных программ, уполномоченных органов по исполнению нижестоящих бюджетов, аппаратов акима города районного значения, села, поселка, сельского округа рассматриваются государственным казначейством, уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в течение трех рабочих дней со дня их поступления.
Государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета проверяет обоснование по предлагаемым изменениям и соблюдение условий, установленных пунктами 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 и 43 настоящих Правил.
Если суммы заявки администраторов бюджетных программ приводят к превышению расходов по платежам над поступлениями в бюджет по корректируемому периоду с начала текущего финансового года, а также при этом нарушаются другие условия, определяемые пунктами 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 и 43 настоящих Правил, то государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа отклоняет заявки администраторов бюджетных программ.
При отклонении заявки администратор бюджетных программ в течение одного рабочего дня представляет откорректированную заявку с учетом замечаний государственное казначейство, местный уполномоченного органа по исполнению бюджета, аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
46. Государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета и аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в течение одного рабочего дня после утверждения справки о внесении изменений в сводные планы финансирования доводит ее до соответствующего администратора бюджетных программ в электронном формате.

47. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық, жергілікті орталық уәкілетті органнан немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы органнан, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратынан алған анықтаманың негізінде дәл сол күні бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жиынтық қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізеді және қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды бекітеді.
48. Өзгертілген заңнамалық актілерді іске асыруға ақпараттық жүйесіне өзгерістерді қоспағанда және Бюджет Кодексінде көзделген бюджет түзетілген жағдайда, өткен айлардағы (қалыптасқан есепті кезең үшін) бекітілген түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
49. Бюджеті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы бекітілген анықтамалардың негізінде салық және бюджетке түсетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға республикалық бюджет кірістері түсімдерінің жоспарын жібереді.
50. Салықтық және бюджетке түсетін басқа да міндетті түсімдердің, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеу, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін сомасының, қарыздардың бюджетке түсетін түсімдерінің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуді кредиттік шарттарға, қарыз шарттарына, борышты қайта құрылымдау келісіміне енгізілген өзгерістердің негізінде және осы Қағидалардың 32-тармағында белгіленген тәртіппен мемлекеттің қаржы активтерін сату жоспарын өзгертудің негізінде аталған түсімдер тізбесі бойынша оларға өзара қатынасы бар органдардың өтінімдері бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жүзеге асырады.
Ағымдағы қаржы жылына түсімдер болжамының жылдық сомаларын өзгерту, бағамдық айырмашылықтың өзгеруіне байланысты үкіметтік борышты өтеу жөніндегі міндеттемелер өзгеру жағдайларын қоспағанда, тек ағымдағы қаржылық жылға бюджетті нақтылау кезінде ғана рұқсат етіледі.
Түсімдердің жиынтық жоспарына және жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылардың, жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілетін бюджеттік кредиттерді өтеу сомасының жоғары тұрған бюджетке түсетін түсімдер жоспарына өзгерістер енгізуді төмен тұрған бюджеттер кірістерінің жоспарын асыра орындаудың, кредит шарттарының талаптарын өзгерту негізінде және жоғары тұрған бюджет түсімдерінің бірдей ай сайынғы сомасын және төмен тұрған бюджеттердің тиісті шығыстарының сомасын сақтап қалу мақсатында төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдардың және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының өтінімі бойынша жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.

47. Администратор бюджетных программ на основании полученной от государственное казначейство, или местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам в тот же день вносит изменения в планы финансирования администратора бюджетных программ и утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования.
48. Внесение изменений и дополнений в утвержденный сводный план поступлений за предыдущие месяцы (за состоявшийся отчетный период) не допускается, за исключением изменений, необходимых в реализацию измененных законодательных актов и в случаях корректировки бюджета, предусмотренных Бюджетным кодексом.
49. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании утвержденных справок о внесении изменений в сводный план поступлений направляет в государственные органы, осуществляющие контроль за поступления налоговых и других обязательных платежей в бюджет, план поступлений доходов республиканского бюджета.
50. Внесение изменений в сводный план поступлений в бюджет налоговых и других обязательных поступлений в бюджет, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета, аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа по заявкам органов, имеющих с ним взаимоотношения по названному перечню поступлений, на основании изменений в кредитные договоры, договоры займов, соглашений о реструктуризации долга и на основании изменения плана продаж финансовых активов государства в порядке, устанавливаемом пунктом 31 настоящих Правил.
Изменение годовых сумм прогноза поступлений на текущий финансовый год допускается только при уточнении бюджета на текущий финансовый год, за исключением случаев изменения обязательств по погашению правительственного долга, связанных с изменением курсовой разницы.
Внесение изменений в сводный план поступлений и планы поступлений в вышестоящий бюджет, вознаграждений по бюджетным кредитам, выданным из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, сумм погашения бюджетных кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, производится уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета по заявкам уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета и аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа на основании перевыполнения планов доходов нижестоящих бюджетов, изменений условий кредитных договоров и в целях сохранения одинаковых помесячных сумм поступлений вышестоящего бюджета и сумм соответствующих расходов нижестоящих бюджетов.

Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.11.2025 № 727 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Кірістердің түсімдері, кредиттерді өтеу, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдерді, қарыздарды өтеу жоспарларын өзгертуге өтінімдер қабылданбаған кезде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бас тарту себептері мен негіздемесін көрсете отырып, өтінім берген мемлекеттік органға, төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына жоспарларды өзгертуден бас тартатыны туралы хабардар етеді.
52. Жоғары тұрған бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттер бойынша төлемдер мен мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгiзу туралы анықтаманы қағидаларда осы тарауында белгiленген тәртiппен төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты осы қағиданiң 39, 40, 41 және 42-қосымшаларына сәйкес жоғары тұрған бюджеттiң тиiстi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi ұсынған жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның анықтамасы негiзiнде қалыптастырады.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына жоғары тұрған бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттер бойынша жиынтық және жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды бекітілгеннен кейін үш жұмыс күн ішінде береді.
Төмен тұрған бюджеттердiң жоғары тұрған бюджеттерге трансферттердi беруiне, борышқа қызмет көрсету мен оны өтеуге байланысты шығыстар бойынша төмен тұрған бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы қағидаларда осы тарауында белгiленген тәртiппен және жоғары тұрған бюджеттiң уәкiлеттi органы ұсынған жоғары тұрған бюджет түсiмдерiнiң жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама негiзiнде төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты қалыптастырады.
53. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты бір мезгілде жергiлiктi бюджет бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманың бiр данасын оларды бекiтілгеннен кейiн екі жұмыс күнi iшiнде мемлекеттік қазынашылық органына ұсынады, жергiлiктi бюджет бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалардың электрондық үлгілерін осы Қағидаларға 28, 40 және 42-қосымшаларға сәйкес осы Қағидаларға 24-қосымшаға сай нысан бойынша тізілімге тіркейді және оған бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараты басшысының және жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі /аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады.

Сноска. Пункт 50 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.11.2025 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. При отклонении заявки на изменение планов поступлений доходов, погашения кредитов, поступлений от продажи финансовых активов государства, погашения займов, уполномоченный орган по исполнению бюджета информирует государственный орган, уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, предоставивший заявку, об отказе в изменении планов с обоснованием причин отказа.
52. Справка о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам формируется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в устанавливаемом настоящей главой Правил в порядке и на основании справки уполномоченного органа по исполнению вышестоящего бюджета, предоставленной администратором соответствующих бюджетных программ вышестоящего бюджета согласно приложениям 39, 40, 41 и 42 к настоящим Правилам.
Администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета предоставляет уполномоченному органу по исполнению нижестоящего бюджета, аппарату акима города районного значения, села, поселка, сельского округа справки о внесении изменений в сводные и индивидуальные планы финансирования по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам в течение трех рабочих дней после их утверждения.
Справка о внесении изменений в сводный план финансирования нижестоящего бюджета по расходам, связанным с передачей нижестоящими бюджетами трансфертов в вышестоящие бюджеты, обслуживанием долга и его погашением, формируется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в порядке, устанавливаемом настоящей главой Правил и на основании справки о внесении изменений в сводный план поступлений вышестоящего бюджета, предоставленной уполномоченным органом вышестоящего бюджета.
53. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа одновременно один экземпляр справки о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по местному бюджету представляет в течение двух рабочих дней после их утверждения в органы государственного казначейства электронные образы справок о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по местному бюджету согласно приложениям 28, 40 и 42 к настоящим Правилам прикрепляются к реестру по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам и подписываются электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа и руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, ответственного за составление сводных планов.

Бюджет нақтыланған жағдайда мемлекеттік қазынашылық органдарына 28, 40 және 42-қосымшаларға сәйкес жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың электрондық үлгілері және осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес тізілімге тіркелген осы Қағидаларға 43-қосымшаға сай нақтыланған жоспардың электрондық үлгісі ұсынылады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін атқару жөніндегі жергілікті атқарушы орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық дерекқор түрінде есептіден кейінгі айдың он бес күнінен кешіктірмейтін мерзімде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша кірістер түсімдерінің нақтыланған жиынтық жоспарын ұсынады. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган салық, және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын бақылауды қамтамасыз ететін мемлекеттік органға жергілікті бюджеттердің кірістері түсімдерінің нақтыланған жоспарын жібереді.
55. Республикалық бюджет туралы заңға немесе жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу арқылы республикалық және жергiлiктi бюджеттердi нақтылау кезiнде мемлекеттiк мекемелер қаржыландырудың жеке жоспарларын, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi – бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарларын, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппараттары – бюджетке түсетiн түсiмдердiң жиынтық жоспарын, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын осы Қағидалардың 27-тармақтың бесінші бөлігінде және 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75 және 76-тармақтарымен белгiленген тәртiппен оларға өзгерiстер енгiзу жолымен нақтылайды.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның республикалық бюджет туралы Заңды іске асыру туралы қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулылары немесе жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімі қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылыққа, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, қала әкімінің аппаратына ұсынады аудандық маңызы бар ауыл, кент, ауылдық округ бойынша жылдық жоспарлы сомалар өзгерген бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтінімдер.
Бюджет нақтыланған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент әкімі аппаратының бұйрығы, кезекті қаржы жылына арналған бюджет түсімдерінің сыныптамасына сәйкес түсімдер болжамының жылдық сомаларын бекіту туралы бұйрыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ауылдық округ кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Заңға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заң немесе мәслихат шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы мәслихат шешімі қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бекітіледі ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы.

В случае уточнения бюджета в органы государственного казначейства представляются электронные образы справок о внесении изменений в сводные планы согласно приложениям 28, 40 и 42 и электронный образ уточненного плана согласно приложению 43 к настоящим Правилам, прикрепленные к реестру согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 53 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета уточненный сводный план поступлений доходов по области, городу республиканского значения, столицы в виде электронной базы данных - в срок не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в государственный орган, обеспечивающий контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет уточненный план поступлений доходов местных бюджетов.
55. При уточнении республиканского и местных бюджетов посредством внесения изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете или решение маслихата о местном бюджете государственные учреждения уточняют индивидуальные планы финансирования, администраторы бюджетных программ - планы финансирования администратора бюджетных программ, уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа - сводный план поступлений в бюджет, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам путем внесения изменений в них в порядке, установленном частью пятой пункта 27 и пунктами 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75 и 76 настоящих Правил.
Администраторы бюджетных программ в течение пяти рабочих дней со дня принятия постановлений Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете предоставляют в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа заявки на изменение планов финансирования по бюджетным программам, по которым изменились годовые плановые суммы.
В случае уточнения бюджета, приказ уполномоченного органа по исполнению бюджета, аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о внесении изменений и дополнений в приказ об утверждении годовых сумм прогноза поступлений в соответствии с классификацией поступлений бюджета на очередной финансовый год утверждается в течение пяти рабочих дней со дня принятия закона о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на очередной финансовый год или решения маслихата о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о местном бюджете на текущий финансовый год.

56. Бюджет нақтыланғанға дейін кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға және жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы бюджеттерді түзетулер негізінде (бұдан әpi – бюджетті түзету) жиынтық жоспарларға енгізілетін түсімдер мен шығыстар сомасының барлық ағымдағы өзгерістері, сондай-ақ оларды ай сайынғы бөлгендегі өзгерістерді бекітілген бюджеттің электрондық дерекқорының қайталама көшірмесінде жүзеге асырылады.
Бекітілген бюджеттің электрондық дерекқорының қайталама көшірмесіне енгізілетін түзетулер нәтижесінде түзетілген бюджет қалыптастырылады.
57. Кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңға немесе мәслихаттың шешіміне сәйкес қалыптастырылған, бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлуге байланысты түзетуден басқа, сол сияқты бюджетті нақтылауға дейін жүргізілген түзетуді де ескеретін түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары ағымдағы қаржы жылына арналған нақтыланған бюджетке сәйкес келеді.
Нақтыланған бюджет бойынша жиынтық жоспарларды қалыптастыру бюджеттің нақтыланған көрсеткіштері бойынша бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлуге байланысты түзетулерді қоспағанда, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуге анықтамалар енгізу арқылы түзетілген бюджеттік электрондық дерекқорында жүзеге асырылады.
58. Бюджет кодексінің 98-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына және 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес бір бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша бюджетте бекітілген бюджеттік бағдарламаның қазақпараттық жүйесі атын түрлі бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері арасында бөлу туралы шешім қабылданған кезде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидалардың 2-тарауының 4-параграфында белгіленген тәртіппен бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық, жергілікті уәкілетті орган қалыптастыратын түсімдердің және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың негізінде түсімдердің және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен түзетілген бюджетте осы өзгерістерді көрсетеді.
59. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүргізілген бюджеттік мониторинг негізінде тоқсанына бір реттен жиі емес тоқсанның бірінші айының жиырма бесінші күніне дейін, төртінші тоқсанда – ағымдағы қаржы жылының 1 қазанынан кешіктірмей Бюджет Кодексінің 98-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламалар арасында қаражатты қайта бөлу жөнінде ұсыныстар енгізеді бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджет құрылымын өзгертпестен республикалық бюджет комиссиясында міндетті түрде қарау.

56. До уточнения бюджета посредством внесения изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете и решение маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год, все текущие изменения сумм поступлений и расходов, вносимые в сводные планы на основании корректировки бюджетов, а также изменения в помесячном их распределении (далее - корректировка бюджета), осуществляются на продублированной копии электронной базы утвержденного бюджета.
В результате корректировок, вносимых в продублированную копию электронной базы утвержденного бюджета, формируется скорректированный бюджет.
57. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, сформированные в соответствии с законом или решением маслихата о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете или решение маслихата о местном бюджете на текущий финансовый год, учитывающие также корректировку бюджета, произведенную до его уточнения, кроме корректировки, связанной с распределением распределяемых бюджетных программ, соответствуют уточненному бюджету на текущий финансовый год.
Формирование сводных планов по уточненному бюджету осуществляется на электронной базе скорректированного бюджета посредством ввода справок на внесение изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по уточненным показателям бюджета, за исключением корректировок, связанных с распределением распределяемых бюджетных программ.
58. При принятии решений о распределении между различными администраторами бюджетных программ средств бюджетной программы, утвержденных в бюджете по одному администратору бюджетных программ согласно подпункта 2) пункта 2 и подпункта 4) пункта 3 статьи 98 Бюджетного кодекса государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета данные изменения отражает в скорректированном бюджете путем внесения изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам на основании справок о внесении изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, формируемых уполномоченным органом по исполнению бюджета, в порядке, установленном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
59. Администраторы республиканских бюджетных программ на основании проведенного бюджетного мониторинга не чаще одного раза в квартал до двадцать пятого числа первого месяца квартала, в четвертом квартале - не позднее 1 октября текущего финансового года в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 статьи 98 Бюджетного кодекса вносят предложения по перераспределению средств между бюджетными программами на текущий финансовый год с обязательным рассмотрением на Республиканской бюджетной комиссии без изменения структуры бюджета в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.

60. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүргізілген бюджеттік мониторинг негізінде тоқсанына бір реттен жиі емес тоқсанның бірінші айының жиырма бесінші күніне дейін, төртінші тоқсанда - ағымдағы қаржы жылының 1 қазанынан кешіктірмей Бюджет кодексінің 98-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда республикалық бюджеттік бағдарламалардың бір әкімшісін дамытудың бюджеттік бағдарламалары арасында қаражатты қайта бөлу жөнінде ұсыныстар енгізеді бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға өзінің мазмұны бойынша біртекті бағдарламалар:
1) республикалық бюджет комиссиясында қараусыз бюджет шығыстарының құрылымын өзгертпей, ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің бес пайызынан аспайтын көлемде.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган 10 және жұмыс күні ішінде республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік даму бағдарламаларының инвестициялық жобаларының тізбесімен ұсыныстарды қарайды және ұсынылатын өзгерістер осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджетті түзету туралы қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулының жобасын дайындайды белгіленген тәртіппен.
Қабылданған нормативтік құқықтық актінің және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімінің негізінде мемлекеттік қазынашылық түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына осы Қағидалардың 2-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртіппен өзгерістер енгізеді.
2) бюджет шығыстарының құрылымын өзгертпей, ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің бес-он проценті көлемінде.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын қарайды және ұсынылатын өзгерістер осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі белгіленген тәртіппен республикалық бюджетті түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулының жобасын дайындайды.
Республикалық бюджеттік комиссияның оң шешімі негізінде республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі белгіленген тәртіппен республикалық бюджетті түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулының жобасын дайындайды.

60. Администраторы республиканских бюджетных программ на основании проведенного бюджетного мониторинга не чаще одного раза в квартал до двадцать пятого числа первого месяца квартала, в четвертом квартале - не позднее 1 октября текущего финансового года в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 статьи 98 Бюджетного кодекса вносят предложения по перераспределению средств между бюджетными программами развития одного администратора республиканской бюджетной программы однородными по своему содержанию в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию:
1) в объеме не более пяти процентов от объема расходов бюджетной программы на текущий финансовый год без изменения структуры расходов бюджета без рассмотрения на Республиканской бюджетной комиссии.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение десяти рабочих дней рассматривает предложения с перечнем инвестиционных проектов бюджетных программ развития администраторов республиканских бюджетных программ и в случае соответствия предлагаемых изменений, требованиям, установленным настоящими Правилами администратор республиканской бюджетной программы готовит проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.
На основании принятого нормативного правового акта и заявки администратора республиканских бюджетных программ государственное казначейство вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
2) в объеме от пяти до десяти процентов от объема расходов бюджетной программы на текущий финансовый год без изменения структуры расходов бюджета.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение десяти рабочих дней рассматривает предложения администраторов республиканских бюджетных программ и в случае соответствия предлагаемых изменений требованиям, установленным настоящими Правилами, администратор республиканской бюджетной программы готовит проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.
На основании положительного решения Республиканской бюджетной комиссии администратор республиканской бюджетной программы готовит проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.

Қабылданған нормативтік құқықтық актінің және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімінің негізінде мемлекеттік қазынашылық түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына осы Қағидалардың 2-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртіппен өзгерістер енгізеді.
Бюджетті атқару барысында бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаның паспортында көзделген түпкілікті нәтижені сақтай отырып, бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың жылдық көлемін өзгертпей қаражатты қайта бөледі:
тиісті бюджеттік комиссияның қарауынсыз бір ағымдағы бюджеттік бағдарлама немесе бір Ағымдағы бюджеттік кіші бағдарлама шегіндегі іс-шаралар арасында дербес;
тиісті бюджет комиссиясында қараусыз қарыздар, гранттар, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер, жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер қаражаты есебінен қаржыландырылатын бюджеттік кіші бағдарламаларды қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шегінде ағымдағы бюджеттік кіші бағдарламалар арасында;
61. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер қаражатын бір бюджеттік бағдарлама шегінде кіші бағдарламалар арасында, сондай-ақ бір бюджеттік кіші бағдарлама шегінде іс-шаралар, жобалар, өңірлер арасында қайта бөлу республикалық бюджет комиссиясында міндетті түрде қараумен және олардың нысаналы мақсатын сақтай отырып жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қазынашылық, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Қағидалардың 60-тармақтарда санамаланған нормативтік құқықтық актілердің негізінде түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына осы Қағидалардың 2-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртіппен өзгерістер енгізеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резервінен қаражат бөлу кезінде, сондай-ақ бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша төмен тұрған деңгейдегі бюджетті түзету кейіннен төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізе отырып, осы Қағидалардың 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73 және 76-тармақтарында белгіленген тәртіппен, жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен мәслихатта бюджетті нақтылаусыз жүзеге асырылады.

На основании принятого нормативного правового акта и заявки администратора республиканских бюджетных программ государственное казначейство вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
В ходе исполнения бюджета администраторы бюджетных программ без изменения годового объема расходов по бюджетной программе с сохранением конечного результата, предусмотренного паспортом бюджетной программы, перераспределяют средства:
между мероприятиями в пределах одной текущей бюджетной программы или одной текущей бюджетной подпрограммы бюджетной программы самостоятельно без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии;
между текущими бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы, за исключением бюджетных подпрограмм, финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии;
61. Перераспределение средств целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан в пределах одной бюджетной программы между подпрограммами, а также в пределах одной бюджетной подпрограммы между мероприятиями, проектами, регионами, осуществляется с обязательным рассмотрением на Республиканской бюджетной комиссии и сохранением их целевого назначения.
Государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании нормативных правовых актов, перечисленных в пункте 60 настоящих Правил, вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
Корректировка бюджета нижестоящего уровня при выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области и района (города областного значения), а также по распределяемым бюджетным программам, осуществляется без уточнения бюджета в маслихате путем внесения изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете с последующим внесением изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, установленном пунктами 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73 и 76 настоящих Правил.

Ескерту. 61-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Республикалық бюджетті нақтылау және түзету шеңберінде жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер көлемдерін қосымша бөлу және (немесе) өзгерту кезінде жергілікті атқарушы органның қаулысына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен төмен тұрған деңгейдегі бюджетті түзету жүзеге асырылады кейіннен түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізе отырып, осы Қағидалардың 2-тарауының 4-параграфында белгіленген тәртіппен міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары.
63. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерімен бірлесіп жүргізген бюджеттік мониторинг нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша бюджеттік даму бағдарламалары бойынша қалыптасқан соманы осы көзделген тәртіппен қайта бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімін қалыптастырады Ережелерімен.
65. Бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік мониторинг негізінде бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылы ішінде тоқсанның нәтижесі бойынша, Республикалық бюджет комисссиясында міндетті түрде қарай отырып, бюджет шығыстарының құрылымын өзгертпей, ағымдағы қаржы жылы ішінде бюджет қарақпараттық жүйесіаты игерілмеген және (немесе) бюджеттік бағдарламалар тиімсіз орындалған кезде, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бюджетті түзету жолымен қарақпараттық жүйесі атты республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары арасында ағымдағы қаржы жылына бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің он пайызынан аспайтын көлемде қайта бөлу жүзеге асырылады.
Республикалық бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде белгіленген тәртіппен республикалық бюджетті түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасы дайындалады.

Сноска. Пункт 61 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. При выделении дополнительных и (или) изменении объемов выделенных целевых трансфертов и бюджетных кредитов из вышестоящего бюджета в рамках уточнения и корректировки республиканского бюджета осуществляется корректировка бюджета нижестоящего уровня путем внесения изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа, решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения маслихата о местном бюджете с последующим внесением изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, установленном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
63. Исключен приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию по результатам бюджетного мониторинга, проведенного центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с администраторами республиканских бюджетных программ, формирует решение Правительства Республики Казахстан о перераспределении суммы, образовавшейся по бюджетным программам развития по результатам государственных закупок, осуществляемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
65. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основании итогов бюджетного мониторинга по не освоению бюджетных средств и (или) заключения органов государственного аудита и финансового контроля о неэффективном исполнении бюджетных программ в течение текущего финансового года в соответствии с предложением Правительства Республики Казахстан вносит в установленном порядке на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии перечень бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ с предложением по их перераспределению в текущем финансовом году между администраторами республиканских бюджетных программ.
На основании положительного решения Республиканской бюджетной комиссии готовится проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.

Қабылданған нормативтік құқықтық актінің және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімінің негізінде мемлекеттік қазынашылық түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына осы Қағидалардың 2-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртіппен өзгерістер енгізеді.
66. Бюджет кодексінің 116-бабы 5-тармағының 3 және 4-тармақшаларында көзделген шығыстарды қаржыландыру үшін қаржы жылының басындағы бюджет қаражатының қалдықтары есебінен мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар ағымдағы қаржы жылының 20 қаңтарына қарай мынадай құжаттарды дайындауды жүзеге асырады:
1) бюджет қарақпараттық жүйесіатының қалдықтары туралы ақпарат;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде өткен қаржы жылында іс-шаралардың толық орындалмау себептерін көрсете отырып, төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы ақпарат, бюджеттік даму бағдарламалары бойынша іске асырылу мерзімі бір қаржы жылынан асатын инвестициялық жобалар бөлінісінде қабылданған, бірақ ақысы төленбеген міндеттемелер сомасы; дайындалу және жеткізу мерзімі бір қаржы жылынан асатын активтер мен басқа да тауарларды сатып алуды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарламалар; сыртқы қарыздар, гранттар және бюджеттік кредиттер қарақпараттық жүйесіаты есебінен іске асырылатын бюджеттік даму бағдарламаларын қоспағанда, көрсетілу мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтер;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке нысаналы трансферт түрінде тартылған, пайдалынылмаған қарақпараттық жүйесіат туралы ақпарат;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) пайдаланылмаған қарақпараттық жүйесіаты туралы ақпарат.
67. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті орган ұсынған, осы Қағидалардың 61 тармағында көрсетілген ақпараттар негізінде белгіленген тәртіппен бюджеттік бағдарламалар тізбесін оларды бюджет қарақпараттық жүйесі атының қолда бар қалдықтары көлемінің шегінде ағымдағы қаржы жылы қаржыландыру жөніндегі ұсыныспен бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
68. Бюджет комиссиясының шешiмi негiзiнде мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиiстi бюджеттiк бағдарламалардың жылдық жоспарлы тағайындауларын бюджет қарақпараттық жүйесіатының қалдықтары есебiнен ұлғайту жөнiндегi Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе жергiлiктi атқарушы орган қаулысының жобасын әзiрлейдi және оны белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне енгiзедi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның тиiстi бюджеттiк бағдарламалардың жылдық жоспарлы тағайындауларын бюджет қарақпараттық жүйесіатының қалдықтары есебiнен ұлғайту жөнiндегi қаулысының жобасында нысаналы даму трансферттері инвестициялық жобалар бөлiнiсiнде көрсетiледi.

На основании принятого нормативного правового акта и заявки администратора республиканских бюджетных программ государственное казначейство вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
66. Для финансирования расходов, предусмотренных в подпунктах 3 и 4 пункта 5 статьи 116 Бюджетного кодекса за счет остатков бюджетных средств на начало финансового года государственное казначейство и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета к 20 января текущего финансового года осуществляют подготовку следующих документов:
1) информацию об остатках бюджетных средств;
2) информацию в разрезе администраторов бюджетных программ об исполнении плана финансирования по платежам и обязательствам с указанием причин неполного выполнения мероприятий за истекший финансовый год, суммы принятых, но неоплаченных обязательств по бюджетным программам развития в разрезе инвестиционных проектов со сроком реализации более одного года; текущим бюджетным программам, предусматривающим приобретение активов и других товаров со сроком изготовления и поставки более одного финансового года; услугам со сроком оказания более одного финансового года, за исключением бюджетных программ развития, реализуемых за счет средств правительственных внешних займов, грантов и бюджетных кредитов.
3) информацию о неиспользованных средствах, привлеченных из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет в виде целевого трансферта;
4) информацию о неиспользованных средствах бюджетных программ (подпрограмм), финансируемых за счет резерва на инициативы Президента Республики Казахстан.
67. На основании информации, представленной в соответствии с пунктом 61 настоящих Правил, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по бюджетному планированию вносят в установленном порядке на рассмотрение бюджетной комиссии перечень бюджетных программ с предложением по финансированию их в текущем финансовом году в пределах имеющегося объема остатков бюджетных средств.
68. На основании решения бюджетной комиссии центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по бюджетному планированию разрабатывают проект постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа по увеличению годовых плановых назначений соответствующих бюджетных программ за счет остатков бюджетных средств и вносят его в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа.
В проекте постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа по увеличению годовых плановых назначений соответствующих бюджетных программ за счет остатков бюджетных средств целевые трансферты на развитие указываются в разрезе инвестиционных проектов.

69. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бiр бюджеттiк бағдарламаның (кіші бағдарламаның) шеңберiнде республикалық бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша бюджет қарақпараттық жүйесіатын үнемдеу пайда болған жағдайда республикалық б юджеттік бағдарламалардың әкімшілері белгіленген тәртіппен бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен Республикалық бюджет комиссиясының қарауынсыз, республикалық бюджеттік инвестициялық жобалар арасында үнемдеу сомасын ауыстыруды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бiр бюджеттiк бағдарламаның (кіші бағдарламаның) шеңберiнде жергілікті бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша бюджет қарақпараттық жүйесіатын үнемдеу пайда болған жағдайда жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз тиісті бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен үнемдеу сомасын жергілікті бюджеттiк инвестициялық жобалар арасында, сондай-ақ республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен келісім бойынша жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландырылатын және бір облыс шеңберінде жергілікті инвестициялық жобалар арасына ауыстыруды жүзеге асырады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдар қаулыларының жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіппен тиісті жергілікті атқарушы органның әкімдігіне енгізеді.
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттерінің есебінен іске асырылатын бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша үнемдеу пайда болған жағдайда бюджеттік инвестициялық жобалар арасында соманы ауыстыру осы Қағидалардың 312-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ағымдағы бюджеттік кіші бағдарлама бойынша пайда болған үнемдеу сомасын, қарақпараттық жүйесіатты бюджеттік даму кіші бағдарламасын іске асыруда көзделмеген жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларға және бюджеттік инвестициялық жобалардың құнын қымбаттатумен байланысты шығыстарға қайта бөлуді қоспағанда, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің шешімімен, бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен, тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз, бір бюджеттік бағдарлама ішінде бюджеттік даму кіші бағдарламасына қайта бөледі.
Қарыздар, гранттар, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер, жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер қарақпараттық жүйесіаты есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, мемлекеттік мекемелер қарақпараттық жүйесіатты бір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) ішінде қайта бөледі.

69. В случае образования экономии бюджетных средств по республиканским бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, администраторы республиканских бюджетных программ осуществляют перенос сумм экономии между республиканскими бюджетными инвестиционными проектами без рассмотрения на Республиканской бюджетной комиссии путем внесения изменений в бюджетную программу.
В случае образования экономии бюджетных средств по местным бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, администраторы местных бюджетных программ осуществляют перенос сумм экономии между местными бюджетными инвестиционными проектами, а также по согласованию с администраторами республиканских бюджетных программ между местными бюджетными инвестиционными проектами, финансируемыми за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, и в пределах одной области без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) путем внесения изменений в соответствующую бюджетную программу.
Администраторы республиканских бюджетных программ разрабатывают проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете и вносят его в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию разрабатывает проект постановления местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах и вносят его в установленном порядке в акимат соответствующего местного исполнительного органа.
В случае образования экономии по бюджетным инвестиционным проектам, реализуемым за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, перенос сумм между бюджетными инвестиционными проектами осуществляется в соответствии с требованиями пункта 311 настоящих Правил.
Администраторы бюджетных программ перераспределяют сумму экономии, образовавшейся по текущей бюджетной подпрограмме, на бюджетную подпрограмму развития внутри одной бюджетной программы по решению администратора бюджетной программы путем внесения изменений в бюджетную программу без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии, за исключением перераспределения средств на новые бюджетные инвестиционные проекты, не предусмотренные реализацией бюджетной подпрограммой развития, и расходы, связанные с удорожанием стоимости бюджетных инвестиционных проектов.
Государственные учреждения перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета.

70. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісім бойынша республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісінің шешімімен бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген (нақтыланған) республикалық бюджетте көзделген нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) ішінде бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында қарақпараттық жүйесіатты қайта бөледі.
Ұсынылған өзгерістер осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес болған жағдайда, республикалық бюджет бағдарламасының әкімшісі белгіленген тәртіппен республикалық бюджетті түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасын әзірлейді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері облыстық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде тиісті аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен келісім бойынша облыстық бюджеттік бағдарлама әкімшісінің шешімімен бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген (нақтыланған) облыстық бюджетте көзделген нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) ішінде бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) арасында қарақпараттық жүйесіатты қайта бөледі.
Облыстық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қарақпараттық жүйесіатты қайта бөлу жөніндегі ұсыныстарын және нысаналы даму трансфеттерінің жергілікті инвестициялық жобалардың тізілімін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын он жұмыс күн ішінде қарайды және берілген өзгерістер аталған Қағидалардың талаптарына сәйкес келген жағдайда жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдардың қаулы жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіпте тиісті жергілікті атқарушы органның әкімдігіне енгізеді.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша қарақпараттық жүйесі атты нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның ішінде бекітілген (нақтыланған) бюджетте көзделген жоғары тұрған бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен келісу бойынша оң шешім болған жағдайда, тікелей және түпкілікті нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштерін сақтап қалу шартымен қайта бөледі.
Жоба бойынша жоспарлы соманы азайтуға мынадай:

70. Администраторы республиканских бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга реализации местных бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы) по целевым трансфертам на развитие, за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, предусмотренной в утвержденном (уточненном) республиканском бюджете на текущий финансовый год между областями, городами республиканского значения, столицы по утвержденному (уточненному) бюджету, по согласованию с местными исполнительными органами соответствующих областей, городов республиканского значения, столицы по решению администратора республиканской бюджетной программы путем внесения изменений в бюджетную программу.
В случае соответствия предлагаемых изменений, требованиям, установленным настоящими Правилами, администратор республиканской бюджетной программы готовит проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.
Администраторы областных бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга реализации местных бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из областного бюджета перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы) по целевым трансфертам на развитие, за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, предусмотренной в утвержденном (уточненном) областном бюджете на текущий финансовый год между районами (городами областного значения) по утвержденному (уточненному) бюджету, по согласованию с местными исполнительными органами соответствующих районов, городов областного значения по решению администратора областной бюджетной программы путем внесения изменений в бюджетную программу.
Администраторы областных бюджетных программ направляют предложения по перераспределению средств с перечнем местных инвестиционных проектов по целевым трансфертам на развитие в соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение десяти рабочих дней рассматривает предложения администраторов местных бюджетных программ и в случае соответствия предлагаемых изменений требованиям, установленным настоящими Правилами, разрабатывает проект постановления местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах и вносит его в установленном порядке в акимат соответствующего местного исполнительного органа.
Администраторы местных бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы по целевым трансфертам на развитие между местными бюджетными инвестиционными проектами, предусмотренными в утвержденном (уточненном) местном бюджете на текущий финансовый год по утвержденному (уточненному) бюджету, при условии сохранения запланированных показателей прямых и конечных результатов по согласованию с вышестоящим администратором бюджетных программ.
Уменьшение плановой суммы по проекту допускается осуществлять при:

1) мемлекеттік сатып алу конкурстарының қорытындылары бойынша үнемдеу болса;
2) жұмыстарды жүргізу кестесінен қалуға әкеліп соққан міндеттемелерді қабылдамау немесе уақтылы қабылдамау (көрсетілетін қызметтерді берушінің шарт жасамауы немесе уақтылы жасамауы);
3) көрсетілетін қызметтерді берушіні жауапқа тарта отырып, белгілі бір уақыт ішінде (бір айдан астам) қызмет көрсетуді берушінің шарттық міндеттемелерді орындамау жағдайлары болғанда жол беріледі.
Жоба бойынша жоспарлы соманы ұлғайтуға көрсетілетін қызметтерді берушіде қосымша міндеттемелерді қабылдау туралы кепілхат болған жағдайда рұқсат беріледі.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қарақпараттық жүйесіатты қайта бөлу туралы ұсыныстарды жергілікті инвестициялық жобалар бойынша нысаналы даму трансферттері бойынша ұсыныстарын тиісті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын он жұмыс күнің ішінде қарайды және берілген өзгертулер аталған Қағидалардың талаптарына сәйкес келген жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне түзету енгізу туралы жергілікті атқарушы органдардың қаулы жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіппен сәйкес жергілікті атқарушы органның әкімдігіне енгізеді.
Нысаналы даму трансферттерi бойынша сомаларды ауыстыру осы Қағидалардың 311-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
71. Бюджеттің атқарылуы барысында бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қарақпараттық жүйесіатты жоспарланған түпкілікті нәтижелер көрсеткіштері сақталған жағдайда бюджеттік бағдарлама бойынша жылдық шығындар көлемін өзгертусіз бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен:
тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз, ағымдағы бір бюджеттік бағдарламаның бюджеттік бағдарламасы немесе ағымдағы бір бюджеттік кіші бағдарламасы шегіндегі іс-шаралар арасында дербес;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан қарыздар, гранттар, нысаналы трансферттер қарақпараттық жүйесіаттары есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламаларды, мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттерді қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шегінде ағымдағы бюджеттік кіші бағдарламалар арасында тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан қарыздар, гранттар, нысаналы трансферттер, жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер мен кредиттер қарақпараттық жүйесіаты есебінен қаржыландырылатын кіші бағдарламаларды қоспағанда, бір бюджеттік даму бағдарламасы немесе бюджеттік бағдарламаның бір кіші даму бағдарламасы шегінде бюджеттік инвестициялық жобалар арасында бюджет комиссиясының қарауынсыз;
мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан қарыздар, гранттар, нысаналы трансферттер және жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер қарақпараттық жүйесіаттары есебінен қаржыландырылатын кіші бағдарламаларды қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шегінде дамудың бюджеттік кіші бағдарламалары арасында бюджет комиссиясының қарауынсыз қайта бөлуге құқылы.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, өз бастамашылығымен бюджеттік бағдарламаларға өзгерістер енгізген кезде, тиісінше бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына хабарлама ретінде үш жұмыс күні ішінде бюджеттік бағдарламаларға бекітілген өзгерістерді жібереді.

1) наличии экономии по итогам конкурсов государственных закупок;
2) непринятии или несвоевременном принятии обязательств (не заключение или несвоевременное заключение договора с поставщиком услуг), повлекшее отставание от графика проведения работ;
3) невыполнении договорных обязательств поставщиком услуг в течение определенного времени (более одного месяца) с привлечением к ответственности поставщика услуг.
Увеличение плановой суммы по проекту допускается при наличии письменной гарантии поставщика услуг на принятие дополнительных обязательств.
Администраторы местных бюджетных программ направляют предложения по перераспределению средств с перечнем местных инвестиционных проектов по целевым трансфертам на развитие в соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение десяти рабочих дней рассматривает предложения администраторов местных бюджетных программ и в случае соответствия предлагаемых изменений требованиям, установленным настоящими Правилами, разрабатывает проект постановления местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах и вносит его в установленном порядке в акимат соответствующего местного исполнительного органа.
Перенос сумм по целевым трансфертам на развитие осуществляется в соответствии с требованиями пункта 310 настоящих Правил.
71. В ходе исполнения бюджета администраторы бюджетных программ без изменения годового объема расходов по бюджетной программе при условии сохранения запланированных показателей конечных результатов перераспределяют средства:
между мероприятиями в пределах одной текущей бюджетной программы или одной текущей бюджетной подпрограммы бюджетной программы самостоятельно без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии;
между текущими бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы, за исключением бюджетных подпрограмм, финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии;
между бюджетными инвестиционными проектами в пределах одной бюджетной программы развития или одной бюджетной подпрограммы развития бюджетной программы, за исключением подпрограмм, финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета, без рассмотрения на бюджетной комиссии;
между бюджетными подпрограммами развития в пределах одной бюджетной программы, за исключением подпрограмм, финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, без рассмотрения на бюджетной комиссии.
Администраторы бюджетных программ при внесении изменений в бюджетные программы по своей инициативе, в течение трех рабочих дней направляют утвержденные изменения в бюджетные программы соответственно в центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в порядке уведомления.

72. Бюджеттің атқарылуы барысында республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қарақпараттық жүйесіатты жоспарланған түпкілікті нәтижелер көрсеткіштері сақталған жағдайда бюджеттік бағдарлама бойынша жылдық шығындар көлемін өзгертусіз бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен:
республикалық бюджет комиссиясында міндетті түрде қарала отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер қарақпараттық жүйесіаты және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдік берілген трансферт қарақпараттық жүйесіаты есебінен қаржыландырылатын бір бюджеттік бағдарлама шегінде ағымдағы бюджеттік кіші бағдарламалар арасында;
республикалық бюджет комиссиясында міндетті түрде қарала отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер қарақпараттық жүйесіаты және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдік берілген трансферт қарақпараттық жүйесіаты есебінен қаржыландырылатын бір бюджеттік даму бағдарламасы немесе бюджеттік бағдарламаны дамытудың бір бюджеттік кіші бағдарламасы шегіндегі бюджеттік инвестициялық жобалар арасында;
республикалық бюджет комиссиясында міндетті түрде қарала отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер қарақпараттық жүйесіаты және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдік берілген трансферт қарақпараттық жүйесіаты есебінен қаржыландырылатын бір бюджеттік бағдарлама шегінде бюджеттік даму кіші бағдарламалары арасында жүзеге асырылады.
73. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Қағидалардың 68, 69, 70-тармақтарында санамаланған нормативтiк құқықтық актiлердiң негiзiнде осы Қағидалардың 2-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртiппен түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзедi.
74. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Қаржы жылының ішінде орталық мемлекеттік органдарды, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарды және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерді құрған, таратқан, қайта ұйымдастырған, олардың функцияларын өзгерткен жағдайда бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жаңадан құрылған мемлекеттік органдардың, таратылған және қайта ұйымдастырылған мемлекеттік органдардың құқықтық мирасқорларының және оның ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің функцияларын айқындайтын нормативтік құқықтық актілердің негізінде Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттiк органдарды, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарды және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелердi құруға, таратуға, қайта ұйымдастыруға, олардың функцияларын өзгертуге байланысты бекiтiлген (нақтыланған) бюджет көрсеткiштерiн түзету жөнiндегi қаулылардың жобаларын әзiрлейдi және оны тиісінше Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне енгiзедi.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне республикалық бюджет туралы заңын іске асыру туралы қаулысына немесе мәслихаттың жергілікті бюджет туралы шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның қаулыларын қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараттары жылдық жоспарлы сома өзгертілген бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтінім ұсынады.
Мемлекеттік қазынашылық органдары, олар бойынша жылдық жоспарлы сома өзгертілген бюджеттік бағдарламалар бойынша жоспарлы жұмсалымдар мен кассалық шығыстарды көшіру аяқталғанша қайта ұйымдастырылатын (таратылатын) мемлекеттік мекемелердің шығыс операцияларын тоқтата тұрады.

72. В ходе исполнения бюджета администраторы республиканских бюджетных программ без изменения годового объема расходов по бюджетной программе при условии сохранения запланированных показателей конечных результатов перераспределяют средства:
между текущими бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы, финансируемых за счет средств целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и средств гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан с обязательным рассмотрением на республиканской бюджетной комиссии;
между бюджетными инвестиционными проектами в пределах одной бюджетной программы развития или одной бюджетной подпрограммы развития бюджетной программы, финансируемых за счет средств целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и средств гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан с обязательным рассмотрением на республиканской бюджетной комиссии;
между бюджетными подпрограммами развития в пределах одной бюджетной программы, финансируемых за счет средств целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и средств гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан с обязательным рассмотрением на республиканской бюджетной комиссии.
73. Уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании нормативных правовых актов, перечисленных в пунктах 68, 69 и 70 настоящих Правил, вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
74. Исключен приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Исключен приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. В течение финансового года в случаях образования, ликвидации, реорганизации, изменения функций центральных государственных органов, исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и подведомственных им государственных учреждений, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основании нормативных правовых актов, определяющих функции вновь образованных государственных органов, правопреемников ликвидированных и реорганизованных государственных органов и подведомственных им государственных учреждений вносит изменения и дополнения в единую бюджетную классификацию Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию разрабатывают проекты постановлений по корректировке показателей утвержденного (уточненного) бюджета, связанной с образованием, ликвидацией, реорганизацией, изменением функций государственных органов, исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и подведомственных им государственных учреждений, и вносит его соответственно в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа.
Администраторы бюджетных программ в течение пяти рабочих дней со дня принятия постановлений Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете предоставляют в государственное казначейство, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппараты акима города районного значения, села, поселка, сельского округа заявки на изменение планов финансирования по бюджетным программам, по которым изменились годовые плановые суммы.
Органы государственного казначейства приостанавливают расходные операции реорганизуемых (ликвидируемых) государственных учреждений по бюджетным программам, по которым изменились годовые плановые суммы, до окончания переноса плановых назначений и кассовых расходов.

Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидалардың 2-тарауының 4-параграфында белгіленген тәртіппен жоспарлы тағайындауларға көшіру бөлігінде берілетін, бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда және жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерімен бекітілген аталған бюджеттік бағдарламалардың жалпы сомасы шегінде көшіру бөлігінде өзгерістер енгізеді.
Жоспарлы тағайындаулар мен бұрын жүргізілген кассалық шығыстарды көшіруді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның хатының негізінде мемлекеттік қазынашылық органдары мынадай жағдайларда:
1) құрылған, таратылған, қайта ұйымдастырылған, орталық мемлекеттік және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың және олардың оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің штат санының функциялары мен лимиттері өзгерген;
2) республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерді нақтылау;
3) Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына өзгерістер енгізген;
4) мемлекеттік қазынашылық органының мемлекеттік мекеменің қызмет көрсетілу орны өзгерген;
5) шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің құрылымына шығыстардың түрлерін өзгерту бөлігінде өзгерістер енген;
6) ағымдағы қаржы жылы ішінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті орталықтандыру/орталықсыздандыру туралы шешім қабылдағанда;
7) секвестрде жүзеге асырады.
Тапсырыстың (хабарламалардың) жабылуы (жойылуы) тиісті Нормативтік құқық актісі, сондай-ақ соманы және шартты қайта тіркеу туралы хабарламаның қалдық сомасын көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің хатының негізінде жасалады. Бұрын қабылдаған міндеттемелерді қайта тіркеу осы Қағидалардың 6-тарауының 1, 2, 3, 4, 5 және 6-параграфтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органдар функцияларын мемлекеттік басқарудың төмен тұрған деңгейінен жоғары тұрған деңгейіне, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың жоғары тұрған деңгейінен төмен тұрған деңгейіне беру кезінде нысаналы трансферттер бойынша жоспарлық тағайындаулардың пайдаланылмаған қалдықтарының сомаларын көшіру жүзеге асырылады.
3-тарау Бюджеттің атқарылуы
77. Бюджеттің атқарылуы бюджетке барлық бюджет түсімдерінің түрлерін толық және уақтылы төлеумен, оларды Бірыңғай қазынашылық шотына (бұдан әрі – бірыңғай қазынашылық шот) есепке алумен және бюджеттік бағдарламалардың мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған іс-шараларды іске асыру мақсатында бірыңғай қазынашылық шоттан -да төлемдер мен аударымдарды уақтылы жүзеге асырумен қамтамасыз етіледі.

Государственное казначейство и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета в установленном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил порядке вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в части переноса плановых назначений по передаваемым, разделяемым бюджетным программам, в пределах общих сумм данных бюджетных программ, утвержденных Законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год.
Перенос плановых назначений и произведенных ранее кассовых расходов осуществляется органами государственного казначейства на основании письма уполномоченного органа по исполнению бюджета в следующих случаях:
1) образования, ликвидации, реорганизации, изменения функций и лимитов штатной численности центральных государственных и местных исполнительных органов и подведомственных им государственных учреждений;
2) уточнения республиканского и/или местных бюджетов;
3) внесения изменений в единую бюджетную классификацию Республики Казахстан;
4) изменения места обслуживания государственного учреждения в органе государственного казначейства;
5) внесения изменений в структуру специфик экономической классификации расходов в части изменения видов расходов;
6) принятия решения о централизации/децентрализации бухгалтерского учета в подведомственных администратору бюджетных программ государственных учреждениях в течение текущего финансового года;
7) секвестра.
Закрытие (отмена) заказов (уведомлений) производится на основании письма государственного учреждения с указанием соответствующего нормативного правового акта, а также номера, даты, суммы и остатка суммы уведомления о регистрации договора. Перерегистрация ранее принятых обязательств осуществляется в соответствии с требованиями параграфов 1, 2, 3, 4, 5 и 6 главы 6 настоящих Правил.
При передаче функций государственных органов из нижестоящего уровня государственного управления в вышестоящий уровень, а также из вышестоящего уровня государственного управления в нижестоящий уровень осуществляется перенос сумм неиспользованных остатков плановых назначений по целевым трансфертам.
Глава 3. Исполнение бюджета
77. Исполнение бюджета обеспечивается полнотой и своевременностью уплаты в бюджет всех видов бюджетных поступлений, зачислением их на единый казначейский счет и своевременным осуществлением платежей и переводов с единого казначейского счета в целях реализации мероприятий, направленных на достижение целей бюджетных программ.

78. Бюджеттiң атқарылуы кассалық негiзде жүзеге асырылады. бірыңғай қазынашылық шоттардан түсiмдердi есепке алу және оларды бірыңғай қазынашылық шоттан есептен шығару жөнiндегi операциялар ақша нысанында есептеледi.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша мемлекеттік мекемелер, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, уәкілетті органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері түсімдер мен шығыстар бойынша есептерді дербес қалыптастырады.
79. Бюджеттерді атқаруды және оларға кассалық қызмет көрсетуді мемлекеттік қазынашылық органдарымен мемлекеттік мекемелердің/квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, уәкілетті органдардың құжаттарды қағаз және электрондық жеткізгіштерде беруімен де, құжаттардың электрондық түрлерін қалыптастыру және жөнелту, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы есептерді қалыптастыруы арқылы да жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік қазынашылықта қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын және Мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі
1-параграф. Тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшасын бақылау шоттары
80. Мемлекеттік қазынашылықта:
1) республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдерді есепке жатқызуға және республикалық және жергілікті бюджеттерден төлемдер жүргізуге;
2) мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдерді есепке жатқызуға және олар бойынша төлемдер жүргізуге (ақылы көрсетілетін қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін түсімдерді есепке жатқызуға және оларды Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі шоттарына аударуға (Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
4) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемелер алатын, оларға арналған филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен және (немесе) туып-өскен жеріне қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түсетін түсімдерді есепке жатқызуға және ақшаны жұмсауға (қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар белгілі бір талаптар басталған кезде олардың қайтарымдылығы не тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен беретін ақша түсімдерін есепке жатқызуға (ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
6) бюджет қаражатын есепке жатқызуға және оларды ерекше шығыстарды жүргізуге пайдалануға (нысаналы қаржыландырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);

78. Исполнение бюджета осуществляется на кассовой основе. Операции по зачислению поступлений на единый казначейский счета и их списанию с единого казначейского счета учитываются в денежной форме.
В информационной системе "Казначейство-клиент" государственные учреждения, администраторы бюджетных программ, уполномоченные органы, субъекты квазигосударственного сектора самостоятельно формируют отчеты по поступлениям и расходам.
79. Исполнение бюджетов и их кассовое обслуживание органами государственного казначейства осуществляется как с представлением государственными учреждениями/субъектами квазигосударственного сектора, администраторами бюджетных программ, уполномоченными органами документов на бумажном и электронном носителях, так путем формирования и отправки электронных образов документов, формирования отчетов посредством информационной системы "Казначейство-клиент".
Глава 4. Порядок открытия, ведения и закрытия контрольных счетов наличности и счетов государственных учреждений в государственном казначействе
Параграф 1. Контрольные счета наличности соответствующих бюджетов
80. В государственном казначействе открываются следующие контрольные счета наличности, предназначенные для учета операций, связанных с:
1) зачислением поступлений в республиканский и местные бюджеты и проведением платежей из республиканского и местных бюджетов;
2) зачислением поступлений от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением по ним платежей (контрольный счет наличности платных услуг);
3) зачислением поступлений, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, и их переводом на счета Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан (контрольный счет наличности Национального фонда Республики Казахстан);
4) зачислением поступлений и расходованием денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан (контрольный счет наличности благотворительной помощи);
5) зачислением поступлений денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам (контрольный счет наличности временного размещения денег);
6) зачислением бюджетных средств и их использованием на проведение особых расходов (контрольный счет наличности целевого финансирования);

7) тікелей инвестициялар қорлары және (немесе) венчурлік қорлар арқылы инвестициялауды жүзеге асыратын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ұлғайту жағдайларын қоспағанда, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ең төмен мөлшерде қалыптастыру кезінде республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға тиісті қаржы жылына көзделген қаражатты есепке жатқызуға және оларды инвестициялық жобаларды іске асыруға не мемлекеттік тапсырманы орындауға пайдалануға (квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
8) Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарттарға немесе байланысты гранттар туралы шарттарға сәйкес сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнаулы шотынан ұлттық валютаға қайта айырбасталатын үкіметтік сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың ақшасын есепке жатқызуға және жұмсауға (сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
9) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне арналған трансферттерді және әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры аударған қаражатты есепке жатқызуға және оларды жұмсауға (әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
10) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына жіберілетін ақша түсімдерін есепке жатқызуға және оларды Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес жұмсауға (Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шоты);
11) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ақша түсімдерін есепке жатқызуға және оларды Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес жұмсауға (білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты);
12) қаражатты есепке жатқызуға және оларды қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің пайдалануына (мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
13) бюджет қаражатын есепке жатқызуға және оларды қаржылық қолдауды жүзеге асыруға пайдалануға (қаржылық қолдау операторының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
14) Жәбірленушілерге өтемақы қорына жіберілетін түсімдерді есепке жатқызуға және Қазақстан Республикасының Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы заңнамасында көзделген өтемақы төлемін жүргізуге (Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);

7) зачислением средств, предусмотренных на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете либо решением маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов либо выполнение государственного задания (контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора), за исключением случаев увеличения уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, осуществляющих инвестирование через фонды прямых инвестиций и (или) венчурные фонды, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора;
8) зачислением и расходованием денег правительственных внешних займов или связанных грантов, реконвертируемых в национальную валюту со специального счета внешнего займа или связанного гранта в соответствии с международными договорами о государственных займах, ратифицированными Республикой Казахстан, или договорами о связанных грантах (контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта);
9) зачислением трансфертов фонду социального медицинского страхования на гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и перечисленных средств фондом социального медицинского страхования и их расходованием (контрольный счет наличности фонда социального медицинского страхования);
10) с зачислением поступлений денег, направляемых в Фонд поддержки инфраструктуры образования, и расходованием их в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования (счет Фонда поддержки инфраструктуры образования);
11) с зачислением поступлений денег Фонда поддержки инфраструктуры образования и расходованием их в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования (счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования);
12) зачислением средств и их использованием генеральным подрядчиком в рамках казначейского сопровождения (контрольный счет наличности государственных закупок);
13) зачислением бюджетных средств и их использованием на осуществление финансовой поддержки (контрольный счет наличности оператора финансовой поддержки);
14) зачислением поступлений, направляемых в Фонд компенсации потерпевшим, и проведением выплаты компенсации, предусмотренной законодательством Республики Казахстан о Фонде компенсации потерпевшим (контрольный счет наличности Фонда компенсации потерпевшим);

15) Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сәйкес Арнаулы мемлекеттік қорға жіберілетін ақша түсімдерін есепке жатқызуға және оларды жұмсауға (Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
16) Қазақстан Республикасының заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасына сәйкес Арнаулы мемлекеттік қордың ақша түсімдерін есепке жатқызуға және оларды жұмсауға (тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
17) бюджет қаражатын есепке жатқызуға және оларды пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектісінің пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер кешенін жүзеге асыруға пайдалануына (пилоттық жобаны іске асыру жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
18) бюджет қаражатын есепке жатқызуға және оларды дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарын қаржыландыруға бағытталған бюджеттік инвестицияларды іске асыруға дербес білім беру ұйымдарының жұмсауына (дербес білім беру ұйымдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
19) мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың қаражатын мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың шарттарына сәйкес есепке жатқызуға және жұмсауға (мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
20) мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімдерге сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсетуге және оларды өтеуге арналған қаражатты есепке жатқызуға және қарыз алушылардың жұмсауына (ұлттық валютамен қызмет көрсетудің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
21) Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыз қаражатын есепке жатқызуға және жұмсауға (ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
22) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында белгіленген нормативтер бойынша бөлінген түсімдерді есепке жатқызуға және оларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған шоттарға аударуға (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);

15) зачислением поступлений денег, направляемых в Специальный государственный фонд, и расходованием их в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов (контрольный счет наличности Специального государственного фонда);
16) зачислением поступлений денег Специального государственного фонда и расходованием их в соответствии с законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретенных активов (контрольный счет наличности центрального и (или) местного уполномоченного органа соответствующей сферы);
17) зачислением бюджетных средств и их использованием субъектом квазигосударственного сектора по реализации (внедрению) пилотного проекта на осуществление комплекса работ, услуг в рамках реализации пилотного проекта (контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта);
18) зачислением бюджетных средств и их расходованием автономными организациями образования на реализацию бюджетных инвестиций, направленных на финансирование инвестиционных затрат автономных организаций образования (контрольный счет наличности автономных организаций образования);
19) зачислением и расходованием средств негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией в соответствии с договорами негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией (контрольный счет наличности негосударственных займов);
20) зачислением и расходованием заемщиками средств, предназначенных для обслуживания и погашения негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан, в соответствии с соглашениями о предоставлении государственной гарантии (контрольный счет наличности обслуживания в национальной валюте);
21) зачислением и расходованием средств внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан (контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом);
22) зачислением поступлений, распределенных по установленным нормативам между бюджетами государств - членов Евразийского экономического союза, и переводом их на счета, открытые в Национальном Банке Республики Казахстан для государств - членов Евразийского экономического союза (контрольный счет наличности государств - членов Евразийского экономического союза);

23) республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына бюджеттік инвестициялық жобаны бюджеттік кредиттеуге, қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге көзделген қаражатты есепке жатқызуға және жұмсауға (бюджеттік кредиттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
24) Бюджет кодексінің 106-бабы 3-тармағының 22) тармақшасына сәйкес мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың әлеуетті өнім берушілер мен өнім берушілердің электрондық әмиянынан ақшаның сақталуын қамтамасыз ету мақсатында оны мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен есепке жатқызуына және (немесе) аударуына (мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты) байланысты операцияларды есепке алуға арналған қолма-қол ақшаны бақылау шоттары ашылады.
Республикалық және жергілікті бюджеттердің түсімдерін есептеу мен республикалық және жергілікті бюджеттерден шығыстарды жүргізумен байланысты операцияларды есептеу үшін қолма-қол ақшаны бақылау шоттары (бұдан әрі –тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары) бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті мемлекеттік қазынашылыққа ашылады.
Тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары түрлері:
республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары;
облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары;
аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары.
81. Тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан түсімдер және жүргізілген төлемдер мен ақша аударымдары бойынша операциялар Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына және мемлекеттік мекемелердің кодтарына сәйкес ескеріледі.
2-параграф. Мемлекеттік мекемелердің кодтарын беру
82. Республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден мемлекеттік қазынашылық шығыстарды жүргізу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жеті мәнді кодтар беріледі. Мұнда бірінші үш белгі Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодын білдіреді, келесі төрт белгі әр мемлекеттік мекеме үшін жеке болып табылады.
83. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге кодтар беру үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi мемлекеттік қазынашылық органға мемлекеттік мекеменің бизнес-сәйкестендіру нөмірін міндетті түрде көрсете отырып, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлiктiң/анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Қағидаларға 44-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінімді ұсынады.

23) зачислением и расходованием средств, предусмотренных на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете на бюджетное кредитование бюджетного инвестиционного проекта, реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами и обеспечение продовольственной безопасности (контрольный счет наличности бюджетных кредитов);
24) зачислением и (или) перечислением единым оператором в сфере государственных закупок в целях обеспечения сохранности денег с электронного кошелька потенциальных поставщиков и поставщиков в порядке, определенном уполномоченным органом в сфере государственных закупок в соответствии с подпунктом 22) пункта 3 статьи 106 Бюджетного кодекса (контрольный счет наличности единого оператора в сфере государственных закупок).
Контрольные счета наличности для учета операций, связанных с зачислением поступлений в республиканский и местные бюджеты и проведением расходов из республиканского и местных бюджетов (далее - контрольный счет наличности соответствующих бюджетов), открываются государственному казначейству и местным уполномоченным органам по исполнению бюджета.
Виды контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов:
контрольный счет наличности республиканского бюджета;
контрольный счет наличности областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы;
контрольный счет наличности районного (города областного значения) бюджета;
контрольный счет наличности бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.
81. Операции по поступлениям и проведенным платежам и переводам денег с контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов, учитываются в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан и кодами государственных учреждений.
Параграф 2. Присвоение кодов государственных учреждений
82. Государственным учреждениям, финансируемым из республиканского и/или местных бюджетов, для проведения расходов из республиканского и/или местных бюджетов государственным казначейством присваиваются семизначные коды, где первые три знака обозначают код администратора бюджетных программ в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, последующие четыре знака являются индивидуальными для каждого государственного учреждения.
83. Для присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, администраторы республиканских бюджетных программ представляют в государственное казначейство заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме, согласно приложению 44 к настоящим Правилам на государственном и русском языках, с приложением копии свидетельства/справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с обязательным указанием бизнес-идентификационного номера государственного учреждения.

Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге кодтар беру үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттік қазынашылық органдары мемлекеттік мекеменің коды ашылғаннан кейін ұсынылатын осы Қағидалардың 4-тарауының 5-параграфында көзделген құжаттар жинағын қалыптастыруға қақпараттық жүйесіетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидалардың 44-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінім жібереді.
Мемлекеттік қазынашылық органдары осы Қағидалардың 44-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінім алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Қағидалардың 44-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінім жібереді.
Республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінімде көрсетілген деректемелердің шынайылығын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінім белгіленген нысанға сәйкес келмесе не болмаған немесе мәліметтер дұрыс көрсетілмеген жағдайда, сондай-ақ осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде қарастырылған құжаттарды қоса берусіз өтінім орындаусыз қайтарылады.
84. Мемлекеттік қазынашылық жөніндегі орталық уәкілетті органға республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен және мемлекеттік қазынашылық органдарынен осы Қағидалардың 44-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінім алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей кодтар беріледі.
85 Мемлекеттік қазынашылық орталық уәкілетті орган республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер кодтар берген күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей электрондық түрдегі хат арқылы берілген кодтар туралы республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне және мемлекеттік қазынашылық органдарына хабарлайды.
Мемлекеттік қазынашылық органдары жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің кодтарын беру туралы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органнан хат алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей берілген кодтар туралы жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне хабарлайды.
86. Мемлекеттік мекемелердің берілген кодтарын тіркеу қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде қалыптастырылатын мемлекеттік мекемелер анықтамалығында жазылады.
87. Мемлекеттік қазынашылық органдары бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган оларды ашқаннан кейінгі үш жұмыс күнің ішінде мемлекеттік мекемелердің кодтарын ашқаны туралы тиісті мемлекеттік кірістер органдарына жазбаша хабарлайды.

Для присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, администраторы местных бюджетных программ направляют в орган государственного казначейства заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 44 к настоящим Правилам на государственном и русском языках с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных параграфом 5 главы 4 настоящих Правил.
Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения заявки на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 44 к настоящим Правилам направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 44 к настоящим Правилам.
Администраторы республиканских и местных бюджетных программ обеспечивают достоверность реквизитов, указанных в заявках на присвоение кодов государственным учреждениям.
В случае несоответствия заявки на присвоение кодов государственным учреждениям установленной форме, либо отсутствия или неверного указания сведений, а также без приложения документов, предусмотренных частями первой и второй настоящего пункта, заявка возвращается без исполнения.
84. Государственным казначейством присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения от администраторов республиканских бюджетных программ и органов государственного казначейства заявок на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 44 к настоящим Правилам.
85. Государственное казначейство не позднее следующего рабочего дня со дня присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из республиканского и местных бюджетов, уведомляет администраторов республиканских бюджетных программ и органы государственного казначейства о присвоенных кодах письмом в электронном виде.
Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения письма от государственного казначейства о присвоении кодов государственным учреждениям, финансируемым из местного бюджета, письменно уведомляет администратора местных бюджетных программ о присвоенных кодах.
86. Регистрация присвоенных кодов государственных учреждений отражается в справочнике государственных учреждений, формируемом в интегрированной информационной системе казначейства.
87. Орган государственного казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии кодов государственных учреждений в течение трех рабочих дней после их открытия государственным казначейством.

Параграф 3. Мемлекеттік Қазынашылықтың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың шоттарына шоттарды ашу тәртібі
88. Мемлекеттік мекемелерге Бюджет кодексінің 106-бабының 6-тармағында көзделген төлемдерді жүзеге асыру және операцияларды жүргізу үшін шоттар ашылады.
Мемлекеттік мекемелерге мынадай қолма-қол ақшаны бақылау және шоттар ашылады:
1) мемлекеттік мекемелер өздерінің иелік етуінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан қалған қолма-қол ақшаны бақылау шоты (бұдан әрі – ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шоты);
2) филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен, және (немесе) меценаттық қызметтен, және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен қолма-қол ақшасын бақылау шоты (бұдан әрі – қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшасын бақылау шоты);
3) ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшасын бақылау шоты (бұдан әрі – ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
4) нысаналы қаржыландырудың қолма-қол ақшасын бақылау шоты (бұдан әрі – нысаналы қаржыландырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары);
5) шетел валютасындағы шоттар;
6) сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты;
7) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты;
8) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылған шот.
89. Қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау қолма-қол ақшаны бақылау шотарын ашу үшін республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық органға осы қағиданың 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім береді.
Ақылы қызметтер қолма-қол ақшаны бақылау шотарын ашу үшін республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мемлекеттік қазынашылық осы қағиданын 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақылы қызметтер қолма-қол ақшасын бақылау шотын ашуға өтінім береді.
90. Қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашу, ақшаны, ақылы қызметтерді уақытша орналастыру үшін жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мемлекеттік қазынашылық органына осы Қағидаларға 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім береді.
Ақылы қызметтер қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға арналған өтінім мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаларының түсімдері мен шығыстарының жоспары негізінде жасалады.

Параграф 3. Порядок открытия государственным казначейством контрольных счетов наличности, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к счетам внешних займов или связанных грантов
88. Государственным учреждениям открываются счета для осуществления платежей и проведения операций, предусмотренные пунктом 6 статьи 106 Бюджетного кодекса.
Государственным учреждениям открываются следующие контрольные счета наличности и счета:
1) контрольный счет наличности денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении (далее - контрольный счет наличности платных услуг);
2) контрольный счет наличности филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине (далее - контрольный счет наличности благотворительной помощи);
3) контрольный счет наличности временного размещения денег (далее - контрольный счет наличности временного размещения денег);
4) контрольный счет наличности целевого финансирования (далее контрольных счетов наличности целевого финансирования);
5) счета в иностранной валюте;
6) контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта;
7) специальный счет внешнего займа или связанного гранта;
8) счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта.
89. Для открытия контрольных счетов наличности благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета, предоставляют в государственное казначейство заявку на открытие контрольного счета наличности по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам
Для открытия контрольных счетов наличности платных услуг государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета, представляют в орган государственного казначейства заявку на открытие контрольного счета наличности платных услуг по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам.
90. Для открытия контрольных счетов наличности благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг, государственные учреждения, финансируемые из местных бюджетов, предоставляют в орган государственного казначейства заявку на открытие контрольного счета наличности по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам.
Заявка на открытие контрольных счетов наличности платных услуг составляется на основании плана поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг).

91. Қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім мынаны:
Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары ашылатын мемлекеттік мекеменің атауы мен кодын;
ашу талап етілетін қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының атауын;
мемлекеттік мекеме қаржыландырылатын бюджет түрін;
мемлекеттік мекеменің орналасқан жерінің кодын;
баптың, тармақтың, тармақшаның нөмірлерін көрсете отырып, бюджет қарақпараттық жүйесіатынан басқа өзге де қаржыландыру көздеріне жол беретін заңнамалық актінің атауы мен күнін (сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау қолма-қол ақшаны бақылау шоттары үшін – Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шарттың немесе байланысты грант туралы шарттың нөмірі мен күнін) қамтуы тиіс.
Ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының қолма-қол ақшасын бақылау шоты үшін:
қарыз алу кезінде - Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін халықаралық қаржы ұйымдарынан ұлттық валютадағы қарыз шартының нөмірі (бар болса) және күні, сондай-ақ қарыз шартын тіркеу туралы куәліктің нөмірі мен күні;
бағалы қағаздарды шығару кезінде – "Астана" халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес бағалы қағаздарды шығару проспектісінің нөмірі (бар болса) және күні, бағалы қағаздарды шығару шарттары (шығарылым бағдарламасы шеңберінде бағалы қағаздардың жекелеген шығарылымдары үшін) немесе оларды алмастыратын өзге де құжаттар, сондай-ақ осы шығарылымға халықаралық сәйкестендіру нөмірін беруді куәландыратын құжат (ISIN).
92. Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға, ақшаны уақытша орналастыруға, ақылы көрсетілетін қызметтерге, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын қайта айырбастауға өтінім берудің негізділігін қамтамасыз етеді.
93. Мемлекеттік қазынашылық органдары мемлекеттік мекемеден алынған қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімнің негізінде мемлекеттік қазынашылық жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Қағидаларға 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім жібереді.
Өтінім белгіленген нысанға сәйкес болмаған не мыналар:
1) ашылатын қолма-қол ақшаны бақылау шотының түрі;
2) мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
3) бюджет түрі;
4) қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашу үшін негіз болмаған немесе дұрыс көрсетілмеген жағдайда қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім мемлекеттік мекемеге орындаусыз қайтарылады.

91. Заявка на открытие контрольного счета наличности должна содержать:
наименование и код государственного учреждения, которому открывается контрольный счет наличности;
наименование контрольного счета наличности, который требуется открыть;
вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
код месторасположения государственного учреждения;
наименование и дату законодательного акта, допускающего иные кроме бюджетных средств источники финансирования, с указанием номеров подпункта, пункта, статьи (для контрольных счетов наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта - номер и дату международного договора о государственном займе, ратифицированного Республикой Казахстан, или договора о связанном гранте.
Для контрольного счета наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом:
при заимствовании - номер (при наличии) и дату договора займа у международных финансовых организаций в национальной валюте для финансирования проектов, отнесенным к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, а также номер и дату свидетельства о регистрации договора займа;
при выпуске ценных бумаг - номер (при наличии) и дату проспекта выпуска ценных бумаг, условий выпуска ценных бумаг (для отдельных выпусков ценных бумаг в рамках программы выпуска) или иных заменяющих их документов в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана" , а также документ, удостоверяющий присвоение данному выпуску международного идентификационного номера (ISIN).
92. Государственное учреждение обеспечивает обоснованность предоставления заявки на открытие контрольных счетов наличности благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом.
93. Орган государственного казначейства на основании полученной от государственного учреждения заявки на открытие контрольного счета наличности формирует и направляет в государственное казначейство заявку на открытие контрольного счета наличности по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам.
Заявка на открытие контрольного счета наличности возвращается без исполнения государственному учреждению в случае несоответствия заявки установленной форме, либо отсутствия или неверного указания:
1) вида открываемого контрольного счета наличности;
2) наименования или кода государственного учреждения;
3) вида бюджета;
4) основания для открытия контрольного счета наличности.

94. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемеден қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімді алғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қолма-қол ақшаны бақылау шоты ашылғаны туралы жазбаша хабарлама жібере отырып қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуды жүзеге асырады немесе мемлекеттік мекемеге өзгеше негізделген жауап жібереді.
Қолма – қол ақшаны бақылау шоты ашылғаны туралы хабарламада мыналар:
мемлекеттік мекеменің атауы және коды;
қолма-қол ақшаны бақылау шотының атауы және нөмірі көрсетіледі.
95. Мемлекеттік қазынашылық орган:
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге – ақылы қызметтер қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша: мемлекеттік қазынашылық органдары ақылы қызметтер қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға өтінімдер түскеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге – мемлекеттік қазынашылық органдарына қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім түскеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей – қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын және шоттарын ашуды жүзеге асырады.
96. Қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, ақылы қызмет қолма-қол ақшаны бақылау шоттары осы Қағидалардың 4-тарауының 8-параграфында көзделген жағдайларда ашылады және олар жабылғанға дейін әрекет етеді.
Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шоты қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзіміне, "Астана" халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес бағалы қағаздар шығару проспектісіне немесе оны алмастыратын өзге де құжатқа сәйкес эмитенттің міндеттемелерін орындау мерзіміне ашылады.
97. Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және шоттарын ашқаннан кейін бюджетті мемлекеттік қазынашылық орган "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы қолма-қол ақшаны бақылау шоттары мен шоттардың ашылғаны туралы хабарламаны электронды таратуды жүзеге асырады.
98. Шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына шоттарды, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шотына шоттарды ашу үшін республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мемлекеттік қазынашылыққа тиісті шот ашуға өтінім береді осы Қағидаларға 46-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Мемлекеттік мекеменің өтінімі мынаны қамтуы тиiс:
шот ашылатын мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
орналасқан жерінің коды;
шоттың атауы;
валюта түрi (Ұлттық Банк олар бойынша айырбастау және қайта айырбастау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын валюталар түрлерінің тізбесіне сәйкес);
қаржыландыру көзі (республикалық немесе жергілікті бюджеттің қарақпараттық жүйесіаты, бірлесіп қаржыландыру қарақпараттық жүйесіаты немесе қаржыландырудың өзге көзі);
шығыстар бағыттарының мақсаты;
шот ашу үшін негіздеме.

94. Государственное казначейство после получения от государственного учреждения, финансируемого из республиканского бюджета, заявки на открытие контрольного счета наличности осуществляет открытие соответствующего контрольного счета наличности с отправкой письменного уведомления об открытии контрольного счета наличности либо направляет иной обоснованный ответ государственному учреждению.
В уведомлении об открытии контрольного счета наличности указываются:
наименование и код государственного учреждения;
наименование и номер контрольного счета наличности.
95. Государственное казначейство осуществляет открытие контрольных счетов наличности и счетов государственных учреждений, финансируемых из:
республиканского бюджета - по контрольным счетам наличности платных услуг: не позднее следующего рабочего дня после поступления от органов государственного казначейства заявок на открытие контрольных счетов наличности платных услуг;
местных бюджетов - не позднее следующего рабочего дня после поступления от органов государственного казначейства заявок на открытие контрольных счетов наличности.
96. Контрольные счета наличности благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг открываются и действуют до их закрытия в случаях, предусмотренных параграфом 8 главы 4 настоящих Правил.
Контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом открываются на срок действия займа или связанного гранта, срока исполнения обязательств эмитента согласно проспекта выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана".
97. После открытия контрольных счетов наличности и счетов государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местного бюджетов, государственное казначейство осуществляет электронную рассылку уведомлений об открытии контрольных счетов наличности и счетов посредством информационной системы "Казначейство-клиент".
98. Для открытия счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом государственные учреждения, финансируемые из республиканского и местных бюджетов, предоставляют в государственное казначейство заявку на открытие соответствующего счета по форме согласно приложению 46 к настоящим Правилам.
Заявка государственного учреждения должна содержать:
наименование и код государственного учреждения, которому открывается счет;
код месторасположения;
наименование счета;
вид валюты (согласно перечню видов валют, по которым Национальный Банк осуществляет операции по конвертации и реконвертации);
источник финансирования (средства республиканского или местного бюджета, средства софинансирования либо иной источник финансирования);
цели направления расходов;
основание для открытия счета.

99. Мемлекеттік мекеменің шетел валютасында шот ашуға өтінім беруіне:
1) халықаралық шарттан оны қолдану үшін заң шығару талап етілетін жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттар туралы заңнамасына сәйкес жасалған халықаралық шарттар;
2) Қазақстан Республикасының халықаралық ынтымақтастықты, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру немесе шетел валютасында операциялар жүргізу көзделген нормативтік құқықтық актілері;
3) мемлекеттік мекеменің халықаралық ынтымақтастықты, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру немесе шетел валютасында операциялар жүргізу көзделген қағидалары немесе жарғысы.
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезиденттерімен жасалған тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу туралы шарт;
5) мемлекеттік мекемелерде оларға сәйкес шетел валютасында міндеттемелер туындаған халықаралық, шетелдік соттардың шешімдері негіз болып табылады.
Мемлекеттік қазынашылық органға сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты ашуға арналған өтінім беруіне шарттарында осындай шот ашу көзделген Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шарт немесе байланысты грант туралы шарт негіз болып табылады.
Мемлекеттік мекеменің ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма қол ақшаны бақылау шотына шот ашуға арналған өтінімді мемлекеттік қазынашылыққа ұсынуы үшін негіз болып табылады:
қарыз алу кезінде-шарттарында осындай шот ашу көзделген қарыз шарты, сондай-ақ осындай қарыз шартын тіркеу туралы куәлік;
бағалы қағаздарды шығару кезінде-шығару проспектісі, бағалы қағаздарды шығару шарттары (шығарылым бағдарламасы шеңберінде бағалы қағаздардың жекелеген шығарылымдары үшін) немесе шарттарында осындай шот ашу көзделген "Астана" халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес оларды алмастыратын өзге де құжаттар, сондай-ақ осы шығарылымға халықаралық сәйкестендіру нөмірін (ISIN) беруді куәландыратын құжат.
Мемлекеттік мекеме шетел валютасында шот ашуға өтінімді, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шотты, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шотына шотты ұсынудың негізділігін қамтамасыз етеді.

99. Основанием представления государственным учреждением заявки на открытие счета в иностранной валюте являются:
1) международные договоры, заключенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о международных договорах, кроме случаев, когда из международного договора следует, что для его применения требуется издание закона;
2) нормативные правовые акты Республики Казахстан, которыми предусмотрено осуществление международного сотрудничества, внешнеэкономической деятельности или проведение операций в иностранной валюте;
3) положение или устав государственного учреждения, которым предусмотрено осуществление международного сотрудничества, внешнеэкономической деятельности или проведение операций в иностранной валюте;
4) договора о приобретении товаров (работ, услуг), заключенные с нерезидентами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) решения международных, иностранных судов, в соответствии с которыми у государственных учреждений возникли обязательства в иностранной валюте.
Основанием для представления государственным учреждением в государственное казначейство заявки на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта является международный договор о государственном займе, ратифицированный Республикой Казахстан, или договор о связанном гранте, условиями которого предусмотрено открытие такого счета.
Основанием для представления государственным учреждением в государственное казначейство заявки на открытие счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом является:
при заимствовании - договор займа, условиями которого предусмотрено открытие такого счета, а также свидетельство о регистрации такого договора займа;
при выпуске ценных бумаг - проспект выпуска, условия выпуска ценных бумаг (для отдельных выпусков ценных бумаг в рамках программы выпуска) или иные заменяющие их документы в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана", условиями которого предусмотрено открытие такого счета, а также документ, удостоверяющий присвоение данному выпуску международного идентификационного номера (ISIN).
Государственное учреждение обеспечивает обоснованность представления заявки на открытие счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом.

100. Мемлекеттік қазынашылық мемлекеттік мекемеден шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың арнайы шотын немесе байланысты грантты, сыртқы қарыздың арнайы шотына шотты немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шотына шотты ашуға өтінімді алғаннан кейін шоттың ашылғаны туралы хабарлама жібере отырып, тиісті шот ашуды не шоттың ашылғаны туралы хабарламаны мемлекеттік мекемеге өзге де негізделген жауап жібереді.
Шоттың ашылғаны туралы хабарламада:
шотты ашуға арналған өтінімнің нөмірі мен күніне сілтеме;
мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
шоттың атауы мен нөмірі, валюты түрі;
мемлекеттік мекеме қаржыландырылатын бюджет түрі;
шығыстар бағыттарының мақсаты;
шотың қолданыс мерзімі көрсетіледі.
Шетел валютасындағы шот ағымдағы қаржы жылының соңына дейін ашылады және қолданылады. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шотына шот қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзіміне не Бағалы қағаздар шығару проспектісіне немесе оны алмастыратын өзге құжатқа сәйкес эмитенттің міндеттемелері толық орындалғанға дейін ашылады "Астана" халықаралық қаржы орталығының актілерімен. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін орган алып қойған шетел валютасын есепке жатқызуға арналған шетел валютасындағы шот осы Қағидалардың 4-тарауының 8-параграфында көзделген жағдайларда ашылады және шот жабылғанға дейін қолданылады.
101. Мемлекеттiк мекеменiң атауы өзгерген жағдайда республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бюджеттi атқару жөнiндегi мемлекеттік қазынашылық органға мемлекеттiк қайта тiркеу туралы анықтаманың көшiрмесiн қоса бере отырып, осы Қағидаларға 48-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк мекеменiң атауын өзгертуге мемлекеттік және орыс тілдерінде өтінім береді.
102. Мемлекеттiк мекеменiң атауы өзгерген жағдайда жергiлiктi уәкiлеттi орган мемлекеттік қазынашылық органдары мемлекеттiк қайта тiркеу туралы анықтаманың көшiрмесiн қоса бере отырып, осы Қағидаларға 48-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк мекеменiң атауын өзгертуге мемлекеттік және орыс тілдерінде өтiнiм бередi.
103. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен және мемлекеттік қазынашылық органдары осы Қағидаларға 48-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменің атауын өзгертуге өтінім алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік мекеменің атауын өзгертуді жүзеге асырады.
Мемлекеттік мекеменің атауы өзгергеннен кейін бұрын берілген қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшасын бақылау шоты, ақшаны, ақылы қызметтерді уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын қайта айырбастау, шетел валютасындағы шот, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот грант, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшасын бақылау шотына шот өзгеріссіз қалады.

100. Государственное казначейство после получения от государственного учреждения заявки на открытие счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом осуществляет открытие соответствующего счета с отправкой уведомления об открытии счета либо направляет иной обоснованный ответ государственному учреждению.
В уведомлении об открытии счета указываются:
ссылка на номер и дату заявки на открытие счета;
наименование и код государственного учреждения;
наименование и номер счета, вид валюты;
вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
цели направления расходов;
срок действия счета.
Счет в иностранной валюте открывается и действует до конца текущего финансового года. Специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счет к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом открываются на срок действия займа или связанного гранта либо до полного исполнения обязательств эмитента согласно проспекта выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана". Счет в иностранной валюте, предназначенный для зачисления иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, открывается и действует до закрытия счета в случаях, предусмотренных параграфом 8 главы 4 настоящих Правил.
101. В случае изменения наименования государственного учреждения администратором республиканских бюджетных программ представляется в государственное казначейство заявка на изменение наименования государственного учреждения на государственном и русском языках по форме, согласно приложению 48 к настоящим Правилам, с приложением копии справки о государственной перерегистрации.
102. В случае изменения наименования государственного учреждения, местным уполномоченным органом представляется в орган государственного казначейства заявка на изменение наименования государственного учреждения на государственном и русском языках по форме, согласно приложению 48 к настоящим Правилам, с приложением копии справки о государственной перерегистрации.
103. Государственным казначейством осуществляется изменение наименования государственного учреждения не позднее следующего рабочего дня со дня получения от администраторов республиканских бюджетных программ и органов государственного казначейства заявок на изменение наименования государственного учреждения по форме согласно приложению 48 к настоящим Правилам.
После изменения наименования государственного учреждения ранее присвоенный контрольный счет наличности благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счет в иностранной валюте, специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счет к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом остается без изменения.

104. Нысаналы қаржыландыру қолма-қол ақшаны бақылау шоттары, шетел валютасындағы шоттарды және ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі Қазақстан Республикасының кейбір заңдарының ерекшеліктерін ескере отырып, анықталады.
105. Тиісті бюджеттердің қолма – қол ақшаның ашық бақылау шоттарын, ақылы қызметтерді, қайырымдылық көмекті, ақшаны уақытша орналастыруды, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын тіркеу мемлекеттік қазынашылық органының ішкі есебінде – осы Қағидаларға 49-қосымшаға сәйкес 5-19 нысан бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының тізбесінде көрсетіледі.
Шетелдік валютадағы ашық шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына шоттарды, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшаны бақылау шотына шоттарды тіркеу мемлекеттік қазынашылық органының 8-08 "Шетел валютасындағы шоттар тізбесі" нысаны бойынша ішкі есебінде осы Қағидаларға 50-қосымшаға сәйкес көрсетіледі.
106. Мемлекеттік қазынашылық органдары тиісті мемлекеттік кіріс органдары оларды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ашқаннан кейін үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік мекемелердің ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары ашқаны туралы хабарлайды.
4-параграф "Құпия"
5-параграф. Құжаттар жинағын қалыптастыру және құжаттар жинағын қалыптастырған кезде құжаттарға қойылатын талаптар
107. Осы Қағидалардың 2-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көзделген жағдайларда мемлекеттік мекеме осы Қағидаларға 51-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қазынашылық органына қойылатын қолдар мен мөр бедерінің үлгілерін ұсынады.
Қойылатын қолдардың және мөр бедерінің үлгілері мемлекеттік қазынашылық органдарына екі данада ұсынылады. Бір данасы мемлекеттік мекеменің құжаттар жинағында сақталады, екіншісін мемлекеттік қазынашылық органы қолжетімділігі шектеулі қағаз жеткізгіштегі азаматтық-құқықтық мәмілелері бар мемлекеттік мекемелердің қаржы құжаттарында қойылатын қолдардың және мөр бедерінің дұрыстығын тексеру кезінде пайдаланады.
Қойылатын қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен куәландырылады және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің мөр бедерімен (мемлекеттік мекеме үшін – Елтаңбалы) бекітіледі не нотариалды куәландырылады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қоятын қолдардың және мөр бедерінің үлгілерін бірінші басшы куәландырады.

104. Порядок открытия, ведения и закрытия контрольных счетов наличности целевого финансирования, счетов в иностранной валюте и контрольных счетов наличности временного размещения денег определяется с учетом особенностей некоторых законов Республики Казахстан.
105. Регистрация открытых контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов, платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом отражается во внутреннем отчете органа государственного казначейства - перечне контрольных счетов наличности по форме 5-19 согласно приложению 49 к настоящим Правилам.
Регистрация открытых счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом отражается во внутреннем отчете органа государственного казначейства по форме 8-08 "Перечень счетов в иностранной валюте" согласно приложению 50 к настоящим Правилам.
106. Органы государственного казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи государственных учреждений в течение трех рабочих дней после их открытия государственным казначейством.
Параграф 4. "Секретно"
Параграф 5. Формирование досье и требования, предъявляемые к документам при формировании досье
107. В случаях, предусмотренных частями второй и третьей пункта 2 настоящих Правил, государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства образцы подписей и оттиска печати согласно приложению 51 к настоящим Правилам.
Образцы подписей и оттиска печати представляются в органы государственного казначейства в двух экземплярах. Один экземпляр хранится в досье государственного учреждения, другой используется органом государственного казначейства при проверке достоверности подписей и оттиска печати на финансовых документах государственных учреждений, имеющих гражданско-правовые сделки на бумажном носителе с ограниченным доступом.
Образец подписей и оттиска печати заверяется подписью руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, и скрепляется оттиском печати (для государственного учреждения – гербовой) администратора бюджетных программ либо заверяется нотариально.
Образец подписей и оттиска печати администратора бюджетных программ заверяется первым руководителем.

Ескерту. 107-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
108. Қолдар мен мөр бедерлерінің үлгісі жарыққа төзімді сиямен орындалуы тиіс, мөр бедерлері (мемлекеттік мекеме үшін – Елтаңба) анық және анық болуы тиіс. Ұшатын сиямен толтырылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Мөр бедерін (мемлекеттік мекеме үшін – Елтаңба) қою кезінде Қызыл ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады. Арнайы мақсаттарға арналған мөрлерді қолдануға жол берілмейді.
109. "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер үшін досье қалыптастырылмайды.
110. Жаңадан құрылған мемлекеттік мекемеде мөр уақытша болмаған, атаулары өзгерген, мөрдің тозуы немесе жоғалуы жағдайында мемлекеттік қазынашылық органының басшысы мемлекеттік мекемеге оның өтініші негізінде жаңа мөр дайындау және мөр болмаған уақытқа қаржылық құжаттарды ұсыну үшін, жағдайларға байланысты құжаттарды мөр бедерімен бекітуге рұқсат бере отырып, мерзім (күнтізбелік он күннен аспайтын) береді сол елді мекенде орналасқан бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі не мөр бедерінсіз құжаттарды ұсынуға міндетті. Қолдар мен мөр бедерінің үлгісі мөрдің бедерінсіз (мемлекеттік мекеме үшін – елтаңбалы) "мемлекеттік мекеменің мөр бедерінің үлгісі" жолында мөрді дайындау уақытына оның қолданылу мерзімін көрсете отырып, "уақытша мөрсіз" деген белгі қойылып ресімделеді (мемлекеттік мекеме үшін – елтаңбалы).
111. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, мемлекеттік мекемелер мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынылатын құжаттарда көрсетілген деректердің дұрыстығына жауапты болады.
Мемлекеттік қазынашылық органы ұсынылған құжаттардың толықтығы мен осы параграфта белгіленген талаптарға сәйкестігін тексергеннен кейін құжаттама туралы заңнамаға сәйкес тексерілген құжаттарды тігеді және құжаттамада сақтайды.
6-параграф. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды жүргізу

Сноска. Пункт 107 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
108. Образец подписей и оттиска печати должен быть выполнен светостойкими чернилами, оттиск печати (для государственного учреждения - гербовой) должен быть четким и ясным. Не допускаются подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами, и использование средств факсимильного копирования подписи. При проставлении оттиска печати (для государственного учреждения - гербовой) запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов. Применение печатей, предназначенных для специальных целей, не допускается.
109. Для государственных учреждений, обслуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", досье не формируется.
110. В случае временного отсутствия печати у вновь созданного государственного учреждения, изменения наименований, изношенности или утери печати, руководитель органа государственного казначейства предоставляет государственному учреждению на основании его заявления срок (не более десяти календарных дней) для изготовления новой печати и представления финансовых документов на время отсутствия печати, разрешая в зависимости от обстоятельств скреплять документы оттиском печати администратора бюджетных программ, находящегося в том же населенном пункте, либо представлять документы без оттиска печати. Образец подписей и оттиска печати оформляется без оттиска печати (для государственного учреждения - гербовой) с отметкой в поле "Образец оттиска печати государственного учреждения" "временно без печати" с указанием срока его действия на время изготовления печати (для государственного учреждения - гербовой).
111. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, местные уполномоченные органы по исполнению бюджета, администраторы бюджетных программ, государственные учреждения несут ответственность за достоверность данных, указанных в представляемых в органы государственного казначейства документах.
Орган государственного казначейства после проверки представленных документов на полноту и соответствие требованиям, установленным настоящим параграфом, подшивает и хранит проверенные документы в досье в соответствии с законодательством о документировании.
Параграф 6. Ведение контрольных счетов наличности, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к счетам внешних займов или связанных грантов

112. Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, Мемлекеттік мекемелердің сыртқы қарыздарының немесе байланысты гранттарының шоттарының, шоттарының кодтарын, бақылау шоттарын жүргізу мемлекет кепілдік берген ұлттық және шетел валютасындағы қарыздар, ұлттық және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттары, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын, қаржылық қолдау операторларының шоттарын, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотына шоттарды мемлекеттік қазынашылық органдары қолма-қол ақша мен шоттардың тиісті бақылау шоттарынан төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізуді, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген есептерді қалыптастыруды және ұсынуды қамтиды.
Бiр мемлекеттiк мекеменiң кодынан екiншi мемлекеттiк мекеменiң кодына ақша аударуға жол берiлмейдi.
Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша шетел валютасындағы шоттарда ағымдағы қаржы жылы аяқталғанға дейiн жетi жұмыс күнi iшiнде қайырымдылық көмек түрiнде түскен шетел валютасының бар болуына, сондай-ақ ағымдағы қаржы жылының соңғы жұмыс күні 0900НП "Анықтауға дейiнгi шетел валютасындағы сомалар" шотына түскен сомалардың бар болуына рұқсат етiледi.
Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарыздарды немесе байланысты гранттарды қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында, ұлттық және шетел валютасындағы мемлекет кепілдік берген қарыздар шоттарында, ұлттық және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттарында және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарында, қаржылық қолдау операторларының шоттарында, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарында, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына арналған шоттарда ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша пайдаланылмаған ақша қалдықтарының болуына жол беріледі.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін орган алып қойған шетел валютасын есепке жатқызуға арналған шетел валютасындағы шоттарда, мемлекет кепілдік берген қарыздардың шетел валютасындағы шоттарында, шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттарында, сондай-ақ бағдарламалық сыртқы қарыздардың қарақпараттық жүйесіатын есепке жатқызуға арналған шоттарда ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша пайдаланылмаған ақша қалдықтарының болуына да жол беріледі.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы ағымдағы жылы жарғылық капиталды қалыптастыруға (толықтыруға) бөлінген және есепті кезеңнің соңында пайдаланылмай қалған қарақпараттық жүйесіат қалдықтары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ағымдағы жылы пайдаланылмай қалған қарақпараттық жүйесіаты болып табылады және бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуына жатады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, ағымдағы шоттарындағы олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы (бюджет қарақпараттық жүйесіатын үнемдеу) арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындысы бойынша қарақпараттық жүйесіаттан қалыптасқан пайдаланылмаған қалдықтар:
бюджеттік инвестициялардың ағымдағы және (немесе) жаңа қаржы-экономикалық негіздемесін әзірлеуді түзетуді жүргізе отырып, жаңа (жаңа) және (немесе) ағымдағы (ағымдағы) жобаны(жобаларды) іске асыруға қолма-қол ақшаның бақылау шоттарындағы пайдаланылмаған қалдықтарды Бюджеттік кодекстің 149-бабының 9-тармағына сәйкес Бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық негіздемені, мемлекеттік инвестициялық жобаның қаржы-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру және мемлекеттік инвестициялық жобаларды айқындау тәртібімен;
егер үнемдеу сомасы жобаның қаржылық-экономикалық негіздемесін түзетуді жүргізбей, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің елу еселенген мөлшерінен аспаса, квазимемлекеттік сектор субъектісінің басқару органының (құрылтайшысының) шешімі бойынша Даму Мақсаттарына (жаңғыртуға, активтерді сатып алуға) үнемдеу қаражатын пайдалану.
113. Бюджет қаражатын үнемдеу түрінде олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша пайда болған қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы пайдаланылмаған қалдықтар "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мемлекеттік мүлік туралы заң) және "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Акционерлік қоғамдар туралы заң) сәйкес қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті басқару органының (құрылтайшысының) шешімі бойынша бюджетке қайтарылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есептелген тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) төлеуден түскен қаражат тиісті бюджеттің кірісіне аударуға жатады.

112. Ведение кодов, контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений, счетов гарантированных государством займов в национальной и иностранной валюте, счетов обслуживания в национальной и иностранной валюте, счетов субъектов квазигосударственного сектора, счетов операторов финансовой поддержки, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом органами государственного казначейства включает проведение платежей и переводов денег с соответствующих контрольных счетов наличности и счетов, формирование и представление отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Перечисление денег с кода одного государственного учреждения на код другого государственного учреждения не допускается.
На счетах в иностранной валюте по состоянию на 1 января текущего финансового года допускается наличие иностранной валюты, поступившей в виде благотворительной помощи в течение семи рабочих дней до окончания текущего финансового года, а также сумм, поступивших на счет 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" в последний рабочий день текущего финансового года.
На контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешних займов или связанных грантов, на счетах гарантированных государством займов в национальной и иностранной валюте, на счетах обслуживания в национальной и иностранной валюте, и на счетах субъектов квазигосударственного сектора, счетах операторов финансовой поддержки, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, на счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов по состоянию на 1 января текущего финансового года допускается наличие неиспользованных остатков денег.
Допускается также наличие неиспользованных остатков денег на счетах в иностранной валюте, предназначенных для зачисления иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, на счетах гарантированных государством займов в иностранной валюте, на счетах обслуживания в иностранной валюте, а также на счетах, предназначенных для зачисления средств программных внешних займов, по состоянию на 1 января текущего финансового года.
Неиспользованными (недоиспользованными) в текущем финансовом году средствами субъектов квазигосударственного сектора являются оставшиеся неиспользованными на конец отчетного периода на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора остатки средств, полученных из бюджета.
113. Неиспользованные остатки на контрольных счетах наличности, образовавшиеся по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале в виде экономии бюджетных средств, возвращаются в бюджет по решению соответствующего органа управления (учредителя) субъекта квазигосударственного сектора, принятому в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее - Закон о государственном имуществе) и Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах" (далее - Закон об акционерных обществах).
Средства от уплаты неустойки (штрафа, пени), зачисленные на контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора, подлежат перечислению в доход соответствующего бюджета.

Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114. Кодтарды енгізу, қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын және шоттарды жүргізуді аумақтық белгісі бойынша аумақтық қазынашылық органдары жүзеге асырады. Аудандық (облыстық маңызы бар қалаларда, Алматы аудандарында) мемлекеттік қазынашылық органдары болмаған жағдайда жоғарыда көрсетілген рәсімдерді жүргізу аумақтық тиістілігіне қарай тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік қазынашылық органдарында жүзеге асырылады.
115. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, шотты қайта айырбастау тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының ақшасын басқарушылар болып табылады сыртқы қарыздың арнайы шотына немесе байланысты грантқа - Мемлекеттік мекемелердің басшылары, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттары-квазимемлекеттік сектор субъектілерінің басшылары, қаржылық қолдау операторларының шоттары-қаржылық қолдау операторларының басшылары, мемлекет кепілдік берген ұлттық және шетел валютасындағы қарыздар шоттары, ұлттық және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттары – мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың басшылары.
116. Мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерi мен төлемдерi бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының пайдаланылмаған қалдықтарына және ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарындағы ақшаға иелік етудi шектеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзiледi.
117. Тиiстi бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында ақшаның қозғалысы және Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес шығыстар жөнiндегi есептердi берудi мынадай нысандар бойынша күн сайын мемлекеттік қазынашылық органына жүзеге асырады:
осы қағиданiң 52-қосымшасына сәйкес электрондық жеткізгіште 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшаны бақылау шоттары жағдайы туралы есеп";
осы қағиданiң 53-қосымшасына сәйкес электрондық жеткізгіште "Шығыстар бойынша жиынтық есеп";
осы қағиданiң 54-қосымшасына сәйкес қағаз жеткізгіште "Қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшiрме" және бюджеттi атқару жөнiндегi мемлекеттік қазынашылық органдарға берiледi.
"Қазынашылық-клиент" ақппарттық жүйесі бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау операторлары, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар осы тармақта көрсетілген есептерді дербес қалыптастырады.

Сноска. В пункт 113 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114. Ведение кодов, контрольных счетов наличности и счетов осуществляется органами государственного казначейства по территориальному признаку. В случае отсутствия районных органов государственного казначейства (городах областного значения, районов в Алматы) ведение вышеуказанных процедур осуществляется в соответствующих по территориальной принадлежности органах государственного казначейства областей, городов республиканского значения, столицы.
115. Распорядителями денег контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов являются уполномоченные органы по исполнению бюджета, контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счетов в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанному гранту - руководители государственных учреждений, счетов субъекта квазигосударственного сектора - руководители субъектов квазигосударственного сектора, счетов операторов финансовой поддержки - руководители операторов финансовой поддержки, счетов гарантированных государством займов в национальной и иностранной валюте, счетов обслуживания в национальной и иностранной валюте - руководители заемщиков, привлекших гарантированный государством заем.
116. Ограничение распоряжением неиспользованных остатков индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений и денег, находящихся на контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, счетах субъекта квазигосударственного сектора, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
117. Выдача отчетов по движению денег на контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов и по расходам в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, осуществляется органами государственного казначейства ежедневно по формам:
5-34 "Отчет о состоянии контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов" согласно приложению 52 к настоящим Правилам на электронном носителе;
5-52 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 53 к настоящим Правилам на электронном носителе;
5-20 "Выписка с контрольного счета наличности" согласно приложению 54 к настоящим Правилам на бумажном носителе и предоставляется местным уполномоченным органам по исполнению бюджета.
Государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора, операторы финансовой поддержки, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета, обслуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют указанные в настоящем пункте отчеты.

118. Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын, қайырымдылық көмекті, ақшаны уақытша орналастыруды, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын, мемлекеттік емес қарыздарды және ұлттық валютада қызмет көрсетуді бақылау шоттарындағы, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарындағы, қаржылық қолдау операторларының шоттарындағы, шетел валютасындағы шоттардағы ақша қозғалысы жөніндегі есептерді беру, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы шоттардағы, Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ерекше мәртебесі бар сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шотына, мемлекет кепілдік берген қарыздардың ұлттық және шетел валютасындағы шоттарына, ұлттық және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттарына мемлекеттік қазынашылық органдары жүзеге асырады және:
мемлекеттiк мекемелерге:
1) төлемдер мен ақша аударымдарының жүргiзiлуiне қарай:
осы Қағидаларға 54-қосымшаға сәйкес қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшiрме 5-20-нысаны бойынша;
осы Қағидаларға 55-қосымшаға сәйкес ақылы қызметтер қолма-қол ақшаны бақылау шоттары қалдықтар туралы есеп 5-33-нысаны бойынша;
осы Қағидаларға 56-қосымшаға сәйкес шетел валютасындағы шоттар бойынша үзінді 8-17- нысаны бойынша;
2) ай сайын:
осы Қағидаларға 57-қосымшаға сәйкес ақылы қызметтер қолма-қол ақшаны бақылау шоттары қалдығы 5-30-нысаны бойынша;
осы Қағидаларға 58-қосымшаға сәйкес шетел валютасындағы шоттардағы қалдықтар туралы есеп 8-07-нысаны бойынша;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі үшінші күнге дейін және жыл сайын жылдық есепке – осы Қағидаларға 59-қосымшаға сәйкес ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын, мемлекеттік емес қарыздарды және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ұлттық валютадағы және шоттарындағы қызмет көрсетудің қолма-қол ақшасын бақылау шоттарындағы қалдықтар туралы есеп;
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға төлемдерді жүргізу және ақшаны аудару шамасына қарай:
осы Қағидаларға 54-қосымшаға сәйкес қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшірмені 5-20-нысаны бойынша берiледi.

118. Выдача отчетов по движению денег на контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, негосударственных займов и обслуживания в национальной валюте, счетах субъекта квазигосударственного сектора, счетах операторов финансовой поддержки, счетах в иностранной валюте, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счетах к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счетах гарантированных государством займов в национальной и иностранной валюте, счетах обслуживания в национальной и иностранной валюте осуществляется органами государственного казначейства и представляется:
государственным учреждениям:
1) по мере проведения платежей и переводов денег:
выписка с контрольного счета наличности по форме 5-20 согласно приложению 54 к настоящим Правилам;
отчет об остатках на контрольных счетов наличности платных услуг по форме 5-33 согласно приложению 55 к настоящим Правилам;
выписка по счетам в иностранной валюте, по форме 8-17 согласно приложению 56 к настоящим Правилам;
2) ежемесячно:
остаток на контрольном счете наличности платных услуг по форме 5-30 согласно приложению 57 к настоящим Правилам;
отчет об остатках на счетах в иностранной валюте, по форме 8-07 согласно приложению 58 к настоящим Правилам;
администраторам бюджетных программ и местным уполномоченным органам по исполнению бюджета и ежеквартально до третьего числа, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно к годовому отчету - отчет об остатках на контрольных счетах наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, негосударственных займов и обслуживания в национальной валюте и счетах субъектов квазигосударственного сектора по форме 5-34А согласно приложению 59 к настоящим Правилам;
субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, по мере проведения платежей и перевода денег:
выписка с контрольного счета наличности по форме 5-20 согласно приложению 54 к настоящим Правилам.

119. 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшаны бақылау шоттары жағдайы туралы есеп" нысаны бойынша тиiстi жергiлiктi бюджеттердiң қолма-қол ақшасын бақылау шоттары бойынша айналымдар мен қалдықтарды ай сайынғы салыстыруды жүзеге асыру үшiн Мемлекеттік қазынашылық органы мен бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның арасында Мемлекеттік қазынашылық органы бiр ай аяқталғаннан кейiн екі жұмыс күнiң iшiнде екі данада 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшаны бақылау шоттары жағдайы туралы есеп" нысанындағы есептi қалыптастырады, жауапты атқарушының мөртабан бедерiмен ресiмдейдi, оған мемлекеттік қазынашылық органының басшысы және жауапты атқарушы қол қояды, елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырылады және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органға берiледi. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган өз кезегiнде 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшаны бақылау шоттары жағдайы туралы есеп" нысаны бойынша тиiстi жергiлiктi бюджеттiң қолма-қол ақшасын бақылау шоты бойынша айналымдар мен қалдықтарды салыстырып, бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның басшысына және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның жауапты атқарушысына қол қойдырады, елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырады және бiр данасын мемлекеттік қазынашылық органыне бередi.
Қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекеме мен мемлекеттік қазынашылық органынiң арасында кассалық шығыстарды салыстыруды жүзеге асыру үшiн тоқсан сайын, ай аяқталғаннан кейiн екі жұмыс күнi iшiнде екі данада 4-20-нысаны қалыптастырылады, олар жауапты атқарушының мөртабан бедерiмен ресiмделедi, мемлекеттік қазынашылық органынiң басшысы мен жауапты атқарушы қол қояды, елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырылады және мемлекеттiк мекемеге берiледi.
Мемлекеттiк мекемелер есептердi алғаннан кейiнгi екі жұмыс күнi iшiнде есептердiң деректерін өзiнiң бухгалтерлiк есебінің деректерiмен салыстырады.
Мемлекеттiк мекеме деректерiнiң 4-20-нысаны есебiнiң деректерiмен алшақтығы болған кезде соңғысы алшақтық себебiн анықтау үшiн мемлекеттік қазынашылық органына жазбаша өтiнiм жасайды.
Алшақтықтар болмаған кезде есептерге мемлекеттiк мекеменiң басшысы мен бас бухгалтерi не мемлекеттiк мекеменiң басшысы уәкiлеттiк берген тұлғалар (олар болмаған жағдайда) қол қояды және мемлекеттiк мекеменiң елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырылады. Есептiң бiр данасы Мемлекеттік қазынашылық органыне қайтарылады.
Мемлекеттік қазынашылық органдары мемлекеттік мекеменің жазбаша өтініші бойынша салыстырып тексеруді жүзеге асыру үшін 4-20-нысанды есебін қалыптастырады, оған қол қояды және береді, ал бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган үшін 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшаны бақылау шоттары жағдайы туралы есеп" нысанды есебін қалыптастырады, оған қол қояды және береді.

119. Для осуществления ежемесячной сверки оборотов и остатков по контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов по форме 5-34 "Отчет о состоянии контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов" между органом государственного казначейства и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, орган государственного казначейства формирует в течение двух рабочих дней после окончания месяца в двух экземплярах отчет формы 5-34 "Отчет о состоянии контрольного счета наличности соответствующего бюджета", оформляет оттиском штампа ответственного исполнителя, который подписывается руководителем органа государственного казначейства и ответственным исполнителем, заверяется оттиском гербовой печати, и передается местному уполномоченному органу по исполнению бюджета. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, сверив обороты и остатки по контрольных счетов наличности соответствующего бюджета по форме 5-34 "Отчет о состоянии контрольного счета наличности соответствующего бюджета" подписывает руководителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета и ответственным исполнителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, заверяет оттиском гербовой печати, и передает один экземпляр в орган государственного казначейства.
Для осуществления сверки кассовых расходов между обслуживаемым государственным учреждением и органом государственного казначейства ежеквартально в двух экземплярах в течение двух рабочих дней после окончания месяца последним формируется отчет формы 4-20, который скрепляется оттиском штампа ответственного исполнителя, подписывается руководителем органа государственного казначейства и ответственным исполнителем, заверяется оттиском гербовой печати, и передается государственному учреждению.
Государственные учреждения в течение двух рабочих дней после получения отчетов сверяют данные отчетов с данными своего бухгалтерского учета.
При наличии расхождений данных государственного учреждения с данными отчета формы 4-20, последний письменно обращается в орган государственного казначейства для выяснения причин расхождения.
При отсутствии расхождений отчеты подписываются руководителем и главным бухгалтером государственного учреждения либо лицами, уполномоченными руководителем государственного учреждения (в случае их отсутствия), и заверяются оттиском гербовой печати государственного учреждения. Один экземпляр отчета возвращается в орган государственного казначейства.
Орган государственного казначейства по письменному обращению государственного учреждения для осуществления сверки формируют, подписывают и выдают отчет формы 4-20, а для местного уполномоченного органа по исполнению бюджета формируют, подписывают и выдают отчет формы 5-34 "Отчет о состоянии контрольного счета наличности соответствующего бюджета".

"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсеткен кезде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша айналымдарын және қалдықтарын ай сайын салыстырып тексеруді жүзеге асыру үшін ай аяқталғаннан кейін 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшаны бақылау шоттары жағдайы туралы есеп" нысаны бойынша есепті дербес қалыптастырады. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшаны бақылау шоттары жағдайы туралы есеп" нысаны бойынша тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша айналымдарды және қалдықтарды салыстырып тексеріп, алшақтықтар болмаған кезде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысына және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның жауапты орындаушысына қол қойдырады, елтаңбалық мөрдің бедерімен растайды.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган деректерінің 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң қолма-қол ақшаны бақылау шоттары жағдайы туралы есеп" нысанды есеп деректерімен алшақтықтар болған кезде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган алшақтық себептерін анықтау және жою үшін мемлекеттік қазынашылық органдарына жазбаша өтініш білдіреді.
120. "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсеткен кезде мемлекеттік мекеме кассалық шығыстарды тексеру үшін тоқсан сайын ай біткен соң өз еркімен 4-20-нысан әзірлейді және есептің міліметтерін бухгалтерлік есеп мәліметтерімен салыстырады.
Алшақтықтар болмаған жағдайда есептіліктер мемлекеттік мекеменің басшысы мен бас бухгалтерінің немесе мемлекеттік мекеме басшысымен уәкілдендірілген (олар болмаған жағдайда) өкілдермен қол қойылады, және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерінің үлгілерімен расталады.
4-20-нысаны мен мемлекеттік мекеме есебінде алшақтықтар болған жағдайда, алшақтықтардың туындау себебін анықтау және жою туралы хатпен мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органыне жүгінеді.
7-параграф. "Құпия"
8-параграф. Кодтарды, қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын және шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына шоттарды жабу
121. Мемлекеттік қазынашылық органдары күнтізбелік жыл ішінде бір рет есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына және мемлекеттік қазынашылықта ашылған шоттарға тексеру жүргізеді және он екі ай ішінде оларға ақша қозғалысы мен қалдықтары болмаған кезде мемлекеттік мекемелерді/квазимемлекеттік сектор субъектілерін осы бақылау шоттарын жабу жөнінде шаралар қабылдау қажеттігі туралы хабардар етеді қолма-қол ақша.
Мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі тиісті қолма-қол ақшаны бақылау шоттарың немесе шоттың қолданылуы қақпараттық жүйесіеттігі туралы хатты хабарлама алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ұсынған жағдайда бұл қолма-қол ақшаны бақылау шоттары немесе шот жабылмайды.
Мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі хабарлама алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жабу бойынша шаралар қабылдамаған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік қазынашылық органдары хатының негізінде кейіннен мемлекеттік мекеменің/ квазимемлекеттік сектор субъектісінің мемлекеттік қазынашылық органдарына жабылуы жөнінде хабарлама бере отырып, өзі жабады.

При обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" местным уполномоченным органом по исполнению бюджета для осуществления ежемесячной сверки оборотов и остатков по контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов ежемесячно после окончания месяца самостоятельно формирует отчет по форме 5-34 "Отчет о состоянии контрольного счета наличности соответствующего бюджета". Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, сверив обороты и остатки по контрольных счетов наличности соответствующего бюджета по форме 5-34 "Отчет о состоянии контрольного счета наличности соответствующего бюджета" при отсутствии расхождений подписывает руководителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета и ответственным исполнителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, заверяет оттиском гербовой печати.
При наличии расхождений данных местного уполномоченного органа по исполнению бюджета с данными отчета формы 5-34 "Отчет о состоянии контрольного счета наличности соответствующего бюджета", местный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменно обращается в орган государственного казначейства для выяснения и устранения причин расхождения.
120. При обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" государственное учреждение для осуществления сверки кассовых расходов ежеквартально после окончания месяца самостоятельно формирует отчет по форме 4-20 и сверяет данные отчета с данными своего бухгалтерского учета.
При отсутствии расхождений отчеты подписываются руководителем и главным бухгалтером государственного учреждения либо лицами, уполномоченными руководителем государственного учреждения (в случае их отсутствия), и заверяются оттиском гербовой печати государственного учреждения.
При наличии расхождений данных государственного учреждения с данными отчета формы 4-20, государственное учреждение письменно обращается в орган государственного казначейства для выяснения и устранения причин расхождения.
Параграф 7. "Секретно"
Параграф 8. Закрытие кодов, контрольных счетов наличности и счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к счетам внешних займов или связанных грантов
121. Органы государственного казначейства один раз в течение календарного года не позднее 25 января года, следующего за отчетным, проводят ревизию контрольных счетов наличности и счетов, открытых в государственном казначействе и при отсутствии в течение двенадцати месяцев движения и остатков денег на них уведомляют государственные учреждения/субьекты квазигосударственного сектора о необходимости принятия мер по закрытию данных контрольных счетов наличности.
В случае представления государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора, в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления, письма о необходимости действия соответствующего контрольного счета наличности или счета, данный контрольный счет наличности или счет не закрывается.
В случае непринятия в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора мер по закрытию, контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, счетов субъекта квазигосударственного сектора, закрываются государственным казначейством самостоятельно на основании письма органа государственного казначейства с последующим уведомлением о закрытии органом государственного казначейства государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора.

122. Тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары әкімшілік-аумақтық бірлікті тарату кезінде жабылады.
123. Мемлекеттік мекеменің коды осы Қағидаларға 60-қосымшаға сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі бойынша жабылады, квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоты 61-қосымшаға сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектісінің өтінімі бойынша жабылады, ал ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, жергілікті атқарушы органның сыртқы қарызын қайта айырбастаудың бақылау шоттары ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қала органының шетел валютасындағы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына шоттар, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздарының қолма-қол ақшаны бақылау шотына шоттар осы Қағидаларға 62-қосымшаға сәйкес мемлекеттік мекеменің өтініші бойынша мынадай жағдайларда жабылады:
1) мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі таратылған немесе қайта ұйымдастырылған;
2) мемлекеттiк мекемелердiң билiгiнде қалатын олардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түскен ақшаны мемлекеттiк мекеменiң пайдалану құқығы айқындалатын заңнамалық актінің күші жойылған;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнен тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шоты мен шотты ашу үшiн негiз болып табылатын қаржыландыру көзiн алып тастаған;
4) тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шотына мен шотының болу құқығын беретiн заңнамалық негiздеменi жойған;
5) ақылы қызметтер, демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоттары, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттары бойынша операциялар күнтізбелік жыл iшiнде болмаған;
6) Қарыз туралы шартта көрсетілген заемның жабылу күні немесе оның негізінде сыртқы заемды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты, сыртқы заемның немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы заемның немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот, жергілікті заемның сыртқы заемының қолма-қол ақшаны бақылау шотына шот ашылған байланысты грант туралы шарттың қолданылу мерзімі аяқталған ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың атқарушы органының;

122. Контрольные счета наличности соответствующих бюджетов закрываются при ликвидации административно-территориальной единицы.
123. Код государственного учреждения закрывается по заявке администратора бюджетных программ согласно приложению 60 к настоящим Правилам, код субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, и контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, закрываются по заявке субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, согласно приложению 61 к настоящим Правилам, а контрольные счета наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счета в иностранной валюте, специальные счета внешних займов или связанных грантов, счета к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счета к контрольному счету наличности внешних займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом закрываются по заявлению государственного учреждения согласно приложению 62 к настоящим Правилам в случаях:
1) ликвидации или реорганизации государственных учреждений/субъекта квазигосударственного сектора;
2) отмены законодательного акта, определяющего право государственного учреждения на использование денег, остающихся в распоряжении государственных учреждений, полученных от реализации ими товаров (работ, услуг);
3) исключения из законодательных актов Республики Казахстан источника финансирования, являющегося основанием для открытия соответствующего контрольного счета наличности и счета;
4) отмены законодательного обоснования, предоставляющего право иметь соответствующий контрольный счет наличности и счет;
5) отсутствия в течение календарного года операций по контрольным счетам наличности платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, счетам субъекта квазигосударственного сектора;
6) наступления даты закрытия займа, указанной в договоре о займе или истечения срока действия договора о связанном гранте, на основании которого был открыт контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта, специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счет к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом;

7) бағалы қағаздар шығару проспектісіне немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес оны алмастыратын өзге құжатқа сәйкес эмитенттің міндеттемелерін орындау күні басталған кезде.
Жабылатын қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және/немесе шоттарда қалдық болған кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ұсынған мемлекеттік мекемелерге берілетін кодтардың қолданысын тоқтатуға өтінім (квазимемлекеттік сектор субъектілері ұсынған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кодтарының қолданысын тоқтатуға және шоттарын жабуға өтінім) қайтаруға жатады.
124. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтату үшін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттік қазынашылыққа бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Қағидалардың 60-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтатуға өтінім береді.
Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтату үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттік қазынашылық органдарыне осы Қағидалардың 60-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтатуға өтінім береді.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi болып табылған мемлекеттік мекеме қайта ұйымдастырылған және елтаңбалы мөрді жою себебі бойынша кодты жабуға өтінім беру мүмкіндігі болмаған және қайта ұйымдастырылған мемлекеттiк мекеменің қаржылық құжаттарына қол қоюға құқығы бар адамдар болмаған жағдайда өтінімді құқық мирасқоры, ал ол таратылған жағдайда – тарату комиссиясы ұсынады.
Мемлекеттік қазынашылық органдары бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтату үшін осы Қағидалардың 60-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінім береді.
125. Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын, қайырымдылық көмекті бақылау шоттарын жабу, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын, шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шотты қайта айырбастау үшін, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шотына мемлекеттік мекеме осы Қағидаларға 62-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қазынашылық органына өтініш береді.
Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік қазынашылыққа ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын, қайырымдылық көмекті, ақшаны уақытша орналастыруды, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын, шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, арнайы шотқа шотты тиісті бақылау шотын жабу туралы хат жібереді Сыртқы қарыз немесе байланысты грант, осы Қағидаларға 62-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшасын бақылау шотына шоттар.
Мемлекеттік мекемелердің шоттарын және қолма-қол ақшаны бақылау шоттары жапқаннан кейін мемлекеттік қазынашылық орган "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және шоттардың жабылуы туралы хабарламаны электрондық таратуды жүзеге асырады.
Мемлекеттік мекеме қайта ұйымдастырылған және елтаңбалы мөрді жою және қайта ұйымдастырылған мемлекеттiк мекеменің қаржылық құжаттарына қол қоюға құқығы бар адамдар болмауы себебі бойынша осы Қағидаларға 62-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім беру мүмкіндігі болмаған жағдайда өтінімді құқық мирасқоры, ол таратылған жағдайда – бюджеттік бағдарламалар әкiмшiсi, ал бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi таратылған жағдайда – тарату комиссиясы ұсынады.";

7) наступления даты исполнения обязательств эмитента согласно проспекту выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана".
При наличии остатка на закрываемых контрольных счетах наличности и/или счетах заявка на прекращение действия кодов государственным учреждениям, представленная администратором бюджетных программ (заявка на прекращение действия кодов и закрытие счетов субъектов квазигосударственного сектора, представленная субъектом квазигосударственного сектора), подлежит возврату.
124. Для прекращения действия кодов государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, администраторы республиканских бюджетных программ предоставляют в государственное казначейство заявку на прекращение действия кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 60 к настоящим Правилам.
Для прекращения действия кодов государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, администраторы местных бюджетных программ направляют в орган государственного казначейства заявку на прекращение действия кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 60 к настоящим Правилам.
В случае реорганизации государственного учреждения, являвшегося администратором бюджетных программ, и отсутствия возможности предоставления заявки на закрытие кода по причине уничтожения гербовой печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах реорганизованного государственного учреждения, заявку представляет правопреемник, а в случае его ликвидации - ликвидационная комиссия.
Органы государственного казначейства направляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на прекращение действия кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 60 к настоящим Правилам.
125. Для закрытия контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства заявление по форме согласно приложению 62 к настоящим Правилам.
Орган государственного казначейства направляет в государственное казначейство письмо о закрытии соответствующего контрольного счета наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом по форме согласно приложению 62 к настоящим Правилам.
После закрытия контрольных счетов наличности и счетов государственных учреждений государственное казначейство осуществляет электронную рассылку уведомлений о закрытии контрольных счетов наличности и счетов посредством информационной системы "Казначейство-клиент".
В случае реорганизации государственного учреждения и отсутствия возможности предоставления заявления по форме согласно приложению 62 к настоящим Правилам по причине уничтожения гербовой печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах реорганизованного государственного учреждения, заявку представляет правопреемник, в случае ликвидации государственного учреждения - администратор бюджетных программ, а в случае ликвидации администратора бюджетных программ - ликвидационная комиссия.

126. Квазимемлекеттік сектор субъектісі кодтарының қолданылуын тоқтату және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жабу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік қазынашылық органдаріне осы Қағидалардың 61-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінімді екі данада жібереді.
Мемлекеттік қазынашылық органдары квазимемлекеттік сектор субъектісі кодтарының қолданылуын тоқтатуға және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жабуға осы Қағидалардың 61-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінімді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті мемлекеттік қазынашылыққа жібереді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган квазимемлекеттік сектор субъектісінің кодын және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жапқаннан кейін, мемлекеттік қазынашылық органдары жабылғаны туралы белгісі бар өтінімнің бір данасын квазимемлекеттік сектор субъектісіне қайтарады.
127. Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын қайта айырбастаудың жабық бақылау шотында ақша қалдығы болған кезде квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты,сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшасын бақылау шотына, мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде электрондық бейнені қалыптастырады) жабық валютада пайдаланылмаған ақшаның қалдығын аудару үшін төлем шотын, төлем тапсырмасын немесе шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімді ұсынады:
1) ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шотына (бұл ретте, егер құқықтық мирасқорға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақшаға иелiк ету құқығы берiлсе);
тиiстi бюджет кiрiсiне мынадай жағдайларда:
құқықтық мирасқор болмағанда;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақшаға иелік ету құқығы берiлмеген құқықтық мирасқор анықталғанда;
құқықтық мирасқорда ол бойынша қалдығы есептелетiн тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердiң) коды болмағанда;
2) қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
құқықтық мирасқордың қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе екінші деңгейдегі банктегі шотына;
құқықтық мирасқор болмаған жағдайда, салымшыға;
құқықтық мирасқор мен салымшы болмаған жағдайда, тиiстi бюджеттiң кiрiсiне;
3) уақытша ақша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
салымшыға;
құқықтық мирасқордың ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотына;

126. Для прекращения действия кодов и закрытия контрольных счетов наличности субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой поддержки, автономная организация образования, Фонд социального медицинского страхования, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, направляет в орган государственного казначейства заявку по форме согласно приложению 61 к настоящим Правилам в двух экземплярах.
Органы государственного казначейства направляют в государственное казначейство заявку на прекращение действия кодов и закрытие контрольных счетов наличности субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, по форме согласно приложению 61 к настоящим Правилам.
После закрытия государственным казначейством кода и контрольных счетов наличности субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, орган государственного казначейства один экземпляр заявки с отметкой о закрытии возвращает субъекту квазигосударственного сектора.
127. При наличии остатка денег на закрываемом контрольном счете наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, специальном счете внешнего займа или связанного гранта, счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счете к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, счете в иностранной валюте государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой поддержки, автономная организация образования, Фонд социального медицинского страхования, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, генеральный подрядчик в рамках казначейского сопровождения, представляет (в информационной системе "Казначейство-клиент" формирует электронный образ) счет к оплате/платежное поручение или заявку на реконвертацию иностранной валюты для перечисления остатка неиспользованных денег на закрываемом:
1) контрольном счете наличности платных услуг:
на контрольный счет наличности платных услуг правопреемника (при этом, если правопреемнику в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предоставлено право распоряжения деньгами от реализации товаров (работ, услуг);
в доход соответствующего бюджета в случаях:
отсутствия правопреемника;
определения правопреемника, которому в установленном законодательством Республики Казахстан порядке не предоставлено право распоряжения деньгами от реализации товаров (работ, услуг);
отсутствия у правопреемника кода товаров (работ, услуг), по которому числится остаток;
2) контрольном счете наличности благотворительной помощи:
на контрольный счет наличности благотворительной помощи или на счет в банке второго уровня правопреемника;
вносителю, в случае отсутствия правопреемника;
в доход соответствующего бюджета, в случае отсутствия правопреемника и вносителя;
3) контрольном счете наличности временного размещения денег:
вносителю;
на контрольный счет наличности временного размещения денег правопреемника;

4) шетел валютасындағы шотта – бюджет ақшасы есебінен операциялар жүргізілген кодқа кейін жүргізілген кассалық шығыстарды қалпына келтіре отырып, шетел валютасының қалдығын қайта айырбастау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру жолымен және/немесе айырбасталған валютаны қайырымдылық және/немесе ақшаны шетелдік валютада уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотына есептеумен;
құқықтық мирасқордың шетел валютасындағы шотына;
5) квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына:
құқықтық мирасқордың квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына;
квазимемлекеттік сектор субъектісі құрылтайшысының шотына;
белгіленген тәртіпте инвестициялық жобаны іске асыруды жалғастырып отырған квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына (бұл ретте, егер құқықтық мирасқорға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен инвестициялық жобаны іске асыруды жалғастыру құқығы берілсе);
6) сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотында:
ақша ұлттық валютаға қайта айырбасталған сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына;
республикалық бюджеттің кірісіне – шетел валютасының ең аз ақша бірлігін сатып алу және сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына қалдықты қалпына келтіру үшін ақша жетпеген жағдайда;
құқықтық мирасқордың сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
7) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотында:
қарыз берушіге мемлекеттік қарыз беру туралы халықаралық шарттың талаптарына сәйкес немесе донорға байланысты грант туралы шарттың талаптарына сәйкес;
құқықтық мирасқордың сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына;
8) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына берілген шотта:
сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына соманы кейіннен қалпына келтіре отырып, шетел валютасындағы ақша қалдығын валютаға қайта айырбастауды жүзеге асыру жолымен пайдаланылмаған ақша қалдығын аудару үшін төлеуге берілетін шот ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде электрондық бейне қалыптастырады), төлем тапсырмасын немесе шетел валютасын қайта айырбастауға өтінімді ұсынады;
9) ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшасын бақылау шоты:
қарыз шартының талаптарына сәйкес Қарыз берушіге, "Астана" халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес бағалы қағаздар шығару проспектісінің немесе оны алмастыратын өзге құжаттың талаптарына сәйкес орналастыру жөніндегі агентке;
құқық мирасқоры ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының қолма-қол ақшасын бақылау шотына;
жергілікті бюджет кірісіне.

4) счете в иностранной валюте - путем осуществления процедур по реконвертации остатка иностранной валюты с последующим восстановлением произведенных кассовых расходов на код, по которому производились операции за счет бюджетных денег, и/или зачислением реконвертированной валюты на контрольный счет наличности благотворительной помощи и/или временного размещения денег в национальной валюте;
на счет в иностранной валюте правопреемника;
5) контрольном счете наличности субъекта квазигосударственного сектора:
на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора правопреемника;
на контрольный счет наличности учредителя субъекта квазигосударственного сектора;
на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, продолжающего реализацию инвестиционного проекта в установленном порядке (при этом, если правопреемнику в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предоставлено право на продолжение реализации инвестиционного проекта);
6) контрольном счете наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта:
на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, с которого были реконвертированы деньги в национальную валюту;
в доход республиканского бюджета - в случае недостатка денег для покупки минимальной денежной единицы иностранной валюты и восстановления остатка на специальный счет внешнего займа или связанного гранта;
на контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта правопреемника;
7) специальном счете внешнего займа или связанного гранта:
заимодателю в соответствии с условиями международного договора о государственном займе или донору в соответствии с условиями договора о связанном гранте;
на специальный счет внешнего займа или связанного гранта правопреемника;
8) счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта:
путем осуществления конвертации остатка денег в иностранной валюте в валюту займа с последующим восстановлением суммы на специальный счет внешнего займа или связанного гранта.
9) контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом:
заимодателю в соответствии с условиями договора займа, агенту по размещению в соответствии с условиями проспекта выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа в соответствии с актами Международного финансового центра "Астана";
на контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом правопреемника;
в доход местного бюджета.

129. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган оларды жапқан күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде мемлекеттік қазынашылық органдарына тиiстi мемлекеттік кірістер органдарына мемлекеттiк мекемелердiң кодтарын, квазимемлекеттік сектор субъектісінің кодтарын және ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жабу туралы жазбаша хабарлайды.
9-параграф. "Құпия"
10-параграф. Екінші деңгейдегі банктерде немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашу және жабу
130. Мемлекеттік мекемелерге төлемдерді жүзеге асыру және Бюджет кодексінде белгіленген операцияларды жүргізу үшін екінші деңгейдегі банктерде мынадай шоттар ашылады:
1) Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шартта немесе байланысты гранттар бойынша Екінші деңгейдегі банкте айтылған, үкіметтік сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың аванстық төлемдері арқылы жаңартылатын шетел валютасында ашылатын сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты;
2) Ұлттық (шетел) валютада төлемдерді жүзеге асыру үшін екінші деңгейдегі банкте ашылатын Сыртқы қарыз немесе байланысты грант шотына шот;
3) үкіметтік сыртқы қарыздар есебінен берілген кредит бойынша негізгі борышты өтеу есебіне қарыз алушылар қайтаратын ақшаны есепке жатқызу және пайдалану үшін бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыру кезеңінде екінші деңгейдегі банкте ашылатын Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылатын шоты;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет ақшасын есептеу және оларды Шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеуге пайдалану үшін екінші деңгейдегі банктегі валюталардың түрлері бойынша заңнамалық функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жоғары өкілді органының сыртқы саяси қызметін немесе қаржылық қамтамасыз етілуін жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға ашылатын шетел валютасындағы шот;
5) банктің чектері бойынша және (немесе) корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып қолма-қол ақша алу үшін екінші деңгейдегі банктегі ағымдағы шот;
6) Бірыңғай қазынашылық шоттың уақытша бос бюджет ақшасын есептеу үшін екінші деңгейдегі банктегі және Ұлттық пошта операторындағы ағымдағы шот;
7) республикалық бюджетке кіріс алу мақсатында пайыздарды есептей отырып, бірыңғай қазынашылық шоттың уақытша бос бюджет ақшасын белгілі бір мерзімге орналастыру үшін екінші деңгейдегі банктегі және Ұлттық почта операторындағы депозиттік шот.
Мемлекеттік мекемелердің осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделмеген Екінші деңгейдегі банктерде, оның ішінде үшінші тұлғалардың атына шоттар ашуына жол берілмейді.

129. Органы государственного казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов о закрытии кодов государственных учреждений, кодов субъекта квазигосударственного сектора и контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, счетов субъекта квазигосударственного сектора в течение трех рабочих дней со дня их закрытия государственным казначейством.
Параграф 9. "Секретно"
Параграф 10. Открытие и закрытие счетов государственных учреждений в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
130. Государственным учреждениям для осуществления платежей и проведения операций, установленных Бюджетным кодексом, в банках второго уровня открываются следующие счета:
1) специальный счет внешнего займа или связанного гранта, открываемый в иностранной валюте, оговоренной в международном договоре о государственных займах, ратифицированном Республикой Казахстан, или по связанным грантам, в банке второго уровня, возобновляемый посредством авансовых выплат правительственного внешнего займа или связанного гранта;
2) счет к счету внешнего займа или связанного гранта, открываемый в банке второго уровня, для осуществления платежей в национальной (иностранной) валюте;
3) возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта, открываемый в банке второго уровня на период реализации бюджетного инвестиционного проекта, для зачисления и использования денег, возвращаемых заемщиками в счет погашения основного долга по кредиту, выданному за счет правительственных внешних займов;
4) счет в иностранной валюте, открываемый уполномоченному государственному органу, осуществляющему внешнеполитическую деятельность или финансовое обеспечение высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательные функции, по видам валют в банке второго уровня для зачисления бюджетных денег и их использования на возмещение расходов на служебные командировки в иностранные государства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) текущий счет в банке второго уровня для получения наличных денег по чекам банка и (или) с применением корпоративной платежной карточки;
6) текущий счет в банке второго уровня и Национальном операторе почты для зачисления временно свободных бюджетных денег единого казначейского счета;
7) депозитный счет в банке второго уровня и Национальном операторе почты для размещения временно свободных бюджетных денег единого казначейского счета на определенный срок с начислением процентов с целью получения доходов в республиканский бюджет.
Открытие государственными учреждениями счетов в банках второго уровня, не предусмотренных частью первой настоящего пункта, в том числе на имя третьих лиц, не допускается.

131. Екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда мемлекеттік мекемелерге ағымдағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттар, бюджет ақшаларын есепке жатқызу және оларды шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеуге пайдалану үшін сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға және Қазақстан Республикасының заң шығару функцияларын жүзеге асыратын жоғары өкілді органын қаржылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекемеге екінші деңгейдегі банкте валюталар түрлері бойынша ашылатын шетел валютасындағы шотты (бұдан әрі – іссапар шығыстарына арналған шот) ашу тәртібі заңнамада белгіленеді.
132. Мемлекеттік қазынашылық жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қолдаухатының негізінде осы Қағидаларға 45-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттар, бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотын, іссапар шығыстарына арналған шотты ашуға үш данада рұқсат қалыптастырады, олардың екеуін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне ұсынады, ол өз кезегінде бір данасын мемлекеттік мекемеге, екіншісін – екінші деңгейдегі банкке немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға береді.
133. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттарды ашуға рұқсат қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзіміне беріледі.
Іссапар шығыстарына арналған шотты ашуға рұқсат осы Қағидалардың 143-тармағында көзделген жағдайларда оны кері қайтарып алғанға дейін беріледі.
134. Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотын ашуға рұқсат бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыру кезеңіне беріледі.
135. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты қарыз туралы немесе байланысты грант туралы шарттың талаптарымен айқындалған шетел валютасында беріледі.
136. Іссапар шығыстарына арналған шот бюджет қарақпараттық жүйесіатын есепке жатқызу және оларды шет мемлекеттерге қызметтік іссапар шығыстарын өтеу үшін пайдалануға ғана арналған және шетел валютасында жүргізіледі.
Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шоты қарыз туралы немесе байланысты грант туралы шарттың талаптарымен айқындалған шетел валютасында беріледі.

131. Порядок открытия в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, государственным учреждениям текущего счета, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, открываемого уполномоченному государственному органу, осуществляющему внешнеполитическую деятельность и государственному учреждению, осуществляющему финансовое обеспечение высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательные функции, по видам валют в банке второго уровня для зачисления бюджетных денег и их использования на возмещение расходов на служебные командировки в иностранные государства (далее - счет для командировочных расходов) устанавливается законодательством.
132. Государственное казначейство на основании ходатайства администратора республиканских бюджетных программ, формирует в трех экземплярах разрешения на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта, счета для командировочных расходов по форме согласно приложению 45 к настоящим Правилам, два из которых предоставляет администратору республиканских бюджетных программ, который, в свою очередь, один экземпляр передает государственному учреждению, другой - в банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций.
133. Разрешения на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта выдаются на срок действия займа или связанного гранта.
Разрешение на открытие счета для командировочных расходов выдается до его отзыва в случаях, предусмотренных пунктом 143 настоящих Правил.
134. Разрешения на открытие возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта выдается на период реализации бюджетного инвестиционного проекта.
135. Специальный счет внешнего займа или связанного гранта ведется в иностранной валюте, определенной условиями договора о займе или о связанном гранте.
Возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта ведется в иностранной валюте, определенной условиями договора о займе или о связанном гранте.
136. Счет для командировочных расходов предназначен исключительно для зачисления бюджетных денег и их использования на возмещение расходов на служебные командировки в иностранные государства и ведется в иностранной валюте.

137. Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотына қарыздар бойынша негізгі борышты өтеу есебінен төлем сомалары есептеледі.
138. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттан төлемдерді жүзеге асыру қарыз туралы немесе байланысты грант туралы шартта айтылған талаптар мен мақсаттарға сәйкес жүргізіледі.
139. Іссапар шығыстарына арналған шоттан қарақпараттық жүйесіатты пайдалану уәкілетті адамдарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберу мақсатында "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер", "Мемлекеттік шекараны делимитациялау және демаркациялау" және "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және физикалық қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162-ерекшелігі бойынша республикалық бюджетте көзделген қарақпараттық жүйесіатты пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2013 жылғы 9 сәуірдегі нөмір 08-1-1-1/114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмір 8438 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган екінші деңгейдегі банкте ашылған, іссапар шығыстарына арналған шоттан қарақпараттық жүйесіатты пайдаланудың негізділігі мен заңдылығын қамтамасыз етеді.
140. Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотынан қарақпараттық жүйесіат алу кредит шартының қағидаларында көзделген кредиттік қарақпараттық жүйесіатты беруге жүргізіледі.
141. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот, бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шоты, іссапар шығыстарына арналған шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру және оларды жаңарту Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жүргізіледі. Екінші деңгейдегі банк немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым үш күндік мерзімде шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық органға хабарлайды.
142. Мемлекеттік мекемелердің екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған шоттарын жабу шотты ашуға және рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталуына байланысты жүргізіледі.
Мемлекеттік қазынашылықтың рұқсатын қайтарып алу осы Қағидалардың 133-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
Шоттарды жабу Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында және екінші деңгейдегі банк немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар және мемлекеттік мекеме арасындағы банктік шот шартында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.

137. На возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта зачисляются суммы платежей в счет погашения основного долга по займам.
138. Осуществление платежей со специального счета внешнего займа или связанного гранта производится в соответствии с условиями и целями, оговоренными в договоре о займе или о связанном гранте.
139. Использование средств со счета для командировочных расходов осуществляется в соответствии с приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 9 апреля 2013 года № 08-1-1-1/114 "Об утверждении правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Заграничные командировки" и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Делимитация и демаркация Государственной границы" и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за рубежом", в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8438).
Уполномоченный государственный орган, осуществляющий внешнеполитическую деятельность, обеспечивает правомерность и обоснованность использования средств со счета для командировочных расходов, открытого в банке второго уровня.
140. Снятие средств с возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта производится на выдачу кредитных средств, предусмотренных условиями кредитного договора.
141. Приостановление и возобновление расходных операций по специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счету к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, возобновляемому счету бюджетного инвестиционного проекта, счету для командировочных расходов производится в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан. Банк второго уровня или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, в трехдневный срок информирует государственное казначейство о приостановлении расходных операций.
142. Закрытие счетов государственных учреждений, открытых в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, производится в случае отзыва разрешения на открытие счета и в связи с истечением срока действия разрешения.
Отзыв разрешения государственным казначейством производится по форме согласно приложению 133 к настоящим Правилам.
Закрытие счетов осуществляется в порядке, предусмотренном банковским законодательством Республики Казахстан и договором банковского счета между банком второго уровня или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций и государственным учреждением.

143. Мемлекеттік қазынашылық жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік мекемелердің екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда шот ашуына рұқсатын қайтарып алуы:
1) кері қайтару үшін себептерін көрсете отырып, тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шотты, іссапар шығыстарына арналған шотты ашуға берілген рұқсатты кері қайтару туралы жазбаша жүгінген;
2) төлемдерді жүзеге асыру тәртібі бұзылған;
3) есеп айырысу кезінде корпоративтік төлем карточкаларын пайдалануды регламенттейтін Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына өзгерістер енгізілген;
4) ағымдағы қаржы жылының міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларында корпоративтік төлем карточкаларын пайдалану рұқсат етілетін шығыстардың экономикалық сыныптамаларының ерекшеліктері болмаған;
5) ағымдағы шоттарды ашуға арналған рұқсатта көзделмеген мақсаттарға ағымдағы шотқа есептелген ақшаны пайдалану фактісі анықталған жағдайларда жүргізіледі.
144. Рұқсатты қайтарып алу екі данада екінші деңгейдегі банкке (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға) жіберіледі. Екінші деңгейдегі банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым) мемлекеттік мекеменің шотын жабу жөніндегі рәсімдерді аяқтағаннан кейін шотты жабу туралы белгісі соғылған рұқсатты қайтарып алудың екінші данасын бюджетті атқару жөніндегі орталық (жергілікті) мемлекеттік қазынашылыққа және уәкілетті органға қайтарады.
145. Мемлекеттік қазынашылық жергілікті уәкілетті орган екінші деңгейдегі банктерде немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашуға рұқсатты қайтарып алған жағдайда екінші деңгейдегі банкте (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған мемлекеттік мекемелерде) ашылған мемлекеттік мекеме шоттарының жабылуы туралы екінші деңгейдегі банктің (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған мемлекеттік мекемелердің) белгісі соғылған қайтарып алуды алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті мемлекеттік қазынашылық органдары бұл туралы жазбаша құлақдар етеді.
5-тарау. Ұлттық валютадағы түсімдер бойынша бюджеттің атқарылуы
1-параграф. Түсімдерді есептеу және бөлу
146. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Салық кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі), "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне, Қазақстан Республикасының Республикалық бюджет туралы Заңына және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы мәслихаттардың шешімдеріне және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілеріне сәйкес ұлттық валютада бюджетке түсетін түсімдер Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасының түсімдер сыныптамасының кодтары бойынша бірыңғай қазынашылық шотқа есептеледі.
Төлем құжатының "Бюджеттік сыныптама кодтары" деген ашық жолағындағы деректемелер Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес толтырылады. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік сыныптама кодтарын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi) назарына жеткізеді.
Түсімдердің жинақ төлеушілерге одан әрі хабарлау үшін банктерге және банктік операциялардың шотына есептеу үшін төлем құжатының банктік деректемелерін мемлекеттік кірістер органдармен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi арқылы жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаперіне жеткізеді.

143. Отзыв государственным казначейством или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета разрешения на открытие счетов государственных учреждений, открытых в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций производится в случаях:
1) письменного обращения соответствующего администратора бюджетной программы об отзыве разрешения на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета для командировочных расходов с указанием причин для отзыва;
2) нарушения порядка осуществления платежей;
3) внесения изменений в бюджетное законодательство Республики Казахстан, регламентирующее использование корпоративных платежных карточек при расчетах;
4) отсутствия в индивидуальных планах финансирования по обязательствам и платежам текущего финансового года специфик экономической классификации расходов, по которым разрешается использование корпоративных платежных карточек;
5) установления факта использования денег, зачисленных на текущие счета, на цели, не предусмотренные разрешением на открытие текущего счета.
144. Отзыв разрешения направляется в банк второго уровня (организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций) в двух экземплярах. Банк второго уровня (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций) после завершения процедуры по закрытию счета государственного учреждения второй экземпляр отзыва разрешения с отметкой о закрытии счета возвращает в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
145. Государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в случае отзыва разрешения на открытие счетов государственных учреждений, открытых в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций не позднее следующего рабочего дня со дня получения отзыва с отметкой банка второго уровня (организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций) о закрытии счетов государственных учреждений, открытых банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций письменно уведомляют об этом соответствующий орган государственного казначейства.
Глава 5. Исполнение бюджета по поступлениям в национальной валюте
Параграф 1. Зачисление и распределение поступлений
146. Поступления в бюджет в национальной валюте в соответствии с Бюджетным кодексом, Налоговым кодексом Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс), Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете и решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующий финансовый год и другими законодательными актами Республики Казахстан, зачисляются по кодам классификации поступлений единой бюджетной классификации Республики Казахстан на единый казначейский счет.
Реквизиты в поле "Коды бюджетной классификации" платежного документа заполняются в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан. Коды бюджетной классификации доводятся центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию до Национального Банка Республики Казахстан.
Банковские реквизиты платежного документа для зачисления на Сборный счет поступлений доводятся органами государственных доходов через Национальный банк Республики Казахстан до банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, для дальнейшего уведомления плательщиков.

Ескерту. 146-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
147. Түсiмдердi тиiстi қолма-қол бақылау шоттары жинақтап, оларды кейiннен бөлу үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi мемлекеттік қазанашылықта ашылатын банкiшiлiк транзиттiк шот түсiмдердiң жинақ шоты болып табылады. Түсiмдердiң жинақ шотынан республикалық, жергiлiктi бюджеттердiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Арнаулы мемлекеттік қорының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасындағы есептелген соманы күн сайын толық бөлу, артық (қате) төленген бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына төленетiн түсiмдер сомасын қайтару жүзеге асырылады.
148. Бюджетті атқару кезіндегі мемлекеттік қазынашылық:
1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны) төлем жүйесі арқылы екінші деңгейдегі банктерден немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан бюджетке түсетін түсімдер жөніндегі электрондық төлем құжаттарын заңнамада белгіленген тәртіппен қабылдауды жүзеге асырады;
2) электрондық төлем құжаттарының ресімделу дұрыстығын және толықтығын тексеруді жүзеге асырады;
3) түскен электрондық төлем құжаттары негізінде Түсімдердің жинақ шотына түсімдердің түсуін есепке алуды жүргізеді;
4) республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, жәбірленушінің өтемақы қоры, арнаулы мемлекеттік қор және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында түсімдер сомасын бөлуді жүзеге асырады, кейіннен қолма-қол ақшаның тиісті бақылау шоттарына есепке жатқызылады;
5) түсімдер сомасын Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі шоттарына аударуды жүзеге асырады;
6) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолма − қол ақшаны бақылау шотынан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің орталық банктерінің шоттарына түсімдер сомасын аударуды жүзеге асырады;

Сноска. Пункт 146 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
147. Сборным счетом поступлений является внутрибанковский транзитный счет, открываемый в государственном казначействе для аккумулирования поступлений и дальнейшего их распределения на контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов. Со Сборного счета поступлений ежедневно осуществляется полное распределение зачисленных сумм между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Специальным государственным фондом и бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза, возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд.
148. Государственное казначейство при исполнении бюджета:
1) осуществляет прием электронных платежных документов по поступлениям в бюджет от банков второго уровня или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, через платежные системы Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан" в установленном законодательством порядке;
2) осуществляет проверку правильности и полноты оформления электронных платежных документов;
3) производит зачисление поступлений на Сборный счет поступлений на основании поступивших электронных платежных документов;
4) осуществляет распределение сумм поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Специальным государственным фондом и бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза с последующим зачислением на соответствующие контрольные счета наличности;
5) осуществляет перевод сумм поступлений с контрольного счета наличности Национального фонда Республики Казахстан, на счета Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан;
6) осуществляет перевод сумм поступлений с контрольного счета наличности государств − членов Евразийского экономического союза на счета центральных банков государств - членов Евразийского экономического союза, открытых в Национальном Банке Республики Казахстан;

7) Бюджет түсімдерін бюджет деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, бюджеттен тыс қорлардың қолма – қол ақшаны бақылау шоттары, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу нормативтерін жүргізуді жүзеге асырады;
8) Тиісті мәслихаттың шешіміне сәйкес бюджет түсімдерінің сомаларын қайта есептеуді жүзеге асырады.
149. Төлем құжаттарын жеке сәйкестендіру коды, банктік сәйкестендіру коды, бизнес-сәйкестендіру нөмірі бар-жоғына және сәйкестiгiне, Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына бюджеттiк сыныптама кодының бар-жоғына тексеру жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтардың және мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдердің, оның ішінде мұнай келісімшарттарының талаптарын бұзғаны үшін түсетін түсімдердің түсімдерін тексеру төлеушінің мұнай секторы ұйымдарының тізбесіне сәйкестігіне жүзеге асырылады.
Төлемнің мақсатын және/немесе аумақтық тиесілігін айқындауға мүмкіндік бермейтін, осы өңір үшін бюджеттік сыныптама кодына жол берілмейтін және Төлеуші мұнай секторы ұйымдарының тізбесіне сәйкес келмейтін электрондық төлем құжаттарында көрсетілген деректемелер болмаған немесе дұрыс көрсетілмеген жағдайда түсімдер сомасы мемлекеттік кірістердің тиісті органдары бойынша "Республикалық бюджетке түсетін өзге де салықтық түсімдер" түсімдерінің бюджеттік сыныптамасының кодына күн сайын есептеледі электрондық төлем құжаттарын қабылдау.
Мемлекеттік кірістер органы "Республикалық бюджетке түсетін өзге де салық түсімдері" түсімдерінің бюджеттік сыныптамасының кодына сомаларды олар есептелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде есепке алу себептерін анықтауды қамтамасыз етеді және төлем тапсырмаларының негізінде түсімдердің тиісті кодына қате аударылған төлемдерді есепке жатқызуды жүргізеді.
Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін мемлекеттік қазынашылық органдары осы Қағидаларға 134-қосымшаға сәйкес осы облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) үшін "Бюджетке есепке жатқызуға жол берілмейтін бюджеттік сыныптама кодтары" 0-22 нысаны бойынша есепті қалыптастырады және басып шығарады, оған мемлекеттік қазынашылық органының, жергілікті уәкілетті органның басшылары қол қояды мемлекеттік жоспарлау, Мемлекеттік кірістер органы және мемлекеттік қазынашылыққа жіберіледі.
150. Түсімдерді бөлуді мемлекеттік қазынашылық бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін бюджет түсімдерін бюджет деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма – қол ақшаны бақылау шоттары, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлар және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесінің, тиісті мәслихаттың шешімімен белгіленетін жергілікті бюджеттер арасында кірістерді бөлу нормативтерінің негізінде жүзеге асырады, сондай-ақ мұнай секторы ұйымдарының тізбесі.

7) Осуществляет ведение нормативов распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, бюджетами государств - членов Евразийского экономического союза;
8) Осуществляет перерасчет сумм поступлений бюджета согласно решения соответствующего маслихата.
149. Проверка платежных документов осуществляется на наличие и соответствие индивидуального идентификационного кода, банковского идентификационного кода, банковского идентификационного номера, наличие кода бюджетной классификации единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Проверка поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан прямых налогов от организаций нефтяного сектора и других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора, в том числе поступлений за нарушения условий нефтяных контрактов, осуществляется на соответствие плательщика перечню организаций нефтяного сектора.
При отсутствии или неверно указанных реквизитах в электронных платежных документах, не позволяющих определить назначение и/или территориальную принадлежность платежа, недопустимости кода бюджетной классификации для данного региона и несоответствия плательщика Перечню организаций нефтяного сектора, сумма поступлений зачисляется на код бюджетной классификации поступлений "Прочие налоговые поступления в республиканский бюджет" по соответствующим органам государственных доходов в день приема электронных платежных документов.
Орган государственных доходов обеспечивает выяснение причин зачисления сумм на код бюджетной классификации поступлений "Прочие налоговые поступления в республиканский бюджет" в течение пяти рабочих дней со дня их зачисления, и производит зачет ошибочно перечисленных платежей, на соответствующий код поступлений на основании платежных поручений.
Для внесения соответствующих изменений и дополнений в интегрированную информационную систему казначейства орган государственного казначейства формирует и распечатывает отчет по форме 0-22 "Коды бюджетной классификации, недопустимые для зачисления в бюджет" для данной области (города республиканского значения, столицы), согласно приложению 134 к настоящим Правилам, который подписывается руководителями органа государственного казначейства, местного уполномоченного органа по государственному планированию, органа государственных доходов и направляется в государственное казначейство.
150. Распределение поступлений осуществляется государственным казначейством на основании утверждаемой центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, и бюджетами государств - членов Евразийского экономического союза, нормативов распределения доходов между местными бюджетами, устанавливаемых решением соответствующего маслихата, а также перечня организаций нефтяного сектора.

Республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, жәбірленушінің өтемақы қоры, арнаулы мемлекеттік қор және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында түсімдерді бөлуді және онымен байланысты рәсімдерді "Бюджет түсімдерін Еуразиялық экономикалық одақ арасында бөлу кестесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 150 бұйрығына сәйкес бөлу нормативтері бойынша мемлекеттік қазынашылық жүзеге асырады. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының бюджет деңгейлерімен, қолма-қол ақшаны бақылау шоттарымен, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлар мен мемлекеттердің бюджеттері және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның және мұнай операцияларын жүргізу саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның бірлескен бұйрығымен Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 58-бабының 3-тармағына сәйкес жыл сайын бекітілетін мұнай секторы ұйымдарының тізбесінде, мұнай операцияларын жүргізу саласындағы және келісімшарттарды орындау (I кезең бөлу).
Облыстық бюджет пен оның аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттері, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттері арасында түсімдерді бөлуді облыстық бюджет пен оның аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттері, аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттері арасында түсімдерді бөлу нормативтері бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады тиісті мәслихаттың шешімімен белгіленетін округтер (бөлудің II кезеңі).
151. Төлем құжаттары қабылданғаннан және түсімдерді бөлгеннен кейін бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық түсімдердің бөлінуіне және түсімдер бойынша операциялық күнді жабу рәсімдеріне бақылауды жүзеге асырады.
2 параграф. Жәбірленушілерге өтемақы қорының шотына түсімдері
152. Жәбірленушілерге өтемақы қоры (бұдан әрі – Қор) Бюджет кодексінің 68-бабында белгіленген түсімдер есебінен қалыптасады.
Қорға түсімдер бюджетті атқару бойынша мемлекеттік қазынашылықта ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шотына есептеледі.
153. Қордың шотына түсімдер бойынша операциялар Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес ескеріледі.
154. Қордың қарақпараттық жүйесіатын пайдалану тек "Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) белгіленген мақсаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Қордың қарақпараттық жүйесіатын пайдаланумен байланысты төлемдер жүргізу Заңның 5-бабына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіпте өтемақы алушылардың орталықтандырылған тізілімі негізінде жүзеге асырылады.
Қордан өтемақы төлеу бастап алушылардың банктік шоттарына жүргізіледі.

Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, специальным государственным фондом и бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза и связанные с ним процедуры осуществляется государственным казначейством по нормативам распределения в соответствии приказом Министра финансов Республики Казахстан 4 апреля 2025 года № 150 "Об утверждении Таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, и бюджетами государств - членов Евразийского экономического союза" и перечня организаций нефтяного сектора, ежегодно утверждаемого в соответствии с пунктом 3 статьи 58 Бюджетного кодекса Республики Казахстан совместным приказом центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области проведения нефтяных операций, заключения и исполнения контрактов (I этап распределения).
Распределение поступлений между областным бюджетом и его районными (городов областного значения) бюджетами, бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов осуществляется государственным казначейством по нормативам распределения поступлений между областным бюджетом и его районными (городов областного значения) бюджетами, бюджетами города районного значения, села, поселка, сельского округа устанавливаемых решением соответствующего маслихата (II этап распределения).
151. После приема всех платежных документов и распределения поступлений государственное казначейство осуществляет контроль за распределением поступлений и процедуры закрытия операционного дня по поступлениям.
Параграф 2. Поступление и расходование денег, поступивших на счет Фонда компенсации потерпевшим
152. Фонд компенсации потерпевшим (далее − Фонд) формируется за счет поступлений, установленных статьей 68 Бюджетного кодекса.
Поступления в Фонд зачисляются на контрольный счет наличности, открытый в государственном казначействе.
153. Операции по поступлениям на счет Фонда учитываются в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан.
154. Использование средств Фонда осуществляется только на цели, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О Фонде компенсации потерпевшим" (далее − Закон).
Проведение платежей, связанных с использованием средств Фонда, осуществляется на основании централизованного реестра получателей компенсации в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета согласно статье 5 Закона.
Выплата компенсации из Фонда осуществляется на банковские счета получателей.

Қордың қарақпараттық жүйесіат қалдығы Бюджет кодексінің 116-бабы 4-тармағына сәйкес мемлекеттік бюджетке алып қоюға (аударуға) жатпайды.
3-параграф. Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына түсетін түсімдер және ақшаны жұмсау
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
155. Арнаулы мемлекеттік қор Бюджет кодексінің 69-бабында белгіленген салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылады.
Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін түсімдер бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық органда ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жатқызылады.
156. Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсетін түсімдер бойынша операциялар Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес ескеріледі.
Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты республикалық бюджет комиссиясының шешімі және әлеуметтік, экономикалық жобалардың мақұлданған тізбесі қоса берілген төлеуге берілетін шот негізінде Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық жобаларын, сондай-ақ "Заңсыз сатып алынған активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Активтерді қайтару туралы заң) 32-бабының 1-тармағына сәйкес уәкілетті органның активтерді қайтару жөніндегі шығыстарын қаржыландыру мақсатында тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына аударылады.
Егер әлеуметтік және экономикалық жобаларды іске асыру тиісті саланың орталық уәкілетті органының ведомствосына (комитетіне) жүктелген жағдайда, ведомствоға (комитетке) қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімді мемлекеттік қазынашылық органына тиісті саланың орталық уәкілетті органы ұсынады.
Тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражат республикалық бюджет комиссиясының шешімі мен әлеуметтік және экономикалық жобалардың мақұлданған тізбесі қоса беріле отырып, төлеуге берілетін шоттың негізінде тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының арнайы шотына аударылады.
Ескерту. 156-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
156-1. Тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнайы шотының қаражатын пайдалану Активтерді қайтару туралы заңның 32-бабының 1-тармағында көзделген мақсаттарға ғана жүзеге асырылады.

Остатки денег Фонда на начало года не подлежат изъятию (перечислению) в бюджет согласно пункту 4 статьи 116 Бюджетного кодекса.
Параграф 3. Поступления и расходование денег, поступивших на контрольные счета наличности Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы
Сноска. Заголовок параграфа 3 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
155. Специальный государственный фонд формируется за счет неналоговых поступлений, установленных статьей 69 Бюджетного кодекса.
Поступления в Специальный государственный фонд зачисляются на контрольный счет наличности, открытый в государственном казначействе.
156. Операции по поступлениям на контрольный счет наличности Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы учитываются в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан.
Средства Специального государственного фонда перечисляются на контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы с целью финансирования социальных, экономических проектов Республики Казахстан, а также расходов уполномоченного органа по возврату активов в соответствии с пунктом 1 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" (далее – Закон о возврате активов), на основании счета к оплате с приложением решения республиканской бюджетной комиссии и одобренного перечня социальных, экономических проектов.
В случае если реализация социальных и экономических проектов возложена на ведомство (комитет) центрального уполномоченного органа соответствующей сферы, заявку на открытие контрольного счета наличности ведомству (комитету) в орган государственного казначейства представляет центральный уполномоченный орган соответствующей сферы.
Средства с контрольного счета наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы перечисляются на специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы на основании счета к оплате с приложением решения республиканской бюджетной комиссии и одобренного перечня социальных и экономических проектов.
Сноска. Пункт 156 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
156-1. Использование средств специального счета центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы осуществляется только на цели, предусмотренные пунктом 1 статьи 32 Закона о возврате активов.

Тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнайы шотының қаражатын пайдалануға байланысты төлемдерді жүргізу осы Қағидалардың 6-тарауының 7-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 156-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
156-2. Мемлекеттік қазынашылық органы тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан төлемдерді жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол төлеуге берілетін шоттарды:
1) төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: шот-фактураның (электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеден импортталған) немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің болуы тұрғысынан.
2) нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығы бойынша Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексерумен тұжырымдалады.
Ескерту. 156-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
157. Арнаулы мемлекеттік қордың шотын, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының шоттарын ашу және жабу тәртібі осы Қағидалардың 4-тарауы 3 және 5-параграфтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
158. Арнаулы мемлекеттік қор шотындағыжыл басындағы қалдықтар жүйесіатының қалдықтары Бюджет кодексінің 116-бабының 4-тармағына сәйкес мемлекеттік бюджетке алып қоюға (аударуға) жатпайды.
4-параграф. Түсімдердің артық (қате) төленген сомасын бюджеттен қайтару не оларды берешекті өтеу шотына есепке жатқызу
159. Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджетке түсетiн түсiмдер сыныптамасының кодтары бойынша түсiмдердiң артық (қате) төленген сомасын бюджеттен қайтаруды және (немесе) есептеудi мемлекеттік қазынашылық органдары жүзеге асырады.
Түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен қайтару және (немесе) есепке жатқызу мемлекеттік кірістер органдарының төлем тапсырмалары негізінде жүзеге асырылады.
Түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын қайтару республикалық бюджеттің шығыстары бойынша барлық жоспарлы міндеттемелерді өткізгеннен кейін жүргізіледі.
Түсiмдердiң бюджеттiк сыныптамасының кодтары арасында, мемлекеттік кірістер органдары арасында артық төленген немесе қате түскен сомаларды төлеушiлерге бюджеттен қайтару (бұдан әрi – қайтару және (немесе) есептеу) үшiн мемлекеттік кірістер органы "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша "Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысында (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелді) (бұдан әрі – № 208 қаулы) белгiленген нысан бойынша мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам және мемлекеттік кірістер органының уәкілетті қызметкері электрондық цифрлық қолтаңба қойған төлем тапсырмасының электрондық түрін ұсынады.
Мемлекеттік кірістер комитетінің "Салықтық әкімшілендірудің ақпараттық жүйесі" ақпараттық жүйесінен "Салықтық әкімшілендірудің ақпараттық жүйесі" интеграциялық шинасы арқылы мемлекеттік қазынашылықтың ақпараттық жүйелеріне қайтаруға және есепке жатқызуға төлем тапсырмаларын беру кезінде аумақтық мемлекеттік кірістер органдары электрондық цифрлық қолтаңбамен расталған төлем тапсырмаларының электрондық тізілімдерін жібереді.

Проведение платежей, связанных с использованием средств специального счета центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, осуществляется в соответствии с параграфом 7 главы 6 настоящих Правил.
Сноска. Параграф 3 дополнен пунктом 156-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
156-2. Орган государственного казначейства осуществляет текущий контроль при проведении платежей с контрольного счета наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы, который заключается в проверке счетов к оплате на:
1) наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: счета-фактуры (импортированный из информационной системы по приему и обработке электронных счетов фактур) или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг.
2) соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах по полноте и правильности заполнения формы.
Сноска. Параграф 3 дополнен пунктом 156-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
157. Порядок открытия и закрытия счета Специального государственного фонда, счетов центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы осуществляется в соответствии с требованиями параграфов 3 и 5 главы 4 настоящих Правил.
158. Остатки средств счета Специального государственного фонда на начало года не подлежат изъятию (перечислению) в государственный бюджет согласно пункту 4 статьи 116 Бюджетного кодекса.
Параграф 4. Порядок возврата из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных поступлений, либо их зачет в счет погашения задолженности
159. Возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений по кодам классификации поступлений в бюджет единой бюджетной классификации Республики Казахстан осуществляется органами государственного казначейства.
Возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений осуществляется на основании платежных поручений органов государственных доходов.
Возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений осуществляется после исполнения всех плановых обязательств по расходам республиканского бюджета.
Для возврата из бюджета плательщикам, зачета между кодами бюджетной классификации поступлений, между органами государственных доходов излишне уплаченных, ошибочно поступивших сумм (далее – возврат и (или) зачет) органом государственных доходов по информационной системе "Казначейство-клиент" представляется электронный образ платежного поручения по форме, установленной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419) (далее – Постановление № 208), подписанного электронной цифровой подписью руководителя органа государственных доходов или уполномоченного им лица, и уполномоченного сотрудника органа государственных доходов.
При передаче платежных поручений на возврат и зачет из информационной системы "Информационная система налогового администрирования" Комитета государственных доходов в информационные системы Комитета государственного казначейства посредством интеграционной шины "Информационная система налогового администрирования" территориальные органы государственных доходов направляют электронные реестры платежных поручений, заверенные электронной цифровой подписью.

Ақшаны алушылар анықтамалығында бюджетке артық (қате) төленген соманы қайтаруға деректемелер болмаған немесе өзгерген кезде мемлекеттік кірістер органы "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне осы Қағидаларға 64-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақша алушыны енгізуге арналған осы Қағидаларға 67-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақша алушы деректемелерінің өзгерістерін енгізуге өтінімнің электрондық түрін қалыптастырады.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелерін өзгертуді енгізуге өтінімді ресімдеудің шынайылығын және дұрыстығын мемлекеттік кірістер органы қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қазынашылық органы жұмыс күні ішінде сағат 16.00 (он алты) дейін "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі мемлекеттік кірістер органдарынан келіп түскен төлем тапсырмаларын қабылдауды жүзеге асырады. Сағат 16.00 (он алты) кейін түскен құжаттар орындалады немесе келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындаусыз қайтарылады.
Ескерту. 159-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.11.2025 № 727 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
160. Бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган – өздері әкімшілік ететін түсімдердің толық және уақтылы түсуіне жауапты және олардың түсуіне, артық (қате) түсімдер сомасын қайтарылуына немесе оларды бюджетке берешекті өтеу шотына есептеуіне мониторингті жүзеге асыратын орган.
161. Мұнай секторы ұйымдарының Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған резидент еместердің кірісінен Қазақстан Республикасындағы Ұлттық қорына төлеген салықтарды қайтару және (немесе) есептеу резидент емеске жүзеге асырылады.
162. Мемлекеттік кірістер органдары әкiмшiлiк ететiн негiзгi капиталды сатудан түскен түсiмдердi, трансферттер түсiмдерiн, бюджет кредиттерiн өтеудi, мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түскен түсiмдердi, қарыздар түсiмдерiн қоспағанда, салықтық емес түсiмдер сомасын қайтару және (немесе) есептеу үшiн қорытындыны бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты уәкiлеттi орган жасайды.
Бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты уәкiлеттi органға төлеушiлерден төлеу орны бойынша төлеу туралы төлем құжатының көшiрмесi қоса берiле отырып, жазбаша өтiнiш берiледi.
Төлеушiнiң - заңды тұлғаның, жеке тұлғаның (жеке кәсiпкердiң) қайтару және (немесе) есептеу туралы өтiнiшiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:

При отсутствии или изменении реквизитов в Справочнике получателей денег на возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет орган государственных доходов формирует в информационной системе "Казначейство-клиент" электронный образ заявки на ввод получателя денег по форме, согласно приложению 64 к настоящим Правилам или заявки на внесение изменений реквизитов получателя денег по форме, согласно приложению 67 к настоящим Правилам.
Орган государственных доходов обеспечивает достоверность и правильность оформления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег.
Орган государственного казначейства осуществляет прием платежных поручений, поступивших от органов государственных доходов по информационной системе "Казначейство-клиент", в течение рабочего дня до 16.00 (шестнадцать) часов. Документы, поступившие после 16.00 (шестнадцать) часов, исполняются либо возвращаются без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
Сноска. Пункт 159 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.11.2025 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
160. Уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет - орган, ответственный за полноту и своевременность поступлений, администрируемых им, и осуществляющий мониторинг за их поступлением, возвратом излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений или их зачетом в счет погашения задолженностей в бюджет.
161. Возврат и (или) зачет налогов, уплаченных организациями нефтяного сектора в Национальный фонд Республике Казахстан с доходов нерезидентов, полученных из источников в Республике Казахстан, осуществляется нерезиденту.
162. Для возврата и (или) зачета сумм неналоговых поступлений, за исключением администрируемых органами государственных доходов, поступлений от продажи основного капитала, поступлений трансфертов, погашения бюджетных кредитов, поступлений от продажи финансовых активов государства, поступлений займов заключение составляется уполномоченным органом, ответственным за взиманием поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим Специальный государственный фонд.
В уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд по месту уплаты от плательщиков предоставляется письменное заявление с приложением копии платежного документа об уплате.
В заявлении о возврате и (или) зачете плательщика - юридического лица, физического лица (индивидуального предпринимателя) указываются следующие сведения:

1) өтiнiш берушiнiң атауы (заңды тұлғалар, құрылымдық бөлiмшелер, филиалдар үшiн) немесе тегi, аты мен әкесiнiң аты (жеке тұлғалар, жеке кәсiпкерлерi, адвокаттар және нотариустар үшiн);
2) Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес-сәйкестендіру нөмірі (резидент емес болса көрсетедi), банктік сәйкестендіру коды, Жеке сәйкестендіру коды (олар болған кезде);
3) өтiнiш берушiнiң мекенжайы;
4) жеке куәлiктiң, паспорттың немесе оларды алмастыратын құжаттың нөмiрi және кiмнiң бергенi (жеке тұлғалар, жеке кәсiпкерлерi, адвокаттар және жеке нотариустар үшiн);
5) уәкiлеттi органдар әкiмшiлiк ететiн түсiмдер бойынша артық (қате) төленген сома пайда болғандардың атауы;
6) қайтаруға және (немесе) есептеуге жататын сома;
7) есептеген жағдайда – бюджеттiк сыныптама коды, артық (қате) төленген сома есептелетiн бюджет түсiмдерiнiң атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі және мемлекеттік кірістер органының атауы;
8) бюджетке төленетiн төлем туралы төлем құжаттарының деректемелері – төлем құжатының нөмiрi және күнi;
9) бюджетке iс жүзiнде енгiзiлген сома;
10) банктiк шотқа қайтарған жағдайда - банктiк шотты алушының нөмiрi және банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктiң немесе ұйымның атауы, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды.
163. Бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган қорытындыны осы Қағидалардың 68-қосымшасына сәйкес нысан бойынша үш данада жасайды.
Бір данасын түсімдерді қайтаруға және/немесе есепке жатқызуға төлем тапсырмасын қалыптастыру үшін мемлекеттік кірістер органына мынадай мерзімдерде:
төлеушіден есепке жатқызуға өтінім түскен күннен бастап төрт жұмыс күнінен кешіктірмей;
төлеушіден қайтаруға өтінім түскен күннен бастап сегіз жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Қорытындының екінші данасы төлеушіге жіберіледі, үшінші данасы уәкілетті органда қалады.
Бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган қайтаруға және/немесе есепке жатқызуға қорытынды жасаған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының сақталуын, қорытындыда қамтылған деректердің шынайылығын қамтамасыз етеді және оларды сақталмағаны/сәйкессіздігі үшін жауап береді.
Қорытындыларды уәкілетті орган осы Қағидалардың 69-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын қайтаруға және/немесе есепке жатқызуға төлем құжаттарын тіркеу журналына тіркейді.

1) наименование заявителя (для юридических лиц, структурных подразделений, филиалов) или фамилия, имя и отчество (для физических лиц, индивидуальных предпринимателей, адвокатов и частных нотариусов);
2) индивидуальный идентификационный номер/банковский идентификационный номер (нерезидент указывает при наличии), банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код (при их наличии);
3) адрес заявителя;
4) номер удостоверения личности, паспорта или заменяющего их документа и кем он выдан (для физических лиц, индивидуальных предпринимателей, адвокатов и частных нотариусов);
5) наименование поступлений, администрируемых уполномоченными органами, по которому образовалась излишне (ошибочно) уплаченная сумма;
6) сумма, подлежащая возврату и (или) зачету;
7) в случае зачета - код бюджетной классификации, наименование поступления в бюджет, на который зачитывается излишне (ошибочно) уплаченная сумма, банковский идентификационный номер и наименование органа государственных доходов;
8) реквизиты платежных документов об уплате в бюджет - номер платежного документа и дата;
9) фактически внесенная сумма в бюджет;
10) в случае возврата на банковский счет - номер банковского счета получателя и наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код.
163. Уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд составляет заключение по форме согласно приложению 68 к настоящим Правилам в трех экземплярах.
Один экземпляр предоставляет в орган государственных доходов, для формирования платежного поручения на возврат и/или зачет поступлений в следующие сроки:
не позднее четырех рабочих дней со дня поступления заявления от плательщика на зачет;
не позднее восьми рабочих дней со дня поступления заявления от плательщика на возврат.
Второй экземпляр заключения направляется плательщику, третий остается в уполномоченном органе.
Уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд при составлении заключения на возврат и/или зачет обеспечивает соблюдение требований законодательства Республики Казахстан, также достоверность данных, содержащихся в заключении, и несет ответственность за их несоблюдение/несоответствие.
Заключения регистрируются уполномоченным органом в Журнале регистрации заключений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет по форме согласно приложению 69 к настоящим Правилам.

164. 68-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түсімдердің сомасын қайтаруға және/немесе есепке жатқызуға қорытынды мынадай тәртіппен толтырылады:
оң жақтағы жоғарғы бұрышында қолдардың үлгілерінде көрсетілгендерге сәйкес келетін, бюджетке түсетін түсімдерді алу үшін жауапты уәкілетті органның басшысы, ал ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам қол қояды;
"Берілген күні" деген жолда күнді аумақтық мемлекеттік кірістер органы қояды;
"жасалған күні" және "жасалған жері" деген жолдарды уәкілетті орган толтырады;
"Уәкілетті органның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі" деген жолда есепке жатқызуды немесе қайтаруды жүргізетін уәкілетті органның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
"өтініш бойынша" деген жолда – есепке жатқызуды немесе қайтаруды жүргізуге өтініш берген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) немесе төлеушінің атауы және олардың бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірлері;
"қайтару/есепке жатқызу туралы" деген жолда – бюджетке артық немесе қате төленген сома көрсетіледі";
"сомасы" деген жолда - есепке жатқызуға немесе қайтаруға жататын сома, цифрлармен және жақша ішінде таратып жазылады;
"Көрсетілген сома шотта қалыптасты" деген жолда – бюджеттің кіріс шоты, бюджеттік сыныптама коды мен түсімнің атауы, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органының атауы мен бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
"Аударуға жатады" деген жолда есепке жатқызуды жүзеге асыру кезінде – бюджеттің шоты, сома есепке жатқызылатын бюджеттік сыныптама коды мен КБК-ның толық атауы, мемлекеттік кірістер органдарының атауы және оның бизнес – сәйкестендіру нөмірі, қайтаруды жүзеге асыру кезінде – салық төлеушінің қайтару жүргізілетін банктік шоты, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі, салық төлеушінің атауы, артық (қате) төленген соманы жеке тұлғаға қайтаруды жүзеге асыру кезінде банктің жеке сәйкестендіру коды , банктің атауы, банктің бизнес– сәйкестендіру нөмірін, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, оның бизнес-сәйкестендіру нөмірі және шот нөмірі көрсетіледі;
"бенефициар-банктің, қазынашылық органының атауы" деген жолда қайтару кезінде – салық төлеушіге қызмет көрсететін бенефициар-банктің атауы, есепке жатқызуды жүргізу кезінде қазынашылық органының атауы;
"КТС" деген жолда төлем мақсатының коды мен оның толық атауы;
"Банктік сәйкестендіру коды, Код бинефициары" деген жолда банктік шотқа – банктік сәйкестендіру коды және код бинефициары коды көрсетіледі, мұнда бірінші цифр салық төлеушінің резиденттік белгісін, ал екіншісі – салық төлеушінің экономика секторын білдіреді, сомаларды есепке жатқызу кезінде – бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның банктік сәйкестендіру коды мен код бинифициар коды көрсетіледі, мұнда бірінші цифр мемлекеттік кірістер органының резиденттік белгісін, ал екіншісі – мемлекеттік кірістер органының экономика секторын білдіреді.

164. Заключение по форме согласно приложению 68 на возврат и (или) зачет сумм поступлений заполняется в следующем порядке:
в правом верхнем углу проставляется подпись руководителя уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в бюджет, а в случае его отсутствия - лица, его замещающего, соответствующие указанным в образцах подписей;
в строке "Дата предоставления" дата проставляется территориальным органом государственных доходов;
строки "дата составления" и "место составления" заполняются уполномоченным органом;
в строке "Наименование уполномоченного органа, банковский идентификационный номер" указывается наименование, банковский идентификационный номер уполномоченного органа, производящего зачет или возврат;
в строке "по заявлению" - фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование плательщика, подавших налоговое заявление на проведение зачета или возврата и их банковский идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер;
в строке "о возврате/зачете" - излишне или ошибочно уплаченная сумма в бюджет;
в строке "в сумме" - сумма, подлежащая зачету или возврату, цифрами и в скобках прописью;
в строке "Указанная сумма образовалась на счете" - доходный счет бюджета, код бюджетной классификации и наименование поступления, также наименование и банковский идентификационный номер органа государственных доходов;
в строке "Подлежит перечислению" при осуществлении зачета - доходный счет бюджета, код бюджетной классификации, куда зачитывается сумма и полное наименование код бюджетной классификации, наименование органов государственных доходов и его банковский идентификационный номер, при осуществлении возврата - банковский счет налогоплательщика, на который производится возврат, индивидуальный идентификационный номер/банковский идентификационный номер, наименование налогоплательщика, при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается индивидуальный идентификационный код банка, наименование банка, банковский идентификационный номер банка, фамилия, имя, отчество физического лица, его индивидуальный идентификационный номер и номер счета;
в строке "наименование банка-бенефициара, органа государственного казначейства" при возврате - наименование банка-бенефициара, где обслуживается налогоплательщик, при проведении зачета - наименование органа государственного казначейства;
в строке "код назначения платежа" указывается код назначения платежа и его полное наименование;
в строке "Банковский идентификационный код, код бенефициара" при возврате на банковский счет - банковский идентификационный код и код бенефициара, где первая цифра означает признак резидентства налогоплательщика, а вторая - сектор экономики налогоплательщика, при зачете сумм - банковский идентификационный код уполномоченного органа по исполнению бюджета и код бенефициара, где первая цифра означает признак резидентства органа государственных доходов, а вторая - сектор экономики органа государственных доходов.

165. Мемлекеттік кірістер органы бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті органнан ол әкімшілік ететін түсімдер сомасын қайтаруға және (немесе) есептеуге қорытынды алған кезде 5 жұмыс күні ішінде төлем тапсырмасын жасайды және мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынады ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша).
Төлем тапсырмаларын мемлекеттік кірістер органы осы Қағидалардың 70-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын қайтаруға және (немесе) есептеуге арналған төлем тапсырмаларын тіркеу журналында тіркейді.
Бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган түсімдерінің артық (қате) төленген сомаларын қайтаруға және (немесе) есептеуге қорытындыны мемлекеттік кірістер органы осы Қағидалардың 69-қосымшасына сәйкес нысан бойынша. Мемлекеттік кірістер органдары әкімшілік етпейтін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын қайтару және (немесе) есептеу қорытындысын тіркеу журналында тіркейді.
166. "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы беру кезінде мемлекеттік қазынашылық органдары қайтаруды және (немесе) есептеуді жүзеге асырғаннан кейін мемлекеттік кірістер органына құжаттың орындалғаны туралы хабарлама жіберіледі. Орындалған төлем тапсырмасы мемлекеттік қазынашылық органдарында "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде электрондық құжатта сақталады.
167. Қайтаруға және (немесе) есептеуге аудан, облыстық маңызы бар қала, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ түсімдерінің бюджет сыныптамасының кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап түсімдердің сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда облыс бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомалар шегінде жүзеге асырылады. Тұтастай алғанда облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап түсімдері қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда республика бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомасы шегінде жүргізіледі, бұл ретте облыс бойынша бюджет түсімдері сыныптамасының осы кіші сыныбы бойынша дебеттік қалдықтар жіберіледі.
Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта көзделген түсімдерін жекелеген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды бойынша дебет сальдосына жол беріледі.

165. Орган государственных доходов при получении от уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд заключения на возврат и (или) зачет сумм поступлений, администрируемых им, в течение пяти рабочих дней составляет и предоставляет по информационной системе "Казначейство-клиент" платежное поручение в орган государственного казначейства.
Платежные поручения регистрируются органом государственных доходов в Журнале регистрации платежных поручений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет по форме согласно приложению 70 к настоящим Правилам.
Заключения на возврат и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд регистрируются органом государственных доходов в Журнале регистрации заключений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений, не администрируемых органами государственных доходов по форме, согласно приложению 69 к настоящим Правилам.
166. При передаче через информационную систему "Казначейство-клиент" после осуществления возврата и (или) зачета органом государственного казначейства органу государственных доходов высылается уведомление об исполнении документа. Исполненное платежное поручение в органах государственного казначейства сохраняется в информационной системе "Казначейство-клиент" в электронном образе.
167. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета поступлений с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений районов, городов областного значения, городов районного значения, поселка, села, сельского округа возврат и (или) зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по области. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета поступлений с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по области, городу республиканского значения, столице, возврат и (или) зачет производится в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по республике при этом по данному подклассу классификации поступлений бюджета по области допускаются дебетовые остатки.
Не допускается дебетовое сальдо по отдельным кодам бюджетной классификации поступлений, предусмотренных в Договоре об Евразийском экономическом союзе.

168. Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) түсімдерінің бюджет сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап салықтық емес түсімдерді қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда облыс бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомалар шегінде жүзеге асырылады. Тұтастай алғанда облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап салықтық емес түсімдерді қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда республика бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомасы шегінде жүргізіледі, бұл ретте облыс бойынша бюджет түсімдері сыныптамасының осы сыныбы бойынша дебеттік қалдықтарға жол беріледі.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауыл, кент, ауылдық округ түсімдерінің бюджет сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап салықтық емес түсімдерді қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда аудан (облыстық маңызы бар қала) бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомалар шегінде жүзеге асырылады.
169. Бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасының коды бойынша бюджетке түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты орталық уәкiлеттi органдар есепке алуды, бақылау мен мониторингті, сондай-ақ бюджеттен қайтару және (немесе) артық (қате) бюджетке төленген сомаларды өтеу есебіне есептеуді жүзеге асыруы үшін "е-Қаржымині" ақпараттық жүйесі және/немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бюджетке түскен сомалар туралы, кейіннен өздерінің аумақтық және/немесе құрылымдық бөлімшелеріне ақпаратты жеткізуімен, ресми ақпаратты алады.
Бюджетке түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты және өздеріне "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы қызмет көрсетілетін уәкілетті органдар бюджетке түскен, сондай-ақ бюджеттен қайтарылған және артық (қате) төленген сомаларды есепке жатқызу сомалары туралы ақпаратты алу үшін осы Қағидалардың 72 және 73-қосымшаларына сәйкес 2-14 "Бір айдағы түсімдерді жинау жөніндегі есеп" және 2-43 "Бюджет сыныптамасының коды бойынша түсімдер" нысандары бойынша есептерді дербес қалыптастырады.
170. Шетел валютасында бюджетке артық (қате) төленген соманы қайтару үшін мемлекеттік кірістер органы не бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган мемлекеттік қазынашылық органдарына, осы Қағидалардың 335-тармағында көзделген құжаттарды қоса (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңба қол қойған сканерленген құжаттарды тіркей отырып), осы Қағидалардың 74-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шетел валютасындағы ақшаны алушыны енгізуге өтінім береді.

168. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета неналоговых поступлений с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений районов (городов областного значения) возврат и (или) зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по области. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета неналоговых поступлений с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по области, городу республиканского значения, столице, возврат и (или) зачет производится в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по республике при этом по данному классу классификации поступлений бюджета по области допускаются дебетовые остатки.
При недостаточности суммы возврата и (или) зачета неналоговых поступлений с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений городов районного значения, села, поселка, сельского округа возврат и (или) зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по району (городу областного значения).
169. Центральные уполномоченные органы, ответственные за взимание поступлений в бюджет по коду классификации поступлений, для осуществления учета, контроля и мониторинга, а также возврата из бюджета и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет, самостоятельно из информационной системы "е-Минфин" и/или информационной системы "Казначейство-клиент" получают официальную информацию о суммах, поступивших в бюджет, с последующим доведением информации до своих территориальных и/или структурных подразделений.
Уполномоченные органы, ответственные за взимание поступлений в бюджет и обслуживающиеся в информационной системе "Казначейство-клиент", для получения информации о суммах поступивших в бюджет, а также возвратов из бюджета и зачетов излишне (ошибочно) уплаченных сумм, самостоятельно формируют формы отчетов 2-14 "Отчет по сбору поступлений за месяц" и 2-43 "Поступления по коду классификации бюджета" согласно приложениям 72 и 73 к настоящим Правилам.
170. Для возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет в иностранной валюте орган государственных доходов либо уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, предоставляет в орган государственного казначейства заявку на ввод получателя денег в иностранной валюте по форме согласно приложению 74 настоящих Правил, с приложением документов (прикреплением сканированных образов, подписанных электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения), предусмотренных в пункте 334 настоящих Правил.

Шетелдік өнім берушінің бірегей коды берілгеннен кейін мемлекеттік кірістер органы мемлекеттік қазынашылық органдарында төлем тапсырмасын, шетел валютасын айырбастауға өтінімді, шетел валютасын аударуға өтінішті осы Қағидалардың 75-қосымшасына сәйкес нысан бойынша береді. Шетел валютасын айырбастау және аудару жөніндегі операциялар осы Қағидалардың 6-тарауының 20-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
Қайтару Түсімдердің жинақ шотынан оны кейіннен бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық органнына валюта түрлері бойынша шетел валютасындағы банктік шоттарға есепке жатқыза отырып, жүзеге асырылады. Құжаттарды мемлекеттік кірістер органдарына беру Астана қаласының уақыты бойынша сағат 10.00 (он) дейін жүзеге асырылады.
Бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты мемлекеттік кіріс және уәкілетті орган шетел валютасында бюджетке түсетін түсімдерге қайтаруға арналған жоғарыда көрсетілген құжаттардың шынайылығына және дұрыстығына жауапты болады, мемлекеттік қазынашылық органдарына уақтылы берілуін қамтамасыз етеді.
Шетел валютасында қайтару бойынша құжаттарды орындау не оларды қайтару себептерін көрсете отырып қайтару олар мемлекеттік қазынашылық органдарына түскен күні жүзеге асырылады.
5-параграф. Төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджетке бюджеттік алуларды, нысаналы трансферттерді аудару тәртібі мен мерзімдері
171. Бюджеттік алып қоюлар тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімімен бекітілген сома шегінде төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге беріледі.
Мемлекеттік органдардың функцияларын мемлекеттік басқарудың төмен деңгейінен жоғары деңгейіне берген кезде нысаналы трансферттер төмен тұрған бюджеттен жоғары тұрған бюджетке түсімдер мен төмен тұрған бюджет төлемдері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде беріледі.
172. Бюджеттік алып қоюларды аударудың ай сайынғы мөлшерін республикалық бюджет туралы заңда немесе тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде көзделген, келесі қаржы жылына бекітілген төмен тұрған бюджет кірістері түсімдерінің (азаматтарға пәтерлерді сатудан түсетін соманы қоспағанда, салық, салықтық емес түсімдер және негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер) сомасына бюджеттік алып қоюлар сомасының қатынасы ретінде пайызбен жоғары тұрған деңгейдегі бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган есептейді.
Төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы орган 25 желтоқсаннан кешіктірмей жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі органға келесі қаржы жылына арналған кірістердің болжамдық көлемін және түсімдердің жиынтық жоспарының жобасын алдын ала айға бөлуді (ерекшеліктер деңгейіне дейін) береді.
Жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган төмен тұрған бюджеттер кірістерінің мөлшері мен ай сайынғы болжамдық көлемі негізінде бюджеттік алуларды айға сайынғы бөлуді айқындайды және жоғары тұрған бюджеттің түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде тиісті жергілікті атқарушы органдардың қаперіне жеткізеді.
Төмен тұрған бюджеттің бюджеттік алып қоюларын есептеген кезде жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жоғары тұрған бюджеттің түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына тиісті өзгерістер енгізуіне рұқсат беріледі.

После присвоения уникального кода иностранного поставщика орган государственных доходов предоставляет в органы государственного казначейства платежное поручение, заявку на конвертацию иностранной валюты, заявление на перевод денег в иностранной валюте по форме согласно приложению 75 к настоящим Правилам. Операции по конвертации и переводу иностранной валюты осуществляются в соответствии с параграфом 20 главы 6 настоящих Правил.
Возврат осуществляется со Сборного счета поступлений с ее последующим зачислением на банковские счета в иностранной валюте по видам валют государственного казначейства. Предоставление документов органами государственных доходов осуществляется до 10.00 (десять) часов времени города Астана.
Орган государственных доходов и уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет несут ответственность за достоверность и правильность оформления вышеуказанных документов на возврат поступлений в бюджет в иностранной валюте, обеспечивают своевременность предоставления в органы государственного казначейства.
Исполнение документов по возврату в иностранной валюте либо их возврат с указанием причины возврата осуществляется в день их поступления в органы государственного казначейства.
Параграф 5. Порядок и сроки перечисления бюджетных изъятий, целевых трансфертов из нижестоящих бюджетов в вышестоящий бюджет
171. Бюджетные изъятия передаются из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных Законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
При передаче функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящий уровень целевые трансферты передаются из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета.
172. Размер помесячных перечислений бюджетных изъятий рассчитывается уполномоченным органом по исполнению бюджета вышестоящего уровня в процентах, как отношение предусмотренных в законе о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год сумм бюджетных изъятий к суммам поступлений доходов (налоговых, неналоговых поступлений и поступлений от продажи основного капитала, за исключением сумм поступлений от продажи гражданам квартир) нижестоящего бюджета, утвержденных на следующий финансовый год.
Местный уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета не позднее 25 декабря представляет уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета прогнозные объемы доходов на следующий финансовый год и предварительную помесячную разбивку проекта сводного плана поступлений (до уровня специфик).
На основании размера и помесячных прогнозных объемов доходов нижестоящих бюджетов уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета определяется помесячное распределение бюджетных изъятий и доводится до соответствующих местных исполнительных органов в течение трех рабочих дней после утверждения сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам и платежам вышестоящего бюджета.
При расчете размера бюджетных изъятий нижестоящего бюджета разрешается внесение уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета соответствующих изменений в сводный план поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам и платежам вышестоящего бюджета.

173. Төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынылған төлеуге берілетін шоттың негізінде бюджеттік алулар сомасын төмен тұрған бюджеттің түсімдерінің және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген айлық сома шегінде жоғары тұрған бюджет түсімдері бюджеттік сыныптамасының тиісті кодын көрсете отырып, ағымдағы айдың жиырма бесінші күніне дейін аударады.
Осы талап орындалмаған кезде мемлекеттік қазынашылық органдары жалақы және басқа да ақша төлемдерін, оның ішінде техникалық персоналдың жалақысын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақы төлеуді, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен жалақыдан ұсталатын басқа да сомаларды, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуді, банк қызметтеріне ақы төлеуді қоспағанда, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген бюджеттік алулардың сомасын толық аударғанға дейін тиісті жергілікті бюджет бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Тиісті бюджетті атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган мемлекеттік органдардың функцияларын мемлекеттік басқарудың төмен тұрған деңгейінен жоғары тұрған деңгейіне беру кезінде Мемлекеттік қазынашылық органыне ұсынылған төлеуге берiлетiн шоттың негiзiнде нысаналы трансферттер сомасын төмен тұрған бюджеттiң түсiмдерiнiң және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде жоғары тұрған бюджет түсiмдерi бюджеттiк сыныптамасының тиiстi кодын көрсете отырып, аударады.
Осы талап орындалмаған кезде мемлекеттік қазынашылық органдары жалақы және басқа да ақша төлемдерін, оның ішінде техникалық персоналдың жалақысын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақы төлеуді, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен жалақыдан ұсталатын басқа да сомаларды, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуді, банк қызметтеріне ақы төлеуді қоспағанда, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген нысаналы трансферттердің сомасын толық аударғанға дейін тиiстi жергiлiктi бюджет бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті орган шығыстарының жеке бағыттарын жергілікті бюджеттен жалпы сипаттағы трансферттер көлемдері туралы заңмен (облыстық мәслихат шешімімен) белгіленген ең аз көлемдерден төмен қаржыландыру кезінде, белгіленген сомадан, оған енгізілген өзгерістер ескеріле отырып, өткен қаржы жылының қорытындылары бойынша тиісті қаржы жылының соңындағы төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарының жылдық сомасынан асып кеткен сомасын жоғары тұрған бюджетке мемлекеттік қазынашылық органына ұсынылатын төлемге берілетін шот негізінде аударады.
Осы талап орындалмаған кезде мемлекеттік қазынашылық органы жалақы және басқа да ақша төлемдерін, оның ішінде техникалық персоналдың жалақысын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақы төлеуді, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен жалақыдан ұсталатын басқа да сомаларды, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуді, банк қызметтеріне ақы төлеуді қоспағанда, белгіленген соманың, оған енгізілген өзгерістер ескеріле отырып, өткен қаржы жылының қорытындылары бойынша тиісті қаржы жылының соңындағы төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарының жылдық сомасынан асып кеткен сомасын толық аударғанға дейін тиісті жергілікті бюджет бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.

173. Уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета перечисляет сумму бюджетных изъятий на основании счета к оплате, предоставленного в орган государственного казначейства, до двадцать пятого числа текущего месяца в пределах месячных сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета с указанием соответствующего кода бюджетной классификации поступлений вышестоящего бюджета.
При невыполнении данного требования органы государственного казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету до полного перечисления сумм бюджетных изъятий, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам, за исключением выплаты заработной платы и других денежных выплат, в том числе технического персонала, денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан, уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательные пенсионные взносы и другие удержания из заработной платы, добровольные пенсионные взносы, социальные отчисления, отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование, оплата банковских услуг.
Соответствующий местный уполномоченный орган по исполнению бюджета при передаче функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящий уровень перечисляет сумму целевых трансфертов на основании счета к оплате, предоставленного в органы государственного казначейства в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета, с указанием соответствующего кода бюджетной классификации поступлений вышестоящего бюджета.
При невыполнении данного требования орган государственного казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету до полного перечисления сумм целевых трансфертов, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам, за исключением выплаты заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработной платы технического персонала, денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан, уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и другие удержания из заработной платы, добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, оплаты банковских услуг.
Соответствующий местный уполномоченный орган по исполнению бюджета при финансировании отдельных направлений расходов из местного бюджета ниже минимальных объемов, установленных законом (решением областного маслихата) об объемах трансфертов общего характера, перечисляет в вышестоящий бюджет сумму превышения установленной суммы с учетом внесенных в нее изменений над годовой суммой сводного плана финансирования по платежам на конец соответствующего финансового года по итогам истекшего финансового года на основании счета к оплате, предоставленного в орган государственного казначейства.
При невыполнении данного требования орган государственного казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету до полного перечисления сумм превышения установленной суммы с учетом внесенных в нее изменений над годовой суммой сводного плана финансирования по платежам на конец соответствующего финансового года по итогам истекшего финансового года, за исключением выплаты заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработной платы технического персонала, денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан, уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и другие удержания из заработной платы, добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, оплаты банковских услуг.

174. Бюджеттік алуларды аударудың толықтығын бақылауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады. Бюджеттік алуларды аударудың уақытылылығын бақылауды аумақтық қазынашылық органдары жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдардың функцияларын мемлекеттік басқарудың төменгі деңгейінен жоғары тұрған деңгейге берген кезде нысаналы трансферттерді аударудың толықтығына бақылауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады, сондай-ақ нысаналы трансферттердің уақтылы аударылуына бақылауды мемлекеттік қазынашылық органы жүзеге асырады.
Жергілікті бюджеттен шығыстардың жекелеген бағыттарын жалпы сипаттағы трансферттер көлемдері туралы заңмен (облыстық мәслихат шешімімен) белгіленген ең аз көлемдерден төмен қаржыландыру кезінде, белгіленген сомадан, оған енгізілген өзгерістер ескеріле отырып, өткен қаржы жылының қорытындылары бойынша тиісті қаржы жылының соңындағы төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарының жылдық сомасынан асып кеткен сомасын аударудың толықтығын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті жергілікті атқарушы орган қамтамасыз етеді, ал уақтылы аударылуына бақылауды мемлекеттік қазынашылық органдары жүзеге асырады.
6-тарау. Шығыстар бойынша бюджеттің атқарылуы
1-параграф. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерді қабылдауы
175. Мемлекеттік мекемелер шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша міндеттемелерді ағымдағы қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларымен бекітілген сомалар шегінде қабылдайды.
Мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері тіркеуді талап етпейтін азаматтық-құқықтық мәмілелерді қоспағанда. олар мемлекеттік қазынашылық органдарында міндетті тіркелгеннен кейін күшіне енеді.
Тиісті қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарымен бекітілген сомалар және жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші Қаржы жылдары бюджетінің базалық шығыстары шегінде азаматтық-құқықтық мәмілелер тіркелуге жатады:
1) кейінгі жылдарға арналған бекітілген (нақтыланған) бюджетте тиісті қаржыландыру болған кезде;
2) іске асыру мерзімі бір жылдан асатын бюджеттік даму бағдарламаларына байланысты;
3) өндірудің технологиялық мерзімінің ұзақтығы оларды келесі (кейінгі) қаржы жылында (қаржы жылдарында)жеткізуге негіз болатын активтер мен басқа да тауарларды сатып алуды көздейтін Ағымдағы бюджеттік бағдарламаларға байланысты;
4) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда бір қаржы жылынан астам мерзімге қызмет көрсетуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларда мемлекеттік тапсырмаларды іске асыруға, Бір қаржы жылынан астам мерзімге қызмет көрсетуге, жұмыстар ұсынуға байланысты;

174. Контроль за полнотой перечисления бюджетных изъятий осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета. Контроль за своевременностью перечисления бюджетных изъятий осуществляется органом государственного казначейства.
При передаче функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящий уровень контроль за полнотой перечисления целевых трансфертов осуществляется соответствующим местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, а также контроль за своевременным перечислением целевых трансфертов осуществляется органом государственного казначейства.
При финансировании отдельных направлений расходов из местного бюджета ниже минимальных объемов, установленных законом (решением областного маслихата) об объемах трансфертов общего характера, полноту перечисления сумм превышения установленной суммы с учетом внесенных в нее изменений над годовой суммой сводного плана финансирования по платежам на конец соответствующего финансового года по итогам истекшего финансового года обеспечивают соответствующие местные уполномоченные органы по исполнению бюджета, а контроль за своевременным перечислением осуществляется органом государственного казначейства.
Глава 6. Исполнение бюджета по расходам
Параграф 1. Принятие обязательств государственными учреждениями
175. Государственные учреждения принимают обязательства по спецификам экономической классификации расходов в пределах сумм, утвержденных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на текущий финансовый год.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений вступают в силу после их обязательной регистрации в органах государственного казначейства, за исключением гражданско-правовых сделок, не требующих регистрации.
Подлежат регистрации в пределах сумм, утвержденных индивидуальным планом финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год, и базовых расходов бюджета второго и третьего финансовых годов планового периода гражданско-правовые сделки в течение всего срока их действия:
1) при наличии соответствующего финансирования в утвержденном (уточненном) бюджете на последующие годы;
2) связанные с бюджетными программами развития со сроком реализации более одного года;
3) связанные с текущими бюджетными программами, предусматривающими приобретение активов и других товаров, длительность технологического срока изготовления которых обуславливает их поставку в следующем (последующие) финансовом году (финансовые годы);
4) связанные с предоставлением услуг со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, а также реализацией государственных заданий, предоставлением услуг, работ со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан;

5) іске асыру мерзімі бір қаржы жылынан асатын Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінің қаражаты есебінен іс-шараларды өткізуге байланысты.
Тұрақты сипаттағы бюджеттің базалық шығыстары өзгерген кезде көрсетілген азаматтық-құқықтық мәмілелер қайта тіркелуге жатады.
176. Қолданылу мерзімі үш жылдан асатын мемлекеттік мекемелердің шарттарын тіркеу жоспарлы кезеңге арналған бюджетте жоспарланған қаражатты ескере отырып, жыл сайын жылжымалы негізде үш жылдық кезеңге жүзеге асырылады.
177. Міндеттемелер шарт нысанындағы азаматтық-құқықтық мәмілелерді жасасу арқылы, сол сияқты оларсыз да қабылданады.
Бюджет кодексі 110- бабының 4-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің тізбесін, оның ішінде олар бойынша жасасқан азаматтық-құқықтық мәмілелер мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың түрлерін айқындайды.
Мемлекеттік мекеменің шығыстарды жүзеге асыру жөніндегі міндеттемесі мыналардың:
1) тауарларды сатып алған, жұмыстарды орындаған, қызметтер көрсеткен жағдайларда шот-фактураның, хабарлама шотының, шоттың, актінің немесе Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында қарастырылған өзге құжаттың;
2) мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне еңбекақы мен басқа да ақшалай төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар төлеу, бюджетке жүргізілетін есептеулер, жеке тұлғаларға стипендиялар және төлемақылар бойынша бастапқы құжаттардың;
3) төмен тұрған бюджетке нысаналы трансферттер аударған кезде жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің төлеуге берілетін шотының;
4) инкассолық өкімнің;
5) осы тізбеге енбеген ерекше шығыстар мен басқа да шығыс түрлері бойынша төлемдер жүргізген кезде төлеуге берілетін шоттың негізінде қабылданған болып есептеледі.
Ескерту. 177-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.12.2025 № 762 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-параграф. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерді қабылдауына қойылатын талаптар
178. Мемлекеттік мекеме шарт жасасу кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының сақталуын, сондай-ақ Шартта қамтылған деректердің дұрыстығын қамтамасыз етеді және Бюджет кодексінің 41-бабының 13-тармағына сәйкес олардың сақталмағаны үшін жауапты болады.

5) связанные с проведением мероприятий за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан, со сроком реализации более одного финансового года.
При изменении базовых расходов бюджета постоянного характера указанные гражданско-правовые сделки подлежат перерегистрации.
176. Регистрация договоров государственных учреждений, срок действия которых превышает три года, осуществляется ежегодно на скользящей основе на трехлетний период с учетом запланированных средств в бюджете на плановый период.
177. Обязательства принимаются как с заключением гражданско-правовых сделок в форме договора, так и без них.
В соответствии с пунктом 4 статьи 110 Бюджетного кодекса центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет перечень специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной.
Обязательство государственного учреждения по осуществлению расходов считается принятым на основании:
1) счета-фактуры, счета-извещения, счета, акта выполненных работ или иного документа, предусмотренного бюджетным законодательством Республики Казахстан, в случаях приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг;
2) первичных документов по заработной плате и другим денежным выплатам работникам государственных учреждений, обязательным пенсионным взносам, профессиональным и добровольным пенсионным взносам и социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, отчислениям, производимым в бюджет, стипендиям и выплатам физическим лицам;
3) счет к оплате администратора бюджетных программ, вышестоящего бюджета при перечислении целевых трансфертов нижестоящему бюджету;
4) инкассового распоряжения;
5) счета к оплате при проведении платежей по особым расходам и другим видам расходов, не включенным в данный перечень.
Сноска. Пункт 177 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.12.2025 № 762 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Требования к принятию обязательств государственных учреждений
178. Государственное учреждение при заключении договора обеспечивает соблюдение требований законодательства Республики Казахстан, также достоверность данных, содержащихся в договоре, и несет ответственность за их несоблюдение в соответствии с пунктом 13 статьи 41 Бюджетного кодекса.

179. Егер Қазақстан Республикасының өзгеше көзделмесе, мемлекеттік мекемелер азаматтық-құқықтық мәмілелерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленгеннен аспайтын мерзімге жасасады.
Мемлекеттік мекемелердің Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарттың шеңберіндегі немесе байланысқан гранттар бойынша шарттарды (бұдан әрі қарыз/грант туралы шарт шеңберіндегі шарт) қарыз/грант туралы шарт шеңберіндегі азаматтық-құқықтық мәмілелерін мемлекеттік мекемелермен:
қарыз немесе байланысты грант қарақпараттық жүйесіаты есебінен – қарыз немесе байланысты грант қарақпараттық жүйесіатының қолжетімділік мерзімінен аспайтын мерзімге;
республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру қарақпараттық жүйесіаты есебінен – қарыз қарақпараттық жүйесіатының қолжетімділік мерзімі аяқталатын қаржы жылы аяқталғанға дейінгі мерзімге жасасады.
180. Қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асып кететін шартта тиісті қаржы жылдары бойынша соманы шартты түрде бөле отырып жалпы сомасын көрсетеді. Шарттың жалпы сомасы, жылдар бойынша оның бөлінуі өзгерген кезде оларды түзету қосымша келісімдерді жасасу жолымен түзетіледі.
181. Мемлекеттік мекеме мынадай:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резервтерінен қаражат бөлу;
2) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының және/немесе Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты есебінен бұрын қаржыландырылған жобаларды іске асыру шеңберінде азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша қаржыландыру көзі өзгерген жағдайларды қоспағанда, міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспары шегінде бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде шарт және/немесе қосымша келісім жасасады. Бұл ретте, негізгі шартты тіркеусіз Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының және/немесе Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты есебінен бұрын қаржыландырылған жобаларды іске асыру шеңберінде азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша қосымша келісімдер мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркеуге жатады.
Қосымша келісімді тіркеуге арналған өтінімге осы Қағидалардың 207-тармағына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының және/немесе Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты есебінен бұрын қаржыландырылған шарт бойынша төленген міндеттемелердің сомасы қосымша көрсетілетін түсіндірме жазба қоса беріледі.
Бұрын республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен қаржыландырылған жобаларды іске асыру шеңберінде Арнаулы мемлекеттік қордан қаражат бөлінген жағдайда, қосымша келісім мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркеусіз жасалады.
Мемлекеттік мекеме бір ақша алушымен бірнеше бюджеттік кіші бағдарлама немесе шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша шарт жасасқан кезде шартта әрбір бюджеттік кіші бағдарлама немесе шығыстардың бюджеттік сыныптамасының әрбір коды бойынша бөле отырып, жалпы сома көрсетіледі.
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын шарт жасасқан кезде мемлекеттік мекеме жергілікті бюджеттік даму бағдарламаларын іске асыру үшін облыстық, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетте бекітілген мөлшерде жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын жыл сайынғы сомалары бар бюджеттік кіші бағдарламаларды міндетті түрде көрсетуді қамтамасыз етеді.

179. Гражданско-правовые сделки государственных учреждений заключаются государственными учреждениями на срок, не превышающий установленного законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений в рамках международного договора о государственных займах, ратифицированного Республикой Казахстан, или о связанном гранте заключаются государственными учреждениями:
за счет средств займа или связанного гранта - на срок, не превышающий срока доступности средств займа или связанного гранта;
за счет средств со финансирования из республиканского бюджета - на срок до конца финансового года, в котором заканчивается срок доступности средств займа.
180. В договоре, срок действия которого превышает текущий финансовый год, указывается общая сумма с условной разбивкой суммы по соответствующим финансовым годам. При изменении общей суммы договора, их разбивка по годам, корректируется путем заключения дополнительных соглашений.
181. Государственное учреждение заключает договор и/или дополнительное соглашение в рамках одной бюджетной программы в пределах индивидуального плана финансирования по обязательствам, за исключением случаев:
1) выделения средств из резервов Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области, района (города областного значения);
2) изменения источника финансирования по гражданско-правовым сделкам в рамках реализации проектов, ранее профинансированных за счет средств Фонда поддержки инфраструктуры образования и/или Специального государственного фонда. При этом, регистрации в органах государственного казначейства подлежат дополнительные соглашения по гражданско-правовым сделкам в рамках реализации проектов, ранее профинансированных за счет средств Фонда поддержки инфраструктуры образования и/или Специального государственного фонда без регистрации основного договора.
К заявке на регистрацию дополнительного соглашения прилагается пояснительная записка в соответствии с пунктом 207 настоящих Правил в которой дополнительно указывается сумма оплаченных обязательств по договору, ранее профинансированному за счет средств Фонда поддержки инфраструктуры образования и/или Специального государственного фонда.
В случае выделения средств из Специального государственного фонда в рамках реализации проектов, ранее профинансированных за счет средств республиканского и/или местного бюджетов, дополнительное соглашение заключается без регистрации в органах государственного казначейства.
При заключении государственным учреждением договора с одним получателем денег по нескольким бюджетным подпрограммам или спецификам экономической классификации расходов в договоре указывается общая сумма с разбивкой ее по каждой бюджетной подпрограмме или каждому коду бюджетной классификации расходов.
При заключении договора, реализуемого за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, государственное учреждение обеспечивает обязательное указание бюджетных подпрограмм с ежегодными суммами со финансирования из местного бюджета в размере, утвержденном в областном, районном (города областного значения) бюджете для реализации местных бюджетных программ развития.

Ескерту. 181-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 502 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182. Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының әрбiр коды бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге шығыстардың экономикалық сыныптамасының мынадай ерекшелiктерi бойынша жол берiледi:
141 "Тамақ өнiмдерiн сатып алу";
сатып алуға аванстық (алдын ала) төлем ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының жетпіс пайызынан аспайтын мөлшерде рұқсат етілетін "AusylVac – Al" және "AusylVac – Оіl" аусылға қарсы отандық ветеринариялық вакциналарды сатып алуды қоспағанда, 142 "Дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы өзге де бұйымдарды сатып алу".
Шығыстардың экономикалық сыныптамасының көрсетілген тізбеге кірмейтін ерекшеліктері бойынша аванстық (алдын ала) төлемақы, осы Қағидалардың 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197 және 198-тармақтарында көрсетілген шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша шығыстардың ерекшеліктері мен түрлерін қоспағанда, ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының отыз пайызынан аспайтын мөлшерде рұқсат етіледі.
Республикалық немесе коммуналдық меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындарды қаржыландыру кезiнде негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердi сатып алу үшiн мемлекеттiк мекеме ағымдағы жылы осы мақсаттарға көзделген соманың отыз пайызынан аспайтын аванстық (алдын ала) төлемдi шығыстардың экономикалық сыныптамасының 418 "Мемлекеттiк кәсіпорындарды материалдық-техникалық жарақтандыру" ерекшелiгi бойынша жүзеге асырады.
Мемлекеттiк кәсiпорындар қайта жасасқан және бұрын жасасқан ұзақ мерзiмдi шарттар бойынша күрделi жөндеу мен қалпына келтiруден басқа, жаңа объектілерді салу және қолданыстағыларын реконструкциялау үшін республикалық немесе коммуналдық меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындарды қаржыландыру үшiн мемлекеттiк мекеме экономикалық шығыстар сыныптамасының 435 "Мемлекеттiк кәсiпорындардың жаңа объектілерін салу және қолданыстағы объектілерін реконструкциялау" ерекшелiгi бойынша осы мақсаттарға ағымдағы қаржы жылына көзделген соманың отыз пайызынан аспайтын аванстық (алдын ала) төлем жасауды жүзеге асырады.
Мемлекеттiк мекеме бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының 423 "Мемлекеттiк кәсiпорындардың үй-жайларын, ғимараттарын, құрылыстарын күрделi жөндеу" ерекшелiгi бойынша мемлекеттiк кәсiпорындардың үй-жайларын, ғимараттарын, құрылыстарын қалпына келтiрудi және күрделi жөндеудi жүргiзу үшiн республикалық немесе коммуналдық меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындарды қаржыландыруға ағымдағы қаржы жылына көзделген соманың 30 пайызынан аспайтын аванстық (алдын ала) төлемдi жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 181 – в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 502 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182. По каждому коду бюджетной классификации расходов авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по следующим спецификам экономической классификации расходов:
141 "Приобретение продуктов питания";
142 "Приобретение лекарственных средств и прочих изделий медицинского назначения", за исключением приобретения отечественных ветеринарных вакцин против ящура "AusylVac - Al" и "AusylVac - Оіl" авансовая (предварительная) оплата на приобретение которых допускается в размере не более семидесяти процентов от суммы договора на текущий финансовый год.
По спецификам экономической классификации расходов, не входящим в указанный перечень, авансовая (предварительная) оплата разрешается в размере не более тридцати процентов от суммы договора на текущий финансовый год, за исключением специфик и видов расходов по спецификам экономической классификации расходов, указанных в пунктах 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197 и 198 настоящих Правил.
При финансировании государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для приобретения основных средств и нематериальных активов государственное учреждение осуществляет авансовую (предварительную) оплату по специфике экономической классификации расходов 418 "Материально-техническое оснащение государственных предприятий" не более тридцати процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год на эти цели.
Для финансирования государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, строительства новых объектов и реконструкции имеющихся объектов, кроме капитального ремонта и реставрации по вновь заключенным и ранее заключенным государственными предприятиями долгосрочным договорам, государственное учреждение осуществляет авансовую (предварительную) оплату по специфике экономической классификации расходов 435 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов государственных предприятий" не более тридцати процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год на эти цели.
По специфике экономической классификации расходов бюджета 423 "Капитальный ремонт помещений, зданий, сооружений государственных предприятий" государственное учреждение осуществляет авансовую (предварительную) оплату не более тридцати процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год на финансирование государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для проведения реставрации и капитального ремонта помещений, зданий, сооружений государственных предприятий.

Ескерту. 182-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
183. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 159 "Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу" ерекшелігі бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының мынадай:
алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсететін ұйымдардың ауылда қызмет көрсетуін көздейтін шығыстарды төлеу үшін елу пайыздан;
Мемлекеттік тапсырманы орындау шеңберінде "KazEOSat-MR" айыру қабілеті орташа Жерді қашықтықтан зондтау ғарыштық жүйесін құру және пайдалануға беру жөніндегі шығыстарды және ұшқышсыз ғарыш аппараттарын ұшыруға арналған жаңа буынның орта сыныпты ғарыштық мақсаттағы зымыран базасында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру жөніндегі шығыстарды төлеу үшін елу пайыз;
осы тармақта көзделген шығыстардың тізбесіне енбейтін шығыстарды төлеу үшін отыз пайыздан аспайтын мөлшерде рұқсат етіледі.
Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 155 "Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс шеңберiндегi қызметтердi төлеу" ерекшелiгi бойынша аванстық (алдын ала) төлемге тек үкiметтiк емес ұйымдарға ғана мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты орындаған кезде ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде рұқсат етiледi.
184. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 431 "Жаңа объектілер салу және қолданыстағы объектілерді реконструкциялау" ерекшелiгi бойынша:
1) мердiгерлiк ұйым төлеу сомасына жабдықты жеткiзу бойынша шарттық мiндеттемелердi уақтылы орындауға екiншi деңгейдегi банктiң кепiлдiгiн берген жағдайда инвестициялық жобаларды iске асыру шеңберiнде дайындаудың технологиялық мерзiмi бiр жылдан асатын күрделi энергетикалық жабдықтар құнының;
2) жаңа объектілерді салуға және қолда бар әскери мақсаттағы объектілерді реконструкциялауға арналған шығындарды төлеу үшін ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасынан;
3) мердiгерлiк ұйым төлеу сомасына жабдықты жеткiзу бойынша шарттық мiндеттемелердi уақтылы орындауға екiншi деңгейдегi банктiң кепiлдiгiн немесе азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шартын ұсынған жағдайда инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде дайындаудың технологиялық мерзімі бір жылдан асатын медициналық жабдықтар мен медициналық техниканың құнының елу пайыздан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлем жасауға рұқсат етiледi.
Әскери мақсаттағы заттар мен материалдарды сатып алуға жұмсалатын шығындарды төлеуге бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 149 "Өзге қорларды сатып алу" маманданымы бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Әскери мақсаттағы көлік құралдарын сатып алуға жұмсалатын шығындарды төлеу үшін бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 413 "Көлік құралдарын сатып алу" маманданымы бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Әскери мақсаттағы жабдықтарды сатып алуға жұмсалатын шығындарды төлеуге бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 414 "Машиналар, жабдықтар, құралдар, өндірістік және шаруашылық құрал-саймандарын сатып алу" маманданымы бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.

Сноска. Пункт 182 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
183. По специфике экономической классификации расходов 159 "Оплата прочих услуг и работ" допускается авансовая (предварительная) оплата от суммы договора на текущий финансовый год в размере не более:
пятидесяти процентов для оплаты расходов, предусматривающих оказание услуг организациями первичной медико-санитарной помощи на селе;
пятидесяти процентов для оплаты расходов по созданию и вводу в эксплуатацию космической системы дистанционного зондирования Земли среднего разрешения "KazEOSat-MR" и расходов по созданию космического ракетного комплекса "Байтерек" на базе ракеты космического назначения среднего класса нового поколения для запусков беспилотных космических аппаратов, в рамках выполнения государственного задания;
тридцати процентов для оплаты расходов, не входящих в перечень расходов, предусмотренных настоящим пунктом.
Авансовая (предварительная) оплата по специфике экономической классификации расходов 155 "Оплата услуг в рамках государственного социального заказа" в размере не более пятидесяти процентов от суммы договора на текущий финансовый год разрешается только неправительственным организациям при выполнении ими государственного социального заказа.
184. По специфике экономической классификации расходов 431 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов" допускается авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов:
1) от стоимости сложного энергетического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, при условии предоставления подрядной организацией гарантии банка второго уровня на своевременное исполнение договорных обязательств по поставке оборудования на сумму оплаты;
2) от суммы договора на текущий финансовый год для оплаты затрат на строительство новых объектов и реконструкцию имеющихся объектов военного назначения;
3) от стоимости медицинского оборудования и медицинской техники в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, при условии предоставления подрядной организацией гарантии банка второго уровня или договора страхования гражданско-правовой ответственности на своевременное исполнение договорных обязательств по поставке оборудования на сумму оплаты.
Авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по специфике экономической классификации расходов бюджета 149 "Приобретение прочих запасов" для оплаты затрат на приобретение предметов и материалов военного назначения.
Авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по специфике экономической классификации расходов бюджета 413 "Приобретение транспортных средств" для оплаты затрат на приобретение транспортных средств военного назначения.
Авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по специфике экономической классификации расходов бюджета 414 "Приобретение машин, оборудования, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря" для оплаты затрат на приобретение оборудования военного назначения.

Ескерту. 184-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
185. "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын гранттық қаржыландырудың ұзақ мерзімді шарттары бойынша, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін базалық қаржыландыру шарттары бойынша аванстық (алдын-ала) төлем ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасының елу пайызы мөлшерінде жол беріледі"
186. Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарларын жою кезінде ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлем рұқсат етіледі.
Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға арналған іс-шараларға төтенше резервтен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында көзделген зиянды (нұқсанды) өтеуге арналған шұғыл шығындарға арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қарақпараттық жүйесіат бөлу кезінде шығыстардың әрбір түрі бойынша бөлінген қарақпараттық жүйесіаттың елу пайызынан аспайтын мөлшерде қаржыландыру шарттары болған кезде, уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің шұғыл шығындарға арналған резервінен қарақпараттық жүйесіат бюджетті атқару жөніндегі орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес негіздейтін құжаттарды ұсынуына қарай одан әрі ақы төлеу үшін қазынашылықтың мемлекеттік қазынашылық органына тиісті рұқсат-хаттарды жібереді.
187. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 431 "Жаңа объектілер салу және қолданыстағы объектілерді реконструкциялау" ерекшелiгi бойынша биологиялық қауіпсіздік саласындағы объектілерді салу үшін мердiгер ұйым жабдықты төлеу сомасына жеткiзу жөніндегі шарттық мiндеттемелердi уақтылы орындауға екiншi деңгейдегi банктiң кепiлдiгiн берген жағдайда, дайындаудың технологиялық мерзімі алты ай және одан да көп болатын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде технологиялық жабдық құнының жүз пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
188. Шығыстарының экономикалық сыныптамасының 431 "Жаңа объектілерді салу және қолда бар объектілерді реконструкциялау" ерекшелігі бойынша инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде, мердігер ұйым шарттық міндеттемелерді уақтылы орындауға Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес аванстық төлемді тиісті қамтамасыз етуді ұсыну шартымен, астанада жылу электр орталықтарын салу үшін ағымдағы қаржы жылына көзделген соманың жетпіс бес пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Авансты қамтамасыз етуді енгізу жөніндегі талап қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде шарттар жасалған өнім берушілерге қолданылмайды.

Сноска. Пункт 184 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
185. Для финансирования по долгосрочным договорам грантового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, а также по договорам базового финансирования субъектов научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии Законом Республики Казахстан "О науке и технологической политике" авансовая (предварительная) оплата допускается в размере пятидесяти процентов от суммы договора, предусмотренной на текущий финансовый год.
186. При ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера допускается авансовая (предварительная) оплата в размере не более пятидесяти процентов от суммы договора, предусмотренной на текущий финансовый год.
При выделении средств из чрезвычайного резерва на мероприятия для ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, а также из резерва Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты на возмещение вреда (ущерба), предусмотренных постановлениями Правительства Республики Казахстан, при условии финансирования в размере не более пятидесяти от выделенных средств по каждому виду расходов, уполномоченный орган по исполнению бюджета по мере представления администраторами бюджетных программ обосновывающих документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан направляет в орган государственного казначейства соответствующие письма-разрешения для дальнейшей оплаты.
187. По специфике экономической классификации расходов 431 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов" для строительства объектов в области биологической безопасности допускается авансовая (предварительная) оплата в размере ста процентов от стоимости технологического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых шесть месяцев и более, включая доставку, при условии предоставления подрядной организацией гарантии банка второго уровня на своевременное исполнение договорных обязательств по поставке оборудования на сумму оплаты.
188. По специфике экономической классификации расходов 431 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов" допускается авансовая (предварительная) оплата в размере семидесяти пяти процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год для строительства теплоэлектроцентралей в столице, в рамках реализации инвестиционных проектов, при условии предоставления подрядной организацией соответствующего обеспечения авансового платежа согласно законодательства Республики Казахстан о государственных закупках на своевременное исполнение договорных обязательств.
Требование по внесению обеспечения аванса не распространяется на поставщиков, с которыми заключены договора в рамках казначейского сопровождения.

Ескерту. 188-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
189. Дайындаудың технологиялық мерзімі бір жылдан асатын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде күрделі энергетикалық жабдықты сатып алуды, мемлекеттік астық ресурстарын басқару жөніндегі агентке қаражат төлеуді, қазақстандық астықты экспортқа тасымалдау жөніндегі қызметтерге төлемдерді, науқастарды шетелде емдеуге арналған төлемдерді, ауылда алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету қызметіне төлемдерді қоспағанда, құрылыспен не ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді реконструкциялаумен, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және басқа объектілерді күрделі жөндеумен, сондай-ақ ағымдағы шығындар бойынша шарттарда мемлекеттік мекеменің қабылданған тауарлардың, (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір сомасынан бұрын төлеген авансты тепе-тең ұстау туралы шарты болуы қажет.
Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес аванстық (алдын ала) төлемнің бұрын төленген сомасын ұстап қалуды қамтамасыз етеді.
Қолдану мерзімі қаржы жылынан асатын шарттар бойынша өткен жылдардан ұсталмаған аванстық сомасы болған жағдайда, жаңа қаржы жылында төленуге жататын аванс, атқарылған жұмыстар көлемімен бұрын төленген аванс толық өтелгеннен кейін төленеді.
Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жұмыстарға ақы төлеу тұтастай алғанда шарттың жалпы сомасының тоқсан бес пайызы шегінде жүргізіледі. Қолдану мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттар бойынша шарттың жалпы сомасынан бес пайызды ұстауды мемлекеттік мекеме объектіні аяқтаудың соңғы жылында жүргізеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервінен қаражат бөлінген жағдайда, сондай-ақ қаражат объектіні салуды бастауға бөлінгенде, ағымдағы қаржы жылына мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген шарттар бойынша бес пайызды ұстау жүргізілмейді. Бұл ретте көрсетілген жағдайларда объектілер бойынша ағымдағы қаржы жылына түпкілікті төлем мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік мекеме ұсынған орындалған жұмыстардың актісі негізінде жүргізіледі.
Орындалған жұмыстар үшін тапсырыс беруші мен мердігер арасындағы түпкілікті есеп айырысу ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жұмыстарды аяқтағаннан кейін және Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес тапсырыс берушімен қол қойылған объектіні пайдалануға қабылдау актісін мемлекеттік қазынашылық органына ұсынғаннан кейін жүргізіледі.

Сноска. Пункт 188 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
189. В договорах, связанных со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог и других объектов, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, а также по текущим затратам, за исключением приобретения сложного энергетического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, выплаты средств агенту по управлению государственными ресурсами зерна, оплаты услуг по транспортировке казахстанского зерна на экспорт, оказание услуг организациями первичной медико-санитарной помощи на селе, необходимо наличие условия о пропорциональном удержании государственным учреждением ранее выплаченного аванса от каждой суммы принятых товаров (работ, услуг).
Государственное учреждение обеспечивает удержание ранее выплаченной суммы авансовой (предварительной) оплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
По договорам, срок действия которых превышает финансовый год, в случае наличия неудержанной суммы аванса прошлых лет, аванс, подлежащий выплате в новом финансовом году, выплачивается после полного погашения ранее выплаченного аванса объемами выполненных работ.
Оплата работ, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог и других объектов, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, в целом производится в пределах девяноста пяти процентов от общей суммы договора. По договорам, срок действия которых превышает текущий финансовый год, удержание пяти процентов от общей суммы договора производится государственным учреждением на последний год завершения объекта.
Удержание пяти процентов не производится по зарегистрированным в органе государственного казначейства договорам на текущий финансовый год в случаях выделения средств из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, а также, когда средства были выделены на начало строительства объекта. При этом, окончательная оплата за текущий финансовый год по объектам в указанных случаях производится на основании акта выполненных работ, представленного государственным учреждением в орган государственного казначейства.
Окончательный расчет за выполненные работы между заказчиком и подрядчиком производится после завершения работ, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог и других объектов, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, и предъявления заказчиком в орган государственного казначейства акта приемки объекта в эксплуатацию, подписанного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.

Ескерту. 189-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
190. Мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыруды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік астық ресурстарын басқару жөніндегі агентке ақша қарақпараттық жүйесіатын аудару шартқа сәйкес астықты көктемгі-жазғы қаржыландыруға және күзгі сатып алуға арналған сома мөлшерінде біржолғы төлемақы жасау жүзеге асырылады.
191. Ресей Федерациясының аумағы арқылы транзитпен экспортқа қазақстандық астықты тасымалдау жөніндегі қызметтерге ақы төлеу ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының жүз пайызы мөлшерінде біржолғы төлеммен жүзеге асырылады.
192. Әдіснаманы әзірлей және Қазақстан Республикасының заңнамасына бейімдей отырып, Blockchain технологиясын пайдаланып, қосылған құн салығына салықты әкімшілендіру бойынша талдамалық зерттеулер қызметтерін сатып алғаны үшін аванстық (алдын ала) төлемге шарттың сомасынан жүз пайыз мөлшерде жол беріледі.
193. Тергеп жатқан қылмыстық істер шеңберінде қылмыстық қудалау органдары алып қойған шетел валютасы мен басқа құндылықтарды сақтаумен байланысты қызметтері үшін аванстық (алдын ала) төлемге шарттың сомасынан жүз пайыз мөлшерде жол беріледі.
194. Азық – түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларын қалыптастыруды және пайдалануды жүзеге асыру кезінде мамандандырылған ұйымға ақша қарақпараттық жүйесіатын аудару жүз пайыз мөлшерінде біржолғы төлеммен жүзеге асырылады.
195. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, көлік құралдары иелерінің азаматтық – құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру, жолаушылар алдындағы тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру, мерзімді баспаны және почта байланыс қызметтерін сатып алу кезінде шарт сомасының жүз пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлемақы жасауға жол беріледі.
196. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 151 "Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу" ерекшелігі үшін аванстық (алдын ала) төлемге рұқсат етілмейді.
Егер жалға алу шартына сәйкес депозиттiк соманы төлеу туралы банк кепiлдiгiн беру туралы талап көзделсе, үй-жайды жалға алғаны үшін аванстық (алдын ала) ақы төлеуге Қазақстан Республикасының шетелдiк мекемелерiнiң жалға алу сомасын төлеуге ғана рұқсат етiледi.
197. Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен электрондық мемлекеттік сатып алуды жүргізу қорытындылары бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді жасасу кезінде аванстық (алдын ала) төлемге рұқсат етілмейді.

Сноска. Пункт 189 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
190. При осуществлении формирования государственных ресурсов зерна перечисление денежных средств агенту по управлению государственными ресурсами зерна осуществляется единовременными выплатами в размерах сумм на весенне-летнее финансирование и осенний закуп зерна согласно договору.
191. Оплата услуг по транспортировке казахстанского зерна на экспорт транзитом через территорию Российской Федерации осуществляется единовременной выплатой в размере ста процентов от суммы договора на текущий финансовый год.
192. Авансовая (предварительная) оплата за приобретение услуг аналитических исследований по администрированию налога на добавленную стоимость с использованием технологии Blockchain с разработкой методологии и адаптации к законодательству Республики Казахстан допускается в размере ста процентов от суммы договора.
193. Авансовая (предварительная) оплата услуг, связанных с хранением иностранной валюты и других ценностей, изъятых органами уголовного преследования в рамках расследуемых ими уголовных дел, допускается в размере ста процентов от суммы договора.
194. При осуществлении формирования и использования региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров перечисление денежных средств специализированной организации осуществляется единовременной выплатой в размере ста процентов.
195. Авансовая (предварительная) оплата при обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, приобретении периодической печати и услуг почтовой связи допускается в размере ста процентов от суммы договора, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
196. Авансовая (предварительная) оплата для специфик экономической классификации расходов 151 "Оплата коммунальных услуг" не разрешается.
Авансовая (предварительная) оплата за аренду помещения, разрешается только для оплаты загранучреждениями Республики Казахстан суммы аренды, если в соответствии с договором аренды предусмотрено требование о предоставлении банковской гарантии об оплате депозитных сумм.
197. Авансовая (предварительная) оплата при заключении гражданско-правовых сделок, по итогам проведения электронных государственных закупок способом запроса ценовых предложений товаров, работ, услуг, не разрешается.

Ескерту. 197-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
197-1. Қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміндегі әлеуетті өнім берушілерге аванстық (алдын ала) төлем, тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қаражат болған кезде, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 9 қазандағы № 687 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35238 болып тіркелген) Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларында белгіленген мөлшерде жүзеге асырылады.
Ескерту. 197-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
198. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қорғаныстық тапсырысы шеңберінде жасалған шарттар бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасының жетпіс бес пайызынан аспайтын мөлшерде жол беріледі.
199. Standard&Poor's, Moody's және Fitch Ratings халықаралық рейтингтік агенттіктермен (оның ішінде олар басқа заңды тұлға болып қайта ұйымдастырылған жағдайда) өзара іс – қимыл жасау жөніндегі қызметтерге ақы төлеу олармен жасалған шарттарда немесе келісімдерде көрсетілген талаптар мен мерзімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
200. Мемлекеттік мекемелердің көрсетілген қызметтерге (коммуналдық қызметтер, көше жарығы, қоқыс шығару қызметтері, байланыс қызметтері, мемлекеттік тапсырыс шеңберінде сатып алынатын бұқаралық ақпарат құралдарының қызметтері, әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру қызметтері), көлік қызметтеріне, ақпараттық жүйелерді сүйемелдеуге, тауарға билік ету құжаттары (талондар/отын карталары) бойынша автожанармай құю станцияларынан алынған мұнай өнімдері үшін ағымдағы қаржы жылының бірінші тоқсанында, өткен қаржы жылының желтоқсанына қойылған төлеуге берілген құжаттар бойынша ағымдағы қаржы жылына жасалған шарт бойынша ақы төлеуіне жол беріледі.
Мемлекеттік мекемелердің ресімделген күні өткен қаржы жылының желтоқсаны болып табылатын ЭШФ сәйкес ағымдағы қаржы жылының бірінші тоқсанында Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 166-бабына сәйкес әлеуметтік қызметтер порталы арқылы өткізілген тауарлар және /немесе қызметтер құнының кепілдік берілген сомасын өтеу бойынша ақы төлеуіне жол беріледі.
Мемлекеттің мекемелердің мемлекет мүддесін немесе тапсырыс берушілердің мүдделерін төрелік соттарда, шетелдік төрелік соттарда, шетелдік мемлекеттік және сот органдарында қорғау және білдіру, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің қатысуымен шетелде жүргізілетін төрелікке дейінгі (сотқа дейінгі) дауларды реттеу бойынша перспективаларын бағалау қызметтері үшін ақы төлеуге ағымдағы қаржы жылының бірінші тоқсанында, ағымдағы қаржы жылына арнап жасалған шарт бойынша, өткен қаржы жылының желтоқсан айында қойылған төлеуге берілген құжаттар негізінде жол беріледі

Сноска. Пункт 197 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
197-1. Авансовая (предварительная) оплата потенциальным поставщикам, находящимся в реестре казахстанских товаропроизводителей, осуществляется в размере, установленном Правилами осуществления государственных закупок, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 октября 2024 года № 687 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35238), при наличии средств на контрольных счетах наличности соответствующих бюджетов.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 197-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
198. Авансовая (предварительная) оплата по договорам, заключенным в рамках государственного оборонного заказа Республики Казахстан, разрешается в размере не более семидесяти пяти процентов от суммы договора, предусмотренной на текущий финансовый год.
199. Оплата услуг по взаимодействию с международными рейтинговыми агентствами Standard&Poor's, Moody's и Fitch Ratings (в том числе в случае их реорганизации в другое юридическое лицо) осуществляется в соответствии с условиями и сроками, обозначенными в заключенных с ними договорах или соглашениях.
200. Допускается оплата государственными учреждениями за оказанные услуги (коммунальные услуги, уличное освещение, услуги вывоза мусора, услуги связи, услуги средств массовой информации, закупаемые в рамках государственного заказа, услуги организации питания военнослужащих) транспортные услуги, сопровождение информационных систем, за полученные нефтепродукты с автозаправочных станций по товарораспорядительным документам (талонам/топливным картам) в первом квартале текущего финансового года по договору, заключенному на текущий финансовый год по документам к оплате, выставленным за декабрь истекшего финансового года.
Допускается оплата государственными учреждениями по возмещению гарантированной суммы стоимости товаров и/или услуг реализованных через портал социальных услуг в соответствии со статьей 166 Социального кодекса Республики Казахстан в первом квартале текущего финансового года, согласно электронного счета-фактуры, дата оформления которого декабрь истекшего финансового года.
Допускается оплата государственными учреждениями за услуги по оценке перспектив разбирательств, защите и представлению интересов государства либо заказчиков в арбитражах, иностранных арбитражах, иностранных государственных и судебных органах, а также в процессе до арбитражного (судебного) урегулирования споров, проводимых за рубежом с участием Правительства Республики Казахстан в первом квартале текущего финансового года по договору, заключенному на текущий финансовый год на основании документов к оплате, выставленным за декабрь истекшего финансового года

Ескерту. 200-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
201. Халықаралық ұйымдармен және донор-елдермен өзара іс-қимыл бойынша қызметтерді төлеу байланыс гранттар шеңберінде олармен жасалған халықаралық шарттарда белгіленген талаптар мен мерзімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
202. Мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген шарттарға қосымша келісімдер мынадай жағдайларда жасалады:
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабына сәйкес;
бюджетті нақтылаған, түзеткен;
өткен жылы орындалмаған және бюджет қарақпараттық жүйесіатының қалдықтары және/немесе осы Қағидаларда көрсетiлген шығыстар бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан кепiлдiк берiлген трансферттiң аударылмаған сомасы есебiнен ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға жататын шарттың қолданылу мерзiмi ұзартылған жағдайларда жасалады. Көрсетiлген шарттардың қолданылу мерзiмiн ұзарту тиiстi бюджет комиссиясының ұсынысы бойынша жүргiзiледi, ол оң қорытынды берген кезде бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тиісінше Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне тиiстi қаулылардың жобаларын енгiзеді;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларда мемлекеттік тапсырмаларды іске асыруға, қызметтерді, жұмыстарды бір қаржы жылынан астам мерзіммен ұсынуға байланысты жасалған шартқа өзгеріс енгізу;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптары қолданылмайтын, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері негізінде веб-портал арқылы мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасасу бөлігінде тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға жасалған шартқа өзгеріс енгізу.
Ағымдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру сомасынан аванстың белгіленген мөлшерінен асып кетуге әкеп соғатын ағымдағы қаржы жылын қаржыландыру сомасын азайтуға құрылыс саласында жасалған мемлекеттік сатып алу туралы шартқа қосымша келісімді тіркеуге тыйым салынады. Бұл ретте қосымша келісімді тіркеуге көлемі бұрын төленген аванс сомасын толығымен өтейтін орындалған жұмыстардың актілері мемлекеттік қазынашылық органына ұсынылғаннан кейін жол беріледі.

Сноска. Пункт 200 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
201. Оплата услуг по взаимодействию с международными организациями и странами-донорами осуществляется в соответствии с условиями и сроками, обозначенными в заключенных с ними международных договорах в рамках связанных грантов.
202. Дополнительные соглашения к договорам, зарегистрированным в органах государственного казначейства, заключаются в случаях:
в соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках";
уточнения, корректировки бюджета;
продления срока действия договора, не исполненного в прошлом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств и/или не перечисленной суммы гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан по расходам. Продление срока действия указанных договоров производится по предложению соответствующей бюджетной комиссии, при положительном заключении которой центральный уполномоченный орган по государственному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию вносят соответствующие проекты постановлений соответственно в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
внесения изменения в заключенный договор, связанный с реализацией государственных заданий, предоставлением услуг, работ со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан;
внесение изменения в заключенный договор на приобретение товаров (работ и услуг), на которые требования законодательства Республики Казахстан о государственных закупках не распространяется, в том числе в части заключения договоров о государственных закупках посредством веб-портала, на основании законодательных актов Республики Казахстан.
Регистрация дополнительного соглашения к заключенному договору о государственных закупках в сфере строительства на уменьшение суммы финансирования текущего финансового года, приводящей к превышению установленного размера аванса от суммы финансирования на текущий финансовый год, запрещается. При этом, регистрация дополнительного соглашения допускается после представления в орган государственного казначейства актов выполненных работ, объем которых полностью погашает сумму ранее выплаченного аванса.

203. Мемлекеттік мекеменің екінші деңгейдегі банктермен және/немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдармен (бұдан әрі – банк) құқықтық қатынастары Қазақстан Республикасы банк заңнамасының және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес ресімделеді.
3-параграф. Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін мемлекеттік мекемелер ұсынатын құжаттардың тізбесі
204. Мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелерін тіркеу мемлекеттік мекеменің шартын немесе тіркелген шартқа қосымша келісімді тіркеу үшін жасалатын және мемлекеттік қазынашылық органдарында ұсынылатын ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық үлгісі қалыптастырылады және жіберіледі) азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім негізінде жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың 76-тармағында көзделген жоспарлы тағайындаулар мен кассалық шығыстарды ауыстыру кезінде тапсырыстарды (хабарламаларды) Жабу (жою) тиісті нормативтік құқықтық актіні, сондай-ақ шартты тіркеу туралы хабарлама сомасының нөмірін, күнін, сомасын және қалдығын көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің хаты негізінде жүргізіледі.
Мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді ресімдеудің дұрыстығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарт шеңберінде немесе байланысты гранттар бойынша шартты тіркеу үшін мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінім Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарттың көшірмесін қоса бере отырып, қағаз жеткізгіште немесе байланысты гранттар бойынша беріледі.
205. Мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалған шарт тараптардың келісімі бойынша біржақты тәртіппен бұзылған кезде, сот шешімі бойынша мемлекеттік мекеме "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесінен деректерді мемлекеттік органға беру арқылы нөлдік сомасы бар азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінім береді қазынашылық.
Өтінімге түсіндірме жазба қоса тіркеледі, онда міндеттемелерді тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күндері, шартты бұзу себебі, сондай-ақ оны өзгерту кезіндегі шарттың сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнама нормаларын қолданбай жасалған шартты бұзу кезінде мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы нөлдік сомамен қалыптастырады және мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынады.
Өтінімге міндеттемелерді тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күндері, шартты бұзу себебі және қосымша келісімнің түпнұсқасынан (тараптардың келісімі бойынша шартты бұзу кезінде) сканерленген бейнесі не заңды күшіне енген сот шешімінің сот мөрінің бедерімен куәландырылған көшірмесі не заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесі көрсетілетін түсіндірме жазба қоса тіркеледі, мемлекеттік мекеме басшысының қолымен және мөрімен расталған "Сот кабинеті" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық форматта алынған (сот шешімі бойынша бұзылған кезде), егер Қазақстан Республикасының заңнамасында не тараптардың келісімінде өзгеше көзделмесе, бір айдан кешіктірмей жасалған шартты біржақты бұзу туралы хабарлама-хат. Бұл ретте хабарлама-хатта белгі (мөртаңба не тиісті қолтаңба) не шарт бойынша екінші Тараптың хабарлама алғаны туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де растау болуға тиіс.
Шартты қағаз тасығышта бұзған кезде мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына қағаз тасығышта не электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы мемлекеттік мекеменің хатымен бірге Шарттың бұзылғанын растайтын жоғарыда көрсетілген құжаттардың көшірмесін ұсынады (хатта міндеттемелерді тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күндері, шартты бұзу себебі, сондай-ақ шарт өзгерген кезде оның сомасы міндетті түрде көрсетіледі), бұл құжаттардың қағаз жеткізгіштегі көшірмелері мемлекеттік қазынашылық органында қалады.

203. Правоотношения государственного учреждения с банками второго уровня и/или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее - банк), оформляются в соответствии с требованиями банковского законодательства и законодательства о государственных закупках Республики Казахстан.
Параграф 3. Перечень документов, предоставляемых государственным учреждением для регистрации гражданско-правовых сделок
204. Регистрация гражданско-правовых сделок государственных учреждений осуществляется на основании заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки, которая составляется и представляется (по информационной системе "Казначейство-клиент" формируется электронный образ и направляется) в органы государственного казначейства для регистрации договора государственного учреждения или дополнительного соглашения к зарегистрированному договору.
При переносе плановых назначений и кассовых расходов, предусмотренных в пункте 76 настоящих Правил, закрытие (отмена) заказов (уведомлений) производится на основании письма государственного учреждения с указанием соответствующего нормативного правового акта, а также номера, даты, суммы и остатка суммы уведомления о регистрации договора.
Государственное учреждение обеспечивает достоверность и правильность оформления заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки.
Для регистрации договора в рамках международного договора о государственных займах, ратифицированных Республикой Казахстан, или по связанным грантам заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе с приложением копии международного договора о государственных займах, ратифицированных Республикой Казахстан, или по связанным грантам.
205. При расторжении договора, заключенного посредством веб-портала государственных закупок, по соглашению сторон, в одностороннем порядке, по решению суда государственным учреждением предоставляется заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки с нулевой суммой путем передачи данных из автоматизированной интегрированной информационной системы "Электронные государственные закупки" посредством информационной системы "Казначейство-клиент" в орган государственного казначейства.
К заявке прикрепляется пояснительная записка, в которой указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательств, причина расторжения договора, также сумма договора при ее изменении.
При расторжении договора, заключенного без применения норм законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, государственным учреждением заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки формируется посредством информационной системы "Казначейство-клиент" с нулевой суммой и предоставляется в органы государственного казначейства.
К заявке прикрепляются пояснительная записка, в которой указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательств, причина расторжения договора и сканированный образ с оригинала дополнительного соглашения (при расторжении договора по соглашению сторон) либо копии решения суда, вступившего в законную силу, заверенную оттиском печати суда, либо копию решения суда, вступившего в законную силу, полученного в электронном формате посредством информационной системы "Судебный кабинет", заверенную подписью руководителя и печатью государственного учреждения (при расторжении по решению суда), письмо-уведомление об одностороннем расторжении договора, составленного не позднее, чем за месяц, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан либо соглашением сторон. При этом письмо-уведомление должно содержать отметку (штамп либо соответствующую подпись), либо иное подтверждение, предусмотренное законодательством Республики Казахстан о получении уведомления другой стороной по договору.
При расторжении договора на бумажном носителе, государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства на бумажном носителе либо посредством системы электронного документооборота вместе с письмом государственного учреждения копию вышеуказанных документов подтверждающих расторжение договора, (в письме обязательно указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательств, причина расторжения договора, также сумма договора при ее изменении), при этом копии документов на бумажном носителе остаются в органе государственного казначейства.

Ескерту. 205-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
206. Секвестр салдарынан және/немесе тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде туындаған есепті жылғы азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша, Қазақстан Республикасы ратификациялаған үкіметтік сыртқы қарыздар шеңберінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша, сондай-ақ халыққа көрсетілген мемлекеттік қызметтер үшін мемлекеттік мекемелердің бюджеттік бағдарламалары бойынша кредиторлық берешекті өтеу келесі қаржы жылында бөлінген қаражат шоты.
Кредиторлық берешек секвестр салдарынан және/немесе тиісті бюджеттердің қолма-қол бақылау шоттарында ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде пайда болғанда - жасасқан шарттарды тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың түрлері бойынша мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органдарына кредиторлық берешек өтелетін айдың бірінші күніне кредиторлық берешек пайда болған шарттың көшірмелерін қоса беріп (тіркей отырып) кредиторлық берешек сомасына азаматтық-құқық мәмілені тіркеуге өтінімді және кредиторлық берешектің болуын және сомасын растайтын салыстырмалы акті ұсынады. Салыстырмалы актіге мемлекеттік мекеменің және өнім берушінің басшылары қол қоюы тиіс.
Сондай-ақ, кредиторлық берешек пайда болған міндеттемені тіркеу туралы соңғы хабарламаның нөмірі мен күні, тіркелген міндеттеменің төленбеген бөлігінің сомасы көрсетілген және кредиторлық берешектің пайда болу себебі түсіндірме жазба ұсынылады.
Қазақстан Республикасы ратификациялаған үкіметтік сыртқы қарыздар шеңберінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша туындаған кредиторлық берешек болған кезде, жасасқан шарттарды тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың түрлері бойынша Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы болған кезде – мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органдарына кредиторлық берешек өтелетін айдың бірінші күніне кредиторлық берешекті өтеуге арналған шарттың, кредиторлық берешектің пайда болу себебі көрсетілген түсіндірме жазба көшірмелерін қоса беріп (тіркей отырып) кредиторлық берешек сомасына азаматтық-құқық мәмілені тіркеуге өтінімді және кредиторлық берешектің болуын және сомасын растайтын салыстырып тексеру актісін ұсынады. Салыстырмалы актіге мемлекеттік мекеменің және өнім берушінің басшылары қол қоюы тиіс.
Мемлекеттік мекеменің халыққа көрсетілген мемлекеттік қызметтер үшін өткен қаржы жылының берешегін мемлекеттік мекеменің есептілігінде көрсетілген жағдайда, берешекті өтеуге шарт жасасу жолымен ағымдағы қаржы жылының қаражаты есебінен төлеуге жол беріледі.
Ол үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органдарына берешекті өтеуге арналған шарттың түпнұсқасы мен көшірмесін ("Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсету кезінде – түпнұсқадан сканерленген кескін) қоса бере отырып, берешек сомасына азаматтық - құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді және 1-ші күнге берешектің болуын және сомасын растайтын салыстыру актісін ұсынады берешек өтелетін ай. Салыстыру актісіне мемлекеттік мекеме мен өнім берушінің басшылары қол қоюға тиіс.
Сондай ақ халыққа көрсетілген мемлекеттік қызметтер бойынша берешектің пайда болу себебін көрсете отырып түсіндірме жазба қоса беріледі.
Азаматтық-құқықтық мәмілені міндетті түрде тіркеуді талап етпейтін шығыстардың ерекшеліктері мен түрлері бойынша мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органдарына кредиторлық берешекті өтейтін айдың бірінші күнгі жағдай бойынша салыстырмалы актіні қоса беріп (тіркей отырып) төлеуге берілетін шотты ұсынады. Салыстыру актісіне мемлекеттік мекеме мен өнім берушінің басшылары қол қоюға тиіс.
Төлеуге берілетін шоттың "Төлемнің мақсаты" деген ашық жолағында қосымша кредиторлық берешектің пайда болу себебі көрсетіледі.
Кредиторлық берешектің өтелуі кредиторлық берешек пайда болған ерекшелік бойынша жүргізіледі.

Сноска. Пункт 205 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
206. Погашение кредиторской задолженности по бюджетным программам государственных учреждений по гражданско-правовым сделкам отчетного года, возникшей вследствие секвестра и/или при отсутствии либо недостаточности денег на контрольных счетах наличности соответствующих бюджетов, по гражданско-правовым сделкам, заключенным в рамках правительственных внешних займов, ратифицированных Республикой Казахстан, а также за оказанные государственные услуги населению производится за счет средств, выделенных в следующем финансовом году.
При наличии кредиторской задолженности, возникшей, вследствие секвестра и/или при отсутствии либо недостаточности денег на контрольных счетов наличности соответствующих бюджетов по видам расходов, по которым регистрация заключенных договоров является обязательной, государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки на сумму кредиторской задолженности с приложением (прикреплением) копии договора, по которому образовалась кредиторская задолженность и акт сверки, подтверждающий наличие и сумму кредиторской задолженности на первое число месяца, в котором погашается кредиторская задолженность. Акт сверки должен быть подписан руководителями государственного учреждения и поставщика.
Также представляется пояснительная записка, в которой указывается номер и дата последнего уведомления о регистрации обязательства, по которому образовалась кредиторская задолженность, сумма неоплаченной части зарегистрированного обязательства и причина образования кредиторской задолженности.
При наличии кредиторской задолженности, возникшей по гражданско-правовым сделкам, заключенным в рамках правительственных внешних займов, ратифицированных Республикой Казахстан, при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии - по видам расходов, по которым регистрация заключенных договоров является обязательной, государственное учреждение представляет в органы государственного казначейства заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки на сумму кредиторской задолженности с приложением (прикреплением) копии договора на погашение кредиторской задолженности, пояснительную записку с указанием причины образования кредиторской задолженности и акт сверки, подтверждающий наличие и сумму кредиторской задолженности на первое число месяца, в котором погашается кредиторская задолженность. Акт сверки должен быть подписан руководителями государственного учреждения и поставщика.
Допускается оплата государственным учреждением задолженности истекшего финансового года за оказанные государственные услуги населению за счет средств текущего финансового года при условии отражения их в отчетности государственного учреждения, путем заключения договора на погашение задолженности.
Для этого государственное учреждение представляет в органы государственного казначейства заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки на сумму задолженности с приложением (прикреплением) оригинала и копии (при обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" - сканированного образа с оригинала) договора на погашение задолженности и акта сверки, подтверждающего наличие и сумму задолженности на 1 число месяца, в котором погашается задолженность. Акт сверки должен быть подписан руководителями государственного учреждения и поставщика.
Также прилагается пояснительная записка с указанием причины образования задолженности по оказанным государственным услугам населению.
По спецификам и видам расходов, не требующих обязательной регистрации гражданско-правовой сделки, государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства счет к оплате с приложением (прикреплением) акта сверки по состоянию на первое число месяца, в котором погашается кредиторская задолженность. Акт сверки должен быть подписан руководителями государственного учреждения и поставщика.
В поле "Назначение платежа" счета к оплате дополнительно указывается причина образования кредиторской задолженности.
Кредиторская задолженность погашается по той же специфике, по которой образовалась кредиторская задолженность.

207. Мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін өтінімдерді қағаз жеткізгіште жүргізу кезінде мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Қағидаларға 77-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге өтінімдер тізілімін және шарттың (қосымша келісімнің) түпнұсқасы мен көшірмесін қоса бере отырып, екі данада азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді ұсынады, бұл ретте тізілімнің, азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімнің бір данасы және тіркелген шарттың (қосымша келісімнің) қағаз жеткізгіштегі көшірмесі мемлекеттік қазынашылық органында қалады.
Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін өтінімдер "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесі арқылы берілген кезде өтінімдер тізілімдері ұсынылмайды.
Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шартты немесе қосымша келісімді (Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларында (бұдан әрі – № 129 қағидалар) белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы түзету нәтижесінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың сомасы ұлғайған жағдайда) тіркеу үшін мемлекеттік мекеме, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, мынадай құжаттардың бірінің: жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарттың құнына енген жағдайда жобалау-сметалық құжаттамасы бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының немесе техникалық-экономикалық негіздемесі бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының, сондай-ақ Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы болған кезде жобалау-сметалық құжаттаманы немесе техникалық-экономикалық негіздемені түзетуді талап етпейтін бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша шарттардың көшірмесін міндетті түрде қоса бере отырып, азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді қағаз жеткізгіште ұсынады. Оған қоса: Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10632 болып тіркелген) бекітілген Бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту қағидаларында (бұдан әрі – № 304 қағидалар) белгіленген тәртіппен техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту/қайта бекіту туралы бұйрықтың көшірмесі. Бұл ретте, осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсыну техникалық-экономикалық негіздеменің немесе жобалау-сметалық құжаттаманың қолданылу кезеңінде жүзеге асырылады.
Астанада жылу электр орталықтарын салуға бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде жасалған шарттарды (қосымша келісімді) тіркеу үшін азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімге аванстық (алдын ала) төлем көзделетін сатып алынатын күрделі энергетикалық жабдықтың құны туралы мәліметтерді көрсете отырып, қосымша түсіндірме жазба қосымша қыстырылады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсету кезінде мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған, осы тармақта тізбеленген құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген үлгілерін қоса бере отырып, өтінімнің электрондық үлгісі қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жасалуы мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы көзделген тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға арналған шарттарға азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім мемлекеттік қазынашылық органдарына "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйеден мемлекеттік сатып алу туралы шарттың (қосымша келісімнің) деректерін беру жолымен "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы ұсынылады.

207. Государственное учреждение для регистрации гражданско-правовой сделки при проведении заявок на бумажном носителе предоставляет в органы государственного казначейства реестр заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения по форме согласно приложению 77 к настоящим Правилам и заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки в двух экземплярах с приложением оригинала и копии договора (дополнительного соглашения), при этом один экземпляр реестра, заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки и копия зарегистрированного договора (дополнительного соглашения) на бумажном носителе остается в органе государственного казначейства.
При предоставлении заявок для регистрации гражданско-правовой сделки посредством информационной системы "Казначейство-клиент" реестры заявок не представляются.
Для регистрации договора или дополнительного соглашения (в случае увеличения суммы договора о государственных закупках по итогам корректировки технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации, прошедших экспертизу в порядке, установленном Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9938) (далее – Правила № 129)), связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки с обязательным приложением копии одного из следующих документов: положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, когда стоимость изготовления проектно-сметной документации включена в стоимость договора, а также договоров по бюджетным инвестиционным проектам, не требующих корректировки проектно-сметной документации или технико-экономического обоснования, при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии. И дополнительно: копия приказа об утверждении/переутверждении технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации в порядке, установленном Правилами утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 304 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10632) (далее – Правила № 304). При этом, предоставление документов, предусмотренных частью третьей настоящего пункта, осуществляется в период действия технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации.
Для регистрации договоров (дополнительного соглашения), заключенных в рамках реализации инвестиционных проектов, направленных на строительство теплоэлектроцентралей в столице, к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки прикрепляется дополнительно пояснительная записка с указанием сведений о стоимости приобретаемого сложного энергетического оборудования, по которому предусматривается авансовая (предварительная) оплата.
При обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" формируется электронный образ заявки с прикреплением сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в настоящем пункте, подписанные электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения.
Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки к договорам на приобретение товаров (работ, услуг), заключение которых в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о государственных закупках предусмотрено посредством веб-портала государственных закупок, предоставляется в органы государственного казначейства путем передачи данных договора (дополнительного соглашения) о государственных закупках из автоматизированной интегрированной информационной системы "Электронные государственные закупки" посредством информационной системы "Казначейство-клиент".

Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесінде жасалған шартты немесе қосымша келісімді (№ 129 қағидаларда белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы түзету нәтижесінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың сомасы ұлғайған жағдайда) тіркеу үшін мемлекеттік мекеме "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қазынашылық органына, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, мынадай құжаттардың бірінің: жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарттың құнына енген объектілердің жобалау-сметалық құжаттамасы бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының немесе техникалық-экономикалық негіздемесі бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының, сондай-ақ Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы болған кезде жобалау-сметалық құжаттаманы немесе техникалық-экономикалық негіздемені түзетуді талап етпейтін бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша шарттардың түпнұсқасынан сканерленген үлгіні қоса бере отырып, "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесінен мемлекеттік сатып алу туралы шарттың деректерін беру жолымен азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді береді. Оған қоса: № 304 қағидаларға сәйкес техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту/қайта бекіту туралы бұйрықтың түпнұсқасынан сканерленген үлгі. Бұл ретте, осы тармақтың жетінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсыну техникалық-экономикалық негіздеменің немесе жобалау-сметалық құжаттаманың қолданылу кезеңінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, Түркістан қаласында объектілер салу бойынша, сондай-ақ коронавирустық инфекцияға қарсы иммунобиологиялық препараттар шығару бойынша биофармацевтикалық зауыт салу бойынша "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесінде жасалған шарттарды тіркеу жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын немесе техникалық-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын кезең-кезеңімен алу негізінде экономикалық негіздеме, жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың түпкілікті оң қорытындысын немесе құрылыс объектілерінің техникалық-экономикалық негіздемесі бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын алған кезде шарттардың жалпы құнын кейіннен түзете отырыпжүзеге асырылады.
Жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысынан немесе техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысынан, № 304 қағидаларға сәйкес техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту/қайта бекіту туралы бұйрық және міндеттемені тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күндері, шарт талаптарының өзгеру себебі және шарт сомасы көрсетілетін мемлекеттік мекеменің түсіндірме жазбасы (қосымша келісім тіркелген жағдайда) (өзгерген жағдайда) басқа "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы келіп түскен азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімдерге осы тармақта аталған құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген бейнелерді бекіту талап етілмейді,
Мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу жөніндегі талаптар қолданылмайтын мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары (қосымша келісімдері) бойынша міндеттемелерді қабылдау үшін мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімге мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын/қосымша келісімін тіркеу туралы куәліктің көшірмесін (сканерленген бейнесін) қосымша ұсынады.
Мемлекеттік мекеме шарт жасасқан немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің, жергілікті атқарушы органдардың (аудандық маңызы бар қалалардың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдерінің) шешімдеріне сәйкес міндеттемелер қабылдаған кезде мемлекеттік мекеме қосымша мемлекеттік қазынашылық органдарына республика Үкіметінің тиісті шешімдерінің көшірмелерін (мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған сканерленген бейнені бекітеді) ұсынады Қазақстан (жергілікті атқарушы органдар, аудандық маңызы бар қалалар әкімдері, кент, ауыл, ауылдық округ).

