Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 24 июня 2026 года № 330. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2026 года № 39081
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
В соответствии с подпунктом 26) статьи 24 Строительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила организации деятельности и осуществления функций заказчика, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень утративших силу некоторых приказов, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Р. Исакулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 24 июня 2026 года № 330
Правила организации деятельности и осуществления функций заказчика
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности и осуществления функций заказчика (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26) статьи 24 Строительного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок организации деятельности и осуществления функций заказчика.
Отдельные положения заказчика при выполнении проектных и строительных работ определяются соглашением сторон.
При осуществлении деятельности по организации строительства объектов за счет привлечения денег физических и (или) юридических лиц для участия в строительстве, функции заказчика регламентируются Законом Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве".
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) цифровая система для организации проведения строительства по принципу "одного окна" (далее - ЦС) – интегрированная с порталом цифровая система, предназначенная для автоматизации операций, связанных с ведением строительной документации и контроля строящихся объектов в электронной форме;

Тапсырыс берушінің қызметін ұйымдастыру және функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2026 жылғы 24 маусымдағы № 330 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 25 маусымда № 39081 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексі 24-бабының 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Тапсырыс берушінің қызметін ұйымдастыру және функцияларын жүзеге асыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің міндетін атқарушы
Р. Исакулов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 24 маусымдағы
№ 330 бұйрыққа
1-қосымша
Тапсырыс берушінің қызметін ұйымдастыру және функцияларын жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тапсырыс берушінің қызметін ұйымдастыру және функцияларын жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексі 24-бабының 26) тармақшасына сәйкес әзірленген және тапсырыс берушінің қызметін ұйымдастыру және функциясын жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Жобалау және құрылыс жұмыстарын орындау кезінде тапсырыс берушінің жекелеген ережелері тараптардың келісімімен айқындалады.
Құрылысқа қатысу үшін жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ақшаларын тарту есебінен, объектілердің құрылысын ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыру кезінде тапсырыс берушінің функциялары "Тұрғын үй құрылысына үлескерлік қатысу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен регламенттеледі.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "бір терезе" қағидаты бойынша құрылыс жүргізуді ұйымдастыруға арналған цифрлық жүйелер (бұдан әрі - ЦЖ) – құрылыс құжаттамасын жүргізуге және салынып жатқан объектілерді электрондық нысанда бақылауға байланысты операцияларды автоматтандыруға арналған порталмен интеграцияланған цифрлық жүйе;

2) проект - замысел физических и юридических лиц по обеспечению необходимых условий обитания и жизнедеятельности человека, представленный в форме архитектурной, градостроительной и строительной документации (чертежей, графических и текстовых материалов, инженерных и сметных расчетов), в том числе технико-экономического обоснования строительства, и (или) проектно-сметной документации, раскрывающих сущность замысла и возможность его практической реализации;
3) проектная документация – совокупность текстовых и графических документов, создаваемых в ходе проектирования, которая включает:
проекты благоустройства и озеленения. Проекты благоустройства и озеленения могут быть в составе проекта строительства;
градостроительные проекты – проекты, содержащие решения комплексного градостроительного планирования организации, развития и застройки территорий и населенных пунктов или их частей (генеральная схема организации территории Республики Казахстан, межрегиональные схемы территориального развития, комплексные схемы градостроительного планирования территорий, генеральные планы населенных пунктов (схемы развития и застройки населенных пунктов), проекты детальной планировки);
проект строительства – проектно-сметная документация, содержащая соответствующие положения Кодекса, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства. К проектам строительства также относятся проекты консервации и постутилизации строительных объектов;
архитектурный проект – проект возведения строительного объекта (монумента), в проектировании которого необходимо участие архитектора;
4) управление проектом – инжиниринговая услуга по организации, планированию, координации, контролю за проектированием, строительством и вводом в эксплуатацию строительных объектов, которая может включать в себя технический надзор и авторское сопровождение;
5) инвестор - физическое или юридическое лицо, осуществляющее вложения собственных, заемных или привлеченных средств в форме инвестиций;
6) подрядчик – физическое или юридическое лицо, имеющее лицензию на соответствующий вид деятельности, выполняющее подрядные работы в сфере строительства по договору подряда или договору о государственных закупках, заключаемому с заказчиком или с лицом, осуществляющим инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности по управлению проектом (далее – инжиниринговые услуги по управлению проектом);
7) заказчик - физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик – инвестор проекта (программы), заказчик (собственник) либо их уполномоченные лица.

2) жоба – жеке және заңды тұлғалардың түпкі ойының мәнін және оны практикада іске асыру мүмкіндігін ашып көрсететін, сәулет, қала құрылысы және құрылыс құжаттамасы (сызбалар, графикалық және мәтіндік материалдар, инженерлік және сметалық есеп-қисаптар), оның ішінде құрылыстың техникалық-экономикалық негіздемесі және (немесе) жобалау-сметалық құжаттамасы нысанында ұсынған, адамның мекендеуі мен тіршілік етуінің қажетті жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі түпкі ойы;
3) жобалау құжаттамасы – жобалау барысында жасалатын мәтіндік және графикалық құжаттар жиынтығы, ол мыналарды қамтиды:
абаттандыру және көгалдандыру жобалары. Абаттандыру және көгалдандыру жобалары құрылыс жобасының құрамында болуы мүмкін;
қала құрылысы жобалары – аумақтар мен елді мекендерді немесе олардың бөліктерін ұйымдастыруды, дамытуды және оларда құрылыс салуды кешенді қала құрылысына жоспарлау шешімдерін қамтитын жобалар (Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасы, аумақты дамытудың өңіраралық схемалары, аумақтарды қала құрылысына жоспарлаудың кешенді схемалары, елді мекендердің бас жоспарлары (елді мекендерді дамыту және оларда құрылыс салу схемалары), егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары);
құрылыс жобасы –Кодекстің тиісті ережелерін, сондай-ақ құрылысты ұйымдастыру және жүргізу, аумақты инженерлік жағынан дайындау, абаттандыру үшін сметалық есепті қамтитын жобалау-сметалық құжаттама. Құрылыс жобаларына құрылыс объектілерін консервациялау және кейіннен кәдеге жарату жобалары да жатады;
сәулет жобасы – жобалауына сәулетшінің қатысуы қажет болатын құрылыс объектісін (монументті) тұрғызу жобасы;
4) жобаны басқару – құрылыс объектілерін ұйымдастыру, жоспарлау, үйлестіру, жобалауды, салуды және пайдалануға беруді бақылау бойынша инжинирингтік қызмет, ол техникалық қадағалау мен авторлық сүйемелдеуді қамтуы мүмкін;
5) инвестор - өзiнiң, заемдық немесе тартылған қаражатын инвестициялар нысанында салуды жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлға;
6) мердігер - қызметтің тиісті түріне лицензиясы бар, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылыс саласында тапсырыс берушімен немесе жобаны басқару бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызметтерді (бұдан әрі – жобаны басқару бойынша инжинирингтік қызметтер) жүзеге асыратын тұлғамен жасалатын мердігерлік шарт немесе мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша құрылыс саласында мердігерлік жұмыстарды орындайтын жеке немесе заңды тұлға;
7) тапсырыс беруші - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Қызметінің мақсаттарына қарай тапсырыс беруші – жобаның (бағдарламаның) инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі) не олардың уәкілетті тұлғалары бола алады.

3. В сферу деятельности заказчика входит строительство новых и (или) изменение (расширение, модернизация, техническое перевооружение, реконструкция, реставрация, капитальный ремонт) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтаж (демонтаж), пусконаладочные работы связанного с ними технологического и инженерного оборудования, приемке завершенных строительством объектов, прекращение строительства и консервация строительства незавершенных объектов.
4. Заказчик осуществляет строительство объектов, в том числе реализацию инвестиционных проектов (программ) за счет средств, поступающих из республиканского и местного бюджетов, собственных средств, средств инвестора (инвесторов), а также от юридических и физических лиц, вносящих инвестиции в порядке долевого участия в строительстве.
5. Заказчик на условиях, определенных в договоре с инвестором, распоряжается выделенными для строительства объекта денежными и материальными средствами инвестора и обеспечивает:
1) целевое и своевременное использование ресурсов инвестора;
2) соблюдение нормативных правовых актов и нормативных технических документов при проектировании и строительстве объекта;
3) принятие эффективных проектных решений, качество используемых материалов, конструкций, оборудования и проведения строительно-монтажных работ;
4) соблюдение сроков ввода объекта в эксплуатацию.
6. При наличии необходимых разрешительных документов и лицензии на соответствующий вид деятельности заказчик осуществляет строительство объекта собственными силами, совмещая функции заказчика и подрядчика.
7. При необходимости заказчик привлекает на договорных началах лицо, осуществляющее инжиниринговые услуги по управлению проектом.
8. При организации и ведении строительства следующие функции осуществляются заказчиком самостоятельно:
1) принятие решения об объемах выделения инвестиций и направлениях их использования;
2) принятие решения о начале, приостановлении, консервации, прекращении строительства объекта;
3) утверждение задания на проектирование;
4) приемка в эксплуатацию построенного объекта и утверждение акта приемки объекта;
5) подписание документов на оплату, производимую через казначейскую систему.
9. Заказчик обеспечивает регистрацию материалов инженерных изысканий (топографической съемки градостроительных проектов, топографической съемки на стадии проектирования и исполнительной геодезической съемки на стадии приемки строительного объекта в эксплуатацию) в автоматизированной цифровой системе государственного градостроительного кадастра.

3. Тапсырыс берушінің қызмет аясына жаңа объектiлер салу және (немесе) бар объектiлердi (ғимараттарды, құрылыстар мен олардың кешендерiн, коммуникацияларды) өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникамен қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтiру, күрделi жөндеу), монтаждау (бөлшектеу), олармен байланысты технологиялық және инженерлiк жабдықтарды іске қосу жұмыстары, құрылысы аяқталған объектілерді қабылдау, құрылысты тоқтату және құрылысы аяқталмаған объектiлерді консервациялау жатады.
4. Тапсырыс беруші объектілердің құрылысын, оның ішінде инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) іске асырылуын республикалық және жергілікті бюджеттерден түскен қаражаттар, өзінің қаражаттары, инвестордың (инвесторлардың) қаражаттары, сондай-ақ құрылысқа үлестік қатысу тәртібінде инвестиция салған заңды және жеке тұлғалардың қаражаттары есебінен жүзеге асырады.
5. Тапсырыс беруші инвестормен жасалған шартта белгіленген талаптарға сәйкес объектіні салу үшін инвестордың бөлген ақша қаражатына және материалдық құралдарына билік етеді және:
1) инвестордың ресурстарын мақсатты және өз уақытында пайдалануды;
2) объектіні жобалау және салу кезінде нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік-техникалық құжаттарды сақтауды;
3) тиімді жобалық шешімдерді қабылдауды, қолданылатын материалдардың, конструкциялардың, жабдықтардың және жүргізілген құрылыс-монтаж жұмыстардың сапасын;
4) объектіні пайдалануға енгізу мерзімдерінің сақталуын қамтамасыз етеді.
6. Тапсырыс берушінің қажетті рұқсат беру құжаттары және қызметтің тиісті түріне лицензиясы болған кезде ол тапсырыс беруші мен мердігердің міндеттерін қатар орындап, өз күшімен объектінің құрылысын жүзеге асырады.
7. Қажет болған кезде тапсырыс беруші шарттық негізде жобаны басқару бойынша инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын тұлғаны тартады.
8. Құрылысты ұйымдастыру және жүргізу кезінде тапсырыс беруші мынадай функцияларды дербес жүзеге асырады:
1) инвестицияларды бөлу көлемі мен оларды жұмсау бағыттары туралы шешім қабылдау;
2) объектінің құрылысын бастау, уақытша тоқтату, консервациялау, тоқтату туралы шешім қабылдау;
3) жобалауға арналған тапсырманы бекіту;
4) салынған объектіні пайдалануға қабылдау және объектіні қабылдау актісін бекіту;
5) қазынашылық жүйе арқылы төлем жүргізілетін құжаттарға қол қою.
9. Тапсырыс беруші мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған цифрлық жүйесінде инженерлік ізденістер материалдарын (қала құрылысы жобаларының топографиялық түсірілімін, жобалау сатысындағы топографиялық түсірілімді және құрылыс объектісін пайдалануға қабылдап алу сатысындағы атқарушы геодезиялық түсірілімді) тіркеуді қамтамасыз етеді.

Глава 2. Порядок организации деятельности и осуществления функций заказчика
Параграф 1. Планирование инвестиционных проектов
10. Заказчик при планировании бюджетных инвестиционных проектов осуществляет в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правилами планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан 28 июня 2025 года № 59 (далее – Правила планирования и реализации государственных инвестиционных проектов), подготовку:
инвестиционных предложений, обосновывающих целесообразность реализации инвестиционных проектов в рамках государственных, отраслевых программ и программ развития территорий;
концессионных предложений;
технико-экономических обоснований, финансово-экономических обоснований, обоснований инвестиций.
11. Заказчик при планировании инвестиционных проектов строительства новых технически сложных объектов производственного назначения и строительства линейных сооружений инженерной или транспортной инфраструктуры с объемом инвестиций свыше ста миллионов месячных расчетных показателей, по которым отсутствуют объекты-аналоги на территории Республики Казахстан, до утверждения задания на проектирование, осуществляет согласование с уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство соответствующей отраслью, показателя инвестиционной стоимости единицы мощности проектируемого объекта.
Положения настоящего пункта не распространяются на объекты космической инфраструктуры, включая объекты по обеспечению их безопасности и инженерно-технической укрепленности.
12. Заказчик:
1) самостоятельно либо с привлечением сторонних специалистов составляет задание на проектирование намеченного объекта.
В задании на проектирование технически сложных объектов производственного назначения и линейного строительства, указывается показатель инвестиционной стоимости единицы мощности, согласованный с уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство соответствующей отраслью.
В процессе проектирования при корректировке и уточнении ранее утвержденного технического задания на разработку технико-экономического обоснования и задания на проектирование показатель инвестиционной стоимости единицы мощности изменению не подлежит, за исключением случаев, обусловленных изменением налогового законодательства Республики Казахстан по налогу на добавленную стоимость.
По инвестиционным проектам строительства новых технически сложных объектов производственного назначения и линейного строительства превышение показателя инвестиционной стоимости единицы мощности, утвержденного в задании на проектирование, не допускается.
По согласованию с уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство соответствующей отраслью допускается корректировка показателя инвестиционной стоимости единицы мощности в случае изменения налогового законодательства Республики Казахстан по налогу на добавленную стоимость, а также в случаях непредвиденных расходов в соответствии с положениями законодательства в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан, включая нормативные документы по ценообразованию и сметным нормам.
Задание на проектирование является неотъемлемой частью договора на выполнение заказа по разработке предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации и становится обязательным для сторон с момента его утверждения заказчиком.
В задании на проектирование объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций, устанавливается условие по применению строительных материалов, оборудований, изделий и конструкций казахстанского происхождения, сведения о которых содержатся в реестре казахстанских товаропроизводителей.

2-тарау. Тапсырыс берушінің қызметін ұйымдастыру және функцияларын жүзеге асыру тәртібі
1-параграф. Инвестициялық жобаларды жоспарлау
10. Бюджеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау кезінде Тапсырыс беруші Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 28 маусымдағы № 59 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларына (әрі қарай - Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру қағидалары) сәйкес:
мемлекеттік, салалық бағдарламалар және аумақтардың даму бағдарламалары шеңберінде инвестициялық жобалардың іске асырылуын негіздейтін инвестициялық ұсыныстарды;
концессиялық ұсыныстарды;
техникалық-экономикалық негіздемелерді, қаржылық-экономикалық негіздемелерді, инвестициялардың негіздемесін әзірлеуді жүзеге асырады.
11. Тапсырыс беруші ғимаратты жобалауға бекіткенге дейін Қазақстан Республикасының аумағында ұқсас объектілері жоқ, инвестициялар көлемі жүз миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын өндірістік мақсаттағы жаңа техникалық күрделі объектілерді салу және инженерлік немесе көлік инфрақұрылымның желілік құрылыстарын салудағы инвестициялық жобаларын жобалау кезінде жобаланатын объектінің қуат бірлігінің инвестициялық құны көрсеткішінің тиісті саласына басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен келісуді жүзеге асырады.
Осы тармақтың ережелері олардың қауіпсіздігін және инженерлік-техникалық нығайтылуын қамтамасыз ету жөніндегі объектілерді қоса алғанда, ғарыш инфрақұрылымы объектілеріне қолданылмайды.
12. Тапсырыс беруші:
1) дербес немесе басқа мамандарды тарта отырып, салынуы белгіленген объектіні жобалауға арналған тапсырманы жасайды.
Өндірістік мақсаттағы және желілік құрылыстағы техникалық күрделі объектілердің жобалауға арналған тапсырмада тиісті саланың басшылығын жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен келісілген қуат бірлігінің инвестициялық құнының көрсеткіші көрсетіледі.
Жобалау процесінде қосылған құн салығы бойынша Қазақстан Республикасының салық заңнамасының өзгеруі жағдайында қуат бірлігінің инвестициялық құны көрсеткішінің жағдайларды қоспағанда, бұрын бекітілген техникалық - экономикалық негіздемені әзірлеуге арналған техникалық тапсырманы және жобалауға арналған тапсырмаға түзету және нақтылау кезінде қуат бірлігінің инвестициялық құнының көрсеткіші өзгертуге жатпайды.
Өндірістік мақсаттағы және желілік құрылыстағы техникалық күрделі объектілерді жаңа салудың инвестициялық жобалары бойынша жобалауға арналған тапсырмада бекітілген қуат бірлігінің инвестициялық құны көрсеткішінен асуына жол берілмейді.
Тиісті салаға басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның келісімі бойынша Қазақстан Республикасының қосылған құн салығы бойынша салық заңнамасы өзгерген жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнаманың ережелеріне сәйкес күтпеген шығыстар болған жағдайларда, баға белгілеу жөніндегі нормативтік құжаттарды қоса алғанда, қуат бірлігінің инвестициялық құнының көрсеткішін түзетуге жол беріледі. сметалық нормалар.
Жобалауға арналған тапсырма жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу жөніндегі тапсырысты орындау шартының ажырамас бөлігі және оны тапсырыс беруші бекіткен сәттен бастап тараптар үшін міндетті болып табылады.
Мемлекеттік инвестициялар қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілерді жобалауға арналған тапсырмада мәліметтері қазақстандық тауар өндірушілердің тізілімінде қамтылған қазақстанда шығарылған құрылыс материалдарын, жабдықтарын, бұйымдары мен конструкцияларын қолдану шарты белгіленеді.

В задании на проектирование устанавливается условие по обеспечению доступности лиц с инвалидностью и других маломобильных групп населения согласно положениям государственных нормативных документов в области архитектуры, градостроительства и строительства, утверждаемых в соответствии с подпунктом 63) статьи 24 Кодекса, а также создания условий труда в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 179 "Об утверждении стандартов рабочего места лиц с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32613).
В задании на проектирование объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций, устанавливается условие по включению проектной (проектно-сметной) документации в Государственный банк проектов строительства, в соответствии с пунктом 1 статьи 101 Кодекса.
При разработке проектно-сметной документации, в задании на проектирование по проектам нового строительства жилых домов, инженерной и транспортной инфраструктуры, общественных зданий и сооружений, по которым не требуется разработка технико-экономического обоснования и финансируемых за счет государственных инвестиций, устанавливается условие заказчика о расчетной предельной стоимости строительства к инвестиционному предложению.
Расчетная предельная стоимость строительства определяется согласно государственного нормативного документа по ценообразованию в строительстве и является лимитом средств для реализации инвестиционного проекта.
В процессе проектирования задание на проектирование по поручению заказчика корректируется и уточняется, кроме расчетной предельной стоимости строительства, которая является общим (предельным) лимитом средств заказчика для реализации проектов. Сметная стоимость строительства, полученная при разработке проектной (проектно-сметной) документации, не должна превышать расчетную предельную стоимость строительства к инвестиционному предложению, зафиксированную в утвержденном задании на проектирование. При внесении по инициативе заказчика поправок в задание на проектирование, требующих переработки разработанных разделов предпроектной или проектной (проектно-сметной) документации, заключается дополнительное соглашение к договору с учетом выполненных объемов работ.
В задании на проектирование указывается, что проектирование объектов в пределах приаэродромной территории проводится в соответствии с Правилами выдачи разрешений на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 504;

Жобалауға арналған тапсырмада Кодекстің 24-бабының 63) тармақшасына сәйкес бекітілетін сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтің құжаттардың ережелеріне сәйкес мүгедектігі бар адамдар және басқа да халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін қолжетімді жағдайларын қамтамасыз ету, сондай-ақ "Мүгедектігі бар адамның жұмыс орны стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 179 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32613 болып тіркелген) сәйкес еңбек жағдайларын жасау шарты белгіленеді.
Кодекстің 101 бабының 1-тармағына сәйкес, мемлекеттік инвестициялар есебінен қаржыландырылатын объектілерді жобалауға арналған тапсырмада жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын құрылыс жобаларының мемлекеттік банкіне енгізу жөніндегі шарт белгіленеді.
Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу кезінде, техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу талап етілмейтін және мемлекеттік инвестициялар есебінен қаржыландырылатын тұрғын үйлердің, инженерлік және көлік инфрақұрылымының, қоғамдық ғимараттар мен құрылыстардың жаңа құрылысының жобалары бойынша жобалауға арналған тапсырмада инвестициялық ұсынысқа құрылыстың есептік шекті құны туралы Тапсырыс берушінің шарты белгіленеді.
Құрылыстың есептік шекті құны құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі мемлекеттік нормативтік құжатқа сәйкес айқындалады және инвестициялық жобаны іске асыру үшін қаражат лимиті болып табылады.
Жобалау процесінде жобаларды іске асыру үшін тапсырыс беруші қаражатының жалпы (шекті) лимиті болып табылатын құрылыстың есептік шекті құнынын қоспағанда, тапсырыс берушінің тапсырмасы бойынша жобалауға арналған тапсырма түзетіледі және нақтыланады. Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу кезінде алынған құрылыстың сметалық құны бекітілген жобалауға арналған тапсырмада жазылған инвестициялық ұсынысқа құрылыстың есептік шекті құнынан аспауы тиіс. Жобалау алдындағы немесе жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының әзірленген бөлімдерін қайта өңдеуді талап ететін жобалауға арналған тапсырмасына Тапсырыс берушінің бастамасы бойынша түзетулер енгізу кезінде орындалған жұмыс көлемін ескере отырып, шартқа қосымша келісім жасалады.
Жобалауға арналған тапсырмада әуеайлақ маңындағы аумақ шегіндегі объектілерді жобалау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру қағидаларына сәйкес жүргізілетіні көрсетіледі;

2) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках" (далее - Закон) осуществляет выбор организаций на выполнение изыскательских и (или) проектных работ, а при необходимости - научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ, за исключением случаев, когда заказчик финансируется за счет негосударственных инвестиций, и заключает с ними договора;
3) предоставляет проектной организации (генеральному проектировщику) правоустанавливающий документ на земельный участок, исходные материалы для разработки проектов строительства (архитектурно-планировочное задание, вертикальные планировочные отметки, выкопировку из проекта детальной планировки, типовые поперечные профили дорог и улиц, технические условия, схемы трасс наружных инженерных сетей) или реконструкции (перепланировки, переоборудования) решение на реконструкцию (перепланировку, переоборудования) помещений (отдельных частей) существующих зданий и сооружений связанных с изменением несущих и ограждающих конструкций, инженерных систем и оборудования, архитектурно-планировочное задание, технические условия и схемы трасс наружных инженерных сетей (при подаче заявителем опросного листа и топографической сьемки), предусмотренные Правилами организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства, утвержденными уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с подпунктом 25) статьи 24 Кодекса;
4) в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 7 Закона, заказчик организует и проводит раздельные конкурсы на разработку и экспертизу проектов строительства.
Заказчик проектов, подлежащих комплексной вневедомственной экспертизе, но не относящихся к государственной монополии и не являющихся предметом государственных закупок, по своему усмотрению выбирает для проведения экспертизы любую экспертную организацию;
5) предоставляет проектную (проектно-сметную) документацию для проведения комплексной вневедомственной экспертизы.
Положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы является основанием для:
утверждения проектной (проектно-сметной) документации на строительство и изменение (реконструкцию, расширение, техническое перевооружение, модернизацию, капитальный ремонт) объектов и их комплексов, прокладку инженерных и транспортных коммуникаций, инженерную подготовку территории, благоустройства и озеленения, а также начала производства строительно-монтажных работ по реализации проекта;

2) тапсырыс беруші мемлекеттік емес инвестициялардың есебінен қаржыландырылатын жағдайды қоспағанда, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес іздестіру және (немесе) жобалау жұмыстарын, қажет болған жағдайда ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстарды орындау үшін ұйымдарды таңдауды жүзеге асырады және олармен шарт жасасады;
3) жобалау ұйымына (бас жобалаушыға) Кодекстің 24-бабының 25) тармақшасына сәйкес сәулет, қалақұрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен бекітілген құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларында көзделген жер учаскесіне құқық белгілейтін құжатты, құрылыс (сәулет-жоспарлау тапсырмасын (СЖТ), тік жоспарлау белгілерін, түбегейлі жоспарлау жобасынан алынған көшірмені, жолдар мен көшелердің көлденең қималарын, техникалық шарттарды, сыртқы инженерлік желілер трассасының схемаларын) немесе реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) (тіреу және қоршау конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарды өзгертумен байланысты қолданыстағы ғимараттардағы үй-жайларды (жекелеген бөліктерін) реконструкциялауға (қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға) шешімді, сәулет-жоспарлау тапсырмасын, техникалық шарттарды және сыртқы инженерлік желілер трассасының схемаларын (өтініш берушімен сауалнама парағын және топографияляқ түсірілімді ұсынған кезде) жобаларын әзірлеу үшін бастапқы материалдарды береді;
4) Заңның 7-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда, тапсырыс беруші құрылыс жобаларын әзірлеуге және оларға сараптама жүргізуге бөлек конкурстарды ұйымдастырады және өткізеді.
Ведомстводан тыс кешенді сараптамаға жататын, бірақ мемлекеттік монополияға жатпайтын және мемлекеттік сатып алу нысанасы болып табылмайтын жобаларға тапсырыс беруші сараптама жүргізу үшін өз қалауы бойынша кез келген сараптама ұйымын таңдайды;
5) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін мемлекеттік нормативтерде көзделген көлемде ұсынады.
Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы:
объектiлер мен олардың кешендерін салуға және өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға, күрделі жөндеуге), инженерлік және көлік коммуникацияларын төсеуге, аумақты инженерлік дайындауға, абаттандыруға және көгалдандыруға жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын бекітуге, сондай-ақ жобаны іске асыру бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуді бастау үшін негіз болады;

6) обеспечивает устранение проектной организацией замечаний экспертизы;
7) осуществляет приемку от генерального проектировщика окончательного варианта предпроектной или проектно-сметной документации в электронном формате;
8) производит замену строительных материалов, оборудований, изделий и конструкций казахстанского происхождения на импортного производителя по согласованию с разработчиком проектно-сметной документации при условии соответствия техническим характеристикам и не превышающей стоимостных показателей в соответствии с проектно-сметной документацией в случае приостановленных (ликвидированных), отсутствующих производств или если объем производства не покрывает необходимую потребность товаров, работ и услуг с письменным подтверждением казахстанских товаропроизводителей об отсутствии возможности поставки в требуемые для строительства сроки согласно, утвержденного плана производства работ. При этом заказчик обращается к казахстанским товаропроизводителям с соответствующим запросом, направляемым заказным письмом с уведомлением о его вручении, по электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию направленного запроса, для объектов, со сроком строительства, модернизации, реконструкции которых:
не превышает 6 (шесть) месяцев - не позднее 30 (тридцати) календарных дней с даты вступления в силу договора подряда;
от 6 (шесть) месяцев до 1 (одного) года - не позднее 45 (сорока пяти) календарных дней с даты вступления в силу договора подряда;
свыше 1 (одного) года - не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней с даты вступления в силу договора подряда.
Регламент предоставления письменного подтверждения казахстанским товаропроизводителем составляет 5 (пять) рабочих дней с момента обращения заказчика (подрядчика). При непредставлении письменного подтверждения казахстанским товаропроизводителем в срок, заказчик (подрядчик) производит замену без соответствующего подтверждения. При этом оформляется протокол, утверждаемый заказчиком, подписываемый подрядчиком, авторским сопровождением и техническим надзором;
9) производит замену строительных материалов, оборудований, изделий и конструкций казахстанского происхождения по согласованию с разработчиком проектно-сметной документации на другого казахстанского товаропроизводителя при условии соответствия техническим характеристикам, без превышения стоимостных показателей в соответствии с проектно-сметной документацией и реестром казахстанских товаропроизводителей. При этом оформляется протокол, утверждаемый заказчиком, подписываемый подрядчиком, авторским сопровождением и техническим надзором;

6) жобалау ұйымының сараптама ескертулерін жоюын қамтамасыз етеді;
7) бас жобалаушыдан электрондық форматта жобалау алдындағы немесе жобалау-сметалық құжаттаманың түпкілікті нұсқасын қабылдауды жүзеге асырады;
8) өндіріс тоқтатылған (таратылған), болмаған жағдайда немесе жұмыс өндірісінің бекітілген жоспарына сәйкес құрылыс, жаңғырту, қайта құру үшін талап етілетін мерзімде жеткізу мүмкіндігінің болмауы туралы қазақстандық шығу тегін жазбаша растай отырып, өндіріс көлемі тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің қажетті қажеттілігін жаппайтын болса, техникалық сипаттамаларға сәйкес келген және жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес құндық көрсеткіштерден аспаған кезде жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеушінің келісімі бойынша қазақстандық өндірістің құрылыс материалдарын, жабдықтарын, бұйымдары мен конструкцияларын импорттық өндірушіге ауыстыруды жүргізеді. Бұл ретте, тапсырыс беруші қазақстандық тауар өндірушілерге тапсырысты хатпен жіберілетін тиісті сұрау салумен, оның тапсырылғаны туралы хабарламамен электрондық мекенжай бойынша не
6 (алты) айдан аспайтын - мердігерлік шарт күшіне енген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей;
6 (алты) айдан 1 (бір) жылға дейінгі - мердігерлік шарт күшіне енген күннен бастап күнтізбелік 45 (қырық бес) күннен кешіктірмей;
1 (бір) жылдан астам - мердігерлік шарт күшіне енген күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей құрылыс, жаңғырту, реконструкциялау мерзімі бар объектілер үшін жіберілген сұрау салуды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып жүгінеді.
Қазақстандық тауар өндірушімен жазбаша растау ұсыну регламенті тапсырыс беруші (мердігер) өтініш берген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күнін құрайды. Қазақстандық тауар өндірушімен жазбаша растау мерзімінде ұсынылмаған жағдайда тапсырыс беруші (мердігер) тиісті растаусыз ауыстыруды жүргізеді. Бұл ретте, тапсырыс беруші бекітетін, мердігер, авторлық сүйемелдеу және техникалық қадағалау қол қоятын хаттама ресімделеді;
9) жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес және қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміне сәйкес құндық көрсеткіштерден аспай, техникалық сипаттамаларға сәйкес келген жағдайда жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеушімен келісім бойынша шығу тегі қазақстандық құрылыс материалдарын, жабдықтарын, бұйымдары мен конструкцияларын басқа қазақстандық тауар өндірушіге ауыстыруды жүргізеді. Бұл ретте, тапсырыс беруші бекітетін, мердігер, авторлық сүйемелдеу және техникалық қадағалау қол қоятын хаттама ресімделеді;