Для регистрации заключенного в автоматизированной интегрированной информационной системы "Электронные государственные закупки" договора или дополнительного соглашения (в случае увеличения суммы договора о государственных закупках по итогам корректировки технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации, прошедших экспертизу в порядке, установленном Правилами № 129), связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, государственным учреждением посредством информационной системы "Казначейство-клиент" в орган государственного казначейства предоставляется заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки путем передачи данных договора о государственных закупках из автоматизированной интегрированной информационной системы "Электронные государственные закупки" с прикреплением сканированного образа с оригинала одного из следующих документов: положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, а также договоров по бюджетным инвестиционным проектам, не требующих корректировки проектно-сметной документации или технико-экономического обоснования, при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии. И дополнительно: сканированный образ с оригинала приказа об утверждении/переутверждении технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации в соответствии с Правилами № 304. При этом, предоставление документов, предусмотренных частью седьмой настоящего пункта, осуществляется в период действия технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации.
При этом, регистрация заключенных в автоматизированной интегрированной информационной системы "Электронные государственные закупки" договоров по строительству объектов в городе Туркестане, а также по строительству биофармацевтического завода по выпуску иммунобиологических препаратов против коронавирусной инфекции осуществляется на основании поэтапного получения положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, с последующей корректировкой общей стоимости договоров при получении окончательного положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию объектов строительства.
К заявкам на регистрацию гражданско-правовой сделки, поступившим через автоматизированную интегрированную информационную систему "Электронные государственные закупки", прикрепление сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в настоящем пункте не требуется, кроме положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, приказа об утверждении/переутверждении технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации в соответствии с Правилами № 304 и пояснительной записки (в случае регистрации дополнительного соглашения) государственного учреждения, в которой указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательства, причина изменений условий договора и сумма договора (в случае ее изменения).
Для принятия обязательств по договорам (дополнительным соглашениям) государственно-частного партнерства, на которые требования по заключению договора о государственных закупках посредством веб-портала государственных закупок не распространяются, государственным учреждением к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки дополнительно предоставляется копия (сканированный образ) свидетельства о регистрации договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства.
При заключении договора государственным учреждением или принятии обязательств в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов (акимов городов районного значения, поселка, села, сельского округа), государственное учреждение дополнительно предоставляет в органы государственного казначейства копии (прикрепляет сканированный образ, подписанный электронной цифровой подписью уполномоченного лица государственного учреждения) соответствующих решений Правительства Республики Казахстан (местных исполнительных органов, акимов городов районного значения, поселка, села, сельского округа).

Ескерту. 207-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208. Қазынашылықта біріктірілген ақпараттық жүйесінде ақша алушы болмай қалған жағдайда, азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге осы Қағидалардың 207-тармағында көзделген құжаттардан басқа, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қағаз тасығышта немесе электрондық түрде осы Қағидаларға 64 және 74-қосымшаларға сәйкес (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңба қол қойылған сканерленген үлгілерін тіркей отырып) мемлекеттік мекеме ақша алушыны Ақша алушылардың анықтамалығына енгізуге арналған өтінімді мынадай құжаттарды:
1) заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің/анықтаманың (электрондық үкімет порталынан) көшірмесі/резидент еместі салық төлеуші ретінде тіркеу туралы тіркеу куәлігінің көшірмесін;
нөмірін көрсете отырып, банктік шотының бар екені туралы банктің анықтамасын;
2) жеке тұлға үшін:
жеке басын куәландыратын құжаттың дара кәсіпкер ретінде ісін бастау туралы хабарлама көшірмесі/ "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде қызмет етуге құқық беретін уәкілетті органмен берілген лицензия немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау;
нөмірін көрсете отырып, банктік шотының бар екені туралы банктің анықтамасын;
3) делдал банк үшін (делдал банк арқылы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге төлемдерді ұлттық валютада жүргізу кезінде):
делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжатты;
4) ақшаны шетел валютасында алушы үшін:
бенефициардың, бенефициар банктің, делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжатты (бар болса);
ақша алушының толық деректемелерін көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің растау хатын қоса бере отырып ұсынады.
Тыйым салынған және тәркіленген мүлікті сату жөніндегі аукцион қатысушыларына кепілдендірілген жарнаны қайтару туралы өтінімді ресімдеу кезінде "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде жоғарыда көрсетілген құжаттар қосымша берілмейді, аукцион қатысушысынан соманың түсу фактісін растайтын төлем тапсырмасының көшірмесі қоса беріледі.
Қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде ақша алушының деректемелері өзгерген (болмаған) жағдайда, мемлекеттік мекеме өзгерістер енгізілетін деректемелерді растайтын осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген тиісті құжаттарды (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңба қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып) қоса бере отырып, осы Қағидаларға 67 және 76-қосымшаларға сәйкес ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге арналған өтінімді "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде береді.
Осы Қағидаларға 64, 65, 74 және 76-қосымшаларға сәйкес өтінімді толтырған кезде жеке тұлға үшін "Ақша алушының атауы" ашық жолағында жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және (немесе) бар болса жеке кәсіпкерді ретінде ісін бастау туралы хабарлама/"Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауына сәйкес атауы көрсетіледі.

Сноска. Пункт 207 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208. В случае отсутствия получателя денег в интегрированной информационной системе казначейства к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки, кроме предусмотренных пунктом 207 настоящих Правил документов, государственным учреждением, предоставляется на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в Справочник получателей денег согласно приложениям 64 и 74 к настоящим Правилам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) следующих документов получателя денег:
1) для юридического лица:
копия свидетельства/справки (с портала электронного правительства) о регистрации (перерегистрации) юридического лица/копия регистрационного свидетельства о регистрации нерезидента в качестве налогоплательщика;
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
2) для физического лица:
Копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждение с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование", или лицензии, выданной уполномоченным органом на право занятия деятельностью в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя или подтверждение с веб-портала "Электронного правительства", либо с веб-портала "Е-лицензирование";
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
3) для банка-посредника (при проведении платежей в национальной валюте за пределы Республики Казахстан через банк-посредник):
документы, официально подтверждающие реквизиты банка-посредника;
4) для получателя денег в иностранной валюте:
документы, официально подтверждающие реквизиты бенефициара, банка бенефициара, банка-посредника (при его наличии).
письмо-подтверждение государственного учреждения с указанием полных реквизитов получателя денег.
При оформлении заявки о возвращении гарантийного взноса участникам аукциона по продаже арестованного и конфискованного имущества в информационной системе "Казначейство-клиент" вышеуказанные документы не прилагаются, прилагается копия платежного поручения, подтверждающего факт поступления суммы от участника аукциона.
В случае изменения (отсутствия) реквизитов получателя денег в интегрированной информационной системе казначейства, государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег согласно приложениям 67 и 76 к настоящим Правилам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) соответствующих документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.
При заполнении заявки согласно приложениям 64, 67, 74 и 76 к настоящим Правилам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указывается полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и (или) при наличии наименование согласно уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждение с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование".

Ақша алушы қайта ұйымдастырылған кезде растау құжаттарын ұсына отырып осы Қағидалардың 65 әне 66 қосымшаларына сәйкес өтінім толтырады.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің ресімделуінің және жасалуының шынайылығына, дұрыстығына мемлекеттік мекеме жауапты болады.
Электрондық үкімет порталынан растау құжаттарының қолданылу мерзімі күнтізбелік он күннен аспайды.
209. Қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарт мемлекеттік қазынашылық органында тиісті қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларымен бекітілген ағымдағы қаржы жылының сомасына және жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші Қаржы жылдары бюджетінің тұрақты сипатындағы сөзсіз базалық шығыстарға тіркеледі.
Келесі жылдары аталған шартты қайта тіркеу азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімнің негізінде жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына базалық шығыстардың өлшемдерінің сомасына жүргізіледі. Бұл ретте, өтінімге мемлекеттік мекеменің түсіндірме жазбасы қоса тіркеледі, онда міндеттемені тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күндері көрсетіледі.
4-параграф. Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімді ресімдеу және ұсыну
210. Ағымдағы қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге арналған өтінім (бұдан әрі – ағымдағы қаржы жылына арналған өтінім) осы Қағидалардың 78-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша осы Қағидалардың 79-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
Міндеттемелер бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған және жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған базалық шығыстардың азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімі (бұдан әрі – жоспарлы кезеңге арналған өтінім) осы Қағидаларға 80-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша осы Қағидаларға 81-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
Ескерту. 210-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
211. Өтінім мынадай түрде толтырылады:
1) "Мемлекеттік мекеменің коды" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәннен тұратын коды көрсетіледі, "Бюджет түрі" ашық жолағында қарақпараттық жүйесіаты есебінен мемлекеттік мекеме ұсталатын бюджет түрін білдіретін нышан көрсетіледі:
01 - республикалық бюджет;
02 - облыстық бюджет (республикалық маңызы бар қала (астана) бюджеті);
03 - аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет;
06 - аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті;
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіндегі "Мемлекеттік мекеменің коды", "Мемлекеттік мекеменің атауы", "Бюджеттің түрі" ашық жолақтары "Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім" нысанын ашқан кезде автоматты түрде жасалады;

При реорганизации получателя денег заполняется заявка по форме, согласно приложениям 65 и 66 к настоящим Правилам с прикреплением подтверждающих документов.
Ответственность за достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и внесение изменений реквизитов получателя денег несет государственное учреждение.
Срок действия подтверждающих документов с портала электронного правительства не более десяти календарных дней.
209. Договор, срок действия которого превышает текущий финансовый год, регистрируется в органе государственного казначейства на сумму текущего финансового года, утвержденных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год, и безусловных базовых расходов постоянного характера бюджета второго и третьего финансовых годов планового периода.
В последующие годы перерегистрация указанного договора производится на сумму параметров базовых расходов второго и третьего годов планового периода на основании заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки. При этом к заявке прикрепляется пояснительная записка государственного учреждения, в которой указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательства.
Параграф 4. Оформление и предоставление заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки
210. Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственных учреждений (далее - заявка на текущий финансовый год) по обязательствам на текущий финансовый год составляется по форме согласно приложению 78 к настоящим Правилам, по информационной системе "Казначейство-клиент" направляется по форме согласно приложению 79 к настоящим Правилам.
Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственных учреждений (далее – заявка на плановый период) по обязательствам на текущий финансовый год, и базовых расходов второго и третьего годов планового периода составляется по форме, согласно приложению 80 к настоящим Правилам, по информационной системе "Казначейство-клиент" направляется по форме, согласно приложению 81 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 210 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
211. Заявка заполняется следующим образом:
1) в поле "Код государственного учреждения" указывается семизначный код государственного учреждения, в поле "Вид бюджета" указывается символ, обозначающий вид бюджета, за счет средств которого содержится государственное учреждение:
01 - республиканский бюджет;
02 - областной бюджет (бюджет города республиканского значения, столицы);
03 - районный (города областного значения) бюджет;
06 - бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа;
в информационной системе "Казначейство-клиент" поля "Код государственного учреждения", "Наименование государственного учреждения", "Вид бюджета", создаются автоматически при открытии формы "Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки";

2) "Қаржыландыру көзі" ашық жолағында қарақпараттық жүйесіаты есебінен шарт жасасқан қаржыландыру көзінің түрін білдіретін нышан көрсетіледі:
1 - үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша ортақ қаржыландыру қарақпараттық жүйесіатын қоспағанда, бюджет қарақпараттық жүйесіаты есебінен;
2 - үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша ортақ қаржыландыру қарақпараттық жүйесіаты есебінен;
3 - мемлекеттік мекеменің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен;
3) "нөмір өтінім" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәннен тұратын кодынан, бөлшек арқылы тіркеу жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылының соңғы 2 санынан, дефис арқылы мемлекеттік мекеменің өтінімдерін тіркеу журналындағы жазбаның реттік нөміріне сәйкес келетін реттік нөмірден тұратын өтінім нөмірі көрсетіледі;
4) "Күні" ашық жолағында өтінім жасалған күн көрсетіледі;
5) "Мемлекеттiк мекеменiң атауы" ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тiркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетiн мемлекеттiк мекеменiң толық атауы көрсетiледi. Мемлекеттік қазынашылық органы мен мемлекеттiк мекеменiң жұмысын қиындатпайтын ұйымдық-құқықтық нысанның атауын және мемлекеттiк мекеменiң атауын қысқартуға жол берiледi;
6)"Шығыстың сипаттамасы" ашық жолағында шығыстардың экономикалық сыныптамасының құрылымына сәйкес жасасқан шарттың мәні көрсетіледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған және Қазақстан Республикасынан тыс жерде ұлттық валютада одан әрі төлемді көздейтін шартты тіркеу кезінде осы жолақта қосымша резидент емес ақша алушының атауы мен деректемелері көрсетіледі;
7) "Шығыстардың бюджеттік сыныптама коды" ашық жолағында тоғыз мәннен тұратын Қазақстан Республика банктік сәйкестендіру коды шығыстардың бюджеттік сыныптамасының бірыңғай коды (бюджеттік бағдарлама әкімшісі, бюджеттік бағдарлама, кіші бағдарлама кодтарының 3 мәнін білдіретін) және 3 мәннен тұратын шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің коды көрсетіледі; мемлекеттік мекеменің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен жасалған шартты тіркеу үшін тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерінің коды қосымша көрсетіледі;
8) "Ақша алушының атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі), жеке сәйкестендіру коды, ақша алушы банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды" ашық жолағында заңды тұлға үшін толық атауы және жеке тұлғаның толығымен тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және (немесе) бар болса дара кәсіпкер ретінде ісін бастау туралы хабарлама "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде қызмет етуге құқық беретін уәкілетті органмен берілген лицензия немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) және оның банктік деректемелері (оған қызмет көрсететін банктің жеке сәйкестендіру коды, атауы және банктік сәйкестендіру коды) көрсетіледі; аумақтық қазынашылық бөлімшесінің, мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және қызмет көрсетуші банктің жұмысын қиындатпайтын мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және қызмет көрсетуші банктің атауын және ұйымдық-құқықтық нысанының атауын қысқартуға жол беріледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен шетел валютасында жасалған шартты тіркеген жағдайда, осы жолақта резидент еместің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректемелері көрсетіледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған және Қазақстан Республикасынан тыс ұлттық валютада одан әрі төлемді көздейтін шартты тіркеу кезінде осы жолақта жолақта делдал-банктің деректемелері көрсетіледі;
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде "Ақша алушының атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі), жеке сәйкестендіру коды, ақша алушы банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды" ашық жолағы Ақша алушылардың анықтамалығынан таңдап алынады;

2) в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого заключен договор:
1 - за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 - за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 - за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
3) в поле "Заявка №" указывается номер заявки, который состоит из семизначного кода государственного учреждения, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляется регистрация, через дефис - порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации заявок государственного учреждения;
4) в поле "Дата" указывается дата составления заявки;
5) в поле "Наименование государственного учреждения" указывается полное наименование государственного учреждения, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации). Допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, не затрудняющее работу органа государственного казначейства и государственного учреждения;
6) в поле "Описание расхода" указывается предмет заключенного договора согласно структуре экономической классификации расходов. При регистрации договора, заключенного с нерезидентом Республики Казахстан, и предусматривающего дальнейшую оплату в национальной валюте за пределы Республики Казахстан, в данном поле дополнительно указываются наименование и реквизиты получателя денег-нерезидента;
7) в поле "Код бюджетной классификации расходов" указываются девятизначный код единой бюджетной классификацией Республики Казахстан (обозначающий по три знака коды администратора бюджетной программы, бюджетной программы, подпрограммы) и трехзначный код специфики экономической классификации расходов для регистрации договора, заключенного за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения, дополнительно указывается код видов товаров (работ, услуг);
8) в поле "Наименование, индивидуальный идентификационный номер (банковский идентификационный номер), индивидуальный идентификационный код получателя денег, наименование и банковский идентификационный код банка получателя денег" указываются полное наименование для юридического лица и полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и (или) при наличии наименование индивидуального предпринимателя согласно уведомлению о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/ подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование" или лицензии, выданной уполномоченным органом на право занятия деятельностью в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя или подтверждению с веб-портала "Электронного правительства", либо с веб-портала "Е-лицензирование", индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) получателя денег и его банковские реквизиты (индивидуальный идентификационный код, наименование и банковский идентификационный код обслуживающего его банка); допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка, не затрудняющее работу органа государственного казначейства, государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка. В случае регистрации договора, заключенного с нерезидентом Республики Казахстан в иностранной валюте, в данном поле указываются реквизиты нерезидента и Национального Банка Республики Казахстан. При регистрации договора, заключенного с нерезидентом, и предусматривающего дальнейшую оплату в национальной валюте за пределы Республики Казахстан, в данном поле указываются реквизиты банка-посредника;
в информационной системе "Казначейство-клиент" поле "Наименование, индивидуальный идентификационный номер (банковский идентификационный номер), индивидуальный идентификационный код получателя денег, наименование и банковский идентификационный код банка получателя денег" выбирается из справочника получателей денег";

9) "Валюта айырбастаудың ресми бағамы" ашық жолағында теңгенің шетел валютасына ресми бағамы және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық мәміленің тіркелген күніне белгіленген бағамына көрсетіледі;
10) ағымдағы қаржы жылына арналған өтінімнің "Сомасы" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылы мерзіміне арналған шарттың сомасы санмен көрсетіледі;
11) жоспарлы кезеңге арналған өтінімнің "Жалпы сомасы" ашық жолағында қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттың жалпы сомасы санмен көрсетіледі;
12) "ағымдағы қаржы жылының сомасы" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылының сомасы санмен көрсетіледі;
13) "нөмір базалық шығыстар сомасы" ашық жолағында жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарындағы базалық шығыстарының сомасы санмен көрсетіледі, үш жылдан асатын болған жағдайда қалған сома жоспарлы кезеңнің үшінші жылдың базалық шығыстарында жалпы сомамен көрсетіледі;
14) ағымдағы қаржы жылына арналған өтінімнің "(Сомасы жазбаша)" ашық жолағында шарттың сомасы жазбаша көрсетіледі (шетел валютасындағы шарт бойынша өтінім сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеу күніне белгіленген шетел валютасына теңгенің ресми бағамы бойынша есептелген ұлттық валютада келтіріледі);
15) қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын жоспарлы кезеңге арналған өтінімнің "(Сомасы жазбаша)" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылының шарт сомасы жазбаша көрсетіледі;
"Басшылардың қолы" бөлімінде құжатқа қол қойған тұлғаның лауазымының атауы; орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығына сәйкес мемлекеттік мекеменің бірінші және екінші қол қою құқығы бар уәкілетті тұлғаларының жеке қолы және қолының таратылып жазылуы (атының бас әрпі мен тегі) көрсетіледі. Лауазымның атауының алдында "Үшін" деген көмекші сөзді, қолдан жазылған "Орынб." деген жазу немесе ақпараттық жүйесінде сызық (бөлшек) қоюға жол берілмейді. Қолдар қол мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес қойылады. Қол қою кезінде жарыққа төзімді сия пайдаланылады, ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалық мөр бедерін қойған кезде Қызыл ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, бедер анық және анық қойылады. "Қазынашылық–клиент" ақпараттық жүйесінде электрондық цифрлық қолтаңба қойылады;

9) в поле "Официальный курс обмена валют" указывается официальный курс тенге к иностранной валюте, установленный согласно законодательству Республики Казахстан на дату регистрации гражданско-правовой сделки;
10) в поле "Сумма" заявки на текущий финансовый год указывается сумма цифрами договора на срок текущего финансового года;
11) в поле "Общая сумма" заявки на плановый период указывается цифрами общая сумма договора, срок действия, которого превышает текущий финансовый год;
12) в поле "сумма текущего финансового года" указывается цифрами сумма текущего финансового года;
13) в поле "сумма базовых расходов" указываются цифрами суммы базовых расходов второго и третьего годов планового периода, в случае превышения трех лет оставшаяся сумма указывается общей суммой в базовых расходах третьего года планового периода;
14) в поле "(Сумма прописью)" заявки на текущий финансовый год указывается сумма договора прописью (по договору в иностранной валюте сумма заявки приводится в национальной валюте, рассчитанной по официальному курсу тенге к иностранной валюте, установленному согласно законодательству Республики Казахстан на дату регистрации);
15) в поле "(Сумма прописью)" заявки на плановый период по договору, срок действия которого превышает текущий финансовый год, указывается прописью сумма договора текущего финансового года;
в разделе "Подписи руководителей" указываются наименование должности лица, подписавшего документ; личная подпись и расшифровка подписи (инициал имени и фамилия) уполномоченных лиц государственного учреждения, имеющих право первой и второй подписей, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения. Не допускается проставление предлога "За", надписи от руки "Зам." или косой черты (дроби) перед наименованием должности. Подписи проставляются в соответствии с документом с образцами подписей и оттиска печати. При проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, оттиск проставляется четко и ясно. В информационной системе "Казначейство-клиент" проставляется электронная цифровая подпись;

16) "құжат – негіздеме" ашық жолағында шарттың (қосымша келісімнің) нөмірі мен күні көрсетіледі;
мемлекеттік сатып алу порталы арқылы жасалған шартты біржақты бұзу кезінде шартты біржақты бұзу туралы хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
мемлекеттік – жекешелік әріптестік (концессия) шарттары бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе оның мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органымен "е-Қаржымині" ақпараттық жүйесі
арқылы берген мемлекеттік-жекешелік әріптестік (концессия) шартын (қосымша келісімді) тіркеу туралы куәліктің тіркеу нөмірі мен күні көрсетіледі;
17) "аванстық (алдын ала) төлем мөлшері (пайызбен)" ашық жолағында шарттың талаптарында көзделген аванстық (алдын ала) төлем мөлшерінің пайыздық арақатынасы көрсетіледі;
18) "сомасы" ашық жолағында аванстық (алдын ала төлем) сомасы цифрлармен көрсетіледі.
Өтінімнің деректемелерін қолмен қандай да бір түзетуге және дұрыстауға жол берілмейді.
212. Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге өтінімдерді тіркеу журналын (бұдан әрі ‒ журнал) мемлекеттік мекеме осы Қағидалардың 82-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізеді. Журнал беттердің жалпы санын көрсете отырып, нөмірленеді, тігіледі және елтаңбалы мөр бедерімен және орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның), ал олар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның қойылған қолымен нықталады. Жазбалар хронологиялық тәртіппен жүргізіледі, өтінімнің жасалған күні журналда көрсетілген күнге сәйкес келеді. Ағымдағы қаржы жылы аяқталғанда журналда бос беттер болған кезде оны келесі жылы пайдаланылады, бұл ретте жазбалардың нөмірлері басынан басталады.
213. Шартты бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде бірнеше бюджеттік кіші бағдарлама бойынша немесе бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының бірнеше ерекшелігі бойынша жасасқан кезде, өтінімдер бюджет шығыстарының әрбір бюджеттік сыныптамасының коды бойынша шарт сомасын көрсете отырып жасалады және беріледі ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қалыптасады және жіберіледі). Бұл ретте, мемлекеттік мекеме барлық өтінімдерді бір уақытта ұсынады.";
214. Мемлекеттік қазынашылық орган барлық жұмыс күні ішінде "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік мекемелерден түскен өтінімдерді қабылдауды жүзеге асырады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде түскен өтінім келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындалады не орындамай қайтарылады.

16) в поле "документ-обоснование" указываются номер и дата договора (дополнительного соглашения);
при одностороннем расторжении договора, заключенного посредством портала государственных закупок указывается номер и дата уведомления об одностороннем расторжении договора;
по договорам государственно - частного партнерства указывается регистрационный номер и дата свидетельства о регистрации договора (дополнительного соглашения) государственно - частного партнерства, присвоенный государственным казначейством или органом государственного казначейства посредством информационной системы "е-Минфин";
17) в поле "размер авансовой (предварительной) оплаты (в процентах)" указывается предусмотренный условиями договора размер авансовой (предварительной) оплаты в процентном отношении;
18) в поле "сумма" указывается сумма авансовой (предварительной оплаты) цифрами.
Не допускаются какие-либо корректировки и исправления реквизитов заявки от руки.
212. Журнал регистрации заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения (далее - журнал) ведется государственным учреждением по форме согласно приложению 82 к настоящим Правилам. Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется оттиском гербовой печати и подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, с указанием общего количества листов. Записи производятся в хронологическом порядке, дата составления заявки соответствует дате, указанной в журнале. Журнал, при наличии в нем по истечении текущего финансового года свободных листов, используется в следующем году, при этом нумерация записей начинается сначала.
213. При заключении договора в рамках одной бюджетной программы по нескольким бюджетным подпрограммам или по нескольким спецификам экономической классификации расходов бюджета, заявки составляются и предоставляются (по информационной системе "Казначейство-клиент" формируются и направляются) с указанием суммы договора по каждому коду бюджетной классификации расходов. При этом государственное учреждение предоставляет все заявки одновременно.
214. Орган государственного казначейства осуществляет прием заявок, поступивших от государственных учреждений по информационной системе "Казначейство-клиент", в течение всего рабочего дня.
Заявка, поступившая электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", исполняется либо возвращается без исполнения не позднее следующего рабочего дня.

215. Қосымша келісімді тіркеуге арналған өтінім қосымша келісімнің деректемелерін ескере отырып, осы Қағидаларда көзделген тәртіппен толтырылады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде өтінімді қалыптастыру кезінде мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңба қойылған өтінімнің электрондық түріне растау құжаттарымен бірге міндеттемені тіркеу туралы хабарламалардың барлық нөмірлері мен күні, шарт талаптарының өзгеру себебі, сондай-ақ өзгерген кезде шарт сомасы көрсетілетін мемлекеттік мекеменің түсіндірме жазбасы қоса тіркеледі, қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттар бойынша – шығыстар Банктік сәйкестендіру коды бөлінісінде жылдар бойынша бөлінген сомалар, олар өзгерген кезде.
Шарт сомасы, шарттың жалпы сомасы (жылдар бойынша бөлінген шығыстардың Банктік сәйкестендіру коды бойынша сомасы) немесе тараптардың деректемелері (атауын қоспағанда) өзгерген кезде мемлекеттік мекеме бұрын орындалған міндеттемелерді (кассалық шығыстарды) шегере отырып, шарттың жаңа сомасына арналған өтінімді ұсынады ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша жібереді).
Қосымша келісімді тіркеу үшін Шарт талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) ұстап қалу кезінде мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге екі өтінім береді ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша жібереді) (бір өтінім ұсталған тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) сомасын шегергендегі шарт сомасына беріледі), екінші ұсталған тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) сомасына.
Бұл ретте мемлекеттік мекеменің өтінімдер беруі негізгі шарт бойынша түпкілікті төлем жүргізілгенге дейін жүзеге асырылады.
Шарт сомасын кассалық шығыс сомасына дейін азайтуға арналған қосымша келісімді не қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын, ағымдағы қаржы жылына арналған сома ішінара не толық жоспарлы кезеңнің екінші және/немесе үшінші жылына ауыстырылатын және нөлге тең шартқа қосымша келісімді тіркеу үшін мемлекеттік мекеме нөлдік сомамен (бойынша) өтінім жасайды және ұсынады. Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген кезде "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі.
Шарттың сомасы кассалық шығыс сомасына дейін азайтылған кезде қағаз тасығышта жасалған қосымша келісім мемлекеттік мекеменің хатымен бірге электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы ұсынылады (хатта міндетті түрде міндеттемені тіркеу туралы хабарламаның нөмірі мен күні, Шарт талаптарының өзгеру себебі, сондай-ақ ол өзгерген кезде шарттың сомасы көрсетіледі).
Өткен қаржы жылында орындалмаған және бюджет қарақпараттық жүйесіатының қалдықтары есебінен ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға жататын шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға қосымша келісімді тіркеу үшін өтінім өткен қаржы жылында тіркелген, іске асыру мерзімі бір жылдан асатын бюджеттік даму бағдарламалары және әзірлену және жеткізілу мерзімі бір қаржы жылынан асатын активтер мен басқа да тауарларды, көрсетілу мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтерді сатып алуды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша міндеттемелердің төленбеген бөлігінің сомасына жасалады және беріледі ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қалыптастырылады және жіберіледі).
Өткен қаржы жылында орындалмаған және өткен қаржы жылында жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы ағымдағы трансферттер есебінен жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылындағы шығыстардың бюджет қарақпараттық жүйесіаты қалдықтарының есебінен ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға жататын шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға қосымша келісімді тіркеу үшін өтінім олардың ағымдағы қаржы жылының басында пайдаланылмаған қалдығының сомасына жасалады және ұсынылады ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қалыптастырылады және жіберіледі).
Тараптардың атауына өзгерістер енгізілетін қосымша келісім үшін өтінім жасалмайды.

215. Заявка для регистрации дополнительного соглашения заполняется в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, с учетом реквизитов дополнительного соглашения.
При формировании заявки в информационной системе "Казначейство-клиент" к электронному образу заявки, подписанному электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, вместе с подтверждающими документами прикрепляется пояснительная записка государственного учреждения, в которой указываются все номера и дата уведомлений о регистрации обязательства, причина изменений условий договора, также сумма договора при ее изменении, а по договорам, срок действия которых превышает текущий финансовый год - суммы в разрезе коду бюджетной классификации расходов с разбивкой по годам, при их изменении.
При изменении суммы договора, общей суммы договора (суммы по код бюджетной классификации расходов, разбивки по годам) или реквизитов сторон (за исключением наименования) государственное учреждение предоставляет (по информационной системе "Казначейство-клиент" направляет) заявку на новую сумму договора за вычетом ранее исполненных обязательств (кассовых расходов).
Для регистрации дополнительного соглашения, при удержании неустойки (штрафа, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора, государственное учреждение представляет (по информационной системе "Казначейство-клиент" направляет) две заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки (одна заявка предоставляется на сумму договора, за вычетом суммы удержанной неустойки (штрафа, пени), вторая на сумму удержанной неустойки (штрафа, пени).
При этом, предоставление государственным учреждением заявок осуществляется до проведения окончательного платежа по основному договору.
Для регистрации дополнительного соглашения на уменьшение суммы договора до суммы кассового расхода либо дополнительного соглашения к договору, срок действия которого превышает текущий финансовый год, где сумма на текущий финансовый год частично либо полностью переносится на второй и/или третий год планового периода и равна нулю, государственное учреждение составляет и предоставляет заявку с нулевой суммой (по информационной системе "Казначейство-клиент" формирует и направляет).
При уменьшении суммы договора до суммы кассового расхода, заключенное на бумажном носителе дополнительное соглашение предоставляется посредством системы электронного документооборота вместе с письмом государственного учреждения, (в письме обязательно указываются номера и дата уведомлений о регистрации обязательства, причина изменений условий договора, также сумма договора, при ее изменении).
Для регистрации дополнительного соглашения на продление срока действия договора, неисполненного в истекшем финансовом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств, заявка составляется и предоставляется (по информационной системе "Казначейство-клиент" формируется и направляется) на общую сумму неоплаченной части зарегистрированных обязательств истекшего финансового года по бюджетным программам развития со сроком реализации более одного года и текущим бюджетным программам, предусматривающим приобретение активов и других товаров со сроком изготовления и поставки более одного финансового года, услуг со сроком оказания более одного финансового года и суммы текущего финансового года.
Для регистрации дополнительного соглашения на продление срока действия договора, неисполненного в истекшем финансовом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств расходов текущего финансового года, осуществляемых за счет целевых текущих трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета в истекшем финансовом году, заявка составляется и предоставляется (по информационной системе "Казначейство-клиент" формируется и направляется) на сумму неиспользованного их остатка на начало текущего финансового года.
Для дополнительного соглашения, которым вносятся изменения в наименование сторон, заявка не составляется.

Ескерту. 215-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Мемлекеттік мекемелердің шарттарын және азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге арналған өтінімдерді тексеру тәртібі
216. Мемлекеттік қазынашылық органына тіркеуге берілген шартты (қосымша келісімді) "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде мыналарға:
1) мемлекеттік мекеме атауының көрсетілу дұрыстығына;
2) Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес бюджеттік бағдарлама, кіші бағдарлама, ерекшелік кодының және мемлекеттік мекеменің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақша есебінен жасалған шартты тіркеу кезінде тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) түрлерінің кодының және атауының болуына және дұрыстығына;
3) шарт мәнінің Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымына сәйкес шығыстар бағытына сәйкестігіне;
4) аванстық төлем пайызының осы Қағидаларда белгіленген мөлшерден асып түспеуіне;
5) жазумен көрсетілген соманың санмен көрсетілген сомаға сәйкестігіне;
6) қағаз тасығыштағы шартқа (қосымша келісімге) қойылған қолдардың және мөр бедерінің қойылған қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкестігіне, бұл ретте қолдар жарыққа төзімді сиялармен қойылады. Мемлекеттік мекеменің және ақша алушының елтаңбалы мөрінің бедері дәл және анық қойылады. Мемлекеттік мекемелер мен ақша алушыларға ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалы мөрді қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, мөр бедері дәл және анық қойылады. "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрі ұсынылған кезде мемлекеттік мекеменің және ақша алушының елтаңбалы мөрінің анықтығы тексеріледі;
7) шарт сомасының қабылданбаған міндеттемелер сомасынан асып кетпеуіне;
8) осы Қағидаларда көзделген жағдайларды қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде шарттарды тіркеуге ұсыну;
9) қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттың және жұмыстар көлемдерінің жалпы сомасын тиісті қаржы жылдары бойынша шартты түрде бөлісудің бар-жоғына тексеруді жүзеге асырады;

Сноска. Пункт 215 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Порядок проверки договоров государственных учреждений и заявок на регистрацию гражданско-правовых сделок
216. Орган государственного казначейства осуществляет проверку договора (дополнительного соглашения), предоставленного на регистрацию в органы государственного казначейства на бумажном носителе или электронного образа по информационной системе "Казначейство-клиент" на:
1) правильность указания наименования государственного учреждения;
2) наличие и правильность указания кода и наименования бюджетной программы, подпрограммы, специфики согласно единой бюджетной классификацией Республики Казахстан и кода видов товаров (работ, услуг) при регистрации договора, заключенного за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения;
3) соответствие предмета договора направлению расходов в соответствии со структурой специфики экономической классификации расходов;
4) не превышение процента авансовой оплаты над размером, установленным настоящими Правилами;
5) соответствие суммы прописью сумме цифрами;
6) соответствие подписей и оттиска печатей на договоре (дополнительном соглашении) на бумажном носителе документу с образцами подписей и оттиска печатей, при этом подписи проставляются светостойкими чернилами. Оттиск печати государственного учреждения и получателя денег проставляется ясно и читаемо. Не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающимися чернилами и использование государственным учреждением и получателем денег средств факсимильного копирования подписи. При проставлении оттиска гербовой печати, запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, оттиск печати проставляется четко и ясно. При предоставлении электронного образа по информационной системе "Казначейство-клиент", проверяется читаемость оттиска печати государственного учреждения и получателя денег;
7) не превышение суммы договора над суммой непринятых обязательств;
8) предоставление к регистрации договоров в рамках одной бюджетной программы за исключением случаев, предусмотреннных настоящими Правилами;
9) наличие условной разбивки по соответствующим финансовым годам общей суммы договора, срок действия которого превышает текущий финансовый год;

10) шарттың (қосымша келісімнің) талаптарын қолмен қандай да бір түзетулерге не дұрыстауға жол берілмейді;
11) егер ақша алушы қосылған құн салығын төлеуші болып табылса, шарт (шарт сомасын өзгертуге арналған қосымша келісім) талаптарында сатып алынатын тауарлар, көрсетілетін қызметтер және жұмыстар бойынша қосылған құн салығы сомасын міндетті түрде көрсетудің болуы егер ақша алушы қосылған құн салығын төлеуші болып табылмаса, қосылған құн салығының болмауы;
12) шарттың, оны мемлекеттік қазынашылық органында міндетті тіркегеннен кейін күшіне ену талаптарының шартта болуы;
13) жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысында немесе техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысында көзделген сомадан ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шарт сомасынан аспауы тиіс;
14) ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шарт бойынша жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысынан немесе олардың қолданылу мерзімі кезеңінде техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысынан көшірмесін немесе сканерленген бейнесін ұсыну;
15) ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шарт бойынша сараптама сомасының және жобалау-сметалық құжаттама бекіту туралы бұйрықтың сәйкестігі.
16) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру есебінен іске асырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындауға арналған шартта орындаушы Ұлттық ғылыми кеңестің оң шешімін алғаннан кейін түпкілікті төлемді жүзеге асыру міндетті шартының болуы;
17) шетел валютасындағы келісім-шарттың мәні 8-08 "Шетел валютасындағы шоттардың тізбесі" нысанындағы шығыстардың рұқсат етілген бағыттарының сәйкестігіне;
18) мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу жөніндегі талаптар қолданылмайтын тауарларды (жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға арналған шарттар бойынша шарттың кіріспесінде шарт жасалған заңнамалық актінің бабына (тармақшасына, тармағына) сілтеме міндетті түрде көрсетілуі бар болуы қажет.

10) отсутствие каких-либо корректировок либо исправлений условий договора (дополнительного соглашения) от руки;
11) наличие в условиях договора (дополнительного соглашения на изменение суммы договора) обязательного указания суммы налога на добавленную стоимость по приобретаемым товарам, услугам и работам, если получатель денег является плательщиком налога на добавленную стоимость, либо отсутствие налога на добавленную стоимость, если получатель денег не является плательщиком налога на добавленную стоимость;
12) наличие в договоре, условия вступления в силу договора после его обязательной регистрации в органе государственного казначейства;
13) не превышение суммы договора, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов над суммой, предусмотренной в положительном заключении комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительном заключении комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию;
14) по договору, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов предоставление копии или сканированного образа с положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключении комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию в период срока их действия;
15) по договору, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов соответствие суммы экспертизы и приказа об утверждении проектно-сметной документации.
16) наличие в договоре на выполнение научно-исследовательских работ, реализуемого за счет базового, грантового, программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, обязательного условия осуществления окончательной оплаты после получения исполнителем положительного решения Национального научного совета;
17) соответствие предмета договора в иностранной валюте разрешенным направлениям расходов согласно отчету по форме 8-08 "Перечень счетов в иностранной валюте";
18) по договорам на приобретение товаров (работ и услуг), на которые требования по заключению договора о государственных закупках посредством веб-портала государственных закупок не распространяются, необходимо наличие в преамбуле договора обязательного указания ссылки на статью (подпункт, пункт) законодательного акта, согласно которому заключен договор.

Ескерту. 216-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
217. Осы Қағидалардың 216-тармағының талаптары халықаралық ұйымдармен және донор-елдермен жасалған байланысты гранттарды іске асыру бойынша шартқа қолданылмайды.
218. Мемлекеттік қазынашылық органы өтінімді мыналарға:
белгіленген нысанға сәйкестігіне;
өтінім деректемелерінің шарт деректемелеріне сәйкестігіне;
мемлекеттік мекеме атауының және кодының оның мемлекеттік мекемелер анықтамалығында көзделген атауына және кодына сәйкестігіне;
ақша алушы деректемелерінің Ақша алушылар анықтамалығында көзделген деректемелерге сәйкестігіне;
өтінімдегі қойылған қолдардың және мөр бедерінің қойылған қолдардың және мөр бедері үлгілері бар қағаз тасығыштағы құжатқа сәйкестігіне.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрі ұсынылған кезде:
осы Қағидалардың 204, 205, 206, 207, 209 және 215-тармақтарында көзделген құжаттардың бар болуына;
жазылған соманың санмен берілген сомаға сәйкестігіне;
шартты бірнеше бюджеттік бағдарлама бойынша немесе бюджет шығыстарының әрбір бюджеттік сыныптамасының коды бойынша бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде жасасқан кезде, барлық өтінімдердің бір уақытта берілуіне;
түсіндірме жазбасы негізінде "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі шартты тіркеу туралы соңғы хабарламаны көрсете отырып өтінімді қарау нысанында "Өтінім түрі" жолағын толтыру болуын тексеруді жүзеге асырады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде өтінімдерді қарау нысанында түсіндірме жазбаға сәйкес "бұзу" белгісінің болуы (мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалған шартты бұзған кезде).
Ескерту. 218-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
219. Өтінім дұрыс ресімделмеген және оған қоса берілген құжаттармен не Шарттың тармақтарда белгіленген талаптарға сәйкес келмеген кезде 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 198, 199, 200, 201, 202, 205, 206, 207, 211, 215, 216 және 218-і осы Қағиданың мемлекеттік қазынашылық органы өтінімді және оған қоса берілген құжаттарды:
1) мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге өтінімдер тізілімінде қайтару туралы белгісі бар хатты ресімдемей қабылдау кезеңінде сәйкессіздік анықталған;

Сноска. Пункт 216 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
217. Условия пункта 216 настоящих Правил не распространяются на договора по реализации связанных грантов, заключенным с международными организациями и странами-донорами.
218. Орган государственного казначейства осуществляет проверку заявки на:
соответствие установленной форме;
соответствие реквизитов заявки реквизитам договора;
соответствие наименования и кода государственного учреждения его наименованию и коду, предусмотренному в Справочнике государственных учреждений;
соответствие реквизитов получателя денег реквизитам получателя денег, предусмотренным в Справочнике получателей денег;
соответствие подписей и оттиска печати на заявке документу с образцами подписей и оттиска печатей на бумажном носителе.
При предоставлении электронного образа по информационной системе "Казначейство-клиент" проверяется на:
наличие документов, предусмотренных пунктами 204, 205, 206, 207, 209 и 215 настоящих Правил;
соответствие суммы прописью сумме цифрами;
одновременное предоставление всех заявок при заключении договора в рамках одной бюджетной программы по нескольким бюджетным подпрограммам или по нескольким спецификам экономической классификации расходов бюджета;
наличие в форме просмотра заявки в информационной системе "Казначейство-клиент" заполнения поля "Вид Заявки" с указанием последнего уведомления о регистрации договора согласно пояснительной записке.
Наличие в форме просмотра заявок в информационной системе "Казначейство-клиент" признака "расторжение" согласно пояснительной записке (при расторжении договора заключенного посредством веб-портала государственных закупок).
Сноска. Пункт 218 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
219. При неверном оформлении и несоответствии заявки с приложенными к ней документами либо договора требованиям, установленным пунктами 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189 190, 191, 192, 193, 194, 195, 198, 199, 200, 201, 202, 205, 206, 207, 211, 215, 216 и 218 настоящих Правил орган государственного казначейства возвращает заявку и документы, приложенные к ней, при:
1) обнаружении несоответствия в период приема, без оформления письма с отметкой о возврате в реестре заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения;

2) мемлекеттік қазынашылық органына ұсынылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылық органы басшысының қолы қойылған жазбаша түрде қабылдағаннан кейін, тексеру барысында сәйкессіздік анықталса, бұл ретте өтінімнің екінші данасы хаттың екінші данасымен қалады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде оған қоса берілген құжаттары бар өтінімнің электрондық бейнесі не шарт тармақтарда белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 205, 206, 207, 211, 215, 216 мемлекеттік қазынашылық органы осы Қағидалардың тиісті тармақтарына сілтеме жасай отырып, бас тарту себебін көрсете отырып, өтінімді қабылдамайды.
Ескерту. 219-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. Шартты тіркеу туралы хабарламаны қалыптастыру және беру
220. Шартты тіркеу туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) мемлекеттік мекеменің ақша алушымен жасасқан шартының (қосымша келісімінің) тіркелуін растайтын құжат болып табылады.
Хабарлама мемлекеттік қазынашылық органына шарт (қосымша келісім) нысанындағы азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеген кезде ғана беріледі.
Хабарлама қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде бекітілген өтінім деректемелерінің негізінде қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады .
Нөлдік сомамен азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінім бекітілген кезде хабарлама қалыптастырылмайды.
221. Хабарлама мемлекеттік қазынашылық органына өтінім берілген күннен кейінгі күннен бастап екі жұмыс күні ішінде мемлекеттік мекемеге беріледі.
Шартты (қосымша келісімді) тіркеу кезінде хабарлама осы Қағидаларға 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі (бұдан әрі – 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама).
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесін пайдалану кезінде мемлекеттік мекемелер 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаларды дербес қалыптастырады.
Шартты (қосымша келісімді) қағаз жеткізгіште тіркеу кезінде 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама екі данада қалыптастырылады.
222. Өзгертілетін қосымша келісімді тіркеу кезінде:
тіркелген шарттың сомасы;
шарттың қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асып кететін ағымдағы қаржы жылына арналған тіркелген шарттың сомасы;
бюджеттік бағдарламаның, кіші бағдарламаның коды мен атауы, ерекшеліктері;
тараптардың атауын қоспағанда, тараптардың деректемелері;
бұрын қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған хабарлама жабылатын және 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаңа Хабарлама қалыптастырылатын қосымша келісім тіркелген кезде өзгертіледі.
Тіркелген шарттың сомасы кассалық шығыс сомасына дейін азайған не қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын, ағымдағы қаржы жылына арналған сома жоспарлы кезеңнің екінші және/немесе үшінші жылына ішінара не толық ауыстырылатын және нөлге тең шарт бойынша ағымдағы қаржы жылының сомасы азайған кезде қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде бұрын қалыптастырылған хабарлама жабылады, жаңа хабарлама ағымдағы қаржы жылынан аспайды. қалыптасады.
Тараптардың атауы өзгертілген қосымша келісім ұсынылған кезде 83-қосымшаға сәйкес нысандағы хабарлама оның жабылуынсыз өзгертуге жатады.
Қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде оның негізінде қолданылу мерзімі бір қаржы жылынан асып кететін бұрын тіркелген шарттың ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасы тіркелетін өтінімді бекіткен кезде 84-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Хабарлама ағымдағы қаржы жылының сомасына қалыптастырылады.

2) обнаружении несоответствия после приема, в ходе проверки, в письменном виде за подписью руководителя органа государственного казначейства в течение двух рабочих дней со дня их предоставления в орган государственного казначейства, при этом второй экземпляр заявки остается со вторым экземпляром письма.
При несоответствии в информационной системе "Казначейство-клиент" электронного образа заявки с прикрепленными к ней документами либо договора требованиям, установленным пунктами 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197 198, 199, 200, 201, 202, 205, 206, 207, 211, 215, 216 и 218 настоящих Правил, орган государственного казначейства отклоняет заявку с указанием причины отклонения, со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил.
Сноска. Пункт 219 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Формирование и выдача уведомления о регистрации договора
220. Уведомление о регистрации договора (далее - уведомление) является документом, подтверждающим регистрацию договора (дополнительного соглашения), заключенного государственным учреждением с получателем денег.
Уведомление выдается только при регистрации в органе государственного казначейства гражданско-правовых сделок в форме договора (дополнительного соглашения).
Уведомление формируется в интегрированной информационной системе казначейства на основании реквизитов утвержденной в интегрированной информационной системе казначейства заявки.
При утверждении заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки с нулевой суммой уведомление не формируется.
221. Уведомление выдается государственному учреждению в течение двух рабочих дней со дня, следующего за днем предоставления заявки в орган государственного казначейства.
Уведомление при регистрации договора (дополнительного соглашения) выдается по форме согласно приложению 83 к настоящим Правилам (далее - уведомление по форме согласно приложению 83).
При использовании информационной системы "Казначейство-клиент" государственные учреждения самостоятельно формируют уведомления по форме согласно приложению 83.
При регистрации договора (дополнительного соглашения) на бумажном носителе уведомление по форме согласно приложению 83 формируется в двух экземплярах.
222. При регистрации дополнительного соглашения, которым изменяется:
сумма зарегистрированного договора;
сумма зарегистрированного договора на текущий финансовый год со сроком действия договора, превышающим текущий финансовый год;
коды и наименования бюджетной программы, подпрограммы, специфики;
реквизиты сторон за исключением наименования сторон;
ранее сформированное в интегрированной информационной системе казначейства уведомление закрывается и формируется новое уведомление по форме согласно приложению 83.
При уменьшении суммы зарегистрированного договора до суммы кассового расхода либо уменьшения суммы текущего финансового года по договору, срок действия которого превышает текущий финансовый год, где сумма на текущий финансовый год частично либо полностью переносится на второй и/или третий год планового периода и равна нулю, ранее сформированное в интегрированной информационной системе казначейства уведомление закрывается, новое уведомление не формируется.
При предоставлении дополнительного соглашения, которым изменяется наименования сторон уведомление по форме согласно приложению 83 корректируется без его закрытия.
При утверждении в интегрированной информационной системе казначейства заявки, на основании которой регистрируется сумма договора на текущий финансовый год ранее зарегистрированного договора со сроком действия, превышающим один финансовый год, уведомление по форме согласно приложению 83 формируется на сумму текущего финансового года.

223. Қағаз жеткізгіштегі 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаға Мемлекеттік қазынашылық органдарыбірінші басшысы (немесе ол уәкілеттік берген тұлға) қол қояды, Мемлекеттік қазынашылық органдарыжауапты атқарушысының қолымен, мөртабан бедерімен ресімделіп құжаттың қайта өңдеу күні қойылады, сондай-ақ елтаңбалық мөр бедерімен куәландырылады.
Бұл ретте 84-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама бірнеше бетте қалыптастырылған жағдайда құжаттың әр бетіне қол қойылып, мөр бедерімен ресімделіп құжаттың қайта өңделген күні қойылады.
Мемлекеттік мекеме "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі электрондық түрде қалыптастырылған хабарламаға Мемлекеттік қазынашылық органықол қоймайды.
224. Хабарламаның 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір данасы шарттың (қосымша келісімнің) көшірмесімен бірге аумақтық қазынашылық бөлімшесінде қалады, екінші данасы шарттың (қосымша келісімнің) әр беті мөртабандалған түпнұсқасымен бірге мемлекеттік мекемеге беріледі.
225. Бюджет қарақпараттық жүйесіатының жұмсалуына мониторингтi және мемлекеттiк мекеменiң қабылданған мiндеттемелерi бойынша егжей-тегжейлi ақпарат алуды қамтамасыз ету үшiн Мемлекеттік қазынашылық органы осы Қағидаларға 85-қосымшаға сәйкес 4-09 "Мерзiмдi мiндеттемелер бөлшектерi" нысанындағы есебiн және мемлекеттiк мекеменiң сұратуы бойынша берiлетiн осы Қағидаларға 86-қосымшаға сәйкес 4-12 "Орындалмаған мiндеттемелердiң бөлшектерi" нысанындағы есебiн, сондай-ақ 4-20-нысанындағы есептi ай сайын және мемлекеттік мекеменің және/немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің сұратуы бойынша айдың бір және он алты күніндегі жағдай бойынша ведомстволық бағынысты мекемелер бөлінісінде/жиынтығында қалыптастырады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер 4-09 "Кезеңді міндеттемелердің бөлшектері", 4-12 "Орындалмаған міндеттемелердің бөлшектері" және 4-20-нысан есептерін дербес қалыптастырады.
7-параграф. Төлемдер мен ақша аударымдарын ұлттық валютамен жүзеге асыру тәртібі
226. Мемлекеттiк мекемелердiң төлемдерi мен ақша аударымдары қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы немесе мемлекеттiк мекемелердің шетел валютасындағы шоттарындағы қалдықтар, сондай-ақ төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарының жоспарлы тағайындаулары мен шартты тiркеу туралы хабарламаның пайдаланылмаған қалдығы шегiнде өткiзiледi.
Мемлекеттiк мекемелердiң қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының және шетел валютасындағы шоттарының жеке сәйкестендiру кодтары осы Ережеде белгiленген тәртiппен берiледi және тиiстi аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi мен мемлекеттiк мекемелердiң назарына жеткiзiледi.
Жеке жоспар шығыстарының бюджеттiк сыныптамасының тиiстi коды бойынша жоспарлы тағайындау болмаған не жеткiлiксiз болған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi төлеуге берiлетiн шотты орындамай қайтарады.
Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақша жеткіліксіз болған жағдайда мемлекеттік қазынашылық органы бірінші кезекте бюджет шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдерді Қазақстан Республикасы Үкіметінің борыштық міндеттемелерін өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі төлемдерді, зейнетақыларды, жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді, жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, оның ішінде штаттан тыс техникалық персоналдың жалақысын және басқа да ақшалай төлемдерді Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жалақыдан ұстап қалулар, ақшалай өтемақылар, алимент, міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар, тұрғын үй төлемдері, жеке тұлғаларға трансферттер, стипендиялар, банк қызметтеріне ақы төлеу, бюджеттік субвенциялар, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер.
Бұдан әрі мынадай бағыттар бойынша шығыстар жүргізіледі: тамақтандыруды ұйымдастыру және тамақ өнімдерін сатып алу жөніндегі қызметтер, дәрілік заттарды, киім-кешек пен отынды сатып алу (ғимараттарды жылыту бөлігінде), коммуналдық қызметтер, байланыс қызметтері, көлік қызметтері, іссапар және қызметтік сапарлар, студенттерді, магистранттар мен докторанттарды жатақханадағы орындармен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер, жеңілдікті өтемақы жөніндегі қызметтер студенттердің жол жүруі, атқарушылық құжаттар мен сот актілерінің орындалуы, сондай-ақ Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Парламентінің қызметін қамтамасыз ету бойынша.
Төтенше жағдай немесе жағдай туындаған жағдайда төлемдер елдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайды тұрақтандыру үшін де бірінші кезектегі тәртіппен жүргізіледі.
Жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында ақша жеткіліксіз болған жағдайда мемлекеттік қазынашылық органы бірінші кезектегі тәртіппен жергілікті атқарушы органның шешімдерінде айқындалған бюджеттер шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдер жүргізеді.
Ақша болмаған жағдайда немесе қағаз жеткізгіште не "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электронды түрде түсіп, қазынашылықтың бiрiктiрiлген ақпараттық жүйесіне енгізілген төлем шотын орындауға ақша жеткіліксіз болған жағдайда, төлем шоты келесі күні мемлекеттік мекемеге қайтару себебін негіздей отырып, орындаусыз қайтарылады.
Тиiстi қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында ақша жеткiлiксiз болған жағдайда салықтың (оның ішінде қосылған құн салығының асып кетуін қайтарудың) және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдердiң, мемлекеттік кірістер органдары және (немесе) уәкiлеттi органдардың құзыретi шегiндегi салықтық емес төлемдердiң артық төленген сомаларын салық төлеушiлерге қайтаруға төлем тапсырмаларын аумақтық қазынашылық бөлiмшесi орындауға қабылдамайды.

223. Уведомление по форме согласно приложению 83 на бумажном носителе подписывается первым руководителем органа государственного казначейства (или лицом, им уполномоченным), оформляется подписью, оттиском штампа и проставлением даты обработки документа ответственным исполнителем органа государственного казначейства, а также заверяется оттиском гербовой печати.
При этом в случае формирования уведомления по форме, согласно приложению 83 на нескольких листах, документ оформляется подписью, оттиском штампа и проставлением даты обработки документа полистно.
Уведомление, сформированное государственным учреждением электронным образом в информационной системе "Казначейство-клиент" органом государственного казначейства, не подписывается.
224. Один экземпляр уведомления по форме согласно приложению 83 остается в органе государственного казначейства, второй экземпляр передается государственному учреждению вместе с проштампованным полистно оригиналом договора (дополнительного соглашения).
225. Для обеспечения мониторинга за расходованием бюджетных средств и получения детальной информации по принятым государственным учреждением обязательствам органом государственного казначейства формируются отчет формы 4-09 "Детали периодических обязательств", согласно приложению 85 к настоящим Правилам, и отчет формы 4-12 "Детали невыполненных обязательств", согласно приложению 86 к настоящим Правилам, которые выдаются по запросу государственного учреждения, а также форму 4-20 - ежемесячно и по запросу государственного учреждения и/или администратора бюджетных программ в разрезе/своде подведомственных учреждений по состоянию на первое и шестнадцатое число месяца.
Государственные учреждения, обсуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчеты 4-09 "Детали периодических обязательств", 4-12 "Детали невыполненных обязательств" и форму 4-20.
Параграф 7. Порядок осуществления платежей и переводов денег в национальной и иностранной валютах
226. Платежи и переводы денег государственных учреждений проводятся в пределах остатков на контрольных счетах наличности или счетах в иностранной валюте государственных учреждений, а также согласно плановым назначениям индивидуального плана финансирования по платежам и неиспользованного остатка уведомления о регистрации договора.
Индивидуальные идентификационные коды контрольных счетов наличности и счетов в иностранной валюте государственных учреждений присваиваются и доводятся до соответствующих органов государственного казначейства и государственных учреждений в порядке, установленными настоящими Правилами.
При отсутствии либо недостаточности плановых назначений по соответствующему коду бюджетной классификации расходов индивидуального плана по платежам счета к оплате органом государственного казначейства возвращаются без исполнения.
В случае недостаточности денег на контрольном счете наличности республиканского бюджета органом государственного казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджетов выплаты по погашению и обслуживанию долговых обязательств Правительства Республики Казахстан, пенсии, пособия и другие социальные выплаты, выплата заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработная плата внештатного технического персонала и все удержания из заработной платы, денежные компенсации, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, алименты, обязательные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателей, профессиональные и добровольные пенсионные взносы, социальные отчисления, отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование, жилищные выплаты, трансферты физическим лицам, стипендии, оплата банковских услуг, бюджетные субвенции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет.
Далее проводятся расходы по следующим направлениям: услуги по организации питания и приобретению продуктов питания, приобретение лекарственных средств, обмундирования и топлива (в части отопления зданий), коммунальные услуги, услуги связи, транспортные услуги, командировочные и служебные разъезды, услуги по обеспечению студентов, магистрантов и докторантов местами в общежитии, услуги по компенсации льготного проезда студентов, исполнение исполнительных документов и судебных актов, а также по обеспечению деятельности Главы государства, Правительства и Парламента Республики Казахстан.
В случае возникновения чрезвычайного положения или ситуации платежи проводятся также в первоочередном порядке для стабилизации социально-экономической ситуации в стране.
В случае недостаточности денег на контрольных счетах наличности местных бюджетов органом государственного казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджетов, определенных решениями местного исполнительного органа.
В случае отсутствия либо недостаточности денег для исполнения введенного в интегрированную информационную систему казначейства счета к оплате, поступившего на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", счет к оплате возвращается государственному учреждению без исполнения на следующий день с обоснованием причины возврата.
В случае недостаточности денег на соответствующих контрольных счетах наличности органом государственного казначейства платежные поручения на возврат налогоплательщикам сумм излишне уплаченных налогов (в том числе возврат превышения налога на добавленную стоимость) и других обязательных платежей в бюджет, неналоговых платежей в пределах компетенции органов государственных доходов и (или) уполномоченных органов на исполнение не принимаются.

Бірыңғай қазынашылық шоттан ақшаны есептен шығару бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган "Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 31 тамыздағы нөмір 201 (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмір 14310 болып тіркелді) және "Банкаралық клиринг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 31 тамыздағы нөмір 211 (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмір 14333 болып тіркелді) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулыларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясының төлем жүйелерi арқылы жiберiлген электрондық төлем құжаттары негiзiнде жүргiзiледi.
Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы заңның немесе мәслихат шешiмiнiң жобасы Қазақстан Республикасының Парламентiне немесе мәслихатқа енгiзiлген күннен бастап, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган және мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган ұсынған деректердің негiзiнде бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның нұсқауы бойынша мемлекеттік қазынашылық органының жоспарлы тағайындауларды азайту жоспарланатын бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар), ерекшелiктер бойынша төлемдер жүргiзудi тоқтата тұрады.
Ескерту. 226-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
227. Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік мекемелерден түскен төлеуге берілетін шоттарды жұмыс күнінің ішінде қабылдауды жүзеге асырады.
Төлеуге берілетін шот келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындалады не орындаусыз қайтарылады.
Бұл ретте банк кассасынан чек бойынша қолма-қол ақшаны алуға арналған құжаттар жергiлiктi уақыт бойынша сағат 13.00-ге(он үш) дейiн қабылданады.
228. Мемлекеттік мекеме мыналарды:
1) құжаттарды қағаз және магниттi жеткізгіште ұсынған кезде мемлекеттiк мекемелерге қызмет көрсету кестесiнiң сақталуын;
2) төлеуге берiлетiн шотты ұсыну заңдылығы мен негiздiлiгiн;
3) төлеуге берілетін шоттағы көрсетілген деректемелердің және төлеуге берілетін шоттағы сомалардың және растайтын құжаттардың анықтығын;
4) төлемдерді ақша алушылардың пайдасына жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерді орындаудың уақтылығы мен толықтығын;
5) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде орындалған жұмыстардың қол қойылған актісі негізінде мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде мердігерге ақы төлеуді;

Списание денег с единого казначейского счета производится на основании электронных платежных документов, отправленных государственным казначейством через платежные системы Национальной платежной корпорации Национального Банка Республики Казахстан, в соответствии с постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 201 "Об утверждении Правил функционирования межбанковской системы переводов денег" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14310) и от 31 августа 2016 года № 211 "Об утверждении Правил функционирования системы межбанковского клиринга" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14333).
С даты внесения проекта закона или решения маслихата о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год в Парламент Республики Казахстан или маслихат, орган государственного казначейства приостанавливает проведение платежей по бюджетным программам (подпрограммам), спецификам, по которым планируется уменьшение плановых назначений по указанию центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета на основании данных, представленных местным уполномоченным органом по государственному планированию.
Сноска. Пункт 226 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
227. Орган государственного казначейства осуществляет прием счетов к оплате, поступивших от государственных учреждений в течение рабочего дня.
Счет к оплате исполняется либо возвращается без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
При этом документы на получение наличных денег по чекам из кассы банка принимаются до 13.00 (тринадцать) часов местного времени.
228. Государственное учреждение обеспечивает:
1) соблюдение графика обслуживания государственных учреждений при предоставлении документов на бумажном и электронном носителе;
2) правомерность и обоснованность предоставления счета к оплате;
3) достоверность указанных реквизитов в счете к оплате и сумм в счете к оплате и подтверждающих документах;
4) своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателей денег;
5) оплату подрядчику в срок, установленный законодательством Республики Казахстан о государственных закупках при реализации бюджетных инвестиционных проектов на основании подписанного акта выполненных работ;

6) жасасқан азаматтық-құқықтық мәмiлелерге сәйкес тауарлардың, орындалған жұмыстардың және (немесе) көрсетiлген қызметтердiң жеткiзiлуiн растаудың дұрыстығын;
7) растайтын құжаттардың дұрыстығын;
8) Мемлекеттік қазынашылық органы тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде шот-фактуралардың немесе лизингтік төлемдерді өтеу кестесі (тауарды лизингке сатып алған жағдайда), актілер жасалмайтын көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді орындау кезінде орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісін немесе тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша аванстық төлемнің сомасын қоспағанда, төлем жүргізген кезде (бұдан әрі – растаушы құжаттар) беруді. Көрсетілген құжаттарға өнім берушінің жеке қолымен немесе электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады. Бұл ретте, көрсетілген құжаттардың көшірмелері орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның өз қолымен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерімен беріледі;
9) Салық кодексінің талаптарына сәйкес жазылған электрондық шот-фактураны алған кезде электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеден "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне интеграциялау арқылы төлем шотын қалыптастыру;
10) ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды күрделі жөндеуге байланысты шығыстар бойынша аванстық төлем жүргізген кезде жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысынан немесе техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысынан көшірмесін немесе сканерленген бейнені ұсыну жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарттың құнына енгізілген жолдар мен басқа да объектілер;
11) "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі пайдалану кезінде заңды тұлғаның құжат топтамасында берген орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның және орталық атқарушы органның бухгалтерлік қызмет басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның немесе мемлекеттік мекеменің бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен дұрыстығын;

6) достоверность подтверждения поставки товаров, выполненных работ и (или) оказанных услуг в соответствии с заключенными гражданско-правовыми сделками;
7) достоверность подтверждающих документов;
8) представление в орган государственного казначейства при приобретении либо поставке товаров – счет-фактуру или график погашения лизинговых платежей (в случае приобретения товара в лизинг), при выполнении работ или услуг – акт выполненных работ или оказанных услуг, за исключением услуг, при которых акты не составляются (далее – подтверждающие документы), при проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа по зарегистрированной гражданско-правовой сделке. Указанные документы подписываются электронной цифровой подписью поставщика. При этом, копии указанных документов, предоставляемые на бумажных носителях в соответствии с пунктом 2 настоящих Правил, заверяются подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, и оттиском гербовой печати государственного учреждения;
9) при получении электронного счета-фактуры, выписанного в соответствии с требованиями Налогового кодекса, формирование счета к оплате посредством интеграции из информационной системы по приему и обработке электронных счетов-фактур в информационную систему "Казначейство-клиент";
10) предоставление копии или сканированного образа с положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключении комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию при проведении платежа, следующего за авансовым, по расходам, связанным со строительством либо с реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора;
11) достоверность электронной цифровой подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и руководителя бухгалтерской службы центрального исполнительного органа или лица, им уполномоченного, или главного бухгалтера государственного учреждения данным досье юридического лица при использовании информационной системе "Казначейство-клиент";

12) төлеуге берiлетiн шоттың бiрiншi данасының деректемелерi қағаз жеткізгіште төлеуге берiлетiн шоттың екiншi данасының деректемелерiне сәйкес келмеген.
Мемлекеттік мекеме растаушы құжаттардың дұрыстығын қамтамасыз етеді.\
Ескерту. 228-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
229. Төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру мемлекеттік мекеменің қалыптастыруын және мемлекеттік қазынашылық органының есепшоттар есебінен төлем шоттарын жүргізуін қамтиды:
1) бюджет қарақпараттық жүйесіаты;
2) мемлекеттік мекемелер өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша;
3) мемлекеттік мекемеге Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оны қайтарып алу не белгілі бір жағдайлар басталғанда тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен беретін ақша;
4) мемлекеттік мекемелер үшін қайырымдылық көмектен түсетін, олар заңнамалық актілерге сәйкес алатын ақша;
5) ақша түсімдерін есептеу және Жәбірленушілерге өтемақы төлеуді жүргізу үшін Жәбірленушілерге өтемақы қоры;
6) Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық жобаларын, сондай-ақ заңсыз сатып алынған активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның шығыстарын қаржыландыру мақсатында ақша жұмсау үшін арнаулы мемлекеттік қордың қаражатын жұмсауға арналған.
230. Осы Қағидаларға 88-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіштегі төлем шоты және осы Қағидаларға 89-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша жіберілетін төлем шотының электрондық бейнесі мемлекеттік қазынашылық органдарына онда көрсетілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде ұсынуға жарамды.
231. Мемлекеттік мекеме қағаз жеткізгіштегі төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу үшін мемлекеттік қазынашылық органына осы Қағидаларға 90-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем шоттарының тізілімін, алдын ала төлем үшін төлем шоттарын қоспағанда, осы Қағидалардың 244, 249, 255 және 256-тармақтарында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, төлем шоттарын ұсынады. Төлем шоттарының тізілімі және төлем шоттары мемлекеттік қазынашылық органына қағаз жеткізгіште екі данада ұсынылады.
Төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiнде мемлекеттiк мекеме мемлекеттік қазынашылық органына ұсынатын төлеуге берiлетiн барлық шоттар көрсетiледi.
Төлеуге берілетін шоттарды "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша өткізген кезде төлеуге берілетін шоттардың тізілімдері ұсынылмайды.

12) недопущение проведения авансовых платежей текущего финансового года при наличии непогашенного аванса прошлых лет.
Государственное учреждение обеспечивает достоверность подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 228 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
229. Осуществление платежей и переводов денег включает в себя формирование государственным учреждением и проведение органом государственного казначейства счетов к оплате за счет:
1) бюджетных средств;
2) денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
3) денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления, при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
4) денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законодательными актами;
5) фонда компенсации потерпевшим для зачисления поступлений денег и проведения выплаты компенсации потерпевшим;
6) средств специального государственного фонда для расходования денег с целью финансирования социальных, экономических проектов Республики Казахстан, а также расходов уполномоченного органа по возврату незаконно приобретенных активов.
230. Счет к оплате на бумажном носителе по форме согласно приложению 88 к настоящим Правилам и электронный образ счета к оплате направляемый по информационной системе "Казначейство-клиент" по форме, согласно приложению 89 к настоящим Правилам, действительны к предоставлению в органы государственного казначейства в течение десяти календарных дней от указанной в нем даты.
231. Государственное учреждение для проведения платежей и переводов денег на бумажном носителе представляет в орган государственного казначейства реестр счетов к оплате по форме, согласно приложению 90 к настоящим Правилам, счета к оплате с приложением документов, предусмотренных пунктами 244, 249, 256 и 257 настоящих Правил, за исключением счетов к оплате для предварительной оплаты. Реестр счетов к оплате и счета к оплате предоставляются в орган государственного казначейства на бумажном носителе в двух экземплярах.
В реестре счетов к оплате указываются все счета к оплате, предоставляемые государственным учреждением в орган государственного казначейства.
При проведении счетов к оплате по информационной системе "Казначейство-клиент" реестры счетов к оплате не представляются.

232. Мемлекеттік қазынашылық органы жауапты орындаушысы осы Қағидаларда көзделген жағдайларда оларға қоса берiлген төлеуге берiлетін шоттар және қағаз жеткізгіштегі құжаттармен бiрге төлеуге берiлетін шоттармен тiзiлiмiнiң екi данасын қабылдайды, олардың жинақтылығын, осы Қағидалардың 6-тарауының 8, 9, 10, 11, 12 және 13-параграфтарында белгiлен-ген талаптарға сәйкестiгiн тексередi. Төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiне қоса берiлген төлеуге берiлетiн шоттар мен құжаттардың саны төлеуге берiлетін шоттар тiзiлiмiнде көрсетiлген санына және осы Қағидалардың 6-тарауының 8, 9, 10, 11, 12 және 13-параграфтарында белгiленген талаптарға сәйкес келген кезде тiзiлiмнiң екі данасына және тiзiлiмге қоса берiлген төлеуге берілетін шоттар тізіліміне қолын, күнiн және мөртабан бедерiн қояды. Төлеуге берілетін шоттар тізілімінің қол қойылған және мөр басылған бірінші данасы мемлекеттік мекемеге қайтарылады, төлеуге берілетін шоттар тізілімінің екінші данасы қоса берілген төлем шоттарымен және оларға қағаз жеткізгіштегі құжаттармен бірге одан әрі орындау үшін мемлекеттік қазынашылық органында қалады.
Мемлекеттік мекемеге "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсетілген кезде мемлекеттік қазынашылық органдарыжауапты орындаушысы төлеуге берілетін шоттың электрондық түрінің және оған жапсырылған сканерленген құжаттардың түрінің осы Қағидалардың 6-тарауының 8, 9, 10, 11, 12 және 13-параграфтарында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді және төлеуге берілетін шоттың электрондық түрін бекітеді.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) шарт жасаспай не жасасқан шарттың мемлекеттік қазынашылық органында тiркелуiн талап етпейтiн Банктік сәйкестендіру кодынің шығыстары бойынша шарт жасай отырып сатып алған жағдайда, ақша алушы қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде болмаған кезде, мемлекеттiк мекеме ақша алушыны Ақша алушылардың анықтамалығына енгiзуге арналған өтiнiмдi қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде осы Қағидаларға 64-қосымшаға сәйкес (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңба қол қойылған сканерленген үлгілерін тіркей отырып) ақша алушының мынадай құжаттарын (жекешелендіру объектілерін сату бойынша аукцион қатысушыларына кепілдік жарналарды қайтару жағдайларынан басқа):
1) заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаны тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәліктің/анықтаманың (электрондық үкімет порталынан) көшiрмесiн/салық төлеуші ретінде резидент еместі тіркеу туралы тіркеу куәлігінің көшірмесін;
нөмірін көрсете отырып, банк шотының бар болуы туралы анықтаманы;

232. Ответственный исполнитель органа государственного казначейства принимает два экземпляра реестра счетов к оплате с приложенными счетами к оплате и документами к ним на бумажном носителе в случаях, предусмотренных настоящими Правилами, проверяет их комплектность, соответствие требованиям, установленными параграфами 8, 9, 10, 11, 12 и 13 главы 6 настоящих Правил. При соответствии количества счетов к оплате и документов к ним, приложенных к реестру счетов к оплате, их количеству, указанному в реестре счетов к оплате, и требованиям установленными параграфами 8, 9, 10, 11, 12 и 13 главы 6 настоящих Правил, ставит подпись, дату и оттиск штампа на двух экземплярах реестра и на приложенных к реестру счетах к оплате. Подписанный и проштампованный первый экземпляр реестра счетов к оплате возвращается государственному учреждению, второй экземпляр реестра счетов к оплате с приложенными счетами к оплате и документами к ним на бумажном носителе, остаются в органе государственного казначейства для дальнейшего исполнения.
При обслуживании государственного учреждения по информационной системе "Казначейство-клиент" ответственный исполнитель органа государственного казначейства проверяет электронный образ счета к оплате и прикрепленные сканированные образы документов к нему на соответствие требованиям, установленными параграфами 8, 9, 10, 11, 12 и 13 главы 6 настоящих Правил, и утверждает электронный образ счета к оплате.
При отсутствии получателя денег в интегрированной системе казначейства в случае приобретения товаров (работ, услуг) без заключения договора либо с заключением договора по коду бюджетной классификации расходов, по которому не требуется регистрация заключенного договора в органе государственного казначейства, государственным учреждением представляется на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в Справочник получателей денег согласно приложению 64 к настоящим Правилам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) следующих документов получателя денег (за исключением случаев возврата гарантийных взносов участникам аукционов по продаже объектов приватизации):
1) для юридического лица:
копия свидетельства/справки (с портала электронного правительства) о регистрации (перерегистрации) юридического лица/копия регистрационного свидетельства о регистрации нерезидента в качестве налогоплательщика;
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;

2) жеке тұлға үшін:
жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның немесе жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде қызметпен айналысу құқығына уәкілетті орган берген лицензияның көшірмесі. Осы құжаттардың көшірмелері "электрондық үкімет" веб-порталында және/немесе "Е-лицензиялау" веб-порталында қалыптастырылған хабарлама арқылы ұсынылады;
банктің нөмірі көрсетілген банктік шоттың болуы туралы анықтамасы;
3) делдал банк үшін (делдал банк арқылы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге төлемдерді ұлттық валютада жүргізу кезінде):
делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжаттарды қоса бере отырып ұсынады.
Мемлекеттік сатып алу қатысушыларына кепілдікті ақшалай жарнаны қайтаруға және "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде тыйым салынған және тәркіленген мүлікті сату, жер учаскелерін жалға беру құқығын сату жөніндегі кепілдікті жарнаны қайтаруға арналған өтінімді ресімдеу кезінде жоғарыда көрсетілген құжаттар қоса берілмейді, аукцион қатысушысынан соманың түсу фактісін растайтын төлем тапсырмасының көшірмесі қоса беріледі.
Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) шарт жасаспай не ол бойынша мемлекеттік қазынашылық органында жасалған шартты тiркеу талап етiлмейтiн Банктік сәйкестендіру кодынын шығыстары бойынша шарт жасаса отырып, сатып алған жағдайда, қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде ақша алушының деректемелерi өзгерген (болмаған) кезде, мемлекеттiк мекеме нөмiрi көрсетiлген банк шотының болуы туралы банктiң анықтамасын қоса бере отырып, осы Қағидалардың 67-қосымшасына сәйкес осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген, олар бойынша өзгерістер енгізілген деректемелерді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңба қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып), ақша алушының деректемелерiне өзгерiстер енгiзуге өтiнiмді қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде бередi.
Өтінімді толтырған кезде осы Қағидаларға 64 және 67-қосымшаларға сәйкес жеке тұлға үшін "Ақша алушының атауы" жолында жеке тұлғаның толық тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және (немесе) жеке кәсіпкер ретінде ісін бастау туралы хабарлама / "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауына сәйкес атауы бар болса көрсетіледі.
Ақша алушы қайта ұйымдастырылған кезде растау құжаттарын ұсына отырып, осы Қағидалардың 65 және 66 қосымшаларына сәйкес өтінім толтырады.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің дәйекті, дұрыс ресімделуін және жасалуын мемлекеттік мекеме қамтамасыз етеді.
Электрондық үкімет порталынан растау құжаттарының қолданылу мерзімі он күнтізбелік күннен аспайды.

2) для физического лица:
копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя или лицензии, выданной уполномоченным органом на право занятия деятельностью в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя. Копии данных документов предоставляются посредством сформированного уведомления на веб-портале "электронного правительства" и/или веб-портале "Е-лицензирование";
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
3) для банка-посредника (при проведении платежей в национальной валюте за пределы Республики Казахстан через банк-посредник):
документы, официально подтверждающие реквизиты банка-посредника.
При оформлении заявки для возврата гарантийного денежного взноса участникам государственных закупок, и возврата гарантийного взноса по продаже арестованного и конфискованного имущества, по продаже права аренды на земельные участки в информационной системе "Казначейство-клиент" вышеуказанные документы не прилагаются, прилагается копия платежного поручения, подтверждающего факт поступления суммы от участника аукциона.
При изменении (отсутствии) реквизитов получателя денег в интегрированную информационную систему казначейства, в случае приобретения товаров (работ, услуг) без заключения договора либо с заключением договора по коду бюджетной классификации расходов, по которому не требуется регистрация заключенного договора в органах государственного казначейства государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе или электронном образом по информационной системе "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег согласно приложению 67 к настоящим Правилам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) соответствующих документов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.
При заполнении заявки согласно приложениям 64 и 67 к настоящим Правилам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указываются полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица и (или) при наличии наименование согласно уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждение с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование".
При реорганизации получателя денег заполняется заявка по форме, согласно приложениям 65 и 66 к настоящим Правилам с прикреплением подтверждающих документов.
Достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег обеспечивает государственное учреждение.
Срок действия подтверждающих документов с портала электронного правительства не более десяти календарных дней.

Ескерту. 232-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
233. Төлем жүргізілгеннен кейін мемлекеттік мекемелердің төлеуге берілетін шотының екінші данасы және осы Қағидаларға 91-қосымшаға сәйкес 5-15 "Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының төлемдерін жүргізу жөніндегі күнделікті үзінді көшірмесі" нысаны бойынша қалыптастырылған есеп (бұдан әрі – 5-15-нысан), төлеуге берілетін шотта төлем жүргізілген күнді және 5-15-нысанда салыстыру жүзеге асырылған күнді көрсете отырып, салыстырылады, мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының қолымен, мөртабанының бедерімен куәландырылады және мемлекеттік мекемеге беріледі.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер 5-15-нысан бойынша есепті дербес қалыптастырады.
234. Қолма-қол ақшаның тиiстi бақылау шоттарында төлеуге берiлетiн шоттарды орындау үшiн ақша болмаған не жеткiлiксiз болған жағдайларды қоспағанда, жергілікті уақытпен сағат 16.00 (он алты) дейін түскен қағаз тасығыштағы төлеуге берiлетiн шот орындалады не орындалмай оны мемлекеттік қазынашылық органы қабылдаған күннен кейiнгi күннен бастап екі жұмыс күнi iшiнде қайтарылады.
Мемлекеттік қазынашылық мемлекеттік мекемелерден сағат 16.00-ден (он алты) кейін қағаз тасығышта түскен төлеуге берілетін шоттар келесі жұмыс күні түскен болып саналады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша түскен төлеуге берілетін шот орындалады не орындалмастан келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей қайтарылады.
Қағаз тасығыштағы төлеуге берiлетiн шот және "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде түскен төлеуге берiлетiн шот:
1) төлеуге берiлетiн шоттың нысаны мен мазмұны бойынша осы Қағидаларда белгiленген талаптарға сәйкес келмеген;
2) растайтын және осы Қағидаларда көзделген өзге құжаттардың мазмұны бойынша осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
3) мемлекеттік мекеменің ағымдағы шотын (корпоративтік төлем карточкасын) толықтыру үшін сомаларды аудару бойынша осы Қағидаларда белгіленген шектен асып кеткен;
4) ұсынылған МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007 төлемдер форматтарындағы электрондық хабарлама деректері төлеуге берілетін шоттың мынадай - деректеріне сәйкес болмаған:
атауларының толық және қысқартылып көрсетілуіне байланысты алшақтықтарды қоспағанда, мемлекеттік мекеменің атауы мен ақша алушының атауы;

Сноска. Пункт 232 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
233. После проведения платежа второй экземпляр счета к оплате государственных учреждений и сформированный отчет по форме 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем" согласно приложению 91 к настоящим Правилам (далее - форма 5-15) сверяются, заверяются подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя органа государственного казначейства с указанием даты проведения платежа на счете к оплате и даты осуществления сверки в форме 5-15 и передаются государственному учреждению.
Государственные учреждения, обслуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчет по форме 5-15.
234. Счет к оплате на бумажном носителе, поступивший до 16.00 (шестнадцать) часов местного времени, исполняется либо возвращается без исполнения в течение двух рабочих дней со дня, следующего за днем его приема органом государственного казначейства, за исключением случаев отсутствия либо недостаточности денег на соответствующих контрольных счетах наличности для исполнения счетов к оплате.
Счета к оплате, поступившие в органы государственного казначейства от государственных учреждений на бумажном носителе после 16.00 (шестнадцать) часов, считаются принятыми на следующий рабочий день.
Счет к оплате, поступивший электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", исполняется либо возвращается без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
Счет к оплате на бумажном носителе и счет к оплате, поступивший электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", возвращаются государственному учреждению без исполнения (отклоняется) в случаях:
1) несоответствия счета к оплате по форме и содержанию требованиям, установленным настоящими Правилами;
2) несоответствия подтверждающих и иных предусмотренных настоящими Правилами документов по содержанию требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) превышения ограничения, установленного настоящими Правилами, по перечислению сумм для пополнения текущего счета (корпоративной платежной карточки) государственного учреждения;
4) несоответствия данных представленного электронного сообщения в формате платежей МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007 следующим данным счета к оплате:
наименование государственного учреждения и наименование получателя денег, за исключением расхождений, связанных с указанием полных и сокращенных наименований;

төлеуге берілетін шоттың сомасы мен МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007 төлемдер форматтарындағы электрондық хабарламаларының жалпы сомасы;
төлемнің мақсатында көрсетілген шығыстардың бағыты;
5) түзетулермен, оның iшiнде қолмен түзетiлiп ұсынылған;
6) осы Қағидаларда көзделген растайтын құжаттарды, оның ішінде электрондық жеткізгіштерде қосымшасыз немесе мемлекеттік мекеме басшысының немесе оның уәкілеттік берген адамның қолымен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалық мөрінің бедерімен (сканерленген кескінді тіркемей немесе мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылмаған сканерленген кескінді қоса бере отырып) растайтын құжаттарды, оның ішінде мемлекеттік мекеменің;
7) талап етiлген жолдарда қойылған қолдар және (немесе) мөр бедерi болмаған;
8) қолдар және (немесе) мөр бедерлері қол үлгілері бар құжатқа және мөр бедеріне сәйкес келмеуі;
9) құжаттың барлық даналарындағы талап етiлген жолдарда мөр бедерi дәл (анық) қойылмаған;
10) санмен көрсетiлген сома жазылған сомаға сәйкес келмеген;
11) төлеуге берiлетiн шоттарда көрсетiлген, бағдарламалық тексеруге жататын деректер қазынашылықтың бiрiктiрiлген ақпараттық жүйесіне енгiзiлген деректерге сәйкес келмеген;
12) төлемнің мақсаты Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiгiнiң құрылымына сәйкес шығыстардың бағытына, бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасына сәйкес келмеген;
13) банктік деректемелерді қоспағанда, төлеуге берiлетiн шоттар деректемелерi төлеуге берiлетiн шоттарға қоса берiлген (осы Қағидаларда белгiленген жағдайларда құжаттар қоса берiлген (сканерленген түрi жапсырылған) кезде) растайтын құжаттардың деректемелерiне сәйкес келмеген;
14) төлем сомасы қаржыландырудың жеке жоспарының тиiстi кезеңдегi (өспелi қорытындылармен) төлемдерi бойынша пайдаланылмаған қалдығы сомасынан асып кеткен, сондай-ақ төлем сомасы растайтын құжаттардың сомасынан асып кеткен;
15) аванстық төлем процентінің осы Қағидаларда көзделген мөлшерден асып кетуі;
16) төлем шотының бірінші данасының деректемелері төлем шотының екінші данасының деректемелеріне қағаз жеткізгіште төлем шотын ұсынған кезде төлемге сәйкес келмеуі;
17) төлем шотының қолданылу мерзімінен асатын мерзімде ұсыну;
18) төлеуге берілген шоттар санының төлеуге берілетін шоттар тізілімінде көрсетілген санға сәйкес келмеуі;
19) осы Қағидалардың 140, 141, 142, 143 және 144 қосымшаларына сәйкес төлем форматындағы бойынша қателерді анықтау;
20) сот актілерін орындау жөніндегі мемлекеттік мекемелер ақшаны уақытша орналастыру шотынан төлемдер жүргізген кезде төлем шоттарымен берілетін сот актілерінің төлем шотының деректеріне сәйкес келмеген;

сумма счета к оплате и общая сумма электронных сообщений в формате платежей МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007;
направление расходов, указанное в назначении платежа;
5) предоставления с исправлениями, в том числе от руки;
6) предоставления без приложения или с приложением не заверенных полистно подписью руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и оттиском гербовой печати государственного учреждения (без прикрепления сканированного образа или с прикреплением сканированного образа, не подписанного электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) предусмотренных настоящими Правилами подтверждающих документов, в том числе на электронных носителях;
7) отсутствия подписей и (или) оттиска печати на требуемых полях;
8) несоответствия подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати при предоставлении счета к оплате на бумажном носителе;
9) нечеткого (неясного) проставления оттиска печати на требуемых полях на всех экземплярах документа;
10) несоответствия суммы цифрами сумме прописью;
11) несоответствия, указанных в счете к оплате реквизитов, подлежащих программной проверке, реквизитам, введенным в интегрированную информационную систему казначейства;
12) несоответствия назначения платежа направлению расходов в соответствии со Структурой специфики экономической классификации расходов и с классификацией поступлений бюджета;
13) несоответствия реквизитов счета к оплате реквизитам подтверждающих документов, приложенных к счету к оплате, за исключением банковских реквизитов (при приложении (прикреплении сканированного образа) документов в случаях, установленных настоящими Правилами);
14) превышения суммы платежа сумме неиспользованного остатка индивидуального плана финансирования по платежам в соответствующем периоде (с нарастающим итогом), а также превышения суммы платежа сумме подтверждающих документов;
15) превышения процента авансовой оплаты над размером, предусмотренным настоящими Правилами;
16) несоответствия реквизитов первого экземпляра счета к оплате реквизитам второго экземпляра счета к оплате при предоставлении счета к оплате на бумажном носителе;
17) предоставления в срок, превышающий срок действия счета к оплате;
18) несоответствия количества предоставленных счетов к оплате количеству, указанному в реестре счетов к оплате;
19) выявления ошибок в формате платежей согласно приложениям 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Правилам;
20) несоответствия судебных актов, предоставляемых со счетами к оплате, при проведении платежей государственными учреждениями по исполнению судебных актов со счета временного размещения денег данным счета к оплате;

21) тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша төлеуге берілген шоттың электронды түрі қате таңдалған (шарттарды тіркелгені туралы хабарламамен төлеуге берілген шотпен келісілмеуі) жағдайда қайтарылады (қабылданбайды).
22) жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің тізбесіне, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесіне сәйкес міндетті болып табылатын шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша тіркелген азаматтық-құқықтық мәмілесіз ақша алушының пайдасына төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін төлемге шот ұсыну бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын міндетті;
23) электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеде жазылған электрондық шот-фактураны интеграцияламай ұсыну.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем шотындағы деректердің қабылдау және одан әрі өңдеу кезеңінде Пайдаланушы басшылығының жоғарыда аталған талаптары мен талаптарына сәйкес келмеуі анықталған кезде төлем шоты осы Қағидалардың және Пайдаланушы басшылығының тиісті тармақтарына сілтеме жасай отырып, ауытқудың барлық себептерін көрсете отырып, мемлекеттік мекемеге электрондық түрде қайтарылады.
Қабылдау кезеңінде қағаз тасығыштағы төлеуге берілетін шотта жоғарыда санамаланған жағдайларға сәйкессіздік анықталған кезде хат ресімделместен, төлеуге берілетін шоттардың тізілімінің бірінші данасында мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының қолымен қайтару туралы белгі қойыла отырып, екінші данада – мемлекеттік қазынашылық органдары жауапты орындаушысының қолымен қайтарылады. Қабылданғаннан кейін тексеру барысында сәйкессіздік анықталған кезде төлеуге берілетін шот мемлекеттік қазынашылық органыбастығының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның қолымен жазбаша негіздеме бере отырып қайтарылады
Құпия.
235. Мемлекеттік мекеменің қағаз жеткізгіштегі және "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде түскен төлеуге берілетін шотының атқарылу күні 5-15 нысанындағы есепке бекітілген төлеуге берілетін шотты енгізген күні болып табылады.
8-параграф. Төлеуге берілетін шотты ресімдеу тәртібі
236. Қағаз жеткізгіштегі және "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша түскен төлеуге берілетін шот былайша ресімделеді:
1) "төлеуге берілетін шоттың нөмірі" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәнді кодынан тұратын, төлем мен ақша аудару жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылының соңғы екі саны бөлшек сызығы арқылы, дефис арқылы – төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналындағы жазбаның реттік нөміріне сәйкес келетін реттік нөмірінен тұратын төлеуге берілетін шоттың нөмірі көрсетіледі;

21) неверного выбора типа электронного образа счета к оплате по зарегистрированной гражданско-правовой сделке (несогласование счета к оплате с уведомлением о регистрации договора);
22) предоставления счета к оплате для осуществления платежей и переводов денег в пользу получателя денег без зарегистрированной гражданско-правовой сделки по спецификам экономической классификации расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной в соответствии с перечнем специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной, определяемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
23) представления электронного счета-фактуры без интеграции с информационной системой электронных счетов-фактур.
При обнаружении несоответствия данных в счете к оплате, поступившего электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", вышеперечисленным требованиям и требованиям Руководства пользователя в период приема и дальнейшей обработки, счет к оплате возвращается государственному учреждению электронным образом с указанием всех причин отклонения со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил и Руководства пользователя.
При обнаружении несоответствия счета к оплате на бумажном носителе вышеперечисленным случаям в период приема, счет к оплате возвращается без оформления письма с отметкой о возврате в первом экземпляре реестра счетов к оплате - за подписью уполномоченного лица государственного учреждения, во втором экземпляре - за подписью ответственного исполнителя органа государственного казначейства. При обнаружении несоответствия после приема, в ходе проверки, то счет к оплате возвращается с письменным обоснованием за подписью руководителя органа государственного казначейства или лица, им уполномоченного.
Секретно.
235. Датой исполнения счета к оплате государственного учреждения на бумажном носителе и поступившего электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" является дата включения утвержденного счета к оплате в отчет формы 5-15.
Параграф 8. Порядок оформления счета к оплате
236. Счет к оплате на бумажном носителе и поступивший электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" оформляется следующим образом:
1) в поле "Счет к оплате №" указывается номер счета к оплате, состоящий из семизначного кода государственного учреждения, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляется платеж и перевод денег, через дефис - порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации счетов к оплате;

2) "Күні" ашық жолағында төлеуге берілетін шот үзіндісінің күні көрсетіледі;
3) "Мемлекеттік мекеме" бөлімінде:
"Нақты төлеуші" ашық жолағында нақты төлеушінің толық немесе қысқартылған атауы көрсетіледі;
"Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес-сәйкестендіру нөмірі" ашық жолағында нақты төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Мемлекеттік мекеменің коды" ашық жолағында Мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына сәйкес мемлекеттік мекеменің жеті белгіден тұратын коды көрсетіледі;
"Атауы" ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетін мемлекеттік мекеменің толық атауы көрсетіледі; мемлекеттік қазынашылық органымен мемлекеттік мекеменің жұмысын қиындатпайтын ұйымдық-құқықтық нысанының және мемлекеттік мекеменің атауын қысқартуға жол беріледі;
"Бизнес-сәйкестендіру нөмірі" ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікте/анықтамада көрсетілген мемлекеттік мекеменің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Резиденттік елі" ашық жолағында ақша төлеуші немесе алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, резиденттік елі – Қазақстан Республикасының ҰС ISO 3166-1-2016 "Елдердің атаулары мен олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес тиісті елдің екі әріптен тұратын коды көрсетіледі;
"Мемлекеттік қазынашылық органы" ашық жолағында мемлекеттік мекемеге қызмет көрсететін мемлекеттік қазынашылық органының атауы көрсетіледі;
"Банктік сәйкестендіру коды" жолында мемлекеттік қазынашылық органының банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
4) тиісті жеке сәйкестендіру коды "Жеке сәйкестендіру коды" ашық жолағында мыналар бойынша көрсетіледі:
операцияларды есептеу үшін қолма-қол ақшаны бақылау шоты:
мемлекеттік мекеменің қаржыландыру көзіне қарай республикалық бюджетке (облыстық бюджетке (республикалық маңызы бар қала (астана) бюджетіне), аудан (облыстық маңызы бар қала) не аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджетіне) түсетін түсімдерді есепке алу;
мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатуынан түсетін ақшаны есепке алу және олардың есебінен есеп айырысулар жүргізу;
мемлекеттік мекемелер үшін қайырымдылық көмектен түсетін, олар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес алатын ақшаны есепке алу;
мемлекеттік мекемеге қайтарымды не белгілі бір жағдайлар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны есепке алу;
ерекше шығыстарды жүргізуге арналған бюджет ақшасын есепке алу және оларды пайдалану;

2) в поле "Дата" указывается дата выписки счета к оплате;
3) в разделе "Государственное учреждение":
в поле "Фактический плательщик" указывается полное или сокращенное наименование фактического плательщика;
в поле "Индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер)" указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер фактического плательщика;
в поле "Код государственного учреждения" указывается семизначный код государственного учреждения в соответствии со справочником государственных учреждений;
в поле "Наименование" указывается полное наименование государственного учреждения, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации); допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и государственного учреждения, не затрудняющее работу органа государственного казначейства и государственного учреждения;
в поле "Бизнес-идентификационный номер" указывается бизнес-идентификационный номер государственного учреждения, указанный в свидетельстве/справке о государственной регистрации (перерегистрации);
в поле "Страна резидентства" указывается страна резидентства - двухбуквенный код соответствующей страны в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений" в случае, если плательщик или получатель являются нерезидентами Республики Казахстан;
в поле "Орган государственного казначейства" указывается наименование органа государственного казначейства, в котором обслуживается государственное учреждение;
в поле "Банковский идентификационный код" указывается банковский идентификационный код органа государственного казначейства;
4) в поле "Индивидуальный идентификационный код" указывается соответствующий индивидуальный идентификационный код:
контрольного счета наличности для учета операций по зачислению:
поступлений в республиканский бюджет (областной бюджет, бюджет города республиканского значения (столицы)), районный бюджет (города областного значения) либо в бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа в зависимости от источника финансирования государственного учреждения;
денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведению за счет них расходов;
денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
бюджетных денег и их использованию на проведение особых расходов;

5) "Қаржыландыру көзі" жолағында қаражат есебінен төлем және ақша аудару жүзеге асырылатын қаржыландыру көзінің түрін білдіретін таңба көрсетіледі:
1 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен;
2 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражаты есебінен;
3 – мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен ақша есебінен;
4 – қайырымдылық көмектен түскен ақша есебінен;
5 – мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар оларды қайтару шарттарында беретін ақша есебінен;
8 – ерекше шығындар есебінен;
S – Арнаулы мемлекеттік қор қаражаты есебінен;
6) "Бюджет түрі" ашық жолағында қаражатының есебінен мемлекеттік мекеме ұсталатын бюджет түрін білдіретін белгі көрсетіледі:
01 – республикалық бюджет;
02 – облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) бюджет;
03 – аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет;
06 – аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті;
7) "Шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды" ашық жолағында бюджет қаражатының немесе мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатуынан түсетін ақшаның есебінен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезінде ғана толтырылады; онда кезектілікпен үш мәнді бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, бюджеттік бағдарламаның, бюджеттік кіші бағдарламаның шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің кодтарын білдіретін он екі мәнді код көрсетіледі. Мемлекеттік мекеме бюджеттік сыныптамасының коды заңды қолданылуын қамтамасыз етеді;
8) "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды" мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуінен түсетін ақшаның есебінен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік мекемелер өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды көрсетіледі;
9) "Ақшаны алушы" бөлімінде:
"Атауы" ашық жолағында – заңды тұлға үшін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетін ақшаны алушының атауы және жеке тұлға үшін тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және (немесе) бар болса жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы дара кәсіпкер ретінде қызметін бастау туралы хабарламаға/"Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауға, жеке сот орындаушысы ретінде қызметін атқару құқығына уәкілетті орган берген лицензияға немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауға сәйкес атауы көрсетіледі; мемлекеттік қазынашылық органының, мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және оған қызмет көрсететін банктің жұмысын қиындатпайтын ақша алушының және оған қызмет көрсететін банктің ұйымдық-құқықтық нысанының және ақша алушының атауын қысқартуға жол беріледі;

5) в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого осуществляются платеж и перевод денег:
1 – за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 – за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 – за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг);
4 – за счет денег от благотворительной помощи;
5 – за счет денег, передаваемых государственному учреждению физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности;
8 – за счет особых расходов;
S – за счет средств Специального государственного фонда;
6) в поле "Вид бюджета" указывается символ, обозначающий вид бюджета, за счет средств которого содержится государственное учреждение:
01 - республиканский бюджет;
02 - областной бюджет (города республиканского значения, столицы);
03 - районный (города областного значения) бюджет;
06 - бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа;
7) в поле "Код бюджетной классификации расходов" заполняется только при осуществлении платежей и переводов за счет бюджетных средств или за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг); в нем указывается двенадцатизначный код, обозначающий последовательно по три знака, коды администратора бюджетной программы, бюджетной программы, бюджетной подпрограммы, специфики экономической классификации расходов. Государственное учреждение обеспечивает правомерность применения кода бюджетной классификации;
8) "Код товаров (работ, услуг)" при осуществлении платежей и переводов за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), указывается код товаров работ, услуг, реализуемых государственным учреждением;
9) в разделе "Получатель денег":
в поле "Наименование" - наименование получателя денег, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации) для юридического лица и для физического лица полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) и (или) при наличии наименование согласно уведомлению о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование", или лицензии, выданной уполномоченным органом на право занятие деятельности в качестве частного судебного исполнителя или подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование" допускается сокращение наименования организационно-правовой формы, получателя денег и обслуживающего банка, не затрудняющее работу органа государственного казначейства, государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка;

10) "Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес-сәйкестендіру нөмірі" ашық жолағында ақша алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
11) "Банк" ашық жолағында ақшаны алушыға қызмет көрсететін банктің атауы көрсетіледі;
12) "Банктік сәйкестендіру коды" ашық жолағында ақшаны алушы банктің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
13) "Жеке сәйкестендіру коды" ашық жолағында банктен ақша алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі;
14) "Нақты (түпкілікті) бенефициар" ашық жолағында нақты (түпкілікті) алушының толық немесе қысқартылған атауы көрсетіледі;
15) "Жеке сәйкестендіру нөмірі (Бизнес-сәйкестендіру нөмірі)" ашық жолагында нақты (түпкілікті) алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
16) "Резиденттік елі" ашық жолағында төлеуші немесе алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, резиденттік елі – Қазақстан Республикасы ҰС ISO 3166-1-2016 "Елдердің атаулары мен олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес тиісті елдің екі әріптен тұратын коды көрсетіледі;
17) "Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы" ашық жолағында төлеуші немесе алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, нақты (түпкілікті) алушының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының атауы көрсетіледі;
18) "Делдал банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы" ашық жолағында төлеуші немесе алушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, делдал банкінің атауы көрсетіледі;
19) "Түсімдер бюджеттік сыныптамасының коды" ашық жолағында – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша төлем есепке алынатын түсімдердің бюджеттік сыныптамасының коды (бюджетке төлемдерді жүзеге асыру кезінде ғана толтырылады) немесе шетел валютасына айырбастауға арналған төлемдерді жүргізу кезіндегі ерекшелік коды көрсетіледі;
20) "Төлемнің мақсаты" ашық жолағында төлемнің мақсаты, растайтын құжаттың атауы, нөмірі мен күні (шот-фактуралар немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акті) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісі немесе тауарларды сатып алуға, жұмыстарды орындауға және қызметтерді көрсетуге негіз болған Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасында қарастырылған өзге де құжат) көрсетіледі. Бұл ретте растайтын құжаттың күні төлем шотын қалыптастыру күнінен кеш болмауы тиіс.
Және қосымша:
тіркелген шарттар (қосымша келісімдер) жөніндегі төлеуге берілетін шоттар бойынша - хабарламаның нөмірі мен күні;
жасалған шартқа (хабарламаға)сәйкес сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы;
сот актілерін орындау бойынша ақшаны қайтару/аудару бойынша төлемге берілетін шоттар бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаны уақытша орналастыру - ақшаны алу үшін түскен сомаларды растайтын факті, сот шешімінің не сот актілерінің негізінде берілген атқарушылық парақтың, сот бұйрығының нөмірі мен күні.
Медициналық – әлеуметтік мекемелердің (ұйымдардың) қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаны уақытша орналастыру шотынан ақшаны алу үшін төлеу шотын ұсыну кезінде комиссия шешімінің нөмірі мен күні, құжаттардың нөмірі мен күні (шот-фактуралар немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе оның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа құжат).
"Бірыңғай сатып алу платформасы", "Электрондық шот-фактуралар" және "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйелерін интеграциялау арқылы автоматты түрде қалыптастырылған төлеуге берілетін шотты алған жағдайда, "Төлем мақсаты" жолында электрондық шот-фактурадан төлемнің мақсаты автоматты түрде көрсетіледі, бұл ретте хабарламаның нөмірі, күні және растайтын құжаттың нөмірі, күні көрсетілмейді;

10) в поле "Индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер)" - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) получателя денег;
11) в поле "Банк" указывается наименование банка, в котором обслуживается получатель денег;
12) в поле "Банковский идентификационный код" указывается банковский идентификационный код банка получателя денег;
13) в поле "Индивидуальный идентификационный код" указывается номер банковского счета получателя денег в банке;
14) в поле "Фактический (конечный) бенефициар" указывается полное или сокращенное наименование фактического (конечного) получателя;
15) в поле "Индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер)" указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер фактического (конечного) получателя;
16) в поле "Страна резидентства" указывается страна резидентства - двухбуквенный код соответствующей страны в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений" в случае, если плательщик или получатель являются нерезидентами Республики Казахстан;
17) в поле "Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара" указывается наименование банка фактического (конечного) получателя, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в случае, если плательщик или получатель являются нерезидентами Республики Казахстан;
18) в поле "Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан-посредник" указывается наименование банка посредника, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в случае, если плательщик или получатель являются нерезидентами Республики Казахстан;
19) в поле "Код бюджетной классификации поступлений" указывается код бюджетной классификации поступлений, на который зачисляется платеж по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет (заполняется только при осуществлении платежей в бюджет) или код специфики при проведении платежей на конвертацию иностранной валюты;
20) в поле "Назначение платежа" указываются назначение платежа, наименование, номер и дата подтверждающего документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг, или иного документа, предусмотренного бюджетным законодательством Республики Казахстан, который является основанием для приобретения товаров, выполнения работ и оказания услуг). При этом дата подтверждающего документа не должна быть позже даты формирования счета к оплате.
И дополнительно:
по счетам к оплате по зарегистрированным договорам (дополнительным соглашениям) - номер и дата уведомления;
наименование приобретаемых товаров, работ, услуг согласно заключенного договора (уведомления);
по счетам к оплате по возврату/перечислению денег по исполнению судебных актов с контрольного счета наличности временного размещения денег - номер и дата платежного поручения, подтверждающего факт поступления суммы для получателя денег, решения суда либо исполнительного листа, судебного приказа, выданных на основании судебных актов.
По счетам к оплате на перечисление средств с контрольного счета наличности временного размещения денег, предназначенного для зачисления пенсионных выплат и пособий лиц, проживающих в медико-социальных учреждениях (организациях) и находящихся на полном государственном обеспечении, указывается номер и дата решения комиссии, номер и дата документа (счет-фактура, накладная, акт о поставке товаров, или акт выполненных работ, оказанных услуг, или другой документ, установленный законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг).
В случае, получения автоматически сформированного счета к оплате посредством интеграции информационных систем "Единая платформа закупок", "Электронных счетов-фактур и "Казначейство-Клиент", в поле "Назначение платежа" автоматически указывается назначение платежа с электронного счет-фактуры, при этом номер, дата уведомления и номер, дата подтверждающего документа не указываются;

21) "Сомасы" ашық жолағында төлеуге берілетін шоттағы теңге және тиын сомасы санмен көрсетіледі;
22) "Жазбаша сомасы" ашық жолағында – төлеуге берілетін шоттың теңгедегі сомасы жазбаша бас әріппен көрсетіледі, тиын сомасы – санмен көрсетіледі;
23) қағаз тасығыштағы төлем шотының "Мөр орны" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөрінің бедері қойылады, елтаңбалы мөрді қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, кескін дәл және анық болуы тиіс.
Мөр уақытша болмаған жағдайда құжаттар аумақтық қазынашылық бөлімшесіне "Мөр орны" ашық жолағында "уақытша мөрсіз" деген белгімен мөрдің бедерісіз беріледі;
24) қағаз тасығыштағы төлем шотының "Басшының тегі, аты, әкесінің аты, қолы" ашық жолағында – құжатқа қол қойған лауазымды тұлғаның атауы, орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес бірінші қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының, ал мұндай болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес мемлекеттік мекеме басшысының қойылған жеке қолы және қолының таратып жазылуы (атының және (немесе) әкесінің атының басқы әріптері) көрсетіледі;
25) қағаз тасығыштағы төлем шотының "Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты, қолы" ашық жолағында – құжатқа қол қойған лауазымды тұлғаның атауы, орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес екінші қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының, ал ондайлар болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес мемлекеттік мекеме басшысының жеке қолы және қолының таратып жазылуы (атының бас әрпі және тегі) көрсетіледі.
"Қазынашылық–клиент" ақпараттық жүйесі бойынша төлем шотына орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес бiрiншi қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеме басшысының, мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады, ал ондайлар болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес мемлекеттiк мекеме басшысының және орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес екінші қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының не бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасы, ал ондайлар болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес мемлекеттiк мекеме басшысының қолы қойылады.
Қол қою кезінде өшпейтін төзімді сиялар пайдаланылады, ұшып кететін сиялар құйылған фломастер және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді.
"Ақша жөнелтушінің коды", "Бенефициардың коды", "Төлем белгілеу коды" ашық жолақтарын толтыру "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

21) в поле "Сумма" указывается сумма цифрами счета к оплате в тенге и тиынах;
22) в поле "Сумма прописью:" указывается сумма счета к оплате прописью с заглавной буквы - суммы тенге, цифрами - суммы тиын;
23) в поле "Место печати" счета к оплате на бумажном носителе проставляется оттиск гербовой печати государственного учреждения, при проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, изображение должно быть четким и ясным.
В случае временного отсутствия печати документы представляются в орган государственного казначейства без оттиска печати с отметкой в поле "Место печати" "временно без печати";
24) в поле "Фамилия, имя, отчество руководителя Подпись" счета к оплате на бумажном носителе указывается наименование должности лица, подписавшего документ, личная подпись и расшифровка подписи (инициал имени и (или) отчества и фамилия) уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати;
25) в поле "Фамилия, имя, отчество главного бухгалтера Подпись" счета к оплате на бумажном носителе указывается наименование должности лица, подписавшего документ, личная подпись и расшифровка подписи (инициал имени и фамилия) уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право второй подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати.
Счет к оплате по информационной системе "Казначейство-клиент" подписывается электронной цифровой подписью руководителя государственного учреждения, уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати и электронной цифровой подписью главного бухгалтера либо уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право второй подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати.
При проставлении подписи используются светостойкие чернила, не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами и использование средств факсимильного копирования подписи.
Заполнение полей "Код отправителя денег", "Код бенефициара", "Код назначения платежа" осуществляется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан "О платежах и платежных системах

Ескерту. 236-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.12.2025 № 762 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
237. Электрондық төлеуге берілетін шоттарды құру кезінде тиісті электрондық жолақтарда төлем түрін көрсету қажет:
1 – қарапайым төлем;
2 – зейнетақы (міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары және зейнетақы төлемі) қосымшасы бар жарналар;
3 – еңбекақыны және дивидендтерді аудару;
4 – қосымшамен әлеуметтік аударымдар;
5 – қосымшамен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
7 – қосымшамен жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлемдер.
Шығыс есептілік нысандарында қамтылған мәліметтерді бұрмалауға жол бермеу мақсатында мемлекеттік мекеме жасаған, бірақ мемлекеттік мекеменің басшысы қол қоймаған төлеуге берілетін шоттарды айдың соңғы күнінің сағат 16.00 (он алты) жағдай бойынша, мемлекеттік мекеме Жүйеден алып тастайды.
Мемлекеттік мекеме ай сайын құрылған электрондық төлем шоттарына мониторинг жүргізеді, бірақ мемлекеттік мекеменің басшысы қол қоймаған және болған жағдайда оларды жүйеден шығару жөнінде шаралар қабылдайды.
Ескерту. 237-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
238. Аванстық (алдын ала) төлем жүргізу үшін "Төлемнің мақсаты" жолағында: "_____№_____шарт пен №_____ хабалама сомасының ______пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлем" деген мәтін қосымша көрсетіледі.
Республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру жөніндегі шығыстарды жүзеге асырған кезде аванстық (алдын ала) төлем жүргізу үшін "Төлемнің мақсаты" жолында: "Ағымдағы қаржы жылына осы мақсатқа көзделген ___________ № __ шарт сомасының ___ пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлем" деген мәтін қосымша көрсетіледі.
Ескерту. 238-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-параграф. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы және басқа ақшалай төлемақыларды, жеке тұлғаларға стипендияларды және басқа да төлемақыларды төлеу жөніндегі төлемдерді жүзеге асыру, міндетті зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аудару тәртібі

Сноска. Пункт 236 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.12.2025 № 762 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
237. При создании электронных счетов к оплате в соответствующих электронных полях необходимо указывать тип платежа:
1 – обычный платеж;
2 – пенсионные (обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателей, добровольные пенсионные взносы и пенсионная выплата) взносы с приложением;
3 – перечисление заработной платы и дивидендов;
4 – социальные отчисления с приложением.
5 – отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование с приложением;
7 – платежи по договорам накопительного страхования с приложением.
С целью не допущения искажения сведений, содержащихся в выходных формах отчетности, счета к оплате, созданные государственным учреждением, но не подписанные руководителем государственного учреждения, по состоянию на 16.00 (шестнадцать) часов последнего числа месяца, удаляются государственным учреждением из Системы.
Государственное учреждение ежемесячно проводит мониторинг созданных электронных счетов к оплате, но не подписанных руководителем государственного учреждения и в случае наличия, принимает меры по их удалению из Системы.
Сноска. Пункт 237 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
238. Для проведения авансовой (предварительной) оплаты в поле "Назначение платежа" дополнительно указывается текст: "Авансовая (предварительная) оплата в размере ___ процентов от суммы договора № ____ от ____, дата и № ____ уведомления".
Для проведения авансовой (предварительной) оплаты при осуществлении расходов по финансированию государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, в поле "Назначение платежа" дополнительно указывается текст: "Авансовая (предварительная) оплата в размере ___ процентов от суммы договора № ____ от ____, предусмотренной на текущий финансовый год на эти цели".
Сноска. Пункт 238 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 9. Порядок осуществления платежей по выплате заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, стипендий и других выплат физическим лицам, перечисления обязательных пенсионных взносов, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование

239. Мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне барлық төлем қолма-қол ақшалай емес нысанда жүзеге асырылады, бұл ретте мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемақыларды, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемақыларды төлеу олардың сомасын ақша алушының таңдауы бойынша банкте ашылған ағымдағы шоттарға немесе жинақ ақша шотына есептеу жолымен жүзеге асырылады. Бұл ретте мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемақыларды, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемақыларды төлеу:
төлем карточкаларының қолданылу мерзімі бітуіне не төлем карточкаларын жоғалтқан кезде жұмысқа қайта қабылданған қызметкерлерге төлем карточкасын дайындаған;
мемлекеттік мекеменің орналасқан жері бойынша банктің және олардың пункттарының немесе төлем карточкаларына қызмет көрсету бойынша құрылғылардың жоқ болған;
сайлау комиссиялары мүшелерінің, консультанттардың, сарапшылардың, сараптамалық лингвистикалық комиссия мүшелерінің және Қазақстан Республикасының сайлау мен республикалық референдум туралы заңнамасына сәйкес сайлауды және референдумды өткізуге қатысатын басқа тұлғалардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау жөніндегі заңнамасында көзделген жалақыны өтеу үшін олардың негізгі жұмыс орны бойынша мәслихат кандидаттарының, депутаттарының ағымдағы шоты немесе жинақ ақша шоты болмаған жағдайларда мемлекеттік мекеменің кассасы арқылы жүзеге асырылады.
240. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне еңбекақы төлеуді және өзге төлемдерді аударуды ұйымдастыру үшін мемлекеттік мекеме банкпен (банктермен) қызметкерлердің жалақылары жеке тұлғаларға мен өзге де төлемдерін банк шоттарына аударуға банктік қызмет көрсету шартын жасасады.
241. Мемлекеттік мекеменің қызметкері дербес өзі банкпен банктік қызмет көрсету шартын немесе төлем карточкасын беру туралы шарт жасасады.
242. Мемлекеттік мекеменің қызметкері және жеке тұлғалар мемлекеттік мекемеге банкте ашылған ағымдағы немесе жинақ шотының нөмірін, банк шотының және (немесе) банк салымы шартының нөмірі мен күнін және банктің деректемелерін көрсете отырып, тиесілі ақшалай төлемдердің сомаларын аударуға өтініш береді.
Қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатты мемлекеттік мекеме "Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 207 қаулы) сәйкес ұсынады.

239. Все выплаты работникам государственного учреждения осуществляются в безналичной форме, при этом выплата заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам осуществляются путем зачисления их сумм на текущие счета или на сберегательный счет, открытые в банке по выбору получателя денег. При этом выплата заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам осуществляются через кассу государственного учреждения в случаях:
изготовления платежной карточки вновь принятым работникам, в связи с истечением срока действия платежной карточки либо при утере платежной карточки;
отсутствия по месту расположения государственного учреждения банка их пунктов и устройств по обслуживанию платежных карточек;
отсутствия текущего счета или сберегательного счета у членов избирательных комиссий, консультантов, экспертов, членов экспертной лингвистической комиссии и других лиц, участвующих в соответствии с законодательством Республики Казахстан о выборах и республиканском референдуме, в проведении выборов и республиканского референдума, также у кандидатов, депутатов маслихата по их основному месту работы для возмещения заработной платы, предусмотренным законодательством Республики Казахстан по выборам.
240. Для организации оплаты труда работников государственных учреждений и перечисления иных выплат физическим лицам государственное учреждение заключает с банком (ми) договор банковского обслуживания на перечисление заработной платы и иных выплат работников на банковские счета.
241. Работник государственного учреждения и физические лица самостоятельно заключает с банком договор банковского обслуживания. или договор о выдаче платежной карточки.
242. Работник государственного учреждения и физические лица представляют государственному учреждению заявление на перечисление причитающихся сумм денежных выплат с указанием номера текущего или сберегательного счета, открытого в банке, номера и даты договора банковского счета и (или) банковского вклада и реквизитов банка.
Документ с образцами подписей и оттиска печати предоставляется государственным учреждением в соответствии постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14422) (далее - Постановление № 207).

243. Мемлекеттік қазынашылық органдарына жалақыны төлеуге арналған төлем шоттарын беруді мемлекеттік мекеме орталық атқарушы орган аппараты Басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы орган аппараты басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның), ал олар болмаған жағдайларда – мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен белгіленетін оны төлеу мерзімдері мен кезеңділігіне сәйкес жүзеге асырады.
244. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғаларға олардың банкте ашылған ағымдағы шоттарына немесе жинақ шоттарына стипендиялар мен басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік жарналар мен ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды, аударымдарды және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар, сақтандырудың жинақтаушы түрінің шарттары бойынша төлемдер қағаз жеткізгіштегі төлем шоттарымен бірге мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына осы Қағидаларға 140, 141, 142, 143 және 144-қосымшаларға сәйкес төлем форматындағы ақша алушылардың тізімдерін ұсынады.
Мемлекеттік мекеме осы Қағидаларға 92-қосымшаға сәйкес "Ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірме" 5-15А нысаны бойынша ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша ақша алушылардың дұрыс тізімі мен сомаларын қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекеме осы Қағидаларға 93-қосымшаға сәйкес "Ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірме" 5-15А нысаны бойынша ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша ақша алушылардың дұрыс тізімі мен сомаларын қалыптастыруды қамтамасыз етеді және жауапты болады. "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрге төлем шоттарын беру кезінде осы Қағидалардың 140 141, 142, 143 және 144-осымшаларына сәйкес электрондық төлемдер форматтында ақша алушылардың тізімі қоса тіркеледі және мемлекеттік мекеме бухгалтерінің және/немесе басшысының электрондық цифрлық қолтаңба қойылады.
Мемлекеттік мекеме осы Рәсімдерге 92-қосымшаға сәйкес "Ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірме" 5-15А нысаны бойынша (бұдан әрі – 5-15А нысаны) ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша ақша алушылардың дұрыс тізімі мен сомаларын қалыптастыруды қамтамасыз етеді және жауапты болады.
Ескерту. 244-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

243. Предоставление счетов к оплате на выплату заработной платы в органы государственного казначейства осуществляется государственным учреждением в соответствии со сроками и периодичностью ее выплаты, устанавливаемой приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения.
244. Для проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам на их текущие счета или сберегательные счета, открытые в банке, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей, обязательных профессиональных взносов и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, платежей по договорам накопительного вида страхования вместе со счетами к оплате на бумажном носителе государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства списки получателей денег в формате платежей в соответствии с приложениями 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Правилам.
Государственное учреждение обеспечивает формирование достоверного списка и сумм получателей денег по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А "Выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег" согласно приложению 92 к настоящим Правилам.
При передаче по информационной системе "Казначейство-клиент" к электронному образу счета к оплате прикрепляются списки получателей денег в электронном формате платежей в соответствии с приложениями 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Правилам и подписываются электронной цифровой подписью бухгалтера и/или руководителя государственного учреждения.
Государственное учреждение обеспечивает и несет ответственность за формирование достоверного списка и сумм получателей денег по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А "Выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег" согласно приложению 92 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 244 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

245. Мемлекеттік мекемелердің/квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерді, жеке тұлғаларға стипендияларды және басқа да төлемдерді ағымдағы шоттарға немесе міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды, міндетті медициналық сақтандыру үшін жарналар және (немесе) төлемдер ақша алушылардың жинақ шоттарына аудару жөніндегі төлемдер жүргізгеннен кейін мемлекеттік қазынашылық органдары жауапты орындаушысы осы Қағидаларға 92-қосымшаға сәйкес 5-15А "Ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірме" нысаны бойынша ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірмені (бұдан әрі – үзінді көшірме) қалыптастырады. Үзінді көшірме операциялық күн жабылғаннан кейін қалыптастырылады. Үзінді көшірменің әрбір беті құжатты өңдеу күнін көрсете отырып, жауапты орындаушының қолымен, мөртабанының бедерімен расталады және осы Қағидалардың 233-тармағында көзделген құжаттармен бірге мемлекеттік мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне беріледі.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер/квазимемлекеттік сектор субъектілер 5-15А нысаны бойынша ақша алушылардың тиісті шотына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді-көшірмелерді дербес қалыптастырады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсетілетін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің жазбаша келісімімен 5-15А "Ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірме" нысаны бойынша есепті дербес қалыптастырады.
246. Үзінді көшірмелер мемлекеттік мекеме олардың негізінде ақша алушылардың тізімін және тиісінше ақша алушылардың ағымдағы шоттарға немесе жинақ ақша шоттарына, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры және Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударылған соманы мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы және басқа да ақшалай төлемақылар, міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар, міндетті медициналық сақтандыру үшін жарналар және (немесе) төлемдер жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемақылар бойынша бастапқы құжаттардың деректерімен жолма-жол салыстырып тексеруді жүзеге асыратын құжаттар болып табылады.
Үзінді көшірмелерді мемлекеттік мекеме мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы және басқа ақшалай төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар, міндетті медициналық сақтандыру үшін жарналар және (немесе) төлемдер жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемдер бойынша бастапқы құжаттармен бірге тігеді және олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде сақталады.
Мемлекеттік мекеме бухгалтерлік есеп туралы заңнамаға сәйкес төлемдерді есептеу үшін бастапқы құжаттардың деректерімен ақша алушылардың тізімдерін және тиісінше сомаларды салыстырып тексеруді қамтамасыз етеді және олардың дұрыстығына жауапты болады.

245. После проведения платежей на бумажном носителе  по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, стипендий и других выплат физическим лицам на текущие счета или сберегательные счета, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование ответственным исполнителем органа государственного казначейства формируется выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А "Выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег" согласно приложению 92 к настоящим Правилам (далее - выписка). Выписка формируется после закрытия операционного дня. Каждая страница выписки заверяется подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя с указанием даты обработки документа и передается государственному учреждению вместе с документами, предусмотренными пунктом 233 настоящих Правил.
Государственные учреждения, обсуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписки по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А.
Администраторы бюджетных программ, обсуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчет по форме 5-15А "Выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег" с письменного согласия подведомственных государственных учреждений.
246. Выписки являются документами, на основании которых государственное учреждение осуществляет построчную сверку списков получателей денег и соответственно сумм, перечисленных на текущие счета или сберегательные счета получателей денег, в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан", Государственный фонд социального страхования и Фонд социального медицинского страхования с данными первичных документов по заработной плате и другим денежным выплатам работникам государственных учреждений, обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателей, профессиональным и добровольным пенсионным взносам и социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, стипендиям и другим выплатам физическим лицам.
Выписки подшиваются государственным учреждением с первичными документами по заработной плате и другим денежным выплатам, обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателей, профессиональным и добровольным пенсионным взносам, и социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, стипендиям и другим выплатам физическим лицам и хранятся в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
Государственное учреждение обеспечивает сверку списков получателей денег и соответственно сумм с данными первичных документов для начисления выплат, согласно законодательству Республики Казахстан о бухгалтерском учете и несет ответственность за их достоверность.

247. Жалақы бойынша төлемдерді және басқа да ақшалай төлемдерді қайтару сомасы осы Қағидалардың 93-қосымшасына сәйкес 5-56 "Жалақы бойынша төлемдерді және басқа да ақшалай төлемдерді қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есепте көрсетіледі, зейнетақы төлемдерін қайтару сомасы осы Қағидалардың 94-қосымшасына сәйкес 5-57 "Зейнетақы және әлеуметтік жинақты қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есепте көрсетіледі.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер көрсетілген есептерді дербес жасайды.
248. Орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының жойылатын (таратылатын) құрылымдық (аумақтық) бөлімшелерінің жоспарлы тағайындауларын көшірген жағдайда, жоспарлы тағайындауларды қабылдап алған республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшілеріне немесе мемлекеттік мекемеге жоғарыда көрсетілген бөлімшелердің қызметкерлеріне еңбекақыны, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті, ерікті және кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аударуға, банктік көрсетілетін қызметтердің ақысын төлеуге рұқсат етіледі.
Жойылатын (таратылатын) кезеңде өз функционалдық міндеттерін орындаған қызметкерлердің ағымдағы шоттары мен жинақтау шоттарына ақшаны аудару кезінде мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынылатын төлеуге берілетін шот пен ақшаны алушылардың тізімі негізделген және дұрыс болуы үшін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және мемлекеттік мекеме жауапты болады.
10-параграф. Мемлекеттік қазынашылық органында тіркелген шарт талаптарына сәйкес төлемдерді жүргізуге арналған төлеуге берілетін шоттарды ұсынудың және орындаудың тәртібі
249. Мемлекеттік қазынашылық органында тіркелген шарттың талаптарына сәйкес төлемдерді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме қағаз жеткізгіште төлем шоттарының тізілімін, төлем шоттарын және:
тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде – шот-фактура немесе лизингтік төлемдерді өтеу кестесінің көшірмесі (тауарды лизингке сатып алған жағдайда), жұмыстарды орындау немесе қызметтер көрсету кезінде – орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтердің актісі, сондай-ақ ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және жобалық (жобалау-сметалық) құжаттаманы дайындау құны шарт құнына енгізілген басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шығыстар бойынша қосымша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын ұсынады жобалау-сметалық құжаттама немесе төлем жүргізу кезінде техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы, келесі аванстық;
осы Қағидаларға 95-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұлттық валютада қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысты гранттарды жұмсаған кезде үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінім.
Алдын ала (аванстық) төлемді қоспағанда, төлемді қағаз жеткізгіште жүргізген кезде тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша төлем шотына орталық атқарушы орган аппараты басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы орган аппараты басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) қолымен расталған, осы тармақтың бірінші бөлігінде санамаланған растайтын құжаттардың көшірмелері қоса беріледі немесе оған уәкілеттік берілген, ал ондайлар болмаған жағдайларда ‒ мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөрінің бедерімен.
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес электрондық шот-фактура жазылмайтын жағдайларды қоспағанда, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде тіркелген шарттың талаптары бойынша төлем жүргізу кезінде растаушы құжат "Электрондық шот-фактура" ақпараттық жүйесінен "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне интеграцияланған және мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық шот-фактура немесе Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасында қарастырылған өзге құжаттың сканерленген түпнұсқасы болып табылады.
Шот-фактураның нысаны, электрондық түрде жазып берілетін шот-фактураларды жазып беру, жіберу, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру және алу тәртібі, электрондық шот-фактураны куәландыру тәртібі, түзетілген, қосымша электрондық шот-фактураларды алуды растау ерекшеліктері, электрондық шот-фактураларды сақтау тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледі.
Байқоңыр қаласының аумағында тіркелген заңды тұлғаның пайдасына "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде тіркелген шарттың талаптары бойынша төлем жүргізу кезінде шот-фактураның түпнұсқасынан сканерленген бейне растайтын құжат болып табылады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде тіркелген ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты Мемлекеттік сатып алу туралы шарттың талаптары бойынша төлем жүргізу кезінде мемлекеттік мекеме орындалған жұмыстар актісі негізінде төлем шотының электрондық бейнесін толтырады, қалыптастырылған және интеграцияланған Мемлекеттік сатып алу веб-порталы және басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған, сондай-ақ шығыстар бойынша, жобалық (жобалау-сметалық) құжаттаманы дайындау құны шарт құнына енгізілген ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жобалық-сметалық құжаттама бойынша техникалық-экономикалық негіздеме бойынша, аванстық төлемнен кейінгі төлемді жүргізу кезінде ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының немесе ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының сканерленген бейнесін қосымша ұсынады.
Жеке тұлғалармен "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде тіркелген шарттың талаптарына сәйкес төлем жүргізу кезінде мемлекеттік мекеме осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген түпнұсқадан сканерленген құжаттарды немесе мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған олардың электрондық бейнесін қамтитын, файлдарды қоса отырып, төлеуге берілетін шоттың электрондық бейнесін толтырады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде тіркелген шарттың талаптарына сәйкес шетел валютасында төлемдер жүргізу кезінде мемлекеттік мекеме осы тармақта көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, шетел валютасын айырбастауға арналған өтініммен төлеуге берілетін шоттың электрондық бейнесін қалыптастырады.