10) производит замену строительных материалов, оборудований, изделий и конструкций по согласованию с разработчиком проектно-сметной документации с импортного товаропроизводителя на казахстанского товаропроизводителя при условии соответствия техническим характеристикам, без превышения стоимостных показателей в соответствии с проектно-сметной документацией и реестром казахстанских товаропроизводителей. При этом оформляется протокол, утверждаемый заказчиком, подписываемый подрядчиком, авторским сопровождением и техническим надзором;
11) определяет в сводной смете на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию, объем средств, необходимых на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию, не подлежащих указанию в проектно-сметной документации, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Организация строительства и освоения строительной площадки
13. Заказчик в ходе организации строительства и подготовки строительной площадки:
1) до начала производства строительно-монтажных работ направляет уведомление о начале осуществления деятельности по производству строительно-монтажных работ в орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль и надзор в порядке, установленном статьей 46 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее - Закон "О разрешениях и уведомлениях").
При подаче уведомления о начале строительно-монтажных работ вправе представить план-график посещения строительного объекта на период строительства посредством портала и цифровых систем для организации проведения строительства по принципу "одного окна";
2) получает разрешения соответствующих организаций на:
производство работ в зоне воздушных линий электропередач и линий связи, в полосе отвода железных дорог, в местах прохождения подземных коммуникаций, в зонах подработки земельных участков горными работами, расположенных на строительной площадке;
временное пользование в период строительства в городах и других населенных пунктах электроэнергией, газом, водой, паром от существующих источников в соответствии с проектом организации строительства в случае отсутствия у заказчика на строительство собственных объектов газо-, водо-, паро- и энергоснабжения;
вырубку леса и пересадку деревьев;
3) обеспечивает согласование проведения землеустроительных, земляных, строительных, мелиоративных, хозяйственных работ на территории достопримечательных мест, а также в зонах охраны объекта историко-культурного наследия;

10) жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес және қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміне сәйкес құндық көрсеткіштерден аспай, техникалық сипаттамаларға сәйкес келген жағдайда, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеушімен келісім бойынша құрылыс материалдарын, жабдықтарын, бұйымдары мен конструкцияларын импорттық тауар өндірушіден қазақстандық тауар өндірушіге ауыстыруды жүргізеді. Бұл ретте, тапсырыс беруші бекітетін, мердігер, авторлық сүйемелдеу және техникалық қадағалау қол қоятын хаттама ресімделеді.
11) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні пайдалануға енгізуге арналған жиынтық сметада жобалау-сметалық құжаттамада көрсетуге жатпайтын, құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні пайдалануға беруге қажетті қаражат көлемін айқындайды.
2-параграф. Құрылысты ұйымдастыру және құрылыс алаңын игеру
13. Тапсырыс беруші құрылысты ұйымдастыру және құрылыс алаңын дайындау барысында:
1) құрылыс-монтаждау жұмыстары жүргізіле басталғанға дейін "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заң) 46-бабымен белгіленген тәртіпте мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын органға құрылыс-монтаждау жұмыстары жүргізіле басталғаны туралы хабарлама жібереді;
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарлама жолдаған кезде "бір терезе" қағидаты бойынша құрылыс жүргізуді ұйымдастыру үшін портал мен цифрлық жүйелер арқылы құрылыс кезеңінде құрылыс объектісіне бару жоспар-графигін ұсынуға құқылы.
2) мыналар бойынша тиісті ұйымдардан:
электр берудің әуе желілері және байланыс желілері аймағында, теміржол бөлінген белдеуде, құрылыс алаңында орналасқан жер асты коммуникацияларының өтетін орындарында, жер учаскелерінде жерасты қазба жұмыстарын жүргізу аймақтарында жұмыс жүргізуге;
егер тапсырыс берушінің құрылысы үшін жеке газбен жабдықтау, сумен жабдықтау, бумен жабдықтау және энергиямен жабдықтау объектілері болмаған жағдайда, құрылысты ұйымдастыру жобасына сәйкес қалаларда және басқа елді мекендерде құрылыс салу кезеңі ішінде бұрыннан бар көздерден электр энергиясын, газды, суды, буды уақытша пайдалануға;
ормандарды кесуге және ағаштарды отырғызуға рұқсат алады;
3) көрікті жерлердің аумағында, сондай-ақ тарихи-мәдени мұра объектісін қорғау аймақтарында жүргізілетін жерге орналастыру, жер, құрылыс, мелиорациялық, шаруашылық жұмыстарды келісуді қамтамасыз етеді;

4) создает геодезическую разбивочную основу для строительства объекта;
5) осуществляет выбор подрядчика для выполнения строительно-монтажных работ согласно Закону, за исключением случаев, когда заказчик финансируется за счет негосударственных инвестиций.
Сроки выполнения работ в договоре подряда определяются календарным планом строительно-монтажных работ, входящим в проект организации строительства (далее - ПОС), прошедшим экспертизу в составе проектной (проектно-сметной) документации и являющимся неотъемлемой частью договора, а также графиком финансирования строительно-монтажных работ, привязанным к календарному плану. При этом указываются начальный и конечный сроки выполнения работ, а также сроки завершения отдельных этапов работ (промежуточные сроки). Состав основных документов, разрабатываемых в ПОС приведен в приложении 2 к настоящим Правилам;
6) заключает договоры на осуществление авторского сопровождения и технического надзора.
При наличии в штате сертифицированных специалистов, технический надзор осуществляется заказчиком самостоятельно;
7) по объектам строительства, реконструкции и капитального ремонта автомобильных дорог принимает меры по проведению экспертизы качества работ и материалов лицом, находящимся в ведении уполномоченного государственного органа по автомобильным дорогам, на которое возложены функции по проведению экспертизы качества работ и материалов, управлению дорожными активами;
8) передает в установленном порядке подрядчику:
в согласованные с ним сроки правоустанавливающий документ на земельный участок и полученные разрешения соответствующих организаций согласно подпунктам 2) и 3) настоящего пункта;
в составе геодезической разбивочной основы: строительную сетку, красные линии, главные разбивочные оси, определяющие габариты зданий (сооружений), высотные репера, главные оси инженерных коммуникаций, автодорог, линий электроснабжения, связи, трассы водопровода, канализации, теплофикации, газификации, оформленный акт приемки геодезической разбивочной основы для строительства;
утвержденную проектно-сметную документацию и другие документы, необходимые для строительства, регламентированные нормативными техническими документами по организации строительного производства.
При этом, подрядчиком своими силами либо с привлечением специализированной организации разрабатывается проект производства работ (далее - ППР). Состав основных документов, разрабатываемых в ППР приведен в приложении 3 к настоящим Правилам. ППР разрабатывается на строительство объекта в целом, и состоит из проектов выполнения отдельных видов работ;

4) объектіні салу үшін геодезиялық бөлу негізін құрады;
5) тапсырыс беруші мемлекеттік емес инвестициялардың есебінен қаржыландырылатын жағдайды қоспағанда, Заңға сәйкес құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау үшін мердігерді таңдауды жүзеге асырады.
Мердігерлік шарттағы жұмыстарды орындау мерзімдері жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманың құрамында сараптамадан өткен құрылысты ұйымдастыру жобасына (бұдан әрі - ҚҰЖ) кіретін және шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын құрылыс-монтаждау жұмыстарының күнтізбелік жоспарымен, сондай-ақ күнтізбелік жоспарға байланыстырылған құрылыс-монтаждау жұмыстарын қаржыландыру кестесімен анықталады. Бұл ретте, жұмыстарды орындаудың бастапқы және соңғы мерзімдері, сондай-ақ жұмыстардың жекелеген сатыларының аяқталу мерзімдері (аралық мерзімдері) көрсетіледі. ҚҰЖ әзірленетін негізгі құжаттардың құрамы осы Қағидаларға 2-қосымшада келтірілген;
6) заңнамада белгіленген тәртіпте авторлық сүйемелдеу және техникалық қадағалауды жүзеге асыруға шарттар жасасады.
Штатта сертификатталған мамандар болған жағдайда, техникалық қадағалауды тапсырыс берушінің өзі жүзеге асырады;
7) автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау және күрделі жөндеу объектілері бойынша жұмыстар мен материалдардың сапасына сараптама жүргізу, жол активтерін басқару жөніндегі функциялары жүктелген автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның қарамағындағы тұлғамен жұмыстар мен материалдардың сапасына сараптама жүргізу бойынша шаралар қабылдайды;
8) мердігерге белгіленген тәртіпте:
онымен келісілген мерзімде жер учаскесіне құқық белгілейтін құжатты және осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларына сәйкес тиісті ұйымдардан алынған рұқсатты;
геодезиялық бөлу негізінің құрамында: құрылыс торын, қызыл сызықтарды, ғимараттың (құрылыстың) габаритін анықтайтын бас бөлу остерін, биік қада белгілерін, инженерлік коммуникациялардың, автожолдардың, электрмен жабдықтау желілерінің, байланыс, су құбыры, кәріз, жылу беру, газдандыру трассаларының бас остерін, ресімделген құрылыс үшін геодезиялық бөлу негіздерін қабылдау актісін;
бекітілген жобалау-сметалық құжаттаманы және құрылысқа қажетті құрылыс өндірісін ұйымдастыру бойынша нормативтік-техникалық құжаттармен регламенттелген басқа да құжаттарды береді.
Бұл ретте, мердігер өз күшімен не мамандандырылған ұйымды тарта отырып, жұмыстарды жүргізу жобасын (бұдан әрі – ЖЖЖ) әзірлейді. ЖЖЖ әзірленетін негізгі құжаттардың құрамы осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген. ЖЖЖ жалпы объектінің құрылысына әзірленеді және жұмыстардың жеке түрлерін орындау жобаларынан тұрады;

9) обеспечивает публикацию на официальном интернет-ресурсе утвержденной сводной ведомости потребности основных строительных материалов, оборудования, изделий и конструкций, предусмотренных проектной (проектно-сметной) документацией, после получения положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектам, реализуемым за счет государственных инвестиций в строительство в рамках государственных и правительственных программ;
10) осуществляет контроль за общим ведением строительства, с соблюдением календарного плана, графиков проведения работ и взаимодействие с местными исполнительными органами по вопросам строительства объекта;
11) на объектах, финансируемых за счет государственных инвестиций, осуществляет контроль по применению подрядчиком строительных материалов, оборудований, изделий и конструкций казахстанского происхождения, включенных в реестр казахстанских товаропроизводителей;
12) в случаях и в порядке, предусмотренных договором передает подрядчику в пользование необходимые для осуществления работ здания и сооружения;
13) регулирует с участниками строительства разногласия, возникающие в ходе заключения и исполнения договоров строительного подряда;
14) посещает строящийся объект, знакомится с необходимой исполнительной технической документацией;
15) контролирует обеспечение подрядчиком:
по внедрению и функционирования на строительной площадке системы контроля и управления доступом, предусматривающей идентификацию лиц, находящихся на объекте, с использованием технологий биометрической аутентификации, в том числе распознавания лица либо иных средств достоверной идентификации;
по функционированию системы с возможностью учета посещаемости, разграничения прав доступа, а также фиксации всех входов и выходов на территорию объекта.
Информация, формируемая системой, подлежит интеграции с порталом организации строительства по принципу "одного окна" с обеспечением централизованного доступа, хранения и обработки данных;
16) осуществляет контроль:
по организации Подрядчиком системы видеонаблюдения на строительной площадке с использованием стационарных камер, охватывающих ключевые зоны объекта;
по проведение Подрядчиком регулярного мониторинга территории с применением беспилотных летательных аппаратов (дронов), оснащенных средствами фото- и видеосъемки.
Получаемые данные должны обрабатываться с использованием технологий искусственного интеллекта для анализа хода строительства, выявления отклонений от проектных решений, а также контроля соблюдения норм промышленной безопасности и охраны труда.
Информация, формируемая системой, подлежит интеграции с порталом организации строительства по принципу "одного окна" с обеспечением централизованного доступа, хранения и обработки данных;

9) мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар шеңберінде құрылысқа мемлекеттік инвестициялар есебінен іске асырылатын жобалардың, ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын алғаннан кейін, ресми интернет-ресурсында жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасында көзделген бекітілген негізгі құрылыс материалдары, жабдықтар, бұйымдар және конструкциялар қажеттіліктерінің жиынтық ведомосін жариялауды қамтамасыз етеді;
10) жұмыстарды жүргізудің күнтізбелік жоспарын, кестелерін сақтай отырып құрылыстың жалпы жүргізілуіне бақылауды және объект құрылысының мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
11) мемлекеттік инвестициялар есебінен қаржыландырылатын объектілерде мердігердің қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміне енгізілген қазақстанда шығарылған құрылыс материалдарын, жабдықтарын, бұйымдары мен конструкцияларын қолдануы бойынша бақылауды жүзеге асырады;
12) шартта көзделген жағдайларда және тәртіпте мердігерге жұмыстарды жүзеге асыру үшін қажетті ғимараттар мен құрылыстарды пайдалануға береді;
13) құрылыстың мердігерлік шарттарын жасау және орындау барысында құрылысқа қатысушылармен туындайтын келіспеушіліктерді реттейді;
14) салынып жатқан объектіге барады, қажетті атқарушы техникалық құжаттамалармен танысады;
15) мердігердің:
құрылыс алаңында биометриялық сәйкестендіру, оның ішінде бетті тану технологияларын не шынайы сәйкестендірудің өзге де құралдарын пайдалана отырып, объектідегі адамдарды сәйкестендіруді көздейтін кіруді бақылау және басқару жүйесін енгізу және оның жұмыс істеуі бойынша;
кіруді есепке алу, кіру құқықтарының аражігін ажырату, сондай-ақ объектінің аумағына барлық кіру және шығу жолдарын белгілеу мүмкіндігімен жүйенің жұмыс істеуі бойынша қамтамасыз етуін бақылайды.
Жүйе қалыптастыратын ақпарат орталықтандырылған қолжетімділікті, деректерді сақтауды және өңдеуді қамтамасыз ете отырып, "бір терезе" қағидаты бойынша құрылысты ұйымдастыру порталымен интеграциялануға жатады.
16) мыналар бойынша:
Мердігердің объектінің негізгі аймақтарын қамтитын стационарлық камераларды пайдалана отырып, құрылыс алаңында бейнебақылау жүйесін ұйымдастыру бойынша;
Мердігердің фото- және бейнетүсірілім құралдарымен жарақтандырылған пилотсыз ұшу аппараттарын (дрондарды) қолдана отырып, аумаққа тұрақты мониторинг жүргізу бойынша бақылауды жүзеге асырады.
Алынатын деректер құрылыс барысын талдау, жобалық шешімдерден ауытқуларды анықтау, сондай-ақ өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау нормаларының сақталуын бақылау үшін жасанды интеллект технологияларын пайдалана отырып өңделуге тиіс.
Жүйе қалыптастыратын ақпарат орталықтандырылған қолжетімділікті, деректерді сақтауды және өңдеуді қамтамасыз ете отырып, "бір терезе" қағидаты бойынша құрылысты ұйымдастыру порталымен интеграциялануға жатады.

17) посредством организации авторского сопровождения и технического надзора контролирует качество и безопасность выполняемых видов работ, которые отвечают положениям, установленным в государственных нормативных документах, проектно-сметной документации, а также соответствовать условиям договора;
18) требует исполнения подрядчиком указаний авторского сопровождения и технического надзора, и принимает меры к подрядчику за неисполнение либо несвоевременное и некачественное их исполнение;
19) обеспечивает исполнение предписаний органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора;
20) приостанавливает производство работ при осуществлении их с отступлением от проектной (проектно-сметной) документации и нормативных положений, а также от условий заключенного договора строительного подряда;
21) требует от подрядчика исполнения условий договора строительного подряда и безвозмездного устранения допущенных дефектов и отступлений от проектной (проектно-сметной) документации при выполнении строительных работ;
22) рассматривает предложения и по согласованию с разработчиком проектно-сметной документации принимает решения по внесению изменений в утвержденную проектно-сметную документацию непринципиального характера, не влияющих на конструктивную схему объекта, на его объемно-планировочные, инженерно-технические или технологические проектные решения и на утвержденные технико-экономические показатели, с последующим оформлением и сдачей на хранение.
При этом, по проектам, строящимся за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, стоимость внесенных изменений непринципиального характера не превышает 30 % от общей сметной стоимости;
23) принимает меры по взысканию у подрядчика неустойки (штрафа, пени) за невыполнение или ненадлежащее выполнение договорных обязательств.
Параграф 3. Финансирование, учет и отчетность
14. Заказчик в области финансирования, учета и отчетности:
1) обеспечивает приемку и оплату фактически выполненных работ, в сроки и порядке, которые установлены законодательными актами или договором.
Если фактические расходы подрядчика оказались меньше тех, которые учитывались при определении цены (составлении сметы и транспортной схемы доставки строительных материалов, изделий и конструкций), заказчик производит оплату выполненных работ по цене, предусмотренной договором, за исключением случая, когда проектно-сметная документация составлялась подрядчиком самостоятельно или по его заказу.
В случае, когда заказчик имеет несколько различных источников финансирования объектов, смета расходов согласовывается с каждым инвестором с соблюдением пропорций расходования средств, в соответствии с объемом финансирования каждого инвестора;

17) авторлық сүйемелдеу және техникалық қадағалауды ұйымдастыру арқылы мемлекеттік нормативтік құжаттарда, жобалау-сметалық құжаттамада белгіленген ережелерге жауап беретін, сондай-ақ шарттың талаптарына сәйкес келетін орындалған жұмыс түрлерінің сапасы мен қауіпсіздігін бақылайды;
18) мердігерден авторлық сүйемелдеу және техникалық қадағалаудың нұсқауларын орындауды талап етеді және оларды орындамағаны не уақтылы орындамағаны және сапасыз орындағаны үшін мердігерге қатысты шаралар қолданады;
19) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының нұсқамаларын орындауды қамтамасыз етеді;
20) жұмыстарды жүргізген кезде олар жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасынан және нормативтік ережелерден, сондай-ақ жасалған құрылыс мердігерлік шартынан ауытқитын болса, жұмыс жүргізуді тоқтатады;
21) мердігерден құрылыстың мердігерлік шартының талаптарын орындауды және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізген кезде жол берілген кемшіліктер мен жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасынан ауытқуларды ақысыз жоюды талап етеді;
22) бекітілген жобалау-сметалық құжаттамаға түбегейлі емес сипаттағы, объектінің конструктивтік схемасына, оның көлемдік-жоспарлау, инженерлік-техникалық немесе технологиялық жобалық шешімдеріне және бекітілген техникалық-экономикалық көрсеткіштеріне әсер етпейтін ұсыныстарды қарайды және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеушімен келісу бойынша, оларды кейіннен ресімдеп, сақтауға тапсырумен өзгерістерді енгізу бойынша шешім қабылдайды.
Бұл ретте, бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен салынып жатқан жобалар бойынша түбегейлі емес сипатта енгізілген өзгерістердің құны жалпы сметалық құнның 30% аспайды;
23) мердігерлік ұйымнан шарт міндеттерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімақы) өндіріп алу жөнінде шаралар қолданады.
3-параграф. Қаржыландыру, есепке алу және есептілік
14. Тапсырыс беруші қаржыландыру, есепке алу және есептілік саласында:
1) заңнамалық актілерде немесе шартта белгіленген мерзімдерде және тәртіпте нақты орындалған жұмыстарды қабылдауды және оларға ақы төлеуді қамтамасыз етеді.
Мердiгердiң нақты шығыстары бағаны белгiлеу (сметаны және құрылыс материалдарын, бұйымдарын және құрылымдарын тасымалдау сызбасын жасау) кезiнде есептелгеннен кем болып шыққан жағдайда, тапсырыс беруші, жобалау-сметалық құжаттаманы мердігердің өзi жасаған немесе оның тапсырысы бойынша жасалған жағдайларды қоспағанда, шартта көзделген баға бойынша орындалған жұмыс үшін төлем жүргізеді.
Егер тапсырыс берушінің объектілерінде бірнеше әртүрлі қаржыландыру көздері болса, шығыстар сметасы әрбір инвестордың қаржыландыру көлеміне сәйкес қаражат шығысының пропорциясын сақтай отырып, әрбір инвестормен келісіледі.

2) проверяет объемы выполненных работ, обоснованность цен, а также сведений, содержащихся в документах, предъявленными подрядными организациями, поставщиками и другими организациями к оплате за выполненные ими работы (услуги), поставленную продукцию и другие произведенные затраты, не вмешиваясь при этом в оперативно-хозяйственную деятельность подрядчика.
Принимает решение об увеличении или уменьшении стоимости выполненных работ на основании соответствующих предложений подрядчика, технического надзора и авторского сопровождения.
При этом увеличение сметной стоимости строительства по бюджетным инвестиционным проектам в связи с корректировкой проектно-сметной документации осуществляется в порядке, определенном Правилами планирования и реализации государственных инвестиционных проектов;
3) осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием бюджетных средств;
4) организует и ведет бухгалтерский и статистический учет, а также подписывает:
акты выполненных работ в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам;
акты выполненных работ в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам;
справку о стоимости выполненных строительных работ и затрат (по базисно-индексному методу) в соответствии с приложением 6 к настоящим Правилам;
справку о стоимости выполненных строительных работ и затрат (по ресурсному методу) в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам.
Порядок и сроки приемки выполненных работ, расчетов за выполненные строительно-монтажные работы в процессе строительства устанавливаются договором подряда по соглашению сторон на основе каталога договорных (единичных) расценок и ежемесячные расчеты за них производятся по формам, согласованным между заказчиком и подрядчика.
При формировании каталога договорных (единичных) расценок расчеты между заказчиком и подрядчиком за выполненные строительно-монтажные и ремонтно-строительные работы допускается осуществлять по конструктивным элементам (проценту технической готовности этих элементов), по отдельным, оговоренным договором этапам или после завершения всех работ по договору.
При этом, формирование каталога договорных (единичных) расценок, приемка выполненных работ, осуществление расчетов в полной мере обеспечивает выполнение функций заказчика в области финансирования, учета и отчетности.
При осуществлении строительства объекта за счет негосударственных инвестиций ежемесячные расчеты за выполненные строительно-монтажные работы производятся по формам, согласованным между заказчиком и подрядчиком.
Параграф 4. Приемка завершенных строительством объектов, прекращение строительства и консервация незавершенных объектов

2) мердігердің операциялық-шаруашылық қызметіне араласпай, орындалған жұмыстар көлемін, бағаның негізділігін, сондай-ақ мердігерлік ұйым, өнім берушілер және басқа ұйымдар орындаған жұмыс (қызмет), жеткізілген өнім және басқа жасалған шығындар үшін төлеуге ұсынылған құжаттардағы мәліметтерді тексереді.
Мердігердің, авторлық сүйемелдеу және техникалық қадағалаудың тиісті ұсыныстарының негізінде орындалған жұмыстар құнының өсуі немесе кемуі туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте, жобалау-сметалық құжаттаманы түзетуге байланысты бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша құрылыстың сметалық құнын ұлғайту Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру қағидаларында белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады;
3) бюджеттік қаражаттың мақсатты және тиімді пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады;
4) бухгалтерлiк және статистикалық есепке алуды ұйымдастырады және жүргiзедi, сондай-ақ:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес орындалған жұмыстар актісіне;
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес орындалған жұмыстар актісіне;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес орындалған құрылыс жұмыстары (базалық-индекстік әдіс бойынша) мен шығындар құны туралы анықтамаға;
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес орындалған құрылыс жұмыстары (ресурстық әдіс бойынша) мен шығындар құны туралы анықтамаға қол қояды.
Орындалған жұмыстарды қабылдаудың, құрылыс үдерісінде орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстар үшін есеп айырысудың тәртібі мен мерзімдері шарттық (жекелеген) бағалар каталогы негізінде тараптардың келісімі бойынша мердігерлік шартпен белгіленеді және олар үшін ай сайынғы есеп айырысулар тапсырыс беруші мен мердігер арасында келісілген нысан бойынша жүргізіледі.
Орындалған құрылыс-монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстары үшін тапсырыс беруші мен мердігер арасындағы есеп айырысудың шарттық (жекелеген) бағалар каталогын қалыптастыру кезінде конструктивтік элементтер (осы элементтердің техникалық дайындық пайызы), шартта келісілген жекелеген кезеңдер бойынша немесе шарт бойынша барлық жұмыстар аяқталғаннан кейін жүзеге асыруға рұқсат етіледі.
Бұл ретте, шарттық (жекелеген) бағалар каталогын қалыптастыру, орындалған жұмыстарды қабылдау, есептесулерді жүзеге асыру тапсырыс берушінің қаржыландыру, есепке алу және есеп беру саласындағы функцияларын толық көлемде орындауын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік емес инвестициялар есебінен объектінің құрылысын жүзеге асырған кезде орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстары үшін ай сайынғы есептесу тапсырыс беруші мен мердігер арасында келісілген нысандар бойынша жүргізіледі.
4-параграф. Құрылысы аяқталған объектілерді қабылдау, құрылысы аяқталмаған объектілердің құрылысын тоқтату және консервациялау

15. После выполнения на объекте всех строительно-монтажных работ, благоустройства территории, обеспеченности оборудованием и инвентарем в полном соответствии с утвержденным проектом (проектно-сметной документации) подрядчик (генеральный подрядчик) извещает заказчика о готовности объекта к сдаче.
16. Ввод объекта строительства, реконструкции и капитального ремонта автомобильных дорог в эксплуатацию осуществляется заказчиком при наличии заключительного отчета экспертизы качества работ и материалов, выдаваемого Национальным центром качества дорожных активов, в порядке, установленном Правилами организации производства экспертизы качества работ и материалов автомобильных дорог Национальным центром качества дорожных активов, утвержденными Приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 305 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11523).
17. Заказчик, получивший письменное извещение от подрядчика (генерального подрядчика) о готовности объекта к приемке в эксплуатацию, и комплект исполнительной документации, выполненной в электронной форме в ЦС при реализации проектов, финансируемых за счет государственных инвестиций, а также на всех объектах жилищно-гражданского назначения, в соответствии с настоящими Правилами осуществляет приемку объекта в эксплуатацию.
В целях приемки объекта в эксплуатацию заказчик:
1) организовывает комплексную проверку готовности объекта;
2) определяет режим эксплуатации объекта в период опробования и приемки;
3) при необходимости обеспечивает организацию и проведение пусконаладочных работ на объекте;
4) запрашивает у подрядчика, лиц, осуществляющих технический надзор и авторское сопровождение, подписанные заключения о качестве строительно-монтажных работ, согласованное с местным исполнительным органом столицы, области и города республиканского значения, осуществляющим государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, по форме заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту строительства, декларации о соответствии, утвержденными уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с подпунктом 74) статьи 24 Кодекса;
подписанное заключение о соответствии объекта нормам пожарной безопасности территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
5) на основании декларации о соответствии, заключения о качестве строительно-монтажных работ, согласованное с местным исполнительным органом столицы, области и города республиканского значения, осуществляющим государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, заключения о соответствии выполненных работ проекту, заключения о соответствии объекта нормам пожарной безопасности, совместно с подрядчиком, лицами, осуществляющими технический надзор и авторское сопровождение, проверяет исполнительную техническую документацию, выполненную в электронной форме в ЦС при реализации проектов, финансируемых за счет государственных инвестиций, а также на всех объектах жилищно-гражданского назначения в соответствии с настоящими Правилами, на предмет наличия и комплектности (в том числе, инженерно-геодезические изыскания (исполнительную съемку), осматривает и принимает объект в эксплуатацию по форме акта приемки строительного объекта в эксплуатацию, утвержденными уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с подпунктом 73) статьи 24 Кодекса.
Акт приемки построенного строительного объекта в эксплуатацию подписывается заказчиком, подрядчиком (генеральным подрядчиком), лицами, осуществляющими технический надзор и авторское сопровождение, на основании документов, указанных в подпункте 4) настоящего пункта.

15. Объектіде бекітілген жобаға (жобалау-сметалық құжаттамаға) толық сәйкес барлық құрылыс-монтаж жұмыстары, аумақты абаттандыру, жабдықпен және құрал-сайманмен қамтамасыз ету орындалғаннан кейін мердігер (бас мердiгер) объектінің тапсыруға дайын екендігі туралы тапсырыс берушіге хабарлайды.
16. Тапсырыс беруші автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау және күрделі жөндеу объектілерін пайдалануға беруді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 305 бұйрығымен бектіліген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11523 болып тіркелген) Жол активтері сапасының ұлттық орталығының жұмыстар мен материалдардың сапасына сараптама жүргізуін ұйымдастыру қағидаларында белгіленген тәртіппен Ұлттық жол активтері сапасы орталығы беретін жұмыстар мен материалдар сапасына сараптаманың қорытынды есебі болған кезде жүзеге асырады.
17. Мердігерден (бас мердігерден) объектінің пайдалануға қабылдауға дайындығы туралы жазбаша хабарлама және мемлекеттік инвестициялар қаражаты есебінен қаржыландырылатын жобаларды іске асыру кезінде, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы барлық объектілерде ЦЖ-да электрондық нысанда орындалған атқарушылық құжаттамасының жиынтығын алған тапсырыс беруші объектіні пайдалануға қабылдауды жүзеге асырады.
Объектіні пайдалануға қабылдау мақсатында Тапсырыс беруші:
1) объектінің дайындығын кешенді тексеруді ұйымдастырады;
2) сынақтан өткізу мен қабылдау кезеңінде объектінің пайдаланылу режимін айқындайды;
3) қажет болған жағдайда объектіде іске қосу-жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізуді қамтамасыз етеді;
4) мердігерден, авторлық сүйемелдеу және техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардан Кодекстің 24-бабының 74) тармақшасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органымен бекітілген, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың құрылыс жобасына сәйкестігі туралы, сәйкестік туралы декларация туралы қорытынды нысаны бойынша мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы мен қадағалауын жүзеге асыратын астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органымен келісілген нысан бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы туралы қол қойылған қорытындыларды сұратады;
объектінің азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органының аумақтық органының өрт қауіпсіздігі нормаларына сәйкестігі туралы қол қойылған қорытынды;
5) сәйкестік туралы декларацияның, мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы мен қадағалауын жүзеге асыратын астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органымен келісілген құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы туралы қорытындының, орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындының, мердігермен, техникалық қадағалау және авторлық сүйемелдеуді жүзеге асыратын тұлғалармен бірлесіп объектінің өрт қауіпсіздігі нормаларына сәйкестігі туралы қорытындының негізінде мемлекеттік инвестициялар есебінен қаржыландырылатын жобаларды іске асыру кезінде, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес барлық тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы обьектілерде ЦЖ-да электрондық нысанда орындалған атқарушылық техникалық құжаттаманың болуы және жиынтығы (оның ішінде инженерлік-геодезиялық іздестірулер (атқарушылық түсірілім) тұрғысынан тексереді, Кодекстің 24-бабының 73) тармақшасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органымен бекітілген құрылыс объектісін пайдалануға қабылдау актісінің нысаны бойынша объектіні қарап тексереді және пайдалануға қабылдайды.
Салынған объектiнi пайдалануға қабылдау актiсiне осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген құжаттар негізінде тапсырыс берушi, мердiгер (бас мердiгер), техникалық қадағалау және авторлық сүйемелдеуді жүзеге асыратын тұлғалар қол қояды.