247. Суммы возврата платежей по заработной плате и других денежных выплат отражаются в отчете формы 5-56 "Отчет по возвратам платежей по заработной плате и другим денежным выплатам" согласно приложению 93 к настоящим Правилам, суммы возврата пенсионных платежей отражаются в отчете формы 5-57 "Отчет по возвратам пенсионных и социальных платежей, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование" согласно приложению 94 к настоящим Правилам.
Государственные учреждения, обслуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют указанные отчеты.
248. В случае переноса плановых назначений упраздняемых (ликвидируемых) структурных (территориальных) подразделений центральных государственных органов, их ведомств допускается перечисление администратором республиканской бюджетной программы или государственным учреждением, принявшими плановые назначения, заработной платы работникам вышеуказанных подразделений, налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных, добровольных и профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, оплаты банковских услуг.
Администраторы республиканских бюджетных программ и государственные учреждения при перечислении денег на текущие счета или сберегательные счета работников, выполняющих свои функциональные обязанности в период упразднения (ликвидации) несут ответственность за обоснованность и достоверность счета к оплате и списка получателей денег, представляемых в органы государственного казначейства.
Параграф 10. Порядок предоставления и исполнения счетов к оплате на проведение платежей согласно условиям зарегистрированного в территориальном подразделении казначейства договора
249. Для проведения платежей согласно условиям договора, зарегистрированного в органе государственного казначейства, государственное учреждение предоставляет на бумажном носителе реестр счетов к оплате, счета к оплате и:
при приобретении либо поставке товаров – счет-фактуру или копию графика погашения лизинговых платежей (в случае приобретения товара в лизинг), при выполнении работ или оказании услуг – копию акта выполненных работ или оказанных услуг, а также по расходам, связанным со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, дополнительно представляет копию положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, при проведении платежа, следующего за авансовым;
заявку на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании в национальной валюте средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 95 к настоящим Правилам.
При проведении платежа на бумажном носителе, за исключением предварительной (авансовой) оплаты, по зарегистрированной гражданско-правовой сделке к счету к оплате прилагаются копии подтверждающих документов, перечисленных в части первой настоящего пункта, заверенные полистно подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, и оттиском гербовой печати государственного учреждения.
При проведении платежа согласно условиям зарегистрированного договора в информационной системе "Казначейство-клиент" подтверждающим документом является электронный счет-фактура, интегрированный из информационной системы "Электронный счет-фактура" в информационную систему "Казначейство-клиент" и подписанный электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, за исключением случаев, при которых электронный счет-фактура не выписывается в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан или сканированный оригинал иного документа, предусмотренного бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Форма счета-фактуры, порядок выписки, отправки, приема, регистрации, обработки, передачи и получения счетов-фактур, выписываемых в электронном виде, порядок заверения электронного счета-фактуры, особенности подтверждения получения исправленных, дополнительных электронных счетов-фактур, порядок хранения электронных счетов-фактур регулируется налоговым законодательством Республики Казахстан.
При проведении платежа по условиям зарегистрированного договора в информационной системе "Казначейство-клиент" в пользу юридического лица, зарегистрированного на территории города Байконур, подтверждающим документом является сканированный образ с оригинала счета-фактуры.
При проведении платежа по условиям договора о государственных закупках, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, зарегистрированного в информационной системе "Казначейство-клиент" государственное учреждение заполняет электронный образ счета к оплате на основании акта выполненных работ, сформированного и интегрированного посредством веб-портала государственных закупок и подписанного электронной цифровой подписью руководителя, а также по расходам, связанным со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, дополнительно представляет сканированный образ положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключении комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, при проведении платежа, следующего за авансовым.
При проведении платежа согласно условиям, зарегистрированного договора в информационной системе "Казначейство-клиент" с физическими лицами государственное учреждение заполняет электронный образ счета к оплате с прикреплением файлов, содержащих сканированные с оригинала документы, перечисленные в части первой настоящего пункта или их электронный образ, подписанные электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения.
При проведении платежей в иностранной валюте согласно условиям зарегистрированного договора в информационной системе "Казначейство-клиент" государственное учреждение формирует электронный образ счета к оплате с заявкой на конвертацию иностранной валюты с прикреплением документов, указанных в настоящем пункте.

Ескерту. 249-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 09.12.2025 № 762 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
250. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
251. Тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша аванстық (алдын ала) төлем жүргізу үшін мемлекеттік мекеме төлем шоттарының тізілімін (мемлекеттік қазынашылық органдарына қағаз жеткізгіштегі төлем шоттарын ұсынған жағдайда) және төлем шоттарын ұсынады.
Аванстық (алдын ала) төлем сомасын өтеу ағымдағы қаржы жылында мемлекеттік мекеме жасаған азаматтық-құқықтық мәміле шарттарында көзделген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізу көлемдерімен және оларды жеткізу құжаттарымен қаржы жылының ішінде расталады.
Тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) келесі ақы төлеу тауарларды беруге (жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге) арналған шартта анықталған және ағымдағы қаржы жылының соңына дейін алдын ала ақы төлеу сомасын алынған жеткізулер (жұмыстар, қызметтер) көлемімен растауды қамтамасыз ету үшін келесі ақы төлеудің мөлшерін белгілейтін тәртіпке сәйкес жүргізіледі.
252. Егер шарт бойынша алушының жауапкершілік тәуекелі сақтандырылса (шартты бұзғаны үшін алушы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін ерікті сақтандыру шартын жасасқан) онда мемлекеттік мекеменің ақша алушының дәрменсіздігіне байланысты онымен шарт бұзу қақпараттық жүйесіеттілігі болған кезде аванстық (алдын ала) төлем сомасының қалдығын немесе барлық сомасын қайтаруды сақтандырушы заңды тұлға немесе кепілгер банк жүзеге асырады.
11-параграф. Ерекшеліктер (шығындар түрлері) бойынша шарт жасамай-ақ, немесе олар азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу талап етілмейтін төлемдерді жүргізуге арналған төлеуге берілетін шоттарды ұсыну және орындау тәртібі
253. Мемлекеттік мекеме осы Қағидалардың 244-тармағында көзделген шығыстарды қоспағанда шарт жасамастан не мемлекеттік қазынашылық органында тіркелуді талап етпейтін шығыстардын бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша шарт жасаса отырып, шығыстардың түрлері бойынша төлемдер жүргізу үшін төлеуге берілетін шотты және:
тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде – шот-фактура немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт), жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету кезінде – актілер жасалмайтын қызметтерді қоспағанда, орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтердің актісі немесе Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасында қарастырылған өзге де құжатты;
қолма-қол ақшаны және чекті алуға арналған өтінімді;
әр беті орталық атқарушы орган аппараты басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы орган аппараты басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе оған уәкілеттік берілген адамның қолымен, ал ондайлар болмаған жағдайларда ‒ мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөрінің бедерімен расталған заң күшіне енген сот актісінің көшірмесін;
инкассалық өкімді;
осы Қағидаларға 95-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысқан гранттарды ұлттық валютада жұмсаған кезде үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысқан гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға өтiнiмді негіздеме етіп ұсынады.
Жасалған шарттарды тіркеу талап етілмейтін шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде төлем жүргізу кезінде "Электрондық шот-фактура" ақпараттық жүйесінен "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне интеграцияланған және мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық шот-фактура немесе Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасында қарастырылған өзге де құжаттың сканерленген түпнұсқасы растаушы құжат болып табылады.
Сатып алынуы бірнеше шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды бойынша жіктелетін шарт жасамай-ақ тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу кезінде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) бірнеше түрлеріне бір құжатты ресімдеген жағдайда төлеуге берілетін шотты жасау әрбір шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды бойынша жүзеге асырылады.
Шарт жасаусыз негізінде мемлекеттік мекеме тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алуды жүзеге асыратын құжатта мынадай ақпараттың болуы міндетті:
атына құжат ресімделген мемлекеттік мекеменің атауы (мемлекеттік қазынашылық органдары және мемлекеттік мекеменің жұмысын қиындатпайтын ұйымдастыру-құқықтық нысанының атауын және мемлекеттік мекеменің атауын қысқартуға жол беріледі);
ақша алушының, оның ішінде алушы банктің деректемелері;
ағымдағы қаржы жылында жүзеге асырылуы тиіс ресімдеу күні (күн, ай, ағымдағы қаржы жылы);
тауардың (жұмыстың, қызметтің) атауы, саны мен (қосылған құн салығының сомасын не қосылған құн салығының болмауын міндетті түрде көрсете отырып) сомасы;
ақша алушының қолы мен мөр бедерінің болуы (ол болған жағдайда).

Сноска. Пункт 249 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 09.12.2025 № 762 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
250. Исключен приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
251. Для проведения авансовой (предварительной) оплаты по зарегистрированной гражданско-правовой сделке государственное учреждение предоставляет реестр счетов к оплате (в случае предоставления в органы государственного казначейства счетов к оплате на бумажном носителе) и счета к оплате.
Погашение суммы авансовой (предварительной) оплаты подтверждается в течение финансового года объемами поставок товаров (работ, услуг) и документами об их поставке, предусмотренными условиями гражданско-правовой сделки, заключенной государственным учреждением в текущем финансовом году.
Последующая оплата товаров (работ, услуг) производится в соответствии с порядком, определенным в договоре на поставку товаров (выполнение работ, оказание услуг) и устанавливающим размеры последующих оплат таким образом, чтобы обеспечить до конца текущего финансового года подтверждение суммы предоплаты полученными объемами поставок (работ, услуг).
252. В случае, если риск ответственности получателя по договору был застрахован (получателем заключен договор добровольного страхования гражданско-правовой ответственности за нарушение договора), то при необходимости расторжения государственным учреждением договора с получателем денег в связи с его несостоятельностью, возврат сумм остатка либо всей суммы авансовой (предварительной) оплаты осуществляется юридическим лицом-страховщиком или банком гарантом.
Параграф 11. Порядок предоставления и исполнения счетов к оплате для проведения платежей по спецификам (видам расходов) без заключения договора, либо по которым не требуется регистрация заключенных гражданско-правовых сделок
253. Для проведения платежей по видам расходов без заключения договоров, за исключением расходов, предусмотренных пунктом 246 настоящих Правил, либо с заключением договоров по кодам бюджетной классификации расходов, по которым не требуется регистрация заключенных договоров в органе государственного казначейства, государственное учреждение предоставляет на бумажном носителе реестр счетов к оплате, счета к оплате и:
при приобретении либо поставке товаров – счет-фактуру или накладную (акт) о поставке товаров, при выполнении работ и оказания услуг – акт выполненных работ или оказанных услуг, за исключением услуг, при которых акты не составляются, или иной документ, предусмотренный бюджетным законодательством Республики Казахстан;
заявку на получение наличных денег и чек;
копию вступившего в законную силу судебного акта, заверенного полистно подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, и оттиском гербовой печати государственного учреждения;
инкассовое распоряжение;
заявку на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании в национальной валюте средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 95 к настоящим Правилам.
При проведении платежа в информационной системе "Казначейство-клиент" по кодам бюджетной классификации расходов, по которым не требуется регистрация заключенных договоров, подтверждающим документом является электронный счет-фактура, интегрированный из информационной системы "Электронный счет-фактура" в информационную систему "Казначейство-клиент" и подписанный электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения или сканированный оригинал иного документа, предусмотренного бюджетным законодательством Республики Казахстан.
В случае оформления на несколько видов товаров (работ, услуг) одного подтверждающего документа при приобретении товаров (работ, услуг), приобретение которых классифицируются по нескольким кодам бюджетной классификации расходов, составление счета к оплате осуществляется по каждому коду бюджетной классификации расходов.
В документе, на основании которого осуществляется приобретение государственным учреждением товаров (работ, услуг) без регистрации договора, обязательно наличие следующей информации:
наименование государственного учреждения, на имя которого оформлен документ (допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, не затрудняющее работу органа государственного казначейства и государственного учреждения);
реквизиты получателя денег, в том числе банка-получателя;
дата оформления, которая должна быть осуществлена в текущем финансовом году (день, месяц, текущий финансовый год);
указание наименования товара (работы, услуги), количества и суммы (с обязательным указанием суммы налога на добавленную стоимость либо отсутствия налога на добавленную стоимость);
наличие подписей получателя денег и оттиска печати (при его наличии).

Ескерту. 253-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 09.12.2025 № 762 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
254. Ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол бақылау шоттары сот шешімі бойынша төлем жүргізген кезде атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық уәкілетті орган қағаз жеткізгіштегі төлем шотына кезде атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушылық құжаттың көшірмесін қоса береді.
Төлем шотын "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі қалыптастыру кезінде атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушылық құжаттың түпнұсқасынан сканерленген электрондық құжаттар қоса тіркеледі.
255. Медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұратын және толық мемлекеттік қамтамасыз етудегі адамдардың аванстық төлем сомасын қоспағанда, зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларын есепке жатқызуға арналған ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан төлем жүргізу кезінде қағаз жеткізгіште комиссия шешімінің көшірмесі, растайтын құжаттың (шот-фактуралар немесе жүкқұжат, тауарларды, көрсетілген қызметтерді жеткізу туралы акті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа құжат) көшірмесі ұсынылады, оның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету жүзеге асырылады.
Төлем шотын қалыптастыру кезінде "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде түпнұсқадан сканерленген құжаттар тіркеледі.
Ескерту. 255-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
256. Төлемдерді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсету кезінде осы Қағидалардың 244-тармағында қағаз жеткізгіште санамаланған растайтын құжаттарды қоса бермей төлем шотын ұсынады – осы Қағидаларға 95-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысты гранттарды жұмсау кезінде банктен алынған қолма-қол ақшаны қалпына келтіруге және банк қызметтеріне ақы төлеуге арналған төлем шоттарымен берілетін қолма-қол ақша мен чекті алуға арналған өтінімді, сондай-ақ үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінімді қоспағанда, электрондық түрде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 253 – в редакции приказа Министра финансов РК от 09.12.2025 № 762 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
254. При проведении платежа с контрольных счетов наличности временного размещения денег по решению суда, уполномоченный территориальный орган в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов к счету к оплате на бумажном носителе прикладывает копии судебного акта или исполнительного документа, заверенные печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов.
При формировании счета к оплате в информационной системе "Казначейство-клиент" прикрепляет электронные документы, сканированные с оригинала судебного акта или исполнительного документа, заверенные печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов.
255. При проведении платежа с контрольных счетов наличности временного размещения денег, предназначенного для зачисления пенсионных выплат и пособий лиц, проживающих в медико-социальных учреждениях (организациях) и находящихся на полном государственном обеспечении, за исключением суммы авансового платежа, на бумажном носителе представляется копия решения комиссии, копия подтверждающего документа (счет-фактура или накладная, акт о поставке товаров, оказанных услуг или другой документ установленный законодательством Республики Казахстан), на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг.
При формировании счета к оплате в информационной системе "Казначейство-клиент" прикрепляются документы, сканированные с оригинала.
Сноска. Пункт 255 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
256. Для проведения платежей государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства счет к оплате без приложения подтверждающих документов, перечисленных в пункте 244 настоящих Правил на бумажном носителе, при обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" - электронным образом, за исключением заявки на получение наличных денег и чека, предоставляемых со счетами к оплате на восстановление полученных наличных денег в банке и оплату банковских услуг, а также заявки на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 95 к настоящим Правилам.

257. Нысаналы салым салуға, нысаналы аударым және нысаналы жарнаға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыруды бюджеттік бағдарламалар әкімшісі шарт жасаспай, төлеуге берілетін шот негізінде жүзеге асырады.
Бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшісі, осы Қағидаларға 90-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлеуге берілетін шоттардың тізілімін және нысаналы салым салуға, нысаналы аударымға және нысаналы жарнаға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру үшін төлеуге берілетін шоттарды екі данада мемлекеттік қазынашылық органдарына жібереді.
Республикалық немесе коммуналдық меншіктегі Мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру бойынша аванстық төлем сомасын қоспағанда, төлем жүргізу кезінде негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік кәсіпорын мемлекеттік мекемеге ұсынған тауарларды жеткізу туралы ақы төлеуге шот-фактураны және қосымша шот-фактураны немесе жүкқұжатты ұсынады (мұндай жағдайларда). қызмет көрсетуші, жұмыс немесе тауарлар резидент емес болып табылады, растайтын құжаттарда соманы шетел валютасында көрсетуге жол беріледі, бірақ операция жүргізілген кезде валюта бағамын теңгемен төлеуге шоттың төлем мақсатын көрсете отырып).
Республикалық немесе коммуналдық меншіктегі Мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру жөніндегі аванстық төлем сомасын қоспағанда, төлемді жүргізу кезінде жаңадан жасалған және бұрын мемлекеттік кәсіпорындар жасасқан ұзақ мерзімді шарттар бойынша ғимараттар мен құрылыстарды салу үшін, сондай-ақ Мемлекеттік кәсіпорындардың үй-жайларын, ғимараттарын, құрылыстарын қалпына келтіру және күрделі жөндеу жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік мекемеге мемлекеттік мекеменің Қазынашылықтың төлем шоты және орындалған жұмыстардың қосымша актісі, мемлекеттік кәсіпорын мемлекеттік мекемеге ұсынған.
Алдын ала (аванстық) төлемді қоспағанда, төлемді қағаз жеткізгіште жүргізген кезде төлем шотына осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында санамаланған, орталық атқарушы орган аппараты Басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы орган аппараты басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) қолымен әр парақта куәландырылған растайтын құжаттардың көшірмелері немесе уәкілетті тұлға, ал ондайлар болмаған жағдайда ‒ мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөрінің бедерімен.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсету кезінде-орталық атқарушы орган аппараты Басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы орган аппараты басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) электрондық-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған алдын ала (аванстық)төлемді қоспағанда, осы тармақта санамаланған құжаттарды растайтын түпнұсқадан сканерленген кескінді бекіту немесе оларға уәкілеттік берілген, ал ондайлар болмаған жағдайларда ‒ мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның және орталық атқарушы органның бухгалтерлік қызметі басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның немесе мемлекеттік мекеменің бас бухгалтерінің электрондық-цифрлық қолтаңбасымен.

257. Финансирование бюджетных программ, направленных на вложение целевого вклада, целевое перечисление и целевой взнос, осуществляется администратором бюджетных программ на основании счета к оплате без заключения договора.
Соответствующий администратор бюджетных программ направляет в органы государственного казначейства реестр счетов к оплате в двух экземплярах по форме согласно приложению 90 к настоящим Правилам и счета к оплате для финансирования бюджетных программ, направленных на вложение целевого вклада, целевое перечисление и целевой взнос.
При проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа, по финансированию государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для приобретения основных средств и нематериальных активов государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства счет к оплате и дополнительно счет-фактуру или накладную о поставке товаров, представленных государственным предприятием государственному учреждению (в случаях, когда поставщиком услуг, работ или товаров является нерезидент допускается указание суммы в подтверждающих документах в иностранной валюте, но с указанием в назначении платежа счета к оплате курса валюты в тенге на момент проведения операции).
При проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа, по финансированию государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для строительства зданий и сооружений по вновь заключенным и по ранее заключенным государственными предприятиями долгосрочным договорам, а также для проведения реставрации и капитального ремонта помещений, зданий, сооружений государственных предприятий государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства счет к оплате и дополнительно акт выполненных работ, представленный государственным предприятием государственному учреждению.
При проведении платежа на бумажном носителе, за исключением предварительной (авансовой) оплаты, к счету к оплате прилагаются копии подтверждающих документов, перечисленные в абзаце первом и втором настоящего пункта, заверенные полистно подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и оттиском гербовой печати государственного учреждения.
При обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" ‒ прикрепление сканированного образа с оригинала, подтверждающих документов, перечисленные в настоящем пункте, за исключением предварительной (авансовой) оплаты, подписанных электронно-цифровой подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и электронной цифровой подписью руководителя бухгалтерской службы центрального исполнительного органа, или лица, им уполномоченного, или главного бухгалтера государственного учреждения.

12-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне ақша аудару тәртібі және инвестициялық жобаларды іске асыруға оларды пайдалану, сондай-ақ мемлекеттік тапсырманы орындауға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне ақша аудару, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде қызметтер көрсету
258. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қарақпараттық жүйесіатты квазимемлекеттік сектор субъектілеріне аударуы қаржылық – экономикалық негіздемеге немесе техника – экономикалық негіздемеге (жобалау-сметалық құжаттамаға) сәйкес төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттың өзге де түрінің негізінде, оларда ағымдағы қаржы жылына көрсетілген сома шегінде жүзеге асырылады.
Жарғылық капиталында мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталын арттыруға және заңды тұлғалардың жарияланған акцияларын төлеу үшiн олардың еншiлес ұйымдарының жарғылық капиталын арттыруға ақша аудару, бағалы қағаздар нарығын реттеудi және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органның тиiстi куәлiгiмен расталатын жарияланған акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттiк тiркегеннен кейiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі тиісті қаржы жылына көзделген сома шегінде қаржы-экономикалық негіздемеге сәйкес жүзеге асырады.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсінiң заңды тұлғалардың жарияланған акцияларына ақы төлеуге берiлетiн шотты аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiне жарияланған акциялардың (бағалы қағаздардың) шығарылымын мемлекеттiк тiркеусiз ұсынуға жол берiлмейдi. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi заңды тұлғалардың жарияланған акцияларына ақы төлеуге берiлетiн шоттың негiздiлiгi мен заңдылығын қамтамасыз етедi.
Жарияланған акцияларға (бағалы қағаздарға) ақы төлеу шотына ақша аударылғаннан кейiн заңды тұлға бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамада белгiленген мерзiмде мемлекеттiк меншiкке иелiк ету жөнiндегi уәкiлеттi органның шотына төленген акцияларды есептеудi қамтамасыз етедi.
Бюджеттiк инвестицияларды ұлттық холдингтердің және ұлттық басқарушы холдингiнiң жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы арқылы жүзеге асырылған кезде, көрсетiлген заңды тұлғалардың акцияларының мемлекеттiк пакетiне иелiк ету және пайдалану құқығы жоқ бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiне сәйкес ұлттық холдингтердiң және ұлттық басқарушы холдингi акцияларының эмисиясын төлейді.

Параграф 12. Порядок перечисления денег субъектам квазигосударственного сектора на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, а также перечисления денег субъектам квазигосударственного сектора на выполнение государственного задания, оказание услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
258. Перечисление средств администратором бюджетных программ субъектам квазигосударственного сектора осуществляется на основании документов, подтверждающих обоснованность платежа в соответствии с финансово-экономическим обоснованием или технико-экономическим обоснованием (проектно-сметной документацией), а также иного вида документа, предусмотренного законодательством Республики Казахстан, в пределах, указанных в них сумм на текущий финансовый год.
Перечисление денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и на увеличение уставного капитала их дочерних организаций в оплату объявленных акций юридических лиц осуществляется администратором бюджетных программ в пределах сумм, предусмотренных на соответствующий финансовый год согласно финансово-экономическому обоснованию, после государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг), подтверждаемой соответствующим свидетельством государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг.
Предоставление администратором бюджетных программ в орган государственного казначейства счета к оплате в оплату объявленных акций юридических лиц без государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг) не допускается. Администратор бюджетных программ обеспечивает обоснованность и правомерность предоставления счета к оплате в оплату объявленных акций юридических лиц.
После перечисления денег в счет оплаты объявленных акций (ценных бумаг) юридическое лицо обеспечивает зачисление оплаченных акций на счет уполномоченного органа по распоряжению государственной собственностью в сроки, установленные законодательством о рынке ценных бумаг.
При осуществлении бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга администраторы бюджетных программ, не имеющие права владения и пользования государственным пакетом акций указанных юридических лиц, в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан оплачивают эмиссию акций национальных холдингов и национального управляющего холдинга.

259. Қаржы-экономикалық негіздемеге сәйкес тиісті қаржы жылына көзделген сомалар шегінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға төлем жүргізу кезінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мемлекеттік қазынашылық органына ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде қалыптастырады) төлем шотын, қаржы-экономикалық негіздемені, уәкілетті тұлғаның оң экономикалық қорытындысын ұсынады мемлекеттік жоспарлау жөніндегі органның, жарияланған акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік және квазимемлекеттік сектор субъектісі бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне ұсынған басқару органдарының тиісті шешімі ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде құжаттың түпнұсқасынан сканерленген кескінді бекітеді).
Аванстық төлем сомасын қоспағанда, мемлекеттік тапсырманы орындауға төлем жүргізу кезінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мемлекеттік қазынашылық органына ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде) төлем шотын және құжаттардың (шот-фактураның немесе жүкқұжаттың) көшірмелерін ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде түпнұсқадан сканерленген кескінді бекітеді) ұсынады (актінің), жұмыстарды орындау немесе қызметтер көрсету кезінде-төлемнің негізділігін растайтын орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтердің актісі), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 29 желтоқсандағы қаулысымен бекітілген техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін Бюджеттік инвестициялық жобалар тізбесіне сәйкес техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін жобаларды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектісі бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне ұсынған Бюджеттік инвестициялық жобалар іске асырылған жағдайда, техникалық-экономикалық негіздеме (жобалау-сметалық құжаттама) № 2225.
Бұл ретте, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысының көшірмелері бар қаржылық-экономикалық негіздеменің көшірмелері мемлекеттік қазынашылық органдарына мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысының көшірмелерін қоса бере отырып, кейіннен толықтырулар мен өзгерістер енгізуді ескеріп, қаржылық-экономикалық негіздемені беру арқылы әрбір инвестициялық жобаға бір рет беріледі.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар қағаз тасығышта ұсынылған құжаттардың көшірмелері мемлекеттік мекеменің мөр бедерімен әр парақта куәландырылады және оларға орталық атқарушы орган аппараты Басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы орган аппараты басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда ‒ мемлекеттік мекеме басшысының қолы қойылады немесе оларға уәкілеттік берілген адамдар.

259. При проведении платежа на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, в пределах сумм, предусмотренных на соответствующий финансовый год согласно финансово-экономическому обоснованию, администратор бюджетных программ предоставляет в орган государственного казначейства (в информационной системе "Казначейство-клиент" формирует) счет к оплате, финансово-экономическое обоснование, положительное экономическое заключение уполномоченного органа по государственному планированию, свидетельство о государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг) и соответствующее решение органов управления, представленных субъектом квазигосударственного сектора администратору бюджетных программ (в информационной системе "Казначейство-клиент" прикрепляет сканированный образ с оригинала документа).
При проведении платежа на выполнение государственного задания, за исключением суммы авансового платежа, администратор бюджетных программ предоставляет в орган государственного казначейства (в информационной системе "Казначейство-клиент" формирует) счет к оплате и копии (в информационной системе "Казначейство-клиент" прикрепляет сканированный образ с оригинала) документов (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, при выполнении работ или оказания услуг - акт выполненных работ или оказанных услуг), подтверждающих обоснованность платежа, в случае реализации бюджетных инвестиционных проектов технико-экономическое обоснование (проектно-сметную документацию), представленных субъектом квазигосударственного сектора администратору бюджетных программ, за исключением проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования согласно Перечню бюджетных инвестиционных проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года № 2225.
При этом копии финансово-экономического обоснования с приложением копии положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию, представляются в орган государственного казначейства один раз, на каждый инвестиционный проект, с последующим представлением финансово-экономического обоснования с учетом дополнений и изменений с приложением копии положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию.
Указанные в настоящем пункте копии документов, представленные на бумажных носителях, заверяются оттиском печати государственного учреждения полистно и парафируются подписью заместителя первого руководителя центрального исполнительного органа (лица, им уполномоченного) или руководителя государственного учреждения (лица, им уполномоченного).

260. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі жарияланған акцияларға (бағалы қағаздарға) төлеуге арналған ақша аударылғаннан кейін бір ай өткен соң бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына сәйкес бөлінген сомалар шегінде жарғылық капиталды арттыруға байланысты бюджеттік бағдарламалардың мақсаттарына уақтылы қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың іске асырылуы туралы ақпарат береді.
Инвестициялық жобаларды іске асыру және мемлекеттік бағдарламаларда көзделген міндеттерді орындау мақсатында заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын арттыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) жүзеге асыратын бюджеттік бағдарлама әкімшілері жыл сайын 20 қаңтарға, сондай-ақ республикалық және жергілікті бюджеттер нақтыланған жағдайда 30 күннің ішінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға бюджеттік бағдарлама, (кіші бағдарлама) мақсатына уақтылы қол жеткізу бағытындағы іс-шараларды іске асыру жөніндегі ақпаратты осы Қағидалардың 96-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынады.
13-параграф. Қолма-қол ақшамен жасалатын операцияларды жүзеге асыру тәртібі
261. Қолма-қол ақшаны алуды мемлекеттік мекемелер банктің чектері бойынша және (немесе) корпоративтік төлем карточкаларын қолдана отырып жүзеге асырады және осы Қағидалардың 97 сәйкес тізілімі мен мөлшерін анықталған шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша жол беріледі.
Қолма-қол ақшаны алу мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғамен жүзеге асырылады. Мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлға – мемлекеттің мекеме бастығының бұйрығына сәйкес чектер бойынша және (немесе) корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып, кассалық операцияларды жүргізуді және кассадағы қолма-қол ақшаның сақталуын қамтамасыз етуді жүзеге асыратын қызметкер.
Осы Қағидалардың 239-тармағында көзделген ақшаны банк кассасынан чектер бойынша қолма-қол ақша алу үшін мемлекеттік мекеме банкті өзі дербес таңдайды. Мемлекеттік мекеме, мемлекеттік қазынашылық органы және банк кассалық қызмет көрсетуге осы Қағидалардың 98-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шарт жасасады.
Қосымша мемлекеттік қазынашылық органы және банк Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына сәйкес чектерді пайдалану туралы шарт жасасады.
262. Корпоративтік төлем карточкасын қолдану арқылы мемлекеттік мекемелердің шығыстары:

260. Администратор бюджетной программы по истечении одного месяца после перечисления денег в счет оплаты объявленных акций (ценных бумаг) предоставляет уполномоченному органу по исполнению бюджета информацию о мероприятиях, направленных на своевременное достижение целей бюджетных программ (подпрограмм), связанных с увеличением уставных капиталов, в пределах сумм, выделенных в соответствии с планом финансирования по платежам.
Администраторы бюджетной программы, реализующие бюджетные программы, направленные на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале с целью реализации инвестиционных проектов и решений задач, предусмотренных программными документами ежегодно, к 20 января, а также в случае уточнения республиканского и местных бюджетов в течение тридцати дней, предоставляют уполномоченному органу по исполнению бюджета информацию по реализации мероприятий, направленных на своевременное достижение целей бюджетных программ (подпрограмм), по форме согласно приложению 96 к настоящим Правилам.
Параграф 13. Порядок осуществления операций с наличным деньгами
261. Получение наличных денег государственными учреждениями осуществляется по чекам банка и (или) с применением корпоративной платежной карточки и допускается по спецификам экономической классификации расходов, перечень которых и размеры определены согласно приложению 97 к настоящим Правилам.
Получение наличных денег осуществляется уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций. Уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций - работник государственного учреждения, назначенный приказом руководителя, осуществляет ведение кассовых операций по деньгам, полученным как по чеку, так и (или) с использованием корпоративной платежной карточки, и обеспечивает сохранность наличных денег в кассе.
Для получения наличных денег по чекам из кассы банка с последующей выплатой из кассы государственного учреждения денег, предусмотренных пунктом 239 настоящих Правил, государственное учреждение самостоятельно выбирает банк. Государственным учреждением, банком и органом государственного казначейства заключается договор на кассовое обслуживание по форме согласно приложению 98 к настоящим Правилам.
Дополнительно государственным учреждением заключается с банком договор об использовании чеков в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
262. Расходы государственного учреждения с применением корпоративной платежной карточки осуществляются за счет:

1) шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің 97-қосымшасына сәйкес мөлшерінде бюджет қарақпараттық жүйесіатының және мемлекеттік мекеменің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан алынатын ақша;
2) айына жиырма айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мемлекеттік мекемелер үшін қайырымдылық көмектен түсетін ақша;
3) мемлекеттік мекемеге Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оны қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар басталғанда тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға шектеусіз (ақшаны уақытша орналастыру шоты) аудару шартымен беретін ақша есебінен жүзеге асырылады.
263. Мемлекеттік мекеменің кассасындағы қолма-қол ақша қалдығының күн сайынғы лимиті мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жеке жоспарының бекітілген жылдық сомасын ескере отырып, 161 "Ел iшiндегі iссапарлар мен қызметтiк сапарлар" және 162 "Елден тыс жерлерге iссапарлар мен қызметтік сапарлар" ерекшеліктері бойынша, мынадай шекте белгіленеді:
бес млн. теңгеге дейiн - елу айлық есептік көрсеткіш;
бес млн.теңгеден жиырма млн.теңгеге дейiн – жүз елу айлық есептік көрсеткіш;
жиырма млн.теңгеден жоғары – бес жүз айлық есептік көрсеткіш.
Ағымдағы қаржы жылы мемлекеттік мекеменің кодына есептеуге тапсырылмаған мемлекеттік мекеменің кассасындағы бюджеттік қолма-қол ақшаның қалдығы кезекті қаржы жылында 206106 "Бұрын республикалық бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қарақпараттық жүйесіатты қайтару" және 206107 "Бұрын жергілiктi бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қарақпараттық жүйесіаттардың қайтарылуы" кірістердің бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша тиісті бюджетке міндетті түрде қайтарылады.
264. Чек кітапшаларын банкте мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол өкілеттік берген тұлғаның сенімхаты негізінде қол қою арқылы сатып алады.
Сатып алынған чек кітапшаларын мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы оларды мемлекеттік қазынашылық органдарына тіркеу үшін ұсынады.
265. Банк чектер бойынша мемлекеттік мекемеге берілген қолма-қол ақшаны есепке алуды жүргізу үшін республикалық бюджеттің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер үшін және жергілікті бюджеттердің қарақпараттық жүйесіаты есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер үшін жеке тиісті баланс шотында банкішілік шоттар ашады.
Банкте ашылған банкішілік шоттардың ерекшелігі әрбір операциялық күннің аяғында банкішілік шоттардың қалдықтары нөл болуы тиіс.

1) бюджетных денег и денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) - по спецификам экономической классификации расходов в размере согласно приложению 97;
2) денег от благотворительной помощи для государственных учреждений - не более двадцати месячных расчетных показателей в месяц;
3) денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам (счет временного размещения денег) без ограничений.
263. Ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе государственного учреждения устанавливается исходя из утвержденной годовой суммы индивидуального плана финансирования государственного учреждения по спецификам 161 "Командировки и служебные разъезды внутри страны" и 162 "Командировки и служебные разъезды за пределы страны" в следующих пределах:
до пяти миллионов тенге - пятьдесят месячных расчетных показателей;
от пяти до двадцати миллионов тенге - сто пятьдесят месячных расчетных показателей;
свыше двадцати миллионов тенге - пятьсот месячных расчетных показателей.
Остатки наличных бюджетных денег в кассе государственного учреждения, не сданные в текущем финансовом году для зачисления на код государственного учреждения, в обязательном порядке возвращаются в очередном финансовом году в соответствующий бюджет по кодам бюджетной классификации доходов 206106 "Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из республиканского бюджета" и 206107 "Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из местного бюджета".
264. Чековые книжки закупаются в банке уполномоченным лицом государственного учреждения под роспись на основании доверенности, выданной руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным.
Приобретенные чековые книжки предоставляются уполномоченным лицом государственного учреждения в орган государственного казначейства для их регистрации.
265. Банк для ведения учета выданных наличных денег государственному учреждению по чекам открывает внутрибанковские счета на соответствующем балансовом счете для государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета, и отдельно для государственных учреждений, содержащихся за счет средств местных бюджетов.
Особенностью внутрибанковских счетов, открытых в банке, является то, что в конце каждого операционного дня остатки внутрибанковских счетов должны быть нулевыми.

266. Мемлекеттік мекемелердің банк кассасынан қолма-қол ақша алуына мемлекеттік қазынашылық органы банкке екі данада қолтаңба мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады. Қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжат № 207 қаулыда белгіленген нысан бойынша және тәртіппен ресімделеді.
267. Мемлекеттік мекеме чектер бойынша қолма-қол ақша алғанға дейін бір жұмыс күні бұрын мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Қағидалардың 99-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банкте алған қолма-қол ақшаны қалпына келтіруге арналған төлеуге берілетін шотты, банк қызметтеріне төлемді, чекті, қолма-қол ақша алуға арналған өтінімді қоса бере отырып, төлеуге берілетін шоттардың тізілімін береді.
Төлеуге берілетін шоттар шығыстардың экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша жеке беріледі.
Чек мемлекеттік мекеменің лауазымды тұлғасына және банктің кассасынан қолма-қол ақша алуға арналған төлеуге берілетін шоттардың жалпы сомасына ресімделеді. Чек мемлекеттік мекеменің қолдарын қоймай-ақ және мөр бедерінсіз беріледі.
268. Мемлекеттік қазынашылық органдарының лауазымды тұлғалары қол қойған және елтаңбалы мөрдің таңбасымен бекітілген мемлекеттік мекемелердің чектері кассалық қызмет көрсетуге арналған шартта белгіленген мерзімде банкке беріледі.
Чектер банкке осы Қағидалардың 100-қосымшасына сәйкес "Мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақша алуға арналған чектерінің тізілімі" деген 5-55-нысан бойынша мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақшаны алуға арналған чектердің тізілімімен бірге республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер бойынша жеке және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер бойынша жеке беріледі.
269. Қолма-қол ақшаны беруді банк мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақша алуға арналған чектердің тізілімі және атына чек берілген мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғаға тікелей чек түскеннен кейін келесі жұмыс күніне банк жүргізеді.
270. Банк кассалық қызмет көрсетуге арналған шартта белгіленген мерзімде мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Қағидалардың 101-қосымшасына сәйкес нысанда төленген чектердің тізілімін береді.
271. Корпоративтік төлем карточкаларын қолдана отырып, бюджет ақшасы есебінен есептесулерді жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекеме ағымдағы шот ашады, бұл ретте республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылыққа , жергілікті бюджетті бағдарламалар әкімшісі - бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға қолдаухат береді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты мемлекеттік мекеменің атауы мен кодын, бюджет түрін және шығыстар бағының мақсаттарын, оған сәйкес ол қалыптасқан немесе қайта ұйымдастырлған нормативтік құқықтық актіні қамтуы тиіс.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күннің ішінде мемлекеттік мекемеге ағымдағы шотты ашуға осы Қағидалардың 102-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екі данада рұқсат береді.
Рұқсат беруден бас тартқан жағдайда, бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне бас тарту себебі көрсетіле отырып, жазбаша хабарлама жіберіледі.
Мемлекеттік мекеме банкпен корпоративтік төлем карточкаларына банктік қызмет көрсету шартын жасасады, сондай-ақ Банкке № 207 қаулымен белгіленген құжаттарды ұсынады.

266. На получение наличных денег государственными учреждениями из кассы банка орган государственного казначейства предоставляет в банк документ с образцами подписей и оттиска печати в двух экземплярах. Документ с образцами подписей и оттиска печати оформляется по форме и в порядке, установленном Постановлением № 207.
267. Государственное учреждение предварительно за один рабочий день до получения наличных денег по чекам предоставляет в органы государственного казначейства реестр счетов к оплате с приложением счетов к оплате на восстановление полученных наличных денег в банке и оплату банковских услуг, чек, заявку на получение наличных денег по форме согласно приложению 99 к настоящим Правилам.
Счета к оплате предоставляются в отдельности по каждой специфике экономической классификации расходов.
Чек оформляется на уполномоченное лицо государственного учреждения и на общую сумму счетов к оплате на получение наличных денег из кассы банка. Чек предоставляется без подписей и оттиска печати государственного учреждения.
268. Чеки государственных учреждений, подписанные уполномоченными лицами органа государственного казначейства и скрепленные оттиском гербовой печати, предоставляются в банк в сроки, установленные договором на кассовое обслуживание.
Чеки предоставляются в банк вместе с реестром чеков на получение наличных денег государственными учреждениями по форме 5-55 "Реестр чеков на получение наличных денег государственными учреждениями" согласно приложению 100 к настоящим Правилам отдельно по государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета, и отдельно за счет местных бюджетов.
269. Выдача наличных денег производится банком на следующий рабочий день после поступления реестра чеков на получение наличных денег государственными учреждениями и чеков непосредственно уполномоченному лицу государственного учреждения, на имя которого выписан чек.
270. Банк, в сроки установленные договором на кассовое обслуживание, предоставляет в органы государственного казначейства реестр оплаченных чеков по форме согласно приложению 101 к настоящим Правилам.
271. Для осуществления расчетов за счет бюджетных денег с применением корпоративной платежной карточки государственное учреждение открывает текущий счет, при этом администратор республиканских бюджетных программ предоставляет ходатайство в государственное казначейство, администратор местных бюджетных программ - в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Ходатайство администратора бюджетных программ должно содержать наименование и код государственного учреждения, вид бюджета и цели направления расходов, нормативный правовой акт, в соответствии с которым оно образовано или реорганизовано.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней со дня поступления ходатайства администратора бюджетных программ выдает государственному учреждению разрешение на открытие текущего счета в двух экземплярах по форме согласно приложению 102 к настоящим Правилам.
В случае отказа в выдаче разрешения администратору бюджетных программ направляется письменное уведомление с указанием причины отказа.
Государственное учреждение заключает с банком Договор банковского обслуживания корпоративных платежных карточек, а также представляет в банк документы, установленные Постановлением № 207.

272. Алынған корпоративтік төлем карточкасы осы Қағидаларға 103-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемеде тіркеу журналында тіркеледі және орталық атқарушы орган аппараты Басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы орган аппараты басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) бұйрығымен айқындалған уәкілетті тұлғаға, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының қолымен беріледі (бұдан әрі-мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы).
273. Корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып төлемдер ағымдағы шоттағы ақша сомасы шегінде жүзеге асырылады.
Ағымдағы шотты толықтыру міндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландырудың жеке жоспарларымен бекітілген сомалар шегінде төлеуге берілетін шот негізінде жүзеге асырылады.
274. Мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы чек және (немесе) корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып жүргізілген төлемдерді растау болып табылатын сауда чектерін, слиптерді және басқа құжаттарды қоса бере отырып, чек бойынша және (немесе) ағымдағы шоттан ақшаны пайдалану туралы аванстық есепті Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мерзімдерде және тәртіппен ұсынады.
275. Ағымдағы қаржы жылының соңына дейін чекті және (немесе) корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып уәкілетті тұлға алған пайдаланылмаған қолма-қол ақша және (немесе) ағымдағы шоттағы пайдаланылмаған ақша қалдықтары мемлекеттік мекеменің тиісті шотына қалпына келтірілуге тиіс. Бұл ретте, егер бюджет ақшасы ағымдағы қаржы жылының соңына дейін қалпына келтірілмесе, келесі қаржы жылының алғашқы үш жұмыс күнінде бюджет ақшасын қайтару сомасын мемлекеттік мекеме (мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы) тиісті бюджеттің кірісіне аударуға тиіс. Ағымдағы қаржы жылының соңына дейін тиісті шотқа аударылмаған басқа қаржыландыру көздерінен пайдаланылмаған ақша қалдықтарын қайтару сомалары келесі қаржы жылының алғашқы үш жұмыс күнінде тиісті шотқа қалпына келтірілуге тиіс.
14-параграф. Мемлекеттік мекеменің жасалған төлемдер сомасын және ақша аударымдарын қайтару
276. Ағымдағы қаржы жылында жасалған төлемдердi қайтару кезiнде мемлекеттік қазынашылық органы:
1) орындалмаған мiндеттемелер сомасын арттыру және шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының тиiстi кодтары бойынша кассалық шығыстарды азайту арқылы мемлекеттiк мекеменiң кассалық шығыстарын қалпына келтiрудi жүзеге асырады;

272. Полученная корпоративная платежная карточка регистрируется в государственном учреждении в журнале регистрации по форме согласно приложению 103 к настоящим Правилам и выдается под роспись уполномоченному лицу, определенному приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя государственного учреждения (далее - уполномоченное лицо государственного учреждения).
273. Платежи с использованием корпоративной платежной карточки осуществляются в пределах суммы денег на текущем счете.
Пополнение текущего счета осуществляется на основании счета к оплате в пределах сумм, утвержденных индивидуальными планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам.
274. Уполномоченное лицо государственного учреждения предоставляет в сроки и в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, авансовый отчет об использовании денег по чеку и (или) с текущего счета с приложением торговых чеков, слипов и других документов, являющихся подтверждением произведенных платежей с применением чеков и (или) корпоративной платежной карточки.
275. До конца текущего финансового года неиспользованные наличные деньги, снятые уполномоченным лицом с использованием чека и (или) корпоративной платежной карточки и (или) неиспользованные остатки денег на текущем счете должны быть восстановлены на соответствующий счет государственного учреждения. При этом если бюджетные деньги не были восстановлены до конца текущего финансового года, в первые три рабочих дня следующего финансового года суммы возврата бюджетных денег должны быть перечислены государственным учреждением (уполномоченным лицом государственного учреждения) в доход соответствующего бюджета. Суммы возврата неиспользованных остатков денег с других источников финансирования, не перечисленные на соответствующий счет до конца текущего финансового года, должны быть восстановлены на соответствующий счет в первые три рабочих дня следующего финансового года.
Параграф 14. Возврат сумм произведенных платежей и переводов денег государственного учреждения
276. При возврате платежей, произведенных в текущем финансовом году, орган государственного казначейства:
1) осуществляет восстановление кассовых расходов государственного учреждения путем увеличения суммы невыполненных обязательств и уменьшения кассовых расходов по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов;

2) мемлекеттiк мекемеге осы 2-38 "Төлем тапсырмасы" нысанындағы есептi қағидалардың 104-қосымшасына сәйкес нысан бойынша (бұдан әрi – 2-38-нысан бойынша төлем тапсырмасы) және 5-17 "Қалпына келтiру және ауыстырулар тiзiлiмi" нысанындағы есептi осы Қағидалардың 105-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бередi.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жұйесі бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер 2-38 "Төлем тапсырмасы", 5-17 "Қалпына келтiру және ауыстырулар тiзiлiмi", 5-56 "Жалақы бойынша төлемдерді қайтару жөніндегі есеп", 5-57 "Зейнетақы және әлеуметтік төлемдерін, міндетті медициналық сақтандыру үшін жарналар және (немесе) төлемдерін қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есептерді дербес қалыптастырады.
277. Ағымдағы жылғы төлемдер дұрыс көрсетілмеген деректемелермен немесе өткен жылдардағы төлемдер қайтарылған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы мұндай төлемдерді "ұлттық валютада анықталғанға дейін өзара есеп айырысулар бойынша аударылған сомалар" 902 шотына есептейді. "Ұлттық валютада анықталғанға дейін өзара есеп айырысулар бойынша аударылған сомалар" шоты (бұдан әрі - 902 шот) – мемлекеттік қазынашылықта және мемлекеттік қазынашылық органдарында ашылатын банкішілік шот. Келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы мемлекеттік мекемеге 2-38 нысан бойынша төлем тапсырмасын береді.
Мемлекеттік қазынашылық органы жетi жұмыс күнi iшiнде олардың есептелген күнінен бастап сомалардың 902-шотқа есептелу себебiн анықтауды қамтамасыз етедi, төлемдер қате аударылған жағдайда, сома ақшаны жөнелтушiге керi қайтарылады.
278. Мемлекеттік мекеме төлем тапсырмасын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылық органдарына ақша алушыға Мемлекеттік қазынашылық органдарына қайтару сомасын кейіннен қайтаруы үшін не өткен жылдардың дебиторлық берешегі расталған кезде қайтару сомасын тиісті бюджет кірісіне кейіннен аудару үшін нақтыланған деректемелер көрсетілген хат жібереді.
Тиісті бюджеттің кірісіне өткен жылдардың дебиторлық берешегін қайтару сомасын аударуға Мемлекеттік қазынашылық органдары 2-38-нысаны бойынша төлем тапсырмасы мемлекеттік мекеменің есептегі дебиторлық берешек сомасын есептен шығару үшін негіз болып табылады.
279. Ағымдағы қаржы жылы ішінде міндетті зейнетақылық, кәсіби және ерікті зейнетақы жарнамалар, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар, жалақы, алименттер, стипендиялар бойынша өткен жылдардың төлемдерін қайтару мемлекеттік мекеменің хаты мен оған қоса берілген свифт-файлдың негізінде мемлекеттік қазынашылық органы ақшаны жөнелтушіге одан әрі аударуы үшін 902-шотқа есептеледі.
Кірістері бойынша түсімдер сомасын есептеу кезінде 902-шотқа (құжаттарда 2-28-нысан бойынша төлем тапсырмаларындағы көрсетілген деректемелер болмаған немесе дұрыс болмаған кезде) мемлекеттік қазынашылық органына соманы ақшаны жөнелтушіге не мемлекеттік мекеменің хаты негізінде деректемелерді нақтылаған кезде тиісті бюджеттің кірісіне есептейді.
Мемлекеттік мекеменің ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына түсімдер бойынша 902-шотына есептелген сомалар 2-38-нысан бойынша төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелер болмаған немесе қате көрсетілген кезде мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік мекеме хатының негізінде деректемелерді нақтылаған кезде ақшаны алушыға есептейді.
Ағымдағы қаржы жылының соңында міндетті зейнетақылық, кәсіби және ерікті зейнетақы жарнамалар, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар, жалақы, алименттер, стипендиялар, жәрдемақылар, іссапар және қызметтік сапарлар бойынша төлемдерді қайтару өткен жылдардың төлемдерін қайтару мемлекеттік мекеменің хаты мен оған қоса берілген свифт-файлдың негізінде мемлекеттік қазынашылық органы ақшаны жөнелтушіге одан әрі аударуы үшін 902-шотқа есептеледі.

2) предоставляет государственному учреждению отчет формы 2-38 "Платежное поручение" по форме, согласно приложению 104 к настоящим Правилам (далее - платежное поручение по форме 2-38) и отчет формы 5-17 "Реестр восстановлений и переносов" по форме, согласно приложению 105 к настоящим Правилам.
Государственные учреждения, обслуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент" самостоятельно формируют отчеты формы 2-38 "Платежное поручение", 5-17 "Реестр восстановлений и переносов", 5-56 "Отчет по возвратам платежей по заработной плате" 5-57 "Отчет по возвратам пенсионных и социальных платежей, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование".
277. В случае возврата платежей текущего года с неверно указанными реквизитами или платежей прошлых лет, орган государственного казначейства зачисляет такие платежи на 902 счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения в национальной валюте". Счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения в национальной валюте" (далее - 902 счет) - внутрибанковский счет, открываемый в государственном казначействе и органах государственного казначейства. Не позднее следующего рабочего дня ответственный исполнитель органа государственного казначейства предоставляет государственному учреждению платежное поручение по форме 2-38.
Орган государственного казначейства в течение семи рабочих дней обеспечивает выяснение причин зачисления сумм на 902 счет со дня их зачисления, в случае ошибочно перечисленных платежей, суммы возвращаются назад отправителю денег.
278. Государственное учреждение в течение трех рабочих дней со дня получения платежного поручения направляет в орган государственного казначейства письмо с указанием уточненных реквизитов для последующего зачисления органом государственного казначейства суммы возврата получателю денег либо при подтверждении дебиторской задолженности прошлых лет для последующего перечисления суммы возврата в доход соответствующего бюджета.
Платежное поручение по форме 2-38 органа государственного казначейства на перечисление в доход соответствующего бюджета суммы возврата дебиторской задолженности прошлых лет является основанием для списания государственным учреждением числящейся суммы дебиторской задолженности.
279. В течение текущего финансового года возвраты платежей прошлых лет по обязательным пенсионным, профессиональным и добровольным пенсионным взносам, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, заработной плате, алиментам, стипендиям зачисляются на 902 счет, для дальнейшего перечисления органом государственного казначейства, на основании письма государственного учреждения и приложенного к нему свифт-файла отправителю денег.
При зачислении сумм поступлений по доходам на 902 счет (при отсутствии или неверно указанных реквизитах в платежных поручениях по форме 2-38 документах) орган государственного казначейства возвращает сумму отправителю денег либо на основании письма государственного учреждения при уточнении реквизитов зачисляет в доход соответствующего бюджета.
Зачисленные суммы на 902 счет по поступлениям на контрольные счета наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег государственных учреждений при отсутствии или неверно указанных реквизитов в платежных поручениях по форме 2-38 органом государственного казначейства на основании письма государственного учреждения при уточнении реквизитов зачисляются получателю денег.
В конце текущего финансового года возвраты платежей по обязательным пенсионным, профессиональным и добровольным пенсионным взносам социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование заработной плате, алиментам, стипендиям, пособиям, командировочным и служебным разъездам зачисляются на 902 счет для дальнейшего перечисления на основании письма государственного учреждения и приложенного к нему свифт-файла отправителю денег.

15-параграф. Есептеудің аккредитивті нысанын пайдалану
280. Шетел валютасында жасалған шарттар бойынша Қазақстан Республикасының резидент еместерінің пайдасына шетел валютасында төлемдер және ақша аударуды жүзеге асыру кезінде құжаттық аккредитивті (бұдан әрі - аккредитив) қолдана отырып, есеп айырысу нысанын пайдалануға жол беріледі.
281. Аккредитив ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасының шегінде және шетел валютасындағы шарттың қолданылу мерзіміне мемлекеттік қазынашылықта ашылады. Бұл ретте шартты ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанына дейінгі немесе ағымдағы қаржы жылынан асатын қолданылу мерзімімен шарт жасасқан жағдайда, бюджетті атқару бойынша уәкілетті органда ашылған байланысты грант немесе сыртқы қарыздың арнайы шотының ақшасы есебінен ашылған аккредитивті ашу жағдайын қоспағанда, аккредитивтің қолданылу мерзімі аккредитив ашылатын қаржы жылының 15 желтоқсанынан кешіктірмей белгіленеді.
282. Аккредитивті шетел валютасында ашу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органдарына "Қазақстан Республикасы банктерінің құжаттамалық аккредитивтерімен операциялар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы нөмір 199 қаулысына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде нөмір 9948 болып тіркелді) сәйкес ресімделетін және ұсынылатын өтінімді ұсынады. Осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тіркелген аккредитивті пайдалану көзделген шарт өтінімді ресімдеу үшін негіз болып табылады.
283. Аккредитив трансферленбейтін (аударылмайтын) болуы тиіс.
284. Аккредитив Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнда ашылады. Есептеудің аккредитивті нысанын қолдана отырып жасалған шарттың талаптарында аккредитивпен көзделген құжаттарды тиісті ұсынуға дейін банк-эмитентте (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi) аккредитив бойынша жабудың болуы көзделеді.
285. Мемлекеттік мекемемен шетел валютасын ары қарай аккредитивтік шотқа аудару үшін сатып алған жағдайда төлем шотта және шетел валютасын қайтадан айырбастауға арналған өтінімге аккредитвті ашуға арналған өтінімнің мерзімі мен нөмірі көрсетіледі.
286. Аккредитивтің талаптарының мерзімнен бұрын орындалуына не аккредитивті қолдану мерзімінің аяқталуына байланысты шетел валютасындағы аккредитив жабылады.
287. Шетел валютасындағы аккредитивтің пайдаланылмаған сомасы аккредитивтің қолданылу мерзімі аяқталған соң, қайта айырбастау жөніндегі рәсімдерді жүзеге асырғаннан кейін шетел валютасы айырбасталған шығыстар Банктік сәйкестендіру коды бойынша ағымдағы қаржы жылының кассалық шығыстарын қалпына келтіру жолымен есепке алынады.
Бюджетті атқару бойынша мемлектеттік қазынашылықта ашылған байланысты грант немесе сыртқы қарыздың арнайы шотының қарақпараттық жүйесіаты есебінен ашылған аккредитивтің пайдаланылмаған сомасы аккредитивтің қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін тиісті байланысты грант немесе сыртқы қарыздың арнайы шотына аударылады.

Параграф 15. Использование аккредитивной формы расчета
280. По договорам, заключенным в иностранной валюте, допускается использование формы расчета с применением документарного аккредитива (далее - аккредитив) при осуществлении платежей и переводов денег в иностранной валюте в пользу нерезидентов Республики Казахстан.
281. Аккредитив открывается в пределах суммы договора, предусмотренной на текущий финансовый год, и на срок действия договора в иностранной валюте. При этом в случае заключения договора со сроком действия до 31 декабря текущего финансового года или превышающим текущий финансовый год срок действия аккредитива устанавливается не позднее 15 декабря финансового года, в котором открывается аккредитив, за исключением случаев открытия аккредитива за счет денег со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в государственном казначействе.
282. Для открытия аккредитива в иностранной валюте государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства заявление, которое оформляется и представляется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 199 "Об утверждении Правил проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9948). Основанием для оформления заявления является договор, которым предусмотрено использование аккредитива, зарегистрированный в порядке, установленном настоящими Правилами.
283. Аккредитив должен быть нетрансфертабельным (непереводным).
284. Аккредитив открывается в Национальном Банке Республики Казахстан. В условиях договора с применением аккредитивной формы расчета предусматривается нахождение возмещения по аккредитиву в банке-эмитенте (Национальный Банк Республики Казахстан) до надлежащего представления документов, предусмотренных аккредитивом.
285. При покупке государственным учреждением иностранной валюты для дальнейшего ее перечисления на аккредитивный счет, в счете к оплате и заявке на конвертацию иностранной валюты указывается номер и дата заявления на открытие аккредитива.
286. Аккредитив в иностранной валюте закрывается в связи с досрочным исполнением условий аккредитива либо истечением срока действия аккредитива.
287. Неиспользованные суммы аккредитива в иностранной валюте по истечении срока действия аккредитива, после осуществления процедур по реконвертации, зачисляются путем восстановления кассовых расходов текущего финансового года по коду бюджетной классификации расходов, с которого конвертирована иностранная валюта.
Неиспользованные суммы аккредитива, открытого за счет денег со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в государственном казначействе, по истечении срока действия аккредитива зачисляются на соответствующий специальный счет внешнего займа или связанного гранта.

288. Бюджетті атқару жөніндегі орталық мемлекеттік қазынашылық орган мемлекеттік мекемелердің аккредитив сомаларының есебін жүргізеді.
16-параграф. Инкассолық өкімдерді, мемлекеттік кірістер органының өкімдерін, мемлекеттік ішкі аудит жөніндегі уәкілетті органның және атқарушы құжаттарды орындау тәртібі
289. Инкассолық өкiм соттардың заңды күшiне енген шешiмдерiне, ұйғарымдарына, қаулыларына, бұйрықтарына, атқарушылық жазбаға сәйкес берiлген, сондай-ақ пайда болған салық берешегiн, мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары немесе әлеуметтiк аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешектi, кеден органдары алдындағы берешектi өтеуге байланысты атқарушылық құжаттарды мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің мәжбүрлi түрде орындауына негiз болып табылатын құжатты бiлдiредi. Инкассолық өкiм мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі төлемiнiң негiздiлiгiн растайтын құжат болып табылады.
Мемлекеттік кірістер органдарының инкассолық өкiмдерiн қоспағанда, инкассолық өкiм атқару парағы немесе сот шешiмi (үкiмi, ұйғарымы, қаулысы) немесе ақшаны өндiрiп алу туралы сот бұйрығы негiзiнде және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген басқа да негiздер бойынша берiлген бұйрықтың негізінде жасалады.
Инкассолық өкiм мемлекеттік қазынашылық органға осы Қағидалардың 106-қосымшасына сәйкес нысан бойынша инкассолық өкім тізілімімен бірге екі данада ұсынылады. Инкассолық өкім тізілімінде мемлекеттік қазынашылық органыне ұсынылатын барлық инкассолық өкімдер көрсетіледі.
Инкассолық өкiм нөмір 208 қаулымен белгiленген нысан бойынша екі данада мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне қызмет көрсетiлетiн Мемлекеттік қазынашылық органыне берiледi. Мемлекеттік кірістер органдарының өкімдерін қоспағанда, оны жасау үшiн негiз болып табылатын атқарушылық құжаттың түпнұсқасы не әрбiр бетi соттың елтаңбалық мөрiмен куәландырылған немесе әр бетте жеке не сот актілерін орындау бойынша аумақтық уәкілетті органның сот атқарушысының мөрімен куәландырылған осы құжаттың көшiрмесi инкассолық өкімге қоса беріледі.
Инкассолық өкiмдi мемлекеттік қазынашылық органы инкассолық өкiм есептен шыққан күннен он күнтiзбелiк күн iшiнде орындауға қабылдауы тиіс.
Инкассолық өкiмдердi қабылдау кезiнде мемлекеттік қазынашылық органынiң жауапты орындаушысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қолдардың және мөр бедерiнiң болуына көзбен тексерудi жүзеге асырады.

288. Государственное казначейство ведет учет сумм аккредитивов государственных учреждений.
Параграф 16. Исполнение инкассовых распоряжений, распоряжений органа государственных доходов, уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и исполнительных документов
289. Инкассовое распоряжение представляет собой документ, являющийся основанием для принудительного исполнения государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора исполнительных документов, выданных согласно вступившим в законную силу решениям, определениям, постановлениям, приказам судов, исполнительной надписи, а также связанных с погашением образовавшейся налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам или социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, задолженности перед таможенными органами. Инкассовое распоряжение является документом, подтверждающим обоснованность платежа государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора.
Инкассовое распоряжение составляется на основании исполнительного листа или приказа, выданного по решению (приговору, определению, постановлению) суда, или судебного приказа о взыскании денег и другим основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан, за исключением инкассовых распоряжений органов государственных доходов.
Инкассовое распоряжение предоставляется в орган государственного казначейства вместе с реестром инкассовых распоряжений по форме, согласно приложению 106 к настоящим Правилам в двух экземплярах. В реестре инкассовых распоряжений указываются все инкассовые распоряжения, предоставляемые в орган государственного казначейства.
Инкассовое распоряжение представляется орган государственного казначейства, в котором обслуживается государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора, в двух экземплярах по форме, установленной Постановлением № 208. К инкассовому распоряжению прилагается оригинал исполнительного документа, являющегося основанием для его составления, либо копии этого документа, заверенной постранично оттиском гербовой печати суда, либо заверенной постранично печатью частного судебного исполнителя либо территориального отдела уполномоченного органа по исполнению судебных актов, за исключением инкассовых распоряжений органов государственных доходов.
Инкассовое распоряжение подлежит к принятию органом государственного казначейства к исполнению в течение десяти календарных дней от даты выписки инкассового распоряжения.
При приеме инкассовых распоряжений ответственный исполнитель органа государственного казначейства осуществляет визуальную проверку на наличие подписей и оттиска печати в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

290. Инкассолық өкiм Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға, оның iшiнде осы Қағидалардың 289-тармағына сәйкес болған кезде 107 және 108-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, инкассолық өкiмдердi есепке алу журналында тiркеледi, ол беттердiң жалпы санын көрсете отырып, нөмiрленген, тiгiнделген және елтаңбалы мөр бедерiмен және мемлекеттік қазынашылық органынің басшысының қойылған қолымен нықталған болуы тиiс.
Жазбалар хронологиялық тәртіппен жүргізіледі, инкассолық өкімнің түскен күні журналда көрсетілген күнге сәйкес келуі тиіс. Инкассолық өкімдерді есепке алу журналы бюджет түрлері және қаржыландыру көздері бойынша жүргізіледі.
Инкассолық өкім Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген және атқарушы құжаттарды ұсыну үшін, оның ішінде осы Қағидалардың 290-тармағында белгіленген мерзімі өтіп кеткен кезде инкассолық өкім екі жұмыс күні ішінде қайтару себептерін жазбаша негіздеумен орындалмай қайтаруға жатады.
291. Мемлекеттік қазынашылық органдарына мемлекеттік мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне атқарушылық құжаттар және Мемлекеттік кіріс органдары бойынша инкассалық өкімдер бір мезгілде келіп түскен кезде оларды орындау Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) 742-бабында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік кірістер органдарының инкассолық өкiмдерi мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне бiр мезгілде түскен кезде, салық берешегi сомаларын өндiрiп алуға қойылған инкассолық өкiмдер бiрiншi кезекте орындалады.
292. Инкассолық өкiмдi орындау:
1) инкассолық өкім мемлекеттiк мекеменiң кодына қойылған жағдайда, ағымдағы қаржы жылының қабылданбаған мiндеттемелерi бойынша жоспарлы тағайындау сомасы. Сондай-ақ мемлекеттiк сатып алу бойынша үнемдеудi қоса алғанда, бюджеттiк бағдарлама бойынша бюджет қарақпараттық жүйесіатының қолда бар үнемi инкассолық өкiмдi орындауға жiберiледi;
2) қабылданбаған мiндеттемелер бойынша жоспарлы тағайындау сомасы және оны мемлекеттiк мекемелердiң олардың иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатуынан түсетiн ақшаны есептеумен және олардың есебінен шығыстарды жүргізумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған қолма-қол бақылау шоттары қойған жағдайда, мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатуынан түсетiн ақша;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес оны мемлекеттік мекемелер үшін алатын қайырымдылық көмектен түскен ақшаны есептеумен және жұмсаумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған қолма-қол бақылау шоттары қойылған жағдайда қайырымдылық көмек ақшасының қалдығы;

290. Инкассовое распоряжение при соответствии требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, в том числе пункта 289 настоящих Правил, регистрируется в журнале учета инкассовых распоряжений по форме согласно приложениям 107 и 108, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен оттиском гербовой печати и подписью руководителя органа государственного казначейства, с указанием общего количества листов.
Записи производятся в хронологическом порядке, дата поступления инкассового распоряжения должна соответствовать дате, указанной в журнале. Журнал учета инкассовых распоряжений ведется по видам бюджетов и источникам финансирования.
При несоответствии инкассового распоряжения требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан и требованиям пункта 289 настоящих Правил инкассовое распоряжение в течение двух рабочих дней подлежит возврату без исполнения с письменным обоснованием причин возврата.
291. При одновременном поступлении в органы государственного казначейства на государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора инкассовых распоряжений по исполнительным документам и органов государственных доходов, исполнение их осуществляется в порядке, установленном статьей 742 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть).
При одновременном поступлении на государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора инкассовых распоряжений органов государственных доходов, инкассовое распоряжение на взыскание сумм налоговой задолженности исполняется в первоочередном порядке.
292. Исполнение инкассового распоряжения производится за счет:
1) сумм плановых назначений по непринятым обязательствам текущего финансового года, в случае выставления инкассового распоряжения на код государственного учреждения. Также на исполнение инкассового распоряжения направляется имеющаяся экономия бюджетных средств по бюджетной программе, включая экономию по государственным закупкам;
2) сумм плановых назначений по непринятым обязательствам и денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), в случае выставления его на контрольных счетов наличности, предназначенный для учета операций, связанных с зачислением денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, и проведением за счет них расходов;
3) остатка денег благотворительной помощи, в случае выставления его на контрольных счетов наличности, предназначенный для учета операций, связанных с зачислением и расходованием денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;

4) квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотындағы ақша қалдығы және банктік заңнамаға сәйкес;
293. Атқару құжаттарының негізінде ұсынылған инкассалық өкімді орындау шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшелігі бойынша жасалады. Атқару құжаттарын, сот актілерін орындауға арналған шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша қарақпараттық жүйесіат жетіспеген не жоқ болған жағдайда инкассалық өкімді орындау жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу жолымен жүзеге асырылады.
294. Инкассолық өкімді, мемлекеттік кірістер органдарының өкімін, сот актілерін, анықтау және алдын ала тергеу органдарының қаулыларын, прокурор санкция берген атқарушылық іс жүргізу органдарының қаулыларын, атқарушылық іс жүргізу органдарының қаулыларын, нақты ақша сомасына тыйым салу туралы сот санкция берген атқарушылық іс жүргізу органдарының қаулыларын, басқа міндеттемелерді орындауға тыйым салатын атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау туралы қаулыларды алғаннан кейін мемлекеттік қазынашылық органдары жауапты орындаушысы:
1) мемлекеттік мекемеге инкассолық өкімді тіркеген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей инкассолық өкімді қою және мына:
мемлекеттік мекемелердің қызметін ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша;
міндеттемелерді тіркеу және мемлекеттік мекемелердің ақылы қызметтер қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша төлем жүргізу жөнінде;
мемлекеттік мекеменің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша төлем жүргізу жөнінде;
осы Қағидаларға 289-тармақта көзделген жағдайларда инкассолық өкімнің бірінші данасы мен атқарушы құжаттың көшірмесі қоса беріле отырып, операцияларды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама (бұдан әрі – хабарлама хат) жібереді. Мемлекеттік қазынашылық органы инкассолық өкімнің екінші данасын, оны атқарушы құжаттар негізінде қойған жағдайда – инкассолық өкімнің көшірмесімен бірге атқарушы құжаттың түпнұсқасы (көшірмесі) қалады;
2) сол күні төлемдер мен ақша аударымдары жүзеге асырылатын шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодтарын қоспағанда, мемлекеттік мекемелер қызметінің мазмұны жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) пайдаланылмаған қалдықтары бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүзеге асырады:
жалақы және басқа да ақшалай төлемдер, оның ішінде техникалық персонал;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақы;
салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
міндетті зейнетақы жарналарына;
кәсіптік зейнетақы жарналарына;
жалақыдан және басқа да ақшалай төлемдерден ұстап қалу;
әлеуметтік аударымдар;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
банк қызметтерін төлеу.

4) остатка денег на счете субъекта квазигосударственного сектора и в соответствии с банковским законодательством;
293. Исполнение инкассового распоряжения, выставленного на основании исполнительных документов, производится по соответствующей специфике экономической классификации расходов. При недостаточности либо отсутствии средств по специфике экономической классификации расходов, предназначенной для исполнения исполнительных документов, судебных актов, исполнение инкассового распоряжения осуществляется путем внесения изменений в индивидуальные планы финансирования.
294. Получив инкассовое распоряжение, ответственный исполнитель органа государственного казначейства:
1) направляет государственному учреждению не позднее следующего рабочего дня за днем регистрации инкассового распоряжения письменное уведомление о выставлении инкассового распоряжения и приостановлении операций (далее - письмо-уведомление):
по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений;
по регистрации обязательств и проведению платежей по контрольному счету наличности платных услуг государственного учреждения;
по проведению платежей по контрольному счету наличности благотворительной помощи государственного учреждения;
с приложением первого экземпляра инкассового распоряжения и копии исполнительного документа в случае, предусмотренном пунктом 289 настоящих Правил. В органе государственного казначейства остается второй экземпляр инкассового распоряжения, в случае выставления его на основании исполнительного документа - вместе со вторым экземпляром инкассового распоряжения остается оригинал (копия) исполнительного документа;
2) в тот же день осуществляет приостановление операций по неиспользованным остаткам бюджетной программы (подпрограммы), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением кодов бюджетной классификации расходов, по которым осуществляются платежи и переводы денег по:
заработной плате и другим денежным выплатам, в том числе технического персонала;
денежной компенсации, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан;
налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
обязательным пенсионным взносам;
профессиональным пенсионным взносам;
удержаниям из заработной платы и других денежных выплат;
социальным отчислениям;
отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
оплате банковских услуг.

295. Мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы инкассолық өкiмді алып, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотындағы қалдықтар шегінде инкассолық өкімде көрсетілген алушының пайдасына акцептсіз ақша алуды жүзеге асырады. Келесі жұмыс күні осы Қағидалардың 104-қосымшасына сәйкес 2-38-нысанды және 91-қосымшасына сәйкес 5-15-нысанды қалыптастырады және басып шығарады 2-38-нысан мөртабанмен расталады және оған мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының қолы қойылады да ақшаның алынғанын растайтын құжат ретінде квазимемлекеттік сектор субъектісіне беріледі.
296. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қарақпараттық жүйесіат өндіріп алу туралы атқарушы құжаттар бойынша инкассолық өкімдер қойылған кезде мемлекеттік мекемелерді ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша операцияларды тоқтата тұру жүргізілмейді.
297. Операцияларды тоқтата тұру, осы Қағидалардың 294-тармағының 2) тармақшасының екінші - сегізінші абзацында көзделген шығыстардың Банктік сәйкестендіру кодтар қоспағанда, Мемлекеттік қазынашылық органдары мемлекеттік мекемелерді ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша пайдаланылмаған қалдықтары есебінен мемлекеттік мекемелердің құжаттарын қабылдауды және орындауды тоқтата тұруды көздейді.
298. Мемлекеттік мекеме хабарлама хатты алып, инкассолық өкім түскен күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей инкассолық өкім деректері негізінде төлеуге берілетін шотты қалыптастыру және мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсыну жолымен инкассолық өкімнің орындалуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекеме мемлекеттік сатып алу бойынша үнемдеуді қоса алғанда, қабылданбаған міндеттемелер мен бюджеттік бағдарлама шығыстарын үнемдеу бойынша жоспарлы тағайындау сомасы жетіспеген немесе болмаған жағдайда бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiлерiн инкассолық өкім қойылғаны туралы хабардар етеді және инкассолық өкiмдi орындауды Мемлекеттік қазынашылық органында инкассолық өкім тіркелген күннен бастап жиырма жұмыс күнің iшiнде жүзеге асырады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен басқа ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің пайдаланылмаған жоспарлы тағайындауларын азайту есебінен инкассолық өкім шығарылған мемлекеттік мекеменің жоспарлы тағайындауларын арттыру рәсімдерін жүзеге асырады.
Инкассалық өкімдердің жиырма жұмыс күні ішінде орындалуын қамтамасыз етпеген жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органдары осы Қағидалардың 294-тармағы 2) тармақшасының екінші-сегізінші абзацтарында көзделген шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодтарын және жеке тұлғаларға трансферттер беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаларды қоспағанда, барлық бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша төлемдер жүргізуді тоқтата тұруды, сондай-ақ жеке тұлғаларға трансферттер беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаларды соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға.

295. Получив инкассовое распоряжение, ответственный исполнитель органа государственного казначейства осуществляет безакцептное изъятие денег в пределах остатков на счете субъекта квазигосударственного сектора в пользу получателя, указанного в инкассовом распоряжении. На следующий рабочий день формирует и распечатывает форму 2-38 согласно приложению 104 и форму 5-15 согласно приложению 91 к настоящим Правилам. Форма 2-38 заверяется штампом и подписывается ответственным исполнителем органа государственного казначейства и передается субъекту квазигосударственного сектора как подтверждающий изъятие денег документ.
296. При выставлении инкассового распоряжения по исполнительным документам о взыскании средств из резерва Правительства Республики Казахстан приостановление операций по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений не производится.
297. Приостановление операций предусматривает приостановление принятия и исполнения органом государственного казначейства документов государственного учреждения, за счет неиспользованных остатков бюджетной программы (подпрограммы), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением кодов бюджетной классификации расходов, предусмотренных абзацем вторым - восьмым подпункта 2) пункта 294 настоящих Правил.
298. Государственное учреждение, получив письмо-уведомление, не позднее следующего рабочего дня со дня поступления инкассового распоряжения обеспечивает исполнение инкассовых распоряжений, путем формирования на основании данных инкассового распоряжения счета к оплате и предоставления в орган государственного казначейства.
В случае недостаточности либо отсутствии сумм плановых назначений по непринятым обязательствам и экономии расходов по бюджетной программе, включая экономию по государственным закупкам, государственное учреждение уведомляет администратора бюджетных программ о выставлении инкассового распоряжения и обеспечивает исполнение инкассовых распоряжений в течение двадцати рабочих дней со дня его регистрации в органе государственного казначейства.
Администратор бюджетных программ в установленном настоящими Правилами порядке осуществляет процедуры увеличения плановых назначений государственного учреждения, которому выставлено инкассовое распоряжение, за счет уменьшения неиспользованных плановых назначений других подведомственных государственных учреждений.
В случае необеспечения исполнения в течение двадцати рабочих дней инкассовых распоряжений, орган государственного казначейства осуществляет приостановление проведения платежей по всем бюджетным программам (подпрограммам), за исключением кодов бюджетной классификации расходов, предусмотренных абзацами вторым - восьмым подпункта 2) пункта 294 настоящих Правил, и бюджетных программ, направленных на предоставление трансфертов физическим лицам, а также на исполнение обязательств по решениям судов.

299. Инкассолық өкiмдi алған және мемлекеттiк мекемеде мемлекеттiк сатып алу бойынша үнемдеудi қоса алғанда, қабылданбаған мiндеттемелер мен бюджеттiк бағдарлама шығыстарын үнемдеу бойынша жоспарлы жұмсалым сомасы болмаған кезде Мемлекеттік қазынашылық органы оны алады және толық орындалғанға дейін не ол кері қайтарылғанға дейін дейін сақтайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерінде өзгеше көзделмесе, квазимемлекеттік сектор субъектісіне қойылған инкассолық өкімді алған кезде және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарында қарақпараттық жүйесіат болмаған кезде Мемлекеттік қазынашылық органы оны қабылдайды және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына инкассолық өкімді орындау үшін жеткілікті ақша сомасы түскенге дейін сақтайды.
300. Ағымдағы қаржы жылының міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына инкассалық өкімді орындау және төлемге берілген шоттарды рәсімдеу үшін жеткілікті сомаға өзгерістер енгізілгеннен кейін Мемлекеттік қазынашылық органдарыжауапты орындаушысы мемлекеттік мекемелердің операцияларды қайтадан жаңартуды жүзеге асырады.
Инкассолық өкім қайтарып алынған немесе тоқтатылған жағдайда да мемлекеттік мекеме бойынша операцияларды қайта жаңарту жүргізіледі.
Операцияларды қайта жаңарту Мемлекеттік қазынашылық органдарымемлекеттік мекемелердің құжаттарын қабылдауды және орындауды қайта жаңартуды көздейді.
Сот орындаушысы инкассолық өкімді кері қайтарып алған кезде мемлекеттік қазынашылық органы "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заң) 59-бабында белгіленген жағдайларда инкассолық өкімді қайтарады.
301. Мемлекеттік мекеме ақылы қызметтер қолма-қол бақылау шоттарына қойылған инкассолық өкімнің мемлекеттік қазынашылық органында тіркелген күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде:
ақылы қызметтер қолма-қол бақылау шоттарында пайдаланылмаған жоспарлы тағайындаулар қалдықтары және ақша болған кезде төлеуге берілетін шотты береді;
ақылы қызметтер қолма-қол бақылау шоттарында жоспарлы тағайындаулар қалдықтары және/немесе ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде Мемлекеттік қазынашылық органы олар бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүзеге асыратын шығыстардың Банктік сәйкестендіру коды -сін және тауарлар (жұмыс, қызмет) кодтарын көрсете отырып, хатты ұсынады.
302. Бюджеттік бағдарлама әкімшілері осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен инкассолық өкім қойылған мемлекеттік мекемелердің жоспарларына мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақша түсімдері мен шығыстары жоспары өзгерістер енгізу рәсімдерін жүзеге асырады.

299. При получении инкассового распоряжения и отсутствии сумм плановых назначений по непринятым обязательствам, и экономии расходов по бюджетной программе, включая экономию по государственным закупкам у государственного учреждения, орган государственного казначейства принимает и хранит его до полного исполнения либо его отзыва.
При получении инкассового распоряжения, выставленного на субъект квазигосударственного сектора и отсутствии средств на счетах субъекта квазигосударственного сектора, органы государственного казначейства принимает и хранит его до поступления суммы денег на счет субъекта квазигосударственного сектора, достаточной для исполнения инкассового распоряжения, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
300. После внесения изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам текущего финансового года на сумму, достаточную для исполнения инкассового распоряжения и предоставления оформленного счета к оплате, ответственный исполнитель органа государственного казначейства осуществляет возобновление операций государственных учреждений.
Возобновление операций по государственному учреждению производится также в случае отзыва или приостановления инкассового распоряжения.
Возобновление операций предусматривает возобновление принятия и исполнения органом государственного казначейства документов государственного учреждения.
При отзыве судебным исполнителем инкассового распоряжения орган государственного казначейства возвращает инкассовое распоряжение в случаях, установленных статьей 59 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (далее - Закон об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей).
301. Государственное учреждение в течение двух рабочих дней со дня регистрации в органе государственного казначейства инкассового распоряжения, выставленного на контрольный счет наличности платных услуг:
при наличии остатков неиспользованных плановых назначений и денег на контрольном счете наличности платных услуг предоставляет счет к оплате;
при отсутствии либо недостаточности плановых назначений и/или денег на контрольном счете наличности платных услуг представляет письмо с указанием код бюджетной классификации расходов и кода товаров (работ, услуг), по которым орган государственного казначейства осуществляет приостановление операций и уведомляет администратора бюджетных программ о выставлении инкассового распоряжения.
302. Администратор бюджетных программ в установленном настоящими Правилами порядке осуществляет процедуры внесений изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) государственного учреждения, которому выставлено инкассовое распоряжение.

303. Мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақша түсімдері мен шығыстарының ағымдағы қаржы жылының жоспарларына инкассолық өкімді орындау үшін жеткілікті сомаға өзгерістер енгізілгеннен кейін мемлекеттік қазынашылық органдары жауапты орындаушысы шығыстардың Банктік сәйкестендіру кодысін және тауарлар (жұмыс, қызмет) кодтары бойынша операцияларды қайта жасауды жүзеге асырады.
Мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақша түсімдері мен шығыстарының ағымдағы қаржы жылының жоспарына өзгерістер енгізілгеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органдарына төлеуге берілетін шотты ұсынады.
304. Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына қойылған инкассолық өкім мемлекеттік қазынашылық органынанда тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде:
қайырымдылық көмектің қолма-қол бақылау шоттарында ақша қалдығы болған кезде төлеуге берілетін шот ұсынады;
қайырымдылық көмектің қолма-қол бақылау шоттарында инкассолық өкімді орындау үшін жеткілікті ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде мемлекеттік қазынашылық органына инкассолық өкімді Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 742-бабымен белгіленген тәртіппен және кезектілікпен орындайды.
305. Ақылы қызметтердің не қайырымдылық көмектің қолма-қол бақылау шоттары бойынша операцияларды қайта жаңғырту инкассолық өкім орындалғаннан, тоқтата тұрудан не инкассолық өкім кері қайтарып алынғаннан кейін жүзеге асырылады.
Сот орындаушысы инкассолық өкімді кері қайтарып алған кезде мемлекеттік қазынашылық органы атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы Заңының 59-бабында белгіленген жағдайларда инкассолық өкімді қайтарады.
306. Инкассолық өкімді орындаған кезде инкассолық өкімдерді есепке алу журналында оның орындалғаны туралы белгі соғылады.
Инкассолық өкім толық орындалғаннан кейін Мемлекеттік қазынашылық органыатқарушы құжаттың түпнұсқасын екі жұмыс күні ішінде атқарушы құжаттарды орындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға ілеспе хатпен қайтарады.
307. Мемлекеттік қазынашылық органына сот актiлерi, анықтау және алдын ала тергеу органдарының қаулылары, белгiлi бiр ақша сомасына тыйым салуды қолдану туралы прокурор санкциялаған атқару өндiрiсi органдарының қаулылары, сот санкциялаған атқару өндiрiсi органдарының қаулылары, атқару құжатын орындауды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдау туралы қаулылары түскен кезде Мемлекеттік қазынашылық органдарыжауапты орындаушысы:

303. После внесения изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) текущего финансового года на сумму, достаточную для исполнения инкассового распоряжения, ответственный исполнитель органа государственного казначейства осуществляет возобновление операций по коду бюджетной классификации расходов и коду товаров (работ, услуг).
Государственное учреждение не позднее следующего рабочего дня, после внесения изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) предоставляет в орган государственного казначейства счет к оплате.
304. Государственное учреждение в течение двух рабочих дней со дня регистрации инкассового распоряжения, выставленного на контрольных счетов наличности благотворительной помощи:
при наличии остатка денег на контрольных счетов наличности благотворительной помощи представляет счет к оплате;
при недостаточности или отсутствии денег на контрольных счетов наличности благотворительной помощи, достаточных для исполнения инкассового распоряжения, органом государственного казначейства инкассовое распоряжение исполняется в порядке и очередности, установленных статьей 742 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть).
305. Возобновление операций по контрольным счетам наличности платных услуг, благотворительной помощи осуществляется после исполнения, приостановления либо отзыва инкассового распоряжения.
При отзыве судебным исполнителем инкассового распоряжения орган государственного казначейства возвращает инкассовое распоряжение в случаях, установленных статьей 59 Закона об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей.
306. При исполнении инкассового распоряжения в журнале учета инкассовых распоряжений производится отметка о его исполнении.
После полного исполнения инкассового распоряжения орган государственного казначейства в течение двух рабочих дней возвращает оригинал исполнительного документа уполномоченному государственному органу по обеспечению исполнения исполнительных документов сопроводительным письмом.
307. При поступлении в орган государственного казначейства судебных актов, постановлений органов дознания и предварительного следствия, постановлений органов исполнительного производства, санкционированных прокурором, постановлений органов исполнительного производства санкционированных судом о наложении ареста на определенную денежную сумму, постановлений о принятии мер по обеспечению исполнения исполнительного документа, ответственный исполнитель органа государственного казначейства блокирует проведение расходных операций в случаях:

1) мемлекеттiк мекеменiң кодына:
мемлекеттiк мекеменiң қызметiн ұстау жүзеге асырылатын бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша, мыналар:
жалақы және басқа да ақша төлемдері, оның iшiнде техникалық персонал бойынша;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген ақшалай өтемақы;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер;
мiндеттi зейнетақы жарналары;
кәсіби зейнетақы жарналары;
жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерден ұстаулар;
әлеуметтiк аударымдар;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
банк қызметтерiне ақы төлеу;
Қазақстаннның жоғарғы оқу орындары алушылары болып табылатын мемлекеттік тапсырыс бойынша оқып жүргендерге степендиялық қамтамасыз етуге ақшалай қаражаты;
аймақты зейнетақысы, қосымша төлемдері бойынша қаражаттарын аудару бойынша төлемдер мен ақша аударымдары жүзеге асырылатын шығыстар бюджеттік сыныптамасының кодтарын қоспаған жағдайда;
2) ақылы қызметтер, қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына атқарушы құжаттың сомасына инкассалық өкiм қойылған жағдайда;
3) квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына инкассалық өкім атқарушылық құжат сомасында қойылған жағдайда шығыс операцияларын жүргізуді тоқтатады.
308. Мемлекеттік қазынашылық органдарына мемлекеттік кірістер органдарының бірінші басшының немесе оны алмастыратын тұлғамен қол қойылған, елтаңбалық мөрімен расталған шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органының өкімі қағаз тасығышта не электронды құжат айналымы жүйесі арқылы келіп түскен кезде, қазынашылықтың жауапты орындаушысы салық және кеден заңнамасында көзделген шығыстарды қоспағанда, қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша өкімінде көрсетілуі бойынша мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдері мен аудармаларын жүргізуді тоқтатады.
Қазынашылық органдарына ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның бірінші басшының немесе оны алмастыратын тұлғамен қол қойылған, елтаңбалық мөрімен расталған шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкімі қағаз тасығышта не электронды құжат айналымы жүйесі арқылы келіп түскен кезде, қазынашылықтың жауапты орындаушысы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасында және осы Қағидалардың 307 тармағының 1) тармақшасында көзделген шығыстарды қоспағанда, өкімінде көрсетілуі бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған кодтар мен шоттар бойынша мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдері мен аудармаларын жүргізуді тоқтатады.
Мемлекеттік кірістер органның және (немесе) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкімдерімен тоқтатылған мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдер мен ақша аударымдары, мемлекеттік кірістер органның және (немесе) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкімдерімен күшін жою туралы бірінші басшы немесе оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылған, мемлекеттік кірістер органның және (немесе) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі органның елтаңбалы мөрімен куәландырылған құжаттың негізінде жаңартылады.
Өкімнің күшін жою туралы құжат, мемлекеттік кірістер органының және (немесе) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органының атауы мен бизнес-сәйкестендіру нөмірін, мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы мен бизнес-сәйкестендіру нөмірін,, оның негізінде шығыс операциялары тоқтатылған өкімнің нөмірі мен күні, шығыс операцияларын қайта жандандыру керек мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің код нөмірін және шоттары қамтиды.

1) выставления на код государственного учреждения:
по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением кодов бюджетной классификации расходов, по которым осуществляются платежи и переводы денег по:
заработной плате и другим денежным выплатам, в том числе техническому персоналу;
денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан;
налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
обязательным пенсионным взносам;
профессиональным пенсионным взносам;
удержаниям из заработной платы и других денежных выплат;
социальным отчислениям;
отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхования;
оплате банковских услуг;
перечислениям денежных средств, на стипендиальное обеспечение обучающимся по государственному заказу, получателями которых являются высшие учебные заведения Казахстана;
пенсиям, пособиям населению;
2) выставления на контрольные счета наличности платных услуг, благотворительной помощи на сумму исполнительного документа;
3) выставления на счет субъекта квазигосударственного сектора на сумму исполнительного документа
В случае отсутствия у государственного учреждения бюджетной программы (подпрограммы) по содержанию деятельности государственного учреждения, блокировке подлежит бюджетная программа (подпрограмма), по которой содержится администратор бюджетных программ либо государственное учреждение, через которое осуществляется содержание указанного в судебном акте, постановлении государственного учреждения, за исключением расходов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта. Блокировка осуществляется до отзыва соответствующим органом судебных актов, постановлений, указанных в абзаце первом настоящего пункта Правил.
308. При поступлении в орган государственного казначейства распоряжений органа государственных доходов о приостановлении расходных операций на бумажном носителе либо посредством электронной системы документооборота, подписанных первым руководителем либо лицом его замещающим, заверенных гербовой печатью органа государственных доходов, ответственный исполнитель органа государственного казначейства приостанавливает проведение всех платежей и переводов денег государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, по указанным в распоряжении контрольным счетам наличности, за исключением расходов, предусмотренных налоговым и таможенным законодательством.
При поступлении в орган государственного казначейства распоряжений уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту о приостановлении расходных операций на бумажном носителе либо посредством электронной системы документооборота, подписанных первым руководителем либо лицом его замещающим, заверенных гербовой печатью уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, ответственный исполнитель органа государственного казначейства приостанавливает проведение всех платежей и переводов денег государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, по указанным в распоряжении кодам и счетам, открытым в государственном казначействе, за исключением расходов предусмотренных законодательством о государственном аудите и финансовом контроле, а также расходов предусмотренных подпунктом 1) пункта 307 настоящих Правил.
Возобновление проведения всех платежей и переводов денег государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, приостановленных распоряжениями органа государственных доходов и (или) уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту осуществляется на основании документа органа государственных доходов и (или) уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту об отмене распоряжения, подписанного первым руководителем либо лицом его замещающим, заверенного гербовой печатью органа государственных доходов и (или) уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту.
Документ об отмене распоряжения содержит наименование и бизнес-идентификационный номер органа государственных доходов и (или) уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, наименование и бизнес-идентификационный номер государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, номер и дату распоряжения, на основании которого приостановлены расходные операции, номер кода и счетов государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, по которым необходимо возобновить расходные операции

309. Мемлекеттік қазынашылық органына инкассолық өкiм ұсынылғанға дейiн мемлекеттiк мекеменiң атқарушы құжатты өздiгiнен орындауы ол төлеуге берiлген шоттың негiзiнде бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 165 "Атқарушы құжаттарды, сот актiлерiн орындау" ерекшелiгi бойынша жүзеге асырылады.
Атқарушы құжатты өздiгiнен орындау кезінде тартылатын заңгерлердің, консультанттардың қызметтеріне ақы төлеу, мемлекеттік бақпараттық жүйесі төлеу Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшеліктері бойынша жүзеге асырылады.
17-параграф. Трансферттерді төмен тұрған бюджеттерге аудару тәртібі
310. Қазақстан Республикасының Үкіметі және облыстың жергілікті атқарушы органы резервінің қарақпараттық жүйесіаты есебінен трансферттерді қоса алғанда, төмен тұрған бюджеттерге трансферттерді белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландырудың жеке жоспарының негізінде бюджеттік бағдарлама әкімшісі төмен тұрған бюджеттердің кірісіне аударады.
Нысаналы даму трансферттері жоғарғы тұрған бюджеттен төменгі тұрған бюджеттерге белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландырудың жеке жоспарының негізінде аударылады. Жергілікті бюджеттік инвестицияларды іске асыру үшін нысаналы даму трансферттері бюджеттік бағдарламаларда объектілер бойынша бөліне отырып, төмен тұрған бюджеттерге бір сомамен бөлінеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаулылары қабылданғаннан кейін екі апта мерзімде іске асырылуына тиісті жергілікті бюджеттерде қарақпараттық жүйесіаты көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар туралы жиынтық ақпаратты ағымдағы жылға және жоспарлы кезеңге арналған жылдық сомаларды объектілер бөлігінде көрсете отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және тиісті республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне жібереді.
Республикалық бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде жергілікті атқарушы органдарға жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларды енгізу өңірлік және жаһандық сипаттағы әлеуметтік, табиғи және техногендік төтенше жағдайлардың алдын алуға немесе оларды жоюға, сондай-ақ төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізуге байланысты жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларды енгізу жағдайларын қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шегінде жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттерінің есебінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың сомасын бюджеттік инвестициялық жобаның сметалық құнын арттырумен байланысты шығыстарға, сондай-ақ жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларды қаржыландыруға қайта бөлуге жол берілмейді.
Бюджеттік субвенциялар жоғары тұрған бюджеттерден төмен тұрғандарға республикалық бюджет туралы заңмен және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімімен бекітілген сомалар шегінде беріледі, аударуды жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган төмен тұрған бюджеттер шығыстарының бағыттары бойынша жоғары тұрған бюджеттің түсімдерін және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде айдың бірінші он күндігі ішінде жүзеге асырады.

309. Добровольное исполнение исполнительного документа государственным учреждением до предъявления инкассового распоряжения в орган государственного казначейства осуществляется по специфике экономической классификации расходов бюджета 165 "Исполнение исполнительных документов, судебных актов" на основании счета к оплате.
При добровольном исполнении исполнительного документа оплата за услуги привлекаемых юристов, консультантов, уплата государственной пошлины осуществляются по соответствующим спецификам экономической классификации расходов бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Параграф 17. Порядок перечисления трансфертов нижестоящим бюджетам
310 Трансферты нижестоящим бюджетам, включая трансферты за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа области, перечисляются в доходы нижестоящих бюджетов администратором бюджетных программ на основании утвержденного в установленном порядке индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы (подпрограммы) по платежам.
Целевые трансферты на развитие перечисляются из вышестоящего бюджета в нижестоящие бюджеты на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы (подпрограммы) по платежам, утвержденного в установленном порядке. Целевые трансферты на развитие для реализации местных бюджетных инвестиций выделяются нижестоящим бюджетам одной суммой с пообъектным распределением в бюджетных программах.
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы в двух недельный срок после принятия соответствующих постановлений местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах направляют сводную информацию о местных бюджетных инвестиционных проектах в разрезе объектов, на реализацию которых предусмотрены средства в соответствующих местных бюджетах с указанием годовых сумм на текущий финансовый год и на плановый период в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и соответствующему администратору республиканских бюджетных программ.
Местным исполнительным органам не допускается перераспределять суммы местных бюджетных инвестиционных проектов, финансируемых за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, в пределах одной бюджетной программы на расходы, связанные с увеличением сметной стоимости бюджетного инвестиционного проекта, а также на финансирование новых бюджетных инвестиционных проектов, за исключением случаев, когда введение новых бюджетных инвестиционных проектов обусловлено предупреждением или ликвидацией чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера регионального и глобального масштаба, а также проведением мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения на основании положительного решения Республиканской бюджетной комиссии.
Бюджетные субвенции передаются из вышестоящих бюджетов в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, перечисление осуществляется уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в течение первой декады месяца, в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам вышестоящего бюджета по направлениям расходов нижестоящих бюджетов.

Трансферттерді аударуды жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлем мақсатын көрсету үшін 02 "Мемлекеттік басқарудың жоғары тұрған органдарынан түсетін трансферттер" сыныбының 4-санатының Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасынің түсімдер кодтарын қолдана және дамуға арналған нысаналы ағымдағы трансферттерді және нысаналы трансферттерді әрбір аудару бойынша төлеуге берілетін шоттар көшірмесін тиісті төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қаперіне жеткізе отырып, төлеуге берілетін шот негізінде жүргізеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының қарыздары, гранттары, нысаналы трансферттері есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, ағымдағы қаржы жылында бiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) шеңберiнде және бір облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, бір ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің шегінде жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша бюджет қарақпараттық жүйесіатын үнемдеу пайда болған жағдайда облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараттарына осы тармақтың төртiншi бөлiгiн қоспағанда, аталған соманы бюджеттің жоспарлы кезеңінде көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағыттауға, сондай-ақ:
облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тиісті бюджет комиссиясының қарауысыз бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу арқылы республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiмен келiсiм бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергiлiктi атқарушы органдарының;
ауданның, (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауынсыз бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу арқылы облыстың жергiлiктi атқарушы органымен келiсiм бойынша аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының;
ауданның, (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының белгіленген тәртіппен міндетті түрде қарауымен ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органымен келiсiм бойынша аудандық маңызы бар қалалар, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарының соманы ағымдағы қаржы жылында жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобалар арасында ауыстыруды жүзеге асыруына рұқсат берiледi.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері жергілікті атқарушы органдар ұсынған бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде бір жыл ішінде қалыптасқан үнемді қайта бөлу нәтижесінде өзгерген жылдық сомалары бар инвестициялық жобалар тізбесі келісілгеннен кейін бес күндік мерзімде оны тиісті бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарға жібереді.

Перечисление трансфертов производится уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета, администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета на основании счета к оплате с применением для обозначения назначения платежа кодов поступлений единой бюджетной классификации Республики Казахстан категории 4, класса 02 "Трансферты из вышестоящих органов государственного управления" и доведением до уполномоченного органа по исполнению соответствующего нижестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому перечислению трансфертов.
В случае образования экономии бюджетных средств в текущем финансовом году по местным бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета и в пределах одной области, местным исполнительным органам, за исключением части четвертой настоящего пункта, разрешается направлять данную сумму на реализацию местных бюджетных инвестиционных проектов, предусмотренных в плановом периоде, а также осуществлять перенос сумм между местными бюджетными инвестиционными проектами в текущем финансовом году:
местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы по согласованию с администраторами республиканских бюджетных программ без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы путем внесения изменений в бюджетную программу;
местными исполнительными органами районов (города областного значения) по согласованию с местным исполнительным органом области без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии района (города областного значения) путем внесения изменений в бюджетную программу;
аппаратами акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа по согласованию с местным исполнительным органом района (города областного значения) с обязательным рассмотрением в установленном порядке бюджетной комиссией района (города областного значения).
Администраторы бюджетных программ вышестоящего бюджета в течение пяти дней срок после согласования перечня инвестиционных проектов с годовыми суммами, измененными в результате перераспределения образовавшейся в течении года экономии в рамках одной бюджетной программы, представленного местными исполнительными органами, направляют его в соответствующие уполномоченные органы по бюджетному планированию и исполнению бюджета.

311. Нысаналы трансферттерді аудару осы Қағидалардың 310-тармағының бірінші абзацында көзделген нормаларды сақтай отырып, төмен тұрған жергілікті бюджеттен Бюджеттік инвестицияларды кемінде отыз пайыз мөлшерінде қоса қаржыландыру, сондай-ақ жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі ұсынған төлем шоты мен растайтын құжаттың (шот-орындалған жұмыстардың фактурасы немесе актісі немесе салыстыру актісі).
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мемлекеттік қазынашылық органдарына нысаналы трансферттерді аудару үшін төлеуге шот берудің негізділігі мен заңдылығын қамтамасыз етеді.
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін трансферттердің есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар бойынша төмен тұрған бюджет бағдарламалары әкімшілерінің шығыстары шығыстардың экономикалық сыныптамасының пайдаланылатын ерекшелігіне байланысты осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
312. Жалпы сипаттағы трансферттердің үш жылдық көлемін қолдану кезеңінде мемлекеттік органдардың функцияларын мемлекеттік басқарудың төмен тұрған деңгейінен жоғары тұрғанға беруге байланысты шығыстарды арттыруға әкеп соқтыратын заңнамалық актілерді, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін қабылдаудан туындайтын жоғары тұрған бюджеттердің залалын өтеген жағдайда, төмен тұрған бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттерді аударуды белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны қаржыландырудың жеке жоспары негізінде төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жүзеге асырады.
Жалпы сипаттағы трансферттердiң үш жылдық көлемiн қолдану кезеңiнде жергілікті бюджеттердің шығыстарын арттыруға және (немесе) кірістерін азайтуға әкелетін Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыстың өкілдік және атқарушы органдарының актiлерiн қабылдаудан туындайтын төмен тұрған бюджеттердiң шығыны өтеген жағдайда, жоғары тұрған бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттердi аударуды белгiленген тәртiппен бекiтiлген төлемдер бойынша тиiстi бюджеттiк бағдарламаны жеке қаржыландыру жоспары негiзiнде жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жүзеге асырады.
Трансферттерді аударуды төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлем мақсатын көрсету үшін 01 "Мемлекеттік басқарудың төмен тұрған органдарынан түсетін трансферттер" сыныбының 4-санатының Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасынің түсімдер кодтарын қолдана және дамуға арналған нысаналы ағымдағы трансферттерді және нысаналы трансферттерді әрбір аудару бойынша төлеуге берілетін шоттар көшірмесін тиісті төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қаперіне жеткізе отырып, төлеуге берілетін шот негізінде жүргізеді.

311. Перечисление целевых трансфертов производится с соблюдением норм, предусмотренных абзацем первым пункта 310 настоящих Правил, при условии софинансирования бюджетных инвестиций из нижестоящего местного бюджета в размере не менее тридцати процентов, а также полного освоения ранее выделенных и перечисленных целевых трансфертов, на основании предоставленных администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета счета к оплате и подтверждающего документа (счет-фактура или акт выполненных работ или акт сверки),
Администратор бюджетных программ обеспечивает обоснованность и правомерность предоставления в органы государственного казначейства счета к оплате на перечисление целевых трансфертов.
Расходы администраторов программ нижестоящего бюджета по местным бюджетным программам, реализуемым за счет трансфертов из вышестоящего бюджета, осуществляются в установленном настоящими Правилами порядке в зависимости от используемой специфики экономической классификации расходов.
312. В случае компенсации потерь вышестоящих бюджетов, вытекающих из принятия законодательных актов, актов Президента Республики Казахстан, влекущих увеличение расходов в связи с передачей функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящие в период действия трехлетних объемов трансфертов общего характера, перечисление целевых текущих трансфертов из нижестоящего бюджета осуществляется администратором бюджетных программ нижестоящего бюджета на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, утвержденного в установленном порядке.
В случае компенсации потерь нижестоящих бюджетов, вытекающих из принятия законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, представительных и исполнительных органов области, влекущих увеличение расходов и (или) сокращение доходов местных бюджетов в период действия трехлетних объемов трансфертов общего характера, перечисление целевых текущих трансфертов из вышестоящего бюджета осуществляется администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, утвержденного в установленном порядке.
Перечисление трансфертов производится уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, администратором бюджетных программ нижестоящего бюджета на основании счета к оплате с применением для обозначения назначения платежа кодов поступлений Единой бюджетной классификации Республики Казахстан категории 4, класса 01 "Трансферты из нижестоящих органов государственного управления" и доведением до уполномоченного органа по исполнению соответствующего вышестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому перечислению трансфертов.

313. Мақсатқа сай пайдаланылмаған нысаналы трансферттер сомасы осы трансферттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының актісіне қол қойылғаннан кейін үш айдан кешіктірілмей міндетті түрде қайтаруға жатады.
Төмен тұрған бюджеттердiң ағымдағы жылдың нысаналы трансферттерi бойынша да, өткен жылдардың нысаналы трансферттерi бойынша да жоғары тұрған бюджеттен алынған нысаналы трансферттердiң мақсатқа сай пайдаланылмаған сомаларын өтеуді тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті түзету кезінде аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарымен тиісті жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Бұл сомалар жоғары тұрған бюджет үшін нысаналы трансферттерді өтеу сомалары, ал төмен тұрған бюджет үшін – нысаналы трансферттерді өтеу жөніндегі шығыстардың сомалары болып табылады.
Қаражат аударуды төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарымен Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы бюджет шығыстары функционалдық сыныптамасының тиісті бюджеттік бағдарламасы бойынша төлеуге берілетін шот және мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының ұсынымы негізінде жүргізеді.
Бұл ретте төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттары мақсатқа сай пайдаланылмаған қаражатты әрбір қайтару бойынша төлеуге берілетін шоттың көшірмесін және мақсатқа сай пайдаланбауға жол берілген шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодтарын қамтитын негіздеме хаттың көшірмесін үш күндік мерзімде жоғары тұрған бюджетке жеткізеді.
Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бөлінген, нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған бюджет қаражаты мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданатын аудиторлық қорытындыға қол қойылғаннан кейін үш айдан кешіктірілмей тиісті бюджетке қайтарылуға жатады.
Ескерту. 313-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
314. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен және облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резервінен бөлінгендерді қоспағанда, қаржы жылы ішінде республикалық бюджеттен, облыстық бюджеттен және аудандық (облыстық маңызы бар қаладан) бюджеттен бөлінген нысаналы даму трансферттерінің пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомаларын Бюджет кодексінің 115-бабына сәйкес келесі қаржы жылында толық пайдалануға рұқсат етіледі.
Өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) Бюджет кодексінің 115-бабына сәйкес ағымдағы қаржы жылы iшiнде жоғары тұрған бюджеттiң бюджет қарақпараттық жүйесіатының қалдығы есебiнен пайдалануға (жете пайдалануға) рұқсат етiлген нысаналы даму трансферттерінiң сомасы және ол ағымдағы қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған жағдайда тиiстi бюджеттiк бағдарлама бойынша жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жолымен ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанына дейiн қайтаруға жатады.
Өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) Бюджет кодексінің 115- бабына сәйкес ағымдағы қаржы жылы iшiнде жергiлiктi бюджеттердiң бюджет қарақпараттық жүйесіатының қалдығы есебiнен пайдалануға (түгел пайдалануға) рұқсат етiлген нысаналы даму трансферттердiң сомасы және ол ағымдағы қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған жағдайда тиiстi бюджеттi түзету және бюджеттi атқару жөнiндегi тиiстi жергiлiктi уәкiлеттi органның "Пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттердi қайтару" түсiмдер кодына аудару жолымен ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанынан кешiктiрмей жоғары тұрған бюджеттiң кiрiсiне қайтаруға жатады.
Жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламасы әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жөнiндегi төмен тұрған бюджеттiң шығыстары жергілікті бюджетті түзету негiзiнде қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлген өзгерiстерге сәйкес жүзеге асырылатын нысаналы трансферттердi қайтару жөнiндегi шығыстары болып табылады.
Қарақпараттық жүйесіатты қалпына келтiруді және аударуды төмен тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламасының әкiмшiсi нысаналы трансферттердi әрбiр қайтару бойынша төлеуге берiлетiн шоттың көшiрмесiн және негiздеме хаттың көшiрмесiн жоғары тұрған бюджетке дейiн жеткiзе отырып, Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына бюджет шығыстары функционалдық сыныптамасының тиiстi бюджеттiк бағдарламасы бойынша төлеуге берiлетiн шот негiзiнде жүргiзедi.
Ағымдағы қаржы жылы жоғары тұрған бюджеттен алынған, жоғары тұрған бюджеттi нақтылау (түзету) немесе секвестрлеу кезiнде азайтылған (шығарып тасталған) нысаналы трансферттер сомасын қайтару үшiн төмен тұрған бюджеттер белгiленген тәртiппен тиiстi бюджеттi нақтылауды (түзетудi) жүзеге асырады. Төмен тұрған бюджеттер жоғары тұрған бюджет әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жолымен бюджетке түсетiн түсiмдер сыныптамасының тиiстi кодынан Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы қаулысына немесе мәслихаттың жергiлiктi бюджет туралы шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның қаулылары қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке азайтуға немесе алып тастауға жататын нысаналы трансферттер сомасын қайтаруды қамтамасыз етедi.
Ағымдағы қаржы жылы жоғары тұрған бюджеттен алынған, жоғары тұрған бюджеттi секвестрлеу кезiнде азайтылған (шығарып тасталған) нысаналы трансферттер сомасын қайтару төмен тұрған бюджеттер жоғары тұрған бюджет әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жолымен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы қабылданған күннен бастап екі жұмыс күнiң iшiнде қамтамасыз етедi.

313. Использованные не по целевому назначению суммы целевых трансфертов подлежат обязательному возврату в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты не позднее трех месяцев после подписания акта органа государственного аудита и финансового контроля.
Возмещение нижестоящими бюджетами сумм нецелевого использования целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета, как по целевым трансфертам текущего года, так и целевым трансфертам прошлых лет осуществляется местными исполнительными органами, аппаратами акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа при корректировке местных бюджетов на соответствующий финансовый год за счет средств соответствующих местных бюджетов.
Эти суммы являются для вышестоящего бюджета суммами возмещения целевых трансфертов, а для нижестоящего бюджета – суммами расходов по возмещению целевых трансфертов.
Перечисление средств производится уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, аппаратом акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа по соответствующей бюджетной программе функциональной классификации расходов бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан на основании счета к оплате и представления органа государственного аудита и финансового контроля.
При этом, уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета, аппарат акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа в трехдневный срок доводит до уполномоченного органа по исполнению вышестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому возврату средств нецелевого использования и письмо-обоснование, содержащего коды бюджетной классификации расходов, по которым было допущено нецелевое использование.
Использованные не по целевому назначению бюджетные средства, выделенные субъектам квазигосударственного сектора, подлежат возврату в соответствующий бюджет не позднее трех месяцев после подписания аудиторского заключения, принимаемого по результатам государственного аудита.
Сноска. Пункт 313 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
314. Неиспользованные (недоиспользованные) в течение финансового года суммы целевых трансфертов на развитие, выделенные из республиканского бюджета, областного бюджета и районного (города областного значения) бюджета, за исключением выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан и из резерва местного исполнительного органа области, района (города областного значения), разрешается доиспользовать в следующем финансовом году в соответствии со статьей 115 Бюджетного кодекса.
Сумма неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году целевых трансфертов на развитие и разрешенных использовать (доиспользовать) в соответствии со статьей 115 Бюджетного кодекса в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств вышестоящего бюджета и, в случае ее неиспользования в текущем финансовом году, подлежит возврату не позднее 20 декабря текущего финансового года, путем восстановления кассовых расходов администратора бюджетной программы вышестоящего бюджета по соответствующей бюджетной программе.
Сумма неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году целевых трансфертов на развитие и разрешенных использовать (доиспользовать) в соответствии со статьей 115 Бюджетного кодекса в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств местных бюджетов и, в случае ее неиспользования в текущем финансовом году, подлежит возврату в доход вышестоящего бюджета не позднее 20 декабря текущего финансового года, путем корректировки соответствующего бюджета и перечисления соответствующим местным уполномоченным органом по исполнению бюджета на код поступлений "Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов".
Расходы нижестоящего бюджета по восстановлению кассовых расходов администратора бюджетной программы вышестоящего бюджета являются расходами по возврату целевых трансфертов, которые осуществляются в соответствии с внесенными в сводные планы финансирования по платежам изменениями на основании корректировки местного бюджета.
Восстановление и перечисление средств производятся администратором бюджетной программы нижестоящего бюджета по соответствующей бюджетной программе функциональной классификации расходов бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан на основании счета к оплате и с доведением до вышестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому возврату целевых трансфертов и копии письма-обоснования.
Для возврата сумм целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета в текущем финансовом году, уменьшенных (исключенных) при уточнении (корректировке) вышестоящего бюджета, нижестоящие бюджеты осуществляют в установленном порядке уточнение (корректировку) соответствующего бюджета. Нижестоящие бюджеты обеспечивают возврат сумм целевых трансфертов, подлежащих к уменьшению или исключению, в вышестоящий бюджет, выделивший их в течение пяти рабочих дней со дня принятия постановлений Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете, с соответствующего кода классификаций поступлений бюджета путем восстановления кассовых расходов администратора вышестоящего бюджета.
Возврат сумм целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета в текущем финансовом году, уменьшенных (исключенных) при секвестре вышестоящего бюджета, нижестоящие бюджеты обеспечивают в течение двух рабочих дней со дня принятия постановления Правительства Республики Казахстан путем восстановления кассовых расходов администратора вышестоящего бюджета.

315. Өткен қаржы жылында республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлінген, өткен қаржы жылында пайдаланылмаған ағымдағы нысаналы трансферттер сомалары жыл басындағы бюджет қарақпараттық жүйесіаты қалдықтарының және осы трансферттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке төмен тұрған бюджеттен қайтарылған сомалар, пайдаланылмаған ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен ағымдағы қаржы жылының 1 наурызына дейін оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына түсiмдердiң сыныптама кодына қайтарылуға жатады.
316. Жергілікті атқарушы органдар жергілікті бюджеттен шығыстардың жекелеген бағыттарын Заңда және (немесе) облыстық мәслихаттың жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы шешімінде белгіленген ең төменгі көлемдерден төмен қаржыландырған жағдайда, бюджетті атқару барысында Енгізілген өзгерістер ескеріле отырып, белгіленген соманың тиісті қаржы жылының аяғындағы төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының жылдық сомасынан асып кеткен сомасы өткен қаржы жылы келесі үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау кезінде ескеріледі.
18-параграф. Республикалық және жергілікті бюджеттерден бюджеттік субсидиялар төлеу тәртібі
317. Бюджеттік субсидиялар тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда және жергілікті атқарушы органның немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттар шешімінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңын немесе тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулысымен анықталған сомалар шеңберінде беріледі.
318. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде бюджеттік субсидиялар бөлу көзделген болса, оларды бөлу тәртібі Бюджет кодексінің 14-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалады.
319. Бюджеттік субсидияларды бюджеттік субсидияларды түпкілікті алушыларға аудару Бюджет кодексінің 110-бабының 3-тармағына сәйкес.
320. Бюджеттік субсидиялар төлеу үшін оларды алушылар бюджеттік бағдарлама әкімшісіне олардың бюджеттен өтеуді талап ететін шығындарды жүзеге асырғанын растайтын қарақпараттық жүйесіаттар ұсынады. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі оларды қарағаннан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімдерінде көзделген тәртіппен және нысанда бюджеттік субсидия беру жүзеге асырылған әр бюджеттік бағдарлама бойынша бюджеттік субсидиялардың жүзеге асырылуы тиіс бюджеттік бағдарлама бойынша бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған қорытындыны және төлеуге берілетін шоттарды қалыптастырады.

315. Неиспользованные в истекшем финансовом году суммы целевых текущих трансфертов, выделенных в истекшем финансовом году из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджетов, подлежат возврату в вышестоящий бюджет, выделивший их, до 1 марта текущего финансового года путем корректировки соответствующего бюджета за счет остатков бюджетных средств на начало года и сумм возврата из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты, неиспользованных целевых текущих трансфертов на код классификации поступлений единой бюджетной классификации Республики Казахстан вышестоящего бюджета.
316. В случае финансирования местными исполнительными органами отдельных направлений расходов из местного бюджета ниже минимальных объемов, установленных законом и (или) решением областного маслихата об объемах трансфертов общего характера, сумма превышения установленной суммы с учетом внесенных в нее в ходе исполнения бюджета изменений над годовой суммой сводного плана финансирования по платежам на конец соответствующего финансового года по итогам истекшего финансового года учитывается при определении объемов трансфертов общего характера на следующий трехлетний период.
Параграф 18. Порядок выплаты бюджетных субсидий из республиканского и местных бюджетов
317. Бюджетные субсидии предоставляются в пределах сумм, определенных законом о республиканском бюджете или решениями маслихатов о местных бюджетах на соответствующий финансовый год, постановлением Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
318. В случае, если законодательными актами Республики Казахстан предусмотрено выделение бюджетных субсидий, порядок их выделения определяется в соответствии с пунктом 3 статьи 14 Бюджетного кодекса.
319. Перечисление бюджетных субсидий конечным получателям бюджетных субсидий осуществляется в соответствии с пунктом 3 статьи 110 Бюджетного кодекса.
320. Для выплаты бюджетных субсидий их получатели представляют администратору бюджетной программы документы, подтверждающие осуществление ими затрат, требующих возмещения из бюджета. Администратор бюджетной программы после их рассмотрения формирует заключение на выплату бюджетных субсидий в порядке и форме, предусмотренными порядком их выделения по каждой бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется бюджетное субсидирование, и счета к оплате.

321. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі тиесілі бюджеттік субсидияларды олардың тікелей алушыларына аудару үшін мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Қағидалардың 90-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлеуге берілетін шоттардың тізілімін және төлеуге берілетін шоттарды екі данада ұсынады. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бюджеттік субсидияларды төлеудің негізділігін, бюджеттік субсидия алушыларға тиесілі соманы есептеудің дұрыстығын, бюджеттік субсидияларды аудару үшін мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынылған төлеуге берілетін шоттарды толтырудың растығын және толықтығын қамтамасыз етеді.
19-параграф. Шетел валютасын айырбастау және аудару тәртібі
322. Мемлекеттік мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар шетел валютасында төлемдер мен ақша аударуды жүргізу үшін шетел валютасын айырбастау және аудару жөніндегі операцияларды Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 110-бабына сәйкес жүзеге асырады.
323. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде белгілеген сомадан аспайтын сомаға валюта түрлері бойынша шетел валютасын айырбастау жөніндегі операциялар алдын ала мәлімет ұсынбастан жүзеге асырылады.
324. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде белгілеген сомадан асатын сомаға валюта түрлері бойынша шетел валютасын айырбастау жөніндегі операциялар мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы мемлекеттік қазынашылық органдарына валюта сомасы мен түрін көрсете отырып, шетел валютасын сатып алу қақпараттық жүйесіеттігі туралы хатты ұсынғаннан кейін, айырбастау күніне дейін мынадай мерзімдерде:
АҚШ доллары, еуро, ағылшын фунт стерлингі, швейцария франкі, ресей рублі, қытай юані – үш жұмыс күні ішінде;
жапон йені – бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
325. Мемлекеттік қазынашылық сол күні бюджетті атқару жөніндегі орталық мемлекеттік қазынашылық органға электрондық түрде хат жібереді, ол, өз кезегінде, оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкісіне дейін жеткізеді.
326. Төлемдер мен ақша аударымдарын шетел валютасында жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы осы Қағидаларға 109-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қазынашылық органдарына төлеуге берілетін шотты/төлем тапсырмасын және шетел валютасын айырбастауға арналған өтінімді қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде жергілікті уақыт бойынша сағат 10-00-(он)ге дейін ұсынады (жібереді).
Шетел валютасын айырбастауға арналған өтінімді мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы қағаз жеткізгіште екі данада жасайды және береді.

321. Администратор бюджетной программы для перечисления причитающихся бюджетных субсидий их непосредственным получателям предоставляет в органы государственного казначейства реестр счетов к оплате в двух экземплярах по форме согласно приложению 90 к настоящим Правилам и счета к оплате. Администратор бюджетной программы обеспечивает обоснованность выплаты бюджетных субсидий, правильность исчисления причитающихся сумм получателям бюджетных субсидий, достоверность и полноту заполнения предоставленных в орган государственного казначейства счетов к оплате для перечисления бюджетных субсидий.
Параграф 19. Порядок конвертации и перевода иностранной валюты
322. Для проведения государственными учреждениями, заемщиками, привлекшими гарантированный государством заем, платежей и переводов денег в иностранной валюте осуществляются операции по конвертации и переводу иностранной валюты в соответствии со статьей 110 Бюджетного кодекса.
323. Операции по конвертации иностранной валюты по видам валют на суммы, не превышающие суммы, установленные Национальным Банком Республики Казахстан осуществляются без предоставления предварительных сведений.
324. Операции по конвертации иностранной валюты по видам валют на суммы, превышающие суммы, установленные Национальным Банком Республики Казахстан осуществляются после представления государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, в орган государственного казначейства письма о необходимости приобретения иностранной валюты с указанием суммы и вида валюты, в следующие сроки до даты конвертации:
доллары США, евро, английские фунты стерлинги, швейцарские франки, российские рубли, китайские юани - за три рабочих дня;
японские йены - за пять рабочих дней.
325. Орган государственного казначейства в тот же день направляет письмо в электронном виде в государственное казначейство, которое, в свою очередь доводит его до Национального Банка Республики Казахстан.
326. Для осуществления платежей и переводов денег в иностранной валюте государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, предоставляет (направляет) в орган государственного казначейства счет к оплате/платежное поручение и заявку на конвертацию иностранной валюты на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" согласно приложению 109 к настоящим Правилам до 10.00 (десять) часов по местному времени.
Заявка на конвертацию иностранной валюты на бумажном носителе составляется и предоставляется государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, в двух экземплярах

327. Төлеуге берілетін шотта/төлем тапсырмасында және (немесе) шетел валютасын айырбастауға арналған қағаз жеткізгіштегі өтінімде қандай да бір қақпараттық жүйесіетті деректемелер болмаған, қолдар және (немесе) мөр бедері қолдардың және (немесе) мөр бедерлері бар құжатқа сәйкес келмеген, төлеуге берілетін шот/төлем тапсырмасы сомасы шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім сомасына сәйкес келмеген кезде, валюта түрлері бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде белгілеген лимиттен асатын шетел валютасын резервтеу болмаған кезде, рұқсат етілген шығындардың бағытталуына төлем мақсаты сәйкес келмеген төлеуге берілетін шот/төлем тапсырмасы және шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім орындалмастан мемлекеттiк мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға қайтару себептерi көрсетiле отырып, қайтарылады.
Электрондық түрдегі төлеуге берiлетiн шотта/төлем тапсырмасында және (немесе) шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмде қателер бар болған, оларда қандай да бiр қақпараттық жүйесіеттi деректемелер болмаған, валюта түрлері бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде белгілеген лимиттен асатын шетел валютасын резервтеу болмаған кезде, рұқсат етілген шығындардың бағытталуына төлем мақсаты сәйкес келмеген төлеуге берiлетiн шоттан/төлем тапсырмасынан және шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмді қабылдамау себептерi көрсетiле отырып, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде орындалмастан қайтарылады.
328. Бағамдық айырманың туындауына байланысты қақпараттық жүйесіетті төлем сомасы тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле сомасынан асып түскен жағдайда, мемлекеттік мекеме сағат 10-00-ге (он) дейін мемлекеттік қазынашылық органыне "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық бейнемен хабарлама бойынша қалдық сомаға шетелдік валютаны айырбастауға төлеуге берілетін шотты немесе өтінімді береді.
329. Мемлекеттік мекеме Мемлекеттік қазынашылық органыне бағамдық айырма сомасына бір мезгілде қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық бейнемен: мiндеттемелердi тiркеуге арналған өтiнiмді, шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiм және төлеуге берiлетiн шот бередi.
330. Шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті коды бойынша міндеттемелер жөніндегі бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландырудың жеке жоспары бойынша қабылданбаған міндеттемелер сомасы болған жағдайда мемлекеттік қазынашылық органына бағамдық айырма сомасына міндеттемелерді тіркеуге арналған өтінім деректерін қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде енгізуді және хабарлама қалыптастыруды жүзеге асырады.

327. При наличии ошибок и исправлений в счете к оплате/платежном поручении и (или) заявке на конвертацию иностранной валюты на бумажном носителе, отсутствии каких-либо необходимых реквизитов в них, несоответствии подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и (или) оттиска печати, несоответствии сумм счета к оплате/платежного поручения сумме заявки на конвертацию иностранной валюты, отсутствия резервирования иностранной валюты, превышающей установленный Национальным Банком Республики Казахстан лимит по видам валют, несоответствия назначения платежа разрешенным направлениям расходования счет к оплате/платежного поручения и заявка на конвертацию иностранной валюты возвращаются государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, без исполнения с указанием причины возврата.
При наличии ошибок в электронном образе счета к оплате/платежном поручении и (или) заявке на конвертацию иностранной валюты, отсутствии каких-либо необходимых реквизитов в них, отсутствия резервирования иностранной валюты, превышающей установленный Национальным Банком Республики Казахстан лимит по видам валют, несоответствия назначения платежа разрешенным направлениям расходования, счет к оплате/платежное поручение и заявка на конвертацию иностранной валюты отклоняются в информационной системе "Казначейство-клиент" без исполнения с указанием причины отклонения.
328. В случае превышения необходимой суммы оплаты над суммой зарегистрированной гражданско-правовой сделки в связи с возникновением курсовой разницы, государственное учреждение до 10.00 (десять) часов предоставляет в орган государственного казначейства на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" счет к оплате и заявку на конвертацию иностранной валюты на сумму остатка по уведомлению.
329. Государственное учреждение одновременно предоставляет в орган государственного казначейства на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" на сумму курсовой разницы заявку на регистрацию обязательств, заявку на конвертацию иностранной валюты и счет к оплате.
330. При наличии сумм непринятых обязательств по индивидуальному плану финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам по соответствующему коду бюджетной классификации расходов орган государственного казначейства осуществляет ввод в интегрированную информационную систему казначейства данных заявки на регистрацию обязательств на сумму курсовой разницы и формирование уведомления.

331. Бағамдық айырма сомасына төлемдер бойынша берілген бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарының пайдаланылмаған қалдықтары болмаған жағдайда бағамдық айырма сомасына төлеуге берілетін шот, шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім мен міндеттемелерді тіркеуге арналған өтінім мемлекеттік мекемеге хабарлама бойынша қалдықтың сомасына төлеуге берілетін шотпен және шетел валютасын айырбастауға арналған өтініммен бірге орындалмай қайтарылады.
332. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне электрондық түрдегі төлем құжаттары мен шетел валютасындағы банк шоттары бойынша үзінді алғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган үзіндіні алған күні мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы тиісті шоттарына шетел валютасының түрлері бойынша оны есептеу жүргізеді.
333. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган шетел валютасын түрлерi бойынша мемлекеттiк мекеменiң, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетелдiк валютадағы тиiстi шоттарына есептеген күнi Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттiк мекеменiң, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттары бойынша үзiндi көшірмелерді қалыптастырады және мемлекеттiк мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiштi мемлекеттiк мекеменiң, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының одан әрi ұсынуы үшiн қағаз жеткізгіште бередi, сондай-ақ мемлекеттік қазынашылық органынiң жауапты орындаушысының белгiсi соғылған және шетел валютасындағы шоттарға ақша есептелген күнiн көрсетiп, қағаз жеткізгіште ұсынылған шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмнiң бiр данасын қайтарады. Қағаз жеткізгіште ұсынылған шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмнiң екiншi данасы Мемлекеттік қазынашылық органында қалады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жұйесі бойынша қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар 8-17-есебiн қалыптастыру мүмкiндiгi туралы хабарламаны алғаннан кейiн шетел валютасындағы шоттар бойынша үзiндi көшiрменi дербес жасайды.
334. Шетел валютасындағы ақшаны аударуды жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтінішті мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Қағидаларға 75-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде жергілікті уақыт бойынша сағат 16.00-ге (он алты) дейін ұсынады (жібереді). Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде ашылған іссапар шығыстарына арналған шотқа шетел валютасын аудару үшін ағымдағы валюталау күнімен шетел валютасында ақшаны аударуға арналған өтінішті сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті орган және/немесе Қазақстан Республикасының заң шығару функцияларын жүзеге асыратын жоғары өкілді органын қаржылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме жергілікті уақыт бойынша сағат 12.00-ге (он екі) дейін ұсынады. Шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініш қағаз жеткізгіште екі данада ұсынылады.
Сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған шетел валютасын аудару кезінде сот шешімі бойынша мемлекеттік мекеме қосымша сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушы құжатының көшірмесін ұсынады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде шетел валютасында ақша аударуға мемлекеттік мекеме өтінішті қалыптастыру кезінде сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушы құжаттың түпнұсқасынан сканерленген электрондық құжаттар қоса тіркеледі.
Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде шетел валютасында ақша алушы болмаған кезде мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан мемлекеттік мекеме, қарыз алушы қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде осы Қағидаларға 74-қосымшаға сәйкес шетел валютасында ақша алушыны енгізуге өтінімді (электрондық валютаға қол қойылған сканерленген бейнелерді қоса бере отырып) ұсынады мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің, қарыз алушының цифрлық қолтаңбасымен, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан) ақша алушының мынадай құжаттарының:
бенефициардың, бенефициар банктің, делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжаттар (ол болған кезде);
ақша алушының толық деректемелерін көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің растау хатын қоса бере отырып ұсынады.
қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде ақша алушының деректемелері өзгерген (болмаған) кезде, мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы өзгерістер енгізілетін деректемелерді растайтын осы тармақта көрсетілген құжаттарды (мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңба қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып) қоса бере отырып, осы Қағидаларға 76-қосымшаға сәйкес шетел валютасында ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге арналған өтінімді қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде береді.