Приемка в эксплуатацию построенного строительного объекта производится собственником (заказчиком, инвестором, застройщиком) самостоятельно в случаях, предусмотренных статьей 133 Кодекса и Правилами приемки, а также формы акта приемки строительного объекта в эксплуатацию заказчиком (собственником, инвестором) самостоятельно, утвержденными приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 20 марта 2026 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 38184).
6) При выявлении нарушений утвержденных проектных решений и государственных (межгосударственных) нормативов, а также при наличии отрицательных заключений принимает объект в эксплуатацию после устранения подрядчиком (генеральным подрядчиком) нарушений.
При получении заключения авторского сопровождения и (или) технического надзора о непригодности объекта к эксплуатации или некачественном выполнении строительно–монтажных работ, заказчик обращается в соответствующие государственные органы для привлечения к ответственности участников строительства, допустивших нарушение, а также принимает меры в соответствии с Кодексом об административных правонарушениях Республики Казахстан за ненадлежащее исполнение договорных обязательств;
7) утверждает акт приемки объекта в эксплуатацию.
Дата подписания акта приемки в эксплуатацию считается датой его утверждения и датой ввода объекта в эксплуатацию.
Со дня ввода объекта в эксплуатацию, расходы, связанные с содержанием объекта, несет заказчик;
8) в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения акта приемки объекта в эксплуатацию, направляет в некоммерческое акционерное общество Государственная корпорация "Правительство для граждан" по месту нахождения объекта утвержденный акт приемки объекта в эксплуатацию с приложением к нему технических характеристик объекта, исполнительной геодезической съемки фактического положения инженерных сетей и (или) зданий (сооружений) и документов, предусмотренных в подпункте 4) настоящего пункта;
9) местный исполнительный орган (заказчик) в течение 10 (десяти) рабочих дней подписывает акт приема передачи инженерных сетей и сооружений, построенных за счет государственных инвестиции, после регистрации в государственной корпорации "Правительство для граждан" и направляет его в эксплуатирующую организацию.
Отсутствие возможности подключения построенных согласно проекту сетей, к магистральным либо распределительным сетям по обстоятельствам, не зависящим от Заказчика (отсутствие ранее запроектированных, но не построенных либо не введенных в эксплуатацию сетей, к которым планируется подключение) не является причиной отказа в подписании эксплуатирующей организацией акта приема передачи;

Салынған құрылыс объектiсiн пайдалануға қабылдау Кодекстің 133-бабында және Қабылдау қағиадаларында көзделген жағдайларда меншік иелеріне (тапсырыс беруші, инвестор, құрылыс салушы) дербес жүргізіледі, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 20 наурыздағы № 123 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38184 болып тіркелген) бекітілген тапсырыс берушінің (меншік иесінің, инвестордың) құрылыс объектісін пайдалануға қабылдау актісінің нысанын дербес жүргiзедi;
6) бекiтiлген жобалық шешiмдердi және мемлекеттiк (мемлекетаралық) нормативтердi бұзушылықтар анықталған жағдайда, сондай-ақ терiс қорытындылар болған кезде объектi мердiгер (бас мердiгер) бұзушылықтарды жойғаннан кейiн пайдалануға қабылданады.
Объектiнiң пайдалануға жарамсыздығы немесе құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасыз орындалғаны туралы авторлық сүйемелдеу және (немесе) техникалық қадағалау қорытындысын алған кезде тапсырыс беруші тиісті мемлекеттік органдарға бұзушылықтарға жол берген құрылысқа қатысушыларды жауапқа тарту үшін жүгінеді, сондай-ақ шарттық міндеттемелерді тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексіне сәйкес шаралар қабылдайды;
7) объектіні пайдалануға қабылдау актісін бекітеді.
Объектіні пайдалануға қабылдау актісіне қол қойылған күн оның бекітілген күні және объектінің пайдалануға берілген күні деп есептеледі.
Объектіні пайдалануға берген күннен бастап объектіні күтіп-ұстауға байланысты шығыстарды тапсырыс беруші көтереді;
8) объектіні пайдалануға қабылдау актісі бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде обьектінің орналасқан жері бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына объектінің техникалық сипаттамаларын, инженерлік желілердің және (немесе) ғимараттардың (құрылыстардың) нақты жағдайының атқарушылық геодезиялық түсірілімін және осы тармақтың 4) тармақшасында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, объектіні пайдалануға қабылдаудың бекітілген актісін жібереді;
9) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында тіркелгеннен кейін жергілікті атқарушы орган (Тапсырыс беруші) 10 (он) жұмыс күні ішінде инженерлік желілер мен құрылыстар мемлекеттік инвестициялар есебінен салынған инженерлік желілерді беруді қабылдау актісіне қол қояды және оны пайдаланушы ұйымға жібереді.
Жобаға сәйкес салынған желілерді Тапсырыс берушіге тәуелді емес мән-жайларға байланысты магистральдық не тарату желілеріне қосу мүмкіндігінің болмауы себебінен (бұрын жобаланған, бірақ салынбаған не қосылу жоспарланып отырған пайдалануға енгізілмеген желілердің болмауы) пайдаланушы ұйымның қабылдау-беру актісіне қол қоюдан бас тартуына себеп бола алмайды;

10) эксплуатирующая организация в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения от местного исполнительного органа акта приема передачи составляет акт осмотра инженерных сетей и сооружений. При наличии замечаний у эксплуатирующей организации Заказчик устраняет их в течение 15 рабочих дней со дня их получения. При составлении акта осмотра эксплуатирующая организация выдает замечания единожды, при обнаружении неисправностей сетей и оборудования, а также при несоответствии их проектно-сметной документации.
При не устранении замечаний в установленный настоящим пунктом срок он продлевается до полного устранения замечаний, о чем в течение 2 (двух) рабочих дней уведомляется местный исполнительный орган.
Повторное обращение в эксплуатирующую организацию осуществляется после полного устранения замечаний, выданных эксплуатирующей организацией. Основанием для отказа в выдаче акта осмотра является неисправность сетей (оборудования). При составлении и подписании Акта осмотра, замечания, не связанные с неисправностью сетей (оборудования), в том числе дополнительные, не входящие в перечень первоначальных замечаний, не выдаются. Акт осмотра подписывается эксплуатирующей организацией после устранения замечаний собственником (заказчиком) инженерных сетей и сооружений в течение 2 (двух) рабочих дней;
11) эксплуатирующая организация в течение 2 (двух) рабочих дней после устранения замечаний Заказчиком составляет акт осмотра и в течение 5 (пяти) рабочих дней после подписания акта осмотра по выявленным замечаниям подписывает акт приема передачи и акт осмотра, и направляет его их в местный исполнительный орган;
12) местный исполнительный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения акта приема передачи и акта осмотра соответствующим решением принимает инженерные сети и сооружения в коммунальную собственность и утверждает акт приема передачи, после чего направляет решение и акт приема в эксплуатирующую организацию, которая в течение 5 рабочих дней со дня получения документов включает инженерные сети и сооружения в список обслуживаемых объектов;
13) по наружным инженерным сетям и сооружениям, построенным за счет частных средств, собственник (заказчик), для передачи имущества принимающей стороне обращается в эксплуатирующую организацию с заявлением с приложением соответствующих документов согласно проектно-сметной документации;
14) эксплуатирующая организация в течение 1 (одного) рабочего дня после получения документов проверяет их на полноту, и при наличии замечаний извещает об этом собственника. Собственник (заказчик) инженерных сетей и сооружений в течение 3 (трех) рабочих дней устраняет замечания и предоставляет недостающие документы эксплуатирующей организации;

10) пайдаланушы ұйым жергілікті атқарушы органнан тапсыруды қабылдау актісін алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде инженерлік желілер мен құрылыстарды қарап тексеру актісін жасайды. Қарап тексеру актісін жасау кезінде пайдаланушы ұйымда ескертулер болған жағдайда Тапсырыс беруші оларды алған күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде жояды. Бұл ретте, қарап тексеру актісін жасау кезінде пайдаланушы ұйым желілер мен жабдықтардың ақаулары табылған, сондай-ақ олардың жобалау-сметалық құжаттамасы сәйкес келмеген жағдайда ескертулерді бір-ақ рет береді.
Ескертулер осы тармақта белгіленген мерзімде жойылмаған жағдайда, ол ескертулер толық жойылғанға дейін ұзартылады, бұл туралы жергілікті атқарушы органга 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.
Пайдаланушы ұйымға қайта жүгіну пайдаланушы ұйым берген ескертулер толық жойылғаннан кейін жүзеге асырылады. Желілердің (жабдықтардың) ақаулығы қарап тексеру актісін беруден бас тартуға негіз болып табылады. Қарап тексеру актісін жасау мен оған қол қою кезінде желілердің (жабдықтардың) ақаулығына байланысты емес ескертулер, оның ішінде бастапқы ескертулер тізбесіне кірмейтін қосымша ескертулер берілмейді. Қарап тексеру актісіне пайдаланушы ұйым инженерлік желілер мен құрылыстардың меншік иесі (тапсырыс берушілер) ескертулерді жойғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қол қояды;
11) пайдаланушы ұйым Тапсырыс беруші ескертулерді жойғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қарап тексеру актісін жасайды және анықталған ескертулер бойынша қарап тексеру актісіне қол қойылғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде тапсыруды қабылдау актісіне және қарап тексеру актісіне қол қояды және оны олардың жергілікті атқарушы органына жібереді;
12) жергілікті атқарушы орган тапсыруды қабылдау актісі мен қарап тексеру актісін алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тиісті шешіммен коммуналдық меншікке инженерлік желілер мен құрылыстарды қабылдайды және тапсыруды қабылдау актісін бекітеді, содан кейін шешім мен қабылдау актісін пайдаланушы ұйымға жібереді, ол құжаттарды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде инженерлік желілер мен құрылыстарды қызмет көрсететін объектілер тізіміне енгізеді;
13) жеке қаражат есебінен салынған сыртқы инженерлік желілер мен құрылыстар бойынша меншік иесі (тапсырыс беруші) мүлікті қабылдаушы тарапқа беру үшін жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес тиісті құжаттарды қоса бере отырып, пайдаланушы ұйымға өтінішпен жүгінеді;
14) пайдаланушы ұйым құжаттарды алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде олардың толықтығын тексереді және ескертулер болған жағдайда бұл туралы меншік иесіне хабарлайды. Инженерлік желілер мен құрылыстардың меншік иесі (тапсырыс беруші) 3 (үш) жұмыс күні ішінде ескертулерді жойып, пайдаланушы ұйымға жетіспейтін құжаттарды ұсынады;

15) с учетом полноты принятых документов эксплуатирующая организация в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения документов составляет акт технического обследования передаваемых наружных сетей и сооружений;
16) при наличии замечаний у эксплуатирующей организации в ходе составления акта технического обследования, собственник (заказчик) инженерных сетей и сооружений устраняет их в течение 8 (восьми) рабочих дней со дня их получения. Основанием для отказа в выдаче акта технического обследования является неисправность сетей (оборудования), при этом эксплуатирующая организация выдает мотивированные замечания единожды. Замечания, не связанные с неисправностью сетей (оборудования), в том числе дополнительные, не входящие в перечень первоначальных замечаний и в проектную документацию, не выдаются. Акт технического обследования подписывается эксплуатирующей организацией после устранения замечаний собственником (заказчиком) инженерных сетей и сооружений в течение 2 (двух) рабочих дней;
17) эксплуатирующая организация в течение 1 (одного) рабочего дня после подписания акта технического обследования направляет его вместе с документами в местный исполнительный орган;
18) местный исполнительный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения документов от эксплуатирующей организации принимает решение о приеме инженерных сетей и сооружений в коммунальную собственность;
19) местный исполнительный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней после заключения договора утверждает акт приема передачи инженерных сетей и сооружений, подписанный собственником (заказчиком) инженерных сетей и сооружений и согласованный с эксплуатирующей организацией, а также, направляет акт приема передачи и договор в эксплуатирующую организацию, а собственник (заказчик) инженерных сетей и сооружений предоставляет доступ эксплуатирующей организации к инженерным сетям и сооружениям;
20) эксплуатирующая организация в течение 2 (двух) рабочих дней после устранения замечаний Заказчиком составляет акт осмотра и в течение 5 (пяти) рабочих дней после подписания акта осмотра подписывает акт приема передачи и направляет его и акт осмотра в местный исполнительный орган;
21) местный исполнительный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения акта приема передачи и акта осмотра соответствующим решением принимает инженерные сети и сооружения в коммунальную собственность и утверждает акт приема передачи, после чего направляет решение и акт приема в эксплуатирующую организацию, которая в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения документов включает инженерные сети и сооружения в список обслуживаемых объектов;

15) құжаттардың толықтығын ескере отырып пайдаланушы ұйым құжаттарды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде берілетін сыртқы желілер мен құрылыстарды техникалық тексеру актісін жасайды;
16) техникалық тексеру актісін жасау кезінде пайдаланушы ұйымда ескертулер болған жағдайда, инженерлік желілер мен құрылыстардың меншік иесі (тапсырыс беруші) оларды алған күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде жояды. Техникалық тексеру актісін беруден бас тарту үшін желілердің (жабдықтардың) ақаулығы негіз болып табылады, бұл ретте пайдаланушы ұйым дәлелді ескертулерді бір-ақ рет береді. Желілердің (жабдықтардың) ақаулығына байланысты емес ескертулер, оның ішінде бастапқы ескертулер тізбесіне және жобалық құжаттамаға кірмейтін қосымша ескертулер берілмейді. Техникалық тексеру актісіне пайдаланушы ұйым инженерлік желілер мен құрылыстардың меншік иесі (тапсырыс беруші) ескертулерді жойғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қол қояды;
17) пайдаланушы ұйым техникалық тексеру актісіне қол қойылғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны құжаттармен бірге жергілікті атқарушы органға жібереді;
18) жергілікті атқарушы орган пайдаланушы ұйымнан құжаттарды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде инженерлік желілер мен құрылыстарды коммуналдық меншікке қабылдау туралы шешім қабылдайды;
19) жергілікті атқарушы орган шарт жасалғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде инженерлік желілер мен құрылыстардың меншік иесі (тапсырыс беруші) қол қойған және пайдаланушы ұйыммен келісілген инженерлік желілер мен құрылыстарды тапсыруды қабылдау актісін бекітеді, сондай-ақ тапсыруды қабылдау актісі мен шартты пайдаланушы ұйымға жібереді, ал инженерлік желілер мен құрылыстардың меншік иесі (тапсырыс беруші) пайдаланушы ұйымға инженерлік желілер мен құрылыстарға қолжетімділік ұсынады;
20) пайдаланушы ұйым Тапсырыс беруші ескертулерді жойғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қарап тексеру актісін жасайды және қарап тексеру актісіне қол қойылғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде тапсыруды қабылдау актісіне қол қойып, оны мен қарап тексеру актісін жергілікті атқарушы органға жібереді;
21) жергілікті атқарушы орган тапсыруды қабылдау актісі мен қарап тексеру актісін алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тиісті шешіммен инженерлік желілер мен құрылыстарды коммуналдық меншікке қабылдап, тапсыруды қабылдау актісін бекітеді, содан кейін шешім мен қабылдау актісін пайдаланушы ұйымға жібереді, ол құжаттарды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде инженерлік желілер мен құрылыстарды қызмет көрсететін объектілер тізіміне қосады;

22) по наружным инженерным сетям и сооружениям, построенным за счет частных средств, собственник (заказчик), для передачи имущества принимающей стороне обращается в эксплуатирующую организацию с заявлением с приложением соответствующих документов согласно проектно-сметной документации;
23) эксплуатирующая организация в течение 1 (одного) рабочего дня после получения документов проверяет их на полноту, и в случае наличия замечаний извещает об этом собственника. Собственник (заказчик) инженерных сетей и сооружений в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения извещения устраняет замечания и предоставляет недостающие документы эксплуатирующей организации;
24) с учетом полноты документов эксплуатирующая организация в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения документов составляет акт технического обследования передаваемых наружных сетей и сооружений;
25) при наличии замечаний у эксплуатирующей организации при составлении акта технического обследования, собственник (заказчик) инженерных сетей и сооружений устраняет их в течение 8 (восьми) рабочих дней со дня их получения. Основанием для отказа в выдаче акта технического обследования является неисправность сетей (оборудования), при этом эксплуатирующая организация выдает мотивированные замечания единожды. Замечания, не связанные с неисправностью сетей (оборудования), в том числе дополнительные, не входящие в перечень первоначальных замечаний, не выдаются. Акт технического обследования подписывается эксплуатирующей организацией после устранения замечаний собственником (заказчиком) инженерных сетей и сооружений в течение 2 (двух) рабочих дней;
26) эксплуатирующая организация в течение 1 (одного) рабочего дня после подписания акта технического обследования направляет его вместе с документами в местный исполнительный орган;
27) местный исполнительный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения документов от эксплуатирующей организации принимает решение о приеме инженерных сетей и сооружений в коммунальную собственность;
28) местный исполнительный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней после заключения договора утверждает акт приема передачи инженерных сетей и сооружений, подписанный собственником (заказчиком) инженерных сетей и сооружений и согласованный с эксплуатирующей организацией, а также направляет акт приема передачи и договор в эксплуатирующую организацию, а собственник (заказчик) инженерных сетей и сооружений предоставляет доступ эксплуатирующей организации к инженерным сетям и сооружениям.

22) жеке қаражат есебінен салынған сыртқы инженерлік желілер мен құрылыстар бойынша меншік иесі (тапсырыс беруші) мүлікті қабылдаушы тарапқа беру үшін жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес тиісті құжаттарды қоса бере отырып пайдаланушы ұйымға өтінішпен жүгінеді;
23) пайдаланушы ұйым құжаттарды алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде олардың толықтығын тексереді және ескертулер болған жағдайда бұл туралы меншік иесіне хабарлайды. Инженерлік желілер мен құрылыстардың меншік иесі (тапсырыс беруші) ескерту алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ескертулерді жойып, пайдаланушы ұйымға жетіспейтін құжаттарды ұсынады;
24) құжаттар толық болғанын ескере отырып пайдаланушы ұйым құжаттарды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде берілетін сыртқы желілер мен құрылыстарды техникалық тексеру актісін жасайды;
25) техникалық тексеру актісін жасау кезінде пайдаланушы ұйымда ескертулер болған жағдайда, инженерлік желілер мен құрылыстардың меншік иесі (тапсырыс беруші) оларды алған күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде жояды. Техникалық тексеру актісін беруден бас тарту үшін желілердің (жабдықтардың) ақаулығы негіз болып табылады, бұл ретте пайдаланушы ұйым дәлелді ескертулерді бір-ақ рет береді. Желілердің (жабдықтардың) ақаулығына байланысты емес ескертулер, оның ішінде бастапқы ескертулер тізбесіне кірмейтін қосымша ескертулер берілмейді. Техникалық тексеру актісіне пайдаланушы ұйым инженерлік желілер мен құрылыстардың меншік иесі (тапсырыс беруші) ескертулерді жойғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қол қояды;
26) пайдаланушы ұйым техникалық тексеру актісіне қол қойылғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны құжаттармен бірге жергілікті атқарушы органға жібереді;
27) жергілікті атқарушы орган пайдаланушы ұйымнан құжаттарды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде инженерлік желілер мен құрылыстарды коммуналдық меншікке қабылдау туралы шешім қабылдайды;
28) жергілікті атқарушы орган шарт жасалғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде инженерлік желілер мен құрылыстардың меншік иесі (тапсырыс беруші) қол қойған және пайдаланушы ұйыммен келісілген инженерлік желілер мен құрылыстарды тапсыруды қабылдау актісін бекітеді, сондай-ақ тапсырысты қабылдау актісі мен шартты пайдаланушы ұйымға жібереді, ал инженерлік желілер мен құрылыстардың меншік иесі (тапсырыс беруші) пайдаланушы ұйымға инженерлік желілер мен құрылыстарға қолжетімділік ұсынады;

29) в случае привлечения индивидуального предпринимателя или юридического лица в целях обеспечения безопасной эксплуатации строительного объекта на основании договора по эксплуатации строительного объекта собственник строительного объекта или лица, владеющие им на ином законном основании, передают этому лицу следующие документы:
результаты инженерных изысканий;
заверенные проектной организацией копии проектно-сметной документации, получившей положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства;
копии положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства и всех ее корректировок;
копии исполнительной технической документации;
копию акта приемки строительного объекта в эксплуатацию с обязательными приложениями;
копию правоустанавливающего документа на земельный участок;
паспорта технологического оборудования;
иную документацию, необходимую для безопасной эксплуатации строительного объекта.
18. В случае принятия решения о прекращении (приостановлении) строительства и консервации объекта, заказчик:
1) на основании результатов технического обследования, актом принимает от подрядчика незавершенный объект и обеспечивает разработку проекта консервации;
2) утверждает смету на выполнение работ по консервации и посредством организации авторского сопровождения контролирует их качественное выполнение;
3) перед началом работ по консервации незавершенного объекта направляет уведомление в орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, в порядке, установленном статьей 46 Закона "О разрешениях и уведомлениях";
4) в период нахождения на консервации организует охрану материальных ценностей на незавершенном объекте.
19. В период гарантийного срока эксплуатации объекта, заказчик участвует совместно с подрядчиком и эксплуатационной организацией в обследовании объекта и обеспечивает устранение подрядчиком или за его счет выявленных дефектов, за исключением случаев, когда неисправности были допущены вследствие ненадлежащей эксплуатации.
Параграф 5. Взаимодействие заказчика с лицом, осуществляющим инжиниринговые услуги по управлению проектом
20. Лицо, осуществляющее инжиниринговые услуги по управлению проектом, привлекается заказчиком либо инвестором на весь инвестиционный период, включая предпроектную стадию и стадии проектирования, строительства и ввода в эксплуатацию объекта или нескольких объектов либо на любой стадии реализации проекта.
21. При реализации проекта, строящегося за счет государственных инвестиций, не допускается совмещать в данном проекте функции по управлению проектом и подрядные работы (разработка предпроектной, проектно-сметной документации и (или) строительно-монтажные работы).

29) құрылыс объектісін пайдалану жөніндегі шарт негізінде құрылыс объектісін қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету мақсатында жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға тартылған жағдайда, құрылыс объектісінің меншік иесі немесе оны өзге де заңды негізде иеленетін тұлғалар осы тұлғаға мынадай құжаттарды тапсырадыі:
инженерлік ізденістердің нәтижелерін;
құрылыс жобаларының ведомстводан тыс кешенді сараптамасының оң қорытындысын алған жобалау ұйымы куәландырған жобалау-сметалық құжаттаманың көшірмелерін;
құрылыс жобаларының және оның барлық түзетулерінің ведомстводан тыс кешенді сараптамасының оң қорытындысының көшірмелерін;
атқарушылық техникалық құжаттаманың көшірмелерін;
міндетті қосымшаларымен бірге құрылыс объектісін пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін;
жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың көшірмесін;
технологиялық жабдықтың паспортын;
құрылыс объектісін қауіпсіз пайдалану үшін қажет өзге де құжаттаманы.
18. Тапсырыс беруші объектінің құрылысын тоқтату (тоқтата тұру) және консервациялау туралы шешім қабылдаған жағдайда:
1) техникалық тексеру нәтижелерінің негізінде мердігерден акт арқылы құрылысы аяқталмаған объектіні қабылдайды және консервациялау жобасын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
2) консервациялау жұмыстарын жүргізуге сметаны бекітеді және авторлық сүйемелдеуді ұйымдастыру арқылы олардың сапалы орындалуын бақылайды;
3) құрылысы аяқталмаған объектіні консервациялау бойынша жұмыстар басталғанға дейін "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңының 46-бабымен белгіленген тәртіпте мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын органға хабарлама жібереді;
4) консервациялауда тұрған кезеңде құрылысы аяқталмаған объектідегі материалдық құндылықтарға күзет ұйымдастырады.
19. Объектіні пайдаланудың кепілдік мерзімі ішінде тапсырыс беруші мердігермен және пайдаланушы ұйыммен бірігіп объектіні тексеруге қатысады және дұрыс пайдаланбау салдарынан ақаулықтарға жол берілген жағдайларды қоспағанда, мердігердің немесе оның есебінен анықталған ақауларды жоюды қамтамасыз етеді.
5-параграф. Тапсырыс берушінің жобаны басқару бойынша инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын тұлғамен өзара іс-қимылы
20. Жобаны басқару бойынша инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын тұлға жобалау алдындағы сатыны және объектіні немесе бірнеше объектіні жобалау, салу және пайдалануға енгізу сатыларын қоса алғанда, бүкіл инвестициялық кезеңге не жобаны іске асырудың кез келген сатысында жұмысқа тартылады.
21. Мемлекеттік инвестициялар есебінен салынып жатқан жобаны іске асырған кезде осы жобаны басқару бойынша функцияларды және мердігерлік жұмыстарды (жобалау алдындағы, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу және (немесе) құрылыс-монтаж жұмыстары) біріктіруге болмайды.

22. При наличии в штате специалистов, имеющих соответствующие сертификаты, лицо, осуществляющее инжиниринговые услуги по управлению проектом самостоятельно осуществляет технический надзор и (или) привлекает для этого сертифицированных специалистов.
23. Лицо, осуществляющее инжиниринговые услуги по управлению проектом, выполняет функции, установленные Правилами оказания инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, утвержденными уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с пунктом 2 статьи 59 Кодекса.
24. Оплата инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности производится пропорционально стоимости выполненных объемов работ по строительству объектов.
Для объектов, строящихся с участием государственных инвестиций, оплата расходов на привлечение инжиниринговых услуг осуществляется в рамках лимитов, предусмотренных в проектно-сметной документации на строительство объектов, утвержденной в соответствии с государственными нормативными документами в области архитектуры, градостроительства и строительства.
В случае корректировки проектно-сметной документации на строительство объектов без изменения проектных решений цена ранее заключенного договора на оказание инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности увеличению не подлежит.
Приложение 1
к Правилам организации
деятельности и осуществления
функций заказчика
Форма
Заказчик _______________________________________________________
(наименование организации)
"УТВЕРЖДЕНА"
Сводная смета на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта
в эксплуатацию в сумме ______________ тысяч теңге в том числе:
налог на добавленную стоимость ______________ тысяч теңге
_______________________________________________________________
(ссылка на документ об утверждении, его дата и номер)
Сводная смета на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта
в эксплуатацию _____________________________________________________
(наименование организации, здания, сооружения)
Составлена в ценах по состоянию на 20 __ год.
Номер по порядку
Номера смет, расчетов
Наименование затрат
Сметная стоимость, тысяч теңге
1
2
3
4
Руководитель организации ___________________ _____________
(должность, подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 2
к Правилам организации
деятельности и осуществления
функций заказчика
Состав основных документов, разрабатываемых в проекте организации строительства

22. Штатында тиісті сертификаттары бар мамандары болған жағдайда жобаны басқару бойынша инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын тұлға техникалық қадағалауды дербес жүргізеді және (немесе) осы жұмысқа сертификатталған мамандарды тартады.
23. Жобаны басқару бойынша инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын тұлға Кодекстің 59-бабының 2-тармағына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызметтер көрсету қағидаларында белгіленген функцияларды орындайды.
24. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы инжинирингтік қызметтерге ақы төлеу объектілерді салу бойынша орындалған жұмыстар көлемінің құнына барабар жүргізіледі.
Мемлекеттік инвестициялардың қатысуымен салынып жатқан объектілер үшін инжинирингтік қызметтерді тартуға арналған шығыстарды төлеу сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтік құжаттарға сәйкес бекітілген объектілерді салуға арналған жобалау-сметалық құжаттамада көзделген лимиттер шеңберінде жүзеге асырылады.
Жобалау шешімдерін өзгертпей объектілерді салуға арналған жобалау-сметалық құжаттаманы түзеткен жағдайда, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызметтер көрсетуге бұрын жасалған шарттың бағасы ұлғайтуға жатпайды.
Тапсырыс берушінің
қызметін ұйымдастыру
және функцияларын жүзеге
асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Тапсырыс беруші ________________________________________________
(ұйымның атауы)
"БЕКІТІЛДІ"
Құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні пайдалануға
беруге арналған жиынтық смета, сомада _______________ мың теңге оның ішінде:
қосылған құн салығы _______________ мың теңге
_______________________________________________________________
(бекіту туралы құжатқа сілтеме, оның күні мен нөмірі)
Құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні пайдалануға енгізуге арналған
жиынтық смета ____________________________________________________________
(ұйымның, ғимараттың, құрылыстың атауы)
20 __ жылғы жағдай бойынша ағымдағы бағаларда жасалды.
Реттік нөмірі
Сметалардың, есептеулердің нөмірлері
Шығындар атауы
Сметалық құны, мың теңге
1
2
3
4
Ұйым басшысы ___________________ _____________
(лауазымы, қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
Тапсырыс берушінің қызметін
ұйымдастыру және
функцияларын жүзеге асыру
қағидаларына
2-қосымша
Құрылысты ұйымдастыру жобасында әзірленетін негізгі құжаттар құрамы