331. В случае отсутствия неиспользованных остатков плана финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам на сумму курсовой разницы счет к оплате, заявка на конвертацию иностранной валюты и заявка на регистрацию обязательств на сумму курсовой разницы возвращаются государственному учреждению вместе со счетом к оплате и заявкой на конвертацию иностранной валюты на сумму остатка по уведомлению без исполнения.
332. После получения выписок по банковским счетам в иностранной валюте и платежных документов в электронном виде из Национального Банка Республики Казахстан государственное казначейство в день получения выписок проводит зачисление иностранной валюты по ее видам на соответствующие счета в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем.
333. В день зачисления центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета иностранной валюты по ее видам на соответствующие счета в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, органы государственного казначейства формирует и выдает государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, выписку по счетам в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, на бумажном носителе для дальнейшего представления государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, заявления на перевод денег в иностранной валюте, а также возвращает один экземпляр заявки на конвертацию иностранной валюты, представленный на бумажном носителе, с отметкой ответственного исполнителя органа государственного казначейства и указанием даты зачисления денег на счета в иностранной валюте. Второй экземпляр заявки на конвертацию иностранной валюты, представленный на бумажном носителе, остается в органе государственного казначейства.
Государственные учреждения, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обслуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписку по счетам в иностранной валюте после получения уведомления о возможности формирования отчета 8-17.
334. Для осуществления перевода денег в иностранной валюте государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, предоставляет (направляет) в орган государственного казначейства заявление на перевод денег в иностранной валюте на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" по форме согласно приложению 75 к настоящим Правилам до 16.00 (шестнадцать) часов по местному времени. Заявление на перевод денег в иностранной валюте с датой валютирования текущего дня для перечисления иностранной валюты на счет для командировочных расходов, открытый в банке второго уровня Республики Казахстан, предоставляется уполномоченным органом, осуществляющим внешнеполитическую деятельность и/или государственным учреждением, осуществляющим финансовое обеспечение высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательные функции, до 12.00 (двенадцать) часов по местному времени. Заявление на перевод денег в иностранной валюте на бумажном носителе предоставляется в двух экземплярах.
При переводе иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, по решению суда государственное учреждение дополнительно представляет копию судебного акта или исполнительного документа, заверенного печатью органа, ведущего досудебное расследование.
При формировании заявления на перевод денег в иностранной валюте в информационной системе "Казначейство-клиент" государственное учреждение прикрепляет электронные документы, сканированные с оригинала судебного акта или исполнительного документа, заверенные печатью органа, ведущего досудебное расследование.
При отсутствии получателя денег в иностранной валюте в интегрированной информационной системе казначейства государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, представляется на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в иностранной валюте согласно приложению 74 к настоящим Правилам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем) следующих документов получателя денег:
документы, официально подтверждающие реквизиты бенефициара, банка бенефициара, банка-посредника (при его наличии);
письмо-подтверждение государственного учреждения с указанием полных реквизитов получателя денег.
При изменении (отсутствии) реквизитов получателя денег в интегрированной информационной системе казначейства, государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, предоставляется на бумажном носителе или электронном образом по информационной системе "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег в иностранной валюте согласно приложению 76 к настоящим Правилам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем) документов, указанных в настоящем пункте, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.

Осы Қағидаларға 74 және 76 қосымшаларға сәйкес өтінімді толтырған кезде жеке тұлға үшін "Ақша алушының атауы" ашық жолағында жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және (немесе) бар болса жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы көрсетіледі.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің ресімделуінің және жасалуының шынайылығын, дұрыстығын мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы қамтамасыз етеді.
335. Мемлекеттік қазынашылық орган шетел валютасында ақшаны аударуға арналған өтінішті тексергеннен кейін деректерді қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесіне енгізеді.
336. Қағаз жеткізгіште ұсынылған шетел валютасында ақша аударуға арналған өтiнiште түзетулер болған, қандай да бір қақпараттық жүйесіетті деректемелер, төлем мақсаты, қойылатын қолдар және (немесе) мөр бедері болмаған немесе қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес келмеген, сот шешімі бойынша сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған шетел валютасын аудару кезінде растайтын құжаттар болмаған немесе сәйкес келмеген, шетел валютасындағы шотта қақпараттық жүйесіетті сома (валютаның түрлері бойынша) жетпеген не болмаған жағдайда шетел валютасында ақша аударуға арналған өтiнiш қайтару себептерi көрсетiлiп орындалмастан, мемлекеттік мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға қайтарылады.
Шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініштің электрондық түрінде қате болған, қандай да қақпараттық жүйесіеттi деректемелер, төлем мақсаты болмаған немесе сәйкес келмеген, сот шешімі бойынша сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған шетел валютасын аудару кезінде растайтын құжаттар болмаған немесе сәйкес келмеген, шетел валютасындағы шотта қақпараттық жүйесіетті сома (валютаның түрлері бойынша) жетпеген не болмаған кезде шетел валютасында ақша аударуға арналған өтініштен бас тарту себептерін көрсете отырып, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінен бас тартылады.
337. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiдан шетел валютасындағы банк шоттары бойынша үзінді және электрондық түрдегі төлем құжаттарын алғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық орган үзіндіні алған күні мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттарынан шетел валютасындағы ақшаны есептен шығару жөнінде операциялар жүргізеді.
338. Мемлекеттiк мекеменiң, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттары бойынша үзiндi көшірме қалыптастырылғаннан кейiн мемлекеттік қазынашылық органынiң жауапты орындаушысы оларды қағаз жеткізгіште мемлекеттiк мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға бередi және қағаз жеткізгіште ұсынылған жауапты орындаушының белгiсi соғылған, шетел валютасындағы шоттан ақшаны есептен шығарған күнi көрсетiлген шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiштiң бiр данасын қайтарады. Қағаз жеткізгіште ұсынылған шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiштiң екiншi данасы мемлекеттік қазынашылық органында қалады.

При заполнении заявки согласно приложениям 74 и 76 к настоящим Правилам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указываются полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и (или) при наличии наименование согласно свидетельству о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
Государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, обеспечивает достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег.
335. Орган государственного казначейства после проверки заявления на перевод денег в иностранной валюте вводит данные в интегрированную информационную систему казначейства.
336. При наличии исправлений в заявлении на перевод денег в иностранной валюте, предоставленном на бумажном носителе, отсутствии или несоответствии каких-либо необходимых реквизитов, назначения платежа, подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати, отсутствии или несоответствии подтверждающих документов при переводе иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, по решению суда, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют) заявление на перевод денег в иностранной валюте возвращается государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, без исполнения с указанием причины возврата.
При наличии ошибок в электронном образе заявления на перевод денег в иностранной валюте, отсутствии или несоответствии каких-либо необходимых реквизитов, назначения платежа, отсутствии или несоответствии подтверждающих документов при переводе иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, по решению суда, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют), заявление на перевод денег в иностранной валюте отклоняется в информационной системе "Казначейство-клиент" с указанием причины отклонения.
337. После получения выписок по банковским счетам в иностранной валюте и платежных документов в электронном виде из Национального Банка Республики Казахстан, государственное казначейство в день получения выписок проводит операции по списанию денег в иностранной валюте со счетов в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем.
338. После формирования выписки по счетам в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, ответственный исполнитель органf государственного казначейства представляет их на бумажном носителе государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, и возвращает один экземпляр заявления на перевод денег в иностранной валюте, представленный на бумажном носителе, с отметкой ответственного исполнителя и указанием даты списания денег со счета в иностранной валюте. Второй экземпляр заявления на перевод денег в иностранной валюте, представленный на бумажном носителе, остается в органе государственного казначейства.

"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар 8-17-есебiн қалыптастыру мүмкiндiгi туралы хабарламаны алғаннан кейiн шетел валютасындағы шоттар бойынша үзiндi көшiрменi дербес қалыптастырады.
339. Төреліктердегі соттың тиісті шешімі күтілетін дауларды реттеуге бағытталған қарақпараттық жүйесіатты қоспағанда, айырбасталған шетел валютасын, мемлекеттік мекеме және мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы шетел валютасындағы шотқа есептелген күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде мақсатқа сай пайдалануы тиіс. Шетел валютасын пайдаланбаған не жете пайдаланбаған жағдайда осы мерзім аяқталғаннан соң келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік қазынашылық органы шетел валютасын қайта айырбастауға өтінім беру қақпараттық жүйесіеттігі туралы мемлекеттік мекемеге жазбаша хабар береді.
340. Мемлекеттік мекеме берген шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінім негізінде шетел валютасы айырбасталған мемлекеттік мекеменің шығыстардың банктік сәйкестендіру кодына түсімдердің банктік сәйкестендіру кодына, мемлекеттік мекеменің қайырымдылық көмек қолма-қол бақылау шоттарға, кейіннен оның сомасын теңгеде қалпына келтіре отырып, шетел валютасын қайта айырбастау жөніндегі операция жүзеге асырылады.
341. Уәкілетті тұлғалардың Қазақстан Республикасынан тыс аумаққа іссапарға жіберілуіне байланысты шығыстарға ақы төлеуге арналған қолма-қол шетел валютасын алу үшін мемлекеттік мекеме осы Қағидалардың 4-тарауының 3-параграфында белгіленген тәртіппен шетел валютасында шот ашады.
342. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органыне ағымдағы жарты жылдықтың соңғы айының оныншы күнінен кешіктірмеген мерзімде айларға бөле отырып, алдағы жарты жылдыққа шетел валютасында қолма-қол ақшаның қақпараттық жүйесіетті сомасы туралы өтінімді ұсынады.
343. Шетел валютасын айырбастау бойынша операция жүргізілгеннен кейін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органыне қолма-қол шетел валютасын алуға уәкілетті тұлға көрсетілген сенімхатты ұсынады.
344. Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік мекеменің қолма-қол шетел валютасын алуға сенімхаты көрсетілген деректері бар ақша алушының жеке басын куәландыратын түпнұсқа деректерінің сәйкестігіне тексеруді жүзеге асырады.
Барлық деректер сәйкес болған жағдайда мемлекеттік қазынашылық органы қолма-қол шетел валютасын алуға төлем тапсырмасын, мөр бедерімен расталатын және Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің филиалына ұсыну мен қолма-қол шетел валютасын алуы үшін қол қою құқығы бар мемлекеттік қазынашылық органдары уәкілетті тұлғасы қол қоятын қолма-қол шетел валютасын алуға арналған өтініш пен сенімхат беруді қамтамасыз етеді.

Государственные учреждения, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обслуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписку по счетам в иностранной валюте после получения уведомления о возможности формирования отчета 8-17.
339. Сконвертированная иностранная валюта в течение десяти календарных дней со дня ее зачисления на счет в иностранной валюте, за исключением средств, направленных на урегулирование споров в арбитражах, ожидающих соответствующее решение суда и средств негосударственных займов, должна быть использована государственным учреждением и заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, по назначению. В случае неиспользования либо недоиспользования иностранной валюты не позднее следующего рабочего дня по окончании этого срока орган государственного казначейства письменно уведомляет государственное учреждение о необходимости предоставления заявки на реконвертацию иностранной валюты.
340. На основании заявки на реконвертацию иностранной валюты, предоставленной государственным учреждением, осуществляется операция по реконвертации иностранной валюты с последующим восстановлением ее суммы в тенге на код бюджетной классификации расходов государственного учреждения, с которого была конвертирована иностранная валюта, код бюджетной классификации поступлений (в доход бюджета), контрольный счет наличности благотворительной помощи государственного учреждения.
341. Для получения наличной иностранной валюты на оплату расходов, связанных с командированием уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан, государственное учреждение открывает счет в иностранной валюте в порядке, установленном параграфом 3 главы 4 настоящих Правил.
342. Государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства заявку о необходимой сумме наличных денег в иностранной валюте на предстоящее полугодие с разбивкой по месяцам в срок не позднее десятого числа последнего месяца текущего полугодия.
343. После проведения операции по конвертации иностранной валюты государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства доверенность с указанием уполномоченного лица на получение наличной иностранной валюты.
344. Орган государственного казначейства осуществляет проверку на соответствие данных оригинала документа, удостоверяющего личность получателя денег, с данными, указанными в доверенности на получение наличной иностранной валюты государственного учреждения.
В случае соответствия всех данных орган государственного казначейства обеспечивает выдачу платежного поручения на получение наличной иностранной валюты, заявления и доверенности на получение наличной иностранной валюты, которые подписываются уполномоченными лицами органа государственного казначейства, имеющими право подписи, заверяются оттиском печати и выдаются нарочно уполномоченному лицу государственного учреждения для предоставления в филиал Национального банка Республики Казахстан и получения наличной иностранной валюты.

345. Іссапар шығыстарын төлеуге алынған пайдаланылмаған қолма-қол шетел валютасының қалдығы мемлекеттік мекеменің кассалық шығыстарын одан әрі қайта айырбастау мен қалпына келтіру не тиісті бюджет кірісіне есепке жатқызу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банктің филиалының кассасына үш жұмыс күні ішінде (сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органды және Қазақстан Республикасының заң шығару функцияларын жүзеге асыратын жоғары өкілді органын қаржылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекемені қоспағанда) қайтаруға жатады.
20-параграф. Шетел валютасын қайта айырбастау тәртібі
346. Шетел валютасын қайта айырбастау осы Қағидаларға 110-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде ұсынған (жіберген) қайта айырбастауға арналған өтiнiмі негiзiнде жүзеге асырылады.
347. Шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiмдi мемлекеттiк мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы мемлекеттік қазынашылық органыне қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде жергілікті уақыт бойынша сағат 10-00-ге(он) дейiн ұсынады.
348. Тиісті бюджетке және/немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына есептеуге арналған валюта түрлері бойынша шетел валютасын қайта айырбастауды бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық орган электрондық түрде төлем құжаттары қоса берілген шетел валютасындағы шоттар бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен үзінді-көшірмені алған күннен бастап мемлекеттік қазынашылық үш күн ішінде жүзеге асырады.
Төреліктерде соттың тиісті шешімі күтілетін дауларды реттеу шеңберінде түскен шетел валютасын қайта айырбастау міндетті болып табылмайды.
Шетел валютасында түскен бағдарламалық сыртқы қарыздардың қарақпараттық жүйесіатын бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық орган шетел валютасындағы банк шотына түскен күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде тиісті бюджетке қайта айырбастайды.
349. Шетел валютасындағы төлем жұмсалымын анықтауға мүмкіндік бермейтін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық түрде түскен төлем құжаттарында деректемелерді толық немесе дұрыс көрсетпеген жағдайда бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық органның жауапты орындаушысы бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық тиісті Мемлекеттік қазынашылық органдары шетел валютасындағы төлемдер сомасын "Шетел валютасындағы анықталғанға дейінгі сома" 0900НП ерекшелік кодына, жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған шетел валютасының сомасын 090004 "Мемлекет меншігіне шетел валютасында түсетін (тәркіленген) түсімдер" ерекшелік кодына есепке алады.
Шетел валютасында түсімдердің аумақтық тиесілігін анықтау мүмкіндігі болмаған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық органның жауапты орындаушысы шетел валютасындағы түсімдер сомасын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның 0900НП "Анықтауға дейінгі шетел валютасындағы сомалар" ерекшелік кодына есепке алады.

345. Остаток неиспользованной наличной иностранной валюты, полученной на оплату командировочных расходов, подлежит возврату в кассу филиала Национальный Банк Республики Казахстан в течение трех рабочих дней (за исключением уполномоченного государственного органа, осуществляющего внешнеполитическую деятельность и государственного учреждения, осуществляющего финансовое обеспечение высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательные функции) для дальнейшей реконвертации и восстановления кассовых расходов государственного учреждения либо зачисления в доход соответствующего бюджета.
Параграф 20. Порядок реконвертации иностранной валюты
346. Реконвертация иностранной валюты осуществляется на основании заявки на реконвертацию государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, предоставленной (направленной) на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" по форме, согласно приложению 110 к настоящим Правилам.
347. Заявка на реконвертацию иностранной валюты составляется и предоставляется государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, в орган государственного казначейства на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" до 10.00 (десять) часов по местному времени.
348. Реконвертация иностранной валюты по видам валют, предназначенной для зачисления в соответствующий бюджет и/или Национальный фонд Республики Казахстан, осуществляется государственным казначейством в течение трех рабочих дней со дня получения из Национального банка Республики Казахстан выписок по счетам в иностранной валюте с приложением платежных документов в электронном виде.
Не является обязательной реконвертация иностранной валюты, поступившей в рамках урегулирования споров в арбитражах, ожидающих соответствующее решение суда.
Средства программных внешних займов, поступившие в иностранной валюте, реконвертируются в соответствующий бюджет государственным казначейством в течении десяти календарных дней со дня поступления на банковский счет в иностранной валюте.
349. При недостаточности или неверном указании реквизитов в платежных документах, поступивших в электронном виде из Национального Банка Республики Казахстан, не позволяющих определить назначение платежа в иностранной валюте, ответственный исполнитель государственного казначейства зачисляет сумму поступлений в иностранной валюте на код специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте", сумму иностранной валюты, обращенной в собственность государства по отдельным основаниям, на код специфики 090004 "Поступления (конфисковано) в собственность государства в иностранной валюте" соответствующего органа государственного казначейства.
В случае отсутствия возможности определить территориальную принадлежность поступлений в иностранной валюте ответственный исполнитель государственного казначейства зачисляет сумму поступлений в иностранной валюте на код специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" государственного казначейства.

350. Мемлекеттік қазынашылық органы және/немесе мекмлекеттік қазынашылық бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шетел валютасында түскен сома аударылған, электрондық төлем құжаттарында деректемелердің толық немесе дұрыс көрсетілмеуі нәтижесінде төлемнің мақсатын анықтауға болмайтын 0900НП "Анықтауға дейінгі шетел валютасындағы сомалар", 090004 "Шетел валютасындағы мемлекет меншігіне (тәркіленген) түсімдер" ерекшелік кодына келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде мемлекеттік кірістер органын және/немесе мемлекеттік мекемені (шетел валютасындағы түсімдерді алушылардың төлем құжаттарында – мемлекеттік мекеме көрсетілген жағдайда) шетел валютасындағы түсімдер туралы хабардар етеді.
351. Мемлекеттік кірістер органы төлемдердің деректемелерін анықтау бойынша жұмысты жүргізеді және хабарламаны алғаннан кейін жеті күн ішінде төлемнің жұмсалымы мен деректемелері туралы мәліметтерді қазынашылық бөлімшесіне және/немесе бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға береді. Құрамында барлық қақпараттық жүйесіетті деректемелер бар берілген мәліметтер негізінде, бюджетті атқару жөніндегі орталық мемлекеттік қазынашылық және/немесе мемлекеттік қазынашылық органдары шетел валютасын айырбастау операциясын жүргізеді. Мемлекеттік кірістер органы деректемелердің уақтылы ұсынылуын және растығын қамтамасыз етеді.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған шетел валютасын беретін орган төлем деректемелерін анықтау бойынша жұмыстар жүргізеді және хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күн ішінде төлемнің жұмсалымы мен деректемелері туралы ақпаратты мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынады. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған шетел валютасын беретін орган деректемелердің уақтылы берілуін және олардың дұрыс болуын қамтамасыз етеді.
352. Мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы төлем деректемелерін анықтау жөнінде жұмыс жүргізеді және хабар берілген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде төлем мақсаты және деректемелер туралы мәліметтерді мемлекеттік қазынашылық органдарына береді. Құрамында барлық қақпараттық жүйесіетті деректемелер бар берілген мәліметтер негізінде, қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері тиісті бюджет кірісіне шетел валютасын айырбастау бойынша операциясын жүргізеді немесе бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі шетел валютасындағы түсімдер сомасын мемлекеттік қазынашылық органның 0900НП "Шетел валютасында анықтағанға дейінгі сома" ерекшелігі кодынан есептен шығару мемлекеттік мекеменің шотына шетелдік валютасында түсімдер сомасын есептеу жөніндегі операцияны жүргізу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық түрде хат жібереді.

350. Орган государственного казначейства и/или государственное казначейство, на код специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте", 090004 "Поступления (конфисковано) в собственность государства в иностранной валюте" которых произведено зачисление сумм поступлений в иностранной валюте, не позднее следующего рабочего дня письменно уведомляет орган государственных доходов и/или государственное учреждение (в случаях указания в платежных документах получателем поступлений в иностранной валюте - государственное учреждение) о поступлениях в иностранной валюте, в электронных платежных документах которых нельзя определить назначение платежа в результате не полного или неверного указания реквизитов.
351. Орган государственных доходов проводит работу по выяснению реквизитов платежа и в течение семи рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет в государственное казначейство и/или орган государственного казначейства сведения о назначении платежа и реквизитах. На основании предоставленных сведений, содержащих все необходимые реквизиты, государственное казначейство и/или орган государственного казначейства осуществляет операцию по реконвертации иностранной валюты. Орган государственных доходов обеспечивает своевременность предоставления реквизитов и их достоверность.
Орган, передающий иностранную валюту, обращенную в собственность государства по отдельным основаниям, проводит работу по выяснению реквизитов платежа и в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет в орган государственного казначейства сведения о назначении платежа и реквизитах. Орган, передающий иностранную валюту, обращенную в собственность государства по отдельным основаниям, обеспечивает своевременность предоставления реквизитов и их достоверность.
352. Государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, проводит работу по выяснению реквизитов платежа и в течение семи рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет в орган государственного казначейства сведения о назначении платежа и реквизитах. На основании предоставленных сведений, содержащих все необходимые реквизиты, орган государственного казначейства осуществляет операцию по реконвертации иностранной валюты в доход соответствующего бюджета, либо направляет письмо в электронном виде в государственное казначейство для проведения операции по списанию с кода специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" соответствующего органа государственного казначейства и зачислению на счет государственного учреждения сумм поступлений в иностранной валюте.

353. Мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы деректемелерді ұсынудың уақтылығын және олардың растығын қамтамасыз етеді.
354. Шетел валютасында түскен түсімдер сомасын қайта айырбастауды мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының қайта айырбастауға арналған өтінімі негізінде Мемлекеттік қазынашылық органыжүзеге асырады. Мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы капиталдың сыртқы нарығында мемлекеттік бағалы қағаздар шығарудан түскен шетел валютасын қайта айырбастауды қоспағанда, шетел валютасындағы шоттар бойынша үзінді- көшірмені алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімді мемлекеттік қазынашылық органдарына береді.
Сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімді мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органыне Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген белгілі бір шарттар басталғаннан кейін береді.
355. Мемлекеттік қазынашылық органы тексеруден кейін шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінім деректерін қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде енгізуді жүзеге асырады.
356. Қағаз жеткізгіште шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімде қате немесе түзету болған, қандай да бір талап етілетін деректемелер болмаған, шетел валютасындағы шотта қақпараттық жүйесіет сома (валюта түрлері бойынша), қайта айырбастау күніне бағам жеткіліксіз не жоқ болған, қолдар және (немесе) мөр бедері қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар бар құжатқа сәйкес келмеген жағдайда, шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінім қайтару себептері көрсетіліп, орындалмастан, мемлекеттік мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға қайтарылады.
Шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімнің электрондық түрінде қате болған, қандай да қақпараттық жүйесіеттi деректемелер болмаған немесе сәйкес келмеген, шетел валютасындағы шотта қақпараттық жүйесіетті сома (валютаның түрлері бойынша) жетпеген не жоқ болған кезде Шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімнен бас тарту себептерін көрсете отырып, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінда орындаусыз қайтарылады.
357. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiдан мемлекеттік қазынашылық шетел валютасындағы банк шоттары бойынша үзінді және электрондық түрдегі төлем құжаттары алынғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік мекемелердің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттарынан ақшаны есептен шығаруды жүргізеді.

353. Государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, обеспечивает своевременность предоставления реквизитов и их достоверность.
354. Реконвертация сумм поступлений в иностранной валюте осуществляется органом государственного казначейства на основании заявки на реконвертацию государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем. Государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, предоставляет заявку на реконвертацию иностранной валюты в орган государственного казначейства в течение трех рабочих дней со дня получения выписок по счетам в иностранной валюте, за исключением реконвертации иностранной валюты, поступившей от выпуска государственных ценных бумаг на внешнем рынке капитала.
Заявка на реконвертацию иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, предоставляется государственным учреждением в орган государственного казначейства после наступления определенных условий, предусмотренных уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан.
355. Орган государственного казначейства после проверки осуществляет ввод данных заявки на реконвертацию иностранной валюты в интегрированную информационную систему казначейства.
356. При наличии ошибок или исправлений в заявке на реконвертацию иностранной валюты на бумажном носителе, отсутствии каких-либо требуемых реквизитов, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют), курса на день реконвертации, несоответствии подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати, заявка на реконвертацию иностранной валюты возвращается государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, без исполнения с указанием причины возврата.
При наличии ошибок в электронном образе заявки на реконвертацию иностранной валюты, отсутствии каких-либо требуемых реквизитов, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют), электронный образ заявки на реконвертацию иностранной валюты отклоняется в информационной системе "Казначейство-клиент" без исполнения с указанием причины отклонения.
357. После получения выписок по банковским счетам в инвалюте и платежных документов в электронном виде из Национального Банка Республики Казахстан государственное казначейство проводит списание денег со счетов в иностранной валюте государственных учреждений, заемщиков, привлекших гарантированный государством заем.

358. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттарынан ақшаны есептен шығарған күнімемлекеттік қазынашылық шетел валютасындағы шоттары жөніндегі үзінді көшірмені мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының мемлекеттік қазынашылық органы қалыптастырады және қағаз жеткізгіште мемлекеттік мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға береді, сондай-ақ жауапты орындаушының белгісі соғылған шетел валютасындағы шоттардан ақшаны есептен шығару күнін көрсете отырып, қағаз жеткізгіште ұсынылған шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімнің бір данасын қайтарады. Қағаз жеткізгіште ұсынылған шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімнің екінші данасы аумақтық қазынашылық бөлімшесінде қалады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар есебiн қалыптастыру мүмкiндiгi туралы хабарламаны алғаннан кейiн шетел валютасындағы шоттар бойынша үзiндi көшiрменi дербес қалыптастырады.
Параграф 21. Мемлекеттік тапсырманы орындау талаптары
359. Мемлекеттік тапсырманы орындау республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мен мемлекеттік тапсырманы орындаушы арасында нәтижелер көрсеткіштерін (бұдан әрі-шарт) көрсете отырып, азаматтық – құқықтық мәміле жасасу жолымен бекітілген Республикалық үш жылдық бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде жүзеге асырылады.
360. Шартта түпкілікті нәтижелердің көрсеткіштері, қажет болған жағдайда – мемлекеттік тапсырманы орындау сапасы мен тиімділігінің көрсеткіштері, орындау мерзімдері, бюджет қаражатын алған және пайдаланатын заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік тапсырманы орындау көрсеткіштеріне қол жеткізбегені үшін жауапкершілігі қамтылады.
Параграф 22. Міндеттемелерді қабылдау және тіркеу және төлемдерді жүргізу рәсімдері, құпиялылық белгісімен бюджетті атқару жөніндегі операцияларды есепке алуды жүзеге асыру
361. Құпия.
362. Қаржыландырудың ерекше тәртібі айқындалған мемлекеттік органдардың бюджетті атқару жөніндегі операцияларды беруі, есепке алуы және есептілігі Бюджет кодексінің 1-бабының 3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
23-параграф. "Құпия"
Ескерту. 6-тарау 23-параграфпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

358. В день списания государственным казначейством денег со счетов в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, орган государственного казначейства формирует и выдает государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, выписку по счетам в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, на бумажном носителе, а также возвращает один экземпляр заявки на реконвертацию иностранной валюты, представленной на бумажном носителе, с отметкой ответственного исполнителя и указанием даты списания денег со счета в иностранной валюте. Второй экземпляр заявки на реконвертацию иностранной валюты, представленной на бумажном носителе, остается в органе государственного казначейства.
Государственные учреждения, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обслуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписку по счетам в иностранной валюте после получения уведомления о возможности формирования отчета.
Параграф 21. Порядок выполнения государственного задания
359. Выполнение государственного задания осуществляется в рамках реализации утвержденных республиканских трехлетних бюджетных программ путем заключения гражданско-правовой сделки между администратором республиканских бюджетных программ и исполнителем государственного задания с указанием в ней показателей результатов (далее - договор).
360. Договор содержит показатели конечных результатов, при необходимости - показатели качества и эффективности выполнения государственного задания, сроки выполнения, ответственность юридического лица, получившего и использующего бюджетные средства, за недостижение показателей выполнения государственного задания, предусмотренную законами Республики Казахстан.
Параграф 22. Процедуры принятия и регистрации обязательств и проведения платежей, осуществление учета операций по исполнению бюджета с грифом секретности
361. Секретно.
362. Предоставление информации, учет и отчетность операций по исполнению бюджета государственными органами, для которых определен особый порядок финансирования, производится в соответствии с пунктом 3 статьи 1 Бюджетного кодекса.
Параграф 23. "Секретно"
Сноска. Глава 6 дополнена параграфом 23 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7-тарау. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, мемлекеттік бағдарламаларды, қаржылық қолдау операторларына қызмет көрсету тәртібі
1-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, мемлекеттік бағдарламаларды, қаржылық қолдау операторларына қызмет көрсетудің жалпы қағидалары
363. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қызмет көрсету бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік қазынашылықта ашылған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына түсімдердің толық және уақтылы есептелуімен және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған іс-шараларды іске асыру мақсатында төлемдер мен ақша аударымдарын уақтылы жүзеге асырылуымен және оларды инвестициялық, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты жобаларды іске асыруға пайдаланумен байланысты операцияларды есепке алу қамтамасыз етіледі.
364. Мемлекеттік бағдарламаларды қаржылық қолдау операторларына (бұдан әрі – қаржылық қолдау операторлары), дербес білім беру ұйымдарына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына қызмет көрсету қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, мемлекеттік қазынашылық органдарында ашылған әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына түсімдердің толық және уақтылы есептелуімен және төлемдер мен аударымдардың уақтылы жүзеге асырылуымен қамтамасыз етіледі.
365. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына қызмет көрсету кассалық негізде жүзеге асырылады. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының шоттарына түсімдерді есепке алу және оларды есептен шығару жөніндегі операциялар ақшалай нысанда есепке алынады.
Параграф 2. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоттары
366. Мемлекеттік қазынашылықта:
1) тікелей инвестициялар қорлары және (немесе) венчурлік қорлар арқылы инвестициялауды жүзеге асыратын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ұлғайту жағдайларын қоспағанда, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ең төмен мөлшерде қалыптастыру кезінде республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға тиісті қаржы жылына көзделген қаражатты есепке жатқызуға және оларды инвестициялық жобаларды іске асыруға не мемлекеттік тапсырманы орындауға пайдалануға (квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты)

Глава 7. Порядок обслуживания субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки государственных программ, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования
Параграф 1. Общие положения по обслуживанию субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки государственных программ, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования
363. Обслуживание субъектов квазигосударственного сектора обеспечивается полнотой и своевременностью зачисления поступлений на контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора, открытые в органах государственного казначейства, и своевременным осуществлением платежей и переводов денег в целях реализации мероприятий, направленных на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания.
364. Обслуживание операторов финансовой поддержки государственных программ (далее - операторов финансовой поддержки), автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования обеспечивается полнотой и своевременностью зачисления поступлений на контрольные счета наличности операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования, открытые в органах государственного казначейства, и своевременным осуществлением платежей и переводов.
365. Обслуживание субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования осуществляется на кассовой основе. Операции по зачислению поступлений на счета субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки и их списанию учитываются в денежной форме.
Параграф 2. Контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования
366. В государственном казначействе открываются следующие контрольные счета наличности, предназначенные для учета операций, связанных с:
1) зачислением средств, предусмотренных на соответствующий финансовый год Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете либо решением маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов либо выполнение государственного задания (контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора), за исключением случаев увеличения уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, осуществляющих инвестирование через фонды прямых инвестиций и (или) венчурные фонды, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора;

2) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне арналған трансферттерді және әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры аударған қаражатты есепке жатқызуға және оларды жұмсауға (әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
3) қаражатты есепке жатқызуға және оларды қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің пайдалануына (мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
4) бюджет қаражатын есепке жатқызуға және оларды қаржылық қолдауды жүзеге асыруға пайдалануға (қаржылық қолдау операторының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
5) бюджет қаражатын есепке жатқызуға және оларды пилоттық жобаны іске асыру (ендіру) жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектісінің пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер кешенін жүзеге асыруға пайдалануына (пилоттық жобаны іске асыру жөніндегі квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
6) бюджет қаражатын есепке жатқызуға және оларды дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарын қаржыландыруға бағытталған бюджеттік инвестицияларды іске асыруға дербес білім беру ұйымдарының жұмсауына (дербес білім беру ұйымдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
7) мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың әлеуетті өнім берушілер мен өнім берушілердің электрондық әмиянынан ақшаның сақталуын қамтамасыз ету мақсатында оны мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен есепке жатқызуына және (немесе) аударуына (мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты);
8) республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында тиісті қаржы жылына бюджеттік инвестициялық жобаны бюджеттік кредиттеуге, қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге көзделген қаражатты есепке жатқызуға және жұмсауға (бюджеттік кредиттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты) байланысты операцияларды есепке алуға арналған қолма-қол ақшаны бақылау шоттары ашылады.
Ескерту. 366-тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
367. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары тікелей инвестициялар қорлары және (немесе) венчурлік қорлар арқылы инвестициялауды жүзеге асыратын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ұлғайту жағдайларын қоспағанда, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ең төмен мөлшерде қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасының республикалық бюджеті туралы заңында не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға тиісті қаржы жылына көзделген қаражатты есепке жатқызуға және оларды инвестициялық жобаларды іске асыруға не мемлекеттік тапсырманы орындауға пайдалануға ақшаларды есепке жатқызуға байланысты операцияларды есепке алуға арналған.

2) зачислением трансфертов фонду социального медицинского страхования на гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и перечисленных средств фондом социального медицинского страхования и их расходованием (контрольный счет наличности фонда социального медицинского страхования);
3) зачислением средств и их использованием генеральным подрядчиком в рамках казначейского сопровождения (контрольный счет наличности государственных закупок);
4) зачислением бюджетных средств и их использованием на осуществление финансовой поддержки (контрольный счет наличности оператора финансовой поддержки);
5) зачислением бюджетных средств и их использованием субъектом квазигосударственного сектора по реализации (внедрению) пилотного проекта на осуществление комплекса работ, услуг в рамках реализации пилотного проекта (контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта);
6) зачислением бюджетных средств и их расходованием автономными организациями образования на реализацию бюджетных инвестиций, направленных на финансирование инвестиционных затрат автономных организаций образования (контрольный счет наличности автономных организаций образования);
7) с зачислением и (или) перечислением единым оператором в сфере государственных закупок в целях обеспечения сохранности денег с электронного кошелька потенциальных поставщиков и поставщиков в порядке, определенном уполномоченным органом в сфере государственных закупок (контрольный счет наличности единого оператора в сфере государственных закупок);
8) зачислением и расходованием средств, предусмотренных на соответствующий финансовый год Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на бюджетное кредитование бюджетного инвестиционного проекта, на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами и обеспечение продовольственной безопасности (контрольный счет наличности бюджетных кредитов).
Сноска. Пункт 366 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
367. Контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора предназначены для учета операций, связанных с зачислением денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете либо решением маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания, за исключением случаев увеличения уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, осуществляющих инвестирование через фонды прямых инвестиций и (или) венчурные фонды, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора.

368. Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде еншілес, бағынысты және аффилиирленген ұйымдардың жарияланған акцияларын (бағалы қағаздарын) төлеуге арналған жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға көзделген ақшаны аудару, сондай-ақ осы ақшаның шегіндегі инвестициялық, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты жобаларды іске асыруға арналған төлемдер мен аударымдарды квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мемлекеттік қазынашылық органында ашылған шоттар арқылы квазимемлекеттік сектор субъектілері жүзеге асырады..
369. Қаржылық қолдау операторларына арналған қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің тізімдері негізінде ашылады және бюджеттік ақшаны есепке алуға және оларды қаржылық қолдауды жүзеге асыру бойынша пайдалануға байланысты операцияларды есепке алуға арналған.
Дербес білім беру ұйымының қолма-қол ақшаны бақылау шоты дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарын қаржыландыруға бағытталған Бюджеттік инвестицияларды іске асыруға дербес білім беру ұйымдарының бюджет қаражатын есепке алуына және оларды жұмсауына байланысты операцияларды есепке алуға арналған.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне трансферттерді және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының аударған қаражатын есепке алуға және оларды жұмсауға байланысты операцияларды есепке алуға арналған.
370. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан түсетін түсімдер және жүргізілген төлемдер мен ақша аударымдары жөніндегі операциялар квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кодтарына сәйкес есепке алынады.
3-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының кодтарын беру, мемлекеттік Қазынашылықтың квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуы, жүргізуі және жабуы
371. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржы ұйымдарының жарғылық капиталдарын қалыптастыру немесе ұлғайту жағдайларын қоспағанда, олардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға және инвестициялық, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты жобаларды іске асыруға пайдалану үшін шығыстарды жүргізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ұлғайтудың ең аз мөлшерін қалыптастыру кезінде бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық органында біріктірілген ақпараттық жүйесіне жеті мәнді код береді.

368. Перечисление денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете либо решением маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов дочерних, зависимых и аффилиированных с ним организаций в оплату объявленных акций (ценных бумаг), либо связанных с выполнением государственного задания, а также платежи и переводы в пределах этих денег на реализацию инвестиционных проектов либо на выполнение государственного задания осуществляются субъектом квазигосударственного сектора через контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, открытый в органе государственного казначейства.
369. Контрольные счета наличности для операторов финансовой поддержки открываются на основании списков администраторов бюджетных программ и предназначены для учета операций, связанных с зачислением бюджетных денег и их использованием по осуществлению финансовой поддержки.
Контрольный счет наличности автономной организации образования предназначен для учета операций, связанных с зачислением бюджетных средств и их расходованием автономными организациями образования на реализацию бюджетных инвестиций, направленных на финансирование инвестиционных затрат автономных организаций образования.
Контрольный счет наличности Фонда социального медицинского страхования предназначен для учета операций, связанных с зачислением трансфертов фонду социального медицинского страхования на гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и перечисленных средств фондом социального медицинского страхования и их расходованием.
370. Операции по поступлениям и проведенным платежам и переводам денег с контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора учитываются в соответствии с кодами субъектов квазигосударственного сектора.
Параграф 3. Присвоение кодов субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования, открытие, ведение и закрытие государственным казначейством контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования
371. Субъектам квазигосударственного сектора для проведения расходов по формированию или увеличению их уставных капиталов и использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания, за исключением случаев увеличения уставных капиталов финансовых организаций, Фонда гарантирования жилищного строительства, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, государственным казначейством присваиваются семизначные коды в интегрированной информационной системе казначейства.

372. Қаржылық қолдау операторларына қаржылық қолдауды жүзеге асыру бойынша шығыстарды жүргізу үшін бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық органында біріктірілген ақпараттық жүйесіне жеті мәнді кодтар береді.
Дербес білім беру ұйымына инвестициялық шығындарды қаржыландыруға бағытталған Бюджеттік инвестицияларды іске асыруға арналған шығыстарды жүргізу үшін мемлекеттік қазынашылық Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде жеті таңбалы кодтар береді.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорлары шығыстарды жүргізу үшін мемлекеттік қазынашылық Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде жеті таңбалы кодтар береді.
373. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымдарына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына кодтар беру және қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашу үшін квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау операторлары, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры мемлекеттік қазынашылық органына квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржы секторы операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын беруге және ашуға өтінім береді. дербес білім беру ұйымдарын қолдау, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры осы Қағидаларға 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Мемлекеттік қазынашылық органы квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымдарына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына кодтар беруге өтінім алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаға бақылау шоттарын ашуға мемлекеттік қазынашылыққа кодтар беруге өтінім жібереді квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, осы Қағидаларға 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымдарына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаға бақылау шоттарын ашу.
Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шоттары мемлекеттік бағдарламаны іске асыру мерзіміне ашылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау операторлары, дербес білім беру ұйымдары, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры кодтар беруге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын ашуға арналған өтінімдерде көрсетілген деректемелердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.

372. Операторам финансовой поддержки для проведения расходов по осуществлению поддержки государственным казначейством присваиваются семизначные коды в интегрированной информационной системе казначейства.
Автономной организации образования, для проведения расходов на реализацию бюджетных инвестиций, направленных на финансирование инвестиционных затрат, государственным казначейством присваиваются семизначные коды в интегрированной информационной системе казначейства.
Фонду социального медицинского страхования для проведения расходов государственным казначейством присваиваются семизначные коды в интегрированной информационной системе казначейства.
373. Для присвоения кодов и открытия контрольных счетов наличности субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, автономным организациям образования, Фонду социального медицинского страхования субъекты квазигосударственного сектора, операторы финансовой поддержки, автономная организация образования, Фонд социального медицинского страхования представляют в орган государственного казначейства заявку на присвоение кодов и открытие контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования по форме согласно приложению 111 к настоящим Правилам.
Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения заявки на присвоение кодов субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, автономным организациям образования, Фонду социального медицинского страхования и открытие контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономным организациям образования, Фонду социального медицинского страхования направляет в государственное казначейство заявку на присвоение кодов субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, автономным организациям образования, Фонду социального медицинского страхования и открытие контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования по форме согласно приложению 111 к настоящим Правилам.
Контрольные счета наличности операторов финансовой поддержки открываются на срок действия реализации государственной программы.
Субъекты квазигосударственного сектора, операторы финансовой поддержки, автономные организации образования, Фонд социального медицинского страхования обеспечивают достоверность реквизитов, указанных в заявках на присвоение кодов и открытие контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования.

374. Мемлекеттік қазынашылық кодтарды мемлекеттік қазынашылық органынан квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымдарына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына осы Қағидаларға 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кодтар беруге өтінімдерді алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, ал квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын береді, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры квазимемлекеттік сектор субъектісіне, қаржылық қолдау операторына, дербес білім беру ұйымына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына код берілгеннен кейін келесі күннен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
375. Мемлекеттік қазынашылық квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына кодтар берілген күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей берілген кодтар туралы мемлекеттік қазынашылық органын электрондық түрде хатпен хабардар етеді.
Мемлекеттік қазынашылық органы кодтар беру туралы Мемлекеттік қазынашылықтан хат алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей квазимемлекеттік сектор субъектілерін, қаржылық қолдау операторларын, дербес білім беру ұйымын, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының берілген кодтары мен қолма-қол ақшаның ашық бақылау шоттары туралы жазбаша хабардар етеді.
376. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының берілген кодтарын тіркеу Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылатын тиісті анықтамалықта көрсетіледі.
377. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаның ашық бақылау шоттарын тіркеу осы Қағидаларға 49-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қазынашылық органының 5-19 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының тізбесі" нысаны бойынша ішкі есебінде көрсетіледі.
378. Мемлекеттік қазынашылық органдары квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымдарына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына кодтар ашу туралы тиісті мемлекеттік кіріс органдарын олар ашылған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша хабардар етеді. қазынашылық.

374. Государственным казначейством присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения от органа государственного казначейства заявок на присвоение кодов субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, автономным организациям образования, Фонду социального медицинского страхования по форме согласно приложению 111 к настоящим Правилам, а контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования осуществляется не позднее следующего дня после присвоения кода субъекту квазигосударственного сектора, оператору финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонду социального медицинского страхования.
375. Государственное казначейство не позднее следующего рабочего дня со дня присвоения кодов субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонду социального медицинского страхования уведомляет орган государственного казначейства о присвоенных кодах письмом в электронном виде.
Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения письма от государственного казначейства о присвоении кодов письменно уведомляет субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономную организацию образования, Фонд социального медицинского страхования о присвоенных кодах и открытых контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования.
376. Регистрация присвоенных кодов субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования отражается в соответствующем справочнике, формируемом в интегрированной информационной системе казначейства.
377. Регистрация открытых контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования отражается во внутреннем отчете органа государственного казначейства по форме 5-19 "Перечень контрольных счетов наличности" согласно приложению 49 к настоящим Правилам.
378. Органы государственного казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии кодов субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, автономным организациям образования, Фонду социального медицинского страхования и контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их открытия государственным казначейством.

379. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының атауы өзгерген жағдайда квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры осы Қағидаларға 121-қосымшаға сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауын өзгертуге арналған өтінімді мемлекеттік қазынашылық органына осы Қағидаларға мемлекеттік қайта тіркеу туралы куәліктің/анықтаманың көшірмелері.
380. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаның ашық бақылау шоттары бойынша әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының деректерін қалыптастыру осы Қағидалардың 4-тарауының 5-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
381. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын жүргізу осы Қағидалардың 4-тарауының 6-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
382. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын жабу осы Қағидалардың 4-тарауының 8-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
4-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының ұлттық валютадағы төлемдерін және ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртібі
383. Квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры:
1) ұсынылатын инвестициялық ұсыныстардың және техникалық-экономикалық негіздемелердің және/ немесе қаржы-экономикалық негіздемелердің негізділігі;
2) пилоттық жобаны іске асыру (енгізу) және (немесе) оны басқару жөніндегі міндеттемелердің орындалуын;
3) төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негізділігі;
4) төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелердің дұрыстығы;
5) ақша алушының пайдасына төлемдерді жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерді орындаудың уақтылығы мен толықтығы;
6) жасалған операциялардың дұрыстығы;

379. В случае изменения наименования субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования субъектом квазигосударственного сектора, оператором финансовой поддержки, автономной организации образования, Фондом социального медицинского страхования представляется в орган государственного казначейства заявку на изменение наименования субъекта квазигосударственного сектора по форме, согласно приложению 121 к настоящим Правилам, с приложением копии свидетельства/справки о государственной перерегистрации.
380. Формирование досье субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования по открытым контрольным счетам наличности субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 5 главы 4 настоящих Правил.
381. Ведение контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 6 главы 4 настоящих Правил.
382. Закрытие контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 8 главы 4 настоящих Правил.
Параграф 4. Порядок осуществления платежей и переводов денег субъектов квазигосударственного сектора в национальной валюте, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования
383. Субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой поддержки, автономная организация образования, Фонд социального медицинского страхования обеспечивают:
1) обоснованность представляемых инвестиционных предложений и технико-экономических обоснований и/или финансово-экономических обоснований;
2) исполнение обязательств по реализации (внедрению) пилотного проекта и (или) управление им;
3) правомерность и обоснованность представления платежных поручений;
4) достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях;
5) своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателя денег;
6) достоверность совершенных операций;

7) мемлекеттік қазынашылық органына төлемнің негізділігін растайтын құжаттарды: тауарларды жеткізу туралы шот-фактураны немесе жүкқұжатты (актіні) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісін немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрін ұсыну;
8) Салық кодексінің талаптарына сәйкес жазып берілген электрондық шот-фактураны алған кезде электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеден "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне интеграциялау арқылы төлем тапсырмасын қалыптастыру;
9) басшының және бас бухгалтердің қолдарының заңды тұлғаның деректеріне сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 383-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
384. Қағаз тасығышта төлем тапсырмасын қалыптастыру кезінде квазимемлекеттік сектор субъектісі басшысының, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының немесе тұлғаның жеке қолымен расталған растайтын құжаттардың (шот-фактура, тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрі) көшірмелері ұсынылады заңды тұлғаның бұйрығына сәйкес бірінші қол қоюға құқығы бар уәкілдің, қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа және мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес заңды тұлғаның мөр бедерінің бедеріне сәйкес.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде төлем жүргізу кезінде төлем тапсырмасының электрондық бейнесіне түпнұсқадан сканерленген, осы тармақтың бірінші бөлігінде санамаланған растайтын құжаттары бар файлдар тіркеледі және квазимемлекеттік сектор субъектісі басшысының, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның және бас бухгалтердің электрондық-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеде жазылған электрондық шот-фактураны алған кезде квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы интеграциялау жолымен оның негізінде "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде төлем тапсырмасының электрондық бейнесін қалыптастырады және оған квазимемлекеттік сектор субъектісі басшысының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен қол қояды, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы немесе уәкілетті тұлға және бас бухгалтер.

7) представление в орган государственного казначейства документов, подтверждающих обоснованность платежа: счет-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иной вид документа, установленный законодательством Республики Казахстан;
8) при получении электронного счета-фактуры, выписанного в соответствии с требованиями Налогового кодекса, формирование платежного поручения посредством интеграции из информационной системы по приему и обработке электронных счетов-фактур в информационную систему "Казначейство-клиент";
9) соответствие подписей руководителя и главного бухгалтера данным досье юридического лица.
Сноска. Пункт 383 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
384. При формировании платежного поручения на бумажном носителе, предоставляются копии подтверждающих документов (счета-фактура, накладная (акт) о поставке товаров или акт выполненных работ, оказанных услуг или иной вид документа, установленный законодательством Республики Казахстан), заверенные полистно собственноручной подписью руководителя субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования или лицом, им уполномоченным, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом юридического лица, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати и оттиском печати юридического лица, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати.
При проведении платежа в информационной системе "Казначейство-клиент" к электронному образу платежного поручения прикрепляются файлы, содержащие сканированные с оригинала подтверждающие документы, перечисленные в части первой настоящего пункта, и подписываются электронно-цифровой подписью руководителя субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования или лицом, им уполномоченным и главного бухгалтера.
При получении электронного счета-фактуры, выписанного в информационной системе по приему и обработке электронных счетов фактур, субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой поддержки, автономная организация образования путем интеграции формирует на его основании в информационной системе "Казначейство-клиент" электронный образ платежного поручения и подписывает его электронно-цифровой подписью руководителя субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования или лицом, им уполномоченным и главного бухгалтера.

385. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының төлемдері мен ақша аударымдары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаның ашық бақылау шоттарындағы ақша қалдықтары шегінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының қалыптастыруы жолымен жүргізіледі, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмасын орындайды.
386. Мемлекеттік қазынашылық органы квазимемлекеттік сектор субъектілерінен, қаржылық қолдау операторларынан, дербес білім беру ұйымдарынан, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорынан "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қағаз жеткізгіште және электрондық түрде төлем тапсырмаларын қабылдауды жүзеге асырады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінен, қаржылық қолдау операторларынан, дербес білім беру ұйымдарынан, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорынан төлем тапсырмаларын қағаз жеткізгіште қабылдау белгіленген қызмет көрсету кестесіне сәйкес жергілікті уақыт бойынша сағат 16.00 (он алты) дейін жүзеге асырылады.
Қағаз жеткізгіштегі төлем тапсырмасы және "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмасы мемлекеттік қазынашылық органы оны қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап бір жұмыс күні ішінде орындалады не орындалмай қайтарылады.
387. Төлем тапсырмасын толтыру кезінде "№ төлем тапсырмасы" жолында квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының жеті таңбалы кодынан тұратын нөмір төлем және ақша аударымы жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылының соңғы екі цифры бөлшектеп, сызықша – реттік нөмір арқылы көрсетіледі.
"Төлем мақсаты" жолында Төлемнің мақсаты, төлемнің негізділігін растайтын құжаттың (шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісінің немесе соның негізінде тауарларды сатып алу (жұмыстарды орындау) жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа құжаттың атауы, нөмірі және күні көрсетіледі. аванстық төлемді қоспағанда). Бұл ретте төлем тапсырмасы растайтын құжаттың күнінен ерте емес күнмен қалыптастырылады.
Жүргізу үшін аванстық (алдын ала) ақы төлеу төлемнің мақсаты "Ашық жолағында" мәтін қосымша көрсетіледі: "Аванстық (алдын ала) төлем мөлшері ___ проценті шарт № __ жылғы ____".
Қағаз жеткізгіште ұсынылатын төлем тапсырмасында квазимемлекеттік сектор субъектісі басшысының, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының немесе заңды тұлғаның бұйрығына сәйкес бірінші қол қоюға құқығы бар уәкілеттік берілген адамның қолы және мөр бедері үлгілері бар құжатқа сәйкес және квазимемлекеттік сектор субъектісінің бас бухгалтерінің жеке қолы қойылады, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымдары, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, заңды тұлғаның бұйрығына сәйкес қол қою және мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес екінші қол қоюға құқығы бар. Мөрдің таңбасы анық және анық қойылады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша келіп түскен төлем тапсырмасына квазимемлекеттік сектор субъектісі басшысының, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының электрондық-цифрлық қолтаңбасы немесе заңды тұлғаның бұйрығына және квазимемлекеттік сектор субъектісі бас бухгалтерінің электрондық-цифрлық қолтаңбасына сәйкес бірінші қол қоюға құқығы бар уәкілетті тұлға қол қояды, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымдары, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, екінші қол қоюға құқығы бар.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық төлем тапсырмаларын жасау кезінде тиісті электрондық өрістерде төлем түрін көрсету қажет:
1-қалыпты төлем;
2-қосымшасы бар зейнетақы (міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары және зейнетақы төлемі) жарналары;
3-жалақы мен дивидендтерді аудару;
4-қосымшасы бар әлеуметтік аударымдар.
5-Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
6-заңды тұлғаларға қосымша төлем;
7-қосымшасы бар жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлемдер.
8-микро және шағын кәсіпкерлік үшін еңбекақы төлеу қорынан бірыңғай төлем.

385. Платежи и переводы денег субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования проводятся в пределах остатков денег на открытых контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования путем формирования субъектами квазигосударственного сектора, операторами финансовой поддержки, автономными организациями образования, Фондом социального медицинского страхования платежного поручения по форме, установленной банковским законодательством Республики Казахстан.
386. Орган государственного казначейства осуществляет прием платежных поручений от субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования на бумажном носителе и электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент".
Прием платежных поручений от субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования на бумажном носителе осуществляется до 16.00 (шестнадцать) часов местного времени согласно установленному графику обслуживания.
Платежное поручение на бумажном носителе и платежное поручение, поступившее электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", исполняются либо возвращаются без исполнения в течение одного рабочего дня со дня, следующего за днем его приема органом государственного казначейства.
387. При заполнении платежного поручения в поле "Платежное поручение №" указывается номер, состоящий из семизначного кода субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляются платеж и перевод денег, через дефис - порядковый номер.
В поле "Назначение платежа" указываются назначение платежа, наименование, номер и дата документа, подтверждающего обоснованность платежа (счета-фактуры или накладная (акт) о поставке товаров, или акт выполненных работ, оказанных услуг, или другой документ, установленный законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров (выполнение работ, оказание услуг), за исключением авансового платежа. При этом платежное поручение формируется датой не ранее даты подтверждающего документа.
Для проведения авансовой (предварительной) оплаты в поле "Назначение платежа" дополнительно указывается текст: "Авансовая (предварительная) оплата в размере ___ процентов от суммы договора № ____ от ____".
В платежном поручении, предоставляемом на бумажном носителе проставляется личная подпись руководителя субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организаций образования, фонда социального медицинского страхования или лица, им уполномоченным, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом юридического лица, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати и главного бухгалтера субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организаций образования, фонда социального медицинского страхования, имеющего право второй подписи, в соответствии с приказом юридического лица, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати. Оттиск печати проставляется четко и ясно.
Платежное поручение поступившие по информационной системе "Казначейство-клиент" подписывается электронно-цифровой подписью руководителя субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организаций образования, фонда социального медицинского страхования или лицом, им уполномоченным, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом юридического лица и электронно-цифровой подписью главного бухгалтера субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организаций образования, фонда социального медицинского страхования, имеющего право второй подписи.
При создании электронных платежных поручений посредством информационной системы "Казначейство-клиент" в соответствующих электронных полях необходимо указывать тип платежа:
1 - обычный платеж;
2 - пенсионные (обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателей, добровольные пенсионные взносы и пенсионная выплата) взносы с приложением;
3 - перечисление заработной платы и дивидендов;
4 - социальные отчисления с приложением.
5 - отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование с приложением;
6 - оплата юридическим лицам с приложением;
7 - платежи по договорам накопительного страхования с приложением.
8 - единый платеж с фонда оплаты труда для микро и малого предпринимательства.

388. Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде ақша алушы болмаған кезде квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде осы Қағидаларға 64-қосымшаға сәйкес ақша алушыны ақша алушылардың анықтамалығына енгізуге өтінім береді.
Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде ақша алушының деректемелері өзгерген және/немесе болмаған кезде квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша осы Рәсімдерге 67-қосымшаға сәйкес ақша алушылардың анықтамалығына ақша алушының деректемелеріне болмаған және/немесе өзгерістер енгізуге өтінім береді.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі, қаржылық қолдау операторы, дербес білім беру ұйымы, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің дұрыстығын, дұрыс ресімделуін және жасалуын қамтамасыз етеді.
389. Төлемді қағаз жеткізгіште жүргізгеннен кейін квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының төлем тапсырмасының екінші данасы және 5-15-нысан бойынша және/немесе 5-20-нысан бойынша қалыптастырылған есеп салыстырылады, төлем тапсырмасында төлем жүргізу күні мен күнін көрсете отырып, мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының қолымен, мөртаңбасының бедерімен куәландырылады 5-15 нысанда және/немесе 5-20 нысан бойынша салыстырып тексеруді жүзеге асыру және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне беріледі, қаржылық қолдау операторына, дербес білім беру ұйымына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына. Квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау операторлары, дербес білім беру ұйымдары, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры. "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсетушілер 5-15 нысан бойынша және 5-20 нысан бойынша есепті дербес қалыптастырады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қағаз жеткізгіштегі және қазынашылықтың ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмасының орындалу күні бекітілген төлем тапсырмасының 5-15-нысандағы есепке енгізілген күні болып табылады.

388. При отсутствии получателя денег в интегрированной информационной системе казначейства субъектом квазигосударственного сектора, оператором финансовой поддержки, автономной организацией образования, фондом социального медицинского страхования представляется на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в справочник получателей денег согласно приложению 64 к настоящим Правилам.
При отсутствии и/или изменении реквизитов получателя денег в интегрированной информационной системе казначейства субъектом квазигосударственного сектора, оператором финансовой поддержки, автономной организацией образования, фондом социального медицинского страхования представляется на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег в справочник получателей денег согласно приложению 67 к настоящим Правилам.
Субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой поддержки, автономная организация образования, фонд социального медицинского страхования обеспечивает достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег.
389. После проведения платежа на бумажном носителе второй экземпляр платежного поручения субъекта квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования и сформированный отчет по форме 5-15 и/или по форме 5-20 сверяются, заверяются подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя органа государственного казначейства с указанием даты проведения платежа на платежном поручении и даты осуществления сверки в форме 5-15 и/или по форме 5-20 и передаются субъектам квазигосударственного сектора, оператору финансовой поддержки, автономной организации образования, фонду социального медицинского страхования. Субъекты квазигосударственного сектора, операторы финансовой поддержки, автономные организации образования, фонд социального медицинского страхования. обслуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчет по форме 5-15 и по форме 5-20.
Датой исполнения платежного поручения субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономных организаций образования, фонда социального медицинского страхования на бумажном носителе и поступившего электронным образом по информационной системе казначейства является дата включения утвержденного платежного поручения в отчет формы 5-15.

390. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметкерлеріне, жеке тұлғаларға олардың ағымдағы шоттарына немесе банкте ашылған жинақ шоттарына жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аудару бойынша төлемдер жүргізу үшін төлем тапсырмаларымен бірге қағаз жеткізгіште квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік қазынашылық органына осы Қағидаларға 140, 141, 142, 143 және 144-қосымшаларға сәйкес төлем форматында ақша алушылардың тізімдерін ұсынады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша беру кезінде төлем тапсырмасының электрондық бейнесіне осы Қағидаларға 140 141, 142, 143 және 144-қосымшаларға сәйкес төлемдердің электрондық форматында ақша алушылардың тізімдері бекітіледі және бухгалтердің және квазимемлекеттік сектор субъектісі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі 5-15А нысаны бойынша ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша ақша алушылардың сенімді тізімін қалыптастыруды қамтамасыз етеді және жауапты болады.
Ескерту. 390-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
391. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметкерлеріне және жеке тұлғаларға ағымдағы шоттарға немесе жинақ шоттарына жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аудару бойынша төлемдер жүргізілгеннен кейін мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы 5-15А нысаны бойынша ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірме қалыптастырады. 5-15А нысаны операциялық күн жабылғаннан кейін қалыптасады. 5-15А нысанының әрбір беті құжатты өңдеу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының қолымен, мөртаңбасының бедерімен куәландырылады және осы Қағидалардың 390-тармағында көзделген құжаттармен бірге квазимемлекеттік сектор субъектісіне беріледі.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсететін квазимемлекеттік сектор субъектілері 5-15а нысаны бойынша ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірмелерді дербес қалыптастырады.

390. Для проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам субъектов квазигосударственного сектора, физическим лицам на их текущие счета или сберегательные счета, открытые в банке, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование вместе с платежными поручениями на бумажном носителе субъект квазигосударственного сектора представляет в орган государственного казначейства списки получателей денег в формате платежей в соответствии с приложениями 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Правилам.
При передаче по информационной системе "Казначейство-клиент" к электронному образу платежного поручения прикрепляются списки получателей денег в электронном формате платежей в соответствии с приложениями 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Правилам и подписываются электронной цифровой подписью бухгалтера и руководителя субъекта квазигосударственного сектора.
Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает и несет ответственность за формирование достоверного списка получателей денег по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А.
Сноска. Пункт 390 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
391. После проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам субъектов квазигосударственного сектора, и физическим лицам на текущие счета или сберегательные счета, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование ответственным исполнителем органа государственного казначейства формируется выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А. Форма 5-15А формируется после закрытия операционного дня. Каждая страница формы 5-15А заверяется подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя органа государственного казначейства с указанием даты обработки документа и передается субъекту квазигосударственного сектора вместе с документами, предусмотренными пунктом 390 настоящих Правил.
Субъекты квазигосударственного сектора, обслуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписки по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А.

Ескерту. 391-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
392. Жалақы бойынша төлемдерді қайтару сомалары осы Қағидаларға 93-қосымшаға сәйкес "Жалақы бойынша төлемдерді қайтару жөніндегі есеп" 5-56-нысанының есебінде көрсетіледі, зейнетақы төлемдерін қайтару сомалары 94-қосымшаға сәйкес "Зейнетақы және әлеуметтік төлемдерді, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды қайтару жөніндегі есеп" 5-57-нысанының есебінде көрсетіледі осы Қағидаларға.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсететін квазимемлекеттік сектор субъектілері көрсетілген есептерді дербес қалыптастырады.
393. Төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік қазынашылық органына:
1) жарғылық капиталды ұлғайту/қалыптастыру кезінде – бағалы қағаздар нарығын реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның куәлігін не квазимемлекеттік сектор субъектісінің жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аудару кезіндегі басқару органдарының тиісті шешімін, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысы қоса берілген қаржы-экономикалық негіздемесін;
2) аванстық төлем сомасын қоспағанда, инвестициялық жобаны іске асыру кезінде шот-фактураны (электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеден интеграцияланған) немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжатты (акт) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісін немесе Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрін ұсынады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне жарғылық капиталды қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бұрын бөлінген қаражат есебінен шығыстарды және/немесе тартылған қарыз қаражатын, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан өтеу кезінде квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік қазынашылық органына Қазақстан Республикасы Үкіметінің шығыстарды өтеу жөніндегі қаулысының көшірмесін және қосымша, қарыз қаражатын тартқан кезде - кредиттік шарттың көшірмесін ұсынады.
Инвестициялық жобаны іске асыру кезінде қаржы-экономикалық негіздемеге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қаражаттың болуына сәйкес шарт сомасынан:
барлық инвестициялық жобалар бойынша – отыз пайыздан аспайтын мөлшерде;
жоғары технологиялық тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша – елу пайыздан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Астық сатып алуды жүзеге асыру кезінде астық нарығы жөніндегі оператордың ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді көктемгі-жазғы қаржыландыруға аванстық (алдын ала) төлемді аударуы жасалған шарт сомасына сәйкес жетпіс пайыздан аспайтын мөлшерде жүзеге асырылады.
Қалған соманы аудару шот-фактура негізінде жасалған қосымша келісімге сәйкес астықты күзгі сатып алғаннан кейін жүргізіледі ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде төлем тапсырмасы интеграцияланған электрондық шот-фактура негізінде қалыптастырылады);

Сноска. Пункт 391 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
392. Суммы возврата платежей по заработной плате отражаются в отчете формы 5-56 "Отчет по возвратам платежей по заработной плате" согласно приложению 93 к настоящим Правилам, суммы возврата пенсионных платежей отражаются в отчете формы 5-57 "Отчет по возвратам пенсионных и социальных платежей, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование" согласно приложению 94 к настоящим Правилам.
Субъекты квазигосударственного сектора, обслуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют указанные отчеты.
393. Для проведения платежей и переводов денег субъект квазигосударственного сектора представляет в орган государственного казначейства:
1) при увеличении/формировании уставного капитала – свидетельство уполномоченного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, либо соответствующее решение органов управления при перечислении денег на увеличение уставного капитала субъекта квазигосударственного сектора, финансово-экономического обоснование с приложением положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию;
2) при реализации инвестиционного проекта, за исключением суммы авансового платежа, счет-фактуру (интегрированный из информационной системы по приему и обработке электронных счетов фактур) или накладную (акт) о поставке товаров или акт выполненных работ, оказанных услуг или иной вид документа, установленный действующим законодательством Республики Казахстан.
При возмещении расходов и/или привлеченных заемных средств, в том числе из Национального Фонда Республики Казахстан, за счет средств, ранее выделенных субъектам квазигосударственного сектора на формирование или увеличение уставного капитала, субъект квазигосударственного сектора предоставляет в орган государственного казначейства копию постановления Правительства Республики Казахстан по возмещению расходов и дополнительно, при привлечении заемных средств – копию кредитного договора.
При реализации инвестиционного проекта допускается авансовая (предварительная) оплата от суммы договора в соответствии с финансово-экономическим обоснованием и наличием средств на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора:
в размере не более тридцати процентов – по всем инвестиционным проектам;
в размере не более пятидесяти процентов – по приобретению высокотехнологичных товаров, работ, услуг.
При осуществлении закупа зерна перечисление авансовой (предварительной) оплаты оператором по зерновому рынку на весенне-летнее финансирование сельскохозяйственных товаропроизводителей осуществляется в размере не более семидесяти процентов согласно сумме заключенного договора.
Перечисление оставшейся суммы производится после осеннего закупа зерна согласно заключенному дополнительному соглашению на основании счета-фактуры (в информационной системе "Казначейство-клиент" платежное поручение формируется на основании интегрированной электронной счет-фактуры);

3) аванстық төлем сомасын қоспағанда, мемлекеттік тапсырманы орындау кезінде шот-фактура (электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеден интеграцияланған) немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісі немесе Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрін.
Мемлекеттік тапсырманы орындауға жауапты квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік тапсырманы орындау және мемлекеттік тапсырманың мақсатына қол жеткізу кезінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің келісімімен жасалған шарттың талаптарына сәйкес осы қаражатты екінші деңгейдегі банктердегі депозиттік шоттарда орналастыруды қоспағанда, мемлекеттік қазынашылық органындағы өзінің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражаттың қалдықтарын екінші деңгейдегі банктегі өзінің есеп шотына аударады;
4) бюджет қаражатын үнемдеу түрінде олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша қалыптасқан қолма-қол ақшаның бақылау шоттарындағы пайдаланылмаған қалдықтарды бюджетке қайтару кезінде – төлем тапсырмасы және Мемлекеттік мүлік туралы заңға және Акционерлік қоғамдар туралы заңға сәйкес қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті басқару органының (құрылтайшысының) шешімін;
5) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есептелген тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) төлеуден түскен қаражатты тиісті бюджеттің кірісіне аудару кезінде – төлем тапсырмасын ұсынады.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін төлеуге төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу үшін әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры және мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор мемлекеттік қазынашылық органына ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде қалыптастырады) төлем тапсырмасын ұсынады.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекеттік сатып алу саласындағы оператор:
1) төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негізділігін;
2) төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 393-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
394. Төлемдер мен аударымдарды жүргізу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі білім беру саласындағы "жайлы мектеп" пилоттық ұлттық жобасын іске асыру кезінде мемлекеттік қазынашылық органына төлемнің негізділігін растайтын төлем тапсырмасын және құжаттарды: электрондық шот-фактураны, қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларына 4 немесе 4-1-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша орындалған құрылыс жұмыстарының құны мен шығындары туралы анықтаманы ұсынады Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) функциялары, аванстық төлемді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10795 болып тіркелген).
Білім беру саласындағы "жайлы мектеп" пилоттық ұлттық жобасын іске асыру кезінде ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасынан 50 пайыздан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) ақы төлеуге жол беріледі.

3) при выполнении государственного задания, за исключением суммы авансового платежа, счет-фактуру (интегрированный из информационной системы по приему и обработке электронных счетов фактур) или накладную (акт) о поставке товаров или акт выполненных работ, оказанных услуг или иной вид документа, установленный действующим законодательством Республики Казахстан.
Субъект квазигосударственного сектора, ответственный за выполнение государственного задания, при выполнении государственного задания и достижении цели государственного задания, согласно условиям заключенного договора по согласованию с администратором бюджетных программ перечисляет остатки средств со своего контрольного счета наличности в органе государственного казначейства на свой расчетный счет в банке второго уровня, за исключением размещения данных средств на депозитных счетах в банках второго уровня;
4) при возврате в бюджет неиспользованных остатков на контрольных счетах наличности, образовавшихся по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале в виде экономии бюджетных средств – платежное поручение и решение соответствующего органа управления (учредителя) субъекта квазигосударственного сектора, принятого в соответствии с Законом о государственном имуществе и Законом об акционерных обществах;
5) при перечислении в доход соответствующего бюджета средств от уплаты неустойки (штрафа, пени), зачисленных на контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора – платежное поручение.
Для проведения платежей и переводов денег на оплату гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, фонд социального медицинского страхования и единый оператор в сфере государственных закупок представляют в орган государственного казначейства (в информационной системе "Казначейство-клиент" формируют) платежное поручение.
Фонд социального медицинского страхования, оператор в сфере государственных закупок обеспечивают:
1) правомерность и обоснованность представления платежных поручений;
2) достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях.
Сноска. Пункт 393 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
394. Для проведения платежей и переводов субъект квазигосударственного сектора при реализации пилотного национального проекта "Комфортная школа" в области образования представляет в орган государственного казначейства платежное поручение и документы, подтверждающие обоснованность платежа: электронную счет-фактуру, справку о стоимости выполненных строительных работ и затрат по формам согласно приложениям 4 или 4-1 к Правилам организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика), утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10795), за исключением авансового платежа.
При реализации пилотного национального проекта "Комфортная школа" в области образовании допускается авансовая (предварительная) оплата от суммы договора, предусмотренной на текущий финансовый год, в размере не более пятидесяти процентов.

395. Қаржылық қолдауды жүзеге асыру бойынша төлемдер мен аударымдарды жүргізу үшін қаржылық қолдау операторы мемлекеттік қазынашылық органына төлемнің негізділігін растайтын төлем тапсырмасы мен құжаттарды: тауарларды жеткізу туралы шот-фактураны немесе жүкқұжатты (актіні) немесе өзара есеп айырысуларды салыстыру актісін немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісін немесе осы Қағидаларға 112-қосымшаға сәйкес мемлекеттік бағдарламаларды қаржылық қолдауды жүзеге асыру бойынша төлемді жүргізу үшін растау немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжат түрін және/немесе электрондық форматта түпкілікті алушылардың тізімін ұсынады.
Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган қол қойған өзара есеп айырысуларды салыстыру актісі негізінде жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттеріне ішінара кепілдік беру түріндегі мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру жөніндегі қаржылық қолдау операторы өзінің мемлекеттік қазынашылық органындағы қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражаттың қалдықтарын өзінің екінші деңгейдегі банктегі есеп айырысу шотына аударады (осы тармақтың күші 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады жыл).
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген субъект мемлекеттік қазынашылық органындағы өз шотынан қаражаттың қалдығын Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік саласындағы заңнамасына сәйкес кепілді қорды қалыптастыру үшін түсетін қаражатпен операцияларды есепке алуға және жүзеге асыруға арналған екінші деңгейдегі банктегі өзінің есеп айырысу шотына аударған жағдайда өзара есеп айырысуларды салыстыру актісін беру талап етілмейді.
Ескерту. 395-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
396. Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілген қызметтерге ақы төлеуге төлем жүргізу үшін төлем тапсырмасын ұсынады.
397. Қазақстан Республикасының бейрезиденттерімен жасалған шетел валютасындағы шарттар бойынша төлемдерді жүргізу кезінде квазимемлекеттік сектор субъектісі, дербес білім беру ұйымы осы Қағидаларда көзделген тәртіппен қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде мемлекеттік қазынашылық органына квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақша аудару үшін төлем тапсырмасын ұсынады, дербес білім беру ұйымдарының екінші деңгейдегі банкте ашылған шотына, сатып алу үшін шетел валютасының келесі жұмыс күнінен кешіктірмей.
Шетел валютасын сатып алуға арналған төлем тапсырмасында "төлем мақсаты" жолында:

395. Для проведения платежей и переводов по осуществлению финансовой поддержки оператор финансовой поддержки представляет в орган государственного казначейства платежное поручение и документы, подтверждающие обоснованность платежа: счет-фактуру или накладную (акт) о поставке товаров или акт сверки взаиморасчетов или акт выполненных работ, оказанных услуг или подтверждения для проведения платежа по осуществлению финансовой поддержки государственных программ согласно приложению 112 к настоящим Правилам или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан и/или списки конечных получателей в электронном формате.
Оператор финансовой поддержки по реализации мер государственной поддержки в виде частичного гарантирования кредитов субъектов частного предпринимательства на основании акта сверки взаиморасчетов, подписанного уполномоченным органом по предпринимательству перечисляет остатки средств со своего контрольного счета наличности в органе государственного казначейства на свой расчетный счет в банке второго уровня (действие настоящего пункта распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2022 года).
Предоставление акта сверки взаиморасчетов не требуется в случае перечисления субъектом, указанным в части второй настоящего пункта, остатка средств со своего счета в органе государственного казначейства на свой расчетный счет в банке второго уровня, предназначенный для учета и осуществления операций со средствами, поступающими для формирования гарантийного фонда в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере предпринимательства.
Сноска. Пункт 395 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
396. Для проведения платежа фондом социального медицинского страхования на оплату услуг, оказанных в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, предоставляется платежное поручение.
397. При проведении платежей по договорам в иностранной валюте, заключенным с нерезидентами Республики Казахстан, субъект квазигосударственного сектора, автономная организация образования в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, представляет на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" в орган государственного казначейства платежное поручение для перечисления денег с контрольного счета наличности субъекта квазигосударственного сектора, автономной организаций образования на счет, открытый в банке второго уровня, для покупки не позднее следующего рабочего дня иностранной валюты.
В платежном поручении на покупку иностранной валюты в поле "Назначение платежа" указываются:

1) сатып алынатын шетел валютасының түрі мен сомасы;
2) шетел валютасы сатып алынатын бағам;
3) бейрезидентпен жасалған шарттың күні мен нөмірі;
4) шарттың мәні;
5) тауарларды жеткізу туралы құжаттың (шот-фактураның немесе жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің немесе соның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа құжаттың атауы, нөмірі және күні.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі, дербес білім беру ұйымы айырбастаған шетел валютасын валюталардың түрлері бойынша Екінші деңгейдегі банктегі шетел валютасындағы шотқа есепке алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде мақсаты бойынша пайдаланылуға тиіс.
Пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған шетел валютасы көрсетілген мерзім өткеннен кейін ұлттық валютадағы соманы кейіннен шетел валютасын айырбастау жүзеге асырылған квазимемлекеттік сектор субъектісінің, дербес білім беру ұйымының қолма-қол ақшаны бақылау шотына қалпына келтіре отырып, қайта айырбасталуға тиіс.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері, дербес білім беру ұйымы пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған шетел валютасын шетел валютасын айырбастау жүзеге асырылған қолма-қол ақшаны бақылау шотына қайта айырбастаудың және қайтарудың уақтылы болуын қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының бейрезидентімен жасалған шарт бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге ұлттық валютада төлем жүргізу үшін дербес білім беру ұйымы мемлекеттік қазынашылық органына квазимемлекеттік сектор субъектісінің, дербес білім беру ұйымының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан екінші деңгейдегі банкте ашылған өз шотына аудару үшін төлем тапсырмасын ұсынады. Бұл ретте төлем тапсырмасында "төлем мақсаты" жолында квазимемлекеттік сектор субъектісі резидент емес-түпкілікті бенефициардың деректемелерін қосымша көрсетеді.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, дербес білім беру ұйымының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан екінші деңгейдегі банкте ашылған шотқа аударылған ақша олар қабылданған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде түпкілікті бенефициар-резидентке тағайындалуы бойынша аударылуға тиіс.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, дербес білім беру ұйымының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан екінші деңгейдегі банкте ашылған шотқа аударылған пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған қаражат көрсетілген мерзім өткеннен кейін квазимемлекеттік сектор субъектісінің, дербес білім беру ұйымының қолма-қол ақшаны бақылау шотына аударылуға (қалпына келтірілуге) тиіс.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері, дербес білім беру ұйымы пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған ақшаны көрсетілген мерзім өткенге дейін олар аударылған дербес білім беру ұйымы квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына уақтылы қайтаруды қамтамасыз етеді.
Төлем жүргізу кезінде квазимемлекеттік сектор субъектілері, дербес білім беру ұйымы төлем тапсырмасына тауарды жеткізу, қызметтер көрсету, Жұмыстарды орындау фактісін растайтын құжаттарды ұсынады.

1) вид и сумма приобретаемой иностранной валюты;
2) курс, по которому приобретается иностранная валюта;
3) дата и номер договора с нерезидентом;
4) предмет договора;
5) наименование, номер и дата документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг, или другой документ, установленный законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг).
Сконвертированная иностранная валюта субъектом квазигосударственного сектора, автономной организацией образования в течение десяти календарных дней со дня ее зачисления на счет в иностранной валюте в банке второго уровня по видам валют, должна быть использована по назначению.
Неиспользованная либо недоиспользованная иностранная валюта должна быть реконвертирована по истечении указанного срока с последующим восстановлением суммы в национальной валюте на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, автономной организации образования, с которого была осуществлена конвертация иностранной валюты.
Субъекты квазигосударственного сектора, автономная организация образования обеспечивают своевременность реконвертации и возврата неиспользованной либо недоиспользованной иностранной валюты на контрольный счет наличности, с которого была осуществлена конвертация иностранной валюты.
Для проведения платежа в национальной валюте за пределы Республики Казахстан по договору, заключенному с нерезидентом Республики Казахстан, субъект квазигосударственного сектора, автономная организация образования представляет в орган государственного казначейства платежное поручение для перечисления денег с контрольного счета наличности субъекта квазигосударственного сектора, автономной организации образования на свой счет, открытый в банке второго уровня. При этом в платежном поручении в поле "Назначение платежа" субъект квазигосударственного сектора дополнительно указывает реквизиты конечного бенефициара-нерезидента.
Деньги, перечисленные с контрольного счета наличности субъекта квазигосударственного сектора, автономной организации образования на счет, открытый в банке второго уровня, в течение десяти календарных дней со дня их зачисления должны быть перечислены по назначению конечному бенефициару-нерезиденту.
Неиспользованные, либо недоиспользованные средства, перечисленные с контрольного счета наличности субъекта квазигосударственного сектора, автономной организации образования на счет, открытый в банке второго уровня, по истечении указанного срока должны быть перечислены (восстановлены) на контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, автономной организации образования.
Субъекты квазигосударственного сектора, автономная организация образования обеспечивают своевременный возврат неиспользованных либо недоиспользованных денег до истечения указанного срока на счет субъекта квазигосударственного сектора, автономной организации образования с которого они были перечислены.
При проведении платежа субъекты квазигосударственного сектора, автономная организация образования предоставляет к платежному поручению документы, подтверждающие факт поставки товара, оказания услуг, выполнения работ.

398. Квазимемлекеттік сектор субъектісі құжаттық аккредитивті қолдана отырып есеп айырысу нысанын көздейтін Қазақстан Республикасының бейрезидентімен шетел валютасында шарт жасасқан кезде квазимемлекеттік сектор субъектісі қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде мемлекеттік қазынашылық органына квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаны ашық шотқа аудару үшін төлем тапсырмасын ұсынады Екінші деңгейдегі банкте сол күні шетел валютасын сатып алу үшін тәртіпте, осы Қағидалардың 397-тармағында айқындалған.
Бұл ретте квазимемлекеттік сектор субъектісі аккредитивтің қолданылу мерзімі өткен немесе мерзімінен бұрын жабылған жағдайларда аккредитивтің орындалмаған сомасын аккредитивтің ашылуын көздейтін және эмитент банктің сомасы аударылған квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына қайтаруы туралы шартты растайтын құжат ретінде ұсынады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі сатып алынған шетел валютасын үш жұмыс күні ішінде аккредитивтік шотқа аударуды қамтамасыз етеді.
Егер шетел валютасындағы ақша белгіленген мерзім ішінде аккредитив шотына аударылмаған жағдайда, квазимемлекеттік сектор субъектісі оларды қайта айырбастауды және үш күндік мерзім өткеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік қазынашылық органындағы қолма-қол ақшаны бақылау шотына қайтаруды қамтамасыз етеді.
399. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына қойылған инкассалық өкімдерді орындау осы Қағидалардың 6-тарауының 16-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
400. Мемлекеттік қазынашылық органдары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, дербес білім беру ұйымдарының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының төлем тапсырмаларын тексеруден тұратын төлемдерін жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды жүзеге асырады:
1) төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің, осы Қағидалардың 112-қосымшасына сәйкес қаржылық қолдауды жүзеге асыру бойынша төлем жүргізу үшін растаудың немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрінің болуы;
2) Бағалы қағаздар нарығын реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган куәлігінің не квазимемлекеттік сектор субъектісінің жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аударылған жағдайда басқару органдарының тиісті шешімінің, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысын қоса бере отырып, қаржы-экономикалық негіздеменің болуы;

398. При заключении субъектом квазигосударственного сектора договора в иностранной валюте с нерезидентом Республики Казахстан, предусматривающего форму расчета с применением документарного аккредитива, субъект квазигосударственного сектора представляет на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" в орган государственного казначейства платежное поручение для перечисления денег с контрольного счета наличности субъекта квазигосударственного сектора на счет, открытый в банке второго уровня, для покупки в тот же день иностранной валюты в порядке, определенном в пункте 397 настоящих Правил.
При этом субъект квазигосударственного сектора представляет в качестве подтверждающего документа договор, предусматривающий открытие аккредитива и содержащий условие о возврате банком-эмитентом неисполненной суммы аккредитива, в случаях истечения срока действия аккредитива или его досрочного закрытия, на счет субъекта квазигосударственного сектора, с которого была перечислена сумма.
Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает перечисление купленной иностранной валюты на аккредитивный счет в течение трех рабочих дней.
В случае, если деньги в иностранной валюте не были зачислены на аккредитивный счет в течение установленного срока, субъект квазигосударственного сектора обеспечивает их реконвертацию и возврат на контрольный счет наличности в органе государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня после истечения трехдневного срока.
399. Исполнение инкассовых распоряжений, выставленных на счета субъектов квазигосударственного сектора, осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 16 главы 6 настоящих Правил.
400. Органы государственного казначейства осуществляют текущий контроль при проведении платежей субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, автономных организаций образования, Фонда социального медицинского страхования, который заключается в проверке платежных поручений на:
1) наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг, подтверждение для проведения платежа по осуществлению финансовой поддержки, согласно приложению 112 настоящих Правил, или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан;
2) наличие свидетельства уполномоченного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, либо соответствующего решения органов управления в случае перечисления денег на увеличение уставного капитала субъекта квазигосударственного сектора, финансово-экономического обоснования с приложением положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию;

3) нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығы бойынша Қазақстан Республикасы банк заңнамасының талаптарына сәйкестігі.
401. Қағаз жеткізгіштегі төлем тапсырмасы және "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмасы квазимемлекеттік сектор субъектісіне, қаржылық қолдау операторына, дербес білім беру ұйымына, әлеуметтік медициналық сақтандыру Қорына келесі жағдайларда орындалмай қайтарылады:
қолма-қол ақшаның тиісті бақылау шоттарында қолма-қол ақшаның болмауы немесе жеткіліксіздігі;
банк заңнамасында белгіленген нысанға сәйкес келмейтін нысан бойынша қағаз тасығышта төлем тапсырмасын ұсыну;
түзетулері бар көріністер, соның ішінде қолмен;
осы Қағидаларда көзделген квазимемлекеттік сектор субъектісі басшысының, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен және квазимемлекеттік сектор субъектісі мөрінің бедерімен (сканерленген кескінді тіркемей немесе квазимемлекеттік сектор субъектісі басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылмаған сканерленген кескінді қоса бере отырып) қоса берілмеген немесе қоса берілмеген ұсынымдар растайтын құжаттар;
электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеде жазылған электрондық шот-фактураны интеграцияламай қазынашылықтың ақпараттық жүйесінде ұсыну;
қажетті өрістерде қолдар және/немесе мөр бедерінің болмауы;
қолдар және/немесе мөр бедерлері қағаз тасығышта төлем тапсырмасын көрсеткен кезде қолдар мен мөр бедерлерінің үлгілерімен құжатқа сәйкес келмеуі;
қағаз тасығышта ұсынылған жағдайда төлем тапсырмасының барлық даналарында талап етілетін өрістерге мөр бедерінің анық емес (түсініксіз) қойылуы;
соманың сандармен сомаға жазбаша сәйкес келмеуі;
төлем тапсырмасында көрсетілген бағдарламалық тексеруге жататын деректемелердің Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне енгізілген деректемелерге сәйкес келмеуі;
төлем тапсырмасының деректемелері (жеке сәйкестендіру кодын, банктік сәйкестендіру кодын, ақша алушы банктің атауын қоспағанда) төлем тапсырмасына қоса берілген растайтын құжаттардың деректемелеріне (осы Қағидаларда белгіленген жағдайларда құжаттарды қоса берген кезде) сәйкес келмеуі;
төлем тапсырмасын қағаз жеткізгіште көрсеткен кезде төлем тапсырмасының бірінші данасының деректемелері төлем тапсырмасының екінші данасының деректемелеріне сәйкес келмеуі;
төлем тапсырмасының қолданылу мерзімінен асатын мерзімде ұсыну;

3) соответствие требованиям банковского законодательства Республики Казахстан по полноте и правильности заполнения формы.
401. Платежное поручение на бумажном носителе и платежное поручение, поступившее электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", возвращаются субъекту квазигосударственного сектора, оператору финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонду социального медицинского страхования без исполнения в случаях:
отсутствия либо недостаточности денежных средств на соответствующих контрольных счетах наличности;
представления платежного поручения на бумажном носителе по форме, не соответствующей форме, установленной банковским законодательством;
представления с исправлениями, в том числе от руки;
представления без приложения или с приложением не заверенных подписью руководителя субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования или лица, им уполномоченного и оттиском печати субъекта квазигосударственного сектора (без прикрепления сканированного образа или с прикреплением сканированного образа, не подписанного электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера субъекта квазигосударственного сектора), предусмотренных настоящими Правилами подтверждающих документов;
представления в информационной системе казначейства без интеграции электронного счета-фактуры, выписанного в информационной системе по приему и обработке электронных счетов фактур;
отсутствия подписей и/или оттиска печати на требуемых полях;
несоответствия подписей и/или оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати при предъявлении платежного поручения на бумажном носителе;
нечеткого (неясного) проставления оттиска печати на требуемых полях на всех экземплярах платежного поручения в случае предъявления на бумажном носителе;
несоответствия суммы цифрами сумме прописью;
несоответствия указанных в платежном поручении реквизитов, подлежащих программной проверке, реквизитам, введенным в интегрированную информационную систему казначейства;
несоответствия реквизитов платежного поручения (за исключением индивидуального идентификационного кода, банковского идентификационного кода, наименования банка получателя денег) реквизитам подтверждающих документов, приложенных к платежному поручению (при приложении документов в случаях, установленных настоящими Правилами);
несоответствия реквизитов первого экземпляра платежного поручения реквизитам второго экземпляра платежного поручения при предъявлении платежного поручения на бумажном носителе;
представления в срок, превышающий срок действия платежного поручения;

осы Қағидаларға 140 141, 142, 143 және 144 қосымшаларға сәйкес электрондық тасымалдағышта төлем форматында анықталған қателер;
төлем тапсырмасында көрсетілген төлем мақсатының қаржы-экономикалық негіздемеде көрсетілген жоспарланатын іс-шараларға сәйкес келмеуі;
растайтын құжатқа сілтеме болмауы;
төлем тапсырмасы сомасының растаушы құжат сомасынан асып кетуі;
төлем тапсырмасының нөмірін қайталау;
Қазақстан Республикасының банк заңнамасын бұза отырып, төлем тапсырмасындағы міндетті жолдарды толтыру;
төлем мақсатының бюджет түсімдері сыныптамаларының кодына сәйкес келмеуі (төлемдерді бюджетке аудару кезінде);
мазмұны бойынша осы Қағидаларда көзделген растайтын және өзге де құжаттардың осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмасындағы деректердің қабылдау және одан әрі өңдеу кезеңінде пайдаланушы басшылығының жоғарыда аталған талаптары мен талаптарына сәйкес келмеуі анықталған кезде төлем тапсырмасы осы Қағидалардың және пайдаланушы басшылығының тиісті тармақтарына сілтеме жасай отырып, ауытқудың барлық себептерін көрсете отырып, квазимемлекеттік сектор субъектісіне электрондық түрде қайтарылады.
Қабылдау кезеңінде жоғарыда аталған жағдайларға қағаз жеткізгіштегі төлем тапсырмасындағы деректер сәйкес келмесе, төлем тапсырмасы хат ресімделмей қайтарылады. Қабылдағаннан кейін, тексеру барысында сәйкессіздік анықталған кезде төлем тапсырмасы мемлекеттік қазынашылық органы басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолы қойылған жазбаша негіздемемен қайтарылады.
Параграф 5. Ағымдағы қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражатын бюджетке қайтару тәртібі мен мерзімдері
402. Республикалық бюджет комиссиясының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік комиссиясының шешімі негізінде есепті кезеңнің соңында квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында пайдаланылмай қалған, бюджеттен алынған есепті қаржы жылының соңындағы қаражат қалдықтары:
1) бұрын қаржы-экономикалық негіздемені түзету арқылы бюджет қаражаты бөлінген бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыруды жалғастыруға пайдаланылады;
2) жаңа қаржы-экономикалық негіздемені әзірлеу арқылы осы квазимемлекеттік сектордың осы субъектісі шеңберінде өзге де бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға пайдаланылады;

выявленных ошибок на электронном носителе в формате платежей в соответствии с с приложениями 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Правилам;
несоответствия назначения платежа, указанного в платежном поручении, планируемым мероприятиям, указанным в финансово-экономическом обосновании;
отсутствия ссылки на подтверждающий документ;
превышения суммы платежного поручения над суммой подтверждающего документа;
дублирование номера платежного поручения;
заполнение обязательных полей в платежном поручении в нарушение банковского законодательства Республики Казахстан;
несоответствия назначения платежа коду классификаций поступлений бюджета (при перечислении платежей в бюджет);
несоответствия подтверждающих и иных предусмотренных настоящими Правилами документов по содержанию требованиям, установленным настоящими Правилами;
При обнаружении несоответствия данных в платежном поручении, поступившего электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", вышеперечисленным требованиям и требованиям Руководства пользователя в период приема и дальнейшей обработки, платежное поручение возвращается субъекту квазигосударственного сектора электронным образом с указанием всех причин отклонения со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил и Руководства пользователя.
При обнаружении несоответствия данных в платежном поручении на бумажном носителе вышеперечисленным случаям в период приема, платежное поручение возвращается без оформления письма. При обнаружении несоответствия после приема, в ходе проверки, платежное поручение возвращается с письменным обоснованием за подписью руководителя органа государственного казначейства или лица, им уполномоченного.
Параграф 5. Порядок и сроки возврата в бюджет неиспользованных (недоиспользованных) в текущем финансовом году средств субъектов квазигосударственного сектора
402. Остатки средств на конец отчетного финансового года, полученных из бюджета, оставшиеся неиспользованными на конец отчетного периода на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора, на основании решения республиканской бюджетной комиссии или бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения):
1) используются на продолжение реализации бюджетного инвестиционного проекта, на который ранее были выделены бюджетные средства посредством корректировки финансово-экономического обоснования;
2) используются на реализацию иных бюджетных инвестиционных проектов в рамках данного субъекта квазигосударственного сектора посредством разработки нового финансово-экономического обоснования;

3) акционерлік қоғамдардың ұйымдық-құқықтық нысанындағы квазимемлекеттік сектор субъектілерін қоспағанда, тиісті бюджетке қайтарылуға жатады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі осы Қағидалардың 7-тарауының 4-параграфына сәйкес тиісті бюджеттің кірісіне қаражат қалдығын аударуға мемлекеттік қазынашылық органына төлем тапсырмасын ұсынудың заңдылығы мен негізділігін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 402-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
403. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бөлінетін бюджеттік инвестициялар үшін есепті кезеңде Бюджет кодексінің 115-бабының 5-тармағына сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың бекітілген қаржы-экономикалық негіздемесінде белгіленген мерзім қабылданады.
8-тарау. Құрылыс бойынша Мемлекеттік сатып алуды қазынашылық сүйемелдеу
Параграф 1. Негізгі ұғымдар
404. Осы тарауда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
қазынашылық сүйемелдеу – қолма-қол ақшаны бақылау шоттары арқылы төлемдер жүргізу кезінде құрылыспен байланысты бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде аванс беруге бөлінген қаражаттың нысаналы пайдаланылуын Бюджет кодексінің 110-бабына сәйкес ағымдағы бақылауды жүзеге асыру жөніндегі қызмет.
қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер (өнім беруші) – тапсырыс берушімен қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде жасалған мемлекеттік сатып алу туралы шартта тарап ретінде әрекет ететін заңды тұлға (егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мекемелерді қоспағанда) немесе заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум) (бұдан әрі – бас мердігер);
қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде тапсырыс беруші – мемлекеттік мекеме, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы (бұдан әрі – тапсырыс беруші);
мемлекеттік сатып алулардың қолма-қол ақшаны бақылау шоты – бас мердігердің қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде қаражатты есепке алуына және оларды пайдалануына байланысты шот;
төлем сертификаты – осы Қағидаларға 113-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде төлемдерді жүргізу кезінде төлемді жүзеге асыру үшін негіз болатын, кейіннен мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсыну үшін тапсырыс беруші қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерге ұсынатын құжат.

3) подлежат возврату в соответствующий бюджет, за исключением субъектов квазигосударственного сектора в организационно-правовой форме акционерных обществ.
Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает правомерность и обоснованность представления в орган государственного казначейства платежного поручения на перечисление остатка средств в доход соответствующего бюджета в соответствии с параграфом 4 главы 7 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 402 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
403. Для бюджетных инвестиций, выделяемых субъектам квазигосударственного сектора, за отчетный период принимается срок, установленный в утвержденном финансово-экономическом обосновании бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с пунктом 5 статьи 115 Бюджетного кодекса.
Глава 8. Казначейское сопровождение государственных закупок по строительству
Параграф 1. Основные понятия
404. В настоящей главе используются следующие основные понятия:
казначейское сопровождение – деятельность по осуществлению текущего контроля в соответствии со статьей 110 Бюджетного кодекса за целевым использованием средств, выделенных на авансирование при реализации бюджетных инвестиционных проектов, связанных со строительством, при проведении платежей через контрольные счета наличности;
генеральный подрядчик (поставщик) в рамках казначейского сопровождения – юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено законами Республики Казахстан) или временное объединение юридических лиц (консорциум), выступающие в качестве стороны в заключенном с заказчиком договоре о государственных закупках в рамках казначейского сопровождения (далее – генеральный подрядчик);
заказчик в рамках казначейского сопровождения – государственное учреждение, организатор государственных закупок по строительству в рамках казначейского сопровождения (далее – заказчик);
контрольный счет наличности государственных закупок – счет, связанный с зачислением средств и их использованием генеральным подрядчиком в рамках казначейского сопровождения;
платежный сертификат – документ, предоставляемый заказчиком генеральному подрядчику в рамках казначейского сопровождения для дальнейшего представления в органы государственного казначейства при проведении платежей в рамках казначейского сопровождения, который служит основанием для осуществления платежа, по форме согласно приложению 113 к настоящим Правилам.

Ескерту. 404-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 502 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 2. Қазынашылық сүйемелдеу
405. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік құпиялары бар қызметтік ақпаратты қамтитын ("Құпия" белгісі бар) объектілерді және "Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі № 314 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның шешімі бар объектілерді қоспағанда, мемлекеттік сатып алу рәсімін құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алуды қазынашылық сүйемелдеу шарттарымен жүргізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік сатып алу қорытындыларын шығарғаннан кейін:
тапсырыс беруші бас мердігерді анықтаған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей оны мемлекеттік қазынашылықта мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшасын бақылау шотының ашылғаны туралы жазбаша хабардар етеді;
бас мердігер тапсырыс берушіден хабарлама алғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей тапсырыс берушіге қызмет көрсету орны бойынша мемлекеттік қазынашылық органына осы Қағидалардың 4-тарауының 5-параграфында көзделген дерекнаманы қалыптастыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік сатып алудың кодын беруге және қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімді, осы тармақтың үшінші абзацында көрсетілген хабарламаның көшірмелерін және осы Қағидаларға 146-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазынашылық сүйемелдеу кезінде контрагенттердің (өнім берушінің, қосалқы мердігердің) тізбесін (бұдан әрі - контрагенттердің тізбесі) ұсынады.
Ескерту. 405-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
406. Мемлекеттік қазынашылық органы 405-тармақтың екінші бөлігінде санамаланған құжаттарды алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей:
1) мемлекеттік қазынашылыққа осы Қағидаларға 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бас мердігердің кодын беруге және мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшасының бақылау шотын ашуға өтінімді;
2) тапсырыс берушінің қызмет көрсету орны бойынша мемлекеттік кіріс органына талдау жүргізу үшін контрагенттердің тізбесін жолдайды.
Бас мердігер код беруге және мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға арналған өтінімдерде көрсетілген деректемелердің және контрагенттердің тізбесінің дұрыстығын қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 404 – в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 502 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Казначейское сопровождение
405. Государственное учреждение обеспечивает проведение процедуры государственных закупок с условиями казначейского сопровождения государственных закупок по строительству, за исключением объектов, сведения по которым содержат служебную информацию с государственными секретами (с грифом "Секретно") и объектов, по которым имеется решение Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года № 314 "О мерах по модернизации экономики Республики Казахстан".
После подведения итогов государственных закупок:
заказчик не позднее следующего рабочего дня со дня определения генерального подрядчика, письменно уведомляет его об открытии контрольного счета наличности государственных закупок в государственном казначействе;
генеральный подрядчик не позднее следующего рабочего дня после получения уведомления от заказчика представляет в орган государственного казначейства по месту обслуживания заказчика заявку на присвоение кода и открытие контрольного счета наличности государственных закупок по форме согласно приложению 111 к настоящим Правилам с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных параграфом 5 главы 4 настоящих Правил, копии уведомления, указанного в абзаце третьем настоящего пункта и перечень контрагентов (поставщик, субподрядчик) при казначейском сопровождении по форме согласно приложению 146 к настоящим Правилам (далее – перечень контрагентов).
Сноска. Пункт 405 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
406. Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения документов, перечисленных в части второй пункта 405, направляет:
1) в государственное казначейство заявку на присвоение кода генерального подрядчика и открытие контрольного счета наличности государственных закупок по форме согласно приложению 111 к настоящим Правилам;
2) в орган государственных доходов по месту обслуживания заказчика для проведения анализа перечень контрагентов.
Генеральный подрядчик обеспечивает достоверность реквизитов, указанных в заявках на присвоение кода и открытие контрольного счета наличности государственных закупок и перечне контрагентов.

Ескерту. 406-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
406-1. Мемлекеттік кірістер органы мемлекеттік қазынашылық органынан түскен күннен кейінгі күннен бастап үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде контрагенттер тізбесі бойынша жүргізілген талдау қорытындыларын мемлекеттік қазынашылық органына жолдайды.
Ескерту. 406-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
406-2. Контрагенттердің (өнім беруші, қосалқы мердігер) мемлекеттік кірістер органы жүргізген талдау қорытындылары бойынша теріс нәтижелер алынған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы бұл туралы бас мердігерді хабардар етеді және себептерін көрсете отырып, контрагенттерге төлемдер жүргізуге арналған төлем тапсырмасын қайтарады ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қабылданбайды).
Бас мердігер контрагенттердің (өнім беруші, қосалқы мердігер) тізбесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізген және оны осы Қағидалардың 405-тармағына сәйкес мемлекеттік қазынашылық органына ұсынған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық және мемлекеттік кірістер органдары осы Қағидалардың 406 және 406-1-тармақтарының талаптарына сәйкес іс-әрекеттерді жүзеге асырады.
Ескерту. 406-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
407. Мемлекеттік қазынашылық кодтарды мемлекеттік қазынашылық органдарынан осы Қағидаларға 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бас мердігердің кодтарын беруге өтінімдерді алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей береді, ал мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшасының бақылау шотын ашу бас мердігерге код берілгеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
408. Мемлекеттік қазынашылық бас мердігерге код берілген күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей электрондық түрдегі хатпен берілген код туралы мемлекеттік қазынашылық органдарына хабарлайды.
Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік қазынашылықтан код берілгені туралы хатты алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бас мердігерді мемлекеттік сатып алудың берілген коды және қолма-қол ақшаның ашық бақылау шоты туралы жазбаша хабарлайды.
Бас мердігердің берілген кодын тіркеу қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылатын тиісті анықтамалықта көрсетіледі.

Сноска. Пункт 406 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
406-1. Орган государственных доходов в срок не более трех рабочих дней со дня, следующего за днем его поступления от органа государственного казначейства, направляет в орган государственного казначейства итоги проведенного анализа по перечню контрагентов.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 406-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
406-2. В случае получения отрицательных результатов по итогам анализа, проведенного органом государственных доходов в отношении контрагентов (поставщик, субподрядчик), орган государственного казначейства уведомляет об этом генерального подрядчика и возвращает платежное поручение на проведение платежей контрагентам (по информационной системе "Казначейство-клиент" отклоняет) с указанием причины.
В случае внесения генеральным подрядчиком изменений и дополнений в перечень контрагентов (поставщик, субподрядчик) и представления его в орган государственного казначейства в соответствии с пунктом 405 настоящих Правил, органы государственного казначейства и государственных доходов осуществляют действия в соответствии с требованиями пунктов 406 и 406-1 настоящих Правил.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 406-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
407. Государственным казначейством присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения от органов государственного казначейства заявок на присвоение кодов генерального подрядчика по форме согласно приложению 111 к настоящим Правилам, а открытие контрольного счета наличности государственных закупок осуществляется не позднее следующего рабочего дня после присвоения кода генеральному подрядчику.
408. Государственное казначейство не позднее следующего рабочего дня со дня присвоения кода генеральному подрядчику уведомляет органы государственного казначейства о присвоенном коде письмом в электронном виде.
Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения письма от государственного казначейства о присвоении кода письменно уведомляет генерального подрядчика о присвоенном коде и открытом контрольном счете наличности государственных закупок.
Регистрация присвоенного кода генерального подрядчика отражается в соответствующем справочнике, формируемом в интегрированной информационной системе казначейства.

Мемлекеттік сатып алудың ашық қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын тіркеу осы Қағидаларға 49-қосымшаға сәйкес 5-19-нысан бойынша мемлекеттік қазынашылық органының ішкі есебінде көрсетіледі.
2025 жылғы 1 қаңтарға дейін мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген шарттар бойынша кодтар беру және мемлекеттік сатып алу шоттарын ашу үшін қосалқы мердігерлер қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде тапсырыс берушіге қызмет көрсету орны бойынша мемлекеттік қазынашылық органына осы Қағидалардың 4-тарауының 5-параграфында көзделген дерекнаманы қалыптастыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді ұсынады.
Ескерту. 408-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
409. Мемлекеттік қазынашылық органы тиісті мемлекеттік кіріс органын қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде (мемлекеттік қазынашылық органдарында 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркелген шарттар бойынша) бас мердігердің, қосалқы мердігердің және мемлекеттік қазынашылық ашқаннан кейін үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік сатып алулардың қолма-қол ақшаны бақылау шотының ашылғаны туралы жазбаша хабардар етеді.
Ескерту. 409-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
410. Бас мердігердің атауы өзгерген жағдайда бас мердігер мемлекеттік қазынашылық органына осы Қағидаларға 121-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қайта тіркеу туралы анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, атауын өзгертуге өтінім береді.
411. Бас мердігердің бірінші басшысы Бюджет кодексінің 41-бабының 14-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген қамтамасыз етеді және жауаптылықта болады.
412. Қазынашылық сүйемелдеу құрылысқа байланысты бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша аванстық төлемдерге қолданылады.
413. Мемлекеттік қазынашылық органдары осы Қағидаларда көзделген тәртіппен бас мердігердің төлемдерін жүргізу кезінде бақылауды жүзеге асырады.
Қазынашылық сүйемелдеуге жататын объектілердің құрылысына байланысты азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Қағидалардың 405-тармағында көзделген тәртіппен мемлекеттік қазынашылықта ашылған бас мердігердің қолма-қол ақшаны бақылау шотының аванстық (алдын ала) төлем сомасы мен деректемелерін көрсете отырып, ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасына өтінім беріледі.

Регистрация открытых контрольных счетов наличности государственных закупок отражается во внутреннем отчете органа государственного казначейства по форме 5-19 согласно приложению 49 к настоящим Правилам.
По договорам, зарегистрированным в органах государственного казначейства до 1 января 2025 года, для присвоения кодов и открытия счетов государственных закупок субподрядчики в рамках казначейского сопровождения представляют в орган государственного казначейства по месту обслуживания заказчика заявку по форме согласно приложению 111 к настоящим Правилам, с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных параграфом 5 главы 4 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 408 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
409. Орган государственного казначейства письменно уведомляет соответствующий орган государственных доходов об открытии кода генерального подрядчика, субподрядчика в рамках казначейского сопровождения (по договорам, зарегистрированным в органах государственного казначейства до 1 января 2025 года) и контрольного счета наличности государственных закупок в течение трех рабочих дней после их открытия государственным казначейством.
Сноска. Пункт 409 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
410. В случае изменения наименования генерального подрядчика, генеральным подрядчиком представляется в орган государственного казначейства заявка на изменение наименования по форме, согласно приложению 121 к настоящим Правилам, с приложением копии справки о государственной перерегистрации.
411. Первый руководитель генерального подрядчика обеспечивает и несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 14 статьи 41 Бюджетного кодекса.
412. Казначейское сопровождение применяется к авансовым платежам по бюджетным инвестиционным проектам, связанным со строительством.
413. Органы государственного казначейства осуществляют контроль при проведении платежей генерального подрядчика в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Для регистрации гражданско-правовой сделки, связанной со строительством объектов, подлежащих казначейскому сопровождению, в органы государственного казначейства предоставляется заявка на сумму договора, предусмотренную на текущий финансовый год, с указанием суммы авансовой (предварительной) оплаты и реквизитов контрольного счета наличности генерального подрядчика, открытого в государственном казначействе в порядке, предусмотренном пунктом 405 настоящих Правил.

Мемлекеттік қазынашылық органы тапсырыс берушінің қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде тіркеуге берілген, қазынашылық сүйемелдеуге жататын шарттың (қосымша келісімнің) осы Қағидалардың 6-тарауының 5-параграфында көрсетілген талаптарға сәйкестігін және қосымша:
шарт бойынша аванстық (алдын ала) төлемді мемлекеттік қазынашылықта ашылған мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына аудару туралы талаптың болуына;
электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі арқылы шот-фактураларды жазып беру шарттарының болуына тексеруді жүзеге асырады.
Қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде шарттар жасалған өнім берушілерге авансты қамтамасыз етуді енгізу жөніндегі талап қолданылмайды.
Ескерту. 413-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 502 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
414. Қазынашылық сүйемелдеуге жататын шарттың (қосымша келісімнің) талаптарына сәйкес аванстық соманы төлегеннен кейін мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Қағидалардың 215-тармағында көзделген тәртіппен екінші деңгейдегі банкте ашылған бас мердігер шотының деректемелерін көрсете отырып, ағымдағы қаржы жылының қалған сомасына қосымша келісімді тіркеу үшін осы Қағидалардың 215-тармағында көзделген тәртіппен мемлекеттік мекеменің түсіндірме жазбасымен бірге міндеттемені тіркеу туралы хабарламалардың барлық нөмірлері мен күні, шарт талаптарын өзгерту себебі, сондай-ақ оны өзгерткен кезде шарттың сомасы көрсетілген өтінім беріледі.
Ескерту. 414-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 502 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
415. Бас мердігер жүргізген төлемдер туралы мәліметтерді мемлекеттік қазынашылық органдары осы Қағидаларға 145-қосымшаға сәйкес есепті кезеңнен кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей тоқсан сайын тәуекелдерді басқару жүйесі арқылы мониторинг жүргізу үшін Тапсырыс берушіге Қызмет көрсету орны бойынша Мемлекеттік кіріс органдарына береді.
416. Қазынашылық сүйемелдеу мемлекеттік қазынашылықта ашылған мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақшаны толық және уақтылы есепке жатқызу және растайтын құжаттар (төлем сертификаттары мен электрондық шот – фактуралар) негізінде төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу арқылы қамтамасыз етіледі.
Мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша қазынашылық сүйемелдеу кассалық негізде жүзеге асырылады, ақшаны есептен шығару және есепке жатқызу жөніндегі операциялар қолма-қол ақшасыз тәртіппен жүзеге асырылады.

Орган государственного казначейства осуществляет проверку договора (дополнительного соглашения), подлежащего казначейскому сопровождению, предоставленного на регистрацию заказчиком на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" на соответствие требованиям, указанным параграфом 5 главы 6 настоящих Правил, и дополнительно на:
наличие условия о перечислении авансовой (предварительной) оплаты по договору на контрольный счет наличности государственных закупок, открытый в государственном казначействе;
наличие условия выписки счетов-фактур через информационную систему электронных счет-фактур.
На поставщиков, с которыми заключены договора в рамках казначейского сопровождения, требование по внесению обеспечения аванса не распространяется.
Сноска. Пункт 413 – в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 502 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
414. После выплаты суммы авансирования согласно условиям договора (дополнительного соглашения), подлежащих казначейскому сопровождению, в органы государственного казначейства предоставляется заявка для регистрации дополнительного соглашения на оставшуюся сумму текущего финансового года с указанием реквизитов счета генерального подрядчика, открытого в банке второго уровня в порядке, предусмотренном пунктом 215 настоящих Правил с пояснительной запиской государственного учреждения, в которой указываются все номера и дата уведомлений о регистрации обязательства, причина изменений условий договора, а также сумма договора при ее изменении.
Сноска. Пункт 414 – в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 502 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
415. Сведения о проведенных платежах генеральным подрядчиком органами государственного казначейства передаются в органы государственных доходов по месту обслуживания заказчика для проведения мониторинга посредством системы управления рисками ежеквартально, не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным периодом согласно приложению 145 к настоящим Правилам.
416. Казначейское сопровождение обеспечивается полнотой и своевременностью зачисления денег на контрольный счет наличности государственных закупок, открытый в государственном казначействе и проведением платежей и переводов денег на основании подтверждающих документов (платежных сертификатов и электронных счет-фактур).
Казначейское сопровождение по контрольному счету наличности государственных закупок осуществляется на кассовой основе, операции по списанию и зачислению денег осуществляются в безналичном порядке.

417. Бас мердігердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алумен байланысты төлемдері және (немесе) ақша аударымдары бас мердігердің № 208 қаулыда белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмасын қалыптастыру жолымен мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қалдықтары шегінде келесі шарттар сақталған кезде жүргізіледі:
1) бас мердігердің төлем тапсырмасын қалыптастыруы үшін төлем сертификаты ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсету кезінде түпнұсқадан сканерленген кескін ұсынылады), электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінен "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне интеграцияланған электрондық шот-фактура негіз болып табылады;
2) бас мердігердің меншікті қаражаты есебінен мемлекеттік қазынашылықта ашылған мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан екінші деңгейдегі банктерде ашылған бас мердігердің шоттарына жүргізілген ағымдағы шығындарды өтеуге жол берілмейді;
3) қызметкерлерге жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғаларға олардың екінші деңгейдегі банкте ашылған ағымдағы немесе жинақ шоттарына, міндетті зейнетақы жарналарына, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік жарналарға, ерікті зейнетақы жарналарына және әлеуметтік аударымдарға, міндетті зейнетақы жарналарына және (немесе) жарналарына басқа да төлемдерді аудару бойынша төлемдер жүргізу үшін әлеуметтік медициналық сақтандыру, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша сақтандырудың жинақтаушы түрінің шарттары бойынша төлемдер төлем тапсырмасының электрондық кескініне төлем сертификаты және осы Қағидаларға 140, 141, 142, 143 және 144-қосымшаларға сәйкес төлемдердің электрондық форматындағы ақша алушылардың тізімдері бекітіледі және бас мердігер мен бухгалтердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады;
4) бас мердігердің салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуі төлем тапсырмасы мен төлем сертификаты негізінде жүзеге асырылады;
5) бас мердігердің (консорциумның негізгі қатысушысының) мемлекеттік қазынашылықта ашылған мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан екінші деңгейдегі банктерде ашылған қосалқы мердігерлердің (консорциумның қатысушыларының) және (немесе) өнім берушілердің шоттарына аванстық (алдын ала) төлемді аударуы төлем сертификаты негізінде жүзеге асырылады;
6) бас мердігерлер (консорциумның негізгі қатысушысы) осы тармақта көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, мемлекеттік қазынашылық органына төлем тапсырмасын ұсынуды қамтамасыз етеді;

417. Платежи и (или) переводы денег генерального подрядчика, связанных с приобретением товаров (работ, услуг), проводятся в пределах остатков денег, находящихся на контрольном счете наличности государственных закупок, путем формирования генеральным подрядчиком платежного поручения по форме, установленной постановлением № 208, при соблюдении следующих условий:
1) основанием для формирования генеральным подрядчиком платежного поручения является платежный сертификат (при обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" предоставляется сканированный образ с оригинала), электронная счет-фактура, интегрированная из информационной системы электронных счет-фактур в информационную систему "Казначейство-клиент";
2) возмещение текущих затрат, произведенных за счет собственных средств генерального подрядчика с контрольного счета наличности государственных закупок, открытого в государственном казначействе, на счета генерального подрядчика, открытые в банках второго уровня, не допускается;
3) для проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам, а также других выплат физическим лицам на их текущие или сберегательные счета, открытые в банке второго уровня, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей, обязательных профессиональных взносов, добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, платежей по договорам накопительного вида страхования по информационной системе "Казначейство-клиент" к электронному образу платежного поручения прикрепляются платежный сертификат и списки получателей денег в электронном формате платежей в соответствии с приложениями 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Правилам и подписываются электронной цифровой подписью генерального подрядчика и бухгалтера;
4) уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет генеральным подрядчиком осуществляется на основании платежного поручения и платежного сертификата;
5) перечисление генеральным подрядчиком (основным участником консорциума) авансовой (предварительной) оплаты с контрольного счета наличности государственных закупок, открытого в государственном казначействе на счета субподрядчиков (участников консорциума) и (или) поставщиков, открытые в банках второго уровня, осуществляется на основании платежного сертификата;
6) генеральный подрядчик (основной участник консорциума) обеспечивает предоставление в орган государственного казначейства платежного поручения с приложением документов, указанных в настоящем пункте.

7) бас мердігер (консорциумның негізгі қатысушысы) төлем тапсырмасын толтырған кезде "Төлемнің мақсаты" жолында төлемнің мақсаты, тапсырыс беруші мен бас мердігер арасында жасалған шарттың нөмірі мен күні, растайтын құжаттардың атауы, нөмірі мен күні көрсетеді.
Ескерту. 417-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.11.2025 № 727 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
417-1. 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген шарттар бойынша төлем тапсырмасын қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде қосалқы мердігердің қалыптастыруы үшін электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінен "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне интеграцияланған электрондық шот-фактура негіз болып табылады.
Ескерту. 417-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
418. Қазақстан Республикасының бейрезиденттерімен жасалған шетел валютасындағы шарттар бойынша төлемдерді жүргізу кезінде бас мердігер қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан, екінші деңгейдегі банкте ашылған бас мердігердің шотына ақша аудару үшін төлем тапсырмасын береді. шетел валютасын сатып алу келесі жұмыс күнінен кешіктірілмейді. Шетел валютасын айырбастауға арналған төлем тапсырмасында" төлем мақсаты " жолында:
1) сатып алынатын шетел валютасының түрі мен сомасы;
2) шетел валютасы сатып алынатын бағам;
3) бейрезидентпен жасалған шарттың күні мен нөмірі;
4) тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің атауы;
5) тауарларды жеткізу туралы құжаттың (шот-фактураның немесе жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің немесе соның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету және төлем сертификаты жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа құжаттың атауы, нөмірі және күні.
Пайдаланылмаған не пайдаланылмаған шетел валютасы көрсетілген мерзім өткеннен кейін кейіннен шетел валютасын айырбастау жүзеге асырылған Мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ұлттық валютадағы соманы қалпына келтіре отырып айырбасталуы тиіс.
Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған шарт бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге ұлттық валютада төлем жүргізу үшін бас мердігер мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан екінші деңгейдегі банкте ашылған бас мердігердің шотына ақша аудару үшін төлем тапсырмасын ұсынады. Бұл ретте төлем тапсырмасында "төлем мақсаты" жолында резидент емес-түпкілікті бенефициардың деректемелері көрсетіледі.

7) при заполнении платежного поручения генеральным подрядчиком (основным участником консорциума) в поле "Назначение платежа" указываются назначение платежа, номер и дата договора, заключенного между заказчиком и генеральным подрядчиком, наименование, номер и дата подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 417 – в редакции приказа Министра финансов РК от 26.11.2025 № 727 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
417-1. По договорам, зарегистрированным в органах государственного казначейства до 1 января 2025 года, основанием для формирования субподрядчиком в рамках казначейского сопровождения платежного поручения является электронная счет-фактура, интегрированная из информационной системы электронных счет-фактур в информационную систему "Казначейство-клиент".
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 417-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
418. При проведении платежей по договорам в иностранной валюте, заключенным с нерезидентами Республики Казахстан, генеральный подрядчик представляет на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" в орган государственного казначейства платежное поручение для перечисления денег с контрольного счета наличности государственных закупок, на счет генерального подрядчика, открытый в банке второго уровня, для покупки иностранной валюты не позднее следующего рабочего дня. В платежном поручении на конвертацию иностранной валюты в поле "Назначение платежа" указываются:
1) вид и сумма приобретаемой иностранной валюты;
2) курс, по которому приобретается иностранная валюта;
3) дата и номер договора с нерезидентом;
4) наименование товаров, работ и услуг;
5) наименование, номер и дата документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг, или другой документ, установленный законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг и платежного сертификата).
Неиспользованная либо недоиспользованная иностранная валюта должна быть реконвертирована по истечении указанного срока с последующим восстановлением суммы в национальной валюте на контрольном счете наличности государственных закупок, с которого была осуществлена конвертация иностранной валюты.
Для проведения платежа в национальной валюте за пределы Республики Казахстан по договору, заключенному с нерезидентом Республики Казахстан, генеральный подрядчик представляет в орган государственного казначейства платежное поручение для перечисления денег с контрольного счета наличности государственных закупок на счет генерального подрядчика, открытый в банке второго уровня. При этом в платежном поручении в поле "Назначение платежа" указываются реквизиты конечного бенефициара-нерезидента.

419. Мемлекеттік сатып алу қолма – қол ақшасының бақылау шотындағы ақшаға Бюджет кодексінің 112-бабының 2-тармағына сәйкес инкассолық өкім беруге жол берілмейді.
420. Мемлекеттік қазынашылық органдарында 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркелген шарттар бойынша Мемлекеттік сатып алулардың қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қалдықтары Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қол қойылған объектіні пайдалануға қабылдау актісін міндетті түрде қоса бере отырып, төлем тапсырмасы негізінде объект пайдалануға берілгеннен кейін екінші деңгейдегі банктерде ашылған бас мердігердің шотына аударылады. сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі.
421. Мемлекеттік қазынашылық органдары ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол төлем тапсырмаларын тексеруден тұрады:
төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың болуы: төлем сертификаты және электрондық шот-фактура (растайтын құжаттар деректерінің сәйкестігі);
нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығы бойынша № 208 қаулы талаптарына сәйкестігі.
422. "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмасы мемлекеттік қазынашылық органы оны қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап бір жұмыс күні ішінде орындалады не орындалмай қайтарылады.
423. Кодтардың қолданылуын тоқтату және Мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотын жабу үшін бас мердігер мемлекеттік қазынашылық органына осы Қағидаларға 61-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада өтінім жібереді.
Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік қазынашылыққа осы Қағидаларға 61-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кодтардың қолданылуын тоқтатуға және Мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотын жабуға өтінім жібереді.
Мемлекеттік қазынашылық Мемлекеттік сатып алу кодын және қолма-қол ақшаны бақылау шотын жапқаннан кейін мемлекеттік қазынашылық органы жабылғаны туралы белгісі бар өтінімнің бір данасын бас мердігерге қайтарады.
424. Бас мердігер үшін төлем тапсырмасын толтыру жөніндегі талаптар осы Қағидалардың 7-тарауының 4-параграфымен реттеледі.
Мемлекеттік қазынашылық органдары осы Қағидалардың 7-тарауының 4-параграфында көзделген жағдайларда, сондай-ақ осы Қағидалардың 417-тармағының талаптары сақталмаған кезде бас мердігердің төлем тапсырмаларын орындаусыз қайтарады
9-тарау. Өтімділікті басқару тәртібі

419. На деньги, находящиеся на контрольном счете наличности государственных закупок, не допускается выставление инкассового распоряжения в соответствии с пунктом 2 статьи 112 Бюджетного кодекса.
420. По договорам, зарегистрированным в органах государственного казначейства до 1 января 2025 года, остатки денег на контрольном счете наличности государственных закупок перечисляются на счет генерального подрядчика, открытого в банках второго уровня, после ввода объекта в эксплуатацию на основании платежного поручения с обязательным приложением акта приемки объекта в эксплуатацию, подписанного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
421. Органы государственного казначейства осуществляют текущий контроль, который заключается в проверке платежных поручений на:
наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: платежного сертификата и электронной счет-фактуры (соответствие данных подтверждающих документов);
соответствие по полноте и правильности заполнения формы требованиям, установленным банковским законодательством Республики Казахстан.
422. Платежное поручение, поступившее электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", исполняется либо возвращается без исполнения в течение одного рабочего дня со дня, следующего за днем его приема органом государственного казначейства.
423. Для прекращения действия кодов и закрытия контрольного счета наличности государственных закупок генеральный подрядчик направляет в орган государственного казначейства заявку по форме согласно приложению 61 к настоящим Правилам в двух экземплярах.
Орган государственного казначейства направляет в государственное казначейство заявку на прекращение действия кодов и закрытие контрольного счета наличности государственных закупок по форме согласно приложению 61 к настоящим Правилам.
После закрытия государственным казначейством кода и контрольного счета наличности государственных закупок орган государственного казначейства один экземпляр заявки с отметкой о закрытии возвращает генеральному подрядчику.
424. Требования по заполнению платежного поручения для генерального подрядчика регулируются параграфом 4 главы 7 настоящих Правил.
Органы государственного казначейства возвращают платежные поручения генерального подрядчика без исполнения в случаях, предусмотренных параграфом 4 главы 7 настоящих Правил, а также при несоблюдении требований пункта 417 настоящих Правил.
Глава 9. Порядок управления ликвидностью

1-параграф. Өтімділікті басқару тәртібі
425. Өтімділікті басқаруды мемлекеттік қазынашылық және бюджеттерді атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жүзеге асырады.
426. Төлемдерді уақтылы және толық жүргізуді қамтамасыз ету үшін мемлекеттік қазынашылық және бюджеттерді атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар өтімділікті тиімді басқару үшін қолма – қол ақша көлемін болжау мақсатында түсімдердің күтілетін көлемін және бюджет шығыстарының жоспарланатын кезеңге күтілетін орындалуын айқындау жөніндегі процесс болып табылатын қолма-қол ақша ағындарының болжамын (бұдан әрі – болжам) жасайды.
427. Болжам Бюджет кодексіне сәйкес мынадай деректер:
тиісті қаржы жылына арналған бекітілген, нақтыланған (түзетілген) бюджет;
түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары және міндеттемелер бойынша жиынтық жоспары және міндеттемелер бойынша жиынтық жоспары;
тиісті бюджеттің қолма-қол ақшасының бақылау шотындағы қарақпараттық жүйесіат қалдықтары;
ағымдағы жылдың өткен айларының түсімдер серпінін (төлеу мерзімдерін) және өткен қаржы жылының ұқсас кезеңіндегі түсімдерге салыстырмалы талдау жүргізуді есепке ала отырып, тиісті бюджеттерге түсетін ақша түсімдерінің күтілетін көлемі;
төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына сәйкес бюджеттік бағдарламаны жүзеге асыру және өткен қаржы жылының ұқсас кезеңіне және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданған міндеттемелерді ескере отырып, бюджеттік бағдарламаны жүзеге асырудың салыстырып талдауды жүргізу негізінде жасалады.
428. Мемлекеттік қазынашылық және бюджеттерді атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп:
бюджетке түсетін ақшаның күтілетін көлемін ай сайын нақтылайды;
ағымдағы айдың аяғында келесі айда жүргізілетін төлемдер көлемін нақтылайды.
429. Мемлекеттік қазынашылық және бюджеттерді атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар:
тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақша қозғалысына мониторинг жүргізеді;
тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ағымдағы ақша қалдықтарын бақылауды және басқаруды жүзеге асырады;
уақытша бос бюджет ақшасының сомасын анықтаңыз.
430. Мемлекеттік қазынашылық және бюджеттерді атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар болжамның, тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қалдығының негізінде алдағы айға күтілетін бюджеттің атқарылуына ай сайын талдау жүргізеді және болжанатын кезеңнің соңына тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы күтілетін ақша қалдығын айқындайды.

Параграф 1. Порядок управления ликвидностью
425. Управление ликвидностью осуществляется государственным казначейством и местными уполномоченными органами по исполнению бюджетов.
426. Для обеспечения своевременности и полноты проведения платежей государственное казначейство и местные уполномоченные органы по исполнению бюджетов составляют прогноз потоков наличности (далее - прогноз), который является процессом по определению ожидаемых объемов поступлений и ожидаемого исполнения расходов бюджета на планируемый период, с целью прогнозирования объема наличности для эффективного управления ликвидностью.
427. Прогноз составляется в соответствии с Бюджетным кодексом на основании следующих данных:
утвержденного, уточненного (скорректированного) бюджета на соответствующий финансовый год;
сводного плана поступлений и финансирования по платежам и сводного плана по обязательствам;
остатка средств на контрольном счете наличности соответствующего бюджета;
ожидаемого объема поступлений денег в соответствующие бюджеты с учетом динамики поступлений предыдущих месяцев текущего года (сроков уплаты) и проведения сравнительного анализа поступлений за аналогичный период прошлого финансового года;
реализации бюджетных программ в соответствии с планами финансирования по платежам и проведения сравнительного анализа реализации бюджетных программ за аналогичный период прошлого финансового года и с учетом принятых обязательств по бюджетным программам, в соответствии со сводным планом финансирования по обязательствам.
428. Государственное казначейство и местные уполномоченные органы по исполнению бюджетов совместно с заинтересованными государственными органами:
ежемесячно уточняют ожидаемые объемы поступлений денег в бюджет;
в конце текущего месяца уточняют объемы проводимых платежей в следующем месяце.
429. Государственное казначейство и местные уполномоченные органы по исполнению бюджетов:
проводят мониторинг движения денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета;
осуществляют контроль и управление текущими остатками денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета;
определяют сумму временно свободных бюджетных денег.
430. Государственное казначейство и местные уполномоченные органы по исполнению бюджетов на основании прогноза, остатка денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета ежемесячно проводят анализ ожидаемого исполнения бюджета на предстоящий месяц и определяют ожидаемый остаток денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета на конец прогнозируемого периода.