1. Календарный (объектный) план строительства, в котором определяются срок и очередность строительства основных и вспомогательных зданий и сооружений, распределение капитальных вложений и объемов строительно-монтажных работ.
2. Строительный генеральный план, в котором указывается расположение постоянных и временных зданий и сооружений, дорог, инженерных сетей, мест подключения временных инженерных коммуникаций к действующим сетям с указанием источников электроэнергии, воды, тепла, пара, а также размещение складских площадок, основных монтажных кранов и других механизированных установок, знаков закрепления разбивочных сетей, зданий и сооружений.
В случаях, когда организационно-техническими решениями охватывается территория, примыкающая к стройплощадке, то кроме строительного генерального плана разрабатывается ситуационный план, где указываются предприятия материально-технической базы, карьеры, жилые поселки, внешние пути и дороги (с указанием их длины и пропускной способности), железные дороги, станции примыкания, морские, речные причалы, линии связи, электролинии, вырубка леса и другие имеющиеся объекты.
3. Организационно-технологические схемы, определяющие оптимальную последовательность возведения зданий и сооружений.
4. Ведомость объемов основных строительно-монтажных и специальных работ.
5. Ведомость потребности в строительных конструкциях, изделиях, материалах и оборудовании, увязанная по времени с графической частью календарного (объектного) плана с указанием кодов основных строительных ресурсов из классификатора строительных ресурсов, утвержденному в соответствии с Правилами разработки и утверждения элементов национальной справочной информации, утвержденными приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 26 сентября 2024 года № 77 и из общего классификатора товаров, работ и услуг.
6. График потребности в основных строительных машинах и транспортных средствах, увязанный по времени с графической частью календарного (объектного) плана.
7. График потребности в строительных кадрах, увязанный по времени с графической частью календарного (объектного) плана.
8. Пояснительная записка, в которой наряду с характеристикой условий строительства обосновываются методы производства и совмещения работ, в том числе выполняемых в зимних условиях при сезонном характере работ вахтовым методом. Предусматриваются мероприятия по охране труда, сохранению окружающей природной среды. Обосновываются потребности в основных строительных машинах и механизмах, транспортных средствах, электроэнергии, паре, воде, кислороде, сжатом воздухе.
Обосновывается потребность в кадрах, жилище, социально-культурном обслуживании, продолжительности строительства.
В проекте организации строительства приводятся следующие технико-экономические показатели:
общая продолжительность строительства (в месяцах), в том числе подготовительного периода и периода монтажа оборудования;
максимальная численность работающих;
затраты труда на выполнение строительно-монтажных работ (человек-дней), внесенные в ведомость затрат труда по укрупненным нормам, на основе которых составляется расчетная часть объектного календарного плана.
Состав и содержание проекта организации строительства дополняется с учетом сложности строительства объекта в зависимости от объемно-планировочных и конструктивных решений в соответствии с действующими нормативными документами по составлению проекта организации строительства.
Приложение 3
к Правилам организации
деятельности и осуществления
функций заказчика
Состав основных документов, разрабатываемых в проекте производства работ

1. Құрылыстың күнтізбелік (объектілі) жоспары, онда негізгі және қосалқы ғимараттар мен құрылыстарды салу мерзімдері мен кезектілігі, күрделі салымдарды және құрылыс-монтаждау жұмыстарының көлемдерін бөлу айқындалады.
2. Құрылыстың бас жоспары, онда тұрақты және уақытша ғимараттар мен құрылыстардың, жолдардың, инженерлік желілердің орналасқан жері, электр энергиясы, су, жылу, бу көздерін көрсете отырып, қолданыстағы желілерге уақытша инженерлік коммуникацияларды қосу, сондай-ақ қойма алаңдарын, негізгі монтаждау крандарын және басқа механикаландырылған қондырғыларды, тарату желілерінің бөлу белгілерін, ғимараттар мен құрылыстарды орналастыру орындары көрсетілген.
Егер ұйымдастыру-техникалық шешімдері құрылыс алаңымен жанасатын аумақты қамтитын болса, онда материалдық-техникалық база кәсіпорны, карьерлер, тұрғын кенттері, сыртқы жолдар (олардың ұзындығын және өткізу қабілеттілігін көрсете отырып), темір жолдар, жанасу станциялары, теңіз, өзен айлақтары, байланыс желілер, электр желілер, ағашты кесу және басқа бар объектілер көрсетілген құрылыстың бас жоспарынан басқа, ахуалдық жоспар әзірленеді.
3. Ғимараттар мен құрылыстарды салудың оңтайлы жүйелілігін анықтайтын ұйымдастырушылық-технологиялық схемалар.
4. Негізгі құрылыс-монтаждау және арнайы жұмыстар көлемдерінің ведомосы.
5. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2024 жылғы 26 қыркүйектегі № 77 бұйрығымен бекітілген Ұлттық анықтамалық ақпарат элементтерін әзірлеу және бекіту Қағидаларына сәйкес бекітілген құрылыс ресурстары сыныптауышынан негізгі құрылыс ресурстарының кодтарын көрсете отырып, күнтізбелік (объектілік) жоспардың графикалық бөлігімен уақыт бойынша байланыстырылған құрылыс конструкцияларына, бұйымдарына, материалдары мен жабдықтарына қажеттілік тізімдемесі.
6. Уақыты бойынша күнтізбелік (объектілі) жоспардың графикалық бөлімімен үйлестірілген негізгі құрылыс машиналары және көлік құралдары қажеттілігінің кестесі.
7. Уақыты бойынша күнтізбелік (объектілі) жоспардың графикалық бөлімімен үйлестірілген құрылыс кадрлары қажеттілігінің кестесі.
8. Түсіндірме жазба, онда құрылыс жағдайларының сипаттамасымен қатар, жұмыс жүргізу және оларды қоса атқару, оның ішінде қысқы жағдайдағы маусымдық сипатта вахталық әдіспен орындалатын жұмыс әдістері негізделеді. Еңбекті қорғау, қоршаған табиғи ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар көзделеді. Негізгі құрылыс машиналары және механизмдері, көлік құралдары, электр энергиясы, бу, су, оттегі, қысылған ауа қажеттілігіне негізделеді.
Кадрлардың, тұрғын үйлердің, әлеуметтік-мәдени қызмет көрсетудің қажеттілігі, құрылыстың ұзақтығы негізделеді.
Құрылысты ұйымдастыру жобасында мынадай техникалық-экономикалық көрсеткіштер келтіріледі:
құрылыстың, оның ішінде дайындық кезеңінің және жабдықтарды монтаждау кезеңінің жалпы ұзақтығы (аймен);
жұмыскерлердің ең көп саны;
ірілендірілген нормалар бойынша еңбек шығындары ведомосіне енгізілген құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау үшін еңбек шығыны (адам/күн), оның негізінде объектілі күнтізбелік жоспардың есептеу бөлігі жасалады.
Құрылысты ұйымдастыру жобасының құрамы мен мазмұны құрылысты ұйымдастыру жобасының жасалуы бойынша қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес құрылыс объектісінің күрделілігін есепке ала отырып, көлемдік-жоспарлау және конструктивтік шешімдерге байланысты толықтырылады.
Тапсырыс берушінің
қызметін ұйымдастыру
және функцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
3-қосымша
Жұмыс жүргізу жобасында әзірленетін негізгі құжаттар құрамы

1. Технологические схемы организации рабочих мест.
2. Решения по технике безопасности и охране труда, меры по пожарной безопасности в соответствии с положениями действующих нормативных технических документов.
3. Мероприятия по выполнению работ методом сквозного поточного бригадного подряда.
4. Мероприятия по выполнению в случае необходимости работ вахтовым методом.
5. Решения по прокладке временных инженерно-коммуникационных сетей, в том числе аварийного освещения.
6. Перечень технологического инвентаря и монтажной оснастки, также схем строповки грузов.
7. Пояснительная записка, где наряду с обоснованиями решений по производству работ, в том числе выполняемых в зимнее время, приводится потребность в энергетических ресурсах и решения по ее покрытию, перечень всех временных, мобильных инвентарных зданий, сооружений и устройств, мероприятия по обеспечению сохранности материалов и конструкций.
Приводятся также мероприятия по защите действующих и строящихся объектов от повреждения (пропуск весеннего паводка, неравномерность оттаивания с наступлением периода положительных температур, отдельные виды работ, выполняемые в зимний период).
8. Технико-экономические показатели, включая объем и продолжительность выполнения строительно-монтажных работ, уровень механизации и затраты труда на 1 метр кубический (м3) площади здания, на единицу физических объемов работ или иной показатель, принятый для производительности труда.
Приложение 4
к Правилам организации
деятельности и осуществления
функций заказчика
Форма
Заказчик: ____________________________________________________________
(полное наименование, бизнес идентификационный номер или индивидуальный
идентификационный номер, адрес, данные о средствах связи)
Подрядчик: __________________________________________________________
(полное наименование, бизнес идентификационный номер или индивидуальный
идентификационный номер, адрес, данные о средствах связи)
Стройка: ____________________________________________________________
(наименование, адрес)
Объект: _____________________________________________________________
(наименование,)
Договор подряда (контракт) №_______ от _____________
Акт выполненных работ
за ______________ (месяц, год) на __________________________ работы
Основание:
Составлен (а) в ценах 20__ года
Номер
Шифр и номер позиции норматива
Наименование работ и затрат, единица измерения
Количество
Стоимость единицы, теңге
Общая стоимость, теңге
Накладные расходы, теңге
Затраты труда, чел.-час, рабочих-строителей,
рабочих, обслуживающих машины
Страна происхождения
по порядку
по смете
Всего, в том числе заработная плата рабочих-строителей
эксплуатация машин, в том числе заработная плата машинистов
Всего, в том числе заработная плата рабочих-строителей
эксплуатация машин, в том числе заработная плата машинистов
на единицу
всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Всего прямые затраты
в том числе стоимость:
материалов, изделий и конструкций
оборудования
прочих затрат
Накладные расходы
заработная плата
трудоемкость
Ненормируемые и непредвиденные затраты
Итого в базовых ценах 20__ года:
Сметная заработная плата
Нормативная трудоемкость
Итого в текущих ценах:
Налоги, сборы, обязательные платежи
Итого:
Налог на добавленную стоимость:
Всего:
Сдал (Подрядчик)
Принял (Заказчик)
__________________________________
(наименование организации,
бизнес-идентификационный номер
или индивидуальный
идентификационный номер)
________________________________
(наименование организации,
бизнес-идентификационный номер
или индивидуальный
идентификационный номер)
(должность, подпись, расшифровка подписи)
Место печати (при наличии)
(должность, подпись, расшифровка подписи)
Место печати (при наличии)
Место печати (при наличии)
Специалист(ы) технического надзора:
___________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный
идентификационный номер, № сертификата, подпись)
Место печати (при наличии)
Разработчики проекта строительства или специалист(ы) авторского сопровождения
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный
идентификационный номер, № сертификата или приказа, подпись)
Примечание:

1. Жұмыс орындарын ұйымдастырудың технологиялық схемалары.
2. Қолданыстағы нормативтік техникалық құжаттардың ережелеріне сәйкес қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау бойынша шешімдер, өрт қауіпсіздігі бойынша шаралар.
3. Толассыз ағынды бригадалық мердігерлің әдіспен жұмыстарды орындау бойынша іс-шаралар.
4. Қажет болған жағдайда вахталық әдіспен жұмыстарды орындау бойынша іс-шаралар.
5. Уақытша инженерлік-коммуникациялық желілерді төсеу, оның ішінде авариялық жарықтандыру бойынша шешімдер.
6. Технологиялық құрал-сайман мен монтаждау жабдықтарының, сондай-ақ жүктерді ілу схемаларының тізбесі.
7. Жұмыс өндірісі, оның ішінде қысқы уақытта орындалатындар бойынша негізделген шешімдермен қатар, энергетикалық ресурстарға қажеттілік және оны жабу жөніндегі шешімдер, барлық уақытша, ұтқыр мүкәммалдық ғимараттардың, құрылыстардың және құрылғылардың тізбесі, материалдар мен конструкциялардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша іс-шаралар келтірілген түсіндірме жазба.
Сондай-ақ қолданыстағы және салынып жатқан объектілерді бүлінуден қорғау бойынша іс-шаралар келтіріледі (көктемгі су тасқынын өткізу, оң температура кезінде болатын біркелкі емес ерулер, қысқы мерзімде орындалатын жеке жұмыс түрлері).
8. Құрылыс-монтаж жұмыстарының көлемі мен орындалу ұзақтығын, механикаландыру деңгейін, ғимараттың 1 м3 текше метр алаңына, жұмыстардың физикалық көлеміне немесе еңбек өнімділігі үшін қабылданған өзге көрсеткішке шаққандағы еңбек өнімділігін қоса алғанда, техникалық-экономикалық көрсеткіштер.
Тапсырыс берушінің
қызметін ұйымдастыру
және функцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Тапсырыс беруші: _______________________________________________
(толық атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі,
мекенжайы, байланыс құралдары туралы деректер)
Мердігер: ______________________________________________________
(толық атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі,
мекенжайы, байланыс құралдары туралы деректер)
Құрылыс: ______________________________________________________
(атауы, мекенжайы)
Объект: ________________________________________________________
(атауы)
_______________ № _______ мердігерлік шарт (келісімшарт)
Орындалған жұмыстар актісі ___________ (жылы, айы) ________________________ жұмыстары үшін
Негіздеме:
20__ жылғы бағада жасал(ды)ған
Нөмірі
Норматив позициясының шифры
Жұмыстар мен шығындардың атауы, өлшем бірлігі
Саны
Бірліктің құны, теңге
Жалпы құны, теңге
Үстеме шығыстар, теңге
Еңбек шығындары, адам-сағат, құрылысшы жұмысшылар, машиналарға қызмет етуші жұмысшылар
Жасалған елі
Реттік саны
Смета бойынша
Барлығы, құрылысшы- жұмысшылардың жалақысы
Машиналарды пайдалану, оның ішінде машинистердің жалақысы
Барлығы, құрылысшы- жұмысшылардың жалақысы
Машиналарды пайдалану, оның машинистер-дің жалақысы
бірлігі
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Барлық тікелей шығындар
оның ішінде мыналардың құны:
материалдар, бұйымдар және конструкциялар жабдықтар өзге де шығындар
Үстеме шығыстар:
жалақы
еңбек сыйымдылығы
Нормаланбаған және күтпеген шығындар
20__ жылғы базалық құнының жиыны:
Сметалық жалақысы
Нормативтік еңбек сыйымдылығы
Ағымдағы бағалардың жиыны:
Салықтар, алымдар, міндетті төлемдер
Жиыны:
Қосылған құн салығы:
Барлығы:
Тапсырды (Мердігер)
Қабылдады (Тапсырыс беруші)
________________________________________
(ұйымның атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі)
____________________________________________
(ұйымның атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі)
(лауазымы, қолы, қолтаңбаның толық жазылуы)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
(лауазымы, қолы, қолтаңбаның толық жазылуы)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Мөр орны (бар болған жағдайда) Техникалық қадағалау маманы(дары):
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі,
сертификат №, қолы)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Құрылыс жобасын әзірлеушілер немесе авторлық сүйемелдеу маманы(дары):
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі, сертификат №, қолы)
Ескертпе:

1. Форма применяется для актов выполненных работ, составленным по сметам с использованием базисно-индексного метода.
2. По графе 13 указываются сведения по тем материальным ресурсам и оборудованию, которые в акте выполненных работ учитываются отдельной строкой.
Приложение 5
к Правилам организации
деятельности и осуществления
функции заказчика
Форма
Заказчик: ____________________________________________________________
(полное наименование, бизнес идентификационный номер или индивидуальный
идентификационный номер, адрес, данные о средствах связи)
Подрядчик: __________________________________________________________
(полное наименование, бизнес идентификационный номер или индивидуальный
идентификационный номер, адрес, данные о средствах связи)
Стройка: ____________________________________________________________
(наименование, адрес)
Объект: _____________________________________________________________
(наименование)
Договор подряда (контракт) №_______ от _____________
Акт выполненных работ
за ______________ (месяц, год) на __________________________ работы
Основание: Составлен (а) в ценах на 20___ год, теңге
Номер по порядку
Номер позиции локальной сметы
Шифр позиции норматива, код ресурса
Наименование работ и затрат
Единица измерения
Количество
Стоимость единицы измерения, теңге
Общая стоимость, теңге
Страна происхождения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Сдал (Подрядчик)
Принял (Заказчик)
_______________________________
(наименование организации,
бизнес-идентификационный номер
или индивидуальный
идентификационный номер)
_________________________________
(наименование организации,
бизнес-идентификационный номер
или индивидуальный
идентификационный номер)
(должность, подпись, расшифровка подписи)
Место печати (при наличии)
(должность, подпись, расшифровка подписи)
Место печати (при наличии)
Всего по акту: ___________________________________________________
Место печати (при наличии)
Специалист(ы) технического надзора: _______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный
идентификационный номер, № сертификата, подпись)
Место печати (при наличии)
Разработчики проекта строительства или специалист(ы) авторского сопровождения:
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный,
идентификационный номер, № сертификат или приказа, подпись)
Примечание:
1. Форма применяется для актов выполненных работ, составленным по сметам с использованием ресурсного метода.
2. По графе 9 указываются сведения по тем материальным ресурсам и оборудованию, которые в акте выполненных работ учитываются отдельной строкой.
Ведомость материальных ресурсов и оборудования
к Акту выполненных работ
по ____________________________________________________
(наименование здания, сооружения, объекта, стройки)
Основание: Акт выполненных работ __________________
№, Номер по порядку
Коды ресурсов
Наименование ресурсов
Единица измерения
Количество
Происхождение товара (страна-изготовитель)
Сертификат CT-KZ (при наличии)
1
2
3
4
5
6
7
Материалы (в ранжированном порядке)
Оборудование (в ранжированном порядке)
Приложение 6
к Правилам организации
деятельности и осуществления
функций заказчика
Форма
Заказчик:
Подрядчик:
Наименование строительства и его адрес:
Справка о стоимости выполненных строительных работ и затрат
(по базисно-индексному методу)
за _____ 20___ года
Код
Код
Договор
Источник финансирования
Организационно-правовая форма
заказчика
подрядчика
номер
дата
наименование
код
наименование
код
Наименование пусковых комплексов, объектов
Стоимость выполненных работ и затрат в тыс. теңге
Налог на добавленную стоимость
Всего к оплате
с начала года по отчетный месяц включительно с налога на добавленную стоимость
в отчетном месяце (за __) без налога на добавленную стоимость
из графы 1
Строительно-монтажные работы в сметном базовом уровне цен 20__г.
из них
Стоимость прочих затрат, не входящих в состав строительно-монтажных работ в сметном базовом уровне цен 20__г.
дополнительные затраты
в отчетном месяце
по монтажу оборудования
на приобретение материалов
другие дополнительные расходы
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Место печати (при наличии)
Заказчик _______________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись, бизнес
идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер)
Место печати (при наличии)
Подрядчик _____________________________________________________
(должность фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись, бизнес
идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер)
Место печати (при наличии)
Специлист(ы) технического надзора:
______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный
идентификационный номер, № сертификата, подпись)
Приложение 7
к Правилам организации
деятельности и осуществления
функций заказчика
Форма
Заказчик:
Подрядчик:
Наименование строительства и его адрес:
Справка о стоимости выполненных строительных работ и затрат
(по ресурсному методу)
за __________ 20___ года
Бизнес-идентификационный номер/Индивидуальный идентификационный номер
Классификатор организационно-правовой формы
Договор
Источник финансирования
заказчика
подрядчика
заказчика
подрядчика
номер
дата
Наименование программы (подпрограммы, специфики)
код
Наименование пусковых комплексов, объектов
Стоимость выполненных работ и затрат, теңге
Налог на добавленную стоимость
всего
с начала строительства по отчетный месяц включительно
с начала года по отчетный месяц включительно
в отчетном месяце,
без налога на добавленную стоимость
из них:
Строительно-монтажные работы
Оборудования, мебели и инвентаря
Прочих затрат
А
1
2
3
4
5
6
7
8
Место печати (при наличии)
Заказчик _______________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись, бизнес
идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер, печать)
Место печати (при наличии)
Подрядчик _____________________________________________________
(должность фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись, бизнес идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер, печать)
Место печати (при наличии)
Специалист(ы) технического надзора: ______________________________
(должность фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись, бизнес
идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер,
№ сертификата, подпись, печать)
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 24 июня 2026 года № 330
Перечень утративших силу некоторых приказов

1. Нысан базалық-индекстік әдісті пайдалану арқылы құрылған сметалар бойынша орындалған жұмыстар актілері үшін қолданылады.
2. 13-бағанда, орындалған жұмыстардың актісінде бөлек жолақта ескерілген сол материалдық ресурстар және жабдықтардың мәліметі көрсетіледі.
Тапсырыс берушінің
қызметін ұйымдастыру
және функцияларын жүзеге
асыру қағидаларына
5-қосымша
Тапсырыс беруші: _______________________________________________
(толық атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі,
мекенжайы, байланыс құралдары туралы деректер)
Мердігер: ___________________________________________________
(толық атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі,
мекенжайы, байланыс құралдары туралы деректер)
Құрылыс: _________________________________________________атауы, мекенжайы)
Объект: _____________________________________________________(атауы)
_____________ №_______ мердігерлік шарт (келісімшарт)
Орындалған жұмыстар актісі__________ (жылы, айы) ________________________
жұмыстары үшін
Негіздеме: 20__ жылғы бағада жасал(ды)ған, теңге
Реті бойынша нөмір
Жергілікті смета позициясының нөмірі
Норматив позициясының шифры, ресурс коды
Жұмыстар мен шығындардың атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Бірлік құны, теңге
Жалпы құны, теңге
Жаслаған елі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тапсырды (Мердігер)
Қабылдады (Тапсырыс беруші)
________________________________________
(ұйымның атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі)
____________________________________________
(ұйымның атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі)
(лауазымы, қолы, қолтаңбаның толық жазылуы)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
(лауазымы, қолы, қолтаңбаның толық жазылуы)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Акт бойынша барлығы:______________________________________
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Техникалық қадағалау маманы(дары): ___________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі,
сертификат №, қолы)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Құрылыс жобасын әзірлеушілер немесе авторлық сүйемелдеу
маманы(дары)___________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі, сертификат немесе бұйрық №, қолы)
Ескертпе: 1. Нысан ресурстық әдісті пайдалану арқылы құрылған сметалар бойынша орындалған жұмыстар актілері үшін қолданылады.
2. 9-бағанда, орындалған жұмыстардың актісінде бөлек жолақта ескерілген сол материалдық ресурстар және жабдықтардың мәліметі көрсетіледі.
Орындалған жұмыстар актісіне Материалдық ресурстар мен жабдықтардың жиынтық ведомості _________________________ (ғимарттың,үйдің, объектінің, құрылыстың атауы)
Негіздеме: Орындалған жұмыстар актісі ________________________
№, Реті бойынша нөмірі
Ресурстар коды
Ресурстар атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Тауардың шығу тегі (өндіруші ел)
CT-KZ сертификаты (болған жағдайда)
1
2
3
4
5
6
7
Материалдар (ранжирленген тәртіппен)
Жабдық (ранжирленген тәртіппен)
Тапсырыс берушінің қызметін
ұйымдастыру және
функцияларын жүзеге асыру
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Тапсырыс беруші:
Мердігер:
Құрылыстың атауы және оның мекенжайы:
Орындалған құрылыс жұмыстарының құны және шығындары туралы анықтама (базалық-индекстік әдіс бойынша)
20__жылғы ____________
Код
Код
Шарт
Қаржыландыру көзі
Ұйымдастыру-құқықтық нысаны
тапсырыс беруші
мердігер
нөмірі
күні
атауы
коды
атауы
коды
Іске қосу кешендерінің, объектілердің атауы
Орындалған жұмыстардың құны және шығындар, мың теңгеде
қосымша құн салығы
Барлығы төлемге
Қосымша құн салығын қоса алғанда, жылдың басынан бастап есептік айға дейін
Қосымша құн салығын сыз есепті айда (___) үшін
1-бағаннан
20__ жылғы базалық баға деңгейіндегі құрылыс-монтаждау жұмыстарының құны
оның ішінде
20__ жылғы базалық баға деңгейіндегі құрылыс-монтаждау жұмыстары құрамына кірмейтін өзге де шығындардың құны
қосымша шығындар
есепті айда
жабдықты монтаждау бойынша
материалдарды сатып алуға
басқа қосымша шығыстар
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Тапсырыс беруші ________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні, қолы, бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Мердігер _______________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні, қолы, бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Техникалық қадағалау жөніндегі маманы(дар): ______________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі, сертификат №, қолы)
Тапсырыс берушінің қызметін
ұйымдастыру және
функцияларын жүзеге асыру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Тапсырыс беруші:
Мердігер:
Құрылыстың атауы және оның мекенжайы:
Орындалған құрылыс жұмыстарының құны және шығындары туралы анықтама (ресурстық әдіс бойынша) 20___ жылғы __________
Бизнес-сәйкестендiру нөмiрi/Жеке сәйкестендiру нөмiрі
Ұйымдық-құқықтық нысандарының сыныптауышы
Шарт
Қаржыландыру көзі
тапсырыс беруші
мердігер
тапсырыс беруші
мердігер
нөмірі
күні
Бағдарлама/ кіші бағдарлама/ерекшелік атауы
коды
Іске қосу кешендерінің, объектілерінің атауы
Орындалған жұмыстардың құны мен шығындар, теңге
Қосымша құн салығы
барлығы
құрылыс басынан бастап есепті айға дейін
жылдың басынан бастап есепті айға дейін
есепті айда, қосымша құн салығынсыз
оның ішінде:
құрылыс-мондаждау жұмыстары
Жабдықдардың, жиһаз және мүккәммалдың
Басқа шығындар
А
1
2
3
4
5
6
7
8
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Тапсырыс беруші ______________________________________________
(лауазымы, аты-жөні, қолы, бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Мердігер __________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні, қолы, бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Техникалық қадағалау маманы (дары): _________________________
(лауазымы, аты-жөні, әкесінің аты (бар болған жағдайды), қолы, бизнес сәйкестендіру
нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі, сертификат №, қолы, мөрі)
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 24 маусымдағы
№ 330 бұйрыққа
2-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі

1. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10795).
2. Подпункт 2) пункта 1 приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 апреля 2017 года № 255 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15196).
3. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 8 декабря 2017 года № 854 "О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16132).
4. Пункт 1 Перечня некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение утвержденного приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 135 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16499).
5. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 мая 2018 года № 308 "О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16943).
6. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 сентября 2018 года № 656 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17420).
7. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 апреля 2019 года № 178 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18476).

1. "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығы (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 10795 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 29 сәуірдегі № 255 бұйрығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 15196 болып тіркелген).
3. "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 854 бұйрығы (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 16132 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 26 ақпандағы № 135 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1-тармағы (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 16499 болып тіркелген).
5. "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 4 мамырдағы № 308 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16943 болып тіркелген).
6. "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 19 қыркүйектегі № 656 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №17420 болып тіркелген).
7. "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 сәуірдегі № 178 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18476 болып тіркелген).

8. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 470 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18967).
9. Пункт 1 приказа исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2020 года № 142 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20169).
10. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 октября 2020 года № 513 "О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21369).
11. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 3 ноября 2020 года № 590 "О внесении дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21605).
12. Подпункт 1) пункта 1 приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 23 апреля 2021 года № 189 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22623).
13. Пункт 2 приказа исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 420 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23902).
14. Подпункт 1) пункта 1 приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 11 ноября 2022 года № 625 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30589).

8. "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 шілдедегі № 470 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18967 болып тіркелген).
9. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушысының 2020 жылғы 17 наурыздағы № 142 бұйрығының 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №20169 болып тіркелген).
10. "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 2 қазандағы № 513 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21369 болып тіркелген).
11. "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушысының 2020 жылғы 3 қарашадағы № 590 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21605 болып тіркелген).
12. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 23 сәуірдегі № 189 бұйрығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22623 болып тіркелген).
13. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушысының 2021 жылғы 5 тамыздағы № 420 бұйрығының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23902 болып тіркелген).
14. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 11 қарашадағы № 625 бұйрығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30589 болып тіркелген).

15. Пункт 2 Перечня некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения утвержденного приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 762 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31542).
16. Пункт 1 Перечня некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 мая 2023 года № 392 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32623).
17. Подпункт 1) пункта 1 приказа исполняющего обязанности Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 13 сентября 2023 года № 3 "О внесении изменения и дополнения в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33432).
18. Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 1 декабря 2023 года № 102 "О внесении изменения и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33722).
19. Пункт 1 Перечня некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения утвержденного приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 28 декабря 2023 года № 171 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33841).
20. Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 13 мая 2024 года № 169 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34381).

15. "Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 762 бұйрығымен бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31542 болып тіркелген).
16. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушысының 2023 жылғы 29 мамырдағы № 392 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32623 болып тіркелген).
17. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің міндетін атқарушысының 2023 жылғы 13 қыркүйектегі № 3 бұйрығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33432 болып тіркелген).
18. "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 1 желтоқсандағы № 102 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33722 болып тіркелген).
19. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 28 желтоқсандағы № 171 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33841 болып тіркелген).
20. "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 13 мамырдағы № 169 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34381 болып тіркелген).

21. Пункт 2 приказа исполняющего обязанности Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 19 июля 2024 года № 269 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 февраля 2015 года № 71 "Об утверждении Правил оказания инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности" и приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34775).
22. Приказ исполняющего обязанности Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 26 сентября 2024 года № 336 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35133).
23. Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 31 марта 2025 года № 107 "О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35914).
24. Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 16 мая 2025 года № 167 "О внесении дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36129).
25. Пункт 1 приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 232 "О внесении изменений в приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" и от 20 ноября 2015 года № 707 "Об утверждении Правил определения стоимости строительства объектов за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36367).

21. "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 ақпандағы № 71 бұйрығына және "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің міндетін атқарушысының 2024 жылғы 19 шілдедегі № 269 бұйрығының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34775 болып тіркелген).
22. "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің міндетін атқарушысының 2024 жылғы 26 қыркүйектегі № 336 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35133 болып тіркелген).
23. "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 31 наурыздағы № 107 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35914 болып тіркелген).
24. "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 16 мамырдағы № 167 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №36129 болып тіркелген).
25. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" және 2015 жылғы 20 қарашадағы № 707 "Мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен объектілер құрылысының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 232 бұйрығының 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36367 болып тіркелген).

26. Пункт 1 Перечня некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения утвержденного приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 17 июля 2025 года № 266 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36474).
27. Пункт 2 Перечня некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения утвержденного приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 2 сентября 2025 года № 341 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36808).
28. Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 465 "О внесении изменения и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 37300).
29. Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 10 апреля 2026 года № 159 "О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 38463).

26. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 17 шiлдедегi № 266 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36474 болып тіркелген).
27. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 2 қыркүйектегі № 341 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36808 болып тіркелген).
28. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 30 қазандағы № 465 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37300 болып тіркелген).
29. "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 10 сәуірдегі № 159 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38463 болып тіркелген).