431. Жүргізілген талдау нәтижелері бойынша кезеңнің соңында тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы оң және теріс сальдо болжанады.
432. Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы қолма-қол ақша тапшылығын жабу үшін уақытша бос бюджеттік ақшаны қайтарымды негізде тартуды мемлекеттік қазынашылық мынадай негізде жүзеге асырады:
осы Қағидаларға 114 қосымшаға сәйкес тиісті жергілікті бюджеттердің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма қол ақшаны бақылау шоттарынан қайтарымды негізде уақытша бос бюджет ақшасын аударуға жасалған Бас келісімді;
осы Қағидаларға 115-қосымшаға сәйкес уақытша бос бюджет ақшасын аударуға өтінімдер.
Уақытша бос бюджет ақшасын тарту мерзімдері, сондай-ақ сыйақы Бас келісімге сәйкес жеке белгіленеді.
433. Тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында теріс сальдо болжанған немесе бір ай ішінде қолма-қол ақшаның ағымдағы тапшылығы пайда болған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық және бюджеттерді атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар қосымша қарыз алуды жүргізу немесе мемлекеттік бағалы қағаздардың жоспарлы эмиссиясын ауыстыру қажеттігіне бастамашылық жасайды.
434. Республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдер болжамының көлемінен және тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы бюджет қаражатының қалдықтарынан (қолма-қол ақша тапшылығы) және мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару немесе жоғары тұрған бюджеттен қарыз алуды жүзеге асыру жолымен алдағы айда ақша тарту процесін ұйымдастыру мүмкін болмаған кезде жүргізілетін төлемдердің болжамды көлемі асып кеткен кезде, мемлекеттік қазынашылық және бюджеттерді атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар осы Қағидалардың 2-тарауының 4-параграфында белгіленген тәртіппен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтінімдері негізінде алдағы кезеңге жоспарлы тағайындауларды көшіру жолымен қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізеді.
435. Алдағы кезеңге арналған республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы қаражат Оң қалдығы болжанған болған жағдайларда ішкі нарықта мемлекеттік бағалы қағаздарды шығаруға түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың бекітілген жиынтық жоспары шегінде ғана жол беріледі.
2-параграф. Уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру тәртібі
436. Мемлекеттік қазынашылық Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде, Ұлттық пошта операторында және/немесе екінші деңгейдегі банктерде депозиттерге орналастыру үшін уақытша бос бюджет ақшасының көлемін айқындайды.

431. По результатам проведенного анализа прогнозируется на конец периода как положительное, так и отрицательное сальдо на контрольном счете наличности соответствующего бюджета.
432. Привлечение временно свободных бюджетных денег для покрытия дефицита наличности на контрольном счете наличности республиканского бюджета на возвратной основе осуществляется государственным казначейством на основании:
заключенного Генерального соглашения на перевод временно свободных бюджетных денег на возвратной основе с контрольных счетов наличности соответствующих местных бюджетов и субъектов квазигосударственного сектора согласно приложению 114 к настоящим Правилам;
заявки на перевод временно свободных бюджетных денег согласно приложению 115 к настоящим Правилам.
Сроки привлечения временно свободных бюджетных денег, а также вознаграждение устанавливаются индивидуально в соответствии с генеральным соглашением.
433. В случае прогноза отрицательного сальдо на контрольном счете наличности соответствующего бюджета или образования текущего дефицита наличности в течение месяца, государственное казначейство и местные уполномоченные органы по исполнению бюджетов инициируют необходимость проведения дополнительного заимствования или переноса плановой эмиссии государственных ценных бумаг.
434. При превышении прогнозных объемов производимых платежей над объемом прогноза поступлений в республиканский и местные бюджеты и остатков бюджетных средств на контрольном счете наличности соответствующих бюджетов (дефицит наличности) и невозможности организации процесса привлечения денег в предстоящем месяце путем выпуска государственных ценных бумаг или осуществления заимствования у вышестоящего бюджета, государственное казначейство и местные уполномоченные органы по исполнению бюджетов вносят изменения в сводный план финансирования путем переноса плановых назначений на предстоящий период на основании заявок администраторов бюджетных программ в порядке, установленном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
435. В случаях положительного прогноза остатков средств на контрольном счете наличности республиканского бюджета на предстоящий период выпуск государственных ценных бумаг на внутреннем рынке допускается только в пределах утвержденного сводного плана поступлений и финансирования по платежам.
Параграф 2. Порядок размещения временно свободных бюджетных денег
436. Государственное казначейство определяет объемы временно свободных бюджетных денег для размещения в депозиты в Национальном Банке Республики Казахстан, Национального оператора почты и/или банков второго уровня.

437. Уақытша бос бюджеттік ақшаны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, Ұлттық пошта операторының және/немесе екінші деңгейдегі банктердің депозиттеріне орналастыру оларды ұтымды пайдалану және тиісті бюджетке кірістер алу мақсатында жүзеге асырылады.
438. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің депозиттеріне орналастыру және қайтару мемлекеттік қазынашылық пен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арасында жасалған келісім негізінде жүзеге асырылады.
439. Ұлттық пошта операторын және/немесе екінші деңгейдегі банктерді депозиттерге орналастыру және оларды қайтару Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
440. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне уақытша бос бюджет ақшасын аудару үшін мемлекеттік қазынашылық мәміле паспортының негізінде осы Қағидаларға 116-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды және банк заңнамасына сәйкес ресімделген, төлем құжаттарына қол қоюға құқығы бар уәкілетті адамдар қол қойған төлем құжатын дайындайды.
441. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің депозиттеріне орналастырылған уақытша бос бюджет ақшасы бойынша мемлекеттік қазынашылық осы Қағидаларға 117-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талдамалық есепке алуды жүргізеді.
442. Мемлекеттік қазынашылық Ұлттық пошта операторында және/немесе екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған Бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос бюджет ақшасының есебін жүргізеді және тиісті ақпаратты осы Қағидаларға 118-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ай сайын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есепті кезеңнен кейінгі айдың 7-күніне дейін ұсынады.
443. Бюджет кодексінің 113-бабының 10-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен мемлекеттік қазынашылық, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын осы Қағидаларға 119-қосымшаға сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын орналастыруға арналған өтінімі негізінде Ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге және басқа да қаржы құралдарында орналастыру мерзімдері мен көлемдерін келісу жүзеге асырылады.

437. Размещение временно свободных бюджетных денег в депозиты Национального Банка Республики Казахстан, Национального оператора почты и/или банков второго уровня осуществляется с целью рационального их использования и получения доходов в соответствующий бюджет.
438. Размещение в депозиты Национального Банка Республики Казахстан и возврат осуществляется на основании Соглашения, заключенного между государственным казначейством и Национальным Банком Республики Казахстан.
439. Размещение в депозиты Национального оператора почты и/или банков второго уровня и их возврат осуществляется в Порядке, установленном Правительством Республики Казахстан по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
440. Для перевода в Национальный Банк Республики Казахстан временно свободных бюджетных денег государственное казначейство на основании паспорта сделки готовит заключение по форме согласно приложению 116 к настоящим Правилам и платежный документ, оформленный в соответствии с банковским законодательством, подписанный уполномоченными лицами, имеющими право подписи на платежных документах.
441. По размещенным временно свободным бюджетным деньгам в депозиты Национального Банка Республики Казахстан государственное казначейство ведет аналитический учет по форме согласно приложению 117 к настоящим Правилам
442. Государственное казначейство ведет учет временно свободных бюджетных денег с единого казначейского счета размещенных у Национального оператора почты и/или в банках второго уровня и предоставляет соответствующую информацию в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и Национальный Банк Республики Казахстан ежемесячно, до 7 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме согласно приложению 118 к настоящим Правилам.
443. Государственным казначейством, в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в соответствии с пунктом 10 статьи 113 Бюджетного кодекса, осуществляется согласование сроков и объемов размещения субъектами квазигосударственного сектора временно свободных бюджетных средств на депозитах у Национального оператора почты и (или) в банках второго уровня и других финансовых инструментах на основании Заявки на размещение временно свободных бюджетных средств субъектов квазигосударственного сектора по форме согласно приложению 119 к настоящим Правилам.

Осы Қағидаларға 119-қосымшаға сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын орналастыруға арналған өтінімді осы Қағидаларға 120-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бірыңғай қазынашылық шотында жоқ уақытша бос бюджет қаражаты туралы ақпаратты қоса бере отырып, квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекеттік қазынашылыққа ұсынады.
Орналастыруға өтінім қолдың екі тобымен куәландырылады, онда бірінші топқа – мемлекеттік Қазынашылықтың уәкілетті тұлғасы, ал екінші топқа – квазимемлекеттік сектор субъектісінің уәкілетті тұлғасы қол қояды.
Орналастыруға арналған өтінімді мемлекеттік қазынашылық үш жұмыс күні ішінде, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру мерзімдері мен көлемдерінің сәйкестігіне қарайды және келісу рәсімінен кейін квазимемлекеттік сектор субъектілері қол қояды және қайтарады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері орналастыруға арналған өтінімде ұсынылған ақпараттың дұрыстығын қамтамасыз етеді және алынған сыйақыны республикалық бюджеттің кірісіне аударуға кепілдік береді, сондай-ақ уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру салдарынан квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ағымдағы міндеттемелерін орындамауға байланысты тәуекелдердің жоқтығын растайды.
Бұл ретте мемлекеттік қазынашылық квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру тәуекелдері үшін жауапты болмайды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Бірыңғай қазынашылық шоттағы ақша қалдығына күнделікті сыйақы есептейді.
10-тарау. Қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын және мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі
444. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың мынадай қолма-қол ақшаны бақылау шоттары мен шоттары бар:
1) мемлекет кепілдік берген ұлттық валютадағы қарыз шоты;
2) ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоты;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қарыз шарттарына сәйкес мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың ақшасын қарыз алушының есептеуі және жұмсауы үшін валюта түрлері бойынша бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылықта ашылатын, мемлекет кепілдік берген шетел валютасындағы қарыз шоты;
4) қарыз алушылардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсету және оларды өтеу жөніндегі операцияларды жүргізуі үшін валюта түрлері бойынша бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылықта ашылатын шетел валютасындағы қызмет көрсету шоты.

Заявка на размещение временно свободных бюджетных средств субъектов квазигосударственного сектора по форме согласно приложению 119 к настоящим Правилам представляется в государственное казначейство субъектами квазигосударственного сектора с приложением информации о временно свободных бюджетных средствах, не находящихся на едином казначейском счете, по форме согласно Приложения 120 к настоящим Правилам.
Заявка на размещение заверяется двумя группами подписей, где первая группа - подписывается уполномоченным лицом государственного казначейства, а вторая группа - уполномоченным лицом субъекта квазигосударственного сектора.
Заявка на размещение рассматривается государственным казначейством в течение трех рабочих дней на соответствие сроков и объемов размещения временно свободных бюджетных средств субъектов квазигосударственного сектора и после процедуры согласования подписывается и возвращается субъектам квазигосударственного сектора.
Субъекты квазигосударственного сектора обеспечивают достоверность информации, представленной в Заявке на размещение, и гарантируют перечисление полученного вознаграждения в доход республиканского бюджета, а также подтверждают отсутствие рисков, связанных с неисполнением текущих обязательств субъектов квазигосударственного сектора, вследствие размещения временно свободных бюджетных средств.
При этом, государственное казначейство не несет ответственности за риски размещения временно свободных бюджетных средств субъектов квазигосударственного сектора.
Национальный Банк Республики Казахстан начисляет ежедневное вознаграждение на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете.
Глава 10. Порядок открытия, ведения и закрытия контрольных счетов наличности и счетов заемщиков, привлекших гарантированный государством заем
444. Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, имеют следующие контрольные счета наличности и счета:
1) счет гарантированного государством займа в национальной валюте;
2) счет обслуживания в национальной валюте;
3) счет гарантированного государством займа в иностранной валюте, открываемый в государственном казначействе по видам валют для зачисления и расходования заемщиком денег негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией, в соответствии с договорами займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
4) счет обслуживания в иностранной валюте, открываемый в государственном казначействе по видам валют для проведения заемщиками операций по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан.

445. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарына қызмет көрсету бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік қазынашылықта ашылған шоттарға түсімдерді есепке алудың толықтығымен және уақтылығымен және тиісті шоттар шеңберінде төлеу үшін төлемдер мен ақша аударымдарын уақтылы жүзеге асырумен қамтамасыз етіледі.
446. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарына қызмет көрсету кассалық негізде жүзеге асырылады. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарына түсімдерді есепке алу және оларды есептен шығару жөніндегі операциялар ақшалай түрде есепке алынады.
447. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарынан түсетін түсімдер мен жүргізілген төлемдер және ақша аударымдары бойынша операциялар қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде берілген жеті таңбалы кодтарға сәйкес есепке алынады.
448. Кодтар беру және мемлекет кепілдік берген ұлттық валютадағы қарыз шоттарын және (немесе) ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоттарын ашу үшін қарыз алушылар мемлекеттік қазынашылық органына осы Қағидаларда көзделген дерекнаманы қалыптастыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 122-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кодтар беруге және қолма-қол бақылау шоттарын ашуға өтінім береді.
Мемлекет кепілдік берген қарыз шотын және (немесе) шетел валютасында қызмет көрсету шотын ашу үшін – 123-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шот ашуға өтінім ұсынады.
Мемлекеттік қазынашылық органына мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға кодтар мен шоттарды беруге арналған өтінімді алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылыққа осы Қағидалардың 122 және (немесе) 123-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға кодтар мен шоттарды беруге арналған өтінімді жібереді.
Мемлекет кепілдік берген қарыз шоттары және (немесе) ұлттық және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттары қарыздың қолданылу мерзіміне ашылады.
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар өтінімдерде көрсетілген деректемелердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.
449. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік қазынашылық органдарынан мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға кодтар беруге өтінімдер алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей кодтар береді, ал шетел және ұлттық валютада шоттар ашу мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға код берілгеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.

445. Обслуживание счетов заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, обеспечивается полнотой и своевременностью зачисления поступлений на счета, открытые в органах государственного казначейства, и своевременным осуществлением платежей и переводов денег для оплаты в рамках соответствующих счетов.
446. Обслуживание счетов заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, осуществляется на кассовой основе. Операции по зачислению поступлений на счета заемщиков, привлекших гарантированный государством заем и их списанию, учитываются в денежной форме.
447. Операции по поступлениям и проведенным платежам и переводам денег со счетов заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, учитываются в соответствии с присвоенными семизначными кодами в интегрированной информационной системе казначейства.
448. Для присвоения кодов и открытия счетов гарантированного государством займа в национальной валюте и (или) счета обслуживания в национальной валюте заемщики представляют в орган государственного казначейства заявку на присвоение кодов и открытие контрольных счетов наличности по форме согласно приложению 122 к настоящим Правилам с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных настоящими Правилами.
Для открытия счета гарантированного государством займа и (или) счета обслуживания в иностранной валюте - заявку на открытие счета по форме согласно приложению 123.
Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения заявки на присвоение кодов и счетов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, направляет в государственное казначейство заявку на присвоение кодов и счетов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, по форме согласно приложению 122 и (или) 123 к настоящим Правилам.
Счета гарантированного государством займа и (или) счета обслуживания в национальной и иностранной валюте открываются на срок действия займа.
Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обеспечивают достоверность реквизитов, указанных в заявках.
449. Государственным казначейством присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения от органов государственного казначейства заявок на присвоение кодов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, а открытие счетов в иностранной и национальной валюте осуществляется не позднее следующего рабочего дня после присвоения кода заемщику, привлекшим гарантированный государством заем.

450. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға берілген кодтарды тіркеу қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде қалыптастырылатын тиісті анықтамалықта көрсетіледі.
451. Мемлекет кепілдік берген қарыздардың ұлттық валютадағы ашық шоттарын және ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоттарын тіркеу осы Қағидалардың 49-қосымшасына сәйкес "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының тізбесі" 5-19 нысаны бойынша мемлекеттік қазынашылықтың органының ішкі есебінде көрсетіледі.
Мемлекет кепілдік берген қарыздардың шетел валютасындағы ашық шоттарын және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттарын тіркеу осы Қағидалардың 50-қосымшасына сәйкес "Шетел валютасындағы шоттардың тізбесі" 8-08 нысаны бойынша қазынашылықтың аумақтық органының ішкі есебінде көрсетіледі.
452. Тиісті мемлекеттік кіріс органдарын, мемлекеттік қазынашылықтың органдары мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға кодтар мен шоттардың ашылғаны туралы, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ашқаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жазбаша хабардар етеді.
453. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы атауын өзгерген кезде мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік қайта тіркеу туралы анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Қағидалардың 124-қосымшасына сәйкес нысан бойынша атауын өзгертуге өтінім береді.
454. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының дерекнамасын қалыптастыру осы Қағидалардың 4-тарауының 5-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
455. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шоттарын жүргізу тәртібі осы Қағидалардың 4-тарауының 6-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
456. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шоттарын жабу тәртібі осы Қағидалардың 4-тарауының 8-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
457. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың төлемдері мен ақша аударымдары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi нөмір 208 қағидаларымен белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмаларының негізінде ұлттық валютадағы мемлекет кепілдік берген қарыз шоттарындағы және ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоттарындағы қалдықтар шегінде жүргізіледі.
458. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар Бюджет кодексінің 41-бабының 14-тармағына сәйкес:
1) төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негізділігі;
2) төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелердің дұрыстығын;
3) ақша алушының пайдасына төлемдерді жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелердің уақтылы және толық орындалуын;

450. Регистрация присвоенных кодов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, отражается в соответствующем справочнике, формируемом в интегрированной информационной системе казначейства.
451. Регистрация открытых счетов гарантированных государством займов в национальной валюте и счетов обслуживания в национальной валюте отражается во внутреннем отчете органа государственного казначейства по форме 5-19 "Перечень контрольных счетов наличности" согласно приложению 49 к настоящим Правилам.
Регистрация открытых счетов гарантированных государством займов в иностранной валюте и счетов обслуживания в иностранной валюте отражается во внутреннем отчете органа государственного казначейства по форме 8-08 "Перечень счетов в иностранной валюте" согласно приложению 50 к настоящим Правилам.
452. Органы государственного казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии кодов и счетов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, в течение трех рабочих дней после их открытия государственным казначейством.
453. При изменении наименования заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, в орган государственного казначейства представляется заявка на изменение наименования по форме, согласно приложению 124 к настоящим Правилам, с приложением копии справки о государственной перерегистрации.
454. Формирование досье заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 5 главы 4 настоящих Правил.
455. Порядок ведения счетов заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 6 главы 4 настоящих Правил.
456. Порядок закрытия счетов заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 8 главы 4 настоящих Правил.
457. Платежи и переводы денег заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, проводятся в пределах остатков на счетах гарантированного государством займа в национальной валюте и счетах обслуживания в национальной валюте на основании платежных поручений по форме, установленным банковским законодательством Республики Казахстан.
458. Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обеспечивают и несут ответственность в соответствии с пунктом 14 статьи 41 Бюджетного кодекса за:
1) правомерность и обоснованность представления платежных поручений;
2) достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях;
3) своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателя денег;

4) жасалған операциялардың дұрыстығы;
5) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік қазынашылықта төлемнің негізділігін растайтын құжаттарды: тауарларды жеткізу туралы шот-фактураның немесе жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжат түрінің көшірмелерін ұсыну.
6) "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсету кезінде Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңба -мен қол қойылған төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың сканерленген үлгісі бекітіледі;
459. Төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу үшін мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынады:
1) мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың ақшасын жұмсау кезінде - Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен берілетін қарыз шарты;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсетуге және оларды өтеуге арналған ақшаны жұмсау кезінде осы Қағидаларға 125-қосымшаға сәйкес сенім білдірілген агенттің растауы;
3) қарыз алушы мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың ақшасын мемлекет кепілдік берген қарыз шотынан – Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қарыз шартынан жұмсаған кезде;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсету және өтеу бойынша операцияларды жүргізу үшін сенім білдірілген агенттің осы Қағидаларға 125-қосымшаға сәйкес растауы;
460. Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардан төлем тапсырмаларын қағаз тасығышта және "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде қабылдауды жүзеге асырады.
Қағаз тасығыштағы төлем тапсырмаларын қабылдау белгіленген қызмет көрсету кестесіне сәйкес жергілікті уақыт бойынша сағат 16.00 (он алты) дейін жүзеге асырылады.
461. Қағаз тасығыштағы төлем тапсырмасы және "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмасы Мемлекеттік қазынашылық органы оны қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап бір жұмыс күні ішінде орындалады не орындаусыз қайтарылады.

4) достоверность совершенных операций;
5) представление в органы государственного казначейства документов, подтверждающих обоснованность платежа: копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан.
При обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" прикрепляется сканированный образ документов, подтверждающих обоснованность платежа, подписанный электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера заемщика, привлекшего гарантированный государством заем;
6) достоверность электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, данным досье юридического лица при использовании информационной системе "Казначейство-клиент".
459. Для проведения платежей и переводов денег заемщик, привлекший гарантированный государством заем, на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент" представляет в орган государственного казначейства:
1) при расходовании денег негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией - договор займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
2) при расходовании денег, предназначенных для обслуживания и погашения негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан - подтверждение поверенного агента согласно приложению 125 к настоящим Правилам;
3) при расходовании заемщиком денег негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией, со счета гарантированного государством займа в иностранной валюте - договора займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
4) для проведения операций по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан, со счета обслуживания в иностранной валюте - подтверждение поверенного агента согласно приложению 125 к настоящим Правилам.
460. Орган государственного казначейства осуществляет прием платежных поручений от заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, на бумажном носителе или электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент".
Прием платежных поручений на бумажном носителе осуществляется до 16.00 (шестнадцать) часов местного времени согласно установленному графику обслуживания.
461. Платежное поручение на бумажном носителе и платежное поручение, поступившее электронным образом по информационной системе "Казначейство-клиент", исполняются либо возвращаются без исполнения в течение одного рабочего дня со дня, следующего за днем его приема органом государственного казначейства.

462. Төлем қағаз тасығышта жүргізілгеннен кейін төлем тапсырмасының екінші данасы және 5-15 және/немесе 5-20-нысан бойынша қалыптастырылған есеппен салыстырылады, төлем тапсырмасында төлем жүргізу күні мен 5-15 және/немесе 5-20-нысанда салыстырып тексеруді жүзеге асыру күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының қолымен, мөртабан бедерімен расталады және мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға беріледі.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсетілетін, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар 5-15 және/немесе 5-20-нысаны бойынша есепті дербес қалыптастырады
11-тарау. Мемлекеттік мекемелер өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алатын ақшаны, қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді, жеке немесе заңды тұлғалар оны қайтарып алу шартымен мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны пайдалану не нақты жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару
1-параграф. Жалпы қағидалар
463. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер, Қазақстан Республикасы заңнамалық актілеріне сәйкес оларды мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар туған, кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен берген ақша ұлттық та және шетел валюталарында да түседі.
464. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер, оларды қайтару не белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар заңнамалық актілерге сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін, шетел валютасында түскен ақша қайта айырбастауға және осы Қағидаларда көзделген тәртіппен тиісті қайырымдылық қолма-қол бақылау шоттарға немесе ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол бақылау шоттарға ұлттық валютада есептеуге жатады.
Сотқа дейінгі тексерісті жүргізетін орган алған шетел валютасын қайта айырбастау міңдетті емес.
465. Мемлекеттік мекеменің кассаға қабылданған қолма-қол ақшасы оларды қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есептелінеді. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік мекемеге түскен қолма-қол ақшаны тиісті шотқа уақтылы және толық тапсыруды қамтамасыз етеді.
2-параграф. Мемлекеттік мекемелердің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақша

462. После проведения платежа на бумажном носителе второй экземпляр платежного поручения и сформированный отчет по форме 5-15 и/или 5-20 заверяются подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя органа государственного казначейства с указанием даты проведения платежа на платежном поручении и даты осуществления сверки в форме 5-15 и/или 5-20 и передаются заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем.
Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обслуживающиеся по информационной системе "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчет по форме 5-15 и/или 5-20.
Глава 11. Использование денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, поступлений от благотворительной помощи, денег, передаваемых физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам
Параграф 1. Общие положения
463. Поступления от благотворительной помощи, денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, поступают как в национальной, так и в иностранной валютах.
464. Поступления от благотворительной помощи, денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, поступившие в иностранной валюте, подлежат реконвертации и зачислению в национальной валюте на соответствующий контрольный счет наличности благотворительной помощи или контрольный счет наличности временного размещения денег в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Не является обязательной реконвертация иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование.
465. Принятые государственным учреждением в кассу наличные деньги не позднее трех рабочих дней со дня их приема, зачисляются на контрольный счет наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег. Государственное учреждение обеспечивает своевременную и полную сдачу поступивших государственному учреждению наличных денег на соответствующий контрольный счет наличности.
Параграф 2. Деньги, получаемые государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающиеся в их распоряжении

466. Бюджет кодексінің 102 - бабына сәйкес ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шоттары бойынша операциялар Мемлекеттік мекемелердің республикалық немесе жергілікті бюджет есебінен ұсталатын, оларды өткізуден түскен ақша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын өз иелігінде қалатын тауарларының (жұмыстарының, көрсетілетін қызметтерінің) тізбесі сыныптауышының негізінде жүзеге асырылады (әрі қарай – Тиісті саланың (саланың) орталық мемлекеттік органы айқындайтын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен ақшасы олардың иелігінде қалатын ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен ақшаны пайдалану тәртібі (бұдан әрі – мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен ақылы қызмет түрлері).
489. Ақылы қызметтер бойынша есепке алу бірінғай бюджеттік сыныптамасы және мемлекеттік мекемелер кодтарына сәйкес жүзеге асырылады.
467. Ақылы қызметтер шоты бойынша операциялар жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органдарына мемлекеттік мекеме өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақшаның түсімі мен жұмсалу жоспарын, қойылған қол және мер бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады.
468. Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша операцияларды есепке алу Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына және Мемлекеттік мекемелердің кодтарына сәйкес жүзеге асырылады.
469. Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шоттары бойынша операцияларды жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаның түсімдері мен шығыстарының жоспарын, қолтаңбалар мен мөр бедерлерінің үлгілері бар құжатты ұсынады.
3-параграф. Мемлекеттік мекеменің өз билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаның түсімдері мен шығыстарының жоспарларын қалыптастыру және бекіту
470. Мемлекеттік мекеменің өз билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаның есебінен операция жүргізу үшін жыл сайын мемлекеттік мекеменің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаның түсімі мен.
471. Жоспар тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) әрбір түрі бойынша жасалады.
472. Мемлекеттік мекеме жоспарды осы Қағидалардың 126-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мынадай тәртіппен жасайды:
Кіріс белігі:

466. Операции по контрольным счетам наличности платных услуг, в соответствии со статьей 102 Бюджетного кодекса, государственными учреждениями осуществляются на основании Классификатора перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, определяемого центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета (далее - Классификатор) и Порядка осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, использования денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, определяемого центральным государственным органом соответствующей отрасли (сферы) (далее - Порядок осуществления платных видов деятельности).
467. Коды функциональной классификации расходов, видов товаров (работ, услуг), источники образования и направления использования поступлений, разрешенных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, содержатся в Классификаторе.
468. Учет операций по контрольным счетам наличности платных услуг осуществляется в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан и кодами государственных учреждений.
469. Для проведения операций по контрольным счетам наличности платных услуг государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, документ с образцами подписей и оттиска печати.
Параграф 3. Формирование и утверждение планов поступлений и расходов денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
470. Государственное учреждение для проведения операций за счет денег получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, ежегодно составляет план поступлений и расходов денег, получаемых государственным учреждением от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении (далее - план).
471. План составляется по каждому виду товаров (работ, услуг).
472. План составляется государственным учреждением по форме, согласно приложению 126 к настоящим Правилам, в следующем порядке:
Доходная часть:

010 "Барлық кірістер" жолында кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі, ол есептіден кейінгі қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан ақша қалдығын және жаңа қаржы жылында түсетін ақшаның жоспарланған сомасын қамтиды (011-жол+012-жол),
011 "Қаржы жылының басындағы қарақпараттық жүйесіат қалдығы" жолында есептіден кейінгі қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан ақша қалдығы көрсетіледі,
012 "Ағымдағы жыл түсімдері" жолында жаңа қаржы жылы тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша түсімдерінің жоспарланған сомасы көрсетіледі;
Шығыс бөлігі:
020 "Барлық шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша" жолында шығыстардың экономикалық сыныптамасының барлық ерекшеліктері бойынша және шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бөлігіндегі жоспарланған шығыстар сомасын көрсете отырып, шығыстардың жоспарланған жалпы сомасы көрсетіледі,
021 "олардың ішінде, бюджет кірісіне аударуға жататын" деген жол бойынша анықтамалық түрде, тиісті бюджет кірісіне аударуға жататын және 020-жол шығыстарының тиісті ерекшелігі бойынша көзделген сома көрсетіледі.
Жоспардың кіріс және шығыс бөліктері әрбір тоқсан бойынша және тұтастай жыл бойынша теңдестірілуі тиіс. Бұл ретте, 010-жолдың көрсеткіші 020-жолдың көрсеткішіне теңестірілуі тиіс. Шығыстардың ерекшеліктерінің тоқсан сайынғы сомасы 011 және 012-жолдардың түсімдер сомасына тең болуға тиіс.
473. Мемлекеттік мекемелер ағымдағы қаржы жылының жиырмасыншы қаңтарына дейінгі мерзімде бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеменің басшысы және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қойған түсіндірме жазбаны және бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша кірістер мен шығыстар жөнінде негізделген есептерді қоса бере отырып, жоспарды үш данада бекітуге береді.
474. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мемлекеттік мекемелер ұсынған жоспарлардың негізінде мемлекеттік мекемелердің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алатын ақшаның түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын (бұдан әрі – мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар) жасайды.
Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар мен жоспарларды бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бекітеді және ағымдағы қаржы жылының 10 ақпанына дейінгі мерзімде әрбір мемлекеттік мекеме бойынша жоспарлармен бірге мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға келісуге ұсынылады.
Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір түрі бойынша осы Қағидаларға 127-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады және бекітіледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі әрбір мемлекеттік мекеме бойынша жоспарды үш данада бекітеді, олардың біреуі бюджеттік бағдарламалар әкімшісінде қалады, екеуі – мемлекеттік мекемеге беріледі.

по строке 010 "Всего доходы" отражается общая сумма доходов, которая включает в себя остаток денег, сложившийся по состоянию на 1 января финансового года, следующего за отчетным, и планируемая сумма поступления денег в новом финансовом году (строка 011 + строка 012);
по строке 011 "Остаток средств на начало финансового года" отражается остаток денег на контрольном счете наличности платных услуг и планы, сложившийся по состоянию на 1 января финансового года, следующего за отчетным;
по строке 012 "Поступления текущего года" отражается планируемая сумма поступления денег от реализации товаров (работ, услуг) в новом финансовом году.
Расходная часть:
по строке 020 "Всего расходы, в том числе по спецификам" отражается общая сумма планируемых расходов по всем спецификам экономической классификации расходов и с указанием сумм планируемых расходов в разрезе специфик экономической классификации расходов;
по строке 021 "из них, подлежит перечислению в доход бюджета" справочно отражается сумма, подлежащая перечислению в доход соответствующего бюджета и предусмотренная по соответствующей специфике расходов строки 020.
Доходная и расходная части плана должны быть сбалансированы по каждому кварталу и в целом по году. При этом показатель строки 010 должен равняться показателю строки 020. Поквартальная сумма специфик расходов должна равняться сумме поступлений по строкам 011 и 012.
473. Государственные учреждения в срок до 20 января текущего финансового года предоставляют на утверждение администратору бюджетных программ планы в трех экземплярах с приложением пояснительной записки и обоснованных расчетов по доходам и расходам по каждой специфике экономической классификации расходов бюджета, подписанных руководителем аппарата центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителем государственного учреждения и руководителем соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
474. Администратор бюджетных программ на основании предоставленных государственными учреждениями планов составляет сводный план поступлений и расходов денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении (далее - сводный план по государственным учреждениям).
Сводный план по государственным учреждениям и планы утверждаются администратором бюджетных программ и в срок до 10 февраля текущего финансового года предоставляется на согласование в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета вместе с планами по каждому государственному учреждению.
Сводный план по государственным учреждениям составляется и утверждается по форме согласно приложению 127 к настоящим Правилам по каждому виду товаров (работ, услуг).
Администратор бюджетных программ утверждает план по каждому государственному учреждению в трех экземплярах, один из которых остается у администратора бюджетных программ, два - передаются государственному учреждению.

Мемлекеттік мекеме бекітілген жоспардың бір данасын өзіне қалдырады, екінші данасын ағымдағы қаржы жылының 15 ақпанына дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қазынашылық органына өзінің орналасқан жері бойынша тізіліммен екі данада ұсынады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша мемлекеттік қазынашылық органына берген кезде мемлекеттік мекеме осы Қағидаларға 128-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоспардың қалыптастырылған электрондық кескінін, сондай-ақ осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеме басшысының және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған тізілімге сканерленген бекітілген жоспарды тіркеп жібереді.
Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар осы Қағидаларға 127-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір түрі бойынша екі данада қалыптастырылады және бекітіледі.
Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарға бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қойған бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша түсімдер мен шығыстардың әрбір түрі бойынша түсіндірме жазба және негізделген есептер қоса беріледі.
Ескерту. 474-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
475. Мемлекеттік мекемелер бойынша жоспар мен жиынтық жоспар бөлшек қалдықпен, үтірден кейін бір белгісімен мың теңгемен қалыптастырылады.
476. Жоспарлардың жалпы сомасы өткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір түрі бойынша және жоспардың әрбір көрсеткіші бойынша жиынтық жоспардың сомасына тең болуға тиіс.
477. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мемлекеттік мекемелер бойынша жоспар құрудың дұрыстығын, осы Қағидалар мен Сыныптауышқа сәйкестігін қамтамасыз етеді.
478. Мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган келісуге берген мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарлардың осы Қағидаларға, ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру тәртібіне, Сыныптауышқа сәйкестігіне, шығыстардың экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша кірістер мен шығыстарды есептеудің дұрыстығына тексеріледі, мемлекеттік Қазынашылықтың немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысымен келісіледі және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның елтаңбалы мөрдің бедерімен.

Государственное учреждение один экземпляр утвержденного плана оставляет у себя, второй экземпляр в срок до 15 февраля текущего финансового года предоставляет в орган государственного казначейства по своему местонахождению с реестром в двух экземплярах, по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
При передаче в орган государственного казначейства по информационной системе "Казначейство-клиент" государственное учреждение прикрепляет сформированный электронный образ плана по форме, согласно приложению 128 к настоящим Правилам, а также сканированный утвержденный план к реестру по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам, подписанные электронной цифровой подписью руководителя государственного учреждения и руководителя соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
Сводный план по государственным учреждениям формируется и утверждается в двух экземплярах по форме согласно приложению 127 к настоящим Правилам по каждому виду товаров (работ, услуг).
К сводному плану по государственным учреждениям прилагаются пояснительная записка и обоснованные расчеты по каждому виду поступлений и расходов по каждой специфике экономической классификации расходов бюджета, подписанные руководителем соответствующего структурного подразделения администратора бюджетных программ.
Сноска. Пункт 474 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
475. План и сводный план по государственным учреждениям формируются в тысячах тенге с дробным остатком, с одним знаком после запятой.
476. Общая сумма планов должна равняться сумме сводного плана по каждому виду реализуемых товаров (работ, услуг) и по каждому показателю плана.
477. Администратор бюджетных программ обеспечивает правильность составления плана по государственным учреждениям, соответствие настоящим Правилам и Классификатору.
478. Государственным казначейством или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, предоставленные на согласование сводные планы по государственным учреждениям, проверяются на соответствие настоящим Правилам, Порядку осуществления платных видов деятельности, Классификатору, на правильность исчисления доходов и расходов по каждой специфике экономической классификации расходов, согласовываются с руководителем государственного казначейства или местного уполномоченного органа по исполнению бюджета и заверяются оттиском гербовой печати.

479. Мемлекеттік мекемелер бойынша келісілген жиынтық жоспардың бір данасы мемлекеттік қазынашылықта немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органда қалады, екіншісі-бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне беріледі.
480. Мемлекеттік қазынашылық немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарды келіскеннен кейін бюджеттік бағдарламалар әкімшісі әрбір мемлекеттік мекеме бойынша жоспарды үш данада бекітеді, олардың біреуі бюджеттік бағдарламалар әкімшісінде қалады, екеуі - мемлекеттік мекемеге беріледі.
Мемлекеттік мекеме бекітілген жоспардың бір данасын өзіне қалдырады, екіншісі-он бесінші ақпанға дейінгі мерзімде мемлекеттік қазынашылық органына өзінің орналасқан жері бойынша Тізіліммен осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада береді.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша мемлекеттік қазынашылық органына берген кезде мемлекеттік мекеме осы Қағидаларға 128-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоспардың қалыптастырылған электрондық бейнесін, сондай-ақ осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеме басшысының және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған тізілімге сканерленген бекітілген жоспарды бекітеді мекемелер.
Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік мекемелердің ұсынылған жоспарларының осы Қағидаларға, Сыныптауышқа сәйкестігін, қаржы жылының басындағы қаражат қалдықтарын, шығыстардың экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша кірістер мен шығыстарды есептеудің дұрыстығын тексереді.
Белгіленген талаптар орындалмаған кезде мемлекеттік қазынашылық органы жоспарды орындаусыз мемлекеттік мекемеге қайтарады ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша себебін көрсете отырып, бас тартады).
481. Қаржы жылының 15 қаңтарына дейін мемлекеттік мекемелер бойынша жоспар бекітілмеген жағдайда, мемлекеттік мекемелер ағымдағы қаржы жылының 1 ақпанына дейінгі мерзімде жаңа қаржы жылының 1 қаңтарындағы тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша қалдығы шеңберінде жасалған шығыстардың сомасын ағымдағы қаржы жылының жоспарына міндетті түрде қосу арқылы шығыстар жүзеге асырады.
482. Егер мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар мемлекеттік қазынашылыққа немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға келісу үшін 15 ақпанға дейін берілмесе және 1 наурызға дейін келісілмесе, онда қаржы жылының 1 қаңтарынан 1 наурызына дейін түскен ақша және есепті жылдан кейінгі қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан қаражат қалдықтары, 1 ақпандағы жағдай бойынша пайдаланылмағандар 1 наурыздан кейін үш жұмыс күні ішінде тиісті бюджеттің кірісіне аударылуға тиіс.
Мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына ағымдағы жылдың 1 наурызына ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасының бақылау шотындағы ақша қалдығын тиісті бюджеттің кірісіне аударуға арналған төлем шотын белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы белгіленген мерзім өткен күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік мекеменің төлемдері мен ақша аударымдарын бюджет қаражаты есебінен жүзеге асыруды тоқтата тұрады.

479. Один экземпляр согласованного Сводного плана по государственным учреждениям остается в государственном казначействе или местном уполномоченном органе по исполнению бюджета, второй - передается администратору бюджетных программ.
480. После согласования государственным казначейством или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета сводного плана по государственным учреждениям, администратор бюджетных программ утверждает план по каждому государственному учреждению в трех экземплярах, один из которых остается у администратора бюджетных программ, два - передаются государственному учреждению.
Государственное учреждение один экземпляр утвержденного плана оставляет у себя, другой - предоставляет в срок до пятнадцатого февраля в орган государственного казначейства по своему местонахождению с реестром в двух экземплярах, по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
При передаче в орган государственного казначейства по информационной системе "Казначейство-клиент" государственное учреждение прикрепляет сформированный электронный образ плана по форме, согласно приложению 128 к настоящим Правилам, а также сканированный утвержденный план к реестру по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам, подписанные электронной цифровой подписью руководителя государственного учреждения и руководителя соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
Органом государственного казначейства предоставленные планы государственных учреждений проверяются на соответствие настоящим Правилам, классификатору, на правильность исчисления остатков средств на начало финансового года, доходов и расходов по каждой специфике экономической классификации расходов.
При невыполнении установленных требований орган государственного казначейства возвращает план государственному учреждению без исполнения (по информационной системе "Казначейство-клиент" отклоняет с указанием причины).
481. В случае не утверждения плана по государственным учреждениям до 15 января финансового года, государственные учреждения в срок до 1 февраля текущего финансового года в пределах остатков денег от реализации товаров (работ, услуг) на 1 января нового финансового года осуществляют расходы с обязательным включением сумм произведенных расходов в план текущего финансового года.
482. Если сводный план по государственным учреждениям не предоставлен для согласования в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 15 февраля и не согласован до 1 марта, то деньги, поступившие с 1 января по 1 марта финансового года, и остатки средств, сложившиеся по состоянию на 1 января финансового года, следующего за отчетным, и неиспользованные по состоянию на 1 февраля, подлежат перечислению в течение трех рабочих дней после 1 марта в доход соответствующего бюджета.
В случае непредоставления государственным учреждением в орган государственного казначейства в установленный срок счета к оплате на перечисление в доход соответствующего бюджета остатка денег на контрольном счете наличности платных услуг на 1 марта текущего года, орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет бюджетных средств.

483. Қолма-қол ақшамен операциялар бойынша банктік қызметтерге ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасының бақылау шоттары бойынша ақы төлеуді мемлекеттік мекеме мен банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын ақша есебінен мемлекеттік мекемелер жүргізеді. Банк қызметтерін төлеуге арналған шығындар қолма-қол ақшамен операциялар жүргізілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) коды бойынша бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшелігі бойынша жоспардың шығыс бөлігінде көрсетіледі.
484. Бекітілген және келісілген жоспарлардың қолданылуы қаржы жылының 31 желтоқсанында тоқтатылады.
4-параграф. Өз билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан мемлекеттік мекемелер алатын ақшаның түсімдері мен шығыстары жоспарларына өзгерістер енгізу
485. Қаржы жылы ішінде жоспарда көзделген сомадан тыс түскен кірістер жоспарды және мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарды нақтылау шартымен оларға өзгерістер енгізу арқылы ағымдағы жылы жұмсалады.
Жоспарда көзделген сомадан тыс кіріс түскен кезде жоспарға және мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарға өзгерістер, әрбір ақылы қызмет түрлері бойынша жылдық сома шеңберінде ерекшеліктер мен тоқсандар арасында өзгерістер енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
мемлекеттік мекеме бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне енгізілетін өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептерді қоса бере отырып, осы Қағидалардың 129-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтама ұсынады;
бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі олар келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде енгізілетін өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептерді тексереді, осы Қағидаларға 130-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманы жасайды және бекітеді және мемлекеттік қазынашылыққа (республикалық бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері) немесе жергілікті уәкілетті органға келісуге ұсынады бюджетті атқару жөніндегі орган (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері).
486. Мемлекеттік қазынашылық және жергілікті уәкілетті орган олар түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік мекемелер жөніндегі Жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы ұсынылған анықтаманы қарайды, енгізілетін өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептерді тексереді.
487. Мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтама екі данада бекітіледі және келісіледі.

483. Оплата банковских услуг по операциям с наличными деньгами по контрольным счетам наличности платных услуг производится государственными учреждениями за счет денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), на основе договора на кассовое обслуживание между государственным учреждением и банком. Затраты на оплату банковских услуг отражаются в расходной части плана по соответствующей специфике экономической классификации расходов бюджета по коду товаров (работ, услуг), по которому проводятся операции с наличными деньгами.
484. Действие утвержденных и согласованных планов прекращается 31 декабря финансового года.
Параграф 4. Внесение изменений в планы поступлений и расходов денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
485. Доходы, поступившие в течение финансового года сверх сумм, предусмотренных в плане, расходуются в текущем году при условии уточнения плана и сводного плана по государственным учреждениям путем внесения изменений в них.
Внесение изменений в план и сводный план по государственным учреждениям при поступлении доходов сверх сумм, предусмотренных в плане, изменений между спецификами и кварталами в пределах годовой суммы по каждому виду платных услуг осуществляется в следующем порядке:
государственное учреждение предоставляет администратору бюджетных программ справку о внесении изменений в план по форме согласно приложению 129 к настоящим Правилам с приложением обоснований и расчетов по вносимым изменениям;
администратор бюджетных программ в течение десяти рабочих дней со дня их поступления проверяет обоснование и расчеты по вносимым изменениям, составляет и утверждает справку о внесении изменений в Сводный план по форме, согласно приложению 130 к настоящим Правилам, и предоставляет на согласование в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
486. Государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней со дня их поступления рассматривает предоставленную справку о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям, проверяет обоснование и расчеты по вносимым изменениям.
487. Справка о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям утверждается и согласовывается в двух экземплярах.

488. Анықтаманың бір данасы бюджетті атқару бойынша мемлекеттік қазынашылық және жергілікті уәкілетті органда қалады, екінші данасы бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі.
489. Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы бекітілген және келісілген анықтаманың негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманы үш данада бекітеді.
Бекітілген анықтаманың бір данасы бюджеттік бағдарлама әкімшісінде қалады, екі данасы мемлекеттік мекемеге беріледі.
Мемлекеттік мекеме жоспарға өзгерістер енгізу туралы бекітілген анықтаманың бір данасын өзіне қалдырады, екіншісін осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данадағы тізіліммен бірге өзі тұрған жердегі мемлекеттік қазынашылық органдарына береді.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша мемлекеттік қазынашылық органдарына мемлекеттік мекеме осы Қағидалардың 131-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманың электрондық түрін, сондай-ақ мемлекеттік мекеме басшысының және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңба қолы қойылған осы Қағидалардың 24-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімнің жоспарына өзгерістер енгізу туралы сканерленіп бекітілген анықтаманы тіркейді.
Белгіленген талаптарды орындамаған, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің міндеттерді қабылдау немесе кассалық шығыстарды жүргізуі себебінен жоспарлы жұмсалымдар жеткіліксіз болған жағдайда Мемлекеттік қазынашылық органымемлекеттік мекемеге анықтаманы ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша себебін көрсете отырып кері қайтарады), орындамастан қайтарады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша келіп түскен, пайдаланушы нұсқаулығының талаптарына сай ресімделмеген тізілім мен жоспар/анықтаманың электрондық түрлері қабылдамау себептерін көрсете отырып, мемлекеттік қазынашылық органынің кері қайтаруына жатады.
490. Мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарларды және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен бекітілген және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен келісілген мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманы тіркеуді бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық және жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады, ал жоспарлар мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен бекітілген жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды тіркеуді бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жүзеге асырады. Тіркеу жоспарларға және мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарларға, жоспарларға және мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарларға өзгерістер енгізу туралы анықтамаларға хронологиялық тәртіппен нөмір бере отырып еркін түрде журналда жүргізіледі.

488. Один экземпляр справки остается в государственном казначействе или местном уполномоченном органе по исполнению бюджета, другой экземпляр передается администратору бюджетных программ.
489. На основании утвержденной и согласованной справки о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям администратор бюджетных программ утверждает справку о внесении изменений в план в трех экземплярах.
Один экземпляр утвержденной справки остается у администратора бюджетной программы, два экземпляра передается государственному учреждению.
Государственное учреждение один экземпляр утвержденной справки о внесении изменений в план оставляет у себя, другой предоставляет в орган государственного казначейства по своему местонахождению с реестром в двух экземплярах по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
При передаче в орган государственного казначейства по информационной системе "Казначейство-клиент" государственное учреждение прикрепляет сформированный электронный образ справки о внесении изменений в план по форме, согласно приложению 131 к настоящим Правилам, а также сканированную утвержденную справку о внесении изменений в план к реестру по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам, подписанные электронной цифровой подписью руководителя государственного учреждения и руководителя соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
При невыполнении установленных требований, а также в случае недостаточности плановых назначений по причине принятия обязательств или проведения кассовых расходов государственным учреждением, орган государственного казначейства возвращает справку государственному учреждению без исполнения (по информационной системе "Казначейство-клиент" отклоняет с указанием причины).
Реестр и электронные образы планов/справок, поступившие по информационной системе "Казначейство-клиент", оформленные не в соответствии с требованиями руководства пользователя подлежат отклонению органом государственного казначейства с указанием причины отклонения.
490. Регистрация утвержденных администраторами бюджетных программ сводных планов и планов по государственным учреждениям и справок о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям, утвержденных администраторами бюджетных программ и согласованных с государственным казначейством или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, осуществляется государственным казначейством или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, а регистрация планов и справок о внесении изменений в план, утвержденных администраторами бюджетных программ, осуществляется администраторами бюджетных программ. Регистрация производится в журнале произвольной формы с присвоением планам и сводным планам по государственным учреждениям, справкам о внесении изменений в сводные планы и планы по государственным учреждениям номеров в хронологическом порядке.

491. Қаржы жылы ішінде мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарларды бекіткеннен және келіскеннен кейін және сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрлерін сақтаған кезде жоспарларды бекіткеннен кейін бірінғай бюджеттік сыныптамасы бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының кодтарын өзгерткен жағдайда, мемлекеттік қазынашылық және жергілікті сыныптауышқа тиісті өзгерістер енгізілгеннен кейін бір ай ішінде осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен мекемелер бойынша жиынтық жоспарлар қайта бекітіледі және қайта келісіледі.
Өткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) түрін сақтай отырып, мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарлар мен жоспарлар бекітілгеннен кейін қаржы жылы ішінде Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының кодтары өзгерген жағдайда, мемлекеттік мекемелер бойынша жоспарлар мен жиынтық жоспарлар осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен бір ай ішінде қайта бекітілуге және қайта келісілуге жатады жіктеуішке тиісті өзгерістер енгізілгеннен кейін.
Қаржы жылы ішінде бірінғай бюджеттік сыныптамасы-нің бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының жаңа кодтары енгізілген жағдайда жоспарлар мен мемлекеттік мекемелер жөніндегі жиынтық жоспарлар осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жаңа кодтар бойынша бекітіледі және келісіледі.
492. Қазақстан Республикасы заңнамалық актілеріне сәйкес Сыныптауышқа тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) жаңа түрлері енгізілген жағдайда, осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте жаңа жоспарлар және Мемлекеттік мекемелер жөнінде жиынтық жоспар жасалады, келісіледі және бекітіледі.
493. Жоспар мен Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар бекітілгеннен және келісілгеннен кейін қаржы жылы ішінде жаңа мемлекеттік мекеме құрылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қосу немесе бөлу арқылы мемлекеттік мекемелерді қайта ұйымдастырған және мұндай мемлекеттік мекемелерге тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуге арналған құқық берілген оларды сатқаннан түсетін ақша өздерінің билігінде қалатын жағдайда (бұдан әрі – құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеме), мынадай іс-әрекеттер жүзеге асырылады:
құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеме бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне осы Қағидалардың 472-тармағында белгіленген нысан бойынша және тәртіппен жоспар ұсынады;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі олар түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде кірістер мен шығыстар бойынша негіздеме мен есептерді тексереді, жоспардың негізінде осы Қағидалардың 130-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарға тиісті өзгерістер енгізу туралы анықтаманы жасайды және бекітеді және құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің жоспарына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға келісуге ұсынады;
Мемлекеттік қазынашылық және жергілікті уәкілетті орган осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы ұсынылған анықтаманы қарайды және келіседі;
бекітілген және келісілген анықтаманың негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі әрбір құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеме бойынша жоспарды бекітеді және береді.

491. В случае изменения кодов функциональной классификации расходов бюджета единой бюджетной классификацией Республики Казахстан в течение финансового года после утверждения и согласования сводных планов по государственным учреждениям и утверждении планов, при сохранении вида реализуемых товаров (работ, услуг), планы и сводные планы по государственным учреждениям подлежат переутверждению и согласованию в порядке, установленном настоящими Правилами, в течение месяца после внесения соответствующих изменений в Классификатор.
В случае изменения кодов функциональной классификации расходов бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан в течение финансового года после утверждения сводных планов по государственным учреждениям и планов, при сохранении вида реализуемых товаров (работ, услуг), планы и сводные планы по государственным учреждениям подлежат переутверждению и повторному согласованию в порядке, установленном настоящими Правилами, в течение месяца после внесения соответствующих изменений в Классификатор.
В случае введения новых кодов в функциональную классификацию расходов бюджета единой бюджетной классификацией Республики Казахстан в течение финансового года, планы и сводные планы по государственным учреждениям утверждаются и согласовываются по новым кодам в порядке, установленном настоящими Правилами.
492. В случае внесения в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан в Классификатор нового вида товаров (работ, услуг) составляются, согласовываются и утверждаются в установленном настоящими Правилами порядке новые планы и сводный план по государственным учреждениям.
493. В случае создания в течение финансового года, после утверждения и согласования планов и сводных планов по государственным учреждениям, нового государственного учреждения или реорганизации государственных учреждений путем слияния или разделения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и предоставления таким государственным учреждениям права на реализацию товаров (работ, услуг), деньги, от реализации которых остаются в их распоряжении (далее - созданное или реорганизованное государственное учреждение), осуществляются следующие действия:
созданное или реорганизованное государственное учреждение предоставляет администратору бюджетных программ план по форме и в порядке, установленном пунктом 472 настоящих Правил;
администратор бюджетных программ в течение десяти рабочих дней со дня их поступления проверяет обоснование и расчеты по доходам и расходам, на основании плана составляет и утверждает справку о внесении соответствующих изменений в сводный план по государственным учреждениям по форме согласно приложению 130 к настоящим Правилам и предоставляет на согласование в государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета вместе с планом созданного или реорганизованного государственного учреждения;
государственное казначейство или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в порядке, установленном настоящим Правилами, рассматривает и согласовывает предоставленную справку о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям;
на основании утвержденной и согласованной справки администратор бюджетных программ утверждает и передает план по каждому созданному или реорганизованному государственному учреждению.

494. Жоспарлы тағайындаулар мен бұрын жүргізілген кассалық шығыстарды, сондай-ақ жыл басындағы қалдықтар мен ағымдағы жылдың түсімдерін көшіруді мемлекеттік мекеменің хаты негізінде мемлекеттік қазынашылық органдары мынадай:
1) Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына бюджет шығыстарының функционалдық сыныптауышының кодтарын қаржы жылы ішінде, өткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі сақталған кезде мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарлар бекітілгеннен және келісілгеннен және жоспарлар бекітілгеннен кейін өзгерген;
2) Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына бюджет шығыстарының функционалдық сыныптауышына жаңа кодтар енгізілген;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес сыныптауышқа тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) жаңа түрі енгізілген;
4) қаржы жылы ішінде, мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарлар бекітілгеннен және келісілгеннен кейін жаңа мемлекеттік мекеме құрылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қосылу немесе бөліну жолымен мемлекеттік мекемелер қайта ұйымдастырылған және мұндай мемлекеттік мекемелерге оларды өткізгеннен түсетін ақша өз биліктерінде қалатын етіп тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуге құқық берілген жағдайларда жүзеге асырады.
Көшіруге берілген хатпен бірге мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органдарына мынадай құжаттарды:
1) жаңа кодтары бойынша ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарын;
2) ескі кодтар бойынша жоспарлы тағайындауларды азайтуға ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы ұсынады.
Бұл ретте ескі кодтар бойынша жоспарлы тағайындауларды азайтуға арналған анықтамада жылдың басынан бастап жоспардың сомасы ағымдағы тоқсандағы жалпы сомамен көрсетіледі.
5-параграф. Өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден мемлекеттік мекемелер алатын ақшаны есепке алу және бақылау
495. Өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаның есебінен тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік мекемелер өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алатын ақша есебінен жасалатын шарт тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрлері бойынша шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті коды бойынша көзделген сома шегінде жасалады.
Бұл ретте, бекітілген ерекшеліктер тізбесіне енгізілген шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері, оның ішінде жасасқан азаматтық-құқық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың түрлері бойынша жасалған мемлекеттік мекемелердің шарттары осы Қағидалардың 177-тармағының екінші абзацына сәйкес мемлекеттік қазынашылықта тіркеуге жатады.

494. Перенос плановых назначений и произведенных ранее кассовых расходов, а также остатков на начало года и поступлений текущего года осуществляется органом государственного казначейства на основании письма государственного учреждения в следующих случаях:
1) изменения кодов функциональной классификации расходов бюджета единой бюджетной классификацией Республики Казахстан в течение финансового года после утверждения и согласования сводных планов по государственным учреждениям и утверждении планов, при сохранении вида реализуемых товаров (работ, услуг);
2) введения новых кодов в функциональную классификацию расходов бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан в течение финансового года;
3) внесения в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан в Классификатор нового вида товаров (работ, услуг);
4) создания в течение финансового года, после утверждения и согласования планов и сводных планов по государственным учреждениям, нового государственного учреждения или реорганизации государственных учреждений путем слияния или разделения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и предоставления таким государственным учреждениям права на реализацию товаров (работ, услуг), деньги, от реализации которых остаются в их распоряжении.
Вместе с письмом на перенос государственным учреждением представляются в орган государственного казначейства следующие документы:
1) план поступлений и расходов денег по новым кодам;
2) справка о внесении изменений в план поступлений и расходов денег на уменьшение плановых назначений по старым кодам.
При этом в справке на уменьшение плановых назначений по старым кодам, суммы плана с начала года указывается общей суммой в текущем квартале.
Параграф 5. Учет и контроль денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
495. Приобретение товаров (работ, услуг) за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан с учетом требований законодательства Республики Казахстан о государственных закупках.
Договор за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, заключается в пределах суммы, предусмотренной по соответствующему коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг).
При этом договора государственных учреждений, заключенные по спецификам экономической классификации расходов, включенные в перечень специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной, в соответствии с абзацем вторым пункта 177 настоящих Правил, подлежат регистрации в органе государственного казначейства.

Мемлекеттік мекемелер өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алатын ақша есебінен жасасқан шартты тіркеу осы Қағидалардың 6-тарауының 4, 5, 6, 7, 8 және 9-параграфтарында белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған міндеттемелерді тіркеуге арналған өтінім негізінде жүзеге асырылады.
496. Мемлекеттік мекемелердің өздерінің билігінде қалатын (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша төлеушілерден қолма-қол емес не қолма-қол ақша түрінде тікелей мемлекеттік мекеменің кассасына түседі.
497. Мемлекеттік мекеме өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаның нысаналы пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекеменің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен жасалатын төлемдер:
шарттар жасалған және тіркелген шығыстар түрлері бойынша - тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша ақылы қызмет шотына нақты қолма-қол ақшаның және тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды бойынша шарт сомасы шеңберінде;
қалған шығыстар түрлері бойынша - тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша ақылы қызмет шотына нақты қолма-қол ақшаның және тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті коды бойынша бекітілген сома шеңберінде жүзеге асырылады.
Өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін түсімдерді жұмсау осы қағидада белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған төлеуге берілетін шот негізінде жүзеге асырылады.
498. Мемлекеттік мекемелердің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін түсімдер жоспармен бекітілген сомадан тыс алатын ақша түсімдері, олар түскен кезде мемлекеттік мекеме жоспарды оған өзгерістер енгізу арқылы нақтылағанға дейін жұмсау құқығынсыз ақылы қызметтер шотына есептеледі.
Ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін мемлекеттік қазынашылық органдарына жоспарға өзгерістер енгізуге арналған анықтаманы ұсынбаған жағдайда, мемлекеттік мекеме жаңа қаржы жылының он күнтізбелік күні ішінде оларды тиісті бюджеттің кірісіне аударуға төлеуге берілетін шотты ұсынады.
Мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органдарына белгіленген мерзімде хатты ұсынбаған жағдайда, Мемлекеттік қазынашылық органыбелгіленген мерзім өткен күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақша есебінен мемлекеттік мекемелер алатын мемлекеттік мекеменің төлемдері мен ақша аударымын жүзеге асыруды тоқтата тұрады.

Регистрация договора, заключенного государственным учреждением за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляется на основании заявки на регистрацию обязательств, оформленной и предоставленной в порядке, установленном параграфами 4, 5, 6, 7, 8 и 9 главы 6 настоящих Правил.
496. Деньги, получаемые государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающиеся в их распоряжении поступают от плательщиков в безналичной форме либо наличными деньгами непосредственно в кассу государственного учреждения.
497. Государственное учреждение обеспечивает целевое использование денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении.
Платежи за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляются:
по видам расходов, по которым заключены и зарегистрированы договора - в пределах фактического наличия денег на контрольных счетах наличности платных услуг по виду товаров (работ, услуг) и суммы договора по коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг);
по остальным видам расходов - в пределах фактического наличия денег на контрольных счетах наличности платных услуг по виду товаров (работ, услуг) и утвержденной суммы по соответствующему коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг).
Расходование поступлений за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляется на основании счета к оплате, оформленного и предоставленного в порядке, установленном настоящими Правилами.
498. Поступления денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении сверх сумм, утвержденных планом, при их поступлении зачисляются на счет платных услуг без права расходования государственным учреждением до уточнения плана путем внесения изменений в него.
В случае непредставления в орган государственного казначейства справки на внесение изменений в план до конца текущего финансового года в течение десяти календарных дней нового финансового года государственным учреждением предоставляется счет к оплате на перечисление их в доход соответствующего бюджета.
В случае непредставления государственным учреждением в орган государственного казначейства в установленный срок письма, орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении.

499. Бекітілген жоспарда көзделмеген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша ақша түскен кезде түсімдер сомасы 902 "Анықталғанға дейін өзара есеп айырысу бойынша ұлттық валютада аударылған сома" деген шотта есептеледі. Түсімдерді 902-шотқа есептеген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік қазынашылық органдарының жауапты орындаушысы 2-38 нысан бойынша төлем тапсырмасын екі данада басып шығарады және ақша алушы болып көрсетілген мемлекеттік мекемеге мемлекеттік қазынашылық органдары құрылымдық бөлімшесі басшысының қойылған қолы және өз мөртабанының бедері және қойылған қолы бар бір дананы жібереді.
500. Мемлекеттік мекеме төлем құжатының көшірмесін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде түсімнің негізділігін анықтау және ол бойынша түсімдер сомасы есептелуі тиіс тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрлерін анықтау және хатты мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсыну жөніндегі жұмыстарды жүргізеді. Мемлекеттік мекеме хатта соманы шотқа есептеу және тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерінің кодын көрсете отырып не оларды бюджет кірісіне аудару қақпараттық жүйесіеттілігі туралы растайды.
Мемлекеттік мекеменің хаты негізінде мемлекеттік қазынашылық органдарыжауапты орындаушысы:
Мемлекеттік қазынашылық органдары 902-шотынан жоспарда көзделмеген түсімдер сомасын есептен шығару, және хатта көрсетілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерінің коды бойынша оны шотқа есептеу жөнінде операция жүргізу үшін;
жоспарда көзделмеген түсімдер сомасын тиісті бюджет кірісіне аудару үшін төлеуге берілетін шотты қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде қалыптастырады және бекітеді.
Мемлекеттік мекеме хатты уақтылы беруді және хат деректерінің растылығын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органдарына белгіленген мерзімде хат ұсынбаған жағдайда Мемлекеттік қазынашылық органыбелгіленген мерзім өткен күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақша есебінен мемлекеттік мекеменің төлемдері мен ақша аударымын жүзеге асыруды тоқтата тұрады.
501. Мемлекеттік мекемеге Сыныптауышқа сәйкес тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) басқа мемлекеттік мекемелерге өткізуді жүзеге асыруға рұқсат етіледі.
502. Мемлекеттік мекемеге бюджет қарақпараттық жүйесіатын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оған ашылатын шоттардан қарақпараттық жүйесіатты оның ақылы қызмет шотына аударуға тыйым салынады.

499. При поступлении денег по видам товаров (работ, услуг), не предусмотренных утвержденным планом, суммы поступлений зачисляются на 902 счет. Не позднее следующего рабочего дня за днем зачисления сумм поступлений на 902 счет ответственный исполнитель органа государственного казначейства распечатывает в двух экземплярах платежное поручение по форме 2-38 и направляет государственному учреждению, указанному получателем денег, один его экземпляр с подписью руководителя структурного подразделения органа государственного казначейства и оттиском своего штампа и подписью.
500. Государственное учреждение в течение трех рабочих дней со дня получения копии платежного документа проводит работу по выяснению обоснованности поступления и выяснению вида товаров (работ, услуг), по которому должна быть зачислена сумма поступления и предоставлению письма в орган государственного казначейства. В письме государственное учреждение подтверждает о необходимости зачисления суммы на контрольных счетах наличности платных услуг и указанием кода вида товаров (работ, услуг) либо перечисления их в доход бюджета.
На основании письма государственного учреждения ответственный исполнитель органа государственного казначейства формирует и утверждает в интегрированной информационной системе казначейства счет к оплате:
для проведения операции по списанию с 902 счета органа государственного казначейства суммы поступлений, не предусмотренные планом, и зачислению ее на контрольный счет наличности платных услуг по коду вида товаров (работ, услуг), указанного в письме;
для перечисления суммы поступлений, не предусмотренных планом, в доход соответствующего бюджета.
Государственное учреждение обеспечивает своевременность предоставления письма и достоверность данных письма.
В случае непредставления государственным учреждением в орган государственного казначейства в установленный срок письма, орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении.
501. Государственному учреждению допускается осуществлять реализацию товаров (работ, услуг) другим государственным учреждениям в соответствии с Классификатором.
502. Запрещается государственному учреждению перечисление бюджетных средств или средств со счетов, открываемых ему в соответствии с законодательством Республики Казахстан, на его контрольный счет наличности платных услуг.

503. Мемлекеттік мекемелер, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар, мемлекеттік қазынашылық және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары Бюджет кодексінің 118-бабына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша түсімдері мен шығыстары жоспарларының орындалуы туралы есеп жасайды.
6-параграф. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер бойынша операцияларды жүзеге асыру
504. Қайырымдылық көмек шоты бойынша операциялар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері негізінде жүзеге асырылады.
505. Қайырымдылық көмек қолма-қол бақылау шоттары бойынша операцияларды есепке алу мемлекеттік мекемелердің кодтары бойынша жүзеге асырылады.
506. Қайырымдылық көмек бойынша қолма-қол бақылау шоттары бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық органда ашылады.
507. Қайырымдылық көмек шоты бойынша операцияларды жүргізу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшеге қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатты береді.
508. Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді жоспарламайды.
Нысаналы сипатқа ие қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді мемлекеттік мекеме мақсатқа сай жұмсайды.
Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмектен түсетін түсімдердің нысаналы пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
509. Қайырымдылық көмекті ағымдағы жылы мақсатқа сай пайдаланбаған мемлекеттік мекеме оны келесі жылы мақсатқа сай пайдаланады.
Қайырымдылық көмек ақшасын ағымдағы қаржы жылы жете пайдаланбаған жағдайда осы ақшаны салған тұлға оны қайтарып алуға құқығы бар.
510. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді жұмсау осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған төлеуге берілетін шот негізінде қайырымдылық көмектің тиісті шоттағы ақша қалдығының шеңберінде жүзеге асырылады.
511. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар жөніндегі банктік қызметтерге ақы төлеуді мемлекеттік мекеме және банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде қайырымдылық көмек ақшасы есебінен жүргізеді.
7-параграф. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және/немесе заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша бойынша операцияларды жүзеге асыру
512. Ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол бақылау шоттары бойынша операциялары жеке немесе заңды тұлғалардың ақшаны мемлекеттік мекемелерге қайтару шартымен не белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінде көзделген жағдайда іске асырылады.

503. Государственные учреждения, местные уполномоченные органы по исполнению бюджета, государственное казначейство и аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов составляют отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии со статьей 118 Бюджетного кодекса.
Параграф 6. Осуществление операций по поступлениям от благотворительной помощи
504. Операции по контрольным счетам наличности благотворительной помощи осуществляются на основании законодательных актов Республики Казахстан.
505. Учет операций по контрольным счетам наличности благотворительной помощи осуществляется по кодам государственных учреждений.
506. Контрольный счет наличности благотворительной помощи открывается в государственном казначействе.
507. Для проведения операций по контрольным счетам наличности благотворительной помощи государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства документ с образцами подписей и оттиска печати.
508. Поступления от благотворительной помощи государственным учреждением не планируются.
Поступления от благотворительной помощи, носящие целевой характер, расходуются государственным учреждением по целевому назначению.
Государственное учреждение обеспечивает целевое использование поступлений от благотворительной помощи.
509. Государственное учреждение, не использовавшее благотворительную помощь по назначению в текущем году, использует ее по назначению в следующем году.
В случае недоиспользования денег благотворительной помощи в текущем финансовом году лицо, внесшее эти деньги, имеет право на их возврат.
510. Расходование поступлений от благотворительной помощи осуществляется в пределах остатков денег на соответствующем контрольном счете наличности благотворительной помощи на основании счета к оплате, оформленного и представленного в порядке, установленном настоящими Правилами.
511. Оплата банковских услуг по операциям с наличными деньгами по поступлениям от благотворительной помощи производится государственным учреждением за счет денег благотворительной помощи на основе договора на кассовое обслуживание между государственным учреждением и банком.
Параграф 7. Осуществление операций по деньгам, передаваемым государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности, либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам
512. Операции по контрольным счетам наличности временного размещения денег осуществляются в случаях, когда законодательными актами Республики Казахстан предусмотрены передача денег физическими или юридическими лицами государственным учреждениям на условиях возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам.

513. Ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол бақылау шоттары бойынша операцияларды есепке алу мемлекеттік мекемелердің кодтары бойынша жүзеге асырылады.
514. Ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол бақылау шоттарын бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылықта Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен түсімдер мен шығыстардың түрлері бойынша ашылады.
515. Ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол бақылау шоттары бойынша операциялар жүргізу үшін мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органдарына қойылған қол және мөр бедерінің үлгілері бар құжатты береді.
516. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және/немесе заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша бойынша жоспарлар жасалмайды.
517. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және/немесе заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған жағдай туындаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды салған тұлғаларға қайтарылуы не тиісті бюджетке аударылуы тиіс.
Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілген ақшаны уақтылы қайтаруды не оларды тиісті бюджетке аударуды (бұдан әрі – қайтару/аудару) қамтамасыз етеді.
518. Қайтару/аудару осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған төлеуге берілетін шот негізінде уақытша орналастыру шотындағы қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына ақша қалдықтары шегінде жүзеге асырылады.
Ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол бақылау шоттарынан сот актілерін орындау жөніндегі ақшаны қайтаруды/аударуды атқарушы құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті аумақтық орган қағаз тасығыштағы төлеуге берілетін шот негізінде, атқарушы құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған атқарушы құжаттың көшірмесін қоса бере ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі сот актісінің немесе атқарушы құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған атқарушы құжаттың түпнұсқасынан сканерленген электрондық құжаттарды қоса тіркейді) отырып, жүзеге асырады.
Бұл ретте, Мемлекеттік қазынашылық органдары жауапты орындаушысы осы Қағидалардың 107-тармағына сәйкес мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынған қолдары мен мөр бедері бар атқарушылық құжаттарды орындауды қамтамасыз ету саласында аумақтық органның мөрімен куәландырылған атқарушы құжаттардың қоса берілген көшірмелерін салыстыруды жүзеге асырады.
Атқарушылық құжаттарды орындауды қамтамасыз ету саласында қолдары мен мөр бедерінің үлгілерімен ұсынылған құжаттар сәйкес келмеген жағдайда мемлекеттік қазынашылық органдары жауапты орындаушысы мемлекеттік мекемелердің төлемге шотын орындаусыз қайтарады.
Жеке және (немесе) заңды тұлғалардың белгілі бір жағдайлар туындаған кезде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес оларды қайтару немесе аудару шартымен мемлекеттік мекемелерге берілетін ақшаны тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға, оларды енгізген тұлғаларға, немесе тиісті бюджет кірісіне қайтаруға/аударуға оларды ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол бақылау шоттарын есепке алусыз рұқсат берілмейді.
Қолма-қол ақшаны есептеу және қайтарып алу үшін уақытша ақша орналастыру қолма-қол бақылау шоттары бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар үшін банктік қызметтерге ақы төлеу ақшаны салған тұлға есебінен мемлекеттік мекеме мен банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде жүргізіледі, тез бұзылуға ұшырайтын немесе оларды сақтау елеулі материалдық шығынын талап ететін заттай айғақты сатудан алынған, сондай-ақ сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған ақшаны есептеудің, банктік қызметтерге ақы төлеу Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес өкілеттік берілген органдардың міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары есебінен жүргізілетін қолма-қол бақылау шоттарына есептеу жағдайлары қосылмайды.

513. Учет операций по контрольным счетам наличности временного размещения денег осуществляется по кодам государственных учреждений.
514. Контрольные счета наличности временного размещения денег открываются в государственном казначействе по видам поступлений и расходов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
515. Для проведения операций по контрольным счетам наличности временного размещения денег государственное учреждение предоставляет в орган государственного казначейства документ с образцами подписей и оттиска печати.
516. Планы по деньгам, передаваемым государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, государственным учреждением не составляются.
517. Деньги, передаваемые государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, должны быть возвращены лицам, внесшим их, либо перечислены в соответствующий бюджет в течение трех рабочих дней со дня наступления условий, определенных законодательством Республики Казахстан.
Государственное учреждение обеспечивает своевременность возврата денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, либо перечисления их в соответствующий бюджет (далее - возврат/перечисление).
518. Возврат/перечисление осуществляется в пределах остатков денег на контрольном счете наличности временного размещения денег на основании счета к оплате, оформленного и представленного в порядке, установленном настоящими Правилами.
Возврат/перечисление денег по исполнению судебных актов с контрольного счета наличности временного размещения осуществляется уполномоченным территориальным органом в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов на основании счета к оплате на бумажном носителе, к которому прикладывается (в информационной системе "Казначейство-клиент" прикрепляется электронный документ, сканированный с оригинала судебного акта или исполнительного документа и заверенный печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов) копия исполнительного документа, заверенного печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов.
При этом, ответственный исполнитель органа государственного казначейства осуществляет сверку представленных счетов к оплате и приложенных копий исполнительных документов, заверенных печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов с образцами подписей и оттисками печати органа, представившего в орган государственного казначейства в соответствии с пунктом 107 настоящих Правил.
В случае несоответствия представленных документов с образцом подписи и оттиска печати органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, ответственный исполнитель органа государственного казначейства возвращает без исполнения счета к оплате государственных учреждений.
Возврат/перечисление денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, лицам, внесшим их, либо в доход соответствующего бюджета без зачисления их на контрольный счет наличности временного размещения денег не допускается.
Оплата банковских услуг за операции с наличными деньгами по их зачислению и получению с контрольных счетов наличности временного размещения денег для возврата производится на основании договора на кассовое обслуживание между государственным учреждением и банком за счет лица, внесшего деньги, за исключением случая зачисления на контрольные счета наличности денег, вырученных от реализации вещественных доказательств, подвергающихся быстрой порче или хранение которых требует значительных материальных затрат, а также зачисления денег, изъятых органами, ведущими досудебное расследование, где оплата банковских услуг производится за счет индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам органов, уполномоченных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.

12-тарауы "Сайлауларды, республикалық референдумды қаржыландыру, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша операциялық шығындары өтемақысының тәртібі"
1-параграф. Сайлауларды, республикалық референдумды мемлекеттік қаржыландыру
519. Партиялық тізімдер негізінде сайланатын Парламент Мәжілісінің депутаттарын қоспағанда, Президентті, Парламент, мәслихаттардың депутаттарын, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау, республикалық референдум осы мақсаттар үшін ашылатын арнайы шот арқылы қаржыландырылады.
Әкімдерді сайлау облыстық бюджеттен осы мақсаттар үшін жергілікті атқарушы органдарға ашылған арнайы шоттар арқылы қаржыландырылады.
520. Мемлекеттік қазынашылықта жөніндегі орталық уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдарға:
1) Қазақстан Республикасының Президентін, Парламент, мәслихаттар депутаттарын, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау, сондай-ақ республикалық референдум кезінде сайлау іс-шараларын жүргізуге арналған шығыстар жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған жергілікті атқарушы органның арнайы шоттарын (бұдан әрі – сайлауларды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шоттар);
2) әкімдерді сайлау кезінде сайлау іс-шараларын өткізуге арналған шығыстар бойынша операцияларды есепке алуға арналған арнайы шоттарды (бұдан әрі – әкімдерін сайлауды қаржыландыруға арналған шоттар) ашуды жүзеге асырады.
Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шоттар Орталық сайлау комиссиясының қолдаухаты негізінде ашылады.
Әкімдерді сайлауды қаржыландыру үшін шоттар облыстардың жергілікті атқарушы органдарының қолдаухаты негізінде ашылады.
Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шоттар және әкімдерді сайлауларды қаржыландыру үшін шоттар сайлау іс-шараларын, республикалық референдумды қаржыландыру аяқталғанға дейінгі мерзімге ашылады.
Мемлекеттік қазынашылық жөніндегі орталық уәкілетті орган сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шоттарды ашқаннан кейін Орталық сайлау комиссиясы сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін ашылған шоттардың нөмірі мен күні туралы әрбір аумақтық сайлау комиссиясына жазбаша хабарлама береді.
Мемлекеттік қазынашылық жөніндегі орталық уәкілетті орган әкімдерді сайлауды қаржыландыру үшін шоттарды ашқаннан кейін жергілікті атқарушы органдар әкімдерді сайлауларды қаржыландыру үшін ашылған шоттардың нөмірі мен күні туралы әрбір облыстық, аудандық аумақтық сайлау комиссиясына жазбаша хабарлама береді.
Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шот бойынша және әкімдерді сайлауды қаржыландыру үшін шот бойынша операциялар жүргізу үшін аумақтық сайлау комиссиясы мемлекеттік қазынашылық органына сайлау комиссиясының төрағасын тағайындау туралы сайлау комиссиясы шешімінің көшірмесі мен нотариалды куәландырылған қолдар мен мер бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады.

Глава 12. Порядок финансирования выборов, республиканского референдума, компенсации затрат по проектам государственно-частного партнерства
Параграф 1. Государственное финансирование выборов, республиканского референдума
519. Выборы Президента, депутатов Парламента, за исключением депутатов Мажилиса Парламента, избираемых на основе партийных списков, маслихатов, членов органов местного самоуправления, республиканский референдум финансируются из средств республиканского бюджета через специальные счета, открытые местным исполнительным органам, для этих целей.
Выборы акимов финансируются из областного бюджета через специальные счета, открытые соответствующим администраторам бюджетных программ для этих целей.
520. Государственное казначейство осуществляет открытие местным исполнительным органам:
1) специальных счетов, предназначенных для учета операций по расходам на проведение избирательных мероприятий при выборах Президента, депутатов Парламента Республики Казахстан, маслихатов, членов органов местного самоуправления, а также при проведении республиканского референдума (далее - счета для финансирования выборов, республиканского референдума);
2) специальных счетов, предназначенных для учета операций по расходам на проведение избирательных мероприятий при выборах акимов (далее - счета для финансирования выборов акимов).
Счета для финансирования выборов, республиканского референдума открываются на основании ходатайства Центральной избирательной комиссии.
Счета для финансирования выборов акимов открываются на основании ходатайства соответствующего администратора бюджетных программ.
Счета для финансирования выборов, республиканского референдума и счета для финансирования выборов акимов открываются на срок до завершения финансирования выборных мероприятий, республиканского референдума.
После открытия государственным казначейством счетов для финансирования выборов, республиканского референдума Центральная избирательная комиссия письменно уведомляет о номере и дате открытия счета для финансирования выборов, республиканского референдума каждую территориальную избирательную комиссию.
После открытия государственным казначейством счетов для финансирования выборов акимов соответствующие администраторы бюджетных программ письменно уведомляют о номере и дате открытия счета для финансирования выборов акимов каждую областную, районную территориальную избирательную комиссию.
Для проведения операций по счету для финансирования выборов, республиканского референдума и по счету для финансирования выборов акимов территориальная избирательная комиссия представляет в орган государственного казначейства копию решения избирательной комиссии о назначении председателя избирательной комиссии и документ с образцами подписей и оттиска печати, заверенный нотариально.

521. Сайлауды, республикалық референдумды мемлекеттік қаржыландыруды шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке жоспарларға сәйкес Орталық сайлау комиссиясы жүзеге асырады.
Әкімдерді сайлауды мемлекеттік қаржыландыруды міндеттемелер мен төлемдер және шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасы бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына сәйкес облыстардың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
Облыстық бюджеттік бағдарламалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері, сондай-ақ аудандық (қалалық) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың аумақтық сайлау комиссияларын қаржыландырудың жеке жоспарларын облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудандар, облыстық маңызы бар қалалар бойынша тиісті мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынады.
522. Бекітілген қаржыландырудың жеке жоспары шеңберінде сайлау науқанын, республикалық референдумды жүргізу үшін бөлінетін бюджет қарақпараттық жүйесіатына иелік етушілер тиісті сайлау комиссиясының төрағалары болып табылады.
Сайлау, республикалық референдум өткізуге арналған бюджет қарақпараттық жүйесіатын жұмсау, әкімдерді сайлауды қоспағанда, республикалық бюджет қарақпараттық жүйесіаты есебінен жүзеге асырылатын операцияларды есепке алу үшін ашылған жергілікті атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізіледі.
Әкімдерді сайлауды өткізуге арналған бюджет қарақпараттық жүйесіатын жұмсау облыстық бюджет қарақпараттық жүйесіаты есебінен жүзеге асырылатын операцияларды есепке алу үшін ашылған жергілікті атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізіледі.
Тиісті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тиісті сайлау комиссиясы төрағаларының назарына азаматтық-құқықтық мәмілелер жасауға және төлемдерді жүзеге асыруға берілген рұқсаттарды жеткізеді.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) беруге арналған шарттарды тиісті сайлау комиссиясының төрағалары ақша алушылармен "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында (бұдан әрі – Сайлау туралы Конституциялық заңы) көзделген жағдайларды қоспағанда, тиісті қаржы жылында міндеттемелер бойынша қаржыландыруды жеке жоспарларында көзделген сома шеңберінде жасасады.
523. Сайлау, республикалық референдум дайындау және өткізу уақытында жергілікті атқарушы органдар тиісті мемлекеттік қазынашылық органдарына қойылған қол мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады. Бұл ретте бірінші қол қою құқығы аумақтық сайлау комиссиясының төрағасына беріледі, екінші қол қою құқығы тиісті аппарат әкімінің бас бухгалтеріне (қаржы қызметінің басшысына) тиесілі болады.
Құжат жергілікті атқарушы органның елтаңбалы мөрінің үлгісін, аумақтық сайлау комиссиясын сайлау туралы тиісті мәслихат шешімінің (жоғары тұрған сайлау комиссиясының аумақтық сайлау комиссиясының мүшесін – оны мәслихат сайлағанға дейін шығып кеткеннің орнына аумақтық сайлау комиссиясының төрағасын тағайындау туралы шешімінің) нөмірі мен күнін көрсете отырып ресімделеді. Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыруға арналған шоттан және әкімдерді сайлауды қаржыландыруға арналған шоттан қарақпараттық жүйесіатты жұмсауға аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының өкілеттілігі сайлауларды, республикалық референдумды, әкімдерді сайлауды дайындау және өткізу мерзіміне, қайта дауыс беру не қайта сайлау мерзіміне және олар аяқталғаннан кейін алпыс күнтізбелік күнге дейін, бірақ ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанынан кешіктірмей (егер сайлау қазанның соңғы жексенбісінде өткізілген жағдайда) белгіленеді.
Осы тармақпен қарастырылған белгіленген мерзім өткеннен кейін жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, міндетті және ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды қайтару бойынша төлемдерді жүргізу үшін жергілікті атқарушы органдар қайтару сомасы бойынша төлемдерді аудару үшін үш күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге қолдар мен мөр бедерінің уақытша үлгілерін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынады.

521. Государственное финансирование выборов, республиканского референдума осуществляется Центральной избирательной комиссией в соответствии с индивидуальными планами финансирования по обязательствам и платежам и функциональной и экономической классификацией расходов.
Государственное финансирование выборов акимов осуществляется соответствующими администраторами областных бюджетных программ в соответствии с индивидуальными планами финансирования по обязательствам и платежам и функциональной и экономической классификацией расходов.
Администраторы областных бюджетных программ, бюджетных программ городов республиканского значения, столицы, а также администраторы районных (городских) бюджетных программ индивидуальные планы финансирования территориальных избирательных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения представляют в соответствующие органы государственного казначейства по областям, городам республиканского значения, столицы, районам, городам областного значения.
522. Распорядителями бюджетных средств, выделяемых для проведения избирательной кампании, республиканского референдума в пределах утвержденного индивидуального плана финансирования, являются председатели соответствующих избирательных комиссий.
Расходование бюджетных средств на проведение выборов, за исключением выборов акимов, республиканского референдума производится со специальных счетов местных исполнительных органов, открытых для учета операций, осуществляемых за счет средств республиканского бюджета.
Расходование бюджетных средств на проведение выборов акимов производится со специальных счетов соответствующих администраторов бюджетных программ, открытых для учета операций, осуществляемых за счет средств областного бюджета.
Соответствующие администраторы бюджетных программ доводят до председателей соответствующих избирательных комиссий индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам для совершения гражданско-правовых сделок и осуществления платежей.
Договора на поставку товаров (работ, услуг) заключаются председателями соответствующих избирательных комиссий с получателями денег в пределах сумм, предусмотренных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" (далее - Конституционный закон о выборах).
523. На время подготовки и проведения выборов, республиканского референдума местными исполнительными органами в соответствующие органы государственного казначейства представляется документ с образцами подписей и оттиска печати. При этом, право первой подписи предоставляется председателю территориальной избирательной комиссии, право второй подписи принадлежит главному бухгалтеру (руководителю финансовой службы) соответствующего аппарата акима.
Документ оформляется с указанием образца гербовой печати местного исполнительного органа, номера и даты решения соответствующего маслихата об избрании территориальной избирательной комиссии (решения вышестоящей избирательной комиссии о назначении члена территориальной избирательной комиссии - председателя территориальной избирательной комиссии вместо выбывшего до его избрания маслихатом). Полномочия председателя территориальной комиссии на расходование средств со счета для финансирования выборов, республиканского референдума и со счета для финансирования выборов акимов устанавливаются только на срок подготовки и проведения выборов, республиканского референдума, выборов акимов, повторного голосования либо повторных выборов и до шестидесяти календарных дней после их окончания, но не позднее 31 декабря текущего финансового года (в случае, если выборы проведены в последнее воскресенье октября).
Для проведения платежей по возвратам заработной платы и других денежных выплат, обязательных и добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование после истечения установленного срока предусмотренный настоящим пунктом, местными исполнительными органами в органы государственного казначейства представляются временные образцы подписей и оттиска печати на срок не более трех календарных дней, для перечисления платежей по суммам возврата.

524. Аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының қарақпараттық жүйесіатты жұмсауға арналған өкілеттік мерзімі қаржы жылының соңына келген жағдайда, сайлау бойынша төлемдер жүргізу қазынашылық органдарымен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының төлем жүйесінің жұмысын ұйымдастыру үшін қаржы жылы аяқталған соң жүзеге асырылады.
525. Аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары ақша қарақпараттық жүйесіатына билік етеді және қаржылық құжаттардың қаржы мәселелері бойынша сайлау комиссияларының шешімдеріне сәйкес келуіне жауап береді.
526. Республикалық бюджет қарақпараттық жүйесіатынан мыналарға жұмсалған:
1) сайлау комиссияларын ұйымдастыруға және қызметіне:
сайлау комиссияларының босатылған мүшелерінің жалақысына;
сайлау комиссиялары мүшелерінің қосымша еңбек ақысына;
жалақыға есептеуге;
техникалық қамтамасыз етуге (компьютерлер, ұйымдастыру техникаларын сатып алуға, жабдықтарды жалға алуға және жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуге, сондай-ақ дауыс беруге арналған құрал-жабдықты сатып алуға және жасауға);
көлік шығыстарына;
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
байланыс қызметтеріне, почта-телеграф шығыстарына;
еңбек келісімдері негізінде техникалық персонал орындайтын жұмыстарға;
полиграфиялық шығыстарға;
кеңсе және шаруашылық тауарларын, ұрандар, плакаттар, мемлекеттік рәміздер үшін материалдар сатып алуға;
сайлауларды дайындау және өткізу барысында нотариаттық қызметтер және мұрағатшы қызметтерін сатып алу;
2) үй-жайларды жалға алуға;
3) іссапар шығыстарына;
4) консультанттардың, сарапшылардың, лингвистикалық комиссия мүшелерінің, электрондық сайлау жүйесін енгізуді жүзеге асыратын мамандардың еңбегіне ақы төлеуге;
5) Сайлау туралы Конституциялық заңының 28-бабының 3-тармағына сәйкес партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетін кандидаттардан басқа, кандидаттардың бұқаралық ақпарат құралдарында сөйлейтін сөздеріне;
6) Сайлау туралы Конституциялық заңының 28-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес кандидаттардың көпшілікке сайлау алдында іс-шаралар өткізуге және партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетін кандидаттардан басқа, кандидаттардың үгіт материалдарын шығаруға;
7) партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетін кандидаттардан басқа, кандидаттардың Орталық сайлау комиссиясы белгілеген мөлшерде көлік шығыстарына;
8) сайлау комиссиясы үй-жайында және дауыс беруге арналған үй-жайда орналастырылатын Президентке, Парламент және мәслихаттардың депутаттарына, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелеріне кандидаттар туралы, партия тізімін берген саяси партиялар туралы, сондай-ақ республикалық референдум туралы ақпараттық плакаттар дайындауға жұмсалатын шығыстар өтеледі.
Облыстық бюджет қарақпараттық жүйесіатынан:

524. В случаях, когда срок полномочий председателя территориальной избирательной комиссии на расходование средств выпадает на конец финансового года, проведение платежей по выборам осуществляется органами государственного казначейства по завершению финансового года для организации работы в платежных системах Национальной платежной корпорации Национального Банка Республики Казахстан.
525. Председатели территориальных избирательных комиссий распоряжаются денежными средствами и несут ответственность за соответствие финансовых документов решениям избирательных комиссий по финансовым вопросам.
526. Из средств республиканского бюджета покрываются расходы на:
1) организацию и деятельность избирательных комиссий:
заработная плата освобожденных членов избирательных комиссий;
дополнительная оплата труда членов избирательных комиссий;
начисление на заработную плату;
техническое обеспечение (приобретение компьютеров, оргтехники, аренда оборудования и техническое обслуживание оборудования, а также приобретение и изготовление инвентаря для голосования);
транспортные расходы;
публикация в средствах массовой информации;
услуги связи, почтово-телеграфные расходы;
работы, выполняемые техническим персоналом на основании трудовых соглашений;
полиграфические расходы;
приобретение канцелярских и хозяйственных товаров, материалов для лозунгов, плакатов, государственной символики;
приобретение нотариальных услуг и услуг архивариуса в ходе подготовки и проведения выборов;
2) аренду помещений;
3) командировочные расходы;
4) оплату труда консультантов, экспертов, членов лингвистической комиссий, специалистов, обеспечивающих эксплуатацию электронной избирательной системы;
5) выступления кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в средствах массовой информации в соответствии с пунктом 3 статьи 28 Конституционного закона о выборах;
6) проведение публичных предвыборных мероприятий кандидатов и выпуск агитационных материалов кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 28 Конституционного закона о выборах;
7) транспортные расходы кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в размерах, устанавливаемых Центральной избирательной комиссией;
8) изготовление размещаемых в помещении избирательной комиссии и помещении для голосования информационных плакатов о кандидатах в Президенты, депутаты Парламента и маслихатов, члены иных органов местного самоуправления, о политических партиях, выдвинувших партийные списки, а также о республиканском референдуме.
Из средств областного бюджета покрываются расходы на:

1) сайлау комиссияларын ұйымдастыруға және қызметіне:
сайлау комиссияларының босатылған мүшелерінің жалақысына;
сайлау комиссиялары мүшелерінің қосымша еңбек ақысына;
жалақыға есептеуге;
техникалық қамтамасыз етуге (компьютерлер, ұйымдастыру техникаларын сатып алуға, жабдықтарды жалға алуға және жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуге, сондай-ақ дауыс беруге арналған құрал-жабдықты сатып алуға және жасауға);
көлік шығыстарына;
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
байланыс қызметтеріне, почта-телеграф шығыстарына;
еңбек келісімдері негізінде техникалық персонал орындайтын жұмыстарға;
полиграфиялық шығыстарға;
кеңсе және шаруашылық тауарларын, ұрандар, плакаттар, мемлекеттік рәміздер үшін материалдар сатып алуға;
2) үй-жайларды жалға алуға;
3) iссапар шығыстарына;
4) кандидаттардың сайлау алдындағы жария іс-шараларын өткiзуге және кандидаттардың үгiт баспа материалдарын шығаруға;
5) кандидаттардың көлік шығыстарына;
6) сайлау комиссиясының үй-жайы мен дауыс беру пунктінде орналастырылатын әкімдікке кандидаттар туралы ақпараттық плакаттарды дайындауға арналған шығыстар жабылады.
527. Аумақтық және округтік сайлау комиссияларының төрағаларына тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша іссапар шығыстарын өтеу мемлекеттік мекемелердің басшылары және басшыларының орынбасарларына белгіленген мөлшерде, ал Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаттарын сайлау бойынша сайлаушылардың бірлескен отырысына қатысатын мәслихат депутаттарына учаскелік сайлау комиссияларының төрағалары мен сайлау комиссияларының мүшелеріне - мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне белгіленген мөлшерде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы нөмір 256 қаулысымен бекітілген Бюджет қарақпараттық жүйесіаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларымен жүзеге асырылады.
528. Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру шотынан және әкімдерді сайлауды қаржыландыру шотынан сайлаулар өткізуге қарақпараттық жүйесіатты жұмсау аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының шешімі бойынша мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) аумақтық сайлау комиссияларын қаржыландыру жоспарларының шегінде ақша аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары есеп беретіндей етіп беріледі, орындалған жұмыстар және сайлау учаскелеріне сатып алынған материалдық құндылықтар үшін шығыстар төленеді. Пайдаланылмаған есеп берілетін сомалардың қалдығын сайлаулар, республикалық референдум аяқталғаннан кейін үш күн мерзімде аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшеліктері бойынша сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру шотына немесе әкімдерді сайлауды қаржыландыру шотына есепке алу үшін әкім аппаратының кассасына тапсырады;

1) организацию и деятельность избирательных комиссий:
заработная плата освобожденных членов избирательных комиссий;
дополнительная оплата труда членов избирательных комиссий;
начисление на заработную плату;
техническое обеспечение (приобретение компьютеров, оргтехники, аренда оборудования и техническое обслуживание оборудования, а также приобретение и изготовление инвентаря для голосования);
транспортные расходы;
публикация в средствах массовой информации;
услуги связи, почтово-телеграфные расходы;
работы, выполняемые техническим персоналом на основании трудовых соглашений;
полиграфические расходы;
приобретение канцелярских и хозяйственных товаров, материалов для лозунгов, плакатов, государственной символики;
2) аренду помещений;
3) командировочные расходы;
4) проведение публичных предвыборных мероприятий кандидатов и выпуск агитационных печатных материалов кандидатов;
5) транспортные расходы кандидатов;
6) изготовление размещаемых в помещении избирательной комиссии и пункте для голосования информационных плакатов о кандидатах в акимы.
527. Возмещение командировочных расходов по найму жилого помещения председателям территориальных и окружных избирательных комиссий осуществляется в размере, установленном для руководителей и заместителей руководителей государственных учреждений, а депутатам маслихатов, участвующим в совместном заседании выборщиков по выборам депутатов Сената Парламента Республики Казахстан, председателям участковых избирательных комиссий и членам избирательных комиссий - в размере, установленном для работников государственных учреждений Правилами о возмещении расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256.
528. Расходование средств со счета для финансирования выборов, республиканского референдума и со счета для финансирования выборов акимов на проведение выборов производится по решению председателя территориальной избирательной комиссии в следующем порядке:
1) в пределах индивидуальных планов финансирования территориальных избирательных комиссий выдаются деньги под отчет председателям территориальных избирательных комиссий, оплачиваются расходы за выполненные работы и материальные ценности, приобретенные для избирательных участков. Остаток неиспользованных подотчетных сумм в трехдневный срок по окончании выборов, республиканского референдума сдается председателями территориальных избирательных комиссий в кассу аппарата акима для зачисления на счет для финансирования выборов, республиканского референдума или на счет для финансирования выборов акимов по соответствующим спецификам экономической классификации расходов;

2) аумақтық сайлау комиссияларының шығыстары әкімдерді сайлауды өткізу кезінде орталық сайлау комиссиясы/бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бекіткен олардың қаржыландыру жоспары шегінде аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары бекіткен, оның негізінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу жүзеге асырылатын құжат ұсынылғаннан кейін төленеді. Аумақтық сайлау комиссиясының шығыстарына арналған қолма-қол ақшаны беру осы комиссияның төрағасының өкімі бойынша жүргізіледі. Аванстық есепті алғаннан кейін әкім аппаратының бас бухгалтері (қаржы қызметінің басшысы) растайтын, оның негізінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу жүзеге асырылатын құжаттардың ресімделу дұрыстығын тексереді және оларды осы комиссия төрағасының бекітуіне береді.
Есеп берілетін соманың пайдаланылмаған қалдығын аумақтық сайлау комиссиясының төрағалары сайлау, республикалық референдум аяқталғаннан кейін үш күндік мерзімде шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшеліктері бойынша сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру шотына немесе әкімдерді сайлауды қаржыландыру шотына есептеу үшін әкім аппаратының кассасына тапсырады.
529. Сайлау науқандарына, оның ішінде кандидаттарға, республикалық референдумға бөлінген республикалық және жергілікті бюджеттердің қарақпараттық жүйесіатын жұмсауды бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
530. Кандидатурасын алып тастауға немесе кандидатты ұсыну туралы шешімнің күшін жоюға байланысты және сайлау комиссиясының республикалық бюджет қарақпараттық жүйесіатынан сайлау науқанын өткізуге жұмсалған шығыстар бөлігін кандидаттың, оны ұсынған мәслихаттың немесе қоғамдық бірлестіктің шотына жатқызу туралы шешімі болған кезде, егер республикалық бюджеттен шығыстар және қарақпараттық жүйесіатты қалпына келтіру бір қаржы жылында жүргізілсе, соңғысы жергілікті атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына сайлауларды, республикалық референдумды өткізу жөніндегі кассалық шығыстарды қалпына келтіруге қарақпараттық жүйесіат аударады. Республикалық бюджеттен шығыстарды бір, ал қарақпараттық жүйесіатты қалпына келтіру келесі қаржы жылында жүзеге асырылған жағдайда, бұл қарақпараттық жүйесіатты кандидат "Республикалық бюджетке түсетін өзге салықтық емес түсімдер" коды бойынша республикалық бюджеттің кірісіне аударады. Бұл ретте көрсетілген шешімді: Президентті сайлау кезінде – Орталық сайлау комиссиясы, Сенат депутаттарын сайлау кезінде - аумақтық сайлау комиссиялары, Мәжіліс және Мәслихат депутаттарын сайлау кезінде округтік сайлау комиссиялары қабылдайды.

2) расходы территориальных избирательных комиссий оплачиваются после предъявления соответствующих документов, на основании которых осуществляется приобретение товаров (работ, услуг), утвержденных председателями территориальных избирательных комиссий в пределах их плана финансирования, утвержденного Центральной избирательной комиссией/соответствующими администраторами бюджетных программ при проведении выборов акимов. Выдача наличных денег на расходы территориальной избирательной комиссии производится по распоряжению председателя этой комиссии. По получении авансового отчета главный бухгалтер (руководитель финансовой службы) аппарата акима проверяет правильность оформления и достоверность документов, на основании которых осуществлялось приобретение товаров (работ, услуг), и передает их на утверждение председателю этой комиссии.
Остаток неиспользованных подотчетных сумм в трехдневный срок по окончании выборов, республиканского референдума сдается председателями территориальных избирательных комиссий в кассу аппарата акима для зачисления на счет для финансирования выборов, республиканского референдума или на счет для финансирования выборов акимов по соответствующим спецификам экономической классификации расходов.
529. Контроль за расходованием средств республиканского и местных бюджетов, выделенных на избирательные кампании, в том числе кандидатам, на республиканский референдум, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.
530. В связи со снятием кандидатуры или отменой решения о выдвижении кандидата, и при наличии решения избирательной комиссии об отнесении части понесенных из средств республиканского бюджета расходов на проведение избирательной кампании на счет кандидата, выдвинувшего его маслихата или общественного объединения, последними перечисляются средства на специальные счета местных исполнительных органов для восстановления кассовых расходов по проведению выборов, республиканского референдума, если расходы из республиканского бюджета и восстановление средств производятся в одном финансовом году. В случае осуществления расходов из республиканского бюджета в одном, а восстановление средств в следующем финансовом году, эти средства кандидатом перечисляются в доход республиканского бюджета по коду "Прочие неналоговые поступления в республиканский бюджет". При этом указанное решение принимают: при выборах Президента - Центральная избирательная комиссия, при выборах депутатов Сената - территориальные избирательные комиссии, при выборах депутатов Мажилиса и Маслихата - окружные избирательные комиссии.

531. Президентті, партиялық тізімдер негізінде сайланатын Парламент Мәжілісінің депутаттарын қоспағанда, Парламент, мәслихаттар депутаттарын, әкімдерді және жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелерін сайлауды, сондай-ақ республикалық референдумды өткізуге бөлінген бюджет қарақпараттық жүйесіатын пайдалану жөніндегі бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есеп беруді жасау Бюджет кодексінінің 130 және 131-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу
532. Белгілі бір бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаларының құрамында бекітілетін және бюджеттік бағдарламалардың әртүрлі әкімшілері арасында ағымдағы қаржы жылы ішінде бөлінуге жататын, бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлуі Бюджет кодексінің 14-бабының 7-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша тиісті орталық мемлекеттік органдар айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ағымдағы қаржы жылының 1 қарашасына дейін бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлу тәртібін әзірлейді және оны мүдделі бюджеттік бағдарламаның әкімшілеріне және жергілікті атқарушы органдарға жолдайды.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Қазақстан Республикасы Парламенті республикалық бюджетті бекіту (нақтылау) туралы заңды қабылданған күннен кейін бес жұмыс күннің ішінде бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлу тәртібін бекіту туралы бұйрық жобасын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға келісу үшін жолдайды.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлу тәртібі бөлінетін бюджеттік бағдарлама бекітілген бюджет құрамында бөлінетін бюджеттік бағдарлама бекітілген жағдайда ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанынан кешіктірмей немесе бөлінетін бюджеттік бағдарлама нақтыланған бюджет құрамында бекітілетін жағдайда Қазақстан Республикасы Парламенті республикалық бюджет туралы заңды қабылдаған күннен бастап бір ай ішінде бөлінетін бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бұйрығымен бекітіледі.
Осы тармақтың екінші, үшінші, төртінші бөліктерінде көзделген нормалар бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамаларын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қақпараттық жүйесіетті сараптама жүргізуді, мемлекеттік-жекешелік серіктестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді қаржыландыруға қарақпараттық жүйесіат бөлу тәртiбiне қолданылмайды.

531. Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности по использованию бюджетных средств, выделенных на проведение выборов Президента, депутатов Парламента, за исключением депутатов Мажилиса Парламента, избираемых на основе партийных списков, маслихатов, акимов и членов органов местного самоуправления, а также республиканского референдума, осуществляются в соответствии со статьями 130 и 131 Бюджетного кодекса.
Параграф 2. Распределение распределяемых бюджетных программ
532. Распределение распределяемых бюджетных программ, утверждаемых в бюджете в составе бюджетных программ определенного администратора бюджетных программ и подлежащие распределению в течение текущего финансового года между различными администраторами бюджетных программ осуществляется в порядке, определяемом соответствующими центральными государственными органами по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию в соответствии с пунктом 7 статьи 14 Бюджетного кодекса.
Администратор распределяемой бюджетной программы, до 1 ноября текущего финансового года разрабатывает порядок распределения распределяемой бюджетной программы, и направляет его на согласование заинтересованным администраторам бюджетных программ и местным исполнительным органам.
В течение пяти рабочих дней со дня принятия Парламентом Республики Казахстан закона об утверждении (уточнении) республиканского бюджета, администратор распределяемой бюджетной программы направляет проект приказа об утверждении порядка распределения распределяемой бюджетной программы на согласование центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию.
Порядок распределения распределяемой бюджетной программы утверждается приказом руководителя администратора распределяемой бюджетной программы не позднее 31 декабря текущего финансового года в случае утверждения распределяемой бюджетной программы в составе утвержденного бюджета, или в течение месяца со дня принятия Парламентом Республики Казахстан закона об уточненном республиканском бюджете в случае утверждения распределяемой бюджетной программы в составе уточненного бюджета.
Нормы, предусмотренные частью второй, третьей и четвертой настоящего пункта не распространяются на порядки распределения средств на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных проектов, конкурсных документаций проектов государственно-частного партнерства, консультативного сопровождения проектов государственно-частного партнерства.

3-параграф. Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің, мәселелері бойынша құжаттаманың сараптамасы мен бағалауды қаржыландыру тәртiбi
533. Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің мәселелері бойынша құжаттаманың сараптамасы мен бағалауды қаржыландыру деп, мыналарды:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобасына бизнес-жомпарға сараптама жүргізуді қаржыландыру;
2) республикалық бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы, оның ішінде оларды түзету кезінде;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобаларының, конкурстық құжаттамасының ақпараттық жүйесіырамас бөлігі болып табылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобаларының, техникалық-экономикалық негіздеме ні әзірлеуді немесе түзетуді қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобаларының, конкурстық құжаттамасының сараптамасын, оның iшiнде оған өзгерiстер мен толықтырулар енгiзген кезде;
4) концессионердi таңдау жөніндегі конкурсты өткiзу кезiнде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтiнiмдер сараптамасын;
5) мемлекет кепілгерлігін алуға концессионер ұсыныстарының сараптамасын;
6) мемлекеттiк кепiлдiктердi ұсыну үшiн инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасын;
7) республикалық бюджет қарақпараттық жүйесіаты есебiнен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы іске асыру жоспарланып отырған бюджеттiк инвестициялардың экономикалық сараптамасын, оның ішінде оларды түзету кезінде;
8) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобалардың, iске асырылуын бағалауды;
9) бюджеттік инвестициялық жобалардің, іске асырылуын бағалауды;
10) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын бағалауды;
11) техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді және қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты республикалық бюджет қарақпараттық жүйесіаты есебінен іске асыруын талап ететін бюджеттік инвестициялық жобаларді бюджеттік кредиттеу сараптамасын түсiну қақпараттық жүйесіет.
534. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеттік бағдарламасының қарақпараттық жүйесіаттары есебінен бюджеттік инвестициялар мен мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің, мәселелері бойынша сараптамаларды және құжаттаманы бағалауды қаржыландыру процесі келесі негізгі кезеңдерді қамтитын іс-шаралар кешенін білдіреді:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік инвестициялар мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары, мәселелері бойынша құжаттамаға сараптаманы және бағалауды қаржыландыру өтінімдерін беруі;

Параграф 3. Порядок финансирования экспертизы и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства
533. Под финансированием экспертизы и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства следует понимать:
1) финансирование экспертизы бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства;
2) экономической экспертизы технико-экономического обоснования республиканских бюджетных инвестиционных проектов, в том числе при их корректировке;
3) экспертизы конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, включающих разработку или корректировку технико-экономического обоснования проектов государственно-частного партнерства, являющихся неотъемлемой частью конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений;
4) экспертизы концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера;
5) экспертизы предложений частного партнера либо концессионера на получение поручительства государства;
6) экономической экспертизы инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий;
7) экономической экспертизы бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц за счет средств республиканского бюджета, в том числе при их корректировке;
8) оценки реализации проектов государственно-частного партнерства,
9) оценки реализации;
10) оценки реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
11) экспертизы бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов, требующих разработки технико-экономического обоснования, и реализации государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами за счет средств республиканского бюджета.
534. Процесс финансирования экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства за счет средств бюджетной программы центрального уполномоченного органа по государственному планированию предоставляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) предоставление администраторами бюджетных программ заявок на финансирование экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства;

2) сараптамаларды өткізу және бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша құжаттаманы бағалау үшін концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымдарды, немесе сараптамаларды жүргізу және мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің мәселелері бойынша құжаттаманы бағалау үшін Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығын (бұдан әрі – мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы) тарту;
3) сараптамаларды қаржыландыру және бюджеттік инвестициялар мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары, мәселелері бойынша құжаттаманы бағалау.
535. Бюджеттік бағдарламаның әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік инвестициялар мен Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті, мәселелері бойынша құжаттаманың сараптамасы мен бағалауын қаржыландыруға өтінімдер береді.
536. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік инвестициялар және концессия мәселелері бойынша сараптамалар жүргізу және құжаттаманы бағалау үшін концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымды немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамада белгіленген мерзімдерде сараптамалар жүргізу және құжаттаманы бағалау үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығын тартады.
537. Бюджеттік инвестициялар мен Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті, мәселелері бойынша сараптамалар қорытындылары бойынша оң немесе теріс қорытынды шығарылады немесе пысықтауға жіберіледі, ол мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жолданады.
538. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган ұсынған құжаттамаға сараптамалар және бағалау негізінде:
бюджеттік инвестициялар мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша орындалған жұмыстар актісіне концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым қол қояды;
Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті мәселелері бойынша орындалған жұмыстар актісіне Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы қол қояды.
539. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган мен Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы, мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым арасындағы қаржыландыру және ұйымдастырушылық қамтамасыз ету бюджеттік заңнамада және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада белгіленген тәртіппен шарттар жасасу арқылы жүзеге асырылады.
4-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша, инвестициялық шығындарға өтемақы беру тәртібі
540. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдаланғаны үшін жалдау ақысын төлеу жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын жеке әріптестің қамтамасыз етуін ескере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде төлемдердің жалпы сомасынан белгілі бір үлестермен бюджет қаражаты есебінен Бірыңғай төлемдер түрінде жүргізілетін жеке әріптестің табысын алу көзі болып табылады.

2) привлечение специализированной организации по вопросам государственно-частного партнерства для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии, или Центра развития государственно-частного партнерства (далее - Центр развития государственно-частного партнерства) для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам государственно-частного партнерства;
3) финансирование экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства,
535. Администраторы бюджетных программ предоставляют Заявки на финансирование экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и проектов государственно-частного партнерства, в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
536. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию привлекает специализированную организацию по вопросам государственно-частного партнерства для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии, или Центр развития государственно-частного партнерства для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам государственно-частного партнерства в сроки, установленные законодательством в области государственно-частного партнерства.
537. По итогам экспертиз по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства, выносится положительное или отрицательное заключение, или отправляется на доработку, которое направляется в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
538. На основании предоставленных экспертиз и оценки документации центральным уполномоченным органом по государственному планированию:
по вопросам бюджетных инвестиций и концессии подписывается акт выполненных работ специализированной организацией по вопросам государственно-частного партнерства;
по вопросам государственно-частного партнерства подписывается акт выполненных работ Центром развития государственно-частного партнерства.
539. Финансирование и организационное обеспечение между центральным уполномоченным органом по государственному планированию и Центром развития государственно-частного партнерства, специализированной организацией по вопросам государственно-частного партнерства осуществляется посредством заключения договоров в порядке, установленном бюджетным законодательством и законодательством о государственных закупках.
Параграф 4. Порядок предоставления компенсации инвестиционных затрат по проектам государственно-частного партнерства
540. Компенсация инвестиционных затрат по проектам государственно-частного партнерства (далее - компенсация) - это денежные выплаты за счет бюджетных средств, направленные на возмещение определенного объема инвестиционных затрат, в соответствии с договором государственно-частного партнерства.

541. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдаланғаны үшін жалдау ақысын төлеу (бұдан әрі – жалдау ақысы) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану кезеңінде жеке меншіктегі (жекеше әріптестің меншігіндегі) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері бойынша ғана жүзеге асырылады.
542. Жекеше әріптеске жалдау ақысын төлеу мүмкіндігі туралы шешімді тиісті бюджет комиссиясы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің белгіленген лимиттерін ескере отырып қабылдайды.
543. Жалдау ақысын төлеу жекеше әріптестің меншігіндегі мемлекеттік жекешелік әріптестік объектісін пайдалану кезеңінде жүзеге асырылады.
544. Жалдау ақысын төлеуді мемлекеттік әріптес Қазақстан Республикасының Республикалық бюджет туралы заңдарында немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астана мәслихаттарының тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде жүргізеді.
545. Жалдау ақысын төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіп пен кестеге сәйкес және төлем шотының негізінде жүргізіледі.
546. Жалдау ақысы бойынша төлемнің ең жоғары көлемі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленеді. Жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын, оның ішінде жалға берілетін үй-жай мен көрсетілетін қызметтердің сапасы бойынша бұзған жағдайда, жалдау ақысы бойынша төлемнің нақты көлемімен салыстырғанда төмендейді көлемі төлемнің ең жоғары. Өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны үшін ұстап қалудың мөлшері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартымен айқындалады. Жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуі жекеше әріптес пен мемлекеттік әріптес арасында жыл сайын келесі жылдың бірінші тоқсанында жыл қорытындысы бойынша қол қойылатын актімен расталады. Жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (Орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтар болмаған жағдайда, жекеше әріптеске жалдау төлемдерінің ең жоғары көлемі төленеді.
547. Республикалық және жергілікті бюджеттерден жалдау төлемдерін төлеуге қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
548. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын мемлекеттік әріптес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қалыптастырады.
549. Республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жалдау төлемдерін төлеуге жеке әріптестің өтінімдерін қанағаттандыру мемлекеттік әріптес төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
5-параграф. Экономиканың тиісті саласындағы (аясындағы) әлеуметтік инфрақұрылым және тіршілікті қамтамасыз ету объектілерін ұстауға арналған шығыстар көлемінің шегіндегі концессионердің пайдалану шығындары өтемақысының тәртібі
550. Концессионердің пайдалану шығындарының өтемақысы концессия объектісін пайдалану кезеңінде концессионердің пайдалану шығындарының белгілі бір көлемін республикалық немесе жергілікті бюджеттерден өтеу болып табылады.
551. Концессионердің пайдалану шығындарына концессия шарты шеңберінде экономиканың тиісті саласындағы (аясындағы) әлеуметтік инфрақұрылым және тіршілікті қамтамасыз ету объектілерін ұстауға арналған шығыстар көлемдері шегінде туындайтын концессионердің шығыстары жатады.

541. Инвестиционные затраты по проектам государственно-частного партнерства это затраты на строительство, создание, реконструкцию и (или) модернизацию объекта государственно-частного партнерства.
542. Решение о предоставлении компенсации принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства.
543. Выплата компенсации осуществляется после ввода объекта государственно-частного партнерства в эксплуатацию. В случае строительства/реконструкции нескольких объектов в рамках одного проекта государственно-частного партнерства выплату компенсации осуществлять пропорционально по мере ввода в эксплуатацию каждого объекта.
544. Выплата компенсации производится государственным партнером в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
545. Выплата компенсации производится в соответствии с порядком и графиком, установленным договором государственно-частного партнерства и на основании счета к оплате.
546. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату компенсации осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
547. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером с учетом условий договоров государственно-частного партнерства, в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
548. Для получения средств из бюджета в сроки, установленные планами финансирования по платежам, частные партнеры предоставляют государственному партнеру заявки на выделение бюджетных средств.
549. Удовлетворение заявок частного партнера на выплату компенсации за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, государственного партнера.
Параграф 5. Порядок компенсации эксплуатационных затрат концессионера в пределах объемов расходов на содержание объектов социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения в соответствующей отрасли (сфере) экономики
550. Компенсацией эксплуатационных затрат концессионера является возмещение определенного объема эксплуатационных затрат концессионера из республиканского или местных бюджетов в период эксплуатации объекта концессии.
551. К эксплуатационным затратам концессионера относятся расходы концессионера, которые возникают в пределах объемов расходов на содержание объектов социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения в соответствующей отрасли (сфере) экономики, в рамках договора государственно-частного партнерства.

552. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган шығындарды өтеу көзі ретінде пайдалану шығындарының өтемақысын көздейтін концессиялық құжаттама сараптамасының оң қорытындысын ескере отырып, қорытындыны қалыптастырады және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
553. Концессионерге пайдалану шығындарының өтемақысын беру туралы шешімді концессия міндеттемелерінің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
554. Пайдалану шығындарының өтемақысын төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес төлем шоты негізінде жүргізіледі.
Концессионердің пайдалану шығындарының өтемақысын төлеудің ең жоғары көлемі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленеді. Концессионер мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (Орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзған жағдайда, пайдалану шығындарының өтемақысын төлеудің нақты көлемі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген ең жоғары төлем көлемімен салыстырғанда төмендейді.
Концессионердің мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (Орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтарының болмауы немесе болуы тиісті актімен (актілерімен) расталуға тиіс.
Көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) және концессионердің концессия шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтарының болуын немесе болмауын растайтын актілерге концедент пен концессионер арасында қол қойылады.
Концессионер мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (Орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтар болмаған жағдайда, концессионерге пайдалану шығындарының өтемақысын төлеудің ең жоғары көлемі төленеді
555. Концессионердің пайдалану шығындары өтемақысының жыл сайынғы мөлшері Бюджет кодексінің 70-бабы 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен заттай нормаларды ескере отырып, ұқсас объектілерді пайдалануға арналған мемлекеттік бюджеттен бөлінетін жыл сайынғы төлемдерден (оның ішінде субсидиялар) аспауы тиіс. Ұқсас объектілер, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдар бекіткен заттай нормалар болмаған жағдайда концессионердің пайдалану шығындары өтемақысының мөлшері жоспарлау сатысында есептеу әдісімен айқындалады.
Бюджет кодексінің 70-бабына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша орталық мемлекеттік органдар бекітетін заттай нормаларды ескере отырып, пайдалану шығындары өтемақысының жыл сайынғы мөлшерін мемлекеттік бюджеттен осыған ұқсас объектілерді пайдалануға берілетін жыл сайынғы төлемдердің (оның ішінде субсидиялардың) өзгеруіне барабар индекстеуге жол беріледі.

552. Уполномоченный орган по государственному планированию с учетом положительного заключения экспертизы конкурсной документации, предусматривающее в качестве источника возмещения затрат компенсацию эксплуатационных затрат, формирует заключение и выносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
553. Решение о предоставлении компенсации эксплуатационных затрат концессионеру принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов концессионных обязательств.
554. Выплата компенсации эксплуатационных затрат производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором государственно-частного партнерства на основании счета к оплате.
Максимальный объем выплат компенсации эксплуатационных затрат концессионера устанавливается договором государственно-частного партнерства. Фактический объем выплаты компенсации эксплуатационных затрат снижается по сравнению с максимальным объемом выплаты, установленным договором государственно-частного партнерства, в случае нарушения концессионером условий договора государственно-частного партнерства, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ).
Отсутствие или наличие нарушений концессионером условий договора государственно-частного партнерства, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), должны подтверждаться соответствующим актом (актами).
Акты, подтверждающие оказание услуг (выполнение работ) и наличие или отсутствие нарушений концессионером условий договора государственно-частного партнерства, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), подписываются между концедентом и концессионером.
В случае отсутствия нарушений концессионером условий договора государственно-частного партнерства, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), концессионеру выплачивается максимальный объем выплат компенсации эксплуатационных затрат.
555. Ежегодный размер компенсации эксплуатационных затрат концессионера не должен превышать ежегодные выплаты из государственного бюджета на эксплуатацию (в том числе субсидий) аналогичных объектов, с учетом натуральных норм, утверждаемых центральными государственными органами по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, согласно пункту 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан. В случае отсутствия аналогичных объектов, а также натуральных норм, утверждаемых центральными государственными органами, размер компенсации эксплуатационных затрат концессионера определяется расчетным методом на стадии планирования.
Допускается индексация ежегодного размера компенсации эксплуатационных затрат пропорционально изменению ежегодных выплат из государственного бюджета на эксплуатацию (в том числе субсидий) аналогичных объектов, с учетом натуральных норм, утверждаемых центральными государственными органами по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, согласно пункту 3 статьи 70 Бюджетного кодекса.

556. Пайдалану шығындары өтемақысының төлемін концедент Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде жүргізеді.
557. Пайдалану шығындарының өтемақысын төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қарақпараттық жүйесіат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
558. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде концессия шартының талаптарын ескере отырып, концедент қалыптастырады.
559. Концессионердің республикалық және жергілікті бюджеттер қарақпараттық жүйесіаты есебінен пайдалану шығындарының өтемақысына арналған өтінімдерін қанағаттандыру концедент бекіткен төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
6-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша операциялық шығындары өтеу тәртібі
560. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша операциялық шығындардың өтемақысы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалануға байланысты жекеше әріптестің шығыстарын өтеуге бағытталған бюджет қаражаты есебінен ақшалай төлемдер болып табылады.
561. Операциялық шығындардың өтемақысын төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес және төлем шотының негізінде жүргізіледі.
562. Операциялық шығындардың өтемақысын төлеуді мемлекеттік әріптес Қазақстан Республикасының Республикалық бюджет туралы заңдарында немесе тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы мәслихаттардың шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде жүргізеді.
563. Операциялық шығындардың өтемақысын төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
564. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын мемлекеттік әріптес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қалыптастырады.
565. Республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен операциялық шығындарды өтеуге жеке әріптестің өтінімдерін қанағаттандыру мемлекеттік әріптес бекіткен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.

556. Выплата компенсации эксплуатационных затрат производится концедентом в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
557. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату компенсации эксплуатационных затрат осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
558. Планы финансирования по платежам формируются концедентом с учетом условий договора государственно-частного партнерства в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
559. Удовлетворение заявок концессионера на компенсацию эксплуатационных затрат за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, утвержденным концедентом.
Параграф 6. Порядок компенсации операционных затрат по проектам государственно-частного партнерства
560. Компенсацией операционных затрат по проектам государственно-частного партнерства является денежные выплаты за счет бюджетных средств, направленные на возмещение расходов частного партнера, связанных с эксплуатацией объекта государственно-частного партнерства в соответствии с договором государственно-частного партнерства.
561. Выплата компенсации операционных затрат производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором государственно-частного партнерства, и на основании счета к оплате.
562. Выплата компенсации операционных затрат производится государственным партнером в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
563. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату компенсации операционных затрат осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
564. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером с учетом условий договора государственно-частного партнерства в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
565. Удовлетворение заявок частного партнера на компенсацию операционных затрат за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, утвержденным государственным партнером.

7-параграф. Мемлекеттік меншіктегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақыны орындау тәртібі
566. Мемлекеттік меншіктегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы (бұдан әрі - сыйақы) жекеше әріптестің техникалық және пайдалану әріптестігін қамтамасыз етуді ескере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде төлемдердің жалпы сомасынан белгілі бір үлестермен бюджет қаражаты есебінен Бірыңғай төлемдер түрінде жүргізілетін жекеше әріптес кірістерін алу көзі болып табылады мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің сипаттамалары.
567. Сыйақы төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану кезеңінде мемлекеттік меншіктегі объектілер бойынша жүзеге асырылады.
568. Сыйақы төлеу "Қазақстан Республикасының Ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 242 қаулысына (мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) сәйкес ҚР ҰБ белгілеген ұлттық валюта бағамы Елеулі өзгерген жағдайда жеке әріптестің табысын алудың қосымша көзі ретінде де қолданылады № 7977 нормативтік құқықтық актілер) (бұдан әрі - № 242 қаулы), мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарына сәйкес ерекше маңызы бар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезінде.
569. Сыйақы беру мүмкіндігі туралы шешімді тиісті бюджет комиссиясы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің белгіленген лимиттерін ескере отырып қабылдайды.
570. Сыйақы төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану кезеңінде жүзеге асырылады.
571. Сыйақы төлеуді мемлекеттік әріптес Қазақстан Республикасының Республикалық бюджет туралы заңдарында немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астана мәслихаттарының тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде жүргізеді.
572. Сыйақы төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес және төлем шотының негізінде жүргізіледі.
573. Сыйақы төлемдерінің ең жоғары көлемі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленеді. Жеке әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын бұзған жағдайда, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (Орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша сыйақы төлеудің нақты көлемі төлемнің ең жоғары көлемімен салыстырғанда төмендейді. Өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны үшін ұстап қалудың мөлшері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартымен айқындалады. Жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуі жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі 30 наурызға дейін жекеше әріптес пен мемлекеттік әріптес арасында қол қойылатын актімен расталады. Жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (Орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтар болмаған жағдайда, жекеше әріптеске сыйақы төлемдерінің ең жоғары көлемі төленеді.

Параграф 7. Порядок выплаты вознаграждения за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства, находящимся в государственной собственности
566. Вознаграждение за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства, находящимся в государственной собственности (далее - вознаграждение) является источником получения доходов частного партнера, который производится в виде единых платежей за счет бюджетных средств определенными долями от общей суммы выплат в течение всего срока реализации проекта государственно-частного партнерства, с учетом обеспечения частным партнером технических и эксплуатационных характеристик объекта государственно-частного партнерства.
567. Выплата вознаграждения осуществляется по объектам, находящимся в государственной собственности в период эксплуатации объекта государственно-частного партнерства.
568. Выплата вознаграждения также применяется как дополнительный источник получения доходов частного партнера, в случае существенного изменения курса национальной валюты, установленного Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 242 "Об утверждении Правил установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7977) (далее - Постановление № 242), при реализации проекта государственно-частного партнерства особой значимости в соответствии с условиями договора государственно-частного партнерства.
569. Решение о возможности предоставить вознаграждение принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства.
570. Выплата вознаграждения осуществляется в период эксплуатации объекта государственно-частного партнерства.
571. Выплата вознаграждения производится государственным партнером в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
572. Выплата вознаграждения производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором государственно-частного партнерства и на основании счета к оплате.
573. Максимальный объем выплат вознаграждения устанавливается договором государственно-частного партнерства. Фактический объем выплаты вознаграждения снижается по сравнению с максимальным объемом выплаты, в случае нарушения частным партнером условий договора государственно-частного партнерства, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ).
Размер к удержанию за ненадлежащее исполнение своих обязательств определяется договором государственно-частного партнерства.
Обеспечение частным партнером технических и эксплуатационных характеристик объекта государственно-частного партнерства подтверждается актом, подписываемым между частным партнером и государственным партнером, ежегодно до 30 марта следующего за отчетным периодом.
В случае отсутствия нарушений частным партнером условий договора государственно-частного партнерства, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), частному партнеру выплачивается максимальный объем выплат вознаграждения.

574. Сыйақы төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
575. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын мемлекеттік әріптес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қалыптастырады.
576. Республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен сыйақы төлеуге жеке әріптестің өтінімдерін қанағаттандыру мемлекеттік әріптестің төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
8-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің, қолжетімділігі үшін төлемақы төлеу тәртібі
577. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің қолжетімділігі үшін төлемақы-мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің пайдалану және сапалық сипаттамаларын, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің жеке техникалық-экономикалық параметрлерін негізге ала отырып, көрсетілген объектінің тұтынушыларға қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын ақшалай төлем.
578. Қолжетімділік үшін төлемді ықтимал төлеу туралы шешімді тиісті бюджет комиссиясы Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің белгіленген лимиттерін ескере отырып қабылдайды.
579. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қолжетімділік үшін ақы төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес және төлем шотының негізінде жүргізіледі.
580. Концессиялық жобалар бойынша қолжетімділік үшін төлемақы төлемдері осы Қағидалардың 12-тарауының 4 (инвестициялық шығындарды өтеу), 5 (концессионердің пайдалану шығындарын өтеу), 7 (концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы) және 9 (концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау ақысын төлеу) параграфтарында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
9-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, пайдаланғаны үшін жалдау ақысын төлеу тәртібі
581. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдаланғаны үшін жалдау ақысын төлеу жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын жеке әріптестің қамтамасыз етуін ескере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде төлемдердің жалпы сомасынан белгілі бір үлестермен бюджет қаражаты есебінен Бірыңғай төлемдер түрінде жүргізілетін жеке әріптестің табысын алу көзі болып табылады.

574. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату вознаграждения осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
575. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером с учетом условий договоров государственно-частного партнерства в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
576. Удовлетворение заявок частного партнера на выплату вознаграждения за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, государственного партнера.
Параграф 8. Порядок выплаты платы за доступность объекта государственно-частного партнерства
577. Плата за доступность объекта государственно-частного партнерства - денежная выплата, осуществляемая за счет бюджетных средств в соответствии с договором государственно-частного партнерства за обеспечение эксплуатационных и качественных характеристик объекта государственно-частного партнерства, а также доступности указанного объекта потребителям исходя из индивидуальных технико-экономических параметров объекта государственно-частного партнерства.
578. Решение о возможной выплате платы за доступность принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
579. Выплата платы за доступность по проектам государственно-частного партнерства производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором государственно-частного партнерства и на основании счета к оплате.
580. Выплаты платы за доступность по концессионным проектам осуществляются в порядке определенными параграфами 4 (компенсация инвестиционных затрат), 5 (компенсация эксплуатационных затрат концессионера), 7 (вознаграждение за осуществление управления объектом концессии) и 9 (выплаты арендной платы за пользование объектом концессии) главы 12 настоящих Правил.
Параграф 9. Порядок выплаты арендной платы за пользование объектом государственно-частного партнерства
581. Выплата арендной платы за пользование объектом государственно-частного партнерства является источником получения доходов частного партнера, который производится в виде единых платежей за счет бюджетных средств определенными долями от общей суммы выплат в течение всего срока реализации проекта государственно-частного партнерства, с учетом обеспечения частным партнером технических и эксплуатационных характеристик объекта государственно-частного партнерства.

582. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдаланғаны үшін жалдау ақысын төлеу (бұдан әрі – жалдау ақысы) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану кезеңінде жеке меншіктегі (жекеше әріптестің меншігіндегі) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері бойынша ғана жүзеге асырылады.
583. Жекеше әріптеске жалдау ақысын төлеу мүмкіндігі туралы шешімді тиісті бюджет комиссиясы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің белгіленген лимиттерін ескере отырып қабылдайды.
584. Жалдау ақысын төлеу жеке серіктестің меншігіндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану кезеңінде жүзеге асырылады.
585. Жалдау ақысын төлеуді мемлекеттік әріптес Қазақстан Республикасының Республикалық бюджет туралы заңдарында немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астана мәслихаттарының тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде жүргізеді
586. Жалдау ақысын төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіп пен кестеге сәйкес және төлем шотының негізінде жүргізіледі.
587. Жалдау ақысы бойынша төлемнің ең жоғары көлемі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленеді. Жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын, оның ішінде жалға берілетін үй-жай мен көрсетілетін қызметтердің сапасы бойынша бұзған жағдайда, жалдау ақысы бойынша төлемнің нақты көлемі төлемнің ең жоғары көлемімен салыстырғанда төмендейді.
Өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны үшін ұстап қалудың мөлшері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартымен айқындалады.
Жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуі жекеше әріптес пен мемлекеттік әріптес арасында жыл сайын келесі жылдың бірінші тоқсанында жыл қорытындысы бойынша қол қойылатын актімен расталады.
Жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (Орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтар болмаған жағдайда, жекеше әріптеске жалдау төлемдерінің ең жоғары көлемі төленеді.
588. Республикалық және жергілікті бюджеттерден жалдау төлемдерін төлеуге қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
589. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын мемлекеттік әріптес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қалыптастырады.

582. Выплата арендной платы за пользование объектом государственно-частного партнерства (далее - арендная плата) осуществляется только по объектам государственно-частного партнерства, находящимся в частной собственности (в собственности частного партнера) в период эксплуатации объекта государственно-частного партнерства.
583. Решение о возможной выплате арендной платы частному партнеру принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства.
584. Выплата арендной платы осуществляется в период эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, находящегося в собственности частного партнера.
585. Выплата арендной платы производится государственным партнером в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
586. Выплата арендной платы производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором государственно-частного партнерства и на основании счета к оплате.
587. Максимальный объем выплаты по арендной плате устанавливается договором государственно-частного партнерства. Фактический объем выплаты по арендной плате снижается по сравнению с максимальным объемом выплаты, в случае нарушения частным партнером условий договора государственно-частного партнерства, в том числе по качеству предоставляемого в аренду помещения и оказываемых услуг.
Размер к удержанию за ненадлежащее исполнение своих обязательств определяется договором государственно-частного партнерства.
Обеспечение частным партнером технических и эксплуатационных характеристик объекта государственно-частного партнерства подтверждается актом, подписываемым между частным партнером и государственным партнером, ежегодно по итогам года в первом квартале следующего года.
В случае отсутствия нарушений частным партнером условий договора государственно-частного партнерства, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), частному партнеру выплачивается максимальный объем выплат арендных платежей.
588. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату арендных платежей осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
589. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером с учетом условий договоров государственно-частного партнерства в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.

590. Республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жалдау төлемдерін төлеуге жеке әріптестің өтінімдерін қанағаттандыру мемлекеттік әріптес төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
10-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландыру тәртібі
591. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландыру – бұл объектілерді салу, құру, реконструкциялау және жаңғырту үшін шығындардың белгілі бір көлемін қаржыландыру үшін бюджет қаражатын бөлу.
592. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландыруды тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін салу, құру, реконструкциялау және жаңғырту кезеңінде жүзеге асырады.
593. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландырудың жалпы көлемі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының қоса қаржыландыруды талап ететін тізбесін ескере отырып жасалатын тиісті мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарымен айқындалады.
594. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландырудың жылдық көлемі Қазақстан Республикасының Республикалық бюджет туралы заңдарында және тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мәслихаттарының шешімдерінде айқындалады.
595. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландыруға республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
596. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын тиісті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының талаптарын ескере отырып, бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қалыптастырады.
597. Жеке серіктестер төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларында белгіленген мерзімде бюджеттен қаражат алу үшін бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілеріне бюджет қаражатын бөлуге өтінімдер мен бұрын алынған қаражатты игеру туралы есептер ұсынады.
598. Өтінімдер тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес бюджеттен қаражат бөлу көзделетін айдың басталуына дейін 15 күннен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынылады.
599. Республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қоса қаржыландыруға жеке әріптестің өтінімдерін қанағаттандыру бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімшісінің төлемдер бойынша жылдық қаржыландыру жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады

590. Удовлетворение заявок частного партнера на выплату арендных платежей за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, государственным партнером.
Параграф 10. Порядок софинансирования проектов государственно-частного партнерства
591. Софинансирование проектов государственно-частного партнерства - это выделение бюджетных средств для финансирования определенного объема затрат для строительства, создания, реконструкции и модернизации объектов государственно-частного партнерства.
592. Софинансирование проектов государственно-частного партнерства осуществляется администратором соответствующей бюджетной программы в период строительства, создания, реконструкции и модернизации объекта государственно-частного партнерства.
593. Общие объемы софинансирования проектов государственно-частного партнерства определяются соответствующими договорами государственно-частного партнерства, которые заключаются с учетом перечня проектов государственно-частного партнерства, требующих софинансирования.
594. Годовые объемы софинансирования проектов государственно-частного партнерства определяются законами Республики Казахстан о республиканском бюджете и решениями маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
595. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на софинансирование проектов государственно-частного партнерства осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
596. Планы финансирования по платежам формируются администраторами соответствующих бюджетных программ с учетом условий договоров государственно-частного партнерства в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством.
597. Частные партнеры для получения средств из бюджета в сроки, установленные планами финансирования по платежам, предоставляют соответствующим администраторам бюджетных программ заявки на выделение бюджетных средств и отчеты об освоении средств, полученных ранее.
598. Заявки предоставляются в сроки не позднее, чем за пятнадцать дней до начала месяца, в котором предполагается выделение средств из бюджета согласно планам финансирования по платежам соответствующих администраторов бюджетных программ.
599. Удовлетворение заявок частного партнера на софинансирование проекта государственно-частного партнерства за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных годовым планом финансирования по платежам, соответствующего администратора бюджетной программы.

13-тарау. Мемлекеттік сыртқы қарыздар, байланысты гранттар және қоса қаржыландыру қаражаты есебінен қаржы операцияларын жүзеге асыру тәртібі
600. Несие шоты-егер қарыз туралы немесе байланысты грант туралы Шарттың талаптарында мыналар көзделген болса, резидент емес қарыз берушіде немесе донорда ашылған, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарызының немесе байланысты грантының, сыртқы қарызының сомасы орналастырылатын, одан тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) берушіге тікелей төлемдер жүзеге асырылатын ағымдағы шот тікелей төлемдер, сондай-ақ арнайы шотты толықтыруға, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшасын бақылау шоты.
601. Қазақстан Республикасы Үкіметінің одан әрі қарыз алуын көздемейтін қоса қаржыландырумен байланысты гранттарды қоспағанда, және грант туралы шартта өзгеше айтылмаған болса, Үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздары есебінен қаржылық операцияларды бюджеттік бағдарлама әкімшісі несиелік шоттан алуға арналған өтінімдердің негізінде шетел қарыз берушісінің немесе донордың атына жіберілетін нысан бойынша және қарыз шартына немесе байланысты грант туралы шартқа сәйкес, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырады. Бұл ретте, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар қаражатын бюджеттік бағдарлама әкімшісі тиісті қарыз немесе байланысты грант туралы шартта көзделмеген мақсаттарға арналған несиелік шоттан алуға жатпайды.
602. Несиелік шоттан қаражат алуға өтінімдерге қолдың екі тобы қол қояды, онда қолдың бірінші тобы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, қолдың екінші тобы Бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне бекітіледі. Бұл ретте бірінші топқа қол қоюшылардың мәртебесі үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын пайдалануды, бюджеттік бағдарламалар шеңберінде ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызын реттеумен және олардың нысаналы пайдаланылуын бақылаумен, екінші топқа қол қоюшылардың мәртебесі - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың нысаналы пайдаланылуы үшін толық жауапкершілікпен айқындалады, сондай-ақ төлем алушы-ақша алушы деректемелерінің дұрыстығы мен дұрыстығы үшін.

Глава 13. Порядок осуществления финансовых операций за счет средств государственных внешних займов, связанных грантов и средств софинансирования
600. Ссудный счет - текущий счет, открытый у заимодателя-нерезидента или донора, где размещается сумма правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, из которого осуществляются платежи напрямую поставщику товаров (работ, услуг), если условиями договора о займе или о связанном гранте предусмотрены такие прямые платежи, а также на пополнение специального счета, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом.
601. Финансовые операции за счет правительственных внешних займов или связанных грантов, внешних займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, за исключением связанных грантов с софинансированием, не предусматривающих дальнейшее заимствование Правительством Республики Казахстан, и если иное не оговаривается в договоре о гранте, осуществляются администратором бюджетной программы со ссудного счета на основании заявок на снятие средств, направляемых в адрес иностранного заимодателя или донора по форме в соответствии с договором займа или о связанном гранте, а также в соответствии с настоящими Правилами. При этом, средства правительственных внешних займов или связанных грантов, внешних займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом не подлежат снятию со ссудного счета администратором бюджетной программы на цели, не предусмотренные соответствующим договором займа или о связанном гранте.
602. Заявки на снятие средств со ссудного счета визируются двумя группами подписей, где первая группа подписей закреплена за центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, вторая группа подписей за администратором бюджетной программы. При этом статус обладателей подписей первой группы определяется регулированием использования средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом в рамках бюджетных программ, и контролем за их целевым использованием, статус обладателей подписей второй группы - полной ответственностью за их целевое использование в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также за правильность и достоверность реквизитов получателя платежа - получателя денег

603. Мемлекеттік қазынашылықта ашылған ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың үкіметтік сыртқы қарызының немесе байланысты грантының, жергілікті атқарушы органының ерекше мәртебесі бар сыртқы қарызының қаражатын шоттан, сыртқы қарыздың арнайы шотынан немесе байланысты гранттан, Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан алуға арналған өтінімде бірінші топтың қолын алу үшін және бюджеттік бағдарламаның әкімшісі қаражатты алуға арналған өтініммен бірге мемлекеттік қазынашылыққа қоса қаржыландыруды ұсынады:
ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының Сыртқы қарыз шотынан, сыртқы қарызынан қаражат алуға арналған өтінімдер бойынша төлемнің мақсаты не ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының арнайы шотынан/байланысты гранттан/қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражат алуға арналған өтінімдер тізілімі көрсетілген ілеспе хат, осы Қағидаларға 135-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
бірлесіп қаржыландыру бойынша қаржылық операцияларды жүргізу кезінде мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген шарт және шартты тіркеу туралы хабарлама;
қарыз алу шарты немесе байланысты грант туралы келісімнің шеңберінде жасасқан келісімшарттарға төлемдер жүргізілген жағдайда осы келісімшарттарға сәйкес төлем жүргізілетін құжаттардың (орындалған жұмыстардың сертификаттары және/немесе сол немесе өзге қызметтердің берілгені туралы инвойстар, оның ішінде келісімшарттың талаптарында бұл көзделген жағдайларда, банктік кепілдіктердің көшірмелері) көшірмелері, олар бойынша бастапқы төлемдер жүргізу кезінде, одан кейінгі кез келген өзгерістер мен толықтырулары бар көшірмелерін қоса алғанда, осы келісімшарттардың көшірмелері, сондай-ақ егер, бұл қарыз алу шарты және байланысты грант туралы келісім бойынша рәсімдермен көзделген болса, келісімшарттар жасасуға арналған шетелдік қарыз берушінің ресми мақұлдамалар көшірмелерін;
келісімшарт жасалмай жүргізілетін шығыстар бойынша біржолғы төлемдер жасалған жағдайда бастапқы құжаттардың көшірмесін (шот-фактураларды, жөнелтпе құжаттарды, кіріс кассалық ордерлерді, түбіртектерді, қолхаттарды және өзге де құжаттарды);
үкіметтік сыртқы қарыздар мен байланысты гранттарды, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздарын қоса қаржыландыру жөніндегі қаржылық операцияларды қоспағанда, қарыз шарты бойынша немесе байланысты грант туралы келісім бойынша қабылданған қаржылық рәсімдерге сәйкес шетелдік қарыз берушіге немесе донорға беруге қажетті құжаттардың көшірмелері;
мемлекеттік бағдарламаның іс-шараларын қаржыландыруға бағытталған үкіметтік сыртқы қарыз қарақпараттық жүйесіатын несие шотынан алу бойынша қаржы операцияларын жүргізу кезінде (аванстық төлемді қоспағанда) қарыз шартымен анықталған көрсеткіштеріне қол жеткізуді растайтын қарыз шартымен көзделген уәкілетті органның (ұйымның) оң қорытындысын;
мемлекеттік Қазынашылықтың сұрауы бойынша есепті сомалар бойынша қосымша ақпарат, оның ішінде келісімшарттардың, жұмыс көлемінің ведомостарының, инвойстардың, сертификаттардың электрондық нұсқалары;
тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша конкурстық комиссияның шешімін ұсынады.

603. Для получения подписи первой группы в заявке на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со счета, специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, открытого в государственном казначействе, и софинансирования, администратор бюджетной программы вместе с заявкой на снятие средств предоставляет в государственное казначейство:
сопроводительное письмо с указанием назначения платежа по заявкам на снятие средств со счета внешнего займа, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом либо реестр заявок на снятие средств со специального счета внешнего займа/связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом или средств софинансирования, по форме согласно приложению 135 к настоящим Правилам;
при проведении финансовых операций по софинансированию, договор, зарегистрированный в органах государственного казначейства и уведомление о регистрации договора;
в случае проведения платежей по заключенным в рамках договора займа или соглашения о связанном гранте контрактам, копии документов, на основании которых в соответствии с этими контрактами производится оплата (сертификаты выполненных работ и/или инвойсы о предоставлении тех или иных услуг, в том числе копии банковских гарантий, в случаях, если это предусмотрено условиями контракта), копии этих контрактов при проведении первоначального платежа по ним, включая копии с любыми дальнейшими изменениями и дополнениями, а также копии официальных одобрений иностранного заимодателя или донора на заключение контрактов, если это предусмотрено процедурами по договору займа или соглашением о связанном гранте;
в случае проведения разовых платежей по расходам, производимым без заключения контрактов, копии первичных документов (счета-фактуры, накладные, приходные кассовые ордера, квитанций, расписки и иные документы);
копии документов, необходимых к предоставлению иностранному заимодателю или донору согласно принятым финансовым процедурам по договору займа или по соглашению о связанном гранте, за исключением финансовых операций по софинансированию правительственных внешних займов и связанных грантов, внешних займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом;
при проведении финансовых операций по снятию средств со ссудного счета правительственного внешнего займа, направленного на финансирование мероприятий государственной программы, положительное заключение уполномоченного органа (организации), предусмотренное договором о займе, подтверждающее достижение показателей, определенных договором займа (за исключением авансового платежа);
дополнительную информацию по подотчетным суммам по запросу государственного казначейства, в том числе электронные версии контрактов, ведомостей объемов работ, инвойсов, сертификатов;
решение конкурсной комиссии по закупу товаров, работ и услуг.

604. Бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік қазынашылық бес жұмыс күні ішінде шоттан ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарызы немесе байланысты гранты, сыртқы қарызы қаражатын алуға арналған өтінімді ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарыздары және байланысты гранттары, сыртқы қарыздары шеңберінде жасалған келісімшарттарға сәйкестігіне тексереді шарттарының немесе байланысты гранттар туралы келісімдердің талаптарына, шетелдік қарыз берушіге немесе донорға беру үшін бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне қол қояды және қайтарады.
Мемлекеттік қазынашылық ағымдағы қаржы жылының соңғы айында ағымдағы қаржы жылының 15 желтоқсанына дейін ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарызының немесе байланысты грантының, сыртқы қарызының қаражатын алуға өтінімдер қабылдайды.
605. Мемлекеттік қазынашылық осы Қағидалардың 601, 602 және 603-тармақтарына сәйкес қарау үшін бюджеттік бағдарлама әкімшісі ұсынған кредиттік шоттан, мемлекеттік қазынашылықта ашылған арнайы шоттан және қоса қаржыландырудан қаражат алуға арналған өтінімді мынадай жағдайда:
егер жүргізілетін қаржы операциясы қарыз шартының немесе байланысты грант туралы келісімнің немесе қарыз шарты немесе байланысты грант туралы Келісім шеңберінде жасалған шарттың талаптарына қайшы келсе;
тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісін қаржыландыру жоспарында көзделген ағымдағы кезеңге жоспарлы тағайындаулардың болмауы немесе жеткіліксіздігі;
бюджеттік бағдарлама әкімшісі Қазақстан Республикасының заңнамасында, қарыз шартында немесе байланысты грант туралы келісімде көзделген тиісті қағидалар мен рәсімдерді бұзған;
жүргізілетін қаржы операциялары бойынша құжаттарда сәйкессіздік және қателік орын алған жағдайда оларды бюджеттік бағдарлама әкімшісі жойғанға дейін қабылдамайды.
606. Бағалы қағаздар шығару жолымен сыртқы қарызды тарту кезінде ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшасын бақылау шотына қаражатты есепке алу "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа шығу үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды ұлттық валютада шығару үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру тәртібіне сәйкес жүргізіледі.
Ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарыздарының немесе байланысты гранттарының, сыртқы қарыздарының қаражатын несие шотынан алу, жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының бағалы қағаздар шығару жолымен тартылған қаражатты есепке жатқызу, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшасын бақылау шотына "жасылға" жатқызылған кредиттік шоттан мынадай түрде бюджетті атқару кезінде ескеріледі:
Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы түсімдерінің бюджеттік сыныптамасына сәйкес түсім ретінде ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының арнайы шотына сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шотына аудару кезінде;
Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына кірістер сыныптамасына сәйкес түсімдер мен шығыстар (бір мезгілде) ретінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) тікелей берушілерге аударған кезде ескеріледі.
Осы Қағидаларда көзделген ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының арнайы Сыртқы қарыз немесе байланысты грант шотына, сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасының бақылау шотына қаражат аударуды шетелдік қарыз беруші немесе Қазақстан Республикасының Үкіметіне, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына қарыз қаражатын немесе байланысты гранттарды беретін донор жүргізеді, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қарыз шартының талаптарына сәйкес шоттан қаражат алуға немесе байланысты грант туралы өтінімі негізінде.

604. Государственное казначейство в течение пяти рабочих дней проверяет заявку на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со счета на соответствие контрактам, заключенным в рамках правительственных внешних займов и связанных грантов, внешних займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом и условиям договоров займов или соглашениям о связанных грантах, подписывает и возвращает ее администратору бюджетной программы для передачи иностранному заимодателю или донору.
Государственное казначейство в последнем месяце текущего финансового года принимает заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом до 15 декабря текущего финансового года.
605. Государственное казначейство отклоняет заявки на снятие средств со ссудного счета, специального счета, открытого в государственном казначействе, и софинансирования, предоставленные администратором бюджетной программы для рассмотрения согласно пунктам 601, 602 и 603 настоящих Правил в случае:
если проводимая финансовая операция противоречит условиям договора займа или соглашения о связанном гранте или заключенного в рамках договора займа или соглашения о связанном гранте контракта;
отсутствия или недостаточности плановых назначений на текущий период, предусмотренных планом финансирования администратора соответствующей бюджетной программы;
нарушения администратором бюджетной программы соответствующих правил и процедур, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, договором займа или соглашением о связанном гранте;
наличия несоответствий и ошибок в документах по проводимой финансовой операции до их устранения администратором бюджетной программы.
606. Зачисление средств на контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом при привлечении внешнего займа путем выпуска ценных бумаг производится в соответствии с порядком, определенном Правительством Республики Казахстан для выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан.
Снятие средств правительственных внешних займов или связанных грантов, внешних займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со ссудного счета, зачисление средств, привлеченных путем выпуска ценных бумаг местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан на контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со ссудного счета учитывается при исполнении бюджета следующим образом:
при перечислении на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом как поступление в соответствии с бюджетной классификацией поступлений единой бюджетной классификации Республики Казахстан;
при перечислении средств напрямую поставщику товаров (работ, услуг) как поступление и расходы (одновременно) в соответствии с классификацией поступлений единой бюджетной классификацией Республики Казахстан.
Перечисление средств на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, предусмотренный настоящими Правилами, производится иностранным заимодателем или донором, предоставляющим заемные средства или связанные гранты Правительству Республики Казахстан, местному исполнительному органу города республиканского значения с особым статусом, на основании заявки администратора бюджетных программ на снятие средств со счета в соответствии с условиями договора займа или о связанном гранте.

607. Үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын, қарыз шартының талаптарына сәйкес немесе байланысты грант туралы көрсетілген шотты толықтыруға арналған ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызы, "Астана" халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес бағалы қағаздар шығару проспектісінің немесе өзге де құжаттың шарттарымен және осы шоттан бұрын жүргізілген шығыс операциялары бойынша қаражатты қайтару жағдайлары қоспағанда, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына, сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасының бақылау шотына өзге де қаражат есепке алынуға жатпайды.
608. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшасының бақылау шотына көрсетілген шотты шарттарға сәйкес толықтыруға арналған ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарызының немесе байланысты грантының, сыртқы қарызының қаражатынан басқа өзге де қаражат есептелмейді қарыз шартының немесе байланысты грант туралы, осы шоттан бұрын жүргізілген шығыс операциялары бойынша қаражатты қайтару жағдайларын қоспағанда, "Астана" халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес бағалы қағаздар шығару проспектісінің немесе оны алмастыратын өзге құжаттың шарттарымен.
609. Сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарынан Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ерекше мәртебесі бар сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шоты жобаларды іске асыруға байланысты ұлттық немесе шетел валюталарында бюджеттік бағдарламалар қаржыландырылады.
610. Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ерекше мәртебесі бар сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына, қолма-қол ақшаны бақылау шотына шоттарға тек сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан айырбасталған қаражат, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшасын бақылау шоты ғана есептеледі.
611. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерімен сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шоттарын ашуға шарттар жасасқан кезде мынадай тармақтарды:
халықаралық қарыз шартына немесе байланысты грантқа сәйкес ашылған сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы қаражаттың қозғалысы туралы үзінді-көшірмелерді мемлекеттік Қазынашылықтың алу құқығы;
банктің төлем күніне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша арнайы шоттан төлемдер жүргізу міндеттемесін көздеуі қақпараттық жүйесіет.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелердің екінші деңгейдегі банктердегі шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

607. Не подлежат зачислению на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом иные средства, за исключением средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, предназначенного для пополнения указанного счета в соответствии с условиями договора займа или о связанном гранте, условиями проспекта выпуска ценных бумаг или иного документа в соответствии с актами международного финансового центра "Астана" и случаев возврата средств по ранее проведенным расходным операциям с этого счета.
608. Со специальных счетов внешних займов или связанных грантов, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом финансируются бюджетные программы, связанные с реализацией проектов, в национальной или иностранной валютах.
609. На счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом зачисляются только средства, конвертированные со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом.
610. Начисляемые банком второго уровня в соответствии с договором, заключенным между банком второго уровня и администратором бюджетной программы, вознаграждения на остаток на специальном счете внешнего займа или связанного гранта или на счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, а также пени, уплачиваемые банком второго уровня, подлежат зачислению в республиканский бюджет по соответствующим кодам бюджетной классификации поступлений.
611. Администраторам бюджетных программ при заключении договора с банками второго уровня Республики Казахстан на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта необходимо предусмотреть следующие пункты:
право получения государственным казначейством выписок о движении средств на специальном счете внешнего займа или связанного гранта, открытого в соответствии с международным договором займа или о связанном гранте;
обязательство банка проводить платежи со специального счета, рыночному курсу обмена валют, установленному в соответствии с законодательством Республики Казахстан на дату платежа.
Порядок открытия, ведения и закрытия счетов государственных учреждений в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляются в порядке, установленном банковским законодательством Республики Казахстан.

612. Үкіметтік қарыздарды және байланысты гранттарды бірлесіп қаржыландыру қарақпараттық жүйесіатын жұмсау бюджеттік бағдарлама әкімшісі/мемлекеттік мекеме төлеуге берілген шоттың және мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынылатын осы Қағидалардың 95-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бірлесіп қаржыландыру қарақпараттық жүйесіатын алуға арналған өтінімнің негізінде жүргізіледі. Бірлесіп қаржыландыру қарақпараттық жүйесіатын алуға арналған қағаз жеткізгіштегі өтінім екі қойылған қол тобымен куәландырылады, онда бірінші топқа мемлекеттік қазынашылық, ал екінші топқа – мөр бедері бар жобаны іске асыруға жауапты бюджеттік бағдарламаның әкімшісі/мемлекеттік мекеме қол қояды. Қол қойылатын кезде жарыққа төзімді сия пайдаланылады, ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалы мөрді қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, кескін дәл және анық болуы тиіс.
Бірлесіп қаржыландыру қарақпараттық жүйесіатын алуға өтінімді бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылық ағымдағы қаржы жылына және келісілу рәсімінен кейін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелерін қабылдауға жоспарлы тағайындаулардың келісімшарттар талаптарына сәйкестігін қарайды, қол қояды ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі келіседі) және мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсыну үшін оны бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне/мемлекеттік мекемеге қайтарып береді.
Бірлесіп қаржыландыру қарақпараттық жүйесіатын алуға қағаз жеткізгіште өтінімді келісу рәсімі мемлекеттік қазынашылық қолымен және жауапты орындаушы мөртабанының бедерімен расталады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі пайдалану кезінде мемлекеттік мекеме басшысы және бас бухгалтер қол қойған электрондық цифрлық қолтаңба, 603-тармақта санамаланған құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген түрін тіркеп, осы Қағидалардың 95-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қоса қаржыландыру қарақпараттық жүйесіатын алуға өтінімнің электрондық түрі қалыптасады, өтінімнің растамасы мемлекеттік қазынашылық уәкілетті тұлғасының келісімі болып табылады.
Үкіметтік қарыздарды және байланысты гранттарды бірлесіп қаржыландыру қарақпараттық жүйесіатын шетел валютасында жұмсауды бюджеттік бағдарламаның әкімшісі/мемлекеттік мекеме осы Қағидалардың 96-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынатын ақшаны шетел валютасында аударуға өтініштің және бірлесіп қаржыландыру қарақпараттық жүйесіатын алуға арналған өтінімнің негізінде жүргізеді.
Бiрлесiп қаржыландыру қарақпараттық жүйесіатын алуға арналған өтінім мемлекеттік қазынашылық келісуден кейінгі күнтізбелік он бес күн ішінде жарамды болады.

612. Расходование средств софинансирования правительственных займов и связанных грантов производится администратором бюджетной программы/государственным учреждением на основании счета к оплате и заявки на снятие средств софинансирования по форме согласно приложению 95 к настоящим Правилам, предоставляемых в органы государственного казначейства. Заявка на снятие средств софинансирования на бумажном носителе заверяется двумя группами подписей, где первая группа подписывается государственным казначейством, а вторая группа - администратором бюджетной программы/государственным учреждением, ответственным за реализацию проекта с оттиском печати. При проставлении подписи используются светостойкие чернила, не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами и использование средств факсимильного копирования подписи. При проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, изображение должно быть четким и ясным.
Заявку на снятие средств софинансирования рассматривает государственное казначейство в течение пяти рабочих дней на соответствие условиям контрактов, плановым назначениям на принятие обязательств администратора бюджетных программ на текущий финансовый год, и после процедуры согласования, подписывает (в информационной системе "Казначейство-клиент" согласовывает) и возвращает ее администратору бюджетной программы/государственному учреждению для предоставления в органы государственного казначейства.
Процедура согласования заявки на снятие средств софинансирования на бумажном носителе подтверждается подписью уполномоченного лица государственного казначейства и оттиском штампа ответственного исполнителя.
При использовании информационной системы "Казначейство-клиент" формируется электронный образ заявки на снятие средств софинансирования по форме согласно приложению 95 к настоящим Правилам с прикреплением сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в пункте 603 настоящих Правил, подписанные электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, подтверждением заявки является согласование уполномоченного лица государственного казначейства.
Расходование средств софинансирования правительственных займов и связанных грантов в иностранной валюте производится администратором бюджетной программы/государственным учреждением на основании заявления на перевод денег в иностранной валюте и заявки на снятие средств софинансирования по форме согласно приложению 95 к настоящим Правилам, предоставляемых в органы государственного казначейства.
Заявка на снятие средств софинансирования действует в течение пятнадцати календарных дней после согласования государственным казначейством.

613. Мемлекеттік қазынашылықта ашылған ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын сыртқы қарыздың арнайы шотынан немесе байланысты гранттан, сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шотынан жұмсау үшін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі/мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органдарына шетел валютасында ақша аударуға өтініш және қаражатты алуға өтінім береді үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант, осы Қағидаларға 132-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының арнайы Сыртқы қарыз шотынан немесе байланысты гранттан ерекше мәртебесі бар жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшасын бақылау шоты.
Ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын сыртқы қарыздың арнайы шотынан немесе байланысты гранттан, сыртқы қарыздың қолма-қол ақшасын бақылау шотынан алуға арналған өтінімді екі қол қою тобы куәландырады, онда бірінші топқа мемлекеттік қазынашылық қол қояды ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде келісіледі), ал екінші топ – бюджеттік бағдарламаның әкімшісі/жобаны іске асыруға жауапты мемлекеттік мекеме.
Мемлекеттік қазынашылықта ашылған ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарызының немесе байланысты грантының, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының ерекше мәртебесі бар сыртқы қарызының қаражатын сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың, Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшасының бақылау шотының қаражатын алуға арналған өтінімді мемлекеттік қазынашылық бес жұмыс күні ішінде шарттар мен келісімшарттардың талаптарына, келісу рәсімінен кейін мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсыну үшін бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне/мемлекеттік мекемеге қол қойылады және қайтарылады.
Мемлекеттік қазынашылықта ашылған қағаз жеткізгіштегі ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарызының немесе байланысты грантының, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қаражатын алуға арналған өтінімді сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан, қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қаражатын алуға арналған өтінімді келісу рәсімі уәкілетті тұлғаның қолымен расталады мемлекеттік қазынашылық және жауапты орындаушының мөртабанының бедері.

613. Для расходования средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом открытого в государственном казначействе, администратор бюджетной программы/государственное учреждение предоставляет в органы государственного казначейства заявление на перевод денег в иностранной валюте и заявку на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом по форме согласно приложению 132 к настоящим Правилам.
Заявка на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом заверяется двумя группами подписей, где первая группа подписывается государственным казначейством (в информационной системе "Казначейство-клиент" согласовывается), а вторая группа - администратором бюджетной программы/государственным учреждением, ответственным за реализацию проекта.
Заявка на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом открытого в государственном казначействе, рассматривается государственным казначейством в течение пяти рабочих дней на соответствие условиям договоров и контрактов, и после процедуры согласования подписывается и возвращается администратору бюджетной программы/государственному учреждению для предоставления в органы государственного казначейства.
Процедура согласования заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом на бумажном носителе, открытого в государственном казначействе, подтверждается подписью уполномоченного лица государственного казначейства и оттиском штампа ответственного исполнителя.

"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесін пайдалану кезінде үкіметтік сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қаражатын сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан алуға арналған өтінімнің электрондық бейнесі, ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшасының бақылау шоты нысан бойынша қалыптастырылады осы Қағидаларға 132-қосымшаға құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген бейнелерді қоса бере отырып, осы Қағидалардың 603-тармағында санамаланған, мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған, өтінімді растау мемлекеттік Қазынашылықтың уәкілетті тұлғасының келісімі болып табылады.
614. Ұлттық валютада сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың қарақпараттық жүйесіатын жұмсау қақпараттық жүйесіет болған жағдайда, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мемлекеттік қазынашылық органыне сыртқы қарыздың немесе мемлекеттік қазынашылық ашылған байланысты гранттың арнайы шотынан сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына шетелдік валютаны қайта айырбастауға арналған өтінімді сағат 10.00 (он) дейін береді. Үкіметтік сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың қарақпараттық жүйесіатын жұмсау мемлекеттік қазынашылық органыне бюджеттік бағдарлама әкімшісі беретін сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қарақпараттық жүйесіатын алуға төлеуге берілетін шоттың және өтінімнің негізінде жүзеге асырылады.
Үкіметтік сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың қарақпараттық жүйесіатын, қарыз немесе байланысты грант валютасынан өзгеше шетелдік валютада жұмсау қақпараттық жүйесіет болған жағдайда бюджеттік бағдарламаның әкімшісі өтінімімен бірге мемлекеттік қазынашылық органыне сағат 10-00 (он) дейін сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан шетелдік валютаны қайта айырбастауға өтінімді береді. Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қарыз немесе байланысты грант валютасынан өзгеше шетелдік валютадағы сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылған шотқа шетелдік валютаны айырбастауға төлеуге берілетін шот пен өтінім бір мезгілде ұсынылады.
Үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын шоттан сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына жұмсау бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ұсынатын осы Қағидаларға 132-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік валютада ақша аударуға арналған өтініш және үкіметтік сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың қаражатын сыртқы қарыздың арнайы шотынан алуға арналған өтінім немесе байланысты грант негізінде жүзеге асырылады мемлекеттік қазынашылық органдарына.
Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының шетел валютасындағы ерекше мәртебесі бар Сыртқы қарыз қаражатын жұмсау қажет болған жағдайда, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мемлекеттік қазынашылық органдарына Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан Ұлттық валютаны ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына жергілікті атқарушы органның қолма-қол ақшаны бақылау шотына айырбастауға өтінім береді. ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың атқарушы органы. Бір мезгілде төлем шоты ұсынылады.
Ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының Сыртқы қарыз шотындағы шоттан ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының Сыртқы қарыз қаражатын жұмсау шетел валютасында ақша аударуға арналған өтініштің және ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының Сыртқы қарыз қаражатын алуға арналған өтінімнің негізінде 132 қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынатын осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.

При использовании информационной системы "Казначейство-клиент" формируется электронный образ заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом по форме согласно приложению 132 к настоящим Правилам с прикреплением сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в пункте 603 настоящих Правил, подписанные электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, подтверждением заявки является согласование уполномоченного лица государственного казначейства.
614. В случае необходимости расходования средств правительственного внешнего займа или связанного гранта в национальной валюте, администратор бюджетной программы предоставляет в органы государственного казначейства до 10.00 (десять) часов заявку на реконвертацию иностранной валюты со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в государственном казначействе, на контрольном счете наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта. Расходование средств правительственного внешнего займа или связанного гранта с контрольного счета наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта осуществляется на основании счета к оплате и заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, предоставляемых администратором бюджетной программы в органы государственного казначейства.
В случае необходимости расходования средств правительственного внешнего займа или связанного гранта в иностранной валюте, отличной от валюты займа или связанного гранта, администратор бюджетной программы предоставляет в органы государственного казначейства до 10.00 (десять) часов заявку на реконвертацию иностранной валюты со специального счета внешнего займа или связанного гранта на контрольном счете наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта. Одновременно предоставляется счет к оплате и заявка на конвертацию иностранной валюты с контрольного счета наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта на счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта в иностранной валюте, отличной от валюты займа или связанного гранта.
Расходование средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта осуществляется на основании заявления на перевод денег в иностранной валюте и заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта по форме согласно приложению 132 к настоящим Правилам, предоставляемых администратором бюджетной программы в органы государственного казначейства.
В случае необходимости расходования средств внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом в иностранной валюте, администратор бюджетной программы предоставляет в органы государственного казначейства до 10.00 часов заявку на конвертацию национальной валюты с контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом на счет к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом. Одновременно предоставляется счет к оплате.
Расходование средств внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со счета к счету внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом осуществляется на основании заявления на перевод денег в иностранной валюте и заявки на снятие средств внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом по форме согласно приложению 132 к настоящим Правилам, предоставляемых администратором бюджетной программы в органы государственного казначейства.

615. Мемлекеттік қазынашылық сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотында (сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы шотта) ашылған сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан қайта айырбасталған ұлттық (шетел) валютасындағы ақшаларды бюджеттік бағдарлама әкімшісі мақсаттылығы бойынша бес жұмыс күні ішінде пайдалануы тиіс.
Көрсетілген мерзім ішінде ұлттық (шетел) валютасындағы ақшаны пайдаланбаған не түгел пайдаланбаған жағдайда, бюджеттік бағдарлама әкімшісі ұлттық (шетел) валютасындағы қайта айырбасталған (айырбасталған) сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы шетел валютасындағы соманы кейіннен қалпына келтіре отырып, оларды айырбастау үшін құжаттарды мемлекеттік қазынашылық органдарына береді.
Мемлекеттік қазынашылықта ашылған ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан айырбасталған шетел валютасындағы ақшаны (ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотына шотқа) бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мақсаты бойынша бес жұмыс күні ішінде пайдалануға тиіс.
Көрсетілген мерзім ішінде шетел валютасында ақша пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған жағдайда, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мемлекеттік қазынашылық органдарына оларды қайта айырбастау үшін құжаттарды береді, кейіннен ұлттық валютадағы соманы республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына қалпына келтіреді, одан ақша шетел валютасына айырбасталды.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі осы тармақта көрсетілген құжаттардың уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етеді.
14-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, тіркеу және мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шарттарды тіркеу
616. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын, сондай-ақ оларға қосымша келісімдерді тіркеуді мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органдар жүзеге асырады.
Мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органдары тіркеген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарына қосымша келісімдер өнім берушіні таңдау үшін негіз болған сапаның және басқа да талаптардың өзгермейтіндігі сақталған жағдайда өзгерген жағдайларда тіркеледі:
мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарттарының атауы (оның ішінде төлем кестесі өзгергенде), саны немесе шарт қатысушыларының ауысуы, соммасы мен іске асырылу мерзімі;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен және жасалған шарттың талптарымен қарастырылған жағдайлары мен тәртібінде шарттың бұзылуы болғанда тіркеледі.
Тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарттарымен белгіленген мемлекеттік міндеттемелердің мөлшерінің өзгертіліне жол берілмейді.

615. Деньги в национальной (иностранной) валюте, реконвертированные со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в государственном казначействе, на контрольном счете наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта (на счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта), должны быть использованы администратором бюджетной программы по назначению в течение пяти рабочих дней.
В случае неиспользования либо недоиспользования денег в национальной (иностранной) валюте в течение указанного срока, администратор бюджетной программы предоставляет в органы государственного казначейства документы для их конвертации с последующим восстановлением суммы в иностранной валюте на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, с которого были реконвертированы (конвертированы) деньги в национальную (иностранную) валюту.
Деньги в иностранной валюте, конвертированные с контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, открытого в государственном казначействе (на счет к контрольному счету наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом), должны быть использованы администратором бюджетной программы по назначению в течение пяти рабочих дней.
В случае неиспользования либо недоиспользования денег в иностранной валюте в течение указанного срока, администратор бюджетной программы предоставляет в органы государственного казначейства документы для их реконвертации с последующим восстановлением суммы в национальной валюте на контрольный счет наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, с которого были конвертированы деньги в иностранную валюту.
Администратор бюджетной программы обеспечивает своевременность предоставления указанных в настоящем пункте документов.
Глава 14. Регистрация государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, и регистрация договоров по проектам государственно-частного партнерства без государственных обязательств
616. Регистрация договоров государственно-частного партнерства, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, а также дополнительные соглашения к ним, осуществляются государственным казначейством или органами государственного казначейства.
Дополнительные соглашения к договорам государственно-частного партнерства, зарегистрированным государственным казначейством или органами государственного казначейства, при условии сохранения неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика, регистрируются в случаях изменения:
наименования, количества или замены участников договора, сумм и сроков реализации договоров государственно-частного партнерства (в том числе при изменении графиков платежей);
расторжения договора в случаях и порядке, предусмотренных условиями заключенного договора и законодательством Республики Казахстан.
Не допускается изменения размера государственных обязательств, предусмотренного договором государственно-частного партнерства без рассмотрения соответствующей бюджетной комиссии.

Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарты тараптарының келісімі бойынша оның мерзімі "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 2) тармақшасында белгіленген мерзім шегінде ұзартылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шартының мерзімі мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамаға сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шартында белгіленген тәртіппен сот шешімінің негізінде ұзартылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарты тараптарының келісімі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарты өзгертілуге және бұзылуға жатады.
Мемлекеттік әріптестің немесе жеке әріптестің талап етуі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарты сот шешімімен бұзылуға тиіс.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің, тіркеу туралы куәлік болған жағдайда жарамды.
Бұл ретте, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген болжамды төлемдер мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ерекшеліктеріне байланысты мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді мерзімінің белгісі (кемінде бес жыл) негізге алына отырып көзделеді).
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобасы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тараптары өздеріне алған барлық міндеттемелерді орындағаннан кейін аяқталды деп есептеледі.
617. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарттары/қосымша келісімдер, тиісті бюджет комиссиясының шешіміне, сондай-ақ ерекше маңызы бар жобалар бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына, мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің әрбір жеке жобасы бойынша мәслихат шешіміне, сәйкес шартпен белгіленген сомалар мен мерзімдер шегінде тіркеуге жатады.
618. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерді, шарттарын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе оның мемлекеттік қазынашысы тіркеуге ұсынуды орталық мемлекеттік органдар – мемлекеттік әріптестер және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар оларды "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы жасағаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырады.
Бұл ретте, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің белгіленген лимиттерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне енгізеді.
619. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерін, Қазақстан Республикасы Үкіметін және жергілікті атқарушы органдарды тіркеу мемлекеттік қазынашылыққа немесе мемлекеттік қазынашылық органына "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы ұсынылатын тіркеуге өтінім негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарттарын/қосымша келісімдерді, тіркеу осы Қағидаларға 136-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.

По соглашению сторон договора государственно-частного партнерства срок его действия продлевается в пределах срока, установленного подпунктом 2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве".
Срок действия договора государственно-частного партнерства продлевается по решению суда в порядке, определенном договором государственно-частного партнерства, в случаях, установленных законодательством о государственно-частном партнерстве.
Договор государственно-частного партнерства подлежит изменению и расторжению по соглашению сторон договора государственно-частного партнерства.
По требованию государственного партнера или частного партнера договор государственно-частного партнерства подлежит расторжению по решению суда.
Договора государственно-частного партнерства, действительны при наличии свидетельства о регистрации.
При этом, предполагаемые платежи, установленные договором государственно-частного партнерства, предусматриваются исходя из признака среднесрочного или долгосрочного срока реализации проекта государственно-частного партнерства (не менее пяти лет) в зависимости от особенностей проекта государственно-частного партнерства).
Проект государственно-частного партнерства считается завершенным после выполнения сторонами договора государственно-частного партнерства всех взятых на себя обязательств.
617. Договора/дополнительные соглашения государственно-частного партнерства, подлежат регистрации только в пределах сумм и сроков, установленных договором, согласно решения соответствующей бюджетной комиссии, а также постановления Правительства Республики Казахстан по проектам особой значимости или решения маслихата по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства.
618. Предоставление на регистрацию в государственное казначейство или орган государственного казначейства договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства, центральными государственными органами - государственными партнерами и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета осуществляется не позднее пяти рабочих дней после их заключения посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин";.
При этом, установленные лимиты государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства вносятся в интегрированную автоматизированную информационную систему "е-Минфин" центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
619. Регистрация договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется на основании заявки на регистрацию, которая представляется в государственное казначейство или орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин".
Заявка на регистрацию договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства составляется по форме согласно приложению 136 к настоящим Правилам.

620. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерін, Қазақстан Республикасы Үкіметін тіркеу үшін орталық мемлекеттік органдар-мемлекеттік әріптестер мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің әрбір жеке жобасы бойынша Мемлекеттік қазынашылыққа "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
осы Қағидаларға 136-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінімді;
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің /қосымша келісім шартын;
республикалық бюджет комиссиясының шешімін;
мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысын (ерекше маңызы бар мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобалары бойынша) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға "е-Қаржымині" ақпараттық жүйесі арқылы ұсынады.
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының бизнес-жоспарының мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығының сараптамасы (жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде), оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде.
621. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерін тіркеу үшін бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің әрбір жеке жобасы бойынша мемлекеттік қазынашылық органына "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы:
осы Қағидаларға 136-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінім;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты/қосымша келісім;
тиісті бюджет комиссиясының шешімі немесе облыс, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихатының мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау туралы шешім;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары сараптама жүргізуге уәкілеттік берген заңды тұлғалар жүргізген бизнес-жоспарға сараптама (жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде) ұсынады.
Ескерту. 621-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
622. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің, шарттарын/қосымша келісімді тіркеуді растау (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда) осы Қағидаларға 137-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу туралы куәлік болып табылады.

620. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства. Правительства Республики Казахстан центральные государственные органы-государственные партнеры по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства, представляют в государственное казначейство посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин" следующие документы:
заявку на регистрацию по форме согласно приложению 136 к настоящим Правилам;
договор/дополнительное соглашение государственно-частного партнерства.
решение республиканской бюджетной комиссии;
постановление Правительства Республики Казахстан о принятии государственных обязательств (по проектам государственно-частного партнерства особой значимости);
экспертизу Центра развития государственно-частного партнерства бизнес-плана проекта государственно-частного партнерства (при прямых переговорах по определению частного партнера), в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений.
621. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства местных исполнительных органов местные уполномоченные органы по исполнению бюджета по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства представляют в орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин":
заявку на регистрацию по форме согласно приложению 136 к настоящим Правилам;
договор/дополнительное соглашение государственно-частного партнерства;
решение соответствующей бюджетной комиссии или решение маслихата области, города республиканского значения, столицы о принятии государственных обязательств;
экспертизу бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, проведенной юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы уполномоченными на проведение экспертизы (при прямых переговорах по определению частного партнера).
Сноска. Пункт 621 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
622. Документом, подтверждающим регистрацию договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства, (за исключением случаев расторжения договоров), является свидетельство о регистрации по форме согласно приложению 137 к настоящим Правилам.

623. Мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы бес жұмыс күні ішінде өтінімді және растайтын құжаттарды қарау арқылы тіркеуді жүзеге асырады, кейіннен тіркеу туралы куәлікті қалыптастырады (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда).
624. Куәлік осы қағидаларға 137-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жасалады.
Куәліктің бір данасы мемлекеттік қазынашылықта немесе мемлекеттік қазынашылық органында қалады, екінші данасы тиісінше орталық мемлекеттік органға-мемлекеттік әріптеске (концедентке) немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға беріледі.
625. 137-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлік бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті орган немесе оның мемлекеттік қазынашысында қол қойылады, жауапты орындаушының құжатты өндеу күнін көрсете отырып қойылған мөрмен ресімделеді.
626. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарттарын тіркеуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе оның мемлекеттік қазынашысы жүзеге асырады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шартын тіркеу тиісті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның (республикалық жобалар бойынша) немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның (жергілікті жобалар бойынша) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелері жоқ екені туралы растау хатын ұсынған жағдайда тиісті бюджет комиссиясының шешімінсіз жүзеге асырылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен немесе оның мемлекеттік қазынашысында тіркелген мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларынын шарттарына әлеуеттік өнім берушіні таңдауға негіз болып табылған сапасы мен басқа да талаптары өзгермеген жағдайда, қосымша келісімдер мынадай өзгерістер:
мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарттарының атауы, саны немесе шарт қатысушыларының ауысуы, соммасы мен іске асырылу мерзімі;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен және жасалған шарттың талптарымен қарастырылған жағдайлары мен тәртібінде шарттың бұзылуы болғанда тіркеледі.
Мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарттары бойынша мемлекет ешқандай қаржылық міндеттемелер қабылдамайды.
627. Мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шартын/қосымша келісімдерді орталық мемлекеттік органдармен – мемлекеттік әріптестермен және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы органдармен бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе оның мемлекеттік қазынашысы тіркеуге ұсыну оларды жасалғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.

623. Государственное казначейство или орган государственного казначейства в течении пяти рабочих дней осуществляют регистрацию путем рассмотрения заявки и подтверждающих документов с последующим формированием свидетельства о регистрации (за исключением случаев расторжения договоров).
624. Свидетельство составляется в двух экземплярах по форме согласно приложению 137 к настоящим Правилам.
Один экземпляр свидетельства остается в государственном казначействе или органе государственного казначейства, другой экземпляр передается центральному государственному органу - государственному партнеру (концеденту) или местному уполномоченному органу по исполнению бюджета соответственно.
625. Свидетельство по форме согласно приложению 137 подписывается государственным казначейством или органом государственного казначейства, оформляется печатью с проставлением даты обработки документа ответственным исполнителем.
626. Регистрация договоров государственно-частного партнерства при отсутствии государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства осуществляется государственным казначейством или органом государственного казначейства.
Регистрация договора государственно-частного партнерства при отсутствии государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства осуществляется без решения соответствующей бюджетной комиссии при предоставлении подтверждающего письма центрального уполномоченного органа по государственному планированию (по республиканским проектам) либо местного уполномоченного органа по государственному планированию (по местным проектам) об отсутствии государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства.
Дополнительные соглашения к договорам государственно-частного партнерства без государственных обязательств, зарегистрированным государственным казначейством или органом государственного казначейства, при условии неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика, регистрируется в случаях изменения:
наименования, количества или замены участников договора, сумм и сроков реализации договоров государственно-частного партнерства без государственных обязательств;
расторжения договора в случаях и порядке, предусмотренных условиями заключенного договора и законодательством Республики Казахстан.
По договорам государственно-частного партнерства без государственных обязательств государство никаких финансовых обязательств не несет.
627. Предоставление на регистрацию в государственное казначейство или орган государственного казначейства договоров/ дополнительных соглашений государственно-частного партнерства без государственных обязательств центральными государственными органами - государственными партнерами и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета осуществляется не позднее пяти рабочих дней после их заключения.

628. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарттарын/қосымша келісімдерін тіркеу орталық уәкілетті органға немесе оның мемлекеттік қазынашысы "е-Қаржымині" қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы берілетін тіркеу өтінімі негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарттарын/қосымша келісімдерді тіркеу осы Қағидаларға 138-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
629. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік міндеттемелерінсіз мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерін тіркеу үшін орталық мемлекеттік органдар мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің әрбір жеке жобасы бойынша Мемлекеттік қазынашылыққа "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы осы Қағидаларға 138-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттарды қоса бере отырып, тіркеуге өтінім береді:
мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шартын/қосымша келісімді;
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелері жоқ екені туралы растау хатын қоса тіркейді.
630. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік міндеттемелерінсіз мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерін тіркеу үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің әрбір жеке жобасы бойынша бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік қазынашылық органына "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы осы Қағидаларға 138-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге өтінімді қоса бере отырып, ұсынады:
мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шартын/қосымша келісімді;
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелері жоқ екені туралы растау хатын қоса тіркейді.
631. Мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шартын/қосымша келісімді тіркеуді растау (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда) осы Қағидаларға 139-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу туралы куәлік болып табылады.
мемлекеттік қазынашысы және мемлекеттік қазынашысы орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшелері тіркеуді бес жұмыс күн ішінде өтінімдер мен растау құжаттарын қарастыру, келісу жолымен кейінен тіркеу туралы куәлікті әзірлеумен (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда) жүзеге асырады.
Куәлік осы Қағидаларға 139-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жасалады.
Куәліктің бір данасы мемлекеттік қазынашылықта немесе мемлекеттік қазынашылық органында қалады, екінші данасы тиісінше орталық мемлекеттік органға - мемлекеттік әріптеске немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға беріледі.
139-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлік бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесімен қол қойылады, жауапты орындаушының құжатты өндеу күнін көрсете отырып қойылған мөрмен ресімделеді.

628. Регистрация договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства без государственных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется на основании заявки на регистрацию, которая представляется в государственное казначейство или орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин".
Заявка на регистрацию договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства без государственных обязательств составляется по форме согласно приложению 138 к настоящим Правилам.
629. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства без государственных обязательств Правительства Республики Казахстан, центральные государственные органы по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства представляют в государственное казначейство посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин" заявку на регистрацию по форме согласно приложению 138 к настоящим Правилам с прикреплением следующих документов:
договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства без государственных обязательств;
подтверждающего письма центрального уполномоченного органа по государственному планированию об отсутствии государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства.
630. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства без государственных обязательств местных исполнительных органов, местные уполномоченные органы по исполнению бюджета по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства представляют в орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин" заявку на регистрацию по форме согласно приложению 138 к настоящим Правилам с прикреплением:
договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства без государственных обязательств;
подтверждающего письма местного уполномоченного органа по государственному планированию об отсутствии государственных обязательств по проекту государственно-частного партнерства.
631. Документом, подтверждающим регистрацию договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства без государственных обязательств (за исключением случаев расторжения договоров), является свидетельство о регистрации по форме согласно приложению 139 к настоящим Правилам.
Государственное казначейство или органы государственного казначейства в течении пяти рабочих дней осуществляют регистрацию путем рассмотрения, согласования заявок и подтверждающих документов с последующим формированием свидетельства о регистрации (за исключением случаев расторжения договоров).
Свидетельство составляется в двух экземплярах по форме согласно приложению 139 к настоящим Правилам.
Один экземпляр свидетельства остается в государственном казначействе или органе государственного казначейства, другой экземпляр передается центральному государственному органу - государственному партнеру или местному уполномоченному органу по исполнению бюджета соответственно.
Свидетельство по форме согласно приложению 139 подписывается государственным казначейством или органом государственного казначейства, оформляется печатью с проставлением даты обработки документа ответственным исполнителем.

14-1-тарау. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу
Ескерту. 14-1-тараумен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
631-1. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шарттарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді, сондай-ақ оларға қосымша келісімдерді тіркеуді мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органдары жүзеге асырады.
Мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органдары тіркеген "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шарттарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерге қосымша келісімдер өнім берушіні таңдау үшін негіз болған сапаның және басқа да талаптардың өзгермейтіндігі сақталған кезде:
шартқа қатысушылардың атауы, саны немесе ауыстырылуы, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шарттарын және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді іске асыру сомалары мен мерзімдері (оның ішінде төлем кестелері өзгерген кезде);
жасалған шарттың талаптарында және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен шартты бұзған жағдайларда тіркеледі.
Тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартында көзделген мемлекеттік міндеттемелердің және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелердің мөлшерін өзгертуге жол берілмейді.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттың сомасы мемлекеттің міндеттемелерін ұлғайту жағына өзгертілуге жатпайды.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер шартын шарт тараптарының келісімі бойынша өзгертуге және бұзуға болады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шарттары және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер тіркеу туралы куәлік бар болған кезде жарамды.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер тараптар өзіне алған барлық міндеттемелерді орындағаннан кейін аяқталды деп есептеледі.

Глава 14-1. Регистрация государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга
Сноска. Правила дополнены главой 14-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
631-1. Регистрация договоров государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, а также дополнительные соглашения к ним, осуществляются государственным казначейством или органами государственного казначейства.
Дополнительные соглашения к договорам государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, зарегистрированным государственным казначейством или органами государственного казначейства, при условии сохранения неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика, регистрируются в случаях изменения:
наименования, количества или замены участников договора, сумм и сроков реализации договоров государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга (в том числе при изменении графиков платежей);
расторжения договора в случаях и порядке, предусмотренных условиями заключенного договора и законодательством Республики Казахстан.
Не допускается изменение размера государственных обязательств, предусмотренного договором государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга без рассмотрения соответствующей бюджетной комиссии.
Сумма договора о строительстве "под ключ" не подлежит изменению в сторону увеличения обязательств государства.
Договор государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга подлежит изменению и расторжению по соглашению сторон договора.
Договора государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга действительны при наличии свидетельства о регистрации.
Проекты строительства "под ключ" и гражданско-правовые сделки по услугам лизинга считаются завершенными после выполнения сторонами договора всех взятых на себя обязательств.

631-2. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттары/қосымша келісімдері және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер шартта белгіленген сомалар мен мерзімдер шегінде, сондай-ақ тиісті бюджет комиссиясының шешіміне сәйкес тіркелуге жатады.
631-3. Орталық мемлекеттік органдар мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік қазынашылыққа немесе мемлекеттік қазынашылық органына тіркеуге "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді шарттарды/қосымша келісімдерді ұсынуды олар жасалғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырады.
631-4. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттарын/қосымша келісімдерін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу мемлекеттік қазынашылыққа немесе мемлекеттік қазынашылық органына "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы ұсынылатын тіркеуге арналған өтінім негізінде жүзеге асырылады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттарын/қосымша келісімдерін және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге арналған өтінім осы Қағидаларға 136-1-қосымшаға (бұдан әрі – 136-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім) сәйкес нысан бойынша жасалады.
631-5. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттарын/қосымша келісімдерін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу үшін орталық мемлекеттік органдар әрбір жеке "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді мемлекеттік қазынашылыққа "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы мына құжаттарды:
осы Қағидаларға 136-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді;
"толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары немесе лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартын/қосымша келісімді;
республикалық бюджет комиссиясының шешімін;
жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын немесе техникалық-экономикалық негіздеме немесе "толық бітіріп берілетін" құрылыстың ("толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша) есептік құны бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын;
лизингтік төлемдерді өтеу кестесін (лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша) ұсынады.

631-2. Договора/дополнительные соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовые сделки по услугам лизинга подлежат регистрации только в пределах сумм и сроков, установленных договором, а также согласно решения соответствующей бюджетной комиссии.
631-3. Предоставление на регистрацию в государственное казначейство или орган государственного казначейства договоров/дополнительных соглашений государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга центральными государственными органами и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета осуществляется не позднее пяти рабочих дней после их заключения посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин".
631-4. Регистрация договоров/дополнительных соглашений государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется на основании заявки на регистрацию, которая представляется в государственное казначейство или орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин".
Заявка на регистрацию договоров/дополнительных соглашений государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга составляется по форме согласно приложению 136-1 (далее – заявка по форме согласно приложению 136-1) к настоящим Правилам.
631-5. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга Правительства Республики Казахстан центральные государственные органы по каждому отдельному проекту строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга представляют в государственное казначейство посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин" следующие документы:
заявку по форме согласно приложению 136-1 к настоящим Правилам;
договор/дополнительное соглашение государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" или гражданско-правовых сделок по услугам лизинга;
решение республиканской бюджетной комиссии;
положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию или расчетной стоимости строительства "под ключ" (по проектам строительства "под ключ");
график погашения лизинговых платежей (по гражданско-правовым сделкам по услугам лизинга).

631-6. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттарын/қосымша келісімдерді және жергілікті атқарушы органдардың лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу үшін әрбір жеке "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қазынашылық органына:
осы Қағидаларға 136-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді;
"толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары немесе лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шартын/қосымша келісімді;
тиісті бюджет комиссиясының шешімін;
жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын немесе техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын немесе "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құнын ("толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша);
лизингтік төлемдерді өтеу кестесін (лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша) ұсынады.
631-7. Осы Қағидаларға 137-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартын/қосымша келісімін және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу туралы куәлік (бұдан әрі – 137-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлік) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелердің (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда) тіркелгенін растайтын құжат болып табылады.
631-8. Мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы кейіннен тіркеу туралы куәлікті қалыптастырып (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда) бес жұмыс күні ішінде өтінімді және растайтын құжаттарды қарау жолымен тіркеуді жүзеге асырады.
631-9. Осы Қағидаларға 137-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлік екі данада жасалады.
Куәліктің бір данасы мемлекеттік қазынашылықта немесе мемлекеттік қазынашылық органында қалады, екінші данасы тиісінше орталық мемлекеттік органға немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға беріледі.
631-10. Осы Қағидаларға 137-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлікке мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органы қол қояды, жауапты орындаушы құжатты өңдеу күнін қойып, мөрмен ресімделеді.

631-6. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга местных исполнительных органов местные уполномоченные органы по исполнению бюджета по каждому отдельному проекту строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга представляют в орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин":
заявку по форме согласно приложению 136-1 к настоящим Правилам;
договор/дополнительное соглашение государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" или гражданско-правовых сделок по услугам лизинга;
решение соответствующей бюджетной комиссии;
положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию или расчетную стоимость строительства "под ключ" (по проектам строительства "под ключ");
график погашения лизинговых платежей (по гражданско-правовым сделкам по услугам лизинга).
631-7. Документом, подтверждающим регистрацию договора/дополнительного соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга (за исключением случаев расторжения договоров), является свидетельство о регистрации договора/дополнительного соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга по форме согласно приложению 137-1 (далее – Свидетельство по форме согласно приложению 137-1) к настоящим Правилам.
631-8. Государственное казначейство или орган государственного казначейства в течении пяти рабочих дней осуществляют регистрацию путем рассмотрения заявки и подтверждающих документов с последующим формированием свидетельства о регистрации (за исключением случаев расторжения договоров).
631-9. Свидетельство по форме согласно приложению 137-1 к настоящим Правилам составляется в двух экземплярах.
Один экземпляр свидетельства остается в государственном казначействе или органе государственного казначейства, другой экземпляр передается центральному государственному органу или местному уполномоченному органу по исполнению бюджета соответственно.
631-10. Свидетельство по форме согласно приложению 137-1 к настоящим Правилам подписывается государственным казначейством или органом государственного казначейства, оформляется печатью с проставлением даты обработки документа ответственным исполнителем.

3-02-нысаны
Есеп жасалды
Х-парақтан Х-парағы
Міндеттемелер/төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары
Бюджеттің түрі:
Кезең:
Күні:
Өлшем бірлігі: мың теңге
Әкімші
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Бір жылғы жоспар
Кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
Қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
22-қосымша
3-04-нысан
Есеп жасалды
Х-парақтан Х-парағы
Міндеттемелер/төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары
Күні:____________________________________________________
Өлшем бірлігі:____________________________________________
Мемлекеттік мекеме:_______________________________________
Әкімші
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Атауы
Бір жылғы қаржылық жоспар
Кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
Тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
23-қосымша
_______________________________________________________________
(жоспарлардың, жоспарларға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың)
Тізілімі
Ұсынған күні ______________________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның/бюджттік бағдарлама әкімшісінің атауы/мемлекеттік мекеме ___________________________________________
Мемлекеттік мекеменің коды
Жоспарлардың (жоспарларға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың) атауы
Парақ саны
*Ескертпе
1
2
3
4
5
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның/бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің басшысы
______ ________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Жауапты орындаушы ______ __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
* – аталған жолақ мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысымен толтырылады
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
24-қосымша
______________________________________________________ (жоспардың, жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалардың)
Тiзiлiмi
Тізілімнің күні _________________________
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның / бюджттік бағдарлама әкімшісінің атауы /мемлекеттік мекеме ___________________________________________
Мемлекеттiк мекеменiң коды
Жоспарлардың (жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалардың) атауы
Файлдың атауы
Мөлшері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның/бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң/мемлекеттік мекеменің басшысы
_______________ ______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Жауапты орындаушы _______________ __________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
25-қосымша
Есепті беру қаржы жылына бекітілген жоспар __ жыл "___" __________
Бюджет түрi: __________________________________________
Кезең: _________________________________________________
Күні: __________________________________________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге ________________________________
Шығыстардың атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Функционалды топ
Функционалды кіші топ
Әкімшілік
Бағдарлама
Кестенің жалғасы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
Тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
Түсімдердің атауы
Кодтар
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Санат
Сынып
Кіші сынып
Ерекшелік
Кестенің жалғасы
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
Тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының тегі, аты, әкесінің аты(ол болған жағдайда):
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
26-қосымша
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган/ аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты
Республикалық (жергілікті) бюджетке (біріңғай бюджеттік сыныптамасының коды бойынша) кірістердің түсімдері жоспарларын өзгертуге №_____өтінім
Республикалық (жергілікті) бюджеттің кірістер түсімінің жоспарына
_________________________________________________________________
Мынандай өзгерістер енгізуді сұрайды
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалаларының, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атауы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда – жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда – өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Салық, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді атқаруды бақылау жөніндегі мемлекеттік органның басшысы
____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Салық, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді атқаруды бақылау жөніндегі мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидаларына 27-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
орталық/жергілікті уәкілетті
органның басшысы
___________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
_____ жыл "___" __________
Мөр орны
____ жылғы "__" _______ _______ негізінде _______ бюджет түсімдерінің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы № __ анықтама

Форма 3-02
Отчет произведен
Страница Х из Х
Сводный финансовый план по обязательствам/платежам
Вид бюджета ________________________________________________
Период _____________________________________________________
Дата _______________________________________________________
Единица измерения ___________________________________________
Администратор
Программа
Подпрограмма
Сцецифика
Наименование
План на год
январь
февраль
март
Апрель
май
Продолжение таблицы
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Приложение 22 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Форма 3-04
Отчет произведен
Страница Х из Х
Индивидуальный план финансирования по обязательствам/платежам
Дата:
Единица измерения:
Государственное учреждение:
Администратор
Программа
Подпрограмма
Сцецифика
Наименовние
План на год
Продолжение таблицы
План по месяцам
январь
февраль
Март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Приложение 23 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Реестр
_________________________________________________________________
(планов, справок о внесении изменений в планы)
Дата представления ___________________________________________
Наименование местного уполномоченного органа по исполнению бюджета/администратора бюджетных программ/государственного учреждения
___________________________________________________________________
Код государственного учреждения
Наименование планов (справок о внесении изменений в планы)
Количество листов
Примечание*
1
2
3
4
5
Руководитель местного уполномоченного органа по исполнению
бюджета/администратора бюджетных программ
___________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Ответственный исполнитель _____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати. * - данное поле заполняется ответственным исполнителем органа
государственного казначейства.
Приложение 24 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Реестр
_________________________________________________________
(планов, справок о внесении изменений в планы)
Дата реестра _____________________________
Наименование местного уполномоченного органа по исполнению бюджета/администратора бюджетных программ/государственного учреждения
________________________________________________________________
Код государственного учреждения
Наименование планов (справок о внесении изменений в планы)
Наименование файла
Размер
Примечание
1
2
3
4
5
6
Руководитель местного уполномоченного органа по исполнению
бюджета/администратора бюджетных программ/государственного учреждения
__________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Ответственный исполнитель _____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 25 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Утвержденный план на отчетный финансовый год от "__" ___________ года
Вид бюджета ___________________________________________
Период ________________________________________________
Дата ___________________________________________________
Единица измерения: тысяч тенге
Наименована расходов
Коды бюджетной классификации
Финансовый план на год
Функциональная группа
Функциональная подгруппа
Администратор
Программа
Продолжение таблицы
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета: ________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов: ___________________________
Наименование поступления
Коды
Финансовый план на год
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Продолжение таблицы
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета: ________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов: ___________________________
Приложение 26 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Уполномоченный орган по исполнению бюджета/аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
Заявка № ___ на изменение планов поступлений доходов в республиканский (местный) бюджет (по коду единой бюджетной классификации) просит внести следующие изменения в планы поступлений доходов республиканского (местного) бюджета
Наименование областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения)
Сумма изменений (+, -), всего
в том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы - изменения помесячные)
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Руководитель государственного органа по контролю за исполнением
налоговых, таможенных и других обязательных платежей в бюджет
__________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место для печати Руководитель структурного подразделения государственного органа
по контролю за исполнением налоговых, таможенных и других обязательных платежей
в бюджет __________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 27
к Правилам исполнения
бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
"Утверждаю"
Руководитель
центрального/местного
уполномоченного
органа по исполнению бюджета
_________________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"___" __________ _____ года
Место печати
Справка № __ о внесении изменений в сводный план поступлений ____ бюджета на основании _______ от "__" _____ __ года

5-19 нысан
Есеп жүргізілді:
күні – уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Қолма-қол ақшасын бақылау шоттарының тізбесі
Өңір: ____________________________________________________
Қаржыландыру көзі: _______________________________________
Жеке сәйкестендіру коды
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің/ қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының коды
Бизнес -сәйкестендіру №
Шоттың атауы
Ашылған күні
Қозғалыс күні
Жабылу күні
1
2
3
4
5
6
7
8
Жауапты орындаушы ______________________
______ ___________________
(қолы)
Мөр орны.
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары 50-қосымша

Форма 5-19
Отчет произведен:
дата - время
Страница X из Х
Перечень контрольных счетов наличности
Регион: _________________________________
Источник финансирования: ________________
индивидуальный идентификационный код
Код государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора/ оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования
бизнес-идентификационный номер
Наименование счета
Дата открытия
Дата движения
Дата закрытия
1
2
3
4
5
6
7
8
Ответственный исполнитель _________
(подпись)
Место печати
Приложение 50 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год

8-08-нысан
Есеп жүргізілді:
күні – уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Шетелдік валюта шоттарының тізбесі
Өңір: ____________________________________
Мемлекеттік мекеме коды __________________
Валюта түрі: _____________________________
Қаржыландыру көзі: _______________________
Бюджет түрі
Өңір
Мемлекеттік мекеме коды
Мемлекеттік мекеменің атауы
Ерекшелік коды
Ерекшеліктің атауы
Валюта түрі
Қаржыландыру көзі
Ашылған күні
Шотты ашу үшін негіздеме
Соңғы операция күні
Жабылған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жауапты орындаушы ___________________________
_________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
51-қосымша
Қолдардың және мөр бедерiнiң үлгiлерi
Мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттiк сектор субъектiсi (ұйымдық-құқықтық нысаны мен атауы)
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң орналасқан жерi
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң коды
Қолма-қол ақшаны бақылау шотының (шоттың) жеке сәйкестендiру коды
Қолма-қол ақшаны бақылау шотының немесе шоттың атауы
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның мемлекеттік қазынашылық органының орналасқан жерi
Мемлекеттік қазынашылық органының қолдардың және мөр бедерiнiң үлгiлерiн қабылдағаны туралы белгiсі
__ жыл "___" _____________________
______ _____________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Осы құжатта көрсетiлген үлгiлер клиенттiң келiсiмiн талапететiн қолма-қол ақшаны бақылау шоты және/немесе шот бойынша операцияларды жүзеге асырған кезде мiндеттi деп есептелсiн
_________________________________________________________________
(операциялардың (шарттарға, азаматтық-құқықтық мәмілелерді тiркеуге арналған өтiнiмдерге, хабарламаларға, төлеуге берiлетiн және
Қазақстан Республикасының бюджеттiк заңнамасында көзделген басқа да шоттарға қол қоюға арналған) түрлерi көрсетiлсiн)
Атқаратын лауазымы
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қолдардың үлгiлерi
Қолданылу мерзiмi (қолды уақытша ауыстыру кезiнде)
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң мөр бедерiнiң үлгiсi
Бiрiншi қолы:
Екінші қолы:
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң атауы
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi басшысының немесе мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғалары қолдарының үлгiлерiн растайтын оларға уәкiлеттi тұлғаның тегi және аты-жөнi
Мемлекеттiк мекеменiң қолдарының және елтаңбалы мөр бедерiнiң үлгiлерiн куәландыру күнi
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң қолдарының және елтаңбалы мөр бедерiнiң үлгiлерiн куәландыратын тұлғаның қолы
(қолы)
(мөр бедерi)
Артқы бетi Заңды тұлға өкiлiнiң қолының түпнұсқалығын растау туралы куәландыру жазбасы Мен, нотариус ______________________________ жылғы "___" ________
________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______________________________________________________________
(мемлекеттiк нотариалдық кеңсенiң атауы немесе жеке нотариустың лицензиясы
берiлген нөмiрi және күнi) __________менiң қатысуыммен жасалған ___________
өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) лауазымы, заңды тұлғаның
атауы_____________________________қолының түпнұсқалығын куәландырамын.
Өкiлдiң жеке басы белгiлендi, оның өкiлеттiгi және іс-әрекетке қабілеттілігі тексерiлдi.
Тiзiлiмде № _______________________________________ тiркелдi
_________________________ мемлекеттiк ақпараттық жүйесі алынды.
Нотариус _________________
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
52-қосымша

Форма 8-08
Отчет произведен:
дата - время
Страница X из Х
Перечень счетов в иностранной валюте
Регион: __________________________________
Код государственного учреждения _____________
Вид валюты: _______________________________
Источник финансирования: __________________________
Вид бюджета
Регион
Код государственного учреждения
Наименование государственного учреждения
Код специфики
Наименование специфики
Вид валюты
Источник финансирования
Дата открытия
Разрешенные направления расходов
Дата последней операции
Дата закрытия
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ответственный исполнитель _________
(подпись)
Место штампа
Приложение 51 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Образцы подписей и оттиска печати
Государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора (организационно-правовая форма и наименование)
Местонахождение государственного учреждения/субъект квазигосударственного сектора
Код государственного учреждения/субъект квазигосударственного сектора
Индивидуальный идентификационный код контрольного счета наличности (счета)
Наименование контрольного счета наличности или счета
Местонахождение органа государственного казначейства центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета
Отметка органа государственного казначейства о принятии образцов подписей и оттиска печати
"__" ________ ___ год
_________ _________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Образцы, указанные в настоящем документе, считать обязательными при осуществлении операций по контрольному счету наличности и/или счету, требующих согласия клиента
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать виды операций (на подписание договоров, заявок на регистрацию гражданско-правовых сделок, уведомлений, счетов к оплате и других, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан))
Занимаемая должность
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Образец подписи
Срок действия (при временной замене подписи)
Образец оттиска печати государственного учреждения/ субъект квазигосударственного сектора
Первая подпись:
Вторая подпись:
Наименование администратора бюджетных программ
Фамилия и инициалы руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, заверяющего образцы подписей уполномоченных лиц государственного учреждения
Дата удостоверения образцов подписей и оттиска гербовой печати государственного учреждения
Подпись лица, удостоверяющего образцы и оттиск гербовой печати администратора бюджетных программ
(подпись)
(оттиск печати)
Оборотная сторона
Удостоверительная надпись о засвидетельствовании подлинности подписи представителя юридического лица "__" _______ года я, ___________________________ нотариус
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________
наименование государственной нотариальной конторы или номер и дата выдачи лицензии частного нотариуса) свидетельствую подлинность подписи
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя должность, наименование юридического лица, ____________, которая сделана в моем присутствии. Личность представителя установлена, полномочия его и дееспособность проверены.
Зарегистрировано в реестре за № _______________________
Взыскано государственной пошлины ______________________
Нотариус _____________________________
Место печати
Приложение 52 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год

5-34-нысан
Есеп жүргiзiлдi:
Күнi – Уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотының жай-күйі туралы есеп
Өңiр: ___________________________
Бюджет түрi: ____________________
Қаржыландыру көзi: ______________
Ерекшелігі ______________________
Кезең __________________________
Жеке сәйкестендіру коды Iшкi банктiк шот
Сипаттамасы
Кiрiс қалдық
Дебет
Кредит
Кезеңдегi сальдо
Шыққан қалдық
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік қазынашылық органынiң басшысы
_______________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкілетті органның басшысы
____________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы _______________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкілетті органның жауапты орындаушысы
_______________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
Өлшем бiрлiгi: __________________
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
53-қосымша
5-52-нысан
Шығыстар бойынша жиынтық есеп
Бюджет түрі_______________________
Аумақ_____________
Ерекшелік ________
Қаржыландыру көзі ________
Күні________
жыл бойындағы шығыстар______
Қор
Әкімші/Бағдарлама/Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Кезең шығыстары
Жыл бойындағы шығыстар
Әкімші бойынша барлығы
Әкімші бойынша барлығы
Әкімші бойынша барлығы
Жауапты орындаушы ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
54-қосымша
нысан 5-20
Есеп жүргізілді:
Күні-Уақыты
Х-парақтан Х-парағы
_______________ қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшірме
Өңір:
Бюджет түрі:
Қаржыландыру көзі:
Банктің коды (Банктік сәйкестендіру коды):
Банктің атауы:
Банктік шот номірі (Жеке сәйкестендіру коды):
Банктік шоттың атауы:
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы
Қолма -қол ақшаның бақылау шоты:
Өлшем бірлігі: теңге
Жыл басындағы қалдық
Кіріс қалдығы
ДЕБЕТ
КРЕДИТ
Операциялар саны
Транзакция №
Банктік сәйкестендіру коды
Жеке сәйкестендіру коды
БІР КҮНГІ АЙНАЛЫМ
Жиыны
Шыққан қалдық
Мемлекеттік қазынашылық органынiң басшысы
___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің/ мемлекеттік мекеменің/басшысы
___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің/ квазимемлекеттік сектор субъектісінің жауапты орындаушысы ___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің/ мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
55-қосымша

Форма 5-34
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница Х из Х
Отчет о состоянии контрольных счетов наличности, соответствующего бюджетов
Регион: ________________________
Вид бюджета: __________________
Источник финансирования: _______________________
Специфика: ____________________
Период с __________________
индивидуальный идентификационный код Внутренний банковский счет
Описание
Входящий остаток
Дебет
Кредит
Сальдо за период
Исходящий остаток
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель органа государственного
казначейства ____________
(подпись)
______________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Место печати
Руководитель местного уполномоченного органа по исполнению бюджета
___________
(подпись)
______________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Место печати
Ответственный исполнитель органа государственного казначейства
____________
(подпись)
____________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ответственный исполнитель Местного уполномоченного органа по исполнению бюджета
____________
(подпись)
____________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Единица измерения: ___________
Приложение 53 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Форма 5-52
Сводный отчет по расходам
Вид бюджета_______________________
Регион_________________________
Специфика______________________
Источник финансирования_______________
Дата_________________________
Расходы за год_____________
Фонд
Администратор/ Программа/Подпрограмма
Специфика
Расходы за период
Расходы с начала года
Итого по Администратору
Итого по Администратору
Итого по отчету
Ответственный исполнитель _________ ____________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 54 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Форма 5-20
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница X из Х
Выписка с контрольного счета наличности на _______________
Регион:
Вид бюджета:
Источник финансирования:
Код банка (Банковский идентификационный код):
Наименование банка:
Номер банковского счета (Индивидуальный идентификационный код):
Наименование банковского счета:
Код государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора
Контрольный счет наличности:
Единицы измерения: тенге
Остаток на начало года
Входящий остаток
ДЕБЕТ
КРЕДИТ
Количество операций
№ транз
Банковский идентификационный код
Индивидуальный идентификационный код
ОБОРОТЫ ЗА ДЕНЬ
Итого
Исходящий остаток
Руководитель органа государственного казначейства
___________________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати
Руководитель государственного учреждения / субъекта квазигосударственного сектора
___________________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати
Ответственный исполнитель
___________________________________
___________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер государственного учреждения / субъекта квазигосударственного сектора
_________ __________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 55 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год

5-33 нысан
Есеп жүргізілді:
Күні – Уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы, ақылы қызметтер шоттарындағы қалдықтар туралы есеп
Өңір: ______________________________
Бюджет түрі: _______________________
Мем.мекеме коды: ___________________
Мем.мекеме атауы: __________________
Кезең ______________________________
Өлшем бірлігі:_____________________
Күні
Операция типі
Төлеуге берілетін шоттың №
Ақылы қызметтер шоты
Төлемді алушының/жіберушінің атауы
Дебет сомасы
Кредит сомасы
Шыққан қалдық
1
2
3
4
5
6
7
8
түскен қалдық
Шыққан қалдық:
Жауапты орындаушы _______________ (қолы)
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
56-қосымша
Нысан 8-17
Есеп жүргізілді:
Күні – Уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Мемлекеттік мекемелердің шетелдік валютадағы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына арналған шоттары бойынша үзінді
Өңір: ______________________________
Бюджет түрі: ________________________
Қаржыландыру көзі __________________
Мемлекеттік мекеме атауы: ___________
Ерекшелігі: _________________________
Валюта коды: _______________________
Кезең: _____________________________
Өлшем бірлігі: ______________________
Күні
б/шот №
Құжаттың №
Валютасы
Теңге
Төлем мақсаты
Ақша алушының атауы
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кіріс қалдығы:
Айналымдар:
Кіріс қалдығы:
Айналымдардың барлығы:
Валютадағы қалдықтар
Теңгедегі қалдықтардың барлығы:
Жауапты орындаушы _______________
(қолы)
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
57-қосымша
5-30 нысан
Күні-уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Кезең: ___________
Күні: _____________
Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшасын бақылау шотындағы қалдық
Мемлекеттік мекеме: ______________________________
Қаржыландыру көзі-3 (ақылы қызметтер)
Мекеме/Бағдарлама/кіші бағдарлама
Ерекшелік
Орналасқан жері
Мемлекеттік мекеме
Жыл басынан бастап жоспар
Қабылданған міндеттемелердің сомасы
Жыл басынан бастап іс жүзінде
Тоқсандағы жоспар
Іс жүзінде бір күнде
Бос қаражат қалдықтары
Түсімдердің бюджеттік сыныптама коды
Түсімдер жиыны
Шығыстардың бюджеттік сыныптама коды
Шығыстар жиыны
қолма-қол ақшаны бақылау шоттары
қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынын жиыны
Жауапты орындаушы ___________________________________
(қолы)
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
58-қосымша

Форма 5-33
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница Х из Х
Отчет об остатках на контрольных счетов наличности, счетах платных услуг
Регион: __________________________________
Вид бюджета: _____________________________
Код государственного учреждения: _____________________
Наименование государственного учреждения: ____________
Период с _________________________________
Единица измерения: _______________________
Дата
Тип операции
Номер счета к оплате
Счет платных услуг
Наименование получателя и/или отправителя платежа
Сумма дебета
Сумма кредита
Исходящий
остаток
1
2
3
4
5
6
7
8
Входящий остаток
Исходящий остаток:
Ответственный исполнитель _________
(подпись)
Место штампа
Приложение 56 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Форма 8-17
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница X из Х
Выписка по счетам в иностранной валюте, специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счетам к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений
Регион: _________________________________________________
Вид бюджета: ____________________________________________
Источник финансирования: _________________________________
Наименование государственного учреждения: __________________
Специфика: ________________________________________________
Код валюты: _______________________________________________
Период: ___________________________________________________
Единица измерения: _________________________________________
Дата
№ б/счета
№ Документа
Валюта
Тенге
Назначение операции
Наименование получателя денег
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Входящий остаток:
Обороты:
Входящий остаток:
Всего оборотов:
Всего остатков в валюте:
Всего остатков в тенге:
Ответственный исполнитель ___________________
(подпись)
Место печати
Приложение 57 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Форма 5-30
Дата - Время
Страница X из Х
Период: _______
Дата: _________
Остаток на контрольных счетов наличности, платных услуг
Государственное учреждение: _____________________________________
Источник финансирования - 3 (Платные услуги)
Учреждение\Программа\Подпрограмма
Специфика
Место распо ложение
Государственное. учреждение
План с начала года
Сумма принятых обязательств
Факт с начала года
План на квартал
Факт за день
Остаток свободных средств
Код бюджетной классификации поступлений
Итого поступлений
Код бюджетной классификации расходов
Итого расходы
контрольных счетов наличности,
Итого на Контрольных счетах наличности.
Ответственный исполнитель _________
(подпись)
Место штампа
Приложение 58 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год

8-07-нысан
Есеп жүргізілді
күні-уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Шетел валютасындағы шоттардағы, сыртқы қарыздардың немесе, байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына арналған шоттардағы қалдықтар туралы есеп _____________ бастап ___________ аралығында
Өңір: ____________________________
Бюджет түрі: _____________________
Мемлекеттік мекеме коды: _________
Валюта түрі ______________________
Қаржыландыру көзі: _______________
Бюджет түрі
Өңір
Валюта түрі
Мемлекеттік мекеме
Ерекшелігі
Қаржыландыру көзі
Кіріс қалдығы
Дебет
Кредит
Кезеңдегі сальдо
Шығыс қалдығы
Мемлекеттік қазынашылық органының басшысы
____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Жауапты орындаушы___________________ _____________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөртабан орны.
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
59-қосымша
5-34А нысаны
күні-уақыты
Х-парақтың Х-парағы
Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы қалдықтар туралы есеп
Өңір: ________________________________
Бюджеттің түрі: _______________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі: _________________
Қаржыландыру көзі: ___________________
Ерекшелiк: ___________________________
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды:
Кезең: _______ бастап ___________ дейін
Өлшем бірлігі: мың теңге
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі /мемлекетік мекеме / квазимемлекеттік сектор субъектісі
Атауы
Кіріс қалдығы
Дебет
Кредит
Кезеңдегі сальдо
Шығыс қалдығы
1
2
3
4
5
6
7
Есеп бойынша барлығы:
Мемлекеттік қазынашылық органдарының басшысы _______________________
____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы ______
____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Есепті тексеруге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы
____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысы ___________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның жауапты орындаушысы
_______ ____________________________________ ________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы_ (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі) ________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
60-қосымша
_________________________________________________________________
(Мемлекеттік қазынашылыққа/мемлекеттік қазынашылық органына)
___________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісі) ______жылғы "__"____________ мемлекеттік мекемелердің кодтарының әрекеттерін тоқтатуға арналған өтінім
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Бюджет түрі
Салық-тық түсімдерді есепке алу үшін өңірдің мемлекеттік кірістер органының коды
Экономика секторы
Мемлекеттік мекеменің Бизнес -сәйкестендіру №
Заң тіркеліміне енгізілген мемлекеттік мекеменің мекенжайы, телефон, факсі
Кодтың әрекетінің тоқтатылуына негіздеме
1
2
3
4
5
6
7
8
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы_________________
______ ________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
61-қосымша
__________________________________________________________________
(Мемлекеттік қазынашылыққа/мемлекеттік қазынашылық органына)
_____ жылғы "___" ___________ _____ Квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау көрсету операторлары, дербес білім беру ұйымдары, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу аясында бас мердігер кодтарының әрекеттерін тоқтатуға және шоттарын жабуға арналған өтінім
Квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау көрсету операторлары, дербес білім беру ұйымдары, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу аясында бас мердігердің атауы
Квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау көрсету операторлары, дербес білім беру ұйымдары, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу аясында бас мердігер кодтары
Салықтық түсімдерді есепке алу үшін өңірдің мемлекеттік кіріс органының коды
Квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау көрсету операторлары, дербес білім беру ұйымдары, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу аясында бас мердігердің Бизнес - сәйкестендіру №
Заң тіркеліміне енгізілген Квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық қолдау көрсету операторлары, дербес білім беру ұйымдары, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы, қазынашылық сүйемелдеу аясында бас мердігердің мекенжайы, телефоны, факсі
Кодтың әрекетінің тоқтатылуына негіздеме
1
2
3
4
5
6
Бір мезгілде _____________________________________ жабуды сұрайды
(қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынын № көрсетіледі)
Басшы _________________________ (қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Мемлекеттік қазынашылық органының белгісі
___ жылғы "___" __________ _______________ жабылды (код №)
___ жылғы "___" __________ _______________ жабылды
(қолма-қол ақшаны бақылау шоты)
Мемлекеттік қазынашылық органның басшысы_______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
62-қосымша
_________________________________________________________________
(Мемлекеттік қазынашылық / мемлекеттік қазынашылық органы)
Қолма-қол ақшасын бақылау шоттарын және шоттарды жабуға арналған өтінім
Мемлекеттiк мекеменің коды
Мемлекеттiк мекеменің атауы
қолма-қол ақшаны бақылау, шоттың қызмет етуін тоқтату үшін негіздеме
қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынын, №
қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынын, шоттағы қалдық
1
2
3
4
5
Мемлекеттік мекеменің басшысы (мемлекеттік қазынашылық органы)
_____________________________________________________ ________ ______
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
63-қосымша
Төлем тапсырмаларының тiзiлiмi
__________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
__________________________________________________________
(Мемлекеттік қазынашылық органының атауы)
_______________________________
(тiзiлiм берiлген күнi)
Төлем тапсырмасының күнi
Төлем тапсырмасының нөмiрi
Сомасы
Орындалуы/ орындалмауы туралы белгi*
Ескертпе*
1
2
3
4
5
6
Мемлекеттік кірістер органының басшысы ___________________
Мемлекеттік кірістер органының құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы __________
Жауапты орындаушы ________________________________________
Мөр орны.
* осы ашық жолдарды мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы толтырады
2025 қаржы жылына арналған
бюджетті атқару және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидаларына 64-қосымша
__________________________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылық органы)
Ақша алушыны ақша алушы анықтамасына енгізуге өтінім

Форма 8-07
Отчет произведен:
дата - время
Страница X из Х
Отчет об остатках на счетах в иностранной валюте, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов с ___________ по _____________________
Регион: ______________________________
Вид бюджета: _________________________
Код государственного учреждения: _____
Вид валюты: __________________________
Источник финансирования: _____________
Вид бюджета
Регион
Вид валют ы
Государственное учреждение
Специфика
Источник финансирования
Входящий остаток
Дебет
Кредит
Сальдо за период
Исходящий остаток
Руководитель органа государственного казначейства ___________
(подпись)
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Ответственный исполнитель ___________ ___________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место штампа
Приложение 59 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Форма 5-34А
дата - время
Страница Х из Х
Отчет oб остатках на контрольных счетах наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта и счетах субъектов квазигосударственного сектора
Регион: _____________________________________________
Вид бюджета: _______________________________________
Администратор бюджетных программ: __________________
Источник финансирования: ____________________________
Специфика: _________________________________________
Код государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора ____________________________________________________
Период: с _________ по _________________
Единицы измерения: тысяч тенге.
Администратор бюджетных программ /государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора
Наименование
Входящий остаток
Дебет
Кредит
Сальдо за период
Исходящий остаток
1
2
3
4
5
6
7
Итого по отчету:
Руководитель органа государственного казначейства ________________
(подпись)
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Ответственный исполнитель органа государственного казначейства
___________ ____________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место штампа
Руководитель структурного подразделения, ответственного за проверку отчета
___________ ____________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Руководитель местного уполномоченного органа по исполнению бюджета
___________ ____________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Ответственный исполнитель местного уполномоченного органа по
исполнению бюджета _________ _________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Руководитель администратора бюджетных программ (аким города районного
значения, поселка, села, сельского округа) ___________
(подпись)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Приложение 60 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
В ___________________________________________________________________
(Государственное казначейство/орган государственного казначейства)
____________________________________________________________________
(администратор бюджетных программ)
Заявка на прекращение действия кодов государственных учреждений от "___" ___________ _____ года
Наименование государственного учреждения
Код государственного учреждения
Вид бюджета
Код органа государственных доходов региона для учета налоговых поступлений
Сектор экономики
Бизнес-идентификационный номер государственного учреждения
Адрес государственного учреждения, внесенный в юридический регистр, телефон, факс
Основание для прекращения действия кода
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель администратора бюджетных программ _________________
_________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Приложение 61 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
В ________________________________________________________________
(Государственное казначейство/орган государственного казначейства)
Заявка на прекращение действия кодов и закрытие контрольных счетов наличности субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения от "__" __________ ______года
Наименование субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения
Код субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения
Код органа государственных доходов региона для учета налоговых поступлений
Бизнес-идентификационный номер субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения
Юридический адрес субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, Фонда социального медицинского страхования, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения, телефон
Основание для прекращения действия кода, контрольного счета наличности
1
2
3
4
5
6
Одновременно просит закрыть_____________________________________
(указывается номер контрольного счета наличности)
Руководитель _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Отметка органа государственного казначейства
______________________________ закрыт "__" ___________ ______ года
(номер кода)
______________________________ закрыт "__" ___________ ______ года
(номер контрольного счета наличности)
Руководитель органа государственного казначейства _____ _____________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 62 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
В _________________________________________________________________
(Государственное казначейство/орган государственного казначейства)
Заявка на закрытие контрольных счетов наличности и счетов
Код государственного учреждения
Наименование государственного учреждения
Основание для прекращения действия       контрольный счет наличности, счета
Номер контрольных счетов наличности, счета
Остаток на контрольный счет налочности, счет.
1
2
3
4
5
Руководитель государственного учреждения (органа государственного казначейства) ________________________________________________________
________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Приложение 63 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Реестр платежных поручений
_________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
в _________________________________________________________________
(наименование органа государственного казначейства)
_________________________________
(дата предоставления реестра)
Дата платежного поручения
Номер платежного поручения
Сумма
Отметка об исполнении/ неисполнении*
Примечание*
1
2
3
4
5
6
Руководитель органа государственных доходов _________________
Руководитель структурного подразделения органа государственных доходов _____________________________________________________________
Ответственный исполнитель _______________________________________
Место печати
* данные поля заполняется ответственным исполнителем органа государственного казначейства
Приложение 64
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
__________________________________________________________________
(орган государственного казначейства) Заявка на ввод получателя денег в справочник получателей денег

Ескерту. 64-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың коды
_______________________________________
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың атауы__________________________________________________________________
Ақша алушының атауы
Ақша алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Резиденттік елі
Банктік сәйкестендіру коды
Жеке сәйкестендіру коды
Бенефициардың коды (экономика секторы)
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың басшысы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың бас бухгалтері
_______________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджетті атқару және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидаларына 65-қосымша
_________________________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылық органы)
Ақша алушыны ақша алушы анықтамасына енгізуге өтінім
Ескерту. 65-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың коды
_______________________________________
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың атауы
__________________________________________________________________
Ақша алушының атауы
Ақша алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Резиденттік елі
Банктік сәйкестендіру коды
Жеке сәйкестендіру коды
Бенефициардың коды (экономика секторы)
Жеткізушінің қайта қалыптасуына дейінгі коды
1
2
3
4
5
6
7
8
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың басшысы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың бас бухгалтері
___________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджетті атқару және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидаларына 66-қосымша
__________________________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылық органы)
Ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге арналған өтiнiм

Сноска. Приложение 64 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок _______________________________________
Наименование государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
__________________________________________________________________
Наименование получателя денег
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер получателя денег
Страна резидентства
Банковский идентификационный код
Индивидуальный идентификационный код
Код бенефициара (сектор экономики)
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Главный бухгалтер государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место штампа
Приложение 65
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
__________________________________________________________________
(орган государственного казначейства) Заявка на ввод получателя денег в справочник получателей денег
Сноска. Приложение 65 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок _______________________________________
Наименование государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
__________________________________________________________________
Наименование получателя денег
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер получателя денег
Страна резидентства
Банковский идентификационный код
Индивидуальный идентификационный код
Код бенефициара (сектор экономики)
Код поставщика до реорганизации
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
__________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Главный бухгалтер государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место штампа
Приложение 66
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
__________________________________________________________________
(орган государственного казначейства) Заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег

Ескерту. 66-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың коды
_______________________________________
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың атауы
__________________________________________________________________
Ақша алушының нөмірі (қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда бұл жол толтырылмайды)
Қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесіне енгiзiлген ақпарат (атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бенефициар коды (экономика секторы), резиденттік елі)
Өзгертілуі қажет ақпарат (атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бенефициар коды (экономика секторы), резиденттік елі, қайта ұйымдастырылғанға дейін өнім берушінің коды)
1
2
3
4
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың басшысы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың бас бухгалтері
___________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджетті атқару және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидаларына 67-қосымша
__________________________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылық органы)
Ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге арналған өтінім
Ескерту. 67-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың коды
_______________________________________
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың атауы
__________________________________________________________________
Ақша алушының нөмірі (қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда бұл жол толтырылмайды)
Қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесіне енгiзiлген ақпарат (атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бенефициар коды (экономика секторы), резиденттік елі)
Өзгертілуі қажет ақпарат (атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бенефициар коды (экономика секторы), резиденттік елі)
1
2
3
4
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың басшысы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың бас бухгалтері
___________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
68-қосымша
"Бекітемін"
орталық атқарушы органның
аппарат басшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы
органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің
басшысы
__________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
"___" _______________ жылы
Мөр орны
№ __ Қорытынды
__ жыл "___" _______________ ________________
(жасалған күні) (жасалған жерi)
_________________________________________________________________
(уәкiлеттi органның атауы, Бизнес -сәйкестендіру нөмірі) өтініш бойынша
____________________________________________________
(төлеушiнiң тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) . немесе атауы,
Жеке сәйкестендіру нөмірі / Бизнес -сәйкестендіру нөмірі)
___________________________________________ қайтару/есептеу туралы
(бюджетке артық (қате) төлеген сомалар) сомасы
_______________________________________________________ теңге.
(цифрмен және қолмен таратып жазу)
Көрсетiлген сома______________________________________ шотта жасалды
________________________________________________________________
(Жеке сәйкестендіру коды, түсiмдердiң коды мен атауы, мемлекеттік кірістер
органның атауы мен бизнес –сәйкестендіру №)
_____________________________________________________ аударуға жатады
________________________________________________________________
(Жеке сәйкестендіру коды, түсiмдердiң коды мен атауы, бенефициар, оның
Жеке сәйкестендіру нөмірі / Бизнес -сәйкестендіру нөмірі және шот нөмірі)
________________________________________________________________
(бенефициар банкiнiң, қазынашылық органының атауы)
Төлем белгілеу коды ______________________________________________
Банктік сәйкестендіру коды, бенефециар коды
____________________________________________________________
Уәкiлеттi органның жауапты орындаушысы __________________________
________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда).
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету қағидалары
69-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетке түсетiн түсiмдердi
алуға жауапты уәкiлеттi
органның басшысы ___________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
"___"_______________жыл
Мөр орны
Уәкiлеттi органдар әкiмшiлендiретiн түсiмдердiң артық (қате) төленген сомаларын есептеуге және қайтаруға қорытындыларды тiркеу журналы
Уәкiлеттi мемлекеттiк органның атауы
Қорытынды шығарылған күнi
Қорытынды нөмiрi
Есептеу (қайтару) жүргiзiлетiн төлеушiнiң Жеке сәйкестендіру нөмірі Бизнес -сәйкестендіру нөмірі мен атауы
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодынан есептеуге жатады
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодына есептелсiн
Есептеу жүргiзілетiн мемлекеттік кірістер органының Банксәйкестендіру № мен атауы
Банктiк шотқа қайтаруға жатады
Сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Кестенің жалғасы
Салық төлеушiнiң банктiк деректемелерi
Мемлекеттік кірістер органына ұсынылған күнi
Қазынашылық органы орындаға күн
Бенифициар-банктiң атауы және банктiк сәйкестендiру коды (Банктік сәйкестендіру коды)
Жеке сәйкестендiру коды (Жеке сәйкестендіру коды)
Ескертпе
11
12
13
14
15
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
70-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетке түсімдерді алуға
жауапты уәкілетті органның
басшысы
__________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
__жыл "__"____________
________________________
(уәкілетті органның атауы)
Бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын қайтаруға және/немесе есептеуге арналған төлем тапсырмаларын тіркеу журналы
Төлем тапсырмасы шығарылған күні
Төлем тапсырмасының №
Есептеу (қайтару) жүргізілетін төлеушінің атауы
Бюджет кірістері сыныптамасының кодынан есептеуге жатады
Артық төленген сома бюджет кірістері сыныптамасының кодына есептеледі
Сомасында
Есептеу жүргізілетін мемлекеттік кірістер органының атауы
Төлеушіге қайтару жүргізілді
Мемлекеттік қазынашылық органдарының орындау күні
Бенифициар-банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды
Жеке сәйкестендіру коды
Сомасы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
71-қосымша
"Бекітемін"
Бюджетке түсімдерді алуға
жауапты уәкілетті органның
басшысы
__________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
__жыл "__"____________
Мемлекеттік кірістер органдары әкiмшiлендiрмейтiн түсiмдердiң артық (қате) төленген сомаларын қайтаруға және/немесе есептеуге қорытындыларды тiркеу журналы
Уәкiлеттi мемлекеттiк органның атауы
Қорытынды шығарылған күнi
Қорытынды нөмiрi
Есептеу (қайтару) жүргiзiлетiн төлеушiнiң Жеке сәйкестендіру №/ Бизнес –сәйкестендіру № мен атауы
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодынан есептеуге жатады
Бюджет кiрiстерi сыныптамасының кодына есептелсiн
Есептеу жүргiзілетiн мемлекеттік кірістер органының Банксәйкестендіру № мен атауы
Банктiк шотқа қайтаруға жатады
Сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Кестенің жалғасы
Салық төлеушiнiң банктiк деректемелерi
Уәкiлеттi органның қорытындыны мемлекеттік кірістер органына тапсырған күнi, лауазымдық тұлғаның тегі,аты,әкесінің аты. (ол болған жағдайда), қолы күнi
Мемлекеттік қазынашылық органдарының орындау күні
Бенифициар-банктiң атауы және банктiк сәйкестендiру коды (Банктік сәйкестендіру коды)
Жеке сәйкестендiру коды (Жеке сәйкестендіру коды)
Ескертпе
11
12
13
14
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
72-қосымша

Сноска. Приложение 66 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок _______________________________________
Наименование государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
__________________________________________________________________
Номер получателя денег (поле не заполняется при предоставлении на бумажном носителе, за исключением реорганизации поставщика)
Информация, загруженная в информационной системе (наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код, код бенефициара (сектор экономики), страна резидентства)
Информация, которую необходимо изменить (наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код, код бенефициара (сектор экономики), страна резидентства, код поставщика до реорганизации)
1
2
3
4
Руководитель государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
__________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Главный бухгалтер государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место штампа
Приложение 67
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
__________________________________________________________________
(орган государственного казначейства) Заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег
Сноска. Приложение 67 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок _______________________________________
Наименование государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
____________________________________________________________________
Номер получателя денег (поле не заполняется при предоставлении на бумажном носителе)
Информация, загруженная в информационной системе (наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, банковский идентификационный код. индивидуальный идентификационный код, код бенефициара (сектор экономики), страна резидентства)
Информация, которую необходимо изменить (наименование, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код, код бенефициара (сектор экономики). страна резидентства)
1
2
3
4
Руководитель государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Главный бухгалтер государственного учреждения, субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок
______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место штампа
Приложение 68 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
руководителя аппарата
центрального исполнительного
органа)/руководитель
администратора
бюджетных программ
____________________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"___" _______________ года
Место печати
Заключение № ____
"__" ________ ___ год _____________________
(дата составления)       (место составления)
_______________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа, Бизнес-идентификационный номер)
по заявлению ___________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование плательщика, индивидуальный идентификационный номер/бизнес- идентификационный номер)
о возврате/зачете ________________________________________________
(излишне (ошибочно) уплаченной суммы в бюджет)
в сумме __________________________________________ тенге
(цифрами и прописью)
Указанная сумма образовалась на счете _______________________________
(индивидуальный идентификационный код, код и наименование
поступления,
__________________________________________________________________
наименование бизнес-идентификационный номер органа государственных доходов)
Подлежит перечислению ____________________________________________
(индивидуальный идентификационный код, код и наименование поступления,
бенефициар, его индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер и номер счета)
_________________________________________________________________________
(наименование банка бенефициара, органа государственного казначейства)
Код назначения платежа __________________________________________
Банковский идентификационный код, код бенефициара ________________
Ответственный исполнитель уполномоченного органа _________________
_________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 69 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа, ответственного за
взимание поступлений в бюджет
____________________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"___" _______________ год
Место печати
Журнал регистрации заключений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет
Наименование уполномоченного государственного органа
Дата выписки заключения
Номер заключения
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер и наименование плательщика, которому производится зачет (возврат)
Подлежит зачету с кода классификации доходов бюджета
Зачесть на код классификации доходов бюджета
Бизнес-иидентификационный номер и наименование органа государственных доходов, куда производится зачет
Подлежит возврату на банковский счет
Сумма
Реквизиты банковского счета налогоплательщика
Дата представления в органы государственных доходов
Дата исполнения органами Казначейства
Наименование банка-бенефициара и банковский идентификационный код (Банковский идентификационный код)
индивидуальный идентификационный код (индивидуальный идентификационный код)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 70 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа, ответственного за
взимание поступлений в бюджет
____________________________
(подпись) фамилия, имя,
отчество) (при его наличии)
"___" _________ __ год
____________________________
(наименование
уполномоченного органа)
Журнал регистрации платежных поручений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет
Дата выписки платежного поручения
Номер платежного поручения
Наименование плательщика, которому производится зачет (возврат)
Подлежит зачету с кода классификации доходов бюджета
Зачтена излишне уплаченная сумма на код классификации доходов бюджета
в сумме
Наименование органа государственных доходов, в который переводится сумма
Произведен возврат плательщику
Дата исполнения органами государственного казначейства
Наименование банка-бенефициара и банковский идентификационный код
Индивидуальный идентификационный код
Сумма
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 71 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа, ответственного за
взимание поступлений в бюджет
____________________________
(подпись) фамилия,
имя, отчество) (при его наличии)
"___" _________ __ год
Журнал регистрации заключений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений, не администрируемых органами государственных доходов
Наименование уполномоченного государственного органа
Дата выписки заключения
Номер заключения
индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер и наименование плательщика, которому производится зачет (возврат)
Подлежит зачету с кода классификации доходов бюджета
Зачесть на код классификации доходов бюджета
Бизнес-идентификационный номер и наименование органа государственных доходов, куда производится зачет
Подлежит возврату на банковский счет
Сумма
Реквизиты банковского счета налогоплательщика
Дата вручения уполномоченным органом заключения в орган государственных доходов, фамилия.имя.отчество (при его наличии)должностного лица, роспись
Дата исполнения органами казначейства
наименование банка бенефициара и банковский идентификационный код (Банковский идентификационный код)
индивидуальный идентификационный код индивидуальный идентификационный код)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 72 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год

Нысаны № 4-09
Есеп айырысу жүргізілді:
Күні – Уақыты
Х-парақтың Х-парағы
Мерзімді міндеттемелердің егжей-тегжейі
Кезеңі:________________________________
Өлшем бірлігі: _________________________
Қоры:_________________________________
Орналасқан жері:________________________
Мемлекеттік мекеме:_____________________
Бюджеттік бағдарламалардың/кіші бағдарламаның әкімшісі/
Ерекшелiк:_____________________________
Күні
өтінім №
Шарттың /қосымша келісімнің № мен күні
Ақша алушының Жеке сәйкестендіру нөмірі
(бизнес сәйкестендіру нөмірі
Ақша алушының атауы
Хабарлама №
Тағайындау
Міндеттеме сомасы
Төлеуге берілетін шоттың №
Төлем күні
Орындалған міндеттемелер бойынша төлем
Міндеттеменің қалдығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жиыны:
Жауапты орындаушы _________________
__________________________ (қолы)
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
86-қосымша
4-12-нысан
Есеп жүргізілді:
Күні – Уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Орындалмаған міндеттемелердің егжей-тегжейі
Аумақ: _________________________________
Бюджет түрі ____________________________
Бағдарлама әкімшісі ____________________
Мем.мекеме атауы _______________________
Қаржыландыру көзі ______________________
Кезең __________________________________
Өлшем бірлігі: теңге
Бюджеттік сыныптамасының коды
Өтінім №
Өтінім сомасы
Хабарлама №
Тағайындау
Хабарландыру сомасы
Төлеуге берілетін шоттың №
Төлеуге берілетін шот бойынша сома
Төлем №
Төлем Күні
Төлем сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жиыны * Орындалмаған міндеттемелер
Жиыны Шот-фактуралар
Жиыны Төленбеген шот-фактуралар
Жиыны Төлемдер
---------------------------------------------------------------------
Барлығы ** Қабылданған міндеттемелер
Барлығы Орындалмаған міндеттемелер
Барлығы Шот-фактура
Барлығы Төленбеген шот-фактура
Барлығы Төлемдер
---------------------------------------------------------------------
Барлығы *** Қабылданған міндеттемелер
Барлығы Орындалмаған міндеттемелер
Барлығы Шот-фактуралар
Барлығы Төленбеген шот-фактуралар
Барлығы Төлемдер
---------------------------------------------------------------------
Ескертпе:
* – хабарландыру бойынша
** – банктік сәйкестендіру коды бойынша
*** – мемлекеттік мекеме бойынша
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
87-қосымша
______________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
Төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналы
______________жылы басталды
______________жылы аяқталды
сақтау мерзімі __________
Номенклатура бойынша істің № ____
Жалғасы
Журналдың барлық парақтары осы үлгі бойынша басылсын
Төлеуге берілетін шотты тіркеу құны
Төлеуге берілетін шотты қалыптастыру үшін (ұсынылған бастапқы құжаттың атауы, күні, нөмірі) негіздеме
Қаржыландыру көзі (төлем қандай қарақпараттық жүйесіат есебінен жүзеге асырылады)
Банктік сәйкестендіру коды шығыстары
Сомасы
Ақша алушы
ММ-нің төлеуге берілетін шотты қалыптастырған қызметкерінің аты-жөні
1
2
3
4
5
6
7
8
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
88-қосымша
_____ жылғы "___" ________
Мемлекеттік қазынашылық органына түстi.
Жауапты орындаушы:
Мөртабан орны
Төлеуге берілетін шот № _______ _____ жылғы "___" ____________
Мемлекеттік мекеме
Ақша алушы
Нақты төлеуші
Бенефициардың коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Мемлекеттік мекеменің коды
Ақша жөнелтушінің коды
Атауы
Атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Банк
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Банктік сәйкестендіру коды
Резиденттік елі
Жеке сәйкестендіру коды
Мемлекеттік қазынашылық органы
Нақты (түпкілікті) бенефициар
Банктік сәйкестендіру коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жеке сәйкестендіру коды
Резиденттік елі
Қаржыландыру көзі
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
Бюджет түрі
Делдал банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
Шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды
Түсімдердің бюджеттік сыныптамасының коды
Төлем белгілеу коды
Төлемнің мақсаты
Сомасы
Жазбаша соммасы:
Мөр орны
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда): ____________ ______
Қолы
Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда): _________ ______
Қолы
Мемлекеттік қазынашылық органы жүргiздi жауапты орындаушысымен өткізілді
_____ жылғы "___" _______
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
89-қосымша
Төлеуге берілетін шот № _______ _____ жылғы "___" ____________
Мемлекеттік мекеме
Ақша алушы
Нақты төлеуші
Бенефициардың коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Мемлекеттік мекеменің коды
Ақша жөнелтушінің коды
Атауы
Атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Банк
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Банктік сәйкестендіру коды
Резиденттік елі
Жеке сәйкестендіру коды
Мемлекеттік қазынашылық органы
Нақты (түпкілікті) бенефициар
Банктік сәйкестендіру коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жеке сәйкестендіру коды
Резиденттік елі
Қаржыландыру көзі
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
Бюджет түрі
Делдал банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
Шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды
Түсімдердің бюджеттік сыныптамасының коды
Төлем белгілеу коды
Төлемнің мақсаты
Сомасы
Жазбаша соммасы:
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда): ____________
Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда): _______

Форма 4-09
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница Х из Х
Детали периодических обязательств
Период: ________________________
Единица измерения __________________
Фонд: ___________________________
Месторасположение: _______________
Государственное учреждение: ________
Администратор бюджетной программы/подпрограммы: _______________
Специфика: _______________
Дата
№ заявки
Номер и дата договора/ дополни тельного соглашения
индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) получателя денег
Наименование получателя денег
№ уведомления
Назначение
Сумма обязательства
№ счета к оплате
Дата платежа
Оплата по выполненным обязательствам
Остаток обязательства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого:
Ответственный исполнитель ____________________ (подпись)
Место печати
Приложение 86 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Форма 4-12
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница X из Х
Детали невыполненных обязательств
Регион __________________________________________
Вид бюджета _____________________________________
Администратор программ __________________________
Наименование государственного учреждения ________
Источник финансирования _________________________
Период __________________________________________
Единица измерения: тенге
Код бюджетной классификации
№ заявки
Сумма заявки
№ уведомления
Назначение
Сумма уведомления
№ счета к оплате
Сумма по счету к оплате
№ платежа
Датаплатежа
Суммаплатежа
1
2
3
4
5
б
7
8
9
10
11
Итого* Невыполненные обязательства
Итого Счета-фактуры
Итого Неоплаченные счета-фактуры
Итого Платежи
-------------------------------------------------------------------
Всего** Принятые обязательства
Всего Невыполненные обязательства
Всего Счета-фактуры
Всего Неоплаченные счета-фактуры
Всего Платежи
-------------------------------------------------------------------
Всего***Принятые обязательства
Всего Невыполненные обязательства
Всего Счета-фактуры
Всего Неоплаченные счета-фактуры
Всего Платежи
-------------------------------------------------------------------
Примечание:
* - по уведомлению
** - по коду бюджетной классификации
*** - по государственному учреждению
Приложение 87 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
_________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
Журнал регистрации счетов к оплате
Начато _______________ год
Окончено __________ год
Срок хранения ____________________
№ дела по номенклатуре ___________________
Продолжение
По данному образцу печатать все листы журнала
Дата регистрации счета к оплате
Основание для формирования счета к оплате (наименование, дата, номер приложенного первичного документа)
Источник финансирования (за счет каких средств осуществляется платеж)
Код бюджетной классификации расходов
Сумма
Получатель денег
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника государственного учреждения, сформировавшего счет к оплате
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 88 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Поступило в орган государственного казначейства "__" ______ год
Ответственный исполнитель: ________________________________
Место штампа
Счет к оплате № ______ "__" ________ _______ год
Государственное учреждение
Получатель денег
Фактический плательщик
Код бенефициара
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Код государственного учреждения
Код отправителя денег
Наименование
Наименование
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Банк
Бизнес-идентификационный номер
Банковский идентификационный код
Страна резидентства
Индивидуальный идентификационный код
Орган государственного казначейства
Фактический (конечный) бенефициар
Банковский идентификационный код
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Индивидуальный идентификационный код
Страна резидентства
Источник финансирования
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
Вид бюджета
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан - посредник
Код бюджетной классификации расходов
Код товаров
(работ, услуг)
Код бюджетной классификации поступлений
Код назначения платежа
Назначение платежа
Сумма
Сумма прописью:
Место печати
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя: _______________ ________
Подпись
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера: _________________ ________
Подпись
Проведено органом государственного казначейства
"__" _______ ____ год
ответственный исполнитель:
Место штампа
Приложение 89 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Счет к оплате № ______ "__" ________ _______ год
Государственное учреждение
Получатель денег
Фактический плательщик
Код бенефициара
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Код государственного учреждения
Код отправителя денег
Наименование
Наименование
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Банк
Бизнес-идентификационный номер
Банковский идентификационный код
Страна резидентства
Индивидуальный идентификационный код
Орган государственного Казначейства
Фактический (конечный) бенефициар
Банковский идентификационный код
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Индивидуальный идентификационный код
Страна резидентства
Источник финансирования
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
Вид бюджета
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан - посредник
Код бюджетной классификации расходов
Код товаров
(работ, услуг)
Код бюджетной классификации поступлений
Код назначения платежа
Назначение платежа
Сумма
Сумма прописью:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя: _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера: _______

Үлгі (1 – жай, 2 – қосымшамен зейнетақы (мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары) жарналары, 3 – жалақы мен дивидендтерді аудару, 4 – қосымшамен әлеуметтік аударымдар, 5 – қосымшамен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар, 7 – қосымшамен жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлемдер); № _ электрондық шот-фактура негізінде № _ хабарламамен келісу.
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
90-қосымша
Төлеуге берілетін шоттардың тізілімі
Ұсынылу күні____________________________________
Мемлекеттік мекеменің коды _____________________
Мемлекеттік мекеменің атауы:____________________
Төлем шоты
Ескертпе*
Нөмірі
Күні
Төлемнің тағайындалуы
Банктік сәйкестендіру коды шығыстары
Сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік мекеменің басшысы ______________ ________________
(аты-жөні) (қолы) (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері ____________ ___________
(аты-жөні) (қолы) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
* Осы ашық жолды мемлекеттік қазынашылық органдарының жауапты атқарушысы толтырады.
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
91-қосымша
Нысан 5-15
Есеп жүргізілді ________
Х-парақтан Х-парағы
Мемлекеттік мекеменің / квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының төлемдері бойынша жүргізілген күнделікті үзінді көшірме
Аймақ: ____________________________________
Бюджет түрі: ________________________________
Қаржыландыру көзі: _______________________
Мемлекеттік мекеменің/ квазимемлекеттік сектор субъектілері/қаржылық қолдау операторының/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының коды:
_________________________
Мемлекеттік мекеменің/ квазимемлекеттік сектор субъектілері/қаржылық қолдау операторының/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының атауы:
______________________________
Ерекшелік: ___________________________________
Кезең: _____________________________________
Өлшем бірлігі: _______________________________
Төлем нөмір
Төлем күні
Сомасы
Хабарлама нөмірі
Төлем шотының/төлем тапсырмасының нөмірі
Мекеме/бағдарлама кіші бағдарлама/ерекшелік
Ақша алушының егжей-тегжейі
Жеке сәйкестендіру нөмірі
/бизнес сәйкестендіру нөмірі
атауы
Банктің Банктік сәйкестендіру коды
Шоттың Жеке сәйкестендіру нөмірі
БАРЛЫҒЫ
Жауапты орындаушы __________________ (қолы)
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
92-қосымша
5-15А-нысаны
Есеп жүргізілді _______
Х-парақтан Х-парағы
Aқша алушылардың тиiстi шоттарына жүргiзiлген төлемдер бойынша үзiндi
Өңiр: __________________________________________
Бюджет түрi: ____________________________________
Қаржыландыру көзi: ______________________________
Мемлекеттік мекеме/ квазимемлекеттік сектор субъектілері: ___________
Төлем түрi: ______________________________________
Кезең: __________________________________________
Өлшем бiрлiгi: ___________________________________
Тегi
Аты
Әкесiнiң аты
(ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
шоты картасының /ағымдағы шоттың нөмір
Сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Сомасы
БАРЛЫҒЫ
Жауапты орындаушы ______________________________________ (қолы)
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
93-қосымша

Тип (1 - обычный, 2 - пенсионные (обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы и обязательные пенсионные взносы работодателей) взносы с приложением, 3 - перечисление заработной платы и дивидендов, 4 - социальные отчисления с приложением, 5 - отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование с приложением, 7 - платежи по договорам накопительного страхования с приложением); согласование с уведомлением №_ на основании электронной счет-фактуры №_.
Приложение 90 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Реестр счетов к оплате
Дата представления: _____________________________
Код государственного учреждения: ________________
Наименование государственного учреждения: _______
Счет к оплате
Примечание*
номер
дата
Назначение платежа
Код бюджетной классификации расходов.
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель государственного учреждения_______________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Главный бухгалтер государственного учреждения ________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
* данное поле заполняется ответственным исполнителем органа государственного казначейства
Приложение 91 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Форма 5-15
Отчет произведен ______
Страница X из Х
Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Регион: ____________________________________________
Вид бюджета: ______________________________________
Источник финансирования: __________________________
Код госучреждения / субъекты квазигосударственного сектора / оператора финансовой поддержки/ заемщика, привлекшего гарантированный государством заем:
________________________________________________
Наименование госучреждения / субъекты квазигосударственного сектора / оператора финансовой поддержки/ заемщика, привлекшего гарантированный государством заем: _______________________________________
Специфика: _________________________________________
Период: ____________________________________________
Единица измерения: __________________________________
№ платежа
Дата платежа
Сумма
№ Уведомления
№ счета к оплате/ платежного поручения
Учреждение/ Программа Подпрограмма/ Специфика
Детали получателя
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
наименование
Банковский идентификационный код банка
ИИК счета
ВСЕГО
Ответственный исполнитель _____________________ (подпись)
Место штампа
Приложение 92 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Форма 5-15 А
Отчет произведен _______
Страница ____ из _______
Выписка, по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег
Регион: __________________________________
Вид бюджета: _____________________________
Источник финансирования: _________________
Госучреждение/субъект квазигосударственного сектора: ____________
Тип платежа: _____________________________
Период: __________________________________
Единица измерения: _______________________
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
№ карт счета/ текущего счета
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
Сумма
ВСЕГО
Ответственный исполнитель ___________________
(подпись)
Место штампа
Приложение 93 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год

5-56-нысаны
Жалақы және басқа да ақша төлемдері бойынша төлемдерді қайтару жөніндегі есеп
Есеп қалыптастырылды: хх.хх.хххх
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды
___________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы атауы
______________________________________________________________
Қайтару күні _______________________
х-тан х парақ
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Карточканың немесе жеке шоттың нөмірі
Сомасы
Жиыны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
94-қосымша
5-57-нысаны
Зейнетақы және әлеуметтік төлемдерді, міндетті элеуметтік медициналық сақтандыру аударымдарын және (немесе) жарналарын қайтару жөніндегі есеп
Есеп қалыптастырылды: хх.хх.хххх.
Парақ х–тан х
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы / квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы
______________________________________________________________
Қайтару күні _______________________
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Қайтару себептері
Сомасы
Жиыны
Жауапты орындаушы _______________________________ (қолы)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
95-қосымша
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға өтінім
Ескерту. 95-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Шот нөмірі ____________________________________________
Астана қаласының қазынашылық департаменті
2. Өтінім нөмірі _________________________
3. ___________________________________________ төлеуіңізді сұраймыз
(валюта түрі) (төлеуге жататын сома санмен және жазбаша)
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алу туралы өтініммен жүгінеміз және өзіміздің мыналармен келісетінімізді растаймыз:
А. Осы өтінімде қамтылатын тауарлар мен қызметтер қарыз туралы шартқа (байланысты грантқа) сәйкес сатып алынды немесе сатып алынып жатыр.
Б. Шығыстар келісімшарттарда немесе басқа да құжаттарда аталған тауарларға немесе қызметтерге байланысты ғана жүргізілді немесе қазірге кезде жүргізілуде.
Шығыстар сипаттамасы
Төлем нұсқаулығы
4. Мердігердің/өнім берушінің атауы және мекенжайы.
8. Төлем алушының атауы мен мекенжайы
5. Өнім беру деректемелері:
1) шарттың (келісімшарттың) немесе жеткізуге тапсырыстың нөмірі мен күні (немесе келісімшарттық құжатқа басқа сілтемелері)

Форма 5-56
Отчет по возвратам платежей по заработной плате и другим денежным выплатам
Отчет сформирован: хх.хх.хххх
Код государственного учреждения/ субъекта квазигосударственного сектора _____________________________________________________________
Наименование государственного учреждения/ субъекта квазигосударственного сектора _______________________________________
Дата возврата _______________
Страница Х из Х
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
№ карточки или лицевого счета
Сумма
Итого
Приложение 94 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Форма 5-57
Отчет по возвратам пенсионных и социальных платежей, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование
Отчет сформирован хх.хх.хххх
Страница Х из Х
Код государственного учреждения/субъект квазигосударственного сектора _________________________________________________________
Наименование государственного учреждения/субъект квазигосударственного сектора __________________
Дата возврата ___________________
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
индивидуальный идентификационный номер
Причины возврата
Сумма
Итого
Ответственный исполнитель _________________
(подпись)
Приложение 95 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Заявка на снятие средств софинансирования
Сноска. В приложение 95 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Номер счета ___________________________________________________
Департамент казначейства города Астана
2. Номер заявки ________________________________________________
3. Просим выплатить _________________________________________
(вид валюты) (сумма, подлежащая выплате, цифрами и прописью)
Обращаемся с просьбой о снятии средств софинансирования и настоящим подтверждаем свое согласие со следующим:
А. Товары и услуги, охватываемые настоящей заявкой, закуплены или закупаются в соответствии с условиями договора о займе (связанном гранте).
Б. Расходы произведены или производятся в настоящее время лишь в связи с товарами или услугами, оговоренными в контрактах или другими документами.
Описание расходов
Платежные инструкции
4.Наименование и адрес подрядчика/поставщика
8. Наименование и адрес получателя платежа
5. Реквизиты поставки:
1) номер и дата договора (контракта) или заказа на поставку (или другие ссылки на контрактный документ)

9. Қаражатты алушы банктің атауы мен деректемелері және шот нөмірі
2) шартты (қосымша келісімді) тіркеу туралы хабарламаның нөмірі және күні (мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген азаматтық құқықтық мәмілелерге қатысты толтыру)
10. Төлемді алушы банк-корреспонденттің атауы мен деректемелері
3) тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің қысқаша сипаттамасы
11. Арнайы төлем нұсқаулықтары, шот-фактура туралы ақпарат
4) шарттың (келісімшарттың) валютасы және жалпы құны
12. _____________________________
(мемлекеттік қазынашылықтың уәкілетті тұлғасының қолы)
5) өтінімде қамтылған шот-фактуралардың жалпы сомасы
(ұстап қалулардың және басқа да ұстап қалуларды есептемегенде)
13. _____________________________
(қол қойылған күні және жауапты орындаушы мөртабасынының бедері)
6. Алуға қабылданған қаражат ерекшелігі
7. ____________________________
Мөр орны (бюджеттік бағдарлама әкімшісінің/ мемлекеттік мекеменің уәкілетті өкілінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
96-қосымша
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
Бюджеттік бағдарламаның атауы
________ жылы жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайту арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру жөнінде ақпарат
Инвестициялық жобалардың атауы
Оның ішінде:
Инвестициялық жоба шеңберінде іс-шараларды іске асыруға арналған сома, барлығы, мың теңге
олардың ішінде:
Еске ртпе
уәкілетті органның жобаны жарғылық құжаттарға сәйкес мақұлдаған күні
Жобаны іске асыру орны
Жобаны іске асыру мерзімі
Жауапты орындау шының және бірлесіп орындаушылардың (еншілес ұйымдар, аффилиирленген заңды тұлғалар және т.б.) атауы
Инвестициялық жоба шеңберінде іске асырылатын іс-шаралардың атауы
Инвестициялық жоба шеңберінде іске асырылатын іс-шараларды қаржыландыру көздері (жеке қаражат, бюджеттік инвестициялар)
Іс-шараларды іске асыру мерзімі
бюджеттік инвестициялардың есебінен, мың теңге
жоспар
іс жүзінде
жоспар
іс жүзінде
жоспар
іс жүзінде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға)/мемлекеттік мекеменің басшысы ________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
97-қосымша
Корпоративтiк төлем карточкасын қолдану арқылы есеп айырысуға жол берілген шығыстар мен шығындардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктер тізбесі
Санаты
Cыныбы
Кiшi сынып
Ерекшелiк
Ерекшелiктер атауы
Шығындар тiзбесi
1
2
3
4
5
6
1
1

9. Наименование и реквизиты банка получателя средств и номер счета
2) номер и дата уведомления о регистрации договора (дополнительного соглашения) (заполнить в отношении гражданско-правовых сделок, зарегистрированных в органах государственного казначейства)
10.Наименование и реквизиты банка-корреспондента получателя платежа
3) краткое описание товаров, работ и услуг
11. Специальные платежные инструкции информация о счете-фактуре
4) валюта и общая стоимость договора (контракта)
12. _____________________________
(подпись уполномоченного лица
государственного казначейства)
5) общая сумма счетов-фактур, включенных в заявку (за вычетом удержаний и прочих вычетов)
6. Спецификация средств, принятых к снятию
13. _____________________________
(дата подписания и оттиск штампа
ответственного исполнителя)
7. _________________________________
Место печати (должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии), и подпись
уполномоченного представителя
администратора бюджетной программы/
государственного учреждения)
Приложение 96 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Администратор бюджетных программ
Наименование бюджетной программы
Информация по реализации бюджетных инвестиций посредством увеличения уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале в ____ году
Наименование инвестиционных проектов
В том числе:
В том числе:
Сумма для реализации мероприятий в рамках инвестиционного проекта, всего, тысяч тенге
из него:
Примечание
Дата одобрения проекта уполномоченным органом в соответствии с уставными документами
Место реализации проекта
Срок реализации проекта
Наименование ответственного исполнителя и соисполнителей (дочерние организации, аффилиированные юридические лица и т.д.)
Наименование мероприятий, реализуемых в рамках инвестиционного проекта
Источники финансирования мероприятий, реализуемых в рамках инвестиционного проекта (собственные средства, бюджетные инвестиции)
Срок реализации мероприятий
за счет бюджетных инвестиций тысяч тенге
план
факт
план
факт
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата
центрального исполнительного органа) / руководитель государственного учреждения
_________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Приложение 97 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Перечень специфик экономической классификации расходов и затрат, по которым допускается осуществление расчетов с применением корпоративной платежной карточки
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование специфик
Перечень затрат
1
2
3
4
5
6
1
1

110
Жалақы
111
Еңбекақы
Әскери қызметшiлердiң лауазымдық еңбекақысы
113
Өтемақы төлемдерi
Шұғыл қызметтегi әскери қызметшiлерге әскери қызметтен босатылған кезде төленетiн бiр жолғы жәрдемақы және әскери қызметшiлерге - шет мемлекеттердiң әскери оқу орындарының түлектерiне сауықтыруға арналған жәрдемақы
140
Қорларды сатып алу
141
Тамақ өнімдерін сатып алу
- спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернат оқушыларының жазғы демалыс және олардың оқу-жаттығу жиындарында болуы кезеңiнде тамақтануымен;
- донорларға ақысыз негiзде қан тапсыруды (донацияны) жүзеге асыруы үшiн энергетикалық шығындарын толтыруға арналған тегiн тамақ орнына ақшалай өтемақы төлеумен байланысты шығындар бойынша

110
Заработная плата
111
Оплата труда
Должностной оклад военнослужащим
113
Компенсационные выплаты
Единовременное пособие военнослужащим срочной военной службы при увольнении с военной службы и пособие на оздоровление военнослужащим - выпускникам военных учебных заведений зарубежных государств
140
Приобретение запасов
141
Приобретение продуктов питания
По затратам, связанным с:
питанием учащихся школы-интерната для одаренных в спорте детей в период каникул и нахождения их на учебно- тренировочных сборах;
выплатой денежной компенсации донорам за осуществление дачи (донации) крови на безвозмездной основе взамен бесплатного питания, выдаваемого для восполнения энергетических затрат

142
Дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы өзге де бұйымдарды сатып алу
Қанды сатып алу;
дәрi қобдишасын толықтыру үшін - дәрілік заттар мен байлап-таңу құралдарын сатып алу
144
Жанар-жағар май, отын материалдарын сатып алу
мемлекеттiк мекемелердiң:
- Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi мен Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының әуе кемелерiне алыс және жақын шет елдерiнде қызметтiк iссапарларда болу кезiнде жанар-жағар май құю үшiн материалдар құнын төлеумен байланысты;
- Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiтiлген тiзбеге енгiзiлген ерекше қауiптi мал ауруларының ошақтарын жоюды жүзеге асыратын арнайы автомобиль көлiктерiне жанармай құюға арналған жанар-жағармай материалдарының құнын төлеуге байланысты мемлекеттiк мекемелердiң шығыстарын төлеу кезiнде ветеринарлық бақылау посттарында көлiк құралдарын дезинфекциялау, мемлекеттiк органдардың шешiмi бойынша малдардың аса қауiптi жұқпалы аурулармен
ауырған малдарды алып қою және жою, сондай-ақ сатып алу жанар-жағармай материалдарының, малдардың аса қауiптi жұқпалы аурулармен ауырған малдарды жою мақсатындағы шығыстары бойынша;
149
Өзге де қорларды сатып алу
Мемлекеттiк мекемелердiң:
- мемлекеттiк саясатты және тауарлар үлгiлерiнiң сатылу саласындағы сапасы мен қауiпсiздiгiне мемлекеттiк қадағалауды iске асыру үшiн оларды сатып алумен байланысты техникалық реттеу және метрология саласындағы бақылау-қадағалау өкiлеттiктерiн iске асыратын;
- жабдыққа, көлiк құралдарына арналған қосалқы бөлшектер сатып алумен, байланысты, бiрақ айына 20 айлық есептiк көрсеткiштен артық емес шығыстары бойынша
150
Қызметтер мен жұмыстарды сатып алу
152
Байланыс қызметтерiне ақы төлеу
телефондар үшiн абоненттiк ақы;
қалааралық сөйлесу;
ұялы байланыс;
почта-телеграф шығындары;
үкiметтiк байланыс;
факс;
электронды почта;
арнайы байланыс;
спутниктi байланыс;
телетайп;
радио және байланыстың басқа да түрлері

142
Приобретение лекарственных средств и прочих изделий медицинского назначения
Приобретение крови;
для пополнения аптечки - приобретения лекарственных и перевязочных средств.
144
Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов
По затратам государственных учреждений:
связанным с оплатой стоимости горюче-смазочных материалов для заправки воздушных судов Министерства обороны Республики Казахстан и правоохранительных органов Республики Казахстан в странах дальнего и ближнего зарубежья при нахождении в служебных командировках;
связанным с оплатой стоимости горюче-смазочных материалов для заправки специального автомобильного транспорта, осуществляющего ликвидацию очагов особо опасных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан, дезинфекцию транспортных средств на ветеринарных контрольных постах, по решению государственных органов, изъятие и уничтожение животных, больных особо опасными болезнями животных, а также при приобретении горюче-смазочных материалов, в целях уничтожения животных, больных особо опасными болезнями животных;
149
Приобретение прочих запасов
По затратам государственных учреждений:
реализующих государственную политику и осуществляющих контрольно-надзорные полномочия в области технического регулирования и метрологии, связанным с покупкой и испытанием образцов товаров для осуществления государственного надзора за их качеством и безопасностью в сфере их реализации;
связанным с приобретением запасных частей для оборудования, транспортных средств, но не более 20 месячного расчетного показателя в месяц
150
Приобретение услуг и работ
152
Оплата услуг связи
абонентная плата за телефоны;
междугородние переговоры;
сотовая связь;
почтово-телеграфные затраты;
правительственная связь;
факс;
электронная почта;
спец связь;
спутниковая связь;
телетайп;
радио;
и другие виды связи.

159
Өзге де қызметтер мен жұмыстар төлеу
Қазақстан Республикасының Әуе қорғанысы күштерiнiң әскери-көлiк авиациясының, құқық қорғау органдарының әуе кемелерiне алыс және жақын шет елдерде iссапарларда болғанда қызмет көрсету жөнiндегi әуежай қызметтерiн төлеуге байланысты мемлекеттiк мекемелердiң шығындары бойынша
160
Басқа да ағымдағы шығындар
161
Ел iшiндегi iссапарлар мен қызметтiк сапарлар
Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдарға және жедел-iздестiру қызметiн жүзеге асырушы органдар үшiн заңнамамен белгiленген iссапарда болған уақыт үшiн тәулiктiк, баратын жерге және керi қайту жол жүру үшiн шығыстары, тұрғын үй-жайды жалдау шығыстары және заңнамада белгiленген басқа да шығыстар

159
Оплата прочих услуг и работ
По затратам государственных учреждений, связанных с оплатой услуг аэропорта по обслуживанию воздушных судов военно-транспортной авиации Сил воздушной обороны Вооруженных сил, правоохранительных органов Республики Казахстан в странах дальнего и ближнего зарубежья при нахождении в служебных командировках
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
Суточные за время нахождения в командировке, расходы по проезду к месту назначения и обратно, расходы по найму жилого помещения и прочие затраты, установленные законодательством центральным и местным государственным органам и органам, занимающимся оперативно-розыскной деятельностью

162
Елден тыс жерлерге iссапарлар мен қызметтiк сапарлар
Орталық және жергілікті мемлекеттiк органдарға және жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органдар үшін заңнамамен белгіленген іссапарда болған уақыт үшін тәуліктік, баратын жерге және кері қайту жол жүру үшін шығыстары, тұрғын үй-жайды жалдау шығыстары және заңнамада белгіленген басқа да шығыстар
163
Жалпыға бірдей міндетті орта білім қорының шығындары
Мемлекеттік жалпы білім беретін мектептердің аз қамтылған отбасынан шыққан аса мұқтаж оқушыларына ақшалай көмек көрсету

162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
Суточные за время нахождения в командировке, расходы по проезду к месту назначения и обратно, расходы по найму жилого помещения и прочие затраты, установленные законодательством центральным и местным государственным органам и органам, занимающимся оперативно-розыскной деятельностью
163
Затраты Фонда всеобщего обязательного среднего образования
Оказание денежной помощи остро нуждающимся учащимся государственных общеобразовательных школ из числа малообеспеченных семей

167
Ерекше шығындар
Мемлекеттік құпиялар, жедел- іздестіру қызметін жүзеге асыру, елдің қорғаныс қабілеті мен ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген міндеттер мен өкілеттіктерге сәйкес мемлекеттік органдар іске асыратын іс-шараларға арналған шығындар
169
Өзге де ағымдағы шығындар
- заңнамалық актілерге сәйкес мәдени, спорттық және басқа да іс шаралардың жеңімпаздары мен қатысушыларына әр түрлі сыйақылар, жүлделер, естелік сыйлықтар, ақшалай сыйақылар, жеке тұлғаларға баска да ақшалай төлемдер төлеуге;
- бостандығын шектеу, қамау немесе бостандығынан айыру түрінде жазасын өтеуден босатылатын тұлғалар үшін тұратын жеріне дейін жол жүру билеттерін сатып алуға;
- мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің іссапар шығыстарынан басқа, сапарға шығу арқылы іс-шаралар (жол жүру, тұру, тамақтану) өткізуге;
- бюджеттік бағдарлама әкімшіліктерінің өткізетін іс-шараларына қатысушылардың (республиканың түрлі аймақтары, жақын, алыс шет ел өкілдерінің) жол жүру шығындарын өтеу бөлігіндегі өкілдік шығыстармен;
- нотариалдық қызметтерге ақы төлеуге;
- қызметтік автокөлікке міндетті техникалық тексеру жүргізуге және қызметтік автокөлікті тіркеуге байланысты шығындар бойынша
320
Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер
322
Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер
Мерзімді қызмет әскери қызметшілеріне, әскери (арнаулы) оқу орындарының бірінші және екінші курстарының курсанттарына почта аударымдары үшін ақшалай өтемақы төлеуге байланысты шығындар, мерзімді қызмет әскери қызметшілеріне, әскери (арнаулы) оку орындарының курсанттарына демалысқа кетуі кезінде азық-түлік үлесінің орнына төленетін ақшалай өтемақы бойынша
324
Стипендиялар
Кәсіптік-техникалық мектептердің оқушыларына стипендиялар және құқық қорғау органдары, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасы Қорғаныс және Төтенше жағдайлар министрліктері тындаушыларының ақшалай ырыздық ақысын төлеуге байланысты
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
98-қосымша
Кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт
_________ __жыл "__"_______ қала/ауыл Бұдан әрі "Мемлекеттік мекеме" деп
аталатын, ___________________________ (мемлекеттік мекеменің атауы)
__жыл "__"__________ бекітілген қағидаларда негізінде әрекет ететін
_______________________________ қатысуы бар __________
Басшы (мемлекеттік қазынашылық органдарынын атауы)___________ бір тараптан,
бұдан әрі "Мемлекеттік қазынашылық органы" деп аталатын,___________атынан,
__жыл "__"__________ нөмір____ бекітілген қағидаларда негізінде әрекет ететін
____________________ екінші тараптан, және бұдан әрі "Банк" деп аталатын,
_______________________________________________________
(Банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымның атауы) _________________ атынан,
Жарғының және ___жыл "__"__________ нөмір____негізінде әрекет ететін
Басшы_________ екінші тараптан және бұдан әрі "Тараптар" деп аталатындар
кассалық қызмет көрсетуге төмендегілер туралы осы үш жақты шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:

167
Особые затраты
Затраты на мероприятия, реализуемые государственными органами в соответствии с задачами и полномочиями, предусмотренными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими вопросы государственных секретов, осуществление оперативно-розыскной деятельности, обеспечение обороноспособности и национальной безопасности страны
169
Прочие текущие затраты
По затратам, связанным с:
выплатой призов, памятных подарков, денежных вознаграждений победителям и участникам культурных, спортивных и других мероприятий в соответствии с законодательными актами, других денежных выплат физическим лицам;
приобретением проездных билетов для лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ограничения свободы, ареста или лишения свободы, до места жительства;
проведением выездных мероприятий (проезд, проживание, питание), кроме командировочных расходов работников государственных учреждений;
представительскими затратами, в части возмещения расходов по проезду участников (представители различных регионов республики, ближнего, дальнего зарубежья) мероприятий, проводимых администраторами бюджетных программ;
оплатой нотариальных услуг;
прохождением обязательного технического осмотра служебного автотранспорта и расходы по регистрации служебного автотранспорта
320
Трансферты физическим лицам
322
Трансферты физическим лицам
По затратам, связанным с:
выплатой денежной компенсации за почтовые переводы военнослужащим срочной службы, курсантам первых и вторых курсов военных (специальных) учебных заведений, денежная компенсация взамен продовольственного пайка, выплачиваемая военнослужащим срочной службы, курсантам военных (специальных) учебных заведений при убытии в отпуск
324
Стипендии
По затратам, связанным с выплатой стипендий учащимся профессионально-технических школ и денежного довольствия слушателей учебных заведений правоохранительных органов, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерств обороны и по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Приложение 98 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Договор на кассовое обслуживание
_________________ "__" _________ _ год
(город/село)
_______________________________________________________________,
(Наименование государственного учреждения)
действующее на основании Положения, утвержденного от "___" ______ ___ года № ____, именуемое в дальнейшем "Госучреждение", в лице
Руководителя __________________________________________________
С участием ____________________________________________________,
(наименование органа государственного казначейства)
действующего на основании Положения, утвержденного от "__" ______ _ года № ____, именуемого в дальнейшем "Орган государственного казначейства", в лице Руководителя      _________________________________________________
с одной стороны, и ____________________________________________________,
(наименование Банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций),
действующий на основании Устава и доверенности № ____ от "___" __________ года, именуемый в дальнейшем "Банк", в лице Руководителя ___________________, с другой стороны, далее именуемые "Стороны", заключили настоящий трехсторонний Договор на кассовое обслуживание (далее - Договор) о нижеследующем.

1. Шарттың мәні
1.1. Шарт негізінде Мемлекеттік қазынашылық органы тапсырады, ал Банк Шартта көзделген жағдайларда шоттарға есептеу үшін меммекемелердің өкілдерінен чектерді төлеу бойынша және қолма-қол ақша қабылдау жөніндегі
_________________________________________________________________
(республикалық немесе жергілікті бюджет)
қарақпараттық жүйесіат есебінен қаржыландыратын меммекемемен операцияны жүзеге асырады.
1.2. Мемлекеттік мекеме қолма-қол ақша алу, меммекеме өкілінің атына ресімделген чектерді төлеу, шоттарға есептеу үшін меммекеме өкілінің қолма-қол ақшасын беру, Банктің банктік қызметтеріне ақы төлеу мерзімінің тәртібі осы Шартпен, сондай-ақ бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен және банктік заңнамамен реттеледі.
2. Тараптардың міндеттемелері
2.1. Мем.мекеме:
2.1.1. Қолма-қол ақшаны алған күнге дейін алдын ала Мемлекеттік қазынашылық органы банктің кассасынан қолма-қол ақша алуға күтілетін сомаға чекті белгіленген тәртіппен ресімделген және алынған соманың _____ пайызы есебімен Банктің банктік қызметтерін төлеуге арналған төлем шотын қоса бере отырып, жекелей әрбір шығыстар ерекшелігі бойынша төлем шотын ұсынуға;
2.1.2. Банктiң қызметiн төлеудi шотқа есепке жатқызу үшін қолма-қол ақшаны тапсырған күннен кешіктірмей тапсырылатын соманың _______________ пайызы есебінде жүргізуге мiндеттенедi.
2.2. Банк:
2.2.1. Чек бойынша операцияларды есепке алу үшін нөмір_____ ішкі банктік шот ашуға;
2.2.2. Мемлекеттік мекемеге бір данасы үшін ________ теңгеден бойынша (Қосымша құн салығын қоса алғанда) ақша чек кітапшасын сатуға;
2.2.3. Мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақша алуына арналған чектер және белгіленген тәртіппен ресімделген чек тізілімдерінің атқарылуын қабылдауға;
Мемлекеттік мекемелердің төлемге ұсынатын қолма-қол ақша алуға арналған чектер тізілімдері екі данада жасалады және оларға Мемлекеттік қазынашылық органы уәкілетті өкілдері қол кояды;
2.2.4. Ұсынылған чектердің төлемін сағат 9.00 (тоғыз) ден 13.00 (он үш) дейін қамтамасыз етуге;
2.2.5. Мемлекеттік қазынашылық органы төленген чектердің тізілімдерін сағат 14 (Он төрт) 30 (Отыз) дейін қамтамасыз етуге;
2.2.6. Меммекеменің өкілінен қолма-қол ақшаны 9.00 (Тоғыз) 13.00 (Он үш) дейін шотқа есептеу үшін қабылдауға және қолма-қол ақшаның қабылданған барлық сомасын сол күні тиісті шоттарға есептеу үшін Бірыңғай қазынашылық шотына аударуға міндеттенеді.
2.3. Мемлекеттік қазынашылық органы:

1. Предмет Договора
1.1. На основании Договора органа государственного казначейства поручает, а Банк осуществляет операции с госучреждением, финансирующимся за счет средств, _______________________________________________________
(республиканского или местного бюджета) по оплате чеков и по приему наличных денег от представителя госучреждения для зачисления на счета на условиях, предусмотренных Договором.
1.2. Порядок перевода госучреждением средств для получения наличных денег, оплата чеков, оформленных на имя представителя госучреждения, порядок сдачи наличных денег представителем госучреждения для зачисления на счета, сроки оплаты банковских услуг Банка регламентируются настоящим Договором, а также нормативными      правовыми актами центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и банковским законодательством.
2. Обязательства Сторон
2.1. Госучреждение обязуется:
2.1.1. Предварительно за день до получения наличных денег предоставлять в орган государственного казначейства счета к оплате по каждой специфике расходов в отдельности на ожидаемую сумму получения наличных денег с кассы банка с приложением чека, оформленного в установленном порядке и счет к оплате на оплату банковских услуг Банка из расчета ___ процентов от полученной суммы.
2.1.2. Производить оплату услуг Банка из расчета ___ процентов от      сдаваемой суммы не позже дня сдачи наличных денег для зачисления на счета.
2.2. Банк обязуется:
2.2.1. Для учета операций по чекам открыть внутрибанковский счет № _
2.2.2. Реализовать государственному учреждению денежные чековые книжки по тенге (включая Налог на добавленную стоимость) за штуку.
2.2.3. Принимать к исполнению реестры чеков на получение наличных денег государственными учреждениями и чеки, оформленные в установленном порядке.
Реестры чеков на получение наличных денег государственными учреждениями, представляемые к оплате, составляются в двух экземплярах и подписываются уполномоченными представителями органа государственного казначейства.
2.2.4. Обеспечить оплату представленных чеков с 9.00 (девять) до 13.00 (тринадцать) часов.
2.2.5. Обеспечить до 14 (четырнадцать) 30 (тридцать) часов предоставление в орган государственного казначейства реестров оплаченных чеков.
2.2.6. Принимать наличные деньги от представителя госучреждения для зачисления на счета с 9.00 (девять) до 13.00 (тринадцать) часов и всю сумму принятых наличных денег перечислять в тот же день на единый казначейский счет для зачисления на соответствующие счета.
2.3. Орган государственного казначейства обязуется:

2.3.1. Банкке банктің кассасынан қолма-қол ақша алуға екі данада Мемлекеттік қазынашылық органың қол кою үлгілері және мөртаңбасы бар құжаттарын ұсынуға;
2.3.2. Банкке мөр жоғалған және қол қою үлгілері бар құжаттары өзгерген жағдайда тез арада хабарлауға;
2.3.3. Банкке тізілімдер мен чектерді сағат 16.00 (он алты) дейін ұсынуға;
2.3.4. Банк сағат 14 (Он төрт) 30 (Отыз) дейін ұсынған төленген чектер тізімдерінің негізінде операция күні ішінде берілген соманы қалпына келтіруді және Банктің банктік қызметтерін төлеуге ақша аударуды жүргізуді қамтамасыз етуге міндеттенеді.
2.4. Мемлекеттік мекеме:
2.4.1 Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес банкпен чектерді пайдалану туралы шарт жасасуға;
2.4.2. Шарттың 2.2.2-тармағына сәйкес бір данасына____ теңгеден (Қосымша құн салығын қосқанда) өзінің ақшасы есебінен ақшалай чек кітапшасының құнын төлеуге;
2.4.3. Сатып алынған ақшалай чек кітапшасын тіркеу үшін оны Мемлекеттік қазынашылық органыға уақтылы беруге;
2.4.4. Чек кітапшасын жоғалтқан жағдайда ол туралы чектің пайдаланылмаған бланктерінің нөмірлерін көрсете отырып, Банкі дереу хабардар етуге міндеттенеді.
3. Тараптар құқықтары
3.1. Банктің:
3.1.1. Мемлекеттік қазынашылық органы Шарттың 2.3.4-тармақтарының талаптарын бұзғаны туралы куәландыратын фактілер болған кезде кассалық операциялар жасаудан бас тартуға, сондай-ақ дұрыс ресімделмеген чектерді төлеуден бас тартуға құқығы бар.
3.2. Мемлекеттік қазынашылық органы:
3.2.1. Атауы өзгерген (қосылуы немесе қайта ұйымдастырылуы), тозған немесе мөрі жоғалған жағдайда, ол ұсынған өтініш негізінде мөрді әзірлегенге дейін қол қою үлгісі бар көрсетілген құжатта мөрінің жоқтығы және қолының қойылғаны туралы белгісі бар төлем шоты бойынша қызмет көрсетуге;
3.2.2. Төленбеген чектер бойынша және Бірыңғай қазынашылық шотына есептеу үшін уақтылы аударылмаған ақша бойынша кідірістің әрбір күні үшін айыппұл санкцияларын ұсынуға құқылы.
3.3. Мемлекеттік мекеме:
3.3.1. Банкпен жасалған Чекті пайдалану туралы шарттың талаптарына сәйкес чектің пайдаланылмаған бланкілерін банкке қайтаруға құқылы.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Мемлекеттік қазынашылық органы Шарттың 2.3.4-тармағына сәйкес төлем шоттарындағы деректемелердің дұрыстығы және төлем шотының уақтылы жіберілуі үшін жауапты болады. Мемлекеттік қазынашылық органың кінәсінен Банктің корреспонденттік шотына ақша түспеген жағдайда жұмыс күнінің аяғында соңғысы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасы бойынша мөлшерде кідіртілген әрбір күн үшін айыппұл есептей отырып, Банктің жеке шотына нөмір____банкішілік шоты бойынша қалпына келтірілмеген сома қалдығын апарады.

2.3.1. Представлять в Банк документ с образцами подписей и оттиска печати орган государственного казначейства на получение наличных денег с кассы банка в двух экземплярах.
2.3.2. В случае утери печати и изменениях в документе с образцами подписей незамедлительно сообщить Банку.
2.3.3. Обеспечивать представление реестров и чеков в Банк до 16.00 (шестнадцать) часов.
2.3.4. Обеспечивать в течение операционного дня восстановление выданных сумм на основании реестров оплаченных чеков, предоставленных Банком до 14 (четырнадцать) 30 (тридцать) часов, и производить перевод денег на оплату банковских услуг Банка.
2.4. Госучреждение обязуется:
2.4.1. Заключить с банком договор об использовании чеков в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
2.4.2. Оплачивать стоимость денежной чековой книжки за счет собственных денег по _______ тенге (включая Налог на добавленную стоимость) за штуку, согласно пункту 2.2.2 Договора.
2.4.3. Приобретенные денежные чековые книжки своевременно предоставлять в орган государственного казначейства для их регистрации.
2.4.4. В случае утери чековой книжки немедленно уведомить об этом Банк с указанием номеров неиспользованных бланков чеков.
3. Права Сторон
3.1. Банк имеет право:
3.1.1. Отказать в совершении кассовых операций при наличии фактов, свидетельствующих о нарушении органов государственного казначейства условий пункта 2.3.3. Договора, а также отказать в оплате неправильно оформленных чеков.
3.2. Орган государственного казначейства имеет право:
3.2.1. В случае изменения наименования (слияние или реорганизация), износе или утере печати, на основании поданного им заявления обслуживаться по счетам к оплате с пометкой об отсутствии печати и наличием подписей, указанных в документе с образцами подписей, до изготовления печати.
3.2.2. Предъявлять штрафные санкции за каждый день задержки как по неоплаченным чекам, так и по несвоевременно перечисленным деньгам, для зачисления на единый казначейский счет.
3.3. Госучреждение имеет право:
3.3.1. Возвратить банку неиспользованные бланки чеков, согласно условиям заключенного Договора об использовании чеков с Банком.
4. Ответственность Сторон
4.1. Орган государственного казначейства согласно пункту 2.3.4. Договора несет ответственность за правильность заполнения реквизитов в счетах к оплате и своевременность отправления счета к оплате. В случае не поступления денег по вине органа государственного казначейства на корреспондентский счет Банка, последний в конце рабочего дня относит остаток невосстановленных сумм по внутри банковскому счету № ________ на отдельный счет Банка с начислением штрафа за каждый день задержки, в размере по ставке рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан.

4.2. Мемлекеттік қазынашылық органы чектер бойынша қолма-қол ақшаны беру және меммекеме өкілінен қолма-қол ақшаны қабылдау бойынша төлем жүйесіндегі (әртүрлі төлемдер жүйесі - Ірі төлемдер жүйесі) төлемдердің кідіріс жағдайын қоспағанда, Банкке банктік қызметтерді уақтылы төлемегені үшін Шарттың 2.3.4-тармағына сай мерзімге сәйкес мерзімі өткен әрбір күн үшін төленбеген соманың__ пайызы есебімен айырысуынан өсімақы төлейді.
4.3. Шарттың 2.2.4-тармағына сәйкес чектер төлемінің талаптарын орындамаған және Бірыңғай қазынашылық шотқа уақтылы ақша аударылмаған жағдайда Шарттың 2.2.6-тармағына сәйкес Банк тиісті бюджет кірісіне төленбеген чектер және Бірыңғай қазынашылық шотына тиісті шоттарға есептеу үшін уақтылы аударылмаған ақша сомасынан мерзімі өткен әрбір күн үшін __ пайызы есебімен айыппұл төлейді. Төленбеген чектер және Бірыңғай қазынашылық шотқа тиісті шоттарды есептеу үшін уақытылы ақша аудармау жөніндегі әрбір факт өндіріс нысанында (екі данада) актімен ресімделеді және оған Банк пен Мемлекеттік қазынашылық органы қол қояды. Актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда Банк Мемлекеттік қазынашылық органы жазбаша бас тарту себебінің түсіндірмесін ұсынады. Айыппұл төлемі ай сайын 30 күннен кешіктірмей акт негізінде жүргізіледі.
5. Шарттың әрекет ету мерзімі және оны өзгерту және бұзу тәртібі
5.1. Шарт қазақ және орыс тілдерінде заң күші бірдей үш данада, әрбір тарап үшін бір дана бойынша жасалды. Шарт оған қол қойылған күннен ___________бастап күшіне енеді және __жылғы 31 желтоқсанға дейін әрекет етеді. Бюджеттік шығыстар сыныптамасының ___________коды бойынша міндеттеме сомасы _____________теңгені құрайды.
5.2. Шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар оны жазбаша ресімдеген және әрбір тараптардың уәкілетті тұлғалары қол қойған кезде жарамды, одан әрі Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
5.3. Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапты бұл туралы жазбаша нысанда оның мәлімдеген бұзылатын күнге дейін кемінде бір ай ішінде хабарлап, Шартты бұзуға құқылы.
6. Дауларды шешу
6.1. Шарт бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар келіссөздер арқылы шешіледі. Тараптар уағдаластыққа келмеген келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
6.2. Тараптар Шарт бойынша барлық ықтимал наразылықтарды Тараптар оларды алған сәттен бастап он күн ішінде қарауы тиіс деп белгілейді.
7. Форс-мақпараттық жүйесіор

4.2. Орган государственного казначейства за несвоевременную оплату Банку банковских услуг, за исключением случаев задержки платежей в платежной системе (Система розничных платежей - СРП или Система крупных платежей - СКП) по выдаче наличных денег по чекам и по приему наличных денег от представителя госучреждения, уплачивает пеню из расчета ___ процентов от неоплаченной суммы за каждый день просрочки в соответствии со сроком, согласно пункту 2.3.4. Договора.
4.3. В случае невыполнения условий оплаты чеков, согласно пункту 2.2.4. Договора и за несвоевременное перечисление денег на единый казначейский счет, согласно пункту 2.2.6. Договора, Банк уплачивает штраф в доход соответствующего бюджета из расчета ___ процентов за каждый день задержки от суммы неоплаченных чеков и несвоевременно перечисленных денег на единый казначейский счет для зачисления на соответствующие счета. Каждый факт по неоплаченным чекам и несвоевременно перечисленным деньгам на единый казначейский счет для зачисления на соответствующие счета оформляется актом произвольной формы (в двух экземплярах) и подписывается Банком и органом государственного казначейства. В случае отказа от подписания акта, Банк представляет в органы государственного казначейства письменное объяснение причин отказа. Оплата штрафа производится на основании акта ежемесячно не позднее 30 числа.
5. Срок действия Договора и порядок его изменения и расторжения
5.1. Договор составлен на государственном и русском языках в трех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному для каждой Стороны. Договор вступает в силу с даты его подписания и действует по 31 декабря __ года. Сумма обязательства по коду_______ бюджетной классификации расходов составляет тенге.
5.2. Все изменения и дополнения, вносимые в Договор, действительны при их оформлении в письменном виде и подписании уполномоченными лицами всех Сторон, в дальнейшем являются неотъемлемой частью Договора.
5.3. Каждая из Сторон имеет право расторгнуть Договор, уведомив об этом в письменной форме другую Сторону, не менее чем за месяц до даты его предполагаемого расторжения.
6. Разрешение споров
6.1. Все споры, возникающие между Сторонами по Договору, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6.2. Стороны устанавливают, что все возможные претензии по Договору должны быть рассмотрены Сторонами в течение десяти дней с момента получения претензии.
7. Форс-мажор

7.1. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны үшін, егер бұл орындамаушылық болжанбаған мынадай жағдайлардың, атап айтқанда: Шарт бойынша міндеттемелерді орындауға тікелей ықпал еткен қауіпті табиғи жағдайлар, өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, эпидемия, әскери әрекет, уақытша электр энергияның және телекоммуникациялық байланыстың болмауы және т.с.с. себебі болып табылса, жауапкершіліктен босатылады.
7.2. Тараптар деректемелері (заңды мекен-жайы, шот № және тағы басқа) өзгерген жағдайда бір-бірін тез арада хабардар етеді.
8. Қатысушылардың заңды мекен-жайлары мен деректемелері
Тараптардың қолы:
Мемлекеттік мекеме:
_________________
_________________
Мөр орны
Мемлекеттік қазынашылық орган:
_________________
_________________
Мөр орны
Банк:
_________________
_________________
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
99-қосымша
______________________________________ (мемлекеттік қазынашылық органына)
_____________________________________ (мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
Қолма-қол ақша алуға арналған өтінімнің №__
__жыл "__"_______________
(жазып алынған күні)
чекке №___
_жыл "__"________________
Қаржыландыру көзі
Бюджеттік шығыстар сыныптамасының коды
Сомасы
Қолма-қол ақша алуды тағайындау
1
2
3
4
5
Жиыны
Жиын сомасын таратып жазу _____________________________________
_______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің басшысы__________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_________________ (қолы)
Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері ___________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_________________ (қолы)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
100-қосымша
5-55-нысан
Есеп жүргізілді:
Күні-Уақыт
Х-парақтан Х-парағы
Мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақша алуға арналған чектері тізілімінің нөмір
Күні: __жыл "__"_______________
Өңір:
Банк:
Бюджеттің түрі:
Мемлекеттік қазынашылық органры:
нөмір
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Чек №
Төлеуге берілетін шоттың №
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
___________________ теңге сомасында қолма-қол ақша төлеміне тізілім
(санмен және жазумен)
бойынша______құжат ұсынылды
Мемлекеттік қазынашылық органынаның басшысы _____________________
Мемлекеттік қазынашылық органынаның жауапты
орындаушысы _____________________
Мөр орны
Төлемге арналған чектер тізілімі
қабылданды _______________________________________________________
(банктің жауапты орындаушысы) (қолы ) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
101-қосымша
_____________________________________________________
(банк атауы)
______________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылық органдары атауы)
Бюджет түрі____________________________________________________
((республикалық, жергілікті (керегінің асты сызылсын)
Төленген чектердің тізілімі Күні __жыл "___"_________________
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Чек №
Сомасы (теңге)
Мемлекеттік қазынашылық органдары
тізілімінің күні,
нөмірі
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
Осы тізілім бойынша __________________________ сомасына
(санмен және жазумен)
__________ чектер төленді Банк басшысы ____________________________
Мөр орны
Банктің жауапты орындаушысы_____________________
Төленген чектер тізілімі қабылданды
Нөмір төлеуге берілетін шотпен аударылды
_______________________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылық органдарынің жауапты орындаушысы)
Күні __жыл "___"______________
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
102-қосымша
Ағымдағы шот ашуға арналған рұқсат ______ жылғы "___" _____________
________________________ (бюджетінен қаржыландырылатын бюджет түрi)
________________________________________________________________
(мемлекеттiк мекеменiң атауы және коды)
________________________________________________________________
қолдаухаты негiзiнде (бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң атауы):
________________________________________________________________
________________________________________________________________
корпоративтiк төлем карточкасын қолдана отырып, есеп айырысу жүргiзу
үшiн ұлттық валютада ағымдағы шот ашуға рұқсат етiледi 20__ жыл "___" _.
Рұқсат бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган қайтарып алғанға дейiн қолданыста болады. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның басшысы
___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны Банк белгiсi _____ жыл "___" ___________ шот нөмір ____
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
103-қосымша
_______________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
Корпоративтік карточкаларды тіркеу журналы
_______________ жылы басталды
______________жылы аяқталды
сақталу мерзімі_________
номенклатура бойынша істің нөмірі____
журналдың барлық парағы осы үлгі бойынша басылсын
Банктен карточка алған күн
Корпоративтік төлем карточкасының иесі
Ескертпе
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
корпоративтік карточка беру үшін негіздеме (бұйрықтың күні, №)
корпоративтік карточка алу туралы белгі (қолы)
корпоративтік карточканы қайтару туралы белгі (қолы)
1
2
3
4
5
6
7
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
104-қосымша

7.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение обязательств по Договору, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: опасные природные явления, пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, временное отсутствие электроэнергии и телекоммуникационной связи и т.п., которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по Договору.
7.2. Стороны незамедлительно извещают друг друга в случае изменения реквизитов (юридических адресов, номера счета и так далее).
8. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Подписи Сторон:
Государственное учреждение:
_________________
_________________
Место печати
Орган государственного казначейства:
_________________
_________________
Место печати
Банк:
_________________
_________________
Место печати
Приложение 99 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
В ________________________________________________________
(наименование органа государственнного казначейства)
__________________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
Заявка на получение наличных денег № _____ "___" __________________ год
(дата выписки)
к чеку № ________ от "___"_____________ __ года
(дата выписки)
Источник финансирования
Код бюджетной классификации расходов
Сумма
Назначение получения наличных денег
1
2
3
4
5
Итого:
Итого сумма прописью _________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Руководитель государственного учреждения _________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись) (при его наличии)
Главный бухгалтер государственного учреждения ____________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись) (при его наличии)
Приложение 100 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Форма № 5-55
Отчет произведен:
дата - время
Страница Х из Х
Реестр чеков на получение наличных денег государственными учреждениями № _____
Дата "___" ____________ __ год
Регион:
Банк:
Вид бюджета:
Орган государственного казначейства:
Наименование государственного учреждения
Код государственного учреждения
Номер чека
Номер счета к оплате
Сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
ИТОГО:
По реестру представлено _____ документов на выплату наличных в
сумме ___________________тенге
(цифрами и прописью)
Руководитель органа государственного казначейства
Ответственный исполнитель органа государственного казначейства
Место печати
Реестр чеков на оплату принят _________________________________
(ответственный исполнитель банка
______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии
Приложение 101 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
___________________________
(наименование Банка)
_______________________________________________________________
(наименование органа государственного казначейства)
Вид бюджета: ___________________________________________________ республиканский, местный (нужное подчеркнуть)
Реестр оплаченных чеков
Дата "___" ____________ __ год
Наименование государственного учреждения
Код государственного учреждения
Номер чека
Сумма (тенге)
Дата, № реестра органа государственного казначейства
1
2
3
4
5
6
Итого:
По данному реестру оплачено _______________________ чеков
на сумму ________________________________________________
(цифрами и прописью)
Руководитель Банка _________________
Место печати
Ответственный исполнитель Банка ________________
Реестр оплаченных чеков принят
Перечислено счетом к оплате № __
________________________________
(ответственный исполнитель органа государственного казначейства)
Дата "___" ___________ год
Приложение 102 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Разрешение на открытие текущего счета
от "___" __________ _____ года
__________________________________________________________,
(наименование и код государственного учреждения)
финансируемого из бюджета ________________________________,
(вид бюджета)
разрешается открыть текущий счет в национальной валюте для проведения расчетов с применением корпоративной платежной карточки на основании ходатайства __________________________________________________________
(наименование администратора бюджетных программ)
от "___" _________________ __ года
Разрешение действительно до отзыва уполномоченным органом по исполнению бюджета
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета
_______________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Отметки банка
Счет № ______ "___" __________ год
Приложение 103 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
______________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
Журнал регистрации корпоративных карточек
Начато ________________ год
Окончено ____________ год
Срок хранения______________________
№ дела по номенклатуре ___________________
Продолжение
По данному образцу печатать все листы журнала
Дата получения карточки с банка
Владелец корпоративной платежной карточки
Примечание
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
основание для выдачи корпоративной карточки (дата, номер приказа)
отметка о получении корпоративной карточки (подпись)
отметка о возврате корпоративной карточки (подпись)
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 104 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год

2-38-нысаны
№______ Төлем тапсырмасы "____" _____
Нақты төлеуші: _____________
Жеке сәйкестендіру №/бизнес-сәйкестендіру №
Сумма
Ақша жіберуші: ____________
____________________________
Жеке сәйкестендіру №/бизнес-сәйкестендіру №: _____________:
_____________________________________________
Ақша жөнелтушінің коды:
Жіберушінің банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы:
Жеке сәйкестендіру коды
Резиденттік елі:
Банктік сәйкестендіру коды
Бенефициар: __________________________________
Жеке сәйкестендіру №/бизнес-сәйкестендіру №: ___________
Бенефициардың коды: Нақты (түпкілікті) бенефициар: ____
Жеке сәйкестендіру №/бизнес-сәйкестендіру №: ___________
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы:
Жеке сәйкестендіру коды
Резиденттік елі:
Банктік сәйкестендіру коды
Банктік сәйкестендіру коды
Делдал банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы:
Банктік сәйкестендіру коды
Сомасы жазбаша: ______________________________________________
Төлем тағайындау коды ______
Бюджеттік түсімдер сыныптамасының коды _______
Бюджеттік шығындар сыныптамасының коды _______
Валюта күні _______
Төлем тағайындау: ___________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда): _______________________
Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда): __________________
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
105-қосымша
5-17 нысаны
Есеп жүргізілді:
Күні – Уақыты
Х-парақтан Х-парағы
Қалпына келтіру және көшіру тізілімі
Өңір:_____________________________
Бюджет түрі:______________________
Қаржыландыру көзі:_________________
Мемлекеттік мекеме коды:________________
Мемлекеттік мекеме атауы:________________
Мерзімі:___________________________
Өлшем бірлігі: теңге_______________
Бюджеттік сыныптаманың коды
Түрі
Құжаттың нөмір
Күні
Дебет бойынша сомасы
Кредит бойынша сомасы
Тапсырыс нөмір
Төлеуге берілетін шоттың нөмір
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны
Барлығы
Жауапты орындаушылар __________________ (қолы)
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
106-қосымша
Инкассолық өкімдердің тізілімі
Ұсынылу күні__________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы:____________________
Инкассолық өкімі
Күні
Төлемнің тағайындалуы
Сомасы
Ескертпе*
1
2
3
4
5
6
Мемлекеттік мекеменің басшысы ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_________________ (қолы)
Мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы ______________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_________________ (қолы)
Мөртабан орны * – Осы ашық жолды мемлекеттік қазынашылық органдарының жауапты атқарушысы толтырады.
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
107-қосымша
__________________________________________ (мемлекеттік қазынашылық органының атауы) ___________________ (бюджет түрі) ________________ (қаржыландыру кезі)
Инкассалық өкімдерді есепке алу журналы
_______________жылы басталды
_______________жылы аяқталды
сақтау мерзімі___________
Номенклатура бойынша істің нөмір____
Мемлекеттік мекеме
Инкассалық өкімі
Өнді-ріп алу кім-нің пайдасына
Берілген күні
Бұғат-тау күні
Орындалуы туралы белгі
атауы
Код
Кіммен қойлды
Бюджеттік сыныптама коды
күні
номірі
сом-масы
орындалған күні
Жауапты орындаушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
108-қосымша
___________________________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылық органының атауы)
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына қойылған инкассолық өкiмдердi есепке алу журналы
________________ жылы басталды.
________________ жылы аяқталды.
Сақтау мерзімі _____________________
Номенклатура бойынша істің нөмір _____________________
нөмір
Квазимемлекеттік сектор субъектілері
Инкассолық өкім
Өндіріп алу кімнің пайдасына
Берілген күні
Орындалуы туралы белгі
атауы
коды
кіммен қойылған
дата
сомасы
орындалған күні
сомасы
Жауапты орындаушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
109-қосымша
___ жылғы "___" ______________ шетелдік валютаны айырбастауға өтінім
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының /мемлекеттік мекеменің атауы және коды
Тапсырыс бойынша: ________________________________
Пошталық мекенжайы: ______________________________
(мемлекеттік мекеме/ мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы)
Уәкілетті мәміле бойынша мәселелерді шешуге жауапты орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда): _____________________
(мемлекеттік мекеме/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы немесе мемлекеттік қазынашылық органдары)
Мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берілген соманы қарыз алушының тартқан шетел валютасындағы шоты:
___________________________________________________
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі мемлекеттік қазынашылық шоты, банктік сәйкестендіру коды
____________________________________________________________
Шетел валютасындағы қарақпараттық жүйесіатты пайдалану бағыты:
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
(төлеуге берілетін шотта төлемнің мақсатында сәйкес келетін төлемнің мақсаты, азаматтық-құқықтық мәмілені (келісімнің, келісімшарттың) тіркеу туралы хабарламаның нөмір көрсетіледі)
Төлемдерді тағайындау коды:
Төлеуге берілетін шоттың нөмір
Біздің шотымыздың есебінен және біздің атымыздан төмендегідей шарттарда шетелдік валютада ақшаны айырбастауға мәміле жасасуды тапсырамыз:
Валюта түрі
Валютаны айырбастау сомасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi бағамы
айырбастау сомасы теңгемен
Өтінім іс-әрекетінің мерзімі __жылғы "___" ______ дейін
Қаржыландыру көзі: ________________________________
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының немесе мемлекеттік қазынашылық органдарының басшысы
____________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) __________________ (қолы)
Мөр орны
Бас бухгалтер ____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
110-қосымша
__жылғы "____" _____________ шетелдік валютаны қайта айырбастауға өтінім
Мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының атауы және коды: ______________________________
Тапсырыс бойынша: _______________________________
Пошталық мекенжайы: ____________________________
(мемлекеттік мекеме/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы)
мәміле бойынша мәселелерді шешуге уәкілетті жауапты орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда):
____________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеме/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы не мемлекеттік қазынашылық орган)
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының/мемлекеттік мекеменің шетел валютасындағы шоты:
_________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шоты, банктік сәйкестендіру коды
____________________________________________________________________
Төлемдердің атауы
Төлемдерді тағайындау коды:
Теңгемен алатын алушының шот деректемелері
(атауы, банктік сәйкестендіру номер, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды,)
______________________________________________
______________________________________________
Біздің шотымыздың есебінен және біздің атымыздан төмендегідей шарттарда шетелдік валютада ақшаны қайта айырбастап алуға мәміле жасасуды тапсырамыз:
Валюта түрі
Валютаны қайта айырбастау сомасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi бағамы
Теңгені қайта айырбастау сомасы
Өтінім іс-әрекетінің мерзімі 20__жылғы "___"___________ дейін
Қаржыландыру көзі:________________________________
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының немесе мемлекеттік қазынашылық органдарының басшысы
____________ _______________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бас бухгалтер ____________ _______________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөртабан орны ___________________________________
Мемлекеттік қазынашылықпен толтырылады
2025 қаржы жылына арналған
бюджетті атқару және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидаларына 111-қосымша
__________________________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылыққа/мемлекеттік қазынашылық органына)
Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық қолдау операторларына, дербес білім беру ұйымына, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерге, мемлекеттік сатып алуға кодтар беруге және қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын ашуға өтінім __________ жылғы "___" __________

Форма 2-38
Платежное поручение № ____ "__" ________ ____ год
Фактический плательщик: _____________
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Сумма
Отправитель денег: ____________________________
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер:
_____________________________________________
Код отправителя денег:
Банк филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
отправителя денег:
Индивидуальный идентификационный код
Страна резидентства
Банковский идентификационный код
Бенефициар: __________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер: ______________
Код бенефициара:
Фактический (конечный) бенефициар: _____
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер: ___________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
Бенефициара: _______________
Индивидуальный идентификационный код
Страна резиденства
Банковский идентификационный код
Банковский идентификационный код
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан - посредник:
Банковский идентификационный код
Сумма прописью: ______________________________________________
Код назначения платежа ______
Код бюджетной классификации доходов _______
Код бюджетной классификации расходов _______
Дата валют _______
Назначение платежа: ___________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя: _______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера: __________________
Приложение 105 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Форма 5-17
Отчет произведен:
дата - время
Страница Х из Х
Реестр восстановлений и переносов
Регион: __________________________________
Вид бюджета: _____________________________
Источник финансирования: _________________
Код госучреждения: _______________________
Наименование госучреждения: ______________
Период: __________________________________
Единицы измерения: тенге _________________
Код бюджетной
классификации
Тип
№ документа
Дата
Сумма по дебету
Сумма по кредиту
№ Заказа
№ счета к оплате
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
Итого
Всего
Ответственный исполнитель: _________________
(подпись)
Место штампа
Приложение 106 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Реестр инкассовых распоряжений
Дата представления: ________________________________
Наименование государственного учреждения: ________________________
Инкассовое распоряжение
Примечание*
номер
дата
Назначение платежа
Сумма
1
2
3
4
5
6
Руководитель государственного учреждения
________________________ _________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Уполномоченное лицо государственного учреждения
__________ _________________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
* данное поле заполняется ответственным исполнителем органа государственного казначейства
Приложение 107 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
__________________________________________________________
(наименование органа государственного казначейства)
_____________________________
(вид бюджета)
_____________________________
(источник финансирования)
Журнал учета инкассовых распоряжений
Начато ________________ год
Окончено ________________ год
Срок хранения _____________________
№ дела по номенклатуре ______________
Государственное учреждение
Инкассовое распоряжение
В пользукого взыскание
Дата предъявления
Дата блокирования
Отметка об исполнении
наименование
Код
Кем выставлено
Код бюджетной классификации
дата
номер
сумма
дата исполнения
ответисполнитель
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 108 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
______________________________________________________
(наименование органа государственного казначейства)
Журнал учета инкассовых распоряжений, выставленных на счет субъекта квазигосударственного сектора
Начато _____________________________ год
Окончено ___________________________ год
Срок хранения ______________________
№ дела по номенклатуре _____________
Субъект квазигосударственного сектора
Инкассовое распоряжение
В пользу кого взыскание
Дата предъявления
Отметка об исполнении
наименование
Код
Кем выставлено
дата
номер
сумма
дата исполнения
сумма
ответисполнитель
1
2
3
4
5
б
7
8
9
10
11
12
Приложение 109 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Заявка на конвертацию иностранной валюты от "___" ___________ _____ года
Наименование и код государственного учреждения/заемщика, привлекший гарантированный государством заем: _________________________
По поручению: __________________________________________________
Почтовый адрес: _________________________________________________
(государственное учреждение/ заемщик, привлекший гарантированный государством заем)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного исполнителя, уполномоченного на решение вопросов по сделке: ____________________________________________________________________
(государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем либо орган государственного казначейства)
Счет в иностранной валюте государственного учреждения/заемщика, привлекший гарантированный государством заем: _______________________
Счет государственного казначейства в Национальном Банке Республики Казахстан, банковский идентификационный код ________________________________________________________________
Направление использования средств в иностранной валюте:
____________________________________________________________________
(указывается назначение платежа, соответствующее назначению платежа в счете к оплате, дата, № уведомления о регистрации гражданско-правовой сделки (соглашения, контракта)
Код назначения платежа:
№ счета к оплате:
Поручаем заключить за наш счет от нашего имени сделку на конвертацию денег в иностранной валюте на следующих условиях:
Вид валюты
Сумма конвертации в валюте
Курс Национальный банк Республики Казахстан
Сумма конвертации в тенге
Срок действия заявки по "___" ______________ года.
Источники финансирования: _______________________
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководитель государственного учреждения/заемщика, привлекший гарантированный государством заем либо органа
государственного казначейства ___________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Главный бухгалтер _______________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место штампа
Приложение 110 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Заявка на реконвертацию иностранной валюты от "__" __________ года
Наименование и код государственного учреждения/ заемщика, привлекший гарантированный государством заем: ________________________
По поручению: _____________________________________________________
Почтовый адрес: ____________________________________________________
(государственное учреждение/ заемщик, привлекший гарантированный государством заем)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного исполнителя,
уполномоченного на решение вопросов по сделке: ____________________________________________________________________
(государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем либо орган государственного казначейства)
Счет в иностранной валюте государственного учреждения/ заемщика, привлекший гарантированный государством заем: ____________________________________________________________________
Счет государственного казначейства в Национальном Банке Республики Казахстан, банковский идентификационный код ___________________________
Назначение платежа: _________________________________________________
Код назначения платежа:
Реквизиты счета получателя в тенге (наименование, бизнес-идентификационный номер, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код, код бюджетной квалификации или код доходов): ________________________________________________________
Поручаем заключить за наш счет и от нашего имени сделку на реконвертацию денег в иностранной валюте на следующих условиях:
Вид валюты
Сумма реконвертации в валюте
Курс Национального Банка Республики Казахстан
Сумма реконвертации в тенге
Срок действия заявки по "__" ______________ года.
Источники финансирования: ________________________________
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых-руководитель государственного учреждения/заемщика, привлекший гарантированный государством заем либо органы
государственного казначейства) __________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии) (подпись)
Место печати
Главный бухгалтер _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии) (подпись)
Место штампа _________________________
Заполняется государственным казначейством
Приложение 111
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
В _______________________________________________________________
(государственное казначейство/орган государственного казначейства) Заявка на присвоение кодов и открытие контрольных счетов наличности субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой поддержки, автономной организации образования, фонду социального медицинского страхования, единому оператору в сфере государственных закупок, генеральному подрядчику в рамках казначейского сопровождения, государственных закупок от "___" __________ ______ года

Ескерту. 111-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Атауы және коды
Орналасқан жері
Экономика секторы
Резиденттік елі
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Мемлекеттік тіркелімге енгізілген мекенжайы, телефон, факс
Негіздеме (негізінде заңды тұлға құрылған нормативтік құқықтық акт)
Негіздеме (ақша қаражаты бөлінетін нормативтік құқықтық акт және қаражат бөлінетін бюджет деңгейі)
Шот түрі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, қазынашылық сүйемелдеу шеңберіндегі бас мердігердің (мемлекеттік қазынашылық органының) басшысы
__________________________________________________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Жауапты орындаушының белгісі
________ жылғы "___" ________ _______________________ ашылды
(квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің коды)
________ жылғы "___" ________ _______________________ ашылды
(квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты)
Жауапты орындаушы _______________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
112-қосымша
_____________________________________________
(Мемлекеттік қазынашылық органының атауы)
Мемлекеттік бағдарламаларды қаржылық қолдауды жүзеге асыру бойынша төлем жүргізу үшін ____ жылғы "___" _______________
Кезең ______________________ (ай/тоқсан/жыл үшін)
бағдарламаларды қаржылық қолдау операторы
Қарыз алушы
Банктік сәйкестендіру №
Атауы
банктік сәйкестендіру №
Атауы
Қарыз/субсидиялау шартының №
Қарыз/субсидиялау шартының күні
Мемлекеттік қолдау шараларының атауы (Жеңілдікпен кредит беру, сайақының пайыздық ставкасын субсидиялау, кепілдік беру)
Соммасы (теңге)
Оператор басшысы ______________ ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_____________________ (қолы)
Бас бухгалтер/маман ______________ ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_____________________ (қолы)
2025 қаржы жылына арналған
бюджетті атқару және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидаларына 113-қосымша
Тапсырыс беруші қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде
__________________________________________________________________
Қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер (өнім беруші)
__________________________________________________________________
Құрылыс объектісі _________________________________________
Төлем сертификаты № _____ __________ жылғы "___" __________

Сноска. Приложение 111 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование и код
Месторасположение
Сектор экономики
Страна резидентства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера
Бизнес идентификационный номер
Адрес, внесенный в государственный регистр, телефон, факс
Основание (нормативный правовой акт, на основании которого создано юридическое лицо)
Основание (нормативный правовой акт, на основании которого выделяются денежные средства и уровень бюджета, из которого выделяются средства)
Вид счета
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Руководитель субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения (органа государственного казначейства)
_______________________________________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Отметка ответственного исполнителя
_______________________________ открыт "___" _______ ________ года
(код субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения)
_______________________________ открыт "___" ______ _________ года
(контрольный счет наличности субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения)
Ответственный исполнитель _______________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 112 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
В _________________________________________________________
(наименование органа государственного казначейства)
Подтверждение для проведения платежа по осуществлению финансовой поддержки государственных программ от "__" __________________ 20_ года
Период ______________________ (за месяц/квартал/год)
Оператор финансовой поддержки государственных программ
Заемщик
Бизнес-идентификационный номер
Наименование
Бизнес-идентификационный номер
Наименование
Номер договора займа/субсидирования
Дата договора займа/субсидирования
Наименование меры государственной поддержки (Льготное кредитование, субсидирование процентной ставки вознаграждения, гарантирование)
Сумма (тенге)
Руководитель оператора ____________________ _____________________
Ұ                        (подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Главный бухгалтер /Специалист
_______________ _______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Приложение 113
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Заказчик в рамках казначейского сопровождения
_________________________________________________________________
Генеральный подрядчик (поставщик) в рамках казначейского
сопровождения____________________________________________________
Объект строительства _________________________________________
Платежный сертификат № _____ от "___" ______________ 202_ года

* қызметкерлерге жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғаларға екінші деңгейдегі банкте ашылған олардың ағымдағы немесе жинақ шоттарына басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік жарналарды, ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды, міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) жарналарды аудару жөніндегі төлемдерді жүргізу кезінде әлеуметтік медициналық сақтандыру, сақтандырудың жинақтаушы түрінің шарттары бойынша төлемдер, сондай-ақ салықтар және басқа да міндетті төлемдер 2, 3 және 6-бағандар толтырылмайды.
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
114-қосымша
Уақытша бос бюджеттік ақшаны аударуға арналған Бас келісім
Астана қаласы № __
"__"________20___жыл
Мемлекеттік қазынашылық,2019 жылғы 27 желтоқсандағы № 1431 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекеттік қазынашылық комитеті туралы ереженің негізінде әрекет ететін бұдан әрі "Комитет" деп аталатын мемлекеттік қазынашылық
_______________________________________________________________
(лауазымның атауы)
____________________________________________________________________,
(Тегі, Аты, Әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
бір жағынан, және
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________,
(облыс/қала бюджетін атқару жөніндегі уәкілетті органның, квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы)
болашақта "ақша менеджері" деп атаймыз
______________________________________
(лауазымның атауы)
_______________________________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
мемлекеттік мекеме туралы Ереженің, квазимемлекеттік сектор субъектісінің Жарғысының (бұдан әрі – ҚКЖ) негізінде әрекет ететін, екінші жағынан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатын, төмендегілер туралы уақытша бос бюджет ақшасын аударуға осы бас келісімді (бұдан әрі - келісім) жасасты:
1. Келісімнің мәні
1.1. Келісімнің мәні Тараптар арасында тиісті жергілікті бюджеттердің қолма қол ақшаны бақылау шоты (бұдан әрі – ЖБ ҚБШ) мен ҚБШ – дағы уақытша бос бюджеттік ақшаны республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотына (бұдан әрі-РБ ҚБШ) аударуды жүзеге асыру болып табылады.
1.2. Келісімді орындауға байланысты барлық қажетті іс-шараларды Комитет өтеусіз негізде біржақты тәртіппен жүзеге асырады.
2. Уақытша бос бюджеттік ақшаны аудару тәртібі
2.1. Комитет Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығымен бекітілген Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдеріне, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдеріне 116-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уақытша бос бюджеттік ақшаны аудару туралы өтінімді (бұдан әрі-өтінім) ақша басқарушысына жібереді.

* при проведении платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам, а также других выплат физическим лицам на их текущие или сберегательные счета, открытые в банке второго уровня, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей, обязательных профессиональных взносов, добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, платежей по договорам накопительного вида страхования, а также налогов и других обязательных платежей графы 2, 3 и 6 не заполняются.
Приложение 114 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Генеральное соглашение на перевод временно свободных бюджетных денег № __
город Астана "__"________20___года
Государственное казначейство, именуемое в дальнейшем "Комитет", действующее на основании Положения о Комитете государственного казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года № 1431, в лице _________________________________________________________
(наименование должности)
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
с одной стороны, и ____________________________________________________,
Ұ      (наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета области/города,
субъекта квазигосударственного сектора)
именуемое в дальнейшем "Распорядитель денег", в лице ____________________
(наименование должности)
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
действующего на основании Положения о государственном учреждении, Устава субъекта квазигосударственного сектора, с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", заключили настоящее Генеральное соглашение на перевод временно свободных бюджетных денег (далее - Соглашение) о нижеследующем:
1. Предмет Соглашения
1.1. Предметом Соглашения является осуществление перевода на контрольный счет наличности республиканского бюджета временно свободных бюджетных денег, находящихся на контрольный счет наличности соответствующих местных бюджетов и субъекта квазигосударственного сектора, между Сторонами.
1.2. Все необходимые мероприятия, связанные с исполнением Соглашения, осуществляет Комитет в одностороннем порядке на безвозмездной основе.
2. Порядок перевода временно свободных бюджетных денег
2.1. Комитет направляет Распорядителю денег Заявку о переводе временно свободных бюджетных денег по форме согласно приложению 115 к Процедурам казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедурам казначейского учета и мониторинга, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан (далее - Заявка).

2.2. Уақытша бос бюджет ақшасын тарту кезеңге өтеусіз және қайтарымды негізде жүзеге асырылады.
2.3. Комитет уәкілетті тұлға қол қойған және мөрмен расталған өтінімнің сканерленген нұсқасын ақша басқарушысына жібереді. Комитеттің уәкілетті тұлғасы қол қойған және мөрмен расталған өтінімнің түпнұсқасы екі данада ақша басқарушысына пошта арқылы жіберіледі.
2.4. Комитеттен өтінім келіп түскеннен кейін ақша басқарушысы бір жұмыс күні ішінде уәкілетті тұлға қол қойған және мөрмен расталған өтінімнің сканерленген нұсқасын Комитетке электрондық пошта арқылы жібереді. Уәкілетті тұлға қол қойған және мөрмен расталған өтінімнің түпнұсқасын 1-данада ақша басқарушысы Комитетке үш жұмыс күні ішінде пошта арқылы қайтарады.
2.5. Электрондық пошта арқылы ақша басқарушысынан өтінім алғаннан кейін Комитет Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде ақша басқарушысынан түскен РБ ҚБШ-ға уақытша бос бюджеттік ақшаны аудару бойынша тиісті операцияларды жүргізеді.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3.1. Комитет міндеттенеді:
3.1.1. Ақша түскеннен кейін оларды мақсатына сай пайдаланыңыз.
3.1.2. Өтінімде көрсетілген ақшаны пайдалану мерзімі аяқталғаннан кейін уақытша бос бюджет ақшасын тиісті ЖБ ҚБШ және ҚБШ-ға қайтару қажет.
3.2. Ақша менеджері міндеттенеді:
3.2.1. Комитеттен өтінім алғаннан кейін, уәкілетті тұлға қол қойған және мөрмен расталған электрондық пошта арқылы өтінімнің сканерленген нұсқасын және пошта арқылы өтінімнің түпнұсқасын Комитетке ұсынуды қамтамасыз ету.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген келісім бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
5. Форс-мажор
5.1. Егер бұл орындалмау күтпеген жағдайлардың салдары болса, атап айтқанда: төтенше жағдай, өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, эпидемия, соғыс қимылдары, электр энергиясы мен телекоммуникациялық байланыстың уақытша болмауы және тараптардың еркіне байланысты емес басқа да жағдайлар келісім бойынша міндеттемелерді орындауға тікелей әсер еткен болса, Тараптар міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны үшін Келісім бойынша жауапкершіліктен босатылады.
6. Басқа шарттар
6.1. Келісім оған тараптар қол қойған күннен бастап жасалған болып есептеледі және ол бұзылған сәтке дейін қолданылады.
6.2. Келісім Тараптардың келісімі бойынша өзгертуге және толықтыруға жатады. Барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша ресімделеді, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қояды, мөрлермен куәландырылады және Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады.

2.2. Привлечение временно свободных бюджетных денег осуществляется на безвозмездной и возвратной основе.
2.3. Комитет направляет подписанное уполномоченным лицом и заверенное печатью сканированный вариант Заявки Распорядителю денег.
Подписанный уполномоченным лицом Комитета и заверенный печатью оригинал Заявки в двух экземплярах направляется Распорядителю денег по почте.
2.4. После поступления Заявки от Комитета Распорядитель денег в течение одного рабочего дня направляет подписанный уполномоченным лицом и заверенный печатью сканированный вариант Заявки по электронной почте в Комитет. Подписанный уполномоченным лицом и заверенный печатью оригинал Заявки в одном экземпляре Распорядитель денег возвращает в Комитет в течение трех рабочих дней по почте.
2.5. После получения Заявки от Распорядителя денег по электронной почте Комитет в Интегрированной информационной системе казначейства проводит соответствующие операции по переводу временно свободных бюджетных денег на контрольных счетах наличности Республиканского бюджета, поступивших от Распорядителя денег.
3. Права и обязанности Сторон
3.1. Комитет обязуется:
3.1.1. После поступления денег использовать их строго по назначению.
3.1.2. По окончании срока использования денег, указанного в Заявке, возвратить временно свободные бюджетные деньги на соответствующий контрольный счет наличности местного бюджета субъекта квазигосударственного сектора.
3.2. Распорядитель денег обязуется:
3.2.1. После получения от Комитета Заявки, обеспечить предоставление в Комитет подписанный уполномоченным лицом и заверенный печатью сканированный вариант Заявки по электронной почте и оригинал Заявки по почте.
4. Ответственность Сторон
4.1. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Соглашению, установленную действующим законодательством Республики Казахстан.
5. Форс-мажор
5.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение обязательств по Соглашению, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: чрезвычайное положение, пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, временное отсутствие электроэнергии и телекоммуникационной связи, и другие независящие от воли Сторон обстоятельства, которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по Соглашению.
6. Прочие условия
6.1. Соглашение считается заключенным со дня подписания его Сторонами и действует до момента расторжения.
6.2. Соглашение подлежит изменению и дополнению по соглашению Сторон. Все изменения и дополнения оформляются письменно, подписываются уполномоченными представителями Сторон, заверяются печатями и являются неотъемлемой частью Соглашения.

6.3. Келісім бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар келіссөздер арқылы шешіледі. Тараптар уағдаластыққа қол жеткізбеген келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
6.4. Келісім төрт түпнұсқа данада, екеуі мемлекеттік тілде, екеуі бірдей заңды күші бар орыс тілінде жасалды.
6.5. Тараптардың бірі не екі тарап қайта ұйымдастырылған жағдайда шарт бойынша барлық құқықтар мен міндеттер Тараптардың құқықтық мирасқорларына өтеді.
7. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Мемлекеттік қазынашылық индекс 010000, Астана қаласы Жеңіс даңғылы 11
Жеке сәйкестендіру коды ________
Банктік сәйкестендіру коды _______
Бизнес сәйкестендіру нөмірі _______
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің атынан мемлекеттік қазынашылықта
_______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
_________________________________
(облыс/қала бюджетін атқару жөніндегі уәкілетті орган, квазимемлекеттік сектор субъектісі)
индексі _________, қала ___________
көшесі ______________, № ____
Жеке сәйкестендіру коды __________
Банктік сәйкестендіру коды _______
Бизнес сәйкестендіру нөмірі _______
мемлекеттік қазынашылықта
атынан ___________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
115-қосымша
Мысырдан шығу № __________
"__" ____________ 20__ жыл
Уақытша бос бюджеттік ақшаны аударуға өтінім
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекеттік қазынашылық комитеті (бұдан әрі – Комитет) _____________________________
(облыс/қала бюджетін атқару жөніндегі уәкілетті орган, квазимемлекеттік сектор субъектісі)
жергілікті бюджеттің және квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті қолма-қол ақшаны бақылау шотынан республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотына уақытша бос бюджет ақшасын аудару қажеттілігі туралы,
____________________________________________________________________
сомасында
____________________________________________________________________
(сандармен және жазбаша)
______________ күн мерзіміне, с "__" ______ бойынша "__" ______ 20__ жыл.
Уәкілетті лауазымдық
комитет тұлғасы ____ ______________
қолы тегі, аты, әксінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны.
Уәкілетті лауазымдық орындау жөніндегі уәкілетті органның тұлғасы
облыс/қала бюджеті, квазимемлекеттік сектор субъектісінің
____ ________________________________
қолы тегі, аты, әксінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
116-қосымша
Мемлекеттік қазынашылық басшысы
Қорытынды № ___
"__" _________ _жыл
____________ бапқа сәйкес "__" _______ бюджет пунктінің
Қазақстан Республикасының Кодексі "__" ___________ __ № ______________және
Стандарттық шарттар туралы Бас келісімнің негізінде,
салым операцияларын жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын, "__" - дан ______ __
жыл № _______ (депозиттік мәміле паспорты № _____ "__" __________ ___ жыл)
Бірыңғай қазынашылық шоттан №________соманы аударуды сұрайды
___________________________________________ (сандармен және жазбаша)
теңге төменде көрсетілген деректемелер бойынша.
Салымды орналастыру мерзімі: ________ күн.
Ұлттық банктің Монетарлық операциялар департаменті
Қазақстан Республикасы, Астана қ. (Банктің атауы және орналасқан жері)
№ _________________________
Бизнес сәйкестендіру номер _______________________
Банктің сәйкестендіру коды _______________________
Бенефициар коды _______________________________
Төлем тағайындау коды ______________________________
Мемлекеттік қазынашылықтың құрылымдық бөлімшесінің басшысы ____
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
117-қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банктің депозиттеріне Бірыңғай қазынашылық шоттан орналастырылатын ақша туралы талдамалық есеп ________ жыл
(теңге)
ҚР Ұлттық Банкінің мәміле паспорты
Салым сомасы
Сыйақы мөлшерлемесі
Салым күндерінің саны
Мәміле паспорты бойынша депозитті аудару күні
Мәміле паспорты бойынша қайтару күні
Нақты қайтару күні
Депозит қозғалысы
Сыйақы (қызығушылық)
Дереккөз
Қайтару
Қалдық
іс жүзінде алынды
күтілетін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жауапты орындаушы ______________
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
118-қосымша
___ жылы Ұлттық пошта операторында және (немесе) екінші деңгейдегі банктерде депозиттерге бірыңғай қазынашылық шоттан орналастырылған уақытша бос бюджет ақшасы туралы ақпарат
(теңге)
Мәміле паспорты
Орналастыру сомасы
Сыйақы мөлшерлемесі
Орналастыру күндерінің саны
Мәміле паспорты бойынша салымды аудару күні
Мәміле паспорты бойынша қайтару күні
Нақты қайтару күні
Алынған сыйақы (қызығушылық)
Екінші деңгейдегі банк/ Ұлттық пошта операторы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жауапты орындаушы ______________
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
119-қосымша
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын орналастыруға өтінім

6.3. Все споры, возникающие между Сторонами по Соглашению, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6.4. Соглашение составлено в четырех подлинных экземплярах, два на государственном языке, два на русском языке, имеющих одинаковую юридическую силу.
6.5. В случае реорганизации одной из Сторон либо обеих Сторон все права и обязанности по Договору переходят к правопреемникам Сторон.
7. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Государственное казначейство индекс 010000, город Астана проспект Женис 11
Индивидуальный идентификационный код _________
Банковский идентификационный код _________________________
Бизнес-идентификационный номер _________________________
в государственном казначействе
от имени Министерства финансов
Республики Казахстан
_______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
(при его наличии)
Место печати
_________________________________ (уполномоченный орган по исполнению бюджета области/города, субъект квазигосударственного сектора)
индекс _________, город ___________
улица ______________, № ____
Индивидуальный идентификационный код ___________________
Банковский идентификационный код ___________________
Бизнес-идентификационный номер ___________________
в государственном казначействе
от имени ________________________
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета)
______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Приложение 115 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
№ __________
"__" ____________ 20__ год
Заявка на перевод временно свободных бюджетных денег
Комитет государственного казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) заявляет ____________________________________________________________________
(уполномоченный орган по исполнению бюджета области/города, субъект квазигосударственного сектора) о необходимости перевода временно свободных бюджетных денег на контрольный счет наличности республиканского бюджета с соответствующего контрольного счета наличности местного бюджета и субъекта квазигосударственного сектора, ____________________________________________________________________
в сумме ______________________________________________________________
(цифрами и прописью)
сроком на ______ дней, с "__" _________ __ года по "__" _________ __ года
Уполномоченное должностное лицо Комитета _______ ________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Уполномоченное должностное лицо уполномоченного органа по исполнению бюджета области/города, субъекта квазигосударственного сектора
_______ _______________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 116 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Руководитель государственного казначейства
Заключение № ___
"__" _________ _год
В соответствии со статьей __ Бюджетного кодекса Республики Казахстан и на основании Генерального соглашения о стандартных условиях, используемых при осуществлении вкладных операций, от "__" __________ года № ___ (Паспорт депозитной сделки № __________ от "__" _______ год) просит перечислить с единого казначейского счета № ___
сумму__________________________________________________________ тенге
(цифрами и прописью)
по нижеуказанным реквизитам.
Срок размещения вклада: ________ дней.
Департамент монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан, город Астана (Наименование и местонахождение банка)
№ _________________________
Бизнес-идентификационный номер _______________________
Банковский идентификационный код _______________________
Код бенефициара _______________________
Код назначения платежа _______________________
Руководитель структурного подразделения государственного казначейства __________________________________
Приложение 117 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Аналитический учет о размещенных деньгах с единого казначейского счета в депозиты Национального Банка Республики Казахстан в __ году
(в тенге)
Паспорт сделки Национального банка Республики Казахстан
Сумма вклада
Ставка вознаграждения
Количество дней вклада
Дата перечисления депозита по паспорту сделки
Дата возврата по паспорту сделки
Дата фактического возврата
Движение депозита
Вознаграждение (интерес)
Источ ник
Ответственный исполнитель ______________
Приложение 118 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Информация о размещенных временно свободных бюджетных деньгах с единого казначейского счета на депозиты у Национального оператора почты и (или) в банках второго уровня в __ году
(в тенге)
Паспорт сделки
Сумма размещения
Ставка вознаграждения
Количество дней размещения
Дата перечисления вклада по паспорту сделки
Дата возврата по паспорту сделки
Дата фактического возврата
Полученное вознаграждение (интерес)
Наименование банка второго уровня/Национального оператора почты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ответственный исполнитель ______________
Приложение 119 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Заявка на размещение временно свободных бюджетных средств субъектов квазигосударственного сектора

1. өтінім № ________
2. Келісуіңізді сұраймыз __________________________________
(валюта түрі) (орналастыруға жататын сома, сандармен және жазумен)
Уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру туралы сұрау салумен және осымен жүгінеміз:
А. ұсынылған деректердің дұрыстығы және орналастыру шарттарының сақталуы үшін өз жауапкершілігімізді растаймыз.
Б. өтінімде көрсетілген мерзімде орналастырылған қаражатты қайтаруға кепілдік береміз.
В. уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру барысында алынған сыйақы қаражатын республикалық бюджет кірісіне толық көлемде аударуға міндеттенеміз.
Г. Уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру салдарынан ағымдағы міндеттемелерді орындамауға байланысты тәуекелдердің жоқтығын растаймыз.
3. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы, бизнес сәйкестіндіру № заңды мекенжайы
4. Екінші деңгейдегі банк атауы немесе қаржы құралының сипаттамасы
5. Орналастыру мерзімі
6. Сыйақының пайыздық мөлшерлемесі
7. Екінші деңгейдегі банк сенімділік рейтингі туралы ақпарат (банктік депозитте орналастырылған жағдайда) немесе қаржы құралының сипаттамасы
8. Орналастыру қаражатын қайтару кепілдігінің болуы туралы ақпарат
9. _________________________________ (квазимемлекеттік сектор субъектісінің уәкілетті өкілінің лауазымы, тегі, аты, әксінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
Мөр орны
10. _________________________________
(мемлекеттік қазынашылықтың уәкілетті тұлғасының қолы және келісу күні)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
120-қосымша
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің екінші деңгейдегі банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың шоттарындағы уақытша бос қаражаты туралы ақпарат
Ескерту. 120-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аймақ: ______________________________
Бюджет түрі: _________________________
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің атауы: ________
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің коды __________________
Мерзімі: ________ бастап __________________
Өлшем бірліктері: мың теңге
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы
Кіріс қалдығы
Дебет
Кредит
Кезеңге арналған сальдо
Шығыс қалдық
1
2
3
4
5
6
7
Есеп бойынша жиыны:
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің басшысы _____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджетті атқару және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидаларына 121-қосымша
__________________________________________________________________
мемлекеттік қазынашылық (мемлекеттік қазынашылық органы)
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің атауын өзгертуге өтінім __________ жылғы "___" __________
Ескерту. 120-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің коды
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің бұрынғы атауы
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігердің жаңа атауы
Өзгеріс енгізуге негіздеме
1
2
3
4
5
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық қолдау операторының, дербес білім беру ұйымының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың, қазынашылық сүйемелдеу шеңберіндегі бас мердігердің (мемлекеттік қазынашылық органының) басшысы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
122-қосымша
________________________________________________________________
Мемлекеттік қазынашылық /(мемлекеттік қазынашылық органы)
Мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсету және оларды өтеу бойынша кодтарды беруге және қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын ашуға өтінім ______ жылғы "___" __________
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының атауы
Орналасқан жері
Экономика саласы
Резиденттік елі
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының бас бухгалтерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының бизнес-сәйкестендіру номірі
Мемлекеттік тіркелімге енгізілген мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының мекенжайы, телефоны, факс
Шоттың негіздемесі мен атауы (мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы құруға негіз болған нормативтік құқықтық акт)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мемлекет кепілдік берген қарыз тартқан қарыз алушының басшысы
(мемлекеттік қазынашылық органы)
_____________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
Жауапты орындаушының белгісі ______ жылғы "___" ____ __________ ашылды
(мемлекет кепілдік қарыз тартқан қарыз алушының коды) ______ жылғы "___"
_______ ______________________________ ашылды
(мемлекет кепілдік қарыз тартқан алушыңын шоты)
Жауапты орындаушы _____________________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
123-қосымша
_____________________________________________________________
Мемлекеттік қазынашылық /(мемлекеттік қазынашылық органы)
Мемлекет кепілдік берген қарыз шотын және (немесе) шетел валютасында қызмет көрсету шотын ашуға өтінім
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы
Бюджет түрі
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының орналасқан жерінің коды
Валюта түрі
Шот ашуға негіздеме
Шығыстар бағытының мақсаттары
Қаржыландыру көзі
Атауы
коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
I. Мемлекет кепілдік берген шетел валютасындағы қарыз шоты
II. Шетел валютасындағы қызмет көрсету шоты
Мемлекет кепілдік берген қарыз тартқан қарыз алушының басшысы
(мемлекеттік қазынашылық органы) _________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
124-қосымша
________________________________________________________________
Мемлекеттік қазынашылық /(мемлекеттік қазынашылық органы)
Мемлекет кепілдік берген қарыз тартқан қарыз алушының атауын өзгертуге өтінім _____жылғы "___"____________
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының коды
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының бұрынғы атауы
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының жаңа атауы
Өзгерістер енгізуге негіздеме
1
2
3
4
5
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының басшысы
(мемлекеттік қазынашылық органы) ___________________________________ қолы,
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
125-қосымша
Мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу және қызмет көрсету бойынша операцияларды жүргізуге өтінім

1. № заявки________
2. Просим согласовать ____________________________________________
(вид валюты) (сумма, подлежащая размещению, цифрами и прописью)
Обращаемся с запросом о размещении временно свободных бюджетных средств и настоящим:
А. Подтверждаем свою ответственность за достоверность представленных данных и соблюдение условий размещения.
Б. Гарантируем возврат размещенных средств в указанные в заявке сроки.
В. Обязуемся провести в полном объеме перечисление средств вознаграждения, полученного в ходе размещения временно свободных бюджетных средств, в доход республиканского бюджета.
Г. Подтверждаем отсутствие рисков, связанных с неисполнением текущих обязательств вследствие размещения временно свободных бюджетных средств.
3. Наименование, бизнес-идентификационный номер и юридический адрес субъекта квазигосударственного сектора
4. Наименование банка второго уровня или описание финансового инструмента
5. Срок размещения
6. Процентная ставка вознаграждения
7. Информация о рейтинге надежности банка второго уровня (в случае размещения в банковском депозите) или характеристика финансового инструмента
8. Информация о наличии гарантии возврата средств размещения
9. ______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись уполномоченного представителя субъекта квазигосударственного сектора)
Место печати
10. _______________________________
(подпись и дата согласования уполномоченным лицом государственного казначейства)
Приложение 120 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Информация о временно свободных средствах субъектов квазигосударственного сектора на счетах банков второго уровня или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Сноска. В приложение 120 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Регион: ______________________________
Вид бюджета: _________________________
Наименование субъектов квазигосударственного сектора: _________
Код субъектов квазигосударственного сектора __________________
Период: с _________ по __________________
Единицы измерения: тысяч тенге
Код субъекта квазигосударственного сектора
Наименование субъекта квазигосударственного сектора
Входящий остаток
Дебет
Кредит
Сальдо за период
Исходящий остаток
1
2
3
4
5
6
7
Итого по отчету:
Руководитель субъекта квазигосударственного сектора ________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Приложение 121
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
__________________________________________________________________
государственное казначейство (орган государственного казначейства) Заявка на изменение наименования субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения от "__" ___________ ______ года
Сноска. Приложение 121 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения
Прежнее наименование субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения
Новое наименование субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения
Основание внесения изменений
1
2
3
4
5
Руководитель субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой поддержки, автономной организации образования, фонда социального медицинского страхования, единого оператора в сфере государственных закупок, генерального подрядчика в рамках казначейского сопровождения (органа государственного казначейства)
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 122 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
В ___________________________________________________________
(государственное казначейство/орган государственного казначейства)
Заявка на присвоение кодов и открытие контрольных счетов наличности по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией от "___" __________ ______ года
Наименование заемщика, привлекшего гарантированный государством заем)
Месторасположение
Сектор экономики
Страна резидентства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Бизнес-идентификационный номер заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Адрес заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, внесенный в государственный регистр, телефон, факс
Основание и наименование счета (нормативный правовой акт, на основании которого создан заемщик, привлекший гарантированный государством заем)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Руководитель заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
(органа государственного казначейства) ________ ____________________________________
подпись,             фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Место печати
Отметка ответственного исполнителя
________________________________ открыт "___" _______ ________ года
(код заемщика, привлекшего гарантированный государством заем)
_______________________ открыт "___" ______ _________ года
(счет заемщика, привлекшего гарантированный государством заем)
Ответственный исполнитель _________ _________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 123 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
В ______________________________________________________
Государственное казначейство
Заявка на открытие счета гарантированного государством займа и (или) счета обслуживания в иностранной валюте
Заемщик, привлекший гарантированный государством заем
Вид бюджета
Код месторасположения заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Вид валюты
Основание для открытия счета
Цели направления расходов
Источник финансирования
Наименование
код
1
2
3
4
5
6
7
8
9
I. Счет гарантированного государством займа в иностранной валюте
II. Счет обслуживания в иностранной валюте
Руководитель заемщика, привлекшего гарантированный государством заем (органа государственного казначейства)
_________ _______________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 124 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
В ___________________________________________________________________
(государственное казначейство/орган государственного казначейства)
Заявка на изменение наименования заемщика, привлекшего гарантированный государством заем от "__" ___________ ______ года
Код заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Прежнее наименование заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Новое наименование заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Основание внесения изменений
1
2
3
4
5
Руководитель заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
(орган государственного казначейства)
______________ ______________________________________________________________
подпись,                   фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 125 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Заявка на проведение операций по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией

1. Шот № __________________________________________________
мемлекеттік қазынашылық органы
2. Өтінім № ________________________________________________
3. Төлем жасауды сұраймыз ______________________________________
(валюта түрі) (төлеуге жататын сома санмен және жазумен)
Төлемдер жүргізу туралы өтініш білдіреміз және осымен мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсету және оларды өтеу жөніндегі операцияларды жүргізуге өз келісімімізді растаймыз
________________________________________________________________
Төлем нұсқаулары
4. Қарыз берушінің атауы және мекенжайы
5. Төлем алушының (қарыз берушінің) атауы және мекен-жайы
5. Жеткізу деректемелері:
1) мемлекеттік емес қарыз туралы келісімнің № мен күні
6. Қарақпараттық жүйесіат алушының атауы мен деректемелері және шот №
2) жобаның қысқаша сипаттамасы
7. төлем алушының корреспондент-банкінің атауы және деректемелері
3) төлемнің жалпы сомасы
8. ____________________
(уәкілетті тұлғаның - сенім білдірілген агенттің қолы)
4. _____________________________
Мөр орны (Қарыз алушының лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
9. ____________________
(Мөр орны, қол қойған күні)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
126-қосымша
"Бекітемін"
Орталық атқарушы органның
аппарат басшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы
органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам), мұндай жоқ
болған жағдайда – бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің
басшысы
__________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
____ жылы"___" _____________
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуінен түскен акта түсімдері мен шығыстарының жоспары
Кодтар Атауы
Функционалдық топ _____________________ ____________________
Функционалдық кіші топ ________________ ____________________
Мемлекеттік мекеме ____________________ ____________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі __________________________
Бағдарлама ____________________________ ____________________
Кіші бағдарлама _______________________ ____________________
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі ____________________
Өлшем бірлігі мың.теңге
Жол Коды
Көрсеткіштер
Ерекшелік коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кірістер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсімдері
020
Барлығы шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша
021
олардың ішінде бюджет кірісіне аударуға жататыны
Қызмет көрсететін мемлекеттік қазынашылық органдарының ________ (атауы)
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеменің басшысы
____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Жүйеге енгізілген және қабылданған __ жыл ______
Мемлекеттік қазынашылық органдары жауапты орындаушысы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
127-қосымша
"Келiсiлдi"
Мемлекеттік қазынашылық / жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы
_______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
"Бекiтемiн"
Орталық атқарушы органның
аппарат басшысы
(белгiленген тәртiппен
орталық атқарушы органның
аппарат басшысының
өкiлеттiктерi жүктелген
лауазымды тұлға), олар жоқ
болған жағдайда - бюджеттiк
бағдарламалар әкiмшiсiнiң
басшысы
___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
20__ жылы "___" ___
Мөр орны__________
Мемлекеттiк мекеменiң иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақша түсiмдерi мен шығыстарының жиынтық жоспары 20__ жылы "___" ____________
Кодтар Атауы
Функционалдық топ _________ _____________________
Функционалдық кiшi топ _________ _____________________
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі _________ _____________________
Бағдарлама _________ _____________________
Кiшi бағдарлама _________ _____________________
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі _________ ___________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Жол коды
Көрсеткiштер
Ерекшелiк коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кiрiстер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсiмдерi
020
Барлығы шығыстар, оның iшiнде ерекшелiктер бойынша
021
оның iшiнде, бюджет кiрiсiне аударуға жататыны
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы
___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
__________________________ (қолы)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
128-қосымша
Мемлекеттік мекеменің тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) өткізуден түсетін түсімдер мен шығыстардың жоспары
Кодтар
Атауы
Функционалдық топ _____________________
Функционалдық кіші топ ________________
Мемлекеттік мекеме ____________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі _________________________
Бағдарлама ____________________________
Кіші бағдарлама _______________________
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі _____________________
Өлшем бірлігі мың теңге
Жол Коды
Көрсеткіштер
Ерекшелік коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кірістер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсімдері
020
Барлығы шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша
021
олардың ішінде бюджет кірісіне аударуға жататыны
Мемлекеттік мекеме басшының (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда):
Мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда):
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
129-қосымша
"Бекiтемiн"
Орталық атқарушы органның
аппарат басшысы (белгiленген
тәртiппен орталық атқарушы
органның аппарат басшысының
өкiлеттiктерi жүктелген
лауазымды адам), олар жоқ
болған жағдайда – бюджеттiк
бағдарламалар әкiмшiсiнiң
басшысы
___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
_ жылы "___" ______________
Мөр орны
Мемлекеттiк мекемелердiң иелiгiнде қалған тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақша түсiмдерi мен шығыстарының жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама
Кодтар Атауы
Функционалдық топ _________ __________________
Функционалдық кiшi топ _________ __________________
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi _________ _________________
Мемлекеттiк мекеме _________ __________________
Бағдарлама _________ __________________
Кiшi бағдарлама _________ __________________
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі _________ ___________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Жол коды
Көрсеткiштер
Ерекшелiк коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кiрiстер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсiмдерi
020
Барлығы шығыстар, оның iшiнде ерекшелiктер бойынша
021
оның iшiнде, бюджет кiрiсiне аударуға жататыны
Қызмет көрсететiн мемлекеттік қазынашылық органы ____________ (атауы)
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлға), ал олар болмаған жағдайда – мемлекеттiк мекеменiң басшысы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны
Мемлекеттiк мекеменiң тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
Қабылданған және жүйеге енгiзiлген __ жыл ______________________
Мемлекеттік қазынашылық органынiң жауапты орындаушысы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы) Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
130-қосымша
"Келiсiлдi"
Мемлекеттік қазынашылық/ жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы
_______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
20__ жылы "___"
____________
"Бекiтемiн"
Орталық атқарушы органның
аппарат басшысы
(белгiленген тәртiппен
орталық атқарушы органның
аппарат басшысының
өкiлеттiктерi жүктелген
лауазымды адам), олар жоқ
болған жағдайда - бюджеттiк
бағдарламалар әкiмшiсiнiң
басшысы
___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
20__ жылы "___" _____________
Мөр орны
__ жылы ______ арналған мемлекеттiк мекемелермен олардың иелiгiнде қалған тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақша түсiмдерi мен шығыстарының жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама
Функционалдық топ _______ ____________________
Функционалдық кiшi топ _______ ____________________
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi _______ ____________________
Бағдарлама _______ ____________________
Кiшi бағдарлама _______ ____________________
Тауарлардың (жұмыстардың,
көрсетілетін қызметтердiң) түрi _______ ____________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Жол коды
Көрсеткiштер
Ерекшелiк коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кiрiстер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсiмдерi
020
Барлығы шығыстар, оның iшiнде ерекшелiктер бойынша
021
Оның iшiнде бюджеттiк кiрiсiне жататыны
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы
_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) (қолы)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
131-қосымша
__ жыл "___" ___________ Мемлекеттік мекеменің тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) өткізуден түсетін түсімдер мен шығыстардың жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтама
Кодтар
Атауы
Функционалдық топ _____________________
Функционалдық кіші топ ________________
Мемлекеттік мекеме ____________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі _____________________________
Бағдарлама ____________________________
Кіші бағдарлама _______________________
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі _____________________
Өлшем бірлігі мың теңге
Жол Коды
Көрсеткіштер
Ерекшелік коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кірістер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсімдері
020
Барлығы шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша
021
олардың ішінде бюджет кірісіне аударуға жататыны
Мемлекеттік мекеме басшының (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда):
Мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
132-қосымша
Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарызының немесе байланысты грантының, сыртқы қарызының ерекше мәртебесі бар сыртқы қарызының қаражатын сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан алуға арналған өтінім

1. Номер счета ________________________________________________
(орган государственного казначейства)
2. Номер заявки _______________________________________________
3. Просим выплатить __________________________________________
(вид валюты) (сумма, подлежащая выплате, цифрами и прописью)
Обращаемся с просьбой о проведение платежей и настоящим подтверждаем свое согласие на проведение операций по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией ___________________________________________________________
Платежные инструкции
4. Наименование и адрес займодателя
5. Наименование и адрес получателя платежа (займодателя)
5. Реквизиты поставки:
1) номер и дата Соглашения о негосударственном займе
6. Наименование и реквизиты получателя средств, и номер счета
2) краткое описание проекта
7. Наименование и реквизиты банка-корреспондента получателя платежа
3) общая сумма платежа
8. __________________________
(подпись уполномоченного лица - поверенного агента)
4. _____________________________
Место печати (должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) и подпись Заемщика)
9. __________________________
(Место печати, дата подписания)
Приложение 126 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
руководителя аппарата
центрального исполнительного
органа), а в случаях отсутствия
таковых - руководитель
администратора
бюджетных программ
___________________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество) (при его наличии)
"__" ____________ ___ год
Место печати
План поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) государственного учреждения, остающихся в его распоряжении
Коды Наименование
Функциональная группа ___________________________________
Функциональная подгруппа ________________________________
Государственное учреждение _______________________________
Администратор бюджетных программ _______________________
Программа _______ _______________________________________
Подпрограмма ___________________________________________
Вид товаров (работ, услуг) _______ _________________________
Единица измерения тысяч тенге
Код строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Обслуживающий орган государственного казначейства ________________
(наименование)
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которое в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководитель государственного учреждения
____________ _________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Место печати
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного
учреждения ____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Принято и введено в систему _____________ __ года.
Ответственный исполнитель органа государственного казначейства
___________ _________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Место штампа
Приложение 127 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
"Согласовано"
Руководитель государственного казначейства/местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета
_________________________
(подпись) (фамилия, имя, отечество)
(при его наличии)
"__" _________ __ года
"Утверждаю"
Руководитель аппарата центрального
исполнительного органа (должностное лицо, на которое в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителя администратора бюджетных программ
_________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отечество)
(при его наличии)
"__" _________ __ года
Место печати
Сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственным учреждением товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении "__" _________ __ год
Коды Наименование
Функциональная группа __________________________________
Функциональная подгруппа ________ ______________________
Администратор бюджетных программ ______________________
Программа _____________________________________________
Подпрограмма __________________________________________
Вид товаров (работ, услуг) ________________________________
Единица измерения: тысяч тенге
Код строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Руководитель соответствующего структурного подразделения администратора бюджетных программ__________________________________
________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Приложение 128 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
План поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) государственного учреждения, остающихся в его распоряжении от "___"___________ __ года
Коды
Наименование
Функциональная группа _________________________
Функциональная подгруппа ______________________
Госучреждение _________________________________
Администратор бюджетных программ ______________________
Программа ______________________
Подпрограмма ______________________
Вид товаров (работ, услуг) ______________________
Единица измерения: тысяч тенге
Коды строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Фамилия, имя, отечество (при его наличии) руководителя государственного учреждения: _________________________________________
Фамилия, имя, отечество (при его наличии) руководителя соответствующего структурного подразделения государственного учреждения: _______________________________________________________
Приложение 129 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которое в установленном
порядке возложены полномочия
руководителя аппарата
центрального исполнительного
органа), а в случаях отсутствия
таковых - руководитель
администратора
бюджетных программ
___________________________
(фамилия, имя, отечество)
(при его наличии) (подпись)
"__" __________ __ год
Место печати
Справка о внесении изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственным учреждением товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
Коды
Наименование
Функциональная группа __________________________________
Функциональная подгруппа _______________________________
Администратор бюджетных программ ______________________
Государственное учреждение ______________________________
Программа ______________________________________________
Подпрограмма ___________________________________________
Вид товаров (работ, услуг) _________________________________
Единица измерения: тысяч тенге
Код строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Обслуживающий орган государственного казначейства _______________
(наименование)
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которое в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководитель государственного учреждения
_______________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного
учреждения ____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Принято и введено в систему _____________ __ года.
Ответственный исполнитель органа государственного казначейства
___________ _________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Место штампа
Приложение 130 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
"Согласовано"
Руководитель государственного казначейства/местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета
_________________________
(подпись) (фамилия, имя, отечество)
(при его наличии)
"_" _________ __ года
"Утверждаю"
Руководитель аппарата центрального
исполнительного органа (должностное лицо,
на которое в установленном порядке возложены
полномочия руководителя аппарата
центрального исполнительного органа),
а в случаях отсутствия таковых - руководителя
администратора бюджетных программ
_________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отечество)
(при его наличии)
"__" _________ __ года
Место печати
Справка о внесении изменений в сводный план поступлений и расходов денег, от реализации государственным учреждением товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении на _________ __ год
Функциональная группа ________ __________________________
Функциональная подгруппа _______________________________
Администратор бюджетных программ ________ ______________
Программа ______________________________________________
Подпрограмма ___________________________________________
Вид товаров (работ, услуг) ________________________________
Единица измерения: тысяч тенге
Код строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Руководитель соответствующего структурного подразделения администратора бюджетных программ _________ _______________________
_________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отечество) (при его наличии)
Приложение 131 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Справка о внесении изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственным учреждением товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении от "___" _____________ года
Коды
Наименование
Функциональная группа _________________________
Функциональная подгруппа ______________________
Государственное учреждение _________________________________
Администратор
бюджетных программ ___________________________
Программа ____________________________________
Подпрограмма _________________________________
Вид товаров (работ, услуг) _______________________
Единица измерения: тысяч тенге
Код строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Фамилия, имя, отечество (при его наличии) руководителя государственного учреждения: _______________________________________
Фамилия, имя, отечество руководителя (при его наличии) соответствующего структурного подразделения государственного учреждения: __________________________________________________________________
Приложение 132 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Заявка на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом

Ескерту. 132-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Шот № ____________________________
2. Өтінім № _________________________
3. ___________________________________________ төлеуіңізді сұраймыз
(валюта түрі) (төлеуге жататын сома, санмен және жазбаша)
Үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражаттарын алу, ерекше мәртебесі бар республикалық мыңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының үкіметтік сыртқы қарызы туралы өтініммен жүгінеміз және осымен өзіміздің мыналармен келісетінімізді растаймыз:
А. Осы өтінімде қамтылатын тауарлар мен қызметтер қарыз туралы шартқа (байланысты грантқа) сәйкес сатып алынған немесе сатып алынып жатыр, бағалы қағаздарды шығару проспектінің немесе оны алмастыратын өзге құжаттың шарттары бойынша.
Б. Шығыстар келісімшарттарда немесе басқа да құжаттарда аталған тауарларға немесе қызметтерге қатысты ғана жүргізілді немесе қазіргі кезде жүргізілуде.
Шығыстар сипаттамасы
Төлем нұсқаулығы
4. Мердігердің/өнім берушінің атауы және мекенжайы.
8. Төлем алушының атауы мен мекенжайы
5. Өнім беру деректемелері:
1) шарттың (келісімшарттың) немесе беруге тапсырыстың № мен күні (немесе келісімшарттық құжатқа басқа сілтемелер)
9. Қаражатты алушы банктің атауы мен деректемелері және шот №
2) тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің қысқаша сипаттамасы
10. Төлемді алушы банк-корреспонденттің атауы мен деректемелері
3) шарттың (келісімшарттың) валютасы және жалпы құны
11. Арнайы төлем нұсқаулықтары, шот-фактура туралы ақпарат
4) өтінімде қамтылған шот-фактураның жалпы сомасы (ұстап қалулардың және басқада ұстап қалуларды есептемегенде)
12. _______________________________
(мемлекеттік қазынашылықтың уәкілетті тұлғасының қолы)
6. Алуға қабылданған қаражат ерекшелігі
13. _______________________________
(қол қойылған күні және жауапты орындаушы мөртабанының бедері)
7. ___________________________
Мөр орны (бюджеттік бағдарлама әкімшісінің/ мемлекеттік мекеменің уәкілетті өкілінің лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда және қолы)
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
133-қосымша
________________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банктің (банк қызметтерінің жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар) атауы)
______жылғы "__"____________ № _____ рұқсатнаманы кері қайтару
Мемлекеттік қазынашылық/жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган
____________________________________________________
байланысты ____________________________________________________
(кері қайтарудың негіздемесі)
________________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банктің немесе банктік операциялардың жекелеген
________________________________________________________________
түрлерін жүзеге асыратын шот ашылған ұйымның атауы мен коды)
берілген _______жылғы "__" нөмір______ рұқсатнаманы кері қайтарып алады.
Мемлекеттік Қазынашылықтың басшысы /жергілікті бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті орган ________ _________________________________
Мөр орны (қолы) (қолды таратып жазу)
Рұқсаттар беруге жауапты мемлекеттік қазынашылық /жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
________ _______________________________________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
__________________________________ екінші деңгейдегі банктің белгілері
(банк операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар)
нөмір___шот____жылғы "__"______жабылды рұқсатнаманы кері қайтару күніне
__________________________________________ сомасында шоттағы қалдық
(цифрмен және қолмен таратып жазу, валюта түрі)
______жылғы "__"_______нөмір_______төлем тапсырмасы негізінде
_____________________________________________________ ауыстырылды.
(атауы және Жеке сәйкестендіру коды шоты)
Екінші деңгейдегі банктің (банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның) басшысы
________ ______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
134-қосымша

Сноска. В приложение 132 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Номер счета ________________________
2. Номер заявки _______________________
3. Просим выплатить _____________________________________________
(вид валюты (сумма, подлежащая выплате, цифрами и прописью)
Обращаемся с просьбой о снятии средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом и настоящим подтверждаем свое согласие со следующим:
А. Товары и услуги, охватываемые настоящей заявкой, закуплены или закупаются в соответствии с условиями договора о займе (связанном гранте), условиями проспекта выпуска ценных бумаг или иного заменяющего его документа.
Б. Расходы произведены или производятся в настоящее время лишь в связи с товарами или услугами, оговоренными в контрактах или другими документами.
Описание расходов
Платежные инструкции
4. Наименование и адрес подрядчика/поставщика
8. Наименование и адрес получателя платежа
5. Реквизиты поставки:
1) номер и дата договора (контракта) или заказа на поставку (или другие ссылки на контрактный документ)
9. Наименование и реквизиты банка получателя средств и номер счета
2) краткое описание товаров, работ и услуг
10. Наименование и реквизиты банка-корреспондента получателя платежа
3) валюта и общая стоимость договора (контракта)
11. Специальные платежные инструкции информация о счете-фактуре
4) общая сумма счетов-фактур, включенных в заявку (за вычетом удержаний и прочих вычетов)
12. __________________________________
(подпись уполномоченного лица государственного казначейства).
6. Спецификация средств, принятых к снятию
13. ___________________________________
(дата подписания и оттиск штампа ответственного исполнителя)
7. _____________________________
М.П. (должность, Фамилия, имя, отчество (при его наличии), и подпись уполномоченного представителя администратора бюджетной программы/ государственного учреждения)
Приложение 133 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
В______________________________________________________________
(наименование банка второго уровня (организации, осуществляющей отдельные виды банковских услуг))
Отзыв разрешения № _____ от "__" ____________ ________ года
Государственное казначейство/местный уполномоченный орган по
исполнению бюджета в связи с ________________________________________
(указывается основание отзыва)
отзывает разрешение № _____ от "___" __________ __________ года, выданное
____________________________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения, которому открыт счет в банке второго уровня или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
Руководитель государственного казначейства/местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета ________________________________________
(фамилия, имя, отечество) (при его наличии) (подпись)
Место печати
Руководитель структурного подразделения государственного казначейства/местного уполномоченного органа по исполнению бюджета,
ответственного за выдачу разрешений ___________________________________
(фамилия, имя, отечество) (при его наличии) (подпись)
Отметки банка второго уровня __________________________________________
(организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
Счет № ___________ закрыт "___" ____________ года
Остаток на счете по состоянию на дату отзыва разрешения в сумме
____________________________________________________________________
(цифрами и прописью, вид валюты)
переведен ___________________________________________________________
(наименование и индивидуальный идентификационный код счета)
на основании платежного поручения от "___" _______ ____ года № ______
Руководитель банка второго уровня (организации, осуществляющей
отдельные виды банковских операций)
____________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отечество) (при его наличии)             (подпись)
Место печати
Приложение 134 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год

Нысан 0-22
Бюджетке есепке алуға жатпайтын Банктік сәйкестендіру коды
Өңір _________________________________
Банктік сәйкестендіру коды __________________________________
Өңір
Банктік сәйкестендіру коды
Алынып тастау
Енгізу
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысы
________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) _____жыл "__"_____
Мөр орны
Мемлекеттік кірістер органының басшысы
________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда) _____жыл "__"_____
Мөр орны
Мемлекеттік қазынашылық органының басшысы
________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
_____жыл "__"_________
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
135-қосымша
Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының арнайы шотынан/байланысты гранттан, қолма-қол ақшаны бақылау шотынан немесе қоса қаржыландыру қаражатынан қаражат алуға арналған өтінімдер тізілімі
Табыс етілген күні: ________________________________________
Мемлекеттік мекеменің коды: ______________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы: _____________________________
нөмір
нөмір және күні туралы келісімнің қарыз / грант
Өтінім
Ескертпе
түрі *
сомасы
1
2
3
4
5
6
Уәкілетті өкілінің бюджеттік бағдарлама әкімшісінің
_____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
* Мынадай түрлері өтінімдерді көрсетіледі:
үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты гранттан, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызының арнайы шотынан немесе байланысты гранттан, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қолма-қол ақша бақылауы шотынан қаражаттын алуға;
қосымша қаржыландыру қаражатын алуға арналған.
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
136-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарттарын/қосымша келісімдерін/оның ішінде концессия шарттарын тіркеу туралы өтінім 20 __ жылғы "___"____________
Бюджеттің түрі _________
Орталық мемлекеттік орган/Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган
____________________________________________________
Өңір __________
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік/концессия жобасының атауы
Мемлекеттік әріптестің/концеденттің атауы
Жеке әріптестің/концессионердің атауы
Құжат-негіздеме
Мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
Шарт сомасы
Шарттың қолданыс мерзімі
Орталық мемлекеттік органның/ бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысы____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджетті атқару және оған
кассалық қызмет көрсету

Форма 0-22
Коды бюджетной классификации, недопустимые для зачисления в бюджет
Регион: ___________________
Код бюджетной классификации: ___________________
Регион
Код бюджетной классификации
Исключить
Включить
Руководитель местного уполномоченного органа по государственному планированию ________ _______________________________________________ (подпись) (фамилия, имя, отечество) (при его наличии) "___" ___________ 20__ год Место печати
Руководитель органа государственных доходов __________________________________________________________________ (подпись) (фамилия, имя, отечество) (при его наличии) "___" ___________ 20__ год
Место печати
Руководитель органа государственного казначейства __________________________________________________________ (подпись) (фамилия, имя, отечество) (при его наличии) "___" ___________ 20__ год
Место печати
Приложение 135 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Реестр заявок на снятие средств со специального счета внешнего займа/связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом или средств софинансирования
Дата представления: _______________________________________
Код государственного учреждения: __________________________
Наименование государственного учреждения: _________________
№ и дата соглашения о займе/связанного гранта
Заявка
Примечание
тип *
номер
сумма
1
2
3
4
5
6
Уполномоченный представитель администратора бюджетной программы
______________________________________________________________________
фамилия, имя, отечество (при его наличии) подпись
Место печати
* Указываются следующие типы заявок:
на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом со специального счета внешнего займа или связанного гранта, контрольного счета наличности внешнего займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом;
на снятие средств софинансирования.
Приложение 136 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Заявка на регистрацию договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства от "__" _______ 20__ года
Вид бюджета: ______________________________________________
Центральный государственный орган/местный уполномоченный орган по исполнению бюджета: _______________________________
Регион: _______________________________________
Наименование проекта государственно-частного партнерства.
Наименование государственного партнера/концедента
Наименование частного партнера/концессионера
Документ-обоснование
Сумма государственных обязательств
Сумма договора
Срок действия договора
Руководитель центрального государственного органа/местного уполномоченного органа по исполнению бюджета
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отечество) (при его наличии) (подпись)
Место печати

қағидаларына 136-1-қосымша
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартын/қосымша келісімін және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге өтінім __________ жылғы "___" __________
Ескерту. 136-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджеттің түрі _________
Орталық мемлекеттік орган/бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган
___________________________________________________
Өңір __________
Жобаның атауы
Тапсырыс берушінің атауы
Өнім берушінің атауы
Құжат-негіздеме
Шарт сомасы
Шарттың қолданыс мерзімі
Орталық мемлекеттік органның/бюджетті атқару жөніндегі жергілікті
уәкілетті органның басшысы ________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
137-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары шарттарын/қосымша келісімді/концессияны тіркеу туралы куәлік
қала 20____жылғы "___"_________
Осымен_____________________________________________________
(Мемлекеттік қазынашылық/мемлекеттік қазынашылық органы) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары шартын/қосымша келісімді мынадай ____ № мен тіркейді
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік/концессия жобасының атауы
Әріптестің/концеденттің атауы
Жеке әріптес/концессионер
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік/концессия шарты
Мемлекеттік міндеттемелерді өтеу мерзімі
Мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының қолдану мерзімі
Тіркелу туралы куәлікті беру негіздемесі
Мемлекеттік қазынашылық/мемлекеттік қазынашылық органының басшысы
_______________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджетті атқару және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидаларына 137-1-қосымша
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартын/қосымша келісімін және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу туралы куәлік
Ескерту. 137-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қала _____ жылғы "___" __________
Осымен _____________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылық/мемлекеттік қазынашылық органы)
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартын/қосымша келісімін нөмірмен тіркейді _______
Жобаның атауы
Тапсырыс беруші
Өнім беруші
Шарт сомасы
Шарттың қолданыс мерзімі
Тіркеу туралы куәлікті беру үшін негіздеме
Мемлекеттік қазынашылық/мемлекеттік қазынашылық органының басшысы
________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
138-қосымша
Мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шартын/қосымша келісімді тіркеу туралы өтінім 20 __ жылғы "___"____________
Бюджеттің түрі _________
Орталық мемлекеттік орган/бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган
________________________________________________________________
Өңір __________
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы
Мемлекеттік әріптестің атауы
Жеке әріптестің атауы
Құжат-негіздеме
Мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
Шарт сомасы
Шарттың қолданыс мерзімі
Бюджетті атқару жөніндегі орталық мемлекеттік органның /жергілікті уәкілетті органның басшысы___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
139-қосымша
Мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шартын/қосымша келісімді тіркеу туралы қуәлік
қала 20____жылғы "___"_________
Осымен ________________________________________________________
(Мемлекеттік қазынашылық/мемлекеттік қазынашылық органы)
мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары шартын/қосымша келісімді мынадай № __ тіркейді
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы
Әріптестің атауы
Жеке әріптес
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты
Шарт соммасы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының қолдану мерзімі
Тіркелу туралы куәлікті беру негіздемесі
Мемлекеттік қазынашылық/мемлекеттік қазынашылық органының басшысы
______________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Мөр орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
140-қосымша
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары және зейнетақы төлемдері бойынша төлемдерді аудару үшін МТ-002 төлем форматы

Приложение 136-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Заявка на регистрацию договора/дополнительного соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга от "__" _______ 20__ года
Сноска. Правила дополнены приложением 136-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид бюджета:
Центральный государственный орган/местный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
Регион: ________________
Наименование проекта.
Наименование заказчика
Наименование поставщика
Документ-обоснование
Сумма договора
Срок действия договора
Руководитель центрального государственного органа/местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета __________________________________________
фамилия, имя, отечество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 137 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Свидетельство о регистрации договора/дополнительного соглашения государственно частного партнерства
город "__" _______ 20__ год
Настоящим _____________________________________________________
(Государственное казначейство/орган государственного казначейства)
регистрирует договор/дополнительное соглашение государственно-частного партнерства под номером _________
Наименование проекта государственно-частного партнерства
Государственный партнер/концедент
Частный партнер/концессионер
Договор государственно-частного партнерства
Срок погашения государственных обязательств
Сумма государственных обязательств
Сумма договора
Срок действия договора государственно-частного партнерства
Основание для выдачи свидетельства о регистрации
Руководитель государственного казначейства/органа государственного казначейства
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 137-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Свидетельство о регистрации договора/дополнительного соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга
Сноска. Правила дополнены приложением 137-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Город
"__" _______ 20__ год
Настоящим _____________________________________________________
(государственное казначейство/орган государственного казначейства)
регистрирует договор/дополнительное соглашение государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга от под номером _______
Наименование проекта
Заказчик
Поставщик
Сумма договора
Срок действия договора
Основание для выдачи свидетельства о регистрации
Руководитель государственного казначейства/органа государственного казначейства ________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 138 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Заявка на регистрацию договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства без государственных обязательств от "__" _______ 20__ года
Вид бюджета: _____________________________
Центральный государственный орган/местный уполномоченный орган по исполнению бюджета: _________________________________________________
Регион: ________________________________________________________
Наименование проекта государственно-частного партнерства
Наименование государственного партнера
Наименование частного партнера
Документ-обоснование
Сумма договора
Срок действия договора
Руководитель центрального государственного органа/местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета __________________________________________
(фамилия, имя, отечество) (при его наличии) (подпись)
Место печати
Приложение 139 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Свидетельство о регистрации договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства без государственных обязательств
город "__" _______ 20__ год
Настоящим_____________________________________________________
(Государственное казначейство/орган государственного казначейства)
регистрирует договор/дополнительное соглашение государственно-частного партнерства без государственных обязательств под номером ______
Наименование проекта государственно-частного партнерства
Государственный партнер
Частный партнер
Договор государственно-частного партнерства
Сумма договора
Срок действия договора государственно-частного партнерства
Основание для выдачи свидетельства о регистрации
Руководитель государственного казначейства/органа государственного казначейства
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 140
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Формат платежа МТ-002 для перечисления платежей по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, добровольным пенсионным взносам и пенсионным выплатам

Ескерту. 140-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
{1: F010000000000000000000002}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/Қазынашылықтағы жөнелтушінің жеке сәйкестендіру коды
/NAME/Ақша жөнелтушінің атауы
/IDN/Ақша жөнелтушінің бизнес-сәйкестендіру номер
/CHIEF/Ақша жөнелтуші мекеменің басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/MAINBK/Ақша жөнелтуші мекеменің бас бухгалтерің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/IRS/Ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі
/SECO/Ақша жөнелтушінің экономика секторы
:52B: Қазынашылықтағы ақша жөнелтушінің банктік сәйкестендіру коды
:57B: Ақша алушының банктік сәйкестендіру коды
:59: Ақша алушының жеке сәйкестендіру коды
/IDN/Ақша алушының бизнес сәйкестендіру №
/NAME/Ақша алушының атауы
/IRS/Ақша алушының резиденттік белгісі
/SECO/Ақша алушының экономика саласы
:70:
/NUM/Төлеуге берілетін шоттың/ төлем тапсырмасының №
/VO/01
/DATE/Төлеуге берілетін шоттың/ төлем тапсырмасының жылы айы күні
/SEND/07
/KNP/Төлем белгілеу коды
/PSO/01
/PRT/05
/ASSIGN/Төлем тағайындамасы
:21:Реттік №
:32B:KZT Сома
:70:
/OPV/C(P,E,V,D)
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/Әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/Жеке сәйкестендіру №
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
:21 Реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/C(P,E,V,D)
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/ Әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/Жеке сәйкестендіру №
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
:32A: Төлемнің жылы айы KZTҚорытынды сомасы
-}
Ескерту:
/OPV/C – міндетті зейнетақы жарналарын аудару кезінде;
/OPV/P – міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын аудару кезінде;
/OPV/E – жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын аудару кезінде;
/OPV/V – ерікті зейнетақы жарналарын аудару кезінде;
/OPV/D – зейнетақы төлемдерін аудару кезінде.
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
141-қосымша
Мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақы және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар мен басқа да төлемдерді олардың ағымдағы шоттарына немесе салымдар бойынша банкте ашылған жинақ ақша шоттарына аудару жөнiндегi төлемдер үшін МТ-003 төлем форматы
{{1: F010000000000000000000003}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:1100129119121301
:50:/D/Қазынашылықтағы жөнелтушінің Жеке сәйкестендіру коды
/NAME/Ақша жөнелтушінің атауы
/IDN/Ақша жөнелтушінің бизнес-сәйкестендіру №
/CHIEF/Ақша жөнелтуші мекеменің басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/MAINBK/Ақша жөнелтуші мекеменің бас бухгалтерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/IRS/Ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі
/SECO/ Ақша жөнелтушінің экономика саласы
:52B:Қазынашылықтағы ақша жөнелтушінің банктік сәйкестендіру коды
:57B:Ақша алушының банктік сәйкестендіру коды
:59:Ақша алушының Жеке сәйкестендіру коды
/NAME/Ақша алушының атауы
/IDN/Ақша алушының бизнес-сәйкестендіру №
/IRS/Ақша алушының резиденттік белгісі
/SECO/Ақша алушының экономика саласы
:70:
/NUM/Төлеуге берілетін шоттың/төлем тапсырмасының №
/DATE/ Төлеуге берілетін шоттың/ төлем тапсырмасының жылы айы күні
/VO/01
/SEND/07
/KNP/Төлем тағайындау коды
/ASSIGN/Төлем тағайындауы
:21:Түпкілікт ақша алушының реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/FM/ Түпкілікт ақша алушының тегі
/NM/Түпкілікт ақша алушының аты
/FT/Түпкілікт ақша алушының әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
/IDN/Түпкілікт ақша алушының Жеке сәйкестендіру №
/KBE/ бенефициар коды – бейрезидент- түпкілікті ақша алушының бенефициар коды
/CTRY/Бейрезидент түпкілікті ақша алушының екі әріпті ел коды
/LA/Түпкілікт ақша алушының шоты
:21:Түпкілікт ақша алушының реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/FM/Түпкілікті ақша алушының тегі
/NM/Түпкілікті ақша алушының аты
/FT/Түпкілікті ақша алушының әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
/IDN/Түпкілікті ақша алушының Жеке сәйкестендіру №
/KBE/ резидент ақшасын түпкілікті алушының бенефициар коды
/LA/Түпкілікті ақша алушының шоты
:32A:Төлемнің жылы айы KZTҚорытынды сомасы
-}

Сноска. Приложение 140 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
{1: F010000000000000000000002}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/Индивидуальный идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
/NAME/Наименование отправителя денег
/IDN/Бизнес-идентификационный номер отправителя денег
/CHIEF/Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя учреждения отправителя денег
/MAINBK/Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера отправителя денег
/IRS/ Признак резидентства отправителя денег
/SECO/ Сектор экономики отправителя денег
:52B: Банковский идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
:57B: Банковский идентификационный код получателя денег
:59: Индивидуальный идентификационный код получателя денег
/IDN/Бизнес-идентификационный номер получателя денег
/NAME/Наименование получателя денег
/IRS/Признак резидентства получателя денег
/SECO/Сектор экономики
:70:
/NUM/Номер счета к оплате/платежного поручения
/VO/01
/DATE/Год месяц день счета к оплате/платежного поручения
/SEND/07
/KNP/Код назначения платежа
/PSO/01
/PRT/05
/ASSIGN/Назначение платежа
:21: Порядковый номер
:32B: KZTСумма
:70:
/OPV/C(P,E,V,D)
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/Индивидуальный идентификационный номер
/PERIOD/ Месяц год платежа
:21: Порядковый номер
:32B: KZTСумма
:70:
/OPV/C(P,E,V,D)
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/Индивидуальный идентификационный номер
/PERIOD/ Месяц год платежа
:32A: Год месяц день платежаKZTИтоговая сумма
-}
Примечание:
/OPV/C – при перечислении обязательных пенсионных взносов;
/OPV/P – при перечислении обязательных профессиональных пенсионных взносов;
/OPV/E – при перечислении обязательных пенсионных взносов работодателей;
/OPV/V – при перечислении добровольных пенсионных взносов;
/OPV/D – при перечислении пенсионных выплат.
Приложение 141 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Формат платежа МТ-003 для платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам на их текущие счета или сберегательные счета, открытые в банке
{{1: F010000000000000000000003}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:1100129119121301
:50:/D/ Индивидуальный идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
NAME/ Наименование отправителя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер отправителя денег
/CHIEF/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя учреждения отправителя денег
/MAINBK/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера отправителя денег
/IRS/Признак резидентства отправителя денег
/SECO/ Сектор экономики отправителя денег
:52B: Банковский идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
:57B: Бизнес-идентификационный номер получателя денег
:59: : Индивидуальный идентификационный код получателя денег
/NAME/Наименование получателя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер получателя денег
/IRS/ Признак резидентства получателя денег
/SECO/ Сектор экономики получателя денег
:70:
/NUM/Номер счета к оплате/платежного поручения
/DATE/Год месяц день счета к оплате/платежного поручения
/VO/01
/SEND/07
/KNP/Код назначения платежа
/ASSIGN/Назначение платежа
:21:Порядковый номер конечного получателя денег
:32B:KZTСумма
:70:
/FM/Фамилия конечного получателя денег
/NM/Имя конечного получателя денег
/FT/Отчество (при его наличии) конечного получателя денег
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер конечного получателя
денег
/KBE/Код бенефициара конечного получателя денег нерезидента
/CTRY/ Двухбуквенный код страны конечного получателя денег-
нерезидента
/LA/Счет конечного получателя денег
:21: Порядковый номер конечного получателя денег
:32B: KZT Сумма
:70:
/FM/ Фамилия конечного получателя денег
/NM/ Имя конечного получателя денег
/FT/ Отчество (при его наличии) конечного получателя денег
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер конечного получателя
денег
/KBE/ Код бенефициара конечного получателя денег резидента
/LA/ Счет конечного получателя денег
:32A: Год месяц день платежа KZT Итоговая сумма
-}

Ескертпе: Егер ақша жөнелтуші немесе бенефициар Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаса, Қазақстан Республикасы МК 06 ISO 3166-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бірліктерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес резиденттік елі көрсетіледі - тиісті елдің екі әріптік коды.
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
142-қосымша
Әлеуметтік аударымдар бойынша төлемдерді аудару үшін МТ-004 төлем форматы
{1: F010000000000000000000004}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/Қазынашылықтағы жөнелтушінің Жеке сәйкестендіру коды
/NAME/Ақша жөнелтушінің атауы
/IDN/Ақша жөнелтушінің бизнес-сәйкестендіру №
/CHIEF/Ақша жөнелтуші мекеменің басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/MAINBK/Ақша жөнелтуші мекеменің бас бухгалтерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/IRS/ Ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі
/SECO/ Ақша жөнелтушінің экономика саласы
:52B: Қазынашылықтағы ақша жөнелтушінің банктік сәйкестендіру коды
:57B: Ақша алушының банктік сәйкестендіру коды
:59:Ақша алушының Жеке сәйкестендіру коды
/IDN/Ақша алушының бизнес-сәйкестендіру №
/NAME/Ақша алушының атауы
/IRS/Ақша алушының резиденттік белгісі
/SECO/Ақша алушының экономика саласы
:70:
/NUM/Төлеуге берілетін шоттың/төлем тапсырмасының №
/VO/01
/DATE/ Төлеуге берілетін шоттың/төлем тапсырмасының жылы айы күні
/SEND/07
/KNP/Төлем тағайындау коды
/PSO/01
/PRT/05
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
/ASSIGN/Төлем тағайындау
:21:Реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/S
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/ Жеке сәйкестендіру №
:21:Реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/S
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/DT/ Тұған жылы айы күні
/IDN/ Жеке сәйкестендіру №
:32A: Төлемнің жылы айыKZTҚорытынды сомасы
-}
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
143-қосымша
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша төлемдерді аудару үшін МТ-005 төлем форматы
Ескерту. 143-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
{1: F010000000000000000000005}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/Қазынашылықтағы жөнелтушінің Жеке сәйкестендіру коды
/NAME/ Ақша жөнелтушінің атауы
/IDN/ Ақша жөнелтушінің бизнес-сәйкестендіру №
/CHIEF/ Ақша жөнелтуші мекеменің басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/MAINBK/Ақша жөнелтуші мекеменің бас бухгалтерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/IRS/Ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі
/SECO/Ақша жөнелтушінің экономика саласы
:52B:Қазынашылықтағы ақша жөнелтушінің банктік сәйкестендіру коды
:57B:Ақша алушының банктік сәйкестендіру коды
:59:Ақша алушының Жеке сәйкестендіру коды
/IDN/Ақша алушының бизнес-сәйкестендіру №
/NAME/Ақша алушының атауы
/IRS/Ақша алушының резиденттік белгісі
/SECO/Ақша алушының экономика саласы
:70:
/NUM/Төлеуге берілетін шоттың/төлем тапсырмасының №
/VO/01
/DATE/Төлеуге берілетін шоттың/төлем тапсырмасының жылы айы күні
/SEND/07
/KNP/Төлем тағайындау коды
/PSO/01
/PRT/05
/ASSIGN/Төлем тағайындау
:21:Реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/R(M)
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/ Жеке сәйкестендіру №
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
:21: Реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/R(M)
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/ Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/ Жеке сәйкестендіру №
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
:32A:Төлемнің жылы айы KZTҚорытынды сомасы
-}
Ескерту:
/OPV/R – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша төлемдері кезінде;
/OPV/М – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша төлемдерді кезінде.
2025 қаржы жылына арналған
бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидалары
144-қосымша
Сақтандырудың жинақтаушы түрі шарттары бойынша төлемдерді аудару үшін МТ-007 төлем форматы

Примечание: если отправитель денег или бенефициар являются нерезидентами Республики Казахстан, указывается страна резидентства - двухбуквенный код соответствующей страны в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан ГК РК 06 ISO 3166-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных единиц".
Приложение 142 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Формат платежа МТ-004 для перечисления платежей по социальным отчислениям
{1: F010000000000000000000004}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/ Индивидуальный идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
/NAME/ Наименование отправителя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер отправителя денег
/CHIEF/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя учреждения отправителя денег
/MAINBK/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера отправителя денег
/IRS/ Признак резидентства отправителя денег
/SECO/ Сектор экономики отправителя денег
:52B: Банковский идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
:57B: Бизнес-идентификационный номер получателя денег
:59: : Индивидуальный идентификационный код получателя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер получателя денег
/NAME/Наименование получателя денег
/IRS/Признак резиденства получателя денег
/SECO/ Сектор экономики получателя денег
:70:
/NUM/Номер счета к оплате/платежного поручения
/VO/01
/DATE/ Год месяц день счета к оплате/платежного поручения
/SEND/07
/KNP/Код назначения платежа
/PSO/01
/PRT/05
/PERIOD/Месяц год платежа
/ASSIGN/Назначение платежа
:21:Порядковый номер
:32B:KZTСумма
:70:
/OPV/S
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер
:21: Порядковый номер
:32B:KZT Сумма
:70:
/OPV/S
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер
:32A:Год месяц день платежа
KZT Итоговая сумма
-}
Приложение 143
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Формат платежа МТ-005 для перечисления платежей по отчислениям и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование
Сноска. Приложение 143 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
{1: F010000000000000000000005}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/ Индивидуальный идентификационный код отправителя денег в Казначействе
/NAME/ Наименование отправителя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер отправителя денег
/CHIEF/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя учреждения отправителя денег
/MAINBK/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера отправителя денег
/IRS/Признак резидентства отправителя денег
/SECO/ Сектор экономики отправителя денег
:52B: Банковский идентификационный код отправителя денег в Казначействе
:57B: Бизнес-идентификационный номер получателя денег
:59: : Индивидуальный идентификационный код получателя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер получателя денег
/NAME/Наименование получателя денег
/IRS/Признак резиденства получателя денег
/SECO/ Сектор экономики/ получателя денег
:70:
/NUM/ Номер счета к оплате/платежного поручения
/VO/01
/DATE/ Год месяц день счета к оплате/платежного поручения
/SEND/07
/KNP/Код назначения платежа
/PSO/01
/PRT/05
/ASSIGN/Назначение платежа
:21:Порядковый номер
:32B:KZTСумма
:70:
/OPV/R(M)
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер
/PERIOD/Месяц год платежа
:21: Порядковый номер
:32B:KZT Сумма
:70:
/OPV/R(M)
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер
/PERIOD/ Месяц год платежа
:32A:Год месяц день платежа
KZT Итоговая сумма
-}
Примечание:
/OPV/R – при перечислении платежей по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование;
/OPV/М – при перечислении платежей по взносам на обязательное социальное медицинское страхование.
Приложение 144 к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания
на 2025 финансовый год
Формат платежа МТ-007 для перечисления платежей по договорам накопительного вида страхования

Ескерту. 145-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жоба коды
Жөнелтушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жөнелтушінің атауы
Алушының бизнес сәйкестендіру нөмірі
Алушының атауы
Шарт (күні, нөмірі)
Төлем тапсырмасының нөмірі және күні
Сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мемлекеттік қазынашылық органының басшысы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөртабан орны
2025 қаржы жылына арналған
бюджетті атқару және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидаларына 146-қосымша
__________________________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылық органының/мемлекеттік кірістер органының атауы) Қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде контрагенттердің тізбесі (өнім беруші, қосалқы мердігер) __________ жылғы "___" __________
Ескерту. 146-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Контрагенттің атауы (өнім беруші, қосалқы мердігер)
Контрагенттің жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі (өнім беруші, қосалқы мердігер)
Жеке сәйкестендіру коды/ контрагенттің банктік сәйкестендіру коды (өнім беруші, қосалқы мердігер)
Контрагенттің заңды мекенжайы (өнім беруші, қосалқы мердігер)
Қазынашылық сүйемелдеуге жататын құрылыс объектісінің атауы
1
2
3
4
5
6
Қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер (өнім беруші) (мемлекеттік қазынашылық органының басшысы)
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
2025 қаржы жылына
арналған бюджетті атқару
және оған кассалық қызмет
көрсету қағидаларына
147-қосымша
Құпия
Ескерту. 147-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2025 қаржы жылына
арналған бюджетті атқару
және оған кассалық қызмет
көрсету қағидаларына
148-қосымша
Құпия
Ескерту. 148-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2025 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2025 қаржы жылына
арналған бюджетті атқару
және оған кассалық қызмет
көрсету қағидаларына
149-қосымша
Құпия

Сноска. Приложение 145 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код проекта
Бизнес-идентификационный номер отправителя
Наименование отправителя
Бизнес-идентификационный номер получателя
Наименование получателя
Договор (дата, номер)
Номер и дата платежного поручения
Сумма, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Руководитель органа государственного казначейства
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии) (подпись)
Место печати
Ответственный исполнитель органа государственного казначейства
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии) (подпись)
Место штампа
Приложение 146
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
__________________________________________________________
(наименование органа государственного казначейства/органа
государственных доходов)
Перечень контрагентов (поставщик, субподрядчик) в рамках казначейского сопровождения от "___" ______________ _____ года
Сноска. Правила дополнены приложением 146 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование контрагента (поставщик, субподрядчик)
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер контрагента (поставщик, субподрядчик)
Индивидуальный идентификационный код/ банковский идентификационный код контрагента (поставщик, субподрядчик)
Юридический адрес контрагента (поставщик, субподрядчик)
Наименование обьекта строительства, подлежащего казначейскому сопровождению
1
2
3
4
5
6
Генеральный подрядчик (поставщик) в рамках казначейского сопровождения (руководитель органа государственного казначейства)
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 147
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Секретно
Сноска. Правила дополнены приложением 147 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 148
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Секретно
Сноска. Правила дополнены приложением 148 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.09.2025 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 149
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Секретно